PDA

View Full Version : Per dashuri me u nda nga Familja si mendoni:


Zana_ch
05-08-07, 23:45
Te dashur antar/e do e tregoi nje histori te shkurt per dy te rinje qe jan ren ne dashuri por kane probleme me familjet e tyre .
Nje cun Kosovar jeton ne zvicer eshte njohur me nje goce nga Shqipria qe jeton ne franc dhe jan dashurue shum sa qe kta dy mendoin se dashuria e tyre ashte edhe jeta e tyre .
Problemi ashte se familjet e tyre nuk jan shum dakort bile bile dmth fare nuk jan dakort se edhe pse jane te dyte qe folin gjuhen Shqipe kan fen e ndryshme, po mendoin me u nda nga familjet e tyre per dashuria sespe asnjera familje nuk po ju jap bekimin e marteses .
Cuni ashte Katolik ( ilake e imja) nga Kosova ,ndersa Goca ashte muslimane nga Shqipria.

Si thuani ju .........ja vlen me u nda nga familjet e tyra kta te rinje qe te martohen bashk.p.s
Pres mendimet e juaja .

Me respekt
Zana

Malsori-Makaveli
05-08-07, 23:59
Zana te prsh.

Hmmm me vjen qudi se si ka hala ksi Familjesh se bajn Dallim n`daj feve.Ani kur jan Shqiptar.Kur e kemi nje Zoti.
Sa per mendimin tim kjo asht me ju lut gjith Rinin me ba ksi gjana te bukura kur Dashurohen dy te rinj.E din se dojn me kalu Jet e kan Dashuri.
Me kan un pa problem i kisha leju mu Martu e me kalu Jeten se Bashku.

klm Zana.

uck_aksh
06-08-07, 00:05
Te dashur antar/e do e tregoi nje histori te shkurt per dy te rinje qe jan ren ne dashuri por kane probleme me familjet e tyre .
Nje cun Kosovar jeton ne zvicer eshte njohur me nje goce nga Shqipria qe jeton ne franc dhe jan dashurue shum sa qe kta dy mendoin se dashuria e tyre ashte edhe jeta e tyre .
Problemi ashte se familjet e tyre nuk jan shum dakort bile bile dmth fare nuk jan dakort se edhe pse jane te dyte qe folin gjuhen Shqipe kan fen e ndryshme, po mendoin me u nda nga familjet e tyre per dashuria sespe asnjera familje nuk po ju jap bekimin e marteses .
Cuni ashte Katolik ( ilake e imja) nga Kosova ,ndersa Goca ashte muslimane nga Shqipria.

Si thuani ju .........ja vlen me u nda nga familjet e tyra kta te rinje qe te martohen bashk.p.s
Pres mendimet e juaja .

Me respekt
Zana


nese vertet mendojn keta dy te ri se munden te jetojn bashk ia vlen te ndahen edhe nga familja,

Malsori-Makaveli
06-08-07, 00:06
Jo bre Nan e Bab nuk t`bahet Askush.por mu marr vesh me Familje.me jau qel Syt.

egi
06-08-07, 14:38
Dashurija ndaj qiftit kurr nuk mundet me qen 100% e sigurt..askush nuk mund t'ja siguron qe kan me qen gjith bashk...kurse familja gjith rrin pran teje dhe kurr nuk te tradhton..une per veti e kisha zgedh familjen ne kete rast, nese ata plotsisht ishin kan kunder ksaj pune...

Preshevar
06-08-07, 14:52
Zana_ch eshte vet prej atyre qė ka deklaru me nje tem qe kurre nuk do te martohej me nje musliman shqiptar !

E tash po vjen e po na shet men ktu a ?...


Mendimi im.... NUK JA VLEN MU MARTU !

Po qe u deshtėn seriozisht !!!... egziston prap mundsia qe te martohen.. po sigurisht jan disa kushte ! ;)


Hajr Inshallah !

kristian_78
06-08-07, 15:20
Jam shume dakort me malesorin.Sot nuk ekziston me dashuria e vertete.Neser pasneser keta te dy ndahen se dashuria e<madhe> u venit,cdo te bejne?Dashurickat jane per nje periudhe te shkurter dhe nuk ja vlen te ndahesh nga familja.Nqs dashuria e tyre eshte kaq e madhe ateher ajo do te mund te jet edhe teper bindese per familjet e secilit

Zana_ch
06-08-07, 16:20
Zana_ch eshte vet prej atyre qė ka deklaru me nje tem qe kurre nuk do te martohej me nje musliman shqiptar !

E tash po vjen e po na shet men ktu a ?...


Mendimi im.... NUK JA VLEN MU MARTU !

Po qe u deshtėn seriozisht !!!... egziston prap mundsia qe te martohen.. po sigurisht jan disa kushte ! ;)


Hajr Inshallah !I nderuar une kam cek shum mire se fjala nuk behet per mua sepse une e di se qfar un kerkoi edhe qfar kam then ate se mohoi far ....por ashte fjal per nje te aferm tim dmth ket cunin une e kam te fisit edhe doni me dite se pun ashte se ky cuni ashte femi i vetem ne familje ska as vella e as moter po ja se fati i ka takue dhe jan dashurue shume ne mes vceti....per zoeten ma besopni se ashte nje dram e madhe duke u ber ne mes te ketyre dy familjeve.


me respekt
Zana

Arkza
06-08-07, 17:17
Zana nje Mendim te Shkrut e kam per kete Tem dhe Rrethe kesaj ja Propuzimi im eshte qe Mos te Martohet Vajza me ate qunin Ngase kalon ne Tjetre Fe dhe Feja Jone nuk ja Lejon asgje nga Familja e saj e as te jetoj hiq me shume se Tri Ditsh dhe as si Takon Pasuria e Babait te saj hiq asgje dhe mu per kete shuemica nuk Pajtohen qe Vajza Myslimane te Martohet me tjetre fe !!!!!!!!!!!

Undertaker
06-08-07, 18:39
Nje cun Kosovar jeton ne zvicer eshte njohur me nje goce nga Shqipria qe jeton ne franc dhe jan dashurue shum sa qe kta dy mendoin se dashuria e tyre ashte edhe jeta e tyre . Problemi ashte se familjet e tyre nuk jan shum dakort bile bile dmth fare nuk jan dakort se edhe pse jane te dyte qe folin gjuhen Shqipe kan fen e ndryshme,

Si thuani juNuk na tregove sa vjet i ka ky cuni.

Sidoqofte, ky rast dhe rastet tjera te ngjajshme per te cilat kam degjuar dhe qe vete kam qene deshmitar, provojne te kunderten e hipotezes se Shqiptaret jane tolerant sa i perket besimeve. Pra, sic ndodh cdo here tek Shqiptaret, tolerant vetem ne fjale, koncepte abstrakte, sepse ne realitet, asnjera pale nuk deshiron te shoh dhendrrin e pa bere synet apo te kunderten. Keto raste zakonisht perfundojne ne rastin me te mire me rrahje por shpresojme se fryma Zvicrane e Franceze i ka zbutur sado pak keto dy familje tipike Shqiptare.

Eshte e qarte se ky cuni qenka i papjekur sepse vete fakti qe lejon prinderit te kene aq shume ndikim ne te, tregon se eshte ende femi me trup te madh. Dikush tjeter do ta merrte ate gocen per dore dhe do ta sillte ne shtepi pa pytur askend dhe kjo do te ishte pune e kryer sepse Muslimanet nuk deshirojne te u kthehet vajza e 'prishur' (kuptohet, nese ende nuk eshte prishur) dhe medeomos do te ipnin miratimin e tyre. Tash eshte vone sepse kjo pune ka marre buje.

Te ndan nga familja dhe te jetojne bashke? Pse jo. Te mos martohen dhe te lejojne prinderit te ua zgjedhin bashkshortin? Pse jo. Varet nga perceptimi i tyre i vlerave.

prishtinasi
06-08-07, 20:28
Te dashur antar/e do e tregoi nje histori te shkurt per dy te rinje qe jan ren ne dashuri por kane probleme me familjet e tyre .
Nje cun Kosovar jeton ne zvicer eshte njohur me nje goce nga Shqipria qe jeton ne franc dhe jan dashurue shum sa qe kta dy mendoin se dashuria e tyre ashte edhe jeta e tyre .
Problemi ashte se familjet e tyre nuk jan shum dakort bile bile dmth fare nuk jan dakort se edhe pse jane te dyte qe folin gjuhen Shqipe kan fen e ndryshme, po mendoin me u nda nga familjet e tyre per dashuria sespe asnjera familje nuk po ju jap bekimin e marteses .
Cuni ashte Katolik ( ilake e imja) nga Kosova ,ndersa Goca ashte muslimane nga Shqipria.

Si thuani ju .........ja vlen me u nda nga familjet e tyra kta te rinje qe te martohen bashk.p.s
Pres mendimet e juaja .

Me respekt
Zana

E kisha jep nje mendim, po ja qe punoje prej ores 08-17...:biggrin:

Thirreni priftin edhe hoxhen...shtini ne nje dhome...merreni nje konop te lagte...edhe nisjani me ato fjalet..."a edhe ne dashni po perziheni a"....!Kjo ke keshille pa pare...
E tash...thuju more le ti bajne valixhet gati...e le te gjajne nje banese...se pajtohen dy palet...se ne zakon e kemi veq 30 dite me kundershtu...!:biggrin:
Numeri i xhirollogarise: 003845246715458 ProCredit Bank:biggrin:

Henori
07-08-07, 00:37
Feja e shqipetarit eshte Shqiptaria. Sef Serembe ka shkuar dhe kane lane te gjithe familjen si dhe atdheun vetum per ti`a pare edhe njehere varrin e te dashures se vete ne Brasil (sa me kujtohet). Ai quni edhe ajo vajza per dashuri le ti sakrifikojne te gjitha. Nese familjen e tyre nuk jane ne gjendje mi kuptu ateher nuk ja vlen me jetu me keto famije. Edhe mos te harrojme jemi ne fund te vitit 2007.

SoKoLi-i-Maleve
07-08-07, 05:59
"Fjalet e mira e guret ne strajce"
Nese keta te rij vertet duhen me sinqeritet,asgje sdo ti nda,dhe familja do zbutet dhe bindet eventualisht,ashtu qe dashurija e vertet do te triumfon.<Kush na ndau dhe na perqau ne Shqiptarve nder vehti,Zoti e vraft>

Krokodilli
07-08-07, 11:20
nese jan ne dashuri,, dojn njeritjetrin,, Ju ben perhajr Krokodilli,,,, familjen nuk e humbin , prinderit e tyre do te pajtohen me realitetin edhe pse jan kunder nje dashurie te till me fe te ndryshme,,
asgje smund ta ndaj nje dashuri po qe se eshte e paster,,,

Prishtinasja_
07-08-07, 18:06
Zana nje Mendim te Shkrut e kam per kete Tem dhe Rrethe kesaj ja Propuzimi im eshte qe Mos te Martohet Vajza me ate qunin Ngase kalon ne Tjetre Fe dhe Feja Jone nuk ja Lejon asgje nga Familja e saj e as te jetoj hiq me shume se Tri Ditsh dhe as si Takon Pasuria e Babait te saj hiq asgje dhe mu per kete shuemica nuk Pajtohen qe Vajza Myslimane te Martohet me tjetre fe !!!!!!!!!!!

Nuk pajtohem me kete shkrimin tende Arkza...

Kryesorja keta dy te duhen dhe te gjejn nje gjuhe te perbashket. Gjithashtu edhe familjet e tyre.... Se pasuria e babes, apo trashigimia qe i takon vajzes...besoj se nuk lun ketu shume rol te madhe !

Pasuria eshte dicka kaluese..sot e ke neser se ke !


Kurse keti ciftit i uroj qe ta ken bekimin e familjes sa me shpejt dhe te krijohet nje miqesi e mire ne mes ketyre dy familjeve dhe dy fejeve !:smile:

Gentiani
07-08-07, 18:25
Parimisht, nėse siē zakonisht njė shumicė shprehet dhe dinė tė shkruajnė qė dashuria, nuk njeh kufinjė, fe, racė dhe... me njė fjalė formalitet qė shkruhet e thuhet sa pėr tė thėnė diēka, e qė nė realitet paraqet arrė tė fortė pėr secilin, qė paraqitet para situatave tė tilla.

P.S. Ai ēuni katolik le tė gjejė njė gocė katolike dhe zgjidhet tėrėsia e problemit, qė aq shumė po na mundon ėh!

yllbardh
09-08-07, 22:05
Njė e urtė popullore thotė: Koha shėron cdo plagė.
Nėse ky ciftė martohet sotė, me siguri me kalimin e kohės edhe mospajtimet familjare do tė zbuten.
Ju uroj cdo tė mirė dhe njė ardhmėri tė lumtur.

Pėrshėndetje

Zana_ch
11-08-07, 08:58
Parimisht, nėse siē zakonisht njė shumicė shprehet dhe dinė tė shkruajnė qė dashuria, nuk njeh kufinjė, fe, racė dhe... me njė fjalė formalitet qė shkruhet e thuhet sa pėr tė thėnė diēka, e qė nė realitet paraqet arrė tė fortė pėr secilin, qė paraqitet para situatave tė tilla.

P.S. Ai ēuni katolik le tė gjejė njė gocė katolike dhe zgjidhet tėrėsia e problemit, qė aq shumė po na mundon ėh!
Pershendetje shum i nderuari KOMBETAR SHQIPETAR ,Moderator ,antar i stafit Dardania si dhe Udheheqes i web-saiti tend Qe Shkruhet ne Gjuhen SHQIPE .....GENTIANI.


Qe ne fillim kur kam hap kte tem kam mendue na ty qe a do shkrush apo jo ....jam lut qe te shkruash dhe flm shum nga ty qe ke shkru .....se je nje person me shkoll te lart kishe SHQIPTARE ate e din vet ma mir se sa une.

Te dashur atnat te dardanis ju kerkoi falje se i cik e kam ndryshue situaten e vertet por e kam ber duke mendua se Shqiptaret e Shqipris jan i cik ma tolerant edhe e kam cek se ajo goca jeton ne Franc .....per keto dy gabime qe kam ber ju kerkoi falje se gocajeton ne Zvicer dhe ashte nga Lugine e Presheves....ene nje her ju kerkoi falje se nuk e kam cek qe ne fillim.

I dashuri GENTIIANI dhe ju te tjeret qe keni shkru se nuk ja vlen ky rast i ketyre dy te rinjev qe jan dashurue me keni habit shume( mirpo ju e dini ma mir se mua se qfar dmth ka Kombi per juve).

Idashuri Gentiani dhe antarja Arkza keta dy persona te rinj qe nga muaj shkurt jetoin bashk edhe ate te dyte ne ZVICER edhe qfar ashte ma me rendesi ket pushum verore para 3 jave e kan ber darsmen ne GJAKOV me afro 250 dasmore ....dmth kta dy jan martue kan ven kuror ne Komun dhe ne Kishe ....i kan dhen fjalen dhe besen Kombit dhe Zotit per martes e tyre dhe se do ken kujdes per njeri tjetrin si kur jane ne te mir dhe ne te keqgjate jetes qe do ken bashke nuk do heqin dore nga njeri tjetri se sa do ta mbajne ata dy e dine me mire ,e neve vetem mundem me u lute qe te plaken bashk si te gjithe te tjret qe martohen .

Te dashur antar per cunin po e dini se ashte kosovar po ama goca nuk ashte e Shqipris por ashte e Lugines se Pesheves ......ku Shqiptar Kaolik ne ato treva nuk ka fare hiq me sa e di une .
Poblemi eshte se familja e goces nuk ashte pajtue fare ...e ketu me vejn shum keq per kte dy te rinj se nuk e kan ate lumturine e plote .

Tani Genti i dashur tregoje veten se sa Kombetar dhe tolerant je merre kte pun ne dor dhe rregulloi keto dy familje qe me te vertet te jen miq te mir nder veti ashtu si i ka hije nje miqesije te Popullit Shqiptar .Harroj vetem per nje moment fen tende fen time apo te ketyre dy te rinjeve qe jan martue, Mendo se je Shqiptar dhe se ashte Quni apo Goca femiu i yt.


Te dashur antar une ne nje shkrim tim kam then se nuk do te martohem kurre me nje te fes islame jo se nuk i dua apo pse kam diqka kunder tyre thejsh nuk jam dashuru ne nje te till edhe nese nje gje se nuk ashte per mua reale edhe nuk e pranoi ....kte doja me ja sqarue moderatorit ton te dashur GENTIANIT dhe bandes se tij se nuk i urrej fare SHQIPTARET MUSLIMAN .


ZOTI E RAUJAT POPULLIN TONE ASHTI SI E KA RUJT DERI ME TANI NE SHUM E SHUM TORTURAVE QE KA KALUE .


Me nderime dhe shum respek per te gjithe
nga nje goce SHQIPTARE Zana


P.S
Genti pres perkrahjen tende dhe te shoqeris qe keta dy te rinje te ndimohen .....100% jam e sigurte se nuk do te jen te fundit qe do dashurohen SHQIPTARE KATOLIK ME MUSLIMAN .

LABI
11-08-07, 13:06
Askush s'ka te drejte ne jeten e askujt te perzihet...

Eshte apsurde, te mendosh qe dikush mund te deshiroj, te percaktoje te miren per veten tende.
Perpjekjet per te shendrruare nje te mire personale ne te mire te pergjitheshme ( te tjereve) eshte nje apsurditet .. utopiii.

Mbase prirja narcizoide e prinderve mund te kuptohet ne nje mase... Mirepo, jo ne ate mase saqe cdo nevoje, deshire, motive qe nderlidhet me femijet e tyre t'mos shifet, mos merret ne konsiderate , apo ti verboj, shokoj , nje zgjedhje , percaktim qe i bene te lumture femijet e tyer !!!!!!
Prinderit qe perpiqen te percaktojne, apo pretendojne qe e dine , se cfare eshte mire per femijet e tyre jane te pakuptuaeshem NARCIZOID EKSTREM !!!!


Akush s'mund te doje, vendos me mire per jeten tende se ju vete .


Nese nje gje e tille (ndarje) imponohet, s'varet nga vullneti juaje , s'keni c'te beni ....

yllbardh
11-08-07, 18:50
E nderuara Zana_CH nė mungesė tė fakteve edhe jam shprehur ashtu si qė jam shprehur por pasi qė lexova postimin tuaj tė fundit atėherė u mendova dy herė dhe mė duket se pashė se ku ėshtė problemi. Kėta dy tė rinjė, natyrisht se nuk ėshtė e mundur qė askush t'iu pėrzihet nė jetėn e tyre, mirėpo para se t'a kishin bėrė kurorėn duhej qė tė mendoheshin sė paku dy herė, sepse vėrja e kurorės nė komunė nuk ėshtė edhe aq problematike pėr asnjėrėn familje. Ndėrsa kurorėzimi nė kishė paraqet problem te familja e femrės. A nuk kan menduar kėta tė dy pėr njė ardhmėri tė pėrbashkėt a po jo?!! Nėse po atėherė duhej qė t'a lenin vetėm me kurorėzimin publik nė komunė, sepse vėrja e kurorės nė kishė pėr njė familje muslimane d.m.th. sikurse t'ia ktheshė shpinėn familjes tėnde, komunitetit dhe religjionit, gjė e cila nuk pranohet kurrėsesi. Ky qiftė nė vendė se t'a zgjidhte rrugėn e mesme, asnjanėse dhe nė njė mėnyrė tė jenė mirė me tė dyja fetė, kėta duket se kanė zgjedhur anė. Ky ėshtė shkaku i mospajtimit nga ana e familjes sė femrės. Dhe gjithashtu gabimi i kėtijė qifti nėse kanė menduar qė tė ken njė ardhėmėri tė lumtur gjirin e tė dyja familjeve.

Pėrshėndetje

Zana_ch
11-08-07, 19:33
E nderuara Zana_CH nė mungesė tė fakteve edhe jam shprehur ashtu si qė jam shprehur por pasi qė lexova postimin tuaj tė fundit atėherė u mendova dy herė dhe mė duket se pashė se ku ėshtė problemi. Kėta dy tė rinjė, natyrisht se nuk ėshtė e mundur qė askush t'iu pėrzihet nė jetėn e tyre, mirėpo para se t'a kishin bėrė kurorėn duhej qė tė mendoheshin sė paku dy herė, sepse vėrja e kurorės nė komunė nuk ėshtė edhe aq problematike pėr asnjėrėn familje. Ndėrsa kurorėzimi nė kishė paraqet problem te familja e femrės. A nuk kan menduar kėta tė dy pėr njė ardhmėri tė pėrbashkėt a po jo?!! Nėse po atėherė duhej qė t'a lenin vetėm me kurorėzimin publik nė komunė, sepse vėrja e kurorės nė kishė pėr njė familje muslimane d.m.th. sikurse t'ia ktheshė shpinėn familjes tėnde, komunitetit dhe religjionit, gjė e cila nuk pranohet kurrėsesi. Ky qiftė nė vendė se t'a zgjidhte rrugėn e mesme, asnjanėse dhe nė njė mėnyrė tė jenė mirė me tė dyja fetė, kėta duket se kanė zgjedhur anė. Ky ėshtė shkaku i mospajtimit nga ana e familjes sė femrės. Dhe gjithashtu gabimi i kėtijė qifti nėse kanė menduar qė tė ken njė ardhėmėri tė lumtur gjirin e tė dyja familjeve.

Pėrshėndetje


Pershendetje i nderuarai Yllbardh, kjo ngjarje ka disa muaj qe ka ndodhe ...dhe met than te drejten familja e cunit jane mundue shum se sa ma mire dhe ne mnyre shoqerore si i ka hije nje familje shqipetare per me u ber Miqe por familja e goces gjithmone ka qen kunder .....kta kan shkue edhe ne mnyr shoqerore dhe kan kerkue doren e vajzes ...por ka qen e kote ...pastaj nje dit per nje dite goca ashte largue nga familja e vet dhe ka marre banese ne vete sepse ka qen ne mosha madhore kupton .....ene pastaj kan jetue bashk qe nga muaj shkurt .
Per konorizim ne Kishe ka qen ideja e goces e aspak e cunit. Ajo vet kte gja e ka kerkue me kembngulje qe me ber edhe konorizimin ne Kishe
I nderuar kjo lidhje ka shum vite nuk ashte dashuri e rastit dhe dashuri e shpejtume ...por ka shum vite qe jan njohur spese kan krye shkollen bashk dhe njihen kur kan qen shum te rinje ....te dyte thojne se ashte dashuria e par dhe e fundit te ndodh qfar te ndodhe .Uroi qe te ken nje jet te lumtur bashkshortore .P.s
shpresoi se ma shum nuk ka nevoi me dhane sqarime rreth kti rasti .......ama une jam shum e bidur qe kta dy nuk do jen te fundit qe kane ren ne dashuri .Shpresoim se nje dite do ti pranoin edhe familja e Goces .

yllbardh
11-08-07, 19:56
Me sa duket nga informatat e fundit nuk ėshtė faji i qifti, sic e ceka mė herėt, mirėpo i kėsaj femrės, e cila ka shkėputurė lidhjet me familje tė saj nė mėnyrė drastike, me kurorėzimin e saj nė kishė. E ndoshta edhe me konvertim???
Atėherė kėtu nuk mundė qė tė kėrkohet asnjė llojė pajtimi, sepse pėr paraqitjen e kėsaj kėrkese duhet qė tė arrihet pėlqimi i tė dyja palėve, sė paku ose si edhe thashė mė herėt nėse ishte zgjedhur rruga e mesme atė herė shansat pėr pajtim do t'ishin mė tė mėdhaja.

P.S. Pėrgjegjėja ime bazohet nė faktet e paraqitura pa parrė parasyshė autencitetin.

lyra2
11-08-07, 20:26
Phaa edhe ju hala su msut me ket a? Kjo ka ndodh kumedit qe sa muj e kjo ka shkru tash.Qellimi i saj po duket se ka qen vetem e vetem me ber perqarje mes feve ketu edhe qellimi i saj eshte se mendon qe nji apo dy persona qe i ka ber per veti i ben te gjith.Me duhet te te pyes ty Zana_ch se a pak po te duket qe ZC e ke bo perveti Gjilanasi-Csi edhe aj kish deklaru me shku e me u ber katolik a mos dashte krejt forumin ne fe katolike me shenderru a ? Me vjen keq por me keto pallavra nuk arrin send ti jo vetem ne ket forum po askund hiq. Kaq pata me falni po smujta pa nderhy mo
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahah oo macat ty at tastatur ta hongshin hooo:biggrin:
a u idhnove qe nuk kan shku veq ne komune ose edhe ne kishe edhe ne gjami ,a cka mojj:wink: ,jaaaa aty paska pak hile ....po nejse ,i deshirojme jete te lumtur.

LABI
11-08-07, 20:37
Preshevari pse je kaq fanatik ....per mendimin tend ajo goce ma mir me pas ken me u martue me nje turk te turqise se sa me nje Kosovar Shqiptar .
Preshavari e di se ashte shum duke te dhimb ne zemer por ja qe une kam sjell fakte te vertete por mos harro se edhe shume goca Shqiptare Katolike jan duke u martue me Shqipatr Musliman .......kto gjana kan ndodhe edhe shum e shum shekuj ma pra edhe populli Shqiptar e do te ndodhin ene ne te ardhmen .


Yllbardhi flm per shkrimet tua ......ama ketu nuk eshe askush fajtor per martesen e ketyre ... fajtor eshte dashuria, fajtore eshte qe e kane gjete gjuhen e perbashket ,fain e ka babai i vet se e ka lind ne zvicer e jo ne preshev , fajin e ka se e ka dergue ne shkoll ne vendin e civelizum , fajin e ka se ajo goce nuk ashte e pa shkulluar si disa fanitk qe neve i kemi ne forum , fajin e kan ata te dy se shpresoin se do ken nje jete te lumtur dhe plot gezime ........ne fund te fundit ma mire qe jane martue me dashuri mos te harroim se jem i Shqipetar .

Eshte sekondare, ndoshta dhe terciale te qenurit pengese konfsioni, ne kete diskutim ... sesa ajo qe ne t'vertete tregon per traditen , kulturen dhe respektin e ndersjellet ndermjet anetareve te familjes... SIDOMOS TE PRINDERVE NE RAPORT ME TE DREJTAT E FEMIJEVE .

S'mund te kuptohet ne asnje menyre deshire , vullnet, dashuri ndaj femijeve . Perderisa nuk perfillet dinjiteti i tyre, mendimi tyre, ideali tyre, qellimi tyre.

Prinderit duhet t'kuptojne qe sikurse ata qe jane nje realitet ne vete nje etnitet individuale unika , sa i perkete asaj se si mendojne ne menyre autonome, veprojne ne menyre autonome... Po ashtu edhe femijet e tyre jane nje realitet ne vete , nje personalitet poashtu me shije, ideale, qellime te percaktuara individualisht...
Dhe keto ideale, vendime, nese nuk perkrahen, te pakten s'duhet te pengohen.

SANTANA-29
11-08-07, 20:48
ket zakon e kena veq na shqpitart...
shkurt,se spo mlajn rahat

Une per vehti, martohna me kan du dhe kur du...
kerkush nuk munet me u perzi ne punt e mija!!

Qe the ti, pse me i prish nana apo baba lumturin djalit apo vajzez...??

po pse de... kshyr tash, veq merre me mend... nalu dhe mendo!!

Kjo me logjik te shendoshur nuk asht gje normale, por ne qysh e kemi qef mos me ia prish punt prindere sepse kemi ate "EHRE DER FAMILIE" FERGISES dhe ashtu

po siq thash, ai/ajo qe ndahet nga femra apo djali per shkak te prinderve e ka veht fajin sepse ai person e vendos per veht vehtin ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

yllbardh
11-08-07, 21:20
Shqyrtimi im i kėtij problemi/rasti ka qenė nė aspektin e mundėsis sė pajtimit, nga i cili aspekt edhe rrjedhė marrėja e pėrgjegjėsis/fajit sepse vetėm kur kjo qėshtje zgjidhet atėherė edhe ka mundėsi qė tė vijmė edhe deri te pajtimi.
Mirė qė kjo cuca ėshtė martuar me njė shqipėtarė dhe me kėtė rastė edhe u uroj cdo tė mbarė nė jetėn e tyre.
Mirėpo mėnyra se si qenka kryer kjo martesė nuk ėshtė duke mė pėlqyer. Sepse mė duket sikurse ajo thėnja "se pėr inati tė kojshisė po i'a ces flakėn shpisė time". Akti i kryer para autoriteteve fetare duket si i tepėrt sipas mendimit tim, sidomos nėse e ke ndėrmend qė tė ky akt tė pranohet nga tė dy familjet, se shumė lehtė ėshtė tė prishėsh dicka por shumė vėshtirė qė tė ndreqėsh dicka.

Malsori-Makaveli
12-08-07, 05:32
Preshevar m`fal se pot thom veq;Nimend ti koke i kallun per Fe,veq Islami e tjeter ska.,pse nuk bahesh Profet Pash Robt,hapi syt se veq na te kjem gabim a??A don mej da edhe Shtazt tash ne fe a??
Qfar feje ka Shtaza kallxo??
Smundet kush mem shti me Dhun me Besu ne diqka se skam besim apo sme ban pershtypje.Ata Njerz jan se jan ka Martohen e jo Njeri me Kafsh e 2 ty Shqiptar me Shqiptare.Neser met le Fmija ti mso ne Fen tane,aj kur ti m`bush vjet vendos vet ne qka me besu.Nashta don mu ba Jud ti a me dhun don me nal a??Si Sulltani i Turkis a??

Oh Shok Zoti ta prift t`maren e beso mir asht me besu,veq SHQIP thuet ZOT e ne Arabi thuhet ALLAH,Un du mu lut ata qka kam nevoj e qka e thom prej Zemres,qka e msova na at TOK e nat Shpi.SHQIP.
Sa ma pak Fjal e kritika dokesh maj Pjekun e maj Dishum besa edhe i Menqur.


Ata let martohen veq ta gjan ni FE tjeter let Besojn ne ZOT e ne DASHURI per Jet.


Ncncncn Njerz haj Kuku Nan sdi pse Perzina.hahahahah Ma mir me than ne Kurgja nuk besoj lem rahat veq ne telashe tmija,beoj ne Lisa,Cunga e Gllija.hahahahahahah

Gentiani
12-08-07, 11:51
Pershendetje shum i nderuari KOMBETAR SHQIPETAR ,Moderator ,antar i stafit Dardania si dhe Udheheqes i web-saiti tend Qe Shkruhet ne Gjuhen SHQIPE .....GENTIANI.


Qe ne fillim kur kam hap kte tem kam mendue na ty qe a do shkrush apo jo ....jam lut qe te shkruash dhe flm shum nga ty qe ke shkru .....se je nje person me shkoll te lart kishe SHQIPTARE ate e din vet ma mir se sa une.

Te dashur atnat te dardanis ju kerkoi falje se i cik e kam ndryshue situaten e vertet por e kam ber duke mendua se Shqiptaret e Shqipris jan i cik ma tolerant edhe e kam cek se ajo goca jeton ne Franc .....per keto dy gabime qe kam ber ju kerkoi falje se gocajeton ne Zvicer dhe ashte nga Lugine e Presheves....ene nje her ju kerkoi falje se nuk e kam cek qe ne fillim.

I dashuri GENTIIANI dhe ju te tjeret qe keni shkru se nuk ja vlen ky rast i ketyre dy te rinjev qe jan dashurue me keni habit shume( mirpo ju e dini ma mir se mua se qfar dmth ka Kombi per juve).

Idashuri Gentiani dhe antarja Arkza keta dy persona te rinj qe nga muaj shkurt jetoin bashk edhe ate te dyte ne ZVICER edhe qfar ashte ma me rendesi ket pushum verore para 3 jave e kan ber darsmen ne GJAKOV me afro 250 dasmore ....dmth kta dy jan martue kan ven kuror ne Komun dhe ne Kishe ....i kan dhen fjalen dhe besen Kombit dhe Zotit per martes e tyre dhe se do ken kujdes per njeri tjetrin si kur jane ne te mir dhe ne te keqgjate jetes qe do ken bashke nuk do heqin dore nga njeri tjetri se sa do ta mbajne ata dy e dine me mire ,e neve vetem mundem me u lute qe te plaken bashk si te gjithe te tjret qe martohen .

Te dashur antar per cunin po e dini se ashte kosovar po ama goca nuk ashte e Shqipris por ashte e Lugines se Pesheves ......ku Shqiptar Kaolik ne ato treva nuk ka fare hiq me sa e di une .
Poblemi eshte se familja e goces nuk ashte pajtue fare ...e ketu me vejn shum keq per kte dy te rinj se nuk e kan ate lumturine e plote .

Tani Genti i dashur tregoje veten se sa Kombetar dhe tolerant je merre kte pun ne dor dhe rregulloi keto dy familje qe me te vertet te jen miq te mir nder veti ashtu si i ka hije nje miqesije te Popullit Shqiptar .Harroj vetem per nje moment fen tende fen time apo te ketyre dy te rinjeve qe jan martue, Mendo se je Shqiptar dhe se ashte Quni apo Goca femiu i yt.


Te dashur antar une ne nje shkrim tim kam then se nuk do te martohem kurre me nje te fes islame jo se nuk i dua apo pse kam diqka kunder tyre thejsh nuk jam dashuru ne nje te till edhe nese nje gje se nuk ashte per mua reale edhe nuk e pranoi ....kte doja me ja sqarue moderatorit ton te dashur GENTIANIT dhe bandes se tij se nuk i urrej fare SHQIPTARET MUSLIMAN .


ZOTI E RAUJAT POPULLIN TONE ASHTI SI E KA RUJT DERI ME TANI NE SHUM E SHUM TORTURAVE QE KA KALUE .


Me nderime dhe shum respek per te gjithe
nga nje goce SHQIPTARE Zana


P.S
Genti pres perkrahjen tende dhe te shoqeris qe keta dy te rinje te ndimohen .....100% jam e sigurte se nuk do te jen te fundit qe do dashurohen SHQIPTARE KATOLIK ME MUSLIMAN .


Shumė, shumė e dashura Zanushe,

oh, kur ta lexoj Artoni ka pėr tė zjerė nga xhelozia Ha,hahahaaaa... Arton, lexo mirė, shiko kush ja filloi i pari...nuk ka akuza tė pabaza mė!

Fillimisht kur e kam lexuar kėtė temė ajo qė mė ka ra nė sy ka qenė, pjesa nga shkrimi i yt: Cuni ashte Katolik ( ilake e imja) nga Kosova ,ndersa Goca ashte muslimane nga Shqipria, pėr atė e pasova nė fundin e shkrimit tim, le tė gjejė ēuni katolik njė gocė katolike!

Tematikat qė i sjellė pėr diskutim, por edhe kėte e kam tė njohur, megjithatė nuk e kam vazhduar mė tutje, me shpresė qė do ta vazhdoni mė tutje.

Ani, qė e ke ndryshyur, riformuluar tregimin-ngjarjen, por nuk ka mė verzion tė tretė, tė dal goca nga Maqedonia - ky ėshtė verzioni i fundit final Zanushe ha,hahaha

Ndoshta je habitur, por duke u nisur nga fakti qė kombi ndėrr shqiptarė, asnjėherė nuk ėshtė pėrcaktuar si mysliman, katolik e ortodoks, pra kėto janė pėrcaktime fetare tė pjesėve tė kombit.

Kėshtu qė Zanushe, personalisht nė emrin tim i uroj martesėn ilakes sate dhe vendases sime, u trashėgofshin! harrova edhe nė emėr tė Preshevarit ha,hahahaaa Preshevarė bėhu gati... me i pėrhajr martesėn vendases...

Nėse ke menduar qė mė ke befasuar, me kėtė lloj ngjarje und kalt erwischt, je gabuar, sepse raste tė tilla tė martesave pikėrisht nė Luginė, unė njoh nga periudha qė ndoshta Zanushja, nuk ka qenė e lindur fare. Pastaj edhe lidhur me shqiptarėt katolikė nė ato treva, edhe pse numėr shumė i vogėl i tyre, por ka sipas asaj qė di unė! Pajtimet - Mospajtimet mes familjeve, janė dukuri tė njohura tek shqiptarėt dhe nuk don tė thotė, qė janė mospajtime vetėm nga pėrkatėsia fetare e tyre, por ke raste qė me njė fjalė, qė familja e ndonjėrės nga palėt, nuk ėshtė e kėnaqur me rezultatin dhe mban peng raportet miqėsore mes dyja palėve.

Po, pėr tė mos harruar ta cekė njė fakt, unė kam njė kusherinj e kusherira, si rezultat i njė martese tė tillė, me njėrin edhe kam kryer shkollėn bashkė dhe mund tė them qė nuk ka pasur dhe nuk kam vėrejtur asnjėherė dallime. E sheh Zanushe, kėto martesa unė i shoh mė ndryshe qė i ke paramenduar ti dhe parimisht nuk jam kundėr martesave tė tilla, nėse vehtė ēifti gjenė gjuhė tė pėrbashkėt dhe bashkėjetesėn, por mė duhet tė theksoj edhe pengesėn, qė nė momentet qė fillohet ndonjėrit nga pjestarėt e ēiftit ti predikohet bibla dhe ti mėsohet ajete kuranore, janė raporte qė rėndojnė raportet nėse jo direkt, indirekt gjithsesi.

Zanushe mė shkruaj nė M/P pėr familjen e gocės, nuk i dihet, ndoshta i trokasim nė derė, kuptohet nėse kam njohuri pėr ata, pėrndryshe nuk rrezikoj me hėngėr pushkė gjueti, nė vend tė ilakes sate ha,hahaha, ndoshta e marr me vehte edhe Preshevarin, por pa drejtė vote ha,hahahaaa.

Shakatė anash, por mė shkruaj nė M/P pėr familjen e gocės nga Lugina und dann gebe ich dir Bescheid.

Zanushe, nė ditėt e sotme kemi martesa edhe mes shqiptarėve- tė huajve, tė cilat gjithėsesi janė raporte edhe mė tė ndėrlikuara, kulturore, mentaliteti, gjuhėsore, por funksionojnė.

Martesa tė tilla ka pasur, ka dhe do tė ketė, kėshtu qė Zanushe pėr mua nuk janė TABU kėto martesa, nėse vėrtetė ke menduar tė arrish efektin e befasisė dhe ēudisė tek unė.

Sy_kaltra
12-08-07, 12:20
Nėse ke menduar qė mė ke befasuar, me kėtė lloj ngjarje und kalt erwischt, je gabuar, sepse raste tė tilla tė martesave pikėrisht nė Luginė, unė njoh nga periudha qė ndoshta Zanushja, nuk ka qenė e lindur fare. Pastaj edhe lidhur me shqiptarėt katolikė nė ato treva, edhe pse numėr shumė i vogėl i tyre, por ka sipas asaj qė di unė! Pajtimet - Mospajtimet mes familjeve, janė dukuri tė njohura tek shqiptarėt dhe nuk don tė thotė, qė janė mospajtime vetėm nga pėrkatėsia fetare e tyre, por ke raste qė me njė fjalė, qė familja e ndonjėrės nga palėt, nuk ėshtė e kėnaqur me rezultatin dhe mban peng raportet miqėsore mes dyja palėve.

Po, pėr tė mos harruar ta cekė njė fakt, unė kam njė kusherinj e kusherira, si rezultat i njė martese tė tillė, me njėrin edhe kam kryer shkollėn bashkė dhe mund tė them qė nuk ka pasur dhe nuk kam vėrejtur asnjėherė dallime. E sheh Zanushe, kėto martesa unė i shoh mė ndryshe qė i ke paramenduar ti dhe parimisht nuk jam kundėr martesave tė tilla, nėse vehtė ēifti gjenė gjuhė tė pėrbashkėt dhe bashkėjetesėn, por mė duhet tė theksoj edhe pengesėn, qė nė momentet qė fillohet ndonjėrit nga pjestarėt e ēiftit ti predikohet bibla dhe ti mėsohet ajete kuranore, janė raporte qė rėndojnė raportet nėse jo direkt, indirekt gjithsesi.

Zanushe, nė ditėt e sotme kemi martesa edhe mes shqiptarėve- tė huajve, tė cilat gjithėsesi janė raporte edhe mė tė ndėrlikuara, kulturore, mentaliteti, gjuhėsore, por funksionojnė.

Martesa tė tilla ka pasur, ka dhe do tė ketė, kėshtu qė Zanushe pėr mua nuk janė TABU kėto martesa, nėse vėrtetė ke menduar tė arrish efektin e befasisė dhe ēudisė tek unė.

Pershendetje Gentiani
Dua te uroje per ato fjale tuaja qe kam cituar ,dhe me duhet ta them se defentitivisht pajtohem me mendimin tend te lumte....
E kam than gjithe here se Dashuria e vertet nuk njeh moshe as nuk njeh fe,te fundi kemi nje zot te gjithe qka do qe te jet ajo kishe apo xhami te dyat jane shtepit e zotit....
Zana_ch te pershendes ty si autore e kesaj teme.
Kam nje kolege Turke D.m.th Myslimane ka ren ne dashuri me nje italian qe i perket fes katolike mirpo familjet kan qen defenitivisht per mos realizimin e marteses gjegjesisht te asaj dashurie.
Pasi qe dashuria ishte shum e sinqert dhe e paster Djaloshi ( italian /katolik ) shkoi ne shtepin e vajzes dhe iu perkul babait te vajzes se do te bente qka eshte e vevojshme vetem e vetem ajo Martes te realizohej me pajtimin e prinderve te vajzes.
Pas nje kohe qe babai i vajzes pyeti nje Fetar me te vjeter ne Turki,pergjegjja i erdhi se martesa mund te realizohet me nje kusht ( kushti ishte qe dhendrri te behej SYNET ...) D.m.th dhendrri beri te gjitha qka i kerkuan nuk u kurorizuan ne kishe ben nje martes ligjore nepermjet komunes dhe sot te dy koleget e mi Myslimanja dhe katoliku presin femijen e tyre te pare....

jadore
12-08-07, 12:32
Pershendetje Gentiani
Dua te uroje per ato fjale tuaja qe kam cituar ,dhe me duhet ta them se defentitivisht pajtohem me mendimin tend te lumte....
E kam than gjithe here se Dashuria e vertet nuk njeh moshe as nuk njeh fe,te fundi kemi nje zot te gjithe qka do qe te jet ajo kishe apo xhami te dyat jane shtepit e zotit....
Zana_ch te pershendes ty si autore e kesaj teme.
Kam nje kolege Turke D.m.th Myslimane ka ren ne dashuri me nje italian qe i perket fes katolike mirpo familjet kan qen defenitivisht per mos realizimin e marteses gjegjesisht te asaj dashurie.
Pasi qe dashuria ishte shum e sinqert dhe e paster Djaloshi ( italian /katolik ) shkoi ne shtepin e vajzes dhe iu perkul babait te vajzes se do te bente qka eshte e vevojshme vetem e vetem ajo Martes te realizohej me pajtimin e prinderve te vajzes.
Pas nje kohe qe babai i vajzes pyeti nje Fetar me te vjeter ne Turki,pergjegjja i erdhi se martesa mund te realizohet me nje kusht ( kushti ishte qe dhendrri te behej SYNET ...) D.m.th dhendrri beri te gjitha qka i kerkuan nuk u kurorizuan ne kishe ben nje martes ligjore nepermjet komunes dhe sot te dy koleget e mi Myslimanja dhe katoliku presin femijen e tyre te pare....

sy kalterta , paskemi miq te perbashket-a..!!
qy... " rri mori larg kesaj pune , se ne shqiptare jemi , a nuk e dine ti-a,hahaha , nuk jemi turq... vete kete e vete ate, qka po na thote ky e qka ai , e tash kur te ja nisim me kanun .. na zuri pleqerija ,ani qysh e lexova une nga paraardhsi i postimit tend , mund te kerset edhe pushka ,hahahah , .....hiqju sy mavie hiqju belas , te rrime rehat ,e pune burrash jane keto , ama burrash shqiptare-a , ska hajgare ketu, e Zanushes, Zoti qare i befte qe u mbet mes burrash , qka te bene kushuriri ... hej taksirat, jo me kote thone qka ta bene i joti nuk ta bene askush ...

p.s.
e valla sot jam pushim , prandaj po me pelqen ti shof gjerat nga kendeshtrimi i humorit .....e di qe ju me arsyetoni ..hahah.

Sy_kaltra
12-08-07, 12:37
sy kalterta , paskemi miq te perbashket-a..!!
qy... " rri mori larg kesaj pune , se ne shqiptare jemi , a nuk e dine ti-a,hahaha , nuk jemi turq... vete kete e vete ate, qka po na thote ky e qka ai , e tash kur te ja nisim me kanun .. na zuri pleqerija ,ani qysh e lexova une nga paraardhsi i postimit tend , mund te kerset edhe pushka ,hahahah , .....hiqju sy mavie hiqju belas , te rrime rehat ,e pune burrash jane keto , ama burrash shqiptare-a , ska hajgare ketu, e Zanushes, Zoti qare i befte qe u mbet mes burrash , qka te bene kushuriri ... hej taksirat, jo me kote thone qka ta bene i joti nuk ta bene askush ...

p.s.
e valla sot jam pushim , prandaj po me pelqen ti shof gjerat nga kendeshtrimi i humorit .....e di qe ju me arsyetoni ..hahah.

jador te pershendes mike e nderuar dhe te uroj qe gjdo her te kesh disponim te mire e ti marresh gjerat me humor :smile:

Jo un thjesht me pelqeu mendimi i Gentianit edhe e tregova nje rast qe ka te bej me fen Katorlike dhe Muslimane qe i perngjan ketij rasti,kurse nuk e kisha fjalen per shqiptaret,,edhe ashtu mori jador un nuk perzihem shume ne tema delikate se kerset stupci pa e prit :biggrin:

lyra2
12-08-07, 12:54
hahahahahaha ooohhh sykaltroshe,po nuk qe edhe aq e komplikuar sa ua komplikove ti .Jaaaaaaaaa nuk ka me guxu ma kush te dashurohet ne muslimane ,po a edhe synet me u ba aaaaa uuuuuuhhh :eek: qyyyyyyqeeee,Problem te madh paskan Turqit moj ,Jo moj se shqiptaret nuk jane aq fanatike .Te shqiptaret eshte nje here kombi,gjuha afersia qe jemi nje ,e syneti ah ha hah hahah ha hahahhahahhhhaa(oh e mira te gjete hooo).Jaaaaaaa kuku nese ka kerku baba i Presheves te behet synet djalin 30 vjeq .....jazik i kofte......Jador ti i ke fajet qe edhe une i mora me humor hė!!:biggrin:

Murgesha
12-08-07, 13:06
A u ba pėr humor kjo temė a??

E ēka ėshtė njė synetim pėr njė dashuri tė vėrtetė qė tė mundėsojė njė hyrje dalje tė natyrshme miqėsore mes dy familjeve?
Ai katoliki shqiptar ja paska me borgj vajzės muslimane shqiptare njė synetim. Kurgjo se gjen. Ai bile ėshtė i rriturr e besoj se njė dhimbje 2-3 ditshe mundet ta pėrballoj hahahahahahahahahahahaha....

lyra2
12-08-07, 13:19
A u ba pėr humor kjo temė a??

E ēka ėshtė njė synetim pėr njė dashuri tė vėrtetė qė tė mundėsojė njė hyrje dalje tė natyrshme miqėsore mes dy familjeve?
Ai katoliki shqiptar ja paska me borgj vajzės muslimane shqiptare njė synetim. Kurgjo se gjen. Ai bile ėshtė i rriturr e besoj se njė dhimbje 2-3 ditshe mundet ta pėrballoj hahahahahahahahahahahaha....
hahahahahahahahahahahah kuu moj murgeshe,po "krenaria" nuk e len shqiptarin te tregoj qe u ba synet edhe nese behet.........ku po e dim ne ndoshta edhe ai eshte bere.Ehhhhh dashnia edhe qorre edhe budallice ,po qe edhe synet me u ba nuk e kam dite ...hajr ishalla..ahhahahahahhah

Prishtinasja_
12-08-07, 13:24
Arkza,,, edhe une po i bije shkurt e shqip ...:biggrin:

me mire e marr nje katolik shqiptare, me te cilin me lidhe nje vend, nje komb, nje gjuhe, nje histori e perbashket se sa nje musliman turk apo arab me te cilin nuk me lidh asgje perveq vejes !!!

Kurse sa i perkete asaj qe me ke then...se skam lidhje me fejen !
Mendoj se secili nga ne e ka per vete...dikush din me shume e dikush me pak !

Une kam besimin time..nuk e mohoj aspak..jam muslimane por nese do me vije rasti , me pare kisha pranua me marr nje shqipetar katolik se sa muslimanin turk ! Nuk do isha as e para e as e fundit qe do kishte veprua keshtu !

Sy_kaltra
12-08-07, 13:24
hahahahahahahahahahahah kuu moj murgeshe,po "krenaria" nuk e len shqiptarin te tregoj qe u ba synet edhe nese behet.........ku po e dim ne ndoshta edhe ai eshte bere.Ehhhhh dashnia edhe qorre edhe budallice ,po qe edhe synet me u ba nuk e kam dite ...hajr ishalla..ahhahahahahhah

Mos me leni fajtore mu per tregimin a :tongue:

lyra2
12-08-07, 13:32
Mos me leni fajtore mu per tregimin a :tongue:

Uhh po ty duart te lumshin moj ..ani fajtore!!!!!!!!:biggrin: :wink:

LABI
12-08-07, 13:35
A u ba pėr humor kjo temė a??

E ēka ėshtė njė synetim pėr njė dashuri tė vėrtetė qė tė mundėsojė njė hyrje dalje tė natyrshme miqėsore mes dy familjeve?
Ai katoliki shqiptar ja paska me borgj vajzės muslimane shqiptare njė synetim. Kurgjo se gjen. Ai bile ėshtė i rriturr e besoj se njė dhimbje 2-3 ditshe mundet ta pėrballoj hahahahahahahahahahahaha....


Keto probleme , ferkime kane burimin nga psika e njeriut . Faktoret psikologjike bejne qe sot njerezit te vuajne nga shume probleme , qe e bejne te veshtire jeten e njeriut...
Shume banalee !!

Kur fati i nje lidhje, martese varet nga te x "pengesa", shembuj si ky me larte qe u diskutu ne kuader te mentalitetit , tradites, kultures ne pergjithesi te shoqerise shqiptare qe ndikon ne percaktimin e asaj se cfare po mundesojka, se nga cfare varet nje lidhje e nje qifti , a po krijimi i nje bashkesise familjare !!! Gjera qe ne t'verete jane shume sekondare.... Si feja, famija e bashkeshortit, statusi sociale, fertiliteti.. e shume gjera qe bejne qe nje lidhje qifit te mundesohet, apo te vazhdoje te ekzistoje ...

Perceptimi i marteses, familjes si nje njesi , transaksioni , perfitimi ekonomik , eshte dicka e kaluare .

Tani jeta e qifteve bashkeshortore, krijimi familjeve nuk percaktohet nga ajo se cfare kane percaktuare ne te kaluaren prinderit se cfare eshte e mire per qiken, apo djalin e tij/saj- (si prejardhja familjare, statusi social, religjioz, e shume te tjera).

Tani me martesa , familja nga qiftet e reja me pak shifet si nje mundesi, e realizimit material, ekonomik.

Me perzgjedhja e partnerit/es nuk eshte qeshjte shijesh , qefesh , pazaresh se dikujt tjeter, familjeve , akrbave dhe ku e di une .

Partneri , partnerja, , gruja, burri me nuk shifet si nje fabrike e prodhimit , sigurimit , gjenerimit seksuale/ species ...

Sa qefi, sa tekja , sa vesi eshte ... Me nise duhet mu martu 10 here nje here per qef te babes, nanens , nje here per qef te akrabave, katunit, nje here per inat te hasmit... :biggrin: :eek:


DUHET T'PUNOHET SA ME SHUME SE KETE MENTALITET SA ME PARE QE T"ESHTE E MUNDUR T'A QRRENJOSIM.

Mirepo , s'i ka mbete dhe shume kohe, nga brezi i moshave 50-60 (nje pjese te cileve truri ju ka ndale funksionuari para 20-30 vjet me pare )... S'ju ka mbete dhe shume.

Edhe naj dite gajret ...

jadore
12-08-07, 13:55
Ojjjjjjjjjjjjjjjj Prishtinase bre po pse po me Shtin shume Felle me shkru se e din gati te Gjithe se un i bie shume Shkurt !!! sepse jam ne pune qdo here kur jam Ne F.D dhe i bie sa me shkrut se Pritoj me shkruj krejt krejt se per qka e kam Fjalen po Njese po te Tregoj apet si Shkurt Prishtinasja sepse ty te kam si Motre si Shoqe veq te Kisha Lut pa Keq-Kuptime e Ndruar !!!!!!

Prishtinsja un e kam Dit se Dote Thuj se PO E PRANON KATOLIKUN PER BURR!!!
E kam Dit se dote Thujsh FAMILJA DOTE PAJTOHET HERE A VON !!!!!!!

Prishtinasja Natyrisht se Pjatohesh ti me keto dhe Pajtohet familja jote por po e shoh se spaske lidhje me fe ose spo don as me dit ose eshte puna se je Rrit Mergim !!!
Prishtinasja sipas teje qekna Puna krejt Ok nese Pajtohet Familja Jote POR ZOTI !!!!!!!!! A THUA SE TA BEKON MARTESEN TENDE ME KATOLIKUN !!!!!!!!!!!!!!!! ?

Prishtinasja me keq ardhe te them por per kete te jesh e Sigurt se JO kurr sta Bekon Martesen dhe e dij se kjo per ty skoka me rendesi !!!!!!!!!! :confused:

Prishtinasja te tregoj nje Rast Lidhje me kete , ish njoni qysh moti jeton ne Ger..... dhe Martohet me nje Katolike Kroate dhe Familja e tij gjitha e ka Kundershtu kete Martes por kot !!!!!! pas kesaj i i bone tri qika , baba e qikave gjithe-here i folte asaj te madhes qe deshira e tij e fundit qe te martohet me nje Shqiptare !!! kjo ja jep Fjalen se keshtu dote bohet , vjen koha pa Pritmas smuhuet ky nga Kanceri dhe keshtu vdes shume shpjet dhe nena e tyre Vjazve veq mundohet me qdo kusht me i largu Vajzat nga Familja e tyre dhe keshtu e Realizoj edhe kete plus kesaj ja Mushi Mnedjen qe mos te Martohet me Shqiptar por diqka si Nena vet veq e veq per Inati te Familjes se Burrit !!!!!!!!! dhe u bo keshtu si deshen u martuar ajo le me Katolikun por qe eshte me e keqja nena e djalit isht Kroate e baba bash shkah Qertnik apo si i thoni ju !!! keshtu mos Pajtime ne Dy Familje qe mos te martohet ajo me ate dhe keshtu e morri nje Denim te madhe nga familja e saj ajo qe u Martua pat bo nje Lutje te madhe qe te vie ne Kosove te Vizitoj Varrin e Babait te saj per Here te fundit por kete ja Ndaloj Rrepsisht Axha i Vajzes qe te vie te Varri i babes por edhe me hi ne Kosove ja Ndaloj , ka 8 Vit ajo ska qen Kosove e as qe Guxon te hyj ne Kosove e as te Varri i babes se saj s'guxon mu Afru ajo vet e ka Shkel Fjalen e dhane e tash sdi se qka don tash ajo ketu !!!!!!!!!!!!!
Pra Prishtinasja nashta thua e pse gjithe keto fjale po shkruj un me kete desha te them se Zoti Mac nuk eshte se si te Ngucsh me te Gridhe por vjen koha per te gjitha dhe i paguan Denimin e merituar nga Zoti !!!!!!! P.sh si Kjo Vajza e kishte Motren shume te Sukseshme ne Shkolle e tash eshte ne Spitalin e ger... qe 2 vit per Drog !!!!!!!!!!!! kjo me e vogla qe nga mosha 3 Vj sju ka Zhvillur Truri !!!!!!!!!!!!!!
Po ashtu edhe nena e saj s'eshte mir Mendalisht dhe ka than eee Kukuku per mu se qka kam bo keshtu qe qdo dit me zi po me bohet punet !!!!!!!!! dhe tha ehh kur ishe ai Gjalle qdo gje shkojke Mir por tash !!!!!!!!!!!!!!

Arkeza , te mundohem te jem sa me e kjarte, ky shembull qe tregove per mua nuk ka te bej aspak me denimin nga Zoti , nese vie ky denim vie nga vete personazhet dhe mentaliteti i ketyre aq dine aq veprojne aq paragjykojne ..me kupton ...tekefundit ,vendimet qe i biem ne jane qeshtje personale ,ne raport me rrethin ku edukohemi dhe komunikojme ... te bindesh dike me vendime qka i ndodhi keti e ati nuk jane fakte per krijim te nje vendimi ... koha e pargjykimeve ka kaluar ,sot ne nje fare shkalle kemi njeriun shqiptare te arsimuar qe dine te logjikoje ne qfardo situate zgjidhjen me te arsyeshme ...

...nese me pyetni mua , dashuria nuk njeh kufi as nacion,as fe, afesi e atyre qe ndodhen ne keto situata eshte qe me logjike dhe maturi mos te krijojne prvokime gjate realizimin e deshirave te tyre qe dhe tjeret ne keto situata te mos ndihen te indinjuar ...

aLbaChiCk
12-08-07, 13:56
Albachick pse bre po me detyroni me shkrua edhe me shume rreth kesaj teme...?

Pse bre edhe mu martua me musliman..e thua se te gjithe po shkojm ne xhami mu martua...JO..jane raste te rralla keto. Jo te gjithe veprojn te ne shqiptaret ashtu !

Sepse shumica e shqipetarve...kurorzohen dhe bejn nje darsem dhe e pat kjo pune ! Keshtu do kisha veprua edhe me katolikun ! Nuk e di se sa me kuptoni !

Une per vete ate qe e dua, ai eshte musliaman... Por sdi pse e bani kete pune aq te madhe...dhe pse jo duket aq "kiamet" kjo pune !

E marr , e martoj ate qe ma don shpirti pa marr parasysh se a eshte musliman apo katolik , kryesorja dua qe ta flas gjuhen time dhe te jet i vendit tim !

te pershendes....

Prishtinasja_ e nderuar te kuptoj un ty plotsisht edhe nuk jam kunder se martohen shqiptar mysliman e katolik mes veti.Vetem dashta me e dit a kishe shku edhe ti ne kish me u kryqzu nese e kishe martu katolikun.Se sot si thojn te nesermes si dihet por dashta me e dit nga ti nje po apo jo per ne kish.

Prishtinasja_
12-08-07, 13:59
Prishtinasja_ e nderuar te kuptoj un ty plotsisht edhe nuk jam kunder se martohen shqiptar mysliman e katolik mes veti.Vetem dashta me e dit a kishe shku edhe ti ne kish me u kryqzu nese e kishe martu katolikun.Se sot si thojn te nesermes si dihet por dashta me e dit nga ti nje po apo jo per ne kish.

Edhe une te dhash pergjegjje..e nderuara albachick...:smile:
Une e perfundova me kaq...e dhash ate se cfare mendoj..merreni si te doni ! :smile:

Te pershendes...kalo bukur sot ! :smile:

jadore
12-08-07, 14:01
]A u ba pėr humor kjo temė a??[/SIZE]

E ēka ėshtė njė synetim pėr njė dashuri tė vėrtetė qė tė mundėsojė njė hyrje dalje tė natyrshme miqėsore mes dy familjeve?
Ai katoliki shqiptar ja paska me borgj vajzės muslimane shqiptare njė synetim. Kurgjo se gjen. Ai bile ėshtė i rriturr e besoj se njė dhimbje 2-3 ditshe mundet ta pėrballoj hahahahahahahahahahahaha....


mori , ne vetem po e mbajme situaten ne kontroll..........(hahaha) e nderkohe po ju rrisim mendjen burrave te forumit, se pa ardhe Egi feministja ketu , e me i vu kapak kesaj pune ne favor te vajzes kuptohet , zor qe mbaron kjo pune ...tjeter nuk na ka mbet ...

Sy_kaltra
12-08-07, 14:04
Hajėr ishallah po mos e merni bash afer zemrės bre se bahet mire . :tongue:

aLbaChiCk
12-08-07, 14:05
Edhe une te dhash pergjegjje..e nderuara albachick...:smile:
Une e perfundova me kaq...e dhash ate se cfare mendoj..merreni si te doni ! :smile:

Te pershendes...kalo bukur sot ! :smile:

Kaq dashta me dit edhe un e nderuar edhe un te pershendes ty e te uroj dit te mir :smile:

jadore
12-08-07, 14:05
Po e Ndruar Krejt se qysh po thu ti eshte Veq po ja RRasi Vulen Juve Katolikve dhe Qashtu eshte !!!!!!!! Hjate se Vie dita per kete per te gjithe e Shihni se a Ka Rendesi a jo me Kaq po e lo sdua te Diskutoj Rrethe Kesaj !!!!!!

ani , Arkeza, veq mos me neh'm -a, se jam muslimane me fe e kam frig mos me ze nehma .......!!

Zana_ch
12-08-07, 14:15
Po them edhe ca fjal ...ene pse jam un hapse e temes ...ama nuk jam une hapse e dashuris Shqiptarve Katolik dhe Shqiptarve Muslim.


Temen ne humor e sjellin Intelektualet e Forumit Daradan ....sespe atyre far nuk ju pelqen kto raste te verteta qe ndodhin ne mes nesh .
Keta intelektuale qe e quajn veten kishe se jan intel. e kam kuptue se jan me te vertet ama jo Intelektuala te Kombit dhe per Kombin ....por per fene e tyre qe me kembngulej dojn me vue para Kombit .
Kte e shkrove si pergjegjse e temes ...edhe kto jan mendimet e mija .
Genti sa i perket ksaj lidhje shum mir e edin se kush ashte dhe si qufet familja e goces,per ate nuk dua me tregue me shum ne publik sespe te gjithe ata qe jan vendas e tu e din ket rast e tani mos u ben naiv se gjoja nuk din asgje ok, sa i perket plumbav edhe ate te garentoi une se nuk i kemi ma plumba ne gjakov se i kemi dhan anmikut(shkaut ) ...e per mu vare me vllazen nuk kemi pluma...edhe nese shkon ne gjakov te gartentoi une shko lirisht me kok larte ... sa kam njohuri une Shqiptari nuk e ka per zakon me pre ne bes askend e la ma nje Shqiptar (kte e din se pse po te them genti,per pa besi e din ti ku po due me dal mjafton me ta perkujtue nga nje her mos ta harrosh )shenet .


Edhe pse e kam cek dikur ma vone rastin e plot ...... ne fillim kur e kam hap temen nuk kam desht me dal bash me fakte konkrete por kam ber nje ndyshim te vogel edhe ate e kam ber me qellim e jo per shaka per mos me ardhe deri te perqamja fetare ....por duke u marre me shkrimet qe ju keni shkru ateher e kam pa te arsyshme me e tregu rastin ashtu si asht ........se me ju than te drejten e di sa sa fanatizmi ashte ne trevat e presheves ....ju lutem mos me keqkuptoni per kte qe po e them por ate se qfar un e di dhe e kam vertetu ene vet e tham lirisht .......edhe diqka e kam than qe ne fillim kur kam hye(regjistrue) ne ket forum se " Fjala e drejt dhem shum "


P.s
gazi-de nuk jam per perqamje nderfetara tek shqiptaret se nuk e kam tradit nga familja ...por me dhemb shum zemra kur shoh shum antar ne mesin ton qe qe jemi ne ket forum Dardan se ma afer asht nje turk apo nje harap se sa nje Shqiptar/e katolike ...e une mundohem me kan sa ma afer me juve .....ene prap se prap me thun se jam une me temat e mia bej perqamje ...ateher i nderuar me vjen shum keq per ty dhe te tjeret se e kuptoni ne ket mnyr .

JU LUTEM EDHE PSE TANI PO DAL JASHT TEME ....JU KERKOI MA SJELLNI NJE SHKRIM TIMIM KU UNE JAM MUNDUE ME SHKEL APO ME JA ULE VLEREN KOMBIT TIM SHQIPTAR DJE ME NALSUE KOMBET TJERA KATOLIKE QE NA RRETHOJNE KOSOVEN PA E MARRE PARASYSHE SE A ASHTE NE BALLKAN APO EVROP.
Pra nese mundohni mem kshillue mua spari kshillonenei vetveten e pasta te tjeret .


Kerkoi nga moderatori qe ben moderimin e ksaj teme te gjitha shkrimet qe jan shka te fshihen ......sespe kjo tem nuk ashte per me ba shak sespe flitet per REALITET.


Me respekt
Zana

Zana_ch
12-08-07, 14:18
Kerkoi nga moderatori qe ben moderimin e ksaj teme te gjitha shkrimet qe jan shka te fshihen ......sespe kjo tem nuk ashte per me ba shak sespe flitet per REALITET


korigjim se kam ber gabim ne shkim

Kerkoi nga moderatori qe ben moderimin e ksaj teme te gjitha shkrimet qe jan shkrue dhe jan ber shaka (hajgare) te fshihen ......sespe kjo tem nuk ashte per me ba shaka sespe flitet per REALITET

jadore
12-08-07, 14:23
Prishtinasja_ e nderuar te kuptoj un ty plotsisht edhe nuk jam kunder se martohen shqiptar mysliman e katolik mes veti.Vetem dashta me e dit a kishe shku edhe ti ne kish me u kryqzu nese e kishe martu katolikun.Se sot si thojn te nesermes si dihet por dashta me e dit nga ti nje po apo jo per ne kish.

Alba chick , tash une e di qe ti ke bere hajgare e thua qe je ... in der holle,... e andej nuk e di a ju eshte thene ,qe , edhe nga hadithet e fese thuhet .. lejohen martesat kur njera nga palet eshte ose i besimit tjeter apo laik , sepse permes kontaktit te njihet e verteta mes religjioneve ,e kjo bie nje besimtare me shume ne rrugen e devotshemrise , ........ pasi qe jemi tek martesat e perziera ne fe , e gjitha ketu merr vendimin ,cili partner eshte me shume ndikim ne kete drejtim , ka me shume njohuri ,apo perkushtim ndaj fese , dhe e kunderta....pra feja sa e di une e lejon ,tjetra eshte pune e njerzeve sa jane te afte dhe te zgjuar ne kete drejtim...
kuku qe i vura vule kesaj pune une ....hahahaha

jadore
12-08-07, 14:28
Kerkoi nga moderatori qe ben moderimin e ksaj teme te gjitha shkrimet qe jan shka te fshihen ......sespe kjo tem nuk ashte per me ba shak sespe flitet per REALITET


korigjim se kam ber gabim ne shkim

Kerkoi nga moderatori qe ben moderimin e ksaj teme te gjitha shkrimet qe jan shkrue dhe jan ber shaka (hajgare) te fshihen ......sespe kjo tem nuk ashte per me ba shaka sespe flitet per REALITET

oj Zana , nuk ka terjekje ketu . ti vete temen e solle , kryesorja ata te dy u martuan , dhe uroj te jetojne te lumtur , tash na lere dhe neve te bejme darsem de , ne varjanten tone...
sa per temat te gjitha ketu qe diskutohen jane reale.. nuk e di a e kupton kete ..!!

Murgesha
12-08-07, 14:28
kuku qe i vura vule kesaj pune une ....hahahaha


Hiq mos u gėzo oj Jador.
Muslimanit i lejohet tė martoj femra tė krishtera, ndėrsa muslimanes jo. Muslimanen qė ka pas fat tė dashuroj jashta fesė sė vet e pret vdekja.
Hec e bjeri nė fije nė mujsh kėsaj pune hahahahahahaahhaahahha

Gentiani
12-08-07, 14:33
Po them edhe ca fjal ...ene pse jam un hapse e temes ...ama nuk jam une hapse e dashuris Shqiptarve Katolik dhe Shqiptarve Muslim.


Temen ne humor e sjellin Intelektualet e Forumit Daradan ....sespe atyre far nuk ju pelqen kto raste te verteta qe ndodhin ne mes nesh .
Keta intelektuale qe e quajn veten kishe se jan intel. e kam kuptue se jan me te vertet ama jo Intelektuala te Kombit dhe per Kombin ....por per fene e tyre qe me kembngulej dojn me vue para Kombit .
Kte e shkrove si pergjegjse e temes ...edhe kto jan mendimet e mija .
Genti sa i perket ksaj lidhje shum mir e edin se kush ashte dhe si qufet familja e goces,per ate nuk dua me tregue me shum ne publik sespe te gjithe ata qe jan vendas e tu e din ket rast e tani mos u ben naiv se gjoja nuk din asgje ok, sa i perket plumbav edhe ate te garentoi une se nuk i kemi ma plumba ne gjakov se i kemi dhan anmikut(shkaut ) ...e per mu vare me vllazen nuk kemi pluma...edhe nese shkon ne gjakov te gartentoi une shko lirisht me kok larte ... sa kam njohuri une Shqiptari nuk e ka per zakon me pre ne bes askend e la ma nje Shqiptar (kte e din se pse po te them genti,per pa besi e din ti ku po due me dal mjafton me ta perkujtue nga nje her mos ta harrosh )shenet .


Edhe pse e kam cek dikur ma vone rastin e plot ...... ne fillim kur e kam hap temen nuk kam desht me dal bash me fakte konkrete por kam ber nje ndyshim te vogel edhe ate e kam ber me qellim e jo per shaka per mos me ardhe deri te perqamja fetare ....por duke u marre me shkrimet qe ju keni shkru ateher e kam pa te arsyshme me e tregu rastin ashtu si asht ........se me ju than te drejten e di sa sa fanatizmi ashte ne trevat e presheves ....ju lutem mos me keqkuptoni per kte qe po e them por ate se qfar un e di dhe e kam vertetu ene vet e tham lirisht .......edhe diqka e kam than qe ne fillim kur kam hye(regjistrue) ne ket forum se " Fjala e drejt dhem shum "


P.s
gazi-de nuk jam per perqamje nderfetara tek shqiptaret se nuk e kam tradit nga familja ...por me dhemb shum zemra kur shoh shum antar ne mesin ton qe qe jemi ne ket forum Dardan se ma afer asht nje turk apo nje harap se sa nje Shqiptar/e katolike ...e une mundohem me kan sa ma afer me juve .....ene prap se prap me thun se jam une me temat e mia bej perqamje ...ateher i nderuar me vjen shum keq per ty dhe te tjeret se e kuptoni ne ket mnyr .

JU LUTEM EDHE PSE TANI PO DAL JASHT TEME ....JU KERKOI MA SJELLNI NJE SHKRIM TIMIM KU UNE JAM MUNDUE ME SHKEL APO ME JA ULE VLEREN KOMBIT TIM SHQIPTAR DJE ME NALSUE KOMBET TJERA KATOLIKE QE NA RRETHOJNE KOSOVEN PA E MARRE PARASYSHE SE A ASHTE NE BALLKAN APO EVROP.
Pra nese mundohni mem kshillue mua spari kshillonenei vetveten e pasta te tjeret .


Kerkoi nga moderatori qe ben moderimin e ksaj teme te gjitha shkrimet qe jan shka te fshihen ......sespe kjo tem nuk ashte per me ba shak sespe flitet per REALITET.


Me respekt
ZanaZanushe,

mirė tu pėrgjigj Arkza, por nuk e dij ku i humbi shkresa, ndėrsa nė vazhdim si pėrgjigje kėsaj qė ke shkruar del fytyra e vėrtetė e Nofkės Zana_ch: vafsh nė djallė tė mallkuar ti me ilaken tėnde, e vendasen time, mos e gėzofshin asnjė dakikė tė vetme! Amin ėh !!!

Edhe kjo temė e ytja, ėshtė nė vazhdėn e rrenave dhe shpikjeve qė tė kujtohrn, jo goca nga Shqipėri, Lugina e Preshevės... edhe , edhe...jo po e njihja pėr cilėn familje bėhet fjalė etj, etj.

Unė nuk mbaj pėrgjegjėsi pėr kėtė temė, edhe pse e moderoj kėtė rubrikė, le tė urdhėrojė kush tė dojė ti vendos dryrin, editojė, moderojė sipas dėshirės!!!

gazi-de
12-08-07, 14:33
gazi-de nuk jam per perqamje nderfetara tek shqiptaret se nuk e kam tradit nga familja ...por me dhemb shum zemra kur shoh shum antar ne mesin ton qe qe jemi ne ket forum Dardan se ma afer asht nje turk apo nje harap se sa nje Shqiptar/e katolike ...e une mundohem me kan sa ma afer me juve .....ene prap se prap me thun se jam une me temat e mia bej perqamje ...ateher i nderuar me vjen shum keq per ty dhe te tjeret se e kuptoni ne ket mnyr .

JU LUTEM EDHE PSE TANI PO DAL JASHT TEME ....JU KERKOI MA SJELLNI NJE SHKRIM TIMIM KU UNE JAM MUNDUE ME SHKEL APO ME JA ULE VLEREN KOMBIT TIM SHQIPTAR DJE ME NALSUE KOMBET TJERA KATOLIKE QE NA RRETHOJNE KOSOVEN PA E MARRE PARASYSHE SE A ASHTE NE BALLKAN APO EVROP.
Pra nese mundohni mem kshillue mua spari kshillonenei vetveten e pasta te tjeret .
.................................................. .................................................. .................................................. ...................
Me fal Zana qe te thash per keshill,sepse te gjithe jemi per keshilla,por une te thash e nderuar,siq kame then edhe me heret,u gezova kur e pash ket tem,sepse te ne ende eshte ky fenomen i marteses pa mar parsaysh feja,e per ate te thash e nderuar keshill,sepse gjo tem nga ti lidhet indireket kundraj fes islame,
Apo gjdo tem e juaj eshte pa fakte,dhe pa baze,nuk po them qe ata dy persona ja fantazme e juaj,por ti po e bon te jet vetem fantazm,sepse nje shkrim thua jan nga ky vend ne tjetrin nga tjeter vend,dhe ti e nderuar po e ndryshon temen,dhe nje nderuar po e lidh me fe,edhe pse nuk jemi te forumi per fe,ti po del prej teme,ok ok me falni po ky eshte realiteti..
nje pytje Zana a je e martume allahile,une jo.A bejm nje eksperiment ne ty,martohem e kyrim qa po ndodh..hahahahahahah(pak shaka)

Zana_ch
12-08-07, 14:43
gazi-de nuk jam per perqamje nderfetara tek shqiptaret se nuk e kam tradit nga familja ...por me dhemb shum zemra kur shoh shum antar ne mesin ton qe qe jemi ne ket forum Dardan se ma afer asht nje turk apo nje harap se sa nje Shqiptar/e katolike ...e une mundohem me kan sa ma afer me juve .....ene prap se prap me thun se jam une me temat e mia bej perqamje ...ateher i nderuar me vjen shum keq per ty dhe te tjeret se e kuptoni ne ket mnyr .

JU LUTEM EDHE PSE TANI PO DAL JASHT TEME ....JU KERKOI MA SJELLNI NJE SHKRIM TIMIM KU UNE JAM MUNDUE ME SHKEL APO ME JA ULE VLEREN KOMBIT TIM SHQIPTAR DJE ME NALSUE KOMBET TJERA KATOLIKE QE NA RRETHOJNE KOSOVEN PA E MARRE PARASYSHE SE A ASHTE NE BALLKAN APO EVROP.
Pra nese mundohni mem kshillue mua spari kshillonenei vetveten e pasta te tjeret .
.................................................. .................................................. .................................................. ...................
Me fal Zana qe te thash per keshill,sepse te gjithe jemi per keshilla,por une te thash e nderuar,siq kame then edhe me heret,u gezova kur e pash ket tem,sepse te ne ende eshte ky fenomen i marteses pa mar parsaysh feja,e per ate te thash e nderuar keshill,sepse gjo tem nga ti lidhet indireket kundraj fes islame,
Apo gjdo tem e juaj eshte pa fakte,dhe pa baze,nuk po them qe ata dy persona ja fantazme e juaj,por ti po e bon te jet vetem fantazm,sepse nje shkrim thua jan nga ky vend ne tjetrin nga tjeter vend,dhe ti e nderuar po e ndryshon temen,dhe nje nderuar po e lidh me fe,edhe pse nuk jemi te forumi per fe,ti po del prej teme,ok ok me falni po ky eshte realiteti..
nje pytje Zana a je e martume allahile,une jo.A bejm nje eksperiment ne ty,martohem e kyrim qa po ndodh..hahahahahahah(pak shaka)


nuk jam une me ba ti eksperziza me mue ......jo jo mos e nsho veten posht ma shum se je ...pak shaka


Une gjithmon po e them se ku me dhemb ...une them jaaaaa ku asht ujku ndersa ju folni per ferkemin ......hajt lol shnet te lasha ty dhe kompanis sate ....

Zana_ch
12-08-07, 14:47
Zanushe,

mirė tu pėrgjigj Arkza, por nuk e dij ku i humbi shkresa, ndėrsa nė vazhdim si pėrgjigje kėsaj qė ke shkruar del fytyra e vėrtetė e Nofkės Zana_ch: vafsh nė djallė tė mallkuar ti me ilaken tėnde, e vendasen time, mos e gėzofshin asnjė dakikė tė vetme! Amin ėh !!!

Edhe kjo temė e ytja, ėshtė nė vazhdėn e rrenave dhe shpikjeve qė tė kujtohrn, jo goca nga Shqipėri, Lugina e Preshevės... edhe , edhe...jo po e njihja pėr cilėn familje bėhet fjalė etj, etj.

Unė nuk mbaj pėrgjegjėsi pėr kėtė temė, edhe pse e moderoj kėtė rubrikė, le tė urdhėrojė kush tė dojė ti vendos dryrin, editojė, moderojė sipas dėshirės!!!p amarak se nuk me ngjiten mua mallkimet e juaja ....jo veq mue pao as ilakes time e as vendases sate ......kto mallkime qe ti i ke shkru drejtoja vetit dhe familjes sate .....ene pse nuk ashte deshira ime .


shenet te lasha tani ju ashte rrit gjaki .......merren more nga nje got raki e nga nje kafe dhe te festoim martesen eeeeeeeeeeeēiftit te ri i uroim shendet e jet te gjate ete lumtir dhe te na sjellin sa ma shum femi Shqiptar ne ket jet ......oooooooooooooooo hejjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

gazi-de
12-08-07, 14:54
nuk jam une me ba ti eksperziza me mue ......jo jo mos e nsho veten posht ma shum se je ...pak shaka


Une gjithmon po e them se ku me dhemb ...une them jaaaaa ku asht ujku ndersa ju folni per ferkemin ......hajt lol shnet te lasha ty dhe kompanis sate ....
nuk kome moj une konpani moj qy,une vetem jom valla,nejse Zana une bera humor pak siper.
nejse njese po terhiqem prej kesaj teme me shpres qe shkrimet te mia mos te shlyhen,se besoj ate qa ke me then e thash,
mire mbeteshi....

Sy_kaltra
12-08-07, 15:04
gazi-de nuk jam per perqamje nderfetara tek shqiptaret se nuk e kam tradit nga familja ...por me dhemb shum zemra kur shoh shum antar ne mesin ton qe qe jemi ne ket forum Dardan se ma afer asht nje turk apo nje harap se sa nje Shqiptar/e katolike ...e une mundohem me kan sa ma afer me juve .....ene prap se prap me thun se jam une me temat e mia bej perqamje ...ateher i nderuar me vjen shum keq per ty dhe te tjeret se e kuptoni ne ket mnyr .

JU LUTEM EDHE PSE TANI PO DAL JASHT TEME ....JU KERKOI MA SJELLNI NJE SHKRIM TIMIM KU UNE JAM MUNDUE ME SHKEL APO ME JA ULE VLEREN KOMBIT TIM SHQIPTAR DJE ME NALSUE KOMBET TJERA KATOLIKE QE NA RRETHOJNE KOSOVEN PA E MARRE PARASYSHE SE A ASHTE NE BALLKAN APO EVROP.
Pra nese mundohni mem kshillue mua spari kshillonenei vetveten e pasta te tjeret .
.................................................. .................................................. .................................................. ...................
Me fal Zana qe te thash per keshill,sepse te gjithe jemi per keshilla,por une te thash e nderuar,siq kame then edhe me heret,u gezova kur e pash ket tem,sepse te ne ende eshte ky fenomen i marteses pa mar parsaysh feja,e per ate te thash e nderuar keshill,sepse gjo tem nga ti lidhet indireket kundraj fes islame,
Apo gjdo tem e juaj eshte pa fakte,dhe pa baze,nuk po them qe ata dy persona ja fantazme e juaj,por ti po e bon te jet vetem fantazm,sepse nje shkrim thua jan nga ky vend ne tjetrin nga tjeter vend,dhe ti e nderuar po e ndryshon temen,dhe nje nderuar po e lidh me fe,edhe pse nuk jemi te forumi per fe,ti po del prej teme,ok ok me falni po ky eshte realiteti..
nje pytje Zana a je e martume allahile,une jo.A bejm nje eksperiment ne ty,martohem e kyrim qa po ndodh..hahahahahahah(pak shaka)

Hhahahahhahahahahahhahahahahhahahaaaaaaaaaaaaaaaa

Murgesha
12-08-07, 15:12
Arkza, fshirja e shkrimeve tuaja dhe postimet qė u banė pėr rreth atyre shkrimeve le tė jetė si vėrejtje e fundit sot pėr ty.

SANTANA-29
12-08-07, 15:32
Akulle-akulle apsolutikishte nuk pajtohem me ju,shum fell neni hy
Une e kame vrejte nje fenomen te shqiptaret pa dallime se nga cila pjese jane ...gjithmone jane e zeza e vetes ...apo kunder vetvetese
Une kisha thane turpe per te gjitha ato familje qe i pengojne te rite te dashurohen ....dhe mbi te gjitha seshte me rendesi se qka eshte ,Sa per njoftime me mira nga kosova kane pasure gra shkina (serbe ) boshnjake turke, Maqupe dhe kane edhe sote ndersa dikushe dele dhe i pengone lidhjet ne mese kombite tone per te vetemn arsyje se jane nga pjese te ndryshme te atdheute.
Deri sa shqiptaret nuke e dune njeri tjetrine skane ardhmeri ase kosova ase shqiperija as te rit askush,personalishte e kisha grabite ose ja kishte nisure lufta e 3 botrore e se kisha lene pa e mare..

Berisha-boy
12-08-07, 15:34
Arkza, fshirja e shkrimeve tuaja dhe postimet qė u banė pėr rreth atyre shkrimeve le tė jetė si vėrejtje e fundit sot pėr ty.

************************
Ndryshuar nga Murgesha

************************


Po postimi i Malsori-Makaveli pse u feshi qe bere pak me heret aty sa mujta me verejte nuk pate fyrje as shamje !!!!
Lexova teme mir e mir po spo kam koh shume te kyqem se jam ka nisna per ne rruge edhe pak po ndoshta me von do te postoj rrethe temes nqs nuk mbyllet e feshihet tema.Rrespekte per ju nga Berisha-boy !

Murgesha
12-08-07, 15:52
Berisha Byo shkrimi i Malėsorit u fshi pėr shkak se shkrimet e Arkzės u fshinė tė gjitha e nuk ėshtė e udhės kur ndonjė shkrim i cilitdo anėtarė tė fshihet e tė lihen komentet e citimet.
Sa i pėrket temės.
Nuk ėshtė e vetmja temė nė kėtė forum qė ka pėr problematikė mospajtimin e familjeve nė zgjedhjen e tė rinjve.
Shiko tek nėnforumi Dashuria dhe atje gjen edhe tema tė tjera qė flasin pėr kėtė problem.
Gjithashtu nuk ėshtė tema e parė qė flet pėr martesė tė qifteve me fe tė ndryshme.
Kėto gjėra jo qė diskutohen vetėm nė forumin tonė por diskutohen nė ēdo forum dhe thuaja gjithku ka mospajtime tė ndryshme.
Ajo qė vret, e besa po vret pa mėshirshėm e po nxiten deri edhe fyerje ėshtė mospranimi i mendimit tė tjetrit.
Unė vet kam zgjedh dashurinė para familjes. Jo qė burri im ka pas fe tjetėr por jo ēdo herė ka pajtim tė familjeve qė t`ė pranojnė zgjedhjen e fėmijėve tė tyre edhe me fe tė njėjtė.
Nganjėherė them se shumė mirė e kan perėndimoret qė si ti bajnė fėmijėt e tyre 18 vjet nuk mbajn barrė pėrgjegjėsie pėr ta por i lejojnė tė lirė tė vendosin pėr jetėn e vet.
Nuk ka baba a nėnė qė me dėshirė e shef fėmiun e vet t`i martohet me ndonjė tė kombit, racės e fesė tjetėr fėmiun e vet por ja qė askush nuk ėshtė mė ka pyet askė por secili po e vepron atė qė pėr vete i duket si zgjidhja mė e plotė.
Dhe pastaj a ėshtė e drejtė njerėzore qė vetėm pse ja ke bėrė kokėn fėmiut tėnd tė mbash pėrjetėsisht tė drejtėn qė tė vendosėsh e zgjedhėsh pėr te???

Dilaver
12-08-07, 18:51
Nuk po me kujtohet cili nga filozofėt grek ka pas thėnė: ”Qė tė ketė sukses dashuria nė mes tė gruas dhe burrit ėshtė i nevojshėm vetėm njė kusht; dashuria”.
Unė pėr vete edhe prej Dardanis isha nda pėr dashuri tė sinqertė, (e kombit tim).
Qifti i ri u trashėgofshin, jetė tė gjatė e tė lumtur sa malet.

Sa vajza shqiptare u martua sidomos vitet pas lufte me karaxha e lėkurzez eee...

jadore
12-08-07, 19:05
Nuk po me kujtohet cili nga filozofėt grek ka pas thėnė: ”Qė tė ketė sukses dashuria nė mes tė gruas dhe burrit ėshtė i nevojshėm vetėm njė kusht; dashuria”.
Unė pėr vete edhe prej Dardanis isha nda pėr dashuri tė sinqertė, (e kombit tim).
Qifti i ri u trashėgofshin, jetė tė gjatė e tė lumtur sa malet.

Sa vajza shqiptare u martua sidomos vitet pas lufte me karaxha e lėkurzez eee...

eh ..Dilaver ma kujtuat dhe nje thenje tjeter , (ane tjeter te medaljes ne kete rast).. nuk me kujtohet as mua , se kush do e kete thene... per dashuri jap jeten , per ideal jap dashurine ...
... aty eshte i gjithe problemi qe po mundohemi ta thjeshtezojme..

Peja-Boy
12-08-07, 19:55
Te dashur antar/e do e tregoi nje histori te shkurt per dy te rinje qe jan ren ne dashuri por kane probleme me familjet e tyre .
Nje cun Kosovar jeton ne zvicer eshte njohur me nje goce nga Shqipria qe jeton ne franc dhe jan dashurue shum sa qe kta dy mendoin se dashuria e tyre ashte edhe jeta e tyre .
Problemi ashte se familjet e tyre nuk jan shum dakort bile bile dmth fare nuk jan dakort se edhe pse jane te dyte qe folin gjuhen Shqipe kan fen e ndryshme, po mendoin me u nda nga familjet e tyre per dashuria sespe asnjera familje nuk po ju jap bekimin e marteses .
Cuni ashte Katolik ( ilake e imja) nga Kosova ,ndersa Goca ashte muslimane nga Shqipria.

Si thuani ju .........ja vlen me u nda nga familjet e tyra kta te rinje qe te martohen bashk.p.s
Pres mendimet e juaja .

Me respekt
Zana

Skan nevoj mu nda ata let martohen, edhe Familja ateher vetem shikojn seri ...nese dojn me i qit nga shpija ateher edhe le te ndahen per nje koh ..por nuk mendoj se do ndodh mos pajtim i familjes shume gjate !!

AuRoNi
12-08-07, 20:27
Sa kan te drejt te perzihen prinderit ne nje dashuri ?!

Eshte qesharake te kujtosh se sa disa nga prinderit nga egoja e tyre mundohen te tregojn sikur u dojn te miren femijeve te tyre.
Kjo ne fakt nuk eshte asgje tjeter, veqse nje luft me vetvehten.
Te llogarisim keshtu:
Prindrit diku 40-50 vjeqar i duakan te "miren" femiut te vete, nese nuk po u martohka me nje Shqiptar-e(Konfesionit tjeter).
Prinderit 50-60, dashuria me konfesionin e njejt ka deshtuar, ēfar tani ?
Prinderit mbi 60 vjeqar, te pa mundesi, te vjeter, pa ndonje ndikim kurrfar te rrethi shoqeria, a nuk i bie kjo ,, Ta beft zoti qaren bir-bijė"!
Nga kjo arsye, e gjitha kjo e shkruar ketu, per jo-at, eshte nje perzierje direkte me fatin e nje dashurie!

dr1ta
22-08-07, 16:30
Dashuria esht nr 1 , prinderit pajtohen me kohe .:biggrin:

Kavaleri
23-08-07, 13:00
Te dashur antar/e do e tregoi nje histori te shkurt per dy te rinje qe jan ren ne dashuri por kane probleme me familjet e tyre .
Nje cun Kosovar jeton ne zvicer eshte njohur me nje goce nga Shqipria qe jeton ne franc dhe jan dashurue shum sa qe kta dy mendoin se dashuria e tyre ashte edhe jeta e tyre .
Problemi ashte se familjet e tyre nuk jan shum dakort bile bile dmth fare nuk jan dakort se edhe pse jane te dyte qe folin gjuhen Shqipe kan fen e ndryshme, po mendoin me u nda nga familjet e tyre per dashuria sespe asnjera familje nuk po ju jap bekimin e marteses .
Cuni ashte Katolik ( ilake e imja) nga Kosova ,ndersa Goca ashte muslimane nga Shqipria.

Si thuani ju .........ja vlen me u nda nga familjet e tyra kta te rinje qe te martohen bashk.p.s
Pres mendimet e juaja .

Me respekt
Zana
Un per veti sen sdi, veq se me ju rrejt e me jau bo rrafsh hahah!

Nuk ka Prind qe ja don femijes se vet nje te keqe, dikur do behen edhe keta dy prind edhe qe keta dy do kujdesen per femijet e tyre, si kur se tani qe po kujdesen pridit e tyre per keta dy te dashuruar.
Kjo puna e ketyre dyve qenka, ferterja ne zjarm e peshqit ne deti.
Un po te isha njeri prej tyre si katoliku apo muslimanka Shqiptar/e te feja skisha kqyr per me nda dashnin sa per fe, por per Prindit e mi Besa 1000000000 dashnore i kisha lan.
Se pse nese Mundin e Nanes nuk di ta Qmoj, nuk kam me dit kurr as te dashuroj.
Ajo fisnikja ne Paris qe ndoshta veq ne kamer e kam pa a ne jeten te cilen e jeton ajo aty halla po di qka zihet aty e kshtu qe spo me duket kjo pun e sigurt qe edhe me ma marr mendja me rreziku diqka qka fifti fifti baras me se di as vet.
Ne Zvicer ka femra Shqiptare qe tybe ku hin e ku del pa zatet ne nja a dy a 10 ne dit se len chace e mire me has njeri ne lloj lloj femrash te bukra te sjellshme si katolike apo edhe musimank.
Edhe jo vetem ne Zvicer po edhe ne Kosov kur te shkon ne pushim veq qe nuk te hajn qka e ki vaj qitoa mi ndreq punt blla blla.

Ndresa ne Franc pak ma ndrysh nuk esht si ketu por prap nafakes nuk i dihet, nese ajo fisnikja e rrallon pak kopüjuterin del e punon, a me ble naj send a me u shetit me shoqe etj nafakes nuk i dihet duhet veq me ja dhon rastin.
Kaq po thom thash kesh tu thon ma teper spo di.

Peja-Boy
25-08-07, 11:17
Dashuria esht nr 1 , prinderit pajtohen me kohe .:biggrin:

Dashuria eshte Numer 2...Mos harro ata qe te kan Lind e te kan rrit, duhet Respektuar edhe mendimin e tyre nganjeher ..... Nuk Mjafton Vetem te duash Dikend !!

emine
31-03-08, 14:53
Nese me te vertet duhen?! Edhe ia vlen!Duke shiku fen duke shiku qka tjeret dojn,keni me harru sa me rendis eshte te pyesesh qka ti DON?!Dhe tek e fundit prinderit kane njeri tjetrin (edhe vedesin)po me kend mbesesh ti?Me dikend qe se do dhe je martu per hatrin e Prindit?

Pyeti 100 vet e ban si dish e dush vet(ta qet ma se miri)!!!

Intuita
01-04-08, 00:30
Per DASHURI po ja vlen.........................ama jo per dashuri.....................

hopea
07-10-08, 23:03
Te dashur antar/e do e tregoi nje histori te shkurt per dy te rinje qe jan ren ne dashuri por kane probleme me familjet e tyre .
Nje cun Kosovar jeton ne zvicer eshte njohur me nje goce nga Shqipria qe jeton ne franc dhe jan dashurue shum sa qe kta dy mendoin se dashuria e tyre ashte edhe jeta e tyre .
Problemi ashte se familjet e tyre nuk jan shum dakort bile bile dmth fare nuk jan dakort se edhe pse jane te dyte qe folin gjuhen Shqipe kan fen e ndryshme, po mendoin me u nda nga familjet e tyre per dashuria sespe asnjera familje nuk po ju jap bekimin e marteses .
Cuni ashte Katolik ( ilake e imja) nga Kosova ,ndersa Goca ashte muslimane nga Shqipria.

Si thuani ju .........ja vlen me u nda nga familjet e tyra kta te rinje qe te martohen bashk.p.s
Pres mendimet e juaja .

Me respekt
Zana
Desha te shtoj dhe un dicka nga kjo tem jam dhe un nje viktim qe nuk me pranon familja e goces por fakti esht se ne te dy palet jemi mysliman por kjo nuk ka lidhje me ne por gjeja me e keq esht se un jetoj ne finland dhe ajo jeton ne shqipri kam shum pengesa nga familja e saj tani un sdi se cfar te bej me kete ngjarje, goca me thot cfar te bej me trego? te them te verteten mos i tokft kuj se esht gjeja me e keqe te bishe ne dashuri dhe mos te lejojn familja, nje mendim desha dhe un nga ju miq te nderuar

hopea
07-10-08, 23:10
Desha te shtoj dhe un dicka nga kjo tem jam dhe un nje viktim qe nuk me pranon familja e goces por fakti esht se ne te dy palet jemi mysliman por kjo nuk ka lidhje me ne por gjeja me e keq esht se un jetoj ne finland dhe ajo jeton ne shqipri kam shum pengesa nga familja e saj tani un sdi se cfar te bej me kete ngjarje, goca me thot cfar te bej me trego? te them te verteten mos i tokft kuj se esht gjeja me e keqe te bishe ne dashuri dhe mos te lejojn familja, nje mendim desha dhe un nga ju miq te nderuar

Lendi1
08-10-08, 00:41
Sja vlen per nje dashuri te largohesh nga prindrit kur ata te rriten dhe te prun deri aty ku je e ti me i harru ajo ashte nje mekat qe sdo te falet kurr

lirik
09-10-08, 21:10
Dashuria ėsht diqka qė tė rrėmben sidomos ajo e vrulit rinorė
dashuria ėsht aq verbuese sa qe shkon deri aty ku nuk njeh rrethanė kombi as fe
ajo ėsht aq magjike aq perfshirse aq pervetsuese sa qe e ben te pamUndur jeten pa njeri tjetrin
ėsht diqka organike
qė lidhė pazgjidhshmėrisht ndjenjat INDET QELIZAT shpirtin dhe robron pushton
dhe shkakton lidhje aq te fuqishme shpirtroe
aq shum sa qe njeriu esht po thuajse i pa fuqshem te ndermerr diqka
ajo terheq si nji lloj ma gneti i paspjegushėm
njeriu nuk arrin as ta spjegon at ndjenjė ėsht njė ndjenj qe fut ne veprim edhe dofar instiktesh e afektesh te cilat krijojn pushtet ne gjith sg feren e shpirtit
e trurit mendjes ndejnjes dhe bė ndrime aq shum ne emocion sa qe qenja njerzore po thuajse dorzohet para kti pushtimi te hatashem
duhet kujdes para se te bien ne dashuri dy te ri
pasi tė ken ra nė dashuri qdo ndalesė shkakton vetem dhimbje te padurushme
dhe mund te ket edhe pasoja
sepse perveq se e ndjejne mungsene ndaj njeri tjetrit dy te ri
ata edhe me u nda gjith jeten nuk jan ma rahat shpirtrat e tyre
plaga gjat gjith jetes lėndon len pasoja:
Vrragėt e dashuris jan aq te fenomenale
sa qe as ekpsertat ma gjenial nuk e spejegojn dot
kjo ka nji shtytje te hatashme shpirtrore
kjo ka nji fuqi magjike aq sa nuk arrin njeriu ta kontrolloj kanarin e shpirttit
as rrethanat jetsore nuk arrin ti gjykoj e ti arsyetoj si d uhet
sepse pikrisht verbimi i dashuris e largon fuqin e arsyeve e te gjykimeve
NE NJI FAR MASE NJERIU ESHT MA PAK I FUQISHEM SEPSE DASHURIJA ESHT TEPER UZURPUESE MBUKUESE NDIKUESE SHPIRTRORE
dashurija del ne qender te emocionit e te ndikimeve tjera shpirtrore
ajo esht aq okupuese sa qe arma njerzore as fuqia njerzore nuke perballon
prandaj ka raste kur perfundon tragjikisht SEPSE I RRENON TE GJITHA IMUNETET E ARSYEVE
DHE TE QENDRESES PIKRISHT KJO ESHT ARSYEEJA PSE EDHE NJERZIT KALOJN NE AFEKTE E DEPRESIONE E BEJN VETVRASJE
sidomos te ata njerz qe nuk arrijn ta dominojn arsyen
sepse dashuria edhe arsyes ja merr anen
thash ajo nuk pyet esht nji fuqi VULLKANIKE e mbrendshme
E PAPERMBAJTUR qe te dehė
te shkatroon
po qe se del e deshtuar
prandaj duhet nji kujdes i jashtzakonshem para se te dashurohen dy te ri
Mbas dashurisė dhe lidhjes esht mekat qdo nderhyrje dhe esht mundim i jashtzakonshėm shpirtror
per dy te ri esht nji lloj terori psikologjik qe nganjiher as nuk perballohet
DY TE RI VUAJN SHUM NGA NJERA ANė SE JU RREZIKOHET DASHURIJA E NGA ANA TJETER SE JU rrezikohet familja ata vuajtje kan dhe ngarkesa
Secili nga ne e dijm se qka jan ndjenjat njerzore magnetet njerzore perfshirjet shpirtroe emocionale
Dikurė kur njerzimi ishte ma ne nivel te ult te zhvillimit social e shpirtror e shoqrorė nuk rrespektoheshin ndjenjat
ato fshehurazi jan zhvillur dhe rrethi nuk ka pas mirkuptim sepse shoqeria nuk ka pasė nivel tė duhur as ngritje ne zhvillim VIZION MENDOR TE GJERė AS HORIZONTE TE GJERA
BOTKUPTIMET E TE KUPTUARIT KA QEN ME KUFIZIME
PER SHKAK TE GJENDJES SE SHOQERIS PER SHKAK TE TTARDICOIONALIZMAVE PATRIARKALIZMAVE E EDUKIMEVE KONZERVATIVE FETARE KANUNORE FISNORE ETJ
NORMAVE STRIKTE
prandaj mund te jet e kuptushme pse ka pas pengesa e probleme dhe ndalesa ne mes te martesave e ka pas konflikte NE ATO KOHRA

Sot keto gjėra nuk guxojn te ndodhin
sepse njeriu esht ma i zhvilluar
ma teper i njeh ndjenjat CIVILIZIMI ESHT TJETER SOT MA I NGRITUR INFORMIMI JETA TEMPOJA SHTYPÜI TELEVIZIONI VET KOHA VIZIONET TJERA SHEKULLI MODERN ETJ
SOT ZHVILLIMET E NDRYSHME TE SHOQERIS JAN MA AVANCUARA PRANDAJ ESHT QESHARAKE NESE KRIJOHEN PENGESA TE NATYRES SE TILLė DO TE KISHTE NJI FAR ARYETIMI VETEM NES E VAJZA ESHT ADOLOSHENTE E DJALI ESHT HAJN APO KRIMINEL APO I VRASES I RREZOKSHEM DHE MUND TE KSHILLOHET VAJZA E TE BEHEN PERPJEKJE PER TA SHPETUAR AT KRIM AT KATASTROF POR E THASH DASHURIA EHST NJI TEPOSHTZE TE CILEN NUK KA FRE QE E NDAL AJO EHST PUSHTET NE VETE ESHT FORC AQ SHTYTSE SA QE RROKULLIS
SOT JAN MODALKITETE TJERA
dhe duhet ti rrespektoj ato mandej njeriu sot
ne ket dinamikė jete e zhvillimi duhet te ket tjeter te menduar
shum ma logjik e ma te arsyeshem e ma modern
prandaj te mos pengohen keta dy te ri le ta gzojn jeten si dy pllumba te trash gohen e te jetojn te dashurar

Teuta2
23-12-08, 21:47
Un per vete sado qe do ta doja nese familja s'esht kurrsesi dakort, do anoja kah familja ime.. sepse Natyralisht, familja gjithsesi te do per gjithmon, ndersa 'i huaji.. qe e ben vet per vete' nuk dmth qe do te te doj gjithmon.. osee edhe do e shihja nese arsyeja qe ka familja ime qe spajtohet qfare do ishte, nese ja vlente apo jo... pershendetje

turisti
23-12-08, 22:01
Sja vlen per nje dashuri te largohesh nga prindrit kur ata te rriten dhe te prun deri aty ku je e ti me i harru ajo ashte nje mekat qe sdo te falet kurr

Fjalet e tua shoki tingellojne bukur ne Kosove,jane te zbrazta ne Europe dhe ne praktike shume te rralla anembane botes....

emine
23-12-08, 22:16
Une nda jam prej familjes pa kon dashnija ne pyetje,po per dashni ndahna ,amo vetem dikqa skisha mujte me bo,mu nda prej fmijse per dashni,,,,,kjo nuke hahet hiq,,,prej prindit mu nda a diqka e natyrshme:D

turisti
23-12-08, 22:18
Une nda jam prej familjes pa kon dashnija ne pyetje,po per dashni ndahna ,amo vetem dikqa skisha mujte me bo,mu nda prej fmijse per dashni,,,,,kjo nuke hahet hiq,,,prej prindit mu nda a diqka e natyrshme:D

Po,si krejt dynjaja shoqe....:biggrin:

Amina
23-12-08, 22:19
Te dashur antar/e do e tregoi nje histori te shkurt per dy te rinje qe jan ren ne dashuri por kane probleme me familjet e tyre .
Nje cun Kosovar jeton ne zvicer eshte njohur me nje goce nga Shqipria qe jeton ne franc dhe jan dashurue shum sa qe kta dy mendoin se dashuria e tyre ashte edhe jeta e tyre .
Problemi ashte se familjet e tyre nuk jan shum dakort bile bile dmth fare nuk jan dakort se edhe pse jane te dyte qe folin gjuhen Shqipe kan fen e ndryshme, po mendoin me u nda nga familjet e tyre per dashuria sespe asnjera familje nuk po ju jap bekimin e marteses .
Cuni ashte Katolik ( ilake e imja) nga Kosova ,ndersa Goca ashte muslimane nga Shqipria.

Si thuani ju .........ja vlen me u nda nga familjet e tyra kta te rinje qe te martohen bashk.p.s
Pres mendimet e juaja .

Me respekt
Zana

Siq thojn dashuria nuk njeh fe .....
Ka qifte kur vendosin per njeri tjetrin sipas motos: nuk na duhet tjeter kush perveq njeri tjetrit!
Por eshte me te vertete ashtu? Nje perqarje me familje te kushton dhimbje dhe vuajtje, ne qofte se nuk gjen menyre per tu pajtuar.

Per vete nuk do ta beja, por shpresoj familjet e tyre ta kutpojn situaten dhe te japin bekimin, qe te mos behet ajo perqarje...

turisti
23-12-08, 22:28
Te dashur antar/e do e tregoi nje histori te shkurt per dy te rinje qe jan ren ne dashuri por kane probleme me familjet e tyre .
Nje cun Kosovar jeton ne zvicer eshte njohur me nje goce nga Shqipria qe jeton ne franc dhe jan dashurue shum sa qe kta dy mendoin se dashuria e tyre ashte edhe jeta e tyre .
Problemi ashte se familjet e tyre nuk jan shum dakort bile bile dmth fare nuk jan dakort se edhe pse jane te dyte qe folin gjuhen Shqipe kan fen e ndryshme, po mendoin me u nda nga familjet e tyre per dashuria sespe asnjera familje nuk po ju jap bekimin e marteses .
Cuni ashte Katolik ( ilake e imja) nga Kosova ,ndersa Goca ashte muslimane nga Shqipria.

Si thuani ju .........ja vlen me u nda nga familjet e tyra kta te rinje qe te martohen bashk.p.s
Pres mendimet e juaja .

Me respekt
Zana

Personalisht ,ndodhite e tilla une nuk i akceptoj dhe me duken shume te brapambetura dhe rrjedhin nga prinderit,duke moskuptuar vet kohen e sodit dhe te ardhmen ku do te jetojne femijet e vet pas vdekjes se rtyre.Vet mendoj qe qashtjet e fese nuk jane dhe nuk mujn mu kon faktor stabilizues i 2 personave,sepse,as dashuria e as jeta nuk i pranojne sendet e tilla dhe ndarjet te cilat egzistojne vetem e vetem ne KOKAT e NJERZVE,edhe pse kur eshte dhuruar dashuria nga Zoti - nuk eshte caktuar se per cilen fe si do te jet,por eshte 1 dashuri.......ne ate drejtim edhe bazona...... :smile:

Ł ć νD ī ĵ ä
24-12-08, 00:15
Valla per mendimin tim...familja esht numer 1.Une per vete kisha provu me gjet nje zgjedhje edhe me marr pelqimin e familjes,nese nuk arrihet kjo ateher me kish prit ndarja....edhe pse po e du e krejt tipin po familja esht familje....

Oqeani
24-12-08, 00:17
Vallahe po bjen dashnija po na ndane prej Vllaznive - A nuk eshte keshtu a !!! ???

Jana
24-12-08, 11:03
Pa Familje....nuk ban Hiq.....