PDA

View Full Version : Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?


Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

lirik
05-11-08, 16:21
narcisoid quhet nji njeri tjeter por jo un mua me kan than njerz fetar edhe baba enana rahmet past shpirti
hasmi i shpirtit tend paske qenė dhe kan pas drejt se kam hy me shpirt temin en gjynah
se vuajsha edhe per njerzt ne afrik ė kur i shihja te uritur
nuk ke faj ti o shpotits mjeran
asnji fjal me dritė nuk te doli nga shpirti yt i zi ashtu si shpirtzijve tjer qe po struken mbrapa maskave te shpotive

lirik
05-11-08, 16:25
sikur ta duaja vetveten ashtu siq me paraqet ti ndryshe do te ishta puna ime un kurr nuk kamqen i dashuruar ne ego ne drejtsi dhe sinqeritet po
kam luftuar kunder atyre qe rrijn nat e dit tu grrye varri cili vjen ne radh me ja hanger hakun
nga pozita e zez smirzezė
dhe nuk i duroj dot njerzt qe nuk kapen ne gusht msa fena
un jam zie me turlifar histerish neper kazane te gjehnemit ku me kan gjua qakajt per ushqim te tyre por jam kujdes te mos pi as lot krokodilash as ujt e tyre te namur
jam munduar qe filtrat emi te shpirtit ti kem teper strikt qe te mos depertoj asnji pik mekat as hile kjo quhet ideal te cilin po e rrezatoj ne qdo varg te cilve ti ju shmangesh

ne qooft s e ti mendon se poetet janė bari ai esht mendim i yti un po te tregoj se poete han buk

lirik
05-11-08, 16:34
pervoja neper burgje e forume me kan ndertuar me kan konstruktuar me kan ba
njeri me pervoja
me qfar ftyre disa poet dhe publicist
shkoni n prapa meje neper forume
vetem heshttnin si uritha
e vinin pas krijimtaris time
kahdo qe shkoja
regjistroheshin
e
me dinakrin e tyre te namur heshtnin dhe nga morali i tyre asnji fjal nuk ju dilte as kur dikush me sulmonte as te thonin si je o poet mirmengjesi si po shkon a si je me halle ose te thon padrejtsisht po te sulmojn
por vetem nga hehsteria percillnin qdo gjė te till mund ti qush ata lloje njerzish
por jo mua se un kurr nuk kam pas dashuri ndaj vetvetes
nese do te kishte gjygj ferri kush e ka munduar shpirtin e vet dhe nese shpirti do te ishte gjykats
pikrisht mua do te me qonte shpirti im ne ferr sepse ekam munduar shum per t etjeret duke mohuar gjithmon vetveten por ka disa shqiptar qe nuk dijn kurr me i zbrit gomarit
aty esht e keqja e ti nde rmija emija vargje dole e the ket fjalė mistrece
e kurr nji fjal te mir nuk e the
e di un enjoh shum mir mentalitetin dhe rrethanat neper kohra situata dhe te njerzve
nese mendon se jam naiv shkurtpams mbaje at mendim
por ty dhe shum tjerve nuk ju doli asnjiher nga shpirti ndoj fjal e mirė vetem disa shpirta te bardh qe mund te numrohen ne gishta e than fjalen nga shpirti
te tjeret u treguan heshtak bashk me ty deri sot kur dole me shpoti ejo me qellim te mirė prandaj mos pritni fjal te mira nga un te gjith ata qe dalin per ndoj gjah kalimtarė ata njerz i godas
me thumbin e pendes si ne proz si ne varg se e meritojn

lirik
05-11-08, 16:44
qe gati dy vjet shkruaj ne dardania de kurr nuk te ka dal nji fjal e hajrit nga shpirti por nuk me intreson mua qka mendojn lloj njerzit se nuk kam dal ta rregulloj un boten ka pas para meje artsita filozof dijetar poet piktor skulptor e shum e shum romansier qe un jam vetem nji hiq n ekrahasim me ata
ka pas edhe asi qe nga deshprimi i dogjen te gjitha punimet e veta
prandaj nuk kamdal me rregullu boten se bota kshtu erdhi me kto kontraste dhe kshtu do t e mbetet
sa per filozofin tende qe e e ke shko ne studime filozofike mos i ngatrro teoritė s eke marak me filozofu shum nuk je praktik dhe duhet me dit ku duhet me filozofu e ku duhet me folė gjuhė tė kutpueshme
nga vet shprehja jote deshmon se ke ndjenja te kufizuara dhe shpirt t evarfer per te ndje vargun tim poetik prandaj te quajta shpirti i verber se vetem shpirti i verber qe nuk ka provuar asnji analitikė te vargjeve te mia qe jan te bolshme vetem ata nuk jan thelluar ne asnji domethanje dhe per tu dukur para opinionit dalin elshojn ndoj recetė te kalbur me dy tri fjal shpotitso te filozofuara qe nuk perkasin hiq me realitetin
shum njerz duke u munduar te thon shpoti ndaj dikuj
po tregojn shpirtin e smurė me shtresa te akullta
ndjanjat nuk mund ti shpalos secili sepse kjo i takon artit te shpirtit
secili njeri nuke ka shpirtin me miliarda fije idealiste e pasuri e drita te
lidhurra e strukturuara me labirinte emocionale q enuk kan fund jan me te gjera se gjithsija
poezija nuk ju takon njerzve me horizonte te kufizuara
as pseudo poetve por atyre me pasuri fenomenale fantastoke dhunti te dhuruara nga i madhi zot
prandaj te mos luajn rrole teatrale neper skena te rropllimave kalimtare

lirik
05-11-08, 16:48
Gjithqka mund te merret me mend por njeriu dy vjet te mos nxjerr nji fjal te hajrit
E TE RRIN SI NJI DORDOLEC PREJ AKULLI EDHE KET ME RA TA PEREJTOJ SI PRAKTIKė JETSORE
NJERIU QE DIN ME I LIDH DY FJAL DHE ESHT QENJE FRYMORE MERR FRYMė E NUK
I DEL FJALA PREJ SHPIRTI
ASNJIHER PER DIQKA TE MIRė POR EDHE ATA QE HESHTIN KY LLOJ KONSTRUKTI NJERZOR ESHT PER STUDIM TE VEQANT
EDHE ATA QE JAN DASHAKQI DUHET TE STUDJOHEN NE LABORATORE DIAGNISTIFIKESH TE E
VEQANTA
VETEM ZOTI E DIN KU JAN ATO LABORRATORE PER DIAGNOSTIFIKIM

LABI
05-11-08, 18:10
ncncn sa patetike !!!!

Je lirik , a elegjiko-tragjikkk ?! :frown:

Lirika nuk duron/pranon vajin ... Lirika eshe pararoje e shpirtit stoik ...

Eshte mbeshtjlle (masku) maqoku ne lekure te luanit :tongue: :eek:

lirik
05-11-08, 18:29
hah ha ha nejse kurfar faktesh vazhdojm te shkruajm
mbyllet ky dialog ne mes meje e teje
i nderuar labi

lirik
05-11-08, 18:33
poezia vargu nuk duhet te permbaj vetem sheqer se vdesin njerzt nga embelsia


vargu ka te gjitha elementtet e intrepretimebve ngjarje shpirtė perjetim lot vaj dashuri luftė gjak knaqsi dasem mjerim tradhti poshtrim demaskim bukuri
vargu nuk ka pranga as vargooj pa artin e gjithanshem nuk paraqet vlera
dialogu ne ems ne sh ma mir te mbyllet un dhe ti nuk kuptohemi
dot

lirik
06-11-08, 14:46
--------------------------------------------------------------------------------

Meqense e vrejta
se ėsht njė pėrshendetje rekord;pėr Domiren
VENDOSA TE BėJ EDHE UN NJė PėRSHėNDETJE

DOMIRES SE RRESPEKTUAR
-------
SIGURISHT DOMIRA SIMPATIZOHET NGA I GJITH FORUMI
DHE DESHTA NJE PERSHENDETJE Tė VEQAN“T Nė VARGJE
PėR KėT MOTėR TONė Tė SHQUAR SHQIPTARE
---------------------------
DOMIRA
------------------
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------
**********************
DOMIRA MOJ ZEMėRMIRA
NDOSHTA JE Mė E MIRA
PRANDAJ VARGJET E LIRA
TI DėRGOJ FLUTURIM
QDO GERMė ME NDRIQIM
Nė Tė DASHURIN Tė LASHTIN DHE
Nė DARDANEN E SHEJTė PėR NE
SE UN DIGJEM I GJORė MėRGIMTARI
PėR DHEUN MAHNITS Qė NA E LA I PARI
Tė FALA SHUM Tė FALA POR LOTIN SE NDALA
PERMALLSHėM PėR KOSOVė
PėR PEJė E GJAKOVė
DRENICė E RUGOVė
PėR Tė BUKUREN PRISHTINė
PėR Tė RRAFSHTIN DUKAGJIN
PėR Tė KULLUARIN DRIN
Mė KA MARRė MALLI SHQIP PėR QDO LIBėR
PėR UJėBARDHIN IBėR
PėR Tė BUKURAT UJVARA
PėR FLUTURAT ME LARA
PėR Tė ėMBLEN RRAFSHINė
PėR KOSOVEN HEROINė
PėR HAS E PėR PASHTRIK
PER SHALė E KAQANIK
PėR FLLADIN E DARDANES
PėR GJUHEN SHQIP Tė NANES
GJITH KAH BJEN DRITA E DIELLIT
EDHE DRITA E HANES
Tė FALA NGA LIRIKU
Qė U NDOQ NGA ARMIKU
SA VITE PA DHE
SA LOTėT Mė KAN BRE
DIELLI S' Mė KA NXE
RRUGėT Mė JAN PRE
NUK MUD T' SHKOJ N 'FOLE
NGA VENDI I KURBETIT
NėPėR ERė Tė DETIT
E ME DRITEN E HANES
E ME GJUHEN E NANES
KTO VARGJE Tė LIRA
TI DėRGOJ DORMIRA
TY OJ GJEVAHIRE
Nė TOKEN ILIRE
--------------------------------
NGA LIRIKU
Tė FALA DORMIRA
E NDERUAR BASHKATDHETARE
NGA I PėRMALLUARI GYRBETQARI I TRETUR
XHELAL FERIZI LIRIKU
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_offline.gif

lirik
06-11-08, 15:21
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
-----------------------------------
TUE MENDUE NETVE Tė VONA
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------- LIRIKU MERGIMTARė

Tue mendue netve tė vona
a thue nė shekujt e mallengjimit
dikur motit stinve tona
mu nė palcen e argtimit
-------
at'her rrezja E DRITėSISė
nėpėr vargje me ndrique
kur nė fjalė nji dritė ish nisė
kahdo shqip ballit me shkrue
--------
mė duket at'her nė nji forum
si nji zogzė e foleve tona
porsi i ėmbėl me shije shum
ka cicrue me varg dogzona
---------
edhe mė pat shkrue do fjalė diellore
aq sa shpirtin ma pat nxe
me fuqi tė fjales arbnore
shkrimin nė faqe e derdhte rrke
-------------
kahdo nė faqe e dritė shqiptare
edhe mė duket mė ka urue
me do fjalė si magjistare
nė emocion mi ka palue
------------
prandaj tash nuk i harroj
thue se ishin ligjerata
nė ato kohra shpesh mendoj
a thue kjo ishte dritė gjata
------------
porsi drita e gjatė me fije
porsi rima e kanarines
rrezatonte gjithkah dije
sa shum ndjenjė mi dha kaptines
----------
po po kjo ėsht zogza e jona
qė nji shekull aty e solli
shkruente shpesh edhe netve tė vona
ah sa dijet aty i mbolli
--------------
un at'her isha nė maja
mu nė vrap tė vargut diell
me rimė vargut kam dridhė pllaja
ka shkue rima pėrmbi qiell
----------
at'her kjo e bardhė dogzona
porsi hana ka pas dalė
me do tė arta kshilla e shkronja
vet qėndisė i ka me fjalė
------------
e pse tash mė paska harrue
thue se zemer si ka mbetė
gjak as gurrė kund me i burue
as nji fjalė mbi dhe s 'ma flet
----------
ah dogzonė pse nuk nxjerr fjalė
po ku i ndrynė nė cilin shpirtė
pse nuk del me tė bukura fjalė
porsi ylli nė dritė ma i dlirtė
------------
e tė thuash mbi dhe tė verteten
nė at forum a ishe ti
ku me fjalė e shndritshe jeten
fjalė prej pende shum ke shkri
-------------
Autori xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------------------------
duke besuar se ti je ajo dogzona e atij forumit tjeter dikurė
--------------------------------------------------------------------------


I nderuari Xhelal, se pari ju falenderoj per keto vargje kaq te bukura qe te ushqejne e te pushtojne shpirtin, qe eshte kenaqesi te i lexoshe sa e sa here.

Dhe sa i perket asaj se a isha une ajo me nikun doGzona ne forumin tjeter , nuk mund te them qe jo nuk isha, por ka nje kohe te gjate qe nuk jam aktive po thuajse ne asnje forum si dikure,mungone koha por pak dhe vullneti.

Ju falemnderoj dhe nje here nga zemra poeti yne i madhe Xhelal Ferizi, qe me zbukurove oden tim me penden e palodhshme te vargut tende te bukur.

Respekt

lirik
06-11-08, 15:28
Tė nderuar lexues pėrshtypjet e nji lexuesje dėshmitare tė atyre kohve kur un me vargun tim shum shpirtrave ju kam sjell knaqsi nė thelssi te ndjenjave
Shum lexues me shkruanin ne privat se shpirtat e tyre ndjenin knaqsi
nga vargu im emmocionoheshin nji nder kta deshmitar te asaj kohe esht edhe kjo dogzona
ku un dikur ne formen time ather shkruaja vargun plot entuziazem e shpresa
por dikujt i pengoj kjo
pra ėsht e drejt qe knaqsinė e shum lexuesve qohet diksuh e mundohet ta shėmtoj
se pse vargu im pėrbėhet prej shum aspekteve njerzore poeti nuk mund te jet as poet as krijues qe nuk shkruan per secilen dukuri te natyres e jetės sescilit motiv dhe aspekt secilit kend veshtrim
qoft ai si gnjarje dukuri ves emocion veper pikpamje e motive tjera
Un kam marr shum falenderime nga shum lexues te vargut tim por ne fund te fundit secili paraqet dashamisrin apo dahakeqsin e tij sipas menyres s e vet

lirik
06-11-08, 16:27
Tė nderuar lexues pėrshtypjet e nji lexuesje dėshmitare tė atyre kohve kur un me vargun tim shum shpirtrave ju kam sjell knaqsi nė thelssi te ndjenjave
Shum lexues me shkruanin ne privat se shpirtat e tyre ndjenin knaqsi
nga vargu im emmocionoheshin nji nder kta deshmitar te asaj kohe esht edhe kjo dogzona
ku un dikur ne formen time ather shkruaja vargun plot entuziazem e shpresa
por dikujt i pengoj kjo
pra ėsht e drejt qe knaqsinė e shum lexuesve qohet diksuh e mundohet ta shėmtoj
se pse vargu im pėrbėhet prej shum aspekteve njerzore poeti nuk mund te jet as poet as krijues qe nuk shkruan per secilen dukuri te natyres e jetės sescilit motiv dhe aspekt secilit kend veshtrim
qoft ai si gnjarje dukuri ves emocion veper pikpamje e motive tjera
Un kam marr shum falenderime nga shum lexues te vargut tim
por ne fund te fundit secili paraqet dashamirsinė apo dashakeqsinė e tij sipas menyres
maqoku ne lekur te luanit luanat dhe tigrat nuk i dua shum se me neveritet mizoria e tyre e tyre se si s ehkyjen kafshen e pafajshme maqokut me ja shkel bishtin shum ai fillon e grrith
un nuk jam as i maskuar as maqok jam njeri si te gjith t e tjeret por me tiparet e mia siq i ka secili te vetat nuk ka nevojė per shpoti
menqur esht ai qė din tė lehtesoj tjetrin e jo ta rėndoj

lirik
06-11-08, 16:39
--------------------------------------------------------------------------------

Falemnderit shume per kete pershendejte te sinqerte lirik, me vargje te thurruna nga zemra.
Deshta te pergjigjem me vargje LIRIK
te te them se me preke ne shpirt,
mbasi fjala ime ska fuqi
dhe do te zbehe ate dashuri qe ke per jete e shqiptari,
une po te shprehi admirim
per te bukrin pershkrim
qiellit, bjeshkeve, lirise se bukur,
tendes dashuri
mallit pambarim
nga i paafrueshmi mergim.
LIRIK vargje t'zjarrta ti mos ndal
shkruaj t'lutem me afsh e mall
i ngrohte t'jesh ketu prane nesh
ne zemer e mendje do te jesh.

Qofsh mire kudo qe je Lirik
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!


NUK DO Tė KISHA POSTUAR KTU NDJENJA TE TJERVE OPINIONE E PERSHTYPJE
POR PROVOKIMET E DISA NJERZVE PO ME NXISIN TI QES KNAQSIT E SHUM LEXUESVE
NE MENYR QE DISA NJERZVE QE PO ME SULMOJN ME FRAZA BOSHE Tė JU TREGOHET VENDI
DHE TE JU DESHMOHET SE NUK MU D TE JEN KUNDE AQ SHUM ZEMRAVE
E SHPIRTAVE TE KNAQUR T E LEXUESVE
DHHE VET FAKTI FLET S E DISA NJERZ KAN QELLIME TE CAKTUARA PER TE SHKAKTUAR NERVOZ TE UN ME MENDIME DHE GJUAJTJE QELLIMKQIA

lirik
06-11-08, 16:41
KėTO FJALė I SHKRUAN E NDERUARA ANTARJA E FORUMIT DARDAN DOMIRA

LEXONIPRA KOT E KAN DISA NJERZ QE ME QELLIM MUNDOHEN TE ZBEHIN VARGUN TIM PARA LEXUESI TE BEHIN PUEN TIME DHE VULLNETIN TIM VETEM E TREGOJN VETVETEN E TYRE SE KUSH JAN NE QELLIM

lirik
06-11-08, 16:46
I nderuari poeti yné Lirik té pérshndes dhe te faleminderit per qdo fjal si e shkruan kétu ...pér kohen dhe mundin si e béné per ne qe te kemi qka te lexojm
me shumé rrespeket per ty dhe fjaén tende te pérshndet

Buqja


PERSHTYPJET E ANTERES SE FORUMIT DARDANIA NG A BUQJA

lirik
06-11-08, 16:50
Titulli: selvija

--------------------------------------------------------------------------------

Lirik..
s'di se qysh pergjigjem une ne keto vargje te bukura poezish

nuk jam poete qe shkruaj poezi..por keto vargje te bukura qenkan per mrekullli,,,

flm shum shum gjitha te mirat per ty dhe suksese ne vargjet tua...


JA EDHE NJė LEXUESE E KNAQUR NGA VARGJET E MIA NE FORUMIN DARDANIA

lirik
06-11-08, 16:53
--------------------------------------------------------------------------------

Ani mirė ti moj Selvi
------------------
Autorė xhelal ferizi liriku me vargje shqiptare
-----------------
ani mirė ti moj selvi
qė po mbinė mbi bukuri
porsi lulja karrshi shege
kah ju sheh ai bilbil dege
tu u rritė nė token e bekue
kah po qelė me fletė larmue
-------
e at qehre kujt ja falė
a thua diellit kur tė ket dalė
mbi shpatije e bregore
ku i ndanė shndritjet rrezatore
-----
po pyet arti tash pėr ty
pėr qerpikt qė i ke mbi sy
kujt ja falė pėr ke i lėvizė
kur tė prekė era me puhizė
--------
po at ballin prej dukati
kujt ja ruan moj lule shpati
qė po qelė si vet mahnija
qė e mjeshtroj vet perendia
-------
po pyet shendi i bilurit
edhe e arta hana e nurit
pėr tuat vetullat si ylbere
kujt ja ruan moj lule vere
--------
a ja ruan ti ndonji ylli
kur mėngjezit shndritė kah pylli
a shkėlqimit tė ndonji ari
ndoj tė argjendtit djalė shqiptari
-------
mė thuaj pse loti ti ngjanė veses
a thue m' je ti lule e beses
kend me fletė ke moshatare
nder ato lulet aromtare
---
a mos e ke ti ndoj burbuqe
ndonji gongje a lule kuqe
a ngjyrė mahnitshmen portokalle
lule allin nė brigje e zalle
-----
a' s' ma thue me erė sekretin
ti qė i dehė po dhe e detin
nė qelsin tė zemres nė thelb t' lirisė
ku tė rrin fama e bukurisė
-------
se un dua ti them diellit
hanė e yjve e ngjyres t' qiellit
kahdo e gjerė me shpirtė t' kaltrisė
kahdo drites tė rrezanisė
---------
dua ti them dua ti tregoj
me fjalė shqipe ta dėshmoj
se mbi dhe ku rritesh fletė
kahdo tokes ti i jep jetė
-------
ti i jep artin aromtarė
dheut e qiellit n'pėr damarė
me at qehre kolorite
sa shum yjet i mahnite
--------


ke mahnitė stinėt mbi dhe
kahdo shqip ke dalė me fe
me at qehre qelė nder male
me at vesė si curril vale
-------
me at sharm si gaz sheqeri
me at shtrirje kah jugu e veri
kahdo fletve me petale
shqip kah shtrihen fusha e male
-----------
prandaj mė thuaj o shend mahnije
me at shqipe rrezanije
ku ta gjejė nji fjalė magjike
kahdo shqip nė troje etnike
--------
ku ta gjej tė aromėsisė
ti moj lulja e bukurisė
qė me shpirtin fletė selvi
ma ke shprehjen ylber vi
------
ma ke sharmin me shtat ngjyra
kund si n' ty s t'flet qehre ftyra
as nder sharme argjentare
as nder lulet moshatare
-----
as nder troje askund tjera
kund si nė ty nuk dehet era
as nder troje e nder kopshtije
kujtė si ty nuk i ka hije
--------
as e bardha qehre'fleta
as me sharm me ju qelė jeta
sikur fletes tande shtri
kahdo qelė rrin n' bukuri
------------
Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
kushtuar mikeshes se sinqert Selvisė
-------------------

lirik
06-11-08, 16:58
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
SELVISė
------------
XHELAL FERIZI AUTORė
l-i-r-i-k-u-nė mėrgim

oh po i thrras vargjet e mia
po e thrret artin bukurija
po i thrras shprehjet e mahnisė
me i qėndisė sharmin selvisė
---------
oh po i thrras un buz't e detit
po e thrras qehren t 'berqetit
zogun tė larėm nėpėr ara
thrras currilin ndėr ujvara
--------
pėr selvinė me currilue
e thrras yllin me ndrique
i thrras malet me zabele
e thras hanen me kordele
-----
e thrras zemren e ylberit
edhe ngjyren e sheqerit
i thrras zallet kah kullohen
e bilbilat nė mjes kur zgjohen
-------
pėr selvinė me thurė art vlere
me cicrue ai bilbil vere
me ligjrue kanga nder kroje
me u veshė zemrat nė mjaltė e hoje
--------
me u veshė hana me pėlhurė
shtat ylbera me lidhė urė
zemrat diell me u shndrrue me nxe
me qelė lulet pėrmbi dhe
--------
e me qelė hum ftoj me fletė
i thrras rrezet me dhanė jetė
i marr valėt n shpirtė t' brilantit
edhe qehren t' diamantit
--------
pėr me i thurė vetlla selvisė
mu nė ballė tė bukurisė
me i ngja hanes romantike
gjith ku i thonė shqipni etnike
-----
le ti ngjaj selvija hanes
se kshtu ėsht vasha e dardanes
porsi i qiellit arti i drites
i ngjan qehres t margarites
-------
le ta din toka e ballkanit
edhe europa e zandanit
se shqiptarja shqip me fe
lulja e bukur ėsht mbi dhe
----------
Autori xhelal ferizi
L-I-R-I-K-U-
--------------------------
NJė KėNGė MIQSORE ME VARGJE ARTISTIKE
SELVISė MIKESHES TIME
KėNGė PERSHENDETSE MIQSIJE
---------------------------------------------
----------------------------


------------------------------------------------------------------------------------

Wowwwwww
Liriku me ke lan pa koment me keto vargje bukuroshe qe ke thur
vertet me befasove me le pa tekst,,sa qe nuk gjej fjal momentalisht ti them

por nje poet i vertet qe je,,
__________________
Njė ditė Zoti po mendonte,
diqka zemrės time ti dhuronte..
te gjith engjujt rreth vetės mblodhi
dhe pėr zemrėn time vetėm ty tė zgjodhi.

lirik
06-11-08, 17:00
lart shihen vargjet e autorit xhelal ferizi liriku

posht shihen pershtypjet e selvix nji lexuese qe i knaqet shpirti
nga ndikimet e vergjeve
un kam knaq zemra njerzish e psiqken njerzore edhe te shokve te burgut me plot kso
shprehjesh jo vetem neper forume
le te na thon te tjeret q e po gjuajn fjal me qka e kan knaq ata zemren e dikuj

lirik
06-11-08, 17:01
--------------------------------------------------------------------------------

lart shihen vargjet e autorit xhelal ferizi liriku

posht shihen pershtypjet e selvis nji lexuese qe i knaqet shpirti
nga ndikimet e vergjeve
un kam knaq zemra njerzish e psiqken njerzore edhe te shokve te burgut me plot kso
shprehjesh jo vetem neper forume
le te na thon te tjeret q e po gjuajn fjal me qka e kan knaq ata zemren e dikuj

lirik
06-11-08, 17:20
--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
-----
Selvi Margaritare

-----
Po Ti Dėrgoj Disa Pėrshendetje Miqsore Me Margaritarė

E Me Kristale

Tė Qėndisura

Dhe Tė Uroj Jetė Te Qetė tė gjatė e Tė Kėndshme

Je Shum E Gjallė
Dhe Aktive Nė Forum
I Jep Forumit Hjeshi
Prandaj Me Gérma Hjeshije Po Tė Uroj Fat

Sepse Je E Mrekullushme

Po Ta Jap Edhe Nji Yllė Ne Ballė Merite
Pėr Punen Paraqitjen Nė Forum Si Kreatore Atraktive

Meritė E Punes Tėnde tė Palodhshme

Ti Vepron Dhe Freskon Forumin Me Fjalė Xixlluese


Por Je Edhe Refleks I Vėrtet I Temperamentit
dhe fjales

Karakteristike Nė Paraqitje
Dhe Nė Forum
Gjithmonė Njė Nder Kreatoret

Ne Qender Te Vemendjes

Prandaj Ti Zjgodha Kto Fjalė Qėndisėse

ylberore

Sepse Ti I Meriton


Sepse Ke Ndikuar Nė Forum

Ku Do

Me
Paraqitjen Tende mahnitse

Dhe Tė Pershendes Duke Tė Ti Dėrguar Disa Drita shpirtrore Diamanti


Qė Ti Pastaj Ti Rendisėsh Nė Forum Si Hjeshi
madheshtore

Ne Ballin E Faqeve Kudo Qe Paraqitesh


Je E Sukseshme

Prandaj Veq Vazhdo

Te Jesh Ne Qender Te Vemendjes

Mos U Plaksh Kurr


Rri Entuziaste

Dhe Aktive

Se Ashtu Te Ka Hije E Nxitė Forumin Me Paraqitjen Tende
Te Ka Hije Paraqitja Neper Tema

E Shoh Se Edhe Te Tjeret Kėt Mendim E Kan


Te Shkon Edhe Zbavitja Edhe Humori

Edhe Paraqitja

Je Ke Anen

Dikuj I Ka Hije Pra


Por Edhe Je E Palodhshme
E Ku Do Paraqitesh Me Freski Nuk Njeh Lodhje


Plot Entuziazem Je

Ku T ė rrin Gjith Ky Vullnet


Tipat Harmonik Si Ti Jeten E kan Plot Lezet ---Ta Kam Lakmi Per Ket Disponim ---

Per Ket Energji


Qe E ke
Prandaj Te Pershendes Miqsisht E Sinqerisht
Miku Yt Liriku
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Wowww Liriku me le pa frym dhe fjale se qka lezova flm shum i nderuar ,qe ke mendjen dhe bindjen ashtu per mua,,
-------------------------------------------------------------------------------------------------

ja pra si duhet shkruar e knaq zemrene dikuj e qka esht etika dhe estetika e fjales
si duhet zgjedhur fjala rrezatare e si duhet me u dhėn vullneti e me u knaq shpirti i njeriut si duhet terapija per njerz e knaqsia e fjales
dhe qfar falenderimi mora nga selvia
qe te mos thot dikush se liriku nuk din me knaq zemrae shpirta eme me bė mirsi e njerzillėk me njerz por kur provokohem keq nuk po di kah te ia mbaj kur dikush qellimisht provokon
si ai ferat polaci atje te tema Meh Uka
uN JAM NJERI P FJALES DHE I PENES kush me provokon mua bėn mėkat dhe tregon se qellimisht e ben ket veprim

lirik
06-11-08, 17:23
ARTIN E FJALES NUK MUND TA KET SECILI TALENT ZEMRE SE KET DHUNTI NUK JA FAL GJITHKUJ PERENDIA PRANDAJ NUK KA NEVOJ PER PROVOKIME TE FERAT POLACVE E GJELOZI TE DISA TJERVE QE DALIN VETEM ME PROVOKU

lirik
06-11-08, 21:47
--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal
-----------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nė shqelm
---------------
autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------

lirik
06-11-08, 21:57
I nderuar,..pér keto fjal té ardhura nga thellsia e zemrés, dhe uné me ter sinqeritetin ju falenderoj si motra e juaj e larget fizikisht por... me tér zemren ne mesin e juaj ...

Nuk mé mjafton Shqipja té thurri vargje ( se jo extra vargje )por,...fjalet qé i shkruaj jan me plot sinqeritet per ju dhe,te gjith tjerét.
I nderuari Lirik, per Shqiptaret ne Turqi kem diskutu pak me disa té interesuarit ketu ne forum , por jo ku medit ca,uné pasi qé keni shpreh interesimin qé keni ju te dini diē. ma holesisht, natyrisht se kam borxh t'ju pergjegji pak a shum,..ne mundési ..

Shqiptarét ne Turqi, si numri ma i madh i Shqiptaréve ,jan ata qé i degédisen shkijet ne pér qoshe té anadollit ne vitet '12'a, dhe ma voné ne vitet '56-'57... me keto turre té shpernguljeve, arriten e u ban numri ma i madh i Shqiptaréve ne njé toké té huaj...mjerisht !! ...

Qa té thém i nderuar... per asimilim ? me pika te shkurta me than se,ata qé kan ardh ne vitet ma té hershme '12'tat - pra "muhaxherét e vjeter" ( ashtu ju thojm ne Shqiptarét qé kem ardh pas tyre, ne '56-'57'tat ) e kan ruajt gjuhen ma miré se keta qé jan ardh ma voné,.. "muhaxherét e rinj."
Kjo,ésht késhtu nga fakti se,ata té t'vjetrit ( '12'tavé ) ikan "degédise" ( me plot kuptimin e fjales ) té grupuem, qeveria e asaj kohe Turke,...neper fshatra e shum qosheve té Anadollit,..prandaj,mungesa e integrimit ne shoqerin turke, dhe mungesa e zvillimit jetes sé tyre nga kushtet e athershme,"ne dheun e huaj " , disi,i ka detyru qé té mbesin ma origjinal !! ,te pa u asimiluar shum e shum vite, akoma ka fshatra veq Shqiptaré dhe ,mbesat e nipat a atyre Shqiptaréve e flasin mjaft bukur gjuhen amé,Shqipen, dhe i kan ruajt traditat tana Shqipe !! Qé '96 vite e ma teper ...
Kurrse, muhaxherét qé kan shpérngul ne vitet '56-'56 jan vendos aty ku kan dasht vet,.. por dhe ata,ne radh té paré,kan preferu natyrisht vendet ku jetojn Shqiptaret me shumicé..Pra nuk edi se, sa keni njohuri,qé shumica e Shqiptaréve té ardhur ne at periudh jan vendos kryesisht ne Stamboll,Adapazaré,Bursa,İzmir et.
Kéto familje Shqiptare té shpérngulur "shumica" nga qytetet e Kosovés (me njé fjal tjeter qytetaret kryesisht ) qé,njé pjes e tyre.. siqé edini dhe ju,kan pas simpati ne turqi e ne gjuhen turke dhe kan fol turqishten ne Kosové ,edhe para shpernguljes ne Turqi ! ...Pastaj nga fakti se kan qené Shqiptarét me shkoll, sadopak (siqé thot populli) shqiptaret me zenat( profesion) keshtu qé shum ma shpejt jan integru ne shoqérin Turke .
Dhe sistemi juridik (UNITER) i shtetit Turk siqe edini dhe ju, mundohej ti shkrin te gjitha etnisiteteté ( qé ka shum ky vend ) ne njé kalanicé, kjo qé, ka ndiku ne kullturen tané shum negativ dhe,sado qé jan perpjek prindérit té kujdesen per gjuhé,mjerisht ne gjeneratat e treta ésht dopét gjuha.
Por,.. pamvarésisht nga kjo,mundem té thém se Familjet Shqiptaré qé jan kujdes e ekan dité réndésin e madhe té kesaj qéshtje (mos asimilimit) kan ardh deri me sod bukur miré me vetédijen identitetit kombétaré. Pra pjesa dérmuese e ketyre familjeve, jam e sigurt 100 % qé i thojn vetit Shqiptaré.. Donése nuk e praktikojn gjuhen ..Ama ndihen Shqiptaré...
Mundem té them njé realitet shum e gézueshme qe,gjat periudhes para dhe pas luftes sé Kosoves u ngrit shum vetédija e interesimi per atdheun e gjyshérve té tyre dhe ne ato gjeneratat e treta,qé e ceka ma lart ..
Tani dojn njé kujdes té veqant Shqiptarét e "rinj" ketu ne Turqi , tu ipet ajo qé duhej e qé e kerkojn ata té vetédijesohen pér kullturen -origjinen e tyre . Edhe pse,ne Turqi pjesa dérmuese,janShqiptarét nga Kosova e ne radh té dyt ata nga Maqedonia, besoj nga zemra se, nuk do mungon bashkpunimi i shtetit Shqiptaré me até té Kosoves per njé puné kaq madheshtore !! ... Dhe si dy shtete Shqiptaré do punohej ne ket drejtim..
Ambasadadé Shqiptaré ne Ankara e ne Stamboll, periudhen e qéshtjes sé Kosoves vitet (90-99 ) kan qené gjithhere ne prani té atyre Shqiptaréve te Turqis qé kan dhen kontribut ne rrug té pavaresisé...
Neve si Kosovaré na takon qé mos ta harrojm két... !!

Z.Liriku pasi qé kem hap temen ( sa e qfar dini per Shqiptaret ne Turqi ) pata déshir ta qes dhe ne até faqe két shkrim,qé té ket mundési té lexohet sa ma shum , per i qik njohuri ..

Respekt per ju, e gjith té tjerét , motra e véllezér qé e lexojn ..

Ju pershendes nga zemra nga Turqia te gjithve ...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nji pershtypje TJETER E NJI SHQIPTARJE NGA TURQIA ANTARE E FORUMIT DARDANIA
E CILA U NDJE DHE ME PERSHENDETI PER DHE DHA OPINIONIN E SAJ PER VARGUN


__________________
Kur te dijsh se kush je dhe nga vjen,ather do dijsh se kah do shkojsh dhe ku do arrijsh.

lirik
07-11-08, 22:11
Nėse ndėgjoni se shekujt i kam vra-

*autori i vargjeve shqiptare
*xhelal ferizi ne mergim

*nėse ndėgjoni se shekujt i kam vra
*mos mė leni fajtorė
*nė vetmbrotje nė vetmbrojtje
*vrasės kohorė
*ndoshta bėhem
*sepse ata
*nuk mė vrasin me plumb as me lak
*por me kan vra
*pa ndrojtje
*nė perjetsi nė gjak
*ose do te zhbėhem
*e do te rinisem
*nė nji tjeter ri inkarnim jetsorė
*ose ata do te me mbajnė pengė perjetsie
*me pranga dėnimesh te pa afat
*kta mizorė
*un dua te jem pjestarė lirie pjestarė dashurie
*pse rob te jem i gjorė
*keta duan per mua denim tė gjatė
*nė kshtjellen time hynė nėpėrmes tradhtie
kur ora ime nuk ishte quar fjeti nji natė
e nji dit me diell mbeti pa dije
nese un do ti vras me nji pushkė te gjatė
mos me quani ma poet
as paqsorė
me quani shekull pushkgjatė
qe vret shekuj mizorė
nuk dua te jem rob nuk dua
ata me kan nxanė te gjallė me dorė
kur nji dit ora ime u ligshtua
diellin ma ngrinė me borė
perjetsiht enigmatisht duke me pushtua
shekujt po me shtyjnė
vet ata po me nxisin
qe nji dit me nji pushkė e vulė ne dorė
ti vras pr vrases nuk jam percaktua
por ne vetmbrojtje me nji armė
detyrimisht do ti vras
qe un te shpetoj perseri
lirinė ta fitoj e yjet plot sharm
te me qeshin me ardhmeri
un mandej nga pas
ti shkoj kujdesshem fatit te quajtur dashuri
me dehirė e me gas
por pa shekujt armiq
pa kuaj trojesh shekuj
qe mbijnė mbi dhe me tradhti
se ata do ti vras
tjer shekuj do te ndertoj
me kusht do te jen ata
qe lirisht te ju shkojn nga pas
besa e emri njeri
besomni se do ti vras
qe te shpetoj dashuri
mos me quani vrasės
por n' vetmbrojtje mė quani mirsi

AUTORI I KTYRE VARGJEVE xhelal ferizi
ne mergim

***************************************

lirik
07-11-08, 22:13
lirik
Anetar i Nderuar


Regjistruar: 26-05-2007
Mosha: 50
Postime: 879
*Mos me shani o padrejtesi

*autori xhelal ferizi

*nėse shkrimshprehuri jam
*mos shani o padrejtesi
*ju shani po deshtėt si zakonisht
*por mos mė shani
*pėr shprehurshkrimin tim
*as pėr shprehurgermen a shprehurfjalen
*me fakt
e me talentim
*un jam ftoftthyesi fakt shkrim
*akullthysi shprehshkrim
*jam perjetuesi kohorė
*ma mirė me kerkoni
*ne perpjekjet e fjales jetim
*dhe ne labirintin e gjorė
*se sa tė me shani
*sharja e juaj nuk do tė ket kuptim
*nėse nuk tregoni
*pse shani pse
*shekulli ishte pėr ju
*ju ma moret ju shekullin tim
*prandaj mos shani
*me faj tuajin
*se ju
*vetem ju po e mbushni
*ju o padrejtesi
*po e mbushni
*mllef
*ditarin tim

*shkruar nga autori xhelal ferizi jasht atdheut

lirik
07-11-08, 22:17
Pse rri me vesh nė tokė

--------------------------------------------------------------------------------

autori xhelal ferizi shkruan titullin
nė mergim pse rri me vesh ne tokė

me vesh nė tokė rri
pėr informime
pėrgjoj
rri kujdestarė pa pagesė
pėr pėrgjime
shpesh her veshin e vė nė tokė
dhe rri me pritje ankthe gjak-ngrime
o miq e shokė
*ndoshta nuk mė besoni
*por toka nji minė ėsht me sahat
*pres kurė do tė kėrset nė copa e thėrrime
*pres dit e nat
*se pse sa shum demoni
-po e ndezė me barot
*rusi serbiani pansllaviani
*si dje si sot
*e tjerė prishsa tė paqes
*qė na dhurojnė lot
*dhimbjet e hilet mbi dhe e nėn dhe
*toka e tė madhit zot
*nuk po i duron
*besoni
*prandaj kjo minė me sahat glob
*te gjith qielllort mė than
*apelo
*ndryshoni ndryshoni ndryshoni
*thuaj njerzisė me pendė
*demonėsitė largo
*nė tė gjitha anė
*kėshtu methan kodet etike
*yje diell e hanė
*se te gjith se bashku me dhe me det e gurė e kob
*do tė eksplodoni
*e pėr ju ma as diell as dritė as hanė
*nuk do te ket
* besoni
*kėshtu thonė
*alarmnoni kuptoni
*merrni masa
*o glob i jonė
*vesht e mi qė pėrgjojnė
*prandaj akceptoni
*kėshtu kohrat ju apelojnė
*kėshtu me thanė ata
*ishte penda ime e gjorė
*dėshmitare
*dhe ja tash po dėshmon me shkrim nė dorė
*nė gjuhen e lashtė shqiptare
*le tė flet vet
*se edhe etnija kombtare e jonė
*mbi planet
*edhe kjo pėr mirė duhet tė ndryshon
*pėrndryshe toka
*mina me sahat
*per tė gjtih tha
*eksplodim jam
*jam po jam
*ma mirė
*ndryshoni ndryshoni
*dhe si nji termet
-nga mbrendia po buqet
*keni fat qe un me vesh nė nji gjuhė qė e msova
*ne nji kur shekujsh
*pervojė tash
e ndegjova se si flet
'dhe nuk gabova
'qe e msova kėt gjuhė qė ndėr ju nuk thrret
*ju nuk e kuptoni
*kjo me ju nuk flet
*por pendes time i tregova
un ja perktheva

ajo tash me majen e vet
ju perkthen ju e shihni
mina me sahat qenka globi
qenka planeti
toka e dheu me det
mbledhni mend hiqnu qdo kobi
se jeta ėsht bukuria vet
largoni raketa e flakė demoni
paqja paqja paqja
nga lėmshi i dheut te hiqet atomi
paqe o milet
paqe o popuj paqe pse vloni
ne luftra ne gjak e siklet
nga zemtra e shpirti demont largoni
se dheu globi i juaj ju vret
ma mirė eht shekujt ti menquroni
q ju duhen lotet si deti
gjaku i derdhur dhunimet
paqja ju duhet paqja
jo krimet
ajo ne secilin shtet
mbi dhe ajo le te rrij neper shekuj ndegjoni
ajo le te jet mbret mbi mbret

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
07-11-08, 22:18
Sa e vogel fjala

--------------------------------------------------------------------------------

-Sa e vogel fjala

autori xhelal ferizi

*Nuk e kisha besuar
*sa e vogel fjala
sa e madhe neveprim
konferenca botrore lėvizė
*merreni mend
*ajo del nga nji e vogel goje
*nga nji e vogel maje pendė
*nganjiher del si me dalė ndonjė loje
*por ajo me fuqinė e vet
*vulosė ploje
**Shterrė lot edhe sikur tė kohes sa nji det
*ajo kur don ma e ėmbel ėsht se qdo bletare hoje
buron dashuri
*ajo kur flet
*vulosė luftra e ploje
kur ti teket
*sa te vogel ajo birė nė mish qė gojė quhet fjalen e qet
*por kodra shemb kur del
*sjell termet
*nisė anije lufte tanke ushtri e raketė
*ajo shembė pushtet
*dhe ėsht vet pushtet
shtet mbi shtet
*ajo fjala
*aq e vogel qe nuk shihet
*ajo me nji vulė urdhruese
*ardhmeritė i vret
lisat i shkulė
*pėrdredhet si njala
her esht e valė her ngrihet
*kur esht e lirė
*ėsht zbukuruese
*kur ėsht e urdhruar e lidhur ne zingjirė
kur bėhet diktaturė vulė
*nxjerr shkumbė nga goja
*dhė behet tmerruese
*kur e nisin kah ploja
*sa e vogel esht ajo mund ta mbashė ne secilin gjep
*por ajo behet aq e madhe
*me kahjen e sajė ajo mund te rrėzoj qdo shkrep
*edhe femiun e mbytė nė djep
*jeten e ben loder
*dhe shembė
perspektiva kur turret
*gjithqka kur helmohet
*mal fushė e koder
*dhe kur tiranisht deklarohet
*rrėnon kala e dhėmb pėr dhėmb
*rrezon teori
*paqe
*qdo gurė e shkėmb
*shkakton gjaqe

*sa e vogel aman se e vogel
* e pa ngjyrė, nuk shihet
*ngjyren e ka te padukshme si ajri
*por bota esht tapi e sajė
*ajo kur esht e kulluar si ari
*kur flet per liri
*kur e lirė esht mbi dhe e bari
*lulet nuk lotojnė nė vaj
*as shqiptari as nderkombtari
*por kur mbushet me helm e shartohet me qakaj
*ajo nxitė
*barot e zhari
*e pastaj kundervihet
*por kur hjedh valle me djaj
*ne vallen e sajė ma nuk rrrihet
*mos tė thirrtė as ne dasem fjala kur veshet me hile
*se dollia e sajė nuk pihet
*kur me servili e skile
*mbarsohet
*e jo me karajfile
*ajo tjetersohet me veshje ne secilen ndejnjė
*kur nxihet
*ne dejet e saja me zemer llidhur
*katran
*qė nuk pihet
*bėhet vula e sajė e hidhur
*dhe gjak nėper prrenj
*derdhė
*kur kurorzohet
*me demon e kordinime servile
*ajo ėsht ndryshme
*ashtu siq ėsht e pa dukshme
*ashtu pervidhet nė veprime
*din me qenė e ngutshme
*din me shkaktu gzime
*por rreshqitshėm nėpėr shekuj
*din me ra nė marrveshje
*me krime e pėrvlime
*por edhe me shegė me narė
*me shkolla e me shkrime
*din
*me ndryshu
*din si per mirė si per keq
*tėrthoreve perdredhoredhe
*krimogjenetikisht
*pajtohet edhe me barbarė
*edhe me paqsorė
*mvaret shekujt si e veshin
*me qfar shpirti
*kush ma mirė e veshė
*ma mjeshtrisht
*mizorė paqsorė a puthadorė
*mercenarė tradhtarė a vizionarė
*kush me qehje e zgerdheshje
*dhe din me ra nė gjveshje
*vehet bukur edhe me vizionarė
*me diell nėnshkruan marrveshje
*sa e vogel fjala
*a e shihni sa e padukshme
*por shifjani dukuritė
*a her menquritė i ndala
*per te ja zberthye veqoritė
*ajo kur del pertej dhembve te sajė euforisht
*urragane mer para
*ajo kur luan me bisht e perdredhet
*njerzisė e prishet fara
*e tillė eht me besoni
*apo nuk e keni menduar
*nuk duket sa e vogel esht fjala ju mund eni vetem ta ndegjoni
*dhe ta shihni duke e shkruar
*por te mos harroni
*ajo eshte vogel esht po aq e shemtuar sa e uruar
ajo ėsht vet misioni
*sa e vogel esht por sa duart i shtrengoJnė me te
*paqsori hileqari e demoni
*ajo pra ajo
nuk duket ne dukje e vogel
*por
*sa prangat i kėputė
*e i lidhė
*FJALA
*aq e vogel ku e ka fuqinė
*ajo shekujt kur don i zbutė
*dhe e ndezė nė yje e mbi dhe dashurinė
*dhe ju nuk besoni
*pėr forcen e sajė
*prej sajė kan ikė ėngjulli e demoni
*dhe jan joshė prap
*ajo esh nji qudi e madhe
*AJO GLOBIN E NDALė DHE E NISė NE HAP
*ajo globin e bėn me vajė
*ajo then shpresa e besė
*ėsht e vogel
*ajo me forcen e sajė
*edhe pe sa nji gogel
*globin don ta njomėe ta thajė
*shekujt mund ti ndajė
e ti bashkoj
*secilin me seleksionim
*nė dysh
* disa nė qakaj
*e disa si dallendyshė
*nuk e besoni
*se planeti sillet reth sajė
*ndoshta do tė mė thoni
*dhe do te mendoni ndrysh
*por binduni
*se fjala
*vet fjala
*qė ju duket e vogel
*qe del nga goja
*ėsht madhsi q e nuk mund ta ndryshoni
*ajo me shkollen misterioze te sajė
*thot
*un ju ndala
*se ju do te ishit vet ploja
*si dje si sot
*un jam fjala thot
*ju jeni loja
*un ju jap kahje e lot
gėzime motive
*ju jeni pėr mua nevoja
*e un per ju
*jam vula dhe droja
*shpresa qė kam me vlu
*vlova e do t ė vloj
*deri sa mbi dhe tė jenė fusha e ara e shtroja
*e tė qiellit yje duke ndriqu

*sae vogel fjala shkruar nga autori xhelal ferizi
*ne mergim
***************************************

lirik
07-11-08, 22:28
AMANETI

shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim

jam liriku me i pendė t' lehtė
e kam lanė po amanet
vorr mbi dhe pėr mos m' qelė
mua gjallesat mos me m' shkelė
as ata krymba e thnegla e bumalla
mos me m' mbajtė mua dheu e zalla
pengė nė ersirė pėr sa tė jet jeta
pėr nėn dhe nė heshtje t' shkreta
se ma mirė tė bėhem hi
tė shpėrndahem n' dheun e zi
ndosha vlejė pėr pjellori
se insektet tuba tuba
s' dua me mė ngranė mua ato buba
gjithfar mize e gjithfar lloje
kafshė toksore e gjitihfar goje
m' djegni ma mirė me shkrumb e hi
ma mirė ėsht se nė dhe tė zi
mandej aty gjith far maqorri
me nji leter vjen te vorri
me do fjalė qe jan formale
merrni vesh ju o fusha e male
po qka mė duhen fjalt kur t 'vdesim
pėrmbi dhe ma kur s' do tė mbesim
sa ėsht gjallė ėsht fjala e mirė
edhe ndihma e dora e lirė
ndihma e krahu e vullneti
e vllazėrorė me shpirtė sa deti
mbajtja e mikut e brenga e ftesa
e sinqerta fjala e besa
ndihma e madhe materiale
e pėrkrahja e fortė morale
sa tė ėsht gjallė njeriu mbi dhe
merrne vesh o kombe e fe
se ai jetė e shpirtė kur t' ndrron
kot e keni se a i s' ndėgjon
as nuk ėsht me rėndsi fare
kush fryn n' pluhur fjalė letrare
apo fjalė tjera lavdije
kjo nuk ka kurfar rėndsie
as nuk qon sa nji gram peshė
kjo ma shum njeriun e gjveshė
se njeriu sa ishte gjallė
S'duhej mbajtė si peshk mbi zallė
jo me dhe kur t' jet mbulue
me fjalė kot pėr me e vajtue
se ajo i ngjanė goj's t' krokodilit
jo ligjrimit tė bilbilit
as ndoj loti tė vėrtetė
veq fjalim quhet i shkretė
laraman quhet i zi
fund e krye demagogji
qė s' ka t' bėj as me etiken
por do fjalė qe nuk dijnė piken
e as presjen ku e kan
cak as as ndjenjė aty nuk jan
-----
autori xhelal ferizi vazdhdon
pjesa
II

lirik
07-11-08, 22:38
se ai tash po ėsht nėn dhe
autorė xhelal ferizi
hatrin ma s' mund kush me i ble
fjala fare s' ka me vle
thuaj si tė duash e fol gjithfare
ato shėrbejnė si fjalė qyqare
se kur gjallė duhej me shkrepė
shum kush gojen e pat qepė
heshtjen babė e nanė e moter
vesin t' keq si qyqja n' voter
kraht tu i rrudhė si grue e ligė
fjal't tu i nxjerrė porsi nji shtrigė
t' fism pa e pasė nji zjarrė kund n' gjak
as nji shtytje sa do pak
kund guxim as kund morale
po mua m' habisin fusha e male
edhe ti““toka n' gurė e dhe
e me habit po qiell e fe
pse kto mbajnė ksi shpirta gogel
sa nji kokėrr edhe ma e vogel
ėsht e tyre ajo fuqia
e pėr ndoj veper vogėlsia
ata jan mikrobi vet
shpirti i tyre hajr nuk qet
ata s' njohin vepėr madhore
veq ndoj gjuhe pėrdredhore
tjeter s' njohin t' fisme veper
veq kur t' vjen rasti te ndoj leter
me e lexue me madhėshti
thue se ish kJo ndoj mahni
thue se vlerė po kish ma parė
thue se ish ndoj vleratarė
thue po e kish zemren bujare
te tillė e luan lojen bizare
po ata kurrė ndoj her nė jetė
ndihmė ofrue s' kan sa nji fletė
e kur shkon njeriu nė dhe
mblidhen turr thue se kan fe
turr e vrap si milingona
pėr fjalime si demona
jan disa qė turr me gara
kush te vorri me dalė para
pėr me thanė e kam pasė mik
shok e kisha e nė qerpik
i shkojn do lot thue n' qepė ngacmue
pėr qerpiku tue lotue
njimend duket si nji krue
po ato jan lot teatrale
merrne vesh o fusha e male
nuk jan lot ndjenje miqsie
as t' vėrteta dhimbsurie
veq jan lot demagogjije
per me u shitė si burrė i mirė
qorbė e prishur qorba e lirė
se nuk ėsht gjė veq virusarė
demagog e edhe tinzarė
me dy ftyta i lig e i vogel
sa i fije llumi a sa nji shtogel
sa i fije mali sa i pupel shpendi
por qė don nė krye kuvendi
gjith me dal ai zemer qorri
nė qoft nevoja edhe te vorri
gjith me dalė aty me gara
ku ririn tubė paria e para
pėr me ba diqka me fjalė
se me veper s' ja ka dalė
por se tash s' ka kush qė e ndalė
pėr me shit po dokrra e fjalė
si te vorri e te mbledhia
tue i mbajt syt po kah paria
-----------
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
vazhdon pjesa III

lirik
07-11-08, 22:41
EH me lot as me shtihim
autori xhelal ferizi
ruana zot nga ky mallkim
se ky ktu ligjron kala
thue se diellin e ka vlla
po si mundet derdimeni
me lue rrol ky far legeni
po aq bukur me shpirt mikrob
nė kambė me fjalė me e que nji glob
prandaj un po them s' po due
kush te vorri me m' lexue
se edhe me dalė aty ma i miri
mė mjafton kur ai vampiri
dikund pranė aty tė jet
me e qitė kryet fjalen e pret
aman zot shkollė qenka jeta
po si qenka kjo e shkreta
tridhjet vjet mu deshten mue
ket far shkolle me e besue
edhe vet me sy me e pa
ruana zot nga kjo hata
q' paska ardh mbi tokė e dhe
demagog sa shum me ble
edhe me shitė ata po dalin
garė as vrap qe nuk po i ndalin
thon herojt e thonė luftarė
i kam pasė miq e kumarė
i kam pas edhe t mdhej poet
u kam dhanė ndihmen si det
un kam kam ba un kam ligjrue
un jam ai qe i kam msue
prandaj tash un po i vajtoj
e kto letra po i lexoj
kshtu thot i mjeri ai mgjitari
letra e tij nxjerrė flakė e zhari
fjalė tė mdha e patriote
por s 'ėsht gjė veq leter kote
se qe besa ai s' ka ndihmue
as ndoj etje kund s' ka shue
as ndoj pendė as ndoj krijim
as ndoj luftė veq sabotim
ah gjith jeten ai ka thurė
ai vrapue ka pėr ushkurė
he mu bėftė qyqe mbi gurė
se ai vrap s' ka pėr atdhe
as ndoj pare kund s' ka pre
as s' ka nda per ndoj qėllim
veq per qejfe e pėrdėllim
veq per zare e per kazina
gjith kshtu i ecen moti e stina
autori xhelal ferizi
vazhdon ne pjesen
IV

lirik
07-11-08, 22:46
jo qe besa o karrierist
xhelal ferizi
kjo nuk shitet lojė e pist
nuk duhet kurr loja me fjalė
porse ne ndihmė duhet me dalė
sa te je t gjall njeriu mbi dhe
e jo kur te vdes me fjalė me lehė
se ajo duket hungurimė
si me fjal e si me shkrim
te ai vorr kush mbanė fjalim
duket krejt demagogji
sa te jet gjallė o delengji
duhet njeriut me i ba hyzmetin
e jo me fjalė tue mbajtė hiletin
me dal te vorri me dėrdllitė
thue po flasin dhelpra e thitė
me ja prish t' vdekurit qetsinė
me virus demagogjinė
e kurr nji her per pa i ndihmue
si laviret tue dredhue
lojė perdredhu e lojė genjeshter
te dukej vetja se je mjeshter
te dukej rrena nji aftsi
qe gjith jeten e ke pi
ne vend te buke e ne vend uj
prandaj rri asgja mos thuj
as te vorri mos qit lot
mos hidhro te madhin zot
me ato boshe fjal e intriga
shum ma zi se hijena e shtriga
mos ha buzėt por si rrospija
se per ty ėsht veq korija
per ty kurr nuk vlenė burrnija
per ty kurrė nuk vlenė ndoj veper
veq mbi binė me lexue leter
zhurma kote e demagoge
dyftyrsi e dialoge
prralla te mjera me shum ftyra
me shum rrena e shum menyra
tu e thanė shok un at e kisha
tue thanė nė ndihmė gjithmon i dilsha
tue lshue lotin si gjarija
tue kndue letren si rrospija
tue lkundė eshtra n' tjera vorre
me at zemer te ligė e qorre
edhe thue un isha i pari
qe e ndihmova at zog shqiptari
edhe thue e kisha shok
te dy duart i ven nė kokė
edhe qanė ne at teater
he ty koka tu preftė ne sater
po a njimend mizerė o kot
po mendon se i madhi zot
nuk tė sheh kah ti shet lojė
prralla kot qe i shet me gojė
po ti kurr nuk ke ndihmue
po ti i lig gjith je tregue
kurr litarin s' ja ke kputė
e tash sa i mirė po je sa i butė
me nj laps e me nji leter
por gjithmonė me i lojė tė vjeter
autori xhelal ferizi
vazhdon ne pjesen
V

lirik
07-11-08, 22:52
ves se ksaj i thonė mizore
autori xhelal ferizi

qe then lisat me levore
qe i dridh dheut at ftyrė toksore
se ky dheu s' mundet me pa
as me ndje kso rrena t' mdha

ik bizarė ik mos u duk
se e ke shpirtin eunuk
te tredhur te vogel sa i karkalec
sa nji lpener nė kotec
sa nji micerr myku e zhgjyrė
as nuk ke princip as ftyrė

ik askund mos dil mbi bina
leni te qeta mote e stina

lani te qeta te mos dridhen
gurė e dhe perpjetė t'mos hidhen
e te mos rrqethen prej rren's bizare
demagoge e genjeshtare
prej fjalimeve mashtrimtare
mjaft ma mjaft ore burrec
ik atje o kastravec
mshefu dikund mos bjer ne sy
ne kronika mos me hy
as mos provo te jesh i madh
s' je veq thnegel ne livadh
asgja tjeter se shpirt vocrrak
edhe hile ke Shum n' gjak
lavd e brryla per bajrak
tjeter soj askund nuk ke
do qeliza qe s' jan nxe
thue jan ngrica akujsh ne trup
ik atje ore “halldup
se per madhore ti s' je le
dije hallin ku me ble
e ku me shitė ne cilin treg
se pazari mund te djeg
se nuk shiten dokrra e llafe
me nji zhurm mbi qaj e kafe
as ne avull e as nen hije
as mbi vorre o morr thnije
ik e zhduku e mos shit dije
e mos shit te mdha mesele
se s' jan bota dhi e dele
shihet vlera edhe burrnija
kur kerkohet ajo deshmija
kur kerkohet ajo veper
e jo prrallė me shit me leter
autori xhelal ferizi ne mergim
vazhdon nė pjesen
VI

Urata
09-11-08, 01:54
...nuk e kane te gjithe dhunti shpirtin poetik!...lirik t'lumte shpirti e penda.

lirik
09-11-08, 07:06
Falenderim i perzemert moter e nderuara shqiptare Urata po bėj at qka mundem
me shpirtė dhe aq kaqik sa mė dha Perendija se cili mun d te tregoj e te deshmoj aq sa
ka dhuratė prej t madhit Zot

lirik
09-11-08, 07:13
Titulli: KUSH DHE PSE E KRIJOJ NJERIUN ?!

--------------------------------------------------------------------------------

Zot I Madh Qė Ke Ngadhnjye
Ke Krjue Ti Gurė E Dhe
Mos Na I Le Shpresat Me U Thye
Diell E Hanė Mbajė Me Na Nxe

Varg Nga Liriku

lirik
09-11-08, 07:13
Zot I Madh Qė Ke Ngadhnjye
Ke Krijue Ti Gurė E Dhe
Mos Na I Le Shpresat Me U Thye
Diell E Hanė Mbajė Me Na Nxe

Varg Nga Liriku

lirik
09-11-08, 07:39
Autori xhelal ferizi vazhdon me vargjet e lira shqiptare
pjesa VII

eh o mot o stitnė me diell
e ti i madhi i gjerė o qiell
qė sheh prore me sy tė ballit
njerz e kafshė nė pikė tė hallit
e sheh qehren e e sheh arin
sheh mashtruesin bajraktarin
karrie ristin qė bėn be
gjith tue rrejt mbi tokė e dhe
gjith si film jeten tue que
porsi skile tue aktrue
gjithfar dhelpre e zemer qorri
mos mi sjell aman te vorri
se kta hiq pa kurfar ftyre
kan nga lart nė krye detyre
e pa cipė e kurfar marre
kan rrejt druj e lisa e qarre
kan rrejt diell e kan rrejt yje
dushk qetina ah e pyje
babė e nanė e vlla e moter
kan rrejt fis e kan rrrejt voter
kan rrejt prore gjuhė e fe
gurė e zallė e balt e dhe
e gjithqka qė ka vatani
me at zemer si katrani
ata hile gjith kan shitė
kan rrejt kohra muaj e dit
vite e mote e dekada
me vizllima e maskarada
tue shit prralla demagoge
tu u strukė n' qerdhe strofulloge
e kan dalė permbas beteje
thue po ishin ndoj rrrem rrfeje
thue mbi post i lshoj vetima
kahdo qojnė zhurma e bėrtima

gjith tue e mbajtė rrenen nėn sqetul
her ngreh buzė e her ngreh vetull
her luaj nė hile at qerpikun
her ngreh lkuren si llastikun
her qel buzt si kurvė shtihare
kund pa e pasė pak besė shqiptare
ky rren' gurė e druj e lisa
rrenė atdhe me tirqi e plisa
rrenė traditen me gjubletė
nuk len gja pa rrejtė mbi jetė
edhe fijet q ė i ka bari
sillet n' post si bajraktari
e her turret si rruspija
me lpi fjalė ka servilija
e nisė qafen gjith tue zjgatė
kah me e gjetė dikund ndoj pjatė
sa pėr vaj qė toka dėnesė
nuk ka lot as nji vesė
prandaj trembem tu u trishtue
mos te vorri ky m vjen mue
me m' kndue kund ndoj rrenė me fjalė
e aty munden me dalė
edhe tjert me u que prej vorri
kur kndon fjalė gjithfar maqorri
qė ka rrejt pėr ndoj ushkurė
kahdo tė shqipes dhe e gurė
------------------------
vazhdjn vargjet epiko lirike
nga autori xhelal ferizi L-I-R-I-K-U-
-----------------------------------

lirik
09-11-08, 08:01
Vazdhon me vargje te lira shqiptare liriko epike
xhelal ferizi autori i merguar dhe i mohuar ne mergim
----------------------------------------
pjesa VIII
-------------------
porse o zot ti me ato dije
qe mban fletė e dushk e hije
mos ja shkruej per fat askuj
qė ka lanė emer a bujė
qė ka lanė nder kombe e fe
veper te madhe per atdhe
e ka ra ne luftė me veper
mos ja lsho gjithfar lugeter
ati heroj emri drangue
gjithfar bishti aty me lue
gjithfar llumi te bajraktarit
tė mashtrues e perdredharit
siq po shkojn te disa vorre
do mashtrues me zemra qorre
si te vorri i adem jasharit
gjithfar shpirta e soj t' barbarit
shum prej tyre shkojn pa hater
qe e kan koken veq per sater
e kan zemren hileqare
por si kan dy lot shqiptare
ata ne mes t shum adthetarve
luajn me loj te mashtrimtarve
edhe shkojn n per vorre
tjera
me mashtrue me fjalė te mjera
shkojn kahdo ku rrin vizllima
ne lalfe duken si vetima
por se nder ta jan do gjarija
mjerė mbi dhe qe e i ka etnija
mjer qė i mbanė atdheu nė gji
jan sarhosh e delengji
mandej tjere kah flitet shqip
qe e kan lanė atdheun ne zgrip
ka shum shtisae e hileqarė
qė tash dalin kuvendarė
por kan grrye kan sabotue
kan dnalin hovin me lulzue
nuk kan kan lanė lule ne atdhe
as me e qel me besė e e fe
as me qelė se i kan mblue emer
ja kan nxan diellin me themer
ja kan nxan e shkelė me shputa
e kan rrejt me fjalė te buta
kan tha shqipe e sqepekrruta
nuk kan lan kund me flutrue
as shqiponjė az zog me kndue
e tash dalin si lugeta
thue se ata jan lulja e jeta
porse fjalė jan ato t shkreta
se i ka pa vet dielli e hana
gur e dhe e tka e rana
dushku e bari e qetina
moti e vitit e muaji e stina
kah kta ne brryla kan vallzue
porsi djaajt me hije ne prrue
qe si sheh kush t' qakerdisun
kahdo ne valle shkojn t' dalldisun
deri sa neten qefe qefe
dalin pjellin jargė e zefe
e ne te lindun mandej te diellit
nisin sherret me i pshtjell fillit
ne lkuta egnujsh dalin eveshen
kahdo mirė s i mjaltė zgerdheshen
kahdo dalin me mashtrue
laps e leter rrijn tue shkrue
presin gati kruvat horre
kush do vdes me e que nen vorre
ltrat gati i mbajn n gjepa
edhe dalin nder sebepa
nder hafije kah i kan
nisin flasin havardan
shesin fjal pjellin intrigin
kahdo thurin me te liga
nga mbrendsia ajo shpirtnore
fjal te zbrazta llafatore
dredihin gjuhė e jarg perdridhen
askund ne bes mbi dhe nuk lidhen
as etikė nuk kan bujare
veq do te liga mercenare
qe ua poll vesi e djepi
mbetshin qyqe ne maje shkrepi
e e jo me dal si gjeraqina
gjith tue rrejt nder mote e stina
-----------------
autori xhelal ferizi
vazhdon vargjet e lira liriko epike shqiptare
------------------------
vazhdon ne pjesen
IX

lirik
09-11-08, 08:16
i lumi zot qe na krijove
e mbi dhe qe na ndertova
autori xhelal ferizi vazhdon me vargjet e lira shqiptare
ruana ti prej bajraktarve
intirgantve e zullumqarve
qe kahdo shkojn me do brryla
duken ne kangė porsi bylbyla
por mashtrim ma kan cicrimen
lshojau o zot mbi kry evetimen#
e mos gjuaj gjith gur e lisa
druj e bredha e qiparisa
porse lshoe mbi ta flaktare
at vetimen qiellatare
see kan rrejt token shqiptare
se kan rrejt bari e fije
se kan shit palalvra e dije
se kan shit kot leskamane
fjal bizare fjalamane
por kan ndy gjith kah me veper
kan ndejt struk si skile e leper
mshefun ne fjera e palue
atdhatrt per me shitue
mandej kur ka mend furtuna
kan dal ne frone tue ndrrue zhguna
kthe endrro gjithkah astarin
tu e ndegjue gjith gospodarin
tu u perdedh me do hafije
tue shit nam ekang trimnije
me fjalė bose e tallava
e fol emebel si bakllava
duku i mirė porsi dylber
diten embele si sheqer
naten vraj dhe gurė e zallin
tako hilet tako djallin
diten ndrro te larme kravata
perthur plane afatgjata
rri j ne prit kahdo atdheut
thuaj jam nip i skenderbeut
luaje shpaten me dy teha
ruana zot ne nga kta pleha
qe teater e kan jeten
kurr mbi dhe se thonė t' verteten
SE E KAN SYNIN TE KARRIGA
TE GRABITJA NE HILE TE LIGA
gjepat letra e fjalė te thata
sabotimet afatgjata
rrijn gjithmonnė porsi gjullite
kah me e nxanė kund ndoj zogzė dite
ndoj virgjinė tue flututrue
kah ushkuret me e shnjerzue
sa per hall qe e ka ky dhe
zemrae tyre kurr s ka nxe
as s ' KA kja as s' ėsht brengsur
pse qan dheu i sakatosur
ruana zot nga kto maqorre
qe perdredhim bisht mbi vorre
ruana zot prej grabitaqeri
prej hajduti e mashtrimtari
prej lexuesve e referate
qė dėrdllijnė si qyqe nate
permbi banka e mbi karriga
se kto jan veq pjella t liga
prnaj kurr te mo vijn nder vorre
as me fjal as zemra qorre
---------------------------
vazdhon autori i vargjeve shqiptare te lira
liriku autori xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves
-----------------------------------
FAQJA
X


---------

lirik
09-11-08, 08:36
VAZHDON XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
as me kja me maska vnue
as me kmisha fort vizllue
e me kcye si pulė a gjel
para vorrit ne fjal kacel
lpiju lbyru e marrrakosu
ne fjal herje aty shpalosu
thue nuk dijn aty sy ne yje
thue nuk t njohin kodra e pyje
thue se zemer dheu nuk ka
thue se s dijn pse je tue kja
qiellie toka e ato fjera
thue s# ti njohin veset t' mjera
thue nuk t njhin syt e hanes
gjuha shqip e dheu i nanes
kah ke shkel kah ke mjerue
kah ke ecė skile palue
kah ke rrejt me pėrdėllime
kah t ka lshue toka mallkime
veq se ti o pjellė mjerane
dihet zemra iliriane
ajo shihet sa esht fisnike
e jo zemra ironike
qe mirė shihet per nen kmishė
kah pulson ne lami si bishė
me do rrena diplo,mate
tue pulesue si qyqe nate
dihet zemra fuqiplote
nuk e mban dot rrena jote
as cicrima ato fjal shkreu bilbile
pa e pas ndjenjen karajfile
pas pas ndjenjė te thellė sa qielli
dritė ne gjak sa hana e dielli
duhet djalė me ken si zana
ne grada e shenja me te lind nana
kur te folsh me leter para
me perkul n ty stint embara
hanė ediell yje e ylbere
edhe flaldi i asja era
brushat ne bari nder lulzime
kur te kndojsh ndoj kang n ligjrie
si ne leter si ne kuvend
duhet te kesh ne zemer shend
edhe i drejt per me e t dal loti
si e ka e shkrue i qiellit zoti
e me ken trim porsi zana
e me kmish me te lindun nana
me te pas hije ato grada
e j o llafe e maskarada
koplili me shit nfer vorre
ne demagoge zemren qorre
-------------------------
vazhdon me vargje autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve te lira shqiptare
XI
-----------------------------

lirik
10-11-08, 05:33
ncncn sa patetike !!!!

Je lirik , a elegjiko-tragjikkk ?! :frown:

Lirika nuk duron/pranon vajin ... Lirika eshe pararoje e shpirtit stoik ...

Eshte mbeshtjlle (masku) maqoku ne lekure te luanit :tongue: :eek:


-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gjithnji kam menduar neper forume nė njerz te cilet lexojn por kam menduar nė vetvete qka ndjejn
OSE A NDJEJNė
Nė kto dy hamendje kam shkruar edhe titiullin e vargjeve poezis metaforike ME TITULL GURET E HESHTUR QE PERFSHIN GJITHQKA QE MUND TE PERFSHSIHET PRA TE GJITHE NE SUBJEKT DHE AT QKA KAM PERJETUAR
DHE SI DUKEN NJERZT DHE NDJENJAT E TYRE POR NUK KA TE BEJ NDOSHTA AQ SHUM E PERVOJEN NEPER FORUME AQ SA KA TE BEJ ME PERVOJEN E JETEES TIME MEGJITHAT KJO INDIREKT LIDHET
E ka lidhjen lidhja e saj ėsht reale dhe ekzistuese qensore do me thėnė ėsht faktike shihet sipas nji praktike dhe te vertete sepse ka elemente qe vertet te tilla jan ashtu qendron e verteta prandaj duke studjuar gjith elementin dhe gjithqka qe ishte pperjetim praktik ndodhi ekam lidh perfshi dhe pershkruar
kam pershtypjen se disa njerz te cilėt teorizojn njohin nji far teorie ndersa per vargun tim mundohen te japin diqka ose shum te shkurtė ose diqka neneqmueese
mendohem gjat cila mund te jezt strukturae atyre njerzve te cilet nuk mund ti quash
naiv por ktu na paraqitet nji struktur tjeter e tyre
aTA OSE PERBUZIN VARGJET E NUK KAN BUKURI SHPIRTI OSE NUK NDJEJNė
TE GJITH SHPIRTRAT NUK MUND TE JEN SHPIRTA DHE NUK MUND TE JEN TE ZGJUAR NE DISA SFERA
PERENDIA NJERIUN NUK E KA KRIJUAR PERFEKT
POR ME SHUM TE META PRANDAJ UN
SHUM GJAT KOHė KAM MENDUAR TE SHKRUAJ DIQKA NE KET DREJTIM
PSEHET DHE SHKAQET
KAM SHKRUAR POR NE FORMA ME TE NDRYSHME
E TASH PO MENDOJ TE SHKRUAJ NE FORMA TJERA PER KTO DUKURI FENOMENALE
NDRYSHE NGA ATHER
NJERIU I TILLė I CILI DEL ME AQ SHUM TEORI DIKSUTUESI E Nė FUND DELE THOT NJI FJAL PER MIJA E MIJA VARGJE DHE MUNDOHET TE PERFSHIJ GJITHQKA VETEM ME NJI FJAL NENQMUESE GJITHQKA Qė KA LIRIKA E POETIKJA KJO FLET PER DISA FAKTE TE PA DISKUTTUESHME
1) LEXUESI I TILLė NUK THELLOHET NE SUBJEKTIN AS NE BUKURIN E FJALES AS NE ALEGORITė NE FILOZOFINė ZBERTHYESE TE FJALES DHE VARGUT
AS NE METAFORIKEN NE MATERIALEN AS NE SHPIRTROREN QE ATY PARAQITET
---
2)ALTERNATIVA TJETER ėSHT SE NE FORUME HYJN NJERZT ME DY VEMENDJE
VEMENDJE E VULLNETSHME PER DISA GJėRA E PIKPAMJE QE I INTRESOJN VETEM ATY NE AT SFERė Tė NGUSHTė KU I INTRESON VETEM ATI DHE NUK I INTRESON ASNJI BUKURI E FJALES EVARGUT AS E CAKUT TE VARGUT AS E PERMBAJTJES THEMELORE AS ARTISTIKE
POR AS NDONJI ETIKA APO QELLIM I VARGUT APPO NDONJI NGJARJE ATY PER TA SHTJELUAR
---
3) KA NJERZ QE HYJN NE FORUMIN DARDANIA DHE FORUME TJERA PER DISA QELLIME TJERA DHE KALIMTHI LEXOJN DY TI VARGJE PA VULLLNETSHėM DHE MANDEJ
MBI BAZAT E ASAJ PAVULLNETSHMERIE MUNDOHEN Tė THONė DIQKA
Nė BISEDAT Q EKAM PAS ME DISA GJERMAN DIJETAR PEDAGOG
POR EDHE VET JAM INTRESUAR TE DI MA TEPER RRETH PROBLEMEVE TE KONCENTRIMIT
KAM VREJT SE NE REGJIONIN E DISA VENDEVE JO VETEM TE BALLKANIT POR EDHE TE EUROPES JUGLINDORE E KONTINENTEVE TJERA PROBLEMI I KONCENTRIMIT ESHT
PROBLEM SHENDTSORė QE MUNDON DISA SHOQERI
PRANDAJ EDHE SHIHEN REZULTATET SHUM TE DOBTA TE DISA POPUJ QE KAN NGEC NE ZHVILLIM MBARAPA POPUJVE TJERė

lirik
10-11-08, 05:52
4) Kjo mos zhvillueshmeri ky moskoncentrim i ka shkaqet dikund ne sistemin nervorė
mos koncentrimi dhe mos aftesia per tu pereqendruar ne te perceptuar dhe ne te kuptuar paraqet jo seriozitet ne marrdhenjet me leximin dhe me germen e temen
----------
5)MOSPERFSHIRHJA shpirtrore ne vargun poetik deshmon se te gjith njerzit nuk kan koncentrim emocional jo pse ju mungon aftesia per intelegjencė e potencial por kan struktur tjeter te tiparit
dhe ndjenjave jan forma tjera te vet struktures llojit
NJERZIT NUK JAN TE NJEJT ndersa me shum dijetar gjerman kam ndejt me te cilt kam pas biseda te gjera rreth strukturs se njerzve rreth poltikes dhe qeshtjeve problematike
nji mjek gjerman me thoshte se ne vendet ballkanike njerzt ma se tepermi vuajn nga smundja e tensionit
pse pra
NE VEND QE KJO SMUNDJE TE JET MA EZHVILLUAR NE VENDET INDUSTRIALE
POR JO SEPSE PIKRISHT NE BALLKAN STRUKTURA NJERZORE QENDRON KREJTSISHT MBI TJERA BAZA NDOSHTA KTU KA SHKAQE PSE KAM LEXUAR EDHE STATISTIKA TJERA
AQ SA KAM ARRIT TE MBRRIJ
PER TE LEXUAR
Ndersa te ne shqiptart paraqitet problem i veqant koncentrimi dhe serioziteti ne ndegjueshmeri dhe analizė
Ne kontakt me shum gjerman nuk po ua ceku profesionin jam informuar s e problemi i koncentrimit ma se tepermi paraqitet nga popuj tjer qe vijn ne gjermani siaps statistisikes0
pra kjo i ka bazat ne strukturen nervore vegjetative ne vet brumin ne klimen zhvillimete pergjitshme ne shkaqet historike te ngjarjeve dhe ne vet konstrukxionin njeri
shpirti i ballkanasve esht tjeter me shpirtin e te tjerve per shembull per shkak te kushteve qe ndryshojnė qofshin klimatike qofshin te vet natyres
PER SHEMBULL NE E DIJM TE GJITH SE GJJERMANT nuk kan aq hov ne komunikim nuk jan aq temperament ne biseda nuk shqetsohen fort ndaj gnjarjes jan ma te qetė ma te terhequr e kan reaksionin ma te ngadalshem nuk jan impulsiv janma te koncentruar ne biseda dhe jan ma serioz
ne ndegjimin deri ne fund te nji problemi
ku ata pim per piksecilen fjal me vite embajn nė mendė ka gjerman qe vetem njiher te ka pa dhe nuk harron pas shum vitesh as nuk ta harron emrin dhe as nuk haron se qka ka biseduar me ty
kjo esht shum intresant dhe fakt i gjallė
dhe pse shrohet pyetja sepse kta kan nji qetsi te veqant nga mbrenda nji botė teper te quditshme
dhe kur bsedojn ose ndegjojn diqka te ata njihet si natyrale perceptimi dhe saktesija e asaj qka u fol dhe per qka flitet
ne koncentrim i vejn ne punė te gjith mekanizmat dhe konstatojn aty per aty gjithqka
qka esht analitike e formulopjn dhe e kan ne mbamendje shum g jat
njihen per ket veti dhe jan teper intresant perndryshe si ka mundsi q ė ta mban nemend emrin pas shum vitesh kur te sheh prap dhe edin ku ka biseduar me ty pra ka diqka ktu qetsia e shirtit te tyre dhe koncentrimi i tyre ne diqka esht teper i jashtzakonshem qka te balkanasit kjo ka nji ndryshim tjeter
shihet pra se flas nji te vertetė sepse vet zhvillimi flet se kush esht ma i zhvilluar si ne teknologji si ne industri si ne te pergjtishmen gjermant pra e pse sepse koncentorhen me mba mendje ne te gjitha porblemet me nji lehtesi te quditshme
inqizojn dhe kopjojn me nji qetsi te hatashme me nji koncentrim te jashtzakonshem pa furtuna shpirtrore te mbrendshme

lirik
10-11-08, 06:06
Nuk kam qellim qe ti ngris gjermant por te popujt europian sidomos ata verior shihet nji dallim krejt tjeter i temperamentit dhe koncentrimit te kta njerz un ekam vrejt edhe kur flitet pėr diqka te thjeshten dhe pėr tė pa rėndėsishmen ata kan koncentriminaq preciz sa qe edhe per at te parendeishmen kur ke biseduar te kan studjuar dhe kan shkuar ne konstatime qka ke folur e pse
nuk e ebsoj se ky precizitet dhe te ngulitur ne tru esht aq i zhvilluar ne vende tjera aq sa esht ne gjermani por edhe ne didsqa vende tjera te europes perjashto ktu disa vende me temperament t e veqant ku ndoshta intresimi dhe formate intresimit per diqka jan ma ndryshe
ME KA HABIT TE GJERMANT mbajtja ne mend edhe te vogelsirave ma te thjeshta pas sa vitesh flas nga pervoja jetsore dhe kam thėnė si ka mundsi qe jan te tillė
Pra ktu flitet per nji lloj tjeter dhe esht normale qe njerzit nuk jan njejt as te nji fshati dhe te nji vendbanimi njerzit nuk kan aq gnjashmeri se le ma te nji shtetitt jeter apo te nji populli normal esht q e ndryshon diqka vet lloji dhe vet struktura njeriou ndryshon edhe sipas vet kushteve klimatike dhe vet natyres te gjith nuk jan te njejt
POR FOLA PER KONCENTRIMIN FJALA ISHTE PER KONCENTRIMIN
PER KONCENTRIMIN TE GJERMANT JAN INSTRUKTORT E VEQANT PEDAGOG QENDRA E PSIKOLOG QE BEJN TESTIME TE EVQANTA
Ne vendet e zhvilluara koncentrimi ka nji rendesi te veqant dhe te kuptuarit e thellimi ne ndoj problem
qka nuk e ebesoj se te ne shqiptart merret aq seriozisht puna dhe qeshtja me perjashtim te qeshtjeve qe jan te rrethanave te ndryshme por ne ekemi si ves qe shum qeshteve nuk ua vejm veshin
Fmijve sidomos te huajve gjermant ua bejn testet eveqanta te koncentrimit dhe mandej i seleksionojn neper shkolla te veqanta te kategorive ne ket drejtim punojn ata e jo si ne shqiptart te gjith fmijt i fusim ne njji shkollė ne nji kategori sepse akoma nuk kemi ardh te niveli i sistemit te arsimit me europen dhe nuk ka arrit shoqeria jon te arrij ti analizoj kto probleme
sepse te gjith nxenesit nuk bejn pjes neper kategori te njejta prandaj duhet nda shkollat edhe enshqiperi e koosovė
NE GJERMANI JAN SHKOLLAT E EVQANTA KU IMPONOHET KONCENTRIMI DHE KAN KONTAKTE ME PSIKOLOGT BASHKPUNOJNė NE SECILIN INFORMACION PER NXANSIN KU KARALTERISTIKAT PER SECILEN VOGELSI TE TI SHKOJN E SHPERNDAHEN NE QENDRA TE NDRYSHME

lirik
10-11-08, 06:14
ATA PRA GJERMANėT I KAN SHKOLLAT E FMIJVE TE VEQANTA QE KAN TE BEJN ME KONCENTRIMIN DHE KATEGORINė E TYRE KONCENTRIMI PARAQET TE TA FAKTORIN SHUM TE RENDESISHEM
ATA NE SHKOLLA ua iponojn koncentrimin fmijve dhe flasin mbi te gjitha aqs hum per koncentrimin dhe e konsiderojn teper problem te madh permbledhin karateristiken dhe
bashkpunojn me prindine drejtorin dhe mandej mbi te gjitha kto baza
thrrasin prindin dhe e qojn te psikologu fmiun psikologu ben testin dhe
bisedin em fmiun konstaton shkaqet e moskoncentrimit dhe merren masat e duhura
NDERSA NE SHKOLLAT E ASHTUQUAJTURA TE KATEGORIVE ATO JAN SHKOLLA TE EVQANTA KU KONCENRTIMI PERCILELT
Koncentrimi i fmiut aty ka nji rendesi te evqant s ebashku me te gjitha karakteristikat e zhvillimit organizohet ne grupe ma te vogla shkolla dhe kategroia shkollore ne menyr qe vemendja dhe koncentrimi i nxenesit te jet ma ne nivel
KJO LLOJ NDARJE DHE KY INVESTIM I SHOQERIS GJERMANE DHE KTO INFORMACIONE AQ PRECIZE KJO PUNė AQ SERIOZE Q EBEHET NE DNARJEN DHE SELEKSIONIMIN
E NXENSVE ESHT AQ SERIOZE SA Q E KY SISTEM NUK EKZISTON HIQ NE TROJET SHQIPTARE AS NUK KA ARDH AKOMA
NE SHU E SHUM TJERA QESHTJE DHE ZHVILLIME KTU NUK KA NEVOJ TE FLAS SE DIHET KUSH ESHT GJERMANIA POR DUA TE THEM SE TE RASTI IM MUNGON KONCENTRIMI
Disa njerz hyjn me vemendje te pa vullnetshme kalimtare dhe formalisht thojn diqka
nese tetohet ai njeri mund te del se ndoshta ka lexuar tri vargje pes vargje ose nji vjershė ma teper jo
kur flasim nese ato i ka analizuar niuk e besoj s emundti ket analizuar as perceptuar as peprunuar deri ne fund
prnadj nuk edi si mundet dikish ashtu te dal e et shkruaj diqka pa u matur e pa konstatuar e pa u koncentruar thellsisht dhe teper seriozisht ne diqka

lirik
10-11-08, 06:27
disa lexojn vjershat e mia por kan kompleksin e thenjeve publike ata i lexojn dhe mshefen ne guacen eemocionit
ndersa disa ne llojin e trasnparences disa ne vet mos vulnetin per te then at qe duhet thėnė por thonė kalimthi diqka
disa nuk lexojn fare vetem shohin nji titull aty disa hyjn neper disa teorizime tjera te temave e kur vjen fjala duan edhe ne vargje te jen prezent me formalitetin qe te deshmojn s ene ja ktu jemi ne te gjitha sferat por ne fakt nuk kishte koncentrim serioz ne vargun perndryshe vargun do ta imtsonte ne secilin detal duke e dhanė vrejtjen
pra deri tash nuk ndodhi kjo qka deshmon per vet faktin se nuk ka seriozititetin e duhur
te lexuarit evargut me perjesahtim te disa atyre qe e lexojn por nuk e komentojn
sepse ata per shkaqe publike nuk shprehin at qe ndjejn nga dyshimi mos siguris se ndoshta publikisht do te ket kqyrje ndryshe
ndersa ata q eperfshihen emocionalisht ata me nji knaqsi shprehen por te shprehurit e tyre dallohet
ka edhe asi qe shprhen shum sinqerisht dhe me qka ee ndjejn
NDERSA NJERZ qe aq shum jan te pranishem me teori dhe intelegjenca ne diskutime e nuk qenkan ne gjendje ta intepretojn ne analiz vargun se paku te ndonji shprehje dikun ku dhe qka ka be pershtypje ne emocion si esht aty te interpretuarit
ktu vet fjala flet per jo seriozitet dhe nuk mund te merret seriozisht asgjė vargjet emia asnjiher nuk mund te pergjitsohen dhe te perfshihen me dy fjal sepse vargu nga vargu ka thenje dallim dhe emocion e vjersha nga vjersha kan dallime
pra ka ndryshime dhe komponenca elemente te ndryshme ku emocioni ndryshon her esht optimist
her del i lenduar her del me lot her i vendosur her i dyshimt her etik her estetik ka lloj llojshmeri
pra nuk duket e besueshme se disa lexues fjalen qe e e thon kan elxuar shum ekan aanalizuar shum
mga vargu
KUR KEMI PARASYSH SE DISA NJERZ NE DARDANIA OSE FORUME TJERA HYJN EDHE PER ARGITME TE THJESHTA NDERSA DISA TJER PER TEMA TE CAKTUARA
NUK JAN LINDUR TE GJITH PER VARGUN DHE EMOCIONIN KET DUHET TA PRANOJM TE DISA AS DIELLI NUK NDIKON MIRė SE LE MA

lirik
10-11-08, 13:02
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gjithnji kam menduar neper forume nė njerz te cilet lexojn por kam menduar nė vetvete qka ndjejnė
OSE A i NDJEJNė vargjet
---
Nė kto dy hamendje kam shkruar edhe titiullin e vargjeve poezis metaforike
ME TITULL ---GURėT E HESHTUR ---Qė PėRFSHINė GJITHQKA Qė MUND Tė PėRFSHSIHET
heshtjen ftoftėsinė ndjenjen---
PRA Nė SUBJEKT------
DHE AT QKA KAM PėRJETUAR ---
DHE SI DUKEN NJERZT
DHE NDJENJAT E TYRE
POR NUK KA Tė BėJ NDOSHTA AQ SHUM mE PėRVOJEN NėPėR FORUME
AQ SA KA Tė BėJ ME PėRVOJEN E JETES TIME
MEGJITHAT KJO INDIREKT LIDHET
-----
E ka lidhjen lidhja e sajė
ėsht reale
dhe ekzistuese
qensore
do me thėnė ėsht faktike
shihet sipas nji praktike dhe tė vėrtetes
sepse ka elemente qe vertetė tė tilla jan
ashtu qėndron e vėrteta
prandaj duke studjuar gjith elementin dhe gjithqka qė ishte pėrjetim praktikė e
ndodhi

e kam lidh pėrfshi dhe pėrshkruar
edeh indfirenecen e heshtur qe i ngjanė gurit te ftoft e te hehstur prandaj ja kam dhan edhe titullin
guret e heshtur


kam pershtypjen se disa njerz te cilėt teorizojnė njohin nji far teorie
ndersa per vargun tim mundohen te japin diqka ose shum tė shkurtė ose diqka nėnqmueese
mendohem gjat
cila mund tė jet arsyeaja E KTI VEPRIMI
struktura e atyre njerzve
DHE LLOJI PRA I TYRE NE FAKT QKA DHJE SI JAN QKA PėRBėJN

te cilet nuk mund ti quash

naiv


por ktu na paraqitet nji strukturė tjeter e tyre


aTA OSE PERBUZIN VARGJET E NUK KAN BUKURI SHPIRTI

OSE NUK NDJEJNė


TE GJITH SHPIRTRAT NUK MUND TE JEN SHPIRTA

DHE NUK MUND TE JEN TE ZGJUAR NE DISA SFERA


PERENDIA NJERIUN NUK E KA KRIJUAR PERFEKT

POR ME SHUM TE META
PRANDAJ UN


SHUM GJAT KOHė KAM MENDUAR TE SHKRUAJ DIQKA Nė KėT DREJTIM
PSEHET DHE SHKAQET

E LLOJIT TE KTYRE NJERZVE

KAM SHKRUAR

POR NE FORMA Mė Tė NDRYSHME


E TASH PO MENDOJ TE SHKRUAJ NE FORMA TJERA

PER KTO DUKURI FENOMENALE


NDRYSHE NGA ATHER


NJERIU I TILLė I CILI DEL ME AQ SHUM TEORI DIKSUTUESI PER SHEMBULL
E Nė FUND DEL E THOT NJė FJAL PėR MIJA E MIJA VARGJE
DHE MUNDOHET Tė PėRFSHIJ GJITHQKA VETEM ME NJė FJALė NENQMUESE GJITHQKA Qė KA

LIRIKA E POETIKJA

VARGU


KJO FLET PER DISA FAKTE TE PA DISKUTTUESHME
TE QUDITSHME


1) LEXUESI I TILLė NUK THELLOHET NE SUBJEKTIN AS NE BUKURIN E FJALES AS NE ALEGORITė NE FILOZOFINė ZBERTHYESE TE FJALES DHE VARGUT
AS NE METAFORIKEN Nė MATERIALEN AS NE SHPIRTROREN Qė ATY Nė VARG PARAQITET
---
2)ALTERNATIVA TJETER ėSHT SE


NE FORUME HYJN NJERZT ME DY VEMENDJE

VEMENDJE E VULLNETSHME PER DISA GJėRA E PIKPAMJE QE I INTRESOJNė VETEM ATY Nė AT SFERė Tė NGUSHTė

KU I INTRESON VETEM ATI


DHE NUK I INTRESON ASNJI BUKURI E FJALES E

VARGUT
AS E CAKUT TE
VARGUT
AS E PERMBAJTJES THEMELORE AS ARTISTIKE
POR AS NDONJI ETIKA APO QELLIM I VARGUT APPO NDONJI NGJARJE ATY PER TA SHTJELUAR
---
3) KA NJERZ QE HYJN NE FORUMIN DARDANIA DHE FORUME TJERA PER DISA QELLIME TJERA DHE KALIMTHI LEXOJN DY TI VARGJE PA VULLLNETSHėM DHE MANDEJ
MBI BAZAT E ASAJ PAVULLNETSHMERIE MUNDOHEN Tė THONė DIQKA
Nė BISEDAT Q EKAM PAS ME DISA GJERMAN DIJETAR PEDAGOG
POR EDHE VET JAM INTRESUAR TE DI MA TEPER RRETH PROBLEMEVE TE KONCENTRIMIT
KAM VREJT SE NE REGJIONIN E DISA VENDEVE JO VETEM TE BALLKANIT POR EDHE TE EUROPES JUGLINDORE E KONTINENTEVE TJERA PROBLEMI I KONCENTRIMIT ESHT
PROBLEM SHENDTSORė QE MUNDON DISA SHOQERI
PRANDAJ EDHE SHIHEN REZULTATET SHUM TE DOBTA TE DISA POPUJ QE KAN NGECė Nė ZHVILLIM
MBARAPA POPUJVE TJERė

lirik
10-11-08, 15:50
--------------------------------------------------------------------------------

A E SHEH SHQIPTARE NGA TURQIA
---------------------------------
XHELAL FERIZI AUTORI
----------------------------------
A e sheh shqiptare nga turqia
se per ty jan Ngritė shum zemra
edhe e tokes dheu e hieja
shum bilbila shqip me emra
---------
se i qon peshė shqi p dheu i tokes
se i qon peshė ndenja kombtare
gjini shqip i etni nėnė lokes
kur n' dhe t 'huej shohin shqiptare
------------
un nė zemer tė trandafilave
e nė zemer tė qdo qelize
ti dergoj prej karajfilave
shum aroma prej puhize
-----
ato aroma jan kombtare
malli i jonė si lule e pa hile
qe si flakė zemre ndeztare
tė vjen n' flutrim me ndjen j bilbile
-----
e ndezshem mallit kndon per ty
se ne turqi ai gjaku i jonė
mu ne palcė t' ndjenjes na e ka msy
PėRMALLIM MALLIT KU I THONė
----------------
PRANDAJ TY TE DALIN NGA DARDANA
TURR E VRAP SHUM DjEM E QIKA
SI ata t qiellit YJ E HANA
QE HEJSHOJNė KAH GALAKTIKA
--------
E po vrapojn me kaq shum t' fala
kush me shkrim kush si poet
porsi e bardha e e kaltra vala
qe sahrtojnė mbi breg e det
---------
se i shtyn- prore ai mallengjimi
dojn me i pasė fiset ma pran
se ne vetėdije po shtynė zgjimi
gjaku e fisi ilirian
--------
sot qdo kush po e don tė veten
gjuhė- e farė e fis e fe
porsi fleta qė e don fleten
e lulja lulen pėrmbi dhe
----------
prandaj edhe ne shqiptarė kah jemi
kemi msy kah ti oj bi
me do fjalė qė nė qiell kalemi
s' mund ti shkruaj me bukuri
--------
as si shkruan dot vet ylberi
me ma tė bukura harqe harku
as nder brusha bari as fjeri
as kah fushat rrethi a qarku
-------
kah ai qark kah rrokullija
ku rrijn lulet me larmi
nuk pėrshkruan as bukuria
si e pėrshkruajm ne n' dashuri
------------
se ne jemi dashuri plot
pėr dhe tė parve e pėr fise
mu nė qerpik na kullojnė lot
kur kujtojmė trojet me hise
-------
prandaj ti por sa na dole
nji shqiptare nga turqia
gjuhen shqip te shejt na e fole
na rrembeu shum dashuria
-------
dashuria shum oj moter
me shum ndjenja patriote
dashuria pėr at voter
shqip ku flitet gjuha jote
-----------
veq te mos shkrihet te mos shuhet
e ne kur t ' VIJM T KEM KU ME U MbSHTETė
SE NE VLLAU SHQIPTARė NA DUHET
SE Tė HUMBUR MBESIM SHKRET
--------
tė mos humbim por t' jem bashk
gjithkah ka etni mbi glob
mbledhnu tė gjith si nji dorashkė
nė nji shpirtė e nė nji lob
-----------
veq le tė ket emėr shqipni
le tė ket shqiptarė mbi dhe
kahdo tjetėr e nė turqi
por si ai gjak zemrat me i nxe
--------
le tė vlojnė edhe dėshirat
le te vlojnė me u lidhė bashkimet
edhe ndjenjat ma tė mirat
pėr me i lidhė shqipes vllazrimet
----
pėr me u lidhė shqptart n' mes veti
me u ndje gati dorė mė dorė
porsi rrezet qė i ka diell nxehti
me u lidhė dejet n' gjak arbnorė
----------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU

lirik
10-11-08, 15:56
Gjithmonė Kam Menduar Edhe Per Ndryshimet Gjenetike Dhe Feno Tipike
Duke Krhasuar Te Ndryshuarat Por Gjithnji Kam Thėnė Dhe Qendroj Pran Asaj Pse
Nuk Vazhdon Evolucioni
Ecolucioni Nuk Do Te Ishte Ndalur
Prandaj Edhe Nuk I Besij Shum Ksaj Teroie
Evolucioni Do T Ekishte Bė Aq Shum Gabime Ne Perfeksionizma
Aq Sa Ne Sot Nuk
Besoj S E Mund Te Ekzistonim
Vetem Gjenialja Zhvillon Sipas Parimeve Te Se Krijuares
Mbi Bazen E Te Cieles Ajo Qendron Epa Ndryshuar

lirik
10-11-08, 15:59
Te Mos Me Kekquptoj Ndoshta Dikush Se U Bė Shum Vėshtir Me Diskutue Sot
Prej Keqkuptimeve Dikush Ndoshta Mendon Se Un Dua
Te Ul Vleren E Ndoj Sheknctari Nga Pozita Ime Se Po Dua Te Tregohem


Me Dituri Kjo Nuk Qendron Fare Un Vetem Jap Mendimin Bindjet Emia
Asgje Ma Teper Dhe Rrespektoj Peprjekjet E Shkenctarve
Dhe Menuqrin
Nuk Kam Qellim Te Ia Rrxoj Askuj
Por Vet Bindja Merrin Disi Ne Shpirtė Duke Kekruar Secilen Arsye
Dhe Duke Dal Gjithqka Llogari

lirik
10-11-08, 16:00
Secili njeri ka bindjet dhe i mbron ato pikpamje nuk eshte thanun qe ato te jen ashtu si i paraqet dikush por se si esht kush edin pra

lirik
10-11-08, 16:11
njeriu mund ta lexoj nji liber nji roman te nji autori te nji shkenctari por nuk esht e thanun
qe te aprovoj gjithqka te ti jeta esht alternativė

lirik
10-11-08, 16:15
te kjo tem kt tri te fundit jan postue nga nji tem tjeter gabimisht kekroj falje nga lexuesi
per gabimin

Obama
10-11-08, 16:29
Kam respekt per ket Zotri, por habitem me veten se pse ky njeri nuk boton asgje ?!
Le te shkruajn per natyren, per virtytet e saja qe i gezojm e nuk ua dim te miren, ne fakt, jemi arrogant dhe egoist, s'mendojm me larg se vetja, z.Liriki posedon kete veti, mendon gjon e gat !

Suksese,

lirik
10-11-08, 17:46
#345
selvija
PrinCessa DarDane...
Anėtarėsuar: 21-07-06
Vendndodhja: Afer UjeVarit...
Postime: 25,007 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

qenka bukur tė jetosh me njė pasion
qė nė dukje ėshtė fare i thjeshtė
ndėrthurja e fjalėve
e me ta tė sajosh pafundėsisht vargje.

kur njė ditė tė mos kesh mė tė nesėrme
trupi tė bėhet i panevojshėm
sajesa e fjalėve
tė zėrė vendin e njeriut
tė harrojė tė vdekurin
e gjallnojnė ndėr tė gjallėt

Flm shum Lirik qe solla nje Foto time qe kam ne shpirt ,,solla kete per nje arsye qe vargjet tuaj le te rrjedhin gjithmon si ky Uje qe gurgullon,,,

----------------------------------------------------------------------------------------------

MIKESHA IME SELVIJA ME SHKRUAN KET LULZILZUESE BUKURI FJALESH
ATJE TE TEMA IME PERSHENDETJE DHE URIME
PRANDAJ E SOLLA KTU MEQENSE ESHT SHUM E BUKUR
SI THėNJE
Tė GJITHA MENDIMET E PERMBLEDHURA TE NJERZVE DO TI QES KTU
Qė Tė PėRMBLEDHEN Tė GJITHA Nė NJė TEMė NGA TE GJITH ATA QE KAN SHKRUAR

lirik
10-11-08, 17:47
Mikesha Ime Selvija Me Shkruan Kėt Lullzuese Bukuri Fjalėsh
---
Atje Te Tema Ime Pershendetje Dhe Urime
---
Prandaj E Solla Ktu Meqense ėsht Shum E Bukur
Si Thėnje

Tė Gjitha Mendimet E Pėrmbledhura Tė Njerzve Do Ti Qes Ktu

Qė Tė Pėrmbledhen Tė Gjitha Nė Njė Temė
Nga Te Gjith Ata Qe Kan Shkruar
Si Kujtim Le Te Mbetet

lirik
10-11-08, 17:49
Kam respekt per ket Zotri, por habitem me veten se pse ky njeri nuk boton asgje ?!
Le te shkruajn per natyren, per virtytet e saja qe i gezojm e nuk ua dim te miren, ne fakt, jemi arrogant dhe egoist, s'mendojm me larg se vetja, z.Liriki posedon kete veti, mendon gjon e gat !

Suksese,Pashtu obama i nderuar tė jam mirnjohs ty pėr fjalėt e bukura qė dalin nga shpirti
dhe ndjenjat e sinqerta dhe tė uroj suksese

lirik
11-11-08, 06:36
--------------------------------------------------------------------------------

Qe prej qiellit tash jam nisė
----------------

autori xhelal ferizi
---------------------
qe prej qiellit tash jam nisė
sa po zbardhi moti e stina
nė varg me rreze me tė qėndisė
qė ti yllė t' dukesh elina
-----------
e kam marrė njė tė bardhė me veti
re qiellore prej kaltrije
po bie nė ara bereqeti
me ta zgjedhė njė lulė lirije
---------
kahdo tė duash mbi tokė dardane
veq le tė jet me fletė e erė
e tė uroj shqip me gjuhė nane
qofsh gjithmonė lule me vlerė
------------
e i kam ftue shum kanarina
e bilbilat me larmi
me cicėrue pėr ty elina
nė emocion me t'ndezė knaqsi
------------
e nė zbritje nė dhe tė parve
tė gjetsha zogzė un tue kėndue
nė pamvarsi mbi dhe t' shqiptarve
si zymbyl tue ligjėrue
----------
e ta dhurofsha i shpresė behare
si i dhuron dielli ndoj bime
tė qelur fije rrezatare
varg poeti nė ndjenja rime
---------
qė ti nė shekuj si shqiptare
fort ta ruash porsi miqsija
porsi kangen magjistare
pėr me e mbajt si e don mirsija
---------------
se i don malli e kujtimi
i miqsisė kur mosha vyshket
le tė rrij ky art i imi
neper shekuj tė mos ndryshket
--------------
Autori xhelal ferizi kushtuar miqsisht
KRIJIMTARI ARTISTIKE POETIKE
GJITHMONė artistikisht miqsisht
ne funksion te mjeshtris se artit te krijimtarisė
vashave shqiptare
pėrshėndetje nga liriku i popullit
qė i krijon brezave shtresave popullore
---------------------

lirik
11-11-08, 06:41
O Nė Qoftė se Ka Dikund Buzqeshje

Nga Autori Xhelal Ferizi
*********************
Si E Dielit Nė Argjend Veshje
Porsi E Gazit T' Qehlibarit
Esht Elina Me Gaz Tė Arit
-------
Nė Qoftė Se Ka Dikund Si Hana
Si Rreze'ari E Kullim Rana
Porsi Nė Sqep Vet Kanarina
Ashtu E Qelė Sharmin Elina

-----------
Nėse Vetull Ka Ylbere
Si Kah Qielli E Kah Diell Vere
Ato vetulla I Ka Elina
Porsi Harku N' Rozmarina
-----------
Porsi Kthina E Hanes Tė Re
Nė Natė T' Ktjhjellur Nė Art Tue Nxe
Kur Shkon Nė Gurra E Kah Larmija
Ashtu Elina I Ka Kto Vija
---
Te Dy Vija N' Mjedis Balli
Si Dy Rreze Mbi Ujė Zalli
Kur Me Rrathė Si Ari I Vleres
Luajn Mbi Ujė Me Frymė Tė Eres
--------
Oh Kėt Sharm E Ka Bekue
Drita E Qiellit Tue Vetue
E Bekoj N' Refleks Rubini
Kur E Pau Kėt Lule Blini
-------
Kur E Pau Veshja E Beharit
Veshja E Sharmit t' Qehlibarit
I Tha Zemres Sė Qiell E Detit
Se Elina ėsht Lulja E Mbretit
---------
Se Elina ėsht Vet Kurora
Nga Vet Sharmi Nė Varg e Nxora
Nga Ai Sharm Qė Mbanė Mahnija
Dritė Me Shkri Ndėr Vargje t' mia
------------------
Mikeshes Time Te Mirė Elines Me Pershendetje I
Uroj Mirsi Me Vargje Artistike
Dhe Pershendetje
Liriku I Vargjeve Popullore Artistike Shqiptare
Ju Ron Vashave Shqiptare Mirsi E Fat Ne Jeten E Bukur Ne Trojet Shqiptare Ene Mergime
---------------

lirik
11-11-08, 13:39
--------------------------------------------------------------------------------

Natyres Mikeshes Time Shqiptare Dardane
--------------

Autori Xhelal Ferizi
------------
Si Ai Za I Zemres Te Violines
Porsi E Shpirtit Ajo Cicrima
Porsi Zani I Kanarines
Po I Rendisi Un Kto Rima
----------
Me Ja Lidhė Me Varg Qiellori
Te Atij Yllit Qė Shndritė Ballin
Vargjet Nė Gaz Porsi Zemrori
Si Curril Qė Rimon Zallin
------------

Si Ai I Bardhi Stalaktiti
Qe Pikon Nen Strehė Shqiptare
Do Ti Shkruaj Kti Koloriti
Me Larmi N# Vargje Ujvare
-------------

Porsi Rrjedha E Dukatit
Qė Bjen Lmueshem Tue Shkelqye
Do Ti Shkruaj Un Germa Te Fatit
Fjalė Ylltare Tue Zberthye
---------------------

Do Ti Shkruaj Per Jetė Mikshes
Ku Kam Kja Halle Shqiptare
Porsi Kriht E Sokoleshes
Kam Me I Hap Mbi Fletė Kombtare
--------------------------

Rrnofsh Moj Zanė Sa Gjeraqina
Treqind Vjet Mbi Tė Bukura Kreshta
Porsi Zog Me Kanarina
Kndofsh Dardanes N' T Bukra Vneshta
-------------------------------

Edhe Fati Te Priftė E Ma I Pari
Kahdo Te Shkojn Ty Kraht E Eres
Tue Ligjrue Me Gjuhė Shqiptari
Si Ai Zog Bardhi I Pranveres
--------------------------------

Autori Xhelal Ferizi

---------------------------

lirik
11-11-08, 13:56
--------------------------------------------------------------------------------

Dy zogj
------------
autori xhelal ferizi
-----------------
pėrse kshtu pėrse ku ti gjejė tash tė gjitha ndjesitė
pėr kėt bukuri nė rremė
mė duhet ti kėrkoj tė gjitha shprehje mahnitė
pėr kta dy zogj mbi kėt pemė
-----
tė gjith damarėt e diellit mė duhet ti lmoj shqip
me ua nxjerrė shprehjet prej ari
pėr kėta dy zogj ma bukuri nė pip
mbi rrema nė shpirtė behari
----------
pėrse tash pėrsėri nėpėr kėrkime
nėpėr artet plot bukuri
tė nisesh o penda ime
me gjetė shprehje bukurat nė largsi
--------
se ndryshe kta zogj nuk pėrshkruhen
vetėm me gjuhen gjevahire
a i shihni nė shikim si druhen
mbi trungje e pemė ilire
-----------
un zotit i falenderohem nga thellsia
pėr artin ma tė pėrkryer tė ti tė menqurisė
qė krijoj pėr kah bukuria
natyren mahnitse tė bimsisė
----------
ai krijoj aq shprehur mbrendsi peme e lėvore
bardhsinė ua krijoj me tė veqanten erė
e lulet e larme me hjeshi ngjyrore
e sharmin qė rrin mbi pranverė
---------
mirnjohs i jam perendisė
qė i dha motivin hjeshisė madhėshtore
a i shihni kta dy zogj tė bukurisė
sa bukur shikojn nėn bregore
-----------
e tyre tė perfshinė ndjenjė mahnijja
e syri i tyre vrojtues
cicrimat tė shkrijnė kah ndjesia
e tė dehin me rimė si cicrues
----------
art e kan tė dy shikimin
kėshtu din me u shprehė veq natyra
ku e marr un tash tė hollė at pėrshkrimin
ku tė gjejė tash shpirtrore ngjyra
-----------
perėndi aman kėt art
qė veq ti din me e thurė me mahni
ma zbrit ndonji gjeniale lirikė nga lart
ti pėrshkruaj kta dy zogjo mbi bimsi
-------
ku i gjete selvi pashė zotin
nė kėrkim nėpėr cilat pranvera
se vetėm ti din nė kėrkim tue que motin
me sjellė kso shpirtsishė me vlera
----------
rremat qenkan pėr lakmi
ku lulet plot sharm po shpalosen
mi jep shprehje artet ti pi
se joshjet nė pritje mu plagosen
----------
dua tė shprehem jo tė pres
dua tė bėhem fjalė vule
ti pėrshkruaj kta zogj n kėt mėngjes
mbi pipa si rrijn rreth me lule
-------
ata mbahen nė ato degė tė holla
shikimet i kan plot mirsi
e shpirtin ma t' bukur s e molla
se lulet qė rrijnė mbi saksi
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------------

lirik
11-11-08, 13:56
Dy zogj
------------
autori xhelal ferizi
-----------------
pėrse kshtu pėrse ku ti gjejė tash tė gjitha ndjesitė
pėr kėt bukuri nė rremė
mė duhet ti kėrkoj tė gjitha shprehje mahnitė
pėr kta dy zogj mbi kėt pemė
-----
tė gjith damarėt e diellit mė duhet ti lmoj shqip
me ua nxjerrė shprehjet prej ari
pėr kėta dy zogj ma bukuri nė pip
mbi rrema nė shpirtė behari
----------
pėrse tash pėrsėri nėpėr kėrkime
nėpėr artet plot bukuri
tė nisesh o penda ime
me gjetė shprehje bukurat nė largsi
--------
se ndryshe kta zogj nuk pėrshkruhen
vetėm me gjuhen gjevahire
a i shihni nė shikim si druhen
mbi trungje e pemė ilire
-----------
un zotit i falenderohem nga thellsia
pėr artin ma tė pėrkryer tė ti tė menqurisė
qė krijoj pėr kah bukuria
natyren mahnitse tė bimsisė
----------
ai krijoj aq shprehur mbrendsi peme e lėvore
bardhsinė ua krijoj me tė veqanten erė
e lulet e larme me hjeshi ngjyrore
e sharmin qė rrin mbi pranverė
---------
mirnjohs i jam perendisė
qė i dha motivin hjeshisė madhėshtore
a i shihni kta dy zogj tė bukurisė
sa bukur shikojn nėn bregore
-----------
e tyre tė perfshinė ndjenjė mahnijja
e syri i tyre vrojtues
cicrimat tė shkrijnė kah ndjesia
e tė dehin me rimė si cicrues
----------
art e kan tė dy shikimin
kėshtu din me u shprehė veq natyra
ku e marr un tash tė hollė at pėrshkrimin
ku tė gjejė tash shpirtrore ngjyra
-----------
perėndi aman kėt art
qė veq ti din me e thurė me mahni
ma zbrit ndonji gjeniale lirikė nga lart
ti pėrshkruaj kta dy zogjo mbi bimsi
-------
ku i gjete selvi pashė zotin
nė kėrkim nėpėr cilat pranvera
se vetėm ti din nė kėrkim tue que motin
me sjellė kso shpirtsishė me vlera
----------
rremat qenkan pėr lakmi
ku lulet plot sharm po shpalosen
mi jep shprehje artet ti pi
se joshjet nė pritje mu plagosen
----------
dua tė shprehem jo tė pres
dua tė bėhem fjalė vule
ti pėrshkruaj kta zogj n kėt mėngjes
mbi pipa si rrijn rreth me lule
-------
ata mbahen nė ato degė tė holla
shikimet i kan plot mirsi
e shpirtin ma t' bukur s e molla
se lulet qė rrijnė mbi saksi
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------------

lirik
11-11-08, 14:31
Titulli: Shqiptare_ne_Turqi

--------------------------------------------------------------------------------

Mua Zoti mė jep ide
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
Mua Zoti mė jep ide
ai mi qon nė bukuri
ai mė nxitė me vargun rrke
art nė zemra gjith me shkri
--------
qė arti im tė shkrinė mahni
e gjak lulesh aromtare
pėr tė bukuren at etni
me e harlisė me gjuhė shqiptare
--------------
e ku do gjuha shqip e rimes
qė aq bukur tingull kthen
si melosi i kanrines
nė flutrim mbi erė kah vjen
-----
kjo lmon zemra si sherbeti
dehė si ylberin kah kullimi
lmon aq leht si ndoj valė deti
qė e lmon era kah kaltrimi
------
ashtu shqipja tė dehė mahnije
kjo ėshtė gjuhė e karajfilit
qė buron prej bukurije
si cicrima n' sqep't'bilbilit
----------
porsi tė larmet ato shtroje
plot me lule pėrmbi fusha
ashtu shqipja si mjaltė n'hoje
leht rimon si ėngjėllusha
-------
ajo shkon kah rima e vales
porsi tingujt ndėr ujvare
ndahet leht si art prej fjales
kur tingllon me kangė shqiptare
-------
prandaj duajeni sa tė jet jeta
mbajeni qelė si tulipane
e si e kėndshmja ajo erlehta
le t 'lmoj shpirtė me erė dardane
--------
e le t'kėndoj si zogu i veres
kahdo i shkrue me krah me lara
le ta gzoj prillin t' pranveres
se nė europė ėsht gjuhė ma e para
------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------

lirik
11-11-08, 14:34
--------------------------------------------------------------------------------

Mua Zoti mė jep ide
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
Mua Zoti mė jep ide
ai mi qon nė bukuri
ai mė nxitė me vargun rrke
art nė zemra gjith me shkri
--------
qė arti im tė shkrinė mahni
e gjak lulesh aromtare
pėr tė bukuren at etni
me e harlisė me gjuhė shqiptare
--------------
e ku do gjuha shqip e rimes
qė aq bukur tingull kthen
si melosi i kanarines
nė fluturim mbi erė kah vjen
-----
kjo lmon zemra si sherbeti
dehė si ylberin kah kullimi
lmon aq leht si ndoj valė deti
qė e lmon era kah kaltrimi
------
ashtu shqipja tė dehė mahnije
kjo ėshtė gjuhė e karajfilit
qė buron prej bukurije
si cicrima n' sqep't'bilbilit
----------
porsi tė larmet ato shtroje
plot me lule pėrmbi fusha
ashtu shqipja si mjaltė n'hoje
leht rimon si ėngjėllusha
-------
ajo shkon kah rima e vales
porsi tingujt ndėr ujvare
ndahet leht si art prej fjales
kur tingllon me kangė shqiptare
-------
prandaj duajeni sa tė jet jeta
mbajeni qelė si tulipane
e si e kėndshmja ajo erlehta
le t 'lmoj shpirtė me erė dardane
--------
e le t'kėndoj si zogu i veres
kahdo i shkrue me krah me lara
le ta gzoj prillin t' pranveres
se nė europė ėsht gjuhė ma e para
------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------

lirik
11-11-08, 14:48
Un jam i biri i heshtjes qė flet
autori xhelal ferizi
un jam i biri i fjales qė heshtė
un jam i biri i fjales jetė
un jam pėr armikun heshtė
--------------
un jam nė heshtjen fjalė
nė fjalen jam vulė
un jam pėr hasmin valė
pėr mikun jam fletė e lulė
---------
un jam pėr heshtjen armik
dhe mik jam pėr fjalen e mirė
un jam si pendė me qerpik
kur shoh kah fjala e lirė
----
heshtjen un nuk e dua
fjalen e dua burim
un shprehjen e dua si krua
tregoju o vargu im
------
un heshtjen e quaj qyqare
hehstet vetem mbi varr
as qyqja nuk hesht mbi qarre
ma mirė me zė se me barrė
---------
heshtjen e dua ather
kur fjala vdes e shuhet
e vlerė nuk ka asnjiher
prandaj me dalė ajo druhet
--------
por heshtjen duhet thye
drejtsia ėsht fjalė fitimtare
ajo ka me ngadhnjye
por jo qyqaria heshttare
-----
autori xhelal ferizi
liriku i mergimit
------------------------

lirik
11-11-08, 16:43
#67
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 3,051 Titulli: Shqiptare_ne_Turqi

--------------------------------------------------------------------------------

Shqiptare e Turqisė
--------------
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------
Po qe besa mirė ke shkrue
male e bjeshkė i ke hjeshue
ju ke dhanė gjallėri madhore
e ke gzue token arbnore
--------
hana e dielli jan kujtue
ty nji dritė me ta dhurue
ajo quhet abetare
i ka germat argjentare
--------
ėsht e bukur si mahnija
me e shpėrnda ti n' fise t' mia
porsi dielli me ato rreze
le t' lexohet nėpėr breze
---------
ty shqiptare nga turqija
po tė thrret vet bukurija
e atdhut e tokes tonė
rima e vargut me jehonė
--------
ti me at dorė tė shejt engjllore
me i shpernda germat arbnore
kahdo ka shqip mergimtarė
me at zellin diellatarė
--------
prandaj ty duhet te zgjdhin
si pikė fati shpresė ku hjedhiin
aty shikim ylberi e zana
ashtu ne ty le te hjedh dardana
------
at shikim te hejdh shqippnia
kahdo botes rrin etnija
ty le te zgjedhin mbretreshė shqipe
shqip me kndue si zogzė mbi pipe
---------
e kahdo shkon degė mė degė
me shqiprue porsi shegė
kahdo ka fise shqiptare
me i gjalrrue me abetare
-------
pėr fėmi me vargzue art
me at zemer qė ke t zjarrtė
kahdo shqip mbanė anadolla
me ua bė zemren si molla
-----
e me i nda disa gazeta
ty si diellit t shkėlqeftė jeta
njimend qenke patriote
ari i qenka fjala jote
------------
ti qe don fis e atdhe
ti qe don si diell me nxe
shperndaj libra ebrishura
zemrat shqip lidhi si ura
-------
si per fmi si per shum shtresa
ti e kullue qenke si vesa
meritojke yllė mbretreshė
hanė e diell thue ty t' kan veshė
------
PRANDAJ FISET GJITH SHQIPTARE
DUHET TE ZGJEDHIN BAJRAKATARE
PERFAQSUESE KAH TURQIA
HIJE TE PASKA LIGJėRIJA
-------
porsi zogu ajo cicrima
tė paska hije lijėrima
shqip turqisht dy gjuhė letrare
porsi dritė margaritare
----------
ty le te zgjedhin perfaqsuese
se ti qenke aq pushtuese
me ato fjalė qė i ke magjike
shtron ndikimet rrezanike
--------
edhe hije te ka mbretrija
me kenė zanė qė tė ka etnija
me na e lidh uren me zemer
gjith kah ka shqiptarė me emer
-------
ti me ken nderlidhse e madhe
porsi lulja mbi livadhe
me na e mbajt piken kombtare
me at fjalen qehlibare
---------
porse ty te paska hije
njfke gjuhė e njifke dije
me zhvillue aktivitete
per miqsi me lidh nder shtete
---------
qenke zanė njimend arbnore
pse te ms jesh ambasadore
kah turqia me lidhė pika
po ti je ma e mira qika
---------
fort po i don ti tokė e dhe
kahdo shqipja ėsht mbi dhe
ti me zemer po i harlisė
porsi e bija e perendisė
----------
hije te paska ai art fjale
se q' po i shtrojshe fusha e male
gurė e dhe e lisa e zalle
tė pafsha ne shqip ah tue lue valle
---------
se nji mend e paska zanatė
qenke yllė qe shndritė qdo natė
tė paska hije oj dijetare
me na i mbajt lidhjet kombtare
------------------
autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
----------------------

lirik
11-11-08, 16:44
Shqiptare e Turqisė
--------------
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------
Po qe besa mirė ke shkrue
male e bjeshkė i ke hjeshue
ju ke dhanė gjallėri madhore
e ke gzue token arbnore
--------
hana e dielli jan kujtue
ty nji dritė me ta dhurue
ajo quhet abetare
i ka germat argjentare
--------
ėsht e bukur si mahnija
me e shpėrnda ti n' fise t' mia
porsi dielli me ato rreze
le t' lexohet nėpėr breze
---------
ty shqiptare nga turqija
po tė thrret vet bukurija
e atdhut e tokes tonė
rima e vargut me jehonė
--------
ti me at dorė tė shejt engjllore
me i shpernda germat arbnore
kahdo ka shqip mergimtarė
me at zellin diellatarė
--------
prandaj ty duhet te zgjdhin
si pikė fati shpresė ku hjedhiin
aty shikim ylberi e zana
ashtu ne ty le te hjedh dardana
------
at shikim te hejdh shqippnia
kahdo botes rrin etnija
ty le te zgjedhin mbretreshė shqipe
shqip me kndue si zogzė mbi pipe
---------
e kahdo shkon degė mė degė
me shqiprue porsi shegė
kahdo ka fise shqiptare
me i gjalrrue me abetare
-------
pėr fėmi me vargzue art
me at zemer qė ke t zjarrtė
kahdo shqip mbanė anadolla
me ua bė zemren si molla
-----
e me i nda disa gazeta
ty si diellit t shkėlqeftė jeta
njimend qenke patriote
ari i qenka fjala jote
------------
ti qe don fis e atdhe
ti qe don si diell me nxe
shperndaj libra ebrishura
zemrat shqip lidhi si ura
-------
si per fmi si per shum shtresa
ti e kullue qenke si vesa
meritojke yllė mbretreshė
hanė e diell thue ty t' kan veshė
------
PRANDAJ FISET GJITH SHQIPTARE
DUHET TE ZGJEDHIN BAJRAKATARE
PERFAQSUESE KAH TURQIA
HIJE TE PASKA LIGJėRIJA
-------
porsi zogu ajo cicrima
tė paska hije lijėrima
shqip turqisht dy gjuhė letrare
porsi dritė margaritare
----------
ty le te zgjedhin perfaqsuese
se ti qenke aq pushtuese
me ato fjalė qė i ke magjike
shtron ndikimet rrezanike
--------
edhe hije te ka mbretrija
me kenė zanė qė tė ka etnija
me na e lidh uren me zemer
gjith kah ka shqiptarė me emer
-------
ti me ken nderlidhse e madhe
porsi lulja mbi livadhe
me na e mbajt piken kombtare
me at fjalen qehlibare
---------
porse ty te paska hije
njfke gjuhė e njifke dije
me zhvillue aktivitete
per miqsi me lidh nder shtete
---------
qenke zanė njimend arbnore
pse te ms jesh ambasadore
kah turqia me lidhė pika
po ti je ma e mira qika
---------
fort po i don ti tokė e dhe
kahdo shqipja ėsht mbi dhe
ti me zemer po i harlisė
porsi e bija e perendisė
----------
hije te paska ai art fjale
se q' po i shtrojshe fusha e male
gurė e dhe e lisa e zalle
tė pafsha ne shqip ah tue lue valle
---------
se nji mend e paska zanatė
qenke yllė qe shndritė qdo natė
tė paska hije oj dijetare
me na i mbajt lidhjet kombtare
------------------
autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
----------------------

lirik
11-11-08, 21:29
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Po ku jan fijet diellore
------------------
autori xhelal ferizi
--------------
po ku jan fijet diellore
qė ti lidhi n' shprehje fjale
ku jan valėt zallinore
ku jan krojet bjeshkė e male
------------
ku jan ngjyrat ylberore
ku jan tė bardhat stinė e mote
me ti falė ty oJ jadore
se mahnitė m' ka qehrja jote
------------
se mahnitė ke n'pamje zane
bukuri e vash's shqiptare
si gjak shege iliriane
i ke buzėt magjistare
--------------
porsi rrisku i hanes sė hollė
kur del kthye me qelė mahni
porsi e kuqja e rremit mollė
ma ke nurin me magji
----------------------
porse ti je veshė si ari
porsi e allit lule fleta
nė mes t' larmive n'lule bari
ti je n' qehre porsi jeta
----------------

e nder yje kahdo vizllore
ku lodrojnė mbi qiell pa hile
nuk ka nė dritė askund qiellore
si ti nė' qehren karajfile

--------------

po ti e ke zemren t 'dukatit
si pikturė ma ke at njjyrė
ja dridhė zemren breg e shpatit
kur ja qelė si diell at ftyrė


kur ja qelė zemren shqiptare
kur ja qelė sinqeritetin
si gjersija argjentare
shndritshėm nė diell kur valzon detin

-----------
e le ta dijnė botė e ballkane
edhe europa e azija
se si vasha iliriane
nuk do te lind mbi dhe njerzija
----------------

AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------

Duke besuar se jadore me kupton miqsisht drejt
SE KRIJIMTARIJA DHE VARGJET JAN NE SHERBIM TE KRIJIMTARIS DHE ARTIT KOMBTARė
VLERAT DHE CILSIJA PIKRISHT KTU PO GJENDEN SI FRYMZIM TE VASHAT SHQIPTARE
QELLIMI
CILSIJA SA MA E LART E ARTITI DHE KRIJIMIT NE INTERES TE VLERAVE
MADHORE TE KOMBIT ARTISTIKA USHTROHET PIKRISHT KTU
PROTAGONISTAT QE MERREN KTU SI SHEMBULL PER CAK KRIJIMI BESOJ SE E KUPTOJN QELLIMIN
DEI TANI KJO DESHMUA NEPER SHUM FAQE TE DARDANIS DERI ME TANI EHST DESHMUAR EDHE NE FAQE TJERA KRIJIMTARIJA
JU LUMT VASHA DARDANE MIKESHA E MIQ QE KENI MUNDSUAR POOETIT KRIJIMTARIN QE EDHE VET KOMBI DO TE GZOHET NES E DIKSUH DIN ME VLERSUE
POETI AUTORI NE MERGIM XHELAL FERIZI LIRIKU
'
------------------------------------------------------------------------------------------
************************************************** ***********************i nderuari lirik ,
.. ju falenderoj nga zemra per keto vargje poetike , jo pse mes atyre strofave figuroj nicku im , por per vleren krijuese qe shrehni , ju falenderoj per epitetin dhe piadestalin qe ja siguroni femres shqiptare ,ju falenderoj per punen dhe artin tuaj , falenderoj Zotin qe te solli ne mesin e popullit tone ,qe vleres se mirefillte dine ti japesh aq ngjyre dhe ngrohetsi ..
te faliminderit per gjithe perpjekjen tuaj
p.s.
mergimi eshte i te gjitheve ..
bashkatedhetarja ne mergim

KėTO POSHTė JAN FJALET DHE PERSHTYPJET E ANTARES SE FORUMIT DARDANIA

lirik
11-11-08, 21:31
i nderuari lirik ,
.. ju falenderoj nga zemra per keto vargje poetike , jo pse mes atyre strofave figuroj nicku im , por per vleren krijuese qe shrehni , ju falenderoj per epitetin dhe piadestalin qe ja siguroni femres shqiptare ,ju falenderoj per punen dhe artin tuaj , falenderoj Zotin qe te solli ne mesin e popullit tone ,qe vleres se mirefillte dine ti japesh aq ngjyre dhe ngrohetsi ..
te faliminderit per gjithe perpjekjen tuaj
p.s.
mergimi eshte i te gjitheve ..
bashkatedhetarja ne mergim

ANTARJA JADORE ANTERE E FORUMIT DARDANIA SHPREH PERSHTYPJET E SAJA PER VARGGJET DHE NDJENJAT E SAJA TE SINQERTA PER PERSHTYPJEN NDAJ VARGUT

lirik
11-11-08, 21:33
Mendimet Dhe Pershtyjet E Tė Gjith Lexuesve Do Tė Pėrmbledhen Ktu
Nė Rubriken E Re Tė Pėrshtypjeve Vargjeve Siq Shihet Ka Njerz Q ė Kan Mendime Pozitive Por Ka Edhe Asi Qė Nuk I Pėlqejnė Vargjet

lirik
11-11-08, 21:36
Mendimet Dhe PershtyPjet E Tė Gjith Lexuesve
Do Tė Pėrmbledhen Ktu
Nė Rubriken E Re Tė Pėrshtypjeve Tė Vargjeve
Siq Shihet Ka Njerz Q ė Kan Mendime Pozitive
Por Ka Edhe Asi Qė Nuk I Pėlqejnė Vargjet
MEGJITHAT ėSHT QkSHTJE E SHIJEVE
NJERZORE Tė GJITHA SHIJET DHE NDJENJAT NUK JAN Tė NJEJTA

lirik
12-11-08, 15:23
--------------------------------------------------------------------------------

Mu nė shpirtė tė karajfilit
--------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------
do tė kėrkoj aromė lirie
e nė ma tė bukuren cicrimė t' bilbilit
e nė ma tė flladshmet kroje e hije
-------
do tė kėrkoj fjalen t'kullimit
n ' DIAMANTE E GURGULLIME
Mu Nė PALCė Tė PėRMALLIMIT
e nė varg ma tė bukurin rime
-------
do tė kėrkoj edhe nė krah zane
e nė shpirtė shege qehre'kuqe
mu nė shend e nė dritė hane
do ta gdhendi emrin buqe
---------
edhe nė valė tė bukurisė
edhe nė shtresat e mahnitore
mu nė qerdhen e ardhmėrisė
e n' pėr harqet ylberore
-------
do ta gdhendi kėt dardane
emri i tė ciles dehė melosin
mu nė vargjet iliriane
pėr ta shndritė me sharm eposin
-------
pėr ta shndritė shqip edhe liriken
do ta gdhendi kėt ylbere
se gjak lulje e ka etiken
porsi fllanza nė hymn pranvere
---------
do ta gdhendi nder visare
do gdhendi nė piktura
edhe nė dritė margaritare
do ta lidhi me shpirtė ura
---------
do ta lidhi me tė sheges fleten
edhe me fleten e ftonit e blinit
porsi zemra qė e lidhė jeten
do ta lidhi nė vesė tė kullimit
---------
do ta ia i a shkruaj qerpikt n' currila
do ta bėj si shpresė me nxe
porsi driten mbi kandila
do ta mbajė simbol mbi dhe
-----------
AUTORI XHELAL FERIZI-------------------------------

lirik
12-11-08, 16:22
S paskam pa kshtu
----------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
Nuk paskam pa kshtu nde r lule as nder atet e bukurive magjike
nuk paskam pa kshtu as nder te gjith ylberat e lakimit
selvija qenka mahni mbi dhe mitike
biondinė e bija e yllit tė zbukurimit
-----------
kjo qenka ardhė nga vet mbretria e arteve diellatare
kjo qenka pllumbeshė e qiellit mbi hapsira
kjo qenka arti ma i bukur i e krijimeve ylltare
nder yjet qiellore ma e mira
---------
un edhe ujvarat i shoh se bėhen kureshtare
secila me gjuhen e vet gurgulluese
pėr ket shend ma tė lartin nė mbretri ylltare
flasin edhe dejet rrezatuese
----------
habitem me ket shend margaritarė
fustani e bėn aq hyjnore
duket si nji shpirtė argjentarė
vashė e hymneve madhore
-------
ktu vet hymni i bukurisė gjithqka shpirtzon
syt e ballit i flasin gjuhė qielli
ku edhe vet shpirti bukurisė i kėndon
krenohet me kėt pamje dielli
----------
selvi njimend shtatin e paske hollake
e lumja hana q ė te sheh nė qdo pore
edhe vet currilet diamant rrummbullake
flasin pėr ket hjeshi arbnore
---------
vet hana do tė zbret me tė sjellė dekoraten
ylberat kurora e lavdi
e rrezet me shend me t' pėrgzu me uraten
sa lulet pėr ty kan mbi
----------
ti qenke thellsi e sekrettit tė vet bukurisė
qfar shikimi paske si tė liqenit
me lulet rreth bregu nė gaz qė i harlisė
si hana nė breg tė cemit
---------
bilbilat artin tash po e bisedojnė
secili nė stilin e vet
tė gjith nė gjuhė tė bukur nė ėndje ligjėrojnė
si i ėmbli shartim me sherbet
----------
pėr ty ma ėmbėl flasin s e sheqeri
pėr ty po thurin lavdi
bukurija jote ma e qelė s e ylberi
si yjet nė qiellin pėrmbi
---------
sa hije flokt tė paskan me fije
secila dukat i bardhė
prandaj e kuptova sa simbole hjeshije
mahni pėr me shprehė paskan ardhė
---
rreth teje tė gjith kan ardhė me medaljone
vet arti i yllsisė mahnitore
gjerdane gjithfare tė luleve autoktone
me shpirta e mahni gazmore
---------
un kshtu s' paskam pa kso bukuri hane
me shikim qė qelė qdo zemer
pėrveq ty ma e bukura lulediell dardane
rrezja ma e shndritshme me emer
--------
pashė zotin ti nga cili yllė
e more pėr shend sekretin
po ti e nxitė hanen qė shetitė nė pyllė
pėr ty me vulosė nė rreze sharm dekretin
-------
me tė shpallė ty ma tė bukuren nėpėr fenomene
me tė lavdrue nėpėr gurra arti
me kėrkue kahdo nė lule nėpėr gjene
te sharmi vulosės ma i larti
--------------
ti edhe eren e ke nxitė kah fjala
me folė madherueshėm te vet perendia
per ty flasin deti gurgullima e vala
nė ty qenka shpirtė'bukuria
--------------------
AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
XHELAL FERIZI LIRIKU
---------------------------------

lirik
12-11-08, 22:09
Miqsija e dikurshme
-----------------------
autori xhelal ferizi
liriku
----------------
un damarėt ty nė imagjinaten time ti kam tjerrė si degė
gjithkah prej pejzave tė diellit e yllit
nga ma tė ėmblat shije ti kam dhurua si shegė
nga ma tė pastrat fresiki nėpėr pyje
---------
se deshta nė ty me rrėshqitė damarve miqsija
ti shum her mė ke quajt si vlla
a thua u venit vllazrore dashuria
pse fjalėt magjike tė jan tha
---------------
un vet imagjinueshėm ti kam lidhė damarėt
tė gjith i emrova vllazrorė
deshta tė rrėshqasin kah gjaku besatarėt
tinguj tė vargut tim arbrorė
--------
por ty tu vyshk fjala tu vyshk rreze shpirtėsia
udhėt tu ngatrruan nėpėr borė
nuk di pse nė gjak tė ka ngri ftoftėsia
nuk pin ma curril vllazrorė
--------------
uratė pyete penden time qka i kam thanė pėr ty
pyete fleten time tė gjerė sa nji qiell
shikoje qerpikun qė dridhet nė sy
nuk duket ma si rrezet nė diell
---------
se kohrat ikėn disi perendue
se iku edhe i pa pa prajshmi bilbili
se sqepi u n ndal e ma nuk ka cicrue
tash lotin e fshinė mindili
----------
e kohrat ecin e kujtojnė shum vija
germa tė kthyera kah zemra
kur dikurė vlonte nė varg bukurija
me tė bukur tė vargisur emra
---
qdo dit yjet dilnin me u mbushė me mahni
nė vargje e merrnin nektarin
e hana dilte me plot art e lavdi
lavdronte lirik mėrgimtarin
---------
e vargu rrjedhte porsi mjalta e arit
krojet kullonin me rima
kur gjuha e ėmbėl e tė lashtė shqiptarit
zbardhonte n' pėr gurgullima
-------------
a thua aq shpejt harrove at zemer
qė art e kishte burimin
shqipninė etnike e tihirrte me emer
e ngjallte kahdo mallėngjimin
--------
a thua damarėt koha ti kputi
ylltarė ma nuk jan me gjak
as shpirti qiellorė nuk ėsht ma ma i buti
nuk dukesh si dikurė zambak
----------
pse nuk rrėshqet ma aty bukuria
e fjales nė damarė yjzėrie
dikurė ka pas ardhė ndėr ne vet mahnija
e sot venitja bėn hije
----------
germat e arit ku jan tė ati moti
shpirtin ku e la tė argjendit
i arit te rridhte gjithmon fjala e l oti
ke qenė vet lulja e kuvendit
----------

pse kshtu u kthye gjithqka kah harrimi
a thua nuk jam ma mirsia
sa mallė po ka pėr at kohė vargu i imi
sa shum i dridhet shpirtsia
--------
nuk di ndoshta kohrat kshtu qenkan me plagė
ah zemer sa shum durove
qerpik pse n'pėr mote gjither kshtu m' rrin lagė
SA QASTIN ME MALL ė MA KUJTOVE
------------
AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
15-11-08, 08:06
VARGJE TE LIRA

AUTORI XHELAL FERIZI
POETI I MALLENGJYRE NE MERGIM
JU KNDON VASHAVE SHQIPTARE
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
tue shetit nder lule te mbjella
shoh njė lule si estella
ajo dukej e qelė me ngjyrė
trandafil dukej n fytyrė

----------------
ajo ishte fenomen
bukurinė e kishte nė gjen
para saj shkrihej vizllima
zogu shkrihej n: cicėrima
------------
para saj arti ma i dliri
edhe vargu ai ma i miri
shkrihej nė shprehje vet lirika
kah pėrshkruhej estetika
-------------
porsi ari e bukur vella
dukej n 'shndritje e bardhė estella
si ajo drita reflektare
ma kish qehren magjistare
------------
thue se kjo po e qelka qiellin
thue se kjo i gzon hanė e diellin
ashtu gazin nė buzė ma qelte
si nji yllė me drit kah delte
-------------
sa shum fjalė kan shkrue gjenitė
ja pershkruan kto bukuritė
sa poet me pendė magjike
ja kushtuan vargjet lirike
-----------
sa jan shkrue fjalė gjeniale
sa jan shprehur flladet nė male
pėr tė saja fije tė flokut
si sharm fijesh t #borzilokut
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku
-----------------------

lirik
15-11-08, 08:37
LULE E FLETA
-------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
LULE E FLETA PAQ GJITHMONė
qofsh e bardhė urata e jonė
sa e pjekur ne mendime
se e gjerė ne art e shkrime
-----
sa e bardhė nė shpirtė e zemer
se e shndritshme me je nė emer
sa shum fjala tė ka hije
sa e gjerė n' vizion e dije
-----
ti dhuroj nji qiell me fjalė
ta dhuroj si ujvarė e valė
artin n' shprehje si gurgullimen
ta dhuroj vargun e rimen
---------
si talente pjekurie
un ti qmoj ty ato dije
ta qmoj fjalen qehlibare
porsi zogza cicrimtare
-------
fjala e jote e pjekurisė
i sherbue me stil mirsisė
edhe n' kuvendet si bilbile
dole aromė si karajfile
--------
ma ke gjuhen oratore
je ma e bukura lulė arbnore
por si fleta nder puhi
lėvizė fjalen si ' magji
-----
ma lėvizė puhinė n'pėr zemra
kahdo ka shqiptarė me emra
fjala jote art butsije
porsi zog qė kndon nėn hije
------
tė dhurofsha tė bardha mote
gjith e qelė qoftė ftyra jote
tu gzoft zemra n' tulipane
je si yllė n 'hapsirė dardane
-------
ti rrjedhė paster siq rrjedhė kroni
t' rrejdhin dijet si erė ftoni
dehin zemra tė bukurisė
plot me art kur i qėndisė
-------
ti ke gzue shum pranvera
prandaj te donė ty stinė e vera
ti je zogza andej detit
fllad n 'kallij tė bereqetit
---------
ata i levizė ti nė kokrra ari
kur flet fjalė si qehlibari
o zot i madh sa shum t' ka hije
e lmon barin ne qdo fije
---------
art magjik ėsht fjala jote
kur pėrkdhelė ndėr stinė e mote
del nga zemra e brilantines
porsi kanga e kanarines
----------
un ktu artit i i pėrulem
deri nė tokė fort i pėrkulem
se e ka flladin por si jeta
shqip kur lmon pėr troje t' veta
-----------
'ZOTI I AMDH TY T' PAST BEKUE
por si zogzė qė ke ligjrue
lulet luten te mirsija
me t' shperblye ty perendija
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------------

lirik
15-11-08, 10:13
Un u mshefa nga ti por me gjete
-------------
Autori xhelal ferizi
----------------
un u mshefa ne mbreterinė e kaltrisė
me artin e quajtur jetė
ku ne mengjese gjeneronte aroma e bukurisė
mbi gjersinė e quajtur fletė
--------
un gudilisja lulet emebelsore
nganjiher aromat me dėrgonin nė qiell
me embelsi mbi yjzėritė e ndjenjat qilim fluturore
rrezitesha jetė mirsisht nė diell
----------
dhe mu nė fletė rrija kur vinte puhija
para e pas currilave rrija zbukurueshem me besė
aty me njomsonte e magjikshmja dashuria
e lulja e mengjesit me vesė
----------
ylberat i prisja kur delnin me pi
krojet me bekonim me kullime
seclila lule qė dilte me mbi
mė fliste aromėsisht me pėrgzime
----------
vala e prronit mė lmonte me melankoli
e arti i flladit nė zemer
mė larmonte ylberi me plot bukuri
e lumturia e argjendit me emer
---
edhe aty erdhe ti shėmti djallzore
edhe nė at mshefje mė gjete
mi rrėnove motet magjike rrezatore
vullkan me solle e trazim dete
-----
mallkuar qofsh oj furtunė
sa shum solle pelime
tė pafsha neper rrmore rrokullisė me dhunė
rrugėt i paq mjegullime
-----------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik
17-11-08, 21:23
JU KAM THANė
----------------
AUTORI XHELAL FERIZI'
-----------------------
JU KAM THANė UA KAM PėRSHKRUE
nė kohra e stinė ju kam tregue
nė varg e rimė e shkrim e fjalė
kahdo shqip me gjuhė kam dalė
---
ju kam thanė un nėpėr faqe
pasha lulet manushaqe
pasha at qehren tė karajfilit
ju kam thanė me varg t' bilbilit
--------
kurr nji fjalė su a kam shtrembrue
se armiku mė ka ndjekė mue
me rrogtarė e me hafije
mė ka ndjekė gjithkah si hije
-----------
kahdo shpifė gjith kan pėr mua
porsi guri kam qėndrue
me fjalė tė zeza me kan njollosė
nė varr kan dashtė gjith me m' groposė
----
se penda ime i ka vra
edhe fjala pa ja nda
e lirisė qė ka goditė
porsi pushkė gjitjmonė ka qitė
---
gjith kan dal maskat mbi dhe
ma kan msy me m' gri e pre
se i ka nxitė gjith politika
me me sulmue me druj e thika
---------
porse lodhė kurr s' m ka armiku
e pa u lkund qėndroj liriku
as nji dert mbi dhe mos keni
se mua s' m' tremb gjithfar legeni
------
se un mbajė nji belgiane
qė shpon hekur prej qdo ane
nė brez e kam prej rodit t' parve
me ju ndejt karrshi barbarve
---------
edhe shej di fort me vra
mirė m 'kndon pushka pa ja nda
rrept i qes kah hasmi nė zhare
si vetima nė flakė shqiptare
-----
nėse qenat ma msyjnė mue
amanet ju me m' kujtue
se s' luftoj pėr qejf e pare
veq armikun me e qitė fare
---------
veq me i lypė ballin armikut
se u ndezė keq shpirti i lirikut
tridhjet vjet shqipfolsa tė zi
jetė e gjak mbi dhe tu i nxi
-----
ka ardh koha e ja m n' pik t' hallit
PASHA DHEUN E GUR'T E ZALLIT
ndoshta gjith kush s' ka durue
drue se pushka mund me kndue
-----------
se perndrysh s ndalet qakalli
veq me plumba n' mjedis balli
se jan shtue lehjet mjerane
ndoshta kndon huta dardane
-------
se edhe nervat dikur t 'lshojnė
nisin plumbat besa kndojnė
taksiratin tue kekrue
shum shqipfolsi ne kambė esht que
---
her n 'cinizma her shpotisin
n' porvokim sherret i nisin
deri t ja luajn kokes kapakun
deri si zharė tė ma nxejnė gjakun
----------
se ai gjaku nuk ėsht ujė
nen kamb te tyre gjith nuk vuaj
i mjeri ai q ė me del para
porsi skilja lara lara
----------
provokon besa porsi skile
me at gjuhė qe e ka katile
qena e bsuhtra e pjellė shkinije
gjak prej gjarpri morri e thnije
-----


ata jan besa vampira
jan tė ult me jrgė tė pshtira
bukur zor ėsht me i durue
pjellė e zezė po jan qillue
--------
pjell e zez zemra katrane
he mos paqin kurr dritė hane
as drit dielli as drit ylli
si qkajt jan n mjedis pylli
--------
aata i ndal veq plumbi e ploja
porsi krymba jan nga goja
era e tyre e qelbė planetin
jan gjarpij qe thithin detin
--------
thithin detin thtihin gjakun
vetem plumbi ai jep hakun
ata jan nji gjak vampiri
pjellė hafije e myzeviri
---
se gjithmonė s' duron liriku
PASKA LAN PLESHTA ARMIKU
pjella tė zeza shum kopile
qe i shartoj dhelpra me skile
--------
fara e tyre farė e keqe
gjithmon pjellin sherre e leqe
pėr ma tė ligj nuk i pjell morri
jan ftyrzi e zemer vorri
--------
per ta kjanė gjithmonė dajaku
te nxjen nga nervi te nxejn kah gjaku
jan aq pisa e derdimena
jan do zhgjyra do legena
-------
udhen besa mos ta prefshin
gjakun eren mos ta ndjefshin
se ata jan si krokodila
qajn me lot porsi bilbila
-----
edhe shtiihohen si mjerana
pjell ma te ligė nuk maron nana
me ta duhet duhet veq rreptsija
se jan gjak qė i puell rrospija
-----------
autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
--------------------

lirik
29-12-08, 19:01
Liria ah liria
--------------
autori xhelal ferizi
--------------
lirija ah lirija
qka ėsht ajo etje qė ishte aq e dėshiruar
mė doli ma e keqe se robėria
lira mė la tė robėruar
------
liria pėr mua u bė varr
u bė bė pranga shpirti
lirinė e vertetė ku ta marr
e tė quhem zogu ma i dlirti
-------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-----------------

lirik
29-12-08, 19:04
--------------------------------------------------------------------------------

Liria ah liria
--------------
Autori xhelal ferizi
--------------
lirija ah lirija
qka ėsht ajo etje qė ishte aq e dėshiruar
mė doli ma e keqe se robėria
liria mė la tė robėruar
------
liria pėr mua u bė varr
u bė pranga shpirti
lirinė e vertetė ku ta marr
e tė quhem zogu ma i dlirti
-------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-----------------

lirik
29-12-08, 19:45
Se un do i marr me art hjeshije

Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
--------------
do valė tė bukura tė ndjenjes time
e me at mallė prej dashurie
ty tė uroj oj toka ime
-------
e me gjuhen qehlibare
nxjerrė prej palces prej vyrtyti
tė uroj fat oj tokė shqiptare
ktu nga largi un biri i yti
----------
edhe ju o zogj nė atdhe kah jeni
tė gjith mbi degė tė dardanisė
vargun tim nė shpirtė ta ndjeni
e t'flutroni n' qiell t' lirisė
-----------

atje ju paqja u kndoftė prore
qielli i juaj ju past' bekue
kahdo shqip n' kodra e bregore
fusha e male u ndejshin gzue
-----------
ua uroj vitin e ri
edhe vite tjera tė reja
me pendė time plot mirsi
shqip qė i derdhet ngjyra e feja
---------
ah ju dua porsi si vet malli
qė del shpirti e damarit
e kahdo shqip flet dheu e zalli
po u dhuroj vargje t' shqiptarit
----------
qė ju ti ndjeni tė gjith me emer
germė e varg si ato barkusha
qė mbajnė nė puls tė shtrejten zemer
ashtu mbani o male e fusha
--------
ashtu mbani o ju nė etni
madhėshtore o lugje e prroje
me plot shije e dashuri

ndjeni nė gjak si tė ėmblat hoje
---------

le tė shkojnė si gurgullima
gurra'nisė pėrthye damarve
arti im lirika e rima
qė u shpirtzue nė gjuhė t' shqiptarve
----------
e kahdo era pėrthyhet
nė lehtesi kahdo tue lmue
vargu im pėr ju do tė shtyhet
porsi vala tue rimue
---------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i mėrgimit
---------------------
-------------------------
-----------------------
----------------
------------------

lirik
29-12-08, 20:38
N' qerpik t' diellit e n' qerpik t 'hanes

Autori Xhelal Ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
---------------------------
tue shkrue vargje n'kohra t'motit
nė gjuhen shqipe gjuhė tė nanes
me kullim si malli i lotit
---------
rrijė tue dridhė mallin si vala
dėnesja prore tue m' lakue
pėrmbi lot si mbi ujė njala
shkoj mbi mote tu u kujtue
--------
eh rini n' dridhje e vibrime
qė po mė ndezė pėrmes kujtimit
e po mė nxitė kah koha ime
nė deje zemre t'pėrmallimit
-----
a tė kujtohet ather bregut
kur kam dal matanė nji prroni
e kam kcye drejt atij shtegut
per me dalė te i hije ftoni
----------
a tė kujtohet ty ai brez
kur te trupi aty nėn ftue
kishte dalė njė vashė sy'zezė
kangė shqiptare tue kendue
--------
ather lviznin flettė prej ftoni
thue ishin lidhė me brusha bari
me puhi qė ai dhe i joni
mbushet fllad qė e sjellė behari
-------
a tė kujtohet ajo qaf'gjata
me flokė ere shprushė bilbile
qė nuk din as imagjinata
me e pėrshkrue at karajfile
---------
mė dridhej trupi si purteka
hapi me shkonte si rrymė teli
thue me krah qiellin e preka
kur e pashė si i luante beli
---------
thue ndoj zanė prej vizitori
kishte zbritė mbi fusha e ara
aman zot sa i drejtė krahnori
e balli i qelė qė i rrinte para

---------------
eu rini po a tė kujtohet
si e qeli gazin ajo zana
koha e moti pėrmallohet
ajo u qel siq qelej hana
---------
edhe hija aty nėn ftue
nisi e u dridh siq dridhet fija
nė flok balli tu u lakue
kur te shprurshė vet bukurija
----------
e djersėt tua shkonin ballit
e her ti terte ai fllad lehti
kishe ra nė pikė tė hallit
ndjenjat tua u shtuan si deti
--------
thue je gjetė para mbretreshe
ah pse i ule sytė pėr dhe
para ksaj vashe sokoleshe
fjalė nuk tė dual pėr me ba be
---------
se tė shtroj ajo bukuria
edhe gojen ta mori doka
i sajė arti e mahnija
te dy sytė ti rrxoj kah toka
---------
tė dridhej zemra atdhetare
fjala nuk t 'delte e bukurisė
qeshte zogza argjentare
vasha e sharmit t' dardanisė
--------
e ty buza qumsht tė qitte
ende i ri ishe o djalė
dieli gazin asaj ja ndrirtte
thue magjija nxjerrte i fjalė
---------
priti ather ajo e foli
e ta tha nji fjalė shqiptare
porsi ė ndrra me fjalė tė doli
dridhi ndjenjat qehlibare
-----------
a tė kujtohet aty i zog mali
qė kish ra nder fusha e ftoje
si kėndonte o lum djali
e do gurgllimė qė binin n' prroje
-----
zogu vet kish ardhė me pa
at pikturė si rrahnin zemrat
porse ty dehja t' kish ra
kah qdo ndjenjė t' numronte emrat
---------
her numronte emra nė deje
qė nuk tė lente me thanė fjalė
her nji ndjenjė qė nė vlim kreje
turrin zemres tue ja ndalė
----------
veq i the do far belbzime
se tė trullosi bukuria
pse mi sjellni tash kto kujtime
o tė largta kohra tė mia
----------

lirik
29-01-09, 09:45
--------------------------------------------------------------------------------

Po ku mbete moj amazonė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
kushtuar njė mikeshe shqiptare-
nga mitrovica venndase e imja
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ku je tretė nga toka e jonė
po t' kėrkoj kahdo me varg
si nji lule dikund larg
ylli i parė qė del me dritė
kureshtarė ėsht pėr me e ditė
se ku rrin e ku je tretė
mbas sa male e uj e det
ku je shkri atje nga mėrzia
ku tė vlon malli e dashuria
per atdhe e pėr kujtime
fol njiher vendasja ime
mė thuaj pse male ke kalue
mė thuej pse rrin tash tu u kujtue
a mos nė mendė t' ka mbetė ndoj shije
a ndoj yllė kund bukurie
qė ti e le dikurė nė atdhe
nė troje tua n' dritė tue nxe
mė thuaj me vargje e me ngjyrė loti
si po t' shkon nė dhe t' huaj moti
a mendon pėr tė bukura vise
pėr at farė e tua fise
pėr tė afėrm e pėr diell jete
pėr ndoj degė e ndoj copė flete
varur nė lisa ku bėn hije
qė rrin varė si art hejshije
e ja lmon zogut at sqep tė arit
kur ai kndon me gjuhė t' shqiptarit
mė thuaj oj vashė pse nuk ke valė
me vrull gzimi nxeht me dalė
me gaz ylli e qehre jete
me qeshė ėmbėl si sherbete
me ju kthye me gaz lirisė
mu nė troje tė dardanisė
mu atje ku ėsht mirsia
ku luftoj me gjak djelmnia
nė ato fusha aq tė gjera
si askund ku qeshė pranvera
mė thuaj pse strukė je nė ato hije
nė t' huaja mote prej mėrzie
rrin si akulli pėrmbi shtresa
e tė vret malli e kujtesa
mbi dhe tė huaj tė shkojnė sa epoka
ktheu nė atdhe te ato boka
te ato bjeshkė te ato lugina
ku gazamue je mbi ledina
kur vrapue ke persi era
si i larmi zog kur i vjen pranvera
ku ke qeshė me plot hare
ku ke shndritė si hanė e re

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''

lirik
29-01-09, 09:58
Ktu-pėrshndetė M' Ka Edhe I Lukuqe

autori ne mergim-xhelal ferizi-l--i--r--i--k--u-
Qė Me Emer Quhet Buqe
Edhe Ajo Me I Gaz T 'Urtsisė
M' Dėrgoj T ' Fala T' Bukurisė
E Un Ia Kthj me Varg Sheqeri
Buqes Sė Mirė Si Ngjyrė Ylberi
Mbasi Edhe Ajo Pėr Besė E pa
Se N' Mėrgim Un besa Jam Tha
E Jam Shterrė-mallit Sa I Det
Nda Vendlindjes Tridhjet Vjet
Prandaj Dilni Edhe Ju Tjerė
E Mos M' Leni Si T ė mjerė
Nėpėr Kthetrat E Mėrgimit
M' Qoni Tė fala N' Germa T'Shkrimit
Se Un Pėr Brezin Jam Flijue
Qė Filizat Jetė Me Gzue
Un Pėr Ju Jam Bac I Vjeter
M 'Qoni T ' Fala T' Gjith Me Leter
E Tė Shkruhemi Si I Ka Hije
Kombit Tonė Me Fjalė E Dije
Se Jem Shqipe Dardanije
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė-
l-i-r-i-k-u-

Idila
31-01-09, 01:48
Lirik-un e konsideroj si njė poet shumė tė talentuar. Pasqyron njė pėrshkrim mjaft tė hollė tė vuajtjeve njerėzore qė nė fakt duken vargje tė thjeshta por nė tė vėrtetė kanė njė nėntekst kuptimplote! Posedon njė stil mjaft rrėnqethės nga ku edhe rezulton se jeta e tij private ka qenė e ndikuar nga njė presion vuajtjesh.


Respekt;


Idila

lirik
31-01-09, 08:48
Falenderim e nderuara Idila-
nuk ėsht vėshtirė tė thuash fjalen e mirė dhe tė sinqert-ato dalin nga shpirti njerzorė-
ti e the fjalen dhe bindjen tėnde -shum bukur ashtu e ndjenė ashtu e thua-
njerzit qe jan te mirė dihen nga fjala dhe paraqitja-
po sa per vuajtjet ato sa her i kam degjuar dikun-kam menduar si e si -
ti bėj varg-jeta ime i ka mbajt shpesher vesht curr -duke u munduar te ndegjoj diqka-
pėr ta jetsuar ne varg-por armiku i zi pergjonte me percjellte me perndjekte-
vuajtjet ti shkaktojn njerzt e kqi fundrrinat-

bota e larme ne te cilen jetojn te mirėt dhe tė kqijtė tė mirėt zakonisht bien viktimė -nga i keqi ose detyrohen-ti kundervihen te keqes te keqit-
Fajala kur del dihet nga kush.e ke thėnė tamam nga shpirti i gjevahirit -jo si disa parazit qe nuk u sheh kush hajrin as nuk krijojn ete bejn diqka ne dobi te jetes asgjė-vetem dalin peer ndonji fjalė shpotitse-e disa smirzi tjerė qė me dėshirė do ta nxirrnin koken por nuk kan guxim-
Un neper kohra njofta ndegjova perjetova lexova dhe po i üershkruaj-
edhe njerzit secili dihet ne pozicion -dihet qyqari-tradhtari shpotitsi njeriu dashamirės -guximtari shpirtmiri shpirtkeqi e secili dihet nga fjala e paraqitja -por edhe nga disa veqori tjera -
Ty te falenderoj per fjalen bujare dhe te sineqrt dhe reale -

lirik
07-03-09, 06:55
Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-03-09, 06:56
Falenderim e nderuara Idila-
nuk ėsht vėshtirė tė thuash fjalen e mirė dhe tė sinqert-ato dalin nga shpirti njerzorė-
ti e the fjalen dhe bindjen tėnde -shum bukur ashtu e ndjenė ashtu e thua-
njerzit qe jan te mirė dihen nga fjala dhe paraqitja-
po sa per vuajtjet ato sa her i kam degjuar dikun-kam menduar si e si -
ti bėj varg-jeta ime i ka mbajt shpesher vesht curr -duke u munduar te ndegjoj diqka-
pėr ta jetsuar ne varg-por armiku i zi pergjonte me percjellte me perndjekte-
vuajtjet ti shkaktojn njerzt e kqi fundrrinat-

bota e larme ne te cilen jetojn te mirėt dhe tė kqijtė tė mirėt zakonisht bien viktimė -nga i keqi ose detyrohen-ti kundervihen te keqes te keqit-
Fajala kur del dihet nga kush.e ke thėnė tamam nga shpirti i gjevahirit -jo si disa parazit qe nuk u sheh kush hajrin as nuk krijojn ete bejn diqka ne dobi te jetes asgjė-vetem dalin peer ndonji fjalė shpotitse-e disa smirzi tjerė qė me dėshirė do ta nxirrnin koken por nuk kan guxim-
Un neper kohra njofta ndegjova perjetova lexova dhe po i üershkruaj-
edhe njerzit secili dihet ne pozicion -dihet qyqari-tradhtari shpotitsi njeriu dashamirės -guximtari shpirtmiri shpirtkeqi e secili dihet nga fjala e paraqitja -por edhe nga disa veqori tjera -
Ty te falenderoj per fjalen bujare dhe te sineqrt dhe reale -
Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-03-09, 06:56
Falenderim e nderuara Idila-
nuk ėsht vėshtirė tė thuash fjalen e mirė dhe tė sinqert-ato dalin nga shpirti njerzorė-
ti e the fjalen dhe bindjen tėnde -shum bukur ashtu e ndjenė ashtu e thua-
njerzit qe jan te mirė dihen nga fjala dhe paraqitja-
po sa per vuajtjet ato sa her i kam degjuar dikun-kam menduar si e si -
ti bėj varg-jeta ime i ka mbajt shpesher vesht curr -duke u munduar te ndegjoj diqka-
pėr ta jetsuar ne varg-por armiku i zi pergjonte me percjellte me perndjekte-
vuajtjet ti shkaktojn njerzt e kqi fundrrinat-

bota e larme ne te cilen jetojn te mirėt dhe tė kqijtė tė mirėt zakonisht bien viktimė -nga i keqi ose detyrohen-ti kundervihen te keqes te keqit-
Fajala kur del dihet nga kush.e ke thėnė tamam nga shpirti i gjevahirit -jo si disa parazit qe nuk u sheh kush hajrin as nuk krijojn ete bejn diqka ne dobi te jetes asgjė-vetem dalin peer ndonji fjalė shpotitse-e disa smirzi tjerė qė me dėshirė do ta nxirrnin koken por nuk kan guxim-
Un neper kohra njofta ndegjova perjetova lexova dhe po i üershkruaj-
edhe njerzit secili dihet ne pozicion -dihet qyqari-tradhtari shpotitsi njeriu dashamirės -guximtari shpirtmiri shpirtkeqi e secili dihet nga fjala e paraqitja -por edhe nga disa veqori tjera -
Ty te falenderoj per fjalen bujare dhe te sineqrt dhe reale -
Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-03-09, 06:56
Falenderim e nderuara Idila-
nuk ėsht vėshtirė tė thuash fjalen e mirė dhe tė sinqert-ato dalin nga shpirti njerzorė-
ti e the fjalen dhe bindjen tėnde -shum bukur ashtu e ndjenė ashtu e thua-
njerzit qe jan te mirė dihen nga fjala dhe paraqitja-
po sa per vuajtjet ato sa her i kam degjuar dikun-kam menduar si e si -
ti bėj varg-jeta ime i ka mbajt shpesher vesht curr -duke u munduar te ndegjoj diqka-
pėr ta jetsuar ne varg-por armiku i zi pergjonte me percjellte me perndjekte-
vuajtjet ti shkaktojn njerzt e kqi fundrrinat-

bota e larme ne te cilen jetojn te mirėt dhe tė kqijtė tė mirėt zakonisht bien viktimė -nga i keqi ose detyrohen-ti kundervihen te keqes te keqit-
Fajala kur del dihet nga kush.e ke thėnė tamam nga shpirti i gjevahirit -jo si disa parazit qe nuk u sheh kush hajrin as nuk krijojn ete bejn diqka ne dobi te jetes asgjė-vetem dalin peer ndonji fjalė shpotitse-e disa smirzi tjerė qė me dėshirė do ta nxirrnin koken por nuk kan guxim-
Un neper kohra njofta ndegjova perjetova lexova dhe po i üershkruaj-
edhe njerzit secili dihet ne pozicion -dihet qyqari-tradhtari shpotitsi njeriu dashamirės -guximtari shpirtmiri shpirtkeqi e secili dihet nga fjala e paraqitja -por edhe nga disa veqori tjera -
Ty te falenderoj per fjalen bujare dhe te sineqrt dhe reale -
Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-03-09, 06:56
Falenderim e nderuara Idila-
nuk ėsht vėshtirė tė thuash fjalen e mirė dhe tė sinqert-ato dalin nga shpirti njerzorė-
ti e the fjalen dhe bindjen tėnde -shum bukur ashtu e ndjenė ashtu e thua-
njerzit qe jan te mirė dihen nga fjala dhe paraqitja-
po sa per vuajtjet ato sa her i kam degjuar dikun-kam menduar si e si -
ti bėj varg-jeta ime i ka mbajt shpesher vesht curr -duke u munduar te ndegjoj diqka-
pėr ta jetsuar ne varg-por armiku i zi pergjonte me percjellte me perndjekte-
vuajtjet ti shkaktojn njerzt e kqi fundrrinat-

bota e larme ne te cilen jetojn te mirėt dhe tė kqijtė tė mirėt zakonisht bien viktimė -nga i keqi ose detyrohen-ti kundervihen te keqes te keqit-
Fajala kur del dihet nga kush.e ke thėnė tamam nga shpirti i gjevahirit -jo si disa parazit qe nuk u sheh kush hajrin as nuk krijojn ete bejn diqka ne dobi te jetes asgjė-vetem dalin peer ndonji fjalė shpotitse-e disa smirzi tjerė qė me dėshirė do ta nxirrnin koken por nuk kan guxim-
Un neper kohra njofta ndegjova perjetova lexova dhe po i üershkruaj-
edhe njerzit secili dihet ne pozicion -dihet qyqari-tradhtari shpotitsi njeriu dashamirės -guximtari shpirtmiri shpirtkeqi e secili dihet nga fjala e paraqitja -por edhe nga disa veqori tjera -
Ty te falenderoj per fjalen bujare dhe te sineqrt dhe reale -
Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
07-03-09, 06:59
nuk e di por te me falė lexuesi un po kam probleme te mdha me postim ne forum

lirik
16-03-09, 09:25
Naki i nderuar -
tė falėnderoj publikisht pėr fjalėt tua -


DHE PėRVEQ SE JE NJI MODERATORė KORREKT-
JE EDHE KRIJUES I SHKėLQYESHėM I VARGJEVE -
JE EDHE VENDAS I IMI NGA MITROVICA--
SHUM Tė FALENDEROJ PER FJALėT E BUKURA PėRKRAHJEN Qė MA JEP MORALE E SHPIRTRORE =
ASNJI USHQIM Nė BOTė NUK ėSHT SI PėRKRAHJA MORALE E SHPIRTėRORE--

PRANDAJ SHQIPTARėT DUHET T ė VETėDIJSOHEN E TI RRIJNė MA PRAN NJERI TJETRIT-

SE JETA NUK SHKON PA NJERI TJETRIN-E Tė PA ORGANIZUAR SE BASHKU NE QELLIME JETSORE --
Tė GJITH NE JEMI GJAK DHE MISH NJERIU -
ZOTI NGA KA KRIJUAR TE GJITHVE SI QENJE NJERZORE TE TILLė SIQ JEMI SI NJERZ E SI PJESė E JETES ME TE GJITHA TIPARET Qė I KEMI SECILI ME VYRTYTET E TE METAT E TI APO JO -
DHE MVAREMI NGA GJITHQKA NGA BUKA UJI DIELLI NATYRA USHQIMI'-

DHE DUKE QENė TE TILLė -TE MVARUR DHE ME TE NDJESHEM E TE TE OBLIGUAR E NE MVARSI NDAJ KUSHTEVE T E JETES
NE DUHET SHUM MA SHUM TE JEMI SOLIDARė DHE SHUM TE AFERT ME NJERI TJETRIN -
NJERIU MVARET NGA KUSHTET JETSORE -
NDERSA NJERIU PO ASHTU MVARET NGA NJERIU-NUK KA QENJE NJERZORE QE NUK MVARET DIREKT APO INDIREKT NGA NJERIU-ORGANIZIMI I NJERIUT E PERBEN JETEN E NJERIUT JETEN SHOQERORE DHE NORMAT TE CILAT E PERMBAJN SHOQERINė-
KSHTU NA KRIJOJ NATYRA DHE PERENDIJA -
PRANDAJ DUHET T ė JEMI SHUM MA Tė ARSYESHėM DHE MA TE KOMUNIKUAR ME NJERI TJETRIN DHE MA TE SOLIDARIZUAR NE SHERBIM TE NJERZORES -


Tė dashur lexues -
duke mos patur kohė ma parė- vendosa tash te permirsoj disa shkrime te mija te maparshme -
me falni per gabimet e ma parshme ne disa shkronja qe jan bė l♪7shime nga ngtuija e mos kontrolli i imt thjesht duke os pasur kohė jan bė lėshime -
kėrkoj falje nga lexuesit e forumit dardania

lirik
16-03-09, 09:55
--------------------------------------------------------------------------------

Tė Mos Mė Kekquptoj Ndoshta Dikush -Sepse ėsht bė Shum Vėshtir ė Me Diskutu Sot -per shkak te
Keqkuptimeve te lloj llojshme -
Dikush Ndoshta Mendon Se Un Dua
Tė Ul Vleren E Ndojnji Sheknctari dijetari etj -
Nga pozicioni Im-
Se Po Dua Te Tregohem dikushi etj


Kjo Nuk Qendron Fare un mbi te gjitha e dua thjeshtesinė arsyen -
Un Vetem Jap Mendimin Bindjet e mia
Asgjė Ma Teper -
Dhe Rrespektoj kosntatimet E Shkenctarve
Dhe Menuqrin ė e tyre duke lėnė vend edhe per aleternativat aty ku ato mund te ken vend pra-
Nuk Kam Qellim Te Ia Rrxoj Askuj nivelin ose teorinė qellmisht te denigroj dikend
ose ta zvogloj --
Por Vet Bindja Mė rrijn Disi Ne Shpirtė- Duke Kėrkuar e alternuar e hulmtuar Secilen Arsye e ideal
Dhe Duke Dalė Gjithqka Llogari -

-------------------------------------
definim i nji mendimi tė lirė-I NJI AUTORI VARGJESH SHQIPTARE
--------------------------------------
ishte edhe ky nji permrisim i nji shkrimi-
-------------------------------

KERKOJ FALJE NGA LEXUESIT QE NUK ARRITA MA PAR TE BEJ PERMRISIME PER SHKAK TE MUNGESES SE KOHES

lirik
16-03-09, 10:03
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

------------------------------------------------------------------------------
Selvija

PrinCessa DarDane...
Anėtarėsuar: 21-07-06
Vendndodhja: Afer UjeVarit...
Postime: 25,007 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

mendimin qė e jep selvija -
antarja e forumit dardania
----------------------------

qenka bukur tė jetosh me njė pasion
qė nė dukje ėshtė fare i thjeshtė
ndėrthurja e fjalėve
e me ta tė sajosh pafundėsisht vargje.

kur njė ditė tė mos kesh mė tė nesėrme
trupi tė bėhet i panevojshėm
sajesa e fjalėve
tė zėrė vendin e njeriut
tė harrojė tė vdekurin
e gjallnojnė ndėr tė gjallėt
-------------------
Flm shum Lirik qe solla nje Foto time qe kam ne shpirt ,,solla kete per nje arsye qe vargjet tuaj le te rrjedhin gjithmon si ky Uje qe gurgullon,,,

----------------------------------------------------------------------------------------------
Ishte ky nje mendim i nje antarje te forumit dardania qe quhet selvija -
------------------------------------------------------------------------------------


Pergjegje nga antari i forumit dardania
----------

MIKESHA IME SELVIJA-
ME SHKRUAN KėTo LULZUESE BUKURI FJALėSH-

ATJE TE TEMA IME NE FORUM ME TITULL -
PERSHENDETJE DHE URIME
PRANDAJ E SOLLA KėTU MEQENSE ESHT SHUM E BUKUR
SI THėNJE DHE JAM DUKE I PERMBLEDHUR MENDIMET E ANTARVE NE NJI VEND NE NJI FAQE QE TE GJENDEN MA LEHT NGA LEXUESI -
------------:--------
Tė GJITHA MENDIMET E PERMBLEDHURA TE NJERZVE DO TI QES KTU
--------
Qė Tė PėRMBLEDHEN Tė GJITHA Nė NJė TEMė NGA TE GJITH ATA QE KAN SHKRUAR

E JAN SHPREHUR -
------------------------------
ISHTE EDHE KY NJI PERMRISIM I NJI SHKRIMI

lirik
16-03-09, 10:22
Pergjigje e autorit te vargjeve shqiptare XHELAL FERIZI LIRIKU lexueses bashkatdhetare
TE FORUMIT DARDANIA -
ME PSEUDONIMIN JETA -
---------------------------------------------------------------------------------------------------


E nderuara Lexuese bashkatdhetare antare e forumit dardania me nick name Jeta


-------------
ne vargjet e tua e nderuara jeta -
kam gjetė dhimbje dhe perkushtime te ndjeshme ,

shprehje te lotit dhe prekje shpirti


e shoh se je e pa fajshme shpirtvarė per diqka madhore si shum kush ne ket jetė sepse vrasja qenka ne shum vende e raste buka e jetes se pafajshme -
absurd defekt i natyres e quaj un ket dukuri -
per se duhet ti vritet njeriut shpirti -

dhe ke intepretuar me plot thellsi te prekura ne themele te brengave te halleve te preokupimeve -
me vargun tend te mbledhur plot shkelqim interpetues origjinalitet dhe paraqitje teper domthenese ,kuptimplote.
ne secilin varg tend kam pa nje shprehje te thekshme dhe plot me shpirtvuajtri e ndjesi prej nje femre shqiptare te plagosur per diqka-
e dhimbshme ishte elegjija e vargiut tend ne shum raste -
por i talentuar vargu yt ,
mrekullueshėm ne intepretim e art paraqet pasqyron dhe kjart arsyeton .

Tė deshiroj mirėsi dhe suksese -dhe vertet je talente me aftesi per tu shprehur bukur -
forma e paster dhe kullimi yt ne fjalė e hjeshojn vargun-

dhe ndjenjat prandaj te porosis shkruaj ,vazhdo e shkruaj mos e le penden pas dore aq sa te mundesh -

dhe jeten luftoje ,
jeta ėsht jetė lufta me domosdoshme ne jetė -
ajo quhet jetė por ne gjuhen e praktikes jetsore ajo esht lufte dhe vuajtje kėshtu e quaj un ne praktiken time sepse kshtu me thot penda dhe pervoja --
,te vjetrit kan thanė 7 dit jan ne ket dynja 6 idhniim e nji sefa--

qe do te thot ne ket bote kemi lindur per te luftuar dhe per tu kacafyt me dukuritė qė na pėrshkojnė gjat jetes me rriskun me fatet me ngjarjet me befasirat -
me ndodhitė e shum shum tjera .
N je keshill prej meje e nderuara bashkatdhetare -
,ngadhnjimi ėsht maja e qellimit ,-
mbi maja te fitoreve njitet vetem ai qe lufton.
mendim i imi -

mbi te keqen dhe plaget dominon vetem ai qe me arsye i mundė dallgėt qė sjellė jeta.
nė jetė arma ma e fortė ėsht arsyeja e ftoft, dominante -
arsyeja esht pushtet dhe ilaq mbi plaget -ajo duhet ti fitoj betejat e ti mund smundjet absurde te jetes
sepse nder smundjet e jetes ka mashtrime ato jan smundjet ma te kqia qe duhet ti sheroj lufta beteja
qe ne e quaj arsye dhe pushtet mbi arsyen -

arsyeja esht pushtet mbi ngjarjet .arsyes mbaju gjithmonė dhe do tė fitosh qetsinė.
kshillave permbaju

pershendetje nga lirik
-------------------------------------------------------------

lirik
16-03-09, 10:26
Jeta Quhej Nji Lexuese E E Rregullt E Vargjeve Te Autorit Shqiptar Ne Mergim Xhelal Ferizi Liriku
Dhe Autori Ia Kthen Pergjegjen Jeta Po Ashtu Esht Nje Krijuese E Mrekullueshme
E Vargjeve Te Bukura
Edhe Ajo Krijon Vargje Pra Autori I Vargjeve Pergjegjet Autores Se Vargjeve
Ishte Kjo Letra E Autort Te Vargjeve Shqiptare Lirikut-
Derguar Mikeshes Jeta Lexuese E Rregullt E Lirikut

lirik
16-03-09, 10:30
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------

Kam respekt per ket Zotri, por habitem me veten se pse ky njeri nuk boton asgje ?!
Le te shkruajn per natyren, per virtytet e saja qe i gezojm e nuk ua dim te miren, ne fakt, jemi arrogant dhe egoist, s'mendojm me larg se vetja, z.Liriki posedon kete veti, mendon gjon e gat !

Suksese,'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

KėTO FJALė NE PAK RRESHTA ISHIN TE NJI ANTARI LEXUES I VARGJEVE TE MIA QUHET OBAMA -
MENDOJ S E ME PAK RRESHTA KA THėNė SHUM NUK KAM QKA TI SHTOJ THENJES S E TI
SE KA SHKRUAR PAK POR E KA GODITUR SHENJEN
PRANDAJ VETEM E UROJ TE NDERUARIN ANTAR LEXUES TE DARDANIS DHE VARGJEVE TE MIA TE VAZHDOJ TE LEXOJ VARGJE TE MIA SHQIPTARE


SUKSESE

BOTE NE TE CILEN JEMI ESHT NJI RRUMBILLAK LėMSH ME DHE TE CILIN E RROTULLON JO GRAVITIMI AS SISTEMI DIELLORė POR EGOIZMI
MENDIM I IMI KY NGA AUTORI LIRIKU

lirik
16-03-09, 22:20
Ne Forumin e madh Shqiptarė com -
Kan Dhan Shum Njerz Dorheqje Pėrnjiherit per shkak se me diskriminuan mua moderatoret - pa drejtesisht -

ne kohen kur un po jepja maksimumin e kontributit dhe te vargut shqiptar -
e lexuesit shqiptar ishin shum tė knaqur-

Ka Pasė Shum Qė Shkruanin e reagoonin -
Me Plot Pezm-
E Demostrim kunder sjelljeve te moderatoreve te atij forumi -

Bile Aq Shum Shkruanin kunder sjelljeve te tilla dhe me mbroin-
Sa habitesha Me Qfar Shpejtesie ata i fshinin reagimet e lexuesve
me poshtersi dinakrisht i fshinin -
cenzurė e dyshimt pra anti shqiptare -

Ne Kėmb u ngriten Shum Njerz Dhe Forumi Ishte nė reagim e i “““destabilizuar-

Prandaj Fshinin Nat E Dit komentet reagimet -
aty kishte element progrek qe benin ato veprime -provokatorė
dhe njerz te dyshimt me qellim qe te me shuhej fjala


nji numer i madhe i Lexusve-
Dolen E Than -
Per Shkak Te Largimit Te Poetit -
Do T E Largohemi Edhe Ne
Un Nuk E paskam Dit Se Edhe Adidu Paska Qenė Nė At Hallakamė at'here

Se Nuk Po Me Kujtohen Shum Penda prej asaj kohe -
E Shum Njerz Me Pseudonime---
Por Ai forum Nuk ėsht Forum Shqiptarė sipas mendimit tim -
aty ka element pro grek jan disa aty -

Pamvarsisht S E Ne Fillim Na Ka Gzuar Statusin si i famshėm i madh forum shqiptarė -
aty kishte element progrek sa te duash dhe nuk dihej ne dor te kujt ishte -

Duke Menduar S ė Sht Forum Shqiptarė Me Titullin Q ė e Mbante
Ma Vonė Mora Vesh Se Plot Numer I Madh I Protestave Fshiheshin
Dhe Nuk Ka Ndodh Te Reagohet Kshtu-
Rrall Kund Por Qellimi I dikujt aty ishte
po ai si neper Neper te Gjith Kohrat Q E Un Te Mbetem Me Zerin E Mbytur

i pa pranishem--pa perkrahje dhe i vetmuar
Dhe Armiku Ket qellim E Ka Arritur me ndihmen e disa trubulluesve aty -


Ne Rastin Tim Sa E Sa Biznesmen Kan Heshtur-
Qfar Qudije Qfar Logjike absurde

biznesmenve shqiptarė te pasurve shum pak ju shihet hajri sa i perket me qit ndonji veper ne dritė me ta -ata e kan paranė por shumqka tjeter ju mungon ne vetedije -po mendoj per disa prej tyre ne ket rast pra -


Mandej Disa Prej Tyre Flsinin Me Mua -
Thua S Epo Behet Nami-premtonin flisnin fjal madhore perkrahse
E Ma Ne Fund Hiq Kurgja -
Vetem Ma Humbnin Kohen Kot Me Llafe pa mbulesa premtues kot njerz q enuk e mbajn fjalen -
Prandaj Un Bertas dhe kudnershtoj maskat -

Jo Pse Nuke Dua Kombin Tim E Popullin Tim por nuk i dua disa llafazan qe flasin fjal te mdha e jan te vegjel

ne vargjet e mia jam edhe qortues ne shum raste por lexuesi le te konstatoj vet -
un shkruaj nga pervoja qe e kam vet ne takime me njerz qe premtonin e nuk realizonin at qe premtonin


E Nganjiher ndoshta edhe nevrikosem -
Flas edhe me reagim Si Ajo Era Kur Rremben-
Qka Gjen Perpara- Se Jam Mbushur me pezm Me Dofar Pervojash Te Lodhshme-
E Neveritse ptremtuesi i kotė e genjeshtari jan te kqi po aq sa hajduti e mashtruesi e dallavergjiu

Njerz Te Quditshem Jemi -
Shepshher Them dhe mendohem se nuk jemi Shum Praktik -
Kemi Vlera Te Shkelqyeshme Q ė nodshta Boten Mahnisim-
Por Kemi Do Far Vesesh Nganjiher te quditshme -

Te Quditshme Por Kjo ėsht Te Te Gjth Popujt-
Secili Individ Apo Popull I Ka Vlerat Dhe Qudirat E Veta Por Ndryshojnė
Njerz Perfekt Nuk Ka Kjo Botė Kshtu Qenka Kjo Qe Kur e till esht Ndertua

lirik
16-03-09, 22:22
permirsimet e shkrimeve vazhdojnė nuk kam pasur kohė por do ti permrisoj nji nga nji aty ku un kam shkruar

lirik
16-03-09, 23:31
Po sot mė thuaj shqipni si je
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė nė mėrgim
duar tė huaja pse tė kan ble
nuk tė lan kund besė as nderė
shet atdheun shqiptari i mjerė
pėr pak pare e pėr pak fe
se lakmija i joshė mbi dhe
edhe i shtrohet i mjeri armikut
pėr zgėrdheshje t' metelikut
veq pse s' ka thellsi mendore
pėr qdo kokerr tė tok's arbnore
me e njoftė n' vlerė qdo kokėrr zalli
e me pi vetėdije malli
kahdo nė zemer me e shijue
shqip n'damarė me u vetd'ijsue
po pse loti te shkon rrke
pse m' je rrxue si lis pėr dhe
se bijt e mi nuk jan unik
prandaj loti mė rrin n' qerpik
si currili i kthjellur varė
se kan mbi mbi dhe tradhtarė
shum hajdut e mercenarė
edhe kan ardh demon e shkje
grek arab si prrue e she
me do prralla e dogma tė lira
e do tjerė me maska t' pshtira
e po mi lyejn zemrat shqiptare
me do joshje mashtrimtare
mi kan nda me hile e fe
nėn nji diell nuk duan me u nxe
por nė diell grek e ne diell latin
kush me kishė e kush me dinė
kush me tė huaja moda e kryqe
mė kan lėnė mbi dhe si qyqe
nuk mė duan ma si dikurė
me kan lanė tue dnesė mbi gurė
me jan tha ara e bereqeti
me iken djemt po pertej deti
mi ka tretė n' per glob kurbeti
thue se s' mbet kund besė e zotit
as sternip i kastriotit
as nuk mbet kund gjuhė shqiptare
thue se dolėm fisi e fare
edhe i huaj u bė damari
thue se e bleu ai gospodari
per pak pare e tu i rrehė shpinen
tu i ndrrue mendjen e kaptinen
thue se mendja po ish lpener
s' don me lanė shqiptarė me emer
her padroni e her demoni
prandaj qau ky dhe i joni
neper shekuj neper mote
ne duar pa la te kesaj bote
erdh mashtruesi e erdh dinaku
thue se ujė po qenka gjaku
me na e pi ky per pak pare
me i zgerdheshje nderkombtare
se thell ne tru me shtresa e kore
s' po mendon fara arbnore
as per dhe as per pasoja
as s -po e din pse luhet loja
edhe kobi e pazari
pse vjen blersi e gospodari
se nuk vjen ai per nji tė mirė
veq me e ble ndoj gjak ma lirė
ndoj gjak arbri e me shndrrue n' fe
me i nda shqipet me fole
mos me u lėnė dy gurė mbi dhe
bashk kund zemer e pa e nda
me e coptue nen grek e shkja
e me e nda ne njimij hise
me u tallė bota e farė e fise
me gjak te humbur e fis t' shqiptarit
tue tallė koha e tretgtarit
e qesja zhyre e nderkombtarit
kahdo rrijn kta me i trazue
gjak e lot me ju derdhė prrue
me u ndersye edhe pedofila
ms me lanė kund karajfila
te virgjer te paster ne tokė shqiptare
me i shartue n 'zhgjyre bizare
me ju dhanė me pi shum helme
e me i mbajtė n' mvarsi e shqelme
ne thunder te larme nder padrone
me i mbulue me kohė demone
mos me u lanė kala as tjegull
kahdo ne hi me i shtrue e mjegull
mos me u qeshė ma stina as moti
mos me i dasht as qielli as zoti
mos me pasė kund as ndoj t' bardhė re
mbi qiell t' shqipes qe mbanė fre
qe e lshon syrin ebukurisė
me i buzqeshė me gzim shqipnisė
e askund yje galaktike
mos me i qeshė shqipnisė etnike
veq me ikė ma shpejt n' kalime
mos me dasht kush shqipninė trime
as ai qielli e as kaltrija
yje as dielli as perendija
se kshtu e don loja e katIlit
pederast e pedofilit
qe na duan ne nji far miqsije
n 'pjellė dobiqi e kopilije
e na msojnė mos me pasė shpirtė
bujari as gjak te dlirtė
as kullim kund ne emocion
me na mbars veq me demon
me varfri e me mvarsi
me zvarritje e mjerani
mė thuaj shqipni ti ne qdo pllambė
a do te rrijshė si komb nė kambė
a do te blehesh per pak fe
per me u rrxue si lis mbi dhe
e kahdo shqiptart me u nda
mos me u njoft ma vllau me vlla
veq pse duan kshtu grek e shkja
edhe tjerė do vorre e hile
do hijena e kokė kopile
qė jan pjellė nder dhelpra e skile
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė ne mergim
-----------------------------

lirik
18-03-09, 08:59
PO VERTETė KA ---

POR NGA FOTOT FRYMZOHEM SHUM---NGA DETI MOTIVE ANTIKE ME
FOTO PRAN DETI ----
MOTIVE DASHURIÉ ME FOTO PRAN LUMEJVE LIQEJVE DETI -
POR JO ME PORNO LAKURIQSI-
SECILI AUTOR FRYMZOHET

ME PELQEJN KOPSHTIJET ME PORTOKALLA - PIKTURA TE NDRYSHME ---NE POZITA TE NDRYSHME--- LUMEJ VASHA NEPER NATYRė ME PYJE ME LUMEJ E LUGINA TE GJELBRUARA -
SHPEZ'T KAFSH TE BUKURA DREJ NEPER NATYRė-
MOTIVE ME FOTO BUJQSIJE BLEGTORIE DELE E DHI---
KODRA LUGJE LULE ME RRAFSHINA ---

E KODRA MOTIVE DIMRORE VERORE DHE TE GJITHA STINVE PRA MOTIVE ME FOTO TE CILAT ME FRYMZOJN PER KRIJIMTARI-

MEGJITHAT NUK A E DI DISAVE PREJ TE CIVLE HUAZOVA NICKUN E TYRE JU KRIJOJA VARGJE NE RRETHANA TE KTYRE MOTIVEVE --
POR NDOSHTA NUK ME KEQKUPTOJNė GJITHQKA ISHTE NE SHERBIM TE ARTIT DHE VARGUT --NXITJES PER MOTIVE POETIKE NE SHERBIM TE VARGUT -
PER KRIJIMTARI

UN FRYMZOHEM NE RASTE TE CAKTUARA DHE NE MOTIVE TE CAKTUARA

NGA MOMENTE TE CAKTUARA POR EDHE GJAT SITUATAVE NORMALE

SIDOMOS FRYMZOHEM NE NGJARJE Q ė Mė TREGOJN NJERZIT

NJI PERSOAN MA TREGOJ NJI MOTIV LUFTE NE KOSOVė-
SA E FILLOJ QAU DHE IKU E LA PER GJYSMė PRANDAJ EDHE ESHT VESHTIRė DISA NGJARJE TE PRSHKRUHEN KUR NJERZIT JU IKUN TREGOMEVE EDHE PSE JU KAM PREMTUAR SE EMRAT NUK U JAP POR SE PAKU NGJARJA DO TE ISHTE MIRė TE PERSHKRUHEJ-
MEGITHAT VESHTIR ESHT T E JESH KRIJUES VARGJESH APO GAZETARė SEPSE NJERZIT I SHMANGEN DETALEVE E TREGIMEVE INTRESANTE KJO-

UN JU KAM THėNė NJERZVE QKA DO QE ME SHKRUANI MOS U BRENGOSNI
EMRAT U MBAJ SEKRET KJO NUK NDODH TE DALIN EMRAT TUAJ NES E JU NUK PAJTOHENI
ZAKONISHT NESE DONI Qė EMRAT TE MBETEN SEKRET TREGONI VETEM NGJARJEN
NGA JETA JUAJ ANONIM-
DHE UN ANONIM E PERSHKRUAJ -
JA GJEJ NJI EMER TJETER PERSSHEMBULL LISI OSE GURI OSE VETMIA
NUK JAP ASNJIHER EMRA TE NGJARJEVE PA PAJTIMIN E PERSONIT-

-----------------

SA PER MOTIVET TUAJA LINKA ME DUHET TE SHIKOJ KU KENI ATO NUK E DI A PO MENDONI PERSONALISHT PER JETEN TUAJ---
APO DIQKA TJETER---------
DHE JU THEM TE GJITH LEXUESVE ME TREGONI NGJARJE NE IMEIL TIMIN PRIVAT
SE DALIN VARGJE TE BUKURA NE STILIZIM PASTAJ---
MOS KEMNI MERAK ------
SE NUK JU DEL EMRI DHE NUK KA ASGJė Tė KEQE NESE AUTORI THURė VARGJE NE BAZė TE NGJARJEVE -----
PSE ATHER PSE NGURRONI TE THUANI E TE ME PERSHKRUANI NDONJII NGJARJE
NE IMEIL TIMIN PRIVAT NDONJE NGJARJE QE KENI NDEGJUAR ME VESH TUAJ NGA JETA -
NGJARJA LE TE JET PAK INTRESANT SA PER TE STILIZUAR NE VARGJE---


UN I KAM DSIA VARGJE TE DISA NGJARJEVE TE PERSHKRUARA NE VARGJE AKOMA TE PA PUBLIKUARA---

NJI VAJZ MA TREGOJ NGJARJEN SE SI E KA PERJETUAR LUFTEN POR DESHTI TE MBES ANONIME ---
EDHE AT E KAM PERSHKRUAR DHE PERJETIMIN E SAJė
DISA USHTARė TE UQK S MA KAN PERSHKRUAR NJI BETEJė---
KU ISHIN VET PJESMARRS EDHE ATA I KAM PERSHKRUAR ----

AUTORIT DUHET TI NDIHMOHET ---
POPULLI DHE NJERZIT DUHET TA KUPTOJN KET---
Q TE KEQE KA NESE THUREN VARGJE---
JU PO E SHIHNI S E THUREN VARGJET BUKUR PRANDA MOS HEZITONI NDIHMONI AUTORIT
JA EDHE ADRESA KU MUND TE SHKRUANI
:

nuk po e jap adresen ktu sepse ajo ekziston ne shum vende -

lirik
18-03-09, 09:00
PO VERTETė KA ---

POR NGA FOTOT FRYMZOHEM SHUM---NGA DETI MOTIVE ANTIKE ME
FOTO PRAN DETI ----
MOTIVE DASHURIÉ ME FOTO PRAN LUMEJVE LIQEJVE DETI -
POR JO ME PORNO LAKURIQSI-
SECILI AUTOR FRYMZOHET

ME PELQEJN KOPSHTIJET ME PORTOKALLA - PIKTURA TE NDRYSHME ---NE POZITA TE NDRYSHME--- LUMEJ VASHA NEPER NATYRė ME PYJE ME LUMEJ E LUGINA TE GJELBRUARA -
SHPEZ'T KAFSH TE BUKURA DREJ NEPER NATYRė-
MOTIVE ME FOTO BUJQSIJE BLEGTORIE DELE E DHI---
KODRA LUGJE LULE ME RRAFSHINA ---

E KODRA MOTIVE DIMRORE VERORE DHE TE GJITHA STINVE PRA MOTIVE ME FOTO TE CILAT ME FRYMZOJN PER KRIJIMTARI-

MEGJITHAT NUK A E DI DISAVE PREJ TE CIVLE HUAZOVA NICKUN E TYRE JU KRIJOJA VARGJE NE RRETHANA TE KTYRE MOTIVEVE --
POR NDOSHTA NUK ME KEQKUPTOJNė GJITHQKA ISHTE NE SHERBIM TE ARTIT DHE VARGUT --NXITJES PER MOTIVE POETIKE NE SHERBIM TE VARGUT -
PER KRIJIMTARI

UN FRYMZOHEM NE RASTE TE CAKTUARA DHE NE MOTIVE TE CAKTUARA

NGA MOMENTE TE CAKTUARA POR EDHE GJAT SITUATAVE NORMALE

SIDOMOS FRYMZOHEM NE NGJARJE Q ė Mė TREGOJN NJERZIT

NJI PERSOAN MA TREGOJ NJI MOTIV LUFTE NE KOSOVė-
SA E FILLOJ QAU DHE IKU E LA PER GJYSMė PRANDAJ EDHE ESHT VESHTIRė DISA NGJARJE TE PRSHKRUHEN KUR NJERZIT JU IKUN TREGOMEVE EDHE PSE JU KAM PREMTUAR SE EMRAT NUK U JAP POR SE PAKU NGJARJA DO TE ISHTE MIRė TE PERSHKRUHEJ-
MEGITHAT VESHTIR ESHT T E JESH KRIJUES VARGJESH APO GAZETARė SEPSE NJERZIT I SHMANGEN DETALEVE E TREGIMEVE INTRESANTE KJO-

UN JU KAM THėNė NJERZVE QKA DO QE ME SHKRUANI MOS U BRENGOSNI
EMRAT U MBAJ SEKRET KJO NUK NDODH TE DALIN EMRAT TUAJ NES E JU NUK PAJTOHENI
ZAKONISHT NESE DONI Qė EMRAT TE MBETEN SEKRET TREGONI VETEM NGJARJEN
NGA JETA JUAJ ANONIM-
DHE UN ANONIM E PERSHKRUAJ -
JA GJEJ NJI EMER TJETER PERSSHEMBULL LISI OSE GURI OSE VETMIA
NUK JAP ASNJIHER EMRA TE NGJARJEVE PA PAJTIMIN E PERSONIT-

-----------------

SA PER MOTIVET TUAJA LINKA ME DUHET TE SHIKOJ KU KENI ATO NUK E DI A PO MENDONI PERSONALISHT PER JETEN TUAJ---
APO DIQKA TJETER---------
DHE JU THEM TE GJITH LEXUESVE ME TREGONI NGJARJE NE IMEIL TIMIN PRIVAT
SE DALIN VARGJE TE BUKURA NE STILIZIM PASTAJ---
MOS KEMNI MERAK ------
SE NUK JU DEL EMRI DHE NUK KA ASGJė Tė KEQE NESE AUTORI THURė VARGJE NE BAZė TE NGJARJEVE -----
PSE ATHER PSE NGURRONI TE THUANI E TE ME PERSHKRUANI NDONJII NGJARJE
NE IMEIL TIMIN PRIVAT NDONJE NGJARJE QE KENI NDEGJUAR ME VESH TUAJ NGA JETA -
NGJARJA LE TE JET PAK INTRESANT SA PER TE STILIZUAR NE VARGJE---


UN I KAM DSIA VARGJE TE DISA NGJARJEVE TE PERSHKRUARA NE VARGJE AKOMA TE PA PUBLIKUARA---

NJI VAJZ MA TREGOJ NGJARJEN SE SI E KA PERJETUAR LUFTEN POR DESHTI TE MBES ANONIME ---
EDHE AT E KAM PERSHKRUAR DHE PERJETIMIN E SAJė
DISA USHTARė TE UQK S MA KAN PERSHKRUAR NJI BETEJė---
KU ISHIN VET PJESMARRS EDHE ATA I KAM PERSHKRUAR ----

AUTORIT DUHET TI NDIHMOHET ---
POPULLI DHE NJERZIT DUHET TA KUPTOJN KET---
Q TE KEQE KA NESE THUREN VARGJE---
JU PO E SHIHNI S E THUREN VARGJET BUKUR PRANDA MOS HEZITONI NDIHMONI AUTORIT
JA EDHE ADRESA KU MUND TE SHKRUANI
:

nuk po e jap adresen ktu sepse ajo ekziston ne shum vende -

pėrmirsim i nji shkrimi ne temen time

lirik
18-03-09, 09:01
te gjitha shkrimet e ma parshme qe jan shkruar me gabime ortografike do te permirsohen nji nga nji

emine
18-03-09, 12:12
Mendoi qe duhemi mu krenu qe oshte ne mesin tone!cdo te mire per ju i nderuar!

Urata
18-03-09, 15:45
Mendoi qe duhemi mu krenu qe oshte ne mesin tone!cdo te mire per ju i nderuar!

cikilushe e Dades je ti...!

krenaria t'rrethofte ty!


ps: lirik, a nuk eshte knaqesi t'lexosh c'thote emine!


...detyrimit po i krijohet vendi!

lirik
18-03-09, 17:53
Mendoi qe duhemi mu krenu qe oshte ne mesin tone!cdo te mire per ju i nderuar!
-------------------
Emine e nderuar te faleminderit per ket mendim kaq me konsideratė-

ju jam mirnjohs te gjith atyre bashkatdhetarve qe me kan perkrahur mua -
ata kan folur drejt dhe paanshem-


por ka edhe asi te tillė qe me shajnė e me fyejn me tendenca e poshtrime te ndyra rrugaq ordiner spiun te flliqur te grekut e serbit -
e u munduan te me perbaltin me propaganda te ndyra -
nji numer i atyre tinzarve qe u mshefen prapa maskave -
ktu ne ket forum dardan ma pak kishte te tillė -
ndersa ne forume tjera po- kisha edhe nji numer armiqsh-
qe kan shkrua zi e terr per mua ne disa raste -
por ata jan pisa qe dezinformojnė
-
ata jan agjent te paguar te sherbimeve te huaja sekrete -
pisa fundrrina njerz te lig qe mshefeshin pas maske -
disa e dhe me kercnuan -por kur ju thash me dilni per ballė o fundrrina-

se un jam me emer e mbiemer te vertet e nuk mshefem -

nuk ua mbajti me dal ė -
por kan shkruar disa pislliqe rrugaqerie te ndyra per mua -
por edhe ato forume u jepnin krahun atyre fundrrinave manjakve shizofren-
pisa te pa vlerė ndytsira te pa njerzillek elementarė -berlloga fare- myk zalloga lalfazana kotsira ishin -
njerz kot te pa burrni e te pa zemer-
qe te detyrojn vertet e detyrojn njeriiun me u bė i keq per ata idiota -
e i ashper per ata qelbanik -
sepse as edukatė as kultur e as besė nuk kan ata armiq te kombit -
jan thhjesht dinak te pa besė tinzarė tradhtar dhe spiuna qe lehnin pas
maskave-
qe kurr nuk paten zemer me dalė ballė per ballė -
vetem lehen pas maskave te internetit -por nuk kishin guxim te dalin -
por ata shqipfolsa vertet myk ma i prishur nuk kan pa syt e mi-

kam poashtu shum simpatizues por edhe shum-
armiq-
e sa per amriqt un e di ata vegla te kujt jan e kujt i sherbejn -
nji numer i madh te atyre shqipfolsave ishin nga republika e shqiperisė -
por edhe per q arsye veprojn ashtu ata flliqarė te pa kurfar karakteri -

ata armiq nuk guxuan te dalin asnjiher ball per ball me mua -

sepse jan te lig te pa besė -
e prapa maskave flliqin me llafe te armiqve -
ashtu si i ndersen armiku -
mundohen te me poshtrojnė por kur i ftova te me dalin per ball nuk u mbajti -

UN per njerzt qe kan edukim e sinqeritet kam rrespekt ata i qmoj shum -
dhe e di se jan njerz me vlera-
por pisat e till qe fare nuk me njohin-
e mshefen prapa maskave do far legenash -e propagandojn me do zhgarravina rrugaqerie -

qe nuk guxojn me dal para meje-
ata jan vetem njerz te dyshimt qe mshefen i nxit dikush qellimisht-

Un i jam mirnjohs forumit dardania poashtu i kerkoj falje per disa gabime ortografike-
neper tema te cilat do permirsoj -
por i jam mirnjohs kti forumi shum e vllezerve dhe motrave iliro dardane shqiptare-
mikeshave miqve dhe shoqeris se nderuar -
qe me kan lexuar e shumica me kan perkrahur dhe e qmoj ket forum -
qe duket se ka vlera e dinjitet -
karakter e drejtesi-
edhe pse mund te ket pas ndokund ndonji te metė por -
pa te meta nuk ka mbi ket dhe njerz perfekt me te gjitha te mirat nuk ka ose te them veshtir gjendet sepse vet jeta e till esht -

lirik
18-03-09, 18:24
cikilushe e Dades je ti...!

krenaria t'rrethofte ty!


ps: lirik, a nuk eshte knaqesi t'lexosh c'thote emine!


...detyrimit po i krijohet vendi!
--------------------------------
Uratė e nderuara shqiptare dardane e urtė-
te jam shum mirnjohs per fjalet tua angazhimin dhe punen tende te perkushtuar pastaj edhe mbrojtjen si dhe animin kah drejtesia -
te qmoj shum ty -kam konsideratė per ty ruaj per ty mirnjohje dhe rrespekt te kulluar dhe te jam falenderues qe u angazhove ne shum raste per mua -
e di qe je motrushe prej dukati -dhe mė do si vlla ti edhe Natyra -
JE SHTYLLė E FORUMEVE ME FJALEN TENDE ME PESHė E BUKURI -
Gjitmon rrezet e lulet i paq ne jetė urim ma te mirė nuk po gjej njiher-
Sa per fjalet e mira un ndoshta nuk i meritoj se jam edhe idhnak nganjiher por ja qe shqiptari ėsht pak i sert n e pergjithsi -
por ju jeni duke ua mbyll gojen armiqve me fjalet tuaja te sinqerta -
ARMIQT paten deshir te me zhdukin dhe te mos degjohet askund as vargu im as
puna ime e as penda ime askund as kurgja mbi dhe-
por te shuhem deshten ata -megjithat nuk isha un i vetmi shqiptar qe ata deshten ta shuajn-
kan shuar me mija dhe dshten te shuajn shum tjerė -
serbijani qetnik i mallkuar me politiken e tij-
prandaj per inat te tyre mir po bėni qe po me permendi se hala jam gjall -
e nuk jam shue he ju hupt fara atyre qetnikve serbijan dhe sojit te tyre barbar-
po te poshter paskan kenė mbi dhe -
ata se bashku me politiken e tyre shovene krokodile gjithmonė antishqiptare -
un me penden time hala gjall jam edhe pse ata u munduan ne shum variante qe te me shkatrrojn e mundsisht edhe te me likuidojnė deshten por ja qe mbijetova -
pra ju falenderoj juve shum per kto fjal te dashura te urta e te mira te njerzishme -
un nuk po bej kush e di se qka qe te mertoj fjalen kaq te mir nga ju vargje po shkruaj
diqka e zakonshme kjo punė por ju falenderoj ju per zemren e mir e shpirtin e mir q e e keni kjo fjala juaj shpirtmirė e edukuar po ma knaq shpirtin se qika dardane esht gjevahire e i un se jan shum te njerzishme gra e vashat tona shumica -
sepse vendi esht vet i till kosova e jon rrit njerz te dashur e bujarė e te urtė shumica jan engjuj njerz te embel e te edukuar ne njerzillek e mikpritje e fisnikri por kohrat ishin per ta te pa mshirshme sa qe djallit me i ra ato halle mbi shpinė e shkatrrojn se jo njeriut pra te falenderoj shum per perkrahjen morale e dashura motra ime -
dhe me merr malli per te dashuren te bukuren kosovė gjevahire tokė e bekuar magjike

lirik
19-03-09, 00:42
16-03-2009, 09:34 #2
daniel00
i/e regjistruar
Anėtarėsuar: 05-06-2004
Vendndodhja: tr
Postime: 312
Xhelal ! Gjenialitetin asnjehere njerezit nuk ja kane falur gjeniut , por e kane perndjekur sa ka zgjatur jeta . Sa me i madh gjeniu e aq me i perndjekur dhe i sakatosur ka qene ai . Po ne fund te fundit ēfare ke bere ti autori i madh i vargjeve ?

A nuk ke luftuar ti per mbrojtjen e te drejtave demokratike etnike etike ?

A nuk ke dhene ti shembullin dhe je bere nxites i flakte i fjales se lire i dhe i mendimit te paanshem me te cilin hyre ne historine e letersise shqiptare nga dera e madhe ?

A nuk ishe ti qe bere thirrje mbarekombetare per te mos u shfrytezuar barbarisht tokat e tua dhe te gjithe shqiptareve ? Dmth te mos kete njerez qe rrojne ne kurriz te te tjereve .
Tek ty nder te paret i gjejme hapat e pare te reformes agrare sepse poezia jote vjen era dhé , aq eshte e lidhur me dheun at .

Ti me ane te vargut tende si litar xunkthi u vure lakun tradhtareve sepse ai varg ish aq i kulluar sa mund te perzinte edhe shejtanin prej ferrit .

Me largpamesi u dole ne krah te gjitheve pa dallim moshe krahine besimi apo klase ne ēeshtjen e vizave kroate , ata tek ty gjeten nje avokat te denje dhe borizan te paqes .

Por gjithashtu stigmatizove pa meshire antipatriotėt, tradhėtarėt e shiturit ne sllav, ngatėrrestarėt, spekulluesit ; e bere kete pėr Shqipėrine ku nuk do tė kete vend per dallkaukėt qe pengojnė zhvillimin dhe pėrparimin e poezise sė rilindur si ndergjegjie kombetare .


Tek ty mobilizohen te gjitha fuqite e gjalla te kombit dhe ti gatuan me to bashkimin metafizik dhe metamendor te shqiptareve .

Mos i ndalo flatrat per tu trishtuar , mos e nderprit ēukitjen e qukapikut , kengen e gjinkalles , punen e milingones ... se lexuesi pa ty ngel si qyqe ....

---------------------------------------------------------------------------------------

Te nderuar e te dashur lexues kam vendosur ti radhis ktu ne ket temė mendimet dhe dhenjen e komenteve edhe nga disa forume tjera te lexuesve pastaj edhe artikujt e mi ku kam shkruar e mendimet e vargjet meqense e shoh si te nevojshme qe te pasurohet tema dua te bej nji permbledhje
dhe me qen se e sht tema ime besoj s ekam te drejt te bej ket kompletim-
gjat diskutimeve ne per forume tjera nji prej lexuesve te mie t erregullt e ka dhen ket koment per autorin e vargjeve shqiptare lirikun

lirik
19-03-09, 00:43
lexuesi qe dha koment per lirikun quhej daniel -

lirik
19-03-09, 00:49
ne revolta e siper ku do te delnin edh shum shqiptar te vertet simpatizant te vargjeve te mia
dhan shum komente te ashpra kunder provokatorve dhe tradhtarve -
kryesisht administrata dhe moderatoret e atij forumi mbaninanen etradhtarve sepse ai forum
nuk esht gje tjeter vetem forum grek qe mban emrin -forumi shqiptar .com
ata te gjith shqiptarve te flakt krijuesve lexuesve te mdhej qe shkruajn me vite aty ua mbyllin gojen gojen hapur ua lėnė vetem agjentve grek dhe veglave te agjenturave te huaja qe te shpotisin kunder lirkut -
si dikur ashtu vepruan edhe tash nume i madh simpatizuesish shqiptar te flakt per drejtesi e ne anen time kunder tradhtarve atyre u mbyllet goja ju bllokohen komentet vetem elementve progrek jo
keto veprime i ben administrata e atij forumi qe genjen masat popullore shqiptare quhet forum -
shqiptar .com

lirik
19-03-09, 01:06
06-01-09, 02:36 #229
aroza
Anėtar i F.SH.
Regjistruar mė: 04-12-2008
Postet: 5
Rep: 0
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pa mėdyshje lexoj me ėndje dhe me knaqėsinė mė tė madhe krijimet tuaja tė pafundme, vargun e radhitur dhe skalitur me unin e veqant si askush tjetėr, me unin e lirikut gjithsesi magjik dhe tė pa krahasueshėm.
Nga liriku mund tė mėsohet se vargu jo vetem se ėshtė i pafund por ėshtė edhe pafundsisht i bukur, gjithpėrfshirės, i ėmbėl, i sert, i zjarrt, i gjall, premtues, kėshillues, ledhatues, ėshtė gjith'qkaja, gjith'sia, perendia, bile edhe perendia e perendive.
liriku e bėnė jetėn varg dhe vargun jet, kėtė dhunti e lakmojn tė gjithė madje edhe ziliqaret, shum'qka nė jetė mund tė mėsohet, fitohet apo arrihet por shpirti ndezės i poetit ėshtė i lindur, Ai (shpirti) mund tė shpėrthej nė moshė tė ndrshme, mund tė farkohet por kurr tė sajohet, tė imagjinohet. Krijues jemi tė gjithė sepse tė gjithė krijojm diēka me varg apo me vegel, por krijues tė pavdekshem janė ata qė kanė lindur si tė tillė, ata janė pak, shumė pak.

I riu Migjeni thonė se ka vdek. Nuk e dijė!!?
Madje dikush shkrojti:
Vdiē Naimi, vdiē Naimi
moj e mjera Shqipėri
mendje larti, zemer trimi
vjershėtori si Ai.
Edhe pse ky varg shprehte realen, realizmin, ishte realiteti vet pėr kohėn, periudhen, shekullin e shkrimit, megjithat' tani paksa mund te ndryshohet apo korigjohet!!!(mendimi im) psh:
s' vdiē Naimi, s' vdiē Naimi
moj e lumja Shqipėri
mendje larti, zemer trimi
ėshtė liriku si Ai.
Natyrisht se vend pėr vėrejtje, korigjime, pėrmirsme ka gjithmonė dhe ėshtė mirė qė ka sepse pikėrisht kjo na bėnė qė gjithmonė tė shkojm apo tė synojm tutje, dhe pėr lirikun mendoj se sugjerimi ėshtė i rėndėsishėm dhe i dobishėm por mė i drejti dhe mė i merituari ėshtė komplimenti./arozaaroza
Shiko profilin publik
Gjej mė shumė postime nga aroza
Shto aroza tek lista e kontakteve

06-01-09, 00:35
-----------------------------------------------------------------------------------------------

ishte ky poashtu nji koment i nji lexuesje simpatizuese e vargjeve te autorit xhelal ferizi lirikut
edhe kjo shkriuan mendimin e e vet un nuk po them asgje ne lidhje me ket mendim se nuk me takon te flas qellimi im esht ti permbledhi mendimet ktu te mos i lė andej kendej te shperndara meqense ktu esht temė e imja dhe le te mbesin shkrime
ne dardania forum si gjurmė dokumentare

lirik
19-03-09, 01:11
16-03-2009, 17:42 #5
Tevelizori
i/e regjistruar
Anėtarėsuar: 07-04-2006
Vendndodhja: Ferizaj
Postime: 515
Citim:
Postuar mė parė nga lirikk
ju lutem lexues te nderuar jepni mendimin tuaj te lir e komentin objektiv

eh more Xhelal (spo tnjoh as sum njeh e as kurr per ty skisha pas nie, tej sa tpash nkit forum, he mos njefsha e as mos pafsha mo, ho) por:

veq nji qellim i nalte tban me durue
e zemren ta forcon
nder kundershtime kurr svyen me u ligshtue
mjer ai qi nuk qindron.
(citim prej "Qendreses") pe di ti mo kush e ka shkru.

e edhe ni keshille: kush ta rreh shpinen ruju se o tuj tzezat, e ai qi t'shan nsy mus ju ruj se o tuj tnimu, dhe Qinro o burr.
me tmira.

----------------------------------------------------

ketu shohim pastaj nji injorant i gjymt ne kokė njii njeri i cekt i paaft pothuajse analfabet se qka mundohet te shkruaj kunder meje gjoja diqka krejt pa lidhje dhe pa aftesi njeri i thjesht analfabet

lirik
19-03-09, 01:13
16-03-2009, 19:31 #7
Njoni-ch
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 14-01-2009
Postime: 120
Pajtohem me ate qe ka then Danieli keshtuqe ska nevoj te shtoj dic me teper

o i nderuar Xhelal Ferizi-a ste hahet buka pse kan dal ca rugac dhe te fyejn apo cka eke punen?

a ke haruar o burr se FARA e Shqiptarit esht shemtuar dhe eshte duke vazhduar te ritet ne ate form qe Qellim primar e ka TE VETIN KURR MIR MOS ME PA

e sheh sa ke ketu qe lehin si qen Shqiptaria SHqiperia,Skenderbeu,N.tereza,ti thu se vdesin per atdhe,te gjith pallavra i kan(mendoj ca prej forumistave)sepse kur del nje poet nje i burgosur politik,nje njeri me vuajtje,dhe rrefen per jeten e tij,dhe mundohet te pasqyron para popullit te vet ate qe ska mundur me vite,ne jemi ata qe e shajm dhe e urrejm sepse e kemi ne gjak te mbyllur,ne tonin kurr sduam ta shohem mir dhe te perparuar,e tani hajm dhe vazhdojm te hajm cka s,hahet, dhe themi pse wall krejt bota shkoi para ne mbetem ku jemi?sepse ne akoma sjemi kapur per njeri tjetrin,sepse ne nuk e shterngoim fort wllaun tone shqiptar kur ai esht ne hall dhe vuajtje sepse ne jemi ata qe flejm rehat dhe per komshiun sna e nin ama hiq se aka me heng ajo,e me nje fjal,ka humb shum moti wllazeria kombetare se per at fetare mos flasim,a se sheh jemi duke dashur ta hajm njeri tjetrin prej inati,edhe kanibal behemi per nje ceshtje me te vogel feje,po lere fen po edhe per komb kur esht pyetja ja pra se si sillemi,cte keqe ju ke pru atyre qe te shajn,cte keqe ka forumi qe ty ti fshijn poezit,por ti mos u lodh ti mos u dorzo,se ne fund te fundit mir qe esht dikush lart dhe i sheh te gjitha,dhe dije se ai esht sundimtari dhe i drejti,ai hile nuk ben,ai nuk ben dallime ne mes njerzive,keshtuqe me qen si ti sua ve veshin ama hiq,se ne fund te fundit mos haro se edhe grek ke ketu qe hyjn vetem te prishin ambientin,edhe ate mbahen me shqiptare se ne.....

mos habiten shqiptaret,sepse keto qe i them nuk jan fjal nga mendja ime,keto fjal jan me se realitet dhe dijeni se pa ia shtrir doren njeri tjetrit ne skemi per te perparuar as nga hunda jone,dhasht zoti te hyn dashuria ndermjet keti populli,sepse mjaft copa prej trupi na kan shkeputur,bugari,serbi,greku,e shum te tjer,e sot kur gezojm lirin dhe mundesin te behemi nje trup,akoma nuk e shfrytezojm,duke haruar se mund te ndodh edhe me keq se ajo qe ka ndodh perpara.....

per teprim dhe per ndoj gabim kerkoj falje
vetem nje jam i sigurt dhe nuk kthej dot.
ne jemi i vetmi popull qe publikisht,edhe zyrtarisht,edhe ne cdo menyre,qoft institucionale,qoft shteterore,po qoft edhe ne nje lagje,ne shajm dhe urrejm njeri tjetrin

Zot lesho meshir mbi ket popull

---------------------------------------------------------------------

pastaj vjen nji komentues tjeter aty qe ka mendim pozitiv per vargjet dhe lirikun

lirik
19-03-09, 01:17
16-03-2009, 19:46 #9
white-knight
Devia Arabus Venator †
Anėtarėsuar: 11-05-2008
Vendndodhja: Land of Advanced Races
Postime: 2,604

Largohu nga temat e shqiptarve o Shkelqim udb-isti. Lereni rehat atdhetarin e madh Xhelal Ferizi i cili ne cdo moment te jetes eshte i sulmuar nga qarqet antishqiptare si puna jote dhe e disa te tjerve.

Une e kam thene shume kohe me perpara qe perkrah ne menyre te flakte patriotin tim Xhelal Ferizin.

Pershendetje.
__________________

Fatin e sjell trimėria, ndėrsa trimėrinė e ndihmon fati
Gjergj Kastrioti

----------------------------------------------------------------------------
dhe ja reagimi i ashper i kti adhuresi te lirikut dhe vargjeve shqiptare
ky i thot nji agjenti provokatorė te largohet nga tema e te mos e provokon lirikun

white-knight
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek white-knight
Vizito faqen e white-knight!
Gjej mė shumė postime nga white-knight
Shto white-knight nė Listėn e Miqve

16-03-2009, 19:51

lirik
19-03-09, 01:20
E nderuara e shkėlqyera Aroza

ka shum vite qe ndegjoj komplimente dhe fjalė tė bukura her pas here
nga lexuesit
dikurė kur ju lexoja vargjet e mia njerzve ata qe sot jan gjalė bashkmoshatarė kan thėn edhe ata pershtpyjet e veta
por mund tė them se rrallė kshtu dikush ka pershkruar
kaq bukur me kaq talent
Ju keni ndikuar te emocionet e mia dhe te emocionet e lexuesve
Un e shoh se gjithnji e ma teper po mė pėrkrahin lexuesit
dhe mė gzon shu ky fakt
kam shum pėr tė thėnė por po them tė jam mirnjohs pėr fjalėt e bukura
dhe perkrahjen morale per bukurinė e fjales dhe artin qe thure ne te shprehur magjik
Jeni e mrekullueshme jeni mjaft interesante ne fjalet dhe paraqitjen ku ne fjalen tuaj shihet nji fuqi shum terheqse
Ju keni permendur zilinė nė nji rast ktu
po ju them se sikur te mos ishte ajo veprat e mia do te ishin tjeter kund
por ka edhe asi qe mir e dijn se si shkruaj se me njohin e dijn edhe para tridhjet vitesh se si kam shkruar
por nuk me ndihmuan nese me pyet qka ke per te then diqka intresant
po e them nuk i kuptoj disa njerz tonė nuk i kuptoj disa tjerė njerz qe jan sot neper lartsi pozitash e dijn per mua rastin dhe ikun shmangen num me ndihmojnė as nuk me ndihmuan
nese me pyet me qka je i befasuar po e them hapur
i befasuar jam se si ndrruan kohrat kshtu per keq kaq shpejt
dhe kto kohra me lan ne balt por nese ka kohra q etė lėnė nė balt ka dikush qe perpiqet mos me tė lėnė nė balt
fjalėt tua tė fuqishme pėr shembull
Tė them drejt me ke gzuar me ket perkrahje morale te falenderoj
me ke krahasuar me Naimin e madh por un nuk jam aq lart e di
mjafton qe un po arrij ti knaqi disa lexues
ti ke shkruar edhe nga entuziazmi dhe je perfshi ne emocion nga vargu dhe disa bukuri q ė pėrmban vargu im

Faleminderit per kėto shprehje brilantike
qė shndrisin e ngrisin moralin e
autorit
ju jam shum mirnjohs dhe ushqej per ju rrespekt e konsideratė
me mjaft lartesi artsitike keni shprehur ndjenjen talentuar dhe me veqanti bukurije
fjala juaj me erdhi ėmbėl si nji shegė e papritur dhuratė qė do e mbajė nė mendė pėr ėmbėlsi shekulli
dhe mė bėre birgjli qe ta shkruaj nji titull me vargje
ėmbėlsia e shekullit ku do te permendet emri yt aroza
jeni e mrekullueshme ju pergzoj per bukurinė e fjales
lartėsinė dhe cilsinė ku me ngritni ju e kuptoj si perkrahje morale
duke ju falenderuar shum dhe duke qen mirnjohs ndaj jush enderuara bashkatdhetare lexuese
Ju lutem vazhdoni tė lexoni vargje nga autori
dhe tregojuni shoqeve dhe shokve
te afermve shkollarve etj
qė edhe ata te ushqehen me vargun
me rrespekt per ju autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
liriku

----------------------------------------------

pergjegjen qe ja ktheva arozes se mrekullueshme qe me lexonte dhe simpatizonte
lirkiken e krijimet e mia ne vargjet shqiptare

lirik
19-03-09, 01:25
16-03-2009, 21:55 #16
Enii
Sensual
Anėtarėsuar: 17-02-2009
Postime: 261
Ju qe e shani ndjeheni inferior ndaj Xhelalit me duket .. hmmm
------------------------------------------------------------------------

pas sharjeve e fyerjeve te disa rrrugaqve me maska te cilet kurr nuk dolen ne skenė por mbeten prapa maskave e disa gjoja edhe merreshin me krjimtari vargjesh

ja si reagoi nje simpatizuese e imja aty ndaj disa provokatorve shpirtta te zi progrek armiq te kombit shqiptar
dhe te vargjeve te mia e donin te me shpotisnin

lirik
19-03-09, 01:27
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fenomeni
Lirik, nuk kisha kohe te lexoja shume, por me aq sa lexova me pelqyen krijimet e tua.

Sugjerim? Po. Vargjet hidhi ne menyre estetike dhe mundohu te perdoresh gersheren apo fshesen ne rastet ku poezia i iken hapesires se saj, per t'u shfaqur poeme.
Vargjet e tua jane thellesisht patriotike dhe shume te pasura edhe artistikisht, por une do te keshilloja qe te marresh nektarin e tyre.

Urime!
-------------------------------------------

koment nga nji simpatizues i imi qe lexonte vargjet e mia ne forum

lirik
19-03-09, 01:32
17-03-2009, 02:59 #17
Brari
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 23-04-2002
Postime: 11,209
shkelqim..


asgje nuk shkelqen ne karakterin tend..
me kto postime ne temat e LIRIKUT.. e meriton nickun.. felliqesia..ose myzeqarisht..pocaqia.. ose libofsherisht vrromė..

zhduku o pocaqi.. nga ketej..

pergezime juve qe nderhyte e i treguat udhen ketij pleshti te edvin blush caushve..

infinut.. veri nje m asaj n-se.. e ik dhe ti o tartabiq.. e shih temat e tua..

..

lirik..

nuk i di hallet e tua e persekutimet.. qe te behen.. por nje gje e di se un ty te lexoj ne kte forum.. e jo dikund tjeter..
pra ti je poet per mua e te tjere nga keto poezi qe ke postuar ne kte forum..

dua te them se kjo do te thote se e ke ketu ne kte forum lirine qe i duhet nje poeti..

pra mere me qetesi..

cdo te mire e krijimtari te mbare....
---------------------------------------------------------------------------------

ja se si reagoi brari i nderuar i cili esht publicist i njohur dhe aktiv neper shum artikuj publicistik

ky i tha kti agjentit grek qe quhej me pseudonim ne forum shkqelqesia e ti -
largou nga provokimet ndaj lirikut dhe ja se qka i shkruan atij shkelqesia e tij qe un e quaja jo shkeqesi por nje drras qenefi greke nuk je gjė tjeter
ky njeri ky pra me ket pseudonim qe quhet shkelqesia e tij ky i shte njeri i pa cipė i ndyrė pis

lirik
19-03-09, 01:44
si autor i vargjeve shqiptare pas kaq mundimesh e mohimesh-deshta te shperndaj dritene vargut dhe germen shqipe e ndikimin ne te gjitha vend shkrimet shqiptare te internetit por hasa ne agjent kundershtar pisa e lloj lloj xhelozesh fundrrina armiq te kombit t e lirisė e te atdheut tonė kunershtar te kosoves gjeloz qe nuk kishin deshir te dal kurfar aftesie e kosovarit mbi sipqerfaqe -
njerz mendesisht porovincial inatqorė cinik errsira te mendjeve te zeza provoktaor -
antikombtarė njerz qe shpifnin e trilonin gjithqka per te me zhvlersuar por me dolen krah shum simpatizues shqiptar te mi e e te se drejtes -
PRA PERNDJEKJA NEPER FORUME ISHTE TAMAM SI PERNDJEKJA kur isha ne ilegalitet ne veprim
peer qeshtjen kombtare
penden e pata moter e vlla kahdo neper burgje neper male neper ecje te ndryshme ajo esht gjithqkaja ime me te dua te jetoj e te vdes me te dua te shkoj ne varr me te dua te jem i pandashem
amanet ua lė per se gjalli brezave shqiptarė vargun tim dhe po ju them se un e deshta dhee dua penden -
me pendne ne brez e ne gji kam ikur maleve arratisur duke e puth gjithmonė duke edasht kur isha permallue e ne vuajtje e nxjerrja dhe embshtejsa per faqe e doja dhe lehtesohesha me dukej sikur kisha diken me vete neper jeten time te veshtir maleve e ikjeve neper dhena te huaja i ndjekur nga armiku shekullor serb-
temen time pasurojeni dhe ruajeni neper breza jo vetem timen por secilin kujtim gjurm e shkrim
sepse keto jan pasuri gjurm merreni me mend shkrimi sikurt e kishte qen ne siperfaqe para mija emija vjete prandaj shkrimin ruajeni si syt e ballit esht pasuri e madhe pas disa shekuj secila germ e sotit do te ket vleren gjevahir -
kujdes shkrimin dhe gjurmet vetedijsohuni shqiptar emos humbni shkrime ruani ato si syt e ballit se jan vlera vlejn per brezat neper shekuj-
pas pesqind vjete do e ju urojn brezat per shkrimin e sotit nese e ruani e ua percjellni brezave siguroni neper arhiva te forumit gjithqka dhe ruani me dashuri e kujdes te madh se esht pasuri e pa qmueshme shkrimi besoni

lirik
19-03-09, 08:50
keshtu ishte jeta edhe fati i dikuj -
shum njerz neper kohra neoer breza vuajten per ket liri u shkatrruan disa u masakruan me gjith familje disa nuk paten as jet as rini disa humben me nga shum vite burgjeve duke u shkatrruar nga shendeti duke dal nga binaret e jetes e pse vetem e vetem qe brezat te gzojnė lirinė-
por a jan te knaqur kontribuesit dhe sakrifikuesit e mdhej a jan te knaqur me ditene sotme me ket gjysm liri jo ne asnji menyr jo-
jo vetem qe lirisė nuk po i dihet vlera as pesha e as rendesia por me te po tallen e po e neperkembin ndersa ma se tepermi koha tallet me ish njerzit e sakrificave me familjet e desmorve te mjerve te atyre qe nuk kursyen per atdhe te varferve -te mjerve te jetimave me sakrficat e herojve e te atyre qe dhan edhe jeten e gjakun me ata q embeten te gjymt te plagosur te humbur pa shkollė pa punė per shkaqe te ndjekjes nga armiku -
perfituan ma se tepermi ata qe jan sjellur e pshtjellur me nder me then si pordha neper tlina -
kshtu ju thoshte fjala e vjeter shqipe pigjameve -
eshte tmershme ma se tepermi kur si ne shqiperi si ne kosovė njerz q e i jan lpi regjimeve me vite si seervila me babė e babgjysh ne kohrat e pas furtunave sot dalin te merituar patriot atdhetar te pasur kontribues bile mundohen te shkelin mbi gjakune deshmorve e te burgosurve politik ka edhe asi qe fare nuk ishin askund as ne luftė as ne perpjekje as ne demostrata por shmangeshin ku do e sot zhurmojnė si falltorė duke u bė heroj e e i mkamur me pasuri mbrenda nate-
Ne kohen time kishte njerz qe hanin e pinin e rrinin me shkie serbijan e ju tregonin edhe me nder me thėnė pordhen ma te vogel me imtesi duke denoncuar kombin e fisin e vet pas luftes ne koosvė pas vitit 1999 dolen si kepurdhat mbi sipqerfaqe duke llomotitur pa treguar se ishte i biri i munafikut i biri i komunistit me librezė i biri i atij qe kishte ndihmuar regjimin e armikut ose ishte ai qe kurr nuk kishte guxuar me hap gojė kunder padrejtesive-shekullore qe i bente serbi politika kolonialiste asimiluese pushtuese ndaj shqiptarve por ne kohrat sot paraqitet si mbret e veprimtaris dhe angazhimit per komb e atdhe edhe ket ekam pa dhe jam deshmitar kohorė bile njeriun qe personalisht me tha mua un jam me bashkim vlalzrimin me titon dhe plas ti ne daq ndersa ti shko ne burg e kalbu kshtu me tha njiher nji adhurues i bashkim vlalzrimit titist athere
-dhe un i thash me vjen keq prej filanit se gojn ta kisha shkye hup me nder me than te dh.....efsha titon e bashkim vlalzrimin tend me shkje -
ja pra por tash sigurisht ai njeri shet dikund patriotizem nuk ja lshon kuj fjalen ass radhen me fol dhe esht dikun i lulzuar falco me plot merita te rrejshme

lirik
19-03-09, 09:12
keshtu ishte jeta edhe fati i dikuj -
shum njerz neper kohra neoer breza vuajten per ket liri u shkatrruan disa u masakruan me gjith familje disa nuk paten as jet as rini disa humben me nga shum vite burgjeve duke u shkatrruar nga shendeti duke dal nga binaret e jetes e pse vetem e vetem qe brezat te gzojnė lirinė-
por a jan te knaqur kontribuesit dhe sakrifikuesit e mdhej a jan te knaqur me ditene sotme me ket gjysm liri jo ne asnji menyr jo-
jo vetem qe lirisė nuk po i dihet vlera as pesha e as rendesia por me te po tallen e po e neperkembin ndersa ma se tepermi koha tallet me ish njerzit e sakrificave me familjet e desmorve te mjerve te atyre qe nuk kursyen per atdhe te varferve -te mjerve te jetimave me sakrficat e herojve e te atyre qe dhan edhe jeten e gjakun me ata q embeten te gjymt te plagosur te humbur pa shkollė pa punė per shkaqe te ndjekjes nga armiku -
perfituan ma se tepermi ata qe jan sjellur e pshtjellur me nder me then si pordha neper tlina -
kshtu ju thoshte fjala e vjeter shqipe pigjameve -
eshte tmershme ma se tepermi kur si ne shqiperi si ne kosovė njerz q e i jan lpi regjimeve me vite si seervila me babė e babgjysh ne kohrat e pas furtunave sot dalin te merituar patriot atdhetar te pasur kontribues bile mundohen te shkelin mbi gjakune deshmorve e te burgosurve politik ka edhe asi qe fare nuk ishin askund as ne luftė as ne perpjekje as ne demostrata por shmangeshin ku do e sot zhurmojnė si falltorė duke u bė heroj e e i mkamur me pasuri mbrenda nate-
Ne kohen time kishte njerz qe hanin e pinin e rrinin me shkie serbijan e ju tregonin edhe me nder me thėnė pordhen ma te vogel me imtesi duke denoncuar kombin e fisin e vet pas luftes ne koosvė pas vitit 1999 dolen si kepurdhat mbi sipqerfaqe duke llomotitur pa treguar se ishte i biri i munafikut i biri i komunistit me librezė i biri i atij qe kishte ndihmuar regjimin e armikut ose ishte ai qe kurr nuk kishte guxuar me hap gojė kunder padrejtesive-shekullore qe i bente serbi politika kolonialiste asimiluese pushtuese ndaj shqiptarve por ne kohrat sot paraqitet si mbret e veprimtaris dhe angazhimit per komb e atdhe edhe ket ekam pa dhe jam deshmitar kohorė bile njeriun qe personalisht me tha mua un jam me bashkim vlalzrimin me titon dhe plas ti ne daq ndersa ti shko ne burg e kalbu kshtu me tha njiher nji adhurues i bashkim vlalzrimit titist athere
-dhe un i thash me vjen keq prej filanit se gojn ta kisha shkye hup me nder me than te dh.....efsha titon e bashkim vlalzrimin tend me shkje -
ja pra por tash sigurisht ai njeri shet dikund patriotizem nuk ja lshon kuj fjalen ass radhen me fol dhe esht dikun i lulzuar falco me plot merita te rrejshme -
nese do te matej me sasi padrejtesia te shqiptart do te dilte me vagona transporti -
por q ka me ba keshtu qenka jeta kjo virane

lirik
19-03-09, 09:24
indiferenca ndaj njeriut mos rrespekti edukata e ult pa shpirtesija mos prirja dhe mos talenti per drejtesia pagdhendshmeria barbaria dhe perberja shpellore mungesa e kultures dhee formimit -
mungesa e ndjenjjes se pergjegjsisė mungesa e realitetit mungesa e karakterit burrnis e drejtesis
prandaj te drejtit t e pastertit shkelen kaq pa mshirė sepse mungon ndjenja e pergjegjsisė
nuk del ai i pa merituari per shembull me thėnė per veten e vet jo nuk isha un -
un nuk shquhem un nuk veprova ather un isha vertet i mashtruar i manipuluar isha per bashkim vllazrimin e serbijan isha ky isha kshtu un nuk isha askund kur te tjeret coptoheshin e binin plast per atdhe -e qe ti punoj ndergjegja e te thot jo un i sha i mashtruar do te permirsohem dhe me falni
tani e tutje do t epunoj per atdhe -
por dalin e thonė un ekma be at e un e kam be ket dalin shum para herojve -
llafazana falltorė njerz te pa formuar rracista intaqorė te poa formim dhe ndjenja kombtare perqars veprues per ndasi e klane te prisht tamam si ather ne kohen e armikut kur vepronte ne ndihm te regjimitte bashkimm vllazrimit pansllav qe ishte asimilues dhe shkatrruesi i shqiptarve -

lirik
19-03-09, 09:34
pra i pa permirsueshem si njeri si specie e llojit primitiv injorant qe don me qdo kusht me anė te lavdisė se smurė me ken ne vemeNdje e merita TE CILAT NUK I KA -
VETLAVDIJA DHE SHTYRJA ME BRRYLA ESHT QELBSI E PA EDUKATė MORALE LIGSI SIDOMOS KUR NU K KA MERITEN E DUHUR ESHT ZHGJYRI MA I KEQ QE MUND TE KET NJERIU -
ESHT VES I LIG DHE I PA BURRNI -
POASHTU NJERIU DUHET ME MAT PAK EDHE ME FE E ETIKė ME RA VET NE KANDARIN AUTOKRITIK E ME MENDUE ME ITHėNė NDAL NJIHER KU JE TI SA KE VEPRUE SA ESHT
KONTRIBUTI I TE TJERVE E SA I YTI -
UN KUR MENDOJ MASAKRAT DHE HUMBJET E FAMILJEVE SHQIPTARE E DHIMBJET Q ETE SHPIJNė ZEMREN E ASHTIN E BRITMAT E TYRE VETJA IME ME DUKET I PA VUAJTJE -
aq shum ndalem e mendoj e them o zot mos provo ne ato mjerime e maskra ellahtare krime e humbje katastrofa as gurin mos e provo as hasmin -
ja pra njeriu duhet me dit gjithmonė me matė saktesisht se ku e ka vendin-se gjithmon ka te tjer qe kan vuajt ma shums e ti

lirik
19-03-09, 10:13
Ma lmojnė zemren

Xhelal Ferizi autori i vargjeve Shqiptare ne Mėrgim

porsi yjet qė e lmojnė qiellin
nė zemer shndritshėm ia lmojnė gzimin
porsi rrezet qė e lmojnė diellin
me at t’ pėrkdhelshmin rrezatimin

porsi hanen qė e lmojnė ngjyrtare
ato tė arit shend qelizat
porsi ngjyren ylbertare
kur mbi gurra e lmojnė puhizat

ashtu tingujt e violines
tė sharkisė e klarinetit
porsi zemren t’ kanarines
qė ja lmon puhija e detit

ashtu mua ato mahni
tinguj tė leht’ n’ rimė magjistare
me nji magjike dashuri
ma lmojnė leht zemren shqiptare

e kur ma lmojnė ma shkrijnė n’shpirtzime
siq e lmon era nė ujė syprinen
thua n ‘ shegė sh’ndrrohet zemra ime
dehur qiellit merr flutrimen

e niset qiellit kah etnije
me sy tė ėmbėl si sherbeti
thue se krah i jep mahnija
me ra nė fusha e kah bregdeti

thua ja shtruan qiellin nė ylbera
thue re t’ bardha n’ krah e qojnė
thue flutron si zogjt n’ pranvera
tingujt n’vesh kur i kėndojnė

kah aorta e kah damari
e mbi qilima fluturak
mi shkojnė zemres tinguj ari
mbi ajri tue dehė n’pėr gjak

porsi e lmon era mbi faqe
edhe aroma karajfilin
porsi lulen manushaqe
porsi kanga e lmon bilbilin

ashtu zemren mua ma lmojnė
ato nota t’ melankolisė
si kur n’ gzim currilt notojnė
bardh nė ujvarat e etnisė

eh violinė ti shpirtė qė dehė
siq dehė rrezja bukurinė
n’ prehrin tėnd nji her me u prehė
le vdes tue dashtė shqipninė

XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
.................................................. .....................................

lirik
19-03-09, 10:20
KUSH TY NėNė SHQIPERI ETNIKE TE DON KOKė PėR DHE

xhelal ferizi

O mėma ime e dashur shqiperi etnike qė nen lot tė pendes po te thrras
shihmi dėnesjet ne secilin lot nga nji shekull dhimbje per ty
o mėma ime e dashur etnike po shkyhem po pėlcas
nė mėrgim me nji det lot nė sy

se tė vranė me fajde tė vranė me varfri e qmime
te vrasin me pazare me skllavvėri e tendera
sa lart jan ngritė buka mielli vaji qmimi o etnike mėma ime
oh un i mjeri o mėmė sa her te thau vera

o mėmė e dashur etnikja ime diellore
si ta gjejė dikund per ty nji rrisk me fat me tė buzqeshė
neper rruget e pa pista ndoshta lart qiellore
se mbi tokė jan qakajt gojė jargė

autori xhelal ferizi liriku ne mergim
--------------------------------

lirik
19-03-09, 10:27
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Me nje smundje te damarve pasi qe udb ja e zezė e shkieve te ardhur prej rusije ne ballkan - qe u kujdes gjithmonė me mė kalbė neper podrume e errisra te kqija ku kishte flliqsi e papasterti e beton nga ftofjet e shpeshta e stresi ne qfar kushtet ku ata me lenin ne podrume te errta plot lagshti-
nga sttresi i madh dhe provokime t e pa ndeprera neper burgje por pastaj edhe streset tjera pas daljes nga burgu-
mua me esht paraqitė nje smundje e damarve pra veshtirsim i qarkullimit te gjakut-
ne gjermani u kujdesa aq sa munda me mjek e me barna qe ta sheroj por damaret e kan humb elasticitetin dhe nuk e percjellin gjakun si duhet-kam veshtrisi kur flej me ndalet gjaku per shembull ngadalsohet dhe veshtrisohet kalimi neper vena e damarė me qka edhe mund te shkaktohet -
gjakderdhje e mbrendshme dhe te mbetem i pa aft ndoshta per komunikim apo te vdes por po shpresoj se jo sepse me sport e vrapime po pepriqem ta mbaj qarkullimin -
barna kam pi nga mjekt por megjithat ne vend se te knaqem pas daljes nga burgu kishte shqipfolsa qe mi shtuan vuajtjet emrat nuk po ua ceku ishte ky si shperblim-
deshta qe ta dij pak lexuesi se ne qfar kushtesh e rrethanash krijoj e kam krijuar vargje jo si disa qe me prapanicen mbi pambuk e qetsinė e tyre krijonin duke ua rrah shpinen elmuar shpinen e duke i perkdhelur koha por un jam nji njeri i vuajtur-
Smundjen po e luftoj me sport e me ilaqe por damaret e kan marr nji far hileti domethėnė e kan humb elasticitetin dhe nuk ekryejn fundksionin si duhet

lirik
19-03-09, 10:37
Tė ushqyerit ne burg po ashtu ishte shum i dyshimt ka pas raste kur ne qelijat e podrumet e tyre nuk e kam ngrene qorben- vetem kur ma sillnin pjaten ndaras kur isha ne vetmi ose podrumet e tyre ku ata nganjiher me denonin edhe me nga tridhjet dit errsirė podrumesh e qelijasht te ngushta te llahtarshme -
pas qe disa her me ka ndodhė
qe kam ndje nji temepratur te jashtzakonshme dhe nji qarkullim aq te keq te gjakut -
pra shkatrrimi i damrave te mi filloj qysh ne burg dhe pas dlajes nga burgu pas nji kohe fillova ta hetoj dukshem dal nga dal sidmos ne vitin 1995 1996 kur u shtriva ne spital gjerman her pas here dhe merrja terapi por edhe me sport intesiv per disa kohė e stabilizova smundjen -
ka pas raste me uj te hudrave te ziera jam ushqyer si terapi ju kam qit pak alkool hudrave te ziera
i kam lınė disa dit te lshojnė pastaj e kam pi dhe me ka ndihmuar terapija por edhe kam marr shum barna te mjekve gjerman pra e kaluara e vuajtur ma demtoj elasticitetin e damarve qe qarkullojn gjakun ne krejt trupin dhe jam ne lufte me ket smundje por me gjith at po qendroj akoma nuk jam aq keq mir jan punet pasi qe me sport merrem duke u munduar ta fitoj betejen me smundjen -
megjithse nuk me duket se njiher per nji her ajo do te fitoj pasi qe e kam luftuar bukur mir
me an te sporteve aktive

lirik
19-03-09, 14:24
Sa per vuajtjet- I nderuari Adidu -


nuk dua tė hyjė shum ne detale ---

sepse kan vuajtur shum njerz neper burgje-

vuajtjet ishin te poshtra per shqiptarė te trishtueshme te kqija -

por disa kan shkruar e disa trishtohen nga e kaluara---
nuk e kujtojnė qoftė edhe nji dit mbrapa-
duan jetė te re -pasi qe kan dalė ne liri ---
dhe nuk e kujtojn fare te kaluaren e ferrit -
as nuk duan te ja dijn per te kaluaren -sepse ndjehen keq nga vuajtjet e se kaluares
njerzit jan te ndryshem-e disa edhe nuk mud ti pershkruajn vuajtjet e te kaluares nuk kan aftesi te prshkrimit e te renditjes jo se nuk kan dhimbje e nuke ndjejnė-

Kam degjuar s e ka dalė nji liber e te burgosurve poltik me titull-
Tunelet e Tmerrit-
nga perjetimet e ish te brugosurve politik-

por nuk po e gjej me e ble -
s po me bjen ne dorė -
aty mund te shihni nji pjesė te tmerrit -
njii psqyrė te vertet se kush ishte bisha egersirė serbe -
dhe qfar politike kriminale maltretuese praktikonte nder shqiptarė e te te burgosurit politik shqiptar -

Ka pas raste kur bishat ma te egra ordinere me mjete te forta ne duar i nxiste kunder nesh-

u dashke me ju perballu kafshve te udbes -
ose me u koritė per jet te jetve-
me u turpru -
e mos me i thėn vetit shqiptarė-
o rrezistenc o turpin e n eshtrimin -
zgjedhe cilen te duash --
per fat te madh t zoti na dha zemer
e fuqi sternipve t skenderbeut ti bejm ball bishave karpatiane -
duke i flanderuar gjinit shqiptar qe na i dhan nana t tona shqiponja -
e adhruoj trimin shqiptare dhe qendresen por jo nenshtrimin ne asnji rrethanė-

do te mbetem gjithnji idhtarė i qendreses dhe i urtsisė -
e i kultures -
por edhe femrat shqiptare i pororsis te mos bien ma te gjlla ne duar te armikut -
kjo te mos ndodh kurr ma-
por t e merren masat vetmbrojtse me kohė-
s enuk te duhet jeta i poshtruaur -
ky esht ideali im sa i perket ksaj jete mbi dhe -
si shqiptar------------ dhe si breza...... ndersa sa per artin qe thot i nderuara adidu
un nuk po pretendoj te jem maja e himalajave ne art -
ka ma te lartė s e un ------------
pse a mendoni q e nu k jam i vetdisjshėm per ket fakt -----
jam i vetedijshem edhe per gabimet ortografike dhe drejtshkrimore.


Un bėj perpjekje ne nji far stilizimi te krijuarit sipas regjioneve per shembull---
kur vjen fjala te hana dhe dardana nuk mund ta shendrroj nė hėna dhe dardėna ---

ja aty per shembull e humb pastaj fuqinė zanorja dhe nuk mund te theksohet -

mandej
suka buka oka koka ---
halle e zalle---
stina qetina--- te gjitha kto rrokje e kėrkojnė fuqinė artin zanoret---

n“dhe jehonen--- por te gjitha jan te kenduara ne menyra---
q e te mund te pershkruhen sipas variantit shqip ---
te regjioneve pershtaten si tė duash jam munduar ta gjej nji lehtsi---

edhe per jugorin edhe per malsorin e dhe pėr kosovarin.---


Sa pėr gabimet teknike nga letrat e shkruara kur po i qes ne faq e te internetit ---
nuk po mund ta shikoj shum fushen e internetit---
dhe kohė nuk po me del ------sikur ta dini ju s e ne qfar kushtesh krijoj do te thoni aman si esht e mundur ---
sa obligimet i kam un---
po nuk ka nevoj ti them ktu ---


Un kam menduar s e lektorėt merren me punen dhe qeshtjen e drejtshrkimit---

jo s e nuk mundem un pikė
pėr pikė ti permirsoj---
por ma mirė lektort le te lodhen pak--- ata--- jan nji sitė qe nuklshojnnė n donje germė te gabuar ne liber---
pse te merem un me tė gjitha detyrat.


SA I PėRKET VARGJEVE ---
UN KAM SHKRUAR PER TE GJITHA SHIJET--- DHE TE GJITHA NUK JAN POEZI----
Tė MERREMI VESH ---
DISA JAN KANG E DISA JAN POTHUEJSE NGJARJE TE INTEPRETUARA NE stil si VARG---

DISA JAN LIRIKA DISA JAN POEMA DISA JAN VJERSHA E KSHTU ME RADHė---

DISA JAN POEZI ---


UN EDHE NGJARJE SHKRUAJ NE VARGJE ---
E ATO NUK KAN TE BEJN FARE ME POEZIN---
----- POR JAN TREGIME POTHUAJSE NE VARGJE----
PERVEQ STILIZIM VARGU--- NUK KAN TE BEJN ME POEZIN FARE ---

PO KUSH JU THA JU S E UN TE GJITHA I KAM POEZI---

JO JO JO DUHET TI DALLONI SATIRATE INTEPRETET NE VARGJE LIRIKE NGA POEZIJA ---


UN KAM SHKRUAR GJėRA TE PERZIERA KėNGė VARGJE TE LIRA ETJ:---


Ajo qka me neveritė ėsht kur me dalin vargjet pa emer ne forum kur dikush tallet me mundin tim -
ja e sheh kjo e martumja ashtu veproi ne nji rast ----
dhe u grindem pastaj keq --- pastaj nji koh nuk mu hiq qafe me provokime --- por doli si nje llafazane filloj edhe me shpif per mua edhe pse ishte me faj te vet ajo e filloj sherrin ktu ne forum ---
pra kso problemesh kam
pasur --------dhe nuk dua te kem keqkuptime.
Ju e shihni se si ka vepruar Hysen Ibrahimi -
ua kam sjell ktu modelin shihni shkruan pastaj qet dy tre rreshta tregon artin tregon qellimin vleren e vargut -
pastaj komenton si kritik letrar duke operacionalizuar vargun me imtesi ne secilen domethenje -

shkruani prozon-
pastaj me analiza nxjerr shembuj -
aty ktu -
nga dy tri vargje-
e pastaj prap komentin --- e prap aty ktu nga dy tri vargje ---
nese e ka frymzuar dikund -----------
por jo si disa nxjernin krejt vjershen e ne fund thonin bravo te lumt penda------
ather pse nuk e le vjershen aty ku ishte------
e te me thuash bravo--------- te lumt penda pa e sjell vjershen ktu fare----------- qka tu desht-------
lene vjershen te poezit nese nuk din te thuash ne kombinim si duhet -
ju e shihni se si e ka thėnė me talent elegancė zotri Hysen ibrahimi fjalene zberthimin e saj -HYSEN IBRAHIMI NUK DON TE MERRET ME KRITIKė LETRARE-
EDHE PSE KA PRIRJE NE KET DREJTIM MJAFT TE TALEN TUAR ---
AI PO MERRET ME STUDIMIN OSE ME MIR TE THEM ME ANALIZIMIN E VARGJEVE VARGJEVE TE MIA -
JA KAM DERGUAR DISA DORSHKRIME TE MIA --
SE KTO QE JAN KTU JAN VETEM DISA S A PER PUBLIKUN-

HYSEN IBRAHIMI NUK DON TE JET KRITIK LETRAR AI REFUZON KET -
NUK E DI PSE MA TEPER I PELQEN TE JET POLTIKOLOG AKTIVIST-
I NJI PARTIE NE SUEDI ----------
POR MI KA DERGUAR DISA KRITIKA LETRARE PER VARGJET E MIA QE I KA ZBERTHYER-
MI KA KTHY NE IMEIL ADRESė -
DHE MUND TE THEM SE ESHT JO VETEM NJI POLITIKOLOG POR EDHE NJI KRITIK LETRAR PEDANT I TALENTUAR -
DHE E PERGZOJ PER KOREKTESIN E PASTERTIN E TI NE TE SHKRUAR---
PER AT QKA KA NXJERR NGA VARGJET E MIA:ANALIZEN --


Mua nuk me takon te flas per vargjet e mia--- as te jep vlersime--- te jteret jan ata q e do t e flaSin---
MOS I PERFSHINI KENGET LIRIKE E POLITKE SATIRAT ME ARTIN E POEZINė---


LIRIKAT POLITIKE DHE TE MOTIVEVE TE NDRYSHME JAN KREJT DIQKA TJETER
ATO I PERDORI PER QELLIME EFEKTI NGA NJI HER -
SHPOTIJE PER TE THUMBUAR NJE Tė METė ANARKIJE APO NJI REGJIM PARTI APOO ME GJERė -
A PO NJI ZHVILLIM- KUR PENGOHET -
ATO JAN NGJARJE TE INTEPRETUARA NE VARGJE ATO JAN KėNGė NUK JAN VARG ARTSITIK
AS THELLSI POETIKE -
JU LUTEM KTO DALLIME DUHET TI NJIHNI

DHE JU LUTEM te keni mirkuptim nuk e kam qellimin te emri im ------
por mos mi leni vargjet pa identitet------
kur te komentoni ---------se nuk kam qellim ktu ta them arsyen pse--------
ma vonė do te ju tregeoj pse---------
pra kam arsye---------
dhe rrespketojeni ket apel timin----------
te mos kemi mosmarrveshje se jemi te gjith vllezer e motra te nji kombi ---------
e nuk kam deshirė te behemi ktu teater pa nevoj ė--------

kur te intepretoni vargun tim vendosni lart autorin emrin mbiemrin --
mandej flisni ----
dhe kur te merrni vesh arsyen do t e me jepni te drejt ------
ua tregoj ma vonė arsyen mos keni merak ------
un pa arsye nuk apeloj a snuk prononcohem-----

JU DUHET TE GJITH TE ME MBRONI JU KA HIJE S I BASHKATDHETARė-
Tė Mė MBRONI NGA NDONJI PROVOKIM EVENTUAL I NDONJI FAQEZIU -
QE DEL ME MASKA ---
A JAM I JUAJ APO I KUJT DREQI JAM UN PRA ---
KTU JEMI TE GJITH TANėT ---
UN KAM DAL ME EMER PUBLIK KSHTU KAM VENDOSUR EDHE PSE NE FILLIM KAM DASHT TE DAL EDHE UN VETEM ME PSEUDONIM--POR VENDOSA TE DAL HAPUR -

DHE PSE VEPROVA KESHTU QE NUK ESHT LEHT ---
MA VONė DO TA KUPTONI VET QELLIMIN ---


ARSYET EKZISTOJNė -----

MOS MENDONI S E UN VEPROJ DIQKA PA E MENDUAR E ANALIZUAR
MA PARė ------------

Kam dalė me emer te vertet qėllimisht ---s e kam pas menduar njiher te dal vetem me pseudonim---jam matė e jam q'matė gjat kohė dhe isha ne dilemė se si te veproj egjat kam menduar-
q 'tė bėj---
tė dal apo te mos dal me emer ---
dhe shum per pak ka fituar vendimi qe te dal me emer te vertet----

Prandaj po ju them kur te komentoni ---
shkruani peshtypjet ne prozė nėse e merrni ndonje shembull ne varg-
nxirrni dy a tre vargje dhe thuani shembullin --
ja ktu kshtu tha kshtu deshti te thot etj kshtu ishte qellimi---

Sai perket vargjeve te mia mos harroni se kto ktu nuk jan kush e di s e qka -
ato tė mėdha ------
vargje jan si gjith vargjet tjera ---

artikull i permirsuar dhe i redukatuar i kontrolluar ne ortografi -
sipas premtimeve qe kam dhėn se do ti permrisoj shkrimet e gabimet ku kam shkruar shkel
e shko pa e kontrolluar gabimin ---tash po bej permirsime ne shkrimet e ma parshme


me rrespekt per lexuesit autori xhelal ferizi liriku

lirik
20-03-09, 08:14
Jeta dinamike shkėlqimi dhe civilizimi sot kėrkojnė barazi---
trajtim rrespekt ndjenja
dhe tė drejta te barabnarta --- rrespektet pėr femren imponohen
ne kto kohra tash nė dinamiken e civilizimit
kohorė modern
norma tjera civilizuese emancipuese afirmuese kėrkohen
femra shqiptare me cilsitė e saja dhe ngritjen nė intelegjencė
afirmim
dhe ngritje ideore
po imponon rrepsekt--- dhe obligim e pėrkushtim ndaj sajė-
edhe shqiptarėt duhet te kuptojn ndryshimet kohrat po sjellin alternativa te reja dalja nga
kanunet e patriarkalizmat po imponohet do te dominoj barabarsia dialogu i mndersjell dhe bindjet
e secilit arsyet dhe diksutimet mbi bazat e vetvendosjeve individuale dhe te argumenteve te secilit si veprim i civilizuar dhuna dhe brutalitetit imponimet i takojnė barbarisė -egoja nuk duhet te jet vulė dhe diktat i detyrimit me dhunė ndoshta ka gjėra tjera qe mund te imponohen por ji dashuria dhe rrespekti zemra e askuj nuk fitohet me dhunė por me norma te sjelljes dhe te vlerave te argumentit dhe drejtesisė arsyes dhe veprimeve pozitive

mendim i lirė i autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku shqiptarė nga kosova
-------

lirik
20-03-09, 08:46
kėt duhet ta dijė secili qė hyn nė lidhje dashurie pra poashtu martese

apo martesore se dhuna dhe brutalitetit i takojnė kohrave qe kan kaluar -
kur ndjenjat dhe aftesitė e njerzve ne te menduar ishin te kufizuara e civilizimi nuk kishte arrit shkallet e duhura siq ka arrit sot me an te informimit e mediave dhe arritjeve tejera si teknologjia shkola interneti informimi i pergjitshem radio revistat si dhe zhvillimete pergjitshme ne shoqeri e ma gjerė ne levizje e zhvillime etj -

Femra shqiptare po tregon se nuk ėsht mė koha e baba qemos dhe e nėpėrkėmbjeve as e pazareve -
tė ndjenjave ku me trupin esaj mund te bėsh q tė duash -martesa apo lidhja e dy veteve e dy gjinive nuk esht ma imponim por bashkim i dy vullneteve te lira dhe trupat nuk jan prona femra poashtu as maskkulli nuk jan rob as prona te njeri tjetrit por vullnete te lira mbi bazat vullnetare te bashkimit -
po sa te pushojn ato ndjenja nuk esht ma interesant te imponohet diqka automatikisht edhe vullnetet e lira ndryshojnė prandaj te menduarit ne shoqerinė shqiptare dal nga dal edhe po ndryshon drejt arsyes e binddjes se keti fakti mirkuptimi veprimi dhe normat e sjelljes nuk mbahen me asnji dhunė por me vetedije dhe edukim-
poashtu sa i perket disa femrave qe po hyjn nen feregje per tu mbrojtur po e them se harrni nuk esht parzmore qeliku e mbrojtjes se moralöit as besnikrisė e dashurisė harrni esht thjeshtė harren qe nuk luan kurfar rroli ne mbrojtjene besnikrisė prandaj sa ma larg ksa bestytnije te rrezikshme per kulturen tonė shqiptare-
BESNIKRIA DHE DASHURIA NUK NDERTOHET AS NUK SIGUROOHET DUKE HY NEN MASKEN E WEHABIZMIT E FUNDAMENTALIZMIT-
ato sigirohen me ideale te edukimit dhe emancipimit te ngritjes se vetedijes dhe aftesive moderne te edukimit mbi bazat e kultures dhe peprunimitte ndjenjave e emocioneve ku sa ma shum dritė lattesije e vetedije hyn ne formimine dhe lartesimin e fisnikrimin e tyre ather mund te quajm njeriun te edukuar i civilizuar me ideale te jetes e civilizimit qe merr pergjegjsi formim edukim dhe krijon ne vetvete siguri dhe formim te njeriut me logjikė te ditur aty qenron arma kur femra dhe mashkulli lart e m a lart ngriten ne nivel civilizues por jo ne sakatosjen e harrnave te zi ku injoranca dhe vetedija jan te ulta ku nuk ka formim mendorė ka varfri ne opcione paaftesi dhe vetem ruhen syt e dikuj ose harni esht ai qe ne momente te ackruara nuk mund te jet garanci e sjelljes -ky fakt nuk paraqet shpirtė morali as civilizimi perveq se ngritjet ne vetedije ato jan garncionet ma te mdha te njerzimit -
lexim peprarim shoqerorė emancipim edukim dhe kulturė formime te larta te vetedijeve dhe menqurisė deri te perunimi ma i fuqishem i emocionit mbi pergjegjsisnė pastaj dhe obligimin dnaj norems dhe vetdijen mbi idealin dhe cakun ejetes si dhe ndjenjen e bukur e sigurinė lidhjet shpirtrore -
dhe magjija e margaritari i asaj bukurie qe perben aktin ma final te jetes cakun motrivin dhe arsyene saj mbi te cilet lind gzimi motivi vullneti qellimi aftesia vullneti per te shkuar drejt cakut dhe vet arsyej e jetes -

barazia dhe trajtim njerzorė civilizues kekrohet si dhe sasi e madhe e menqurisė e vetedijes e formimeve e pergjegjsibve aftesimit te njeriut ne emancipim shkolla duhet te ket sa ma shum aftesi edukimi lėndė te veqanta dhe punė peprnuese per brezat qe civilizimi te ket sa ma shum garancion qe ai ti bej ball sfudave qe sjell jeta ti bej ballė lakmive te qoroditura dhe kurthave dinake mashtruese qe sjell jeta-
arma ma e fortė esht edukimi garancioni ma i madh pra dituria e emancipimi kultura -

dhe pėrgjegjsia--- tė drejtat--- e jo diskrimini e influenca autoritare sundimi tirania barbari -
vullneti i dyanshem te vetkuptuarit dhe mirkuptimi e kompromisi i dyanshem -
si dhe te menduarit se ajo apo ai nuk te takon ty si pronė qe mund te bėsh qfar te duash me te -
por si vullnet i lirė mbi bazat e dyanshme te vulneteve jeni bashkuar kjo esht jeta dhe fakti nuk esht lopė e jotja as dhi por qenje njerzore qe ben pjes ne vullnetine sajė kur ndryshon vullneti dhe ndjenja bashkimet nuk ndjejn ma arsye as obligim bien per dhe te gjitha dhe nuk duhet provuar asnji imponim mbi femren as mbi mashkullin nuik elejon ndjenja qe krijohet--
nje person qe nuk te don cili mund te jet motivi qe ai te mbahet me dhunė jo pra ne asnji menyr sepse ku nuk ka dashuri te dyanshme qdo variant i mudnshem i nji bashkpunimi e bashkimi
bjen nuk esht ma ne fundksion te vullnetit dhe shpirtit as personave pra ather shendrrohen ne kukulla te pa vullnet dhe arsye -


duke menduar gjithashtu per femren ne mentalitet se ajo ėsht gjini mė e dobėt dhe mund tė trajtohet sipas disa mbeturinave te zakoneve te vjetra patriarkale esht gabim tarshanik tragjik primitiv
qe duhet te hiqet nga kodi i te kohes sot e te menduarit esht teper prapanike dhe e e pa gdhenur ajo formė e te menduarit
dhe nuk i takon aspak civilizimit i cili po vjen me hapa ne gjith boten njerzore ku po ndryshojn variantet jetsore dhe te menduarit -
shpetimtarja ma e madhe esht kultura dhe civilizimi edukimi prandaj secili shtet duhet te investoj shum per kulturen
mendime te lira te autorit te vargjeve shqiptare lirikut

lirik
20-03-09, 08:56
obligimi dhe konsiderata duhen sot nė kohrat moderne---
duhet tė vijnė nė shprehje perkushtimi ---ndėgjuashmeria
e dyanshme kompromisi drejtesia dhe trajtimi njerzroė---
dhe serioziteti' nė raporte dashurie tė ndersjella-------- dhe te provohet qe
kompromiset te gjenden ne format ma te mundshme duke perbi secili diqka -
ngapak pra sepse nuk ka shije te njejta askund por duhet sakrifikuar shuijen dhe qejfin nganjiher duhet me perbi diqka qe nuk te pelqen por per te ja bė qejfin te dashures pra gruas se marteses duhet bė diqka ndoshta qe ty nuk te pelqen ose duhet me lshu pe e duhet me i sakrifiku disa shije e qejfe tuat por aq sa mundesh ndejnjat dhe qejfet egoiste duhet larguar ne emnyr qe te rrun ne binar dashuria-
PER SHEMBULL NESE FEMRA KA DESHIR TE SHKOJN NE KINO E TEATER e ti ke deshir me dal me shokė at dit shko ne teater e ne kino sakrifikoje per te at ditė dhe mundihu qe te ndjehesh mir pran saj qe ajo te mos e ndjej veten te lenduar se ti me dhunė e pa vullnetshem je duke shkuar seme ma qejf do te ishe me shoqerinė -
por edhe femra duhet te ti shmanget ndeshjeve e keqkpuptimeve pra sa ma pak ndeshje e ferkime grindjesh sepse jeta ka edhe kodra te evshttira disa jan te pakaperceshme njerzit jan te ndryshem te llojllojshem por per hir te dashuris duhet me sakrifiku diqka te shijes tende -
aSHTU si jeta nuk sigurohet pa mund as dashuria pa mund nuk mbahet ne binarė zoti e ka lanė secilen punė te mundimshme per te cilen kerkohet angazhim edhe lulet nese nuk i ujisim atu vyshken
pra secila punė e kerkon hyzmetin

lirik
20-03-09, 09:01
ka disa nga ata njerz shkurtpams naiv
sot qė veprojnė mbi bazat e paaftesive ne te menduar ma larg
-----bėjnė veprime tė tilla te papergjegjshme ku busolla kryesore e tyre esht egoja -----
at a, qesin nė leter kumare bixhoz lumturinė ---
dhe vleren--- jo vetėm tė femres
shqiptare tė gruas por edhe tė familjes
sepse jan tė edukuar nė sjellje tė pappėrgjeshme ata ma vonė kur loja del dhe nuk esht ma interesant te vonuar provojn te vetedisjohen se qfar veprimi kan bė por jan te vonuar treni i lumturis ka ikur dhe esht humbur e shejta dashuri e jetė e lumturi
---------

lirik
20-03-09, 09:11
Divorcet tradhėtitė gjithnji e ma tė ma te ndryshme ngjarjet jetsore qė ndėgjohen tė shpeshta deshmojnė se naivitet dhe veprime tė tilla ka nga shkaqet e mosformimit ne vetedije dhe perpunim te arritjeve ne formacione te te menduarit ne seleksionime logjike ne shum raste te vendimmarrjeve te pa analizuara ku cektesia epasurisė shpirtrore po behet shkaktare per ndermarrje shkurtpamse
duke kaluar ne kafshir egoje e duke shkelė mbi idealete bukura -
pra injoranca mund te thuash
po arrin kulmin- se vetknaqsia disa fodullve tė papėrgjegjshėm bastard e po thuajse barbar te pa kulturė
Nė disa gjėra nė disa raste nė vend se tė punojn pėr lumturinė e dashurinė per qmimin e peprunimim evlerave ete bukurive te jetes ata i ben shkelem bukuris jetsore duke menduar s ebukuria esht ne avnetura -
dhe qerdhen e familjes te bashksshortesis e cenojn e zhvlersojnė e nenqmojn por edhe perpsektiven ardhmėrinė -
disa njerz nji numer i tyre kan zgjedhė ----- kafenetė aventurat ndrrimine femrave -
lukset dhe orintimin e tyre ne epshe bilogjike te cilat nuk kan lidhje me bukurinė e tyre shpirtrore -
dhe kalimin e kohrave kot ne to e ne avantura qe nuk sjellin asgje ma teper se disa perjetime qasti qe kalojnė dhe nuk perbejn bukuri jete pra naivitet duket aty te ato veprime
duke nėnqmuar vlerat e femres shqiptare------
duke pėrbuzur kualitetet------
shoqėria jonė po tregon krizė morale nė disa raste po mendoj individ tė caktuar tė shoqėrisė
dhe sjellje tė papėprgjegjshme
------ e kam fjalen te nji numer i caktuar njerzish nė shoqerinė tonė -----


mendime dhe teorizime te lira te autorit te vargjeve shqiptare lirik u ne mergim

lirik
20-03-09, 09:13
qelsi i suksesit te zemrave per ne harmoni esht perkushtimi dhe sherbimi i vazhdueshem i freskt dhe sjellja si deh disa vyrtyte qe duhet te shquhen qe ta ujisin dashurnė e ta mbajnė te njomė ndersa ujitja ma e bekuar esht besnikria

mendim i lir i autorit lirik

lirik
20-03-09, 16:00
Meqense esht hapur kjo temė kėtu per mua ju falenderoj dhe mu dha mundsia ti shkruaj edhe disa kujtime e disa publiscistika qe i kam shkruar neper disa blogje gazetash e forume -
si dhe disa detale nga jeta ime e kujtime tjera pastaj disa mendime e artikuj-

lirik
20-03-09, 16:31
Me nje smundje te damarve nga nje smundje e damarve vuaj elasticiteti i damarve esht dobsuar nuk e percjell gjakun si duhet muskulatura e tyre esht dobsuar -
dhe damarėt ngushtohen-
ndodhi kjo smundje me kalimin e kohen kryesisht nga psojat ekeqtrajtimeve dhe bugrut shumvjeqarė e te ftourit e stresit presioneve te jetes se veshtirė te kaluares se vuajtur -
pasi qe udb ja e zezė e shkieve -neper kohra e mote e ketrajtoj nes e guxoj te them poetin tuaj xhelal ferizin siq e quani ju poet te dashur lexues -
serbijanėt dhunues e te femrave shqiptare vrases te djepave e fishnjeve te ardhur prej rusije -
ne ballkan - me politiken etyre antishqiptare neper mese veglave te veta e mashave shqipfolse
-dhe udba e tyre
qe u kujdes gjithmonė me mė kalbė neper podrume e errsira te kqija te zeza -
ku kishte flliqsi e papasterti e beton teper te ftoft -nga ftofjet e shpeshta e stresi ka ndikuar sepse kam pas perjetuar disa her temepratura shum te mdha nga ftofjet -por esht diqka interesante organizmi im ka qen mjaft i qendrueshem -perkunder gjith ktyre zullumeve estreseve e ftoffjeve te ndryshme -

Ne qfar kushtet ku ata me lenin ne podrume te errta plot lagshti ndytsira un shpesh infektohesha -
e
nga sttresi i madh dhe provokime t e pa nderprera neper burgje -
ata edhe pastaj shpifnin e gnejenin per mua trillosnin njerz me provokonin -me lloj lloj provokimesh
e kishin nuhatur dhe diktuar se qka mund te shkruaja ne te ardhmen pasi disa vargje te mia mi gjeten disa her dhe e diktuan se do t eken probleme te mdha dhe pastaj shpesh her me thonin je nji njeri qe paraqet rrezik per ne per shtettin jugosllav je intelegjent shum dhe nuk je ne anen tonė por te armiqve tonė je kundershtar i madh i bashkim vllazrimit prandaj duhet te shkatrrohesh ti ne te gjitha format -keshtu me kan thėnė shum her kur me dergonin ne podrume errsira apo perndjekje e kur me mbanin naten neper pyetje maltretuese ku ka ndodh gjith naten me kan shtruar pyetje e maltretime deri ne mengjes -
shpeshher ju kam thėnė q rendesi ka intelegjenca ime nuk i jam i vetmi ne kosovė dhe un nese kam prirje per diqka kjo nuk esht edhe aq tragjike si e beni ju-
perse te bie un viktimė perdorja nga njiher diplomacinė testimin tim per ti testuar -
por ata kishin nuhatur dhe me than mbas teje mund te vijn shum njerz dhe ti mundesh me shkru shum gjėra te rrezikshme e shohmin ne vargjet tua se qka ke shkruar kjo paraqet rrezik te madh per rendin dhe sistemin e vlalzrim bashkimin kushtetuten shtetin e qka din un qka me thonin udbashat e sigurimit neper pyetje e maltretime te ndryshme -
por pastaj edhe streset tjera pas daljes nga burgu-
mua me esht paraqitė nje smundje e damarve-
pra veshtirsim i qarkullimit te gjakut-elasticiteti i damarve nuk esht si duhet ka raaste kur ngushtohen damaret dhe veshtrisohet qarkullimi i gjakut -
ne gjermani u kujdesa aq sa munda me mjek e me barna qe ta sheroj por damaret e kan humb elasticitetin-sepse kam pasur te ftofura te mdha e temperatura te ndha e strese te mdha -
prandaj ka ardhur kjo smundje siq e spjeguan mjeket gjerman -

damaret e pasivizuar qe humbin elasticitetin dhe nuk e percjellin gjakun si duhet-
kam veshtirsi kur flej -
me ndalet gjaku per shembull ngadalsohet nga njiher nxihem -
dhe veshtrisohet kalimi i gjakut neper vena e damarė-
me qka edhe mund te shkaktohet -
gjakderdhje e mbrendshme-
dhe te mbetem i pa aft -
ndoshta per komunikim -
apo te vdes -
por po shpresoj se jo -sepse me sport e vrapime po perpiqem ta mbaj qarkullimin e gjakut -
e ti vitalizoj damaret
barna kam pi nga mjekt dhe me kan ndihmuar --
por megjithat ne vend se te knaqem pas daljes nga burgu te jetoj sa do pak nji jet te qet ė-
kishte shqipfolsa qe mi shtuan vuajtjet -
emrat nuk po ua ceku atyre shkaktarve te vuajtjeve te mia-
-
deshta qe ta dijn pak lexuesi se ne qfar kushtesh e rrethanash krijoj vargun-
e kam krijuar vargje-
jo si disa krijes qe me prapanicen mbi pambuk e qetsinė e tyre krijonin-
duke ua rrah shpinen e lmuar shpinen koha e tyre e lezetshme -
e duke i perkdhelur koha -
por un jam nji njeri i vuajtur-
Smundjen po e luftoj me sport e me ilaqe por damaret e kan marr nji far hileti domethėnė e kan humb elasticitetin dhe nuk e kryejn fundksionin si duhet-megjithat nuk ndihem edhe keq ka disa permirsime
sporti vrapimi po me ndihmon shum dhe ka permirsime -
lexuesit qe jan dashamir te mis te mos brengosen

lirik
20-03-09, 16:58
prekėse e thellė me ndjenja me plot ndjesi e emocion sinqeritet i dhimbjes qė intepretohet -
flet si denesje emocioni e me elegji ne ndenja ne varg -
loton kėrkon shpetim neper zhgenjime-
me qdo kusht ---
shpirtin e eperjetimit e copton -
secilen thirrje e shpirtzon e dhimbshuron ---
don tė shpeton me qdo kusht nga kthetra e vuajtjes humbjes se dashurisė -

nuk e pranon humbjen -
nuk don humnerė-
zemra don dashuri mbshtetje shpetim-

rikthim jete- rikthim tė asaj qe dikur e kishte - e tash zbraztia mungesa e asaj dikur te bukures ne kohra-mbushje shpirtrore e dikurshme don te rikthehet -dashuria pra e humbur -e copton shpirtin e lenduar me peshė te dhimbjeve -kjo humbje e rendon s e c opton e rėndon lėndon -

Kėtu qendron britma e dhimbja thirrja lutja ankimi dhe apeli per kthim per ilaq per rigjallrim -
shpresė dhe refren i dyshuar her hamendes e her i vendosur -
ankim i perzier me shpresa rikthimi--
dhe paraqitje dhimbjesh ---
por gjithsesi situatė e mjeruar paraqitet ne vargje ---
tragjedije ku dashurija trishton e humbur --
dhe zymteesija qe rrenon jeten pa mshirė zbraztia dhe vuajtja qe paraqitet si e pa shteg dalje -

pergzime per kto vargje -
jan therrse shpuese dhimbsuri paraqitje e gjendjes shpirtrore -

bukur i ke thurur dhe intepretuar-
ne kuptim se si vret dashuria e humbur se si gjymton e sakatosė dashuria---

dhe si shkakkton dhimbje
te pergzoj per kto vargje
vet fjala dhe pyetja pse pse nuk me thua ma tė dua ,?

PSE ti mė ke harruar--- psehja paraqitet e dhimbshėm e tragjke ---
rrezik shpirtror gremine ---

pse nuk te merrr malli per mua i shtron pyetje personit qe sht larguar-
pse nuk me don siq me ke dashuruar---
vet psehet jan dhimbje jan thirrje ---
lutje ne forma habije pyetse me dhimbje ---

dhe dyshime te pseheve kur shpirti ndjenė nevojė per tu akumuluar per tu shpirtzuar neper ndjenjea e pyetje te pa shpresa -jan formate instiktit te cilat mendojnė se jan shtigje lehetsimi per shpirtin por ne fakt ato shtrojn vetem psehe te dhe mallengjim -

dashuria ne te kaluaren paraqitet ne secilen ndjenj -
qe tani mbretron dhimbja---

dhe lllahtari ---
aty ku dashurija la zbrazti pas mungeses tash ........
e di qe ti per mua nuk ke dashuri ---qanė viktima ---ne varg---

por un ty de dua jam bė gjysem njeri ...................... per ty i thot te dashurit duke kerkuar meshiren
ne nji far forme dhe thirrrjen prekse e faktin qasjen dhe te tanishmen e te quditshemn e jetes -
ku secila ndjenj nderthuret ne nji far lot dhimbje por art shpirti e shpirtzimi---vet absurdi i jetes kur tjetri mohon perbuzė paraqitet si dramė--
e tjetri mbetet rob ne grepin e pa meshirė---

si peshku pa ujė as gjallė as vdekė -
ne jeten makabre pa dashuri -----
sepse jeta makabre mjerim esht llahtarė errsirė esht dhimbje pa dashurinė e cila esht drita e saje e jetes pra -
ajo nuk i duhet askujt pa dashuri jeta pra te kuptohemi --
ajo esht varrr ku ka jetė ne te cilin jetohet varrėsisht pa dashuri---
dhe jeta pa dashuri nuk ėsht jetė -----
pra kur tjetri jeton me dhimbjen ----
ne grepat e dhimbjeve varur ---
si peshku i pafajshem -
e thash si peshku mbi zallė ose me pozicionin as ne qiell as ne tokė pra---

as ne qiell as ne tokė ----------
as ne uj ------ as ne ajr as mbi dhe as nen dhe -
por ne grepin e dhimbjeve ------kur e don tjetrin e ai e perbuz e mohon---
perthurje e pazgjitshme me veteveten dhe e pa mundur me fitu mbi dhimbejt dhe realen faktin siq na paraqitet situata faktike -

fjala poetike neper shprehje paraqet dhimbje ndjenja te dhimshme -
thejsht por realisht ne intepretime por realisht jan dhimbje te sinqerta qe thrrasin per nji kthim e kohė te shkuar e te pa shpresa te pa kthim vuajtje qe nepermes tyre paraqitet mallengjim por ne fakt vetem psehe dhe vuajtje e ndjenja te prekshme te nderthurura me dhimbe dhe pervlime neper emocione -
-
ja n forma te thjeshta te intepretuara por reale dhe godasin thell

__________________
Te dashur dhe te nderuar lexues
ishte kjo nji nga opinionet e mia ose mendimi i lir ose kritikė letrare thoni si te duani
qe ia bėra nji krijuese te vargjeve e cila kishte shkruar per dhimbjet e saja ne dashuri -
mendimet dhe ky opinion jan te autorit
xhelal ferizi lirku ne mergim


--------------------------------------------------------------------------------

lirik
20-03-09, 17:05
vargut ia fala

xhelal ferizi
vargut ia fala germat magjike
ne germa ne secilen me miliona fije bukuri
aty idealet i thuri titanike
ne secilen germė vdes o varg per ty per caqet tua etike

un o varg ty ti fala shprehjet madhore
kurrizin ta thura dhe ta mendova si ylber
ty ti kam fal te gjitha ekzistimet toksore
ty te dua o varg te jeshė cak per her

xhelal ferizi autori

lirik
25-03-09, 01:26
Perkatėsia kombtare nacionale te jep siguri ---

nes e nuk do t e kishim tokė e identitet t e mos dinim te
kujt jemi ---

dhe qka jemi ---
ne do te ndiqeshim e perndjekeshim kahdo te diskriminuar neper gjith globin -
e ne gjith boten te perbuzur ---

ashtu si jevgjit ---
qe nuk paten atdhe ---

ashtu si shum kombe dikur ė---
qe paten fatin endacak--- por ne kemi tokė dhe atdhe---

kemi identitet ---

esht nji shqipni etnike dhe emri shqiptarė -
dhe pikrisht pe ek t fakt pranohemi kudo“me rrespekt ---
sepse vet forma ekzistenca e shtetit e kombit e tokes e teritorit e prezences e te qenshmes qe jemi ekzistojmė si te fromuar si komb si identitet qe e kemi esht garancioni q e na njohin neper botė-
sa do qe ne punojm shum pak peer atdheun tonė e vetveten-
dhe jemi ne rrezik ---

per interesat kombtare dzuhet te punohet shum-
dhe kjo do te na hakmerret nji dit- sepse ne shqiptarėt punojm pak per atdhe jo sa duhet ---

nes e ne shqiptarėt mbesim pa atdhe ---

nuk na mbetet tjeter perveq te mos bėjm ė pjesė ma ne glob---

dhe te vetritemi me femi e gra e me krejt qka jemi -
se p atdhe jetė nuk do t e
kemi ---
ansjiher dhe ne asnji menyrė.ne asnji dhe ---

Brengosem dhe mendoj pse ky popull punon shum pak per atdhe ---

dhe nuk e di si e kupton njeriu atdheun.

atdheu eSht familja atdheu je ti personi ---
atdhe nuk esht diqka qe mendohet tjeter ---

perveq se je vet ti personi familja pjesa ---

nes e shkon keq atdheu edhe ti e familja keq do t e jeni kjo esht e lidhur ngusht.
atdheu esht jeta praktika edhe shtepia me kulm ku banon atdhe esht-

sikur ne shqiptart vetem pak te ishim ma te bashkuar dhe vetem ngapak

te punonim per atdhe---

ne do te ishim te respektuar ---

sepse kemi vendin ma te bukur ne europė --
dhe do te jetonim bukur e do te leviznim kah d te donim.


pastrohuni nga xhelozija ---

dhe shpit“rti i demonit ---

mos gjelozoni ate qe esht ma i aft s e ti asnjiher por krenohu dhe ndjeju mirė dhe rri pran ti---

sigurisht ma deshir kam ta kem nji shqiptar te fort trim te pasur si bashkatdhetar ---

se sa nji kot t e varfer te mjer qyqar nji hiq.sa ma i fort qe esht njeriu im ---

sa ma i pasur ma i kulturuar ma i aft ---

kjo shkon ne dobi timen dhe je ma i sigurt e ma i qendrueshem.Qdo njeni nga ne mendojm ti martojm qunat gocat dhe qka mendojm secili prind mendon---

se si ta gjej nje gocė nji qun te shtepisė s e mirė---

mundsisht edhe te pasur ---

edhe te ndershem me e dukatė me fisnikri sepse prindi ka brenga---

po si do te gjejm ne njeri t e mirė brenda kombit nese gjelozojm e nuk gzohemi per suksesin e tij-----

per fame e tij ----#per aftesit e tij ---

nes e e gjelozojm e pengojm bashkatdhetarin.Vetem duke e dhanė krahun nejri tjetrit mund te shpetojmė dhe te ecim e te kemi vlera neper botė ---

perndryshe do te shuhemi tragjikisht nga denimi i zotit---


zoti nuk e duron te keqin mbi dhe---

dhe e shuan ne menyren ma te mundimshme e ma tragjike.kemi dije dhe intelegjencė ta kuptojmė civilizimin é sotem---

ta largojm injorancen ---

dhe ta ndihojm nejri tjetrin ---

mos mendo keq per fqiun as mos xhelozo suksesin e tij ---kujdesu per ate---
ashtu si per veten--- edhe ai le te mendoj per ty---


nuk edi qfar kuptimi ka jeta pa njeri tjetrin---

kur as bagtija nuk e duan jeten te vetmuaradhe mendooj s e truri qe ka perjtuar nji zhvillim sot ne kohra -
duhet te hyj ne funksion te punes dhe praktikes --
dhe te solidaritetit ---
mendoj se shqiptarėt duhet te forcohen ne pozicion ta ngrisin autoritetin neper botė dhe te forcohen ekonomikisht---


te luftojn varfrinė--- dhe papunsinė dhe te krijojn miq s ama shum neper botė ---

dhe te jen sa ma puntorė.


ne krijimet e mia kam shkruar edhe per punen dhe rendesin e saj ne vargje.arma ma e fuqishme esht uniteti puna rrespekti ---

deshira ime do te ishte qe te gjith shqiptart te jen te lumtur dhe milioner---

nese un do t e isha i varfer dhe pa buk se paku kombi im nuk do t e me lente te vdes urije ---

nga urija do te rrezikohesha sikur t e gjith te ishin te varfer ,---

formulė kjo qe esht shum e thjeshtė per tu kuptuar---

dhe e kam stilizuar edhe ne vargje.


shpirti i keq dhe gjelozija jan shkalla e ult e vetdijes jan mosformim dhe jan
injorancė-
e tmershme---

jan turpe dhe ligissi ---nuk ja aspak burrnore dhe fisnikedhe zoti ne ansji menyr nuk e len me ec para nji njjeri i cili urrren bashkatdhetarin e vet per shkak te zotsivve--
kjo nuk esht kulturė por ėsht shpellore primitive.


vlerė e civilizimit ėsht ti ndihmojmė njeri tjetrit qe secili te arrij --
dhe kur te
arrijm ---- pastaj suksese


rrin vetedija ------- dhe sigurija neper breza -----perndyrshe me ne do te tallen ne jet te jetve---

dhe do te na mallkojn shekujt duke na lan rober te lojrave dhe poshtrimeve neper breza.


mos e pranoni poshtrimin dhe garancioni per t e mos u poshtruar ehst uniteti

dhe puna ---me unitet te gjitha poshtersit i mposhtim------
dhe dalim fitimtarė dhe krenarė e u imponojm armiqve rrespekt.siq e shohim ne fakt me zvicrren askush nuk mud te tallet ---

pse ---

sepse
ata kan nji vetedije te lartė dhe shkalla e vetedijes ju krijon siguri


fitore --
garancion tep perjetshem dinjitet.


Nese themi s e jemi pasradhst e ilirve ne duhet t e kemi diqka te tyre ne gjak---

ata me gra e femi kan ra neper zjarre ne gremina per t e mos ra ne duart e pushtuesve per t e mos u korit per te mos u poshtru.
pra ndjenja e krenaris duhet te ngritet te shqiptart ---

ka sa te duash rrug te pasurimit ---

por larg duart nga prostitucioni e poshtrimi armiqt desh-

ten te na poshtrojn dhe na e futen poshtrimin neemnyr q ete na ehumbin emrin dhe imazhin per jet te jetve ne duhet ta ngrisim qe te mbjetojm .
pasuria arrihet me forma tjera por jo nepermes prostitucionit e krimit

---


prandaj te gjth shqiptart duhet t e lidhen me unitet e te qajn hallet bashk-

ose do t e mbajm komb e atdh ose jemi t e humbur---

dhe ne boten tjeter-
do t e japim pergjegjsi te madhe per humbjet tona

sepse edhe dheu e varret do t e na kerkojn llogari per humbjen vatanit
per huimbje e vetvetes per shkak te shkurtpamsis.

te punohet ngapak eperdit te ja japim njeri tjetrit krahun dhe te mos shkelim
neper pabesi ne nji diqka q enuk don ta bej diksuh mos ja ben as ti
sepse nga poshtersit endryshme shqiptart po qoroditen e po vriten tash edhe mbrenda fisit e gjakut e familjes ky esht mallkim i madh kombtarė dhe kjo ndodh per shkak te injorances dhelogjikes s e verber .
kjo esht munges arsimimi dhe munges vetdije shkurtpamsi e mjerė dhe pakuptimsi ne vend q ete jetohet jet e lumtur dhe e bashkuar.


Embelsia ma e madhe e jetes esht uniteti dhenja e krahut njeri tjetrit---


me egoizmin q e kan nisur sot shqiptart nuk kan qka kekrojn as ne boten tjeter kot e kan nuk kan vend askund dhe kjo u ba vetem per shkak te injorances dhe mungeses se drķtes ne tru dhe jo per tjeter.
Shkon nejriu ne atdhe dhe sileln aq ftoft ndaj ti kjo esht jo kultur por injorancė shpellori munges edukate dhe shkurtpamsi urreje shqiptar
ket dukuri barbare .
mbaje shpirtin nejrzor o shqiptarė

e mbaje njeriun tend--

perndryshe pse te duhet jeta--


ma mir mos mbij fare mbi tokė -----
shpirtprishja --

shkakton shuarjen e nji rrace mbi dhe
shpirtprishja po behet vetem nga naiviteti mandjemadhsia ftoftsija-
poashtu nga shkurtpamsija mungesa e vizionit --

na duhet pra nji edukim i ri i fuqishem i brezave ---


nji logjikė e ndritur plot pasuri -
dhe dije
perndyrshe qfar kuptimi ka jeta kur nder shqiptar po ndodhin vrasje ma makabre---

vriten mbrenda famijljes
gjelozojn---

dhe nuk komunikojn qe te ndajn hallet ejets dhe te ndihmohen
sikur t endihmoshim si duhet njeri me tjetrin do te ishim sot shumma lart s e greku e italiani -
ne qdo aspekt pasaporta ynė nuk do te kishte askund vizė por do te ishte e nderuar ne botė do te ishte privilegj ta kishteqdo kush
vetvets po i shkaktojmė
tragjedi me rrugen e keqe te injorances dhe shpartallimit
qoftė zoti me ne ne rrugen e permirsimit t e ngadalshem por te sigurt dhe kthimit ne jetė e ne perpsektivė ne optimizem dhe ne kulturė.

mos u ngatrroni o shqiptar ne mes vete per inate meskine krahinarizma klane pasuri e per toka e per hise se toka nukesht asgjė ne krahasim me jeten
,mbi te gjitha esht jeta ne
harmoni pasuria nuk esht ma e embel se fisi yte kombi edhe pse ajo duhet
por duhette ket drejtesi ma shum dhe ne secilin rats thirre ne ndihm drejtesin mos ele fajtor vetem tjerin por shij“koje edhe veten
korgjimet jante dobishme per qdo njeri
bashkimi kombtar i shqiptare duhet te behet ne te gjitha formate mundshme

por kujdes me unitetin ai esht fuqia krahun te ja japim nejri tjetrit
aty esht qelsi i suksesit kombtarė shpartallimi ehst asgjesimi yn♪7ket duhet ta dij edhfemiu i djepit

shqiptart duhet te punojn bashk dhe te mesohen te je te
qendrueshem
miqsi ne raporte ne drejtesi dhe en logjik e ne kujdes qe te mos
msohen te demtojn me hile e nderskamca bashkatdhetarin apo ti shkaktojn
dė pa nevoj sepse demtimi i bashkatdhetarit ehst njjet si dmetimi i vetvetes
se thyen nji krah tendin o i gjorė
e njeritendin nuk gjenė pradaj ekam shkruar edhe titllin ne vargje
mblidhni shqiptarė


me rrespekt xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves mergimtarė ne diasporė
---------------------------------------------------------------------
ishte ky nji artikull i im i shkruar ne publicistikė

lirik
25-03-09, 01:26
Perkatėsia kombtare nacionale te jep siguri ---

nes e nuk do t e kishim tokė e identitet t e mos dinim te
kujt jemi ---

dhe qka jemi ---
ne do te ndiqeshim e perndjekeshim kahdo te diskriminuar neper gjith globin -
e ne gjith boten te perbuzur ---

ashtu si jevgjit ---
qe nuk paten atdhe ---

ashtu si shum kombe dikur ė---
qe paten fatin endacak--- por ne kemi tokė dhe atdhe---

kemi identitet ---

esht nji shqipni etnike dhe emri shqiptarė -
dhe pikrisht pe ek t fakt pranohemi kudo“me rrespekt ---
sepse vet forma ekzistenca e shtetit e kombit e tokes e teritorit e prezences e te qenshmes qe jemi ekzistojmė si te fromuar si komb si identitet qe e kemi esht garancioni q e na njohin neper botė-
sa do qe ne punojm shum pak peer atdheun tonė e vetveten-
dhe jemi ne rrezik ---

per interesat kombtare dzuhet te punohet shum-
dhe kjo do te na hakmerret nji dit- sepse ne shqiptarėt punojm pak per atdhe jo sa duhet ---

nes e ne shqiptarėt mbesim pa atdhe ---

nuk na mbetet tjeter perveq te mos bėjm ė pjesė ma ne glob---

dhe te vetritemi me femi e gra e me krejt qka jemi -
se p atdhe jetė nuk do t e
kemi ---
ansjiher dhe ne asnji menyrė.ne asnji dhe ---

Brengosem dhe mendoj pse ky popull punon shum pak per atdhe ---

dhe nuk e di si e kupton njeriu atdheun.

atdheu eSht familja atdheu je ti personi ---
atdhe nuk esht diqka qe mendohet tjeter ---

perveq se je vet ti personi familja pjesa ---

nes e shkon keq atdheu edhe ti e familja keq do t e jeni kjo esht e lidhur ngusht.
atdheu esht jeta praktika edhe shtepia me kulm ku banon atdhe esht-

sikur ne shqiptart vetem pak te ishim ma te bashkuar dhe vetem ngapak

te punonim per atdhe---

ne do te ishim te respektuar ---

sepse kemi vendin ma te bukur ne europė --
dhe do te jetonim bukur e do te leviznim kah d te donim.


pastrohuni nga xhelozija ---

dhe shpit“rti i demonit ---

mos gjelozoni ate qe esht ma i aft s e ti asnjiher por krenohu dhe ndjeju mirė dhe rri pran ti---

sigurisht ma deshir kam ta kem nji shqiptar te fort trim te pasur si bashkatdhetar ---

se sa nji kot t e varfer te mjer qyqar nji hiq.sa ma i fort qe esht njeriu im ---

sa ma i pasur ma i kulturuar ma i aft ---

kjo shkon ne dobi timen dhe je ma i sigurt e ma i qendrueshem.Qdo njeni nga ne mendojm ti martojm qunat gocat dhe qka mendojm secili prind mendon---

se si ta gjej nje gocė nji qun te shtepisė s e mirė---

mundsisht edhe te pasur ---

edhe te ndershem me e dukatė me fisnikri sepse prindi ka brenga---

po si do te gjejm ne njeri t e mirė brenda kombit nese gjelozojm e nuk gzohemi per suksesin e tij-----

per fame e tij ----#per aftesit e tij ---

nes e e gjelozojm e pengojm bashkatdhetarin.Vetem duke e dhanė krahun nejri tjetrit mund te shpetojmė dhe te ecim e te kemi vlera neper botė ---

perndryshe do te shuhemi tragjikisht nga denimi i zotit---


zoti nuk e duron te keqin mbi dhe---

dhe e shuan ne menyren ma te mundimshme e ma tragjike.kemi dije dhe intelegjencė ta kuptojmė civilizimin é sotem---

ta largojm injorancen ---

dhe ta ndihojm nejri tjetrin ---

mos mendo keq per fqiun as mos xhelozo suksesin e tij ---kujdesu per ate---
ashtu si per veten--- edhe ai le te mendoj per ty---


nuk edi qfar kuptimi ka jeta pa njeri tjetrin---

kur as bagtija nuk e duan jeten te vetmuaradhe mendooj s e truri qe ka perjtuar nji zhvillim sot ne kohra -
duhet te hyj ne funksion te punes dhe praktikes --
dhe te solidaritetit ---
mendoj se shqiptarėt duhet te forcohen ne pozicion ta ngrisin autoritetin neper botė dhe te forcohen ekonomikisht---


te luftojn varfrinė--- dhe papunsinė dhe te krijojn miq s ama shum neper botė ---

dhe te jen sa ma puntorė.


ne krijimet e mia kam shkruar edhe per punen dhe rendesin e saj ne vargje.arma ma e fuqishme esht uniteti puna rrespekti ---

deshira ime do te ishte qe te gjith shqiptart te jen te lumtur dhe milioner---

nese un do t e isha i varfer dhe pa buk se paku kombi im nuk do t e me lente te vdes urije ---

nga urija do te rrezikohesha sikur t e gjith te ishin te varfer ,---

formulė kjo qe esht shum e thjeshtė per tu kuptuar---

dhe e kam stilizuar edhe ne vargje.


shpirti i keq dhe gjelozija jan shkalla e ult e vetdijes jan mosformim dhe jan
injorancė-
e tmershme---

jan turpe dhe ligissi ---nuk ja aspak burrnore dhe fisnikedhe zoti ne ansji menyr nuk e len me ec para nji njjeri i cili urrren bashkatdhetarin e vet per shkak te zotsivve--
kjo nuk esht kulturė por ėsht shpellore primitive.


vlerė e civilizimit ėsht ti ndihmojmė njeri tjetrit qe secili te arrij --
dhe kur te
arrijm ---- pastaj suksese


rrin vetedija ------- dhe sigurija neper breza -----perndyrshe me ne do te tallen ne jet te jetve---

dhe do te na mallkojn shekujt duke na lan rober te lojrave dhe poshtrimeve neper breza.


mos e pranoni poshtrimin dhe garancioni per t e mos u poshtruar ehst uniteti

dhe puna ---me unitet te gjitha poshtersit i mposhtim------
dhe dalim fitimtarė dhe krenarė e u imponojm armiqve rrespekt.siq e shohim ne fakt me zvicrren askush nuk mud te tallet ---

pse ---

sepse
ata kan nji vetedije te lartė dhe shkalla e vetedijes ju krijon siguri


fitore --
garancion tep perjetshem dinjitet.


Nese themi s e jemi pasradhst e ilirve ne duhet t e kemi diqka te tyre ne gjak---

ata me gra e femi kan ra neper zjarre ne gremina per t e mos ra ne duart e pushtuesve per t e mos u korit per te mos u poshtru.
pra ndjenja e krenaris duhet te ngritet te shqiptart ---

ka sa te duash rrug te pasurimit ---

por larg duart nga prostitucioni e poshtrimi armiqt desh-

ten te na poshtrojn dhe na e futen poshtrimin neemnyr q ete na ehumbin emrin dhe imazhin per jet te jetve ne duhet ta ngrisim qe te mbjetojm .
pasuria arrihet me forma tjera por jo nepermes prostitucionit e krimit

---


prandaj te gjth shqiptart duhet t e lidhen me unitet e te qajn hallet bashk-

ose do t e mbajm komb e atdh ose jemi t e humbur---

dhe ne boten tjeter-
do t e japim pergjegjsi te madhe per humbjet tona

sepse edhe dheu e varret do t e na kerkojn llogari per humbjen vatanit
per huimbje e vetvetes per shkak te shkurtpamsis.

te punohet ngapak eperdit te ja japim njeri tjetrit krahun dhe te mos shkelim
neper pabesi ne nji diqka q enuk don ta bej diksuh mos ja ben as ti
sepse nga poshtersit endryshme shqiptart po qoroditen e po vriten tash edhe mbrenda fisit e gjakut e familjes ky esht mallkim i madh kombtarė dhe kjo ndodh per shkak te injorances dhelogjikes s e verber .
kjo esht munges arsimimi dhe munges vetdije shkurtpamsi e mjerė dhe pakuptimsi ne vend q ete jetohet jet e lumtur dhe e bashkuar.


Embelsia ma e madhe e jetes esht uniteti dhenja e krahut njeri tjetrit---


me egoizmin q e kan nisur sot shqiptart nuk kan qka kekrojn as ne boten tjeter kot e kan nuk kan vend askund dhe kjo u ba vetem per shkak te injorances dhe mungeses se drķtes ne tru dhe jo per tjeter.
Shkon nejriu ne atdhe dhe sileln aq ftoft ndaj ti kjo esht jo kultur por injorancė shpellori munges edukate dhe shkurtpamsi urreje shqiptar
ket dukuri barbare .
mbaje shpirtin nejrzor o shqiptarė

e mbaje njeriun tend--

perndryshe pse te duhet jeta--


ma mir mos mbij fare mbi tokė -----
shpirtprishja --

shkakton shuarjen e nji rrace mbi dhe
shpirtprishja po behet vetem nga naiviteti mandjemadhsia ftoftsija-
poashtu nga shkurtpamsija mungesa e vizionit --

na duhet pra nji edukim i ri i fuqishem i brezave ---


nji logjikė e ndritur plot pasuri -
dhe dije
perndyrshe qfar kuptimi ka jeta kur nder shqiptar po ndodhin vrasje ma makabre---

vriten mbrenda famijljes
gjelozojn---

dhe nuk komunikojn qe te ndajn hallet ejets dhe te ndihmohen
sikur t endihmoshim si duhet njeri me tjetrin do te ishim sot shumma lart s e greku e italiani -
ne qdo aspekt pasaporta ynė nuk do te kishte askund vizė por do te ishte e nderuar ne botė do te ishte privilegj ta kishteqdo kush
vetvets po i shkaktojmė
tragjedi me rrugen e keqe te injorances dhe shpartallimit
qoftė zoti me ne ne rrugen e permirsimit t e ngadalshem por te sigurt dhe kthimit ne jetė e ne perpsektivė ne optimizem dhe ne kulturė.

mos u ngatrroni o shqiptar ne mes vete per inate meskine krahinarizma klane pasuri e per toka e per hise se toka nukesht asgjė ne krahasim me jeten
,mbi te gjitha esht jeta ne
harmoni pasuria nuk esht ma e embel se fisi yte kombi edhe pse ajo duhet
por duhette ket drejtesi ma shum dhe ne secilin rats thirre ne ndihm drejtesin mos ele fajtor vetem tjerin por shij“koje edhe veten
korgjimet jante dobishme per qdo njeri
bashkimi kombtar i shqiptare duhet te behet ne te gjitha formate mundshme

por kujdes me unitetin ai esht fuqia krahun te ja japim nejri tjetrit
aty esht qelsi i suksesit kombtarė shpartallimi ehst asgjesimi yn♪7ket duhet ta dij edhfemiu i djepit

shqiptart duhet te punojn bashk dhe te mesohen te je te
qendrueshem
miqsi ne raporte ne drejtesi dhe en logjik e ne kujdes qe te mos
msohen te demtojn me hile e nderskamca bashkatdhetarin apo ti shkaktojn
dė pa nevoj sepse demtimi i bashkatdhetarit ehst njjet si dmetimi i vetvetes
se thyen nji krah tendin o i gjorė
e njeritendin nuk gjenė pradaj ekam shkruar edhe titllin ne vargje
mblidhni shqiptarė


me rrespekt xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves mergimtarė ne diasporė
---------------------------------------------------------------------
ishte ky nji artikull i im i shkruar ne nji publicistikė ku un kam shkruar

lirik
25-03-09, 07:11
meqense jan te shkaperderdhur si artikujt si vjershat vargjet kam vendosur ti permbledhi ketu te
gjitha qe te jen ketu te permbledhura -

lirik
25-03-09, 07:11
meqense jan te shkaperderdhur si artikujt si vjershat vargjet kam vendosur ti permbledhi ketu te
gjitha qe te jen ketu te permbledhura -

lirik
25-03-09, 07:11
meqense jan te shkaperderdhur si artikujt si vjershat vargjet kam vendosur ti permbledhi ketu te
gjitha qe te jen ketu te permbledhura -

lirik
25-03-09, 07:11
meqense jan te shkaperderdhur si artikujt si vjershat vargjet kam vendosur ti permbledhi ketu te
gjitha qe te jen ketu te permbledhura -

lirik
25-03-09, 07:11
meqense jan te shkaperderdhur si artikujt si vjershat vargjet kam vendosur ti permbledhi ketu te
gjitha qe te jen ketu te permbledhura -

lirik
25-03-09, 07:13
prap po me ben problem postimi ne dardani ju lutem stafit te forumit qe te ket para sysh ket veshtirsi
timen ne postime perse ma poston shum her ne rastin tim pra te me ndihmoj disi pse te un keshtu
ku qendron problemi

lirik
27-03-09, 08:56
O Zot na ndihmo qė edhe irani tė bėhet aleat i amerikes sė bashku me tė gjitha shtetet
arabe te rreshtohen ne anen e aleances me perendimin- ather bota do ta ket qetsinė e duhur dhe kina e rusija do te ulin kokat-sepse te gjitha rrreziqet e turbullirat po ndodhin nga ngritja e kokes se tyre dhe nxitjet e tyre -
qe paraqesin rrezik per paqen-dhe globin e njerzimin -
irani ishte dikurė miku ma i mirė i amerikes po aq sa turqia -
agjentura ruso franqeze e asaj kohe armike e e angloamerikes- e mori dhe e shkolloi homeinin nė francė disa vjet
dhe e orientoj ne antiamerikanizem -
per te ja kundervu amerikes dhe perendimit . dhe qysh at'her filluan problemet ne ket rajon-
ku irani ne nji formė tash po mendoj regjimi iranian-ėsht kryekput aleat i rusve -

Triliardat dhe shpenzimet botrore shkojnė ne keto satanizma grupore agjentureske neper botė per qellime dominimesh politkke
strategjike dhe ekonomike te tregjeve teknologjive e spiunimeve tjera -
dhe perpjekje -per aleanca e grupime te qellimeve te perbashkta e interesave ---
ku triliarda e triliarda para te popujve te pa fasjhem -
shpenzohen per spiunime e grupime neper shtete e neper boten satane --

qe kurr nuk do te ket qesti -
qe po te kurseheshin ne sherrbim te jetes dhe popujve te e lirisė bota do te jetonte me lugė diaamanti do te ushqehej me vitamina dhe do te kishte standarde jete prrallore aq te bukur sa q e do te mahnitej njerzimi -----
--por e prishin keto vrapime e shpenc zime e hajduteri per grupoime satanike poltike dhe qellime luftrash -
-
e sot njerzia ne vendet e varfra vdesin per buken e gojes -
ja se q esht kjo botė satane-

ne shqiptarėt vuajtėm si popull i vogel qe ishim-
armik jetik kundershtar i patem serbet dhe grekun- atdheun etnik te ndarė ne tri fe - ortodoks katolik musliman q e te tri keto fe te ardhura dhe te ndikuara nga pushtuesi shekullorė i pergjakshem i dhunshem i eger -
qe dhunoj me mija femra shqiptare-neper shekujt e pushtimit greku roma stambolli-
pra tri grupime te ndryshme- edhe sot jan pasojat e grindjeve te pa fund-qe na shkaktojnperqarje te pakapercyshme-

U rreshtuam ne paktin e varshaves ne kohen Enver Hogjes - per te shpetuar nga coptimi i trojeve qe na i bente franca e anglia e berlini -
qe donin ta shuanin etninė shqiptare--- duke ju falė toka tona fqinjve -pastaj u rrreshtuam me kinen per ti shpetuar lukunisė se ujqrve te pangopur pansllav bullgar rus serb qe donin te na shuanin e te na i merrnin tokat stergjyshore -
dhe pas hileve te kines u rreshtuam me perendimin ku tash sulmohemi nga kina dhe nga pansllavet dhe vendet muslimane qe jan be nji bllok andej te rreshtuar- kunder nesh dhe perendimit -qfar rokullosjesh te perhershme -
neper vuajtje te mjeruara bota esht e ferr i mundimit asgje tjeter -

ndersa nga mbrenda jemi te orientuar ne nnjiqnd drejtime-
dikush kah vehabėt dikush ka shiitet dikush dervishet dikush kah izraelitet dikush kah greku dikush kah latini dikush kah shqiptarizmi-
i dikush kah judaizmi europianizmi amerikanizmi - e kush ka te mundet me u rreshtu - ja kjo na qenka jeta satanike-
qe sa po te lindet fmiu ne djep te rrreshtohet dikah -
per te shpetuar ---
kjo jetė quhet vuajtje - lind - ne glob ne mes te flakes e te satanve te intrigave egrupimeve qe jan kundr paqes --
mund te shpetosh ?-
perjeto luftra ikje lot uritje shkatrrim te shtetit - a arrin me shpetu?ME MBIJETU?
Puno shtat tet stergjysher qe me ne fund te vie dikush me ta marr pasurinė -me ta djeg shtepinė -
dhe ik pastaj ne ekzil-qajė e vuaj kur te mohon populli yt -bertit nga varfria neper ekzile zhgenjeu edhe ne atdheun e qeverinė tende qė nuk tė perfillė-
mbijeto nen trysninė e krizave manjake nen presionin e perditshem te stresit --
-prish qdo ideal dhe vrapo pas paraje duke shkatrruar ndjenjat njerzore-
Pandaj un ne vargjet e mia e kam shkruar titullin- ik o rendi botrorė-
i frymzuar nga keto te verteta botrore qe po i shkruaj-

Ja pra qfar shkatrrimi e stresi i shkakton bota njeriut e politika e grupimeve ------
e mish masheve --- qe vret lirinė dhe demokracinė e njerzve--- qe duan paqen ---
e e jeten ---e satanėt nuk i lėnė qė ta jetojnė at---

por aq shum e kan veshttirsuar jeten---
sidomos me veshtirsinė eekzistences materiale -ku dikush vjedh mbrenda nate behet milioner e dikush nji jetė coptohet e nuk e arrinė fitoren qė ta siguroj bukene gojes-

KJO BOTė PLOT LOT E GJAK E PADREJTESI ferri nuk esht ndryshe vetem keshtu e mallkimi-

njerzimi pra jan ne ferr per se gjalli ---

ky esht ferri pra ky qe po e jetojmė ku paqja gjithkund ne qdo moment rrezikohet---

pastaj o burra ikni me gra e fmij neper ekzile---
leni atdhe mbas atdheut i kerkoni ardhmeri si te huaj neper vende te botes -
ku gjithnji e ma shum po ngushtohet hapsira ------
do te vie nji ditė qe secili njeri do te jet krenarė nes e quhet ose shendrrohet ne hajdut hajni -
keshtu po vepron pollitika satane e padrejtesive qe as ne ferr nuk pjellen keso intrigash e padrejtesi kaq te zeza kriminale -
e cila po i qon njerzt drejt shkatrrimitt e moralit te zi -
duke mos ju dhėnė shansin per jetė te lumtur e ne paqe -
por vetem duke ja trazuar jeten me mjerime e perndjekje -

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lirikk : 27-03-2009 mė 02:51.

lirik
27-03-09, 09:03
Nji nga artikujt e mi qe kam shkruar ne nji forum tjeter -
lexues te nderuar te gjitha vendet ku kam shkruar dhe ku jan mendimet e mia dhe krijimet emia do ti sjelli ketu qe te jen ne nji permbledhje permbledhje edhe disa fjalė te mia te urta -
Pershendetjet e mia te dashur lexues
-
vendosa keshtu ne menyr qe shkrimet e mia te mos mbeten te shkaperderdhura por te grumbullohen ne nji vend kjo temė pastaj do te mbetet ne arkivin tim si edhe mendimet e te gjithve pa marr para sysh negative apo pozitive le te ket krahasime -
gjuha esht prej tuli ajo shkon kah ti jep qellimi e shpirti e tendenca e ndjenja e sinqert e pershtpyje ebindja e everteta e intriga nuk ka problem edhe pse kam kundershtar e njerz qe mundohen negativisht te mi injorojn vargjet e shkrimet -ne fakt ne ket forum kam pas pak por ne forume tjra kam pas shum kundershtar por edhe shum perkrahs -

lirik
27-03-09, 09:19
Bota me vrasės kudo
------------
Autori xhelal ferizi
----------------------
vrasje e therrje mbi glob
mos dhėnje askund llogari
njerzim i lindur pėr kob
gjak tė pafajshėm me pi-
-------
qajė o liri mbi dhe
paqen ta vjedhin tradhtarėt
dielli pėr ty s' ka me nxe
sa tė jen pėrmbi mbi tokė vrastarėt
----------
sa tė jet pėrmbi tokė intriga
sa tė jet pėrmbi dhe ndasija
e shtytjet me caqe tė liga
sa tė jet mbi planet dyftyrsija
------

nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim-
----------------------------

lirik
27-03-09, 10:43
Nė qeki jan ringjallurr forca destruktive antiperendimore te nxitura nga qarqe te dyshimta q e te rreshtohen ne grupim pas sllovakisė rusisė kines serbisė dhe aleancave tjera anti shqiptare antiperendimore ---
perendimi fjeti shum gjat dhe nuk e shfrytzoj potencialin e shqiptarve -qe jan populli i vetėm nė europė-aleat --
qė jan natyralisht pro perėndimorė-perendimi mendoj s e siguroj qekinė si aleate -
por harron se forcat tjera destruktive antiperednimore qė shkatrrojn gjithqka ne prapavija -
nga prapaskena veprojnė -
pas shpiness e perendimit perendimi nuk i ka radhėt e konsoliduara-
dhe nuk jan unik po thuajse mbrenda perendimit jan armiq spanjollėt franqezėt anglezėt gjermanėt italianėt
spanja nuk bashkpunon ne rreshtimin e duhur properendimorė as italia as franca -
prandaj ka aq shum cunga nen rrota te angloamerikes e gjermanisė-

sllovakia u la anash me nji gabim fatal te perendimit---
dhe i kushtoj kjo perendimit sllovakia ajo u rreshtua ne anen ruse kineze -
po ashtu perendimi nuk i shfrytzoj shqiptarėt si duhet---as nji per qind edhe ky gabim fatal i perenedimit - perendimi po tregohet shkurtpams ne shum drejtime ---

ishte edhe ky nji gabim fatal-i perendimit zvarritja e shqiptarve duke mos i forcuar ata ne asnji aspekt - as -duke mos i regrutuar qe tė punojnė per zhvillim dhe orientim prorerendimorė as kapital as te punsimit i la te varfer te mjerė -
duke mos i pasuruar shqiptart qe jan ---

aleatet ma te sinqertė te perendimit--- siq jan shqiptarėt ----- perendimi do ti humbė aleatet me keto sjellje tejet shkurtpamse -

KRIZA DHE DESTABILITETI I DOLLARIT DHE KRIZA E PErENDIMIT ne pergjithsi PO SHIHET---
MENJIHER
fillojnė daljet nga binarėt dhe lajmrohen forca proruse pro kineze rreshtime te anve tjera ---

deri tani qekia ka heshtur---

sa u dobsua dollari filloi ndryshimi e tendencat per rirreshtime tjeter kah -

dollari menjiher duhet te stabilizohet ---perndryshe do te qojnė koken edhe te tjerėt aleat te kines e tė rusisė -
qekia ishte nėn ndikimin rus -
fundi e fundit ata sllav jan se bashku me sllovakėt e ukrainėt-
nuk jan pak kėto shtete e kombe kan teritore te mdha---

dhe po paraqitet rrrezik situata -

PERENDIMI GABOJ---
KA Bė GABIM KATASTROFAL me nji fjetje e burokraci me nji qendrim
jo te mirė a s ndaj shqiptarve -
perendimi u dasht ti aftesoj shqiptart per gjithqka -
dhe ti rreshtoj tamam pas vetes ---jo ti injoroj beri gabim fatal perendimi si gjith qe gaboj
ne raport me ne pa e kuptuar drejt situaten ---
esht dashti ti pasuroj shpejt shqiptarėt e ti rrrwshtoj si duhet e kah duhet te angazhoj e ti aftesoj -
ti bej pasanik te mdhej pronarė e biznesmena dhe ti bej faktorė ne europė -
sepse jan vital shqiptarėt dhe jan muri i granitit kunder depertimeve tjera ne europė
kunder depertimeve pansllave kineze etj ---

gaboj perendimi europa amerika australija anglija kahdo e ku do---


qė i la kaq pas dore shqiptarėt---

perendimi ka bė gabime te pafalshme -qe i la shum gjėra pas dore jam shum i zhgenjyer ne perendimin-
perendimi si duket akoma nuk po e kupton se ne gojen e kujt esht europa ---

se rusija e kina dy krokodila gjigand e kan hapur gojen per gllabrimin e europes amerikes dhe demokracisė se sajė sa i zvarritur sa i paaft e shkurtpams u tregue perednimi-
Nese bie dollari nuk ėsht qudi qė edhe nė kosovė e shqiperi tė lajmrohen forcat antikombtare-
te ali shukriut basri pllanes rrahman morines koqi xoxes esat pashes -
ku ta bejn pastaj patriotet shqiptarė vendin -------
ndoshta mbi re te qiellit dikund ------------
sa kohė cinike per atdhetarėt patriot qe i shqelmon gjithkuash -

gjermania austria amerika anglia kanadaja australia turqia duhet te mendojnė-
ėsht koha tė bien alarmet e kembanat aleate -
te ndryshoj gjithqka - pra nji ndryshim rrenjesorė kerkohet nė kontrolle dhe rirreshtime- aleancash e forcime pozitash sepse rreziku para dyerve te perendimit ėsht-
-----------

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lirikk : 27-03-2009 mė 04:38.

lirik
28-03-09, 01:04
Nder vampir ku myk ėsht gjaku
xhelal ferizi liriku
dalin tė zi djaj nga varreza
e vardisen rreth bajraku
me ja prishė shqipen nder breza-
-------

ata jan farė e gjarpėrisė
pjellė e ligė n 'shėrbim tradhtarė
jan shėrbtor't e trinitrisė
ble n' dhrahmi e me dinarė
----------
por se kurr nuk u dha liriku
kot armiku u mundue
penda e mbreht me shtat qeliku
vazhdon shqip me ligjerue
------------

Autori xhelal ferizi liriku ne mergim
me gjak te kuq iliro dardan njiqind per qind shqiptarė-
ju pergjigjet provokimeve sulmeve te nji numri te madh provokatoresh
mercenarve -
shqipfolsave sherbtorė vegla te famkeqit bollanos se himares ne sherbim te cilit ishin shum shqipfolsa qe sulmuan autorin e vargjeve shqiptare lirikun -
dhe e kercnuan veglat bollaniste sherbtorė te omonias organizates greke famkeqe antishqiptare -

sherbetoret e serbo greko trinitrisė qe e sulmuan neper disa forume shqiptare -
sidomos gjarpijt e zi te grekut bollano qe mshefeshin prapa pseudonimeve-

si angjķ viking sm poetik shkelqesia indruder g 2 angjelina pink ndersa udhheqsi i tyre ishte deliriium tremens
qe nuk u ndanė nga provokimet qe nga vitit 2006 kur i fillaun kunder atuirit shqiptar lirikut -autori kishtee edhe mbrojtsa te flakt te vertet shqiptarė qe mbanin anen e aautorit -
nji numer i madh provokatoresh ne disa forume shqiptare -ishin nga zonat e jugut saranda delvina himara -
e zona tjera kryesisht ortodoks-
por ksishte edhe te tjerė qe mshefeshin pas pseudonimeve ne forum- ata shpifen sulmuan fyen jashtzakonisht shum autorin e mija vargjeve shqiptare xhelal ferizin lirikun dhe ishte shum numer i madh i provokatorve -keto sulme beheshin te drejtuara nga dikuush me qellime te caktuara te poshtra shpifse
por shqiptaret e vertetė po ashtu ju kundervunė atyre fuqishem -provokimeve barbare antikombtare te ndyra ju printe krye manjaku me pseudonimin delirium tremens -


-----------------

Isinqerti25
28-03-09, 09:55
Gjdo Poet per mua ka qen shum i mir sepse kan mesuar shum te tjer Prej tyre..............

lirik
28-03-09, 11:48
Gjdo Poet per mua ka qen shum i mir sepse kan mesuar shum te tjer Prej tyre..............
-------------------------
Faleminderit per fjalen e mirė dhe perkrahjen i nderuar i sinqerti -
tregoju disa dashakqijve te poetve qe edhe ata ta kuptojnė -

lirik
28-03-09, 12:01
----------------------------------------------
Rusia imponoi garat ne armatim shkakton krizen e parasė dhe ekonomisė -
rusija esht boshti i se keqes ne glob e i njerzimit-rusija me anė te agjenturave nxitė kriza botrore -rusija vepron gjithmonė nen dhe me spiunime e ngatrresa kunder njerzimit dhe imponon situata- per shkak te rusisė ne shqiptarėt i patem gjith kto vuajtje e mjerime varfri ikje eksode e lot e oushtime -
-rusija ka perqa njerz shtete e kombe-rusija imponon situata gara ne armatim imponon ndezė luftra- ajo i futi hundet ne irak qe detyroj ameriken te marr masa ushtarake me miliarda shpenzime - -rusija qet cunga nen rrota vazhdimisht perendimit-rusija grupoj iranin kinen -rusija e perkrah iranin i nxitė shtetet arabe latine kunder jetes se njerzimit dhe interesave te perendimit kunder shqiptarve -
kunder civilizimit--rusija i konsolidoj i formoj talibanėt ekstrem-agjenturė ruse esht edhe veprimi i sjelljes se wehabve ne kosovė e shqiperi-
rusija nxiti sadam hyseinin kunder perendimit-rusija nxiste kuben kunder perendimit-rusija nxitė spanjen kunder europes -rusija nxiste serbinė dhe malin e zi kunder shqiptarve per te ua shkatrruar trojet jeten ekonominė per te regrutuar spiuna -rusija nxitė dhe grupon kinen kunder botes -
rusija ja mori tokat japonisė sahalinin-rusija i grabiti tokat e findlandes -rusija i robroi qeki gjermani perendimore hungari poloni qeki sllovaki rumani dhe provoj te futet -edhe ne jugosllavi qe te ja mbyll rrugen europes perendimore-
dhe tregjet rrugen per ne azi e ne europė neper turqisė dhe greqisė e bullgarisė-
Rusija sillej rreth turqisė dhe delte me anije luftarake ne bosfor pa e pyetur fare turqinė -
dhe bente plane per destabilizimin e turqisė- pushtimin e sajė-
deri sa ajo turqia pra u fut ne nato dhe u sigurua nga rreziku rus -
rusia planifikonte me anė te anglisė frances jugosllavisė bulllgarisė greqisė me nji aksion te shpejtė plaifikonte marrjen e stambollit dhe te bisforit e ndoshta krejt turqinė-
nendetset ruse nuk e pyesnin turqinė asnjiher kur kalonin andej te armatosura me kercnim e me atom duke planifikuar pushtimin e turqisė-
nuk merrnin leje te kalonin neper bosfor e dardanele-
deri sa turqia u antarsua ne nato -

RUSIJA MOBiLIZIN VENDET LATINE KUNDER ANGLO AMERIKES -
VENEZUELEN BRAZILIN KUBEN E TE GJITHA ME RADHė -
VETEM E VETEM QE TA SHKATRROJ AMERIKEN-
Rusija na shkaktoj vuajtje te pa shembullta ne shqiptarve-
neper shekuj 500 vjet i ka perkrahur turqit kunder nesh -
ndersaa serbet e malazezt maqedonėt greket bullgarėt i nxit qe nga vitit 1878 me egersi te pa shoqe kunder shqiptarve per ti dhunuar masakruar e grabitur tokat e tyre stergjyshore dihen mjerimet qe nuk ka libra ass laps qe i pershkruan -
qe ata pastaj bėnė kerdi kunder tokave tona popullit tonė me dhunime ne gra e masakra te pa para e pushtime skllavrime kolonizime dhunė vrasje shfarosje vuajtje lot gjak varfri e mjerim -
plane ruse ishin keto te zbatuara aty ku mundi rusia edhe kreret malazez knjaz nikollen e nxiti kunder shqiptarve edhe serbinė e edhe rankoviqin e te gjith -
me radhė ne menyr qe te ndertonte perandorinė pansllave ortodokse ne botė e ti shtypte popujt e eruopes e te botes -sot ka vende qorre si regjimi kinez e i iranit qe i shkojn prapa rusisė me besnikri -

nxitjet agjentureske ruse i spjegon edhe i madhi Gjergj Fishta ne lahuten e tij te malsisė -
qe u bė e famshme ne gjitth boten -
e qe agjentura pans llave ortodokse urdhroj qe te zhduken eshtrat e te madhit Gjergj Fiishta homerit shqiptarė -
dhe talentit te madh shqiptarė te pandes shqiptare -
rusija esht boshti i se keqes iniciatorja dhe nxitesja e te gjitha te kqiave -
ne ballkan dhe destabilitetit -
dhe propagandave e programecve antishqiptare e botrore te ndasive dhe shkatrrimeve e perqarjeve ne ballkan ne europė e ne botė -
ajo sikur te mos ishte nuk do t e beheshib gjith keto luftra -
e shpenzime te parave-e kriza botrore ekonomike -

per gara ne armatime spiunim gjithqka qe shpenzon amerika esht per te ja ndal turrin rusisė qe ajo te mos e gllabroj boten-e bota nuk e kupton -
sikur te mos ishte amnerika gjuhė zyrtare botrore do ishte rusiahstja -

Rusia nxiti iranin homeinin kunder perendimit -
spese irani ishte aleati ma i afert i amerikes ne kohen e shahut Reza Pahlavi -
rusija e vendosi aty me ndihmen e satelitve te vet agjenturesk e vendosi regjimin anti perendimorė te iranit -qe amerikes i duhen miliarda dollarė per te ja ndalur turrin iranit-
tash -
sepse paraqet rrezik botrorė me regjimine tij fanatik ekstrem dhe armatimin e tij -dhe aleancen qe e mbanė me ruset -
dhe me fe ekstreme radikalizem e cila e rrezikon demokracinė botrore dhe paqen -pra te gjith te kqijat dhe burimet e krizat njerzore i vijn botes nga rusia dhe agjenturat e ndrya e rreziqet qe ajo i bėn
kunder njerzimit-
bota do t e jetonte sot krejt ndryshe me shumqetsi e pasuri me standarde tjera -
sikur te mos ishte shfrenija e pa ndalur ruse dhe imponimet qe dikton ajo -
e cila don me prishė ekulibirin e botes -
edhe familjes time e keqja nga rusija i erdhi neper breza -
se pse ne vitin 1947 1948 serbet urdhruan plaqkitjen e madhe ne kosovė -
me direktivė ruse dhe na i moren pronat tona pasurinė dele dhi bagti drith para dukatin misrin te hambarave-
para edhe dukatin e mblodhen dhe e derguan si ndihmė rusve -
serbet pra si ndihmė per vllezrit e tyre -
dhe e shkatrruan fisin tim per pesdhjet e ma teper edhe sot pasojat i vuaj un i perndjekur nga ajo politikė-

shkatrrime dhe kriza a ekonomike botrore sjell vetem rusija i cila u vu plotsisht tash ne anen e kines dhe irakut-lufta e tretė botrore veshtir se mund te ket shmangje dhe kje perseri per shkak te sllaveve pansllavo ortodoks -
e planet sa fat te keq paske pasur me ket farė te mallkuar vrasesish qe shkatrrojn stabilitetin njerzorė-
keta qe e shkatrruan edhe gjerogjinė osetinė qeqeninė e shum vende te kakukazit pasta moldavinė gruzinė dhe asimiliuan sa e sa kombe andej kah vladisvostoku e kazastani e mongolija e tunguzia e kufijt rreth kines qe suulmuan pastaj afganistanin -
e dhunuan e mbajten dhjet vjet ne gjak e lot ku dhunuan femra poshtruan jerz ashtu si ne qeqeni ashtu siq bėn serbet
panslalvo ortdoks ne bosnje e kosovė -ne sangjak ne slloveni kroaci e ne vojvodinė ku i kan shuar po thuajse hungarezt e atij vendi -

-------------------------------------------------
Esht edhe ky nji shkrim publistik i autorit te vargjeve shqitare xhelal ferizi lirikut -
i cili u sulmua nga bandat ordokse pansllave e panhelene
neper disa forume shqiptare-ku individ te ndryshem agjenturesk e sulmonin me shovenizem antishqiptarė te shfrenuar me fjalet ma te ndyra armike -por u mbrojt nga shqiptaret e vertetė
kryesisht nga ata shqiptarė te shqieris qe nuk ishin te prekur nga asimilimi virusi ndikimi e tradhtija greke
-
autorin xhelal ferizi ne ato forume e kan kercnuar edhe fizikisht -
autori ju tha dilni per mejdan -ballė per ballė jo si laviret pas shpine
ata armiq me gjuhė te keqe njerz te dyshimt e sulmuan neper disa forume qe nga viti 2006
ne ato forume rrall kishte ndonji
nga kosova qe e mbronte autorin xhelal ferizi me perjashtim te nji numtri te vogel -
ishte nji numer i vogel i tyre por ma teper e mbrojtjen shqiptart nga zonat veriore te shqiperis nga tirana dibra elbasani kruja tropoja etj

lirik
28-03-09, 18:49
DeLiRiUm TrEmEnS
Nihilist
Anėtarėsuar: 27-04-2004
Postime: 208
Citim:
Postuar mė parė nga INFINITY©
Delirium,

Me ler rehat se Xhelua, idhulli im, ka nderliqur qe kur ju me paturpesine me te madhe filluat t'i bini me qaf, dhe tani ka filluar te behet analist politike ne vend te poetit per cmim Nobel qe ishte me pare.

I lutem Allahut xh.sh qe t'i kthej mendjen prape sepse me ka marre malli per poezite e tij, shumeeeeeeeeeeeeeee fare biles.

Te pershendesYouTube - Ozzy Osbourne - See You On The Other Side "HQ Widescreen" Mbylle
2You need to upgrade your Flash Player2

Qekur Xheloja qenka vetem i yti?! Xheloja eshte i te gjitheve, Xhelo per te gjithe!!!

Xheloja ka qene analist politik i lindur, prandaj edhe UDB-ja e rreshtoi ne rradhet e saj. Prandaj, edhe ... ne jemi ketu te takohemi me Xhelon, te bisedojme me te, sepse sic shprehet Xheloja ne kengen e tij te fundit Melat te rrymes DOOM:

Bota me vrasės kudo
------------
Autori xhelal ferizi
----------------------
vrasje e therrje mbi glob
mos dhėnje askund llogari
njerzim i lindur pėr kob
gjak tė pafajshėm me pi-
-------
qajė o liri mbi dhe
paqen ta vjedhin tradhtarėt
dielli pėr ty s' ka me nxe
sa tė jen pėrmbi mbi tokė vrastarėt
----------
sa tė jet pėrmbi tokė intriga
sa tė jet pėrmbi dhe ndasija
e shtytjet me caqe tė liga
sa tė jet mbi planet dyftyrsija
------

nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim-
----------------------------

... me te cilen gjej rastin te pershendes Force-intruder, *Angi*, Eni, Shkelqesine e tij, Angelina o2, Inteligjenten, Ani-d, Pink, padiskutim juve, Infinity, si dhe gjithe anetareve te TPK2 <--- long Life to it!!!!.

Tema "Situata ne Iran", ruan ekskluzivitetin e kesaj kenge.

Error: unsupported media type.2
Njekohesisht ju ftoj te nenshkruani peticionin e Nalt madhnise se tij Xhelal Ferizit derguar udheheqesit te popullit Iranian, Ahmedaxhin.

Error: unsupported media type.2
Nje citat i shkurter kryeveper:

"O Zot na ndihmo qė edhe irani tė bėhet aleat i amerikes sė bashku me tė gjitha shtetet
arabe te rreshtohen ne anen e aleances me perendimin- ather bota do ta ket qetsinė e duhur dhe kina e rusija do te ulin kokat-sepse te gjitha rrreziqet e turbullirat po ndodhin nga ngritja e kokes se tyre dhe nxitjet e tyre -
qe paraqesin rrezik per paqen-dhe globin e njerzimin -
irani ishte dikurė miku ma i mirė i amerikes po aq sa turqia -
agjentura ruso franqeze e asaj kohe armike e e angloamerikes- e mori dhe e shkolloi homeinin nė francė disa vjet
dhe e orientoj ne antiamerikanizem -
per te ja kundervu amerikes dhe perendimit . dhe qysh at'her filluan problemet ne ket rajon-
ku irani ne nji formė tash po mendoj regjimi iranian-ėsht kryekput aleat i rusve -"

Dhe ..., gjej rastin te pershendes gjithe UDB-istet, dhe pjesetaret e Trashjes pa Kufi 2, ku Xhalali eshte i ftuar nderi me:YouTube - Hasta Siempre - Boikot Mbylle
2You need to upgrade your Flash Player2 __________________
The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
RAF


DeLiRiUm TrEmEnS
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek DeLiRiUm TrEmEnS
Dėrgoi email DeLiRiUm TrEmEnS
Gjej mė shumė postime nga DeLiRiUm TrEmEnS
Shto DeLiRiUm TrEmEnS nė Listėn e Miqve

Faqja 46 prej 46 « Fillim < 36 44 45 46« Tema e Mėparshme | Tema nė Vazhdim »

Mesazh nga Forumi

Anulo ndryshimet

-------------------------------------

Dhe ja shifeni armiqt e ndryshem ne at forum se si me jan turrė si egersira kud o per shkak te percaktimit tim prorerendimorė dhe kombtarė-
ku nuk lėnė vend e zi pa shpifur per mua-
ky shkelqimi g 2 angji forca intrude
angjelina delirium tremens shkelqesia e tij spiro ilia -
dhe shum e shum tjerė te gjith njerz shqipfolsa te ortdoksisė antarė te organizatres omonia-
te bollanos te gjith bollanist te flakt sespe ua kam sulmuar qerdhen ne nji blog te nji gazete ku i kam goditur me vargun e me publicistiken per politikene tyre te asimilimit te jugut te shqiperis e cila dal nga dal po greqizohet-
mbi pesdhjet mi shqiptarė te gjorė kan pranuar te ndrrojn emrat e mbiemrat ne grek e e te punoj kunder atdheutt e vet shqiperisė himara ne rrezik prandaj me sulmojn aq shum per shkak te percaktimit tim antisllav e antigrek

lirik
29-03-09, 10:39
Janullatosi i ardhur nga barku i kalit trojan nga barku i kalit grek zbarkuar ne shqiperi pėr qėllime agjentureske antishqiptare per misione greko mdha -per shpartallimin e shpirtit shqiptarė per asimilimin dhe coptimin e shqiperisė se jugut per aneksime siq i quajn greko sėt vorios epiros -
kryesisht shihet se sa ka arrit rezultate te greqizojė elementin shqiptarė dhe te greqizoj shpirtin e tyre ky mbi njindmi e ma teper aq sa kishte mundsi ne jug shqiptarė te zi po thuajse nen ndikimeve e janullatos eviqit kumbares se millosheviqit me shpirtė jan greqizuar eh sikur te ishte gjallė Ali Pashė tepelena Qerqiz Topulli
Petro Nini Selam Labi Oso Kuka Abdyl Frasheri e Samiu i Madh -
Selam Labi ne bashkpunim me Mic Sokolin Oso Kuken e Adem Jasharin do e rregullonin punen ne jug-ata te gjith cubat grek e progrek t e paguar e te derguar nga greku do ti pastronin- e di ndiqnin me gjith dobiqet e dobiqet e tyre qe ju sherbejnė me besnikri-
Kur do te degjohej pushka e vikama e tyre

Bollano e Janullatosėt me harrnat dhe leckat e tyre nėpėr kėmbė as nė greqi nuk do tė guxonin te ndaleshin -
ndoshta vetėm nė moskė prapa diellit andej-
do iknin sė bashku me hilet e veta antishqiptare -
por ja q ė vdiqen burrat e mdhej tė kombit-
e erdhi koha qė oficerėt e sigurimit grek janullatosat -
te mbeshtjellur me rroba fetare te shetisin lirisht ne zonat e shqiperisė te vllezerve tanė shqiptarė te gjakut ne jug-
te cilve ju vardisen me trinitri e kisha gjoja autoqefale kush tjeter veq greket e ardhur nga fiset endacake te egjiptit te shkretirave te azisė te ardhur ne trojete europes -
bashk me sllavt -
por nen rrobat e janullatosit e shum janullatosve e milloesheviqve -
mshefen direktivat dhe porositė greko mdha- konstriksionet antishqiptare si ato te bollanos grekoziut te bashkisė se himares kryetarit te agjetures greke te quajtur omonia -
e te disa tjerve -
ne ket forum- qe kan dal me antishqiptarizėm kunder meje e dihen kush jan ata -
a nuk u deshmua deri ku ka shkuar e ashtuqujtura autoqefalia o njerz -
jugu i shqiperisė po thuajse ka mbaruar-
andej kemi nje qameri te re tash ma te greqizuar nga paraja e agjentura greke ku jan ndrruar rreth njiqndmij emra shqiptar jan bė grek te zi - tokė per te cilen duhet te luftojmė me shekuj forcat patriotike shqiptare -
.esht vetem qeshtje kohe kur do te shpallet e pamvarur himara -greku andej ka mbaruar punė me kisha gjoja autoqefala -
ne njimij e njiqnd forma e menyra -
me kisha me me shkolla me ndihma gjoja humanitare nen maskat e agjentures dhe blerejes se njerzve -
me projkete me shoaqata gjoja miqsije me programe-
me mallra kamata kredi kisha fe misione me radio televizion te greizuar -me muzikė
me pagesa mujore te dembelve debil qe marrin para paga mujore nga greku per veprime
a gjentureske -
qe nuk deshten te djersiten e te punojnė me nderė e te mos nenshtrohen-
por hynė ne shrbim te janullatosve-
ashtu si wehabet e kosoves qe marrin nga pesqind euro ne muaj per te arabizuar kosoven dardane -
e per tė ja bė gjamen -at mision e ka kisha e ashtuqujtur autoqefale e katoliko centrizmi -
vatikanesk-
nuk ka ma shqipni etnike -etni atdhetare siq e don dhe e e ndrron autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi -
eni te qajmė o patroit te te gjitha zonave shqiptare -
e te ftojmė pashko vasė shkodrana e me vargje shqiptare te vajtojmė shqiperinė etnike te mjerė--te roberuar nga wehabija e trinitrija -e te presim pastaj kohen e pushkes e te krismes se parė te ndonji Adem Jashari te ri per tokė e atdhe ku feja shqipe o t ejet sehjteria ie dashur para se ciles do te perkulemi te gjith te bijt e Teuetes e te Agroni e te Kastriotit

dhe ja vajtimet -


Qani ju vasha qani ju gra-
nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare ne mergim
me ato lot shqiptare siq dini me kja
se nga barku i kuajve i agjenturave prej druri

na qanė kahdo shqip dheu e zallė e guri
------------
se kan hy shum shpata e kan hy shum kosa
bollano e wahab e janullatosa
njeni vjen pa ftyrė tjetri vjen pa nderė
pėr ta rrėzua pėr dhe shqipėrinė e mjerė
'''''''''''''''
njeni thot jam shkja e tjetri wahab
disa thonė jemė skuth dervish e pangjab
dikush thot jam grek me kishė autoqefale
qajė shqipni etnike me fusha e me male-
--------
e si lis pėr dhe ka mbetė rrėzua etnija
se per ndoj fe shqipe sot nuk qanė shqipnija
por qanė me do lot e gati ėsht me vdekė
per kishė e gjami pėr turq e pėr grek
--------
dikush qanė me lot me gojė krokodoli
me shkrua emra tė huaj e me ndrrue gjak
ka tash disa mote qė po kjanė bilbili
liriku shqiptarė pėr t' mjerin bajrak
----------
se ra pėr dhe me fytyrė e jonė e mjerė etnija
e shtroj pa mėshirė paraja e armikut
e mbuloj me fe kahdo wehabija
e shtroj nder mjerime hilja e metelikut-

''''''''''''''''
e vijnė janullatosa e kahdo misionarė
ku do nė shqėpėri e lashtė etnike
dikush me dhrahmi dikush me dinarė
me e thye per se gjalli token tonė antike
'''''''''''''''''
me ja vra edhe gjuhen me ja vra bashkimin
me ja shue mbi dhe kahdo unitetin
shqiptari pėr tė huaj pėr me e dhanė betimin
loti i atdhetarve me e mbushė tokė e detin
--------
gjithkah nė kėmbė ngritė jan me fe katila
e tjerė agjent me kuaj druri e pela
tė zi vampir e tė huaj pedofila
me i lidhė zemrat shqipe me gjemba e me tela
-----------
e tash kahdo qyqet vajtojnė neper shkrepa
se shqipni s' po ka pėrveq grupe e klane
kan fillue ti ndajnė edhe foshnjet n' djepa
per me ra n' coptime toka iliriane
'''''''''''''''''''''''''
me dhrahmi tė gatshme vjen prifti e mullaja
irani kahdo me feregje e dervish
qajė o shqipėri mėmė me bjeshkė e me maja
se shqiponjat tua po ti ndajnė me mish-
'''''''''''''''
po ti ndajnė me fe po ti ndajnė me gjak
me lagje e grupe disa pedofile
ta kan rrėzuar pėr dhe tė lashtin bajrak
tė kan mbulua me dogma me bixhoze e hile
'''''''''''''''''''''''
vazhdon ne pjeset tjera
me vargje shqiptare e penden qelike ne dorė liriku qe nuk e thejn
as nuk e joshin as paratė e ndyra as diamanti i gjith botes as bankat botrore me ja falė nuk ta jep nji krande te te thatė te maleve shqiptare as nje kokerr dhe te shqiperisė etnike per gjith paratė e botes
nga autori xhelal ferizi xhela i Mitrovices liriku i vargjeve shqiptare
i cili ėsht kundėr rusofilisė kunder grekofilisė kunder
tradhtisė se shqipfolsave -
kunder parasė me zhgjyre kunder pa besisė-
kunder tradhtarve mercenarve tregtarve te trojeve tona kunde r pedofilisė kunder -
agjenturave te huaja-
kunder imponimeve qe u behen trojeve tona etnike-
kunde r te pa moralslhmve pleshtave dinak qe kercejnė sa n e nji vend ne ni tjetrin -
me demagogji ne trojet shqiptare-kunder lavdit te ndyrė pa meritė e atyre qe mbrenda nate u bėnė heroj e pasanik -
kunder lahperave kurvarve zuzarve tradhtarve mercenarve barbarve vrastarve mashtruesve demagogve pisave fundrrinave hajdutve -
dhe atyre qe shqiperinė etnike e mykun
qe na e la tė kulluar Teuta A groni e Kastrioti Mic Sokoli Oso Kuka Selam Labi Jakup Feri
Adem Jashari Shote Galica Azem Galica Ismail Qemali
Eqrem Qabej Ukshin Hoti Luigj Gurakuqi Faik Konica -

lirik
29-03-09, 19:31
Kjo hands down eshte nje nder kryeveprat me madheshtore qe ka nxjerr levizja e gishtave te Xhelal Ferizit. E lexova dy here sepse po me dukej si enderr qe nje poet te kete dhe nje dhunti te tille per thirrje nderkombetare.

Une them qe Xhelali te rekomandohet si kryetar i United Nations sepse me punen e tij te palodhur me penen dhe me injorancen, me falni inteligjencen e tij ne fushen e politikes, do arrij maja me te larta se Himalajet.

Ti Delirium prano qe nuk ke kapacitetin mendor te lexosh dhe te kuptosh keto fjali te mbushura me thesare.

Xhelal vazhdo kete pune te nderritur qe ke marre persiper dhe leri keta agjent te paturp dhe te paskrupullt te vazhdojne punen e tyre. Ti pergjigju me vepra te tilla si kjo dhe emri jot do shkoj lart e me lart ne letersine dhe politiken nderkombetare.

Te pergezoj dhe ke nje pershendetje te madhe prej meje.

Nje adhuruesja jote e flakte.

INFINITY
-----------------------------------------------

Talljet kur bėhen tė teperta dalin bajate -e di se talleni me mua-
por nė fund tė fundit talleni me vetveten - un jam me pėrvoja nė politikė -
dhe ngjarjet politike -i kam pėrcjellur shum heret -
kam qenė edhe me ilegalen e viteve 1975 me veprimet e hershme-
per lirinė e trojeve shqiptare ne sherbim te qeshtjes kombtare -
edhe ne kohrat e rinisė -kam vepruar
aq s a kam mundur -ate llafin --- injorancen intelegjencen -- mbaje per vete -
un do e grij nji shalqin dhe nji kungulll ne rriska te vogla ne nji tepsi te madhe per ty- do i perziej dhe do ti jap me i ngrėnė ty - shum do tė shijojnė do te vie nji shije e larmishme pastaj- na i spjego ato shije se si te vijnė e si te duken -
kur e han her shalqinin e her kungullin-
Sa i perket Revolucionit islamik dhe ligjeve te sheriatit ne iran -
mua nuk me pelqejn ė ato fanatizma as diktatura fetare ekstreme imponuese qe rrezikon lirinė e individit -dhe njeriun ne te menduar ne progres e porsperitet ne drejtim te vizioneve dhe civilizimit
as diktatura komuniste e nji mendsie diktat i partisė i pa alternativa por detyrim i dhunshem jo vetem i te vepruarit por edhe i te menduarit --
por as anarkija vrastare e utopija e demagogjija mos efikasitetit e dogmat e pa dobishme per shoqerinė moderne -
Me ka pelqeye pak a shum altruizmi i amerikes“-
dhe prirja per demokraci e liri si dhe kozmopolitizmi-per shkak se nuk i frynė shum zjarrit nacionalist shovenist primitivizmave te egersisė nacionale me komplekse te dhunes dhe kanibalizmit pushtues e konfliktuoz-

ne kombe liria dhe demokracia duhet te qendroj si themel i jetes -
dhe rrespekti reciprok i kombeve e shtresave njerzore por edhe i grupeve
per shkak se si arsye bazė themelore esht te qenja njerzore pra jemi njerz -
kryesisht njerz si qenje me te menduar ku mund ta perdorim logjiken marrveshjen dhe kompromisin dhe kemi interesa te perbashkta jetsore ne planet si qenje qe dijmė te mendojmė e te dialogojmė-
ne parim jam ne ideal per moscenimin e asnji feje apo grupi etnik ose ndjenja me te cilat dikush ushqehet esht embelsi e tij ajo me te cilen ai ushqehet dhe nuk kam deshirė me ja prishė shijen por nuk kamd eshirė qe ai me shijen e tij me i derdh dikuj pafajshem lotin le te shijoj shijen e tij pa e demtuar tjetrin sepse nuk ka te drejt ta demtoj tjetrin prandaj e kam idealin qe sevili q emendon ndryshe le te ushqehet me te menduarit e tij por me talentin ne mbrendesi per te ja besuar tjetrit dhe per te mos e demtuar tjetrin -
e per te mos shkatrruar demtuar prekur integritetin e tjetrit

por nuk me pelqen sistemi amerikan - ne shum pika sidomos ne aspektin social e mashtrues qe bazohet ku shum ka rekalmė e mashtrime mbi bazat emashtrimit behet shfyrtzim i madh i njeriut dhe mashtrimi shkatrron viktimen
ne kapital dhe ne shum drejtime mashtrimi quhet aftesi nje sistem te till nuk e dua per atdheun tim shqiprin etnike -mashtrimi nuk esht aftesi te mashtrosh dikend ne mallra e ne miliona dolalrė esht krim e jo aftesi -


Ligji u gjungles ku njeriu duhet te siguroj me veshtirsi mbijetesen NUK ME PELQEN -
shteti social duhet te ekzistoj gjithnji mbni bazat humane pa bazat humane qenja njerzore nuk mund te quhet qenje njerzore -
se ka gjithmon njerz qe vuajn-
jan me te meta invalidore - nuk mund te punojnė vuajn nuk kan aftesi nuk gjejnė punė ose nuk i ka krijuar perendia per te siguruar ekzistencen ne garat e kafshrisė dhe mashtrimit sepse etika e tyre ka tjeter bukuri shpirttrore -
sespe kan prirje humane -
per jeten e pikpamjet etike i shohin si ideal e nuk perballojn mashtrimin-
genjeshtren -
disa vetvaren nga keto morale te zeza mashtruese kriminale te pa rrespekt ndaj jetes e shoqerisė njerzore -
te shoqerisė me kaq shum gjungla e kurtha ku mbijeteasa esht e evshtirė disa dorzohen-
duke mos e gjet vetveten -
disa kalojn ne devijim duke e gjet mbeshtetjen te alkooli droga-etj disa zhgenjehen-ky lloj feudalizmi i eger i mbshtjellur me masken e modernisė qe nuk esht kapitalizem i ndershem me moral un nuk e dua ket sistem ky esht antinjerzrorė-sepse shum njerzve ua thyen idealet - thyerja e idealit esht krim njeriu pa ideal esht ma i zi se kafsha-

prandaj un jam per nji shtet human- si suedia e norvegjia me siseteme te tilal te buta e njerzore humanitare sociale qe e i jep shansin qytetarit te ngritet ne profesion e te aftesohet ata te cilet nuk aftesohen ju ndihmon te jetojnė sepse jeta ne planet esht diqka qe esht maja e arsyeve dhe domosdoshmeria esht rrespekt ndaj njeriut njeriu duhet te jetoj secili ka te drejt dhe duhet te jetoj --
ne planet nuk qendron ai mendimi i disa te padrejtve ku thuhet dikush duhet te jetoje dikush jo jo nuk qendron kjo te gjith duhet te jetojnė kan te drejtė toka si glob e eshte hapsirė ete gjithve nuk ben kursesi pa ket mendim te talentuar demokratik -

suedia norvegjia findlanda qė ėsht per banorėt mėmė e jo njerkė -
at sistem kulturorė e dua si ato shtete skandinave e vet per qytetarėt e vet-
e cila ka nji sistem humanitarė social kulturorė e ua krijojn kushtet jetsore qytetarve -ju jep shansin per prosperime e suiksese ne fusha te ndryshme -

qytetarve
te vet- por nuk jam per sisteme te gjunglave te egersirave -
per sisteme te gangsterve te mosperfillsve e feudalistve modern te zhgrryesve e grryesve te pa shpirtė bisha ma te kqija se qdo bishė qenje antinjeri as feidal i zi bile edhe ma i zi se ky titull qe njeriun e sheh si qenje shfyrtzimi ne formen ma perbuzzse nenqmuese skllavopronare -
sistemi mashtrues shfyrtzues me plot mashtrime si bazė ne secilin aspekt
qe ne paraqitet modern me kravatė e parfumosje -
por jan nga mbrednija te pa ndjenja te eger te pist qe e njeriun e injorojnė-
e gjithqka per ta esht paraja e kapitali -
e forma mashtruese -e suksesit esht vizllima kozmetika e jashtme e mashtrimi- ndersa nga mbreenda qellimi kriminal i perfitimit mbi viktimen-
-jam kunder kafsherive te tilla anti humane -antinjerzore sisteme keto nuk jan sisteme por forma kriminale qe duhet rrezuar kjo kalbsi e ndertuar sistem te shendoshė njerzorė ku baza e njeriut te jet synimi kah lumturia e civilizimi integrimi e mirkuptimi ne mes kombeve per liri e paqe e per stabilitet ekonomik -
por gjithsesi jam kunder ekstremizmit te muslimanizmit radikal dhe ekstermizmave tjer te qdo feje feja duhet te jet krejt paqsore dhe e perendisė njerzt nuk duhet ta kepqerdorin per qellime shovene mizore pushtuese
feja esht shije qetsim mbeshteteje per shpirtin e njeriut ajo esht e pa prekshme cila do qoftė por secila duhet te jet e vetedijshme se edhe tjetra fe don jetė e e besim dhe nuk duhet ngacmuar as perqmuar e renduar as rrezikuar intergitetitn as njera tjetres perkundrazi fetė botrroe duhet te jen te gjitha aleate te njera tjeteres dhe perendisė -
un jam kunder diktaures se tillė talebaniste wehabiste etj
-jam per shtet laik dhe te lirė me sistem human demokratik por jo mbi bazat e feudalizmit e sklalvpronarisė e te krimit mashtreuse devijues mbi bazat e utopisė e premtimeve rrenave mashtruse e sabotimeve -
shtetti nuk duhet te ket fe as institucione fetare -
ne shtet duhet te jen njerz vizionarė- per jeten lirinė dhe demokracinė-per humanizmin dhe bashkpunimin ne mes te kombeve -
integrimin botrorė-
te jen talent dhe te prirur per progrese e dashuri per njerzimin dhe ne te menduar pozitiv e ndertim e jo shkatrrim -
pra jo destruktiv por produktiv -
qe te punojnė ne funksion te paqes te stabilitetit rendit te paqes botrore te demokracisė e lirisė-dhe lumturisė se popujve por jo te shkaktojn kaq shum dhimbje gjake vrasje e lot emjerime varfri neper botė pra bota dhe sistemi i saj duhet te ndryshoj ky rendė nuk esht rendė human duhet rendė tjeter shum ma humanitarė -
ky esht pra edhe nji punim i imi publicistik qe i jam pergjegjur nji diskutuesje ne nje temė tjeter te ati forumi artikull i imi ky ose ta quajmė opinion i imi i lirikut-

lirik
29-03-09, 20:11
Postuar mė parė nga lirik

O Zot na ndihmo qė edhe irani tė bėhet aleat i amerikes -sė bashku me tė gjitha shtetet
arabe muslimane -
te rreshtohen ne anen e aleances me perendimin- ---ather bota do ta ket qetsinė e duhur dhe kina e rusija do te ulin kokat-sepse te gjitha rrreziqet e turbullirat po ndodhin nga ngritja e kokes se tyre dhe nxitjet e tyre -
qe paraqesin rrezik per paqen-dhe globin e njerzimin -
Irani ishte dikurė miku ma i mirė i amerikes po aq sa turqia -
agjentura ruso franqeze e asaj kohe armike e e angloamerikes- e mori dhe e shkolloi homeinin nė francė disa vjet -dhe ne kombinim e bashkpunim me politiken ruse pansllave antiperendimore e ktheu ne pushtet ne Iran neper mes puqit rrezoj regjimin proamerikan te Reza Pahlavit ne iran
dhe e orientoj ne homeinin dhe revolucionin islamik ne antiamerikanizėm -ne anti perendim -

per te ja kundervu amerikes dhe perendimit .si gozhdė ne te cilin po i hasė sharra perendimit -
dhe qysh at'her filluan problemet ne ne botė e ne at rajon-
ku irani ne nji formė tash po mendoj regjimi iranian-ėsht kryekput aleat i rusve dhe antiperendimorė kunder reformave ne sistem kunder demokracisė-e lirisė se njeriut -ndersa mbi bazat fetare urren komplet jeten ne perendim dhe rendin i motivuar nga pikpamja fetare -


Triliardat dhe shpenzimet botrore shkojnė nė keto satanizma grupore agjentureske neper botė per qellime dominimesh politike ---
strategjike dhe ekonomike--ushtrake te bazave e te tregjeve teknologjive e spiunimeve tjera -
dhe perpjekje -per aleanca e grupime te qellimeve te perbashkta grupore e interesave me caqe ne grupe kunder njeri tjetrit kjo esht jeta e kombeve e mjerė dhe shkaqet e vujatjeve pra grupimet dhe shpenzimet e intrigat te kqijat shkatrrimet qe nxiten nga keto vepra te liga ne sherbim te djallzive
por jo te qellimit te mirė te paqes ete njerzisė e mirsis as stabilitetit ---
ku triliarda e triliarda dollarė e para te popujve te pa fasjhem te puntorve -
shpenzohen per spiunime e grupime neper shtete e neper boten satane mbi bazat e ndasive e motiveve armiqsore --

qė kurrė nuk garanton as nuk do te ket qetst -

qe po te kurseheshin ne sherbim te jetes dhe popujve keto pare e t- lirisė-
bota do te jetonte me lugė diamanti do te ushqehej-
me vitamina dhe do te kishte standarde jete prrallore aq te bukur sa q e do te mahnitej njerzimi -----
--por e prishin keto vrapime e shpen zime e hajduteri per grupime satanike politike dhe qellime luftrash -
-
e sot njerzia ne vendet e varfra vdesin per buken e gojes -
ja se q 'ėsht kjo botė satane-

Ne shqiptarėt vuajtėm si popull i vogel qė ishim-

armik jetik kundershtarė i patėm pushtimet e pa meshirshme perandoritė e invazionet sllavet serbet grekun hun avar truq bullgar romak bizantin nomad pra shum pushtime neper shekuj -
- atdheun etnik te ndarė ne tri fe -varfrinė si fat te zi te pa ndarė neper mote me shum mjerime _
Te ndarė ne injoarnca e grupe -
pastaj me religjione e fe -

ortodoks katolik musliman ---
q e te tri keto fe te ardhura dhe te ndikuara nga pushtuesi shekullorė i pergjakshėm i dhunshėm i egėr -

qė dhunoj me mija femra shqiptare dhunoj jeten lirinė shkatrroi pengoi shkollimin prgresin varfroi vandalizoi dhe sabotoi ndaloi arsimin -----

-neper shekujt e pushtimit ---greku roma stambolli-etj etj
pra tri grupime te ndryshme- edhe sot jan pasojat e grindjeve te pa fund-qe na shkaktojn perqarje te pakapercyeshme-

U rreshtuam ne paktin e varshaves ne kohen Enver Hogjes - per te shpetuar nga coptimi i trojeve qe na i bėnte franca e anglia e berlini -

qė donin ta shuanin etninė shqiptare--- duke ju falė toka tona fqinjve -pastaj u rrreshtuam me kinen -
per ti shpetuar lukunisė se ujqrve te pangopur pansllav bullgar rus serb -qe donin te na shuanin e te na i merrnin tokat stergjyshore te na glalbrorin kekronim pra mbshtetje me shpres te tė fuqishmit se ata do te na shpetonin -
dhe pas hileve te kines u rreshtuam me perendimin---
ku tash sulmohemi nga kina dhe nga pansllavet dhe vendet muslimane--- qe jan bė nji bllok andej te rreshtuar-
kunder nesh dhe perendimit -qfar rokullosjesh te perhershme -neper shekuj qfar fati e vuajtrie kombtare
neper vuajtje te mjeruara--- bota ėsht e ferr i mundimit sadist asgjė tjeter -

ndersa nga mbrenda jemi tė orientuar nė njiqind drejtime te coptuara -

dikush kah vehabėt ---dikush ka shiitėt dikush dervishėt dikush kah izraelitėt dikush kah greku dikush kah latini dikush kah shqiptarizmi-
i dikush kah judaizmi europianizmi amerikanizmi - e kush ka te mundet me u rreshtu - ja kjo na qenka jeta satanike-
qė sa po tė lindet fmiu nė djep tė rrreshtohet dikah kunder dikuj -
per te shpetuar ---
kjo jetė quhet vuajtje - lind - nė glob nė mes tė flakes e tė satanve tė intrigave e grupimeve qė jan kunder paqes dhe ėndrro per te jetuar i lumtur iluzion ! --ne ket mes te qakajve mund te shpetosh ?
Perjeto luftra ikje lot uritje shkatrrim te shtetit - a arrin me shpetu?ME MBIJETU?
Puno shtat tet stėrgjyshėr qė tė kan lėnė plang e shtepi e pasuri -
mė nė fund tė vie dikush me ta marrė pasurinė per disa minuta -me ta djegė mallin e shtepinė -

dhe ik pastaj ne ekzil-qajė e vuaj kur tė mohon populli yt -bėrtit nga varfria nėpėr ekzile zhgenjeu-
nga mosperfillja edhe ne atdheun e qeverinė tėnde qė nuk tė pėrfillė-
mbijeto nėn trysninė e krizave manjake- nėn presionin e pėrditshem tė stresit --
-prish qdo ideal dhe vrapo pas paraje duke shkatrruar ndjenjat njerzore-
Prandaj un nė vargjet e mia e kam shkruar titullin- ik o rendi botrorė-
i frymzuar nga kėto tė vėrteta botrore qė po i shkruaj-

Ja pra qfar shkatrrimi e stresi i shkakton bota njeriut e politika e grupimeve ------
e mish masheve --- qė vret lirinė dhe demokracinė e njerzve--- lirinė barazinė dashurinė dhe harmoninė frymen e mirkuptimit epaqes ne mes te kombeve shkakton varfri te mjerė varfria esht ma e zez se qdo epidemi shkatrro popujt qė duan paqen ---politkė avntrusite e malkuar e qarqeve mafioze nderkombtare
qė e shemtojnė mbi glob jeten --- qe popujt qe eduan jeten satanėt e satanėt nuk i lėnė qė ta jetojnė at-ne qetsi e pasuri e begati---

por aq shum e kan veshttirsuar jeten---me sabotime e varfi me intriga e shkatrrime barbare me qmime ne stratosferė
sidomos me veshtirsinė eekzistences materiale -ku dikush vjedh mbrenda nate bėhet padrejteisht milioner me anė te krimit kriminal -
e dikush nji jetė coptohet e nuk e arrinė fitoren qė ta siguroj buken e gojes-

KJO BOTė PLOT absurditete LOT E GJAK E PADREJTESI ferri -
nuk esht ndryshe vetem keshtu -e mallkimit e mjerimit -

njerzimi pra jan ne ferr per se gjalli ---mbi lemshine dheut te quajtur glob tokė me dhe

ky esht ferri pra ky qe po e jetojmė- ku paqja gjithkund ne qdo moment rrezikohet---

pastaj o burra ikni me gra e fmij neper ekzile---

leni atdhe mbas atdheut i kerkoni ardhmeri si te huaj neper vende te botes -

ku gjithnji e ma shum po ngushtohet hapsira ------

do te vie nji ditė qe secili njeri do te jet krenarė nes e quhet ose shendrrohet ne hajdut hajn -


keshtu po vepron pollitika satane e padrejtesive- qe as ne ferr nuk pjellen keso intrigash e padrejtesi kaq te zeza kriminale duke prish moralin njerzorė te shoqerisė -
e cila po i qon njerzt drejt shkatrrimitt e moralit te zi -
duke mos ju dhėnė shansin per jetė te lumtur e ne paqe -
por vetem duke ja trazuar jeten me mjerime e perndjekje - po shkohet drejt greminavve sepse satanet po fitojnė me dinakri e destruksion -
bota duhet te ndryshoj rendin dhe sistemin poshtė shkatrrimtaret le te jetoj mirsia

artikull i shkruar nga autori i vargjeve xhelal ferizi liriku

lirik
29-03-09, 21:54
Qekur Xheloja qenka vetem i yti?! Xheloja ėshte i tė gjitheve,
Xhelo pėr tė gjithė!!!

Xheloja ka qenė analist politik i lindur, prandaj edhe UDB-ja e rreshtoi nė rradhėt e sajė.
Prandaj, edhe ... ne jemi ketu te takohemi me Xhelon, te bisedojmė me te, sepse sic shprehet Xheloja ne kengen e tij te fundit Melat te rrymes DOOM:
-----------------------------------

Bota me vrasės kudo
------------
Autori xhelal ferizi
----------------------
vrasje e therrje mbi glob
mos dhėnje askund llogari
njerzim i lindur pėr kob
gjak tė pafajshėm me pi-
-------
qajė o liri mbi dhe
paqen ta vjedhin tradhtarėt
dielli pėr ty s' ka me nxe
sa tė jen pėrmbi mbi tokė vrastarėt
----------
sa tė jet pėrmbi tokė intriga
sa tė jet pėrmbi dhe ndasija
e shtytjet me caqe tė liga
sa tė jet mbi planet dyftyrsija
------

nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim-
----------------------------

... me te cilen gjej rastin te pershendes Force-intruder, *Angi*, Eni, Shkelqesine e tij, Angelina o2, Inteligjenten, Ani-d, Pink, padiskutim juve, Infinity, si dhe gjithe anetareve te TPK2 <--- long Life to it!!!!.

Tema "Situata ne Iran", ruan ekskluzivitetin e kesaj kenge.

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2204007#post2204007

Njekohesisht ju ftoj te nenshkruani peticionin e Nalt madhnise se tij Xhelal Ferizit derguar udheheqesit te popullit Iranian, Ahmedaxhin.

http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=2203997&postcount=220

Nje citat i shkurter kryeveper:

"O Zot na ndihmo qė edhe irani tė bėhet aleat i amerikes sė bashku me tė gjitha shtetet arabe -----e muslimane ne botė dhe te jenė ne miqsi me perendimin ---
te rreshtohen ne anen e aleances me perendimin-
ather bota do ta ket qetsinė e duhur dhe kina e rusija do tė ulin kokat-sepse tė gjitha rrreziqet e turbullirat po ndodhin nga ngritja e kokes se tyre dhe nxitjet e tyre -
qe paraqesin rrezik pėr paqen-dhe globin e njerzimin -

irani ishte dikurė miku ma i mirė i amerikes po aq sa turqia -

agjentura ruso franqeze e asaj kohe armike t e angloamerikes-
e mori dhe e shkolloi homeinin nė francė disa vjet
dhe e orientoj nė antiamerikanizėm -
pėr tė ja kundėrvu amerikes dhe perėndimit . dhe qysh at'her filluan problemet nė rajon-
e ne kundervenje iran amerikė grupimi i aleancave rusi iran -----ne nji anė--------
dhe aamerika ne anen tjeter ne perendim -------ku tash ma jan armiq te njeri tjetrit dhe pritet konflikt i rrezikshem -

ku irani ne nji formė tash po mendoj regjimi iranian-ėsht kryekput aleat i rusve -

"

Dhe ..., gjej rastin te pershendes gjith UDB-istet, dhe pjesetarėt e Trashjes pa Kufi 2, ku Xhalali eshte i ftuar nderi me:

http://www.youtube.com/watch?v=GmiNqHc8v8Q&feature=related

----------------------------------------------------------------------------------------------
REAGIM I XHELAL FERIZIT NE AT FORUM

O DELIRIUM KURVA PROSTITUTA GREKE AGJENTURESSKE MASHKULLORE
Ne sherbim te agjentures greke -

kot e ke qe emrin tim mundohesh me e nxi me poshtėrsitė tua PSIKO MANJAKE TASH D Y VJET E MA TEPER

ti je i shitur dhe vepron ne sherbim te armqive te kombit shqiptarė-


atdhetarizmin tim e njohin i madhe i vogel tash ne kombin sqhiptarė-
E kan njoft rrethina ime e kan njoft shum njerz-
un kam kaluar vuajtjet e ferrit ne kthetrat e udb s ju gosllave si rrall kush i maltretuar-
NGA TE BURGOSURIT POLITIK PER SHKAK SE GJUHA E PENDA IME NUK NDEJTI RAHAT
sii te tjeret qe hehsten e nuk folen
por ha ti m.. ha ......se ka me te dal per hundėsh -o m...i lig .....
se agjent ne sherbim te grekut je ti o manjak i semurė psiqik ---

qe edhe ketu paske dalė me e nxi emrin tim ne faqe te internetit -
por me ty po qeshė gjith bota tashmė te gjith e kan kuptuar poshtersin tėnde agjentureske -
te pa fytyrė e kan kuptuar qe dole njeriu ma i poshter ne forumet shqiptare i te gjitha kohrave ---

rekord-
por forumistet duhet te shkruajn kunder teje te gjith ---

te behet mbledhja e te gjith antarve te forumit shqiptar---

per ty o fundrrinė ---

se ty stafi i forumit te lejon me mė provoku e me nxi emrin tim me ato zhgarravinat dhe diorektivat greke -agjentureske -
kunder meje me qellime te caktuara o i poashter urith i zi -
sepse un e mbrojta shqiprinė e jugut ne opinionet e mia- me shkrim ----

HIMAREN NUK DO TA MERRNI KURR o agjent grek te mallkuar ---
qe ju e quani vorioepir

ti je ne organizaten famkeqe antishqiptare omonia pran bollanos famkeq antishqiptarit ma te madh te kohrave te fundit -
o qenef i mallkuar krymb i zi -
dhe del e shpifė kunder meje me zhgarravinat tua antishqiptare antikosovare i i poshter -
por dije mirė kunder kujt ke vepruar -
ka kush merret me ty sepse nji dit do te biesh ne sy te forcave patriotike shqiptare-
mos ke merak - kam adhurues sa te duash un nuk jam vetėm -
emrin e xhelal ferizit nuk arrijn ta nxijn edhe te gjith agjenturat e moskes beogradit e athines bashk -
sepse populli e din kush esht i biri besnik i ti ---

xhelal ferizi i cili han gjujt e vet e rjepet per se gjalli ---por nuk pranon me e shitė shqiptarin---
edhe sikur ta kishin pre ne fyt udb ja nuk do kishte pranuar i gjallė nje gje te tillė prandaj e munduan aq shum duke e pa penden e tij vendosmerinė dhe shqiptarizmin e flakt e pastertinė dashurin oer atdhe -
nuk jam i pa fytyr e i lig si ti o delrium tremens o agjent i ndyrė grek qe han m... pa ja nda neper forum kunder autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizi--------
por aq shum je diskredituar e je gjveshur para mase ne sytė e popullit kėtu ne forum -
sa qe askush nuk don me ti pa syt-te lumtur do te ishin rreth pesdhjet mi antarė te forumit nese ti do ishe larguar nga forumi mos me ti pa syt-
edhe ktu paske dal me perhap propaganda te zeza--------
por me i pyet forumin ktu per ty mbi tridhjet mij vet sa jan antarė te gjith do tė kishin pshty ty o krymb i zi i agjentures greke ---------
boll ma mos ha m...... ik nga forumi o i smurė psiqik -------
se e dijm po shihet se ne sherbim te agjentures greke je--- po shihet veprimi yt -
qe dy vjet nuk ndalesh o i smurė gjysmak i flliqur -
TI SHKRUAN
ndaj nji njeriu q e nuk te njeh as nuk te ka pa kurr ne jetė-
pra kush te nxitė ty per qellime te tilla per veq armiku-- shekullorė i shqiptarve ---------

lirik
29-03-09, 22:05
Provokimet e njeriut ma te poshter i te gjitha kohrave qė provokimin e filloj nė vitin 2006 nė forumin e madh shqiptarė ---
delirium tremens ortodoks i dyshimt grek ose greko vlleh ose shqiptarė i zi i asimiluar nė grek -
andej nga jugu I SHQIPERISė ku nuk po dihej nė disa zona se kush qka ėsht ETNIKISHT -

NE VIZITEN TIME NE DISA ZONA TE HIMARES E SARANDES-
kur isha me disa shokė tė mi mirditorė e laqjanė PRA NGA ZONAT VERIORE TE SHQIPERISė
ne shkuam andej per disa dit me vetura -
ne bisedime me ato zona himara saranda q ejan perlat ebukurisė se bregdetit shqiptarė bisedoj me njerz te atyre anve .-----
per qudi sa koncentrohheshim ne ne biseda tjera ata ne mes vete bisedonin greqisht -


duke filluar te nevrikosem i pyes pse flisni ju greqisht jeni grek apo shqiptarė ju-
po ja qe kshtu e ashtu filluan disa arsyetime te cekta te cilat nuk shiteshin te un-
por e vrejta se nji numer i madh i shqiptarve te atyre zonave nga sherbimet sekrete greke marrin para rroga mujore qe te shkruhen grek me emer e kombsi -
ky rrezik i kanoset shqiperisė mėmė qe ti shkeputet jugu zonat e bukura shqiptare -
ndaj ketyre dukurive e veprime antishqiptare un kam folė shum ne shqiperi un kam marrė pjesė pastaj me disa shkrime opinione kunder ketyre dukurive qe i kan ra ne sy ketij delirium tremens fundrrines i cili tash organizon poshtersisht ortodoks tjerė grek kunder meje ne forum per te nxi emrin tim ne faqete a tij fotumi stafi i forumit e lejon kjo ju ben pershtypje te gjith forumistve
qe jan kunder agjentit te ndyrė delirium tremens te mallkuarit manjak te poshter i cili nuk ndalet me veprimet e tij te zeza kunde rmeje duke u munduar te nxij emrin tim ne publik -
autori i kti shkrimi liriku

lirik
29-03-09, 22:23
nje qenje e qmendur aq eterbuar agjentureske shpifse si e ketij delirium tremens nuk esht pa ne forumet shqiptare i cili me psikopatinė e tij la nam te paparė ne forum duke grupuar rretrh vete
disa fudbnrrina te tillė si duket minoritar grek te shqiperisė te gjith antarė te organizates omonia -
organizatė shovensite greke ne krye me halldupin e shitur te kombit shqiptarė bollano-
ata tash me jan kundervu ne forum ku nuk bėjn shpifje provokime postersi te zeza per t ete nxi emrin tim jan grupuar dhe me dinakri e pa besi gjuajn me fjalė te liga -
UN SI ZAKONISHT Q ENGA RINIJA IME S A TE JEM GJALL DO E VAZHDOJ KONTRIBUTIN
ME PENDEN TIME NE SHERBIM TE ATDHEUT SI GJITH EDHE NE SE QOHET NE KEMB E GJITH GREQIA E SERBIA UN NUK DO TE NDALEM E JO SE JAN QUA DISA PALAQO E FUNDRINA TE AGJENTRURES GREKE SEPSE NE NJI BLLOG TE NJI GAZETE KAM REAGUAR NE SHUM VENDE NE LIDHJE ME POLITIKEN E ASIMILIMIT TE SHQIPTARVE NE ATO ANė SHKOLLAT GREKE QE PO QELEN NE LIDHJE ME cenzuren e gjuhes shqipe ne televizion sepse si muzika ne radio ne televizion e qdo kund atje greqizma ma teper reklamohet si formė dinakee asimilimit te shqiptarve te atyre anve -
ne himarė kemi nje rrezik te madh te asimilimit sepse ndikimi grek andej esht teper i madh fryma dhe kultura greke si ne art si ne televitzion radio media e qdo kund dominon dhe shum shqiptarė te shitur jan grupuar rreth bollanis situata paraqet rrrezik per at teritor te shqiperis etnike mund te na dnodh qameri e re nese nuk i rrijm gati mbarė kombi shqiptarė prandaj zagaret shovenist dhe shpirttrat e shitur qendrat agjentureske greke kan reaguar dhe janparaqit edhe ne forum per te nxi emrin tim
me shpifje e poshtersi ata kan bė bė edhe intriga tjera te pista por nuk po e qoj ma andej kryesorja lexuesi dardan i kosoves duhet te infromohet per ket sulm ndaj autorit te vargjeve shqiptare xhekak ferizit nga mitrovica -
UN JAM SULMUAR NEPER FORUME kahdo diku ma pak e diku ma shum por grupi i ketij greko vllehut melez delirium tremens esht grupi qe nuk ndahet me zullume qe nga vitit 2006 ne forum dhe nuk len vend ne forum pa nxi e flliq me fjalė te ndyta e intriga kunder autoritt e vargjeve nga kosova

lirik
29-03-09, 22:41
Postuar mė parė nga goca-bules
Po mir ore dhe ktu tek kjo tem nuk i lat ofendimet ......Moderatoret ta mbyllin kte ane se ktu esht per pershendetje me kenge ...dhe jo per ofendime ose fshijeni kte postimin

--------------------------------------------------
Hė moj po ti -----
moj e pa drejtė e zotit ---kujt ti thua ti -kujt i drejtohesh -
ti duhet ti drejtohesh kti agjentit grek qe ka hy ne forumin shqiptarė-
dhe trazon lexuesit shqiptarė pa pik fytre e turpi ky gjarper grek i zi

nese ju jeni qenje njerzore dhe ecni neper tokė e keni mendė ne kokė-
a nuk e shihni drejtesin kush cili flliqsirė provokon e fillon provokimin un apo ky ---

dhe nxinė emrin tim neper forume -pa i pas borgj pra -------
kush pra kush fillon un apo ky pedofili grek ky delirium tremens -----
grek delirium tremens-------
qe nga viti 2006 nuk ndalet ky agjent i zi---------

perse me akuzon mua e me thua mua -----
perse i gjith forumi nuk ngriteni kunder kti tardhtari i qujturi delirium tremns qe grupon edhe tradhtar tjerė grek te himares e hyn ktu ne forumin shqiptar eprovokon autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin-
a jenni shqiptar ju a qka jeni ------
ky njeri nuk me la as te shkruaj vargje nuk le vend pa permend emrin tim ------
nuk len rast ky i zi i krisur mental ------
si nuk merzitet ky i qmendur ky delirium tremens -


dhe nuk eka ndermend te ndalet ------
kur i gjith forumi e sheh dhe neveritet prej ti -----
ky njeri ose esht dikund moderatorė ose ka ndonje perkrahje nga dikush ne forum ktu -ose esht vet pronarė i ksaj faqeje-----

perndryshe si k mundsi qe kurr nuk ja terheqin vrejtjen ----

si ka mundsi qe e toleron stafi ket provokatorė kaq gjat-deliriujm tremens ėsht shembulli dhe simboli i poshtersisė se te gjitha kohrave ne forumet shqiptare ----

per shpifje te pa ndalura -


un nuk them se qka meriton ky-----por dihet se qka meriton ky -


por ky njeri ėsht gjysmak qė nuk ndalet-me provokime -----


perse ky kur fyen e shkreton ju nuk i thoni asgjė kėtij -njeriu -


ky keqperdor emrin tim te vertetė---

ku do ndersa ky qen bir qeni esht me maskė------

me pseudonim-------
dhe provokon pa ja nda ------

kend duhet ta mbroj stafi i forumit mua qe jam me emer te vertetė-------
apo ket urtithin grek qė ėsht me maskė pseudonimi-


pse jeni kaq te padejtė apo vetem pse un jam kosovarė veproni keshtu ---

perse pra perse nuk i the njiher ati boll o delirium bushtra qeni se le nam e nevrikose e dhe forumin shqiptarė --------

lirik
01-04-09, 15:07
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Qielli
more Lirik, je dashamire i njerezimit dhe sidomos i kombi tend. Te uroj per idene. Te tregoj dicka. Ketu ku jetoj une (ne Gjermani), ne nje qytet me shume shqiptare, nuk ka asnje klub, apo shoqate, apo dicka te tille qe do te mblidhte shqiptaret. Dikur thone se ishte nje por aty mblidheshin per t'u share e goditur, per te pire e thyer dhe arsyetimi: "hajt more se shqiptar eshte, shkojme pime dhe nuk paguajme!" Keshtu kane thene, nuk kam qene aty. Edhe po qe se e tera nuk eshte e vertet, gjysma se pakut po. Sepse diskoteka shqiptare qe ishte ketu pas nje viti e mbylli policia. Pse, sepse gjermanet nuk mund t'i duronin bemat "E mira" te shqiptareve. Pra, gjithmone, sa here kishte kengetare, intervenimi policor ishte i pashmangshem. Megjithate, mire eshte te provohet
------------------------------------------------

ėsht ky mendimi i nji antari tejeter ne nji forum shqiptarė

lirik
02-04-09, 00:50
Se mos ėsht diqka e re
europa na ka nda europa na ka shitė gjithmonė dhe ajo
tė njejten gjė e mendon perseri -sjelljet e sajė nuk me peqlejnė dhe qendrimi ndaj shqiptarve ja shihni spanjen per shembull
Shqiptarėt duhet tė jenė me ameriken deri nė vdekje nuk paskam besuar se
nė botė ka aq shum kundershtarė tė jetes dhe zhvillimit tė shqiptarve-
kina rusia shtetet arabe shtetet e europes -
ndoshta edhe shum shtete tjera jan kunder-
prandaj shqiptarve nuk ju mbetet kurgja tjetr perveq te kuptojnė -
e te veprojn ne kuader te situates -dhe rrethanave -
shpetim i vetvetes ekkzistim kombinim e aleancave te cilat jan te interesuara qe ne te ekzisotojmė ose te na ndihmojnė ne caqet drejt suksesit pra alet te sibqert pa taktizime -

nė kuader te asaj qka mund tė bėjnė-
nė bashkpunim vetem me ata te te cilet gjejn perkrahje-qe nuk jan kunder interesave tona ne botė ka kombe te tilla e shtete
Bota dhe jeta sot jan lidhje interesash dhe mbijetesash ku secili
gjen vetveten dhe interesat e tij jetike
djalli nese te perkrah me djallin bashkjeto
kshtu ka ardh koha dhe jeta sot -
Pėrndryshe vetem zhgenjime lot vuajtje fatkeqsi luftra kolonizime
tradhti mujerim do tė gjenė njeriu nga pushtuesit e fuqishem
qė sot ka sa tė duash ne glob qe te rrezikojnė identitetin teritorin
U dėshmua se qfar pėrjetimesh patem ne kohen e fundit me serbianin kanibal millosheviq -

dhe qfar tė kaluare patėm nga tradhtija e shitja e interesave tona nėpėr shekuj -
nga tė tė gjith ata qė na e shkaktuan gjamėn e rėnkimet-
nuk duhet tė pėrsėritet naiviteti
Na duhet tė kėrkojmė bashkimin e trojeve etnike dhe tė zhvillojmė mardhėnje
vetėm me vendet aleate te tė cilat gjejmė pėrkrahje dhe mund te bejm kordinime interesash ne perputhje dhe marrveshje -

dhe aleanca tė vėrteta- qofshin edhe ato vende kush do e kahdo qofshin-
rėndėsi ka tė lidhesh me at qė tė pėrkrahė- por jo me ata qė tė tė shtyjnė drejt gremines dhe mjerimit

xhelal Ferizi, Mitrovicė

ishte ky nji artikull i imi shkruar para disa muajsh

lirik
02-04-09, 01:34
Shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
a e ka lindė nana ndoj djalė
''''''''''''''''''''''''''''''''
a ,ka,lindė,nana,ndo,j djalė
a e,ka lindė nana ,ndoj qikė
n,konferencė,me,tė, zjarrta fjalė
qe ,lshon n'fjalė e shkrim me ,pikė

me fjalė te ėmbėl n' gjuhė shqiptare
ne asamble n' kombe t' bashkue
me,i dridhė binat nderkombtare
neper akte,me ligjrue

siq ligjron n' pėr degė bibili
si,q,ligjron,zogu,mbi,fletė
se ne u vyshkem si kandili
mėrgimtarė,me shpresė s' ka mbetė
kan harrue po gur ė e dhe
kan harrue,po diell e hanė
cubat rrugen ua kan pre
gji s,po,u jep,shqipnija nanė

nuk po ka kund deputet
as minister as shkrestarė
nja dy fjalė per ne qė i flet
ku jem tretė si mėrgimtarė
ne kem mbetė ,me lot ,tue dnesė
vyshkė na jan,vulat e beses
fjala e dhanun,me qėndresė
na ka mbetė sa i pikė e veses
se ne rruga na u ka pre
prej shum cubash t, pansllavisė
dielli lindė me i shpresė te re,
por nuk nxenė per bij t ' shqipnisė
se jetima n, dhe te huej
sot ne mbetė,jem' si pa krye
tue pi lot si me pi ujė
veq nji shpresė na mban pa u thye

eh e mjera e mergimtarit
jetė e vyshkur kputė ne krah
lot,e gjak,shartue damarit
ti,skurrojnė,ata qė ' gjah
gjah e,kan at politiken
edhe synnimin,e kan gjahtarė
jo,atdheun as te mjerė etiken
veq me nxanė kund ndoj,sirtarė

ndoj sirtarė me plot shum shkresa
ku e,ven vulen,mbi pushtet
jo me u mbajtė kah ligji e besa
s, po ka djalė kund deputet

as minister me ndergjegje
burr as grue as president
kemi mbetė ,lidhur kndej megje
pre me tokė e pre me det
as kush synin,pa na e hjedhė
kush pa rrjedhė ndoj lot per ne
veq ndoj pare,per ta mbledhė
rrejshem n ,shekuj tue ba be

sot ne pre na esht qdo udhė
margimtari fort loton
njimij shekuj n' halle e,n, rrudhė
dheu i huaj po ia ngarkon

e nuk del kund djalė si zana
ndoj shqiptarė kund delegat
n, gjuhen shqip qe i msoj nana
as nuk duel ndoj diplomat

me na e qelė nji rrugė te lehtė
gjithkah jemi mergimtarė
me nji dije e shkresė te mbreht
me prek,n,shpirt ndoj nderkomtarė
me prekė ,n,ligj,me dridh kto,akte
n,konferencė,gjithkah,shkon,bota
me nxjerrė,n bina,fjalė,e,fakte
mos me u mbytė me fjalė tė kota

siq po mbyten sorollaten
neper mjegull,n,per zhgenjim,
vendnumro,shih delegaten
dpetueten,ne endrrim
kush ne endrrim kush me jargė goje
tue endrrue sekretareshė
se,q,po,sillen,rreth,ksaj,loje
kush ma i parė,dikah me e u gjveshė
kush ma i parė,per me grabitė
ndoj vashė t're ndoj fond,te mjerė
kshtu shekojnė vitet muaj,e dit
po kjajn bari e,lule e fjerė
gur e dhe po qanė qerpiku
,
n,dridhje tė rėndė,tue d'nesė,shkon fleta
se ne,, rrugė ,,,na preu armiku
su gjet shqipe n' krih te lehta
me na e dhanė ndoj ndihmė a dorė
rrugė e shteg me i qelė pa vizė
per me shkue biri arbnorė
kah dheu i t' parve me levizė
'''''''''''''''''''''''''
vazhdon ne pjesen -II-
NGA AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
02-04-09, 02:02
Po nuk po ka shqipnija etnike
pjesa -II-
qeveri as gjak as fe
e me dalė me fjalė qelike
kahdo i ka shqiptart mbi dhe

qe i mbronė me zemer shqipe
me fjalė te bardha si lirija
degė me degė ku i ka n per pipe
shpernda botes djaleria

rruget i kan ata plot me viza
ua mbyllė shtegun kroacia
u shtrojn kurthat ne ferra e driza
te mos levizin kah etnija

e nuk del kund pushtetarė
qe me rrogė ku i thonė shqipni
me i ra ne mend per mergimtarė
me u qel shteg me u qelė liri


e me folė per mergimtarin
qė bėn mundin grimė e copė
fort me e dridhė at nderkombtarin
rrugė te lirė me lanė n' europė

mos me e,lanė malin e zi
me dy ftyra me lue lojė
as ndoj cub kund zemerzi
qe n' kufi,rrin e bėn rojė
as kroatin qe luan lojė
ja ndalė rrugen kalimtare
tallė shqiptarė me shkronjė e gojė
si len te lirė kund rrugė shtegtare
--
e dredhė per qejf cubi mustakun
e krekosė tue ndejt,ne pritė
nanė motres me i ngri gjakun
e shqiptarin me e merzitė

pse kshtu qejfit don serbija
me lojė teke e kandare
me lue botes,n,per punė t'kqija
me do shkresa krejt barbare
malit t' zi,per kah kufiri
tu ndejtė gati,n urdher t' prerė
kur t' kalon ndoj djalė,iliri
jepi helm e jepi vnerė
djegja shpirtin nuses, t' re
trembja foshnjen q e e' ka n' djep
ndiqe prore n' gjuhė e fe
mos i le kund skutė as cep

kshtu jep urdher serbijani
n,shlivovicė gajaset,n'shekuj
me u prangosė ah iliriani
leht tu i lidhė n' pranga si lepuj

tu ia lanė nusen me kja
djalė e qikė e fmi ne djep
veq pse qejfit don ai shkja
shpirtė e gjak e lkurė i rjep

as kalim s,po ka te lirė,
ne shtepi,per fest ė ,n bajrak
me e que gzimin e ndoj mot t, mirė
me i pa te aferm fis e gjak
pse ata cuba i rrin n,ė udhė
gjithkah shkojnė ,djemt e shqiptarit
e qeverija i ka hudhė
soj e fis te mergimtarit

thue se ne nuk jem me gjak
te asaj toke ne dhe e ujė
por mish per shkje e karadak
me i thanė vuajtes shih e shkruj

kahdo nisem kahdo shkojmė
kahdo ecim neper mot
mergimart,gjith po gjemojnė,
s, po ,na sheh i madhi zot,

as , s' na , pau ,kund qeverija
deputet as ndoj shtetarė
thue se jem,do pendla t' kqija
e jo farė e fis shqiptarė

okb,o.nderkombtare
edhe unmik,administratė
ti shqipni oj nanė shqiptare
ku t,rrijn lisat gjer e gjat

ku t' rrin dheu,ku tė rrin zallina
ku te rrin shteti me tri fe
ty etnike moti e stina
gjith t' kan shkue,gjak,e,lot rrke

a ,se ngrit ti nji apel
ne okb,ne at ,famshen zyrė
pash ata diell,n,rreze,qe t' del
a,,s,,na,i,mbron,ti,erz,e,ftyrė
edhe nderin e dinjitetin
bisedo me ameriken
po na i dridhin tokė,e,detin
tue na e,marr,ė n,pėr,kambė etiken,

se sot bota s' rrin n' kaquba
mbushė me ,prita ,djaj e cuba
por ka ligje ,sa,do,pak
ju betue jeni n' bajrak

keni thanė se ,s,do t' kurseni
gjak,as,mund,pa,e,shtrue s' do t leni
ne sherbim,te nanė shqipnisė
t,gjith,ju,burra t ministrisė
keni dhanė t' shejtin betim
per atdhe , me gojė e shkrim
po ju sot,pra,ku, ma keni
ju shqiptarė me gjak,a' jeni

po a keni kund ndoj gjen
kur ai lajm ju' edhe ju vjen
se u burgos,filan,shtegtari
u,burgos,po,mergimtari

u burgos ,ai,kalimtari
pa,ndoj faj,pa,ndoj,kandarė
veq pse n' gjak e gjuhė shqiptarė
kalon,gurin nderkombtarė

kalona megja e kalon,vi
per me u lidh n' pranga n' kufi
prej,gjandarve t' malit t' zi

se ky n mergim punon me vite
e kur niset si zog dite
per me me mbri ne troje te veta
n per kalime i nxihet jeta
------------
kahdo viza i kerkojnė
her kroati e her taliani
si shqiptarė gjith enen qmojnė
cernagor e serbijani
----
se mergimtari esht jetim
nuk ka shtet as qeveri
nuk ka shteg kund me kalim
per me u qmallė njihe r ne etni
---
rrin pasiv ajo qeveria
kahdo i thonė t mjeres shqiptare
nuk i dhimbset djaleria
shpernda botes mergimtare
me i ndihmua as per nji vizė
qe ja nxen shtegun kroati
e mhojnė thua se esht mizė
mergimtaė o i mjerė krahthati

qe nuk ke kund shtet as vlla
qe nuk ka kush brengė pe r ty
prej tokes tende te kan nda
te duan ne n 'vullnet per t gjallė me t' thy

se qaknė koen sali berisha
hashim thaqi as jozefina
se ty te tjajtojn ne viza si bisha
te mbyllen shtigjet ne mote e stina

as kalim kur te lirė nuk ke
ne dhe te huaj me vujat ke mbetė
i pa krah e i pa atdhe
loti lotin nuk ta pret

se ty ta duan vetem paranė
tjeter nuk te duan ndoj emocion
nga atdheu ata te ndanė
or ty gjaku shqip te vlon
--------
autori xhelal ferizi vazhdon ne pjeset tjera

lirik
02-04-09, 02:37
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kruks

Qka tuj thanė z. ferizi, poezitė e tua jan plot me frymė shpirtnore, kan bashku diell e hanė
.Ju Jeni poeti ma i madh i ditve tona tė kohėve moderne.
Esht nje kėnaqsi e madhe me u lexu ju,- e gjithn vargjet tua.
Kam lexuar se shum antarė nuk ju kuptojnė qka doni me thanė nė vargjet e tuja, -
kam lexu se si jan tallė me ju rreth prones sė babait tuaj,po hiq mos i ndigjo, ti ata-
ata jan vet provoktorė tė paguar prej grekut e shkieve.
A nuk nuk kupto pse u ngacmojnė ju nėpėr forume.
Ju dojnė ju me kenė ndėr kėmbėt e tyre .
Tuj ju kan me ardhė n' kosovė, , kam me ta dhanė kerrin tem-
me dalė e me i pa pronat e babės tė marruna prej shkieve e tash prej hajdutve.

k.r.u.k.s.
Kosov Republik United Kosova State

ISHTE EDHE KY NJI MENDIM I NJI FORUMISTI NG A NJI FORUM TJETER

lirik
02-04-09, 11:35
Titulli: Tė dėnohėn Antarėt e pasjellshėm

--------------------------------------------------------------------------------

Fajtorėt po diskutojnė per drejtesi po dua me plas duke qeshur nga ironia
-shpotitsit perqarsit shkretuesit e uniteteve ciniket gjuajstsit e lalfeve negative shkaktaret e perqarjes se kti forumi aktoret ziliqarė -
lojtaret aktoret e teatrave demagog llafatorė qe rrenojnė gjithqka edhe unitettin e forumistve shqiptarė pikrisht nga gjelozija e smurė -
e pastaj dalin e flsin per kodin e ndertimit te drejtesisė te unitetin plas o guri
- hajde botė e namur hajde -
pikrisht ata qe ne secilin forum ku do qe shkoj pengojnė idetė e mia per punė dhe bashkim -
ne funksion te qeshtjes kombtare -ose i vjedhin e i tjetersojnė mendojn se un ha bari e nuk e di
po secilen germė kur te shoh dikun ja di qellimin e prejardhjen -

kur un me shqiptaren nga turqia po benim projektin per nji qellim kombtarė per shqiptarėt ne turqi meqense ajo ishte aktiviste kombtare e njihte turqishten e un ka vite qe jam interesuar per nji bashkim te shqiptarve te tuerqisė dhe diaspores ku qdo kund e kam deshmuar me vargjet e mia edhe para se me ardh ne ket forum -
por ja qe dalin disa e ta rrenojn si te duan ata vet -

qellimi im per bashkim afrim te shqiptarve nen nje lobi njihet ne diasporen shqiptare shum heret ku ka shum vende publike ku i kam lexuar fjalimet emia e vargjet qe ne vitet shum te hershme
- ndersa ajo ide tash ka dal edhe para televizionit sepse televizionie gazeta vjedhin shum ide prej internetit -
e un ket aktivitet gjithkombtarė me vargje e kam shkruar qysh ne vitin 2005 - ne kompjuter-
se kshtu ne leter e kam shkruar shum ma heret e jam i inqizuem neper kamera te dores-
ku e kam lexuar neper tubime ne vargje qe ne vitet 1991 -
e pa inqizim e kam lexuar qe ne vitin 1989 ne vargje-
por gjelozet e smurė me kan kriju vetem pengesa -

pa marr para sysh ku do qe jan shqiptarė t e kisha qellim organizim in e tyre ne funksion te bashkimit-
e kam deshmuar me secilen veprimtari -
dhe ne secilen kohė ne forma te ndryshme u pengova -
dhe u rrenuan planet athere neper tubime nga shqipfolsit uritha skutha qakaj iriqa skile zemerzi katran perthursa penguesa sherrgji dinak te pa morlashem budallej ahmaka gjujstsa te gurit te cilin njind te menqem pastaj nuk e nxjerrnin dot -
qe donin me vdekė me ngordhė nga inati primitiv e zilia kur shihni nji njeri qe pepriqet per te mirene atdheut -
e mandej me pengonin qellimisht vetem e vetem pse un shkruaja vargje e frymzoja popullin
e ata nuk arrinin sa te poster qe ishnin---
shkonin e prishnin mikrofonin me qellim ne sallė pak para fillimit te recitimeve kpusnin kabllin e benin gjithfar djallzishė -
qe te moa ndihet zeri im e recitimit kur pregatisja recitate por edhe recitatin per korin e fmijve -

e njoh mirė poshtersinė e vamporve gjeloz ata gjak te vorreve kan jo gjak njeriu -
pervoja ime flet neper vite edhe neper forume -
por un edhe pa mikrofon ndihesha me zerin e kumbueshem athere edhe tash -
nuk ka tank as artileri qe me ndalė drejt qellimit e vargjeve e kontributit -
dhe nuk jam mangut hiq per shqiptaren nga turqia per gjinin e per shum te tillė -
ka aktivist e aktiviste boll shqiptaria -ne stamboll un njoh njerz i kam edhe te afermit nga nana andej djemt e dajve sepse dajat kan ikur pas luftes s edyt botrore e tezet ne turqi -

kam pervoja jetsore mjaft un e di se kush jan ziliqarėt -


e ata perqarsit e penguesit gjeloz-

te smurė me zemra katrane ---
e di se gjat aktivitetit tim kur un me shum mund disa mujor bėja nji projekt organizim e me mund te madh kur ralizohej vinin ata parazitat e zi falltort

dalin vet pa program pa pyet kend dilnin ne bina thua se ata kan vrapua tre muaj per at ditė kan pa syt e mi poshtersira mjaft por kur vinte dita me e marr persirper diqka ndonji detyrė kombtare iknin si mijt shperndaheshin qysh jemi hilegji ashtiu po na e jep zoti mos keni merak se bukur nji numer i njerzve jan te pa moral e te pa fe -pa tru pa lidhje te paaft -
as per dy fjalė as per dy koncepte -kombinuese kordinuese nuk jan -por duen me ken aty te majat e lavdisė e vemendjes edhe nuk e zotrojnė zotesinė per ato punė duan me ken atje ne maje atje te skenderbegu e kaqikun nuk e kan s a bubrreci sa thnegla


ISHTE PASTAJ QESHARAKE KUR DILNIN kur delnin NEPER BINA ishte e tillė paraqitja e tyre sa qe edhe gomari me qeshė se qka flisnin-pa tru e pa lidhje mundoheshin te m,errnin fjalime te gatshme nga dikush-
as ti lexonin nuk dinin - nga pervoja ime jetsore mund te flas per katastrofa ne shum raste -E
sa per bashkimin e shqiptarve

por edhe atyre te turqisė si ne shum forume tjera edhe ktu dolen dolen perqarsit dhe e rrenuan gjithqka qe ndertova -aktoret ishin premium dhe ky gjini qe po lfet per morale bashkim e ankesa -
kta ishin qė e larguan shqiptaren e turqisė nga bashkpunimi kombtarė -
me qllim me plan e fjalė te qellimshme e turbulluan situaten -
ne qdo qellim timin pozitiv si ne mbledhje ather ne kohrat dikurė si ne gazeta ne gazeten bota sot qe nuk esht aspak kombtare por mahallegjike provinciale -
si neper forume kan dalė trubullues te qellimeve te mia -ashtu edhe n e mjedis mbledhje qoheshin gomarė te caktuar e thenin shishe me qellim vetem me eprish ,mbledhjen
dhe ky esht fakt i pa mohueshem -e di un shum bukur qka ka ndodhė keshtu i kan prish edhe te gjitha grupet muzikore kombtare e aktivitetet e grupin e recitalit e i kan vjedh fondet e shoqtatat -
xhelal ferizi liriku juaj te dashur lexues ka pervoja shum vjeqare dhe besoni se ai i njeh shum mirė sabotatorıt dhe ua flet te verteten keshtu ishte dhe keshtu ndodhi besoni

Edhe ket projekt timin siq e rrenuan te tjeret shqipfolsa- ashtu si ne secilin forum shqiptarė-
deri me tani -ne at forumin andej ishte prijsi i te gjitha te zezave nji poetuc qe mundohet e i thot vetes
poet njeriu ma i zi se djalli qe ka n pa ndonjeher forumet shqiptare quhet me pseudonimin delirium tremens ndersa ketu perqarjen e fitu prem,ium dhe iku e vazhdoj ky gjini dhe misioni u krye kaq e pat-zilia gjelozia primitive inatet manjake te smura pengesat e mdha- e mora shembull ket pengesė sepse ato tjerat pengesa qe me jan bė ne organizime gjat jetes time duhet shkruar romane -


pastaj po na dalin e po flasin per pafajsi e drejtesi -ehe gjelozi mjerani medet o tokė shqiptare qka te ka gjet tty po ku ne botė si shqiptari qe ja qet nderskamcen shqiptarit -
edhe nuk dijn ti krijojn dy vargje as dy koncepte strategjike e as forma per bashkim kombtarė-
jan te pa talent e vizion e aftesi edhe e pengojn tjetrin-
me pervoj mbi tridhjet vjeqare ne aktivitet kombtarė -
qenje intresante shqiptari ėsht baco - nuk pyet a ke punu tridhjet vjet a gjashtdhjet vjet -
veq vjen e ulet aty si mbret e ta rrxon krejt mundin qka ka punue babė e babgjysh -
se jemi milet se jo mahi qysh jemi punet i kemi neper kohra e vakte

lirik
03-04-09, 22:25
KOSOVARI-SHQIPETAR
13/02/2009 ne oren 23:39 (http://blog.shekulli.com.al/2008/01/22/nuset-shqiptare-ne-serbi/#comment-30622)
486 Ketu ne kete portal esht me u befasu se si shkruhet dhe pasqyrohen temat.Moza,me vjen keq, por ju si duket jeni MINORITARE.Gjate leximit vrejta tek ju shum gabime ne drejteshkrim.Te familjet qe akoma kane NDER dhe identitet te Shqipetarit femijet nuk marrin asnji vendim pa u konsultuar me pinderit.Me vjen shum keqe se si shprehi?!.Ne kete bote ka Shqipetar e Shqipetare te ndryshem.I kame lexuar nji per nji komentet.
Jane te ndryshme me vler dhe pa vler,natyrisht eshte e drejte e cdo indivdi te shkruaj si deshiron,por duhet te i vret pak ndergjegjeja.Te martohesh me ARMIKUN -ketu nuk duhet koment,nuk ja vlen te komentosh.Nr:2 Komenti nga:Xhimi Gjilan-Kosove,me ka habitur se si Vajza e Mehmet Shehut qenka e martuar per Serb.Nr:110 Komenti nga:Burrelsi eshte per tu vlersuar.Nr:122 Komenti nga:Jashari,Rrespekt i nderuar e keni bere nji veshtrim te Shkelqyer rrespekt per komentin eshte i veqant dhe brilant.Nr:162 Komenti nga:Elda Gashi, zonje jane disa fjale qe te prekin ne shpirt,rrespekt.Nr:281 Komenti nga:Lora-Kosove,rrespekt.Nr:339 Shqiptarja zonje e nderuar rrespekt.Nr:354 Komenti i juaj Konculi ishte shum domethenes ai qe e kuptone.
Nr:443 Komenti i Shkodranit me emocionoje jashtezakonisht, i keni ra pikes i nderuar.
Pa e harruar edhe te nderuarin Xhelal Ferizin Rrespekt per shkrimet.

lirik
03-04-09, 22:46
TE KETO KOMENTE ISHIN SHKRIMET SE SI I JAM KUNDERVU POLITIKES GREKE SERBE
ME DISA KOMENTE TE MIA NE NJI PUBLICISTIKė NE AT VEND JEVGO GREKU VLLEH ARMIK I KOMBIT SHQIPTARė SPIUN GREK PA DYSHIM I QUAJTURI DELIRIUM TREMENS-
KETU FILLOI TE AKTIVIZOHET KUNDER MEJE PASI QE NE SY TE LEXUESVE KAM RA PER MBROJTJEN E QESHTJES SHQIPTARE DUKE EDEMASKUAR POLITIKEN GREKO SERBE NE DEM TE SHQIPTARIZMIT-
DELIRUM TREMENS NE AT DISKUTIM ISHTE ME NOFKė TJETER PASTAJ NGA INATI DHE URREJTJE PAS QE ESHT NE SHERBIM TE OMONIES GREKE KRYEKPUT FILLOJ TE EM KUNDERVVIHET NE FORUMIN SHQIPTARė KY ARMIK I ZI EDHE GJERGJ FISHTEN E PERQESHė DHE E POSHTRON ME FJALė TE NDYRA ESHT SHQIPFOLSI PA DYSHIM MA I NDYRė I TE GJITHA KOHRAVE QYSH SE JAN HAPIR FORUMET SHQIPTARE-
DELIRIUM TREMENS KY NICK FUNDRRINė E POSHTER I LIG DYFTYRSH LAVIRE MASHKULLORE SIQ E QUAJ UN VAZHDIMISHT PERFLLIQ E FLET FJALė TE NDYRA NE FORUME DHE GJOJA I KA KRIJUAR KY NDYTSIRė DISA VARGJE I DUKET VETJA EDHE POET KETI PISI TE MALLKUAR SHPIFS DHE FALCIFIKATORė-
KY ESHT NJE ELEMENT KRYEKPUT BASHKPUNTORė I BOLLANOS DHE RRYMES MA ANTISHQIPTARE GREKE RRETH EVTES KA TUBUAR DISA ME DNER ME THENė PSHURRQA FRIGACAK TE CILVE JU KAM THėNė PO QE SE JENI BURRA ME DILNI PER BALL O BIJ BUSHTRASH E MOS LEHNI ME MASKA NESE DILNI PERBALLė DO TE SHIHET PASTAJ SE KUSH SA VLENė POR TE BIJT E BUSHTRAVE KURR NUK GUXUAN TA NXJERRIN KOKEN KESHTU E KA I LIGU I NDYRI VETEM TE LEHIN DIJNė POR KURSESI NUK UA MBANė TE ME DALIN BALLė PEER BALLė SI BURAT SEPSE JAN KRYMNBA QENEFASH JAN LEGENA JAN SHERBTOR TE ARMIQVE TE KOMBIT QE MUA VERTET ME KAN PENGUAR E GJUJTUR ME FJALė TE NDYRA SI ANONIM ME QELLIM QE TE ME PENGOJNė NE FORUMIN SHQIPTARė-
QELLIMI IM ISHTE QE TE JEM PREZENT NE FORUME SHQIPTARE PASI Q E VARGJET E MIA DUHET TE PERHAPEN NEPER FORUME LEXUESIT NEPER SHUM FORUME TASH MA I KAN PA I NJOHIN DHE NE KET PERHAPJE KU ME QINDRA LEXUES I KAN LEXUAR VARGJET FILLUAN TE DALIN PASTAJ TE NXJERRIN KRYE ANTISHQIPTARėET E ZI DINAK AGJENT SHQIPFOLSA -
KRYESSHT NGA REPUBLIKA E SHQIPERISė NJERZ TE DYSHIMT LEGENA FUNDRRINA ZILIQARė QE GJUANIN ME FJALė TE LIGA POR ME QINDRA SIMPATIZUES DO TE ISHIN NE ANEN TIME POR MDOERATORET E STAFI FSHININ KOMENTET E SIMPATIZANTVE -
POSHTERSI E PAPARė TURP PER FORUMIN SHQIPTARė .COM qe lejonte fjalet e liga te sulmuesve ekomentet e simpatizantve i fshinte kjo deeshmon se forumi shqiptarė .com mbahet nga disa shqiptarė apo shqipfolsa me fe ortdokse kryesisht perzierje te jugut te shqiperisė q e nuk dijm a jan vlleh grek minoritarė te cilet i kam vrejtur se kan urrejtje te madhe edhe ndaj veriut shqiptarė edhe ndaj kosoves sipas dialekteve ne te shkruar e dija perafersisht nga cilat zona jan kryesisht nga himara kishte nga berati korqa saranda delvina ndonji ishte nga gjirokastra dropulli e zonat per rreth ndersa nga zonat tjera shqiptare qe ishin shqiptarė ma ne veri te gjith ishin simpatizant te mi-
ja pra keshtu u zhvillua e gjith lkjo andej por me pri printe gjithmonė krymbi legeni ma i poshter delirium tremens me fjalete tij t ezeza e te poshtra

lirik
05-04-09, 03:14
Dėshmorėt: Abaz dhe Isak Ibrahimi

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

N J O F T I M

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Pėr tė gjithė tė interesuarit, jeni tė mirėseardhur qė tė merni pjesė nė Akademinė Pėrkujtimore me rastin e 19 vjetorit /5 vjetorit tė ramjes sė dėshmorėve tė Kombit, Abaz dhe Isak Ibrahimi. Njoftimi vlenė edhe pėr media telivizive, tė shkruara dhe elektronike.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

AKADEMI PĖRKUJTIMORE

Mbahet tė shtunėn, mė 21 mars 2009 me fillim nė ora 12:00

Adresa: Shkolla fillore ”Abaz Ibrahimi” nė Shupkovc.


PROGRAMI

Moderatore e programit: Florentina Hajdari.

Fjala e rastit: Z. Besa Gaxherri, Deputete e Kuvendit tė Kosovės.

Fjalė pėrshėndetėse e musafirėve nga: Institucionet e Kosovės.

Poezi kushtuar dėshmorėve nga poeti dhe veprimtari i ēėshtjes Kombėtare z. Xhelal Ferizi.

Kėngė pėr dėshmorėt Abaz dhe Isak Ibrahimi: Do t’i kėndon solisti i mirėnjohur z. Agim Fejza.

Fjalė pėrshėndetse nė emėr tė Familjes Ibrahimi: Lumnije Ibrahimi.

Fjala pėrmbyllėse: Moderatorja.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

HOMAZHE
Te varret e dėshmorėve, sė pari shkojmė nė Shupkovc, pastaj nė Shipol.,

pėr transport ėshtė i siguruar autobusi.

Pjesėmarrės nė kėtė Akademi Pėrkujtimore vinė nga mėrgata edhe motra e dėshmorit Abazit, Lumnije Ibrahimi dhe vėllau i dėshmorit Isakut, Hysen Ibrahimi.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Ardhja e Juaj do t’a nderojė veprėn e dėshmorėve tė Kombit Abaz dhe Isak Ibrahimi, e po ashtu edhe Familjen Ibrahimi nė pėrgjėthėsi.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Me shumė konsideratė pėr Ju nė emėr tė Familjes Ibrahimi:

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

Lumnije dhe Hysen Ibrahimi.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->

lirik
06-04-09, 08:56
DRENICA
________________________________________
te pershendes se vertet ke poezi te bukura per cka te deshiroj sukses kam qen ushtare me njerin nga drenica icili vrtet ishte burr si edhe i takon ati vendi ka qen lufta dhe kisham me pase deshire te di per te emrin e ka BAJRAM ZYHRANI prej fshatit LLAUSHE te flm ndoshta me ndihmo te dije dicka per te
------------------------

ISHTE KY POASHTU NJI MENDIM I NJI LEXUESI

lirik
06-04-09, 09:02
Lirik te flm per mundimin qė e ke marr te mė shkruash vlersimin e ksaj vjershe .
E ke analizu poezinė pikrisht ashtu si kam dashtė tė them.
por...unė shkruaj, dhe jo cdo gjė qė shkruaj ėsht personale.
Ata sytė e pėrvajshėm aty, mund tė jenė tė kujdocoftė,
bota ėshtė e mbushun plot sy tė tillė dhe jo vetėm tė ndoj gruaje shqiptare aty ktu.

Me respekt per ty lirik mikesha e jote ---
----------------------------------------------------------------
ketu autori xhelal ferizi merr nji leter nga nji mikeshė ne nji forum shqiptarė ku autori xhelal ferizi vjershes se sajė i ka bė nji vlersim kritike letrare

lirik
06-04-09, 16:06
Janullatosi i ardhur nga barku i kalit panordodoks panhelen nga barku i kalit grek zbarkuar ne shqiperi -
ne jug te tokave tona shqiptare e veqanrissht ne himarė tonė shqiptare qė ėsht nji nder perlat e bukura botrore -
Janullatosi grek qe erdhi pėr qėllime agjentureske antishqiptare-
per misione greko mdha -per shpartallimin e shpirtit shqiptarė- per asimilimin dhe coptimin e shqiperisė se jugut nepermesė se fesė ortodokse -
per aneksime siq e tokes siq e quajn greko sėt! vorios epiros -

kryesisht shihet se sa ka arritė rezultate asimiluese ne jug te greqizojė elementin shqiptarė me para te gatshme -
dhe te greqizoj shpirtin e tyre -ky janullatosi ka arrit qe neper mes pelhures se zezė kishtare fetare ti regrutoj nė grek nepermes ndrrimit te emrave -
mbi njiqindmi e ma teper shqiptarė ne jug te shqiperisė -
me nji dinakri aq sa kishte mundsi ne jug shqiptarė asimiloi nen masken e petkun fetarė te ortdoksisė -
ketra arqmiq te zi te zi te popullit shqiptarė po thuajse nen ndikim te janullatos' eviqit!
kumbares se millosheviqit me shpirtė jan greqizuar-
eh sikur tė ishte gjallė Ali Pashė tepelena Qerqiz Topulli -

Petro Nini- Selam Labi - Oso Kuka Abdyl Frasheri e Samiu i Madh -

Selam Labi ne bashkpunim me Mic Sokolin Oso Kuken e Adem Jasharin e Azem Galicen -
do e rregullonin punen ne jug-
ata te gjith cubat grek e progrek t e paguar e te derguar nga greku do ti pastronin-
e di ndiqnin me gjith dobiqet e dobiqet e tyre qe ju sherbejnė me besnikri grekve -
Kur do te degjohej pushka e vikama e kushtrimi i tyre

Bollano e Janullatosėt me harrnat dhe leckat e tyre nėpėr kėmbė as nė greqi nuk do tė guxonin tė ndaleshin -
ndoshta vetėm nė moskė prapa diellit andej-

do iknin sė bashku me hilet e veta antishqiptare -

por ja q ė vdiqen burrat e mdhej tė kombit-

e erdhi koha qė oficerėt e sigurimit grek janullatosat -

te mbeshtjellur me rroba fetare te shetisin lirisht ne zonat e shqiperisė te vllezerve tanė shqiptarė te gjakut ne jug-

te cilve ju vardisen me trinitri e kisha-
gjoja autoqefale- kush tjeter veq greket e ardhur nga fiset endacake te egjiptit- te shkretirave te azisė te ardhur ne trojet e europes -
bashk me sllavt -

por nen rrobat e janullatosit e shum janullatosve e milloesheviqve -

mshefen direktivat dhe porositė greko mdha- konstruksionet antishqiptare -si ato te bollanos greko'ziut -shqiptarit te mjerė qe per para u greqizua deri ne at masė sa e shet edhe nėnen e vet per grekun-

bollano i zi
kryetari bashkisė se himares kryetari i agjentures greke te quajtur omonia -
e te disa tjerve bashkpuntorė te ti -
qe ne ket forum te ashtuqujtur shqiptarė -
qe kan dal me antishqiptarizėm-
kunder meje e dihen kush jan ata kryesisht antarė e simpatizant te omonias organizates shoveniste pan helene qe ben kerdi ne jug te shqiperisė-

a nuk u deshmua deri ku ka shkuar e ashtuqujtura autoqefalia o njerz -

jugu i shqiperisė po thuajse ka mbaruar-nuk mund ta quajm ma shqiptarė por po thuejse esht greqizuar nji pjesė e madhe andej

andej kemi nje qameri te re tash-tash ma te greqizuar -
nga paraja e agjentura greke -
ku jan ndrruar rreth njiqndmij emra shqiptarė jan bė grek te zi -
tokė per te cilen duhet te luftojmė me shekuj forcat patriotike shqiptare -

.esht vetem qeshtje kohe kur do te shpallet e pamvarur himara -
greku andej ka mbaruar punė me kisha gjoja autoqefala -por qe aspak nuk jan autoqefale por bizantizma greke nen masken e ciles zhvillohen asimilimet shqiptare ku secili prift vjen me para te shumta te cileve nuk ju dihet prejardhja
ne njimij e njiqnd forma e menyra -po asimilojnė vllezrit tanė
me kisha me me shkolla -
me ndihma gjoja humanitare nen maskat e agjentures- dhe blerejes se njerzve shqiptarė duke i greqizuar -
me projekte me shoaqata gjoja miqsije me programe-
nen te cilat mshefen maskat greke shovene asimiluese

me mallra kamata kredi kisha fe misione me radio televizion te greqizuar -me muzikė
me pagesa mujore te dembelve debil qe marrin para paga mujore nga greku per veprime
a gjentureske antishqptare -
qe nuk deshten te djersiten e te punojnė me nderė e te mos i nenshtrohen grekut -
por hynė ne shrbim te janullatosve-ashtu si wehabet e zi ete mjerė taliban te koosves

ashtu si wehabet e kosoves qe marrin nga pesqind euro ne muaj per te arabizuar kosoven dardane -

e per tė ja bė gjamen -at mision e ka kisha e ashtuqujtur autoqefale e katoliko centrizmi -
vatikanesk-per ta shkombtarizuar shqiptarizmen -

nuk ka ma shqipni etnike -
etni atdhetare siq e don dhe e ėndrron autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi -

eni te qajmė o patriot te te gjitha zonave shqiptare -

e te ftojmė pashko vasė shkodrana-
e me vargje shqiptare te vajtojmė -shqiperinė etnike te mjerė--te roberuar nga wehabija e trinitrija -e te presim pastaj kohen e pushkes e te krismes se parė te ndonji Adem Jashari-
te ri -
per tokė e atdhe ku feja shqipe o t ejet shejteria shqipe e dashur idealete rilindasve-
para se ciles do te perkulemi te gjith te bijt e Teuetes e te Agroni e te Kastriotit -

lirik
06-04-09, 16:09
per keto shkaqe te ketyre shkrimeve dolen harbut e smirzi simpatizant te grekut e te tjerve -
te shpotisin me gjithfar lloj sulmesh e ironije autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferzin-
ja pra pse xhelal ferizi esht ne shenjester publiku lexuesi duhet te dijnperse dhe kush e sulmon -
nese sulmohet ky autorė sulmohet vetem -
nga forcat e errta antikombtare shqiptare -

lirik
06-04-09, 16:13
Qani ju vasha qani ju gra-

nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare ne mergim
me ato lot shqiptare siq dini me kja
se nga barku i kuajve i agjenturave prej druri

na qanė kahdo shqip dheu e zallė e guri
------------
se kan hy shum shpata e kan hy shum kosa
bollano e wahab e janullatosa
njeni vjen pa ftyrė tjetri vjen pa nderė
pėr ta rrėzua pėr dhe shqipėrinė e mjerė
'''''''''''''''
njeni thot jam shkja e tjetri wahab
disa thonė jemė skuth dervish e pangjab
dikush thot jam grek me kishė autoqefale
qajė shqipni etnike me fusha e me male-
--------
e si lis pėr dhe ka mbetė rrėzua etnija
se per ndoj fe shqipe sot nuk qanė shqipnija
por qanė me do lot e gati ėsht me vdekė
per kishė e gjami pėr turq e pėr grek
--------
dikush qanė me lot me gojė krokodili
me shkrua emra tė huaj e me ndrrue gjak
ka tash disa mote qė po kjanė bilbili
liriku shqiptarė pėr t' mjerin bajrak
----------
se ra pėr dhe me fytyrė e jonė e mjerė etnija
e shtroj pa mėshirė paraja e armikut
e mbuloj me fe kahdo wehabija
e shtroj nder mjerime hilja e metelikut-

''''''''''''''''
e vijnė janullatosa e kahdo misionarė
ku do nė shqėpėrinė e shejtė e tė lashtė etnike
dikush me dhrahmi dikush me dinarė
me e thye per se gjalli token tonė antike
'''''''''''''''''
me ja vra edhe gjuhen me ja vra bashkimin
me ja shue mbi dhe kahdo unitetin
shqiptari pėr tė huaj pėr me e dhanė betimin
loti i atdhetarve me e mbushė tokė e detin
--------
gjithkah nė kėmbė ngritė jan me fe katila
e tjerė agjent me kuaj druri e pela
tė zi vampir e tė huaj pedofila
me i lidhė zemrat shqipe me gjemba e me tela
-----------
e tash kahdo qyqet vajtojnė neper shkrepa
se shqipni s' po ka pėrveq grupe e klane
kan fillue ti ndajnė edhe foshnjet n' djepa
per me ra n' coptime toka iliriane
'''''''''''''''''''''''''
me dhrahmi tė gatshme vjen prifti e mullaja
irani kahdo me feregje e dervish
qajė o shqipėri mėmė me bjeshkė e me maja
se shqiponjat tua po ti ndajnė me mish-
'''''''''''''''
po ti ndajnė me fe po ti ndajnė me gjak
me lagje e grupe disa pedofile
ta kan rrėzuar pėr dhe tė lashtin bajrak
tė kan mbulua me dogma me bixhoze e hile
'''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
06-04-09, 16:18
Me vargje shqiptare e penden qelike ne dorė liriku qe nuk e thejnė dot sulmet as rrugaqeritė
e endcakve ne sherbim te armiqve -

as nuk e joshin as paratė e ndyra as diamanti i gjith botes-
as bankat botrore me ja falė -
nuk ta jep nji krande te thatė te maleve shqiptare-
as nje kokerr dhe te shqiperisė etnike per gjith paratė e botes -

nga autori xhelal ferizi xhela i Mitrovices liriku i vargjeve shqiptare

i cili ėsht kundėr rusofilisė kunder grekofilisė kunder
tradhtisė se shqipfolsave -

kunder parasė me zhgjyre kunder pa besisė-

kunder tradhtarve mercenarve tregtarve te trojeve tona kunde r pedofilisė kunder -
agjenturave te huaja-

kunder imponimeve qe u behen trojeve tona etnike-

kunde r te pa moralslhmve pleshtave dinak qe kercejnė sa n e nji vend ne ni tjetrin -

me demagogji ne trojet shqiptare-
kunder lavdit te ndyrė pa meritė e atyre qe mbrenda nate u bėnė heroj e pasanik -

kunder lahperave kurvarve zuzarve tradhtarve mercenarve barbarve vrastarve mashtruesve demagogve pisave fundrrinave hajdutve -

dhe atyre qe shqiperinė etnike e mykun

qe na e la tė kulluar

Teuta A groni e Kastrioti Mic Sokoli Oso Kuka Selam Labi Jakup Feri
Adem Jashari Shote Galica Azem Galica Ismail Qemali
Eqrem Qabej Ukshin Hoti Luigj Gurakuqi Faik Konica -

lirik
06-04-09, 16:20
kjo e fundit ishte pergjegjja qe ua dhash provokatorve te cilet me nji poshtersi te pa shoqe te provokojn dhe po provokojnė tash dy vite e ma teper kunder emrit tim -
me rrespekt per shqiptart e vertetė liriku -

lirik
06-04-09, 16:51
PatateAntarėsuar: 25 Mars 2009 07:32

Poste: 61-------

ti shkinė e ndyrė , xhelozuse i portretit gjigand autorit te 1000000 vargjeve -
... ptuuuuuuu---------------------------------------------------------------
dhe ja se si u ngatrruan pastaj ne at forum shqiptarėt e vertetė me antishqiptarėt-
ku nji pjesė ishin ne anen e shqiptarizmit kombit ndersa te tjeret ishin ne anen e antikombit -
janullatos bollano wehab millosheviq qetniko andart -


reagimet tjera do te perbledhen te gjitha ne nji rubrikė-
qe te shihet se si esht i ndarė kombi ne te shitur dhe besnik te atdheut ata qe e duan e ata qe nuk e duan atdheun ---------

lirik
06-04-09, 20:31
Akademi pėrkujtimore nė trevjetorin e vdekjes sė Presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugova
28 Janar 2009
Akademia u hap me himnin Dardan tė propozuar nga vetė Presidenti i ndjerė dr.Ibrahim Rugova, ndėrsa tė pranishmit me njė minutė heshtje nderuan punėn dhe veprėn e dr.Ibrahim Rugovės.
Salla ku ishte organizuar Akademia perkujtimore me rastin e trevjetorit te nderrimit jete te Presidentit historik te Kosoves dr.Ibrahim Rugova, ishte e mbushur perplot me bashkeatdhetare qe kishin ardh nga te gjitha viset e Suedise per te nderuar kete njeri qe te gjithe jeten e tije ja kushtoj Dardanise se tije antike.
Akademinė pėrkujtimore qė u mbajt nėn patronatin e LDD-sė, Dega pėr Suedi e udhėheqi moderatorja e cila ėshtė njėherit edhe miss Kosova 2007 z.Yllka Berisha, e cila pasi pėrshėndeti tė pranishmit tha: "Tė nderuar bashkatdhetarė dhe ju miq tė popullit shqiptar, zonja dhe zotėrinjė, ju faleminderit qė keni ardhur nė kėtė akademi, qė sė bashku ta pėrkujtojmė trevjetorin e mosprezencės fizike tė Presidentit historik tė Kosovės, dr.Ibrahim Rugovės. E them tė mosprezencės fizike ngase emri i tij pėrherė do tė jetė i gjallė nė mendjet e shqiptarėve, si njė ndėr emblemat me komplete tė kauzės sonė kombėtare." Jemi mbledhur sot tė pėrkujtojmė njeriun, politikanin, burrėshtetasin, atdhetarin, vizionarin dhe arkitektin e Pavarėsis sė Kosovės dr.Ibrahim Rugovėn.

lirik
06-04-09, 20:32
Fjalė e rastit nė kėtė Akademi pėrkujtimore e mbajti Kryetari i Kėshillit qėndror organizativ, vellau i heroit kombetare Isak Ibrahimi dhe njėherit Kryetarė i Degės sė LDD-sė per Suedi, veprimtarė dhe aktivistė i dalluar pėr qėshtjen kombėtare ne Suedi, z.Hysen Ibrahimi, i cili shumė i emocionuar tha:
Jemi mbledhur sot nė kėtė Akademi pėrkujtimore pėr ta kujtuar tre vjetorin e vdekjes sė presidentit tė parė tė Republikės sė Kosovės
Dr.Ibrahim Rugoven, i cili lindi dhe mbeti njėra ndėr figurat mė emblematike tė kombit shqiptar, i cili ndėrrojė jetė nė kohėn kur mė sė shumti ju desht popullit shqiptar dhe Kosovės. Ēfaqja e tij nė skenė si figurė politike, ishte atėherė kur tė gjithė tė tjerėt hezituan t’u dalin nė ballė proceseve, pėr shkak tė paaftėsisė dhe guximit tė tyre.
Dr. Ibrahim Rugova, u shėndrrua nė engjull qė paralajmėrojė shfarosjen etnike shqiptare nga regjimi i serbisė. Zgjodhi rrugėn e durimit pėr t’a ruajtur popullin shqiptar nga bishat e egra ēetnike qė ishin nė krye tė regjimit serb.
Diti tė drejtojė popullin nga Perendimi me nė krye Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ishte ideatori qė e ideojė rrugėn e Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, mė me pak viktima sepse populli shqiptar kishte derdhur mjaft gjak. Shkoi me bindjen se Pavarėsia e Kosovės duhet tė njihet formalisht, sepse ajo tani mė ishte e pavarur dhe shtet sovran.
Udhėheqja politike e tij, ndonėse me shumė alternativa pėr t’a shpėtuar popullin nga njė gjenocid, por me njė filozofi dhe temė qėndrore qė ishte Pavarėsia e Kosovės dhe Uniteti Kombėtar Shqiptar, filozofi qė u shtri nė tėrė rrafshin Kombėtar, qė ėshtė aq e pasur sa qė kjo u dėshmua me ēlirimin e Kosovės dhe Pavarėsinė e saj, sipas ideologjisė sė tij.
Do tė ishte shumė interesant tė bėhet njė kronologji politike e Presidentit Dr. Ibrahim Rugova, prej daljes nė skenė tė tij, nė vitet 1989, kur ai diti tė pėrdor me mjeshtri tė rrallė nė gjithė procesin drejtė pavarėsisė sė Kosovės, zgjėrimin e raporteve nė lidhje me shtetet e Perendimit e nė veēanti me SHBA-tė, kurse nė anėn tjetėr zgjėroi fuqishėm iden se populli shqiptar nuk ėshtė fundamental qė ishte njė demantim i hapur i regjimit tė serbisė dhe diti qė nė ate kohė tė largojė luftėn nga Kosova, qė ishim krejtėsisht tė pa pėrgaditur.
Nga kjo politikė, figura e Dr. Ibrahim Rugoves u shėndėrrua nė idhull kombėtar, u shėndrrua nė kėmbanė tė Kosovės qė paralajmėroi arenėn ndėrkombėtare pėr rrezikun qė po i pėrgaditet popullit shqiptar. Filozofia e tij ishte shumė bindėse pėr bashkėsinė ndėrkombėtare, qė mė nė fund u bind se serbija duhet tė largohet nga Kosova njėherė dhe pėrgjithmonė.
Mund tė themi se populli i Kosovės u lidh aq fortė pas bindjeve tė filozofisė politike tė Dr. Ibrahim Rugova, sa qė mund tė themi se ishte dhe mbeti si lidhje nė mes mishit dhe ashtit. Ai detyrėn e vet pėr Pavarėsinė e Republikės sė Kosovės me shumė mund dhe sakrifica e kreu me nderė.
Tė gjitha idetė e avansimit tė politikės sė Dr. Ibrahim Rugova, nė politikėn e tij karshi bashkėsisė ndėrkombėtare ishin tė avansuara shumė hapa para politikės serbe, ndonėse ky dallim shihej qartė ndikimi i tij, edhe pse me njė politikė paqėsore dhe demokratike, kishte diēka ekstreme nė vetvete, ajo ishte Pavarėsia e Republikės sė Kosovės. Kėtu nuk ke mundur tė hasėsh nė kompromis me Dr. Ibrahim Rugoven.
Kthimi nga njė gjendje kaotike e popullit shqiptar tė Kosovės nė njė realitet tė krejtėsisht tė ri, i cili asnjėherė mė parė dhe nė asnjėherė nė kohė tė kaluar nuk ka qenė e sigurt, por plot e pėrplot rreziqe pa ditur se si tė veprohet kundėr politikės serbe qė ishte superfuqi pėr ne, Dr.Ibrahim Rugova me politikėn e tij tė menēur, e nxuar nga kaosi popullin e vet, me politiken e tij paqėsore bėri qė ajo tė fitojė simpati nė njė rrafsh gjithėkombėtar dhe ndėrkombėtar, me njė qėndrim tė motivuar politkisht nė arritjen e pavarėsimit tė Kosovės qė nė njė tė ardhme jo tė largėt tė bashkohet populli shqiptar me njė shtet tė vetėm e qė ai shtet quhet SHQIPĖRI.
Pėrsėritjet e shpeshta tė qėndrimeve tė tijė politike si para lufte ashtu edhe pas lufte, kanė qenė njė mesazh mėse i kjartė pėr bashkėsinė ndėrkombėtare, kanė qenė mesazhe tė llojit tė caktuar pėr njė qėllim, qė nė esencė kuptimi i qėndrimeve tė tij internacionalizohen, madje edhe si i vetmja rrugė pėr dalje nga kriza.
Kėto mesazhe kishin fuqinė mbrenda pėrmbrenda sa qė e kanė mbytur zėrin e politikės serbe me kohė. Kjo pėrsėritje me qėndrime tė kjarta politike, bėnė qė tė komunikojė me botėn pėr realitetin e gjendjes sė Kosovės duke shprehur ma zėshėm pėr kėrcnimet qė po i pėrgaditen dhe rruga pėr dalje nga kjo krizė katastrofale.
Politika e kryetarit Rugova, ēfaqet nė tė gjitha fazat duke prezentuar kėrkesat e tija krejtėisht legale, qė ishin kėrkesa tė domosdoshme. Nga kėto kėrkesa del edhe aftėsia politike e tij, i cili mer guximin qė ta flas tė vėrteten dhe vetėm tė vėrteten para botės. Pėr fat tė mirė kjo politikė ndikojė nė vleratė e pėrgjithshme tek bota e qytetėruar e perendimit.
Poltika shqiptare e Kosovės sot ka mbetur jetim pa ty, kjo po vėrehet nė ēdo ditė, nė ēdo orė dhe minut, e mos tė flasim pėr javė, muaj dhe vite.
Pas tė gjitha kėtyre pėrpjekjeve, e shumė herė nė rrezikė pėr jetėn e tij personale dhe familjare, ai ndėrrojė jetė duke shkuar nė amshim, e qė ne mbetėm nė dhimbje emocionale pėr vdekjen e tij tė natyrshme.
Ai la shumė vepra, por njė vepėr dallon nga tė tjerat e cila ka njė tingull, qė tingėllon: Dardani Antike, Pavarėsi, Paqė, Prosperitet, Vetėvendosje, Demokraci, tingėllon pėr vendėlindjen, tingėllon kultivimin njerėzor, , tingėllon ngritjen e zėrit pėr padrejtėsitė qė i bėhen kėtij populli, tingėllon nė ēdo zemėr tė shiptarit qė i thot veti shqiptar, tė gjitha kėto e pėrbėjnė njė vepėr qė ai e quan, Pavarėsia e Republikės sė Kosovės. Me kėtė fjalė nė gojė, ai ndėrrojė jetė. Nuk deshi tė ndijė pėr dhimbjet, as pėr vdekjen, nuk la askend qė ta pyes pėr shėndetin, por vetėm arritja e njohes ndėrkombare e Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės. Zoti past mėshirė nė shpirtin e tėndė o Ibrahim Rugova. Tė qofshim falė pėr tė gjitha ato qė bėre pėr Kosovėn, pėr ne dhe pėr tė gjithė shqiptarėt.
Zoti e bekoft dhe past mėshirė nė shpirtin e Tijė.
Zoti e bekoft veprėn e madhe tė Dr. Ibrahim Rugova.
Zoti e bekoft Republikėn e Kosoves dhe mbarė popullin shqiptarė.
Zoti i bekoft miqt tanė tė Europės dhe SHBA-tė.

lirik
06-04-09, 20:35
Akademinė e pėrshėndeti edhe Kryetari i bashkimit tė shoqatave shqiptare nė Suedi z.Mustaf Mehmetaj i cili tha: Jam i nderuar qė mar pjesė nė kėtė Akademi sepse engjulli ynė dr.Ibrahim Rugova kudo qė shkonte krijonte miqė dhe aleat, dhe falė politikės sė menqur tė dr.Rugovės, dėshmorėve tė kombit dhe miqėve tanė ndėrkombėtarė ne sot kemi shtetin tonė tė Pavarur, Republikėn e Kosovės. Nė vazhdim tė fjalės sė tijė z.Mehmetaj rrefeu pėr njė vizitė tė tijė nė SHBA ku kishte takuar Kongresmenin Tom Lantosh i cili i kishte thėnė: Ju shqiptarėt duhet ti gėzoheni lirisė sepse ju e fituat lirinė pasi qė perėndia u kishte dėrguar njė shpėtimtarė tė quajtur Ibrahim Rugova. Njė njeri tė tillė do tė dėshironte ta ketė ēdo komb dhe ēdo shtet, sepse njerėzit e tillė si Ibrahim Rugova jan tė pa pėrsėritshėm dhe tė pa zavendėsueshėm. Dr.Ibrahim Rugova krijoi miqėsi tė pėrhershme nė mes tė SHBA-ve dhe Kosovės, dhe ai ishte i pa kompromis kur ishte nė pyetje Pavarėsia e Kosovės, kėshtu qė populli i besoi politikės sė tijė dhe ai i fitoi tė gjitha zgjedhjet e mbajtura nė Kosovė.
Nė vazhdim fjalėn e mori veprimtari shumėvjeēarė i qėshtjes kombėtare nė Suedi, krijuesi Sejdullah Zendeli-Daja, i cili nė fjalėn e tijė tha: 21 janari pėr shqiptarėt ėshtė dita mė e zezė nė histori sepse nė kėtė ditė shqiptarėt mbetėn pa njeriun e madh i cili me vizionin e tijė i solli vendit tė vet lirinė dhe Pavarėsinė. Fjalėt e dr.Ibrahim Rugovės nuk harrohen kurrė sepse ai gjithmonė foli fjalė tė mėdha dhe tė menēura. Dr.Ibrahim Rugova udhėhoqi popullin nė momentet mė tė vėshtira dhe ai nuk u tremb kurrė duke shpallur Pavarėsiė e Kosovės nė vitin 1992 para grykave te tanksave dhe automatikeve te policis dhe ushtris serbe. Ai kishte platform dhe vizion tė qartė se si tė arrihet deri tek Pavarėsia e vendit.
Nė vazhdim tė Akademisė u dha njė shfaqje teatrale e pregaditur nga koreografi dhe dramaturgu i njohur Kosovar Ahmet Ahmeti i cili ne Suedi me veprimtarin e tije, e mban te gjalle kulturen dhe traditen shqiptare permes artit skenik. Kjo shfaqje teatrale i kushtohej Presidentit tė ndjerė dr.Ibrahim Rugova dhe ishte shumė emocionale. Qindra bashkėatdhetarė qė kishin ardhur nga vise tė ndryshme tė Suedisė, u ngritėn nė kėmbė dhe i duartrokitėn gjatė kėsaj shfaqje teatrale.
Nė kėtė Akademi me njė recitim tė mrekullueshėm u paraqitė edhe vogėlushja 6 vjeēare Donjeta Rrahmani dhe mjaft emocionuese ishte edhe paraqitja e grupit tė recituesve qė recituan pėr dr.Ibrahim Rugovėn recitalin e autorit Xhelal Ferizi i burgosur politike i cili vepron ne Gjermani por permes penes gjithnje eshte ne Kosoven e tije te dashur, te ciles i dhuroi aq shume. Ky recital ishte pregaditur nga mėsimėdhėnėsi i gjuhės shqipe dhe njėherit nėnkryetarė i Degės sė LDD-sė pėr Suedi Osman Ahmetgjekaj dhe qė e ndihmojė edhe anėtari i Kryesisė sė LDD-sė Dega nė Suedi, z. Rrahman Rrahmani.
Ndėrsa rapsodi Isuf Hasanaj kėndoi njė kėngė nė qifteli pėr presidentin Ibrahim Rugova.
Nė kėtė Akademi u lexuan edhe dy telegrame qė kishin arritur nga Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Dardanis akademik Nexhat Daci dhe Kryetari i LDD-sė Dega nė Skenderaj mr.Fadil Geci.

lirik
06-04-09, 20:36
Nė telegramin e Akademik Nexhat Dacit drejtuar Akademisė pėrkujtimore ndėr tė tjera thuhej:

E nderuara Kryesi e Lidhjes Demokratike e Dardanisė Dega ne Suedi,
I nderuari Kėshill Organizativ i Akademisė Pėrkujtimore,
I nderuari kryetar i Degės, z.Hysen Ibrahimi,
Tė nderuar tė pranishėm,

Nė kohen kur u mbushėn plot tri vite pa Presidentin e parė tė Republikės sė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, shifet njė shprazėtirė e madhe
nė politiken e Kosovės, njė mungesė e madhe pa Kryetarin tonė, qė ishte shtylla qėndrore e politikės Kosovare. Prandaj, mė lejoni qė pėrmes kėtij
Telegrami Pėrshėndetės
Pėr Akademin tuaj nė Suedi, nė pėrkujtimin e njeriut mė tė madh tė tė gjitha kohėrave tė politikės shqipėtare, qė e ndėrtoj unitetin e faktorit shqiptar,
dhe sot lirisht mund tė themi se Rugova dhe Rugovizmi ėshtė politikė qė la gjurmėt e saj, si mbrenda pėrmbrenda faktorit kombėtar, po ashtu edhe ndėrkombėtar.
Unė me zemėr dhe shpirt jam aty me Ju dhe pranė jushė, nė Akademinė kushtuar ish-Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova dhe e ēmojė lartė angazhimin e mėrgatės shqiptare pėr kontributin dhėne pėr Pavarėsinė e Kosovės.

Tė nderuar tė pranishėm,
Mė lejoni qė nė emėr tė Lidhjes Demokratike tė Dardanisė, dhe nė emrin tim personal, tė Ju shprehim ngushėllimet tona mė tė sinqerta pėr ish-Presidentin Dr. Ibrahim Rugova.
Zoti e bekoft shpirtin e Presidentit Rugova.
Zoti e bekoft Familjen Rugova.
Zoti e bekoft popullin Shqiptar dhe miqt e tij.
Zoti e bekoft mėrgatėn shqiptare.

Lidhja Demokratike e Dardanisė,
Akademik, Nexhat Daci, Kryetar.


Ndersa mr.Fadil Geci pasi qe kishte pershendetur Akedimin shkruan:

E nderuara Kryesi e Lidhjes Demokratike e Dardanisė
Dega nė Suedi,
I nderuari Kėshill Organizativ i Akademisė Pėrkujtimore,
I nderuari kryetar i Degės, z. Hysen Ibrahimi,
Tė nderuar tė pranishėm,

Kosova tash e tri vite pa Kryetarin Dr. Ibrahim Rugova, pa politikėn e tij, shifet se ėshtė njė mungesė e pazevendėsueshme. Kėto ditė janė tė pikėllimit dhe na kujtojnė humbjen e njeriut mė tė madhė tė Kosovės dhe Kombit Shqiptar. Prandaj, mė lejoni qė tė ju drejtohem pėrmes kėtij:
TELEGRAMI PĖRSHĖNDETĖS
Tė ju pėrshėndesim pėr mbajtjen e Akademisė Pėrkujtimore, qė e pėrkujtoni duke dėshmuar se ishit dhe mbetėt nė filozofinė politike tė "Rugovizmit".
Ne ēdo here do tė jemi bashkė nė edhe nėpėr akademi, edhe nėpėr organizime tė tjera qė frymojnė poltiken Rugoviste.
Tė nderuar zonja dhe zotėrinjė,
Mė lejoni qė nė emėr tė Lidhjes Demokratike tė Dardanisė-Dega nė Skenderaj dhe nė emrin tim personal, tė ju shprehim ngushėllimet tona mė tė sinēerta pėr ish-Presidentin Dr. Ibrahim Rugova.
Zoti e bekoft veperėn e Kryetarit Rugova,
Zoti e bekoft Familjen Rugova,
Zoti e bekoft popullin Shqiptar dhe miqt e tij.
Zoti e bekoftė mėrgatėn shqiptare.
Lidhja Demokratike e Dardanisė-Dega nė Sekenderaj,
Magjistėr, Fadil Geci, Kryetar.

Akademia perkujtimore me rastin e trevjetorit te vdekjes se Presidentit historik te Kosoves dr.Ibrahim Rugova perfundoi me leximin e nje telegrami ngushellimi qe ju dergua familjes Rugova. Telegramin e lexoi anetari i Kryesise se LDD-se Dega per Suedi z.Hilmi Beqiri, njėherit edhe minator i Trepēės pjesėmarrės i grevave tė minatorėve, ku nder te tjera thuhej:

E nderuara dhe shumė e respektuara
Familje RUGOVA,

Juve familjar tė Presidentit RUGOVA, me pikėllimin me tė thellė, sepse me ndėrrimin jetė
tė Presidentit, ai u shėndėrrua nė figurėn mė emblematike tė Kombit Shqiptar.
Angazhimet e tija ishin tė pashterrshme pėr Pavarėsinė e Republikės sė Kosovės, e cila u arrit nė saje tė filozofisė politike tė tij, pėr Pavarėsi tė Kosovės dhe Unitet Kombėtar Shqiptar.
Pėrherė do tė jemi pranė Jush, pranė filozofisė politike tė Presidentit Rugova, si politikė e Rugovizmit. Shpirtėrisht dhe nė lutje jemi me Ju nė kėto kohėra pikėllimi!
Zoti e bekoft shpirtin dhe veprėn e tij.
Zoti e bekoft Familjen Rugova.
Zoti e bekoft popullin Shqiptar dhe miqt e tij.

Me respekt, nė emėr tė Lidhjes Demokratike tė Dardanisė-Dega nė Suedi,
Hysen Ibrahimi, kryetar.

Ne fund te kesaj Akademie madheshtore te gjithe te pranishmit u shenuan ne librin e zise dhe pastaj Keshilli organizativ kishte organizuar nje koktej per te pranishmit.

Komisioni per informim i LDD-se, Dega ne Suedi
Ali Rexhepi, sekretar.
--------------------------------------------------------------------------------
Komente nga lexuesit

--------------------------------------------------------------------------------
Koment nga GUEST mė 2009-02-03 20:02:17
Dr.Ibrahim Rugova pėr nga rėndėsia e Kombit shqiptar ėshtė identik me shembėlltyrėn e Skenderbeut. Burra si Ai lindin dhe vdesin shumė rrallė.

--------------------------------------------------------------------------------
Koment nga GUEST mė 2009-02-04 18:33:47
Dr.Ibrahim Rugova ashete i pa zavendesueshem .
Vetem muned te krahasohet me te madhin kombit, Mithat Frasheri.

lirik
06-04-09, 20:39
Ne tubimet per pjesmarrje ku jam ftuar qe ne prani te nji numri te madh ne suedi te marr pjesė un per shkaqe financiare nuk mund a te marr pjesė ne shum manifestime dhe tubime ku jam ftuar-
por jan lexuar aty disa poezi te miat ne at tubim te cilat jan prutur mirė nga te pranishmit-
liriku
i vargjeve shqiptare

lirik
06-04-09, 21:08
XHELAL FERIZI

14/01/2008 ne oren 13:10

21
Nuk jam ndonji ekspert i qėshtjes sė termocentraleve,por besoj s e nuk jan shfrytzuar tė gjitha kapacitetet e ujrave ne teritoret tona shqiptare-
Un mendoj se ujra ka ne teritorin tonė hidrocentralet tona mund tė krijohen shum ekologjike -
nese shfyrtzohet dhe grumbullohet qofė edhe prrocka ma e vogel ne trojet etnike shqiptare.

Ne e dijm se serbia dhe rumania krijuan nji hidrocentral te madh ne danub gjerdapin,qė bashkarisht e shfrytėzojnė qė ather pa problem-
pėrse shqiperia nuk bėn dikund nji marrveshje me nji shtet tė fuqishem ne nji lum tė fuqishė botrorė -
ku do qoftė duke shfrytzuar kreditė nga bankat botrore pėr kėt qėllim ose te shfrytzoj shum ujra te veta qe i ka
PA ELEKTRIKEN AS Qė MENDOHET INDUSTRIA -
un nuk e di por nė
blog tė gazetes do te ishte mirė tė dalin edhe tjerė diskutues-

ekspert te hidrocentraleve-dhe ujrave qe te japin mendim in per kapacitettin e ujrave bne trojet etnike -

e te japin mendimin ka apo nuk ka ujra te mjaftueshme shqiperia etnike-
dhe cilat jan konstruksionet ma gjeniale per ti grumbulluar ujrat ne sherbim te hidrocentralit -
ato qoftė edhe nga nėntoka si burime qe duhet hapur ose gjetur pėr tė grumbulluar ujrat.

termocentralet jan vertetė ekologjike- dhe tė pa dėmshme pėr turizmin-

prandaj duhet hulumtuar secilin potencial ujorė -
dhe nėntoken ku mund tė gjenden damarėt e burimeve ujore .

DRITAT dhe energjia pa dyshim paraqesin problem per zhvillim kombtarė-
europa nuk e ka ket problem problemin e energjisė elektrike -
ajo e ka te zgjedhur ket problem heret dhe makineritė e industria i punojnė te gjitha pa pengesa -
pas asnji mungesė elektrike -
jetoj qe afro 20 vite ne gjermani-
dhe nuk ka ndodhė asnjiher as te levizė elektrika per te ndalur se le ma te ndalet-
dhe ne e dijm se me qfar industrie disponojn kėto shtete me zhvillim gjigand dhe nuk kan mungesė energjie elektrike-
dhe pse kan industri te rėndė dhe nuk kan probleme fare ne ket drejtim .


EDHE KOMBI YNė DUHET Tė MENDOJ PER NJI ZGJEDHJE TE PERGJITHSHME TE ENERGJISė ELEKTRIKE -
NE DUHET TE NDERTOJMė FABRIKA DHE UZINA -
REPARTE PRODHIME INDUSTRI USHQIMORE ETJ PRANDAJ NE NA DUHET ELEKTRIKA -
JO VETEM PER DRITA ELEMENATRE -
jo vetem per knaqsi lokalesh por
per zhvillim kombtarė PER INDUSTRI PORDHIM TEKNOLOGJI DHE ZHVILLIME TE PERGJITHSME -

QEVERITė TONA DUHET TE GJEJN ZGJEDHJEN BASHK ME EKSPERTėT E KOMBIT -


PėR ENERGJINė -
PERNDRYSHE KESHTU NUK DO TE ECET MA ME KETO ABSURDE NE SHEKULLIN 21 -
OSE TE JAPIN TE GJITH DORHEQEJE -
POPULLI TI KUSHTZOJ QEVERITARET ME ZGJEDHJEN EPROBLEMIT T E ENERGJISė ELEKTRIKE-
PRA NE PUSHTET MUND TE RRIJN VETEM ATA QE BEJN DIQKA PER ENERGJINė ELEKTRIKE-
OSE JAN NE RRUGė TE MIRė PER ZGJEDHJEN E KSAJ FORMULE KTI PROBLEMI KOMBTARė-
POR DUHET T E JEN TE BINDSHEM-
QE POPULLI TE SHOH NE EMISIONE TELEVIZIVE ME FAKTE DHE DETALE KET GARANCION-

NUK I KEMI SJELLė NE PUSHTET QE TE SHOHIM FRIZURAT E KRAVATAT E TYRE APO NGJYREN E SYVE TE TYRE S E NUK NA MERR MALLI -POR TE ZGJEDHIN PROBLEME TE MDHA KOMBTARE
ASKSUSH NUK DUHET TE HAN BUKEN KOT ---

POR NESE JE NE PUSHTET DUHET TA MERITOSH AT ME VEPRA---

ASHTU SI PUNA---

NES E KE SHKUAR NE FABRIKė PER QDO DIT KE SHKUAR DHE KE ARDHė

NUK KE NXJERRė NORMEN E PRODHIMIT NUK KE QITė GJė NGA DORA PERSE SHKON KOT E VJEN PA REZULTATE ---

MA MIR MOS SHKO FARE NE FABRIKė


KJO VLENė EDHE PER PUSHTETARė---- EDHE PER TE GJITH NE ---

SHKO NE PUNė POR DUAM TE DIJM Q KENI BėRė SOT PER ATDHEUN---


ASHTU SIQ DON TE DIJ SHEFI PER PUNTORIN -
SE QKA KA PRODHUAR

SEPSE KOT NUK E MBANė Nė PUNė---

PRA NE DUAM PRA KONKRETE NGA QEVERITARėT---

TE DIJM SE QKA KAN MUNDESI TE PUNOJNė E QKA PUNUAN POPULLI DUHET T E KERKOJ LLOGARI ME REZULTATE KONKRETE DHE TE SUKSESSHME -

DHE DOBI-

CILAT DOBI I KEMI NGA ATA ---


DHE CILAT PUNė MUNDEN TI KRYEJN E NUK I KAN KRYE-----

EDHE QEVERITAR'T DUHET TE PERGJEGJEN PARA POPULLIT
DHE TE GJITH NE QE PERGJIGJEMI -
PER TE GJITHA PER VEPRIMET PARA LIGJIT -
PARA DETYRIMEVE FAMILJARE APO QFAR DO QOFSHIN DETYRA T TJERA--

SE SA KEMI VEPRUAR APO PUNUAR DHE SI KEMI VEPRUAR.


Nuk paramendohet ne asnji mėnyrė e ardhmja pa energji ELEKTRIKE -
dhe duhet urgjentisht kjo praktikė te behet problem jetik aktual qe preokupon kombin dhe shtetin-


Pa elekritkė nuk mudn tė kemi atdhe as zhvillim as bukuri jete as truizem --
pėr kėt duhet tė jemi tė vetė dijshėm ---
prandaj ne aksion o komb o shtet o qeveri---


te kalojmė ne aksion konkret te gjith se bashku me ekspertat dhe kreditorėt--

tė kalohet ne veper --

ku dhe si mund te sigurohet energjia elektrike ---

ose nga deti---
ose nga lumejt ose nga bimėt ose nga dielli ----ose nga qka pa energji nuk mendohet e ardhmja ne do te duhej te prodhonim produkte te ndryshme
shqiperia do t duhej te ishte nji prodhimtare e fuqishme ne europė

me rrespekt mergimtari xhelal ferizi

nji opinion publicistik ne bllogun enji gazete nga autori i vargjeve shqiptare
xhelal ferizi

lirik
06-04-09, 21:31
SIKUR TI KUSHTONTE RENDESI GRUMBUKLIMIT TE UJRAVE SHTETI SHQIPTARė POR EDHE KOSOVA NE DO TE KISHIM HIDRECENTRALE EKOLOGJIKE-
DHE ENERGJI elektrike SA TE DONIM-
FORMAT E SHFRYTZIMIT T E UJRAVE NUK U GJETEN----

NGA EKSPERTėT--
NDERSA THENGJILLI
EDHE PER TERMOCENTRALE NUK U SHFRYTZUA SI DUHET---

POR GJITHQKA MBETI JO SERIOZE DHE E KUFIZUAR-

PERIUDHA E TRANZICIONIT MA TEPER U MOR ME LLAFE E ZHURMA-SE SA VEPRIME ME ANGAZHIME SERIOZE -
PATI ZVARRITJE SABOTIME

SI DHE SHPERDORIME FONDESH-
DHE VENDI MBETI NEN PERULJEN E FAKTORIT NDERKOMBTARė -
DUKE NDEGJUAR KESHILLAT E SECILIT KALIMTARė QE KALON NEPER TROJET TONA SHQIPTARE
POR AS SPECIALISTET E VENDIT AS QEVERIA AS BIZNESMENET SHQIPTARė NUK BASHKUAN FORCAT-AS POTENCIALIN
PER ZGJEDHJEN E PROBLEMEVE MADHORE KOMBTARE SI PRODHIMI INDUSTRIA E LEHTė AJO USHQIMORE DHE ENERGJIA ELEKTRIKE -
NUK I PERVJELI DUART KOMBI SHQIPTAR AS BIZNSEMENET AS Q EVERIA -
SI UNIK --

TE DALIN NGA KRIZA ENERGJETIKE ----

ME KAPACITETE TE UJRAVE DHE THENGJILLIN QE KA KOSOVA DHE TROJET ETNIKE --

DHE UJRAT TERITORIALE ---

QE KA SHQIPERIA ---

POR EDHE KOSOVA KA MUNDUR TE ZGJIDHEJ PROBLEMI I ENERGJISė

PAMVARSISHT SE KA ZėRA SABOTUES UN MENDOJ SE KA POTENCIAL TE MJAFTUESHEM PER KET PROJEKT DHE ENERGJIJA NUK DO TE ISHTE PROBLEM-

SEPSE TOKA JONė KA AQ SHUM UJRA----
SA QE SECILI FSHAT MUND TA KISHTE MINI HIDROCENTRALIN E TIJ-
TE VOGEL ---

PER NEVOJAT E VETA---

E QYTETET E FABRIKAT PER NEVOJAT E VETA---

POR NUK U ANGAZHUAN ASPAK NE KET DREJTIM -

NUK U TREGUAN SERIOZ DHE MOBILIZUES TE FORCAVE ---

PRANDAJ TASH MUNDOHEN ME PETROLIFEREN NDYTSE TE BEJN DIQKA MAGJIKE ---

TE BEJN DIQKA MBRENDA KOHES SE SHKURTER

POR KJO MA TEPER DUKET SI INTERES I BOSAVE TE NAFTES---


SE SA
DIQKA E DOBISHME PER KOMBIN TONė ---
PETROLIFERA RA TASH NE KONFLIKT ME POPULLIN ---

DHE HAJDE TASH TELASHE TE REJA ME POPULLATEN ---

PER SHKAK SE NJERZIT DUAN TA MBROJNė TURIZMIN EKOLOGJINė

KETO ANTAGONIZMA E PROBLEME KU NJERI SYNON DIQKA TJETER -

E POPULI SYNON DIQKA TJETER ---

MOLLAT E SHERRIT DHE NDASITė PO BEHEN GJITHNJI E MA TE MDHAPARTIA KOMUNISTE E ENVER HOGJES BERI HIDROZENTRALE NE AT KOHė--

DHE ARRITI SE PAKU FIERZEN DHE DISA TJERA TI NDERTOJ-
EDHE PSE NUK KAM QELLIM TE FLAS MIRė PER EPOKEN ENVERISTE---

POR KUR KTHEHEM TE TRANZICIONI PAS RREZIMIT TE DIKTATURES KOMUNISTE -
MENDOJ SE ARRITJET E KSAJ KOHE NE SHUM DREJTIME JAN ZERO VETEM VENDNUMRO-

NE SHQIPERI NUK FUNKSIONON AS HEKURUDHA E TRANSPORTEVE


AS TRANSPORTET MA ELEMENTARE AS NUK KA PRODHIME
NUK KA AS TREN TE UDHTARVE NEPER FSHATRA NEPER ZONA


KOMUNIKACIONI ESHT KAOS---

GJITHQKA PA PLAN NE MESHIREN E PRIVATIT DHE GRUMBUJVE-

NDERSA ENERGJIS DHE PRODHIMIT TE FABRIKAVE E PUNSIMIT NUK JU KUSHTUA RENDESI
KURFARE FARE SA PER TURIZMIN VETEM AT QKA
ARRITI PRIVATI---


SA PER ENERGJINė ELEKTRIKE NUK U PERKUSHTUAN ---

SEPSE KISHIN HALL VETEM ZHURMA DHE ELEKTORATE TE BEJNė -
HUMBJE KOHE E SOROLLATJE ---

KONCENTRIM NE ZHURMAT E ZGJEDHJEVE DHE FITOREVE PARTIAKE


POR JO NE KONCENTRIMIN E PROBLEMEVE MADHORE TE KOMBIT


TASH PO PARAQITET NEVOJA E ENERGJIS ELEKTRIKESI DHE QKA UN MENDOJ SE NE SHQIPERI E NE KOSOVė GRUMBULIMI I UJRVAE MUND TE BEHET NE SHUM VENDE ME KAPACITETE


DHE HIDROCENTRALE TE REJA--

PERSE NUK ANGAZHOHET SHTETI NE KET DREJTIM NEPERMES KREDIVE DHE BANKES BOTROREQE TI PERVJELET PUNES S E HIDROCENTRALEVE EKOLOGJIKE ME UJė -
KUR AQ SHUM UJRA KA KUDO NE TROJET ETNIKE --

KU SECILI GRUMBULLIM MUND TE BEHET KAHDO

MENDOJ SE DO TE ISHTE KJO NJI ZGJEDHJE SE PAKU PER NEVOJAT E VENDIT


SHQIPERIA TURISTIKE NUK GUXON TE NDYHET NGA KURFAR TERMOCENTRALI


NDYTJE QOFT AJO NAFTE APO TYMNASH OSE CENTARL BERTHAMORė

SEPSE VENDI ESHT TURIZEM FANTASTIK ME POZICION TE JASHTZAKOONSHEM GJEOGRAFIK-DHE NATYRE MAHNITSE NE SECILEN PLLAMBė --

DUHET TE GJENDET ZGJEDHJE TJETER EKOLOGJIKE PRA PER TROJET SHQIPTARE


PER ENERGJINė Qė NJIKOHSISHT TE MOS DEMTOHET TURIZMI DHE NATYRA


SHQIPERIA MUND TE JET VENDI MA TURISTIK NE EUROPė
NES E


ZHVILLOHET BUKUR-
DHE KRIJOJN KUSHTET E ZHVILLIMET E INFRASTRUKTURE S

MJAFTOJN PASTAJ TE ARDHURAT PREJ TURIZMI PER TE GJET EDHE ZGJEDHJEN PER ENERGJI-


MENDOJ SE NJE MARVESHJE ME RUMANINė BULLGARINė MUND TE NDERTOHEN HIDROCENTRALE TE REJA NE DANUB----


OSE NE LUMEJT E TURQISė NESE KTA I MUNGOJN SHQIPERISė
DHE NGA ATJE PASTAJ TE TRANSFEROHET ENERGJIJA ---

KA ME QINDRA VARIANTE --

POR NEVOITEN INICIATIVAT DHE PERKRAHJET


PERSE PROBLEMIN E ENERGJIS NUK E KA KROACIA APO SERBIA ----

PERSE NUK EKA PROBLEIMN E ENERGJIS AS TURQIA---

PERSE NUK E KA PROBLEMIN E ENERGJIS AS GREQIA ---

PERSE DUHET TA KEMI VETEM NE SI KOMB NE BOTė---

NUK E MAR VESH Q’ ėSHT KY PROBLEM----


PERSE NUK KYQEN NE IDE EDHE EKSPERTAT TE JAPIN MENDIMET S E CILA DO TE ISHTE ZGJEDHJA MA E MIRė---


Qė Tė ZGJEDHET PROBLEMI I ENERGJISė NE TROJET TONA ETNIKE PERGJITHMONė-


POR KUPTOHET AS NDONJI CENTRAL BERTHAMORė NUK DO TE LEJOHET NGA POPULLI ---


NE SHQIPERI---

NUK E BESOJ---


PER SHKKAQE TE RREZIQEVE TE MEDHA QE EKZISTOJN ---

PER SHKAK
PERGJEGJSISė SE MADHE QE KEKRON KY KUJDES- TE JASHTZAKONSHEM ---
CENTRALI BERTHAMORė DON GARANCION BOTRORė -


PER MOMENTIN SHQIPERIA AS KOSOVA NUK E OFROJN KET SIGURI---

TE KTI CENTRALI


PRANDAJ ZGJIDHJET DUHET TE KERKOHEN DIKUND TJETER


NDOSHTA DO TE ISHTE MIRė QE NE MARRVESHJE ME TURQIT TA GJEJMė

NJI LUM TE MADH NE VENDIN E TYRE KU DO TE NDERTONIM NJI HIDROCENTRAL TE FUIQSHEM---


TE PERBASHKT ---
ME MARRVESHJE NDERSHTETRORE ----
KU PASTAJ NE DO TE MERRNIM ENERGJINė BASHKARISHT

KSO PROJEKTE KERKOHEN SHUMA TE MEDHA MADHORE TE PARAVE -
POR NUK JAN TE PAREALIZUESHME---

NESE KOMBI ANAGZHOHET PER ZGJEDDHJE TE PROBLEMEVE JETIKE-
ATHER REZULTATET NUK DO TE MUNGOJNė-

NDOSHTA NUK KAM ARRIT TE JA QELLOJ PROBLEMIT-
POR DHASH NJI MENDIM TE LIRė SI NJI LEXUES I ZAKONSHEM -


AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
06-04-09, 21:48
KėTU NUK KEMI Tė BėJMė VETEM ME kepqerdorimet qe behen me PARANė
POR KA GJėRA SHUM ME Tė THELLA DHE ARSYE e sabotime tjera -

veprime te mbrapshta sabotime- qudira dhe plane qė shqiperinė e dergojn ne drejtime te gabuara-


si duket frejt e fateve tona i mbanė nji dorė e padukshme e fortė dhe mizore ,

nėse vlora ėshė nji vlerė aq madhore turistike-
dhe komplet bregu i detit shqiptarė turistik-
perse ne na drejtojnė pikrisht kah shkatrrimi i turizmit ,her me plehra her na derdhin naften her na duan petrolifera -


kjo ndohė vetem e vetem qė tė na e humbin shqiptarėt pergjithmonė shpresen e fundit at te turizmit,

nese fitimi nga turizmi siq flitet nga shum kush esht dhjet her ma i madh se petrolifera---

ather me qfar guximi dikush guxon ta vendosė at ndotje ambienti ne trojet shqiptare-


bregu i detit tonė esht aq i virgjer ---

dhe fenomeni natyrė nė shqiperi ėsht fenomen mbi fenomene---

ku secila pllėmbė mund te shendrrohet ne turizem---

dhe ne te ardhura nga turizmi---
ku do te mund te punsonte jo vetem shqiptarė nga shqiperia por edhe diasporen shqiptare dhe trojet etnike---

me rregullimin e rrugve nuk do te jet ma largsi punsimi---

nga qdo regjion i shqiperisė etnike mund te punojn njerzt ne truizem -

prandaj dikush po e nuhatė ket formulė shqiptare -
dhe me nji strategji shkatrrimtare per kombin tonė don ta ndyjė detin---

si duket populli yne qellimisht mbahet nen zgjedhen e ksaj robberie ---

nen zgjedhen e varfrisė ---dhe hsktzarrimit te turizmit industrisė punsimit-e qdo gjėje
-
dikush i del para
dhe planeve tonas me sabotime shkatrrimtare e afatgjata---

te mos zhvillimit

duar te zgjatura--- te kujt jan kto--- duhet ta zbulojnė ekspertet shqiptarė ----
perndryshe si ka mundesi kur aq mbrapsht dhe me plan gjithqka u shkatrrua---

duke perfshi edhe at prodhim qe kishim dikurė ---

ndersa sot jo vetem qe nuk duan qe turizmi yne te zhvillohet ---

por duan qe ai te shkatrrohet---


perveq asaj duan te na lėnė si popull gjithmon i izoluar larg kontaktit botrorė ---

vetem argat te lobeve kriminale per qellimet e tyre perfituese---


duan qe ne te mos jemi vend turistik---
te mos vizitohet shqiperia--- por te jet perjetsisht e izoluar sa ma e izoluar ---

ne menyr q e te dominoj rrethi i zhgenjimit dhe izolimi---

dhe sa ma larg kontakteve me kulturat dhe boten---


gjelozojn turizmin dhe jeten tonė ne secilon aspekt ---

ndersa punsimin tonė e shkatrrojn me plane sistematike ---

afatgjata -----


duke na robruar me kamatat e krisura te bankave te tyre stratosferike ---

pra nuk mund te quhet kjo kurgja tjeter per veq nji skllavopronar---

i e perjetshme .------

zgjedhė e vendosur perjetsisht ne qafen e shqiptarve---

qe si duket shqiptart vet duhet ta shkundin me forcen e vet ---

tjeter gjė nuk ka mbetur
pas gjith ktyre britmave te kota dhe avazit te njejt.

Populli bertet per diqka tjeter ---

E VEPROHET KREJTSISHT NE KUNDERSHTIM ME INTERESAT E POPULLIT---


Sa i perket fatit te shqiperis etnike ma e keqja esht se rinia dhe populli kan nisur te topiten nga tehu ---

nuk jan si dikurė te gatshem per sakrificat ---
ketu hasmi shum mir ka nuhatur dhe tallet me ne pa meshirshem---


timonin tonė dikush tjeter po e drejton--- ashtu siq e drejtoj neper shekuj---
perse u shkatrruan te gjitha fabrikat ne shqiperi ---dhe prodhimi--- edhe gjėja ma ma elementare -
veshmbathja dhe industria e ushqimit e letres-

nuk ishte kjo rastesisht aspak ---
por me qellime te caktuara aftagjata per ta lėnė nji popull ne mvarsi---

ne nji sistem qifligaresh dhe skallvopronaresh---
vetem me nji ndryshim kozmetik--- pak ma modern se ne esencė ne fakt trojet shqiptare ne ket model udhhiqen dhe mbijetojnė me sabotime nga dikush -

se a do te jen te afta kto troje me ket popull qe te ndryshojn gjendjen-


te shohim ne kohrat q e vijnė---
perndryshe keshtu nuk do te ecet ma---
qe dirigjimet per gjithqka te imponohen -pa marrė para syshė nese kto behen me blerje njerzish-
me para mercenarizem- apo me diktim te pa dukshem - qe ne nuk e shohim- as nuk e degjojmė shum por shihet se vepra vlet vet ---
mbi ket dhe apo jo - secili nga ne mund ta shoh ne secilin seksion se sa mbrapa bote jemi duke filluar nga secili aspekt zhvillimorė industrial duke pa se ne shekullin 21 nuk kemi energji elektrike
shkruar
autori nė mergim xhelal ferizi-
artikull publicistik i autorit xhelal ferizi autorit te vargjeve shqiptare-
i botuar ne gazeten ma te madhe shqiptare shekulli ne republiken e shqiperisė

lirik
07-04-09, 20:47
white-knight
done.


Anėtarėsuar: 11-05-2008
Vendndodhja: Larg...
Postime: 2,684
Pershendetje

--------------------------------------------------------------------------------

I nderuar poet dhe atdhetar z.Xhelal Ferizi.

Po te informoj se armiqte tane (greko-shkijet) kane grumbulluar trupa te konsiderueshme ne kete teme ketu poshte
http://www.forumishqiptar.com/showth...=106478&page=4

Ata po luftojne personin tend dhe shqiptarine e paster arbnore-ilire qe penda jote perfaqson.

Nderimet e mia vellazerore.

Rrofte Shqiperia e bashkuar!

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ja se si me lajmronte nji nder simpatizuesit e mi qe luftoj kunder bandes grekofile te delirium tremensit-
ky djalosh nuk ju trembej aspak bandave te atyre jevgjitve por me mbronte me kembngulje mus se bashku me Agim Doqin nga Tropoja dhe Publicistin e njohur Brarin shqiptarė ky me origjinė nga kosova i lindur ne lushjne por kishte edhe shum tjerė shqiptarė qe ishin ne anen time kunder agjentve te grekofilisė qe me sulmonin ne at forum

lirik
07-04-09, 20:54
Darius
Deny Ignorance
Anėtarėsuar: 25-04-2002
Vendndodhja: Agartha
Postime: 7,901
Pėr: po kriminelve

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postuar mė parė nga lirikk
po atyre kriminelve a ua terheq vrejtjen ti hiq a ke ti ndonji fije logjik te menduarit a e din qka do te thot
ne publik se si tallen ata degjenrik me emrin tim e si luajn te duket gjė evogel ty kjo te me denigrojn ata kaq pa mshir kur te gjith ju thonin mjaft si duket je ne anen e tyre ti un do te flas njiher me albon

Xhelal, nuk ja kam ngene llafeve te kota. Po mos beja detyren time, temat qe jane hapur me tallje per ty do ishin akoma sot e forum e jo te fshira sic jane fshire prej meje. Nuk kam kohe te merrem me gjera te tilla. Ti respekto vendin tend si antar i forumit. Per shkelje te antareve te tjere merret stafi administrativ. Nese ti fillon e ngacmon te tjeret neper tema te ndryshme atehere sben gje tjeter vecse bie pre e provokimeve qe te kane bere dhe kjo as te nderon e as te ben te mencur. Kaq kisha.
__________________
Absence Of Evidence Does Not Correlate To Evidence Of Absence... © Deny Ignorance

Gjurmet e Civilizimeve te zhdukura Dodona pjese e trashegimise se vjedhur Fshehje te Zbulimeve Arkeologjike Shtetet Ilire Antropologjia e Ballkanit
Mesjeta Shqiptare dhe periudha e pushtimit Osman Rilindja Kombetare Illuminati ! Kulti i syrit qe sheh cdo gje Lufta Dulces Mistere Histori e Letersise Shqiptare

-------------------------------------------------------------------------------------------------


ky esht nji dialog i nervozuar qe e pata me darius moderatorin ne at forum ku un ankohesha kunder
bandes se delirium tremensit magjupit spiun te bollanos i cili me banden e tij beri aq shum shkrime te zeza kunder meje ne forum per fat ato jan fshi nga administrata por sulm ma te ndyrė
me fjalė te ndyra provokime -
nuk esht pa neper forume-
ata sulmuesit ishin kryesisht nga zonat e jugut te shqiperisė por i falenderoj patriotet e vertetė
nga zonat tjera te shqiperisė q eme dolen krah e ju kundervunė bandes tradhtare te delirium tremensit

lirik
07-04-09, 21:08
KONFERENCĖ PĖRKUJTIMORE PĖR NDER TĖ FIGURĖS SĖ DAUT HOXHĖS Topic List < Prev Topic | Next Topic >

Reply | Forward < Prev Message | Next Message >

CAMERIA XHELAL FERIZI


SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI

ēameri o dhimbje ploje
po vuan gjaku per ato troje
po vuan syri i jonė i lotit
edhe kujtesa ne shekuj t motit
ti je dhimbja vet mbi dhe
ēameri o gjaku rreke
qe je derdhur aq pa faj
qe je shqye nder qakaj
ēameri o shpirti i detit
fusha e madhe e bereqetit
me ato lule karajfile
kush te la nder kthetra e skile
kam lidh rreze me kordele
kam marr kokrra nder bizele
kam marr molla e dardha e ftoje
per me i mbjell ne ato troje
kur ti e lirė te dalsh ne ara
kur shqiptare te kthehet fara
edh e luleve do te qesh fleta
kur t vijn qamt ne troje te veta
at'her un me ngjyra jete
kam me t kndue n per shtigje e dete
me shum germa poetike
ēameri oj tokė antike
gjurm e lasht ah ilirike
ti je dheu qe te jOshė si ari
ti je bimė e gjurm shqiptari
ti je toka e te parve shqip
e deshmon qdo degė e pip
e deshmon qdo gur e dhe
gjaku yt ne qdo fole
ti je dhimbja e qdo shqiptari
mos harro gjuhen e te parit
se vijn motet dit prej qielli
do te buzqesh ty zoti e dielli
ke me u kthye ne troje e gjallė
te betohem ne gur e zallė
edhe ne dhe ne qiell e tokė
ne shqiponjen me dy kokė
edhe ne shtiz e ne nder t flamurit
ne uj e e brigje ne palc te gurit
do te vij dita e gjykimit
kur lajn borgje te bijt e krimit
do te vij dita e liris
e kosoves e qameris--- In cameria@yahoogroups.com, Shoqata Ēameria <shoqata.cameria@...>
wrote:
>
> KONFERENCĖ PĖRKUJTIMORE PĖR NDER TĖ FIGURĖS SĖ DAUT HOXHĖS
>
> http://www.jehonacenter.org/daut.html
>
> Nė pėrkujtim tė 110-vjetorit tė lindjes dhe 65-vjetorit tė vrasjes
> sė udhėheqėsit tė dėgjuar tė ēetave kombėtare shqiptare nė Ēamėri,
> Daut Qamil Hoxhės,
>
> Shoqėria Politike Atdhetare "Ēamėria"
>
> Forumi Musliman i Shqipėrisė
>
> Qendra Studimore "Jehona"
>
> dhe Shoqata Kulturore Shqiptaro-Turke "Hasan Tahsini"
>
> Mė 17.12.2005 nė Muzeun Qendror Historik Shtetėror nė Tiranė
> zhvilluan njė konferencė pėrkujtimore mbi jetėn dhe veprimtarinė e
> tij.
>
> Konferenca u ēel nga prof. Dritan Spahiu –n/kryetar i SH. K.SH-
> T. "H.-T."- i cili nė fjalimin e tij bindės, tė ngjeshur me tė dhėna
> dokumentesh arkivore, tha: "DAUT QAMIL HOXHA ishte nga Dhrohomģa,
> fshat rreth 12-13 km. nė jug tė qytetit Paramithģ. Lindi mė
> 14.12.1895 nė njė familje tė njohur luftarake atdhembrojtėse, me
> cilėsitė e sė cilės u mbrujt. Nė nėntor 1912, kur ushtria greke iu
> afrua fshatit tė vet, ai edhe pse 16-17 vjeēar, tok me tė atin,
> kushėrinjtė dhe bashkėfshatarėt e vet u doli pėrballė njėsive
> mėsyese; u dallua pėr trimėri gjatė 6 muajve qė vazhdoi Lufta
> Ballkanike nė ato anė. Dhe, kur ushtria greke mundi ta pushtonte
> Ēamėrinė, ai nuk i lėshoi armėt, po mori malet tok me plot tė tjerė.
> U vu nė krye tė njė ēete tė fuqishme dhe, me goditjet e aty-kėtushme
> synonte tė ndalte dorėn vrastare greke, e cila me tė pushtuar vendin
> po bėnte ēmos pėr zhdukjen e ēamėrve prej vatrave tė tyre
> stėrgjyshore. Kjo e vėrtetė vihet ēiltėr nė dukje nė shkresat e
> pushtetarėve shqiptarė bashkėkohės. Nuēi Naēi, n/prefekt i
> Leskovikut, nė shkresėn me dt. 4.7.1921 dėrguar prefektit tė Korēės,
> ndėr tė tjera i thoshte edhe: "Daut Hoxha me disa vetė qė ka pas, po
> i sjell vėrdallė grekėrit nė Ēamėri". Pėrshkrime tė ngjashme
> bėheshin edhe nga prefektėt e asokohshėm dhe tė mėvonshėm tė qarkut
> tė Korēės dhe tė Gjirokastrės si edhe tė Ministrisė sė Punėve tė
> Brendshme.
>
> Pėr vrasjen a hedhjen tė tij nė dorė e asgjėsimin e ēetės sė vet
> qeveria greke bėri gjithēka mundi: e paditi me shpifje nga mė tė
> rėndomtat dhe mė tė pabesueshmet, duke e quajtur edhe vrasės tė
> Komisionit Ndėrkombėtar tė Kufirit greko-shqiptar, tė kryesuar nga
> gjeneral Telini. Ngriti ēeta tė posaēme tė pėrbėra prej rrogtarėve
> tė vet, tė cilat vepronin kundėr tij krahas njėsiteve ushtarake;
> nėpėrmjet pushtetarėve eprorė nuk la gur pa lėvizur pėr vrasjen e
> tij pabesisht. Pas vendosjes sė kufirit(shtator 1923), ai u
> shtrėngua ta shpėrngulte qendrėn e veprimtarisė sė tij brenda
> kufirit tė shtetit shqiptar. Pėrpjekjet e gjithanshme tė qeverisė
> greke pėr asgjėsimin e tij vazhduan pa ndėrprerje. Ēetat greke herė
> pas here kalonin brenda kufirit tė shtetit shqiptar dhe nė
> bashkėpunim me nyjet asfaliane tė ngritura nė ato anė qė nė kohėn e
> sundimit osman, i ngrinin prita tė befta. Pėrpjekjet e qeverisė
> greke pėr ta shtėnė nė dorė arritėn deri atje sa t'i kėrkonte
> qeverisė shqiptare qė ajo vet t'ia dorėzonte. Kjo vihet nė dukje
> edhe nė shkresėn me dt. 10.5.1924 tė prefektit tė Gjirokastrės
> dėrguar M.P.Br.
>
> Ai shkruante se qeveria greke kėrkon ndėshkimin e Daut Hoxhės pėr
> shkak se "nė luftėrat qė ai ka bėrė me grekėrit...u ka shkaktuar
> dėme tė tmerrshmne". Veē kėsaj ata "e dinė qė ėshtė njeriu mė i zoti
> dhe mė propagandist nė pėrhapjen e ideve kombėtare pėrtej kufirit".
> Mirėpo gjyqi i posaēėm politik i ngritur mė 1931 e qiti tė pafajshėm
> e rrjedhimisht tė padorėzueshėm. Megjithatė pėrpjekjet e qeverisė
> greke pėr asgjėsimin e tij vazhduan pa ndėrprerje, gjė qė vihet nė
> dukje edhe nė telegramėt e qarkkomandave tė gjindarmėsisė. Geveria
> greke mundi ta vriste vetėm pas pushtimit tė vendit, kur sipas njė
> urdhri tė rrethkomandės sė karabinierisė atij i ndalohej jo vetėm
> shoqėrimi me njerėz tė armatosur, por edhe mbajtja nga vet ai e
> armėve luftarake. Nė kėto kushte, mė 15.6.1940, kur ai po udhėtonte
> nga Konispoli pėr nė Sarandė, njė ēetė horofillako-kusarėsh nė
> bashkėveprim me bashkėpunėtorėt e tyre tė asaj ane tė vendit mundi
> ta vinte nė shteg nė gjysėm tė udhės dhe e vrau. Kokėn e tij e morėn
> me vete dhe ua dorėzuan pushtetarėve grekė qė i kishin dėrguar; kjo
> u bė si pėr dėshmi pėrmbushjeje tė krimit, ashtu edhe pėr tė
> frikėsuar atdhetarėt brenda Ēamėrisė sė robėruar prej tyre. Jeta dhe
> veprimtaria e tij kombėtare shumėvjeēare pėrshkruhen nė librin "Daut
> Hoxha" si edhe nė njė varg shkrimesh tė atyre qė njohin dhe ēmojnė
> atdheun dhe kombin, shkrime tė botuara jo vetėm nė shtypin shqiptar
> qė po se po, por edhe nė veprat dhe shkrimet e tjera tė tė huajve".
>
>
> Pastaj fjalėn ia dha studiuesit dhe historianit Albert Kotini, i
> cili mbajti kumtesėn: "Daut Hoxha i pėrjetuar nė vlerėn e historisė
> kombėtare".. Nė kumtesėn e tij disa faqesh ai pėrshkroi hollėsisht
> ngjarjet qė lidheshin me cilėsitė e rralla tė prijėsit Daut Hoxha,
> bashkėveprimin e tij me organizma tė tjera atdhetarėsh tė tjerė,
> prijės tė shquar nė lėmin kombėtar. Vuri hollėsisht nė dukje luftėn
> e rreptė qė ai kishte bėrė kundėr ushtrisė mėsyese greke gjatė
> Luftės Ballkanike si edhe kundėr sundimit skllavėrues grek nė
> Ēamėrinė e robėruar. Foli gjatė mbi pėrpjekjet e qeveritarėve,
> pushtetarėve vartės tė tyre si edhe njėsiteve ushtarake greke pėr ta
> shtėnė nė dorė apo pėr ta vrarė. Tha, gjithashtu, se nė historinė
> kombėtare shqiptare nė tėrėsi ai zė njė vend tė posaēėm me shumė
> vlerė, gjė tė cilėn spiunėt grekė nė Shqipėri janė munduar ta
> errėsojnė dhe ta shtrembėrojnė. Nė vijim fjala iu dha shkrimtarit,
> vjershėtarit dhe publicistit tė njohur Namik Selmanit. Ai lėēiti me
> shumė art vargjet e veta kushtuar burrėrisė dhe vlerės sė Daut
> Hoxhės.
>
> Inxhinier Ahmet Mehmeti, historian, zv. kryetar i Shoqėrisė P.
> A. "Ēamėria" dhe pėrfaqėsues i saj Daut Hoxhėn e quajti kapedan tė
> shquar, krenari pėr tėrė Ēamėrinė legjendare dhe mė gjerė. "Ėshtė
> detyrė e Akademisė sė Shkencave –vėrejti ai- qė tė njohė dhe
> theksojė vlerėn kombėtare tė kėtij atdhetari tė shquar jo vetėm pėr
> Ēamėrinė, por edhe pėr tėrė Shqipėrinė". Po aq i zjarrtė ishte edhe
> fjalimi i gazetarit tė mirėnjohur Hiqmet Zani. Ai vuri nė dukje se
> ē'vlerė e madhe kombėtare pėrmblidhej nė veprėn e Daut Hoxhės, tė
> kėtij burri tė shquar e udhėheqėsi tė rrallė ēetash kombėtare. Ai
> ngriti zėrin kundėr atyre pushtetarėve shqiptarė qė kanė qėndruar tė
> shurdhėr e symbyllur ndaj veprės sė tij, duke u lėnė kėshtu shtegun
> hapur pėrdhosėsve tė kėtij heroi dhe tė ēėshtjes kombėtare nė
> tėrėsi.
>
>
> Olsi Jazexhiu, kryeredaktor i tė pėrkohshmes IMPAKT dhe pėrfaqėues i
> Qendrės Studimore "Jehona" tha se atdhetarė tė tillė si Daut Hoxha
> nė historinė kombėtare shqiptare kanė qėnė dhe vazhdojnė tė jenė tė
> rrallė. Adem Jashari ka qenė njė shėmbėllim i gjallė i tij. Ashtu
> sikur Daut Hoxha shpalosi flamurin kombėtar nė Ēamėri kundėr
> zgjedhės greke, Adem Jashari e shpalosi flamurin kombėtar shqiptar
> nė Kosovė, kundėr zgjedhės sllavo-serbe.
>
> Prof. dr. Hulusi Hakua, n/kryetar i Shoqatės pėr Identitet e Bashkim
> Kombėtar Shqiptar, duke folur nė emėr tė shoqatės ku bėn pjesė, tha
> se Daut Hoxha u dallua si veprimtar i shquar pėr idealin kombėtar.
> Vlerėsimi i veprimtarisė sė tij si edhe i tėrė atdhetarėve tė
tjerė -
> veēanėrisht tė atyre qė janė flijuar nė dobi tė atdheut dhe tė
> kombit- ėshtė detyrė e domosdoshme parėsore jo vetėm e pushtetarėve,
> por edhe e ēdo atdhetari shqiptar. Folėn edhe tė pranishėm tė tjerė;
> secili prej tyre vuri nė dukje vlera tė veēanta tė kryeluftėtarit
> Daut Hoxha nė lėmin e luftės pėr liri kombėtare.
>
> Ibrahim D. Hoxha,
> historian e folklorist.
>
>
>
>
__________________________________________________ ____________________
______________

lirik
07-04-09, 21:48
Ketu mund tė shihni lexues te dashur se sa her u lexuan vargjet e mia neper tubime kombtare ,e pervjetore -
me rastin e pervjetoreve te ndryshme edhe ne itali ne pesė qytete te ndryshme -
u lexuan vargje nga autori
mergimtari xhelal ferizi poashtu edhe ne disa vende ne amerikė ne suedi me rastin e pervjetorit te pavarsisė -ne zvicerr gjermani etj
me rastin e pervjetorit t e vdekjes s e Ibrahim Rugoves ne suedi me rastin e akademis perkujtimore te deshmorve ne mitrovicė si dhe ne tubime tjera -
por edhe me rastin e nji feste kombtare ne
turqi -
dhe ne shum tubim,e tjera ku akoma nuk jam informuar direkt por e di s e jan lexuar sepse jam informuar nga persona qe ishin aty ne imeil privat -
NDERSA KUR NUK ISHTE INTERNETI QE NGA VITI 1989 NE SHUM QENDRA E PERVEJTORE E TUBIME JAN LEXUAR SHUM HER VARGJET RECITALE NGA AUTORI XHELAL FERIZI
DISA PREJ TE CILAVE JAN FILMUAR NEPER KAMERA TE DOTRES EKZISTOJN FILMIMET -
Vargjet kishin permbajtje atdhetare dhe ishin mjaft terheqse per te pranishmit siq tregojnė-
un jam ftuar edhe ne shum vende per pjesmarrje ne takime por ne mungesė te financave nuk mund te levizi shum neper tubime vetem kur jan diku ne afersi ne rrethiinen tonė sepse neper vende tjera ma nuk marr pjesė per shkak te shpenzimeve te mdha edhe pse jam ftuar ne nje vendė ne amerikė por kjo nuk behet nuk realizohet dot per shkaqe financiare -
poashtu ne pervejtorin e Agim Hajrizit dhe Latif Berishes ne mitrovicė si dhe te kusherijve deshmorė Ibrahimi-qe te dy jan vra Abazi dhe Isaku nga policia q etnike serbe por nuk munda te marr pjesė e theksoj gjithmonė per shkaqe financiare dhe te shpenzimeve te rruges
NE SHUM VENDE JAM FTUAR TE MBAJė FJALEN E RASTIT DHE RECITALIN POR SHPENZIMET PO JAN TE MDHA DHE NUK PO ARRIJ ME GJITHAT I FALENDEROJ TE GJITH
QE KAN KONSIDERATė NDAJ VARGJEVE DHE I LEXOJNė VARGJET E MIA PA PRANINė
TIME KU NE TUBIME RECITOHEN DHE PRITEN ME KNAQSI NGA PUBLIKU-
RECITALI I CEKė NDERSA NE TUBIM THUHET VARGJE NGA POETI NE MERGIM XHELAL FERIZI
PERSHENDESIM POETIN -UN I FALENDEROJ PER RRESPEKTIN -VARGJET E MIA GJITHNJI E MA SHUM JAM I BINDUR SE DO T ELEXOHEN NEPER TUBIME E PERVJETORE EDHE NE TE ARDHMEN-SEPSE UN I SHKRUAJ PA HILE DHE UA KUSHTOJ PA HILE ASHTU SIQ MA THOT NDJENJA EPASTER KOMBTARE
SIKUR TE KISHA PASUR PERKRAHJEN E KOMBIT TIM NDRYSHE DO TE ISHIN EDHE VARGJET EDHE PUNA IME POR FATKEQSISHT NUK E KAM KUR THEM KOMBIT UN NUK E FAJSOJ KOMBIN POR SHUM KUSH E DIN SE SI E QKA MUND TE KRIJOJ E NJOHIN PENDEN TIME DHE KUALITETIN E VARGUT QE MUND TA KRIJOJ
per fat te keq ne kto kohra te liga nuk u perkraha -sidomos me ka befasuar sjellja e atyre q e i kan mundsitė financiare-
dhe heshten ne rastin tim -
lete mbetet kjo si dokument e shkruar -se pikrisht disa pasanik te mdhej nuk e kan qa koken fare per ket problem -
te mos thot dikush pastaj neser ose pasneser jo i kam ndihmuar ose kam dasht ti ndihmoj-autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizi lirikut le te jet keetu me shkrim -
ma mir le te mbetet dokument me shkrim

lirik
07-04-09, 22:12
#4
Aida
Anėtar i respektuar
Regjistruar mė: 04-08-2006
Postet: 491
Rep: 15
Titulli: Qka Mendoni Pėr Idenė Time

--------------------------------------------------------------------------------

lirik, ideja eshte e bukur, por nga ajo qe kam pare ne te kaluaren, them shoqatat e ndryshme qe psh organizohen per qellime fisnike, gjith deshtojne sepse ne si shqiptar qe jemi, adhurojme percarjen, grindjen mes vellezerve dhe materializmin (me perjashtime natyrisht)
Shumica sjane te mirekuptueshem, ju mungon organizimi po edhe vullneti i mire per te kontribuar per nje gje te mire.

Si i thone asaj fjale "1 shqiptar e 100 partia".
Njeriu shpesh bie ne kundershtim me idejat dhe enderrat e veta, e ku me kur bashkohen disa veta bashke grinden per nje kafe te embel apo te idhet.

Une para disa viteve deshta ti organizoj grate shqiptare ketu ku jetoj qe te ua lehtesojme integrimin. Ne mendje i kisha me shume ata gra qe jetojne ne izolim si amvise dhe jane te perjashtuar nga jeta shoqerore, qofte fale mosnjohurise se gjuhes, traditave patriakale apo edhe arsyeve tjera. Nuk arrita ta realizoj per arsyet e siperpermendura. Akoma pa filluar planin dhe konceptin ta realizoj ne praktike, te tjere me hidhnin gurre ne rruge. Plus qe shumicat e femrave parapelqenin kohen e lire ta kalonin me shopping ose me thash e thenme te njera tjetra, e jo me ndonje gje qe mund te sjellte me shume dobi ne jeten e tyre.
Deshperuese dhe per keqardhje por fatkeqesisht nje realitet i hidhur!
Isha e gatshme te mbaj kurs te gjuhes gjermane, nje shoqja ime studente e mjeksise te mbante keshilla rreth temave shendetesore, e nje tjeter (studente e juridikes) rreth temave qe kane te bejne me ligjin e vendit ku jetojme, per femijet te organizojme ndonje shfaqe ne gjuhen shqipe, kurse te gjuhes shqipe etj etj Ketu femijet harrojne gjuhen e nenes, dhe kjo qe poashtu nje arsye pse kisha shume deshire ta realizoj. Deshta ta bej per hire te femijeve qe mos harrojne nga i kane rrenjet.

Kisha shume frymezim dhe ideja plote, po thuaj se gjithat mbeten vetem ne leter sepse pa perkrahje nuk mundja te realizoj asgje.
Ne cilendo dere qe kam trokit, i shtremberonin turijte.

Mos harro lirik se shqiptarit vella me vellane per 10 cent i hyn grindja, dhe gaditshmeria dikush te jep para per qellime fisnike eshte e pakte sepse shumica thone: "He se e bejne per tu pasuruar!"


Gjithsesi te uroj nga zemra suksese!

----------------------------------------------------------

gjat nji diskutimi ne nji forum me forumista per idenė time me titull shqiptari e ndihmon shqiptarin

nji nder pergjegjet qe e mora nga kjo bashkatdhetare

lirik
07-04-09, 22:22
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aida
Lirik, do te shkruaj dicka me shprese se nuk do te me keqkuptoni apo merrni negativisht kete shkrim.

Temat tuaja kane sjell nje gjalleri ne forum, dhe edhe pse keni pas kundershtime, mendoj se cdokush, cofte per te mire, apo edhe per te keq ka klikuar mbi to dhe ka marr pjese.

Une personalisht ju kisha thene se nuk duhet te ndaleni se shkruari, por keshille kam qe temat ti beni me kompakte. Me kete dua te them, ka ca tema te cilet mund te perfshihen ne nje postim dhe teme te vetme.

Psh. temat ku shkruani per vetite negative qe mund ti hasim tek partneri, i kisha perfshi ne nje postim me pershkrim te shkurte:

Keni pas nderin ta takoni dashurine e jetes tuaj por per fat te keq ai ka nje ka keta veti:
- gerhet
- leshon gazra
- eshte dembel etj etj

Me kete ju ate qe keni bere ne 3-4 tema, e perfshini ne nje teme, dhe kush don, merr pjese duke iu referuar njeres apo tjetres pike kush nuk don, nuk klikon fare.
Keshtu e beni edhe me temat tjera.

Kete e them sepse per disa mund te jete bezdi qe gjate shfletimit te hasin nja 5 tema qe dallohen per nga formulimi, por kan qellim dhe percojne mesazh te njejte.


Jeni me tolerant ndaj njeri-tjetrit dhe zgjidhni ca konflikte virtuale me kompromise.
Se edhe moderatoret hall kane pastaj ti pastrojne temat nga ofendimet.
Ate kohe qe shpenzoni duke replikuar ndaj njeri tjetrit dhe duke u grind, injoroni ca shkrime dhe kontaktoni moderatoret te nderhyne.
Keshtu edhe ata do te kene disa postime me pak per fshirje.

Me rrespekt ju uroj cdo te mire, juve dhe gjith tjereve!
Mire u lexofshim!

Zakonisht nuk bei dakorte me ndonje njeri - por jam 100% dakorte me kete postim!
__________________


nje bashkatdhetare shprehet gjat diskutimeve ne forume

lirik
07-04-09, 22:28
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aida
Lirik, do te shkruaj dicka me shprese se nuk do te me keqkuptoni apo merrni negativisht kete shkrim.

Temat tuaja kane sjell nje gjalleri ne forum, dhe edhe pse keni pas kundershtime, mendoj se cdokush, cofte per te mire, apo edhe per te keq ka klikuar mbi to dhe ka marr pjese.

Une personalisht ju kisha thene se nuk duhet te ndaleni se shkruari, por keshille kam qe temat ti beni me kompakte. Me kete dua te them, ka ca tema te cilet mund te perfshihen ne nje postim dhe teme te vetme.

Psh. temat ku shkruani per vetite negative qe mund ti hasim tek partneri, i kisha perfshi ne nje postim me pershkrim te shkurte:

Keni pas nderin ta takoni dashurine e jetes tuaj por per fat te keq ai ka nje ka keta veti:
- gerhet
- leshon gazra
- eshte dembel etj etj

Me kete ju ate qe keni bere ne 3-4 tema, e perfshini ne nje teme, dhe kush don, merr pjese duke iu referuar njeres apo tjetres pike kush nuk don, nuk klikon fare.
Keshtu e beni edhe me temat tjera.

Kete e them sepse per disa mund te jete bezdi qe gjate shfletimit te hasin nja 5 tema qe dallohen per nga formulimi, por kan qellim dhe percojne mesazh te njejte.


Jeni me tolerant ndaj njeri-tjetrit dhe zgjidhni ca konflikte virtuale me kompromise.
Se edhe moderatoret hall kane pastaj ti pastrojne temat nga ofendimet.
Ate kohe qe shpenzoni duke replikuar ndaj njeri tjetrit dhe duke u grind, injoroni ca shkrime dhe kontaktoni moderatoret te nderhyne.
Keshtu edhe ata do te kene disa postime me pak per fshirje.

Me rrespekt ju uroj cdo te mire, juve dhe gjith tjereve!
Mire u lexofshim!

Zakonisht nuk bei dakorte me ndonje njeri - por jam 100% dakorte me kete postim!
__________________


nje bashkatdhetare shprehet gjat diskutimeve ne forume

lirik
07-04-09, 22:29
daniel00
Anėtar i F.SH.
Regjistruar mė: 21-01-2007
Postet: 1,951
Rep: 28
Titulli: Un Deshta Edhe Shum Tema Tjera Te Shkruaj

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
---------------------------------
po mir% si thoni ju duhet te ndjehem gjithnji jetim-i pa perkrahje-
ndersa per mua sa mir dini menjiher te kerkroni diqka mikroskopike nga njiher te tjerve ua lejoni lisat ne rrugė aman se plasa nga padrejtesia

Keshtu eshte kur behesh i suksesshem Lirik , nate dite do duan ziliqaret te te poshterojne qe ta ndajne suksesin tend nder vete me njera tjetren , si hienat , por ti je si luan , Lirik , hungero ma fort se ato dhe ke per ti trembur e qoroditur !!!
__________________
Cdokush ka nje plan , deri kur qellohet ne fytyre - Mike Tyson

lirik
09-04-09, 00:33
08-03-2009, 14:02
Inteligjentja
pirg hologramesh
Anėtarėsuar: 08-10-2005
Vendndodhja: Ne kontinentin e Kurrkundit
Postime: 722
Nese me lejohet edhe mua ti shtohem kesaj hapsire letrare do t'ju propozoja qe secili prej nesh te sjelle ketu vargjet Ferizjane qe e kane tronditur me thelle.
Une personalisht vazhdoj te mahnitem me metaforat e gjetura te pendes se poetit (te bera ketu dhe me duhet te them ,qe shumices prej tyre ende nuk ja kam zberthyer kuptimin e vertete.
NDoshta sepse lirika feriziane eshte mbi te gjitha si ai uji i krojeve ,
qe duhet lene te gurgullojne lirshem dhe duhen vleresuar pikerisht per muzikalitetin dhe origjinalitetin e tyre.
Sic e ka thene edhe vete autori xhelal ferizi

"vargu nuk ėsht pėr krokodila
pėr tė pa ndjenja mizorė
vargu ėsht pėr karajfila
nuk ėsht pėr puthadorė"

Ndersa me poshte...nje nga pozeite e mia te preferuara. Te bera me bold keni metaforat me rrenqethese. Enjoy...


Citim:
Postuar mė parė nga lirikk
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

NėSE MALLė PėR MUA KENI
----------------------------
Auori xhelal ferizi nė mėrgim liriku
-----------------------------
nėse mallė pėr mua keni
e mbi dhe nėse m’ kėrkoni
n’ karajfil mua do t’ mė’ gjeni
e nė brushė bari kur ta lmoni
----------
nėse pėr mua ju joshė loti
a ndoj stinė e bukurisė
mė gjeni n’kujtime nė palcė moti
mu nė kalanė e dashurisė
----------
mė kėrkoni nė za t’bilbilit
o nėn hije tė qetines
o nė driten e kandilit
o nė shpirtė nota t’ violines
--------
edhe nė shekuj mė kėrkoni
edhe n’ pėr glob nėpėr humbtira
dikund larg nga dhe i joni
tue ligjrue me vargje t’ lira
“-------
ose mė gjeni nė gji t’ kurbetit
dėnes’shėm gjith tue fshi qerpike
gjith tue derdhė si gurra t’detit
vargje tė bardha nė rimė lirike
-----------
un jam tretė nėse m’ kėrkoni
un po shkrihem kudo t’ m’ gjeni
kur sa i qiell tė dashuroni
aty jam me varg refreni
--------
nėse e thoni at fjalė goje
emrin tim dikund me mallė
mė kėrkoni nėpėr hoje
bletėt art t’ shijes m’ kan shpallė
---------
Mė kėrkoni nė gji tė ylberit
nė art tė fjalės mu nė pendė
mu n ‘lulkuqe e nė fije t’ fjerit
bashk me yjet nė kuvend
-------
mė kėrkoni nėpėr vlime
a’ ku rrin palca e mahnisė
nė art tė mallit plot kujtime
Nė mbretrinė e dashurisė
------------
autori xhelal ferizi nė mėrgim
liriku nėpėr vite me vargje shqiptare
-------------------------------

__________________


Ishte ky mendim i nje lexuesje e quajtura intelegjentja ne nji forum shqiptarė-

lirik
09-04-09, 00:49
08-03-2009, 13:52
Force-Intruder
Heavily Equipped
Anėtarėsuar: 04-11-2002
Vendndodhja: Phoenix Lodge
Postime: 2,218
Delirium ja hoqe trurin Xhelalit.
Kam frike se do na besh gjemen... Xhelali do ndalet se pordhuari poezi dhe mjere ne per ate dite te zeze
__________________
I do not see why man should not be just as cruel as nature!

-----------------------------------------------------------------------------
ėsht kjo nje shpoti e zjgjyrit fundrrines forca intruder shpoti kunder lirikut autorit te vargjeve xhelal ferizi ferizi ky forca inturder se bashku me fundrrinen e qujtur me nickun shkelqesia shkelqimi-pink vikungu angelina 2 angji dhe pisa tjerė me tru dhije bandit dhe rrugaqa te ndyrė kan bė shpoti te zeza ne adresė te autorit xhelal ferizi
motivi nxitja nga diksh me qellim por emrin e xhelal ferizit nuk e rrenojnė dot as as agjneturat botrore se le ma rrugaqat e shpirtė lakuriqat e varreve te mnates se agjenturave debile te huaja te njerve te degjeneruar qe jan te mbushur me inate vam
pireske siq kemi pa neper filma kur vampiri esht vampir per vete dhe don te kafshoj te tjeret-
e ti bej vampir ashtu esht edhe banda agjentureske e delirium tremensit me kompaninė e ti shpirtave te shitur jevgo vlleho cincarė shqipfolsa te degjeneruar-kryeisht me urrejtje te terbimshme antikosovare njerz katila te shpifur frigacak te pshurrur me nder me thėnė endacak te forumeve -
pisat ma te pa burreri qe ka pa ndonjeher forumi shqiptarė vertet zgjebarak lahpera pleha berlloga njerz te pa vlera dhe urrejtsa te qdo gjėje qe esht shqiptare njerz te asimiluar zagarė te shervbimeve te huaja shpotitsa njerz te degjenruar -por nga nje anė me vjen mirė sepse populli e din tash se qfar plehash ka e qfar fundrrinash mbanė toka dhe se populi duhet ta dij se sa don toka pastrim prej plehrave --dhe le ta dij pak opinioni se qka vuajtne ne burg te burgosurit politik shqiptar se si i ndersente udba spiunat kunder tyre degjenerikt e ordinert te mos mendoj populli s e ne burg ekishim hotel ne kemi vuajtur ma zi se dreqi por shpirti qenka si i maces nuk delte kollaj-
ishte koha ezezė ather mjer ai qe hynte ne duart e gjaksorit serb tash jemi te lirė nuk jemi ne kthetrate tyre por ne disa forume kan dalur tash klysht e tyre perseri klysht e udbashve greko
shkje kopila te ndersyer qe u ethen nėnat e tyre e motrat me serbo greko udbasha e ata zbatojn urdhrate tyre e sulmojn autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin te cilin e munduan mjaft ne burgje politike nje jetė por mbijetoj -

lirik
09-04-09, 01:29
Le ta dijnė dhe kombet larg
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

shkruan xhelal ferizi mėrgimtarė nė diasporė

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
le ta dijnė dhe kombet larg
kahdo globit shtrihen varg
se shqipnija e ka nji djalė
qė me varg nuk u shterrė e fjalė
nuk ka shterrje qė e ndalė
si shterren shprehjet asnjiher
sikur globit ajo erė
qė i prodhohet duke ecė
kurrė ndėr shekuj nuk i ngecė
''''''''''''
le ta dij' toka e inglizit
edhe franca e parizit
se pashterrsija e xhelal ferizit

qėndron nė mendje tė lashtė shqipatre
si nje prirje gjithkombtare
si nji brum i fenomenit
prej shqiptarit mahni gjenit
le ta dijnė tė gjith kah jan
edhe diell e yjė e hanė
edhe vet le ta dijė dija
se me gjen qė e ka shqipnija
se kan bota as njerzija
-

ai esht gjeni i jonė me gjak
qė rrin globit si bajrak
e ka falė zoti n' kullim
pėr shqiptarė pėr kombin tim
andaj botė mbaju mirė me ne
se nė diell jemė vet me nxe
-------
gjeni jonė mbanė kombe e fe
se ėsht i pari kah lashtėsija
kur mbi dhe u nis njerzija
prandaj shtro rrespekt mbi dhe
pėr shqipni qė din me nxe
dashuri nder kombe e fe

shtro respekt botė pėr shqipni
pėr kėt brum e menquri
na le n' paqe e lumturi
se ne jemi shum paqsorė
intelekt e menqurorė
nuk i duam t' zezat mbi dhe
duam miqsitė gjithkah me i ndje
------
jem shqiptarė e duam tė mbaren
e duam tė drejten nderkombtaren
i duam lulet e duam punen
nuk e duam krimin as dhunen
i duam tė ėmbla ato globe
nuk duam gjak as lot e kobe
e per hater t' ksajė drejtėsije
mė shtrijė dorė nė kult miqsije
m' lulzo n'shkresa pamvarsije
merri fjal't prej ylli e hane
shpall mbretereshė token dardane
per engjellushen me rrafshina
treqind dit diell ku lshon stina
a' s' mi sheh kto gjeraqina
---------
t' bukura vasha porsi zana
me grep drite i qėndisė hana
netve tė qeta ndėr vėshtrime
kur t 'lshon drit dardanes trime
prandaj botė me tokė e dhe
ndonse t' kjartė tash fort e ke
ma jep doren pash at fe
edhe fiset n' diell tu u nxe
ma jep doren gjith botrore
pamvarsin ma jep arbrore
---------
se jam gen qė kurr nuk shterrem
mos mė le n' robri tė djerrem

PėR AT HATER Tė STINVE T' MOTIT
PER AT HATER Tė MADHIT T' ZOTIT
EDHE QIELLIT SHIUT E LOTIT

nėse mė jep ti pavarsinė
do ta g'zosh perendinė
do ta gzosh qiellin me dhe
pamvarsinė n' kosovė nder ne
nes e bėn pėr' hajr nder mote
ka me u gzue gjith jeta e jote

kan me u gzue gurė e zallina
ara fusha e ledina
lisa kroje e qetina
edhe zogj e kanarina
edhe shkrumbi e gjaku e hiri
edhe shqiptari gjak iliri
edhe gruri e kalliri
edhe curili flutra e djepi
edhe qyqja nė maje shkrepi
edhe akti ka me shndritė
neper letra kah larmitė

zemrat n' gzime kan me u rritė

kan me qeshė fusha e shpatije
shum e moshat ne dhe shqipnije
ka me u gzue gjithkah shqiptari
gjen e gjak qe i ka leng ari
edhe bajraku me valvitė
ka me u gzue e bardha ditė
kan me dalė si lozonjare
yj e hanė mbi tokė shqiptare
ka me u knaq ė edhe hapsira
bari e fusha zemermira
edhe e lirkut e bukura rima
prroje e gurr e e gurgullima
barie fjera e puhija
e kahdo shqip ku flet etnija
kan me u dehė flutrat vallziimit
xixellonjat prej ndriqimit
kan me l'vizė bimėt n' pėr brusha
ka me u dehė po mali e fusha
ka me u shtrue nder ne dollija
ane kend me u gzue shqipnija
kur te shpallet pamvarsija

tokė e zalle te qeshen
pemė e fusha bukur veshen
edhe lulet me behare
mbi dardanė ne at tokė shqiptare
e do te valoj flamuri i jonė
dardani gjithkah ku i thonė

**********************
autori nga mitrovica e kosoves
xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''

shkruar nga xhelal ferizi shqiptar kosovar
nga Mitrovica e ndarė qe gjet gjak e lot dhimbje
nga pushtuesi serboshkja
:::::::::::::::::::::::::::::::::
VARGJET JAN SHKRUAR PARA SHPALLJES SE PAVARSISė SE KOOSVES

lirik
09-04-09, 01:44
Si shenjė e mirnjohjes dhe fisnikris si shenj e Respektit ndaj meje -


nga kta bashkatdhetarė gjevahir ju dergoj poashtu vargje e germa gjevahiri-

se e meritopjn me bukUrinė dhe artin e sjelljes e fjales s e lehtė dhe te bukur shqipe.


sjjellja ejuaj korekte ndaj meje dhe shkelqimi brilant i keti forumi simpatik me frymzojn te shkruaj keso vargjesh -


gjithmonė ju dua dhe kam rrespekt per ju bashkatdhetar te mi


ju qe luftoni per dijen per kulturen per brezat-

ju qe pasuroni forume qe jepni per popull per njerzi qe shperndani germen e dijes te drites -

nuk mundem me u permbajt pa shprehė simpati te madhe ktu -

per ket moderatore emen-

e cila esht nji brilante ne paraqitje nji zonjushė plot mirsi e elegancė-
dhe dije -

si dhe ne qender te vemendjes te mirfillt ku merr pjes ne te gjitha temat.

KETU NUK DIN NJERIU SE
KUJT MA PARė me i kushtu bukuri -

edhe vargjet e mija sikur bejn gara per kend te gjenden fjalėt me te bukura-


sepse secilin qe e sheh secili nė vete ka nje shendritje ,
brilantizmin dhe urtesin e etij
,finesa me mendjehollsinė e sajė ema e saj dhe paraqitjen e shkelqyeshme -
blerina me shum larminė e saj -
ylli me enciklopedinė e tij te shum anshme te shkrimeve -
shqipja me vyrtytet e sajė -
kujtimi poashtu shqiptarė shum simpatik.
Un ekam ditė se ne popullin tim ka talent te menqur djem e vasha shqiptare -
dhe nuk me ka shkuar mundi kot per ket popull besoj -

kjo rini e talentuar po me gezon-
dhe po mendoj ,le te shihet se kur shqiptari i lirė i etur per dije
del ne siperfaqe bėn mrekullira .
Duke qenė se shumica jan te mirė besoj s e populli ynė me ndihmen e tė madhit zot dhe drejtsisė ka me dal ė me sukses neper epokat e shekujt qe vijnė-
duke u bazuar ne intelegjencen prirjen dhe talentin e popullit tim shqiptarė-
dhe po ju them se nuk ngopem se shkruari.
po shoh neper internet mjaft shkrime te zgjuara dhe te menqura.

un i takoj brezit kur nuk ka qenė interneti dhe dija NE ELEKTRONIKė POR DITURIA nuk ka rre jedh kaq NE PERMASA SI NE KETO KOHRA
vrullshem si sot ,prandaj po besoj jam optimist se shqiptart ne dituri do te shKelqejnė duke u bazuara ne at se un mendoj s e populli yne ka talent prireje dhe mjaft menquri.

shfrytzova rastin te pershendes emen me vargje bukuroshe.

FORUMI esht foruum shum simpatik

pershendes te gjith ata qe e krijuan dhe punojnė per te-
ndersa emes
se palodhshme i takojn vargjet per punen e madhe qe ben -

te mos hidhrohen mashkujt se femres i kam dhan perparsi gjithmonė
per shkak se emancipimin e saj ekam pasUR ideal .

AUTORI I KETIJ SHKRIMI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
TE DASHUR LEXUES TE DARDANISė
ISHTE KY NJI SHKRIM QE JU DREJTOHEJ FORUMISTVE TE NJI FORUMI ATHER POR KJO TASH VLENė EDHE PER FORUMIN DARDANIA
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik
09-04-09, 01:53
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Pershendetje per Emėn

by lirik on Tue Apr 17, 2007 8:07 pm
---------------------
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kahdo me vargje kam dalė kėrkimit
tue vlue n' valė shprehjet e shkrimit
si me vlue yj yjesh e ari
si me vlue aromė lule bari
ashtu shprehjet kullue n' vlim
i kam nda me nji kullim
nji kullim natyre rrjetė
e i kam mbshtjell n' kurorė me fletė
''''''''''''''''
kurorė ngjyrash ndėr ylbere
e i kam mbshtjellė me lehtsi ere
ei kam shkri si bardha vala
qė shkrinė sumbullat bardh n' sterkala
kah n' burim bien me currila
n' dritė vizlluese si kandila
si kandilatt stalagnite
akullbardhė kullue prej drite
qe me driten bashk jan shkrue
ashtu te falat i kam vlue
bardh curilash tu i kullue
per pershndetje i kam gatitė
me ia que emes me dritė
---------
nga largsija e mėrgimit
me kto tė holla fije tė shkrimit
un me vargje veq pėr ty
mbi qerpik qė rrijnė mbi sy
tė madhit qiellit rrezeshndritur
veq pėr ty i kam pororsitur
pėr ty ema argjentare
ti dėrgoj me gjuhė shqiptare
pėrshendetje kto larmi
te uroj shndet e bukuri
te uroj fat e dashuri
te uroj mirsi nė jetė
vargje t' mija ty me t' gjetė
siq gjen rrezja te bukuren fletė

edhe ty ema shendritmire
ti dergoj kto fjalė safire
se ti je nji zemermire
me ato te fisme fjalė mendtare
rrnofsh moj bi e shtrejtė shqiptare
sa ajo drita yllatare
qe nuk fiket anes t 'qiellit
rrnofsh sa drita e rrezes t' diellit
per rrespekt kah po t' pershndeti
leht si flladi permbi deti
ti dergoj kto germa fjale
ti je hanė qe del mbi male
n 'per qetsi kur nis me nxe
lmue me dritė mbi gur e dhe

per shkak te nderit e artit tuej
fjal te bukura tash ju shkruej
se un nuk kam tjera shperblime
veq kto fjalė te ndjenjes time
qe i kam thur neper mergime

shkruar per moderatoren ema
nga poeti ne mergim xhelal ferizi
liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
09-04-09, 01:53
po un vargun do ta shkrij
ne mes jush un do te vij
kur nji dit nji erė flutruese
me deshirat zbukuruese
kam me dal andej nder ju
me kto vargje me ligjru

lirik
09-04-09, 01:56
Shiko versionin e fundit : Shkrimtarė Shqiptarė


--------------------------------------------------------------------------------

Ilo Manushi
Laureta Petoshati
Lirim Deda
Adriatike Lami
Ndre Mjedja
Fan Stilian Noli
Sami Frashėri
Ali Podrimja
Ali Asllani
Shpėtim Gina
Teuta (Ahmeti) Kamberi
Kasėm Trebeshina
Irena Vreto
Skėnder Mustafi
Rexhep Qosja
Albert Gjoka
Nikollė Keta
Andon Zako Ēajupi
Suzana Zisi
Frang Bardhi
Gjergj Fishta
Mitrush Kuteli
Jakov Xoxa
Iliaz Gogaj
Petraq J.Pali
Pjetėr Bogdani
Fatos Kongoli
Luan Starova
Vladimir Toroveci
Xhahid Bushati
Faik Konica
Petrit Palushi
Asdreni
Lasgush Poradeci.
Ernest Koliqi
Pierre P. Simsia
Petrit Kuēana
Anton Pashku
Edmond (Andrea) Shallvari
Ismail Kadare
Adrian Dule
Dritėro Agolli
Teodor Keko
Naim Frashėri
Naum Prifti.
Jusuf Gervalla
Dhimiter Shuteriqi!
Adem Demaēi
Perparim Hysi
Merita Bajraktari McCormack
Jeronim De Rada
Vullnet Remzi Mato
Martin Camaj
Elvira Dones
Indeksi i shkrimtareve shqiptare!
Vjollca Naēi
Orieta Glozheni
Azem Shkreli
Aida Bode
Mirko Gashi
Bujar Mucaj
Xhelal Ferizi - Lirik
Vehbi Kika
Nasho Jorgaqi
Frederik Reshpja
Skender Rusi
Gėzim Hajdari
Azem Shkreli (1938 - 1997)
Ferit Ramadani
Rrustem Geci
Shefki Ollomani
Mimoza Ahmeti
Migjeni
Ervin Hatibi
Zhuljana Jorganxhi
Jorgo Telo
Lirie - Silke BLUMBACH - GJERMANJA QĖ SHKRUAN SHQIP
Ornela Vorpsi
Vilson Blloshmi e Genci Leka
At. Zef Pllumi
Fatos Arapi
Petro Marko
Bardhyl Londo
Pjetėr Zarishti
Kim Mehmeti
Ben Blushi..."Tė jetosh nė ishull"...
PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI
Agim Metbala
Moikom Zeqo
Histori e Letėrsisė Shqiptare
Libri mė i ri i poetit Dashnim HEBIBI shqip anglisht "Aristokracia e shpirtit"
Ramiz Kelmendin - "Atdheu mė ka lėnduar"
Bashkim Shehu, i dyti nė "Ballkanika"
Leonard Seiti - Erė trėndeline.
Llemadeo Dukagjini
Krijime pėr Shqiperinė
Sejfulla Maleshova
Eqrem Cabej - Sonete
Shuhet nė Bullgari shkrimtari shqiptar
Edmond Tupja
"Darka e Gabuar", Kadare vleresohet me Cmimin e Madh
Dashuria e (pa)mundur e njė emigranti nė Greqi
Hapet ditari i Drita Pelingut
Trifon Xhagjika
Kur Do Kthehemi Nė Shqipėri?!
Copyright ©2007 - 2008, Forumi Ringjallja e Vlerave tė Mohuara. Tė Gjitha tė Drejtat tė Rezervuara.SHKRIMTARėT SHQIPTARė SIPAS NJI FORUMI TE RENDITUR

lirik
09-04-09, 02:08
Perndjekuri I Dashurise
Ish........
Thuamė se mė Dashuron..
Disa Poezi
Disa poezi
Tė kam thėnė ku i mora fjalėt?
Ti Dhe Trendafili
:( Tė dua!
Dedikuar Zemrushes :D
Loti je nė sytė e mi, e s'qaj se s'dua tė mė ikėsh
Poezi nga Myrteza Mara
Ah, tė isha…
Oh Sa te Kam Pritur
Poezi Dashurie
Pjell e tė pa pjellėve
Koleksion Ndjenjash
Fjalėt i merr era!
Krijime...
O bije e atdheut te shqiponjave pa shqiponja
Nuk kam faj!
Trishtim...
Krijime tė miat kur jam i mėrzitur
Fli... nuk shkruaj me.
Poezi humoristike me kafshe!
Vargje Tė Ankthit Dhe Tė Stuhisė
Fjala
Dhe pse pak...
Poezi nga King_Arthur
Heshtja
Poezi per femijet bashkekohore!
Per ty Nene!
Gjuha Shqipe!
Dallgė dhe Stuhi
Poezi Patriotike!
1, 2, 3... poezi
Nje varg...
Ndihme?!
Krijime nga Arber
Duke mos ditur kush jam... KĖRKOJ VETĖN TIME
Ringjallje
Poezi nga Troy III
Satira e tanksit nder muaj...
po e dhi'
Le te vallezojme...
Vargje nga Palma
Ne, femrat!
Jehone
Perse shkretetira eshte e bukur?
Varg me PERLA artistike
Zemėr hije...
A ėshtė duke vdekur poezia?!
Poezi nga une!
Inspirim "Haiku"
Inspirim (18 rrokeshi)
Babait
Ngjyra vargjesh
"KUJTIM(th)E"
Edhe sot
Nje cast
Vargje kushtuar Pavarėsisė sė Kosovės!
Vargje nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
Tharm...
Do ju lutesha ta lexonit!
Vargje humoristike mes antareve...
Pengu i fatit
Lotėt e dashurisė
Vogelushes se Gerdecit
* * *
POEZI nga Xheldin Hamza
Poezi nga Pellumb Syku
Poezi nga Jorgo S. Telo
Mes jetės dhe vdekjes
Poezi per Alden.
Dashuria
Koha...
Poezi nga Preng Sherri
Poezi...shpirt...melodi
Poezi, mini-poema, poema nga Whiskey1878
Ngjyra nėn qiellin tim...
Jam po ajo bebe...
Pėr Dashurin (Astrit Dreshaj)
Kordinatat mistike tė njė poeti... (Dhimitraq Papando)
Poezi nga Unė e panjohura!
Poezi - Krijimet e mia!
Vargje... vjen dhe njė Fund
POEZI nga GRANIT ZELA
Vargje...
Pasion
Dritėhije...
Poezi pėr Fenė...
Mė duhet njė poezi :)
"Yakamoz..."
"Lulet e Helmit" nga Shaban Ajvazi
Poeti sjell "Lutje nė ditėn e tetė tė javės"
Sevenling - Vargu 7 rrokesh
Konkursi i poezise [21 Dhjetor 2008 - 9 Janar 2009]
In memoriam
Unė dhe Ti - Shijojeni kėndin tim tė krijimit
Njė imazh - Njė haiku!

NE SHUM VENDE NE INTERNET NE MES TE KRJIUESVE SHQIPTARė JAN EDHE VARGJET E AUTORIT XHELAL FERIZI


Maska e njė qyteti
Engjujt nė qiell
Poezi sociale ne albforum
Konkursi i poezise [3 shkurt 2009 - 20 Shkurt 2009]
Poezi nga Danel Cana
Komentet rreth poemave te anetareve dhe jo anetareve te albforumit....

lirik
09-04-09, 02:31
Muzik Shkarko Mp3 Shqip 100 Kenget me te reja! Dergo nje kenge! Dance!
Reklama

Rezultatet e kerkimit
xhelal ferizi
Pershendetje, ju kerkuat per termin xhelal ferizi dhe arkiva e muzikes shqiptare mp3 tek degjo.com tregon se termi "xhelal ferizi" eshte kerkuar ne te kaluaren edhe nga vizitore te tjere te kesaj webfaqes. Per ket arsye ne kemi arkivuar cdo rezultat te mundshem qe mund te ket ky term ne boten e muzikes mp3 shqiptare te internetit. Dhe nese kjo kenge ekziston, athere ju mund ta shkarkoni falas ne formatin mp3 duke vizituar faqen e pare.
Vizitoni tani degjo.com per mp3 music shqip dhe muzik shqip.Ne vazhdim beni nje kerkim per "xhelal ferizi" per te pare rezultatet per termin: xhelal ferizi


Reklamahoroskopi ditor,mujor,vjetor horoskopi shqip horoskopi 2009 Perkthim anglisht shqip Fjalor Anglisht Shqip Albanian to English Dictionary and Translation horoskopi ditor horoskopi sot - horoskopi ditor horoskopi shqip sot muzik shqiptare mp3 muzik shqip hite hot or not image rating script hot or not clone script hotornot clone script photo rating penny auction script swoopo script telebid script swoopo clone script telebid script swoopo/telebid clone script chat dhe muzik shqip chat shqip dhe muzik shqip shqip ηλεκτρονικο τσιγαρο mp3 shqip κόψτε το κάπνισμα Ηλεκτρονικό Τσιγάρο σταματήστε το τσιγάρο κόψτε το κάπνισμα τώρα Πώς να κόψω το κάπνισμα ερωτικές ιστορίες

lirik
09-04-09, 02:37
ne te gjitha keto kekrkesa ne internet un ratesisht i gjej duke kekruar neper faqet e internetit-
pra shihet se lexuesi ka vetvetiu simpati pamvarsisht se disa kopila nga teritori i shqiperisė-
qe flasin shqip e po shkruajn shqip po perpiqen te tallen me gjithqka shkruaj un per te zhvlerusar-
qdo varg
por poshtersia dhe jargt e tyre do ti plasin nga lepirja e jargve nga inatet e mjera zilija e gjelozija-
nuk ekma besuar se zilija mund te jet shkaktare q enjeriu te kaloj ne shizofreni te tilla habitem-
por un besoj se ne mua ka urrejtje te motiveve politike per shkak se jam shprehur ashper kunder bollanos dhe organizates omonia ne jug e veprimet e poshtra agjentureske greke ne jug te shqiperisė-
pastaj ne disa tema ne nji bllog te gazetes kunder martesave te shqiptareve me serb e ne disa tema tjera ketu qendron inati i serbofilve e grekofilve qe zbrazin tash urrejtjen e pa fre e shpotinė kunder autorit te vargjeve shqiptare sepse e urrejn nga motivet armiqsore emrin xhelal ferizi

lirik
09-04-09, 02:46
Enjte, 09 Prill 2009 02:41:39
Lexoni versionin Print


HOME POLITIKE KRONIKE BIZNES SHOQERI EDUKIMI KULTURE SHENDETI RAJONI KOMENTE MENDIMI JUAJ SPORT
Kontakt | Reportazh | Dossier | Podcast | Shekulli TV | Foto | RSS | Punesime | Auto | PDF | Mobile | Arkivi | Shekulli Blog | Horoskopi GAZETA PRINT


"Klasa jonė politike e ka humbur dinjitetin dhe pavarėsinė"
Sa i perket fatit te Shqiperisė etnike, me e keqja eshtė se rinia dhe populli kanė nisur te topiten.

Xhelal Ferizi
Premte, 07 Dhjetor 2007 09:41:00Sa i perket fatit te Shqiperisė etnike, me e keqja eshtė se rinia dhe populli kanė nisur te topiten. Nuk janė si dikur te gatshem per sakrifica. Kėtė, hasmi shumė mirė e ka nuhatur dhe tallet me ne pameshirshem

Timonin tonė dikush tjeter po e drejton. Pėrse u shkatėrruan te gjitha fabrikat ne Shqiperi dhe importohet ēdo gjė, edhe ato mė elementaret? Nuk ka asgjė tė rastėsishme nė ato qė kanė ndodhur dhe po ndodhin. Janė me qellime te caktuara afatgjata per ta lėnė njė popull nė varėsi, vetem me ndonje ndryshim kozmetik pak ma modern. Te shohim ne kohėrat qė vijnė ēka do ndodhe. Perndryshe, keshtu nuk do ecet me. Klasa politike e shqiptarėve e ka humbur dinjitetin. Janė njė tufė njerėzish qė funksionojnė vetėm me para, mercenarizem apo me diktim. Secili nga ne mund ta shohe ne secilin seksion se sa mbrapa bote jemi, duke filluar nga secili aspekt.POSTO NE:


digg it Yahoo MyWeb Google Slashdot del.icio.us Technorati
artikull shkrimi i botuar ne gazeten shekulli tė shqiperisė ka mundesi qe edhe nga ketu shtynė dikush per revansh dhe hakmarrje ndaj xhelal ferizit ne internet per shkak te kti shkrimi ne gazeten shekulli
esht interesant se artikulli esht pergjysmuar dhe cenzuruar pra jo ratesisht ndersa shum artikuj ma vonė
u ndaluan ashtu siq u ndalua gjithqka ne gezten bota sot me urdher nga dikush
mbyllet bashkpunimi per vargjet me urdher t eprerė asnje varg ma ne gazeten bota sot asnji varg i xhelal ferizit ket arsye e din ma se miri redaktori avdyl gervalla kush i tha kush e urdhroi

lirik
09-04-09, 02:58
Dies ist der Cache von Google von http://electro-site.com/news/xhelal-ferizi/. Es handelt sich dabei um ein Abbild der Seite, wie diese am 13. März 2009 00:15:27 GMT angezeigt wurde. Die aktuelle Seite sieht mittlerweile eventuell anders aus. Weitere Informationen

Nur-Text-VersionDiese Suchbegriffe sind markiert: xhelal ferizi
Home Electro - Site.com
Feed on Posts or Comments 12 March 2009February 4th, 2009

Xhelal ferizi


Xhelal ferizi
Vargje nga autori mėrgimtarė Xhelal Ferizi - Faqja 2 - Forumi ...

Faqja 2-Vargje nga autori mėrgimtarė Xhelal Ferizi Letėrsia shqiptare (more...)
Tags: Vargje nga autori mrgimtar Xhelal Ferizi Faqja Forumi


www.ferizaj.net ? View topic - Se shpejti vargje nga mergimtari ...

Shekujt ti fala TY SHKRUAN XHELAL FERIZI shekujt ti fala ty shpresat ,dhe fjalet,me te bukura ne ato dit ,qe nuk mundem me i perkthy as ne gjuhet luleve me te lumtura (more...)
Tags: www ferizaj net View topic shpejti vargje nga mergimtari


Diskutim:Skėnderbeu - Wikipedia

... Krujės, tue detyrue Sulltan Mehmetin e II me u kthye mbrapa dy herė mbas disfatave qė pėsoi nga dora e Skėnderbeut. Shkrim nga pördoruesi me IP 84.57.70.243 / XHELAL FERIZI (more...)
Tags: DiskutimSknderbeu Wikipedia


Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? - Page 3 ...

Page 3-Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? Letėrsia (more...)
Tags: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi pseudonimin lirik Page


Ju lutem Jepni menimin per Shkrimtarin nacionalist Xhelal Ferizi

Ju lutem Jepni menimin per Shkrimtarin nacionalist Xhelal Ferizi (more...)
Tags: lutem Jepni menimin Shkrimtarin nacionalist Xhelal Ferizi


Letėrsia shqiptare - Malesia Forum - Kėtu Flitet Shqip

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi (1 2 3... Faqja e Fundit) ... Postimet e reja: Temė interesante me postime tė reja: Nuk ka postime tė reja: Temė ... (more...)
Tags: Letrsia shqiptare Malesia Forum Ktu Flitet Shqip


Vargje nga mergimtari XHELAL FERIZI - Forumi i Zemrave Shqiptare

Vargje nga mergimtari XHELAL FERIZI Letėrsia Shqiptare ... Te nderuar bashkatdhetarė, nga mergimtari shumvjeqarė nga Mitrovica e Kosoves (more...)
Tags: Vargje nga mergimtari XHELAL FERIZI Forumi Zemrave Shqiptare


vargje [Arkivi] - Dardania.de

Arkivi] vargje Letėrsia ... Se shpejti ne forumin dardania vjen xhelal ferizi nga MITROVICA;ME VARGJET (more...)
Tags: vargje Arkivi Dardania


Kultura - Malesia Forum - Kėtu Flitet Shqip

Ne kete forum ftojme artistet shqiptar ne mergim te publikojne pjese nga jeta dhe ... Vargje nga poeti Xhelal Ferizi (more...)
Tags: Kultura Malesia Forum Ktu Flitet Shqip


Vargje nga autori mėrgimtarė Xhelal Ferizi - Faqja 4 - Forumi ...

Faqja 4-Vargje nga autori mėrgimtarė Xhelal Ferizi Letėrsia shqiptare (more...)
Tags: Vargje nga autori mrgimtar Xhelal Ferizi Faqja Forumi

lirik
09-04-09, 03:12
Postuar mė parė nga lirikk
pas fshirejs se komentit t ebrarit dhe nji tjeter perkrahsi tim ktu un e shoh se ne doren e
kurthen e kujt kam ra ne ket forum deh kush esht ky forum po bindem perfundimisht -
do te binden edhe lexuesit


S'ke faj Xhelo, forumi ka rene ne duart e UDB-isteve dhe filogrekeve :p

Ti futja vrapit qe te shpetosh koken ;)
-----------------------------------------------------
ishin keto disa reagime ne forumin shqiptar .com dhe pergjegjet e disa lexuesve

lirik
10-04-09, 23:30
Postuar mė parė nga White-Knight
lirik pershendetje te perzemerta.

Me kenaqe zemren me ket poezine e fundit, pena jote nacionaliste ben mrekullira.

Sinqerisht, miku juaj White-Knight

lirik
11-04-09, 07:59
Letėrsi-Hyrja Arkiva-Kėrko Home Kritikėt-Blog Admin
Kritika Letėrsi
Prozė e Poezi

Krijimtaria e poetit Xhelal Ferizi - Nga Hysen Ibrahimi
Ėshtė e pa mundur qė njeriu tė lexoi krijimtarinė e poetit Xhelal Ferizi, e tė heshtė pa e dhėnė opinionin e tij, krijimtari e cila po arrinė njė shifėr rekord rreth njė milion vargje poetike tani mė tė shkruara dhe njė pjesė bukur e mirė janė tė publikuara nėpėr forume shqiptare, webfaqe, gazeta e qė sė shpejti do tė botohen nė disa libra, tė cilat do tė promovohen nėpėr vende tė ndryshme tė Kosovės dhe Europės.
Po e them qysh nė fillim tė kėtij opinioni tim, se poeti i talentuar z. Xhelal Ferizi, i pėrmasave tė poetėve tė mėdhenjė kombėtarė, posaqėrisht posedon njė shtrirje tė gjėrė tė talentit tė tij nė strukturimin e ngjarjeve pėrmes krijimtarisė sė tij poetike, me njė pėrshkrim tejet pėrmbajtėsor me pasuri vlerash poetike dhe krijuese.
Lexuesi, do tė hasė nė njė krijimtari poetike mė tė veēant nė krahasim me krijuesit tjerė, e cila krijimtari ėshtė mė konkrete, mė nxitėse, mė avansuese, mė joshėse, mė e pasur nė shprehje, mė universale, mė e mbrendshme, mė provokuese, mė inspiruese dhe mė e veēanta e krijimtarisė sė poetit Ferizi ėshtė mė e moderuar dhe mė me vlerė tė shprehjeve.
Kufiri i krijimtarisė sė gjėrė tė poetit Ferizi, nuk shifet nė ditėt e sotme, as tė nesėrmen. Por do tė shkojė kohė e gjatė pėr tė hap kėtė tem tė „Kufiri krijues“ po qe se mund ta quajmė tė poetit nė fjalė, duke marrė parasysh pėrmasat e krijimtarisė sė tij me njė funksionalitet tė vrullshėm krijuesi.

Ku qėndron i tėrė ky frymėzim aq i madh i poetit Xhelal Ferizi pėr krijmin e krijimtarisė sė tij poetike. Duke e njohur autorin, mendoj se janė disa elemente bazė e kėtij frymėzimi:

- Pėrndjekja
- Burgosja
- Mėrgimi
-Talenti


Lexo materialin e plotė... (kliko)Nga Hysen Ibrahimi


Postuar: 09/04/2009 | Ora: 19:19:35 | Komente 0 | Shikuar: 94Kommentet


S'ka komente

Merri komentet me email. Regjistro emailin
Konfirmo regjistrimin tek emaili juaj


Komentet mund tė postohen nga:
(1) anėtarėt e blogut, duke loguar nė formėn e vendosur nė anė (regjistrohuni kėtu nėse nuk jeni).
(2) jo anėtarėt, komentet e te cilėve publikohen pas aprovimit

Komentet me: (1) fjalė fyese, qė (2) sulmojnė bashkėbiseduesin,
(3) autorin e shkrimit dhe qė (4) janė jashtė teme, do tė fshihen.

Emri (kėrkohet):

E-mail (Sipas dėshirės):


Shkruani kodin e sigurisė:

BBCode:[b] [i] [u] [s] [color=] [size=] [quote] [code] [email] [img] [youtube]
Mė kujto tė dhėnat
Kritika-Letersi: Gabimi... - Tregim nga Shefqet Dibrani- 10-04-2009 23:25:02
Kritika-Letersi: Nė Emėr tė Atit, tė Birit e tė Shpirtit...- 10-04-2009 10:19:44
Kritiket: Shans pėr partitė e ''vogla'' tė djathta, nė kėto zgjedhje- 09-04-2009 23:13:27
Kritika-Letersi: Krijimtaria e poetit Xhelal Ferizi - Nga Hysen Ibrahimi- 09-04-2009 19:19:35
Kritika-Letersi: Poezi nga Jusuf Zenunaj- 08-04-2009 17:38:41


Didare Bokshi shkruan: Koplimente Si lexuese edhe e kėtyre poezive jam ndarė shume e kėnaqur duke kuptuar...
valbonaD shkruan: Pena jote ka finese Suzana, ke nje kendveshtrim zhbirues e teper te holle rreth...
Vangjush Ziko shkruan: Suzana,me befasoi rrjedhshmeria dhe ritmi i ketij tregimi kaq lakonik,dinamik,sikur...
e_linda shkruan: Endri, edhe pse e cmoj shume kohen qe i ke kushtu... vemendjen gjtiheashtu. ...
Endri shkruan: Si mund te jete i ri ne kujtesen e ujit fshati yt kur miqesine me lumin perbri e...
Julia shkruan: Faleminderit Kritika per vleresimin. Pyetja qe beni eshte e drejte. Kam parasysh...
Kozeta Zylo shkruan: Poezite kane nje figuracion te ngjeshur poetik, ku nuk ma cuan mendjen dhe...
tesa shkruan: Urime tė pėrzemėrta nga Theranda, i nderuar Jeton Jeton Kelemdi ėshtė njė yll qė...
Log in (Hyr)

Harrove Fjalėkalimin?
Kompjuter i pėrbashkėt
Regjistrohu (Bėhu anėtar)!Merri shkrimet me email

◊ Biri i Kurvės - Tregim nga Vaid Hyzoti [shikuar 1886]
◊ Njoftim nga Shoqata e Shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane [shikuar 1817]
◊ Pasqyra e feminitetit - Nga Baki Ymeri [shikuar 1806]
◊ Njė tregim – Novel nga Suzana Kuqi [shikuar 1782]
◊ Tragjedia e Ballkanit - Poezi nga Jusuf Zenunaj [shikuar 1750]
◊ In memoriam: Grigore Vieru - Nga Baki Ymeri [shikuar 1747]
◊ Poezi nga Smajl Smaka [shikuar 1718]
◊ Persiatje rumune mbi vlerat shqiptare tė Kosovės [shikuar 1718]
◊ Ku ishte... - Tregim nga Suzana Kuqi [shikuar 1670]
◊ Me poetin Agim Shehu - Nga Keze (Kozeta) Zylo [shikuar 1665]
◊ Grua nė errėsirė - Tregim nga Suzana Kuqi [37 komente]
◊ Poezi nga Gjergj Fishta [24 komente]
◊ Kaloresit te Drites - Nga Elinda Marku [24 komente]
◊ Duamėni.....! - Nga Raimonda Moisiu [23 komente]
◊ Bota ime dhe...- Skicė nga Agim Jakupi [23 komente]
◊ Deshtimet e Migjenit - Nga Roland Gjoza [20 komente]
◊ Dhimbja pjell dhimbje - Nga Fatime Kulli [19 komente]
◊ Media, pasioni i jetės sime - Nga Raimonda Moisiu [19 komente]
◊ Per Z. Edmond Ismailati - Nga Elinda Marku [18 komente]
◊ Kritiku Cub dhe Zgjimi Yne-Nga Kėze (Kozeta) Zylo [16 komente]


Copyright © 2005-2009 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Libri i Verejtjeve | Shko Lart

lirik
11-04-09, 08:03
Dies ist der Cache von Google von http://www.iliria-agentur.com/sponzorim.html. Es handelt sich dabei um ein Abbild der Seite, wie diese am 22. März 2009 04:18:08 GMT angezeigt wurde. Die aktuelle Seite sieht mittlerweile eventuell anders aus. Weitere Informationen

Nur-Text-VersionDiese Suchbegriffe sind markiert: xhelal ferizi
>> Shqip Deutsch English Favoritet Rekomando Newsletter abonim


Fluturime Udhetime Turizem Lundrime Marketing Panaire Webdesign Kredi Pune Shop

Ju jeni ketu: > Sponzorim

:: Turizem
» Turizem
Ofrojme aranzhmane turistike nga bregdeti shqiptar, turk dhe ulqinit. » me teper

:: Lundrime me traget
» Lundrime
Ofrojme lundrime me traget nga qytetet e ndryshme te Italise per ne Shqiperi dhe vende tjera. » me teper

:: Dergoni para
Moneybooker Konto
Dergoni dhe pranoni para nepermjet e-mail adreses suaj, me shpejt dhe lire se Western Union! » me teper

:: Partneret
Geld verdienen
Online Kredit
Partnere te tjere
:: Sponzorime te ndryshme humanitare dhe komerciale
Kete nen-faqe, ju a kushtojme atyre qe kane nevoje per ndihma apo sponzorime te ndryshme humanitare apo komerciale. Te gjithe ata qe kane nevoje per nje publikim apo ndihme te tille, lirisht mund te lajmerohen permes e-mailit apo telefonit.
Ju vizitore te nderuar me nje kontribut minimal ndihmoni per te bere ndryshimin e madhe siq ka thene i madhi Skenderbe: "Bashkimi ben fuqine!", prandaj le te bashkohemi per t'ju ndihmuar ketyre nevojtareve.:: Sponzorim per kengetarin Besnik Shemsiun
Ne tetor te vitit 2008 kemi ndihmuar ne sponzorim, kengetrarin Besnik Shemsiu te publikoj albumin e tij tė parė ne treg, tė titulluar "bling bling". Perveq kesaj, jemi edhe sponzor kryesore ne videoklipin e tije Bonasera seniorina, qe mund te shihni ne You Tube dhe TV shqiptare. Informacione me te hollesishme mbi Besnik Shemsiun ne: http://www.besnik-shemsiu.com

:: Te ndihmojme ish ushtarin e UCK, Ruzhdi Rexhepi

Luftėtari i lirisė pjestar ne dy lufterat e shqiptareve ne ballkan ( Kosovė dhe Maqedoni )
Dikur valid dhe pjestar ne Ushtrine Clirimtare te Kosovės dhe ne 2001 nė Ushtrin Clirimtare Kombėtare ne luftėn e Maqedonis, sot kerkon ndihmen tuaj.
Nė luften e Maqedonis ushtari Ruzhdi Rexhepi nga fshati Nikushtak i Kumanoves humbi dy kėmbėt e veta dhe sot ėshtė invalid lufte, pėr te cilin nuk kujdeset askush.
Luftėtari i lirisė Ruzhdi Rexhepi ka nevoj pėr proteza qe fabrikohen ne Zvicėr. Aji dhe familja e tij jane nė pamundesi financiare pėr tė marre shpenzimet mbi supet e tyre.
E vetmja mundėsi qe aji sa do pak tė leviz jan proteza per dy kembet e tija. Kėrkojme ndihmė nga gurbetqaret qe sa do pak tė ndihmojne luftarin e lirisė tė cilen ne sot e gėzojmė.» me teper


:: Ndihmoni femrave te dhunuara gjate luftes se Kosoves
Rrefime tronditese - Femrat e dhunuara gjate luftes se Kosoves.

Shoqata joqevritare “ Jeta nė Kastriot” e cila mban nėn mbikqyerje 2019 femra tė cilat janė tė dhunaura seksualisht nga policia serbe gjatė luftės sė fundit dhe tani ato kanė nevojė pėr trajtim mjeksor dhe ndihma tė tjera. Qe nga krijimi i OJQ „ Jeta nė Kastriot „ gjatė viti 1999 por edhe para se tė regjistrohej e deri me sot punojm njė ekip prej 15 vetash qė tė ndihmojm femrat tė cilat kanė qenė viktima tė dhunės seksuale, fizike dhe psiqike tė cilat kanė nevojė dhe tash janė nė mbėshtetjen tonė.Ne gjatė punės nė teren kemi identifikur 2019 femra tė cilat janė dhunuar, tė cilat tash pėr tash pėrveq se 124 prej tyre qė kane plagė tė dukshme nė trup ( kanė gjinjė tė prer, gishtrinj tė kėputur, 9 me nga njė sy tė nxjerrur dhe 16 nė fytyrė me plage tė hapura ) dhe janė nė gjendje tė rėnd shendetėsore, psiqike ato detyrohen tė kujdesėn pėrveq pėr vetėn edhe pėr fėmijėt qė nė kėtė rastė nga tė gjitha tė dhunuarat 2019 femra tė dhunuara sa ne i mbajnė nėn pėrkujdesje mjeksore, ato kanė 4327 fėmijė qė rriten jetim dhe vetėm nėn pėrkujdesin e nėnės e cila ėshtė nėn presion e dhunimit, frikės, skamejs dhe pėrbuzjes nga rrethi, institucionet ndersa tė braktisura nga burrat janė 116 gra pėr shkak se kanė qenė tė dhunuara.Ne pėrpiqemi qė pėrveq ndihmes profesionale tė mjekve qė janė tė tė gjithė profesioniste synojm qė sė paku pėr disa kohė t'i finacojm fėmijet e tyre dhe nė duam nėpėr mes trajtimit mjeksor t'i largojm nga gjendja e vėshtir dhe qė kohė mė pas ato tė mund tė gjenden nė shoqeri pasi ti kenė kaluar problemet psiqike dhe fizike tė munden tė gjenden nė shoqeri pa ndihmen tonė. » me teper


:: Rruga e poetit drejt nje milion vargjeve
Poeti Xhelal FERIZI nė rrugėn drejt librit tė Genisit,apo nė rrugėn drejt njė kampioni botėror tė vargjeve lirike?...

Shkruan Sabri SELMANI
Nuk e di a janė tė vetėdijshėm shqiptarėt apo jo, por nė shum vende kudo qė kanė dėgjuar e lexuar vargjet e tia njerzit nuk po iu besojnė syve tė tyre. Po i vėrej e shoh se kėto vargje po iu vijnė sikur prej reve tė bardha.Njerėzit qė po i dėgjoinė dhe lexoinė po mbeten pa tekst,dhe po mendojnė e me vete mė duket se po thoinė:a thua nga kan ardhur kto vargje?a thua paska lindur pėr sė dyti At Gjergj Fishta,apo tani Perėndia na e fali dhe na e bėri tė mundur ta njohim njė poet tė sotėm madhėshtor qė tė na ndriqoi e tė mos na lė nė errėsirė e tė na i mbush zemrat me frymėn atėdhetare e tė na e bėjė edhe mė tė fuqishėm ndjenjėn pėr atėdheun tonė tė dashur? Me plot bindje them se shqiptarėt po mendoinė se mbas Fishtės dhe Naimit nuk duhet mė tė krijoij askush sepse ata kan qenė dhe do tė mbeten tė pa zėvendėsueshėm,se ata kan qenė dhe pikė,dhe se si ata apo tė ngjajshėm me ta nuk ka e as nuk do tė ket mė.Mendoi se kėtu shqiptarėt nė tėrė hapsirėn etnike tė tyre dhe jasht saj bėjnė njė gabim tė madh e tė pariparueshėm,sepse jo qė ka, por ėshtė nė mesin tonė njė poet i cili i tejkalon pėrmasat e Fishtės dhe tė Naimit i cili tani ka njėqindmijė vargje tė gatshme pėr botim.Kėtė poet madhor tė cilin nė momentin e duhur na e dhuroi perėndia e ka njė emėr e ky ėshtė z.Xhelal FERIZI. Andai krijimtaria shqiptare vazhdon pa mar parasysh vėshtirėsitė materiale qė poeti ka momentalisht dhe pa mar parasyshė se askush nuk e ndihmon ,gjegjėsisht askush nuk e shpreh dėshirėn pėr donacione edhe pse poeti nė fjalė kėtė e ka kėrkuar tani e sa kohė mė parė. Shum njerėz tė thjeshtė e biznismen kėtė e kanė tė njohur. Opinioni shqiptar i prirur pėr tė krijuar kulte siq krijoi Enver Hogjen e Ibrahim Rugovėn e shum tė tjer si kėta ,kėshtu kan krijuar kulte per shkrimtarėt si Fishtėn ,Naimin, Migjenin dhe kėshtu pėrmbushen gabimisht dhe me pa tė drejtė premisat se kushdo qė tė krijon mbas tyre ai nuk depėrton kurr nė opinion. Se ne kemi mbetur robėr tė kulteve, prandaj them me bindje se poeti madhor z.Xhelal Ferizi do tė depėrtoi dhe do tė dal mbi sipėrfaqe sepse ėshtė talent i popullit dhe i kombit tė vet, tė cilin vet perėndia na e dhuroi neve shqiptarėve. Andai deshėm apo nuk deshėm vargjet e poetit do tė dalin nė dretė dhe do tė flasin e do tė kumboinė me tėr fuqinė e zėrit patriotik tė vetin e do tė thoinė:Ooo... kombi i imi shqiptar ,zgjohuni e mos flini , kėndelluni se robėrinė shekullore do ta largoimė njėher e pėrgjithmonė nga tokat tona dem babadem shqiptare. Ja merrmėni edhe mua si prijėse ,dhe do ta keni fitorėn e sigurt se pėrndryshe pa mua do tė mundoheni kot o tė dashurit e zemrės sime.Andaj pėr tė qen kjo qė theksova e realizueshme ne ... » me teper

:: Nje tip per te kursyer!
Firma Skype dhe Voipstunt ju mundeson te telefononi gratis nepermes internetit dhe njekohsisht ofrojne telefonata te lira me Shqiperi dhe Kosove, edhe per 2,5 cent/min.
» me teper

:: Panaire - Kontakte
Deshironi te ekspozoni mallrat e juaja ne panairet gjermane apo te merrni pjes si vizitor? Ne ju ndihmojme ne realizimin e ketij qellimi. Per me teper kliko ketu

:: Transport mallrash
Transportojme te gjitha llojet e mallrave per ne Kosove. Me teper informata ne telefon ose e-mail
:: Kredi me % te volitshme :: Udhetime neper evrope! :: Fluturime :: Punoni nga shtepia!
Ofrojme udhetime edhe per ne qytete te ndryshme evropiane!

Kliko ketu! Fitoni prej shtepise suaj disa qindra Euro ne muaj!

© 2009 www.iliria agentur.com. Te gjitha te drejtat te rezervuara. Webkatalog Sponzorim Partneret Lidhje Impressum
powered by multimedia - internet publishing

lirik
11-04-09, 08:07
Kryesore
Berisha: Shqipėria ėshtė prekur nga kriza
Shqipėria ėshtė prekur nga kriza dhe pėr kėtė arsye, qeveria ka vendosur qė tė shkurtojė shpenzimet. Kėtė fakt e ka bėrė...
ne brendesi

Politike
Rama: NATO, u realizua ėndrra e tė gjithė shqiptarėve
Kryetari i Partisė Socialiste u shpreh se shqiptarėt tashmė janė zyrtarisht pjesė e familjes euroatlantike. Sipas...
ne brendesi

Aktualitet
Borch:Vėzhguesit e ODIHR-it, vijnė mė 15 mars
OSBE: 15 mars, mbėrrijnė nė Tiranė vėzhguesit e procesit parazgjedhor Vėzhguesit e parė tė ODIHR-it pėr tė...
ne brendesi

Reklama
Instituti pėr rehabilitimin dhe integrimin e personave tė dėnuar (I.R.I.P.D)
N & P & H Studio Ligjore Ju ftojmė tė na shkruani pėr problemet tuaja, pėr...
ne brendesi


RUBRIKA

VEZHGIM
Editorial
Anketa
Drejtesi
Politike
Rajoni
Ekonomia
Emigracioni
Marrdheniet Nderkombetare
Opinion - Analize
Speciale
Kulture
Kronikat
Personalitete dhe Enciklopedi
Sport
Aktualitet
Suplementi "Drita Ndryshe"
Dossier
Njoftime
Komente
Tradit
Te Ndryshme Nga Bota
Sociale
Kombi
Grotesk
Debat
Investigim


Suplement

Refleksion
Personazh
Kryesore
Poezi
Intervista
Proze
Tregime
Suplementi Laberia
Reportazh
Fabula
Ese
Mesazhe dhe Vargje
STUDIMI
Kuriozitete dhe Shkence
Horoskopi
Histori dhe Kulture
Humor dhe Argetim

mona agrigoroaiei po sulmohet padrejtėsisht!

Pėr mė tepėr se njė vit njė gazetareje tė shquar me

prejardhje shqiptare, e cila jeton nė Rumani, pan

dėrprerė po i bėhen sulme tė egra nga shovinistėt grekė dhe maqedonė.

Po i bėhen kėto sulme vetėm pse ajo me guxim po e thotė tė vėrtetėn historike dje dhe sot, dhe njėkohėsisht po paralajmėron pėr tė vėrtetėn e hidhur qė po i kanoset shqiptarisė nga sulmet e armiqve tė brendshėm dhe tė jashtėm tė Shqipėrisė Natyrore!

Asaj, atje ku po vepron, po i sillen vėrdallė si korbat agjentė tė sigurimeve tė huaja greko-maqedone, duke i bėrė sulme fizike dhe psikike qė kėsaj poliedrikeje tė kombit shqiptar, t?ia ndalojnė vrullin nė shkencė, politikė dhe nė jetė?

Me metodat mė perfide po tentojnė ta thyejnė psikikisht duke tentuar ta therin me thika, duke tentuar ta helmojnė me armė toksike, duke tentuar sė fundi (ka ngjarė kėto ditė) qė ta kidnapojnė, pastaj ta dėrgojnė nė Maqedoni pėr ta hedhur burgjeve famėkeqe tė shtetit ushtarako-policorė qė po burgosė e vret shqiptarė, por pėrpjekjet e tyre dėshtuan me turp pėrballė qėndresės heroike tė kėsaj sokoleshe ndaj mercenarėve tė huaj.

Prandaj, duke i parė tė gjitha kėto sulme tė paskrupullta; herė tė hapura e herė maskuara qė po i shkelen tė drejtat e saj njerėzore dhe kombėtare, ne tė nėnshkruarit vendosėm tė reagojmė dhe njėkohėsisht tė paralajmėrojmė rrezikun qė po i kanoset bashkatdhetares sonė - Mona, e cila pėr vite tė tėra me penėn e saj tė ndritur ia tregoi opinionit tė jashtėm dhe tė brendshėm gjendjen reale tė popullit tonė.Nėnshkruesit e reagimit sipas numrit rendor:

Fadil Shyti ? Suedi, Mevlude Shyti ? Suedi, Xhemil Zeqiri - Danimarkė, Beqir Elshani ? Suedi, Sofije Elshani - Suedi, Ramadan Kurtaj - Suedi, Enver Hyseni - Suedi, Faik Smajli - Angli, Xhelal Ferizi - Gjermani, Kristina Rasi - Zvicėr, Ramadan Pllana - Zvicėr, Rexhep Ahmeti - Mitrovicė, Nisret Ahmeti- Gjermani, Fevzi Beqiri - Mitrovicė, Agim Ferati ? Mitrovicė, Sahit Xhemajli ? Suedi, Genc Llakaj ? Fier, Florim Bajrami - Itali, Ramush Krasniqi - Suedi, Bedrije Krasniqi - Suedi, Kastriot Gjoni ? Francė, Isuf Ahmetaj ? Belgjikė, Gani Sylaj ? Prishtinė, ? Sejdi Veseli ? Prishtinė, Arben Kraniqi ? Zvicėr, Demir Reshiti ? Prishtinė, Ibish Neziri ? Zvicėr, Tushe Neziri ? Zvicėr, Shpend Neziri- Zvicėr, Ilir Neziri ? Zvicėr, Xhafer Syla ? Prishtinė, Mahmut Xheladini ? Gjermani, Agim Qerimi ? Zvicėr, Islam Islami ? Suedi, Fetije Islami ? Suedi, Halit Elshani ?Belgjikė, Rukmane Elshani-Rexhaj -Belgjikė, Engjėll Shehu ? Belgjikė, Andrim Zeqiri - Danimarkė, Bekim Avdiu ? Danimarkė, Fexhri Asipi - Danimarkė, Nexhat Elshani ? Suedi, Kemajl Bislimi ? Prishtinė, Arben Zeqiri ? Tetovė, Sejdi Veseli ? Prishtinė, Ismet Hajrullahu ? Prishtinė, Arbėr Jaha ? Preshevė, Migjen Spanca - Zvicėr, Erion Gjocaj ? Zvicėr, Medi Brahaj - Zvicėr, Mehmet Mehmeti - Kosovė, Asdren Spanca - Zvicėr, Sulltan Kabashi ? Zvicėr, Naser Demiraj ? Zvicėr, Ilir Tahiri ?Kosovė, Arben Bytyqi ? Zvicėr, Life Makolli - Kosovė, Afrim Sejdiu ? Kosovė, Elhame Osmani ? Kosovė,Sadik Makolli ? Kosovė, Sevdije Makolli ? Kosovė, Nuhi Qupi ? Suedi,

E Hene, 19 Nentor 2007

lirik
11-04-09, 08:52
Dies ist der Cache von Google von http://toothbrush-guide.info/tags/por-lvizje/. Es handelt sich dabei um ein Abbild der Seite, wie diese am 25. März 2009 19:15:33 GMT angezeigt wurde. Die aktuelle Seite sieht mittlerweile eventuell anders aus. Weitere Informationen

Nur-Text-VersionDiese Suchbegriffe sind markiert: xhelal ferizi
Toothbrush Guide
Home
Por lvizje
March 27th, 2008


Por lvizje
Bashkėbisedė me shkrimtarin Fadil Curri - Forumi Shqiptar VENDLINDJA

Pėshpėritej pėr kėtė llahtari, por nuk shkruhej kurrė, sepse ekzistonte ndjenja e ... Prej vitit 1978 e deri nė vitin 1993 ndodhėn lvizje qė e detyronte intelektualin tė ... (more...)
Tags: Bashkbised shkrimtarin Fadil Curri Forumi Shqiptar VENDLINDJA


Shkrimtari ma i njohun i realizmit socialist asht Ismail Kadare. Edhe ...

Por Ismail Kadareja nuk asht ai qe duket per shkak te mbulimit dhe falsifikimit qe i ka ... randsishmja, t lirueme nga do krijesa psikopate q ta prishin rehatin e ti ve me nji lvizje ... (more...)
Tags: Shkrimtari njohun realizmit socialist asht Ismail Kadare


Ju lutem Jepni menimin per Shkrimtarin nacionalist Xhelal Ferizi

por ju ne zemer mbjellni yllin si ujvara qe e njomė pyllin me freski ne rrėnjė ne pip ... siq rrin leht n? lvizje kalliri ne paqe ne degė siq rrin ulliri per dobi e per atdhe (more...)
Tags: lutem Jepni menimin Shkrimtarin nacionalist Xhelal Ferizi


Basha: Shqiptarėt do tė lėvizin pa viza nė BE brenda vitit 2009 ...

ec lul klonimi na gjej ni rren tjeter ... jo vetem me ia bo gefin salis ... por edhe ti ... njiher per 50 vjet e pengoj enveri kte lvizje.. tash po e pengon evropa.. (more...)
Tags: Basha Shqiptart lvizin viza brenda vitit 2009


www.ferizaj.net ? View topic - Se shpejti vargje nga mergimtari ...

nji lvizje e leht qe i ndjehej qdo fije si nji engjellushė dhe takova te gjitha shtresat ... por faktet ua shkrova pa lak ju thash se ne pragun ton kan ardh lugat e klanor (more...)
Tags: www ferizaj net View topic shpejti vargje nga mergimtari


Agjencia e Pavarur e Lajmeve- Kosova Press

... bėjmė kėtė jo vetėm pėr t?i kujtuar ngjarjet madhėshtore tė vitit 1981, por ... shkatrrues, mund t shptonte,vetm nj popull vital i urt e me mendje t zhdrvjellt dhe lvizje ... (more...)
Tags: Agjencia Pavarur Lajmeve Kosova


Basha: Shqiptarėt do tė lėvizin pa viza nė BE brenda vitit 2009 ...

Sipas tij, nxitimi pėr aplikim brenda kėtij 6-mujori, nuk ka qėllime elektorale, por ... njiher per 50 vjet e pengoj enveri kte lvizje.. tash po e pengon evropa.. (more...)
Tags: Basha Shqiptart lvizin viza brenda vitit 2009


lirik [Arkivi] - Dardania.de

por qe s ,dihet e verrteta ku jan shkaqet ku ishin fshehtsinat qe i vran t, dy kto kanarinat kta da zogj ah me cicrime qe n, fole ne shqipnin trime (more...)
Tags: lirik Arkivi Dardania


Agjencia e Pavarur e Lajmeve- Kosova Press

Kjo ndals ne shikim te par mundet te kufizon te drejtat e njeriut ne lvizje me ato automjete, por ne kushtet e vendit ton ne esence ajo ben mbrojtjen e te drejtave te njeriut e ... (more...)
Tags: Agjencia Pavarur Lajmeve Kosova


Qendra e Shtypit, Botimeve dhe Pėrkthimeve Ushtarake

Ai nuk ėshtė hipotetik, por konkret. Janė mijėra e mijėra ton predha dhe municione ... kilometra larg brigadės. Ėshtė nė lėvizje gjithmonė komandanti, pa ėshtė nė lvizje ... (more...)
Tags: Qendra Shtypit Botimeve dhe Prkthimeve UshtarakeArchives
March 2008
Categories
Toothbrush


Recent Posts
Find Out How Proper Brushing And Flossing Can Give You More Than Just A Pretty Smile
Dental Hygiene, an Ancient Practice - The History of the Toothbrush
Oral-B Toothbrush Review
Baby War on PLAQUE Attack (Teeth)
New Ionic Dental Technology from Japan Amazes Dentists — Soladey-2, The Toothbrush that Whitens you

© Copyright 2006 Toothbrush Guide. All rights reserved.

Close
Social Web
E-mail
del.icio.us
Digg
Furl
Netscape
Yahoo! My Web
StumbleUpon
Google Bookmarks
Technorati
BlinkList
Newsvine
ma.gnolia
reddit
Windows Live
Tailrank
E-mail It
To Address:
Your Name:
Your Address:

ne shum tekste dhe faqe te internetit mund te gjeni autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizi
interesimi gjithnji ne rritje i web faqeve ne internet dhe t e tjerve per autorin xhelal ferizi
poashtu mendime te ndryshme te lexuesve per vargjet e autorit xhelal ferizi
autori ndoshta ma i diskriminuar deri me tani dhe i lanun ne harresė nga kohrat e pa meshirshme
nga sjelljet e papergjegjshme nga ndjenjate mykura te disa bajraktarve gjeloz te semurė
e e mohuan qellimisht si dhe nga situata ma absurde qe ka sot nga e gjith hsitoria e kombit shqiptarė ku qenja njeri nuk veln as pes para ndersa kultura dhe letersia shkelen aq pa mshirshėm-
pikrisht nga mosmirnjohsat e civlizimit-
pengesat dhe veshtirsitė e autorit xhelal ferizi filluan ne shkollen fillore kur u recittua recitali ma i pa pa parė deri ather me titull shqipėri o mėmė etnike ne klasen e shtatė fillore
vargje te pa degjuara deri me ather lirikė epika baladė e fuqishme qe u recitua permendsh nga vet autori ku menjiher pasi i recitua autori u mor ne polici dhe u rrah me shkpoij duarve duke ja terhqeur vrejtjen qe gjėra te tilla mos te ndodhin dhe perjashtohet nga shkolla-
autori pastaj perseri merr shkollen pas nji viti perjasjtimi meqense ligji ishte per tet vjeqaren-
VESHTIRSITė E AUTORIT FILLOJN PERSERI ME RECITALET TJERA KU UDB JA JUGOSLLAVE HANTE VETEN NGA INATI NE KOHEN TITISTE KUR AUTORI XHELAL FERIZI NEPERMES VARGJEVE LSHONTE KUSHTRIME PER BASHKIM KOMBTARė NE NJI SHQIPNI ETNIKE IDEAL QE EDHE SOT NUK EKA NDRRUAR E KA PO AT -
sidomos recitimet patriotike qe autori xhelal ferizi me vargje u a shtinte ne gjak shkollave njerzve qytetarve ,e kahdo ,
kjo formė e propagandes nuk durohej ma nga udb ja jugosllave-
vargjet eautorit msoheshin pastaj neper disa zona e vende ku krijoheshin shqetsime dhe ssenzibilizime kombtare ne kohen kur ishte ne plan asimilimi i shqiptarve me hy ne programe kanga serbe e miki jevremoviqi e zdravko qoliqi e tjer kengtar jugosllav ne koosvė dhe trojet etnike shqiptare plitikes serbe po i prishej plani ne disa zona te kosoves nga patriotizmi i disa atdhetarve qe propagandonin atdhe komb shqiptarizem


nder ta ishte autori xhelal ferizi ,mbi tridhjet vjet pastaj i mohuar per shkaqe politike,
e ndjekje te vazhdueshme , edhe sot aurtori mohohet po thuaj se si athere ne vitet 1975.
e ma vonė autori u burgos shum here e keqtrajtua,neper podrume te errta plot lagshtirė ku i shkoj rinija , u ndoq nga grupe agjentesh u keqtrajtua mizorisht nga policia ,autori kaloj nje jetė neper ikje neper male neper borė e shi me pendnen ne dorė fjeti perjashta ne temperatura te ulta kaloj jetė ilegale
i paperkrahje , beri organizim demostratash vuajti e stervuajti pa ja nda burgjeve nen kercnimin e vazhdueshem -
dhe ja vranė shoket romansierin e e talentuar Abedin Bala , ju vra shoku dhe veprimtari Mus a Hoti

Ukshin Hoti me te cilin kishte lidhje indirekte ju vranė miq e shokė e patriot neper lufta

E DISA TJERė -

autorin xhelal ferizi e njihnin shum grupe ilegale te verpimtarisė nga kosova te asaj kohe por kohrat ishin shum te veshtira dhe mundsitė financiare te veshtira per suksese ma te mdha -
edhe shum veprmimtarė politik e njohin autorin -por autorin xhelal ferizi e mohojnė sot kohrat absurde dhe vargjet e ti qellimisht injorohen nga qarqe te caktuara
per arsye absurde pra tamam po veprohet si ne kohen e komunizmit -
sepse ne komunene mitrovices vepruan klanet ndersa siq flitet se aty ne at qytet u punsuan edhe disa ish agjent te sigurimit jugosllav prandaj komuna vendlindja fare nuk e perfilli autorin

Rrjjeti ilegal i veprimtarve i para vitit 1981 shtrihej nga mitrovica ne drenicė deqan me ldihje indirekte ne te gjith kosoven
para vitit 1981 ku bente pjesė edhe autori i nji numri te madh te vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku ne mergim autori njihej me pseudonimin liriku dhe dhe lapsi ne ilegalen e rrejtin e asaj kohe
por ksihte edhe mjaft qe ja dinin emrine vertetė

mandej veshtirs tjera kishte autori sepse tardhtaret ishin te porositur ta ndiqnin ta sulmonin ta gjurmonin e te informonin udb n per veprimtarine ti dhe kishte pak perkrahje kishte veshtrisi financiare
mbi shtatdhjet her gjat jetes se tij esht maltretuar kontrolluar marru r shkrimet keqtrajtuar bastisur shtepia
perveq asaj shpifje intriga e fjalė te liga nga ubdasht ne menyr q e ta izolonin nga populli te mos depertoj vargu i tij edhe sot koha po keshtu sillet aq pamshirshem e injorusuhem me autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizi absurd dhe vetem absurde kohore

lirik
12-04-09, 10:53
I nderuar xhelal ferizi ma parė me pseudonimin angert!e tash lirik-

E di qe nuk njihemi.
shkruar nga nje nxenese e profesor ismet ferizit
vlalutt e poetet xhelal ferizi

---
Eh po si ke mundesi te me njohesh mua nje te panjohur
qe te perbashket pos dashurise per lirine
e cila i karakterizone shumicen e shqiptareve,
ndajme edhe ajrin e nje qyteti te perbashket ,
ajrin e qytetit te Mitrovices.

Kemi edhe nje te perbashket i nderuar angert .

Une dhe bashkeshorti im kemi pasur nje fat te madhe, kemi qene nxenes te vellaut tuaj
profesorit Ismet Ferizit ... ,pra edhe ne kemi nda ore te tera me profesor Ismetin ...,


po ashtu sikur edhe ju.


Oret me te pra me Ismet Ferizin ishin privilegj, njerzorė
sepse shfrytezonte cdo moment te na tregonte rrugen e drejte ne jete,
ate te krenarise.

Qe atehere kemi ditur dhe degjuar nga qytetaret nga njerzit shume e shume histori te lavdishme per JU dhe familjen tuaj patriotike Ferizi ,

si njera nder familjet ma patriotike te rrethinave tona shqiptare tė atyre anėve -
familja ferizi e cila dha shume per kombin neper breza ,
perballoi shume,
u torturua shume...
por mbeti prape se prape E PATHYER dhe shume krenare.


Edhe sot i nderuar Xhelal Ferizi ndihem e privilegjuar kur lexoj postimet poezitė vargjet tuaja,

poezite me plote ndjenje -dhe mosthyerjen tende qelike shiperterore -


dhe krenarine qe mbajne ne vete poezite tuaja,

krenari e lindur ne nje fole patriotesh ,

krenari e mbjellur qysh ne ninulat e djepit.

Lutem dhe shpresoj qe keto poezi nje dite do ti lexojme te botuara .

Fat dhe shendet per ju ,gruan ,femijet dhe mbare familjen ferizi nga Mitrovica e Kosoves .

Miqesisht : Foleja nga forumi shqiptarė.com _
shkruar ne vitin 2006

SHKRIMI I DREJTOHET POETIT TE QINDRA MIJA VARGJEVE SHQIPTARE
XHELAL FERIZIT

vllaut te profesorit ma te nderuar ne mitrovicė dhe rrethina Ismet Ferizit

------

PROFESORIT T E SOCIOLOGJISė E FILOZOFISė PSIKOLOGJISė LOGJIKES KULTUROLOGJISė -
PEDAGOGJISė NJERIU QE JEPTE SHTAT LANDė SHKOLLORE KUADRI MA I AFT I MITROVICES ME RRETHINė -
DHE EDUKONTE MBARė RREHINENEN ME ATDHETARIZEM -

PEDAGOGJI -ETIKė VLERA----

NJERIU KAPACITET QE SOT LIHET QELLIMISHT PAS DORE KUR DISA NJERZ QE FRYHEN SI KAPOSHA SOT AS NUK E DININ SE QKA ESHT ATDHEU E E QKA ESHT VLERA -

lirik
12-04-09, 11:01
pROFESOR ISMET FERIZI DHE AKADEMIKE MYBERA FERIZI-
qellimisht u mohuan me vite dhe u lan pas dore nga qarqete ndryshme karrieriste antikombtare -
te smurėt nga karrieriszmi ju tremebeshin aftesive dhe diturive te tyre qe ne vitet 1970 -
sot keta dy profesor te nderuar burr e grua poashtu mohohen -
ashtu si edhe autori i qindra mija vargjeve Xhelal Ferizi si dhe mbarė familja intelektuale ferizi -
qarqet e ndrya antikombtare ebejn ket me qellim qe kan mberthyer koosven e mjerė e kan kapur per
fyti per ta plasur per se gjalli ashti i smurė karrierist e pengoj doktorreshen me ma kapacitet ne ballkan e cila merr ftesa nga te gjitha kongreset botrore doktoresha ma humanitare qe mund te ken pa kohrat -gjarpijt e zi e shkelen pa mshirė me politkne e tyre rankovuiqiste vetem pse ishte krijuesja e parė ne historinė e kombit shqiptarė per smundjet e lekures vetem pse beri zbulime vetem pse e rrepsketojnė kongreset botrore te shendetsisė-
qobant dhe injorantet e zi mjeran mohuan edhe tjerė kontribues te fisit ferizi qellimi ishte q eket farė ta izolojnė nga gjithqka nga skena nga dituria nga shoqeria ta heshtin zerine tyre qe me shekuj nuk e e heshten as pushtuesit turq as serb qfar bizarizmi perjashtohet akademikja shqiptare e filozofi dijetari politikologu profesor ismet ferizi nga mediokrat e zi hijanet izolohet dhe mohohet nga qdo proces kombtarė nga qarqet e zeza te duarve te pista -por zeri i familjes ferizi po del perseri ne siperfaqe

lirik
12-04-09, 20:13
Xhelal Ferizi

16/12/2008 ne oren 11:31

192
Po sot o kurrė tė gjitha forcat e kombit duhet tė koncentrohen
nė disa pika kombėtare teper tė ndjeshme.
Tė zhdukim tė gjitha ndikimet qė po len greku nė Himarė dhe rrethina-
me rracizėm kulturorė dhe politikė shkombtariziese antishqiptare -
tė koncentrohemi ne Malsinė e Sharrit nė dragash te tė ashtuquajtur goranėt qė jane shqiptarė tė ndikuar nga sllavizmi ku po rrezikohet gjuha kombtare dhe shqiptarizmi andej
Tė koncentrohemi nė malet shqiptare ti zhvillojmė si nė jug si nė veri -nė mėnyrė qė fshatari malsorė as nga veriu as nga jugu tė mos shpėrngulet -

tė ndihmojmė shqiptarėt e malit tė zi nė forma tė ndryshme te mos shkombtarizohen-

tė ndihmojmė shqiptarėt e presheves bujanocit medvegjes ti bashkangjiten kosoves

tė ndihmojmė shqiptarėt e sangjakut tė novi pazarit qe jan nė asimilim e siper-
tė koncentrohemi edhe aty per shpetim kombtarė si dhe shpetimine veriut te mitrovices-

tė ndihmojmė shqiptarėt e maqedonisė

tė shpėtojmė me tė gjitha mundsitė qamėrinė shqiptare

tė ndihmojmė qė tė mos shuhet diaspora shqiptare

si dhe tė ndihmojmė ti kthejmė shqiptarėt e shperngulur ne veri tė mitrovices qka ėsht shum me rendesi kombtare-te mos i harojmė shqiptarte turqisė dhe arbresht e zares e te italisė

pra punė ka sa tė doni e sa tė mos harroni o shqiptarė

nisuni nė punė me nidhmene miqve

nga bashkia e himares duhet tė hiqet bollano progreku antikombtarė -

e te vendoset nji patriot i flakt shqiptarė aty

me qdo kusht kjo punė duhet te kryhet

shqiptarė kujdes himaren dhėrminė dhe bregun e detit -

ajo ėsht perla e shqiptarizmit turizmi ardhmėria jonė kombtare

mė falni se harrova pėr pak Mitrovicen me rrethinė nė veri ku jan shperngulur


shqiptarė me mija neper kohra te ndryshme si dhe ne luftene fundit ne vititn 1999

Komenti juaj do te kontrollohet nga moderatoret e bllogut te gazetes shekulli

Artikull opinion shkrim i autorit xhelal ferizi


egersimi dhe reagimi provokues i ndyrė kunder autorit xhelal ferizi nga provokatoret shqipfolsa te zonave te jugut te shqiperisė me shpirtė grekofil -

banda perverse e delirium tremensit -

bollanistet e omonias pikrisht ketu filluan kampanjen e provokimeve kunder autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizi nga Mitrovica per shkak te artikujve te shumt te shkruar me alarm per himaren
dhe zonat e jugut te shqiperisė te rrezikuara nga ndikimi grek pra

lirik
12-04-09, 20:54
Xhelal Ferizi

17/12/2008 ne oren 15:44

193
Vasil Bollano nji zervist i lig nji fanariot nji fanatik i shitur antikombtarė-shqiptarė i blerė me pare nga greket kryetarė i organizates mė te zezė qe nga viti 1991 bėn veorme agjenutreske ne shqiperi -
kunder interesave te shqiptarve -
Ky vasil bollano
njeri i shėmtuar i cili zgjodhi gjasht organizatat ma rraciste greke- dhe nė krye tė organizates bukshkelse shqiptaro sheklese antishqiptare te ashtuquajtur omonia greke
organizata politike agjentureske greke omonia e perberė komplet nga agjentet grek me shum shqiptarė te shitur qe jan aty antarė-

bėri presion nė qeverinė e karamanlisit -
gjat vizites se kėtyre organizatave ne qeverinė greeke

qė tė mos kaloj provimi i shqiperisė stabilizim asocimi i shqipėrisė

pėr hyrje dhe lehtesim nė bashkimin europian


qė greqia tė mos nėnshkruaj hyrjen e shqipėrisė nė bashksinė europiane

qė shqipėrisė ti bllokohet hyrja nė kėt bashksi

duke qitė greqia veton- dhe kushte shqipėrisė

per shkeputjen e te ashtuquajtur vorio epirit

duke kushtezuar shqipėrinė se pa e njoftė gjoja te ashtuquejturen


pjesė te shqiperisė qe sipas grekve njihet si vorio epir


emer i falcifikuar i shovenve panhelen qe duan te grabisin troje shqiptare -

si himaren dhe gjith jugun e shqipėrisė

vetėm kur ta njohin shkėputjen pamvarsinė e vorio epriit
gjoja
dhe bashkimin me greqi

mund te hyn shqiperia ne be

ne bashkėsinė europiane keshtu mendon organizata e ndyrė progreke fund e krye antishqiptare
siapas fashistit rracistit tė ndyrė bollano antarė i ksaj organizate famkeqe jan edhe shum shqipfols antarė te forumit shqiptarė ne krye me banditin delirium tremens qe shkruan vargje ne forumin shqiptarė te cilet deri ne pafundesi e urrejn autorin ekti shkrimi xhelal ferizin nga mitrovica e kosoves
autorė i vargjeve shqiptare neper forume -
Vasil Bollano nji shqiptarė i shitur nga progonati por qe ja ka lon edhe grekut me te zi

i cili pėr qudi ushtron detyren e kryetarit tė bashkisė nė himarė-

ndersa qeveria nė tiranė e ndien veten tė qetė ndaj kti provokimi dhe pastrimi etnik i shqiptarve dhe asimilimi mu ne pik te dites para syve te mediave e civilizimit -
qe ushtron bollano ne jug te shqiperisė-
habi e madhe kjo- per secilin shqiptarė -
pse nuk shkarkohet vasil bollano nga komuna e himares dhe te denoncohet ne gjyq per veprimtari armiqsore antishqiptare per tradhti te lartė kunder shtetit e kombit shqiptarė rrezikim i sovranitetit

per armiqsi antishqiptare dhe rrezikim teritorial te shtetiti shqiptarė

i cili guxon e merr turr

te cenon intergitetin e tokave shqiptare te jugut e i quan vorio epir -
ku jetonin fisi i taulantve ilir dhe enkelejve ne jug te shqiperis qe nga antika ma e hershme -

ku me shekuj ato troje ishin ilire shqiptare antike-

akoma pa e njoft grekt truallin e europes.

Pra bollano dhe omonia organizatė politike fashiste panhelene
e perberė pra
fund e krye agjentureske antishqiptare

panhelene ne shqiperi qė u lejua tė regjistrohet

si organizatė nė shqipėri

nga regjimi komunist i ramiz alisė

nė vitin 1990 1991 demtoi shum interesat shqiptare ku nepermes te pervetsimit fetarė rracizmit kulturorė dhe formave tjera blenė njerz per vaprimtari antishqiptare ne gjith teritorine shqiperisė sidomos ne jug ----

KY Vasil Bollano

Nji njeri antikombtarė antishqiptarė fanariot virus

mercenarė -

ne token tonė skenderbegiane arbrore esht rrezik per kombin dhe rrezik per ato zona shqiptare te himares prandaj duhen marr masa gjithkombtare per ndryshimine situates ne jug me ndihmen emiqve perendimorė dhe te gjith atyre kombeve e akleatve qe na eduan te miren deri sa nuk esht vonė shum vonė pra-
perndryshe himaren do ta kemi qameri te rebollano armik i madh i kombit shqiptarė dhe aktivist kaq i zellshėm antishqiptarė
si bollano
dhe omonia si organizatė e oficerave te specializuar sigurimit spiun grek panhelen

qe ushtron aktivitet tė zi antishqiptarė pa kurfar pengese

dhe bollano kryetari i sajė rrin si kryetarė bashkie i himares

habitem me absurdet e indiferences te kohes

dhe te shtetit dhe qeverisė shqiptare

kush e lejoj kush e zegjodhi ket armik jetik te shqiptarve ne bashki i cili ushtron aktivitete te jashtzakonshme edhe ne qarqet nderkombtare per shkeputjen e jugutt e shqiperisė dhe himares nga shtetit amė shqiperia -
per tu habitur e gjith bota me indiferencen dhe organizmin tonė qe lejojmė te ushtrohen apetite armiqsh kafshues te tokave tona ne ket shekull e civilizim
Pse qeveria shqiptare ndaj kėti njeriu qė nuk merr masa tė ashpra nuk reagon as nuk perpiqet
per burgosjen e tij qe ta fus ne burg pa diskutim
ky vasil bollano ne gjith shqiperinė e jugut hiqi tabelat dhe mbishkrimet shqip ne jug kemi nje greqi te re me aktivitetitn qe ushtroj greku qe nga viti 1991 me nje shpejtesi te quditshme -
ky bollano demtoj tabelat e shtetit ne gjuhen kombtare shqipe
qė shkaktoj me miliona euro dėme materiale-
duke rrėzuar me urrejtje per dhe tabelat nė gjiuhen shqipe nė himarė-
dhe duke vu ato greke ne shtetitn dhe teritorin sovran shqiptarė

ku ka diqka ma te zezė e ma antishqiptare se kjo fund e krye skjellje armiqsore antishqiptare
teper armiqsore me plane armike qe meritojn ė ndeshkim te rrept por qeverija shqiptrae toleron perse ?

Bashkija e himares duhet tė merret nė drejtim nga udhheqsa
patriot shqiptarė-

por jo nga zervistėt e ndyrė panhelen si bollano e delirium tremens me shokė si dhe tjer fanariot e shqiptarė mercenarė tradhtarė te ndyrė qe per pare shesin trojet shqiptare -


si shpirti i shitur i progrekut bastard bollano

i cili edhe nėnen e tij do ta falcifikonte e do ta shist vetem per pėr para greke -Bollano harron se se skenderbeu ishte shqiptarė katolik e jo jorgji siq e quan ai kudo ne prezentime nderkombtare -----histroia e tij e skenderbeut tash mė ėsht e njohur nga tė gjitha dokumentet e kohes

nga vatikani venedik roma raguza stambolli vjena parisi londra e shum e shum
qendra tjera
e institute historike botrore
e njohin si shqiptarė e gjak shqiptari skenderbeun .

Turp le tė ken bollanot e shum si ai armiq tė kombit shqiptarė


qė gjithqka qė ėsht e keqe duan tė ja lėnė kombit shqiptarė

gjithqka qka ėsht e mirė duan tė ja vjedhin -
kshtu u pėrpoqen ta vjedhin e ta falcifikojnė edhe nėnė terezen
dhe shum figura tjera te kombit tonė tė lashtė me traditė dhe histori

pėrveq se nji ligsi dobsi dhe poshtėrsi e turpshme

lojė e pist dhe arrogancė
e ult

asgjė tjeter nuk ėsht kjo -----

perveq provokim shovensit ndaj shqiptarve qe te neveritė kjo sjellje e pa fytyrė-


Tolerimi i bolllanos tė sillet kshtu me ne
e tė han buken e shqipėrisė
nė token e shqipėrisė -tė zhvilloj kėt aktivitet aq antishqiptarė tė habitė tė len pa tekst kjo sjellje
ky guxim kjo aventurė e degjeneruar
qe ai bollano e praktikon me aq armiqsi ne trojet shqiptare -

nė dėm tė shqiptarve tė shtetit shqiptarė


figurave tona historike dhe sovranitetit tonė teritorial

e duke e penguar me shum arrogancė nė himarė pra
vendosjen e tabelave ne gjuhen shqipe thua se himaren e ka tokė pronė te veten qė
ja la baba i ti kti panheleni te dehur nga paraja greke -

duke mos ditė se himara ėsht tokė shqiptare nėpėr shekuj e dėshmuar ne te gjitha etapat e historisė

ky shkrim esht shkruar nga autori vasrgjeve xhelal ferizi nga mitrovica ne bllogun e gezetes shekulli te shqiperisė

lirik
12-04-09, 22:53
xhelal ferizi

23/12/2007 ne oren 3:19

102
xhelal ferizi

17/12/2007 ne oren 21:51

100
I NDERUAR ERNEST

KE FOLUR BUKUR
ZAKONISHT NE DUAM MA TEPER SHUM FJALė SE PUNė


kėshtu jemi ne te mjerė vlla q'ti bėsh

as ne nuk na duan ne mėrgim edhe pse kemi dhėnė per koosven dhe jemi banorė te koosoves


as q e medojnė per emigrantet e mjerė
as per ne e pronat tona te tokeave
qe na umoren pronat e stergjyshve nga armiku shekullorė dhe u bėnė te shtetit
nuk e kan planin konkret te zhvillimit as per fshatrat as pėr komunat as per qytete

vetem per kafenetė““dhe interesat e veta personale secili un e quaj koha e egos se pa shembullt secili idnifernet ma indiferent se tjetri

ne kemi mbaruar nes e kshtu vazhdojmė

ne nji rast pas lufte ne kosovė

kur deshta nga disa funksionarė te nji komune

te pyes per planet e zhvillimit te komunes na afate dhe planprograme ne qfar seksionesh
parashihet zhvillimi i komunave
ata gati sa nuk qeshen me mua dhe pyetjen time dhe me than mos pyet gjėra qė nuk
pyet kush ktu -

qė do te thot bėn qejf pi ha dhe ik shko perseri ne mergim -
s e kot pyet s e nuk ka nuk i intreson kujt per zhvillimin e vendit ketu as qe ekziston ajo ide
Por kur mendoj per bugjetet e shteteve
vetem stokholmi i suedisė
e ka bugjetin ne miliarda euro -

para nuk e di sakt por kam pa njiher nji statistikė te stokholmit te cilen vertet e kam harruar por kishte fond te jashtzakonshem

por secil qytet ne suedi dhe ne europė e ka kshtu bugjetin

i kan te gjitha dhe prap brengosen per zhvillimin -po ne shqiptart ku jemi si qka
ku esht bugjeti dhe planet ne komunat tona apo planet per kthimine e mergimtarve

Ajo qka i duhet nji komune te ne-

PEER NJI MBLEDHJE TE TTHJESHTė
te bejn nji mbledhJe dhe plan I DUHEN gjaSht muaj KOHė-

DHE SOROLLATJE pshtjellje poshtė e lart

suedezi e kryen per nji orė me raport e organizim dhe diksutim ne pika te shkurta

NE SECILIN ASPEKT kryhen punet me disciplinė ne vendet europiane


ne jemi llafollog

por ne vepra jemi shum mbrapa nuk ka seriozitet


jo zbatues te praktikes aspak dhe te detyres

llafollogjia na shkatrroi dhe zhurma pa rezultate utopia demagogjija

dhe mos praktika e mos zbatimi jo efikasiteti dhe sabotimet

kosova as pas pavarsis nuk kan kurfar plani konkret as per zhvillim as

pėr emigrantėt e vet as per ligjin as per pronat

anjiher nuk mendojnė per ne emigrantet thue se jemi kopila te pa atdhe
jemi teper te zhgenjyer

NE qė me vite kontribuam jasht atdheut

as nuk ju intreson se ne qfar gjendje jemi si emigrant por as per popuulalten dhe zhvillimet progresive nuk paraqitet as iniciativė as strategji

emigrantet me femij e me familje pyesin a kemi atdhe a po n a asimilohen femijt

a po jemi neper rrugė botrore ndersa nga vendlindja na duan vetem te na zhvatin per disa interesa e para jo per tjeter

Nuk sheh kshtu qe besa jo askund nuk jo mbi dhe s shihet ksi injorimi e perbuzje mohimi

vetem para nga ne duan


kur te hyjm ne kufi te kosoves na i marin nga 50 euro per disa dit te rruajn dhe ik pastaj


per te hy NA DHEUN TONė NE TOKEN TONė KU JEM LINDUR paguajm siq paguajtem tre perqind
me vite dhe kontribute tjera


dhe na thonė erdhen kta azilantėt

sa u perket zhvillimeve te tilla ju keni te drejtė tash po e kuptoj ma mirė PSE himara ka ra ma teper ne kthetrat greke

as tirana As kosova nuk i viziton kurr ato zona te rrezikuara


as te shkojm grupe grupe per ndonji mundesi bashkpunimi apo ndryshimi te ksaj gjendje ne ato zona -

te shjkohet ne ato zona per ti pa nga afer ose per te ndermarr diqka


te vllezrit tanė himariot te bashkpunojmė per shqiptarizem dhe ringjallje kombtare

a s per artin as per muziken

nuk kujdeset as kush tradhtia po luan lojen ne teater
nuk ka ndonje iniciativė
ti e ti lidhė me anet tjera me lidhje te forta kontaktesh dhe kulturore

do te ishte mirė qe nji regjion ne kosovė te binjakzohet me himaren


muzika e jugut esht e bukur dhe duhet te kordinohet me te veriut

del vertetė nji kombinim i shkelqyeshem polifonia me kenget e veriut jo te greqizohen por te shqiptarizohen

por edhe tė mo martohen djem te fortė shqiptarė nga zonat tjera me vajzat shqiptare himariote

dhe te asfaltohet atje zona e te ket ndikmim andej shqiptarizmi kultura kombtare

qė te vizitohen qdo dit shqiptart ne mes vete andej pra

e te takohemi me himariotet shqiptarė

himariotet jan trima

dhe mikpritsa

historia e tyre esht e bujshme ata jan gjak shqiptari dhe duhet te ndalet porcesi i greqizimit


nuk duhet ti kontaktojm shpesh vllezrit tanė himariot dhe ti ndihmojm te dalin nga kthetrat greke-


ne asnji menyrė nuk guxojm ti braktisim

Per kėt punė duhet t e kujdeset tirana dhe prishtina
urgjentisht

te nxjerret nji plan i fuqishem kombtarė

ti shpetojm ato zona menjiher nga kthetrat e politikes greke e shkombtarizim e asimilimi
jan dhėnė shum para greke per shpartallimine atrye zonave

un mendoj q e grupe muzikore shqiptare te shkojnė ma shhum ne himarė te jen ma prezente
takimet kulturore e takime poetike shqiptare e festa te behen andej me qellim te shpetimit te zones
duhet te shkojnė shqiptart nga koosva andej

nga rrrethet shkoder mirditė lezhė tiranė kosovė ulqin

e te mbajm te gjalla lidhjet shqiptare ne himarene rrezikuar

me kotsi e zbraztira shpirtrore pa punė konkrete dhe angazhim konkret nuk mbahet kombi -

ka ikė koha e llafeve duhet vepra

SA MA PARė PRA TE MERREN TE GJITHA MASAT
dhe te kujdestarohet me brenga kombtare ne ato anė

te gjenden fonde per ket qellim

dhe kryetarė bashkije shqiptarė te vertetė te bashkohen per iniciativa te rretheve

te organizojm kontakte me himarė qe te rrezojn ndikimin grek atje me qdo kusht dhe pergjithmonė

dhe ne komplet bashkinė himariote duhet te vendosen shqiptarė patriot
qe eduan atdheun te jen ekstra te zgjedhur

qe luftojn per intresin e himares shqiptare

Nga rrenqethja e tragjedisė qame dhe te kosoves
tash me kan kapur ethet e himares


po brengosem dhe po trembem NGA NDIKIMI GREK ATY

duke i njohur armiqt tanė te rrezikshem dhe dinak

dhe duke pa tragjedinė e kosoves

dhe qamerisė

jam i brengosur per fatin e himares


mendoj se krahas kosoves dhe pavarsis se kosoves -

e gjith shqiptaria dhe kombi duhet ti kthejm syt kah himara dhe zonat e jugut
dhe te veriut te kosoves andej nga veriu i mitrovices

ATJE DUHET NDALUAR VEPRIMTARIA PANHELENE dhe serbe URGJENTISHT
DHE MENJIHER
PERNNDRYSHE DO TE JET VONė
TI BEHET PRESION PUSHTETIT
DHE PARLAMENTIT
E BIZNESMENVE
GRUPEVE MUZIKORE
E TE GJITHVE

QE TE jemi ne kontalkt te shohim situaten nga afer

dhe te kontrollojm himaren

dhe menjiher tani pa kurfar vonese


Aty nuk bėn ne at bashki te ket vasil bollano kryetar me shpirtė armik te shqiptarve


e te tjerė armiq te kombit shqiptarė

por vetem patriot SHQIPTARė te zgjedhur te fuqishem

QE KAN NDJENJA KOMBTARE SHQIPTARE
dhe per kėto qellime kombtare duhet te gjednen fonde

per qellime te pastra kombtare ne himarė

dhe ne te gjith zonat e jugut ku po rrezikohet shqiptarizmi

LIDHJET E KOSOVES DHE VERIUT
ME JUGUN
DUHET TE BEHEN ME PLAN DHE TE JEN TE SHPESHTA

QE TE BISEDOJMė PER SECILIN PROBLEM
te forcohen kombtarisht me ndikim te fuqishem

mjaft ma kto tragjedi antikombtare dhe ndikime asimiluese ne gative antishqiptare
aman Shqiptarė prekeni koken mjaft ma tolerim eleshime ju bėmė armiqve shekullorė

se mbetem pa atdheun e bukur qohuni ne veprime konkrete pra
qohuni
dhe shkunduni
veproni.

ne vargjet dhe punimet e mia kam bė apel q e tė rrregullohen ne asfalt tė gjitha fshatrat shqiptare te asfaltohen dhe te behen me drita qe elementi shqiptarė per shkak te kushteve te kqija te mos ik nga himara

q e te mos mbi ngarkohen qytetet nga te shperngulurit

dhe te shpetoj bujqsia ne regjione te krijohen kushtet ku shqiptart mund te pasurhen e te punsohen
ne regjione
se perndryshe
kapituluam nga mjerimet dhe krizate ikjet neper eksode

armiqt e e shqiptarve e shfyrtziojn secilin rast duke shtruar pastaj ndimimn e tyre ne ato zona per ti spastruar etniisht
shfrytzojn seciin rast
dhe hapsirė
mos leni hapsira shqiptarė por bahkohuni

autori i ketij shkrii xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare ne mergim opnion mendime shkrime

Makresh
12-04-09, 23:43
... un them qe pak rendesi ka se qfar mendon venediku e stambolli sa i perket Skenderbeut.
Duhet folur me fakte sa i perket vertetesis se gjakut t'tij.
Se dyti, te sulmosh bollanon indiviidualisht eshte sikurse mos ta sulmosh fare !
Duhet kuptuar qe ate e dojn viktimat e Jonullatosit, ku numrohen rreth 20% te popullsis shqiptare !
Eshte goxha shume !

lirik
13-04-09, 00:12
XHELAL FERIZI

29/04/2008 ne oren 1:53

384
Ky genti ma shum qenka i preokupuar me antikosovarizėm se me gjithqka tjeter -
nuk paska ilaqė qė e shėron tė mjerin nga defekti i smundjes antikosovarizmi -

harron ky se ku do ka njerz tė mirė e tė kqi-

un kam pa shum kosovarė nė qadra nė shqipėri-gjat luftes dhe perndjekjes kur i ndoqi millosheviqi banoret e kosoves kasapi i shqiptarve -


kam pa vet disa qytetarė te pa ndergjegjshem nga shqiperia duke hy shum her ne radhė te grumbullit me ua marrė buken prej
goje refugjatve kosovarė -
ndihmat -

duke hy me nga shtat tet her ne radhė poshtersisht si te pangopur ket veporim e benin disa te pa ndergjegjshem vendas nga shqiperia jo te gjith kuptohet-
ne radhė e pa radh e ua merrnin ndihmat kosovarve -

mos prrallis kot o genti - se na keni mbajtur me kosovarė me buk se na ke lodhur me lavdet tua -
se jam njohs i hollsirave i kam pa vet ne at kohė dhe jam i informuar ne shum raste -
nuk them se nuk kan mbajutur e nuk i kan strehuar por jo te gjith siq po pperiqesh ti te na e serviresh informacionin -


se ka edhe asi njerzish nga shqiperia qe kan mbajtė refugjat kosovarė e ka asi qe nuk kan mbajtė-
e ka ankesa sa tė duash-

kjo botė nuk ėsht e njejt-


kishte edhe asi sa tė duash q ė nuk kursyen pėr kosovarėt -

por kur pėrseritet nje gjė shpesh e thuhet ju kemi mbajtė ju kemi mbajtė ju kemi dhėnė buk -
ju kemi bė kėte at kjo pastaj e humb kuptimin ma-

njeriu kur bėn diqka bėn per zotin per humanitetin -

dhe as qė e kujton ma -

un kur bėj nji veper nuk e bėj kurr pėr njeriun -

por per ndergjegjen time -

as mė shkon mendja pėr njeriun
i ndihmoj dikujt sepse me thot ndergjegja ime-

asgje tjeter -

as q e me intreson se qka mendon ai tjetri -
qė e ndihmoj -

dhe kur e ndihmon dikend mos e perserit me thėnė pastaj te kam ndihmuar gjith e gjith-

sepse po na dalin tė gjith qė kan ndihmuar e kjo nuk qendronPOR NESE JAN NDiHMUAR Nė AT SITUATė REFUGJATėT KOSoVARė TE IKUR NGA LUFTA NE SHQIPERI -
SIQ ISHTE KOSOVA NE KOHRAT MA TE MJERA TE HISTORISė SE NDONJE NJERZIMI -
EDHE GURI DO Tė BėNTE DIQKA PER NJERIUN SE LE MA QENJA NJERZORE -
SE LE MA NJERIU-
BOTA SOLLI NDIHMA HUMANITARE PER REFUGJATET KOSOVARė E KAM PA SE SI JEPESHIN E DISA RASTE SE SI SHPERDOROHESHIN ATO NDIHMAT NE SHQIPERI -

E JU TE THONI KEMI MBAJTė VLLEZRIT KOSOVARė -ESHT E VERTETė SE KENI MBAJTUR POR KJO PO TEPROHET TASH DUKE PERSERITUR NGA NJERZ SI TI QE LLOMOTIT KOT E NUK E BESOJ SE TI KE MBAJTUR NJERI

KJO NUK FLITET E NUK PERMENDET ASHTU SIQ PO E PERMEND TI QDO KUND O GENTI -
KUR E DHE NGA ANA E ANES BOTRORE
VININ NDIHMA-botrore ne ushqime
PER NJI TRAGJEDI TE PA PARė DERI ATHER MBI DHE -siq e perjetoj kosova

PRANDAJ HESHT O GENTI HESHT -mos u bė aq llomotits llafazan

IK E MOS FOL KOT MARRINA TURPE E ZHGARRAVINA KOMENTE BUDALLEQE PA LIDHJE -

S E JE Bė I TEPERT TI EDHE STEFANI FLISNI KUNDER KOSOVARVE PA JA NDA NE KET RUBRIKė TE TEMAVE -

-------------------------------------------------------------------------------------
diskutim nga bllogu i nje gazete

autori xhelal ferizi me ket shkrim ju kundervihet disa llomotitsve provokatorė nga shqiperia qe vazhdimisht gjuanin me shpoti e fyerje kosoven dhe kosovarėt -

lirik
13-04-09, 00:23
... un them qe pak rendesi ka se qfar mendon venediku e stambolli sa i perket Skenderbeut.
Duhet folur me fakte sa i perket vertetesis se gjakut t'tij.
Se dyti, te sulmosh bollanon indiviidualisht eshte sikurse mos ta sulmosh fare !
Duhet kuptuar qe ate e dojn viktimat e Jonullatosit, ku numrohen rreth 20% te popullsis shqiptare !
Eshte goxha shume !

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
makresh keni te drejtė ne zonat ku un kam shetitur me shoqerinė time ne shqiperi
e kam vrejt vet ket dukuri tamam ashtu esht 20 perqind te popullates e duan janullatosin dhe kjo u arrit neper mes fesė ortodokse qe privatizuan greket -nepermes mbuleses se sajė tjetersuan ortodokset shqiptarė te cilet shumica sot na e kan kthyer shpinen dhe jan drejtuar kah greku-bėre mirė qe dole sa do pak me me dalė krah ne temė sepse vet e kam pa se himara dhe zonat per rreth jan greqizuar tej mase dhe duhet leshuar alarmi kombtarė-
gjithqka u arrit nen petkune maskene fesė gjoja autoqefalizem por jan regrutuar njerz per veprime antishqiptare andej ku shkollat greke bankat veprimet kolonizimet propagandat fetare dhe kunder shqiptarve te veriut bejn kerdi pikrisht nje grup i tillė njerzish jan ne nji forum qe u ngatrruan me mua duke me sulmuar te gjith jan te atyre zonave element progrek shqiptarė te ortodoksizuar dhe te greqizuar ku un siq e shof do te ua shohim sherrin do kemi pasoja nga ky rreshtim ne anen e armikut -
veriu dhe kosova duhet ta forcojnė pozicionin para keti rreziku-
Un kur isha ne ato zona ata ne mes vete komunikonin greqisht kur i pyesja qka jeni me thonin shqiptar jemi pse flisni greqisht po ja se na ka mbetur keshtu thonin ne fakt genjenin mundoheshin te mshefeshin te me mashtronin kishte mjaft te tjerė qe me tregonin se agjentura greke aty ka porositur njerz per keso lloj sjelljes -agjentures greke ju dh liri e plotė dhe omonias organizates pangreke qe duhet te ndalohet ne shqiperi -ata kan ble njerz ne ato zona me para siq e kan ble bllanon qe te silelt shtu kjo paraqet rrezik per interesat tona kombtare dhe te kosoves -
komentoni dhe mos e leni penden time vetem mbrojeni atdheun me kembngulje sot esht koha e pershtatshme qe te behemi bashk e te fortė per qeshtjen kombtare

lirik
13-04-09, 00:36
... un them qe pak rendesi ka se qfar mendon venediku e stambolli sa i perket Skenderbeut.
Duhet folur me fakte sa i perket vertetesis se gjakut t'tij.
Se dyti, te sulmosh bollanon indiviidualisht eshte sikurse mos ta sulmosh fare !
Duhet kuptuar qe ate e dojn viktimat e Jonullatosit, ku numrohen rreth 20% te popullsis shqiptare !
Eshte goxha shume !

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
makresh keni te drejtė ne zonat ku un kam shetitur me shoqerinė time ne shqiperi
e kam vrejt vet ket dukuri tamam ashtu esht 20 perqind te popullates e duan janullatosin dhe kjo u arrit neper mes fesė ortodokse qe privatizuan greket -nepermes mbuleses se sajė tjetersuan ortodokset shqiptarė te cilet shumica sot na e kan kthyer shpinen dhe jan drejtuar kah greku-bėre mirė qe dole sa do pak me me dalė krah ne temė sepse vet e kam pa se himara dhe zonat per rreth jan greqizuar tej mase dhe duhet leshuar alarmi kombtarė-
gjithqka u arrit nen petkune maskene fesė gjoja autoqefalizem por jan regrutuar njerz per veprime antishqiptare andej ku shkollat greke bankat veprimet kolonizimet propagandat fetare dhe kunder shqiptarve te veriut bejn kerdi pikrisht nje grup i tillė njerzish jan ne nji forum qe u ngatrruan me mua duke me sulmuar te gjith jan te atyre zonave element progrek shqiptarė te ortodoksizuar dhe te greqizuar ku un siq e shof do te ua shohim sherrin do kemi pasoja nga ky rreshtim ne anen e armikut -
veriu dhe kosova duhet ta forcojnė pozicionin para keti rreziku-
Un kur isha ne ato zona ata ne mes vete komunikonin greqisht kur i pyesja qka jeni me thonin shqiptar jemi pse flisni greqisht po ja se na ka mbetur keshtu thonin ne fakt genjenin mundoheshin te mshefeshin te me mashtronin kishte mjaft te tjerė qe me tregonin se agjentura greke aty ka porositur njerz per keso lloj sjelljes -agjentures greke ju dh liri e plotė dhe omonias organizates pangreke qe duhet te ndalohet ne shqiperi -ata kan ble njerz ne ato zona me para siq e kan ble bllanon qe te silelt shtu kjo paraqet rrezik per interesat tona kombtare dhe te kosoves -
komentoni dhe mos e leni penden time vetem mbrojeni atdheun me kembngulje sot esht koha e pershtatshme qe te behemi bashk e te fortė per qeshtjen kombtare

lirik
13-04-09, 00:52
Xhelal Ferizi

16/12/2008 ne oren 11:31

192
Po sot o kurrė tė gjitha forcat e kombit duhet te koncentrohen
nė disa pika kombetare teper tė ndjeshme.
Tė zhdukim tė gjitha ndikimet qė po len greku nė Himarė dhe rrethina
me rracizėm kulturorė dhe politikė shkombtariziese
tė koncentrohemi ne Malsinė e Sharrit nė dragash te tė ashtuquajtur goranėt qė jane shqiptarė tė ndikuar nga sllavizmi
ku po rrezikohet shqiptarizmi
tė koncentrohemi nė malet shqiptare ti zhvillojmė si nė jug si nė veri qė fshatari malsorė as nga veriu as nga jugu tė mos shpėrngulet
tė ndihmojmė shqiptarėt e malit tė zi nė forma tė ndryshme
tė ndihmojmė shqiptarėt e presheves bujanocit medvegjes
tė ndihmojmė shqiptarėt e sangjakut tė novi pazarit qe jan nė asimilim e siper tė koncentrohemi edhe aty
tė ndihmojmė shqiptarėt e maqedonisė
tė shpėtojmė me tė gjitha mundsistė qamėrinė
tė ndihmojmė qė tė mos shuhet diaspora shqiptare
si dhe tė ndihmojmė ti kthejmė shqiptarėt e shperngulur ne veri tė mitrovces qka ėsht shum me rendesi kombtare
pra punė ka sa tė doni e sa tė duash mos harroni
nisuni nė punė
nga bashkia duhet tė hiqet bollano progreku antikombtarė e te vendoset nji patriot i flakt shqiptarė aty
me qdo kusht kjo punė duhet te kryhet
shqiptarė kujdes himaren dhėrminė dhe bregun e detit ajo ėsht perla e shqiptarizmit turizmi ardhmėria
mė falni se harrova pėr pak Mitrovicen me rrethinė nė veri ku jan shperngulur
shqiptarė me mija neper kohra te ndryshme si dhe ne luftene fundit ne vititn 1999

Komenti juaj do te kontrollohet nga moderatoret e blogut.

Makresh
13-04-09, 01:03
Me gezon fakti qe jeni te vetdijshem per rrezikun qe i kanoset referencės ton, Shqiperis !

http://www.youtube.com/watch?v=lrB3nR6uPZE

lirik
13-04-09, 01:41
Makresh te falenderoj shum per perkrahje kam lexuar mjaft dhe jam informuar mbi veprimet e politikesqellimkeqe greke ne shqiperi -
jam i informuar per shum veprimtari antishqiptare te grekve-ne shqiperi

dhe imponimin e bankave greke e ne qfar menyrash ato depertuan dhe si ne shqiperi -
qe ekonomikisht mvarsojnė shqiperinė si nji provincė greke -
duke ja zhvatur devizat sepse shumica e bankave jan greke pa marr para sysh s e kan emra tjerė si tirana bank etj
dhe ushtrojnė veprmtari te dyshimta bankare ne shqiperi -

per qellime politike dhe panhelene-

si dhe perfitime nga kreditė materialet e ndertimit mallrat pastaj kredi me kamata te larta thithjen e devizave te emigrantve ne shqiperi -dhe sabotime tjera ne shqiperi

e kolonizimin e shqiperisė ne shum forma si dhe imponimin e mallrave-

qe ka mberthyer per fyti tregjet shqiptare-

jam i informuar pastaj edhe ne shum veprime tjera
te grekve ne jemi ne fakt nen mbikqyrjen ekontrollin e grekve ne ballkan po mendoj shqiperia ndersa kosova mbikqyret nga euleksi dikur mbikqyerj nga unmiku pra qe ete dyja koloni dhe ne sklalveri te huajve duke bė kerdi ne jeten tonė ne zhvillimin tonė me kamata sabotime ushqime te skaduara
e veorime tjera te degjeneruara antishqiptare-
pra ne na skllavrojnė me qellim dhe na kolonizojnė duke na i uzrupuar edhe mediat dhe duke perndjekur atdhetarėt qe ja duan te miren atdheut -
me nji fjalė ne forma te tilal jemi te robruar dhe te sunduar-
vetem esht ndrruar tzotriu sundimtari dikur ishte serbi tash unmiku e euleksi ndersa ne shqiperi
greku -

lirik
13-04-09, 21:12
E nderuara legenda

shkruan autori xhelal ferizi
kritikė letrare per vargjet e legendes ne forum
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Mė tėrhoqen shum kto vargje tuaja i pėlqeva shum

dashuria mundė vdekjen-

mė pėlqeu shum secili varg dhe forca e vargut

nuk e di a e keni shkruar ju vet

kėt poezi-

por mė pelqeu shum mbrendija dhe arti i sajė

permbajtja dhe vet thellsia ndjenja dhe lufta per jeten ne at varg me plot metaforizma
shum intresante


pėrmbajtja shum e bukur -
me frymė artistike shum intresante me pak fjalė por shum domethense .

Ndjenjat dhe format spjegimi shpirtzimi i subjektit dhe transformimi nė ndjenjė
nė kėt pėrkushtim-


ku fjala bėhet art i secilit ind qė ndjenė

dhe perpjekje me shpirtė qė dashuron

kthehet ne caqe qellime joshet mishėrohet

njitet-

njėsohet me frymen me pėrkdheljen metaforizohet

aq artistikisht

sa qė shėndrrohet nė njė shpirtė me plot prekje e ndjenja

arrin ne cak

dhe shėndrrohet nė pėrkdhelje

ktheht shpirtrishtė nė erė nė vjeshtė

rinisje qė don te jetoj

tė niset i rigjeneruar i ri

gjallrohet te frymoj nėpėr ringjallje jete dashurie rinisje ri vullnete

MJAFT ME SUKES ARTISTIKISHTE KENI ARRITė QELLIMIN

ne formė tejet poetike dhe domethėnse mjeshtrisht interpretuese
.
FUQIA E FJALES ne thelbin e arsyes ku DASHURIA MUNDė VDEKJEN

ėshtė nje botė tejet interesante emocionale shpirtore ku forca qendron ne betejė per tu rikthyer
nga humbjet dhe vyshkjet ne fresik rigjellerim betejė per jeten pra ka luftė me qdo kusht optimiste


dashuria mundė vdekjen
NJė SHPREHJE AQ E FUQISHME

SA Qė PERVEQ VDEKJES KJO RRėNNON TE GJITHA VUAJTJET TJERA

SEPSE DASHURIA ėHT VET JETA

VET FORCA ma magjike qe perben vet jeten dhe formulen e sajė pa dyshim esht shtylla e shtyllave


VET SHPIRTI GJALLUES I JETES

VET FUQIA E SUBJEKTIT DHE OBJEKTIT qellimit motivit :

Ju ja keni dalė mjaft mjeshtrisht tė simbolizoni artin e shpirtin ne kė poezi

fuqinė e prekjes dhe unjisimit nė shpirtzim

tė ndjenjes se permbushur plot me nxitje e deshira

me plot vullnet


sidomos kur thuhet nese un tretem mos mendo se ėsht fundi

qė paraqet njė optimizėm te jashtzakonshėm

njė dashuri me plot shpirtė dhe vullnet domosdoshmėri per tu rikthyer

nė rigjallrim nė pėrkdhelje rinisje qofte edhe si erė ne imagjinaten

e formes si erė

por ne realitet

vullnet dhe shpirtzim

ndjenjė madhore patjetersim ne qelllim

ngulmim ne qellim

per shkak te motivit dashuri

mbi te gjitha dashuri

kapak qiellorė maje e shtytjes ndjenjes pėr rigjallrim-
dhe shendrrim ne dashuri -
ne at qka dashuron ne rikthim ne qellllim

PER SECILIN VARG do KISHA THURė NJė TEORI TE GJERė TE ANALIZES

POR PO E Lė NJIHER ME KAQ TE SHOH REAGIMIN TėND

TE PERGEZOJ PER KET INTERPRETIM MJAFT MJESHTRORė

SHUM POETIK

KRIJIM I KTYRE

VARGJEVE MJAFT DOMETHENSE DHE MJAFT KUALITET

M pak fjalė keni thėnė shum

QENKENI TALENTE PA DYSHIM E KRIJIMIT

VAZHDONI DHE KRIJONI

PERGZIMET E MIA

E NDERUARALEGENDA

MREKULLUEUSHėM KENI THURė KėTMAJE ARTI JU LUMTė SUKSESE

ishte nje kritikė letrare ose opinion ta quajm mendim i lirė pra qe autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi ia bėri nje mikeshe te forumet ne
nje punim te sajė ku ajo ka shkruar disa vargje -

lirik
13-04-09, 23:02
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aida
lirik, ideja eshte e bukur, por nga ajo qe kam pare ne te kaluaren, them shoqatat e ndryshme qe psh organizohen per qellime fisnike, gjith deshtojne sepse ne si shqiptar qe jemi, adhurojme percarjen, grindjen mes vellezerve dhe materializmin (me perjashtime natyrisht)
Shumica sjane te mirekuptueshem, ju mungon organizimi po edhe vullneti i mire per te kontribuar per nje gje te mire.

Si i thone asaj fjale "1 shqiptar e 100 partia".
Njeriu shpesh bie ne kundershtim me idejat dhe enderrat e veta, e ku me kur bashkohen disa veta bashke grinden per nje kafe te embel apo te idhet.

Une para disa viteve deshta ti organizoj grate shqiptare ketu ku jetoj qe te ua lehtesojme integrimin. Ne mendje i kisha me shume ata gra qe jetojne ne izolim si amvise dhe jane te perjashtuar nga jeta shoqerore, qofte fale mosnjohurise se gjuhes, traditave patriakale apo edhe arsyeve tjera. Nuk arrita ta realizoj per arsyet e siperpermendura. Akoma pa filluar planin dhe konceptin ta realizoj ne praktike, te tjere me hidhnin gurre ne rruge. Plus qe shumicat e femrave parapelqenin kohen e lire ta kalonin me shopping ose me thash e thenme te njera tjetra, e jo me ndonje gje qe mund te sjellte me shume dobi ne jeten e tyre.
Deshperuese dhe per keqardhje por fatkeqesisht nje realitet i hidhur!
Isha e gatshme te mbaj kurs te gjuhes gjermane, nje shoqja ime studente e mjeksise te mbante keshilla rreth temave shendetesore, e nje tjeter (studente e juridikes) rreth temave qe kane te bejne me ligjin e vendit ku jetojme, per femijet te organizojme ndonje shfaqe ne gjuhen shqipe, kurse te gjuhes shqipe etj etj Ketu femijet harrojne gjuhen e nenes, dhe kjo qe poashtu nje arsye pse kisha shume deshire ta realizoj. Deshta ta bej per hire te femijeve qe mos harrojne nga i kane rrenjet.

Kisha shume frymezim dhe ideja plote, po thuaj se gjithat mbeten vetem ne leter sepse pa perkrahje nuk mundja te realizoj asgje.
Ne cilendo dere qe kam trokit, i shtremberonin turijte.

Mos harro lirik se shqiptarit vella me vellane per 10 cent i hyn grindja, dhe gaditshmeria dikush te jep para per qellime fisnike eshte e pakte sepse shumica thone: "He se e bejne per tu pasuruar!"


Gjithsesi te uroj nga zemra suksese!


REAGIM I LEXUESVE NE NJI IDE TE XHELAL FERIZIT
IDEJA E XHELAL FERIZIT AUTORIT TE VARGJEVE SHQIPTARE
ISHTE NEPER VITE QE TE FORMOHET NJI INICIATIVė LIDHJE KOMBTARE
E ORGANIZUAR ME EMRIN SHQIPTARI E NDIHMON SHQIPTARIN
NE TE GJITHA ASPEKTET E MUNDSHME KJO DO TE ISHTE ME INTERES KOMBTARė
DHE JA NJE REAGIM I NJE LEXUESJE PER KET IDE TE XHELAL FERIZIT NE NJI FORUM
LEXUESJA QE REAGOI QUHET AIDA

lirik
13-04-09, 23:07
Qka Mendoni Pėr Idenė Time

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar bashkatdhetarė

shum gjat kohė kam menduar dhe kam provuar ta bėj nji organizim ose organizatė pa ngjyrime partiake me emrin shqiptari ndihmon shqiptarin
nė at organizim antarsim kam menduar tė hyjnė tė gjitha shtresat
tona kombtare duke filluar nga moshat mbi 18 vjeq
nė at organizim kam menduar tė pėrfshihen tė gjith por qeveria tč mos ket tė drejt ndikimi aty as ndonjji parti politike nė mėnyrė qė organizata tė mos korruptohet apo te partiakizohet tė mos ndikohet nga ngjyrimet politike por antar mund te jet secili edhe kryetari i shtetit po deshti
Kjo organizatė do tė kishte qėllim tė ndihmonte shqiptarin ku do qė ėsht duke verifikuar normalisht gjithqka ma parė para se ta ndihmoj
nėse diksuh ka nevojė pėr ndihmė ta ndihmoj
kjo organizatė do ti kishte te gjitha edhe njerzt e fuqishem qė mbrojnė
qė do te kishin autorizimin si policia do ti kishte ekonomistat njerzt akademik projektuesit biznesmenėt tregtarėt ideologt e shum profile tjera
nuk do tė ndikohej nga asnji ideologji por statusi i sajė do tė ishte kompromisi nė mes tė njerzve tė nji kombi
ndėrsa shpirti i sajė neni i veqant kodi i marrveshjes do tė ishte
deri ku mund te bashkpunojn dy persona me idelogji te ndryshme deri aty shkon bashkpunimi
banka e ksaj organizate do te ishte banka ma e fuqishme nė botė organizata do te duhej te regjistrohej pran shtetit dhe duhet ta ket
me statut te ndaluar te zgjedh njerz tė dyshimt
ndėrsa me rastin e denoncimit tė gabimeve me tė drejt vote ta shkarkoj menjiher drejtuesin me mbledhje te jashtzakonshme
qė asksuh tė mos ndjehet i pėrjetshėm
Kjo organizatė do tė duhej ta siguronte falas kanalin televiziv dikund
duke kėrkuar vazhdmisht me aftesit e saja nji mundsi tė tillė
kanali televiziv radio dhe gazetat e organizates revistat tė jen tė gjitha tė pa mvarura tė pa ndikuara nga ndonji ndikim te dikuj tjeter jashta interesave tė organizates
organizata shqiptari endihmon shqiptarin duhet te ket qellimin dhe kodin e parė zhdukjen e varfrisė tė tė gjith shqiptarve dhe aftesimin e tyre lobin e vet interesimin dhe regjistrimin e qdo shqiptari qė flet shqip
shpetimin e shqiptarve per te mos u rrrezikuar me asimilim
dhe shfrytzimin e potencialit tė ti
secili shqiptarė do te duhej organizates tri dergonte informata per biznese dhe ekonomi etj per produkte mandej nga cili regjion esht ta informoj organizaten se sa shqiptar jan me qka merren dhe per qka jan te aft te kontribojnė nė mėnyrė qė organizata tė ket informime qe pastaj ajo te dij si ti shfyrtzoj ata per qellimin e mirė nė shėrbim tė organizates
kryetari dhe serketari e gjith kryesia me ligj dhe status te organizates nuk guxojn te ken ne krye nji natyrė hajduti matrapazi te dyshimt politik
te ndoj familje te dyshimt qe mund te jet ne sherbim te armikut
por duhet te ken te gjith te kaluar te deshmuar atdhetare
angazhimi i roganizates do te ishte lobomi neper botė gjetja e sponzorve dhe fondacionet banka e fuqishme per kredi ku nė atdhe do te ndihmonte dhe specializonte te gjith shqiptart per ide dhe biznese
organizata do te duhej te kishte kompetencat ne secilen firmė deri sa ai qe merr kredi te fillon seriozisht aktivitetitn pastaj ai ta marr persiper
aktivitetin e formes s e vet ne bazė te suksesit te deshmuar dhe fitimit
e pastaj ta paguaj organizaten e cila e ka ngritur
shqiptari ndihmon shqiptarin shqiptari ngritė shqiptarin do te ishte organizata ma e fuqishme solidare nė botė lidhjet dhe motivet do te ishin shum te fuqishme ku secili antarė i saj do te merrte obligim ndersa specialsitet e fuqishem te saj neper qendra te marrin lidhje shum te fuqishme me kombe tjera per biznese dhe ndihma organizates
secili antarė do te vlersohej sa ka kontribuar dhe sa ka gjet e sa ka sjell dobi per organizaten
do te shkohej ne sistemin ebletes ndersa ne lobom dhe angazhim do tė bėhej si e fuqishme ne lobim qe do te ua kalonte lidhjes se judejve ne organizim te persosur per dallim nga kjo organizata do te duhej te ket percjelljen ekontributit dhe dhėnjen e llogarisė
secili antar do te duhej me dhan llogari me shkrim sa ka kontribuar dhe shkaqet pse nuk ka kontribuar mbrenda gjasht mujorit per organizaten
Hyrje daljet e parasė ne banken e organizates apo fondin do te kishin sistemin ma te madh te sigurisė ne botė po mendoj dhenjen e llogarive ne menyr mikroskopike
Bilanci hyrje daljet e parave te regjistrohen per qdo jav ne gazet informative dhe revista e internet ne menyr qe secili te ket mundsi ti percjell hyrje daljet per qka ėsht dhėnė paraja sasia dhe ku ėsht dhėnė sa ėsht e suksesshme kush e si ne detale
Qka Mendoni Pėr Idenė Time

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar bashkatdhetarė

shum gjat kohė kam menduar dhe kam provuar ta bėj nji organizim ose organizatė pa ngjyrime partiake me emrin shqiptari ndihmon shqiptarin
nė at organizim antarsim kam menduar tė hyjnė tė gjitha shtresat
tona kombtare duke filluar nga moshat mbi 18 vjeq
nė at organizim kam menduar tė pėrfshihen tė gjith por qeveria tč mos ket tė drejt ndikimi aty as ndonjji parti politike nė mėnyrė qė organizata tė mos korruptohet apo te partiakizohet tė mos ndikohet nga ngjyrimet politike por antar mund te jet secili edhe kryetari i shtetit po deshti
Kjo organizatė do tė kishte qėllim tė ndihmonte shqiptarin ku do qė ėsht duke verifikuar normalisht gjithqka ma parė para se ta ndihmoj
nėse diksuh ka nevojė pėr ndihmė ta ndihmoj
kjo organizatė do ti kishte te gjitha edhe njerzt e fuqishem qė mbrojnė
qė do te kishin autorizimin si policia do ti kishte ekonomistat njerzt akademik projektuesit biznesmenėt tregtarėt ideologt e shum profile tjera
nuk do tė ndikohej nga asnji ideologji por statusi i sajė do tė ishte kompromisi nė mes tė njerzve tė nji kombi
ndėrsa shpirti i sajė neni i veqant kodi i marrveshjes do tė ishte
deri ku mund te bashkpunojn dy persona me idelogji te ndryshme deri aty shkon bashkpunimi
banka e ksaj organizate do te ishte banka ma e fuqishme nė botė organizata do te duhej te regjistrohej pran shtetit dhe duhet ta ket
me statut te ndaluar te zgjedh njerz tė dyshimt
ndėrsa me rastin e denoncimit tė gabimeve me tė drejt vote ta shkarkoj menjiher drejtuesin me mbledhje te jashtzakonshme
qė asksuh tė mos ndjehet i pėrjetshėm
Kjo organizatė do tė duhej ta siguronte falas kanalin televiziv dikund
duke kėrkuar vazhdmisht me aftesit e saja nji mundsi tė tillė
kanali televiziv radio dhe gazetat e organizates revistat tė jen tė gjitha tė pa mvarura tė pa ndikuara nga ndonji ndikim te dikuj tjeter jashta interesave tė organizates
organizata shqiptari endihmon shqiptarin duhet te ket qellimin dhe kodin e parė zhdukjen e varfrisė tė tė gjith shqiptarve dhe aftesimin e tyre lobin e vet interesimin dhe regjistrimin e qdo shqiptari qė flet shqip
shpetimin e shqiptarve per te mos u rrrezikuar me asimilim
dhe shfrytzimin e potencialit tė ti
secili shqiptarė do te duhej organizates tri dergonte informata per biznese dhe ekonomi etj per produkte mandej nga cili regjion esht ta informoj organizaten se sa shqiptar jan me qka merren dhe per qka jan te aft te kontribojnė nė mėnyrė qė organizata tė ket informime qe pastaj ajo te dij si ti shfyrtzoj ata per qellimin e mirė nė shėrbim tė organizates
kryetari dhe serketari e gjith kryesia me ligj dhe status te organizates nuk guxojn te ken ne krye nji natyrė hajduti matrapazi te dyshimt politik
te ndoj familje te dyshimt qe mund te jet ne sherbim te armikut
por duhet te ken te gjith te kaluar te deshmuar atdhetare
angazhimi i roganizates do te ishte lobomi neper botė gjetja e sponzorve dhe fondacionet banka e fuqishme per kredi ku nė atdhe do te ndihmonte dhe specializonte te gjith shqiptart per ide dhe biznese
organizata do te duhej te kishte kompetencat ne secilen firmė deri sa ai qe merr kredi te fillon seriozisht aktivitetitn pastaj ai ta marr persiper
aktivitetin e formes s e vet ne bazė te suksesit te deshmuar dhe fitimit
e pastaj ta paguaj organizaten e cila e ka ngritur
shqiptari ndihmon shqiptarin shqiptari ngritė shqiptarin do te ishte organizata ma e fuqishme solidare nė botė lidhjet dhe motivet do te ishin shum te fuqishme ku secili antarė i saj do te merrte obligim ndersa specialsitet e fuqishem te saj neper qendra te marrin lidhje shum te fuqishme me kombe tjera per biznese dhe ndihma organizates
secili antarė do te vlersohej sa ka kontribuar dhe sa ka gjet e sa ka sjell dobi per organizaten
do te shkohej ne sistemin ebletes ndersa ne lobom dhe angazhim do tė bėhej si e fuqishme ne lobim qe do te ua kalonte lidhjes se judejve ne organizim te persosur per dallim nga kjo organizata do te duhej te ket percjelljen ekontributit dhe dhėnjen e llogarisė
secili antar do te duhej me dhan llogari me shkrim sa ka kontribuar dhe shkaqet pse nuk ka kontribuar mbrenda gjasht mujorit per organizaten
Hyrje daljet e parasė ne banken e organizates apo fondin do te kishin sistemin ma te madh te sigurisė ne botė po mendoj dhenjen e llogarive ne menyr mikroskopike
Bilanci hyrje daljet e parave te regjistrohen per qdo jav ne gazet informative dhe revista e internet ne menyr qe secili te ket mundsi ti percjell hyrje daljet per qka ėsht dhėnė paraja sasia dhe ku ėsht dhėnė sa ėsht e suksesshme kush e si ne detale

lirik
13-04-09, 23:08
Qka Mendoni Per Idenė Time Ishte Ky Shkrimi Dhe Idea E Autorit Xhelal Ferizi
Dhe Reagimete Disa Lexuesve Ne At Forum

lirik
13-04-09, 23:10
Kjo ide mė ka lindur shum heret para shum viteve jam munduar ta praktikoj
SHKRUAN XHELAL FERIZI
dhe ta filloj organizimin e sajė
shqiptari ndIhmon shqiptarin kjo organizatė do te kishte antarė tė mdhej akademik profesor artista e njerz te te gjitha profileve
dhe do te bėhej e fuqishme duke paguar antarsinė
ata qė nuk kan tė ardhura do te paguanin nji euro ne muaj pėr shembull

por shpirti i ksaj organizate do te perpiqej te mos lente shqiptarė nė dallget e pamshirshme te jetes
organizata duhet te jet jasht qdo ndikimi partiak e qeveritarė te mos ua shohim syt atyre askund afer ksaj organizate

por ti forconte kahdo duke zhdukė dal ngadal edhe nji dozė te egoizmit dhe vetiakizmit qe na ka perfshi sepse kohrat e pa mshira na lan nė kriza dhe shpartallim ekonomik shpirtorė shpėrndarje varfri
mjerim dhe prandaj te nxehet vullneti i shqiptarit sidomos te iket nga varfria
duke aftesuar shqiptart per biznese
kjo oragizatė shqiptare do te kishte njerz te aft te biznesit ku shum shqiptar do te gjenin edhe biznesin informata drejtimin kshillat konstruksionin qendren drejtuese lehtesirat
organizata do te kishte lobim dhe ndikim ne krejt boten edhe ne shtetitn shqiptarė
ajo ne statusin e saj duhet ta ket mbi te gjitha atdhetarizmin shpetimin kombtarė
ekonominė shkollimin format me te perparuara te ndihmave ne shum drejtime dhe njerzit patriot qellimk mirė organizata do te duhej te kishte rregullore tė rrept ku
nuk do tė depertonte ide tjeter apo person pengues sepse do te reagonin te gjith ajo do te duhej te kishte edhe njerzt e fuqishem qe mbrojn interesat e organizates te gatshem edhe per sakrifica
Nė kėt drejtim kam lajmtruar disa milioner shqiptarė ju kam shkruar edhe letra
por nuk jan pergjigjur me qka ka m mbetur i zhgenjyer nga ata
prandaj shqiptart duhet ta marrin ne dorė situaten qė ta krijojn ket qender te fuqishme antar te se ciles mund te jen te gjith dhe ta formojn e ta ndihmojn banken e ksaj organizate
shqiptari ndihmon shqiptarin ose shqiptari perkrahė shqiptarin
le te quhet si te don organizata

lirik
13-04-09, 23:32
Titulli: Qka Mendoni Pėr Idenė Time

--------------------------------------------------------------------------------

shkruan xhelal ferizi
po sikur te ju them un liriku - nji numri te madh tė shqiptarve -
ma besoni mua drejtimin per nji qellim - tė bėjm nji firmė tė madhe prodhimi ne atdhe -
mi besoni mua kursimin paratė financat punen drejtimin te gjitha- se un do ju kordinoj do ju kontrolloj- do hapim firmen e madhe -ku te gjith do jeni te fituar asnji nuk do te humbni por do te jeni teper te knaqur me suksesin
rrini pa merak -
e do ti besonit ndershmerisė time dhe punes - beses-
dhe fjales time
dhe korrektesisė time - te ma jepni udheqjen dhe kontrollin e plotė
ne menyr qe te qelim se bashku nji firmė te madhe ne atdhe -
ku fitimet do ishin te mira per te gjith ne -
si thoni ju

lirik
14-04-09, 00:59
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Honey

Degjo.I nderuar zoteri lirik xhelal ferizi .Ti ke vertet vlera te larta si ne fushen e letersis ,per vargun tend fantastik ashtu edhe si njeri me moral te larte.Tani ti mos i mer perbaze te gjitha fjalet qe ne themi ktu.Se ktu shumica jemi te vegjel dhe kalamaj te perkedhelur.Ne zihemi e shahemi e pastaj pajtohemi.Nuk e marrim aq seriozisht boten virtuale.HYjme per gallat per te kaluar kohen.Ti je ndryshe.Ty te kan shuar endrrat dhe ti mundohesh ta shprehesh ate ne vargjet e tua.Dashurin e madhe per atdheun e jeten.Ne vertet kenaqemi kur te lexojme.Ti je me i math se ne ,ke experience ne shume fusha je dhe intelektual i vjeter ,prandaj duhet te tregohesh gjakftohte me cilimilliqet tona.Mos u merzit.Per sa i perket asaj qe mund te te takoj edhe mund te ndodhi s'eshte cudi.Po qe te organizoj une per ty takim ne Pier 4 me gjithe shqiptaret nuk mund ta bej dot.Se do kohe dhe shpenzime te medhaja s'jam aq bosse .Ne pier 4 Tek restoranti i Antonio Athanasit ne mblidhemi per 28 Nendorin shpalljen e panvarsis atje ti mund te vish e te na lexosh vargje per atdheun.Ka shume te ftuar nga te gjitha fushat.behet dhe mbremje e madhe me gjithe shqiptaret.Kshu Liriko po mos u merzit se si dihet .Njerzit jane shume te ngarkuar dhe nganjeher edhe pse duan ti mbajne premtimet s'kan mundesi ,turp eshte te dalesh nga fjala po ja qe ndoth.Suksese dhe qofsh mire.

lirik
14-04-09, 01:20
Force-Intruder


Heavily Equipped
Anėtarėsuar: 04-11-2002

Vendndodhja: Phoenix Lodge

Postime: 2,218


Delirium ja hoqe trurin Xhelalit.

Kam frike se do na besh gjemen... Xhelali do ndalet se pordhuari poezi dhe mjere ne per ate dite te zeze
__________________
I do not see why man should not be just as cruel as nature!'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
kETU TE DASHUR LEXUES SHQIPTARė
te dardanisė


mund te lexoni fundrrinen e quajtur forca intruder antarin spiun agjent

ne sherbim te grekve antari i organizates famkeqe te omonias se bashku me fanariotin shqipfols delirium tremens
simpatizuesin e madh te grekve armik i madh i kombit shqiptarė

delirium tremens-

se si knaqen ne dialog sadizem -duke ushtruar terrorizem psikologjik tash sa vite ne autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin nga mitrovica

grupe te organizuara agjentesh te vasil bollanos

qe me gjith forcen e shpirtit urrejn shqiptarizmin dhe kosovarėt

po ashtu mua xhelal ferizin autorin e vargjeve shqiptare-

i udhheq lavirja mashkullore delirium tremens
ne at grup jan te gjith shqipfolsa ortodoks te jugut te perzier melez vlleh greko minoritar e shqiptar te shitur te greku-

atyre u esht mbyllė hapsira neper forume
sepse ata do te benin namine zi kunder emrit tim-

me shpoti te zeza
te nxitur nga dikush qellimisht
sepse jan klysh bushtrash te poshter qe shpifin

kunder meje

sepse jan ndytsira faqezi antishqiptarė degjenrik

lirik
14-04-09, 22:57
Te Gjitha Intrigat Emundshme Qe Bente Ne At Forum
Delirium Tremens Forca Intrude Shkelqesia Angji G2 Angjelina

Pink Dhe Shum Tjerė Deshmon Se Ermi I Xhelal Ferizit Ka Hy Ne Shensjester Per Gjithfar Shpifjesh Te Zeza Dhe Deshmon Se Sa Te Poshter E Xheloz Jan Qaqre Te Caktuara Agjentureske Per Te Te Nxi Ket Emer Per Te Shpifur Per Te Intriguar

Aq Larg Shkoj Puna Sa Qe Moderatoret Me Te Madhe Fshinin Sa Mundnin -
Kjo Deshmon Se Vetem Pak Nese Del Ne Siperfae Me Shkrime Vamiret E Vremeosur Nga Gjelozia Qe Jan Urrejt Pervers Te Sukseseve E Krahinave Barbar Shpellorė Urrejtsa Te Sukseseve Te Kosovarve Urrejtsa Te Shqiptarve Ne Pergjithsi Dhe Njerz Ne Sherbim Te Agjenturave Dikush Bjen Viktimė E Tyre Hyn Ne Shenjester Te Tyre Gjithsesi Ne Ket Shenjester Ka Te Pisave Fundrrinave Te Tilla Me Intriga Ky Hy Emri I Autorit Te Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizi

Lexuesi Le Ta Dijn Se Gjith Kto Shpifje E Sulme Qe Mezi Fshinin Moderotaroret
Qka Shkruanin Keta Shpifsit Se Paku Le Ta Dijn Se Me Sa Njerz Te Poshter U Perball Xhelal Ferizi Ne Ato Forume E Perballet Edhe Sot Akoma

Dhe Falenderoj Forumin Dardan Qe Me Mbanė Ne Gji E Me Mbronė Nga Qfardo Shpifje E Mundshme E Dikuj

Sa I Perket Forumit Shqiptarė Com Qe E Ka Rrit Veten Gjoja Si Ma I Madhi Forum Un Mendoj Se Jo Aspak Nuk Esht
Forum I Ndershem
Por Peshon E Anon Kah Grekofilia
Dhe Pikrisht Disa Njerz Te Stafit Te Forumi Shqiptarė Com
E Perkrahin Dhe E Nxisin

Delirium Tremensin Angjin Angjelinen Pinkun Forca Intruder Shkeleqsinė E Berlloga Tjerė Kunder Meje Me Nji Poshtersi Te Pa Shembullt
Pra Ne Rritje Gjithnji E Ma Shum Dolen Shqiptaret Nga Shqiperia Qe U Ndanė Ne Dy Taborre Ata Atdhetaret Patriot Qe Me Mbronin Dhe Spunet Qe Me Sulmonin

Autori Xhelal Ferizi

lirik
15-04-09, 07:34
---------------------------
Me zi po pres te zevendesohen te tere marredheniet sociale me makina. Qe andje e tutje truri nuk nevojitet me, sepse do ta outsourcim. Ne fakt ideja me mire do jete te instalosh mendje-makine tek kafshet dhe te heqesh qafe njeriun. Per se duhet njeriu dhe normat etike

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po e citoj edhe nji thenje ktui ma lart te kompanisė se forca intrude dhe delirium tremnsit dy vampira shqipfolsa -
te kompanisė se kriminelve shqipfolsa-

te cilet e kan bė helaqe forumin shqiptar .com me shpifje e poshtersira-

po u them te dashur dardan te jeni te lumtur qe jeni antarė dhe lexues ketu te kti forumi dardan te qetė dhe edukativ -
e nuk jeni andej-

ku disa pleha vapmiresk myk vorresh shpirta ferri si deliriumi dhe kompanija e ti -
bejn kerdi ne lexues e opinion -

dhe dijani vleren kimetin forumit e kultures tonė te urtė njerzore dardane-

sa do kudo ne nuk shkojnė deri ne at kafshri te mendjes se zezė shizofene te shfrenuar si degjenrikt e delirium tremensit pisa te pa kufij -

JA SE QFAR SJELL NE FORUM ANDEJ KOMPANIA E KTI DELIRIM TREMENSIT DHE FORCA INTRUDES E DISA PROSTITUTA ne sherbim te grekut

qe shiten gjith ditenb TE SEMAFORAt GREK
QE DIHET PLOTESISHT QE JAN NEN NDIKIMIN E SHTYTJEVE GREKo shovene -

QE TE SJELLIN GJITHFRA PJELLASH te zeza ne forum
QKA JU PJELL MENDJA E DEGJENERUAR E TYRE E PRISHT ma e ult se kafshrore

ata jan turrė kunder emrit xhelal ferizi
ne qdo formė e menyrė ku do qe munden me tallje shpoti shpifje -

por nuk po ju ecė dhe jan qoroditur e egersuar -

sepse ne luften mediatike kunder xhelal ferizit pra kunder meje e kan humbur betejen-

kan menduar dhe mund ta fitojnė betejen-
me kan konsideruar picimul
por ju ka ngecur sharra ne gozhdė -

u diskredituan para gjith botes e elxuesit me psikopatitė e tyre ata gjoja duke pretenduar dijen e
vargje -

u shiten nji kohė e mshefen patologjinė e tyre kafshrore psikopatike
deri sa hasen ne gozhden e quajtur xhelal ferizi-

tash ata para opinionit u gjveshen dhe deshmuan degjenrimin e tyre dhe manjakizmin e tyre vampiresk-
te poshtersisė-

dhe deshmuan se deri ku shkon kafshria e tyre e zezė ne qfar shkalle e kategorie

ja shihni se qka kan shkruar ne paturpsinė e tyre e qfar ideshė morale sjellin ne forum jan ma kafshė se kafsha m,e ksi lloj kafshesh u perball liriku juaj ne luften mediatike neper forume

lirik
15-04-09, 08:21
Mendja e tyre pezhgve katrane pjellė te zeza edhe kunder etikes njerzore e normes NJERZORE

deshmon se kafshria manjake e ktyre kafshve qe kan dalur ne AT forum -

nuk ka kufij me degjenrimin-

prandaj ata i kundervihen gjithqka qe ka vargu im ne emocion-
e ne norma pastaj edhe ne atdhetarizem -dashuri njerzore optimizem etj

dhe arsyeja ma e ma dhe esht se un jam nga kosova te ciles ata nuk ja duan kurr driten-


sepse jan fanatik te degjeneruar antarė te omonias qe esht fund e krye organizatė antishqiptare qorre
vegel e bollanos fashistit te ndyrė panhelen e ky bollano vegla ma e ndyrė shqipfolsa nuk ja kalon as esat pash toptani as ndoj tradhtar deri me tani ne historin epopullit shqiptarė as basri pllana i kosoves jo .
esht rekord per shizofreni antishqiptare

fanariot sherbtorė grekve shizofren i degjeneruar qe ka zaptuar bashkinė e himares
e bota perendimore ben sehirė ndaj kti tradhtari -thua se aty po ndahet perendoria bizantine dhe ajo romake me ndikime

po ky bollano qe po ushtron spatsrim etnik asimilim me pare duke paguar njerz
ne jug te shqiperisė -per tu rritur numri i ortodoksve andej

pikrisht ku esht perla e turizmit shqiptarė ku planifikohet turizmi dhe bukuria e kombit shqiptarė me ato perla te jashtzakonshme
shqiptarėt duhet te ndermarin diqka qe ti pastrojn te gjith ata morra e pelshta nga andej deri sa nuk esht vonė
per ardhmerinė e kombit tonė pra

lirik
15-04-09, 08:35
O art mos qajė
xhelal ferizi autorė
mos qajė o arti i jets
mos qajė
nėse majat e thikave tė ferrit tė godasin
ata duan shpirtin e etikes tė shkyejn
shekujt e mirsisė kahdo po bertasin
kur peshat e ferrit duan te shkyejn
pendat me lot po pelcasin
nga teoritė e oeshat e zeza
normat pse duan ti ndyjnė
e qthurjet ti mbjellin per breza
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik
15-04-09, 13:36
SA I PERKET FORUMIT SHQIPTARė COM
ne fillim un kam pasur simpati ashtu si per secilin forum shqiptarė por ma vonė u pa se ai esht nen ndikim te grekofilisė dhe panhelenisė-
sa filloj lexuesi te ngris sa do pak punimet e mia ete me radhisin ne vendin e nderit per vargjet kur filloj ofanziva e psikopatve se pari filloj delirium tremens pastaj disa dinak tjerė emandej moderatorja fiori qe ishte edhe pronare e websaitit ndersa albo administratori po ashtu perkrahte fiorin -
me perjashtimin tim ather ne shenj prteste numer i madh i antarve leshuan forumin dhe ma vonė u qel forumi shqiptarė net -
edhe aty filluan sulmet kunder meje por ma pak sepse ketu filloj me reagu stafi dhe moderatorete pronari .
Duke qenė se histria dhe e kaluara jonė flet per nje te kaluar tragjike ku na u ndalua shkrimi e shkollimi civilizimi un gzohesha qe me ne fund dolen forumet shqiptare ku mund te jepnim secili kontributin-nuk e mendoja se pikrisht ne forumin shqiptarė armiku grek i kishte kapur pikat kryesore -
dhe e mbante nen kontroll forumin albo dhe fiori ia mbanin anen delirium tremensit e banditve te tij -
nga andej rrjedhen te gjitha te kqiat dhe u nis keqja -
mallkuar qoftė delirium tremens dhe kompanija e tij albo administratori qe esht asgje tjeter perveq se shpirti grek se bashku me fiorin e kompaninė e tyre te ndyrė sepse pikrisht delirium tremensi me kompaninė e tij te baglave e berllogave njerz te ndyrė aty e gjeten perkrahjen kunder emrit xhelal ferizi tjeter kund nuk po e gjejn askund poshtersia e forumit shqiptarė .com ne rasttin tim le te dihet dhe le te permendet sa te jen shekujt.

lirik
15-04-09, 13:47
Shkreli Dardan
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 01-03-2006
Postime: 6
o plak matuf

--------------------------------------------------------------------------------

prape erdhe ketu ti mo plak matuf?
Ta mbyllen halene andej dhe erdhe te vjellesh prape ketu mo?
Po eshte Fiori prape ketu.Shpejt do ta mbyllin halen e dhe ketu,o filoserb!
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ja se qka shkruan fundrrina goja nevojtore e dardan shkrelit
kunder autorit te vargjeve shqiptare poetit xhelal ferizi
ky shkrim esht gjetur ne forumin shqiptarė-
ja pra shifeni se sa njerz te ndyrė e te poshter ka dhe sa shqipfolsa te ndyrė e qe jan ne anen e armiqve te kombit tonė ti thuash xhelal ferizit filoserb qe nji jetė te tėrė u aktivizua kunder politikes serbe dhe psoi me shekuj brez pas brezi ne fis te tij pikrisht nga armiqt serb kjo esht njejt sikur ti thuash nėnė terezes ti je e pa mshirė katile -
por fytyra pleh e plehavve e ndtysirave e coftinave dhe zallogave te pista ordinere me shpirtė ma te zi se se katrani q ti bėsh e q ti thuash kti dardan shkrelit manjak perveq se nji qenje e ndyrė e pa karakter .
Fyerje te tilla ne forume nga zallogate ndyra pa asnji shkak pa ju pasė borgj xhelal ferizi askund
nuk ishin pak por dolen mjaft shqipfolsa makaber perversa flliqarė qe ekan fyer autorin e vargjeve shqiptare pa ju pasur autori asnji borgj hiq asnji -

lirik
15-04-09, 14:13
NDER FUNDRRINAT E NDYRA POR KJO NDODHI TE FORUMI SHQIPTARė NET

ishte edhe njeriu me nofken edit -

nje pis i pa yndyrė njerzore e i pa fytyrė nji pis i flliqarė nji
qenje e pa vlerė shpirtė rrugaqi qe e nisi urrejtjen dhe sulmin ndaj autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizit
pra kunder autorit te vargjeve xhelal ferizit e nisi sulmin me pa besi e poshtersi kot krejt kot nuk dihej as nga kush nxitej as perse por ky shkoj edhe larg me fyerje-
deri aty se qe e nxiti xhelal ferizin ne gjaknxehtesi te shprehej kunder tij e ti thot dil per mejdani nese je burė -por keta njerz kursesi te merrnin guximin te delnin per ballė veq se u treguan fundrrina te lig e te dobt pisa fyes asgjė tjeter -
le te bindet lexuesi dardan se sa njerz te poshter mbanė kjo tokė qe sulmojnė e nxisin nervozė
pa asnji borgj te autori xhelal ferizi pa u pasė autori asnji borgj te vetem por se sa ka shqipfolsa te tillė te zi e te pist le te bindet vet lexuesi shqiptar ne dardani.
per keto shkaqe sepse ka pisa dhe aq pisa te ndyrė -
xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare rrin gjithmonė ne gadishmeri kunder tradhtarve e armiqve
te sulmohet kaq paturpshem e kaq paftyrsisht nji autorė i vargjeve shqiptare pa faj kjo esht nje qudi e vertetė edhe pse autori kta njerz qe e sulmojnė fasre nuk i njeh autori befasohet se kah buron gjith ky motiv i ktyre njerzve qe aq egersisht e sulmojnė befasisht ne forum pa prit pa kujtue pa ju pas asnji borgj e quditshme -

lirik
15-04-09, 19:41
Edhe sikur grekėt tė jepnin jeten nė shkoder nė lezhė apo ne tiranė e te lenin varreza andej -
e kudo tjeter apo edhe ne vjenė t e austrisė apo edhe ne londer-
kjo nuk do te thot ,se kan hise ne ato torje sqi po pretendojnė ne disa zona te shqiperisė se jugut ,me varrosje e qvarrosje e prralla e mite te tyre
ne at tokė shqiptare -ore a jeni ne vete ju qka shkruani qka flisni

po shqiptarėt a nuk i dhan 28000 dėshmorė vetėm ne shqiperi me italian -
vetem greket paskan luftuar kunder fashizmit apo qka ,ne fakt sido qe te ishte puna edhe djalli i zi -
te vinte ne at kohė ne tokat shqiptare ,ne ishim te rrezikuar ne te gjitha anet ,
nga turqit nga pansslavet nga te gjith edhe greket sulmonin token tonė edhe fashizmi edhe bullgaret e hiteri e te gjith kush mundtte ,dhe ne fakt me shiku realitetin ne duhej te beheshim edhe me djalllin,
vetem qe tua thenim hundet ketyre armiqve shekullorė qe kan bėrė maskara ma te tmerrshmet-
ne histori ne trojet shqiptare -
ata greket dhe serbet kan bė gjėra nga ma kriminalet ne tokat shqiptare ,
dhe ardhja e italisė po mendoj e fashizmit ne vitin 1939 pamvarsisht se ishte me regjim fashist
shqiptart e mje r ė pushtuesin fashist italian e shihnin si nji lloj shpetimtari -
dhe mjaftonte qe greku mos ta therrte te mos e qnjerzonte shqiptarin siq e qnjerzoj qamerinė shqiptare
e therri dhe e griu e ndjeku preu griu dhunoi masakroj -
nga trojet stergjyshore shqiptare me nji gjenocid pastrimi etnik ,
ndersa sot europa dhe e gjith bota flet per gjenocidin armen ,
po ku esht gjenocidi armen ne krahasim me gjenocidin shqiptarė qe kan ushtruar serbo greket neper shekuj ku ehst shuar komplet ilirija esht zhdukur nji komb antik-
pastaj gjenocidi shqiptar qam -gjenoscidi i koosves -
qe esht i freskt -
ndersa greqiaj adhurohet si perendi nga europa kryqtare ,
ketu ka te bėj simpati te tillė vetem feja e kryqit dhe asgje tjeter -
grupimi fetarė primitiv dhe antiqytetrrues ,asagjė tjeter ktu nuk ka te bėj tjeter,
interesa grupore fetare e qka tjeter.
fashizmi italian edhe pse fashist dhe duhej luftuar duhej denuar si ide-
edhe si murtajė e globit,ishte teper civilizues ne krahasim me fashizmin e trinitris greke dhe pansllavisė kanibale -
ssllave pansllave -
a nuk ishte rusija ajo qe me qender mosken donte te perhapte kanibalizmin pansllav ,me kryq nė dorė
kultin e dhunimeve te femrave kultiun e vrasjeseve barbare kanibale te foshnjeve ashtu siq ka vepruar greqia panhelene ne qameri-
duke pre e gri me gejnocide te pashembullta popullin e lashtė antik ilir shqiptarė vetem pse nuk i bente asgje kujtė vetem se ishte pran nje detit t e bukur.
Motivi i kti kanibalizmi tradhtarė armik ishte lakmija per pastrimine tokes dhe pervetsimin popullzimin me grek e sllav qellim etnik pra-

po pse sorollatej gjat gjith kohes marina ushtarake ruse ne gjirin e kotorrit-
mos kishte aty edhe ajo hallline tė rėnėve ushtarė rus kunderrfashizmit -
apo pse deshti te bėj bazat ne kotorr e karaburun dhe vlorė
mos edhe aty kishin luftar rusėt ne ato zona dhe ishin vra apo jo pra qellimet jan fund ekrye pushtuese.

Pra halli i teritorit ka qenė aty qysh se u formua dynjaja,
s e grekt edhe sllavt sikur t e munden e marrin edhe zelanden e re e shpallin se aty ju kan ra ushtart ne beteja -
e bejn ortodokse trinitri-
vrasin dhe pjekun foshnje per ket qellim.
s ka ketu asgje tjeter vetem teritori lakmija --
per tokat tona,
po naften qe hjedhin e planet q e bejn ne himarė ,po kisheat ortodokse dhe kishen ortodokse ne lezhė ne veri,
qe e ndertuan me qdo kusht ku asnji grek nuk ekzistoj neper shekuj ---
mos kan edhe aty ushtarė tė tyre greket qe u kan ra per liri apo jo
,ore ata jan pushtues te ardhur nga
nji fis dikund ose nga egjypti i vjeter -
shkeputur si akej e si danaj,endacak te shkretirave qe u perhapen pastaj neper europė-
qe deshten fryginė fenikasit e brigjet e azisė europen ti kolonizojnė-
kah kan ardhė aty e jan shpernda nji zot e din a kah toka a kah deti askush nuk e din .

ata i shkrin maqedonasit e lashtė pa kurfar gjurme i asimiluan dhe i helenizuan-
dhe nji pjes te thrakasve e shum kombe tjera ,-
ashtu siq ka asimiluar rusija afro njiqind e pesdhjet fise e kombe andej kah tunguzija kamqatka e kaukazi
e sot bėn dhunė e kerrdi ne qeqeni-
duke dhunuar femra te reja ku e ka mbyllė prej qdo lloj informimi,
a e sheh dikush ne qeqeni qka ndodhė a jo , a ka media a ka gazeta a jo-
ata qeqenet jan nen dhunen kriminale ruse ,
per shkak se parashihet aty me kalu gypat e gazit e te monopoleve-
te naftes,
per shkak te pasurive kush me grabitė me u pasuru pa ligjshem e me u armatosė ma parė,
e popujve ju hjedhin hi syve me ,pelerina fetare e kryqa e gjėra tjera-
prralliste,

keto jan materializime te imperiumeve-
dhe tendencave per rritje te fuqive te dominimeve gjeostrategjike-
por leni keto paragjykime-- feja sherben vetem si formė maskimi per pushtime materializim ,ne fakt i sherben shtetit,ushtrisė politikes per qellime ekspansioniste si dozė ,dhe narkozė ,anesteziste paraprirse e pushtimeve per teritore.
fe ka vetem ai q e nuk ben keq dhe ai qe njeher te pakten nė javė i kthen sytė kah qielli dhe me shpirtė e nderon zotin dhe e don vėrtetė zotin duke e lėnė ate te qetė.

lirik
16-04-09, 00:51
kush ben krime dhe shkon nė kishė e ne gjami-
i shkon rruga kot e mundi deri te kisha e gjamija -
zoti nuk ėsht naiv q e te shkruaj vepra te mira -
pse njeriu shkon deri te kisha apo gjamija,
rri aty ku je dhe mos shko askund mbaje nje fe te lirė si qytretarė i ndershem -
mbaje ligjin njerzorė dhe rrrespekto kombin shtetin atdheun token dheun qiellin diellin hanen driten punen zotin prinderit farefisin shkollen .
duke kaluar rruges ndonjiher kur te duash e ke tė lirė tė kthesh sytė kah qieelli e tė kujtosh zotin,.
Zoti nuk na ka krijuar qė tė shkojmė nėpėr pėrulsi e nėpėr rėnje poshtė e pėrpjet ė e ti servilosemi
mjafton nes e ate e duam me shpirtė me zemer -
dhe na bjen ne mend per t e se paku njiher ne dit

lutemi qdo kush ne gjuhen e tij -
duke thėnė na ndihmo o zot, se jemi robt e tu njerzt e tu ti qe na ke krijuar -
zoti na ka krijuar dhe na kupton te gjithve .

shko ne kishė e gjami per shlyerje mekatesh e ne anen tjeter bėn e thurė njimi plane tė zeza pėr pushtime e krime e keqberje ,
dhe mendo apelo ne zotin per ndihmė qfar kuptimi ka kjo.

zotin mund ta lutėsh edhe duke ecė rruges por duke bė opunė te mira -
kush ta ndalon,ta thuash nje fjalė te mirė feja dhe lutja ėsht e lirė ,
s ka nevojė te na drejtojnė me pelerina e te mshefin thiken aty nen rrobat fetare .

Ndersa ne shqiptarė jemi dhe duam te mbesim tė tillė
,ketu TE RASTI I DISA NDIKIMEVE VERRIMEVE E QVARRIMEVE GREKE NE SHQIPERISė JUGORE NE SHQIPERIN E JUGUT
ka vetem plane per t e na marrr teritoret e bukura, KOMBTARE SHQIPTARE
do te ishte mir te gjejmė nji aleat tė fortė ne botė e te frocohemi -
dhe grekut t e ja trgeojm njiher e pergjithmonė vendin qe te rrij urt -
e te mos guxoj as te mbajė ma gjendje lufte me ne me shpallė e me mbajtė as te krijoj plane antishqiptare-
per sa te jen shekujt -
as te krijoj pengesa kahdo qe shkon per ne.

Ata pra greket asimiluan dhe shkatrruan civilizimin e vjeter pellazg maqedon thrakas fenikas ilir trojan e shum civilizime tjera jan vetem njerz fanatik asimilues-
dhe vandal -qe shuajn shkatrrojn kultura tjera te kombeve tjera pra vlera formime te civilizimit per ta mbuluar me te tyre qdo gjė

bota duhet te kerkoj llogari nga kta greket -
e jo europa ti adhuroj si qiellorė
,europa esht duke i perkdhelė per se tepermi greket dhe jan duke gabuar-
,dhe pikrisht europa ka faj qe asnjiher per shkaqe politike dhe gjeostrategjike nuk po ndrron qendrimin per ta per greket pra sepse greket nuk emritojnė qe te na dominojn ne shqiptarve .

greqija nuk esht asgje tjeter vetem nji qerdhe ruse,nji pikė rreziku ne ballkan-
pra pikė rreziku per europen,

europa si gjithmon ajo europa ,i zhgenjyer jam edhe ne amerikan ,qe nuk e favorizojnė shqiptarin-
deri ne maksimum--
me fuqi ekonomike dhe ushtarake,--
nuk e di qka presin ma,

kur dihet s e vetem ky popull jetim po i sherben mirsisė dhe paqes ne rajon -
dhe ishte diga ma e fort per te gjith pushtuesit,perendimi duhet ta ket aleat te siqnert shqiptarin-

dhe shqiptariesht populli ma proeuropian ma proamerikan ne botė ,
ndersa i talentuar per miqsi edh e me popujt tjerė.

si mund te adhurohen kaq shum popujt qe kan prishė kaq shum civilizime,greket kan asimiluar-
shum popuj
dhe prishė kaq shum kombe zhduken frygasit e lykasit e fenikasit e thraket e nji pjes te epirotasve te vjeter,.maqedonasit e vjeter
ata kishin plane shkatrrimtare perandorake-
por per fat e paten kaqaikune vogel-
ata kan qenė sundimtarė edhe ne kosvė ne mesjeten e hershme ,ne kohen bizantine
qka deshten atje,
po ne siqeli matanė deti qka deshten -
e ne brigjet e helespontit e ne gryken e konstantinopojes,,e ne trieste ne bregdetinadriatik ne split ne
shum vende
pushtime pra vetem pushtime ata u perhapen edhe kah rumanija e kah jo tjeter ,
gjurmet e tyre shihen deri te ishujt e istrisė ishin duke u perhapė kah venetia e kah europa si turqit dikur kah vjena.

q' jan kto prralla q e prrallisin greket e jo keshtu e jo ashtu -
qdo gje ėsht pushtim teritorial dhe luft ė per dominim me maskė fetare e maska tjera.

Rrini shqiptarė rrini bashk e kundervenju planeve te armikut -
dhe le te dal ligji kush tradhton atdheun dhe ben veprime te tilla si kta te paguarit e pa karakter -
antishqiptarė
te denohet me burgime te gjata -
ku ke degjuar ti te demtosh atdheun tend interesin kombtarė e te mbetesh i pa ndeshkuar -
paraja duhet fituar me mund dhe me edukatė me prodhim ekualitet me djersė te ndershme -
por jo me pislliqe e duke demtuar interesiin e atdheut.
varrosje dhe zhvarrosje ne trojet shqiptare ne jug te shqiperisė nga ana e politikes greke -
jan kto dhe lojna politike te greqisė qe ju bien ne qafė shqiptarve te varfer -
dhe un jam teper i zhgenjyer ne perendimin -
q e na len qellimisht te varfer dhe na mbyll te gjitha rrugėt,e na len ne ndikimin dhe kolonizimin e huaj kryeisht grek
Per qfar vize e vizionesh e intergime flet perendimi kur me ket popull te mjerė shqiptarė ka vetem tallje e lojra te pa kufij

,ne do te duhej te udhtonim ne gjith boten pa asnji vizė per shkaqe te modernizmit civilizimit dhe integrimeve njerzore civilizuese
,jemi popull paqsorė por edhe i vetem ne botė qe nuk grryejmė per qellime brejtese dhe destruktive ne dem te poujve tjerė -
dhe nuk i sjellim kob planetit -
si nuk ekuptojn ket kombet e huaja ,
ne ia duam te miren paqes,ndrsa si amerika si shtete arabe si e gjith bota do te duhej te derdhnin para ne shqiperi me invetsime te sinqerta ne ket mekė e medinė te paqes,

qe nuk trazon askend ne botė-

pse derdhen investime ne greqi ne nji vend qe nxitė grupime fanatike fetare-
dhe greqia ėsht kundershtare edhe edhe ne qelizen ma te vogel esht pansllave dhe antiperendimore antiamerikane.
turqija na shkatrroj 500 vjet na ktheu ne fe islame -
e sot nuk ben as me te voglin investim per shqiptarė kurfare hiq
por dergon dis a firma grryese ne token tonė shqiptare pa asnji kuptim apo dobi pra nuk shohim hajr krufare nga ajo ekonomikisht ,
te njejten gje e bejn edhe te tjeret,
ia kan vu syrin,pasurive tona nentoksore -
dhe mundsisht duan te na len njifar kolonije nen sundimin greko sllav -
edhe pse kėta greko sllavet duan tua nxjerrin sytė perendimorve.

ndersa arabet nuk bejn asgje tjeter vetem veshin me rroba mbuluese fetare femrat tona per nijqnd euro
te mallkuara ne muaj
ua shperbleft djalli te gjith atyre qe bejn te zeza fetare ne shqiptarizemin tonė etnik -
kahdo q e ecin mbi dheun tonė shqiptarė ,
na fusin tradhtarė mashtrues demagog e vegla qorre neper bashki si vasil bollanon ne himarė -
e shum kah tjerė korrupcionista dhe teatralista
,na lėnė djelmninė te ikun neper deti e kufij t e rrezikshėm ,ndajnė fmijt shqiptarė nga prindrit-
dh e i jan gjuajtur ne qafė nji kombi qe asnjiher histroikisht nuk i pat borgj kujt.

ndersa nes e ka popull dikund ne botė q e nuk ka unitet ata jemi ne pikrisht shqiptart-
nuk ka fis as komb ne botė me te pa bashkuar s e ne ,
dhe ky esht rreziku ma i madh i cili nji dit mund te na haj koken -
dhe te mos ekzistojmė ma ,nes e vazhdojmė me mosunitet ---
dhe mos punė
greket do te arrijn qellimin per te na zhbi-------
se bashku me tjeret q e,punojn na t e dit ne qellim te demtimit tonė deri ne rrenim .
Nuk e kuptoj shqiptarin aspak ne asnji aspekt ,

sikur te kiShim qenė ne shkretiren e sahares do t e kuptoja varfrinė atje ne shkretira nuk mbjellet dhe nuk behet asgjė as pemė as perime as agrokultura -
ndersa ne vendin ma te bekuar te botes ne shqiperinė etnike ku qdo pllembė esht kopsht magjik esht pasuri,tokė e veqant pjellore
pse nuk organizohen ,qe te mos shtrijnė doren e varfrisė e pastaj per per nji vizė shengeni,
te nenshtrohen ps e nuk punojnė shqiptaret ne atdheun e vet
.
nese dikund ka popull ne botė qe nuk e sheh jeten neper mes punes ata jemi ne,per momentin kshtu duket -

lirik
16-04-09, 00:54
llogaritni si punojn duart e vyeshme te korenave e te japonezve e te gjermanve-
dhe shum popujve tjerė ,nes e nuk jemi lindė per punė ather duhet ti themi fuqive tjera ju lutem na shpetoni disi si t e mundeni s e mbaruam nga kjo katrahurė papunsie e varfrie .

nese ka dikund ne botė qeveri qe jeton han dhe pin shftrytzon ajrin e atdheut eren e detit knaqsinė frutat gjelbrimin e kokrrat e zallit e te dheut te mirat ne vatan
dhe nuk i intreson s e ku po jeton--
ather jemi prap ne nji nder vendet e par a ne botė ,pa konkurencė
,shiheni shtetin shqiptar qe 90 vite i pamvarur dhe ma i varfri epapunsi pa prodhim nė botė ,
kush ėsht fjatorė pėr kėt mjerim .
vatani nuk mbahet me britma e histeri e lalfge boshe me qjerrje e vajtime me fjalė e pallavra,
ndasi klanesh e ndasi krahinore primtive fisnore fetare -
duhet kapė shatin lopatat mjetet epunes -
duhet pervjelė duart evyeshme shqiptare e futė ne pun makineritė-
duhet zhduk korrupcionin -
duhet zhdukė krahinarizmat dhe fmailjarizmat te menduarit e prapambetur antimodern fisnorė e inatet primitive meskine duhet ti perkushtohemi integrimeve dhe jetes moderne koncepteve te perparimit qyterimit civilizimit -
duhet lėnė ndasitė grupore per klane e pushtet duhet nxitur motivuar e detyruar me pun qytetarėt.

duhet punė pergjegjsi obligime te e detyrueshme-
edhe femijt t e dalin ne punė kuptohet me pages te merituar per ti motivuar-
. asnji cep i atdheut nuk duhet lan pa zhvilluar -
dhe kur t e behemi i puntorė , te mirė jemi edhe ma shum miq me boten.

Shpetim kombtarė nevoitet ndersa per ata qe trdhtojnė atdheun dhe hyjn ne sherbim te huajve-
duhet ligji ma i rrept-
pamvarsisht qka prralis dikush ,europa apo kush te doj
,ne nuk kemi nevoj as me hy ne europ nese na mbulon anarkija e tradhtija kombtare e mjerimi -
as ne askund tjeter kemi nevoj me hy nese nuk mbajmė punė atdhe zhvillim peprarim progres arsime dhe ligje te drejta te perparuara j .

ligji dhe puna esht per qdo kend askush nuk esht i privilegjuari i ksaj bote te gjith kemi pergjegjsi dhe obligime
ndersa qdo kush i huaj q e vjen me qellim shkatrrimi ne tokat shqiptare -
me nxitė agjentura-
duhet te perballet me ligjin e ndeshkimit si tradhti kombtare .
vetem ketu dhe kjo esht zgjedhja e rruges se shqiptarizmit, modernizmit suksesit dhe te kombit t onė
te stervuajtur-
te tjerat jan prralla dhe lalfe kot humbje kohe dhe dogma te pa dobishme llafollogj mjerane pa mbulesa prralla me mbret -
nuk i sherbejn ardhemrisė kombtare sabotimet dhe ndasitė primitive shpellore te pa edukatė jo moderne dukuri neveritse dhe te shemtuara te pa kulturė.
Nes e vazhdon ky egoizem dhe kjo indiferencė te mos befasohemi kur nji dit kombi jonė te zhduket -
siq jan zhduk thrakasit e vjeter e dakasit e vjeter frygasit ,
e shum kombe tjera te lashta,maqedon hetit, e sa e sa kombe tjera.
DESHIRA IMEE FLAKT ISHTE QE TA SHOH KOMBIN TIM SI PUNTORė TE MEDHEJ-
ngjajshme me japonezėt -
vetem aty eSht GARANCIONI krijimtarija dhe shpresa-
dhe ka kuptim shteti ,
por keshtu si jemi shpernda ne pa kurfar uniteti-
nuk mund te mbjijetojm ne kohrat q e vijnė per shkak se civilizimet tjera me anė te pasurive po na blejnė si skllever si po duan dhe po krijojn qendra fetare e grupore klanore antishqiptare -
dhe
kan arrit ė shum qellime dhe kan ba shum dė mtime te renda ne kombin tonė duke perqa .
Ky guri me mbishkrime greke -
q ė paraqitej ketu nga nji forumist gjoja gjurmė greke ne token shqiptare -
gjoja si deshmi greke -
ne nji majė tė lartė shqiptare ,ėsht vetem nji prrallisje-
keso shkrimesh mund te gjenden edhe ne greqi dhe te sillen si fotografi gjoja deshmuese faltike ,
ne kemi qenė te pushtuar nga grekt dhe romakėt-
dhe kemi shpetuar vetem per pak pa u asimiluar tersisht-
ka pas mundesoi q e ne sot t e humbim gjuhen dhe kulturen per shkak te pushtimeve te gjata te pernadorive -
ashtu siq e kan humb dalmatinėt e vjeter ilir -
dalmat dhe malazezėt -
qe dikur ne kohrate dokleatve fllsinin gjuhė ilire-
poashtu edhe dalmatet qe sot flasin kroatisht-
por nuk kan aspak ndjenjė kroate por ilire .
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''
autori i kti shkrimi ėsht xhelal feriz poet Nga Mitrovica e Kosoves
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik
25-04-09, 08:44
Kam menduar te them kush bėn mėkate krime vepra te liga pastaj mendon ti shlyej ato me lutje jan peprjekje te kota ato sepse zoti nuk mashtrohet ai nuk falė vetem pse njeriu nga servilija dhe egoizmi bjen permbys as pse rrefehet te prifti -
prifti esht njeri tek e fundit njeri qe perfaqson fe prandaj kot shkon njeriu ne kishė ose ne gjami kur i bėn njiqnd te zeza kendej ne anen tjeter duke menduar se do tė ja shlyej mekatet perendija pse ai shkon e perkulet pastaj
me llafe e fjalė qe un i quaj jo lutje por egoizem interes bastard seervil ndaj zotit me qellim per te shpetuar veten nga zoti dhe mekatet e rėnda qė ka bė gjat jetes - sikur te ishte me falė zoti ashtu ather qenka leht bėn keq e shko ne kishė e gjami pastaj dhe shlyej fajet -po gjygji civil si esht ai ta zėmė nje njeri do te bente krime qdo dit ne qytet dhe do ti thoshte gjygjit me fal mos me gjyko se kam gabuar -pra e njejta gjė ėsht njeriu kur te bėn te keqen ka per ta paguar si me ligj te shtetiti te njerzisė edhe me ligj te zotit nuk ndihmon asnji lutje perveq gjygjit dhe pageses le ta dijn edhe ata qe po shkojnė hagji se qdo vizitė ne qabe kot e kan nes e kan bė te kqija se vetem mund kot esht dhe perpjekje sepse nese ka bė te kqija te kota jan te gjitha viziztat dhe shkuaraja ne qabe sepse ajo do te ket vetem karekter turizem ather se ndihmė e qellim jo as humanizem nuk do quhet kot e kan qe bejn shpenzime andej
RRI MA MIR NE ATDHE MOS SHKO FARE SEPSE NJERIU QE SILLET MIRė NE KET JETė PEREDNIJA DO TA SHPERBLEJ NUK KA NEVOJ ME SHKU NE QABE ASPAK
njeriu duhet te ket shpirtin e paster jo kriminel-
por duhet ta ket ndjenjen njerzore sepse pastaj kot qdo perpjekje ėsht GJOJA PER TE SHLYER TE
KQIJAT ME ANė TE LUTJEVE NE KISHA E GJAMIJA QKA PER MENDIMIN TIM ESHT QESHARAKE AJO OSE SI TE THEM BEZDI NDAJ ZOTIT SEPSE ZOTI NUK RRIN VETEM DUKE FALUR ME KATE MEKATTIT DUHET ME JU RUE MOS E BėN SEPSE GJYGJ KE ME PASė O NJERI DHE ME E PAGU PIK PER PIKė SIPAS VEPRIMIT E SHKALES SE FAJIT ASHTU KE ME E PAGU PA DYSHIM

lirik
25-04-09, 23:37
09-02-09, 08:50
Honey
Charming!


Regjistruar mė: 24-02-2007
Vendndodhja: MA
Postet: 2,621
Rep: 0
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Degjo.I nderuar zoteri.Ti ke vertet vlera te larta si ne fushen e letersis ,per vargun tend fantastik ashtu edhe si njeri me moral te larte.Tani ti mos i mer perbaze te gjitha fjalet qe ne themi ktu.Se ktu shumica jemi te vegjel dhe kalamaj te perkedhelur.Ne zihemi e shahemi e pastaj pajtohemi.Nuk e marrim aq seriozisht boten virtuale.HYjme per gallat per te kaluar kohen.Ti je ndryshe.Ty te kan shuar endrrat dhe ti mundohesh ta shprehesh ate ne vargjet e tua.Dashurin e madhe per atdheun e jeten.Ne vertet kenaqemi kur te lexojme.Ti je me i math se ne ,ke experience ne shume fusha je dhe intelektual i vjeter ,prandaj duhet te tregohesh gjakftohte me cilimilliqet tona.Mos u merzit.Per sa i perket asaj qe mund te te takoj edhe mund te ndodhi s'eshte cudi.Po qe te organizoj une per ty takim ne Pier 4 me gjithe shqiptaret nuk mund ta bej dot.Se do kohe dhe shpenzime te medhaja s'jam aq bosse .Ne pier 4 Tek restoranti i Antonio Athanasit ne mblidhemi per 28 Nendorin shpalljen e panvarsis atje ti mund te vish e te na lexosh vargje per atdheun.Ka shume te ftuar nga te gjitha fushat.behet dhe mbremje e madhe me gjithe shqiptaret.Kshu Liriko po mos u merzit se si dihet .Njerzit jane shume te ngarkuar dhe nganjeher edhe pse duan ti mbajne premtimet s'kan mundesi ,turp eshte te dalesh nga fjala po ja qe ndoth.Suksese dhe qofsh mire.
ket shkrim koment per autorin xhelal ferizi e gjeta te nji forum tjeter te forumi shqiptar net
e shkruar nga forumistja honey nga bostoni i amerikes

lirik
26-04-09, 01:08
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga daniel00
Mu me duket si merimange liriku , me hiē gje tjerr nje rrjete fjalesh qe te zene e te perpelisin keq me llogjiken e forte

Kam respekt se eshte edhe poeti i 1 milion vargjeve , e te tille une nuk kam pare , fenomen .-----------------------------------------------------------------------------------------

mendimi i forumistit daniel ne forumin shqiptarė net pra te dashur lexues ku do qe jan shkruar mendimet e lexuesve po i permbledhi ketu ne temen time si dhe temat ku do qe kam shkruar se bashku me opinionet e lexuesve ne menyr q ete ken nje permbledhje temash ato e te jen te bashkuara

lirik
26-04-09, 01:11
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 2G
Pershendetje Lirik.
Prezantimin tend nga paraqitja mund te na e besh dhe ketu ne forum, sepaku te na shuaje kuriozitetin prej poeti me nje fotografi tenden.
Une mendoj se nje foto e vertete flet me shume sesa qindra fjale te postuara.
Personalisht te me falesh, por miqesive internetore s`u besoj sinqerisht e kam vella. Mbase edhe gaboj qe shprehem hapur, por shoqerivee reale edhe spo u besoj me. Per mua fjala shoqeri eshte teper e rralle te zere vend ne shpirtin tim, pale me ne tryezen time apo familjen time. Me majfton cka kam njohur deri tani.
Do deshiroja te te lexoja sa me te lumtur, optimist dhe sigurisht duke te uruar Frymezim te pavdekshem gjithmone.
Ti vertet na ke respektuar te gjitheve si shoqeri virtuale shqiptare, duke na lene nje pjese te shpirtit tend, hedhur ne poezi, dhe kjo sepaku mua si njeri me mjafton.
Gjithe te mirat, pyetje nuk kam. Flm

lirik
26-04-09, 01:12
ketu shihet poashtu nji koment i nji antareje ne nje forum e qujatruar 2g e cila jep komentin e saj per lirikun

lirik
26-04-09, 01:15
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kush_jam_un
pershendetje per te gjithe,pasiqe jam antar i ketij forumi besoj se edhe pse shum pak apo me njohen nga disa postime edhe ate vetem ne rubriken e besimeve fetare,besoj se perseri do me vlersohet mendimi,un them te drejten zotri Lirik kam lexuar shum pak per ju por aq sa lexova e kuptova se jeni njeri me nje te shkuar te veshtir dhe shpirterisht i lenduar,ketu cdo kush shpreh ate qe ka ne mendjen e tij mirepo duke pas kujdes qe mos lendonn dikend,un do te thoja nje gje,mua me vjen keq per ju pasiqe keni perjetuar torturime dhe mundime te shumta mirepo nje gje mos haroni sepse nuk jenni i vetem,shum shqiptar kan perjetuar halle dhe brenga disa nga ato edhe me te renda se ju,ju sot keni kompjuterin dhe shkruani dhe sadopak e shijoni jeten ndersa disa te tjer nga mosha ejuaj nga torturat e shumta prej shum fraksioneve sot jan ose te vdekur ose te shtrir e te semur nga rahjet dhe mallretimet qe iu jan bere andaj ajo qe jju keni deshir ta ngrisni veten moralisht esht shum pozitive se ju jeni ne luft me vetveten dhe gjithcka pozitive per ju esht e mirseardhur dhe ju sherben si nje barn,sidomos takimet me njerez dhe vlersimi i tyre per ju ne te mire kuptohet,un per vete nuk behem decid dhe te them Jo skisha pas deshir te ju takoj sepse skam dobi prej juve ose cme intereson mua kush jeni ju apo sic kish then Fierakja tek shqiparet ska shoqeri-ngadal mos i hipebolizojm gjerat askush nuk thot te shoqerohesh me dikend e tani te kepqerdoret ajo shoqeri thjesht Liriku ka shpreh deshir te dij se a duan forumistat te takohen me te ne menyr organizative dhe kjo esht shum e qart,un nuk them as si Rexhina se nje takim me Lirikun per te ishte si nje gje shum shum e madhe ngadal nuk esht asgje apo nuk ben te dramatizohen gjerat as te thjeshtesohen por ashtu sic jan ne realitet,mua me pelqeu mendimi i ETA-s ku thot te organizojm dhe te takohemi sa me shum antar te forumit e tani e shohem se kush e mer fjalen kush reciton kush keshilllon e me radh besoj jam i qarte.
Nese do kishte dikush qe do merte iniciativen e organizimit te ketij lloji un jam aty me cdo perkrahje qoft fizikisht qoft finansiarisht etj,vetem jo ne amerike sepse sme len obligimet te vij deri atje e sa per shqiperi apo maqedoni apo kosove aty jam pamvarsisht cfar kohe,po patet deshir ejani ne Gjermani un ketu jam mikprites per te gjithe,dhe jo vetem Liriku po kush don te viziton Gjermanin lirisht le te lajmrohet un jam ketu sepse e dua shoqerin dhe besoj me pasur nje mik apo mikesh me teper gje te keqe nuk ka,andaj Liriku urdhero kur te kesh mundesi te vizitosh Gjermanin pasiqe te pelqente organizimi i gjermaneve nese vjen me kontakto se un jam ketu per cdo kend,mos me thuaj e kam princip nuk takohem vec e vec sepse ne jemi meshkuj dhe nuk e mbajm gajle si Fierajak apo si quhej se po ndodh dic ne shoqerin shqiptare
ju pershendes duke shpresuar se nuk e kam tepruar dhe nuk kam then dic qe sesht dasht me then ju flm vazhoni te punonni duke deshiruar njeri tetrin ta njihni dhe ta takonni se pamvarsisht cfar fe kemi pasiqe te gjith jemi shqiptar besoj te meremi vesh dhe te duam te shohem sa me mir njeri tjetrin nuk kemi bariera perpara...me respekt M.B.

----------------------------------------------------------------------ketu shprehet nji djalosh shqiptarė qe punon dhe jeton me familje ne gjermani ku i shkruan lirikut ne temen e tij ne nji forum shqiptarė