PDA

View Full Version : Udbashat E Kosoves Me Emer Dhe Mbiemer


i_retardumi
26-05-06, 23:54
UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER

Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Zoti e boft hajr!

E_Zjarrta
27-05-06, 00:17
ne prag te pamvarsise dikujte i duhet edhe nje lufte nder shqiptare


Kjo qon uje vetem ne mullirin e shkaut


Nese keni me te vertete deshmi ( qe nuk them se jan te pastert keta emra ) pse nuk ngritni aktpadi

Me se miri sipas meje eshte qe te pritet edhe pak e masanej le te dalin udbashat e spiunat e kohes se viteve 1974-1999 duke mos harru ata qe u sollen keq edhe gjat luftes

Reana
27-05-06, 03:04
UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER

Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Zoti e boft hajr!

I Retardumi, merre edhe ate perpiluesin e listes, dhe shkoni te PSIKIATRI se si duket keni nevoje!!!
Sikur qe ju paska thene "E zjarrta", ne prag te pavaresise, lufte qytetare me se paku i kontribon ceshtjes shqiptare.
Ka gjykata kombtare e nderkombtare per krime, mos merrni hov sikur Don Kishoti pas mullinjeve te eres, se askush nuk ju ka ftuar te beni lista STALINIANE per pastrime ideologjike(si s'ju vjen turp, shkije e shqiptare bashke ne te njeten liste ti vendosni)!!!

Secili individ eshte i pafajshem derisa te kryhet procesi gjyqesor i gjykimit dhe VERTETIMIT te fajesise se dikujt!!!

HoteL-MadriD
27-05-06, 08:59
Pershendetje.

Mire te paska then dhe Reana.

Por nganjhere po me cudit sepse lexon disa gjera qe jan vetem kote.

E the kete. "PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT".."

Vetem me thuaj nje gje, Pse i beson dikujt kur sdi gje?

Dhe nje gje tjeter, Po e ndegjuam Adem Demaēi ne do te behemi shum shpejt me serbi. Ndoshta e ke pare dhe ti ka then Baca Adem qe "Kosova te bashkohet me Malin e Zi por kryeminister te jet Gjukanoviē apo Vujanoviē (se mbaj mend se per cilin ka then sepse emrat njesoj e po me ngatrrohen )

Po ky ka mend? qe thot ashtu para mediave? Kete nuk duhet qe te ndegjoj as kush se po e ndegjuam shkuam prap me serbi.

Keshtu qe i_retardumi ik e pastroi syte njehere mandej hudh emra.

Tung

Fshatari
27-05-06, 09:07
I Retardumi, merre edhe ate perpiluesin e listes, dhe shkoni te PSIKIATRI se si duket keni nevoje!!!
Sikur qe ju paska thene "E zjarrta", ne prag te pavaresise, lufte qytetare me se paku i kontribon ceshtjes shqiptare.
Ka gjykata kombtare e nderkombtare per krime, mos merrni hov sikur Don Kishoti pas mullinjeve te eres, se askush nuk ju ka ftuar te beni lista STALINIANE per pastrime ideologjike(si s'ju vjen turp, shkije e shqiptare bashke ne te njeten liste ti vendosni)!!!

Secili individ eshte i pafajshem derisa te kryhet procesi gjyqesor i gjykimit dhe VERTETIMIT te fajesise se dikujt!!!

Mendoj qė pėr psikiatėr kanė nevojė urgjente kėshillėdhėnėsit e kėtij forumi : njėri ndėr ta ėshtė pa dyshim autori i kėtij citimi.
Gjykatat "kombtare" e ndėrkombtare janė treguar inefikase lidhur me krimet e rėnda (krim kundėr njerzimit, gjenocid...) nė ish-jugosllavi : autorėt e gjenocideve vdiēen pa u ndėshkuar, ndėrkohė qė kroat, boshnjak, kosovar qė ndodheshin nė "listat staliniane" tė pėrpiluara nga interpoli (selia e kėtij tė fundit ndodhet nė qytetin francez Lyion), u dėnuan rėndė nga tribunali i Hagės. Sikur kjo gjykatė tė vepronte objektivisht, sikur tė kishte gjykuar dhe dėnuar autorėt e gjenocidit (dmth serbinė) mė kohė, kjo e fundit nuk do tė kishte kurfarė tė drejte tė ulej nė bangėn e negiciatave lidhur me statusin e Kosovės; madje nuk di kushte tė drejtė as tė prononcohej lidhur me kėtė ēėshtje...!
"...pastrimet staliniane, ideologjike e etnike" nuk janė fikcion letrar : janė tė dhėna
objektive : kėtė politikė ka praktikuar serbia gjatė dy dekadave nė sytė e gjithė bashkėsisė ndėrkombtare...!
Secili individ, pra, nuk ėshtė i pafajshėm edhepse nuk ėshtė vėrtetuar fajsia e tij...!
Si u bė vallė qė gjykata e Hagės zvarriti vite mė radhė dėnimin e millosheviēit pėrkundėr provave dhe argumenteve qė kishte kundėr tij ?!
Habi ėshtź...!

Luani_fr
27-05-06, 13:08
Une ju pergezoj per ket teme, edhe pse shifet se disa nga forumistat u preken pak sa, por nuk jan te vetemit qe prekeni ka edhe shum te tjer per fat te keq sepse nje nje pushtet aq i gjat dhe i eger nuk dote kish mundur te qendroj sikur te mos kishte edhe shum e shum sherbetore.
Edhe pse dikush tha ketu se ishte nje list e gjat Staliniane, une njeher them se nuk ka te bej fare me list Staliniane sepse shum nga ata qe jan te shenuar ne ket list i njof personalisht dhe esht shum e vertet qe te till kan qene, dhe vazhdojn te jen, por une them se kesaj liste i mungoj jo edhe pak njerez si pershembell:
1)ISA BUNJAKU ish profesor i kimise ne gjimnazin e Gjilanit deri ne vitin 1981 pastaj inspektor i Sigurimit shtetnor ne Gjilan.
2)Fadil Rrudhani Spiun i perbetuar dhe Inspektore i sigurimit shtetnor ne Gjilan Viteve 80_ta.
3)Sinan Rexhepi (zhegr e Gjilanit) njeher vetem spihun epastaj edhe inspektore i sigurimit shtetnor prej vitit 1981.
4) Isa Kastrati deri ne vitin 81 profesor ne gjimnazin e gjilanit pastaj Inspektore i sigurimit shtetnor sot zyrtar i lart ne SH P K ne gjilan, (ku bashk me Isa Bunjakun ish nxensit etyre i burgosnin).
5) Daut Morina ku njifet njeri nder gjak pirsit mete eger te regjimit serb Ish inspektore i sigurimit shtetnor(tani i ndjer) Jan te njohura vargjet e mjerimit....... nder tjera ku thoshte i trishtueshem vlla esht mjerimi te ngulfat ete zen trishtimi kur ke pune me Daut Trimin.
6)Fatmir Dermaku Punetore i sigurimit shtetnore deri ne diten e fundit kur iken edhe pushtuesit Serb.
Per te mos ju lodhe njeher ma teper edhe pse dihet se ka edhe shum te tjer, por kata jan njerit nder emrat mete mdhenje te kesaj ane qe shum eshum njerez vazhdojn te jetojn me pasoja te ndryshme pikrisht tuju falenderue ketyre njerzeve.
Dikush tha se ka Prokuror, gjykates???!!! esht e vertet se ka te tille por cilit jan ata Prokurori i pergjthshem, ministri i drejtesise, ministri i mbrenshem, pikrisht keta jan ose bashkepunetore, ose mvaresit e ketyre qe u permenden me lart, por edhe te pushtetit Jugosllav, ndersa gjykatat nderkombetare ata reagojn dhe denojn ashper luftetare te lirise, ndersa spiujt dhe bashkepunetoret e pushtuesit mbrohen, mendoj se mjaftojn keto 7 vite pas luftes per te na bind se esht ashtu, kemi plot raste.

NUK ESHT MEKAT TE LINDESH INJORANT POR TE VDESESH I TILLE.

pokeri
27-05-06, 13:59
por une them se kesaj liste i mungoj jo edhe pak njerez si pershembell:
1)ISA BUNJAKU ish profesor i kimise ne gjimnazin e Gjilanit deri ne vitin 1981 pastaj inspektor i Sigurimit shtetnor ne Gjilan.
2)Fadil Rrudhani Spiun i perbetuar dhe Inspektore i sigurimit shtetnor ne Gjilan Viteve 80_ta.
3)Sinan Rexhepi (zhegr e Gjilanit) njeher vetem spihun epastaj edhe inspektore i sigurimit shtetnor prej vitit 1981.
4) Isa Kastrati deri ne vitin 81 profesor ne gjimnazin e gjilanit pastaj Inspektore i sigurimit shtetnor sot zyrtar i lart ne SH P K ne gjilan, (ku bashk me Isa Bunjakun ish nxensit etyre i burgosnin).
5) Daut Morina ku njifet njeri nder gjak pirsit mete eger te regjimit serb Ish inspektore i sigurimit shtetnor(tani i ndjer) Jan te njohura vargjet e mjerimit....... nder tjera ku thoshte i trishtueshem vlla esht mjerimi te ngulfat ete zen trishtimi kur ke pune me Daut Trimin.
6)Fatmir Dermaku Punetore i sigurimit shtetnore deri ne diten e fundit kur iken edhe pushtuesit Serb.

NUK ESHT MEKAT TE LINDESH INJORANT POR TE VDESESH I TILLE.

Luan, tė lumtė pėr plotėsimin e kėsaj liste. Pa kėta, kjo listė nuk do tė kishte kuptimin e mirėfilltė. Kėta dy me tė kaltėr po prehen nė ferr, e kėta me tė kuqe po e kalojnė purgatorin.

Kalt
27-05-06, 16:48
Lista! Ajo nuk eshte asgje, por vecse nje pjelle e LPK-se dhe enveristeve te Kosoves qe me fenerin ndricues te quajtur Enver Hoxha deshen ti japin Kosoves "drite"!
Kosova qe nga viti 1912 e ne vazhdim ka qene me dhune nje pjese e ish-Mbreterise Jugosllave dhe me vone pas vitit 1944 nje pjese e ish-Jugosllavise artificiale.
Ne Kosove nga viti 1945 deri ne vitin 1974 ka vepruar legjislacioni i ish-Jugosllavise dhe me ne vecanti i Serbise e me pas Kosova ishte nje Krahine Autonome deri ne vitin 1989, vit kur asaj ju mor kjo autonomi sa me dhune e po aq me paaftesi te klases politike te Kosoves.
Kosova ka qene ne udhekryq te historise, sepse ne te jane kryqezuar intersa nga me te ndryshmet e ne kete kuader desheroj te flas vetem per dy pale qe ne forme kishin intersa te kunderta, ndersa ne permbajtje ata kishin intersa te njejta.
Keto dy pale ishin LKJ-ja dhe PKSH-ja e me vone PPSH-ja, pra ne njeren ane Josip Broz Tito dhe ne anen tjeter Enver Hoxha.
Tito dhe Enveri kane qene kryet e se njejtes medalje dhe qe nga viti 1941 e ne vazhdim deri ne vitin 1980 ata kane patur nje bashkepunim sa te hapur po aq dhe te mbyllur.
Tito permes organizates komuniste te Miladin Popoviqit dhe te Ali Kelmendit, futi nen kontroll PKSH te udhehequr jorastesisht nga Enver Hoxha.
Gjate Luftes se II-te Boterore, gjenerale te ndryshem jugosllave jipnin "keshilla" prane shtabit te Enver Hoxhes dhe nje nga keto "keshilla" ishte dhe ajo e drejtimit te pushkes kunder elementit nacionalist, duke nisur qe nga Marreveshja e Mukjes e deri te Konferenca e Bujanit.
Ka qene ky bashkepunim i ngushte i Enver Hoxhes me Titon qe coi ne perndjekjen e nacionalisteve andej e kendej kufirit.
Me mijera shqiptare jane vrare e masakruar nga bandat komuniste jugosllave, me dijenine dhe miratimin ne heshtje te Enver Hoxhes, sepse Titon dhe Enverin i bashkonte internacionalizmi proletar, vellazerim-bashkimi etj.
Me mijera shqiptare u masakruan ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi.
Enver Hoxha nuk e ka dashur kurre Kosoven, sepse ai e ka pare ate si nje pjese nacionaliste dhe shume te veshtire per t'u qeverisur dhe per kete qellim ai ka pranuar vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme ne vitin 1945 dhe aneksimin e saj total nga Serbia.
Kulmi mberriti pas "prishjes" se marredhenieve shqiptaro-jugosllave ne vitin 1948.
Si rrjedhoje e kesaj "prishje" jane masakruar dhe denuar me qindra e mijera njerez ne te dy anet e kufirit, jane ndare per se gjalli familje te tera, burra e gra, femije e pleq, nen pretekstin e mospajtimeve ideologjike, por qe ne te vertete ka qene nje marreveshje e Titos me Enverin qe te lihet dora e lire per "transformimin " nacionalisteve kosovare ne internacionaliste.
Pas kesaj periudhe do te lindin partite marksiste-leniniste te Kosoves dhe agjitatoret e propogandistet enveriste me shumice ne Kosove.
Kosova e ngrate kishte rene ne kurthin titisto-enverist.
Pjesa qe ishte ne pushtet zbatonte ligjet jugosllave dhe pjesa tjeter ilegale ndiqte shembullin e Enver Hoxhes.
Ne Kosove kane ndodhur ngjarje tragjike.
Tragjedia qendron ne faktin se pjesa dermuese e inteligjences se re proletare te Kosoves ishin titiste, pjesa tjeter e indoktrinuar nga Enver Hoxha dhe veprimtaria e Sigurimit te Shtetit vepronin teresisht kunder interesave shqiptare ne Kosove.
Te dy palet luftonin kunder njeri-tjetrit, njera legalisht dhe ne zbatim te ligjeve ne fuqi e tjetra ilegalisht dhe krejtesisht e indoktrinuar.
Cili ishte perfundimi?
Shqiptaret denoheshin mes veti, shaheshin mes veti, diferencoheshin mes veti.
Kjo rruge pa krye vazhdoi deri ne vitin 1989, kur ne skenen politike po ndodhnin transformime kolosale, pas shembjes se Murit te Berlinit.
Pa hyre me ne thellesi te problemeve, sepse ato jane nje kapitull aq i gjere dhe i gjate sa vetem historianet mund te japin nje pergjigje me shkencore, deshehroj te them se Kosova ka patur dhe per fat te keq dhe ka ende nje konflikt te brendshem.
Konflikt ky i trasheguar ne dekada dhe qe per fat te keq po duket se ende ka aktore qe desherojne ta mbajne ate te ndezur.
Ne disa forume te tjera eshte trajtuar ky konflikt dhe per kete qellim une kam qene dhe jam i mendimit se Kosova ka nevoje per distancim nga titizmi, gje qe edhe eshte bere ndonese ka ende mbartes te saj dhe nga enverizmi qe duket se ka ende shume e shume simpatizante te flaket dhe qe per fat te keq ende nuk jane distancuar nga idhulli i tyre.
Kosova ka nevoje te perqafoje demokracine, shtetin ligjor, ekonomine e tregut dhe largim njehere e mire nga hakmarrja ndaj njeri-tjetrit.
Fakti se Kosova ende vuan nga konfliket e brendshme dhe se shoqeria kosovare eshte ende larg se qeni demokratike, flet dhe ky postim me emrat e lartpermendur per te cilet nuk dua te bej asnje koment.
Kosova do te njihet shpejt si nje shtet i pavarur, mirepo pare ne thellesi ajo ende ka nevoje per nje monitorim nderkombetar, pikerisht se ka ende kesi listash e pikerisht se ka ende kesi njerezish qe jane gati ta marrin drejtesine ne duart e tyre dhe te bejne me te cfare te duan.
Kjo u tentua dhe pas nderhyrjes se NATO-s ne Kosove, kohe kur u kryen gjithe ato vrasje politike.
Mirepo ka ardhur koha qe pushka te mos jete me mjet per te zgjidhur konflikte, por per t'u vendosur ne depot e kazermat e ushtrise apo ne muzeumet e lufterave.
E perseris dhe njehere se lista te tilla jane nje dobesi ne karakter te atyre qe i publikojne dhe nje ligesi edhe me e madhe te atyre qe i perkrahin, pavaresisht te kaluares se tyre te larget apo te afert.

jadore
27-05-06, 17:59
Lista! Ajo nuk eshte asgje, por vecse nje pjelle e LPK-se dhe enveristeve te Kosoves qe me fenerin ndricues te quajtur Enver Hoxha deshen ti japin Kosoves "drite"!
Kosova qe nga viti 1912 e ne vazhdim ka qene me dhune nje pjese e ish-Mbreterise Jugosllave dhe me vone pas vitit 1944 nje pjese e ish-Jugosllavise artificiale.
Ne Kosove nga viti 1945 deri ne vitin 1974 ka vepruar legjislacioni i ish-Jugosllavise dhe me ne vecanti i Serbise e me pas Kosova ishte nje Krahine Autonome deri ne vitin 1989, vit kur asaj ju mor kjo autonomi sa me dhune e po aq me paaftesi te klases politike te Kosoves.
Kosova ka qene ne udhekryq te historise, sepse ne te jane kryqezuar intersa nga me te ndryshmet e ne kete kuader desheroj te flas vetem per dy pale qe ne forme kishin intersa te kunderta, ndersa ne permbajtje ata kishin intersa te njejta.
Keto dy pale ishin LKJ-ja dhe PKSH-ja e me vone PPSH-ja, pra ne njeren ane Josip Broz Tito dhe ne anen tjeter Enver Hoxha.
Tito dhe Enveri kane qene kryet e se njejtes medalje dhe qe nga viti 1941 e ne vazhdim deri ne vitin 1980 ata kane patur nje bashkepunim sa te hapur po aq dhe te mbyllur.
Tito permes organizates komuniste te Miladin Popoviqit dhe te Ali Kelmendit, futi nen kontroll PKSH te udhehequr jorastesisht nga Enver Hoxha.
Gjate Luftes se II-te Boterore, gjenerale te ndryshem jugosllave jipnin "keshilla" prane shtabit te Enver Hoxhes dhe nje nga keto "keshilla" ishte dhe ajo e drejtimit te pushkes kunder elementit nacionalist, duke nisur qe nga Marreveshja e Mukjes e deri te Konferenca e Bujanit.
Ka qene ky bashkepunim i ngushte i Enver Hoxhes me Titon qe coi ne perndjekjen e nacionalisteve andej e kendej kufirit.
Me mijera shqiptare jane vrare e masakruar nga bandat komuniste jugosllave, me dijenine dhe miratimin ne heshtje te Enver Hoxhes, sepse Titon dhe Enverin i bashkonte internacionalizmi proletar, vellazerim-bashkimi etj.
Me mijera shqiptare u masakruan ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi.
Enver Hoxha nuk e ka dashur kurre Kosoven, sepse ai e ka pare ate si nje pjese nacionaliste dhe shume te veshtire per t'u qeverisur dhe per kete qellim ai ka pranuar vendosjen e gjendjes se jashtezakonshme ne vitin 1945 dhe aneksimin e saj total nga Serbia.
Kulmi mberriti pas "prishjes" se marredhenieve shqiptaro-jugosllave ne vitin 1948.
Si rrjedhoje e kesaj "prishje" jane masakruar dhe denuar me qindra e mijera njerez ne te dy anet e kufirit, jane ndare per se gjalli familje te tera, burra e gra, femije e pleq, nen pretekstin e mospajtimeve ideologjike, por qe ne te vertete ka qene nje marreveshje e Titos me Enverin qe te lihet dora e lire per "transformimin " nacionalisteve kosovare ne internacionaliste.
Pas kesaj periudhe do te lindin partite marksiste-leniniste te Kosoves dhe agjitatoret e propogandistet enveriste me shumice ne Kosove.
Kosova e ngrate kishte rene ne kurthin titisto-enverist.
Pjesa qe ishte ne pushtet zbatonte ligjet jugosllave dhe pjesa tjeter ilegale ndiqte shembullin e Enver Hoxhes.
Ne Kosove kane ndodhur ngjarje tragjike.
Tragjedia qendron ne faktin se pjesa dermuese e inteligjences se re proletare te Kosoves ishin titiste, pjesa tjeter e indoktrinuar nga Enver Hoxha dhe veprimtaria e Sigurimit te Shtetit vepronin teresisht kunder interesave shqiptare ne Kosove.
Te dy palet luftonin kunder njeri-tjetrit, njera legalisht dhe ne zbatim te ligjeve ne fuqi e tjetra ilegalisht dhe krejtesisht e indoktrinuar.
Cili ishte perfundimi?
Shqiptaret denoheshin mes veti, shaheshin mes veti, diferencoheshin mes veti.
Kjo rruge pa krye vazhdoi deri ne vitin 1989, kur ne skenen politike po ndodhnin transformime kolosale, pas shembjes se Murit te Berlinit.
Pa hyre me ne thellesi te problemeve, sepse ato jane nje kapitull aq i gjere dhe i gjate sa vetem historianet mund te japin nje pergjigje me shkencore, deshehroj te them se Kosova ka patur dhe per fat te keq dhe ka ende nje konflikt te brendshem.
Konflikt ky i trasheguar ne dekada dhe qe per fat te keq po duket se ende ka aktore qe desherojne ta mbajne ate te ndezur.
Ne disa forume te tjera eshte trajtuar ky konflikt dhe per kete qellim une kam qene dhe jam i mendimit se Kosova ka nevoje per distancim nga titizmi, gje qe edhe eshte bere ndonese ka ende mbartes te saj dhe nga enverizmi qe duket se ka ende shume e shume simpatizante te flaket dhe qe per fat te keq ende nuk jane distancuar nga idhulli i tyre.
Kosova ka nevoje te perqafoje demokracine, shtetin ligjor, ekonomine e tregut dhe largim njehere e mire nga hakmarrja ndaj njeri-tjetrit.
Fakti se Kosova ende vuan nga konfliket e brendshme dhe se shoqeria kosovare eshte ende larg se qeni demokratike, flet dhe ky postim me emrat e lartpermendur per te cilet nuk dua te bej asnje koment.
Kosova do te njihet shpejt si nje shtet i pavarur, mirepo pare ne thellesi ajo ende ka nevoje per nje monitorim nderkombetar, pikerisht se ka ende kesi listash e pikerisht se ka ende kesi njerezish qe jane gati ta marrin drejtesine ne duart e tyre dhe te bejne me te cfare te duan.
Kjo u tentua dhe pas nderhyrjes se NATO-s ne Kosove, kohe kur u kryen gjithe ato vrasje politike.
Mirepo ka ardhur koha qe pushka te mos jete me mjet per te zgjidhur konflikte, por per t'u vendosur ne depot e kazermat e ushtrise apo ne muzeumet e lufterave.
E perseris dhe njehere se lista te tilla jane nje dobesi ne karakter te atyre qe i publikojne dhe nje ligesi edhe me e madhe te atyre qe i perkrahin, pavaresisht te kaluares se tyre te larget apo te afert..... me qellim ,e kopjova dhe nje here kete postim , duke shpresuar qe gjate leximi (qofte edhe serik)te vetedijesohemi ....

Respekt , vertet Kalt ,per kete analize (faktike) me pak fjal dhe kjarte permbledhe nje te vertet qe jetuam dhe po jetojme si komb nen ndikimin e politikes dhe pasojat qe po trashigojme.....

Dilaver
27-05-06, 19:29
Ne Kosove kane ndodhur ngjarje tragjike.
Tragjedia qendron ne faktin se pjesa dermuese e inteligjences se re proletare te Kosoves ishin titiste, pjesa tjeter e indoktrinuar nga Enver Hoxha dhe veprimtaria e Sigurimit te Shtetit vepronin teresisht kunder interesave shqiptare ne Kosove.
Te dy palet luftonin kunder njeri-tjetrit, njera legalisht dhe ne zbatim te ligjeve ne fuqi e tjetra ilegalisht dhe krejtesisht e indoktrinuar.E po qė nuk paskam ditur asgjė deri me sot, intelegjenca e re proletare e Kosovės paska qenė titiste ndersa pjesa tjeter Enveriste, tani shtrohet pyetja prej nga dolen patriotėt e atdhetarėt e heronjėt pasi qė mė parė nuk pati tė tillė?!!!!!

Sa i pėrket listės, ne duke shpallur edhe figurat mė tė shquara tė kombit si tradhėtar e bashkpunėtorė tė armikut (duke i futur nė njė thes me spiuj e tradhėtar), tani ka ardh koha qė shum spiuj e udbash tė rehabilitohen.

Reana
27-05-06, 20:16
Mendoj qė pėr psikiatėr kanė nevojė urgjente kėshillėdhėnėsit e kėtij forumi : njėri ndėr ta ėshtė pa dyshim autori i kėtij citimi.
Gjykatat "kombtare" e ndėrkombtare janė treguar inefikase lidhur me krimet e rėnda (krim kundėr njerzimit, gjenocid...) nė ish-jugosllavi : autorėt e gjenocideve vdiēen pa u ndėshkuar, ndėrkohė qė kroat, boshnjak, kosovar qė ndodheshin nė "listat staliniane" tė pėrpiluara nga interpoli (selia e kėtij tė fundit ndodhet nė qytetin francez Lyion), u dėnuan rėndė nga tribunali i Hagės. Sikur kjo gjykatė tė vepronte objektivisht, sikur tė kishte gjykuar dhe dėnuar autorėt e gjenocidit (dmth serbinė) mė kohė, kjo e fundit nuk do tė kishte kurfarė tė drejte tė ulej nė bangėn e negiciatave lidhur me statusin e Kosovės; madje nuk di kushte tė drejtė as tė prononcohej lidhur me kėtė ēėshtje...!
"...pastrimet staliniane, ideologjike e etnike" nuk janė fikcion letrar : janė tė dhėna
objektive : kėtė politikė ka praktikuar serbia gjatė dy dekadave nė sytė e gjithė bashkėsisė ndėrkombtare...!
Secili individ, pra, nuk ėshtė i pafajshėm edhepse nuk ėshtė vėrtetuar fajsia e tij...!
Si u bė vallė qė gjykata e Hagės zvarriti vite mė radhė dėnimin e millosheviēit pėrkundėr provave dhe argumenteve qė kishte kundėr tij ?!
Habi ėshtź...!


A edhe ketu paska faj Franca, a???:rolleyes: ....
Hmmmm...per dikend qe jeton me dekada duke shfytezuar te gjitha BENIFICIONET/MUNDESITE e sistemit francez, gjithmone me duket paradoksale, kjo far "urrejtje" ytja DEKLARATIVE (sa per sy e faqe).
Eshte sikur ndonje individ, prej krejt shteteve te Botes, te ZGJEDH Serbine per vendbanim, dhe rregullisht te na tregoje sa e urren Serbine (bindese fort:cool: ).

Apo si ne rastin e Demacit, qe vazhdimisht propagon per bashkejetese me vllezerit shkije, e kendej shet patriotizem me rrota, per listat e "udbasheve" shqiptare....

(Me kete menyre te diskutimit, e te krijimit te listave "a la kafeneja e Selim turbeshit" do te ishte FORT me logjikshme qe Demaci te kete renditur veten si te te parin aty....lista do te dukej SHUME me bindese):cool: .....

Perndryshe,

mos-bashkepunimi me Tribunalin e Hages ka konsekuencat e veta.
Tribunali i Hages nuk ka force as obligim te shkoje ne territorin e Serbise, per te gjetur kriminelet e luftes.
Kjo eshte detyre e Qeverise se Serbise, JO e Hages; perderisa mos-bashkepunimi me Hagen ka konsekuencat e veta-Serbia eshte i vetmi shtet ne Evropen Jug-lindore qe ende nuk eshte listen e bisedimeveper antaresim ne Bashkimin Europian, antaresimin ne NATO, si dhe nuk pranon ndihmat financiare, te cilat u ofrohen shteteve tjera ne Ballkan.

Perderisa negociatat Kosove -Serbi, jane duke u bere ne sherbim te realizimit te drejtave te pakicave ne Kosove.
Statusin final te Kosoves e vendos Keshilli i Sigurimit, e JO Serbia.

Drinni
27-05-06, 21:34
ne prag te pamvarsise dikujte i duhet edhe nje lufte nder shqiptare


Kjo qon uje vetem ne mullirin e shkaut


Nese keni me te vertete deshmi ( qe nuk them se jan te pastert keta emra ) pse nuk ngritni aktpadi

Me se miri sipas meje eshte qe te pritet edhe pak e masanej le te dalin udbashat e spiunat e kohes se viteve 1974-1999 duke mos harru ata qe u sollen keq edhe gjat luftes


E ti retarduesi si te than tye me emer e mbiemer ? rri ti ma mir te basketbolli te thot drinni pa keq kuptime!!!

i_retardumi
27-05-06, 22:44
Pershendetje.

Mire te paska then dhe Reana.

Por nganjhere po me cudit sepse lexon disa gjera qe jan vetem kote.

huj ko me te myt me mesazhe te mir te duaaaaaaaaaa

Vetem me thuaj nje gje, Pse i beson dikujt kur sdi gje?

Dhe nje gje tjeter, Po e ndegjuam Adem Demaēi ne do te behemi shum shpejt me serbi. Ndoshta e ke pare dhe ti ka then Baca Adem qe "Kosova te bashkohet me Malin e Zi por kryeminister te jet Gjukanoviē apo Vujanoviē (se mbaj mend se per cilin ka then sepse emrat njesoj e po me ngatrrohen )

Po ky ka mend? qe thot ashtu para mediave? Kete nuk duhet qe te ndegjoj as kush se po e ndegjuam shkuam prap me serbi.

Keshtu qe i_retardumi ik e pastroi syte njehere mandej hudh emra.

Tung

ti zotėri totalisht nuk qenke kėrkah,ama bash totalisht kėrkah!

kėtė listė nuk e ka pėrpliluar Adem Demaci, po me "Dosje tė Adem Demacit", kam theksuar se gjykatėsit nė fjalė kishin qenė pjesmarrės nė Dosjen a aktakuzave ndaj bacės Demė!

kėshtu qė shko ti laj syt, edhe ata me Kosili t'bebave bile se tu kan zdėrrlav pej pluhni!

musl|m
27-05-06, 22:59
Mos vall esht puna diku tjeter e jo tek ruajtja e Kosoves nga nje lufte? Mos vall ndonje emer dhe mbiemer i njofshem i ben keta te revoltohen dhe te mundohen ta zhdukin kete liste?

Kalt
27-05-06, 23:20
ti zotėri totalisht nuk qenke kėrkah,ama bash totalisht kėrkah!

kėtė listė nuk e ka pėrpliluar Adem Demaci, po me "Dosje tė Adem Demacit", kam theksuar se gjykatėsit nė fjalė kishin qenė pjesmarrės nė Dosjen a aktakuzave ndaj bacės Demė!

kėshtu qė shko ti laj syt, edhe ata me Kosili t'bebave bile se tu kan zdėrrlav pej pluhni!Adem Demaci duhet te ndjeke shembullin e zoteri Pjeter Arbnorit i cili edhe sot e kesaj dite nuk merret e as qe ka nder mend te merret me lista.
Cdo kohe ka njerezit e saj dhe problemet e saj!
Demaci ka qene viktime e ndeshjeve ideologjike ndermjet LKJ-se dhe PPSH-se dhe se Demaci ka qene nje propogandist ideologjik i ideve te Enver Hoxhes dhe te komunizmit stalinist.
E ka menduar Enverin si Zotin dhe eshte betuar ne krye te tij, por pasi doli nga burgu dhe vizitoi Shqiperine, u bind dhe vete per "parajsen" enveriste dhe per vitet e percelluara ne mbrojtje te idealeve komuniste.
Demaci dhe shume si ai kane aspiruar per nje Kosove te lire dhe te bashkuar me Shqiperine, por ne kushtet e udheheqjes se bace Enverit, sepse per te Enveri ishte demokracia proletare, drita e se vertetes.
Demaci pavaresisht prej makiazhit te sotem, vazhdon te mbetet ai i njejti, internacionalist naiv, ideolog neokomunist dhe nacional-komunist i pavetedijshem (sepse komunizmi dhe nacionalizmi nuk kane asnje pike te perbashket).
Edhe sa here duhet te them se Tito dhe Enveri kane luajtur si macja me miun me shqiptaret, ne emer te ideologjise, mirepo shume shqiptare e kane te veshtire ta kuptojne kete.
Rrofte Kosova e lire dhe pa idhuj te rreme!

Reana
28-05-06, 00:27
ti zotėri totalisht nuk qenke kėrkah,ama bash totalisht kėrkah!

kėtė listė nuk e ka pėrpliluar Adem Demaci, po me "Dosje tė Adem Demacit", kam theksuar se gjykatėsit nė fjalė kishin qenė pjesmarrės nė Dosjen a aktakuzave ndaj bacės Demė!

kėshtu qė shko ti laj syt, edhe ata me Kosili t'bebave bile se tu kan zdėrrlav pej pluhni!
E kush na qenkan ata "gjykates"??? Cka eshte "gjykates" sipas teje???
E kush na qenka Ademi te krijoje "dosje"??? Kush e ka porositur ate te krijoje "dosje"???
Cka eshte "dosje"sipas teje, dhe sipas autoreve???
Mendon se dosje jane shpifjet e shpikura te disa te krisurve ndaj kusherinjeve te tyre?
Spinuazhet dhe xhelozite nder-vllezerore???
Per cfare dosjesh e ke fjalen i Retarduari???

Ja po ta punoj nje "dosje" une ty, dhe po ta publikoj diku!!!
Si ta merr mendja ty? Ide e mire???

Njerezit ne kete Bote kane gjitfare ideshe dhe motivesh.
Secili qe nuk pajtohet me tjeterin nuk i jipet, as nuk i miratohet e drejta e spiunimit dhe e fajesimeve (shpeshehere te pabaza) dhe te natyrave te uleta...

Nje mori luftetaresh te UCK-se perfunduan ne Hage, krejtesisht duke iu falenderuar "dosjeve" Staliniane te disa kokezbrazurve, ish shokeve e bashkeluftetareve me te cilet kane ndare secilen gje, te motivuara nga xhelozia, ndjenja per pushtet, dhe se "po u nxinet rruga diku"...:rolleyes:

Kombi shqiptar, nuk eshte prone INDIVIDUALE e dikujt, qe secilen here ai dikush eshte i paknaqur, ka te drejten e denimit/persekutimit ndaj secileve qe nuk i shkojne per shtati.
Secilen here qe dikush humb zgjedhjet, krijohen "dosje" te reja, qe iu dergohen organeve nderkombtare.

Derisa sa u be publike, nga zevendes-shefi i Misionit te OBB-se ne Kosove, i cili iu drejtua Hashimit, se secilen here qe ben AKUZA, qe ato te jene VALIDE, ka nevoje per FAKTE percjellese!!!

Hajt ngutnu, merrni lopatat, koburet, sopatat dhe filloni te sillni!!!
kush del fitimtar do ta shpallim te pafajshem, te tjeret gjithe spiune, tradhetar, UDBAsh..bla, bla, bla...(Mos harrova ndonje shprehje tejter te MADHE permes te ciles shqiptaret e "perkdhelin" njeri-tjeterin gjate komunikimit te tyre??? )

Eleon
28-05-06, 05:14
Ju i nderuar me siguri posedoni ndonje top magjik, meqense keni dijeni te mjaftueshme per ish udbashet e Ish Jugoslavise, e bazohesh ne shkrime te nje njeriu siq eshte Adem Demaci, qe as gruaja e tij nuk e pranon ne shtepi, nje njeri i deshtuar ne te gjitha sferat politike.

Populli ka dijeni me mire se ju i nderuar, se kush ka qene udbash e kush jo, Kosova ka sherbimet e saja sekrete, nuk eshte ne nevoje per propagandat e juaja nihiliste, dhe peralla me mbret.

Nuk me vjen inat pse me genjeni, por me vjen inat pse mendoni qe besoj ne ju.

GURI SYLAJ
28-05-06, 12:05
Reana ju pershendes dhe ju uroj nje dite te mire.Mos u merakosni per "dosje "e shkrime te tilla.
Populli i njeh edhe do qe me qellim nuk jan fute ne keto dosje sepse bijte e tyre sot jan alamet emna neper Kosove.Ata qe diten ne xhami e naten ne UDB...............
X.Y paska punu ne sherbimin e atehershem informativ dhe per te e ka dite tan mileti,ky erifi nuk ka mujt kurrkujt keq me i ba veq veti.
Po cka me i ba mesuesit e hoxhes e priftit qe tere diten melaqe e ter naten helaqe e te cileve populli i ngrate iu ka besu dite edhe nate.

Dhe per fund, mos e ngucni Ademin, se cka ia ban goja nuk ia ban krejt Opoja...............

nezi
28-05-06, 18:51
ne prag te pamvarsise dikujte i duhet edhe nje lufte nder shqiptare


Kjo qon uje vetem ne mullirin e shkaut


Nese keni me te vertete deshmi ( qe nuk them se jan te pastert keta emra ) pse nuk ngritni aktpadi

Me se miri sipas meje eshte qe te pritet edhe pak e masanej le te dalin udbashat e spiunat e kohes se viteve 1974-1999 duke mos harru ata qe u sollen keq edhe gjat luftes

E_Zjarrta

mos u djege helbete ne ket liste !

luan_i
28-05-06, 23:49
ne prag te pamvarsise dikujte i duhet edhe nje lufte nder shqiptare


Kjo qon uje vetem ne mullirin e shkaut


Nese keni me te vertete deshmi ( qe nuk them se jan te pastert keta emra ) pse nuk ngritni aktpadi

Me se miri sipas meje eshte qe te pritet edhe pak e masanej le te dalin udbashat e spiunat e kohes se viteve 1974-1999 duke mos harru ata qe u sollen keq edhe gjat luftes
Pajtohem E Zjarrta. Ti ke shumė tė drejtė. Edhe unė mendoj se e kaluara ėshtė kapitull i mbyllur. Ajo mbetet ashtu siē ishte, e pandryshueshme. Gjithashtu, konsideroj se deponimet, me shkrime, fakte dhe argumente, pėr secilin, pra edhe pėr ish OZNistėt, UDBashėt, KOSistėt apo ata tė rrjeteve tė tjera tė shėrbimeve sekrete serbo - sllave, do tė duhej deponuar nė arkiva ose edhe nė institucionet pėrgjegjėse tė Kosovės (pse jo edhe nė mendjen e popullit).
E nesėrmja, historia ėshtė gjykuesi mė i mirė, mė i saktė dhe mė i drejtė. Sė paku kėshtu do tė dyhej tė ishte.

Por, megjithate, enigmat nė shtjellimet e disa prej ēėshtjeve mė kruciale dhe mė madhore, mendoj unė, egzistojnė.

Psh. Nga cili kėnd na paraqitet sot personaliteti dhe figura madhore e Avni Rrustemit, nė njėrėn anė, dhe, nė tjetrėn, ajo e vrasėsit tė tij. Apo ajo e Luigj Gurakuqit, e Bajram Currit.... Ne, brezi ynė, do tė duhej ti kėndonim Fan S. Nolit, qė A. Zogut i shtronte rrugėn me hitha (Marshi i Barabait) apo A. Zogut qė e ndiqte pėr ta vrarė, sikurse qė i vrau tė sipėrshėnuarit apo edhe tė tjerėt atdhetarė (Mos tė keqkuptohemi. Nuk vuaj nga snjė lloi ngarkese). Shembuj tė tillė kemi edhe shumė.

Edhe unė, sikurse ti, i druaj shumė krijimit eventual tė situatave tė pa kėndshme dhe tė dėmshme pėr Kosovėn, sidomos tani qė procesi pėr shtetin e pavarur tė Kosovės ėshtė nė pėrfundim. Por, nė anėn tjetėr, edhe pėrpiluesit tė asaj liste, tė listės me emra e mbiemra spiujsh, bashkėpunėtorėsh e koloboracinistėsh, puthdorės tė pushtetit, do ti thosha se uhuuuuuuuuuuuuuuu, sa e gjatė do tė na dilte ajo listėėė.

E kaluara le tė mbetet kapitull i mbyllur, kapitull pėr histori.

Sidoqoftė, tani, mė shumė se kurdoher tjetėr na duhet bashkimi, uniteti, na duhet Kosova e qetė dhe stabile, e fortė institucionalishtė dhe tolerante.

Respekt pėr tė gjithė juve.

E_Zjarrta
29-05-06, 00:02
E ti retarduesi si te than tye me emer e mbiemer ? rri ti ma mir te basketbolli te thot drinni pa keq kuptime!!!

nuk e di se me ke e pate ti zotrote por nejse Budallen nuk ke mundesi ta qesesh kurr ne rruge

Une nuk jam dhe nuk kam qene asnjehere qe Spiunet dhe udbashet te qiten para gjyqit dhe te denohen por ta them edhe njeher nese kupton shqip a kupton shqiiiiiip se nuk eshte koha per trazira e budallaqe te disave
Jam Krenare qe jam Dardane

E_Zjarrta
29-05-06, 00:18
E_Zjarrta

mos u djege helbete ne ket liste !


O Nezi une nuk munde te jem ne kete liste kurren e kurres se e kam nenen qike qe i ruan ende delet ne Picel te Bajgores por mos helbetne eshte perzi kush i jyti a????


Te fala nga Piceli i Bajgores ju bon E_Zjarrta te gjithe Dardaneve

musl|m
29-05-06, 11:36
Eu sa paster po shifet kush jan UDBASHAT edhe BIJTE E BIJAT e tyre te cilt po luten ketu me ua fal e me i harru...

Ua mer mendja juve por ta dini se heret ose von do ta paguni xhakun e derdhur te studentave dhe te rinjeve Shqiptar, heret ose von do ti paguni torturat qe i keni be me dekada nenave dhe motrave Shqiptare, UDBASHAT jan me fajtor se Serbet per torturat dhe krimet qe jan be ne Kosov, per ket te jeni te bindur se keni be faj qe nuk falet kurr!

Lutuni nderkoh qe te mbetet e kaluar e ta harrojm, por pa shpres se ato lutje do te pranohen nga dikush, juve as dreqi nuk ju ndihmon se jeni mbeturina me ndotese e kombit Shqiptar!

Reana
29-05-06, 16:12
Eu sa paster po shifet kush jan UDBASHAT edhe BIJTE E BIJAT e tyre te cilt po luten ketu me ua fal e me i harru...

Ua mer mendja juve por ta dini se heret ose von do ta paguni xhakun e derdhur te studentave dhe te rinjeve Shqiptar, heret ose von do ti paguni torturat qe i keni be me dekada nenave dhe motrave Shqiptare, UDBASHAT jan me fajtor se Serbet per torturat dhe krimet qe jan be ne Kosov, per ket te jeni te bindur se keni be faj qe nuk falet kurr!

Lutuni nderkoh qe te mbetet e kaluar e ta harrojm, por pa shpres se ato lutje do te pranohen nga dikush, juve as dreqi nuk ju ndihmon se jeni mbeturina me ndotese e kombit Shqiptar!

Prej nje fanatiku primitiv, te kategorise sate, nuk PRITEN "llafe" me te mencura.
E di se ti NUK beson ne LIRINE e shprehjes se mendimit-sipas teje si ne KOMUNIZEM e ne SHERIAT, te gjithe duhen te pajtohen me marrinat e ndonje mulle/dulle/koketuli, etj, etj...

Poashtu s'do isha cuditur qe gjysma e atyre ne Liste, mund te jene kunsherinjte e tu, te cilet i ke spiunuar ti vete, pse nuk te kane derguar uje ne mullirin tend.
Kjo s'do me thene se ata jane fajtore; kjo tregon cfare krijese e lige je ti...

i_retardumi
29-05-06, 17:28
E kush na qenkan ata "gjykates"??? Cka eshte "gjykates" sipas teje???
E kush na qenka Ademi te krijoje "dosje"??? Kush e ka porositur ate te krijoje "dosje"???
Cka eshte "dosje"sipas teje, dhe sipas autoreve???
Mendon se dosje jane shpifjet e shpikura te disa te krisurve ndaj kusherinjeve te tyre?
Spinuazhet dhe xhelozite nder-vllezerore???
Per cfare dosjesh e ke fjalen i Retarduari???

Ja po ta punoj nje "dosje" une ty, dhe po ta publikoj diku!!!
Si ta merr mendja ty? Ide e mire???

Njerezit ne kete Bote kane gjitfare ideshe dhe motivesh.
Secili qe nuk pajtohet me tjeterin nuk i jipet, as nuk i miratohet e drejta e spiunimit dhe e fajesimeve (shpeshehere te pabaza) dhe te natyrave te uleta...

Nje mori luftetaresh te UCK-se perfunduan ne Hage, krejtesisht duke iu falenderuar "dosjeve" Staliniane te disa kokezbrazurve, ish shokeve e bashkeluftetareve me te cilet kane ndare secilen gje, te motivuara nga xhelozia, ndjenja per pushtet, dhe se "po u nxinet rruga diku"...:rolleyes:

Kombi shqiptar, nuk eshte prone INDIVIDUALE e dikujt, qe secilen here ai dikush eshte i paknaqur, ka te drejten e denimit/persekutimit ndaj secileve qe nuk i shkojne per shtati.
Secilen here qe dikush humb zgjedhjet, krijohen "dosje" te reja, qe iu dergohen organeve nderkombtare.

Derisa sa u be publike, nga zevendes-shefi i Misionit te OBB-se ne Kosove, i cili iu drejtua Hashimit, se secilen here qe ben AKUZA, qe ato te jene VALIDE, ka nevoje per FAKTE percjellese!!!

Hajt ngutnu, merrni lopatat, koburet, sopatat dhe filloni te sillni!!!
kush del fitimtar do ta shpallim te pafajshem, te tjeret gjithe spiune, tradhetar, UDBAsh..bla, bla, bla...(Mos harrova ndonje shprehje tejter te MADHE permes te ciles shqiptaret e "perkdhelin" njeri-tjeterin gjate komunikimit te tyre??? )

gjykatėsit nė fjalė i pėrmenda dhe nuk e kam ndėrmend ti pėrsėris mė!
thua se Kmbi Shqiptar nuk ėshtė pronė indivuadale!
Pajtohem edhe unė, por tipat nė fjalė nuk e merititojnė t'ju pėrmendet ermi i tyre nė fjali sė bashku me togfjalėshin "Komb Shqiptar"!

pse?!

sepse janė njerėz KUISLINGISTA , KOLABORACIONISTA , E FAQJA E ZEZE!

pėrderisa Adem Demaci ka hėngėr kazamatet serbe, tė sipėrpėrmendurit glorifikonin ideologjinė e tė fėlliqurve pėrtejkarpatian!

Drinni
29-05-06, 17:45
nuk e di se me ke e pate ti zotrote por nejse Budallen nuk ke mundesi ta qesesh kurr ne rruge

Une nuk jam dhe nuk kam qene asnjehere qe Spiunet dhe udbashet te qiten para gjyqit dhe te denohen por ta them edhe njeher nese kupton shqip a kupton shqiiiiiip se nuk eshte koha per trazira e budallaqe te disave
Jam Krenare qe jam Dardane


Unė ktu e pata me te riun (i retardumi) 17 vjeqar qe eshte krenar te jet torcida huligan e nderuar !

E sa per ata se a kuptoi unė shqip, do ta shohim kur ti vihet kulmi(pavarsia)kosoves.

Tė duash Atdheun, dhe tė dish ta duash Atdheun, Jan dy palė kėpuc. shpresoj te kem marrur gjithmon numrin e vertet !

Reana
29-05-06, 18:20
sepse janė njerėz KUISLINGISTA , KOLABORACIONISTA , E FAQJA E ZEZE!

pėrderisa Adem Demaci ka hėngėr kazamatet serbe, tė sipėrpėrmendurit glorifikonin ideologjinė e tė fėlliqurve pėrtejkarpatian!

I Retarduari,


a me lejon te them, se vetem permes formave ligjore, permes gjykimit, permes mundesise se mbrojtjes nga i akuzuari, dhe ofrimit te fakteve akuzuese nga Prosekutoret ne nje proces gjyqesor, vertetohet FAJESIA e dikujt, ne nje Sistem Demokratik.A jane, apo a kane qene "kuislinge e kolaboracioniste e faqja e zeze" personat e renditur, une nuk e di, por ate qe e di, eshte se para te PARAGJYKOJ dhe te bazohem ne dosjet personale te dikujt, si qytetare e nje shoqerie demokratike, do t'ia lejoja Sistemit Gjyqesor te thote fjalen e vet.
E kunderta e kesaj NUK eshte demokraci, por nje anarki dhe besim ne vlerat e monizmit, apo sistemeve tjera TOTALITARE ku personat e glorifikuar, e jo LIGJI, kane te drejten e vendosjes mbi fatin e individeve te nje shoqerie.

GURI SYLAJ
29-05-06, 18:43
Muslim ,mos u ngut e me i dhane zjarr he burr se kombi shqiptare nuk eshte 200 milion sikur ruset.
Ketu me ba e me e lype cikerr mbi cikerr , mund te dali nena ndrikell...
Kjo qe po thua ti, nuk mund te ndodhe, sepse ma i madhi i atyre eshte ilake me me te madhin e ketyre.l
Munet me e nxane taksirati ndonje te trapazani se ata te mdhajte kan rrespekt per njeri tjetrin e besa edhe bizniset i bajn bashk . Mos u merakos ti shume se po hyn ne xhynah te Perenia me mendime te kqija.l

legjionari
29-05-06, 20:23
realiteti shpesh eshte i hidhur, por eshte me i embel se genjeshtra. e ne kete rast ajo liste eshte e hidhur...

e zjarrta , mos u tut se nuk nis asnje lufte per kete liste, ata qe duhet me e pas kete liste e kan kogja moti ...
pas gjdo dimri vjen pranvera...

musl|m
29-05-06, 20:29
Reana pse i lig, sepse e dua dhe luftoj per Realitetin i cili ty te dhemb?

Ofendo dhe pretendo sa te duash, pergjigjen time e ke dhe e din po ja po ta shkruaj qe te bindesh, edhe sikur vllau ose prindi yt te ishte ne liste ti nese vertet je aq patriote sa shitesh nuk duhet ti mbrosh dhe te deklarosh se keta duhet te harrohen, se ne ate rast ti je bashkpuntore e tyre.

Nuk shof nje arsye te harrohet, falet dhe te mos denohet nje njeri qe ka be krime mbi njerez te pafajshem, dhunimet dhe torturat nuk i fal asnje civilizim dhe asnje kushtetute.

Mendimi im esht, heret ose vone keta njerez duhet denuar, perndryshe ata do te vazhdojne punen e tyre edhe me tej duke i mundesuar Serbise per te penguar pavarsine e Kosoves ose pas saj per te shkatrruar shtetin e Kosoves!

Duhet ta keni te qarte se Serbia eshte armik i perbetuar i Kosoves dhe nga kjo konkludojme se edhe bashkpunetoret e tyre jan te tille, andaj Kosova duhet patur kujdes nga keto rreziqe te cilat veshtir e kan ti hiqen nga koka!

panta_rhei
29-05-06, 21:19
Po plot graqanicen, mitrovicen... i keni me shkije e udbasha. mbase jeni kaq patriote e trima t'fort, merruni more me ta e zbrazuni n ta... qka jeni sulė n'shqiptar ma zi se qetnikt me mjekrra...
mbase po thoni se realiteti eshte i hidhur duhet ta dini se ne dosjen e demaqit te gjithe jane patriot pra, sepse demaqi eshte udbashi e kryeudbashi ma i madh... jan vra e masakru fmijt e djepit e njerez te pafajshem, e demaqit nuk guxuen me ja dhon nji plumb "brate serbi" qaq patriot i madh qi ke...
as neper male nuk guxojke me u permend emri uēk (sepse per at emer ne at koh edhe femijet masakroheshin) e demaqi ne mes te prishtines e t qetnikve punojke shef ne zyren e "perfaqesuesit te UĒk-se" bashk me udbashin e vogel albin kurtin...

te ngordhur, te retarduar, dhe prap te ngordhur per se gjalli jeni ju "te dosjeve" kunder shqiptarve!

musl|m
29-05-06, 21:53
Si duket dikush ne ate liste qenka politikan i partise qe momentalisht udheheq Kosoven, eshte e qarte krejt si nje pik loti.

Sidoqofte poshte tradhetaret, gjithmone qoft mbi ta mallkimi i nenes, mallkimi i kombit, dhe plumbi i Trimave te Lirise!

Gentiani
29-05-06, 22:02
musl|m, a i ke rezervuar bagerat pėr gropim dhe livadhet pėr varrim tė udbashave ?! :wink:

Eh po ē`punė ju paska dalė ? :tongue: :tongue:

gjithsesi ta publikoni edhe listėn e bashkėpuntorėve nga mesjeta e kėtej :biggrin:

Temė jashtėzakonisht qesharake. Nuk e dij se ēka ka menduar autori se ja arrin me publikimin e listave tė tilla ?! Po me i pas shkaktuar aq dhimbje e vuajtje Demaqit ose ēdokujt tjetėr, pse nuk i startojnė aktakuzat atje ku duhet dhe jo tė mirren me publikimin e tyre.

i_retardumi
29-05-06, 22:43
Unė ktu e pata me te riun (i retardumi) 17 vjeqar qe eshte krenar te jet torcida huligan e nderuar !

E sa per ata se a kuptoi unė shqip, do ta shohim kur ti vihet kulmi(pavarsia)kosoves.

Tė duash Atdheun, dhe tė dish ta duash Atdheun, Jan dy palė kėpuc. shpresoj te kem marrur gjithmon numrin e vertet !

m'ke shti me qesh!

webin qė e ke shikuar n'profil timin nuk e kam edituar qe 5 vite!

tash llogarit sa vjeqar jam!Nėse di tė llogaritėsh kuptohet!

i_retardumi
29-05-06, 23:05
Po plot graqanicen, mitrovicen... i keni me shkije e udbasha. mbase jeni kaq patriote e trima t'fort, merruni more me ta e zbrazuni n ta... qka jeni sulė n'shqiptar ma zi se qetnikt me mjekrra...
mbase po thoni se realiteti eshte i hidhur duhet ta dini se ne dosjen e demaqit te gjithe jane patriot pra, sepse demaqi eshte udbashi e kryeudbashi ma i madh... jan vra e masakru fmijt e djepit e njerez te pafajshem, e demaqit nuk guxuen me ja dhon nji plumb "brate serbi" qaq patriot i madh qi ke...
as neper male nuk guxojke me u permend emri uēk (sepse per at emer ne at koh edhe femijet masakroheshin) e demaqi ne mes te prishtines e t qetnikve punojke shef ne zyren e "perfaqesuesit te UĒk-se" bashk me udbashin e vogel albin kurtin...

te ngordhur, te retarduar, dhe prap te ngordhur per se gjalli jeni ju "te dosjeve" kunder shqiptarve!

jo jo pėr shkije dihet!
a sa pėr Demacit qė po e quan kryeudbash n'koft aj kryeudbash ti pra je i Shkoprijonave t'Mlladiqit!

Reana
30-05-06, 03:47
Reana pse i lig, sepse e dua dhe luftoj per Realitetin i cili ty te dhemb?

Ofendo dhe pretendo sa te duash, pergjigjen time e ke dhe e din po ja po ta shkruaj qe te bindesh, edhe sikur vllau ose prindi yt te ishte ne liste ti nese vertet je aq patriote sa shitesh nuk duhet ti mbrosh dhe te deklarosh se keta duhet te harrohen, se ne ate rast ti je bashkpuntore e tyre.

Nuk shof nje arsye te harrohet, falet dhe te mos denohet nje njeri qe ka be krime mbi njerez te pafajshem, dhunimet dhe torturat nuk i fal asnje civilizim dhe asnje kushtetute.

Mendimi im esht, heret ose vone keta njerez duhet denuar, perndryshe ata do te vazhdojne punen e tyre edhe me tej duke i mundesuar Serbise per te penguar pavarsine e Kosoves ose pas saj per te shkatrruar shtetin e Kosoves!

Duhet ta keni te qarte se Serbia eshte armik i perbetuar i Kosoves dhe nga kjo konkludojme se edhe bashkpunetoret e tyre jan te tille, andaj Kosova duhet patur kujdes nga keto rreziqe te cilat veshtir e kan ti hiqen nga koka!Nese dikush meriton te jete ne ate liste, kategoria yte e krimineleve kunder njerezimit, xhihadisteve, percaresve kombetar, fanatikeve qe kane propaguar kunder arsimit dhe edukimit te shqiptarise, qe kane bashkepunuar gjithmone me armikun qe te mbajne popullin shqiptar ne varshmeri intelektuale e njerezore prej dogmave fetare, ne dem te interesit kombetar, do te duhej te jene te paret ne ate liste.


Nese keta persona ne liste paskan bashkepunuar me armiqte nje-shekullor te shqiptareve dhe jane TRADHETARE, paramendo ti qe bashkepunon me armiqte 5 shekullore te shqiptareve, se cfare TRADHETARI je ti....

Te ishte Gjergj Kastrioti gjalle, do ta kuptoje se ne cilen LISTE e ke vendin ti!!!


Perndryshe hajt shko lexoje edhe njehere shkrimin e fundit, se po VEREHET qe nuk e ke marre vesh...shko gjeje nje PERKTHYES te Gjuhes Shqipe, ta sqaron, se une Arabishten e magjupishten tende nuk i flas...:redface:

Reana
30-05-06, 04:08
ESHTE CESHTJE PARIMI e c'do shoqerie DEMOKRATIKE.

Akuzat behen ne GJYQ, jo ne INTERNET, apo ne kafene, apo cajtore, apo ne mal duke prere dru!!!
Kete mentalitet banal, jo-intitucional, kete mentalitet naiv-primitiv duhet NDRRUAR njehere e pergjithmone, nese deshirojme shtet perparimtar, funksional dhe te forte.

(po e shoh se vetem fanatiket religjioz, pro-regjimeve talibaneze, mund te perkrahin keto forma diktaturiale te funksionimit shoqerore)

Format qeverisese te komunizmit, duhet TEJKALUAR sa me pare nga menyra e te menduarit....
ka qene Stalini ai qe ka bere LISTA/DOSJE madje edhe per njerezit me te afert/bashkepunetoret me te medhenje...
te cilet i ka likuiduar nje-nga-nje, me shume i nxitur nga PARANOJA, sesa nga faktet....
Dhe njekohesisht ka motivuar shume komuniste tjere te "forte" ne gjithe Boten, (perfshire komunistet shqiptare ne te dy anet e kufirit), te mesojne taktikat e tij.

Te mos perserisim marrezira te ketilla..sepse ASKUSH nuk do te toleroje zhytjen e Kosoves ne erresiren e periudhes komuniste....EDHE pas Pavaresise se Kosoves, egzistojne plane te detajshme per mbajtjen e nje KONTROLLE te rrepte Nderkombtare ne punen e Institucioneve ne Kosove.

Shqiptareve EDHE me tej iu ngel te deshmojne se kane AFTESI politike per te udhehequr SHTET...Respektimi i Institucioneve demokratike eshte pjese e ketij PROCESI...

Eleon
30-05-06, 04:39
Si duket dikush ne ate liste qenka politikan i partise qe momentalisht udheheq Kosoven, eshte e qarte krejt si nje pik loti.

Sidoqofte poshte tradhetaret, gjithmone qoft mbi ta mallkimi i nenes, mallkimi i kombit, dhe plumbi i Trimave te Lirise!

I nderuar, mire se vjen ne kėt topic, siq duket ne temat e tua hic s po ke mysafir, andaj gjithkund mundohesh ta fusesh ushtrine Qlirimtare Kombtare dhe Fene, e na sugjeron neve qė tė falemi sė do tė bėhėt mė mirė. PO ai Osama Bim Budalla, falet per ēdo ditė edhe nuk arrin asgjė.

Nuk e kuptoj se ēfar di ti pėr udbashat e Kosoves, kur lexon vetem Kuran!?

Sa me deshir do i ftoja disa tipa si puna e juaj ne duel televiziv, qė populli ta shoh realitetin.

Kam njė pyetje pse tė gjithė ata hoxhallaret ekstremiste belbezojnė gjat intervistave ne televizion? Kėt asnjėherė se kam kuptuar.

A ėshtė n pyetje stresi, apo shtypja e gjakut gjat genjeshtrave patologjike?

Tė pėrshėndes muslim i nderuar, bėhu patriot ne vepra e jo tėerė diten duke belbėzuar ne forum.

Nuk me vjen inat pse me genjeni, por me vjen inat pse mendoni qe besoj ne ju.

musl|m
30-05-06, 12:13
ESHTE CESHTJE PARIMI e c'do shoqerie DEMOKRATIKE.

Akuzat behen ne GJYQ, jo ne INTERNET, apo ne kafene, apo cajtore, apo ne mal duke prere dru!!!
Kete mentalitet banal, jo-intitucional, kete mentalitet naiv-primitiv duhet NDRRUAR njehere e pergjithmone, nese deshirojme shtet perparimtar, funksional dhe te forte.

(po e shoh se vetem fanatiket religjioz, pro-regjimeve ēifute, mund te perkrahin keto forma diktaturiale te funksionimit shoqerore)

Format qeverisese te komunizmit, duhet TEJKALUAR sa me pare nga menyra e te menduarit....

Lexoje kete qe e ke then, se kjo vlen edhe per ty! Ama totalisht vlen per ty!


EDHE NJEHER PO TE THEM SHKO VIZITO WWW.SAVEKOSOVO.ORG (http://www.SAVEKOSOVO.ORG) DHE DO TE BINDESH SE PROPAGANDAT SERBE NUK KAN FARE DALLIM NGA PROPAGANDA YTE, A NUK E KUPTOVE ENDE SE PO BASHKPUNON ME SERBET A? SINQERISHT TE THEM LEXO GJITHQKA QE KA NE FAQEN E SERBVE DHE DO TE BINDESH SE TI KE TE NJEJTIN MENDIM ME TA DHE I MBESHTET ATA.

PASI TA VIZITOSH FAQEN E SERBVE DHE TE BINDESH SE I KE FJALET E NJEJTA ME TA VIZITOJE FAQEN E SHQIPTAREVE WWW.SAVEKOSOVA.ORG (http://www.SAVEKOSOVA.ORG) DHE ATY KE MATERIAL QE DO TE MESON SI TE FLASESH SI NJE SHQIPTARE E VERTET E CILA I MBRON INTERESAT E KOMBIT TE VET!

Besoj se jam i qarte dhe i shkurt, nuk ke nevoj te komentosh me shum se e di qe nuk ke koment por mjafton te bindesh se ruga ne te cilen je nuk eshte e drejt dhe patjeter duhet ndryshuar kursin nese doni qe te arrini ne Liman ku do te ju presin me buzeqeshje e jo me arme.

Keni plotesisht bindje te gabuar kur shpreheni se ne Kosove ka Xhihadista, nga e thena deri te e bera e njerezve ka kodra ne mes, kur esht puna per lufte ateher jo kodra po oqeane te tera, a nuk e vereni se duke pohuar se ne Kosove ka grupe te tilla i beni vertet dem pavarsis se Kosoves, dhe qka esht me e keqja se ai pohim nuk eshte i drejte, nuk keni asnje fakt se ne Kosove ka grupe te tilla siē pohoni ju dhe Serbet, ne Kosove ka vetem musliman qe kryejn obligimet primare fetare dhe qe nuk i zen udhen askujt.

Ata qe ne ngjarjet e marsit kan djeg Kishat Serber pa dyshim se kan qen qytetar te thjesht te cilt nuk kan pas menyr tjeter per te shpreh revoltin, askush nuk mund te thot se ka qen e organizuar gjith ajo qe ka ndodh ne mars nga ndonje grup Islamik, un i di ne Gjakove kush e ka be djegjen e Kishave dhe e di se asnjeri prej tyre nuk ka qen ndonje Besimtar i madh Musliman, tegjith kan qen te rinj qe kan qen te revoltuar me ate qe kan be Serbet.

Shpresoj qe te keni kujdes se si veproni, se vertet:

Akuzat behen ne GJYQ, jo ne INTERNET, apo ne kafene, apo cajtore, apo ne mal duke prere dru!!!

Asgje nuk beni ne kso menyra me ofendime dhe akuzime, vetem i ndihmoni Armiqve!

Drinni
30-05-06, 12:31
m'ke shti me qesh!

webin qė e ke shikuar n'profil timin nuk e kam edituar qe 5 vite!

tash llogarit sa vjeqar jam!Nėse di tė llogaritėsh kuptohet!


Ah tash e kishe regullue edhe profilin e ishe rrit ishe ba burr.

E mbase qenke i Mitrovices doku pak te Xhimi njė dit e vete per at shokun qe e ka bajt te plagosur prej rrasave, e ai ti tregon mė qart disa gjėra !

Reana
30-05-06, 14:43
Lexoje kete qe e ke then, se kjo vlen edhe per ty! Ama totalisht vlen per ty!


EDHE NJEHER PO TE THEM SHKO VIZITO WWW.SAVEKOSOVO.ORG (http://www.SAVEKOSOVO.ORG) DHE DO TE BINDESH SE PROPAGANDAT SERBE NUK KAN FARE DALLIM NGA PROPAGANDA YTE, A NUK E KUPTOVE ENDE SE PO BASHKPUNON ME SERBET A? SINQERISHT TE THEM LEXO GJITHQKA QE KA NE FAQEN E SERBVE DHE DO TE BINDESH SE TI KE TE NJEJTIN MENDIM ME TA DHE I MBESHTET ATA.

PASI TA VIZITOSH FAQEN E SERBVE DHE TE BINDESH SE I KE FJALET E NJEJTA ME TA VIZITOJE FAQEN E SHQIPTAREVE WWW.SAVEKOSOVA.ORG (http://www.SAVEKOSOVA.ORG) DHE ATY KE MATERIAL QE DO TE MESON SI TE FLASESH SI NJE SHQIPTARE E VERTET E CILA I MBRON INTERESAT E KOMBIT TE VET!

Besoj se jam i qarte dhe i shkurt, nuk ke nevoj te komentosh me shum se e di qe nuk ke koment por mjafton te bindesh se ruga ne te cilen je nuk eshte e drejt dhe patjeter duhet ndryshuar kursin nese doni qe te arrini ne Liman ku do te ju presin me buzeqeshje e jo me arme.

Keni plotesisht bindje te gabuar kur shpreheni se ne Kosove ka Xhihadista, nga e thena deri te e bera e njerezve ka kodra ne mes, kur esht puna per lufte ateher jo kodra po oqeane te tera, a nuk e vereni se duke pohuar se ne Kosove ka grupe te tilla i beni vertet dem pavarsis se Kosoves, dhe qka esht me e keqja se ai pohim nuk eshte i drejte, nuk keni asnje fakt se ne Kosove ka grupe te tilla siē pohoni ju dhe Serbet, ne Kosove ka vetem musliman qe kryejn obligimet primare fetare dhe qe nuk i zen udhen askujt.

Ata qe ne ngjarjet e marsit kan djeg Kishat Serber pa dyshim se kan qen qytetar te thjesht te cilt nuk kan pas menyr tjeter per te shpreh revoltin, askush nuk mund te thot se ka qen e organizuar gjith ajo qe ka ndodh ne mars nga ndonje grup Islamik, un i di ne Gjakove kush e ka be djegjen e Kishave dhe e di se asnjeri prej tyre nuk ka qen ndonje Besimtar i madh Musliman, tegjith kan qen te rinj qe kan qen te revoltuar me ate qe kan be Serbet.

Shpresoj qe te keni kujdes se si veproni, se vertet:

Akuzat behen ne GJYQ, jo ne INTERNET, apo ne kafene, apo cajtore, apo ne mal duke prere dru!!!

Asgje nuk beni ne kso menyra me ofendime dhe akuzime, vetem i ndihmoni Armiqve!

Jane TEMA dhe diskutime pa numer ku goja jote eshte thirrur ne xhihad kunder te gjitheve qe nuk binden ne banalitet e tua ideologjike fetare.
Ti dhe sorollopi yt, i jep MATERIAL Serbise per PROPAGANDEN e vet. Dhe fale IDITIOZMAVE te llojit tend POSHTERON gjithe shqiptaret.

Eshte detyre e secilit shqiptar kotilles sate ti'a ndale hovin se kategoria yte nuk turperon/tradheton vetem veteveten, por gjithe kombin shqiptar ne pergjithesi.

E sa per akuza kundert teje; ti ke dhene materiale nje grumbull, ne LETER...
Akuza te bazuara me FAKTE, ka te drejte te beje SECILI/LA.Esenca e shkrimeve te mia ne kete teme eshte te VERIFIKOHEN faktet; perderisa per kategorine tende S'KA nevoje te verifikohet ASGJE-ke dhene deshmi me shkrim ti vete.

legjionari
30-05-06, 15:47
tema paska kalu ne qeshtje personale.
me sa duket nga titulli i temes ketu bisedohet per personat qe kan bashkpunuar me UDB-ne, dhe sot bashkpunojne me pjellen e UDB-se e quajtur BIA.

atyre qe u dhemb realiteti mund te mos i bashkangjiten bisedimit,
mendoj se moderatori duhet te i fshij postimet qe jan jasht teme, duke perfshire edhe kete postim.
Nese ka dikush ide tjeter le te hap teme tjeter.

me respekt
Legjionari.

musl|m
30-05-06, 17:36
Jane TEMA dhe diskutime pa numer ku goja jote eshte thirrur ne xhihad kunder te gjitheve qe nuk binden ne banalitet e tua ideologjike fetare.
Ti dhe sorollopi yt, i jep MATERIAL Serbise per PROPAGANDEN e vet. Dhe fale IDITIOZMAVE te llojit tend POSHTERON gjithe shqiptaret.

Eshte detyre e secilit shqiptar kotilles sate ti'a ndale hovin se kategoria yte nuk turperon/tradheton vetem veteveten, por gjithe kombin shqiptar ne pergjithesi.

E sa per akuza kundert teje; ti ke dhene materiale nje grumbull, ne LETER...
Akuza te bazuara me FAKTE, ka te drejte te beje SECILI/LA.Esenca e shkrimeve te mia ne kete teme eshte te VERIFIKOHEN faktet; perderisa per kategorine tende S'KA nevoje te verifikohet ASGJE-ke dhene deshmi me shkrim ti vete.

Si gjithmone, shpifjet nuk kan te ndalur nga ti Reana, ma kopjo nje grimce fjale ku un kam thirr ne Xhihad??????????????????????????????????????

Ne asnje rast nuk jam deklaruar pro luftes dhe pro dhunes, un qe diten e pare kur kam ardh ketu ne ket forum e kam postu nje shkrim "Ndalimi nga e keqja, Shpetimi juaj." (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19033) Esht ky shkrim i cili tregon qarte pse jam ketu, tregon qarte qellimin tim i cili asnjeher nuk ka pas kahje drejt Xhihadit ose luftes ne pergjithsi.

Ato qe vertet nxitin luft jeni ju Anti Muslimanet, me gjej nje kopje ku nje musliman deklaron se do ti luftoj tegjith ata qe nuk e pranojn islamin me dhune? Kjo eshte apsurde dhe rreptesisht ndalohet ne Islam, nderkaq nga anti Islamistet ēdo dite lexoj kercnime per beteja nga Savior, Espresso etj.

Sidoqofte me sjell fakte dhe argumentoje ate qe un kam thirr ne Xhihad ndonjehere, apo kam thirr per formimin e ndonje grupacioni qe te ndikoj ne imponimin e islamit tek njerezit. Un e kam then po per fat te keq nuk e ke lexuar, nuk kam kontakt me asnje njeri aq me pak me ndonje grupacion, jam ne zyre vet gjat gjith dites dhe gjith kohen lexoj e shkruaj ashtu si ma merr mendja vet.

Ketu jam munduar dhe kam pas per qellim te paraqes vetem vlerat e Islamit dhe sado pak te ndaloj nga e Keqja, ne asnje rast nuk kam pas per qellim te ngatrrohem me diken.

Luani_fr
30-05-06, 19:27
Une ne shkrimin tim te pare thash se kjo teme mund ti prek shumken sepse koha e gjat nen sundimin serb kaber qete ket edhe shum ose bashkepunetore, ose servil te serbit, por vertet nuk epaskam ditur qe kaq shum paska te tille, dhe mundesisht te bisedohet rreth temes.
Gjate viteve 1981-1990 jan malltretuar ne menyren mate eger dhe denuar me mijra te rije shqiptare ne Kosove, te paket kan qen ata inspektore te sigurimit shtetnore (U D B)Serb qe kan perdore forcen, jo pse kan qen te mire, po pse kan pasur veglat e tyre te ndyta shqiptaret qe punonin aty dhe qe per tju hyr ne hater apo per nje rrog te majme, shume djem teri edhe kan mbetun te pa aft per jet pikrisht nga keta udbashet qe une i kam cekur me lart, keta nuk i njof vetem une, por qdo Shqiptare qe ka jetue ne kosove esidomos ne ato ane ka vin ata Tradhetare injef, e esht tjetre qe ketu vertet paska shum pas ardhes apo te aferm te tyre dhe mundohen te mbrohen.
KRIMI DHE KRIMINELET NUK MBROHEN DOT SADO GJAT QETEJEN NE KRYE TE VENDIM MARRJES? QDO GJE EKA EDHE FUNDIN EVET.

pokeri
31-05-06, 13:38
Kur lexohen me kujdes kundėr-reagimet pėr publikimin e kėsaj liste (sigurisht tė mangėt), vėhet re diēka trishtuese.
Ata qė sulmojnė nė mėnyrėn mė tė paskurpullt, vlerat e dėshmuara tė personaliteteve dhe strukturave tė ndryshme, qė kanė dhėnė gjithēka pėr kauzėn shqiptare, mbrojnė TURPIN qė ka emėr e mbiemėr! Ata qė shajnė UĒK-nė, Adem Demaēin, Albin Kurtin, Ramush Haradinajn etj. mbrojnė Daut Morinėn dhe sojin e sorollopin e tillė!!!

Franca, pas luftės sė II botėrore, me gjyq e pa gjyq ekzekutoi hiē mė pak se 20 000 francez, bashkėpunėtor tė nazistėve. Me urdhėr tė Dė Golit. Franca!
E Kosova nuk paska tė drejtė as t'i publikoj emrat e tyre?!
Kush mbron turpin, turpin e ka fat.

panta_rhei
31-05-06, 22:06
Kur lexohen me kujdes kundėr-reagimet pėr publikimin e kėsaj liste (sigurisht tė mangėt), vėhet re diēka trishtuese.
Ata qė sulmojnė nė mėnyrėn mė tė paskurpullt, vlerat e dėshmuara tė personaliteteve dhe strukturave tė ndryshme, qė kanė dhėnė gjithēka pėr kauzėn shqiptare, mbrojnė TURPIN qė ka emėr e mbiemėr! Ata qė shajnė UĒK-nė, Adem Demaēin, Albin Kurtin, Ramush Haradinajn etj. mbrojnė Daut Morinėn dhe sojin e sorollopin e tillė!!!

Franca, pas luftės sė II botėrore, me gjyq e pa gjyq ekzekutoi hiē mė pak se 20 000 francez, bashkėpunėtor tė nazistėve. Me urdhėr tė Dė Golit. Franca!
E Kosova nuk paska tė drejtė as t'i publikoj emrat e tyre?!
Kush mbron turpin, turpin e ka fat.

Shko more n France e ekzekuto tradhtare knaqu e zbraze patriotizmin...qy, edhe nese don mos u kthe se edhe ashtu sipas teje nuk po ja vlejka me jetu "ktu" se nuk po t lojkan me shit pollavra t patriotizmit e narcizoizmit intelektual...

ti pokeri si narcizoisti i ktij forumi, paramendo njiher se ne qfar forme po mundohesh me shit mend edhe ne kete teme... po mundohesh me i mbrojt kriteret e qobanve t drenices per shpalljen e tradhetarve, kriteret e deshtakeve te cilet jo "ne" as dikush tjeter, por koha i ka abortuar si te pavlere, kriteret e demaqit, qosjes e kurtit... (ti ke shum te perbashketa me kta tre, sepse edhe kta mendojn sikur ti, se jan me te menqurit mbi kete toke-forum)...

merre demaqin edhe shkoni pak te rada trajkoviqi (kryetarja e demaqit per kosoven), se ajo ua tregon edhe ndonji udbash me "emen e me mbiemen"...

pokeri
31-05-06, 22:32
Shko more n France e ekzekuto tradhtare knaqu e zbraze patriotizmin...qy, edhe nese don mos u kthe se edhe ashtu sipas teje nuk po ja vlejka me jetu "ktu" se nuk po t lojkan me shit pollavra t patriotizmit e narcizoizmit intelektual...

ti pokeri si narcizoisti i ktij forumi, paramendo njiher se ne qfar forme po mundohesh me shit mend edhe ne kete teme... po mundohesh me i mbrojt kriteret e qobanve t drenices per shpalljen e tradhetarve, kriteret e deshtakeve te cilet jo "ne" as dikush tjeter, por koha i ka abortuar si te pavlere, kriteret e demaqit, qosjes e kurtit... (ti ke shum te perbashketa me kta tre, sepse edhe kta mendojn sikur ti, se jan me te menqurit mbi kete toke-forum)...

merre demaqin edhe shkoni pak te rada trajkoviqi (kryetarja e demaqit per kosoven), se ajo ua tregon edhe ndonji udbash me "emen e me mbiemen"...

A, edhe ti qenke kompleksuar? E pse ore?
Edhepse nuk e vlenė tė replikoj nė shkrimin tėnd, megjithatė po mundohem ta zbuloj, ēfarė tė shqetėson kaq shumė.
-Emri yt ėshtė nė listė?
-Ndonjė i afėrm i yti?

Apo ndoshta je Fatmir Sheholli, personalisht? Nėse je ky, mos u shqetėso shumė, sepse nė listė ka shumė mė tė kėqinj se Ti!

Eleon
01-06-06, 04:15
Te nderuar ju lutem i trajtoni keto tema pak me gjakftohesi, nese aty gjindet emri i ndonje te afermit juaj, apo te njofshmit, mbusheni barkun akull ju lutem, edhe bashkojunu relaksimit.

Eshte e vertet qe disa emra ne lisen e zeze i takojne njerzve te ish UDBES jugosllave, por tani koherat kan ndryshuar, ne ate kohe ata persona ishin pro komunist, ndersa tani jan proklamuar demorat!

Nje gje e di qe per te qene udbash nuk ka qene e lehte, sepse vetem personat X me preferenca te vecanta sociale, dhe intelegjente, konfidenciale, kan pas rastin te bashkpunojne ne koplote te Shtriges Olake Jugosllavise ne koke me Serbine.

Hitleri gjat luftes 2 botrore ka vrar spiunat e vet, mendoj qe edhe Serbia do bente te njejten gje po ti jipej rasti, sepse ata persona kan dijeni dhe prova te mjaftueshme qe shpien deri te zbardhja e shume rasteve, qe akoma populli yne nuk jan ne dijeni.

Ne jemi ne momentet vendimtare, kur duhet te tregohemi teper tolerant, dhe jo nacionalist, sepse manipulimi eshte letra e fundit qe ka mbetur ne duart e politikanve dhe sherbimit sekret serb.

TE kemi vullnet e durim te mirat vijn pastaj, siq ka thene i ndjeri OResident Rugova.
Se pari kemi nevoje per nje shtet, e pastaj edhe ne kemi nevoj per nje sherbim sekret shtetror, dhe te shpresojme qe ata re miren me kete lloj natyre.

Andaj ju lutem, ato lista jan perpiluar nga po i njejti sherbim sekret serbosllav, e assesi nuk duhet ta lejojme veten tone qe te nivelizohemi ne te njejtin nivel manipuluesit serbofilė.

Ngriteni koken lart, sepse Historia vonon, por nuk harron, edhe te falesh eshte hynjore.
Le te shpresojme qe ju vjen koha te gjithave, te gjitha kthehen ne kete bote, asgje nuk mbetet per boten tjeter.

Ju pershendet Eleoni, edhe ju lutem mbusheni barkun akull, sepse koha i sheron plaget.

experti_lu
01-06-06, 06:48
e lexova kete liste.
dhe eshte shume e vertete se disa emra te perpiluar ne kete liste kan qen udbasha te perbetuar.
nuk ka asnje dyshim se gjumica jan njerez te njofeshem per shpijunllak,dhe UDBASHA.
mos ti ceku me emra vetem me vjen shume mire se i pash disa emra ketu dhe normalisht se duhet mi publiku dhe mi gjyku per veprat e tyre.

pokeri
01-06-06, 13:25
Nė vitet 1996-97 ka pasur disa raste kur shqiptarė qė i shėrbenin Serbisė, janė vrarė. Zaten edhe me eliminin e kėsaj kategorie, rezistenca e shqiptarėve fillon tė marr kahjen drejt njė konflikti tė hapur, tė armatosur me armikun.
Vrasjet kanė vazhduar edhe pas lufte. Unė mendoj qė ėshtė bėrė gabim i madh. Sidomos pėr tė vrarėt pas vitit 1999.
Nė mesin e tyre ka pasur edhe tė tillė qė kanė mundur tė zbardhin shumė ngjarje. P.sh. vrasjen e vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zekės. Njeriu i cili supozohet tė ketė qenė i implikuar nė kėtė ngjarje makabre, pa fije dyshimi ishte edhe Selim Brosha. Kėtė e konfirmojnė edhe familjarėt e Kadriut. Dy-tre muaj para vrasjes sė Kadriut, Jusufit dhe Bardhoshit, familjarėt e Kadriut i ishin nėnshtruar njė presioni permanent nga UDB-ja. Kėtė trysni personalisht e kishte bėrė Selim Brosha. Pėrveē kontrollove, bastisjeve, shantazheve tė ndryshme, kjo familje i ishte nėnshtruar edhe formave tė tjera tė torturės psikologjike. Duke e pare qė trysnia nuk po sjell efektin qė kishte dėshiruar UDB-ja, Selimi i thotė troē, vėllaut tė madh tė Kadriut; “O, ktheje vėllain, o do ta vrasim”. Vetėm pas dy-tre muajve kėrcėnimi realizohet.
Pra, njeriu qė sigurisht ka ditur shumėēka (nė mos e kishte organizuar vetė) pėr kėtė atentat, ka pasur se ēka tė rrėfej. Nga ky kėndvėshtrim, mendoj se nuk ėshtė dashur tė vritet. Tė gjithė ata qė hapur i kanė shėrbyer Serbisė, kanė mundur tė zbardhin shumė ngjarje, sepse secili ka pasur njė sasi tė caktuar informacionesh.
Nė fund tė fundit, dėnimi mė i madh pėr kėta njerėz, ėshtė JETA. Tė jetosh pa fije dinjiteti njerėzor, tė jesh i pėrbuzur, i pėrjashtuar nga rrethi, fqinjtė, me frikė, dyshim, ankth, pa shpresė se mund tė kthehet ajo kohė, doemos qė ėshtė dėnim i madh. Dhe sa mė shumė qė jetojnė, dėnimi bėhet edhe mė kuptimplotė. Shprehur me gjuhėn e Dantes, pėr ta jeta ėshtė njė lloj Purgatori.

Reana
01-06-06, 14:23
e lexova kete liste.
dhe eshte shume e vertete se disa emra te perpiluar ne kete liste kan qen udbasha te perbetuar.
nuk ka asnje dyshim se gjumica jan njerez te njofeshem per shpijunllak,dhe UDBASHA.
mos ti ceku me emra vetem me vjen shume mire se i pash disa emra ketu dhe normalisht se duhet mi publiku dhe mi gjyku per veprat e tyre.


Nese kjo liste emrash qenka ME SE E VERTETE, dhe paska aq shume fakte sa mire qe qenka puna pra.
Le te prezentohen faktet, le te ngriten akuzat dhe le te denohen keta individe per krimet e tyre.

CFARE i pengon autoret e "dosjeve" te bejne kete, NESE ka aq shume FAKTE bindese???? Perveq nese nuk i kane shpikur akuzat, dhe kane genjyer, NUK SHOH asnje arsye pse lendet e ketyre individeve nuk jane ne Gjykate....

Mos kujton autori i dosjeve se INTERNETI do ti denoje keta persona???
Nese keta jane vertete te fajshem, atehere eshte KRIM i kategorise se vecante, te mos prezentohen lendet ne Gjykate, dhe bile PJESEMARRJE ne krim, per mosprezentimin e fakteve.

musl|m
01-06-06, 15:13
Nese kjo liste emrash qenka ME SE E VERTETE, dhe paska aq shume fakte sa mire qe qenka puna pra.
Le te prezentohen faktet, le te ngriten akuzat dhe le te denohen keta individe per krimet e tyre.

CFARE i pengon autoret e "dosjeve" te bejne kete, NESE ka aq shume FAKTE bindese???? Perveq nese nuk i kane shpikur akuzat, dhe kane genjyer, NUK SHOH asnje arsye pse lendet e ketyre individeve nuk jane ne Gjykate....

Mos kujton autori i dosjeve se INTERNETI do ti denoje keta persona???
Nese keta jane vertete te fajshem, atehere eshte KRIM i kategorise se vecante, te mos prezentohen lendet ne Gjykate, dhe bile PJESEMARRJE ne krim, per mosprezentimin e fakteve.


Kur eshte fjala tek bashkpunetoret e Armiqve dhe akuzat qe behen drejtuar atyre ne kete teme duhet te keni parasysh se prova kryesore ne nje proces gjygjesor te mundshem duhet te jen emrat dhe mbiemrat e kriminelve ne fjale.

Kjo prove veq me esht plasuar ne kete teme emrat dhe mbiemrat jan, tash shkojm perpara duke i plasuar edhe fakte qe do ta argumentojne akuzen, dhe ata qe jan kunder e qe nuk jan pak sepse kur e marrim ne konsiderate numrin e personave ne liste ateher le ta shumezojme ate me dhjetra here ngase eshte e natyrshme qe ata te ken perkrahjen e familjarve dhe te afermive te tyre.

Nderkaq sipas meje, personin qe nuk do ta lejoja aspak te shprehej ketu eshte pikerisht Reana e cila ka sillet e pshtillet vie ne kundershtim me veprat dhe fjalet e veta, Reana ti je vet ajo qe dit e nat leshon akuza drejtuar Muslimanve Shqiptar, ti je ajo qe me shkum per goje ofendon duke akuzu grupe extremiste muslimane qe ne fakt as qe egzistojne, ti je ajo qe pa argumentin baze (pa Emra dhe Mmbiemra) akuzon dike qe ti e paramendon ne ate boten tende horizont-ngushte duke emeru me grupe extremiste ku di un qka.

Ti pra Reana je e para qe duhet ta mbyllesh gojen dhe te mos na keshillosh asgje ketu perderi sa ato keshilla nuk i ke te implementuara ne vehten tende! Definitivisht kjo nuk esht normale te na keshillosh neve dhe te na tregosh ligje te cilat ti vet i shkel e i sakaton!

Reana
01-06-06, 15:28
Kur eshte fjala tek bashkpunetoret e Armiqve dhe akuzat qe behen drejtuar atyre ne kete teme duhet te keni parasysh se prova kryesore ne nje proces gjygjesor te mundshem duhet te jen emrat dhe mbiemrat e kriminelve ne fjale.

Kjo prove veq me esht plasuar ne kete teme emrat dhe mbiemrat jan, tash shkojm perpara duke i plasuar edhe fakte qe do ta argumentojne akuzen, dhe ata qe jan kunder e qe nuk jan pak sepse kur e marrim ne konsiderate numrin e personave ne liste ateher le ta shumezojme ate me dhjetra here ngase eshte e natyrshme qe ata te ken perkrahjen e familjarve dhe te afermive te tyre.

Nderkaq sipas meje, personin qe nuk do ta lejoja aspak te shprehej ketu eshte pikerisht Reana e cila ka sillet e pshtillet vie ne kundershtim me veprat dhe fjalet e veta, Reana ti je vet ajo qe dit e nat leshon akuza drejtuar Muslimanve Shqiptar, ti je ajo qe me shkum per goje ofendon duke akuzu grupe extremiste muslimane qe ne fakt as qe egzistojne, ti je ajo qe pa argumentin baze (pa Emra dhe Mmbiemra) akuzon dike qe ti e paramendon ne ate boten tende horizont-ngushte duke emeru me grupe extremiste ku di un qka.

Ti pra Reana je e para qe duhet ta mbyllesh gojen dhe te mos na keshillosh asgje ketu perderi sa ato keshilla nuk i ke te implementuara ne vehten tende! Definitivisht kjo nuk esht normale te na keshillosh neve dhe te na tregosh ligje te cilat ti vet i shkel e i sakaton!

hajt shko tek feja dhe beni keto muhabete cajtoresh.
(Ektremiste muslimane qe nuk po egzistuakan....:rolleyes:
thirrja per konvertimin me dhune ne dogmat ideologjike dhe fetare te gjithafare krimineli dhe marroqi, nuk qenka terrorizem...
mohimi i vlerave kulturore shqiptare, vetem se vijne nga religjione tjera nuk paska ndodhe...
thirrja ne dhune dhe shkaterrimin e objekteve fetare shiqptare jo-muslimane, NUK paska ndodhe kurre poashtu...
Ti ke shume te drejte...s'ka ekstemizem fetar musliman kurkund...me siguri kam pare enderr....:cool: )

experti_lu
01-06-06, 17:10
Nese kjo liste emrash qenka ME SE E VERTETE, dhe paska aq shume fakte sa mire qe qenka puna pra.
Le te prezentohen faktet, le te ngriten akuzat dhe le te denohen keta individe per krimet e tyre.

CFARE i pengon autoret e "dosjeve" te bejne kete, NESE ka aq shume FAKTE bindese???? Perveq nese nuk i kane shpikur akuzat, dhe kane genjyer, NUK SHOH asnje arsye pse lendet e ketyre individeve nuk jane ne Gjykate....

Mos kujton autori i dosjeve se INTERNETI do ti denoje keta persona???
Nese keta jane vertete te fajshem, atehere eshte KRIM i kategorise se vecante, te mos prezentohen lendet ne Gjykate, dhe bile PJESEMARRJE ne krim, per mosprezentimin e fakteve....rana,,une shume mire e ceka se DISA prej tyre,dhe eshte me se e vertete se i kan durt e lyera me gjak shqiptari,,,
te gjithe nuk i njofta por disa per tyre.

prishtinasi
01-06-06, 19:11
Nese kjo liste eshte e vertet (po them e vertet, se disa maca e maqorra ketu te keqkuptojne menjehere), atehere, puna qenka shume keq, me kete po del qe ministri i puneve te brendeshme, dhe ai i drejtesise, paskan punuar (ose punojne) nen direktivat e UDB-se!
Problemi eshte se per tu ngritur akuza kunder X personave, duhet se pari te gjindet nje gjykates i pakorruptuar, jopartiake...e kjo eshte shume veshitre te gjindet, kete nuk e mohoj as kryeprokurori i kosoves, ne nje interviste!
Tung

Reana
01-06-06, 20:00
Nese kjo liste eshte e vertet (po them e vertet, se disa maca e maqorra ketu te keqkuptojne menjehere), atehere, puna qenka shume keq, me kete po del qe ministri i puneve te brendeshme, dhe ai i drejtesise, paskan punuar (ose punojne) nen direktivat e UDB-se!
Problemi eshte se per tu ngritur akuza kunder X personave, duhet se pari te gjindet nje gjykates i pakorruptuar, jopartiake...e kjo eshte shume veshitre te gjindet, kete nuk e mohoj as kryeprokurori i kosoves, ne nje interviste!
Tung

hmmmm...a te GJITHE gjykatesit ne Kosove qenkan te korruptuar a???
phaaaaaa...cka na paska gjetur!!!
Madje edhe ata te PDK-se???
pha, pha, pha...MJERET ne more......

Perndryshe, a ke FAKTE se KUSHDO prej ketyre autoreve te dosjeve, madje edhe ka PROVUAR nje here te vetme, ti drejtohet ndonje INSTITUCIONI legal ne Kosove, per ngritje akuzash kunder ketyre "kriminelve"??????Apo si e ke zakon ketu, flet jerm zakonisht????

A ka mundesi se autoret e dosjeve refuzojne qe gjerat te shoshiten ne Gjyq, nga frika se mos po del ne shesh ndonje spiunllek, e bashkepunim i tyri personal???
Apo shkurt s'kane interesim per DREJTESINE, dhe lejojne keta far "UDB-ashash" te ecin te lire neper Kosove???

Fshehja e fakteve, mosprezentimi i fakteve, mos-bashkepunimi me organet e Drejtesise...paraqet PJESEMARRJE ne krim, ne shume procese gjyqesore kriminale.

i_retardumi
02-06-06, 08:24
hmmmm...a te GJITHE gjykatesit ne Kosove qenkan te korruptuar a???
phaaaaaa...cka na paska gjetur!!!
Madje edhe ata te PDK-se???
pha, pha, pha...MJERET ne more......

Perndryshe, a ke FAKTE se KUSHDO prej ketyre autoreve te dosjeve, madje edhe ka PROVUAR nje here te vetme, ti drejtohet ndonje INSTITUCIONI legal ne Kosove, per ngritje akuzash kunder ketyre "kriminelve"??????Apo si e ke zakon ketu, flet jerm zakonisht????

A ka mundesi se autoret e dosjeve refuzojne qe gjerat te shoshiten ne Gjyq, nga frika se mos po del ne shesh ndonje spiunllek, e bashkepunim i tyri personal???
Apo shkurt s'kane interesim per DREJTESINE, dhe lejojne keta far "UDB-ashash" te ecin te lire neper Kosove???

Fshehja e fakteve, mosprezentimi i fakteve, mos-bashkepunimi me organet e Drejtesise...paraqet PJESEMARRJE ne krim, ne shume procese gjyqesore kriminale.

Ok, bre ok ska UDB-ash, Kosova fare e lėmė si thua ti!

i_retardumi
02-06-06, 08:29
e lexova kete liste.
dhe eshte shume e vertete se disa emra te perpiluar ne kete liste kan qen udbasha te perbetuar.
nuk ka asnje dyshim se gjumica jan njerez te njofeshem per shpijunllak,dhe UDBASHA.
mos ti ceku me emra vetem me vjen shume mire se i pash disa emra ketu dhe normalisht se duhet mi publiku dhe mi gjyku per veprat e tyre.

normal o "Experti_lu" , po siq po mund ta shohėsh UDB-ashat, e politika e Millosheviēit
ende glorifikohet nė kėtė forum!

Vdekje Ēubrilloviēve!

legjionari
02-06-06, 13:14
eshte e lehte te kuptohet se kush eshte kush, fare e leht madje, vetem te lexosh dy tema ne kete forum.

ata qe mbrojne njerzit ne kete liste , dhe fyejn pjestaret e UCK-se te tema tjeter.
Mendoj se disa ketu me mire eshte te fillojn te shkruajn ne cirilice, me i kuptushem do ishte mesazhi i tyre.

prishtinasi
02-06-06, 18:04
hmmmm...a te GJITHE gjykatesit ne Kosove qenkan te korruptuar a???
phaaaaaa...cka na paska gjetur!!!
Madje edhe ata te PDK-se???
pha, pha, pha...MJERET ne more......

Perndryshe, a ke FAKTE se KUSHDO prej ketyre autoreve te dosjeve, madje edhe ka PROVUAR nje here te vetme, ti drejtohet ndonje INSTITUCIONI legal ne Kosove, per ngritje akuzash kunder ketyre "kriminelve"??????Apo si e ke zakon ketu, flet jerm zakonisht????

A ka mundesi se autoret e dosjeve refuzojne qe gjerat te shoshiten ne Gjyq, nga frika se mos po del ne shesh ndonje spiunllek, e bashkepunim i tyri personal???
Apo shkurt s'kane interesim per DREJTESINE, dhe lejojne keta far "UDB-ashash" te ecin te lire neper Kosove???

Fshehja e fakteve, mosprezentimi i fakteve, mos-bashkepunimi me organet e Drejtesise...paraqet PJESEMARRJE ne krim, ne shume procese gjyqesore kriminale.

Hahaha..ok, qe te gjithe gjykatesit jane te korruptuar, kete nuk e kam thene vetem une, po vete kryeprokurori i Kosoves, nese je e interesuar ta lexosh intervisten e tij, ta dergoj, np! Kur them gjykatesit e korruptuar, nuk e shoh ate ne ngjyra partiake! Korrupcioni mbetet korrupcion! Ndersa NESE kjo liste (apo dosje) eshte e vertet dhe eshte e para here qe e shoh, nuk e di as kush e ka shkruar, e as qe me intereson, dhe nese dikush tenton ta dergoj ne gjykate, atehere me mire eshte te gjeje TE NJOFSHUM :cool: (kjo eshte fjali shume e perdorur koheve te fundit). Ka mundesi, qe autoret e kesaj liste (dosje) qka po di une, ta kane frigen...derisa kjo liste mbetet vetem e publikuar neper gazeta dhe internet...te gjitha keto mbesin vetem supozime, pajtohem! Te gjithe e dim, qe kemi marr si shtet, shume vrejtje per sistemin tone te drejtesis nga miqte perendimore! Ndersa, qe te gjitha keto dosje, akuza, lista te hetohen dhe qe te kemi nje sistem efikas te drejtesis, doemos duhet te kemi gjykates dhe prokuror jo te politizuar dhe ne sherbim te qytetarit!
TUNG

p.s: kur e ceka ministrin e drejtesise dhe ate te puneve te brendshme, thashe NESE kjo liste eshte e vertete, atehere qenka keq puna......

Guri i madh
02-06-06, 18:17
UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER

Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Zoti e boft hajr!
disa prej ktyre lart te permendurve po i njoh por per momentin po ndalem te profesori i gjuhes shqipe HASAN CEROVODIKU e kam pas profesor ne te njejte shkoll une nuk kam informata se ishte bashkpuntor i udb es e di se ne at koh ishin burgosur edhe dy profesor te gjuhes shqipe ZENUN GJOCAJ e AHMET QIRIQI por se dikush nga profesoret ishte bashkpuntor i UDBes per dersa nuk mundet askush me than se ka dal deshmitar para gjygjit nuk mundesh me i than

prishtinasi
02-06-06, 19:17
EXPRESS, Prishtinė 1 qershor

Nėse ndonjė qytetar i Kosovės ka vendosur qė ndonjėrėn nga ankesat e shumta, t’i dėrgojė tek kryeprokurori i Kosovės, Hilmi Zhitia, atėherė ky qytetar duhet tė
presė para derės sė punės Zhitinė, qė tė mund ta kontaktojė.
Plot 20 orė nė muaj, tė parapara orė pune, kryeprokurori i Kosovė, Hilmi Zhitia, nuk ndodhet nė zyrėn e tij. Tri orė nė javė i ndan nga orari i punės si kryeprokuror
dhe ligjėron nė dy fakultet private nė Prishtinė.
Nga tė gjitha tentimet pėr tė biseduar me Zhitinė ėshtė vėrejtur se ai ndryshe thotė, por
ndryshe vepron.
Nė intervistėn pėr Express, ai ka thėnė se familja e tij varet vetėm nga paga e tij si kryeprokuror dhe se ai kryen vetėm kėtė punė.
Kryeprokurori Zhitia nuk merr vetėm njė rrogė prej 548 eurosh,
ashtu siē ka deklaruar ai.
I veshur mirė dhe me veturėn qė e pret afėr derės, kryeprokurori i Kosovės,
Hilmi Zhitia, dy herė nė javė viziton njė kolegj privat nė Prishtinė.
Nė kėtė institucion arsimor privat, kreu i Prokurorisė sė vendit nuk shkon kot aty, por
ligjėron lėndėn e quajtur-E drejta nė komunikacion.
Zhitia qė ėshtė inxhinier i makinerisė qė nė vitet e ‘70-‘80
dhe i cili ka qenė zėvendės pėr komunikacion nė nivel krahinor,
dy herė nė javė nga ora 13:00 deri nė orėn 15:00, iu ligjėron kėtė lėndė studentėve tė vitit tė parė.
Tė mėrkurėn, pasi Zhitia pėrfundoi ligjėrimin nė kėtė kolegj, ėshtė kontaktuar nga Express,
ndėrsa pėrgjigja e tij ka qenė shumė e shkurtėr: “Kam leje nga Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės”,
ka thėnė Zhitia, i cili, mė pas, ka vazhduar rrugėn.
Ky i fundit, lejen pėr tė cilėn thotė qė ia ka dhėnė Kėshilli
Gjyqėsor i Kosovės nuk ka mundur t’ia tregojė Express.
“Mos e luani lojėn e hetuesit, unė e kam lejen ku kam tė drejt tė punoj”, ėshtė pėrgjigjur shkurt Zhitia, duke mos dashur tė komentojė
dy vende tė tjera tė punės tė cilat i mban nė orarin
e njėjtė me atė tė kryeprokurorit.
Punėt e kryeprokurorit nė institucione tė tjera private, punė tė cilat i kryen gjatė orarit tė njėjtė me atė tė kryeprokurorit, Zhitia nuk ndalon vetėm me kėtė kolegj.
Nė njė universitet tjetėr, gjithashtu privat, kryeprokurori i Kosovės, njėkohėsisht ligjėron njėrėn nga lėndėt e Fakultetit Juridik.
Kėshtu ish- zyrtari juridik nė Konsullatėn jugosllave nė Paris, nė vitet e tetėdhjeta, krahas detyrės zyrtare si kryeprokuror,
mban sė paku edhe dy vende tė tjera tė punės dhe atė nė kundėrshtim
me tė gjitha ligjet e aplikueshme nė vend.
“Parimisht edhe pse nuk ėshtė e drejt, gjyqtarėve dhe
prokurorėve iu ndalohet qė tė kenė njė punė tė dytė profesionale”,
thotė avokati Tomė Gashi.
Sipas tij, gjyqtarėve dhe prokurorėve nė Kosovė, punėsimi
i dytė iu ndalohet me ligj, ndėrsa ata mund tė ligjėrojnė
vetėm nė cilėsinė e ekspertit, ligjėratė e cila mund tė jetė nė raste tė caktuara.
Sa pėr lejen tė cilėn Zhitia thotė ta ketė marr nga Kėshilli Gjyqėsor, avokat Toma, thekson qė “Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės ėshtė i themeluar me ligj, por ai
nuk mund tė ndryshojė ligjin.
Ky kėshill ėshtė pėr tė kontrolluar punėn e gjyqtarėve dhe prokurorėve”P.S: Nese ende keni bindjen se dosjet apo listat do te hetohen nga njerz qe e aplikojne ligjin, atehere, duhet me siguri te presim qe nje gjenerate e re e gjykatesve dhe prokurorve te vije ne krye te gjyqesorit, njerz te rinje, te shkolluar dhe jo te politizuar! Me keso lloj njerzish ne gjyqesor, te cilet vete thejne ligjin, nuk mund te presim se do ta zbatojne ate!

Tung

Reana
02-06-06, 20:55
Hahaha..ok, qe te gjithe gjykatesit jane te korruptuar, kete nuk e kam thene vetem une, po vete kryeprokurori i Kosoves, nese je e interesuar ta lexosh intervisten e tij, ta dergoj, np! Kur them gjykatesit e korruptuar, nuk e shoh ate ne ngjyra partiake! Korrupcioni mbetet korrupcion! Ndersa NESE kjo liste (apo dosje) eshte e vertet dhe eshte e para here qe e shoh, nuk e di as kush e ka shkruar, e as qe me intereson, dhe nese dikush tenton ta dergoj ne gjykate, atehere me mire eshte te gjeje TE NJOFSHUM :cool: (kjo eshte fjali shume e perdorur koheve te fundit). Ka mundesi, qe autoret e kesaj liste (dosje) qka po di une, ta kane frigen...derisa kjo liste mbetet vetem e publikuar neper gazeta dhe internet...te gjitha keto mbesin vetem supozime, pajtohem! Te gjithe e dim, qe kemi marr si shtet, shume vrejtje per sistemin tone te drejtesis nga miqte perendimore! Ndersa, qe te gjitha keto dosje, akuza, lista te hetohen dhe qe te kemi nje sistem efikas te drejtesis, doemos duhet te kemi gjykates dhe prokuror jo te politizuar dhe ne sherbim te qytetarit!
TUNG

p.s: kur e ceka ministrin e drejtesise dhe ate te puneve te brendshme, thashe NESE kjo liste eshte e vertete, atehere qenka keq puna......

Qenka zgjedhur problemi de....c'ka nevoje per diskutime te metutjeshme-"Prej fjaleve ne vepra", cka po pritni???:cool:


Premisat e postimit tend thone keshtu:

1.te gjithe Gjykatesit ne Kosove jane te korruptuar,
2. te gjithe punojne me te "NJOFSHUM"(:rolleyes: )...
konkluzioni:
E gjen nje gjykates te korruptuar, dhe me te "njofshum" e ngrit aktazkuzen!!!:cool:

Sipas kesaj qe ke thene, te qenurit te korruptuar ASESI nuk e parandalon ngritjen e aktakuzes, perderisa kjo behet me te "njofshum"!!!
Keshtuqe:
Merrni pergjegjesi per FJALET qe thoni,
paskeni FAKTE nga "dosjet" e nenes parti,
Lista qenka e gatshme,
E gjeni nje Gjykates te korruptuar, dhe me te "njofshum" e kryeni punen....

prishtinasi
02-06-06, 21:35
Qenka zgjedhur problemi de....c'ka nevoje per diskutime te metutjeshme-"Prej fjaleve ne vepra", cka po pritni???:cool:


Premisat e postimit tend thone keshtu:

1.te gjithe Gjykatesit ne Kosove jane te korruptuar,
2. te gjithe punojne me te "NJOFSHUM"(:rolleyes: )...
konkluzioni:
E gjen nje gjykates te korruptuar, dhe me te "njofshum" e ngrit aktazkuzen!!!:cool:

Sipas kesaj qe ke thene, te qenurit te korruptuar ASESI nuk e parandalon ngritjen e aktakuzes, perderisa kjo behet me te "njofshum"!!!
Keshtuqe:
Merrni pergjegjesi per FJALET qe thoni,
paskeni FAKTE nga "dosjet" e nenes parti,
Lista qenka e gatshme,
E gjeni nje Gjykates te korruptuar, dhe me te "njofshum" e kryeni punen....

S'ka nevoje me lyp gjykates te korruptuar.....ata jane krejt...hahah...keshtuqe dera e pare, per mos mu lodh nese jeni te trash...me tru, normal!
Por, frigohem qe ministri i drejtesis, do te intervenoj qe hetimet mos te zhvillohen, per ta shpetuar veten dhe ministrin e brendshme...:biggrin:, nga e kaluara! Dhe me mire te mos zhvillohen, sepse anetaret e partise se "bekuar" do te bejne vetvrasje kolektive!

Reana
02-06-06, 21:44
S'ka nevoje me lyp gjykates te korruptuar.....ata jane krejt...hahah...keshtuqe dera e pare, per mos mu lodh nese jeni te trash...me tru, normal!
Por, frigohem qe ministri i drejtesis, do te intervenoj qe hetimet mos te zhvillohen, per ta shpetuar veten dhe ministrin e brendshme...:biggrin:, nga e kaluara! Dhe me mire te mos zhvillohen, sepse anetaret e partise se "bekuar" do te bejne vetvrasje kolektive!

E di si dukesh ti???
Ata nxenesit e dobet, qe rregullisht arsyetohen se gjyshja e ka fajin, pse nuk i kane bere DETYRAT e SHTEPISE...
me duhe te them se per njerez te papergjegjshem-ARSYETIMET jane PUS PA FUND....

Nese dikush ka DESHMI per fajin te cilin u ngarkohet ketyre individeve ne kete liste, ESHTE OBLIGIM MORAL, NJEREZOR DHE KOMBETAR te kerkohet DREJTESIA dhe respektimi i ligjit, dhe ketyre personave t'u ipen denimet e merituara.

S'KA ARSYETIME ASFARE!!!!

prishtinasi
03-06-06, 00:00
E di si dukesh ti???
Ata nxenesit e dobet, qe rregullisht arsyetohen se gjyshja e ka fajin, pse nuk i kane bere DETYRAT e SHTEPISE...
me duhe te them se per njerez te papergjegjshem-ARSYETIMET jane PUS PA FUND....

Nese dikush ka DESHMI per fajin te cilin u ngarkohet ketyre individeve ne kete liste, ESHTE OBLIGIM MORAL, NJEREZOR DHE KOMBETAR te kerkohet DREJTESIA dhe respektimi i ligjit, dhe ketyre personave t'u ipen denimet e merituara.

S'KA ARSYETIME ASFARE!!!!

Ueee...tash po mirresh edhe me predikime...ndoshta ke shtypur prape ndonje fjale gabim ne googel!:cool:
Ju pernjemend keni nevoje ta shikoni edhe nje here dioptrin e syzave (fundi i teglles) eshte i vetmi shpetim per ty! PO UNE PO THEM. DUHET NJE HERE TE REFORMOHET SISTEMI I DREJTESISI KOMPLET, QE TE MOS KEMI TE BEJME ME NJERZ APO MBETURINAT E ISH SISTEMIT KOMUNISTE! DHE ATEHERE LISTAT E DOSJET, TE CILAT TI I FRIGOHESH AQ SHUME, DO TE HETOHESHIN NGA NJERZE JO PARTIAKE...!!!!!
E TI je sikurse keta gjykatesit apo mbeturinat, E MIRE JE NE TEORI, PO NE PRAKTIKE, KERKAH!
Pihhhhh...mister mbetet kush eshte ai budalle qe te ka thene qe i din te gjitha! Vetem shpresoj qe nuk je duke e studiuar juridikun!
Kaq...

Reana
03-06-06, 00:17
PO UNE PO THEM. DUHET NJE HERE TE REFORMOHET SISTEMI I DREJTESISI KOMPLET, QE TE MOS KEMI TE BEJME ME NJERZ APO MBETURINAT E ISH SISTEMIT KOMUNISTE! .

Poqese ndodh kjo, cka po sygjeron te bejme me Demacin ore????:cool:
Mos ke ndonje ide nen kapele diku???


ketu po flitet per do UDBash te supozuar, e tani sipas teje po del se u duheshka te asgjesojme gjysmen e popullit shqiptar, sepse i kane takuar sistemit ish-komunist!!!

A ke fare plani per kete???
ndonje "Stalinian purge", Holokaust nazist, gjenocid te stilit serb, helmim kimik Sadamian...etj, etj????

prishtinasi
03-06-06, 00:24
Poqese ndodh kjo, cka po sygjeron te bejme me Demacin ore????:cool:
Mos ke ndonje ide nen kapele diku???


ketu po flitet per do UDBash te supozuar, e tani sipas teje po del se u duheshka te asgjesojme gjysmen e popullit shqiptar, sepse i kane takuar sistemit ish-komunist!!!

A ke fare plani per kete???
ndonje "Stalinian purge", Holokaust nazist, gjenocid te stilit serb, helmim kimik Sadamian...etj, etj????

Po flas per gjykates dhe prokuror, te cilet i kemi trashiguar nga ish sistemi komuniste!:cool:
Demaqin, ty dhe kete mjekroshin Muslim, ju kisha punesuar ne ndonje internet cafe!:smile:

Reana
03-06-06, 00:50
Po flas per gjykates dhe prokuror, te cilet i kemi trashiguar nga ish sistemi komuniste!:cool:
Demaqin, ty dhe kete mjekroshin Muslim, ju kisha punesuar ne ndonje internet cafe!:smile:

Hahhahhahahha..DMTH ata qe nuk kane qene prokurore e gjykates, NUK ka problem qe kane qene ish-komunist te perbetuar..mire de..mire qe po e pranon se paku...jemi duke bere njefare progresi ketu...

perndryshe mjekerroshit talibanez ia pafsh hajrin se tu ka ngjitur si miza si duket...:wink:

prishtinasi
03-06-06, 01:12
Hahhahhahahha..DMTH ata qe nuk kane qene prokurore e gjykates, NUK ka problem qe kane qene ish-komunist te perbetuar..mire de..mire qe po e pranon se paku...jemi duke bere njefare progresi ketu...

perndryshe mjekerroshit talibanez ia pafsh hajrin se tu ka ngjitur si miza si duket...:wink:

hahahah...jo jo natyrisht, me shiqu ashtu me shume se gjysma do te ishin.....te themi nen hetime:tongue: , me mire te mbesim aty ku jemi te gjyqesori!

hahah...kesaj here me shpetuan moderatoret, keshtuqe mjekroshi prape eshte i yti!:tongue:

experti_lu
03-06-06, 15:26
normal o "Experti_lu" , po siq po mund ta shohėsh UDB-ashat, e politika e Millosheviēit
ende glorifikohet nė kėtė forum!

Vdekje Ēubrilloviēve!.......jam plotesisht i bindur se edhe ne eliten politike ende fantazojne se e kan SLLOBEN(milloshevicin) mbrojtes.
me vet faktin se kemi ne radhet e para te politikes njerez te perbetuar te TITOS.

Guri i madh
05-06-06, 01:02
UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER

Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Zoti e boft hajr!


tani do te shkruaj postimin e dyt ne ket tem i kam disa vrejtje pse kta ish udbash nuk i kan zbulue edhe do udbash te tjer ndoshta i kan bashkpuntor e nuk munden me tregue se kan friken se ata do ti zbulojn se edhe kta pirpilusit e ksaj liste jan udbasha
pse per shembull nuk figuron emri i AHMET DOBRUNES vetem pse esht tezak i GANI SYLES ish kryetar i KK DRENAS tani i ndjer kombtarisht pse nuk figuron emri i
ZEN STRUMCAKUT nga OBRIA ja pergjegj,ja se djali i tij esht shum i madh ne TMK
pse nuk esht emri i BASTRI PLLANES e i vllaut te tij sadriut ja pergjigj,ja se kan qen miqet ma te mir te ish krye ministrit tani qe ndau MITROVICEN BAJRAM REGJEPIT .

Tani do shkruaj edhe per dy profesor qe djenden ne ket list qe njerin e njoh bukur mir
esht fjala per profesorin e gjuhes RRAHIM PERQUKUN ne ato vite kur kam qen ne kosov nuk esht e vertet se ka qen bashkpuntor i udb es se ja njoh edhe familjen ne fshatin CECELI KOMUNA e vushtrris e sa per profesorin e kimis ZENUN QELAJ kam ndie diqka ather por konkretisht nuk die e di se esht nga fshati MELENIC KK MITROVICES une e njoh vetem si profesor asgje tjeter

Gentiani
05-06-06, 02:45
Prishtinas,
inxhinieri i makinerisė Zhitia Prokuror!
kjo ėshtė sikur tė shkruash qė profesori i gjuhės dhe letėrsisė shqipe ligjėron Matematikėn !!!

Guri i madh
05-06-06, 03:05
ju kisha lut ktyre zotrive qe po qesin lista kush ka qen bashkpuntor i UDBse qe ti publikojn edhe ata te cilet ishin ne varrimin e aleksander rankoviqit 5 ishin nga drenica 4 mundem me i permend te 5 pestin jo per momentin .

po ju kisha lut ktyre zotrive pse nuk i publikojn edhe emrat e atyre qe kan marr pjes ne gazi mestan ne pervjetorin e betejes te kosoves qe e ka organizue millosheviqi mos te harrojm se ne at manifestim kan marr pjes edhe shum njerz qe sot jan ne SHIKN e kadri veselit bile une e njoh njerin qe ka marr pjes sot punon per SHIKUN ne diaspor por e njohin te gjith pothuajse esht i vdekur

prishtinasi
05-06-06, 16:54
Prishtinas,
inxhinieri i makinerisė Zhitia Prokuror!
kjo ėshtė sikur tė shkruash qė profesori i gjuhės dhe letėrsisė shqipe ligjėron Matematikėn !!!hahahahahaha....bash!!!!

legjionari
12-06-06, 20:44
Me sa po duket kjo teme ka kaluar ne qeshtje personale dhe dhe disa persona po mundohen qe me qellim tei japin temes kahje tjeter. Si duket dikush me te vertet ndihet i fyer nga kjo liste.

po e mbyll me thenjen e poketrit:
ai qe mbron turpin, turpin e ka fat

Reana
12-06-06, 20:53
Qe te flitet per TURP, se pari duhet VERIFIKUAR ai TURP!!!

Si duket shumekush ka DOBI, qe gjerat te mbesin vetem AKUZA ne ajer, sesa gjerat te shoshiten, ashtu si thote LIGJI!

Apo jemi mesuar te bejme dosje, te cilat i ndajme me UNMIK-un dhe KFOR-in, por te cilat nuk paskemi RESPEKT ti ndajme me institucionet tona.

Kur ti vete shkel veteveten-cfare pret nga te tjeret.

legjionari
12-06-06, 21:05
ketu po me pelqen ...

Albanalogu
08-07-06, 15:59
E po qė nuk paskam ditur asgjė deri me sot, intelegjenca e re proletare e Kosovės paska qenė titiste ndersa pjesa tjeter Enveriste, tani shtrohet pyetja prej nga dolen patriotėt e atdhetarėt e heronjėt pasi qė mė parė nuk pati tė tillė?!!!!!

Sa i pėrket listės, ne duke shpallur edhe figurat mė tė shquara tė kombit si tradhėtar e bashkpunėtorė tė armikut (duke i futur nė njė thes me spiuj e tradhėtar), tani ka ardh koha qė shum spiuj e udbash tė rehabilitohen.


Me kundėrvullnet detyrohem tė bėj citimin e kėtij anėtari meqė nuk kam shumė rrespekt pėr tė ngaqėse ky konstant punon vetėm pėr interesa partiake tė veta,e kurrėsesi pėr cėshtje tė pastėr nacionale.
Sidoqoftė me komentin e cituar mė lartė, ai jep njė vlerėsim replikues mjaft realistik nė lidhje me objektivitetin nė kėtė temė.
Unė kisha shtuar edhe aq,sa pėrpiluesit tė listės i duhet tė vėhet sėrish nė zamet e punė dhe tė na sajoj njė tė tillė krejt tjetėr, apo sė paku ndonjė tė kombinuar me disa emėra qė ndodhen nė ate tė mėlartshmen. E jo vetėm tė na rradhiten kėtu si udbashė,tė gjithė funksionerėt e ofiqarėt e sistemit tė dikurshėm jugosllav.Kjo bazuar nė faktin se ne shqipėtarėt nė atė kohė,nė mėnyrė legjitime ishim pjesė pėrbėrėse e atij sistemi dhe aty asgjė tė fshehtė nuk ka.
Informacioni qė do tė na ngjallte interesimin neve,masės sė gjėrė,do tė ishte me padyshim,denoncimi i atyre qė nėn petkun atdhetarė e veprimtarė tė cilėsuar,me anė tė kolaborimit antikombėtar tė tyre,kontribuan nė masakrimin,zhdukjen e burgosjen masive,tė pjesėtarėve tė popullit tonė.
p.s.
luje macė kryet e bullit - thojn ka na (edhepse ktu krejt kokshmi pej ka na po nejse)

LABI
08-07-06, 17:40
UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER !

Ne cdo periudhe historike , kane ekzistu kolaboracionistat e armikut ....
Sikur t'ishte e mundur te zbulohen KOLABORACIONISTAT E NENTOKES ... do t'isha kureshtar t'i mesoj emrat e tyre , keta te shkretit kane qen si thote populli per balladone ... me shume se e keqja e vetvetes e askujt ....
Kolaboracionistat qe qojne jete te dyfisht , keta konsiderohen te rrezikshem ( diten patriot, naten ne sherbim te armikut ) ..... se per Kolaboracionistat transparent , s'ja vlen t'shpenzohet kohe per diq qe dihet ....:wink:

Dilaver
09-07-06, 12:06
Me kundėrvullnet detyrohem tė bėj citimin e kėtij anėtari meqė nuk kam shumė rrespekt pėr tė ngaqėse ky konstant punon vetėm pėr interesa partiake tė veta,e kurrėsesi pėr cėshtje tė pastėr nacionale.
I nderuar Albanologu, me vullnet dhe pa u hamendur shkėputa kėtė pjesė tė shkrimit tuaj, duke respektuar mednimin tuaj pa marr parasysh me pelqen apo jo…

”… punon vetėm pėr interesa partiake tė veta, e kurrėsesi pėr cėshtje tė pastėr nacionale.”


Shtrohet pyetja;

a thua subjekti politik (partiak) pėr tė cilin unė "punoj", punon kundėr ceshtjės sė pastėr kombėtare?
duhet futur nė listėn e tradhėtarėve pjesėtarėt e subjektit politik (partiak)?

Albanalogu
09-07-06, 13:27
I nderuar Albanologu, me vullnet dhe pa u hamendur shkėputa kėtė pjesė tė shkrimit tuaj, duke respektuar mednimin tuaj pa marr parasysh me pelqen apo jo…

”… punon vetėm pėr interesa partiake tė veta, e kurrėsesi pėr cėshtje tė pastėr nacionale.”


Shtrohet pyetja;

a thua subjekti politik (partiak) pėr tė cilin unė "punoj", punon kundėr ceshtjės sė pastėr kombėtare?
duhet futur nė listėn e tradhėtarėve pjesėtarėt e subjektit politik (partiak)?Assesi i nderuar Dilaver!
Por vetėm qė unė jam i njė botkuptimi tė pamposhtshėm njerėzor,se ndarja jonė nė pėrkatėsi tė shumta partiake e ideologjike,vetėm cka e dėmton cėshtjen tonė nė tėrėsi,e kurrėsesi ndihmon ate.
E di mirė ti,kur njė parti fiton zgjedhjet me njė margjinalė minimale elektorale,menjėherė fillohen deklarimet euforike,se na zgjodhi populli.Ndėrkohė "harrohet" qartė se popull quhet edhe ajo pjesa tjetėr, e mbetur nė anė tė opozitės (49%).
Pra pėrderisa partia nuk zgjidhet nga 99% e votės sė njė populli,nuk mendoj se mund tė flitet pėr realizimin e tėrėsishėm tė vullnetit tė atij populli.
Natyrisht se partia qė ka fituar atė pėrqindje tepėr,sipas legjislacionit, ėshtė e paramenduar edhe tė qeveris.Aty asgjė tė paqartė nuk ka!
Por kėtu po flitet se si tė gjindet zgjidhje pėr tėrė populin,pamvarėsisht ndarėsisė partiake( a ndoshta edhe kemi devijuar nga vet tema iniciale).
Ne se qysh jemi sot jemi duke e parė.
Por po provojmė tė logjikojmė nėmos mundemi tė gjejmė njė alternativė tjetėr procesimi.
Kurse unė personalisht nė esencė,nuk konsiderohem tė jem kundėrshtar i ideologjisė suaj.Mirėpo tė gjithė jemi duke e kuptuar se nė rastin tonė,fatkeqėsisht,na duhet patjetėr shumėcka pėrmirėsuar e ndryshuar,qė tė kemi mundėsi ndonjė ditė,qė tė gjithė e me rradhė,tė gėzojmė lirinė e e vėrtetė e tė pacėnueshme.E ajo,me siguri je dakord edhe ti,se vetėm e tillė duhet tė jetė!
Punė e madhe e e vėshtirė ky projekt pėr ne,por cka tė i bėsh.
A po e sheh qė prezenti ynė,po na ėshtė tejėsisht i kontroverzuar e dramatik.Pėr tė mos thėnė edhe tragjik.
Ne si popull,ndėr mė intelegjentėt nė botė qė jemi,duhet mė definitivisht tash,tė i japim fund kėtyre kukuvajtjeve tona tė pėrditshme.
Kurrėnjėfarė dobie e fitimi nga to nuk po e kemi.

nderime!

Daja POLIC
12-07-06, 18:22
ahhahahahahahaha e lum kosova per juve

panta_rhei
12-07-06, 23:48
Assesi i nderuar Dilaver!
Por vetėm qė unė jam i njė botkuptimi tė pamposhtshėm njerėzor,se ndarja jonė nė pėrkatėsi tė shumta partiake e ideologjike,vetėm cka e dėmton cėshtjen tonė nė tėrėsi,e kurrėsesi ndihmon ate.
E di mirė ti,kur njė parti fiton zgjedhjet me njė margjinalė minimale elektorale,menjėherė fillohen deklarimet euforike,se na zgjodhi populli.Ndėrkohė "harrohet" qartė se popull quhet edhe ajo pjesa tjetėr, e mbetur nė anė tė opozitės (49%).
Pra pėrderisa partia nuk zgjidhet nga 99% e votės sė njė populli,nuk mendoj se mund tė flitet pėr realizimin e tėrėsishėm tė vullnetit tė atij populli.
Natyrisht se partia qė ka fituar atė pėrqindje tepėr,sipas legjislacionit, ėshtė e paramenduar edhe tė qeveris.Aty asgjė tė paqartė nuk ka!
Por kėtu po flitet se si tė gjindet zgjidhje pėr tėrė populin,pamvarėsisht ndarėsisė partiake( a ndoshta edhe kemi devijuar nga vet tema iniciale).
Ne se qysh jemi sot jemi duke e parė.
Por po provojmė tė logjikojmė nėmos mundemi tė gjejmė njė alternativė tjetėr procesimi.
Kurse unė personalisht nė esencė,nuk konsiderohem tė jem kundėrshtar i ideologjisė suaj.Mirėpo tė gjithė jemi duke e kuptuar se nė rastin tonė,fatkeqėsisht,na duhet patjetėr shumėcka pėrmirėsuar e ndryshuar,qė tė kemi mundėsi ndonjė ditė,qė tė gjithė e me rradhė,tė gėzojmė lirinė e e vėrtetė e tė pacėnueshme.E ajo,me siguri je dakord edhe ti,se vetėm e tillė duhet tė jetė!
Punė e madhe e e vėshtirė ky projekt pėr ne,por cka tė i bėsh.
A po e sheh qė prezenti ynė,po na ėshtė tejėsisht i kontroverzuar e dramatik.Pėr tė mos thėnė edhe tragjik.
Ne si popull,ndėr mė intelegjentėt nė botė qė jemi,duhet mė definitivisht tash,tė i japim fund kėtyre kukuvajtjeve tona tė pėrditshme.
Kurrėnjėfarė dobie e fitimi nga to nuk po e kemi.

nderime!


Shkalla e pare e marrezise eshte te kujtosh se je i menqur!!!

...perndryshe (perkunder deshires se madhe qe kam/kemi), NUK JEMI! Duke e pranuar se nuk jemi ndoshta "na hyn pak inati" e behemi ndonjeher...

z. Albanologu,
(tuj pase parasysh "deklarimet" tuaja dhe "klithjen" tende tek topic-u "me vjen keq qe jam njeri") e shumta filozofia jote ketu deshifrohet leht me shprehjen "sa me shum po i njoh njerezit, aq me shum po i dua kafshet" (asgje e re)...
Eshte e kjarte se ti je "njeri" dhe edhepse "i ftohur" nga ky fakt, n'deklarimet e tua te mevonshme ("fatmiresisht") po duket se je "nxe kogja shum", bile tash po na kerkon 99%-shin e votave te nje partie (ne shek.21)... ti si njohes i "qenjeve fisnike"-"qenve tu", e din mjaft mire se edhe ata grinden aq keq ndermjet veti saqe e shkaterrojn njeri-tjetrin...prandaj nuk eshte e kjarte se kah e "more" ti si model 99%-shin politik...
Megjithate, ti si njohes i larte i "filozofise se qenve-kafsheve" (e tash po na tregon se per "njerezit qenke edhe me expert"), kerkoj te me falesh per "nderhyrjen" time ne misionin tend "te ndryshimit te rendit boteror"...
(Per koincidence seq mu kujtua "vepra" e "nje m... te madh" nga mali i zi, ne te cilen ai Kosoven vazhimisht e quan "ferma e qenve"...)

ps. E vetmja arsye pse duhet te te vije keq qe je njeri eshte se si i tille nuk mund te jesh i paanshem (objektiv) (sidomos per qeshtje politiko-sociale).

nezi
13-07-06, 00:08
disa prej ktyre lart te permendurve po i njoh por per momentin po ndalem te profesori i gjuhes shqipe HASAN CEROVODIKU e kam pas profesor ne te njejte shkoll une nuk kam informata se ishte bashkpuntor i udb es e di se ne at koh ishin burgosur edhe dy profesor te gjuhes shqipe ZENUN GJOCAJ e AHMET QIRIQI por se dikush nga profesoret ishte bashkpuntor i UDBes per dersa nuk mundet askush me than se ka dal deshmitar para gjygjit nuk mundesh me i thanhasan cervadiku

a eshte ky guri qe ka dhene gjuhe Shqipe ne Shk. Normale ne Prishtine ? Ky hasan cervadiku, kure spjegonte Per Jeten dhe Veprimtarine e Naimit, Mjedes etj nuk ja nxinte goja te thoshte Shqiperi pore e thoshte keshtu ..".lindi atje..vdic atjee "etjjj. Me kujtohet mire i nderuar se po ky dy nxenese te veta i lajmroi ne polici, ngase ju gjeti ZERIN E KOSOVES..duke lexuar ne Klase...dhe ato dy nxenese poashtu nuk morren vizen .. per te stdjuar ne Ksove .

eshte ky apo jo? nga hasan cervadiku u arrestuan ato dy nxenese ..nga shkolla dhe u derguan ne polici !!!

Mesuesi t'i lajmeroj nxenesit e vet ..vetem kriminelet e bejne ket ..!

Albanalogu
14-07-06, 10:18
Shkalla e pare e marrezise eshte te kujtosh se je i menqur!!!

...perndryshe (perkunder deshires se madhe qe kam/kemi), NUK JEMI! Duke e pranuar se nuk jemi ndoshta "na hyn pak inati" e behemi ndonjeher...

z. Albanologu,
(tuj pase parasysh "deklarimet" tuaja dhe "klithjen" tende tek topic-u "me vjen keq qe jam njeri") e shumta filozofia jote ketu deshifrohet leht me shprehjen "sa me shum po i njoh njerezit, aq me shum po i dua kafshet" (asgje e re)...
Eshte e kjarte se ti je "njeri" dhe edhepse "i ftohur" nga ky fakt, n'deklarimet e tua te mevonshme ("fatmiresisht") po duket se je "nxe kogja shum", bile tash po na kerkon 99%-shin e votave te nje partie (ne shek.21)... ti si njohes i "qenjeve fisnike"-"qenve tu", e din mjaft mire se edhe ata grinden aq keq ndermjet veti saqe e shkaterrojn njeri-tjetrin...prandaj nuk eshte e kjarte se kah e "more" ti si model 99%-shin politik...
Megjithate, ti si njohes i larte i "filozofise se qenve-kafsheve" (e tash po na tregon se per "njerezit qenke edhe me expert"), kerkoj te me falesh per "nderhyrjen" time ne misionin tend "te ndryshimit te rendit boteror"...
(Per koincidence seq mu kujtua "vepra" e "nje m... te madh" nga mali i zi, ne te cilen ai Kosoven vazhimisht e quan "ferma e qenve"...)

ps. E vetmja arsye pse duhet te te vije keq qe je njeri eshte se si i tille nuk mund te jesh i paanshem (objektiv) (sidomos per qeshtje politiko-sociale).

He Zoti na rujt
Po qka nuk paska n“ket botė.Turlifar psikologjie.E une si"ma i menqmi"(lol)ia kam fillu me i qit nrrug krejt njerėzit qe i kanė njemij e njeqind defektuozitete psikike.Sa punė e bukur kjo.
Hynė kėtu nket forum gjinja tfeshehun pas nofkes e e qesin nga nje guridhe pastaj ikin e trukaten dikun te shpia.Qeshen pasatj si hiena e mburren me ate se cka kanė be.Po qashtu e ka bota kur gjithėcka ėshtė kaos.Mirė ama kaosi si i tillė,shyqyr pej Zotit,pa i kap tan me rend e me me iau pėrshku palcen e trurit,nuk ka pėr ta lan.Po cka dinė ahmakat mbi kėto punė ej.
A kanė me hangėr tash pėr tash,po.Eh nuk ka dert e nevoj pėr ma shumė ej.E kur ti vij koha pastaj ku cdo i pari ahmak te i paguj gabimet me kokė,aaa bertitet,po nuk e pasna dit se qeshtu mdel.Aha.Jo e ke dit boll mirė,iu kisha pėrgjegj, po tka pėlqy se.
Unė po du qeshtu.Pikė.Ai tjetri edhe:edhe unė qeshtu po du.Edhe kėtu pikė.E me siguri edhe i treti njesoj.E ku mbetėm pra na.Cka u ba puna jonė.
Eh vėshtirė pra.Pėr me mujt mi dhanė pėrgjigje ksaj pyetje,duhet trunin me pas pak ma tzhvillum ishalla.E jo vetem me dal ketu nforum e me u sjell si huligant qe sillen ne stadion tė futbollit.
A pe sheh se ku e kemi pru veten,tu ba ashtu si banėm deri tash.A pe sheh cfar "lirie" kemi kur ajo pjesė e popullit 49% ėshtė mbet matan e po e kundėrshton ket 51-ish tjetėr qė u "zgjodh" nga populli.A mundesh me jetu kėshtu,si sot.Ku cdosend ėsht latent e i pasigurt pėr ardhmėrinė.Tash ose me i majtė nėn didktaturė,ose me i faru krejt,qat pjesėn e mbetur jasht,se unė ty tgarantoj,se gjithėmonė ka pėr tė pas trazira e lėvizje antagoniste.
Jo po ahmakt si ti kollaj bajn me kto punė.Veq futi nburg e vraj edhe hesapi u kry.Aha.Qashtu.Mu kanė qaq lehtė.Edhe Serbia qashtu bani po sot iu q.mėmi e jan tuj hangėr edhe m.vetėm sa pėr me mbet gjallė.(kėtu e kam kuptimin si politikisht ashtu edhe populli qe ėshtė varfėruar deri nė mjerim).
Po ti kėto punė nuk i merr vesh kokėrr.
Nuk ka lidhje.Qka ka lidhje ėshtė qė qysh nuk paske nga dikund marrė edukatė qė kur dikush tė bisedoj mbi cėshtje filozofie e politike e ku ti vendin nuk e ki fare aty,mos me u pėrzi aty hiq.
Po une nuk mundesh ti me i thanė Kasparovit "ej ej ngo kha qka pot tham;qeknej luje pjesėn.Qka je ka ban ashtu.po a skokshe nveti a?"Ashtu me u sjell,qeshėn xhinja me ty e ta nxhesin pėr dore e tqesin jasht besa.Po ketu nket forum nuk paska rregulla tė tilla qė ia ndalon jokompetentėve e injorantėve tė merren me debatimin e punėve tė rėndėsishme politike.Jo kėtu ish vlla i mirė, si npazar.Veq fol qashtu pa lidhje.Se tybe npast lidhje.E pastaj:a e pae se shka thash!Jo kurgja nuk thae.Po u veq u zbulove qė je mjeran.E hiq tjetėr.Kur nuk je i aftėsuar,i arsimuar,e i ekspertizuar pėr trajtimin e dukurive politike,si ato botėrore ashtu edhe kėto kombėtare,me pas edukatė tė duhur,ma mirė tė kishte ra tė kėrkosh leje,kur dėshiron tė bėsh ndoj pyetje.E jo tė merresh me definicionime e me sqarime shkencore.Jo se atėherė arrimė aty te shembulli i Kasparovit.E budall ishalla as ti e as kėrkush tjetėr,nuk e ka marak tė llogaritet.Se une qeky qė jam e qė ajo lehtė vėrehet pėrmes nėmos tjetėr atėherė,kėtyre shkrimeve kėtu,pėr sa i pėrket njohurive politike tė pėrmendura,jam Kasparov e pėr te Kasparovit bile,pėr qeta politikanė qė po i kemi sot nė skenėn tonė kombėtare.Pamvarėsisht ju kėtu a e dini kėtė fakt a jo.Unė kėnaqem me diturinė se vetė qata politikanė e dinė mirė kėtė hesap.
Por ma mirė pėr mu sidoqoftė do tė ishte nė vazhdim qė tė hapi njė forum timin privat ku do tė kem mundėsi tė i kontrolloj e largoj tė gjitha postimet me pėrmbajtje idiotike, dhe nė atė mėnyrė tė ruhet integraliteti i kulturės sonė sė lashtė.E qė ti thae se nuk jemi mė tė menqur se krejt bota vetėm tė pėrkujtoj.(po ate ėshtė dashur tė e bėj prindi a mėsuesi)se ne shqipėtarėt jemi tė vetmit qė nė kėtė botė kemi dalur me fenomenet sociale tė quajtura besa e mikėpritja.Ato dukuri qė kuptohet janė rezultat i njė mendimi tė avancuar,nuk i kanė cpikur as grekėt e as romakėt .E tė mos folim pėr jahuditė.
Fjala,besa e mikėpritja njerėzore,janė dukuritė e para ekzistuese tė ndėrmarrjes se hapit tė parė tė njeriut primitiv pėr kalim nė nė ate tė civilizuar.
Tė kihet pasuri e pakufishme nė jetė nuk do tė thotė tė jesh i civilizuar e njeri.Pasuria pėr ne njerėzit ėshtė njėsoj sikur bananet pėr majmunat.Majmunat nuk kanė nevoj me qu mercedes SL.Ashtu ato janė tė ndėrtum qė tė i pėrballen kushteve tė jetės,nė atė mėnyrė si janė.Por pėr tė mbijetuar iu duhet tė hajnė.E bananet pra i kanė si ushqim kryesor dhe asisoji kush ka mjaft banane e portokalla ia del jetės e dominon ne te ndėrsa tė tjerėt durojnė uni e bėhen tė nėnshtrueshėm.
Po a janė njerėz majmunat.Cka ta merr mendja ty?!E bacit po tkallxoj trup se ata nuk janė,po hiq e ma hiq njerėz janė edhe shumė nga kėta qė po i grahin mercedesit.
Kurse ato vetitė njerėzore qė i pėrmenda te shqipėtarit, janė vlera origjinale e superiore njerėzore.Ashtu ėshtė e paramenduar tė funksionoj njeriu nė kėtė planetė.E jo duke ba tradhėti e munafiki,e duke e pre nė qafė fėmiun e vogėl e tė pafajshėm nė gjumė.Kėso punė vetėm shtakorrat e vampirat bajnė.Njerėzit jo.Nė Ballkan e te na nKosovė,shumė gjaku ėshtė derdhė.E se dikush ate a e ka pi vet si vampir,nuk kam dituni.Por mbetet fakti qė pasi ata at krim monstruoz e kanė ba edhe me pas pi ata gjak nuk ish ba nami.Nami u ba me masakrimet qė u banė.E co gjė tjetėr humbė rėndėsi.
E tash pas tan asaj golgote vampiriane e shtazarake,nuk mund tė bėhet fjalė mė pėr ekzistimin e ndonjė njerėzimi nė ato vende.
Nė fund sa i pėrket atij me mjekėrr pėr ate qė ai ka shkruar.As qė e qmoj ate si krijimtar e veprimtar e as qė e kam lexuar ate ndonjiherė.Kurrė gha t“hajrit nuk ka qit nket bot.As ai e as ai tjetri,gik-u qė ėshtė vu nė kampanjė primati e prestizhi kunder tė parit.Kėto qė ata nė opinion paraqiten si elitorė tė cėshtjes sonė, janė malverėzime propagandistike,me qėllim tė prezervimit tė kėsaj gjendje tonė apatike nga cdo aspiratė e lėvizje e vėrtetė e tė mundshme kombėtare.
Heronjė janė ata qė u flijuan pėr clirim nga thundrra.Veprimtarė tė denjė janė ata tė cilėt si interes tė vetmin njohin interesin e kombit tė vet.Ndyshe jo.Kjo puna jonė sot me plot politikan e politikanesha e me plot allashveresh e allashvereshica,nuk ėshtė tjetėr pos matrapazėri.Se sa do tė shkoj kjo punė kėshtu veq zoti e di.Por fundin kjo punė si po shihet edhe aq larg hiq nuk e ka.Po kjo bre.Prej njė liste sė njėjtė tė kolaboracionisteve udbashė i nxjerrim qysh tna mteket,edhe tradhėtarėt e edhe "veprimtarėt".
Cudi kjo punė.Janė ba gjinja si do qibritaxhi te na qetu qė po i mashtrojn turistat me qibrita.Hajde nmujsh me ia qillu se ku asht gogla.
Vetėm njė ditė ka me u vetėdijėsu ky popull e me kuptu se gogėl nė asnjė prej kutiave tė qibritit nuk paska.E pastaj vajhalli pėr qibritaxhitė.E tė mos folim se mund tė vij edhe policia e tė i fusė nė burg ata pėr mashtrim e hajni.
Po kush asht sot tu i ba mend kto punė he.Mshoj veq sa tmundesh e secili pėr veti.E kur njė ditė kjo pjesė e secilipėrvetit ta e shohin vetėn nė llogor pėrpara derės sė dhomės sė gazit,atėherė i kujtohet se krejt jeta gabimisht i paska shku.Paska mujt me ba ndryshime.Por i prirė nga egoizmi i vet idiotik i natyrės sė tij,ato nuk i ka ba.
E aty mė vonė.
nderime!

Fshatari
06-10-06, 13:08
Duke lexuar me vėmendje shum tė posaēme njė temė tjetėr (Pikėrisht, LDK-ja dhe zgjedhja e kryetarit) ku Dilaver-i numron disa personalitete dhe i definon shurtimisht, vura re se aty figuronte edhe emri i Alush Gashit. Sipas Dilaverit, ky i fundit i paska shum nė qejf fermrat. Kjo as nuk ėshtė delikt e aq mė pak krim.
Desha me i tregue edhe njė karakteristikė tjetėr tė Gashit, qė Dilaveri ose e injoron ose e ka heshtur qėllimisht.
Po ia filloj pra.
Nė vitet 1989-1990, nė Universitetin e Kosovės (nė Prishtinė pra) por edhe nė tė gjitha mjediset tjera tė Kosovės ėshtė zbatuar njė urdhėr i prerė i Millosheviēit i njohur me emrin famkeq "Diferencim". Diferencim, nė praktikė donte tė thoshte "dėbim me dhunė i tė gjithė punonjėsve shqiptar dhe zėvendėsim sistematik i tyre me serb tė ardhur nga serbia, kroacia, bosnja, hamami, etj...!".
Eshtė kjo periudha e Rahman maxhup-shkavellit me shokė qė duhej ekzekutuar spastrimin etnik sistematik nė Kosovė.
Pėrkujtoj pėr tė rinjtė e kėtij forumi se dėbimi i tė gjithė intelektualve shqiptar nga puna nuk i mjaftonte milloshit : dėbimi shoqėrohej nga dhuna(plagosje, vrasje, burgime masive, maltretime tė ēdo llojė natyre...) ndaj shqiptarve.
Kėtė periudhė nuk e zgjodha rastėsisht. E tani, do mė pyeste dikush, ēfarė lidhjeje ka e gjithė kjo me Alush Gashin ?
Pėr mos me zgjat shum "suspensin", po i bie shkurt :
Rahmani e ka pas dėbue e burgos rektorin e atėhershėm tė fakultetit tė mjekėsisė e nė vend tė tij e pati emnue Alush Gashin. Ky pra asht individi qė ka kryer "diferencimin" me emen e mbiemen tė gjithė personelit tė shėndetėsisė nė Kosovė. Ka shkrue karakteristikat pėr gjithė punonjėsit e shėndetėsisė, i ka dėrgue nėpėr burgje tė serbisė mjekėt, specialistėt, profesorėt shqiptar dhe e ka krye "misionin e shenjtė" duke i zėvendėsuar me personel serb, kuptohet.
I ka marrė paret nga milloshi pėr misionin e kryer e pėrkryer dhe ka shkue me jetue njė kohė mjaft tė gjet jasht Kosovės duke shpresuar se kjo periudhė e zymtė e jetės sė tij tė mjerė do tė kalonte nė herresė pėrfundimtare.
Tani kohėt kanė ndryshuar. Personeli shqiptar ka reintegrue vendet e veta tė punės por nuk e ka harrue hiē Alush Gashin, qė njihet me niēkun "muti"!
Ai, ajo qė nuk i beson kėtij postimi, mund tė vėrtetojė pranė ēdo mjeku tė moshės 50 e mė shumė vjeēar sot nė Kosovė.
Pse more dikush vazhdon tė njollos edhe sot "imazhin" e LDK-sė me individ tė tillė si Alush Gashi duke cituar si kandidat potencial pėr kryetar tė kėsaj partie ! karshi emnave tė Fatmir Sejdiut, Nexhat Dacit, dhe tė gjithė tė tjerve tė asaj liste pźr tė cilėt askush nuk mund tė flas negativisht si individ.

panta_rhei
06-10-06, 15:40
Duke lexuar me vėmendje shum tė posaēme njė temė tjetėr (Pikėrisht, LDK-ja dhe zgjedhja e kryetarit) ku Dilaver-i numron disa personalitete dhe i definon shurtimisht, vura re se aty figuronte edhe emri i Alush Gashit. Sipas Dilaverit, ky i fundit i paska shum nė qejf fermrat. Kjo as nuk ėshtė delikt e aq mė pak krim.
Desha me i tregue edhe njė karakteristikė tjetėr tė Gashit, qė Dilaveri ose e injoron ose e ka heshtur qėllimisht.
Po ia filloj pra.
Nė vitet 1989-1990, nė Universitetin e Kosovės (nė Prishtinė pra) por edhe nė tė gjitha mjediset tjera tė Kosovės ėshtė zbatuar njė urdhėr i prerė i Millosheviēit i njohur me emrin famkeq "Diferencim". Diferencim, nė praktikė donte tė thoshte "dėbim me dhunė i tė gjithė punonjėsve shqiptar dhe zėvendėsim sistematik i tyre me serb tė ardhur nga serbia, kroacia, bosnja, hamami, etj...!".
Eshtė kjo periudha e Rahman maxhup-shkavellit me shokė qė duhej ekzekutuar spastrimin etnik sistematik nė Kosovė.
Pėrkujtoj pėr tė rinjtė e kėtij forumi se dėbimi i tė gjithė intelektualve shqiptar nga puna nuk i mjaftonte milloshit : dėbimi shoqėrohej nga dhuna(plagosje, vrasje, burgime masive, maltretime tė ēdo llojė natyre...) ndaj shqiptarve.
Kėtė periudhė nuk e zgjodha rastėsisht. E tani, do mė pyeste dikush, ēfarė lidhjeje ka e gjithė kjo me Alush Gashin ?
Pėr mos me zgjat shum "suspensin", po i bie shkurt :
Rahmani e ka pas dėbue e burgos rektorin e atėhershėm tė fakultetit tė mjekėsisė e nė vend tė tij e pati emnue Alush Gashin. Ky pra asht individi qė ka kryer "diferencimin" me emen e mbiemen tė gjithė personelit tė shėndetėsisė nė Kosovė. Ka shkrue karakteristikat pėr gjithė punonjėsit e shėndetėsisė, i ka dėrgue nėpėr burgje tė serbisė mjekėt, specialistėt, profesorėt shqiptar dhe e ka krye "misionin e shenjtė" duke i zėvendėsuar me personel serb, kuptohet.
I ka marrė paret nga milloshi pėr misionin e kryer e pėrkryer dhe ka shkue me jetue njė kohė mjaft tė gjet jasht Kosovės duke shpresuar se kjo periudhė e zymtė e jetės sė tij tė mjerė do tė kalonte nė herresė pėrfundimtare.
Tani kohėt kanė ndryshuar. Personeli shqiptar ka reintegrue vendet e veta tė punės por nuk e ka harrue hiē Alush Gashin, qė njihet me niēkun "muti"!
Ai, ajo qė nuk i beson kėtij postimi, mund tė vėrtetojė pranė ēdo mjeku tė moshės 50 e mė shumė vjeēar sot nė Kosovė.
Pse more dikush vazhdon tė njollos edhe sot "imazhin" e LDK-sė me individ tė tillė si Alush Gashi duke cituar si kandidat potencial pėr kryetar tė kėsaj partie ! karshi emnave tė Fatmir Sejdiut, Nexhat Dacit, dhe tė gjithė tė tjerve tė asaj liste pźr tė cilėt askush nuk mund tė flas negativisht si individ.

Sikur kjo te ishte e vertet ti e jakupi i dosjeve 500 faqeshe kunder LDK-se tash e 16 vite nuk do t kishi lon gur pa levizur per ket qeshtje...
a jan gjall ata te diferencuarit?
pse qe 16 vite nuk ka dal asnje i diferencuar qe ti beje publike kto akuza ndaj prof Alush Gashit?
Pse ki marak me perzi m.. shum?
Pse...?

Llapi
09-10-06, 13:35
Sikur kjo te ishte e vertet ti e jakupi i dosjeve 500 faqeshe kunder LDK-se tash e 16 vite nuk do t kishi lon gur pa levizur per ket qeshtje...
a jan gjall ata te diferencuarit?
pse qe 16 vite nuk ka dal asnje i diferencuar qe ti beje publike kto akuza ndaj prof Alush Gashit?
Pse ki marak me perzi m.. shum?
Pse...?

mfal qe po perzihem une
po deri ne luft kan qene zte mbroitur prej serbis tani pas lufte prej unmiku veq do te vie koha qe do te dalin ne shesh te gjitha pa gaile

IB
09-10-06, 17:04
Te pershendes i retardumi, ju nese i keni hyre perpilimit te ketyre listave ateher duhet te jeni objektiv e ti futni te gjithe, sepse une po shof qe disa mungojn e ata ma kryesorit, prandaj une dyshoj se mu ju jeni nga ata(apo ndoni djal i tyre), qe i dine te gjitha per kete kategori njerezish, dhe deshironi qe keta te gjykohen, apo ma mire me thane se ju veqese i paskeni gjykuar, kurse dihet se per te gjitha veprat e bera te atyre qe punuan dhe ndihmuan serbin, per qfarosjen e shqipetarve, duhet te qiten ne gjygje dhe te marin denimin e merituar, por jo ne kete form me perpilime te listave neper forume, por keto lista dhe te gjitha deshmit tjera duhet derguar ne vendin e duhur, aty ku ndahet drejtesija,e jo neper qajtore te kosoves, apo valle mendoni se me perpilimin e ketyre listave do ti shpetoni ndoni gjyqi eventual, sa i parket dosjeve qe e ceke, se te gjitha i ka Adem Demaqi a mos valle Adem Demaqi qenka gjykates, a po mos valle keso dosjesh i paska perpiluar edhe ma heret Adem Demaqi per gjithe ata qe rane u persekutuan dhe dergjen neper burgjet e serbis me dekada( pra ajo pjes ma e shendritshme e popullit shqipetar.

Guri i madh
09-10-06, 19:23
hasan cervadiku

a eshte ky guri qe ka dhene gjuhe Shqipe ne Shk. Normale ne Prishtine ? Ky hasan cervadiku, kure spjegonte Per Jeten dhe Veprimtarine e Naimit, Mjedes etj nuk ja nxinte goja te thoshte Shqiperi pore e thoshte keshtu ..".lindi atje..vdic atjee "etjjj. Me kujtohet mire i nderuar se po ky dy nxenese te veta i lajmroi ne polici, ngase ju gjeti ZERIN E KOSOVES..duke lexuar ne Klase...dhe ato dy nxenese poashtu nuk morren vizen .. per te stdjuar ne Ksove .

eshte ky apo jo? nga hasan cervadiku u arrestuan ato dy nxenese ..nga shkolla dhe u derguan ne polici !!!

Mesuesi t'i lajmeroj nxenesit e vet ..vetem kriminelet e bejne ket ..!
po bash per ket person e kam fjalen po nuk po e njiheshi ne detale une i njo te gjith ata profesor te asaj kohe qe kan dhan msim ne akademin pedagogjike ne prishtin edhe une isha nji nder ta qe nuk kam pas drejt shkollimi te matutjeshem por jo nga hasan cerovodiku une tani e di se nga kush e kam pas ket ndeshkim .
per deri sa te mos jet deshmitar i ndonji gjykimi nuk mundemi me i than bashkpuntor i UDBes po tani me habit ky regjister pse nuk gjendet emri i profesorit te univerzitetit AZEM HAJDINI nga KLINA E ULT KOMUNA E§ SKENDERAJT qe ne mjetet e informimit pat than se aj pranon me planin e serbis me dhan msim ne univerzitet ka edhe shum udbasha tjer qe nuk gjenden ne ket regjister a thua mos jan te afermit e perpilusuve te kti regjistri kemi ahmet dobrunen e shum dobruna tjer a mos kta perpilus jan ata te cilet ne shqipri ban listen se kan duhet ta likfidojn nese mir e analizon ket list rezulltati del se kta jan mu te asaj kuzhine e cila quhet THAQI :NANO

Guri i madh
29-10-06, 22:19
E po qė nuk paskam ditur asgjė deri me sot, intelegjenca e re proletare e Kosovės paska qenė titiste ndersa pjesa tjeter Enveriste, tani shtrohet pyetja prej nga dolen patriotėt e atdhetarėt e heronjėt pasi qė mė parė nuk pati tė tillė?!!!!!

Sa i pėrket listės, ne duke shpallur edhe figurat mė tė shquara tė kombit si tradhėtar e bashkpunėtorė tė armikut (duke i futur nė njė thes me spiuj e tradhėtar), tani ka ardh koha qė shum spiuj e udbash tė rehabilitohen.
dilaver te pershendes deshta pak me plotsue ne ket list jan disa shpiun qe kan vdekur ne periudhen 1983----1989 jan ne ket list po nuk ishin te rrezikshem pas vitit 1968 se i njifshin te gjith po esht tragjike qe shum te tjer tani nuk publikohen MUJ LUTANI turiqefc disa i kam permend ne disa postime ma heret SHEFQET E ALI PRENKU bab e bir lejthisht ish(leshkoshiq) ku ne fillim kta te LPKes i kan akuzue si bashkpuntor te shkavit deri sa materialisht perfituan nga kta e tani heshtin

Albanian eX|PerT
14-11-06, 03:55
Pershendetje te nderuar shok. A ka mundesi dikush prej juve apo hapesi i temes te me tregoj, a e ka par nje emision para nje apo dy vite te mbajtur ne RTV21, ku mysafir ishin tre mesues shume te moshuar, qe te me sjell dikush emrat e tyre, ngase njeri prej tyre kishte qene antishqiptare dhe udbash i Serbis se mallkuar ne kohen kur udhtrohej gjenocid mbi popullin shqiptar. Ne emision u lajmerua nje shqiptar dhe i tha ne publik se ju jeni ai mesuesi im qe kur une e kam pregatitur temen/hartimin per 28 Nentori me keni lajmeruar ne polici dhe me kane rrahur disa dite. Dhe ai foli edhe diēka me shume dhe e mbaroi. Mirepo ai nuk u pergjigj, bile bile vet gazetari (Labi ishte me duket) ikte nga pyetje duke vazhduar me telefonatat e tjera. Nese ne si popull nuk mundohemi ti zbulojme keta hipokrite te mallkuar atehere kush do te na i zbuloj? Lufta e hipokrit eshte me e rende se sa e armikut. Armiku luften asnjeher pa ndihmen e hipokriteve nuk mund ta fiton. Shpalljen e emrave te udbasheve ne publik e kundershtojne vetem ata qe jane te tille.

Me shume rrespekt, shoku juaj:
Albanian eX|PerT

ps| Komentet e shokeve nuk kam pas kohe ti lexoj, shpresoj ne te ardhmen ti lexoj.

Guri i madh
16-11-06, 23:19
Pershendetje te nderuar shok. A ka mundesi dikush prej juve apo hapesi i temes te me tregoj, a e ka par nje emision para nje apo dy vite te mbajtur ne RTV21, ku mysafir ishin tre mesues shume te moshuar, qe te me sjell dikush emrat e tyre, ngase njeri prej tyre kishte qene antishqiptare dhe udbash i Serbis se mallkuar ne kohen kur udhtrohej gjenocid mbi popullin shqiptar. Ne emision u lajmerua nje shqiptar dhe i tha ne publik se ju jeni ai mesuesi im qe kur une e kam pregatitur temen/hartimin per 28 Nentori me keni lajmeruar ne polici dhe me kane rrahur disa dite. Dhe ai foli edhe diēka me shume dhe e mbaroi. Mirepo ai nuk u pergjigj, bile bile vet gazetari (Labi ishte me duket) ikte nga pyetje duke vazhduar me telefonatat e tjera. Nese ne si popull nuk mundohemi ti zbulojme keta hipokrite te mallkuar atehere kush do te na i zbuloj? Lufta e hipokrit eshte me e rende se sa e armikut. Armiku luften asnjeher pa ndihmen e hipokriteve nuk mund ta fiton. Shpalljen e emrave te udbasheve ne publik e kundershtojne vetem ata qe jane te tille.

Me shume rrespekt, shoku juaj:
Albanian eX|PerT

ps| Komentet e shokeve nuk kam pas kohe ti lexoj, shpresoj ne te ardhmen ti lexoj.EXPERTI I KOMBIT pergjigjmu ne ket pytje ju si njeri KALMELIMI do me than MEJTEPLI a ka mundsi me ma sqarue qet fjali (KUR UDHTROHEJ GJENOCID) ju falemenderit per mir kuptim

legenda
27-12-06, 00:24
plotesishte keni te drejte,une personalishte e shoh shume te logjikshme te publikohet nje liste e tille,dhe me te vertete me zgjoi kurreshtjen dhe e lexova me vemendje deri ne fund,nuk mund te argumentoje sa sa eshte e sakte,por disa emra nga ajo liste jane permend shume ne popull,...pse mos te dalin ne shesh,pse te fshihen e te mbulohen ne harrese???A nuk jemi te gjithe deshmitare se sa shtrenjet na ka kushtu te gjitheve politika,lufta...qe secilin prej nesh e preku pak a shume.Pse poulli te mos jete i informuar,INFORMTA ESHTE FUQI,dhe te jete ne dijeni nga cilet ujqe te mbrohet...
eshte me se alarmante se edhe sot nje numer i madh i njerzve te tille sillen ne KOSOVE,e edhe ne nivele te larta.
p.s.pse gjithmone ne mundohemi te i kopjojme demokracite e bleme te shteteve europiane,a nuk kemi ne IDENTITETIN TONE KOMBETARE.
thjeshte nuk me intereson demokracia e Frances,etj.,qe e permedni dikush ketu,me intereson KOSOVA,dhe kush po i shkakton plage KOSOVES,e po na plagose te gjitheve.

Kur lexohen me kujdes kundėr-reagimet pėr publikimin e kėsaj liste (sigurisht tė mangėt), vėhet re diēka trishtuese.
Ata qė sulmojnė nė mėnyrėn mė tė paskurpullt, vlerat e dėshmuara tė personaliteteve dhe strukturave tė ndryshme, qė kanė dhėnė gjithēka pėr kauzėn shqiptare, mbrojnė TURPIN qė ka emėr e mbiemėr! Ata qė shajnė UĒK-nė, Adem Demaēin, Albin Kurtin, Ramush Haradinajn etj. mbrojnė Daut Morinėn dhe sojin e sorollopin e tillė!!!

Franca, pas luftės sė II botėrore, me gjyq e pa gjyq ekzekutoi hiē mė pak se 20 000 francez, bashkėpunėtor tė nazistėve. Me urdhėr tė Dė Golit. Franca!
E Kosova nuk paska tė drejtė as t'i publikoj emrat e tyre?!
Kush mbron turpin, turpin e ka fat.

legenda
27-12-06, 00:40
ju zonja reana,ne nje ane na tregoni rendet e demokracise,etj,e ne anen tjter ofendon njeriun i cili po ashtu ne menyre demokratike e shfaqe mendimin e tij.:confused:
Prej nje fanatiku primitiv, te kategorise sate, nuk PRITEN "llafe" me te mencura.
E di se ti NUK beson ne LIRINE e shprehjes se mendimit-sipas teje si ne KOMUNIZEM e ne SHERIAT, te gjithe duhen te pajtohen me marrinat e ndonje mulle/dulle/koketuli, etj, etj...

Poashtu s'do isha cuditur qe gjysma e atyre ne Liste, mund te jene kunsherinjte e tu, te cilet i ke spiunuar ti vete, pse nuk te kane derguar uje ne mullirin tend.
Kjo s'do me thene se ata jane fajtore; kjo tregon cfare krijese e lige je ti...

Zambaku
14-02-07, 18:32
Sqarim pėr shifrėn "REANA", "E-ZJARRTA" etj. nė lidhje me "Listėn" e informatorėve dhe spiunėve Shqiptar tė UDB'sė nė Maqedoni dhe Kosovė.
Tė dhėnat apo shkrimet nė revistėn "Zėri i Kosovės" pėr tė njollosur shum persona tė nderuar ėshtė punė e vet UDB'sė, e cila ka pasur dhe e ka rrjetin spiunazhit nė atė redaksi.
Ja lista e vėrtet:
1. Evzi Memeti, nga Kumanova
2. Rauf Qazimi, nga Mateqi
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Sakip Kollari, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Fejzi Bojku, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Natmir Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Feim Sela, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Amdi Ramo, Ladorusht-Strugė
15. Fikri Ramo, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Ilmi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Ziba, Livadhi-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Qyra, Veleshtė-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Kujtim Karēe, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. Hasan Hasani
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Xhemail Dauti, Shum-Strugė
134. Lutfi Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Xhelal Dauti, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Riza Dauti, Ladorisht-Strugė

Pėr shkaqe objektive, kjo list shum e gjat, qė tė mos jet monotone pėr lexuesit, pjesa e dyt do tė vazhdon njė radhė tjetėr.

get_up
14-02-07, 20:17
NDERKOMBETARET skan te drejt edhe ne qofte deshirojne te marrin persiper spiunat serb apo shqipefoles -perdisa qe shkruan se esht pune e nderkombetareve .Mos u beni qesharak pash zotin ne duhet te bejme shtetin dhe shteti yne ti denoj keta qen..Secili ka shtetin e vet mesoheni te hjekni nga fjalori NDERKOMBETAR sepse ska fitim nga i huaji kurr .Perdore edhe hudhe nberllog ose behu fqij i mire po jo me kerku ndihme palidhje .
Sa i perket listave nuk esht mire te vendosen emra mbiemra etj gjithkund sepse nuk dime kush i ka mbushur keto dhe se a eshte e vertet apo jo prandaj Kot flasim ketu .

Kercovari
20-02-07, 11:35
Sqarim pėr shifrėn "REANA", "E-ZJARRTA" etj. nė lidhje me "Listėn" e informatorėve dhe spiunėve Shqiptar tė UDB'sė nė Maqedoni dhe Kosovė.
Tė dhėnat apo shkrimet nė revistėn "Zėri i Kosovės" pėr tė njollosur shum persona tė nderuar ėshtė punė e vet UDB'sė, e cila ka pasur dhe e ka rrjetin spiunazhit nė atė redaksi.
Ja lista e vėrtet:
1. Evzi Memeti, nga Kumanova
2. Rauf Qazimi, nga Mateqi
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Sakip Kollari, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Fejzi Bojku, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Natmir Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Feim Sela, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Amdi Ramo, Ladorusht-Strugė
15. Fikri Ramo, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Ilmi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Ziba, Livadhi-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Qyra, Veleshtė-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Kujtim Karēe, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. Hasan Hasani
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Xhemail Dauti, Shum-Strugė
134. Lutfi Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Xhelal Dauti, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Riza Dauti, Ladorisht-Strugė

Pėr shkaqe objektive, kjo list shum e gjat, qė tė mos jet monotone pėr lexuesit, pjesa e dyt do tė vazhdon njė radhė tjetėr.


Mrekulli!
Gėnjeshtra tė kulluara.
Aliu i Aranjellit-Ahmeti
Bexhet Bexheti
Edip Marku
Ajrush Toska,dihet se kan qėne puntorė tė sigurimit shtetrorė i kan njohė tė gjithė,e sa i perket kesaj liste ska tė bėje aspak me shpiunėt e vėrtet.
Shumė nga kėto persona kan ushtru detyra tė ndryshme si disa polic me unifromė,arsimtarė,tregtarė,profesorė dhe politikan komunash,disa nga kėto edhe ne qeveri te atėhershme puntorė tė resoreve te ndryshėm.
Dhe na del se ato qė kan ushtru cfardoqoftė detyre athere sot na qenkan shpiunė.
"Ėshtė shumė lehtė tė njollosish dikend,por pa u futė thellė ne thelbin e njollės i mbet njolla atij qė e ka mendu"!

E_Zjarrta
20-02-07, 22:28
Zambaku

me vije keq qe ju pakam prekur me shkrimet e mija por nuk e di ketu cfar na solle na solle nje genjeshter te mallkume apo na solle nje te vertete qe nuk e paskemi ditur nese keni te dhena te sakta futni ne kete forum por jo me ere zambaku
sepse i humben era e mbetet vetem nje mbeturine e kohes

krijuesiii
20-02-07, 22:31
...krejte kta femijet apo bashngrensit e udb-shave kane frike se Populli do ti denoj kto bisha, prandaj edhe pallje e tyre eshte alarmante...


tungiii

SoKoLi-i-Maleve
23-02-07, 05:13
Mos u ngutni me eminime dhe me denime,por mblledhni fakte dhe ja paraqitni qeveris,mjaft me paragjykime dhe me shpifje,se sdo me na mbet kush i paster,njeni akuzon ket e ai akuzon tjetrin,nuk shkon ma keshtu ka vdek komunizmi. Mbeldhni fakte te verifikuara dhe ja paraqitni gjygjit.

Reana
23-02-07, 06:06
...krejte kta femijet apo bashngrensit e udb-shave kane frike se Populli do ti denoj kto bisha, prandaj edhe pallje e tyre eshte alarmante...


tungiii

Ore kokekrisur

Ne Kosove nuk funksionon talibani, ku njerzit hiqen zvarre dhe egzekutohen prej kujtdo qe bart arme. ne kosove nuk egziston kaosi-apo ti do te deshiroj nje kaos total sepse i pershtatet agjendes sate prej ektremisti fanatik????

cdo fajtor, i cfaredo faji duhet ndjekur ne pajtim me procedurat dhe ligjet e vendit, permes organeve gjyqesore.
Une e kuptoj se mendja yte e cunguar, nuk e kap konceptin e atorizimeve institucionale, dhe kujton se kushdo qe nuk ndan te njetin mendim me ty, eshte udbash!!!

Por egziston definicion se cka dmth 'udbash', dhe me kete do te duhej te mirren organet e rendit, e jo gazetat ditore me ngjyrime politike, te cilat bjen propanda per te cuar uje ne mulli te vet!!!

Kot cirreni neper internet-po te keni fakte dergoni ne gjykate.

Interneti nuk e ka gjykuar, as denuar akoma aske!!!

Reana
23-02-07, 06:13
Sqarim pėr shifrėn "REANA", "E-ZJARRTA" etj. nė lidhje me "Listėn" e informatorėve dhe spiunėve Shqiptar tė UDB'sė nė Maqedoni dhe Kosovė.
Tė dhėnat apo shkrimet nė revistėn "Zėri i Kosovės" pėr tė njollosur shum persona tė nderuar ėshtė punė e vet UDB'sė, e cila ka pasur dhe e ka rrjetin spiunazhit nė atė redaksi.
Ja lista e vėrtet:
1. Evzi Memeti, nga Kumanova
2. Rauf Qazimi, nga Mateqi
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Sakip Kollari, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Fejzi Bojku, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Natmir Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Feim Sela, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Amdi Ramo, Ladorusht-Strugė
15. Fikri Ramo, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Ilmi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Ziba, Livadhi-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Qyra, Veleshtė-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Kujtim Karēe, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. Hasan Hasani
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Xhemail Dauti, Shum-Strugė
134. Lutfi Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Xhelal Dauti, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Riza Dauti, Ladorisht-Strugė

Pėr shkaqe objektive, kjo list shum e gjat, qė tė mos jet monotone pėr lexuesit, pjesa e dyt do tė vazhdon njė radhė tjetėr.


Emra te rendis-din gjithekush, pyetja eshte cfare faktesh ke ti kunder ketyre individeve qe ben propaganda te ketilla???
po verej paske renditur artiste, shkrimtar, ish-deputet shqiptar ne parlamentin e maqedonise, po FAKTET ku jane???
apo aq din t???!!!
paska thene filani ne kafen e Rushitit, dhe sipas teje, e vertete qenka!!!!

krijuesiii
23-02-07, 22:42
Ore kokekrisur

Ne Kosove nuk funksionon talibani, ku njerzit hiqen zvarre dhe egzekutohen prej kujtdo qe bart arme. ne kosove nuk egziston kaosi-apo ti do te deshiroj nje kaos total sepse i pershtatet agjendes sate prej ektremisti fanatik????

cdo fajtor, i cfaredo faji duhet ndjekur ne pajtim me procedurat dhe ligjet e vendit, permes organeve gjyqesore.
Une e kuptoj se mendja yte e cunguar, nuk e kap konceptin e atorizimeve institucionale, dhe kujton se kushdo qe nuk ndan te njetin mendim me ty, eshte udbash!!!

Por egziston definicion se cka dmth 'udbash', dhe me kete do te duhej te mirren organet e rendit, e jo gazetat ditore me ngjyrime politike, te cilat bjen propanda per te cuar uje ne mulli te vet!!!

Kot cirreni neper internet-po te keni fakte dergoni ne gjykate.

Interneti nuk e ka gjykuar, as denuar akoma aske!!!

...oj kokehallakatura

kush po te vete ty najsen se, ka qene nje kohe kur qita njerze e hajshine ka nje thes kompira edhe i bishine harmonikes, po mjerishte kish pas shume qisi fare pisashe,


...Une mendoj se posa te instalohet nje Qeveri e vertet dhe qe ka fuqine e plote legjislative duhet te nxjerren Ligje per ti ndjekure ata bashkepuntore te udb-se e ti qete para gjygjite per hire te Viktimave dhe per hire te Vuatjeve dhe per arsyen e thjeshte qe te mos perseritet me tradhetia, dhe mos te mbetet nga populli dhe shteti e padenuar...


tungiii

Reana
24-02-07, 03:29
Kush hamamin je ti, te definosh se kush eshte UDB-ash?? Avokat, gjykates, prosekutor, hetues??? kush je ti te behesh akuzuesi, gjykuesi dhe ekzekutuesi i fajit te dhjetera individeve qe jetojne neper gjithe trojet shqiptare-ku u gjete ti qosh me qosh te secilit qytet e fshat te njohesh keta individe dhe veprat e tyre????
Mos je ti vet pjesetar i UDBes dhe ke qasje ne informacione e fakte te panjohura per te tjeret????

SoKoLi-i-Maleve
24-02-07, 07:04
Kush hamamin je ti, te definosh se kush eshte UDB-ash?? Avokat, gjykates, prosekutor, hetues??? kush je ti te behesh akuzuesi, gjykuesi dhe ekzekutuesi i fajit te dhjetera individeve qe jetojne neper gjithe trojet shqiptare-ku u gjete ti qosh me qosh te secilit qytet e fshat te njohesh keta individe dhe veprat e tyre????
Mos je ti vet pjesetar i UDBes dhe ke qasje ne informacione e fakte te panjohura per te tjeret????


Mos mendojn disa ktu se do te krijojn shtet talibanist ne europe,me denua ken te duan simbas qefit te tyne, mire jau the motra se kush ne te vertet jan keta qe emnojn njerez pa e ditun se pse.

Symbyllur
27-02-07, 11:18
Ore miq te dashur Kadareja nė vepren e tij kur flet pėr qėndresėn shekullore tė shqiptarėve, midis tė tjerash, permend ate qė quhet historiku i ultimatumeve tė tė huajve. Deri dje, pėr Kadarenė dhe vepren e tij, kjo periudhė, ėshtė trajtuar si njė epokė krenarie dhe heroizmi, pėr tė cilėn shqiptarėt, gjithmonė duhet tė pėrulen me veneracion. Sot nė Shqipėri, kritikėt e sė kaluarės , kėtė histori e konsiderojnė tė kotė dhe tė pavlefeshme. Sipas tyre, ajo ka dėmtuar dhe i ka penguar shqiptarėt tė shijojnė dhe tė gezojnė jetėn e tyre personale, u ka prishur atyre imazhin pėrballė tė mėdhenjėve tė Evropės dhe botės. Pėr ata, kjo ėshtė njė histori e humbur. I takon Kadaresė, ta rishikojė apo ta mbajė kėtė historik nė vepren e tij, qė nė trashėgiminė e popullit ka hyrė si historiku i ultimatumeve ndaj Shqiperisė dhe shqiptarėve tė panėnshtruar. Sa pėr ne, do ta mbajmė ate si simbol tė krenarisė sonė kombėtare. Kėtė historik ai e sjell deri ne vitin 1944. Le ta vazhdojmė ne mė poshtė:
1947-Ultimatum i jugosllavėve nė formė kėrkese pėr disllokimin e 2-divizioneve shqiptare nė zonėn e Korēės. Shqipėria megjithėse e cfilitur nga lufta, nė emėr tė gjakut tė derdhur, e kthen ate mbrapsht.
1949-Gusht. Ultimatum i grekėrve kundėr Shqipėrise nė formė provokacioni. Shqipėria permbledh forcat dhe e hedh poshtė ultimatumin. Agresioni monarko-fashist, sprapset nga ish-partizanėt e luftės Nacional-Ēlirimtare, pas 9-dite luftimesh. Kufijtė e Shqipėrise mbetėn tė paprekur. 8-djem Shqipėrie, i rrėmbeu era e lirisė dhe mbetėn nė thellėsi tė Greqisė. Edhe sot atje janė. Dėshmi dhe karakoll i Shqipėrise "komuniste" nė token greke.
1950-1953-Ultimatum i anglo-amerikanėve nė formėn e dhjetėra bandave pėr tė rrėzuar pushtetin popullor nė Shqipėri. Hedhje poshtė e ultimatumit. Planet e komitetit anglo-amerikan nė bashkėpunim me U.D.B-nė jugosllave, dėshtuan. Pas tre vjetėsh ata pranuan dėshtimin.
1960- Ultimatum i sovjetikėve kundėr Shqipėrisė, pėr ta gjunjėzuar ate. Shqipėria pranon bllokadėn dhe e hedh poshtė ultimatumin. Nė emėr tė lirisė dhe pavarėsisė sė vendit, Enver Hoxha, detyroi carėt e rinj tė Kremlinit tė largoheshin nga Vlora. Davidi kundėr Goliathit. Po bota kishte shumė Goliathe.
1967-Korrik-Ultimatum i kolonelėve grekė kundėr Shqipėrisė, duke afruar armatėn e tyre nė kufirin jugor. Komandant i armatės greke, gjenerali Averov, themeluesi i mėvonshėm i Partisė "Demokracia e Re" Pa sukses. Pėr 20-ditė nė Malin e Gjėrė hapet njė rrugė automobilistike dhe topat e raketat e "vjetra" tė Shqipėrisė vėnė nė grykė tė shenjestrės Greqinė. Gjithė, Shqipėria ngrihet nė kėmbė dhe hartuesit e ultimatumit, marrin bishtin nė shalė.
1968-Ultimatum i social-imperialistėve sovjetikė dhe Traktatit tė Varshavės, duke disllokuar nė Bullgari, 600-mijė trupa. Dėshtim i ultimatumit. Shqipėria denoncon Traktatin e Varshavės si traktat fashist, duke dalė juridikisht nga ai.
1975- Ultimatum i kinezėve kundėr Shqipėrisė, nė formėn e aleancės ushtarake me titistėt jugosllavė. Shqipėria nuk e pranon ultimatumin-kėrkesė. Mė vonė pas tre vjetėsh, pėrsėritje e ultimatumit nė formėn e prerjes sė mardhėnieve dhe ndihmave. Dėshtim i ultimatumit. Shqipėria nuk e pranon ate.
1981- Ultimatum i jugosllavėve, nė formen e kėrcėnimit duke dėrguar 60-mijė ushtarė nė Kosovė pėr tė gjunjėzuar Kosovėn dhe Shqipėrinė. Dėshtim i ultimatumit. Shqipėria nuk u tremb, ajo u ngrit nė kėmbė. Kosova nuk u gjunjėzua, Kosova qėndroi. Djemtė dhe vajzat trimėresha tė Kosovės, u kujtuan shqiptarėve se ishte i gjallė heroizmi i Mic Sokolit dhe Selam Musait, i Qemal Stafes dhe Hajdar Dushit.
1990-Janar. Ultimatum i shovinistėve serbo-malazezė nėpėrmjet valeve tė Radio-Titogradit. "Ec pėrpara Sllobodan- po qe nevoja deri nė Tiranė". Shqipėria e pas Enver Hoxhės, permbledh forcat dhe fuqitė e fundit. Me anė tė Ramiz Alisė, u jep pergjigjen shovinistėve serbo-malazezė. "Nuk tundet Taraboshi nga era - As Taraboshi dhe as tėrė Shqipėria". Ultimatumi nuk u pranua.
1991-1994-Periudha e pluralizmit. Armiq nuk ka mė. "Tradhėtari" Enver Hoxha, qė i shpiku ata, vetė u shpall armiku mė i madh i shqiptarėve. Me kėtė periudhė, mbyllet dhe kapitulli i historisė sė ultimatumeve. Nuk ka dhe nuk do tė ketė mė tė tilla nė tė ardhmen e afėrt. Nuk ka nevojė. Shqiptarėt e sotėm kanė vendosur tė mos i kundershtojnė tė huajt. Ata janė dorėzuar. Kanė ngritur flamurin e bardhė qė e quajnė demokraci dhe kozmopolitizėm. Tė huajt tani mund tė sillen dhe tė bėjnė ēfarė tė duan me shqiptarėt dhe tokat shqiptare. Nuk ka kush i pengon. Vetė shqiptarėt, vendin e tyre e kanė quajtur URĖ. Dhe nė urė mund tė kalojė kush tė dojė. Ura nuk ėshtė gjė tjetėr veēse mjet kalimi. Ja disa fakte:
Fakti i parė tragjik: Prill 1994-Forcat shoviniste greke hyjnė natėn pabesisht nė tokėn shqiptare dhe nė rajonin e Peshkėpisė vrasin disa ushtarė shqiptarė dhe largohen tė pashqetėsuar pėr nė Greqi. Askush nuk ua mori hakun. Klasa politike shqiptare bėri vetėm njė notė proteste dhe asgjė tjetėr.
Fakti i dytė tragjik: Prill 1997-Forcat shumėkobeshe zbarkojnė nė brigjet e Shqipėrisė tė ftuar me urgjencė nga klasa politike shqiptare, pėr tė ruajtur rendin dhe qetėsinė si dhe pėr tu shpėrndarė bukėn politikanėve shqiptarė.

Shpati
01-03-07, 13:17
UDBASHAT E KOSOVES ME EMER DHE MBIEMER

Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. Tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf Pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14 )

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja Pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman Oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njėjtė sikur xhafer qorri,por ky i vrarė pas luftės nga TRIMI Burim Ramadani me shokė i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-ēudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat Zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė ).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin Beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat Limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...Murat Shevelli..mė pastaj pasojne.
Enver Shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Zoti e boft hajr!


E kam nje kerkes !
Pasi e ke mbyt Ukin ,ateher gjuje ne Prrue !
Mundesisht keta Udbashet e tu ,dergoj ne Temen me te nejtin Titull ne faqen tjeter te internetit...
Me vjen mir pasi te ka pelqyer Titulli im.

Ju peshendet
Shpati

tafil
05-03-07, 04:10
E kam nje kerkes !
Pasi e ke mbyt Ukin ,ateher gjuje ne Prrue !
Mundesisht keta Udbashet e tu ,dergoj ne Temen me te nejtin Titull ne faqen tjeter te internetit...
Me vjen mir pasi te ka pelqyer Titulli im.

Ju peshendet
Shpati
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeoooooooooo

tafil
05-03-07, 04:15
ja disa raste se uqk ka bo do te padrejta qe si ka hije hiqeeee ka shkelzakonet e luftes

SoKoLi-i-Maleve
05-03-07, 05:54
Te gjith ata qe kan emnue njerz tjer,me duken sikur ajo vajza qe ishte tue dal nga spitali me kopil(dobiq) ne dore dhe pa nji femen tjeter me fmij ne dore,dhe i tha te jemes," mbajma nane kopilin ti them e para"

Albanian eX|PerT
06-03-07, 22:21
Udbashat E Kosoves Me Emer Dhe Mbiemer (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=948244#post948244)

Interesant...!!! .... sa me bejne te dyshoj keta qe po e kundershtojne kete teme... ah, po po, keni te drejte, ndoshta emri i juaj gjindet ne mesin e tyre....:biggrin: , ah me falni... ndoshta ndonjeri prej tyre eshte gjyshi i juaj, qe para vdekjes iu ka angazhuar te ia ruani "nderin", nese ndokush e akuzon:tongue: ...!!! Eh more djema, kohe e veshtire eshte bere sot... sa i perket 'udbashve' ska dyshim, ata kane punuar "me dinjitet" "ZA EDNA KOSOV-a",... te cilin mision po e vazhdojne shume "shqiptare", apo "me mire" te themi "trashigimtaret e tyre serioz", ah.... ah... fatkeqesisht edhe ne kete forum, me emrin e madh, DARDANIA:biggrin: ....!!!!

Ika une... kthehem, ju lutem mos me "kercenoni" hahahahaha....:tongue: !!!!

albanian,

hasanmehmeti
19-05-07, 22:26
Nuk e shof te arsyshme kete paraqitje ne kete menyre pasi ne shqipetaret jemi ca gjakenxehet dhe nje gjak i tilla ka bere qe shume familje sot ne shqiperi te jene te mbylluar ne shtepit e tyre pa asnja te drejte duke pasur frike gjakemarrjen.Pra popullit tone i duhet Pajtimi dhe ndihma e Ndersjellet ne mes veti ne kete rifillim te ri qe inshaAllah do na mundeson Zoti pas Pavarsis, qe te ecim para ne te gjitha sferat e dobishme.
Keta emra nese jane te vertete duhet te gjykohen nga Gjygjesia dhe jo nga populli.

Une personalishte si perjetues i luftes njof shume ushtare te Uqk edhe ate me grada te larte ne rrafshin e dukagjinit , drenices ,llapushes dhe fushes se kosoves qe me heret kane pasur miqesi me shkijet pastaj me pak para i eshte faluar dhe jane hyre ne Uqk . E pastaj njerez te tille kane mbytur Shqipetar pa Pike faji ne emer te Spiunllakut gjate luftes. Siq me thoshte nje shoke i graduar ne Uqk kur bisedonime per kete qeshtje te Spiuneve se kjo nuk eshte vrasje e Spiuneve por eshte Nxjerrje Gjaku dhe Pastrim Inati.
Nje qune tjeter qe erdhi nga Perendimi ne lufte ne Dukagjine e detyruan te mbyste nje "Spiun" , pa ditur gje ai mbi veprat e te ndjerit , me pastaj me tregoj se kam marre vesh se personi qe me dha urdher ta mbys kishte nje Zenke me familjen e te vrarit.

Pra ne duhet te ruhemi shume tash qe te mos pesojme si Shqiperia dhe te shtrim doren e faljes e nese duhet denim ndokujt eshte Qarku i Gjykates qe merret me ate qeshtje.

me respekt
hasani

Albanian eX|PerT
19-05-07, 23:31
Kush hamamin je ti, te definosh se kush eshte UDB-ash?? Avokat, gjykates, prosekutor, hetues??? kush je ti te behesh akuzuesi, gjykuesi dhe ekzekutuesi i fajit te dhjetera individeve qe jetojne neper gjithe trojet shqiptare-ku u gjete ti qosh me qosh te secilit qytet e fshat te njohesh keta individe dhe veprat e tyre????
Mos je ti vet pjesetar i UDBes dhe ke qasje ne informacione e fakte te panjohura per te tjeret????
Fjala "Hamam" ėshtė fjalė arabe, qė d.t.th. banjo; nevojtore!!!

Albanian eX|PerT
19-05-07, 23:37
Kjo teme i demaskon bijt e UDBASH-ve, keshtu qendron ne kete postim:

Eu sa paster po shifet kush jan UDBASHAT edhe BIJTE E BIJAT e tyre te cilt po luten ketu me ua fal e me i harru...

Ua mer mendja juve por ta dini se heret ose von do ta paguni xhakun e derdhur te studentave dhe te rinjeve Shqiptar, heret ose von do ti paguni torturat qe i keni be me dekada nenave dhe motrave Shqiptare, UDBASHAT jan me fajtor se Serbet per torturat dhe krimet qe jan be ne Kosov, per ket te jeni te bindur se keni be faj qe nuk falet kurr!

Lutuni nderkoh qe te mbetet e kaluar e ta harrojm, por pa shpres se ato lutje do te pranohen nga dikush, juve as dreqi nuk ju ndihmon se jeni mbeturina me ndotese e kombit Shqiptar!

Albanian eX|PerT
20-05-07, 00:04
E Kosova nuk paska tė drejtė as t'i publikoj emrat e tyre?!
Kush mbron turpin, turpin e ka fat.

:smile: :wink:

Albanian
20-05-07, 17:23
ja disa raste se uqk ka bo do te padrejta qe si ka hije hiqeeee ka shkelzakonet e luftes

Nuk po te them ty tafil po tjereve:

Kemi faj ne Shqiptaret qe ua kemi mesuar gjuhen Shqipe Serbve si ky qe shkruan nen pseudonimin tafil

Zero Cool
20-05-07, 18:49
ja disa raste se uqk ka bo do te padrejta qe si ka hije hiqeeee ka shkelzakonet e luftes

Cilat zakone te luftes?
Ti a ke diqka ne koke apo e ban vetem me u qeth??
Ushtrit e rregullta te cilat egzistojne me mijera vjete dhe kane akademi ushtarake me qindra vjete dhe ne fund te fundit vete i kan vendos ligjet e luftes dhe prap kan raste te keqperdorimit, perderisa nje ushtri e re si qe ishte UĒK, besa ushtria e pare ne trojet Kosovare pas Skenderbeut, te mos beje asnje gabim te vogel ?

O ti (serbo)tafil, lufta me e paster ne historine e njerezimit ka qenelufta te cilen e ka bere UĒK-ja.

Legioner
21-05-07, 00:46
E kam nje kerkes !
Pasi e ke mbyt Ukin ,ateher gjuje ne Prrue !
Mundesisht keta Udbashet e tu ,dergoj ne Temen me te nejtin Titull ne faqen tjeter te internetit...
Me vjen mir pasi te ka pelqyer Titulli im.

Ju peshendet
Shpati
Ju pershendes dhe te deshiroj cdo te mire:)
Me te vertete Zoti hajr e bafte per kete por isha lutur qe sa me shpejt disi dikush ti "kcej ne qafe ketyre "patriotave"
Shpat,apo si quhesh,te pershendes edhe njeherit dhe deshta te dij se prej nga keto te dhena mbi keto emra...Plotesisht e rrespektoj kete,por vetem deshta ta dij apo si te duasht dergo pjesa tjera mbi kete apo komente...ne e-mailin timL
teli692001@yahoo.com
T e pershendes !
Cdo te mire nga Shkupi

butros
22-05-07, 16:14
pershendetje, vertet e cuditshme kjo liste, se sic shoh ne liste ka mjaft njerez qe vite te tera i kane kaluar neper burgje, ose po jane arrestuar ne diten e dasmes. Pyetja ime eshte se kush eshte ai zoteri apo zonje qe e ka publikuar kete liste le te paraqitet me emer e mbiemer e jo keshtu, se keshtu eshte si ta hedhesh gurin dhe ta fsheshesh doren ose po thene me mire si grek se ata te vrasin fshehurazi. Se vertet ne ate liste ka njerez qe vite te tera kane qen neper burgje apo kan jetuar ne mergim pa shkelur me dekada ne shtepi. Se kjo forme te con te medosh se ai qe e ka botuar ate liste eshte udheheqes i asaj liste.

Ladorishti
22-05-07, 22:29
ke ber pun te mir qe i ke qit keto emra po qiti te gjith emrat qe egzistojn

EnverV
23-05-07, 00:15
Nese e keni listen e 2 atehere vendoni ...

korabi2001
23-05-07, 11:46
Sqarim pėr shifrėn "REANA", "E-ZJARRTA" etj. nė lidhje me "Listėn" e informatorėve dhe spiunėve Shqiptar tė UDB'sė nė Maqedoni dhe Kosovė.
Tė dhėnat apo shkrimet nė revistėn "Zėri i Kosovės" pėr tė njollosur shum persona tė nderuar ėshtė punė e vet UDB'sė, e cila ka pasur dhe e ka rrjetin spiunazhit nė atė redaksi.
Ja lista e vėrtet:
1. Evzi Memeti, nga Kumanova
2. Rauf Qazimi, nga Mateqi
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Sakip Kollari, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Fejzi Bojku, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Natmir Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Feim Sela, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Amdi Ramo, Ladorusht-Strugė
15. Fikri Ramo, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Ilmi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Ziba, Livadhi-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Qyra, Veleshtė-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Kujtim Karēe, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. Hasan Hasani
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Xhemail Dauti, Shum-Strugė
134. Lutfi Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Xhelal Dauti, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Riza Dauti, Ladorisht-Strugė

Pėr shkaqe objektive, kjo list shum e gjat, qė tė mos jet monotone pėr lexuesit, pjesa e dyt do tė vazhdon njė radhė tjetėr.

Ne pidh te smes te shkosh ti dhe lista jote! UDASH me i madh se ty bre qen nuk ka!!! Pasi Udbashet e kesaj faqe te internetit ta kane mundesuar!!? Pse nuk deklarohesh me emer dhe mbiemer? Pse nuk paraqet argumente mbi ate qe thua? Edi pse? Sepse UDBA ta qire te teme dhe tet grua bre i matufosur i UDB se.

CrackerNoLi
23-05-07, 14:49
o Ti qe i ke qit Kto Emra a Bon Mem Dhan Ndonje Argument Per Kto ?
ndoshta gjysma e listes eshte e vertet po krejt valla kurr nuk Kisha Besu

Musa Musai qe eshte Patrioti Me i Madh Ne Struge e Kan Ba UDBASH NcNc
Musa Musai Eshte Drejtori i Shkolles Se Mesme Ne Struge E qysh ai Mu Kon UDBASH qe ka Ber mbi 10 Vjet Burg, Ai Ka Qen i Pari Ne Demostrata e Tash Ju pe Boni UDBASH,
E Per Qata Sduhet Kurr Per Shqiptart Me Luftu Se Vjen Dita Te Quajn Shpiun,
Kshtu Kan Then Edhe Te Paret Tan Per Skenderbeun Po Cka Me Bo Shqiptari Ska Bes,
"I Kam Do Shok Qe S'Jan Shqiptar Kur Du Mi Ofendu u Them o Shqiptar"

shigjeta
23-05-07, 15:51
Lista e Korigjuar!

1. Evzi Memeti, nga Kumanova
2. Rauf Qazimi, nga Mateqi
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Sakip Kollari, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Fejzi Bojku, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Natmir Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Feim Sela, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Amdi Ramo, Ladorusht-Strugė
15. Fikri Ramo, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Ilmi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Ziba, Livadhi-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Qyra, Veleshtė-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Kujtim Karēe, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. Hasan Hasani
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Xhemail Dauti, Shum-Strugė
134. Lutfi Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Xhelal Dauti, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Riza Dauti, Ladorisht-Strugė

shigjeta
23-05-07, 15:52
Lista e korigjuar!

1. Evzi Memeti, nga Kumanova
2. Rauf Qazimi, nga Mateqi
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Sakip Kollari, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Fejzi Bojku, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Natmir Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Feim Sela, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14.Zija Jonuzi, Ladorisht
15. Nafi Jonuzi, Ladorisht
16. Kaim Murtishi, Struge
17. Filizon Memeti, Ladorisht
18. Ramadan Lena, Ladorisht
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Ziba, Livadhi-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Qyra, Veleshtė-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Kujtim Karēe, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. Hasan Hasani
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Xhemail Dauti, Shum-Strugė
134. Lutfi Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Xhelal Dauti, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Riza Dauti, Ladorisht-Strugė

GjIlAnAsI_cSi
23-05-07, 16:24
Musa Musai eshte drejtor i shkolles mesme ne Strug.. dhe eshte gjynah me u lan njeri ne list.. prandaj ju lutem hiqeni nga lista dhe mos perfotoni nga keto pislliqe ne internet se kete gja e kan bere me politik.. prandaj ju kisha lut qe lista te Editohet ose te fshihet fare.. se ata qe kan nxjerr kete list edhe vet jan nje prej tyre qe i njeh kaq mire.. ose nxireni se cfar kan bere deri tani e jo vetem listen..

Gjith te mirat.

Dollogozhda
23-05-07, 23:56
Sqarim pėr shifrėn "REANA", "E-ZJARRTA" etj. nė lidhje me "Listėn" e informatorėve dhe spiunėve Shqiptar tė UDB'sė nė Maqedoni dhe Kosovė.
Tė dhėnat apo shkrimet nė revistėn "Zėri i Kosovės" pėr tė njollosur shum persona tė nderuar ėshtė punė e vet UDB'sė, e cila ka pasur dhe e ka rrjetin spiunazhit nė atė redaksi.
Ja lista e vėrtet:
1. Evzi Memeti, nga Kumanova
2. Rauf Qazimi, nga Mateqi
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Sakip Kollari, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Fejzi Bojku, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Natmir Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Feim Sela, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Amdi Ramo, Ladorusht-Strugė
15. Fikri Ramo, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Ilmi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Ziba, Livadhi-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Qyra, Veleshtė-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Kujtim Karēe, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. Hasan Hasani
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Xhemail Dauti, Shum-Strugė
134. Lutfi Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Xhelal Dauti, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Riza Dauti, Ladorisht-Strugė

Pėr shkaqe objektive, kjo list shum e gjat, qė tė mos jet monotone pėr lexuesit, pjesa e dyt do tė vazhdon njė radhė tjetėr.Isha duke lexu emrat dhe shoh se shumica e ktyre jan nga Struga? Mirpo do doja te shtroja pyjtjen SA JAN TE VERTETA?
"ZAMBAKU" kur fillon te akuzosh dikend se pari duet te ta pysish veten "Kush jam un ,dhe cka kerkoj un? Eshte shum leht te japish nje mendim,mirpo shum rende eshte ta pranojsh ate..Ne ket liste ka emra te njohur shqiptare qe sot jan Profesor,Drejtor,Politikan...Edhe si do ishte nese dikush do shkruante emrin tend pa pas fakt ne dor te thot se je SHPIUN,me te vertet edhe ne ofendim teper i madh, se je duke akuzo diken pa pas fakte ne dor ..Po qe se jan keta persona me siper Njerez te UBBES, zotri i nderuar kerko dosje dhe eja e akuzo.
Po ashtu do te thoja se UDBA nuk egziston me, tash kemi FBI ,CIA ndersa UDBA prej kohesh eshte zhduk...
Mendoj se kjo liste eshte ne Propagante,Nje nxitje per popullin shqiptare ,do te thonit PSE? shum pergjigje e thjeshte eshte reale te akuzosh dikend mirpo pa fakte..???Kosova tash eshte ne dileme ,me ni fjal ne udhekryq per pavarsine e saj, dhe per ket gje nuk ka merite vec Kosovaret por gjith Shqiptaret an e mban botes,sepse te gjithe kan luftu per ket dite dhe tash kjo liste mendoj se eshte nje NXITJE ndaj popullit shqiptar...Ne vend qe ne si popul te jemi te bashkuar te formojm te gjithe se bashku nje mendim dhe ta sundojme boten e jo te na sundoje, te jemi te bashkuar te krijojm nje HISTORI qe qdokush te na ket lakmi mirpo ne shtim grindje mes veti...
Nuk do i besoja kesaj liste pa pas fakte....
Zotri i nderuar do doja te te ceki 2 thenie popullore :

"Fjalen sa e ke ne goje e ke rob, kur te del nga goja behesh rob i saj"

"Ėshtė shumė lehtė tė njollosish dikend,por pa u futė thellė ne thelbin e njollės i mbet njolla atij qė e ka mendu"!


Me Respekt Nga Struga..Per gjith shqiptaret ane e mbane botes..

Paradise-Prince
24-05-07, 01:36
Isha duke lexu emrat dhe shoh se shumica e ktyre jan nga Struga? Mirpo do doja te shtroja pyjtjen SA JAN TE VERTETA?
"ZAMBAKU" kur fillon te akuzosh dikend se pari duet te ta pysish veten "Kush jam un ,dhe cka kerkoj un? Eshte shum leht te japish nje mendim,mirpo shum rende eshte ta pranojsh ate..Ne ket liste ka emra te njohur shqiptare qe sot jan Profesor,Drejtor,Politikan...Edhe si do ishte nese dikush do shkruante emrin tend pa pas fakt ne dor te thot se je SHPIUN,me te vertet edhe ne ofendim teper i madh, se je duke akuzo diken pa pas fakte ne dor ..Po qe se jan keta persona me siper Njerez te UBBES, zotri i nderuar kerko dosje dhe eja e akuzo.
Po ashtu do te thoja se UDBA nuk egziston me, tash kemi FBI ,CIA ndersa UDBA prej kohesh eshte zhduk...
Mendoj se kjo liste eshte ne Propagante,Nje nxitje per popullin shqiptare ,do te thonit PSE? shum pergjigje e thjeshte eshte reale te akuzosh dikend mirpo pa fakte..???Kosova tash eshte ne dileme ,me ni fjal ne udhekryq per pavarsine e saj, dhe per ket gje nuk ka merite vec Kosovaret por gjith Shqiptaret an e mban botes,sepse te gjithe kan luftu per ket dite dhe tash kjo liste mendoj se eshte nje NXITJE ndaj popullit shqiptar...Ne vend qe ne si popul te jemi te bashkuar te formojm te gjithe se bashku nje mendim dhe ta sundojme boten e jo te na sundoje, te jemi te bashkuar te krijojm nje HISTORI qe qdokush te na ket lakmi mirpo ne shtim grindje mes veti...
Nuk do i besoja kesaj liste pa pas fakte....
Zotri i nderuar do doja te te ceki 2 thenie popullore :

"Fjalen sa e ke ne goje e ke rob, kur te del nga goja behesh rob i saj"

"Ėshtė shumė lehtė tė njollosish dikend,por pa u futė thellė ne thelbin e njollės i mbet njolla atij qė e ka mendu"!


Me Respekt Nga Struga..Per gjith shqiptaret ane e mbane botes..

Dollogozhda -- Shum mire eshte bere me keto lista per arsye se ne te pastertit ende i vuajm pasojat e ketyre qelbesirave .... sikur edhe prindi im do ishte nuk do ja falja asnjehere. edhe dikush thot qe dikush eshte bere spiun nga szorri .. po pse gjith keta ... dhe te gjithe keta jane njerez te shkolluar dhe femite e tyre jan te shkolluar dhe pse vall vetem keta njerez jan me te mencur se te tjeret. dhe dikujt i eshte burgosur vellai djali ose eshte burgosur nga keto njerez pra i eshte roberuar jeta ka len femijt jetima eshte malltretuar e cka mos .pra nga keta njjerez dhe kjo gje nuk duhet ti falet askujt...

edhe dicka per keto qe i kane publikuar keto emra dhe kan shenuar qe nuk e kemi nxjerr krejt listen per shkak qe mos behet monotone .. U THEM QE VETEM KJO GJE NUK U BEHET MONOTONE .. POR NXIRRENI TE PLOTE LISTEN SE ME TE VERTETE DUHET TE NXIRRET..

MOS RESPEKTONI AT NJERI QE NUK E RESPEKTON VEHTEN..

Paradise-Prince
24-05-07, 01:41
dhe ben mire te nxirrni edhe faktet se cka kan spiunuar keto .. tung

Ladorishti
24-05-07, 03:35
Lista e korigjuar!

1. Evzi Memeti, nga Kumanova
2. Rauf Qazimi, nga Mateqi
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Sakip Kollari, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Fejzi Bojku, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Natmir Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Feim Sela, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14.Zija Jonuzi, Ladorisht
15. Nafi Jonuzi, Ladorisht
16. Kaim Murtishi, Struge
17. Filizon Memeti, Ladorisht
18. Ramadan Lena, Ladorisht
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Ziba, Livadhi-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Qyra, Veleshtė-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Kujtim Karēe, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. Hasan Hasani
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Xhemail Dauti, Shum-Strugė
134. Lutfi Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Xhelal Dauti, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Riza Dauti, Ladorisht-Strugė
O kush e ka shkrujt kete list te re kjo esht vetem propagante kush esht ky shkerdhat edhe kush ka nderru list 5 veta ka ekur perj liste dhe 5 ka venduar te tjer kjo esht fare kot list o shkerdhat keto 5 veta te tjer qe ke vend ne list a ke ti ndonji fakt per keto 5 njerzit qe ke ven ne listen e re kush ka shkrojt ket lishten me daten 23.05.07 le te nxjerri apo le te tregoj fakte o bir kurve trego shkrue ?!?!?!?

hell_death
24-05-07, 03:53
1. Evzi Memeti, nga Kumanova
2. Rauf Qazimi, nga Mateqi
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Sakip Kollari, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Fejzi Bojku, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Natmir Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Feim Sela, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Amdi Ramo, Ladorusht-Strugė
15. Fikri Ramo, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Ilmi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Ziba, Livadhi-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Qyra, Veleshtė-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Kujtim Karēe, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ermal Lena
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. Hasan Hasani
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Xhemail Dauti, Shum-Strugė
134. Lutfi Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Xhelal Dauti, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Riza Dauti, Ladorisht-Strugė
[/URL] shigjeta[URL="http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=22412"]Shiko (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1027718)Dėrgo njė mesazh privat tek shigjeta (http://www.dardania.de/vb/upload/private.php?do=newpm&u=22412)Gjej mė shumė postime nga shigjeta (http://www.dardania.de/vb/upload/search.php?do=finduser&u=22412)

hell_death
24-05-07, 03:56
1. Evzi Memeti, nga Kumanova
2. Rauf Qazimi, nga Mateqi
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Sakip Kollari, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Fejzi Bojku, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Natmir Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Feim Sela, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Amdi Ramo, Ladorusht-Strugė
15. Fikri Ramo, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Ilmi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Ziba, Livadhi-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Qyra, Veleshtė-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Kujtim Karēe, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. ErmalLena
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Xhemail Dauti, Shum-Strugė
134. Lutfi Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Xhelal Dauti, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Riza Dauti, Ladorisht-Strugė

Dollogozhda
24-05-07, 18:51
Dollogozhda -- Shum mire eshte bere me keto lista per arsye se ne te pastertit ende i vuajm pasojat e ketyre qelbesirave .... sikur edhe prindi im do ishte nuk do ja falja asnjehere. edhe dikush thot qe dikush eshte bere spiun nga szorri .. po pse gjith keta ... dhe te gjithe keta jane njerez te shkolluar dhe femite e tyre jan te shkolluar dhe pse vall vetem keta njerez jan me te mencur se te tjeret. dhe dikujt i eshte burgosur vellai djali ose eshte burgosur nga keto njerez pra i eshte roberuar jeta ka len femijt jetima eshte malltretuar e cka mos .pra nga keta njjerez dhe kjo gje nuk duhet ti falet askujt...

edhe dicka per keto qe i kane publikuar keto emra dhe kan shenuar qe nuk e kemi nxjerr krejt listen per shkak qe mos behet monotone .. U THEM QE VETEM KJO GJE NUK U BEHET MONOTONE .. POR NXIRRENI TE PLOTE LISTEN SE ME TE VERTETE DUHET TE NXIRRET..

MOS RESPEKTONI AT NJERI QE NUK E RESPEKTON VEHTEN..


Paradise-Prince- Un nuk jam kundra kesaj liste po qe se eshte e vertet ,+ un aty siper ne list nuk jam as baben,as gjyshen ,as kushrenin skam askend bile edhe bashkshataret e mi sjan ,mirpo thjesht qellimi ime mendimi im ishte se kur fillon te akuzosh diken duet te kesh fakte te forta per ta akuzu, se dikush ka dhene kontribut te madhe per ceshtjen kombetare aty siper mirpo ndoshta prej zorrti ndoshta njeher i eshte bashkangjit UDB-es edhe cka menjer ta akuzojm,Po qe se ka fakte te forta ateher kjo liste jo te dale ne FORUM mirpo te dal edhe ne mes te sheshit, ne nuk i trembemi te vertetes se nje fjal popullore thot E VERTETA VONON POR KURRE NUK HARON, edhe per ate qe mos i trembemi te vertetes DUHET TE KEMI FAKTE, sot edhe jeta eshte Fakte,qellim, ashtu sic lufton per te jeten ashtu duet te luftojsh edhe per te verteten.....
Personi qe i ka nxjerr listen duhet te ket edhe dosjet do ishte shum me mire nese do ishin dosjet do ishte teper reale ,ndersa vetem EMER MBIEMER seshte aspak e kuptueshme, se me kujtohet mue tash e bej nje liste jo me 176 persona mirpo me 1000 persona..
Shpresoj se nuk jam keqkupto nga ana juaj, FAKTI (dosja) ZBULON TE VERTETEN....

Laii
24-05-07, 19:21
eshte e kote te humbes kohe te diskutosh ne lidhje me kete liste qe e ka postu dikush ... qte besh .. dikushi nuk ka pas se qfar te bej dhe hajt te bej nje liste dhe tja terheq vemendjen njerzve .. do kisha pas deshir te lini kete teme e mos komentoni mo ne lidhje me kete liste ... se kemi shum pun me te rendesishme per te bere ne shqiptaret e jo te meremmi me lista te kota ..
ju flm

Refleks
24-05-07, 19:22
Perderisa ka dal nje liste e tille me 34 veta ne te!e tani na qenka ber 137 dihet se kush jan udbashet e vertet!!!ato qe i marin ne qafe njerezit e pafajshem i shtojn listat lush kend e ka inat....! pra funksiononi si udb-kjo eshte per ato qe i vun listat! perndryshe gjysma e listes nuk ka lidhje me ato te udbse i njof personalisht ato qe jan ne udb dhe qe kan qen DHE JU SUGJEROJ TE KONCENTROENI ME SHUM NE - LUFTEN E TANISHME ME GREKET EDHE ME SLLAVET SE NE TEKALUAREN NE ATE SISTEMIN E POSHTER KOMUNIST. a nuk e shihni se shqip[taret jan duke i nderuar emrat jan duke u bere grek , jan duke u martuart me zezak edhe me amerikan ne kosove , e ne maqedoni jam ber krejt me mjkewrra vahabita vrasin njerez per te perzen shejtanin nga shpirti. TI ME NXJERR LISTA TE SPIUNEVE QE KAN VDEK OSE KAN NGA 90 VJET a mendon si u ha pallla. jo per bes jo.....edhe nje gje
SHQIPTARET BOTA I NJEF SI NJEREZ TE BESES- PO JAN NJEREZ ME TE PA BES NE BOT.pra keshtu funksionon sistemi KURR SHQIPTARET NUK DO BEHEN NJEREZ
me falni nese ofendova dike po smunda mos e shkruaj pas gjith kesaj

kritiku
24-05-07, 19:32
kot esht qe ju po ndryshoni keto lista ju mund te vini qfar do lloj emri ne keto lista por esht e kot sepse esht nje fjal e urt muti me shurr nuk mbuloet

Paradise-Prince
24-05-07, 19:58
po pra per shkak te ktyre te lista jemi bere ky lloj populli ne nuk kemi qene asnjehere vetja kemi qene gjithmon te okupuar te sunduar dhe normalisht qe do e marrim kulturen e tyre dhe veset e tyre por keta njerez qe jane ne keto lista kan qene si xhokere ne ate kohe dhe me an te ketyre njerezve nuk eshte lejuar qe shqiptaret te behen njerez te paster dhe te beses dhe shum sende te mira.... nje jet kemi o njerez dhe kete jete na kan flliqur flliqsirat udbashat per ket arsye mos tu falet asnjehere..

me mire te vdesish nga zorri se sa te behesh tradhtar nga zorri .

zambaku1
24-05-07, 21:54
po pra per shkak te ktyre te lista jemi bere ky lloj populli ne nuk kemi qene asnjehere vetja kemi qene gjithmon te okupuar te sunduar dhe normalisht qe do e marrim kulturen e tyre dhe veset e tyre por keta njerez qe jane ne keto lista kan qene si xhokere ne ate kohe dhe me an te ketyre njerezve nuk eshte lejuar qe shqiptaret te behen njerez te paster dhe te beses dhe shum sende te mira.... nje jet kemi o njerez dhe kete jete na kan flliqur flliqsirat udbashat per ket arsye mos tu falet asnjehere..

me mire te vdesish nga zorri se sa te behesh tradhtar nga zorri .
DBASHET E KOSOSVES NGA MAQEDONIA!!!

Lista e veretete dhe e fundit


1. Ramiz Merko, Struge
2. Fazli Veliu, Kercove
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Argetim Fida, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Tahir Hani, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Bardhul Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Natmir Asani, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Ysen Ramo, Ladorisht-Strugė
15. Xhemi Hajredini, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Evzi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Nasufi, Veleshte-Strugė
25. Melaim Ademi, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Rushiti, Ladorisht-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Azis Pollozhani, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. ErmalLena
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Nazlie Dauti, Ladorisht-Strugė
134. Rasim Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Nafi Jonuzi, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Kaim Murtishi, Ladorisht-Strugė

zambaku1
24-05-07, 21:56
eshte e kote te humbes kohe te diskutosh ne lidhje me kete liste qe e ka postu dikush ... qte besh .. dikushi nuk ka pas se qfar te bej dhe hajt te bej nje liste dhe tja terheq vemendjen njerzve .. do kisha pas deshir te lini kete teme e mos komentoni mo ne lidhje me kete liste ... se kemi shum pun me te rendesishme per te bere ne shqiptaret e jo te meremmi me lista te kota ..
ju flm
UDBASHET E KOSOSVES NGA MAQEDINIA!!?

Lista e fundit dhe e verteta

1. Ramiz Merko, Struge
2. Fazli Veliu, Kercove
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Argetim Fida, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Tahir Hani, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Bardhul Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Natmir Asani, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Ysen Ramo, Ladorisht-Strugė
15. Xhemi Hajredini, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Evzi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Nasufi, Veleshte-Strugė
25. Melaim Ademi, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Rushiti, Ladorisht-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Azis Pollozhani, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. ErmalLena
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Nazlie Dauti, Ladorisht-Strugė
134. Rasim Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Nafi Jonuzi, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Kaim Murtishi, Ladorisht-Strugė

Dollogozhda
24-05-07, 22:11
UDBASHET E KOSOSVES NGA MAQEDINIA!!?

Lista e fundit dhe e verteta

1. Ramiz Merko, Struge
2. Fazli Veliu, Kercove
3. Bexhet Bexheti, nga Kėrēova
4. Argetim Fida, nga Dibra
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Tahir Hani, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Bardhul Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Natmir Asani, Dollogozhdė- Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Ysen Ramo, Ladorisht-Strugė
15. Xhemi Hajredini, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Evzi Ajro, Ladorisht-Strugė
18. Shukri Ajro, Ladorisht-Strugė
19. Istref Toska, Veleshtė-Strugė
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Agim Ziba, Livadhi-Strugė
24. Vait Nasufi, Veleshte-Strugė
25. Melaim Ademi, Strugė
26. Adem Polisi, Dobovjan-Strugė
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Rushiti, Ladorisht-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Azis Pollozhani, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Zejnel Zejneli
42. Alit Tėrnovci
43. Riza Bunjaku
44. Selim Brosha
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. ErmalLena
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Nazlie Dauti, Ladorisht-Strugė
134. Rasim Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Nafi Jonuzi, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Kaim Murtishi, Ladorisht-Strugė

O Zotni Jep Fakt qe te besojm keto ne, se faktikisht ne kete liste ke perfshi prefektin e Struges, kryetarin e veteraneve te luftes dhe shum tjer politikan te qe kan role te rendesishem ne R.E Maqedonise
Kush je ti qe jep listen ketu? Kush je ti qe njeher jepen nje liste me pas korigjon po shtynen emra te ndryshem, kush je ti qe akuzon?
Shumica e ketyre personave kan dhen gjak, kan qendru ka 15-20 vite neper burgje ,neper burgjet e Idrizoves e sot dasht zoti jan lire edhe ti akuzosh? Kush je ti? Ku je bazu ne kete liste? Kush ta dha te drejten te nxjerrish ket liste? Kush je ti qe hap sherrin e shqiptaris?
O zotni po qe se jan te verteta nxejrr FAKTE qe te besojm nese jan ateher turpi le tu qendroje pas e jo ne ket menyr..

realisti
24-05-07, 22:57
Emrat e udbasheve te struges.

hahah qesharake :) Nga informacionet te cilat posedoj un vetem 5 % e emrave jan te dhene

Albanian eX|PerT
24-05-07, 22:59
Phaaaaa, shkojka muhabeti ksajde ma shum se te kafja e forumit :biggrin:

Se shpejti do del edhe lista: "UDB-asht e Forumit me emer e pa mbiemer" :biggrin:

realisti
24-05-07, 23:09
Ja nje nder emrat kryesor qe mungon ne listen e udbashve te struges.... Ai megjithse nje person shum i ri ne mosh,ka kontribuar shum ne luften e maqedonsve ne dem te shqiptare dhe ka qen nje nder informatoret kryesor te sherbimeve sekrete te maqedonis. Personi per te cilin flas quhet Besat Zhaku dhe kjo qe them esht me se e sigurt,dhe mund te dokumentohet me fakte... pastaj ka edhe emra te tjer te cilet ne nje te ardhme te afert do ti sjell per kete forum,biles do jen te shoqeruar dhe me fakte......

realisti
24-05-07, 23:16
ja emrat shtes qe duhet te jen ne list. te gjith emrat qe do ti shkruaj jan person te rinj ne mosh por qe kan kryer shum shum pun

BESART ZHAKU
[B] NATMIR BELULI
ARTAN SEFERI
SULEJMAN SEFERI
[B]PETRIT TUSHI
[B]ILIR POLISI
[B]ILIR DAUTI
[B]DRILON MUSAJ
[BNEDIM RECI

liburne
24-05-07, 23:24
zambaku1,
per te qene me trasparent dhe PATRIOT si po mendon duhet te jeshe me i qarte ne ate qe e bene sepse edhe genjeshtra eshte TRADHETI, prandaj nuk eshte mire qe tja fusish kot me ato qe po shkruan,
cdo gje don edhe fakte se do marresh ndonje pasoj me te madhe

a ty realisti
jepi ato fakte qe po i thua dhe jo vetem te shkruash emra se une mundet me te shkruar 7 miljon emra sa jane edhe vete shqiptaret,

se me keto qe po i thoni ju, ju dilni me UDBASH prej te gjithe 7 mijoneve ....

me respekt per ju .....

po nuk keni te drejte te keqperdorni te tjeret pa fakte
nese keni fakte JEPNI

liburne
24-05-07, 23:27
A ju Administrator dhe modeator te ketij forumi ku jeni qe nuk po i korogjoni keto antare apo ju jeni ideatore te kesaj qe po ndodhe ....

Albanian eX|PerT
24-05-07, 23:53
Phaaaaaa, sa shume anetar te ri :biggrin: , mire, mire, mos hapni shume tema te ketilla se per te hyre e per te e mbrojtur "nderin" e tyre paskan me na e mbush forumin me anetar "mbrojtesit" :tongue:

deaxx
25-05-07, 00:30
Eshte pak veshtir ti besosh plotesisht kesaj liste,se ne te nuk gjenden emra te njerezve qe me te vertet i njohim si UDBASH,dhe nga ana tjeter gjinden emra te disa njerezve qe kan qen te ndjekur apo te diskriminuar nga sistemi politik,barem ketu ne Maqedoni....por ajo qe eshte edhe me interesant ne ket rast eshte se te gjith njerezit e tjere sapo e pane kete liste ne njefar menyre u shnderuan ne spiuna duke printuar listat me emra dhe duke i cuar ato ne selit e tyre partiake apo edhe neper cajtore,edhe ata ne njefare menyre po kryejne spiunllek....dhe nese e veren nga nje aspekt tjeter,nese emrat ne liste kan qen ne kohen e Jugosllavise spiunat e UDB-se sepse vet organet Jugosllave ne ate koh e kishin fuqin sidomos mbi shqiptaret, sot pothuajse gjith jane spiuna partiak sepse partia eshte buka sot, jo se na ka sjellur dicka tjeter, psh, pavarsine aq te deshiruar te Kosoves...para se ta publikoni listen me emra te tjere mendohuni njeher mir qe te paraqesni fakte me te kompletuara...sidoqoft, ne Maqedoni edhe ashtu pritet qe te sillet ligji per publikimin e emrave qe kane punuar per sherbime sekrete,qofte ajo edhe UDB-ja, ashtu qe mendoj se ateher do te jemi me te bindur, tani per tani nuk na duhen spekulime te kota se po bejne percarje ne popullaten tone ne nje moment jo shum adekuat per shqiptaret.
shpresoj se do ta gjejme te verteten se shpejti

alban-h
25-05-07, 01:16
qna kini qa bolet ene ju ik more rrasnja gjumit ka disa persona qe jan te vertet shum aman per disa ja kini fut kot

alban-h
25-05-07, 01:17
ej shojfni more palloni more po lini more udbashat ila palloni

deni12345
25-05-07, 01:49
TE DASHUR SHOKE DHE MIQ DUA SA TJU PERSHENDES SE SA PER KETO LISTA DO DESHA TJU THEM SE UNE NUK KAM PERSONA TE FAMILJES NE KETE LISTE VETEM SE ME VJEN SHUM TURP QE JAM SHQIPTAR KUR SHOF SE SI SHQIPTARET I NJOLLOSIN TE PARET E VET NJHER I ZGJEDH DHE PASTAJ I SHAN PO KAM DEGJUAR PREJ ME TE MOSHUARVE SE NE KESHTU LLOJ BRUMI JEMI PERHER I KEMI URRYER I KEMI SHKATERRUAR NJERZIT TE AFTE TE POPULLIT SHQIPTAR NUK DI KUSH JE TI MORE ZOTERI QE PO DEL ME KETO LISTA DHE PA FAKTE POR VETEM I NDERRON EMRAT E NJERZEVE SI DESHIRON KOKA JOTE POR TE LUTEMI QE TI JAPISH FUND KESAJ HISTORIE SE NUK E KE GJET MOMENTIN E DUHUR SE PO SHEH PUNET SI SHKOJN ME KOSOVEN POR ME TEPER DO KISHA BESUAR QE TI JE VET DORA UDBASHE QE NE KETO MOMENTE PO QET KETO PRRALLA PA FAKTE DHE NA I NJOLLOS PERSONAT QE KAN DHEN KONTRIBUT TE MADH PER POPULIN DHE JAPIN SIC JAN :

1. Ramiz Merko, Struge
2. Fazli Veliu, Kercove
9. Tahir Hani, Veleshtė-Stugė
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Bardhul Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Natmir Asani, Dollogozhdė- Strugė1
14. Ysen Ramo, Ladorisht-Strugė
15. Xhemi Hajredini, Ladorisht-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Evzi Ajro, Ladorisht-Strugė
24. Vait Nasufi, Veleshte-Strugė
25. Melaim Ademi, Strugė
26. Adem P29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
35. Syria Rushiti, Ladorisht-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Azis Pollozhani, Strugė
133. Nazlie Dauti, Ladorisht-Strugė
134. Rasim Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Nafi Jonuzi, Ladorisht-Strugė
14. Amdi Ramo, Ladorusht-Strugė
15. Fikri Ramo, Ladorisht-Strugė
25. Mentor Ajdari, Strugė

TE TJERET NUK I NJOH

JAN EMRA QE STRUGA DHE RRETHINA I NJEH POR NUK I NJEH SHKUPI KUMANOVA TETOVA ETJER PRANDAJ THIRI MENDES DHE QETSOJU SE SI KE GJET PERSONAT DHE SE KE GJET MOMENTIN PER KESI GJERASH LE TA REGULOJ PUNEN KOSOVA PASTAJ DO KETE KOHE PER KESI SHAKASH DHE OFENDIME PARTIAKE SE PERVEC SE OFENDIME PARTIAKE KETO SJAN GJERA TJERA OSE MOS NDOSHTA TI JE PERSONI I UDB.seee DHE NE KET MOMENT KJO TE KONVENON DHE SHOKEVE (PRIATELAVE) tE TU NE BEOGRAD APO KU DI UN

ATI QE I DJEG KY TEKST ME SHENDET TA HAJE(I BEFTE MIR)

zambaku2
25-05-07, 13:05
UBASHET E KOSOSVES NGA MAQEDONIA!!!

Lista e veretete dhe e fundit

KJO ESHTE E FUNDIT DHE ME E SAKTA…….

1. Arben Xhaferi, Tetove,- “ Kosove”
2. Menduh Thaci, Tetove
3. Garip Kaba, nga Veleshta-Struge
4. Ernad Fejzullahu
5. Muamer Vishko, nga Struga
6. Niazi Limanoski, nga Dibra
7. Abdul Zhuta,Strugė
8. Ajrush Toska, Strugė
9. Refet Elmazi, Tetove
10. Nuhi Vinca, Veleshtė-Strugė
11. Bardhul Tushi, Dobovjan-Strugė
12. Mendi Qyra, Strugė
13. Olloman Sela, Dollogozhdė-Strugė
14. Ysen Ramo, Ladorisht-Strugė
15. Nafi Doko, Koroshishte-Strugė
16. Vait Ajro, Ladorisht-Strugė
17. Mendi Asani, Koroshishte-Strugė
18. Izmit Nura, Veleshte-Strugė
19. Vasfi Doko, Oher
20. Mersin Toska, Veleshtė-Strugė
21. Musa Muēa, Veleshtė-Strugė
22. Riza Kondri, Veleshtė-Strugė
23. Sadulla Bakiu, Oher
24. Shpetim Shazimani, Dollogozhde-Strugė
25. Melaim Ademi, Strugė
26. Hadil Iljazi, Tetove
27. Alim Polisi, Dobovjan-Strugė
28. Ilmi Tushi, Dobovjan-Strugė
29. Musa Musai, Dobovjan-Strugė
30. Zejnulla Qyra, Veleshtė-Strugė
31. Ziadin Qira, Veleshtė-Strugė
32. Sali Musa, Dobovjan-Strugė
33. Dear Meta, Mislodezhdė-Strugė
34. Zikri Meta, Mislodezhdė-Strugė
35. Syria Rushiti, Ladorisht-Strugė
36. Inajet Elmazi, Kalisht-Strugė
37. Ariz Shaipi, Kalisht-Strugė
38. Azis Pollozhani, Strugė
39. Xhevdet Karēe, Strugė
40. Edip Marku, Dibėr
41. Destan Asani, Kercove
42. Xhevrije Istrefi, Struge
43. Ruzhdi Matoshi, Tetove
44. Daut Rexhepi, poroj- tetove
45. Kalit Loku
46. Shefqet Hashani
47. Afet Rexhallari
48. Sahit Meraku
49. Muharrem Dana
50. Bedri Sinani
51. Xhemail Veseli
52. Servet Saliu
53. Ramadan Sinani
54. Ixhet Ramadani
55. Nexhat Idrizi
56. Refet Baftjari
57. Sejdali Saliu
58. Haki Fejzullai
59. Abdulla Jajovski
60. Skėnder Pasholli
61. Hamit Hamiti
62. Hamit Spahiu
63. Qani Memeti
64. "Aliqja" i Arangjellit-Kėrēovė
65. Ramazan Ballazhi
66. Gaxha-"Bėrko"
67. Mevaip Ramadani
68. Ibush i Merovės
69. D. Sahatēiu
70. Memet Shoshi
71. Tefurr Dervishi, Livadhi-Strugė
72. Esat Hoxha, Shkup
73. Ekrem Sela, Dibėr
74. Nush Kėrliu
75. Ibrahim Kelmendi
76. Jusuf Buxhovi
77. Hisen Shaqiri
78. Agim Nuriu
79. Hashim Zhelina
80. Riza Cerova
81. Nazmi Rahmani
82. Alush Kamberi
83. Fahredin Gunga
84. Hisen Musliu i Dobridollit
85. Nesim Nesimi i Dobroshtit
86. Komandir Refeti i Tetovės
87. Abas Shala
88. Osman Shala
89. Nexhbedin Rustemi
90. Sherif Trena, Veleshtė-Strugė
91. Menduh Ajdini
92. Enver Gashi
93. Rrahman Dedaj
94. Myrteza Shate, Strugė
95. Kapllan Resuli
96. Ali Aliu i Prespės
97. Shazim Mehmeti
98. Fadil Bujari
99. Isa Bunjaku
100. Daut Morina
101. Xhemo Jashari
102. Sinan Blaka
103. Irfan Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
104. Afet Nexhbiu, Ēegran-Gostivar
105. Ymer Ymeri
106. Nuhi Bilalli
107. Muhamet Sherifi
108. Alia Alievski
109. Vullnet Presheva
110. Bujar Kumanova
111. Sefedin Sulejmani
112. Nexhat Golja
113. Suzana Kaba
114. Beqir Zhuta, Veleshtė-Strugė
115. Zulal Abedinoski, Strugė
116. Vajdin Shefkiu, Ēajle
117. Shaban Shehu
118. Abdulla Prapastica
119. Kadri "Milici" nga Zajazi
120. Zini Bilalli
121. Telat Xhaferi
122. Jonuz Pasholli
123. Jonuz Haklaj
124. Bajram Hazhi Idrizi
125. Zilkadri Sahiti
126. Shefki Ozna
127. Syle Ceku, Pejė
128. Isak Hasani
129. ErmalLena
130. Zaim Kica, Veleshtė-Strugė
131. Shebrit Kica, Veleshtė-Strugė
132. Ymer Reēi, Veleshtė-Strugė
133. Nazlie Dauti, Ladorisht-Strugė
134. Rasim Dauti, Ladorisht-Strugė
135. Nafi Jonuzi, Ladorisht-Strugė
136. Mazar Dauti, Ladorisht Strugė
137. Kaim Murtishi, Ladorisht-Strugė

ladorishti-drenica_e_maq.
25-05-07, 15:31
UNE JAME NGA LADORISHTI, dhe per familjen DAUTI kjo liste nuk mbane PER TE GJITHE,
- NESE KANE QENE KETO SPIUNA ATEHER eshte mire te tregosh FAKTET, dhe cilin e kane spiunuar keto NJEREZ....

Gentianani
25-05-07, 16:16
Mos u merrni me kto lista Idiote, kjo con vetem ne percarje, kur dikush te publikoj listen duhen argumente, Jane bere Top teme ne Struge, por krejt naivat edhe u besojne....

GjIlAnAsI_cSi
25-05-07, 17:00
Mos u merrni me kto lista Idiote, kjo con vetem ne percarje, kur dikush te publikoj listen duhen argumente, Jane bere Top teme ne Struge, por krejt naivat edhe u besojne....


Pa qen vet shpihun smund ti merr infot per te gjith ata emera qe kan nxjerr ne list.. prandaj populli nqs pak merr vesh dhe kupton keto lista jan personale te ndonje iditoi politikan i poshter qe permes ksaj liste mundohet te humb punen e ketzre djemve qe mu interesua dhe mesova se sbejn pjese ne kete list por vetem per inat te X Parties sot keta ekyistojn ne list.

Idiotizmatt e shqiptarve kurr nuk u harruan.. tani nuk eshte koha qe te dalim e te ulim posht X Personin por ta ndihmojm at.. prandaj zoti neve na ka harru dhe kurr nuk do jemi rehat as per te mire as per te keq..

trup atij qe i ka dhene keto listat e fundit qe 70% te tyre qe figurojn ne list jan nga Struga.. qe nuk ka te bejn me Kosoven fare!! Por ju burra qe keni emerin aty.. dileni publikisht dhe thuajani ne sy idiotave ne kete forum dhe ta sheh populli qe vertet jeni te pafajshem.. pasi mendja e tyre thehet shum shpejt por herdokur ata idiota.. qe lakojn emera pa njoft fare kush dhe cka eshte.. ata duhet denuar..

Gjith te mirat.

Albani07
25-05-07, 18:14
UNE JAME NGA LADORISHTI, dhe per familjen DAUTI kjo liste nuk mbane PER TE GJITHE,
- NESE KANE QENE KETO SPIUNA ATEHER eshte mire te tregosh FAKTET, dhe cilin e kane spiunuar keto NJEREZ....

Gjithashtu un jam nip nga fshati ladorisht poashtu edhe disaa njerz i kam edhe ne familje nga emrat e lartepermendur ne lsiten e spiuneve dhe eshte me se e vertet lista e spiunve te UDB-se qe esht lartpermendur...Mos haro fhsati Ladorisht u sulmua nga ushtria speciale dhe policia dhe e mbaj mire mend arsimtar LEBITIT ushtria ne bashkpunim me policin dhe spiunet e ladorishtit ja vune koken ne uje val apo nuk po te kujtohet kjo....Dhe eshte edhe nje gje prej ku e dinjin qe fshati ladorisht ka arme edhe ate sakt e ka dit policia ku ka arme....me siguri dikush ka spiunuar apo jo!!!!
Kjo eshte nje gje pozitive po edhe sikur te kem edhe dike me te afert ne ate list dhe le ta din te gjith se.........E VERTETA GJITHMON DEL NE SHEH....

CrackerNoLi
25-05-07, 19:46
Me Vjen Keq Per Kto Lamerat Qe Po i Qesin Kto Lista Te Pavlefshme,
Ju o iDiota me Kto Lista Mendoni Ti Perqani SHqiptaret a?
Jo More Kurr SKa Me Ndodh Kjo Ket Harrojeni
Po Veq Ju Qe i Qitni Kto Lista Si Zorr Do Ta Keni,
uN Jom qaj Qe Me e Dit Kush Je Kom Me Ta SHkatrru Jeten Veq Kaq kisha Dasht Met THon,
Hajt Qomi Te Dhenat e Tua Ne Private Message Nese Je Burr,
uN Ndoshta 16 Vjet i Kam Po Per Tradhtaret e Kombit KOm Nje Surpris Per To
Veq Le Tme Tregojn Kush Jan Edhe Miremi Vesht Shum Shpejt :D

Kaq Kisha Per Ju o Tradhtar Te Kombit

deni12345
25-05-07, 22:07
Per Ata Qe Ju Interesojn Faktet Per 10 Min Lista Me Fakte !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Albanian eX|PerT
25-05-07, 22:16
UBASHET E KOSOSVES NGA MAQEDONIA!!!

Lista e veretete dhe e fundit

KJO ESHTE E FUNDIT DHE ME E SAKTA…….

1. Arben Xhaferi, Tetove,- “ Kosove”
2. Menduh Thaci, Tetove

Keta jane prijesit e UDB-ashave!