PDA

View Full Version : Pyetje & Pergjigje


Pages : 1 [2] 3 4 5 6

hasanmehmeti
01-03-09, 19:56
Me nder qofshi , shpresoj se keni dal sadopak te kenaqur dhe faliminderit gjithashtu qe na ndiqet!.

me t'mira
Hasani

GURI SYLAJ
01-03-09, 21:30
Se sa jemi nda te knaqur le te mbetet ceshtje e secilit prej nesh por skjarimet nuk jan , ne asnje menyre , te knaqeshme.
Une nuk e dij arsyen por Ajshja eshte nxane rob nga Alia dhe eshte percjelle per ne Medine ku edhe falet(lirohet)!Por fitimtar i kesaj lufte eshte Alia!Po deshtet besoj se mund te gjeni materiale te bolleshme per kete ngjarje dhe per kete kohe!Me qellim thash te zbresim ne rrafshin real dhe te flasim per ngjarje reale historike te kohes!
Me nderime!

hasanmehmeti
02-03-09, 00:11
Pershendetje Guri,

Une e kame te kjarte ngjarjen qe diten kur ke bere pyetjen, por kur thuhet "eshte zene rob" nuk pajtohem ,pasi une njof ca rregulla qe ka robrimi , e nuk perkojne me situaten ne ate kohe.
Dhe nuk nxinet nena robe, por mund te mosperfillet kur keshillon jashta normave.

Une e di si do ishit i kjarte ju , sikur une te filloj te humbas disa ore te shkruaj ngjarjen te gjithen dhe te sqaroj termin rob ne sheriat,por kerkoj te me falesh se une nuk kame kohe per pyetje kaq siperfaqesore dhe te gjera.

Juve ngjarjen po e dishit ,mjafton te sqaroni edhe qeshtjen sheriatike dhe do e keni te qarte.

Mendoj se mjafton me kaq dhe Zoti e dine me se miri.

selam alejkum
hasani.

GURI SYLAJ
02-03-09, 00:49
Pershendetje Guri,

Une e kame te kjarte ngjarjen qe diten kur ke bere pyetjen, por kur thuhet "eshte zene rob" nuk pajtohem ,pasi une njof ca rregulla qe ka robrimi , e nuk perkojne me situaten ne ate kohe.
Dhe nuk nxinet nena robe, por mund te mosperfillet kur keshillon jashta normave.

Une e di si do ishit i kjarte ju , sikur une te filloj te humbas disa ore te shkruaj ngjarjen te gjithen dhe te sqaroj termin rob ne sheriat,por kerkoj te me falesh se une nuk kame kohe per pyetje kaq siperfaqesore dhe te gjera.

Juve ngjarjen po e dishit ,mjafton te sqaroni edhe qeshtjen sheriatike dhe do e keni te qarte.

Mendoj se mjafton me kaq dhe Zoti e dine me se miri.

selam alejkum
hasani.Une pajtohem se Ajo ishte dhe mbetet Nene e besimtareve por ne rastin konkret ishte ne krye te nje ushtrie qe luftonte kunder Alise dhe kjo lufte ishte e pergjakeshme!
Pajtohem edhe me konstatimin e fundit qe Zoti e din me se miri por nganjehere nuk po kujtohemi ne kete parim dhe shumecka po marrim ne duart tona sikur Zoti nuk po i ditka edhe keto punet tjera!
E dij edhe ate se zbritja ne rrafshin real eshte pakesa e veshtire megjitheate ju pershendes!!!

Artisti
06-03-09, 23:13
Pyetje per hasanmehmetin.


A eshte me e vlefshme jeta e nje njeriu apo Kurani?


.

Arkza
07-03-09, 13:09
Pyetje per hasanmehmetin.


A eshte me e vlefshme jeta e nje njeriu apo Kurani?


.Dote Pergjegjem une ty o Pantollt-rami !!!
I Qmoj shume postimet e tua dhe kam respekt per ty , por me vjen shume keq qe jam aq Drejtpersedrejti ( d.m.th e Sinqert dhe ate qka e them ta them ne sy !!!) me ty veq nga Nen-tema Fetare je duke gabuar shume shume shume , dhe me shpres se nje Dit Zoti ti fal per Gabimet e tua aq te renda !!!
P/S Nese te ndodhe diqka , thuaj Vetit e meritova kete dhe Kujtohu se ky eshte veq Demini yte !

Artisti
07-03-09, 13:56
Dote Pergjegjem une ty o Pantollt-rami !!!
I Qmoj shume postimet e tua dhe kam respekt per ty , por me vjen shume keq qe jam aq Drejtpersedrejti ( d.m.th e Sinqert dhe ate qka e them ta them ne sy !!!) me ty veq nga Nen-tema Fetare je duke gabuar shume shume shume , dhe me shpres se nje Dit Zoti ti fal per Gabimet e tua aq te renda !!!
P/S Nese te ndodhe diqka , thuaj Vetit e meritova kete dhe Kujtohu se ky eshte veq Demini yte !


Kerkova pergjigjen ne shkrimin tend oj Arkza po nuk e gjeta, a mos ke harru pergjigjen e pyetjes time apo po ke frike mu pergjigje!!!!!


Edhe lejo hasanmehmetin mu pergjigje se atij ja kam drejtue pyetjen e mos e merre barren e hasanit ti mbi vete.


Pyetja ishte:

Pyetje per hasanmehmetin.


A eshte me e vlefshme jeta e nje njeriu apo Kurani?
Pershendetjeeee per ty Arkza


Artisti

Scooby-Doo
07-03-09, 14:30
Po qfar medon ti ,eshte me mir te luftojn e te vriten Psh 1000 njerez e te qlirohet nje popull i ter nga roberia ,apo te rrin te roberuar.(Kurani esht shpetim per njerzimin)

AbdylHabib
09-03-09, 13:07
Nje mik i imi qe qeuhet ... i cili bene RUKJE ne gjuhen shqipe me pat thene:

Pos lutjeve te tjera ne ēdo mengjes e mbremje kete lutje e beje:

O ZOT i madherishem beje emer qe sa me pare ta degjoi me veshet e mi kemdimin e EZANIT ne gjuhen shqipe dhe ta shof flamurin shqiptar te valvitur ne ēdo Xhami e kishe ne tere hapsiren shqiptare.

Ai gjithashtu thot se gjuha shqipe eshte gjuha me e vlefshme tek Allahu per shqiptaret.


A eshte kjo me vend?

krijuesiii
09-03-09, 13:26
Nje mik i imi qe qeuhet ... i cili bene RUKJE ne gjuhen shqipe me pat thene:

Pos lutjeve te tjera ne ēdo mengjes e mbremje kete lutje e beje:

O ZOT i madherishem beje emer qe sa me pare ta degjoi me veshet e mi kemdimin e EZANIT ne gjuhen shqipe dhe ta shof flamurin shqiptar te valvitur ne ēdo Xhami e kishe ne tere hapsiren shqiptare.

Ai gjithashtu thot se gjuha shqipe eshte gjuha me e vlefshme tek Allahu per shqiptaret.


A eshte kjo me vend?

...jo per mendimin time hiq nuk eshte me vend, se Zoti nuk eshte Shqipetare e as Arab por eshte Zot i njerzimit mbare, prandaj me qene ashtu ai ka mundure te na dergoj per cdo popull nga Nje Pejgamber apo nga nje Kurane, por ka derguar per te gjithe popujte vetem 1. sepse edhe vete eshte 1 e nuk ka shoq tjeter...

...Per ate Allahu ka bere thirrje qe te lutemi e falemi ne gjuhen qe ai e ka zgjedhure Arabe sepse ajo bashkone Myslimane dhe Umetin e Muhamedit a.s. kudo ne bote pamvaresishte a eshte Shqipetare Gjerman Turk etj. Ne e kemi gjuhen dhe flamurin ton per te kryer punet tjera ne kete dunja (bote), per tu dalluar ne kete bote per cfare jemi por tek ZOTI jone duhet te jemi ashtu siq ai kerkone nga ne...

...HasanMehmeti mendoj se eshte edhe me i diture dhe posedon njohuri me te shumet ne kete rrafshe mendoj qe do ta elaboronte edhe mire...
tungiii

GURI SYLAJ
13-03-09, 07:12
Do te ishte mire te tregoni se ku dhe me cilin Ajet Kuranor kerkohet qe lutjet te behen vetem ne gjuhen Arabe dhe si e komentoni ju Ajetin qe perafersisht do te perkthehej keshtu;

Zoti kurr nuk i ndryshon kushtet (gjendjen ) e nje popuplli perderisa ky (populli )nuk angazhohet vet ne kete drejtim ! Por kur ky e bene kete atehere nuk ka kthim mbrapa!!


Besoj se kam arrite te shtroj mundesine qe cdo popull ka te drejt qe t'i lutet Zotit ne gjuhen e vet amtare . Per te mos ndadhe qe t'i perziejm nocionet YZYK E BYZYK dhe ne vend te unazes ne gisht ,gjat abdesit ,me livrit dicka tjeter!!

Makresh
13-03-09, 09:37
Pyetje per hasanmehmetin.


A eshte me e vlefshme jeta e nje njeriu apo Kurani?


.Jeta e njeriut eshte efemere, kurse kur'ani eshte i perhershem. Nese mes ketyre dyjave duheja te zgjidhja, at here do e zgjedhe Kur'anin.

Makresh
13-03-09, 10:31
Do te ishte mire te tregoni se ku dhe me cilin Ajet Kuranor kerkohet qe lutjet te behen vetem ne gjuhen Arabe dhe si e komentoni ju Ajetin qe perafersisht do te perkthehej keshtu;

Zoti kurr nuk i ndryshon kushtet (gjendjen ) e nje popuplli perderisa ky (populli )nuk angazhohet vet ne kete drejtim ! Por kur ky e bene kete atehere nuk ka kthim mbrapa!!


Besoj se kam arrite te shtroj mundesine qe cdo popull ka te drejt qe t'i lutet Zotit ne gjuhen e vet amtare . Per te mos ndadhe qe t'i perziejm nocionet YZYK E BYZYK dhe ne vend te unazes ne gisht ,gjat abdesit ,me livrit dicka tjeter!!


Duke u bazuar ne njohurit e juaja ne islam, un mendoj qe kesaj pyetje mund tiu pergjigjeni edhe vet, megjithate,..
Konsiderohet bidat/risi, dhe eshte bidat ne qoft se e ndryshojm apo zevendsojme qoft nje fjal nga ritet e Namazit.
Kryeraja e namazit ne gjuhėn arabe eshte sigures e cila ruan Kur'anin ne origjinalitetin e tij dhe e ben libėr ne te cilen nuk do t'ket ndryshime ! Kur'an ne gjuhen shqipe nuk egziston, ate qe ne e lexojm eshte vetem "adaptim".

Ajetin ne fjal edhe pse i kjart, nuk do ta komentoj pasiqe s'jam kompetent.

Kurse per lutjet, mund ti lutesh ne gjuhen shqipe dhe ne ēdo kohe, por jo gjat ritualeve fetare !

Selam paqshi !

Idila
16-03-09, 01:47
Ne e duam jetėn dhe duam t`a gėzojmė bashkė me njerėzit tanė tė dashur. Ėshtė mė se e natyrshme qė na digjet zemra t`i shohim pėrsėri njerėzit e afėrt qė na kanė vdekur. Dhe tani lind pyetja:
A ka shpresė pėr tė vdekurit?

GURI SYLAJ
16-03-09, 09:23
Duke u bazuar ne njohurit e juaja ne islam, un mendoj qe kesaj pyetje mund tiu pergjigjeni edhe vet, megjithate,..
Konsiderohet bidat/risi, dhe eshte bidat ne qoft se e ndryshojm apo zevendsojme qoft nje fjal nga ritet e Namazit.
Kryeraja e namazit ne gjuhėn arabe eshte sigures e cila ruan Kur'anin ne origjinalitetin e tij dhe e ben libėr ne te cilen nuk do t'ket ndryshime ! Kur'an ne gjuhen shqipe nuk egziston, ate qe ne e lexojm eshte vetem "adaptim".

Ajetin ne fjal edhe pse i kjart, nuk do ta komentoj pasiqe s'jam kompetent.

Kurse per lutjet, mund ti lutesh ne gjuhen shqipe dhe ne ēdo kohe, por jo gjat ritualeve fetare !

Selam paqshi !

Pse????????
Nuk e kupton Allahu gjuhen shqipe?????
Apo neve jemi perbuzes ndaj gjuhes amtare ??????
Apo po perseritet gabimi qe bente kisha kur nuk lejonte perkthimin e Bibles ne gjuhe tjera dhe detyrimisht duhej vetem Gjuha Latine ?????
Deri kur duhet une t'i drejtohem Zotit dhe t'i lutem Zotit me perkthyes????

Idila
16-03-09, 09:32
Pse????????
Nuk e kupton Allahu gjuhen shqipe?????
Apo neve jemi perbuzes ndaj gjuhes amtare ??????
Apo po perseritet gabimi qe bente kisha kur nuk lejonte perkthimin e Bibles ne gjuhe tjera dhe detyrimisht duhej vetem Gjuha Latine ?????
Deri kur duhet une t'i drejtohem Zotit dhe t'i lutem Zotit me perkthyes????

Nė dilema tė ndryshme jam ndodhur shpesh rreth cėshtjes se, pse falemi dhe lutemi nė gjuhėn Arabe, ndėrsa nuk e dimė se cfarė lutemi. I dimė disa kurane pėrmendėsh dhe nuk dimė pėrmbajtjen e tyre, Kjo ėshtė absurde!!!

Dhjetra herė nė ditė e kam shprehi tė bie nė shehadet - (fjalė qė nuk ia di domėthėnien, fatkeqėsishtė) dhe poashtu nuk di as pėrmbajtjen e Shehadet-it! (sa e mjerė mė duket vetja)

Makresh
16-03-09, 09:46
Ne e duam jetėn dhe duam t`a gėzojmė bashkė me njerėzit tanė tė dashur. Ėshtė mė se e natyrshme qė na digjet zemra t`i shohim pėrsėri njerėzit e afėrt qė na kanė vdekur. Dhe tani lind pyetja:
A ka shpresė pėr tė vdekurit?

Ka shpresė pėr besimtarin, dhe demoralizimi, dėshpėrimi per ta dėnuar veten ne kete bot jan te ndaluara kurse shpresat qė Zoti do te fal duhet te jen me te mdhaja gjith duke u penduar sigurisht.

Makresh
16-03-09, 09:51
Pse????????
Nuk e kupton Allahu gjuhen shqipe?????
Apo neve jemi perbuzes ndaj gjuhes amtare ??????
Apo po perseritet gabimi qe bente kisha kur nuk lejonte perkthimin e Bibles ne gjuhe tjera dhe detyrimisht duhej vetem Gjuha Latine ?????
Deri kur duhet une t'i drejtohem Zotit dhe t'i lutem Zotit me perkthyes????

SEPSEEEEEE !!!

E kupton shume mir Allahu gjuhėn shqipe, mos ke dert per kete. I kupton edhe gjuhet tjera, por njerzit jo, njerzit me nje perkthim te pa sakt, adaptojn nje fjal qe i jep kahje tjeter. Dhe kjo ka ber ne te kaluaren qe biblen e kan coptuar me perkthime te ndryshme.
Ne s'jemi perbuzes te gjuhes ton, kete po e thuani ju.
Feja islame kerkon qe ta kuptosh ate. Nese ti deri me tash je falur dhe s'ke dit se PSEEEEEEE po falesh, dhe ēKAAAAA po thua, ky eshte problemi yt o GURI, e jo i imi e as i Zotit ! Sot fatmirsisht i ke te gjitha kushtet per ta kuptuar dmth-jen e shahadetit ! Kurse Kur'anin shqip e ke thuaje ne ēdo website te gjuhes shqipe !

Makresh
16-03-09, 09:57
Nė dilema tė ndryshme jam ndodhur shpesh rreth cėshtjes se, pse falemi dhe lutemi nė gjuhėn Arabe, ndėrsa nuk e dimė se cfarė lutemi. I dimė disa kurane pėrmendėsh dhe nuk dimė pėrmbajtjen e tyre, Kjo ėshtė absurde!!!

Dhjetra herė nė ditė e kam shprehi tė bie nė shehadet - (fjalė qė nuk ia di domėthėnien, fatkeqėsishtė) dhe poashtu nuk di as pėrmbajtjen e Shehadet-it! (sa e mjerė mė duket vetja)

Dilemat e tua jan shume normale, pse nuk e ke lexuar kurr kuranin ne gjuhen shqipe ? Po ne ate gjermane ? Mos me thuaj qe s'ke pasur mundesi, se kjo eshte arsyetim i dobet.

Shehadeti eshte dėshmia qė Nuk ka Zot tjeter qe meriton te adhuruarit pos Allahut dhe se Muhamedi ėshtė ROB dhe i dėrguari i Tij (Allahut).

Idila e nderuar, un te propozoj qe ta shkarkosh ketu kur'anin ne gjuhen shqipe me komentimin e saj qe ta kuptosh sa me mir. Dhe kjo vlen per te gjith ata te cilet nuk jan te pajisur me librin e shenjte, kur'anin famelart.

http://rapidshare.com/files/133051109/The_Noble_Quran_In_Albanian.pdf

Kurse per shqiptimin e shehadetit qe e ben disa here ne dite, un lutem qe Allahu i Gjithėmėshirshėm tė tė shpėrblej me xhennetin me te lart ! Eshte fjali madheshtore per ate qe din, dhe kupton.

Idila
16-03-09, 09:58
Nuk jam dakord me atė se u dashka tė lutemi nė gjuhėn Arabe(nuk e kemi obligim)!!! Por njė gjė jam shumė e bindur se All-llahu edhe shqip mė ka kuptuar mė mirė se arabisht, mbi tė gjitha nėse jo fjalėt, tė paktėn gjuhėn e zemrės dhe tė shpirtit!

GURI SYLAJ
16-03-09, 10:01
Ju jam shume mirenjohes!Por ketu nuk behet fjale per Gurin por per hoxhen qe xhematit i thot ;
Kur te merrni abdes duhet me livrit mrapanicen !!Dhe kete per arsye se hoxha nuk i kupton drejt fjalet Yzyk e byzyk!!!!
Pak banale por ilustrim i shkelqyeshem i problemit ne fjale!
Idila ka plotesisht te drejte kur ankohet !
Kurse per Kuranin ,te falem nderit ,por une kam pas fatin t'a kem nje perkthim shume te hershem ne shtepine time e per keto tash te mos flasim!Dhe ,Kurani ,asnjehere nuk hiqet nga tavolina ime e punes!

Idila
16-03-09, 10:06
Kurse per shqiptimin e shehadetit qe e ben disa here ne dite, un lutem qe Allahu i Gjithėmėshirshėm tė tė shpėrblej me xhennetin me te lart ! Eshte fjali madheshtore per ate qe din, dhe kupton.

Kur isha e vogėl, gjyshja (rahmet i pastė shpirti), para se tė mė merrte gjumi mė mėsonte kurane tė ndryshme, ajo para, unė pas saj...dhe kėshtu vazhdonim derisa mė merrte gjumi. Nuk e harroj, mė ka thėnė: Shehadeti ėshtė celėsi i xhenetit, pastaj fillonim t`a themi sė bashku me zė tė lartė...e sot e kėsaj dite nuk mund tė kaloj ditėn pa kėtė fjali/lutje.

Zoti ju bekoftė Juve!

(kėrkoj ndjesė, ndoshta dola pak nga tema pyetje- pėrgjigje)

Makresh
16-03-09, 10:32
Nuk jam dakord me atė se u dashka tė lutemi nė gjuhėn Arabe(nuk e kemi obligim)!!! Por njė gjė jam shumė e bindur se All-llahu edhe shqip mė ka kuptuar mė mirė se arabisht, mbi tė gjitha nėse jo fjalėt, tė paktėn gjuhėn e zemrės dhe tė shpirtit!

Nuk e thash te kundėrten, un e thash qe Ritėt e Namazit, eshte mir qe te behen ne gjuhen arabe sepse recitojm kur'anin ne origjinalitetin e tij. Kjo nenkupton qe kur te mesohesh te falesh, te kuptosh edhe ate qe e thua. Imani (besimi) keshtu ngrihet lart, duke besuar sinqerisht ne ate qe deklaron :)

Makresh
16-03-09, 10:37
Ju jam shume mirenjohes!Por ketu nuk behet fjale per Gurin por per hoxhen qe xhematit i thot ;
Kur te merrni abdes duhet me livrit mrapanicen !!Dhe kete per arsye se hoxha nuk i kupton drejt fjalet Yzyk e byzyk!!!!
Pak banale por ilustrim i shkelqyeshem i problemit ne fjale!
Idila ka plotesisht te drejte kur ankohet !
Kurse per Kuranin ,te falem nderit ,por une kam pas fatin t'a kem nje perkthim shume te hershem ne shtepine time e per keto tash te mos flasim!Dhe ,Kurani ,asnjehere nuk hiqet nga tavolina ime e punes!

Me vjen mir per bes. Un s'kam pas dyshim qe ju e lexoni kur'anin, kjo kuptohet dhe ju thash me heret qe jeni i dijshem. Kurse kur'anin e postova per Idilen qe ta zgjeroj dijen e saj. Kurse hoxhollar qe po kerkojkan ta levrisin prapanicen, s'paskam degjuar. Dhe sa her qe dikush deklaron gjera te tilla, un bej hulumtime me mundesit qe i kam dhe kerkoj pergjigje/shpjegim. Me sa me kujtohet edhe Ataturki pat kerkuar qe ezani te thirret ne gjuhen turke, falja te behet ne gjuhen turke dhe te bertasin rrugeve me sloganin e tyre "Turqit jan racė superiore", por nuk zgjati shume dhe ju kthyen prap origjinalitetit.

Makresh
16-03-09, 10:40
Kur isha e vogėl, gjyshja (rahmet i pastė shpirti), para se tė mė merrte gjumi mė mėsonte kurane tė ndryshme, ajo para, unė pas saj...dhe kėshtu vazhdonim derisa mė merrte gjumi. Nuk e harroj, mė ka thėnė: Shehadeti ėshtė celėsi i xhenetit, pastaj fillonim t`a themi sė bashku me zė tė lartė...e sot e kėsaj dite nuk mund tė kaloj ditėn pa kėtė fjali/lutje.

Zoti ju bekoftė Juve!

(kėrkoj ndjesė, ndoshta dola pak nga tema pyetje- pėrgjigje)


Amin, gjithashtu edhe juve.


Edhe un kur isha i vogel gjyshi e gjyshja ime me folshin per fen islame, dhe si femi isha i pasionuar nga keto histori !


Gjyshja jote (Zoti e meshiroft) ka pas te drejt, celesi i xhennetit eshte Shehadeti !

lola20
16-03-09, 11:00
Pyetje per hasanmehmetin.


A eshte me e vlefshme jeta e nje njeriu apo Kurani?


.

Nuk mundemi te bejm Krahasime te tilla,mirpo eshte e drejt e njeriut te pyt ate qe I intereson mirpo dhe Islam ndalon pytje pertej mase qe pod he te jipej ndonje pergjigje perfiti I saj nuk do te jet I nevojshem.Cdo gje qe ka krijuar Allahu s.v.t ka bere me qellim arsyeje dhe nuk eshte krijuar “rastesisht “asgje .

Ne lidhje me dallimin ne mes Kur’anit dhe njeriut !Duhe ditur se Allahu ka krijuar Njeriun ,nder krijesat qe I dha pergjegjesi me te madhe dhe pasi e mor ne dor Amanetin nga ana e Allahut qe te Adhuroj vetem Ate.Per te mos zgjatur ne kete pike do ti bejm disa nga veqorit e ketyre dy gjerave.
All-llahu thot ne Kur’an :
"Nuk I kam krijuar Xhinet dhe Njerzit pos qe te me adhurojn ."

Njerzit jemi ne ,kurse xhinet njeashtu jan krijesa te Allahut si njerzit t,mirpo dallim ne mes njerzve dhe xhineve eshte se ata na shohin neve(njerzit)mirpo ne nuk I shohim ata.Ka prej tyre qe jan Musliman,Katolik,Jahudi etj .
Me pas cdo popull ka pas Pejgamber.Allahu nuk I la njerzit qe te jetojn me qefet e tyre se si ja mer mendja,mirpo caktoi disa rregulla disa kufi per ate per te ditur se pse Allahu ka sjell ne kete bote ne kete rast njeriun.Cdo pupulli Allahu dergoi pejgamber qe ti tregoj Rrguen e drejt dhe ti shmangen asaj te pavertetes.Mesoi se sit e Allahurohet Allahu si duhet jetuar dhe te gjithe Pejgambert kan pas nje qellim thirrje TE ADHUROHET VETEM ALLAHU ,.Tjeter dallim eshte se nga disa Pejgamber Allahu I ka derguar dhe Libra qe te njoftohen sa me mir per Fen qe Allahu ka ber obligim per njerzit e njeashtu dhe xhinet.

Ne kete raste nder Librat qe Allahu ka zbritur mbi pejgamberet si Tevrati,Zeburi,Inxhili (qe tani keto libra kan ndryshuar dhe nuk mirren per baze fjalet e tyre)qe njihen me se shumti duke mos I Anashkalur dhe disa fletushka qe ka Derguar Allahu pejgamberve,eshte dhe libri I Fundit qe Dergoi Pejgamberit te Fundit Muhamedit s.a.v.s.
Te gjithe popujt do te gjykohen ne ate kohe qe kan qene ne ate pejgamber qe kan jetu dhe ne ato libra qe kA Derguar Allahu mbi ta.Dim qe Pejgamber me tjeter nuk do te kete Allahu e ka plotesuar dhe I dha fund asaj dergimit te Pejgamberve dhe njashtu dhe librave te shpallur nga ana e Tij.
Ne qe jemi tani ne kete kohe te gjithe ata qe kan jetuar deri ne kohen e Muhamedi s.a.v.s dhe deri ne fund te botes shkaterrimit te saj Kijametit,do te gjykohen me dispozitat qe jan ne Kur’an.
Keto rregulla ,ligje qe jan ne Kur’an ,I jan drejtuar Njeriut dhe xhineve ,pasi Allahu I dha karakteristik nga Krijesa tjera p.sh nga kafshet ,shpezet se I dha mendjen njeriut qe te mendoj ,dhe pse kemi gjera te njejta me krijesat tjera ,si kemi sy,kemb,duar etj mirpo tek Mendja ndryshon njeriu.

Pasi All-llahu I dha njeriut keto vyrtyte mjaft te larta,deshi ta ngriti nder krijesat ,dhe I dha pak me shum obligim ne gjera te kesaj dunjaje.Me kete rast nuk e la njeriun Allahu te shkoj ashtu si deshiron,pasi ngriti lart ,dhe I la rregulla qe sit e jetoj ne kete dunja,si duhet te Adhurohet Allahu ,si pam dhe ajetin me lart se All-llahu tha nuk kam krijur per tjeter pos vetem qe te Adhrojn Njerzit dhe xhinet.
Kjo me se miri e spjegon si jeten ne kete dunja rregullat e saj na e spjegon Kur’ani I madheruar ,me sqarime shumm te qarta dhe duke mos harrur dhe sunnetin e Muhamedi s.a.v.s hadithet apo ne Islam qe njihen fjal dhe veprat qe I ka bere Muhamedi s.a.v.s dhe qe jan percjellur nga shoket e tij(sahabet)apo dhe grat e tij.
Pos te mirav edhe rregullave qe na tregon Kur’ani Liberi I All-llahut ,Ai ka dhe tjeter qellim qe Allahu ka premtuar se do ta ruan kete liber deri ne Diten e Gjykimit,Ky Kur’an qe eshte sot ,ishte dhe para 1400 vjete ,per ate All-llahu thot qe vula e pejgamberve ka perfunuar(sdo te ket pejgamber) dhe libri I fundit do te jet Kur’ani deri ne Diten e Gjykimit.
Kur’ani Libri I All-llahut njeashtu na sqaron se pas kesaj jete dunjaje do te kete gjykim per ne ,se sa kemi punuar per Allah gjet kesaj jete!Dhe njashtu na tregon shperblimet qe do ti ken ata qe punuan ne ato ligje qe caktoi Allahu dhe per denimin e atyre qe nuk I perfillen asaj.


Shpresojm te ju kemi ndimuar sado pak ,pasi tema ka nevoj per shqyrtim me shum .

All-llahu e di me se miri.

Selam alejkum we rahmetullah

GURI SYLAJ
16-03-09, 11:02
Nje skjarim :

Gjat marrjes se abdesit duhet levize unazen ne gisht qe uje te depertoj edhe ne ate pjese por nga ngjajshemria e ketyre dy fjaleve dhe ne mos njohjen e gjuhes hoxha i ka ngatrru fjalen unaze me mrapanice dhe ka dal krejt dicka e kundert dhe e panevojshme!!

lola20
16-03-09, 11:12
Do te ishte mire te tregoni se ku dhe me cilin Ajet Kuranor kerkohet qe lutjet te behen vetem ne gjuhen Arabe dhe si e komentoni ju Ajetin qe perafersisht do te perkthehej keshtu;

Zoti kurr nuk i ndryshon kushtet (gjendjen ) e nje popuplli perderisa ky (populli )nuk angazhohet vet ne kete drejtim ! Por kur ky e bene kete atehere nuk ka kthim mbrapa!!


Besoj se kam arrite te shtroj mundesine qe cdo popull ka te drejt qe t'i lutet Zotit ne gjuhen e vet amtare . Per te mos ndadhe qe t'i perziejm nocionet YZYK E BYZYK dhe ne vend te unazes ne gisht ,gjat abdesit ,me livrit dicka tjeter!!

sa po e shoh ,ju po perzini disa gjera.All-llahu ka derguar Kur'anin ne gjuhen Arabe per shum aryeje la te vetmen gjuhe shembull Arabe ngase gjuha me e pasur me fjal eshte kjo gjuhe.Namzet duhet te behen ne gjuhen Arabe.Ka disa lutje qe mund te behen ne gjuhen shqipe ne namaz sunete(nafile-vullnetare) ate ne sexhde ,kurse perkthimi bukfal i doveve(sureve)ska mundesi te behet ,por vetem komentim.Kemi na ne Kuranin shqip nuk thuhet vetem perkthim ,por perkthim me komentim nga eshte vetem koment e jo e ter perkthimi i nje fjale.Keshu ka dashur All-llahu ta le kte gjuhe te pasur .

nje pytje qe ndoshta do te ishte bere dhe me doket nga disa antar ketu se cdo popull po te kishte len Allahu te lutej ne gjuhen e vet ateher si do ta kuptonte nje Amerikan po te shkonte ne Franc ne ndonje xhami te falte namazin si do ta kishte kuptuar gjuhen Frenge ?,Po te kendoheshin dovet(suret)ne gjuhen frenge?

KESHTU All-llahu cdo gje qe ka caktuar ka lene per te miren tone,pasi All-llahu na ka krijuar ,dhe nuk mund te dije me shum Ai qe te ka KRIJUAR me mir se tij qe je Krijes e tij ...!!!
Keshu te ndalemi pak dhe te mendojm se Islami nuk eshte me Adete ,Ka baza ligje e ata jan Kur'ani dhe suneti ,dhe gjerat tilla qe refuzojn keto Islami i refuzon pamaparasysh se nga vine ato .

Lusim All-llahun qe te na bej te njohmi te verteten si te verte dhe te na afroj rreth saj,dhe te paverten si te pavertete dhe te na largoj prej saj .

GURI SYLAJ
16-03-09, 11:56
Nuk kisha dahst te leshohemi ne analiza te teperta por me beri pershtypje kjo lutja e juaj qe e beni ne fund te shkrimit!
Cka nese une gjate namazit ,ne mos njohje te gjuhes arabe ,tan kohen shqiptimin dhe fjalet i kam te gabuara dhe them dicka qe nuk eshte e vertete! Them dicka krejt te kundert sepse e dijm se sa i nryshon kuptimin shqiptimi i gabuar e sidomos ne gjuhen arabe!!

Mos harro se Allahut nuk guxojm me i caktu kurfar kufijsh ,edhe ketu qendron gabimi !????

lola20
16-03-09, 12:07
Nuk kisha dahst te leshohemi ne analiza te teperta por me beri pershtypje kjo lutja e juaj qe e beni ne fund te shkrimit!
Cka nese une gjate namazit ,ne mos njohje te gjuhes arabe ,tan kohen shqiptimin dhe fjalet i kam te gabuara dhe them dicka qe nuk eshte e vertete! Them dicka krejt te kundert sepse e dijm se sa i nryshon kuptimin shqiptimi i gabuar e sidomos ne gjuhen arabe!!

Mos harro se Allahut nuk guxojm me i caktu kurfar kufijsh ,edhe ketu qendron gabimi !????


Ne nuk caktum kurfar kufijsh per All-llahun ,All-llahu na falt nese pasni kuptuar ju nje gje te till!?
Ne mos njohjes se gjuhes ,nuk ke arsyetim tani dhe ne te kohe ,All-llahu na ka bere shum lehtesime te mesojm gjuhen Arabe ,andaj ai qe pak din per Islam ,eshte turp te mos dije gjuhen ,ndoshta veshtir eshte te dihet dhe te mesohet gjuha ,,mirpo ato lutje ,sure (dov)qe thuhen me shpesh,nuk eshtte shum te mesohet ,kjo ndoshta e pakta qe mundet te besh te mesosh per fen e All-lalhut .
E per ate qe ka mudnesi te gabojm ne ndonje shqiptim dhe dim qe mundet dhe nje shkrojn te sjell dhe ndryshoj te tere kuptimin,Mirpo dhe ketu ka dallim ,nese ke bere pa qellim ne mos dije All-llahu fal dhe jemi njerz ka mudnesi te gabojm,mirpo nese behet me qellim keto gabime dihet nuk ka arsyetim ,mirpo All-llahu nuk ngarkon askend pertej mundesive qe ka ai njeri .

GURI SYLAJ
16-03-09, 12:41
"mirpo All-llahu nuk ngarkon askend pertej mundesive qe ka ai njeri ."???????????????

Mundesit e mia jan te lutem dhe te falem shqip!??????
Ju lutem per koment! Dhe mundesisht te ruhet logjika e ligjerimit sepse edhe gjuha shqipe eshte shume e pasur dhe pa dashje ndonjehere po e kundershtojm veteveten!
Kur te me thuash BARI tregom e ke fjalen per barin e livadhit apo per bariun qe ruan delet!?
Vet fakti se , Allahu kerkon te falemi vetem ne nje gjuhe , ( sipas jush) eshte kufi qe ne i bejme Allahut dhe ky eshte nje gabim i pafalshem!!!

" Zoti qofte me te gjithe njerezit e mire!!!!! " ( edhe kjo lutje eshte gabim pikrisht per shkak te kufijve qe neve nuk kemi te drejt t'i bejme)!

Ju pershendes duke ju deshiru nje mbasdite te kendeshme!

lola20
16-03-09, 13:23
"mirpo All-llahu nuk ngarkon askend pertej mundesive qe ka ai njeri ."???????????????

Mundesit e mia jan te lutem dhe te falem shqip!??????
Ju lutem per koment! Dhe mundesisht te ruhet logjika e ligjerimit sepse edhe gjuha shqipe eshte shume e pasur dhe pa dashje ndonjehere po e kundershtojm veteveten!
Kur te me thuash BARI tregom e ke fjalen per barin e livadhit apo per bariun qe ruan delet!?
Vet fakti se , Allahu kerkon te falemi vetem ne nje gjuhe , ( sipas jush) eshte kufi qe ne i bejme Allahut dhe ky eshte nje gabim i pafalshem!!!

" Zoti qofte me te gjithe njerezit e mire!!!!! " ( edhe kjo lutje eshte gabim pikrisht per shkak te kufijve qe neve nuk kemi te drejt t'i bejme)!

Ju pershendes duke ju deshiru nje mbasdite te kendeshme!

Mundesit e tua te falesh shqip jan kur ju i nderuar nuk do te kishit pasur mundesi te mesonit Suret ne gjuhen qe eeshte shpallur ,pra ne gjuhen Arabe.
Mirpo nje fakt me bene pershtypje nga shum njerz ndoshta dhe kj oeshte cytje prej shejtanit.Pse kur deshirojm te mesojm nje keng ne qfar do gjuhe jasht asaj shqipe ,eshte shum leht te mesohet ,aq larg shkojm sa qe hulumtojm te gjejm ate keng dhe tekstin e saj ta mesojm,?!

MIRpo tani kur vie per qellim ibadete lutjen adhurimet qe kushtohen per Krijuesin tone ,gjejm shum aryeje sa qe ndoshta ne mendjen tone mendojm qe jan aryeje dhe te ikesh prej ketij Obligimi mirpo tek All-llahu jan gjerat ndryshe .
Per ate po them qe mos te behet shum rrezik dhe te frigohemi prej gjuhes Arabe,All-llahu ka dasht qe ta le kete gjuhe ,dhe eshte e tepert qe te pyetet pse etj etj pytje ,ngase per All-llahun nuk ka qene e veshtir qe te lihet tek cdo popuj gjuhen e vet ne adhurim ,mirpo sic seka me heret se All-llahu ka lene gjuhe UNIEVERZALE gjuhen Arabe per shkak te nje gjuhe e mbushur me shum vertyteta dhe shohim se shum prej studentve stuiojn kete gjuhe edhe ata qe jan jasht Islamit se eshte gjuhe qe ka bekur All-llahu per vet faktin dhe ka zbritur Kur'anin ne kete gjuhe .
Une permenda me lart nje shembull qe po se te vinte nje Amerika ne Franc dhe te falej ne ate xhami ku ta marim shembull se lultjen behen ne gjuhen frenge ateher qfar do te kishte kuptuar ai Amerikan?E nese behen ne gjuhen Arabe seclili qe ka pak njohuri per Islamin duhet te hulumtoj ti mesoj te pakten perkthimin e sureve qe perseriten ne namaz

Me pas ka dallim lutjet dhe suret ?
Suret jan qe thuhen ne Namaz dhe duhet te thuhen ne gjuhen Arabe ,sa per lutjet (duate)nuk ka caktim ne qfar gjuhet por nermalisht eshte me mir te thuhen ne ate gjuhe q eshte shpallur mirpo dhe mund te behen ne namaze nafile ne sexhde ...
dhe jasht namazit lejohen te behen lutjet ne gjuhen amtare ...

hasanmehmeti
16-03-09, 13:23
selam alejkum musliman

Pershendetje Guri Sylaj

"mirpo All-llahu nuk ngarkon askend pertej mundesive qe ka ai njeri ."???????????????

Mundesit e mia jan te lutem dhe te falem shqip!??????

Lexova keto shkrimet e fundit tuajat dhe sikur keni filluar te merreni primatin e revoltuesit ne konak te nikoqirit.

Ajo qe ka shkruar motra me siper se All-llahu nuk e ngarkon askend pertej mundesive eshte fjale e Zotit dhe Ai dine mundesit e tuaja , e ti grahja si te doj qefi, por mos harro se All-llahu eshte i Gjithedieshmi.Juve keni pas mundesin te mesoni gj.gjermane(elhamdulilah qe ta ka mundesuar All-llahu),atehere te pretendoni se nuk mund te mesoni 2 fleta fjali (dhe kuptimin e tyre shqip) te gj.arabe per te ber namazin siq e kerkon Ai qe Ua ka dhene Mundesit ,shendetn dhe Diturin , eshte mjaft nje metamorfoze intresante sa i perket mundesive tuaja.

Vet fakti se , Allahu kerkon te falemi vetem ne nje gjuhe , ( sipas jush) eshte kufi qe ne i bejme Allahut dhe ky eshte nje gabim i pafalshem!!!

Problemi qe nuk egziston ketu hiq po ju po e ngritni eshte moskuptimi i njeriut se sa e ka jorganin e gjat per ti zgjatur kembet.
All-llahu subhanhu we teAla (perafersisht, I Lartsuar qoft Ai), ka zbitur Kur'anin me nje gjuhe e cila eshte e njohur per nga pasuria e fjaleve dhe gramatikes qe posedon.Per te komentuar Kur'anin kerkohet se pari te jesh njohes i gjuhes Arabe dhe ate njohes i mire dhe jo qytetare i thjeshte, krejt kjo se ne gj.arabe per 1 fjale te vetme ka shume kuptime qe ndryshojne madje sipas vendosjes ne fjali.
Tani juve thoni se keni Kuranin ne Gjuhen Shqipe , ndersa ju ne te vertet keni Perkthimin e Perafert te Kuranit ne Gjuhen Shqipe , gje qe e ben ate jo te njejtes vlere me ate origjinal dhe qe lehtesohet edhe ne rregullat e sheriatit siq eshte marrja abdes para leximit te Kuranit ne gj.arabe (origjinalit) qka nuk eshte obligim per perkthimet ne gjuhet e ndryshme te botes.

Nese eshte gabim i pafalshem te falesh ne menyren dhe siq e kerkon sheriati i Zotit , atehere ju bej me dije se kjo gje ne Islam eshe rregull qe leximi i Kuranit ne namaze te behet ne gjuhen qe ka ardhur e jo te lexohet Perkthimet dhe Pershtatshmerit e Kuranit.

Ky lexim eshte i detyruar vetem gjate namazit me perjashtim sexhden ku atje pas leximit arabisht te keshilluar , mund te ia krisesh shqip per lutjet e tuaja, ngase All-llahu e kupton krijesen e Tij, por edhe krijesa duhet te kuptoj kerkesat e Krijuesit te tij." Zoti qofte me te gjithe njerezit e mire!!!!! " ( edhe kjo lutje eshte gabim pikrisht per shkak te kufijve qe neve nuk kemi te drejt t'i bejme)!

Nuk ka gje te keqe ketu, dhe nuk ke nevoj ti tregosh njerezve eshte gabim apo jo , mos harro je ne rubriken fetare dhe ti thuash dikujt kjo qeshtje eshte gabim kerkohet argument fetaro-sheriatik qe e hudhe posht lutjen e tij, apo e denigron siq po beni juve me antaret e kesaj teme.
Nese ti ke kufinje me te gjate , zgjatja , por kjo nuk ka te bej me kufinje por eshte thjesht nje lutje qe mund te zgjatet apo mund te zvoglohet sipas kohes dhe mundesive qe ka postuesi.

Dhe nje keshille nga une per Ju Guri:Mos e tjerr shume se qka t'hollohet zakonisht edhe mund te keputet.E mandej nese tenton prap ta lidhesh do jete gjithenje nje shenje.


Me t'mira,
Hasani
ps/juve qe po pergjigjeni ketu nuk e keni obligim qe per mospajtime te njerit apo tjeterit te humbeni kohe me ta dhe te nervozoheni , ngase neve jemi vetem keshillues(jo Udhezues) asgje me shume, kush e pelqen e merr kush nuk e pelqen dhe nuk don ta kuptoj ,Zoti i dhente kuptueshmeri te saj.

GURI SYLAJ
16-03-09, 14:22
Shume i nderuari H.Mehmeti

Nje falenderim vllezeror por nuk eshte ide e imja personale kjo qe une po shtroj ketu,nuk eshte as vetem nje deshire e thjeshte per te kundershtu dikend .Thjesht eshte nje problem thelbore rreth te cilit nuk kishte pajtim e nuk ka as sot te njohesit e mire te Islamit!
Deshira ime eshte qe gjuha ime te jete e barabart me te gjitha gjuhet e botes !
Dhe ne momentin kur une them se jo nuk bene sepse Zoti ka thene ose ka deshire te lutem ne gjuhen Arabe ,une pa dashje kam vu nje limit qe nuk kam te drejt!
Nuk eshte ky nje problem i thjeshte sikur ju po mundoheni me e thjeshtu ketu.Eshte nje problem njohes dhe shume aktual dhe i rrahur ne tere Fil Islame!!
Ne momentin kur Ju sillni argumente pse duhet vepru keshtu bini ndesh me emertimet qe ne Kuran i gjen per Allahun!
Une po marrnje shembull!
I GJITHEDIJSHEM (dhe kjo me lejon qe une te lutem ne cilen do gjuhe )pa frige se nuk do te me kuptoj !

Pa e zgjat shume ,nuk eshte gjithecka thjeshte sikur mendon dikush ketu!

Mos u frigo prej tjerrit veq kujdes kur te ngjyshe mos e ngjyj zih me shume se sa te duhet se shkon posht!! Nuk dij pse po gjeni mbeshtetje tek kjo "Mos e tjerr holl"????

uliksi31
16-03-09, 16:59
I nderuari bace, ketu kemi te bejm per dy ceshtje te ndryshme. Aty eshte edhe mosmarrveshja me sa shoh une.
Kur thuhet lutja, ajo mund te behet kudo; ne makin, ne shtrat, ne kauc, duke ec rruges e tjera. Pra mund te behet ne cdo gjuhe te botes, do te thot i lutesh Krijuesit ashtu si e ndien ti vetin ma se miri.
Ndersa kjo tjetra eshte te falunit, namazi. Namazi eshte obligim, gjegjsisht eshte shtylla e dyte ne islamizem. Pra eshte urdher.
Kur eshte fjala per obligim, farz pa tjeter duhet te jesh ma preciz ne falje. Per ta krye obligimin e Krijuesit duhet te jet pa gabime ne origjinal. Ashtu si qe u shpall Kur'ani, ne at origjinalitetin e vet.
Sikur te lexohet ne ndonje gjuhe tjeter, prvec origjinalit sigurisht edhe do ta humb kuptimin qe ka. Pra kemi fjalen per farz, obligim qe Krijuesi e ka bo urdher per musliman qe jane mentalisht ne rregull.
Islamizmi ka 5 shtylla-fundamente: besimi ne Zot dhe se Muhamedi a.s. eshte profet i Tij. Namazi (t'falunit), agjerimi,(ramazani) zeqati (te pasurit te japin 2 e gjyse % te varferve nga pasuria e vet) si dhe Haxhi (vizita qabes).
Gjith'here do te hasim ne problem, poqese kapercehet dhe nuk pranohet obligimi-kushti i pare, besimi ne Zot. Ky eshte celsi per te vazhdue me tutje me bindje dhe besim, perndryshe vec do te sjellemi e pshtiellemi pa ja arrijt askurr cakut.
Per ate eshte edhe kusht i pare per te pas ma leht me i kuptue tjerat obligime, perndryshe pyetjet kurr nuk do te ndalen as te kuptohen pergjigjet.
Mos te keqkuptohemi, nuk do te thot se na ndalohet kerkimi dhe hulumtimi deri te e verteta. Por pa me u persos kushti i pare, keto tjerat kushte nuk do te kene kuptimin si duhet. Kur thom me u persos kushti i pare (besimi ne Zot) kame parasysh, te kuptohet Krijuesi si fuqi apsollute, jo si njeri i madh ose i fuqishem dhe te tentojm ta personifikojm, sepse aty eshte i tere problemi.

GURI SYLAJ
16-03-09, 17:21
Pajtohem plotesisht dhe pikrisht ketu behet gabimi per te cilin po debatojm!
Duke e besu si nje Fuqi Absolute ne njeren ane dhe ne anen tjeter duke caktu limite apo kufizime vije deri tek nje shtruarje e problemit ne dy rrafshe qe e perjashtojn njera tjetren!!!
Por ,me mire e pushojm kete debat ,sepse eshte pak i rand per vendin ku po behet!!
Te pershendes dhe te falenderoj!

hasanmehmeti
16-03-09, 21:01
Thjesht eshte nje problem thelbore rreth te cilit nuk kishte pajtim e nuk ka as sot te njohesit e mire te Islamit


Nuk qenkena i informuar se ne kete pike paska mosmarrveshje , na sjelle nga njohesit e Islamit diqka qe e argumenton kete thenje mbi kete mesele, per te argumentuar fjalen tende.

Une po marrnje shembull!
I GJITHEDIJSHEM (dhe kjo me lejon qe une te lutem ne cilen do gjuhe )pa frige se nuk do te me kuptoj !

Shembull i lezetcem shembulli sikur te kishte Zoti vetem kete emer dhe mos te egzistonte ndoj sqarim nga Kurani dhe Sunneti. Zoti eshte i Gjithedijeshem , por edhe Ai me dijen e Tij ka vene rregulla dhe limite per krijesat e Tij.Kush i kalon ato del ne "sarrnisht", dhe merr pergjegjesi per te.

ps/nuk kame frike nga tjeteri , por kame frike per tjetrin dhe situaten e tij apo raporetet e tij me Krijuesin.

GURI SYLAJ
17-03-09, 11:49
Po !!
A eshte gjithecka e shkrueme apo kemi mundesi edhe ne te ndikojme ne disa rrjedha???
Ky p.sh eshte nje problem ku ka mos pajtime te mdha ne mes njoheseve dhe shkollave te Islamit!!!

Dhe e dyta
I GJITHEDIJSHEM ! Ateher me cfar te drejte bejme neve klasifikime e kufizime kur Ai i din te gjitha!Dhe s'ka fare rendesi se ne cilen gjuhe i lutem !!!! Apo ndoshta jan pak te pa kapshme kundershtite qe mund te lindin ketu!
P.S

Mos ban keq se i kallxoj hoxhes apo mesuesit e ka nje dere por mos ban keq se i kallxoj Zotit kjo eshte krejt jasht cdo logjike!!!

Idila
17-03-09, 12:28
Gati nė cdo fe, njerėzit luten. Por shumė vetave u duket sikur nuk marrin pėrgjigje pėr lutjet e tyre.
Si t`i lutem Perėndisė qė tė mė dėgjojė?

hasanmehmeti
17-03-09, 13:10
Gati nė cdo fe, njerėzit luten. Por shumė vetave u duket sikur nuk marrin pėrgjigje pėr lutjet e tyre.
Si t`i lutem Perėndisė qė tė mė dėgjojė?

Lutja ndaj Perendis behet ne formen qe din ti, gjuhen qe din ti, ndjenjat qe shpreh ti etj.
Ndersa pranimi i lutjeve ka te bej edhe me shume kritere tjera , nder to:
-Aplikimi i obligimeve te Tij,
-lutja e vazhduar,
-siguria ne pranimin e lutjes,
-sinqeriteti,
-durimi
-mospranimi i lutjes per nje kohe te mos ta humbe sigurin se me vone nuk do pranohet, dhe se mund te sprovoj Zoti besimin tend ndaj Tij , pikerisht me mospranimin e saj lutje,duke shiquar vendosmerin e besimit ne Ate.
-besimi se nese nuk po te pranohet lutja, ose eshte me hajr per ty ose All-llahu do ta realizoj me diqka me te mire ne akihiret.


Dhe kritere tjera , siq eshte mos-,mekatimi,mendjemadhesia etj.

Me T'mira,
Hasani

ps/ te lutem bej dallim ne formen e pergjitheshme te lutjes dhe asaj te perveqmes siq eshte namazi , dhe per te ka rregulla te posaqme,te caktuara nga Krijuesi.

LOJETARI
17-03-09, 13:35
Gati nė cdo fe, njerėzit luten. Por shumė vetave u duket sikur nuk marrin pėrgjigje pėr lutjet e tyre.
Si t`i lutem Perėndisė qė tė mė dėgjojė?

Idila , dy gjera jam i sigurt qe nuk duhet praktikue :

Mos iu lut me fjale ,se te niejne kojshia , e te kritikojne qe nuk po din mire e pastaj munde te krijojsh hamendje per efektin e lutjes .

-Mos iu lut me shkrim ,se Zoti nuk eshte institucion shteteror ,e as i pavarur ,por lutju me mendje se eshte lidhja e vetme qe funksionon mes Zotit dhe njeriut .Ne ate moment qe prishet kjo lidhje (jo te sterngarkohet , por PRISHET ) nuk ka me as Zot e as njeri .Perpiqu ta ndertosh kete lidhje ne menyre origjinale se fallsi heret e vone del ne shesh .Kete e din edhe Hasan Mehmeti .

GURI SYLAJ
17-03-09, 14:01
Idila , dy gjera jam i sigurt qe nuk duhet praktikue :

Mos iu lut me fjale ,se te niejne kojshia , e te kritikojne qe nuk po din mire e pastaj munde te krijojsh hamendje per efektin e lutjes .

-Mos iu lut me shkrim ,se Zoti nuk eshte institucion shteteror ,e as i pavarur ,por lutju me mendje se eshte lidhja e vetme qe funksionon mes Zotit dhe njeriut .Ne ate moment qe prishet kjo lidhje (jo te sterngarkohet , por PRISHET ) nuk ka me as Zot e as njeri .Perpiqu ta ndertosh kete lidhje ne menyre origjinale se fallsi heret e vone del ne shesh .Kete e din edhe Hasan Mehmeti .

Shume shkrim i thjeshte ,i sinqert por kuptim plot!

Makresh
17-03-09, 14:35
Mendja dhe Zemra nuk jan njėsoj. Te miratosh nje postim te keti lloji, eshte vertet per keqardhje.

GURI SYLAJ
17-03-09, 17:29
Jo tybe nuk jan njejt !!
ZEMREN tash po e ndrrojn e ndodhe qe mbas 70 vjet lutje me zemer , ma nrrojn, e ne ate dynja shkoj me naj zemer te dikujt qe nuk eshte lut kurr .Ktu edhe ti mire e ki , duhet me u lute me mendje ,bindje e shpirt!!!
Zemra u ba si pjese ndrrimi!

Makresh
17-03-09, 17:36
ahahaaa :biggrin: Zoti mos e dasht me ta ndrrue zemren, sepse ketu fshihet gjithqka !

GURI SYLAJ
17-03-09, 17:46
Nera t'u rrite , per lutje te mir, po kjo po ban vaki bilahin!!

hasanmehmeti
17-03-09, 23:43
Idila , dy gjera jam i sigurt qe nuk duhet praktikue :

Mos iu lut me fjale ,se te niejne kojshia , e te kritikojne qe nuk po din mire e pastaj munde te krijojsh hamendje per efektin e lutjes .

Pershendetje Lojetari,

Eshte tradite qe sipas vendit me u bene edhe kuvendi!!!

Per te thene diqka se nuk duhet praktiku ne Islam , duhet ofruar rregullin qe e ndalon praktikimin e saj, ndersa une per vete nuk di rregull qe e ndalon dike ti lutet Zotit si me ze si pa ze. Perveq nje rregulli qe te mos bejn dhiker ne grumbull me ze te tepruar pasi All-llahu eshte Degjues i Mire dhe nuk ka nevoj te ngritet zeri teper, por per ta ndalu fare une nuk dije te kete ndoj dispozite sheriatike.
Me gjithe qef do e prisja argumentin qe e mbron mendimin tend per te mos prediku fare lutjen me fjale dhe me ze.
Te bej me dije se te nje pjese e madhe e dijetareve mos te theme te gjithe , kerkohet qe gjate lutjes te futet ne aktivitet edhe gjuha dhe buzet por jo te shqetesohet tjetri me zerin e tij.(Shih Mexhmu Fetaua ibn Uthejmin [13/156])


-Mos iu lut me shkrim ,se Zoti nuk eshte institucion shteteror ,e as i pavarur ,por lutju me mendje se eshte lidhja e vetme qe funksionon mes Zotit dhe njeriut .Ne ate moment qe prishet kjo lidhje (jo te sterngarkohet , por PRISHET ) nuk ka me as Zot e as njeri .Perpiqu ta ndertosh kete lidhje ne menyre origjinale se fallsi heret e vone del ne shesh .Kete e din edhe Hasan Mehmeti .

Te thuash se Zoti nuk eshte i Pamvarur eshte e pakuptimet per te mos cekur fare gjykimin e sheriatit mbi ata qe thone diqka te tille , me vjen keq edhe per ata qe thonin se Zotit nuk duhet vene kufinje(me kete pajtohem edhe une por jo qe Zoti nuk vene kufinje ndaj njerezve) dhe qenkan pajtuar me shkrimin tend, duke e bere ate te mvarur dhe njekohesisht kush eshte i mvarur ka edhe kufinjet e mvarjes.
Tutje Zotit i lutet edhe me mendje , me zemer te paster (njet te paster) dhe me vepra , siq jane veprat e gojes(gjuhes) duke lutur me ze ,apo edhe me veprat e gjymtyreve (duke bere namaz).Madje ka ca lutje per kohe te caktuara qe kerkohet te behen me ze, siq eshte ditet e bajramit , teravive, shkuarja ne haxhe, etj etj.


Dhe Zoti e dine me se miri.

selam alejkum
Hasani

GURI SYLAJ
18-03-09, 07:21
Kur mundohemi me nje these me fute shume gjera behet si strajc maxhupeje .Ne te gjen gjithecka!!

Besimi (Feja) eshte ure lidhese ne mes Zotit dhe meje personalisht kuptohet ne baze te rregullave te caktuara!! I lutem ashtu sikur dij dhe mundem!
Sheriati eshte ligj qe organizon jeten shoqerore dhe keto dy gjera sado qe lidhen ne mes vedi asnjehere nuk mund te identifikohen!
Shume shtete islamike thirren ne sheriat por asnjera prej tyre nuk e praktikon njesoj kurse per mesin ku na jetojm ,ne Kosove , ka shume gjera qe (per momentin) jo qe nuk ka mundesi por edhe nuk pranohet ne asnje menyre praktikimi i tyre.Nuk dij pse ngurrohet ne shperfaqjen e tyre drejt dhe pa frige ( nga dajaku)!!!Por nuk don te thot se aty nuk ka vlera shume te qmuara!P.Sh shkrimin qe sjell vllau per kamaten e qe une e kam kerku bukur moti!?Ose edhe shume cka tjeter!


Vet fjalia qe Hasani e perdore ne fund ;

" Zoti e din me se miri "- tregon per dyshimin e tij ne tere ate qe thot!!
Por kjo fjali dhe problemi i kufijve, qe Hasani e thjeshteson tej mase ,me shume jan probleme filozofike dhe te shtrimit logjik te mendimit se sa ligjerata te forumeve!!

Ju pershendes duke ju deshiru nje dite te mbare!
O Zot n'a ndihmo te jemi ne rruge te mire!!!

hasanmehmeti
18-03-09, 09:04
Vet fjalia qe Hasani e perdore ne fund ;

" Zoti e din me se miri "- tregon per dyshimin e tij ne tere ate qe thot!!

Nuk eshte e vertet se une dyshoj ne tere qe theme , sepse me dyshime nuk behet gjykimi , por e theme se me mire se Zoti askush nuk e dine duke ditur se Zoti eshte i Gjithedijeshmi e Hasani nuk eshte i tille, dhe kjo tregon edhe thjeshtesin qe njeriu mund te le ndojgje mangu pa thene , pa e verejtur fare , krejt kjo se eshte njeri!!!

Dhe per te gjitha keto qe shkruaj ketu more Guri Sylaj i shkruaj me pergjegjesi te plote fetare, morale dhe intelektuale me te cilat do dal para Krijuesit dhe do marre hakkun per to.

Dhe nuk eshte mire me fol Hava me pretendime sikur ju , nese mendon se qenkan dyshime dhe te paverteta sjell argumente e mos te zgjatim shume!!!

Kalofshi Mire
selam alejkum
Hasani

ps/ nuk e di qe ti ke kerkuar ndojhere temen e Kamates apo diq te ngjajshme nga une , megjitheate mos harro se nje kerkes nuk behet menjeher obligim per mua apo dike tjeter ta sjell ty apo cilitdo ketu.Punen e stupcit dhe kufinjeve mendoj se te eshte sqaruar mjaft.

GURI SYLAJ
18-03-09, 11:22
Jo ,jo nuk kam kerku nga ju Zoti mos e dhasht por nga ata qe e njoihin me mire ket problem .
Ne nje teme ku flitej ,me sa me kujtohet ,per Ezanin ne Hane ,une thsh nder te tjera se do te ishte mire qe dikush te na thot dicka ,
Pse organizimi bankare ne baze te sheriatit po e perballon me me sukses krizen momentale finansiare gje qe eshte thene jo nga une por nga expert perendimore te kesaj lamie .Ketu ishte fjala!

E ,Hasan , edhe njehere po e potencoj problemt qe kam shtru ,nder te tjera me shume jan probleme filozofike e logjike se sa te besimiet.Mund te lexosh p.sh dicka nga Ibn Arabi ose tek sufiste e hershem
dhe do te bindesh me kundershtime e dilemat e ndryshme.
Por ajo ishte kohe u lulezimit te Fese dhe Fil.Islame ,atehere ...... !!

Idila
18-03-09, 12:09
Pothuajse tė gjitha fetė e botės mėsojnė se dicka qė ndodhet brenda njeriut vazhdon tė jetojė pas vdekjes. Disa mendojnė se tė vdekurit mund t`i dėmtojnė tė gjallėt ose se Perėndia i ndėshkon tė ligjtė me mundim tė pėrjetshėm nė njė ferr tė zjarrtė.
Pyetja ėshtė:

C`ndodh pas vdekjes?


P.S. Sinqerisht ju falėnderoj pėrzemėrsishtė pėr pėrgjigjet tuaja.

Zoti ju bekoftė!

LABI
18-03-09, 12:19
Vdekja eshte nje gjendje ABSOLUTE (se cfare gjendje kete s'e ka perjetu askush duke u rikthy peseri , qe t'jep nje shpjegim )!

Nganjehere AMSHUESHMERIA (pavdeksija) E ALTARIT me VDEKJEN me duken si dy gjera te njejta ! PO T"MOS ISHTE VDEKJA - S"DO KISHTE KUPTIMIN E NJEJET NOCIONI JETES !!


Pse nuk ka frike lepuri ?

hasanmehmeti
19-03-09, 00:44
Pothuajse tė gjitha fetė e botės mėsojnė se dicka qė ndodhet brenda njeriut vazhdon tė jetojė pas vdekjes. Disa mendojnė se tė vdekurit mund t`i dėmtojnė tė gjallėt ose se Perėndia i ndėshkon tė ligjtė me mundim tė pėrjetshėm nė njė ferr tė zjarrtė.
Pyetja ėshtė:

C`ndodh pas vdekjes?


P.S. Sinqerisht ju falėnderoj pėrzemėrsishtė pėr pėrgjigjet tuaja.

Zoti ju bekoftė!

Pershendetje Idila,

Te vdekurit nuk mund ti bejne askujt asgje , as dobi e as dem, kjo na ka ardhe ne shume transmetime Islame mbi ta, madje as vetes se tyre smund ti bejne dobi, disa nga ta kane deshire te kthehen ne kete dunja te shfrytezojne kohen qe e kane quar kot ,duke mos e adhuruar Zotin , por kjo kerkes do i mohohet pasi ata kane henger rriskun e jetes nga ajo qe iu eshte caktuar nga Zoti i Madherishem.
Disa te ligje(mekatare) te medhenje denohet perjetesisht ne ferr(siq jane ata qe kane adhuruar dikend tjeter pos All-llahut), ndersa ka nga ata qe kane me pak gabime dhe njekohesisht kane besuar Krijuesin dhe kane bere nga obligimet e Tij, keta mund te kalojne pasi te pastrohen nga gjynahet e tyre , perkatesisht ti lehtesohet peshorja qe do ia mundesoj hyrjen ne parajs.
Pastaj vije caktimi i Zotit , dita Gjykimit , ku secili merr hakkun per ate qe ka punuar gjate jetes se tij dhe Zoti nuk i ben askujt padrejtesi ,perkundrazi do meshiroj shume nga gjynahqaret ate dite.

40.17. Sot(diten e gjykimit) shpėrblehet secili njeri me atė qė ka vepruar. Sot nuk ka padrejtėsi, All-llahu llogarit shpejt.
Sure : Gafir
41.46 . Kush bėn mirė, ai e ka pėr vete, e kush bėn keq, ai vepron kundėr vetes, e Zoti yt nuk u bėn padrejtėsi robėrve.
Sure : Fussilet

Me t'mira,
Hasani.

hasanmehmeti
19-03-09, 00:58
Vdekja eshte nje gjendje ABSOLUTE (se cfare gjendje kete s'e ka perjetu askush duke u rikthy peseri , qe t'jep nje shpjegim )!

Nganjehere AMSHUESHMERIA (pavdeksija) E ALTARIT me VDEKJEN me duken si dy gjera te njejta ! PO T"MOS ISHTE VDEKJA - S"DO KISHTE KUPTIMIN E NJEJET NOCIONI JETES !!


Pse nuk ka frike lepuri ?


Pershendetje Labi,


Se pari Lepuri ka frike (si edhe krijesat tjera), edhe per vdekjen ka frike dhe e don jeten , me kete po dukesh se nuk paske dal asnjeher ne Gjueti, po te mos kishte frike do i rrinte "gaditu" qeneve dhe gjuetarit, por kot ai iken nga frika per jeten e tij.

Ajo qe fetarisht ndoshta edhe ke pas per qellim ta thuash eshte se format e zgjedhjes qe ofron kafsha ne jete nuk jane e njejta me ato qe ofron njeriu. Njeriu si qenje e ngritur nga Zoti me format e te menduarit,logjikes etj, ka edhe mundesin e madhe te zgjedhjes, dhe per kete iu eshte zbritur Kur'ani , por edhe librat e mehershme te shenjet, sepse njerezit kane pasur mundesin e zgjedhjes(dhe kane) , por duhet kuptuar se jo qdo zgjedhje eshte per ta e lakmueshme , dhe do kete pergjegjesi , per kete ofrohen keshillat dhe rregullat qe zgjedhjet e tij(njeriut) te mos kalojne kufinjet e duhur per te cilet do i vije keq ne mos ne kete dunja, tjeteren patjeter.
Ne anen tjeter Kafshet jane ato qe adhurojne Zotin e tyre (qe eshte edhe Zoti yne), dhe Zotin e adhuron qka ka ne Qiej e toke, por te lire ne zgjedhje ne adhurim ndaj Zotit nuk ka perveq njerezve.
Per kete kafsheve nuk iu eshte zbritur Kurani , por njerezve.Me t'mira,
Hasani

Idila
19-03-09, 09:29
Pershendetje Idila,

Te vdekurit nuk mund ti bejne askujt asgje , as dobi e as dem, kjo na ka ardhe ne shume transmetime Islame mbi ta, madje as vetes se tyre smund ti bejne dobi, disa nga ta kane deshire te kthehen ne kete dunja te shfrytezojne kohen qe e kane quar kot ,duke mos e adhuruar Zotin , por kjo kerkes do i mohohet pasi ata kane henger rriskun e jetes nga ajo qe iu eshte caktuar nga Zoti i Madherishem.
Disa te ligje(mekatare) te medhenje denohet perjetesisht ne ferr(siq jane ata qe kane adhuruar dikend tjeter pos All-llahut), ndersa ka nga ata qe kane me pak gabime dhe njekohesisht kane besuar Krijuesin dhe kane bere nga obligimet e Tij, keta mund te kalojne pasi te pastrohen nga gjynahet e tyre , perkatesisht ti lehtesohet peshorja qe do ia mundesoj hyrjen ne parajs.
Pastaj vije caktimi i Zotit , dita Gjykimit , ku secili merr hakkun per ate qe ka punuar gjate jetes se tij dhe Zoti nuk i ben askujt padrejtesi ,perkundrazi do meshiroj shume nga gjynahqaret ate dite.

40.17. Sot(diten e gjykimit) shpėrblehet secili njeri me atė qė ka vepruar. Sot nuk ka padrejtėsi, All-llahu llogarit shpejt.
Sure : Gafir
41.46 . Kush bėn mirė, ai e ka pėr vete, e kush bėn keq, ai vepron kundėr vetes, e Zoti yt nuk u bėn padrejtėsi robėrve.
Sure : Fussilet

Me t'mira,
Hasani.

Mė falni i nderuar, a mund tė mė sqaroni pak si bėhet pastrimi i gjynaheve? Kam dėgjuar dhe lexuar se dicka e till quhej Purgator nėse nuk jam gabim, por mė intereson nė cfarė mėnyre bėhet pastrimi...?
Sinqerishtė ju falėnderoj pėr tė gjitha kėto pėrgjigje o dashamirės i Zotit!

Oqeani
19-03-09, 09:36
Purgator

Purgativ - do te thote spastrim - ( bari qe miret per pierje per te spastruar zorret)
Me ēdo mendje se kjo fjale munde te perdoret edhe ne terminologjine fetare per pastrimin e gjynaheve.

hasanmehmeti
19-03-09, 09:56
Mė falni i nderuar, a mund tė mė sqaroni pak si bėhet pastrimi i gjynaheve? Kam dėgjuar dhe lexuar se dicka e till quhej Purgator nėse nuk jam gabim, por mė intereson nė cfarė mėnyre bėhet pastrimi...?
Sinqerishtė ju falėnderoj pėr tė gjitha kėto pėrgjigje o dashamirės i Zotit!

Ajo qe na eshte transmetuar e nderuara Idila ne thenjet Kuranore dhe Profetike , eshte se ky pastrim behet duke u futur personi ne xhehnem , ku do e shijoj denimin per veprat e tij qe kane bere qe peshorja te peshoj me shume me vepra te dobeta.Dhe sa zgjate denimi ne xhehnem nuk e di per nje veper te caktuar(jashta idhujtaris,idhujtari dhe llojet e tjere te pabesimtareve ne Zotin e madherishem nuk do dalin ndojhere nga aty) , ate e di vetem Zoti, por e di qe thote Profeti alejhiselam: se do merret nje njeri dhe do futet ne xhehnem i cili ne kete dunja te gjitha te mirat i ka pas dhe kurr nuk ka pas dhimbje dhe do futet vetem per 1 qast ne xhehnem dhe do nxierret mandej , ku do pyetet: A ke jetuar ndojhere ne mireqenie ne jeten tende? do pergjigjet se asnjehere te vetem pasi do e harroj miresin qe i dha Zoti ne kete dunja nga vuajtet ne xhehnem qe peson njeriu.
Sikur xheneti ashtu edhe xhehnemi kane shkallet e tyre , dikush denohet me shume e dikush me pak dhe anasjelltas me shperblimin, por denimi me i vogel eshte aq i dhembshem siq transmeton Pejgmaberi alejhisela saqe krejt bota te mbledhe nga zjarri i saj dhe ta shumfishojne deri 70 here do i pergjigjet denimit me te vogel.
Dhashte Zoti neve asnjeri te mos jemi perjetues as te perkoheshem e as te perhershem te denimit te xhehnemit.

Me t'mira
Hasani.

ps/ faliminderit Oqeani per spjegimin e domethenjes se fjales se mesiperme!

Idila
19-03-09, 10:17
Bota ku jetojmė ne ėshtė pėrplot mizori e padrejtėsi. Shumė nga ne mendojmė se ėshtė vullneti i Zotit qė tė vuajmė!
Tani lind pyetja;
A interesohet Zoti pėr ne?

P.S. Mė falni nėse ju mėrzita me gjithė kėto pyetje!

Idila
19-03-09, 10:27
Purgator

Purgativ - do te thote spastrim - ( bari qe miret per pierje per te spastruar zorret)
Me ēdo mendje se kjo fjale munde te perdoret edhe ne terminologjine fetare per pastrimin e gjynaheve.
Tani m`u kujtua se Purgatorin e ka pėrdorur Dante Aligieri, ku thotė: Nė Purgator pastrohen shpirtėrat pėr nė Parajsė...! :)

Oqeani
19-03-09, 11:14
Me padyshim se vetem dashta te ju perkujtoj !

LABI
19-03-09, 12:14
Pershendetje Labi,


Se pari Lepuri ka frike (si edhe krijesat tjera), edhe per vdekjen ka frike dhe e don jeten , me kete po dukesh se nuk paske dal asnjeher ne Gjueti, po te mos kishte frike do i rrinte "gaditu" qeneve dhe gjuetarit, por kot ai iken nga frika per jeten e tij.


Hasani

ehe !

Lepuri s'ka frike , se eshte me i mencur se pantera e se zagaret :DD

lola20
19-03-09, 12:25
Pyetja ėshtė:
C`ndodh pas vdekjes?Jeta e Varrit E’udhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim


Falėnderimi i takon All-llahut xh.sh. atė e falė­nde­r­ojmė dhe prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė.
Kėrkojmė mbėshtetje tek All-llahu xh.sh. nga tė kėqiat e shpirtit dhe veprave tona. Atė qė udhė­zon All-llahu, s’ka kush e humb dhe atė qė humb, s’ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s’ka zot tjetėr pėrveē All-llahut dhe dėshmoj se Muhammedi a.s. ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij.Tė dashur vėllezėr muslimanė!
Njeriu jeton nė kėtė botė dhe gjatė veprimtarisė sė tij jetėsore kryen vepra tė mira apo tė kėqia dhe vjen momenti kur ai vdes. All-llahu nė Kur’an thotė: “Ēdo krijesė do ta shijojė vdekjen...” (El-Enbija: 35). Por kjo vdekje nuk ėshtė fundi i jetės, por mbyllja e njė periudhe qė ėshtė periudhė sprove pėr tė, argument pėr kėtė ėshtė fjala e All-llahut nė Kur’an: “Ėshtė Ai qė krijoi vdekjen dhe jetėn pėr t’ju sprovuar se cili prej jush ėshtė mė vepėrmiri. Ai ėshtė Ngadhėnjyesi, Mėkatfalėsi.” (El-Mulk: 2) dhe fill­i­mi i njė periudhe tjetėr e vėrtetuar nga fjalėt e All-llahut xh.sh. nė Kur’an dhe hadithet e tė Dėrguarit a.s.. Jetėn pas vdekjes mund ta ndajmė nė dy periudha:

1. Jeta e varrit.2. Ahireti.
Nė kėtė fletushkė do tė pėrpiqemi tė tregojmė diēka nga jeta e varrit, e cila fillon pas vdekjes sė njeriut dhe mbaron me ringjalljen e tij nė ditėn e Gjykimit. Se ē’farė i ndodhė nė shumė hadithe,unjeriut gjatė kėsaj periudhe e ka sqaruar mjaftė i Dėrguari njėri prej tė cilėve ėshtė hadithi i mėposhtėm:

Transmeton Imam Ahmedi nga Berai bin Azib r.a. qė ka thėnė:
“Dolėm me tė Dėrguarin a.s. me xhenazen e njė burri prej ensarėve (medinasve). Pasi e varr­o­sėm, u ul i Dėrguari i All-llahut nė drejtim tė Kiblės dhe ne u ulėm rreth tij, sikur mbi kokat tona tė qėndronte njė zog (u ulėm qetė). Nė dorė i Dėrguari a.s. kishte njė shkop, me tė cilin gėrvishtte tokėn. Pastaj filloi tė shikojė nė qiell dhe nė tokė, e ngriti dhe e uli shikimin e tij tri herė, dhe tha: “Kėrkoni ndihmėn e All-llahut nga ndėshkimi i varrit.” Pastaj tha: “Kur njeriu besimtar gjendet nė momentin e ndarjes nga kjo botė dhe pritjes sė ahiretit, i zbresin atij melaike nga qielli me fytyra tė bardha si dielli, me vehte kanė qefinė nga qefinėt e xhennetit dhe erėra tė mira nga ato tė xhennetit. Ata i ulen atij me njė gjėrėsi sa i sheh syri. Pastaj vjen meleku i vdekjes, i cili ulet tek koka e tij dhe thotė: “O shpirt i mirė, dil pėr nė mėshirėn All-llahut dhe kėnaqėsinė e Tij”. Pastaj shpirti del me njė lehtėsi tė tillė, siē del pika e ujit nga gryka e shtėmbės, dhe meleku i vdekjes e merr atė. Kėtė shpirt e pėrshėndesin tė gjithė melaiket e qiellit dhe tė tokės, i hapen atij dyert e qiellit dhe secili prej kėtyre grupeve tė melaikeve qė rrijnė nė kėto dyer, i luten Zotit qė ta ngrejė kėtė shpirt edhe mė lart. Nė momentin kur meleku i vdekjes ia merr shpirtin, melaiket e mėshirės ia rrėmbejnė atij kėtė shpirt sa hap e mbyll sytė, dhe nuk e lėshojnė atė derisa e vendosin nė atė qefin dhe nė ato erėra dhe del nga kjo njė erė misku - mė e mira erė qė gjėndet nė sipėrfaqen e tokės. Kėshtu melaiket e mėshirės ngrihen me kėtė shpirt lart nė qiell. Rrugės kėta takojnė grupe melaikesh tė cilėt thonė: “Ē’ėshtė ky shpirt i mirė?” U pėrgjigjen: ėshtė filani i biri i filanit, duke e pėrmendur me emrat mė tė bukur me tė cilėt e kanė thirrur nė dunja. Kėshtu shkojnė derisa tė arrijnė nė qiellin e dunjasė. Kėtu kėrkojnė qė t’u hapet ky qiell, dhe ai hapet. Melaiket qė rrijnė nė kėtė qiell e shoqėrojnė shpirtin deri nė qiellin qė vjen mė pas dhe kėshtu deri sa tė arrijnė nė qiell­in e shtatė. Thotė All-llahu xh.sh.: “Shkruajeni librin e robit tim nė Ilijjin (libėr nė tė cilin shkruhen veprat e mira) pastaj i thuhet: “Kthejeni nė tokė, se Unė ua kam premtuar atė, se nga ajo (toka) i krijova dhe tek ajo i kthej dhe prej saj do t’i ngrej pėrsėri nė ahiret (ditėn e Gjykimit)”. Pastaj shpirti i kthehet nė tokė. Pasi shpirti ėshtė kthyer nė trupin e tij ai ndjen zhurmėn e hapave tė atyre qė ikin. Nė kėtė ēast tė vdekurit i vijnė dy melaike me pamje tė ashpėr dhe i ulen afėr duke e pyetur: “Kush ėshtė zoti yt?” -ai pėrgjigjet: “Zoti im ėshtė All-llahu”. Pastaj thonė: “Cila ėshtė feja jote?” -thotė: “Feja ime ėshtė Islami”. Pastaj pyesin: “Cili ishte ai burrė qė ju dėrgua juve?” - thotė: “Ai ėshtė i Dėrguari i Zotit” Melaiket e pyesin pėrsėri: “Cila ka qėnė puna jote?” -thotė: “Lexova librin e All-llahut dhe e besova atė”. Kėto tre janė e fundit sprovė qė i paraqitet besimtarit, siē thotė All-llahu nė Kur’an: “I pėrforcon All-llahu ata tė cilėt besuan, me njė fjalė tė palėkundėshme nė jetėn e kėsaj bote”. Prandaj ai thotė: “Zoti im ėshtė All-llahu, feja ime ėshtė Islami dhe i Dėrguari im ėshtė Muhammedi a.s.”. Thėret njė thi­rr­ės nė qiell: “Tha tė vėrtetėn robi Im, prandaj shtroni atij prej shtrojeve tė xhennetit dhe visheni atė me veshje tė xhennetit dhe hapni atij derėn tek xhenneti”. I vjen atij nga era e tij dhe mirėsitė e tij, gjithashtu i zgjerohet varri me njė hapėsirė sa sheh syri. Nė kėtė moment i vjen atij njė burrė me pamje tė hijshme me rroba tė bukura dhe me erė tė mirė dhe thotė: “Gėzohu me atė qė tė gėzon ty, pėrgėzohu me kėnaqėsinė e Zotit dhe xhennete nė tė cilat ka mirėsi tė pėrhe­rshme”, kjo ėshtė dita e cila tė ėshtė premtuar. Pastaj shpirti i tij thotė: “Edhe ty tė pėrgėzoftė All-llahu me tė mira, po kush je ti?” -“Unė jam puna jote e mirė. Pėr Zotin, vėrtet ti ishe i shpejtė nė mirėsi dhe bindje ndaj All-llahut dhe i ngadalshėm nė mėkate. Prandaj All-llahu tė shpėrbleftė me tė mira”. Pastaj i hapet atij njė derė nga zjarri dhe i thuhet: “Ky do tė ishte vendi yt po tė ishe prej mėkatarėve, e zėvėndėsoi Zoti kėtė vėnd me kėtė dhe i paraqitet xhenneti. Ndėrsa sheh se ē’ka atje, thotė: “Zoti im, shpejtoje kijametin me qėllim qė tė shkoj tek tė afėrmit e mi dhe pasuria ime”. I thuhet atij: “Rri i qetė!”.
Ndėrsa mosbesimtarit, kur ėshtė nė momentin e ndarjes nga kjo botė dhe afrimit pėr nė ahiret, i zbresin atij melaiket nga qielli, me pamje tė ashpėr, me fytyra rė zeza. Nė duar ata mbajnė pėlhura prej zjarri dhe i ulen atij nė njė distancė sa sheh syri. Pastaj vjen meleku i vdekjes i cili i ulet tek koka dhe i thotė: “O shpirt i keq, dil pėr tek zemėrimi i All-llahut”. Kėshtu del shpirti nga trupi i tij me vėshtirėsi tė madhe sikurse del boshti me kunja nga leshi i lagur. Ndėrkohė e mallkojnė atė tė gjithė melaiket midis qiellit dhe tokės dhe tė gjithė melaiket nė qiell. I mbyllen atij tė gjitha dyert nė qiell dhe melaiket qė qėndrojnė nė kėto dyer i luten Zotit qė mos ta ngrejė kėtė shpirt tė keq pranė tyre. Kur meleku i vdekjes ia merr shpirtin, melaiket qė zbritėn nga qielli ia marrin atij nga duart sa hap e mbyll sytė dhe e vendosin nė atė pėlhurėn prej zjarri prej ku del njė erė shumė e keqe, mė e keqja erė qė gjendet nė faqen e dheut. Pastaj ngrihen me tė nė qiell dhe kur kalojnė pranė ēdo grupi melaikesh ata pyesin: “Ē’ėshtė ky shpirt i keq?” -i pėrgjigjen: “ėshtė filani i biri filanit” -dhe i pėrmendin emrat mė tė kėqinj me tė cilėt e kanė thirrur nė dunja. Kur arrijnė me tė nė qiellin e tokės dhe kėrkojnė t’u hapet, ai nuk u hapet. Pastaj tha i Dėrguari i All-llahut: “Nuk u hapen atyre dyert e qiellit dhe nuk hyjnė nė xhennet aq sa hyn deveja nė vrimėn e gjilpėrės”. Thotė All-llahu i Lartėsuar: “Shkruajeni librin e tij nė sixhxhin (libri ku shkruhen veprat e kėqia), nė vėndin mė tė ulėt”. Pastaj u thuhet: “Kthejeni robin tim nė tokė, sepse unė nga ajo i krijova, tek ajo do t’i kthej dhe prej saj do t’i nxjerr pėrsėri”. Pastaj hidhet shpirti derisa tė shkojė nė trupin e tij, dhe ai dėgj­on hapat e shokėve kur largohen. Ndėrkohė i vijnė atij dy melaike me pamje tė ashpėr tė cilėt i ulen pranė dhe i thonė: “kush ėshtė Zoti yt?” -thotė: “Ah! Ah! Nuk e di”. Pyesin pėrsėri: “Ē’mund tė thuash pėr njeriun qė u dėrgua tek ju?” -ai nuk ėshtė i udhėzuar ndaj dhe s’e thotė dot emrin e tij. Dhe i thuhet: “Muhammedi!”. - “Ah! Ah! -Thotė: “Nuk e di. Kam ndėgjuar njerėzit ta pėrmėndnin” dhe i thonė: “Nuk e dite, prandaj s’e the”. Dėgjohet mė pas njė thirrje nga qielli qė thotė se gėnjeu. Shtrojeni atė nė shtroje prej zjarri. Hapet pastaj njė derė prej dyerve tė zjarrit kėshtu qė atij i vjen afsh i nxehtė dhe erė kalbėsire. Varri i ngushtohet derisa brinjėt e krahėrorit i ndėrfuten me njėra-tjetrėn. Pastaj i afrohet njė burrė me fytyrė tė shėmtuar, me rroba tė kėqia dhe me erė tė keqe dhe i thotė: “Pėrgėzohu me tė keqen tėnde. Kjo ėshtė dita jote e cila tė ėshtė premtuar”. -Po ty, tė pėrgėzoftė Zoti me sherr, kush je ti? Burri i shėmtuar thotė: “U jam puna jote e keqe. Pėr Zotin ti ke qenė njeri i ngadalshėm nė bindjen dhe adhurimet ndaj All-llahut dhe i shpejtė ne vepra tė kėqia (mėkate), prandaj All-llahu tė shpėrbleftė me tė keqia!
Pastaj goditet me njė ēekan hekuri, qė sikur tė goditej me tė njė mal do tė bėhej pluhur. Kėshtu goditet me tė dhe bėhet pluhur. Pastaj All-llahu e kthen edhe njė herė siē ishte dhe goditet pėrsėri dhe ai nxjerr njė klithmė tė fortė qė e dėgjon ēdo gjė pėrveē njerėzve dhe xhinėve. Dhe hapet njė derė nga xhehennemi dhe i shtrohet shtroje prej xhehennemi dhe thotė: “O Zot mos e bė kijametin”.“Tė pyesin pėr shpirtin, thuaj: Shpirti ėshtė ēėshtje qė i takon vetėm Zotit tim. Por juve nuk ju ėshtė dhėnė nga dija veēse pak.”
(El-Isra: 85)

lola20
19-03-09, 12:34
Tani lind pyetja;
A interesohet Zoti pėr ne?

Nė porositė e Allahut qėndron e vėrteta:
"E Allahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se Allahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues". (El-Haxh, 40)

Njeriu punon dhe lufton me jetėn e vet nė rrugėn e Allahut, nė rrugėn e mirėsisė.
"…Ai qė ėshtė dorėzuar Allahut dhe ėshtė bėmirės, ai e ka shpėrblimin e vet tė Zoti i tij, pėr ata nuk ka frikė, as nuk kanė pse tė mėrzitėn".
Allahu kėrkon nga besimtarėt, qė besimin e tyre ta deshmojnė me veprat e mira. Allahu gėzohet kur sheh qė njėri i afrohet tjetrit dhe, i thotė: "Mė thuaj si mund tė tė ndihmoj? Vėlla, ē'mund tė bėj pėr ty?" Ndihmė ėshtė edhe shprehja mė e vogėl e humanizmit. Dhėnia e ndimės, tė ndihmosh, tė ndihmosh vazhdimisht, ky ėshtė besimi i vėrtet.
Tregojnė se kur e pyetėn njė njeri, qė kishte qėnė shok e mik i ngushtė pėr tridhjet vjet, me njė njeri tė ditur e tė urtė, ai u pėrgjigj:
" Pashė se ēdokush nė jetė ka shokė, miq e dashamirės. Disa shoqėrohen me ta, deri sa nuk sėmurėn, disa shoqėrohen deri nė varr, por asnjeri prej tyre nuk shkon nė varr me tė. Duke menduar pėr kėtė, arrita nė pėrfundim se pėr njeriun, shoku mė i mirė ėshtė ai i cili shkon me tė nė varr, duke i qėndruar edhe atje mik. Dhe shokė tė kėtillė janė vetėm veprat e mira! Prandaj nuk ju ndahem atyre, sepse ato do tė jenė pėr mua dritė nė varrin e errėt dhe bashkėbiseduesėt e mia atėherė kur tė gjithė tė tjerėt, do tė mė lėnė vetėm…"
O njeri, besimi nuk qėndron vetėm nė atė qė tė tregohesh besimtar para tė tjerėve, kurse nė tė vėrtetė pėrfundon nė deshira tė pavlera. Besimi i mirėfilltė ėshtė vetėm ai, i cili ėshtė gdhendur thellė nė zemėr dhe tė cilin e vėrtetojnė veprat e mira tė njeriut. Merrni mėsim nga veprat e mira njerėzore, jo nga fjalėt, sepse Allahu nuk e ka dhėnė asnjė fjalė, e qė si deshmi tė mos i ketė caktuar edhe veprėn. Vetėm veprat vėrtetojnė ose mohojnė tė vėrtetėn e fjalėve tė dikujt. Kur dėgjon ndonjė ligjėratė tė bukur, ki kujdes, sepse nėse fjalėt do tė shoqėrohen me vepra: ai njeri ėshtė mė tė vėrtetė i mrekullueshėm. Nėse veprat e tij nuk do tė pėrputhėn me fjalėt qė ka thėnė, ruaju tė mos i pėrngjash atij nė asnjė drejtim…
Muslimani kurr nuk duhet tė harrojė se ėshtė detyrim tė bėsh mire pėr ēdo ditė, pėr ēdo orė e pandėrprerė. O njeri, ki kujdes pėr veprat e tua! Mendo se njė ditė do tė takosh Krijuesin dhe Zotin tend ! Me ēfarė do t'i dalėsh pėrpara?…

GURI SYLAJ
19-03-09, 14:49
E Allahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se Allahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues". (El-Haxh, 40)
lola 20 !!

Ne rend te pare eshte dasht qe Ajetin ne fjale te mos e cungoni por t'a sillni komplet!
Ne rend te dyte do te pys ata qe e njohin mire gjuhen Arabe per perkthimin e kesaj pjese ose per nje koment bindes sepse ne formen si eshte perkthy ketu po me duket se eshte jo mire!
A ka mundesi qe fjala NDIHMOJN te zavendsohet me fjalen NDJEKIN ( ECIN ) sepse Allahu nuk ka nevoje per ndihme !
Nese nuk kam arrite t'a kuptoj drejt ju falenderoj per ndihme dhe kerkoj falje !!

Makresh
19-03-09, 16:08
E Allahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se Allahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues". (El-Haxh, 40)
lola 20 !!

Ne rend te pare eshte dasht qe Ajetin ne fjale te mos e cungoni por t'a sillni komplet!
Ne rend te dyte do te pys ata qe e njohin mire gjuhen Arabe per perkthimin e kesaj pjese ose per nje koment bindes sepse ne formen si eshte perkthy ketu po me duket se eshte jo mire!
A ka mundesi qe fjala NDIHMOJN te zavendsohet me fjalen NDJEKIN ( ECIN ) sepse Allahu nuk ka nevoje per ndihme !
Nese nuk kam arrite t'a kuptoj drejt ju falenderoj per ndihme dhe kerkoj falje !!

Nga pėrkthimi i gjuhės frėnge do e kisha pėrkthyer kėshtu :

Bismilahi Rraham i Rrahim.

Allahu do tė jetė me siguresė me ata tė cilėt ndihmuan ne triumfin e Kauzes sė Tij, sepse forca dhe fuqia e Allahut nuk kan asnje kufi.

lola20
19-03-09, 19:43
E Allahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se Allahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues". (El-Haxh, 40)
Ky eshte pjes e ajetit ne suren El Haxh.


Ne rend te pare eshte dasht qe Ajetin ne fjale te mos e cungoni por t'a sillni komplet!
Nuk cunguam me ndonje qellim ajetin mirpo ajo qe ishte ne tem dhe ate e morem ,pjes nga ajeti.

Ne rend te dyte do te pys ata qe e njohin mire gjuhen Arabe per perkthimin e kesaj pjese ose per nje koment bindes sepse ne formen si eshte perkthy ketu po me duket se eshte jo mire!
A ka mundesi qe fjala NDIHMOJN te zavendsohet me fjalen NDJEKIN ( ECIN ) sepse Allahu nuk ka nevoje per ndihme !
Nese nuk kam arrite t'a kuptoj drejt ju falenderoj per ndihme dhe kerkoj falje !!
Nuk eshte qellimi qe ta ndimojm ne All-llahun !Se dhe pa ne fjala e All-llahut mbetet , shembull me nje namaz qe bej une apo ai , All-llahut ne as nuk i shtojm e as nuk i pakesojm ne te mirat e tij.
Mirpo qellimi eshte qe te ket dijeni ata qe Pasojn dhe kumtojn fjalen e All-llahut dhe veprojn sipas tij qe All-llahu do ti ndihmon.
Don te thote se ai qe Punon per All-llah dhe eshte respektuas ndaj urdherave te tij ,All-llahu do ta ndihmon ate.

GURI SYLAJ
19-03-09, 19:59
Megjithe ate une mendoj se fjala NDIHMON nuk eshte drejt ne kuptimin qe i jep Ajetit ne fjale ne gjuhen shqipe!!

krijuesiii
19-03-09, 22:58
Mė falni i nderuar, a mund tė mė sqaroni pak si bėhet pastrimi i gjynaheve? Kam dėgjuar dhe lexuar se dicka e till quhej Purgator nėse nuk jam gabim, por mė intereson nė cfarė mėnyre bėhet pastrimi...?
Sinqerishtė ju falėnderoj pėr tė gjitha kėto pėrgjigje o dashamirės i Zotit!


...A e dine moj e nderuara Moter si behet me se mirti pastrimi i mekateve kur ve shamin dhe lidhesh ne namaz dhe pendohesh me loqken e Zemres dhe kur te qane Zemra kur fytyren tende e vershojne lotet si lumenje te zjarrte per mekatet e tua dhe kerkone qe pendimi yte te pranohet nga i madhi Allah, keshtu eshte me se mirti te kerkoshe pendim per mekatet qe i ke bere me qellim e pa qellim, ndersa mekatet qe i ke bere ndaj njerzeve me dije duhet te ju kerkoshe personalishte falje atyre njerzeve qe ju ke bere mekate...

...i lexova ca shkrime tua e ca pyetje e shoh qe je nje udhekryqe ne te cilin kam qene edhe une e ndoshta edhe shume te tjere, sepse ende nuk e ndjen dhe nuk e shijon knaqesin dhe lumturin e Islamit sepse ajo nuk perjetohet vetem duke e thene Shahadetin 10 here ne dite mbas Shahadeti duhet te pasojne edhe shume obligime tjera sepse vetem Shahadeti eshte si nje peme pa dege boshe. Lutje qe i bene ne Arabishte mundesh me i gjete sot ku te duash te perkthyera ne shqipe dhe keshtu ua dine kuptimin atyre ua dine vleren prandaj une te kisha thene te lexoshe me shume mbi Islamin ti kushtoshe nje 15 minutesh ne dite dhe dhashte Allahu se cdo dite do ta zbuloshe dhe pervetesoshe me mire, askushe nuk mund te te ndihmoj me shume se vetevetja jote...

...dhe thuhet se armiku me i madhe i njeriut mbase shejtanit eshte padituria se padituri te shpije ne injorance...


...Allahu te udhezofte e te shperblefte me dituri e pune te mbara...


tungiii

LOJETARI
19-03-09, 23:06
A njehe dikush prej juve nje shqiptar qe ka jetuar

dhe vdekur i paster sipas rregullave te islamit ? Une pervete nuk njohe !

krijuesiii
19-03-09, 23:29
A njehe dikush prej juve nje shqiptar qe ka jetuar

dhe vdekur i paster sipas rregullave te islamit ? Une pervete nuk njohe !

as nuk ke per te njohure jo veq Shqipetare por as nje njeri ne bote qe mund te jete i pastert dhe i perkryer ndaj mekateve sepse cdo njeri ne kete jete eshte mekatar dhe gabimtare per ate Allahu na ka bere neve Myslimaneve si detyrime per tu pastruar permes Namazit, permes Puneve te mira permes dhenjen e zekatit te varfurve (larjen e pasuris) shkurjen ne Haxhe etj...

...e tregojn si legjend nje histori nje njeri kishte qene Besimtar shume i devtshome tere jeten e tij ia kishte kushtuare vete Islamit, kishte bere Namaze shume te rregull kishte kaluar te shumten e kohes ne Xhami kishte qene ne Haxhi i kishte ndihmuar shume njerz te vorfune, dhe nje dite ne pleqeri dule nga xhami e bleni nje buke dhe niset per ne shtepi, shejtani e ngacmon dhe rruges kalon nje vajze shume e bukur dhe e re dhe e mashtron kete Besimtare te shkret ai duke menduar se hajt nje here edhe nuk prish ndoshta shume pune, duke shkuar rruges nje grue e varfer e me lecka i kerkone ate buke dhe ai ia fale buken ndersa vazhdone me vajzen e re duke bere Zina (fremdgehen) edhe kur ja mori Meleku i vdekjes shpirtine ajo Zina aq shume i rendonte ne peshoren e veprave te kqija sa qe ishte duke e shpjerure ne xhehnem por ne fund ajo buke qe e kishte fal e shpetone nga zjarri i xhehnemit...


...nga kjo mund te mesojme se Besimtaret e devotshem jane ate qe sprovohen me se shumti dhe qe ngacmohen me se shumti nga shejtani i mallkuare...

tungiii

e_martumja
19-03-09, 23:33
A e dini Tespidoven ?

LOJETARI
19-03-09, 23:35
as nuk ke per te njohure jo veq Shqipetare por as nje njeri ne bote qe mund te jete i pastert dhe i perkryer ndaj mekateve sepse cdo njeri ne kete jete eshte mekatar dhe gabimtare per ate Allahu na ka bere neve Myslimaneve si detyrime per tu pastruar permes Namazit, permes Puneve te mira permes dhenjen e zekatit te varfurve (larjen e pasuris) shkurjen ne Haxhe etj...

...e tregojn si legjend nje histori nje njeri kishte qene Besimtar shume i devtshome tere jeten e tij ia kishte kushtuare vete Islamit, kishte bere Namaze shume te rregull kishte kaluar te shumten e kohes ne Xhami kishte qene ne Haxhi i kishte ndihmuar shume njerz te vorfune, dhe nje dite ne pleqeri dule nga xhami e bleni nje buke dhe niset per ne shtepi, shejtani e ngacmon dhe rruges kalon nje vajze shume e bukur dhe e re dhe e mashtron kete Besimtare te shkret ai duke menduar se hajt nje here edhe nuk prish ndoshta shume pune, duke shkuar rruges nje grue e varfer e me lecka i kerkone ate buke dhe ai ia fale buken ndersa vazhdone me vajzen e re duke bere Zina (fremdgehen) edhe kur ja mori Meleku i vdekjes shpirtine ajo Zina aq shume i rendonte ne peshoren e veprave te kqija sa qe ishte duke e shpjerure ne xhehnem por ne fund ajo buke qe e kishte fal e shpetone nga zjarri i xhehnemit...


...nga kjo mund te mesojme se Besimtaret e devotshem jane ate qe sprovohen me se shumti dhe qe ngacmohen me se shumti nga shejtani i mallkuare...

tungiii


Interesant ,ky shpjegimi yt ,megjitheate faleminderit .Nersa une mendoja se Xheneti e Xhehnemi ende nuk jane inagurue ,dikush po thote se krejt kjo ndodhe pas dites kijametit.

hasanmehmeti
19-03-09, 23:43
A njehe dikush prej juve nje shqiptar qe ka jetuar

dhe vdekur i paster sipas rregullave te islamit ? Une pervete nuk njohe !

Pershendetje Lojetari,


Jo Shqiptare, po asnje njeri(siq tha "krijuesiii") nuk njof te jete ne vete i paster(nga gjynahet) duke u nisur nga Ajeti i Zotit te Madheruar : Se c'do njeri eshte gabimtar(ben mekate), e gabimtari me i mire eshte ai qe pendohet te Krijuesi i tij(peraferisht ajeti).


E peshoren e veprave te personit nuk e din kush pos Krijuesit, ndersa njerez te devotshem qe jane munduar te punojne per kete Fe ,kane studiuar dhe kane lene gjurme ne Historin Islame dhe me gjase deri diten e gjykimit ,jashta trojeve tona jane Imam Muahmmed Nasirudin el Albani Zoti e pas Meshiruar dhe Imam AbdulKader Arnauti Zoti e Meshirofte, te dy(posaqerisht i pari) keta konsiderohen si dijetare , imam te shekullit te kaluar ne mbar boten Islame , saqe kishte dijetare arab qe kane thene se qe nga koha e Imam Shevkanit rahimehullah(nje dijetare qe ka jetuar disa shekuj me heret) njeri me te menqur ne fushen e studimit te Hadithit nuk ka shkelur kete toke, apo fjalet e Muftiut te Arabis Saudite Imam Ibn Bazi Zoti e Meshirofte ,kur u pyet per Imamin shqiptare Al Albanin(keshtu u thirrte ne vendet arabe si Shqiptari), pate thene se "Hadithi qe ka thene Pejgamberi alejhiselam : se c'do 100 vjet Zoti dergon ndonje dijetare qe do e perterije fene Islame."i takon keti Dijetari Shqiptare te jete ai qe ka dhene me se shumti per fene Islame per shekullin e Kaluar.

Fatekeqesisht shqiptaret pak e njofin keta persona, edhe pse ata flisnin gjuhen shqipe (me mire se Gongje Bojagjiu), dhe jane identifikuar gjithemon si Shqiptare, dhe me plote fjalen kane qene ambasadore te popullit shqiptare atje , studentet shqiptar qe ikenin andej te studionin gjenin aty vendstrehim , dhe gezonin respekt shkaku i ketyre dijetarve te medhenje. Edhe sot , mjafton te takosh ndonje arab edhe sikur te mos jete shume fetare , e ti'a cekesh se jame shqiptare dhe vij nga vendi qe kane ardhe keta Hoxhallare te medhenje te fese islame , do te respektojne qofte edhe ne perendime e le me ne vendet arabe.

nejse per keta persona ka shume per te folur pasi vetem librat qe kane shkruar marrin me vite kohe per ti lexuar dhe kuptuar,por nuk eshte vendi.

Sa i perket Parajses dhe Ferrit ,ato jane krijimtari e Zotit qe jane te krijuara.


Me t'mira,
Hasani

ps/ishalla e mora vesh pyetjen mire se boll interesant ish konen : )

hasanmehmeti
19-03-09, 23:45
A e dini Tespidoven ?

Po fal Zotit , po ti e din ?, nese po lexoje para se te biesh ne gjume(edhe koheve tjera pse jo).Mesoja dhe kuptimin eshte shume citat i vlefshem.

Me t'mira,
Hasani

LOJETARI
19-03-09, 23:49
Pershendetje Lojetari,


Jo Shqiptare, po asnje njeri(siq tha "krijuesiii") nuk njof te jete ne vete i paster(nga gjynahet) duke u nisur nga Ajeti i Zotit te Madheruar : Se c'do njeri eshte gabimtar(ben mekate), e gabimtari me i mire eshte ai qe pendohet te Krijuesi i tij(peraferisht ajeti).


E
Me t'mira,
Hasani

ps/ishalla e mora vesh pyetjen mire se boll interesant ish konen : )

D.m.th. me fjale te shkurta i gjithe kombi yne paska me e perjetue xhehnemin njehere ,apo nuk po e kuptoj une bash mire ???

Idila
19-03-09, 23:56
...A e dine moj e nderuara Moter si behet me se mirti pastrimi i mekateve kur ve shamin dhe lidhesh ne namaz dhe pendohesh me loqken e Zemres dhe kur te qane Zemra kur fytyren tende e vershojne lotet si lumenje te zjarrte per mekatet e tua dhe kerkone qe pendimi yte te pranohet nga i madhi Allah, keshtu eshte me se mirti te kerkoshe pendim per mekatet qe i ke bere me qellim e pa qellim, ndersa mekatet qe i ke bere ndaj njerzeve me dije duhet te ju kerkoshe personalishte falje atyre njerzeve qe ju ke bere mekate...

...i lexova ca shkrime tua e ca pyetje e shoh qe je nje udhekryqe ne te cilin kam qene edhe une e ndoshta edhe shume te tjere, sepse ende nuk e ndjen dhe nuk e shijon knaqesin dhe lumturin e Islamit sepse ajo nuk perjetohet vetem duke e thene Shahadetin 10 here ne dite mbas Shahadeti duhet te pasojne edhe shume obligime tjera sepse vetem Shahadeti eshte si nje peme pa dege boshe. Lutje qe i bene ne Arabishte mundesh me i gjete sot ku te duash te perkthyera ne shqipe dhe keshtu ua dine kuptimin atyre ua dine vleren prandaj une te kisha thene te lexoshe me shume mbi Islamin ti kushtoshe nje 15 minutesh ne dite dhe dhashte Allahu se cdo dite do ta zbuloshe dhe pervetesoshe me mire, askushe nuk mund te te ndihmoj me shume se vetevetja jote...

...dhe thuhet se armiku me i madhe i njeriut mbase shejtanit eshte padituria se padituri te shpije ne injorance...


...Allahu te udhezofte e te shperblefte me dituri e pune te mbara...


tungiii
I nderuari krijues, nė fakt nuk ndodhem nė asnjė udhėryq, falė tė madhit All-llah, (mendoj se jam shumė e pastėr nė shpirt) dhe nuk mundohem tė laj asnjė mėkat sepse s`ka vend pėr mėkat tek unė por pėrkundrazi buron shpirtėmirėsi, zemėrbardhėsi dhe dashamirėsi. Thjesht bėra disa pyetje mė interesonin mendimet e tė tjerėve ndoshta dhe pak mė shumė njohuri rreth fesė islame pse jo! Nga pėrgjigjet e pyetjeve tė parashtruara, u jepet mundėsia edhe shumė lexuesve te tjerė tė njihen rreth kėsaj... (Tė lutem mos u hidh si pula pa kokė)

Ju pėrshėndes!

krijuesiii
19-03-09, 23:58
A e dini Tespidoven ?

...ja kjo eshte Tespidova ne Arabishte dhe Shqipe Allahu ia lehtesovte mesimin atyre qe jane te interesuar per ta mesuar, une per veti e kam mesuar dhe jam i lumture qe e di...

Ajetul-el-Kursijj

Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim

All-llahu la ilahe il-lahu,
el hajju-l-kajum:
La te“hudhuhu sinetun ve la neum,
lehu ma fisse mavati ve mafi-l-erd,
men dhel-ledhi jeshfeu indehu il-la bi idhnih,
jalemu mabejne ejdihim ve ma halfehum:
ve lajuhitune bi shej“in min ilmihi il-la bima shae: vesia
kursij-juhus-semavativel-erd,
ve la jeuduhu hifdhuhuma:
ve huve-l-alij-ju-ledhim
Amin


All-llahu ėshtė Njė,
nuk ka Zot tjetėr pėrveē Atij.
Ai ėshtė mbikqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm.
Atė nuk e kap as kotja as gjumi,
gjithēka ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij.
Kush mund tė ndėrmjetėsojė tek Ai,
pos me lejen e Tij,
e di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen,
nga ajo qė Ai di,
tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar,
Kursija e Tij (dija-sundimi) pėrfshijnė qiejt dhe tokėn.
Kujdesi i Tij ndaj tė dyjave,
nuk i vjen rėndė,
Ai ėshtė mė i larti, mė i madhi.


Kur’an - El-Bekare. 2 – 255
tungiii

hasanmehmeti
19-03-09, 23:58
D.m.th. me fjale te shkurta i gjithe kombi yne paska me e perjetue xhehnemin njehere ,apo nuk po e kuptoj une bash mire ???

Nuk e ke kuptuar mire !!!

Se pari ajeti ne fjale nuk flet per kombe,raca,gjini, por per krijesen njeri ne pergjithesi.Tutje neve nuk dime kush e perjeton xhehnemin e kush xhennetin , vetem lusim Zotin te mos jemi neve prej atyre perjetuesve te xhehnemit por te jemi perjetues te Xhennetit.
Tjetra, me ajetin ne fjale desha te vertetoj ,argumentoj , se te paster(ne kuptimin absolut) nuk ka, por ka qe bejne gabime dhe bejne vepra te mira , mandej i takon Zotit e askujt tjeter ti shperblej njerezit sipas veprave te tyre.Dikush ka bere gabime , mandej ka kerkuar falje , ka bere vepra te mira ,dhe keshtu Zoti ia fal atij nese e meriton faljen dhe don Ai.

Me t'mira
Hasani

ps/largoje nga mendet se Zoti gjykon ne baze te kombesive!!!, nese don me largu :)

krijuesiii
20-03-09, 00:05
I nderuari krijues, nė fakt nuk ndodhem nė asnjė udhėryq, falė tė madhit All-llah, (mendoj se jam shumė e pastėr nė shpirt dhe nuk mundohem tė laj asnjė mėkat sepse s`ka vend pėr mėkat tek unė por pėrkundrazi buron shpirtėmirėsi, zemėrbardhėsi dhe dashamirėsi. Thjesht bėra disa pyetje mė interesonin mendimet e tė tjerėve ndoshta dhe pak mė shumė njohuri rreth fesė islame pse jo! Nga pėrgjigjet e pyetjeve tė parashtruara, u jepet mundėsia edhe shumė lexuesve te tjerė tė njihen rreth kėsaj... (Tė lutem mos u hidh si pula pa kokė)

Ju pėrshėndes!

...okej e shoh qe me ke keqkuptuar me vjen sinqerishte shume keq per kete, nuk ishte qellim ime te hedhem si pula pa koke si thua ti, une tu pergjigja nga kendveshtrimi ime dhe si e kam perjetuar edhe une vete personalishte, nuk kisha as me te vogelin qellim te hedhe dicka ndonje njolle sa me te vogel mbi shpirtebardhesine tende, apo te te lendoj ndjenjen tende kurr se si ishte me shume nje pergjigjje ne menyre e pergjithesuar se si pranohet pendimi me se mirti dhe si mund te pastrohet njeriu shpirterisht,
te kerkoj edhe njehere ndjes...

tungiii

LOJETARI
20-03-09, 00:07
ps/largoje nga mendet se Zoti gjykon ne baze te kombesive!!!, nese don me largu :)

Nuk desha me te be antikombetar ,por une me te vertete isha cudite sikur dikush prej neve shqiptareve nuk do te kalonte neper Xhehnem ,sepse ne nuk jemi mysliman te mire .

Idila
20-03-09, 00:10
...okej e shoh qe me ke keqkuptuar me vjen sinqerishte shume keq per kete, nuk ishte qellim ime te hedhem si pula pa koke si thua ti, une tu pergjigja nga kendveshtrimi ime dhe si e kam perjetuar edhe une vete personalishte, nuk kisha as me te vogelin qellim te hedhe dicka ndonje njolle sa me te vogel mbi shpirtebardhesine tende, apo te te lendoj ndjenjen tende kurr se si ishte me shume nje pergjigjje ne menyre e pergjithesuar se si pranohet pendimi me se mirti dhe si mund te pastrohet njeriu shpirterisht,
te kerkoj edhe njehere ndjes...

tungiii
Lexojeni edhe njė herė pėrgjigjen tuaj dhe do t`a vėreni shumė mė mirė...!

Ju falemnderit qė jeni munduar tė paktėn tė jepni pėrgjigje (ndjesė paci)!

Kaloni mirė!

valiii
20-03-09, 00:14
Haj more Hasan qysh po ki nge (lakmi po ta kam)...

Idila
20-03-09, 00:15
Nuk desha me te be antikombetar ,por une me te vertete isha cudite sikur dikush prej neve shqiptareve nuk do te kalonte neper Xhehnem ,sepse ne nuk jemi mysliman te mire .
I nderuar, don tė thotė se njerėzit sa do tė mundohen tė bėjnė mirė nė jetė, pėrsėri ngjyejnė pak nga mėkati, (qoftė mėkat i madh apo i vogėl), pasiqė askush nuk ėshtė i pėrkryer. Nga kjo del se duhet tė pendohemi (falemi) tek i madhi All-llah pėr tė pastruar mėkatin deri ditėn kur do tė na del shpirti!P/s Unė kėshtu e kam kuptuar zotėri Hasan. :)

valiii
20-03-09, 00:22
I nderuar, don tė thotė se njerėzit sa do tė mundohen tė bėjnė mirė nė jetė, pėrsėri ngjyejnė pak nga mėkati, (qoftė mėkat i madh apo i vogėl), pasiqė askush nuk ėshtė i pėrkryer. Nga kjo del se duhet tė pendohemi (falemi) tek i madhi All-llah pėr tė pastruar mėkatin deri ditėn kur do tė na del shpirti!P/s Unė kėshtu e kam kuptuar zotėri Hasan. :)
E ka kuptuar edhe ai (fort mire... Bile edhe pergjigjet i ka dijte) po ka merak me driblirat qeshtu. Krejt treneri (Hasani) i ka fajet qe lojtareve rezerve iu jep minutazhe (shance) per te hyre ne fushe.

hasanmehmeti
20-03-09, 00:25
Nuk desha me te be antikombetar ,por une me te vertete isha cudite sikur dikush prej neve shqiptareve nuk do te kalonte neper Xhehnem ,sepse ne nuk jemi mysliman te mire .

Nuk me bere antikombetare, dhe nuk mund te me besh kunder vetes!!!,tutje sqarimi me siper nuk kishte diqka personale, une vetem po sqaroja thelbin e dukuris ne forme te pergjitheshme sipas kendveshtrimit Islam asgje me shume.Te cilen gje mjafte mire e paska kuptuar zonja Idila!!

Ehh more i nderuari Valiii, desert para gjumi ishte.Tani pas keshilles tende do iki ne gjume!!

Ju Faliminderit!

Kaloni Mire te Gjithe,
Hasani.

Idila
20-03-09, 01:18
...okej e shoh qe me ke keqkuptuar me vjen sinqerishte shume keq per kete, nuk ishte qellim ime te hedhem si pula pa koke si thua ti, une tu pergjigja nga kendveshtrimi ime dhe si e kam perjetuar edhe une vete personalishte, nuk kisha as me te vogelin qellim te hedhe dicka ndonje njolle sa me te vogel mbi shpirtebardhesine tende, apo te te lendoj ndjenjen tende kurr se si ishte me shume nje pergjigjje ne menyre e pergjithesuar se si pranohet pendimi me se mirti dhe si mund te pastrohet njeriu shpirterisht,
te kerkoj edhe njehere ndjes...

tungiii
Disi nuk jam rahat pa u qartėsuar sepse nuk dua tė lėndoj askėnd, ndoshta ju nuk keni menduar asgjė tė keqe, ndoshta padashur pyetjes i jeni pėrgjigjur nė vetėn e dytė njėjės! Prandaj reagova....!

Ndoshta gabova qė reagova nė mėnyrė tė tillė?! :confused:

(mė vjen keq)

GURI SYLAJ
20-03-09, 07:02
Mire mengjesi!!

Une kam mendu se desert para gjumit eshte Tespidova e lutjet tjera e jo marrja me "lojtar rezerve" Kujdese se me te tille e humni lojen!( Por jo te futbollit sepse, me sa di une , kjo loje eshte e ndaluar ne Islam ....????)

hasanmehmeti
20-03-09, 09:54
Mire Mengjesi!

Per rezultatin e lojes, nuk e din as ti e as une , vetem po hamendeson sigurisht, e sigurisht se vendi ku jemi na shton edhe me shume kujdesin.

Njeriu mund te kete shume deserte para gjumi, siq eshte : berja dawet(vjen dikush te pyet para gjumi per ndojgje duhet me iu pergjigje se po e jep shpirte e i thote Zotit, nuk e kam dite!) , marrja avdes, falja (nese jo me shume ) e dy rekateve sunnet , berja lutje, kendimi i sures ;en nas, ihlas, felek dhe tespidoves(qe ta pruni krijuesi me siper),me rehatu najkond etj etj.

Per futbollin po e dishe gabim!!!.

Dite Xhumaje te mire kalofshi!
Hasani.

LOJETARI
20-03-09, 10:06
Mire Mengjesi!

.

Miremengjesi Hasan !

I lejoj veti te kerkoj mendimin tende ,mirpo nuk je i detyruar te pergjigjesh nese nuk e sheh te arsyeshme .

Me hyrjen e njeriut ne Parajs ,a i kemi te njejtat shqisa njerezore siq i kemi ne kete bote ,apo kemi ndonje ndryshim fizologjik ,ndonje shqise me shume apo me pak ?

krijuesiii
20-03-09, 11:21
Mire Mengjesi!

Per rezultatin e lojes, nuk e din as ti e as une , vetem po hamendeson sigurisht, e sigurisht se vendi ku jemi na shton edhe me shume kujdesin.

Njeriu mund te kete shume deserte para gjumi, siq eshte : berja dawet(vjen dikush te pyet para gjumi per ndojgje duhet me iu pergjigje se po e jep shpirte e i thote Zotit, nuk e kam dite!) , marrja avdes, falja (nese jo me shume ) e dy rekateve sunnet , berja lutje, kendimi i sures ;en nas, ihlas, felek dhe tespidoves(qe ta pruni krijuesi me siper),me rehatu najkond etj etj.

Per futbollin po e dishe gabim!!!.

Dite Xhumaje te mire kalofshi!
Hasani.


...Selam Alejkum mire dita i nderuar Hasan te pershendes me deshira e kisha fale sot te Xhumane me juve Allahu te shperblefte per durimin dhe zgjuarsine tend, kam shume respekte per shkrimet tuaja...

tungiii

Arkza
20-03-09, 12:43
...ja kjo eshte Tespidova ne Arabishte dhe Shqipe Allahu ia lehtesovte mesimin atyre qe jane te interesuar per ta mesuar, une per veti e kam mesuar dhe jam i lumture qe e di...

Ajetul-el-Kursijj

Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim

All-llahu la ilahe il-lahu,
el hajju-l-kajum:
La te“hudhuhu sinetun ve la neum,
lehu ma fisse mavati ve mafi-l-erd,
men dhel-ledhi jeshfeu indehu il-la bi idhnih,
jalemu mabejne ejdihim ve ma halfehum:
ve lajuhitune bi shej“in min ilmihi il-la bima shae: vesia
kursij-juhus-semavativel-erd,
ve la jeuduhu hifdhuhuma:
ve huve-l-alij-ju-ledhim
Amin


All-llahu ėshtė Njė,
nuk ka Zot tjetėr pėrveē Atij.
Ai ėshtė mbikqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm.
Atė nuk e kap as kotja as gjumi,
gjithēka ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij.
Kush mund tė ndėrmjetėsojė tek Ai,
pos me lejen e Tij,
e di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen,
nga ajo qė Ai di,
tjerėt dinė vetėm aq sa Ai ka dėshiruar,
Kursija e Tij (dija-sundimi) pėrfshijnė qiejt dhe tokėn.
Kujdesi i Tij ndaj tė dyjave,
nuk i vjen rėndė,
Ai ėshtė mė i larti, mė i madhi.


Kur’an - El-Bekare. 2 – 255
tungiii
Meqe e ka Shtru E-Martumja kete Pytje ja Martme kjo eshte dhe para se me mesu kete permendesh Mendoje Lirisht nje Deshir dhe Mundesisht thuje kete Dov 40 here , edhe Shqip Bon dhe e sheh se si endihn vetin dhe mendoje nje Deshir , jam shume sigurt se dote Plotsohet me Deshiren e Zotit te madh ... Amin !

lola20
20-03-09, 19:13
Selam Alejkum .Ju pershendesmi anetar te ketij forumi me pershendetjen me te dashur te Allahut s.v.t dhe me kete pershendetje te banove te Xhenetit Selam Alejkum(Paqja e All-llahut qoft mbi ju )Pas disa bisedimeve e debateve me disa motra qe kam ju kam derguar atyne disa nga shenimet qe jan dhene ketu sidmos ato ne pikat pyetje-pergjigje e nnjera prej motrave me keshilloi dhe me pyti se pse sipas ketyre shenimeve nuk jepet pershendetja Islame?Dhe pasi eshte ky nene forum qe flitet per Islam .te dallohet ngs temat tjera .
Allahu e shperbleft motren qe ka bere nje pyetje mjaft te mir dhe une ate nuk pritova te bej kete pyetje dhe juve anetarve ketu qe postojn tema Islame apo ato me shum qe kan te bejn me debate ato tema ne kete forum.Allahu ju shperbleft .Selam alejkum

hasanmehmeti
20-03-09, 21:47
Miremengjesi Hasan !

I lejoj veti te kerkoj mendimin tende ,mirpo nuk je i detyruar te pergjigjesh nese nuk e sheh te arsyeshme .

Me hyrjen e njeriut ne Parajs ,a i kemi te njejtat shqisa njerezore siq i kemi ne kete bote ,apo kemi ndonje ndryshim fizologjik ,ndonje shqise me shume apo me pak ?

Mirembrama Lojetari!

Eshte shume me rendesi qe keni ardhe ne ate pike qe ti lejoni vetes te bisedosh me mua mbi qeshtjen qe kerkon.Ndjehem i nderuar!

Qysh me te ringjalluar njerezit do kene edhe formate tjera(gjatesije),pra do jene me te gjate. Tutje para xhenetit na pershkruan Pejgaberi alejhiselam se gjenden dy burime , dhe aty njeriu pastrohet nga vetit e ulta qe i ka siq eshte xhelozia pa vend, mendjemadhesia, egoja e tepruar,etj cilesi qe edhe neve i dime si te uleta, forzohen dhe permiresohen shqisat, tutje do pastrohen aty edhe nga ajo qe nje njeri ka nevoj te bej, pra (kerkoj ndjes ne shprehje), nga jashtqitja e madhe dhe e vogel gje te cilat nuk do kene ne parajs, mandej vet trupi i njeriut edhe sikur te mos punoj fare leshon papastertira,djeres,aroma jo te mira ,te gjitha keto do i largohen ne ato burime dhe do marrin aromen e mire.
Ka dhe cilesi tjera ,por qe keto jane disa qe tregojne per ndryshime dhe permiresime ne anen pozitive te qenjes njeri dhe largimit te veseve te uleta.

Mirembeteshi!
Hasani.

hasanmehmeti
20-03-09, 21:50
...Selam Alejkum mire dita i nderuar Hasan te pershendes me deshira e kisha fale sot te Xhumane me juve Allahu te shperblefte per durimin dhe zgjuarsine tend, kam shume respekte per shkrimet tuaja...

tungiii

We alejkumuselam vellait, dhe une me deshire te theme se je i mireseardhur qoft ne konakun time , qofte ne vendin ku i bejmi Zotit ibadet, dhe do me nderojsh me te!!.

Ndersa ne luatjen tuaj themi , Amin , dhe kerkojme nga Zoti te na bej me te mire sesa mendojne te tjeret per neve.

Zoti te ruajt dhe te shperblefte me miresit e Tij ne dunja dhe akhiret.

selam alejkum,
Hasani.

hasanmehmeti
20-03-09, 21:59
Selam Alejkum .Ju pershendesmi anetar te ketij forumi me pershendetjen me te dashur te Allahut s.v.t dhe me kete pershendetje te banove te Xhenetit Selam Alejkum(Paqja e All-llahut qoft mbi ju )Pas disa bisedimeve e debateve me disa motra qe kam ju kam derguar atyne disa nga shenimet qe jan dhene ketu sidmos ato ne pikat pyetje-pergjigje e nnjera prej motrave me keshilloi dhe me pyti se pse sipas ketyre shenimeve nuk jepet pershendetja Islame?Dhe pasi eshte ky nene forum qe flitet per Islam .te dallohet ngs temat tjera .
Allahu e shperbleft motren qe ka bere nje pyetje mjaft te mir dhe une ate nuk pritova te bej kete pyetje dhe juve anetarve ketu qe postojn tema Islame apo ato me shum qe kan te bejn me debate ato tema ne kete forum.Allahu ju shperbleft .Selam alejkum

we alejkumuselam moter e ndershme , ty dhe atyre shoqeve tuaja.

Zakonisht te thuash selam ,si per c'do gje tjeter ne Islam ka rregulla, pra edhe selami ka rregulla, besoj se edhe ato motrat e tuja e dine. Dhe neve nuk dimi te kete ardhur nje njeri qe nuk eshte identifikuar si myslimane prane Pejgamberit alejhiselam e ai ti kete thene "selam alejkum", por per te tillet ka rregulla tjera.Nuk eshte vendi ketu te sqarojme ate mesele ,mjafton qe ato ti perkujtojne.

Neve nuk mund ti imponojme askujt asgje, tek e fundit c'do kush e ka per vete, dhe pakashume neve i njofim antaret ne kete forume se qe sa jemi te rigjistruar "na ka ra me i hanger me shume se 1 thes me kryp", e populli thote se personin nuk e njef mire "pa e hanger me to 1 thes me kryp".

Keshtu qe edhe ato motrat kur ti vine ne fund thesit me kryp , ia dine fjaleve rendin.

Zoti iu ruajt ,ty dhe ato , dhe mendoj se ju keni pune me te dobishme se te diskutoni se cfare behet ketej!!! Jame i bindur se jane te vetedishme edhe ato!.

selam alejkum
Hasani

GURI SYLAJ
21-03-09, 12:32
Lus njohesit e mire te komentimit te me ndihmojne ne kuptimin e drejte te keti Ajeti:

Suretu en Nahl
65

"Allahu leshoji prej qiellit uje (shi) dhe me te ngjalli token pas vdekjes se saj.Ne kete eshte nje argument i forte per ata qe me vemendje ndegjojne( e kuptojne)"

Tizziano
21-03-09, 14:53
Lus njohesit e mire te komentimit te me ndihmojne ne kuptimin e drejte te keti Ajeti:

Suretu en Nahl
65

"Allahu leshoji prej qiellit uje (shi) dhe me te ngjalli token pas vdekjes se saj.Ne kete eshte nje argument i forte per ata qe me vemendje ndegjojne( e kuptojne)"
Medito pak ne stinet !
dhe kuptimi del vetvetiu..

GURI SYLAJ
21-03-09, 15:42
Sikur te kisha mundesi te meditoj sikur ju ,ndoshta as nuk do te kisha pyte fare...! Por ,megjitheate ,duhet te jeni me i kjart !!

lola20
23-03-09, 04:23
Lus njohesit e mire te komentimit te me ndihmojne ne kuptimin e drejte te keti Ajeti:

Suretu en Nahl
65

"Allahu leshoji prej qiellit uje (shi) dhe me te ngjalli token pas vdekjes se saj.Ne kete eshte nje argument i forte per ata qe me vemendje ndegjojne( e kuptojne)"
Kuptimi i ketij Ajetti ka perqellim qe All-llahu ka dhene shembuj e shembuj te shumte per ti hekur shum njerzve apo jobesimtarve qeshtjen e ringjalljes.All-llahu ne kete ajet krahaason per te kuptu njeriu se ka mundesi dhe ate munesi te patjetersueshme qe si po e ringjall token p.sh shohmi ne stinene e vjeshtes bie te gjitha gjethet e pemeve me pas stina e dimrit shikojm se na tyra esht e vdekur teresisht ,me pas kur vjen pranvera All-llahu leshon shi dhe me ardhjen e veres pemet ngjallen sikur te mos kishte ndodhur asgje.Dhe nje gje e till per ringjalljen e njerzve do te jet .I gjithe kuptimi eshte qe All-llahu ka fuqi te shumta ,nuk pat fuqi te krijoi me miliarda e sa e sa njerz?Por tani kur ju tregohet njerve se do te kemi me u ringjall dhe do te pyetemi para All-llahut!Hedhin dyshime ?Thon a ka mundesi All-llahu te na ringjall?E si pate mundesi All-llahu te na krjoi kurse tani dhe ringjallja do te jete me e lehte ...
Shembull praktik nje punetor krahu ai kur fillon nje shtepi te ndertoj te pari her do ta kete te veshtir ,mirpo kur punene te njejten nermalisht qe din me mire etj etj .Per te mos perngjasuar All-llahun me krijesen njeri gje te cilen nuk kemi te drjet ,mirpo disa shembuj qe te kuptohet me qarte .Se All-llahu ka fuqi te pa numerta .Kur din All-llahu ne mes te nates se qfar ben peshku ne fund te detit ,dhe kur din se per cdo flet te pemve qe ka ren dhe Ai e din qe ka rene !Nuk ka logjik per dyshime se paku tek nje njeri qe ka pak logjik .
All-llahu dine me se miri .

selamalejkum

p/s pergjigja eshte dhene me ndihmen e nje motere All-llahu e shpeblefte .

lola20
23-03-09, 04:50
pergjegjen e keni ketu ,kisha lutur moderatoret qe shkrimin e mesiperm te fshiejn .

Lus njohesit e mire te komentimit te me ndihmojne ne kuptimin e drejte te keti Ajeti:

Suretu en Nahl
65

"Allahu leshoji prej qiellit uje (shi) dhe me te ngjalli token pas vdekjes se saj.Ne kete eshte nje argument i forte per ata qe me vemendje ndegjojne( e kuptojne)"
Ne kete ajet All-llahu s.v.t na jep te kuptojm dhe na jep shembull shum te qart si ne kete ajet dhe ne ajete tjera tek qeshtja e ringjalljes ?
All-llahu na ben krahasime qeshtjen e ringjalljes se njerzve qe disa nuk e besojn ende ,dhe I sjellen neper mendje se si ka mundesi All-llahu ta bene nje gje te till etj etj duke harruar ata te gjor se kush I krjoi qe nuk ishin fare ne kete bote ?e per All-llahun eshte gjithka qe lehte dhe e mundur e aq me pak kur jemi krijuar nje her dhe nuk mbetet tjeter pos ringjalljes ?a nuk eshte me e lehte kjo dhe prap njerzit nuk kuptojn .
All-llahu ne shum qeshtje per vertetesin e tij ,Fuqin Apsolute te tij na ka lene argument te shumta ,si po qendrojn Hena,Dielli dhe planetet tjera qe jan te pakufshime me pas si qendron toka detet e shumta Kodrat cdo planet ka detyren e tij dhe nuk eshte Krijuar gjithqka “RASTESISHHTE”,Ne keto mrekkuli te pakta qe permendem ne eshte dhe tjetra mrekulli qe ka permendur All-llahu” se po ringjall token pas vdekjes”-Qellimi apo kuptimi ne kete pike eshte tek pemet ,toka etj kur shohmi ne se ne vere natyre pemet e gjitha ka gjelberim eshte gjalleri etj mirpo kur te vjen vjeshta te gjitha gjthet e pemeve bien thua qe kurr kjo moll nuk ka pas fruta ?Apo kjo dardh apo dhe kjo toke te lind ndyshimi se as kjo toke nuk ka qene vend mbledhje per grur ,miser ?
Mirpo All-llahu po e ringjall ,ne kohen vjeshtes me pas dhe dimrit po vdes e gjitha ,skemi dobi as prej asaj peme se ska mbet gje tjeter ne ate po druri I tyre ,mirpo fuqia e All-llahu dal nga dal po vie stina e pranveres me an te shiut dhe po fllon gjallerimi I natyres po fillojn te dalin gjethet e pemeve po fillojn punimet e mbjelljes e gjerave qe na nevoiten qe ne vere dhe te fillon gjallerimi dhe me I hovshem dhe te behen te gjithe ato peme per ngrenje aq sa larg dhe funizohemi dhe ne muajt ku nuk do te kemi mundesi mjedhjen e tyre .Mirpo prap sap o e shohmi veren sap o kalon po vjen vjeshta menyra e njejte po vdes e gjitha natyra e keshtu me rrall.

Keshtu All-llahu na jep kete sqarim per te na terhekur verejten njerzve qe pak kan mendje dhe logjikojn ,qe mos dyshoni ne ringjalljen ,A spo e shihni qe pasi po vdes natyre All-llahu po e ringjall ? Dhe nje gje e njete dhe shum e lehte eshte per njerzit te gjithe do te vdesin per shkaterrimin e botes dhe do ten a ringjall All-llahu te gjitheve .Eshte kjo gje shum e lehte per All-llahun dhe duhet besuar ne qeshtjen e ringjalljes Diten e Gjykimit kjo se paku eshte prej Kushteve te Imanit(besimit )ne Islam .
All-llahu e din me se miri .

Selam alejkum we rahmetullah


P/s pergjigja eshte dhene me ndihmen e nje motre All-llahu e ruajte .

GURI SYLAJ
23-03-09, 06:46
Ju falenderoj per mundin ,Allahu ua shperbleft!!
Por komentimi nuk po i plotson kriteret e mia sepse krahasimet qe ju keni bere nuk qendrojne!!!
Mos ndoshta kjo mrekulli qe sjell ky Ajet veq ka ndodhe dhe nuk ka te beje fare me ringjalljen( ne kuptimin qe ju i keni dhene ketu) ,nuk ka te beje fare me shiun si uje qe bie "nga qielli" por me dicka tjeter !???
Kerkoj falje por ,besoj ,se dikush mund te sjell skjarime me bindese dhe me te nevojshme!!
Dhe une po jap vetem nje propozim .
Ky "shi "qe bie nga qielli , mos eshte vete Kurani i Madherishem,i cili vertete ringjalle nje bote te vdekur!!?????

lola20
23-03-09, 10:07
Ky "shi "qe bie nga qielli , mos eshte vete Kurani i Madherishem,i cili vertete ringjalle nje bote te vdekur!!?????

Dhe nje pike tjeter qe pasmi harruar te cektmi se dhe sipas hadite te Muhamedi s.a.v.s All-llahu qe te vdesim te gjithe njerzit pasi All-llahu ka ngarkuar ne kete pike Israfilin qe do te bie surit ai ,te gjithe krijesat qka jan ne toke vdesin me pas qe pasi te shkaterrohet bota e gjitha kur do te ringjallemi ne para kesaj All-llahu leshon nje shi , qe prej varreve me pas dhe ne ringjallemi .Qellimi i Ajetit eshte qe besimin e ringjalljes .Nuk e di qfar Kur'ani keni ju po nese e keni ne gjuhen shqipe aty me posht keni sqarimet shum mir ne kete pike ,qe All-llahu ka sjell shembuj shembuj ne lidhje apo shembullin qe ju dham me pemet si eshte shenjda e tyre ne kohe vjeshte e dimer e si ndryshon ne pranver e vjeshte .*Ja nje sqarim qe eshte dhene (Fuqia e pakufishme e Zotit e cila do t'i ringjall njerzite pas kijametit,mund te vertetohet edhe permes shembujve praktik sic eshte ngjallja e bimeve ne toke pas shiut.Madje persosmerin e krijimit te organeve te kafsheve,cis eshte rasti me qumshtin,i cili formohet ne mes ushqimit te tretur ne lukth dhe te gjakut,por ekziston nje cope e holle mes tyre saqe nuk i lejon dpertimin e ngjyres ,as te shijes,e as te eres prej ne tjetren.Keshtu ka mundur ta krijoi vetem urtesia e pakifshme e Zotit .)Ishte shembulli i ajetit pos ketij qe keni cekur ne lidhje me ato kafsh qe japin qumsht si ka kriju All-llahu dhe si ka bere qe qumshti te jete i paster peer ne per pijes .Dhe shembuj tjeter qe keni pos ketyre ajete ne lidhje me Bleten sse si ben ajo Mjaltin etj .

Qellimi eshte qe te kuptohet fuqia e All-llahut dhe se ka mundesi te beje qka deshiron ,per ate mendja e njeriut shte e dobte te mendon me shum pe ate All-llahu la shembuj e shembj te shumte ne kete dunja per te bindur njerzit dhe ne qeshtjen e ringjalljes qe pak njerz e besojn .


Kaq per kete pike .All-llahu e di me se miri.
Selam alejkum

GURI SYLAJ
23-03-09, 10:38
Ju falem nderit per mundin !
Por ,me ju thene te drejten ,aq shume e keni kompliku pergjigjen sa qe une nuk po ju kuptoj fare por ,nese ju e keni te kjart vet , mjafton !!!

Por ketu duhet bere nje dallim thelbesore .Ne mes te " shiut" qe bie prej qiellit dhe shiut qe bie prej reve!Nuk jan te njete!
Duhet bere nje dallim ne mes ringjalljes dhe dhenjes se fryteve!!!Prap nuk jan njejt!
Pema jep fryte (sikurse edhe njeriu) sa te jet ne kembe por kur i hin sharra S'ka me fryte ka vetem ringjallje!
Prandaj nuk do te ishte mire te perzihen gjerat dhe te" thjeshtesohen " ne masen qe nuk i kemi te kjarta as vete !

hasanmehmeti
23-03-09, 10:52
selam alejkum we rahmetullah,

Lola , i thuaj asaj motres tende te sjelle ndoj referenc kur sqaron gjera.Ajeti nuk flet per dunjan tjeter dhe ringjalljen, po flet direkt per kete dunja.
Tash a i ploteson kerkesat e dikujt a jo kjo eshte problem i gjithesekujt,dhe nuk ben neve te flasim gjera qe nuk perkojne me ajetin.

Thote njeri nder sqaruesit me te mire te Kuranit, Ibn Kethiri radiallahu anhu kur sqaron kete sure(ajet perkatesisht,edhe ajetin para dhe pas tij) se: All-llahu ne shume vende ne Kur'an dhe posqerisht ne kete sure ofron shembuj te tille qe ti bej njerezit te mendojne ne madherin e Zotit te tyre, dhe ta besojne ate nje dhe te vetem.

Ku ne shume ajete ne fund thuhet:dhe e kuptojne vetem ata qe mendojne, apo a nuk keni mend te mendoni ? etj etj.

Sa per ilustrim te marrim dhe ajete tjera te njejta por ne vende te ndryshme:

2.22. Ai, i cili pėr ju bėri tokėn shtrat, (vendbanim) e qiellin kulm, e prej qiellit ju lėshoi shi me tė cilin ju siguroi lloje tė frutave si ushqim pėr ju, pra mos i pėrshkruani All-llahut shokė, duke qenė se ju e dini (qė Ai nuk ka shokė).
Sure : El-Bekare
2.164. Eshtė fakt se nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndėrrimin e natės e tė ditės, tė anijes qė lundron nė det qė u sjell dobi njerėzve, nė atė shi qė e lėshon All-llahu prej sė larti e me tė ngjall tokėn pas vdekjes sė saj dhe pėrhapė nė te nga ēdo lloj gjallese, nė qarkullimin e erėrave dhe reve tė nėnshtruara mes qiellit e tokės, (nė tė gjitha kėto), pėr njė popull qė ka mend ka argumente.
Sure : El Bakara

Ky ajet edhe me sqaron se nuk kihet per qellim ndonje filozofim te mundeshem se behet fjale per Kuranin por per Shiun si shi, ngase ne fjalen : "ne ate shi qe e leshon " nuk permendet koha e kaluar (ku do ishte ne ate shi qe e leshuam dhe ketu do mund te mendohej se behet fjale per Kuranin pasi ky ka ardhe me heret),por per kohen e vazhduar, dhe neve e dime se ne vazhdim nuk do kete Kurana tjere pos ketij qe ka ardhe ne kohen e Pejgamberit alejhiselam.
Dhe siq thash me heret fundi i ajetit shpesh perfundon per te argumentuar fjalen e shejk Ibn Kethirit se me kete All-llahu po ofron argumente qe njerezit te mendojne dhe te mos adhurojne dike tjeter pos Tij.
Te tilla ajete jane:30.24.,29.63., 35.27., 39.21., 45.5 .
(http://www.audionur.com/islam/modules.php?op=modload&name=Quran&file=viewsura&surano=2)

Kjo ka te bej direkt me Shiun dhe jo me Kur'anin siq thote Guri Sylaj.Kete e argumenton edhe me shume ajeti i sures Jasin se Kurani: ka zbritur per te gjallet nga njerezit, dhe jo per gjallesat tjera qe sdin ta lexojne dhe kuptojne.

Ajo qe e ka kuptuar Guri me meditimin e tij te sakt ne kete rast eshte se Zoti ne Kuran thote se Zbriti Kuranin Meshire per Njerezimin , dhe ka ajete ku Zoti thote se neve Leshojme Meshire(shi) nga qielli.

Pra Zoti i permend dy dhunti me nje emer ngase Meshira e Tij ka perfshi c'do gje dhe kjo nuk eshte qudi.
Sa per ilustrim Zoti thote ne Kuranin Famelarte:
25.48. Edhe Ai ėshtė, qė i lėshon erėra myzhde nė prag tė mėshirės sė Tij (shiut) dhe Ne lėshuam prej qiellit ujė tė pastėr.
Sure : El-Furkanė
27.63. Ai qė ju orienton nė errėsirat e tokės e tė detit, dhe ai qė pranė mėshirės sė Tij (shiut), si myzhde i lėshon erėrat. Vallė, a ka tjetėr zot pos All-llahut? E lartė ėshtė madhėria e Tij nga ēka ia pėrshkruajnė shok.
Sure : En-Neml

Dhe me kete jane pajtuar edhe dijetaret dhe vet Pejgamberi alejhiselam e ceke ne shume hadithe se si pasoj e meshires se Zotit ndaj krijesave tjera (me perjashtim te zullumqareve) leshon shi dhe furnizim nga qielli.

Eshte dhe nje mesele e rriskut qe do mund te sqarohej ketu por besoj se mjafton.

selam alejkum
Me t'mira,
Hasani.

Makresh
23-03-09, 11:13
Ka peme qe japin fryte edhe kur ti hin sharra. Sikurse edhe njeriut, ai mund te humb nje kemb, krah,sy e diē tjeter por prap jep fryta perderisa rigjenerohet me ujin qe zbret nga qielli dhe ringjall token e djegur e te that !

Jan disa lutje profetike qe behen ne momentin kur bie shi.
Po ua rikujtoj disa:

Kur te ndalet thuhet:

"E kemi mar shiun nga mirsija e Allahut.

مُطِـرْنا بِفَضْـلِ اللهِ وَرَحْمَـتِه

Mutirnā bi-fadli l-lāhi wa rahmatihi.

* * *

Lutje duke ra shi:

"O Zot ! Bėre qe qe ky shi te jet i dobishėm ! "

اللّهُمَّ صَيِّـباً نافِـعاً

Allāhumma sayyiban nāfican.


* * *

Edhe nje lutje kur friksohem nga shiu:

" O Zot ! Bėre qe te bien shi per rreth nesh e jo mbi ne. O Zot ! Drejtoje shiun ka livadhet, kodrinat, lumenjet (luginave) dhe ka mbjellsirat."


اللّهُمَّ حَوالَيْنا وَلا عَلَيْـنا، اللّهُمَّ عَلى الآكـامِ وَالظِّـراب، وَبُطـونِ الأوْدِية، وَمَنـابِتِ الشَّجـر

Allāhumma hawālaynā wa lā calaynā. Allāhumma calā-l-ākāmi wa z-zirābi wa but?ni-l-awdiyati wa manābiti sh-shajari.

GURI SYLAJ
23-03-09, 11:14
Ju falenderoj dhe me beri pershtypje dallimi ne mes Ajetit e te pare "shi nga qielli" dhe ne ajetin e dyte "Shi prej se larti"
Kete kisha per qellim edhe une !
Ne rastin e pare eshte fjala ,mendoj une ,eshte fjala per Kuranin ,i cili pa dyshim se siguron "fruta " per "ushqimin" e njerezimit!!

Ju falenderoj per kete skjarim!!

GURI SYLAJ
23-03-09, 11:16
Shpesh nuk i kan fajet te bijt e Muratit po niveli i debatit!!!!!

GURI SYLAJ
06-04-09, 09:20
Nje pyetje per nje Koment te mirefillt te Ajetit nr.29 ne Suren Esh Shura!???

Ju falenderoj per mirekuptim!

Arkza
06-04-09, 13:36
Ka peme qe japin fryte edhe kur ti hin sharra. Sikurse edhe njeriut, ai mund te humb nje kemb, krah,sy e diē tjeter por prap jep fryta perderisa rigjenerohet me ujin qe zbret nga qielli dhe ringjall token e djegur e te that !

Jan disa lutje profetike qe behen ne momentin kur bie shi.
Po ua rikujtoj disa:

Kur te ndalet thuhet:

"E kemi mar shiun nga mirsija e Allahut.

مُطِـرْنا بِفَضْـلِ اللهِ وَرَحْمَـتِه

Mutirnā bi-fadli l-lāhi wa rahmatihi.

* * *

Lutje duke ra shi:

"O Zot ! Bėre qe qe ky shi te jet i dobishėm ! "

اللّهُمَّ صَيِّـباً نافِـعاً

Allāhumma sayyiban nāfican.


* * *

Edhe nje lutje kur friksohem nga shiu:

" O Zot ! Bėre qe te bien shi per rreth nesh e jo mbi ne. O Zot ! Drejtoje shiun ka livadhet, kodrinat, lumenjet (luginave) dhe ka mbjellsirat."


اللّهُمَّ حَوالَيْنا وَلا عَلَيْـنا، اللّهُمَّ عَلى الآكـامِ وَالظِّـراب، وَبُطـونِ الأوْدِية، وَمَنـابِتِ الشَّجـر

Allāhumma hawālaynā wa lā calaynā. Allāhumma calā-l-ākāmi wa z-zirābi wa but?ni-l-awdiyati wa manābiti sh-shajari.Veq edhe diqka ketu ke Harruar te shkruajsh qe te Lutin Njerzit same shume kur te Bjer shi !!!
Zoti eshte shume me i afre se kurr mu ate Kohe kur te bjer shiu dhe eshte duke i degjuar Lutejet e njerzive dhe ja u plotson deshiren !
P/S Kete ekam lexuar dikun ne Librat Fetare dhe eshte shume everete kjo e them nga Provoja une shume jam lut ne kohen kur ka ra shi dhe gjithe deshirat mu jan Realizuar !
Por edhe nje gje e kam nje Lutje per juve , ndoshta Lutni per nje Deshir ja 50 here e mos u deshproni me kete mos Realizimit te Deshires Lutni aq sa keni mundesi dhe keni pak Durim Allahu eshte meshirus i madh , na fal shume dhe na i pranon Lutjet patjtre !

GURI SYLAJ
07-04-09, 19:10
Kam nje lutje per njohesit e mire te Kuranit dhe te perkthimit te tij ne gjuhen shqipe!

Pse ne Ajetin nr.17 te Sures EL ENBIJA perdoret fjala zbavite .
Une mendoj se kjo fjale nuk eshte e gjuhes shqipe dhe pa te drejt eshte vendos ne nje perkthim te Kuranit te Madherishem!!
Nese gabohem kerkoj falje!!

GURI SYLAJ
10-04-09, 21:04
Kam nje lutje per njohesit e mire te Kuranit dhe te perkthimit te tij ne gjuhen shqipe!

Pse ne Ajetin nr.17 te Sures EL ENBIJA perdoret fjala zbavite .
Une mendoj se kjo fjale nuk eshte e gjuhes shqipe dhe pa te drejt eshte vendos ne nje perkthim te Kuranit te Madherishem!!
Nese gabohem kerkoj falje!!


Po pres nje pergjigje edhe pse jam i bindur se kjo vrejtje eshte dhene edhe me heret nga te tjeret ,por qe une nuk kam pas rast me lexu!!??

Makresh
10-04-09, 21:55
zbavitje/argėtim !

Nėse e lexon tėr Surėn El Enbija, do e kuptosh qė termi ėshtė egzakt ! Bile, mjafton qė ta lexosh vetem ajetin 16 pėr ta kuptuar ajetin 17.

~AmaZonA~
10-04-09, 22:04
Po pres nje pergjigje edhe pse jam i bindur se kjo vrejtje eshte dhene edhe me heret nga te tjeret ,por qe une nuk kam pas rast me lexu!!??
Ndoshta po nderhy por edhe une deshiroj te pyes se pse nuk esht ne gjuhen shqipe fjala zbavitje?

GURI SYLAJ
10-04-09, 22:24
sepse rrjedhe prej fjales sllave -zabava qe don te thot argetim!! Dhe eshte fjale sllave!
Dhe si e tille nuk arsytohet te gjeje vend ne nje perkthim ,cfardo qofte ai e lere me Kuranin ,ne gjuhen shqipe!
Ose nese dikush mendon se eshte e arsyeshme le te urdheroj dhe mundesisht te me binde por pa paragjykime .Ne kete rast une po flas per perkthimin !!!!?

GURI SYLAJ
10-04-09, 22:26
zbavitje/argėtim !

Nėse e lexon tėr Surėn El Enbija, do e kuptosh qė termi ėshtė egzakt ! Bile, mjafton qė ta lexosh vetem ajetin 16 pėr ta kuptuar ajetin 17.

Ketu nuk eshte fjala per kuptimin e Ajetit por- pse nje fjale sllave gjendet ne nje perkthim ne gjuhen shqipe????

~AmaZonA~
10-04-09, 22:32
sepse rrjedhe prej fjales sllave -zabava qe don te thot argetim!! Dhe eshte fjale sllave!
Dhe si e tille nuk arsytohet te gjeje vend ne nje perkthim ,cfardo qofte ai e lere me Kuranin ,ne gjuhen shqipe!
Ose nese dikush mendon se eshte e arsyeshme le te urdheroj dhe mundesisht te me binde por pa paragjykime .Ne kete rast une po flas per perkthimin !!!!?
Faleminderit per pergjigjen por sinqerisht gjat gjith jetes me ka rastisur te ndegjoj ket shprehje pa marr parasysh ku kan qen nė shqiperi apo kosove, por sikur ti studjojm thell thell fjalet ka shume fjal qe kan prejardhje nga nje gjuhe tjeter skllave apo greke apo latine e keshtu qe fjala zbavitje apo folja zbavit perdoret shume shpesh ne jeten e perditshme.


Ketu nuk eshte fjala per kuptimin e Ajetit por- pse nje fjale sllave gjendet ne nje perkthim ne gjuhen shqipe????


Besoj qe edhe ketu thjesht si ne shume libra qe ka gabime gjat perkthimit edhe aty ėsht ber gabin ne vend qe ta shkruajn argetim e kan shkrujt zbavitje pasi edhe ne fjalorin e gjuhes shqipe egziston fjala zbavitje.

GURI SYLAJ
10-04-09, 22:37
Ndoshta edhe keni te drejte por kur behet fjale per perkthimin ka rregulla tjera!!

Oqeani
10-04-09, 23:03
Argument per fjalen zbavitje dhe prejardhjen e saje ! 'Zbavitje / Zabava'

Por egziston edhe fakti se kjo fjale eshte e paraqitur ne fjalorin shqip- shqip !

Me falni per nderhyrje, flm

GURI SYLAJ
10-04-09, 23:10
Argument per fjalen zbavitje dhe prejardhjen e saje ! 'Zbavitje / Zabava'

Por egziston edhe fakti se kjo fjale eshte e paraqitur ne fjalorin shqip- shqip !

Me falni per nderhyrje, flm

Shume e drejte por fjala Argetim dhe Argument jan fjale shqipe dhe me nje kuptim shume te thelle!

Ardhe ne gezim
Ardhe me mbete ( mos me lu vendit)


Kurse fjala Zabava eshte fjale sllave ,ata qe e kan fute ne fjalorin shqip -shqip ose e kan dhene prejardhjen ose e kan gabim sepse ajo nuk eshte fjale shqipe!!

Oqeani
10-04-09, 23:14
Shume e drejte por fjala Argetim dhe Argument jan fjale shqipe dhe me nje kuptim shume te thelle!

Ardhe ne gezim
Ardhe me mbete ( mos me lu vendit)


Kurse fjala Zabava eshte fjale sllave ,ata qe e kan fute ne fjalorin shqip -shqip ose e kan dhene prejardhjen ose e kan gabim sepse ajo nuk eshte fjale shqipe!!

Ne kete fjalor nuk kemi eprcaktim prejardhe, por kemi te bejeme me fjalet shqipe - andaj eshte futur si fjale shipe ! ( siē thuani ju : me leshim gabimi)

GURI SYLAJ
10-04-09, 23:16
...do e pyes nje njohes te mire te kesaj lemie por une mendoj se edhe ne rastin e perkthimit e edhe ne rastin e fjalorit eshte gabim!!

Artisti
11-04-09, 13:45
Faleminderit per pergjigjen por sinqerisht gjat gjith jetes me ka rastisur te ndegjoj ket shprehje pa marr parasysh ku kan qen nė shqiperi apo kosove, por sikur ti studjojm thell thell fjalet ka shume fjal qe kan prejardhje nga nje gjuhe tjeter skllave apo greke apo latine e keshtu qe fjala zbavitje apo folja zbavit perdoret shume shpesh ne jeten e perditshme.


Ketu nuk eshte fjala per kuptimin e Ajetit por- pse nje fjale sllave gjendet ne nje perkthim ne gjuhen shqipe????


Besoj qe edhe ketu thjesht si ne shume libra qe ka gabime gjat perkthimit edhe aty ėsht ber gabin ne vend qe ta shkruajn argetim e kan shkrujt zbavitje pasi edhe ne fjalorin e gjuhes shqipe egziston fjala zbavitje.


Une e kam nje video te nje "Mevludi", aty ishin dy Hoxhallare, lexojshin perkthimin ne gjuhen"shqipe", e futa ne thojza sepse shume fjale permendeshin ne shkinisht dhe me e keqja njeri nga Hoxhallaret qe lexonte e falenderoi perkthyesin, hmmmm mendova keshtu kane qene gjithmone hoxhallaret.

Kjo ka ndodh vitin e kaluar ne Mitrovice, e njeri hoxhe ishte edhe i shkolluar, thoshin se une nuk e dija.

Pra, falenderohen ata qe perdhunosin gjuhen shqipe e ne te kunderten e lartesojne gjuhen sllave.


.

GURI SYLAJ
12-04-09, 14:49
Megjitheate po mungojn pergjigjet !!!!

kroni i etheve
15-05-09, 18:32
Si quhet nga Arabishtja -bereqet-ne shqip

lovely
28-05-09, 12:05
Hasan,

qka eshte vehabizmi?
qka jane muxhahedinat?
qka jane talibant?

Makresh
28-05-09, 12:06
Si quhet nga Arabishtja -bereqet-ne shqip


S'jam i sigurt, por disi si begati e bekuar.

Idila
28-05-09, 13:02
Si quhet nga Arabishtja -bereqet-ne shqip
"Zoti dhėntė bereqet" - Zoti e begatoftė! Apo Makresh? :smile:

Makresh
28-05-09, 13:26
"Zoti dhėntė bereqet" - Zoti e begatoftė! Apo Makresh? :smile:


Edhe me e sakt se ajo qe e thash me lart :smile:

Murgesha
28-05-09, 14:18
GVFkrdwH0iw&feature=related

Ju lutem ndėgjone kėtė ligjėratė tė Ahmet Kalasė nga minuta 1:47 deri 2:07.

A egziston ndonjė argument i fortė qė ajo ēka thot ai aty tė jetė e vėrtetė?

Dani11
28-05-09, 14:47
Murgeshe ndegjo Ligjerata te Jakup Hasipit ne qoftese vertet te intereson te mesosh per Islamin, edhe Pierre Vogel ndegjoje ne qoftese e kupton gjuhen gjermane.Mos e shiko Islamin nga pasuest e tije por merru me ate qka thote Islami.Qysh eshte vendi edhe kuvendi, kemi Hoxhollare e Hoxhollare, Xhemat e Xhemat.

hasanmehmeti
28-05-09, 22:52
Si quhet nga Arabishtja -bereqet-ne shqip

Fjala Bereqet qe e perdorim neve vjen nga fjala arabe "berekah" , dhe ka kuptimin e nje "miresie" pse jo edhe "begatie" ne kendveshtrimin e te lejuares Islame.

hasanmehmeti
28-05-09, 23:07
Hasan,

Po lovely,

qka eshte vehabizmi?
Ne esenc kurgja hiq!
Ne realitet eshte terme i vetkrijuar nga struktuart te cilat kerkojne te ndertojne profilin e nje te Ligi, duke u munduar te ngrisin veten dhe te perfitojne nga dobit e demtimit te tjetrit.I cili nuk pranon dhe nuk vetquhet me nje emertim te tille.
Keshtu qe per mua nje dukuri e tille nuk egzitone dhe ata qe e perdorin jane ne kendveshtrimin time ose injorant ose sahanlepiresa!

qka jane muxhahedinat?
Fjala Muxhahidin(qe vjen nga fjala xhihad(perpjekeje)) ne esencen terminologjike don te thote "perpjekes per te ndryshuar diqka per te mire".
Keto perpjekje mund te jene te formave te ndryshme por qe jane te lejuara, hallall dhe jo te demshme sipas kendveshtrimit Islam.

Nje njeri mund te quhet muxhahid , nese bene perpjekje per te mbrojtur pragun e shpis, nese ben perpjekje per te perfituar nga dituria duke bredhur nga nje vend ne tjeterin , ben perpjekje per te mbrojtur moralin e tij , ben perjekje per te mbrojtur fene dhe vendin e tij etj etj.qka jane talibant?


Talibanet ne baze terminologjike vije nga emri "talib" qe dmth :nxenes , apo siq njifet ne fushen e sheriatit "talibul ilm"-nxenes diturie , personi qe meson fene etj.

Mandej i eshte mveshur fisve te caktuara ne Afganistan, dhe jane quajtur Taliban, perndryshe nuk ka te beje me fene Islame nje lloje i tille emertimi fisnore dhe nuk di te kete baze dokund ne fene Islame , siq nuk ka as emertimi yne si Shqiptare.


Hasani.

Idila
29-05-09, 09:53
Kush mund tė mė tregojė, se si mund tė mbijetojmė ku tė vijė fundi i Botės?

Dani11
29-05-09, 09:56
Kush mund tė mė tregojė, se si mund tė mbijetojmė ku tė vijė fundi i Botės?

Askush nuk do te mbijetoi e nderuar, ky eshte vullneti i Zotit.

Idila
29-05-09, 10:04
Askush nuk do te mbijetoi e nderuar, ky eshte vullneti i Zotit.
Askush?! As edhe ata qė gjithmonė pėr cdo rast i janė falur dhe pėrgjėruar Zotit?

Dani11
29-05-09, 10:12
Askush nuk do te jetoi te gjithe do te vdesin dhe pastaj Allahu i ngjalle te gjithe njerezit dhe dalim para tije, eshte dita e gjykimit.Ketu vendoset ne baze te veprave tona se a jemi per Xhenet apo per Xhehenem.

valiii
29-05-09, 10:14
Askush?! As edhe ata qė gjithmonė pėr cdo rast i janė falur dhe pėrgjėruar Zotit?
idila shko kqyre mehmet kosoven se qetash u bo shume interesant e mos bo pyetje pa lidhje !

Idila
29-05-09, 10:16
Askush nuk do te jetoi te gjithe do te vdesin dhe pastaj Allahu i ngjalle te gjithe njerezit dhe dalim para tije, eshte dita e gjykimit.Ketu vendoset ne baze te veprave tona se a jemi per Xhenet apo per Xhehenem.
Nga e dini juve qė do tė ndodhė nė tė vėrtetė kėshtu sic parashikoni ju!?

Dani11
29-05-09, 10:17
idila shko kqyre mehmet kosoven se qetash u bo shume interesant e mos bo pyetje pa lidhje !

Nuk jane keto pytje pa lidhje valiii, a e din ti qe rinija jone dine shume pak per fen?
Te lutem lere rehat Idilen qe te informohet.

Idila
29-05-09, 10:18
idila shko kqyre mehmet kosoven se qetash u bo shume interesant e mos bo pyetje pa lidhje !
Jo more mė intereson nga cilat burrime rrjedhin gjithė kėta njohuri mbi dicka enigmatike/misterioze?
Pastaj e shikon ti, se sa shumė dinė njerėzit, parashikojnė dhe fatin...! :D

Dani11
29-05-09, 10:19
Nga e dini juve qė do tė ndodhė nė tė vėrtetė kėshtu sic parashikoni ju!?

Allahu na ka tregu ne Kuran dhe Hadithet e Pengamerit Muhamed a.s., ti merri dhe lexoi gjdo gje e ke aty.

Idila
29-05-09, 10:19
idila shko kqyre mehmet kosoven se qetash u bo shume interesant e mos bo pyetje pa lidhje !
Meqė ėshtė tema pyetje-pėrgjigje, ty po tė pyes ku po e sheh ti Mehmet kosovėn, t`a shikoj dhe unė Valiii?

valiii
29-05-09, 10:23
Meqė ėshtė tema pyetje-pėrgjigje, ty po tė pyes ku po e sheh ti Mehmet kosovėn, t`a shikoj dhe unė Valiii?
A je e vetdijshme se cfare pyetje ke ba: njejte si me thane majmunat, pse edhe elafantat s'po ngjiten sikur na neper dege ?!

Dani11
29-05-09, 10:23
Nuk jane keto pytje pa lidhje valiii, a e din ti qe rinija jone dine shume pak per fen?
Te lutem lere rehat Idilen qe te informohet, dikush ne Kin don me shku me u informu ndersa Idila nuk ka nevoi te beje kete.Sepse eshte nje vajz shume e menqur dhe shume e dashur, eshte kurioze dhe kjo munde te lexoi e te mesoi qe ne dikur te marrim njohuri prej saj.

KLM

Idila
29-05-09, 10:26
A je e vetdijshme se cfare pyetje ke ba: njejte si me thane majmunat, pse edhe elafantat s'po ngjiten sikur na neper dege ?!
ahahahhahahaaaaaaaaa...nejse....

Makresh
29-05-09, 10:26
Askush?! As edhe ata qė gjithmonė pėr cdo rast i janė falur dhe pėrgjėruar Zotit?


Edhe Engjėjt do tė vdesin, duke nenkuptuar edhe melekun i cili mer shpirtat.


1cTCl_fF0pA

valiii
29-05-09, 10:27
Nuk jane keto pytje pa lidhje valiii, a e din ti qe rinija jone dine shume pak per fen?
Te lutem lere rehat Idilen qe te informohet.
ok e lashe...! :D

Dani11
29-05-09, 10:38
Allahu te shperbleft Makresh qe e solle kete video ketu, besoi qe kjo Idiles dhe shume te tjereve ju ndihmon per te kuptuar me mire Islamin.

Idila
29-05-09, 10:43
Edhe Engjėjt do tė vdesin, duke nenkuptuar edhe melekun i cili mer shpirtat.


1cTCl_fF0pA
Sa trishtuese po dhe aq rrėnqethėse ky video clip!

A bėhet fjalė pėr njė luftė bėrthamore qė do tė shfarosė tė gjithė njerėzit? Apo pėr ndonjė dukuri natyrore si goditja e ndonjė asteroidi?

Dani11
29-05-09, 10:52
Ky do te jete vetem urdheri i Allahut, askush nuk e din kur por do te jete Kjamet i vertet.

Idila
29-05-09, 11:00
A bėhet fjalė pėr njė luftė bėrthamore qė do tė shfarosė tė gjithė njerėzit? Apo pėr ndonjė dukuri natyrore si goditja e ndonjė asteroidi?

Dani, kjo ishte pyetja ime...!

P.s Valiii gjithmon e pėrcjell Mehmet Kosovėn! ;)

Dani11
29-05-09, 11:04
Dani, kjo ishte pyetja ime...!

P.s Valiii gjithmon e pėrcjell Mehmet Kosovėn! ;)

Urdheri i Allahut do te jete te behet kjameti askush nuk e din kure, ate dite dielli do te linde nga perendimi, dhe do te beht te gjitha ato qe i the ti por edhe me shume pernjehere, d.m.th. shkatrrimi total dhe fillimi i ri.

sherri
29-05-09, 11:17
E muslimanet e devotshem ne Xhenet direkt, ndersa Muslimanet me xhynahe ne xhehenem per nje kohe te caktuar dhe pastaj prap do te dalin ne Xhenet, ndersa ti dhe ata si ti pergjithmon mbeteni aty te veni.__________________

[COLOR="Black"]Bali Ramadan,jemi te pytje pergjigj'je!,ni t'vetene:a esht hiq far vendi?(te pres me gzim a dine)

hasanmehmeti
29-05-09, 11:33
A bėhet fjalė pėr njė luftė bėrthamore qė do tė shfarosė tė gjithė njerėzit? Apo pėr ndonjė dukuri natyrore si goditja e ndonjė asteroidi?

Pershendetje Idila,

Kur dhe Si jane pjese e gajbit(fshehtesis) qe i dine vetem Krijuesi i saj!

Me t'mira.
Hasani.

Murgesha
29-05-09, 15:40
Murgeshe ndegjo Ligjerata te Jakup Hasipit ne qoftese vertet te intereson te mesosh per Islamin, edhe Pierre Vogel ndegjoje ne qoftese e kupton gjuhen gjermane.Mos e shiko Islamin nga pasuest e tije por merru me ate qka thote Islami.Qysh eshte vendi edhe kuvendi, kemi Hoxhollare e Hoxhollare, Xhemat e Xhemat.

Bash me vend paske shkru o Dan.
Edhe qetu ne dardani kemi plot predikues e "predikues". Une dyshoj qe ti i takon atij grupit nen thojza, e nuk ndjej asnje obligim me ndjek keshillat e tua, se kon e ndegjoj apo nuk e ndegjoj une.

Po te ishe besimtar i drejte e ne rruge te zotit do te shkruaje per at Ahmet Kalane:

"Mbyll gojen o gomar e mos u mundo me spjegu fene tone me argumente qe as logjikat e cmendura nuk i hajne"

Une e gjykoj Ahmet Kalan, dhe kur e kam ndegju ate link i kisha femine ne shtepi i kam detyru te e ndegjojn bashke me mua palljen e tij, qe te jen syqel e mos te bijne pre e te vetquajturve Hoxhe e besimtar.

Perderisa ju "islamistat" qe lat nam duke marr persiper detyra qe sju takojne heshtni para absurdeve te tilla, ne besimtaret e drejte do te tallemi pa meshirshem me ju.

lovely
29-05-09, 15:53
Kush mund tė mė tregojė, se si mund tė mbijetojmė ku tė vijė fundi i Botės?


ev qka m ke shti me kesh hahahahahahahahahahahahaa

ti a iu ke fal e lut Zotit qe kur t vjen kijameti me pshtu veq ti a? :biggrin:

ps; Hasan, flm n pergjegjje.

Dani11
29-05-09, 16:21
Bash me vend paske shkru o Dan.
Edhe qetu ne dardani kemi plot predikues e "predikues". Une dyshoj qe ti i takon atij grupit nen thojza, e nuk ndjej asnje obligim me ndjek keshillat e tua, se kon e ndegjoj apo nuk e ndegjoj une.

Po te ishe besimtar i drejte e ne rruge te zotit do te shkruaje per at Ahmet Kalane:

"Mbyll gojen o gomar e mos u mundo me spjegu fene tone me argumente qe as logjikat e cmendura nuk i hajne"

Une e gjykoj Ahmet Kalan, dhe kur e kam ndegju ate link i kisha femine ne shtepi i kam detyru te e ndegjojn bashke me mua palljen e tij, qe te jen syqel e mos te bijne pre e te vetquajturve Hoxhe e besimtar.

Perderisa ju "islamistat" qe lat nam duke marr persiper detyra qe sju takojne heshtni para absurdeve te tilla, ne besimtaret e drejte do te tallemi pa meshirshem me ju.

Une per fat se pasna degju Ahmet Kalan mirepo ajo thenje e tina po vlejka per ty pasi e paske degju ti vetem shtoja ni ic ne fund.
Se mos te ishim ne Islamistat ti ato 30,mije postime krejt kunder fes i kishe ba.

Idila
29-05-09, 21:56
ev qka m ke shti me kesh hahahahahahahahahahahahaa

ti a iu ke fal e lut Zotit qe kur t vjen kijameti me pshtu veq ti a? :biggrin:

ps; Hasan, flm n pergjegjje.
"More" ti mos qesh shumė, sepse kėta e dinė..! :D :)

Ju falemnderit pėr pėrgjigjet tuaja! :)

valiii
29-05-09, 22:38
E more Dan, sot ja nise mu tregu gjentellmen kur nje pyetjes cinike ja dhashe nje pergjigje (meritore) poashtu cinike. Tash ma merr mendja se je mbushe mend e mos ju krijo tjereve hapesire per tallje, sepse ketu po shifet kjart se askush nuk eshte i interesuar per te mesuar apo debatuar per nje ceshtje te caktuar por qellimi i tyre eshte te tallen... Edhe kur ta kqyrsh pse jo "kane gjete kishč mu kryqu" edhe pi ja grahin e ju vetem pergjigjuni dijetart e mi , lakmi po ju marr...

GURI SYLAJ
29-05-09, 23:01
Per keto pergjigjet ketu dhe ,ne pjesen me te madhe , per debatin qe po behet ketu ,populli shqiptare e ka nje fjale te urte qe flen shume mire ne kete "menqurine" tone ne raport me Punet e Allhut !!

" HAJDE BABE T'I KALLXOJ MEGJET E ARAVE !"

Idila
30-05-09, 18:45
Pse njeriu gjatė gjithė jetės sė tij punon tokėn dhe nė fund toka e han njeriun??


Do tė doja tė di se c`pėrgjigje do tė jepni ju(ne) njerėzit e Zotit rreth kėsaj pyetje?

Ju falėnderoj nga zemra paraprakisht!

Oqeani
30-05-09, 21:03
Nje kisha me thene se- Kur e dime se ate qe e ruajme, ai na han ! ( qeni)

Se dyti kisha te shtoj se - Kur gjallesate erdhen nga balta ateher nuk do te shenderrohemi ne diē tjeter per pos ne "stergjysh" !

E kanqur me mendimet?

e-uritura
30-05-09, 22:53
kam nje pyetje

jam shtatzene me nje katolik, te abortoj? eshte me gjynah te abortoj apo te mbaj katolikun?

pres pergjegjje serioze

shfletuesi_
30-05-09, 23:10
Pse njeriu gjatė gjithė jetės sė tij punon tokėn dhe nė fund toka e han njeriun??


Do tė doja tė di se c`pėrgjigje do tė jepni ju(ne) njerėzit e Zotit rreth kėsaj pyetje?

Ju falėnderoj nga zemra paraprakisht!

Pse gjat gjithe jetes tende han ti nga Toka....

shfletuesi_
30-05-09, 23:25
kam nje pyetje

jam shtatzene me nje katolik, te abortoj? eshte me gjynah te abortoj apo te mbaj katolikun?

pres pergjegjje serioze


Zoti ne toke ka zbritur 2 gjera te miren dhe te keqen, dhe ato gjera jan fare mire te sqaruara ne librin e shenjete Kuranin qe na e ka zbrit.... ne na mbetet te zgjedhim rrugen....

GURI SYLAJ
30-05-09, 23:33
Zoti ne toke ka zbritur 2 gjera te miren dhe te keqen, dhe ato gjera jan fare mire te sqaruara ne librin e shenjete Kuranin qe na e ka zbrit.... ne na mbetet te zgjedhim rrugen....

D.m.th merre cilen te duash sepse qe te dyat jan te Zotit!!????

shfletuesi_
30-05-09, 23:36
D.m.th merre cilen te duash sepse qe te dyat jan te Zotit!!????


Po njeriu i mbreht nga mendja dhe durimtar e zgjedh te miren dhe rugen e drejt qe nuk eshte edhe aq e leht.....

krijuesiii
30-05-09, 23:40
kam nje pyetje

jam shtatzene me nje katolik, te abortoj? eshte me gjynah te abortoj apo te mbaj katolikun?

pres pergjegjje serioze


...Cdo femij qe lind, Lind ne natyrshmerin e tij si nje engjulle i paster pa te meta. Lind si myslimane, pamvaresishte dhe nese i ka te dy prinderit katolik ateist jahudi hinus budiste, ne te vertet te gjithe lindin Myslimane, eshte rrethi dhe shoqeri e prinderit qe i devijojne apo i udhezojne...


...Ti mbaje femiju e rrite ate si Mysliman se ai eshte femiju yte...


tungiii

hasanmehmeti
30-05-09, 23:49
kam nje pyetje

jam shtatzene me nje katolik, te abortoj? eshte me gjynah te abortoj apo te mbaj katolikun?

pres pergjegjje serioze

Se pari martesa me nje katolik nuk lejohet per nje muslimane , dhe nese je martuar me letra te rregullta(sipas komunes) , prap eshte jo legjitime sipas islamit dhe njashtu edhe mardhenjet jane jo legjitime.
Keshtu qe nuk i takon nje femer myslimane te jetoj me nje katolik , nese nuk e ka ditur dhe ka vepruar nga injoranca kjo gje mbetet ne gjykimin e Krijuesit dhe mund ta fal , por nga momenti qe e din nuk te lejohet nje gje e tille.

Tutje se ti ke pasur mardhenje me te dhe si pasoj je shtatezene , atehere aborti eshte i ndalur ne Islam, por nese je aq e mllefosur ne kete gjendje dhe je ende para se femija te ndiej veten gjalle , ka mundesi konsultimi ketu (radhen tjeter tregon numrin e diteve qe je me barre qe te jeme me precize ne mesele), nese femija ka filluar te ndiej veten gjalle , atehere aborti ketu nuk lejohet sepse behet nje krime tjeter qe eshte sikur vrasja e nje njeriut ,vrasja e femijut tend.

I cili femij nuk eshte katolik siq ke thene ti , por eshte ne besimin e paster te pranuar te Zotit , ate Islam , sikur qdo femije i kujt do qoft ai.

Por puna jote eshte , ose te pranoj burri jote fene Islame dhe te besh martesen legjitime nga momenti qe ai pranon fene Islame , ose duhet te ndahesh nga ai , dhe femijen te mos ia jepesh ati pasi te linde por ta edukosh ne frymen e fese Islame.

Dhe Zoti e din me se miri, njashtu ty ta lehtesofte kete gjendje.

selam alejkum
Hasani.

hasanmehmeti
30-05-09, 23:55
Pse njeriu gjatė gjithė jetės sė tij punon tokėn dhe nė fund toka e han njeriun??


Do tė doja tė di se c`pėrgjigje do tė jepni ju(ne) njerėzit e Zotit rreth kėsaj pyetje?

Ju falėnderoj nga zemra paraprakisht!

Njeriu eshte i krijuar nga toka me te gjithe perbersit , perdore token per ta ushqyer trupin qe vije nga ajo dhe ne fund vdek dhe kthehet ne toke.Cikel ky per te kryer misionin qe e ka se a eshte prej te bindurve apo kryelarteve.

Thote Zoti ne Kuran:Nuk i kame krijuar per asgje tjeter njerezit dhe exhinet vetem se te me adhurojne.

Punimi i tokes eshte sebep per te jetuar , per te cilen jete ke edhe pergjithesi ndaj veprave tuaja.

Me t'mira
Hasani

Zana_ch
31-05-09, 00:22
...Cdo femij qe lind, Lind ne natyrshmerin e tij si nje engjulle i paster pa te meta. Lind si myslimane, pamvaresishte dhe nese i ka te dy prinderit katolik ateist jahudi hinus budiste, ne te vertet te gjithe lindin Myslimane, eshte rrethi dhe shoqeri e prinderit qe i devijojne apo i udhezojne...


...Ti mbaje femiju e rrite ate si Mysliman se ai eshte femiju yte...


tungiii


sa do me kishte interesue po te ishte motra jote ne ket situat se si do veprosh ....

pastaj ene ni gja do me intereson se athue femijet qe kan linde para 1400 viteve ene ata kan lind musliman .......??

Maxi
31-05-09, 01:09
Pyetja: 1.Ēka do tė thotė fjala "Islam"? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#1%27%29)

Pėrgjigjja: Fjala Islam do tė thotė tė bėsh paqe dhe dorėzim. "Tė bėsh paqe" do tė thotė qė besimtari tė jetojė nė paqe e qetėsi me vetveten dhe me rrethin ku banon. "Dorėzimi" pėrdoret pėr ta theksuar pranimin e vullnetit tė Zotit. Muslimani e fiton me Islamin paqen duke iu nėnshtruar apo dorėzuar vullnetit dhe dėshirės sė Zotit. Nė Kur`an, nė librin e shenjtė tė muslimanėve, vetė Zoti thotė se Ai e ka zgjedhur Islamin si fe pėr njerėzimin: "Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju Islamin fe." (Kur`ani, 5:3).

Muslimanėt e refuzojnė titullin "muhammedan" qė atyre u jepet nga ana e perėndimorėve, sepse Muhammedi (paqja dhe mėshira e Zotit qoftė mbi tė!) si pajgamber ka qenė vetėm pėrcjellės i porosisė sė Zotit dhe se i vetmi qė meriton adhurimin ėshtė vetė Zoti.
Pyetja: 2. Kush ėshtė All-llahu? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#2%27%29)

Pėrgjigjja: All-llah ėshtė njė fjalė arabe qė shėnon "Zotin njė" dhe nuk ėshtė emėr i njė zoti privat tė muslimanėve. All-llahu xh.sh. ėshtė i vetmi Krijues i gjithėsisė qė meriton tė adhurohet e tė respektohet; bile edhe tė krishterėt arabė Zotin e quajnė All-llah. Ai i ka krijuar njerėzit dhe pėrmes shpalljeve tė Tij ua ka treguar atyre rrugėn mė tė mirė pėr nė kėtė botė, nė mėnyrė qė nė botėn tjetėr (Ahiret) tė mos pėrjetojnė ndonjė dėnim.
Pyetja: 3. Ēfarė do tė thotė titulli "musliman"? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#3%27%29)

Pėrgjigjja: Sipas kuptimit tė fjalės musliman ėshtė njeriu i cili nė mėnyrė vullnetare i nėnshtrohet vullnetit tė Zotit dhe i cili krijimin e paqes e ka si obligim tė vetin. Njeriu bėhet musliman nėse deklaron se s`ka zot tjetėr pos Atij Njė dhe se Muhammedi a.s. ėshtė i dėrguar (profet) i Tij. Nė kuptimin mė tė gjerė musliman ėshtė personi i cili nė mėnyrė vullnetare dhe me vetėdije tė plotė i nėnshtrohet vullnetit dhe dėshirės sė Zotit. Nisur nga kjo arsye, tė gjithė pejgamberėt qė kanė qenė pėrpara Muhammedit a.s., po ashtu kanė qenė muslimanė. Kur`ani e pėrmend nė veēanti Ibrahimin a.s., i cili ka jetuar shumė mė herėt se Musai (Mozes) dhe Isai (Jezus) dhe i cili "nuk ka qenė as hebre e as krishter", porse "musliman" (Kur`ani, 3:67), ngase ai i ėshtė nėnshtruar vullnetit tė Zotit.

Nga ana tjetėr ka njerėz qė quhen dhe thirren se janė muslimanė, a nė fakt nuk i nėnshtrohen vullnetit tė Zotit, ashtu siē ka edhe tė tjerė qė bėjnė ēmos pėr tė ēuar njė jetė islame. Nuk duhet gjykuar rreth Islamit vetėm duke i shikuar njerėzit qė bartin emra muslimanėsh a nė tė vėrtetė me veprimet dhe jetėn e tyre nuk sillen si muslimanė. Se sa njė njeri ėshtė musliman, varet nga gatishmėria pėr t`iu dorėzuar dhe nėnshtruar me besim e vepra vullnetit tė Zotit.
Pyetja: 4. Kush ka qenė Muhammedi? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#4%27%29)

Pėrgjigjja: Muhammedi a.s. ka lindur nė vitin 570 nė qytetin e Mekkes tė Arabisė Saudite si anėtar i njė fisi tė njohur. Paraardhėsit e tij mbėrrijnė deri te pejgamberi Ismail a.s., djalė i Ibrahimit a.s. Babai i vdiq Muhammedit a.s. pak para se tė lindte ky, kurse nėna kur ky ishte 6 vjeē. Ai nuk ka ndjekur ndonjė shkollė, porse – ashtu siē praktikohej nė ato kohėra – ėshtė rritur nga njė mėndeshė (dado) dhe mė vonė ėshtė marrė nėn kujdesin e gjyshit e tė xhaxhai tė vet. Qė nga rinia ai ėshtė njohur si njė njeri i drejtė dhe i besueshėm. Afėrsisht kur ky kishte 40 vjet iu paraqit meleku Xhibril nė shpellėn nė tė cilėn ky ishte veēuar pėr meditim dhe e njoftoi atė se ishte pejgamber i Zotit. Shpalljet e mėtutjeshme kanė zgjatur pėr njė periudhė prej 23 vjetėsh dhe mė vonė janė pėrmbledhur nė formė libri. Ky libėr, pra Kur`ani, pėr muslimanėt ėshtė shpallja e fundit dhe definitive e Zotit. Kur`ani nuk ėshtė ndryshuar dhe ėshtė ruajtur nė formėn origjinale; ai e vėrteton Torėn (Tevratin), Psalmet (Zeburin) si dhe Ungjillin (Inxhilin), tė cilat me kalimin e kohės njerėzit i kanė ndryshuar.
Pyetja: 5. A i luten muslimanėt Muhammedit? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#5%27%29)

Pėrgjigjja: Jo. Muslimanėt nuk i luten as Muhammedit a.s. po as ndonjė pejgamberi tjetėr.Muslimanėt i njohin tė gjithė pejgamberėt e mėparshėm si Ademin, Nuhin, Ibrahimin, Davudin, Sulejmanin Musain, Isain si dhe tė gjithė tė tjerėt (paqa e Zotit qoftė mbi ta!). Muslimanėt besojnė se Muhammedi a.s. ka qenė vula e pejgamberėve, d.m.th. i dėrguari i fundit i Zotit. Ata besojnė se asnjė gjallesė tjetėr pėrveē Zotit nuk guxon tė adhurohet e tė lutet.
Pyetja: 6. Ēfarė thonė muslimanėt pėr Isain (Jezusin)? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#6%27%29)

Pėrgjigjja: Muslimanėt e vlerėsojnė dhe e respektojnė shumė lart Isain a.s. si dhe nėnėn e tij Merjemen (Marinė). Kur`ani na lajmėron se Jezusi (arab. Isa) ėshtė lindur pa baba si njė mrekulli e Zotit. "Vėrtet, ēėshtja e Isait (tė lindur pa baba) te All-llahu ėshtė sikurse ēėshtja e Ademit. Atė e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: "Bėhu!" e ai u bė." (Kur`ani, 3:59). Me ndihmėn e Zotit si pejgamber ai ka realizuar shumė mrekulli (arab. muxhize), ndėr tė tjera ai menjėherė sapo ka lindur ka mund tė flasė, pėr ta mbrojtur nėnėn e vet dhe pėr ta vėrtetuar drejtėsinė dhe pafajėsinė e saj. Zoti atij i ka dhėnė edhe aftėsi tė tjera si p.sh. shėrimin e tė verbėrve dhe tė sėmurėve, rizgjimin (ringjalljen) e tė vdekurve, formimin e njė zogu tė gjallė nga balta dhe mė e rėndėsishmja: Ai i ka dhėnė atij njė porosi e njė mesazh pėr njerėzimin. Kėto mrekulli, tė cilat ia pati dhėnė Zoti, e konfirmojnė pejgamberinė e tij. Ai nuk ėshtė kryqėzuar, porse ėshtė ngritur nė qiell (Kur`ani, 3:54-55). Sureja Merjem (19) i pėrshkruan mrekullitė e Isait a.s. nė ajetet 27-34.
Pyetja: 7. A ka nė Islam drejtime tė ndryshme tė besimit? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#7%27%29)

Pėrgjigjja: Nė Islam dallojmė dy drejtime kryesore: shiitėt dhe sunnitėt. E pėrbashkėt pėr tė dyja drejtimet ėshtė se Kur`ani dhe shėmbėlltyra e Muhammedit a.s. pėrbėjnė bazamentin e besimit tė tyre. Tė dyja falin pesė kohėt e namazit nė ditė, agjėrojnė muajin e Ramazanit dhe shkojnė nė haxhxh, vizitė Qaben nė Mekke. Dallimin midis kėtyre dy drejtimeve mund ta barazojmė me dy format e ndryshme tė tė menduarit tė tyre. Muslimanėt, tė cilėt fjalėt dhe veprat e Muhammedit a.s. i marrin pėr obligative, quhen sunnitė, kurse ata, tė cilėt si shtesė i marrin pėr tė sakta dhe vendimtare edhe fjalėt dhe mendimet e Aliut (dhėndėrrit tė Muhammedit a.s.) dhe tė cilėt Aliun e konsiderojnė pėr pasardhės politik dhe shpirtėror tė Muhammedit a.s., quhen shiitė. Termi "Shia" prej tė cilit rrjedh edhe termi "Shiitė", do tė thotė "parti" – nė kėtė rast "parti e Aliut". Realisht ajo ka filluar si parti politike, e cila ka dėshiruar t`i ndihmojė Aliut pėrballė kundėrshtarėve tė tij. Sot shiitėt pėrbėjnė afėrsisht 15 % tė popullatės sė pėrgjithshme tė muslimanėve. Shumica prej tyre jetojnė nė Iran dhe Irak, ndėrkohė qė muslimanėt e vendeve tė tjera janė kryesisht sunnitė.
Pyetja: 8. Cilat janė detyrat kryesore tė njė muslimani? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#8%27%29)

Pėrgjigjja: Islami mbėshtetet mbi pesė shtylla, prej tė cilave rrjedhin detyrat si vijojnė: 1) Dėshmia (shehadeh), se ka vetėm njė Zot dhe se Muhammedi a.s. ėshtė i dėrguar i Tij, 2) Namazi (salah), i cili duhet tė kryhet 5 herė nė ditė, 3) Agjėrimi (sijam), i cili kryhet gjatė muajit tė Ramazanit, 4) Lėmosha (zekah), qė ėshtė njė lėmoshė e detyruar pėr qėllime tė mira nga pasuria e pasanikėve, 5) Pelegrinazhi (haxhxhi) nė Mekke, tė cilin duhet ta kryejė sė paku njė herė nė jetė secili musliman qė ka mundėsi fizike dhe financiare. Tė gjitha shtyllat e kėsaj ndėrtese tė besimit duhet ta kenė tė njėjtėn rėndėsi pėr njė musliman, qė tė mund ndėrtesės t`ia japin formėn e saj tė pėrshtatshme. Eshtė kontradiktore qė njė person ta kryejė haxhxhin e nga ana tjetėr tė mos agjėrojė ose tė mos e falė namazin rregullisht. Le ta marrim njė ndėrtesė qė ėshtė e ngritur vetėm mbi shtylla. Eshtė vėshtirė qė njeriu kėtė ta quajė ndėrtesė. Pėrveē kėsaj ajo duhet tė ketė edhe njė kulm (ēati), muret si dhe dyer e dritare. Kėto pjesė tė ndėrtesės sė besimit nė Islam e pėrbėjnė sjelljet morale qė shprehen pėrmes virtyteve si ndershmėria, sinqeriteti, durimi dhe shumė veti tė tjera. Prandaj, nuk lypet qė njė musliman t`i kryejė vetėm shtyllat e Islamit, porse vazhdimisht duhet tė pėrpiqet ta zhvillojė dhe pėrsosė gjithnjė e mė tepėr karakterin e tij sipas normave islame.
Pyetja: 9. Ēfarė roli luajnė adhurimet (ibadetet) nė Islam? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#9%27%29)

Pėrgjigjja: Qėllimi i ibadeteve apo adhurimeve nė Islam ėshtė vetėdijesimi pėr praninė dhe ekzistencėn e Zotit. Adhurimi, qoftė tė jetė ky namazi, agjėrimi ose zekati, ėshtė njė hap nė rrugėn drejt cakut: arritjes sė kėnaqėsisė sė Zotit.

Nėse dikush me idetė dhe sjelljet e tij jeton duke e pasur nė vetėdije Zotin, atėherė ai mund tė shpresojė nė mirėqenien e tij nė kėtė dhe nė botėn tjetėr.

Maxi
31-05-09, 01:12
Pyetja: 10. Ēka e pret muslimanin pas vdekjes? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#10%27%29)

Pėrgjigjja: Zoti ėshtė i drejtė dhe pėr ta ushtruar drejtėsinė e Tij, nė Islam ekziston parimi i pėrgjegjėsisė. Njerėzit qė bėjnė punė tė mira do tė shpėrblehen, kurse ata qė bėjnė punė tė kėqija do tė dėnohen varėsisht sipas dėmit qė kanė bėrė. Prandaj edhe Zoti ka krijuar parajsėn (xhennetin) dhe ferrin (xhehennemin), tė cilėt arrihen me plotėsimin e disa kushteve.

Muslimanėt e dinė se kjo jetė e tanishme ėshtė afatshkurtėr dhe se vijon njė jetė tjetėr pas kėsaj. Jeta e tanishme ėshtė njė provim dhe nėse ne e kalojmė kėtė provim, atėherė neve do tė na dhurohet njė jetė e pafund e lumturisė nė xhennet nė shoqėri me njerėzit e drejtė.
Pyetja: 11. Ēka ndodh me njė "jobesimtar" pas vdekjes dhe a ka mėkate qė nuk i fal Zoti? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#11%27%29)

Pėrgjigjja: Kur`ani thotė qartė: "E kush e punoi ndonjė tė mirė, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė. Dhe kush punoi ndonjė tė keqe sa grimca, atė do ta gjejė." (99:7-8). Me kėtė jepet tė kuptohet se ata njerėz qė nuk besojnė por qė bėjnė punė tė mira nė kėtė botė, pėr shkak tė kėtyre veprave tė tyre tė mira ata do tė shpėrblehen nė kėtė botė. Ndėrkaq njerėzit qė janė muslimanė dhe bėjnė punė tė mira ata do tė shpėrblehen jo vetėm nė kėtė botė porse edhe nė botėn tjetėr. Gjykimi pėrfundimtar pėr kėtė i takon vetėm Zotit (Kur`ani, 2:62). Sė kėndejmi, mėkatin e politeizmit (besimit nė shumė zota) Zoti nuk do t`ia falė atij qė ka vdekur me atė besim (Kur`ani, 4:48, 116).
Pyetja: 12. Pėrse duhet gratė muslimane tė bartin shaminė? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#12%27%29)

Pėrgjigjja: Muslimani duhet t`i japė rėndėsi edhe modestisė sa i takon veshmbathjes dhe njeriu nuk duhet tė trajtohet si njė objekt i thjeshtė i lakmisė. Prandaj edhe nė Islam ka disa rregulla pėr veshjen si pėr mashkullin ashtu edhe pėr femrėn. Veshja nuk guxon tė jetė as shumė e hollė po as shumė e ngushtė sa tė shihet forma e trupit. Veshja e mashkullit duhet ta mbulojė mė sė paku pjesėn prej kėrthizės e deri nėn gjunjė, kurse ajo e femrės duhet ta mbulojė tėrė trupin e saj pėrveē fytyrės dhe duarve. Mbulimi i fytyrės sė gruas nuk ėshtė i obliguar. Mbėshtetje pėr kėto rregulla pėrbėn ajeti kur`anor (24:31), tė cilin e precizojnė pastaj hadithet e Muhammedit a.s. Kėto detyra, si edhe ēdo detyrė tjetėr nė Islam, pėr muslimanėt vlejnė detyrueshėm qė nga mosha e pubertetit, ngase kjo periudhė shėnon moshėn madhore tė njeriut.
Pyetja: 13. A ėshtė nė Islam vetėm mishi i derrit i ndaluar? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#13%27%29)

Pėrgjigjja: Me Kur`an muslimani urdhėrohet tė mos hajė mishin e derrit, tė produkteve tė derrit si dhe mishin e kafshės sė ngordhur (Kur`ani, 5:3). Krahas kėtyre nuk ėshtė i lejuar as edhe mishi i kafshėve grabitqare, ngase ato vetė ushqehen edhe me mish tė kafshėve tė ngordhura. Pėrveē kėsaj muslimani nuk guxon tė konsumojė as edhe pijet alkoolike, si verėn ose birėn, si dhe drogėn dhe llojet e saj.
Pyetja: 14. A ka "luftė tė shenjtė" nė Islam ose ēfarė ėshtė "xhihadi"? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#14%27%29)

Pėrgjigjja: Shpesh nėpėr medie pėrmenden dhe barazohen termat xhihad dhe luftė e shenjtė. Nė Islam nuk ekziston termi "luftė e shenjtė". Ajo qė pėrmendet ėshtė fjala xhihad, e cila nėnkupton "pėrpjekjen" ose edhe mė saktė "tė pėrpiqesh nė rrugė tė Zotit". Cdo pėrpjekje qė ndėrmerret nė jetėn e pėrditshme pėr ta arritur kėnaqėsinė e Zotit, mund tė konsiderohet si xhihad. Njėra prej shkallėve mė tė larta tė xhihadit ėshtė tė ngrihesh kundėr sundimit tė njė tirani dhe atij t`ia thuash tė vėrtetėn. Tė luftosh kundėr egos tėnde dhe ta ruash veten nga sjelljet e kėqija, po ashtu ėshtė njė pėrpjekje e madhe nė rrugėn e Zotit. Xhihad ėshtė edhe kapja e armėve nė dorė pėr ta mbrojtur Islamin ose njė vend musliman. Ky lloj i xhihadit duhet tė thirret nga njė lider fetar ose nga njė kryetar shteti i cili e ndjek Kur`anin dhe sunnetin (shembullin e pejgamberit Muhammed a.s.).
Pyetja: 15. Cilat ditė feste i njeh Islami? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#15%27%29)

Pėrgjigjja: Me Idul-Fitrin (festa, bajrami i Ramazanit) mbaron koha e agjėrimit tė muajit Ramazan. Kėtė festė muslimanėt e kremtojnė me njė namaz publik (me xhemat), me ushqime tė posaēme pėr atė ditė si dhe me vizita e dhurata tė ndėrsjella. Idul-Ed`ha (festa, bajrami i Kurbanit) ndodh aty kah mbarimi i haxhxhit, pra tė pelegrinazhit vjetor nė Mekke. Pas faljes sė namazit me xhemat, ata qė kanė mundėsi financiare, presin nga njė dele, dash apo ndonjė kafshė tjetėr, pėr ta theksuar e pėr ta pėrkujtuar dėgjueshmėrinė e Ibrahimit a.s. ndaj Zotit, kur ky ishte i gatshėm ta bėnte kurban madje edhe djalin e vet pėr Zotin (Kur`ani, 37:101-107).
Pyetja: 16. Ē`ėshtė sheriati (e drejta islame)? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#16%27%29)

Pėrgjigjja: Sheriati ėshtė ligji i pėrgjithshėm i muslimanėve, i cili burimin e ka nė a) Kur`an dhe b) Sunnet (veprimet dhe sjelljet e Muhammedit a.s.). Ai pėrfshinė tė gjitha fushat e jetės sė pėrditshme private dhe shoqėrore. Synimi i sė drejtės islame ėshtė ruajtja e tė drejtave elementare tė njeriut si individ. Kjo pėrfshinė tė drejtėn e jetės dhe tė pronės, tė lirisė politike dhe fetare si dhe mbrojtjen e tė drejtave tė gruas e tė pakicave. Shkalla e ulėt e krimeve nė shoqėritė muslimane i atribuohet zbatimit tė sė drejtės islame.

Maxi
31-05-09, 01:15
Pyetja: 17. A ėshtė pėrhapur Islami me "zjarr e shpatė"? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#17%27%29)

Pėrgjigjja: Nė Kur`an thuhet: "Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota..." (2:256), andaj edhe askush nuk mund tė detyrohet tė kalojė nė Islam. Eshtė e vėrtetė se ushtritė muslimane, pėr ta ēliruar njė popull ose njė vend, shpesh kanė ngjeshur shpatat. Mirėpo Islami nuk ėshtė pėrhapur me shpatė, sepse nė shumė vende, ku sot jetojnė muslimanėt, si p.sh. nė Lindjen e Largėt, nė disa vise tė Kinės ose nė shumė regjione tė Afrikės, nuk gjejmė dot raportime qė flasin se atje kanė marshuar ndonjėherė ushtritė muslimane. Nėse thuhet se Islami ėshtė pėrhapur me shpatė, atėherė duhet thėnė se edhe Krishterimi ėshtė pėrhapur me pushkė, me bombardues F16 dhe me bomba atomike, ēka realisht nuk ėshtė e vėrtetė. Krishterimi ėshtė pėrhapur pėrmes veprimtarisė sė misionarėve, ndėrkaq Islami pėrmes tregtarėve dhe udhėtarėve. 10 % e numrit tė pėrgjithshėm tė arabėve akoma janė tė krishterė. Gjithashtu edhe nė vendet e tjera muslimane toleranca e muslimanėve ka siguruar mbijetesėn e pakicave jomuslimane. Madje edhe sot e kėsaj dite thuajse nė tė gjitha vendet muslimane ka pakica jomuslimane.

Edhe nė Gjermani (e gjetiu nė Perėndim) jomuslimanėt po e pranojnė Islamin nė mėnyrė vullnetare dhe si pasojė e bindjeve tė tyre. Ata dhe tė gjithė muslimanėt e tjerė duan tė jetojnė nė paqe me tė tjerėt dhe nuk kanė shpata pėr t`i kthyer tė tjerėt nė Islam.
Pyetja: 18. Ē`ėshtė qėndrimi i Islamit kundrejt dhunės dhe terrorizmit? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#18%27%29)

Pėrgjigjja: Islami ėshtė fe e paqes dhe e nėnshtrimit ndaj Zotit dhe i jep njė vlerė tė veēantė paprekshmėrisė dhe shenjtėrisė sė jetės njerėzore. Njė ajet kur`anor thotė: "Pėr kėtė (shkak tė atij krimi) Ne u shpallėm (ligjin) beni israilve (ēifutėve) se kush mbyt njė njeri (pa tė drejtė), pa pas mbytur ai ndonjė tjetėr dhe pa pas bėrė ai ndonjė shkatėrrim nė tokė, atėherė (krimi i tij) ėshtė si t`i kishte mbytur gjithė njerėzit..." (Kur`ani, 5:32). Islami e gjykon ēdo formė tė dhunės si p.sh. atė tė kryqėzatave, atė nė Spanjė gjatė inkuizicionit, atė tė Luftės II-tė Botėrore, mizoritė e kryera nga serbėt mbi popullatėn boshnjake etj. Ai qė ushtron dhunė nuk mund njėkohėsisht ta ushtrojė edhe fenė e vet. Ndonjėherė pėrdorimi i dhunės ėshtė reaksion njerėzor i njė populli tė shtypur. Terrorizėm apo dhunė ka apo ka pasur edhe atje nuk ka fare ose ku ka shumė pak muslimanė, si p.sh. nė Irlandėn e Veriut, nė Afrikėn Jugore, nė Amerikėn Latine ose edhe nė Sri Lankė. Ndonjėherė dhuna ndodh edhe nė luftėn midis tė pasurve dhe tė varfėrve ose midis shtypėsve dhe tė shtypurve. Duhet tė hulumtohet e tė sqarohet se pėrse njerėzit bėhen terroristė.

Terrorizmi si mjet pėr zbatimin e synimeve tė caktuara bie ndesh me parimet e fesė Islame. Madje edhe nė luftė Muhammedi a.s. e ka ndaluar tė luftohen njerėzit tė cilėt nuk kanė marrė pjesė nė aktivitetet luftarake. Ai ka shkuar edhe mė tej, saqė ka thėnė se nė luftė ėshtė e ndaluar edhe prishja e tė lashtave (korrave) tė kundėrshtarit.
Pyetja: 19. Ē`ėshtė "fundamentalizmi islam"? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#19%27%29)

Pėrgjigjja: "Fundamentalizmi islam", qė nė sytė e perėndimorėve ka filluar me Revolucionin e Iranit (nė vitin 1979), barazohet me terrorin dhe pas rėnies sė Bashkimit Sovjetik, atė e shohin si rrezikun mė tė madh pėr vetveten. Mirėpo pėr shumicėn dėrmuese tė muslimanėve tė mbarė botės termi "fundamentalizėm islam" ėshtė njė term i rremė. Ata nė fakt pranojnė se qėndrojnė mbi bazat (fundamentet) e besimit tė tyre, mirėpo jo se edhe ata janė ekstremistė.

Sulmet terroriste, qė njerėzit i arsyetojnė me Islamin, mediat i paraqesin si akte tė "fundamentalizmit islam". Mirėpo terrorizmi bie ndesh me fundamentet e fesė islame dhe atentatet me bomba nuk mund tė jenė islame, pėrderisa mundėsia pėr diskutim paqėsor ėshtė akoma e hapur. Islami nuk e favorizon luftėn. Sepse besimi islam dhe kultura e tij kanė lulėzuar nė kohė paqeje e jo nė kohė lufte. Prandaj kjo duhet qė nė mėnyrė tė ndershme tė dallohet e tė sqarohet dhe tė mos gjykohet Islami dhe shumica dėrmuese e muslimanėve pėr shpėrdorimin e Islamit nga ana e atyre qė janė shumė-shumė mė pak nė numėr.
Pyetja: 20. A ka Islami njė llogaritje tė veēantė tė kohės? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#20%27%29)

Pėrgjigjja: Kalendari islam fillon me shpėrnguljen (hixhretin) e Muhammedit a.s. nga Meka pėr nė Medine nė vitin 622. Viti islam llogaritet sipas hėnės dhe ka 354 ose 355 ditė. Muaji i parė quhet Muharram. Viti 2009 i pėrgjigjet vitit islam 1430-1431 pas Hixhretit.
Pyetja: 21. Pse meshkujt muslimanė guxojnė tė martohen me mė shumė gra? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#21%27%29)

Pėrgjigjja: Transmetimet fetare tregojnė se, pėrveē Isait a.s. (Jezusit) i cili nuk ka qenė i martuar, shumė pejgamberė tė tjerė kanė pasur mė shumė se njė grua. Sipas Kur`anit pėr burrat muslimanė ekziston leja qė njėkohėsisht tė jenė tė martuar me mė shumė gra, mirėpo jo pėr ta kėnaqur epshin e vet, porse para sė gjithash pėr ta siguruar pėrkujdesjen ndaj tė vejave e jetimėve pas njė lufte. Martesa me shumė gra nuk ėshtė obligim dhe ndėr muslimanė kjo ėshtė njė pėrjashtim (rast i veēantė). Nė kohėn para-islame burrat kishin si zakonisht mė shumė gra, dikush prej tyre kishte p.sh. 11 gra. Pasi ky kaloi nė Islam e pyeti Muhammedin a.s.: "Ē`tė bėj me kaq shumė gra?" Muhammedi a.s. iu pėrgjigj: "Shkurorėzoji tė gjitha, pėrveē katėr prej tyre!". Kur`ani fisnik thotė: "Nė qoftė se frikoheni se nuk do tė jeni tė drejtė ndaj bonjakeve, atėherė martohuni me ato gra qė ju pėlqejnė; me dy, me tri e me katėr. E nėse i frikoheni padrejtėsisė (ndaj tyre), atėherė vetėm me njė, ose (martohuni) me ato qė i keni nėn pushtetin tuaj (robėreshat). Ky (pėrkufizim) ėshtė mė afėr qė tė mos gaboni." (Kur`ani, 4:3). Meqė nė praktikė ėshtė shumė vėshtirė t`i trajtosh njėsoj tė gjitha gratė, shumica e burrave muslimanė nuk kanė mė shumė se njė grua. Vetė Muhammedi a.s. nga mosha 25 deri nė 50 vjeēare ka qenė i martuar vetėm me gruan e tij tė parė, Hadixhen r.a. Nė shoqėrinė perėndimore disa meshkuj, qė janė tė martuar me njė grua, kanė edhe marrėdhėnie jashtėmartesore. Kėshtu nė gazetėn "USA Today" (4 prill 1988, seksioni D) ėshtė publikuar njė hulumtim, sipas tė cilit 4700 dashnore janė pyetur se cilin status donin ta kishin ato nė jetėn e tyre. Ato janė pėrgjigjur se mė mirė preferojnė tė jenė njė grua e dytė e dikujt sesa "njė grua tjetėr", sepse me kėtė ato nuk kanė as tė drejtat po as edhe statusin e barabartė financiar, qė me ligj u takojnė grave tė martuara. Ato konsiderojnė se thjeshtė po pėrdoren nga ana e meshkujve.
Pyetja: 22. A janė gratė tė shtypura nė Islam? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#23%27%29)

Pėrgjigjja: Jo, pėrkundrazi. Islami pikėrisht para 1430 vitesh e ka ngritur pozitėn e gruas nė atė shkallė, saqė asaj ia ka garantuar tė drejtėn pėr shkurorėzim, tė drejtėn pėr pavarėsi financiare dhe pėr mirėmbajtje, si dhe tė drejtėn pėr t`u njohur si grua e ndershme dhe e respektueshme (Hixhab) nė njė kohė kur nė pjesėt tjera tė botės, pėrfshirė edhe Evropėn, gruaja nuk i kishte kėto tė drejta. Sa u takon detyrave fetare gruaja ėshtė e barabartė me burrin (Kur`ani, 33:35). Kjo shprehet nė Kur`an edhe nė ajetin 124 tė sures 4 (en-Nisa`) si vijon: "Kush bėn ndonjė nga punėt e mira, qoftė mashkull ose femėr duke qenė besimtarė, tė tillėt hyjnė nė Xhennet dhe nuk u bėhet farė padrejtėsie". Islami ia lejon gruas qė pas martėsės ajo ta ruajė mbiemrin vajzėror tė saj, t`i menaxhojė paratė qė i ka fituar vetė dhe t`i shpenzojė ato si tė dojė. Islami e ngarkon burrin qė nė jetėn publike ta ruajė gruan nga ngacmimet e bezdisjet. Muhammedi a.s. u ka thėnė burrave muslimanė: "Mė i miri ndėr ju ėshtė ai qė mė sė miri sillet me familjen e tij".

Jo Islami, porse disa burra muslimanė janė ata qė sot e kėsaj dite i shtypin gratė e tyre. Kjo ndodh pėr shkak tė zakoneve tė tyre kulturore dhe / ose pėr shkak tė mungesės sė njohurive rreth fesė sė vet.

Maxi
31-05-09, 01:16
Pyetja: 23. A ėshtė Islami jotolerant ndaj pakicave fetare? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#24%27%29)

Pėrgjigjja: Islami i njeh tė drejtat dhe liritė fetare tė pakicave. Kjo vjen nė shprehje ndėr tė tjera edhe nė kėtė ajet kur`anor: "Nė fe nuk ka dhunė. Eshtė sqaruar e vėrteta nga e kota..." (2:256). Pėr ta garantuar mirėqenien dhe sigurinė e tyre, pakicat i nėnshtrohen njė tatimi tė quajtur xhizje. Pėrveē kėsaj ata janė tė liruar edhe nga shėrbimi ushtarak. Pejgamberi Muhammed a.s. ua ka ndaluar ushtrive muslimane qė tė prishin e demolojnė kisha e sinagoga. Halifi Omer jo njė herė ua ka lejuar ēliruesve muslimanė qė namazet e tyre t`i falin nė njė kishė, qė tė mos i lėndojnė ndjenjat e tė krishterėve tė atij vendi. Cifutėt (jehudinjtė) kanė bashkėjetuar me muslimanėt nė paqe nė Spanjėn muslimane dhe atje lulėzoi jeta e tyre shoqėrore, ndėrkohė qė ata nė pjesėt tjera tė Evropės ishin tė pėrndjekur. Kėtė pjesė tė historisė sė tyre ata e konsiderojnė si epokė tė artė tė veten. Nėpėr vendet muslimane tė krishterėt jetojnė nė rehati e mirėqenie, kanė poste ministrore dhe nuk pengohen tė hyjnė nė kishė. Misionarėve krishterė u ėshtė lejuar tė ndėrtojnė shkolla e shtėpi shėndeti si dhe t`i mirėmbajnė ato. Pėrkundėr kėsaj, pakicat muslimane nuk e gėzojnė gjithnjė tė njėjtėn tolerancė fetare, siē mund tė shihej mė parė gjatė inkuizicionit spanjoll dhe gjatė kryqėzatave ose siē ėshtė rasti sot nė ish Jugosllavi, nė Izrael dhe nė Indi. Ndėrkaq muslimanėt e dinė edhe atė se njė mbret apo udhėheqės nuk u pėrmbahet gjithnjė mėsimeve tė fesė sė vetė gjatė ushtrimit tė postit e tė pushtetit qė ka.
Pyetja: 24. Ē`ėshtė qėndrimi i Islamit rreth kėtyre pyetjeve: (http://dardania.de/vb/upload/)

Pėrgjigjja: a. Dashuria dhe marrėdhėniet intime jashtė martesės b. Homoseksualiteti c. Kontraceptimi dhe aborti ē. Ndihma pėr vdekje (eutanazia) dhe vetėvrasja d. Transplantimi i organeve
a. Dashuria dhe marrėdhėniet intime jashtė martesės (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#26%27%29)

Pėrgjigjja: Islami nuk i pranon dhe nuk i lejon marrėdhėniet intime jashtėmartesore midis dy gjinive. Ai kėrkon martesėn, e cila shėrben si mbrojtje nga tentimet e tilla dhe si mjet pėr arritjen e dashurisė, mėshirės dhe paqes sė ndėrsjellė.
b. Homoseksualiteti (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#27%27%29)

Pėrgjigjja: Islami nė mėnyrė kategorike e refuzon pėrjetimin e prirjeve homoseksuale dhe atė e trajton si mėkat (Kur`ani, 7:80 ff; 26:165 ff). Pavarėsisht nga kjo, mjekėt muslimanė duhet tė tregojnė tė njėjtėn pėrkujdesje pėr tė sėmurėt nga AIDS-i ashtu si pėr pacientėt tjerė, madje qoftė qė kėta tė jenė infekuar nga kjo sėmundje pėrmes kontakteve homoseksuale.
c. Kontraceptimi dhe aborti (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#28%27%29)

Pėrgjigjja: Edhe pse Islami e lejon pengimin e shtatzėnisė nė raste tė arsyetueshme, ai nga ana tjetėr nuk e lejon dhunėn ndaj jetės (fėmijės) sė palindur. Abortin e konsideron si mbytje, ngase ai ėshtė sulm kundėr njė njeriu tė gjallė, dhe e lejon atė vetėm nė rastin kur duhet tė shpėtohet jeta e nėnės sė foshnjės sė palindur.
ē. Ndihma pėr vdekje (eutanazia) dhe vetėvrasja (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#29%27%29)

Pėrgjigjja: Nga njėra anė Islami ėshtė si kundėr vetėvrasjes ashtu edhe kundėr eutanazisė (ndihmės pėr tė vdekur qė e kėrkon i sėmuri rėndė ose tė afėrmit e tij). Nga ana tjetėr, po ashtu, muslimanėt e refuzojnė pėrdorimin e ēdo lloj mjeti qė shėrben pėr "zgjatjen" artificiale tė jetės sė njė pacienti tė sėmurė pėr vdekje.
d. Transplantimi i organeve (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#30%27%29)

Pėrgjigjja: Shpėtimi i jetės nė Islam zė njė vend tė ēmuar lartė (Kur`ani, 5:32). Andaj edhe transplantimi i organeve marrė nė pėrgjithėsi konsiderohet i lejueshėm, me kusht qė tė merret nė konsideratė pajtueshmėria i dhuruesit tė organeve. Ndėrkaq, shitja e organeve nuk ėshtė e lejuar.

Maxi
31-05-09, 01:19
Pyetja: 25. Si duhet tė sillen muslimanėt kundrejt ēifutėve dhe krishterėve? (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:anzeigen%28%27faq#31%27%29)

Pėrgjigjja: Kur`ani ēifutėt si dhe tė krishterėt i quan "popull tė librit", qė do tė thotė ata tė cilėt kanė pranuar shpallje nga Zoti para kohės sė pejgamberisė sė Muhammedit a.s. Muslimanėt e kanė pėr detyrė ndaj tyre tė sillen me respekt e drejtėsi dhe tė mos i luftojnė ata, pėrderisa ata nuk shkaktojnė armiqėsi dhe nuk tallen me Islamin. Ky respekt dhe kjo tolerancė ndėrkaq nuk kufizohet vetėm me ēifutėt dhe tė krishterėt. Mbase ata pėr shkak tė traditės monoteiste dhe ibrahimiane (abrahamiste) zėnė njė vlerė tė veēantė te muslimanėt. Muslimanėt bartin shpresėn se njė ditė ēifutėt dhe tė krishterėt do t`u bashkėngjiten atyre pėr ta adhuruar Njė tė Vetmin Zot dhe pėr t`iu nėnshtruar vullnetit tė Tij. (Kur`ani, 3: 64).

Nga Gjermanishtja Mr. Rejhan Neziri

Dani11
31-05-09, 09:25
Allahu te shperbleft i nderuari Maxi per keto shkrime kaq te bukura, shpresoim qe ne te ardhmen te vazhdoni te sillni shkrime te tilla me karakter edukimi dhe spjegimi te mirfillt Islam.Kuptohet keto jane te mireseardhura per ata qe duan te mesoin te verteten e kesaj bote, dhe asesesi nuk jane per ata ose ato qe kane per qellim te njollosin dhe te luftoin fen Islame.

Selamu Alejkum

e-uritura
31-05-09, 12:34
Se pari martesa me nje katolik nuk lejohet per nje muslimane , dhe nese je martuar me letra te rregullta(sipas komunes) , prap eshte jo legjitime sipas islamit dhe njashtu edhe mardhenjet jane jo legjitime.
Keshtu qe nuk i takon nje femer myslimane te jetoj me nje katolik , nese nuk e ka ditur dhe ka vepruar nga injoranca kjo gje mbetet ne gjykimin e Krijuesit dhe mund ta fal , por nga momenti qe e din nuk te lejohet nje gje e tille.

Tutje se ti ke pasur mardhenje me te dhe si pasoj je shtatezene , atehere aborti eshte i ndalur ne Islam, por nese je aq e mllefosur ne kete gjendje dhe je ende para se femija te ndiej veten gjalle , ka mundesi konsultimi ketu (radhen tjeter tregon numrin e diteve qe je me barre qe te jeme me precize ne mesele), nese femija ka filluar te ndiej veten gjalle , atehere aborti ketu nuk lejohet sepse behet nje krime tjeter qe eshte sikur vrasja e nje njeriut ,vrasja e femijut tend.

I cili femij nuk eshte katolik siq ke thene ti , por eshte ne besimin e paster te pranuar te Zotit , ate Islam , sikur qdo femije i kujt do qoft ai.

Por puna jote eshte , ose te pranoj burri jote fene Islame dhe te besh martesen legjitime nga momenti qe ai pranon fene Islame , ose duhet te ndahesh nga ai , dhe femijen te mos ia jepesh ati pasi te linde por ta edukosh ne frymen e fese Islame.

Dhe Zoti e din me se miri, njashtu ty ta lehtesofte kete gjendje.

selam alejkum
Hasani.

Nje mashkull musliman a ka te drejte te martohet me nje te fese tjeter?
Jam tre muaj shtatzene dhe burri im eshte i krishtere i perbetuar, vjen nga Uganda.

krijuesiii
31-05-09, 13:41
Nje mashkull musliman a ka te drejte te martohet me nje te fese tjeter?
Jam tre muaj shtatzene dhe burri im eshte i krishtere i perbetuar, vjen nga Uganda.

...po ani moj Baci HasanMehmeti ta ka dhene pergjigjjen ne pyetjen tend, ti nese do nxirre perfitim nga ajo nese jo grahit ne tenden moj hajrin ja pafshe, ama ti me dukesh si provokatore dhe nuk besoj ate qe thua, eshte genjeshter e kulluar...


...ti ke ardhure per te demostruar dicka tjeter ne kete teme une kisha bere thirrje qe Vllezrit Mysliman te mos merren me nje si ti...


tungiii

pirro
31-05-09, 13:47
Ti e urituara po u dashka me e vra burrin tan, ne kete mendyre ti i knaaq kta tipat, edhe normal femija musliman osht ajo ska diskutim

Makresh
31-05-09, 14:18
Ti e urituara po u dashka me e vra burrin tan, ne kete mendyre ti i knaaq kta tipat, edhe normal femija musliman osht ajo ska diskutim


Femija pa dyshim qe eshte musliman, ketu nuk mund te me kundershtoi as Papa Benedikt.


E-Uritura, un dyshoj qe po e thua te verteten. Po nese eshte e vertet, at here nje sfid e madhe te pret,

Zana_ch
31-05-09, 14:34
Femija pa dyshim qe eshte musliman, ketu nuk mund te me kundershtoi as Papa Benedikt.


E-Uritura, un dyshoj qe po e thua te verteten. Po nese eshte e vertet, at here nje sfid e madhe te pret,


kur lexoi kto thenje te juaja se qdo femi qe lind eshte musliman , ateher un e vras mendjen ma larg per kto thenje te juaja dhe pys veten ...athua ai femi te rriten ne ni vend ku nuk ka asnje njeri tjeter qe te e mson per ket fe muslimane ...si do kishte mundsi ai femi te rritet me ni fe kur nuk ja mson askush ...................???????


Ps,
aman mos folni kashe lashe se qdo person qe lind i takon fes muslimane apo lind musliman , KETO THENJE JAN PERRRALL PER NJERZ TE PA SHKOLLUAR .

Dani11
31-05-09, 15:24
kur lexoi kto thenje te juaja se qdo femi qe lind eshte musliman , ateher un e vras mendjen ma larg per kto thenje te juaja dhe pys veten ...athua ai femi te rriten ne ni vend ku nuk ka asnje njeri tjeter qe te e mson per ket fe muslimane ...si do kishte mundsi ai femi te rritet me ni fe kur nuk ja mson askush ...................???????


Ps,
aman mos folni kashe lashe se qdo person qe lind i takon fes muslimane apo lind musliman , KETO THENJE JAN PERRRALL PER NJERZ TE PA SHKOLLUAR .

Oj zonje e shkolluar, e doktorruar e super shkolluar, ne qoftese do te lindete nje fimije ne ato rrethana qe i thua ti atehere Allahu do ta kishte parasysh jeten e tije dhe rrethanat e tije:Ndersa per ty e mua e te gjithe te tjeret vlen fjala MESO, keshtu qe ty nuk do te shpetoi asgje ne qoftese nuk i permbahesh urdherit te Allahut.

P.S. po me habit se per qka po debatoni ne lidhje ne kete teme kur e uritura vetem e ka leshu ni fjal me ba hajgare dhe asgje tjeter.

Makresh
31-05-09, 15:28
kur lexoi kto thenje te juaja se qdo femi qe lind eshte musliman , ateher un e vras mendjen ma larg per kto thenje te juaja dhe pys veten ...athua ai femi te rriten ne ni vend ku nuk ka asnje njeri tjeter qe te e mson per ket fe muslimane ...si do kishte mundsi ai femi te rritet me ni fe kur nuk ja mson askush ...................???????


Ps,
aman mos folni kashe lashe se qdo person qe lind i takon fes muslimane apo lind musliman , KETO THENJE JAN PERRRALL PER NJERZ TE PA SHKOLLUAR .


aman moj zana, ke par ti diku femi qe lind ku s'ka tradita, ska familje e as te kaluar ?

Mos u inspiro nga familja e Robinsoneve, se ata edhe ishin nga dika, bile shqip, atyre i thom Muhaxher ! :wink:

pirro
31-05-09, 17:17
Edhe nje here jav kom pas bo kete pyetje:

Une paskna linde musliman ( tash prej se po i lexoj shkrimet e juaja spo dyshoj mo).?

Tash a jom i krishter a jo musliman apo ateist?

Atehere mos me shani ma, se tash edhe une te kokna musliman.

Keto pyetje vlejn per danin11 edhe per Makreshin.

pirro
31-05-09, 17:20
E uritura

po shpresoj qe nuk e ke serjozisht me keto pyetje lidhur me ato qe tha me larte, se perndryshe nje njeri qe bon kesi pyetje nuk do ta kishte merituar te dinte shkrim-lexim.

Po me doket je ka tallesh edhe fort bile .... normal me keta dy

Dani11
31-05-09, 17:22
Titulli: Pyetje & Pergjigje
Edhe nje here jav kom pas bo kete pyetje:

Une paskna linde musliman ( tash prej se po i lexoj shkrimet e juaja spo dyshoj mo).?

Tash a jom i krishter a jo musliman apo ateist?

Atehere mos me shani ma, se tash edhe une te kokna musliman.

Keto pyetje vlejn per danin11 edhe per Makreshin.
pirro mas veq po don me e dite qe po te kallxoj, ti je KOMUNIST dhe asgja tjeter.Je nga ni rreth i tille, ke hy ne pune ni rrog te mire dhe kush te vjen ne pushtet ti qati i rreh shuplak e i thu me ty nuk ka.Ktu je hy veq me ba hajgare, shok e ke djalin e rrahman morines Artistin.A me kuptove?

GURI SYLAJ
31-05-09, 17:24
Ketu ,detyrimisht ,duhet te behet nje perkthim apo interpretim i drejte i fjales Musliman ose ,ne baze te shkrimeve qe jan ketu te pajtohemi se :
MUSLIMAN eshte baras me FLETE E BARDHE ku mund te shkruash krejt cka te teket ( Tabulla Rasa)

pirro
31-05-09, 17:28
Guri Sylaj

Une e vertet eshte qe nuk jom musliman, dhe eshte po ashtu e vertet se skom lexu per muslimanizmin. Veq hiq spo ma merr mendja qe eshte qashtu qysh po thojn Makreshi edhe Dani11.

Makreshi edhe dani11 jane ata qe e kane marr nje flet te bardh dhe te paster dhe qe po shkruajn cka po dojn, ne radh te par mundohen te prishin harmonin kombtare dhe pastaj interesat e veta mundohen ti rregullojne.

Makresh
31-05-09, 17:32
Cfar harmonie bre ? Harmonia eshte merit qe i takon mazhorances sepse u treguam te meshirshem ndaj juve (pakicės). Harmonijen qe po permend eshte si nje pe - tentene shume e dobet, pra mati fjalet dhe behu Realist sadopak se ti goxha i vogel je te luash me ne !

Un se thash nga vetja, dhe nuk jam prej atyre qe debatojn mbi thenjet e Muhamedit a.s. sepse pikerisht per kete, jam besimtar i fesė sė vetėm qė Pranohet nga Zoti.

pirro
31-05-09, 17:37
Kur po thu " me ne" e ke fjalen per vehabista.

Ndesra sa per kete pjesen tjeter Musliman tradicional shqiptar ku jane shumica e forumit dhe e kosoves ...... jo se di skom pas asnje problem dhe kaloj shume mire me ta.

Lufta e jote do te jet me institucionet e kosoves te cilat qellimi yt eshte te rrenohen

>>{SpOnGeBoB}<<
31-05-09, 17:50
ahahaha masi qitu osht rubrika pytje e pergjigje, pernime ti dani11 po thue qe qaj Artisti tekoka djali i buba morines a :biggrin:

Makresh
31-05-09, 17:51
Jo se kam fjalen per vehabista, por per musliman qe besojn Zotin pa te meta, si nje dhe te vetėm.

Lufta jeme eshte pun per mua.

Me lart the qe nuk je musliman (ok), je katolik (shume mir per ty). Po pse flet fjal boshe keshtu ? E njeh ti fen tende qe e gjykon te timen ? Nese po, respekt, nese jo at here ku eshte qellimi yt ?

Po te bej nje pyetje ty si besimtar katolik qe je, pse Beson Trinitetin (Tre zotat: atin, birin dhe shpirtin e shenjt) ? Me trego gjithashtu ne cilen pjes te biblės gjindet nje konfirmim i tille ku Jezusi (paqja qoft mbi te) te ket konfirmuar Trinitetin qe ti beson ?
A s'ke menduar ti asnjehere se pse te gjitha fjalet e Jezusit a.s. ne bibel jan kundrejt Trinitetit (bazės se katolicizmit) ?
A s'ke menduar ti seriozisht se si mund te jet Zoti 1, dhe nje kohesisht 3 hiq pa dhen kurrfar shembulli qe si ēdo here nuk shpjegojn asgje ?
A se ke lexuar ti biblen per ta kuptuar qe te gjitha provat deshmojn kunder kesaj dogme ?
A e din ti se ēfar thot Islami dhe Kur'ani per Trinitetin ?

Trego shume drejt, a je ti prej atyre qe kerkon te verteten, apo je prej atyre qe ke vendosur te besosh verberisht dhe si i verbėr ti udhezosh te tjeret ?!

Pse refuzon Zotin njė ?

E kupton tash ti qe un jam per dialog e jo per luft, dhe ky eshte xhihadi im, po ti pėr ēka je ?

GURI SYLAJ
31-05-09, 19:14
http://www.youtube.com/watch?v=9VqiSa7fdBA


A e ka te kjarte zotriu kundershtimin logjik qe i bene vetevetes dhe fjaleve te tij branda kaq pak minutave???
A e ka te kjart zotriu qe me fjalorin e tij cinik dhe fyes po e nenqmon veteveten dhe Besimin Islam??
A din zotriu dicka per tolerancen !
Thjeshte , nje ligjerate e till nuk eshte ligjerate e Besimit Islam!!!

krijuesiii
31-05-09, 22:17
http://www.youtube.com/watch?v=9VqiSa7fdBA


A e ka te kjarte zotriu kundershtimin logjik qe i bene vetevetes dhe fjaleve te tij branda kaq pak minutave???
A e ka te kjart zotriu qe me fjalorin e tij cinik dhe fyes po e nenqmon veteveten dhe Besimin Islam??
A din zotriu dicka per tolerancen !
Thjeshte , nje ligjerate e till nuk eshte ligjerate e Besimit Islam!!!


...Pse o baca Syle ky po ta sqaron nje ajet Kuranore, cfare fjalori po duheka per mendimin tend me perdore, ai Kur-ani nuk eshte sjelle ne kete dunja me na bere qefin ty e mua e te tjerev...

...Inshalla e mirkuptone dhe e ndegjon edhe njeher...

tungii

Makresh
31-05-09, 22:40
Profesori Shefqet Krasniqi eshte dijetar i madhe ne ballkan, dhe nuk eshte Gur Sylaj qe do ta kundershton ate.

GURI SYLAJ
31-05-09, 23:29
Jo ,ne asnje menyre ,une nuk kam nevoje me e kundershtu sepse ai po e kundershton veteveten !
Ose ndoshta ne gjuhen shqipe tingellon pak ndryshe komentimi qe po e bene ky dietar i Ballkanit!
Biseda ne mes Omerit dhe Muhametit a.s ,ne baze te fajlorit te zotriut, del cinike ,del nenqmusese del inatqore ,por kete ngjyre i jep fjalori cinik ,nenqmues e inatqor i keti dietari qe nuk e merr me mend cfar fyerje po i bene Muhametit a.s ,Omerit e edhe Tevratit pse jo!
Ai tere kohen thot se Peigamberet jan te lidhur zingjir ,jan vllezer ,jan te pranuar dhe ne fund per pak kshilla qe Omeri i kishte marr nga ndjekesit e Tevratit Muhameti a.s skuqet dhe me fjalet :a nuk po te del boll Kurani i jep pergjigjen Omerit !
Kjo tingellon keq!
Tingllon keq sepse ne Kuran kemi disa pjese qe jan identike me Librat e shenjet para tij ,kemi pjese qe jan identike me format e lutjeve qe i benein arabet para Islamit.P,sh Haxhi ka ruajtur shume pjese te Haxhit qe fiset arabe e benin edhe para Muhamedita.s.
Dhe menyra se si dietari e skuq Peigamberin eshte fyese!!
Fjalori qe perdore per Jahudite dhe te krishteret eshte fyese dhe kjo vije jo si rezultat i Ajetit Kuranor por si rezultat i shpirtngushtesise dhe urrejtjes qe shperfaq ky dietar!

Makresh
01-06-09, 00:02
Un verej nje gje shume negative ne ty. Ti ose je musliman o nuk je, ē'eshte puna yte qe me nje an shpesh here i diskuton fjalet Kur'anore, hadithet dhe nuk te vie turp qe ti kritikosh dijetaret qe jan betuar ne udhezimin e keti populli dhe n'anen tjeter na thua qe je besimtar i drejtė por asnjehere nuk jep kėshilla, ndihma apo diē tjeter nė tė mirėn e Islamit, me kujton at fjalen e famshme te odave "Vallah hoxhe, nuk e di qysh osht, veq qysh po thu ti jo". A nuk eshte ky shembull i injorantit/jobesimtarit ?

krijuesiii
01-06-09, 00:13
Jo ,ne asnje menyre ,une nuk kam nevoje me e kundershtu sepse ai po e kundershton veteveten !
Ose ndoshta ne gjuhen shqipe tingellon pak ndryshe komentimi qe po e bene ky dietar i Ballkanit!
Biseda ne mes Omerit dhe Muhametit a.s ,ne baze te fajlorit te zotriut, del cinike ,del nenqmusese del inatqore ,por kete ngjyre i jep fjalori cinik ,nenqmues e inatqor i keti dietari qe nuk e merr me mend cfar fyerje po i bene Muhametit a.s ,Omerit e edhe Tevratit pse jo!
Ai tere kohen thot se Peigamberet jan te lidhur zingjir ,jan vllezer ,jan te pranuar dhe ne fund per pak kshilla qe Omeri i kishte marr nga ndjekesit e Tevratit Muhameti a.s skuqet dhe me fjalet :a nuk po te del boll Kurani i jep pergjigjen Omerit !
Kjo tingellon keq!
Tingllon keq sepse ne Kuran kemi disa pjese qe jan identike me Librat e shenjet para tij ,kemi pjese qe jan identike me format e lutjeve qe i benein arabet para Islamit.P,sh Haxhi ka ruajtur shume pjese te Haxhit qe fiset arabe e benin edhe para Muhamedita.s.
Dhe menyra se si dietari e skuq Peigamberin eshte fyese!!
Fjalori qe perdore per Jahudite dhe te krishteret eshte fyese dhe kjo vije jo si rezultat i Ajetit Kuranor por si rezultat i shpirtngushtesise dhe urrejtjes qe shperfaq ky dietar!

...po normal qe i dashuri i Perendis Muhamed Mustafaja eshte skuqe se ai nuk ka qene permbledhesi i fjaleve dhe i ajetev qe jane shkruar ne tevrat dhe ingjil, ai e ka pasure fjalen e Allahu te perkryer dhe vule dhenese per krejte Besimtaret qe do te pasojne rrugen e Allahut ne Kur-anin famelarte, dhe nese nje shkone per ta pyeture nje jahud dhe sjell ca shkrime eshte nje akte dyshimi dhe qe eshte per tu skuqure se di pse behesh kaq naive dhe nuk e kuptoni kete gje, Edhe Musai a.s. po te ishte gjalle do te shkonte mbas Kur-anit famelarte dhe mbase Muhamedit a.s. edhe Isau a.s. ju paralejmroj Besimtaret se do te vije nje Pejgambere me emrine Ahmed se edhe ky e te gjite te tjeret do te duehj te pasonin fjalen e Allahut fjalen e Muhamedit a.s....

...Ai po na meson se Pejgamberet jane Vllezer dhe Besimtaret duhet besuar qe te gjithe si Isain a.s. si Musain a.s. Ibrahimin a.s. etj. ku eshte e keqja ketu...

...sa per haxhin eshte normal qe kane mbete sepse Haxhin e ka marue nje i dashur i Allahut Ibrahimi a.s. shume me herete, dhe se arabet deri ne kohen e profetit tone vetem sa e kane njullosor me zotra te kote.

tungiii

Makresh
01-06-09, 00:17
E keqja eshte qe Profesori Shefqet Krasniqi e ka then te verteten rreth "Nene Terezės", ajo e vertet ka ber me pasoja disa.

GURI SYLAJ
01-06-09, 07:24
Ju pershendes me nje mire mengjes!
Pejgamberi a.s nuk skuqet nga diturite ,pavarsisht se nga ku dhe nga kush vijn sepse kete nuk ia lejon Fjala e Allahut ne Kuran!
"Sikur deti te ishte ngjyre e fletet e malit karte(leter ) nuk do te mjaftonin me e shkru tere diturite e botes!"
" Diturin dhuet kereku deri ne Kine!"

Dhe kundershtimi me i ult vije nga fakti se Omeri e dinte e edhe Shef -qeti e din se Muhametia.s. nuk dinte shkrim lexim!!!

Por zakonisht kur e nenqmon bashkbiseduesin gabimet jan te pa falshme !

Dani11
01-06-09, 08:36
Makresh leri ti ata qe antenen e kan kthye kah kina, ti a po e shef qe keta po dojn me shkue ne kine per me e kuptue dhe me msue fen Islame.Po mundohen sa ma shum Xhemat me marr me veti e me i qu ne Kine, e atje me fillu nga e para me ua msu alfabetin Kinez dhe dal nga dal me vazhdu deri sa te plaket Xhemati e te vdes si jomusliman, keta e bejne detyren e dreqit.

GURI SYLAJ
01-06-09, 09:51
E po ai qe iken nga udhezimet e Kuranit doemos eshte me dikend!!!

"Diturin duhet kerku deri ne Kine"
Nese keto nuk jan fjale te Allahut atehere keni te drejt ne kritike dhe ne cinizem por nese jan atehere ...megjitheate ju jeni vlla i imi!!!

Maxi
01-06-09, 12:17
Pytje : Ē'thot Islami pėr diturin?

Pėrgjigje:Islami diturin e quan drite e paditurine errėsire,dijetarin e cilesoi njeri qe sheh,kurse tė paditurin te verbėr.

"A thua janė tė barabart dijetarėt nga jodijetarėt!"

"Kėrkoni diturin prej djepi deri ne varr"

"Kėrkimi i dituris ėshtė obligim pėr ēdo musilman qoftė burrė apo grua."

Fjala e parė qė ėshtė zbritur Muhamedit a.s nė shpellėn Hira ėshtė "LEXO" -IKRE'
"LEXO me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi (ēdo gjė)."

Nė Kur'anin famėlart dhe fjalėt e tė dėrguarit Muhamed a.s vazhdimisht pėrsėritet thirrja e besimtarėve pėr tė kėrkuar dituri.

legjionari
01-06-09, 19:17
E keqja eshte qe Profesori Shefqet Krasniqi e ka then te verteten rreth "Nene Terezės", ajo e vertet ka ber me pasoja disa.


Shefqet Krasniqi me denimin qe i jep Nenes Tereze me ngjan me Minosin nga Komedia hyjnore e Dante Aligerit, puna e te cilit eshte te gjykoj dhe jap denimet se cilen shkall te ferrit e meriton i vdekuri.

a nuk eshte kjo sjellje e Shefqet Krasniqit ne kundershtim me Kuranin e madherishem, kush eshte shefqet krasniqi te caktoj se kush e ka vendin ne xhehnem/ferr e kush ne xhenet/parajse.

turp per fene islame qe ka nje "dijetar" te tillė.

Maxi
01-06-09, 21:34
Pyetje: Pėrse u ndalua mishi i derrit?

Pėrgjigje:Klasifikimi i ndalimit dhe lejimit nė fejėn Islame bėhet sipas urdhėrit tė Allahut xh.sh.Disa gjėra ka lejuar dhe disa ka ndaluar,pra thjesht feja ėshtė njė lloj provimi,ėshtė njė propozim dhe alternativ qė ju jepet njerėzve. All-llahu xh.sh qė ti bėjė njerėzit e pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provime tė ndryshme. Pėr kėtė arsye ka vendosur disa gjėra tė lejuara e disa tė ndaluara. Gjėja kryesore ėshtė bindja ndaj kėtyre rregullave tė cilėt i ka vendosur All-llahu xh.sh pėr ne. Principet e vendosura nga All-llahu xh.sh kanė shumė dobi si pėr njeriun nga ana personale ashtu dhe nga ana e pėrbashkėt pėr tė gjithė njerėzit. Ndalimi i pėrdorimit tė mishit tė derrit ėshtė njė nga ata urdhra tė cilėt janė tė ndaluar pra haram. Kjo ndalesė nė vetvete pėrmban shumė dobi se sa dėm.

Zana_ch
01-06-09, 23:07
Pyetje: Pėrse u ndalua mishi i derrit?

Pėrgjigje:Klasifikimi i ndalimit dhe lejimit nė fejėn Islame bėhet sipas urdhėrit tė Allahut xh.sh.Disa gjėra ka lejuar dhe disa ka ndaluar,pra thjesht feja ėshtė njė lloj provimi,ėshtė njė propozim dhe alternativ qė ju jepet njerėzve. All-llahu xh.sh qė ti bėjė njerėzit e pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provime tė ndryshme. Pėr kėtė arsye ka vendosur disa gjėra tė lejuara e disa tė ndaluara. Gjėja kryesore ėshtė bindja ndaj kėtyre rregullave tė cilėt i ka vendosur All-llahu xh.sh pėr ne. Principet e vendosura nga All-llahu xh.sh kanė shumė dobi si pėr njeriun nga ana personale ashtu dhe nga ana e pėrbashkėt pėr tė gjithė njerėzit. Ndalimi i pėrdorimit tė mishit tė derrit ėshtė njė nga ata urdhra tė cilėt janė tė ndaluar pra haram. Kjo ndalesė nė vetvete pėrmban shumė dobi se sa dėm.Po mishin e minit e keni te ndalume me e honger ...a mos eshte edhe ky haram

Makresh
01-06-09, 23:23
Po mishin e minit e keni te ndalume me e honger ...a mos eshte edhe ky haram

Po, eshte haram/i ndaluar sipas Abd-al-Hadi: Ahkam al-at'imah.

Maxi
14-06-09, 00:51
Po mishin e minit e keni te ndalume me e honger ...a mos eshte edhe ky haram

Zana_ch

Unė nė kėtė temė "pyetje & pėrgjigje" asėnjeher nuk ka marrė pėrsiper tė pėrgjigjem nė pyetjet e anėtarve pėr disa arsye

Temat nė botėn shpirtėrore 1)Feja e Shqiptarit,2) Mėsime nga Kur'ani,3) Mėsime nga Bilbla mendoj se kėrkojn njė qasje mė serioze nga tė gjithė ne,dhe nėse me tė vėrtet kėrkohet njė diskutim i mirėfillt rreth ēėshtjeve me interes tė dal ndonjė person nė kėtė forum me emėr,mbiemėr,vendondodhje,dhe i diplomuar pėr lėmin pėrkatėse dhe mund tė hapen tema tė kėtilla......(pyetje & pėrgjigje) pse jo edhe nė tė gjitha temat e forumit.......Mjekėsi,Ekonomi,Politik,,,etj.
Pyetje tė pakuptimta dhe provokative
Pėrgjigje tė gatshme coppy....ku shpesh sjellin edhe mendime tė "dijetarėve" qė sinqerisht e them se nuk vlen mė shum se HIQ.Kurse pyetja e juaj sa e kuptova ėshtė mini.....keni pėr qėllim mini/fundin apo..????

legjionari
26-06-09, 10:13
gjat te gjitha diksutimeve ne kete forum ku shtjellohet qeshtja e Fese Islame dhe Katolike vrehet nje qendrim (si i atyre pro Islamik ashtu edhe i atyre pro Kristian) se feja e tyre eshte me e drejte. Ne te gjitha konflikete fetare vrejem se zhvillohet nje lufte e tmerrshme Islamiko-Katolike te cilat mund te i quajm me emra si Kryqezata, Xhihadi Islamik, etj.

nese psh, Feja Islame eshte ajo qe duhet praktikuar nga te gjith dhe eshte ne konflikt me fene Kristiane atehere pse e njejta fe nuk eshte ne konflikt edhe me Hinduizmin apo Budizmin, etj.?

nese duhet te besohet ne Allahun xh.h. dhe Kristianet besojne ne nje zot te gjith meshirshem dhe qe te dyja jan ne konflikt atehre ketu po behet lufte per pejgameret , ndersa nuk vrehet asnje lloj tensioni me religjonet tjera si psh Budizmi qe mendojne se Buda ka dal nga Luleja e Lotusit apo Hinuduizmi qe besojne ne nje kafshe.

ku eshte arsyeja e ketij konflikti, a eshte me te vertet nje lufte ne emer te zotit, apo nje lufte qe e ka emrin Jerusalem?

Sqarim: ne rast se dikund kam perdore nje fe para tjetres, nuk e kam bere me qellime tendencioze.

Makresh
26-06-09, 10:44
gjat te gjitha diksutimeve ne kete forum ku shtjellohet qeshtja e Fese Islame dhe Katolike vrehet nje qendrim (si i atyre pro Islamik ashtu edhe i atyre pro Kristian) se feja e tyre eshte me e drejte. Ne te gjitha konflikete fetare vrejem se zhvillohet nje lufte e tmerrshme Islamiko-Katolike te cilat mund te i quajm me emra si Kryqezata, Xhihadi Islamik, etj.

nese psh, Feja Islame eshte ajo qe duhet praktikuar nga te gjith dhe eshte ne konflikt me fene Kristiane atehere pse e njejta fe nuk eshte ne konflikt edhe me Hinduizmin apo Budizmin, etj.?

nese duhet te besohet ne Allahun xh.h. dhe Kristianet besojne ne nje zot te gjith meshirshem dhe qe te dyja jan ne konflikt atehre ketu po behet lufte per pejgameret , ndersa nuk vrehet asnje lloj tensioni me religjonet tjera si psh Budizmi qe mendojne se Buda ka dal nga Luleja e Lotusit apo Hinuduizmi qe besojne ne nje kafshe.

ku eshte arsyeja e ketij konflikti, a eshte me te vertet nje lufte ne emer te zotit, apo nje lufte qe e ka emrin Jerusalem?

Sqarim: ne rast se dikund kam perdore nje fe para tjetres, nuk e kam bere me qellime tendencioze.


Un s'jam kompentent qe ti pergjigjem keti vlersimi te drejt.
Por mendoj qe arsyeja e keti konflikti nuk eshte dicka e re. Hebrenjet e prisnin Mesin qe do ti perkrahte ata, por ne te vertet, Mesia erdhi per tia terhequr verejtjen atyre me fjalen e Zotit nje, dhe keta te fundit nga mendjemadhsia e tyre nuk e njohin Isėn a.s. si Profet te Zotit as sot e kesaj dite dhe vazhdojn duke pritur "nje mesi"... te krishteret, po ashtu e presin nje Profet qe do t'vie nga shkretira ashtu sic e ka pershkruar Isa a.s., ai erdhi dhe keta sot e kesaj dite nuk e pranojn Muhamedin a.s. si Profet te Zotit nga friga qe do ti tradhtojn te "parėt" edhe pse ata kishin devijuar. Ok, pra per ta sqaruar nje here e pergjithmon kete qeshtje, duhet dhe eshte detyr e obligim qe televizionet tona te organizojn debate fetare sic organizojn shtetet etjera se cila eshte feja e drejtė. Kemi hoxhollar dhe prifta kompetent pra nuk do t'jet problem qe te demantohet ideja e trinitetit te krishter dhe te pranohet ideja e Nje Zotit te vetem.

Dani11
26-06-09, 10:45
gjat te gjitha diksutimeve ne kete forum ku shtjellohet qeshtja e Fese Islame dhe Katolike vrehet nje qendrim (si i atyre pro Islamik ashtu edhe i atyre pro Kristian) se feja e tyre eshte me e drejte. Ne te gjitha konflikete fetare vrejem se zhvillohet nje lufte e tmerrshme Islamiko-Katolike te cilat mund te i quajm me emra si Kryqezata, Xhihadi Islamik, etj.

nese psh, Feja Islame eshte ajo qe duhet praktikuar nga te gjith dhe eshte ne konflikt me fene Kristiane atehere pse e njejta fe nuk eshte ne konflikt edhe me Hinduizmin apo Budizmin, etj.?

nese duhet te besohet ne Allahun xh.h. dhe Kristianet besojne ne nje zot te gjith meshirshem dhe qe te dyja jan ne konflikt atehre ketu po behet lufte per pejgameret , ndersa nuk vrehet asnje lloj tensioni me religjonet tjera si psh Budizmi qe mendojne se Buda ka dal nga Luleja e Lotusit apo Hinuduizmi qe besojne ne nje kafshe.

ku eshte arsyeja e ketij konflikti, a eshte me te vertet nje lufte ne emer te zotit, apo nje lufte qe e ka emrin Jerusalem?

Sqarim: ne rast se dikund kam perdore nje fe para tjetres, nuk e kam bere me qellime tendencioze.

Kjo pytje don nje studim dhe analiz te gjere, nga studius se religjionit, mirpo une po shpreh vetem mendimin tim personal.

Pike se pari ne jetoim ne Europe dhe si te tille nuk kemi pune me Budizmin dhe Hinduizmin, sigurisht Pakistani ka me shume ferkime me hinduizmin pasi qe jetoin afer njera tjetres gjeografikisht.
Pastaj lufta me e madhe gjithmon zhvillohet ne mese te vendite te pare dhe te dyte, ne mes te konkurrences faktike. Feja Krishtere dhe feja Islame kane fundament dhe piknisje librat e shenjet Biblen dhe Kuranin, qe de dyja jane libra te zbritura nga Zoti mirepo ne Bibel beri ndryshime dora e njeriut, hoqi dhe morri qka i konvenoi atije.Dhe si rrjedhoi Zoti zbriti Kuranin i cili nuk u ndryshua dhe u garantua nga vete Zoti qe ky liber nuk do te munde te ndryshohet. Dhe tani kontraditat dhe lufterat jane si pasoje e nderhyrjes ne fjalen e Zotit nga ana e njeriut, sepse njeriu keto ndryshime i beri per perfitime personal, qeshtje interesi qe prodhon konflikte panderprere.Paramendone vetem sa parat i merr Kisha qdo muaj nga besimtaret e vet, nje shume kolosale (kirchensteuer),i gjith problemi qendron ketu.

KLM

legjionari
26-06-09, 14:09
Makresh / Dani11
qe te dy keni dhene pergjigjje per luften Muslimano-Katolike, e qe si perfundim, sipas jush, po del se lufta zhvillohet per dominim njelloj si lufta ne mes te partive politike per pushtet,
cka vrejta ketu, asnjeri nga ju nuk dha mundimin qe te scaroj se nese lufta e muslimanve kunder katolikve eshte e shenjet dhe vertet luftohet ne emer te Allahut xh.h., nese ajo lufte eshte e shenjet pse nuk ka lufte edhe kunder Hinduve, pse nuk ka lufte kunder Budizmit? (duke mos marr ne konsiderat zenkat lokale). Kjo eshte pyetja ime.

Dani11
26-06-09, 14:41
Legjionar une luften e permenda ne kuptimin e garimit, jo lufte siq thua ti ne kuptim luftarak (bomba, tankse,etj..) ketu eshte qeshtje e sqarimit te drejte te vertetes dhe te pa vertetes.Te tregova pse Kisha me doemos e kundershton Islamin, pra per Interes sepse keshtu i konvenon asaj te marri para nga populli dhe nuk e ka dert se cila eshte rruga e vertet.Qdo fe po te dali ne duel me fene Islame, gjithesesi do te jete e mundur nga argumentet e verteta qe ka feja jone.

Makresh
26-06-09, 15:42
Makresh / Dani11
qe te dy keni dhene pergjigjje per luften Muslimano-Katolike, e qe si perfundim, sipas jush, po del se lufta zhvillohet per dominim njelloj si lufta ne mes te partive politike per pushtet,
cka vrejta ketu, asnjeri nga ju nuk dha mundimin qe te scaroj se nese lufta e muslimanve kunder katolikve eshte e shenjet dhe vertet luftohet ne emer te Allahut xh.h., nese ajo lufte eshte e shenjet pse nuk ka lufte edhe kunder Hinduve, pse nuk ka lufte kunder Budizmit? (duke mos marr ne konsiderat zenkat lokale). Kjo eshte pyetja ime.

Po duhet me dit nje gje, muslimaneve ju eshte ndaluar te sulmojn dhe sulmi i padrejt nuk eshte xhihad. Pse muslimanet nuk i sulmojn hinduset ? Sepse hinduset nuk i kan kolonizuar shtetet islame, krishterizmi ka ber masakra te ndyta nen urdherin e shume papave mu ne trojet e tyre. Pra vetmbrojtja ka qen e domosdoshme/obligim ne kete rast sepse jeta dhe feja e jon ishte dhe eshte e rrezikuar ne te madhe vetem pse ne, nuk besojm ne doktrinat e tyre te trinitetit. Hinduset e budistet thuajse jan njesoj, muslimanet kinez edhe pse jan diku 40 milion jan te persekutuar nga kinezet qofshin ata ne kine apo ne Tibet, gjithashtu edhe ne indi nga hinduset e palarė, ata torturohen thuajse ēdo dit nga shoqeria injorante indiane dhe ne kesi raste, te drejtat e njerezve injorohen, injorohen edhe at here kur nipi i Gandit neper fushata elektorale deklaron qe muslimanet do ti therr me thike ne fyt nese indianet ia japin voten. Muslimanet jan ne luft edhe ne Filipin, vetem pse pala tjeter eshte mazhorante dhe muslimanet minoritet. Per kete edhe krenohem qe ne shtetin ton jemi mazhorant dhe toleranca me plotkuptimin e fjales respektohet si ne asnje vend te krishter, po t'kishte ndodhe e kunderta qe ne te ishim minoritet, besoj qe do e kishim njohur te njejtin fat me atyre te boshnjakeve t'Sebrenices.

legjionari
26-06-09, 20:55
A do te thot kjo se te njejtat arsye kan edhe te Krishteret, se me sa di une edhe te krishteret nuk kan konflikte me Hiduset apo Budistet, (Listes se besimeve mund te ju shtohen edhe shum te tjera mirop kam perdor keto dyja si me te degjuarat pas asaj Islame dhe Kristiane).
nese po, atehere ketu nuk kemi te bejme me nje lufte te shenjet ne emer te zotit dhe lufte per Fe mripo nje lufte fare e zakonshme per territor, ndersa qeshtja religjioze perdoret vetem si pretekst per ta arsyetuer luften, dhe regrutuar luftetar.

Makresh
30-06-09, 09:03
Misionaret e krishter ishin inicatoret e luftes ne vietnam, gjithashtu edhe ne irak ku sot i gjejm me qindra e mijera ultra-evangjelist duke perhap doktrinat e tyre. Pra eshte fare logjike per ta kuptuar qe NUK Mund te jesh kriminel ne shtetin tend kur e lufton kolonizatorin dhe mbron pragun e deres tende ! Ne Islam, nuk mbahet mend ndonje masakėr e madhe qe kan ber muslimanet njesoj sic kan ber te krishteret qoft ndaj muslimaneve, jehudive apo edhe ndaj hindusve t'indis gjat kolonizimit britanik. Nga kjo konkludoj qe feja Islame eshte e vetmja fe e cila u garanton lirin dhe mbrojtjen e besimeve tjera nen ligjin e sheriatit hic pa iu impunuar asgje !

Uragani_99
20-07-09, 17:55
Respekt pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė,respekt dhe nderim pėr tė gjithė besimtarėt e fesė islame.Dėshiroj tė bėj njė pyetje pėr tė gjithė ata qė nė njė mėnyrė apo tjetėr kan mundesi tė tregojnė mė gjėrsisht ,elaborojnė,zbėrthejnė pak mė thell,nje qeshtje ,qė unė sėpaku nuk posedoj njohuri tė mjaftueshme.Kėrkoj ndjesė nėse bėj far kualifikimi tė gabuar,sepse qėshtja ėshtė ndoshta pak e ndieshme,mirpo,qėllimi i pyetjes t'ime ėshtė pėr shtresėn e njerėzve me tė meta fizike dhe psiqike .Pėrfundimisht pyetja e ime ėshtė kjo: "T'ė lindurit me tė meta psiqike dhe fizike,si dhe ata qė gjatė jetės pėsojnė ndonjė fatėkeqėsi dhe mbesin invalid pėr tėrė jetėn ,kuptohet, humbin gjymtyrė tė trupit ,ju paralizohen gjymtyrėt e tyre tė trupit dhe mbesin tė palėvizshėm, shkurt,barrė e dikuajt tjetėr tėrė jetėn.Mė intereson tė dijė vetem njė fakt.Ku parashihet pozicionimi i kėsaj kategorie njerzish sipas fesė islame,thjesht sipas Librit te Shejtė Kuraanit.N'cpozicion i parashehė feja islame,ku i vendosė? .Si eshtė i zgjedhur statusi i tyre nė shoqėri?Si i trajton shoqėria kėta njerėz,merret me tė tillėt apo nuk merret fare?A ėshtė si kategori kategori e vecantė nė shoqėrinė islame ,qe duhet te ket pėrkujdesje tė vecant sipas rregullave fetare?A egziston ndonjė Sure apo Ajet ku kjo kategori e ketyre njerėzve pėrfshihet,ku tregohet pėr tė drejtat e tyre?Nėse egziston tė tregohet se ku pershkruhen ato tė drejta tė tyre?A bėhet fjalė ( nė fenė islame)posaqėrisht me emėrtim tė sakt pėr kėt kategori me tė meta fizike dhe psiqike,ka ndonjė rresht (nuk dijė si tė shprehem) ku bėhet fjale konkretisht pėr tė tillet,ku thuhet ;invalidėt ,tė hendikepuarit,tė sėmurtė psiqik,pėrfshihen ,kėtu,kėtu....sikurse qė pėrfshihen ,shembull ne Kushtetutat e shtetve tė zhvilluara me ligje dhe nene tė posaqme.Kjo eshtė pyetja e ime.Ju lutem vėllazėrisht tė gjithėve qė mos tė merret kjo si njė pyetje provokative,apo far paralelizmi,assesi.Por tė merret si dėshirė pėr tė pasur njohuri se si trajtohen kėta njerėz konkretisht ne shtetet islamike p.sh. sic janė, Irani,Egjipti,Indonezia,Algjeria,Siria ,A.Saudite,Jemeni;Katari,Pakistani,etj etj.Pėr ato vende nuk kam njohuri ,jam tėrsisht "tabula rasa",nuk e dij se c'ndodhe me kategori tė tilla,nuk kam idenė se si trajtohen keta njerėz. Pėr Kosovė ,Ballkan dhe Europė ,mendoj se kam njohuri tė mjaftueshme .Pėrshėndetje .....Uragani_99


P.S. Me udhėzimin e tė nderuarit forumist hasanmehmeti e bėra kėt pyetje tek faqja e juaj Mėsime nga Kurani - Pyetje dhe Pėrgjigje,me qėllimin mė tė mirė qė tė marr pėrgjigje ,pėrshendetje ...Uragani_99

uck_aksh
21-07-09, 01:23
Respekt pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė,respekt dhe nderim pėr tė gjithė besimtarėt e fesė islame.Dėshiroj tė bėj njė pyetje pėr tė gjithė ata qė nė njė mėnyrė apo tjetėr kan mundesi tė tregojnė mė gjėrsisht ,elaborojnė,zbėrthejnė pak mė thell,nje qeshtje ,qė unė sėpaku nuk posedoj njohuri tė mjaftueshme.Kėrkoj ndjesė nėse bėj far kualifikimi tė gabuar,sepse qėshtja ėshtė ndoshta pak e ndieshme,mirpo,qėllimi i pyetjes t'ime ėshtė pėr shtresėn e njerėzve me tė meta fizike dhe psiqike .Pėrfundimisht pyetja e ime ėshtė kjo: "T'ė lindurit me tė meta psiqike dhe fizike,si dhe ata qė gjatė jetės pėsojnė ndonjė fatėkeqėsi dhe mbesin invalid pėr tėrė jetėn ,kuptohet, humbin gjymtyrė tė trupit ,ju paralizohen gjymtyrėt e tyre tė trupit dhe mbesin tė palėvizshėm, shkurt,barrė e dikuajt tjetėr tėrė jetėn.Mė intereson tė dijė vetem njė fakt.Ku parashihet pozicionimi i kėsaj kategorie njerzish sipas fesė islame,thjesht sipas Librit te Shejtė Kuraanit.N'cpozicion i parashehė feja islame,ku i vendosė? .Si eshtė i zgjedhur statusi i tyre nė shoqėri?Si i trajton shoqėria kėta njerėz,merret me tė tillėt apo nuk merret fare?A ėshtė si kategori kategori e vecantė nė shoqėrinė islame ,qe duhet te ket pėrkujdesje tė vecant sipas rregullave fetare?A egziston ndonjė Sure apo Ajet ku kjo kategori e ketyre njerėzve pėrfshihet,ku tregohet pėr tė drejtat e tyre?Nėse egziston tė tregohet se ku pershkruhen ato tė drejta tė tyre?A bėhet fjalė ( nė fenė islame)posaqėrisht me emėrtim tė sakt pėr kėt kategori me tė meta fizike dhe psiqike,ka ndonjė rresht (nuk dijė si tė shprehem) ku bėhet fjale konkretisht pėr tė tillet,ku thuhet ;invalidėt ,tė hendikepuarit,tė sėmurtė psiqik,pėrfshihen ,kėtu,kėtu....sikurse qė pėrfshihen ,shembull ne Kushtetutat e shtetve tė zhvilluara me ligje dhe nene tė posaqme.Kjo eshtė pyetja e ime.Ju lutem vėllazėrisht tė gjithėve qė mos tė merret kjo si njė pyetje provokative,apo far paralelizmi,assesi.Por tė merret si dėshirė pėr tė pasur njohuri se si trajtohen kėta njerėz konkretisht ne shtetet islamike p.sh. sic janė, Irani,Egjipti,Indonezia,Algjeria,Siria ,A.Saudite,Jemeni;Katari,Pakistani,etj etj.Pėr ato vende nuk kam njohuri ,jam tėrsisht "tabula rasa",nuk e dij se c'ndodhe me kategori tė tilla,nuk kam idenė se si trajtohen keta njerėz. Pėr Kosovė ,Ballkan dhe Europė ,mendoj se kam njohuri tė mjaftueshme .Pėrshėndetje .....Uragani_99


P.S. Me udhėzimin e tė nderuarit forumist hasanmehmeti e bėra kėt pyetje tek faqja e juaj Mėsime nga Kurani - Pyetje dhe Pėrgjigje,me qėllimin mė tė mirė qė tė marr pėrgjigje ,pėrshendetje ...Uragani_99
un e kam dhan nje pergjegje si krishteret si muslimanet si te gjith nuk kujdeset kush per kta persona o zotri nese thuani se zoti i ka fal syt per me pa ateher un jam ka sho edhe po i sho si trajtohen keta persona

panta_rhei
21-07-09, 01:33
Se pari martesa me nje katolik nuk lejohet per nje muslimane , dhe nese je martuar me letra te rregullta(sipas komunes) , prap eshte jo legjitime sipas islamit dhe njashtu edhe mardhenjet jane jo legjitime.
Keshtu qe nuk i takon nje femer myslimane te jetoj me nje katolik , nese nuk e ka ditur dhe ka vepruar nga injoranca kjo gje mbetet ne gjykimin e Krijuesit dhe mund ta fal , por nga momenti qe e din nuk te lejohet nje gje e tille.

Tutje se ti ke pasur mardhenje me te dhe si pasoj je shtatezene , atehere aborti eshte i ndalur ne Islam, por nese je aq e mllefosur ne kete gjendje dhe je ende para se femija te ndiej veten gjalle , ka mundesi konsultimi ketu (radhen tjeter tregon numrin e diteve qe je me barre qe te jeme me precize ne mesele), nese femija ka filluar te ndiej veten gjalle , atehere aborti ketu nuk lejohet sepse behet nje krime tjeter qe eshte sikur vrasja e nje njeriut ,vrasja e femijut tend.

I cili femij nuk eshte katolik siq ke thene ti , por eshte ne besimin e paster te pranuar te Zotit , ate Islam , sikur qdo femije i kujt do qoft ai.

Por puna jote eshte , ose te pranoj burri jote fene Islame dhe te besh martesen legjitime nga momenti qe ai pranon fene Islame , ose duhet te ndahesh nga ai , dhe femijen te mos ia jepesh ati pasi te linde por ta edukosh ne frymen e fese Islame.

Dhe Zoti e din me se miri, njashtu ty ta lehtesofte kete gjendje.

selam alejkum
Hasani.

Pėrshėndetje hasanmehmeti,

Pėr kėtė "faktin" se secili fėmijė lindė si musliman:
Dukesh njeri i knushum e i lexueshėm...
A tė ka rėnė ndonjėherė nė jetė tė lexosh ose tė ndėgjosh pėr rastet e fėmijėve tė braktisur e tė izoluar absolutisht nga rrethi dhe kontaktet me njerėzit, qė nga lindja? Rastet e tilla posa janė gjetur e zbuluar, kanė qenė objekt i studimeve tė ndryshe psikologjike, antropologjike e shkencore. Ėshtė konstatuar se, rastet qė janė gjetur pas moshės 13 vjeqare, nuk kanė mundur kurrė tė socializohen, dmth nuk kanė mėsuar kurrė tė flasin, tė mbajnė higjienėn personale as tė sillen si njerėz. Thjesht niveli i tyre i zhvillimit ka ngecur nė atė tė njė kafshe tė thjeshtė. (tė tillėt nuk e kanė mbijetuar moshėn 30 vjeqare... edhepse mund tė duket jorelevante).
Rastet qė janė gjetur para moshės 10 vjeqare, kanė arritur njėfar niveli tė caktuar tė socializimit, dmth disa fjalė pėr komunikim shumė tė thjeshtė...

shkenca njeh dhjetra raste tė tilla...

Nė kontekstin e tezės se "ēdo fėmijė lindė si musliman, qoftė ai nga prindėr tė krishterė a budist a tė pafe, por ėshtė ambienti social qė ndikon pastaj nė orientimin e tij tė besimit"...
kėto rastet qė pėrmenda mė sipėr, a mund tė konsiderohen thjeshtė devijime nga teza juaj???


Historia e civilizimit njerėzorė njeh tė paktėn 10 000 vite
zhvillim. Pra shkrim e lexim, art e vetėdije pėr punėn. 1400 vite tė shpalljes sė fesė Islame.
Ėshtė njėsoj sot, si tė lexosh pėr Sokratin, si tė lexosh pėr Ajnshtajnin, si tė lexosh pėr hasanmehmetin. Foshnje ka qenė Sokrati, foshnje ka qenė hasanmehmeti. Pse nė kohėn e Sokratit nuk ka kurrfarė shenje qė dikush nė botė ka ra shahadet, ose ka falė namaz???


Sinqerisht, mė intereson shpjegimi

uck_aksh
21-07-09, 01:36
Fėmiju i posalindur, lind si musliman apo krishter ???????????????????

Uragani_99
22-07-09, 11:31
un e kam dhan nje pergjegje si krishteret si muslimanet si te gjith nuk kujdeset kush per kta persona o zotri nese thuani se zoti i ka fal syt per me pa ateher un jam ka sho edhe po i sho si trajtohen keta persona

Tė falėnderoj shumė i nderuari uck_aksh pėr pėrgjigjen e dhėne.Tani po bindem me tė vėrtetė se ajo qė thua ti eshtė realitet,por i hidhur.Faktike si po duket qenka se nuk janė fare tė pėrfshirė nė shoqėrinė islame.Ata qenkan njerėz tė padėshiruar si duket...... Me nderime ....Uragani_99

P.S.E konsideroj si tė perfunduar komentimin lidhur me kėt pyetje ,si duket ,askush nuk ka dijeni qė tė jap pėrgjigje tė saktė lidhur me kėt, nga pikėpamja fetare....

Dani11
22-07-09, 11:43
Tė falėnderoj shumė i nderuari uck_aksh pėr pėrgjigjen e dhėne.Tani po bindem me tė vėrtetė se ajo qė thua ti eshtė realitet,por i hidhur.Faktike si po duket qenka se nuk janė fare tė pėrfshirė nė shoqėrinė islame.Ata qenkan njerėz tė padėshiruar si duket...... Me nderime ....Uragani_99

P.S.E konsideroj si tė perfunduar komentimin lidhur me kėt pyetje ,si duket ,askush nuk ka dijeni qė tė jap pėrgjigje tė saktė lidhur me kėt, nga pikėpamja fetare....

Uragani 99 nuk po mundem me hy ne detaje sepse besoi qe hasanmehmeti do te pergjigjet por une po te perkujtoi vetem nje, qe islami te tregon ne dhe te udhezon te sillesh mire dhe ti ndihmosh te gjithe njerezit, qe nga femijet e deri te me te moshuarit.Sidomos eshte me se i kujdeseshem per njerezit qe kane nevoi per ndihme si ne anen financiare po ashtu edhe ne ane njerzore.
Prandaj me duhet te them qe GABIM je!

Agolli
22-07-09, 11:46
un e kam dhan nje pergjegje si krishteret si muslimanet si te gjith nuk kujdeset kush per kta persona o zotri nese thuani se zoti i ka fal syt per me pa ateher un jam ka sho edhe po i sho si trajtohen keta persona

Uēk i nderuar, mos i gjeneralizo gjerat dhe mos i perfshi qe te gjithe.
Pergjegjesia ndaj personave me aftesi te perkufizuara eshte obligim i shtetit. Ky obligim financohet nga takspaguesit.

hasanmehmeti
24-07-09, 10:28
P.S.E konsideroj si tė perfunduar komentimin lidhur me kėt pyetje ,si duket ,askush nuk ka dijeni qė tė jap pėrgjigje tė saktė lidhur me kėt, nga pikėpamja fetare....

ue selam alejkum musliman ,

Pershendetje Uragani_99,

Se pari mire se ke ardhe ketej ne keto tema Islame , pastaj nuk duhet te jesh kaq pa durime kur te bije te presesh pak per te marre ndoj pergjigjie.Neve te gjithe ketu kemi obligime familjare qe duhet perfunduar ato,e kur del koha vime ketu te qajme hallet se bashku.
Mos harro se prej keshillave te dijatereve Islam eshte se: Nuk mund ta mesoj fene Islame askush perderisa nuk ka durime(si ne vrapimin pas fakteve,pritjen e tyre, fatekeqesist e mundeshme ne kete rruge etj).

Pa kaluar ne qeshtje ,desha ta pershendes Agollin dhe t'i uroje mireseardhje pas nje kohe te gjate mungese,shpresoj se eshte mire.


Muslimani si individe eshte persone qe ka obligime te ndryshme qe mbi supet e tij vine nga feja Islame.Por neve ndalemi ne obligimet qe kemi ndaj njeri tjeterit:

Pa bere dallime thote Pejgamberi alejhiselam:Nuk ka besuar ai njeri qe ate qe e don per vete nuk e don edhe per vellaun e tij(motren e tij).

Pastaj thote:Kush ia largon nje gajle vellaut te tij ne kete dunja ,All-llahu subhanhuwe teAlaia largon atij ne ahiret.


Muhamedi,salallahu alejhi ue selem,ka thėnė:Katėr persona kanė argument tek Allahu nė Ditėn e Gjykimit:i ēmeduri,fėmija,memeci dhe ai qė nuk ka dėgjuar pėr Islam.

Kurse,nė njė hadith tjetėr ai (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė:
Ēdo kush qė kujdeset pėr njė tė gjallė ka shpėrblim tek Allahu.Padyshim qė ka shpėrblim tė madh tek Allahu subhanehu ue teala.

Ketu dhe shume argumente tjera njerezit obligohen qe nese dojne Xhenet , urdhero vepro keshtu.

Njerezit me te meta psiqike ,zhvishen nga obligimet fetare dhe tjera, ndersa njerezit qe jane normal nga koka ,por me te meta fizike bejne obligimet fetare dhe tjera me rregullin
:Puno sipas mundesis obligimet ne formen me te mire.

Trungu i shoqeris qe e shef Islami, eshte familja dhe ajo eshte e obliguara kryesore per perkujdesjen ndaj te afermeve te vete (ka nje mori argumentesh per lidhjet familjare ,farefisnore),por te ndihmuar nga shtetit nese kane mundesi, ngase njeriu ngrohetsin familjare nuk e ndien ne asnje rrethe tjeter.
Mirepo ne momentin se personi i tille ska mundesi te perkujdeset per vete , dhe familje dhe farefise nuk ka atehere eshte pjese e shtetit Islame qe kryen obligimet ndaj tij nga pasuria qe ka ne arken e vet.
Kjo pasuri zakonisht mblidhet nga Zeqati qe eshte obligim per muslimanet qe kane mundesi ta japin dhe ata qe japin nga deshira(Sadaka).

Per kete Khalifeja e besimtareve ka obligime per cdo njeri ne shtetin Islam te perkujdeset per te, madje edhe per gjallnesat dhe kafshet.

Transmetohet se Omeri radiallahu anhu kur ishte khalife kishte filluar te qaj me te madhe, dhe e pyesin sahabet(shoket e tij) qka ka e Udheheqes i besimtareve, atehere ai i pergjigjet: C'ka do i theme une i mjeri All-llahut subhanhu we teAla nese ndonje kafshe qe eshte nen pronen e shtetit time nuk eshte e ngopur sa duhet.

Mandej ka transmetime tjera se Ebu Bekri r.a(khalife i muslimaneve): per shume vite radhazi ka shkuar dhe eshte kujdesur per nje plake te moshuar dhe te verber,ka mjelur bagetit e saj,ka fshire shtepin,ka lare teshat e saj etj.

Keto dhe tregime tjera bejne ate qe thote Pejgamberi alejhiselam dhe dijetaret:se njerezit me te meshireshem ne toke duhet te jene muslimanet.

Sa i perket sot nuk di te kete shtet Islam ne krejt rruzullin perveq Saudis qe mundohet pak a shume, dhe atje keto gjera jane mire te rregulluar siq e ceka une.

Nuk eshte patjeter te vije sure apo diq e tille per njerezit e kesaj kategorie,se islami nuk ben ndarje te njerezve , perveq ne pikat e ndieshme ku jane qe kane ardhe argumente, perndrysh keto obligime jane te sqaruar ne forme te pergjitheshme se marrin sqarimet e dijetareve nga vendi ne vend.

Me t'mira.
Hasani.

ps/uck_aksh,ka problem tjeter, ai islamin e mendon ashtu siq e shef ne YOUTUBE,fatekeqesisht..

uck_aksh
24-07-09, 11:05
Uēk i nderuar, mos i gjeneralizo gjerat dhe mos i perfshi qe te gjithe.
Pergjegjesia ndaj personave me aftesi te perkufizuara eshte obligim i shtetit. Ky obligim financohet nga takspaguesit.


zotri un po flas vetem at qka jam duke e par me sy te mi nuk po flas qka thuhet e qka lexohet o zotri
IAYXJ26j2Po

Agolli
24-07-09, 11:20
zotri un po flas vetem at qka jam duke e par me sy te mi nuk po flas qka thuhet e qka lexohet o zotri
IAYXJ26j2Po

Vazhdo ne ate drejtim, dhe mos e le pa me tregu per diplomimin ne shkollen e Googles!

Agolli
24-07-09, 11:33
ue selam alejkum musliman ,Pa kaluar ne qeshtje ,desha ta pershendes Agollin dhe t'i uroje mireseardhje pas nje kohe te gjate mungese,shpresoj se eshte mire.Te falemnderit i nderuar!
Mire jam, besoje dhe shpresoje qe edhe ti te jeshe mire!
T'pershendes.

Uragani_99
24-07-09, 15:22
Zotėri Hasanmehmeti falėmnderit pėr spjegimin e bėrė, lidhur me pyetjen time tė bėrė mė heret.Zoti tė shpėrbleftė pėr mundin e bėrė,tė uroj suksese dhe punė tė mbarė.Me nderime ...Uragani_99

Maxi
16-08-09, 19:28
Pse agjėrojn muslimanėt?
Agjėrimi nė Islam ėshtė njė nga ritet fetare.Agjėrimi nė kėtė muaj ėshtė nga kushtet elementare tė Islamit krahas shehadetit,i cili vėrteton njėshmėrin e Allahut xh.sh.
Allahu nė Kur'an thot:"O ju qė besuat agjėrimi pėr ju ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe atyre qė ishin para jush...."

Maxi
16-08-09, 19:37
Kush obligohet tė agjėroj?

Obligimi i agjėrimit vlen pėr ēdo Musliman/e i/e cila ėshtė i/e shėndosh fizikisht dhe psiqikisht i/e moshėrritur dhe qė e din se ėshtė farz agjėrimi nė muajin e Ramazanit,
Fėmijėt nuk janė tė obliguar,mirpo ėshtė mirė tė motivohen qė tė mbajn aq ditė sa qė kanė mundėsi,qė kjo tė ju mbeteshte shprehi pėr nė moshėn e tyre tė pjekur.

Maxi
16-08-09, 19:46
A ka persona qė janė tė liruar tė kryejn agjėrimin?

Tė sėmurit,pleqėt e shtyrė nė moshė,gratė shtatzėne,nėnat qė kanė fėmij tė vogėl nė gji,gratė nė menstroacione dhe gurpe tė ngjashme lirohen nga ky obligim.Personat sėmundja e tė cilėve ėshtė e pashėrueshme si psh. sėmundjet kronike ,dobėsia e madhe e pleqėsis,duhet pėr ēdo ditė Ramazani tė paguajn njė fitėr.Tjerėt qė nuk kan mundur tė agjėrojn dhe nuk bien nė kėtė gurp..psh.shtatzania, sėmundjet e pėrkohshme etj...duhet qė pas Ramazanit tė agjėrojn po aq ditė sa qė nuk kan mund gjatė Ramzanit.

Peja-Boy
26-08-09, 17:20
A eshte e Lejueshme,a eshte e demshme, a eshte gjynah te agjerojn grat Shtatzona ...???

Lijanna
26-08-09, 17:40
A eshte e Lejueshme,a eshte e demshme, a eshte gjynah te agjerojn grat Shtatzona ...???

Nese nuk munden d.m.th kur demtohet shendeti i nanes ose femijes, ben mos me agjeru (e ato dite qe nuk i agjerojne duhet m'i kompensu ma vone)

PS Qeshtu e di une.

hasanmehmeti
28-08-09, 00:47
Nese nuk munden d.m.th kur demtohet shendeti i nanes ose femijes, ben mos me agjeru (e ato dite qe nuk i agjerojne duhet m'i kompensu ma vone)

PS Qeshtu e di une.

Sahih.Mire po e dishe Lijanna,All-llahu te shperblefte.

Maxi
27-10-09, 20:46
Ēfarė dallimi ka midis sufizmit dhe shiizmit?Pėrgjigjja:

Tesavvufi ndryshe quhet edhe sufizėm, kurse nė botėn perėndimore mė shumė njihet me termin misticizėm. Si rrymė misticizmi njihet dhe ka qenė po edhe sot ėshtė prezent edhe nė hebraizėm, edhe nė krishterizėm edhe nė hinduizėm e nė shumė fe tė tjera, dhe zakonisht tregon prirjen pėr njė ngritje shpirtėrore, pėr takimin me Zotin.Pra Tesavvufi ose Sufizmi islam, ėshtė shumė i pėrngjashėm nga aspekti teorik, me misticizmin e feve tė tjera, mirėpo edhe dallon prej tyre nė njė sėrė pikash.Nė tesavvuf me rėndėsi ėshtė qė njeriu tė largohet nga kėnaqėsitė e kėsaj bote, tė mos e lakmojė shumė kėtė botė dhe tė jepet kryekėput pas Zotit, pas ibadetit dhe pėrkushtimit ndaj Zotit. Kjo ėshtė njė ngritje shpirtėrore...

Brenda tesavvufit si tė kėtillė ekzistojnė shumė shkolla apo siē i quajmė ndryshe tarikate. Secila prej tarikateve mundohet t'i realizojė qėllimet kryesore tė tesavvufit nė mėnyrėn dhe stilin qė e sheh mė tė pėrshtatshėm. Te ne shqiptarėt mbisundon tarikati bektashian, e pastaj vjen tarikati rufai, sa'dij, nakshibendij etj.

Nė bazė, nėse i lexojmė veprat e themeluesve tė tarikateve, do tė vėrejmė se thuajse asgjė nuk bie nė kundėrshtim me mėsimet bazė tė Islamit. Mirėpo njerėzit mė pas, duke i ndryshuar ato mėsime e rregulla tė themeluesit tė tarikatit, kanė shpikur ide e veprime qė shumė keq bien ndesh me Islamin. Pra, si tendencė tesavvufi ėshtė brenda Islamit dhe ka mbėshtetje nė Kur'an dhe nė hadithet e Muhammedit a.s., mirėpo nga aspekti praktik se si po zbatohet dhe si po manifestohet tarikati, ka mjaft gjėra pėr t'u kritikuar.

Pėr mė shumė tė porosis ta lexosh kėtė libėr qė e ceka mė lart dhe qė ėshtė nė faqen tonė.

Kurse shiizmi ėshtė njė shkollė ose sekt politik nė Islam. Shiizmi rrėnjėt i ka qysh nė kohėn e parė tė Islamit, gjegjėsisht menjėherė pas vdekjes sė Muhammedit a.s. Sipas shiitėve, pas vdekjes sė Muhammedit a.s. halif (kryetar shteti) ėshtė dashur tė jetė Aliu e jo Ebu Bekri dhe se kinse Muhammedi a.s. qysh duke qenė gjallė e paska lėnė me gojė (testament) qė pas tij halif tė ishte hazreti Aliu. Mirėpo burimet e hadithit e tė historisė islame nuk e mbėshtesin njė gjė tė tillė dhe thonė se nuk ėshtė e vėrtetė qė Muhammedi a.s. ka thėnė diēka kėshtu. E vėrteta ėshtė se Muhammedi a.s. kėtė gjė nuk e ka caktuar vetė, por e ka lėnė nė kompetencat dhe vullnetin e vetė muslimanėve qė ata vetė ta zgjedhin kryetarin e shtetit....

Mė vonė ndodhin edhe disa ngjarje jo tė lakmueshme pėr muslimanėt dhe shiizmi sa vjen e shtohet dhe thellohet hendeku midis tyre dhe pjesės shumicė sunnite, qė jemi edhe ne. Mė vonė, kėtė ēėshtje pastėr politike shiitėt e veshin edhe me petk fetar, duke e vesh me ajete nga Kur'ani duke i komentuar ato sipas dėshirės dhe ineresit tė tyre dhe duke shpikur hadithe (fjalė tė Muhammedit a.s. ) qė ai kurrė nuk i ka thėnė.

Fjala shi'ij do tė thotė ithtar, simpatizues, dhe nė literaturėn islame pėrmendet termi "Shi'atu Alijj", qė do tė thotė "ithtar, simpatizues i Aliut". Nga aspekti gjuhėsor tė gjithė muslimanėt janė shi'it, sepse nuk mund ta gjesh asnjė musliman nė botė i cili nuk e do dhe nuk e simpatizon hazreti Aliun, mirėpo nga aspekti terminologjik dhe politik shi'itėt janė vetėm ata qė sot jetojnė nė Iran, njė pjesė nė Irak, Siri, Turqi, Kuvajt etj.

Ky ishte kryesisht dallimi midis tesavvufit dhe shiizmit. Mirėpo kėto kanė edhe anėt e tyre tė pėrbashkėta. Prandaj ndoshta mund tė na duken si tė pėrziera me njėra-tjetrėn. Thash ka disa shkolla tė tesavvufit qė janė identike me ndonjė shkollė tė shiizmit, sepse edhe shiizmi ka shkollat apo grupet e veta tė brendshme, mirėpo ka edhe shumė tarikate tė tjera qė janė sunnite dhe nuk kanė tė bėjnė aspak me shiizmin.

Si do qė tė jetė, ėshtė e vėrtetė se tė gjithė ata njerėz qė thonė se janė muslimanė, ne e kemi pėr borxh ata t'i trajtojmė si muslimanė dhe nuk kemi tė drejtė t'u themi se nuk janė muslimanė. Ata janė muslimanė, mirėpo tė kėsaj shkolle apo tė atij tarikati. Tė gjithė kėta gjenden nėn ombrellėn e madhe tė Islamit.

Idila
06-12-09, 19:10
Selamu alejkum vėllezėr

E kam njė pyetje tė thjesht por qė mua mė mundon, tė them, pak...pasi qė shpeshherė ngelem pėrgjysmė kur dua tė them, e s`di si ta them;

Tybestikfa
Tybeistikfa
Tybestafkurulla
apo
Tybastakfurulla

Nuk di cila ėshtė e saktė nga kėto, apo e thėnė mė mirė si duhet tė them mė saktė?

Ju falėnderoj paraprakisht.

Maxi
06-12-09, 21:37
Ju pėrshėndes e nderuar Idila
"Paqa,mėshira dhe bekimi i Zotit qoftė mbi ju"

Teube- Pendim
Istigfar- Falje

Ps. Se dij se nė ēfar rasti e pėrdorni atė shprehje,por sa e kuptova besoj se ka tė bėj me "kėrkim faljen" .

Idila
06-12-09, 21:47
Ju pėrshėndes e nderuar Idila
"Paqa,mėshira dhe bekimi i Zotit qoftė mbi ju"

Teube- Pendim
Istigfar- Falje

Ps. Se dij se nė ēfar rasti e pėrdorni atė shprehje,por sa e kuptova besoj se ka tė bėj me "kėrkim faljen" .
Ju falemnderit i nderuar.
Nė fakt duket pak qesharake, por nuk di pse na ka ngelur si shprehi nė familje sa herė kujtojmė derrkucin themi gjithmon tybestafkurulla...
Por shpesh mė ėshtė dhėnė rasti tė dėgjoj kėtė fjalė tė theksohet nė mėnyra tė ndryshme sikur ato qė shkrova mė lartė....

Ju falemnderit, Zoti qoftė me ju.

P.s. Murriz, ju falemnderit edhe juve.

Dilaver
06-12-09, 23:14
E nderuar Idila!
Sa i pėrket pyetjese qė keni parashtruar unė kisha pėr tė shtuar

Estagfirullah (arabisht) nė pėrkthim do tė thotė: “Allahun pėr falje e lus” ose me shkurtė “Mė fal o Allah”.

Tewbe (arabisht) do tė thotė pendim.

Nė zhargonin popullor kėto dy fjale janė bashkuar dhe deformuar e ėshtė krijuar njė fjalė me njė kuptim tėrėsisht tė gabuar dhe bie nė kundėrshtim me kuptimin origjinal.


Tybestikfa
Tybeistikfa
Tybestafkurulla
apo
Tybastakfurulla

“Tewbe estagfirullah” nė pėrkthim do tė thotė “Pendohem dhe nga Allahu falje kėrkoj”

sherri
06-12-09, 23:48
“Tewbe estagfirullah” nė pėrkthim do tė thotė “Pendohem dhe nga Allahu falje kėrkoj”
A te kupton Zoti,nese nuk thuhet ne Arabisht?

teutaA
07-12-09, 00:13
A te kupton Zoti,nese nuk thuhet ne Arabisht?

sherri edhe un qushtu kam pyet po kan kesh me mue

GURI SYLAJ
07-12-09, 10:47
sherri edhe un qushtu kam pyet po kan kesh me mue

Ata qe qeshen jan te padieshem!!
Vet Emri ,per Zotin , I GJITHEDIJSHEM - tregon se , Ai , i kupton te gjitha gjuhet!!!

Makresh
07-12-09, 11:04
Perse kur'ani, hadithet e disa lutje profetike thuhėn ne arabisht dhe me pas, vie perkthimmi ne shqip, ?


ps: E riformulova kete pyetje, qe me te dijshmit ti pergjigjen sic duhėt.

Nero
07-12-09, 11:23
Perse kur'ani, hadithet e disa lutje profetike thuhėn ne arabisht dhe me pas, vie perkthimmi ne shqip, ?


ps: E riformulova kete pyetje, qe me te dijshmit ti pergjigjen sic duhėt.

Kur'ani i ka zritur Muhameddit a.s permes Xhibrilit n'gjuhen arabe,sepse arabishtja ka qene gjuha te cilen e ka perdorur Muhameddi a.s ne at kohe,e me vone jane perkthyer ne gjuhen shqipe per te ditur kuptimin dhe domethenien e tyre(pra te ajeteve kur'anore dhe haditheve)

Estella
14-12-09, 22:46
Un shume here kam lexuar ne kete rubrik po asnjehr skam bere ndonje postim pasi qe kam pa se ketu kapeni shume me nervozitete..vetem se nje gje kish desht te dije : Per qfar arsy perdoret gjuha arabe kaq shume te ne shqiptaret pa marr parasysh se jem mysliman...pse nuk lutemi falemi shqip duke ditur qe ne jemi shqiptar edhe secili popull ka drejt te lutet ne gjuhen vet...edhe zoti vet na ka kriju shqiptar pse ne duhet mu lut ne gjuhen arabe e mu pershndet ne gjuhen arabe ....Qysh kam degjuar gjuha arabe eshte gjuha me e pasur ne bote edhe sa di un ajo gjuhe ka me shuem se 12 milion fjal...ne nuk dim mire te shprehemi ne shqip qe kur degjoj ata te shqipris qfar shperheje kan ne te kosoves jemi shume mbrapa e mundohemi te flasin arabisht apo te lexojm arabisht....

Lapsi
15-12-09, 09:42
Un shume here kam lexuar ne kete rubrik po asnjehr skam bere ndonje postim pasi qe kam pa se ketu kapeni shume me nervozitete..vetem se nje gje kish desht te dije : Per qfar arsy perdoret gjuha arabe kaq shume te ne shqiptaret pa marr parasysh se jem mysliman...pse nuk lutemi falemi shqip duke ditur qe ne jemi shqiptar edhe secili popull ka drejt te lutet ne gjuhen vet...edhe zoti vet na ka kriju shqiptar pse ne duhet mu lut ne gjuhen arabe e mu pershndet ne gjuhen arabe ....Qysh kam degjuar gjuha arabe eshte gjuha me e pasur ne bote edhe sa di un ajo gjuhe ka me shuem se 12 milion fjal...ne nuk dim mire te shprehemi ne shqip qe kur degjoj ata te shqipris qfar shperheje kan ne te kosoves jemi shume mbrapa e mundohemi te flasin arabisht apo te lexojm arabisht.... Estella, nuk mundemi ti fajesojm arabet per te folurit tone. Kam degjuar televizionet e kosoves, atje flitet ne dialekte (tv lokale e ferizait flasin ndyshe nga ata te gjakoves), bile edhe deputetet kur japin ndonje deklarate ate e bejne ne dialekt. Preardhja ime eshte nga veriu i shqiperise, atje ekziston nje fanatizem sa i perket ruajtjes se traditave dhe gjuhes. Problemi qendron dikund tjeter, te leximi. Nese nuk ke fond te fjaleve atehere cfare kerkon te flasesh. Ne kete forum nje gje me habit, pikerisht patriotet e medhenje ketu shkruajn ndonje fjale ne gjuhen sllave. Mandej te treguarit si civilizues duke perdore fjale ne gjuhe te huaja eshte nje segment tjeter qe duhet shqyrtuar.

GURI SYLAJ
15-12-09, 11:52
Pyetja e Estelles eshte shume e logjikeshme .Thjeshte !
A eshte Zoti i gjithedijshem ???Dhe nese po pse duhet te "kontaktoj",t'i lutem me perkthyes??
Cdo orvatje per te fajsu dialektet apo shumesine e gjuheve vetem se e mohon qendrimin e me siperm!

Makresh
15-12-09, 12:14
Thjesht, shkurt e sa me shqip !

Po ta marim nje Kur'an ne gjuhen Shqipe, nje ne gjuhen Frenge dhe nje ne gjuhen Gjermane do verejm qe keta libra ndryshojn njeri nga tjetri ne perkthime dhe ne terme egzakte ! Cdo term i kur'anit ka dmth-jes e saj, e nese ne e ndryshojm, apo i themi perafersisht sic duhet me qen gjithe duke e adaptuar, do te ndodhe e njejta gje sikurse ndodhi me Biblėn, perkthim pas perkthimi do ti devijojm shkrimėt e shenjta, kuptimet e shenjta dhe mesazhėt e shenjta. Pra thuhet ne gjuhen ne te cilen eshte shpallur Kur'ani, ne origjinalitetin e tij qe mos te ket as shanca me e vogel e devijimit. Kjo nuk don te thot qe ti nuk duhesh kuptuar kuptimin e asaj qe shqipton, perkundrazi duhet lexim, studim dhe meditim sa me te fell ne fjalėt e shenjta.

Sa i perket disa shprehjeve arabe, un kam verejt qe edhe katoliket kosovar perdorin terma si psh: i(n)shalla, dhe kjo nuj ka asgje te keqe, ka mbet si shprehi dhe si farz per muslimanet qe mos te thon nesra do ta bej, ket por Dhasht Zoti e nesra do ta bej ket..... kurse pershendetjet me Selam Alejkum, un mendoj qe eshte nje pershendetje universale qe ndoshta me shume se "hello" perdoret ne bote, eshte gjithashtu pershendetje profetike, dhe pershendetje per banoret e xhennetit. Tash nese i krahasojm fjalet arabe dhe ato angleze qe jan futur ne fjalorin ton shqip-shqip, do te dalin 5% arabe, dhe 95% anglisht !

Ne shqiperi nuk kan fjal me shum se ne, fjalori i tyre perben thuajse 40% te fjaleve t'huaja qe i kan futur ne fjalorin shqip, per tu dukur ndoshta "me modern" e me te "civilizum".

Kurse per 12 milion fjal ne arabqe,... un te them qe ata nese i kan vetem 50/60 mije fjal,.. do i kisha konsideruar si fjalorin me te pasur ne superfaqen e tokes-

Maxi
15-12-09, 13:12
Gjuha dhe pėrkthimi i Kur'anit famėlart

Gjuha

Kur’ani ėshtė shpallur nė gjuhėn e pastėr arabe, sipas dialektit tė fisit Kurejsh. Stili i Kur’anit ėshtė i paarritshėm. Pati shumė prej atyre qė u munduan tė bėjnė diē tė ngjashme si Kur’ani, mirėpo pikėrisht kėtu e treguan dobėsinė e tyre. Disa tė tjerė gjurmuan tė gjejnė ndonjė proverb apo ndonjė fjalė tė urtė arabe dhe atė ta krahasojnė me ndonjė citat tė Kur’anit qė sipas tyre do tė kishte kuptim tė njėjtė me tė.
Ata gjetėn se proverbi arab “El-katlu enfa lil katli - “Mbytja mė sė tepėrmi pengon mbytjen” - ka domethėnie tė njėjtė me ajetin kur’anor: “Fil kisasi hajatin”, pra kuptimi ėshtė jeta. Megjithatė shumė filozofė kanė nėnvizuar mbi njėzet pika ku tregohet superioriteti i ajetit kur’anor ndaj proverbit, p.sh.
1. Ajeti ėshtė mė i shkurtėr sepse pėrbėhet prej tre fjalėsh kurse proverba prej katėr;
2. Nė ajet theksohet jeta kurse te proverbi mbytja; dhe
3. Te proverbi pėrsėritet fjala mbytje kurse te ajeti kur’anor nuk pėrsėritet asnjė fjalė, etj.
Krahas dialektit kurejshit nė Kur’an hasim edhe dialekte tė tjera siē ėshtė: dialekti i fisit Hudhejl, Ajlan, Xhurhum, Kinan, dhe tė fiseve tjera arabe qė nė atė kohė jetonin nė hapėsirat e Gadishullit Arabik.
Zemahsheriu, Sujutiu, dhe komentatorė tė tjerė tė Kur’anit Fisnik pėrmendin rreth 45 dialekte tė ndryshme lokale tė cilėt mund hasen nė Kur’an. Vetėm dialekti Hudhejl nė Kur’an haset nė mbi 46 vende.

Pėrkthimet

Islami, jo shumė gjatė pas shpalljes sė Kur’anit, me njė shpejtėsi tė madhe u pėrhap edhe te popujt e tjerė lindorė. Dhe, pasi qė ata nuk e njihnin gjuhėn arabe, erdhi deri te nevoja e pėrkthimit tė pjesėve tė Kur’anit nė gjuhėn perse dhe gjuhė tė tjera tė Lindjes. Gjuha perse ėshtė gjuha e parė e huaj nė tė cilėn, qysh herėt u pėrkthye Kur’ani.
Serahsi, nė veprėn e tij “El-Mebsut” (fq. 37) shėnon qė, sipas Ebu Hanifes, ishte sahabiu i njohur Selman Farisiu r.a., ai i cili, pas kėrkesės sė persianėve, pėrktheu nė gjuhėn perse suren “El-Fatiha” dhe atė qė nė tė gjallė tė Muhammedit s.a.v.s. Persianėt pėrkthimin e kėsaj sureje e lexonin nė namaz derisa nuk arritėn qė nė tė folmen e tyre ta zotėrojnė gjuhėn arabe. Kurse, i Dėrguari i Allahut s.a.v.s., pėrkthimin e sures Fatiha nė gjuhėn perse, e miratoi heshtas.
Imam Ebu Hanife r.a. dhe juristė tė tjerė tė kėsaj shkolle konsiderojnė qė ka mundėsi tė bėhet leximi i sureve tė pėrkthyera kur’anore nė namaz, kurse juristėt e shkollės shafite dhe hambelite njė gjė tė kėtillė e refuzojnė nė mėnyrė kategorike.

Prof. Dr. Jusuf Ramiq