PDA

View Full Version : Qeveria e re!!!


Pages : 1 2 [3]

Pupi
17-07-09, 21:26
Ata duhet tė jetojnė (spaku) nja nji muajė nė Shqipri, ose Ilirid.

Parlamentarėt e Republikes sė Kosovės janė bastarduesit mė tė m'dhenjė tė gjuhės Shqipe, Ėshtė turp dhe vrazhdėsi e madhe pėr shqisat e tė dėdgjuarit kur dėgjon tek "kuvendojnė" kuvendarėt tanė nė Kuvende. Unė nuk do tė kisha hezituar ti rekomandoja qė pushimet e kėtijė viti ti kalojn nė kurse intenzive tė gjuhės diku nė Shqipri apo gjithandej kah flitet bukur Shqip.
Me pėrjashtime nga Presidenti Sejdiu qė e flet Shqipen ashtu si duhet, deri diku Ministri i punėve tė jashtme Hyseni ,tė tjerė nuk ka.Tė tjerėt nė kėtė rastė jan aq tė pa artikulluar dhe tė vrazhdė derisa shqiptojn tinguj tė Shqipes, saqė ti dėgjosh me shpesh e mė gjatė ke pėr tė fituar ndonjė sėmundje neurologjike.

shfletuesi_
18-07-09, 00:50
a eshte gati mu plak a jo qekjo qeveri.....

Kaqanikasja
18-07-09, 11:16
Kurr splaket kjo Qeveri ka me jetu gjat sa sjav merr mendja disave disave

shfletuesi_
18-07-09, 11:27
Kurr splaket kjo Qeveri ka me jetu gjat sa sjav merr mendja disave disave

Amin jarabi....

Kaqanikasja
18-07-09, 11:37
Ja mos u tutni hiq se s eka ndermend me u plak

Llapjani_HH
18-07-09, 20:06
Po ku plaken budallt :tongue:

Kaqanikasja
18-07-09, 20:09
Po de po qe jan budall ata ju jeni ketu te lir prej budalleve marre me fol kso fjal vnojani mendjen vetes qka po shkruani se shqiptar jemi

Dani11
18-07-09, 21:59
Po ku plaken budallt :tongue:

boll mir e ke po Qurat nuk marrin vesh ne politik hahahah....

Dani11
18-07-09, 22:00
Haradinaj: Qeveria ka ndėrtuar njė sistem tė hajnive
Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj ka akuzuar qeverinė e vendit se ka nderuar njė "sistem tė hajnive qė po e ngulfat vendin".
E shtunė, 18 Korrik 2009 17:11

Nė njė intervistė pėr Rrokum TV, Haradinaj ndėr tė tjera ka folur edhe pėr "duelin" e tij zv/ministrin Adem Grabovci, tė cilin e pati akuzuar si arkėtar tė SHIK-ut, ndėrsa ky i fundit ishte pėrgjigjur me akuza ndaj Haradinajt – pėr posedim tė madh tė pasurisė sė paluajtshme.

"Vėshtirė ėshtė me zhvillu debat me individ tė caktuar, pėr shkak se ata nuk i obligohen ndonjė etike, rregulli ose tė vėrteteje, por ėshtė zor sot me zhvillu debat pėr fenomene, dukuri, ta zėmė pėr hajni nė qeverisjen Thaēi, qė ėshtė njė sistem i hajnive qė po e ngulfat vendin, jetėn e vendit, dhe ėshtė ka e rrėshqet nė drejtim tė gabuar", ka thėnė Haradinaj.

"Pėr me ju vėrtetu kėtė" – ka shtuar ai – "mundem me ju shpjegu vetėm raportin e fundit, tė qershorit, tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN), ku shprehen shqetėsimet deri nė atė shkallė sa Kosova po shkon nė bankrotim".

Rezultat i kėsaj mosdicipline buxhetore dhe i hajnisė – sipas Haradinajt - bėjnė qė investimet apo donacionet nuk i jepen Kosovės, por mbahen pezull prej atyre qė i kanė premtuar ose kanė hyrė nė obligim.

"Domethėnė, kjo qe unė i obligohem qytetarėve tė Kosovės, ėshtė demaskimi i njė humbje tė madhe qė po i shkaktohet Kosovės dhe nė raste tė caktuara edhe me dhėnė shembuj konkret tė individėve. Ju e dini nuk ėshtė se z.Grabovci emri i parė qė kam pėrmendur. Kam shkuar me radhė, pėr tė shpjeguar se njė qeveri kur ėshtė e korruptuar, kjo buron nga kryetari i qeverisė", ka thėnė ndėr tė tjera ai. /Telegrafi/

Gjumashja
18-07-09, 22:24
Hahahaha e kur u bo llamushi me akuzu dikon.. shkrimin se lexova se iri e kom edhe ne tv kur te del..
le ti kqyr ai hajnit e veta ma mire i bjen.. se ai edhe disa tjere kurren e kurres s`kane me u mesu me u merr me politike..

Antika
25-07-09, 14:00
Prapa qeverive tona fshihen gjithfarė pasionesh tė ēoroditura,vizione te zbehta, veprime tė pakuptimta dhe aspak me vlerė, prandaj edhe ne mbesim kėtu ku jemi.
Ndoshta populli i ka fajet per gjithcka, kjo eshte formula ,ndoshta?!!
Populli pas takatit dhe zotėsisė se vet, pėrpiqet tė armatoset me dituri dhe vullnet tė mirė pėr punė,jeton me iluzionet se njė dite "qeveritė" tona do tė ngopen dikur.
Sa "grykės" qė janė!!

Guri i madh
27-07-09, 00:51
Pėrurohen paisjet e reja nė klinikėn e Radiologjisė


http://rtv21online.com/home/images/content/news/vendi/QKUK.jpg


Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu dhe ministri i shėndetėsisė Alush Gashi, nė Klinikėn e Radiologjisė kanė pėruruar paisjet e reja diagnostike nė vlerė prej 700 mije euro. Ata thanė se me paisjet e reja radiologjike qytetarėve do t'u lehtėsohen shėrbimet, tė cilat deri tani janė kryer me njė aparaturė tė vjetėr.
Ministri Alush Gashi tha se me kėtė projekt Kosova po ofrohet me vendet e rajonit. Presidenti Sejdiu dhe ministri Gashi, shprehen pėrkushtimin e institucioneve tė Kosovės pėr vazhdimin e investimeve nė sektorin e shėndetėsisė.fadil pse po i dergojn analizat ne beligrad e jo ne tiran kta hyqmet i jon kallxona amani te koft

Guri i madh
30-07-09, 22:24
KTYNEHERE pleqt thojshin per naj person te caktuar ,se esht shpianik i ka qypat me tlyn bile thojshin mesiguri i ka 50 kg tlyn shpie e madh ose i ka qypat me mjalt shpianik i madh ,e kjo qeveria e HASHES duke i ndegjue ato fjal te pleqve i qallapiti 50 killa HEROIN i mbushi qypat po besoj ,se kur te vrejn se nuk munden me fitue pare sikur me tlyn ose me mjalt e kthejn aty ku e kan marr

Guri i madh
08-08-09, 16:10
pershendetje qeveria e SOLLANES


Lahuta E Malsise " Oj Shqiptari" -ēun lajqi (http://www.youtube.com/watch?v=9kBOo-MucnE&feature=related)

Kaqanikasja
24-08-09, 23:57
Nje pershendetje te ngrohte Qeverise Thaqi...

Oqeani
25-08-09, 00:02
Nje pershendetje te ngrohte Qeverise Thaqi...

Mos ia hyp temperaturen per hajdukni ne kete nxehte !

Kaqanikasja
25-08-09, 00:04
Mos ia hyp temperaturen per hajdukni ne kete nxehte !

Jo bre se veq realitet ka te kjo qeveri

Oqeani
25-08-09, 00:05
Jo bre se veq realitet ka te kjo qeveri

Normal se realitet - pa realitet nuk mbudhen xhepat sikurs ne enderr !

Kaqanikasja
25-08-09, 00:13
Normal se realitet - pa realitet nuk mbudhen xhepat sikurs ne enderr !

ashtu si qeverit e mepareshme

GjIlAnAsI_cSi
25-08-09, 00:25
Do te thot e bija e Xhabirit qe po kerkohet nga Policia cdo dy muaj duhet me vjedh si kto tjerat a? :)

Po kujt ki mi ga ti moj .. Xhabiri engjuj nuk pjell.. po dreqni si vet..

MemphiSx
25-08-09, 00:31
Ksaj Qeverie i ka humb udha n'oborr,tybe veq jon tuj e marr qit rroge t'majme edhe tuj gezu qito privilegje edhe qit imunitet qe e kan e qe mujn me vjedh qka t'zojn!

Merre me mend,i ka suspendu krejt sekretart permanenta t'ministrive,e knej rrogat i marrin qe 1 vjet!! Llogaritne tash 1000 euro e kan rrogen,15 sekretar,sa po i bjen qe po hupin ne vit,afer 200 mij euro!!

Fola per krizen qe e ka kaplu popullin,se per qashtje politike,kjo qeveri osht mas me shekuj!!

Kaqanikasja
25-08-09, 00:42
Do te thot e bija e Xhabirit qe po kerkohet nga Policia cdo dy muaj duhet me vjedh si kto tjerat a? :)

Po kujt ki mi ga ti moj .. Xhabiri engjuj nuk pjell.. po dreqni si vet..

Hahaha shum bre po ju nxeh ky xhabiri e Thaqi e ne pergjithesi PDK-ja shum po kceni e po nxehni menjeher ahhahahahahahahaha

Kaqanikasja
25-08-09, 00:43
Ksaj Qeverie i ka humb udha n'oborr,tybe veq jon tuj e marr qit rroge t'majme edhe tuj gezu qito privilegje edhe qit imunitet qe e kan e qe mujn me vjedh qka t'zojn!

Merre me mend,i ka suspendu krejt sekretart permanenta t'ministrive,e knej rrogat i marrin qe 1 vjet!! Llogaritne tash 1000 euro e kan rrogen,15 sekretar,sa po i bjen qe po hupin ne vit,afer 200 mij euro!!

Fola per krizen qe e ka kaplu popullin,se per qashtje politike,kjo qeveri osht mas me shekuj!!

Hahahhahha kukuku qka hyna edhe un ktu se si mizat po kceni meniher bre hahahahaha

premium
25-08-09, 02:51
Votoni pėr qeveritart e vjetėr , se ndoshta jan ngi me koruptime ?!

Murgesha
25-08-09, 12:53
Votoni pėr qeveritart e vjetėr , se ndoshta jan ngi me koruptime ?!


Edhe nėse janė ngi (le qė fukarenjtė janė pus pa fund e nuk ngihen kurrė) syrin ende tė untė e kanė. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

shfletuesi_
25-08-09, 13:58
Eeee Qeshtu e keni sahere doni mi ndrru qeverit.

Kaqanikasja
25-08-09, 17:02
O nuk ndrrohet kjo ma jo

pirro
25-08-09, 17:45
O nuk ndrrohet kjo ma jo

Ndrrohet ndrrohet edhe kjo qeveri kur te mbahen zgjedhjet, mirepo vjen prap kjo qeveri.

Kaqanikasja
25-08-09, 17:48
Po normal de se prap kjo per ate thash nuk ka nderrim e as nuk ka me pas...hehehehehehehehe

pirro
25-08-09, 17:51
Po normal de se prap kjo per ate thash nuk ka nderrim e as nuk ka me pas...hehehehehehehehe

Diqysh hiq spo besoj qe ka dikush kunder kesaj qeverie ne kete forum.

Kaqanikasja
25-08-09, 17:54
Eiiiiiiiiiiiiiii a spo i shef a edhe ti pak po nejse heheheh

pirro
25-08-09, 17:56
Eiiiiiiiiiiiiiii a spo i shef a edhe ti pak po nejse heheheh

hahahahahah Hajt bre se fjalet e hallkit ee........ qysh ka thon ai i moqmi nuk mshelen kurr, ti spo e din nje gja se kta nuk e kan inatin me qeverine, mirepo me ne e kan inatin, se po ju vjen inati se per cka nuk jan bo ma heret me qeveri hahahhaha

bert
25-08-09, 18:19
erdhi koha per kosoven te largoje ata qe se kane aftesine dhe guximin per ta drejtu kosoven. kosoves sot i duhen te rinjte dhe jo ata qe jane ulur ne parlament apo qeveri. ata skane aftesite per te drejtuar kosoven. jepni doreheqjen dhe mos pengoni kosoven. lejoni rinine te marre ne dore frenat e kombit

pirro
25-08-09, 18:32
erdhi koha per kosoven te largoje ata qe se kane aftesine dhe guximin per ta drejtu kosoven. kosoves sot i duhen te rinjte dhe jo ata qe jane ulur ne parlament apo qeveri. ata skane aftesite per te drejtuar kosoven. jepni doreheqjen dhe mos pengoni kosoven. lejoni rinine te marre ne dore frenat e kombit

Mire e ki ti, mirepo duhet Kokrren ( voten) me e shti ne kuti per me e ndrru qeverine.

Llapjani_HH
25-08-09, 18:51
A e keni fjalėn pėr kėtė qeverin qė ja u nreqi magjupve bashkpuntorve t'shkieve 44 shpija nė Ferizaj (39 n'fshatin Dubravė komuna e Ferizajit dhe 5 n'Ferizaj)?

Apo pėr qeverin qė nuk do tė organizoj zgjedhje nė pjesėn veriore tė Mitrovicės?

Apo mos e keni fjalėn pėr qeverin qė po lejon me u mbajt zgjedhjet serbe nė Kosovė?

Apo mos e keni fjalėn pėr qeverin qė po e lejon xhandarmėrin e shkieve me i maltretue banorėt e komunės sė Gjilanit, tė brezit kufitar me Serbinė?

bert
25-08-09, 19:12
qeveria e kosoves ka falimentuar. ata duhet te japin doreheqjen dhe te ikin nga politika pergjithmone

Guri i madh
25-08-09, 20:48
qeveria e kosoves esht qeveri e imponuar apo qeveri e dhunshme si e RRAHMAN MORINES

premium
25-08-09, 20:54
Von paske kuptu ....
sot mafija punon !

Guri i madh
25-08-09, 20:59
Von paske kuptu ....
sot mafija punon !


nese ke komunikue me mue po pergjigjna


per ket ekip qeveritare ket mendim e kam te shprehur ne forumin DARDAN qe nga 28 gushti 2005

Oqeani
25-08-09, 22:00
qeveria e kosoves ka falimentuar. ata duhet te japin doreheqjen dhe te ikin nga politika pergjithmone

Pse mos po mendon se jane per qeverisje a ! Jo more per ma rrase gushen haram, a nuk po sheh a ... - As ne kohen e shkinise ( para lufte ) shkijet e Beligradit nuk kan vjedhe ma shume se keta qe kishin qef me e ēliruar popullin nga thunderra e shkaut !

Kaqanikasja
26-08-09, 00:31
erdhi koha per kosoven te largoje ata qe se kane aftesine dhe guximin per ta drejtu kosoven. kosoves sot i duhen te rinjte dhe jo ata qe jane ulur ne parlament apo qeveri. ata skane aftesite per te drejtuar kosoven. jepni doreheqjen dhe mos pengoni kosoven. lejoni rinine te marre ne dore frenat e kombit

Hahha pse a te vjeter po te duken Hashimi,Fatmiri,Enveri e shum e shum te tjer a hahahaha

bert
26-08-09, 02:41
nuk flitet per moshe kaqaniks por per kohen ne politike. je keqkuptuar krejt

Kaqanikasja
26-08-09, 16:36
nuk flitet per moshe kaqaniks por per kohen ne politike. je keqkuptuar krejt

Po te kuptoj shum mir po pak si ne shaka e thash ate per aq sa jan te ri ne moshe shum din ne politik

Artisti
26-08-09, 17:19
Duke u bazuar ne ngjarjet e perseritura rreth vazhdimit te punes se rindertimit te shtepive ne Kroin e Vitakut, duke pare se keto ngjarje po perseriten dhe asnje vagabond i cili po pengon keto rindertime nuk kapet dhe arrestohet sjell kete vendim per veten:


Qeveria ka afat deri me 04,09,2009 te ndermarre masat e duhura per te siguruar punimet e ketyre shtepive dhe sigurin e punetoreve si dhe te qytetareve panderprere,te cilet deshirojne te jetojne ne ate pjese, perndryshe une nuk do ta perkrahe me kete Qeveri.

Te gjitha shkollat e ndertuara, te gjitha rruget e ndertuara duhen te jene shembull qe te ndertohen edhe shtepit e Vitakeve.


Me plotpergjegjesi nga


Artisti

jadore
26-08-09, 18:12
Duke u bazuar ne ngjarjet e perseritura rreth vazhdimit te punes se rindertimit te shtepive ne Kroin e Vitakut, duke pare se keto ngjarje po perseriten dhe asnje vagabond i cili po pengon keto rindertime nuk kapet dhe arrestohet sjell kete vendim per veten:


Qeveria ka afat deri me 04,09,2009 te ndermarre masat e duhura per te siguruar punimet e ketyre shtepive dhe sigurin e punetoreve si dhe te qytetareve panderprere,te cilet deshirojne te jetojne ne ate pjese, perndryshe une nuk do ta perkrahe me kete Qeveri.

Te gjitha shkollat e ndertuara, te gjitha rruget e ndertuara duhen te jene shembull qe te ndertohen edhe shtepit e Vitakeve.


Me plotpergjegjesi nga


Artisti

ne te kunderten , C“ka...?????

Guri i madh
26-08-09, 21:25
ehh qeveria e re i rrh shqiptaret bile ju jap edhe denimin politik si ne kohen e AZEM VLLASIT denim kunder tolerances tash po e qun hashaa thue edhe qka ne shqiptart duhet te sakrifikojna per disponimin e hegjemonistve serb pytje per FADILIN

Qorri
26-08-09, 22:25
Duke u bazuar ne ngjarjet e perseritura rreth vazhdimit te punes se rindertimit te shtepive ne Kroin e Vitakut, duke pare se keto ngjarje po perseriten dhe asnje vagabond i cili po pengon keto rindertime nuk kapet dhe arrestohet sjell kete vendim per veten:


Qeveria ka afat deri me 04,09,2009 te ndermarre masat e duhura per te siguruar punimet e ketyre shtepive dhe sigurin e punetoreve si dhe te qytetareve panderprere,te cilet deshirojne te jetojne ne ate pjese, perndryshe une nuk do ta perkrahe me kete Qeveri.

Te gjitha shkollat e ndertuara, te gjitha rruget e ndertuara duhen te jene shembull qe te ndertohen edhe shtepit e Vitakeve.


Me plotpergjegjesi nga


Artisti

Pershendetje,Artisti mbaje fjalen se ndryshe do te keqkuptohesh nese nuk qendron besnik"plotpergjegjsise"

Guri i madh
28-08-09, 21:57
qeveri e re ose qeveri si ne kohen e rrahman morines


qeverin morina e üpat instalue mishulloviqi qeverin thaqi e ka instalue havier sollana , zedhensja e havier sollanes nenmshkrimin e protokollit nuk e vlersoj si te kaluar ajo tha se nenshkrimi me shkinin ka me ndodh veq duhet nji trysni te thaqi , veni re , duhet me e formulue nji RREN qe populli mos me kuptue ,diqka e ngjajshme si kundershtimi i 6 KOKRRAVE te BANKI MUNITzemra me ka thimt kur i pash shqiptart duke i rrah policia e HASHES ne PRISHTIN e ne mitrovicen e verit shkjet me uniforma te policis se kosoves i urdhnojn shqiptart qe me nderpre ndertimet ,per moos me i nervozue shkiet

ne kta polic i pagum gati dy vite me tatimet qe ja pagum hashim thaqit ne po i financojna edhe strukturat paralele


ne po i financojna armaiqt e kombit shqiptar , vllaznillak shqiptart rrahen ne veri nga shkiet e ne jug rrahen nga policia e hashim thaqit

Guri i madh
28-08-09, 23:24
vllaznillak kam ndegju lloj lloj renash po kjo e ministris se transportit te kosoves ka hy ne librin e GINISIT ; KTA PO THOJN nese ne e kena premtue rregullimin e nji rruge per 6 muj ju duhet ME JA SHTIE KALEMIN e me i LLOGARIT te shtunet te dielet po edhe festat po EDHE ME I MBAJT LIDHJET ME profesorin e fizikes SYL TAHIR SYLEN E ME VET SE KUR KA RA SHI edhe ato dit me i llogarit , po nese naj expert i ktyre rrugve ka pas naj rast lindje ,po mendoj bashkshortja e tij ka me lind e ky ka me u kujdesNE DUHET KSAJ MINISTRIE ME I DHAN 5 VITE AFAT ME E NDREQ RRUGEN PRISHTIN SLLATIN


NEVE SHQIPTARVE TE KOSOVES NA DUHET NJI KALENDAR I VEQANT

Kaqanikasja
28-08-09, 23:30
hAHAHAHA ore bash jeni ka ma mbushni mendjen pse ore nuk formut nje parti ju forumistat ketu ne kete tem qe po flitni valla me ju kish perparu Kosova me ju Mitrovica ishte nje,rrym kishim me pas 24 me 24 , skish pas njeri qe nuk ishte i punesuar deri tash krejt ok kishin me qen sikur ju qe po shkruani ne kete tem te ishit ne vend te Thaqit apo dikujt tjeter, po leni bre keto gjera se secili te ishte ne vens te Thaqit apo dikujt tjeter skishte ndryshe si me vepru bile te ishte ndokush tjeter as kshtu skishte bo, po leht e kemi ne me fol ul ne karrige para komp tuj shkru ketu ne forum......

Guri i madh
28-08-09, 23:34
hAHAHAHA ore bash jeni ka ma mbushni mendjen pse ore nuk formut nje parti ju forumistat ketu ne kete tem qe po flitni valla me ju kish perparu Kosova me ju Mitrovica ishte nje,rrym kishim me pas 24 me 24 , skish pas njeri qe nuk ishte i punesuar deri tash krejt ok kishin me qen sikur ju qe po shkruani ne kete tem te ishit ne vend te Thaqit apo dikujt tjeter, po leni bre keto gjera se secili te ishte ne vens te Thaqit apo dikujt tjeter skishte ndryshe si me vepru bile te ishte ndokush tjeter as kshtu skishte bo, po leht e kemi ne me fol ul ne karrige para komp tuj shkru ketu ne forum......xhabir zharku e sami lushtaku , kta qe perrvlohen per shqiptari kan than mos u perzini ne mitrovic se na e qlirojna

Kaqanikasja
28-08-09, 23:40
xhabir zharku e sami lushtaku , kta qe perrvlohen per shqiptari kan than mos u perzini ne mitrovic se na e qlirojna

Po bre po ti qirin ja kishe mbajt xhabir zharkut e sami lushtakut e din ata se qka bojn ju kqyrni punet e juaja...

Guri i madh
28-08-09, 23:42
Po bre po ti qirin ja kishe mbajt xhabir zharkut e sami lushtakut e din ata se qka bojn ju kqyrni punet e juaja...


po te dhemb apo

Kaqanikasja
28-08-09, 23:44
po te dhemb apo

Jo ska pse se un e njof xhabirin me mir se ju qe mirreni me thashethemeve te mediave e te rrugeve ..... po ju dhemb shum juve qe po perparon kjo qeveri

Guri i madh
29-08-09, 00:12
Jo ska pse se un e njof xhabirin me mir se ju qe mirreni me thashethemeve te mediave e te rrugeve ..... po ju dhemb shum juve qe po perparon kjo qeveripasi po e njifshe nji vit i kti zhabirit edhe zhabirve tjer sa muj i ka se te kta limajt e malisheves ,po thojn se nji vit i ka 20 muj po ju atje kah kaqaniku qysh po trhuni sa muj i ka nji vit

Artisti
02-09-09, 19:51
Pershendetje,Artisti mbaje fjalen se ndryshe do te keqkuptohesh nese nuk qendron besnik"plotpergjegjsise"Donate, donate hahahahahahahaa.


E ēka me bė unė tash Qorri?

Disi krejt po me duket se deshta me ju a ndal Donate!

Negociatat ishin te veshtira por Donate i ka fajet hahahaha. Konto pate mu mshel!


Tash te ftoje edhe ty Qorri qe ato pune, ndertime shkollash,rrugesh e shume pune te tjera te mira qe ka be kjo Qeveri, ti pranosh.


Artisti

Guri i madh
02-09-09, 21:06
qeveria e re ne fillim te nendorit po e qet nji bager CATERPILAR ne VERMIC me e nis autostraden , kur ne te gjith evropen nendori esht muj i perfundimit te shtrurjeve te rrugve qoft edhe pergaditja e terenit


po e kam nji pytje kjo qeveri per ket rrug a ka pergadit naj kalendar te VEQANT qe nuk egziston askund ne BOT

Oqeani
02-09-09, 21:08
Guri i MAdh - Mosd kerkoni kalendar kur ne teren del bageri - kush kryne pune bageri apo letra hahahahahaa

Qorri
02-09-09, 21:16
Donate, donate hahahahahahahaa.


E ēka me bė unė tash Qorri?

Disi krejt po me duket se deshta me ju a ndal Donate!

Negociatat ishin te veshtira por Donate i ka fajet hahahaha. Konto pate mu mshel!


Tash te ftoje edhe ty Qorri qe ato pune, ndertime shkollash,rrugesh e shume pune te tjera te mira qe ka be kjo Qeveri, ti pranosh.


Artisti

Artist, djali rruget, edhe pse me pete lakrori, jane bere; perseri kane bere me shume se te gjitha qeverite e meparshme... Edhe per Shkolla u lumt dhe ne kete drejtim kam respekt te veqant... por edhe aty ku kane vjedhur duhet t'i demaskojme se vertete nuk ben ndryshe.

Qorri

Qorri
02-09-09, 21:20
qeveria e re ne fillim te nendorit po e qet nji bager CATERPILAR ne VERMIC me e nis autostraden , kur ne te gjith evropen nendori esht muj i perfundimit te shtrurjeve te rrugve qoft edhe pergaditja e terenit


po e kam nji pytje kjo qeveri per ket rrug a ka pergadit naj kalendar te VEQANT qe nuk egziston askund ne BOT
zt. Guri kjo eshte pollaver ( eshte fushate elektorale) autostrada as vitin e ardhshem nuk do te filloj. Kete duhet ta dine te gjithe.

Kur ishin ne fushate 007 paten then se 2008 fillon e mbaron Autostrada e tani thon; ne nentor 2009 fillon Atostrada; keto perralla elektorale i nxjerin ne pazar sa here kane nevoje per vota...

Guri i madh
02-09-09, 21:54
vllaznillak CATERPILARI ka me dal bile nji shirit te kuq ( ka me bae synet KRYEMINISTRI e i gjori alush gash ma mir me pas punue xharrah bile kish pre diqka se minister i shendetsis

fadil
04-09-09, 18:48
Pershendetje:

Moti skam qene ketu pari se skisha kohe, por ne Mitrvocen e Veriut shqiptaret me ndihmen e qeveris po kthehen dhe po jav prishin strofullat serbeve, dhe kan filluar mos me ju lende vende me ba voe (vez) me, bile Hashim Thaqi i ka ndar edhe nja 300000Euro tjera dhe ju ka thene shqiptarve veq shprehni ju deshir me u kthy ne shtepit e juaja se qeveria ime do tjav maroj shpiat me pare te qeveris dhe do te jav sjell krejt forcat nderkombtare, dhe vendore juve per tju siguruar veq mos i shitni pronat dhe kthehuni ne mitrovic.

kadal dale po kthehen shqiptaret dhe si te kthehen shqipetaret atje serbet shkojn ne drejtim te pikave nje dhe tridhjet e nje.

kjo eshte deshir e imja dhe besoj se do te ndodhe.

shfletuesi_
04-09-09, 20:42
A ka punu ! Ka punu.
A kan vjedh !! Kan vjedh.

Tash une ne komunen time u bazova edhe 5 fshatra mbesin qe tu shtrohet asfalti dhe te ndrrohet sistemi energjetik i tensionit te lart qe ka qen ne gjendje te mjerueshme vetem priten lidhjet. ( ketu kan punu ) Ne po e dijm qe kan punu e po punojm ama nuk jemi ka e dijm sa po vjedhin.

E kishin pas d'vet nji hoxhe- Hoxh bre i thon : Me ba e met qu me 1 vend ku ka veq femra e pare shume qka ban ti : Hoxha kish pas than Mos me Provo Zot.

Kshtu edhe kjo Qeveri te kesh ter ato pare neper duar e t'mos vjedhesh eshte e pakuptimt. Vetem per nje gja me ka pelqy ministri i kultures se qeveris se me parshme : Qe e akuzojshin per keqperdorim: JU pat than Po une paret e babes i kam hargju e spo i hargjoj te Qeveris qe i fiton pa mund. E pra edhe nese vjedhin mos jua zini per t'madhe

Qeveria po punon ama jan disa sektor qe kan ngecje kogja te madhe.

MemphiSx
04-09-09, 23:52
A pom doket a ka fillu mu implementu 6 pikshi i ban ki munit??? Kto protokolle qe dot nenshkruhen me serbin jan 6 pikat qe hashimi i msheli syt para populliit,e rrejti kishe si kemi pranu!!

Pas protokollit per policin qe dot nenshkruhet,ne radhe eshte ai i doganave dhe i drejtesis!

Bravo,hashiM!!!

Llapjani_HH
05-09-09, 17:44
Pershendetje:

Moti skam qene ketu pari se skisha kohe, por ne Mitrvocen e Veriut shqiptaret me ndihmen e qeveris po kthehen dhe po jav prishin strofullat serbeve, dhe kan filluar mos me ju lende vende me ba voe (vez) me, bile Hashim Thaqi i ka ndar edhe nja 300000Euro tjera dhe ju ka thene shqiptarve veq shprehni ju deshir me u kthy ne shtepit e juaja se qeveria ime do tjav maroj shpiat me pare te qeveris dhe do te jav sjell krejt forcat nderkombtare, dhe vendore juve per tju siguruar veq mos i shitni pronat dhe kthehuni ne mitrovic.

kadal dale po kthehen shqiptaret dhe si te kthehen shqipetaret atje serbet shkojn ne drejtim te pikave nje dhe tridhjet e nje.

kjo eshte deshir e imja dhe besoj se do te ndodhe.
Fadil do tė ishte shum lajm i mirė tė ishte ashtu si thua ti.

Por ti po e thua vetėm gjysmėn e tė vėrtetės pėr ato 300.000€.

Qe e vėrteta e plot qė ti po e mshef pėr qėllime tua.

Paratė e ndara do tė shėrbejnė pėr tė gjitha komunitetet

Qė po i bjen se ato 300.000€ nuk jan veq pėr Shqiptar, apo nuk ėshtė kėshtu Fadil?

Qe ku e kie lajmin e plot

http://www.kohavision.net/index.php?option=com_content&task=view&id=21442&Itemid=40

E sa pėr forca ndėrkombėtare e vendore qė i paske pėrmend, a mos e kie fjalėn pėr ato forca qė nuk i lan Shqiptarėt me u afrue as ngat pronave tė tyre disa ditė me radhė?

Kaqanikasja
06-09-09, 16:47
pasi po e njifshe nji vit i kti zhabirit edhe zhabirve tjer sa muj i ka se te kta limajt e malisheves ,po thojn se nji vit i ka 20 muj po ju atje kah kaqaniku qysh po trhuni sa muj i ka nji vit

Po bre shum intersant me ty qe sen spo lashe pa dit se qka thojm ne e qka thojn ne malisheve po kqyrni bre u se qka thoni e si thoni ju ne vendin tuaj e lej mlisheven e kaqanikun s enuk ka qyteze me perparimtare se kta dyja...

fadil
06-09-09, 18:06
Pershendetje:

Ketu ne kete form ka njerz te deshpruar siq kane gjdo vende te shoqeris sone.

keta tipa te njerzve te bardhen mundohen ta bejne te zez, suksesin deshtim, shpresen zhgenjim,besimin mosbesim, nderin turp, patriotizmin tradhti, punen mospun, aftesin paftesi e shum e shum gjera te tjera.

pyetja eshte se qka i duhen kosoves keta njerz...!?

Une mendoj se Kosova dhe kosovaret nuk kan nevoj per njerz te till...!

Nese keta tipa bejne fushat sode kunder instutucioneve te vendit pa te drejt, ateher keta njerz duan qe populli i Kosoves te mos iu besoj instutucioneve te zgjedhura nga ta, keta kurr skan treguar se qka ju duhen instutucionet qe sju besojn populli, sepse edhe nese vin ne pushtet qka ju duhet pushteti qe se beson qytetari i vendit?

Qeveria e Hashim Thaqit ka vende per kritika siq ka vende per kritika ne te gjitha qeverit e botes bile edhe te ato shtete me tradita shekullore qevrisese dhe demokratike, por keta qe e kritikojn Hashim Thaqin dhe qeverin e udhehequr nga ai asnjeher nuk e kan kritikuar per gjera te rendesishme dhe me interes vital per popullin, por e kan kritikuar me kritika banale me te cilat kritika jo njerzit e rritur por edhe femija jane duke qeshur me ata kritika dhe me ata njerz, sepse jan kritika amatere, dhe tersisht metodologji komuniste.

Me heret llapjani me kish thene se te gjitha ato pare sjan per shqipetaret por edhe per minoritetet, kjo nuk eshte e vertet, poredhe sikur te ishte e vertet ska asgje te keqe ketu, sepse te gjithe banoret e kosoves jan qytetar te kosoves dhe qeveria duhet te kujdeset per te gjithe, por ajo qka eshte me rendesi per tu cekur ketu eshte se Hashim Thaqi dhe qeveria e tije jane duke e bere ate qe se ka bere asnje qeveri, eshte duke i kthyer shqipetaret ne tokat e tyre, eshte duke ju ndertuar shtepi, dhe eshte duke iu ofruar siguri.

nganjeher me me rendesi eshte fillimi i nje procesi, se sa madhesia e procesit, sepse gjdo fillim e ka nje mbarim, por nese nuk fillon diqka ske per ta perfunduar kurr.

Me E Mir Eshte Gjuha E Memecit, Se Sa Gjuha E Genjeshtarit...!
Albert Ainshtain.

Kaqanikasja
06-09-09, 18:42
Pershendetje:

Ketu ne kete form ka njerz te deshpruar siq kane gjdo vende te shoqeris sone.

keta tipa te njerzve te bardhen mundohen ta bejne te zez, suksesin deshtim, shpresen zhgenjim,besimin mosbesim, nderin turp, patriotizmin tradhti, punen mospun, aftesin paftesi e shum e shum gjera te tjera.

pyetja eshte se qka i duhen kosoves keta njerz...!?

Une mendoj se Kosova dhe kosovaret nuk kan nevoj per njerz te till...!

Nese keta tipa bejne fushat sode kunder instutucioneve te vendit pa te drejt, ateher keta njerz duan qe populli i Kosoves te mos iu besoj instutucioneve te zgjedhura nga ta, keta kurr skan treguar se qka ju duhen instutucionet qe sju besojn populli, sepse edhe nese vin ne pushtet qka ju duhet pushteti qe se beson qytetari i vendit?

Qeveria e Hashim Thaqit ka vende per kritika siq ka vende per kritika ne te gjitha qeverit e botes bile edhe te ato shtete me tradita shekullore qevrisese dhe demokratike, por keta qe e kritikojn Hashim Thaqin dhe qeverin e udhehequr nga ai asnjeher nuk e kan kritikuar per gjera te rendesishme dhe me interes vital per popullin, por e kan kritikuar me kritika banale me te cilat kritika jo njerzit e rritur por edhe femija jane duke qeshur me ata kritika dhe me ata njerz, sepse jan kritika amatere, dhe tersisht metodologji komuniste.

Me heret llapjani me kish thene se te gjitha ato pare sjan per shqipetaret por edhe per minoritetet, kjo nuk eshte e vertet, poredhe sikur te ishte e vertet ska asgje te keqe ketu, sepse te gjithe banoret e kosoves jan qytetar te kosoves dhe qeveria duhet te kujdeset per te gjithe, por ajo qka eshte me rendesi per tu cekur ketu eshte se Hashim Thaqi dhe qeveria e tije jane duke e bere ate qe se ka bere asnje qeveri, eshte duke i kthyer shqipetaret ne tokat e tyre, eshte duke ju ndertuar shtepi, dhe eshte duke iu ofruar siguri.

nganjeher me me rendesi eshte fillimi i nje procesi, se sa madhesia e procesit, sepse gjdo fillim e ka nje mbarim, por nese nuk fillon diqka ske per ta perfunduar kurr.

Me E Mir Eshte Gjuha E Memecit, Se Sa Gjuha E Genjeshtarit...!
Albert Ainshtain.:wink:

GjIlAnAsI_cSi
06-09-09, 19:20
Oj Mirlind qysh eshte Xhabir Zharki a po ju vin ma policia ne shpi.


Fadil:

Ato treqin mij ejro jan nda per gjith komunitetet , 250 mij per shkijet ( se kan ma shum drejta ) e nja 50.000 mij per shqiptart ( se jan vendas e serbet si musafir kan ma shum perparsi )

A pe kupton ti kete?

Neve na bohet qjefi veq te ndihmohen shqiptart , bile me e pa mire Kosoven qe po perparon edhe un ka me ja dhan voten qatyne qe punojn mire.

Fadil , qysh kalove me pushime? Ku ju qoj partia se keni bere goxha pun te madhe gjat fushates parazgjedhore. ?

fadil
06-09-09, 20:49
Pershendetje:

Gjilanas sa per ta plotesuar deshiren ty po te tregoj se pushimet i kam kaluar ne bregdetin shqiptar, dhe jam knaqur dhe kam qendruar nja dhjet dite sebashku me bashkeshorten time, dhe andej kemi shku dy vete knejna jena kthy tre...


e qysh i kishe da ato pare te qeveris sikur me pas pas deshir me qen qashtu, sepse soji i njerzve si ti me shum i dojn shkijet se shqiptaret, dhe gjithmon deshirojn qe shumica te shkoj per ta, por kesaj Radhe Hashim Thaqi krejt keto 300000 euro i ka nda me i maru shpijat e shqiptarve, dhe keshtu do te ndodhe, edhe kete e dine te gjithe qytetaret e kosoves, sepse po e shikojn per gjdo dite televizorin edhe po i ngojn lajmet.

Guri i madh
06-09-09, 20:55
Pershendetje:

Gjilanas sa per ta plotesuar deshiren ty po te tregoj se pushimet i kam kaluar ne bregdetin shqiptar, dhe jam knaqur dhe kam qendruar nja dhjet dite sebashku me bashkeshorten time, dhe andej kemi shku dy vete knejna jena kthy tre...


e qysh i kishe da ato pare te qeveris sikur me pas pas deshir me qen qashtu, sepse soji i njerzve si ti me shum i dojn shkijet se shqiptaret, dhe gjithmon deshirojn qe shumica te shkoj per ta, por kesaj Radhe Hashim Thaqi krejt keto 300000 euro i ka nda me i maru shpijat e shqiptarve, dhe keshtu do te ndodhe, edhe kete e dine te gjithe qytetaret e kosoves, sepse po e shikojn per gjdo dite televizorin edhe po i ngojn lajmet.fadill kalxom vlla qka u ba me 50 kg heroin e 50 kg pare te thata kur ktu pergjiogjesh mundemi me komunikuea vdiqen 6 pikat apo jan ende gjall


a po nenshkruhet portokalli


apo aranzhohet portokalli qka po thot thaqi

nji leter e pash mbram ne emisionin PO RROTLLA hasha ikish desh pantollt para HAVIER SOLLANES veq ishalla nuk lind naj bik asi me brina qe i therrin miletin bothve

Guri i madh
12-09-09, 01:37
Po bre shum intersant me ty qe sen spo lashe pa dit se qka thojm ne e qka thojn ne malisheve po kqyrni bre u se qka thoni e si thoni ju ne vendin tuaj e lej mlisheven e kaqanikun s enuk ka qyteze me perparimtare se kta dyja...
bali Guri me ty flet veq me shenime te gazetave e lajmeve televizive

http://www.kosova-sot.info/wp-content/themes/kosova-sot/images/13x13bardh.gif Vetėdorėzohet Xhabir Zharku 12 Nėntor, 2008 http://www.kosova-sot.info/wp-content/themes/kosova-sot/images/ndarja_nenlajmet.gif http://www.kosova-sot.info/wp-content/themes/kosova-sot/images/13x13bardh.gif Prizren, 11 nėntor
Kryetari Komunės sė Kaēanikut, Xhabir Zharku, ėshtė dorėzuar sot nė stacionin e policisė nė Prizren, prej nga ėshtė dėrguar nė Qendrėn e Paraburgimit nė Prishtinė. Zharku ka hyrė nė Kosovė, nė pikėn kufitare tė Morinės, me ē'rast, nė njė prononcim pėr media, ai ka deklaruar se ndihet i pafajshėm ndaj akuzave qė janė ngritur ndaj tij. Xhabir Zharku ka ditė qė kėrkohej nga policia, nėn dyshimin pėr detyrim dhe rrėmbim. Javėn e kaluar, njėsitet speciale tė Policisė sė Kosovės kishin kontrolluar shtėpinė dhe zyrėn e tij nė Kuvendin Komunal tė Kaēanikut. Sipas zėdhėnėsit tė Policisė sė Kosovės, Veton Elshani, Zharku tė mėrkurėn do tė paraqitet para gjyqtarit, i cili edhe e ka lėshuar urdhėrarrestin pėr tė. L. H. http://www.kosova-sot.info/wp-content/themes/kosova-sot/images/ndarja_nenlajmet.gif hajdari (http://www.kosova-sot.info/)
12 Nėntor, 2008 mė 14:05:05
po pse po beni ju disa medja ksi propogande te xhabir zharkut po qfar dorzimi po ai para se te hy ne kosov nga shqipria ka marr ne telefon policin e kosoves ne prishtin e veqmas z elshanin zedhensin e policis te repoblikes se kosoves me qellim qe mos te arrestohet nga policia por gjoja se zharku asht dorzu vet kjo i bjen si thot ni fjal popullore mej qit pluhen syve poullit se qe un po dorzohem vullnetarisht un jam ipafajshem e kshtu me radh por si sju vjen turp juve medjave,te cilave pram ju kerrcnu haptas neper mes televizionit RTK KTV,e sot thoni asht dorzu vet. saht dorzu po asht arrestu nga sherbimi policor i kosoves veqmas nga njesia speciale per krime. dhe ju si gazetar duhat ta dini mir se po tish kshtu qysh thot zharku se adorzu vet ai kish hy ne kufirin maqedoni kosov se me afer eka shpin nga kufiri maqedoni kosov se nga kufiri shqipri morin,por ika ardh menje fjal turp se si kryetari komunes asht dasht te arrestohet nga shokt evet apo miqt evet ne kaqanik kshtu ka sghedh ma let me hy nga prizreni ky asht realiteti per zharkun zoti ebekoft policin erepoblikes se kosoves zoti erujt kosoven nga kryeminelt si zharku.

Kaqanikasja
16-09-09, 10:04
[quote=GjIlAnAsI_cSi]Oj Mirlind qysh eshte Xhabir Zharki a po ju vin ma policia ne shpi.


O I nderuar Gjilanas Xhabir Zharku eshte shum shum shum mir dhe po punon si i ka hije nje kyretari e sa per Policin ata qat pun kan te vijn dhe te shkojn duhet me livrit edhe ato diqka kishe po bojn e sa per Xhabirin ashtu si vijn emarrin po i bijn pishman pse e kan marr se nuk kan fakteeeeeeeeeeeeeeeeee se ska gje te boj Xhabiri me kete pun qe jan ka e akuzojn e ju flitni qka te doni

fadil
16-09-09, 16:56
Dy marrėveshje SHBA - Kosovė

Dell: SHBA-tė janė zotuar ta ndihmojnė Kosovėn e pavarur.- Sejdiu: Marrėveshja ėshtė njė akt i veēantė i pėrkushtimit shumėdimensional tė SHBA-sė pėr Kosovėn.- Thaēi: Marrėveshja - impuls pėr vazhdimin e qeverisjes sė mirė, tė sundimit tė ligjit, transparencės dhe punės sė pėrbashkėt".- Ambasadori amerikan Dell dhe ministri i jashtėm i Kosovės Hyseni kanė nėnshkruar edhe njė marrėveshje tjetėr

http://rtv21online.com/home/images/content/news/vendi/14HYSENI-DELL.JPGMarrėveshja e parė formale bilaterale pėr ndihmė nė mes Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Republikės sė Kosovės ėshtė nėnshkruar nga presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi me ambasadorin amerikan nė Kosovė, Kristofer Dell, me ē'rast krerėt e institucioneve tė Kosovės kanė shprehur pėrkushtimin e tyre pėr shpenzim transparentė dhe nė mėnyrė efikase, tė mjeteve qė vijnė si ndihmė nga SHBA-ja.
Presidenti Fatmir Sejdiu ka thėnė me kėtė rast se kjo ėshtė njė marrėveshje qė nxjerr dhe shėnon edhe mė tej pėrkushtimin e veēantė tė SHBA-sė pėr Kosovės, duke iu bashkuar ndihmave tė vazhdueshme qė ky vend mik ka bėrė pėr Kosovėn.

Sejdiu: Ndihma do tė orientohet nė zhvillim e gjithanshėm

"Ndihma do tė orientohet nė zhvillim e gjithanshėm dhe veēanėrisht nė fushat infrastrukturore pėr Kosovėn, pra edhe nė ekonomi, edhe nė transporte, edhe nė edukim, por edhe aspekte tė tjera dhe si e tillė, do tė jetė njė nxitje e veēantė pėr njė zhvillim mė tė shpejtuar tė vendit tonė", ėshtė shprehur Sejdiu. Sipas tij, kjo marrėveshje ėshtė njė akt i veēantė i pėrkushtimit shumėdimensional tė SHBA-sė pėr Kosovėn.
Edhe kryeministri Hashim Thaēi ka vlerėsuar se marrėveshja nė fjalė ėshtė njė dėshmi e fuqishme e lidhjeve tė fuqishme ndėrmjet Kosovės dhe SHBA-sė pėr tė sotmen dhe pėr tė ardhmen e pėrbashkėt.
Thaēi ka thėnė se marrėveshja e sotme paraqet edhe njė garant tjetėr tė pėrkushtimit tė fuqishėm tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr mbėshtetjen e Republikės sė Kosovės dhe pėrmes saj Kosova do tė ketė mė tepėr mundėsi pėr zhvillim edhe mė tė qėndrueshėm ekonomik.

Thaēi: Asistencėn do ta shfrytėzojmė nė mėnyrėn mė efektive

"Si kryeministėr i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės bashkė me ministrat jam i pėrkushtuar qė kėtė asistencė ta shfrytėzojmė nė mėnyrėn mė efektive tė mundshme, pėrmes vazhdimit tė qeverisjes sė mirė, tė sundimit tė ligjit, transparencės dhe punės sė pėrbashkėt", ka deklaruar Thaēi, duke falėnderuar me kėtė rast USAID-in pėr ndihmėn dhjetėvjeēare nė Kosovė.
Ndėrkaq, me rastin e nėnshkrimit tė marrėveshjes formale, ambasadori amerikan nė Prishtinė, Kristofer Dell duke vlerėsuar tė arriturat e deritashme nė Kosovė, ka thėnė se SHBA-tė janė tė zotuara qė tė ndihmojnė Kosovėn e pavarur dhe me perspektivė pėr tė gjithė qytetarėt e saj.

Dell: Sot keni njė shtet funksional

"Eshtė kėnaqėsi pėr mua qė tė jem i pari pas paraardhėses time qė nėnshkruan kėtė marrėveshje pėr ndihme nė mes tė SHBA-ve dhe Kosovės. Siē e dini ne kemi punuar kėtu qė dhjetė vite, SHBA-tė javėn e kaluar festuan 10 vjetorin e bashkėpunimit. Jam i mahnitur me progresin qė kam parė pas kthimit tim kėtu pas tetė viteve, ku gjatė kohės kur kam qenė duke punuar kėtu pėr herė tė parė Kosova kishte vetėm ca institucione tė cilat mund tė vendosnin vet, ndėrsa sot keni njė shtet funksional, njė qeveri funksionale dhe njė shoqėri qė po rritet, po forcohet dhe po bėhet ēdo ditė e mė besueshme. Ju jeni ballafaquar me shumė sfida pėr tė arritur kėtu ku jeni, por i keni tejkaluar kėto sfida", ėshtė shprehur Dell.
Ambasadori ka dhėnė fjalė tė mira edhe pėr sistemin financiar tė Kosovės, duke thėnė se janė bėrė arritje tė mėdha dhe sipas standardeve ndėrkombėtare.
Nė kėtė rast, ai ka shprehur edhe njė herė vazhdimin e mbėshtetjes sė SHBA-sė pėr Kosovėn.

Dell: SHBA-tė janė tė zotuara qė tė ndihmojnė Kosovėn

"SHBA-tė janė tė zotuara qė tė ndihmojnė Kosovėn e pavarur dhe qė mjetet tona tė shkojnė nė ndėrtim tė shtetit demokratik, multietnik dhe me perspektivė pėr tė gjithė qytetarėt e saj", ka thėnė ambasadori Dell.
Ndryshe, kjo edhe ėshtė marrėveshja e parė formale bilaterale pėr ndihmė nė mes Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Republikės sė Kosovės qė ėshtė nėnshkruar sot nga presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi me ambasadorin amerikan nė Kosovė, Kristofer Dell.

Dell - Hyseni: Njė marrėveshje pėr rreth 13 milionė dollarėsh

Ministri i Jashtėm i Republikės sė Kosovės, Skender Hyseni, dhe ambasadori i Shteteve tė Bashkuara nė Kosovė, Kristofer Dell, nėnshkruan sot njė marrėveshje ndėrmjet qeverive tė dy shteteve pėr ndihmė Kosovės nė zbatimin e ligjit.
Marrėveshja kap shumėn prej rreth 13 milionė dollarėsh amerikanė.
Me kėtė rast, ambsadori i ShBA-ve, Kristoer Dell, ka thėnė qė kjo ėshtė njė marrėveshje e rėndėsisė sė vecantė, e nėnshkruar ndėrmjet dy vendeve sovrane. Ai ka premtuar se pėrkrahja dhe ndihma amerikane pėr Kosovėsn do tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.
Nga ana e tij, ministri Hyseni ka falėnderuar ambasadorin Dell pėr pėrkrahjen qė kanė dhėnw dhe po japin qeveria dhe populli amerikan pėr Kosovėn. Ai ka theksuar se kjo ndihmė do tė pėrdoret pėr tė ndėrtuar struktura tė qėndrueshme ligjore dhe pėr zbatimin e ligjit.

MemphiSx
17-09-09, 23:50
Merrne me mend sa ka aftesi qeveria e hashimit ne diplomaci dhe ne politik!!

E ndajn Pasunin e ish jugosllavis e Kosova lere me qe ska provu te marr pjes ne ket ndarje,ose t'ankohet ne ndonje organizem nderkombetare,por kjo qeveri ka marr persiper qe te paguj borgjet qe kinse Kosova ja paska serbis!! Logjike apo???

roadrunner
17-09-09, 23:58
Ma mire ky se millosh milingona...

Me ne fund i erdh radha edhe Hashim Thaqit,qe te jet Kryeminister i Kosoves!
Qe nga dita e neserme edhe zyrtarisht Hashim Thaqi,do te jet Kryeminister i Kosoves m mandat te zgjatur nga vet fituesit e zgjedhjeve 4 vjeqar,si dhe 5 vjeqar te Presidenit,kjo per Partit opozitare si dhe per KMLDNJ,eshte konsideruar si jo demokratike.

Ja perberja e re e Qeveris se Kosoves.

Kryeminister Hashim Thaqi
Kryeter Fatmir Sejdiu
Kryetar Parlamenti Jakup Krasniqi
Ministria e Puneve te Mbrendshme Zenun Pajaziti
Ministria e Ekonomis dhe Financave Ahmet Shala
Ministria e Energjetikes dhe Miniserave Gjystina Pula-Shiroka
Ministria e Sherbimeve Publike Arsim Bajrami
Ministria e Bujqesis Pylltaris dhe Zhvillimit Rural Idriz Vehapi
Ministria e Transportit dhe Poste Telekomunikacionit Fatmir Limaj
Ministria e Arsimit Enver Hoxhaj
ZevendesKryeminister Hajredin Kuqi
LDK
Ministre e Drejtesis Nekibe Kelmendi
Ministria e Pushtetit Lokal Sadri Ferati
Ministria e Kultures,Rinis,Sportit dhe Qeshtjeve Jo rezidente Skender Hyseni
Ministria e Tregtise dhe Industris Lutfi Zharku
Ministria e Shendetsis Alush Gashi
ZevendesKryemisniter Rame Manaj
Minoritetet
Ministria e Planifikimit Hapsinor Mahir Jaggjillar
Ministria e Kthimit dhe Minoriteteve Boban Stankoviq
Ministria e Punes dhe Mirqenies Sociale Nenad Rashiq

fadil
18-09-09, 20:09
FSK shėnoi arritjen e kapaciteteve tė para operative http://www.rtklive.com/img/cnt/news/fsk_ushtaret_170X130.gif Forca e Sigurisė sė Kosovės me njė ceremoni zyrtare, sot, shėnoi arritjen e kapaciteteve tė para operative. Liderėt mė tė lartė tė shtetit e cilėsuan kėtė arritje sukses tė madh pėr sigurinė e Kosovės. “Vlerėsimi dhe vendimi i NATO-s pėr arritjen e kapaciteteve operacionale tė FSK-sė, ėshtė moment kulmor i vlerėsimit tė punės profesionale dhe tė pėrbashkėt tė KFOR-it dhe FSK-sė pėr mė pak se 8 muaj” thanė pėrfaqėsuesit e lartė shtetėror nė ceremoninė e sotme. Presidenti Fatmir Sejdiu dhe komandanti i FSK-sė gjeneral Sylejman Selimi, parakaluan para njėsiteve elite tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, e cila sot festoi arritjen e kapaciteteve tė para operacionale. Me 15 shtator, presidenti Fatmir Sejdiu kishte pritur komandantin e KFOR-it, gjenerallejtėnant Markus Bentler, i cili ia dorėzoi vendimin e strukturave komanduese tė NATO-s me vlerėsimin se Forca e Sigurisė e Kosovės ka arritur Kapacitetet Fillestare Operacionale. Sejdiu e quajti kėtė lajm tė madh pėr Kosovėn .

“ Padyshim, puna e deritanishme pėr ndėrtimin e FSK ėshtė njėra ndėr rrėfimet mė tė mira tė suksesit tė pėrgjithshėm qė ėshtė arritur nė Kosovėn e pavarur. Republika e Kosovės ėshtė e vendosur qė tė ketė njė forcė serioze tė sigurisė e cila do t’i shėrbejė si shembull respektimit tė larmisė etnike. Me kėtė qėllim fisnik le tė udhėhiqemi pėrherė nga synimi dhe vizioni ynė pėr njė tė ardhme pėr vendin tonė dhe gjithė rajonin”, tha presidenti Sejdiu.

Kryeministri Hashim Thaēi, e vlerėsoi poashtu ditėn e sotme si njė moment historik tė zhvillimit tė shtetit tė ri. Ai, tha se qeveria e Kosovės ėshtė krenare pėr strukturat e ndėrtuara tė sigurisė nė vend.

“ Forca e sigurisė sė Kosovės ėshtė dhe do tė jetė gjithmonė e hapur pėr tu pasuruar me pjesėtarė nga tė gjitha komunitete kosovare. Besoj qė uniforma e juaj do tė jetė simbol krenarie dhe dinjiteti pėr tė gjithė ata qė do ta mbajnė, do tė jetė garant i sigurisė sė fėmijėve tanė dhe shtetit tonė”, tha kryeministri Thaēi.

Ministri i Forcės sė Sigurisė, Fehmi Mujota tha se FSK –ja ėshtė njė forcė shumetnike, pa dallim gjinie e religjioni, qė ofron siguri pėr tėrė territorin e Republikės sė Kosovės, pėr tė gjithė qytetarėt e saj dhe e aftė pėr tė marrė pjesė nė misionet humanitare jashtė vendit.

“Vlerėsimi dhe vendimi i NATO-s dhėnė me 15 shtator pėr kėtė arritje tė FSK-sė ėshtė njė moment kulmor i vlerėsimit tė punės profesionale dhe tė pėrbashkėt tė KFOR-it dhe FSK-sė pėr mė pak se 8 muaj. Kjo shėnon hapin e parė dhe dėshmon suksesin e arritur nė vitin e parė por jo vetėm kaq sepse arritja e kapaciteteve tė para operacionale e garanton suksesin pėr objektivave tė pėrcaktuara drejt arritjes sė kapaciteteve tė plota operacionale nė dy vitet e ardhshme”, tha ministri Mujota.

Mujota e vlerėsoi sukses rekrutimin e 400 prestarė tė rinj tė FSK-sė. Ai, u shpreh i bindur se gjatė dy viteve tė ardhshme do tė arrihet numri prej 2500 pjesėtarė tė FSK dhe 800 pjesėtarėve rezervė. Udhėheqėsit e vendit thanė se pėrkundėr kėtij suksesi FSK-nė e pret njė punė e madhe pėr tė dėshmuar se ėshtė forcė profesionale dhe moderne. Ata shprehen synimin qė FSK shumė shpejtė do tė arrijė tė jetė pjesė e operacioneve tė Aleancės Veriatlantike edhe jashtė vendit. Nė ceremoni morėn pjesė edhe pėrfaqėsues tė misioneve diplomatike nė Kosovė, familjet Jashari, Rugova e qytetarė tė tjerė.
mbrapa (http://www.rtklive.com/?)18 shtator 2009 - 14:50:17

fadil
18-09-09, 20:21
FSK zyrtarisht filloi punėn
http://rtv21online.com/home/images/content/18SEJDIU-FSK.JPGForca e Sigurisė sė Kosovės, me njė ceremoni zyrtare sot shėnoi arritjen e kapaciteteve tė para operacionale tė saj. Presidenti Fatmir Sejdiu njėherit komandant suprem i kėtyre forcave, ritheksoi se vlerėsimi pozitiv i NATO-s pėr arritjen e kapaciteteve tė para tė FSK-sė paraqet njė lajm tė madh pėr shtetin e Kosovės. Ndėrkaq kryeministri Hashim Thaēi tha se FSK-ja do tė jetė forcė moderne e cila do tė ofroi siguri pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.


mė shumė >> (http://rtv21online.com/home/index.php?section=news&cmd=details&newsid=3690&teaserId=4)

bert
19-09-09, 16:17
e gjithe kjo force duhet dislokuar pergjate kufirit me serbine dhe seline duhet ta kete ne mitrovice

Oqeani
19-09-09, 16:34
e gjithe kjo force duhet dislokuar pergjate kufirit me serbine dhe seline duhet ta kete ne mitrovice

Mos po e ka "kaqikun" sa te zogut e ....

fadil
19-09-09, 21:11
Ministri Limaj gjatė inspektimit tė punimeve nė rrugėn Ferizaj - Bazhdarhane

Limaj lidh tri komuna
Rruga Ferizaj - Bazhdarhane ėshtė projekti mė i madh qė ka pasur ndonjėherė komuna e Ferizajt. Ministri Limaj ka premtuar edhe njė lidhje me komunėn e Suharekės

Nga Bardh Frangu mė 18.09.2009 nė ora 17:01

Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, ka inspektuar punėt nė rrugėn Ferizaj- Bazhdarhane, tė gjatė rreth 10 kilometra.

Ky ėshtė projekti mė i madh i realizuar ndonjėherė nė komunėn e Ferizajt, vlera e tė cilit kalon shumėn prej 2 milionė e 600 mijė euro. Kjo rrugė mundėson lidhjen e fshatrave tė komunės sė Ferizajt, Kaēanikut dhe Shtėrpcės. Ajo jo vetėm qė mundėson lėvizjen mė tė mirė tė 15 mijė banorėve, por krijon edhe njė mundėsi mė shumė pėr t’u lidhur me zonėn turistike tė Brezovicės.

“Kjo rrugė ka plotėsuar kriterin strategjik, integrues dhe ekonomik. Ėshtė me interes edhe pėr zhvillimin e turizmit nė kėto anė”, ka thėnė ministri Limaj, duke premtuar se njė rrugė e ngjashme do tė bėhet edhe nė grykėn e Neredimes.

“Rruga drejt maleve tė Jezercit do tė bėhet gjatė vitit 2010, ndėrsa vazhdimi i saj pėr t’u lidhur me komunėn e Suharekės do tė bėhet mė vonė”, ka thėnė ministri Limaj, duke e vlerėsuar grykėn e Neredimes si njė mundėsi tė mirė pėr zhvillimin e turizmit.

Ministria e tij ka bėrė mbi 6 milionė euro investime nė komunėn e Ferizajt. Pėr kėtė ai ka lavdėruar kryetarin e Komunės, Bajrush Xhemailin.

Ministri Limaj nuk ka mundur tė thotė me saktėsi nga do tė shtrihet autostrada Prishtinė - Shkup, por ka thėnė se ajo do tė jetė njė rrugė krejt e re, nė mėnyrė qė tė mbetet si alternativė magjistralja aktuale. “E di se tė dy autostradat do tė takohen diku ndėrmjet Lipjanit dhe Shtimes”.

Ndėrsa duke komentuar fillimin e hetimeve tė policisė sė EULEX-it nė PTK, ministri Limaj ka thėnė se PTK-ja ėshtė ndėrmarrje publike dhe s’ka lidhje me MTT-nė. “Ne miratojmė vetėm politika tė pėrgjithshme, ndėrsa kėto janė ēėshtje tė Ministrisė sė Financave”, tha Limaj, i cili shtoi se ėshtė i interesuar qė tė hetohet ēdo rast kudo ku dyshohet pėr keqpėrdorime.

fadil
19-09-09, 21:13
Isa vs. Astrit : Nis beteja pėr kryeqytetin
Beteja pėr Prishtinėn, nė balotazh, do tė kushtėzohet nga dy faktorė, sa ėshtė elektorati i LDK-sė i bindur nė performansėn e Isa Mustafės, dhe nga ana tjetėr, sa do t’i bindė votuesit Astrit Salihu, si kundėrkandidat me mė shumė gjasa, se vota pėr te ėshtė votė pėr ndryshime nė Prishtinė, por edhe pėr PDK-nė qė kėrkon rinovimin e identitet.

Nga Shkelzen Maliqi mė 14.09.2009 nė ora 13:04

Kandidimi i Dr. Astrit Salihut nga PDK pėr Kryetar tė Prishtinės, sjell disa risi tė rėndėsishme.

E para risi ėshtė pėr vetė partinė qė e kandidoi, sepse tash edhe nė praktikė PDK po dėshmon se nuk ėshtė vetėm parti e UĒK-se dhe e meritokracisė. Duhet tė shihet nėse edhe nė komunat tjera ka pėrzgjedhje tė tilla, por tendenca e inkuadrimit tė personaliteteve dhe intelektualėve vėrehet qė nga vjeshta e vitit 2007 dhe emėrimi i tyre pėr kėshilltarė tė Kryeministrit. Pastaj, edhe nėse do tė ishte vetėm Prishtina test pėr kėtė hapje tė PDK-sė, kjo e ka rėndėsinė simbolike dhe promovuese – bėhet fjalė pėr Kryeqytetin e Kosovės. Leksionet e mėsuara nė zgjedhjet e mėhershme, kur nė Prishtinė kandidonte njeriu i dytė i PDK-sė, Fatmir Limaj, i kanė bindur drejtuesit e PDK-sė, para sė gjithash Hashim Thaēin, se PDK-ja duhet tė dalė nga “baza e Drenicės” dhe tė kėrkojė aleanca tė gjėra ndėr qytetarėt dhe intelektualėt, nėse synon tė bėhet nė kuptimin e plotė tė fjalės - parti kombėtare.

Risia e dytė ėshtė se PDK-ja futet nė garė me ambicie qė tė sfidojė dhe tė mundė LDK-nė qė konsiderohet bastion i fundit i madh i mbetjes sė partisė sė Rugovės. Nė demokracitė me pėrvojė ndodh shpesh qė koalicioni i dy partive nė nivelin qendror, nuk e pengon konkurrencėn e ashpėr nė nivelin lokal. Por, nė kushtet tona specifike, gara pėr Kryeqytetin mes dy partive nė pushtet mund tė jetė me pasoja. Deri mė sot, harmonia e qeverisjes PDK-LDK, qė nė asnjė moment nuk ėshtė trazuar, por tani ka gjasa qė tė dėmtohet, ose edhe tė kthehet nė valėt e dikurshme. Pėr shkak tė kėsaj harmonie, disa kanė menduar se PDK do tė kandidojė vetėm formalisht nė Kryeqytet, pėr tė mos i trazuar raportet me partnerin nė qeverisje. Por, kandidimi i Astrit Salihut, tregon se PDK-ja nuk ėshtė pa ambicie dhe madje shpreson se nė balotazh, edhe do tė mund tė fitonte zgjedhjet. Nė kėtė kalkulim, PDK paraqitet me inkluzivitet, qėllimi ėshtė pėrfitimi i votuesve tė rinj, ndėrkaq qė supozohet se LDK-ja do tė mbetet nė ngėrēin e mbrojtjes sė elektoratit qė po shkapėrderdhet ose bėhet indiferent.

Pėr LDK-nė nė krizė beteja pėr Prishtinėn ėshtė njėfarė dore vendimtare. Nėse humbet Prishtina, shembja e LDK-sė nuk do tė ketė tė ndalur. Edhe nė gjendjen e krizės, kjo parti nuk ka vesh pėr kėshilla, sillet si pacienti qė nuk e dėgjon mjekun por mjekohet vetė.

Po kėshtu, meritokracia nė LDK ėshtė po aq e shprehur sa nė PDK, por LDK-sė, pėr dallim nga PDK-ja, i mungon fare politika e hapjes dhe inkuadrimit. Edhe kryetari aktual i Prishtinės, pėrndryshe i rikandiduar, akuzohet nga rivali i tij Rexhep Osmani, se “pėr 18 vjet ka refuzuar tė anėtarėsohet nė LDK”. Rexhep Osmani, madje, ka ndėrmend tė paraqitet si kandidat i pavarur, duke thelluar avazin e shembjeve tė vogla dhe tė mėdha nė LDK.

Beteja pėr Prishtinėn mes LDK-sė dhe PDK-sė, sipas njė spekulimi, mbase ėshtė uverturė e Hashim Thaēit pėr zgjedhjet e pėrgjithshme, qė ndoshta do tė mbahen vitin e ardhshėm, ku do t’i konvenonte nėse LDK-ja do tė humbte Kryeqytetin, ndėrkaq qė PDK-ja do ta kapitalizonte pėr edhe njė mandat edhe mė tė bindshėm, mbase edhe me partnerėt tjerė.
Astrit Salihu nuk ėshtė emėr i panjohur pėr opinionin. Nė fushėn e tij, nė filozofi, ėshtė autori mė i spikatur jo vetėm nė brezin e tij. Astriti ka qenė afėr ose pjesė e shumė projekteve politike dhe mediale nė vitet ’90, pastaj aktiv edhe nė shoqėrinė civile. Nė atė kohė nuk ka treguar ambicie politike, edhe kur kishte oferta serioze. Mirėpo, dy pėrvojat e hidhura nė detyrat publike qė ka ushtruar, e kanė bindur se nė kėtė shoqėri nuk mund tė bėsh asgjė nėse nuk ke pushtet.

Incidenti i parė ka ndodhur nė vitin 2004 kur si zėvendėsdrejtor i RTK-sė kundėrshtoi ashpėr vlerėsimet e komisionerit pėr media Bob Zhilletit dhe tė OSBE-sė, ku pėr ngjarjet e marsit pėrgjegjėsia i atribuohej raportimit tė RTK-ja. Astrit Salihu u detyrua qė tė largohet nga RTK nga janari i vitit 2005.

Incidenti i dytė ndodhi njė vjet mė vonė, kur Astrit Salihu dorėzoi temėn e doktoraturės tė kompletuar nė UP, me procedura paraprake tė rregullta. Por, dikush nga “kolegėt” u kujtua qė tė bllokojė doktorimin e tij duke e kontestuar atė a posterior me faktin se Salihu nuk kishte magjistruar paraprakisht. Ēėshtja kaloi nė arbitrazh nė Rektorat, dhe atje u bė heshtja e thellė, nuk thanė as po as jo, pėr mbrojtjen e doktoratės. Edhe nėse ka qenė e paligjshme, e nuk ka qenė, pėrgjegjėsia i bie UP-sė, jo kandidatit.

Pėr fat, njė vit mė vonė, Astrit Salihut i pranohet tema e doktoratės nė Zagreb, puna vlerėsohet lart dhe pa fije problemi fiton titullin.

Pas kėtyre dy pėrvojave tė hidhura, Astrit Salihu vendosi qė ta katapultonte vetėn nė politikė dhe kėtė jo nė ndonjė parti tė vogėl, - ka pasur edhe oferta tė tilla, - por nė njėrėn nga partitė e mėdha, ku praktikisht nuk ka pas zgjedhje tjetėr pos PDK-sė. LDK-ja e mbyllur dhe nė krizė gjithnjė mbanė mėri ndaj kritikuesve tė politikave tė saj nė vitet ’90 e mė vonė, dhe Astriti shpesh e ka bėrė kėtė nė shkrimet qė botonte nė “Kohėn javore” dhe publikimet tjera.

Astrit Salihu ėshtė njeri qė mendon me kokėn e vet dhe e thotė atė ēka mendon. Nuk do tė jetė thjesht njė vegėl ose “kurban” i Hashim Thaēit, por do tė ēajė vizione dhe shtigje tė reja pėr PDK-nė. Skeptikėt do tė thonė, nėse kjo ėshtė e mundshme.

Pėr Isa Mustafėn dihet mė shumė, edhe pse mandati i tij ka kaluar disi heshtur. Ėshtė punėtor i zellshėm, mirėpritės, nuk bėn shumė zhurmė rreth vetės, por si duket ka qenė i pafuqishėm dhe pa pėrkrahje qė tė nisė zgjidhjen e problemeve tė mėdha tė Kryeqytetit. Ndoshta i ka munguar edhe bashkėpunimi mė ngushtė me Qeverinė, qė ēėshtjen e kthen sėrish te raportet nė esencė dyshuese PDK-LDK.

Pėr 10 vjet, Prishtina ka qenė bastion i LDK-sė dhe pos problemeve tė trashėguara janė shtuar edhe ato tė qeverisjes “pa plan” tė LDK-sė. Kriza e LDK-sė e ka pėrfshirė edhe Prishtinėn, ku sėrish Isa Mustafa fitoren do ta kėrkojė nė balotazh. Beteja pėr Prishtinėn, nė balotazh, do tė kushtėzohet nga dy faktorė, sa ėshtė elektorati i LDK-sė i bindur nė performansėn e Isa Mustafės, dhe nga ana tjetėr, sa do t’i bindė votuesit Astrit Salihu, si kundėrkandidat me mė shumė gjasa, se vota pėr te ėshtė votė pėr ndryshime nė Prishtinė, por edhe pėr PDK-nė qė kėrkon rinovimin e identitetit.

fadil
19-09-09, 21:14
Kthimi kah komuna
Pėrgatitjet e partive pėr zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit kanė shfaqur njė evoluim tė qartė tė politikės kosovare. Kemi tė bėjmė me njė decentralizim tė mirėfilltė politik, i cili ka ardhur si rezultat i rritjes sė vetėdijesimit tė spektrit politik pėr fuqinė e votuesit kosovar.

Nga Artan Muhaxhiri mė 19.09.2009 nė ora 13:31

“E qet syretin [e Rugovės] aty dhe komunikon me njerėz”.

Ky definicion antologjik, i thėnė nga Eqrem Kryeziu (mjeshtri i ironisė politike), pėr Gazetėn Express, nė tetor tė vitit 2007, njė muaj para zgjedhjeve tė pėrgjithshme, ėshtė sublimim i formulės magjike e cila dominoi politikėn kosovare gjatė periudhės sė Ibrahim Rugovės.

Kur njė qasje e tillė thjeshtėzuese, qė nuk ishte e huaj as pėr dy partitė tjera tė mėdha, aplikohej pėr zgjedhjet qendrore, mund tė paramendohet se ēfarė rėndėsie dhe respekti margjinal i ėshtė kushtuar zgjedhjeve lokale. Vėshtirė tė jetė folur pėr to nė Prishtinė pa njė dozė tė lartė cinizmi.

Pastaj erdhi 17 nėntori 2007. Dita kur votuesi kosovar u shfaq. E ndryshoi skenėn politike. Dhe fitoi respektin.

Prej qershorit 1999 deri nė nėntor 2007, imazhokracia politike ishte alfa dhe omega e liderėve kosovarė. Fotografitė e Ibrahim Rugovės, Hashim Thaēit dhe Ramush Haradinajt ishin zėvendėsuese tė projekteve konkrete dhe investimeve kapitale, njėkohėsisht shėnonin edhe mungesėn totale tė pėrgjegjėsisė ndaj qytetarit. Secili protagonist i madh a i vogėl politik, sa herė qė i ofrohej mundėsia pėr tė qenė afėr mikrofonit premtonte pavarėsi, integrim nė strukturat euroatlantike, hapje tė vendeve tė reja tė punės, liberalizim tė vizave, etj., etj. Pėr vite tė tėra u krijua njė inflacion i premtimeve tė cilave s’u besonte askush: as ata qė i jepnin, as ata qė i merrnin. Ishte e lehtė tė thuheshin fjalė tė mėdha, s’kishim gjė nė dorė.

Ndryshimi radikal i raportit tė forcave politike pas nėntorit 2007, ishte leksioni tė cilin politikanėt kosovarė u detyruan ta mėsojnė njėherė e mirė.

Sot shohim diēka tjetėr. Ndonėse shumica dėrmuese e akterėve janė tė njėjtė, mėnyra e tyre e tė menduarit politik nuk ėshtė si mė parė.

Pėrgatitjet e partive pėr zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit kanė shfaqur njė evoluim tė qartė tė politikės kosovare (me pėrjashtim tė barazisė gjinore). Pėr herė tė parė ėshtė duke iu dhėnė rėndėsi e madhe zgjedhjeve nė kėtė nivel, i cili ka qenė skajshmėrisht i injoruar. Asnjėherė nuk ka qenė i pranishėm njė mobilizim kaq i madh i partive pėr zgjedhjet lokale, pėrfshirė lobimet pėr kandidatura dhe debatet nė media. Nuk ka pasur pėrplasje tė hapura brendapartiake dhe kėrcėnime serioze pėr bojkot tė ndonjė kandidati nga kundėrkandidatėt, as anėtarėsime partiake tė nivelit tė lartė enkas pėr zgjedhje lokale, e as koalicione parazgjedhore midis partive tė rėndėsishme parlamentare.

Pozitat e kryetarėve tė komunave ishin dhurata qė partitė (kryesisht LDK’ja) ua jepnin personave tė caktuar, nė bazė tė kronizmit tė institucionalizuar. Kėsaj radhe kemi tė bėjmė me njė decentralizim tė mirėfilltė politik, i cili ka ardhur si rezultat i rritjes sė vetėdijesimit tė spektrit politik pėr fuqinė e votuesit kosovar.

Janė tri arsye kryesore pėr kėtė ndryshim.

1. Pėrfundimi i politikės sė mbizotėruar ekskluzivisht nga Kulti i Individit, qė ndodhi me vdekjen e Ibrahim Rugovės dhe ndryshimin e spektrit politik nė 2007. Asnjė lider aktual nuk ėshtė aq i fuqishėm dhe i guximshėm qė tė futet nė zgjedhje (qendrore apo lokale) duke u mbėshtetur vetėm nė peshėn e imazhit tė vet. Lideri i mirė, me shokė shumė.

2. Mbarimi i procesit tė pavarėsimit tė Kosovės (bisedimet nė Vjenė, Plani i Ahtisaarit, shpallja e Pavarėsisė), i cili e zhvleftėsoi krejtėsisht argumentin universal tė shfajėsimit politik pėr mungesėn e projekteve, keqpėrdorimet dhe keqmenaxhimin: “Ēėshtjen e Statusit”. Fjala “Pavarėsi” mė nuk ėshtė pjesė e fjalorit politik.

3. Niveli lokal ėshtė terren shumė mė i pėrshtatshėm se ai qendror pėr arritjen e suksesit politik. Pas pavarėsimit tė Kosovės, puna nė nivelin qendror ėshtė mė komplekse nė krahasim me qeverisjet e kaluara, prandaj edhe projektet e rėndėsishme varen nga shumė faktorė, kryesisht ndėrkombėtarė. Nė nivelin lokal, frytet e punės shihen shumė mė shpejt dhe suksesi mund tė shndėrrohet nė trampolinė pėr pozicione tė larta nė nivelin qendror. Gjithashtu, kryetarėt e suksesshėm tė komunave mund t’i krijojnė vetes njė autonomi tė konsiderueshme nė raport me liderin dhe strukturat qendrore tė partisė.
Beteja pėr Prishtinėn ka filluar muaj mė parė, me pėrmendjen e pjesėmarrjes sė mundshme tė Behgjet Pacollit dhe Blerim Shalės. Isa Mustafa ishte i sigurt. Nė fund, AAK’ja dhe AKR’ja vendosėn pėr kandidatė tjerė, kurse ishte PDK’ja ajo qė me kandidaturėn e Dr. Astrit Salihut bėri njė hap drejt sfidimit tė skemės me tė cilėn identifikohet si parti - “Drenicė dhe/ose UĒK”. Fitorja e tij nė Prishtinė do t’i krijonte rrugė Thaēit pėr hapje tė mėtejme strukturore tė PDK’sė. Dhe anasjelltas.

Nė pėrgjithėsi, AAK’ja ishte mė energjikja nė angazhimet pėr kėto zgjedhje (kandidaturat e Blerim Kuēit, Bislim Zyrapit dhe Muharrem Shabanit, sė bashku me fushatėn disamujore tė anėtarėsimeve tė reja); disa ish-ministra do tė tentojnė rikthimin nė bazė (Kuēi, Isufi, Veliu, Rexhepi); AKR’ja befasoi me Mimoza Kusari-Lilėn nė Gjakovė, kurse PDK’ja i bėri ftesė nėnkryetarit tė ORA’s, Gazmend Muhaxherit, pėr Pejė.
LDK’ja ballafaqohet me rrezikun mė tė madh. Nėse nė kėto zgjedhje ajo nuk arrin ta ruajė fuqinė e tashme, ose tė bėjė ndonjė lėvizje pėrpara, definitivisht do tė dėshmohet se humbja traumatike nė 2007 ia ka zhdukur ēdo forcė pėr rimėkėmbje. Vazhdimi i mungesės sė ndryshimeve nė lidership, i cili nuk ka fuqi tė ballafaqohet me realitetin, do tė rezultojė me humbje tė mėtejshme tė elektoratit.

PDK’ja rrezikon humbjen e dy komunave ku ka pasur probleme tė mėdha me zgjedhjen e kandidatit (Prizren dhe Gjilan), po ashtu edhe Mitrovicėn, pas moskandidimit tė Bajram Rexhepit. Mirėpo, fitorja nė Prishtinė do t’ia ēimentonte pushtetin.

AAK’ja planifikon fitimin e qeverisjes nė dy komunat e shėnjestruara qėmoti (Therandė dhe Vushtrri), sė bashku me ruajtjen e pushtetit nė Gjakovė dhe Pejė. Ky skenar do t’i jepte shpresė pėr sukses nė zgjedhjet e ardhshme qendrore. Nė tė kundėrtėn, do tė dėshmohej se bagazhi i keqqeverisjes ėshtė tepėr i madh pėr t’u larguar nga kujtesa e qytetarėve kosovarė.

Zaret janė hedhur. Pikėt do tė numėrohen nė mbrėmjen e 15 nėntorit.

MemphiSx
19-09-09, 23:00
Krejt ne rregull osht o fadil! Mos i bon reklam te madhe Astrit Salihut,sepse nuk eshte figure ne Prishtine! Bilem ne nje debat parazgjedhor ne 2007,Keshilltari i Isa Mustafes na doli me i afte se vet Astriti si kshilltare i Fatmir Limes!!

Nejse,s'na e the naj fjale per qit punen e Mitrovices veriore,pse ska zgjedhje n'ate pjese,perderisa serbet mbajn zgjedhje andej sa her qe tju teket??

GURI SYLAJ
20-09-09, 08:12
Krejt ne rregull osht o fadil! Mos i bon reklam te madhe Astrit Salihut,sepse nuk eshte figure ne Prishtine! Bilem ne nje debat parazgjedhor ne 2007,Keshilltari i Isa Mustafes na doli me i afte se vet Astriti si kshilltare i Fatmir Limes!!

Nejse,s'na e the naj fjale per qit punen e Mitrovices veriore,pse ska zgjedhje n'ate pjese,perderisa serbet mbajn zgjedhje andej sa her qe tju teket??


MemphiSx ,mos ia le seri edhe ti!
A nuk po e shehe qe ne tere kete hallakame ,bile edhe nga analist e expert po del se keto zgjedhje jan te rendesishme vetem per Prishtinen, demek qaty ku jan paret .Per pjeset tjera te Kosoves nuk bahet nami kush i merr.Sikur ne Mesjete ,kryesore Kalan mos me e marr kundershtari se per ARA e LIVADHE nuk eshte edhe " PUNE E MADHE" !
A nuk po e vrene ti se kurrkush e as analistet nuk e prekin ceshtjen e autoriteteve udheheqese neper komuna qe ngarkohen me vepra penale.
Nuk dij ,ketu a eshte ne pyetje KUSHTETUTA (ligji) a KUSH PO TUTET !!
E tash dy fjale per analistet !
Krahasimi i "Komandateve" dhe Filozofit eshte fyerje per kandidatet tjere ne PDK,eshte fyerje per pjeset tjera jasht Prishtines eshte fyerje per vet A.Salihun!! Por faji ne kete rast bije mbi keta "super analista "
Kurse sa per Doktoraturen pa magjistru nuk eshte far problemi .Neve kemi plot Dr qe nuk e kan kry as gjimnazin !

Kercovari
20-09-09, 09:48
Ne zgjedhje fitojn tandemi LDK-PDK.Vetem keto jan me te pershtatshem dhe me vesh te gjate qe i hjek Piteri Fejdoviq.

Artisti
20-09-09, 12:25
Ne zgjedhje fitojn tandemi LDK-PDK.Vetem keto jan me te pershtatshem dhe me vesh te gjate qe i hjek Piteri Fejdoviq.Po LDK e PDK kryesorja jane me te mire se Magjupt!


.

Kercovari
20-09-09, 14:45
Kush jan magjupt?

fadil
26-09-09, 14:51
Komisioni Evropian ndanė 103.6 milionė euro pėr Kosovėn

http://rtv21online.com/home/images/content/news/vendi/25nenshkrimi.jpg
Komisioni Evropian dhe Qeveria e Kosovės nėnshkruan marrėveshjen e Instrumentit pėr Asistencė tė Para-antarėsimit pėr vitin 2009, nė vlerė prej 103.6 milion euro.
Shefi i zyrės ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian, Renzo Davidi, theksoi se kjo pėrkrahje ėshtė e dedikuar pėr tė pėrmirėsuar jetėn e pėrditshme tė popullit tė Kosovės.
Kryeminsitri, Hashim Thaēi, tha se me kėto mjete do tė inestohet nė fushat mė me prioritet tė Qeverisė, siē janė: gjyqėsori, administrata publike, zhvillimi ekonomik dhe shėndetėsia.
Nėnshkrimin e marrėveshjes nga e cila Kosova do tė pėrfitojė 103.6 milionė euro e kanė bėrė kryeministri Hashim Thaτi dhe shefi i misionit tė Komisionit Evropian nė Kosovė, Renzo Daviddi.
Me kėtė rast kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi theksoi se kėto projekte tė financuar nga ana e Komisionit Evropian pėrputhen plotėsisht me prioritetet e institucioneve tė Kosovės dhe se tani me investimet nė fjalė krahas synimeve do tė krijohet njė ekonomi e qėndrueshme nė vend.
Ai shtoi se institucionet do tė vazhdojnė tė punojnė maksimalisht pėr tė pėrmirėsuar performancėn makroekonomike dhe pėr tė rritur implementimin e suksesshėm tė buxhetit, sepse kėshtu edhe mund tė shkohet edhe nė zbutjen e shkallės e papunėsisė.
Shefi i ekzekutivit ėshtė zotuar se Qeveria do tė implementojė tė gjitha kėto projekte dhe pret qė edhe studimi i fizibilitetit tė jetė pozitiv, sepse vendi dėshiron tė jetė pjesė e integrimeve nė Bashkimin Evropian
Pas nėnshkrimit tė marrėveshjes, shefi i Zyrės Ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian, Renzo Daviddi ka thėnė se kjo ėshtė pjesė e zotimit tė bėrė nė konferencėn e donatorėve para rreth njė viti e gjysmė dhe se tani po pėrmbushen 4/5 tė zotimit nga KE ja.
Ai sqaroi se s programi i zhvillimit ėshtė bėrė nė bashkėpunim tė ngushtė me Qeverinė e Kosovės, por edhe me pėrfituesit e ndryshėm dhe me organizata joqeveritare.
Ndryshe, me nėnshkrimin e marrėveshjes sė Instrumentit tė para anėtarėsimit pėr vitin 2009 nga e cila Kosova do tė pėrfitojė mbi 100 milionė, nė listėn e projekteve ėshtė edhe mbėshtetja pėr qeverisjen lokale dhe decentralizimin, avancimin e edukimit nė kuadėr tė procesit tė Bolonjės, pėrfarimin e standardeve tė sektorit energjetik me standardet e vendeve tė Bashkimit Evropian, etj.

fadil
26-09-09, 15:57
Embargo pėr 600 kompani
Administrata Tatimore ka urdhėruar Doganat e Kosovės qė t’ua ndalojnė importin dhe eksportin e mallrave mbi 600 kompanive tė cilat nuk kanė paguar TVSH`nė. ATK, vlerėson sė ky ėshtė njė hap pėr ndalimin e evazionit fiskal. Express ka siguruar edhe letrėn qė drejtori i ATK`sė, Behxhet Haliti ua ka dėrguar Doganave pėr zbatimin e kėsaj ndalese.

Nga Zekirja Shabani mė 26.09.2009 nė ora 8:06

Mbi 600 ndėrmarrjeve kosovare u ėshtė ndaluar importi dhe eksporti i mallrave pėr shkak se nuk kanė deklaruar pagesat pėr Tatimin mbi Vlerėn e Shtuar. Pėrveē kėsaj, Administrata Tatimore e Kosovės ka urdhėruar mbylljen e llogarive bankare, pėr tė gjitha bizneset qė i kanė mbi 1000 euro borxh administratės.

Expressi ka siguruar letrėn qė drejtori i ATK-sė, Behxhet Haliti, ua ka dėrguar Doganave tė Kosovės, pėr tė vendosur embargo ndaj kompanive qė importojnė mallra nė vlerė mbi 50 mijė euro dhe deklaratat e TVSH-sė nuk i kanė dorėzuar asnjėherė deri mė tani, siē kėrkohet me ligjet nė fuqi. Sipas kėtij letėrkėmbimi mes kėtyre dy institucioneve, disa nga kėto kompani kanė importuar mallra nė vlerė mbi 100 mijė euro dhe nuk u janė pėrgjigjur pagesave tė TVSH-sė.

Burime tė gazetės brenda ATK-sė kanė bėrė tė ditur se gjithashtu ėshtė kėrkuar nga Dogana qė t’u ndalohet importi dhe eksporti i mallrave tė 126 kompanive, tė ashtuquajtur importues tė vegjėl, tė cilėt kanė importe qė tejkalojnė vlerėn mė shumė se 50 mijė euro pėr vitin 2008 dhe 2009 dhe qė nuk janė regjistruar si tatimpagues me TVSH. Kėto kompani nė shumicėn e rasteve kanė dėshtuar tė deklarojnė pagesat pėr tatim.

“Ne pėrputhje me Memorandumin e Mirėkuptimit, po ju dėrgoj kėtė kėrkesė qė menjėherė tė vendosni embargo nė ēdo import apo eksport tė kėtyre tatimpaguesve. Numrat e certifikatave tė TVSh-sė pėr secilin tatimpagues janė dhėnė pėr referimin tuaj. Ju lutemi pėrdorni atė numėr pėr vendosjen e embargos”, thuhet nė letrėn e kreut tė ATK-sė dėrguar zyrtarėve tė Doganės.

Embargoja ndaj kėtyre bizneseve, sipas burimeve tė Expressit, ėshtė bėrė me qėllim tė zvogėlimit tė evazionit fiskal dhe do tė aplikohet nė vazhdimėsi pėr tė gjithė tatimpaguesit joseriozė.

Megjithatė, ATK-ja nuk e di saktėsisht se sa ėshtė borxhi total i kėtyre kompanive. Nė letėr thuhet se shuma e panjohur e tatimit, e cila do tė bėhet obligim kur kėta tatimpagues tė dorėzojnė deklaratat e tyre tė TVSh-sė, ėshtė nė rrezik nga secili prej kėtyre bizneseve.

“Ashtu qė tė hyrat e Republikės sė Kosovės tė mbrohen, unė kėrkoj qė Dogana tė vendosė embargo nė importet apo eksportet e kėtyre bizneseve duke u bazuar nė numrin e tyre tė certifikatės sė TVSh-sė”, thuhet ndėr tė tjera.

Zėdhėnėsi i Doganave tė Kosovės, Adriatik Stavileci ka konfirmuar se kanė marrė urdhrin pėr ndalesė tė importeve dhe eksporteve tė kompanive qė nuk i kanė kryer obligimet ndaj ATK-sė.

“Sipas Ligjit mbi Administratėn Tatimore dhe procedurat, ATK-ja ka dėrguar njė kėrkesė pėr vendosje tė bllokadės nė import pėr njė numėr tė kompanive qė e kalon numrin 600 pėr mosdeklarim tė taksave dhe gjithashtu kanė kėrkuar qė kėtyre kompanive t’iu ndėrpritet eksporti-importi”, ka thėnė Stavileci.

Sipas tij, Dogana pas marrjes sė kėsaj kėrkese nga ATK-ja, ka filluar ta zbatojė menjėherė atė. Pėrveē kėsaj embargoje, merret vesh se Administrata Tatimore ėshtė angazhuar kohėve tė fundit nė bashkėpunim me Ministrinė e Punės dhe Mirėqenies Sociale, t’i evidentojė punėtorėt e ndėrmarrjeve nėse kanė kontratė pėr vendet nė tė cilat punojnė.

Nė anėn tjetėr, nė regjistrin e administratės figurojnė mbi 254 milionė euro borxhe tė pambledhura prej tė cilave 81 milionė euro janė interes dhe 64 milionė euro ndėshkime. Vetėm 42 pėr qind e totalit ėshtė borxh bazė dhe borxhlinjtė kryesorė figurojnė tė jenė ndėrmarrjet publike me 32 milionė euro dhe ato tė privatizuara me 25 milionė euro.

Sipas tė dhėnave tė ATK-sė, rreth 92 pėr qind e totalit tė borxheve e kanė vetėm 6 pėr qind e bizneseve tė evidentuara nga ATK-ja.

MemphiSx
27-09-09, 22:36
o Fadil,gati na shtrove Kosoven ne lula t'xhehnetit :D :D
Kallxona diqka rreth raportit te Auditorit te pergjithshem,ku jon gjet shkelje apo keqperdorime te mbi 35 milion eurov!
Pernime per hashimin kurgjo sjon 35 milion,veq per popull tybe kogja shum jon!

Mundesisht nje opinion i joti per hir te antarve te forumit :D :D

Kaqanikasja
29-09-09, 14:46
hehehe po punoni ne auditim ju po

fadil
29-09-09, 16:13
Asfaltohet rruga mes fshatrave Kelmend-Boletin e Zhazhė, tė Zveēanithttp://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgKa pėrfunduar asfaltimi i rrugės qė lidh fshatrat Kelmend, Boletin e Zhazhė tė komunės sė Zveēanit, me magjistralen Mitrovicė –Leposaviq, e cila ėshtė financuar nga Ministria e Transportit dhe Postė Telekomunikacionit qė ka ndarė afėr 2 milionė euro. ...Postuar: 02:53:38 / 28.09.2009Rasim Veseli, drejtor pėr infrastrukturė dhe shėrbime publike nė komunėn e Mitrovicės, tha se projektin e ka pėrgatitur komuna e Mitrovicės.
"Komuna ka ndarė rreth 26 mijė euro pėr pėrgatitjen e projektit pėr kėtė rrugė, pėrderisa pėr asfaltimin e saj MTPT-ja ka ndarė 1 milionė e 800 mijė euro", ka sqaruar Veseli.

Ai njoftoi se rruga ėshtė e gjatė rreth 12 kilometra, meqė pos njė trase qė shkon nė drejtim tė Zhazhės, njė degė tjetėr shkon nė drejtim tė kompleksit tė kullės sė heroit Isė Boletini, pranė sė cilės funksion shkolla fillore ku mėsojnė nxėnėsit e kėtyre fshatrave.

Ai tha sqaroi se punėt i ka kryer kompania "UNICOM" nga Suhareka. Sipas tij, nė kėto fshatra shqiptare nė veri tė Kosovės, tė cilat gravitojnė nė kuadėr tė komunės sė Zveēanit jetojnė rreth 50 familje.

Banorėt e kėtyre fshatrave shprehėn tė kėnaqur meqė janė kushte mė tė mira pėr jetė dhe nė tė njėjtėn kohė ėshtė lidhur me asfalt Kompleksi i kullave tė "Isė Boletinit", ku pritet tė rritet numri i vizitorėve.

Zait Latifi, nga fshati Zhazhė, tha se asfaltimi i rrugės ka krijuar kushte shumė tė mira pėr jetė.
“Qarkullimi nė kėtė fshat, sidomos dimrit ka qenė tepėr i rėnduar. Tash shpresojmė se fshatit tonė, ku jetojnė 25 familje do tė t’i kthehet perspektiva”, thotė Latifi.

Sipas tij, deri me tani shkollimi i tė rinjve ka qenė problem pėr shkak tė problemeve pėr qarkullim. Shumė tė rinj, sidomos vajzat e kanė ndėrprerė shkollimin pėr shkak tė mungesės sė infrastrukturės, thotė ai.

Ai tregon se pos asfaltimit tė rrugės ėshtė kryer edhe shkolla e re, mandej rrjeti elektrik dhe fshati ka marrė pamje tė njė vendi tė urbanizuar, njofton Zyra pėr informim pranė KK Mitrovicė.

Kaqanikasja
29-09-09, 19:25
o Fadil,gati na shtrove Kosoven ne lula t'xhehnetit :D :D
Kallxona diqka rreth raportit te Auditorit te pergjithshem,ku jon gjet shkelje apo keqperdorime te mbi 35 milion eurov!
Pernime per hashimin kurgjo sjon 35 milion,veq per popull tybe kogja shum jon!

Mundesisht nje opinion i joti per hir te antarve te forumit :D :D

Pse qka ka keq ne Kosove perveq energjise elektrike qe ende ka problem me to, si ka qene kosova kur ka qene ne pushtet e adhuruara e juaj LDK e si eshte tash....

Gjumashja
29-09-09, 19:58
Prap do te votoj PDK.. :biggrin:

pirro
29-09-09, 20:09
Prap do te votoj PDK.. :biggrin:

Bashk me ty edhe une do votoj PDK-ne

fadil
30-09-09, 13:25
Sot inaugurohet Qendra pėr diagnostifikimin e gripit A H1N1http://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgNė Institutin e Shėndetit Publik sot inaugurohet Qendra pėr diagnostifikimin e gripit A H1N1, i njohur si Gripi i derrit, me metodėn mė tė sofistikuar me RT-PCR. ...Nė ceremoni pritet tė marrin pjesė presidenti Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaēi, ministri i Shėndetėsisė, Alush Gashi, pėrfaqėsues tė Bankės Botėrore dhe drejtues e punonjės tė sektorit tė shėndetėsisė. Ky ėshtė laboratori i parė i llojit tė tillė nė Kosovė dhe do tė bėjė tė mundur trajtimin e viruseve, pėrfshirė gripin e derrave dhe atė shpezėve.

Kaqanikasja
30-09-09, 14:21
PDK eshte dhe do te jete NJE

fadil
02-10-09, 18:20
Rriten pagat e profesorėve tė Universitetit tė Prishtinėshttp://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgQeveria e Kosovės vendosi tė bėjė ngritjen pėr 100 pėrqind tė pagave tė profesorėve tė Universitetit tė Prishtinės. Kryeministri Hashim Thaēi tha se ky vendim ėshtė pjesė e zotimeve tė qeverisė pėr njė arsimim cilėsorė dhe gjithėpėrfshirės. ...Postuar: 15:37:06 / 02.10.2009Prej kėtij muaji profesorėt ordinarė tė Universitetit tė Prishtinės do kenė pagė 1 mijė euro, ata tė asistuar 500 deri 1mijė, ndėrkaq asistentėt 500 euro pagė.
Qeveria e mori kėtė vendim nė mėnyrė unanime duke barazuar kėshtu pagat e profesorėve kosovarė me ata tė rajonit.

Kryeministri Hashim Thaēi tha se me kėtė vendim arsimi i lartė nė Kosovė po bėhet konkurrent me sistemin arsimorė tė vendeve evropiane. Kjo ngritje e pagave sipas Thaēit duhet tė sigurojė njė arsim tė cilėsisė sė lartė nė funksion tė zhvillimit tė vendit:

Ndėrkaq ministri i Arsimit Enver Hoxhaj tha se sektori i arsimit tė lartė ėshtė ndėr mė tė rėndėsishmit nė procesin e shtetndėrimit dhe zhvillimit ekonomik tė Kosovės. Ky vendim pėr ngritjen e pagave nė sektorin e arsimit tė lartė, sipas ministrit Hoxhaj tregon pėrkushtimin e qeverisė pėr cilėsi nė arsim.

Qeveria e Kosovės po ashtu mori vendim pėr rritjen e numrit tė studentėve qė mund tė regjistrojnė kolegjet private. Nga 500, sa ka qenė deri tash ato mund tė pranojnė edhe 200 studentė. Ndėrkaq institutet mund tė pranojnė 100 studentė mė shumė.

Kaqanikasja
02-10-09, 19:56
Bashk me ty edhe une do votoj PDK-ne

as mos i bjeni pishman bile as ti as gjumashja ahahah

premium
02-10-09, 20:11
Nėse votojmė..... ēfare dot fitojmė ???
duart e tona po ja mundsojnė vjedhjen e harambashav....

Kaqanikasja
03-10-09, 20:09
Qeveria e re vetem po perparon

Oqeani
03-10-09, 20:13
Qeveria e re vetem po perparon

Po mendon duke i mbushur xhepat !

Kaqanikasja
03-10-09, 20:14
Po mendon duke i mbushur xhepat !

Duke punu i nderuar

Oqeani
03-10-09, 20:15
Duke punu i nderuar

Po, vertete po, e pashe njerin me lopate ne dore !

Guri i madh
03-10-09, 20:18
qeveria e re po mendon se kosova duhet me jetue me ndihma ose VITRA qysh thot populli


populli punon ter vitin e prodhimet e tija duhet me i hudh se qeveria ju ka ofrue kushte shum te mira prodhusve te shkinis ,qe edhe bizniset e qeveritarve jan me prodhimet e shkinis ,po edhe qumshti qe perdoret ne institucione kosovare esht nga shkini ,bile ne paketim shkrun MOJA KRAVICA ,ky qumsht perdoret edhe ne parlamentin e kosoves ne spitale etj , e vetem ne komunen e therandes esht mbyll nji fabrik e perpunimit te qumshtit po edhe 25 pika grumbulluse


e ne me ket qevirin thaqi jemi nji shtet i VITRAVE KUSH BAN RAHMET NAL LEK ME NA FAL

Kaqanikasja
03-10-09, 20:32
Po, vertete po, e pashe njerin me lopate ne dore !

po bre interesant spo i shifeni disa pun te mira qe po bohen po vetem dallash po shifni

Oqeani
03-10-09, 20:33
po bre interesant spo i shifeni disa pun te mira qe po bohen po vetem dallash po shifni

Pse dalalsh, a keq me e pa me lopate a, lopata bene pune moj ...

Kaqanikasja
03-10-09, 20:35
Pse dalalsh, a keq me e pa me lopate a, lopata bene pune moj ...

ok de edhe un kurgjo nuk thash

Oqeani
03-10-09, 20:39
ok de edhe un kurgjo nuk thash

Aha, po ti e din se jam i trashe ka truni, - e tash e kuptova se nuk tha asgje ! ( kallxho qiko se shkova posht une, dhe ti me mua)

fadil
05-10-09, 21:04
Shkollat me formulė tė re tė financimit, thotė Hoxhaj http://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgMinistria e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė ka bėrė tė ditur se nga viti 2010 shkollat do tė kenė formulė tė re tė financimit. ...Postuar: 13:34:51 / 05.10.2009
Autonomia financiare e shkollės ėshtė njė qasje e re qė ka pėr qėllim t’i mundėsojė secilės shkollė autonomi tė plotė nė menaxhimin e buxhetit tė ndarė nga komuna. Po ashtu, autonomia financiare ndihmon nė pėrshpejtimin e procedurave pėr blerjen e mallrave dhe kryerjen e shėrbimeve, ka shpjeguar ministri i arsimit Enver Hoxhaj. Sipas tij, sistemi i ri i financimit i mundėson shkollės efikasitetin nė punė.

“Me kėtė shkolla jonė do tė ndryshojė nė pėrmbajtje nė formė dhe nė menaxhimin e shkollės. Shkolla e Republikės sė Kosovės me korrikolumin e ri do tė jetė njė shkollė e integruar e cila do tė shkarkohet nga lėndėt e tepėrta . Shkolla me autonominė financiare do ta ketė nė qendėr nxėnėsin nė procesin e mėsimdhėnies dhe do tė sigurohen kushte mė tė mira nė punė pėr nxėnėsin dhe mėsimdhėnėsin”,. tha Hoxhaj.

Ky sistem iri , sivjet ėshtė pilotuar me sukses nė tri komuna, ndėrsa nga viti 2010, do tė pėrfshihen nė skemė edhe 10 komuna tė reja. Reformimi i sistemit pėr financimin e arsimit ėshtė pėrkrahur nga Banka Botėrore.

“Meqė pėr herė tė parė nė Kosovė alokohet njė projekt i tillė nė shkolla atėherė edhe pėrgjegjėsia bie mbi shkolla por kjo nėnkupton se nevojat do tė pėrcaktohen nė nivel tė shkollės dhe shkollat do tė kenė mundėsi mė tė mirė tė pėrdorimit dhe menaxhimit tė mjeteve tė tyre”, tha pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore Ranjit Najak.

Nė dhjetė vitet e fundit buxheti pėr nevojat e arsimit nė njė komunė, ėshtė menaxhuar nė tėrėsi nga komuna. Tė gjitha komunat tjera qė nuk janė pėrfshirė nė kėtė projekt, do tė fitojnė autonominė financiare gjatė vitit 2011.

fadil
05-10-09, 21:05
GDNK, tė kėnaqur me pėrparimet nė Kosovėhttp://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgGrupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn i ka pėrshėndetur tė arriturat nė Kosovė gjatė muajve tė fundit. Nė takimin e sotėm nė Prishtinė, ka marrė pjesė dhe ndihmės-sekretari amerikan i Shtetit, Stjuart Xhons....Postuar: 16:47:39 / 05.10.2009Nė takim po ashtu kanė marrė pjesė pėrfaqėsuesit e vendeve tė BE-sė tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, pėrfaqėsuesi i Turqisė si edhe udhėheqėsit e institucioneve tė Kosovės dhe ata tė misionit civil ndėrkombėtar.

Pėrfaqėsuesit e Grupit Drejtues Ndėrkombėtarė pėr Kosovėn (GDNK) janė shprehur tė kėnaqur me pėrparimet qė janė shėnuar nė Kosovė gjatė javėve dhe muajve tė fundit. Njėherėsh, pėrfaqėsuesit e GDNK -sė kanė kėrkuar nga institucionet e Kosovės qė tė vazhdojnė me pėrgatitjen e zgjedhjeve tė ardhshme lokale sipas standardeve dhe parimeve pėr zgjedhje tė lira, fer dhe demokratike.
Duke i komentuar konkluzionet e takimit tė sotėm tė mbajtur nė Prishtinė, Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar, Piter Feith tha se anėtarėt e Grupit Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn e kanė vlerėsuar lartė zbatimin e Planit tė Ahtisarit, procesin e deritashėm tė decentralizimit dhe kanė inkurajuar Prishtinėn tė vazhdojė me organizimin e zgjedhjeve. “Vendet anėtare tė Grupi Drejtues janė tė impresionuara me pėrparimet qė janė arritur nė Kosovė. Po ashtu mund tė jemi tė kėnaqur me faktin se vendet e anėtare tė kėtij Grupit do tė pėrcjellin edhe zhvillimet pėr Kosovėn nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė”, tha Piter Fejt.
Edhe presidenti Fatmir Sejdiu tha se janė vlerėsuar lartė tė arriturat nė Kosovė, por sipas tij, ėshtė evidente se ende ka nevojė pėr disa hapa konkret nė veri tė Kosovės.
Me vlerėsime pozitive nga ky takim ėshtė paraqitur edhe kryeministri Hashim Thaēi.
Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn, i cili sot ėshtė mbledhur nė nivelin e drejtorėve politikė, ėshtė formuar pas shpalljes sė pavarėsisė pėr tė vlerėsuar tė arriturat por edhe sfidat nė zbatimin e Pakos sė Ahtisarit.
Nė takimin e sotėm, si sfidė ėshtė pėrmendur mosintegrimi i serbėve tė veriut nė institucionet e Kosovės, pėr ēka GDNK u ka dhėnė mbėshtetje institucioneve evropiane pėr tė shtuar praninė nė kėtė pjesė tė Kosovės.
GDNK mbledh pėrfaqėsuesit e vendeve qė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.

Kaqanikasja
05-10-09, 22:02
Aha, po ti e din se jam i trashe ka truni, - e tash e kuptova se nuk tha asgje ! ( kallxho qiko se shkova posht une, dhe ti me mua)


mundesh me thon per vehte qe shkove posht per tjer mos flit

MemphiSx
08-10-09, 19:45
Shefi i Zyrės Civile Ndėrkombėtare nė Kosovė dhe pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė, Pieter Feith ka thėnė pėr BBC-sė se Bashkimi Evropian mbetet i shqetėsuar pėr cilėsinė e qeverisjes nė Kosovė

Sinqerisht osht per me u shqetesu secili banore i Republikes se Kosoves,kur ipen keso deklarata nga institucioni ne te cilin synojm te futemi!!

I vetmi sukses i ksaj qeverie,thuhet te jet integrimi i serbve permes procesit te decentralizimit!!

fadil
09-10-09, 13:54
Vetėpėrfaqėsohemi
Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka thėnė se Kosovėn nuk mund ta pėrfaqėsojė askush nė nismat rajonale. Pas 17 shkurtit, sipas tij, vendi pėrfaqėsohet nga autoritetet legjitime. Kėto komente dolėn pas mbledhjes sė Qeverisė, ku u morėn njė sėrė vendimesh.

Nga Faton Ismajli mė 09.10.2009 nė ora 8:24

Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka deklaruar se Kosovėn nuk mund ta pėrfaqėsojė askush nė nismat rajonale, pėrveē autoriteteve legjitime tė saj.
Por, ai ka pranuar se, si pasojė e pengesave nga Serbia dhe Bonjė Hercegovina, Kosova shpesh ėshtė penguar qė tė marrė pjesė nė tryezat rajonale.

“Ne kemi qenė tė kujdesshėm qė tė marrim pjesė nė tryezat rajonale. Natyrisht gjithmonė duke pasur parasysh aktet juridike dhe pėrfaqėsimit tonė si shtet. Ne kemi thėnė qėndrimin tonė se mė emėr tė Kosovės, pėrfaqėsimin e bėjnė vetėm institucionet e Kosovės dhe jo dikush tjetėr”, ka thėnė Zėvendėskryeministri Kuēi, pas mbledhjes sė rregullt tė Qeverisė sė Kosovės.

“Kjo ėshtė respektuar nė tėrėsi, por dua tė them se ka pasur pengesa nga ana e Serbisė. Fatkeqėsisht nė momente tė caktuara edhe nga Bosnja e Hercegovina. Por, gjithsesi mendoj se duhet tė mendojmė si t’i gjejmė rrugėt e bashkėpunimit dhe jo tė pengesave pėr njėri tjetrin”, ka shtuar ai.

Pėrkitazi me Samitin e Sarajevės qė pritet tė mbahet vitin e ardhshėm, Zėvendėskryeministri Kuēi ka thėnė se Kosova ka informata jozyrtare pėr kėtė, por gjithsesi do tė jetė e pėrfaqėsuar denjėsisht.

Komisioni Europian, nė raportin vjetor tė progresit pėr Serbinė, ka drejtuar vėrejtje ndaj Beogradit pėr mosbashkėpunim rajonal. Pėrmes kėtij raporti, Komisioni Europian i bėnė thirrje Beogradit qė tė ketė qasje mė pragmatike dhe sjellje mė konstruktive ndaj pjesėmarrjes sė Kosovės nė tregtinė dhe bashkėpunimin rajonal, nė mėnyrė qė t'i mundėsohet pjesėmarrja e Kosovės nė forumet dhe organizatat rajonale.

Nė mbledhjen e Qeverisė sė Kosovės, tė enjten, janė marrė njė sėrė vendimesh.

Fillimisht ėshtė miratuar Propozim-vendimi pėr shpronėsimin e pronave tė paluajtshme nė segmentin Vėrmicė-Prizren, ku parashikohet tė ndėrtohet autostrada Vėrmicė- Merdar, ndėrsa zyrtarė tė qeverisė thanė se fillimi i punimeve nė kėtė projekt ėshtė ēėshtje ditėsh.
Kryeministri Hashim Thaēi tha se tė gjitha dokumentet ligjore janė pėrgatitur nga dikasteret qeveritare dhe pėr shpronėsimin e pronave ku kalon autostrada janė ndarė 12 milionė euro.

“Kemi kėrkuar nga ministritė pėrkatėse tė ndėrmarrin veprimet e nevojshme procedurale. Si rezultat i kėsaj, ėshtė kėrkuar shpronėsimi i pronave tė paluajtshme tė cilat gjendjen nė segmentin e parė tė autostradės, duke u bazuar nė ligj”, tha Thaēi.

Ndėrsa, Ministri i Ekonomisė dhe Financave (MEF), Ahmet Shala tha se tė gjitha masat pėr veprim janė marrė sa i pėrket MEF’it, ndėrsa i ka mbetur Komunės sė Prizrenit qė tė fillojė procedurat. Mė datėn 13 tė kėtij muaji, ai tha se ėshtė caktuar njė dėgjimi publik, ku qytetarėt mund tė informohen rreth procedurave ligjore pėr kompensim.

Pėrveē kėsaj, Qeveria tė enjten miratoi edhe Propozim-vendimin pėr shlyerjen e detyrimeve tė mbetura pėr kampin e romėve, ashkalinjve dhe egjiptianėve nė pjesėn veriore tė Mitrovicės. Ky ėshtė njė borxh qė kalon shumėn prej 70 mijė eurosh dhe ka mbetur pa u shlyer nga qeveria e kaluar.

Po ashtu, Ekzekutivi miratoi listėn e mediumeve pėrfituese tė granteve nga fondi pėr mbėshtetjen e mediave minoritare, multietnike dhe grupeve tjera tė veēanta. Nė listė, siē tha Zėvendėskryeministri Ramė Manaj, nuk janė pėrfshirė vetėm dy mediume turke pėr shkak tė mosplotėsimit tė proceduarve tė nevojshme ligjore.

Ndėrkaq, Projektligjit pėr dhėnien nė shfrytėzim dhe kėmbimin e pronės sė paluajtshme tė komunės, qeveria nuk i dha mbėshtetje, pasi qė u kėrkua qė pėr kėtė ēėshtje paraprakisht tė zhvillohet njė debat ndėrministror.

Ministri i Pushtetit dhe Administrimit Lokal, Sadri Ferati, tha se prona publike komunale ėshtė njė ēėshtje qė po e sfidon pushtetin lokal, duke marrė parasysh zbrazėtirat ligjore qė ekzistojnė.

“Me kėtė parashikojmė dhėnien e pronės komunale nė shfrytėzim afatgjatė pėr interesa tė pėrgjithshme publike”, tha ai.

Guri i madh
11-10-09, 01:03
Vetėpėrfaqėsohemi
Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka thėnė se Kosovėn nuk mund ta pėrfaqėsojė askush nė nismat rajonale. Pas 17 shkurtit, sipas tij, vendi pėrfaqėsohet nga autoritetet legjitime. Kėto komente dolėn pas mbledhjes sė Qeverisė, ku u morėn njė sėrė vendimesh.

Nga Faton Ismajli mė 09.10.2009 nė ora 8:24

Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka deklaruar se Kosovėn nuk mund ta pėrfaqėsojė askush nė nismat rajonale, pėrveē autoriteteve legjitime tė saj.
Por, ai ka pranuar se, si pasojė e pengesave nga Serbia dhe Bonjė Hercegovina, Kosova shpesh ėshtė penguar qė tė marrė pjesė nė tryezat rajonale.

“Ne kemi qenė tė kujdesshėm qė tė marrim pjesė nė tryezat rajonale. Natyrisht gjithmonė duke pasur parasysh aktet juridike dhe pėrfaqėsimit tonė si shtet. Ne kemi thėnė qėndrimin tonė se mė emėr tė Kosovės, pėrfaqėsimin e bėjnė vetėm institucionet e Kosovės dhe jo dikush tjetėr”, ka thėnė Zėvendėskryeministri Kuēi, pas mbledhjes sė rregullt tė Qeverisė sė Kosovės.

“Kjo ėshtė respektuar nė tėrėsi, por dua tė them se ka pasur pengesa nga ana e Serbisė. Fatkeqėsisht nė momente tė caktuara edhe nga Bosnja e Hercegovina. Por, gjithsesi mendoj se duhet tė mendojmė si t’i gjejmė rrugėt e bashkėpunimit dhe jo tė pengesave pėr njėri tjetrin”, ka shtuar ai.

Pėrkitazi me Samitin e Sarajevės qė pritet tė mbahet vitin e ardhshėm, Zėvendėskryeministri Kuēi ka thėnė se Kosova ka informata jozyrtare pėr kėtė, por gjithsesi do tė jetė e pėrfaqėsuar denjėsisht.Vizitorėt aktivė aktualisht (http://www.dardania.de/vb/upload/online.php): 315 (26 anėtarė dhe 289 vizitorė) http://www.dardania.de/vb/upload/images/misc/whos_online.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/online.php) Numri mė i madh i anėtarėve nė linjė ishte 1,337, 13-08-08 mė 13:04.
Guri i madh (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=19474), AlbaSoft (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=24475), Dallandyshja_718 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=25295), edlir (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=26337), Lo-la (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=26737), MemphiSx (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=14087), Oqeani (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=24013), Roselina (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=26757), ShEjToNkA (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=15922), SmOoThy` (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=26761), taraku2 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=26776), Zeqiri (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=26526)Komisioni Europian, nė raportin vjetor tė progresit pėr Serbinė, ka drejtuar vėrejtje ndaj Beogradit pėr mosbashkėpunim rajonal. Pėrmes kėtij raporti, Komisioni Europian i bėnė thirrje Beogradit qė tė ketė qasje mė pragmatike dhe sjellje mė konstruktive ndaj pjesėmarrjes sė Kosovės nė tregtinė dhe bashkėpunimin rajonal, nė mėnyrė qė t'i mundėsohet pjesėmarrja e Kosovės nė forumet dhe organizatat rajonale.

Nė mbledhjen e Qeverisė sė Kosovės, tė enjten, janė marrė njė sėrė vendimesh.

Fillimisht ėshtė miratuar Propozim-vendimi pėr shpronėsimin e pronave tė paluajtshme nė segmentin Vėrmicė-Prizren, ku parashikohet tė ndėrtohet autostrada Vėrmicė- Merdar, ndėrsa zyrtarė tė qeverisė thanė se fillimi i punimeve nė kėtė projekt ėshtė ēėshtje ditėsh.
Kryeministri Hashim Thaēi tha se tė gjitha dokumentet ligjore janė pėrgatitur nga dikasteret qeveritare dhe pėr shpronėsimin e pronave ku kalon autostrada janė ndarė 12 milionė euro.

“Kemi kėrkuar nga ministritė pėrkatėse tė ndėrmarrin veprimet e nevojshme procedurale. Si rezultat i kėsaj, ėshtė kėrkuar shpronėsimi i pronave tė paluajtshme tė cilat gjendjen nė segmentin e parė tė autostradės, duke u bazuar nė ligj”, tha Thaēi.

Ndėrsa, Ministri i Ekonomisė dhe Financave (MEF), Ahmet Shala tha se tė gjitha masat pėr veprim janė marrė sa i pėrket MEF’it, ndėrsa i ka mbetur Komunės sė Prizrenit qė tė fillojė procedurat. Mė datėn 13 tė kėtij muaji, ai tha se ėshtė caktuar njė dėgjimi publik, ku qytetarėt mund tė informohen rreth procedurave ligjore pėr kompensim.

Pėrveē kėsaj, Qeveria tė enjten miratoi edhe Propozim-vendimin pėr shlyerjen e detyrimeve tė mbetura pėr kampin e romėve, ashkalinjve dhe egjiptianėve nė pjesėn veriore tė Mitrovicės. Ky ėshtė njė borxh qė kalon shumėn prej 70 mijė eurosh dhe ka mbetur pa u shlyer nga qeveria e kaluar.

Po ashtu, Ekzekutivi miratoi listėn e mediumeve pėrfituese tė granteve nga fondi pėr mbėshtetjen e mediave minoritare, multietnike dhe grupeve tjera tė veēanta. Nė listė, siē tha Zėvendėskryeministri Ramė Manaj, nuk janė pėrfshirė vetėm dy mediume turke pėr shkak tė mosplotėsimit tė proceduarve tė nevojshme ligjore.

Ndėrkaq, Projektligjit pėr dhėnien nė shfrytėzim dhe kėmbimin e pronės sė paluajtshme tė komunės, qeveria nuk i dha mbėshtetje, pasi qė u kėrkua qė pėr kėtė ēėshtje paraprakisht tė zhvillohet njė debat ndėrministror.

Ministri i Pushtetit dhe Administrimit Lokal, Sadri Ferati, tha se prona publike komunale ėshtė njė ēėshtje qė po e sfidon pushtetin lokal, duke marrė parasysh zbrazėtirat ligjore qė ekzistojnė.

“Me kėtė parashikojmė dhėnien e pronės komunale nė shfrytėzim afatgjatė pėr interesa tė pėrgjithshme publike”, tha ai.


FADIL


a ka dikund ne BOT naj sug,ineris qe kryeminstri me ministrin e rendit e shefin e policis i vjedhin 50 kg heroin e nja 50 milona euro pare te thata


ma gjen naj ksifar suigenerisi mos te mbetemi te vetmuar ne kto vepra patriotike

bert
11-10-09, 16:22
sejdiu dhe thaci nuk e kontrollojne kosoven. strukturat serbe jane shtrire kudo. erdhi koha qe sejdiu dhe thaci te ikin pergjithmone nga politika.
KE: Nė Kosovė ka struktura paralele serbe

BRUKSEL- Pėr herė tė parė nė raportin e progresit qė do tė miratohet tė mėrkurėn nė Bruksel, Komisioni Evropian do tė konstatojė se Serbia mban institucionet paralele nė Kosovė dhe se Qeveria e Kosovės nuk e kontrollon tėrė territorin e Kosovės.

Nė raportin e progresit pėr Kosovėn thuhet se bashkėpunimi i Prishtinės zyrtare me EULEX-in nuk ėshtė nė pėrputhje me pėrkushtimin politik, prandaj kėrkohet qė ky bashkėpunim tė vazhdojė nė tė ardhmen.

Nė kėtė raport gjithashtu thuhet se ka pasur njė stabilitet nė Kosovė, por ka pasur edhe incidente, dhe permendet incidenti me veturat e EULEX-it.

Ndėrkaq, nė raportin e progresit pėr Serbinė thuhet se Beogradi zyrtar mban disa institucione paralele nė territorin e Kosovės.

Komisioni Evropian kėrkon nga Serbia njė qasje mė konstruktive ndaj pjesėmarrjes sė Kosovės nė nismat rajonale dhe kėrkon qė tė inkurajojė serbėt kosovarė qė tė marrin pjesė nė zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit.

Sipas KE-sė, serbėt pėrmes pjesėmarrjes sė tyre nė zgjedhjet lokale tė nėntorit do tė rritin mundėsinė qė tė pėrfitojnė edhe nga projektet e ndryshme evropiane pėr Kosovėn
(s.g/Telegrafi/BalkanWeb)

MemphiSx
11-10-09, 19:51
Ne raportin e BE-s,qe dot shperndahet te merkuren,thuhet se Kosova eshte e zhytur ne korrupsion!!

Tash a ka thon per Hashimin,a per Fatmirin(Limen) qitu spo jam bash i sigurte :P :D

Kercovari
11-10-09, 20:30
Ne raportin e BE-s,qe dot shperndahet te merkuren,thuhet se Kosova eshte e zhytur ne korrupsion!!

Tash a ka thon per Hashimin,a per Fatmirin(Limen) qitu spo jam bash i sigurte :P :D

te evropes jan me keq...jo vetem korupsion po edhe pedofili po mjer Kosova nga pret sherim nga te semurit mental...

MemphiSx
11-10-09, 22:32
te evropes jan me keq...jo vetem korupsion po edhe pedofili po mjer Kosova nga pret sherim nga te semurit mental...


Nese jan me keq,e me krejt kto t'kqija,qka po lypim me hi ne BE pra???

Po u dashka edhe Shqiptart qka po jetojn ne shtetet e BE-s,me u kthy sa ma shpejt ne Kosove,mos te kthehen krejt pedofila!!

Kercovari
12-10-09, 11:19
Nese jan me keq,e me krejt kto t'kqija,qka po lypim me hi ne BE pra???

Po u dashka edhe Shqiptart qka po jetojn ne shtetet e BE-s,me u kthy sa ma shpejt ne Kosove,mos te kthehen krejt pedofila!!

Qajne populli bullgar pse kan shku ne evrope,pse sdi?!E sa per shqiptaret patjter duhet te shkojne ne evrope po ajo nuk do te vie tek shqiptaret..edhe nese me veshtirsi..i kupton me vone gjerat po ndoshta edhe e di se pajteter duhet ete bashkohen shtetet evropjane per te u shkatru me shpejte si jugo dje...hahahaahah!

GURI SYLAJ
12-10-09, 13:35
te evropes jan me keq...jo vetem korupsion po edhe pedofili po mjer Kosova nga pret sherim nga te semurit mental...


E pyte Tinka Kurtin ;
A genjen Tinka ndonjehere?
Po une nuk e kam zbulu rrenen, u pergjegj ajo!''

As korrupsioni e as PEDOFILIA nuk jan zbulime dhe "dekorime" vetem te Europes sado qe neve do te kishim deshire!!!

Kercovari
12-10-09, 13:49
E pyte Tinka Kurtin ;
A genjen Tinka ndonjehere?
Po une nuk e kam zbulu rrenen, u pergjegj ajo!''

As korrupsioni e as PEDOFILIA nuk jan zbulime dhe "dekorime" vetem te Europes sado qe neve do te kishim deshire!!!

Jam kategorisht kunder nje evrope te bashkuar.Te kethehesh e te jetojsh me serbet dhe prape te bejsh sic do te thone ato,sdi,por per shqiptaret do te jete katastrofe.Evropa e bashkuar me sllave eshet evrope e deshtuar dhe jetshkurter.
Sidoqift,secili ka te drejte te shprehet si do.

GURI SYLAJ
12-10-09, 17:47
Per shqiptaret nuk eshte katastrofe Europa e Bashkuar por paaftesia e tyre per tu bashku ne mes vedi !Dhe kete vetem per inati te njeri tjetrit e per hater te atyre qe kan deshire me i pa shqiptaret pike e pese!Per hater te atyre qe kan deshire me i pa shqiptaret se si shtyhen e pshtyhen ,se si shahen e vrahen ne mes veti per nje asht e nje trohe pushtet por pa shtet!

MemphiSx
22-10-09, 23:23
Merrne me mend,hashimi u bo me ngul thika mas shpines!! (nime,thu se osht hera e pare). Sali Berishes i premton hapjen e Universitetit ne Gjakove,ai e realizon ne Prizren!!
Sali Berisha i kerkoi qe t'ngrit nje Universitet ne Gjakove,qe edhe studentet Shqiptar te Bajram Currit,Tropojes,te studion ne Gjaokve,si vendi me i afert tani per studime!!

Sali Berisha kishte marr premtimin e Thaqit per ndertmin e Universitetit ne Gjakove,por si zakonisht qe sdin me majt fjalen kurr,as para nje Burrshtetasi sic eshte Sali Berisha,ai genjen!!

Ja nxift Zoti jeten,qysh po ja u nxin Shqiptarve! :P :D

fadil
29-10-09, 20:56
Pėrgjigja e kryeministrit Thaēi pėr EBUhttp://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgKryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, i ka dėrguar njė letėr ean Réveillon, drejtor i pėrgjithshėm i Unionit Transmetues Evropian (EBU), nė pėrgjigje tė letrės sė tij lidhur me transmetuesin publik nė Kosovė....Postuar: 17:53:49 / 29.10.2009Nė vazhdim, letra nė tėrėsi:

I nderuar z. RÉVEILLON

Me lejoni tė filloj duke ju falėnderuar pėr letrėn tuaj tė datės 26 Nėntor 2009, ku ju shprehet shqetėsimin tuaj lidhur me gjendjen e RTK-sė - transmetuesit publik tė Kosovės.

Karakteri urgjent i letrės sė juaj dhe toni i letrės e kanė tėrhequr vėmendjen e duhur, prandaj, unė dua t’i adresojė menjėherė shqetėsimet tuaja, duke hapur njė rrugė tė komunikimit, e cila shpresoj se do tė shpie drejt njė zgjidhjeje tė pėrshtatshme dhe afatgjate pėr ruajtjen e kredibilitetit, tė pavarėsisė dhe tė qėndrueshmėrisė financiare tė transmetuesit tonė publik, nė ditėt dhe nė javėt nė vijim.

Dėshiroj tė shpreh keqardhjen time lidhur me disa vlerėsime tė cilat i keni paraqitur nė letrėn nė fjalė.

Nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emrin tim personal, unė dua t’ju siguroj qė qėllimi ynė ėshtė ruajtja dhe forcimi i instrumenteve dhe kushteve qė do tė sigurojnė pavarėsinė editoriale tė RTK-sė, nė pėrputhje me standardet tė cilat duhet tė zbatohen nė mėnyrė qė RTK tė behėt anėtare e EBU-s dhe qė Kosova tė dėshmoj vetėn si njė shtet me njė ambient medial dinamik dhe tė hapur.

Qeveria e Kosovės, sė fundi, ka vendosur qė tė ulė nivelin e TVSH-sė pėr mediet, duke ju pėrgjigjur kėshtu njėrės prej kėrkesave mė tė shpeshta tė medieve tė shkruara. Qeveria e Kosovės, po ashtu, ka shpėrndarė grantet e para pėr mediet minoritare, nga njė fond special i cili u krijua pėr t’i forcuar dhe mbėshtetur kėto medie. Ne kemi qenė nė kontakt tė vazhdueshėm me Kuvendin e Kosovės dhe i kemi inkurajuar qė tė gjejnė sa mė parė njė zgjidhje pėr problemet financiare dhe administrative tė RTK-sė, nė pėrputhje me ligjet dhe rregulloret nė fuqi.

Ju i keni bėrė disa vlerėsime tė ndjeshme nė letrėn tuaj; megjithatė, me lejoni tė sugjeroj se prapa shqetėsimeve tuaja mė tė mėdha, ekzistojnė arsye shumė mė tė ndėrlikuara se njė skenar me pak gjasa, kinse njė parti politike po mundohet ta kontrolloj njė medium publik.

Sė pari, gjendja e vėshtirė financiare e RTK-sė pjesėrisht ka tė bėj me zemėrimin qė shumė qytetarė tė Kosovės ndjejnė ndaj pagesės sė obliguar prej 3.5 eurosh pėr RTK-nė, si njė shtesė nė faturėn e rregullt tė shpenzimit tė energjisė elektrike. Kjo ēėshtje ka gjetur konsensusin e tė gjitha partive politike, duke pėrfshirė kėtu opozitėn dhe partitė e minoriteteve. Shumė debate dhe mocione janė ngritur nė vitet e fundit pėr ta ndėrprerė kėtė pagesė tė obliguar. Ngjashėm, deputetė nga tė gjitha partitė politike kanė kėrkuar njė auditim financiar tė RTK-sė, nga brenga se paraja publike, sė bashku me tė hyrat nga marketingu, nuk kanė prodhuar njė nivel tė dėshiruar tė cilėsisė.

KEK-u, ndėrmarrja publike energjetike, qė ėshtė duke operuar me humbje financiare, shpeshherė ėshtė ankuar se pagesa pėr RTK-nė, qė ata kanė grumbulluar nga secili njehsor elektrik i instaluar nė Kosovė, e ka dėmtuar biznesin e tyre, veēanėrisht duke pasur parasysh se vlera mesatare e faturės sė konsumit tė energjisė elektrike nė Kosovė ėshtė mesatarisht 25 euro pėr njė familje. Familjet kosovare e kanė ngritur zėrin e tyre kundėr kėsaj pagese, sidomos nė vendet ku RTK nuk transmeton sinjalin e vet.

Kėtė muaj, Gjykata Kushtetuese, siē e keni pėrmendur edhe nė letrėn tuaj, ka marrė njė vendim lidhur me kėtė ēėshtje.

Gjykata pėrbėhet nga disa nga njerėzit mė tė shquar tė drejtėsisė nė Kosovė, duke pėrfshirė kosovarė dhe ndėrkombėtarė; ėshtė e bazuar nė Planin e Ahtisaarit dhe ėshtė e mbėshtetur nga bashkėsia ndėrkombėtare. Gjykata i ka suspenduar pagesat e obliguara qė KEK-u i ka grumbulluar nė emėr tė RTK-sė, nė pritje tė njė vendimi pėrfundimtar lidhur me kushtetutshmėrinė e pagesave tė obliguara.

Deputetė tė Kuvendit, nga shumė parti, duke pėrfshirė Kryetarin e Kuvendit, z. Jakup Krasniqi, i cili vjen nga radhėt e partisė qė unė drejtoj, e kanė mbėshtetur kontratėn nė mes tė KEK-ut dhe RTK-sė.

Qeveria ime ėshtė nė njė pozitė tė vėshtirė, pavarėsisht nga akuzat e padrejta pėr ndėrhyrje politike.

Ne nuk dėshirojmė qė tė kemi ndonjė ndikim nė punimet e Gjykatės Kushtetuese, dhe ne mendojmė qė duhet tė ndėrmarrim hapa urgjentė pėr tė siguruar funksionim tė qėndrueshėm financiar pėr RTK-nė, duke mbledhur burimet e nevojshme deri tek gjetja e mėnyrės sė qėndrueshme tė financimit tė transmetuesit tonė publik.

Ju, po ashtu, e keni pėrmendur ēėshtjen e marketingut, dhe kjo ėshtė njė ēėshtje tjetėr nė tė cilėn qeveria ime nuk mundet dhe nuk do tė ndėrhyjė.

Agjencia pėrkatėse rregullative ėshtė e pavarur nga qeveria, dhe bordi i saj pėrbėhet nga udhėheqės tė shoqėrisė civile dhe ekspertė me pėrvojė tė gjatė nė sektorin e medieve. Ishte rekomandim i tyre, dhe jo i imi, qė transmetuesi ynė publik, i cili ėshtė i subvencionuar nga qytetarėt, nuk mund ta pėrdor pozitėn e tij dominuese pėr tė transmetuar reklama gjatė orėve me shikueshmėrinė mė tė lartė, dhe kėshtu tė krijojė kushte jo tė drejta tė tregut pėr dy transmetuesit e tjerė kombėtarė, pronarė tė tė cilėve janė akterė tė mirėnjohur tė medieve dhe shoqėrisė civile. Po e ritheksoj, ndonėse nė po e pėrcjellim debatin e ligjshmėrisė sė marketingut, qeveria jonė nuk ka qenė e pėrfshirė nė kėtė diskutim teknik.

Ēėshtja e dytė qė ju keni ngritur ėshtė ēėshtja e pavarėsisė sė medieve. RTK-ja nuk ėshtė dhe nuk ka qenė nėn kontrollin e qeverisė apo tė partive politike. Programe televizive qė janė shumė kritike ndaj qeverisė shfaqen shpesh, dhe unė i kosideroj ato si njė zė tė rėndėsishėm dhe si pjesė esenciale tė sistemit tė kontrollit dhe balancit. Raportet vėzhguese, tė bėra gjatė fushatės sė tanishme elektorale, konfirmojnė qė RTK-ja ka ndarė njė kohė pothuajse tė barabartė tė transmetimit pėr tė gjitha partitė, dhe partia qė unė udhėheq nuk ėshtė ajo qė udhėheq pėr nga prezantimi nė transmetim.

Si njė shikues i rregullt i RTK-sė, unė kam vėrejtjet e mia pėr sa i pėrket cilėsisė sė disa programeve dhe pėr sa i pėrket cilėsisė sė raportimit, megjithatė unė e kam parasysh qė disa nga kėto ēėshtje lidhur me raportimin janė thjesht produkt i nivelit tė gazetarisė qė nuk ėshtė ende nė nivelin qė pritet nga njė medium modern evropian. Megjithatė, unė nuk besoj qė RTK-ja ėshtė nė gjendje mė tė keqe tani krahasuar me gjendjen e saj tė mėparshme. Jam i bindur qė RTK-ja ėshtė ndėr transmetuesit mė tė mirė publik nė rajon, duke pasur parasysh qė RTK-ja ka nė dispozicion mė pak resurse, por qė realisht ofron njė raportim mė tė balancuar se shumė transmetues nė shtetet fqinje. Lidhur mė kėto rezultate, ne e kemi falėnderuar edhe drejtorin e mėparshėm tė RTK-sė, z. Agim Zatriqi.

Pėr t’ju siguruar se Qeveria e Kosovės ėshtė plotėsisht e pėrkushtuar tė garantoj zhvillimin e vazhdueshėm dhe ngritjen e RTK-sė, dhe duke ju pėrgjigjur letrės suaj, ne, nė ditėt nė vijim, do ta gjejmė njė zgjidhje pėr financimin e buxhetit operativ tė RTK-sė, deri sa tė negociohet nga aktorėt relevantė njė model qė do tė siguroj qėndrueshmėrinė afatgjate tė RTK-sė.

Ne e ftojmė njė delegacion tė EBU-sė qė tė vijė nė Kosovė, ashtu qė tė jenė vetė dėshmitarė nga afėr pėr situatėn nė sektorin e medieve dhe pėr gjendjen e tanishme tė RTK-sė, duke e diskutuar ēėshtjen edhe me tė gjitha palėt e interesuara.

Gjithashtu, ne ftojmė EBU-nė qė ta rrisė nivelin e pėrkushtimit tė saj pėr RTK-nė duke ofruar trajnime dhe mbėshtetje pėr transmetuesin tonė. RTK-ja ka nevojė pėr mbėshtetje aktive nga EBU pėr ta realizuar rolin dhe potencialin e saj nė shoqėrinė kosovare. Ne do tė mbėshtesim ēdo pėrpjekje pėr forcimin e lidhjeve nė mes tė EBU-s dhe RTK-sė qė do ta siguroj pavarėsinė editoriale dhe zhvillimin e njė sistemi modern tė menaxhimit brenda kėsaj organizate, duke pėrfshirė mbėshtetjen pėr Bordin e Drejtoreve tė sapo emėruar.

Z. Réveillon, letra juaj ėshtė njė thirrje me tone tė forta qė e paraqet njė gjendje dramatike tė medieve nė Kosovė, dhe personalisht, unė nuk mendoj qė kjo e pėrfaqėson nė mėnyrė tė saktė progresin e madh qė ka bėrė Kosova nė dhjetė vitet pas luftės nė Kosovė. Sot, Kosova ėshtė shumė mė e hapur dhe mė demokratike se kurdoherė mė parė.

Unė, prandaj, do t’ju kisha kėrkuar njė qasje e cila do tė na ndihmojė nė zhvillimin e shoqėrisė sonė, dhe jo njė qasje qė paraqet njė shoqėri nė krizė e qė mund tė keqpėrdorėt, nė kundėrshtim me qėllimin tuaj, nė betejat e vazhdueshme diplomatike lidhur me pavarėsinė e Kosovės, lidhur me rrugėn e Kosovės drejt integrime dhe lidhur me perspektivėn evropiane tė Kosovės.

Sinqerisht,

Hashim THAĒI
Kryeministėr i Republikės sė Kosovės

jadore
29-10-09, 21:00
athu kush ja paska shkru kete leter Thaqit ...???

MemphiSx
29-10-09, 22:32
athu kush ja paska shkru kete leter Thaqit ...???


Merre me mend 4 dit ka ba me shkru :D sigurisht se Astrit Salihi,ska kush tjeter se ja din dhimt RTK-s!!

Edhe diqka per Qeverin e Kosoves..

Expertet ekonomik thane se ne Kosove ne vitin 2009 ka pas 30 % me pak investime nga jashte,si dhe shum investitore po e leshojn Kosoven,per shkak te korrupsioni dhe te tenderomanis,qe eshte ne rritje!

Tjeter..

Ne doganat e Kosoves,ka renie te te hyrave doganore,poashtu edhe ne ATK,ka renie te te mbledhura te tatimeve!

Me keto sihariqe jo te mira per Kosoven..shtrohet pyetja...KAH PO SHKON KOSOVA???

fadil
31-10-09, 20:05
Buxheti pėr 2010, 1.46 miliard €


Nga Express mė 31.10.2009 nė ora 14:48

Qeveria e Republikės sė Kosovės miratoi tė shtunėn nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme Projekt-buxhetit e Kosovės pėr vitin 2010, nė vlerė 1 miliard e 461 milionė euro, ose 4 pėr qind mė i lartė se buxheti i kėtij vit, ndėrsa kryeministri Hashim Thaēi, premtoi rritje tė pagave deri nė 6 pėr qind nė tė gjithė sektorėt.

Kryeministri Thaēi tha se Projekt– buxheti i vitit vijues ėshtė shumė inkurajues pėr Kosovėn, kur duhet se shumė shtete tė botės janė ballafaquar me krizėn ekonomike financiare. Edhe ky buxhet, siē u tha nė ekzekutiv, ėshtė mbushė kryesisht nga tė hyrat nė dogana.

Shefi i Qeverisė tha se ngritja pėr 4 pėr qind e buxhetit ėshtė sukses i madh i ekzekutivit, ndėrsa ajo qė i mbeti mangu platformės buxhetore nė qeveri, ishte harresa e kryeministrit pėr punėtoret e arsimit, tė cilėve u ka premtuar rritje deri 30 pėr qind tė pagave.

“Ky buxhet do tė jetė i orientuar nė politikat zhvillimore tė vendit, ndėrsa nė kėtė buxhet do tė ketė rritje rreth 6 pėr qind tė tė ardhurave nė tė gjitha sektorėt”, tha kryeministri i Kosovės.

Po ashtu, ai tha se nga parametrat e shpenzimeve buxhetore ėshtė ndarė njė shumė prej 200 milionė euro pėr ruajtjen e rezervės fiskale, qė i jep kredibilitet politikave tė vendit pėr pėrballimin e rreziqeve tė mundshme. Po ashtu, sipas Thaēit, nė Projekt-buxhetin 2010 ėshtė parashikuar edhe pagesa e kėstit tė borxhit si dhe blerja e objekteve tė ambasadave.

Ndėrsa prioritetet e Qeverisė pėr 2010, sipas Thaēit janė shėndetėsia ku parashikohet tė ketė njė rritje buxhetore deri nė 30 pėr qind, sektori social, pėrfshirė familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e luftės, shėrbimi i zjarrfikėsve, Policia e Kosovės si dhe investimi nė Universitetin e Prizrenit.

Zhvillimi i infrastrukturės rrugore, ndėrtimi i disa shkolla, disa anekseve shkollore, ambulancave si dhe investimi nė ndėrtimin e autostradės Vėrmicė-Prizren-Prishtinė-Merdarė, mbetėn, siē tha kryeministri Thaēi, objekt tjetėr i Qeverisė kur do tė ketė shpenzime shtesė.

Nė pėrgatitjen e kėtij Projekt-buxheti, Thaēi tha se Qeveria e tij ėshtė konsultuar dhe ka marrė mbėshtetje nga partnerėt ndėrkombėtarė, pėrfshirė kėtu Fondin Monetar Ndėrkombėtarė (FMN), Bankėn Botėrore (BB) si dhe Komisionin Evropian (KE).

Ndėrsa Ministri i Ekonomisė dhe Financave (MEF), Ahmet Shala tha se me kėtė Projekt-buxhet, Kosovės i mundėsohet tė kėtė stabilitet financiar nė kohėn kur shumė vende tė botės po ballafaqohen mė krizė financiare. “35 pėr qind e kėtij buxheti ėshtė dedikuar pėr shpenzime kapitale”, tha ndėrkaq Shala.

Ai nė vazhdim, nė mėnyrė tė detajizuar dha parametrat e tė hyrave e kėtij buxheti si dhe kėrkesat pėr shpenzime gjatė vitit vijues.

Numri njė i ekonomisė kosovare tha se tė hyrat vjetore janė 1 miliard e 29 milionė euro. Ndėrsa te hyrat vendore nė dogana, sipas Shalės, nuk janė afektuar nga kriza ekonomike globale.

“Qeveria do tė vazhdojė nė investojė nė sektorin e transportit…26 milionė euro do tė ndahen pėr shkollat e reja…nė shėndetėsia do tė ndahen rreth 20 milionė pėr barna esenciale, ose 4 milionė mė shumė se vitin qė jemi…po ashtu pėr personalin mjekėsor qė bėjnė punė jashtė orarit janė ndarė 1.5 milionė euro pėr kompensim”, tha ministri Shala.

Projekt-buxheti u miratua pas asnjė diskutim tjetėr nė qeveria, ndėrsa do t’i dėrgohet Kuvendit tė Kosovės pėr shqyrtim dhe miratim. Nė legjislativ, ndėrkaq pritet tė ketė debat tė ashpėr rreth kėtyre ndarjeve buxhetore, sidomos pėr faktin se kryeministri Hashim Thaēi ka premtuar investime radikale nėse ai fiton nė zgjedhjet e sivjetme lokale. /KosovaLive/

Kaqanikasja
31-10-09, 20:12
E i Lumt ksaj qeverie bre per punen qe po e bon se a thu te mos ish kan kjo qeveri qka kishon bo keta njerz ketu ne kete forum per kend kishin fol po qa eshte me e keqja qe kan me i ra pishman pse kan fol me punen dhe suksesin qe ka me arrit kjo Qeveri e Hashim Thaqit....

Llapjani_HH
05-11-09, 18:23
http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/18447/cache/a-490x320.jpg

Ftesė dhe shantazh


Serbėt e Kosovės kanė marrė tė mėrkurėn dy mesazhe lidhur me zgjedhjet lokale. Kryeministri Thaēi dhe Ambasadori Dell sėrish kanė inkurajuar serbėt tė dalin nė votime. Ndėrkaq, Oliver Ivanovic i ka kėrcėnuar ata me ndėrprerje tė rrogave nėse votojnė mė 15 nėntor dhe hyjnė nė institucionet kosovare.

Kryeministri Hashim Thaēi dhe Ambasadori amerikan, Christopher Dell sėrish iu kanė bėrė thirrje pjesėtarėve tė komunitetit serb qė tė marrin pjesė nė zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit, por presioni i Beogradit qė serbėt tė bojkotojnė edhe kėto zgjedhje po forcohet gjithnjė mė shumė.

Sekretari shtetėror nė Ministrinė pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Oliver Ivanovic,ua ka tėrhequr vėrejtjen serbėve tė Kosovės qė janė regjistruar si kandidatė pėr zgjedhjet e 15 nėntorit se do t’u ndėrpritet rroga nga Beogradi nėse hyjnė nė institucionet kosovare tė pushtetit lokal.

“Nuk ėshtė e mundur qė njeriu njėkohėsisht tė ketė dy vende tė punės dhe t’i marrė dy rroga. Nuk ėshtė e mundur qė njeriu tė jetė kryetar i Komunės sė Prishtinės, me seli nė Graēanicė, pėr shembull, dhe tė jetė kryetar i Komunės sė Graēanicės, e cila do tė formohet pas zgjedhjeve tė Kosovės”, thėnė Ivanovic, i cili mė herėt, vetė ka qenė zyrtar nė institucionet e Kosovės.

Ai i ka thėnė agjencisė serbe tė lajmeve Tanjug se serbėt duhet tė mendohen mirė para se tė marrin vendim pėr tė dalė nė zgjedhje, ndėrsa ka tėrhequr vėrejtjen se pjesėmarrja nė zgjedhje, tani pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, nuk ėshtė njėsoj si mė pėrpara.

“Druhem se nuk po kuptojnė se me pjesėmarrje nė zgjedhje bien nė kurth, sepse me vrapimin individual, ndoshta e sjellin nė rrezik pozicionin e tė gjithė serbėve ndaj Qeverisė sė Serbisė. Tė gjithė serbėt e Kosovės sillen nė pozicion tė vėshtirė, pėr shkak tė individėve, tė cilėt mendojnė se me daljen nė zgjedhjet e Kosovės, e zgjidhin ndonjė problem tė vetin personal, apo problemin e njė grupi tė vogėl”, ka shtuar Ivanovic.

Nga ana tjetėr, Kryeministri Thaēi dhe Ambasadori Dell gjatė njė vizite nė familjen e Dusan Jorgicit nė Lipjan, kanė pėrsėritur thirrjen qė serbėt tė jenė pjesė e procesit zgjedhor mė 15 nėntor, sepse ėshtė nė interesin e tyre.

Thaēi ėshtė shprehur i inkurajuar nga zotimi i familjes Jorgic dhe, siē tha ai, i komunitetit serb pėr pjesėmarrje edhe mė tė madhe nė zgjedhjet lokale tė nėntorit.

“Janė kėto zgjedhje shumė tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e ēdo familjeje, pėr tė ardhmen e vendit tonė. Prandaj, participimi i tė gjitha komuniteteve dhe atij serb ėshtė jetik. Prandaj, zotimi i familjes Jorgiq dhe i gjithė komunitetit serb nė pėrgjithėsi ėshtė mjaft inkurajues pėr vendin tonė. Kosovėn po e ndėrtojmė bashkėrisht, e ardhmja ėshtė e pėrbashkėt dhe ėshtė e sigurt pėr tė gjithė, pa dallim”, ka thėnė Kryeministri Thaēi.

Mė tutje kryeministri Thaēi tha se ēdo kryetar i ri i Komunės i dalė nga zgjedhjet lokale do tė ketė obligim tė ndėrtojė rrugė tė reja, shkolla tė reja, ujėsjellės, hapėsira gjelbėrimi. “Unė jam mjaft i inkurajuar pėr kėtė klimė tė mirė ndėrfqinjėsore, ku jetojnė serbėt dhe shqiptarėt”.

Nė shtėpinė e familjes Jorgic, Thaēi dhe Dell kanė diskutuar me nikoqirin pėr problemet dhe hallet e pėrditshme dhe mundėsinė e ndėrtimit tė njė jete edhe mė tė mirė, jo vetėm pėr komunitetin serb por pėr tė gjithė qytetarėt nė pėrgjithėsi.

“Janė kėto angazhime tė pėrbashkėta tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, autoriteteve lokale, Qeverisės sė SHBA-ve dhe ambasadorit Dell, pėr fillimin e jetės sė re nė Kosovė, pėr ndėrtimin e vendit demokratik, shumetnik dhe tė tolerancės”, ka thėnė kryeministri Thaēi.

Ndėrsa, kryefamiljari Dino Jorgic ka shprehur pakėnaqėsinė pėr jetėn e vėshtirė, mungesėn e punės dhe mirėqenies sociale, por ka theksuar se nuk ka frikė tė jetojė nė Kosovėn.

Kryeministri Thaēi dhe kryetari i Komunės sė Lipjanit, Shukri Buja, i kanė premtuar familjes Jorgic se do ta ketė mbėshtetjen e Qeverisė qendrore dhe asaj lokale.

Thaēi dhe Dell janė takuar tė mėrkurėn edhe me kryetarin e ekipit pėr pėrgatitor pėr Komunėn e Kllokotit, Refik Halili, i cili tė martėn ishte sulmuar nga persona ende tė panjohur.

Kryeministri i Kosovės dhe Ambasadori i SHBA’sė e kanė dėnuar sulmin si njė akt tė ulėt, shumė qyqar, dhe tė papranueshėm. Ndėrkaq, Ambasadori Dell ka thėnė se Refik Halili pėrfaqėson tė ardhmen e kėtij vendi i cili tregon vullnetin pėr tė punuar me fqinjėt e tij pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike.
Gazeta Expres

Lapsi
05-11-09, 19:19
Me ne fund i erdh radha edhe Hashim Thaqit,qe te jet Kryeminister i Kosoves!
Qe nga dita e neserme edhe zyrtarisht Hashim Thaqi,do te jet Kryeminister i Kosoves m mandat te zgjatur nga vet fituesit e zgjedhjeve 4 vjeqar,si dhe 5 vjeqar te Presidenit,kjo per Partit opozitare si dhe per KMLDNJ,eshte konsideruar si jo demokratike.

Ja perberja e re e Qeveris se Kosoves.

Kryeminister Hashim Thaqi
Kryeter Fatmir Sejdiu
Kryetar Parlamenti Jakup Krasniqi
Ministria e Puneve te Mbrendshme Zenun Pajaziti
Ministria e Ekonomis dhe Financave Ahmet Shala
Ministria e Energjetikes dhe Miniserave Gjystina Pula-Shiroka
Ministria e Sherbimeve Publike Arsim Bajrami
Ministria e Bujqesis Pylltaris dhe Zhvillimit Rural Idriz Vehapi
Ministria e Transportit dhe Poste Telekomunikacionit Fatmir Limaj
Ministria e Arsimit Enver Hoxhaj
ZevendesKryeminister Hajredin Kuqi
LDK
Ministre e Drejtesis Nekibe Kelmendi
Ministria e Pushtetit Lokal Sadri Ferati
Ministria e Kultures,Rinis,Sportit dhe Qeshtjeve Jo rezidente Skender Hyseni
Ministria e Tregtise dhe Industris Lutfi Zharku
Ministria e Shendetsis Alush Gashi
ZevendesKryemisniter Rame Manaj
Minoritetet
Ministria e Planifikimit Hapsinor Mahir Jaggjillar
Ministria e Kthimit dhe Minoriteteve Boban Stankoviq
Ministria e Punes dhe Mirqenies Sociale Nenad Rashiq Ka qene koalicion i panatyrshem, deshmi per kete jane fjalimet kundra njeri tjetrit gjate kampanjes, sidomos kandidatet per qytetin e Prishtines

Kaqanikasja
05-11-09, 19:50
Voto 51 Krenohu me PDK...

Peja-Boy
05-11-09, 20:45
Voto 51 Krenohu me PDK...

Spo di kend me Voto bre ?? Secili Premtimet ma te mira se te tjetrit !!

MemphiSx
05-11-09, 21:50
Kjo qeveri i ka ditet e numeruara,shpresoj dhe besoj qe pas Vitit t'ri dot ket zgjedhje te parakohshme!!

Kaqanikasja
05-11-09, 23:51
Kesaj qeverie poi shtyhet mandati edhe per 4 vite Urime Hashim Thaqi...

pirro
06-11-09, 12:32
Gjate ka me qendru qekjo teme ktu.:tongue:

aroza
06-11-09, 19:15
hahaha qysh jena mesu me kqyr seriale, mundet me pas vazhdime shume......... veq mos te behen sa te "mehmet kosovalis" .

Guri i madh
13-11-09, 20:29
QEVERI e HASHIMIT kosova esht nji shtet i ri i gjason nji foshnje te posa lindur ju lutem keni kujdes nese nuk mundeni me e mbroj nga viruset armiqt ,te pakten ju mos e keq trajtoni , milonat e fituar nga kjo mjegullnaj do i hargjoni pas mjekve e advokatve ,perendia hakmerret po mos harroni se edhe populli i ndihmon

aroza
13-11-09, 20:47
pash zotin ēka deshte me thane....
se spo ma rrok kompjuta.

Guri i madh
13-11-09, 20:51
pash zotin ēka deshte me thane....
se spo ma rrok kompjuta.
ANGAZHOE edhe trurin e vogel nese nuk e kie ne defekt

aroza
13-11-09, 20:56
jo badihava.......... nck.

pirro
13-11-09, 21:05
Pasneser shihet kush ku osht


Me rendesi osht qe zgjedhjet me shku te mira dhe te qeta, kjo qeveri deri ne 2015 e ka te sigurt e per ma shume mbetet te shihet

pirro
13-11-09, 21:06
Guri a te kemi ksajde per votime a jo?? hahahah hajde burr bile per votime, nje vote ma pak per thaqin hehhee

Guri i madh
13-11-09, 21:27
Guri a te kemi ksajde per votime a jo?? hahahah hajde burr bile per votime, nje vote ma pak per thaqin hehheeHASHA te vetmin pshtim e ka tek thirrja e ALBIN KURTIT per bojkotim te zgjedhjeve ,nese populli del ne zgjedhje dikund afer 70% HASHA I KA TE GARANTUAR HUMBJENe nese prap ne zgjedhje dalin 37% hasha fiton se kta simpatizant te hashes jan te gatshem edhe sllobodan millosheviqit me ja qit voten nese esht antar i PDKes

Kaqanikasja
14-11-09, 17:22
Mos u lodhni bre shum vetem se thuani PDK-se Urime fitoren e asgje me shum se e kot eshte...

Peja-Boy
14-11-09, 17:29
Mos u lodhni bre shum vetem se thuani PDK-se Urime fitoren e asgje me shum se e kot eshte...

Kadale edhe pak bre ...a spo te pritet a ??

Kaqanikasja
14-11-09, 17:31
Kadale edhe pak bre ...a spo te pritet a ??

Valla hiq po parandjenjat jane ashtu

Peja-Boy
14-11-09, 17:35
Valla hiq po parandjenjat jane ashtu

More a po Fiton Kosova ??? a Po Fiton Populli se kush po po e fiton Ulsen e kryetarit spe kom dert !

Kaqanikasja
14-11-09, 17:38
More a po Fiton Kosova ??? a Po Fiton Populli se kush po po e fiton Ulsen e kryetarit spe kom dert !

Me fitoren e PDK-se fiton edhe Kosova edhe Populli i Kosoves

jadore
14-11-09, 17:39
More a po Fiton Kosova ??? a Po Fiton Populli se kush po po e fiton Ulsen e kryetarit spe kom dert !

pike i vure .
tamam ne ate situate jemi qe sa kohe , te pyetet a fitoj a humbi populli .

GjIlAnAsI_cSi
14-11-09, 17:40
Fiton Xhabiri edhe ty se jo valla kshyre Kacaniki ka mbet sikur shkretin..

Vazhdoni votone Xhabirin ai do t'ju funizoj me Kallasha me dal me vra shqipe :)

jadore
14-11-09, 17:41
Me fitoren e PDK-se fiton edhe Kosova edhe Populli i Kosoves

zemra tu gezofte, sa e ngazellyer dukesh ..

Kaqanikasja
14-11-09, 17:42
Fiton Xhabiri edhe ty se jo valla kshyre Kacaniki ka mbet sikur shkretin..

Vazhdoni votone Xhabirin ai do t'ju funizoj me Kallasha me dal me vra shqipe :)

Ka furnizu me kallasha kur eshte kan koha e kallashave e ju ateher e keni pas shti kryt nder kule te nenave a te grave te juaja kur ay e ka furnizu ushtrin me kallasha e Kaqaniku kurr me i ndertum s eketo dy vite nuk ka qen me vjen keq qns ke qene para dy apo tri vite e kete kohen e fundit nuk ke qen ne kaqanik

Peja-Boy
14-11-09, 17:43
Fiton Xhabiri edhe ty se jo valla kshyre Kacaniki ka mbet sikur shkretin..

Vazhdoni votone Xhabirin ai do t'ju funizoj me Kallasha me dal me vra shqipe :)

Pse bre je kaq i keq ??Hahahahahaha Mos naj Nguc Kaqanikaset !!

Peja-Boy
14-11-09, 17:45
pike i vure .
tamam ne ate situate jemi qe sa kohe , te pyetet a fitoj a humbi populli .

O Jadore qeta te njejtit jon qe 10 Vjet,veq po sillen her te njeri e her te njeri e veq po bejn ndrrime Kualicjonesh , edhe qka u arrit deri sot ?!!

jadore
14-11-09, 17:46
Ka furnizu me kallasha kur eshte kan koha e kallashave e ju ateher e keni pas shti kryt nder kule te nenave a te grave te juaja kur ay e ka furnizu ushtrin me kallasha e Kaqaniku kurr me i ndertum s eketo dy vite nuk ka qen me vjen keq qns ke qene para dy apo tri vite e kete kohen e fundit nuk ke qen ne kaqanik

valla i mire Inex , cka po thu a i ka ra puna Rrapit-a..? nuk e besoj ..

Kaqanikasja
14-11-09, 17:48
valla i mire Inex , cka po thu a i ka ra puna Rrapit-a..? nuk e besoj ..

Qka Inex nuk po e kuptoj,haha rrapit pak po po prap mir mir eshte

jadore
14-11-09, 18:00
Qka Inex nuk po e kuptoj,haha rrapit pak po po prap mir mir eshte

po flasim per te arriturat e ndertimit ne Kaqanik de , pizzeri dhe lokale sa dij une keto 10 vjete atje jane ndertu dhe zhvillu , edhe ti .. mos me shtyne te flas se duhet ti permbahemi marveshtjes per heshtje zgjedhore ,
veq edhe qito po e foli sa nuk me kane ndi te tjeret qe po e prishi heshtjen zgjedhore ..
neglizhenca me e madhe qe kane bere keto qeverite e reja ne 10 vjeteshin e fundit eshte padretesia ndaj Kaqanikut ,nje zone me aq histori , e tradite, potencialin njerzore aq te sinqert dhe punotre me resurset natyrore ,dhe e lene ne harrese gabim qe nuk ju falet e sot te flitet per perkrahje partishe eshte me shume se manipulim i partive me sinqeritetin e atyre njerezeve ..
pra kaqenikase qe 10 vite zhvillimi i vetem tek ju keto 10 vjet eshte vetem i sektorit individual dhe ai i gastronomise .

Kaqanikasja
14-11-09, 18:05
po flasim per te arriturat e ndertimit ne Kaqanik de , pizzeri dhe lokale sa dij une keto 10 vjete atje jane ndertu dhe zhvillu , edhe ti .. mos me shtyne te flas se duhet ti permbahemi marveshtjes per heshtje zgjedhore ,
veq edhe qito po e foli sa nuk me kane ndi te tjeret qe po e prishi heshtjen zgjedhore ..
neglizhenca me e madhe qe kane bere keto qeverite e reja ne 10 vjeteshin e fundit eshte padretesia ndaj Kaqanikut ,nje zone me aq histori , e tradite, potencialin njerzore aq te sinqert dhe punotre me resurset natyrore ,dhe e lene ne harrese gabim qe nuk ju falet e sot te flitet per perkrahje partishe eshte me shume se manipulim i partive me sinqeritetin e atyre njerezeve ..
pra kaqenikase qe 10 vite zhvillimi i vetem tek ju keto 10 vjet eshte vetem i sektorit individual dhe ai i gastronomise .

Qe sa kohe ske qen ne kaqanik un aty jetoj punoj dhe jam afer qdo dit e nate dhe i shof ndryshimet i nderuar mos flitni veq te them diqka se kaqaniku kurr me i ndertum ska qene

Peja-Boy
14-11-09, 18:40
Qe sa kohe ske qen ne kaqanik un aty jetoj punoj dhe jam afer qdo dit e nate dhe i shof ndryshimet i nderuar mos flitni veq te them diqka se kaqaniku kurr me i ndertum ska qene

Femer eshte !! Hahahahahahahahaa

Kaqanikasja
14-11-09, 18:51
Femer eshte !! Hahahahahahahahaa

Hahahhahahahaa,a po a po kete nik e paska ne gjinin asnjenese hhahahah as femer as mashkull..

Peja-Boy
14-11-09, 18:51
Hahahhahahahaa,a po a po kete nik e paska ne gjinin asnjenese hhahahah as femer as mashkull..

Hahahahaa Mos ja perzij gjinin se e ka merzi ... qysh pash besen a spo e njeh Jadoren a ??

Kaqanikasja
14-11-09, 18:59
Hahahahaa Mos ja perzij gjinin se e ka merzi ... qysh pash besen a spo e njeh Jadoren a ??

Ja hiq valla pse kush eshte...

Etnical
14-11-09, 19:02
Qe sa kohe ske qen ne kaqanik un aty jetoj punoj dhe jam afer qdo dit e nate dhe i shof ndryshimet i nderuar mos flitni veq te them diqka se kaqaniku kurr me i ndertum ska qene


Ty tu doket se ka ndryshu Kaqaniki se nuk ke dal tjeter ka me pa,po ku ndryshon be Kaqaniki kur kryetar e ka ni kriminel po leje mos fol palidhje,kot munohesh me fshi m... ati apet i fjen era

aroza
14-11-09, 20:43
jo vetem kaēaniku, po kejt kosova ka lulezu me ket qeveri qe shume punon e pak flet.

Peja-Boy
14-11-09, 20:58
Ja hiq valla pse kush eshte...

Auuu e rrezikshme eshte Jadorja ...Krejt Forumi ja ka Dron e ti spo e njofke !!

jadore
14-11-09, 23:05
Auuu e rrezikshme eshte Jadorja ...Krejt Forumi ja ka Dron e ti spo e njofke !!

bile aq sa qe edhe qeverive poju bone konkurence ne teme ..
( 6 postime veq per mua qenken ketu , hahaha)

shfletuesi_
14-11-09, 23:08
Hajde dilni neser Votoni edhe edhe mos t'ju degjoj tu anku qeverit pastaj... Se qetu shpirtin ma keni pru

Kaqanikasja
17-11-09, 20:09
Ty tu doket se ka ndryshu Kaqaniki se nuk ke dal tjeter ka me pa,po ku ndryshon be Kaqaniki kur kryetar e ka ni kriminel po leje mos fol palidhje,kot munohesh me fshi m... ati apet i fjen era

pO BRE PO TI je ay ose ajo qe e din a kam dal un tjera kah apo jo nqs per ju ky kryetar eshte kriminel ateher ju qenkeni edhe me kriminel se ay se njerz pa karakter flasin kso fjal si ti qe ke shkru ketu ..........nuk e di ku bazoheni te flitni keshtu

Kaqanikasja
17-11-09, 20:10
Auuu e rrezikshme eshte Jadorja ...Krejt Forumi ja ka Dron e ti spo e njofke !!

Ja valla hiq per qata qe spo ja di tuten po foli ma mir qe spo e njof

MemphiSx
17-11-09, 22:59
pO BRE PO TI je ay ose ajo qe e din a kam dal un tjera kah apo jo nqs per ju ky kryetar eshte kriminel ateher ju qenkeni edhe me kriminel se ay se njerz pa karakter flasin kso fjal si ti qe ke shkru ketu ..........nuk e di ku bazoheni te flitni keshtu

Ecc guxo fol keq per te..se t'qet prej punes meniher..besa edhe me keq,te pergatitet naj aksident n'rruge,ku mujn edhe me thon se e myti veten :D e masnej..hetimet vazhdojn ;)

Kjo eshte veprimtaria e kryetarit t'Kaqanikit!!!

Etnical
18-11-09, 01:57
pO BRE PO TI je ay ose ajo qe e din a kam dal un tjera kah apo jo nqs per ju ky kryetar eshte kriminel ateher ju qenkeni edhe me kriminel se ay se njerz pa karakter flasin kso fjal si ti qe ke shkru ketu ..........nuk e di ku bazoheni te flitni keshtu


Jo un nuk muj mu kan kriminel se mu policia nuk ma ka gjet ni shpi armatim dhe un kom kercnu askand dhe malltretu dikon,po kto matrapazllaqe i ka ba pikrisht kryetari yt qe ti e qun kryetar tmir qe tash realisht u kan dasht me qen nburg,po kjo spo ndoth se ket kryetarin tan pe mbrojn ata kriminelat e mdhaj qe jan nkrye tqeveris...dhe kto nuk jan fjal tkota dhe tpa baza qe une po kam qef mi than po jon fakte qe i din krejt Kosova

teutaA
18-11-09, 02:48
Jo un nuk muj mu kan kriminel se mu policia nuk ma ka gjet ni shpi armatim dhe un kom kercnu askand dhe malltretu dikon,po kto matrapazllaqe i ka ba pikrisht kryetari yt qe ti e qun kryetar tmir qe tash realisht u kan dasht me qen nburg,po kjo spo ndoth se ket kryetarin tan pe mbrojn ata kriminelat e mdhaj qe jan nkrye tqeveris...dhe kto nuk jan fjal tkota dhe tpa baza qe une po kam qef mi than po jon fakte qe i din krejt Kosova

o tybe mir po ta rroka politiken po ski kujt me i than se hahahahah thuj ti njehin sa veta jan ne partin e thaqin me akuza e denime te renda :smile:

Urata
18-11-09, 03:18
Jo un nuk muj mu kan kriminel se mu policia nuk ma ka gjet ni shpi armatim dhe un kom kercnu askand dhe malltretu dikon,po kto matrapazllaqe i ka ba pikrisht kryetari yt qe ti e qun kryetar tmir qe tash realisht u kan dasht me qen nburg,po kjo spo ndoth se ket kryetarin tan pe mbrojn ata kriminelat e mdhaj qe jan nkrye tqeveris...dhe kto nuk jan fjal tkota dhe tpa baza qe une po kam qef mi than po jon fakte qe i din krejt Kosova

krejt Kosova tybe...! po qysh s'mujti asgje me ba tane Kosova kunder nje turme t'keqe...?!!!

teutaA
18-11-09, 03:22
krejt Kosova tybe...! po qysh s'mujti asgje me ba tane Kosova kunder nje turme t'keqe...?!!!

sepse qytetaret e kosoves jan te pavarur nga qeveria e ks :smile:

fadil
10-12-09, 14:37
Kryeministri Thaēi vlerėson inkurajuese vendimet e BE-sė pėr Kosovėnhttp://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgKryeministri Hashim Thaēi vlerėsoi sot shumė tė rėndėsishme miratimin e strategjisė sė zgjerimit tė rekomanduar nga Komisioni Evropian. Sipas tij, kjo strategji e ofron edhe mė tutje Kosovėn me Unionin dhe njėkohėsisht dhe hap dyert pėr liberalizimin e vizave edhe pėr Kosovėn. ...Postuar: 12:40:28 / 10.12.2009Edhe pse akoma nuk dihet se cila ėshtė koha kur Kosova do tė bėhet pjesė e liberalizmit tė vizave kryeministri i vendit Hashim Thaēi tha se Kosova ėshtė bėrė pjesė e vendimeve historike pėr BE-nė pas aprovimit tė Kėshillit tė kėsaj tė fundit tė strategjisė pėr zgjerim.
Kryeministri tha se Kosova tashmė ka filluar tė pėrmbushė standardet pėr tė hyrė nė procesin e liberalizmit tė vizave dhe kosovarėt, sipas tij, do jenė pjesė e barabartė e qytetarėve tė Evropės.

“Kėto ditė u morėn vendime tė rėndėsishme edhe nė Bruksel. Vendimi i Kėshillit tė Bashkimit Evropian qė tė aprovojė strategjinė e zgjerimit tė aprovuar nga Komisioni Evropian ėshtė njė vendim historik qė pėrfundimisht konfirmon fillimin njė epoke tė re pėr Kosovėn, nė lidhje me procesin e integrimit tė Kosovės nė strukturat evropiane”, tha Thaēi.

Sipas kryeministrit vendimet e BE-sė janė tejet inkurajuese pėr Kosovėn nė procesin e integrimit tė saj.

“Aprovimi dhe pajtimi me rekomandimet e Komisionit Evropian nga ana e Kėshillit Evropian, nė lidhje me Kosovėn pėr liberalizmin e vizave, do tė rezultojė me liberalizimin e plotė pėr Kosovėn”, tha Thaēi.

Kryeministri tha se Qeveria e vendit mbetet e pėrkushtuar tė zbatojė standardet evropiane pėr integrim dhe tashmė ka filluar tė zbatojė njėanshėm marrėveshjet e BE-sė. Procesi i liberalizimit tė vizave pėr tri vende tė Ballkanit hynė nė fuqi me 19 dhjetor. Kosova Shqipėria dhe Bosnje e Hercegovina nuk janė pėrfshirė nė proces.| s.b & RTK staff |

fadil
10-12-09, 14:41
Thaēi: GJND do tė ndihmojė njohjet e pavarėsisė sė Kosovės

Thaēi ka falėnderuar shtetet mike qė e kanė argumentuar pavarėsinė e Kosovės nė GJND.

http://rtv21online.com/home/images/content/news/takime/06mbledhja%20e%20QEVERISE.jpg
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ka deklaruar se Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė ėshtė njė rast i mirė qė edhe njėherė nė kėtė forum tė lartė ndėrkombėtar tė prezantohen para botės argumentet e shtetėsisė sė pavarur, argumentet e kauzės sė drejtė tė qytetarėve tė Kosovės dhe e drejta e pakontestueshme pėr shtet tė pavarur, demokratik dhe tė integruar nė strukturat euroatlantike.
Kėto komente, kryeministri Thaēi i bėri nė mbledhjen e rregullt tė Qeverisė sė Kosovės, me ē'rast ka vlerėsuar se pėrballja e Kosovės me Serbinė nė GJND do tė ndihmojė shtetet hezituese qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės.
"GJND do tė ndihmojė edhe shteteve qė hezitojnė qė ta njohin vullnetin legjitim tė qytetarėve tė Kosovės qė tė ndodhin njohjet edhe mė tė shpejta, edhe mė tė shumta. Pavarėsia pėrveτ qė ėshtė e drejtė legjitime ka sjellė edhe qartėsi, stabilitet e bashkėpunim rajonal. Ne po ndėrtojmė shtetin demokratik dhe shumetnik", ka thėnė Thaēi.
Ai ka theksuar se shteti i Kosovės ėshtė njė reflektim nė interesin e tė gjithė njerėzve tė Kosovės dhe kjo, sipas tij ėshtė dėshmuar edhe me punė konkrete dhe orientimin euroatlantik tė Kosovės.
Thaēi me kėtė rast ka falėnderuar shtetet mike qė e kanė argumentuar pavarėsinė e Kosovės nė GJND.
Edhe vendimi i Kėshillit tė Ministrave qė tė rekomandojė zgjerimin e BE sė, ėshtė pėrshėndetur nga kryeministri Thaēi, tė cilin e ka vlerėsuar si vendim historik qė konfirmon fillimin e njė epoke tė re pėr Kosovėn nė procesin e integrimit tė saj nė strukturat e Bashkimit Evropian.
Me rastin e njėvjetorit tė vendosjes sė misionit evropian EULEX nė Kosovė, Thaēi ka vlerėsuar se Qeveria e Kosovės ka vendosur raporte tė shkėlqyeshme qė nga dita e parė me kėtė mision, ndėrkaq periudhėn njėvjeτare e ka vlerėsuar si periudhė tė suksesit tė plotė tė institucioneve tė Kosovės dhe autoriteteve ndėrkombėtare.
"Sundimi i ligjit ka qenė ėshtė dhe do tė mbetet prioritet i Qeverisė dhe imja personalisht. Eshtė vlerė, ėshtė emancipimi ynė, ėshtė vendosmėria jonė, do tė jemi tė pa kompromis kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar", ka thėnė Thaēi.
Derisa jemi tri ditė para zgjedhjeve, kryeministri i vendi ka falėnderuar partitė politike pėr fushatė tė qetė, fer dhe demokratike, ndėrkaq ka ftuar qytetarėt qė tė dalin nė mėnyrė sa mė masive nė zgjedhje dhe tė votojnė pėr tė ardhmen e tyre.
Kabineti qeveritar nė mbledhjen e sotme ka miratuar planin veprues pėr reformėn nė menaxhimin e financave publike, pėr tė cilin plan, ministri i Ekonomisė dhe Financave Ahmet Shala ka theksuar se objektivi i kėtij plani ėshtė dizajnimi dhe pėrkrahja e programit qeveritar pėr menaxhimin e financave publike, ndėrsa si i tillė ai zbaton qasjen e platformave qė ka si synimin implementimin e njė pako tė aktiviteteve tė menaxhimit mė tė mirė tė financave publike.
Gjithashtu ėshtė miratuar edhe Projektligji pėr inspektoratin e tregut dhe mbikėqyrjen inspektuese.

fadil
10-12-09, 14:42
AAK: Korrupsioni, kancer pėr shtetin e Kosovės

Kėrkohet nga EULEX-i tė kryejė punėn nė luftimin e orrupsionit
http://rtv21online.com/home/images/content/news/vendi/AAK-LLOGO.jpgDrejtuesit tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės vlerėsojnė se dy vjet pas pavarėsisė sė vendit, korrupsioni ka arritur shkallėn mė tė lartė qė ėshtė parė ndonjėherė, dhe sipas tyre ėshtė bėrė kancer pėr shtetin dhe shoqėrinė e Kosovės.
Sekretari i pėrgjithshėm i AAK-sė, Burim Ramadani nė njė konferencė pėr media tė mbajtur tė enjten ka thėnė se Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės shpreh shqetėsim pėr nivelin e lartė tė korrupsionit.
Sipas tij dukuria e korrupsionit nė Kosovė ėshtė kthyer nė kancer pėr shtetin e Kosovės dhe nuk mund tė matet se sa ėshtė shkalla e lartė e korrupsionit.
Ai ka shtuar se kėto raporte pėr nivelin e lartė tė korrupsionit janė duke u konstatuar nga mekanizma ndėrkombėtar.
Ramadani ka shtuar se qeveritarėt nuk janė mė udhėheqės, por janė kthyer nė zaptues tė shtetit tė Kosovės, duke shtuar se qė kryeministri, Hashim Thaēi, e ka gojėn plotė me lėvdata sa i pėrket asaj qė e quan luftim tė korrupsionit, ndėrsa institucionet ndėrkombėtare pėr ēdo ditė e konstatojnė rritjen e madhe tė korrupsionit nė Kosovė.
Sekretari Ramadani ka shtuar se deklaratat e kryeministrit Thaēi pėr zero tolerancė kundėr korrupsionit, nė praktik e shohim se do tė thotė 100 pėr qind mbėshtetje dhe pėrkrahje pėr korrupsionin.
Zyrtarėt e AAK-sė nuk janė edhe aq tė kėnaqur me punėn njėvjeēare tė EULEX-it nė Kosovė, duke kėrkuar nga ata mė shumė angazhim nė luftimin e korrupsionit.
Ramadani ka theksuar se nė Ditėn ndėrkombėtare tė korrupsionit, Zyra Ndėrlidhėse e Komisioni Evropian ka publikuar njė raport pėr nivelin e korrupsionit nė Kosovė, ku janė gjetur ose janė konstatuar jashtėzakonisht fakte pėr nivelin e madh tė korrupsionit.
AAK-ja konsideron se pėr tė luftuar korrupsionin, duhet tė ketė vullnet politik institucional, duke shtuar se pėr ta bėrė kėtė duhet fuqizuar dhe pėrkrahur puna e Agjencionit Anti-Korrupsion.

fadil
10-12-09, 14:43
AAK: Korrupsioni, kancer pėr shtetin e Kosovės

Kėrkohet nga EULEX-i tė kryejė punėn nė luftimin e orrupsionit
Drejtuesit tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės vlerėsojnė se dy vjet pas pavarėsisė sė vendit, korrupsioni ka arritur shkallėn mė tė lartė qė ėshtė parė ndonjėherė, dhe sipas tyre ėshtė bėrė kancer pėr shtetin dhe shoqėrinė e Kosovės.
Sekretari i pėrgjithshėm i AAK-sė, Burim Ramadani nė njė konferencė pėr media tė mbajtur tė enjten ka thėnė se Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės shpreh shqetėsim pėr nivelin e lartė tė korrupsionit.
Sipas tij dukuria e korrupsionit nė Kosovė ėshtė kthyer nė kancer pėr shtetin e Kosovės dhe nuk mund tė matet se sa ėshtė shkalla e lartė e korrupsionit.
Ai ka shtuar se kėto raporte pėr nivelin e lartė tė korrupsionit janė duke u konstatuar nga mekanizma ndėrkombėtar.
Ramadani ka shtuar se qeveritarėt nuk janė mė udhėheqės, por janė kthyer nė zaptues tė shtetit tė Kosovės, duke shtuar se qė kryeministri, Hashim Thaēi, e ka gojėn plotė me lėvdata sa i pėrket asaj qė e quan luftim tė korrupsionit, ndėrsa institucionet ndėrkombėtare pėr ēdo ditė e konstatojnė rritjen e madhe tė korrupsionit nė Kosovė.
Sekretari Ramadani ka shtuar se deklaratat e kryeministrit Thaēi pėr zero tolerancė kundėr korrupsionit, nė praktik e shohim se do tė thotė 100 pėr qind mbėshtetje dhe pėrkrahje pėr korrupsionin.
Zyrtarėt e AAK-sė nuk janė edhe aq tė kėnaqur me punėn njėvjeēare tė EULEX-it nė Kosovė, duke kėrkuar nga ata mė shumė angazhim nė luftimin e korrupsionit.
Ramadani ka theksuar se nė Ditėn ndėrkombėtare tė korrupsionit, Zyra Ndėrlidhėse e Komisioni Evropian ka publikuar njė raport pėr nivelin e korrupsionit nė Kosovė, ku janė gjetur ose janė konstatuar jashtėzakonisht fakte pėr nivelin e madh tė korrupsionit.
AAK-ja konsideron se pėr tė luftuar korrupsionin, duhet tė ketė vullnet politik institucional, duke shtuar se pėr ta bėrė kėtė duhet fuqizuar dhe pėrkrahur puna e Agjencionit Anti-Korrupsion.

fadil
10-12-09, 14:47
Zenelaj: Java e parė – sukses pėr Kosovėn

http://gdb.rferl.org/E2250BE2-9810-498A-8B57-77BA9BD75017_mw270_s.jpg (http://gdb.rferl.org/E2250BE2-9810-498A-8B57-77BA9BD75017_mw800_mh600.jpg) Eqrem Zenelaj, ekspert i sė drejtės ndėrkombėtare

05.12.2009
Albana Isufi (http://www.evropaelire.org/author/17612.html)
Eksperti pėr tė drejtėn ndėrkombėtare, Eqrem Zenelaj, e vlerėson pozitive pėr Kosovėn javėn e parė nė GJND, nė Hagė. Ai thotė se kjo javė “ka treguar se pavarėsia ėshtė e pakthyeshme dhe nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare”.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Zoti Zenelaj, si e vlerėsoni javėn e parė tė pėrballjes sė Kosovės dhe Serbisė nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė?

EQREM ZENELAJ
Java e parė vlerėsohet mjaft pozitive, meqenėse kemi njė paraqitje mjaft dinjitoze tė palės kosovare dhe tė ekspertėve, si dhe tė miqve tanė, tė cilėt kanė treguar dhe kanė dėshmuar fuqimisht se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė ēėshtje e pakthyeshme dhe ėshtė njė ēėshtje nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare.

Unė do tė kisha shtuar edhe njė deklaratė tė profesorit tė njohur nga Gjermania, nga Universiteti Humbold i Gjermanisė, doktor Tomoshat, i cili thekson se “tė gjitha shtetet e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare”.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Ju pėrmendėt argumentet e Kosovės, por sa kanė qenė bindėse argumentet e tė dyja palėve, edhe ato tė Serbisė?

EQREM ZENELAJ
Argumentet e Serbisė nuk qėndrojnė pėr shumė arsye, sepse ata i pėrsėrisin vazhdimisht ato argumente, tė cilat janė mjaft qesharake dhe janė nė kundėrshtim edhe me Kartėn OKB-sė. Pastaj, janė nė kundėrshtim edhe me parimet themelore tė Kartės sė OKB-sė, siē ėshtė parimi i sė drejtės sė vetėvendosjes; nė kundėrshtim me parimet e Konferencės sė Helsinkit dhe me tė gjitha parimet qė quhet jusko-gens nė tė drejtėn ndėrkombėtare, e drejtė e cila ėshtė e detyrueshme.

Nė anėn tjetėr, Serbia nuk ka tė drejtė tė thirret nė Rezolutėn 12 44, sepse ajo nuk ėshtė Kushtetutė e Serbisė. Por, ajo ėshtė njė rezolutė qė ėshtė nxjerrė nga Kėshilli i Sigurimit dhe Kosova me tė ėshtė futur nėn ombrellėn e Kėshillit tė Sigurimit.

Pastaj, me Rezolutėn 12 44, nė njė vend tė caktuar, thuhet se Kosova ėshtė pjesė e Jugosllavisė, por qė vetė Kėshilli i Sigurimit nė Rezolutėn 777 thekson qė nuk ka Jugosllavi dhe aty lihet hapur ēėshtja e mundėsisė sė statusit tė ardhshėm. Prandaj, edhe bisedimet qė janė bėrė nė nivel tė OKB-sė, janė bisedime qė i ka udhėhequr vetė Kėshilli i Sigurimit dhe vetė pala ndėrkombėtare.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Profesor Zenelaj, ka pasur argumente tė ndryshme tė dhėna nga shtetet, qoftė nga ato qė e mbėshtesin Kosovėn, qoftė nga ato qė e mbėshtesin Serbinė. Disa, madje, kanė kontestuar tė drejtėn e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr tė vendosur mbi shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės. Ēfarė mendoni ju?

EQREM ZENELAJ
Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, sipas nenit 92 tė Kartės sė OKB-sė dhe nenit 1 tė statutit tė saj, ėshtė organ kryesor i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr interpretimin e sė drejtės ndėrkombėtare. E drejta ndėrkombėtare paraqet njė rend juridik tė bashkėsisė ndėrkombėtare, prandaj Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė ėshtė njė organ, i cili merr dhe ka tė drejtė tė marrė vendime, gjegjėsisht tė marrė dy lloj verdiktesh.

Kėto janė vendimet dhe opinionet: me vendime kemi tė bėjmė me rastet e konflikteve ndėrkombėtare. Ndėrsa, pėr opinionet kemi ēėshtjen e interpretimit tė ligjshmėrisė nė tė drejtėn ndėrkombėtare.

Nga viti 1946 e deri mė tani janė marrė gjithsej 118 verdikte, prej tyre 93 vendime dhe 25 opinione. Prandaj, nuk qėndron ajo qė thuhet, sepse Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė ėshtė dhe mbetet organ kryesor pėr interpretimin e sė drejtės ndėrkombėtare, por qė ajo mund tė shprehet nė disa mėnyra.

Kompetencat e saj janė nėse ajo mund tė shprehet pozitive, domethėnė njė tė shprehė njė opinion pozitiv pėr Kosovėn, e atėherė nuk ka apelim, nė rast tė tillė, nėse, po e them figurativisht, shpreh opinion negativ, pala serbe ka tė drejtė t’i drejtohet Kėshillit tė Sigurimit pėr ta aprovuar njė rezolutė, me tė cilėn kėrkohet zbatim i vendimit tė GJND-sė. Nė Kėshill tė Sigurimit ne kemi tri shtete anėtare mike, qė janė anėtare tė pėrhershme tė Kėshillit tė Sigurimit.

Mjafton vetėm njė shtet, siē ėshtė p.sh., Rusia qė e pėrkrah Serbinė dhe qė e pėrdori tė drejtėn e vetos, e qė ėshtė formula e Jales e vitit ‘45, ndėrsa ne i kemi tri shtete.

Forma tjetėr ėshtė nėse Kosovėn do ta njihnin 2/3 e shteteve anėtare tė OKB-sė, Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė do ta linte kėtė ēėshtje pa objekt interpretimi; njė element tjetėr ėshtė qė ajo mund tė mos deklarohet fare, siē ka qenė rasti me mosdeklarimin edhe tė kontestit mes Francės dhe Zvicrės pėr njė pjesė, njė zonė e lirė nė Liqenin e Gjenevės, duke pretenduar se palėt nuk janė marrė vesh dhe gjykata nuk ėshtė kompetente pėr kėtė, sepse kjo ėshtė njė ēėshtje qė rrjedh nga Liga e Kombeve dhe ēėshtja tjetėr qė ėshtė njė deklarim, gjegjėsisht njė kėshillė, apo opinion neutral, qė do tė ketė njė dykuptimėsi.

Domethėnė, do tė favorizohen elementet e sė drejtės sė vetėvendosjes, do tė favorizohet rruga e pakthyeshme, do tė favorizohen tė gjitha elementet e tjera qė do tė merren parasysh dhe, natyrisht, do tė merret pėrballė edhe pėr arsye politike aktuale ndėrkombėtare.

Pra, Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė ėshtė organ kompetent dhe do tė marrė njė vendim, i cili nuk do tė jetė nė kundėrshtim me Kosovėn, gjegjėsisht me Deklaratėn e Pavarėsisė sė Kosovės, duke pasur parasysh kėto argumente:

1) Vetė struktura e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė tregon se tetė gjyqtarė vijnė nga tetė shtete qė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, shtatė nga ato qė e kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės;

2) Vetė nė Kėshillin e Sigurimit, anėtarė tė pėrhershėm janė tri shtete qė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės dhe e mbrojnė fuqimisht, ndėrsa dy shtete, Rusia dhe Kina, janė kundėr;

3) Vetė Unioni Evropian, nga 22 shtete e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa pesė nuk e kanė njohur.

Pastaj, ėshtė edhe njė element qė duhet theksuar, qė nė rast tė vendimit/ verdiktit, qė ėshtė faza e tretė, pas seancave dėgjimore marrin pjesė gjyqtarė tė barabartė, p.sh. 6 me 6 ose 7 me 7, ėshtė njė kompetencė speciale qė vetė kryetari i gjykatės vendos pėr njė ēėshtje tė caktuar. Kėtu e kemi njė fat qė kryetari ėshtė nga Japonia – ėshtė njė shtet mik qė e ka njohur pavarėsinė e Kosovės.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Mendoni qė gjyqtarėt do tė ndikohen nga pikėpamjet e qeverive tė tyre?

EQREM ZENELAJ
Parimisht, gjyqtarėt janė tė pavarur dhe nuk duhet tė pėrfaqėsojnė opinionet, mendimet dhe interesat e shteteve nacionale qė janė tė pėrfaqėsuara, mirėpo praktika ka treguar qė gjithmonė ka pasur njė ndikim, ka pasur njė subjektivitet, e, edhe nė kėtė rast do tė ketė.

Prandaj, tė gjitha elementet qė i pėrmendėm mė parė tregojnė se nė asnjė mėnyrė nuk do tė merret ndonjė vendim, i cili e dėmton pavarėsinė e Kosovės dhe nuk mund ta dėmtojė, natyrisht, sepse nė raste tė tilla duhet, p.sh. tė merret njė kėrkesė nė Kėshillin e Sigurimit pėr njė rezolutė, e qė, siē thashė, i kemi tre anėtarė qė do ta bllokojnė pėrsėri, e kjo natyrisht, ndėrkohė, ndikon pak nė zvarritjen e njohjeve tė shtetit tė Kosovės, por ēėshtja e njohjes sė shteteve nė tė drejtėn ndėrkombėtare ėshtė njė ēėshtje qė u takon ekskluzivisht interesave tė shteteve nacionale. Kthim prapa nuk ka, prandaj kėtu nuk ka as hapėsirė pėr frikė.

RADIO EVROPA E LIRĖ
Ėshtė pėrmendur pranvera dhe qershori si njė periudhė kur Gjykata mund tė shpallė verdiktin e saj. Kur, nė fakt, mendoni se do tė pėrfundojė ky proces?

EQREM ZENELAJ
Paraprakisht po tregoj se janė tri faza tė shqyrtimit tė ēėshtjeve tė caktuara. Faza e parė ka qenė faza e deponimit tė deklaratave shkresave, kundėr-shkresave me shkrim, e cila ka pėrfunduar; faza e dytė ėshtė faza e seancave dėgjimore, e cila ka filluar mė 1 dhjetor dhe pėrfundon mė 11 dhjetor; dhe faza e tretė ėshtė tėrheqja e gjyqtarėve pėr kėshillime, tė cilat janė tė fshehta dhe njė verdikt i tillė pritet rreth muajit prill, eventualisht deri nė muajin korrik

murrizi
12-12-09, 19:03
Perveq ketyre shume fotografive te bukura tė paris sė kosovės ketu, qe kishin sjellur ca burra, "QEVERIA E RE" i banė nė shpirt edhe kėto foto:http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/gjilan_sthmb.jpg

http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/gjilan1_sthmb.jpg

Dani11
18-12-09, 14:15
E hanė buxhetin
Pak ditė para mbylljes sė vitit fiskal, kryeministri Hashim Thaēi me njė vendim tė "ēuditshėm" hedh poshtė vendimin e tij qė e kishte marrė nė fillim tė vitit 2008 pėr kursimin e buxhetit tė shtetit.
E premte, 18 Dhjetor 2009 12:57Thaēi ka nėnshkruar njė vendim nėpėrmjet tė cilit i ka qerasur anėtarėt e Kabinetit qeveritar dhe veten e tij me nga 16.800 euro pėrnjėherė, tė cilat do t'i marrin sė bashku me rrogat e dhjetorit, mė 1 janar 2010.

Nga 16.800 euro, siē bėn tė ditur e pėrditshmja "Lajm", pėrveē Thaēit, sipas kėtij vendimi do t'i marrin edhe vartėsit e tij, tė cilėt janė edhe deputetė. Ndėrsa, totali i shumės qė do t'i marrin buxhetit tė shtetit 13 anėtarėt e kabinetit qeveritar ėshtė 218.400 euro.

"Lajm" ka siguruar faksimilet e vendimeve tė kryeministrit Thaēi. Mė 22 janar 2008 kryeministri kishte marrė vendimin me numėr 02/3, i cili ua ndalonte anėtarėve tė kabinetit tė tij qeveritar marrjen e dy pagave nga Buxheti i Konsoliduar i Kosovės. Ndėrsa, njėzet e tre muaj mė vonė, kryeministri "i bie pishman" dhe ndryshon vendimin qė e kishte marrė vetė, pėr ta kursyer buxhetin e Kosovės.

Nė kėtė mėnyrė, vendimi i ri i nėnshkruar nga kryeministri Thaēi, me numėr 11/97, pėrnjėherė e hedh poshtė vendimin e vitit tė kaluar dhe e dėmton buxhetin e shtetit pėr mbi 200 mijė euro, konstaton kjo e pėrditshme.

Sipas kėtij vendimi, tė gjithė tė emėruarit politikė – kryeministri, zv/kryeministrat, ministrat dhe zv/ministrat, tė cilėt janė edhe deputetė do tė marrin pagėn e plotė, ndėrsa pėr pozitėn tjetėr do tė marrin 50% tė pagės. "Pagesa prej 50% tė pagės bėhet nė mėnyrė retroaktive nga data 01.01.2008", thuhet nė pikėn 3 tė vendimit tė kryeministrit.

Nė kėtė vendim, kryeministri Thaēi e ngarkon Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave qė mjetet pėr kėtė vendim t'i marrė menjėherė nga Fondi rezervė i Qeverisė.

Paga e njė ministri tė Qeverisė sė Kosovės ėshtė 1.270.50 euro, ndėrsa paga e zv/.ministrit 1.182.50 euro. Po ashtu edhe paga e njė deputeti tė Kuvendit tė Kosovės nė total ėshtė 1488 euro – dhe sipas njė pėrllogaritjeje qė e ka bėrė kjo e pėrditshme – personat qė pėrfitojnė nga vendimi i kryeministrit pėrfshi edhe veten e tij, do tė marrin nga 700 euro shtesė pėrnjėherė pėr muajt qė nga janari i vitit 2008 e deri tani, e qė nė total bėjnė 16.800 euro pėr secilin.

Kush pėrfiton nga vendimi i kryeministrit: Hashim Thaēi, Hajredin Kuēi, Ramė Manaj, Skendėr Hyseni, Vlora Ēitaku, Fehmi Mujota, Fatmir Limaj, Adem Grabovci, Arsim Bajrami, Enver Hoxhaj, Nekibe Kelmendi, Alush Gashi dhe Mahir Yagcilar.

Kush nuk pėrfiton nga vendimi i kryeministrit: Ministrat; Ahmet Shala, Justina Shiroka-Pula, Lutfi Zharku, Zenun Pajaziti, Sasha Rashiq, Idriz Vehapi, Sadri Ferati, Valton Beqiri, Nenat Rashiq dhe tė githė zv/ministrat e Qeverisė qė nuk janė edhe deputetė. /Lajm/

fadil
18-12-09, 16:45
Pershendetje:

E lexova kete qka shkruan ti ne gazeten LAJM dhe aty ishte nje faksimil i nenshkruar nga dikush tjeter e jo nga Hashim Thaqi dhe ne ate faksimil figuronte stema e UNMIKUT keshtu qe ai ishte nje falsifikim i kohes ditore. kushdon me e vertetuar kete le ta lexon gazeten LAJM te dates 18.12.2009.

fadil
18-12-09, 16:47
"Kosova e Re " me 500 megavatė

Rikonfigurohet projekti i Termocentralit "Kosova e Re"

http://rtv21online.com/home/images/content/news/takime/06mbledhja%20e%20qeverise.jpg
Pas vendimit pėr rikonfigurimin e transaksionit tė Termocentralit "Kosova e Re" Ministrja e Energjisė dhe Minierave Justina Shiroka Pula tha se ky transaksion i rikonfiguruar duhet tė shpallet nė publikimet e njohura nė gazetat ndėrkombėtare, me qėllim qė tė tėrheqim interesimin e investitorėve pėr tė investuar. "Transakcioni do tė ketė kėtė komponente ndėrtimi, nėn 1 ndėrtimi i TC "Kosova e Re" me kapacitete fillimisht 500 megavatė deri 1000 megavatė. Ky transakcion i rikonfiguruar duhet tė shpallet me publikimet e njohura nė gazetat ndėrkombėtare dhe ndėrkohė ne mendojmė qė tė gjitha kėto transakcione t'i parashtrojmė nė kėto gazeta me qėllim qė tė tėrheqim interesimin e investitorėve pėr tė investuar", ka thėnė Pula.
Kryeministri Thaēi theksoi se domosdoshmėria pėr shpejtėsinė e fillimit tė projektit, rregullat e reja tė tregut, gjendja e re financiare nė botė dhe politikat e reja klimatike globale janė faktorėt qė kanė ndikuar nė rikonfigurimin e transakcionit tė projektit "Kosova e Re".
Vendimi i Qeverisė sė Kosovės pėr zvogėlimin e kapacitetit tė projektit tė Termocentralit "Kosova e re " nė 500 megavatė vjen edhe pas reagimeve tė vazhdueshme nga shoqėria civile.
Kabineti Qeveritar nė mbledhjen e sotme ka miratuar edhe propozimin qė Komiteti Drejtues Ndėrkombėtar pėr Partneritetet Publiko Private ta pėrfaqėsojė Republikėn e Kosovė si autoritetet kontraktuese nė prokurimin pėr tė zgjeruar dhe pėr tė operuar me Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės.
Gjithashtu ka miratuar edhe Projektligjin pėr Gazetėn Zyrtare tė Republikės sė Kosovės dhe Projektligjin pėr ekzekutimin e sanksioneve penale.
Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e sotme ka ndarė edhe njė shumė prej 10 mijė euro shtesė buxhetore pėr shėrbyesit civilė qė punojnė nė Gjykatėn e Qarkut nė Mitrovicė.

MemphiSx
18-12-09, 18:16
Pse jo me 2000 Megavat??
Ne opozit hashimi thojke me 2000 megavat kam mi maru kur te vij ne pushtet une :D

Hiq si vjen marre me rrejt..njejt ju ka bo tash!

Guri i madh
18-12-09, 18:19
Pse jo me 2000 Megavat??
Ne opozit hashimi thojke me 2000 megavat kam mi maru kur te vij ne pushtet une :D

Hiq si vjen marre me rrejt..njejt ju ka bo tash!


prit se JUSTINA u rrzue ne shkall e ka thye njeren dor e tjtren e ka lendue e kur te sherohet e kishin ndermend nji hidro central me ndertue me dy kilovat per 24 or

fadil
21-03-10, 19:11
Pėrfundoi takimi nė Bėrdo


U miratua njė deklaratė, pėrkushtim pėr reforma evropiane
http://rtv21online.com/home/images/content/news/takime/BERDO-SAMITI1.JPGMe miratimin e deklaratės sė pėrbashkėt tė shtunėn nė Bėrdo pranė Kranjit ka pėrfunduar konferenca e liderėve tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor kushtuar perspektivės sė tyre evropiane, ku mori pjesė edhe Kosova si shtet i pavarur dhe sovran.
Nė deklaratėn finale pjesėmarrėsit e takimit pėrshėndetėn konfirmimin e marrėveshjes sė Lisbonės si inspirim dhe nxitje pėr rajonin.
Nė deklaratė pjesėmarrėsit pėrsėri konfirmojnė se i pėrmbahen pėrfshirjes nė Bashkimin Evropian dhe vendosmėrinė nė angazhimet pėr plotėsimin e kushteve dhe kritereve nga Kopenhaga dhe procesit pėr stabilizimin pėr pėrafrim.
Ata nė dokumentin e miratuar kanė theksuar se do tė zbatojnė reformat nė bazė tė standardeve evropiane, pėr tė arritur ripajtimin, progresin, sigurinė, lirinė e medieve, si dhe sundimin e ligjit pavarėsisht pėrkatėsisė etnike.
Pjesėmarrėsit i kanė bėrė thirrje BE-sė se zgjerimi i unionit duhet tė jetė detyrė e tyre prioritare dhe tė vazhdojnė me nxitjen e mekanizmave tė bashkėpunimit rajonal me synim tė forcimit tė procesit tė lidhjes sė rajonit.
Nė deklaratė pas takimit nė Bėrdo pranė Kranjit, pjesėmarrėsit e konferencės theksuan nevojėn e vazhdimit tė procesit tė liberalizimit tė vizave me BE-nė nė gjithė rajonin e Ballkanit Perėndimor.
Liderėt e vendeve tė Ballkanit Perėndimor po ashtu shprehėn edhe pėrkushtimin e tyre pėr raportet e mira ndėrfqinjėsore nė projektet e interesit tė pėrbashkėt.
Pjesėmarrėsit e samitit, pos tjerash, kanė shprehur vendosmėrinė qė tė takohen rregullisht nė kuadėr tė “procesit tė Bėrdos”, si dhe tė shkėmbejnė pėrvojat nė procesin e pėrfshirjes nė BE.
Veēanėrisht ėshtė theksuar vazhdimi i forcimit tė bashkėpunimit rajonal, tė cilat do t’i kontribuojnė stabilitetit, zhvillimit ekonomik dhe pajtimit nė nivel politik dhe nė jetėn e pėrditshme.
Nė fund tė deklaratės, pjesėmarrėsit e konferencės pėrshėndetėn takimin BE-Ballkani Perėndimor, tė cilin e ka paralajmėruar presidenca spanjolle e radhės.
Nė deklarata pėr media, organizatorėt e konferencės, kryeministri slloven Borut Pahor dhe kryeministrja kroate Jadranka Kosor, kanė shprehur kėnaqėsinė e tyre me konferencėn e sotme dhe porositė e saja.
Dy kryeministrat kanė nėnvizuar rėndėsinė e pjesėmarrjes nė kėtė konferencė tė kryesuesit tė Kėshilit tė Ministrave tė Bosnjės, Nikolla Shpiriq, i cili si pėrfaqėsues i shtetit qė ende nuk e ka njohur Kosovėn, ėshtė ulur nė tė njėjtėn tavolinė me pėrfaqėsuesit e tjerė tė konferencės, pėrfshirė kryeministrin Hashim Thaēi.

fadil
21-03-10, 19:12
Kryeministri Thaēi u kthye nga Bėrdo


Thaēi: Afati pėr autostradėn nuk do tė tejkalohet
http://rtv21online.com/home/images/content/personalitete-Kosova/HASHIM%20THACI-AEROPORTI.jpgKryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se nuk do tė tejkalohet afati pėr nėnshkrimin e marrėveshjes me kompaninė “Bechtel & Enka” pėr ndėrtimin e autostradės nė pjesėn e Kosovės dhe se gjatė javės sė ardhshme kėshilli ndėrministror do tė ketė takim me qėllim tė marrjes sė vendimit.
Ai kėto komente i bėri tė dielėn duke iu pėrgjigjur interesimit tė mediave, pas kthimit nga konferenca nė Bėrdo pranė Kranjit nė Slloveni.
“Afati nuk do tė tejkalohet. Kėshilli ndėrministror tė martėn e ka takimin dhe do tė marrė vendimin pėrkatės, ndėrsa tė mėrkurėn Qeveria gjithashtu do tė vazhdojė me vendimin e saj, mund tė jetė ēėshtje orėsh sa i pėrket 10 ditshi qė ėshtė pėrmendur mė herėt”, ka thėnė Thaēi.
Duke iu referuar raportit tė paralajmėrimit tė hershėm tė UNDP-sė, sipas tė cilit ka rėnie tė kėnaqėsisė sė qytetarėve me punėn e institucioneve tė Kosovės, kryeministri Thaēi ka thėnė se qytetarėt e Kosovės janė mė optimistėt jo vetėm nė rajon, por edhe nė Evropė.
“Ne duhet tė potencojmė dhe tė gjitha raportet qė kanė dal qė qytetarėt e Republikės sė Kosovės janė qytetarėt mė optimistė mund tė themi jo vetėm nė rajon edhe nė Evropė, nė anėn tjetėr i gjithė ai besim i qytetarėve me njė mund tė them edhe nė zgjedhjet lokale ka qenė referendum pėr qeverisjen e mirė, pėr Qeverinė dhe angazhimet qė kemi pasur, por do tė rriten angazhimet tona natyrisht nė kuadėr tė pėrgjegjėsive tė reja tė sjelljes sė energjive tė reja”, ka thėnė ai.
Ndonėse disa herė deri mė tani ėshtė paralajmėruar se sė shpejti do tė ketė riformatizim tė Qeverisė sė Kosovės, kryeministri Thaēi nuk ka dhėnė ndonjė afat tė saktė kohor se kur do tė ndodhė njė gjė e tillė.

Guri i madh
21-03-10, 19:25
Kryeministri Thaēi u kthye nga Bėrdo


Thaēi: Afati pėr autostradėn nuk do tė tejkalohet
http://rtv21online.com/home/images/content/personalitete-Kosova/HASHIM%20THACI-AEROPORTI.jpgKryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se nuk do tė tejkalohet afati pėr nėnshkrimin e marrėveshjes me kompaninė “Bechtel & Enka” pėr ndėrtimin e autostradės nė pjesėn e Kosovės dhe se gjatė javės sė ardhshme kėshilli ndėrministror do tė ketė takim me qėllim tė marrjes sė vendimit.
Ai kėto komente i bėri tė dielėn duke iu pėrgjigjur interesimit tė mediave, pas kthimit nga konferenca nė Bėrdo pranė Kranjit nė Slloveni.
“Afati nuk do tė tejkalohet. Kėshilli ndėrministror tė martėn e ka takimin dhe do tė marrė vendimin pėrkatės, ndėrsa tė mėrkurėn Qeveria gjithashtu do tė vazhdojė me vendimin e saj, mund tė jetė ēėshtje orėsh sa i pėrket 10 ditshi qė ėshtė pėrmendur mė herėt”, ka thėnė Thaēi.
Duke iu referuar raportit tė paralajmėrimit tė hershėm tė UNDP-sė, sipas tė cilit ka rėnie tė kėnaqėsisė sė qytetarėve me punėn e institucioneve tė Kosovės, kryeministri Thaēi ka thėnė se qytetarėt e Kosovės janė mė optimistėt jo vetėm nė rajon, por edhe nė Evropė.
“Ne duhet tė potencojmė dhe tė gjitha raportet qė kanė dal qė qytetarėt e Republikės sė Kosovės janė qytetarėt mė optimistė mund tė themi jo vetėm nė rajon edhe nė Evropė, nė anėn tjetėr i gjithė ai besim i qytetarėve me njė mund tė them edhe nė zgjedhjet lokale ka qenė referendum pėr qeverisjen e mirė, pėr Qeverinė dhe angazhimet qė kemi pasur, por do tė rriten angazhimet tona natyrisht nė kuadėr tė pėrgjegjėsive tė reja tė sjelljes sė energjive tė reja”, ka thėnė ai.
Ndonėse disa herė deri mė tani ėshtė paralajmėruar se sė shpejti do tė ketė riformatizim tė Qeverisė sė Kosovės, kryeministri Thaēi nuk ka dhėnė ndonjė afat tė saktė kohor se kur do tė ndodhė njė gjė e tillė.
o fadil me fol per premtimet e THAQIT si me fol per pordhat e gomarit

MemphiSx
21-03-10, 20:08
Gjykata Kushtetuese merr urdher nga Qeveria e Kosoves,qe ta ndalon perdorimin e logos se Lidhjes se Prizrenit,qe eshte e vendosur ne emblemen e Komunes se Prizrenit!!

Pas ankimit te nje minoritari nga kjo komune..kjo Gjykate me urdher te Qeveris ndalon perdorimin e Lidhjes se Prizrenit ne emblem te Komunes!!

Ishalla sja u mbush Zoti mendjen shkive me lyp edhe emnat me i nderru..se tybe hashimi ka me ia u plotesu!!
Shtet o shtet...!!

Guri i madh
21-03-10, 23:27
Gjykata Kushtetuese merr urdher nga Qeveria e Kosoves,qe ta ndalon perdorimin e logos se Lidhjes se Prizrenit,qe eshte e vendosur ne emblemen e Komunes se Prizrenit!!

Pas ankimit te nje minoritari nga kjo komune..kjo Gjykate me urdher te Qeveris ndalon perdorimin e Lidhjes se Prizrenit ne emblem te Komunes!!

Ishalla sja u mbush Zoti mendjen shkive me lyp edhe emnat me i nderru..se tybe hashimi ka me ia u plotesu!!
Shtet o shtet...!!


hėėė luje mac kryt e bullit tash hashim patrioti ka me ndryshue edhe historin e populit shqiptar


se qashtu po ju konvenon armiqve te kosoves miqve te hashim heroines

fadil
27-03-10, 16:25
Pershendetje:

Edhe termeti ne istog qe ndodhi eshte me fain e Hashim Thaqit....

fadil
27-03-10, 16:29
Nėnshkruhet marrėveshja, autostrada nis mė 1 maj


Nga Zekirja Shabani mė 26.03.2010 nė ora 16:26

Ministria e Transportit dhe e Postė-Telekomunikacionit nėnshkroi sot marrėveshjen me kompaninė “Bechtel & Enka” pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė - Merdar.

Express mėson se punimet pėr ndėrtimin e segmentit tė parė dhe tė dytė, nga Vėrmica deri nė Qafė tė Dules, do tė fillojnė zyrtarisht mė 1 maj tė kėtij viti.

Financimi i kėsaj pjese tė punimeve do tė bėhet nga buxheti i Kosovės dhe nuk guxon ta kaloj shumėn 120 milionė euro.

Marrėveshja e arritur i jep tė drejtė Qeverisė qė pas secilit segment tė pėrfunduar ta shkėpusė kontratėn me Bechtelin.

Gjithashtu kontrata mund tė shkėputet edhe nė rast se kompania ndėrtuese tejkalon shumėn e paraparė pėr investime, nė secilin segment.

bert
27-03-10, 16:35
firma e perzgjedhur per ndertimin e saje eshte firme hajdute dhe kryen punime te nje cilesie skandaloze. per kete mos shikoni me shume larg sesa shqiperia. e njejta firme e mori kontraten per 400 milion euro por te gjithe e dime tashme se kostoja e rruges ka kaluar 1 billion eurot dhe akoma kjo rruge nuk eshte perfunduar. juve hajnat e kosoves po bani te njejtin gabim si hajnat e shqiperise. republikat e hajnave shqiptare po bejne krim ndaj qytetareve te tyre. poshte kriminelet thaci berisha dhe firmat kriminale te lidhura me to. popull rrembe armet dhe drejtoju zyrave publike dhe pushkato keta hajdute

fadil
27-03-10, 16:41
“Bechtel-Enka” ndėrton autostradėn Morinė - Mėrdarė


Limaj: Kostoja e autostradės rreth 800 milionė euro
http://rtv21online.com/home/images/content/news/Takimet/26qeveria-autostrada.jpgQeveria e Kosovės ka miratuar propozim-vendimin e komitetit drejtues ndėrministror pėr nėnshkrimin e marrėveshjes mė kompaninė Behtel & Enka pėr fillimin e ndėrtimit tė autostradės Vėrmicė-Mėrdare.
Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj ka paraqitur para kabinetit qeveritar tėrė ecurinė e kėtij projekti, ndėrkaq ka dhėnė edhe detaje tė kėsaj autostrade, duke thėnė se pėrfundimisht Kosova do tė ketė qasje nė det.
Limaj ka prezantuar gjithashtu shifra mbresėlėnėse pėr numrin e atyre qė do tė punėsohen nė kėtė projekt pėr katėr vjet, duke thėnė se gjithsej do tė jenė 6 mijė punėtorė, prej tė cilėve 4 mijė do tė jenė vendor.
Ai ka hequr dilemat pėr atė se deri ku do tė shkojė autostrada, duke thėnė se do tė nisė nė Vėrmicė e do tė pėrfundojė nė Merdare.
Nė njė konferencė pėr media pas mbledhjes sė Qeverisė, kryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se ky ėshtė njė moment historik pėr Republikėn e Kosovės dhe qytetarėt e saj, ngase po realizohet ėndrra dhe vizioni i qytetarėve tė vendit.
“Ne do tė vazhdojmė siē kemi kursyer nė tė kaluarėn pėr tė investuar nė projekte tė rėndėsishme pėr qytetarėt dhe shtetin, qė tė kursejmė nė disa sfera tjera qė tė investojmė fuqishėm nė pėrshpejtimin dhe pėrmbylljen e suksesshme tė kėtij projekti madhor pėr Republikėn e Kosovės, por mund tė them me efekte edhe pėr rajonin. Prandaj, rruga do tė fillojė nė Vėrmicė, do tė vazhdojė tė punohet me intensitetin mė tė lartė. Mjetet janė tė siguruara dhe do tė shfrytėzojmė ēdo mundėsi mė tė mirė tė mundshme qė tė pėrmbyllet nė afatin e rregullt kohor dhe nė mungesė tė mjeteve, asnjė ditė punė nuk do tė ndėrpritet projekti”, ka thėnė Thaēi.
Ai ka thėnė se ky projekt do tė mundėsohet me njė investim rreth 700 milionė euro, para kėto qė do tė sigurohen nga buxheti i Kosovės, donatorėt potencialė dhe kredive tė buta, ndėrkohė qė ka pėrmendur pengesat e ndryshme financiare, por edhe politike pėr realizimin e projektit, pėr tė cilin ka garantuar se do tė pėrmbyllet nė afat dhe sipas planit tė paraparė.
Ndėrkohė, ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit Fatmir Limaj ka thėnė se punimet do tė fillojnė mė sė largu mw 1 maj.
“Siē e dini ju procedurat e pėrfundimit tė tėrėsishėm janė edhe tetė ditė nga dita e publikimit tė fituesit nė media. Ėshtė procedurė qė duhet tė respektohet pėr mundėsi tė ankesave dhe pas pėrfundimit tė kėtyre procedurave ne jemi tė gatshėm pėr fillimin e punimeve. Pėr punimet komplete reale, pra nėse shkojnė gjėrat ashtu siē kemi parashikuar me procedura, diku mė 1 maj ne nė mėnyrė tė efektshme do tė shohim fillimin e ekzekutimit tė punimeve. Unė pres qė mė sė largu mė 15 prill do tė inicohet nė mėnyrė simbolike nga kryeministri i Kosovės, fillimi i punimeve”, ėshtė shprehur Limaj.
Ajo qė mbetet e paqartė ėshtė rruga qė do tė vazhdohet pasi qė autostrada tė vijė sė ndėrtuari deri nė Duhėl.
Ministri Limaj ka thėnė pėr kėtė se do tė vendoset nga institucionet e Kosovės, pasi tė shihet se si do tė jetė interesi shtetėror pėr ndėrtimin e autostradės.
I pyetur se ēka do t’u thotė atyre qytetarėve, tė cilėt fillimisht kanė menduar qė rruga do tė shkojė nga fshatrat e tyre, pėrkatėsisht nga Malisheva siē ėshtė thėnė mė herėt, Limaj ka thėnė se njė gjė tė tillė duhet ta sqarojnė ata qė e kanė thėnė kėtė e jo ministria.
“Nė qoftė se alternativa gjindet qė ėshtė nė interes tė vendit tonė unė jam i bindur qė institucionet e kėtij vendi, Kuvendi edhe Qeveria domosdo, por edhe opinioni publik duhet ta miratoni alternativėn qė i shėrben vendit tonė”, ka thėnė ai.
Ndėrkaq ministri i Ekonomisė dhe Financave Ahmet Shala ka theksuar se aktualisht ka mjete pėr tė financuar pjesėn mė tė madhe tė rrugės, por nėse nuk mjaftojnė ato, do tė negociohet me institucionet mė tė lira financiare.
“Pėrpjekja dhe synimi ynė ėshtė qė projekti tė financohet me paratė mė tė lira tė mundshme, pėrkatėsisht me paratė e buxhetit tė Kosovės dhe me paratė e tė hyra tė njėhershme qė hyjnė nga procesi i privatizimit apo koncesionimit. Nė rast se kėto mjete nuk mjaftojnė pėr tė mbuluar gjithė koston e rrugės, ne do negociojmė pėr financimin nga institucionet financiare qė do tė jenė mė tė lirat dhe mė tė pėrshtatshme pėr kushtet tona”, ka thėnė Shala.
Realizimi i projektit tė autostradės Vėrmicė-Merdare, sipas drejtuesve tė komitetit drejtues, do tė zgjasė 36 muaj, gjerėsia e rrugės do tė jetė 28 metra, do tė ketė dy shirita qarkullues me gjerėsi 3.5 metra dhe shirita tjerė si dhe do tė jetė e tipit tė mbyllur me hyrje dalje, me mburojė mbrojtėse dhe mure kundėr zhurmės, si dhe do tė ketė taksė rrugore.
Ndėrkohė, me fillimin e kėtij projekti pritet tė ketė edhe punėsim tė njė numri tė madh, duke arritur deri nė 6 mijė punėtorė deri nė vitin 2013, prej tė cilėve 4 mijė do tė jetė punėtorė nga Kosova.

Guri i madh
27-03-10, 18:58
Pershendetje:

Edhe termeti ne istog qe ndodhi eshte me fain e Hashim Thaqit....po kur don me ik nga tema ,ose hasha kur don me ik nga pergjegjsia mundohett edhe me kso argumentesh me e arsyetue deshtimin e tijpo logoja e prizrenit me u hjek per hater te disa shkjeve nji gje e till ndodh vetem ne qeverisjen thaqikursesi nuk ka arsyetim te pakten kryetari i komunes se PRIZRENIT ka qen dashur te kundershtoj pasi qe me profesion esht HISTORJAN

bert
27-03-10, 19:08
sic po sillet thaci shume shpejt do i plasi lufta rreth kryeministrise. shqiptaret po degjenerohen si rezultat i hajduterise se tije dhe te klikes se tije komuniste

Guri i madh
29-03-10, 19:01
qeveria e re apo qeveria e turpit pas dy viteve 70/% te kabinetit qeviritar po duhet me e ndrrue


ja se si ky matrapazi i turpit e lavdron qeverin
------------------------------------------------------------------------
Kryeministri Thaēi: Ky kabinet qeveritar, ėshtė kabinet i suksesit

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ėshtė pėrgjigjur nė interesimet dhe pyetjet e gazetarėve pėr procesin e afirmimit tė qeverisjes sė mirė dhe riformatizimit tė Qeverisė sė Kosovės.
“Afirmimi i qeverisjes sė mirė vazhdon me personalitetet kredibile dhe energjitė e reja, duke vlerėsuar lartė punėn e secilit ministėr nė angazhimet qė ka pasur dhe suksesin historik qė kemi arritur si Republikė e Kosovės.
Do tė vazhdohet me autoritetet kredibile, energjitė e reja, qeverisja e mirė. Vlerat janė duke u afirmuar ēdo ditė. Sot, Kosova ėshtė shtet po nga ky formacion qeveritar.
Kemi tė bėjmė me ndryshime rrėnjėsore nė tė gjitha sferat e jetės, ndryshime kėto shumė pozitive.
Kemi tė bėjmė me procesin e njohjes nga 65 shtete dhe Kosova sot ėshtė vend i pranuar edhe nė Bankėn Botėrore, Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe sė shpejti do tė jetė pjesė edhe e Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim.
Nė tė njėjtėn kohė kemi thelluar reformat nė tė gjitha aspektet demokratike, edhe nė legjislativ, ekzekutiv dhe nė aspektin politik.
Kemi organizuar zgjedhje tė lira pėr herė tė parė nė Kosovėn e pavarur ku ka kanė marrė pjesė njė numėr i madh i njerėzve si kurrnjėherė mė parė, e para sė gjithash komuniteti serbė.
Kjo ėshtė e rėndėsishme tė theksohet, sepse ka ndodhur njė sukses i madh.
Po ashtu, dua tė potencoj se, kėto dy vite e gjysmė, kanė qenė vite tė suksesit dhe ky kabinet qeveritar, ėshtė kabinet i suksesit”, ka thėnė nė fund kryeministri Hashim Thaēi.

---------------------------------------------------------------------po tani e shifni se si do te duket ky kabinet qeveritar ne te ardhmen-------------------------------------------------------------------------Ministrat e rinj

PDK dhe LDK janė pajtuar tė dielėn pėr riformatizim tė Qeverisė, ka raportuar mbrėmė TV Klan Kosova.

Duke u thirrur nė burime brenda dy partive nė koalicion, PDK dhe LDK, Klan Kosova ka raportuar se nė kabinetin e riformatizuar tė Qeverisė do tė jenė kėta ministra tė rinj:
Edita Tahiri - ministre e Administratės Publike, Arsim Bajrami – ministėr i Punėve tė Brendshme, Bujar Bukoshi – ministėr i Shėndetėsisė, Lutfi Haziri – ministėr i Kulturės, Robert Muharremi – ministėr i Drejtėsisė dhe Bajram Rexhepi – ministėr i Forcės sė Sigurisė.

Sipas tė njėjtave burime, Klan Kosova raporton se nė postet e tyre edhe mė tutje mbeten dy zėvendėskryeministrat si dhe ministrat Fatmir Limaj, Ahmet Shala, Enver Hoxhaj dhe Justina Pula-Shiroka nga PDK dhe Skėnder Hyseni, Sadri Ferati e Lutfi Zharku nga LDK.

Ndėrkaq, ende nuk dihet emri i ministrit tė ri tė Bujqėsisė dhe ndėrrimet qė mund tė ndodhin nė ministritė e udhėhequra nga pakicat.

Sipas kėsaj pėrbėrje tė re, ministrat qė do t’i lirojnė postet e deritashme ministrore janė:
Fehmi Mujota, Zenun Pajaziti, Idriz Vehapi, Alush Gashi, Nekibe Kelmendi dhe Valton Beqiri.

-----------------------------------------------------------------------------------------

a thua pse duhet te ndrrohet Valton beqiri e Fehmi mujota pasi kjo qeveri ka korr shum suksese ose siq thot ky faqeziu qeveria ma e sukseshmea thua ne kso raste a duhet qeveria te jap dorhqje shtrohet pytja pse ministri i rendit Zenun pajaziti nuk esht shkarkur para 8 mujve

shfletuesi_
29-03-10, 19:18
Qeveri ma Stabile e ma Afatgjate s'ka pas kurr shteti i Kosoves hahahaha

Guri i madh
03-04-10, 16:19
qeveri e re apo qeveri e krimit te organizuar ,deri me tani kjo qeveri esht treguar se esht qeveri e korrupcionit e krimit te organizuarderi me tani kjo qeveri i ka shperblye kriminelat se nga kta kriminla e ka edhe fitimin shum te madh personal


http://www.zeri.info/fotot/488/thumb_behxhet-haliti3.jpg
20-01-2010 | 19:21 CET
http://www.zeri.info/images/comm_opin.jpg
SHKRUAN
Behxhet HalitiShite blindėn, Sheremet!


Historia e veturave tė blinduara nė Kosovė mund tė ketė nisur ndoshta edhe individualisht, por mbahet nė mend afera me veturat e blinduara tė presidentit tė ndjerė dr. Ibrahim Rugova, sepse kjo shkoi deri nė gjyq, ndėr tė tjera edhe pėr njė arsye banale: furnizim me goma speciale pėr kėto vetura. Opinioni pėrmendte shifra veturash, mėnyrėn se si janė blerė ato, etj.
Aferė tjetėr me blindat ishte ajo e kryeparlamentarit tė Kosovės sė pasluftės, Nexhat Daci: “u ble, s’u ble”, “erdhi nė Kosovė, nuk erdhi nė Kosovė”, “kushtoi 235 mijė euro, jo kushtoi mė shumė”. Edhe kjo aferė shkoi deri nė gjyq...
Kėto ditė u bė publike e dhėna se edhe drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės, Sheremet Ahmetit, i ėshtė blerė veturė e blinduar nė vlerė 300 mijė euro.
A i duhet apo nuk i duhet Sheremet Ahmetit veturė e blinduar pėr t’u endur nėpėr Prishtinė e nėpėr Kosovė, kjo ėshtė ēėshtje e vlerėsimit tė ekspertėve tė sigurisė.
Por, a i ka kushtet Kosova, dhe sidomos Policia e Kosovės, qė drejtorit tė saj tė pėrgjithshėm t’i blejė veturė nė vlerė 300 mijė euro, pėr kėtė ēėshtje mund tė vlerėsojė njeriu edhe pa qenė ekspert i sigurisė: Jo!
Publikisht u tha se pjesėtarėt e Policisė sė Kosovės janė tė detyruar qė brenda muajit t’i

ngjyrosin nga 2 e 3 herė uniformat, sepse atyre u del boja dhe polici nuk i ngjan policit me uniformėn e pabojė! Shite blindėn, Sheremet, dhe bliju uniforma tė mira policėve tė Kosovės!
Nuk mbaj ders, as nuk shitem patriot, nėse them se ato 300 mijė euro tė blindės sė Sheremetit ka qenė mė mirė t’u ndahen familjeve tė ngushta tė policėve tė rėnė nė detyrė, e jo qė fėmijėt e tyre tė thirren njė ditė para natės sė Vitit tė Ri dhe t’u jepen dhurata qė i regjistron kamera televizive!
Shite blindėn, Sheremet, dhe ndihmoji familjet e policėve tė rėnė nė detyrė nė Kosovėn e pasluftės!
Sindikata e Policisė qe kėrcėnuar edhe mė herėt me grevė, por hoqi dorė nga ajo (ata e dinė pse), pėr shkak tė pagave tė ulėta dhe kushteve tė vėshtira.
Shite blindėn, Sheremet, dhe bėje policin dinjitoz me pagė e me kushte!
Drejtori i pėrgjithshėm i Policisė, nė fillim tė mandatit, ka pas deklaruar publikisht se policėt e tij tash e tutje mė shumė do tė harxhojnė pėr kėpucė (sepse do tė patrullojnė kėmbė e jo me vetura), sesa pėr goma tė veturave.
Me shembullin e vet nuk e vėrtetoi kėtė!
Pėr kėto dhe pėr shumė arsye tė tjera: shite blindėn, Sheremet, forcoje me ato mjete shėrbimin dhe bėje policin dinjitoz nė ēdo aspekt!
behxhet.haliti@zeri.info

(Autori ėshtė zėvendėskryeredaktor i gazetės “Zėri”)

GURI SYLAJ
03-04-10, 20:38
Une po ju them : Nese burgosja ime eshte ēmimi i Pavaresise se Kosoves , jam i gatshem ta paguaj kete ēmim , sepse kemi qene te gatshem edhe ta japim jeten per Kosoven" .

Fatmire Limaj , 18 shkurt 2003

bert
03-04-10, 21:25
nuk e di pse quhet qeveri e re kur keta hajvane kan pas poste te larta me pare. sa per Limen te gjithe kosovaret e dine se ai eshte mafioz i korruptuar dhe hajdut. poshte hajnia hajdute dhe kriminele. erdhi koha ti rrethojme ne qeveri dhe ti djegim

GURI SYLAJ
03-04-10, 21:43
Duke ua kujtu cka than dje kemi mundesi me i njohte me mire sot!!!

Oqeani
03-04-10, 21:49
Eh vertete jan pertri !!!
Vetem bukuroshi u kthye ne stafin e ekipit, jo si "kryetrajner" por edhe tajner ka pajtuar !

gjini
03-04-10, 22:30
Eh vertete jan pertri !!!
Vetem bukuroshi u kthye ne stafin e ekipit, jo si "kryetrajner" por edhe tajner ka pajtuar !
Oqeani, bukuroshi ka hesapet e vjetra me hashen se i ka pas premtue shum gjera hasha bukoshit kur ishin ne tiran para se te vritej Kolonel Krasniqi
marrveshja me leni mua te qete por me Ahmetin bani qka te doni se me ate smundeni me ba pazare si me mue se ai nuk e han.
.hasha i ka than e han: e han bile as nuk do i jepim kohe me vete se...!
keshtu Bujari si bukurosh mete si kryqyrravt ne tiran e here ne ulm e askujnd tjeter se askush as per qoban se pranojke por fati e deshi qe fondi ishte i fort dhe pare kishte ky demagog mjaft i bleu prap keta dhe jakup krasniqi qe deri para lufte me bicikel ka hy ne prishtine tash eshte ba pronar ei pallatev ne prishtine dhe hashimi ska kujt me i lakmue as ne holivud e as ne Monaco, ka ba pallate mbi pallate.
e kjo qeveri qe me nder me than se meriton me e quajt te till shum pak jeten e ka se nuk do kete mjete se gjalle fatmiri asnje cent ska me ju lan me i marr .
Bile ky eshte aq i zoti sa as qeka nuk leshon nga bank edhe kur ban pazare per me i marue rruget ai ju jep argatve paret ne mbramje dhe vete shetitet neper tan kosoven me nje gjip me te cilin ju jep argatve .

Oqeani
03-04-10, 22:41
Oqeani, bukuroshi ka hesapet e vjetra me hashen se i ka pas premtue shum gjera hasha bukoshit kur ishin ne tiran para se te vritej Kolonel Krasniqi
marrveshja me leni mua te qete por me Ahmetin bani qka te doni se me ate smundeni me ba pazare si me mue se ai nuk e han.
.hasha i ka than e han: e han bile as nuk do i jepim kohe me vete se...!
keshtu Bujari si bukurosh mete si kryqyrravt ne tiran e here ne ulm e askujnd tjeter se askush as per qoban se pranojke por fati e deshi qe fondi ishte i fort dhe pare kishte ky demagog mjaft i bleu prap keta dhe jakup krasniqi qe deri para lufte me bicikel ka hy ne prishtine tash eshte ba pronar ei pallatev ne prishtine dhe hashimi ska kujt me i lakmue as ne holivud e as ne Monaco, ka ba pallate mbi pallate.
e kjo qeveri qe me nder me than se meriton me e quajt te till shum pak jeten e ka se nuk do kete mjete se gjalle fatmiri asnje cent ska me ju lan me i marr .
Bile ky eshte aq i zoti sa as qeka nuk leshon nga bank edhe kur ban pazare per me i marue rruget ai ju jep argatve paret ne mbramje dhe vete shetitet neper tan kosoven me nje gjip me te cilin ju jep argatve .
[/size]

Po ai gjipi - a me para te leshit te dhenve e ka ble a ?

Guri i madh
03-04-10, 22:51
ndoshta tash i qesin paret e 3% edhe te vendlinjes thrret e endreqin Kosoven . Kosova ka me lulzuebile kena me e kendue kangen lulzoj fusha lulzoj mali

Zeqiri
04-04-10, 11:30
-kamt ereja ne b...th tvjeter- thojshin ktynehere pleqte edhe kjoqeveri eka ba m...t sitana tjeratveq mazi ika qit hajnat qeme ja kajt nanen mevjedh mir merrue mire kosoven e diten e mire pomire ja bajne seasht popull pafiqir vet ikan votu japafshin quken ehajrit

Lapsi
04-04-10, 11:38
hajt mo se do te behet mire atehere kur te hapet nje teme e re me kete titull :P

niemand
06-04-10, 12:46
Kjo qeveria e re na mbushi Drenicak sikur mos t'kishte pas te mencur tjere ne Kosove

Shefin e policis dojn me na e fut Behar Selimi nga Skenderaj.

Guri i madh
06-04-10, 15:22
Kjo qeveria e re na mbushi Drenicak sikur mos t'kishte pas te mencur tjere ne Kosove

Shefin e policis dojn me na e fut Behar Selimi nga Skenderaj.
po edhe aj ftyr prishti SHeremet Ahmeti esht Drenicak po nuk besoj se Behar Selimi mundet me qen shpirtnisht i prisht si SHeremet Ahmeti

Neferta
06-04-10, 17:47
Paska ndodhe senzacion qysh me i shti ne burg keta sheremeta apo me i derguar ne ndonje perfaqesi dip. si psh ne ujdhesen e Robinson Krusos.

Gjumashja
08-04-10, 13:47
prej gjithe ministrave ma e merzituna ke nekibja.. e ka rjep popullin me t'ndjerin burrin e saj.. lufte ka qene te gjithe kemi pas viktima jo vetem kjo..!!

Guri i madh
08-04-10, 13:55
prej gjithe ministrave ma e merzituna ke nekibja.. e ka rjep popullin me t'ndjerin burrin e saj.. lufte ka qene te gjithe kemi pas viktima jo vetem kjo..!!
ma e mira qe ka ndodh ne ket qeveri vjedhja e 50 kg drog te llojit heroin e vjedhja e 100 kg pare e zhdukja e krejt dosjeve te kriminelve


sukses se jo mahi

Guri i madh
09-04-10, 18:55
Deformimi i Pushtetit dhe Degradimi i Shtetit
Nė vend se Qeveria tė jetė nė shėrbim tė qytetarėve dhe tė shoqėrisė kosovare, qeveritarėt e sotėm duan qė e gjithė shoqėria dhe tė gjitha institucionet e Kosovės tė jenė shėrbėtorė tė Hashim Thaēit dhe Fatmir Sejdiut.

Nga Blerim Shala mė 05.04.2010 nė ora 12:03
Riformimi i Qeverisė sė Kosovės do tė pėrshpejtojė deformimin e pushtetit tė Kosovės, degradimin e demokracisė nė Kosovė, do tė rrisė dėshpėrimin e qytetarėve tė vendit, dhe do tė thellojė procesin e dėshtimit tonė si shoqėri.

Ata qė dyshojnė nė kėto vlerėsime, do tė binden me kohė nė qėndrueshmėrinė e tyre.

Njeri prej Ministrave tė shkarkuar tė Qeverisė sė deritashme tė Kryeministrit Thaēi, tha para mediave: ‘Nė ēdo shtet normal dhe demokratik, kur njė Ministėr ndėrrohet apo shkarkohet, duhet tė marrė arsyet e ndėrrimit a shkarkimit, sepse tė qenit Ministėr ėshtė njė pėrgjegjėsi e madhe publike...’.

Asnjeri prej Ministrave tė ndėrruar nuk e di pse mė nuk ėshtė nė Qeverinė e Kosovės.

Asnjeri prej qytetarėve tė Kosovės nuk e ka marrė vesh ende, cilat janė arsyet e vėrteta pėr kėto zhvillime nė Qeverinė e Kosovės.

Nuk ka pasur, dhe kėtė e dėshmojnė edhe ata qė u ndėrruan, njė proces tė zakonshėm tė marrjes sė vendimeve nė udhėheqėsitė e PDK-sė dhe tė LDK-sė pėr riformatizimin e Qeverisė. S’ka pasur as konsulta, as bisedime, propozime dhe sugjerime nė forumet mė tė larta tė kėtyre dy partive. Asgjė.

Thjesht, tė gjithė kėta njė mbrėmje kanė qenė Ministra, e nė mėngjesin tjetėr janė shkarkuar. Pak-a-shumė si nė Natėn e Zanzibarit, me 19 nėntor, 2009.

“Demokracia e Zanzibarit” po sundon me Kosovėn. Nė krye me Hashim Thaēin, Kryeministrin, dhe Fatmir Sejdiun, Kryetarin e Kosovės.

PDK dhe LDK, Qeveria dhe tė gjitha institucionet e Kosovės, pushteti dhe shteti i Kosovės, janė reduktuar nė ujditė qė bėjnė Thaēi dhe Sejdiu. As mė pak dhe as mė shumė.
Ky s’ėshtė gjė tjetėr pos njė deformim i pushtetit nė Kosovė dhe degradim i demokracisė.

Po na thuhet, midis tjerash, qė riformatizimi i Qeverisė sė Kosovės do tė na ēojė njė hap mė afėr Paktit NATO dhe Bashkimit Evropian. Qė Qeveria e Kosovės, nė kėtė mėnyrė, do tė jetė mė stabile se kurrė. Qė do tė ketė thellim tė reformave tė gjithanshme dhe gjithėpėrfshirėse. Qė do tė ketė pėrparim tė Kosovės nė tė gjitha drejtimet. Etj.etj.

Tė gjitha kėto i kemi dėgjuar, me siguri na kujtohet tė gjithė neve, nė janarin e vitit 2008, kur edhe u bė Qeveria e Kosovės e Kryeministrit Thaēi.

Ne jemi tani mė larg BE-sė sesa kemi qenė nė janarin e vitit 2008. Popullariteti i institucioneve tė vendit ėshtė shumė mė i ulėt tani sesa nė pranverėn e vitit 2008. Gjendja ekonomike dhe sociale e kosovarėve, sot ėshtė mė e keqe se atėherė. Situata nė veri tė Kosovės ėshtė shumė mė problematike sesa nė janarin e viti 2008.

Nuk ka tregues politik, ekonomik dhe social qė i shkon pėr shtati kėsaj Qeverie, nė pranverėn e kėtij viti, kur tė krahasohet me javėt e para tė funksionimit tė saj.
Kėta tregues janė tė ditur pėr tė gjithė.

Zyrtarėt mė tė lartė tė Kosovės, nė gati pesė muajt e kaluar na kanė sjellė nė njė rreth pėr ēdo ditė tė lume, ia kanė harxhuar kohėn e shtrenjtė kėtij vendi dhe kėsaj shoqėrie, duke folur pėr riformimin dhe reformimin e Qeverisė sė Kosovės.

Fati i njė Ministri (cilidoqoftė ai), zuri qendrėn e interesimit tė opinionit kosovar, duke harruar dhe injoruar fatin e qytetarit tė Kosovės (cilidoqoftė ai).

Nė vend se Ministrat tė interesohen, tė brengosen dhe tė shqetėsohen pėr qytetarėt e Kosovės, u krijuan rrethanat paradoksale kur qytetarėt e Kosovės duhej tė merakoseshin se ēfarė do tė bėhet me pėrbėrjen e kėsaj Qeverie.

Nė vend se Qeveria tė jetė nė shėrbim tė qytetarėve dhe tė mbarė shoqėrisė kosovare, qeveritarėt e sotėm dėshirojnė qė e gjithė shoqėria, krejt qytetarėt dhe tė gjitha institucionet e Kosovės, tė jenė shėrbėtorė tė Hashim Thaēit dhe Fatmir Sejdiut.

Nė vend se Qeveria tė preokupohet me problemet e mėdha, tė shumėfishta dhe tė gjithanshme, tė cilat bashkėrisht konfirmojnė rrezikun e dėshtimit tė kėsaj shoqėrie, kosovarėt janė detyruar tė merren me telashet e ndryshimit tė pėrbėrjes sė kėsaj Qeverie.

Rastėsisht apo qėllimisht, kjo tekembrama nuk ka rėndėsi, autoritetet e sotme institucionale po zhvendosin vėmendjen e opinionit kosovar prej problemeve tė cilat kanė lėshuar rrėnjė kėndejpari.
T’i marrim disa shembuj kėtu.

Nė ditėt kur ag e muzg merreshim me atė ēfarė do tė ndodhė me 6-7 Ministrat e Qeverisė, askush (po e pėrsėrisim: askush) nga autoritetet e Kosovės nuk u preokupua me mundėsinė qė mbi 170 mijė shqiptarė tė Kosovės qė punojnė nė Zvicėr, tė mbesin pa pensione. Thuhet qė tashmė 300 invalidė tė punės qė jetojnė nė Kosovė (e qė kanė punuar mė parė nė Zvicėr), prej 1 prillit nuk do t’i marrin pensionet nga Zvicra.

Brenda natės dikush ka humbur ulėsen e Ministrit, por nė tė gdhirė tė njė dite, 300 familje kosovare janė bėrė raste sociale. Dhe askush nuk ēan kokėn pėr ta.

Nė ditėt kur kryelajmet e mediave kosovare niseshin e soseshin me emrat dhe mbiemrat e atyre qė do tė shkojnė dhe tė tjerėve qė do tė vijnė nė Qeveri, mijėra tė rinj shqiptarė tė Kosovės po kėrkojnė rrugėt legale dhe ilegale, mė pak apo mė shumė tė rrezikshme, pėrfshirė kėtu edhe ato tė pagesės sė njė pasaporte biometrike tė Serbisė, pėr tre mijė Euro, pėr t’u larguar prej Kosovės, sepse ata mendojnė qė ne jemi njėqind a njė mijė hapa larg Evropės dhe perspektivės sė stabilizimit si vend.

Kujt i ka ra qė nė kėto ditė ‘plot tension qeveritar’, tė udhėtojė kah Aeroporti i Prishtinės dhe tutje, kah Peja, ka parė sėrish qė autostrada tetėkilometėrshe Fushė Kosovė – Aeroport, e nisur nė shtatorin e vitit 2008, e planifikuar tė kryhet pėr 180 ditė, pėr pėrvjetorin e parė tė pavarėsisė sė Kosovės, nuk ka pėrfunduar, as nė fillim tė prillit, 2010. Janė pra 19 muaj qė prej se ka nisė kjo udhė, dhe janė 13 muaj vonesė nė kryerjen e saj.

Askush prej nesh nuk beson mė qė dikush do tė pėrgjigjet pėr kėto tri dėshtimet e pėrmendura mė parė.
E pastaj, nuk ka kush qė befasohet me rritjen e dėshpėrimit nė shtetin e Kosovės.

Oqeani
09-04-10, 19:38
Kryeministri vazhdon me shkarkimet http://rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpg


Kryeministri, Hashim Thaēi pėr shkak tė dobėsive nė punė, ka suspenduar nga detyra e kryeshefit ekzekutiv tė Agjencisė sė Kosovės pėr Produkte Medicinale, Zehadin Gashi...


Kryeministri, Hashim Thaēi pėr shkak tė dobėsive nė punė, ka suspenduar nga detyra e kryeshefit ekzekutiv tė Agjencisė sė Kosovės pėr Produkte Medicinale, Zehadin Gashi, ndėrkaq ka vendosur tė mos i vazhdohet kontrata kryeshefit ekzekutiv tė Agjencisė sė Ushqimit dhe Veterinarisė, Qaush Kabashi.

Arb
14-04-10, 15:57
Heronjtė e vonuar

http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0412123748159_m.jpg
Avni Limani
(Me shkas)
Seē mė nxiti tė shkruaj njė kolegu im gazetar, kur nė paragrafin e fundit tė njė opinioni tė tij pashė termin “heronjtė e vonuar”. Megjithėse afėrsisht kishim tė njėjtin koncept mendimesh me tė pėr kėtė term, vendosa qė tė kapė kėtė ēėshtje edhe unė, por nė njė kontekst tjetėr.
Heronjtė e vonuar, sot, nė Kosovė, mund t’i gjesh kudo. Mund t’i gjesh nė kafene, mund t’i gjesh nė institucione, mund t’i gjesh nė biznese, nė tė ashtuquajturat ekspertiza, mund t’i gjesh nė pozitė e nė opozitė, e gati s’ka vend e skutė ku nuk i gjen. Nė pamje tė jashtme ata kanė njė dukje mjaft elegante, tė tėrhequr e madhėshtor, mjaft tė shoqėrueshėm, tė depėrtueshėm dhe shumė tė interesuar pėr ēdo gjė. Rrallė herė atyre u mungojnė kravatat. Ata shprehin gatishmėri pėr tė dhėnė kėshilla, imponohen dhe komunikojnė me ēdo kėnd, madje pa i ftuar askush nė bisedė. E ajo ēka ėshtė mė e veēantė tek kėta tė ashtuquajtur heronj ėshtė fakti se i pėrshtaten ēdo pushteti dhe janė tė aftė qė jo pak njerėz t’i bindin me veprat “e mira” tė tyre.
Menjėherė pas luftės, dmth pas triumfit tė UĒK-sė dhe hyrjes sė forcave tė NATO-s, kėta heronj erdhėn nė Kosovė me uniforma tė hekurosura e me armė qė u shndrisnin, kush nga Maqedonia, e kush nga Shqipėria dhe pėr njė kohė shumė tė shkurtėr uzurpuan tėrė Kosovėn. Deri mė 12 qershor 1999 kėta heronj ishin sorollatur nėpėr kampe refugjatėsh nė Maqedoni e Shqipėri, bile disa prej tyre edhe nė bregdetin shqiptar. Ata ishin frymėzuar pėr “heroizėm” atje dhe pasi qė “s’patėn mundėsi” tė vijnė mė parė nė Kosovė (nė fakt ata ishin kėtu, por ua mbathėn tė parėt), me t’u kthyer shiheshin kudo nėpėr parada ushtarake, nėpėr manifestimet pėrkujtimore, para grave nėpėr dasma e ahengje, e kėshtu me radhė. Me shkathtėsitė e tyre, ata arritėn tė krijojnė imazh tė keq pėr figurat kyēe tė njerėzve, tė cilėt nė kohėt mė tė vėshtira, kush me laps e kush me pushkė nė dorė ishin nė mbrojtje tė popullit. Ata akuzuan heronjtė e vėrtetė, fyen moralin e tyre, u bėnė dėshmitarė pėr tė burgosur njerėz, dhe para tyre, luftėtarėt dhe heronjtė e vėrtetė humbėn gati tėrėsisht.
Me kalimin e kohės, kėta heronj tė vonuar u bėnė uzurpatorėt mė tė mėdhenj tė shtėpive, banesave e lokaleve serbe. Madje pati tė tillė qė uzurponin, vidhnin e plaēkitnin edhe shporet elektrikė, frigoriferė, TV e bojlerė dhe ēdo gjė qė u vinte pėr dore. Krejt kėtė “heroizėm”, heronjtė e tillė e bėnin nėn ombrellėn se kishin bėrė vepra tė mėdha heroike, kishin sakrifikuar, etj. Heronjtė e tillė mė pas do tė shndėrrohen, kush nė veteranė tė luftės, kush nė invalidė tė luftės dhe anasjelltas, varėsisht se kah i vinte paraja, e pėrballė kėtyre heronjve tė vonuar, ata tė vėrtetit ishin tė pafuqishėm tė vepronin, sepse ishin tė paktė nė numėr. Zaten, ata qė i dolėn zot atdheut kur ishte nevoja, kurrė s’kishin menduar tė plaēkitin frigoriferė. Ata kishin dashur qė forcat serbe tė shporren njėherė e pėrgjithmonė nga Kosova dhe asgjė mė shumė. Mbase, rrallėkush prej tyre kishte menduar se do t’i shpėtojė edhe vdekjes.
Heronjtė e vonuar, sot, kanė kapluar shumė segmente tė jetės shoqėrore, ekonomike, politike e kulturore tė Kosovės. Ata shpeshherė i gjemė si ekspertė tė shumė ēėshtjeve me rėndėsi pėr shtetin tonė, duke dhėnė kėshilla, analiza e komente nėpėr mediet tona. Ēfarė komentesh se! Ata mė shumė belbėzojnė para medieve sesa thonė diē me rėndėsi. Janė bėrė njohės tė mirė tė zhvillimeve politike, saqė politika e vendit ka marrė njė tatėpjetė qė kushedi ku do tė pėrfundojė. Pėr shembull u japin leksione politike njerėzve qė nė kohėt mė tė vėshtira kishin udhėhequr politikėn dhe leksione sigurie atyre qė mbrojtėn atdheun kur ishte nevoja. Heronjtė e vonuar kanė kapluar edhe shumė segmente tė ekonomisė vendore, saqė as bujku kosovar nuk ka llogari mė tė punojė nė arėn e vetė, e as blegtori tė rrisė bagėtinė, pėr shkak tė dyndjeve tė mėdha tė prodhimeve tė jashtme nė vendin tonė. Ata e quajnė veten ekspert tė ekonomisė, saqė nuk po i lėnė vend kund prodhimeve vendore duke sjellė prodhime tė huaja nė vend dhe vėrtetė e kanė zhvilluar ekonominė dhe tregun e lirė, saqė fqinjėt tanė nuk duan t’ua shohin as surratin prodhimeve tona, edhe ashtu tė pakta.
Heronjtė e vonuar kanė depėrtuar edhe nė kulturėn tonė. Ata bėjnė vlerėsime e recensione pėr libra, mbajnė ligjėrata e tregojnė pėrralla (disa bile kanė shkruar edhe libra), marrin pjesė nėpėr ekspozita, kritikojnė shkrimtarė e intelektualė. Dhe ēfarė kritikash mė, po t’i lexosh tė humb shija e tė lexuarit libėr, apo tė parit piktura. Ata thonė aq shumė, saqė nuk thonė asgjė. Heronjtė e vonuar e ēmojnė shumė veten, e intelekti i tyre ėshtė shumė pamė shkurtės, nuk kanė lexuar mė shumė se njė libėr. Ndaj, ata qė lexojnė vetėm njė libėr s’dinė tė flasin gjė tjetėr, pėrpos pėrmbajtjes sė saj.
Heronjtė e vonuar, sot po depėrtojnė edhe nė pushtet, fatkeqėsisht. Ata janė tė aftė pėr ēdo lloj shantazhi dhe nėpėrmjet shantazheve tė tilla, duke shantazhuar njerėzit meritorė, po depėrtojnė edhe nė pozita tė larta nė hierarkinė shtetėrore. Heronjtė e vonuar janė nė gjendje tė lėpijnė edhe kėpucėt e ēdo kujt, krejt nėn hijen e gjėrave madhėshtore, por qė kanė vetėm njė qėllim, asgjė tjetėr pos pėrfitimit personal. Kėta heronj tė vonuar kanė shkelur edhe nė dinjitetin e tė gjitha shtresave intelektuale tė shtetit tonė. Kanė shkelur krenarinė e mėsuesit, luftėtarit, politikanit, shkrimtarit, akademikut, bujkut, sportistit....Disa prej tyre, madje janė bėrė edhe trajnerė qė i sheh nėpėr shumė seminare tė ndryshme. Ndodh qė i njėjti tė jetė trajner nė dhjetė seminare me karaktere tė ndryshme.
Te heronjtė e vonuar, sot, fatkeqėsisht po depėrtojnė edhe armiqtė tanė, ata qė nuk e duan Kosovėn shtet. Ata janė bėrė urė lidhėse e dashakėqijve dhe jo rrallė po i shkaktojnė telashe shtetit tonė tė porsa lindur. Patjetėr duhet tė pėrmendi njė seminar qė kishte organizuar njėri nga kėta heronj, i cili siē mė tha kishte pėr qėllim mbarėshtimin e bagėtisė nė Kosovė. E dini se ēfarė programi kishte? Si tė mbarsohet gjedhi. Gati sa s’ia nisa tė qarit, por edhe tė qeshurit njėkohėsisht. A s’ėshtė ky grotesk? Bile kaluar groteskut.
Ruana Zot!

(Autori ėshtė koordinator i OJQ-sė “SHARRI” nė Shtėrpcė dhe gazetar nė “Zėri”)

MemphiSx
16-04-10, 22:27
Merrne me mend cfare rehabilitimi po iu bon t'korruptuarve hashimi!! Iu ka thon zevendes ministrav se duhet me zgjedh ni post,ose ne qeveri ose deputet!
Edhe kta per me u bo edhe patriota kishe spo dojm me i marr dy rroga,po e leshojn qeverin heheh merre me mend,me lan qeverin per rrog te deputetit!

Jo spo din hasha..hehehe merrne me mend Adem Grabovcin qe dha doreheqje prej z.ministrit..khaaa sa paren e ka booo ky njeri....

Guri i madh
13-05-10, 16:10
qeveris i ka hy ujt nen byth po i dredhen kembet do me than vetem pritet shpallja e vdekjes klinke te ksaj qeverie

Guri i madh
13-05-10, 17:42
une sjelli lajme ose lexoj ne qendren per informim te kosoves e qeveris nuk i pelqen qe kjo qender te perhap lajme


sot e vizitova po virusat mi kishin pergadit LEXONE pwergjgj.jen e veb sajtitWarnung- ein Besuch dieser Website kann Ihren Computer beschädigen!

MemphiSx
13-05-10, 22:08
Gazeta “L’Espresso”: Skandali i quajtur Kosovė

Mė 2 qershor, pėr herė tė parė Kosova do ta dėrgojė njė pėrfaqėsues tė vetin nė konferencėn e BE-sė/Ballkanit nė Sarajevė, kurse ministritė e jashtme evropiane janė tė gatshme pėr ta pranuar me qėllim nga synimi pėrfundimtar: hyrjen e Prishtinės nė BE. Atė qė ambasadorėt do tė shtiren se nuk e dinė ėshtė se pas bombardimeve tė vitit 1999, OKB-ja ia kishte dorėzuar tė gjithė shtetin mafisė nė dorė.
Provat gjenden nė njė dhomė nė katin e parė tė Prokurorisė sė Prishtinės nėn dhjetėra dosje tė lidhura me llastik, e mbi tė cilat shkruan “closed” (mbyllur). Janė hetimet e arkivuara nga gjykatėsit e OKB-sė mė 8 dhjetor 2008, njėzet e katėr orė para se ta dorėzonin Kosovėn nė duart e evropianėve.
Nė mars tė vitit 2009, njė zyrtar i EULEX-it, misioni evropian qė do ta administrojė shtetin, hyn nė dhomė dhe nis tė shikojė nga kureshtja disa nga dosjet. Nė duart e tij pėrnjėherė gjendet dosja hpq 215/2002, apo mė mirė thėnė, njė copėz e njė procedure, ku i vetmi i akuzuar ėshtė Ramush Haradinaj, ish-kryeministėr i Kosovės dhe lider aktual i partisė AAK. Akuzohet qė sė bashku me paramilitarėt e tij e kishte sulmuar me kallashnikov shtėpinė e njė klani rival.
“Provat qė i pėrmban dosja janė dėrrmuese”, thotė zyrtari. “Janė fotografitė, dėshmitė, gėzhojat, madje edhe gjurmėt e gjakut tė sulmuesve”.
Mė 26 shtator tė vitit 2002, rasti i ishte dėrguar nga gjykatėsit e OKB-sė nė Pejė prokurorit nė Deēan dhe u harrua aty pėr shtatė vjet. “Kombet e Bashkuara”, thotė zyrtari, “i kanė fshehur proceset kundėr politikanėve dhe ua kanė dorėzuar vetėm 35 raste gjykatėsve evropianė”. Provat pėr punėn e fshehjes sė krimeve nga OKB-ja janė botuar nė librin “Ujqit nė mjegull”. Janė raportet e inteligjencės ku shpjegohet se Haradinaj ėshtė trafikuesi kryesor i heroinės nė shtet, roli i tij nė vrasjen e dėshmitarėve tė papėrshtatshėm apo tė policėve qė ia hetonin punėt, e mbi tė gjitha pėr provat sipas tė cilave OKB-ja ishte plotėsisht e njohur me faktin se Kosovėn ia kishte dorėzuar nė duar njėrit nga fiset mė tė ashpra tė mafisė shqiptare.
Hetimet e fshehura nuk kanė tė bėjnė vetėm me Haradinajn. Hetimi gjithashtu e pėrfshin edhe Lutfi Dervishin, njeriun besnik tė kryeministrit Hashim Thaēi. Mė 2005, hetuesit e OKB-sė kishin mundėsinė pėr ta ndėrprerė njė trafik tė organeve me vlerė prej qindra milionė dollarėsh: dokumentet sekrete e dėshmojnė se hetuesit financiarė tė OKB-sė kishin zbuluar furnizime tė tepruara me gjak nė disa klinika private qė funksiononin nė Prishtinė, posaēėrisht nė Medicus, ku Dervishi punonte si primarius. Raportet nėnvizojnė se “numri i madh i kėrkesave pėr gjak drejtuar Institutit pėr Transfuzionin e Gjakut” zgjoi nevojėn pėr realizimin e kontrollit. Hija e trafikut me organe shihej nė ato dokumente qė kėrkonin qė OKB-ja tė vazhdonte hetimet. “Nė vend tė kėsaj kėtė e zbuluam krejt rastėsisht”, shpjegon prokurori evropian Francesco Mandoi: “Njė qytetar turk, tė cilit i ishte hequr njė veshkė, u alivanos nė Aeroportin e Prishtinės dhe na e dha njė deklaratė pranimi”.
Prangat iu vendosen Dervishit dhe dy personave tė tjerė, me ē’rast u mbyll klinika. Kjo e shkaktoi njė termet politik dhe gjyqėsor. Sipas Mandoit, “hetimet tona kanė zbuluar sė paku pesė raste tė trafikimit me organe. Po i hetojmė edhe njėzet e pesė tė tjera. Nė Kosovė arrijnė me qindra tė pashpresė nga Turqia apo Kazakistani, tė gatshėm pėr t’i shitur organet e veta pėr ca mijėra euro. Ata qė paguajnė janė burrat dhe gratė e pasura perėndimore. Tė gjitha ndodhin nė Prishtinė, falė bashkėpunimit tė politikanėve vendorė. Dervishi ėshtė njeri i Thaēit”.
Nė Kosovė nuk ka njeri nė pozitė e qė nuk i takon ndonjė klani. Njė lidhje gati farefisnore e trashėguar nga UĒK-ja. Gjatė luftės kėta njerėz zhvillonin aktivitetet kriminale pėr ta financuar luftėn, kurse tash punojnė pėr hesap tė ish-shefave tė tyre, e konsolidojnė pushtetin, i financojnė fushatat zgjedhore, i vrasin apo i blejnė kundėrshtarėt politikė. Madje edhe prefekti i Skenderajt, Sami Lushtaku, ėshtė njeri i Thaēit. Sipas njė raporti tė OSBE-sė, ai “ėshtė anėtar i organizatės terroriste AKSH dhe i pėrfshirė nė shumė aktivitete kriminale”. Mė 14 nėntor 2005, nė prezencėn e tre policėve, prefekti/ushtari e kėrcėnoi me vdekje njė gjykatės qė po e hetonte ēėshtjen e posedimit tė dy lokaleve. Raporti ėshtė njė dokument akuze i fuqishėm kundėr OKB-sė. Zbulon se hetuesit e kanė informuar Lushtakun se po pėrgjohej; denoncon se njė komisar policie i OKB-sė e ndaloi bastisjen e shtėpisė sė Lushtakut nga “frika pėr destabilizimin e Kosovės” dhe nga frika se nė tė mund tė gjendeshin prova pėr pėrfshirjen e Lushtakut nė krime tė tjera. Dokumenti nėnvizon se “kjo do t’i sillte zyrtarėt e lartė tė OKB-sė nė situatė tė palakmueshme”.
“Ēėshtja e cila shkakton brengėn mė tė madhe”, thotė raporti, “ėshtė fakti se interferenca nė punėn e gjykatėsve nga ana e zyrtarėve tė OKB-sė nuk ėshtė rast i vetmuar, me gjasė, duket tė jetė njė praktikė e zbatuar prej kohėsh. Dhe i citon dy raste tė tjera, ku urdhrat pėr bastisje nuk janė respektuar dhe ku hetimet pėr raste edhe mė tė rėnda krahasuar me ato tė cilat i visheshin Lushtakut “ishin ndaluar seriozisht nga qarqet e OKB-sė”.
Dokumenti i OSBE-sė drejton gishtin drejt ish-numrit dy tė misionit tė OKB-sė, Steven Schook, tash kėshilltar politik i Haradinajt. Sipas raportit, mė 2006 Schook vendosi qė tė gjitha hetimet qė mund ta “destabilizonin” Kosovėn duhet ta kenė autorizimin e tij. Dhe nuk pėrfundon kėtu. Hetuesit evropianė kėto ditė po e dėgjojnė dėshminė e Nazim Bllacės, njė agjenti tė shėrbimit sekret tė Thaēit qė u vetakuzua pėr vrasjen e 17 kundėrshtarėve politikė. Nuk do tė duhej tė ishte shumė e komplikuar pėr tė konkluduar se pėr hesapin e kujt ka punuar vrasėsi Bllaca.
Do tė jetė shumė vėshtirė tė gjendet ēfarėdo ambasadori i interesuar pėr ta dėgjuar rrėfimin e dhjetė vjetėve tė administrimit tė OKB-sė. Vitet ku trafikuesit, vrasėsit dhe mafiozėt e zaptuan Kosovėn.
koha.net

Ketu eshte edhe lajmi ne faqen zyrtare te gazetes:

http://espresso.repubblica.it/dettag...ticolo/2126256Kjo eshte Kosova Jone!!