PDA

View Full Version : Dosja e Krimit


Peja-Boy
12-04-07, 20:20
ILIR SELIMAJ ĖSHTĖ VRARĖ, SEPSE KA DĖSHMUAR DREJT PĖR VRASJEN E KATĖR PJESTARĖVE TĖ BRIGADĖS MERGIMI »

Bisedoi : Bajrush Morina


• Vrasėsi Adem Elshani u ndal para veturės hoqi maskėn, e vuri automatikun krahėve dhe tha : « Tash dėshmoni pėrsėri pėr Tahir Zemėn ! »

• Pot ė kishte ardhur me kohė policia e UNMIK-ut do tė bllokonte tė gjitha rrugėt dhe do tė gjendeshin gjurmėt e kriminelėve qė bėnė kėtė krim

• Zgjedhja e vetmepėr Kosovėn ėshtė : « T’i bihet gjerprit nė kokė » dhe kėshtu tė ndalet krimi nė Kosovė !


Demė Selimaj: Gjatė luftės kemi pasur kėrcėnime, por atėherė ka qenė luftė. Gjatė lufės Iliri ka qenė ushtar nė Rugovė. Kur ėshtė tėrhequr popullata nga Rugova ka vazhduar me tė plagosurit pėr Shqipėri, atje nuk ka mundur tė rrijė, sepse gjithė shokėt u kthyen nė Kosovė dhe ai dėshiroi qė tė vazhdonte rrugėn pėr Kosovė.

"Bote sot": Tė nderuar vėllezėr Selimaj. Se pari ju falėnderojmė pėr ardhjen tuaj ne Redaksinė e gazetės kombėtare "Boto sot" pėr tė dėshmuar tė vėrtetėn e vrasjes kriminale tė datės 14 prill, kur u vranė nė pritė mė tė dashurit tuaj: Ilir e Feride Selimaj. Pėr fillim a mund tė na thoni se kur ėshtė inkuadruar Iliri pėr herė tė par nė UĒK?

Demi e Brahim Selimaj: Jo vetėm Iliri, por shumė prej nesh nė fillim tė luftės nė Rugovė jemi inkuadruar ne radhėt e UĒK-sė ne Brigadėn 136 . Ne kėtė brigade kemi qenė ne tė dy, djemtė e axhės. Bashkė me Ilirin kemi qenė 6 anėtarė ne radhėt e saj. Madje ne jemi familje e ngushtė dhe bile krejt fshati Haxhaj kemi qenė tė inkuadruar ne luftė, kemi pasur edhe eprorė, ushtare. Iliri ka marrė pjesė ne lufiė» e Koshares dhe pas fuffés pėr dy muaj rresht ka mbajtur uniformėn e UĒK-sė
"Bote sot": Kush e ka udhėhequr kėtė Brigade?

Demė e Brahim Selimaj: Birgadėn e ka udhėhequr komandanti Smajl Hajdari, i vrarė pas luftės nga kriminelėt.

"Bote sot": Gjatė luftės Ju ose Iliri a keni pasur drejtpėrdrejt ndonjė konflikt apo mosmarrėveshje me strukivra tė caktuara tė UĒK-sė?

Demė e Brahim Selimaj: Po, aty-kėtu ka pasur ngapak. Por ne ēdoherė kemi kemi lėshuar pe, sepse kemi pasur dėshirė t'i kapėrcejmė ato provokime. Por kryesisht kemi pasur probleme me dy persona: me Sali Lajēin dhe me Ujkan Nikēin, tė cilėt edhe gjatė luftės kanė plagosur ushtare tė UĒK-sė. Kėta janė marre me thashetheme, i kanė marre njerėzit ne pyetje ne shtabin e tyre. Bile nga fshati ynė i kanė marre dy pleq tė vjetėr, pastaj ne kemi ndėrhyrė dhe u kemi thėnė se nuk bėn t'i torturojnė njerėzit e vjetėr. Por ne nuk mund tė themi konkretisht se ėshtė marre ne pyetje ndonjėherė Iliri. Ai ne atė kohė ka qenė ushtar.

"Bote sot": Po pas shpėrnguljes se popullatės nga Rugova ku ka qenė Iliri?

Demė e Brahim Selimaj: Po, bashkė me popullatėn edhe Iliri pėr pak kohė ka qenė ne Shqipėri. Me pas ai kthehet pėrsėri ne front tė luftės, ne atė kohė bile ai ka marre pjesė edhe ne luftėn e Koshares. Edhe pas luftės kur kanė hyrė forēat e NATO-s ai ka mbajtur uniformėn e UCK-sė dhe si ushtar i kanė pritur popullatėn tė kthehen ne trojet e tyre. Por ajo qė une si prind i tij (Brahim Selimaj -nėn ynė) e mbaj mend se Iliri disa herė ka thėnė "atė qė e kam pare me sy se ēka bėn shqiptari kundėr shqiptarit nuk kam mundur ta marr me mend as t'u bėsoj syve tė mi".

"Bote soi": Ku i ka pare Iliri kėto qė thoni ju?

Brahim Seiimaj: Shihni, Iliri ka qenė pjesėtar i njėsitit "Shqiponjat e Zeza" qė kanė qenė tė pozicionuara pas luftės afėr fshatit Baballoq. Komandant i kėsaj njėsie ka qenė Daut Haradinaj, ndėrkaq zėvendės-komandant Idriz Bala. Fjalėt qė m'i ka thėnė Iliri kanė qenė pėr pjesėtarėt e brigades "Mėrgimi". Ai vetė me ka thėnė se i ka pare me sytė e tij se si pjestarėt e kėsaj brigade i kanė prerė me thika, i kanė shpuar me kazmė shpinės, ne krye. Ai pastaj tė gjitha keto i ka dėshmuar ne procesin gjyqėsor kundėr "grupit tė Dukagjinit" qė u mbajt ne fłnd tė vitit tė kaluar.

Peja-Boy
12-04-07, 20:20
"Bote sot": Sa kohė ka qenė Iliri ushtar i "Shqiponjave tė Zeza"?

Demė e Brahim Selimaj: Ka qenė gati dy vjet. Ne fakt prej fillimit tė luftės dhe me pas edhe dy muaj pas pėrfundimit tė saj. Pastaj ėshtė larguar nga ky formacion pasi nuk ka mundur tė durojė me se ēfarė veprimesh kanė bėrė kėto "shqiponja tė zeza".

"Bote sot": Tė kthehemi edhe pak te dėshmia e Ilirit ne gjyq. A ju kujtohet cila ka qenė dėshmia e Ilirit ne rastin e procesif tė gjykimit kundėr "grupit tė Dukagjinit"?

Demė e Brahim Selimaj: Dėshmia e Ilirit ne procesin gjyqėsor tė mbajtur ne Prishtinė kundėr tė ashtuquajturit "grup i Dukagjinit" ka qenė real. Madje mbi 90 pėr qind e popullit e ka dėgjuar dhe e ka pėrkrahur dėshminė e tij.

"Bote sot": A ju ka shpjeguar ndonjėherė Iliri se si i ka ndihmuar Vesel Muriqit qė tė ikėn nga duart e Hajredin Balės-Togerit?

Demė e Brahim Selimaj: Shihni, Iliri ne fakt ka dashur t'i shpėtojė tė gjithė ushtarėt e brigades "Mėrgimi". Madje ai pikėrisht pėr maltretimet dhe vrasjet e ushtarėve tė kėsaj brigade ėshtė larguar nga "Shqiponjat e Zeza". Bile, ne rastin konkret edhe vetė Iliri ėshtė rrahur nga Togeri dhe Dauti sa ka qenė ushtar i tyre pėr shkak se ka kundėrshtuar tė rrahė Veselin. "Kėtė e ke kushėri dhe ti do ta rrahėsh. Nėse nuk e rrah ti Veselin, ne do tė tė rrahim ty", i ka thėnė Ilirit Togeri. Kėshtu i ka thėnė Ilirit edhe Daut Haradinaj, "gjenerali" i TMK-sė me tetė vjet shkollė.

"Bote soi": Pra, sipas jush, Iliri e ka shpėtuar nga vrasja Vesel Muriqin?

Demė e Brahim Selimaj: Po, kjo ėshtė e vėrtetė, e ka shpėtuar. E ka prishur me qėllim veturėn ne rrugė. Pastaj Veselit ia ka dhėnė automatikun dhe e ka shpėtuar nga vrasja.

"Bote sot": Po posi largohet prej TMK-ja, a ka pasur kėrcėnime Iliri dhe prej nga kanė ardhur ato?

Demė e Brahim Sefimaj: Jo vetėm Iliri, por e gjithė familja jonė pas luftės kemi pasur kėcėnime. Dhe kėrcėnimet kanė ardhur kryesisht prej atyre qė e vranė Ilirin. Njė kėrcėnim tragjik ka ndodhur edhe me 3 gusht tė vitit 2000 ne Pejė, kur u vra djali i mixhės Ismet Kelmendi me tė fejuarėn e tij Merita Vatin. Me plot bindje e themi se edhe Ismetin e ka vrarė Ahmet Elshani me grupin e tij tė"Dukagjinit" qė janė ne burg. E kanė vrarė nga inati pse ai ka qenė me i shkolluar se tė gjithė tė tjerėt.

"Bote sot": A ka qenė ai ne TMK?

Demė e Brahim Sefimaj: Jo, Ismeti nuk ka qenė ne TMK.

"Bote sot": Ju konisderoni se kjo ėshtė hakmarrje politike ndaj tij?

Demė e Brahim Selimaj: Po, kjo edhe kjo ka qenė njė vrasje me motive politike.

"Bote sot": A ka hetuar policia e UNMIK-ut kėtė rast?

Demė e Brahim Sefimaj: Ndoshta e ka hetuar rastin, por nuk janė zbuluar vrasėsit, sepse janė dhėnė para tė mėdha nga njerėz qė i njeh krejt Peja qė tė mos zbulohet rasti. Madje edhe tash po bėhen pėrpjekje qė tė fshihet rasti ynė, por kėsaj nuk do t'ia arrijnė, sepse ne e dimė se kush janė personat qė e vranė Ilirin e Feriden dhe qė e plagosėn rende Demėn, Dritėn 14-vjeēare ne kėmbė dhe Kushtrimin 4-vjeēar.

« Bote sot » : A ka pasur Iliri edhe kėrcėnime tė tjera pas largimit nga TMK-ja?

Demė e Brahim Selimaj: Po ka pasur nga Ahmet Elshani, i cili tash ėshtė ne burg, pastaj Isufi, si edhe nga Sali Lajēi. Me kėtė tė fundit kemi pasur mosmarrėveshje edhe me pare, sepse ne ne Rugovė Lajēin nuk e kemi njohur pėr epror ushtarak. Ai gjatė luftės e ka tradhtuar Rugovėn dhe nuk ka lejuar qė asnjė plumb tė shkrepet kundėr armikut. Ilirin e kanė kėrcėnuar ne forma tė ndryshme, si nėpėrmjet telefonit, por ka pasur raste dhe kur sy me sy i kanė thėnė se nėse ti dėshmon kundėr "grupit tė Dukagjinit" ne do tė lukuidojmė. Une, Brahimi, babai i Ilirit, jam ne gjende tė dėshmoj pėr kėto kėrcėnime ndaj djalit tim ne ēdo kohė dhe ne ēdo moment.

"Bote sot": A ka pasur gjatė kėsaj kohe pėrpjekje pėr atentat ndaj Ilirit?

Demė e Brahim Selimaj: Po, para vrasjes se Ilirit, ndaj tij, janė bėrė dy herė pėrpjekje pėr likuidim. Ne verėn e vitit tė kaluar i kanė zėnė pritėn njė dhėndrit tonė, mu ne vendin ku ėshtė
vrarė njė vit me vonė Iliri. Ne fakt ata kanė menduar se ėshtė Iliri, por kur e kanė pare se nuk ėshtė ai, i kanė liruar rrugėn dhėndrit tonė. Gjithashtu, pas tri-katėr ditėsh, shtėpinė tonė e kanė sulmuar me arme zjarri dhe me granata. Pėr fat tonin granata nuk ka shrkrepur dhe ne pastaj e kemi lajmėruar policinė e UNMIK-ut dhe KFOR-in tė cilė e kanė gjetur granatėn e pashpėrthyer ne oborrin e shtėpisė sonė. Pra, ata kanė dashur qė tė na likuidojnė gjithė familjen

Peja-Boy
12-04-07, 20:21
"Bote sot": A i keni njoftuar policinė e UNMIK-ut se ne kė dyshoni pėr kėto sulme?

Demė e Brahim Selimaj: Po, more, si jo, i kemi njoftuar. Ua kemi dhėnė dhe emrat, sepse i kemi njohur zėrat. Ka qenė zėri i Isuf Ademit. Une, Brahimi, jam rritur me Isufm bashkė qė nga fėmijėria. Une ia kam njohur zėrin kur ka thirrur dhe na ka kėrkuar ne, pastaj kur ka kėrkuar djalin Ilirin. Ne me tė shpejtė i kemi nxjerrė fémijėt jashtė shtėpisė kur ata kanė shtėnė me arme dhe me granatė. Ndėrkohė fqinjėt tanė e kanė thirrur policinė, e me pas ka ardhur edhe KFOR-i spanjoll dhe italian. Me sa dimė ata e kanė marre ne pyetje Isuf Ademin dhe e kanė pyetur se "a e ke bėrė ti kėtė sulrn" e ai u ėshtė pėrgjigjur atyre se "nuk e ka bėrė" dhe me kaq ka pėrfłnduar gjithēka.
Ne kemi njė vėrejtje edhe ndaj policisė se UNMIK-ut. Ata po ndėrrohen ēdo gjashtė muaj. Sa po e marrin lėndėn pėr hetime, atyre po u pėrfundon mandati dhe tė tjerėt derisa po njoftohen me rastin, po kalon kohė e gjatė. Ndėrkaq, sa pėr pjesėtarėt e SHPK-sė, me keqardhje po them se njė pjesė e tyre janė nėn ndikimin e politikės se dites, e madje me tė madhe nėn ndikimin e
kėtyre partive politike tė vogla qė pėr tė keqen tonė e kanė ndikimin e madh. Une, madje, me plot pėrgjegjėsi e them se kėto janė "parti tradhtare", sepse gjatė luftės ne na ka ndjekur dhe na ka shpėmgulur serbi. Armiku ynė shekullor na ka vrarė e na ka prerė jo si pjesėtarė tė ndonjė partie politike, por si shqiptarė qė jemi. Ndėrkaq tash po na kėrcėnojnė e po na vrasin, sepse jemi anėtar tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Kjo ėshtė e tmerrshme.


"Bote sot": A konsideroni se simpatia juaj politike dhe aktiviteti nė LDK ėshtė arsyeja kryesore e kėrcėnimit e madje edhe e vrasjes se Ilirit?

Demė e Brahim Selimaj: Po, kjo ėshtė arsyeja kryesore. Ne si familje jemi pėrcaktuar qė nga viti 1989 pėr LDK-nė dhe edhe sot e kėsaj dite e pėrkrahim fuqimisht kėtė parti politike. Mu pėr kėtė shkak kemi pasur mosmarrėveshje deri ne vėllavrasje me Sali Laēin dhe kompaninė e tij, por falė zgjuarsisė dhe gjakftohtėsisė se komandatit Smajl Hajdarajt, janė evituar kėto konflikte.

"Bote sot": Te kshehemi tash te dita tragjike e vrasjes se Ilirif dhe Fendes. Ju, Demė, jeni palgosur me kėtė rast bashkė me fėmijėt Dritėn dhe Kushtrimin. A mund tė na pėrshkruani pėr lexuesit tanė kėto momenfe tragjike?

Demė Selimaj: Po. Me 14 prill, ditėn kritike, jemi nisur nga shtėpia pėr tė marre vajzėn Dritėn, 14-vjeēare, nga spitali i Pejės, ku me pare ishte bėrė operacion ne kėmbė. Une me Ilirin shkuam ne spital, ndėrsa shoqen time tė ndjerė Feriden e dėrgova te familja e vźt ne qytet. Pasi e morėm Dritėn nga spitali, shkuam te miqtė e mi dhe e morėm shoqen time Feriden me djalin dhe u nisėm pėr ne shtėpi. Une dhe Iliri kemi qenė tė ulur pėrpara, ndėrkaq shoqja Feridja me fėmijėt Dritėn e Kushtrimin prapa. Rrugės pėr ne shtėpi, nė fshatin Nabėrgjan, kanė filluar provokimet e para. Ne kėtė fshat, djali i Sadri Ademit, i quajtur Beli, me njė veturė "Voisfagen", na ka ndėrprerė rrugėn, por ndėrkohė kanė ardhur edhe vetura tė tjera tė zakonshme dhe ata nuk patėn mundėsi qė tė vazhdojnė provokimet e tyre. Pastaj te varrezat e fshatit Nabėrgjan ka dalė ne rrugė djali i Esat Eishanit me traktor. Ai ka pasur njė automatik ne krah dhe unė pėr njė moment kam tentuar qė tė dal nga vetura dhe t'ia marr kėtė automatik, por shoqja dhe Iliri nuk me kanė lėnė pėr shkak tė fėmijėve qė i kis- him me vetė. Kemi vazhduar rrugėn nėpėr njė fshat qė me pare ka qenė i banuar vetėm me serbe dhe njė shtėpi shqiptarė, i quajtur Osoja. Aty ndahet rruga qė tė ēon ne fshatin tonė dhe rruga qė del ne Ozdrim. Kur kemi lėshuar rrugėn nja 30 métra dhe jemi drejtuar pėr ne fshatin tonė, prej njė largėsie rreth 100 métra dikush na ka gjuajtur me snajper. E di se njė hčre ka krisur diēka dhe kur jam kthyer prapa e kam pare tė shoqen Feriden se e kishte marre plumbi. Ndėrkohė e
kam pare edhe Ilirin tė pėrgjakur. Qė tė dytė i ka marre njė plumb. Iliri e ka pasur me vete revolen qė ia ka dhėnė policia e UNMIK-ut. Une e kam marr revolen e tij dhe ashtu e kam mbajtur me njė dore, sepse tjetrėn e kam pasur tė plagosur nga breshėria e plumbave tė tjerė. Ndėrkohė ka pasur tė shtėna me rafale kohė pas kohe. Megjithėse isha i plagosur une i kam pare gjithė kohėn lėvizjet e tyre, sepse kam pasur vetėdijen gjatė gjithė kohės. Fillimisht ata kanė qenė tre veta me maska. Ka qenė njė i cale, i cili ka dalė i pari me automatik ne krah. Pastaj kanė dalė edhe dy veta tė tjerė. Une kam arritur qė ta frenoj veturėn. Pas pak njėri prej tyre u ndal para veturės, e hoqi maskėn, e vuri automatikun krahėve dhe tha: "Tash dėshmoni pėrsėri pėr Tahir Zemėn, pėr Vesel Muriqin dhe pėr Ibrahim Rugovėn". Ky ka qenė Adem Elshani, sepse kur e ka hequr maskėn e kam pare me sytė e mi. Ademin e njoh si fėmijė, prandaj me plot bindje e them se ai, bashkė me njė grup prej dhjetė vetash, janė ata qė vranė Ilirin, Feriden dhe qė me plagosėn mua e fėmijėt Dritėn e Kushtrimin.
Ademi ka qendruar njė kohė para veturės. E kam pasur revolen ne dore, por kam qenė i pėrgjakur ne fytyrė dhe ata kanė menduar se edhe une jam vrarė. Ndėrkohė i kam dėgjuar te tjerėt kur i kanė thėnė Ademit qė tė mos i vrajė fėmijėt, sespe pėr mua tashmė kanė menduar se jam i vdekur. Une, madje, kam mundur ta vraj atė, sepse kam qenė me plot vetėdije i ulur ne ulėsen pėrpara, por pėr shkak se e dėgjoja vajin e fėmijėve dhe kisha frikė se pastaj te tjerėt do te m'i vritnin edhe ata, u shtira sikur jam i vdekur. Tash i kam rźne pishman pse nuk e kam
vrarė aty ne vend, por...

Peja-Boy
12-04-07, 20:21
"Bote sot": Po ai njeriu i ēalė kush ka mundur tė jetė?

Demė Selimaj: Ai, sipas informacioneve qė kam marre, ka mundur te jetė Rexhep Dauti nga Irzniqi.

"Bote sot": Sa minuta ka zgjatur tėrė kjo?

Demė Selimaj: E gjithė kjo ngjarje e pėrgjakshme dhe tragjike ka zgjatur rreth 20 minuta.

"Boto sot": A mendoni se kjo vrasje ka qenė e planifikuar dhe se dikush me qėllim i ka bllokuar rrugėt qė cojnė ne vendin e ngjarjes apo mendoni se rasfėsisht ne atė kohė nuk ka ardhur askush?

Demė Selimaj: Kjo vrasje ka qenė e planifikuar, sepse siē ju thashė me pare ne kemi pasur provokime prej se jemi nisur nga Peja. Prandaj, te gjitha rrugėt kanė qenė te bllokuara me traktorė nga Nabėrgjani. Pra, ka qenė njė vrasje e pėrgatitur qė me pare.

"Bote sot": Kur janė larguar vrasėsit nga vendi i krimit?

Demė Selimaj: Siē ju thashė, Ademi i ėshtė afruar veturės, e ka hequr maskėn, u ka hedhur njė sy fėmijėve qė qanin e qė ishin te lemeritur nga ky krim. Madje shumė mire e kam pare kur e ka hequr maskėn dhe e ka hedhur atė ne pjesėn e prapme te veturės. Unė i kam 38 vjet, i kam katėr fėmijė dhe nuk kam nevojė qė te shpif. Prandaj me bindje te plotė them se vrasėsi kryesor ka qenė Adem Elshani.

"Bote sot": Po ju ēka keni bėrė pasi u larguan vrasėsit nga vendi i krimit?

Demė Selimaj: Une, sic ju thashė, jam shtirė sikur jam vrarė dhe kam shikuar se si po njedh ngjarja...

Brahim Selimaj: Do te isha inkuadruar ne kėtė pjesė te bisedės. Une kam qenė ne shtėpi dhe i kam dėgjuar krismat ne shtėpi. Djali im, vėllai i Ilirit, Shkėizeni, 18-vjeēar, ka vrapuar ne drejtim te krismave. Shkėizeni ka dalė i pari duardhatė nga shtėpia. Ndėrkohė janė dėgjuar edhe krisma te tjera. Une mendova se e vranė edhe Shkėlzenin. Vrapova edhe une se ma ndjeu zemra se diēka e keqe ka ndodhur. Kur u afrova ngat vendit te ngjarjes e pashė se ēka kishte ndodhur. Kishte ndodhur ajo me e keqja. Demėn e kam gjetur ne veturė te plagosur, por
me vetėdije te plotė. Vetura ishte bėrė shoshė nga plumbat. Ilirin dhe kunatėn i gjetėm te vrarė. Vajzėn, Dritėn, e kishin marre dy plumba ne kėinbė, djali ka qenė i plagosur me njė plumb ne kėmbė. I kemi marre nga vetura te plagosurit dhe me te shpejtė i kemi dėrguar pėr ne spital. Ndėrkohė kanė ardhur edhe fshatarėt e tjerė ne vendin e ngjarjes...

"Bote sot": Kush i ka lajmėruar policinė?

Brahim Selimaj: Me sa di policinė e kanė njoftuar fqinjėt tanė. Por policia e UNMIK-ut ka ardhur ne vendin e ngjarjes pas njė ore. Se pari kanė ardhur policėt e SHPK-sė, ndėrsa ata te UNMIK-ut kanė ardhur me vonė. Por mund te them edhe policia SHPK-sė edhe ajo e UNMIK-ut kanė ardhur me vonesė ne vendin e ngjarjes.

"Bote sot": A mendoni se policia me qėllim nuk ka ardhur me kohė ne vendin e ngjarjes?

Brahim Selimaj: Po, unėju thashė, ata kanė ardhur me vonesė prej 1 ore nė vendin e ngjarjes. Prej Pejės kanė mundur te vijnė pėr 20 minuta me se shumti. Po te kishin ardhur me kohė dhe po t'i kishin bllokuar te gjitha rrugėt, sigurisht se do te gjendeshin gjurmėt e kriminelėve qė bėnė kėtė krim.

"Bote sot": Tė kthehemi edhe njėherė te Iliri. A ka qenė ai dėshmitar i mbrojlur nga policia e UNMIK-ut dhe a ėshtė e vėrtetė se policia e UNMIK-ut ka marre masa pėr mbrojtjen e tij?

Brahim Selimaj: Ka qenė e nuk ka qenė. Kur ėshtė ngritur aktakuza kundėr "grupit te Dukagjinit", kanė ardhur hetuesit dhe kanė marre dėshminė e Ilirit. Atij i kanė ofruar mbrojtje, madje edhe largim nga Kosova pėr njė kohė te caktuar. Por Iliri nuk ka pranuar qė te largohet nga Kosova. Si forme te mbrojtjes policia e UNMIK-ut i ka dhėnė Ilirit lejen pėr armėmbajtje. Asgjė me shumė...

"Bote sot": Pas kėsaj vrasjeje dhe pas dėshmisė Suaj a jeni tė gafshėm qė para ligjit dhe para drejtėsisė tė ofroni argumentet Tuaja se Adem Elshani ėshtė vrasėsi kryesor?

Brahim Selimaj: Une, si prind I Ilirit, dhe vėlla me i madh i Demės, me plot bindje dhe guxim e them se Isufi, me djemtė, Sadriu, vėllai i Isufit me djemtė, janė aktorėt kryesorė tė kėsaj vrasjeje. Kush i ka paguar ata qė tė kryejnė kėtė krim, ata e dinė vete me mire kėtė punė. Por jam I sigurt se vrasjen e kanė kryer Isuf e Sadri Eishani me djemtė e tyre Ademin e tė tjerėt. Pėr kėtė jam I sigurt dhe kam mjaft argumente.

Peja-Boy
12-04-07, 20:22
"Bote sot": Megjithatė, policia e UNMIK-ut ka pohuar se Adem Elshani ėshtė nė Gjermani?

Brahim Selimaj: Jo, kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Kėto janė "fore" tė tyre pėr tė krijuar huti rreth kėsaj ngjarieje ...

"Bote sot": Ju nuk mendoni se Adem Elshani ėshtė nė Gjermani?

Brahim Selimaj: Shihni, ndoshta ai tash mund tė jetė atje. Ai mund tė kėtė dalė ne Gjermani me pasaportė tė vėllait tė tij. Por ai ato dite ka qenė ne Kosovė. Si mund tė kėtė shkuar ne Gjermani kur katėr dite para se tė ndodhė krimi ai ka bėrė aplikacionin ne policinė e UNMIK-ut ne Pejė pėr vazhdimin e lejes se armes.

"Bote sot": Edhe Adem Eishani ka pasur arme me leje, a?

Brahim Selimaj: Po, edhe ai ka pasur.

"Bote sot": Pse mendoni se edhe ai ka pasur nevojė pėr armėmbajte. Ka qenė edhe ai i rrezikuar apo....?

Brahim Selimaj: Familja e tyre jo vetėm neve qė na kanė gjak, por edhe mjaft familjeve tė tjera. Ata gjumin si gjumė kurrė nuk e bėjnė tė qetė. Ne na e kanė vrarė djalin e axhės me tė fejuarėn, ma kanė vrarė djalin e vėllait, gruan e vėllait...

"Bote sot" : Pse mendoni se policia e UNMIK-ut i ka dhėnė leje pėr arme Adem Eishanit?

Brahim Selimaj: Une ju thashė se ata famiijarisht kanė shumė ngatėrresa ne ato anė. Ndaj atyre, me sa di une, janė hakmarrė disa njerėz qė e kanė blerė tokėn me dhunė dhe janė ngatėrruar dhe rrahur mes vete.

"Bote sot": A i keni dhėnė kėfo dekiarafa edhe ne polici tė UNMIK-ut?

Brahim Selimaj: Po, more, i dine policia e UNMIK-ut me mire se une kėto punė.

"Bote sot": Po, mire, pse policia e UNMIK-ut deri tash nuk ka arrestuar askė pėr kėtė vrasje?

Brahim Selimaj: Kėtė nuk e dimė ne, pyetni ata! Ka edhe njė arsye: ata janė me tė pasur, kanė dhėnė para...

"Bote sot": A insistoni te policia e UNMIK-ut qė kjo procedure gjyqėsore tė fillojė sa me shpejt?

Demė Selimaj: Ne kemi kėrkuar nga policia e UNMIK-ut dhe nga KFOR-i qė t'i marrin ne pyetje sa me pare tė akuzuarit. Une jam i gatshėm qė t'i dal pėrballė ne gjykatė Adem Eishanit, Jusuf Eishanit dhe t'ua them kėto qė ua thashė edhe juve. Ajo qė dua tė shtoj kėtu ėshtė fakti si disa police tė SHPK-sė me kanė thėnė qė tė mos fias haptas pėr kėto gjėra. Por une i falėnderoj dy police, njė shqiptar dhe njė gjerman, tė cilėt kanė qenė shumė realė ndaj meje.

Peja-Boy
12-04-07, 20:22
"Bote sot": A keni dhėnė deklaratė me shkrim ne hetuesi?

Demė Selimaj: Kam dhėnė dekiaratė vetėm ne Pejė.

"Bote sot": Para gjykatėsit ndėrkombėtar?

Demė Selimaj: Jo.

"Bote sot": Kush ka qenė kur ke dhėnė deklaratėn?

Demė Selimaj: Ka qenė vetėm hetuesit policė, njė gjerman dhe njė shqiptar. Ata gjatė deklatatės sime kanė qenė shumė realė si ndaj meje, ashtu edhe ndaj paies tjetėr.

"Bote sot": A besoni ne drejtėsi? Nė fakt a shpresoni se a do tė arrestohen se shpejti ata qė janė tė involvuar ne kėtė vrasje?

Brahim e Demė Selimaj : Ne besojmė shumė ne drejtėsi, por drejtėsia nuk po beson ne ne. Ne kemi krijuar bindjen se policia, gjykata dhe tė gjitha institucionet e Pejės janė tė korruptuara deri ne pikėn e fundit. Une, Dema, jam dėshmitar i gjallė qė e kam pa vrasėsin me sytė e mi e ata gjoja ende bėjnė hetime dhe nuk e arrestojnė askėnd. Si tė kem besim atėherė une ne kėto institucione?

"Bote sot": Ju, Brahim, si vėlla i madh i familjes, si e shihni zgjidhjen e gjithė kėsaj tragjedie ne radhė tė pare tė familjes suaj?

Brahim Selimaj: Sipas mendimit tim zgjidhja duhet tė jetė sipas asaj fjalės se urtė popullore "T'i bihet gjarprit ne krye e jo ne bisht". Krimi i organizuar, mafia tė ndalen prej se larti. Te sundojė ligji, rendi dhe qetėsia ne Kosovė. Ne gjykatat tona tė sundojė ligji e jo lidhjet me krimin. Le tė pėrmendim vetėm njė rast. Nja njė muaj para se tė ndodhė vrasja, mua ne Pejė me ka sulmuar Bashkim Elshani. Kam qenė bashkė me Ilirin, shoqen dhe fėmijėt. Shkova e paraqita rastin ne gjykatė, ndėrsa ata me dėnuan mua Demė Selimajn!

"Bote sot": Ēka punon Sekim Elshani?

Demė Sefimaj: Ai punon si gardian ne burgun e Pejės.

"Bote sot": Nė cilėn gjykatė e keni paraqihir rastin?

Demė Selimai: Ne Pejė!

"Bote sot": Ēka ka ndodhur me tė vėrtetė me kėtė rast?

Demė Selimaj: Po, ai ka dalė para veturės dhe ka tentaur qė tė rrahet fizikisht me mua. Una kam i kam ikur kėtij provokimi. Kam shkuar ne KFOR, te karabinerėt italianė dhe kam kėrkuar ndihmėn e tyre. Ata kanė dalė ne vendin e ngjarjes. Kam shkuar ne polici dhe kam dhėnė dekiaratė. Policia me kanė mbajtur atė natė aty dhe tė nesėrmen me kanė lėshuar. Pas disa ditėsh kam dalė ne gjyq dhe shih paradoksin mua mė kanė denuar 40 ditė.

"Bote sot": Po pse tė kanė dėnuar 40 dite?

Demė Selimaj. Sepse gjoja une e paskam prishur rendin dhe qetėsinė ne qytet!

"Bote sot": Pas vrasjes se 14 prillit, familja Elshani a ėshtė duke qėndruar e mbyllur apo jo?

Brahim Sefimaj: Jo, more, ata janė "patriote" tė mėdhenj. Nuk rrinė fshehur...


"Bote sot" : Pas kėsaj vrasjeje nė RTK ėshtė emetuar njė emision rreth kėsaj ngjarjeje tragjike. A e keni pare ju emisionin dhe cili ėshtė mendimi juaj?

Brahim Selimaj: Po, une e kam pare. Ka qenė katastrofal. Nuk e di si nuk i vjen turp RTK-sė tė montojė asi filmash fantastikė.

"Bote sot": A e keni marre ju kėtė si akuzė ndaj jush? A jeni fyer me kėtė emision?

Brahim e Demė Selimai: Po, bile shumė. Jemi fyer dhejemi shqetėsuar se tepėrmi.

"Bote sot": A ka ardhur RTK-ja ndonjėherė fju pyes juve pėr tė bėrė emisionin?

Brahim e Demė Selimai: Jo. kurrė. Madje as qė kanė provuar me na marre ndonjė dekalratė dhe nuk kanė ardhur as te shtėpia jonė.

"Bote sot": Do tė thotė nuk ėshtė e vėrtetė qė ata kanė fentvar tė marrin informafa nga ju?

Brahim e Demė Selimaj: Jo, more, fare. Ata tė RTK-sė dhe tė televizioneve tė tjera nuk kanė pasur guxim as tė marrin pjesė ditėn e varrimit tė Ilirit e tė Ferides. Ne madje vetė i kemi lajmėruar redaktorėt e kėtyre televizioneve pėr ditėn dhe kohėn e varrimit. Bile edhe na kanė premtuar se do tė dėrgojnė njė ekip, por u krye varrimi dhe askush nga RTK-ja nuk erdhi dhe as qė e pane tė arsyeshme tė japin njė lajm tė vogėl. Ndėrkohė kanė ardhur edhe kėta tė emisionit "Dosja e krimit" dhe me ato pak fjalė dhe pak fotografi qė i kanė emetuar edhe me shumė i kanė fshehur gjurmėt e krimit e jo se kanė ndihmuar ne ndriēimin e kėtij krimi. Ato fjalė qė i kam folur une dhe ato dėshmi tė tjera qė u kemi ofruar ata nuk i kanė emetuar ne televizon. Une i kam thirrur ne telefon dhe u kam thėnė " si nuk u vjen turp ēka jeni duke bėrė".
"Bote sot": Cila ka qenė pėrgjigjja e tyre?

Demė Selimal: Ata kanė thėnė se i lusin qytetarėt qė t'u ofrohen me shumė dėshmi. E ēfarė dėshmie me e madhe u duhet sesa une qė jamė dėshmi e gjallė. Une jam viktima, une jam dėshmia e gjallė! Nėse nuk me besojnė mua atėherė ne cilat dėshmi tė tjera duhet tė besojnė policia e SHPK-sė?

"Bote sot": A qėndroni pas gjithė kėfyre dekiaratave qė do fi botojmė ne gazetėn tonė?

Brahim e Demė Selimaj: Po, ne jo vetėm qė qėndrojmė, por jemi ne gjendje ne ēdo kohė tė dėshmojmė pėr kėto qė i thamė para jush, Pėr ne "Bota sot" ėshtė e vetmja gazetė reale dhe e vetmja ne Kosovė qė e lexon 90 pėr qind e popullit shqiptar ne Kosovė dhe e vetmja gazetė ku kemi mundur ta publikojmė dėshminė.tonė. Ne prandaj kemi ardhur ne redaksinė tuaj pėr tė publikuar kėtė dėshmi. Por ne nuk do tė pranonim pėr asnjė gazetė tjetėr tė flisnim pos pėr gazetėn kombėtare "Bota sot".


"Bote sot" : A jeni ne gjendje qė gjithė kėtė qė e keni dėshmuar pėr gazetėn "Bota sot" fa
dėshmoni edhe ne gjykatė?

Brahim e Demė Selimaj: Po more, nė kėtė e kemi dėshmuar edhe ne polici, por do ta dėshmojmė edhe ne gjykatė. Kudoqėtėjetėnevoja. E dėshmojmė dhe e nėnshkruajmė dėshminė tonė, bile dhe para pushkatimit nėse na qesin. Madje ne kemi edhe shumė dėshmi tė tjera, por do tė vijė koha pėr tė gjitha...

"Bote sot": Ju falemi nderit pėr gatishmėrinė Juaj pėr tė dhėnė kėtė intėrvistė dhe pėr vizitėn Tuaj nė Redaksinė tonė.

Brahim e Demė Selimaj: Ju falemi nderit edhe Juve. Ju jeni tė vetmit ne Kosovė qė po e shkruani dhe po e thoni tė vėrtetėn. Por mbahuni se me ju ėshtė pjesa dėrrmuese e popullit tė Kosovės.

pirro
13-04-07, 20:14
Ramushi ma se miri kishte me qene sikur te merrte nje denim nga nje gjyakate vendore dhe profesionale.Mirpo per keto gjera normal qe drejtesia nderkombetare ka qene dhe eshte ne dijeni sepse kishte me qene e pa mundshme qe te realizohej nje drejtesi e till,pikerisht per shkak te vandalizmave qe ka kryer kreu i krimit te organizuar i JAKES se BARDHE i fshehur gjithehere pas politikes dhe nje elektorati te mashtruar dhe disave te kercenuar.
Mirpo per HAGEN Ramushi eshte nje person te cilin do ta kaperdije leht dhe shpejt.

Guri i madh
13-04-07, 21:58
ramushi esht i vetmi qe ka dhan per kosoven duke llogaritur ne kta liderat e shoqatave te dalura nga lufta dhe nga lideret e ktyre partive politike ,ndoshta ka gabime po mos te harrojna ne baz te disa komunikatave te at,hershme RAMUSHI ka qen vetem zbatus i urdherave te shtabit te pergjithshem


po edhe kjo gjykata e hages tani esht ber nji loj shahu

get_up
14-04-07, 01:08
Bota Sot nuk u ngi me vella vrasje ende ..
Bota Sot vrau shum komandant me shkrime bukvale ,njeri nder ta ishte edhe Komandant Drini qe pas reportazhit te tij ne kete gazet u vra nga UDB-ja per nxitje veteverasjeje ..
Asnje fakt asnje dokument asnje gjykat ne asnje menyre nuk mundi ti denoj asnjeri ,bota sot mundet ,e ndau LDK ne ne 4 pjese ,e ndau uēk ne ne 2 pjese i ndau vellezerit ne 2 krahina ..prap gazete kombetare ..
..zdi ēka te thom tjeter..Thash ndoshta pas shuarjes se LDK-se edhe bota sot shuhet sepse ia arrin qellimit por e shoh qe vazhdon ende..Bravo ju qoft lexuesve dhe atyre qe shkruajn ne kete gazete ..

Peja-Boy
14-04-07, 13:00
ramushi esht i vetmi qe ka dhan per kosoven duke llogaritur ne kta liderat e shoqatave te dalura nga lufta dhe nga lideret e ktyre partive politike ,ndoshta ka gabime po mos te harrojna ne baz te disa komunikatave te at,hershme RAMUSHI ka qen vetem zbatus i urdherave te shtabit te pergjithshem


po edhe kjo gjykata e hages tani esht ber nji loj shahu

Ramushi me duket se vetes i ka then Komandant edhe nuk ka Sbatu urdhera ne menyr Reale...

Peja-Boy
14-04-07, 13:05
Bota Sot nuk u ngi me vella vrasje ende ..
Bota Sot vrau shum komandant me shkrime bukvale ,njeri nder ta ishte edhe Komandant Drini qe pas reportazhit te tij ne kete gazet u vra nga UDB-ja per nxitje veteverasjeje ..
Asnje fakt asnje dokument asnje gjykat ne asnje menyre nuk mundi ti denoj asnjeri ,bota sot mundet ,e ndau LDK ne ne 4 pjese ,e ndau uēk ne ne 2 pjese i ndau vellezerit ne 2 krahina ..prap gazete kombetare ..
..zdi ēka te thom tjeter..Thash ndoshta pas shuarjes se LDK-se edhe bota sot shuhet sepse ia arrin qellimit por e shoh qe vazhdon ende..Bravo ju qoft lexuesve dhe atyre qe shkruajn ne kete gazete ..

Get_up, Gabim je se Bota Sot e asnje Gazet Botrore nuk e merr ne Pyetje apo ne Intervist dikend me dhune....Para se te ipet Intervista, ju behet Pyetje personave se a mund ta bejm Publike ...e Per kete Rast smund ta Ofendosh Bota-Sot se ky Rast eshte ne Familjen time !!

Peja-Boy
14-04-07, 13:07
ramushi esht i vetmi qe ka dhan per kosoven duke llogaritur ne kta liderat e shoqatave te dalura nga lufta dhe nga lideret e ktyre partive politike ,ndoshta ka gabime po mos te harrojna ne baz te disa komunikatave te at,hershme RAMUSHI ka qen vetem zbatus i urdherave te shtabit te pergjithshem


po edhe kjo gjykata e hages tani esht ber nji loj shahu

Nuk mundem ta ndaloj qe te perkrahesh Ramushin, nuk mundem te te Bind, se Ramushi ka Bere keq, Sjam i detyrar te te Bind !!
Por ate person qe dikush e prek ne Familje normal se nuk e mbron asnjeri i asaj Familje !!

get_up
15-04-07, 00:54
Get_up, Gabim je se Bota Sot e asnje Gazet Botrore nuk e merr ne Pyetje apo ne Intervist dikend me dhune....Para se te ipet Intervista, ju behet Pyetje personave se a mund ta bejm Publike ...e Per kete Rast smund ta Ofendosh Bota-Sot se ky Rast eshte ne Familjen time !!

Jo bre vella nuk e kam gabim , ne Kosove jan me se 20 gazeta ditore apo me shum mbi 30 televizione e revista apo ēka te di une dhe asnje nuk mundohet te intervistoj nje gje te tille .. A thua pse Bota Sot i ka ne arshiv gjitha intervistat qe jan kunder UĒK-se dhe mbajn vella verasje ne kete ..une nuk thash qe esht genjeshter apo diēka tjeter por esht nje gje qe i duhet Botes Sot dhe e bene .
Qe prej fillimit te botimit te kesaj gazete mban shkrime sikur te ken dal nga beogradi perderisa ne disa vende edhe une vete gjate leximit fillova te urrej UĒK-ne .. e lash ate gazet qe kurr mos ta lexoi me ..
Nuk dua ti numeroi ata njerez apo komandanta apo lider te LDK se qe jan vrar vetem nga reportazhet e kesaj gazete , perderisa disa edhe dolen genjeshtra kjo do te thote qe diēka i duhet kesaj gazete per te demtuar Luften apo moralin e shqiptareve dhe per te na dhen neve nje jete Vjollce ose Pink te jemi gjithe liberal .. po veshtir vella sepse shqiptari esht shqiptar,amerikan amerikan e francezi francez secili e ka liberalin demokratin e vet edhe ne kemi me pas .
Sa i perket familjes .iu jap ngushellimet me te thella .me te vertet nje ngjarje tragjike dhe shume dhimbse
.Por vendi,koha dhe gazeta qe jan intervistuar esht gabim . Esht dashur te bindet RTK ja apo Koha Ditore ose Kosova Sot se pari e pastaj bota sot sepse edhe une neser po te dal te intervistoj kunder uēk-se e para do ishte Bota Sot edhe po te genjeja..
me shendet..

Peja-Boy
15-04-07, 20:28
Jo bre vella nuk e kam gabim , ne Kosove jan me se 20 gazeta ditore apo me shum mbi 30 televizione e revista apo ēka te di une dhe asnje nuk mundohet te intervistoj nje gje te tille .. A thua pse Bota Sot i ka ne arshiv gjitha intervistat qe jan kunder UĒK-se dhe mbajn vella verasje ne kete ..une nuk thash qe esht genjeshter apo diēka tjeter por esht nje gje qe i duhet Botes Sot dhe e bene .
Qe prej fillimit te botimit te kesaj gazete mban shkrime sikur te ken dal nga beogradi perderisa ne disa vende edhe une vete gjate leximit fillova te urrej UĒK-ne .. e lash ate gazet qe kurr mos ta lexoi me ..
Nuk dua ti numeroi ata njerez apo komandanta apo lider te LDK se qe jan vrar vetem nga reportazhet e kesaj gazete , perderisa disa edhe dolen genjeshtra kjo do te thote qe diēka i duhet kesaj gazete per te demtuar Luften apo moralin e shqiptareve dhe per te na dhen neve nje jete Vjollce ose Pink te jemi gjithe liberal .. po veshtir vella sepse shqiptari esht shqiptar,amerikan amerikan e francezi francez secili e ka liberalin demokratin e vet edhe ne kemi me pas .
Sa i perket familjes .iu jap ngushellimet me te thella .me te vertet nje ngjarje tragjike dhe shume dhimbse
.Por vendi,koha dhe gazeta qe jan intervistuar esht gabim . Esht dashur te bindet RTK ja apo Koha Ditore ose Kosova Sot se pari e pastaj bota sot sepse edhe une neser po te dal te intervistoj kunder uēk-se e para do ishte Bota Sot edhe po te genjeja..
me shendet..

Po ne Fakt asnje Gazet Kosovare nuk te Detyron Patjeter te japesh nje Intervist !!
Ka edhe asi persona se bejn intervista veq per inat te Partive tjera, po ka edhe Intervista me Fakte dmth qe smund ti ikin asaj gjeje ...Mendoj qe i ke lexuar keta rreshta??!

"Demė Selimaj: Po, ai ka dalė para veturės dhe ka tentaur qė tė rrahet fizikisht me mua. Una kam i kam ikur kėtij provokimi. Kam shkuar ne KFOR, te karabinerėt italianė dhe kam kėrkuar ndihmėn e tyre. Ata kanė dalė ne vendin e ngjarjes. Kam shkuar ne polici dhe kam dhėnė dekiaratė. Policia me kanė mbajtur atė natė aty dhe tė nesėrmen me kanė lėshuar. Pas disa ditėsh kam dalė ne gjyq dhe shih paradoksin mua mė kanė denuar 40 ditė."

Peja-Boy
07-09-07, 20:38
Peje, 12 Korrik - Sipas agjensise Associated Press dy persona jane vrare dje ne afersi te Pejes, njeri prej te cileve eshte identifikuar si Xheladin Musaj nga Decani, ndersa personi tjeter eshte Sami Ahmetaj nga fshati Muzhevine e Istogut. Gjithnje sipas agjensise Associated Press qe ben te ditur lajmin, Xheladin Musaj eshte pjesetari i nje familje ne hasmeri me familjen e ish-kryeministrit kosovar Ramush Haradinaj.


Vrasjet jane bere nga persona te panjohur te cilet kane hapur zjarr drejt automjetit ku udhetonin 2 viktimat. Sulmi ka ndodhur ne fshatin Raushiq, afer Pejes, 80 kilometra ne perendim te Prishtines dhe sipas burimeve te policise ende nuk dihen motivet e ketij krimi. Disa burime zyrtare anonime i kane pohuar agjensise se lajmeve Assosiated Press se shenjestra e ketij sulmi ka qene njeri prej viktimave, Xheladin Musaj. Vrasjet ndodhin pas atentatit te vellait te vogel te ish-kryeministrit Enver Haradinaj i cili u vra ne muajin prill ne te njejtin vend. Askush nuk u arrestua per vrasjen e Enverit, ndersa komuniteti nderkombetar beri thirrje qe mos te merrej hak per kete vrasje. Sipas burimit anonim, viktima e sotme Xheladin Musaj gjate kohes se konfliktit ne Kosoves ishte anetar i nje grupi rival me grupin e luftetarve qe drejtonte Haradinaj. Nderkohe vellai tjeter i Haradinaj, Daut Haradinaj ndodhet ne burg i denuar me 5 vjet per vrasje pas konfliktit dhe ne akuze perfshihej edhe vrasja e nje pjesetari te familjes Musaj. Gjithesesi policia e Kosoves ende nuk ka publikuar asnje te dhene per vrasjet e sotme dhe po punon per identifikimin e viktimes tjeter dhe vrasesve. db/db(Associated Press/Balkanweb)

Por sipas burimeve shqiptare, mesohet se viktima Xheladin Musaj eshte viktima e 4-tert ne familjen Musaj. I ndjeri Xheladin Musaj ka qene dhender i Xhavit Halitit te PDK-se dhe njekohesisht truproje e tij. Poashtu mesohet se viktima ka qene i vetmi nga vellezerit qe ka qene i anetar i PDK-se, mbase i ndikuar nga lidhja me mikun e tij te familjes.

Kjo vrasje sipas te gjitha gjasave nuk ka te bej me hasmerine e familjes Musaj me Haradinajt, pasi vete i ndjeri nuk ka pasur marredhenje te mire me vellezerit e tij dhe lajmi qe plason agjensia Associated Press tregon edhe nje here dezinformim te kesaj agjensie dhe manipulim te informatave.

Se cili ishte motivi dhe autoret e kesaj vrasje, mbetet te shihet ...

Peja-Boy
07-09-07, 20:40
Dje me datė 30.08.2007 nė qytetin e Prishtinės, nė vendin e quajtur "Te Santea" ėshtė vrarė pjestari i forcave speciale pėr mbrojtje nga aferisa nė kuader tė SHPK-sė Triumf Riza.


Motivi supozohet tė jetė ngaterresa qė i ndjeri ka patur me kriminelin e mirnjohur nė Prishtinė Enver Sekiraqa. Kjo ngaterresė ka ndodhur muaj mė parė nė lokalet e Swiss Casino ku edhe ishte vrar njė pjestar i SHPK-sė. Ndėrkohė ngaterresa ka vazhduar nė ditet e mėpasme me prangosjen e Enver Sekiraqes i cili edhe ishte rrahur nga ana e pjestarve tė SHPK-sė dhe ishte derguar QKU nė gjendje kome.

Mirpo historia nuk mbaron me kaq, dje pjestaret e bandes sė Enverit rreth ores 15 nė qender tė Prishtinės qelluan me bresheri automatiku mbi trupin e Triumfit i cili kishte vdekur nje ore mė pas nė QKU. Varrimi i tė ndherit do tė bėhet sot nė orėn 17.00 nė fshatin Stagovė tė Kaēanikut.

Qarkullojnė zėra se kohen e fundit i ndjeti bashkjetonte me kėngėtaren e mirmnjohur Adelina Ismaili

Peja-Boy
07-09-07, 20:47
Pejė: vritet Tahir Zemaj, ish-oficer i lartė i Ushtrisė Ēlirimtare tė KosovėsBesim Abazi
4 janar 2003 (19:15 UTC)
04-01-2003

Tė shtunėn nė mbrėmje u vra nė qytetin e Pejės Tahir Zemaj, ish-oficer i lartė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Sė bashku me tė ėshtė vrarė edhe i biri, si dhe njė i afėrm.
Autoritetet po zhvillojnė hetime mbi kėtė incident tė pasqaruar ende dhe policia nuk ka shpallur ndonjė tė dyshuar pėr kėtė vrasje.
Tahir Zemaj ishte njė nga ish-oficerėt e lartė tė UĒK-sė, i afėrt me krahun politik tė presidentit aktual, Ibrahim Rugova.
Emri i tij ėshtė pėrmendur jo rrallė nė lidhje me rivalitetet qė kanė ekzistuar ndėrmjet grupeve tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Pak kohė mė parė, Tahir Zemaj ishte dėshmitar i Prokurorisė nė procesin kundėr pesė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė, qė u dėnuan pėr ”veprime kriminale kundėr bashkėkombasve tė tyre nė fund tė luftės nė Kosovė".

Peja-Boy
07-09-07, 20:48
Mė 10 nėntor. – Nė rrugėn Pejė-Arbnesh (Vitomiricė) tre persona tė panjohur
sulmuan me armė zjarri anėtarėt e familjes Elshani nga Drineshi (Ozdrini) i
Pejės, qė po udhėtonin me veturė, me ē'rast u plagosėn rėndė Virgjil Elshani
(19), ish-ushtar i UĒK-sė dhe Granit Elshani. Virgjili, i cili u dėrgua nė
spitalin e Prishtinės ku vdiq nga plagėt e marra. Sulmuesit, qė ishin
shtetas tė Shqipėrisė, duke ikur nga vendi i ngjarjes, pėsuan njė aksident
trafiku, me ē'rast morėn plagė tė rėnda, njėri prej tyre vdiq, ndėrsa dy tė
tjerėt, nė gjendje kritike, janė tė shtrirė nė spitalin e Pejės.
Mė 12 nėntor. - Nė lagjen “Halit Ibishi” nė Ferizaj, e banuar kryesisht nga
hashkalinjtė, u gjet trupi i pajetė e i djegur i fėmijės hashkali Emrah
Hysen Hasani (13). Tash pėr tash, rrethanat e vdekjes sė tij nuk dihen.

Peja-Boy
07-09-07, 21:01
Nė Pejė, nė rrethana tė pasqaruara u vra deputeti Smajl Hajdaraj
Pejė, 18 janar (Kosovapress)

Mbrėmė, nė hyrje tė banesės sė tij nė lagjen Fidanishte tė Pejės, nga persona tė paidentifikuar ėshtė vrarė deputeti i Parlamentit tė Kosovės, Smajl Hajdaraj (51).
I ndjeri ka qenė komandant i Ushtrisė ēlirimtare tė Kosovės, nė rajonin e Rugovės dhe njėherit kėshilltar nė KK tė Pejės. Aktualisht ai ishte edhe anėtar i kryesisė sė LDK-sė tė degės nė kėtė qytet.
Me profesion inxhinier i diplomuar, Hajdaraj ka qenė baba i katėr fėmijėve.
Vrasja ka zgjuar indinjatė tė thellė jo vetėm nė mesin e qytetarėve pejanė, por edhe tė mbarė Kosovės, duke e rėnduar edhe mė klimėn edhe ashtu tė tensionuar nė skenėn politike tė Kosovės.

Peja-Boy
07-09-07, 21:07
Vrasje tjetėr e rėndė nė kėtė muaj ishte ajo qė ndodhi mė 12 tetor 2002, nė afėrsi tė restorantit “Peja
city” nė Pejė nga “persona tė panjohur dhe pėr motive tė panjohura”. Me atė rast u vranė Avni Elezaj
(1981) nga Alba (Jabllanica) e Vogėl e Pejės dhe Bekim Mustafa (1975) nga Klina e Ulėt e Skėnderajt me
banim nė Arbnesh (Vitomiricė) tė Pejės. I ndjeri Avni Elezaj ishte njėri ndėr luftėtarėt mė tė rinj tė
Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė rajonin e Dukagjinit i njohur edhe si “njeriu qė kishte vrarė kriminelin

Peja-Boy
07-09-07, 21:13
Ndėrkohė, gjendja e lėvizjes sė lirė dhe e sigurisė nė tėrė Kosovėn u zhvillua si muajve tė tjerė me
shenja pėrmirėsimi dhe pa tensione tė theksuara pėrkundėr garave tė partive politike pėr pėrvetėsimin e
votuesve dhe pėrpjekjeve nga jashtė pėr bojkotimin e zgjedhjeve, veēmas nga ana e pjesėtarėve tė
komunitetit serb. Por, brengos fakti qė edhe nė kėtė muaj ėshtė vrarė njė pjesėtar i Shėrbimit Policor tė
Kosovės. Tė shtunėn, mė 2 tetor, rreth orės 23.00, nė fshatin Qyshk tė komunės sė Pejės, nė
magjistralėn Pejė-Prishtinė, nė njė sulm brutal me thika nga pesė persona, tashmė tė arrestuar, ka
mbetur i vdekur polici i Shėrbimit Policor tė Kosovės, Xhavit Muēolli (27), me shėrbim nė Stacionin Policor
tė Pejės. I ndjeri ėshtė sulmuar nė tė dalė nga njė shitore. Pa marrė parasysh se, nė momentin e sulmit,
i ndjeri nuk ishte nė shėrbim zyrtar dhe motivet e sulmit e tė vrasjes ende janė tė panjohura, edhe kjo
vrasje ishte goditje e rėndė pėr Shėrbimin Policor tė Kosovės nė kohėn e stabilizimit dhe tė kompletimit
tė tij me njė numėr mė tė madh tė kuadrit tė vet tė shkolluar e tė profesionalizuar qė ėshtė duke marrė
gjithnjė e mė tepėr kompetenca dhe pėrgjegjėsi pėr ruajtjen e rendit dhe tė qetėsisė sė gytetarėve, tė
jetės dhe tė pasurisė sė tyre. Kjo ėshtė vrasja e tetė e pjesėtarėve tė policisė nė dy vjetėt e fundit.
Ndėrkohė, Njėsiti Qendror i Hetimit tė Krimeve ėshtė nė rrugėn e zbulimit tė vrasėsve tė dy policėve tė
SHPK-sė Sabahate Tolaj dhe Isuf Haklaj para njė viti nė fshatin Raushiq tė Deēanit dhe mė 8 tetor tė
kėtij viti gjykata kompetente ka lėshuar urdhėrarrestin pėr Bedri Nezir Krasniqin (1979) nga fshati
Turjakė i Pejės, i cili dyshohet pėr “vrasje nė bashkėpunim me kryerės tė tjerė” dhe momentalisht ėshtė i
ikur.

Peja-Boy
07-09-07, 21:28
Mė 2 janar, pjesėtari i forcave speciale tė Shėrbimit Policor
tė Kosovės (SHPK), Albert Markaj, vrau tė arrestuarin Besnik
Kastrati nė stacionin policor tė Pejės. Kjo vrasje kishte tė
bėnte me hakmarrje ndėrmjet familjeve Markaj dhe Kastrati. Nė
tetor, Markaj u shpall fajtor pėr vrasje dhe u dėnua me 10
vjet burg.

Mė 2 dhjetor, Hetem Sadri Rexhaj u vra nė stacionin policor nė
Pejė. Nuk pati tė dhėna tė tjera pėr kėtė rast nė fund tė
vitit, ndonėse njėsia e SHPK-sė pėr standarde profesionale
ishte duke zhvilluar hetimet.

Peja-Boy
09-09-07, 18:38
http://www.youtube.com/watch?v=G68TGtMoPFI

Peja-Boy
25-09-09, 20:29
http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/15620/cache/petrit_rrahmani_-_vrasje_ne_klin___0302-490x320.jpg

Kush e vrau Mensurin?Nga Jeton Musliu, “Express”“Kemi bėrė shtet, por a kemi vėrtet shtet?” Kėtė pyetje ua drejton me dhimbje Sheremet Raci nga Siēeva e Klinės tė gjithėve nė Kosovė. Sheremeti, tė mėrkurėn e javės qė kaloi, varrosi djalin e vet, Mensurin.


“Kemi bėrė shtet, por a kemi vėrtet shtet?” Kėtė pyetje ua drejton me dhimbje Sheremet Raci nga Siēeva e Klinės tė gjithėve nė Kosovė. Sheremeti, tė mėrkurėn e javės qė kaloi, varrosi djalin e vet, Mensurin, 21 vjeē, i cili dyshohet se u vra nga kushėriri i tij, Hasan Raci.
Tash Hasani ėshtė nė paraburgim, por vrasja e Mensurit ėshtė e dyta me radhė brenda nėntė muajve, qė dyshohet se ėshtė kryer nga ky person. Kėshtu Hasani, pas vrasjes sė vajzės sė tij 16-vjeēare, tė mėrkurėn, nė qendėr tė Klinės, me gashtė plumba, dyshohet se kreu ekzekutimin e radhės.
Nė dhjetor tė vitit tė kaluar, Hasani ka vrarė tė bijėn e tij nė oborr tė shtėpisė, duke mos lejuar qė as tė afėrmit t’i shkojnė pėr vizita. Pėr vrasjen e sė bijės, Gjykata e qarkut nė Pejė e kishte dėnuar Hasanin vetėm me gjashtė muaj burg, periudhė tė cilėn ai e ka shlyer duke qėndruar nė paraburgim.
Sistemi i drejtėsisė nė Pejė duket tė jetė shumė efikas, kur i njėjti njeri, i gjetur fajtor pėr vrasjen e vajzės, arrestohet, hetohet, dėnohet, mban burgun dhe tė gjitha kėto brenda nėntė muajve! Nė pjesėn tjetėr tė dėnimit prej pesė vjetėsh me kusht, sipas vendimit tė gjykatės, Hasani ėshtė dashur qė tė mos e pėrsėrisė veprėn e njėjtė penale tė vrasjes. Nė kėtė mėnyrė, Hasani ka qenė thuajse i lirė.
Vendimi i pesė anėtarėve tė trupit gjykues, tė drejtuar nga gjyqtari Ukė Muēaj, i ka mundėsuar Hasanit, vrasėsit tė sė bijės, qė tė mund tė shėtisė lirshėm.


Pėrgjegjėsia


Pėrgjegjėsisė nė lidhje me kėtė dėnim tė shqiptuar ndaj vrasėsit tė sė bijės, tenton t’i largohet secili nga zyrtarėt e Gjykatės sė qarkut nė Pejė. Me hetimin e kėsaj vrasjeje ėshtė marrė Gėzim Kollēaku, prokuror i Prokurorisė Publike nė Pejė, i cili tash e disa kohė e ka braktisur kėtė detyrė, duke iu kthyer zanatit tė avokatit.
Por, sa i pėrket vrasjes sė parė dhe dėnimit qė ka marrė Hasan Raci, ish-prokurori Kollēaku nuk dėshiron tė flasė gjatė, me arsyetimin se ėshtė i zėnė. “Etika e prokurorit e kėrkon qė tė mos pėrzihemi nė punėt dhe vendimet e gjykatės. Duke u bazuar nė prova, ai person ėshtė shpallur fajtor. Por, se sa dėnohet, shumė apo pak, kjo ėshtė ēėshtje tjetėr. Kjo i takon gjykatės”, - thotė Gėzim Kollēaku pėr “Express”.
Avokati i Hasan Racit, pėr tė dyja rastet, edhe pėr ēėshtjen e vrasjes sė vajzės, edhe tash kur ai dyshohet se ka vrarė Mensurin, kushėririn 21-vjeēar, ėshtė Haxhi Ēekaj.
Pasi shpjegon se nė lidhje me vrasjen e kushėririt, gjyqtari i procedurės paraprake, klientit tė tij ia ka shqiptuar masėn e paraburgimit prej tridhjetė ditėsh, avokati Ēekaj nuk dėshiron tė komentojė vendimin e gjykatės nė lidhje me vrasjen e parė.
“Pėr rastin e dytė klienti im ėshtė mbrojtur nė heshtje. Kurse pėr ēėshtjen e parė, kjo ėshtė njė gjė pėr tė cilėn nuk kam kompetencė tė flas. Ky ėshtė njė rast i kaluar dhe nuk dua tė kthehem prapa”, - thotė shkurt avokati Ēekaj pėr “Express”.
Nė fakt, Gjykata e qarkut nė Pejė ka kohė qė ka mbetur pa ‘zot shtėpie’. Ky institucion nuk e ka kryetarin, qė prej kohės kur ka vdekur i ndjeri, gjyqtari Esat Shala. Pėr disa kohė, si ushtrues detyre tė kryetarit tė Gjykatės sė qarkut nė Pejė ishte emėruar gjyqtari Ukė Muēaj. Por edhe ky i fundit, pas njė kohe ėshtė pezulluar nga ky post dhe detyra e gjyqtarit pas dyshimeve pėr keqpėrdorim tė detyrės zyrtare.
Ndėrkohė, gjyqtari Muēaj ka qenė kryetar i trupit gjykues nė rastin e vrasjes sė parė tė kryer nga Hasan Raci, i cili e ka ekzekutuar tė bijėn nė oborr tė shtėpisė sė tij. “Nuk kam asnjė koment mbi kėtė rast”, - ėshtė krejt ēfarė ka pėr tė thėnė gjyqtari Muēaj.
Ndėrkaq, “Express”, sipas shkresave zyrtare, ka mėsuar se vendimi ėshtė marrė duke u bazuar nė ekspertizėn e mjekėve tė QKU, tė cilėt kanė vlerėsuar gjendjen mendore tė tė akuzuarit.
Sipas shkresave, thuhet se Hasan Raci ka qenė nė afekt dhe depresion nė momentin e vrasjes. Vendimi ishte marrė nga anėtarėt e panelit. Por, si e precizon Kodi Penal i Kosovės vrasjen e fėmijės sė mitur nga prindi i tij, qoftė edhe nė afekt?


Ligji


Por kapitulli i 15 i Kodit tė Pėrkohshėm Penal tė Kosovės, qė merret pikėrisht me vrasje, neni 146, shkruan qartė se “kushdo qė e privon personin tjetėr nga jeta, dėnohet me mė sė paku pesė vjet burgim”. Nė kėtė rast, nė kapitullin e njėjtė, neni 147, i cili i klasifikon vrasjet e rėnda, pika 1, e vendos nė kėtė kategori edhe vrasjen e fėmijės.
Nė kėtė rast, personi qė do tė privonte nga jeta njė fėmijė, dėnohet “me sė paku dhjetė vjet burgim apo me burgim afatgjatė”.
Ndėrkohė, neni 148 i kėtij kapitulli, i cili flet pėr vrasje tė kryer nė gjendje tė afektit mendor, akt i cili dyshohet se ėshtė kryer nga Hasan Raci ndaj vajzės sė tij 16-vjeēare, dėnimi ėshtė shumė i qartė. “Kushdo qė tjetrin e privon nga jeta nė gjendje tė afektit mendor, i vėnė pa fajin e tij nė gjendje tė tronditjes sė fortė mendore tė shkaktuar nga sulmi, keqtrajtimi apo fyerja e rėndė nga ana e personit tė vrarė, dėnohet me burgim prej njė deri nė dhjetė vjet”, - thuhet nė kėtė nen.


Siēeva


Nė fshatin e Hasan Racit, nė Siēevė tė Klinės, banorėt tregojnė se nuk kanė vėrejtur asgjė tė dyshimtė tek ai, vrasėsi i vajzės sė tij, para se ai ta kryente kėtė akt. Por pas vrasjes dhe varrosjes tė sė bijės, si dhe moslejimin pėr vizita ngushėllimi, ata kanė parė se Hasani thjesht nuk fliste me askėnd.
Sipas banorėve, ka mė shumė se njė vit qė Hasani, sė bashku me familjen e tij, janė shpėrngulur nga fshati i tyre nė drejtim tė qytetit tė Klinės. Fshatarėt e Siēevės tregojnė se vizitat e kėtij personi nė fshatin e tij kanė qenė tė rralla, pėrveē ditėve tė fundit para se ai tė vrasė Mensurin.
Sheremet Raci ėshtė babai i Mensurit tė ndjerė. Ai bėn be se nuk kanė pasur kurrė mosmarrėveshje me kushėririn e tij, Hasanin. Tė ulur nė odėn e tij, Sheremeti nis rrėfimin qė nga koha kur Hasani ka vrarė vajzėn e vet, kur familja e tij ka shkuar pėr ngushėllime dhe si kanė shkuar pėr ta parė, kur ėshtė lėshuar nga burgu.
“Nuk e di pse e ka vra djalin tim, i cili ka qenė me agjėrim. Nė varrimin e Mensurit kanė ardhur tė gjithė axhallarėt tij”, - thotė Sheremeti pėr “Express”. Sipas tij, pėr tė marrė pjesė nė varrim, sipas traditės, ka kėrkuar edhe babai i Hasanit, por njė kėrkesė e tillė ėshtė refuzuar nga familja e viktimės.
“I kam thėnė hoxhės qė erdhi me atė porosi se po tė ndodhte vrasja aksidentalisht, sigurisht qė do ta lejoja. Por jo nė kėtė mėnyrė, sepse nuk e di pse e ka vra”, - thotė Sheremeti pėr “Express”. Tash, Sheremeti thotė se mė shumė se vrasja, e mundojnė fjalėt e njerėzve, tė cilėt pėshpėritin se djali i tij ka pasur lidhje me vajzėn e vrarė nga Hasani.
“I kam pyetur tė gjithė pėr kėtė, askush nuk mė ka thėnė se djali im ka pasur punė tė tilla. Ende koka ime nuk e beson se djalin e dytė nuk e kam mė. A kemi shtet?” - shprehet Sheremeti, duke iu mbushur sytė me lot.


Policia


Sipas policisė, tė mėrkurėn rreth orės 10, njė 21-vjeēar nga Siēeva e Klinės ėshtė vrarė nė qendėr tė kėtij qyteti, pėr motive ende tė panjohura. “Vrasėsi besohet se ėshtė kushėriri i tij, H. R. 37-vjeēar, kurse policia rajonale nė Pejė njoftoi se viktima ėshtė M. R.” - ka njoftuar policia.
Sipas hetimeve tė para tė policisė, i vrari ka qenė duke ecur rrugės, kur ėshtė qėlluar me armė zjarri nga kushėriri i tij. Nė momentin kur ėshtė kryer vrasja, siē tha policia, nė afėrsi tė vendit tė ngjarjes kanė qėlluar nė detyrė zyrtare pjesėtarėt e njėsisė speciale tė policisė, tė cilėt menjėherė kanė intervenuar dhe kanė arrestuar tė dyshuarin, si dhe kanė konfiskuar revolen, me tė cilėn ėshtė kryer vepra.
“Kryesi i veprės ėshtė arrestuar dhe po mbahet nė ndalim policor, ndėrkohė qė policia akoma nuk ka njohuri pėr motivin e vrasjes, e cila ka tronditur mėngjesin e sė mėrkurės banorėt e Klinės”, - ka njoftuar policia njė ditė pas ndodhjes sė kėtij rasti.