PDA

View Full Version : Sa mund ta urreni dikė..???


falma_lotin
06-02-07, 18:57
Ne kete Jete duhemi ,shahemi, qeshim,qajme ,,,etj etj pra pothuajse i prekim te gjitha ,pak e nga pak,,,por une desha te dija mendimin tuaj deri ku mund te shkoje urrejtja njerezore !

Giovanni
06-02-07, 19:54
Ne kete Jete duhemi ,shahemi, qeshim,qajme ,,,etj etj pra pothuajse i prekim te gjitha ,pak e nga pak,,,por une desha te dija mendimin tuaj deri ku mund te shkoje urrejtja njerezore !


Se pari te pergezoj per temen e sa i perkete urrejtejes nuk di qfare te theme pasi qe nuk me ka ndodhur kurr te urrej askend me mire eshte te jeshe larg urrjtjes ke kesh dashuri miresi dhe shume falje dhe jo urrejtje.

jadore
06-02-07, 22:48
..hm , deri ne ate shkalle sa te fshi nga kujtesa qe egziston si person ,
( mendoj qe eshte cmimi kapital i shpagimit)

Agolli
06-02-07, 23:30
Ne asnje menyr/moment, .......ndodhe qe ta urrej situaten ose qastin por asesi rrethanat individuale..

uck_aksh
06-02-07, 23:36
Sa mund ta urreni dikė..???
aq shum qe edhe vet skam besuar se nga urrejtja aq e madhe edhe kam mundur tja hek .........

Dilaver
06-02-07, 23:42
Zemra e njeriut ka kufi nė dashuri, por jo nė urrejtje.
(ONORE DE BALZAK)

vjeshta
06-02-07, 23:55
Urrejtjaaaa - vjen gjithemon mbas prishjes se raportit ne mes te personave ,e shkalla e urrejtjes vjen simbas thellesise se ish raportit te tyre ,qka dmth ,raporti i thelle -urrejtja e thelle ,raporti i ceket -urrejtja e ceket .........se psktu keshtu eshte tek une ............une urrejjjjjjjjj ,sepse edhe kjo eshte ndjenje..........:mad:

sefedin
07-02-07, 00:36
Urrejtjen e mora, nė kėtė rast, si njenjė oponente tė dy foljeve dua dhe dashuroj, sepse mendoj qe kėshtu i zgjertoeht kuptimi.

Para se tė pėrgjigjem, u mendova gjatė dhe i kujtova shumė raste qė mė kanė ndodhur nė jetė. I kujtova goditjet qė kam marrė nė raste dhe momente tė caktuara nga persona tė caktuar dhe deri ku ka shkruar doza ime e hidhėrimit pėr t'u transformuar nė urrejtje.

Pra, pasi u mendova gjatė, erdhe nė pėrfundim se kurrė nuk mund tė urrej sa mund tė dua apo dashuroj diēka apo dikė.

Por qe nė shoqėinė njerėzore ka shumė urrejtje kjo ėshtė e vėrtetė, pėrndryshe nuk do tė ndodhnin tė gjitha kėto luftėra.

sefedin
07-02-07, 00:37
Harrova tė them se mė e forta nga tė dyjat (urrejtja dhe dashuria) ėshtė fuqia qė ka njeriu pėr t'i mbajtur nėn kontroll.

Reana
07-02-07, 00:39
ehhhh....ende nuk di te urrej:redface:!
mund te mospelqej dhe te shperfill relativisht apo ne teresi, por te urrej- personalisht akoma nuk kam gjetur dike apo dicka qe ia vlen nje ndjenje te tille te erret!

Murgesha
07-02-07, 09:38
Ndoshta edhe mundem ta urrej dikend nė momentin qė mė bėn keq, por pa kaluar shumė kohė urrej vetė ndjenjėn qė mė ka dėrguar nė urrejtje. Mendoj se nuk ėshtė ndjenjė e mirė, e njerėzit qė janė urrejtės kanė shumė probleme personale qė i ban tė urrejnė tė tjerėt.

selvija
07-02-07, 13:39
Urrejtja...qdo person ndodhe qe te urresh dikend...por kalim kohes dhe mirkuptimi i'urrejtjes shndrrohet marrveshje...

Ende skam pas raste te urrej askend..por edhe nese e urrej besoj dhe jam e kthyshme..

uliksi31
07-02-07, 14:15
Urrejtja nuk eshte aq e demshme, sic eshte perbuzja. (Gete)

Studenti1
07-02-07, 14:19
E urrej shume....urrejtjen.

prishtinasi
07-02-07, 19:54
Urrejtja eshte ndjenje qe kapercehet!

legenda
07-02-07, 20:11
nuk di te urrej,dhe as qe merrem me urrejtjeee,
pse te i shkaktoj vetes rrudha ne ftyre,dhe ne tru,:wink: ahhh,jooo,kam pune tjera....

gazi-de
12-02-07, 12:01
Urrejtja!!!???...Njeriu nga nje here e urren njeriune me te dashur,pse?Me se shumti urrejtja vjene prej dashnie,se nje persone qe e don pa mase,e ta bone ndo nje te keqe,dhe atehere vjen deri te urrejtja....

Pore une personalishte e urrej armikune shekullore te shqiptarve(s) se ase emrine nuke po du mi pa ne shkrimete e mia,pore besoj ju e dini per kend e kame fjalen.
Dhe amanet do te jau le paseardhsve te mi,qe kjo urrejtje te shkone edhe me shekuj...

Kurse deri tashe nuke e kame urrejt ase nje person.............

Tomori
12-02-07, 12:20
une nuk kam vetin e Urretjes ndaje njerzimit
Po di te Urreje nere ne vdekje individet poaqerishte spiunet qe kane qene dhe jane akoma ne strukturat e UDB-es.
- Mekate eshte mos ti Urrejshe keta plehra UDBASHA ne shoqerin shqiptare
Sa i perkete armikut si nocion kombe nuk i Ureje ne ket permase se sa i Ureje keta Udbashat shqiptar.
Se me armikun raportet jane te qarta,,,,por halli me keta individa qe i thone vetes shqiptare e jane sherbetore te devotshem te armikut...
Aq shume i Urreje sa qe po te mipet rasti i kisha egzikutu me kenaqsi shum te madhe dhe kisha ndjere lumturi shpirtrore ne egzukimin e ketyre personavet qe kane mare ne qafe shum vllezer e motra te ndershem shqiptare,,,
..ta mbylli me kaqe se ne njefar forme Urretja sjelle lumturi shpirtnore po ja arite qellimin me likvidu te keqen ...

turisti
12-02-07, 12:41
une nuk kam vetin e Urretjes ndaje njerzimit
Po di te Urreje nere ne vdekje individet poaqerishte spiunet qe kane qene dhe jane akoma ne strukturat e UDB-es.
- Mekate eshte mos ti Urrejshe keta plehra UDBASHA ne shoqerin shqiptare
Sa i perkete armikut si nocion kombe nuk i Ureje ne ket permase se sa i Ureje keta Udbashat shqiptar.
Se me armikun raportet jane te qarta,,,,por halli me keta individa qe i thone vetes shqiptare e jane sherbetore te devotshem te armikut...
Aq shume i Urreje sa qe po te mipet rasti i kisha egzikutu me kenaqsi shum te madhe dhe kisha ndjere lumturi shpirtrore ne egzukimin e ketyre personavet qe kane mare ne qafe shum vllezer e motra te ndershem shqiptare,,,
..ta mbylli me kaqe se ne njefar forme Urretja sjelle lumturi shpirtnore po ja arite qellimin me likvidu te keqen ...

Hmmmm,menyra interesante e urrejtjes i nderuar.Po,ne rast se dikush te egzekuton TY,a ndjen ateherit LUMTURI SHPIRTERORE ?????

-" Kurre mos i deshiro vdekjen kundershtarit,por jete te gjate."-

ARI_03
12-02-07, 14:53
Te mbjellim farė dashurie,qe te lindė dashuria,te mos i lejojm hapėsir urrejtjes sepse vetėm fjala "urrejtje"tingellon keq,,,,,

Buqja_ch
26-03-07, 08:19
un vetum e di se egziston fjala urejtje...
mirepo si eshte si ndihesh nuk e di
se nuk e perdorri kurr
nuk ka vend ne mua.........

lonaaa
30-03-07, 17:42
E them sinqerisht se nganjhere deshiroj vėrtetė dhe mundohem qe te urrej por e kam tė kot!

Domira
30-03-07, 18:54
Me pare pranoj te ia ndryshoj mendimin vehtes, se sa ta urrej dike.
NUk e di definicionin per urrejtje, por e di se disa njerez Perendia nuk i ka krijuar per te urrejte, keshtuqe ata njerez gjejne rruge tjera per t'ju shmange urrejtjes.
Mendoj se urrejtja bjen vetem te keqija dhe sigurisht se e nuk e ben njeriun te lumtur.

rilinda
31-03-07, 16:16
Sa mirė do tė ishte sikur tė flitej gjuha e engjujve, ku s'ka fjalė pėr urrejtje, po ka miliona fjalė pėr dashuri!

Unė nuk i urrej njerėzit por veprat e tyre...nuk e urrej tradhtarin- po e urrej tradhėtinė, e urrej abortin qė shkatrron jetėra-e jo gruan qė ėshtė viktimė e saj...

Dilaver
31-03-07, 18:09
Ai/ajo mė ka bėrė keq, ofenduar, gėnjyer, tradhtuar, mashtruar, robėruar, spiunuar, vjedhur, rrahur, sabotuar….

Ata tė cilėt kultivojnė mendime tė tilla, urrejtja nuk ka kufi.
Ata tė cilėt nuk kultivojnė mendime tė tilla urrejtja ka kufi.
Urrejtja nuk mund tė pushoj me urrejtje; urrejtja sherohet me dashuri, ėshtė kjo rrregull e vjetėr (por a mund tė zbatohet nė praktikė kjo rregull?).
Asgjė nė botė nuk mund tė plotėsojė dhe mbush tė gjitha poret e shpirtit deri nė kulm si urrejtja.
Urrejtja definohet si e kundėrta e dashurisė, me tė cilėn ėshtė nė lidhje tė ngushtė, dhe kjo e fundit ėshtė e vetmja qė mund tė mposhtė urrejtjen. Urrejtja nuk ėshtė kurrfar zgjedhje pėrfundimtare, ėshtė pika kulminate e vėshtrimit shpirtėror nė botė, ėshtė parrugdalje. Shpirti i ngarkuar me urrejtje e shkatrron veten, mu pėr kėtė duhet qė sa mė parė tė lirohet nga ky fenomen, nėse nuk dėshiron qė ajo tė ngulfas plotėsisht. Shpirti i cili e flak urrejtjen mund tė thuhet thjeshtė sė ka rilindur.

SANTANA-29
31-03-07, 19:37
Nuk kam urrejtje ndaj askuj...........

Giovanni
01-04-07, 19:34
Tek une urrejtja e tejkalon edhe kufirin e dashurise..

ninnela
01-04-07, 19:42
Ne shpirtin tim nuk ekziston nje gje e tille edhe pranadaj as qe dua ta shkquaj ate fjale

Vulverin_USA
02-04-07, 06:07
Urrejtja eshte semundje shpirterore qe ne duhet ti ikim asaj , te urresh nuk eshet mire , por ne vend te urrejtjes mundesh te zevendesosh me fjale tjeter "Nuk e dua" e jo te urresh .

Ky eshte nje mendim i thjesht i imi qe sdon te thot qe eshte i sakt , e as qe eshte me i miri .

Tung

selvija
02-04-07, 15:42
Urretje.. pos shikjeve ,,, nuk urrej askend , as me merr mendja qe urrej ndonjher dikend.

lavdosh
31-05-07, 03:35
Ne kete Jete duhemi ,shahemi, qeshim,qajme ,,,etj etj pra pothuajse i prekim te gjitha ,pak e nga pak,,,por une desha te dija mendimin tuaj deri ku mund te shkoje urrejtja njerezore !
urrejtja shkon deri ne ate pike sa qe te vijn ne koke mendime te duash ate qe urren.e nese ai i hap krahet dashurise tende ai te don sa ju perpara

egi
31-05-07, 19:56
ne kete jet ende nuk kam urrejt..ndoshta ne te ardhmen, por prap shpresoj qe jo...

Diana007
26-06-07, 14:27
Shpesh here ne vendse ta urrej dike un e urrej veteveten.......

Lona
30-07-07, 15:59
Nuk urrej askend.. nese urrej ndodhe per sekond dhe kalon.

turisti
30-07-07, 23:56
Nuk hargjoj kohe per urrejtjet................:biggrin:

emine
19-05-08, 15:46
Ndodhe te zemrohem me njerzit,po kurre nuke kam munde te URREJ,,,,,,

DEA
19-05-08, 15:50
Per ata qe me sjellin ne kufi te durimit, sikurse nuk ekzistojne me, se di a i bjen urrejtje kjo?

lyra2
19-05-08, 20:42
..nuk e njoh kete ndjenje!!

ssara
19-05-08, 20:44
mE SHUME NGANJHER E UREJ VETEN SE TJETER KEND,,,

lyra2
19-05-08, 20:55
mE SHUME NGANJHER E UREJ VETEN SE TJETER KEND,,,
...ateher e njeh urrejtjen :P:P:P .:wink:

ssara
19-05-08, 21:00
...ateher e njeh urrejtjen :P:P:P .:wink:
po moj vetem ti s;po e njifshe po nuk zgjat shume tek une,,,

duhet me te njoftu pak se qka eshte mbasi spo e njifshe,,hehe

Lola
20-05-08, 01:22
urrej aq sa dua...........................

teutaA
20-05-08, 03:41
tani me kan mesuar te urrej

urrejjjjj aq shum sa qe mund te ndodh e shoh por nuk e vrej fare

Jana
30-05-08, 00:13
Urrej dhe nuk e dua qdo gje apo veprim te padrejt dhe jo njerzor........?

Albonita
30-05-08, 00:18
Nuk..mendoj ta Urrej as kan ..spse per ta urrejtur diken besoj se ka kush ta urren.... asht nje Zot.!

......gjitha ati ja le si ne te miren po ashtu ne te keqen..!

lirik
31-05-08, 09:10
sikur tė mos ekzistonte urrejtja nuk do tė urrenim
urrejmė spese ekziston śrrejtja

lovely
31-05-08, 12:34
qka o ky sen kshtu?? :rolleyes: :biggrin:

Naki
31-05-08, 17:19
Nuk e njohė kėtė llojė mllefi.

Sy_kaltra
31-05-08, 17:34
Pfff m'varet se sa e meriton :biggrin: I Hate You

lyra2
31-05-08, 17:56
Nuk e njoh kete ndjenje ............:)

lirik
31-05-08, 20:54
Nuk e njohė kėtė llojė mllefi.

i lumi ti per qetsinė tėnde shpirtrore por si duket nuk ke perjetuar nuk ke pa armiq me sy siq mu turren mua me egersi nuk ke kaluar ti neper furtuna
tė them te drejten un po i urrej ata udbashat qė na keqtrajtuan
i urrej ata spiunat qė na spiunuan
i urrej ata qė pas shpine tinza mė sulmuan

>>{SpOnGeBoB}<<
31-05-08, 20:54
ani kishe nuk pe dijne qka o ky send.

muj me urrejt aq shume sa nuk munden me paramendu hiq qata qe i urrej edhe mire qe nuk e dijne sa i urrej.

Shpat
31-05-08, 21:10
Nuk e njoh kete ndjenje ............:)

As unė,terė kėtė ndjenje e kam bashku vetėm me armikun e urrejtjes:biggrin:

SheTa
01-06-08, 02:21
Kur ti muhon fjalt e'veta kur t'me ben diqka mas shpines .. Kur t'ja nis me Ja mat vetes nalt mos me prek en tok etj.. Nje urretje E'vogel fitohet.

Gentiana
01-06-08, 02:21
Ehhhh thojke gjyshja ime drite past: Gjuha eshte e tulit, shkon ka te don. Kshtu qe edhe gishtat ne tastatur po shkojn ka te dojm, e po dojm te ju pelqejm te tjereve. :biggrin:
Te behemi pak te sinqert bre. Si eshte e mundur te mos kemi urryer ndonjehere ndokend apo mos ta urrejm?! Kur edhe urrejtja eshte pjes e Jetes.
Mendoj se cdo njeri urren, dikush me shume dikush me pak, por arti duhet me qene se si me e perdor urrejtjen qe ajo mos te na dirigjoj.

doGzona
01-06-08, 04:52
Te urresh dikend , do te thote te fillosh me vone te urresh vetveten.Urrejtja lind cdo here si nje arsye e cila sigurishte qe ka fakte per te e cilesuar ose vlersuar si urretje, mirepo, do te ishte me mire qe kete urrejtje te e vlersojme si nje gabim te tjeterkuj.Te urreja dikend do te thote qe te e braktisja qetesin time shpirterore dhe te krijoj urrejtje pas urrejtje , e duke krijuar nje vargo te tille , atehere mesohem te urrej dhe me vone te jeme e urryer, keshtu qe nuk mundem te urrej , por kuptohet mundem te analizoj anen e mire dhe te keqe.

lirik
01-06-08, 05:46
Te urresh dikend , do te thote te fillosh me vone te urresh vetveten.Urrejtja lind cdo here si nje arsye e cila sigurishte qe ka fakte per te e cilesuar ose vlersuar si urretje, mirepo, do te ishte me mire qe kete urrejtje te e vlersojme si nje gabim te tjeterkuj.Te urreja dikend do te thote qe te e braktisja qetesin time shpirterore dhe te krijoj urrejtje pas urrejtje , e duke krijuar nje vargo te tille , atehere mesohem te urrej dhe me vone te jeme e urryer, keshtu qe nuk mundem te urrej , por kuptohet mundem te analizoj anen e mire dhe te keqe.


Habitem gjėrat po kanalizohen dikah tjeter
ne e dijm shum mirė se si ta drejtojm urrejtjen dhe arsyen kemi ditė me shekuj ta urrejm armikun e ta duam jeten lirinė kemi dit gjithmonė ti ndajm kend ta duam ekend ta urrejm
sikur tė mos e urrenim armikun me shekuj do tė ishim shkie tash,por e urrejtem se ishte armik dhe e deshtem lirinė popullin tonė tė drejten tonė dhe ditėm me urrrejtje se si ta mbajm armikun karrshi.
Tash disi po dalin tė gjith nėnė terezė me teorizime te pasakta nuk mbahet jeta urrrejtja dhe dashuria kan lindur bashk me njeriun ato shkojn ndaras zoti i ka nda rruzat ekuqe tė gjakut dhe tė bardha nuk bėjn pjesė tė gjitha n♪ njė grup zoti e ka nda dashurinė dhe urrejtjen mikun dhe armikun.
Qė ta luftosh armikun dhe ta fitosh lirinė armikun duhet me urrejtė,pa urrejtje as dashuria nuk ka kupton urrejtja ėsht ndenjė poashtu si dashurie qė ėsht ndjenjė nė mes tyre qėndron arsyeja e cila drejton dhe motivon shkaqe e thella pse urrenė e pse dashuron
Njeriu i pa kurriz dhe jashtplanetar qė nuk ka vetedije ndoshta nuk urrenė por njeriu nė planet urrenė
dhe nuk i pėrzien kurr dashuri e urrejtje sepse nuk ėsht i qmendur sepse njeriu eka logjiken qė din ta dalloj mikun prej armikut duhet me dit kend duhet me urrejt e kend duhet me e dashtė,
Po armiku serb qė na vrau me shekuj e na djegu e n a pjeku po ato femra ata prind qė i kan pa ndersy duke ua dhunuar tė dashurit e shpirtit i kan pa fytyrat e qetnikve dhe skenat makabre nuk u dashka tė mbahet urrejtje pėr ta dhe krimin e tyre ather qenkemi ne jashtplanetarė tė pa mend dhe tė pa kurriz nuk po dijmė ather as ngjyrat ti dallojm qenkemi tė smurė se nuk po dijm te gjejm cila esht e bardha e cila esht e zeza mbi tokė pradaj ju lutem te mos luajm balet nė me s tė krokodilave tė mos i perziejm konceptet jetsore.
Logjika jetsore e njerzore din ti ngjyros ti dalloj ti seleksionoj tė gjitha gjėrat pezmin fyerjen urrejtjen armiqsinė principin qeshjen dashurinė harmoninė.
Tė urresh armikun shekullorė nuk don tė thot pastaj tė urresh vetveten jo nuk qėndron kjo ne eduam shum jeten dhe vetveten dhe nuk i perziejm kurr urrejtjen me dashurinė perndryshe nuk do te ishim njerz normal .
Do tė ishte mirė tė thuhej o zot ishalla nuk e perjetoj urrejtjen per dikend as nuk me ndodh ajo qė ta
fitoj urrejtjen sepse njeriu gjat jetes fiton urrejtjen neverin perbuzjen mohimin indiferencen ftoftesin zhgenjimin ramjen e vullnetit mandej vijn entuziazmi optimizmi harmonia dashuria konsiderata rrespekti e te gjitha kto bėjn pjesė ne jeten njerzore dhe ne logjiken nejrzore
Ne jemi qenje njerzore dhe nuk kemi si dalim nga socialja asocialja brumi struktura pėrbėrja ngjarja perjetimi kategoritė kualifikimet ndejnajat disponimet arsyet gjykimet nga pesha e fajit
vlersimet dhe mėria inatet mėkatet
Nė pėrbėrjen jetsore bėjn pkes pastaj ndjenja dhe qendrimi ndaj krimit padrejtesisė dhunes e shum tjera ngjyra emociaionale sense mandej vjen neveria dhe reaksioni tė ndara jan te gjitha te qenja njerzore dhe kto jan forma te qendrimeve me tė cilat karakterizohet qenja njerzore.
Pėr shembull nė luftė me armikun nuk mund te hysh nese nuk ke ndjenjen e urrejtjes dhe te hakmarrjes
nuk mundesh me ekap pushken dhe te luftosh nese nuk ke ndjenjen epezmit dhe te hasmerisė nuk mund te futesh ne llohgoret e frontit e te ushtarve te liris nese nuk ke inat pezm urrejtje per armikun
nuk ke motiv as ndjenj qe te shtynė per te hy aty perveq asaj urrejtja per armikun shtohet kur e mendon dhe e din se qfar veprash te kqia te shkkatoj armiku mandej njeriu i bindur se ka arsye hyn dhe kap armen elufton me shum arsye e motiv perndryshe pa motiv askund nuk te qojn kėmbėt
Nuk duhet tė kalojm ne arte baletesh kur ėsht fjala per dallimet fjala se mund te urresh vetveten
duke urrejtur dikend qe te ka ka sakatos e te ka shkkatuar dhimbje jetsore kjo nuk qendron te njerzit
sepse njeriu ka lind kandarin e arsyes ai din pse dhe kend po e urren si dallim per ket e ka logjiken dhe gjykimin derisa te jen kto konceptet nuk perzihen sepse perndryshe njeriu nuk kishte me qen normal
ME KALIMIN E KOHES URREJTJA ZVOGLOHET KA DISA PESHA FAJI TE RėNDA TE CILAT MBESIN GJAT SI PLAGė Tė PA SHERUESHME NE SHPIRTIN E NJERIUT:
aJO QKA NJERIU DUHET ME U LUT TE ZOTI ISHALLA NUK NA BJE PER HISE URREJTJA PO KJO DO TE ISHTE DIQKA TJETER .
Pse shtrohet pyetja sepse nese njeriu nuk ka perjetu diqka tė keqe jeton bukur dhe nuk e ka ndjenjen e urrejtes ose nese ka perjetu diqka tė lehtė ndjenja nuk permban urrejtje por pezm permban mėri inate
qė ja te natyres tjeter por nese njeriu ka perjetu diqka tė rėndė nga ai njeri edhe gurit duhet ti vjen keq
sepse ai njeriu nga ai perjetim ka kalu ne urrejtje nga ai fat i zi pastaj mbetet i gjymtuar sepse perveq vuajtjes ne shpirt i mbetet urrejtja per armikun.
Tė GJITH ATA QE PERJETUAN TRAUMA LUFTE Nė KOSOVė PėR SHEMBULL ATA NUK MUND TE DALIN KURR NGA VUAJTJA JAN TE DENUAR GJITH JETEN
Nėse ne shkojm eju themi atyre diqka per serbin per armikun qė ua ka shkkatuar tė gjitha ato vuajtje
dhe nese shkojm e flasim mirė per at armik qka ngjallim ne te ata njerz sakatosje te re plage dhe provokim nxisim reaksion dhe provokojm urrejtjen plagen e cila renkon ne shpirtė sepse pikrisht ai armiku ja ka vra te dashurit ja ka dhunuar per se gjalli e ka gjymtue e ka lanė as gjall as vdekė mbi
tokė pra ju lutem te mos perzihen konceptet.
Qenja njerzore ka lindur me te gjitha kėto qeliza dhe pėrbėrje me tė gjitha kto seksione kto ndarje qe ndajn njera tjetren shum kjartė dashuria urrejtja simpatija te njerzt normal te qenja njerzore kto jan
pra pjes jan e jetes ppor duhet me thanė o zot na e qit per hise dashurin dhe qetsinė e fatin e bukur njerzorė sepse nji njeri qe ka perjetuar diqka te keqe e esht mbushur me pezm e me urrejtje nga zhgenjimet jetsore ai esht i lenduar ai esht i sakatosur aoi ėsht i pa shpresė i shumvuajtur i shum lenduar prandaj duhet ti ndjam gjėrat sepse kto nuk perzihen asnjiher jan te kjarta dhe te ndara shum dallueshem .
PIKRISHT PER KTO SHKAQE NJERIUT I NEVOITET PAQJA QE TE MOS PERJETOJ TRAGJEDI
I NEVOITET FATI DHE QETSIA ATHER NUK JE I MBUSHUR AS ME PEZM AS ME URREJTJE nUK KE PSE URREN NESE NUK TE KA NDODH ASGJė NUK KE PSE URREN NESE SHKON GJITHQKA MIRė ATHER NUK E KE FARE NDJENJEN E URREJTJES PSE TE MOS JESH I LUMTUR DHE I QETė
pOR TE SHKOJM E TI PESIM ATA QE KAN PERJETUAR NJIMIJ TE ZEZA GJAT LUFTES DHE I KAN HUMBUR TE DASHURIT E TI PYESIM A I DASHURONI ARMIQT QE UA SHKAKTUAN KET GJėMė APO I URRENI VETEM KET PYETJE TE UA SHTROJM ATER ATA DO TE NA THONIN NEVE A JENI JU NORMAL NJERZ APO JENI ME TE META MENTALE SI MUND TE SHTORNI NJI PYETJE TE TILLė DO TE NA THONė NORMAL QE E UREJ ARMIKUN PER JET TE JETVE QE MI SHKAKTOJ GJITH KTO GJAMė E TE ZEZA ME GJYMTOI PRANDAJ NE NUK GUXOJM TE GJYKOJM MBI URREJTJEN SIPAS KANDARIT TE EGOIZMIT NESE DIKUJT NUK I KA NDODH KURGJA A I NUK PASKA URREJTJE PO NORMAL ėSHT KJO NėSE NUK JE MERDHI Nė BORė NGA Tė FTOFTIT
nUK KE ARSYE Tė DRIDHESH AS Tė THUASH UUUUUUUUUUUU U MėRDHINA

lirik
01-06-08, 06:09
Habitem.............! gjėrat po kanalizohen dikah tjeter
ne e dijmė shum mirė se si ta drejtojmė urrejtjen
dhe arsyen..........
kemi ditė me shekuj ta urrejmė armikun..
e ta duam jeten lirinė
..
kemi dit gjithmonė ti ndajmė kend ta duam e kend ta urrejmė
sikur tė mos e urrenim armikun me shekuj
do tė ishim shkie tash,
por e urrejtem se ishte armik
dhe e deshtem lirinė popullin tonė
tė drejten tonė
dhe ditėm me urrrejtje se si ta mbajm armikun karrshi.
Tash disi po dalin tė gjith nėnė terezė
me teorizime te pasakta nuk mbahet jeta...........
urrrejtja
dhe dashuria
kan lindur bashk me njeriun
ato shkojn ndaras
zoti i ka nda rruzat e kuqe tė gjakut dhe tė bardha
nuk bėjn pjesė tė gjitha nė njė grup
zoti e ka nda dashurinė dhe urrejtjen
mikun dhe armikun.
Qė ta luftosh armikun dhe ta fitosh lirinė
armikun duhet me urrejtė
,pa urrejtje as dashuria nuk ka kuptim
urrejtja ėsht ndjenjė
poashtu si dashuria qė ėsht ndjenjė
nė mes tyre qėndron arsyeja
e cila drejton
dhe motivon shkaqet e thella pse urrenė e pse dashuron
Njeriu i pa kurriz dhe jashtplanetarė qė nuk ka vetedije
ndoshta
nuk urrenė
por njeriu nė planet urrenė
dhe nuk i pėrzien kurr dashuri e urrejtje
sepse nuk ėsht i qmendur
sepse njeriu e ka logjiken qė din ta dalloj mikun prej armikut
duhet me dit kend duhet me urrejt e kend duhet me e dashtė,
Po armiku serb qė na vrau me shekuj e na djegu e n a pjeku
po ato femra ata prind qė i kan pa ndersy duke ua dhunuar tė dashurit e shpirtit
i kan pa fytyrat e qetnikve dhe skenat makabre
nuk u dashka tė mbahet urrejtje pėr ta
dhe krimin e tyre
ather qenkemi ne jashtplanetarė tė pa mend
dhe tė pa kurriz
nuk po dijmė ather as ngjyrat ti dallojm
qenkemi tė smurė
se nuk po dijm te gjejm cila esht e bardha e cila esht e zeza
mbi tokė
pradaj ju lutem te mos luajm balet nė me s tė krokodilave
tė mos i perziejm konceptet jetsore.
Logjika jetsore e njerzore din ti ngjyros ti dalloj ti seleksionoj tė gjitha gjėrat
pezmin fyerjen urrejtjen armiqsinė principin qeshjen dashurinė harmoninė.
Tė urresh armikun shekullorė nuk don tė thot pastaj tė urresh vetveten
jo nuk qėndron kjo
ne eduam shum jeten
dhe vetveten
dhe nuk i perziejm kurr urrejtjen me dashurinė
perndryshe nuk do te ishim njerz normal .
Do tė ishte mirė tė thuhej o zot ishalla nuk e perjetoj urrejtjen
per dikend
as nuk me ndodh ajo qė ta
fitoj urrejtjen
sepse njeriu gjat jetes fiton urrejtjen neverin perbuzjen mohimin indiferencen ftoftesin zhgenjimin ramjen e vullnetit
mandej vijn entuziazmi optimizmi harmonia dashuria konsiderata rrespekti e te gjitha kto bėjn pjesė ne jeten njerzore dhe ne logjiken nejrzore
Ne jemi qenje njerzore dhe nuk kemi si dalim nga socialja asocialja brumi struktura pėrbėrja ngjarja perjetimi kategoritė kualifikimet ndejnajat disponimet arsyet gjykimet nga pesha e fajit
vlersimet dhe mėria inatet mėkatet
Nė pėrbėrjen jetsore bėjn pjesė pastaj ndjenja dhe qendrimi ndaj krimit
padrejtesisė dhunes
e shum tjera ngjyra emociaionale
sense
mandej vjen neveria dhe reaksioni
tė ndara jan te gjitha te qenja njerzore
dhe kto jan forma te qendrimeve
me tė cilat karakterizohet qenja njerzore.
Pėr shembull nė luftė me armikun nuk mund te hysh
nese nuk ke ndjenjen e urrejtjes
dhe te hakmarrjes
nuk mundesh me e kap pushken dhe te luftosh nese nuk ke ndjenjen e pezmit dhe te hasmerisė
nuk mund te futesh ne llogoret e frontit e te ushtarve te liris nese nuk ke inat pezm urrejtje per armikun
nuk ke motiv
as ndjenj qe te shtynė
per te hy aty
perveq asaj urrejtja per armikun shtohet kur e mendon dhe e din se qfar veprash te kqia te shkkatoj armiku
mandej njeriu i bindur se ka arsye hyn dhe kap armen elufton me shum arsye e motiv perndryshe pa motiv askund nuk te qojn kėmbėt
Nuk duhet tė kalojm ne arte baletesh
kur ėsht fjala per dallimet
fjala se mund te urresh vetveten
duke urrejtur dikend
qe te ka ka sakatos e te ka shkkaktuar dhimbje jetsore kjo nuk qendron te njerzit
sepse njeriu ka lind nė kandarin e arsyes dhe dallimeve te kjarta ai din pse dhe kend po e urren si dallim
per ket e ka logjiken
dhe gjykimin
derisa te jen kto konceptet nuk perzihen
sepse perndryshe njeriu nuk kishte me qen normal
ME KALIMIN E KOHES URREJTJA ZVOGLOHET
KA DISA PESHA FAJI TE RėNDA TE CILAT MBESIN GJAT
SI PLAGė Tė PA SHERUESHME NE SHPIRTIN E NJERIUT:
aJO QKA NJERIU DUHET ME U LUT TE ZOTI
ISHALLA NUK NA BJE PER HISE URREJTJA
PO KJO DO TE ISHTE DIQKA TJETER .
Pse shtrohet pyetja
sepse nese njeriu nuk ka perjetu diqka tė keqe
jeton bukur
dhe nuk e ka ndjenjen e urrejtes pa ndjenjen e urrejtjes jetohet ma bukur
ose nese ka perjetu diqka tė lehtė
ndjenja nuk permban urrejtje
por pezm permban mėri inate
qė jan te natyres tjeter
por nese njeriu ka perjetu diqka tė rėndė
nga ai njeri edhe gurit duhet ti vjen keq
sepse ai njeri nga ai perjetim ka kalu ne urrejtje
nga ai fat i zi
pastaj mbetet i gjymtuar
sepse perveq vuajtjes ne shpirt i mbetet urrejtja per armikun.
Tė GJITH ATA QE PERJETUAN TRAUMA LUFTE Nė KOSOVė PėR SHEMBULL
ATA NUK MUND TE DALIN KURR NGA VUAJTJA JAN TE DENUAR GJITH JETEN
Nėse ne shkojm e ju themi atyre diqka per serbin
per armikun qė ua ka shkkatuar tė gjitha ato vuajtje
dhe nese shkojm e flasim mirė per at armik
qka ngjallim ne te ata njerz
sakatosje reaksion provokim urrejtje neveri te re plage dhe provokim
nxisim reaksion dhe provokojm urrejtjen plagen
e cila renkon ne shpirtė
sepse pikrisht ai armiku ja ka vra te dashurit
ja ka dhunuar per se gjalli
e ka gjymtue
e ka lanė as gjall as vdekė mbi
tokė
pra ju lutem te mos perzihen konceptet e arsyeve dhe kandarave edallimeve jetsore te vet jetes .
Qenja njerzore ka lindur me te gjitha kėto qeliza dhe pėrbėrje
me tė gjitha kto seksione ndjenjash shpirtrore
kto ndarje qe ndajn njera tjetren shum kjartė
dashuria urrejtja simpatija te njerzt normal te qenja njerzore kto jan
pra pjes
e jetes
ppor duhet me thanė o zot na e qit per hise dashurin
dhe qetsinė
e fatin e bukur njerzorė
sepse nji njeri qe ka perjetuar diqka te keqe e esht mbushur me pezm e me urrejtje nga zhgenjimet jetsore ai esht i lenduar
ai esht i sakatosur ai ėsht i pa shpresė i shumvuajtur
i shum lenduar
prandaj duhet ti ndjam gjėrat
sepse kto nuk perzihen asnjiher
jan te kjarta dhe te ndara shum dallueshem .
PIKRISHT PER KTO SHKAQE NJERIUT I NEVOITET PAQJA
QE TE MOS PERJETOJ TRAGJEDI
I NEVOITET FATI DHE QETSIA ATHER NUK JE I MBUSHUR AS ME PEZM AS ME URREJTJE
nUK KE PSE URREN NESE NUK TE KA NDODH ASGJė
NUK KE PSE URREN NESE SHKON GJITHQKA MIRė
ATHER NUK E KE FARE NDJENJEN E URREJTJES
PSE TE MOS JESH I LUMTUR DHE I QETė
pOR TE SHKOJM E TI PyESIM ATA QE KAN PERJETUAR NJIMIJ TE ZEZA GJAT LUFTES
DHE I KAN HUMBUR TE DASHURIT E TI PYESIM A I DASHURONI ARMIQT
QE UA SHKAKTUAN KET GJėMė
APO I URRENI
VETEM KET PYETJE TE UA SHTROJM AThER ATA DO TE NA THONIN NEVE A JENI JU NORMAL NJERZ
APO JENI ME TE META MENTALE
SI MUND TE SHTORNI NJI PYETJE TE TILLė
DO TE NA THONė NORMAL QE E UrREJm ARMIKUN
PER JET TE JETVE
QE MI SHKAKTOJ GJITH KTO GJAMė E TE ZEZA
ME GJYMTOI
PRANDAJ NE NUK GUXOJM TE GJYKOJM MBI URREJTJEN SIPAS KANDARIT TE EGOIZMIT
NESE DIKUJT NUK I KA NDODH KURGJA
A I NUK PASKA URREJTJE
PO NORMAL ėSHT KJO
NėSE NUK JE MERDHI Nė BORė NGA Tė FTOFTIT
nUK KE ARSYE Tė DRIDHESH AS Tė THUASH UUUUUUUUUUUU U MėRDHINA

GURI SYLAJ
01-06-08, 11:02
Pa hy fare ne tehollimin e ceshtjes se ne cilat"kroje " buron URREJTJA do te thonja se kjo veti e lige ,pavarsisht arsyeve te mundeshme ,eshte dicka qe e gjejm vetem tek ajo pjese e kesaj Bote qe vetit i thot Njeri!
Dikush tha se eshte pjese e jetes! Po ,por sikur edhe shume gjra tjera si kjo ,pjese qe Jeten e randojne e bejne te veshtire dhe te mundimsheme.Neve vetem mund t'a marrim me mend se cfare do te ishte Bota pa urrejtje ,dhe pa "krojet "ku buron kjo e lige....!

Domira
01-06-08, 12:36
Mos me mujt me urrejt dikend(edhepse e meriton), simbas mendimit tim eshte shume domethanse...kjo tregon shume cka!

Njeriu i cili nuk mund ta urreje dikend esht njeri i cili ose nuk ka fare dashuri per ate njeri ose ka shume dashuri!

Naki
01-06-08, 13:34
i lumi ti per qetsinė tėnde shpirtrore por si duket nuk ke perjetuar nuk ke pa armiq me sy siq mu turren mua me egersi nuk ke kaluar ti neper furtuna
tė them te drejten un po i urrej ata udbashat qė na keqtrajtuan
i urrej ata spiunat qė na spiunuan
i urrej ata qė pas shpine tinza mė sulmuanSfidat e jetės, tė shumta ashtu si janė, na bėjnė tė kalitur tė pėrballojmė betejat e panumėrta e tė pamėshirshme, sa qė “ata” qė na kanė dashur, tanimė kanė tė drejtėn e tyre tė na xhelozojnė, se ne fituam lojėn e nisur.
Urrejtja e ‘tė tjerėve” ndaj meje, ndaj teje, ndaj nesh, ndaj “tė tjerėve tė dytė”, ėshtė e pėrhershme, e pakontrolluar, e lindur vonė pas lindjes sonė si qenie e pafajshme njerėzore.
Xhelozia na shfaqet edhe nė rastet e nė pozitat mė kritike e tė pamendushme, nė momentet kur presim njė ndihmė tė madhe e njė ndihmė morale, shpirtėrore, fizike, shoqėrore, e, mbi tė gjitha njė ndihmė njerėzore. Pas rishfaqjes sė disa herėshme tė xhelozisė, instiktivisht, ndoshta padashje, lind urrejtja. Pse?
Do ta kuptojmė, prapė ndoshta, atėherė kur tė shohim me sytė e “tė tjerėve” veten tonė, fjalėn tonė, shpirtin tonė kundrejt tyre.

Naki
01-06-08, 13:50
Sfidat e jetės, tė shumta ashtu si janė, na bėjnė tė kalitur tė pėrballojmė betejat e panumėrta e tė pamėshirshme, sa qė “ata” qė na kanė dashur, tanimė kanė tė drejtėn e tyre tė na xhelozojnė, se ne fituam lojėn e nisur.
Urrejtja e ‘tė tjerėve” ndaj meje, ndaj teje, ndaj nesh, ndaj “tė tjerėve tė dytė”, ėshtė e pėrhershme, e pakontrolluar, e lindur vonė pas lindjes sonė si qenie e pafajshme njerėzore.
Xhelozia na shfaqet edhe nė rastet e nė pozitat mė kritike e tė pamendushme, nė momentet kur presim njė ndihmė tė madhe e njė ndihmė morale, shpirtėrore, fizike, shoqėrore, e, mbi tė gjitha njė ndihmė njerėzore. Pas rishfaqjes sė disa herėshme tė xhelozisė, instiktivisht, ndoshta padashje, lind urrejtja. Pse?
Do ta kuptojmė, prapė ndoshta, atėherė kur tė shohim me sytė e “tė tjerėve” veten tonė, fjalėn tonė, shpirtin tonė kundrejt tyre.


Po bashkangjis kėtė ese tė huazuar nga autori Klosi.Urrejtja eshte nje ndjenje perbuzjeje shume e madhe,ndaj nje personi,ose diēkaje!
I perket si perfundim nje deshire shkatarrimi te objektit (person ose diēka),per te cilin ndjejme neveri dhe hakmarrje.
Urrejtja shume here eshte konsideruar si nje reaksion paragjykimi i ashtuquajtur "teper i drejte per ata qe e japin" ndaj nje situate te krijuar nga njerezit ose mjedisi qe na rrethon.
Dhe pasi e marrim si te tille na duket e drejte te urrejme dhe na duket normale te reagojme dhe te bejme keq!
Por ne te vertete kjo lloj sjelljeje eshte gjykuar nga shume analiste dhe psikologe si diēka jo e drejte,e vjeter dhe teper paragjykuese.Urrejtja eshte e lindur dhe e percjelle nga shume epoka dhe eshte prezantuar gjithmone ne kendveshtrimin e nje reagimi te tmerrshem,shkatarrues dhe nje marrje lirie te tjetrit.
Megjithate ne civilizimin e sotem,urrejtja konsiderohet pak me negative sesa konsiderohej me pare!
Ne fjalorin tone te perditshem...."te urresh" eshte nje gjendje inati,e justifikuar ose shpjeguar nga nje reaksion te pakontrollueshem ndaj nje situate ose nje personi,i cili ka bere nje "gabim te papranueshem",nga ana e atij qe urren!

Dashuria eshte konsideruar si nje ndjenje "antagoniste",e kundert me ate te urrejtjes.Por qe te dyja jane te varura dhe te lidhura shume me njera tjetren,pasi mjafton nje ndryshim ne jeten tone,mjafton nje diēka qe mund te ktheje nje dashuri ne urrejtje,por kurre nje urrejtje ne dashuri!
Per te qene me te sakte,eshte meshirimi ai qe mund te jete "antagoniste" me urrejtjen,meshirimi dhe gjykimi,arsyeja dhe shume te tjera,nqs i drejtohen njerezimit ne menyre teper te drejte dhe njerezore,atehere keto jane kundershtaret e urrejtjes,e cila mund te jete e gjithanshme dhe planetare.
Paragjykimet,ofendimet,te berit keq,jo tolerimi jane gjithmone shoqeruesit e urrejtjes.

lirik
01-06-08, 14:02
URREJTJA
kjo ndjenjė teper pėrfshirse ja pėr shembull ne sėrbėt na kan borgj qe njimij etreqind vjet bėjn tmerre mbi ne dhe kan urrejtje pėr ne nuk ngopen tė na poshtrojnė tė na djegun tė na pjekun tė na dhunojnė
edhe pse ne asgjė borgj nuk ju kemi.
Urrejtja ėsht diqka shum fenimenale e koklavitur teper e komplikuar .
Krenaria principi percaktimi kandari gjykimi arsyea ndjenja e dhimbjes ku i dėtuari vuan sakatoset pėr jetė tė jetve ai nuk mund ta jeq urrejtjen.
Kombi ynė pėr shembull vėshtir e ka ta heq urrejtjen ndaj armiqve shekullorė serbve qė na shėtuan njimij e treqind vjet pa ndėrpre me tė gjitha metodat ma barbare e sadiste.
Njerzt qė kan pėrjetuar tmerre kan humbur tė dashurit e tyre ata nuk mund tė dalin nga ndjenja e urrejtjes pėr hasmin .
Poashtu tė tjerėt qė e dijn historinė e veprimeve tė armikut nuk mund tė dalin leht nga ndjenja e urrejtjes pėr armikun.
Ka shum eshum dukuri e arsye qė nė njė formė pėrbėjn urrejtjen edhe kur e sheh se armiku po pėrpiqet tė qet fare tė asgjėsoj tė shkaktoj tė kqia lindin ndjenja tė errta pėr armikun atyre ndjenjave ju thonė urrejtje.
Pra urrejtja ka forma tė ndryshme detyron njeriun pozicionon nė forma tė ndryshme .
Ka njerz qė pėrfshihen bashk me urrejtjen dhe shėndrrohen patologjokisht nė urrejtje tė pėrhershme qė nuk hiqet.
Urrejtja ėsht ndjenjė njerzore ajo i ka motoivet dhe arsyet ndikohet nga veprimet shtyhet nga shkaqet dhe gjykimet rastet dhe ngjarjet konkrete .
Pėrshembull nėse nji njeri i ka pa armiqt duke ja dhunuar gruan motren duke ja masakruar tė dashurit
pasojat atij njeriu nuk i heqen ato jan pasoja te tmerrshme ne jemi njerz dhe nuk mund te dalim jasht programeve njerzore sepse jemi krijesa qė na krijoj perendia dhe perfshihemi nga ndjenjat.
Sikur njeriu tė ishte fletore shkrim lapsi ku me njė fshrije gome tė fshihej kujtesa e ndonji pėrjetimi
ather ndryshe do tė ishte por ne i njohim specifikat njerzore mir e dijm se sa i komplikuar ėsht njeriu si qenje
.Njeriu ėsht kirjesė qė mbanė nė mend din ėsht i vetėdijshėm pėr veprimet i njeh veprimet i gjykon i logjikon prandaj si qenje tejet e komplikuar njeriu perfshihet nga dukuritė dhe ndodhitė nga ngjarjet nga vuajtjet nga perjetimet nga shkaqet nga mija emija faktorė ndikohet sepse ne kemi shum qendra te ndryshme ne tru vetedije nen vetedije ne psikologjin enjeriut mbeten kujteset dhe memorjet dhe dėmtimet defektet e jetes pra ne duhet ta dijm se ndikimet nga perjetimet e kqia grumbullohen si mllef .
Nė shqipėri ka ndodh nji rast ku nji funkdionarė partie gjat kohes se regjimit e ksihte keqperdor kunaten e nji x personi.
At njeri e kishin futur ne burg sepse ai ekishte pa rastin dhe ishte traumatizuar.
Gjat kohes se ndejees ne burg gjith kohen ishte djersitur dhe kishe pas problem me shpirtin me vuajtjen
nuk kishte barrit ti tejkaloj vuajtjet dhe urrejtjen per skenen makabre dhe i ishte grumbulluar mllefi nė burg dhe kishte perjetuar kriza nga ktio shkaqe ai nuk arrinte ma ta kontorllonte veten si duhet.
Mbas daljes nga burgu ne kohen e regjimit te Sali Berishes kur hyri demokracia nė shqiperi ai kishte dal mjaft i demtuar shpirtrisht dhe i fyer ishte betuar se do te merrte hak.
Nji dit e ruan hasmin e dikurshėm dhe shkon e i bjen me qekan kokes e ja merr shpirtin ashtu me qekan por gjith jeten e kishte munduar ngjarja dhe kishte vuajtur shum pra shkkatari qe ja kishte shkkatuar vuajtjen ishte ai i vrari hasmi i jetes s e ti.

lirik
01-06-08, 14:25
Urrejtja ėsht diqka shum intresante diqka tejet e komplikuar diqka tejet shtytse un dua vetem te jem nji far paraqitsi i ksaj dukurie nuk kam qellim ta mbroj si dukuri por dua tė them pikrisht ai q♪7 e sjhkakton urrejtjen ėsht pergjegjs jo ai qė e mbanė urrejtjen nuk duhet te ja shkkatosh dikujt pikrisht per kėt ekziston vetedija pra njeriu duhet te jet i vetedijshme se qka mund ti shkaktosh dikujt padrejtesisht natyrisht qe ai pastaj do te mban urrejtje kjo esht krejt logjike njerzore normale
sepse njeriu i tillė u krijua si qenje.
DUKURIT E URREJTJES MANIFESTOHEN NE SHUM FORMA
revanshuese sepse vet natyra enjeriut ėsht plot me shqetsime dhe shpirti e ndergjegjja brejnė.
Njerzit jan plot me specifika nese i ke bė dikujt mirė sigurisht qe ai sa do ku do do te ndjehet borgjli edhe nese nuk ta kthen me te mirė esht ndjenja ajo qe e ngacmon nganjiher nuk elen edhe aq tė qetė se e din se ti i ke bė mirė dhe spontanisht vet instikti e shtynė nė ndjenjen e borgjliut.
Te kto arsye qendrojn te gjitha motivet endjenjat pra te shkakktimi i te keqes dhe te mires principi dhe ndjenja gjykimi shkalla eveprimit natyra lloji i vepres jan pastaj ato qe ndikojn ne disponimin
Mvarat se qfar veorimi ėsht bė pra edhe gjakmarrja i ka pas ndjenjat pikrisht te dhimbjet dhe urrejtja
shpagimi esht motivuar nga dhimbja dhe urrejtja per hasmin.
NUK KA ARRIT ME BA BALLė te shoh mbi dhe hasmin qe ja ka dergu ne varr te dashurin e shpirtit
dhe ne nji moment ka vepruar nga motivet hakmarrse ku ben pjes edhe ndjenja e urrejtjes.
TE POPUJT QE NUK EKAN GJAKMARRJEN SI KOD ndjenja eurrejtjes shfaqet ne tjera forma nepermes ndjekjeve penale ne gjyq armiku akuzohet paditet krijohet ndjenja e shpagimit me burg
Pra te te gjith popujt urrejtja dhe revanshi ekziston flas nga pervoja ime me njerz dhe popuj ka pas raste ku nji shuplak ta mbante ne mend gjith jeten sepse ishte lenduar ndjenja ishte strukur thell ne at strfoullin e urrejtjes dhe ai mbante ne mend ose fjalen e keqe dhe mandej ne rastin konkret nese i vinte rasti te revanshohej ne forma te ndryshme.
Kam testuar shum popuj dhe kam hulumtuar kto dukuri specifike te nejriu qe jan tejet te komplikuara
ka njerz qe disi lendimin e tejkalojn por ka nga ata qe fyerjen nuk e harrojn lendohen shum kur ju preket sedra dhe krenaria.
NDERSA TE ATA Q EKAN PERJETUAR TRAUMA TE RėNDA JETSORE vuajtja dhe urrejtja nuk sherohen kurr nė jet ato mbesin plagė teper te rėnda jete dhe nuk sherohen.
PIKRISHT FAKTORI NJERI SI QENJE qė e formon logjiken duhet te ket kthjelltsi veprimi dhe maturi
mbi bazat e ndjenjave dhe gjykimeve e drejtesisė para se ti shkaktosh dikujt diqka matu mirė se pasojat jan shekullore pra te njerzit duhet te domonoj arsyeja paqja dhe marrveshja dialogu e zgjidhja e problemit me fjalė ku ben pjes metoda dhe diplomacia perdoret arti i fjales dhe menyrat endryshme mjeshtria por ense vjen deri te e keqja urrejtja formohet neper zonat endryshme te shpirtit dhe ajo nuk del ma nga aty mvarsisht qfar perejtimi ka personi nes e esht i leht rasti tejkalohet por kujtesa mbetet
nese ė sht i rėndė rasti burimi i ksaj te keqje helmon shpirtin njerzor dhe ndergjegjen.
NE E DIJM SE helmin qe sjell urrejtja prandaj ai helm ėsht si helmet ne e dijm se nes eperjetojm helmim organik duhet te shkojm te mjeku s eperfundojm keq mvaret nga helmi por nese perjtojm helmim shpirtror ehst tejet i veshtir ky sepse per ket ilaq nuk ka sepse psiqika esht diqka intresante qe te fuut neper shum labirinte e errsira ku duhet te kesh sasi nte amdhe te drites qe te ja ndriqosh e te ja kontorllosh shtytjet dhe veprimet ai hellmim helmimi shpirtror pra helmon ndergjegjen dhe shtyn ka urrejtja dhe veprimi .
Mbi tė gjitha duhet kujdesi qė tė mos ja shkaktosh dikujt helmimin shpirtrorė te keqen sepse pastaj
urrejtja esht e gatshme ajo rrenjeoset keq ne qender te ndergjegjes dhe vemendjes dhe vepron se te brejturit duke prishur ekuilibrat njerzore.

lirik
01-06-08, 14:30
Urrejtja esht sasi e helmimit shpirtrorė dudkuri tejet komplekse mos enxit moe e shtyj mos vepro deri aty mos shko deri aty mos kalo kufijt e njerzores se po hyre njiher veshtir esht te fshihet sepse ndergjegjja njerzore shfaqet ne forma e ne rekasione pra e tham nuk esht leter njeriu te fshihet si me gomė por jan gjurmet qe mbesin shekullore.
Marrim shembull raportet serbo shqiptare neper shekuj gjithnji e ma teper po shkruhen faktet dhe veprimet barbare kanibaleske te serbve ne te gjitha format dhe menyrat ndaj nesh ndaj shqiptarve
pra dy popuj qe kan jetuar ne armiqsi shekullore dhe urrejtje njeri si sulmues e tjetri si viktimė.
KUR PO DEL GJITHNJI E MA TEPER FAKTI LITERATURA NE SIPERFAQE
se qfar veprimesh makabre kan ba serbt cila ndergjegje njerzore mund te jet e qetė kur brezat lexojn ket hata .
Dihet se ne mes te gjermanve dhe franqezve kan ekzistuar luftra te gjata q

lyra2
01-06-08, 14:34
..mund te mos e duam,te mos na pelqeje,te mos ndihemi mire ne shoqeri me te,por deri sa nuk na ka prekur thelle ne dicka te vlefshme deri ne nje lendim te rende,mendoj qe nuk mund te themi urrejtje per ate.Personalisht ne mua nuk ka pasur asi rasti ,prandaj edhe mund te them shume bindshem qe nuk urrej askend deri ne at mase sa te i them vetes "kete person e urrej"!!


PS:Tema ishte :Sa mund te urrejme ne,e jo s amund te urreje njeriu,kuptohet mund te urrehet verberisht deri ne marrje jetesh.

lirik
01-06-08, 14:42
qė kan shkaktuar urrejtje shekullore dhe kan mbet pasojat deri ne ditet e sotme
shihet nji far ftoftesie ne mes te ktyre dy popujve sepse ekziston historia
NE HISTORI kur dalin dhe ne literatur ne libra ne fakte ne ngjarje ne dritė te botimeve kur dalin ngjarjet
nuk ka se si njeriu te mos perfshihet ne nji far urrejtje ndaj armikut shekullorė
sidomos kur ngjarjet jan te dhimbshme masakrat dhunimet dhe krimet nė fėmi sepse dalin me mija filma e fakte qe ndikojn te vet shpirti dhe ndjenja enjeriut ndikoojn urrejtshem dhe neveritshem
kjo ėsht vet psikologjia njerzore q ete rremben deshte apo nuk deshte.
Gjithqka te njerzit do te duhej te ishte kujdesi maksimal mos i shkakkto tjetrit dhimbje.
Marrim shembull te afermit ma te dashurit qka i kemi ne ata nėnen babain moten vllaun djalin
ne i kemi te shejt te dashur te shtrejt deri sa nuk na kan shkaktuar diqka te keqe po nese na kan shkkatuar diqka tragjike qka i kemi ather nuk i kemi asgjė s enuk i ndjejm ma.
Kam bė shum teste dhe analiza jete dhe te praktikes me njez ne burg dhe kam fituar pervojen nga te burgosurit ku i kam pyetur per shum detale jetsore dhe perjetimet ne jetė edhe ata qe jan larguar nga prindrit e nga te dashurit.
KA PAS PLOT RASTE QE URRENIN BABAIN NėNEN vllaun te afermit kishin urrejtje per ta sepse ju kishin shkaktuar te kqia disa i kishte lėnė nėna jetim te evgjel ksihte shkuar me burr tjeter disa babai disa i kishin keqtrajtuar disa kishin vra te afermit kam pas ne burg gjithfar lloj nacionalitetesh botrore
dhe i testoja shpesh ne ndeja e biseda me intresonte jeta nga secili aspekt.
Pra njeriu njeriun mund ta rrespektoj deri ne at moment sa ai nuk i ka shkkatuar ndonje te keqe nga ai moment jo ma edhe te afermin te dashurin e ke te aferm vetem nes e nuk te ka shkkatuar ndonje te keqe vet perendia i ka lan kshtu raportet njerzore dhe njeriun ligji i natyres deshti s deshti njeriu kshtu jan fakete dhe vet filozofia jetsore

lirik
01-06-08, 14:45
Urrejtja esht sasi e helmimit shpirtrorė dukuri tejet komplekse mos e nxit moe e shtyj
mos vepro deri aty
mos shko deri aty
mos kalo kufijt e njerzores
se po hyre njiher veshtir esht te fshihet
sepse ndergjegjja njerzore shfaqet ne forma e ne rekasione
pra e tham
nuk esht leter njeriu te fshihet si me gomė
por jan gjurmet qe mbesin shekullore.
Marrim shembull raportet serbo shqiptare neper shekuj gjithnji e ma teper po shkruhen faktet
dhe veprimet barbare kanibaleske mizore krimet vrasjet te serbve ndaj shqiptarve ne te gjitha format dhe menyrat ndaj nesh ndaj shqiptarve
pra dy popuj qe kan jetuar ne armiqsi shekullore
dhe urrejtje
njeri si sulmues e tjetri si viktimė.
KUR PO DEL GJITHNJI E MA TEPER FAKTI LITERATURA NE SIPERFAQE
se qfar veprimesh makabre kan ba serbt
cila ndergjegje njerzore mund te jet e qetė kur brezat lexojn ket hata .
Dihet se ne mes te gjermanve dhe franqezve kan ekzistuar luftra te gjata edhe sot ekziston ftoftesia ne ems te ktyre dy popujve per shkaqet e se kaluares

Domira
03-06-08, 11:07
Hiq. Qe pse.

Neqoftese dikush me ka lenduar atehere per mua kjo don te thote se nuk ia vlen te mendoj me per te. E tani, neqoftese une e urrej ate person une faktikisht nuk po lirohem nga ai por po merrem me te, dmth po merrem me dicka qe me ben te vuaj. Kjo eshte aresyeja se une mundem qe te mos merrem me ata qe me lendojne dhe keshtu i shmangem urrejtjes.

Ka raste represioni kur je i detyruar te durosh, po edhe ne keto raste eshte me mire qe energjine ta drejtosh se si te lirohesh nga e keqja se sa te rrish e te urresh. Sdi a kam mund ta formuloj mire ate qe e ndjej po keshtu eshte.

Prandaj per mua eshte e pakutpueshme urrejtja kur ka sende shume me te mencura per te bere te cilat te bejne me mire se sa te rrish e te urresh e ta shkatrrosh shpirtin pa pike nevoje.

Adrenalina
03-06-08, 12:00
Urrejtja te qon nga urrejtja.....une per veti nuk muj te urrej askend pa ndonje arsyje, per veq atyre qe ndoshta nga urrejtja e tyre me detyrojn edhe mua qe ti urrej ngapak!

lirik
03-06-08, 14:00
Kur flasim pėr urrejtjen duhet tė mėsohemi tė gjykojm drejt pra urrejtja ekziston
marrim shembull njė femėr qė ėsht dhunuar nga serbėt armiq ka disa prej tyre qė kan bė vetvrasje
nes e ju mund ta klasifikoni se ajo femer nuk paska pas urrejtje pėr armikun ather nuk e kuptoj se qfar njerzish jeni ju dhe prej cilit planet paskit ardhė nė tokė ose po luani teater.
Njeriu e mbanė urrejtjen dhe dashurinė tė dyjat jan pjesė e njeriut urrejtja ėsht diqka qė nuk shlyhet leht me mija familja nė kosovė qė pėrjetuan tmerre kan urrejtje dhe ndjenjen e hakmarrjes ndaj armikut qė ua thau zemrat pėr jet tė jetve ndersa per ata zotrit dhe zonjat qė nuk paskan perjetuar hiq kurgja leht po gjykojnė mbi urrejtjen.
Mbi urrejtjen nuk duhet gjykuar mbi bazat e egoizmit nuk kam pėrjetuar vet kurgja dhe nuk duhet te urrej kjo ėsht ndjenj egoiste armikun duhet urrejtur veprat mizore qė i ka krye armiku nė kosovė
ndaj shqiptare jan arsye thell per urrejtje pa marr para sysh kujt i ka ndodh
DO TE KSIHE URRREJTJE PER ARMIKUN EDHE SIKUR MBI KAFSH TI KISHTE KRYER KTO VEPRA E JO NE NJERZ
ARSYEJA SHKAKU GJYKON MBI URREJTJEN KUSH NUK DIN TE URREJ NUK DIN AS TE DASHUROJ ėSHT E PA MUNDUR NESE NUK EKE NDJENJEN E GJYKIMIT DHE TE MATJES E TE ARSYESS PER URREJTJEN AS PER DASHURIN NUK I KE KTO VETI KTO NDJENJA SEPSE TE NJERIU SI ARSYEJA SI URREJTJA SI DASHURIA SI EMOCIONI SI SHKAKU SI PERGJEGJSIA
SI GZIMI TE GJITHA JAN NDJENJA NJERZORE QE JAN PJESė Tė NJERIUT
DO TE ISHTE MIRė SIKUR TE MOS URRENIM DHE JETA TE ISHTE PA URREJTJE KJO DO TE ISHTE VERTET FANTASTIKE POR JA Q E NUK ėSHT
JETA KA MIZORINA TE JASHTZAKONSHME DHE TE PAPRITURA QE NXISIN NJERIUN TE URREJ
SEPSE RASTET SITUATAT VEPRIMET
E ZEZA KU NJERIUN KRYEN NDAJ NJERIUT NA DETYROJM TA URREJM TE KEQEN
NES ENUK DIJM T URREJM TE KEQEN DHE TA DALLOJM ETA GJYKOJM AS TE MIREN NUK DOIJM TA VLERSOJM DHE TA ADMIROJM KETO JAN PERBERJE NJERZORE TE CILAVE NUK MUND TE JU IKET KURSESI SEPSE VET NJERIU SI QENJE E TILLė KA ZHVILLIME TE TILLA
UN I KUPTOJ KTU LEXUESIT QE NUK PASKAN PERJETU ASNJI TE KEQE NGA JETA DHE NUK PASKAN KURFAR MOTIVI AS NUK PO ENJIFKAN URREJTJEN ME VJEN SHUM MIRė QE PASKAN PAS FAT
POR SIKUR NDINJERIT KTU SERBI TE JA KISHTE HEQUR FEMIUN NGA DORA E TE JA KISHTE HEQ KOKEN NDERSY PRINDIT DO TE SHIHNIM PASTAJ SE A DO TE MBANTE URREJTJE PER ARMIKUN APO DASHURI
MENDOJ SE NUK DUHET DISA NJERZ T ETREGOHEN KTU SI NE TEATER NE FILM APO NE
MUZIKė
NE JEMI DUKE DISKUTUAR NJė TEMė Qė ėSHT TEJET SERIOZE DHE PO THEM URREJTJA NJERZORE NUK HIQET LEHT NGA NJERIU SEPSE AJO KA LINDUR BASHK ME NJERIUN
SEPSE JETA KA GJITHFAR LLLOJ MIZORIE QE EDETYRON NJERIUN TE MBAJ URREJTJE NDAJ DIKUJT E NDAJ NJI DIQKAJE EDHE NESE AI VET NUK E KA PERJETUAR:
NE KEMI PERJETUAR EDHE NE FILMA KU DILTE NJERIU NEGATIV QE BENTE VEPRA TE ZEZA KėRDI Nė FILM E URRENIM FIGUREN PROTAGANISTIN QE SHFAQEJ NEGATIV NE FILM DHE ADHURONIM DREJTESIN POZITIVEN NGADHNJIMIN E PERSONAVE QE ISHIN TE MIR DHE TE DREJT NDERSA PER TE KEQIN MBANIM URREJTJE BILE EDHE E KOMENTONIM FILMIN MBAS SA E SA VITESH NUK E HARRONIM

emine
03-06-08, 14:03
Se urrej kekrond hiq..Jeta a hakmarrese e mire :wink:

Urata
03-06-08, 14:20
Urrejtja nuk eshte aq e demshme, sic eshte perbuzja. (Gete)


nuk urrej, mirepo ata qe jane te inspiruar/interesuar ne veprimin/gjahtimin e t'liges/keqberjes i injoroj('perbuzi')...!

Murgesha
03-06-08, 14:26
Nuk e njof kėtė ndjenjė...

A ėshtė mirė me urrejtė dhe pasojat e saja?

vjeshta
03-06-08, 14:33
Nuk e njof kėtė ndjenjė...

A ėshtė mirė me urrejtė dhe pasojat e saja?

Nuk eshte mire me urrejt ,se urrejtja shendrrohet ne dashuri dhe pasojat merri me mend mbasandej ...:redface:

Murgesha
03-06-08, 14:37
Nuk eshte mire me urrejt ,se urrejtja shendrrohet ne dashuri dhe pasojat merri me mend mbasandej ...:redface:Jo spo di unė asgjė kėshtu, veq po e marr me mend qė kur ta urrejsh prapė masi ke kalu nė dashni atė herė nuk gjindet mo shpėtim hahahahahaahahahahaha e duhesh me urrejtė nė heshtje.,....

Amina
03-06-08, 22:40
Nuk besoje se e kam urrejte dike sa per te thene se sa!

lirik
04-06-08, 10:59
FISNIKRI DHE PėRCAKTIM ANIM DISTANCIM NJEZORė
ėSHT Tė URRESH Tė KEQEN DHE ME MARR QENDRIM KRITER PRINCIP E KRAKTER NDAJ TE KEQES
URREJTJA ėSHT FORMė NEVERIE DHE DHE DISTANCIM NDAJ TE KEQES ESHT NJDENJ NJERZORE
Nė URRREJTJE BėN PJES QėNDRIMI I PA LėKUNDUR NDAJ Tė KEQES URREJTJA NDAR ARMIKUT DHE NDAJ VEPRESES SE KEQE URREJTJA NDAJ KRIMIT
NJERZIT E NDERSHEM SIGURISHT E URREJN KRIMIN KUR NDEGJOJN NDONJE VEPER MAKABRE
I QOHEN FLOKT PERPJET NGA NEVERIA DHE UIRREJTJA NDAJ ASAJ VEPRE
PERNDRYSHE NJERIU NUK DO TE ISHTE NORMAL NESE NUK DISTANCOHET ME FORCEN E VEQANT NDAJ SE KEQES
FORCA EVEQANT QE DISTANCON NGA E KEQJA Nė NJI FORMė QUHET URREJTJE
NESE NE NUK E URREJM NJI NJERI QE VRET E GRINė E MASAKRON BILE EDHE FėMI Qė BėN VEPRA MAKABRE ATHER NUK ėSHT NE RREGULL ME NE
NDJENJA NJERZORE E DASHURIS OPOASHTU EHT NDJENJ ADHURIM JAN SHUM NDJENJA Qė E PERBEJN NJERIUN NE MES TE SHUM NDJENJAVE BEN PJES EDHE URREJTJA
URREJTJA NUK ESHT DIQKA TRAGJIKE NJERIU E URREN NJI DIQKA QE ESHT PER TU URREJTUR
NE FAKT NJI LLOJ DISTANCIMI NGA E KEQJA ESHT URREJTJA E KA FOMREN E VET
NUK KE QARE PA E URREJT ARMIKUN SEPSE VETVETIU LLOJO DHE VEPRIMI TE NXIT NDJENJ TE TILLė
KUR NDALESH SHEH DHE ANALIZON ARSYEN VEPRIMIN E DIKUJT AQ MIZORė SI NE RASTIN E KOSVES KU U MASAKRUAN SHUM CIVIL E NDODHI HATAJA NUK KE$ SE SI MOS ME URREJT ARMIKUN
NESE DIKUSH DIKUJT JA KA VRA TE DASHURIN PA DYSHIM SE URREJTJA NDAJ VRASESIT
NUK DO TI HIQET KURR THJESHT SEPSE JA KA VRA TE DASHURIN JA KA KALL ZEMREN I KUJTOHET SKENA E PARAMENDON E SHTJELLON ESHT E PA MUNDUR TI IKET ASAJ MENDIMET SILLEN NEPER KOKė DHE LIND AUTOMATIKISHT URREJTJA NDAJ ARMIKUT
URREJTJA DHE NDJENJA E SIMPTATIS LINDIN NGA LLOJI I VEPRIMIT NESE DIKSUH TE KA Bė NJė Tė MIRė LIND AUTOMATIKISHT NJI SIMPATI NDAJ ATI PERSONI
POR NESE DIKUSH TE KA SHKKATUAR NJE TE KEQE MVARET SE SA ESHT E KEQJA ATHER LIND URREJTJA PO ASHTU NDAJ ATI PERSONIT QE JU KA SHKAKTUAR AT TE KEQE
VEPRIMET POSHTRUESE PER SHEMBULL TE PARAMILITARVE SERB SI DHE KRIMET MASAKRAT
ZULLUMI KA NXIT URREJTJE NE KOSOV TE NJERZIT QE I KAN PERJETU ATO TMERRE
SIGURISHT NJERZT QE I KAN PEJETU ATO TMERRE TE VERTETA DHE NUK I KAN MA TE AFERMIT ATA DO TE MBETEN GJITH JETEN ME DHIMBJE VUAJTJE DHE URREJTJE NDAJ SHKAKTARIT'
NE EKMI PA SE EDHE QESHJA EBUZQSHJA JAN NGJITSE SI INFEKTI NESE DIKUSH TE BUZQESH AUTOMATIKISHT NGJITET TE DETYRON NE NJI FAR FORME ME I BUZQESH EDHE TI
NESE DIKUSH TE POSHTRON LINDIN TJERA NDJENJA FYERJE DHE NESE POSHTRIMI APO VEPRIMI BqHET I SHKALLES Sė RėNDė ATHER KALON NE NDJENJA NE URREJTJE
KSHTU ėSHT KJO PA DYSHIM SEPSE NJERIU ėSHT I NDERTUAR DHE I KUSHTZUAR NGA VET
LLOJET E NDJENJAVE QE PERMBUSHIN KARAKTERET DHE VETEIT TIPARET VESET ZAKONET MENTALITETITN SHPIRTIN STRUKTUREN SUBJEKTIN FORMAT
NJERIU ESHT I PėRBėRė PREJ EMOCIONEVE PREJ KRITEREVE DHE MNORMAVE KU ROL LUAJNNDJENJAT
NDJENJAT N ESE LENDOHEN ATHER KALOJN NE NDJESHMERI TJERA ANTIPATI NEVERI LENDIM URREJTJE SHKALLė SHKALLė MVARET SE SI E QKA KA PEERJETTU NJERIU
UN I KUPTOJ DISA NJERZ QE NUK KAN URREJTJE SEPSE NUK KAN PER QKA NUK KAN PERJTU DIREKT NDONJE TE KEQE NE RREGULL PO THEMI POR NUK MUND TA IDENTIFIKOJN VETVETEN ME TE TJERET QE KAN PERJETU TMERRE
NJERIU QE KA PERJETU DIQKA KEQ AI NJERI ėSHT I TRAUMATIZUAR TE AI NJERI KA THYERJE SHPIRTI DHE KA NDJENJA QE DALLOJNN NHG NDJENJAT E ATIJ QE NUK KA PERJETUAR
PIKRISHT PSE JETA KA KOMPLIKIMET EVETA DHE SPECIFIKAT E VETA
EDHE VEPRIMET NDJENJAT KAHJET GJENDJET SHPIRTRORE TE NJERZVE DISPONIMET JAN TE NDRYSHME
NJI NDER KTO ESHT EDHE URREJTJA
KEMI NJERZ QE I KEMI ANTIPATIK KEMI QE I KEMI NEVERI KEMI QE I KEMI TE PADURUESHEM KEMI QE I KEMI ALERGJIK DHE KEMI ASI QE VERTET IN URREJM
NE SHQIPTART PER SHEMBULL E URRENIM MILLOSHEVIQIN SA HER DILTE NE TELEVIZOR KSIHIM URREJTJE PER AT NJERI DHE SHUM TJER QETNIK QE VEPRONIN KUNDER SHQIPTARVE
NE KET ASPEKT DUA TA SPJEGOJ URREJTJEN SA QKA ESHT AJO DHE SI MUND TE RRIN NE SHPIRTIN E NJERIUT SEPSE KUSHTZOHET NGA SHKALLA EVEOPRIMEVE DHE SIGURISHT EDHE NGA VET SHKALLA E SE KEQES PRANDAJ AJO EKZISTON
DO TE ISHTE MIRė SIKUR TE MOS EKZISTONTE URREJTJA SEPSE KJO MA S E PAKU I DUHET NJERZIMIT POR AJO EKZISTON TE NJERZIT SEPSE NJERZIT I BEJN NJERI TJETRIT T E KQIA TE HATASHME SHKKATOJN URREJTJE ME VEPRIMET E TYRE TE PA MEND PSE PRA EKZISTON URREJTJA VETEM PER KTO SHKAQE
DUA Tė THEM SE URREJTJA ESHT PJES E NDJENJES NJERZORE DHE VESHTIR SE MUND TE HIQET NGA JETA NJERZORE DERI SA TE JET TE NJERZIT VEPRIMI MAKABER E KRIMI DO TE JET EDHE URREJTJA PRA PIKRSIHT PER KTO SHKAQE THEM SE URREJTJA EKZISTON
NE KERT RAST NUK FLAS PER VETVETEN SE A KAM URREJTJE APO NUK KAM NDAJ DIKUJT PER URREJTJEN FLAS SI EPRANISHME DHE PER ARSYET PSE E SHT E PRANISHME TE NJERIU
SA PER VETVETEN SE A URREJ UN PERSONALISHT DIKEND A JO NUK JAM PERCAKTUAR
POR PER URREJTJEN SI URREJTJE SIQ E PARAQES NE VET JETEN DHE STRUKTUREN E SAJ EHST FAKT KJO QE PO SHKRUAJ SE URREJTJA NUK HIQET NGA NJERZIT PER SHKAQE TE TILLA SIQ I CEKA NATYRA EKSTREME ENJERIUT DHE SHKUARJA DERI NE KRIME MIZORE
PRA KJO NXIT URREJTJEN DHE E MBAN GJALLė E USHQEN ATE TE NJERZIT VEPRIMI BARBAR
SJELLJA KTU DESHTA TE DAL E TA SPJEGOJ PSE EKZISTON AJO TE NJERZIT
NE FAKT UREJTJA NUKDO TE DUHEJ TE ISHTE POR JA Qė ėSHT EKZISTON DHE NUK E MARR SI DIQKA JASHT PLANETARE AJO ESHT PJES E KSAJ JETE TE NJERZIT QE JETOJN MBI TOKė
ASHTU SIQ EKZISTON DASHURIA EDHE URREJTJA EKZISTON
VET NJERIU SI QENJE U KRIJUA I TILLė POR EDHE VET NJERIUT URREJTJA I IMPONOHET SEPSE URREJTJA NXITET NGA LOGJIKA PER TA NDA TE MIREN NGA EKEQJA DHE KUR NJERIU E NDANė ėSHT I AFT MENTALISHT SHPIRTRISHT FISNIKRISHT PERCAKTOHET NGA SHKALLA
E VEPRIMIT DISTANCOHET DHE KALON NE URREJTJE NDAJ NJI VEPRE MAKABRE
VEPRE BIZARE VEPRE TE NDYRė NDAJ TE CILES FITON VERTET URREJTJE
SIGURISHT NE SHQIPTART KEMI SHUM MOTIVE PSE KEMI URREJTUR NE KEMI URREJTUR PUSHTUESIN SE BASHKU ME VEPRAT E TIJ TE FLLIQURA
NES E NJERIU NUK E URREN NJI VEPER TE FLLIQUR ATIJ I MUNGON AFTESIA
PER TE LOGJIKUAR DHE GJYKUAR OSE ESHT TEPER EGOIST DHE I INTRESON VETEM VETVETJA E TI VETEM ATIJ KUR I BJEN DIQKA NE KOKė ATHER KALON NE URREJTJE
POR NJERIU NUK DUHET TE NMISET NGA EGOJA E TIJ
VEPREN ENDYR DUHET URREJTUR MBI BAZAT E ÜARIMEVE DHE TE DREJTES E RREGULLAVE NJERZORE
NE E URREJM KRIMIN POSHTERSITė DHUNIMET SEPSE E DIJM SE JAN NE KUNDERSHTIM ME NORMAT NJERZORE DHE KTU PERCAKTOHEMI SI FISNIK ME AN TE URREJTJES NDAJ KRIMIT JEMI NJERZ ME KARAKTER TE FORT DHE LOGJIKOJM FUQISHEM JEMI KUNDER TE KEQES ME ANEN E FORCES SE MENDJES DHE LOGJIKES E GJYKIMIT URREJM VEPREN E LIGė NUK E DUAM KURSESI NUK E PRANOJM KURSESI NEVERITEMI DERI NE KULM DHE KALOJM NE URREJTJE NDAJ TE KEQES PERNDRYSHE NESE PAJTOHEMI ME TE KEQEN
NE NA PRISHET EKUILIBRI I GJYKIMEVE DHE DAL NGA DAL BIEM NEN NDIKIMIN E PA AFTESIVE PER TE GJYKUAR E LOGJIKUAR PER TU PERCAKTUAR KJART DHE FUQISHEM
PER TE DAL NE ANEN E NORMES SE SHENDETSHME
PRANDAJ LEXUESI DUHET TE KUPTOJ DREJT SPJEGIMIN DHE ANALIZEN TOIME PER URREJTJEN
URREJTJA KA ARSYET EVETA PA ARSYE NUK DASHURON AS NUK URREN NJERIU NORMAL

lirik
04-06-08, 11:11
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
Nuk eshte mire me urrejt ,se urrejtja shendrrohet ne dashuri dhe pasojat merri me mend mbasandejURREJTJA SHENDRROHET NE DASHURI KJO NUK EKALON PROVIMIN PERVEQ SE NJERIU KALON NE AFEKTE TRANSI
DERI SA TE EKZISTON ARSYEJA DHE NDARJA E TE KEQES NGA EMIRA DHE ANALIZIMI I KJART I VEPRIMIT MOTIVI DHE NXITJA ANALIZA DHE NDARJA E KJART E FAKTEVE E BARDHA NGA E ZEZA NUK MUND TE KET PERZIERJE TE KTYRE NDJENJAVE OERVEQ NESE NJERIU KALON NE DEFEKTE
NJERIU DALLON ME LOGJIKEN EMENDIMIT NGA KAFSHA DHE DIN PSE URREN E PSE DASHURON
PRANDAJ KTO KONCEPTE NUK KAN SI PERZIEHEN NE NDJENJAT NJERZORE SECILA NGA KTO JAN TE DNARA NDJENJAT NJERZORE JAN FIJE SEPARACIONESH TE NDARA
NE VET NJERIUN SI QENJE DHE URREJTJA NUK MUND TE KALON NE DASHURI DERI SA
TE JET GJALL PRINCIPI DHE GJYKIMI LOGJIK SI DHE NDARJA E TE ZEZES NGA E BARDHA
NES E VJEN TE NDONJI DEFEKT TE NJERIU ATHER AJO ESHT DIQKA TJETER QE NUK KA TE BEJ MA ME GJYKIMIN NORMAL POR ESHT DEFEKTIZIM I VEQANT
NJERIU E THASDH DIN PSE URREN DHE PSE DASHURON
SIGURISHT NDJENJA E UREJTJES NUK ESHT EMIRė AJO COPTON SHPIRTIN DHE ESHT NGARKES TEPER E RėNDė PER NJERIUN DHE DO TE ISHTE MIR SIKUR TE MOS E MBANTE NJJERIU NE SHPIRTė SEPSE PARAQET VERTET DėM SHPIRTRISHT ESHT NGARKESė
POR NJERIU ėSHT QENJE TILLė QE KIUSHTZOHET NGA NDJENJAT QE E DREJTOJNė Nė JET KET DUHET TA KUOPTONI NJERIU GJAT JETES
FITON DASHURI URREJTJE NDJENJEN E SUPERIORITETIT VLERES INDIFERENCES
ZHGENJIMIT INFERIORITETIT SIMPATIS URREJTJES TE GJITHA JAN PJES PERBERSE E NJERIUT DHE JETES SE TIJ
NDJENJA E URREJTJES SIKUR TE MOS ISHTE TE QENJA NJERZORE PER TE AS Q E DO TE SHKRUHEJ AS QE DO TE ISHTE E FARE NJOHURIA PER TE PRANDAJ DERI SA VET NJIHET SI PREZENTE PRANOJENI SI TE TE TILLė Qė AJO EKZISTON
TE NJERZIT SE SA E KENI JU NE SHPIRTINTUAJ AJO ESHT DIQKA TJETER NE QESHTJET E INDIVIDIT NUK DUA TE PERZIHEM POR NUK MUND TE THUHET SE AJO NUK EKZISTON TE NJERIU KTU DUA TE DAL PRA DHE TE THEM SE NDJENJA E URREJTJES VESHTIR HIQET NGA VET QENJA NJERZORE

Fshatari
04-06-08, 15:44
Kush mund tė na garantojė se nuk ka urryer kurrė nė jetė ?!
Asht mirė me mposht kėtė ndjenjė tė ultė se hajri nuk i shihet. Mė ka ndodh tė urrej dikė por jam pendue menjėherė pas; jam perpjek me korrigjue sadopak vetvetėn tue e la ndėrgjegjėn...!

lirik
04-06-08, 16:58
Urrejtja dashuria simpatia vuajtja merzia krenaria simpatia optimizmi gzimi fisnikria vullneti trimria etika vlera te gjitha kto e shum tjera jan ndjenja qe njeriu i ka jan njerzore kush nuk din me urrejt nuk din as me dasht sepse nese nuk punon logjike per dallimin ndaj te keqes as logjika per dashuri nuk punon
kush nuk neveritet ndaj te keqes kush nuk e gjykon te keqen dhe nuk mban mėri nuk ka aletgji deri ne vuajtje nga vepra e ndyrė nga vepra klriminale nuk i gjykon ato nuk ka gjykim te fuqishem qe qon ne
urrejtje ndaj vepres sė ligė ai nuk din me gjyku as tjera gjėra pozitive
per ta njoft dhe gjyku negativen duhet me pas gjykim dhe logjikė pa pas aftesi me dit qka urren e qka dashuron nuk ka mundsi me pas poziocion te khart e te fuqishem
kush nuk eurren te keqen ai nuk din me dasht as dikend as vetveten as zotin
Nuk ėsht vetem zoti qe i gjykon gjėrat por ėsht edhe njeriu perndryshe nuk do te na e jepte zoti trurin dhe logjiken
as gjygjet te gjitha kto gjygje prokuror e avokat nuk do te ishin sikur te mos sihin ndjenjat njerzore
kam pa vepra te ndyra ne burg ku sot me shkon kapaku i kres hava nga ato poshtersira kam mendua se si mund te jet nujeriu kaq i ult kaq i ndyr dhe ndaj atij personi kam kriju urrejtje si dhe ndaj as aj vepre antinjerzore pra kam gjykuar kam gjykuar keq jam tmerruar nga vepra e ndyrė nga bizaria dhe perversiteti nga gjithfar lloj njeriu bishė qė vetem formen e kishte njeri se ishte bishė ma i zi se
bisha prandaj kamm gjykuar deri ne neveri ne perbuzje e urrejtje
kUR KAM PA NJERIUN HUMANITARė kam kaluar nė mėshirė ne ndjeshmėri ne ndjenj simpatie ne rrespekt pra jam treguar ashtu siq me ka fal zoti jo kozmetik por natyral i ke per e keqin dhe i mir per t mirin
nese do te rrija indiferent ndaj te keqes nji dit do te behsha edhe vet i tillė jo nuk mund te rri indiferent
e urrej punen e keqe vetem kshu gjykoj se mund te shpetoj imun qe ajo te mso me depertoj si virus dikund e refuzoj e gjykoj rrept ndoshta ka pas raste kur kam kaluar edhe ne urrejtje ndaj disa te kqiave qe edhe toka gjemonte e nuk i duronte
Nuk kam arrit ti shpetoj urrejjtes as per ata manjak te ndyrė qe kishin dhunuar e kishin ba te zeza e vrasje gjithfar llojesh ndjehesha i tmerruar nga ato vepra shenimet mnbi kto vepra mi kan marr
ndytsirat qetniko komuniste me urdher te qendres sepse me percillinin se qka shkruaja
pikrisht veprat ezeza i kam shkruar duke dasht me nxjerr shenime nga burgu dhe informatat qe kisha
per veq poezive shkrimeve me esht marr edhe aktakuza dhe secili vendim i burgut qe te mos mė lanė kurfar gjurme qe isha i burgosur politik nuk edi a ka nodh kjo me ndonji te burgosur tjketer politik ne ish jugosllavi apo vetem me mua
Mė KA NDIHMUAR AMNESTI INTERNATIONAL NGA LONBDRA QE I KA GJET GJURMT EMIA SI I BURGOSUR POLITIK DHE DOSJEN TIME E VENDIMET GJYGJSORE PERNDRYSHE GJITHQKA
DONIN TE ME SHUANIN EDHE GJURMET SI BANORė I KOSOVES:
DUKE QEN ė SE UN hulumtoja ne burg veprat e te burgosurve kisha dėshirė qė kur te dal nga burgu te shkruaja mbi ato baza se qka esht njeiu dhe qenja njerzore si dhe veset e tij mua mi moren shenimet ditaret dhe shkrimet bashk me disa poezi ne burg
ATY KAM PAS SHKRIME INTRESANTE DHE MBLEDHJE PERVOJASH PER VESET DHE VEPRIMET E NJERZVE PER SHKAQET QE I KAN SHYTY ATA TE BEJN ASO VEPRASH
Un jam perfshi n e urrejtje nga shum vepra jam distancuar me rrenqethje nga ato vepra kriminale
ku kishte raste ne mėnyra perverse bėheshin veprime te ndyra
duke u distancuar me ndjenjen eurrejtjes nga ato vepra kam arrit te ruaj ndujenjen e fisnikris dhe gjykim,in e ashper ndaj s e keqes vetem kjo ndjenj me ka shpetuar
ME GJITHAT NE AT KOHė KUR BISEDONIM PER VEPRAT E KQIA DHE TE MIRAT
kishte mjaft njerz qe vertet ashper i gjykonin veprimet e ndrya i gjykonin me urrejtje
kishte njeri qe kishte dhunuar antarin efamiljes dhe ne kalonim ne urrejtje per ato fllqisira ashtu ishte edukimi ynė moral qe te gjykojm ashper poashtersitė me ket edukim jam rrit neper breza ndoshta ne ket form kam gjykuar nen ndikimin e tradite qe ta urrej te keqen e ta dashuroj te miren
nuk e di ndoshta koha es sotit ka gjetje tjera qe ne si brez nuk i kemi njohur ndoshta koha sot ka zbuluar diqka te re qe qka do qe i shkakton dikush nuk din me urrejt ka mundesi edhe kjo por ne brezin tim kjo nuk ishte
Nuk ishte sepse urrehej tradhtari spiuni vrasesi zullumqari krimineli pushtuesi dhe adhruohej zoti bėmirsi kavaleri njeriu me karakter i drejti i mshirshmi kshtu u edukuam ne
NDOSHTA KEMI NEVOJ PER RIEDIKIM SEPSE KY BREZI I RI PASKA ZBULUAR DIQKA PA URREJTJE NDOSHTA NUK E DI DHE QENKA MIR TE SHPALLEMI POPULL ENGJULL ATHER
PO SHTROJ NJI PYETJE KTU PO SERBET A KAN URREJTJE DHE PSE KAN URREJTJE PER NE SHQIPTART QKA JU KEMI Bė NE Q EVIJN NE PJEKUN NA DJEGUN NA VRASIN NA THERRIN NA DHUNOJN A JAN ATA POPULL QE URREJN DHE PSE NA URREJN NE SI KA MUNDIS QE URREHET VIKTIMA
TIGRI E MSYN VIKTIMEN PER TA NGRAN SE KA URI POR NUK KA URREJTE MOTIIV TJETER NDERSA NE SERBT NA MSYJN PER TE NA COPTUAR JO PSE HAHET MISHI YNė POR NA MSYJN
NGA MOTIVET E URREJTJES
URREJTJA JON SHQIPTARE NDRYSHON NGA URREJTJA E TYRE URREJTJA JON ESHT GJYKIMI I ATI VEPRIMI DHE NDJENJA E HAKMARRJES PER LIRI NDJENJA KUNDER NJI OKUPATORI TE KEQ POR JO URREJJTE SIQ E KA AI PėR Tė MASAKRUAR E PER Tė Bė VEPRA NGA MA Tė ZEZAT MBI DHE
:
MEQENSE KTU ASKUSH NUK PO E NJIFKA URREJTJEN SI AS MLLEFIN NDAJ KURFAR VEPRE
AS REAGIMIN VERTET QENKA NJI MREKULLI E ZOTIT PO U DASHKA TE NA STUDJOJN TE GJITH EKSPERTAT BOTROR SE KTU PASKA VETEM ENGJUJ DHE NJERZ QE KAN ARDH DIKAH Nė TOKė MASHALLAH MOS I PAFT SYRI I KEQ VETEM BOTA QENKA NE HALL ME NE PO U DASHKA TE NA MBROJ GJITHNJI SE NE AS NUK KEMI MOTIV AS URREJTJE QENKA RREZIK
ME ARDH PRAP SERBT ME NA PERGJAK ME NA DHUNU MOTRA NANAN E GRA E NE TI DASHUROJM PA KUFI NDJENJ SE JO MAHI POR BOTA E KA PROPLEM PASTAJ SE SI TA MBROJ KET POPULL Q E NUK PASKA KURFAR MOTIVI AS REAGIMI GJITHQKA ME PERJETU NUK PO I LUJKA QEPRIKU PER KEQ AS ME MENDU BILE QUDI QE NE KET PLANET NUK U ZBULU MA HERET KY MILET VET NDERMJET VETE E KAN SHUM ZAKON ME U PERTHUR E ME SHKEL NJERI TJETRIN MOS ME E LAN ME EC PARA AS NJI MILIMETER
E ME URREJT NJERI TJETRIN MOS ME E LAN ME PERPARU
SE PER TE TJERT NUK PASKAN NDJENJA TE KQIA KURFARE
MASHALLAH MASHALLAH MOS I RAFT KUSH SYSH BILE SHUM MIR PO ME VJEN QE QENKAN
QINGJA VEQ ISHALLA NUK VJEN SHKAU ME I PRE NE FYT SI Q INGJAT

Wolf
05-06-08, 09:43
Mi Urrejt Dikend Nuk eshte mir

Mirpo nese dikush e bon veten mi urrejt une E Urrej por kur e urrej e kam nje Deshmi ose fakt per mi urrejt

lirik
05-06-08, 09:49
Mi Urrejt Dikend Nuk eshte mir

Mirpo nese dikush e bon veten mi urrejt une E Urrej por kur e urrej e kam nje Deshmi ose fakt per mi urrejtHiq mir nuk ėsht valla me urrejt dikend edhe un e di aspak nuk ėsht mirė bile shum keq ėsht me urrejt
se urrejtja nuk sjell asgjė tė mirė por ja qė ajo ekziston te njerzit

ABC
07-12-08, 11:08
Urrejtjaaaa - vjen gjithemon mbas prishjes se raportit ne mes te personave ,e shkalla e urrejtjes vjen simbas thellesise se ish raportit te tyre ,qka dmth ,raporti i thelle -urrejtja e thelle ,raporti i ceket -urrejtja e ceket .........se psktu keshtu eshte tek une ............une urrejjjjjjjjj ,sepse edhe kjo eshte ndjenje..........:mad:

qudi sa sinqert the,urrejt kurr nuk di, dasht di shum edhe mos me dasht di a urrejt jo

Trina_1
14-12-08, 18:13
:rolleyes: Varet sa ma prish disponimin :redface: por jam e keq nese urrej dike .......

Rozafa
14-12-08, 18:17
:rolleyes: Varet sa ma prish disponimin :redface: por jam e keq nese urrej dike .......

Nuk di te urresh tiiiii,jam shume e sigurt !!!

Trina_1
14-12-08, 18:19
Nuk di te urresh tiiiii,jam shume e sigurt !!!

:wink:

ShEjToNkA
14-12-08, 21:18
Sinqerisht nuk di tė urrej, as atėherė kur duhet dhe ėshtė e nevojshme.

Jana
15-12-08, 11:55
Nuk muj me Urrejt dikand....amo mundet me em nodh ni person me em hi en Kry qe thojm na edhe dishka skam qef me pa ...jo qe ja du te keqen po une skam qef me pa...se ma prish disponimin,....

Domira
15-12-08, 11:59
Nuk lejoj hiq, as dua, as e shoh ma te voglen aresye me u marr me urrejtje. Jo jo ka gjana me te mira ne jete...

emine
15-12-08, 15:02
Nja 5 minuta kur zemrona me mujte ate person e baj mish e lakna,masanej e qes anash pse me mush zemren me xeher nuke ja vlen per askend...sado e madhe te jete dhimbja,

GURI SYLAJ
15-12-08, 16:01
Aq sa AI kurr nuk do t'a hetoj se une e urreje!!!

AlbaSoft
16-12-08, 14:47
Po aq sa kam dashuruar...

lovely
16-12-08, 16:31
nuk e urrej, po shkurt e fshij prej faqes t dheut...

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 16:50
nuk e urrej, po shkurt e fshij prej faqes t dheut...edhe ata qe kie pune dite e naté pa qare ? :biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 16:54
Uné mendoj si eminja,nuk ja vlen ta mbushem zemren xeher per as kénd ...

Pra lovely,dhe si ti mendoj kurr ata njerz,kam mundesi ti fshij prej faqes sé dheut ...si jo i fshij tybe:biggrin:

selvija
16-12-08, 16:59
Ishalla nuk behet per urrejte kurr,,,se jam aq e keqe .....

Guri i madh
16-12-08, 17:08
nuk e urrej, po shkurt e fshij prej faqes t dheut...
ew po tani po frogohna se mos gabimisht po e nervozoj lowely e po u dashka me u pergadit per at dynjan e gjat

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 17:23
Ishalla nuk behet per urrejte kurr,,,se jam aq e keqe .....


nuk besoj per ty selvije !! :biggrin:

selvija
16-12-08, 17:28
nuk besoj per ty selvije !! :biggrin:haha ana nuk beson,,,por kam nje behani se kur behna nervoz qeshi hahahahhaha uurrejta po kthehet ne....,,:biggrin:jo po beso..

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 17:34
haha ana nuk beson,,,por kam nje behani se kur behna nervoz qeshi hahahahhaha uurrejta po kthehet ne....,,:biggrin:jo po beso..


uuuuu e tash te qeshurat e tua duhet me mendua a eke nga nervozja apo ?? ha ha ha :biggrin:

prap nuk besoj ncuk..

selvija
16-12-08, 17:37
uuuuu e tash te qeshurat e tua duhet me mendua a eke nga nervozja apo ?? ha ha ha :biggrin:

prap nuk besoj ncuk..hahahahahahahahaaha qe pershembull kur qeshi keshtu gezim,,:biggrin: kur herrrrrrrrrrrrrrrrrr nervoz :mad:mos harro kan pak ndyshime,,,hahahhaha:biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 17:42
hahahahahahahahaaha qe pershembull kur qeshi keshtu gezim,,:biggrin: kur herrrrrrrrrrrrrrrrrr nervoz :mad:mos harro kan pak ndyshime,,,hahahhaha:biggrin:


hahahhaa te une kan ndryshime si nata me dite hahahah :biggrin: jo pak .:biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 17:44
Selvi,prap spote ndezet drita ?? :biggrin:

selvija
16-12-08, 17:50
Selvi,prap spote ndezet drita ?? :biggrin:Nuk ndezet se jam herrrrrrrr kete moment http://www.qake1.com/images/smile/emo/taz.gif:biggrin:

Guri i madh
16-12-08, 17:54
Selvi,prap spote ndezet drita ?? :biggrin:
KEKU i ka fajet

lovely
16-12-08, 18:01
edhe ata qe kie pune dite e naté pa qare ? :biggrin:

a urrehen robt e shpise moj? :biggrin:

lovely
16-12-08, 18:02
ew po tani po frogohna se mos gabimisht po e nervozoj lowely e po u dashka me u pergadit per at dynjan e gjat


valla ma mire t bjen me u ru :biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 18:06
a urrehen robt e shpise moj? :biggrin:


he he qa s'ka lovely :biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 18:10
bash dhe ne fd qeshtje aktuale,ne at rubriken ku kish hap Selvija nusja e vjehrra, ha ha ha :biggrin: une e pata per ket lovely,e ti sedi ku ja ke rrok ha ha haaa:biggrin:

selvija
16-12-08, 18:15
bash dhe ne fd qeshtje aktuale,ne at rubriken ku kish hap Selvija nusja e vjehrra, ha ha ha :biggrin: une e pata per ket lovely,e ti sedi ku ja ke rrok ha ha haaa:biggrin:Pse moj ti me qesh me vjeherr shko shkruj diqka,,ha ziho ,ja ,shkreto fol diqka,,hahhahaha pastaj edhe une bi bohna shoqe :biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
16-12-08, 19:36
Pse moj ti me qesh me vjeherr shko shkruj diqka,,ha ziho ,ja ,shkreto fol diqka,,hahhahaha pastaj edhe une bi bohna shoqe :biggrin:


paj selvi ma mur menja se lovely e rroku dikah tjeter,:biggrin: e e kamuflova une me vhejerr te shkreten e sheh se na vyn kajhere per qiso raste ha ha haaa ..

e ty qa tra ne men me hap ket fare teme qe na bezdis allahile :tongue: :biggrin:

hajt se mendimin reale do e shkruj atje per vjeher ...:redface: :biggrin:

emine
16-12-08, 20:21
thuani si mund ta duajme dikend,se me urrejtje send ne drite nuk qesim.....

Penelope
16-12-08, 20:26
"Perpiqu qe edhe ndaj atij qe te ka shkaktu vuajtjen me te madhe, te mos reagosh me urrejte,nese e arrin kete je fitues i madh" Fundja ata qe shkaktojne vuajteje kete duan:te mbjellin urrejtje ne zemren tende" keshtu ka thene Nelson Mandela...qe ka ndejte 30 vite ne burg e ska ndi urrejtje ndaj atyne qe e kane mbajte. po njerzit "normal" urrejne nganjehere, sjane te gjithe te forte..

teutaA
01-01-09, 10:27
ne maksimum

Penelope
01-01-09, 11:19
njeriu mendon kur osht i lumtur se sosht ne gjende te urreje...por kur hase ne gjana idioteske,si tradhti, pabesi, mashtrim...mund te urresh...fundja edhe kjo urrejtje justifikohet.Por prape skam deshire me ushqy kete ndjenje kurre.

Terminatori
01-01-09, 12:39
Hipokrizin e njerzve..... kur rrin me ty e ka nje qendrim po sa takohet me tjetrin nersy teje rren, ndryshon qendrimin si buqja e ilazit...

thellenza
02-01-09, 15:30
..aq sa te mund ai/ajo te me shtyj qe ta urrej. Deri me sot nuk e kam urrejtur askend, por mendoj se cdo njeri mund te jete ne gjendje edhe te urrej.

emine
02-01-09, 20:08
rrini gzushem se une nuke urrej kond,veq ja thej turinin,a zemren teme se nxo gjak(bana nami ka vras me germa):P

Angel_
07-01-09, 15:17
Mvaret per qka e urrej............

Urata
08-01-09, 14:43
nuk urrej...! acarohem ne momentin mirepo shpejt i arsyetoj njerezit per veprimet e tyre...!

njerezit kane marre advantage nga urtesia/njerezilleku im...! gjahtareve t'interesit iu shmangem...

Diana007
03-12-09, 13:44
Duroj shum, ,,, por kur urrej, urrej deri ne vdekje!

Domira
03-12-09, 14:35
...jo shume nuk guxoj dhimbjen time ta shenderroj ne urrejtje...zgjedh te shtrydh vehten me te gjitha forcat.

ritaaa
03-12-09, 14:36
kur te ma plas shpirtin e urrej per nje dite ndoshta
por ai/ajo person mo nuk ben pjes ne jeten time
me nje fjal mo ska shance me fol me mue

por flm prej Zotit si ma ka dhuru nje durim te madh ndaj njerzve.

me respekt ritaaa

Oltiana1
03-12-09, 14:48
Nė njė shkallė kisha urrejtur jo shumė por prap asnjėherė nuk do e ushqej ndjenjėn e urrejtjės pėr dikė po edhe nuk do ta bėj sido qė tė ishte ai apo ajo me mua :)

teutaA
04-12-09, 03:00
deri ne ate mas qe nuk e shof as qe ekziston ai person

emine
04-12-09, 08:57
deri ne ate mas qe nuk e shof as qe ekziston ai person

zhduket si mos me pas egzistu kurr:wink:

shfletuesi_
04-12-09, 09:22
Te urrej dhe te dua me te njejten force qe kam.

Zhaneta
04-12-09, 09:31
Mvaret ne cfare Urretie.......!
Ama kur vien puna deri aty te urretia per mua nuk ekzistoni asgje,nuk njofe askend....:rolleyes:

Idila
04-12-09, 09:32
..ndoshta veē pesė minuta derisa mė largohet inati.

AliSia
21-11-10, 23:25
Nuk jam e lindur per urretje,Deri me sote askend nuk e Urrei,...!!

teutaA
21-11-10, 23:54
,,,,deri ne ate mas sa qe nuk e shof me sy as si qenie njerzore

skam dit me urrejt por me kan msu i urrej deri ne vdekje

Daglasi
22-11-10, 00:16
Nuk urrej as qe kam qef me urrejt insonin.

roadrunner
22-11-10, 10:17
Se qaj koken fort per njerz qe sme interesojn, keshtu qe as smendoj urrejtjen, thjesht i eliminoj nga jeta ime edhe flej rehat...per at thojn splakna kurr hahaha :P

Giovanni
22-11-10, 14:38
Mund ta urrej edhe me shume qe e kam dashuruar.....

Qika^Me^Kule
22-11-10, 20:53
Nuk e ureje askend.....dhe s'kam pse te ureje askend....

emine
22-11-10, 21:03
Urrehet dhe dashurohet pa arsye

Qika^Me^Kule
22-11-10, 21:06
Urrehet dhe dashurohet pa arsye

:wink:

Oltiana1
30-11-10, 11:12
Deri diku po , por prapė ndjenjėn e urrejtjės nuk e kisha ushqyer pėr askėnd , sepse nuk ke dobi gjė nga urrejtja :)

Cuca_Llapjane
30-11-10, 11:18
Nuk mundem te e urej askend ne jete kurr .

roadrunner
30-11-10, 11:35
a hahet a? valla kejt e kisha honger hahahaha....koha drekes tash jam untu valla...mos em dil perpara se kam met fshi :P{

AliSia
30-11-10, 12:47
E pamundur jam e paafte te urrej dike, me rraskapit. ..!:(
Keshtu se fundmi jam une ajo qe e vuaj urrejtjen dyfish as qe urrej, ndaj dhe nuk mundem.....!!:(

Hajra
15-02-11, 18:47
......nuk e di dhe mvaret kend dhe per qka, ngase dashuria dhe urrejtja jane gjera te natyrshme pjese e jetes edhe pse urrejtjen e urrej hahaha....

rastesishT
23-02-11, 21:14
As njė gramė mė shumė se sa ndjenja qė kemi dashuruar.

emine
23-02-11, 21:45
Te kesh ndjenje urrejtje ndaj tjreve eshte nje gur i rend ne shpirtin tend,eshte nje lloj burgosje ne veten, qenien tende,andaj sdo mundemi te urrejm askend pa urryer dhe pas neveri separi ne veten,pa pasur ndjenjen e fajit dhe gabimit,separi fillojme te urrejm veten si te pamatur si naiv si te pavler,dhe pastai shfaqim ate ndjenje tek tjetri ku me siguri ka ndikim te madh ne momentin kur ndjejm ndjenje urrejtje ndaj tjetrit,une mendoi ndjenja e urrejtjes lind kur jemi te pafuqishem te arrijm diqka qe duam,apo te luftojme me nje njeri qe na ka lendu thell ne shpirt,duhet pa shume her se njerzit shum nuk jan te vediseshm ne ate qka veprojne,dhe duhet msu cdo dite te leshojme ndjenjat negative,duhet cdo dite te shkeputemi nga diqka e cila me se shumti na ben keq neve,ne lendohemi,po harrojm se mundemi te kemi lendu dhe ndjenjat e tjetrit,dhe mos kuptu pse tjetri sillet ashtu,,,
Duhet mesuar te falim vetes gabimet dhe ti falim tjeret,,,,

Crazy
26-02-11, 02:18
qaq sa muj e du

Qika^Me^Kule
26-02-11, 20:04
Nuk kam koh... te URREI askan.... Nga se jam shum e zene duke i dashur ata/ato ce me Duan...!!

rastesishT
27-02-11, 11:02
Kėtu shtrohet pyetja : Si mund ta urreni dikė.

Dikė mund ta urrejm dukė e dashuruar sėpari.

Qika^Me^Kule
27-02-11, 11:08
Nuk... URREI asknd !!

AliSia
12-03-11, 22:55
E pamundur jam e paafte te urrej dike, me rraskapit. ..!:(
Keshtu se fundmi jam une ajo qe e vuaj urrejtjen dyfish as qe urrej, ndaj dhe nuk mundem.....!!:(


:rolleyes::rolleyes:

elvio
25-03-11, 21:33
http://farm5.static.flickr.com/4014/4524408084_988296bd1b.jpg

Ishin thjeshte gjurme qe tashme s'jane me,,,,,,,,,,,,,,,,,

Secilit i ndodh ne realitetin fenomene qe kane te bejne me pakenaqesite,qofte e urrejtje,edhe pse shkallet ndryshojne.

Monedha me e mire e kthimit eshte fjala e pare e shkrimit(per mua):eek:

LuLjaa
28-03-11, 00:26
... vetum nese um ban keq shuuume atehere e urrej
dhe s'kam qef kurr syt me ja pa, ke kush ke ai njeri ....

Daglasi
28-03-11, 01:09
Aspak askend,cka e kam e tham ,edhe i ri larg.

emine
28-03-11, 08:17
i dobti urren,

Oltiana1
28-03-11, 11:23
Vetėm njerėzit me shpirt tė vogėl urrejnė ( ku nė shpirtėrat e tyre fshihet urrejtja aq e madhe )

Eee , unė nuk dua tė bėhem e tillė :)

lirik
28-03-11, 11:51
Vetėm njerėzit me shpirt tė vogėl urrejnė ( ku nė shpirtėrat e tyre fshihet urrejtja aq e madhe )

Eee , unė nuk dua tė bėhem e tillė :)

nuk ka dyshim oltiana se ashtu esht fakt ky bravo oltiana

4peace
28-03-11, 13:24
***

Une mundem...


...prej 1 kg (mundesisht lesh apo pambuk, sepse eshte me i lehte se hekuri:biggrin:) deri 1 km (sepse peri eshte i trashe aq sa fytėza nuk nxen me shume:wink: )


***

Gentiani
28-03-11, 17:29
***

Une mundem...


...prej 1 kg (mundesisht lesh apo pambuk, sepse eshte me i lehte se hekuri:biggrin:) deri 1 km (sepse peri eshte i trashe aq sa fytėza nuk nxen me shume:wink: )


***

jo be shoku qishtu nuk ben :biggrin:

ketu vetem duhet pershtatur niveline e komunikimit rrethanave dhe ne ekuivalencen qe kerkohet, nuk ke nevoje as ti duash e as ti urresh ! Kjo eshte ama me shume se korrekte !

emine
28-03-11, 17:36
i dobti urren,
i forti ta djeg cergen,e lan me qate hargj urrejtjen edhe borgjin

4peace
28-03-11, 19:47
jo be shoku qishtu nuk ben :biggrin:

ketu vetem duhet pershtatur niveline e komunikimit rrethanave dhe ne ekuivalencen qe kerkohet, nuk ke nevoje as ti duash e as ti urresh ! Kjo eshte ama me shume se korrekte !

Jo be...

m'i dha njoni cato (1kg e 1km) se kish pase me (mega/giga)-tonelata teprice :biggrin:


*

Skyfter
29-03-11, 10:42
Nuk jam i sigurte nese urrej ndonje forumist amo jam i sigurte se do karkelake urrejn jo vetem shkrimet e mua por te gjithe atyre qe nuk kan te njejtin mendim me ta.


nejse tash un tybe sdi me rrejt: Kam fillu me urrejt INJORANCEN me shum te qellimshme(msusat:wink:) se sa te paqellimshme(Kokboshat).

Giovanni
29-03-11, 10:54
Me shume se sa e kam dashur...:

AliSia
29-03-11, 10:54
Nuk kam zemer te urrej askend ne jete..!

Giovanni
29-03-11, 10:56
i dobti urren,

Nuk jam dakord me ty se dashurija dhe urrejtja jan dy gjera paralere aj de don edhe urren.

Nese ti nuk urren ateher as nuk don askend..

Gentiani
29-03-11, 14:11
Jo be...

m'i dha njoni cato (1kg e 1km) se kish pase me (mega/giga)-tonelata teprice :biggrin:


*po, po nuk e ke keq ah,hahahaha vetem me buzeqeshje duhet te bere, mos te duket si urrejtje, se nuk ben masnej :biggrin: ne stilin " a llov ju" edhe ngeeeeerk thiken, ti dal pas shpinde, e kur ti nxjerresh edhe njehere ja peshperit "a llove ju sooooooooo match" :biggrin::biggrin: te duket me shume romantike per fund :tongue:

AliSia
29-03-11, 14:13
Valla kam deshir te urrej dikan deri ne maxsimu.:rolleyes:.Por aq kam ndjenja qe nuk ka shanc per ta urrejtur..!! :smile:

Albonita
30-03-11, 11:38
Askan nuk e urrej as ce urrej donje here ne jeten time...Thejshte ata persona Humbin Rrespketin!

drinibardhe
30-03-11, 12:42
une kam gjithmone nje lamsh ne stomak .... nuk di me e tjerr ...kush e gjen fijen e gjeti dhe inatin tim ahahahahha

thellenza
31-03-11, 23:45
..aaaq sa te me detyroj..!!!

elvio
16-06-11, 22:27
Fokusimi i antonimit per tema c'ka flet kam harruar c'dimension merr urrejtja!!

Jana
16-06-11, 22:32
.... nuk e di a e posedoj kete ndjenje ... deri tash se kam njohur dhe shpresoj shum t'mos ta njoh kurr...

AliSia
17-06-11, 09:53
Edhe pse kam filluar ta urrei diken,por eshte problem se aq ma shume po e urrei aq ma shume po kam ndjenja per ate..!! No Comment.!

Kaqanikasja
17-06-11, 10:09
Nuk ekziston urrejtja tek un

tipi engjellor
17-06-11, 14:59
po urrejtjen kjo zemra ime se ndjen askund a me mendje nganjhere duhet te u tregoj disave se qfare bejn....

VoOoglushja
20-06-11, 17:58
shume...

Qika^Me^Kule
29-06-11, 20:02
Nuk kma koh te urrei askend , personat/e te citet/e e kan merituar respektin dhe sinceritetin tim t'vecant ndai tyre , me nuk do e ken kurr me ate respekt , tek une mbeten te panjohur , e per me urreit jo zot mos e ben !!

VoOoglushja
04-07-11, 22:19
shume qe vet un befasohem

Albonita
04-07-11, 22:33
Nese bej thirrje per mire, do me urrejne tė keqinjte. Nese bej thirrje pėr sukses, do tė me urrejne deshtaket
Nese bej thirrje per reforma, do te me urrejne te korruptuarit. Prandaj, "Urdheroni" atyre qe urrejne, pasi po tregojne ..se jan ne at nivelin e urrejtejs..nadj mireseis dhe dashurirs.... thjesh Nuk vlen Urrejtja por thjesht humb Rrespketi te personat ce luajn me maskat ce ndryshojne.:smile:

AliSia
13-07-11, 22:34
Nuk kam zemer per urretje.!!

elvio
13-07-11, 22:41
Fokusimi i antonimit per tema c'ka flet kam harruar c'dimension merr urrejtja!!Note,,,,,,,,,,,harresa(neglizhenca):wink:

winona
13-07-11, 23:01
Nese zhgenjehesh prej ni personi qe e ke dasht dhe ke pas respekt kjo shpejt mund te shendrrohet edhe ne urrejte..po nese nuk e ke dasht ai thjesht eshte person i pa rendsishem per ty...

VoOoglushja
14-07-11, 17:46
shume se qa mendja sjau merr :S....

emine
14-07-11, 21:59
Kam harru si eshte kjo ndjenje

Guri i madh
14-07-11, 22:04
:confused:

LaDy_Diaspora
20-07-11, 06:57
Une askend nuk e urrej, por e denoj! :biggrin:

(Nese me lendon apo me bjen thike mas shpine)

Zero Cool
27-07-11, 10:58
mu aq, sa e meriton...

AliSia
27-07-11, 11:01
Une askend nuk e urrej, por e denoj! :biggrin:

(Nese me lendon apo me bjen thike mas shpine)


Kjo edhe ma zi se Urretja...:biggrin: ahahahhahahhahahha

emine
28-07-11, 18:39
pse te urrejm....

Oqeani
28-07-11, 18:42
Nuk mund te urreje para se te them: Nje person qe nuk meriton nje gje qe i takon, ai do te kuptoje vetevetiu se ka gabuar !

Oltiana1
29-07-11, 09:54
Urrej ata njerėz qė qėllojnė me kėmbė tė gjitha tė mirat qė u serviren, dhe pastaj ankohen se nuk i kanė pasur asnjėherė ... urrej tė gjithė ata njerėz , qė kėrkojnė tė dinė , pastaj qeshin me ato qė u thua ...

Urrej tė gjithė ata njerėz qė mėsojnė gjithė sekretet dhe pastaj tė godasin sapo nuk u duhesh mė .

Urrej tė gjithė ata/o qė nuk e meritojnė tė quhen "Njerėz" ! :S

Hajra
06-08-11, 20:27
....aq sa e meriton,

emine
06-08-11, 22:20
Urrej ata njerėz qė qėllojnė me kėmbė tė gjitha tė mirat qė u serviren, dhe pastaj ankohen se nuk i kanė pasur asnjėherė ... urrej tė gjithė ata njerėz , qė kėrkojnė tė dinė , pastaj qeshin me ato qė u thua ...

Urrej tė gjithė ata njerėz qė mėsojnė gjithė sekretet dhe pastaj tė godasin sapo nuk u duhesh mė .

Urrej tė gjithė ata/o qė nuk e meritojnė tė quhen "Njerėz" ! :S
Kta njerz nuk meritojne as te urrehen:smile:

ENGJELLUSHA
18-08-11, 16:44
Ne zemren time s'ka dot vend per urrejtje

Qika^Me^Kule
23-09-11, 19:29
JO nuk mundem te urreje askend . Te urresh dike per mua don te thote se je i gatshem per nje konrtoll psikiatrike, sepse njeriu si qenje shoqerore duhet ose te jete i luajtur mendesh, ose te kete nje aresye teper teper te forte per te urrejtur.
Une mund te mos e dua dikend, mund te mos me pelqej, mund te kem antipati ndaj tij/saj, por ta urrej nuk e shoh te kapshme per nje qenje normale njerezore.

emine
17-10-11, 08:53
munde te injoroi tmerrsisht njerzit,dhe kjo ndodhe kure fjalet e mia skan me pesh,bllokoi cdo diskuptim apo arsyetim qe tjeret deshirojne te ma thone,kjo eshte e vetmja (urretje) dhe ne fakt mosinteresim te vazhdoje me ata njerz te cillet me lekundin jeten apo deshirojne te anashkaloi rruget qe une kam marr,

Giovanni
17-10-11, 09:14
Nese e kam dashte ate person do ta urreja me shume se e kam dashte .....

Zero Cool
17-10-11, 09:21
Urrejtja ime as qe mund te verehet prane dashurise qe mund ta kam per dikan !

Stuhi Rere
09-11-11, 15:08
Aq sa ai person mundohet te me bej keq.

emine
28-11-11, 22:09
jo,energin qe do hargjoja duke investu ne urrejtje do e perdor ti fal vetes dite me plote buzeqeshje,

Hajra
29-11-11, 20:40
....aq sa e meriton,

e-uritura
02-12-11, 09:22
Vetėm njerėzit e vegjėl urrejnė!

Kalimero
02-12-11, 11:05
Vetėm njerėzit e vegjėl urrejnė!

a mus deshte me thonen qi une urej ha?:biggrin:

winona
02-12-11, 20:26
Aq shume ,me shume se qe e kam dashur!

jadore
02-12-11, 20:30
Aq shume ,me shume se qe e kam dashur!

ncuk , ndjenje fallse, nuk e paske dashur , kujtohu !!

te duash dike , e done ne cdo forme , edhe atehere kur lumturia e tjerve te shkakton dhembje , por jo urrejtje.

e-uritura
03-12-11, 22:46
ncuk , ndjenje fallse, nuk e paske dashur , kujtohu !!

te duash dike , e done ne cdo forme , edhe atehere kur lumturia e tjerve te shkakton dhembje , por jo urrejtje.Ncuk, kujtohu.

Lumturia e personit qė dashuron nuk duhet tė tė shkaktojė dhimbje!

jadore
03-12-11, 22:57
Ncuk, kujtohu.

Lumturia e personit qė dashuron nuk duhet tė tė shkaktojė dhimbje!

ncuk , mendohu pak ..!
lumturia shumes, vetem po te jete lumturi njejes,veta e pare , eshte ajo qe te takon ty ....

p.s.
mendo hala , analizo pak...

tipi engjellor
03-12-11, 23:01
Ncuk, kujtohu.

Lumturia e personit qė dashuron nuk duhet tė tė shkaktojė dhimbje!

Nuk ma merr mendja qe ke shkuar aq larg me kulture saqe te pranosh lumturin e atij qe do .....ne mendje e ke kete po tybe me zemer djeg djeg ....perveq qe je pajtuar me ndamjen .....

e-uritura
03-12-11, 23:13
ncuk , mendohu pak ..!
lumturia shumes, vetem po te jete lumturi njejes,veta e pare , eshte ajo qe te takon ty ....

p.s.
mendo hala , analizo pak...


Mendova edhe pak, analizova pak mė shumė!

Erdha nė pėrfundim se; Lumturia nuk mund tė jetė njėjės ose shumės.

Unė, e as ti, nuk mund tė ndryshojmė botėn, por ne mund tė fillojmė nga vetja jonė.

Dashuria, nuk tė falė lumturi. Tė falė adrenalinė, tė falė ndjenjėn e tė ndihurit komplet! Ndjenjėn e tė qenit duke fluturuar! E shumė ndjenja tjera,por


Lumturia egziston, si nė ty ashtu edhe nė mua dhe nė secilin nga ne. Dhe e vetmja mėnyrė pėr t`a aktivizuar ėshtė vet vetja jonė, e askush tjetėr!

Daglasi
04-12-11, 01:08
Aspak askend,se urretja e bllokon lumturin e jetes.....

winona
04-12-11, 12:57
Dikush qe e keqperdor miresjelljen time,qe mundohet me luajt me ndjenjat e mia, ate person nuk mundem me dashte me,edhe nese e kam dasht dikur . Kjo tek une mund te shendrrohet shume
shpejt ne urrejtje.

taraku-1
04-12-11, 13:43
Dikush qe e keqperdor miresjelljen time,qe mundohet me luajt me ndjenjat e mia, ate person nuk mundem me dashte me,edhe nese e kam dasht dikur . Kjo tek une mund te shendrrohet shume
shpejt ne urrejtje.
veq edhe urrejtja ndaj shkrimeve te miaaa miund te kthehen ne ushqim per shpirt edhe terapi qetsimi hahaha

e_martumja
04-12-11, 13:44
Gati muj te them hiq... Ja lo atij nalt... Krejt paguhen ne kete dynja.

tipi engjellor
04-12-11, 13:49
Gati muj te them hiq... Ja lo atij nalt... Krejt paguhen ne kete dynja.

ti ski nevoje me pas te drjeta hiq ...me sigguri ushtron dhune ndaj burrit se per urrejtje ski nevoje bre me pas :biggrin: pershedteje sot

e_martumja
04-12-11, 13:50
ti ski nevoje me pas te drjeta hiq ...me sigguri ushtron dhune ndaj burrit se per urrejtje ski nevoje bre me pas :biggrin: pershedteje sot
Dhuna ndaj tij s'kam se nuk e bjen punen, sma prish qefin ahhaha

tipi engjellor
04-12-11, 13:52
Dhuna ndaj tij s'kam se nuk e bjen punen, sma prish qefin ahhaha

jo ajo dhune nuk eshte mire e ki hahahahah se veq me gisht ja ben edhe te kupton shume mire:biggrin:

e_martumja
04-12-11, 13:53
jo ajo dhune nuk eshte mire e ki hahahahah se veq me gisht ja ben edhe te kupton shume mire:biggrin:ska nevoj me gisht me bo veq ftyren mema kqyr e kupton qka don veq edhe une atij z'guxoj zo mi bo ahahhahahhaha

taraku-1
04-12-11, 13:57
ska nevoj me gisht me bo veq ftyren mema kqyr e kupton qka don veq edhe une atij z'guxoj zo mi bo ahahhahahhaha

Hahaha a qasi i mrrolt koka a....

e_martumja
04-12-11, 14:01
Hahaha a qasi i mrrolt koka a....qesi mrrolan si ti ahahhhahhahahahhahaaa

winona
04-12-11, 14:55
veq edhe urrejtja ndaj shkrimeve te miaaa miund te kthehen ne ushqim per shpirt edhe terapi qetsimi hahaha
Shkrimet e tua nuk jan per urretje,por ato nuk jan per tu lexue nganjeher hiq se te vie ''zu erbrechen''.

tipi engjellor
04-12-11, 14:59
Shkrimet e tua nuk jan per urretje,por ato nuk jan per tu lexue nganjeher hiq se te vie ''zu erbrechen''.

shume serioze na u ke ba moj qike hahahahah

Antika
04-12-11, 16:54
Aq sa muj me dashte aq edhe muj me urrejte......:biggrin:

emine
04-12-11, 17:50
qka me ba se disa njerz as mi urrejt smunesh,i ka urry fati vet dhe te qenit si jan,qka mi urru e qka me fillu em ata njerz,veq qeljau kanten e berdhogut e hudhi mbrenda,ka nevojqare qe kalojne udhes dhe i marrin:biggrin:

e-uritura
18-12-11, 12:14
E vetmja gjė qė mund tė urrej nė kėtė botė, janė Lamtumirat!

thellenza
18-12-11, 13:45
aq sa te me shtyej ai person qe ta urrej..!

Jana
19-12-11, 02:03
..ncuk nuk urrej ... ka dorma te tjera ...se kam helmu veten me kete ndjenje ...

Dardanesha
15-01-13, 14:56
Aq sa e dua, aq edhe mund ta urrej :rolleyes:

Hajra
15-01-13, 16:32
......sa prej ketuhit e deri te Xhamija e llapit, hmm..:rolleyes:

DEA
15-01-13, 21:00
se di se a mund te thuhet urrejtje. Mund te hidherohem pamas nese dikush me zhgenjen, por megjithate mund te them me plot gojen se nuk urrej, vetem se me vjen keq, pikellohem qe shkatrrohet ndonje lidhje e dashur se perndryshe as nuk do te hidherohesha. nese kjo ndodhe jam ne gjendje ti injoroj perjete, ata te cilet me bejne te ndihem kaq keq.

Sy_kaltra
24-01-13, 22:16
Nuk ka vend urrejtje ne shpirtin tim ,kush ban ja ban vetit !

Domira
25-01-13, 13:58
E urrej pakufishem, padrejtesine dhe mashtrimin !
Dike nuk mund ta urrej. Dikush mund te me neverise dhe te me shqetesoje nese i ka tiparet qe i pershkrujta. Dhe se ketejmi te tillet me duken te mjere per veti, por shume te demshem per shoqerine.

Kaqanikasja
08-04-13, 09:35
i urrej njerzit e padrejte dhe thashethemegjinjet

romansa
08-04-13, 15:15
sdi a ka njesi matese per urrejtjen ahhaha

zanaa
08-04-13, 16:41
Mund te mos pajtohem me dike,por nuk mund te urrej askend perveq ( Shkaun)...

Oltiana1
09-04-13, 12:01
Urrej ata njerėz qė qėllojnė me kėmbė tė gjitha tė mirat qė u serviren, dhe pastaj ankohen se nuk i kanė pasur asnjėherė ... urrej tė gjithė ata njerėz , qė kėrkojnė tė dinė , pastaj qeshin me ato qė u thua ...

Urrej tė gjithė ata njerėz qė mėsojnė gjithė sekretet dhe pastaj tė godasin sapo nuk u duhesh mė .

Urrej tė gjithė ata/o qė nuk e meritojnė tė quhen "Njerėz" ! :S

Atėherė , pasna urryer ca tipa njerėzish ... e tani fjala ( Urrejtje ) nuk ekziston nė fjalorin tim :biggrin: