PDA

View Full Version : Pyetje & Pergjigje


Pages : 1 2 3 [4] 5 6

Makresh
11-04-10, 15:28
Ti assesi nuk mund ta njohesh zemrėn time dhe as tė dish se ēka kam nė te.


Gjykimi ėshtė vetėm i Allahut, i atij Allahu qė ti kaq shumė po pretendon se i beson, ai vendos kush shpėrblehet e si shpėrblehet!

Nė qoftė ndryshe thuaje mos tė vjen marre!

Shprehjet e tua, mizorisht reflektojn ngjyren e zemres tende.

Zemrat e semura egzistojn, ne mos ta paq mesue aj "njohesi" i Islamit.

Murgesha
11-04-10, 17:58
Shprehjet e tua, mizorisht reflektojn ngjyren e zemres tende.

Zemrat e semura egzistojn, ne mos ta paq mesue aj "njohesi" i Islamit.

Une po e them prap!

"Allahu e din me se miri kush shkon ne xhehnet e kush ne xhehnem"

"Gjykimi eshte vetem i Allahut" e jo i joti!

Ne syt e tu keto shprehje po reflektojkan zemer te semure e mizori.

Kush pra simbas teje po e ditka me mir te miren e te keqen, kush shperblen per keto gjera pa njeanshmeri , kush gjykon me me drejtesi se Allahu, Makresh?

GURI SYLAJ
11-04-10, 18:15
Mbasi kjo teme ka nje karakter krejt tjeter nga ky tash une do te shtroj nje pyetje (nje kerkese) per njohesit e mire te Islamit!??

A ka mundesi, dikush, te spjegoj me perafersisht(kjarte) Suren ESH SHURA dhe a ka mundesi qe (se paku ne perkthimin shqip ) Ajeti nr.8 dhe Ajeti nr.30 te jen kundershtues me njeri me tjetrin!??
Edhe ,mundesisht ,nje shpjegim me te kjart per Ajetin nr.7 te po kesaj Suereje.

Ju jem mirenjohes dhe ju falemnderit!

4peace
11-04-10, 20:35
Mbasi kjo teme ka nje karakter krejt tjeter nga ky tash une do te shtroj nje pyetje (nje kerkese) per njohesit e mire te Islamit!??

A ka mundesi, dikush, te spjegoj me perafersisht(kjarte) Suren ESH SHURA dhe a ka mundesi qe (se paku ne perkthimin shqip ) Ajeti nr.8 dhe Ajeti nr.30 te jen kundershtues me njeri me tjetrin!??
Edhe ,mundesisht ,nje shpjegim me te kjart per Ajetin nr.7 te po kesaj Suereje.

Ju jem mirenjohes dhe ju falemnderit!

Shnetje...

Me interesoi vertet ku eshte ajo pike e dyshimte ku do te mund te gjendeshin kundershti. Mirepo, nuk hasa ne asgje.
Prandaj, i nderuari GURI, do te kishte qene me mire sikur te na tregosh dicka me konkrete lidhje me kete pandehje.
Me sa e pashe une (GURI me detyroi t'i rilexoj ca Ajete nga perkthime te ndryshme te Kur'anit) nuk hasa ne asgje te dyshimte.
Masandej, ashtu sic ka kerkuar GURI, nje here te fillojme me Ajetin nr. 8, pastaj te kalojme ne Ajetin nr. 30, e pastaj serish te kthehemi tek Ajeti nr. 7... pak si veshtire. Sidomos kur kemi parasysh se Ajetet jane te lidhura shume me njeri-tjetrin, ashtuqe, ne rast se shkoqiten nga njeri-tjetri, e humbasin kuptimin e pergjithshem.
Sureja e poeteve/ash-Shu'ara) flet kryesisht per mosbesimtaret. Gjegjesisht per ca tipa, sic themi ne, "fol me te, fol me murin, krejt njesoj". Permneden shembelltyrat e shume te Derguarve, te cilet kane pasur probleme te njejta, me njerez te njejte por edhe ne kohera te ndryshme.


***

GURI SYLAJ
11-04-10, 22:03
Ne rend te pare me duhet te them se fjalen e kam tek perkthimi e kete e thash edhe me heret.

Ajeti nr.8

Po sikur te kishte dashur Allahu,do t'i bente ata(njerezit) nje popull (te nje feje),por Ai shtie ne meshiren e vet ate qe don(ate qe me vullnetin e vet pranon rrugen e drejte),e jo besimtaret nuk kan as mbrojtje,as ndihmes.

Ne rend te pare nuk po e kuptoj cka ploteson ketu fjala njerezit !???
Ne rend te dyte kemi nje pohim sikur te donte kurse me von kemi nje qendrim qe e mohon te parin.
...por Ai shtie ne meshiren e tij ate qe don ...dhe menjehere ne plotesim e mohon prap deshiren e Allahut duke pohu se (ate qe me vullnetin e vet pranon rrugen e drejte)..
ose duke lene me kuptu se Allahu ken don e meshiron e ken don e len pa ndihme??


Kurse ne Ajetin nr 30

Cfardo e keqe qe mund t'ju godase,ajo eshte pasoje e veprave tuaja(te keqia), e per shume te tjera ai ju fale.

Edhe ketu ne pjesen e pare e mohon Deshiren e Allahut nga Ajeti nr.8 dhe pjesa tjeter del jasht loje sepse nese denohesh per vepra te keqia atehere cka ka per tu fale!??

Kurse Ajeti nr. 7
Ose e kufizon keshillen qe sjell Kurani ose kufizon Gjuhen Arabe ne Islam.
Dhe ne pjesen e fundit mohon dy qendrimet e Ajeteve te theksuara me heret sepse ketu definitivisht dihet se do te ndodhe Kiameti dhe se definitivisht dihet se do te jene dy grupe njera per Xhenet e tjetra per zjarr -deshtem neve apo nuk deshte dhe pavarsisht prej deshires dhe Dashurise se Allahut, ose tjetra ,ndoshta vet Allahu deshiron qe te jen dy grupe.
Dicka nuk po flen mire ketu!!

Une e kuptoj se Ajetet brenda nje Sureje , e edhe te gjitha bashk, kan lidhje ne mes vedi dhe vetem si te tilla japin porosine por une mendoj se ne perkthim nuk i eshte kushtu kujdese gjuhes shqipe.

Une e dij se kritikat do te jen prej me te ndryshmeve por megjitheate ,thjeshte ,deshta te ngacmoj kete ceshtje!Ndoshta edhe pa te drejte por une besoj definitivisht se duhet edhe per kete ceshtje te debatohet.
Me nderime !

P.S
I bindur thelle se edhe keshtu do te mesoj shumecka!

4peace
11-04-10, 22:20
***

Kerkoj falje, sepse gabim e paskam kuptuar. Mendova se eshte fjala per Kaptinen/Suren 26, kurse ketu qenka fjala per Kaptinen/Suren 42.

Te shohim me vone...


***

4peace
11-04-10, 22:55
Ne rend te pare me duhet te them se fjalen e kam tek perkthimi e kete e thash edhe me heret.

Ajeti nr.8

Po sikur te kishte dashur Allahu,do t'i bente ata(njerezit) nje popull (te nje feje),por Ai shtie ne meshiren e vet ate qe don(ate qe me vullnetin e vet pranon rrugen e drejte),e jo besimtaret nuk kan as mbrojtje,as ndihmes.

Ne rend te pare nuk po e kuptoj cka ploteson ketu fjala njerezit !???
Ne rend te dyte kemi nje pohim sikur te donte kurse me von kemi nje qendrim qe e mohon te parin.
...por Ai shtie ne meshiren e tij ate qe don ...dhe menjehere ne plotesim e mohon prap deshiren e Allahut duke pohu se (ate qe me vullnetin e vet pranon rrugen e drejte)..
ose duke lene me kuptu se Allahu ken don e meshiron e ken don e len pa ndihme??


Kurse ne Ajetin nr 30

Cfardo e keqe qe mund t'ju godase,ajo eshte pasoje e veprave tuaja(te keqia), e per shume te tjera ai ju fale.

Edhe ketu ne pjesen e pare e mohon Deshiren e Allahut nga Ajeti nr.8 dhe pjesa tjeter del jasht loje sepse nese denohesh per vepra te keqia atehere cka ka per tu fale!??

Kurse Ajeti nr. 7
Ose e kufizon keshillen qe sjell Kurani ose kufizon Gjuhen Arabe ne Islam.
Dhe ne pjesen e fundit mohon dy qendrimet e Ajeteve te theksuara me heret sepse ketu definitivisht dihet se do te ndodhe Kiameti dhe se definitivisht dihet se do te jene dy grupe njera per Xhenet e tjetra per zjarr -deshtem neve apo nuk deshte dhe pavarsisht prej deshires dhe Dashurise se Allahut, ose tjetra ,ndoshta vet Allahu deshiron qe te jen dy grupe.
Dicka nuk po flen mire ketu!!

Une e kuptoj se Ajetet brenda nje Sureje , e edhe te gjitha bashk, kan lidhje ne mes vedi dhe vetem si te tilla japin porosine por une mendoj se ne perkthim nuk i eshte kushtu kujdese gjuhes shqipe.

Une e dij se kritikat do te jen prej me te ndryshmeve por megjitheate ,thjeshte ,deshta te ngacmoj kete ceshtje!Ndoshta edhe pa te drejte por une besoj definitivisht se duhet edhe per kete ceshtje te debatohet.
Me nderime !

P.S
I bindur thelle se edhe keshtu do te mesoj shumecka!

Nejse, do t'i bie shkurt...
Po te mendohej pakez me thelle, Ajeti i pare (nr. 8) flet per vullnetin e lire: je i lire te besosh apo te mos besosh. Sepse, po te kishte dashur All-llahu, do t'i kishte bere te gjithe (njerezit)besimtare (apo komunitet te nje feje). Por me kete rast nuk do te ekzistonte vullneti i lire, dhuntia me e madhe qe na vie nga Zoti.
Dhe eshte me se e vetkuptueshme se besimtari e ka gjithnje ndihmen e Tij.

Nese e lidhim kete Ajet (nr. 8) me Ajetin nr. 30), atehere nenkuptojme se, ai qe nuk beson, fajin e ka vet (nese i ndodhe ndonje fatkeqesi, ajo i vie nga duart e veta apo vendimi [vullneti i lire] per te mos besuar).
Natyrisht, nese ata (mosbesimtaret) bejne ndonje veper te mire, iu falet, aq sa e meritojne. (Fola para ca ditesh per kandarin, por Makreshi nuk ma pranoi).

Nderkaq, Ajeti nr. 7, ku permendet gjuha arabe, ka per qellim gjuhen e kuptueshme, gjuhen qe e marrin vesh, ne rend te pare, ata qe e kane gjuhe amtare...pikerisht per te mos ardhur der tek keqkuptimet apo dyshimet, sic eshte (me te drejte) ky dyshimi yt ne perkthim. Sepse ne perkthim mund te dyshosh deri sa nuk bindesh ne te kunderten.
Verejtje:
Fjalet nen kllapa ne perkthimin e Kur'anit perdoren me se shpeshti si informata shtese. Per te ditur se per cfare eshte fjala apo cka nenkuptohet. Paresore ne leximin e Kur'anit te perkthyer jane fjalet e bera me bold. Te tjerat jane te dores se dyte, trete...

***

4peace
11-04-10, 23:15
***

Plotesim:
Nese i analizojme keto tre Ajete, ne fillim na dalin dy grupe kryesore: besimtare dhe mosbesimtare. Por, shikuar me thelle, me ne fund kuptojme se ekzistojne edhe nenshtresa/nengrupe sikur per ata qe do te shkojne ne parajse/xhennet ashtu edhe per ata qe shkojne ne ferr/xhehenem. Apo, sic themi ne gjat perditshmerise: "Nuk eshte cdo gje ose e zeze ose e bardhe, por ka niansa"

Ketu ma merr mendja eshte ajo qe i ka rene ne sy, te nderuarit GURI SYLAJ.

Mund ta kem edhe gabim.

Zoti e din me se miri.


***

Makresh
12-04-10, 10:11
Po i perserisim disa pyetje me formula te tjera.

4Peace, lidhje me kandarin dua te di nga ju, se : A ka mundesi, qe pesha e te mirave ta mund peshen e besimit mbi kandar qe mosbesimtari ta fiton xhennetin ?

GURI SYLAJ
12-04-10, 10:29
Po i perserisim disa pyetje me formula te tjera.

4Peace, lidhje me kandarin dua te di nga ju, se : A ka mundesi, qe pesha e te mirave ta mund peshen e besimit mbi kandar qe mosbesimtari ta fiton xhennetin ?

Ketu nuk shtrohet ceshtja a ka mundesi apo nuk ka por- Kush e shiqon kandarin dhe kush i vlereson keto peshe!??

Makresh
12-04-10, 10:38
Ketu nuk shtrohet ceshtja a ka mundesi apo nuk ka por- Kush e shiqon kandarin dhe kush i vlereson keto peshe!??


Ne jemi dakord qe eshte vet Allahu, Gjykuesi me i drejtė !

BE LK
12-04-10, 10:59
Ne rend te pare me duhet te them se fjalen e kam tek perkthimi e kete e thash edhe me heret.

Ajeti nr.8

Po sikur te kishte dashur Allahu,do t'i bente ata(njerezit) nje popull (te nje feje),por Ai shtie ne meshiren e vet ate qe don(ate qe me vullnetin e vet pranon rrugen e drejte),e jo besimtaret nuk kan as mbrojtje,as ndihmes.

Ne rend te pare nuk po e kuptoj cka ploteson ketu fjala njerezit !???
Ne rend te dyte kemi nje pohim sikur te donte kurse me von kemi nje qendrim qe e mohon te parin.
...por Ai shtie ne meshiren e tij ate qe don ...dhe menjehere ne plotesim e mohon prap deshiren e Allahut duke pohu se (ate qe me vullnetin e vet pranon rrugen e drejte)..
ose duke lene me kuptu se Allahu ken don e meshiron e ken don e len pa ndihme??


Kurse ne Ajetin nr 30

Cfardo e keqe qe mund t'ju godase,ajo eshte pasoje e veprave tuaja(te keqia), e per shume te tjera ai ju fale.

Edhe ketu ne pjesen e pare e mohon Deshiren e Allahut nga Ajeti nr.8 dhe pjesa tjeter del jasht loje sepse nese denohesh per vepra te keqia atehere cka ka per tu fale!??

Kurse Ajeti nr. 7
Ose e kufizon keshillen qe sjell Kurani ose kufizon Gjuhen Arabe ne Islam.
Dhe ne pjesen e fundit mohon dy qendrimet e Ajeteve te theksuara me heret sepse ketu definitivisht dihet se do te ndodhe Kiameti dhe se definitivisht dihet se do te jene dy grupe njera per Xhenet e tjetra per zjarr -deshtem neve apo nuk deshte dhe pavarsisht prej deshires dhe Dashurise se Allahut, ose tjetra ,ndoshta vet Allahu deshiron qe te jen dy grupe.
Dicka nuk po flen mire ketu!!

Une e kuptoj se Ajetet brenda nje Sureje , e edhe te gjitha bashk, kan lidhje ne mes vedi dhe vetem si te tilla japin porosine por une mendoj se ne perkthim nuk i eshte kushtu kujdese gjuhes shqipe.

Une e dij se kritikat do te jen prej me te ndryshmeve por megjitheate ,thjeshte ,deshta te ngacmoj kete ceshtje!Ndoshta edhe pa te drejte por une besoj definitivisht se duhet edhe per kete ceshtje te debatohet.
Me nderime !

P.S
I bindur thelle se edhe keshtu do te mesoj shumecka!

Ketu Guri ska asgje per tu keqkuptuar, e vetmja gje qe ti keqkuptohesh eshte se ju nuk i njihni rregullat e islamit dhe mundoheni te komentoni kuranin kur nuk njihni islamin !
Kjo sjell keqkuptime te tilla ...

4peace
12-04-10, 11:04
Po i perserisim disa pyetje me formula te tjera.

4Peace, lidhje me kandarin dua te di nga ju, se : A ka mundesi, qe pesha e te mirave ta mund peshen e besimit mbi kandar qe mosbesimtari ta fiton xhennetin ?

Mekati, faji, borxhi...
...kane te njejtin kuptim.

Nese une jam futur dy milion euro borxh, eshte shume veshtire t'i laje/kthej ato. Mirepo, nese e kthej nje pjese nga kjo shume,natyrisht qe borxhi (shuma) zvogelohet. Nese i kthej 100 000, mbeten edhe 1.900.000. Pra nuk jane dy milion.

Nese, sikpas mekatit, dy milion euro eshte pika me e erret e ferrit/xhehenemit, atehere, me kthimin e 100. 000, behet pak me drite: pra, s'jam bash ne fund.

Ama, o Makresh, ti me shume po i frikesohesh konkurrences, duke menduar se do ta kaloje ndonje mosbesimtar.

Keshtu e ka edhe me veprat: veprat e mira, kushdo qe i ben, shlyhen per aq sa ke bere mire, pjesa tjeter, nese ka me shume vepra te keqia se sa te mira mbetet. Llogari mjaft e thjeshte.

Natyrisht, neve si njerez, nuk mund te jemi ne gjendje te vleresojme sakte peshen e nje vepre. Kete e ben vetem Krijuesi...

...me "askujt nuk i behet me hile, as sa nje grimcė" (sic shkruan ne Kur'an)


***

GURI SYLAJ
12-04-10, 11:59
Ketu Guri ska asgje per tu keqkuptuar, e vetmja gje qe ti keqkuptohesh eshte se ju nuk i njihni rregullat e islamit dhe mundoheni te komentoni kuranin kur nuk njihni islamin !
Kjo sjell keqkuptime te tilla ...

Njera nga shume arsyet qe une hy ktu eshte edhe ajo qe te mesoj sa me shume per Islamin.
Kurse, reagimi i juaj nuk permban as me te voglen orvatje qe te me mesoni dicka!! E kjo ndoshta e ka edhe ndonje pergjigje te cilen ju e dini me mire! Por ,jam shume i sigurt ,se PERKTHIMI i Kuranit ne Gjuhen Shqipe len shume per te deshiru.Qe nga perdorimi i fjaleve sllave e deri te kundershtite ne mes Ajeteve e edhe brenda per brenda nje Ajeti!!

Makresh
12-04-10, 12:09
FALEMNDERES per pergjigjen.

S'ja kam frigen asaj konkurrence, sepse un jam i sigurt qe jobesimtaret do te jen te humbur qoft ne xhennemin e trubullt apo te terret, por me pengon teper dhe k'te e kuptuat kur me thoni qe jobesimtari ka shanca te fitoj xhenetin duke mos besuar fare. Sepaku te ishte penduar, do kishim shpresuar qe do te jet i Meshiruar, sepse Zoti eshte Gjithėmeshirshem, Ai fal shum !

Kurse ne kandarin tend, s'gjeta askund peshen e besimit ? Sepse edhe besimtaret do ta ken kete kandar, dhe jo te gjithe besimtaret do te shperblehen njesoj me te mira nga Zoti.

Ne te gjithe jemi mekatar, dhe jo cdo her mekatet/borxhet i shlyejm me vepra te mira. Por me pendim, pastrim, falje e adhurim. Gje, qe jobesimtari si ben asnjeren nga keto. E Allahu e ka then te verteten kur i ka kercenuar Jobesimtaret per nje denim te ashper nese nuk pendohen !

4peace
12-04-10, 12:29
FALEMNDERES per pergjigjen.

S'ja kam frigen asaj konkurrence, sepse un jam i sigurt qe jobesimtaret do te jen te humbur qoft ne xhennemin e trubullt apo te terret, por me pengon teper dhe k'te e kuptuat kur me thoni qe jobesimtari ka shanca te fitoj xhenetin duke mos besuar fare. Sepaku te ishte penduar, do kishim shpresuar qe do te jet i Meshiruar, sepse Zoti eshte Gjithėmeshirshem, Ai fal shum !

Kurse ne kandarin tend, s'gjeta askund peshen e besimit ? Sepse edhe besimtaret do ta ken kete kandar, dhe jo te gjithe besimtaret do te shperblehen njesoj me te mira nga Zoti.

Ne te gjithe jemi mekatar, dhe jo cdo her mekatet/borxhet i shlyejm me vepra te mira. Por me pendim, pastrim, falje e adhurim. Gje, qe jobesimtari si ben asnjeren nga keto. E Allahu e ka then te verteten kur i ka kercenuar Jobesimtaret per nje denim te ashper nese nuk pendohen !

Tash po i bie,
une e kam shpike kandarin, une po them nga vetvetja "askujt s'i behet me hile", po ia bej qejfin pabesimtareve e shpikje e shpifje tjera.

Nejse, une s'po guxoj te ta them drejt e ne sy. Sepse tingellon vrazhdte, teper vrazhdte dhe me efekte jashtezakonisht ofenduese...

Ama, njeriu, kur s'kupton - s'kupton. Kot e ke me te!


***

Makresh
12-04-10, 12:48
Tash po i bie,
une e kam shpike kandarin, une po them nga vetvetja "askujt s'i behet me hile", po ia bej qejfin pabesimtareve e shpikje e shpifje tjera.

Nejse, une s'po guxoj te ta them drejt e ne sy. Sepse tingellon vrazhdte, teper vrazhdte dhe me efekte jashtezakonisht ofenduese...

Ama, njeriu, kur s'kupton - s'kupton. Kot e ke me te!


***


Jo mor thuaje lirshem dhe me plotguxim, tek e fundit, une s'kuptoj.

BE LK
12-04-10, 15:23
Njera nga shume arsyet qe une hy ktu eshte edhe ajo qe te mesoj sa me shume per Islamin.
Kurse, reagimi i juaj nuk permban as me te voglen orvatje qe te me mesoni dicka!! E kjo ndoshta e ka edhe ndonje pergjigje te cilen ju e dini me mire! Por ,jam shume i sigurt ,se PERKTHIMI i Kuranit ne Gjuhen Shqipe len shume per te deshiru.Qe nga perdorimi i fjaleve sllave e deri te kundershtite ne mes Ajeteve e edhe brenda per brenda nje Ajeti!!
Tani ta ndajme,

Ti ke hallin se kurani eshte perkthyer keq, apo ke hallin se kurani ka kunderthenje ?!
Sa i perket asaj te pares them se ke shume te drejte, po ta lexosh arabisht ka nje qartesi shume te madhe, por perkthyesi nuk ka shprehur fjalet e duhura ne shqip !
Ndersa sa i perket te dytes mendoj se vijne nga ajo qe ta thashe me siper.
Ky eshte mendimi im personal a !


*****

Makaresh,

Kam pershtypjen se po del prej binareve.


Lexoje ka njehere kuranin o makaresh se meson me shume.

Surja Bekare.

62. Vėrtet, ata qė besuan, ata qė ishin jehudi, krishterėt sabejėt , kush besoi prej tyre (sinqerisht) All-llahun, dhe botėn tjetėr dhe bėri vepra tė mira, ata e kanė shpėrblimin te Zoti i tyre. Pėr ta nuk ka frikė as nuk kanė pėrse tė pikėllohen.

Kete ajet nuk e ke lexu noj here a ?!

Makresh
12-04-10, 15:46
Tani ta ndajme,

Ti ke hallin se kurani eshte perkthyer keq, apo ke hallin se kurani ka kunderthenje ?!
Sa i perket asaj te pares them se ke shume te drejte, po ta lexosh arabisht ka nje qartesi shume te madhe, por perkthyesi nuk ka shprehur fjalet e duhura ne shqip !
Ndersa sa i perket te dytes mendoj se vijne nga ajo qe ta thashe me siper.
Ky eshte mendimi im personal a !


*****

Makaresh,

Kam pershtypjen se po del prej binareve.


Lexoje ka njehere kuranin o makaresh se meson me shume.

Surja Bekare.

62. Vėrtet, ata qė besuan, ata qė ishin jehudi, krishterėt sabejėt , kush besoi prej tyre (sinqerisht) All-llahun, dhe botėn tjetėr dhe bėri vepra tė mira, ata e kanė shpėrblimin te Zoti i tyre. Pėr ta nuk ka frikė as nuk kanė pėrse tė pikėllohen.

Kete ajet nuk e ke lexu noj here a ?!


Per cilet hebrej, krishter e sabej po behet fjala o BE LK ? Vec mos me thuaj per keta te sodit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ps: Ne jemi ka flasim per te sodit.

GURI SYLAJ
12-04-10, 15:48
Tani ta ndajme,

Ti ke hallin se kurani eshte perkthyer keq, apo ke hallin se kurani ka kunderthenje ?!
Sa i perket asaj te pares them se ke shume te drejte, po ta lexosh arabisht ka nje qartesi shume te madhe, por perkthyesi nuk ka shprehur fjalet e duhura ne shqip !
Ndersa sa i perket te dytes mendoj se vijne nga ajo qe ta thashe me siper.
Ky eshte mendimi im personal a !


*****

Makaresh,

Kam pershtypjen se po del prej binareve.


Lexoje ka njehere kuranin o makaresh se meson me shume.

Surja Bekare.

62. Vėrtet, ata qė besuan, ata qė ishin jehudi, krishterėt sabejėt , kush besoi prej tyre (sinqerisht) All-llahun, dhe botėn tjetėr dhe bėri vepra tė mira, ata e kanė shpėrblimin te Zoti i tyre. Pėr ta nuk ka frikė as nuk kanė pėrse tė pikėllohen.

Kete ajet nuk e ke lexu noj here a ?!

Ky eshte mendimi i juaj personal e edhe i imi personal sepse une jam i bindur se ne gjuhen arabe tingellon krejt ndryshe nga ky perkthimi ne gjuhen shqipe.
Dhe ,ketu pajtohem plotesisht!

Murgesha
12-04-10, 17:45
Per cilet hebrej, krishter e sabej po behet fjala o BE LK ? Vec mos me thuaj per keta te sodit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ps: Ne jemi ka flasim per te sodit.


Makresh banma hallall bre burre, lus Zotin te mos jem une me pytjet e mia te "budallavta" shkaktarja qe t“i dalesh kaq shum taktit.

Fjala e Zotit e shpallur ne librin e fundit Kur`anin vlen per te gjitha koherat e per tere njerezimin!!!

Makresh
12-04-10, 18:34
Makresh banma hallall bre burre, lus Zotin te mos jem une me pytjet e mia te "budallavta" shkaktarja qe t“i dalesh kaq shum taktit.

Fjala e Zotit e shpallur ne librin e fundit Kur`anin vlen per te gjitha koherat e per tere njerezimin!!!


E sakt kjo qe po thua, por aty behet fjal per te krishteret para zbritjes se librit perfundimtar.

Dhe lexo mir e me vėmendje se cfar shkruhet ne ajet; Kush besoi prej tyre sincerisht All-llahun, botėn tjetėr dhe bėri vepra tė mira , keta jan nga te shpetuarit. Triniteti ka marr formen e saj 3oo vite pas Krishtit, kurse shperndarja e ides se trinitetit ka vazhduar me vite pastaj. Kjo i bie qe te krishteret e par, nuk besonin ne Trinin e Zotit, ata besonin ne nje Zot te vetem !

Un ne fakt u habita me komentin e BE LK-ės, e mendoja si njohės me te mir se kaq !

BE LK
13-04-10, 13:04
E sakt kjo qe po thua, por aty behet fjal per te krishteret para zbritjes se librit perfundimtar.

Dhe lexo mir e me vėmendje se cfar shkruhet ne ajet; Kush besoi prej tyre sincerisht All-llahun, botėn tjetėr dhe bėri vepra tė mira , keta jan nga te shpetuarit. Triniteti ka marr formen e saj 3oo vite pas Krishtit, kurse shperndarja e ides se trinitetit ka vazhduar me vite pastaj. Kjo i bie qe te krishteret e par, nuk besonin ne Trinin e Zotit, ata besonin ne nje Zot te vetem !

Un ne fakt u habita me komentin e BE LK-ės, e mendoja si njohės me te mir se kaq !
mos fol kot kur nuk din, mos e thuaj ate qe nuk e ka thene zoti !

Kush ndalon ate qe ka lejuar zoti e din hesapin ti makaresh kok lesh !

pranveruesi
13-04-10, 22:26
mos fol kot kur nuk din, mos e thuaj ate qe nuk e ka thene zoti !

Kush ndalon ate qe ka lejuar zoti e din hesapin ti makaresh kok lesh !

...nuk ke nevoj o vella ta ofendosh Besimtarin per nje mendim te tij, Allahu i ka faluar njerzite e ndryshem dhe asnje nga 7 miljard njerzit e botes nuk jane njesoj andej edhe nuk mund te kene mendime te njejta...

...Pyetja ime eshte a do te kene banoret e Xhenetit edhe ne ate bote (ahiret) mardhanje intime me garte e tyre nese edhe ato jane ne Xhenet???


tungiii

4peace
14-04-10, 09:47
...nuk ke nevoj o vella ta ofendosh Besimtarin per nje mendim te tij, Allahu i ka faluar njerzite e ndryshem dhe asnje nga 7 miljard njerzit e botes nuk jane njesoj andej edhe nuk mund te kene mendime te njejta...

...Pyetja ime eshte a do te kene banoret e Xhenetit edhe ne ate bote (ahiret) mardhanje intime me garte e tyre nese edhe ato jane ne Xhenet???


tungiii

Kjo nuk ka te beje as me ofendim sa ka te beje me terheqje te verejtjes apo qortim. Pikerisht pse eshte apo pse mbahet per besimtar.
Sepse synim i besimtarit duhet te jet persosshmeria. Persosshmeia arrihet vetem duke i korrigjuar gabimet. Sa me pak gabime aq me i persosur.
Ne te kunderten, ai qe nuk e sheh gabimet e veta per t'i korrigjuar dhe e ben te kunderten - gabon cdo dite e me shume - ai eshte duke e bere te kunderten: ne vejnd te parajses/xhennetit shkon ne ferr/xhehenem.

Sa i perket pyetjes, une do te shtoja edhe kete:
A lindin femije edhe ne ahiret (boten tjeter) ?


***

Makresh
14-04-10, 11:13
Kjo nuk ka te beje as me ofendim sa ka te beje me terheqje te verejtjes apo qortim. Pikerisht pse eshte apo pse mbahet per besimtar.
Sepse synim i besimtarit duhet te jet persosshmeria. Persosshmeia arrihet vetem duke i korrigjuar gabimet. Sa me pak gabime aq me i persosur.
Ne te kunderten, ai qe nuk e sheh gabimet e veta per t'i korrigjuar dhe e ben te kunderten - gabon cdo dite e me shume - ai eshte duke e bere te kunderten: ne vejnd te parajses/xhennetit shkon ne ferr/xhehenem.

Sa i perket pyetjes, une do te shtoja edhe kete:
A lindin femije edhe ne ahiret (boten tjeter) ?


***Po te pyes edhe un ty. :rolleyes:

Ku isha gabim ?

Kur thash qe idhtaret e librit dhe jo besimtaret kan vendin ne ferr edhe po te ishin me bamirėsit ne bot ?

Apo, Ndiqni atė qė ju ėshtė zbritur nga Zoti juaj e mos ndiqni mbrojtės tė tjerė, pėrveē Tij.

Sa pak qė i pranoni kėshillat! (Surate EL-A‘RĀF : 03 )


S'me kujtohet te kthem gje tjeter pos ketyre dy plotkuptimeve me te cilat refuzon te pajtohesh !


Kush ndalon ate qe ka lejuar zoti e din hesapin ti makaresh kok lesh !


E di, e di Kok - lesh - vet, pikerisht per kete jam duke luftuar qe mos te lejojm gjera te ndaluara !

4peace
14-04-10, 11:37
Po te pyes edhe un ty. :rolleyes:
Ku isha gabim ?
Kur thash qe idhtaret e librit dhe jo besimtaret kan vendin ne ferr edhe po te ishin me bamirėsit ne bot ?

Apo, Ndiqni atė qė ju ėshtė zbritur nga Zoti juaj e mos ndiqni mbrojtės tė tjerė, pėrveē Tij.

Sa pak qė i pranoni kėshillat! (Surate EL-A‘RĀF : 03 )


S'me kujtohet te kthem gje tjeter pos ketyre dy plotkuptimeve me te cilat refuzon te pajtohesh !!

S'po te kujtohet?
A mos ke qene i pire (tape fare) apo ke harruar apo po rrene?
Une disa here me radhe te kam folur (jam munduar te ta shpjegoj me te gjitha menyrat e mundshme) per kandarin, te cilin e kupton edhe nje femije parashkollor...

...kurse ti cdo here ma rrotullojshe ndryshe.

E tash thua : "Ku qenka gabimi im"?

Mesoje nje here e pergjithmone:
Te gjithat shenohen, si veprat e mira si ato te keqiat. Ne baze te tyre behet gjykimi: "Askujt nuk i behet e padrejte" (ta kam perseritur kete me dhjeta here mbrenda nje jave).


P.S.
Nese nuk beson, lexoi edhe nje here postimet e tua te meparshme!!!


***

Makresh
14-04-10, 12:00
E lem kete muhabet, se s'ka me keq se i verberi i cili nuk deshiron qe te shoh !


ps: Te kam dhen pergjigje per kete !

panta_rhei
14-04-10, 14:16
FALEMNDERES per pergjigjen.

S'ja kam frigen asaj konkurrence, sepse un jam i sigurt qe jobesimtaret do te jen te humbur qoft ne xhennemin e trubullt apo te terret, por me pengon teper dhe k'te e kuptuat kur me thoni qe jobesimtari ka shanca te fitoj xhenetin duke mos besuar fare. Sepaku te ishte penduar, do kishim shpresuar qe do te jet i Meshiruar, sepse Zoti eshte Gjithėmeshirshem, Ai fal shum !

Kurse ne kandarin tend, s'gjeta askund peshen e besimit ? Sepse edhe besimtaret do ta ken kete kandar, dhe jo te gjithe besimtaret do te shperblehen njesoj me te mira nga Zoti.

Ne te gjithe jemi mekatar, dhe jo cdo her mekatet/borxhet i shlyejm me vepra te mira. Por me pendim, pastrim, falje e adhurim. Gje, qe jobesimtari si ben asnjeren nga keto. E Allahu e ka then te verteten kur i ka kercenuar Jobesimtaret per nje denim te ashper nese nuk pendohen !
Makresh,
i kam dėgjuar me veshėt e mi dėshmitarėt pleq duke treguar pėr njė rast nė njė vend nė Kosovė. Kur haxhinjtė ishin kthyer prej Qabeje kishin shkuar te kasapi i qytetit, i cili ishte serb, dhe ia kishin uruar haxhillekun, sepse qė tė gjithė ata haxhinjtė e ri qė e njihnin kėtė far kasapin Ljubo, ishin tė bindur se e kishin pa nė Mekkė imazhin e tij. Tregojnė se ky far Ljubo i kishte ndihmuar tej mase tė varfėrit sidomos shqiptarė e pa dallim, dhe se kishte qenė person shumė i mirė dhe i respektuar. Prej asaj dite tė gjithė me respekt e kishin thirrur haxhi ljuba. (Nė atė rrethinė edhe sot kur bėhet fjalė pėr bamirėsi pėrmendet shprehja "a mos jam unė haxhi ljuba?").

Mė intereson nėse ti apo ndonjėri kėtu din pėr kėtė rast? Dhe nėse po, pastaj mund tė lėshohemi nė komente rreth tij.
OK, nėse nuk ke dėgjuar kurrė pėr tė, just ignore.

Makresh
14-04-10, 14:33
M'vjen keq, ndoshta dikush tjeter din.

GURI SYLAJ
20-04-10, 18:35
Pse ne Ajetin nr 4 te Sures MUHAMMED jan shtuar fjalet ne kllapa( ne lufte dhe mbytni) te cilat e ndryshojn dhe e shemtojne kuptimin e Ajetit ne fjale!!
Dhe ,kerkoj falje ,por me intereson te dij a eshte kujdese ndonjehere dikush per keto ceshtje kaq te ndieshme!??

BE LK
22-04-10, 09:18
Pse ne Ajetin nr 4 te Sures MUHAMMED jan shtuar fjalet ne kllapa( ne lufte dhe mbytni) te cilat e ndryshojn dhe e shemtojne kuptimin e Ajetit ne fjale!!
Dhe ,kerkoj falje ,por me intereson te dij a eshte kujdese ndonjehere dikush per keto ceshtje kaq te ndieshme!??
Mund te hapesh nje teme ku te shtrosh problemet e perkthimit te kuranit ne shqip. Por ketu nuk eshte teme gjuhesie por pyetje per qeshtje te ndryshme te fese dhe jo te gjuhes !
Prandaj shkruaj ne ndonje teme tjeter.

Tane t'mirat,

BE LK

panta_rhei
26-04-10, 16:20
Ēka do tė ndodhė me Kuranin dhe me Allahun pas Kijametit?
Cili do tė ishte vendi, kuptimi dhe pozita e tyre pas fundit tė gjithēkaje?

Pres njė pėrgjigje tė bazuar vetėm nė mėsimet dhe udhėzimet e doktrinės islame.

Lapsi
26-04-10, 22:02
Ēka do tė ndodhė me Kuranin dhe me Allahun pas Kijametit?
Cili do tė ishte vendi, kuptimi dhe pozita e tyre pas fundit tė gjithēkaje?

Pres njė pėrgjigje tė bazuar vetėm nė mėsimet dhe udhėzimet e doktrinės islame.
pyet per poziten tende se ti je i krijuar kurse Zoti Ai qe te krijoi

panta_rhei
27-04-10, 11:45
pyet per poziten tende se ti je i krijuar kurse Zoti Ai qe te krijoi
Per pozitėn timė pas Kiametit mundet me dijtė e me vendosė veq Zoti, prandaj duhet me qenė idiot pėr me shtru kėsi pyetje nė njė forum pallavrash. (Ti sigurisht se mundesh me shtru kėsi pyetje.)

Lapsi
27-04-10, 11:49
Per pozitėn timė pas Kiametit mundet me dijtė e me vendosė veq Zoti, prandaj duhet me qenė idiot pėr me shtru kėsi pyetje nė njė forum pallavrash. (Ti sigurisht se mundesh me shtru kėsi pyetje.)keq qe nuk kuptove se pyetja yte mbante ironi
si do te pyesesh do maresh edhe pergjigje

panta_rhei
27-04-10, 11:54
keq qe nuk kuptove se pyetja yte mbante ironi
si do te pyesesh do maresh edhe pergjigje
Nuk ka qenė e drejtuar pėr ty pyetja.

Lapsi
27-04-10, 12:01
Nuk ka qenė e drejtuar pėr ty pyetja. e di, edhe une jam mysliman

BE LK
27-04-10, 13:26
Ēka do tė ndodhė me Kuranin dhe me Allahun pas Kijametit?
Cili do tė ishte vendi, kuptimi dhe pozita e tyre pas fundit tė gjithēkaje?

Pres njė pėrgjigje tė bazuar vetėm nė mėsimet dhe udhėzimet e doktrinės islame.

Sipas doktrines islame do ndodhe kjo !

1- Kurani eshe liber te per ne kete jete dhe jo ne jeten tjeter, para kijametit kurani do ngrihet tek zoti dhe nuk do qendroj me ne toke (Si ngrihet kete kuptoje si te duash ndash filozofikisht ndash ne kuptimin direkt te fjales...). All-llahu eshe Zoti, dhe pas kijametit dhe ku gjithcka te kete vdekur dhe zhdukur zoti do thote: Per ken eshte sundimi sot ? (Me kuptimin kush eshte sunduesi i gjithckaje dhe kontrolluesi i jetes dhe vdekjes), askush nuk do pergjigjet pasi te gjithe jane te vdekur !
Me pas Zoti do i ringjalle njerezit dhe do gjykohen per cka kane punuar...

panta_rhei
27-04-10, 14:26
Sipas doktrines islame do ndodhe kjo !

1- Kurani eshe liber te per ne kete jete dhe jo ne jeten tjeter, para kijametit kurani do ngrihet tek zoti dhe nuk do qendroj me ne toke (Si ngrihet kete kuptoje si te duash ndash filozofikisht ndash ne kuptimin direkt te fjales...). All-llahu eshe Zoti, dhe pas kijametit dhe ku gjithcka te kete vdekur dhe zhdukur zoti do thote: Per ken eshte sundimi sot ? (Me kuptimin kush eshte sunduesi i gjithckaje dhe kontrolluesi i jetes dhe vdekjes), askush nuk do pergjigjet pasi te gjithe jane te vdekur !
Me pas Zoti do i ringjalle njerezit dhe do gjykohen per cka kane punuar...
Tė faleminderit BE_LK,
pėrgjigja, megjithatė, lė pėr tė dėshiruar... kjo pėrderisa i mungon informacioni nėse burimi ėshtė direkt Kurani, apo janė hadithet ose ligjėratat nga dijetarėt (?).

Kėtė pjesėn "Kurani do tė ngrihet tek zoti dhe nuk do tė qėndrojė nė tokė...", do ta kuptoj si "momenti kur askush mė nuk do tė besojė nė kuran, nė tokė nuk do tė ket[ė asnjė vlerė kurani", (dhe kjo po qė ėshtė njė arsye e mirė pėr tė ndodhė kiameti).

Kurse, pėr kėtė pjesėn "Kush sundon?", pyeten njerėzit e vdekur qė nuk mund tė pėrgjigjen... pastaj, pasiqė i kalon zemėrimi zotit, njerėzit prapė ringjallen dhe gjykohen pėr veprat e tyre...
Kėtu, a bėhet fjalė pėr ringjalljen edhe tė atyre qė kanė vdekur para 5000 vjetėve (nėse po, a nuk e kanė pas kryer kėta gjykimin dhe marrur dėnimin ose shpėrblimin nė atė botė???!!!), apo bėhet fjalė vetėm pėr njerėzit qė do tė humbisnin jetėn nė momentin e kiametit?


Njė pyetje tjetėr do tė ishte:
Pse janė njerėzit kaq tė rėndėsishėm pėr zotin?
Pse sjellja e njeriut duhet tė jetė pėrcaktuese e fatit tė universit?

hasanmehmeti
01-05-10, 23:37
Tė faleminderit BE_LK,
pėrgjigja, megjithatė, lė pėr tė dėshiruar... kjo pėrderisa i mungon informacioni nėse burimi ėshtė direkt Kurani, apo janė hadithet ose ligjėratat nga dijetarėt (?).

Kėtė pjesėn "Kurani do tė ngrihet tek zoti dhe nuk do tė qėndrojė nė tokė...", do ta kuptoj si "momenti kur askush mė nuk do tė besojė nė kuran, nė tokė nuk do tė ket[ė asnjė vlerė kurani", (dhe kjo po qė ėshtė njė arsye e mirė pėr tė ndodhė kiameti).

Kurse, pėr kėtė pjesėn "Kush sundon?", pyeten njerėzit e vdekur qė nuk mund tė pėrgjigjen... pastaj, pasiqė i kalon zemėrimi zotit, njerėzit prapė ringjallen dhe gjykohen pėr veprat e tyre...
Kėtu, a bėhet fjalė pėr ringjalljen edhe tė atyre qė kanė vdekur para 5000 vjetėve (nėse po, a nuk e kanė pas kryer kėta gjykimin dhe marrur dėnimin ose shpėrblimin nė atė botė???!!!), apo bėhet fjalė vetėm pėr njerėzit qė do tė humbisnin jetėn nė momentin e kiametit?


selam alejkum musliman ,

Pjesen e pergjigjur nga Be_Lk nuk e ke kuptuar edhe mire, sidoqe te jete pasi te eshte pergjigjur ai mendoj se edhe mund te korigjoj duke ta zberthyer me shume.

Njė pyetje tjetėr do tė ishte:
Pse janė njerėzit kaq tė rėndėsishėm pėr zotin?
Rendesia e njeriut tek Zoti lidhet me adhurimin dhe venjen ne sprove te tyre sa jane lojal ndaj asaj qe kane marre persiper(betimin qe i bene shpirtat Zotit se vetem Ate do ta adhurojme...), krejt kjo duke qene I Pamvarur dhe Panevojshem Ai nga njerezit. Nder ajetet qe permend Zoti Madheruar per kete qeshtje eshte: nuk kame krijuar njeriun per gje tjeter veqse te me adhuroje...

Pse sjellja e njeriut duhet tė jetė pėrcaktuese e fatit tė universit?
Pse nuk mendon ti , mos valle universi dhe gjitheqka u krijuan si resurse(por edhe me pergjegjesi ne vete ndaj Krijuesit te tyre) per qenien njeri!!!?, atehere do te behet me e qarte qeshtja dhe do e kuptosh me shume se sa vlere ka njeriu dhe njekohesisht se sa pergjegjesi ka ky njeri ndaj Ati qe krijoje cdo gje per te!

Me t'mira,
Hasani.

GURI SYLAJ
02-05-10, 08:05
Eshte nje ndjenje e mire kur lexon debat te mirfillt qoft ne rrafshin e besimit apo edhe ne ate filozofik!!
Ajetin qe solli ,shume i nderuari Hasan Mehmeti ,vertete skjaron shumecka por edhe sjell ceshtje te reja ne te cilat ,jo secili ,mund te thot nje fjale e cila do te pushonte mire!
Nese Zoti e krijoj njeriun vetem per t'a admiruar Ate atehere si te pajtohet ky Ajet me shume ajete tjera ku thuhet "O njeri ki FRIGE Allahun"
Si te pajtohen ,me nje fjale, Friga dhe Admirimi kur e dijm se ato e perjashtojn njera tjetren!????

Lapsi
02-05-10, 10:59
Disa here me behet te shkruaj dhunshem, pa pasur deshire te komentoj. Mirepo, puna demostenit eshte evidente. Sa here ka ndonje pyetje, qe sa te bene per te qeshur aq edhe te le te kuptosh mbi naivitetin, mungesen e arsyes dhe sjellja rreth e qark nje rrethi te paramenduar qe nuk eshte hic me shume se zero. Mendjemadhesia e dikujt, duke deshte te behet i mencuri po deshmon dicka tjeter.
1. Ajetet e Kuranit nuk komentohen nga njerezit qe diten e kalojne duke pi alkool.
2. Nese dikush do te tregoje se gjene kunderthenie ne Kuran, mashtron veten duke be koalicion me satanet.
3. Duhet te dallojme fjalen Adhurim nga fjale tjera qe shprehin respekt ndaj Zotit.
etj etj


Ps
Sa i perket frikes se permendur, futeni ne domethenien e vertete e jo ne menyre siperfaqesore ta kuptoni.

GURI SYLAJ
02-05-10, 11:36
Gjithmone kur merremi me njeri tjetrin e jo me idene, nga deshira qe vogelsin t'a ngrisim ne nje rrafsh pak me te larte, bjen dhunen ne rend te dites qofte si fjale apo edhe si forme tjeter .Pa dyshim se ne mes dy vogelsive dhuna has ne dhune por jo edhe ne rastin ne fjale!!
Nuk e kam te kjarte se cila eshte domethenja e vertete e Friges!??Mos ndoshta Adhurimi???
Para 1200 viteve debatet e tilla ishin krejt normale dhe debatohej hapur neper shkollat e ndryshme te Fil.Islame por atehere Islami ishte drejt piedestaleve me te larta edhe si Besim ,edhe si Filozofi ,edhe si Shtet edhe si Kulture.
Kurse sot ,vogelsite ,mundohen me e mbylle ne gucka ne te cilat nuk ka vend as per pak gram injorance sepse edhe ai pak vend mbushte me dhune ,urrejtje dhe ikje nga vetvetja!!!
Dhe cdohere kur hasim ne veshtersi ,jo nga se nuk ka rrugedalje por se neve nuk dijm te dalim nga aty e ftojm dhunen (qofte edhe si fjale) per ,kinse ,mbrojtje.

P.S
Secili qe mendon se ne Kuranin e perkthyer shqip nuk ka kunderthenje e ka gabim dhe po pati veq pak guxim do i gjeje ato!!
Une gjithmone nisem nga ajo qe shkruan dhe si eshte formulu sepse- une nuk dij se cfar ka mendu perkthyesi!!
Mbeteni i pershendetur sinqerisht!!

BE LK
02-05-10, 15:09
Gjithmone kur merremi me njeri tjetrin e jo me idene, nga deshira qe vogelsin t'a ngrisim ne nje rrafsh pak me te larte, bjen dhunen ne rend te dites qofte si fjale apo edhe si forme tjeter .Pa dyshim se ne mes dy vogelsive dhuna has ne dhune por jo edhe ne rastin ne fjale!!
Nuk e kam te kjarte se cila eshte domethenja e vertete e Friges!??Mos ndoshta Adhurimi???
Para 1200 viteve debatet e tilla ishin krejt normale dhe debatohej hapur neper shkollat e ndryshme te Fil.Islame por atehere Islami ishte drejt piedestaleve me te larta edhe si Besim ,edhe si Filozofi ,edhe si Shtet edhe si Kulture.
Kurse sot ,vogelsite ,mundohen me e mbylle ne gucka ne te cilat nuk ka vend as per pak gram injorance sepse edhe ai pak vend mbushte me dhune ,urrejtje dhe ikje nga vetvetja!!!
Dhe cdohere kur hasim ne veshtersi ,jo nga se nuk ka rrugedalje por se neve nuk dijm te dalim nga aty e ftojm dhunen (qofte edhe si fjale) per ,kinse ,mbrojtje.

P.S
Secili qe mendon se ne Kuranin e perkthyer shqip nuk ka kunderthenje e ka gabim dhe po pati veq pak guxim do i gjeje ato!!
Une gjithmone nisem nga ajo qe shkruan dhe si eshte formulu sepse- une nuk dij se cfar ka mendu perkthyesi!!
Mbeteni i pershendetur sinqerisht!!
I nderuar,

Sa i perket frikes dhe admirimit !

Zoti eshte krijuesi i gjithckaje, njeriu si dhe gjithcka tjeter eshte prone e atij krijuesi.
Ajo cka ne dhet te kuptojme ne kete rast ehte paralelizma qe hedhim, ne nuk mund te pretendojme te jemi te barabarte me krijuesin tone, por e mira eshte te mundohemi te kuptojme fjalen e tij.

1- Frika ndaj zotit nuk eshte frike njerezore por frike hyjnore, eshte frike jo nga zjarri por nga drita, eshte dicka tjeter qe nuk ka shume lidhje me friken qe kemi ne ndaj njeri tjetrit apo ndaj krijesave.
Frika ndaj krijuesit eshte evidente dhe ajo ska pse te behet e ditur shume, pasi duke pase parasysh qe ne jemi ne doren e tij dhe ai kur te doj na zhduk dhe kur te doje na jep jete, kjo nuk ka nevoje per shume mend...!

2- Frika ndaj zotit eshte droja ndaj tij, pra turpi qe ne duhet te kemi nga ajo cka veprojme ne kundershtim me rregullat qe ai ka percaktuar. Nuk eshte frika e zjarrit (me gjithe se dhe ajo duhet kujtuar ), por eshte frika se mos po e lendojme ate qe na dha jete, na dha gjithcka qe ne kemi, na dha duar, kembe, sy, veshe, mend...!
Pra duhet te mendojme dy here para se te bejme dicka dhe duhet te kemi droje/turp per ate qe bejme...

Frika ne kuptimin njerezor ndryshon ne baze te konceptit te c'do njeriu dhe nivelit te tij intelektual. Nese nje njeri duhet te marre vesh vetem me frike se ndryshe ai nuk njeh rruge tjeter per vec se te shkoj drejt se keqes, atehere atij tipi i duhet shpjeguar dhe dajaku (qe ka dale prej "xheneti"). Nese dikush nuk ka nevoje per keshilla paralajmeruese por per keshilla bindese dhe argumentuese psikologjike dhe shkencore atehere ketij tipi i duhet shpjeguar ashtu sic e kerkon dhe sic e pranon...

Kurani nuk eshte liber vetem i Filozofeve, por eshte liber i te gjtiheve, dhe i atij fshatarit ne xhunglen e afrikes qe nuk din gje tjeter per vec lopes dhe tokes se tij qe duhet ta ruaj dhe punoje...!

Prandaj, mos kerkoni qe te vije nje kuran per te diturit dhe nje kuran per te pa diturit, por kerkoni ne brendesi te tij dhe do i gjeni te dyja keto te nderthurura shume qarte dhe kthjellet !

Ju le te pershendetur.

BE LK

panta_rhei
02-05-10, 16:15
Megjithatė mendoj se duhet tė jemi tė sinēertė dhe real kur ėshtė fjala te koncepti i frikės nė fe.

Konkretisht, njeriun vazhdimisht e kėrcėnon ndėshkimi me djegie nė zjarrin e xhehnemit, nėse nuk sillet nė njė formė tė caktuar.
"Nuk ma ruan zoti pasurinė, nuk ma shton atė", "nuk do tė mė falė zoti fėmijė, nuk do tė m'i ruajė zoti fėmijėt" e tė tilla tė ngjashme... nėse nuk bėj namaz rregullisht, ose nėse nuk sillem ashtu ose kėshtu. Janė banale kėto, aspak hyjnore. Kėto ndėshkime e pasoja, njė musliman i devotshėm i pėrjeton si ndėshkim nga zoti (allahu)... nė tė njėjtėn kohė kur njė pijanec, njė kriminel, dhe njė jomusliman i ka 12 fėmijė, ėshtė milioner dhe gėzon shėndet tė plotė.

BE LK
04-05-10, 20:39
Megjithatė mendoj se duhet tė jemi tė sinēertė dhe real kur ėshtė fjala te koncepti i frikės nė fe.

Konkretisht, njeriun vazhdimisht e kėrcėnon ndėshkimi me djegie nė zjarrin e xhehnemit, nėse nuk sillet nė njė formė tė caktuar.
"Nuk ma ruan zoti pasurinė, nuk ma shton atė", "nuk do tė mė falė zoti fėmijė, nuk do tė m'i ruajė zoti fėmijėt" e tė tilla tė ngjashme... nėse nuk bėj namaz rregullisht, ose nėse nuk sillem ashtu ose kėshtu. Janė banale kėto, aspak hyjnore. Kėto ndėshkime e pasoja, njė musliman i devotshėm i pėrjeton si ndėshkim nga zoti (allahu)... nė tė njėjtėn kohė kur njė pijanec, njė kriminel, dhe njė jomusliman i ka 12 fėmijė, ėshtė milioner dhe gėzon shėndet tė plotė.
Une kam sqaruar pikerisht kete qe po thua ti, nese se ke kuptuar lexoje dhe njehere shkrimin tim, por mos e lexo me mendjen qe te gjesh gabime ne te por qe te kuptosh ate qe kam dasht me thene une!
Tung

BE LK

GURI SYLAJ
19-05-10, 09:45
Pyetje:

E drejta per shkollim (per arsimim), me shami apo pa shami ,a e permban ,brenda vetes, edhe te drejten per te mos qen Robereshe???
Dhe nese po a eshte kjo ne kundershtim me Kuranin???

Hajdede
19-05-10, 12:30
Ti, une dhe gjithsecili ketu jemi te vetedijshem se ky maltretim sot ushtrohet vetem mbi besimtaret myslimane, qe t'i kenaqin nderkombetaret, kryesisht Ameriken. Disa, disa, madje edhe motren bashke me nenen do t'ia jepnin Obames, nese ai keshtu do t'i urdheronte - jo pse do te donin, por pikerisht pse ndihen inferiore ne vend te vetin. Po ne ate moment kur edhe te krishterve/katolikeve u ndalohet ta mbajne simbolin e tyre (kryqin) ne qafe, atehere ne mund te flasim.

Ato gra myslimane qe duan te hyjne ne Xhennet, urdhrin e ALlahut nuk e marrin neper kembe pse disa bythepalare (politikane korruptues) pretendojne qe ato ashtu te veprojne. Fundja, kjo gje eshte ne mes femrave dhe vete Zotit. Askush askend s'mund ta detyroje te vere apo te mos vere mbulese.


Pse u zgjata kaq shume? (ti poshte shkruaj, "sepse te bene nervoz")

GURI SYLAJ
18-08-10, 08:42
Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!

roadrunner
18-08-10, 11:30
Pyetje me vend, pres edhe une pergjigje...meqenese nuk e di


Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!

valiii
18-08-10, 11:42
Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!
Si si ??? E therasin te vdekurin ne emrin e nenes !!! E ku e degjove ti kete Guri ? Kam prezentuar ne shume varrime dhe asnjeher skam rastisur ne nje rast te ngjajshem .
Po edhe te ishte keshtu, atehere cka (sipas teje) e lidhe poligamine me kete rast, apo cka kane te perbashket ???

panta_rhei
18-08-10, 12:22
Si si ??? E therasin te vdekurin ne emrin e nenes !!! E ku e degjove ti kete Guri ? Kam prezentuar ne shume varrime dhe asnjeher skam rastisur ne nje rast te ngjajshem .
Po edhe te ishte keshtu, atehere cka (sipas teje) e lidhe poligamine me kete rast, apo cka kane te perbashket ???

Pershendetje, Vali,

edhe une mund te konfirmoj ne lidhje me pyetjen qe ka shtruar Guri Sylaj. Deri tash, fare pak me ka rėnė te jem prezent ne ndonje varrim, por ne ato qe kam qene dhe per ato qe kam degjuar, e dij qe imami e therret te vdekurin me ze te ngritur "O filan, i biri i filanes", kurse kesaj i paraprin pyetja e hoxhes se si quhet Nena e vertete e te vdekurit.

nejse, kaq per pyetjen,

Personalisht, kam menduar per kete gje, dhe me logjike me eshte dukur qe "meqe vdekja, ne fene islame, eshte momenti i se vertetes, atehere, si te vertete mund ta dijme veq cila nene e ka linde, kurse per baben (???) (doren ne zemer).

Me pelqeu shume edhe arsyetimi (?!) i Gurit, rreth poligamise. Pse duhet te jete larg mendsh? Nese ti, Vali, i ki 12 gra, kur femija yt thote "Jam i Valit", kjo eshte veq gjysma e identitetit.
Apo, mos nana eshte veq per me linde, e pastaj ska kurrfare vlere!?

Disa gjera mund t'i heshtim per hir te forces dhe deshires se disa maniakeve mashkullorė e fetarė, por nuk mund t'i heshtim para Zotit. Apo jo?

tipi engjellor
18-08-10, 12:57
Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!
une mendoj qe nuk ka te beje me nderin e nenes pse thirret zeri i saj aty ne vorrim ska te beje me nder aty po normal nga kurani eshte ajo.

uck_aksh
18-08-10, 18:39
Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!

hahahaha disa jeni shum fetara ketu por nuk esht e vertet se thirret emri i nenes tri her

nese i vdekuri e ka nenen gjall nuk thirret emri i nenes

pas vorrimit hogja kendon nje dov apo qka i thon po ne fund e therret ne emer me te afermin i cili ka vdek me heret qe i ban lutje atij qe te vdekurin ta pranoj afer vetes dihet se ju qe besoni ne zot besoni qe ekziston jeta edhe pas vdekjes e kjo esht ajo qe hogja i ban thirrje qe te vdekurin ta pranojn afer te afermit e vdekur me heret

valiii
19-08-10, 01:37
Pershendetje, Vali,

edhe une mund te konfirmoj ne lidhje me pyetjen qe ka shtruar Guri Sylaj. Deri tash, fare pak me ka rėnė te jem prezent ne ndonje varrim, por ne ato qe kam qene dhe per ato qe kam degjuar, e dij qe imami e therret te vdekurin me ze te ngritur "O filan, i biri i filanes", kurse kesaj i paraprin pyetja e hoxhes se si quhet Nena e vertete e te vdekurit.

nejse, kaq per pyetjen,

Personalisht, kam menduar per kete gje, dhe me logjike me eshte dukur qe "meqe vdekja, ne fene islame, eshte momenti i se vertetes, atehere, si te vertete mund ta dijme veq cila nene e ka linde, kurse per baben (???) (doren ne zemer).

Me pelqeu shume edhe arsyetimi (?!) i Gurit, rreth poligamise. Pse duhet te jete larg mendsh? Nese ti, Vali, i ki 12 gra, kur femija yt thote "Jam i Valit", kjo eshte veq gjysma e identitetit.
Apo, mos nana eshte veq per me linde, e pastaj ska kurrfare vlere!?

Disa gjera mund t'i heshtim per hir te forces dhe deshires se disa maniakeve mashkullorė e fetarė, por nuk mund t'i heshtim para Zotit. Apo jo?
Thash edhe me heret qe nuk kam ndegjuar ndonjeher. Perderisa nuk kam ndegjuar dhe nuk jam i informuar edhe nuk mund te jap pergjigje. Bon vaki !!! Nje e di se ceremonite mortore te udhehequra nga pseudohoxhallaret, nen ombrellen e BIK-ut jane FULL Bid'ate (bid'a- risi ne fe) shume lehte mund te jete edhe ndonje tradite qe praktikohet ne regjione te ndryshme por ketej ka ana ime tana t zezat i bojne ne varrime ama per qeto s'muj me thane. Vet logjika e shendoshe nuk e pranon nje gje te tille qe njeriu kompetent, ne kete rast hoxha te flase me te vdekurit, apo te ju drejtohet ti filan i biri e fistekes e blla blla blla...
Ne Islam xhemati e ka obligim faljen e xhenazes qe zgjate 2-3 min dhe me ate u kry puna, nuk e ke obligim as me prite deri sa e m'lon dheu e as mu skaju e me dhez njo e as me ndegju gargija t hoxhes. Qaq, mendimi im personal !
Edhe une jam kureshtar me e dijte, po presim mos po vjen dikush me i informum qe t'i jape pergjigje Gurit.

LABI
19-08-10, 12:14
Mendoj se ceshtja per t' cilen diskutohet per dilemen e ngritur nuk eshte nėnvėnė(supsumuar) nen termat adekuat .. Pasi qe Poligamia gjegjesisht ne kete rast POLIANDRIA eshte nje raport mardhenie gjinore te cilen e vendos dhe formen e reprodukimit dhe mbijeteses se SISTEMIT SHOQERORE konkret.

Familja eshte qelize e shoqerise (dhe nje herit moster e saj)... POLIANDRIJA ESHTE MARDHENIE E LEGJITMIUAR (e PRANUESHME)BRENDA NJE RAPORTI, SISTEMI SHOQERORE (fisnore, klanore).


SEKSI ESHTE MONOPOL (pjese) E PUSHTETIT TE PERGJITHESHEM NE NJE RAPORT dhe MARDHENIE SHOQERORE. DOMINIMI dhe KONTROLLI SA I TERRITOREVE po AQ I KNAQESISE KA QENE I PERCAKTUAR/DETERMINUAR NGA FORCA REALE (andaj nuk mund te behej fjale per nje jete aq te lire seksuale sa meton te retorizohet me pyetjen, pasi qe dihet sistemi i retributiv/ndeshkues I SISTIT TE DENIMIT ne SHERIAT ESHTE I PA MESHIRSHEM) !!!!!

BE LK
19-08-10, 16:03
Pse ,gjat ceremonise se varrimit ,hoxha ,te vdekurin ,e thirre TRI HERE ne emer te NENES ?
Eshte kjo TRADITE, urdher apo dicka qe mbetet nga e kaluara !!??
Apo eshte thjeshte rrespsktim i POLIGAMISE !???
A ka mundesi qe kjo te jete nje fyerje e rende per te gjitha ato nena ku para nje xhemati vihet ne pyetje nderi i saje .
Ju lutem per pergjigje pa paragjykime e nervoze .Vetem ne baze te argumentit qe do te krijonte nje bindje tjeter !!

I nderuar,

Ne kosove ku je rrit ti dhe ketej nga jam rrit une grave nuk duhet ti zihet emri ne goje sepse ato jane te pavlera dhe duhen vetem per te bere punet e shtepise dhe epr te pjellur !
Sic dhe gomari i nastradin hoxhes e kishte pas dit se femija eshte i nenes dhe i banes por qe nena e ka mbajt ne bark per 9 muaj, ndersa babai ka kryer thjeshte ritin e ēejfit !
Keshtu qe nena ka me shume te drejte ndaj femijeve... apo nuk e din ti kete, apo ndoshta je nga ata burrat me nomuz qe thone se nuk duhet tu zihet emri grave ?!

Se cfar hyn poligamia ketej, ska mendje gjeniale qe e kupton kete pyetje, keshtu qe te keshilloj qe te mesoshs te pyesesh ne fillim dhe me pas te vish dhe te shkruash dicka ketej.
Per te mesuar pyetjet mund te pyesesh pant/den leshatok dhe laraman!

Tung !

BE LK
19-08-10, 16:09
Thash edhe me heret qe nuk kam ndegjuar ndonjeher. Perderisa nuk kam ndegjuar dhe nuk jam i informuar edhe nuk mund te jap pergjigje. Bon vaki !!! Nje e di se ceremonite mortore te udhehequra nga pseudohoxhallaret, nen ombrellen e BIK-ut jane FULL Bid'ate (bid'a- risi ne fe) shume lehte mund te jete edhe ndonje tradite qe praktikohet ne regjione te ndryshme por ketej ka ana ime tana t zezat i bojne ne varrime ama per qeto s'muj me thane. Vet logjika e shendoshe nuk e pranon nje gje te tille qe njeriu kompetent, ne kete rast hoxha te flase me te vdekurit, apo te ju drejtohet ti filan i biri e fistekes e blla blla blla...
Ne Islam xhemati e ka obligim faljen e xhenazes qe zgjate 2-3 min dhe me ate u kry puna, nuk e ke obligim as me prite deri sa e m'lon dheu e as mu skaju e me dhez njo e as me ndegju gargija t hoxhes. Qaq, mendimi im personal !
Edhe une jam kureshtar me e dijte, po presim mos po vjen dikush me i informum qe t'i jape pergjigje Gurit.

Val, ka disa hoxhallare qe e praktikojne kete, te pakte ketej nga ne e praktikojne shume...

Eshte dhe nje moment kur thone beni nijet me fal namazin e filanit te birit te filanes...etc.


Gjithe te mirat.

BE LK

panta_rhei
19-08-10, 16:22
I nderuar,

Ne kosove ku je rrit ti dhe ketej nga jam rrit une grave nuk duhet ti zihet emri ne goje sepse ato jane te pavlera dhe duhen vetem per te bere punet e shtepise dhe epr te pjellur !
Sic dhe gomari i nastradin hoxhes e kishte pas dit se femija eshte i nenes dhe i banes por qe nena e ka mbajt ne bark per 9 muaj, ndersa babai ka kryer thjeshte ritin e ēejfit !
Keshtu qe nena ka me shume te drejte ndaj femijeve... apo nuk e din ti kete, apo ndoshta je nga ata burrat me nomuz qe thone se nuk duhet tu zihet emri grave ?!

Se cfar hyn poligamia ketej, ska mendje gjeniale qe e kupton kete pyetje, keshtu qe te keshilloj qe te mesoshs te pyesesh ne fillim dhe me pas te vish dhe te shkruash dicka ketej.
Per te mesuar pyetjet mund te pyesesh pant/den leshatok dhe laraman!

Tung !

BE_LK,

Ne fene islame poligamia eshte e zakonshme, dhe e lejueshme.
Ne po flasim per rit musliman te varrimit, me hoxhė.

Nese nje burre ka 12 gra, atehere femija i tij, potencialisht i ka 12 nana, keshtuqe hoxha detyrohet me ia thirr emrin e nanes para xhematit, sepse xhemati duhet me e dijte i ciles prej 12 nanave eshte i vdekuri (se per baben po dihet).
Sikur lopet edhe delet qe jane 100 a 200, e e kane veq nje dash ose ka, edhe viēin ose qingjin gjithmone mundesh me e identifiku veq permes nanes ose femres, deles ose lopes.

Besoj se, tashme, e ke me te kjarte ku konsiston poligamia, ofendimi dhe riti ne fjale.

tė pėrshėndes dhe te deshiroj Ramazan te lehte (nėse e mbanė)

uck_aksh
19-08-10, 20:42
BE_LK,

Ne fene islame poligamia eshte e zakonshme, dhe e lejueshme.
Ne po flasim per rit musliman te varrimit, me hoxhė.

Nese nje burre ka 12 gra, atehere femija i tij, potencialisht i ka 12 nana, keshtuqe hoxha detyrohet me ia thirr emrin e nanes para xhematit, sepse xhemati duhet me e dijte i ciles prej 12 nanave eshte i vdekuri (se per baben po dihet).
Sikur lopet edhe delet qe jane 100 a 200, e e kane veq nje dash ose ka, edhe viēin ose qingjin gjithmone mundesh me e identifiku veq permes nanes ose femres, deles ose lopes.

Besoj se, tashme, e ke me te kjarte ku konsiston poligamia, ofendimi dhe riti ne fjale.

tė pėrshėndes dhe te deshiroj Ramazan te lehte (nėse e mbanė)


un e tregova me lart se hoxha nuk e therret emrin e nenes gjithmon
po e marr nje shembull nga vetja
nese uck_aksh vdes dhe ka nėnėn gjall ende ka edhe babain gjall por uck_aksh me heret i ka vdekur vllau Hoxha therret emrin e vllaut te vdekur arsyja esht se therret vllaun e vdekur qe ai ta pranoj ne boten tjeter uck_aksh_nė
nuk jam fetar por kam ndegjuar ne shum varrime qe kam qen prezent

panta_rhei
27-06-11, 12:09
valiii,

edhe njeher te:

Sure Teube:
9 :5 E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t’i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshirues

ketu ku po thote: "...roberoni dhe ngujoni ata (idhujtaret), vinju prite ne cdo shteg."

si i shpjegon ti kete pjese: "Ne qofte se pendohen, e falin namazin..."
???

A po thot qe torturoni, rrehni e mos ua ndalni dajakun deri sa te pranojne te behen musliman, derisa te falin namaz. Me dhune.
???
edhe per rrethanat e asaj kohe, s'ka problem.
vec spjegona cka dmth "roberoni, ngujoni deri te falin namaz"?

taraku-1
27-06-11, 16:02
surja Teube tregon luftėn ndaj jobesimtarėve dhe zbulon dredhitė e hipokritėve dhe nė tė nuk ka siguri ndaj jobesimtarėve, tė cilėt e kanė shkelur premtimin dhe marrėveshjen e tyre.

Allahu e udhzoft kta edhe grupin e tij qe vjellin helem ne tema me permbajtje fetare/islame se duhet me pas sabrin e fort me durue phanten,artistin,guri sylajn e me radhe,....

Nuk hyjn me nje qellim te mire me u mundue me kuptue te verteten por provokojn me te madhe dhe nenqmojn islamin...

panta_rhei
27-06-11, 18:10
surja Teube tregon luftėn ndaj jobesimtarėve dhe zbulon dredhitė e hipokritėve dhe nė tė nuk ka siguri ndaj jobesimtarėve, tė cilėt e kanė shkelur premtimin dhe marrėveshjen e tyre.

po aty po thote: "Roberoni e ngujoni deri te falin namaz".
dmth te torturohen e te detyrohen te behen musliman me force e me dhune.

a jam i kjarte?

armiku mbytet, normal vritet, luftohet etj, po ketu qellimi nuk eshte me e mbyte, por me ia ndrru besimin, fene, me e ba musliman me zor.

valiii
27-06-11, 19:39
po aty po thote: "Roberoni e ngujoni deri te falin namaz".
dmth te torturohen e te detyrohen te behen musliman me force e me dhune.

a jam i kjarte?

armiku mbytet, normal vritet, luftohet etj, po ketu qellimi nuk eshte me e mbyte, por me ia ndrru besimin, fene, me e ba musliman me zor.

O rukofec, komentimin e ke pak me larte me dite qe muj me thane dicka me shume se Ibn Kethiri me qejf ta kisha spjegu, po qe nuk i kam ato mundesi edhe s'po e shoh te arsyeshme ta perseris veten ka kater here...
Nuk pe shoh te arsyeshme qe edhe kete teme ta perbaltim me komente kufriate ...

P.S|Murgeshe a ka mundesi qe kjo teme te kursehet nga karakteri debatues. Sugjeroje qe keto shkrime te barten tek tema "pyetje pergjigje" qe gjindet po ne kete nenforum.

panta_rhei
27-06-11, 19:58
O rukofec, komentimin e ke pak me larte me dite qe muj me thane dicka me shume se Ibn Kethiri me qejf ta kisha spjegu, po qe nuk i kam ato mundesi edhe s'po e shoh te arsyeshme ta perseris veten ka kater here...
Nuk pe shoh te arsyeshme qe edhe kete teme ta perbaltim me komente kufriate ...

P.S|Murgeshe a ka mundesi qe kjo teme te kursehet nga karakteri debatues. Sugjeroje qe keto shkrime te barten tek tema "pyetje pergjigje" qe gjindet po ne kete nenforum.

o ti smutan, qe qitash te tregoj pse po te quaj smutan,
ti edhe po thu nuk dij, edhe po pshtillesh e po nderhyn, a po te dhemb dora me u pergjigj thjeshte "nuk dij"?

Jemi te tema "komentim suresh"
t'i solla dy sure dje, ti vete u pergjigje qe aty vlejne per kohen e muhamedit, e ne kur te pyetem se a dmth qe sot nuk jane valide ato pjese te Kuranit, ti ia nise me belbezu e me kqyre me iu hy nen kembe moderatoreve, sikur sot.

Ti a nuk je kah e kupton pyetjen, a cka?

E ki suren Teube.
E ki vragun e sures Teube ku po shkruan "Roberojini e ngujoni deri te falin namaz".
Une po pyes, secilin qe din te pergjigjet, "a kemi te bejme ketu me detyrim te dhunshem me u ba musliman, dmth me fal namaz"?

Ok, jane armiqn jane jomusliman, e kane shkele marreveshjen etj, Por, armiqt eshte normale te vriten e te sulmohen, por aty po shkrun "torturoni e ngujoni e roberoni deri te falin namaz".

Cka po don tash?
A po don me ta qite stafi edhe adminet ndonje limonade?
Lype, se nashta te ndihmojne.

rastesishT
27-06-11, 20:02
o ti smutan, qe qitash te tregoj pse po te quaj smutan,
ti edhe po thu nuk dij, edhe po pshtillesh e po nderhyn, a po te dhemb dora me u pergjigj thjeshte "nuk dij"?

Jemi te tema "komentim suresh"
t'i solla dy sure dje, ti vete u pergjigje qe aty vlejne per kohen e muhamedit, e ne kur te pyetem se a dmth qe sot nuk jane valide ato pjese te Kuranit, ti ia nise me belbezu e me kqyre me iu hy nen kembe moderatoreve, sikur sot.

Ti a nuk je kah e kupton pyetjen, a cka?

E ki suren Teube.
E ki vragun e sures Teube ku po shkruan "Roberojini e ngujoni deri te falin namaz".
Une po pyes, secilin qe din te pergjigjet, "a kemi te bejme ketu me detyrim te dhunshem me u ba musliman, dmth me fal namaz"?

Ok, jane armiqn jane jomusliman, e kane shkele marreveshjen etj, Por, armiqt eshte normale te vriten e te sulmohen, por aty po shkrun "torturoni e ngujoni e roberoni deri te falin namaz".

Cka po don tash?
A po don me ta qite stafi edhe adminet ndonje limonade?
Lype, se nashta te ndihmojne.


Ajo e nenvizume eshte Jo, jo qe po dij une ama kam degju nje Hoxh te knueshem.

As kjo nuk eshte e lejushme simbas islamit, por ne burg eshte e lejushme qdo gje. I knaqun me pergjigjen e pyetjeve tua !? :D :biggrin:

valiii
27-06-11, 20:27
o ti smutan, qe qitash te tregoj pse po te quaj smutan,
ti edhe po thu nuk dij, edhe po pshtillesh e po nderhyn, a po te dhemb dora me u pergjigj thjeshte "nuk dij"?

Jemi te tema "komentim suresh"
t'i solla dy sure dje, ti vete u pergjigje qe aty vlejne per kohen e muhamedit, e ne kur te pyetem se a dmth qe sot nuk jane valide ato pjese te Kuranit, ti ia nise me belbezu e me kqyre me iu hy nen kembe moderatoreve, sikur sot.

Ti a nuk je kah e kupton pyetjen, a cka?

E ki suren Teube.
E ki vragun e sures Teube ku po shkruan "Roberojini e ngujoni deri te falin namaz".
Une po pyes, secilin qe din te pergjigjet, "a kemi te bejme ketu me detyrim te dhunshem me u ba musliman, dmth me fal namaz"?

Ok, jane armiqn jane jomusliman, e kane shkele marreveshjen etj, Por, armiqt eshte normale te vriten e te sulmohen, por aty po shkrun "torturoni e ngujoni e roberoni deri te falin namaz".

Cka po don tash?
A po don me ta qite stafi edhe adminet ndonje limonade?
Lype, se nashta te ndihmojne.

Hahahahaahaa... Ok s'kish prishe pune nje limoo pse jo megjithate e pranoje qe nuk jam i kualifikuar qe te komentoje ndonje sure, kete nuk do ja besoja as nje hoxhe per ate edhe sodha material nga kompetentet qe e kane shkri jeten duke studiuar shkencen e tefsirit (komentimit te kaptinave Kur'anore)...
Une kame thene se Kaptina flete per ngjarjet e kohes dhe urdherat e saj jane dispozita qe mund te vlejn ne gjendje lufte perkatsishte situate te njejte si psh: hipokrizi, prishje te marveshjes. Ok kam thene se urdherat jane valide vetem per ate kohe (sepse kaptina flete per nje periulle kohore, nje ngjarje) kurse, mund te hyjne ne fuēi edhe sot ne qofte gjindemi ne gjendje lufte...

nje pyetje: pse te intereson kaq shume kjo ?

panta_rhei
27-06-11, 20:41
Hahahahaahaa... Ok s'kish prishe pune nje limoo pse jo megjithate e pranoje qe nuk jam i kualifikuar qe te komentoje ndonje sure, kete nuk do ja besoja as nje hoxhe per ate edhe sodha material nga kompetentet qe e kane shkri jeten duke studiuar shkencen e tefsirit (komentimit te kaptinave Kur'anore)...
Une kame thene se Kaptina flete per ngjarjet e kohes dhe urdherat e saj jane dispozita qe mund te vlejn ne gjendje lufte perkatsishte situate te njejte si psh: hipokrizi, prishje te marveshjes. Ok kam thene se urdherat jane valide vetem per ate kohe (sepse kaptina flete per nje periulle kohore, nje ngjarje) kurse, mund te hyjne ne fuēi edhe sot ne qofte gjindemi ne gjendje lufte...

nje pyetje: pse te intereson kaq shume kjo ?

po t'tregoj:

gojet e kqija gjithandej po thojne qe feja islame nuk e don dhunen.
demek feja islame, po thojne, qe ka tolerance ndaj besimeve tjera e nuk i detyron me tortura e me dhune me u ba musliman.
sidomos sjellja e muhammedit ndaj roberve te luftes. te gjithe e dijme qe roberit e luftes jane pjesetare te forcave te armikut, dmth qatyne shkelesve e hipokriteve.
por, gojet e kqija gjithandej thojshin se muhammedi fort mire u sjell me roberit. e qaty te sureja Teube po shkrun "Roberoni e ngujoni deri ta ndrrojne fene, deri te falin namaz".

P'i bjen qe feja islame, edhe ne trojet shqiptare, eshte perhapurt e eshte mbjelle me shpate e me dhune. gjithnje sipas udhezimeve te Kuranit.

aaamkuptooovee!?? :biggrin:

Skyfter
27-06-11, 20:51
po t'tregoj:

gojet e kqija gjithandej po thojne qe feja islame nuk e don dhunen.
demek feja islame, po thojne, qe ka tolerance ndaj besimeve tjera e nuk i detyron me tortura e me dhune me u ba musliman.
sidomos sjellja e muhammedit ndaj roberve te luftes. te gjithe e dijme qe roberit e luftes jane pjesetare te forcave te armikut, dmth qatyne shkelesve e hipokriteve.
por, gojet e kqija gjithandej thojshin se muhammedi fort mire u sjell me roberit. e qaty te sureja Teube po shkrun "Roberoni e ngujoni deri ta ndrrojne fene, deri te falin namaz".

P'i bjen qe feja islame, edhe ne trojet shqiptare, eshte perhapurt e eshte mbjelle me shpate e me dhune. gjithnje sipas udhezimeve te Kuranit.

aaamkuptooovee!?? :biggrin:

Mos u lodh o panta se nuk jan kta budall qysh shiten, e din boll mir te verteten po problemi eshte se ENDE nuk jan te pergaditur Shpirterisht, Psiqikisht e do smutana as fizikisht me pranu se kjo cka ke thon eshte REALITET.

valiii
27-06-11, 20:53
po t'tregoj:

gojet e kqija gjithandej po thojne qe feja islame nuk e don dhunen.
demek feja islame, po thojne, qe ka tolerance ndaj besimeve tjera e nuk i detyron me tortura e me dhune me u ba musliman.
sidomos sjellja e muhammedit ndaj roberve te luftes. te gjithe e dijme qe roberit e luftes jane pjesetare te forcave te armikut, dmth qatyne shkelesve e hipokriteve.
por, gojet e kqija gjithandej thojshin se muhammedi fort mire u sjell me roberit. e qaty te sureja Teube po shkrun "Roberoni e ngujoni deri ta ndrrojne fene, deri te falin namaz".

P'i bjen qe feja islame, edhe ne trojet shqiptare, eshte perhapurt e eshte mbjelle me shpate e me dhune. gjithnje sipas udhezimeve te Kuranit.

aaamkuptooovee!?? :biggrin:
Jo nuk eshte ashtu ... Si argument e ke Patriakanen e Pejes e te Deēanit dhe gjithandej ne Kosove e Shqiperi qe kane mbetur te paprekura nga Sulltani...
Me qene qysh po thush ti atehere ky ajet do te ishte ne kundershtim me ajetet tjera, qe therasin ne paqe tolerance, bashkejetese... "ju e keni fene e juaj ne e kemi tonen"...

Makresh
27-06-11, 20:57
po t'tregoj:

gojet e kqija gjithandej po thojne qe feja islame nuk e don dhunen.
demek feja islame, po thojne, qe ka tolerance ndaj besimeve tjera e nuk i detyron me tortura e me dhune me u ba musliman.
sidomos sjellja e muhammedit ndaj roberve te luftes. te gjithe e dijme qe roberit e luftes jane pjesetare te forcave te armikut, dmth qatyne shkelesve e hipokriteve.
por, gojet e kqija gjithandej thojshin se muhammedi fort mire u sjell me roberit. e qaty te sureja Teube po shkrun "Roberoni e ngujoni deri ta ndrrojne fene, deri te falin namaz".

P'i bjen qe feja islame, edhe ne trojet shqiptare, eshte perhapurt e eshte mbjelle me shpate e me dhune. gjithnje sipas udhezimeve te Kuranit.

aaamkuptooovee!?? :biggrin:


Vnoj syzat panlo,

A se sheh ti meshiren qe gjindet tek kjo sure ? Normalisht, sipas te gjitha besimeve, e sipas te gjitha konventave tjera ateisto-laike,.. robėrit vritėn dhe nuk len shanc per pendim ! Islami po, sikur ta kishe lexuar me kujdes kur'anin, sigurisht qe do kishe hasur tek ato ajete ku thuhet qe ju eshte ndaluar ZULLUMI ! Pra nisur nga kjo, i bie qe vetem kur te tjeret te sulmojn, mund edhe t'ia nderrosh fejen nese ai deshiron. Nese jo,... dmth, qe i qendron besnik armiqėsis dhe nuk heq dor nga urrejtja per ti vrar muslimanet.

Islami i toleron te krishteret, hebrenjt dhe paganet (ateistet) perderisa keta respektojn ligjin (sheriatin) dhe nuk bejn zullum. Prej momentin qe fillojn te rrebelohen, atehere kan shkelur ligjin, dhe ky ligje aplikohet njesoj per te gjithe !

Ka thene Muhamedi a.s. : “ Me tė vėrtetė unė, shėrbėtorėt, ndihmuesit, dhe ndjekėsit e mi i mbrojnė ata, sepse kristianėt janė qytetarėt e mi; dhe pėr Allah, unė jam gjithmonė kundėr ēdo gjėje qė i dėshpėron ata. "

Kurse ne lidhje me te krishteret dhe hebrenjt, Allahu thot gjithashtu : Ti gjithsesi do tė vėresh, se armiqėt mė tė ashpėr pėr besimtarėt (muslimanėt)
janė Hebrenjt dhe paganėt. E, gjithsesi do tė vėresh, se miqėt mė tė afėrt tė
besimtarėve janė ata qė thonė: ³Na jemi tė krishterė“. Kjo rrjedh, nga se ndėr
ta ka dijetarė dhe murgė dhe ata me tė vėrtetė nuk madhėshtohen (nė pranimin
e sė vėrtetės).

Kur'an : El-Maide 82

Sigurisht, llojin e ketyre te krishtereve nuk do ta gjesh nder shqiptaret. Ata qe ishin te till, u predikuan masės shqiptare per tu konvertuar ne Islam, dhe sot, jan Shqiptar.

taraku-1
27-06-11, 21:02
po t'tregoj:

gojet e kqija gjithandej po thojne qe feja islame nuk e don dhunen.
demek feja islame, po thojne, qe ka tolerance ndaj besimeve tjera e nuk i detyron me tortura e me dhune me u ba musliman.
sidomos sjellja e muhammedit ndaj roberve te luftes. te gjithe e dijme qe roberit e luftes jane pjesetare te forcave te armikut, dmth qatyne shkelesve e hipokriteve.
por, gojet e kqija gjithandej thojshin se muhammedi fort mire u sjell me roberit. e qaty te sureja Teube po shkrun "Roberoni e ngujoni deri ta ndrrojne fene, deri te falin namaz".

P'i bjen qe feja islame, edhe ne trojet shqiptare, eshte perhapurt e eshte mbjelle me shpate e me dhune. gjithnje sipas udhezimeve te Kuranit.

aaamkuptooovee!?? :biggrin:

E vertet eshte se pejgmberi a.s eshte sjell ne menyren me te mire me robrit,sa qe ata kur e kan pa kulturen e tij sjelljen e tij e kan pranue islamin pa dhune...
Edhe te krishteret i ka lejuar me kryee ceremonin fetare krishtere kur kan qen musafir te pejgamberi a.s ky eshte islami ( qe ju e quni te dhunshem ) n'fakt islami eshte deti i gjere...

Edhe ato ajete kuranore qe i ke sjell... mos harro se ato jan valide gjat gjithe kohes ne rethana ta caktuara deri ne kiamet, pse _ sepse historia perseritet, luftra ka pas edhe pas vdekjes se pejgamberit a.s hisotri e situata te ngjashme dhe ato ajete merren baz...

Islami jo mbi ligjin por per besimtaret musliman eshte sistem jete kushtetut ,gjithqka jasht islamit/natyrshmeris qe eshte eshte e destinuar me deshtue... (problemet me sistemin socialist,kumunizmin,kapitalizmin,kriza globale e kredive, e me radhe, problemet e te krishterve me priftrinjet( jan jasht sistemit islam jasht natyrshmeris


Artisti e mendon, se islami eshte i arabve.., feja e arabve.. Jo jo, feja merret nga Allahu xh.sh e jo nga arabet.. ne jemi krijesa smund e percaktojm pejgamberin me zgjedh, Allahu eshte ai qe e ka zgjedh me qen Muhamedi s.a.v.s i derguar per per n jerzimin.. vula e pejgamberve,se me na vet neve kishum than jo rugoven ose dikush thaqin..., por Allahu eshte ai qe i cakton rregullat..
20% me 80% eshte proporcioni ne baz te popullsis muslimane me ate aabe, 80 % jan jo arab qe e perbejn popullsin muslimane...

hajde kaloni mire

Artisti
27-06-11, 21:03
Janė tė ēuditur hahahahha, nuk po munden me besue se me kuptue po, qė pantha ka tė drejtė.

Nuk po munden me besue qė i shpėtuam nga dita e gjykimit.

Ani, " Ju e keni fenė e juaj, ne tonen", kjo ėshtė po e pranoj atė qė thua por mė duhet edhe pak kohė se menjėherė nuk mund ta realizoj..

uck_aksh
28-06-11, 10:50
mbase qenka pytje pergjegje atehet un po e baj nje pytje

sa ka kushtuar kadedralja ne prishtin edhe sa do te kushtoj nje gjami e madhe qfar kerkohet ne prishtin me keto para sa shtepi ju ishin ber familjeve qe jetojn ne mjerim
edhe nje sipas jush zoti apo allahu a esht me i kenaqur te ndertohet nje katedrale edhe xhami apo ti ndertohet nga nje shtepi familjeve qe dimrin e kalojn duke u merdhi
flm kerkoj pergjigje direkte jo me bishta

Makresh
28-06-11, 11:18
mbase qenka pytje pergjegje atehet un po e baj nje pytje

sa ka kushtuar kadedralja ne prishtin edhe sa do te kushtoj nje gjami e madhe qfar kerkohet ne prishtin me keto para sa shtepi ju ishin ber familjeve qe jetojn ne mjerim
edhe nje sipas jush zoti apo allahu a esht me i kenaqur te ndertohet nje katedrale edhe xhami apo ti ndertohet nga nje shtepi familjeve qe dimrin e kalojn duke u merdhi
flm kerkoj pergjigje direkte jo me bishta


S'di pse nuk flitet asnjehere per ndihmen e BIk-ut, por kjo edhe pse nuk ka kurfar lidhje me shtetin, ka ndertuar 20 here me shume shtepija, se sa xhamia.
Xhamia jan ndertuar shume pak, nga ato 218 xhamia te djegura nga serbia, me duket qe as gjysma s'jan renovuar.

Pyetja jote ka bisht, ket bisht e paraqesni edhe gjat haxhit duke then : Sa shtepi ishin ndertuar sikur te mos shkonin ne haxh ? E gjithe kjo, per te mos ndertuar xhamia, per te mos shkuar ne haxhe, per te mos prer kurbane, thjesht, duke qen ateist bamirės ! Po edhe ateist, edhe bamirės, keto s'shkojn bashk ! Komunizmi i ka thy hunt, qysh moti !

uck_aksh
28-06-11, 12:07
S'di pse nuk flitet asnjehere per ndihmen e BIk-ut, por kjo edhe pse nuk ka kurfar lidhje me shtetin, ka ndertuar 20 here me shume shtepija, se sa xhamia.
Xhamia jan ndertuar shume pak, nga ato 218 xhamia te djegura nga serbia, me duket qe as gjysma s'jan renovuar.

Pyetja jote ka bisht, ket bisht e paraqesni edhe gjat haxhit duke then : Sa shtepi ishin ndertuar sikur te mos shkonin ne haxh ? E gjithe kjo, per te mos ndertuar xhamia, per te mos shkuar ne haxhe, per te mos prer kurbane, thjesht, duke qen ateist bamirės ! Po edhe ateist, edhe bamirės, keto s'shkojn bashk ! Komunizmi i ka thy hunt, qysh moti !

zotri un te pyta thjesht por ti si besimtar i zotit po te pyes direkt ty qka mendon sa shqiptar jem duke perfshi Shqiprin- Kosoven->Preshev-Medvegj-Bujanoc, maqedonin,Malin e zi edhe prej ketyre gjith shqiptareve sa % e tyre munden ta japin 1euro ne vit
nese duam te jem Shqiptar te fort nuk duhet te ndertojm kisha e xhamia po duhet ta ndertojm Shqiprin e madhe e shqipria ndertohet duke investuar

por nga ti nuk me vie qudi deri sa i thua nje muslimani nga pakistani vella
paq fat edhe shpresoj se nje dit do ta kuptosh te verteten

Makresh
28-06-11, 12:18
zotri un te pyta thjesht por ti si besimtar i zotit po te pyes direkt ty qka mendon sa shqiptar jem duke perfshi Shqiprin- Kosoven->Preshev-Medvegj-Bujanoc, maqedonin,Malin e zi edhe prej ketyre gjith shqiptareve sa % e tyre munden ta japin 1euro ne vit
nese duam te jem Shqiptar te fort nuk duhet te ndertojm kisha e xhamia po duhet ta ndertojm Shqiprin e madhe e shqipria ndertohet duke investuar

por nga ti nuk me vie qudi deri sa i thua nje muslimani nga pakistani vella
paq fat edhe shpresoj se nje dit do ta kuptosh te verteten

:biggrin:

Mo be kaq serioz,

Ka 1 euro ? Po Zeqati qe jipet 2 her ne vit nga te gjithe muslimanet me kushte "te mira",.. mos helbete po shkojn n'afganistan e n'pakistan.,. apo ne ndertimin e xhamiave ?! Mos ja fut kot, se je nga prizreni, e ju t'prizrenit qeto pun duheni mi dit ma mir se un.

Tani, a do t'kishte pelqye tye sikur Bashkesia Islame do t'hapte universitet per shkencat politike, nga do t'dilnin nje elit e re te politikanve ? Kallxo drejt, mos u bo kishe spo t'marr vesh kurgjo.

uck_aksh
28-06-11, 12:43
:biggrin:

Mo be kaq serioz,

Ka 1 euro ? Po Zeqati qe jipet 2 her ne vit nga te gjithe muslimanet me kushte "te mira",.. mos helbete po shkojn n'afganistan e n'pakistan.,. apo ne ndertimin e xhamiave ?! Mos ja fut kot, se je nga prizreni, e ju t'prizrenit qeto pun duheni mi dit ma mir se un.

Tani, a do t'kishte pelqye tye sikur Bashkesia Islame do t'hapte universitet per shkencat politike, nga do t'dilnin nje elit e re te politikanve ? Kallxo drejt, mos u bo kishe spo t'marr vesh kurgjo.

un nuk po e di ka po shkoj zeqatet po veq po i shoh sa familje jan duke jetuar ne varferi te skajshme zotri

uck_aksh
28-06-11, 12:45
:biggrin:

Mo be kaq serioz,

Ka 1 euro ? Po Zeqati qe jipet 2 her ne vit nga te gjithe muslimanet me kushte "te mira",.. mos helbete po shkojn n'afganistan e n'pakistan.,. apo ne ndertimin e xhamiave ?! Mos ja fut kot, se je nga prizreni, e ju t'prizrenit qeto pun duheni mi dit ma mir se un.

Tani, a do t'kishte pelqye tye sikur Bashkesia Islame do t'hapte universitet per shkencat politike, nga do t'dilnin nje elit e re te politikanve ? Kallxo drejt, mos u bo kishe spo t'marr vesh kurgjo.

gjithmon kam qen serioz se kur e baj ndonjeher ndonje te keqe nuk them se e ka shkruar zoti por fajin e marr un vet nuk ja le fajin zotit

uck_aksh
28-06-11, 12:56
edhe nje pytje a e din zoti gjuhen shqipe a e kupton edhe leximin shqip nese po pse neper kisha edhe xhamia nuk shkruhet shqip po mendoj ne mure qe te dihet se kjo kish apo gjami i perket Shqiptareve jo mbas disa viteve te thuhet se kjo ka qen tok e arabeve edhe te tjereve se shikoni mbishkrimet neper kisha e xhamia

Makresh
28-06-11, 13:02
gjithmon kam qen serioz se kur e baj ndonjeher ndonje te keqe nuk them se e ka shkruar zoti por fajin e marr un vet nuk ja le fajin zotit

A e din kur bohesh serioz ?
Qat here kur ta kuptosh, qe s'mund ti kuptosh te gjitha. Jo qe bohesh serioz, po edhe i meqem :). Injoranca egziston, dhe t'gjithe jemi injorant ne shume lemi te kesaj jete,.. dikush ne fe (si ti psh), dikush ne kultur, dikush ne muzik, dikush ne kuzhin (si un psh). Tash kceve tjera ka, dhe e hupe 'seriozitetin' ! Per ēfar faji ke fjalen tani ? Nese e vras nje femi, a mendon qe do t'them qe Zoti e paska shkru, edhe do t'shkoj ne xhennet, pra mir ja bona ? UUUUuuuu UCK !!!! Nese qeto gjana kaq te thjeshta s'ti kap truni, ti keq i paske punet ! Merr e lexo dicka, ushtro trunin, lodhe nje here ! Se me kete perceptim tendin, je nje rrezik publik !

uck_aksh
28-06-11, 13:52
A e din kur bohesh serioz ?
Qat here kur ta kuptosh, qe s'mund ti kuptosh te gjitha. Jo qe bohesh serioz, po edhe i meqem :). Injoranca egziston, dhe t'gjithe jemi injorant ne shume lemi te kesaj jete,.. dikush ne fe (si ti psh), dikush ne kultur, dikush ne muzik, dikush ne kuzhin (si un psh). Tash kceve tjera ka, dhe e hupe 'seriozitetin' ! Per ēfar faji ke fjalen tani ? Nese e vras nje femi, a mendon qe do t'them qe Zoti e paska shkru, edhe do t'shkoj ne xhennet, pra mir ja bona ? UUUUuuuu UCK !!!! Nese qeto gjana kaq te thjeshta s'ti kap truni, ti keq i paske punet ! Merr e lexo dicka, ushtro trunin, lodhe nje here ! Se me kete perceptim tendin, je nje rrezik publik !

un per vete lexoj por nuk lexoj pallavra

valiii
28-06-11, 14:11
un per vete lexoj por nuk lexoj pallavra

ata/ato qe fjalet hyjnore konsiderojne "pallavra" as mos t'ia msyejne me pyet ketu... Nenforumi eshte exluzivishte per besimtaret, te pakten ne ate thirret...

Artisti
28-06-11, 14:58
ata/ato qe fjalet hyjnore konsiderojne "pallavra" as mos t'ia msyejne me pyet ketu... Nenforumi eshte exluzivishte per besimtaret, te pakten ne ate thirret...


Valii, pėr cilėt pabesimtarė e ke fjalėn?

A e vendos ti veten nė grupin e besimtarėve?

A nuk kanė tė drejtė "pabesimtarėt" tė bėjnė pyetje, ndoshta interesohen apo dėshirojnė tė mėsojnė Religjionin pėr tė cilin bėhet fjalė kėtu?

.

valiii
28-06-11, 15:29
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.

Artisti
29-06-11, 16:01
Artist, anetari Vali ta beri me dije, meqe do troc po them: pabesimtar shporuni, merruni me krimbat mesjetare, me ndonje koncil te radhes dhe beni krishterizmin me atraktiv, sitedoni besoni edhe ne vajzen e shenjte (kjo ju mungon )


I panderuar, mu ka mbush mendja qė krejt ju po doni mi prish temat se nuk po dini tė diskutoni, i keni mėsue suret e tė tjera pėrmendėsh pėrderisa logjikėn nuk e pėrdorni hiq.

Si po fillojmė tė pyesim mė gjerėsisht po kceni, jo nuk e di mė shumė dhe nuk jam unė ai qė mundet mi komentue suret.

Po pse pra hapni gojėn me ju hy miza?????

Ose ose, jeni ata tė cilėt aspak nuk e doni Islamin po shiteni ashtu nė mėnyrė qė ēfarėdo qė diskutohet kėtu rreth Islamit, ta prishni diskutimin dhe me atė ti detyroni Moderatorėt qė tė mbyllin temat.

Me siguri janė tė dyjat!!!!!

Unė nuk due me ju pa mė kėtu juve se po na i prishni temat, nuk kam llogari unė ēdo herė tė pyes dhe pėrgjigjet mos ti shoh.

Ikni nga kėtu mos na i prishni temat.


.

Artisti
29-06-11, 19:59
ju po te ishit te sinqert nuk do provokoni, sa here qe provokoni do merrni pergjigje te merituara. E sa i takon Islamit, cofetira si lloji yt nuk mund te japin mendim, nga i vetmi shkak se ju keni problem me veten e juaj, qartesoni besimin e juaj, ne cka besoni ne 3 apo nje Zot, ne cka percaktohet filozofia e besimit tend e me pas pyet per islamin, jam i gatshem, pa hezitim te te pergjigjem.
E sa i perket fjalise se juaj te fundit:
Ikni nga kėtu mos na i prishni temat.
pyes, kush te vije pas meje, ndoshta do ndonje lavire e mesit tend qe shitet per 5 euro ne udhekryqet e italise, greqise apo perendimit???


Mos fillo me prish temėn se pastaj kur po mbyllet po vėrsuleni te Stafi, shkoni atje shkoni hahahhahahahhaa.

Prishtanat po dojnė me ndėrtue nė Prishtin Xhamin.

Askund tjetėr nė Kosovė nuk keni ju vend, Prishtanat nė Prishtin hhhhahahahahahhahahahhahahahhaha


.

valiii
29-06-11, 22:29
O ti gllumc i zhonglavt, ta kam spjegu me larte se ktu nuk eshte vendi i "hahahahaaha"- jave...

Qy ēfar fmije i keq, thote "prishtanat" edhe zgerdhihet, menja tij qe e ka lshu naj shtos ncncncnc. O fshataresk i pagdhendur shkelja qaty poshte e merja n joge stafit ...

P.S| e kam potencuar mbreme se ketu kane mbete vetem 2 alternativa ose me ja nis me shajte si shenje reciprociteti ose me shkru tek kafja.
Pra kur sjom anejna ka kafja mos ma nxeni per t madhe per banalitetin. Ky shkrim eshte shume i bute, do vazhdojme me e rrite dozen dalngadal :))...

jadore
29-06-11, 22:36
O ti gllumc i zhonglavt, ta kam spjegu me larte se ktu nuk eshte vendi i "hahahahaaha"- jave...

Qy ēfar fmije i keq, thote "prishtanat" edhe zgerdhihet, menja tij qe e ka lshu naj shtos ncncncnc. O fshataresk i pagdhendur shkelja qaty poshte e merja n joge stafit ...

P.S| e kam potencuar mbreme se ketu kane mbete vetem 2 alternativa ose me ja nis me shajte si shenje reciprociteti ose me shkru tek kafja.
Pra kur sjom anejna ka kafja mos ma nxeni per t madhe per banalitetin. Ky shkrim eshte shume i bute, do vazhdojme me e rrite dozen dalngadal :))...
...
..edhe , cka arrine me kete ..?
sa dij une asgje , veqse behesh numer i mases , keshtu qe rri ku je , mire je .Unikat. ..(hahaha, kjo femija i keq , tingelloj lezeqem -a)
p.s.
si gjithmone mua vetem nje cudi ne kete katauren moderne kosovare me bene pershtypje ..per cdo gje dine shqipet e pangopura buke te pasluftes te solidarizohen e protestojne , vetem per vende pune jo.

jadore
29-06-11, 23:02
Jadore, eshte hera e pare qe po shkruaj dhe te drejtohem ty. Na eshte dhene nje mundesi, te anetaresohemi ne kete forum dhe te respektoj ca "rregulla" (qe nuk respektohen edhe nga vete stafi) dhe ne baze te tyre te paraqitemi ne forum. Ajo qe dua te them, nuk me intereson se cilit besim fetar i takoni po ju drejtohem si moderatore qe jeni. Cfare rregulle mund te kete ne nje hapsire kur mbrenda asaj hapsire nuk trajtohen gjithe njejte, cfare rregulle mund te qendroje pa u shkelur nese disa nencmohen, e ketu e keqja se po fyemi, shahemi, nencmohemi nga ata qe ne mase te gjere jane minoritet, nje pakic pa identitet te qarte, disa thojn se jane helen e disa romak.
Me sa kam verejte, te rubrika ku postohet per krishterizmin nuk ka perplasje te tilla, kjo tregon se ne myslimanet nuk merremi me te tjeret apo tregon nje gje tjeter, ne munges te argumenteve ata sulmojn duke u bazuar ne ate se ataku eshte mbrojtja me e mire

respekte Jadore, per punesime nuk kemi kohe te protesojm, na mjaftojn kafenete

jaaa, Kritike , je i ri ti ketu e nuk i kuptu gjerat ,'' pasha Kuranin'' qe thote ana e Llapit ska tek ne keso gjera , forme e debatit eshte kjo e elektrizuar nga emocionet se jo tjeter ,
p.s.
as njera as tjetra Kritike jo , feja nuk eshte privlegj i keti apo ati taborri , privilegj eshte vetem forma e qasjes kundrull saj , lum kush e kupton...cdo gje tjeter eshte loje bumerangu..

Artisti
01-07-11, 15:47
O ti gllumc i zhonglavt, ta kam spjegu me larte se ktu nuk eshte vendi i "hahahahaaha"- jave...

Qy ēfar fmije i keq, thote "prishtanat" edhe zgerdhihet, menja tij qe e ka lshu naj shtos ncncncnc. O fshataresk i pagdhendur shkelja qaty poshte e merja n joge stafit ...

P.S| e kam potencuar mbreme se ketu kane mbete vetem 2 alternativa ose me ja nis me shajte si shenje reciprociteti ose me shkru tek kafja.
Pra kur sjom anejna ka kafja mos ma nxeni per t madhe per banalitetin. Ky shkrim eshte shume i bute, do vazhdojme me e rrite dozen dalngadal :))...


jadore e ka mirė kur thotė qė je Unikat!!!!!!!!!!!!!!!!!


Asnjė nė kėtė forum Dardan nuk ka mė shumė fytyra se ti, pėr atė edhe je Unikat.


.

valiii
01-07-11, 16:19
jadore e ka mirė kur thotė qė je Unikat!!!!!!!!!!!!!!!!!


Asnjė nė kėtė forum Dardan nuk ka mė shumė fytyra se ti, pėr atė edhe je Unikat.


.

Askush nuk t'kerkoje mendim personal per mua, une nuk jam tema une nuk jam kurkushi qe te vlersohem nga jadore megjithate e vlersoje modestine e saj.
Nese provokon i pari prite kunderpergjegjen. Qaq!

Zero Cool
06-07-11, 20:41
Kur ja fillon ramazani sivjet ?

hasanmehmeti
06-07-11, 22:56
Kur ja fillon ramazani sivjet ?

Pershendetje Zero,

Ramazani me lejen e Zotit do filloj me daten 01.08. Mirepo mvaresisht nga vendi mund te ndryshoj 1 dite , ngase matjetet e kohes fillojne me zhvillimin e ciklite Hėnor. Per kėtė , bazohu siq thote Bashkesia Islame ne vendin qe jeton.

me t'mira,
Hasani.

Zero Cool
07-07-11, 19:06
Pershendetje Zero,

Ramazani me lejen e Zotit do filloj me daten 01.08. Mirepo mvaresisht nga vendi mund te ndryshoj 1 dite , ngase matjetet e kohes fillojne me zhvillimin e ciklite Hėnor. Per kėtė , bazohu siq thote Bashkesia Islame ne vendin qe jeton.

me t'mira,
Hasani.


Flm hasanmehmeti, krejt ramazanin & bajramin kokna n`pushime.

taraku-1
23-08-11, 02:50
Mirmengjes gati edhe pak...

Kam nje pytje rreth kohes se lėnjės se syfyrit...

Pse nuk praktikohet suneti i Pejgamberit s.a.v.s por syfyri lihet me minut ndahet koha ...dhe dallimi mes kohes sė lėnjės sė syfyrit ėshtė bajagi i mire mes syfyrit tė turqve dhe arabve... edhe jetojn ne te njejtin vend... p.sh gjermani.

Po ne Kosove pse BIK e bene me minut ne rrgull, por pse lėnja e syfyrit shume me heret para kohe demek ... minimum 25 min prej kohes kur e lojm buken gjendja eshte e njejte..., pse nuk veprohet edhe ne Kosove ashtu por ktu vendosin me minut.._

Alima
23-08-11, 14:55
Mirmengjes gati edhe pak...

Kam nje pytje rreth kohes se lėnjės se syfyrit...

Pse nuk praktikohet suneti i Pejgamberit s.a.v.s por syfyri lihet me minut ndahet koha ...dhe dallimi mes kohes sė lėnjės sė syfyrit ėshtė bajagi i mire mes syfyrit tė turqve dhe arabve... edhe jetojn ne te njejtin vend... p.sh gjermani.

Po ne Kosove pse BIK e bene me minut ne rrgull, por pse lėnja e syfyrit shume me heret para kohe demek ... minimum 25 min prej kohes kur e lojm buken gjendja eshte e njejte..., pse nuk veprohet edhe ne Kosove ashtu por ktu vendosin me minut.._

...

hahaha...i kishe pi edhegoxha do ēaja me kon mos me pas vakti :D


ktynehere s 'ka pas vakti ... kqyre qiellin e kur ta merr menja me e lane leje , ngase sunet eshte me e shty syfyrin, e me e shpejtu iftarin !mos ma keqkupto shkresen tani e me lan syfyrin kur te lind djelli , e me ba iftar me ikindi ,:D ...por , perafersisht pata fjalen !.

Dushku
24-08-11, 13:10
Si lidhen, dhe si shpėrthejnė pėrnjehėrė osmanofobia, turkofobia e islamofobia ? Cila ėshtė rrugėdalja ?

Alima
24-08-11, 13:16
Si lidhen, dhe si shpėrthejnė pėrnjehėrė osmanofobia, turkofobia e islamofobia ? Cila ėshtė rrugėdalja ?

...

prezantimi i tyre real , njohja e tyre ne esenc !

assesi ndryshe !


.

Giovanni
31-08-11, 12:34
Pash disa foto dhe video duke u fale ne diten e Bajramit, shpresoj qe te gjith atyre qe kan axheruar Zoti te u shperblej me te mire.
Me shume axherojne femrat ramazanin se sa meshkujt zakonisht pasi qe meshkujt punojn puna e rende etj ju ben te pa mundeshem axhetimin, pasi qe me shum efemra axherojne ne foto nuk pash asnje femer qe falej.

A eshte e ndalume nga feja Islame qe nje femer te falet ?

Alima
31-08-11, 12:43
Pash disa foto dhe video duke u fale ne diten e Bajramit, shpresoj qe te gjith atyre qe kan axheruar Zoti te u shperblej me te mire.
Me shume axherojne femrat ramazanin se sa meshkujt zakonisht pasi qe meshkujt punojn puna e rende etj ju ben te pa mundeshem axhetimin, pasi qe me shum efemra axherojne ne foto nuk pash asnje femer qe falej.

A eshte e ndalume nga feja Islame qe nje femer te falet ?


...


eh po ,
i nderuari giovani ( edhe pse mire kuptova karakterin e pyetjes tende ) ,... traditat shqipetare dhe kanuni i leke dugagjinit i ka bere nje shkele te padrejte gjinis femrore me shekuj , duhet kohe deri te ērranjosen keto mite e dogma , perndryshe Islami thote keshtu , lexo :..

Namazi i Bajrameve pėr Femra


Namazi i bajrameve pėr femra ėshtė sunnet i fortė, pasi transmetohet nga Ummu Atije se ka thėnė:
"Ditėn e Bajramit, urdhėroheshim (nė njė transmetim tjetėr thuhet, "na urdhėronte Pejgamberi (SalAllahu alejhi ue Selem)) qė tė dilnim tė gjitha, bile edhe vajzat e reja bashkė me gratė me menstruacione dhe thoshim tekbiret e luteshim sė bashku me tė tjerėt, duke shpresuar te begatia dhe pastėrtia e asaj dite."
[Transmeton Buhariu dhe Muslimi]


Sheėkani (Allahu e mėshiroftė) ka thėnė:
"Ky hadith dhe hadithe tė tjerė tregojnė se gruas i lejohet tė fal namazin e bajrameve pa marr parasysh se a ėshtė vajzė, grua, e re apo e vjetėr, me menstruacione apo pa menstruacione."


Nė njė transmetim tjetėr thuhet:
"Ditėn e Bajramit, Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] i nxirrte vajzat e reja, plakat dhe gratė me menstruacione pėr te falur namazin. Gratė me menstruacione qėndronin mėnjanė dhe ndiqnin namazin dhe lutjet e muslimanėve". Njėra prej grave tha: "O i Dėrguari i All-llahut, disa gra nuk kanė rroba tė mjaftueshme". Ai ia ktheu: "Le tė mbulohet me rrobėn e shoqes sė saj."


Nga kėto hadithe dhe hadithe tė tjera tė shumta kuptojmė se, dalja e grave pėr tė falur namazin e bajrameve ėshtė sunnet, mirėpo me kusht qė tė dalin tė mbuluara me veshje islame, dhe jo tė parfumosura.
Ėshtė pyetur sheikh Uthejmini (Allahu e mėshiroftė), se si ėshtė mė mirė pėr femrėn, ta fal namazin e bajramit apo tė qėndroj nė shtėpi?
Uthejmini ėshtė pėrgjigjur:
"Mė mirė pėr gruan ėshtė qė tė dal dhe ta falė namazin e bajrameve, sepse Pejgamberi (SalAllahu alejhi ue Selem) i ka urdhėruar gratė qė tė dalin pėr ta falur namazin e bajrameve, saqė edhe gratė tė cilat nuk e kanė pasur traditė tė dalin i ka urdhėruar tė dalin pėr namaz, pėrveē grave me menstruacione tė cilat i ka urdhėruar tė dalin mirėpo tė rrinė anash dhe ti largohen vendit ku falet bajrami, sepse vendi ku falet bajrami konsiderohet si xhami, dhe ndalohet qė gratė me menstruacione tė qėndrojnė nė xhami." [Mexhmuatu Fetava esh-Sheikh Uthejmin, 16/210]Nė njė vend tjetėr thotė:
"Duhet gratė tė dalin tė mbuluara, e jo tė zhveshura e as tė parfumosura, kurse atė ē’farė e bėjnė disa femra tė cilat dalin tė zhveshura dhe tė parfumosura, kėtė e bėjnė nga injoranca e tyre dhe nga moskujdesja e pėrgjegjėsve tė tyre."


.

hasanmehmeti
31-08-11, 12:51
Pershendetje Giovanni i nderuar,

Me sa po e kuptoj , pyet per faljen e namazit te Bajramit.

Namazi(ditore) eshte obligim per te dy gjinit. Per gjinin mashkullore obligueshmeria behet qe ata nese kane mundesit te falin namazin ne xhami, ndersa per gjinin femrore me e preferuar eshte falja e namazit ne shtepi , anipse Pejgamberi alejhiselam ka thene: nese ato kerkojne te ikin per te fal namazin ne xhami , duhet lene te lira ti frekuentojne ato.

Sa i perket Namazit te Bajramit , kerkohet qe te gjithe te falin namazin jashte apo ne xhami , meshkuj , femra e femije. Mirepo per shkaqe qe tani i ka marre vesh edhe femija ne djep , te mungeses se vendeve te mjaftueshme per falje, femrat vendosin te qendrojne ne shtepi. Ky fakt eshte vertet i dhembshem , ngase ne vendet si Tirana atje dalin edhe gjinia femrore te falen , ngase ka vend te mjaftueshem aty ku dalin per te falur. Kete eviniment ke pas mundesi ta shofesh edhe vet ne media se diku 30% (paushall nga ajo qe me pa syri) ishin femra ne Tirane.

Shpresojme se do zgjerohen vendet edhe ne kryeqytetin tone dhe kesaj feste dhe namazit te Bajramit do ti gezohen edhe gjinia femrore dhe femijet.

Me respekt,
Hasani.

Murgesha
06-09-11, 00:24
Kam ndėgjuar pėr koka tė prera njerėzish tė cilėt kanė qenė tė lidhur nė namaz e nuk jan ngritė pėr ta mbrojtur veten, pikėrisht pėr tė mos e prish namazin.

A ėshtė e lejuar tė prishet namazi, nėse po nė ēfarė rrethana mund tė prishet?

Dallandyshja_718
06-09-11, 03:56
Kam ndėgjuar pėr koka tė prera njerėzish tė cilėt kanė qenė tė lidhur nė namaz e nuk jan ngritė pėr ta mbrojtur veten, pikėrisht pėr tė mos e prish namazin.

A ėshtė e lejuar tė prishet namazi, nėse po nė ēfarė rrethana mund tė prishet?


Pershendetje Murgesha!

Me duket se pyetja juaj eshte e shtruar gabim, apo ndoshta edhe une e kam kuptua gabim, kerkoj falje...

Une e kisha formuluar keshtu:

A ėshtė e lejuar tė nderpritet namazi, nėse po nė ēfarė rrethanash mund tė
nderpritet?

Murgesha
06-09-11, 12:37
Pershendetje Murgesha!

Me duket se pyetja juaj eshte e shtruar gabim, apo ndoshta edhe une e kam kuptua gabim, kerkoj falje...

Une e kisha formuluar keshtu:

A ėshtė e lejuar tė nderpritet namazi, nėse po nė ēfarė rrethanash mund tė
nderpritet?

Tė falemnderit pėr korigjim Dalldyshe.

Mbase ndonjėri qė ka njohuri pėr kėtė pyetje na pėrgjigjet!

Alima
06-09-11, 13:24
...


... ku jane hoxhallart e forumit ?

po moj ban , qysh nuk bane me e nderpre namazin , me kusht qe mandej me ristartu ...dhe perfundu ! .... mos ndegjo moj kopalla te hallkut , e as propaganda ... merre murgesh naj liber lexo , .... qe , ...zene jo me u ba e devotshme , thjesht nga kurreshtja ... e mos u merr me dedi-kodi , Buqeee http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


klm,
Alima http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif


.

panta_rhei
24-09-11, 21:19
... pyetje laike:

Ne cilen moshe te jetes ka qene Muhammedi, kur i ka zbritur Kurani?

Cila ka qene feja e Muhammedit para kohes kur ka zbrite Kurani? Ne cka ka besuar deri ne ate kohe?

GURI SYLAJ
24-09-11, 21:59
Besonte ,si e tere popullata e kohes ne Meke,ne idhuj -ne shume zotra.
Njeri prej djemeve te Muhametit a.s (kishte tre djem dhe tri vajza me Hatixhen) kishte emrin Abd Manaf qe don te thot sherbtor( ROB) i Manafit. E; Mant -i ishte njeri prej zotrave ne te cilin besonin banoret e Mekes ne kete kohe.
Kurse ne moshen 40 vjeqare, per here te pare, fillon nje casje e re ne besim dhe zbritja e Kuranit!

Artisti
24-09-11, 22:10
Si zbriti Kurani?

Shtjellim i pyetjes:

1.Zbriti si libėr ashtu si ėshtė tash?

2. Zbriti fletė fletė?

3. Zbriten fjalėt nė gjethe e palme?

4. Si?


.

hasanmehmeti
25-09-11, 00:40
Besonte ,si e tere popullata e kohes ne Meke,ne idhuj -ne shume zotra.
Njeri prej djemeve te Muhametit a.s (kishte tre djem dhe tri vajza me Hatixhen) kishte emrin Abd Manaf qe don te thot sherbtor( ROB) i Manafit. E; Mant -i ishte njeri prej zotrave ne te cilin besonin banoret e Mekes ne kete kohe.
Kurse ne moshen 40 vjeqare, per here te pare, fillon nje casje e re ne besim dhe zbritja e Kuranit!

Ne Islame nuk na lejohet te flasim pa argumente fetare i nderuari Sylaj. Pergjigjia juaj nga kendi ime tregon me shume dituri prrallore e asesi shkencore.Aq me teper te flasesh per Pejgamberin e Zotit ate qe nuk eshte njeriu i sigurt eshte ne Islame gjynah i madhe.

Me nje hadithe te vertet i derguari i Zotit alejhiselam thote: Kush mė mvesh diēka qė une nuk e kam thėnė, le tė pėrgadis ulsen nga zjarri.(Muslimi).

Me kete nuk te jame drejtuar vetem ty por ne pergjithesi atyre qe marrin guximin te japin pergjigjie mbi fene e Zotit ketu. Ata qe i shofin gjerat me shaka , forumi ka pjesen e veqant per te tillet ku mund te behet shaka sa te duash.

Sa i perket pyetjes te Pantes dhe pergjigjies tende:

1. Pejgamberi alejhiselam as ne femijeri e as ne kur u rrite nuk ka besuar ne idhujtari.Kur ishte femije u dha ne adoptime nje kohe pasi ishte jetime dhe nuk jetoj ne mekke per te besuar ata idhuj. Kur u rrite paksa vazhdonte te ecte me karvanin e axhes se tij Ebu Talibit dhe per qeshtjen e besimit ne idhuj vlene te ceket nje bisede qe beri Pejgamberi alejhiselam (para pejgamberis se tij) me Murgun e quajtur Behira ne afersi te Siris kur ishte per tregti. Nder pyetjet qe ia beri Behira( ngase kishte verejtur nje Vranesir qe vazhdimisht ecte mbi Karvanin e Ebu Talibit) Pejgamberit alejhiselam per ti larguar dyshimet se a do jete ky Pejgamberi i ardheshem qe flitej ne librat e Krishtera ishte: Ajo se qka ndien ky per idhujt qe adhuronin arabet e mekkes dhe nese do me betohej ne ta? Pejgamberi alejhiselam ia ktheu: Nuk ka gje ne bote, te cilen e urrej me teper se idhujtarin.

Dhe eshte fetarisht e argumentuar se Pejgamberet e Zotit edhe para pejgamberis se tyre nuk kane adhuruar askend tjeter perveq 1 Zoti te vetem anipse nuk kane pas rregulla te qarta ne formen e adhurimit siq eshte namazi etj, por idhujtare nuk kane qene asesi dhe eshte fyerje e rend per ta nje fjale e tille.

2. Pejgamberi alejhiselam nuk ka pas 3 djeme me Hatixhen dhe nuk ka pas asnje djale qe quhej Abd Manaf. Ai alejhiselam ka pas 2 djeme dhe 4 vajza me Hatixhen: djali i pare ishte Kasimi qe ka vdekur pas ditelindjes se tij te dyte , pastaj pasojne 4 vajzat Zejnebi, Rukajja, Ummu Kulthumi, dhe Fatimeja, mandej kishte lindur djali i dyte Abdullahi qe nuk jetoj gjate dhe vdiqe. Djale tjeter qe kishte Pejgamberi alejhiselam ishte Ibrahimi dhe nana e tij ishte Marija kiptase , ndersa me grate e tjera ska pas femije.

3.Mire e ke thene , ne moshen 40 vjeqare ka filluar shpallja e Kuranit tek Pejgamberi alejhiselam dhe ka zgjatur plote 23 vite.

(referencat jane marre nga libri mbi jeten e Pejgamberit alejhiselam , qendra per fetva nen patronatin e Abdullah El Fekihut , dhe libri Nektari i Vulosur i Xhenetit)

Nje nate te mire
Hasani

GURI SYLAJ
25-09-11, 08:36
Po ,pajtohem .
Por vetem gabimet e qellimeshme dhe per te cilat nuk kerkohet falje
."Allahu eshte Meshirues i madh dhe fale!"


Djemet:

Al Kasim
Abd Manaf
Attahir

GURI SYLAJ
25-09-11, 08:39
Pse ,ne faljen e Xhenazes ,i vdekuri thirret ne emer te Nenes dhe jo edhe ne emer te Babait????

Makresh
25-09-11, 10:47
Po ,pajtohem .
Por vetem gabimet e qellimeshme dhe per te cilat nuk kerkohet falje
."Allahu eshte Meshirues i madh dhe fale!"


Djemet:

Al Kasim
Abd Manaf
Attahir


Al Kasem, Abdullah dhe Ibrahimi,.. ishin djemt e Muhamedit a.s., qe vdiqėn tė gjithė ne kohen e injorancės (xhahiljetit).

Kurse te gjitha vajzat e Muhamedit a.s., linden pas shpalljes se Mesazhit, dhe qe te gjitha pranuan Islamin.

Te gjithe femit e Muhamedit a.s. u linden nga nena e besimtareve, Hatixheja, perpos djalit Ibrahimit i cili lindi nga Marija.

Muhamedi a.s., nuk pati asnje femi tjeter me grat e tjera. Pse nuk i that keto, por tentoni te krijoni dyshime tek ata qe kan besim te dobet ?

Kosova19
25-09-11, 18:27
Si zbriti Kurani?

Shtjellim i pyetjes:

1.Zbriti si libėr ashtu si ėshtė tash?

2. Zbriti fletė fletė?

3. Zbriten fjalėt nė gjethe e palme?

4. Si?


.
Ėshtė mėse e sigurtė nga feja Islame se Kurani nuk i ka zbritur pėrnjėherė Pejgamberit tonė, Muhamedit (salallahu alejhi ue selem), siē ka qenė me librat e mėparshėm qiellorė si Teurati dhe Inxhili. Por Kurani ėshtė zbritur nė bazė tė ngjarjeve qė ndodhnin qė nga fillimi i shpalljes dhe deri nė fund tė jetės sė Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem) nė dynja. Kėtė tė vėrtetė e themelon Fjala e Allahut tė Madhėruar: "E ata qė nuk besojnė thonė: “Pse nuk i ėshtė shpallur atij Kurani i tėrė pėrnjėherė?” Kėshtu (e zbresim Ne nė pjesė) qė Ne tė mund tė forcojmė me anė tė tij zemrėn tėnde dhe tė ėshtė shpallur ty i rregulluar mirė dhe kohė pas kohe tė pėrcaktuar." [El Furkan, 32].
Si dhe Fjala e Allahut: "Ai ėshtė njė Kur’an tė cilin Ne e kemi ndarė (nė pjesė), me qėllim qė ti tė mund t’ua lexosh njerėzve kohė pas kohe dhe Ne e kemi shpallur atė me faza e ndalesa (pėr 23 vjet sipas kohės e vendit tė pėrcaktuar)." [El Isra, 106].

Por, ēfarė kuptimi ka "zbritja" nė Fjalėn e Allahut: "Muaji i Ramazanit nė tė cilin u zbrit Kurani..." [El Bekare, 185]?
Si dhe Fjala e Allahut: "Ne e kemi zbritur atė (Kuranin) nė njė natė tė bekuar (nata e Kadrit)." [Ed Duhan, 3]?
Si dhe Fjala e Allahut: "Ne e kemi zbritur atė (Kuranin) nė natėn e Kadrit." [El Kader, 1]?
Kėto ajete pėrputhen me njėri-tjetrin nė njoftimin se Allahu i Madhėruar e ka zbritur Kuranin nė njė natė tė begatė nė muajin e Ramazanit, e cila ėshtė nata e Kadrit.
Dhe ky lajm, nė pamje tė parė mund tė argumentojė pėr zbritjen e Kuranit tė gjithė pėrnjėherė nė atė natė.
Atėherė, si tė bashkojmė mes kėtij kuptimi tė drejtpėrdrejtė e tė jashtėm, dhe mes tė vėrtetės sė padiskutueshme pėr zbritjen e tij tė ndarė nė pjesė?
Disa prej dijetarėve tė parė (prej selefėve) kanė thėnė se kuptimi i kėsaj ėshtė se fillimi i zbritjes sė Kuranit ka qenė nė natėn e Kadrit, dhe jo zbritja e tė gjithė Kuranit.
Kėtė fjalė nuk ka ēfarė ta kundėrshtojė dhe kjo ėshtė njė prej komentimeve tė tre ajeteve tė pėrmendura.
Por ėshtė vėrtetuar nga imami i komentuesve tė Kuranit, Abdullah ibėn Abasi (radiallahu anhu), se Kurani ka pasur dy zbritje:
E para: Nga El Leuhu el Mahfudh nė qiellin e kėsaj dynjaje; dhe kjo ka qenė pėrnjėherė.
E dyta: Nga qielli i dynjasė nė tokė, tek Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) i ndarė nė pjesė sipas ngjarjeve qė ndodhnin.
Ibėn Abasi (radiallahu anhu) thotė: "Allahu e zbriti Kuranin nė qiellin e dynjasė, nė natėn e Kadrit dhe kur Allahu dėshironte tė shpallte diēka prej tij, e shpallte atė. Kjo ėshtė pėr qėllim nė Fjalėn e Allahut: "Ne e kemi zbritur atė (Kuranin) nė natėn e Kadrit."
Ndėrsa nė njė transmetim tjetėr thuhet: "I gjithė Kurani ėshtė zbritur njėherėsh nė natėn e Kadrit, nė Ramazan, nė qiellin e dynjasė. Dhe kur Allahu donte tė zbriste diēka tė re nė tokė, atėherė e zbriste nga ai, deri sa e plotėsoi tė gjithin (e zbriti tė gjithin)."[1] (http://www.rrugetepaqes.net/kuran/shkencatekuranit2.html#_ftn1)
Kėtė haber tė Ibėn Abasit e ka pranuar shumica e dijetarėve, dhe ai ėshtė pėrcjellė me disa fomra dhe shprehje nga Ibėn Abasi (radiallahu anhu). Lajme tė tilla janė njoftime pėr gjėra tė fshehta tė cilat nuk mund tė njihen veēse me lajm qiellor, ndaj ky haber merr gjykimin e hadithit tė ngritur tek Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem), dhe qė tė bazohemi nė kėtė haber ėshtė mė e privilegjuar se sa tė bazohemi thjesht nė teorira.

Disa prej dijetarėve mendojnė se urtėsia nė zbritjen e Kuranit njėherėsh nė qiellin e dynjasė, dhe ai ėshtė Libri i Allahut pėr tek banorėt e tokės, urtėsia e kėsaj ėshtė: njoftimi i engjėjve tė lartėsive pėr shpalljen e re tė zbritur banorėve tė tokės, si dhe pėr tė bėrė tė qartė vlerėn e atij qė i shpallet ky Ligj dhe vlerėn e pasuesve tė tij, veēanėrisht me ndodhjen e kėsaj nė natėn mė madhėshtore, pėr tė cilėn Allahu i Madhėruar ka thėnė: "Nė kėtė (natė) vendoset ēdo ēėshtje e Vullnetit dhe Urdhėresave (pėr vitin tjetėr)." [Ed Duhan, 4].
Dhe ka thėnė pėr tė: "Ajo ėshtė mė e mirė se njė mijė muaj." [El Kader, 3].
Pra, kjo gjė (zbritja e Kuranit njeherėsh nė qiellin e dynjasė) ėshtė lartėsim pėr vetė Kuranin, pėr tė Dėrguarin tė cilit ai i shpallet dhe pėr popullin i cili do tė gjejė lumturinė nė udhėzimin me tė.
E ndoshta pas kėsaj gjėje fshihen edhe urtėsi tė tjera tė cilat i di Allahu i Madhėruar, dhe qė mund tė jenė mė tė mėdha dhe mė madhėshtore se kėto qė u pėrmendėn, e Allahu e di mė mirė.

Kosova19
25-09-11, 18:44
Pse ,ne faljen e Xhenazes ,i vdekuri thirret ne emer te Nenes dhe jo edhe ne emer te Babait????

Kjo ėsht njė shpkje ne fen islame, dhe nuk ėsht pjes e fes Islame.

Kosova19
25-09-11, 20:02
... pyetje laike:

Ne cilen moshe te jetes ka qene Muhammedi, kur i ka zbritur Kurani?

Cila ka qene feja e Muhammedit para kohes kur ka zbrite Kurani? Ne cka ka besuar deri ne ate kohe?

All-llahu i Lartmadhėruar e ka pastrau kėt pejgamber pra se me dėrgua me shpallje, nga ēdo vesi tė keq dhe i kishte dhurarar moral tė mir dhe kishte bė njė analfabet. Qė kur tė dėrgohet si pejgamber nė moshen 40 vite mos mu aguzua se ndalesa qe po na bėn edhe ti mė pare i ke bėr ose kėt qė po e thua e ke lexu nga ndonjė libėr tė mparshem. Ka qen natyrshmerin e paster dhe ska dit pėr librat e maparshme.


Tė kisha kshillua qofse ke interes me lexu ma shum per kėt qėshtje ta lexosh ndonjė liber ku flet pė kėt ēėshtje.

GURI SYLAJ
25-09-11, 21:38
E nderuara Kosova 19,te lutem ,mos u tall me keto gjera.Kur nuk din -hesht!

e_martumja
25-09-11, 21:42
Cili Ajet eshte ma i fuqishem ne Kuran ?

Kosova19
25-09-11, 22:36
E nderuara Kosova 19,te lutem ,mos u tall me keto gjera.Kur nuk din -hesht!

Me fe nuk tallna! Pse po medon se po tallana?

GURI SYLAJ
25-09-11, 22:46
Cili Ajet eshte ma i fuqishem ne Kuran ?

Nga qasja e besimit (hyjnor) , te gjitha kan vleren dhe fuqine e njejte.
Nga anet tjera duhet heshte sepse nuk dijme!

GURI SYLAJ
25-09-11, 22:55
All-llahu i Lartmadhėruar e ka pastrau kėt pejgamber pra se me dėrgua me shpallje, nga ēdo vesi tė keq dhe i kishte dhurarar moral tė mir dhe kishte bė njė analfabet. Qė kur tė dėrgohet si pejgamber nė moshen 40 vite mos mu aguzua se ndalesa qe po na bėn edhe ti mė pare i ke bėr ose kėt qė po e thua e ke lexu nga ndonjė libėr tė mparshem. Ka qen natyrshmerin e paster dhe ska dit pėr librat e maparshme.


Tė kisha kshillua qofse ke interes me lexu ma shum per kėt qėshtje ta lexosh ndonjė liber ku flet pė kėt ēėshtje.

Kjo qe keni shkru nuk qendron fare.
Nje i aferm i Hatixhes( Varraku) ka qen njeriu qe ka perkthy pjese te Bibles ne gjuhen arabe dhe njohes i mire i Judeizmit dhe Krishterizmit. .Te mos flasim per rrugen dhe kontktet qe kishte Muhameti a.s gjat rrugetimit te tij per tregti.
Te mos e zgjas .


P.S
Keni te drejte kur thoni se duhet lexu qe vlen edhe per ju .

Kosova19
25-09-11, 22:57
Nga qasja e besimit (hyjnor) , te gjitha kan vleren dhe fuqine e njejte.
Nga anet tjera duhet heshte sepse nuk dijme!

Po qka po don mem thėn se nuk pot kupti!
Ti kishe pyet dishka pėr fe dhe un tu bėrgjigja.

Makresh
26-09-11, 12:11
Kjo qe keni shkru nuk qendron fare.
Nje i aferm i Hatixhes( Varraku) ka qen njeriu qe ka perkthy pjese te Bibles ne gjuhen arabe dhe njohes i mire i Judeizmit dhe Krishterizmit. .Te mos flasim per rrugen dhe kontktet qe kishte Muhameti a.s gjat rrugetimit te tij per tregti.
Te mos e zgjas .


P.S
Keni te drejte kur thoni se duhet lexu qe vlen edhe per ju .

Dhe ju mendoni ?...qe Muhamedi a.s. fabrikoj nje fe ne baz te ketyre dyjave, apo me te vertet ju shpall nje Kur'an qe eshte superior ndaj bibles dhe tevratit ?!

hasanmehmeti
26-09-11, 13:06
Cili Ajet eshte ma i fuqishem ne Kuran ?


Selame e_martumja,

Siq e ka thene z.Sylaj me siper ata jane te gjithe te fuqishem nga shenjeteria e tyre , por nga aspektet qe perdoren ka ca ajete qe kane ndikim me shume se ajetet e tjera. Ta zeme per Sherimin e Sihrit nuk kane te gjitha ajetet ndikim te njejt si surja Ihlas , Nas , Felek , disa ajete te ngjarjes se Muses me Magjistaret e Faraonit etj.
Ajo qe ka ardhe nga thenjet Profetike por edhe qe ne Islame eshte me primari : eshte Teuhidi(Njesueshmeria e drejt mbi All-llahun) , per kete dijetaret duke u bazuar ne hadithet profetike dhe ajetet Kuranore kane thene se ajeti me Madheshtor ne Kur'ane eshte: Ajeti Kursije (tespi dova siq i themi neve). Ngase ne te ka cilesi te Zotit qe vetem ne kete ajet permenden , aty eshte emri me i larte i Zotit , eshte nga domethenja dhe forma e argumentimit prej bazave te teuhidit, njekohesisht eshte ajet qe Pejgamberi alejhiselam na ka thene ta permendim shpesh per mbrojtje nga besytnit e ndryshme , si pas namazit, para gjumit, kur zgjohemi etj.

Ndersa surja qe per nga vlera eshte cilesuar si 1/3 e Kuranit eshte surja Ihlas. Nje sure e shkurter , zakonisht e dine shumica permendesh , por brenda saj eshte baza e Besimit ne Nje Zote dhe largimin nga Idhujtaria , ne te cilen sot shume njerez jane zhytur.

Shpresoj te keme ndihmuar sado pak,
Hasani.

GURI SYLAJ
26-09-11, 13:18
Cfar une mendoj s'ka fare rendesi .
Por, orvatja per te pershkru Muhamedin a.s si te pa ditur ,si te izoluar nga rrethi dhe koha e tij, nuk qendron. Perkundrazi eshte shume e demeshme.
Pikrisht Varraku dhe Hatixheja ishin te paret qe i terheqin vrejtjen se, nuk duhet pas frige me ate qe po ndodhte me Te dhe rreth Tij ato dite.
Edhe ne Kuran ,jo njehere ,vertetohen ceshtje qe kishin zbrit me heret me ato qe vinin ne Kuran. P.sh historia e Jusufit a.s.
Per nje debat me te detajuar nuk ma merr mendja se eshte vendi ketu.

Zero Cool
26-09-11, 14:19
Cili Ajet eshte ma i fuqishem ne Kuran ?

Pėr mendimin tim ėshtė ajeti me tė cilin All-llahu i Lartėsuar e shfajėsoi Ajshen !(Ajshja r.a. ishte me profetin s.a.v.s. nė njė karavan. Kur arriti nata, e ndalėn karavanin pėr tė pushuar. Ajshja r.a. doli nga ai pėr nevoja tė veta personale dhe e humbi qaforen e saj tė ēmuar. Kur e kuptoi se e kishte humbur, filloi ta kėrkojė. Nė ndėrkohė, karavani e kishte vazhduar rrugėn, mirėpo Ajshja r.a. nuk e dinte se ai nuk ishte nė vendin qė e
kishte lėnė ajo. U mbėshtoll me rrobet e veta dhe priste pėr tė ardhur dikush pėr ta shpėtuar. Pas pak u takua me Safvan ibn Mautalin, detyra e tė cilit ishte qė tė qėndrojė pas karavanit dhe t'i mbledhė ato qė mbetnin mbrapa. Ai kur Ajshen r.a. i tha qė ngjitet mbi deven e tij. Dikua kah mesdita iu bashkangjitėn karavanit. Ky incident i dha rast disa njerėzve qė tė keqkuptojnė dhe tė hudhin shpifje pėr tė. Ata hipokritė, e filluan njė propagandė tė djallėzuar kundėr Ajshes, gjegjėsisht e akuzuan atė pėr shkelje kurore. Kjo propagandė mori pėrmasa tė hatashme saqė profeti s.a.v.s. u detyrua qė ta dėrgojė Ajshen r.a. tek prindėrit e vet pėr ca kohė. Nė njė rast ai s.a.v.s. tha: "Nėse Ajshja ėshtė e pafajshme, All-llahu i Lartėsuar do ta mbrojė atė." Kjo ēėshtje zgjati disa ditė derisa All-llahu i Lartėsuar e shfajėsoi Ajshen r.a. nga kjo shpifje. Kjo gjendet nė kaptinėn e 24 - tė. Kjo ndodhi kur profeti s.a.v.s. shkoi tek shtėpia e prindėrve tė saj. Profeti s.a.v.s. i tha asaj se All-llahu e kishte shfajėsuar dhe ia lexoi ajetet e kaptinės sė 24 - tė rreth ēėshtjes nė fjalė. Nėna e Ajshes r.a. i tha asaj tė ngritet e ta falėnderojė profetin, paqja dhe mėshira e Zotit qoftė mbi tė. Ajshja, mė pastaj, ia ktheu: "Unė do ta falėnderoj vetėm All-llahun e Lartėsuar, pasiqė Ai mė shfajėsoi.")

e_martumja
26-09-11, 23:38
Selame e_martumja,

Siq e ka thene z.Sylaj me siper ata jane te gjithe te fuqishem nga shenjeteria e tyre , por nga aspektet qe perdoren ka ca ajete qe kane ndikim me shume se ajetet e tjera. Ta zeme per Sherimin e Sihrit nuk kane te gjitha ajetet ndikim te njejt si surja Ihlas , Nas , Felek , disa ajete te ngjarjes se Muses me Magjistaret e Faraonit etj.
Ajo qe ka ardhe nga thenjet Profetike por edhe qe ne Islame eshte me primari : eshte Teuhidi(Njesueshmeria e drejt mbi All-llahun) , per kete dijetaret duke u bazuar ne hadithet profetike dhe ajetet Kuranore kane thene se ajeti me Madheshtor ne Kur'ane eshte: Ajeti Kursije (tespi dova siq i themi neve). Ngase ne te ka cilesi te Zotit qe vetem ne kete ajet permenden , aty eshte emri me i larte i Zotit , eshte nga domethenja dhe forma e argumentimit prej bazave te teuhidit, njekohesisht eshte ajet qe Pejgamberi alejhiselam na ka thene ta permendim shpesh per mbrojtje nga besytnit e ndryshme , si pas namazit, para gjumit, kur zgjohemi etj.

Ndersa surja qe per nga vlera eshte cilesuar si 1/3 e Kuranit eshte surja Ihlas. Nje sure e shkurter , zakonisht e dine shumica permendesh , por brenda saj eshte baza e Besimit ne Nje Zote dhe largimin nga Idhujtaria , ne te cilen sot shume njerez jane zhytur.

Shpresoj te keme ndihmuar sado pak,
Hasani.
Me plot sinqeritet te faliminderoj ne pergjigjen keshtu qe e pata ndegju qe Tespidova eshte ma e rendsishme per dikend edhe e rend per te mesuar.


Pyetja ne radhe:


A keni qen apo keni ndermend me shku ne Medin ?

Kosova19
27-09-11, 02:43
Kjo qe keni shkru nuk qendron fare.
Nje i aferm i Hatixhes( Varraku) ka qen njeriu qe ka perkthy pjese te Bibles ne gjuhen arabe dhe njohes i mire i Judeizmit dhe Krishterizmit. .Te mos flasim per rrugen dhe kontktet qe kishte Muhameti a.s gjat rrugetimit te tij per tregti.
Te mos e zgjas .


P.S
Keni te drejte kur thoni se duhet lexu qe vlen edhe per ju .

Kurani ka folur pėr shumicėn e akuzuesve (tė tij) dhe i ka pėrmendur akuzat e tyre. Pastaj, (atyre akuzave) iu dha kundėrpėrgjigje tė qartė, tė padyshimtė, tė fortė dhe bindėse;


Disa prej tyre thanė: sigurisht qė ai (Muhamedi) e ka mėsuar atė (Kuranin) prej

njė djaloshi (skllavi) tė krishterė. Atėherė, Allahu i Lartėsuar tha:

“Ne e dimė mirė qė ata thonė: “Atė
(Muhamedin) e mėson njė njeri”! Por, ai pėr tė cilin flasin, flet nė gjuhėn e tė huajve, kurse ky (Kurani) ėshtė nė gjuhėn e qartė (kulluar) arabe.” (En-Nahl: 103).
Dhe:

“Jobesimtarėt thonė: “Ky (Kuran) ėshtė vetėm gėnjeshtėr, tė cilėn e ka trilluar ai (Muhamedi) me ndihmėn e njerėzve tė tjerė.” Kjo qė thonė ata ėshtė e padrejtė dhe shpifje.” (El-Furkan: 4).Me kėto fjalė tė tyre kanė pėr qėllim Xhebėr Er-Rumij (romakun), skllavin e Amir
bin El-Hadramij. Gjithashtu, ėshtė thėnė: Xhebri dhe Jesari ishin dy vetė qė
punonin shpata nė Mekė dhe e lexonin Teuratin dhe Inxhilin. Profeti (sal-lAllllahu
alejhi ue sel-lem) kalonte pranė tyre dhe dėgjonte ēfarė lexonin. Gjithashtu,
ėshtė thėnė (jobesimtarėt pretendonin se ai njeri ishte): Aishi, skllavi i Huvejtib
bin Abduluzza, kishte hyrė nė Islam dhe posedonte libra tė mėparshėm (tė feve
tė mėparshme). Dhe ėshtė thėnė: Selman El-Farisiu (persi) -radijAllahu anhu-.

“Por ai pėr tė cilin flasin, flet nė gjuhėn e tė huajve...”,
d.m.th. gjuha e njeriut

nga i cili me fjalėt e tyre anojnė (”


julhidune ilejhi”, marrė nga “lahdulkabri”/“

ana e varrit”) ėshtė e huaj, jo e qartė (jo arabe, d.m.th ju nuk e kuptoni),

ndėrsa ky Kuran ėshtė nė gjuhėn e qartė (kulluar) arabe dhe ėshtė nė shkallėn mėtė lartė tė qartėsimit dhe elokuencės.


Dy fjalitė (nė kėtė varg) janė tė filluara asisoj qė ta asgjėsojnė akuzėn e tyre. Ky

asgjėsim (i akuzės sė tyre) pėrmban dy aspekte:


Ato qė i ka dėgjuar prej tij, janė fjalė tė njė gjuhe tė huaj, tė cilėn nuk e


kupton as ai e as ju. Ndėrsa, Kurani ėshtė nė gjuhėn arabe dhe e kuptoni

me sado pak meditim. Atėherė, si ka mundėsi qė ajo tė cilėn e ka marrė,
tė jetė prej tij?!


Supozojmė se ai (Profeti) e ka mėsuar (marr Kuranin) nga kuptimi i

fjalėve tė dėgjuara prej tij (skllavit), mirėpo ai (assesi) nuk i ka marrė fjalėt

prej tij, sepse ato ishin nė gjuhė tė huaj (joarabe), ndėrsa kėto (tė Kuranit)
janė nė gjuhė arabe. Dhe Kurani, ashtu siē ėshtė mrekulli nga aspekti i
domethėnies (sė tij), ai, po ashtu, ėshtė mrekulli nga aspekti i fjalėve.
Krahas kėsaj, shkencat e shumta qė gjenden nė Kuran, nuk mund tė
mėsohen, veēse me shoqėrim tė pandashėm e me interval kohor tė gjatė
ndaj ndonjė mėsuesi, i cili ka arritur kulmin nė ato shkenca. Andaj, si ka
mundėsi (Muhamedi) t’i ketė mėsuar tėrė ato nga njė djalosh (skllav) qė
sillej tregjeve, kur kalonte pranė tij kohė pas kohe e dėgjonte fjalė tė huaja
(joarabe), tė cilat ndoshta edhe si kuptonte?! Akuzat e tyre ndaj Kuranit
me kėso lloj fjalė boshe janė argument pėr skajshmėrinė e pamundėsisė


(dobėsisė) sė tyre (pėrballė Kuranit).

Artikulin e plot mundeni ta gjeni ketu:http://imamalbani.org/Pdf/f6d45b31-8f42-4493-b8a8-6e519d960069.pdf

Kosova19
27-09-11, 02:57
Kjo qe keni shkru nuk qendron fare.
Nje i aferm i Hatixhes( Varraku) ka qen njeriu qe ka perkthy pjese te Bibles ne gjuhen arabe dhe njohes i mire i Judeizmit dhe Krishterizmit. .Te mos flasim per rrugen dhe kontktet qe kishte Muhameti a.s gjat rrugetimit te tij per tregti.
Te mos e zgjas .


P.S
Keni te drejte kur thoni se duhet lexu qe vlen edhe per ju .

Kurani ka folur pėr shumicėn e akuzuesve (tė tij) dhe i ka pėrmendur akuzat e tyre. Pastaj, (atyre akuzave) iu dha kundėrpėrgjigje tė qartė, tė padyshimtė, tė fortė dhe bindėse;


Disa prej tyre thanė: sigurisht qė ai (Muhamedi) e ka mėsuar atė (Kuranin) prej njė djaloshi (skllavi) tė krishterė. Atėherė, Allahu i Lartėsuar tha:
“Ne e dimė mirė qė ata thonė: “Atė
(Muhamedin) e mėson njė njeri”! Por, ai pėr tė cilin flasin, flet nė gjuhėn e tė huajve, kurse ky (Kurani) ėshtė nė gjuhėn e qartė (kulluar) arabe.” (En-Nahl: 103).
Dhe:

“Jobesimtarėt thonė: “Ky (Kuran) ėshtė vetėm gėnjeshtėr, tė cilėn e ka trilluar ai (Muhamedi) me ndihmėn e njerėzve tė tjerė.” Kjo qė thonė ata ėshtė e padrejtė dhe shpifje.” (El-Furkan: 4).


Me kėto fjalė tė tyre kanė pėr qėllim Xhebėr Er-Rumij (romakun), skllavin e Amir bin El-Hadramij. Gjithashtu, ėshtė thėnė: Xhebri dhe Jesari ishin dy vetė qė punonin shpata nė Mekė dhe e lexonin Teuratin dhe Inxhilin. Profeti (sal-lAllllahu alejhi ue sel-lem) kalonte pranė tyre dhe dėgjonte ēfarė lexonin. Gjithashtu, ėshtė thėnė (jobesimtarėt pretendonin se ai njeri ishte): Aishi, skllavi i Huvejtib bin Abduluzza, kishte hyrė nė Islam dhe posedonte libra tė mėparshėm (tė feve tė mėparshme). Dhe ėshtė thėnė: Selman El-Farisiu (persi) -radijAllahu anhu-.


Dy fjalitė (nė kėtė varg) janė tė filluara asisoj qė ta asgjėsojnė akuzėn e tyre. Ky asgjėsim (i akuzės sė tyre) pėrmban dy aspekte:


Ato qė i ka dėgjuar prej tij, janė fjalė tė njė gjuhe tė huaj, tė cilėn nuk e kupton as ai e as ju. Ndėrsa, Kurani ėshtė nė gjuhėn arabe dhe e kuptoni me sado pak meditim. Atėherė, si ka mundėsi qė ajo tė cilėn e ka marrė, tė jetė prej tij?!


Supozojmė se ai (Profeti) e ka mėsuar (marr Kuranin) nga kuptimi i fjalėve tė dėgjuara prej tij (skllavit), mirėpo ai (assesi) nuk i ka marrė fjalėt prej tij, sepse ato ishin nė gjuhė tė huaj (joarabe), ndėrsa kėto (tė Kuranit) janė nė gjuhė arabe. Dhe Kurani, ashtu siē ėshtė mrekulli nga aspekti i domethėnies (sė tij), ai, po ashtu, ėshtė mrekulli nga aspekti i fjalėve.Krahas kėsaj, shkencat e shumta qė gjenden nė Kuran, nuk mund tė mėsohen, veēse me shoqėrim tė pandashėm e me interval kohor tė gjatė ndaj ndonjė mėsuesi, i cili ka arritur kulmin nė ato shkenca. Andaj, si ka mundėsi (Muhamedi) t’i ketė mėsuar tėrė ato nga njė djalosh (skllav) qė sillej tregjeve, kur kalonte pranė tij kohė pas kohe e dėgjonte fjalė tė huaja (joarabe), tė cilat ndoshta edhe si kuptonte?! Akuzat e tyre ndaj Kuranit me kėso lloj fjalė boshe janė argument pėr skajshmėrinė e pamundėsisė (dobėsisė) sė tyre (pėrballė Kuranit).


Artikulin e plot mundeni ta gjeni, ketu: http://imamalbani.org/Pdf/f6d45b31-8f42-4493-b8a8-6e519d960069.pdf

GURI SYLAJ
19-10-11, 05:44
Mire mengjes i nderuari H.Mehmeti!
Kritiken qe me keni dhene ne nje teme tjeter e marr si konstruktive dhe qellim mire .Flm.
Atje shtroheshin ceshtje te ndieshme dhe mbrojtja qe mundohej me e ba niku ne fjale ishte katastrofale .Sinqerisht ,kam prite qe Ju apo dikush tjeter t'i terhiqni vrejtjen.

E per pyetje ,mire e ke ,ketu eshte vendi edhe pse jo rralle nuk ka pergjigje.


P.sh.

Ne Besimin Krishter kemi:
Ati,Biri dhe Shpirti i shenjet !

Ne Besimin Islam kemi:
Allahu, Xhibrili dhe Muhameti a.s !
Une e dij qe nuk kan peshe te njejte por askush nuk mund te perjashtoj nje ngjajshmeri.

Ne Kuran ,jo njehere ,thuhet NE ?
Edhe ne Shahadete kemi nje Dysh !?

Dhe ,krejt ne fund ;kush eshte i perjeteshem,kush nuk vdes kurr !?

pinto
19-10-11, 08:48
Mirmjesi


Afrimi mes Trinitetit dhe Njeshmeris, s'kan lidhje ama kurrfar lidhje.

Idhujtaret e trinis, mbrojn tezen qe Isa a.s. eshte Zot, at, dhe bir i atit (qe eshte vet). Sille mbshtille, 3 zota te ndryshem na dalin.

Ne Islam, eshte gjynah i pafalshem te mendosh qe egziston triniteti tek Allahu, Muhamedi dhe Xhibrili a.s.
Allahu xh.sh. nuk varet as nga Muhamedi a.s. e as nga Xhibrili a.s. , Ai eshte vet ZOT, dhe se Muhamedi a.s. dhe Xhibrili a.s., nuk kan kurrfar ndikimi tek Zoti, perpos kryerjen e detyres hyjnore.

Po ta japi nje shembull, : Muhamedi a.s., i lutej mixhes vet qe ta deshmonte shahadetin (njeshmerin e Zotit), sepse e kishte rritur, mbrojtur dhe e kishte dashur me respekt nipin e tij a.s., por ai se tha ket, dhe vdic me mohim, si jo-besimtar. A po mendon qe sikur te ishte ne vend Jezus Krishtit (ashtu sic pretendojn te krishteret), do ta kishte len te shkonte ne boten tjeter pa besim ?

Ne Kur'an thuhet "NE" per asryet e njejta qe jan shpjeguar ne te gjitha forumet menjeher pas 11 shtatorit kur u perurua islamofobia.

Shahadetin me DYSH ? KU ?

Gjitheēfar ka ne tok dhe ne qiej, do ta kerkon agonin e vdekjes.

emine
19-10-11, 09:04
Kisha pas deshire me lexu nga besimtari Musliman,cillat jan veprap qe e bejne nje musliman te vertet apo te persosun?

pinto
19-10-11, 09:19
Kisha pas deshire me lexu nga besimtari Musliman,cillat jan veprap qe e bejne nje musliman te vertet apo te persosun?


Pyetje shume me vend.

Egzistojn 3 nivele te besimit, qe e bejn muslimanin > musliman.

n° 1 : ISLAMI, > 5 Shtyllat (Deshmia e 1 Zoti, falja e namazit, zekati, agjerimi dhe haxhi (sipas mundesis) )

n° 2 : Imani (Besimi) > 6 shtylla (Besimi nė Allahun e Lartėsuar, Besimi nė melekė, Besimi nė libra te shenjt, Besimi nė tė Dėrguarit (Profetet) e meparshem, Besimi nė Ditėn e Fundit, Besimi nė Kaderin e Allahut)


n° 3 : Ihsani, dashuria dhe adhurimi ndaj Zotit. Pejgamberi a. s. tha: Ta adhurosh Zotin sikur e sheh Ate, sepse edhe pse ti nuk e sheh Ate, Ai vertet te sheh ty.

emine
19-10-11, 09:21
Pyetje shume me vend.

Egzistojn 3 nivele te besimit, qe e bejn muslimanin > musliman.

n° 1 : ISLAMI, > 5 Shtyllat (Deshmia e 1 Zoti, falja e namazit, zekati, agjerimi dhe haxhi (sipas mundesis) )

n° 2 : Imani (Besimi) > 6 shtylla (Besimi nė Allahun e Lartėsuar, Besimi nė melekė, Besimi nė libra te shenjt, Besimi nė tė Dėrguarit (Profetet) e meparshem, Besimi nė Ditėn e Fundit, Besimi nė Kaderin e Allahut)


n° 3 : Ihsani, dashuria dhe adhurimi ndaj Zotit. Pejgamberi a. s. tha: Ta adhurosh Zotin sikur e sheh Ate, sepse edhe pse ti nuk e sheh Ate, Ai vertet te sheh ty.
Dashuri ndaj njerzve spaska nevoje me pas jo????

pinto
19-10-11, 09:27
Dashuri ndaj njerzve spaska nevoje me pas jo????

Ne vend te dashuris efemere, ne perdorim nje fjal qe eshte edhe me e fuqishme, sic eshte fjala Mėshirė !

A flet Kur'ani dhe Sunneti i Muhamedit a.s. per meshir ndaj njerzimit, Kjo duhej te ishte pyetja juaj !

E un ju pergjigjem : PO.

GURI SYLAJ
19-10-11, 15:52
Pinto ,nese ti je Hasan Mehmetei (qe jam i sigurt se jo) TE FALEMNDERIT PER PERGJIGJEN :
Nese nuk je Hasani atehere edhe per ty vlen ajo porosia FAMELARTE qe del nga KURANI

M E S O ( lexo)!!

pinto
19-10-11, 16:02
Pinto ,nese ti je Hasan Mehmetei (qe jam i sigurt se jo) TE FALEMNDERIT PER PERGJIGJEN :
Nese nuk je Hasani atehere edhe per ty vlen ajo porosia FAMELARTE qe del nga KURANI

M E S O ( lexo)!!

S'ka perse, e falemneres edhe prej teje.

Un jam musliman, dhe s'kam si mos ta zbatoj kete urdher hyjnor qe thot : M Ė S O !

Kurse, per ty.. si duket s'po vlejka me.

emine
19-10-11, 19:03
Ne vend te dashuris efemere, ne perdorim nje fjal qe eshte edhe me e fuqishme, sic eshte fjala Mėshirė !

A flet Kur'ani dhe Sunneti i Muhamedit a.s. per meshir ndaj njerzimit, Kjo duhej te ishte pyetja juaj !

E un ju pergjigjem : PO.

Une s'mundem me te pyet ty se qka dhe si duhet me ju pyet,MESHIRE qka ka lidhje meshira me dashurin,une mundem te kem meshire dhe em armikun tim perkunder dashuria eshte krejt diqka tjeter,me vje keq se gjithmone i ktheni fjalet siq doni vet,apo dyshon ne at qka beson ,,,:(

Artisti
19-10-11, 21:25
Une s'mundem me te pyet ty se qka dhe si duhet me ju pyet,MESHIRE qka ka lidhje meshira me dashurin,une mundem te kem meshire dhe em armikun tim perkunder dashuria eshte krejt diqka tjeter,me vje keq se gjithmone i ktheni fjalet siq doni vet,apo dyshon ne at qka beson ,,,:(Qyre ti qika e mirė, tek po fol kėshtu, kqyrė se tė paska hy dreqi nė bark.

Ku mundesh ti me ja kthye fjalėn pintos apo hasanit apo tarakut apo Makreshit apo valiit apo nė pėrgjithėėsi atyre qė e njohin fenė islame.

Jo qiko jo nuk bėn kėshtu, gratė sipas islamit duhet me respektue krejt ēka thotė burri edhe bile me ja jep shuplaken duhet me ja puth atė dorė me tė cilėn ta ka hi.

Nuk duhet asesi me mendje tėnde me fol.

Ēka po mendon tiiiiiii, ku ka dashuri nė islam, a je nė mend a ēka je a, nė islam ka mėshirė, ka frikė, duhet me pasė frikė.


Ihhh

.

Makresh
19-10-11, 23:28
Qyre ti qika e mirė, tek po fol kėshtu, kqyrė se tė paska hy dreqi nė bark.

Ku mundesh ti me ja kthye fjalėn pintos apo hasanit apo tarakut apo Makreshit apo valiit apo nė pėrgjithėėsi atyre qė e njohin fenė islame.

Jo qiko jo nuk bėn kėshtu, gratė sipas islamit duhet me respektue krejt ēka thotė burri edhe bile me ja jep shuplaken duhet me ja puth atė dorė me tė cilėn ta ka hi.

Nuk duhet asesi me mendje tėnde me fol.

Ēka po mendon tiiiiiii, ku ka dashuri nė islam, a je nė mend a ēka je a, nė islam ka mėshirė, ka frikė, duhet me pasė frikė.


Ihhh

.

Kto po i thu ti artisht, jo feja Islame. Keshtu qe me rrena, sun e demton kete fe.

pinto
20-10-11, 08:35
Une s'mundem me te pyet ty se qka dhe si duhet me ju pyet,MESHIRE qka ka lidhje meshira me dashurin,une mundem te kem meshire dhe em armikun tim perkunder dashuria eshte krejt diqka tjeter,me vje keq se gjithmone i ktheni fjalet siq doni vet,apo dyshon ne at qka beson ,,,:(

Dashuria eshte e perkohshme dhe nuk i dedikohet gjithkujt e ēdo kujt, shembull meqe me flisni per armikun, po ju pyes - A mund te ndjejm dashuri ndaj atyre qe na perdhunuan, e gati sa s'na faruan ?

Un them, mund te kem meshire ndaj tyre, por jo dashuri ndaj te keqes.

pinto
20-10-11, 08:39
Qyre ti qika e mirė, tek po fol kėshtu, kqyrė se tė paska hy dreqi nė bark.

Ku mundesh ti me ja kthye fjalėn pintos apo hasanit apo tarakut apo Makreshit apo valiit apo nė pėrgjithėėsi atyre qė e njohin fenė islame.

Jo qiko jo nuk bėn kėshtu, gratė sipas islamit duhet me respektue krejt ēka thotė burri edhe bile me ja jep shuplaken duhet me ja puth atė dorė me tė cilėn ta ka hi.

Nuk duhet asesi me mendje tėnde me fol.

Ēka po mendon tiiiiiii, ku ka dashuri nė islam, a je nė mend a ēka je a, nė islam ka mėshirė, ka frikė, duhet me pasė frikė.


Ihhh

.

Pse trilloni keshtu ? Feja Islame eshte feja e Shpėtimit ! Eshte ēelesi i xhennetit ! Eshte feja ne te cilen, nuk i behet shok Zotit ! E as nuk e redukton ne modelin njerzor. Ju keni dro qe Eminja do behet muslimane, por kjo s'varet as nga ti, e as nga un. Nese kjo ndjen dashurin e Zotit ne zemer, gjithesesi qe do te behet muslimane, dhe do te kerkon shpetim per shpirtin e saj, per shpirtin e familjareve te saj. Ne Islam nuk lejohen keto gjera qe thuani ju. Ne Islam, respektojm krijesen e Zotit dhe mes vete, duami per at Zot te vetem qe kemi !

roadrunner
20-10-11, 09:03
Dmth un qe po e dojsha burrin tem pa mas, e aj qe po thojka se me don dyfish ma shume, dmth aj po me dojka mu se po i vjen gjyna pi meje qe po shashtrisna mas tij a po? Hajt se gjyna....e pej qasaj meshire po thu po lindka femija :rolleyes:


Ne vend te dashuris efemere, ne perdorim nje fjal qe eshte edhe me e fuqishme, sic eshte fjala Mėshirė !

A flet Kur'ani dhe Sunneti i Muhamedit a.s. per meshir ndaj njerzimit, Kjo duhej te ishte pyetja juaj !

E un ju pergjigjem : PO.

pinto
20-10-11, 09:06
Dmth un qe po e dojsha burrin tem pa mas, e aj qe po thojka se me don dyfish ma shume, dmth aj po me dojka mu se po i vjen gjyna pi meje qe po shashtrisna mas tij a po? Hajt se gjyna....e pej qasaj meshire po thu po lindka femija :rolleyes:


Dashuria eshte e perkohshme dhe nuk i dedikohet gjithkujt e ēdo kujt, shembull meqe me flisni per armikun, po ju pyes - A mund te ndjejm dashuri ndaj atyre qe na perdhunuan, e gati sa s'na faruan ?

Un them, mund te kem meshire ndaj tyre, por jo dashuri ndaj te keqes.A ke ti dashuri si per burrin, si per femiun dhe si per armikun ?
Dallo pak,

Zero Cool
20-10-11, 09:08
Pse trilloni keshtu ? Feja Islame eshte feja e Shpėtimit ! Eshte ēelesi i xhennetit ! Eshte feja ne te cilen, nuk i behet shok Zotit ! E as nuk e redukton ne modelin njerzor. Ju keni dro qe Eminja do behet muslimane, por kjo s'varet as nga ti, e as nga un. Nese kjo ndjen dashurin e Zotit ne zemer, gjithesesi qe do te behet muslimane, dhe do te kerkon shpetim per shpirtin e saj, per shpirtin e familjareve te saj. Ne Islam nuk lejohen keto gjera qe thuani ju. Ne Islam, respektojm krijesen e Zotit dhe mes vete, duami per at Zot te vetem qe kemi !


ahahahah diq@ ahahaha
Hey pinto me te tregu nje msheftesi, eminja veq ja ka fillu me u ba muslimane, kanihere pe qet shamine mbi koke (neyse eshte shalli qe e vendose sa here ka ftofte).

Degjo shoki, ti dhe keta te tjeret qe kaq shume po shpurdhni rreth islamit, me fjalet e juja, me sjelljet e juja, na keni gerdite islamin edhe neve qe kemi lind me prinder qe i perkasin ketij besimi, e le mo ktynve qe skan paraardhes musliman. Ju me kete qe shkruani ne kete forum(perveq hasanmehmetit) perfitoni vetem urrejtje ndaj islamit e kurrsesi nuk keni me perfitu ndonje anetare ne rradhet e juaja.

Edhe pak lidhje me eminen, nese atributet dhe parimet e islamit jane : miresia, kujdesi ndaj familjes dhe te dashurve te tij/saj, finsikeria, patriotizmi etj, atehere duhet te te bej me dije se ajo eshte ma muslimane se 99% e muslimaneve qe njoh une !

ps: hajt ndrrone stilin pak se keni zgjedhe menyren e gabuar per te perhape fene.

roadrunner
20-10-11, 09:09
pinto, mos ma shtrembero pytjen, te pyeta per dashni qiftnore....mos kqyr me manipulu se e ke gjet njerin e gabueshem...nese din me u pergjigj mire, nese sdin so marre me thon jo


A ke ti dashuri si per burrin, si per femiun dhe si per armikun ?
Dallo pak,

pinto
20-10-11, 09:22
ahahahah diq@ ahahaha
Hey pinto me te tregu nje msheftesi, eminja veq ja ka fillu me u ba muslimane, kanihere pe qet shamine mbi koke (neyse eshte shalli qe e vendose sa here ka ftofte).

Degjo shoki, ti dhe keta te tjeret qe kaq shume po shpurdhni rreth islamit, me fjalet e juja, me sjelljet e juja, na keni gerdite islamin edhe neve qe kemi lind me prinder qe i perkasin ketij besimi, e le mo ktynve qe skan paraardhes musliman. Ju me kete qe shkruani ne kete forum(perveq hasanmehmetit) perfitoni vetem urrejtje ndaj islamit e kurrsesi nuk keni me perfitu ndonje anetare ne rradhet e juaja.

Edhe pak lidhje me eminen, nese atributet dhe parimet e islamit jane : miresia, kujdesi ndaj familjes dhe te dashurve te tij/saj, finsikeria, patriotizmi etj, atehere duhet te te bej me dije se ajo eshte ma muslimane se 99% e muslimaneve qe njoh une !

ps: hajt ndrrone stilin pak se keni zgjedhe menyren e gabuar per te perhape fene.

Kjo qe thua ti, s'ka kurfar lidhje. Fakti qe lind nga prinder musliman, nuk te shpeton ty ne diten e gjykimit. E ke degju thenjen "Secili per shpirtin e vet", edhe ketu. Secili eshte pergjegjes per shpirtin e vet. Islami si dedikohet vetem pasardhesve te muslimaneve, sepse eshte fe universale qe i drejtohet gjithe njerzimit. Eminja mund te jet edhe budiste, un se obligoj ta ve shamin, e as ta deshmon shahadetin. Nese ajo ndjen dashurin e Zotit, ateher duhet t'ia fillon vet, e ta meson ashtu sic eshte feja, e jo sic na sherben Artisti, Guri Sylaj apo edhe kjo e fundit, roadruneri. Feja eshte edhe me e mir se si e perceptoni ju, dhe se sic mund ta prezantojm dhe ta mbrojm ne.

Ja edhe ti e ke kete dro, qe eminja do behet muslimaneve vetem pse shtroi pyetje per mendimin tim, shume me te menqura se keto pyetjet e roadrunnerit.

pinto
20-10-11, 09:25
pinto, mos ma shtrembero pytjen, te pyeta per dashni qiftnore....mos kqyr me manipulu se e ke gjet njerin e gabueshem...nese din me u pergjigj mire, nese sdin so marre me thon jo

Ti, po kerkon te them dicka qe un nuk e thash. Nje burre i cili s'ka meshire per tye, ik qe sonte nga ai. Por erdhe pakes von ne kete tem, sepse behej fjal per dashurin, qe duhet dashur edhe armikun. E un thash, armiku ose e keqja, nuk dashurohen ! Por egziston meshira ndaj saj. E ke te kjart tani ? apo doemos deshiron qe te kundershtosh ?

roadrunner
20-10-11, 09:38
Une te veta per burrin, se tema osht pyetje pergjigje....ti prap su pergjigje...po me kshillove...dmth dole jasht temes....


Kurse pyetja tjeter ske pyetje e jemja....mos ma perzij leshin ktu....
ZC

Diqa tuj kesh hhahahahaha

Ti, po kerkon te them dicka qe un nuk e thash. Nje burre i cili s'ka meshire per tye, ik qe sonte nga ai. Por erdhe pakes von ne kete tem, sepse behej fjal per dashurin, qe duhet dashur edhe armikun. E un thash, armiku ose e keqja, nuk dashurohen ! Por egziston meshira ndaj saj. E ke te kjart tani ? apo doemos deshiron qe te kundershtosh ?

pinto
20-10-11, 09:59
Une te veta per burrin, se tema osht pyetje pergjigje....ti prap su pergjigje...po me kshillove...dmth dole jasht temes....


Kurse pyetja tjeter ske pyetje e jemja....mos ma perzij leshin ktu....
ZC

Diqa tuj kesh hhahahahaha

Po ta bej nje zbules, hapi veshet mir a ?! :wink:

UN S'JAM BURRI YT ! ĒDO PYETJE QE KE PER BURRIN TEND, DREJTOHU DIREKT ATIJ, E JO BURRAVE TE HUAJ QE TA DREDHIN TYE LESHIN !

roadrunner
20-10-11, 10:34
o pintush, un te veta ne kur'an a ekizton fjala dashuri ne mes burrit e grujes, e nuk bana kerkes per me dredh leshin se shyqyr zotit ka kush edhe bilem mire ata :wink: per qata jena bashkue...e mso e merr ti personale se larg asaj tybe se svlen as sa ni mikrob i qatina qe ja kom mbiemrin....Po ta bej nje zbules, hapi veshet mir a ?! :wink:

UN S'JAM BURRI YT ! ĒDO PYETJE QE KE PER BURRIN TEND, DREJTOHU DIREKT ATIJ, E JO BURRAVE TE HUAJ QE TA DREDHIN TYE LESHIN !

4peace
20-10-11, 10:50
*

Ju ngjatė jeta,
shoqe, shokė, besimtarė/"besimtarė"...

A dini diēka?

Thonė: "Historia pėrsėritet".
Kur historia pėrsėritet, kjo d.t.th. se nuk kemi mėsuar gjė nga ajo. D. t. th. se jemi nė gjendje tė status quo-sė, s'kemi lozur vendi...
Ēfarė ka tė bėjė kjo qė e thash pė rhistorinė, do tė thuanit/pyesnit?!
Paj, qė prej se ekziston ky forum (tok me kėtė nėnforum) shtrohen tė njėjtat pyetje. Kryesisht nga tė njėjtėt persona...

Diēka s'ėshtė nė rregull, apo mbase e paskam gabim?!


*

pinto
20-10-11, 11:26
o pintush, un te veta ne kur'an a ekizton fjala dashuri ne mes burrit e grujes, e nuk bana kerkes per me dredh leshin se shyqyr zotit ka kush edhe bilem mire ata :wink: per qata jena bashkue...e mso e merr ti personale se larg asaj tybe se svlen as sa ni mikrob i qatina qe ja kom mbiemrin....

:confused: S'je mir.

Po te them edhe njeher, mos be pyetje palidhje. Dashuria egziston, kete gje sun e mohon askush, sepse egziston, eshte fakt qe te gjithe e ndjemi, por egziston edhe urrejtja, dhe egziston edhe mėshira !. Pyetje te ngjashme ke mund te besh edhe si : A egziston shiqimi ? A flet zoti per shiqimin ? A shkruan ne kuran se a sheh njeriu me sy ? Hejjjjj !! Kultivohuni pakes ! Dhe para se te besh pyetje, mendo, nese has ne ndonje pakuptim, qe s'mund ta zhvillosh vetem, dhe tani bisedojm si njerez te civilizuar per gjana ma t'meqme se a "flet Zoti per dashunin te gruas ndaj burrit ne kuran". Fatekeqsisht, shpesh here edhe xhemati ben pyetje palidhje si pershembull : A eshte haram qe burri im rrin tan diten ne pizhame, apo a eshte haram qe burri jem po pin birra ! Keto pyetje, jan per ta ngre alarmin e mbrapambeturis kombtare !

pinto
20-10-11, 11:28
Diēka, s'eshte ne rregull.

pinto
20-10-11, 11:33
*

Ju ngjatė jeta,
shoqe, shokė, besimtarė/"besimtarė"...

A dini diēka?

Thonė: "Historia pėrsėritet".
Kur historia pėrsėritet, kjo d.t.th. se nuk kemi mėsuar gjė nga ajo. D. t. th. se jemi nė gjendje tė status quo-sė, s'kemi lozur vendi...
Ēfarė ka tė bėjė kjo qė e thash pė rhistorinė, do tė thuanit/pyesnit?!
Paj, qė prej se ekziston ky forum (tok me kėtė nėnforum) shtrohen tė njėjtat pyetje. Kryesisht nga tė njėjtėt persona...

Diēka s'ėshtė nė rregull, apo mbase e paskam gabim?!


*

Askush nuk eshte me i shurdher, se ai qe s'deshiron te degjon.
E si mos te perseritet historia, me shurdhana te ngjashem ?

roadrunner
20-10-11, 12:45
Nuk te veti kerkush per srakazmen tande, po te veta a ekziston dashuria ne Kur'an ne mes qifteve qe tri her po ta boj pytjen, e kur sje ne gjendje me u pergjigj mundesh me than jo se di se sosht marri, e jo me kqyr me qit dikon posht qe me tu dok vetja pak ma i mequm...qesi interpretus sikur ti ka plot islami, qata edhe e ka marr te poshtezen...a thu qata edhe shumica e grave veq kapercejn kah gjamia.:confused: S'je mir.

Po te them edhe njeher, mos be pyetje palidhje. Dashuria egziston, kete gje sun e mohon askush, sepse egziston, eshte fakt qe te gjithe e ndjemi, por egziston edhe urrejtja, dhe egziston edhe mėshira !. Pyetje te ngjashme ke mund te besh edhe si : A egziston shiqimi ? A flet zoti per shiqimin ? A shkruan ne kuran se a sheh njeriu me sy ? Hejjjjj !! Kultivohuni pakes ! Dhe para se te besh pyetje, mendo, nese has ne ndonje pakuptim, qe s'mund ta zhvillosh vetem, dhe tani bisedojm si njerez te civilizuar per gjana ma t'meqme se a "flet Zoti per dashunin te gruas ndaj burrit ne kuran". Fatekeqsisht, shpesh here edhe xhemati ben pyetje palidhje si pershembull : A eshte haram qe burri im rrin tan diten ne pizhame, apo a eshte haram qe burri jem po pin birra ! Keto pyetje, jan per ta ngre alarmin e mbrapambeturis kombtare !

emine
20-10-11, 18:36
Pse trilloni keshtu ? Feja Islame eshte feja e Shpėtimit ! Eshte ēelesi i xhennetit ! Eshte feja ne te cilen, nuk i behet shok Zotit ! E as nuk e redukton ne modelin njerzor. Ju keni dro qe Eminja do behet muslimane, por kjo s'varet as nga ti, e as nga un. Nese kjo ndjen dashurin e Zotit ne zemer, gjithesesi qe do te behet muslimane, dhe do te kerkon shpetim per shpirtin e saj, per shpirtin e familjareve te saj. Ne Islam nuk lejohen keto gjera qe thuani ju. Ne Islam, respektojm krijesen e Zotit dhe mes vete, duami per at Zot te vetem qe kemi !
mE SHIRE skam per ta,meshire kam per armikun tim dhe e fali se so e drejta ime,per familjen time do jap jeten dhe frymen e fundit qe kam,per familjen time kam dashuri ,qe perball asaj asnje fe dhe asgje sdo ket kurre pesh sa familja ime,,sa me shume qe ju lexoi ,aq me shume gzohem faktit qe si perkas ksaj feje dhe ne te vertet une si perkas asnje feje,,,,mendimet e emines i perkasin asaj qka quhet drejtesi,paq dhe dashuri,JAU KAM LAN JUVE ME beSU NE ZOT ,jU SHPETONI AT QKA JU KA MBET EM SHPETU!!!!

Une skam qka shpetoi gjith jan ne rruge te drejt,dhe askujt si bejne dam ,edhe pa fen islame edukata ka ndimu qe te behemi njerz te mire,me shume sna duhet as per ket jete as tjetren;)


ju uroi bisediem te kendshme me tutje,sepse ju shifni vetem BArdh e zi

Kosova19
20-10-11, 19:09
Nuk te veti kerkush per srakazmen tande, po te veta a ekziston dashuria ne Kur'an ne mes qifteve qe tri her po ta boj pytjen, e kur sje ne gjendje me u pergjigj mundesh me than jo se di se sosht marri, e jo me kqyr me qit dikon posht qe me tu dok vetja pak ma i mequm...qesi interpretus sikur ti ka plot islami, qata edhe e ka marr te poshtezen...a thu qata edhe shumica e grave veq kapercejn kah gjamia.


Pėr sa i pėrket dashurisė ndaj bashkėshorteve, ai qė ėshtė i lidhur me njė dashuri tė tillė nuk mund tė qortohet, mandje ajo ėshtė shenjė e plotėsisė sė tij, ajo ėshtė njė e mirė tė cilėn Allahu ia ka dhėnė robėrve tė Tij, duk thėnė: "
"Dhe nga faktet e madhėrisė sė Tij ėshtė qė, pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj bashkėshorte, qė tė gjeni prehje tek ato. Dhe nė mes jush krijoi dashuri e mėshirė. Vėrtet, nė kėtė ka argument pėr njerėzit qė mendojnė" (Er-Rum-21)

"Ai (Allahu) ėshtė qė ju krijoi nga njė njeri i vetėm, e prej tij Ai krijoi palėn e tij (bashkėshorten), pėr t’u qetėsuar pranė saj…" (El-A’raf-189)

I Dėrguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ėshtė pyetur rreth njeriut tė tij mė tė dashur, dhe ka thėnė: "Aishja."

Zero Cool
20-10-11, 19:39
Pėr sa i pėrket dashurisė ndaj bashkėshorteve, ai qė ėshtė i lidhur me njė dashuri tė tillė nuk mund tė qortohet, mandje ajo ėshtė shenjė e plotėsisė sė tij, ajo ėshtė njė e mirė tė cilėn Allahu ia ka dhėnė *robėrve tė Tij, duk thėnė: "
"Dhe nga faktet e madhėrisė sė Tij ėshtė qė, pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj bashkėshorte, **qė tė gjeni prehje tek ato. Dhe nė mes jush krijoi dashuri e mėshirė. Vėrtet, nė kėtė ka argument pėr njerėzit qė mendojnė" (Er-Rum-21)

"Ai (Allahu) ėshtė qė ju krijoi nga njė njeri i vetėm, e prej tij Ai krijoi palėn e tij (bashkėshorten), ***pėr t’u qetėsuar pranė saj…" (El-A’raf-189)

I Dėrguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ėshtė pyetur rreth njeriut tė tij mė tė dashur, dhe ka thėnė: ****"Aishja."Fillimisht, per juve fjala dashuri nderlidhet me epsh, me grua, me sex. Sa here flitet per dashurine ju permendni grate, Ne kete rast me dashuri po mendohej ne dashurine qe nje njeri ka ndaj vllaut, babit, femijes, shokut, fqiut, tezes, halles, kolegut te punes,,, thjesht per nje dashuri ndaj gjithe asaj qe e rrethon .
Ndoshta per ju tingellon paradoksale dhe ndoshta kjo eshte e huaj per ju, por kjo lloj dashurie egziston!


* Dmth Allahu juaj ka nevoje per rober, ju jeni rober te tij ? Ketu shihet se cfare vlere ka njeriu ne fene islame !

** Ketu behet fjale per prehjen qe mund ta bejne burrat, e grate ? Kan ato fare te drejte ne kete apo jo ?

*** Prap burrat qetesohen prane 4 grave me ligj duke mos perfshi ketu konkubinat dhe robereshat e luftes. Per qetesimin e gruas nuk behet fjale sepse ajo eshte nje objekt i cili ska nevoje per asgje ?!

**** A eshte qekjo Ajshja qe e hupke rrugen kur udhtonin me karavan me mikun ma te mire te Muhamedit (Safan ibn Muattal Eselemi) ? A mos u hakmarr Muhamedi pastaj ndaj ketij miku dhe ja mori grun ?
Edhe mos erdh rastesisht edhe 1 sure apo 2 lidhje me rastin e karavanit ku thuhet qe Ajshja ska ba kurvnillak por ka shku me ba qishen dhe ka hupe qaforen e kur u kthy me marre , iku karavani e kjo mbeti me at burrin vete dhe a nuk eshte e quditshme qe allahu e arsyeton Ajshen me ajete ne kuran ?

Krejt normale qe i ka pelqy ma se shumti Ajshja sepse:

"Nė muajin shevval tė vitit njėmbėdhjetė tė pejgamberisė, Resulullahu s.a.v.s u fejua me Aishen radijAllahu anha gjashtė vjeēe kur ishte, kurse me tė ėshtė martuar nė Medinė pas hixhretit, kur ajo i ka pasur nėntė vjet nė atė kohė.""

Zero Cool
20-10-11, 19:50
Hasanmehmeti, kam nje pytje per ty.

Ne lutjet fetare dhe ne ritet e ndryshme ne shumicen e rasteve perdoren gjuha Shqipe. Por jo te gjitha lutjet dhe jo te gjitha ritet fetare jane 100% ne Shqip.
Pytja eshte cfare nuk mund te thuhet (lutet) ne gjuhen Shqipe dhe pse nuk mundet?

Te falenderoj paraprakisht per pergjegjen.

Hajra
20-10-11, 20:07
....kame nje pytje per Hasan Mehmetin pasi qe siq duket eshte njeriu me kompetent sa i perket besimit Islam.

Pyetja ime eshte, : A ia vlen te ju pergjigjesh pytjeve provokative qe parashtrohen nga njerez te njeit hileqar dhe destruktiv? Paramendo sikur vet djalli te fshihet prapa shkronjave, sigurisht qe atij nuk i intereson feja sepse nuk e ka per qellim te behet besimtar, a ja vlen te mirresh me krijesa te tilla?

faleminderit

emine
20-10-11, 21:07
Tungi emine :smile:, qysh je ? A je mir ? Asi, pse be, po bon pytje kur po gerrditesh ? Tani, cila fjal t'gerrditi qetu ? Apo nashta vec u met me thon, qe vec po gerrditnu se mue po mdoket, qe as nuk jeni tu lexue bile.


Kush po shef badhe e zi ? cilat jan ato ngjyra qe s'po i shofmi e qe s'po na boni me dije ? A vec po ja fut, qishtu qysh pe nin dashnorin tond virtual, zero kulen ?Mkresh mu ske nevoje me mu shit cool,as ti as kerkush ktu,nese e shifni pytjen time provokative,pse ateher si besimtar te fort mundeni te bini ne provokim te nje njeriu qe s'besone ne diqka qka besoni ju,nese muslimani eshte ne gjendje me agjeru aq shume dite,dhe mos me ra ne tudnim te asgjeje dhe qendru i forte,pse behi te dobte kaq shpejt ,,,


nese une besoi ne diqka askush s'mundet te me tundoje,sepse une besoi dhe me gjak te ftofte dhe buzeqeshje i pergjigjem dhe jap arsye pse besoi!

Mire mbetshi!

Kosova19
20-10-11, 22:16
...ne dashurine qe nje njeri ka ndaj vllaut, babit, femijes, shokut, fqiut, tezes, halles, kolegut te punes,,, thjesht per nje dashuri ndaj gjithe asaj qe e rrethon .
Ndoshta per ju tingellon paradoksale dhe ndoshta kjo eshte e huaj per ju, por kjo lloj dashurie egziston!


Allahu i lartėsuar thotė: "Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin, urdhėrojnė pėr tė mirė, ndalojnė nga e keqja, e falin namazin, japin zeqatin, respektojnė Allahun dhe tė dėrguarin e Tij. Tė tillėt do t’i mėshirojė Allahu. Allahu ėshtė Ngadhėnjyesi, i Urti” (Et-Tevbeh-71)

* Dmth Allahu juaj ka nevoje per rober, ju jeni rober te tij ? Ketu shihet se cfare vlere ka njeriu ne fene islame !Allahu i lartėsuar thotė "Elif-Lam-Mim. (Kėto shkronja janė prej mrekullive tė Kur'anit, dhe askush pos Allahut nuk e di domethėnien e tyre). A mos menduan njerėzit se do tė lihen pėr shkak se thonė: "Ne besojmė," dhe se s'do tė sprovohen. Vėrtet, Ne i kemi sprovuar ata qė ishin para tyre. Dhe Allahu me siguri do ta bėjė tė njohur realitetin e atyre qė janė tė vėrtetė, dhe me siguri do ta bėjė tė njohur pavėrtetėsinė e atyre qė gėnjejnė (ndonėse Allahu e di tėrė kėtė edhe para se t'i sprovojė ata). Apo mos menduan keqbėrėsit se mund tė na kalojnė (d.m.th. t'i ikin dėnimit Tonė)? I shėmtuar ėshtė gjykimi i tyre! Kushdo qė shpreson nė takimin me Allahun, atėherė afati i Allahut me siguri ėshtė duke ardhur, dhe Ai ėshtė Dėgjuesi, i Gjithėdijshmi. Dhe kushdo qė bėn pėrpjekje, ai bėn pėrpjekje vetėm pėr vete. Vėrtet, Allahu nuk ka nevojė pėr askėnd nga Alemin (njerėzimi, xhinėt, dhe e tėrė ajo qė ekziston). Atyre qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira, Ne me siguri do t'ua shlyejmė veprat e tyre tė kėqija dhe do t'i shpėrblejmė ata sipas mė tė mirės nga ajo qė ata vepruan. Dhe Ne e kemi urdhėruar njeriun qė tė jetė bamirės ndaj prindėrve tė tij, por nėse ata pėrpiqen qė ti t'mė shoqėrosh ortak (nė adhurim) ndonjė gjė pėr tė cilėn ti nuk ke kurrfarė diturie, atėherė mos iu bind atyre. Tek Unė ėshtė kthimi juaj, dhe Unė do t'ju njoftoj pėr atė qė ata bėnin. Dhe ata qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira, Ne me siguri do t'i bėjmė tė hyjnė (nė hyrjen e) tė drejtėve (d.m.th. nė Parajsė). Prej njerėzve ka disa qė thonė: "Nė besojmė nė Allahun," por nėse ata goditen me ndonjė tė keqe pėr hir tė Allahut, ata e konsiderojnė sprovėn e njerėzimit si dėnim tė Allahut, dhe nėse fitorja vjen nga Zoti juaj, (hipokritėt) do tė thonė: "Vėrtet! Ne ishim me ty." A s'ėshtė Allahu qė di mė sė miri pėr atė qė gjendet nė gjokset e Alemin (njerėzimit dhe xhinėve). Vėrtet, Allahu i di ata qė besuan, dhe vėrtet, Ai i di hipokritėt." (El-Ankebut: 11).


** Ketu behet fjale per prehjen qe mund ta bejne burrat, e grate ? Kan ato fare te drejte ne kete apo jo ?

Pėr ēfarė tė drejte po pyet?

*** Prap burrat qetesohen prane 4 grave me ligj duke mos perfshi ketu konkubinat dhe robereshat e luftes.

E shumta sot nė perendim e kanė vetėm, nje grua me niqa dhe njėqind pa niqa.

*** A mos u hakmarr Muhamedi pastaj ndaj ketij miku dhe ja mori grun ?


Kėto janė fjalė aq tė ulta sa nuk ka nevoj mi komentuar.

hasanmehmeti
20-10-11, 23:49
Mire mengjes i nderuari H.Mehmeti!
Kritiken qe me keni dhene ne nje teme tjeter e marr si konstruktive dhe qellim mire .Flm.
Atje shtroheshin ceshtje te ndieshme dhe mbrojtja qe mundohej me e ba niku ne fjale ishte katastrofale .Sinqerisht ,kam prite qe Ju apo dikush tjeter t'i terhiqni vrejtjen.


Mire mbrema z.Sylaj,

Ju faliminderit per marrjen e saj, anipse nga ajo mund te kishin mesuar edhe tjeret e jo ta benin forumin lemsh , po c'ti besh, "sa njerez aq peshore".

Edhe sikur te ishte katastrof mbrojtja na ai/ajo , une me katastrof e kame pare reagimin tend(ne biseda qe ke pas me Alima dhe Kosova19) dhene shkruesve te rinje , duke i ulur pak a shume.

Une e kuptoj iniciativen tende qe ata persona qe deklarohen me diqka duhet ta dine ate mire dhe ta kene ver ne praktike, para se ti hyne bisedave.

E per pyetje ,mire e ke ,ketu eshte vendi edhe pse jo rralle nuk ka pergjigje.


Pėrgjigjie nuk ka pas nga une te pakten per tri shkaqe:
1. Nuk me eshte dukur e sinqerte(qofte forma e pyetjes ska tingellu si duhet apo kam mund ta vėrejt nga diskutimet qė kemi pas se ate qeshtje e dine apo ke dashure debate qe per te cilin une skam aq kohe)
2. rrjedhja keqkuptuese per pjesen derrmuese ketu
3. siq kishte thene me heret 4peace ne shkrimin e mesiperme.


P.sh.

Ne Besimin Krishter kemi:
Ati,Biri dhe Shpirti i shenjet !

Ne Besimin Islam kemi:
Allahu, Xhibrili dhe Muhameti a.s !
Une e dij qe nuk kan peshe te njejte por askush nuk mund te perjashtoj nje ngjajshmeri.

Kėsaj pyetje i'u ishin pėrgjigje dhe ato fjali qė kanė pas te bėj me temen , nė pėrgjithėsi pajtohem me to.Nėse ka diqka me sqaru, bashkėdiskutu kėtej do jemė.

Ne Kuran ,jo njehere ,thuhet NE ?
Edhe ne Shahadete kemi nje Dysh !?

Domethėnia e pėremrit "Ne", siē pėrdoret nė Kuran

"Kjo ėshtė njė tipar i stilit letrar nė arabisht, qė personi mund t'i referohet vetvetes me pėremrin nahnu [Ne], nė shenjė respekti apo lavdie. Ai, po ashtu, mund tė pėrdorė fjalėn ene [Unė], qė tregon njė vetė, apo vetėn e tretė huwe [Ai]. Tė tria kėto stile pėrdoren nė Kuran, ku Allahu u drejtohet arabėve nė gjuhėn e tyre". [Fetaua el-Lexhne el-Da'imeh 4/143]


"Allahu, qoftė i lavdėruar e i lartėsuar Ai, nganjėherė i referohet vetvetes nė njėjės, me anė tė emrit apo me pėremėr, dhe nganjėherė nė shumės, si nė frazėn:'Vėrtet, Ne tė kemi dhėnė njė fitore tė qartė' [el-Fet'h, 1] dhe tė tjera fraza tė ngjashme. Por, Allahu asnjėherė nuk i referohet vetvetes nė dysi, sepse shumėsi i referohet nderit qė Ai e meriton dhe mund t'i referohet emrave dhe cilėsive tė Tij, kurse dysia i referohet njė numri tė veēantė [dhe asgjė mė shumė], dhe Ai ėshtė larg nga kjo". [el-Akide el-Tedmurije e Shejh-ul-Islam Ibn Tejmije, f.75]


Kėto fjalė, inna [Vėrtet Ne] dhe nahnu [Ne], si dhe tė tjera forma tė shumėsit mund tė pėrdorėn nga njė person, qė flet nė emėr tė njė grupi, apo mund tė pėrdoren nga njė person pėr qėllime nderi dhe lavdi, siē veprohet nga disa mbretėr, kur japin ndonjė deklaratė apo ndonjė vendim nė tė cilin thonė:'Ne kemi vendos..." Nė tė tilla raste, vetėm njė person po flet, por shumėsi pėrdoret pėr respekt. Ai qė ėshtė mė meritor pėr respekt se tė tjerėt, ėshtė Allahu, qoftė i lavdėruar e i lartėsuar Ai. Kėshtu, kur Ai thotė nė Kuran inna [Vėrtet Ne] dhe nahnu [Ne], kjo bėhet nė shenjė respekti dhe lavdie, jo pėr tė treguar shumėsi numrash. Nėse njė ajet i kėtij tipi shkakton hutim, atėherė ėshtė me rėndėsi t'u kthehemi ajeteve tė qarta pėr sqarim. Dhe, nėse njė i krishterė, pėr shembull, kėmbėngul pėr t'u thirrur nė ajetet si 'Vėrtet, Ne, jemi Ne qė e zbritėm Dhikrin [dmth Kuranin]' [el-Hixhr, 9], pėr tė dėshmuar shumėsinė hyjnore, kėtė pohim mund ta hedhim poshtė me anė tė ajeteve tė qarta si

'Zoti yt ėshtė njė Zot. Kurrkush nuk meriton tė adhurohet, pėrveē Tij, Pėrdėllestarit, mė tė mėshirshmit', dhe

'Thuaj: Ai ėshtė Allahu, njė' [el-Ikhlas, 1]

dhe tė tjera ajete, qė mund tė interpretohen vetėm nė njė mėnyrė. Kėshtu, hutimi do tė largohet pėr kėrkuesin e sė vėrtetesės. Sa herė qė Allahu pėrdor shumėsin pėr t'iu referuar vetvetes, kjo bazohet nė nderin dhe respektin qė Ai e meriton dhe nė numrin e shumtė tė emrave dhe tė cilėsive tė Tij, si dhe nė numrin e madh tė trupave dhe tė engjėjve tė Tij". [el-Akide el-Tedmurijeh e Shejh-ul-Islam Ibn Tejmije, f.109]

Shahadeti tjeter gje eshte.


Dhe ,krejt ne fund ;kush eshte i perjeteshem,kush nuk vdes kurr !?


Zoti me Emrat dhe Cilesit(pergjigjen tende ketu kerkoje!) e Tij.

C'do te mire
Hasani.

Alima
21-10-11, 00:02
P.sh.

Ne Besimin Krishter kemi:
Ati,Biri dhe Shpirti i shenjet !

Ne Besimin Islam kemi:
Allahu, Xhibrili dhe Muhameti a.s !
Une e dij qe nuk kan peshe te njejte por askush nuk mund te perjashtoj nje ngjajshmeri.

Ne Kuran ,jo njehere ,thuhet NE ?
Edhe ne Shahadete kemi nje Dysh !?

Dhe ,krejt ne fund ;kush eshte i perjeteshem,kush nuk vdes kurr !?


....*ne besimin krishter thuhet bir zoti ...
*ne besimin Islam thuhet i Derguar i Zotit ...


*ne besimin krishter thuhet shpirti i shenjt ... qe do kthehet serish ... aludohet ne birin e zotit ...
*ne besimin islam thuhet Xhibrili alejhi selam Meleku i Zotit ...


*ne besimin krishter ka trinitet ,
*ne besimin islam , nuk ka trinitet ...pra shendrrim : nga - né dhe vice -versa !


ne gjuhet semite ( kame ceke edhe njehere ) Ne - ka karakter respekti e jo shumesi !


dhe , krejt per fund : - ēka ka para xerros ...dhe , cili eshte numri i fundit ?
.

GURI SYLAJ
21-10-11, 00:04
Te falemnderit !
Une deshiroj nje debat te tille e jo mbas cdo fjale nje fyerje ,mbas cdo mungese fakti nje sharje.
Kur pys nuk don te thot qe une nuk kam nje pergjigje te caktuar por qellimi im eshte me e pa edhe me syte e te tjereve sepse keshtu edhe per mu behet me e kjarte.
Une i urreje debatet e personalizuara dhe asnjehere nuk debatoj me nikun por vetem me shkrimin.
Por ,sinqerish me pengon ardhja e cilit do qofte ketu me shume Nika. Ndoshta edhe ti i njeh!Me dhimbesen ata qe nuk kan guxim me e shfaq veteveten reale por duke u mshefe mbas lloj lloj nofkash sillen ksajde e ndajn "drejtesi " e muhalife!
Problemin qe po e debatojm ketu nuk eshte as i thjeshte e as i lehte.Krejt mvaret se nga cila prizme e shohim.

GURI SYLAJ
21-10-11, 00:13
....ne besimin krishter thuhet bir zoti ...

ne besimin Islam thuhet i Derguar i Zotit ...


ne besimin krishter thuhet shpirti i shenjt ... qe do kthehet serish ... aludohet ne birin e zotit ...


ne besimin islam thuhet Xhibrili alejhi selam Meleku i Zotit ...


ne besimin krishter ka trinitet ,
ne besimin islam , nuk ka trinitet ...pra shendrrim : nga - né dhe vice -versa !


ne gjuhet semite ( kame ceke edhe njehere ) Ne - ka karakter respekti e jo shumesi !


dhe , krejt per fund : - ēka ka para xerros ...dhe , cili eshte numri i fundit ?
.


Shume e drejte.Kjo eshte prizma me te cilen ti e sheh kete ceshtje.
Por ,mos harro,edhe ai tjetri e ka prizmen e vet dhe e ka te drejten e vet !

Para O !!!? Po mendon para Bing-Bongut!??

Para zeros munet me qe njishi ,dyshi ,treshi por ,nese jan ne pytje dollaret une kisha preferu nje nenteshe!!!!
Mbasi hyne ne matematike po te tregoj se ligji i jetes eshte :

1+1=3

4peace
21-10-11, 00:14
Fillimisht, per juve fjala dashuri nderlidhet me epsh, me grua, me sex. Sa here flitet per dashurine ju permendni grate, Ne kete rast me dashuri po mendohej ne dashurine qe nje njeri ka ndaj vllaut, babit, femijes, shokut, fqiut, tezes, halles, kolegut te punes,,, thjesht per nje dashuri ndaj gjithe asaj qe e rrethon .
Ndoshta per ju tingellon paradoksale dhe ndoshta kjo eshte e huaj per ju, por kjo lloj dashurie egziston!Zero,
vetem kete pjese po ta citoj, per arsye se e ke formuluar mire. Kurse, pjesa tjeter (qe nuk po e citoj) ka te beje me klishe, paragjykime, propagande dashakeqesie...

Per ta vertetur se si kuptohet dashuria nder ne, hidhja nje sy nenforumit "Dashurija", dhe e sheh se akuza jote eshte e njeanshme...

Dashuria, pra, nuk eshte vetem ajo pune rreth uēkurit, por (sic e ke thene ti) "...ne dashurine qe nje njeri ka ndaj vllaut, babit, femijes, shokut, fqiut, tezes, halles, kolegut te punes..." thjesht per nje dashuri ndaj gjithe asaj qe e rrethon ...

.
Pastaj pason edhe nje dashuri tjeter, dashuri e paparemenduar, e paperfytyrueshme...dhe ajo eshte dashuria HYJNORE apo dashuria e ZOTIT.
Nga Zoti vjen vetem Dashuri, DASHURI HYJNORE...


***

Alima
21-10-11, 00:19
Shume e drejte.Kjo eshte prizma me te cilen ti e sheh kete ceshtje.
Por ,mos harro,edhe ai tjetri e ka prizmen e vet dhe e ka te drejten e vet !

Para O !!!? Po mendon para Bing-Bongut!??

Para zeros munet me qe njishi ,dyshi ,treshi por ,nese jan ne pytje dollaret une kisha preferu nje nenteshe!!!!
Mbasi hyne ne matematike po te tregoj se ligji i jetes eshte :

1+1=3


...

askush nuk mohoi prizma ... vetem se, gabim!


jo , harroje bingun edhe bongun ... te pyeta duke ju referuar asaj pyetjes tende i gjalle e i vdekur ... andaj , mos anashkalo /devijo pytjen time , por nese di te pergjigjesh pergjegj .

pra , cili numer eshte para 0 ... dhe cili eshte numri i fundit , bash ne matematike !


qy , une mundem me te thene se 1+1= 7 psh . ..... ama sa eshte 1+1 = ?.

GURI SYLAJ
21-10-11, 06:49
Nje plus nje / ne ligjin e jetes )eshte baras me TRE !

Por mbasi po don me lshu pllugun me fell nuk ka problem.

A kishte Isa a.s baba ?
Nese jo si mundi te ndodhe !???


A kishte Kurani autor !!?
Nese jo si mundet te ndodhe !!?

Edhe i pari e edhe i dyti (sipas KURANIT ) vijn nga i Njejti, nga Krijuesi ,me Vullnetin e tij.
Tash cka?? I pari nuk eshte i tij kurse i dyti po!

Kosova19
21-10-11, 10:27
A kishte Isa a.s baba ?
Nese jo si mundi te ndodhe !???

Krijimi i Isait u bė me fjalėn ‘Kun’ (Bėhu!), ashtu siē u bė edhe krijimi i Ademit me ‘Bėhu!’. Kjo ėshtė ajo qė e thotė Ligji Islam dhe ajo ėshtė e vėrteta pa asnjė dyshim. Prandaj, All-llahu mė pas tha (pėrkthimi kuptimit tė ajetit):

Allahu i lartėsuar thotė:“Ky ėshtė Isai, i biri i Merjemes. Kjo ėshtė fjala e vėrtetė, pėr tė cilėn ata dyshojnė dhe diskutojnė. All-llahu nuk ka mbetur tė marrė dikė pėr bir. Qoftė i Lavdėruar Ai! Kur vendos diēka, Ai vetėm thotė pėr tė “Bėhu!” dhe ajo bėhet.” (Merjem: 34)


A kishte Kurani autor !!?
Nese jo si mundet te ndodhe !!?
Kishte qenė mir per ty pak me pas dije se qka ėshte Kurani.
Kėtu ėshtė njė video e njė hoxhe ku i sqaron kėto pytje.
e7UyZaaqeFE


Edhe i pari e edhe i dyti (sipas KURANIT ) vijn nga i Njejti, nga Krijuesi ,me Vullnetin e tij.
Tash cka?? I pari nuk eshte i tij kurse i dyti po!
Kėtu spo kuptohesh qka po don me thėnė.

GURI SYLAJ
21-10-11, 11:08
Krijimi i Isait u bė me fjalėn ‘Kun’ (Bėhu!), ashtu siē u bė edhe krijimi i Ademit me ‘Bėhu!’. Kjo ėshtė ajo qė e thotė Ligji Islam dhe ajo ėshtė e vėrteta pa asnjė dyshim. Prandaj, All-llahu mė pas tha (pėrkthimi kuptimit tė ajetit):

Allahu i lartėsuar thotė:“Ky ėshtė Isai, i biri i Merjemes. Kjo ėshtė fjala e vėrtetė, pėr tė cilėn ata dyshojnė dhe diskutojnė. All-llahu nuk ka mbetur tė marrė dikė pėr bir. Qoftė i Lavdėruar Ai! Kur vendos diēka, Ai vetėm thotė pėr tė “Bėhu!” dhe ajo bėhet.” (Merjem: 34)Kishte qenė mir per ty pak me pas dije se qka ėshte Kurani.
Kėtu ėshtė njė video e njė hoxhe ku i sqaron kėto pytje.
e7UyZaaqeFEKėtu spo kuptohesh qka po don me thėnė.


Demek , Kurani qenka sfidim i poezise Arabe te kohes !
Une kam mendu qe krahasimet e tilla jan SHIRK!!??

Kurse sa i perkete asaj qe nuk po me kupton kjo eshte krejt normale.

Kosova19
21-10-11, 11:20
Demek , Kurani qenka sfidim i poezise Arabe te kohes !
Une kam mendu qe krahasimet e tilla jan SHIRK!!??

Kurse sa i perkete asaj qe nuk po me kupton kjo eshte krejt normale.

Ky sfidim ėshtė deri nė ditėn e gjykimit dhe nuk ėshtė me rendėsi ti qa ke mendu.

GURI SYLAJ
21-10-11, 11:34
Demek, Allahu e paska zbrite KURANIN PER ME U SHTY ME POETET ARAB TE KOHES.
E mandej prej inatit Omar Kajami, ne Rubairet e tij shkruan :

" Naten kur flinja me tha "gjumi" pi
se ne gjum e ne varr nuk ka lumturi.
Ngre kupa e puth qupa....!"

Ky tash per me u shty me KURANIN !???
A eshte Shirk ky krahasim ???

Ne momentin kur Besimi dhe Kurani hiqen nga rrafshi HYJNOR ,nuk do mend se do te "thehet Kemba" ne gabime e krahasime te tilla!

Kosova19
21-10-11, 11:53
Demek, Allahu e paska zbrite KURANIN PER ME U SHTY ME POETET ARAB TE KOHES.!
Kjo ėshtė pėr ata qė thojn se Kur`ani ėshtė veq poezi, dhe po kėta sfidohen.

E mandej prej inatit Omar Kajami, ne Rubairet e tij shkruan :

" Naten kur flinja me tha "gjumi" pi
se ne gjum e ne varr nuk ka lumturi.
Ngre kupa e puth qupa....!"

Kishte qenė spari mir me dit pse e ka shkruar kėtė poezi dhe qka ka pasur pėr qėllim me thon me kėtė poezi.


Ne momentin kur Besimi dhe Kurani hiqen nga rrafshi HYJNOR ,nuk do mend se do te "thehet Kemba" ne gabime e krahasime te tilla!

Kėtu spo kuptohesh qka po don me thėnė.

GURI SYLAJ
21-10-11, 12:21
Kjo ėshtė pėr ata qė thojn se Kur`ani ėshtė veq poezi, dhe po kėta sfidohen.Kishte qenė spari mir me dit pse e ka shkruar kėtė poezi dhe qka ka pasur pėr qėllim me thon me kėtė poezi.
Kėtu spo kuptohesh qka po don me thėnė.
Po du me te thane ...me te mira inshalla!

Artisti
21-10-11, 20:40
Po du me te thane ...me te mira inshalla!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Qysh je Bac i nderuar?


.

GURI SYLAJ
21-10-11, 21:27
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Qysh je Bac i nderuar?


.


Edhe po vete a????
Me te mira inshalla!

e_martumja
21-10-11, 21:33
Edhe po vete a????
Me te mira inshalla!
Ku e ki pyetjen :biggrin:

lovely
21-10-11, 22:27
Ku e ki pyetjen :biggrin:

qa po bon ti ktu? :biggrin:

taraku-1
21-10-11, 22:28
Demek, Allahu e paska zbrite KURANIN PER ME U SHTY ME POETET ARAB TE KOHES.
E mandej prej inatit Omar Kajami, ne Rubairet e tij shkruan :

" Naten kur flinja me tha "gjumi" pi
se ne gjum e ne varr nuk ka lumturi.
Ngre kupa e puth qupa....!"

Ky tash per me u shty me KURANIN !???
A eshte Shirk ky krahasim ???

Ne momentin kur Besimi dhe Kurani hiqen nga rrafshi HYJNOR ,nuk do mend se do te "thehet Kemba" ne gabime e krahasime te tilla!

Ne kohen e Musait a.s ishte magjia e perhapur si d coperfilldi sot.., Allahu e sfidoj... me mrekulli
Ne kohen e Isait a.s ishte mjeksia ... Allahu ja mundsoi Isait a.s me i sherue te verbrit beri mrekulli e sfidoj...
Ne kohen e Muhamedit s.a.v.s Ishte poezia ...Allahu i sfidoj

Mpuq e ki per sonte..

Alima
21-10-11, 22:30
Nje plus nje / ne ligjin e jetes )eshte baras me TRE !

Por mbasi po don me lshu pllugun me fell nuk ka problem.

A kishte Isa a.s baba ?
Nese jo si mundi te ndodhe !???


A kishte Kurani autor !!?
Nese jo si mundet te ndodhe !!?

Edhe i pari e edhe i dyti (sipas KURANIT ) vijn nga i Njejti, nga Krijuesi ,me Vullnetin e tij.
Tash cka?? I pari nuk eshte i tij kurse i dyti po!

...


....luft o kah shkon , si duket prap paskan fitu ata lanetullah ! :(


nejse ....

e_martumja
21-10-11, 22:33
qa po bon ti ktu? :biggrin:
hahahahaha E ti qka po ban ktu une erdha kishe me msu naj sen kur e vrejta qe s'kish pyetje, e tani e din s'mujta pa thon dicka :biggrin:Si e vlersoni nje person qe i fal 5 vakte e nuk len pa i marr njerz neper goje, rrenc, zemer katil ?

lovely
21-10-11, 22:39
hahahahaha E ti qka po ban ktu une erdha kishe me msu naj sen kur e vrejta qe s'kish pyetje, e tani e din s'mujta pa thon dicka :biggrin:Si e vlersoni nje person qe i fal 5 vakte e nuk len pa i marr njerz neper goje, rrenc, zemer katil ?


une erdha me t pyt ty qka po bon ktu , se e pashe pytje pergjegjje :biggrin:

GURI SYLAJ
21-10-11, 22:39
Ne kohen e Musait a.s ishte magjia e perhapur si d coperfilldi sot.., Allahu e sfidoj... me mrekulli
Ne kohen e Isait a.s ishte mjeksia ... Allahu ja mundsoi Isait a.s me i sherue te verbrit beri mrekulli e sfidoj...
Ne kohen e Muhamedit s.a.v.s Ishte poezia ...Allahu i sfidoj

Mpuq e ki per sonte..


Allah ,allah -subhanallah !
Perenia po i sfidojka maxhioniqaret,po i sfidojka mjeket ,po i sfidojka poetet....!!?
Jam shume i bindur qe ky Ders ne Gjuhen Arabe tingellon ndryshe dhe ka tjeter kuptim e perkthimi ne shqip ka dal katastrofal .Se perndryshe
s'po mbetet tjeter vetem se me e propozu Kuranin per Qmimin Nobel ne Letersi.
Nalne more pak vetin se pasha Kuranin hore u bame!!

e_martumja
21-10-11, 22:44
une erdha me t pyt ty qka po bon ktu , se e pashe pytje pergjegjje :biggrin:
Po du mu msu mu fal per qata kam ardhe ktu


A ban nje dove per nje fillimtare ?ps: a gjete pergjigje :biggrin:

lovely
21-10-11, 22:47
Po du mu msu mu fal per qata kam ardhe ktu


A ban nje dove per nje fillimtare ?ps: a gjete pergjigje :biggrin:e martume, kur t na hin Guri fshise qitash, jo neve po shkrimeve tona, kun ni gjyse qkrole nuk ka me lan hahahahahahaha


qe une nje dove per ty;

kulivallahi ehad
allahu salem
velemi ulid
velemi uled
velemi kulehu
kfvenehad


tash, une nuk e di arabishten mire, bon vakia e kom qkru gabim, veq gjyshja jem ma ka msu qeto kur i kam pas 6 vjet :)

premium
22-10-11, 00:05
e martume, kur t na hin Guri fshise qitash, jo neve po shkrimeve tona, kun ni gjyse qkrole nuk ka me lan hahahahahahaha


qe une nje dove per ty;

kulivallahi ehad
allahu salem
velemi ulid
velemi uled
velemi kulehu
kfvenehad


tash, une nuk e di arabishten mire, bon vakia e kom qkru gabim, veq gjyshja jem ma ka msu qeto kur i kam pas 6 vjet :)
MashAllah MaashAllah per dovat e tuaja .

nje dove per gjumin e qete ke nga une ;
Allahumme bike emseyna ve bike esbahna ve bike nahya ve bike nemutu ve ileykel masir” .

Tani flej qete :)

lovely
22-10-11, 00:13
MashAllah MaashAllah per dovat e tuaja .

nje dove per gjumin e qete ke nga une ;
Allahumme bike emseyna ve bike esbahna ve bike nahya ve bike nemutu ve ileykel masir” .

Tani flej qete :)


pse po me perdhunon premium? une nuk eci me islamin:biggrin:

bereqat versen:biggrin:

roadrunner
22-10-11, 05:34
Premium, nese i lutesh Allahut shqip, a te zinet kjo dove? Pse duhet me e than arabisht? Une se di per qka po lutna kur flas nje gjuh qe ide skam as qysh shkruhet e as lexohet?

Se qysh e kishe shkrujt me nje teme, e ka shkrujt ne gjuhen arabe libren, se eshte gjuha ma e persosur qe kish me mujt me u interpretu kjo liber?

Disa njerez shkojne ne Arabi me msu kete gjuhe mu per hir te fejes, por shumica e tyre si kan kushtet me msu ket gjuhe mu per hir te fejes, per at edhe nevojitet perkthimi i tij.

A ta merr mendja qe arsyeja pse eshte keqintepretu kjo fe eshte mungesa e terminologjise ne shqip kur e kan bo perkthimin e tij?


MashAllah MaashAllah per dovat e tuaja .

nje dove per gjumin e qete ke nga une ;
Allahumme bike emseyna ve bike esbahna ve bike nahya ve bike nemutu ve ileykel masir” .

Tani flej qete :)

4peace
22-10-11, 11:11
Ne kohen e Musait a.s ishte magjia e perhapur si d coperfilldi sot.., Allahu e sfidoj... me mrekulli
Ne kohen e Isait a.s ishte mjeksia ... Allahu ja mundsoi Isait a.s me i sherue te verbrit beri mrekulli e sfidoj...
Ne kohen e Muhamedit s.a.v.s Ishte poezia ...Allahu i sfidoj

Mpuq e ki per sonte..

O tarak-1, po ku i ke ndegjue, allahile, keto gjana?

Ne kohen e Musait ka qene i zhvilluar spiritizmi...nje lloj religjioni, mbetjet e te cilit ende ekzistojne, tek te ashtuquajturit masonė...

Historia e Musait a.s.
Musai a.s. (si femije) ka qene i adaptuar nga Faraoni. Prandaj edhe e ka pase at privilegj qe t'i ndjeke shkollat me te forta te kohes, e te cilat kane pasur te bejne, serish, me spiritizmin.
Kjo fe apo ky lloj besimi ka qene ne kulmin e devijimit te vet, keshtuqe jo qe ka qene i keqinterpretuar ne ate kohe por ka qene edhe i keqperdorur ne mase te madhe...
Ne gjuhen shqipe, per fat te keq, nuk ka mundesi per t'u shpjeguar pune e magjise. Keshtuqe, sa here te perdoret kjo fjale, neve na tingellon si dicka negative. Per ta shpjeguar kete me duhet vertete shume vend dhe kohe.
Por ekzistojne:
magjia e bardhe dhe e zeze.
Ashtu sic e kuptoj une edhe vet Kur'ani eshte magji (mrekulli) e bardhe.
Shkurt e shqip: Musai a.s e ka luftuar te gabuaren, magjine e zeze...
Coperfieldi eshte teme tjeter...

Ne kohen e Isait a.s. nuk eshte zhvilluar medicina, sic po thua ti. Ato sherime qe i ka bere Isai a.s. i ka bere ne forme shembelltyre, ne forme mrekullie, per ta bindur popullin qe te besoje ne Zot...

Sa i perket arabeve, poezia tek ata ka qene e zhvilluar shume me heret para ardhjes se Muhammedit a.s., kurse ne ate kohe e ka arritur kulmin, kryesisht, ne keqinterpretimin, keqkuptimin e keqperdorimin e poezise... prandaj edhe permendet ne Kur'an....

Nga ana tjeter, nje popull ku eshte e zhvillar proza, poezia dhe shkrimi ose arti (i te shkruarit)ne pergjithesi kemi te bejme me nje pasurim te asaj gjuhe...


***

Makresh
22-10-11, 12:11
Personat qe bejn pyetje amatere, u sygjeroj qe ti lexojn keto 60 faqe, qe ti gjejn pergjigjet. Sepse pyetje se pse duhet falur ne arabisht, me siguri eshte pyetur mbi 50 here ketu !

4peace
22-10-11, 12:38
Personat qe bejn pyetje amatere, u sygjeroj qe ti lexojn keto 60 faqe, qe ti gjejn pergjigjet. Sepse pyetje se pse duhet falur ne arabisht, me siguri eshte pyetur mbi 50 here ketu !

Bash per kete arsye, para do kohe e shkrova kete...
A dini diēka?

Thonė: "Historia pėrsėritet".
Kur historia pėrsėritet, kjo d.t.th. se nuk kemi mėsuar gjė nga ajo. D. t. th. se jemi nė gjendje tė status quo-sė, s'kemi lozur vendi...
Ēfarė ka tė bėjė kjo qė e thash pė rhistorinė, do tė thuanit/pyesnit?!
Paj, qė prej se ekziston ky forum (tok me kėtė nėnforum) shtrohen tė njėjtat pyetje. Kryesisht nga tė njėjtėt persona...

Diēka s'ėshtė nė rregull, apo mbase e paskam gabim?!

Ama, sic eshte bere zakon, njerezit e lexojne vetem faqen e fundit edhe shtrojne (gjoja) pyetje...


***

roadrunner
22-10-11, 13:16
pse a po priton me ligjeru ma shum se niher a? do pyetje nuk bohen qe si din, po me msu ma shume prej tjerve...

une veq mendoj qe osht nenqmim ndaj gjuhes tone qysh e ka than premiumi qe na se kemi gjuhen e persosun per me e shkru kuranin ne gjuhen tone. Nese kjo eshte e vertete, ateher as Kur'ani nuk eshte i plote ne perkthim, dhe i keq interpretuar ne te tana anet. E aj qe don me kuptu ashtu mir thell kete fe, duhet me msu arabishten se shqipja ska terminologji per kete liber. DMTH gjuha qe po e flasim na, gjuhe e cila shtremberoi interpretimin e kuranit, gjuha jone amtare...
Personat qe bejn pyetje amatere, u sygjeroj qe ti lexojn keto 60 faqe, qe ti gjejn pergjigjet. Sepse pyetje se pse duhet falur ne arabisht, me siguri eshte pyetur mbi 50 here ketu !

4peace
22-10-11, 13:37
pse a po priton me ligjeru ma shum se niher a? do pyetje nuk bohen qe si din, po me msu ma shume prej tjerve...

une veq mendoj qe osht nenqmim ndaj gjuhes tone qysh e ka than premiumi qe na se kemi gjuhen e persosun per me e shkru kuranin ne gjuhen tone. Nese kjo eshte e vertete, ateher as Kur'ani nuk eshte i plote ne perkthim, dhe i keq interpretuar ne te tana anet. E aj qe don me kuptu ashtu mir thell kete fe, duhet me msu arabishten se shqipja ska terminologji per kete liber. DMTH gjuha qe po e flasim na, gjuhe e cila shtremberoi interpretimin e kuranit, gjuha jone amtare...

Pershendetje road

Ke te drejte, ama pjeserisht, kur thua se perkthimi i Kur'anit ne shqip mund te shkaktoje keqinterpretime e keqkuptime...Por, nuk duhet harruar as faktin se Kur'ani keqinterpretohet, keqkuptohet edhe keqperdoret edhe nga vet ata qe per gjuhe amtare e kane gjuhen arabe...
Ama, kur shtrohet pyetja "Perse duhet disa gjera (lutjet etj) te thuhen arabisht e jo shqip", mund te lindin edhe kunderpyetje tjera. P.Sh. per cfare arsye u mbajt mesha (kur vdiq papa Pali) ne latinisht, kur dihet sa asnje shpalleje/zbulese hyjnorenuk ka qene ne latinisht? Apo, per cfare arsye doktorrat e shkruajne receten ne italisht e jo ne shqip? Ne cdo vend te botes perendimore, mjeku i shkruan recetat ne latinisht.

Perkthim te Kur'anit nuk ka ne realitet. Ato qe i kemi ne gjuhe tjera quhen interpretime, jo perkthime.
Interpretimi i pare i Kur'anit ne shqip, me te gjitha dobesite qe i ka ne perkthim/interpretim eshte megjithate i mjaftueshem per besimtarin e rendomte. Kush interesohet per me teper se aq, mund t'i hyje studimeve te metutjeshme.
Sa i perket disa gjerave qe thuhet se nuk ben te thuhen ne shqip. Ka gjera qe mund te thuhen edhe ne shqip (lutjet p.sh) por ka shume gjera te cilat kane kuptimin e tyre vetem ne ate menyre sa qe perkthimi i tyre ne shqip i bie sikur te mundohesh ta perkthesh "Flauten Magjike" (Zauberflötte) te Mozartit. Shtrohet pyetja: Si mund te perkthehet "Flauta magjike"???

Mirepo, per te te dhene ty (e dikujt tjeter) pergjigje te sakte se cka duhet te thuhet shqip e cka arabisht, atehere me duhet t'i hulumtoj e studjoj shume libra per te arritur deri te nje pergjigje me e sakte.
Per fat te keq, per dic te tille s'kam as nge e (aq me pak) kohe...se shkon jeta :D

***

roadrunner
22-10-11, 13:47
Faleminderit per pergjigje i nderuar. Besoj se qekjo i spjegon edhe shume te tjereve shumeqka ne lidhje me pyetjen qe e bera.

Pershendetje road

Ke te drejte, ama pjeserisht, kur thua se perkthimi i Kur'anit ne shqip mund te shkaktoje keqinterpretime e keqkuptime...Por, nuk duhet harruar as faktin se Kur'ani keqinterpretohet, keqkuptohet edhe keqperdoret edhe nga vet ata qe per gjuhe amtare e kane gjuhen arabe...
Ama, kur shtrohet pyetja "Perse duhet disa gjera (lutjet etj) te thuhen arabisht e jo shqip", mund te lindin edhe kunderpyetje tjera. P.Sh. per cfare arsye u mbajt mesha (kur vdiq papa Pali) ne latinisht, kur dihet sa asnje shpalleje/zbulese hyjnorenuk ka qene ne latinisht? Apo, per cfare arsye doktorrat e shkruajne receten ne italisht e jo ne shqip? Ne cdo vend te botes perendimore, mjeku i shkruan recetat ne latinisht.

Perkthim te Kur'anit nuk ka ne realitet. Ato qe i kemi ne gjuhe tjera quhen interpretime, jo perkthime.
Interpretimi i pare i Kur'anit ne shqip, me te gjitha dobesite qe i ka ne perkthim/interpretim eshte megjithate i mjaftueshem per besimtarin e rendomte. Kush interesohet per me teper se aq, mund t'i hyje studimeve te metutjeshme.
Sa i perket disa gjerave qe thuhet se nuk ben te thuhen ne shqip. Ka gjera qe mund te thuhen edhe ne shqip (lutjet p.sh) por ka shume gjera te cilat kane kuptimin e tyre vetem ne ate menyre sa qe perkthimi i tyre ne shqip i bie sikur te mundohesh ta perkthesh "Flauten Magjike" (Zauberflötte) te Mozartit. Shtrohet pyetja: Si mund te perkthehet "Flauta magjike"???

Mirepo, per te te dhene ty (e dikujt tjeter) pergjigje te sakte se cka duhet te thuhet shqip e cka arabisht, atehere me duhet t'i hulumtoj e studjoj shume libra per te arritur deri te nje pergjigje me e sakte.
Per fat te keq, per dic te tille s'kam as nge e (aq me pak) kohe...se shkon jeta :D

***

Alima
22-10-11, 18:49
Demek, Allahu e paska zbrite KURANIN PER ME U SHTY ME POETET ARAB TE KOHES.
E mandej prej inatit Omar Kajami, ne Rubairet e tij shkruan :

" Naten kur flinja me tha "gjumi" pi
se ne gjum e ne varr nuk ka lumturi.
Ngre kupa e puth qupa....!"

Ky tash per me u shty me KURANIN !???
A eshte Shirk ky krahasim ???

Ne momentin kur Besimi dhe Kurani hiqen nga rrafshi HYJNOR ,nuk do mend se do te "thehet Kemba" ne gabime e krahasime te tilla!


...


shih i ngrati sa shume din po per s'mbrapshti !


Kurani famelarte eshte vet mrekulli !...ēdo ajet i tij mbaron me rime ... eshte aq bukur i pershtatur sa edhe nje femije ne moshe shume te re , me pak angazhim arrin ta memorizon te terin per nje kohe te shkurte ...


ka sfiduar poetet atebote , ngase te gjitha historit , dashurit , lufterat , burrerit , percilleshin dhe shpreheshin me poezi nga me mbreseleneset !


kur zbriti Kurani , arabet e quajten Muhamedin paqa dhe meshira e Allahut qofte me te , e quajten pra , poet ... tani , per te demantu shpifjet e mushrikeve Allahu i sfidoi me Kuranin famelarte aq shume sa edhe pse nuk donin te pranonin , ata mire e dinin ne esence se nuk jane fjele e vargje njeriu ato ...


Hyjnore po , ama i zbritur ne toke dhe i adaptuar ne ate mase per tokesoret qe te njohin hyjnoren , po lere mos filozofo me se na mbyte e hajt !


.

Alima
22-10-11, 18:54
.
Por ekzistojne:
magjia e bardhe dhe e zeze.
Ashtu sic e kuptoj une edhe vet Kur'ani eshte magji (mrekulli) e bardhe.
...

...astagfirullah ja Rab , astagfirullah ! ...pendohu i/e nderuar , pendohu per kete leshim !


magjija e bardh dhe ajo e zeza , jane te zeza ...


Musai alejhi selam , Isai alejhi selam ... nuk kane bere magji te zeze as te bardhe ... ato kane qene MU'UXHIZE ( mrekulli me urdherin dhe lejen e Allahut te Madheruar ) ...subhanAllah me te lexu dikush , thote po bajka me ba magji te bardh , medemek me ba magji qe me pas thmi , me te dasht burri /gruja ...etj etj ...te gjitha llojet e magjive jane haram dhe bene njeriu kufer , e me siguri me se paku kane bere kufer te derguarit e Allahut ...


shih tha :"- Kurani magji e bardh" .....astagfirullah !


...ishte sfide atebote edhe per magjistaret e faraonit , ishte ! ....bile , bile aq e madhe , sa qe kur e pane se Musai alejhi selam nuk bente magji , por ishin mu'uxhize nga Allahu ... nuk u mbet tjeter vetem se te kaloin ne islam te cilin e predikonte Musai alejhi selam !
.

.

roadrunner
22-10-11, 19:21
qka osht astagfirullah oj alime....te pershendes....

se un shpesh thom tybestikfar, stajkforollah...e tybe se di qa i bjen...

GURI SYLAJ
22-10-11, 20:49
...


shih i ngrati sa shume din po per s'mbrapshti !


Kurani famelarte eshte vet mrekulli !...ēdo ajet i tij mbaron me rime ... eshte aq bukur i pershtatur sa edhe nje femije ne moshe shume te re , me pak angazhim arrin ta memorizon te terin per nje kohe te shkurte ...


ka sfiduar poetet atebote , ngase te gjitha historit , dashurit , lufterat , burrerit , percilleshin dhe shpreheshin me poezi nga me mbreseleneset !


kur zbriti Kurani , arabet e quajten Muhamedin paqa dhe meshira e Allahut qofte me te , e quajten pra , poet ... tani , per te demantu shpifjet e mushrikeve Allahu i sfidoi me Kuranin famelarte aq shume sa edhe pse nuk donin te pranonin , ata mire e dinin ne esence se nuk jane fjele e vargje njeriu ato ...


Hyjnore po , ama i zbritur ne toke dhe i adaptuar ne ate mase per tokesoret qe te njohin hyjnoren , po lere mos filozofo me se na mbyte e hajt !


.

Pash Kuranin a e kini me plot mene , keto qe po i sillni ketu ,apo jeni ksajde me e fy Besimin Islam me cdo kusht.
Te thuhet se Allahi i dergoj Muhametit a.s Kuranin per me i munde poetet e kohes eshte fyerje per Kete Mrekulli !!
Te thuet se Allahu i dha mundeis Ises a.s me i sheru te verberit dhe me i ngjalle te vdekurit per te sfidu mjekesine e kohes eshte fyerje ndaj vet Allahut.
Ne Kuran thuhet se vetem Allahu jep dhe merr shpirtera kurse ketu pohohet se edhe Isa a.s i ngjallte te vdekurit.....cka po bjen kjo ???
Une e dij qe per te gjitha keto ka spjegime qe mund ,deri diku, edhe te pranohen por zbritja e tere kesaj si SFIDIM ESHTE NIVEL FYES PER VETE BESIMIN .

Poezija mund te sfidohet vetem me Poezi dhe nga ketu del se Kurani qenka poezi!!?
.... Nje shembull qesharak.
Pavaroti e sfidoj Klickon !!!!!

Alima
22-10-11, 21:23
Pash Kuranin a e kini me plot mene , keto qe po i sillni ketu ,apo jeni ksajde me e fy Besimin Islam me cdo kusht.
Te thuhet se Allahi i dergoj Muhametit a.s Kuranin per me i munde poetet e kohes eshte fyerje per Kete Mrekulli !!
Te thuet se Allahu i dha mundeis Ises a.s me i sheru te verberit dhe me i ngjalle te vdekurit per te sfidu mjekesine e kohes eshte fyerje ndaj vet Allahut.
Ne Kuran thuhet se vetem Allahu jep dhe merr shpirtera kurse ketu pohohet se edhe Isa a.s i ngjallte te vdekurit.....cka po bjen kjo ???
Une e dij qe per te gjitha keto ka spjegime qe mund ,deri diku, edhe te pranohen por zbritja e tere kesaj si SFIDIM ESHTE NIVEL FYES PER VETE BESIMIN .

Poezija mund te sfidohet vetem me Poezi dhe nga ketu del se Kurani qenka poezi!!?
.... Nje shembull qesharak.
Pavaroti e sfidoj Klickon !!!!!


...


Guri , mos zgat sakuz kesajdehttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ...


Kurani...ishte:

- edhe sfid nder te tjera , eshte , dhe do te jete deri ne diten e fundit ! ... Jo vetem per magjistaret e poetet e mjekesin ... por per te gjitha ēka ka kriju truri i njeriut , te cilin tru e ka kriju Krijuesi , mos te harroim !ps. mos e mbroj ti nga une Allahun , Kuranin , te derguarin -et e Tij , sheriatin .... ngase une i dua "ndoshta me shume se ti !...shihja ti taktikat njehere , shihja ...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif.

Alima
22-10-11, 21:34
qka osht astagfirullah oj alime....te pershendes....

se un shpesh thom tybestikfar, stajkforollah...e tybe se di qa i bjen...

...


une perkthyese nuk jame ! ...sidoqofte , i bie:- kerkoi falje nga Allahu- !

ps.ēka pe dredhon aq fort ? stokfurullah thuhet, edhe pse me autokton tingellon : - astagfirullah , dhe touba-istigfar !


te pershendes gjithashtu ,
Alima !.

roadrunner
22-10-11, 21:49
lypa pergjigje jo kritika, nuk dredhova po qeshtu flas te shpija, qysh e flas edhe e shkruj edhe se kom njet me ndrrue. Nuk thash se je perkthyse po thash nese e din kishe ba mire me e nda me tjeret se nuk osht gjyna me kallzu qka din. per at edhe eshte tema apo jo?

skeni nevoj me marr qdo pyetje sulm, sepse qdo pyetje ne vend te pergjigjes po hap debat, po juv doket sikur po ju kercnojm kur po ju vesmi...


subhonallah....(edhe kjo se di qa i bje se osht ne harapqe) po qeshtu mka met pi babgjyshit, babes edhe nanes me than...


...


une perkthyese nuk jame ! ...sidoqofte , i bie:- kerkoi falje nga Allahu- !

ps.ēka pe dredhon aq fort ? stokfurullah thuhet, edhe pse me autokton tingellon : - astagfirullah , dhe touba-istigfar !


te pershendes gjithashtu ,
Alima !.

Alima
22-10-11, 21:52
...

edhe diēka , ( ngase deshta te editoi postimin e mesiperm , por nuk kisha mundesi ) ...


kur po i mesoni kenget angleze , gjermane , spanjolle, etj ... permendesh lirikat si dhe kuptimin e tyre , ne pike te gjumit me ju pyet i dini pa hamendje ... pse po e bani kaq shume problematike dhe absolut te papranuar edhe nje gjuhe tjeter si arabishten psh .


lérini perfiditetet , jane negative dhe shuuumeee transparente, posaqerisht per kohet e sodit !


ju le me shendet ,
Alima !.

Alima
22-10-11, 21:57
lypa pergjigje jo kritika, nuk dredhova po qeshtu flas te shpija, qysh e flas edhe e shkruj edhe se kom njet me ndrrue. Nuk thash se je perkthyse po thash nese e din kishe ba mire me e nda me tjeret se nuk osht gjyna me kallzu qka din. per at edhe eshte tema apo jo?

skeni nevoj me marr qdo pyetje sulm, sepse qdo pyetje ne vend te pergjigjes po hap debat, po juv doket sikur po ju kercnojm kur po ju vesmi...


subhonallah....(edhe kjo se di qa i bje se osht ne harapqe) po qeshtu mka met pi babgjyshit, babes edhe nanes me than...


...

aq ka provokime ne pyetje , sa qe eshte goxha pune me ju definu kush e ka pernjemend pyetjen dhe kush tallje - provokim !


nese ke pas qellim pyetje te sinqert , kerkoi falje per tonin me te cilin tu drejtova ... nese jo vazhdojme me po ate tone !


tani , harapqe nuk thuhet por arabisht ! ....Dhe , subhanAllah , fjalet e pervetshme filloin me shkronje te madhe ... Allah !


eh tani , subhanAllah perafersisht i bie : - Allahu i lavdishem !


gjithe te mirat ,
Alima!


.

roadrunner
22-10-11, 22:10
jo shoqe se per me ba hajgare shyqyr ka rubrika tjera per secilen fush qe na jemi ne disponim me fol...e qetu hajgare skesh ka boj larg asaj...


arabisht harapqe, qashtu flasmi bre mos ma ndrro tash dialektin...

te faleminderit per pergjigje


tu shkrujt per sevap

...

aq ka provokime ne pyetje , sa qe eshte goxha pune me ju definu kush e ka pernjemend pyetjen dhe kush tallje - provokim !


nese ke pas qellim pyetje te sinqert , kerkoi falje per tonin me te cilin tu drejtova ... nese jo vazhdojme me po ate tone !


tani , harapqe nuk thuhet por arabisht ! ....Dhe , subhanAllah , fjalet e pervetshme filloin me shkronje te madhe ... Allah !


eh tani , subhanAllah perafersisht i bie : - Allahu i lavdishem !


gjithe te mirat ,
Alima!


.

Alima
22-10-11, 22:22
jo shoqe se per me ba hajgare shyqyr ka rubrika tjera per secilen fush qe na jemi ne disponim me fol...e qetu hajgare skesh ka boj larg asaj...


arabisht harapqe, qashtu flasmi bre mos ma ndrro tash dialektin...

te faleminderit per pergjigje


tu shkrujt per sevap


...

hajt se e morra vesh , diku tjeter a e ke hajgare a pernjemend ...


fol ti fol qysht' vjen mas lehti , mos u bezdis fare !


sps, amin , edhe ty qashtu qysh e ke ba pytjen , qashtu tu shkruft ( me kete dialektin tend po ta kthej , mos shih kusur )


.

GURI SYLAJ
22-10-11, 22:27
...


Guri , mos zgat sakuz kesajdehttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ...


Kurani...ishte:

- edhe sfid nder te tjera , eshte , dhe do te jete deri ne diten e fundit ! ... Jo vetem per magjistaret e poetet e mjekesin ... por per te gjitha ēka ka kriju truri i njeriut , te cilin tru e ka kriju Krijuesi , mos te harroim !ps. mos e mbroj ti nga une Allahun , Kuranin , te derguarin -et e Tij , sheriatin .... ngase une i dua "ndoshta me shume se ti !...shihja ti taktikat njehere , shihja ...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif.

Une jam kunder zgatjes te sakuzave por edhe me pertype hitha e me menu qe jan sakuz nuk muj !
Nuk na tregove qajo me e ngjalle te vdekurin a nuk po i bjen qe eshte vetem cilesi dhe mundesi e Allahut!!???
Shtine more trunin pak ne perdorim se nuk ua ka fale Allahu me prashite kumpira me te.
S'ka , edhe nuk eshte Zot edhe ka mundesi me i ngjalle te vdekurit .... njanen cilesi merrnja.Nuk eshte Kurani, her munet e here nuk munet,per kete arsye edhe duhet me pase kujdese!
Me sa di une ,shpirtin e fale vetem Allahu ,me e marre e qon Xhebrailin por me e kthy prap (ringjallja) ,gjithmone cka thot Kurani ,i takon vetem Allahut.
Kurani eshte nje SFIDE,por jo me u shty me poezine ,me u shty me mjeksine ,me u shty me magjine.
Ju e dini qe pikrisht per nje krahasim te tille Salman Ruzhdi denohet me vdekje nga Homeini sepse Ajeteve kuranore ju tha vargje (vjersh)......!!

Ai qe harron cka ka hanger dje ,perdit han hithenik edhe nuk ka gajle!!

Alima
22-10-11, 22:34
Une jam kunder zgatjes te sakuzave por edhe me pertype hitha e me menu qe jan sakuz nuk muj !
Nuk na tregove qajo me e ngjalle te vdekurin a nuk po i bjen qe eshte vetem cilesi dhe mundesi e Allahut!!???
Shtine more trunin pak ne perdorim se nuk ua ka fale Allahu me prashite kumpira me te.
S'ka , edhe nuk eshte Zot edhe ka mundesi me i ngjalle te vdekurit .... njanen cilesi merrnja.Nuk eshte Kurani, her munet e here nuk munet,per kete arsye edhe duhet me pase kujdese!
Me sa di une ,shpirtin e fale vetem Allahu ,me e marre e qon Xhebrailin por me e kthy prap (ringjallja) ,gjithmone cka thot Kurani ,i takon vetem Allahut.
Kurani eshte nje SFIDE,por jo me u shty me poezine ,me u shty me mjeksine ,me u shty me magjine.
Ju e dini qe pikrisht per nje krahasim te tille Salman Ruzhdi denohet me vdekje nga Homeini sepse Ajeteve kuranore ju tha vargje (vjersh)......!!

Ai qe harron cka ka hanger dje ,perdit han hithenik edhe nuk ka gajle!!...

tregom shkurt , veē shkurt : po/jo ! ( pa pertyp sakuza te hithave , mundesisht)


ēka thu ti ? A e ka ngjall te vdekurin , dhe a ua ka kthy te pamurit te verberve , dhe a ka sheru njerez me peshtyme Isa alejhi selam ?keto tjerat i bajm dert ma vone !


vargjet ? ....ani qysh e len ne gjysme , hahaha... jo per vargjet ... por, vargjet satanike ! mire qe ka peshtu gjalle ai ...por doemos do vdes edhe ai , edhe pa e mbyt ate dreē !

GURI SYLAJ
22-10-11, 22:45
...

tregom shkurt , veē shkurt : po/jo ! ( pa pertyp sakuza te hithave , mundesisht)


ēka thu ti ? A e ka ngjall te vdekurin , dhe a ua ka kthy te pamurit te verberve , dhe a ka sheru njerez me peshtyme Isa alejhi selam ?keto tjerat i bajm dert ma vone !


vargjet ? ....ani qysh e len ne gjysme , hahaha... jo per vargjet ... por, vargjet satanike ! mire qe ka peshtu gjalle ai ...por doemos do vdes edhe ai , edhe pa e mbyt ate dreē !


Ne Kuran shkruan .Ringjallja i takon vetem Allahut !
Ne Kuran shkruan se kurrkush nuk eshte kthy nga ajo Bota e amshuar !??
E nese Isa a.s e ka ngjalle te vdekurin ,keto dy shkrimet e para jan muhalife ose Isa.a.s e ka pas ate mundesi .....?
Logjike moter ,logjike se truni per qata egziston.

roadrunner
22-10-11, 22:45
masi qashtu po mendon ti Juria e Zotit, qe tu nejt shtrit vjen idarja ateher kam nje pyetje? Qysh po i doket Alimes ne boten e qudirave?
...

hajt se e morra vesh , diku tjeter a e ke hajgare a pernjemend ...


fol ti fol qysht' vjen mas lehti , mos u bezdis fare !


sps, amin , edhe ty qashtu qysh e ke ba pytjen , qashtu tu shkruft ( me kete dialektin tend po ta kthej , mos shih kusur )


.

Alima
22-10-11, 23:02
Ne Kuran shkruan .Ringjallja i takon vetem Allahut !
Ne Kuran shkruan se kurrkush nuk eshte kthy nga ajo Bota e amshuar !??
E nese Isa a.s e ka ngjalle te vdekurin ,keto dy shkrimet e para jan muhalife ose Isa.a.s e ka pas ate mundesi .....?
Logjike moter ,logjike se truni per qata egziston.


...

ev , je per gjunah besom !


ketu ke kapitulu , pendohu dhe rikthehu ne fene me te paster , fene e vetme te pranuar tek Allahu !


logjikisht,
Alima !.

Alima
22-10-11, 23:02
masi qashtu po mendon ti Juria e Zotit, qe tu nejt shtrit vjen idarja ateher kam nje pyetje? Qysh po i doket Alimes ne boten e qudirave?


...

qe valla ....., ti qysh je , a ēka bane ?


.

GURI SYLAJ
22-10-11, 23:15
...

ev , je per gjunah besom !


ketu ke kapitulu , pendohu dhe rikthehu ne fene me te paster , fene e vetme te pranuar tek Allahu !


logjikisht,
Alima !.


A ,kshtu nuk e kena ba!
Nrroja tehin sharres kur nuk e pret dej ne fund.
Ju a po thoni se ne Kuran nuk ka kunderthenje e tash vet po i mbroni .
E dij ,nuk e keni qe doni po nuk dini ,ktu eshte problemi .
Per kete porosia me e larte e Kuranit eshte MESO (LEXO) !!
...e mos trego prralla me qilima fluturues!

vjeshta
22-10-11, 23:15
Pyetje : A mundet njėriu mė qėnė i poseduar nga djalli ?

GURI SYLAJ
22-10-11, 23:19
Pyetje : A mundet njėriu mė qėnė i poseduar nga djalli ?


JO !
Mundet me ndodhe e kunderta qe njeriu te kete ne posedim djallin ,demek te jet vet djalli!

vjeshta
22-10-11, 23:22
JO !
Mundet me ndodhe e kunderta qe njeriu te kete ne posedim djallin ,demek te jet vet djalli!


Faleminderit Guri ,por a je i sigurtė ?

Alima
22-10-11, 23:23
A ,kshtu nuk e kena ba!
Nrroja tehin sharres kur nuk e pret dej ne fund.
Ju a po thoni se ne Kuran nuk ka kunderthenje e tash vet po i mbroni .
E dij ,nuk e keni qe doni po nuk dini ,ktu eshte problemi .
Per kete porosia me e larte e Kuranit eshte MESO (LEXO) !!
...e mos trego prralla me qilima fluturues!...

e ndrroi sharren krejt , ganc t're e marr ... mos me nervozo , kaq!


ti je kerkund hiē , je aq pa dije , i humbur dhe i ceket ... sa me te vertet nuk meriton te trus anje shkronje ne tastjere per ty !


Ti nese nuk beson ne tregimet e Allahut per mu'uxhizet e evlijave te Tij ... VALLE ? si mund te besosh fjalen :- "lexo" !


shume bukur e ka pershkru Allahu ne Kuranin famelarte shembullin e llojit tuaj , ku thote : - " ata u perngjajne gomareve qe bartin libra ne kurriz " ....


njeherit thote : -" valle , nje pjese te Librit e besoni , e tjetren jo ? ! "


me duhet te nderpres humbjen e kohes me ty dhe llojin tende , me keqardhje ngelesh i injoruar tani e mbas !te deshiroi ne te ardhmen e shkurte ,sinqeritet dhe perulshemeri ne raport me Krijuesin tend ,
Alima !.

GURI SYLAJ
22-10-11, 23:29
...

e ndrroi sharren krejt , ganc t're e marr ... mos me nervozo , kaq!


ti je kerkund hiē , je aq pa dije , i humbur dhe i ceket ... sa me te vertet nuk meriton te trus anje shkronje ne tastjere per ty !


Ti nese nuk beson ne tregimet e Allahut per mu'uxhizet e evlijave te Tij ... VALLE ? si mund te besosh fjalen :- "lexo" !


shume bukur e ka pershkru Allahu ne Kuranin famelarte shembullin e llojit tuaj , ku thote : - " ata u perngjajne gomareve qe bartin libra ne kurriz " ....


njeherit thote : -" valle , nje pjese te Librit e besoni , e tjetren jo ? ! "


me duhet te nderpres humbjen e kohes me ty dhe llojin tende , me keqardhje ngelesh i injoruar tani e mbas !te deshiroi ne te ardhmen e shkurte ,sinqeritet dhe perulshemeri ne raport me Krijuesin tend ,
Alima !.


Te falemnderit shume per keto komplimente.
Une do te kursehem sepse e dij qe nuk guxoj me ra ne nivelin tuaj.
Por ,mos harro, po tregon nje shembull te keq pavarsisht mbeshtjelljes qe nuk mbulon asgje.Fjala mbulon dhe fjala lakuriqon karakteret!!

Me te mira !

GURI SYLAJ
22-10-11, 23:41
Faleminderit Guri ,por a je i sigurtė ?


Forca e besimit me jep te drejte te jem i sigurt!

roadrunner
22-10-11, 23:47
Oj halime epi gaz her te para her te mas....Alime....qka osht puna e kti far personalitetit tond...pse qdo pergjigje oj Halime, pse mori i perul te tjert? A po bohesh me u ndi ma mire, apo ske hanger darken? A ke stres? A mos po te shtyt najkush, po tjep presion? Qka kie dades? Pse po e ndrron tensionin qika e re me u tranu...(mos thuj kqyre veten se per neve e dijm qe jena te trenta se spo te ngojna ty)...nalu pak amanin se na tranove....

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima
...


une perkthyese nuk jame !

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima
...


Guri , mos zgat sakuz kesajde .

tregom shkurt , veē shkurt : po/jo ! ( pa pertyp sakuza te hithave , mundesisht)

vargjet ? ....ani qysh e len ne gjysme , hahaha... jo per vargjet

...

ev , je per gjunah besom !ti je kerkund hiē , je aq pa dije , i humbur dhe i ceket ... sa me te vertet nuk meriton te trus anje shkronje ne tastjere per ty !


Ti nese nuk beson ne tregimet e Allahut per mu'uxhizet e evlijave te Tij ... VALLE ? si mund te besosh fjalen :- "lexo" !


me duhet te nderpres humbjen e kohes me ty dhe llojin tende , me keqardhje ngelesh i injoruar tani e mbas !


halime kogja shume e ke zgat sakuzin me ket kulturen qe ishalla nuk thu se ke marr ne medrese.


veq duhesh me dite, islami qeshtu se ka, se bjen ne provokime...e mos u qel ti ok.....maje vetin.

Alima
22-10-11, 23:54
Oj halime epi gaz her te para her te mas....Alime....qka osht puna e kti far personalitetit tond...pse qdo pergjigje oj Halime, pse mori i perul te tjert? A po bohesh me u ndi ma mire, apo ske hanger darken? A ke stres? A mos po te shtyt najkush, po tjep presion? Qka kie dades? Pse po e ndrron tensionin qika e re me u tranu...(mos thuj kqyre veten se per neve e dijm qe jena te trenta se spo te ngojna ty)...nalu pak amanin se na tranove....


halime kogja shume e ke zgat sakuzin me ket kulturen qe ishalla nuk thu se ke marr ne medrese.


veq duhesh me dite, islami qeshtu se ka, se bjen ne provokime...e mos u qel ti ok.....maje vetin.


...

... kam limituar vehtes kohen sa i perket internetit ... andaj, flej e qete ne kete nate vjeshte ti dhe edhe une !

ps.ligje primar kame , qe te flas vetem gjuhen qe e kupton bashkbiseduesi , assesi tjeter , jo se me konvenon , por per t'ia lehtesuar pales tjeter !
klm,
Alima !.

hasanmehmeti
23-10-11, 00:07
....kame nje pytje per Hasan Mehmetin pasi qe siq duket eshte njeriu me kompetent sa i perket besimit Islam.

Pyetja ime eshte, : A ia vlen te ju pergjigjesh pytjeve provokative qe parashtrohen nga njerez te njeit hileqar dhe destruktiv? Paramendo sikur vet djalli te fshihet prapa shkronjave, sigurisht qe atij nuk i intereson feja sepse nuk e ka per qellim te behet besimtar, a ja vlen te mirresh me krijesa te tilla?

faleminderit

Pershendetje Hajr,

Faliminderit per pyetjen dhe vetbesimin qe ke ndaj meje , por edhe njekohesisht me fal qe u vonova ne pergjigjie. Ne te vertet diten kur mora kohe per z. Sylen (ne pergjigjien e mehershme qe kame be) desha dhe ty te pergjigjem, por sme mbeti me kohe.

Shiku nga te gjitha kendet qofte ai Islam por edhe psiko-social, nje njeri i menqur ka arrite urtesi(urtesia per mua eshte mbi diturin , ka shume te ditur por pak te urte) atehere kur edhe nga budallai, provokuesi ,fyesi etj bene veprime qe reflektojne cilesi te mira si: mesim per tjeret me sjelljen e tij dhe ate qe barte ai(qofte ideologjin fetare, shkallen e arsimimit apo vetedijen kombetare), nuk i'a kthen me te njejten se nuk eshte me urtesi, dhe qfare eshte me e rendesishmja; nuk e nenqmon ate por e vetedijeson se veprimi i tij eshte i lige dhe ndoshta te kerkon falje (anipse jo cdo shpirte(pa u edukuar mire) eshte aq i qilter te thote kur gabon: me fal).

Tani te jesh indiferent ndaj pyetjeve te tilla dhe te mos merresh masa nuk mund ta theme ne pergjithesi per shume arsyje, nder to:
- Perberja e shoqerise ne ate vend. Jane ca shoqeri si e jona ne Kosove por edhe ne Forumin Dardania, apo nese e theme ne pergjithesi pjesa derrmuese e shqiptareve qe gjykimet e tyre i bejne me: gjykenxehtesi, pa lexuar shume dhe pa e njofte rastin/tematiken mire etj.
All-llahu ne Kur'an thote: O ju qė keni besuar, nėse ndonjė i pandėrgjegjshėm u sjell ndonjė lajm, ju shqyrtonie mirė, ashtu qė tė mos e goditni ndonjė popull pa e ditur realitetin, e pastaj tė pendoheni pėr atė qė keni bėrė.49.6.

Ne kete raste mendoj se duhet pergjigje(nese ke diturin e mjaftueshme, perndryshe pergjigjia jote mund te sjelle me shume deme se dobi) ne formen me te mire , me analiza dhe argumente te forta e bindese, ngase eshte obligim i muslimanit por mendoj edhe i njeriut edukues qe te zhduke injorancen, paragjykimet etj. Keshtu e shfrytezone provokimin , sharjen etj, dhe jep mesim nga njera ana me sjellje te mire , nga ana tjeter zhduke injorancen e grupeve qe e lexojne ate shkrime. Provokuesi mund te jete ende provokues , por nga grupi nese ka ndonje qe logjikon nuk bjen pre e atyre provokimeve dhe heren tjeter provokuesi me shkrimin e tij ka vlere me te ulet ne syte e tij.

- Perberja e pyetjes. Ketu eshte esenca se sa njeriu eshte durimtare edhe i urte. Ka pyetje qe jane fyese ne vete , tjeret smund ta kuptojne (as moderatoret ndoshta) ngase nuk kane njohurin e duhur ne Islam. Po ti thuash "na fyeti". Te pergjigjet :"nuk po shof gje ofenduese aty". Mund te jete ashtu qe ai/ajo nuk shef gje , ngase njeriu shef me mend dhe sa me shume mendjepreht je me nje fushe aq me shume e veren. Ne kete rast ka ndodhe shpesh qe une e kame injoru , dhe ka persona qe vazhdimisht i injoroj ngase nuk kane burrni por dyftyresi.Edhe une nuk kame kohe te mjaftueshme per gjera te tilla. Keshtu qe i kisha lute edhe tjeret qe t'i injorojne se ska dobi nga ajo gje perderisa moderatoret nuk kane nivel(krejt thjesht mund te i'u mungoj dituria ne kete fushe) apo kendveshtrime te mprehet dhe te drejte. Mandej mendoj se injorimi sikurse edhe heshtja per dikend eshte edukime.

- Prapavija e pyetjes: Ka pyetje qe kane prapavi nje rrjedhe diskutimi qe nuk eshte i dobishem per shumicen e lexuesve apo per krejt perveq pyetesin, te tillave duhet menqurisht me i'u pergjigje dhe me be qe ajo pergjigjie ta perfundoj biseden. Nese nuk e ke be kete , me mire injoroje ngase rrjedhat e saj mund te jene te atilla qe shoqeria jone nuk eshte pjeke ende per to. Neve nuk dojme te bejme me shume deme se dobi.

Si perfundime theme me ate qe shof koheve te fundit kame frike se shkrimet e muslimaneve (per tjeret spo flas) po behen me knaqe Zotin e Madherishem. Zoti nuk i ka lene njerezit te gjithe njejt qofte nga besimi, dija , gjinia etj, per kete kerkohet sjellja e mire dhe me karar , vazhdimisht, ne cdo teme dhe kend te forumit qe merre pjese.
Nje dijetare Islam nder thenjet e tij per veten thote: gjene me te veshtire qe e kame pas ne jete ka qene "pastertia e njetit time". Ai flet per ate se sa here ka fillu nje pune me njete te paster mandej nga faktore te ndryshem njeti i eshte zbehur dhe ndoshta e kame harru fare derisa ma ka kujtu dikush apo Zoti i Madherishem.Keshtu qe ne Islam gjerat vlersohen sipas njetit.

Kjo vlene edhe per ata qe shkruajne per Islamin ketu: Kujtoje njetin , sipas ti do shperblehesh nga Ai qe i beson. Nese ke ardhe me kontribu per shoqerin ne kete aspekt beje ne menyren me te mire. Nese ke ardhe me perdore Islamin si vegel ke frike Zotit dhe mos e nenqmo se do nenqmohesh vet ne fund. Mos te personalizohet bisedat per Fe ngase shpesh vjen deri tek nenqmimet e kota qe njerezit me apo pa logjike vine ne perfundime aq te ulta se a na paska Islami dashuri , ngrohtesi , butesi etj.

Te gjitheve qe shkruajne ketu i'a kujtoj kete hadithe te bukur te Pejgamberit alejhiselam:" Ate gje qe e arrine me butesi asnjehere nuk do e arrish me ashpersi."

Faliminderit e nje nate te mire,
Hasani

roadrunner
23-10-11, 00:21
jo ti boll qe po hin :biggrin:


hajt bofsh gjum te amel ti e ishalla neser e ki ma leht hahahahaha

e per gjuhe, grahi aq sa tzgatet gishti e sakuzi, e per ftyr mos e ke dert :D
...

... kam limituar vehtes kohen sa i perket internetit ... andaj, flej e qete ne kete nate vjeshte ti dhe edhe une !

ps.ligje primar kame , qe te flas vetem gjuhen qe e kupton bashkbiseduesi , assesi tjeter , jo se me konvenon , por per t'ia lehtesuar pales tjeter !
klm,
Alima !.

GURI SYLAJ
23-10-11, 10:42
" Ai qe njeh te tjeret eshte i menqur!
Ai qe njeh veteveten eshte i urte (ditur) !

Ai qe munde te tjeret eshte i fuqishem !
Ai qe munde veteveten eshte i forte! "

Por ,para se njeriu te jet i fuqishem ,i forte,i ditur apo i menqur duhet posedoj nje cilesi tjeter -RRESPEKTIN.
Rrespektin dhe falenderimin per Krijusin ,per njerezit per rreth ,per gjithecka tjeter qe e rrethon . Por , nese nuk ka rrespekt per veteveten te gjitha te tjerat jan nje boshesi sikur kosmosi i Ajnshtajnit...!
Te gjitha shoqrite njerzore kan pas nevoje per udheheqes dhe per mesues ,njeri i fuqishem kurse tjetri i urte .Dhe pikrisht nga keto kategori eshte percaktu edhe fati i shoqerive ne fjale.
Kategoria e MESUESIT eshte baza /fundamenti) i nje shoqerie te mbare.
Dy gjerat me te veshtira qe arrihen ne jete jan; te jesh mesues(te pranohesh nga rrethi si i tille) e edhe me veshtire eshte te jeshe NJERI.

Njeri i Forte dhe i Urte !!

Kosova19
23-10-11, 12:55
Te thuhet se Allahi i dergoj Muhametit a.s Kuranin per me i munde poetet e kohes eshte fyerje per Kete Mrekulli !!
 
Dy imamėt transmetonė nga Ebu Hurejra radijAllahu anhu nė dy librat e tyre tė saktė, se i Dėrguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: "Ēdo profet i ėshtė dhuruar diēka pėr shkak tė sė cilės edhe njerėzit i besonin. Ajo qė mu dhurua mua qe shpallja, tė cilėn ma shpalli Allahu. Unė shpresoj qė Ditėn e Gjykimit tė kem mė shumė pasues se kushdo profet tjetėr."
..."pėr shkak tė sė cilės edhe njerzit i besonin" d.m.th., njė mrekulli, e cila profetėve do t`u shėrbente si argument i fortė qė njerėzit tė besonin nė shpalljet e tyre.

Allahu i Lartėsuar ka thėnė: "Dhe vėrtet kemi dėrguar tek ēdo popull njė tė dėrguar (t'u thotė njerėzve):"Adhurojeni vetėm Allahun dhe shmanguni nga taguti [perėnditė e rreme]". [en-Nahl, 36]
 
 
Te thuet se Allahu i dha mundeis Ises a.s me i sheru te verberit dhe me i ngjalle te vdekurit per te sfidu mjekesine e kohes eshte fyerje ndaj vet Allahut.

Allahu i Lartėsuar ka thėnė: "Pėrkujto kur engjėjt i thanė: "Oj Mejreme, All-llahu tė pėrgėzon me fjalėn e vet (me lindjen e njė fėmije si rezultat i fjalės sė Zotit) emri i tė cilit ėshtė Mesih, Isa, bir i Merjemes, i famshėm nė Dunja e Ahiret dhe nga tė afėrmit (e Zotit).E qė duke qenė nė djep (foshnje) u flet njerėzve, e edhe si i rritur e qė ėshtė nga tė pėrsosurit.Ajo tha: "Zoti im, si mund tė kemė unė djalė e mua s'mė ka prekur njeriu (nuk jam e martuar) "? Ai (All-llahu) tha: "Ja, kėshtu, All-llahu krijon ēka tė dojė. Kur Ai vendos pėr njė ēėshtje, vetėm i thotė: Bėhu! Ajo menjėherė bėhet".Ai (All-llahu) ia mėson atij librin (besimin), urtėsinė, Tevratin dhe Inxhilin. Dhe, tė dėrguar te bijtė e Israilit: Unė kam ardhur nga Zoti juaj me argument, unė nga balta ju bėj diē si shpendi, i fryej atij dhe ai me lejen e All-llahut bėhet shpend, unė i shėroj tė verbėrit, tė sėmurit nė lėkurė, dhe unė me lejen e All-llahut i ngjall tė vdekurit: unė ju tregoj pėr atė qė e hani dhe pėr atė qė e depononi nė shtėpitė tuaja. Vėrtet, kjo ėshtė fakt pėr ju nėse jeni besimtarė.Dhe (kam ardhė) qė t'ju vėrtetoj Tevratin qė e keni para duarsh, t'ju lejoj disa qė u ishin ndaluar juve, kam ardhė me argument nga Zoti juaj, pra kini frikė All-llahun dhe mė dėgjoni mua.All-llahu ėshtė Zoti im dhe Zoti juaj. Adhurojeni Atė; kjo ėshtė rrugė e drejtė! [Kur'an 3:45-51]

GURI SYLAJ
23-10-11, 14:00
"Ēdo profet i ėshtė dhuruar diēka pėr shkak tė sė cilės edhe njerėzit i besonin. Ajo qė mu dhurua mua qe shpallja, tė cilėn ma shpalli Allahu. Unė shpresoj qė Ditėn e Gjykimit tė kem mė shumė pasues se kushdo profet tjetėr."
..."pėr shkak tė sė cilės edhe njerzit i besonin"


Demek nuk qenka sfidim i poezise por mrekulli -Fjale e Zotit !

Alima
23-10-11, 14:59
...

Ka ndoi perkthyes shqip-shqip , ketej pari?

... nese po , mundesisht perktheni demethenjen e " nder te tjera " nevojtareve !


paraprakisht ju faleminderon ,
Alima !
.

GURI SYLAJ
23-10-11, 16:56
...

Ka ndoi perkthyes shqip-shqip , ketej pari?

... nese po , mundesisht perktheni demethenjen e " nder te tjera " nevojtareve !


paraprakisht ju faleminderon ,
Alima !
.

Po ka !!
Ndegjoje videon prej minutes 8.50 dhe bindesh se aty nuk ka nder te tjera -prandaj nuk te duhet fare perkthimi !!

Kosova19
23-10-11, 17:19
"Ēdo profet i ėshtė dhuruar diēka pėr shkak tė sė cilės edhe njerėzit i besonin. Ajo qė mu dhurua mua qe shpallja, tė cilėn ma shpalli Allahu. Unė shpresoj qė Ditėn e Gjykimit tė kem mė shumė pasues se kushdo profet tjetėr."
..."pėr shkak tė sė cilės edhe njerzit i besonin"


Demek nuk qenka sfidim i poezise por mrekulli -Fjale e Zotit !

Ėshtė fjalė e All-llahut dhe pėr kėtė ėshtė sfid pėr gjithė njerėzit.

Kosova19
23-10-11, 17:31
Pyetje : A mundet njėriu mė qėnė i poseduar nga djalli ?

Sēaroje ma mir pytjen se spo kuptohesh mir.

valiii
23-10-11, 17:39
Sēaroje ma mir pytjen se spo kuptohesh mir.

Jo shume mire po kuptohet... I poseduar = ne pronesi te tij/shejtanit... Tundime nga shejtani, vezveset qe ti sjelle etj...

Po vjeshta te njeriu me plotekuptimin e fjales mund te jete i poseduar nga djalli, psh: kur exhini/shejtani/djalli te hyne ne trup (teme e gjate eshte kjo, nese Vjeshta eshte kureshtare do vazhdojme me teper)...

GURI SYLAJ
23-10-11, 18:06
Ėshtė fjalė e All-llahut dhe pėr kėtė ėshtė sfid pėr gjithė njerėzit.Po de!!
A po e sheh qe neve edhe mund te pajtohemi.
Kjo zbritje ,kjo Dhurate eshte Mrekulli dhe nuk guxon te degradohet ne nje sfide ndaj poezise se kohes e as te krahasohet me shkopin e Muses a.s. dhe me sherimet e Ises a.s .
Perderisa dy te parat ishin vetem nje pjese(E KUFIZUAR EDHE NE KOHE) e asaj qe kishin dy te paret kjo e fundit -KURANI , eshte nje TERSI dhe nje Vazhdimesi.Pere kete duhet pas kujdese ne formulimin e fjalise ne shqip apo,me mire thene ,ne perkthimin nga nje gjuhe tjeter.

Kosova19
23-10-11, 21:30
A na vizitojnė shpirtrat e tė vdekurve? flet Imam Albani
pGt16bRAsPk

tipi engjellor
23-10-11, 21:31
mos i frigo njerzit se grate frigohen me dal naten jasht tani hahahahhaha

Kosova19
23-10-11, 21:33
mos i frigo njerzit se grate frigohen me dal naten jasht tani hahahahhaha
Kush ėsht ka i frigon?

taraku-1
23-10-11, 21:42
Alima, saber o rob i Allahut.

Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) ka thėnė nė hadithin autentik, “O Allah! Kushdo qė ėshtė kujdestar mbi ndonjė ēėshtje lidhur me Umetin tim dhe ėshtė i butė me ta, atėherė bėhu edhe Ti i butė me tė. Dhe kushdo qė ėshtė kujdestar mbi ndonjė prej ēėshtjeve lidhur me Umetin tim dhe ėshtė i ashpėr me ta, atėherė bėhu edhe Ti i ashpėr me tė.”

I din ti me mire kto se sa une, ama te kshilloj ne rastin e Guri Sylajt te jesh me e kujdeseshme, jo qe une jam me i mire, se une faqezi boll i perhont...por ne rastin e Gurit ky po replikon dhe po kerkon analiza te forta nese je e gatshme me i ofrue pergjigjeje ti apo une apo kushdo qoft tjeter... replika te mirfillta, ky dallon nga ARB,Phanta e Artisti e Sherri, nuk o kategori e ktyre prandaj dalloje veqoje edhe ti nga ata mos e fut ne nje thes me ta...
Se nuk e meriton me u qujt injorant apo ... me terma te ndryshem...ky po thot '' fol e mushma mendjen'' ama me argumente

Nese ski mundesi/kohe ateher kujdes se nuk bon ashtu ..a per qe ja nisin me bo hajgare si antaret qe i ceka...ksajde jom.

Alima
23-10-11, 23:14
Alima, saber o rob i Allahut.

Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) ka thėnė nė hadithin autentik, “O Allah! Kushdo qė ėshtė kujdestar mbi ndonjė ēėshtje lidhur me Umetin tim dhe ėshtė i butė me ta, atėherė bėhu edhe Ti i butė me tė. Dhe kushdo qė ėshtė kujdestar mbi ndonjė prej ēėshtjeve lidhur me Umetin tim dhe ėshtė i ashpėr me ta, atėherė bėhu edhe Ti i ashpėr me tė.”

I din ti me mire kto se sa une, ama te kshilloj ne rastin e Guri Sylajt te jesh me e kujdeseshme, jo qe une jam me i mire, se une faqezi boll i perhont...por ne rastin e Gurit ky po replikon dhe po kerkon analiza te forta nese je e gatshme me i ofrue pergjigjeje ti apo une apo kushdo qoft tjeter... replika te mirfillta, ky dallon nga ARB,Phanta e Artisti e Sherri, nuk o kategori e ktyre prandaj dalloje veqoje edhe ti nga ata mos e fut ne nje thes me ta...
Se nuk e meriton me u qujt injorant apo ... me terma te ndryshem...ky po thot '' fol e mushma mendjen'' ama me argumente

Nese ski mundesi/kohe ateher kujdes se nuk bon ashtu ..a per qe ja nisin me bo hajgare si antaret qe i ceka...ksajde jom.


...


o efo , ... bazuar ne dialogjet e deritanishme me Gurin , une kam ardh ne konstatim se ky eshte si qata tjert qe ti i permende , por me i shkathet dhe jo aq transparent sa ata ! ... ky eshte mendimi im , dhe nuk e nderroi deri sa te verej permiresime tek ai , njeherit edhe qendrimi im ndaj tij mbetet ne te njejten shkalle !


ty Allahu te shperblefte per keshillen , por une tjerri me holl pak se ti ! ... pale te shohum me kohen , dhe inshAllah une nuk kame te drejte , Amin !


ps. per mua mjafton qe dikush me citon nje ajet te Kuranit dhe me te perpiqet te me manipuloi ne menyra te ndryshme ... perderisa ajetin tjeter te poatij Libri e mohon , dhe ate me kembengulje !

ajeti -"Lexo" - , theksohet pa nderpre , gjersa ajetet ku Allahu verteton mu'uxhizet e te derguareve te Tij mohohen me kembengulje , nga po i njejti person !


prap mbes me shpres se une nuk kam te drejte ,
Alima !.

GURI SYLAJ
24-10-11, 00:22
...


o efo , ... bazuar ne dialogjet e deritanishme me Gurin , une kam ardh ne konstatim se ky eshte si qata tjert qe ti i permende , por me i shkathet dhe jo aq transparent sa ata ! ... ky eshte mendimi im , dhe nuk e nderroi deri sa te verej permiresime tek ai , njeherit edhe qendrimi im ndaj tij mbetet ne te njejten shkalle !


ty Allahu te shperblefte per keshillen , por une tjerri me holl pak se ti ! ... pale te shohum me kohen , dhe inshAllah une nuk kame te drejte , Amin !


ps. per mua mjafton qe dikush me citon nje ajet te Kuranit dhe me te perpiqet te me manipuloi ne menyra te ndryshme ... perderisa ajetin tjeter te poatij Libri e mohon , dhe ate me kembengulje !

ajeti -"Lexo" - , theksohet pa nderpre , gjersa ajetet ku Allahu verteton mu'uxhizet e te derguareve te Tij mohohen me kembengulje , nga po i njejti person !


prap mbes me shpres se une nuk kam te drejte ,
Alima !.


Ju falenderoj per konsideraten zoje e nerueme por e keni shume gabim.
Une jam bukur do kohe ksajde dhe as nuk kam ra e as nuk bij ne provokime te ulta.
Kush nuk din me e formulu fjaline mire ai as nuk din me lexu mire e drejt e as nuk mundet me u shprehe drejt.

"Po de!!
A po e sheh qe neve edhe mund te pajtohemi.
Kjo zbritje ,kjo Dhurate eshte Mrekulli dhe nuk guxon te degradohet ne nje sfide ndaj poezise se kohes e as te krahasohet me shkopin e Muses a.s. dhe me sherimet e Ises a.s .
Perderisa dy te parat ishin vetem nje pjese(E KUFIZUAR EDHE NE KOHE) e asaj qe kishin dy te paret kjo e fundit -KURANI , eshte nje TERSI dhe nje Vazhdimesi.Pere kete duhet pas kujdese ne formulimin e fjalise ne shqip apo,me mire thene ,ne perkthimin nga nje gjuhe tjeter ."

Lexoje kete edhe njehere dhe e shehe per cfar po kundershtoj une.
Interpretimi i Kuranit eshte shume ,shume i veshtire dhe nje moskujdese i vogel nxjerr pikepytje te mdha!
Prandaj kujdese !

taraku-1
24-10-11, 11:21
Alima, e di se ke me teper njohuri kah feja se sa une por, mos e reflekto nervozen qe ta shkaktojn ata te Guri, ruje temperametin...(se bajagi ki temperament hahaha tnjoh )
Saber elheme Saber...

kaloni mire ne vazhdim ....

vjeshta
24-10-11, 16:57
Jo shume mire po kuptohet... I poseduar = ne pronesi te tij/shejtanit... Tundime nga shejtani, vezveset qe ti sjelle etj...

Po vjeshta te njeriu me plotekuptimin e fjales mund te jete i poseduar nga djalli, psh: kur exhini/shejtani/djalli te hyne ne trup (teme e gjate eshte kjo, nese Vjeshta eshte kureshtare do vazhdojme me teper)...


Mirė epaske kuptu Valiii ,nuk e di nese ekziston nje teme rreht kesaj pyetja por ,pyetja nuk ishte provokim dhe mund te them se ka me shume se sa kurreshtje .

valiii
24-10-11, 17:45
Mirė epaske kuptu Valiii ,nuk e di nese ekziston nje teme rreht kesaj pyetja por ,pyetja nuk ishte provokim dhe mund te them se ka me shume se sa kurreshtje .

Nuk e kam pase as dyshimin me te vogel ne ate se ka mundur te jete provokim. Pyetja eshte komplet e sinēert dhe hororr :)), pra ka te beje me exhinet pabesimtar qe jane dreēer/ shejtana... Pra, jo te gjithe exhinet jane shejtana por te gjithe shejtanet jane exhin.
ne nje hadith autentik, Profeti a.s thote: shejtani qarkullon ne trupint tuaj, sikur gjaku ne venat e juaja, te ben vezvese (ngacmim) te nxite per pune te ndyra, besa edhe deri ne vetvrasje (duhet te kihet parasysh se asgje smund te bejne keta pa lejen e Allahut. Per besimtarin kjo eshte sprove) ...
Edhe sahabet/shoket te Pejagamberit a.s kane pasur vezvese nga shejtanet dhe ka pas rast kur e kane tregur te Derguarit: se ju vijne disa mendime ne koke qe, me e dashur per ta do te ishte te rezohen prej qiellit ne toke se sa te i shfaqin ato mendime me fjale... Kurse Resulullahi a.s iu pergjigjet se kjo eshte prej imanit...

P.S| Nese ka nevoje hadithet i sjelli ne origjinal sepse i shkrova perafersishte ashtu qysh i kam memorizu ne mendje...
Duhet te jete diku ndonje teme per exhinet, (mund te vazhdojme atje ose ketu si te doni) ku mund te diskutojme se si jane krijuar, si jetojne si shumohen, kontaktet e tyre me boten materiale dhe anasjelltas, demet qe shkaktojne, si duhet te mbohemi prej tyre etj...

Kosova19
24-10-11, 18:19
Kur personi martohet dhe nuk e gjen femrėn tė virgjėr
Shejkh Mukbil bin Hadij el Uadi'ij , fq.537, fetua nr.295

Pyetje: Nėse njė person martohet me njė femėr tė pamartuar mė parė, por nuk e gjen atė tė virgjėr, a duhet ta mbulojė kėtė fakt nga njerėzit, apo ēfarė tė bėjė?

Pėrgjigje: Kjo ėshtė njė pyetje e mirė dhe shumė e rėndėsishme. Pse, o vėllezėrit tanė? Sepse njerėzit nė kėtė ēėshtje ndoshta pasojnė traditėn e injorancės. Duhet tė dimė se dijetarėt kanė pėrmendur shkaqe tė ndryshme, qė mund ta bėjnė femrėn tė humbasė virgjėrinė. Po ashtu, dhe mjekėt pėrmendin shkaqe tė ndryshme, si psh nga ndonjė goditje, nga menstruacionet e shumta, ose ndoshta, kur ka qenė e vogėl, ka lozur lojėra qė kanė ndikuar nė kėtė, pra, shkaqet janė tė shumta. Ndaj, dhe ai i cili martohet dhe nuk e gjen tė virgjėr, duhet tė dijė se ka shumė arsye qė mund tė kenė shkaktuar "zhvirgjėrimin". Nėse ėshtė njeri i kuptueshėm, qė mund ta pėrmbajė veten dhe ta justifikojė, kjo ėshtė mė e mira, por nė rast tė kundėrt e ka detyrė qė sė paku t'ia mbulojė atė tė metė. Profeti, salallahu alejhi ue selem, ka thėnė:
"Kush ia mbulon njė tė metė njė muslimani, Allahu do ia mbulojė atij".
E ka haram, e ka haram qė tė pėrhapė ndėr njerėz se ajo nuk ėshtė e virgjėr (duke lėnė hapėsira pėr nėnkuptime tė padenja) ndėrkohė qė ai zhvirgjėrim mund tė ketė ardhur nga ndonjė shkak tjetėr pėrveē zinasė, ose mund tė ketė qenė e detyruar me forcė nė atė zina, apo ndonjė shkak tjetėr qė ju mund ta dini.


Pėrktheu: Shuajb Rexha
www.mburoja.net (http://www.mburoja.net)

premium
24-10-11, 18:21
Premium, nese i lutesh Allahut shqip, a te zinet kjo dove? Pse duhet me e than arabisht? Une se di per qka po lutna kur flas nje gjuh qe ide skam as qysh shkruhet e as lexohet?

Se qysh e kishe shkrujt me nje teme, e ka shkrujt ne gjuhen arabe libren, se eshte gjuha ma e persosur qe kish me mujt me u interpretu kjo liber?

Disa njerez shkojne ne Arabi me msu kete gjuhe mu per hir te fejes, por shumica e tyre si kan kushtet me msu ket gjuhe mu per hir te fejes, per at edhe nevojitet perkthimi i tij.

A ta merr mendja qe arsyeja pse eshte keqintepretu kjo fe eshte mungesa e terminologjise ne shqip kur e kan bo perkthimin e tij?
Po qysh jo bre Runnerk , pse mos tė zihet?? lutu ne qfare gjuhe e don , mjafton tė lutesh e tė kėrkon mdihmėn -dėshirėn nga All'llahu Ai E Lartėpėrmenduri inshaAllah tė pranon dovat e tuaja , Ėshtė mėshirėbėrės , sigurisht gjynahun nuk e ke :)
-Vetėm edhe kete duhet tė din se sevapi ėshtė nė gjuhen Arabe , sepse nė atė gjune Kur;ani eshte zbritur.

selame Roadrunner .

Kosova19
24-10-11, 21:58
I lexova disa shkrime ne kete teme ,por tash ,se qka lexova ne shkrimin tuaj ,nese e kam kuptuar mire ,tash jam ne nje konfuzion me total se me heret !!!

Me larte ,ne kete teme, shkruante .Se shejtani,exhini, eshte i mallkuar i Allahut per aresye se nuk i eshte bindur atij ,ndersa ketu ,ne shkrimin tende ,thuhet se keta asgje nuk mund te bejne pa lejen e allahut ?!

Atehere...!!!Po e le me komentin, se mos po ngutem ,po e pres reagimin tuaj Valiii.:)

Kėto llojė pyetje qė na vien nga muslimanėt dhe nga jomuslimanėt se qysh mundet me ndodh vrasja dhe pse ekziston kjo dhe kėshtu me radhė, shkak ėshtė se kanė pak dije pėr Allahun.

Pėr ta sqaruar kėtė duhemi me ditė spari se dėshira hyjnore ėshtė dy llojesh: dėshirė fetare dhe dėshirė universale (krijuese).

Universale: dhe brenda kėsaj dėshire ose kėtij pėlqimi, ndodhin ngjarje tė ndryshme, po ky lloj pėlqimi nuk ėshtė kusht qė tė jetė i dashur tek Allahu, sepse nganjėherė ndodhin gjėra qė Allahu nuk i do, megjithėse lejon qė tė ndodhin, si p.sh. mbytja, vrasja etj...; Allahu thot:

"E sikur tė dėshironte Allahu, ata nuk do tė mbyteshin, por Allahu punon ē`dėshiron."(Bekare: 253)


"Nėse pėrpiqem t'ju kėshilloj po qe se Allahu do t'ju humbė (sepse ju nuk i jeni pėrgjigjur ftesės sė Tij), kėshilla ime nuk ju bėn dobi. Ai ėshtė Zoti juaj.." (Hud: 34)

 
Fetare: dhe nuk ėshtė e domosdoshme qė tė ndodhė, sepse njeriu, p.sh. ėshtė i urdhėruar qė tė falė namazin, por ai mund tė mos e bėjė kėtė. Mirėpo kėtė lloj dėshire (pėrmbushjen e saj) Allahu e pėlqen dhe dėshiron qė gjėrat qė bėjnė pjesė nė kėtė lloj dėshire, tė ndodhin (tė bėhen). P.sh. Allahu xhel-le shanuhu thotė:

"Allahu dėshiron t'jua pranojė pendimin". (Nisa: 27)
D.m.th. Zoti (dėshiron) t'ua falė mėkatet njerėzve, mirėpo ata janė tė detyruar qė tė pendohen njėherė, nė mėnyrė qė pastaj tė vijė mėshira e Zotit e t'ua falė mėkatet.

Tė dy kėto lloje dėshirash: Universale dhe fetare, janė brenda Urtisė sė Zotit, sepse Allahu xhel-le shanuhu nuk ka krijuar asnjė send nė kėtė hapėsirė shkel e shko, as nuk ka kėrkuar prej nesh qė ta adhurojmė Atė (me gjė tjetėr) pėrveē se me urtėsi, pavarėsisht nėse ne e dimė atė apo jo, sepse njeriu si i tillė nuk ėshtė nė gjendje tė njohė ēdo fshehtėsi, sepse ēdo fshehtėsi e urtėsi e njeh dhe e di vetėm Allahu'; kėtė e argumenton ajeti kur’anor, qė thotė:

"A nuk ėshtė Allahu mė i Urti i gjykuesve?" (Tinė : 8)

"A ka gjykim mė tė mirė se ai i Allahut pėr njė popull qė beson i bindur (pėr ata qė e dinė)?" (Maide : 51)
(Besimi i ehli Sunnetit nga Muhamed Salih Uthejmi)


Mbasi ta kemi kuptuar kėtė pastaj na mbetet veq me mendu pėr urtėsit pse egzistojnė.

Alima
24-10-11, 23:01
Alima, e di se ke me teper njohuri kah feja se sa une por, mos e reflekto nervozen qe ta shkaktojn ata te Guri, ruje temperametin...(se bajagi ki temperament hahaha tnjoh )
Saber elheme Saber...

kaloni mire ne vazhdim ....

...

taraku-1 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=32747) . .............kon e shave ? ku ? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Banned


saber de , saber , n' mufsh http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

LOJETARI
24-10-11, 23:20
...

taraku-1 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=32747) . .............kon e shave ? ku ? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Banned


saber de , saber , n' mufsh http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

Mėsime nga Kurani .

Alima
24-10-11, 23:30
Mėsime nga Kurani .


...

te sharat nuk i keshillon Kurani !

Kurani meson koka me hjek prej supeve ... kur te kerkon nevoja , kuptohet ! ... debatet mbesin shaka !ēdo gje ka limit , dhe edhe sabri !.

LOJETARI
24-10-11, 23:35
...

te sharat nuk i keshillon Kurani !

Kurani meson koka me hjek prej supeve ... kur te kerkon nevoja , kuptohet ! ... debatet mbesin shaka !ēdo gje ka limit , dhe edhe sabri !.

Po e lėmė, qė ju e kuptuat atė qė e shkruat .Ruani temat e juaja prej vetvetes !

Kėshillė miqėsore .