PDA

View Full Version : Pėrleshje e shėrbimeve sekrete nė Kosovė


Dulia
18-01-06, 18:44
BIRN:

Pėrleshje e shėrbimeve sekrete nė Kosovė

Vendimi i KB-ve qė tė miratojė formim tė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe tė Punėve tė Brendshme nė Kosovė e shqėtėsoi skenėn politike kosovare, e sidimos sekretet e shėrbimeve zbuluese qė veprojnė nė Kosovė, vlerėson "Rrjeti ballkanik pėr gazetari hulumtuese" (BIRN).

"Mundėsia qė Kosova tė fitojė ministri tė policisė shkaktoi pėrplasje mes partive nė koalicionin qeveritar pėr atė se kush ta udhėheqė kėtė resor. Thelbet e problemit janė numri i madh i shėrbimeve politike-sekret, nga tė cilat varet situata e sigurisė nė Kosovė", thekson BIRN.
Sipas Rrjetit, nė Kosovė dominojnė dy shėrbime tė kėtilla - Instituti pėr hetim tė mendimit publik dhe strategji (IHPSO), pėr tė cilin besohet se kryen punė zbuluese pėr Lidhjen Demokratike tė Kosovės nė pushtet tė presidentit kosovar Ibrahim Rugova dhe Shėrbimi zbulues i Kosovės (SHIK), e tė cilėn e ndėrlidhin me Partinė Demokratike tė Kosovės tė Hashim Thaēit.
"Edhe pse janė lojalė ndaj partive mė tė mėdha politike, kėto organizata - ekzistimi i tė cilave ėshtė sekreti publik i Kosovės - respektivisht askujt nuk i japin llogari dhe shpesh angazhojnė bashkėpunėtorė nga nėntoka pėr realizimin e qėllimeve tė tyre", vlerėson "Rrjeti ballkanik pėr gazetari hulumtuese".
Sipas BIRN, aktivitetet e kėtyre shėrbimeve pėrfshijnė qė nga mbrojtja e liderėve e deri nė grumbullimin e informacioneve pėr frikėsimin e kundėrshtarėve politikė.
"Besohet se IMPSO ka rreth 300 bashkėpunėtorė, gjysma e tė cilėve marrin rrogė nga 200 euro nė muaj. Gjysma tjetėr e bashkėpunėtorėve janė punėsuar nė organet e autoriteteve lokale apo nė shėrbime tjera publike. Nė pozicione drejtuese tė IHPSO-s janė persona qė kanė punuar pėr ish-Sekretariatin e Punėve tė Brendshme (SPB) si dhe pėr Sigurinė Shtetėrore dhe Kundėzbuluese (SSHK)", shkruan BIRN, duke shtuar se njė nga detyrat kryesore e IHPSO-s ėshtė tė parandalohet ardhja e Hashim Thaēit nė pushtet.
Nga ana tjetėr, sipas BIRN-it, nė SHIK ka mes 80 dhe 120 punonjės dhe shumica prej tyre janė ish-pjesėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK).
"SHIK pėrbėhet nga katėr drejtori, njėra prej tė cilave ėshtė e angazhuar pėr luftė kundėr terrorizmit. Qėllimi kryesor ėshtė gjetja dhe eliminimi i bashkėpunėtorėve tė shėrbimeve sekrete serbe", thuhet bnė analizėn e "Rrjetit ballkanik pėr gazetari hulumtuese" (BIRN).
"Rrjeti ballkanik pėr gazetari hulumtuese" (BIRN) publikon analiza dhe reportazha hulumtuese, kushtuar temave tė ndėrlikuara politike, ekonomike dhe sociale nga Ballkani. BIRN doli nga programi ballkanik i Institutit pėr njoftim ushtarak dhe paqėsor.

(MIA)

Fshatari
18-01-06, 20:01
BIRN:

Pėrleshje e shėrbimeve sekrete nė Kosovė

Vendimi i KB-ve qė tė miratojė formim tė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe tė Punėve tė Brendshme nė Kosovė e shqėtėsoi skenėn politike kosovare, e sidimos sekretet e shėrbimeve zbuluese qė veprojnė nė Kosovė, vlerėson "Rrjeti ballkanik pėr gazetari hulumtuese" (BIRN).

"Mundėsia qė Kosova tė fitojė ministri tė policisė shkaktoi pėrplasje mes partive nė koalicionin qeveritar pėr atė se kush ta udhėheqė kėtė resor. Thelbet e problemit janė numri i madh i shėrbimeve politike-sekret, nga tė cilat varet situata e sigurisė nė Kosovė", thekson BIRN.
Sipas Rrjetit, nė Kosovė dominojnė dy shėrbime tė kėtilla - Instituti pėr hetim tė mendimit publik dhe strategji (IHPSO), pėr tė cilin besohet se kryen punė zbuluese pėr Lidhjen Demokratike tė Kosovės nė pushtet tė presidentit kosovar Ibrahim Rugova dhe Shėrbimi zbulues i Kosovės (SHIK), e tė cilėn e ndėrlidhin me Partinė Demokratike tė Kosovės tė Hashim Thaēit.
"Edhe pse janė lojalė ndaj partive mė tė mėdha politike, kėto organizata - ekzistimi i tė cilave ėshtė sekreti publik i Kosovės - respektivisht askujt nuk i japin llogari dhe shpesh angazhojnė bashkėpunėtorė nga nėntoka pėr realizimin e qėllimeve tė tyre", vlerėson "Rrjeti ballkanik pėr gazetari hulumtuese".
Sipas BIRN, aktivitetet e kėtyre shėrbimeve pėrfshijnė qė nga mbrojtja e liderėve e deri nė grumbullimin e informacioneve pėr frikėsimin e kundėrshtarėve politikė.
"Besohet se IMPSO ka rreth 300 bashkėpunėtorė, gjysma e tė cilėve marrin rrogė nga 200 euro nė muaj. Gjysma tjetėr e bashkėpunėtorėve janė punėsuar nė organet e autoriteteve lokale apo nė shėrbime tjera publike. Nė pozicione drejtuese tė IHPSO-s janė persona qė kanė punuar pėr ish-Sekretariatin e Punėve tė Brendshme (SPB) si dhe pėr Sigurinė Shtetėrore dhe Kundėzbuluese (SSHK)", shkruan BIRN, duke shtuar se njė nga detyrat kryesore e IHPSO-s ėshtė tė parandalohet ardhja e Hashim Thaēit nė pushtet.
Nga ana tjetėr, sipas BIRN-it, nė SHIK ka mes 80 dhe 120 punonjės dhe shumica prej tyre janė ish-pjesėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK).
"SHIK pėrbėhet nga katėr drejtori, njėra prej tė cilave ėshtė e angazhuar pėr luftė kundėr terrorizmit. Qėllimi kryesor ėshtė gjetja dhe eliminimi i bashkėpunėtorėve tė shėrbimeve sekrete serbe", thuhet bnė analizėn e "Rrjetit ballkanik pėr gazetari hulumtuese" (BIRN).
"Rrjeti ballkanik pėr gazetari hulumtuese" (BIRN) publikon analiza dhe reportazha hulumtuese, kushtuar temave tė ndėrlikuara politike, ekonomike dhe sociale nga Ballkani. BIRN doli nga programi ballkanik i Institutit pėr njoftim ushtarak dhe paqėsor.

(MIA)

- Mė sa kuptova unė, sherbimi sekret i LDK-sė qenka i pėrbėrė nga ish-shpijuna tė UDB-sė serbe, apo jo. Kėta pra janė ato "bandat e kuqe serbo-ēetniko-trigishtat" qė luftojnė kundėr shqiptarve (kosovarve); pėrpiqen tė ruajnė pushtetin me ēdo kusht duke anashkaluar me tė gjitha mjetėt PDK-ėn! Tash e kam tė qart se kush qenkanė ata majtistat e kuq, komunist e serbofil tė fėlliqur...!
- Nė dallim nga sherbimi i ndyrė i LDK-sė, qėllimi kryesor i sherbimit sekret tė PDK-sė ėshtė "gjetja dhe eliminimi i bashkėpunėtorėve tė shėrbimeve sekrete serbe". UCK-ja dhe PDK-ja nuk i kanė armiq shqiptarėt : ata kanė luftuar dhe vazhdojnė ta luftojnė armikun kryesor : shkaun e shkinės.

Besoj se edhe analfabet tė kėtij forumi do tė kuptojnė qart se kush ēka bon sot nė Kosovė!

Guri i madh
18-01-06, 20:13
"SHIK pėrbėhet nga katėr drejtori, njėra prej tė cilave ėshtė e angazhuar pėr luftė kundėr terrorizmit. Qėllimi kryesor ėshtė gjetja dhe eliminimi i bashkėpunėtorėve tė shėrbimeve sekrete serbe", thuhet bnė analizėn e "Rrjetit ballkanik pėr gazetari hulumtuese" (BIRN).
"Rrjeti ballkanik pėr gazetari hulumtuese" (BIRN) publikon analiza dhe reportazha hulumtuese, kushtuar temave tė ndėrlikuara politike, ekonomike dhe sociale nga Ballkani. BIRN doli nga programi ballkanik i Institutit pėr njoftim ushtarak dhe paqėsor.

(MIA)[/quote]


shiku mund te perbehet edhe ne dyzet drejtori por te gjith ather edhe tani punojn per serbin ja dy shembuj pasi keni cek se i lufton njerzit qe bashkpunuan me serbin AHMET DOBRUNA ishte dor e djatht e serbit
sot esht i previligjuar nga shiku edhe PD . GANI THAQI ME SABIT GECIN :ishin po dor e djatht e serbit sot luajn rol ne SHIK EDHE PD
do shpiuna qka i kan vra kan qen te kohes te rankoviqit dhe kan qen te njohur dhe tani kan qen te pa vlefshem per serbin i kan vra kta per me punue vet ma leht e mos mu zbulue

NDRECA
18-01-06, 21:38
Eh genjeshtra brina ska. Edhe kjo mund te ndodhe qe te genjehet apo edhe te paguhet dikush vetem e vetem qe te shkruhet sa ma keq per te bere huti tek shqiptaret ne kohen qe bisedimet po fillojne per statusi e Kosoves.Po e tere bota ma e ka kuptuar qe SHIK-u ka likuiduar njerzit me te devotshem te Kosoves duke filluar nga komandantet e UĒK-se e deri tek deputetet e Parlamentit te Kosoves.

Andaj edhe ky shkrim apo raport eshte i pesqindfaqeshit te Kupes e Hashes qe i dorzuan ne UNMIK dhe e qiten vetin ne rrene.

MemphiSx
18-01-06, 22:43
Mos sillni more informacione te UDB-se ktu :evil: :evil:

E_Zjarrta
18-01-06, 23:07
O vllezer Kujdes se na qenka fute shpiunat e shkjeve ne forum kujdes

krijuesiii
18-01-06, 23:12
...me siguri se ju paska has sharra ne gozhde sic thote populli dhe martesa e dhunshme e me dhune po tregohet e pa qendrueshme dhe shume e demshme per Kosoven dhe te ardhmen e saj, Se Clirimtaret nuk mund te bashkepunojne me perulsite dhe putha dorasit e Milloshite...


tungiii

GURI SYLAJ
19-01-06, 09:37
Nuk eshte e rastesishteme qe formimin e ketyre dy ministrive e kan lene ne fillim te busedimeve per statusin perfundimtar te Kosoves.Kete dikush e ka bere me qellim dhe me nje prapavij shume te erret.

Ketu, ne do te tregojm pjekuri politike , ose ,do te tregojm se nuk jemi te gatshem, jo te udheheqim shtet, por as te formojm ministri.Zvarritja e kesaj pune padyshim se i ka edhe arsyet e veta .Nga njera ane ,dikush don qe Kosova mos t'i kete keto ministri,dhe nga ana tjeter dikush ,me arsye , ju frigohet dhe me cdo kusht don te kete ndikim ne to. Por ajo qe eshte me e rendesishme, eshte se ,mund te vonohemi por kthim mbrapa nuk ka dhe, edhe ai qe nuk i don keto ministri e edhe ai qe ju frigohet duhet te binden se jan te deshtuar ne Kosove.

Ne fillim eshte veshtire, por keto ministri nuk guxojn te jen prone e partive politike apo klaneve politike .Keto duhet te jen ne sherbim dhe nene kontrollin e Shtetit te Kosoves.Cdo lidhje e ketyre ministrive me njerin apo tjetrin krah,me njerin apo tjetrin klan, me njerin apo tjetrin "sherbim informativ" , do e shendrroj Kosoven ne nje shtet tipik ballkanik ku nuk sundon ligji por nentoka , qe e ka dhe qe e bene ligjin.
Keto dy ministri nuk ka nevoje te behen molle sherri ne mes partive ne koalicion e as ne mes partive qe jan ne opozite . Keto ministri nuk ka nevoj dhe nuk duhet te udheheqen nga njerez karrierist e as njerez te hatreve por nga ata qe e din zanatin dhe qe e din se cka duhet bere qe Kosova te behet dhe te cendroj si SHTET.
Sot kur kemi mundesi te bejme dicka ,nuk guxojm te deshtojm sepse historia nuk fale.
Guri Sylaj

SHREK
19-01-06, 21:58
partija e shpijunave udbashave kolaboratorve dezertorve e nji mije faqeve zeza prej qe oshte formu ldkja.kurgjo nuk oshte mu befasue prej tyne qashtu e kane orrnekun qysh e kane nisen

Arb
19-01-06, 22:14
partija e shpijunave udbashave kolaboratorve dezertorve e nji mije faqeve zeza prej qe oshte formu ldkja.kurgjo nuk oshte mu befasue prej tyne qashtu e kane orrnekun qysh e kane nisen

Etiketime te ketilla i jepnin kesaj levizje mbarepopullore, edhe Cetniket Shkije, e tash po e bejne zagaret e tyre cetnike-tregishteror.

SHREK
19-01-06, 22:21
partija e shpijunave udbashave kolaboratorve dezertorve e nji mije faqeve zeza prej qe oshte formu ldkja.kurgjo nuk oshte mu befasue prej tyne qashtu e kane orrnekun qysh e kane nisen

Etiketime te ketilla i jepnin kesaj levizje mbarepopullore, edhe Cetniket Shkije, e tash po e bejne zagaret e tyre cetnike-tregishteror.

a pernime a e krytari i qesaj "levizjes mbarepopullore" shkojke ne vizita ne beligrad me bo kosoven pokraine me drug slloben kur u pat qu tane bota mi bombardu shkijet e populli tuj u masakru pre e tu u dhunu prej qetnikve,,,qasi loze edhe ti tu kokshe veq kallezo drejt i cilles kategori je prej qetyne qe i kom shkrujten

MemphiSx
20-01-06, 13:02
a pernime a e krytari i qesaj "levizjes mbarepopullore" shkojke ne vizita ne beligrad me bo kosoven pokraine me drug slloben kur u pat qu tane bota mi bombardu shkijet e populli tuj u masakru pre e tu u dhunu prej qetnikve,,,qasi loze edhe ti tu kokshe veq kallezo drejt i cilles kategori je prej qetyne qe i kom shkrujten


Shuj bre mos qit fall,more kumbara i shkijeve,ku ishe ti qe si dole ne ndihme Kosoves ateher kur Kosova kish nevoje per ndihmen e te gjithve,
a mos valle ishe duke lidh biznese me te dashurit tuaj ne serbi

geisha
20-01-06, 14:18
wooo wooo woowww!!!

bravo vellezer shume mrie ... vrisni njani tjetrin ore qyy!!

keta e kane ber mire kete punen e tyre ore ... edhe ju ben qe te vrisni njeri tjetrin per parti :!: :!: ncncncn mjer si ju ekstremistat :cry:

arben-ks
20-01-06, 16:03
gjdo gje qe si konvenon karrigave te ldk esht anti shqiptare dhe per ket kan edhe sherbimin sekret serbo-ldk( bratsfo jetinsfo) Bota sod- vertet ne kemi hjek shum nga shkau por plaget e tona traumat ndoshta per dikan kurr nuk do te sherohen-por edhe ne qofse sherohen ato s duhet harruar njerzit e mir edhe ata te kqi :?:

MemphiSx
21-01-06, 12:54
gjdo gje qe si konvenon karrigave te ldk esht anti shqiptare dhe per ket kan edhe sherbimin sekret serbo-ldk( bratsfo jetinsfo) Bota sod- vertet ne kemi hjek shum nga shkau por plaget e tona traumat ndoshta per dikan kurr nuk do te sherohen-por edhe ne qofse sherohen ato s duhet harruar njerzit e mir edhe ata te kqi :?:


Qka po thu bre,se ki seriozisht.

Si skeni turp bre mbi 1 milion shqiptar me i quajt antishqiptar.

Po nejse kshtu bajshin edhe shkijet ne kohrat e vjetra :(

vjeshta
27-01-06, 18:57
partija e shpijunave udbashave kolaboratorve dezertorve e nji mije faqeve zeza prej qe oshte formu ldkja.kurgjo nuk oshte mu befasue prej tyne qashtu e kane orrnekun qysh e kane nisen

Nese LDK dhe IBRAHIM RUGOVA qenka partia e shpiunave ateher qenkan edhe 1 milion shiptar qe muren pjes ne vorrimin e DR Ibrahim rugoves qenkan shpiuna dhe tradhtar ,po ti SHREK sa din qaq po fol se duhet met ardh pak turp me kto fjal qe i thua.

SHREK
27-01-06, 20:12
Nese LDK dhe IBRAHIM RUGOVA qenka partia e shpiunave ateher qenkan edhe 1 milion shiptar qe muren pjes ne vorrimin e DR Ibrahim rugoves qenkan shpiuna dhe tradhtar ,po ti SHREK sa din qaq po fol se duhet met ardh pak turp me kto fjal qe i thua.

qudi qysh nuk te paske ti dite zije duhet me tardhen turp ty qe ke ardhen me shkrujten ktu kur oshte dite zije qka ka lidhje ibrahim rugova qetash ketu ai o vdeke qka hamomin po ju djege qdo fjale qe shkruhet

Portokalli
27-01-06, 20:26
qudi qysh nuk te paske ti dite zije duhet me tardhen turp ty qe ke ardhen me shkrujten ktu kur oshte dite zije qka ka lidhje ibrahim rugova qetash ketu ai o vdeke qka hamomin po ju djege qdo fjale qe shkruhet

SHREK-TRISHTUESI..... :arrow:

SHREK
27-01-06, 20:31
SHREK-TRISHTUESI..... :arrow:

ej ti pomorangja e kalbte pacifiste zadhansi i domlush gjergjit qe ta boni krytarin te krishter me kulturen perendimore

Portokalli
27-01-06, 21:03
ej ti pomorangja e kalbte pacifiste zadhansi i domlush gjergjit qe ta boni krytarin te krishter me kulturen perendimore

A po te vjen ty inati a? :D :D

ANESTEZIA
27-01-06, 21:10
Prej te gjitheve me i bindshem po me duket Shreku. Jo veq pse eshte simpatik por ka argumente te forta.Asgje nuk tha qe nuk eshte e vertete.
Hallall Shrek.

Portokalli
27-01-06, 21:17
Prej te gjitheve me i bindshem po me duket Shreku. Jo veq pse eshte simpatik por ka argumente te forta.Asgje nuk tha qe nuk eshte e vertete.
Hallall Shrek.

Anestezia tpaska marr n'qaf :lol: :lol:

ANESTEZIA
28-01-06, 00:41
Prej te gjitheve me i bindshem po me duket Shreku. Jo veq pse eshte simpatik por ka argumente te forta.Asgje nuk tha qe nuk eshte e vertete.
Hallall Shrek.

Anestezia tpaska marr n'qaf :lol: :lol:
Sbesoj qe e dini ē'eshte anestezia.
You are uncompatibile with humanism.

Dardani_K1
29-01-06, 02:01
Hiqnu Hashimit e mos i theni dhembet se ai dy mend me kok sika ai hala mendon se ashte ty i kulloten Bullicat e Drenices po mos u shani nermet veti u pa se kushe ashte DR.Rugova dhe kushe ka qen se me pa kanen i keq tybe 1 milion Shqipetar se kishin percjell Varrimin e tina as si kishin ba Homazh a e dini sa Shqipetari ka ardhen nga Amerika dhe Evropa po leni Hashimat e arave.

illyria
29-01-06, 03:36
Se ky shkrim i kėsaj far organizate nuk ka lidhje me realitet tregon fatkti qė kėtu fare nuk pėrmenden agjensitė sekrete tė shteteve tjera tė cilat veprojnė nė Kosovė e posaēėrisht ajo serbe.
Edhe fakti qė kėtij shkrimi "fenomenal" i beson ky far krijuesi e mos koft ishalla na tregon qė kjo nuk ėshtė asgjė pėrveq se njė shkrim tendencioz dhe rrenė e kulluar.
Dihet fare mirė qė SHIK-u pas lufte ka bashkpunue me disa agjenci sekrete tė huaja me qėllim dhe pėrfitim tė dyanshėm: pėr me e dobėsue krahun politik tė presidentit Rugova duke mos hezituar as nga likuidimet fizike tė shumta qė ndodhėn pas lufte njerėzve tė LDK-sė,pėr vendosjen e njerėzve nga krahu u luftės nė vende udhėheqėse e si kundėrvlerė agjencitė sekrete tė huaja ndėr to edhe ato serbe pėrfitonin nė destabilizimet qė i bėheshin Kosovės pėr qėllime tė caktuara politiko strategjike.
Pra SHIK-u nė bashkėpunim me shpijunėt e huaj qė veprojnė nė Kosovė ka punue nė destabilizimin e Kosovės gjithmonė kur ka marrė urdhėra nga jashtė vetėm e vetėm qė bosėve politik dhe mafijoz tė tyre tė iu mundėsonte pėrfitime politike dhe financiare.
Kėshtu SHIK-u nė mėnyrė direkte ka dobėsue,ka diverzue dhe ka pengue zhvillimet pozitive qė populli i Kosovės mundohej ti bėnte pas lufte e nė drejtim tė fitimit tė pavarsisė.
SHIK-u poashtu pėrkrahė bandėn puēiste qė njihet si gardė e Kosovės e qė nė fakt ėshtė njė bandė antishtetėrore dhe vepron kryekėput kundėr interesave jetike tė popullit tė Kosovės,kundėr pavarsisė.
Leni ato pallavra qė gjoja SHIK-u kryekėput po i kapka agjentėt e Sėrbisė qė veprojnė nė Kosovė.
Pse SHIK-u nuk ndėrmorri masa kundėr provokimeve tė mundshme tė agjentėve serb dhe tė tjerė qė priteshin pas vdekjes sė kryetarit Rugova tė cilat me siguri qė do tė vazhdojnė me intenzitet mė tė shtuar e sidomos nė zonėn e ndieshme mes Kosovės dhe luginės sė Preshevės.Agjentėt serb atje patėn sukses qė dje gjoja ta sulmojnė policinė serbe nė Dobrosin nga territori i Kosovės.
Kur unė si laik kam ditur se ēka do tė tentojnė tė bėjnė sėrbėt dhe agjentėt tjerė nė Kosovė dhe nga Kosova,pse SHIK-u si profesionist qė na qenkan nuk ndėrmori masa preventive.
Unė e di pse.
Sepse kėto ditė,kur vdiq njeriu mė i madh i Kosovės, SHIK-ut nuk i ineterson siguria kombėtare por ata kanė detyra tjera "speciale",detyra kėto qė pamėdyshje nuk kanė asgjė tė bėjnė me luftėn pėr pavarsi dhe stabilitet tė Kosovės por kryekėput me luftėn pėr pushtet dhe karrigė.
---
Me nderime
JAMES BOND

illyria
29-01-06, 03:41
Hej SHREK...kur do tė bėhesh njeri !?

Bond
29-01-06, 10:06
---
Me nderime
JAMES BOND

Sa pėr njoftim.

Edhe pse nuk kam menduar qė t'ia imponoj dikujt si tė prezentohet apo cfar pseudonimi pėrdor, duke pas parasysh se kemi disa reagime tė diskutuesve nė lidhje me nofka, edhe unė vetem dua tė them se:

nuk ka tė bėj me emrin as me pseudonimin tim ky shkrim as kjo nofkė.


Me nderime Bond

SHREK
29-01-06, 15:43
Hej SHREK...kur do tė bėhesh njeri !?

turp duhet me te ardhe ty qe e ke vnu at emr illyria qe nuk e meriton