PDA

View Full Version : Cilėn dhimbje e cilėsoni mė tė madhe, dhimbjen shpirtėrore apo fizike?


BlertaB
18-03-06, 22:21
Cilen cilesoni Dhimbje me te madhe !!!! Ate Shpirterore,apo ate Fizike ????

mjellma
18-03-06, 22:31
Blerta shum me e rend eshte dhimbja shpirterore se ajo fizike

nese diqka e keqe te ndodh te dhemb shpirti,e nga dhimbaj e madhe shpirterore pasojn edhe dhimbejt fizike me tutje

BlertaB
18-03-06, 22:37
Blerta shum me e rend eshte dhimbja shpirterore se ajo fizike

nese diqka e keqe te ndodh te dhemb shpirti,e nga dhimbaj e madhe shpirterore pasojn edhe dhimbejt fizike me tutje

Flm. mjellma per pergjigjjen tende shum positive.
Dhe pikerisht e kam hapur kete teme se duhet ta dime se cila dhimbje shkakton me shum plage pra ajo! Shpirtero apo fizike?!.
Se eshte shume sigurt se dhimbja shpirteroe eshte shum me e rend se ajo fizike.

Eleon
19-03-06, 03:08
Cdo dhėmbje pėrbėhet prej fakorėve fizik dhe shpirtrore, dhėmbja acute ėshtė prej natyres fizike, ndersa dhėmbja kronike zakonisht shkakton dhėmbje shpirtrore. Pėr kurimin e dhėmbjeve kronike ne tė shumten e rasteve kemi nevoj per ndihme profesionale. Pėr arsye se dhėmbjet shpirtrore shpiejn deri tė ērregullėsitė psiqike tek nje person, si ankthi, klostrofobia, agurafobia, xenofobia, humbja e vetėbesimit apo shumė ērregullsi tjera psiqike.

Pėr dhėmbjen shpirtrore mund te flitet me shumė, sepse me te vertet dallon prej kultures ne kulturė, ne disa vende disa gjėrä qė kan tė bėjnė me nderin dhe traditat e familjes krijojnė aq dhėmbje shpirtrore sa qė nuk mund tė imagjinohet. Si pėr shėmbull ne Pakistan, femrat e dhunuara vriten nga familja e tyre pėr tė shpetuar nderin e familjes, kjo dhėmje reflektohet edhe me gjėrė.

Por lindin probleme me intelegjencen emocionale dhe shpirtrore, nė tė shumten e rasteve dhėmbjet shpirtrore i perjetojme prej personave mė tė aferm, si vdekja ne familje, nese vujamė nga ndonjė semundje e pashėruar, dhe jemi ne dijeni qė s`kemi shpetim, ose xhelozia ne dashuri, ndarje , divorc, tradhėtia, deshtimi, mossuksesi nė jetė, etc.

Andaj perjetohen mė tė rėnda sesa dhėmbjet fizike, trupi i njeriut ka imunitet ndaj dhėmbjeve fizike, por mund te perdorim edhe medikamente per reduktimin e dhėmbjeve fizike, apo me ndonje operim, me ndihmen e mjekut , edhe me kalimin e kohes mund tė sherohen.

Por imunitet shpirtėror nuk posedojmė, fatmjerisht!

Dmth e kaluara e jonė na bėn tė fort emocionalisht, apo intelegjencen emocionale qė trashigojme, nese lexoni Librin "Emotional intelligence" shkruar nga Daniel Gooleman, nė kėt liber ceket fare mirė pse intelegjenca emocionale ėshtė mė e rendesishme sesa Koficienti i intelegjences apo (IQ), ėshØte intelegjnca mė e rėndėsishme qė posedon njė njeri pėr jete te sukseshme, andaj rėndėsia e saj ėshØte shumė mė e larØte sesa intelegjences sociale, dhe akademike.

Ku desha tė dal unė?
Njė njeri qė mund ti kontrolloj ndjenjat e veta, mund tė reduktoj dhėmbjėn shpirtrore.
Apo ndikim tė madh luan edhe kultura qė trashegojme nga familja , pervojat e jetes, se si jemi mėsuar ti konfrontojmė, siq thonė Amerikant, ”What doesn`t kill you, makes you stronger” ( Ajo qė nuk te vret, tė bėn mė tė fortė).

Dhėmbja shpirtrore nuk mund tė krahasohet me dhėmbje fizike.

Njė gjė mund ta mendoni, sa njerz kan bėrė vetevrasje vetem qė nuk ishin tė fort shpirtėrisht (emocionalisht) tu pėrballojnė dhėmbjeve shpirtrore.
Stresi emocional qė shpien deri ne vetėshkatėrrim.

Nė anen tjeter nese krahasojmė dhėmbjen fizike, ėshtė dallim I madh.

Andaj me plot mendje mund tė thuhet qė dhėmbja shpirtore dominon.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Nuk me vjen inat pse me genjen, por me vje inat pse mendon qė besoj nė ty!

musl|m
19-03-06, 04:44
Ju pershendes se pari shpresoj qe nuk do na denojn per munges autorizimi ata prej TOP SELECT per "huazimet" e temave te tyre.

Dhembje me te medha i kam ato fizike sepse shpirterore, naten deri sa bej gjum ne dhom kendohen ajete Kur`an-ore, dhe ne at menyr bej pastrimin e shpirtit, mengjes zgjohem me energji pozitive per shkak se ne dhomen time nuk kishte vend as per endrra te demshme as per xhine.

Sikur ta dinit sa sheruse jan vargjet Kur`an-ore kur degjon ato shpirti sa ēlodhet, tegjith nga ne nuk do te pushonim se degjuari dhe per asnje ēast nuk do te ndjeheni keq, perpos kenaqesise dhe qetsise.

Domira
19-03-06, 14:19
Dhimbja me e madhe eshte ajo shpirtnore sepse dhimbja fizike sherohet, kurse ajo shpirtnore kurre:frown:

Naki
19-03-06, 15:14
Dhimbja shpirtėrore konsiderojė ėshtė mė e madhe se ajo fizike.

arben-ks
19-03-06, 19:43
Kur te jesh i dopt dyjat t dhamin njejt, kur te jesh i fort, sfidon gjdo gje te keqe.

Dardanasi01
20-03-06, 00:49
Pajtohem me shumicen,

dhimbja shpirterore ka etiologji te thelle, ndoshta edhe me shum ne aspektin psikologjik

arsyeja kryesore dihet, shkenca nuk arrin dot ta definoj komplet mirqenien njerzore, sidomos trurin.
pajtohem me komentet me larte te Eleonit, perpos faktit qe dhmbja kronike qe shkakton dhimbje shpirterore mund te jet e natyres fizike, po edhe shpirterore, (ashtu mendoj) se paku ne aspektin nervor

Psikologu
20-03-06, 22:16
Pershendetje !

Dhimbjet shpirterore ose ato fizike ?!

Ne jeten tonė tė perditeshme , shpesh fillohemi dhe zhytemi ne ndjenja dhe nga ndejnja , ose me njė fjalė behemi rob tė ndenjave.
Per tė marrur pak sa me shkurt ketė temė ne shqyrtinm , do tė ishte mirė qe tė dijmØse cka janė ndjenjat , cka dijmė per ndejjat dhe sa kemi studjuar pėr ndjenjat , apo kemi mesuar vetem fjalen e tyre " NDJENJE"
Te mirremi me ketė temė , duhet qe se pari tė nxjerrim ne shesh kuptimin themelorė tė ndjenjes dhe rendesis se ndjenjes ne jeten tonė, sepse ndjenja eshte negative , pozitive por duhet ditur qe atė te e trajtojmė aq sa mundemi dhe qe se bashku me ndjenjen tė bejmė edhe lidheshmerin e psiqkes qe ajo tė mos mbetet e ndarė dhe e prirė nga neuronet tona sistematike.
Personaliteti njerzorė ose njeriu si objekt e jo subjekt , ka per detyrė qe tė marrė cdo here si bazė kompetencat jetsore dhe trajtimet e udhezimeve tė nevojshme ose tė panevojshme ne jete.
Dhimbjet fizike dhe ato shpirterore kan nje lidheshmeri dhe nje ndikim nga ana e forces tonė psiqike , pra klasifikimi dhe njohuria mbi trajtimin e ndjenjave sjellė me vete edhe lidheshmerin e dhimbjeve dhe rritjen ose uljen e dhimbjeve.
Nese marrim shembullė njė njeri qe vuan nga dhimbja e kokes , aq me shumė qe mendo , aq edhe me shumė i dhembė, ndersa aq me pak qe mendon aq me pak edhe i dhembė.
Pra , sa per tė mos e zgjatur me teper, cdo dhimbje eshte edhe bazė e inteligjences tonė dhe bazė e pregaditjes tonė psiqike.

Me nderime ;

Psikologu

Murgesha
22-03-06, 13:04
Mua kur mė dhemb shpirti e kam mė vėshtirė tė largoj atė dhimbje.
E sa pėr dhimbjen fizike shyqyr po ka barna tė mjaftueshme, po hec gjej bari qė shėron dhimbjet e shpirtit??

Dea IS
23-03-06, 16:39
Sigurisht se dhimbje me te madhe cilesoj dhimbjen shpirterore se ate nuk po e sheron as Aspirini as asnje ilaq tjeter

Psikologu
23-03-06, 21:54
Kur shpirti nuk ėshtė i bashkuar me trupin , dhimbja shpirterore ėshtė dominante dhe e fortė , e nga kjo quhet dhe vlersohet si e pa sheruar , edhe pse cdo gjė mvaret nga bota individuale e ndjenjave dhe emocioneve personale.

e_martumja
23-03-06, 22:03
Asgje nuk eshte dhimbja fizike ndaj dhimbjes psishike.Dhimbje shprterore eshte aq e rend qe ndoniher te shkatrron me ka krejt !

Psikologu
23-03-06, 22:10
Njerezit duhet tė kenė tė ditur se ndjenjat duhet tė ken kufizimin e tyre dhe tė jetė vetė njeriu qe dominon mbi ato , pra edhe pse e kam shkruar disa e here e shkruaj prapė se cdo dhimbje , shqetesim , ndjenjė dhe agresivitet , dashuri , duhet tė jetė bazė e logjikes dhe e vlersimit , ndersa nese jemi rober tė ndjenjave , atehere do tė jemi cdo here tė ulur , gjunjezuar dhe dhimbjet shpirterore do tė rriten shumė e me shumė.
Kamonado mbi ndjenjat qe ato tė mos jenė udheheqese e jetes se perditeshme , sepse jeta ka shumė udhekryqe te saja.

Arb
24-03-06, 00:34
Per shpirtnoren bahesh doktor i vetevetes, e per kete fiziken te duhet me gjet doktor te mire...

turisti
24-03-06, 09:36
Secila eshte e veshtire ne menyren e vet,por mendoj qe kjo psiqike eshte me e veshtire,si per dhimte ,si per sherim,sepse -fizike- pas nje kohe te sherimit mundet me kalue,derisa kete -psiqike- edhe nese deshirojme ta largojme,per fat te keq, nuk kemi ate aftesi te plote........................

HappyLinda
31-03-06, 14:21
Pershendetje te gjithve.

Thuhet nga shume njerez qe dhembja shpirterore dhemb me shume se ajo fizike. Te dyjat jane te lidhura me njera tjetren. E te dyja jane shume te veshtira nese vet njeriu i lejon te veshtiresohen.Une personalisht mendoje se me shume mvaret nga mendja e njeriut sa e lejon njeriu veten qe dhembjet te depertojne ne te. Sa eshte i pregaditur psiqikisht. Une perveti keto gjera i mar si normale qe mund te ndodhin. Andaj edhe nuk e lejoj veten te zhytem shume ne ato dhembje pasi qe besoj nuk ja vlen shume. ta lejosh nje dhembje te te shkatrroje. Jeta ka shume gjera te mira qe na presin andaj nuk ja vlen ta lejosh dhembjen ti pengoje ato. Siq tha edhe dikush me lart se per dhembjen shpirterore duhet te jesh doktor ti vet. Dhembja fizike dhemb. Prap eshte e lidhur me mendjen. Ky sherim mvaret nga te tjeret mirpo edhe shume nga mendja e jote sa e ngarkon mendjen. Andaj une nuk ju ve shume interesim dhembjeve.

enda
31-03-06, 15:10
ate fizike

seriozja_19
30-06-06, 19:52
Cilen cilesoni Dhimbje me te madhe !!!! Ate Shpirterore,apo ate Fizike ????

Nje fjale e urte filozofike qe rrjedhe nga latinishtja eshte kjo:
MENS SANA IN CORPORE SANA dhe do te thote qe njeriu i cili eshte i shendoshur psiqikisht eshte i shendoshur edhe fizikisht.

Psikologjia eshte teper e lidhur me Fizionomine dhe njera pa tjetren nuk shkon.
Ja nje shembull: Ka qen nje person, mjaft i moshuar, ai fizikisht asgje nuk ka pasur, asgje nuk i ka munguar por ju ka pjekur ne koke qe ka probleme me bubrekun e tij. Nuk e duron kete fakt (qe vetem ne koken e vet egziston) dhe shkon te mjeku, kontrollohet dhe diagnoza i del absolutisht ne rregull. Mjeku konsultohet me djalin e ati plakut dhe ja tregon rastin. Djali i plakut i pergjigjet mjekut: Nuk ka dert Zoteri, e di qe babai im psiqikisht nuk e ndjen veten mire, por a ka mundesi ndonje recept qe nuk e demton vetem per qellim qe ai ta heke ate bindjen se eshte i semure?? Mjeku ja shkruan ne recept disa vitamina dhe plaku e detyron veten per cdo dite t'i konsumoje ato barna. Kalojne disa dite dhe plaku e ndjen veten me te vertete te shendoshur....

Ndonjeher kur te pjeket dicka ne koke, ateher e kemi veshtire te konfrontohemi me realitetin, sepse te behet vetja vesvese...keshtu e ka ndje veten edhe ai plaku...

...sa per pergjigje: veshtire eshte, mvaret nga personi...

Ju pershendes, seriozja_19

dr1ta
03-07-06, 01:09
Dhimbjen fizike mundesh me kontrollu ndonjher duke ushturar trurin , kurse ket shpirterore esht pak me veshtire

Paradox_13
03-07-06, 16:45
Fizikisht munde te te lendoj qdokush dhe ne qdo kohe,ndersa shpirtrishte te lendon vetem ai person qe ta done shpirti.
Andaj une mendoj se lendimi apo dhimbja shpirtrore perballohet shume me veshtir e sidomos kur at dhimbje ta krijojn persona qe i do me se shumti.

lule_2005
13-07-06, 13:46
Flm. mjellma per pergjigjjen tende shum positive.
Dhe pikerisht e kam hapur kete teme se duhet ta dime se cila dhimbje shkakton me shum plage pra ajo! Shpirtero apo fizike?!.
Se eshte shume sigurt se dhimbja shpirteroe eshte shum me e rend se ajo fizike.

Qe te dyjat jane te lidhura mes veti. Nese je e lenduar shpirterisht do te kesh pasoja fizike . Por nese je e lenduar fizikishte, duke e pare veten se ne qfare gjendje je, lengone psiqikisht. Pra ne te dyja dhimbjet lengon shpiri.
Tung. Mos vall filozofova pak si shume.

Murgesha
13-07-06, 14:54
Qe te dyjat jane te lidhura mes veti. Nese je e lenduar shpirterisht do te kesh pasoja fizike . Por nese je e lenduar fizikishte, duke e pare veten se ne qfare gjendje je, lengone psiqikisht. Pra ne te dyja dhimbjet lengon shpiri.
Tung. Mos vall filozofova pak si shume.

A jo valla Lule hiē ske filozofu shumė, po mu si paske shkru ashtu ėshtė. :tongue:

lule_2005
13-07-06, 15:09
A jo valla Lule hiē ske filozofu shumė, po mu si paske shkru ashtu ėshtė. :tongue:

Jo valla nashta pak po. Por e kame qellu mu ne shpirt, apo jo?!
Nga pervoja e ime dhe e shokve kame shkruar.

Vin-Diesel
13-07-06, 17:28
Cilen cilesoni Dhimbje me te madhe !!!! Ate Shpirterore,apo ate Fizike ????
Simbas mendimit tim ...me e rend eshte dhimbja Fizike, me bo me te kap Plumbi hajmedet, ose me bo mu rrxu prej Magarit !!
Dhimbja Shpirterore mendoj se nuk eshte dhimbje, sepse nganjeher edhe e ndien veten mire kur vuan per dikend ....por dhimbje eshte edhe kur te vdes dikush ajo eshte shume gje prekse...edhe normal qe dhemb ....por mendoj se me kohen sherohen te gjitha...e mungesa gjithmon mbetet ....edhe kujtimet mbesin sikur gjera renqethese, ose sikur gjera qe kur i mendon te bejn nganjeher te qash !

Follow-ME
13-07-06, 21:05
Mendimi ime personal eshte se dhembja-cfaredo qe eshte fizike apo shpirterore ka te beje shume me vete personin dhe menyren se si perceptojme ne ne teresi dhimbjen si perkufizim..dhembja fizike padyshim se ka nevoje per mjete ndihmese qofshin ato ilaqe apo dicka tjeter,ndersa ajo shpirterore sikur ka nevoje per nje mund me te madhe per tu ballafaquar me te si pjese e pandare e Jetes..

Mirepo nese mendojme thjeshte se edhe sikur te kete dicka te rendesishme per vemendjen e njerezve,prap se prape ne dijme se gjithcka ne Jete eshte realitive/kaluese,prandaj a duhet te vuajme per dicka nese e dime se shpejte do te zhduket..!!

ilaqi me i mire eshte motoja...Free Your Mind..:cool:

gjimnazistja
15-07-06, 10:07
Shpirti eshte ai qe na meson
Shpirti eshte ai qe na drejton
shpiti eshet ai qe vajton
shpirti eshet ai qe dashuron

kur shpirti dhemb dhe hapet zemra
rrall dikush mun ta ndaloj
plaget mbyllen dhe sherohen
kur ke pran njeriun qe e don

prandaj shpirti per mendimin tme eshte gjithqka sepse ndjenjat e zemes asnjer nuk genjejn dhe kur dikush te lendon hap nje plag qe te dhemb brenda ne shpirt e jo ne pamjen fizike sepse ai qe te don me shum ai te lendon........tung ju pershendes:frown: :frown: :frown:

lenna
15-07-06, 20:42
pershendetje..

un them se mvaret se sa e madhe eshte dhimbja(fizike apo psiqike)..
por gjithsesi ajo psiqike eshte me e rende..
gjithashtu ndodh qe ajo psiqike te shkaktoj dhimbje fizike dhe e kunderta..

respect,lenna

beqari_
15-07-06, 22:52
te dy dhimbjet jone te renda mirpo ajo fizike sherohet ma shpejt e ajo shpirterore shkon kohe e gjate per sherim:rolleyes:

Vin-Diesel
18-07-06, 20:59
pershendetje..

un them se mvaret se sa e madhe eshte dhimbja(fizike apo psiqike)..
por gjithsesi ajo psiqike eshte me e rende..
gjithashtu ndodh qe ajo psiqike te shkaktoj dhimbje fizike dhe e kunderta..

respect,lenna

Hallall, mire e ke thon ....sikur me kon tu i Pastru dritaret ne Katin e 6 edhe mendet te dikush tjeter rrshet edhe kur bjen Posht sherohesh pergjithmon !

Agroni22
18-07-06, 21:21
mvaret si vjen dhe nga vjen ,mirpo une ate SHPIRTERORE ndjej dhimbje ma shumee

LABI
19-07-06, 13:36
Edhe pse dhimbjet fizike qe mund t'jen te shkaktuara nga pesimet fizike , mund te jene te renda... ku pasojat dhe rehabilitimi i tyre mund te na percjelle gjate tere jetes... Me c'rast rimarrja e vetes , kthimi, kyqja ne aktivitetet e perditshme qe jeta na ballafacon, imponon,mund t'jet e mundimshme ...Prap se prap mund te jen te tejkalueshme dhe adaptuese per nje jet, qe mundeson ambienti shoqeror i natyres humane qe na rrethon .

Ndersa lendimet shpirterore , emotive. qe lidhen me perjetimet dhe jeten psikologjike te njeriut mund te jene , te lajne vrrage reaktive gjate ballafacimit me jeten bio-psiqike te tij. Keto pasoja nga nje here eshte veshtire te zbulohen, ne shume raste dine te kamuflohen dhe te jene te padukshme - te cilat mund te paraqiten dhe aktivizohen ne situata te pa parashikuara .

Eshte shume me rendesi qe gjate tretmanit sherues, rehabilitues , te lendimeve fizike qe t'behet edhe tretmani psikologjik... nga psikiatri/ te behet tretmani traumatologjik psh: i gjymtimeve te te pjeseve te trupit,fizikusit..te cilat kane pesu ne aksident ...
Cdo goditje,lendim, qe cenon- ve ne rrezik, receptoret e trupit...lene pasoja traumatolologjike qe jane te lidhura me qendren nervore.

Spritualizimi- si pikpamje jo-shkencore, ve ne prioritet te pare dhe thelbsor shpirtin e njeriut - ne paraqitje dhe formimin e te gjithe asaj qe eshte materiale !
Keshtu qe, jeta emotive, psikologjike e njeriut ndikon dhe afekton ne shendetin fizik te njeriut ...

Sy_kaltra
11-12-06, 20:16
Cilen cilesoni Dhimbje me te madhe !!!! Ate Shpirterore,apo ate Fizike ????

Pershendetje.!

Mendoj se dhemja shpirterore eshte me e rend se ajo fizike,kur kame parasyshe faktin se dhembja fizike mund te jet apo eshte e perkoheshme ne disa perjashtime,kurse aja shpirterore munde te zgjate me vite te tera...

Sunnih
11-12-06, 22:26
Ne fakt dhimbja shpirterore dhe ajo fizike jane te nderlidhura me njera -tjetren dhe shpesh njera sjell tjetren por stacioni final ne kete ceshtje eshte ana psikologjike e njeriut le varra me te thella dhe me te veshtira per tu kuruar si edhe ndikon fuqimisht ne personalitetin apo modelet e mendimeve te pavarura individuale te njeriut si dhe ne percepsionin relativ dhe real te gjendjes individuale. Pra edhe une mendoj se dhimbja shpirterore eshte me e rende.

Albanian eX|PerT
11-02-07, 20:41
Shpirterore....

legenda
12-02-07, 00:47
TE DY DHEMBJET ,TEJKALOHEN...me FORCEN E SHPIRTIT dhe TE MENDJES.:cool: .

Paradox_13
12-02-07, 10:59
Than te verrteten edhe me i ra gurit nuk ishte dhimbje e leht...:mad:

e_martumja
12-02-07, 15:14
Pershendetje.!

Mendoj se dhemja shpirterore eshte me e rend se ajo fizike,kur kame parasyshe faktin se dhembja fizike mund te jet apo eshte e perkoheshme ne disa perjashtime,kurse aja shpirterore munde te zgjate me vite te tera... ne pajtim me fjalet dhe mendimin e sy-kaltres e kam !!!!

Virti
12-02-07, 15:15
ne pajtim me fjalet dhe mendimin e sy-kaltres e kam !!!!
a ke ndonje dhimbje? :biggrin:

e_martumja
12-02-07, 15:17
a ke ndonje dhimbje? :biggrin: po momentalisht po me dhemb koka, mos ke ilaq mem sherru :biggrin:

Virti
12-02-07, 15:18
po momentalisht po me dhemb koka, mos ke ilaq mem sherru :biggrin:
sigurisht qe kam... :tongue:

e_martumja
12-02-07, 15:19
sigurisht qe kam... :tongue: a po ma jep pra :biggrin::biggrin::biggrin:

Virti
12-02-07, 15:22
a po ma jep pra :biggrin::biggrin::biggrin:
nuk ta di mire diagnozen dhe kam friken mos po te shkaktoj ndonje dhimbje me te madhe... :biggrin:

e_martumja
12-02-07, 15:24
nuk ta di mire diagnozen dhe kam friken mos po te shkaktoj ndonje dhimbje me te madhe... :biggrin: ahahahah mire e ki nuk i dihet, ka mundsi

Virti
12-02-07, 15:25
ahahahah mire e ki nuk i dihet, ka mundsi
:biggrin: :biggrin:

fortesa
20-02-07, 15:11
dhimja shpirterore eshte shum me e rend se dhimbja fizike une nuk e dua hiq kete dhimbje sepse mi demton te gjjitha sferat e knaqesis qi i kam pasur me heret .JAM 14 vjeqare dhe shpresoj qö dhimbjet shpirterore nuk e mundojn askend shpresoj qe ne Kosov do te kete njerez ose mjek qe i sherojn keto dhimbje por jo me barna por me tö folur pozitiv qö ndikon tek njeriun

nga ARTA KraSNIQI KLASA E TET KATER NE DRENAS JU PERSHENDES :

fortesa
20-02-07, 15:15
:biggrin: :biggrin:dilni dilni knaquni

Agolli
20-02-07, 16:04
Me fole kahe del shpirti,.........smundjen e dhembeve :biggrin: te malltreton ndaqe fizikisht, ndaqe psiqikishte..............:biggrin:

Buqja_ch
30-03-07, 10:35
Dhimbja shpirtrore te shkatrron..ajo fizike shpejt kalon ....

Buqja_ch
30-03-07, 10:38
Me fole kahe del shpirti,.........smundjen e dhembeve :biggrin: te malltreton ndaqe fizikisht, ndaqe psiqikishte..............:biggrin:

ahahhahha edhe ti a...si un
po kjo dhimt prap gjen ilaq
jon danat shkllup ne tok..
do tableta dhe mejti....
sa let ta bej un kete dhimt...
te pershndes

lonaaa
30-03-07, 16:53
Asnjėra smund tė jene me e madhe / vogel se tjetera.
Nėse ke dhembje fizike ke me vuajt edhe shpritnisht ,poashtu nese ke dhembje shpirtėrore ke pėr tė vuajt edhe fizikisht!
Kėshtuqe tė dyajt i cilsoj si te renda dhe te barabarta.

Virti
30-03-07, 16:55
egal...! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

rilinda
31-03-07, 17:00
A ka diēka mė tė madhe se shpirti a!!!???

Albanian eX|PerT
31-03-07, 19:13
A ka diēka mė tė madhe se shpirti a!!!???
O shpirti im, prej kujt po deshiron pergjigje? :biggrin:

rilinda
31-03-07, 19:35
O shpirti im, prej kujt po deshiron pergjigje? :biggrin:

Pyetje retorike ishte ajo loqkooo... :biggrin:

Albanian eX|PerT
31-03-07, 22:05
Pyetje retorike ishte ajo loqkooo... :biggrin:
Po mbase ti je shpirti im,...... e thash do japesh ti pergjigje se sa e madhe je loqkooooo!!!! :biggrin:

Arkza
01-04-07, 12:04
Vret se qfare pacoja mundet te ket por me shume ajo Shpirtrore:rolleyes:

Agolli
01-04-07, 15:53
Dhimbjen aaaaaaaaa.....??? Ja se cka shkruan Joseph Campbell !!
''Po, dashurija eshte pika dhimbse e jetes , ngase jeta esht e mbushur me idhnime'''''poashtu dhe dashurija!!
Sa ma e fuqishem qe behet dashuria aq me shume rritet dhimbja!!!`???
Dashurija eshte vet dhimbja,'''''dhimbje e cila te ben ta ndishe vehten t'gjalle''''''''

krijuesiii
01-04-07, 16:36
...dhimbja me e renda eshte ajo qe njeru ia shkaketone vetevetes pra nje dhimbje shpirterore, se dhimbjet qe te shkaketojne te tjere kalojne shume me lehte. ndersa dhimbja fizike ia del be njeri veq duhet me i shtrengue dhembet edhe kalone...


tungiii

Sy_kaltra
01-04-07, 20:53
Atė Shpirtėrore....

ninnela
02-04-07, 00:10
i BASHKANGJITEM MENDIMIT TE SYKALTRUSHES

rafet llapjani
03-04-07, 03:04
i BASHKANGJITEM MENDIMIT TE SYKALTRUSHES


Jo mos ju bashkangjit po kacavirrju hahahahahahahahhahahah

eMiraa
14-09-07, 11:47
shpirterore nese vjen nga nje traghedi me pasoja te perjeteshme. E fizike nese eshte fjala per smundje te pa sherushme pak kan dallim se ajo fizike ne shumicen e rasteve rrjedh nga ajo shpirterore por prap dhimbjen e shpirtit e mban me vete ne brendesi a dhimbja fizike kush se ka provu leht e ka me shkru

Estella
12-11-07, 00:15
Dhimbja eshte prap dhimbje skisha mujt mi vequ aspask .

Gjumashja
19-11-07, 10:54
dhimbjen shpirterore, sepse sherohet me ngadale, por nganjehere mund te kete dhe pasoja. mirepo as dhimbja fizike nuk eshte larg kesaj.

Sy_kaltra
25-11-07, 18:10
Shpirtrore .

Naki
25-11-07, 18:59
Nga Gojėdhėnat popullore kamė ndėgjuar mė e rėndė eshtė fjala e hidhur qė tė shkaktonė dhimbje shpirtėrore se sa dajaku,qė tė shkakton dhimbje trupore.

Opinioni timė e ndajė me tė gjithė parashkruasit dhe pajtohem, se dhimbja shpirtėrore ėshtė mė e madhe, mė e betonuar nė kohėzgjatje dhe e paharruarė.
Njė fjalė e hidhur ēė ta lėndonė shpirtin,ndjenjat somatike nuk mund tė shėrohet edhe me njė kamion ilaqe.
Mė pėlqeu elaburimi nga Eleon nga spektri psikologjiko /shėndetsor.


Naki

Krokodilli
27-11-07, 04:05
Nga Gojėdhėnat popullore kamė ndėgjuar mė e rėndė eshtė fjala e hidhur qė tė shkaktonė dhimbje shpirtėrore se sa dajaku,qė tė shkakton dhimbje trupore.

Opinioni timė e ndajė me tė gjithė parashkruasit dhe pajtohem, se dhimbja shpirtėrore ėshtė mė e madhe, mė e betonuar nė kohėzgjatje dhe e paharruarė.
Njė fjalė e hidhur ēė ta lėndonė shpirtin,ndjenjat somatike nuk mund tė shėrohet edhe me njė kamion ilaqe.
Mė pėlqeu elaburimi nga Eleon nga spektri psikologjiko /shėndetsor.


Naki

une mendoj se qdo dhimbje eshte e keqe,, si ajo fizike ashtu edhe ajo shpirterore, nuk do te kisha ber dallime,,

shkencetari anglel James Brooks thot se dhembja shqiprterore eshte ajo qe shtyn njeriun te krijoj edhe dhembje fizike vetit,, kurse dhembja fizike ka per qellim ndalimin e dhimbjes pa i bashkangjit ndjenjat shpirterore ne kete dhembje,,

pra dhembja shpirterore eshte shum ma e madhe sepse mund te shpie edhe ne dhembje fizike

Krokodilli
27-11-07, 04:07
une mendoj se qdo dhimbje eshte e keqe,, si ajo fizike ashtu edhe ajo shpirterore, nuk do te kisha ber dallime,,

shkencetari anglel James Brooks thot se dhembja shqiprterore eshte ajo qe shtyn njeriun te krijoj edhe dhembje fizike vetit,, kurse dhembja fizike ka per qellim ndalimin e dhimbjes pa i bashkangjit ndjenjat shpirterore ne kete dhembje,,

pra dhembja shpirterore eshte shum ma e madhe sepse mund te shpie edhe ne dhembje fizike

Krokodilli
27-11-07, 04:14
si dhimbja fizike po ashtu ajo shpirterore jan dhembje qe demtojn njeriun ne nje menyr apo tjetren,

dhembja shpirterore kalon pas nje kohe (tek disa pas nje kohe te shkurt por tek disa mund te zgjat me vite)
kurse ka dhimbje fizike qe te shpije deri ne vdekje....

laureta balla
25-02-09, 14:10
Cilen cilesoni Dhimbje me te madhe !!!! Ate Shpirterore,apo ate Fizike ????ajo shpirterore sidos kur goca te keqija kujtojne se fitojne po vec humbin edhe u marrin te keqen

Guri i madh
26-02-09, 17:07
dhimta e dhamit esht e pa durushme

Zana_ch
26-02-09, 17:10
ēdo dhimbje ka vleren e vet,

DEA
26-02-09, 17:11
Dhimbja eshte dhimbje, njera ndoshta pak me shume se tjetra, por fakt eshte qe , qe te dyjat jane dhimbje....

Trina_1
18-05-09, 20:05
Shpirtrore ............

Peja-Boy
30-05-09, 18:50
Te dyjat nga pak

thellenza
16-06-09, 15:00
Tek une, me shume dhemb ajo shpirterore sidhe sherohet me veshtire.. nese sherohet.

Kaqanikasja
16-06-09, 15:26
Shpirterore

elsaaa08
24-06-09, 15:39
dhimbja shpirterore te shkatrron edhe fizikishte

Breshka
27-06-09, 14:30
Dhimbja Shpirtrore Ska Ilaq

Breshka
27-06-09, 14:37
Dhimbja Shpirtrore Ska Ilaq

romansa
27-06-09, 14:45
shpirterore..ska fjalė

Dani11
27-06-09, 15:22
....njeriu ne te dy rastet duhet ti mund ato

Zero Cool
27-06-09, 23:21
pasi qe dhimbjen fizike nuk e kam perjetu (gati kurre), metet ajo tjetra: shpirterore

Penelope
28-06-09, 10:53
dhimbjen shpirterore,gjithsesi

Domira
28-06-09, 14:33
Ajo qe mundet me dhimt:smile:

ALlma
29-06-09, 09:12
asnjera nuk menjanohet te dyja jan te rezikshme:smile:

LABI
29-06-09, 11:16
asnjera nuk menjanohet te dyja jan te rezikshme:smile:


mos je bio-kimiste me profesion :rolleyes: :biggrin:

LABI
29-06-09, 11:17
dhimbjen shpirterore,gjithsesi


Kjo garant anasteziologe :rolleyes: :biggrin:

Idila
12-11-09, 20:20
Deformimet shpirtėrore, s`i shėron as supermedicina.

emine
13-11-09, 10:11
me e madhja dhibje eshte kure nuke te dhemb as shpirti dhe as trupi me:rolleyes:

ritaaa
15-11-09, 14:54
dhimbja ma e madhe e si nuk te len fuqi as ne kemb me u ngrit eshte ajo shpirtrore.

nga ritaaa

roadrunner
15-11-09, 14:55
S'ka ma keq kur nuk te dhem kerkun, ateher ke nevoj per nje shrink hahaha

Domira
15-11-09, 15:18
Dhimbjen shpirterore e konsideroj me te madhe.

shfletuesi_
15-11-09, 15:33
...mos e provofshit.

emine
15-11-09, 15:55
...mos e provofshit.

pse kush oshte ai qe si ka pervu shfletus,qe te dyjat ,veq kush rren e shet mallni se po tanve jau ka djeg qorba buzte

Abetare
15-11-09, 17:10
Dhimbja fizike ėshtė shumė e madhe, ajo ka mundėsi me t'i sjellė edhe dhimbjet shpirtėrore t'cilat nuk kanė shpesh bazė sepse i sjellim vetė duke u merzitur shumė thuajse pėr "asgjė " ose duke vuajtur pėr dikė qė ndoshta se meriton fare dhimbjen tuaj... I kam provuar tė dyja , por dhimbja e dhėmbit e kokės , ose ose ndonjė infektim janė tė paberballuara , ndėrsa ajo e shpirtit mė ka kaluar duke biseduar me dikė ose duke i folur vetvetės , mos , mos , nuk ja vlenė .... ...

ninnela
15-11-09, 17:24
Mos Na Dhashte Zoti Asnjeren E As Tjetren, Se Te Dyja Bashke Lidhen Shume, Keshtu Qe Veshtire Eshte Te Percaktohesh Se Cila Eshte Me E Madhe Apo Me E Vogel............ Sidoqofte Mendimi Im Eshte Se Prape Dhimbja Shpierterore Eshte Pasuese E Dhimbjeve Fizike............

Diana007
15-11-09, 18:20
Mendoj jan te kordinuara te dyat bashk :rolleyes: .. kur ke dhebje shpirti te dheb i gjith trupi.... kur ke dhebje fizike te dheb edhe shpirti :rolleyes:

YanYan
16-11-09, 05:55
...mos e provofshit.
Ka fol shfletuesi edhe per mu.

Kaqanikasja
08-02-10, 21:23
Eh dhimbja shpirterore nuk krahasohet me asgje

ALlma
11-02-10, 13:10
dhimbja shpirtrore nuk sherohet leht...

LABI
11-02-10, 14:41
Pleqet aso kohe thojshin ; edhe nje gisht me te dhimbet nuk eshte mire!

Qenia njeriut karakterizohet me ekzistencen e tij "materiale" dhe "ideale" .. Dhe si e tille (dualiste) eshte e integruar ne nje njesii ORGANIKE TE VETME (organizem)..

TRURI (mireqenia e tij ) eshte pjese materiale i organikes njerezore dhe element qenesor i mireqenies shpirterore (psikike) te njeriutt... PSIKOSOMATIKA (crregullimet psikosomatike) eshte e lidhur ngusht me mireqenien fizike te tij (trurit).


KU T'DHEMB S'ESHTE MIRE , megjithate s'thot kot populli ZOT RUMI MEND E KRESE !


:rolleyes:

shfletuesi_
11-02-10, 15:12
...rrezik rrezik

speci
11-02-10, 15:12
dhembja fizike sherohet-kurse ajo shpirterore ncuk

INPERATORE BT
11-02-10, 15:33
jo bre me dhimten e dhamit nuk e krahasoj asnjo...

LABI
11-02-10, 15:37
jo bre me dhimten e dhamit nuk e krahasoj asnjo...

edhe dhimbta e brinjeve (t'thyne) thojne s'e eshte e madhee :rolleyes: