PDA

View Full Version : Fshati dhe Qyteti


Linka_pz
02-01-08, 18:05
Ku do t`ju pelqente ta ndertonit Jeten tuaj ?!

Ne Fshat ...ne mes te ajrit te paster dhe qetesues apo ne Qytet ne mes te zhurmes dhe gazrave te makinave ?

Sipas kendveshtrimit tuaj cilat jane te mirat qe ofron

Fshati dhe Qyteti ?!

Diskutime te kendshme !

Fshatari
02-01-08, 18:18
Ku do t`ju pelqente ta ndertonit Jeten tuaj ?!

Ne Fshat ...ne mes te ajrit te paster dhe qetesues apo ne Qytet ne mes te zhurmes dhe gazrave te makinave ?

Sipas kendveshtrimit tuaj cilat jane te mirat qe ofron

Fshati dhe Qyteti ?!

Diskutime te kendshme !
Me katun s'ka hiē.
Nuk po i krahasoj kėto dy mjedise tė pakrahasueshme. Njeriu ka nevojė vetėm pėr ajr tė pastėr e qetėsi.
Qyteti le t'u mbetet sheherlive...! tė shrdhuem nga zhurma dhe gznat helmues tė makinave.

Nji banor i fshatit!

jadore
02-01-08, 18:33
a bene te dyjat .. ?
e vertet ne diaspor jetoj ne te dyjat ..( ja dy ja hiq..shpetim kurr nuk e ke problem ku te ze nata ..mjafton vetem qelsat mos ti harrosh .. )

Linka_pz
02-01-08, 18:37
a bene te dyjat .. ?
e vertet ne diaspor jetoj ne te dyjat ..( ja dy ja hiq..shpetim kurr nuk e ke problem ku te ze nata ..mjafton vetem qelsat mos ti harrosh .. )


Wowow ,po mire e paske ti ...!

Preferenca ime do ishte qe gjate muajve te Veres ,te jem ne Fshat e gjate dimrit preferoj Qytetin ,,,,qe te dy kan ato bukurit dhe mrekullite si dhe te keqijat e veta !

Cia-Ferizaj
02-01-08, 19:18
nqytet e kur kam nevoje per ajer te paster shkoj ne fshat........ hahaha jav vjedhi ajrin e paster edhe iki pa bo fjale e pa lene gjurme

Murgesha
03-01-08, 13:14
Kam lind nė fshat, u rrita nė qytet e kur mė erdhi koha prap u shpėrngula (martova) nė fshat.
Edhe pse e rriturr nė qytet gjithmonė mė ka pėlqyer fshati, kjo ndoshta ngaqė dajallarėt e mij jetonin nė fshat e kujtimet mė tė ėmbla tė fėmijėrisė i kam nga fshati i tyre.
E vėshtirė ėshtė jeta nė fshat ose mė mirė ishte (kan ndryshuar tash kohėrat e nė shumicėn e fshatrave, ka ndryshu dhe mėnyra e jetės) por ka edhe bukurinė e vet jeta atje. Fshatarėt pėr mendimin tim janė njerėz me mė pak komplekse se qytetarėt. Buka kripa dhe zemra gjindet me tė madhe tek ata.
Qyteti gjithashtu i ka tė mirat e veta, shkollat, mjeku, policia, shitoret, urbanizimi, e bėjnė jetėn mė tė lehtė pėr ate qė ka, e pėr ata qė s`kan njėjtė si qyteti si fshati.
Rrugėt e stėrmbushura me njerėz gjithmonė mė kanė bezdisė e edhe sot e kėsaj dite.
Pėr momentin jetoj nė fshat. Qetėsia qė ofron tė jetuarit nė fshat ėshtė diēka qė e dua mė sė shumti.

Preshevar
03-01-08, 14:04
N'mes te fshatit dhe Qytetit... diku vet i izoluar, si Charles Ingals :D

Buqja_ch
03-01-08, 15:10
Para disa vitev e doja qytetin,jo se u rrita aty por mé pélqente .......
ndérsa tash e dua Fshatin .........
Té jetosh né ditét e sotit né fshat i ki kushtet té knaqesh edhe me té mirat si ti afron qyteti ..........
Por nése jeton né qytet pak mundesh me shiju knaqsin si ta afron fshati ......

Guri i madh
03-01-08, 18:28
Me katun s'ka hiē.
Nuk po i krahasoj kėto dy mjedise tė pakrahasueshme. Njeriu ka nevojė vetėm pėr ajr tė pastėr e qetėsi.
Qyteti le t'u mbetet sheherlive...! tė shrdhuem nga zhurma dhe gznat helmues tė makinave.

Nji banor i fshatit!


fshatar nese me ndegjon mue shko nė sheher se edhe ashtu krejt po i blejshe asgjė nuk po prodhojshe vet

se nji mik mė tregoj tha fshatari barin e terur (sanen) per bagti e ka ble prej meje

Guri i madh
03-01-08, 18:32
Kam lind nė fshat, u rrita nė qytet e kur mė erdhi koha prap u shpėrngula (martova) nė fshat.
Edhe pse e rriturr nė qytet gjithmonė mė ka pėlqyer fshati, kjo ndoshta ngaqė dajallarėt e mij jetonin nė fshat e kujtimet mė tė ėmbla tė fėmijėrisė i kam nga fshati i tyre.
E vėshtirė ėshtė jeta nė fshat ose mė mirė ishte (kan ndryshuar tash kohėrat e nė shumicėn e fshatrave, ka ndryshu dhe mėnyra e jetės) por ka edhe bukurinė e vet jeta atje. Fshatarėt pėr mendimin tim janė njerėz me mė pak komplekse se qytetarėt. Buka kripa dhe zemra gjindet me tė madhe tek ata.
Qyteti gjithashtu i ka tė mirat e veta, shkollat, mjeku, policia, shitoret, urbanizimi, e bėjnė jetėn mė tė lehtė pėr ate qė ka, e pėr ata qė s`kan njėjtė si qyteti si fshati.
Rrugėt e stėrmbushura me njerėz gjithmonė mė kanė bezdisė e edhe sot e kėsaj dite.
Pėr momentin jetoj nė fshat. Qetėsia qė ofron tė jetuarit nė fshat ėshtė diēka qė e dua mė sė shumti.


murgesh paske mendue se fshati ėsht ashtu si e kendonin nė keng shkurta me shyhreten e qenke martue nė katun

BE LK
03-01-08, 19:56
Me gjith se jetoj ne mes ketye te dyjave mendoj se anoj me shume tek fashti. sedi por me pelqen te anoj nga fshati.

Qyteti ma heq trunin me makinat me njerezit qe ecin 1000 ne nje rruge. Po ka dhe gjerat qe fshati nuk ti ofron.

Fshati eshte i bukur ne vere me ambjentin e tij dhe i embel ne dimer me vrazhdesine e tij.

Ne fasht me mire them une si katunar qe kam lind jam dhe dote jem inshallah.

BE LK

luan_i
03-01-08, 20:02
Pėr mua fshati ėshtė tėrheqės, ėshtė shumė tėrheqės dhe atraktiv. Jetėn nė fshat e dua dhe e lakmoj, por gjithsesi nė mėnyrėn dhe botėn time. Nė qytet jamė lindė e rritė. As pa qytetin s'mund ta paramendoj jetėn.

halla e madhe
03-01-08, 20:24
Kame lindur ne qytet dhe jetoje ne nje qytet te madh me gjithe ate fshatin e preferoj me shume, peisazhet e bukura jane ato qe me frymzojne me energji gjate pushimeve verore:smile:

LABI
03-01-08, 21:10
Mendoj qe koncepti thelbesor i te jetuarit ne fshat dhe qytet cdo here e me shume eshte duke u zvogluar , reduktuar ... Keto dallime cdo here e me shume behen me pak te vrejtura pershkak te standardizimit te jetes ne keto vende banimi ...

Tani pothuajse kemi infrastrukture te uniformizuar sa i perkete ofrimit dhe shfrytezimit te sherbimeve te ndryshme qe na i keron perditshmeria ... si : infrastruktura rrugore, ujesijellesi, qendrat edukative (qerdhet , shkollat) , qendrat shendetesore , qendrat postare e kesthu me radhe ... E VETMJA PERPARESI ESHTE QE FSHATRAT (une tani jam i prirure t'i quaj periferi , pasi qe dallimet infrastrukturore kete emertim perhere e me shume e bejne te pakuptuar) .... NUK BERBALLEN ME NUMRIN E MADHE TE KONCENTRUARE SI TE INDUSTRISE , POASHTU DHE POPULLATES (mbi popullimi) .

Mendoj qe duhet te ruhet ambienti ( jam pro-ambientalist) .... pa marre parasysh se eshte fshat apo qytet ... territoret e shoqerive te organizuara (shtetit) duhet trajtuar njejet... Nese njera pjese e demografise degradohet , apo nuk mirembahet .. eshte e natyrshme qe do te kete levizje te popullesise prej fshatit ne qytet dhe anasjelltas

PERDERISA NE TE KALUAREN GJATE HOVIT TE PARE TE ZHVILLIMIT INDUSTRIAL (krijimit te qyteteve) KEMI HASUR FENOMENIN E LEVIZJES SE POPULLESISE NGA FSHATI NE QYTET (pershkak te kushteve te veshtira dhe mungeses se infrastruktues se lartepermendur ) .


TANI E KEMI TE KUNDERT .. TANI PERSHKAK TE MBI-POPULLIMIT , PERSHKAK TE NDOTJEVE TE MEDHA INDUSTRIALE, PERSHKAK TE ZHURMES QE PRODHON INDUSTRIA , MAKINAT , VETURAT dhe NE FUND PERSHKAK TE NGRITJES SE STANDARDIT NE PERIFERI TE QYTETEVE (ne fshat) KEMI LEVIZJE TE POPULLESISE NGA QYTETI - NE PERIFERI/FSHAT.


Personalisht jam rrite ne qender urbane ; kam bashkjetu me zhurmen , tymin , tmerrin e makinave .. .Sido qe te jete une kembnguli te jetoj ne qytet - ne mesin e zhurmes dhe tmerrit qe zhvillohet ne te ... Jam mesu me te ...NE FSHAT , NE MALE MUNDEM TE SHKOJ PER NJE JAVE , DY ME NDEJT me shume jo ... :biggrin: :biggrin:

Guri i madh
03-01-08, 21:21
Mendoj qe koncepti thelbesor i te jetuarit ne fshat dhe qytet cdo here e me shume eshte duke u zvogluar , reduktuar ... Keto dallime cdo here e me shume behen me pak te vrejtura pershkak te standardizimit te jetes ne keto vende banimi ...

Tani pothuajse kemi infrastrukture te uniformizuar sa i perkete ofrimit dhe shfrytezimit te sherbimeve te ndryshme qe na i keron perditshmeria ... si : infrastruktura rrugore, ujesijellesi, qendrat edukative (qerdhet , shkollat) , qendrat shendetesore , qendrat postare e kesthu me radhe ... E VETMJA PERPARESI ESHTE QE FSHATRAT (une tani jam i prirure t'i quaj periferi , pasi qe dallimet infrastrukturore kete emertim perhere e me shume e bejne te pakuptuar) .... NUK BERBALLEN ME NUMRIN E MADHE TE KONCENTRUARE SI TE INDUSTRISE , POASHTU DHE POPULLATES (mbi popullimi) .

Mendoj qe duhet te ruhet ambienti ( jam pro-ambientalist) .... pa marre parasysh se eshte fshat apo qytet ... territoret e shoqerive te organizuara (shtetit) duhet trajtuar njejet... Nese njera pjese e demografise degradohet , apo nuk mirembahet .. eshte e natyrshme qe do te kete levizje te popullesise prej fshatit ne qytet dhe anasjelltas

PERDERISA NE TE KALUAREN GJATE HOVIT TE PARE TE ZHVILLIMIT INDUSTRIAL (krijimit te qyteteve) KEMI HASUR FENOMENIN E LEVIZJES SE POPULLESISE NGA FSHATI NE QYTET (pershkak te kushteve te veshtira dhe mungeses se infrastruktues se lartepermendur ) .


TANI E KEMI TE KUNDERT .. TANI PERSHKAK TE MBI-POPULLIMIT , PERSHKAK TE NDOTJEVE TE MEDHA INDUSTRIALE, PERSHKAK TE ZHURMES QE PRODHON INDUSTRIA , MAKINAT , VETURAT dhe NE FUND PERSHKAK TE NGRITJES SE STANDARDIT NE PERIFERI TE QYTETEVE (ne fshat) KEMI LEVIZJE TE POPULLESISE NGA QYTETI - NE PERIFERI/FSHAT.


Personalisht jam rrite ne qender urbane ; kam bashkjetu me zhurmen , tymin , tmerrin e makinave .. .Sido qe te jete une kembnguli te jetoj ne qytet - ne mesin e zhurmes dhe tmerrit qe zhvillohet ne te ... Jam mesu me te ...NE FSHAT , NE MALE MUNDEM TE SHKOJ PER NJE JAVE , DY ME NDEJT me shume jo ... :biggrin: :biggrin:


pak hajgare
lab ti po thue si hogja ndegjom qka po them une e mos e ban at pun qe e bej une

nė njeren an e lavdron fshatin e nė anen tjter po thue se ma shum tė pelqen ajo zhurma e qytetit

LABI
03-01-08, 21:29
pak hajgare
lab ti po thue si hogja ndegjom qka po them une e mos e ban at pun qe e bej une

nė njeren an e lavdron fshatin e nė anen tjter po thue se ma shum tė pelqen ajo zhurma e qytetit

Thjesht eshte si , puna e duhangjinjeve -- (obedienca) I dine demet qe ju sjelle ajo , mirepo - vazhdojne te pijne cigaren, perkunder realitetit (te vertetes) ... Dhe une vazhdoj te jetoj ne qytet ... 2 jave ndoshta kisha jetu ne fshat ... Mendoj qe kisha lu me jetu ma shume (sidomos ne keto fshatnat tona ne Ks )..:biggrin:

Cia-Ferizaj
03-01-08, 21:49
hahaha sa i perket Ferizajit............ u mush katunar valla tu dal ne qytet me jetu


nese vazhdohet me kete ritem po tutna se fjala fshat ska me ekzistu ma ........ kan mi braktis fshatrat

Elina
03-01-08, 22:03
Ndaje mendim te njejte me Labin ne kete teme.
Ta them te drejten kam linde e jam rrite ne qytet,edhe pse ndashta jam mesuar me ato te kqijat e qytetit e qe fatkeqesisht ka shume(pluhuri,zhurma te panderprera te veturave etj etj etj) prap nuk kisha mujte me e paramendu veten me jetu diku ne ndonje fashat.
Si mysafir kisha mujt me shku per nje kohe shume te shkurte e per me shume nuk kisha mujte me ndejte :biggrin: ...
Mu personalisht me pelqen vendi ku jeta eshte me e gjalle,me e zhurmeshme.
Ketu ku une e kam shtepine nuk me mungon ajri i paster i perzier nganjehere me kapak pluhur normal :biggrin: gjithashtu nuk mungon as pamja e nje natyre perplot gjelberim,,,ndashta edhe per ata nuk kam qaq deshire te jetoj ne Fshat...:biggrin:

selvija
03-01-08, 22:10
Jam lindur ne nje fshat me kultur shum te larte ne periferi te vushtrrise sa qe krenohem te gjith me te....dha pasi qe u rrita me murren sheherlite me zor..se kurr nuk kisha jetu ne qytete ..zemren dhe mendje e kam gjithnje ne fashta ,,posqerishte ne fashatin tim ,,me qe eshte shendrruar nje nje gjigande i vertete...
Erdha nga qyteti ne fshta te jetoje...na ishte ishte kaher nje kenge...!!!
http://www.albanian-tourism.com/images/razma.jpg

Guri i madh
03-01-08, 22:12
Jam lindur ne nje fshat me kultur shum te larte ne periferi te vushtrrise sa qe krenohem te gjith me te....dha pasi qe u rrita me murren sheherlite me zor..se kurr nuk kisha jetu ne qytete ..zemren dhe mendje e kam gjithnje ne fashta ,,posqerishte ne fashatin tim ,,me qe eshte shendrruar nje nje gjigande i vertete...
Erdha nga qyteti ne fshta te jetoje...na ishte ishte kaher nje kenge...!!!
http://www.albanian-tourism.com/images/razma.jpgme siguri qyky fshat ėsht tarllabuqi

selvija
03-01-08, 22:38
me siguri qyky fshat ėsht tarllabuqiHhahahaha e qeky cili fshate hahahahah...
http://www.himara.eu/qeparo/01.jpg

Guri i madh
03-01-08, 23:01
Hhahahaha e qeky cili fshate hahahahah...
http://www.himara.eu/qeparo/01.jpgSllakofci hhhhhaaaaa

selvija
03-01-08, 23:09
Sllakofci hhhhhaaaaaNcukkk seshte,,
e ty....http://www.dibra.org/pix/dibra_nga_elefca_rruga_e_re.jpg

LaCoStA
04-01-08, 01:14
Qyteti i ka te mirat e veta , por besoj se fshati ka te mira me shume se qyteti
Me pak mundesi (kushte minimale) jeta ne fshat (varet edhe prej fshatit) munde te jete shume me e mire se ne qytet .

Kalimero
27-04-13, 18:11
Ndaje mendim te njejte me Labin ne kete teme.
Ta them te drejten kam linde e jam rrite ne qytet,edhe pse ndashta jam mesuar me ato te kqijat e qytetit e qe fatkeqesisht ka shume(pluhuri,zhurma te panderprera te veturave etj etj etj) prap nuk kisha mujte me e paramendu veten me jetu diku ne ndonje fashat.
Si mysafir kisha mujt me shku per nje kohe shume te shkurte e per me shume nuk kisha mujte me ndejte :biggrin: ...
Mu personalisht me pelqen vendi ku jeta eshte me e gjalle,me e zhurmeshme.
Ketu ku une e kam shtepine nuk me mungon ajri i paster i perzier nganjehere me kapak pluhur normal :biggrin: gjithashtu nuk mungon as pamja e nje natyre perplot gjelberim,,,ndashta edhe per ata nuk kam qaq deshire te jetoj ne Fshat...:biggrin:


dijuze bash ku cok e paske shtupijen:biggrin: ?!

ka sa pu shkon i dilim tok qatyqene :biggrin:

lovely
27-04-13, 21:04
Nuk po e di per qka ke fjala qituqene hiq. Veq une po iu karxoj;

Kur t fitoj lloto, kam me ble ni ekter toke, n midis t malit , kam me maru ni shpi t vogel ne midis t disit t atj ekteri, edhe qathere kom me thane; Po rrnoj.

Shehri osht per rini bre bal. Kur je i ri, je single si Alima qysh o kane qashtu, del purnate, pin, han, pin, kcen, tranohesh, vjen n veti, vjell, edhe ia nis prape prej fidhimi.

A kur t`plakesh qishtu si una edhe Kalimera, ni shpi ne midis t malit, edhe rrno si ne prradha be. Ni trohe bashqe, nja 2-3 copa lope, nja 2-13 copa pula, lula sa t sheh syni, me famili tane qaty, jeton happy ever after :smile:

Alima
27-04-13, 23:31
...

Lovelie,
me fal ... a ke do liman se i kam ni thojshin t'nalet lemza ...do pika me i shtrydh ne luge te ēajit e me i perzi me pes pika uje e me i pi nga tre here ne dite per nje jave rresht 3+5+7 ...


Sa i perket fshatit ,jeta ne fshat me eshte realizuar tani qe nuk jame single me ,sikur qe thot Lovelia ...perjashtim qe tani kam internet ne midis te fshatit midis Alpeve ...faleminderit Mjeshter ;)


.