PDA

View Full Version : Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?


Pages : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

lirik
21-07-09, 17:06
ne teorinė e evolucionit ne mund te flasim edhe per pershtatjet
shohim ne fenomenin intelegjent -

i icili jo vetem ėsht super intelegjent

por ėsht i stėr persosur intelegjent

pra kur flasim per ajrin qė esht nji
krijim i mahnitshėm

dhe mushkerinė e njeriut e cila e konsumon mgnetozon thithė ajrin
me anė te dirgijimit ne tru

te nji qendre qe mund te jet vetem mjeshtri e krijuar ta ket konstruktuar por qe nuk i shihet veprimi i iniciatives megjithat kryen veprim iniciativ

nxitet komanda e mushkrisė qė tė thithė ajrin mbi bazat e domosdoshmerisė por fenomenit intelegjent te kryerjes se procesit pra teper kordinim intelegjent fenoemen nuk jan te thjeshta kto iniciativa

ajri perveq ndikimive te quditshme ne mushkri

ndikon ne secilen pjesė trupore

as qė mendohet trupi njerzor pa ajr

jo vetem trupat njerzorė por as edhe bimorė

pra gjithqka funksionon sipas nji intelegjence super intelgjence mbi madhore qe un e quaj gjenialitet i zotit qe na fali si krijesa

me
nji te e menduari pershtatje seciles gjė mbi ket dhe


i esht pershtatur nji diqka e superpersosur
te gjitha kto fenomene t

nuk jan te ratsesishme


por veprime te stermenqura pershtatje

nese shkojm sipas sitemit te pershtatjeve vrejm se gjithqka qka na rrethon ne objekt subjekt dhe materie
esht nji pershtatje e njera tjetres

dhe jan te lidhura me njera tjetren keto kordinime super tė
stermenqura e funksionale qka deshmon se krijimet jan te drejtuara nga nji qenje e mbi menqur qe un e quaj zoti i madh e i plotfuqishem

a mundet qe te quhen keto rastesi evolutive

ku aq perkryer dhe preciz secila kryen funksion me qellim dhe arsxe e persosje -
pra diqka i prinė ekzistences dhe qellimit te ekzistences secila logjikė flet ne favor te nji menqurije mbi njerzore qe kordinoj e ai esht zoti por jo veolucioni-

sepse evolucioni nuk mund te ket kurr ket gjenialitet sepse gjat krijimeve do te devijonte ne keto persosmeri dhe do te krijohej anarki natyre deri ne shkatrrim perfundimtarė por gjithqka qe shohim duhet ta shohim si aftesi e zotit

gjithqka ka pershtatjen dhe rolin e vet

ku pa rolin e njera tjetres nuk mund te funksionojn

pra pershtatjet dhe kushtzimet a mund te quhen evolucione


po emarrim shembull se disa mund ti quajm evolucione


por ne fakt nese hyjm ne secilen bimsi ne
secilen filozofi te funksionalitetit

e vrejm se secila esht nji super shkencė ne vetvete

nji super krijimsi


pershtatje nji super intelegjencė


qe na ben te mendojm se evoluimi i rastesishem nuk ka pas mjeshtri as art ti krijoj kto thellsi


te gjitha te pershtatura per njera tjetren dhe me gjenetiken e marrim shembull destinimin e drites e cila mundson gjallesat ne zhvillim dhe sherben per te pa objektet qe na rrethojnė e na lidhe me
pamjet

aftesia njerzore nu mund te dal jasht aftesive te veta

te pershtatjes nese do te quajm evolucion njeriu nuk do te ndalej ne ket qenje kaq te persosur por do te deformohej ne diqka tjeter

per ti kuptuar keto per shkak se vet kshtu njeri esht qenje e kufizuar esht kushtzuar qysh ne krijim

vetem per disa aftesi si qenje intelegjente

qe ne menyr q e ti sherbej qellimit te tij e natyres me menquri eveprime pune te persosur si teknika industria etjpor jo mbi qeshtje super intelegjente

qe do te thom mbi te pafuqishmen per tu imagjinuar

deri aty nuk arrinė sepse si duket nuk ka persosmeri te atij niveli per shembulll qe te ndryshoj qenjen e vet sepse nuk ka diqka ma te persosur se truri pa te cilin qenjnja njeri nuk mund te bej
diqka te ndryshueshme pra mbetet i destinuar njeri siq e krijoj perendiasepse at pushtet nuk e arrinė truri njerzor deri te mbi truri pra kufizohet ne qenjen tru

per shkka se dikush tjeter e konstruktoj zoti sepse ai esht ma i persosur se njeriu


dikush tjeter e supermendoj njeriun

por mbi at super mendim qendron ai perseri vet
superioriteti tjeter mbi gjenialiteti dhe domonimi ndaj njeriut

do te vij koha kur zbulimet edhe ma intresante do te vertetojn krijimsitė


dhe nismat

pershtatjet


qdo gjė ne lidhshmeri i pershtatet qdo gjėje tjeter

dhe lidhet me kushte ekszistenciale gjithka kushtzohet ng tjetra per shembull me kordinime

ne nuk mbijetojm dot pa ajrin por as pa driten pra keto kordinojnė

dhe p pershtatshmeria

quhet jo rastesi pra gjithqka e kordiniau aq bukur nuk flet ne favor te evolicionit por te krijimsisė

por qellimsi ne qellimsi gjejm arsyet dhe krijimsinė destinacionin te formuarit per eksistencen


gjejm te krijuarat gjejm faktet per qellimin
dhe dedikimin kujt i kushtohet lidhshmeria dhe pershtatje pra secili seciles ne forma indirekte

nese ajri e sherben lulen edhe lulja ne forma tjera i ben sherbim ajrit

duke ja falur aromen dhe perberjet tjera


nese drita sherben dhe shperndanė errsiren esht nji qender tjeter e cila i sherben drites

nese uji sherben per token edhe toka i shrben ujit ja mundson levizjen
nese era i sherben tokes edhe toka i sherben eres dhe ven ne levizje eren
nese bari i sherben dheut edhe uji i sherben barit
nese dheu i sherben njeriut edhe njeriu i ben sherbim dheut

jan gjėra te cilat lidhen gjithnji me arsyetimet dhe qellimet


aq ngusht

njera mme tjetren

sa qe nuk ka mundesi te gjitha te jen te rastit dhe evoluimit


pa nji superfuqi e cila i ka kordinuar at superfuqi un e quaj zot gjenial shum ma i menqur e ma i fuqishem se njeriu

dhe ajo superfuqi s mbi intelegjente dominon ne kto krijimsi

krijimsia ne vet krijimsinė mund te spejgohet

sepse nga krijimisia esht nisur nga diqkaja dhe dikush e ka nisur por jo vetvetiu


nes e marrim per bazė para nisjen

qka ka qenė ma parė para nisjes dhe si jan krijuar bimet gjeneza


para nisjes ka qen a pa krijuar ishte hiqi

si u krijua gjithqkaja nga hiqi dhe ne ket formė kaq te persosur

pra vetem mbas nisjes mund ta quajm krijimsi e krijuar

nese quajm evolucion

te gjitha a mund te quajm kshtu

levizjen njerzore per shembull jo kjo nuk mund te quhet evolucion sepse esht kufizuar te te ecurit me dy kembe per qellim dhe evolucioni nuk do te ishte ndalė aty ne at fromim qe nuk shkon ma andej kush e di se si do kishte devijuar ne qfar formash

ecvolucion nuk ka por krijimsi


sot ku gjithqka edhe ma e vogla levizje pa komandė te qendrave ne tru mendje nuk behet as ma evogla
levizje

por secila ka qendren e vet

te krijuar

per nii lidhshmeri funksion

apo veprim

dhe funksionon perkryer ne dukje kto jan te thejshta ne fakt perbejnė mbi gjenialitet dhe pershtatje

lidhshmeri mahnitse funksione


qellimsi cak arsye

dhe funksion paramendim shum i perssosur

perfundim definim secila e ka gjenezen e vet


ku ne secilen nga kto veprime na dalin me miliarda emiliarda arsye

tjera

nese ne te gjitha thellohemi analitikisht


pra te gjitha jan nji krijim i pershtatshmeris dhe qellimsisė


evolucioni del i pa fuqishempara krijimsisė


para ktyre fenomeneve

qe jan ma teper s e fenomene


ne thellsi analitike filozofi super prestiqioze mbi intelekt


dhe mbi fuqi


per ti akcpetuar ne esencen e vet esences

por qe fumksionojn sepse jan me gjenezė te strukturuar me gjenialitet


ne fakt evlucioni nuk ka fuqi

kto per ti spjeguar

edhe pse mund ti thot si teori evolucion per te knaqur sa dopak oreksine studimeve shekncore

por thellsitė jan shum ma komplekse se qe mund te thuhen

autori i ktij shkrimi xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare ne forum

lirik
21-07-09, 17:19
ne mun dte flasim per kulminimin e qenjeve te gjalla

dhe ne racionalizimin keto fakte realisht logjikisht flasin per jo evolucion

por kush mund te na jep spjegimin e superstrukturimit komandė qender arsye e nisjes se te menduarit pa shtytje pa buton vetem me te menduar kryhen veprimet per qfar evolucioni mund te flasim ktu ktu ka persosje ndertim super intelegjent qe avolucioni nuk do te mund ta krijonte kaq ne sherbim te arsyeve por krjimisia dhe ndertimi

dhe
super menquria
nese flasim per super perkryerjen dhe super persosmerinė-

gjiqka ne secilin cak

dhe gjithqkajen mbi absoluten

por edhe absoluten mbi gjithqkajen


nese vejm nji kapak

dhe perforcojm absoluten mbi absoluten

prap na del gjithqkaja mbi absoluten

sepse kurr nuk mund ta mbulojm absoluten

sepse mbi absoluten gjithmon esht diqka
deri sa eksiston imagjinata nuk mund te ekzsitoj absolutja

sepse imagjinata esht krijim i diqka nji per tej fundit

pra jan shtytjet q e te bejn te mendosh ne thellsirat e pafundme te ideve dhe krijimeve
tjera q e eksistojn ne imagjinata


dhe pikrisht ktu nuk ka fund krijimsia
per te cilin njeriu ose nuk esht i aft te vij te definicioni

ose i ėsht lėnė hapsirė e pa fund kekrimi nga krijuesi i madh
autori i kti shkrimi xhelal ferizi n e mergim

lirik
21-07-09, 17:20
10-12-2007, 06:52 #34
Irisa
Super Moderatore
Regjistruar: 21-03-2007
Vendbanimi: PoGraDeC
Postime: 6,911

PO krijuesin kush e krijoi ???
__________________
ket pyetja irisa moderatore e nji forumi ja shtron lirkut ne temen diskutime per evolucionin

dhe liriku pergjigjet si vijon

lirik
21-07-09, 17:22
teoria efundit konstaton se ne mes te planeteve qendron energjia
energjia ėsht ajo qe ndikon ne rregullimin eplaneteve ndersa ne si qenje kaq edobt njerzore qendrojm dhe nuk demtohemi nga kjo energji
nga kush jemi strukturuar kur nji fuqi kaq e madhe gravitimi rrotullon planetet e ne nuk na demton por i perballojm kushteve te jetes ky gjenialitet
si spjegohet kush konstruiktoj ksi gjenialiteti nes e shohim se sa i dobt esht njeriu vetem prej mishi e gjaku si nuk i merren mendėt prej ktyre rrotullimeve
dhe ndryshimeve pra konstruktet gjeniale e kan dikund gjeniun padukshmeria
shpeshehr na ben te mendojmė por kur analizohet gjithqka thell gjėrat jan shum ma komplekse se s a duken
autori xhelal ferizi

lirik
21-07-09, 17:38
Nė tė gjitha krijimet intelegjente ose super intelegjente kerkohet arsyeja

apo thelbi i themelimit nė thellsitė e arsyeve

nuk gjejm rastesi por organizim


ne secilin evolucion qe e quajn shkenctart gjejmė organizim

nuk e di a mund tėta quajm e volucionin kaq te aft per te e voluar pėrsosmėritė dhe organizimin

fakt se qdo gjė mbi natyrė
ėsht organizim stėrintelegjent
apo super super persosmeri intelegjente
dyshohet ne ket aftesinė e evoluimit

ndersa krijuesin kush e krijoj kjo pyetje i takon mosaftesisė se njeriut te dij
qka ishte para hiqit qka po vertetohet se evolucioni nuk esht intelegjent

as prsosmeri gjeniale nuk mund te jet aq i persosur sponataniteti
kursesi


para evolucionit qka ishte ishte hiqi perse evolucuioni nuk behet hiq perseri

deri sa nuk e dijm qka kishte para hiqit

dhe prap para nji hiqi tjeter

keshtu ne pafundesi para te gjith hiqave ne mund emi vetem te supozojmė


ne pafundesi dhe ne paranisma

ne nuk mund te jemi aq te menqur dhe ta krijojmė aftesinė te konstatojm

ne kohrat e para hiqave dhe paranismave

se qka ishte


e kush ishte


ndoshta mbret ishte vet hiqi

dhe krijimet ose evoluimet siq pretendon ti i quan shkenca

filluan ma vonė mbas hiqit

kush i filloj kto super intelegjenca te organizuara

te gjitha te organizuara deri ne piken me te mikro precize

nuk ka aftesi truri i njeriut te konstatoj deri sa ai vet esht pjes e ksaj krijimsie e nuk e krijoj vet por ia krijoj nji komando dikush por jo spontaniteti

ne tokė askund nuk gjemė minierė mishi as nuk e dijm se prej qfar substance perbehet mishi ka supozime shkencore por konstatime jo -
ne ne tokė gjejm bimė druj e gjithqka por mishit nuk ja gjem dot fenomenin e krijimit as te evolucionit kush e krijoj ket material aq te persosur
pra nga vjen ky material tepr specifik


por qe materja e kompozuar te ket aftesi ta krijoj

njeriun para hiqit

dhe para nismave


te krijoj kto supermenquri

ne forma evolucioni

te gjith gjenialitettin e jetes
eesht e pa besueshme sepse gjithqka qe shihet esht aq gjeniale sa qė tė bėn tė dyshosh

nė aftesit e vet evolucionit per nisma te tilla mund te dyshohet
kur mbi persosmeria esht e jashtzakonshme


se kush mund te ket krijuar krijuesin

kjo esht nji diqka tejet tejet e komplikuar

pikrisht aftesitė njerzore duhet zhvillime shum zhvillime neper breza qe me anė te zhvillimit

te te gjitha pjesve te trurit si fenomen

dhe menqurimit te mund te nuhasin diqka

nese gjeniu ka lėnė mundesi apo shteg per njeriun q e njeriu te shoh gjurmė dikun apo te konstatoj perndryshe

njeriun e shoh ne natyrė ma teper si nji sherbtorė te jetes dhe zhvillimit
se sa nji gjeni per gjėra te stermdha te permasave aq planetare

e aq ma teper qenje qe te konstatoj evolucionin ose te paranismat

besoj se diqka jam munduar te them

apo te thelbsoj

nes e lexuesi ka arrit sa do pak te kuptoj qellimin

dhe te shprehurit te menduarit tim

me nji fjal dua te them se njeriu si qenje nuk ka arritė te njoh gjithshmerinė
e qenjeve evolucioneve dhe paranismave

s e qka ka qenė me trilaarda shekuj te para fillimeve

truri yne nuk i posedon kto aftesi

autori i ketij shkrimi xhelal ferizi

lirik
21-07-09, 18:08
nese mendojm se fosilet para mija vjetve kan ndikuar te krijimi i njeriut
ather shkenca le te provoj te krijoj njeriun nga fosilet
qka esht teper e pa mundur

lirik
21-07-09, 18:12
skenctarėt nuk kan arritur qe vetedijen ta spjegojnė me shkencė por me disa lloje metaforash qe nuk ngjajn ne praktiken objektive pra veetdija edhe pse mund te quhet orkester i neuroneve perseri ajo ka nji persosmeri aq te madhe sa qe del na dele ndarė e veqant

lirik
21-07-09, 18:23
njeriu si qenje akoma nuk ka arrit te zberthej se perse e rdhi te jetoj dhe per ku po shkon edhe pse po behen perpjekje qe te zberthehet dija njerzore deri ne at masė ssa qe te percaktohet preciz edhe ky fenomen por perpjekjet e dijes njerzore akoma nuk kan arritur ne at perfundim

lirik
21-07-09, 18:25
qarls darvin thoshte se qenjet i jan nen shtruar evolucionit vet fjala nen shtrim zberthen se dikush i nenshtron qenjet diqka i nenshtron i drejton ne qellim pra jo ne evolucioni por procesi i nji diqkaje me caktim te maparshem

lirik
21-07-09, 18:27
edhe bima kur pershtatet ne temperatura nuk i ngjanė spontanitetit por kerkimitt e pershtatjes
per mbijetesen dhe i ka aftesitė mbrojtese e prshtatse

lirik
21-07-09, 18:29
ne te gjitha keto pershtatje del se nji mekanizem i jep organizem mbrojtes qdo gjėje per mbijetetsa
dhe nuk jan spontanitete por perberje qe ppercaktojnė diktojn kushte te pershtatjeve

lirik
21-07-09, 18:42
perveq te tjrash ecolucioni nuk mund te jet kaq mahnits sistemimet aq komplekse nervore vetedijet nenvetedijet instiktet keto fenomene nuk mund ti rregulloj e ti sistemoj evolucioni me kaq perssosmeri dhe me kaq talent secilin ne vendin e kryerjes se funksionit dhe te įrsyes
secilin ne vendine rrolit

seclinin ne vendin e detyres keto menquri nuk i krijon spontaniteti i evolucionit
autori i shkrimeve xhelal ferizi

lirik
21-07-09, 18:44
perveq te tjerash evolucioni nuk mund te jet kaq mahnits sistemimet aq komplekse nervore vetedijet nenvetedijet instiktet keto fenomene nuk mund ti rregulloj e ti sistemoj evolucioni me kaq perssosmeri dhe me kaq talent secilin ne vendin e kryerjes se funksionit dhe te įrsyes
secilin ne vendine rrolit

seclinin ne vendin e detyres keto menquri nuk i krijon spontaniteti i evolucionit
autori i shkrimeve xhelal ferizi

lirik
21-07-09, 19:49
Pėllumb i paqes, Je shpirtėbardhėsia nė qiellin e hapur piktoresk. Fluturo o Pėllumb i Paqes i lirė e vargjet tua tė dlira le tė jehojnė anembanė maleve e fushave, penda magjike le tė shkrihet nė shkronja tė argjendta, ikonė e pėrjetėsisė!
Ju falėnderoj thellė nga zemra mik i nderuar lirik, jeni krenaria e shpirtit shqiptar. Qofshi me jetė, shėndet e lumturi kudo qė jeni.

nderime;

Idila
__________________
*


E mira thotė: Po pate mundėsi shkėpute vagonin e urrejtjes qė tė fluturosh i/e lirė.
************************************************** ****************

PAQE vėllezėr!!!
*************
----------------------


Nga Idila antare e forumit dardania derguar lirikut kjo femer shqiptare esht shum paqsore dhe humanitare e njerzishme

lirik
21-07-09, 21:12
Ne emer te klubit te adhuruesve pan-shqiptare "Xhelal Fishtean Ferizi", nepermjet keteij peticioni deshirojme te shprehim indinjaten tone me te thelle per bllokimin ne doganen e portit te Dubrovnikut,... u jane berre kontiniereve ne vargje te poedhjerit te madh Xhela Ferrizi.

Qeveria kroate duhet te nderhyje menjehere, te beje te mundur zhbllokimin sa me te shpejte te blozes se shkruar prej menxyres se poedhjerit te madh, katrahures nalt madfhnise se tij Xhelal Ferrizi, poedhjerit te 2000000 fekaleve me fame mbare boterore.

Njekohesisht, ngreme zerin tone te berre nje,... poedhjeri Xhelal Ferrizi te pajiset me nje vize pa limit kohor e me shume kalime, e cila do ti lehtesoje kalimin tranzit nga Gjermania ne Kosovo-Metohi, sa here ... Z. Pacolli ta ftoje per bisedime ekonomiko-financiare rreth botimit te krijimtarise se tij shekullore.

Sikurse nje peticion i tille para 2 vjetesh ju nis Malit te Zi, (por... me pas as e pordhi fare idhullin tone Xhelo,) ne kerkojme impenjimin e menjehershem dhe te sinqertete te qeverise kroate, sepse embargoja e padrejte i behet poedhjerit Zhelal Ferizi, eshte ne dem te popullit kroat, i cili do te mbetet injorant ne jete te jeteve, nqs nuk lexon e iluminohet me vargjet e poedhjerit fishtean Xhelal Qamil Haxhi Ferizi. Ky eshte nje TURP per qeverine kroate dhe nje akt provokimi i papare me pare ndaj njeriut te letrave higjenike elektronike te leterdhjerrjes se letersise shqiptare dhe mbare boterore.

njekohesisht, ne adhuruesit e ndjekesit e profecive te Khelal Ferizit, u drejtohemi gjithe Presidenteve te Shteteve te bashkuara te Amerikes, mbi dhe dhe ... shtate kembe nen toke, ne ferr apo ne parajse, kudo ku ata te prehen, duke nisur nga Xhorxh Uashingtoni e deri te Obama, (pa anshkaluar dhe martin Luther Kingun), ti bashkohen peticionit tone, se embargoja te cilen po perpilon nalt madhnia e tij Ghelal Ferizi ka per te qene shkateruese jo vetem per Kroacine por edhe per Shtete e Bashkuara te Amerikes e per mbare rruzullin tokesor.

Me shume respekt,

Adhuruesit e perjetshem te nalt' madhnise se tij Xhelal Ferizi.
__________________
The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
RAF


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,----------------------------

ky shkrim esht i tradhtarit te madh dyftyrshit pisit fundrrines plehut llumit provokatorė delirium
tremens
k delirium tremens esht me ket pseudonim ne forumin shqiptar.com

ky qenje rriqen armik

nihilist provokatorė

i ndyrė

vazhdimisht ka provokuar dhe ka shqetsuar forumist shqiptar ne forum

me provokime qysh ne fillim


ne forumin shqiptar


kunder autorit lirik xhelal ferizi


dhe ky fundrrinė shkruan vargjeky njeri e ka provokuar komplet nji forum shqiptarėket njeri e ka lejuar administrata e forumit qe te provokoj e te luaj me nerva te njerzve ne forum

njerz te pa fre shizifren te pa kufi jan delirium tremens e forca intruder

por edhe ky odisea esht i njohur per provokime ne forume

por edhe ne forumin shqiptar .com


ndersa delirium tremens ky njeri provokonte njerz ne te gjitha format

pastaj nji tjeter me pseudonimin shkelqesia e tij quhej ehde ky ishte shum i poshter

qe un e quaja m....
qe shkelqen --


keta ishin kulmi simboli i poeshtersisė njerzore te provikimeve neper forume

ku administratori albo shigjeta dhe fiori i lejonin qe te provokonin anteret dhe lexuesit -

-------------------------------

dhe ja shifeni let delirium tremens si shprehet ky ne secilen temė kunder autorit xhelal ferizi

kur para dy e ma teper vjete ia kam shkruar malit te zi do vargje dhe kundershtoja veprimet e malazezve qe arrestonin shqiptar pa fyj ky delirium tremens reagonte dhe ishte ne anen e malazezve
ky shqipfols poashtu e mbronė greqinė ky qenje e ult i pa karakter

lirik
21-07-09, 21:12
Ne emer te klubit te adhuruesve pan-shqiptare "Xhelal Fishtean Ferizi", nepermjet keteij peticioni deshirojme te shprehim indinjaten tone me te thelle per bllokimin ne doganen e portit te Dubrovnikut,... u jane berre kontiniereve ne vargje te poedhjerit te madh Xhela Ferrizi.

Qeveria kroate duhet te nderhyje menjehere, te beje te mundur zhbllokimin sa me te shpejte te blozes se shkruar prej menxyres se poedhjerit te madh, katrahures nalt madfhnise se tij Xhelal Ferrizi, poedhjerit te 2000000 fekaleve me fame mbare boterore.

Njekohesisht, ngreme zerin tone te berre nje,... poedhjeri Xhelal Ferrizi te pajiset me nje vize pa limit kohor e me shume kalime, e cila do ti lehtesoje kalimin tranzit nga Gjermania ne Kosovo-Metohi, sa here ... Z. Pacolli ta ftoje per bisedime ekonomiko-financiare rreth botimit te krijimtarise se tij shekullore.

Sikurse nje peticion i tille para 2 vjetesh ju nis Malit te Zi, (por... me pas as e pordhi fare idhullin tone Xhelo,) ne kerkojme impenjimin e menjehershem dhe te sinqertete te qeverise kroate, sepse embargoja e padrejte i behet poedhjerit Zhelal Ferizi, eshte ne dem te popullit kroat, i cili do te mbetet injorant ne jete te jeteve, nqs nuk lexon e iluminohet me vargjet e poedhjerit fishtean Xhelal Qamil Haxhi Ferizi. Ky eshte nje TURP per qeverine kroate dhe nje akt provokimi i papare me pare ndaj njeriut te letrave higjenike elektronike te leterdhjerrjes se letersise shqiptare dhe mbare boterore.

njekohesisht, ne adhuruesit e ndjekesit e profecive te Khelal Ferizit, u drejtohemi gjithe Presidenteve te Shteteve te bashkuara te Amerikes, mbi dhe dhe ... shtate kembe nen toke, ne ferr apo ne parajse, kudo ku ata te prehen, duke nisur nga Xhorxh Uashingtoni e deri te Obama, (pa anshkaluar dhe martin Luther Kingun), ti bashkohen peticionit tone, se embargoja te cilen po perpilon nalt madhnia e tij Ghelal Ferizi ka per te qene shkateruese jo vetem per Kroacine por edhe per Shtete e Bashkuara te Amerikes e per mbare rruzullin tokesor.

Me shume respekt,

Adhuruesit e perjetshem te nalt' madhnise se tij Xhelal Ferizi.
__________________
The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
RAF


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,----------------------------

ky shkrim esht i tradhtarit te madh dyftyrshit pisit fundrrines plehut llumit provokatorė delirium
tremens
k delirium tremens esht me ket pseudonim ne forumin shqiptar.com

ky qenje rriqen armik

nihilist provokatorė

i ndyrė

vazhdimisht ka provokuar dhe ka shqetsuar forumist shqiptar ne forum

me provokime qysh ne fillim


ne forumin shqiptar


kunder autorit lirik xhelal ferizi


dhe ky fundrrinė shkruan vargjeky njeri e ka provokuar komplet nji forum shqiptarėket njeri e ka lejuar administrata e forumit qe te provokoj e te luaj me nerva te njerzve ne forum

njerz te pa fre shizifren te pa kufi jan delirium tremens e forca intruder

por edhe ky odisea esht i njohur per provokime ne forume

por edhe ne forumin shqiptar .com


ndersa delirium tremens ky njeri provokonte njerz ne te gjitha format

pastaj nji tjeter me pseudonimin shkelqesia e tij quhej ehde ky ishte shum i poshter

qe un e quaja m....
qe shkelqen --


keta ishin kulmi simboli i poeshtersisė njerzore te provikimeve neper forume

ku administratori albo shigjeta dhe fiori i lejonin qe te provokonin anteret dhe lexuesit -

-------------------------------

dhe ja shifeni let delirium tremens si shprehet ky ne secilen temė kunder autorit xhelal ferizi

kur para dy e ma teper vjete ia kam shkruar malit te zi do vargje dhe kundershtoja veprimet e malazezve qe arrestonin shqiptar pa fyj ky delirium tremens reagonte dhe ishte ne anen e malazezve
ky shqipfols poashtu e mbronė greqinė ky qenje e ult i pa karakter

lirik
21-07-09, 21:22
ne secilen temė ku do qe kam dalur ky delirium ka dalur kunder meje me nje poshtersi te pa shoqe ne jeten time ket njeri as nuk e njoh as nuk kam filluar un provokimin ndaj tij
ky psikopat kur e teproj dhe me nervikoste edhe falcifikonte
dhe forumi nuk merrte masa ndaj tijj un fillova te reagoj por vetem pas provokimeve te tij te pa durueshme-
si kurvė masjhkullore qe ishte ky delirium trmens nuk ja mbajti qe te me dal diku per mejdanit
as te identifikohet -sepse esht vetem nji i lig mashkull me karakter mashkulll rruspi-
provokatroė langaraq i pa zemer qe mshefet pas maske i pa burrni -
nuk ekuptoja perse kaq shum delte kunder meje perse ne qdo temė fillonte provokimet kunder meje
ne fillim ne forumin shqiptar te gjith me entuziazem te madh i lexonin vargjet e mia dhe numer i madh i lexuesve me perkrahnin -
ky delirium fundrrina e prishte atmosferen ky vargjet e mia i perqeshte e qka jo gjithqka shpifte
nganjiher krijoja idenė se ky esht i smurė perndryshe nji njeri qe as nuk e njeh as nuk i ke ndoj borgj te bej ashtu provokime te pa ndlashme vertet nuk e kisha aspak te kjartė se kqa e shtynte et idiot te silelj ashtu as sot nuk ekam te kjartė

lirik
21-07-09, 21:42
Ik ore tru dhjeri delirium tremens llum -


largohu nga forumi shqiptar e leni te qetė shqiptarėt

t e shkruajn neper
tema -


mendpjerdhuri i zi

mos pjerdh nga truri se i neverite shqiptarėt e flliqe mbarė boten-

o frikacak

perse nuk me dal ballė ballė i pjerdhuri mendsh o tru flliqur -


si nuk te vjen turp

te kam kerkuar mejdan sa e sa her e nuk ke zemer me
dalė

o I pa fytyrė

me dil per ballė pastaj o un o ti -

njeni do te mbetet mbi dhe -

por dije se nese te gjej se kush je

do t e pendohesh per se gjalli qe te ka pjellur bushtra nena jote antishqiptare

mos harro se me kend i ke kryqzue briret

o kucovlleh

sikur ta dije ti kurr nuk do ta bėje kėt -


dhe un i lutem te gjith lexuesve

qe te me ljamrojn ne privat


qe te zbulojn

se prej cilit vend ose kompjuter shkruan ky bagel e zezė armike


jam shum i interesuar ta gjej -


pastaj shofim se si do te rrokkullosen rropllimat

kush do t embetet mbi dhe ky apo un -

deri me tani askush nuk ka shkuar aq larg sa ti o pisnuk te kam borgj ty asgje hiq

por ti kerkon bela me mua do te gjesh mos ke merak o delirium tremens

---------------------------------------


ja kjo ishte pergjegjja e lirikut ndaj kti bastardi

lirik
21-07-09, 22:09
Pershendetje per Albo,shfrytezoi rastin dhe une ne kete tem rrethe problemeve,lidhur me temat e mia,ne te fshira pa as nje lejmerim! te pakten te thuhet per ndonje arsye?
une nuk po e shofe si te drejt,fakti se po me zbriten nga nje shum e shifrave....
qka me befasoi me se shumti? qe me ishin fshire gjitha postimet mu ne daten e lindjes,mendoi se kjo eshte nje fyerje e rend per mua, e pikerishte ndaj moshes time! Ne 50-dhjet Vjetorin e gjysem, shekulli.....nga urime qe jen bere prej disa anetarve te nderuar ne sheje respekti...e veqenarishte nga me i afermi im i Rugoves Gjini....!ps Gjini mos u merzit zemerfatmiresishte qe i kam save te gjitha....valle sikur ta kisha pritur kete pa besi?!
e ju te pandershem si staf,i ketij Forumi keni gjetur rastin te mi fshini te gjitha....! Si mund te jete nje gje e tille?!
une nuk po ia gjej kuptimin kesaj ideje nga ju, se kaq shum po ju pengoin Temat apo vargjet e mia,qofte dhe poezit...,
tjetra, eshte per tu habitur, se qysh jeni lidhur ne te njejten shifer po ne kete numer,855-as me shum e as me pak? ne te shkruara vargje.... shifrat po rriten...kur pas pak dite i shof se zbriten,keshtu e shihni si te drejt ju si Staf dhe si drejtues te ketij Forumi po?!

....meqse nuk eshte hera e par qe kjo po me ndodh nga ju!
pavaresishte nga ti apo tjetri/a?,une jam ndjekur (tinzerishte nga ky staf i pergjuar)!
ku dhe nga nje kohe e gjate nuk kam shkruar ne Forum,(sepse isha shum e trazuar), po nga vet stafi i ketij Forumi....ne fakt dhe ni anetar po nga shqiperia me pat fyer me disa fjale banale,ishte vet Homzai ku me par me pati dhen vlersime,ndaj disa vargjeve qe shkruaja,po papritmas dhe ai iu bashkangjite, ne fakt Fiorit qe te ndihmonte,si ta shtyejm nje kosovare qaq ishte fisnikeria e tyre...megjithate hiq ma pak se nje e moshuar shqipetare nga kosova,diskriminohem nga vet ju kinse,shqipetar te shqiperise,si e thash dhe me par, jo nga asnje anetar tjere pervetem nga Homza.
dhe nga vet ju Stafi i keti Forumi shqiptar....sa i perket anes time une as qe kam fyer ndonje anetar nga shqiperia qoft dhe me te voglen fjal.
dhe se as nga vende tjera kombetare shqipetare...bile,bile ma shum kam pas konflikte me te mijt kosovare ne disa rrethana,ne fakt krejt rrethe partive,lol!
meqse une nuk dua ti akuzoi te tjeret per fajin e nje apo dy si punen e Fiorit apo te Homzes,per mos ta lem anesh e as punen e atij deliriumit!
i cili ka bere dhe nje tinxeri ne nikun tim HAJLA verejeni se qka ka bere ky Fare tipi,kinse si paraqitet si shqipetar,pothuaj?
ku ne nje Forum tjeter eshte Regjiistruar po ne nikun tim,duke fyer Poetin e njohur Xhelal Ferizin te cilin e ndoqen nga ketu,sikur dhe mua me jan revanshuar vetem se e perkrahja ne Poezit e tij,ku mendoi se nuk isha dhe e vetme qe i beja ni perkrahje te nje Poeti shqipetar thjeshte,po ne fakt mua me zgjodhen per t'mua revanshuar,duke mi fshire postimet dhe duke mi zbritur shifrat,po dhe si kesaj radhe pra!
e kur une eshte dashur te ceki me heret kete rast ketu publike ,nuk e kam bere dot?perse se fjala fjals, dhe po shkon puna ma keqe kuptohet kjo,se nga e keqja asgje nuk perfitoim'a? une mendoi keshtu,besoi se dhe shum mendoin keshtu,dhe besoi se ka dhe me te medhenje ketu se dhe ju vet Stafi....edhe se mir i shofin punet se si po shkoin!
Por ata nuk po duan te inkuadrohen,se kan me u marre me tjera gjana qe jen me te rendesishme,se si puna e juaj Stafazalla...ku ne nje an e keni hapur Forumin kinse per te miren e gjithe shqipetarve,(ama qe po gjuni gurin dhe mshefni doren),menduaki se nuk ju shohim!
faktikishte nje e di se ty Albo nuk te kam nxan duke me fshire postimet as njihere,ajo qe u ballafaqonte me to ishte Fiori,(dhe ajo tinxerishte naten rrinte si vampir mi fshinte)lol,mi fshinte gjitha ankesat qe bejsha ndaj saj,veqse mos t'ju bien ne sy anetarve te Forumit!
po si duket e njejta gje po me ndodhe akoma,nejse uroi qe tjerve mos te ju ndodhin te tilla si mua!Flm,ne mirekuptim dhe ne lexim,e posaqerishte nese nuk i fshin dhe ti Albo keto qka shkrova dhe kesaj radhe ta di per nder,po ne se i fshin dhe ashtu ta di per nder i nderuar Albo,duke shpresuar se ti nuk ke gishte ne fshirjen e postimve te mia,fakti se me keni ndihmuar ne nje kohe lidhur me nje postim,me temen e 02 Korrikut... besoi se te kujtohet,mos jo e gjen ketu ne Forum posaqerishte aty eshte.
Eshte dhe anetari nga kosova kur me revanshohet se kam bere gabim dhe duke me injoruar per temen,eshte po vete Llapi.
ndaj pikerisht ti Albo me ke ndihmuar dhe e ke ven ne permiresim,atehere dhe sot ta di kete nder nuk e kam harruar, as qe harroi as te miren e as te keqen,nga kush do qofte....Si thon dy duar jan mbi kok, te pakten sa per ta mbrojtur vetveten'a?.

kaq

......nese dikend nga anetar/e te nderuar ju kam merzitur ne te shkruar gjate,ju lutem mbani durimin dhe kesaj radhe,mirembeteshit...Flm

Hajla Rugovase
__________________
Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

------------------------------------------------------------------
esht ky reagim i hajles ne forumin shqiptar .com

dhe tani le te shohim se qka i bėnin hajles nje femre engjull qe ne temat shprehte shum dituri intelegjencė e vargje se qka i bėnte forumi ortodoks qe po quhet forumi shqiptar .com

lirik
21-07-09, 22:20
Falemnderit z.Xhelal Ferizi per respektin dhe vlersimin qe jepni femres shqiptare...thjeshte dhe asaj amvise, kjo dot te thot se kur njeriu ka respektin ndaj gjithekujt,atehere dhe ndryshe do ishte shume qka,megjithate une konsideroi shum shkollimin sikur dhe kisha propozuar nder gjitha vajzat dhe femrat shqipetare...qe te jen sa ma aktive per vijimin e shkollimit dhe te kultures,ambientit ne shoqeri madje me ni civilizm te larte njerzore....qe te mahnisin dhe Boten....megjithate kam bindjen se femra shqipetare ka nje dukuri te larte intelegjentes....:)ju faleminderit nga ju Z.Xhelal Ferizi per perkrahjen e femres shqipetare...mendoi se kjo duhet te jete ni angazhim i duhur natyrishte nga te gjithe meshkujt shqipetar,e them se pikerishte ju jeni kulmacioni e nje civilizimit te mbijetes se femres shqipetare....
sa i perket personalitetit tim edhe pse jam ni amvise thjeshte kjo, ku dhe vete e kam paraqitur kete ne fakt se nuk kam bere falcifikime,ku dhe jam prezantuar me emrin dhe mbiemrin...!
kete e kam bere me vete deshiren time dhe poashtu te familjes time qart.
siqe ekam dhane dhe ne mesin e disa temave se jo qe kam nje shkollim te larte as qe kam bere per mendje te madhe,apo si t'them per ti bere keqe dikujt,siq e keni shprehur dhe ju i nderuar z,xhelali por nga vete natyra, vjen inteligjenca per njeriun,vertet eshte se kete e kam te natyrshme,gjithe kam qen e angazhuar ne lexime dhe t'shkrime,pamarre parasyshe se qka kam lexuar thjeshte,qofte gazeta revista,libra romane,gjate femirise time,kisha mesuasin dajen e babait ne ate kohe une kam qen vetem dhjet vjeqare,kan qen vitet diku 67-8-tes kur kam lexuar Historin e popullit Shqipetar dhe disa romane nga shkrimetare te vjeter,ato ishin te bartura (ilegalishte) nga Shqiperia...ato kishin rendesi te madhe dhe duhej ti mbajm te mshehura ne mesin e tyre i kisha dhe te dajes se babait tim.Njiherit dhe mesuasit tim po nga Rugova.I cili ka qen shum i angazhuar per shkollimin tim,ashtu ishin dhe familja ime dhe te tjere mesuasa,e veqenarishte mesuesja ime me emrin Sonja,Po nga Rugova ajo kerkonte te merrte mbi vete endrren time,per nje shkollim te mundshem,prej te ciles u shkeputa si rremi prej dege,qe bjen per tok! po me ate rrem sikur eshte thurur fati e jetes time,gjithnje me brengen e shkollimit kam qen dhe jam deri ne momentin e fundit si i tille.(ndoshta ne parajse gjej dhe librat te cilat mu kan djegur nga(prs,e dor.z.)jeta ka shum per t'then,i nderuari Xhelal.F po ne fakt se nuk jen njelloje,kan domethanje te ndara, prej njera tjetres...keshtu qe sido qe te jen, njeriu duhet pajtuar me fatin (duhet then)!"

....dhe njiherit te falemnderit shum nga ana e juve i nderuar dhe i respektuar z.Xhelal F.ne fakt dhe nga shum te tjere anetar/e ketu edhe se te shumtit ndoshta e kan ditur dhe lexuar prezantimin keshtu qe nuk mu kan drejtuar qe tme shtroin ndoi pyetje rrethe qeshtjes se shkollimit, apo me qka merrem,megjithate kan shprehur vullnetin e vete ne shenje respekti, mbi disa tema te mijat si te vlersuara...duke mos harruar ketu nga stafi po i ketij Forumi shqipetare pra jen qe me kan perkrahur disa dhe mbeshtetur ne aktivitetin tim lidhur me poezit dhe temat...flm
dhe gjithe te mirat per te gjithe.......
----------------------------------------------------

keshtu shprehej nji antare shqiptare ne forumin shqiptar per lirikun

lirik
21-07-09, 22:31
Te lumt folea e shqipes per keto tema qe na keni sjell ketu i lexova dhe jam shum i knaqur,pikrisht ne burg kur ishim ata politika strategjike e udbashve te jugosllavis ishte koncentrimi i tyre per te shpartalluar shpirtin dgdhe psiqiken shqiptare me lodhje dekoncentrime ,terrore te ndryshme ata krijojnin shpesh gjoja gatishmerin sikur duan ti bejn diqka te tmerrshme te burgosaurit ata kan perdor edhe metoda tjera por forca e idealit ton,ka qen e madhe qendresa emoralit ton ka qen e madhe ,kemi pas ideale te larta dhe psikologji te fort qendrueshmerije,ahtu i kemi ba ball bishave qe me te verrtet as djalli vet nuk din qka pjell mendja e tyre nga njiher,kur mendohem them o zot si nuk paskemi dit ne shqiptart se qfar planesh kriminale kan pregatit kunder nesh.
ne burg shpeshher ushtronim nje far koncentrimi dhe kam gjet vet forcen e nderdijes dhe te koncentrimit ne gjera te buura jasht presioneve dhe derpresioneve qe na pushtonin nga njeher,sepse ishim ne vend te huaj dhe na mbeshtetnin nga njiher per muri me provokime te renda aata perdornin edhe psikologjin e djallit per te na presionuar psiqikisht.
qellimi i tyre ishte qe te na maltretojn ne forma psikologjike duke na e nxi jeten,por edhe merzine burgut e kishim.
ata krijonin atmosfer duke na len te kuptonin s ene nuk kishim ardhmeri,se edhe pas daljes nga burgu do te pasonin ndjekje .
me gjithat gjithmon kam gjet shpresa dhe dalje nga gjendja e rend shpirtrore duke ushtruar dhe duke gjet bindje tjera e disponime dhe mendime tjera nepermes formulimeve ,dhe koncentrimeve si dhe meditimeve pozitive.
nGANJIHER TDERI NE PES GJASHT OR SHKARKOJA TRURIN NGA NGARKESAT E KEQIJA mandej kerkoja forcen e mbrendshme optimiste duke e kryer si fakt e si,pushtet te plot ne jeten time dhe keshtu vetargtohesha me forca te mija dhe kerkoja hapsira te reja tjera per vullnet dhe pozitivizma

ne ket menyr kemi mbijetuar kazamatet e fashisteve dhe llogoret koncetruese te
ku ishte feeri vet per shqiptar te cilet gati te gjith kan dal me pasoja shendetsore,per shembull un kam qarkullim te veshtirsuar te gjakut,disa kan marr smundje tjera neper veshka e organe tjera por asnji nuk ka dal pa pasoja te ndryshme .
Armiq te medhej te shqiptarve paskan qen shum kombe e nuk e paskemi dit mir,por nje egersi kaq e poshter nje ashpersi siq u deshmua edhe gjat gjenocidit t e fundit ne kosov esht dasht te na sherbej ne dobi te unitettit ne shqiptarve ne fakt ndodhi e kunderta kurr ma te shpartalluar nuk kemi qen,se ne keto kohra ,prandaj edhe merzitem po vuaj sepse nuk jam mesuar keshtu ather kemi pas shum ma shum unitet shqiptart n mes vete s e ne keto kohra shum te liga dhe nuk po jam i disponuar,nuk me pelqen kjo gjendje aspak e populit ti, esht ky nje shkatrrim i madh shpirtror se qka po ndodh ne jeten ton ku te gjith jan larguar nga njeri tjetri pa nevoj dhe vetem pse u krijua
mentalitet krejt pa lidhje qe diush e solli si avantur.
poeti xhelal ferizi me rrrespekt t e madh per ty folea

---------------------------

autori i vargjeve shqiptare liriku ne dialog ne forumin shqiptar ne vitin 2005 me antaren folea nji diskutuese psikologe jashtzakonisht intelegjente

lirik
21-07-09, 22:40
Te lumt folea e shqipes per keto tema qe na keni sjell ketu
i lexova dhe jam shum i knaqur,pikrisht ne burg kur ishim ata politika strategjike e udbashve te jugosllavis
ishte koncentrimi i tyre per te shpartalluar shpirtin dhe psiqiken shqiptare me lodhje

dekoncentrime ,

terrore te ndryshme ata krijojnin shpesh gjoja gatishmerin

sikur duan ti bejn diqka te tmerrshme te

burgosurit

ata kan perdor edhe metoda tjera

por forca e idealit ton,ka qen e madhe qendresa emoralit ton shqiptar
ka qen e madhe vertet ,

kemi pas ideale te larta dhe psikologji te fort qendrueshmerije,
ashtu i kemi ba ball bishave qe me te verrtet as djalli vet nuk din qka pjell mendja e tyre
nga njiher,kur mendohem them o zot si nuk paskemi dit ne shqiptart se qfar planesh kriminale kan pregatit kunder nesh.

ne burg shpeshher ushtronim nje far koncentrimi
dhe kam gjet vet forcen e nderdijes

dhe te koncentrimit

koncentroheshim ne gjera te bukura jasht presioneve dhe derpresioneve

qe na pushtonin

nga njeher,


sepse ishim ne vend te huaj dhe na mbeshtetnin nga njiher per muri me provokime te renda
ata perdornin edhe psikologjin e djallit per te na presionuar psiqikisht.

qellimi i tyre ishte qe te na maltretojn ne forma psikologjike
duke na e nxi jeten,por edhe merzine burgut e kishim.


ata krijonin atmosfer duke na len te kuptonin s ene nuk kishim ardhmeri,
se edhe pas daljes nga burgu do te pasonin ndjekje .
me gjithat gjithmon kam gjet shpresa dhe dalje nga gjendja e rėnd shpirtrore


duke ushtruar dhe duke gjet bindje tjera e disponime dhe mendime tjera nepermes formulimeve ,dhe koncentrimeve si dhe meditimeve pozitive.


NGANJIHER DERI NE PES GJASHT OR SHKARKOJA TRURIN NGA NGARKESAT E KEQIJA

mandej kerkoja forcen e mbrendshme optimiste
duke e kryer si fakt e si,pushtet te plot ne jeten time

dhe keshtu vetLargtohesha me forca te mija dhe kerkoja hapsira te reja tjera per vullnet dhe pozitivizma

ne ket menyr kemi mbijetuar kazamatet e fashisteve JUGOSLLAV

dhe llogoret koncetruese te te tyre
ku ishte ferri vet

per shqiptar te cilet gati te gjith kan dal me pasoja shendetsore,
per shembull un kisha qarkullim te veshtirsuar te gjakut,

disa kan marr smundje tjera neper veshka e organe tjera

por asnji nuk ka dal pa pasoja te ndryshme .


Armiq te medhej te shqiptarve paskan qen shum kombe

e nuk e paskemi dit

mir,por nje egersi kaq e poshter nje ashpersi siq u deshmua edhe gjat gjenocidit t e fundit ne kosov

esht dasht te na sherbej ne dobi te unitettit

te ne shqiptarve

ne fakt ndodhi e kunderta

kurr ma te shpartalluar nuk kemi qen,

se ne keto kohra ,

prandaj edhe merzitem po vuaj sepse nuk jam mesuar keshtu

ather kemi pas shum ma shum unitet shqiptart n mes vete s e ne keto kohra shum te liga
dhe nuk po jam i disponuar,
nuk me pelqen kjo gjendje aspak e populit

, esht ky nje shkatrrim i madh shpirtror

se qka po ndodh ne jeten ton ku te gjith jan larguar nga njeri tjetri
pa nevoj dhe vetem pse u krijua
mentalitet krejt pa lidhje qe dihush e solli si aventur.
autori xhelal ferizi me rrrespekt t e madh per ty folea

---------------------------

autori i vargjeve shqiptare liriku ne dialog ne forumin shqiptar ne vitin 2005 me antaren folea nji diskutuese psikologe jashtzakonisht intelegjente

lirik
22-07-09, 16:31
Nga autori xhelal ferizi
Pse jem toskė e pse jem gegė
--------------------------------------
Pse jem toskė e pse jem gegė - jem si kokrrat ne nje shegė
autori xhelal ferizi
jem si kokrrat ne nje dardhė - nje shqipni jem zemerbardhė
kemi bashk nje gjuhė mbi dhe- nji gjak zemrat na i mbanė nxe
kem nje shqipe embelsore-qe e mbanė bashk zemren arbnore
nji atdhe kem e nje tokė- nje shqiponjė kem me dy kokė
kem nje zemer qe quhet shqipe -nje shqipni me degė e pipe
kem nje gjuhė ma te bukuren fe-qe nuk ka shoqe mbi dhe
shpirti i jonė e ka nje fe-nje shqipni e nji atdhe
nje fole qe quhet shtet -gegė e toskė qe i lidhė per jetė
toskė e gegė jan dy damarė -por nji gjak e kan shqiptarė
e kan shqip zemren ku lidhen-per shqipni n' mes t' zjarrit hidhen
per shqipni ku i thonė shqiptare-derdhin gjakun si ujvare
per at tokė me gurė e dhe-e bejn vdekjen si me le
ata shqipen e kan busollė-farė e fis e fe e shkollė
e kan diell e e kan hanė-nji shqipnije i thonė nanė
nanė shqipni i thonė me fe-e bekojnė me gurė e dhe
e kah ka troje shqiptare-i bekojnė me i gjuhė amtare-
toskė e gegė jan dy zogj qielli-dy cicėrima tė nji prilli
qe ligjėrojnė me shqipen prore-te dy e kan nje nanė arbnore
gegė e toskė jan nji qelik-nuk i thyen asnji armik
kot e kan gjith grek e shkja- se'shqipnija s' don me u nda
pse te ndahen dy barkusha-shqip ku flasin male e fusha
si ne vlorė e si ne shkoder-ku rrijn te larta bjeshkė e koder
ku e flasin nje gjuhė nane -si ne korqė si ne fushė dardane
ku e pijnė nji gj t' nji ujvare-nga nje tokė ku i thonė shqiptare
nga nji zjarrė qe del vulkanit-zemer shqipe e ilirianit -
prandaj mbaje o zot mbi dhe-me dashuri si gurrė e rrke
le ta ruajnė si sytė e ballit-kah ka dhe e kokrra te zallit-
e te mos e lshojnė nanen e arbnore-ne ndoj kteheter kund mizore
por ta ruajn si driten t' diellit-e lirė t' flutroj si shqipja e qiellit
e sa te jen kohrat me mote-ta quajn shqipe kastriote-
e ta mbajnė kto degė t' nji lisi-e ne ballė ti qendroj plisi-
e ato shqipe valle rime-shqip te kndoj shqipnija trime
-------------------------------------------------------
xhelal ferizi liriku autorė ne mergim i ksaj kėnge shqipe
me titull pse jem toskė e pse jem gegė
------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:

lirik
22-07-09, 16:48
Ti, Nezir Myrta nga Radogoshi i Gjakovės,tani me banim tė pėrkohshėm nė New York,ti , me njėmijė e pesqindė "nofka",ke mundesi tė bisedosh vetėm me tė pakurrizorin Bahtir Hamza(pseudoshkrimtar) ,qė ėshtė shok i juaji ,me tė tjerėt ..........hastala vista ....a po jo.Uragani_99
------------------------------------------------------------------------------------------------

Urragani ky esht autori i shum shkrimeve publicistike autor i shum poezive vargjeve
patriot njeri i perkushtuar per qeshtjen kombtare-
ja shifeni mendimine tij te urraganit per nezir myrten njeriun qe askush ne opinionin e internetit nuk ka mendim te ir per te -
me perjashtim te ndonji pa kurrizori si ai te gjith kan mendim negativ per nezir myrten

lirik
22-07-09, 19:28
ky mos interesim per popullin por un fyjin kryesor ua lė mafies nderkombtare ata gjithmonė na u gjejn metodat nga mbrenda qe ta shkatrrojn popullin tonė me lėnje pas dore-
faktori nderkombtar ju thot lene popullit te vdes urie mohoni te gjith nacinalsitat atdhetart leni sokaqeve pa perpspektiv te gjith provokoni veteranet eluftes -
shkatrrojeni artin muziken patriotin profesorin asrimin industrinė bujqsinė njerzit inteelktualet injoroni mergimtart leni te shkriuhen te asimilohen me gra e fmi ne dhena te huaja mos i perfillni mos krijoni unitet kombtar♪7 perqani sa te mundeni me fe e krahina -te gjitha urdhrat nga jasht vijnė ata toka i lshoftė se fytyrat e tyre hilet e tyre nuk kan fund ata jan djajt nderkombtarė qe e sollen deri ktu ne ket hata emjerim varfrie koosven e shqiperinė duke u tallė me te si te ua do qejfi atyre shpirttrave te zi kriminel por keshtu nuk do te shkoj kungulli gjith mbi uj jo o i nderuar urrganai e di se vertet je patriot i flakt e shpirti te djeg per atdhe nga dhimbja dhe nervoza e thua
sepse nuk mundesh me e duru ma ket gjendje por frejt e gjithqkajes ne kosovė e ne shqiperi i ka bashksia nderkombtare ata urdhrojnė varfrinė e shkatrrimine popullit e te
kurbetqarve te mjerė qe vuajn ne dheun e huaj te mohuar nga atdheu bashksia nderkombtare i ben kto plane djallzore
vetem te huajt keshtu urdhrojn o i nderuari urragan -

te huajt urdhrojnė keshtu qe popullin tonė ta shendrrojn ne germadhė varfrie urrejtje perqarje ne vuajtje te perhershme
shkrim i autorit xhelal ferizi

lirik
22-07-09, 19:31
burokracisė se mitrovices nuk i intreson asnje pervejtor festash me rastin e 28 nentorit as festa e pamvarsisė as pervejtori i deshmorve

as te demostratave ne at q ytet-
as pervetkorine minatorve as pervejtorine lindjes se ishtris qlirimtare-


te verifikohen njerzt qe u vendosen te punojnė aty ne at komunė qė bėjn sabottime


kush jan ata

dhe pse e pengojn qdo lloj manifestimi kombtarė ne sherbim te kujt shkon kjo
kush e drejton ket sabotim kombtarė

lirik
23-07-09, 07:02
se sa te poshter e te pa ndjenja njerzore jan disa mjek qe jam bindur per strukturen e tyre me shpirtė vampiri dhe ndjenja te devijuara jam bindur vet nga nje pervojė qe e kam pa vet me dy syt e ballit-
te menduarit tim per mjekun nuk ekam si dikurė-
mendim im ka ndryshuar-ashtu siq ka ndryshuer per shum shtresa e profesione djallzore te shum individve sidmos ne politikė por edhe ne tjera aspekte
nuk mendoj ma si dikurė ne endrrat naive te mendimeve fminore
qe kur e shihja mjekun mendoja se esht engjulli -
jo-
disa jan djaj e shkuar djallit djaj te vertetė se jo shaka e qe meritojn heqje me gjith rrėnjė te tyre nga dheu
ku ata ecin me dy kėmbė djalli te mallkuar-

sepse jan te krymbur shpirti i ytre esht shpirtė i ftoft si i varrit te ferrit te zi
jan vet katrani qe nuk kan kurfar ndjenjash disa jan djaj

e shkuar djallit

me ftoftesinė e shpirtit te tyre akull

me defektet e tyre psiqike qe jo qe nuk jan mjek por duhet izoluar ne shpella satane
te akullta

ata njerz qe duken si njerz e ne fakt nuk dihet qfar lloj specie jan

akull te pa kurfar emocioni elementarė humanitarė qe per kurfar tragjedie nuk ju ben pershtypje

po thuajse jan kriminel idniferent pa kurfar humanitetit edukate

vetem keshtu mund ti pershkruaj

por gjithnji e kam fjalen per nji numer jo per te gjith mjeket te kuptohemi drejt
............
shkrim i autorit lirik ne nje forum shqiptar

lirik
23-07-09, 07:07
Burokracisė se mitrovices nuk i intreson asnje pervejtor festash me rastin e 28 nentorit as festa e pamvarsisė as pervejtori i deshmorve

as te demostratave ne at q ytet-as viktimave datave te perdnjekjeve as kurfar pervejtoresh -


as pervjetorine minatorve te grevave as pervejtorine lindjes se ushtris qlirimtare-

sas te betajeve ne mitrovicė gjithqka esht shuar si pervejtor me urdher te agjentuareve te huaja ne menyr qe aty te shuhet gjithqka shqiptare qe qytetit te bjer ma leht ne kthetrat e serbve te mos ket kurfar gjallrie e te mos dihet se aty ka jetė shqiptare as banorė


te verifikohen njerzt qe u vendosen te punojnė aty ne at komunė qė bėjn sabottime


kush jan ata dhe perse i bejn gjith kto sabotime ne dem te kombit shqiptar -
te verifikohet ne duar te kujt esht televizioni e kush pse kah e si po vepron

dhe pse e pengojn qdo lloj manifestimi kombtarė
ne sherbim te kujt shkon kjo
kush e drejton ket sabotim kombtarė

lirik
23-07-09, 07:08
Tradhtia Kombtare Ka Hy Thell Ne Shum Pore Te Jetes Ne Kosovė Ky Rrezik I Madh Mund Te Na Asgjesoj Si Farė E Si Komb Nese Gjithqka Nuk Ndryshon

lirik
23-07-09, 21:56
Shlyerjet e gjurmve te shkrimeve te shqiptarve
qe po bejn mund per te lėnė gjurmė ne internet e qe ja me rendesi te madhe

sepse jan pasuri

ky barbarizem i pa shembullt esht aq i dėmshėm p

per shoqerin tonė shqiptare s s ka-

kosova de forum shqiptar i kosoves

i ka fshi punimet e shqiptarve te tri viteve te fundit komplet dijet mundin artin vargjet temat njoftimet-
diskutimet vargjet artin informimet debatet


shembullin e tij e ndoqen edhe disa forume si forumi shqiptar net-


neper shekuj shqiptart u demtuan ne shkrim nga pushtimet e huaja qe na i zhduken gjurmet e shkrimitdhe aq shum u demtua civilizimi ynė

ndersa ne boten e internetit krim te ri bėri forumi shqiptar net-qe i ka fshi te gjitha temat e fundit


gjurmet e shkrimeve ne internet jan te nje rendesie te veqant

gjurmet e temave edukata socialja historikja dituria

tematikat e ndryshme

vargjet diskutimet

ne vend se te ekzistoj edukata qe asnji fjali te mos humbet

dhe vetedija civilizuese te dominoj arsyea morali kultura -


forumet i merr ne dorė gjithkush


dhe menjier pas nje kohe prite fshirjen e gjurmve-


katastsrofė kombtare vertet ė -qka jep me kuptue se shqiptart nuk duan ardheri ose me kto sjellje nuk kan ardhmeri

as pergjegjsi nuk ndjejan per vleeratnjeriu bėn aq shum mund e sa e sa njerz kan humbur kohen neper forume

kan lėnė dijen popullore fjalė te urta vlera ne forume


ndersa gjurmet e shkrimeve papritmas po shuhen pikrisht nga njerzit e dyshimt-
ather ku qendron motivi qe njeriu te mundohet per diqka
e te kontriboj


forumin shqiptar net

e moren ne dorė njerz teper te dyshimt disa rrugaqa te dyshimt sepse qe ne fillim stafi i forumit me lajmroi per ket katastrofė


dhe ashtu doli

e kush jan ata pra qe bejn kso krimesh makabre

dhe a duhet ti japin llogari shqiptarve per kto sjellje manjake


stafi i ma parshem qe ishte korrekt me tha-

i nderuar lirik-

ndodhi katastrofa-

forummin e moren ne dorė rrugaqat

disa njerz te dyshimt

dhe un fillova te brengosem sepse ma parė ne staf ishin disa njerz serioz -

sidmos poetja mel
qe ishte vajzė intelegjente talente dhe e e dukuar e sinqert

ajo ishte ne staf

por ma vonė rrugaqat e forumit shqiptar net e moren forumin ne duar dhe kryen shfarosje krim kulturor ne forum fshijre te temave
shkaktuan katastrofen ashtu si vepruan rrugaqat e forumit kosova de -dhe nuk pritet mirė i nderuar lirik ma me tha stafi i maparshem

dhe vertet ashtu ndodhi

u fshi gjithqka

gjurmė te shkrimeve shqiptare nga kriminelet rrugaq te stafit i cili e mori ne duar forumin shqiptar net


ata kriminelet e zi qe paraqiten si shqiptarė e ne fakt nuk jan -


dominimi rus serb dhe grek po fiton mbi ne


ne jemi te humbur po shihet

forumet tona i shuajn gjurmet nen diktatin e rusve te serbve grekve armiqt e kombit tonė ndikojn
ne keto veprime

e shkrimeve kur kan mundsi qdo gjė ta inqizojn ne menyr qe edhe nese ndodh diqka me faqen shkrimet te kthehen“

perseri ne skenė

sepse jan pasuri popullore

pa marr para sysh te cilit foerum jan ato

jan gjurm shqiptare

dhe forumi nga forumi vetem perfiton
asgjė nuk humb


sa ma shum dituri aq ma shum vlera
dhe msime nga njeri tjetri-
nuk e di se kur do te vijn deri te vetedija shqiptart per vlerat -
edhe nese e ke armik se paku vlerat gjurmet nuk duhet shkatrruar-
me vbjen keq por jam i zhgenjyer mbi treqind komente dhe 300 vjersha me jan fshi ne forumin kosova de
tradhti kombtare poshtersi njerz te pa besė njerz qe jan te dyshimt se ne sherbim te kujt jan

nuk e kuptoj se sa leht behet shqiptari vegel e dikuj kunder vlerave te veta dhe kombit te vet-

si ka mundsi qe forumi nuk ka kopje memmorizim qe te ruhet gjithqka qe edhe kur ndodh diqka me web seitin
me faqen me forumin se paku te ruhen shkrimet ashtu si ishin por as ket siguri ket veprim nuk na e krijon as nuk na e garanton asnji forum-
q' esht ky primitivzem
q' ėsht kjo barbari q' ėsht kjo sjellje makabre e eger e smurė mafioze gjeloze e krymbur e pa mbajtje te beses fjales rregullit

deri kur shqiptart keshtu a mendojn kta njerz te krijojn ardhmėri menquri
strategji komb atdhe njerzillek civilizim rregull lijg garancion gjurmė etikė edukatė vlerė shoqeri shtet popull njerz gjurmė vetedije mision tema vlera civilizim
----------
SHKRIM I AUTORIT XHELAL FERIZI NE FORMė ANKESE KUNDER BARBARVE TE FORUMIT KOSOVA DE DHE FORUMIT SHQIPTAR NET I SHKRUAR NE NJE FORUM TJETER SHQIPTAR
POASHTERSI E PA KURRIZ TRADHTIA NE SHERBIM TE ARMIQVE KU JAN REGRUATUAR NJI NUMER JO I VOGEL I SHQIPTARVE
QE BEJN VEPRIME TE TILLA ATA DUHET TE JAPIN PERGJEGJSI PER SJELLJETE TILAL TE NDYRA

lirik
23-07-09, 23:13
Si e dua un shqiperinė etnike

autori shqiptarė kosovarė ne mergim
xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves

detit ja dua kaltrinė faqet
bregut ja dua shkėmbijt lulet artin madhėshtorė
ja dua shqiperisė etnike gongjet manushaqet
gjirin e bukur nė himarė e vlorė

vuaj pėr secilėn kokėrr dhe
ah sa tė bukur e ka eren
mė duket nji tokė arti qe flet shqip me ne
shqiperisė etnike ja dua sharmin vleren

un e dua secilen gurgullimė e prrua
secilin krahshkruar bilbil
shqiperinė etnike nga kosova nė qamėri e dua
secilen fije bari secilin karajfil

fshatrat ja mendoj turistik
arat ja mendoj si kutija
afėr nuk ja dua asnji armik
si rrezet dua tė duket etnija

shqipėri o nėna ime
ta dua secilin kep
tė dua o nėna trime
ne secilin lug e shkrep

tė dua nė fusha me lule
gjerė ‘ mahnitshėm me tė lehten puhi
tė dua si nji fat qeshur vule
nuk dua mbi ty stuhi

tė dua me plot lule me lara
me fusha e bujqsi tė pa anė
tė dua tė ecė e mbara
tė dua tė bukur si zanė

tė dua vlorė e kaninė me secilin tingull muzikorė
aman tė lidhen kėngė e valle
kosovė e tė gjith tingujt jug veri arbrorė
tė dridhim bashk gurė e zalle

tė dua shum turistike,qiellore ta dua bukurinė
tė dua oj mėmė antike,e bukur nė secilen stinė
te dua o art o tokė,me tė bukura bjeshkė e kroje
tė dua qdo vrri e bokė,me at gjuhė tė bukur goje

tė dua mė beso si dy sytė,tė dua aq shum pėr besė
i urrej aq shum shekujt qė deshtėn me tė mbytė
tė dua si lulen me kullim nė vesė
tė dua,tė paster ekologe,turistike
tė dua nė punė e shpresė
detin nuk e dua me llomna,as me naften e ndytė
tė dua tė bashkuar qelike
tė dua o mėmė etnike

tė dua se ti me jep dashuri ti mė njeh pėr djalė
ti mė jep trimėri,ti dashuri mė falė
tė dua s e me jepė ndjenj magjike,tė dua se tė kam nėnė
tė dua aq shum ,me bukuri etike,tė dua se gji mė ke dhėnė

nuk tė dua nėpėr poste tradhtarė,nuk tė dua tė gjveshur nė moral
nuk tė dua nė udhė hileqarė,tė dua me zemren mal
nuk tė dua ,qė tė mbulojnė,hilet e danajve e armiq e tjerė
tė dua tė mbajnė atdhetarė, nuk dua tė shoh tė mjerė

tė dua shqiperi etnike me pasuri e shkelqime si lum
tė dua si vershim fabrika e prodhime
ta dua secilen shegė seclin agrum
nuk dua tė dėgjoj as pėr lot e krime

tė dua me tė pastėr deputet,tė dua pa korrupcionarė
tė dua ma tė bukurin mbi dhe komb e shtet
tė dua tė shkėlqesh si arė
tė dua o mėmė etnike se jam biri yt i vėrtetė

larg nga ti duart hileqare,planet e ndyrjes sė detit
nuk dua tė shitesh ne skllaveri pėr pak pare
mjaft je shitur her krajlit e her mbretit,
tė dua me brum te zhvilluar,tė dua komplet atdhetare

nuk dua rrenacarė mbi ty,as kėmbė me thumba qė shpon
tė dua tė dlirė nė zemer,
nuk dua mbi ty satan e demon
tė dua si diellin me emer

djemt e vashat ti dua nė shkollė,tė shporrur varfėrinė e krimin
tė dua ne qdo cep puntore
un dua qė bota per ty lart tė jep shum lart vlersimin
si perlė tursitke botrore

tė dua shum etikė,tė dua besė e kulturė
jo nė plumb e thikė
nga zemra nė zemer tė dua ėmbelsore urė
tė dua ma tė bukuren ylltare n’ galaktikė

tė dua tė dua tė dua,si ingji si gurė’qmua si arin
tė dua porsi ma tė bukurat mahni
o mėmė mos harro mergimtarin
se ai tė adhuron si perėndi

un ta dua secilen qershi,secilin tė ėmbėl shalqin
un ty ta dua secilen fletė tė pyllit
kahdo i ke mollat man e dardhė e blin
ti dua si qerpikt e yllit

mos na le ne vuajtje mos na harro ne,
tė shkrumbur mėrgimtarin
a e sheh se secilen kokėrr gurė e zalllė e dhe
e kujtojmė me mallė,duaje o mėmė shqiptarin

autori xhelal ferizi

lirik
23-07-09, 23:39
xhelal ferizi

17/12/2007 ne oren 21:51

I NDERUAR ERNEST

KE FOLUR BUKUR AKONISHT NE DUAM MA shum me fjalė s e me
punė keshtu jemi ne te mjerė vlla q ti bėsh as ne nuk na duan e gjithqka dham per kosoven as q emndojn per emigrantet e mjerė
nuk ekan planmin s per fshatrat a s per komunat
vetem per kafet dhedashnoret eveta secili ne kemi mbaruar
ne ni rast kur dehta nga disa funksionar te pyes per planet e zhvillimit te komunes ata gati sa nuk qeshen me mua vetem
stokholmi e ka
sa miliarda euro bugjetin nuk edi sakt statistiken por secil qytet ne suedi eka kshtu bugjetin i kan te gjitha dhe prap brengosen
ajo qka i duhet nji komune te ne te bejn nji mbledhe dhe plan per gjaht muaj suedezi ekryen per gjysem ore ne jemi llafollog por ne vepra
zero jo zbatues te praktikes aspak
llafollogjia na shkatrroi dhe mos praktika ne kosov as pas pavarsis nuk kan kurfar plani konkret per emigrantet anjiher nuk mendojn per ne qe me vite kontribuam as nuk ju intreson se ne qfar gjendje jemi me femij a po n a asimilohen femijt a po jeim neper rrugė botrore
nuk sheh khtu qe besa kund mbi dhe jo vetem para duan nga ne kur te hyjm ne kufi te kosoves na marin nga 50 euro per te hy
dhe na thon erdhen kta azilantat
sa u perket zhvillimeve keni te drejt tash po e kuptoj ma mirė pse himara ka ra ma teper ne kthetrat greke
as tirana as kosova nuk i viziton himariotet
kurr as te shkojm grupe grupe te vllezrit tanė himariot
te bashkpunojm a s per artin as per muziken
nuk kujdeset kush ti binjakzoj e ti lidh me anet tjera shqiptare qe te mos asimilohen -


do te ishte mirė qe nji regjion ne kosov te binjakzohet me himaren

muzika e jugut esht e bukur dhe duhet te kordinohet me te veriut


del vertet nji kombinim i shkelqyeshem

por edhe te martohen shqiptart nga zonat tjera me vajzat shqiptare himariote
dhe te asfaltohet atje zona

qe te vizitohen qdo dit e te punohet per shpetimin e himariotve shqiptarė

himariotet jan trima dhe mikpritsa
historia e tyre esht e bujshme ata jan gjak shqiptari

nuk duhet ti lejojm vllezrit tanė ne kthetrat greke ne asnji menyrė


per ke t punė duhet t e kujdeset tirana dhe prishtina urgjentisht


te nxjerret nji plan i fuqishem kombtar i ti shpetojm ato zona menjiher nga asimilimi grek i vasil bollanistve dhe omonias sa ka akoma kohė deri sa nuk esht vonė pra veproni


un mendoj q e grupe muzikore shqiptare te shkojn ma shum ne himarė

nga rrrethet shkoder mirdit lezhė tiranė kosovė ulqin

e te mbajm te gjalla lidhjet shqiptare

me e zbraztira te kota pa punė dhe angazhim konkret nuk mbahet kombi

ka ik koha e llafeve duhet vepra konkrete kombtare atdhetare


SA MA PARė PRA TE MERREN TE GJITHA MASAT

dhe te kujdestarohet ne ato anė

te gjenden fonde para pasuri per ket qellim

dhe kryetar bashkije
ne himarė dhe ne komplet bashkinė himariote duhet te vendosen shqiptar patriot
atdhetarė
qe luftojn per interesin e himares shqiptare


Nga rrenqethja e tragjedis qame dhe te kosove

tash me kan kapur ethet e himares

po brengosem dhe po trembem

duke i njohur armiqt tanė te rrezkshem grekun dhe serbin dinak

dhe duke pa tragjedin e kosoves dhe qamerisė jam i brengosur per fatin e himares

mendoj se krahas kosoves dhe pavarsis se kosoves e gjith shqiptaria dhe kombi duhet ti kthejm syt kah himara dhe zonat e jugut qe jan ne rrezik


ATJE DUHET NDALUAR VEPRIMTARIA PANHELENE URGJENTISHT DHE MENJIHER


PERNNDRYSHE DO TE JET VONė

TI BEHET PRESION PUSHTETIT DHE PARLAMENTIT E BIZNESMENVE

GRUPEVE MUZIKORE E TE GJITHVE QE TE jemi ne kontakt te Shohim situaten nga afer
dhe te kontrollojm himaren dhe menjiher tani pa kurfar vonese


aty nu k ben ne at bashki te ket bollano


e te tjer armiq te kombit shqiptar

por vetem patriot te zgjedhur e te fuqishem shqiptar dhe per ket duhet te gjenden fonde
per qellime kombtare ne himarė dhe ne te gjith zonat e jugut

LIDHJET E KOSOVES DHE VERIUT ME JUGUN DUHET TE ME PLANe TE PERDITSHME

QE TE BISEDOJM PER SECILIN PROBLEM dhe plan te realizimit -
kerkoni patriotet shqiptar ku jan e ku nuk jan ne sherbim te atdheut

mjaft ma kto tragjedi jasht greku nga trojet etnike shqiptare


aman shqiptari prekeni koken se mbetem pa atdheun e bukur qohuni dhe shkunduni veproni.


ne vargjet dhe punimet e mia kam ba apel edhe q e te asfaltohen te gjitha fshatrat shqiptare
q e te mos mbi ngarkohen qytetet qe te shpetoj kombi e te forcohet atdheu ne zhvillim

dhe te shpetoj bujqsia

ne fshat

se perndryshe kapitulluam
nga mjerimet dhe krizat

armiqt e
shfrytzojn seciin rast dhe hapsirė
mos leni hapsira per armikun

me rrespekt nga mergimi xhelal ferizi

shkrim nga autori xhelal ferizi shifet edhe data kur esht shkruar ne blogun e gezetes
te cilin e lexojn shum gazetar deputet politikan secilin reagim te lexuesve -

dhe atyre qe japin opinione

lirik
23-07-09, 23:41
xhelal ferizi

17/12/2007 ne oren 21:51

100
I NDERUAR ERNEST

KE FOLUR BUKUR
ZAKONISHT NE DUAM MA shum fjalė se
punė
kėshtu jemi ne te mjerė vlla
q ti bėsh
as ne nuk na duan ne mergim
e gjithqka dham pėr kosoven
as q e medojnė per emigrantet e mjerė
qe na umoren pronat e stergjyshve
nuk e kan planinkonkret te zhvillimit as per fshatrat as pėr komunat
qytete
vetem per kafet dhe interesat e veta secili
ne kemi mbaruar nes e kshtu vazhdojmė
ne nji rast pas lufte ne koosvė
kur deshta nga disa funksionarė te nji komune
te pyes per planet e zhvillimit te komunes na afat ne qfar seksionesh
ata gati sa nuk qeshen me mua dhe methan mos pyet gjėra qė nuk
pyet kush ktu qė do te thot bėn qejf pi ha dhe ik shko s e kot pet s enuk ka nuk i intreson kujt per zhvillimin
vetem stokholmi i suedisė
e ka bugjetin ne miliarda euro para nuke di sakt por kam pa njiher nji statistikė
por secil qytet ne suedi dhe ne europė e ka kshtu bugjetin
i kan te gjitha dhe prap brengosen po ne ku si qka
Ajo qka i duhet nji komune te ne PEER NJI MBLEDHJE TE TTHJESHTė
te bejn nji mbledhJe dhe plan I DUHEN gjaSht muaj KOHė DHE SOROLLATJE
suedezi e kryen per gjysem ore NE SECILIN ASPEKT
ne jemi llafollog
por ne vepra
zero
jo zbatues te praktikes aspak
llafollogjia na shkatrroi
dhe mos praktika
kosova as pas pavarsis nuk kan kurfar plani konkret
pėr emigrantėt e vet as per ligjin as per pronat
anjiher nuk mendojnė
per ne
qė me vite kontribuam jasht atdheut
as nuk ju intreson se ne qfar gjendje jemi
me femij me familje a kemi atdhe a po n a asimilohen femijt
a po jemi neper rrugė botrore duan vetem te na zhvatin
Nuk sheh kshtu qe besa kund mbi dhe
jo
vetem para duan
nga ne kur te hyjm ne kufi te kosoves na marin nga 50 euro
per te hy NA DHEUN TONė NE TOKEN TONė KU JEM LINDUR
dhe na thonė erdhen kta azilantėt
sa u perket zhvillimeve keni te drejtė tash po e kuptoj ma mirė PSE himara ka ra ma teper ne kthetrat greke
as tirana As kosova nuk i viziton kurr
as te shkojm grupe grupe NGA KTO ZONA PER TE QA HALLE ANDEJ te vllezrit tanė himariot te bashkpunojmė
a s per artin as per muziken
nuk kujdeSet kush
ti binjakzoj e ti lidhė me anet tjera
do te ishte mirė qe nji regjion ne koosv te binjakzohet me himaren
muzika e jugut eSht e bukur dhe duhet te kordinohet me te veriut
del vertetė nji kombinim i shkelqyeshem
por edhe tė mo martohen nga zonat tjera me vajzat shqiptare himariote
dhe te asfaltohet atje zona
qė te vizitohen qdo dit shqiptart ne mes vete pra
e te takohemi me himariotet shqiptarė
himariotet jan trima
dhe mikpritsa
historia e tyre esht e bujshme
ata jan
gjak shqiptari
nuk duhet ti kontaktojm shpesh vllezrit tanė dhe ti ndihmojm te dalin nga kthetrat greke
ne asnji menyrė nuk guxojm ti braktisim
Per kėt punė duhet t e kujdeset tirana dhe prishtina
urgjentisht
te nxjerret nji plan i fuqishem kombtarė
ti shpetojm ato zona menjiher
un mendoj q e grupe muzikore shqiptare te shkojnė ma shhum ne himarė
nga rrrethet shkoder mirditė lezhė tiranė kosovė ulqin
e te mbajm te gjalla lidhjet shqiptare
me kotsi e zbraztira pa punė dhe angazhim konkret nuk mbahet kombi ka ikė koha e llafeve duhet vepra
SA MA PARė PRA TE MERREN TE GJITHA MASAT
dhe te kujdestarohet
ne ato anė
te gjenden fonde per ket qellim
dhe kryetarė bashkije te bashkohen per iniciativa te rretheve
te organizojm kontakte me himarė
dhe ne komplet bashkinė himariote duhet te vendosen shqiptarė patriot
qe luftojn per intresin e himares shqiptare
Nga rrenqethja e tragjedisė qame dhe te kosove
tash me kan kapur ethet e himares
po brengosem dhe po trembem NGA NDIKIMI GREK ATY
duke i njohur armiqt tanė te rrezikshem dhe dinak
dhe duke pa tragjedinė e kosoves
dhe qamerisė
jam i brengosur per fatin e himares
mendoj se krahas kosoves dhe pavarsis se kosoves e gjith shqiptaria dhe kombi duhet ti kthejm syt kah himara
dhe
zonat e jugut
ATJE DUHET NDALUAR VEPRIMTARIA PANHELENE URGJENTISHT
DHE MENJIHER
PERNNDRYSHE DO TE JET VONė
TI BEHET PRESION PUSHTETIT
DHE PARLAMENTIT
E BIZNESMENVE
GRUPEVE MUZIKORE
E TE GJITHVE
QE TE jemi ne kontalkt te shohim situaten nga afer
dhe te kontrollojm himaren
dhe menjiher tani pa kurfar vonese
Aty nuk bėn ne at bashki te ket bollano
e te tjerė armiq
te kombit
por vetem patriot SHQIPTARė
te zgjedhur e te fuqishem QE KAN NDJENJA KOMBTARE SHQIPTARE
dhe per kėt
duhet te gjenden fonde
per qellime kombtare
ne himarė
dhe ne te gjith zonat e jugut
LIDHJET EKOSOVES DHE VERIUT
ME JUGUN
DUHET TE BEHEN ME PLAN DHE TE JEN TE SHPESHTA
QE TE BISEDOJMė PER SECILIN PROBLEM
mjaft ma kto tragjedi aman Shqiptarė prekeni koken
se mbetem pa atdheun e bukur
qohuni
dhe shkunduni
veproni.

ne vargjet dhe punimet e mia kam bė apel q e tė rrregullohen ne asfalt tė gjitha fhatrat shqiptare te asfaltohen dhe te behen me drita
q e te mos mbi ngarkohen qytetet
dhe te shpetoj bujqsia
ne regjione
se perndryshe
kapituluam
nga mjerimet dhe krizat
armiqt e
shfrytzojn seciin rast
dhe hapsirė
mos leni hapsira shqiptarė por bahkohuni

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
23-07-09, 23:42
XHELAL FERIZI

05/03/2008 ne oren 17:21

Himara tokė e bekuar shqiptare bukuria e shqipėrisė por duhet ta mbrojmė nga qakajt grek qė i silllen rrotull prandaj duhet prezencė ma e madhe e shqiptarve andej .
Duhet te vrojtohet e tė pėrgjohet me kujdes secila lėvizja e grekve andej tė mos lejojmė nė asnji mėnyrė qė grekėt tė fusin hundėt aty
por tė merren masa energjike pė ndryshime nė at zonė shqiptare.
Kti viti turistik do tė ishte mirė qė nė himarė tė organizohen festa pėr pavarsinė e kosves me muzikė shqiptare me motive te jugut dhe veriut nė himarė
shqiptarėt bashk tė bashkuar shqiptarė rnoftė himara e bukur shqiptare

lirik
23-07-09, 23:44
XHELAL FERIZI

24/05/2008 ne oren 0:13

168
Grupet Muzikore shqiptare, radiot shqiptare, televizioni kosova, veriu, Shqiperia e mesme, Laberia, korca e tė gjithe shqiptaret duhet tė punojnė pėr bashkim shpirteror, edukim dhe frymezim pėrmes vargjeve patriotike, grupeve muziokore shqiptare nga tė gjitha trevat shqiptare.
Nevojitet komponim muzikorė i kėngeve shqiptare lab-veri-himarė-kosovė, shqiperi e mesme. kombinime valezore tė kėngve sa me shpejt dhe sa ma parė e sa ma shume. Himara dhe jugu duhet tė vizitohen sa me shume nga tė gjitha zonat shqiptare. Ndikim atdhetar pėrmes komponimeve muzikore, televizioni dhe radio tė jete sa me shume atki nė ato zona. Tė investohet pėr lidhje shpirtrore shqiptare me Himaren.
Nė ato zona, shqipet e verteta dite e nate duhet kujdesen dhe ta largojne sa ma parė cfardo ndikimi grek .vigjilenca shqiptare dhe veprimi
menjehere sa ma aktiv, organizimi vecant dhe i pėrsosur, duhen vallzime, sidomos vallzime tė pėrbashkta, kėngė me motive patriotike shqiptare.
Mjaft ma me ndikim grek, mjaft duhet zhdukur cdo ndikim kulturor grek nga ato zona perla tė bukurisė shqiptare.
Duhen mbledhur fonde per keto qėllime, duhet organizim i gjithe potencialit te kombit dhe te kerkohet ndihma edhe nga shtetet mike sa me shume restorante lokale e hotele te patrioteve shqiptarė ne ato zona, sa me shume shqiptarizėm nė himarė dhe nė jug.
Atje duhet tė vendosen nė cdo pellembė tabelat me tė bukura nė gjuhen shqipe, emrat shqip nė cdo drejtim, tabelat duhet te jene aq tė forta dhe tė celikta tė ngulura nė token shqiptare, saqė tė mos arrij ti shkulė as tanku ushtarak se le ma dikush i thjeshtė.
Himara ėsht tokė e jona shqiptare nė cdo pllėmbė dhe pa vdekė shqiptaret tė gjithe cka jane mbi dhe ajo nuk merret. Greku le ta harroj kėte punė as nga brenda nuk do tė merret kalaja shqiptare.
Ato jan zonat me tė bukura margaritarė tė turizmit shqiptarė, jane vet shpirti ynė, jane vete mrekullia, jane vete dheu i bukur dhe deti, turizmi ynė, toka edashur e tė pareve, tė cilen shqiptaret pėr tė gjallė nuk e japin.
Mendoj, se o sot o kurre duhet mobilizim i njerezve shqiptarė, qė kan pasuri te pėrqėndrohen me aksione konkrete, keto te cilat i ceka
duhet derguar patrioteve shqiptare atje tek banojnee, te marrin ne dorė situaten, mandej duhet prezenca e gjithe kombit andej, edhe e mergates shqiptare.

shkrime nga autori xhelal ferizi ne bllogun e gazetes shqiptare shekulli
terheqje vrejtjesh dhe apele per aktivitetitn antikombtarė te organizatres omonia dhe dhe shovenistit te madh grek bollanos ne bashkin ehimares

lirik
23-07-09, 23:45
Xhelal Ferizi

16/12/2008 ne oren 11:31

Po sot o kurrė tė gjitha forcat e kombit duhet te koncentrohen
nė disa pika kombetare teper tė ndjeshme.
Tė zhdukim tė gjitha ndikimet qė po len greku nė Himarė dhe rrethina
me rracizėm kulturorė dhe politikė shkombtariziese
tė koncentrohemi ne Malsinė e Sharrit nė dragash te tė ashtuquajtur goranėt qė jane shqiptarė tė ndikuar nga sllavizmi
ku po rrezikohet shqiptarizmi
tė koncentrohemi nė malet shqiptare ti zhvillojmė si nė jug si nė veri qė fshatari malsorė as nga veriu as nga jugu tė mos shpėrngulet
tė ndihmojmė shqiptarėt e malit tė zi nė forma tė ndryshme
tė ndihmojmė shqiptarėt e presheves bujanocit medvegjes
tė ndihmojmė shqiptarėt e sangjakut tė novi pazarit qe jan nė asimilim e siper tė koncentrohemi edhe aty
tė ndihmojmė shqiptarėt e maqedonisė
tė shpėtojmė me tė gjitha mundsistė qamėrinė
tė ndihmojmė qė tė mos shuhet diaspora shqiptare
si dhe tė ndihmojmė ti kthejmė shqiptarėt e shperngulur ne veri tė mitrovces qka ėsht shum me rendesi kombtare
pra punė ka sa tė doni e sa tė duash mos harroni
nisuni nė punė
nga bashkia duhet tė hiqet bollano progreku antikombtarė e te vendoset nji patriot i flakt shqiptarė aty
me qdo kusht kjo punė duhet te kryhet
shqiptarė kujdes himaren dhėrminė dhe bregun e detit ajo ėsht perla e shqiptarizmit turizmi ardhmėria
mė falni se harrova pėr pak Mitrovicen me rrethinė nė veri ku jan shperngulur
shqiptarė me mija neper kohra te ndryshme si dhe ne luftene fundit ne vititn 1999

Komenti juaj do te kontrollohet nga moderatoret e blogut.

lirik
23-07-09, 23:46
vazhdimisht ne alarm per himaren dhe trojet etnike me penden ne dorė autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik
23-07-09, 23:47
Xhelal Ferizi

17/12/2008 ne oren 15:44

193
Bollano nji zervist i lig nji fanariot nji fanatik i shitur antikombtarė
njeri i shėmtuar i cili zgjodhi gjasht organizatat ma rraciste greke dhe nė krye tė organizates bukshkelse antishqiptare te ashtuquajtur omonia
organizata politike agjentureske omonia
bėri presion nė qeverinė e karamanlisit gjat vizites se ktyre organizatave nne qeverin greeke
qė tė mos kaloj provimi i shqiperis stabilizim asocimi i shqipėrisė
pėr hyrje dhe lehtesim nė bashkimin europian
qė greqia tė mos nėnshkruaj hyrjen e shqipėrisė nė bashksinė europiane
qė shqipėrisė ti bllokohet hyrja nė kėt bashksi
duke qit greqia veton dhe kushte shqipėrisė
per shkeputjen e te ashtuquajtur vorio epirit

duke kushtezuar shqipėrinė se pa e njoftė gjoja te ashtuquejturen
pjesė te shqiperisė qe sipas grekve njihet si vorio epir
emer i falcifikuar i i shovenve panhelen qe duan te grabisin troje shqiptare si himaren dhe gjith jugun e shqipėrisė
vetėm kur ta njohin shkėputjen pamvarsinė e vorio epriit
gjoja
dhe bashkimin me greqi
mund te hyn shqiperia ne be
ne bashkėsinė europiane
siapas fashistit rracistit tė ndyrė bollano
i cili pėr qudi ushtron detyren e kryetarit tė bashkisė nė himarė ndersa qeveria nė tiranė e ndein vete tė qetė habi emadhe kjo per secilin shqiptarė pse nuk shkarkohet bollano dhe te denoncohet ne gjyq
per armiqsi dhe rrezikim teritorial te shtetiti shqiptarė

i cili guxon e merr turr
te cenon intergitetin e tokave shqiptare ku jetonin fisi i taualntve ilir dhe enkelejve ne jug te shqiperis
ku me shekuj ato troje ishin ilire antike
akoma pa e njoft grekt truallin e europes.
Pra bollano dhe omonia organizatė politike fashiste panhelene
fund e krye agjentureske antishqiptare

panhelene ne shqiperia qė u lejua tė regjistrohet
si organizatė nė shqipėri
nga regjimi komunist i ramiz alisė
nė vitin 1990 1991
Nji njeri antikombtarė antishqiptarė fanariot virus
mercenarė ne token tonė dhe rrezik per ato zona shqiptare te himares
dhe aktivist kaq i zellshėm antishqiptarė
si bollano
dhe omonia si organizatė e oficerave te sigurimit grek qe ushtron aktivitet tė zi antishqiptarė pa kurfar pengese
dhe bollano kryetari i saj rrin kryetar bashkie i himares
habitem me absurdet e indiferences te kohes
dhe te shtetit dhe qeverisė shqiptare
Pse qeveria shqiptare ndaj kėti njeriu qė nuk merr masa tė ashpra
per burgosjen e tij
qė shkaktoj me miliona euro dėme materiale duke rrėzuar tabelat nė gjiuhen shqipe nė himarė dhe duke vu ato greke ne shtetitn dhe teritorin sovran shqiptarė

Bashkija e himares duhet tė merret nė drejtim nga udhheqsa
patriot shqiptarė
por jo nga zervistat panhelen
si shpirti i shitur i progrekut bastard bollano
i cili edhe nėnen e tij do ta falcifikonte pėr para greke

Bollano harron se se skenderbeu ishte shqiptarė katolik
histroia e tij tash mė ėsht e njohur nga tė gjitha dokumentet e kohes
nga vatikani venediku roma raguza stambolli vjena parisi londra e shum e shum
qendra tjera
e institute historike botrore
e njohin si shqiptarė e gjak shqiptari skenderbeun .
Turp le tė ken bollanot e shum si ai armiq tė kombit shqiptarė
qė gjithqka qė ėsht e keqe duan tė ja lėnė kombit shqiptarė
gjithqka qka ėsht e mirė duan tė ja vjedhin kshtu u pėrpoqen ta vjedhin e ta falcifikojnė edhe nėnė terezen
dhe shum figura tjera kombit tonė tė lashtė me traditė dhe histori
pėrveq se nji ligsi dobsi dhe poshtėrsi e turpshme
lojė e pist dhe arrogancė
e ult
asgjė tjeter nuk ėsht kjo provokim shovensit ndaj shqiptarve qe te neveritė kjo sjellje e pa fytyrė
Tolerimi i bolllanos tė sillet kshtu me ne
e tė han buken e shqipėrisė
nė token e shqipėrisė tė zhvilloj kėt aktivitet aq antishqiptarė tė habitė tė len pa tekst kjo sjellje
ky guxim kjo aventurė e degjeneruar
qe ai bollano e praktikon
nė dėm tė shqiptarve tė shtetit shqiptarė
figurave tona historike dhe sovranitetit tonė teritorial
e duke e penguar me shum arrogancė nė himarė vendosjen e tabelave ne gjuhen shqipe thua se himaren e ka tokė pronė te veten qė
ja la baba i ti
duke mos ditė se himara ėsht tokė shqiptare nėpėr shekuj e dėshmuar ne te gjitha etapat e historisė

shkrim i autorit xhelal ferizi shifet edhe data ne blogun e gazetes kur esht shkruar nga autori

lirik
23-07-09, 23:52
XHELAL FERIZI

23/05/2008 ne oren 10:21

25
Bastardhimi i gjuhes shqipe nga kush po bėhet shpeshher mendoj ėsht ky ndikim ose ndjenjė inferioriteti ndaj gjuhve tjera siq e kemi ne shqiptart zakon tė ndjehemi gjithmonė inferior ndaj gjuhve tjera ,dhe
kulturave tjera.
Internacionalizimi i njė gjuhe ėsht humbje e njė vlere tė nji civilizimi:
Humbja e gjuhes tonė kombtare po ndodhė ngadal dhe sigurt,shtrohet pyetja pse.
Nji nder shkaqet kryesore ėsht vetėdija e ult dhe mos aftėsia e jonė si komb se q’ do tė thot gjuha kombi dhe atdheu cilat jan vlerat dhe bukuritė e tij dhe rėndėsia,qka pėrbėjnė ato .
Gjuha jonė njė gjuhė shum e bukur qė ėsht gjuhė kreshnike e fuqishme qė u ruajt ndėr shekuj nga tė parėt tanė po humbet sot nga disa njerz qė jan mediokėr dhe paraqesin senzacionet gazetareske e antivlerat nėpėrmes tė fryrjeve tė tyre se gjoja zbulova njė shprehje term internacional etj.
Ne tė gjith e dijmė se gjermant pėr shembull trenit aeroplanit e shum tjera fjalve ju thonė nė gjuhen dhe identitetin e tyre gjuhsorė.
Asimilimi i gjuhes tonė po bėhet nga njerzit fatal gazetaruc e disa mendjemdhje njerz me komplekse pėr tu ngritur ne lartsitė e lavdisė duke prezentuar gjoja zbulime internacionaliste nė tė shprehur qka e sakatosė gjuhen tonė gurren dhe pasurinė e sajė fantastike.
Gjuha jonė si nė teater si nė muzikė si nė film ka njė bukuri tė rrallė nė tė shprehur .
Gjelozia manjake pėr rreth e kombeve qė deshten ta zhdukun nga faqja e dheut ėsht primitivizėm sepse un sikur tė ksiha mundesi do ti ringjallja gjuhėt e maqedonasve tė vjeter thrakasve hetitve e te shum popujve tė vjeter qė ja zhdukur.
Sot nėpėr metropolet e europes paraqiten muzika indiane pllaka muzikore te tyre e po bėhet shumqka qė ajo gjuhė e kulturė tė mos humbet paraqiten me mija filma e gjurmė tė tyre ndersa per ilirt dhe gjurmt etyre dhe gjuhen asnjė paraqitje asnjė gjurmė gjuha e tyre ėsht gjallY dhe tenton tė zhduket.
Me mija vjetersina pepriqen te ringjallen e restaurohen ndersa ne dalim me tendenca ta zhdukim vetveten bukurinė identitetin tonė gjuhen gurren ma tė bukur ma dinamike nė europė kur sot gjithnji e ma nė skenė si i rėndėsishėm po del trualli shqiptarė nė europė shqipėria dhe kosova.
Vetvrasja jonė gjuhsore vjen edhe nga mos investimi e dhėnja rėndėsi kultures gjuhtarve akademikve mungesa e atdhetarizmit dhe mbrojtjes ,mos motivimi i njerzve tė kultures artit akademisė arsimit.
Me i rėndėsishėm ėsht sot njė reklamagji biznesmen apo tallavagji se sa njė akademik apo njeri i kultures poet apo gjuhtarė dhe ja ku jan pasojat kur nė dorė e merr situaten tallavgjija hajduti gazetaruci mediokri analfabeti“naivi njeriu i pa vetėdije kombtare.
Kėtu qėndrojnė pak a shum shkaqet e ksaj sakatosje tė gurres tė gjuhes sė lashtė tė bukur e tė shejt shqipe.
Mos rrespektimi i vlerave tua kush do tė jet ai qė ty ti mbronė vlerat kur ti nuk i mbronė e nuk i don nuk kujdesesh,nuk ka qenė asnjiher zakon qe dikush nga larg tė vjen e ti ujit lulet tua nė kopsht ato duhet ti ujisėsh ti vet rregullisht e me kujdes.
Gjuhen shqipe dhe vlerat tona tona ti mirmbajm ne vet mjaft ma me hajdutri e tallava tė investohet edhe nė kulturė nė njerz tė kultures artit poezis gjuzhtarve etimologve akademikve profesorve kujdesit ndaj gjuhes dhe vleres perndryshe ne do tė jemi mbi dhe barbar tė pa identitet tė gjith do tė na ndjekun pastaj si hebrejt dikurė
nėpėr botė sepse njeriu pa troll e pa identitet gjusorė kulturorė ku do perbuzet ndiqet i bėhet padrejtėsi rracizėm mohim .
Vtevrasja dhe vrasja e gjuhes tonė elmentit kurriz zemer shpirtė kusht shtyllė bazė i ekzistences sė njė populli mua mė shkon shpeshher mendja se ndoshta e ka bazen edhe te veprimet etė huajve te qarqe te ndryshme antishqiptare siq vepruan deri mė tani nė shum sektorė tonė duke na sakatsour nė shum aspekte edhe ne aspektin kulturorė njerzorė ekonomik por edhe ne at gjuhsorė e muziokorė edukativ.
Muzika shqiptare nuk ka ma kurfar identiteti ajo ėsht kryekput antikulturė barbarizėm jevgjite e perzier me kultura dhe bastardizma
tė tė gjitha kėngve kot qė dalin skutave tė botes.
Pasuria e botes dhe e globit pa dyshim jan kombet por ato duhet ti ruajm me marrveshje nderkombtare duke embrojt secilen qe ekziston.
Mua mė pėlqejnė kombet arti dhe muzika e tyre vlerat e tyre pasurtia e tyre dhe ashtu siq brengosem per vetveten time kulturen time do te brengosesha nėse humbė ddiqka franqeze spanjolle angleze gjermane arabe greke afrikane kineze italiane .
PIKRISHT DO Tė BRENGOSESHA SEPSE VARFROHET GLOBI
Megjithat tė gjith nuk e kan kėt vetėdije ka njerz shoven e medioker qė nuk dijn se qka ėsht vlera e globit as arti as tėrsia as komponenti as vet gjevahiri kulturorė gjuhsorė e jetsorė qė pėrbqn globin jeten dhe idealin pasurinė dhe larminė e vlerave ta patejetersushme te planetit
Ku din njė biznismen apo tallavgji se q’ėsht vlera e njė muzike
apo e njė arti gjurme kulture antike pėrbėrj ,brumi etnije vlere civilizimi,kultivimi.
Nė botė ka njerz qė do ti kishin rėnuar tė gjith muzetė vlerat kalatė
kullen e parisit e vet athinen romen e lashtė e gjithqka tjeter sepse ku e dijn ata qka do tė thot vlera.
Vlerat duhet lėnė nė dua tė atyre qė dijnė se qka jan ato e si duhet kultivuar pikrisht ata njerz duhet paguar mirė dhe duhet motivuar.
“GJITHQKA DUHET Tė JET Nė MBROJTJE VLERA KULTURA GJUHA DUHEN INVESTIME Nė KėT DREJTIM .
Bota nuk mund tė ekzistoj pa vlerat pa gjuhėt kulturat dhe kombet pa artin identitetin kulturorė muziken dhe vleren e secilit por ato duhet ruajtur nga secili pra duhet marrveshje nderkombtare qė pamvarsisht luftrave e konflikteve te ruhen vlerat e popujve sepse planeti pa kultura te ndryshme gjuhė te ndryshme nuk mund tė mbijetoj dhe fare nuk ėsht intresant jeta pa kto larmi tė llojlojshme qė jan vet motivi jetsorė qė jan intresante qė jeta pa to nuk mendohet,prandaj secilile ta ruaj historinė gjuhen artin muziken vlerat e veta dhe dientitetin kombtarė.
Me rrespekt per lexuesit Xhelal Ferizi NGA Mitrovica

protetsė e autorit xhelal ferizi per barsdhimin e gjuhes shqipe shkrim ne blogun e gezetee shekulli
i autorit

gjuha e jonė sa e mirė sa e bukur sa e dlirė
sa ekendshme sa e gjerė sa e mirė sa e vlerė

lirik
24-07-09, 00:00
xhelal ferizi

14/06/2007 ne oren 10:50

53
Zot qe rrin atje lart ne qiell

zot qe rin atje ne qielll
qe i mbanė varur hanė e diellė
edhe i endė me shndritė kah jeta
kah njerzimi vlon si bleta
permbi dhe e gurė e zalle
kah rropatet ne brenga e halle
aman zot me t’ bukuara rreze
mi dergo mirsitė per breze
per ato breza qe do te vijnė
nen flamur shqiptart ku rrijnė
kahdo i kan dhe uj e det
ua dergo ti nji pushtet
nji pushtet o perendi
plot etikė e vyrtytsi
e jo te tillė qe e duan demonin
shperdorim e korrupsionin
aman zot ti qe nuk dukesh
pse njiher nga qielli s’ shkputesh
e me zbrit mbi tokė shqiptare
me i vu vlerat n’ per binare
edhe formulat shpetimtare
ti i padukshem o zo t je
por ne sy i mbanė gur e dhe
prandaj leshoja nji sy shqipnisė
kah do i rrin gjuha e etnisė
edhe gjaku me ato fise
gjith kah rrijnė me prona e hise
aman zot ma thuaj t verteten
pse shqiptart se gjejnė vetveten
nuk e gzojnė frytin as jeten
edhe u vyshket dashurija
e me ploje i mblon varfrija
edhe me fise e rend t’ mallkimit
ndertojn mendje e caqe t’ krimit
korupsionin lak ne fyt
kah e huaja i mbajnė dy sytė
e jo kah dheu e toka e vet
as kah shpresa e embla jetė
a thue faj kan toka e deti
a thua faj ka vet pushteti
a thua faj ka sundimtari
ardhacakt me gjak barbari
qe na e vunė ne fyt roberinė
ne per shekuj mot e stinė
mirė po tash qe njiqind vjet
mbi shqipni po ka nji shtet
brez pas brezi thonė legal
por ne ankim rrijn fushė e mal
lum e det e ara e dhe
gurė e lisa e gjuhė e fe
esht ankua qdo pip ne mollė
edhe degė e qershisė t’ hollė
kahdo degt i ka qershija
kah do bimė kah langu e shija
kudo ne dhe ku i mbinė shqipnija
thonė te gjith per kah ankimi
per kah nama e mallkimi
per kah vyshkja e koha e moti
per kah gjama e per kah loti
i kan pa vet qielli e zoti
kshtu vajtojn edhe miq e shokė
thon se kurr ne ndonji epokė
as kur dielli ne gaz ka shndri
nuk pat kombi qeveri
mėmė e mjera shqipėri
per ta nxjerr kombin nga balta
per ta nis kah jeta e mjalta
kah gezimi e embelsija
kah ajo drita e dashurija
kah shtegdalja e shpetimi
kah progresi e kah arsimi
veq kah vuajtja e kah pshtjellimi
aman zot pse kshtu shqiptari
ku nen dhe i rrijn kromi e ari
edhe platina e qeliku
pse kaq leht po e shkelė armiku
edhe motet i ka thye
gjith minierat tu i a grrye
pse o zot ti qe i sheh vlerat
pse na i len me ploj pranverat
e na lshon mbi dhe kaq t’ liga
MERCENARė NEPER KARRIGA
edhe te tjerė qe me““ pend n’ dorė
pernji pare ata te gjorė
nenshkruajn shitjen gur e dhe
kah rrin shqipja n’ komb e fe
ti o zot madhorė qe shkrinė
kahdo dritė e bukrinė
ti qe diellit i jep vlim
edhe ylberit at lakim
edhe ujit te lehta valė
ti qe i nise peshk e njalė
ti qe nise njeri e gjak
qe ke nisė po zjarr flakė
qe ke nisur sheg e ftoje
qe ke nis jeten mbi troje
qe njeriut i dhe gjuhė goje
ti o zot qe i mbanė pa shterrė
energji e dritė e terr
qe qe nise komb e mish
ti qe dheun e ndanė me grishė
edhe me kokrra uj e zalle
ti qe i lshove punė e halle
edhe e nise kuptim jeten
per shqipni ku e ke t’ verteten
ku e ke ne qiell e ne gurė
kah e thua esht perthurė
qe nuk del kund te lexohet
ka shqipnija po shkretohet
kah po e mblojn hallet nen qiell
kah s’ po ka as buk as miell
NUK PO KA KUND HARMONI
AS ME FE AS ME ETNI
esht shpernda neper bajraqe
neper krime ploje e gjaqe
kah pshtjellimi e me shum mjegull
asnji rend pa i ecė me rregull
e shkretue jan fusha e male
nuk po ka hidrocentrale
vuaj per ujė e vuaj per fe
vuaj per punė e per atdhe
vuaj i gjori mergimtari
vuaj ne atdhe gjithkah shqiptari
vuaj arsimi e ministrija
vuaj e mjera shkolla e dija
vuaj se ne shpinė iu lshua demoni
i shperthej prostuticioni
vuaj se u shit shqipni e mjera
nuk e gzon ma fama as ndera
se ka mbetė pa djem pa gra
kush ma hall nuk esht tu i kja
as pushteti e qeverija
jan vyshk nderi e dashurija
gjysem vdekė jeton etnija
i ka vdekur fusha e deti
i ka vdekė ai uniteti
joshja vrulli edhe vullneti
i ka vdekur edhe etika
shum po i shiten djem e qika
kush per i jargė e nji lavdatė
kush per te huaj ah nji uratė
kush per pare e dorė te gjatė
qe neshkruajn me grryre miniera
kahdo i ka shqipni e mjera
elbasani me qelik
feronikli e ai rubik
edhe tjer tash edhe damperi
ne radh esht kromi i ynė i mjeri
edhe po shitet lirė sherbela
kahdo lule e tjera te vjela
e bregdetin e ka mblue kneta
rall ndoj e mirė shihet kah jeta
ndonje objekt dikund krahthati
qe e ndertoj me mund privati
por se i mjeri i gjori shtet
qeverija me pushtet
nuk kan tjeter joshje ne sy
veq nenshkrime te pa kry
te pa kokė e te pa mend
per me shitė ket te lashtin vend
sa me shum me shit tendera
me u varfru shqipni e mjera
sot ne radh thon esht damperi
mandej tjerė q e i sjellė tenderi
kah neshkruaun per nji makinė
ti o zot ne mot e stinė
qe i end globet e galaktiken
pse nder ne se lshon etiken
a thue nuk deshte e lshon gjobė
a mos per ne shkruan lot e kob
edhe skllavri nenshtrim te qdo kuj
ma shum lot me pi s e uj
pse at’her nuk na shuan fare
pse e lejon ftyren tradhtare
ne per karriga pushtetare
dashuri qe s’kan per dhe
AS PER KOMB E AS PER FE
as per dritė mirnjohs nuk jan
nuk i qmojnė as diell as hanė
as nuk dijn pse dalin yjet
nuk i qmojn malet a s pyjet

as nuk njohin bukuri
qe atdheu gjithkah ka shtri
si ne lule e karajafila
si ne shpend tjer e bilbila
si ne ara e n kokė kalliri
si ne agrume e trup ulliri
si ne naten me e yje e ditė
veq mendojnė t’ gjitha me i shitė
ah me i shit per nji makinė
siq kan shitė at llamarinė
ne vuqitern dora e tradhtarit
i nenshkroj per t ‘gjall bullgarit
dhe se i la baba ndoj mshtjerr
token tonė kaq lirė me e herrė
po as bushtra kshtu nuk pjellė
mendjezi qe dijn me pshtjellė
zi e terrr gjithkah tue mbjellė
e ju shqiptar qe hani e pini
permbi dhe si hije rrini
me nji ego qe s ka mbi dhe
krahasim nder kombe e fe
shi sa leht ju po lejoni
mbi shqipni t vallzoj demoni
kahdo rrin ajo shqiptare
tue tallė klanet mercenare
qdo lloj klyshi e kafshte tjeter
grryej e shitr ah dheun e vjeter
gjithfar lloj dobiq qobani
thue se shet ndoj dhi kah stani
thue se shet ndoj kec mzat
kto orgji ky tarikat
kta shpirtzi qe ne jarg te huaj
jetojn prore e nuk pijn uj
preveq jarg te huaja rrogtare
shesin vlerat minerare
shesin ari e metale
edhe na e shesin at qelikun
fernikel e rubikun
na e kan mbush me lot qerpikun
po kjan zogu e kanarina
po kjan plumbi e martina
po kjan feja ajo shqiptare
po kjan fyll e zanamare
kjan agroni eteuta
kjan violina e lahuta
kjan e mjera qiftelija
se mbi fron po kndon tradhtija
pranda ti o madhi zot
mos ne mbush token me lot
ti qe shpirt na dhee mish
pse na lshin qkaj e bishė
permbi frone mendjeleht
e pse jo ndoj mendjempreht
qikė a grua atdhetare
ndoj poete a ndoj shkrimtare
edhe tjer permbas vullnetit
djem te malit fush e detit
gra e qika e te intelektit
me vrapua po mbas shpetimit
permbas jetes e lulzimit
me vrapue mba s unitetit
si djem te fushes e te nbregdetit
gjithkah jan ka rrafshi emalit
neper breza djal pas djalit
te gjith me armen dashuri
me at ndjenjen me pergjegjsi
qe ta mbrojm nanen shqipni
e jo me mbet kshtu n duar t gjaksorit
te shits tenderit e puthadorit
me u dridhė shteti si purteka
tue sundue kta shul e veka
pse o zot i madherisė
nder ne t’ mirat nuk po i nisė
a thue ty kombi i shqipnisė
nuk tu lut nder shekuj prore
me ia hjek zjgedhen mizore
apo ti nuk na mer vesh
se shqipnija u be pershesh
hyn e del kund pa dritare
gjithfar llumesh bigjozqare
prej e grij pas qejfit t vet
dojn me ble po tokė e det
kahdo planet i kan ne sy
ne shtat e shpresė shqipninė me e thy
pse o zot qe me kapak
kupes te qiellit rreth e qark
qe na mbulon me ket hjeshi
univesr e plot mahni
qe na joshė me diell e hanė
uj e dhe q ena i ke dhanė
pse pak fat e qeveri
nuk na mbolle mbi etni
qeveri t’ vertetė shqiptare
qe nuk shitet per pak pare
as per rrot te metelikut
gur e dhe me i shit armikut

xhelal ferizi nga Mitrovica e kosoves
jeton ne mergim ne gjemrani qe 18 vite
mergimtarė ish i burgosur politik i vitit 1981

lirik
24-07-09, 00:04
vargje te shkruara ne bllogun e gazetes gazetes shqiptare shekulli -
nga autori xhelal ferizi nga mitrovica autor ne mergim penda shqiptare apelon


autori

lirik
24-07-09, 00:30
28/06/2007 ne oren 10:11

80
te gjitha keto vonesa jan cak dhe zvarritje agjentureske antishqiptare
kam besim te zoti se agjentuarat ehuaja do ta paguajn shtrejt nji dit
antishqiptarizmin qe po ushtrojn me shekuj nder ne duke na sjell vetem kob dhe varfri sabotime dhe pengesa besoj se dhimbjet e tyre dhe permbysjet do te vijn me tmere te pa para sepse plot me mekate jan mbushur roma parisi moska athina beogradi por ka edhe shum qendra trjera agjentureske q ena shiten si miq e jan ne fakt armiq.
puna e mir shihet ne mengjes thot populli shihe gjendjen e kombit shqiptar sot dhe pasqyra flet vet se sa shum miq kemi ne fakt ne nuk kemi miq per shkak te pazareve dhe interesave fjala mik per mua esht tallje diplomatike fjala interes esht ma mir te perdoret qdo kund se
sot per nji liter gas ose naft te shet miku siq po quhet ne diplomaci ne gjuhet diplomatike miqsija ,sot mik esht interesi paraja meteliku prandaj vuan populli shqiptar sepse shqipüeria shihet jo si mik
por trojet shqiptare shihen vetem si objet kolonializimi te eger agjenturesk dhe terren per ushtrime gjahtaresh ku derdhin defrimet e tyre agjentet turistik te diplomacive trojet tona jan berė poligon pazaresh per derdhje jargesh miqsije dhe derdhjen e spermes se unmikut e tjereve unmikoviq te zi e te bardh qe vijn per te shijuar
mundesisht ndonje dashuriqk te ndonje fmere ne kalim dhe per te bėrė disa llafe kurioze .
u ngopem ma me vizita turistike kanoibaleske antishqiptare shqiptart duhet ta varrosin shpresen perfundimisht se ndonje te huaji mund ti shihet hajri ata duhet ti perveshen punes vet ,zgjedhja e nji presidenti patriot kombtarisht i shendoshė qoft femer apo mashkull duhet menjiher sot qe te ja mbyllim gojen botes .
presidenti duhet t e jet i perkushtuar ndaj shqiperis etnike dhe te gjith shqiptarve ,ai duhet ne radh te par te vrapoj menjiher te ja lehetsoj
rrugen pa viza te gjith shqiptarve ne atdhe ,te ja ndaloj kroacis sadizmin
e vizave qe ushtron mbi ne per tranzitin ku mergimtari shqiptar por edhe qytetari pret me muaj ne radh per nji viz tranzite haram i qoft ndihma q e i dham kroacisė un per veten time ekam ditė s ei kam njoft me kohė qysh ne vitet 1979 edhe ata edhe sllovent edhe te gjith me koh i kam njohur gjėrat thell ne thelb por qka ti bėjsh q edisa naiv nuk po i njohin dhe nuk dijn t i dallojnė .
pra e thash presidenti duhet me qen jashtzakonisht patriot i madh dhe duhet te organizoj diasporen menjiher njizet miljon shqiptar duhet te gjej rrugen dhe ne“menyren se si ti sjell ne atdhe per turizem .
shqiptart ne mergim kan festa shum te shpeshta ata duhet t ejoshen ne turizem 9 miljon shqiptar ne turqi te hulumtohet origjina etyre dhe te
joshen si turist ne menyr q ete shpetojn gjuhen shqipe por edhe shqiperia mund te ua sheh hajrin nga te ardhurat tursitike.
mendej jan arbresht qe duhet shpeshtuiar kontaktet me ta dhe shqiptart ne europė ketyre gjėrave duhet te ju jap rednesi presidenti ,zhvillimit te turizmit dhe te ket sa ma shum bashkpunim me ministrin me kryeminsitrin qe se bashku te qojn para shqiperinė ne qdo aspekt.
PRESIDENTI DUHET TE KET POASHTU AKTIVITET TE MADH NE SHPEJTIMIN E NJOHJES S E PAVARSIS S E KOSOVES DHE MBROJTJEN E PAKICAVE SHQIPTARE NE PRESHEV NE BUJANOC NE MAQEDONI NE MAL TE ZI permirsimin e mardhenjeve me malin e zi ndersda kroacia te mos guxoj te kekroj kurfar vize tranzite nmga pasportat qofshin ato te kosoves apo te shqiperisė kahdo ku jeton shqiptari duhet ta ket te lir levizjen per te leviz ne atdhe dhe jasht pa viza kjo do te ishte detyra numer nji e presidentit atdhetar energjik qe i dhimbset kombi.
pastaj presidenti nat e dit duhet t ebej pune se bashku me kryemnistrin
qe ti bashkoj te gjith pasanuiket e atdheut kudo qe jan neper botė dhe ti thrret ne nji mbledhje te fuqishme ne tiranė ku do t emernin pjes shum artist e recitator e ekspert tanė shqiptar si dhe diaspora.
ne at mbledhje te vendoset q ete gjith pasaniket bizmesmenet shqiptarė te vegjelk dhe te medhej te jen antarė te bashksis per investime dhe nen drejtimin e presidentit te kontorllohen investimet ne atdhe te lehtesohen investiotort shqiptar ne maksimum pa kurfar burokracije
Keto dy detyra madhore dhe te rendesishme Q ENE START DUHET TI KET PRESIDENTI SHQIPTAR dhe ai duhet te jet patriot i flakt i zjjart per atdhe duh et te jet me shendet dhe enrgji te fuqishme mundesisht s a ma i ri sa ma energjik sa ma kreativ sa ma organizatorė s a ma vizionarė

me rrespekt nga mergimi shqiptari kosovarė xhelal ferizi

xhelal ferizi

lirik
24-07-09, 00:31
/06/2007 ne oren 12:04

81
le te dal nji patriot i vertet shqiptarė qe fillon me ndryshimet menjiher
se pari me mergimtart ta kryej detyrren kombtare mergimtarve duhet ofruar privilegje investimesh dhe lehetesime vizash per te ardh ne atdhe
mandej duhet pastruar vendin nga agjenturat duhet ndalauar kolonizimi
dhe skallvrimi i shqiptarve ,duhet organizuar urgjentisht punsimi deri ne qytetarin e fundit ,dhe duhet perzanė menjiher janullatosi nga shqiperia
duhet te kalojn neper birė te gjilperes te gjith ata qe vijn ne shqiperi qe dyshohen se mund te zhvillojn aktivitete agjentureske dhe sabotime
duhet ndertuarr shteti me dyer dhe dritare e jo si nji rrugė kalimi te gjithfar agjenturave qe dmetojn interesin kombtar te shqiptarve mjaft ma , o sot o ku7rr nji president t e fuqishem aktiv patriot njeri te beses dhe t e fjales duam qeveri te fuqishme perndryshe mbaruam
duam president te palekundur shqiptrar te fuqishem diplomat aktiv te zgjuar patriot te vertet guximtar qe i thot jo korupcionit dhe qe i intreson atdheu i vet pjesa e popullit jasht atdheut mbi njizem miljon shqiptar ne mergim qe kekrojn meshir dhe shpetim kombtar nga
rreziku i asmilimit nga pengesat per mosardhje ne atdhe.
nji president i cili mundeson bileta te lira aeroplani per levizje familjare
hotele te sigurta ne shqiperri zhvillim turizmi kontakte me bashkatdhetart
punsim urbanizim te vendit pasterti absolute kudo neper shqiperi ,konrtorllin fondeve doganave bugjetin investimet e duhura
rruget neper fshatra kudo edhe ne malsit me te thella te asfaltohet edhe fshati i fundit shqiptar te ndertohen hidrozentrale ne qdo vend te atdheut kudo ku ka uj te behen grumbullimet te ndertohen fshatra turisitike te krijohet siguri absolute e qytetarit nepe r ruge te qerohen hajdutet dhe grabitsit e tuirsitve ne kohen sot qe esht abszśrde nji gjė e tillė prnadaj duam prseident kemnguls me taban kombtar trim dhe guximtar te perkushtuar per atdheun e vet dhe popullin e vet
kemngukls ne qdo qeshtje te dobishme.
duam qe albtelekomi ti jepet nji firme shqiptare si dhe qeliku ne elbasan ti jepet poashtu firmes shqiptare.
duam hapje fabrikash menjiher te prodhojm te modernizohet shkencorisht bujqsia duam nrdyshime ne atdhe presidenti duhet te gjej
vetem atdhetar te shendosh ne udhheqje dhe qeverisje keto kushte duam menjiher prandaj kekrojm qe qdo udhheqs shqiptar te jet i vendosur dhe kembnguls ne qeshtjet e avancuara dhe ne dobi te qeshtjes kombtare per interesat e atdheut

me rrespekt xhelal ferizi gjermani

lirik
24-07-09, 00:34
o shekulll do te vie nje kohė drite
do te vie nje kohė shpetimtare
do te vie nji epokė rrite
kohė e bashkimeve shqiptarebilbil ky shekull or e qast ndrrohet

do te bie posht tradhtari patrioti lart do te qohet

xhelal ferizi liriku
vargje shqiptare

lirik
24-07-09, 00:37
veriun e kosoveves duan ta hanė
himaren duan ta shqyejnė
qakajt me mish duan te na ndajnė
armiqt duan te na shqyejn

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik
24-07-09, 00:38
jargagjij mashtrues demoagog po pėllasin
tradhtarėt po dėfrejnė lakuriq
malet per liri po thrrasin
luftė do te ket me dobiq


autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi

lirik
24-07-09, 00:42
Kohrave te
Mitrovices
AUTORI XHELAL FERIZI

ti birin tend e shkele e mohove
ushkurlijtė deshten ta perthturin birin tend me harresė
ti nga foleja birin tend e largove
por vargu i lirikut nuk vdes

ti nuk deshte me me quajt djalė
se kopilat ta mbyllen gojen
por vargu im si lule do te dal

mbi shkrumbin e hirin e plojen

lirii shekujve shqiptar
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik
24-07-09, 00:50
Edhe ti ibri im
nga autori xhelal ferizi
ibri im i dashur edhe ti e harrove reicitimin tim
ti e harrove lotin tim per ty ne breg
perse o ibrim im
nuk ma shuan mallin qe me djeg

harrove kur un pran teje flisja vet me veti
pse o valė nuk deshmon
un me poezi e ngjyra si deti
isha aty autokton

por ti tash m,a nuk flet
edhe pse secilin gurė zalli me varg ta kam lmue
vargu im tė ka dhė ka dhėnė gajret
kur vala e jote pergjakshėm ka rėnkue

''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik
24-07-09, 01:00
Shqiptarė vraponi ne jug vraponi ne veri
autori xhelal ferizi
shqiptarė vraponi ne jug ne himarė
vraponi ne mitrovicė ne veri
vraponi ku do e vdsini si luftarė
se vdekja ma e bukur esht per liri

tokat mos ja lshoni armikut
ringjalluni si drangoj
me zemrat tuaja te qlikut
vdisni per atdhe si heroj

punoni atje nen at qiell
ku toka esht aq magjike
luftoni per at tokė me diell
per shqipni ku i thonė etnike

hani flakė te barotit
fytas shkoni me shkja
bini si dikurė djemt e kastriotit
shqiperinė mos e leni me u nda

autori xhelal ferizi

lirik
24-07-09, 01:14
Lugina mitrovices dhe albanikut

autori xhelal ferizi

kosovė oj tokė e lakmisė
dardane e pergjakur martire
simbol mbi dhe i mahnisė
o perla e lashtė ilire

luginen ta kan msy grabitqarėt
ku ujė bardhat mbi gurė melankolisin
kullimet ku bien e ujvaret
lulet andej kah harlisin

ku vargu im vdes per secilen fije bari
per hijet e flladit e per te bardhat karajfile
per shpirtin e nentokes me ari
liriku kendon pa hile

andej ku lahen bilbilat
currilat ku pikun ne sqep
do te shkrihem siq shkrihen kandilat
me varg si zogu ne shkrep

do te kendoj si kanarinė
per lugun tėnd me valė
o e ibrit e bardha luginė
artin per ty do e bėj fjalė
---------
autori xhelal ferizi
----------------------

lirik
24-07-09, 01:22
Ti qeshe ather kur ishe zog i lirė
AUTORI XHELAL FERIZI
dhe ike ne lumturi bashk me eren
ti mund te jesh yllė ne qiell i arrirė
nese prore jetėsohesh me vleren

harresen mos e pi prore
ushqehu me mahni te miqsisė
dhe gzohue me buzqeshje arbrore
e artin e bukurisė
---------
mikeshes time arkzes nga autori lirik xhelal ferizi

lirik
24-07-09, 02:26
xhelal ferizi
30/05/2007 ne oren 19:45 (http://blog.shekulli.com.al/2007/04/23/plehrat-kokedhima-paditet-ne-rome/#comment-4578)
38 Nėse un do te kisha diqka ne dorė do ta kisha bėrė vendin tim me te paster bne botė ,po mendoj shqiperinė etnike.
tu themi italainve s eka kaluar koha e romakve dhe eperandorive .
sot mund te themi se kemi gjygjin europian pete drejtat e njeriut ne strasburg dhe sa do kudo esht edhe shtypi dhe ekzisotiojn format
popullore te protestave.
kombi im shqiptar dhe shqiperija etnike po mendoj te gjith shqiptart kudo qe jan asnjiher nuk do te behen vend plehrash te rrezikshme
per shka te qejfeve perfitimeve te dikujt ka kaluar koha e pashallarve dhe sundimtarve sot bota jeton ne demokraci esht shtypi televizioni dhe protestat popullore mediat zhurma e madhe dhe ndikimi qe ndalon padrejtesitė pak a shum ne ket botė ne kohrat moderne sot.
NUK MUND TE BEHEMI NE SHQIPTART vend ku zbrazen te gjith me mbeturinate tyre neper botė kush kah te don si destinacion te ket trojet shqiptare per zbrazje.
I LUMT KOKEDHIMES rrnoft krenarija kombtare e qytetare qe shqiptari
duhet ta forcoj per dit e ma shum .
NE MERITOJM PASTERTI DHE KUJDES TE QYTETARVE MBI TE GJITHA ME INTRESON SHENDETI I POPULLIT TIM dhe mirqenja dua shtet te kontrolluar komb te shendosh dhe shoqeri krenare shtet me ligje dhe me principe por jo te neshtruara nga plehrat dhe kolonializmat mendoj s e duhet te mbrojm bashkadtedharitin tonė patriot kokedhimen te gjith shqiptart kudo qe jan sepse mbrojtja e njerut tonė esht dinjitet dhe interes i kombit.
Ne perdnim per nji leter ne rugė te gjobisin NDERSA NDER NE DAHSKAN TE SJELLIN PLEHRA me permbajtje nga me te panjohurtat dhe tmersisht te demshme per token shqiptare e per nejriun shqiptarė ket nuk ekonsideroj tjeter per veqse tendencė püer asgjesim te kombit tim te lasht,dhe ky asgjesim neper forma te ndryshme duke ia shkatrruar shendetin ,edhe njeriut edhe atdheut tonė te bukur shqiperisė mėmė shum te dashur e te shtrejtė duam shqiperi t ebukur etnike me te bukuren ne botė me te lulzuaren me te zhvilluaren me te hejshmen.
kushdo q ei del zot vendit t e vet ai esht hero sepse lufton per token e vet pra duhet shperblyer te gjtih ata atdhetarė qe i qendrojn besnik atdheut dhe jan patriot e kan ndjenja per mirqenjen e shtetit e atdheut
memedheut ket un e quaj dahsuri dhe breng e dhimbje e atij qe e don me shpirt kombin shtetin vendin vendlindjen pronen qerdhen dhe ne fund te fudnit asgje nuk ka me te magjikshem se atdheu ket duhet ta dij qdo njeri.

TRUPI DHE SHPIRTI ASKUND NUK KNAQET NUK PUSHON E NUK NDJEHET SI Nė ATDHE
po e vertetoj duke jetuar ne mergim pra

lirik
24-07-09, 02:36
26/02/2008 ne oren 1:44

38
Nji poshtersi nji qudi nji fenomen nji mendje qorre qe nuk spjegohet nji shkurtpamsi thua se esht koha e neolitit e plaeolitit vrasje makabre q do te thot kjo e tmerrshme te vritet njeriu pse ka para po ky esht tmerri vet
po le ti ket ore paratė edhe bankat botrore e qka mandej po qka nuk e sht e jotja nuk esht ore q esht kjo mendje krimi kshtu
kush dreqin e rrenjosi kshtu ket mendje nder shqiptarė mendje djallzezė kob per kombin turp para bota katastrof per imazhin tonė sa
barabri primitib vizem i pa kurfar mshire as kulture q far pabesije
tradhtije as krokodili se bėn dot e kėt veper
Qfar lloj kafshe more po njeriu TE TMERRON ME KTO VEPRIME
HAN PIN RIN ME TY DHE PER NJI MOMENT TE VRET KOT PAS SHPINE DHE TE DUKET EGNJULL NE SY NE PAMJE NE FYTYR NUK E DIKTON DOT
Q # jan more kto tmerre q’ bėhet kėshtu NA NDIHMO O ZOT SE I ERDHI U E U ZHVILUA PABESIJA TIZRIJA QE JA KALON EDHE DJALLIT
ME MASHTRIM DHE LAJKA E NE FUND TE QON NE NDONJE SKUT E Tė VRET PER KOT PER NJI BYLYZYK
QFAR MENDJESHKURTSIE QFAR NIVELI SHPELLORė HABITET NJERIU
ME KTO VEPRIME JASHT QENJES NJERZORE KAFFSHRI BARBARI MAKABRE PABESI KURTH MBRAPASKENė HAJDE BESOJ PASTAJ EDHE KUR TE THRRET NE KAG FE APO NE GOSTI
QFAR TRADHTIJE SA TE PA MESHIRė E TE PA EDUKUAR QUNA TE RI
ME MENDJE VRASESE NE VEND SE TE ISHIN DUKE STUDJUAR E TE MBAROJN STDDIME UNIVERSITETE TE KEN TE DASHURAT ETYRE DHE JETEN CIVILIZIMIN ATA NA TMERROJN PARA BOTES A TUPROJN ME FAQEN MA TE ZEZė ME KRIM ME TINZRI
PER KTA NJERZ ZOTI KURR SKA ME PAS MSHIRė ASNJIHER ATA DO TA KEN FUNDIN TRAGJIK NGA ZOTI DHE NE FERR DO TE SHKOJNė FERR DO TA KEN EDHE KET BOTė EDHE AT BOTė EDHE KUR TA MBAROJN BURGUN ASKUSH NUK DO TE DON TI SHOH MESY Q JU DUHET JETA MA
AS NE BURG NUK I DON KSUH AS NE QYTETRIM JAN TE HUMBUR
EDHE NE AT BOTė JAN TE HUMBUR NE FFERR TE FERRIT TE ZI ASKUND TJETER NUK E KAN VENDIN
MENDOJ SE KTU KEMI TE BEJM ME NJI FAR LLOJ PSIKOPATIE SE NJERIIU PO TE MOS JET PSIKOPAT NUK E VRET NJERIUN
SIDOMOS AQ PA MESHIRSHEM SA DO TI KET LUTUR NDOSHTA AI VIKTIMA I MJER TE MOS JA MARRIN JETEN POR KOT KU KA SHPIRT NJERIU KAFSH I PA MESHIRė KATRAN TRRRIN BLOZė DJALLI NEMENDJE
MENDJE EZEZė VRASTARE E PA LOGJIKė
KAFSH QE FLET ASGJA TJETER
nga autori xhelal ferizi gjat komenteve

lirik
24-07-09, 02:39
/01/2008 ne oren 14:482 Shqiptari nė tender
Shkruan xhelal ferizi nga kosova
autori ne mergim
toka po te mirret o shqiptarė antik
dhuna tė ishte jetė
buken ta moren nga goja pushtues e armik
pa miq e shokė ke mbetė
tė genjejnė djaj e satan
tė marrin tokė e hise
shekujt e koha pengė o mėmė tė mbanė
shqipėri me te bukura vise
njėri tė vjen si mik e tjetri tė quan vlla
dikush tė mėsynė nė vlorė
tjetri nė himarė tokat me ti nda
paskemi qenė mbi dhe tė gjorė
kombet vijnė e shkojnė
secili si mik miqsi gojen plot
e bankat vizlluese botrore
por motet shqipėri me lot’ llafe po tė shkojnė
sa shum tė kan lėnė mbas dore
njėri vjen si grek tjetri si latin
tjetri vjen si europė me fe
disa vijnė si zhurma qdo kush han e pin
por fabrikė nuk tė shihet mbi dhe
foshnjet qajnė e njerzit vetvriten
ikun ku brenė miza hekur
disa shpresash fikur nga varfria babėziten
disa nė mjerime nė komė gjysėm tė vdekur
o mėmė shqipėri o mėmė bukuroshe
po vuaj un poeti
sa shum magji tė bėjnė nė secilen qoshe
varfrisht po tė qajnė fusha e male e deti
nė secilin hap tė vret papunsia
burrrat rrijnė nėn hije disa rob tė rakisė
nė parlament vlon ah llafazania
po vyshken bijė e bija tė mėmė shqipėrisė
atje po qanė vlora,qanė nga petrolifera
kendej shkodra nė varfri
kosova nė gjak e lot e mjera
e harruara e vyshkura qamėri
prrallisin bankat e kamatat botrore
zotėrijtė me llafe e kravata
i njoh kėto dogma o mėma arbrore
dhe llafet e qyqeve nėpėr mote tė gjata
o mėma ime etnike shqipėri
po vuaj biri yt kosovari
deri kurė do tė na dehin me opium e miqsi
po vuaj un i lashtė shqiptari
autori nė mėrgim xhelal ferizi
nga mitrovica
e pėrmirsuar dhe e pregatitur per botim nė gazeten shekulli
nga xhelal ferizi shqiptari nga kosova ne mergim
te fala kombit tim ne atdhe dhe ne emigracion
kontakti me xhelal ferizin
ne mergim integro_fat@hotmail.com (integro_fat@hotmail.com)

lirik
24-07-09, 02:40
XHELAL FERIZI

08/01/2008 ne oren 13:23

6
A THUA ITALIA PO E SULMON VLOREN NGA INATI I TURIZMIT
AJO NUK DON KONKURENC NE BRIGJET E SAJė PEER TURIZEM
PERSE KėT GJė ATHER NUK JA BėN KROACIS E MALIT TE ZI E GREQISė
PSE VETEM SHQIPTARVE APO ATY NUK ARRIN TE FUS HUNDET
QUDI KJO UN AKOMA KREJTESISHT NUK E KAM TE KJARTė PETROLIFEREN POR NESE DEMTOHET DETI JON KY ESHT TMERR PER TURIZMIN TONė SHQIPTARė PER ARDHEMRINė TONė SI KOMB SI ATDHE NESE ARDHMERIA TURISTIKE NA SHKATRROHET
PERSE PO NA NDODHė PIKRISHT NE
NESE ITALIA GJITHQKA ME QELLIM BėN SI NE KOHRAT ROMAKE KUR NA PUSHTOI E NA SHKATRROI DHE NėSE SHIHET SE ME TE VERTETė VETEM DėM SHKKAKTOHET EJO DOBI SHQIPERISė DUHET T EUA BEJM TE QATRTė ITALIANVE SE DO TE SHPALLEN ARMIQT ME TE MEDHEJ TE KOMBIT SHQIPTARė PRA TE TE GJITHA KOHRAVE SEPSE VETEM DėME DUAN Tė NA SJELLIN NGA XHELOZIA E ARMIQSIA
PERSE TE NA ESHKATRROJN TURIZMIN TONė PERSE
MALI I ZI SOT PO QUHET TIGRI I MESDHEUT ME TURIZEM DHE KA ARRIT SHUM SHPEJT ME GJITHQKA ME TA ARDHURA ME STANDARDE NGA TURIZMI
PO SHQIPERIA ESHT SHUM MA NE VEND TE BUKUR S EMALI I ZI E KROACIA PERSE I KPUTEN KRAHT
KUSH KA DORė KėTU DHE VERTETė JO VETEM HIMARA POR AS SHENGJINI E VELIPOJA QELLIMISHT NUK ZBUKUROHEN NDERSA SHENGJINI QE ESHT NJI PERLė NDOSHTA NE KREJT EUROPEN
E KAPė KOKEN NE DUAR NJERIU KUR E SHEH SE NE QFAR MBRAPAMBETURIE QENDRON NE QFAR SABOTIMI SOT NE
KET SHEKULL
KUSH KA DORė KTU KUSH PO PENGON NE TURIZMIN SHQIPTARė
NGA SHENGJINI DHERMIA VLORA E HIMARA NGA KSAMILI E SARANDA
SI DHE FSHTRAT TURISTIKE NE KANIONIN E DRINIT T EUJT E FTOFT TE SEMANI E BUNA TE SYRI I KALTER TE MALET E MALSIS TE KORQA
E POGRADECI TE LUMEJT TJERė TE LIQEJT TE MALET ELARTA TE DURRSI E KAVAJA E PATOKU TE TALJA RRILJA TE VELIPOJA
E KU DO MUND TE BEHET TURIZEM BOTRORė
QE SHQIPRIA VERTETė JO VETEM TE PASUROHET POR EDHE KULTURA
NJERZORE PAMJA EVENDIT DHE NJERZIT TE NDRYSHOJNė
PERSE TE MBETET SHQIPRIA NJI MOQAL NJI FER I MBYLLUR NJI
KNETė PER INTERESAT E DISA QARQEVE MAFIOZE
ME RRESPEKT XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik
24-07-09, 02:41
XHELAL FERIZI

19/01/2008 ne oren 7:53

11
Lexova ktu ma lart ky siper shkruesi thot emigrantet e pa mbrojtur ,
pse kurė na ka mbrojt ne kush, ata na quajn ne te jashtit dhe qfardo
hapje biznesi apo perpjekje sa do te vogel investimi apo plani ta shikojn me xhelozi.
SA NėNTORė KALUAN EFESTA AMBASADA SHQIPTARE NUK NA E DERGON NJI KARTOLINė AS NUK EDIN SE KU JAN SHOQATATAT SHQIPATRE TE CILAT PO BIEN PER TOKE NJERA PAS TJETRES SE NUK KA KUSH I MBANė TI THUASH AMBASADAVE DIQKA PER KET PROBLEM
ATA QESHIN
KėSHTU JAN SHKRI ARBRESHT E SHQIPTART E TURQISė Qė JAN TASH DIKUND RRETH 10 MILJON
SHKRIHET DHE VYSHKET DIASPORA NDERA SHTETI NUK QANė KOKEN
NUK KA KURFAR PROGRAMI PER SHPETIMIN ETYRE PER KOMBIN EVET PER GJAKUN E VET PER qytetarin e vet e vet edhe pse nuk e din se qfar humbje esht kjo nuk i ka shenimet se ku rrijn as ku jan te ju dergoj ftesa per vizita ne atdhe,perkundrazi duke i lėnė mbas dore ata po shkrihen po behen turq italian gjerman por shqiptari do ta kutpoj ma von^ se qfar humbje esht kjo pa mergimtarin sepse nuk diten te organizohen asnjiher ne kordinim dhe bashkpunim.
MERGIMTART VEPRUAN MJAFT PER ATDHE NDERSA ATA NE ATDHE U SOLLEN SHUM SI MOSMIRNJOHS DHE ZHGEBNJIMI PRA EHST AI I CILI PO BėN TASH TE VETEN KU MERGIMTART JAN NE NJI FAR PLOGSHTIJE DHE NUK MUND TE NGRITEN SEPSE MUNGON KORDINIMI MUNGON KUJDESI MUNGOJN AFRIMET DHE BASHKPUNIMET E AFERTA

lirik
24-07-09, 02:43
xhelal ferizi

23/12/2007 ne oren 3:41

19
Pėrveq te gjitha shkrimeve qe un i qmoj nė gazeten shekulli gazetė
e fuqishme e fjales s e lirė por edhe me nji mrekulli ku na e krijoj blogun qė tė shprehim te gjith mendimet tona rreth qeshtjeve me interes dhe temave qe hapen publike dhe diskutimeve
vertet shum e qelluar
Dhe kam nji mendim apo te them propozim te shkruhet ma shum per mergimtarėt dhe hallet e tyre investimet dhe te krijohen edhe rubrika
tjera
ne blog
per shembull rubrika per kontakte biznesesh punsime kontakte ne tregti mallra ide bizneseh banka kredina shanse invetimi prona turizem etj
te krijohen
dhe kontakte tjera
adresa firmash
dhe gjithqka qka ka te bej me
biznesin
dhe ekonomin
dhe kontaktet
ide
diskutime
ne ket drejtim
te hapet nji temė blogu edhe ne ket seksion
xhelal ferizi ne mėrgim shqiptari pa atdhe keshtu ndjehen shum mergimtarė pranda e shkruajta ne ket menyrė

katastrofa ma emadhe e shtetit dhe e gjith hapsires shqiptare esht
mos kujdesi total ndaj mergimtarve qe jan me milion jasht atdheut

lirik
24-07-09, 02:45
xhelal ferizi

17/12/2007 ne oren 15:16

41
Me vjen keq qe po shprehem kėshtu por ma mirė te them hapur at qė mendoj pamvarsisht s ekadare esht nji shkrimtar shum i madh
dhe pergezohet per veprat madheshtore ne hapjen e temave fetare gabojė strategjikisht dhe ne kohė
qėshtja fetare esht qeshtje ekomplikur dhe shum eveshtirė
dhe nuk duhej te ngacmohej ne ket kohė nga askush prej shqiptarve
kush i fryu kti zjarri gaboi rėnd ne kto situata tejet dhe rrethana
per kombin tonė shqiptar prandaj e quaj gabim hitstorik
hapjen e debatit fetarė ne kto kohra
ne jemi sakatosur nga pushtuesit dhe kemi pasoja shekullore
nga pushtimet duke qenė se qeshtja fetare esht tjet e komplikuar
dhe e ndjeshme nuk u dasht fare qe intelektualt as njerzit shqiptar te merren me ket plagė tejet te rrezikshme per ne ma shum u dahst te investohet energji per kombin ne kto rrrehana
prandaj gabuan te gjith ata qe u moren me temen fetare ne kto situata
tejet delikate per kombin shqiptarė

xhelal ferizi

lirik
24-07-09, 02:46
XHELAL FERIZI

19/12/2007 ne oren 23:19
Nisem nga fakti s e ne neper kohra ishim duke u vettransformuar ne jeten moderne emrta tonė agron genc ilir lulzim shpetim kujtim
ishte rruga pontane e shqiptarve drejt unifikimit dhe zhdukje e paojave te puhtimit shekullorė te tri perandorive qe na sollen neperme dhune dhe vrasjeve e lotve dhe dhunimeve tri fe.
NGA TRE KTA PUSHTUES PERJETUAM TRAUMA gratė tona binin nga humnerat e gremoinat binin mbi zjare mbyteshin megjith femijt burrat thernin veten per te mo ra ne doren e grekut turkut latinit
kn ndodhur gjana perverse dhunime tmerre andej na kan ardh fe tė
ikur te na vinte ne shqiptarve te kosoves nji fe nga millosheviqi e ne ta perqafonim andaj qka ju desht zotri kadaresė te shpruh problemin fetarė perse ne ihim shum modern dhe ne rrugene demookracisė
PRAP TE NJEJTI PUSHTUES DUAN N TE NA NDAJNė NE SHQIPTAVE NE JORGOS GJON AHMET KUR NE U BėMė TE GJITH
ILIR GENC AGRON DHE JEMI Bė PA NDIHMEN E KADARES E TE QOSJES
KAM PIRT DIQKA TJETER NGA AKADEMIA DHE INTELEGJENCA JONė QE TE GJITHA ENERGJITė KOMBTARISHT TI GRUMBULLOM E TI SHPENZOJM
Aq mA parė me ka befasuar ku ne debate fetare dhe kembngulje dolen njerz qe kurr ma parė a snuk ishinnekish a ne gjami as qe kihin lidhe me fe ndera shum prej ktyre debatuasve ishin m a parė komunist ne jugosllavi dhe ne shqiperi me libreza.
NE NA DUHEJ MOBILIZIMI KOMBTAR DHE FORCA PER BASHKIM
KUR PA PRITMAS HYNI DEBATI FETARė JAM I ZHGENJYER ME NAICITETIN E NJERZVE DHE ME VEPRIMETM te cilat ma parė nuk i mendoja se do te rroulliseshin ne ket formė me ka befasuar shumkuh dhe nuk kam besuar s e shqiptart nji pjes e tyre bejn pikrisht at qe ka qejf serbi e greku armiqt me te mdhaj te kombit tonė pra me vetede apo pa vetedije disa nerz hyne ne valle fetare dhe asgjė nuk arriten vetem thellim ma te madh te r krize dhe humbje kohe u bė kjo kur kombi kishte ma s e tepermi nevojė te ecim nji rruge te progreit te demokraci dhe te forcimitt e pozicionit kombtar shtetror dhe ekonomik
mendoj s e serbet dhe greket e te tjeret u treguan mjeshter dhe na futen ne kurtha tash ne rrugė debatesh dhe perthurjesh
populli shqiptar ka me qka te merret ka probleme te papuni te bahkimit kombtar ka plane tjera nuk e hallin fetarė pikriht intelegjenca do te duhej te na mbronte nga ky rrezik por jo ata te dalin me kaq zell me bajrakun e fesė jam habitur vertet jam habitur me shkurtpamsinė e njerzve .
NE VET DO TE DUHEJ TI EDUKONIM HOGJALLART TANė DHE PRIFTRINJT NE FRYMEN KOMBTARE DHE MODERNE MBRENDA KOMBI PER TOLERANC DHE BASHKIM PASI QE JEMI VLLZERE TE NJI GJAKU E JO
T FRYHEN ERNA GJITHKAH IRITUESE E TE HUMBET KOHė KUR KOHA ESHT I KURR MA PARė AKTUALE PER KOMBIN
me vjen keq por kammenduars e disa njerz jan largpm dhe vizionarė por jo qenka e kunderta
ASNJIHER NE JETEN TIME MENJI KTOLIK SHQIPTAR NUK KAM DAHST TA DIKUTOJ QEHTJEN FETARE NE KEMIFOLS I VLLEZER QE JEMI DHE KEMI TREGUAR AFERI HQIPTARE A QE JEMI NDJES EI TAKOJM DIKUJT TJETER PER VEQ NJI GJAKU NJI ATDHEU NJI KOMBI :
KEMI QA HALLE KOMBTARE BASHK E ANJHER NUK KEMI HY KAH FEJA POR VETVETIU ME JELLJEN DHE ME HALELT KOMBTARE BEHET AFRIMI
POR JO TE HYHET BRIGJEVE E PRRJEVE LAKRAVE KUR DIHET SA SA PROBLEMATIKE ESHT QESHTJA FETARE :
nuk rregullohen qehtjet fetare me buton siq mendon dikush esht naivitet te veprohet ashtu em thirrje e spjegime e debate pa fund ne na i shterren forcat intelektuale armiqt ne ket drejtim esht kjo tsretegji fiotre e ytre kur ne intelektualt na duheshin ma tepr s e kurr
te angazhoheshin per kombin tah nekto kohra te gjith akademikt shqiptar priftrij hogjlalrt e te gjith se bahku per komb e atdhe te angazhoheshim
xhelal ferizi

lirik
24-07-09, 02:47
xhelal ferizi

02/07/2007 ne oren 13:55

qameria esht dhimbje aq e madhe e shqiptarve sa qe duhet me qdo kusht ta nxjerim nga kthetrat greke me ndihmen e miqve nese dikund neper bot i kemi ata miq ,por qmaerin nuk duhet harruar asnjiher dhe me te gjitha forcat duhet t epunojm qe ta rigjallrojm ti kthejm trojet tona shqiptare me qdo kusht deri ne gjirin e mabrakis esht tokė e
jona shqiptare ambrakia esht ema e bregut qe greket nuk mund ti thonin bregu por brakia ėma e bregut ose ana e bregut siq thon veriu
preveza esht tokė shqiptare janina follorina kosturi ato jan tokat
tona shqiptare greket duhet te pergjegjen per gjenocid shqiptart duhet ta denoncojn greqinė ne gjygj nderkombtar per veprmet barbare te historis njerzore perveq se ka asimiluar pellazget e lasht greket duhet te pergjegjen edhe per asimilimin e maqedonasve te lasht dhe thrakasve
nderdsa sllavet duhet te pergjegjen per shkrirjen dhe humbjen e fiseve ilire e jo europa te kekroj gjenocidin e armenve andej nga azija por le ti kthej syt kah troli i vet kah europa se qka ka ndodh
kendej le te shikoj njiher kah trolli i vet ku kan ndodhur gjėra te tmershme ne kontinent egersi si askund tjeter ne botė nga gjakpirsit
gjenocidial te cilet kan bėrė masakrat me qnjerzore me te perbindshme.
qameria te kthehet ne gjitrin tonė kosova te njihet menjiher pa shtyrje afatesh.
posht padrejtesia dhe vampirizmi pazaret politike posht krimi gllabruas
gjenodocidial mbi popujt e pa mbrojtur qe jan pjes e civilizimit
popujve te vegjel dhe te pambrojtur duhet te ju kushtohet rendesi shum e madhe sepse popujt e medhej nuk jan ne rezik si popujt e vegjel
bota pik per pikė duhet te permirsoj padrejtesit shekullore ndaj shqiptarve dhe ti denoj te ti obligoj vrasesit e shqiptarve per qdo njeri
qe ka vra me gjygj ti paguaj dėmin dhe nderin dhunimin e grave me gjydj nderkombtar te gjitha traumat dhe maskrat shkatrrimin e pasurive
pastaj te llogaritet gjithqka sa miljon do te ishte pershembull sot qameria dhe deri ku do te arrinte zhvillimi te gjitha keto duhet fut ne llogari nga ekspertet tanė dhe ti hedhim armiqt ne gjygj kemi plot fakte se paku gjygj te kerkojm te mos thonė bota ja shqiptart nuk ushtruan padi armiqt etanė neper shekuj duhet t e paguajn demtimet qe na kan shgkatrruar edhe ata q e i kan marr tokat historike dhe i gezojn sot duhet t e paguajn demtime dhe tatime vjetore sepse toka esht e
jona historikisht ndersa ata po e shfrytzojn me deti me turizem me te gjitha prandaj duhet perveq shkatriimit sdhe reparacioneve tjera te paguajn edhe tatimin qe po e mbajn dhe e mbajten nen sunduim sa shekuj ,duhet ushtruar padi kunder armiqve dhe kesaj ti jepin publicitet
te gjitha mediat dhe televizioni sa ma gjat qe te rijm si qyqarė aq ma keq esht per ne te ekzistojm apo te mos ekzistojm behet pyetja
qe te ekzistojmė duhet t e punojmė

xhelal ferizi autori i shkrimeve shqiptare opinione

lirik
24-07-09, 03:03
07/2007 ne oren 12:06


me coptohet shpirti kur nuk niset asnji iniciativ serioze per trojet tona shqiptare qe i mban greqia
dhe serbia
te dy popuj ardhacak ne ballkan njeri ma herete tjetri ma vonė

Qameria ashti i jonė ne ballkan
gjaku dhe mishi shqiptar etnija gjuha formimi dhe substrati nisjet kulturore datojn q e nga kohrat me te hershme
rrenjet tona jan lashtsi vretet prrallore

ku asnji histori perveq shkences ne te ardhmen nuk mund ta konstatoj


ne jemi sakatosur nga kta dy popuj pushtues

greku ardhur nga visete azis mesopotamija ose egjipti i lashtė

shkenca nji di t do ta verifikoj


ekzakt

dhe sllavet e ardhur shum von nga karpatet qe i moren pjeset me te medha te ilirve te trojeve tona shekullore stergjyshore.

shqiptart nuk jan unik

por ndasitė me klane dhe grupe

njerzit qe jan ble me pare per te mbyll gojen

njerzit qe shqiptarizmin atdhetar e kan zevendsuar me biznes

nuk i bejn levizjet e duhura kombtare

me s e tepermi me grihet shpirti per akademikt shqiptar
per trurin te cilin esht duke e mbytur qeverija jonė shqiptare duke mos i dhan kurfar rrogash e perparsije

a s kushteer punė
qe eqeshtjen kombtare ta qoj para ne shum fakte t e reja dhe iniciativa.


sot ma vler i jepet nji injoranti q enuk ka vler sa nji gomarė s enji njeriu intelegjent

per ket fajin e ka qeverija

qe gjithmon i perkrah njerzt qe nuk kan vlera

e
njerzt me mend i len pas dere


un njoh njerz qe po te ju jepej shansi do te benin qudira

por ata bllokohen dhe kan ikur jasht

populli duhet te bej ma shum presion mbi shtetin nepermes shkrimeve
dhe te hulumtoj njerzit e
mjer qe jan gjeni

po hethin s e nuk kan perkrahje

faj ka edhe populli shum i cili esht shendrruar ne ego duke shikuar vetem ngusht
duke mos dit s e atdheu mbrohet duke punuar

edhe ata te gjith ne duhet t ebejm presione per njerzit e medhej qe na jan lan nen hije

t ekekrojm llogari pse behet kjo vrasje e kombit keshtu.

dhe sa njerz intelektual jan jasht atdheut


KJO DUKURI NDODH VETEM TE SHQIPTART ASKUND NE BOTė JEMI POPULL VETVRASES

sikur te kishin shqiptart mend ne kokė sot do te ishte gjall UKSHIN HOTI GJENIU
gjeniu i gjenive do ta shpetonin

nji kolos te tillė

dhe veprat e tij sot do te shkelqenin neper botė

por DISA SHQIPTAR TE MJER MA SHUM

ekan shty vet se s a serbet

dhe ekan shty per shkak te lavdis dhe bajrakut
per shkak te postit per shkak te inateve meskine primitive ves i mjer i disa shqiptarve


sikur t ekishim mend ne kok ne jemi vendi ma i bukur ne botė ne pozicionin me te ekndshem botror

ne sot do t eishim zvicer
e kalu zvicrres

por ka ne mes tonė

ka labila qe shiten leht dhe inati na e drejton timonin

ky katastrofal bastard ne fakt


caku duhet me qen kombtarizmi shpetimi kombtar e jo revanshet injoorante

ku shum njerz merren ne qaf dhe bllokohen

bllokohet talenti dhe aftesija e tyre ndersa inatet dominojn dhe pengojn

aftesia
brilante dhe fuqia potenciali

ne vend te tij vjen ne shprehje i pa vlefshmi

disa shqiptar te mjer

kan dast ta rrėzojn edhe skenderbeun

se le ma ,ne ishim te varfer ne te menduar shum her ne histori


eh mjerim qfar mentaliteti vetvrasės
shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

lirik
24-07-09, 03:05
xhelal ferizi

19/07/2007 ne oren 13:23

70
SA PER FJALEN TURK DHE GREK NUK QENDRON ASPAK
sepse suliotet te krishter dhe musliman ishin te ndar me fe por me komb ishin nji edhe ne bosnje q esht shum larg turqis me teritor
boshn jakt flisnin gjuhen boshnjake por quheshin truq edhe en shqipri edhe ne mal te zi edhe gjithkund ka qen kjo dukuri edhe ne greqi
ata qe kan pas fe muslimane jan quajtur turk edhe ne kosov por kjo nuk qendron sepse vetem per shkak te fetarizmit quheshin kshtu ne fakt shqiptart musliman dhe katolik ishin te njjet me te gjitha tiparet eme gjuh e me gjak quheshin truq e latin per inat te feve por ne fakt ishin gjak shqiptar kishin kanu e gjithqka te njjet qeleshe edukim dhe gjithqka tjeter njejt vetem ksihin ndru fe per shkak interesash
per pozita ma te mira njiher te paret etyre bajraktart e pastaj vegjlia
kjo ndodhin n ekrejt ballkanin dhe europa te mso paraqitet fort s e pat fat qe nuk u shkel nga perandoria aosmane se sot franqezt anglezt gjermant dhe te gjith s ebashku me italiant e norvegjezt e sudezt do t e ishin musliman por ata nuk u pushtuan nga perandoria paten fat dhe mbete siq jan te kishin ndejt 500 vjet si ne nene sundimin osman
do te shihnim pastaj se si do te ishin te krishter un them se permbi gjysma do t e beheshin musliman dhe vetem po t e ksihte dahst turqia
te gjith do ti shendronte ne fe muslimane por nuk i ka dhan shum zjjar ksaj pune ashtu mesatarisht nuk ka imponuar shum fetarisht
ka pas impoinme por jo ashtu siq mendohet sepse po te donte ajo krejt ballkanin me dhun do ta bente musliman sepse ka qen fuqi e asaj kohe e pamposhtur duhet t eflasim realisht

lirik
24-07-09, 03:06
xhelal ferizi

20/07/2007 ne oren 8:31

74
ne greqi neper fshtra ka qam qe peshperisin shqip dhe quhen shqiptarė
nga kompleksi dhe ndikimet greke ata flasin greqisht ne pubklik
por jan shqiptarė kemi nevoj urgjentisht te bejm filmime te mshefta
kur ata peshüperisin greqisht neper shtepi dhe ti tregojm se pai amerikes pastaj botes me fakte se ne qfar menyre bizare e bastarde
shkelen te drejtat e qmave shqiptarė .
Neper botė ka aq shum qam qe flasin shqip qe habitesh un kam takuar ne gjermani dhe kam mbet pa tekst ,kam menduar s e jan grek
sepse kan shumrestorante dhe shkruan restoran grek por kur jam a oefruar ma afer e kam vrejt se ata dijn shqip shkelqyeshem ,por nuk flasin qe te mos bien ne sy te grekve ata peshperisin shqip ne mes vete ne turqi prej 9 miljon shqiptarve jan tre miljon qam por ka edhe neper greqi mbrenda te shperndarė qe kan ikur neper zona tjera greke qe te mos bien ne sy .
ja se qka do te thot dhuna ndaj nji populli ushtrim i dhunes fashiste
ata peshperisin shqip por kan mbet me trauma nga fashizmi grek qe esht ma i keq se fashizmi hitlerian musoklini apo millosheviqizmi pansllav .
Bota e perkdhe l greqin por ne shqiptart duhet t ebejm presion mbi europen dhe boten qe te kekrojm vazhdimisht trysni ndaj grekve.
ne fakt per shkka te fashizmit grekve duhet me ju apliku viza por jo shqiptarve qe jan shpirti dhe ndjenja e europes europa kurr nuk mud te ket probklem nga shqiptart por vetem nga pansllavt dhe panhelenikt.
un mendoj se greqia duhet t e permirsoj gjithqka ne greqi ndaj shqiptarve nese organizohet ndonje komision nderkombtar dhe hiqet trysni e kercnimi grek mun dte jet gjuha shqipe gjuha e dyt zyrtare ne greqi aq shum ka shqiptarė jo vetem neper ishujt grek por edhe ne selanik edhe ne ahtin edhe ne te gjith greqin ne te gjitha teritoret
perveq qamve shqiptar dhe shqiptarve tjer ka edhe me miliona arvanitas qe sot flasin shum bukur shqip qevria jon nuk duhet te jet pasive por duhet te ket shpirt kombtarė dhe ndjenja patriotike.
me ben pershtypje edhe diqka kosovart dikur kan qenė atdhetar te medhej femijt etyre sot neperendim nji pjes e madhe komunikojn gjermanisht ,neper disa tubime q e mbaheshin ekma vrejt ket
fakt tragjik edhe pse shqipen e njihnin por kishte depertuar vjedhurazi kjo katastrof kombtare ne psikologjin e tyre faktikisht rruge emir drejt asimilimit te femijve shqiptar ne perendim dhe neper
botė sepse shkeputja nga atdheu ishte shkaku.
ne shtetin shqiptar dhe ne shtetin tjeter shqiptar ne kosovė ne kto dy hstete shqiptare duhet t eorganizohen shoqata jo vetem te pritet nga qeveria por edhe shoqatat per kontakte me mergimtarin qe te organizohet dita e mergimtarit ne atdhe pa mar para sysh ku ne vlor ne tiranė ne prishtin dhe neper qendra si nuk ekupton shqiptari i mjer qe pa organizim nuk ka jetė organizimi esht jeta vet dhe levizja ,njeriuka lindur per t er leviz dhe per tu organizuar
ne edijm edhe nga ligjet e fizikes qe absolutja esht materja dhe levizja
te dyja keto nuk i ka i mjeri shqiptar levizjen e ka sa pert eluajtur kembet q enuk mjafton e materien e ka jo si cak jete dhe vetedije ne te cilen duhet jeta por si kalimtare sot per neser a esht kjo dembeli apo moszhvillim i trurit duhet ta konastatojn ekspertet.
vetem forma absolute e organizimit mund te na shpetoj kombtarisht
nese organizohet dita e mergimtarit ,sepse mergimtart duhet t eken adres ku te adresohen dhe te organizohen ku t epriten te flasin
shqip te recitojn te ken takime miqsore te hanė specialitete kush ti pret kush te organizoj programin dhe muziken takimet udhheqjen
keshtu mbahet atdheu me kontakte ,qenja shqiptare po vdes ne te gjitha keto mudesi q e i ka civilizimi.
te kishte qen koha e dikurshme kur njeriu ka udhtu me jav e me muaj me karroc kuajsh kisha arsyetuar por njeriu shqiptar nga qdo shtet i europes mund te vij mbrenda dite ose maksimumi dy dit mund te vij ne atdhe un eshoh tragjike ne ket dinamik te civilizimit te shkatrohet qenja kombtare kombi dhe atdheu duhet t embahen me takime te shpeshta me atdhe formula e shpetimit esht kjo rruget per ne atdhe na i kan mbyll me vizta me veshtrisi shtetet qe tallen me ne dhe s ka kush te zhbllokon ket bojkot.
NDIKIMI GREK dhe shkrirja e shqiptave te jugut dhe e qameris po behet per shkka te mos kontakteve edhe ne himar paraqitet rrezik asimilimi , kputja e mergimtarve nga atdheui esht gabimi ma fatal
qe ka ba shteti kombi q everia
kjo esht e pafalshme mergata esht krahu ma i fort dhe potenciali ma i
rendesishem i atdheut kputja e tyre esht targjedia e kombit tone qeverija jone nuk u tregeua e menqur dhe strategjike per ket shpetim kombtar per ket plan q eme mjehstri te shpetoj mergaten nga asimilimi.
mergata shqiptare do t ejepte aq shum hov zhvillimit t e atdheut
do te hskembeheshinaq shum pervoja dhe takime do te zhvillohej pervbeq asj aq shum turizmi dhe te gjitha kto dobi per atdhe do te ndryshonin shqiperin etnike qind per qind me nji ftyr te re drejt hapit dhe civilizimit jetsor do te shpetonin edhe pjeset e rezikuara te atdheut qmaet luginma e prsheves e tjera zona shqiperia etnike do t ebehej perveq asaj vendi ma turistik ne europė me plalzhet e
pastra do t e joshej e gjith diaspora dhe do t embjetonim ne ket garė te krisur ku njeriu shkel njeriun pa meshirė.
mergimtart kan lidhje te fuqishe me te huajt neper bote kan miqsi

dhe do t emudti ndihmonin shtetit e kombit ndeprerja e kontakteve ishte gabimi ma fatal ma jetsor qe nuk i falet shtetit mediave shoqatave dhe komplet shqiptarve ne atdhe.
shqiptari duhet t ekuptoj nji her e mirė s ene ket jetė jetohet vetem ne menyr te organizuar se organizimi esht jeta mbijetesa behet ne menyr te organizuar dhe te konkretizuar jetė nuk ka pa ket praktik as komb shqiptar nuk do t eket nese praktikohet injorimi.
me duket s e praktik injorimi dhe mohimi nuk ka askund ne botė si te shqiptart me habit ky fenomen i shemtuar dy shqiptar nuk mund ti gjejsh bashk ndrsa si individ bejn qudira me firma me krijime me punė dore me talente te ndryshme me tregti e me shum qka.
qmaeria himara kosova mund te shpetojn ne keto menyra urhdroni punoni bashkohuni pak nga pak behet kalaja nes e nuk ppunoni me punė konkrete nuk do te quditem nji dit nes e netiran do t e flitet greqisht e ne prishtin eshkdoer serbisht apo rusisht apo kinezisht a dreqi e din se qfar gjuhe komb shqiptar nuk mund te ket me kto sjellje
dhe me ket vahzdiumsi vetvrasese duhet te ja prejm rrenjen te keqes
e keqja ka hy nder ne ,i zhgenjyer deri ne ahst jam ne te gjith ata qe kan karriga pushteti qoft edhe zyrtari ma i thjesht shqiptar me habit kjo indiferenc per kombin qe shkon drejt humbjess e sigurt
mos u habitni nese shihni nji dit kur do t e flitet sllavisht dhe greqisht ne shqiperi ashtu siq flasin sot qamt ne shtepi flasin nji shqipe te mjer vesh me vesh me peshperitje ndersa sa te dalin ne rrugė jan grek dhe flasin greqisht .

me rrespekt xhelal ferizi mergimtari

lirik
24-07-09, 03:12
01/2008 ne oren 9:39

Atdheun siq thot i nderuar Edi Rama ua kemi borgj
brezave
Kėshtu shkruan ne ket titull gazete por shumkush harron se atdheun duhet te ua lėmė nė rregull pa anarki e korrupcion me shprehi pune dhe principe edukuese
Askujt nuk i duhet atdheu pa shprehinė e punes ,vetem shprehia e punes quhet atdhe pėr shembult japonezt gjermant poujt puntorė
atyre qė nuk jan puntorė q’ ju duhet atdheu.
Qka mund ti duhet atdheu karrierizmit sabotizmit anarkizmit
Qka quajm atdhe nė kuptimin e plotė tė fjalės .atdhe ėsht vetė puna dhe vetėdija per zhvillim tė tjerat jan iluzione.
Qka i duhet dikujt nji atdhe i mjerė si i shqiptarve ku papunsia bėn kėrdi
inatet meskine e krahinore sėmundje te pasherueshme shqiptare,inate klaonore dhe botkuptime mendėsi te ngushta cinizma dhe tendenca te vazhdueshme,mohim i aftesive dhe punes se tjetrit,lėnje pas dore e interesave te qytetarit,mosintresim per industrinė e bujqsinė,pėr infrastrukturen e turizmin,per kulturen per mergimtarin,per potencialin dhe qellimet jetsore.
Q#mund ti duhet kujt nji atdhe i zhytur ne batak dhe ne mentalitet mjegullorė anarkik me mentalitet demagogjik dogmatik,ku disa duan tė bėhen grek disa arab disa latin me komplekse fetare e grupore.
Nji atdhe i tilė brezat i merr nė qafė dhe i len perjetsisht ne dhimbje e lot
nėpėr eksode e vajtime per tu mbyt ne gjak revlucione e detra ,per tu nenshtruar ne strehime te tė huajt si un qė mbeta i verfer pa integrim askund per shkaqe dhe prapavija djallzorte te duarve te zgjatura te djallit
dhe injorimit si shqiptarė nepėr endacakeri.
Atdheu i keq tė len nė vuajtje ne lot ,ne papunsi,qfar atdheu i duhet brezave pa punė ,atdhe i vrasjeve ku bėhen krimet brenda familjeve,ku rrenqethet bota nga ne ku vritet kultura njerzore ,ku dominon shundi kiqi tallava atdhe tallavgjik ti lehet brezave,me mbeturina varreza plehra hjedhurina te pa kritere me ndihma nga jasht me te ushqyer plehrash paketa te dyshimta te ndihmave,me padrejtesi rrenqethse,ku i pa merituari bėhet mbret mbrenda nates demagogu mashtruesi i djersituri bjen plast gjith jeten dhe pshtyhet a eka fjalen per ket atdhe i nderuari zotri rama,jo do tė thonė brezat faleminderit per ket lloj atdheu.
Edhe un ekam pas dikurė kultin dhe iluzionin per atdhe.por duhet te ndryshpjmė atdheuun e perbejn njerzit kultura arti jo vrasjet shemtimet mashtrime kurveritė korrupsionet grabitjet.
Qfar atdheu duhet tė ju lėmė brezave atdhe wehabist sunit shiit jehov alevi katolik ortodoks masonier mormon klanorė arab turk grek latin
pro e pro ketij e pro atij ku ne secilin pllėmbė sheh mendim te kundėrt
Bilioneret e milioneret mbrenda nates pa djersitje pa merita me hajduteri ndersa ata qe bien cop gjith jeten te mallkojn veten nga varfria e te varen te thyhen t♪7 lėnė fė mijt rrugash per qfar atdheu na flet Edi Rama i nderuar pėr nji atdhe ku do t evijn serb e grek tė na dhunojn prap per shkak se ne do tėjemi gjithmonė %skllevėr tė
pėrqarė.
Perėnduan tash mė fjalėt e mėdha dhe prrallat e bukura na ishte njiherė i thonė.
Atdheu don praktikė dtyra te kryera menjiher ne afat dhe punė me
perpikmeri kryerje te sakt te detyres dhe puunė norma pa hile ligj dhe detyrime obligime barazi para ligjit,ky esht atdheu.
Skhkollimi i brezave dhe edukimi jo mafia droga e prishja e njeriut ne te gjitha aspektet.
Nuk duam qe brezat tanė tė qajnY si ne duke u fry serbi egreku duke thėnė s embi shqiptarėt kemi peprarsi ne armė nė zhvilim dhe mund ti dhunojm sa her te duan e kta ja shihni si jan qesharak si qajnėe te tallen me ne neper shekuj se paku brezat te mos i kenė tko dhimbje.
ATDHE QUHET PUNA DHE ZHVILLIMI SI DHE ORGANIZIMI I PERSOSUR
QDO GJė TJETėR ėSHT PėRRALLė MASHTRIM.
Vetėm nji popul puntorė si bleta i zhvilluar dhe i organizuar mbanė adteh neper breza.
autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
24-07-09, 03:15
XHELAL FERIZI

31/05/2008 ne oren 8:17

Ndėrtimi i njė centrali atomik nė Shqiperi paraqet rrezik pėr Europen. Flet akoma per njė shoqeri me plot rreziqe, nėse mungon ndjenja e pergjegjsisė mbi gjėrat madhore dhe organizative, sepse na del si e pa afte akoma per tu ju pėrballuar gjėrave tė mėdha sfidave dhe zhvillimeve tė jetes, gjėrave madhore.
U dėshmua rasti i Gėrdecit dhe targjedia aty se si ka mundsi te sorollaten kalamajt dhe gjithfare njerezish nėpėr municione kaq serioze e tė rrezikshme.
Sikur Gėrdeci tė kishte pėrmbajtje atomike? Ku do tė ishte sot kontinenti i Europes nga ai shpėrthim?
Cudirat ndodhin, sepse tė cuditshėm jemi, njihen sjelljet tona NDAJ PERGJEGJESIVE Tė MEDHA dhe struktura jonė e dėshmon nė secilin hap mosaftesine pėr jetesė, pėr organizim shoqrorė dhe shtetrorė pra ne funksionojmė, tė mos them vetėm si njė mozaik shtet nė Europė.
Mbijetojmė me injeksionet ndėrkombtare, sepse pėrndryshe nuk do tė mbijetonim dot pėr shkak tė mosaftesisė qė e kemi si njerz ndaj organizimit
Shihet se ne nuk arrijme tė kordinojmė si duhet, nuk arrijme tė administrojmė si duhet , administrojmė punen me fise e krahina e ndjenja klanore grupore
me korrupsion e miqsi, ku drejtesia nuk vjen nė shprehje, as aftesia e konsiderata ndaj individit tė afte.
Krijohet anarkia, shpejt dhe absurdi, sabotohet progresi, ndersa per organizim te persosur mos te flasim edhe sikur shekuj e shekuj tė kalojnė organizimin dhe ndjenjen kolektive tė ketij kushti jetik nuk e fitojn’ shqiptaret.
Dikurė i gjithe gadishulli Ballkanik ishte i popullit ilir, parardhsve tė shqiptareve pikerisht nga sjelljet e tilla mosorganizuese dhe anarkiste e fisnore pasive klanore indiferente, mbijetoi vetem nje fis, ilir albanėt. Tė tjert u zhduken, sepse nuk ishin tė organizuar.
Pra ndjenja kolektive e organizimit kolektiv i mungon shqiptarit, kjo ndjenjė, ky shpirt ėshte motorri i jetes, organizimi pra te njerezit dhe shoqeria, organizimi dhe aftesia organizimi shume e persosur ndikon ne nivelin dhe zhvillimin jetsor. Ky ėsht motorri i zhvillimit, motorri i gjithckajes jetsore, kusht numer nje i nje shteti
Kombet europiane e kane kėte ndjenjė dhe aftesi tė fuqishme, organizimin e nivelit te lartė shoqeror si kolektiv me pergjegjesi dhe shume ambicie drejt zhvillimit jane nnjerez te dishiplines, organizimit dhe punes, njerez te pergjegjesive te medha ne punė, me ndjenjen me te lartė te forces dhe seriozitetit ndaj pergjegjsisė n punė. Fakti se keto shtete jane te tilla ndersa ne shqiptaret akoma na mbyt varferia dhe pshtjellimi ne shekullin e njezet e nje, ku kemi ngecur ne secilin aspekt te zhvillimit, pra fakti flet vete, ne po na mbyt varferia dhe anarkia, klanet, papergjegjsitė peshtjellimi te privilegjuarit e paafte te korruptuarit e mjerė njerez te pavedije per zhvillimin shoqror. Pra ndjenja KOLEKTIVE TE PERGJEGJSISE, NIVELI I LARTE I ORGANIZIMIT e ka Gjermania, Anglia, Franca, Holanda, Norvegjia Suedia e shume popuj, qė i pėrmbahen rregullit dhe organizimit shoqėrorė dhe punes te te ne shqiptaret. Kjo aftesi ėshte aq e dobet sa qė nuk di si tė shprehem, ajo ekziston disi aq e paafte, aq e dobet, sa qė mund ta quaj njeriun si gjysem te vdekur, si te tharė, si te vyshkur, prandaj jane te ne varferia, tragjedia shekullore, pushtimet, ku secili mund te na pushtoj e tė na rrahė e tė na dhunoje, tė na shkelė e tė tallet me ne, sepse mungon ndjenja e organizimit tė pėrsour kolektiv nė forma tė pėrkryera si dhe shprehija e punes, dashuria ndaj punes.
Punen duhet ta duash ashtu si tė dashuren dhe ndjenjen e pėrgjegjsisė pėr veten, atdheun, shtetitin, zhvillimin e kualitetin, vlerat, organzimin, civilizimin prodhimin, ZHVILLIMIN , NJė SHOQERI ANARKISTE ME VARFRIA E TE META KATASTROFALE E PA ZHVILLIM. NUK MUND TE QUHET SHOQERI ME VETEDIJE DHE VLERA AS ME VETEDIJE ORGANIZIMI. NE DUHET TA PRANOJME SE SA TE META TE RREZIKSHME JANE KETO.
Ne jemi njerez qė shkojme ma teper kah mjegulla, kah peshtjellimi, MOSPERFILLJA dhe anarkia kah mosorganizimi, MOSSUKSESI, kah mjerimi.
Une jetoj qe njezet vite nė Gjermani dhe e di se si i rri gjermani detyres gati dhe pėrgjegjsisė, ligjit, kryerjes sė puneve nė afat, orarit, kualitetit, precizitetit,
mbi tė gjitha seriozitetit te punes dhe kujdesit pėr vlerat dhe arritjet e rezultate.
Sa i pėrket energjis elektrike,trojet shqiptare duhet tė gjejnė tė gjitha metodat tjera, por kurrsesi nuk guxojne tė mendojne central atomik ne tokat shqiptare
Kjo do tė jete katastrofa mbi tokė, nėse ndertohet. Besoj se ka metoda plot tė pėrfitohet energjija.

lirik
24-07-09, 03:16
opinione komente vargje nga autzori xhelal ferizi ne mergim

lirik
24-07-09, 03:17
2008 ne oren 16:23

xhelal ferizi
Varferia, kush po e shkakton varferiinė, pse nuk dalin analiste e specialiste.
Dijetarė ta zberthejnė kete fenomen dhe shkaqet e saj sa e sa njerez po vuajn dhe po ikin ku bren miza gurė neper skuta boterore edhe ne Alaskė e ne Zelandė e ku jo duke ik nga kjo murtajė e namur.
Shume njerez mendojnė se varfria ėshte me kob s e lufta,
me shume i thyen njerezit nė shresa me shum thyen njerez nė vullnet,
ndersa sot po shkakton vetvrasje
Si ka mundesi, qė qeveritaret e pushtetaret, qė marrin pergjegjesi udheheqese nuk mendojne per kete murtajė, pėr kėte kolerė tė kobshme te popullit per kete rrezik, e cila nji jetė qė e ka njeriu edhe ate ja nxinė.
Pse nuk merret asnjiher seriozisht, qė tė eliminohet varferia, qė tė eliminohen shkaqet e saj, qe te shmanget ajo sa ma teper ne popull, qe me te gjitha format te zhduket nga siperfaqja e dheut pse jane aq indiferent qeveritė ndaj kesaj dukurie, do te vie nji kohė, kur popujt aq shum do te neveriten ne qeveri sa do te arratisen ne mal sa po te dal nji qeveritar me folė ne telvizion.
Vetem neveri do te krijoj ne popull paraqitja bajate e qeveritarit, sepse varferia ne popuj po bėn kėrdi, rreziku, kriza, papunesia,
gjithnje e ma pak femije po lind njeriu nga kjo pasiguri, pa perspektivė ndersa hajnat po bejn kerdi.

lirik
24-07-09, 19:33
I nderuari Lirik kėto vargje t'uajat tregojnė mė sė mirė se Kosova ėshtė bėrė njė vend i katrahurės,njė vend ku "qeni se njeh tė zojen".Ju i nderuar shumė bukur dhe me njė mjeshtri tė rrallė vėni nė spikamė tė gjitha planet ogurzeza dhe lojėrat qė po pregaditen nė kuzhinat e ndryshme tė nderkombėtarėve,me njė qėllim tė caktuar qe Kosovėn t'a bėjnė njė arenė tė pėrleshjeve politike.Momentalisht ,Kosova po pėrballet me njė sindrom tė tillė.Sa bukur pėrshkruani ,skamjen ,mjerimin,zhgėnjimin,hallet e popullit tė stėrvuajtur,qė askush nuk i merr parasyshė sepse sic thuani edhe ju i nderuar ,janė krijuar klane e mbi klane mafioze qė gllabėrojnė pasuritė e Kosovės nė mėnyra tė egra dhe jashtėligjore ." E kan shkel bajloztė e zi"(varg i cituar),thėnje e mrekulluar,e shkėlqyer ,qė tėrheq vrejtjen se ,Kosovėn e kan mbuluar njerzit e kėqinjė qė dijnė tė bėjnė vetėm keq,njerz me shpirt tė prishur, me shpirt tė varfėr,tė pangopur,qė nuk kan aspak mėshirė .Dhe kėta makutarė politik tė pangopshėm bėhen "vasal" tė tė huajve, dhe me krenari i pėrbushin kėrkesat e tyre edhe nėqoftėse dėmtojnė vendin.Dhe gabimet e kėtyre "bajlozėve tė zi"(emėrtim perfekt i z.Liriku) ,bėhen "armė" e fortė per nderkombėtaret qė t'i futin nėn thunder dhe t'i dirigjojnė si ata dėshirojnė.Kan hyrė nė lojė dhe tani duhet luajtur lojen sic ata e luajnė muzikėn.Me nderime ....Uragani_99

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Uragani_99 : Dje nė 01:25.

urragani i nderuar atdhetar i fuqishem qe shkruan aq bukur nji orator i vertet

ky shkruan bukur per lirkun
me nje oratri te pa shoqe pra

lirik
24-07-09, 19:34
Vargje tė shkėputura nga poeti Lirik
xhelal ferizi
"me do rrena luajn me leter
plan i ri po lojė e vjeter

lojė e vjeter e mashtrimit
kahdo e m'bloj ploja e zhgėnjimit

vendin tim tė mjerin atdhe
kah po qajnė po gurė e dhe

kahdo skamje e papunsi
e kan shkelė bajloz't e zi

kėt kosovė kėt tė mjerė dardane
kahdo shkelė e kan me klane

edhe thundra e nderkombtarit
ditė tė bardhė s' po i len shqiptarit"

Nga autori xhelal ferizi liriku i perndjekur neper kohra
sot i harruar ne mergim
ja pra keshtu shkruaja edhe dikurė vargje

lirik
24-07-09, 19:34
Por se e bardhė te vie nje ditė
nga autori xhelal ferizi
me te bardhen shqipe dritė
kur shqiptart t' gjith me tri fe
kan me u gzue te bardhė mbi dhe
kan me e pasė edhe vullnetin
porsi vala qe e shtynė detin
kan me qeshė si diell me zemer
kahdo i thonė shqipni me emer
e do te vloj puna ne ara
e ne bujqsi do te hidhet fara
e si ujt qe rrin ne dete
do t' ket t' lashta e bereqete
te gjith shqiptart si nji qelik
kan me e mbajt atdheun etnik
shpinen kurr s' kan me ja kthye
as pėr t' gjallė kurr s'kan me u thye
e bashk me yjet qe lart hjeshojnė
ata jeten do ta gzojnė
si ne shkenca akademike
si ne artet estetike
si ne vlera e ne krijime
ka me shndritė shqipnija trime
si ne ne parcela e ne agrare
do te lulzoj toka shqiptare
kahdo e bukur me kutija
ka me shtrue n bekim bujqsia
dritė mbi dhe do t' jet shqipnia
aq se ylberat te mahniten
shqip filizat kur te rriten
shkencat tjera e dituria
ka me i shndritė fiset e mia

e liria do t e jet mbretreshė
diell e hanė gjith kan me i qeshė

e qdo pllėmbė ne tokė etnike
do te ket ara bukanike

do te jet bujqsia deti
si vullkan me u shtue vullneti

e ne punė do te dal shqiptari
por si q del sharmi prej ari

qelė e qeshur me vegla dore
me e lulzue token arbnore
deri sa vet zogu i hjeshisė
ka me u dehė prej bukurisė
kur ti sheh trojet shqiptare
si vizllimat argjentare

e te joshė kureshtjen te diellit
toka shqipe e sytė e qiellit
e per dije e mend te holla
do te j a ndjej zerin stambolla
shqipes tonė qe i ka dy krena
do ja ndjej parisi e vjena
zerin prore te shqiptarit
ne punė e shkollė ne troje te parit
uashingtoni e edhe londona
edhe berlini e lisabona
deri ne moskė e ne pekin
e kah bjen dielli nder latin
e del matan ė oqeanie
drjet koreje e tasmanie
se duar te vyeshme kan me dalė
mbani ne mend po ju kto fjalė

ka me nxjerrė gjeni shqipnija
ka me u pa mbi dhe qudija

e do te dal talenti i sajė
se shqiptarin s mund ta mbajė

jo as pranga as vargoni
as satani po as demoni

gospodari e as padroni

e per te gjallė me lojė te vjeter
me e shti n' valle nder lugeter

se do te vie nje ditė e motit
ne drit do te del drejtsia e zotit

e kan me me ra shum djaj te zi
shpata e zotit ka me i gri

e shipnia me shpetue
ne gurė edhe ka me u bashkue

gjaku i sajė si shega e kuqe
ka me qelė gjithmonė burbuqe

shqip nder shekuj me shndritė shkrola
do te ket prore sokola

edhe vasha gjeraqina
gjith sa te enden moti e stina

ka me u njoftė e bardhė shqipnija
per kah sharmi e bukuria

me e shperblye e mira e zotit
ket tokė te lasht te kastriotit

se esht shpirt e dritė ilire
i ka fiset gjevahire

por se i ka t' bukura tri fe
shqip do t 'kndojn gjithmonė mbi dhe

Nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------------------

lirik
24-07-09, 21:24
Titulli: Mardhėnjet Amerik-rusi/kush E Sundon Botėn ?

--------------------------------------------------------------------------------

Amerika Duhet Te Shtoj Kontrollin ne shtet

korrupcionin duhet ta largoj demagogjinė propagandistike mashtrimin

dhe sjelljen vetem me shum lalfe pa mbulesa ne punė e ne inovvacione e cilsi prandaj edhe i ra dolla
ri

dhe ne afera skandale e kontrolle bankash duhet te ket kujdes sepse shum njerz ne amerikė nuk japin kurfar llogarie e keqperdorin miliarda

amerika duhet te shtrengoj ligjin dhe te kontrolloj

ne aventuriert shperdoruesit e miliardave

duhet te ket kontroll teper te rrept dhe te jet ma sociale

anarki ne mashtrime te hatashme ka ne amerikė shplarje e parasė


duhet shtrebguar ligje t
dhe te mos i privilegjoj shum disa feudal kapitalist anarkist teper te privilegjuar

e disa ti diskriminoj pamshirshem ndersa popullin shqiptar duhet ta bej aleat in ma te pasur ne botė pa dyshim dhe pa konkurencė sepse esht aleat i sinqert
ti msoj qytetart ne amerik te ndjejn ma shum pergjegjsi dhe te kuptojn rrezikun ruso kinez
ne menyr qe ata te kontribojn ma shum per ameriken te mosj popullin te dalloj rrezikun dhe te propapagandoj ma shum rreth armiqve e te paraqes ne amerik sa ma shum aleatin e vertet shqiptarin e ta ndihmoj qe te behet vendi ma i pasur shqipnija etnike

amerika me kujdes duhet te shikoj gjanat

ndaj zhvillimit te shtetit para ktryre garave rus kineze ete tjerve ne boten e hapave te pa mshirshem

ku ne kanosemi te humbim para vrapit ruso kinez


nese amerika don te mbetet fuqi e pa mposhtur karshi kines dhe rusisė-
ajo duhet

Ti Ndryshoj Ligjet -

Te Kontrolloj Paranė-

mallrat shperdorimet te shtoj investimet te siguroj progresistet

pasta j te mbrohet me ligje te rrepta dhe qdo gja ta shikoj mikroskpokisht ne kto rrethana nuk ka ma kohė per leshime anglo amerika nuk jan ma si dikur bota po ndryshon nuk jetohet prej fame e mashtrimeve kalkulimeve sepse ne kohrat sot te gjith jan te zgjuar dhe paraqitet rrezok me humbė

prej konkuruesve tjerė

prej mashtrimeve


nuk jetohet mashtrimeve duhet dhen fund punen dhe vetem punen eprodhimin inovacionin

por prej kualitetitt te punes cilsive jetohet

dhe sukseseve ne tregje ne amerikė ka shum kalkulime
e mashtrime dhe sabotime


duhet sukses i cilsis se

e mallrave inovacioneve


cilsive kulitetit dhe ti iket se paku 50 vite me teknologji rusve e kinezve


Te Shtoj Prodhimin e cilsinė e saj

dhe te kontrolloj secilin individ

sepse ka anarki e pshtjellime

lloj anarkie utopi mos veprime dhe dhenje te parave pa mbulesa

edhe anglia po bjen dhe po shihet se ka kriza

sepse nga demagogjija nuk jetohet


por nga kualitetit dhe puna e cilsia e sasia dhe cilsia perben forcen -

Gjermaninė e qmoj se asnjiher nuk e shihte suksesin nepermes te mashtrimeve

dhe llafeve boshe sabotimeve dhe anarkive

por ne
kryerjen e punes e detyres kualitetit sasisė dhe cislsisė


me kualitet te lartė duke shmnagur sabotime dhe burokracinė

ajo me punen e sajė arriti ne zhvillim dhe industri

ndersa befason korea me qudira teknologji e prodhime
tash


korea e cila nuk ishte askun

por doli ne siperfaqe


ja se qka do te thot rregulli punsimi cilsia kulitetit

sasia disciplina inovacioni mos keqperdorimi i parasė mengjaimi i mirė

dhe kultura e kontrolli

se si mund te perparoj nji shtet mbrenda nji kohe te shkurter


amerika duhet te inkuadroj gjith popullin e saj ne

Vendet E Punes dhe ne disciplina


Pastaj amerika Me Shqiptar Duhet Te Bashkpunoj Shum ma ngusht

por jo te na shoh si nji fmi te lanun pas dore ne rruget e ballkanit sepse kjo nuk perben ma alencen

duke mos n a marr seriozisht e duke na varfruar

e duke u sjellur me hile sepse aleanca ka shperblime jo demtime

jo vetem psime

siq po psojm ne shqiptart ne katastrofa kataklizma varfrije


sa per psime ne e kishim jugosllavinė

ku psuam mjaft por duam perparime progrese

pra amerika pa dyshim me shqiptar me bashkpunu ma ngusht do te jet ma mirė per ne


sepse ne jemi aleat te sinqert


e jemi ne kriza absurde te pa perballueshme

ne te cilat mund te thyhet vullneti per aleancen e shqiptarve me perendimin

dhe kjo esht tragjike vertet

sepse n a ka hy mosbesimi per shkak te varfris e keqtrajtimit

Sepse Ne Nuk Pajtohemi Me Ket Pozitė Kaq Te Mjerė Qe E Kemi

Ne Jemi Te Rrezikuar dhe shum te varfer

Nga Varfria Papunsia Mos Zhvillimi

autori i shkrimit xhelal ferizi liriku

lirik
24-07-09, 21:56
--------------------------------------------------------------------------------

Tue kerkue n' per viset tona,
xhelal ferizi nga kosova shqiptare
me nji etje e dy sy t' ballit
kur qe i dit m' doli valbona
me kullim e uj t e zallit

e kah ne ecje me plot kaltri
permbi kupė qiellit mbuloja
plot re te bardha e me hjeshi
mbi dhe te lasht me del tropoja

ndalem ne maja alpe e llisa
me shikimin plot mahni
SHOH te bardhat male n' plisa
sa e mahnitshme kjo malsi

me dridhet gjaku ne qdo fije
bukurija kah ka veshė
fllad e rreze fletė e hije
n' pllaja e e dushk ne mal e kreshtė

e ato maja ku me qiellin
gati prekė rrijn aq krenare
thue n vend t ballit e mbajn diellin
malet tona qe jan shqiptare

ju shkruan dhe ju pershendet xhelal ferizi nga mergimi
larg atdheut qe 26 vjet plot mallė e kujtime per pjeset etnike te atdheut
xhelal ferizi nga Mitrovica e Kosoves

lirik
25-07-09, 11:22
Nga hiri dote ngritemi
autori xhelal ferizi
ringjallje do tė bėhemi me besė
ne mes vete nuk do te vritemi
nuk do te vuajm me te keqin ves

shqip do te jemi me rikultivim
reformė do te quhemi me zemer
ringritu nga hiri kombi im
shqipni ku i thonė me emer

mos e leni vyshkjen te ju mbuloj
nga shkrumbi dilni ne lulzime
pshtyni mbi secilen lojė
qe Ju ofron me pi mashtrime

dhe renovohuni shpirterisht nga pasojat shekullore
se armiqt na lan shum shemtime
kopsh t shpirtė i bukur le te duket toka arbnore
mos ecni me shpirtė ne tradhtare lakime

por qelni si lulet neper optimizma
qelni ne ma te bukuren fe liri
shpirttart mbushni me idealizma
jeta le te quhet dashuri

duajeni qellimin e diellit
por jo qellimin e djallit
me krenari e suksese prekni majat e qiellit
duajeni dheun e te parve guret e kokrrat e zallit

duajeni aq shum punen e vleren
dhe vllaun tuaj farefis e gjakun
oh duajeni mbi te gjitha nderen
shqiopnjen me dy kren e bajrakune vendit ku do i thonė shqipni
puthje dhuroni nga ma e thella ndnjenjėsia
qė dheu i ynė tė quhet bukuri
deri sa te jetoj gjithsia
-------------
autori xhelal ferizi
----------------------------

lirik
25-07-09, 21:33
Ne kambė jan que sa shum gjahtar
autori xhelal ferizi liriku shqiptar
shum te maskuar faraon
shum beglerė e qifligarė
e luksagji mbi token tonė

e po pijnė aq shum dolli
shegė nuk lan pa e thithė as narė
po qojnė ujė ne te huaj'n mulli
per me e shterrė trollin shqiptarė


e nuk lan pa shterrė kund shpresė
e nuk lan pa e luajt qdo lojė
i mjerė shqiptari thonė po vdes
nga varfria ne kurthė e plojė


se zanatė po ia ka kurvari
po e dredhė mirė horri zingjirin
lojė me maskė po luan tradhtari
nderkombtari po e qet hirin

e me krye ne hi po bjen shqipnija
kahdo i thonė asaj etnike
ne opium ka ra etnija
e kan trullosė lojrat taktike

kush tue lue me shqipni te vogel
kush tu u tallė tue grrye themele
thue po esht shqipnija i gogel
sa i fasule a sa i bizele

e mbas shpine i mbjellin plane
papunsi e dogmė te keqe
me e prishė faren ilirane
me do moda leqe leqe

milioner ka mbrenda nate
rrotė e gjipa e landrovera
na i kan sjellė do tarikate
e nuk po shihet puna as ndera

veq do kurtha shum tinzare
grryej miniera e pshtjell me llafe
kund fabrikė nuk ka shqiptare
veq kazino qejfe e kafe

cak u bė mbi dhe rruspija
q 'po vardisen rreth fustani
kult mbi dhe u bė hajnija
a thue vdiq i lashti nami

a thue vdiq besa e morali
a thue vdiq ndera e shqiptarit
qe e pat ruajtur djal pas djali
gjith prej kthetrav t' gospodarit

se tash llokmet po e kan fjalen
mini fundet n' per hotele
as orgjitė mbi dhe s 'po ndalen
thua pėrqiten dhi e dele

edhe luksi e konjaku
norma vdiq edhe etika
ujė jan ba nderi e gjaku
drue do te shembet galaktika

e pas perdes luhet loja
e padronit e lakuriqit
mbi atdhe shihen do shtroja
per ti ba ndoj nderė dobiqit

e vijnė te largtė te europes t' motit
me buzqeshje si te llastikut
per te ja derdhė ndoj kokerr t 'lotit
shqiperisė sė adriatikut

e kahdo tokes iliriane
me e rrethue gjithkah me fe
me e varfrue token dardane
mos me i lanė dy gurė mbi dhe

edhe yjet jan tue e pa
sytė e qiellit jan deshmitarė
se jan turrė po rus e shkja
edhe tjerė mbi dhe tradhtarė

kah do vijnė jargė agjenture
per me u derdhė spermat debile
mbi shqipni ku i thonė bilure
tokė e lashtė me karajfile

prandaj qanė kjo penda ime
e i del loti prej qerpiku
se ne varfri e shum mjerime
na e mbuloj token armiku

e mbas armikut shkon tradhtari
me ves te tij e i pa kurriz
tue lpi pjatė t 'qdo gospodari
per pak lek tu u hingirizė


eh moj tokė shqipe bujare
kan kalue mbi ty hordhi
luftra e gjak barot e zhare
si feniks mbi dhe je mbi

ti ke mbi si karajfile
e ke me mbi prap perseri
ne do kohra qe vijn pa hile
qe do i sjellin djem t e ri

kan me ardh do djem sokola
vasha shqipe me ideale
ndryshe i dit ka me us hkrue shkrola
qe do te dridhen fusha e male

se gjith kshtu s' ka me u nenshkrue
per me u shtrue i varfer shqiptari
tokė e dhe me ja shemtue
kaq pa mshirshem nderkombtari

por se ndrrim do te sjellin rrezet
kan me nxe dijet kombtare
do te lulzojn shqiptare brezet
por si lulet ne breg ujvare

e do te pihet lumturia
begatia ka me u qelė
porsi diell do te qeshė shqipnija
brezat frytet kan me i vjelė
-------
gjenratat si zogj qielli
dije mė dije do te shkojnė
do te flutrojn por si zgoj prilli
shqip me fe gjith do t kendojnė

se nuk duam tjeter fe
veq asajė qe i thonė shqiptare
do te ket shqipni mbi dhe
ku s' do te mbijė kund bimė tradhtare

nderkombtarit do ti thonė
ma mir shihne punen tuej
mos mbjell kurtha n' shqipninė tonė
se ai zot nji dit do te gjuaj

do te gjuaj me ndoj kometė
te gjitha hilet ke me i vjellė
toka e jote ne gjak me mbetė
lulė as bimė per mos me u mbjellė

----------
se ai zot qe i thonė shqiptart
i ka shkrue tuajat mekate
e nji dit nga qielli lart
kan me zbritė hakmarrje e inate

edhe mėri mbi token tuaj
se ju hile i sollt shqipnisė
e neper shekuj mot e muaj
ka me u mblue shkrumbi i shkretisė


prandaj ndalni lojrat prore
bjerni vulė tash ju pendimit
qe nder shekuj tok's arbnroe
te mos i luhet loja e krimit

te mos i grryhen ato miniera
te mos mbes ne kthetra koloniale
me do gjamė qe i quajn tendera
e renkojnė shqip fusha e male

renkojn motet nga varfrija
skllever jan shqiptart e mjerė
paga te ulta e tiranija
don me i bė skllever pėr her


por per skllav s lindi shqiptari

as per paga te ulta prore

as per tallje gospodari

e me mbetė n 'kthetra mizore

por se don liri bilbili
shqip me fe e kah vullneti
per me qelė si karajfili
me u zhvillue kah toka e deti


mos me pasė kund arė te ddjerrė
mos me pasė paga bizare
ne vetvrasje mos me u vjerrė
mos me u luajt loja tradhtare
------
shqipttari kosovarė autorė
xhelal ferizi ne mergime neper vite te gjata
me penden ne dorė ne sherbim te atdheut

murrizi
25-07-09, 21:35
E tepron pak me "Poezin".
Lirik djali, edhe bukė me honger shumė ,t'bon zarar a !

lirik
25-07-09, 22:07
E tepron pak me "Poezin".
Lirik djali, edhe bukė me honger shumė ,t'bon zarar a !
-----------------------------------

njimij qejfe kjo dynja
dy mendime njejt si ka

eh more murriz
shqyr qe ra qikjo ftyrė e u pamė se ne mbledhi shihen te gjitha ftyrat

te ka pas hije me shkrue ndryshe qe besa por jo jo nejse

si ti edhe shum kush por nejse

poezi s po dojmė

rregull nuk po dojm

bashkim nuk po dojm njerz tonė nuk po dojm
unitet s po dojm
poet nuk po dojm patriot nuk po dojm tradhtar nuk po dojm te huaj nuk po dojm te huaj po dojm punė nuk po dojm
varfri nuk po dojm #

te afermit nuk po i dojm

shkollė nuk po dojm kurbet nuk po dojm atdhe nuk po dojm

fabria nuk po dojm

organizim nuk po dojm

polic nuk po dojm
qeveri nuk po dojm eh kush q e ju bjen ne fije nuk ka

ne kohen e rankoviqit e millosheviqit i rrahnin arsimtart
nuk kishin shkolla
as varg per ilaq tash jo pse vargu jo pse kshtu jo pse ashtu
po qesin kajde

nuk ka kush qe ju bjen ne fijje po nejse kshtu e paska kjo dynja
qanė kur ka qanė kur nuk ka
keshtu qenka kjo virane
kush si lule e kush si krane

kahdo kujt ja dojka qefi
kush si surla e kush si defi
shih me pa soje turlifare
kush me llafe qe i shet pa pare

kush me etje per ndoj varg

kush me ik atdheut ma larg

dy gurė njet si gjen te mbarė
as te njejt kund dy shqiptar

lirik
25-07-09, 22:40
Ah ju kohra tallava

xhelal ferizi autori ne mergim
-----------------------
ah ju kohra ju njoh un ju
ju doni tė bėni hile
doni qė arti i mirfillt me u shu
me tallaven tuaj kopileju nuk doni askund vlerė

moda dėshironi me zhgjyre

ju doni tinguj tė mjerė

e kohė pa kurfar fytyre
autori xhelal ferizi

lirik
26-07-09, 00:11
Pse po vuajn damarėt

autori xhelal ferizi

damarė po vuajn se gjakun na e kan bė ujė
kohrat e zeza mizore
na shkeli barbari i huaj
me veglat mercenare tradhtore

damrėt po vuajn se na i prenė
aty kah ecte besa
na e pėrzien etninė e fenė
me klane e interesa

damarėt po vuajn se jan vyshkė
pa dritė e pa ndoj rend
se na furnizojn me ndryshk
na shesin prralla n' kuvend

na shesin gjithmonė premtime
na shesin shartime me t' zi
na shesin veq dhimbje e krime
na mbajnė PER gjak me na pi

damarėt po vuajn se n lidhjet shqiptare
nervin duan me ua kputė
simbolet tona kombtare
e shqiponjen sqeperkrrutė

damarė po vuajn se tradhtari
nuk don emer etnik
po vuaj se nderkombtari
NA bleU me ' metelik

autori xhelal ferizi

------------------

lirik
26-07-09, 09:51
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Burgu
-------------
Nga autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
-------------------------
Sikur Tė Kisha Tė Gjitha Gjuhėt Qė FLasin
Tė Shpendve Tė Bimve Tė Materjeve
Dhe Tė Tė Gjitha Kohrave Shekujve Stinve qė Bėrtasin
Dhe Tė Gjith Artet thelbsore Tė Shprehjeve
------------------
Ndoshta Ndonjė Spjegim Tė KiSha Dhanė
Pėr Ty Me tė Nxjerrė tė shprehur Nė Arenė
Sikur Tė Njihja gjithqkajen Diell e dhe e Hanė
Dhe Lotėt E Botės e Rrėkenė
----------------------
Do Tė Spjegoja Un' Ty
Sikur Tė Isha i dhimbjeve gjenial Muzikolog
I Tė Gjitha Instrumenteve shpirtė fenomene n' mbrendi me' hy'
Me Notat shpirtzezuese te tyre n' Dialogo monolog
---------------
Mandej n' Monolog dhimbjet Me i Kthy
vuajtje Un Me U Bė' e un fjalorė vuajtje e ne ato ata
Tinguj vuajtjet Nėpėr Shpirtė tė tyre me Hy
Me e deshifru e zberthy Qdo Fjalė ne shekuj Kah Ka
----------------
At'her Ndoshta vuajtje'Formulen
Me Tinguj Tė Veglave vuajtse Botėrore
E Dhimbjeve Me u Marrė Ah'shekujpasthirrmsisht palcė e Vulen
Menquritė vuajtse tė' stinve llahtaro burg shkollore
-----------------
At'her Ndoshta me shekuj'dhimbje Diqka
Do Tė Kisha Pėrshkruar o Tmerr
Nė Ty ėsht Ajo Qė Quhet llahtarė kėputje Gjithqka
Qė Mbjellet e Trishton Si Ferr
-----------------
ku ta marr at gjuhė me deshifrim
Ku Ta Marr at Gjuhė vuajtėse shpirtėzuese shprehse
Ku Ta Gjejė at Shkrim
Kush Mund t' mė Ndihmoj ah Nė Kėt Mision
Ah Ti Je Llahtarė Ti Nuk ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk tė Imagjiinon
---------------
Ku Ta Gjejė Nje Gjuhė tė tė Gjitha Fletve
Qė Dijnė me vajtu kur thahen vjeshtore
Ku Ta Gjejė t' Plagosur Nji Shpirtė n'jetė tė Jetve
Nje Mėrzi t' Papėrshkruar n' Mote Shekullore
-----------------
Ndoshta Me Kto kob tmerr Vyshkje
Nė kėt shekuj 'gjėmim ' si Gjuhė tė' kisha zbėrthy
Analiza e mjerim ankth lot' vdek ''' ndryshkje
Qė ferr'tarisht katranisht me gjasė t' Spjegojnė Ty
-------------------
as ather nuk e besoj
se duhen shum gjuhė shpirti e ligjėruese varre
se edhe me ekuacionet ma tė zeza sikur tė gjėmoj
nuk di si tė shprehem me leksik tė zbrazem ndaj kėsajė tmerr barre
-----------------
nuk ekziston shprehje a' e' shihni pra askund
as nė materje as me huazu fjalė edhe ndėr demon
burgu ah sa i zi ėsht ky ferr stėrmund
asnji gjuhė mbi dhe dot nuk e spjegon

---------------------

Ah,,se Ti Nuk Je Gjuhė Qė s' tė Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qė Ti Pjellė e Ke
Ti Je Palca e Vuajtjes qė me ferr e veshė
Qdo Gjė Pėrmbi Qiell' n' Pėr Gjithsi e dhe
-------------------


Xhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
---------------------------------------------
Autori afro tridhjet vjet JASHT ATDHEUT
XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E KOSOVES
KONTAKTI ME AUTORIN
integro_fat@hotmail.com
AUTORI NE MERGIM
------------------------------------------

lirik
26-07-09, 09:55
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kam shkuar deri ne thellsi
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

xhelal ferizi shkruan titullin
*************************
!kam shkuar deri ne thellsi/
************************

Kam hy njiher deri nė ftoftėsitė nė akull
nė palcen e tij tė ftoftėsisė
pėr tė pa pse ranė tė gjith shakull
tė bijtė e nėnė shqipėrisė
***

dhe nuk gjeta arsye
askund nė analizė
sa akuj i kam thye
me penden duke levizė
***

kėrkimeve kėrkoja me pendė e qiri nė dorė
me dritė tė qiri pendes e vlimeve tė shpirtit
pėrvlova shkriva akuj e borė
arsyen se gjeta t'pendimit
pse ? u ngrinė ! tė gjith 'krushqit arbnorė!
********************************

Autori mergimtarė xhelal ferizi
==================================

lirik
26-07-09, 09:56
Se Shpejti Edhe Artikuj Tjerė Publicistik Te Shkruar ma parė Nga Autori XHELAL FERIZI Ma Parė Neper Forume Shqiptare ne kohra te ndryshme

Uragani_99
26-07-09, 12:25
PATRIOT I FLAKTŹ
===================
1
U linde nė Mitrovicė
U rrite nė at vend
Patriot i edukuar
Armikun pėr t'a luftuar
2
Nė at truall u ngrite
Nė at truall veprove
Padrejtėsitė ndaj popullit
Kurrė nuk i durove
3
Ishe femijė i edukaur
Ishe nxėnės i zellshem
Ishe i shoqėruar
I gatshėm per t'ndihmuar
4
Nė lulen e rinisė
Drejtėsi kėrkuat
Shkaun e kundershtuat
Kurrė nuk ju friguat
5
Ishe halė ne sy
Per armikun sllav
"Shqipfolėsit" spiunuan
"Udbashėt" tė arrestuan
6
Nė ballė te demonstratave
Te vitit tetėdhjet e nje
"Udbashėt" tė rrethuan
Me shpejtesi tė kidnapuan
7
Tė denuan gjakėpirėsit
Tė torturuan faqezitė
Cdo herė nė tentim
Me tė bėrė lincim
8
Kalove ,burgje e burgje
O vranakonti shqiptare
Te gjitha atyre fortunave
Arrite tė ju bėsh ballė
9
Nė "biruca" tė errėsuara
Tė mbajtėn tė izoluar
Ditė e natė i " intervistuar"
Moralin me t'shkatrruar
10
Ishe zemėr shqiptari
Ishe i fortė si celiku
Nuk arriti tė tė thej
I shėmtuari armiku
11
Tradhtarėt i ke sigmatizuar
Dhėntė zoti e dalshin fare
"Shqipfolės" tė pa marre
Ty,tė spiunuan ashiqare
12
Ke pasur pėrjetime tė hidhura
Vuajtje tė mėdha shpirtėrore
Ishe njė legjendė e gjalle
Qė nuk u dorėzove prore
13
Tani i mėrguar nė perendim
Larg nga vendi i juaj
Zemėrzjarrtė me ndihmuar
Qė Kosova me pėrparuar
14
Aferim tė qoftė o trim
Mbushe zemrėn me gėzim
Se mjaftė ke kontribua
Gjersa liria u fitua.
15
Vazhdo dhe puno
Kurrė mos pusho
Puno pa hezitim
Deri nė amshim
======================================
Vargje kushtuar patriotit ( poetit)tė nderuar ish tė burgosurit politik Xhelal Ferizi
Me nderime..................... Uragani_99

lirik
26-07-09, 17:41
Urragan te faleminderit shum per vargjet qe mi ke kushtue e kujdesesh

je aq i kujdeshsme e aq mirnjohs e me kultur ė


urojmė qė faqja dardania te ne rrnoj sa malet

e ti qelė sytė ti mbaj hapur
sytė

se rusia serbia e greqia nuk na duan ne shqiptarve ne internet-me shkrime
Forumi shqiptar .net fshiu komplet antart e forumit dhe mija em ija punime te tyre me tradhti administratori elis spiun i grekve i rusve serbve qen bir qeni -

e shkatrroj nji faqe shum te rendesishme shqiptare me tradhti te pa shoqe shqiptart duhet te alarmohen dhe t e ua kjajnė loken tradhtarve dajak njerzve te poshter qe po i shujn gjurmet shqiptare ne internet
Un disi a shtu siq u katrritha aq sa munda e u kacafyta un me hallakama me armiq e me tradhtarė


me te gjith kto hafije e agjentura

vetem e pa perkrahje e kam te veshtirė

u mundova te gjej perkrahje nga disa shqiptarė qe shum leht mund te me mperkrahnin por mallkue qofshin ata pleha se te ligj u treguan un perkrahjen nuk e kerkova per vete por per interesin e kombit

po me kto gabgrena pasive virusa nuk delet ne dritė sepse jan myk pasiv asgje ma teper
#
por ne shqiptar e di ti si jemi ne apo jo vetem kur te vdes njeriu fillojm e prrallisim qajmė e flasim

por sa te esht gjallė kurr nuk e perkrahim-

un te falenderoj shum per perkrahjen tende moral e me kto vargje ju ka pas hije te gjith shqiptarve qe e kan gjakun shqioptar te me perkrahin por ne shqiptari nuk jan te gjith shqiptar sepse armiku la pasoja rekrutoj titista rankoviqsita disa i orientoj fetarisht disa klanorisht disa grupisht disa partiakisht dhe kshtu e shperndau forvceb e bashkimit te shqiptarve.
tash nuk jan mirė punet sepse egoizmi u paraqitė si smundje e re e rrezikshme per kombin tonė
e mua po me sulmoojn agjentat rus shkie grek duke mi fshi punimet jam i pa mbrojtur

ne forumin shqiptar net me jan fshi rreth njimij vjersha shum prej tyre kan pas permbajtje patriotike

serbia greqia rsuia na kan vu ne shenjester jemi nerrezik kam shpresa se dardania nuk do te ndjek rrugen e forumit shqiptar .net rrugen e turpit tradhtis♪7 e te forumit kosova de qe fshiu punimet e tri vjete
per krahja morale
ajo te jep fuqi un pata nevoj per njerz te fortė patriota püer krah dhe per disa njerz qe e kishin paranė
por kjo nuk u arrit me sukses

un shum qka do te kisha realizuar
ne ket jetė
sikur te kisha at perkrahje qe e kerkova e nuk e gjeta dhe tash mbeta i pa krah por
q ti bėsh kshtu e paskan punet e disa shqiptarve

nga disa njerz qe e kerkova perkrahjen e tyre por nuk ma dhan
mbeta keshtu i pa krah i pa perkrahje ata njerz nuk ekuptuan
fatkeqsisht nuk e kuptuan dhe nuk vepruan le te dihet kjo tash


ata njerz nuk e kan vetedijen ne nivel
veetdijen per atdhe
plane t e mia nuk i kuptuan

as qellimin tim ose e kuptuan dhe nuk deshten te shkrepin

nga ata njerz qe duhej te jepnin ndihmen nuk e dhan

kur u dasht

dhe un vetem e pata te veshtirė

sepse pa krah nuk fluturohet


por do te pendohen te gjith ata materialista e egoista

qe nuk e dhan kontributin kur u dasht

sepse vertet po shihet se sa te ult prej vetedije jan -


un kampas propozuar ne forumin shqiptar net e ne forumin shqiptar com qysh ather

qe te ngritet padi ne organizaten e kombeve te bashkuara per gjenocid qe u ushtrua ndaj shqiptarve

e jo ta lėnė serbinė te shkoj kaq larg ne suksese

ne kemi pasur shum gjasa q e shumshtete ti qesim para gjygjeve

e jo ata te na sjellin ne para ktyre situatave
te pa favorshme -per ne


Forumi shqiptar net dhe forumi kosova de kan ba tradhti te pa falshme kombtare


me fshirjen e mbi tridhjet mij antarve

dhe te gjitha temave e vargjeve ku kam pas numer te madh te artikujve publicistik-


Greku serbi rusia po kan mjaft suksese kunder mediave tona ne internet kan gjetė tradhtarė
si elisi administratori shqiptarė agjent ne sherbim te agjentuarve te huaja


sepse po gjejn spiuna shqiptar qe te bejn krime ndaj shkrimeve dhe mediave tona ne internetpo bejn veprime makabre ndaj prezences tonė ne internet

ata po fitojnė me te madhe kunder nesh jan ne perparsi armiqt sepse po ka tradhtar shqiptar qe nuk po ndeshkohen per veprime antikombtare ndersa un gjithnji bej thirrje per ndeshkimin e sherbtorve
shqiptar q ejan ne sherbim te armqive -
ata nuk duhet te mbeten pa u ndeshkuar

ne trpojet shqiptare duhet te dal ligji shperblyes per ata qe i kontribojn vendit dhe per ata qe e e tradhtojn vendin


sepse ne kemi shum tradhtar

pa e shtrengue ligjin per ekzekutimine tyre nuk ka komb shqiptar

ne do te jemi te humbur pikrisht prej ktyre virusve shqipfolsa qe i sherbejn djallit kunder shqiptarve


duuhet em dal organizata qe i percjell veprimtarit e tradhtarve

perndryshe kombi shqiptar do te jet aq i demtuar sa s ka ky komb nuk ka ardhmeri pa pas djem sokola qe i percjellin tradhtart e kombit e i ndeshkojn ata per veprime tradhtie

sepse te pa neshkuar ata po trimrohen per keqberje ndaj shqipnis etnike


urragani te falenderoj shum per vargjet ti je patriot po ashtu ne sherbim te atdheut esht shum detyr e veshtir kjo

lirik
26-07-09, 18:44
Nuhė Sejdia
-----------
autori xhelal ferizi
----------------
nuhė sejdia neper male
thonė po i prinė njisisė speciale
nė at shalė nė majė bajgore
mir po i rrijkan arm't mizore
-------
nuhė sejdia i trim shaljan
ma kish rritė shqipja dardan
mi kish armet gulinove
po lufton nė at majė kosove

nė majė tė shales gjeraqinė
holl po qet nuha n' martinė
thue mi ka plumbat me rrfe
shum serbiant po i rrxon per dhe

se atdhetarė e kish falė zoti
hije i kish trimit baroti
kur e ndezte me shkpreptima
si vullkani e bubullima

krisma e tij n' per lugje e prroje
ka jehue ne male e troje
ne shalė shqiptare ne kreshtat tona
lug me lug tue i shkue jehona

po nji mend nuha i djalė sokoli
mu ne betej ai priti e foli
bini shalė ushtrisė barbare
per liri e tokė shqiptare

bini o djem bini armikut
flakė po qet tyta e qelikut
po i del fjala por si zhari
ne betejė delte ma i pari

delte trimi i zog shaljani
ballė per ballė ne mes mejdani
zemra e tij zemer shqiptare
pushka i ti nji rr'fe batare

por si flakė ma kish trimrinė
sytė si zanė e gjeraqinė
kahdo jep gajret n' llogore
mirė tu e mbajtė at rrethatore

------------
gjaku i arbrit ne damarė
se q'po i vlon trimit si zharė
ballė per ballė me tremij shkje
si duhija pėrmbi dhe

aq e madhe thonė ish beteja
derdhej gjaku por si rr'keja
ndrrohen plumbat me armikun
por se nuha s' luan qerpikun

se ai zot ja dha shtat zemra
kurr nji her si luajti themra
as me ikė e me kthye shpinė
po u pėrlesh si gjeraqinė

se ma kish gjakun t' shqiptarit
e trimerinė qe i rrjedhė damarit
e flakė ndjenjen patriote
ndezė e mbajti ne kohra e mote

djalė student e trim shkollarė
qysh kur krisi pushka e parė
ai ne shalė bashk me djelmninė
dualen n' mal per t 'sjellė lirinė

te lumtė pushka o nuhė sejdia
ta njeh vepren dardania
sa me nderė i ke pri njisisė
si sokol nė ballė t' trimrisė

me at zemer qe e ke qelike
per liri t shqipnisė etnike
hero i gjallė je sokol mali
te kndoftė shqipja djal pas djali

ne male te shales je tregue
se si duhet me luftue
e si duhet si bajrak
per me pri e me derdhė gjak

ty bekue te ka e shqipes toka
e shqiponja me dy koka
toga e jote me luana
si djemt te oses me tagana

qe dikurė jan ra n 'vraninė
kush per fushė kush per luginė
me u perpjekė ne luftė mizore
ballė per ballė me cernagore

ashtu djemt qe ti u ke pri
kan luftue ne mal e vrri
per liri te tok's t shqiptarve
qe e trashguen brezat prej t' parve

ty te kndoftė gjithmonė lavdija
qe te ndejti ne shpirtė lirija
gjallė hero sot je nder ne
nderė i kombit permbi dhe
-----------
autori xhelal ferizi

lirik
27-07-09, 12:02
NGA KETO ANė

shkruan xhelal ferizi
----------------------------- ; ------------

NGA KTO ANė PO MERGIMTARE

TY PO;T SHKRUAJ MOJ NANė SHQIPTARE

MOS MI LE PO BIJT PA GJI

MOS MI LE PO PA ETNI

EDHE PA DHE PA KOMB E SHKRIM

MOS MI LE PER T' GJALLė JETIM

AH MI MBAJė PO LIDH ME URė

ME GJUHė TANDE E ME KULTURė

SA MILJON QE I KE MBI GLOB

SE PO U SILLET VAJ E KOB

PER ME MBETė PA GJUHė MBI DHE

PER ME U SHKRI ME KOMB E FE

MOS MI LE KTA T' MERGIMTARIT

MOS MI LE KTA ZOGJ T' SHQIPTARIT

PA USHQIM PA GJUHė E GJAK

SE T' MBLOJNė SHKJA E KARADAK

JET PA KRAH E JET PA NE

E' T' MALLKOJNė PO GURė E DHE

JEPJA KRAHUN MERGIMTARIT

QE PO T' SHKRUAN ME NGJYRė PREJ ARIT

QE PO VUEN MOJ NANė PER TY

QE PO THAHET N' MALLė E' N' SY

MOS E LE NEN' DRIZė E THERRė

MOS E LE LOTIT ME U SHTERRė

THIRRE SHPESH SE U DOGJ ME MALLė

ME TI PUTHė PO GUR E ZALLė

E KU I BJEN ME GJAK SHQIPNIJA

MERGIMTART JAN BIJ E BIJA

FISE TUA PER KAH GJAKU

N 'BAllė JU RRIN SHQIPJA E BAJRAKU

DIJE PRA MIRė E MOS BAN KRIM

PER ME I LANė MBI DHE JETIM

JEPJU BESė E JEPJU GJI

EDHE N' MERGIM LE T' KENė SHQIPNI

E' T' MOS SHKRIHEN KURR ME GJAK

T' MOS PERTHUREN N' LOT E' LAK

THIRRI NE TROJE E THIRRI NE FESTA

N' PERVJETORE ME U LIDHė BESA

QE ME ARDH SHQIPTART N 'MILJONA

ME NDEJT BASHK SHQIPNI E GZONA

SE TI JE E JONA' E 'NE PER TY

JEMI BAllė E TI JE SY

E ME U' QTHURė NUK DUEM ME GJAK

MOS NA LE N' HARRESė PA HAK

MOS NA LE MBI DHE E N 'HILE

NE PER TY JEM KARAJFILE

EDHE LUKUQE QE JEM TRETė

NUK T' HARROJMė OJ NANė PER JETė

SA TE JET MOTI DETI E ZALLI

KEM ME U SHKRI PREJ LOTI E MALLI

E MOS PAQ TI MSHIRė PER NE

NE ME LOT T' SHKRIME PORSI RRKE

KEM ME U VYSHKė NDOSHTA DIKURė

POR DO T, KJAN QYQJA MBI GURė

N' QOFTė SE TI NA LEN PERBUZė

E NDER NE BIEN SHKRUMB E SHPUZė

PREJ KSAJ VUAJTJE ATDHETARE

KA ME U SHKRI GJUHA SHQIPTARE

KAN ME T' KJA FLETė E MURRIZA

AH KUR T 'ShKRIHEN KTA FILIZA

QE TI FORT M 'DUKET S' PO DRUE

SE KY BREZ PO DON ME T' SHKUE

PO T' SHKON LEHT E PA U MARR VESH

SIKUR IK QUMSHTI N 'PERSHESH

DOJN ME U SHKRI E FIS ME FIS

PER ME MBET PA GJUH E PLIS

SE TI NUK QON AS ABETRAE

SHUM KE KPUTė LIDHJET SHQIPTARE

E' S 'PO DIN ME I SJEllė NE ATDHE

SHUM MA SHPESH ME FOL ME NE

DIL SHQIPNI AMAN ME KOHė

BIJVE TU MOS U BJER MOH

SE ATJE GURi PO T' NXJERRė LOT

DHEU E ZALLI TY PO T' THOT

MOS HARRRO DJEMT E MERGIMIT

MOS HARRO AJKEN E TRIMIT

MOS HARRO KTO FISE TUA

SE DO T' SHTERRREN VA E KRUA

SE DO T' SHTERRET SHPRESė E KRAH

GREK E SHKJA T' LSHOHEN PER GJAH

KUR SE KE KRAH MERGIMTARIN

AH T' VIJN T HUEJ E T' HJEDHIN ZHARIN

EDHE T' VEJN FLAKEN E BENZINEN

E TI THAJN PRANVERė E STINEN

SE NE KRAH NA KE N' MILJONA

NE JEM TU E TI JE E JONA

NE ME TY E TI ME NE

BASHK TI DRIDHIM GUR E DHE

EDHE ARMIQ E GJAKATARė

SA MILJON QE JEM SHQIPTAR

GJITHKAH SHQIPE KRAH ME KRAH

KUSH ME PEND E KUSH ME DAH

ME AT DAH PORSI DUHIJA

LUM PER DJEM QE I KA SHQIPNIJA

EDHE PER BIJA MERGIMTARE

KUDO N' BOTė KU RRIJNė SHQIPTARE

TI JE NANė E NE JEM BIJ

SI DY FLETė QE RRIJN N ' QERRSHI

NA E MBAJ LIDHė ME GJAK DAMARIN

SE N' SHQIPNI KEM RRENJ E 'T 'PARIN

ATJE I KEMI SHPRESė E DHE

E DUAM VENDIN KU JEM LE

EDHE E TREGUEM ME BESė PER T' GJAllė

TUE T' KUJTUE QDO GURė E ZAllė

E TI NANė MOS NA LE DORE

SE JEM ZOGJT T 'SHQIPES ARBNORE

EDHE PSE T'SHPERNDAMė N' FOLE

SHQIP I DUEM PO GURė E DHE

ATO TROJE KU JAN T' MIJA

KU N 'ETNI LIGJRON SHQIPNIJA

lirik
27-07-09, 12:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Deshta te kerkoj gjithēka

xhelal ferizi

Deshta te kerkoj
gjithēka
Qfar kerkese e pa fund
sa e pa fund kjo kerkesė
E ku gjendet
gjithēkaja

autori xhelal ferizi

lirik
27-07-09, 12:03
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E KAM PI DETIN
xhelal ferizi
E kam pi njiher detin n' dolli
pastaj n' lot e derdha
oh jeta ime

XHELAL FERIZI

lirik
27-07-09, 12:04
--------------------------------------------------------------------------------

Duke folė me vetveten

Xhelal ferizi

Duke folė nji ditė me vetveten
harrova se jam vetvetja
oh vetvetja ime
xhelal ferizi

lirik
27-07-09, 12:04
Neper ligje

shkruan xhelal ferizi

nepėr ligje duke shkelė me penden time
neper analiza
neper caqe e shkrime
duke vrapuar e bertitė pse bota po perlyhet
pse shumqka po ndyhet
nji ditė penda do te thyhet
do te thyhet ndoshta nga etikė thyesit e ligj
e pambrojtur jetime
oh penda ime
kush do te mbroj ty
yjet jan larg
e qielli nuk bjen mbi dhe
kush do te mbroj ty ne secilin varg
kombet nuk te perfillin as fise e fe
oh penda ime
gjthmonė e vetmuar me nji maje te hollė
kush do te mbrojė ty
cila shkollė
kur dheu as materiet nuk kan sy
e qenjet e gjalla ja perthurė
jan lidh me nji ves
vdekatarė
i quajtur interes
me ego
me nji litarė vetlidhės te pa besė
kush do te mbrojė
ndonje nderkombtarė
ndonje i harruar shqiptarė
ndoshta jo me shkrim
por me gojė
e 'h sa shum ndejte ne vargoj
kush do te jet mbrojtsi yt
mbrojtsi im
pa interes pa ndonje perfitim

lirik
27-07-09, 12:05
Mos u befasoni

xhelal ferizi

Mos u befasoni nese nji ditė
hėna as dieli nuk do te dalin me nxe
as yjet me xixillue
se prishė jan stinet ,fise e kombe e fe
e vlerat jan mjegullue
mos u befasoni nese rrezet ikun
edhe bilbilat nuk duken neper degė
as qiellėt ma shi n' qerpik nuk pikun
e dheu te nisė me u djegė
tradhtija lajka e servilija kan faj
pabesija e llasa e pangopur
prodhimi qe prodhon ma shum dhimbje e djaj
yjet i ka perlotur
prandaj mos u befasoni
nėse nji ditė as ylberat me larmi
lakueshem ne shendritje nuk do ti shikoni
se ne dhimbje nuk duan me pi

xhelal ferizi

lirik
27-07-09, 12:05
SYTE E NJė KOHE

XHELAL FERIZI

Oh syte e nje kohe kishin shikuar
dikur ,me dritė tė pa djallzi
kur ne gjithqka rrethuar
nuk kishte shum zili


oh sytė e nji kohe,
ushqeheshin me ,atdhe
dhe mbaheshin per njė trohe
optimizmi e jete ndėr ne


e tash nuk mbahen dot
edhe me u dhuru ,flori
si e ndrrove ,kohen o zot
syt e kohes ke ngri

sytė e kohes
autori xhelal ferizi

lirik
27-07-09, 12:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrtej nji oh

xhelal ferizi

sa her kam shkuar pėrtej nji oh
por nuk kam dit si i thuhet
si quhet
si njihet
si pershkruhet
sa her kam mbetė ne moh
kur fatet dhimbjet me godisnin
dhe me buzqeshnin
vetmashtrime te ksaj bote
vizlluese maskė e bukur rrumbullake me dhe
qfar globi
pseudo hjeshije
i perzier me laramani mashtrimtare
oh dhe pertej oh
qeshurqjerre'irrmė
qjerrje qeshur dhimbje pasthhirrmė
qe rrin ne askundin e hapsires
pa rrėnjė duke u endur
prodhimtare e se bukures
e dhimbjeve
e pasthirrmave oh
dhe pertej oh
qe ne shekujmendje
pa fjalorė
na i thurė
her me gaz e lot e gjak
e me entuziazem
e gajasje sa oh
ku nganjiher biem pertoke duke qeshur
pa ditur
se ne rrugė esht nisur
se
se oh ja tjeter pertej
oh' jes na pret
oh'
e peretej oh
pse
dhe prap vjen gėzimi deri ne qielll
aq sa mberriijmė re te bardha
shkurt e dalim pertej oh
kur biem pastaj pingul
prap ne ngrysje
ne lot ne smundje ne vdekje ne dhiombje
dhe prap
ne ahengje ne oh e pertej oh
q' perjetsi bizare mashtruese vetmashtruese
e perjetshmja e njejta maskė dinake qe jeten mashtron
q' paskurpullsi
qe ne shtratin e vdekjes dy syt ti len hapur
me oh e pertej oh as at'her nuk e di si thuhet si pershkruhet
nuk e njoh
e dhimbjet
kur i sjell
qfar materie kapitale
oh e padukshme
por aq goditse
oh pertej oh
mask qe nuk shihet
pertej oh
qe as ju as un
nuk e njihni
q' esht ky moh
qe nuk e njeh kush
as un nuk e njoh
sa her e kam shqiptaur ne ndarjet
per se gjalli
dhe kam shkuar
ne strofulline e saj
me nji kur“reshtje shekull shkencore mendje
mendjekerkimtare zbulimtare
me cak definimi
hulumtimi
kam shkuar
pertej oh
me shekujndjenja e shekumnedje e shekuj penda shekujdhimbje shekujgzime shekujperjetime
shekujqaste
deri ne orgazmen qfrenuese pertej oh
qe vertet ne fjalor ne shekujshprehje
nuk e njoh
jo jo me besoni
nuk e njoh
sa dhimbjet i solli
pastaj
menjiher mbas embelsive
nga pertej oh
ne tjetrin ekstrem pertej oh
nga loja e vrapimi pas fluturuave pas dasmeve pas vllzimeve knaqsive defrimeve argtimeve
femminore rinore
dashurore
papritmas
dhimbjet pertej palce
ndarjet per se gjalli
ikjet eksodet burgimet maskrat dhunimet
bertimat
pasthirrjet grithjet nxjerrje floksh
piskamat vetvrasjet varfria
populli im
mergimet
humbjket
smundjet
tradhtia
poshtrimet papunsia
uria dredhia
mafia makutria xhelozia
hutija roberia oh oh oh

pendimet
zhgenjimet
mallengjimet tharjet
dhunimet humbjet ete dahsurve
humbjet targjike
tragjikomike
dinake
plasese
oh pertej oh
perjetsi e mallkuar e kesaj bote
na trego ku esht qelsi yt
magjija dhe ligsija jote
dhe rrota jote e gradimit
qė te gradojmė ndryshe
na thuaj si quhet gjuha jote
njohja jote emri yt fjalori e
psehja jote
oh pertej oh
qe ne asnji jet ndoshta nuk do t e njoh
kush te ka ne dorė ty
zoti
engjulli
djalli
qe nga ohja jote pelcasin dheu guri e zalli

kam thirrė shekujshprehjet ne ndihmė
por nuk e kam gjetė mendjepalcen
diagnozen formim fjalė tė enigmave pertej oh
edhe pse qiellin e kam pergjakur trazuar
hallakatur
ne kontrollim egersisht
neper fjalorė te pafund
plot lot e mund
duke e shprishur
kur nevrik
ndezesha hallakmė kontrolli
dhe kur problemin nuk e zgjidhja
kthehesha ne oh
e pastaj ngadal
i lodhur ne ringjallje
deri sa sa vinte nji buzqeshje
knaqsi e sterknaqsi dhe prap oh
e pertej oh
dhe
keshtu vinin me radhė ne ket jet provokuese
her nxeht e her ftoft
te kilmave
e stinve mashtruese
oh e pertej oh
qe akoma
ne shekuj kerkimet e mia
ne fakt
nuk di si ti quaj
me penden tieme shekujshkencorė
te shtrenguar ne dorė
nuk e di
as me majen esaj te gjeniut shkollorė
si quhet ky fjalor jetsorė
perjetsorė
nuk di ku mbjelllen keto shprehje
ku i kan rrenjet
folozofike
jetsore qiellore gjaksore
lot burimore gzim qudije mahnije
dashurije
te gjitha keto vijn me oh
qe un akoma ne ngjyr as brum nuk po i njoh
qudi prejardhjesh fenomene
oh e pertej oh
nga dhimbjet pastaj
duke e shkyer token me thoj
nga dhimbjet goditse
sa her pertej oh
kam shkuar se paku ta kisha gjet spjegimin
pertej oh
pse me derguat
kush me dergoj
sa her kam pyetur
shekuj gjygjet qiellore
a e meritoj
oh ket lojė
lojė pafundsi
pakuptimsi
oh te perzierera dhimbje e dashuri
jeta katran i perzier
me sherbetet me te bukura
dhe pelime te zeza
ku secila ne oh dhe pertej oh e ah
pasthirrma marramendse
qudi vlime
te padukshme
qe as fjalori i gjakut te damarve
nuk i njeh
edhe pse direkt me lmim
e pelim e gezim
i nxjerr me ah me oh
q' esht ky fjalor
qudije
qe mbjellet pa pyetur nė ne
dhe nuk pranon njohje vetem moh
si ta them si ta njoh
parajs ferr legurė
qudije
q' formulė
Q# ekuacion i panjohur
kob gezim maskaradė
kombinim me gjurm te padukshme
por ndikim qudites
enigmė e kendshme e pakednshme laramane
oh pertej oh
sa esa her mi ka thyer shekumendjet
me ka zbrapsur
dhe pendat e holla te mia plot ngjyrė
e lotet ndermjetsuese
e lutjet
e majat mendjeholla
mi thermoj mi dermoj
o zot
por kot
ne te gjitha kohrat e mot
nuk enjoha ket pasthirm oh e pertej oh
mbeti kokforti moh
oh pertej oh
qe ne fjalorė te
pendes time nuk e njoh
nuk e njoh
jo jo nuk e njoh

a thua pikrisht mua mi mbollet oh et
nga kjo torturė shekuj kopshtesh pa gjurmė
ngjyrpadukshmet vepruese pse
o epoka qiellore pse pse
me q'drejtpse pa afat
pse me perjetsi
u nisa per ket spjegim
ne rruget e gjata diagnsotike kerkim shpetimi
zgjedhje te ketij problemi global
qfar aventure e shekullmendjes time e pednes time
dhe adresen qiellore nuk ia gjeta oh es as pertej oh es pasthirrmėfilozofi e mallkuar komplikim imagjinare
fjalor fenomen natyror
dua te iku nga burgu i perjetsisė tende
kam hy pertej oh eve sa e sa her
deri ne te heshturin gurė
me penden time plot kurreshtje
sa shekujt i kam pergjakė duke i shtryrdhur
origjinen e dukuris pertej oh
e fjalen per ta gjetur
si quhet
kurreshtje e quditshme kjo
sa shum me shtynė
te dij kah dhe pse vinte te un
e si quhej
qe as ne fjalorin e qiellit nuk po e gjej
oh dis a e her e kam gjetur
por jo
asnjiher pertej oh


oh ,jetė oh bukuri oh dashuri
oh penda ime
oh dhimbjet e mia
oh nėna ime
oh rrisku im
oh e paarritshmja ime
oh imagjinata ime
oh pervlimi im
nė vetedijen time dhe nėnvetedijen
nė lakmi shtytse dhe nė vdekjen e nėnės time
oh
nėna ime
oh e dashura nėnė
ne palcen e dhimbjeve
dhe ne vuajtjet e sajė
ne dhimbjet e pergjithsme
ne vdekjen e vllaut
ne vdekjen e babait
te shokut tim te ngushtė

ne dhunimet e femrave shqiptare
ne masakrat e kombit tim
ne lotin gjakun
ne humbjen e atdheut
ne lindjen dhe humbjen e dashurisė
ne shpresate rrejshme ne mashtrimin e zhgenjimit
oh dhe pertej oh sa e sa her per tej oh
si ta quaj
me ndihmoni dikush nga engjujt e qiellit
si ta njoh
qfar pasthirrme kjo
permbajtje e quditshme

kjo
sa her oh
ah kjo oh
sa her lotin tim e ka derdhė
nganijher e kam njkoftė ket oh
ne esencė
por pertej oh kur kam shkuar
ne mosnjohje pa gjetur shprehje kam ngecė
ket pertej oh
me thuani o engjujt e qiellit
si quhet kjo enigmė si emrohet
si ta njoh
oh dhe pertej oh
mė mirqenjen e kombit tim ne mirqenjen time dua ti njoh

xhelal ferizi autori ne mergim
krijuesi i vargjeve qe nga rinija
i mallengjyer per atdhe i lanun ne harresė

lirik
27-07-09, 12:07
NE GREPIN E BUKURISė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

duke kerkuar neper valet e jetės
duke kerkuar neper mberterinė e luleve
neper shekujt e caqet e erlehtes
bukurinė kerkova neper prralla e fabuleve

neper vargje te poetve e neper mbreteri pagane
neper proza e tregime e urata
kerkova neper dritė xixillonjash e neper dritė hane
neper kohra endrrash neper net te gjata

kerkova ne vrrije kerkova ne shkrep
kerkova ne yje me shtigje
dhe rashė nji ditė si peshku ne grep
terheqeur nga bukurija neper shekujbrigje

si peshk i pafajshsem me zemer biluri
neper valet e kerkimit
ku arti i notit e syri im zuri
nji biondinė me pamje te gjevahirit

dhe mbeta ne grep i varur per jetė
kahdo thumbi i sajė me lak
neper brigje e udhė rob i saj jam tretė
me i zjarrė e prush ne te dashuruarin gjak

autori xhelal ferizi KONTAKTI ME AUTORIN

integro_fat@hotmail.com

lirik
27-07-09, 12:08
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pėr dashurinė

xhelal ferizi autorė
-----------
un per dahsurinė kam shqetsuar yjet
deri ne qiell kam bertitė
kam dridh me radhė malet kodrat pyjet
shekuj muaj e dit


un per dashurinė kam shkundė majat e larta
e zemrat e veshura me gurė
kam zgjedhė nga diamanti e fjalėt e arta
magjiken lidhje shpirt'urė

un pėr dashurinė kam vlue dallgt e detit
kam shkumbuar edhe oqeane
kam prekė neper ndjenja edhe kallijt t' bereqetit
kam dridhė edhe kohrat vigane

un per dashurinė kam mallengjy qdo qelizė
ka dėnesė permbi dhe qdo pendė
kam shkri per se gjalli qdo erė puhizė
e koka gjeniale me mendė

un per dashurinė neper qdo fletė
kam nxitė nga nje lot per faqe
nuk kam lanė as udhė e as shteg ne jetė
pa e mbjellė nė pasthirrma e gjaqe

un per dashurinė deri nė kupė tė qiellit
kam lėshuar shpirtin n' kerkim
un kam thirrė me emer te gjith rrezet e dellit
deri n' t' pafundmin perjetsim

kam shku nė qdo nektarė me qelizat poetike
edhe nė fjalėt e botanikes
un per dashurinė kam thurė fjalė magjike
te veshura me ligje tė etikes

nuk kam lanė curril pėr pa e mallengjye
e yje pa pikė ndoj lot
nuk kam lanė kercyell te luleve pa thye
per dashurinė kam thye qdo mot


un pėr dashurinė un pėr dashurinė
kam dridhė edhe kombe e fe
un per dashurinė ,qe edhe sot me shkrinė
i dridhi guret me dhe

autori xhelal ferizi
---------------------

lirik
27-07-09, 12:09
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dashurija per mua

XHELAL FERIZI

AJO PER MUA
tha vetem nji fjalė
u pervlove

o i beses
se
me ke pi
te valė

xhelal ferizi

lirik
27-07-09, 12:10
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

CAKU I PENDES

shkruan xhelal ferizi

nuk munda ta ndaloj ne cak
as hapin e sajė si rrotė,e pa mbarim
as depertimin e saj ne gjak
as pershkrimet e qudirat
jo as pak
se penda qenka lindė per cak
ajo qenka zbulim
qudi konstruktim
shkeullore
mahnitore
maratonike e qudirave
e perjetshma e te kqijave e te mirave
zbulim shekujsh zbulim epokal
poeteshė pershkruese per fushė e mal
per fe per atdhe per gurė e dhe
per luftra per paqe per shkaqe
eksperte faktike dijetare
per gjithqka me shkrim deshmitare
o pendė ,pa ty shekujt nuk,kan kuptim
ti je lindė per hulumtim menqurim
per paqe e vendim
nuk mund te ndaloj
me shkrim as me gojė
nuk munda me e ndalė
nuk munda ta ndaloj,ne valė,
as,me lot as me ,kercnim
as nje shekull nuk mundi ta ndalė
as shekulli nuk e ndali as epoka
as roberia prangat as shume diktate e koka
ajo ecė her me perkushtim percaktim
me gzim e hidhrim e me vlim
her me dro e pendim
ka shkruar per kombet botrore
ka shkruar per kombin tim
askush nuk mund te ja ndali kahjet
as kahjet veri,jug,lindje perendim
se kjo esht magjepsėse qudirė
esht nėna e fjales se robėruar
esht nėna e fjales sė lirė
esht gjurmėtarja ne botė ma e mirė
penda............
penda qfar sqepi ky
qe nga jasht e nga mbrenda
planetiti i ka
i planetit sy
qe nuk din me u thy
as me u ndalė
si lumi me valė
qe hyn ne qdo bukuri
ne qdo logjikė e marrzi
e ne filozofi
ne fakte ne shkenca ekzakte
hyn kah bregoret
fushoret
hyn kah stina zallina
penda thret per kufi per liri
shkruan pa kufi
hyn neper fletore
libra shkollore
qe hyn neper te gjitha poret
ne poret e shekujve,epokave
esht mjet i te gjitha kokave
penda......
ajo prekė
edhe gjtihqkajet
edhe epokat edhe ata qe jan ne jetė
edhe ata qe jan stermekė
ne majet ne fajet
e ne te pergjithsmet qe kan vdekė
ne gjithqkajet ajo ka prekė
ajo e lavderon bukurinė
satirizon anarkinė
shemtinė roberinė
ajo madheron perjetson lirinė
shkruan per borė per shi per liri
per per traktate e miqsi
ajo shkruan dhe nuk ndalet
nuk munda ta ndaloj as un as fjala
ajo perdrdhet neper germa si njala
dhe kur dikush e shtrengon
ajo mediton vlon
rrejdhėe spjegon tregon
prekė ne per qdo rrudhė
neper zigzake botrore neper qdo udhė
flet per punenper dhunen
per mergimin per mallengjimin
ajo shkruan per doza per mimoza per diagnoza
prekė lakoret trajtat emroret gjinoret rasoret
qe prekė te gjitha kohrat e stinoret
qe sheh te gjitha thellsitė me sy
mbrenditė ,e' i prekė zanoret
i prekė te gjitha bashktinglloret
e nuk mundet ndo kush me e thy
o penda ngjyrtare
o sqep,ere e kerkimi
o maje e ndritur ylltare
qe din me nenshkru urdhėr krimi
urdhėr argtimi
penda qe shkelė e pshtynė shekuj ,shekullorė
qė lmon shumqka nė natyrė
qe lmon
te gjith shekujt kohorė
qe nėnshkruan detyrė
qe flet per moral
norma e skandal
qe shkruan per fytyrė
ti flet shkruan e qanė me mallė
edhe qiellin e diellin i lmon
i puthė te gjith me radhė
e din edhe me i perbaltė
ti qe ne qdo gjuhė kendon
ti qe je aq e lartė
aq e bukur e artė
ti qe ti qe nenshkruan te mira e te kqija
nenshkruan per kah besa e tradhtija
nenshkruan errsirė e dritė
nėnshkruan edhe kurthė e pritė
nenshkruan marrveshje e paqe
qe nxjerr gjithqka ne dritė
qe din me derdh edhe gjaqe
qe lidhė majat,e te folurit botrorė
qė mbanė edhe sekrete
qe mbahesh dorė mė dorė
qė derdhė ngjyra si dete
qe diellin,me ngjyrė e ujitė
penda o maje e majave
o lartsi ma e larta e lartsive
kur i ke fjalet,e arta
edhe shkrimete zjarrta
e shkronjat e magjive
ti zberthen ersisrė e dritė
ti flet me shum zakone e adete
shum kombe te uruan
e shum te truan
shum te dashuruan
caku yt esht zbulimi
tregimi shkrimi
caku yt esht nganjiher mallkimi
pendimi vlimi
dhuna puna
ankimi
dhe shkrimet e
vezhgimi
permallimi
si ti askush nuk e thot varferinė
si ti askush nuk e shprehė dashurinė
me anen e germes magjike
si ti askush nuk e shprehė bukurinė
dhe qastet e rrembimshme euforike
ti qe nenshkruan karta
edhe shkrimet e arta
prej te gjitha larmive
qe nenshkruan rregullore
marrveshje botrore
qe shpirtit i ndjek cakun
ia hulumton gjakun
e nuhatė zambakun
ti je maja vet
je vet jeta ne jetė
penda qė vret dhe pret
penda qė robron poet
qe shkruan per dhe per qiell e per det
o ti je penda qe urdhra shtron
qė ,qiell e dhe i vlon
qe shekujt i pervlon
qe ahengjet i pershkruan
qė diell,e hanė i gzon
ti je penda qe shkrinė
neper dije magjinė
ti je maje mbi lartsinė
qe mbrrinė permbi yje
qe hyn neper pyje
qe flet me qdo fletė
qe je fjalė e nxehtė
qe shkruan püer vuajtjet ne jetė
ti qe i pershkruan vrasjet
qerasjet perplasjet
e te pacipa gajasjet
dhunimet trishtimet
trillimet
sadizmate anakronizmat
taktikat galaktikat edhe te shiut pikat
qe i pershkruan magjike optikat
pershkruan dukuritė e shemtisė
makutrisė llaskucerisė
endjet dhe vuajtjete dahsurisė
ti qe pershkruan aktrimin
lendimin nenshtrimin nenqmimin
nuk munda te dali ne cak
qka qenke ti me gjak

ti qe flet me dhe
qe shkruan per atdhe
o pendė ti je thumb i tokes
me ty nisen urdhrat,e beteja
ti je gjurma e letres e epokes
ti pershkruan lindjet dhimbjet
bindjet
me shenohen shekujt spjegimet
me ty nisin gjurmete reja
me ty niset hareja
me ty nisin udhė kombi e feja
te njeh gurė e dhe' tė njeh qiell e rrfeja
te njohin motet qe nė thumb ke shpue
te njeh balli i qiellit qe n' qdo rrudhė ke shkrue
t e njeh dija e thellė te njeh mot e stina
ke shkru per bilbila ke shkru per ledina
tė njeh gjaku i kuq qe vlon neper shegė
tė njeh fletė e drurit,qe njomson qdo degė
ti ja vet ai sharm qe fjalen e shndrron n, njgyrė
ti je hyrja e hyrjeve qe n' qdo cak ka hyrė
pendė o pendė o zbulim madhorė
ti neper qdo shekull e ke zgjatė at dorė
ti ke hy nė dritė ti ke hy nė dhe
ti ke hy nė zjarre nder kombe e fe
ti o pendė madhore o sqep qė nuhatė
qė s, ke ndalesė as murė,qe ke jetė tė,gjatė
ti ja kalon shekujve me at jetgjatsi
ti je vet vet spjegimi qe ,tė quajn gjeni
ti je aq qiellore ti nxitė luft e paqe
ti pershkruan qdo lule ,fletė me manushaqe
ti nenshkruan marrveshje nenshkruan edhe gjaqe
ti flet me lulkuqe ti flet me mimoza
ty te njeh luldiellja ty te njeh lulshkoza
ti ke shkrua per luftra per lot e renkime
ti je pend qudija caku neper vlime
ti je ma e quditshmja qe nuk ke ndalesė
ti ke shkrue per fjalen ti ke shkrue per besė
ti je per t gjith kombet nji mahni madhore
ti je vet kerkimi ne arte muzikore
ti je vet kekrime qe nuk te ndalon qielli
ti je vet ajo ngjyrja qe nuk shterr si dielli
ti nuk shteron kurr nuk ndalesh ne cak
ti din germa te bukura me vargisė me lak
ti je shum prezente gjithkah neper fletė
ti je caku i jetes ti je jketa vet
ti je e pafundmja qe nxitesh nga dija
ti je ma e qendrueshmja sa te jet njerzija
ti je vet shkrimtare ti pren e vendosė
ti din kombe e fe keq me i sakatosė
ti duin me thurė gzime me sasi sa deti
ti din me thur lot me dridhė si termeti
ti je caku i cakut ti qe quhesh pendė
ti je plot me dije me larmi e mendė
ti je urdher prera edhe per violencė
ti je mehlem arti per msime e per shkencė
ti je penda vet qe nuk te ndalė moti
ty ne tokė e qiell te ka bekue vet zoti
ti je zbulimtare ti shkruan per imtsira
ti je e zbuluar nder zbulime t' mira
ti je vet dritare per dritė e pėr shkolla
ti je vet e hollė je mendje ma e holla

------------------------------------
xhelal ferizi nga Mitrovica krijues nė mergim
--------------------------------

lirik
27-07-09, 12:15
Unė dhe fjala

shkruan
xhelal ferizi

bashk kemi qenė te lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur'nė fyt
nė dėnesje me mallė lirije nder shtranga
Nėn kuaj trojesh te ndytė


kur shqelmat na binin,shekullvarases ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmon n" pikė tė hallit
me joshjen e t' verrtetes,nė gjak

ti rob e un rob lirinė urė zemre
bashkvuajtes pa shperblim
duke ndjekur hijet shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi deri nė sublim

ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim per lirinė
te dy prej nji tuli prej nji gjuhe jemi
e urrejmė pa masė roberinė

une dhe ti per gjuhe tė lidhur me lak e leqe
kur zgjidheshim na rrihnin me zharė
me nyje gordiane t' padronit sa e keqe
kjo prangė enigme e paparė


autori i kesaj poezije me titull
unė dhe fjala
xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik
27-07-09, 12:38
Vlimet e pa shprehura

xhelal ferizi autori ne mergim


Vlimet pėrvlime ishin
sa her kam dashtė ti shprehu djegtaret
sa shum zjarmi flakė pėrcėlluese nė pėrmbajtje kishin
sa shum mė kan djegė afatgjatat shekulltaret

mė djegnin por nuk i kam shprehur
se kohrat nuk punonin pėr mua
edhe kur mė kan shkrumbuar zgėrdheshesha duke u krehur
duke u thėnė vrastareve vlime mė digjni se un ju dua

nga jashtė kėshtu u thoja
nga mbrenda pėrbijshėm kam qa pa lot
se lotin kur vertetė e doja
nuk doli as dje as sot

pėrse! sepse ishte shėndrruar nė gurė
a bėhet guri lot
sa herė kam kėrkuar nji urė
tė mė lidhė me fatin i madhi zot

vlimet pėrvlime dhe valė
qė nė fytyrė i mbuloja me lėkurė
dhe nuk kishin si lot kah me dalė
se loti ishte bė gurė

e guri nuk rrjedhė n' pėr qerpik
por mbrendia e mbante si peshė
pėrvlimi sa i gjatė ky armik
qė s' doli njiher hapur n' publik pėr tu gjveshė


shkruar nga xhelal ferizi autori mėrgimtarė
.................................................. ....

lirik
02-09-09, 17:07
Pėllumb i paqes, Je shpirtėbardhėsia nė qiellin e hapur piktoresk.
Fluturo o Pėllumb i Paqes i lirė e vargjet tua tė dlira le tė jehojnė anembanė maleve e fushave,
penda magjike le tė shkrihet nė shkronja tė argjendta,
ikonė e pėrjetėsisė!
Ju falėnderoj thellė nga zemra mik i nderuar lirik,
jeni krenaria e shpirtit shqiptar.
Qofshi me jetė, shėndet e lumturi kudo qė jeni.

nderime;

---------------------------------------------------

duke kerkuar neper faqet e dardanisė

te e nderuara antare e forumit me pseudonimin idila
e gjeta edhe ket shkrim dedikuar antarit lirik
nga zonjusha e nderuar e forumit idila
dhe e solla ketu
te tema per lexuesin ne forum

lirik
06-09-09, 07:35
Kot esht gjithqka te flitet nese nuk merren masa konkrete -
ne duhet te kerkojm ndihmen e dashamirve dhe te marrim menjiher masa konkrete -
qoroditja e kosoves e nji vendi modern proeuropian properendimorė teper gjentil me kuluturė te shkelqyeshme tradicionale ilire edhe f eja ishte jo ekstreme por taman moderne e pa demshkme per askend-
sot qoroditje gjithfar llojesh kan hy ne trojet shqiptare-
qeveritė tona ne emer te demokracisė nuk duhet te lejojn gjithfar lloj ekstremi -
te hyn ne tokat tona per shkak te reezikut qe ne kanoset nga ato-
me vjen keq kur shkoj ne shqiperi shoh krejtesisht kulturė tjeter dhe orientim modern ndersa ne kosovė jan duke u zhvilluar disa fe qe nuk jan njohur ma parė mendoj se te gjitha organizatat e huaja duhet perzanė dhe ndaluar si te dyshimta se bashku me talibant shqiptarė-
talibanet shqiptarė duhet ndjekur nga toka e kosoves ata duhet deshtetzuar dhe duhet te ju merret e drejta e shtetesisė e pasapüortes ne kosovė dhe duhet ndjekur te gjith per ne afganistan sepse jan duke na e sjell wehabizmin dhe talibanizmit e rrezikshem te paguar direkt nga serbia rusia greqia -
serbia rusia greqia po punojn nat e dit me para ne dorė per te bė qorbė trojet shqiptare-
ka disa vite qe un ne vargjet e mia e kam cekur ket alarm dhe kam dashur edhe ne gazetat shqiptare ta alarmoj por gazetat shqiptare vetem soiunve te beogradit ju japin hapsirė ne media ndersa mua jo sepse po te ju jepej hapsirė vargjeve te mia ather do te kishte pasur sa do pak ndikim vargu ne psikologjinė e popullit sepse vargu ka me mija her ma shum ndikim se qdo gjė tjeter por gazetat tona ku esht furtur gjithfar lloj matrapazi e mendjemadhi aty e lahperi njerz te dyshimt qe paguhen nga qendra te dyshimta ata gjithnji i mohojnė vargjet e mia ndersa forumet agjentureske qe jan ne sherbim te rusve grekve dhe serbve si forumi kosoova de dhe forumi shqiptar .net i kan fshi ato e sa per televizionin edhe ai esht po ashtu ne duar te huaja te qendrave agjentureske te dyshimta pra jan duke na krymbur per se gjalli ku ne secline pore duke shfrytzuar varfrinė dhe mjerimin tonė ka hy i huaji dhe don te na krymbė per se gjalli me gjithfar lloj feje e
e ideologjije te kalbur tash edhe partinė socialiste na e formuan ne kosovė

qe ishte lpk ja e dikurshme levizja popullore qe kryet e ka ne moskė e ne beograd u formua nga nujerz te prisht moralisht e kombtarisht me te ciolet un kam shkuar si ujku me dhi dikurė sepse me komunizmin e degjeneruar kurr nuk pajtohem un jam per demokraci te mirfillt shqiptare dhe per komb miodern shqiptarė te emancipuar dhe jam kunder ekstremizmave dhe kunder qdo degjenrimi e diktati te huajve qe po e krymbin kosoven dardane
lirik ėshtė nė linjė Pėrgjigju Me Kuotė Pėrgjigjuni shpejt kėtij mesazhi

--------------------------------------


Shkruim dhe mendim i autorit xhelal ferizi

lirik
06-09-09, 07:36
Para dy dritesh e hapa nji temė ktu ne dardani per nji fe shqiptare por makresh talibani me dan talibanin ma paskan fshi temen qka deshmon se edhe ktu ne dardani talibanizmi ka rrenjė te thella dhe moderatorė ka taliban qe kan hy me pagesa ne ket forum nga kush paguhen ata dhe pse lejohen


shqiptarizmi esht ne rrezik dhe kosova po re4zikohet si teritor i qudirave dhe mjerimeve pa kontrolle mendoj se situata duhet te merret ne dorė nen kontrolll dhe te ndryshohet menjiher


mendoj se te gjitha fetė qe kan ardhur pas luftes nga shkretirat talibanista edhe ata shqiptarė qe jan regrutuar ne ato duhet me i perzanė nga kosova dhe te ju merret e drejta e shtetsisė dhe e banimit ne kosovė e drejta e prones dhe e atyre parave te pista qe i kan marr nga talibant -
talibant jan ne lidhje direkte me mosken athinen dhe beogradin-
qe paguajn me te madhe me fut njerz ne europė ndersa europa me shpirtė te zi e te kalbur si spanja franca po edhe italia e shum vende tjera te europes punojnė per interesa te moskes e e te athines e te beogradit pikrisht per ket ne jemi ne rrezik te madh
ndersa amerika po rrin indifierente ndaj te gjitha ktyre dukurive te kobshme qe po i kanosen kosoves qka tregon se ne nuk kemi as miq as aleat ne botė askund por punes duhet ti perveshemi vet-
se pari duhet filluar pastrimin ekrymbave te radiko televizion gazeta ne forume
e pastaj ne te gjitha tjerat seksione e deri te talibanizmi dhe agjentet qe kan hy ne qdo pore te jetes shqiptare duke u munduar qe te na krymbin
-----------------------------

SHKRIM DHE MENDIM I AUTORIT XHELAL FERIZI

lirik
06-09-09, 07:47
Mendoj Se Bankat Botrore Duhet Te Vendosen Ne Trojet Shqiptare
Dhe Deponimet E Parave Te Gjith Botes Duhet Te Vendosen Aty
Sepse Kombi Shqiptarė Ka Nevojė Per Pasurim
POPULLI SHQIPTAR ė Ma Teper Se Askush Po Vuan Nga Varfria E Mjerimi
lirik ėshtė nė linjė Redakto/Fshi Mesazhet Pėrgjigju Me Kuotė Pėrgjigjuni shpejt kėtij mesazhi

MENDIM I AUTORIT XHELAL FERIZI NGA MITROVICA

lirik
06-09-09, 07:51
heahtja permbanė edhe emocion e vuajtje -mendim i autorit xhelal ferizi -

lirik
06-09-09, 07:53
kam mesuar tė psudo dua edhe at qe nuk e dua ah jetė me detyrime -

mendim i autorit xhelal ferizi

lirik
06-09-09, 07:57
kam mesuar se njeriu duke ngrėnė lakmi bėhet i pa ngopur -

mendim i vet autorit lirik

lirik
06-09-09, 07:58
kam mesuar se duke msuar se duke pa gjithnji kah te tjeret e pijnė tradhtinė dhe te keqen per qdo dit -
fillon e te duket gjė e zakonshme mendim i lirikut

lirik
06-09-09, 08:09
Lirik i nderuar, une sigurisht se nuk do te gjej fjale qe tfalenderoj per vargjet tua me te cilat me ke nderuar. Ti kete e ben edhe me miqt tjere virtual qe ke. Te lumte pena dhe deshira qe ke per te rrezatu miresi ne DF.
Te pergezoj per gjith kete pune qe ben me shkrimet tua ne forum. Uroj qe deshirat tua si atdhetar te realizohen sepse kjo eshte endrra yte qe e shpreh me postimet tua.
Te deshiroj te gjitha te mirat dhe pune te mbare ne te ardhmen.

.................................................. .......


duke kerkuar neper forum e gjeta edhe ket mendim nga antarja e nderuar e forumit doomira per lirikun

lirik
06-09-09, 08:12
DOMIRA E DARDANES
-------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI'
------------------------
PėR DOMIRENE DARDANES

E MORA Nė PėRKTHIM ZEMėR FLLADIN E BARIT
E SHENDIN E BUKUR TE HANES
E GJUHEN E GJELBRIMIT T'BEHARIT

-----
PėR DOMIREN E DARDANES E MORA LėMIMIN E LIRISė
GJIRIN ME MARGARITAR T e DETIT
DHE Tė GJITHA KTO NE GJUHė SHPIRTI ME I VARGISė
PER DOMIREN SI KALLIJ T' BEREQETIT
----------
UN EDHE VALVITJEN E ERES E MORA NEPER FJERA E FIJE
KAHDO GJELBRIMIT EDHE LULE KUR BRUSHONTE
UN MORA KAHDO NE ZEMER TE QDO FLLADI ETNIJE
LEHTESISHT KUR KY FLETET I LMONTE
---------
DHE Tė GJITHA KTO GJUHė I LIDHA SĶ BEREQET
NE ARTIN E PENDES ME SHIJE I SHPIRTZOVA
DHE VENDOSA TI BėJ TE GJERA SI DET
VARGJET Qė MMALLENGJYESHEM SHQIP I NGJYROVA
------------
DHE SECILI ME ART TE ERMIRES
VARG MAHNITS MARGARITARI
VENDOSA TE JA DERGOJ VASHė ILIRES
QėNDISUR Nė GJUHė SHQIPTARI
---
---SE TUE QėNDISė NGA LARG E KAM PA
ME I VESHJE KOMBTARE FISNIKE
ME LOT DUKATI SECILIN VARG E KAM LA
Nė ATDHE ME E NISė ME DRITė RREZANIKE
---------
LE TA SHEH VET DOMIRA Tė QėNDISUR
SECLEN FJALė SI DIELL BALLė
SI FLETA E LULES Sė HARLISUR
SI I UJI BILUR MBI ZALLė
-----------
Tė GJITHA JAN SI DEGė E PIP
T' NDOJ Tė KUQJE Tė ėMEBėL QERSHIJE
T VARGISURA SI SHEGA SHQIP
ME KOKRRA ZEMRE LIRIJE
---------
Nė ATDHE PO JA QOJ DOMIRES
DALLENDYSHJA DO I S JELL ME SQEP
ZANė SHQIPTARE MA Tė MIRES
FėMIJVE T'UA KNDOJ Nė DJEP
------------------
KAHDO Nė SHQIP KU KA FE
KAHDO ME ZEMER BUJARE
VARGUN SI PORSI DIELL ME NXE
KAHDO MBI TROJET SHQIPTARE
------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
PERSHENDES KET MOTER TE RESPEKTUAR
SHQIPTARE MIQSISHT E VLLAZRISHT
SI DHURAT IA DERGOJ KTO VARGJE NE SHENJ KUJTIMI
E VLLAZRIJE
ME I RUE NDER BREZA
NGA MERGIMI LIRIKU
-------------------------
lirik ėshtė nė linjė Pėrgjigju Me Kuotė

lirik
06-09-09, 08:15
Tradhtija e pa shoqe e te gjith atyre qe fshijnė gjurmet e shkrimeve ne forume shqiptare nuk esht gjė tjeter vetem se nje karakater i lig dhe dinakri e pist tradhtare qe esht ne sherbim te armiqve te kombit tonė -
ket veprim te ndyrė e ka bė forumi shqiptarė.net ndersa me ka penguar mjaft edhe forumi shqiptarė.com-
si dhe forumi kosova de qka deshmon se qe te tre kto forume kan karakter te gabelit karakter tradhtarė dhe te ndyrė dhe administrata e tyre ishte ne sherbim te armiqve te kombit tonė shqiptarė-

mendim i autorit xhelal ferizi

lirik
06-09-09, 09:03
Kur te del vargu i lirikut
autorė xhelal ferizi nga Mitrovica
kah ajo gryka e kaqanikut
do te ushtojnė ato lugina
bredha e ahe e qetina

--------
gurė e shkėmb e kreshtat tona
do te ushtojnė po nga jehona
porsi shkumbtė e dallg't e detit
do ti lkundė penda e poetit
-----------

ti moj toka kaqanike
dil ndegjo vargjet lirike
si ushtojnė ne gurė e shkrepa
si i qojnė peshė edhe fmi e djepa

se jan vargje patriote
e ndezin token kastriote
tue jehue neper lugina
nxisin orrla e gjeraqina

qiellit te kalter kah perhapen
ne qafa e male kahdo kapen
tu u perplasė neper shum rrmore
tue ndezė shqip token arbnore

tue ndezė token te kaqanikut
tue ja dridhė trupin armikut
kendojnė shqip per gurė e dhe
shkreptijnė ne maja por si rrfe

atje ne maja te kaqanikut
me ndezė zemer te qdo kreshnikut
me u ndezė zemra e qdo trimneshe
e qdo shqiponje e sokoleshe


zemrat shqipe per atdhe
kahdo shqip ku ka fole
neper lugje e fusha e maja
neper suka e bjeshkė e pllaja

gjith ku ka po lugje e prroje
ku ka gurra e va e kroje
kan me kndue vargjet me shkrola
me frymzue po djem sokola
nga autori xhelal ferizi

vargje per kaqanikun pershendes me keto vargje te mia vashen kaqanikase

duke i uruar qdo te mirė ne jeten e saj
lirik ėshtė nė linjė Redakto/Fshi Mesazhet

lirik
06-09-09, 09:34
Porsi Qelet Lulja E Drinit
Autori Xhelal Ferizi
Por Si Qelet Hana E Detit
Buzqeshė Vasha E Dukagjinit
Siq Buzqeshė E Bija E Mbretit

Po E Bukur Si Zanė Pylli
Por Si Fleta Karajfile
Gazin Tė Qelė Por Si Ai Ylli
Kur Del N' Qiell Me Shndritė Pa Hile

E Ka Zemren Gjevahire
Bija Shqipe E Bardhė Rrafshiane
Balli I Sajė Hjeshi Ilire
Por Si Lulja E Tok 's Dardane

Kur Si Drita Del Ne Valle
I Qeshė Arti I Bukurisė
Kahdo Ecė Mbi Dhe E Zalle
Ja Hjeshon Sharmin Shqipnisė

Se I Thonė Qikė E Dukagjinit
I Thonė Vashė Shqiptare E Bukur
I Zbret Prore Zogjt E Vrrinit
Kur E Luan Shtatin Si Flutur

Ajo E Qelė Zemren Dardane
Si Ai Shendė Qe Qelė Me Ngjyra
Me Dy Vetulla Si Grep Hane
Tue Shendritė I Rrin Fytyra

Autori Xhelal Ferizi
--------------------------

lirik
06-09-09, 09:37
Disa Njerz Ne Fillim Ishin Te Mirė Ose Paraqiteshin Te Mirė Shtiheshin Te Mirė Por Pastaj E Rriten Mendjen -
Provuan Si I Thon☺ Nje Fjale Popullore Me Fluturu Me Hu Ne Prapanicė
E Me Hu Ne Prapanicė Nuk Fluturohet
Gjakovari Ka Thanė Nama Ma E Madhe Bacė Tu Rritė Mendja
Kjo Jo Vetem Qe Qenka Namė E Madhe Por Qenka Vet Katastrofa Ma Barbare Primitive Antikulturore Injorante

Mendim I Autorit Xhelal Ferizi

lirik
06-09-09, 10:29
Por si e zjartta ajo rrufeja
xhelal ferizi autori ne mergim
qe prej qiellit vjen me zjarre
bjen n' furi neper beteja
binte ushtria qlirimtare

e ne mes t' flakes se barotit
tue qelė udhen me bertima
binin djemt e kastriotit
qajnė llogoret me martina

tue qit para at gjoks t qelikut
shkjaut tu i dalė ne mes t mejdanit
tue msy turrin drejt armikut
shkojn mbas urdhrit t' kapidanit

zemrat flakė e synin shkndija
por si e motit ajo shkreptima
ushton kushtrimi e brohorija
bjen ushtria me djem trima

por si bjen duhija ne male
e shkulė lisa e bredha e degė
por si e detit ajo dallgė vale
bien drangojt me flakė tue djegė

tue mbajtė armen e qelikun
ne dhėmb bomba e bajoneta
me trimni tue msy armikun
per atdhe s' ju dhimbej jeta


tue tundė ne erė te kuq bajrakun
me furi msyjnė n' luftė mizore
per kosovė per me e derdhė gjakun
ngjeshur ne armė e rrethatore

syrin pishė e djem azgana
qė i ka lindė lokja shqiptare
tue piskatė si e malit zana
neper krismat me batare

tue marrė para gurė e dhe
kush ma i parė me msy n' taborre
thue s po vdesin por duan me le
tue qelė plagė e te reja vorre

por ma e fortė s ka si del mėrija
veq se e te zjjartit atij vullkanit
kur ne armik binte djelmnija
tu i msy trupat e dushmanit

ah kadal o shkja i shkines
ndihej britma plot zemrime
se jan trojet e gjersqines
e ktu i thonė shqipnija trime

e tu i ndezė kahdo flakt t zharit
tu i shperthy gjamtė e barotit
s nadlej turri i shqiptarit
msynin t 'bijt e kastriotit

se ne mni t shkjaut ishin le
neper shekuj qysh ne djepa
msue prej t parve ne log me u pre
jo me i lshue lugje e shkrepa
nga autori xhelal ferizi ne mergim
kushtuar ushtrisė qlirimtare
tash armata kombtare

lirik
09-09-09, 22:58
Mos pregaditja ushtarake ekonomike e shqiperisė etnike dhe shqiptarve -

nga ana e europes dhe amerikes -

mos zhvillimi kurfare i trojeve shqiptare as ne aspektin ekonomik industrial as ushtarak
as mos perfillja e faktorit shqiptarė as ne atdhe as te shqiptarve qe jetojnė neper botė te shperndarė -
ku ne si mergimtarė shqiptarė jemi shpernda ne gjith boten si te varfer skllever te punes per te mbajtur familjet-e nuk mund ta sigurojm nji vizė tranzite kalimi te lirė per ne atdhe -e shqiperia etnike europa e amerika nuk bėn kurfar perpjekjesh per te na kthyer ne atdhe-
qe te pasurohemi e te zhvillohemi -sepse do te ishte ne interesin e sajė strategjik pra te perendimit -
nese faktori shqiptarė forcohet ne te gjitha aspektet do te jet muri ma i qelikt ne botė kunder depertimeve e invazioneve pasnllave barbare dhe te gjith tjerve ne europė

do te jet garanca ma e sigurt ku
askush ne europė nuk do te derptoj dot me forcimin e kombit shqiptarė
por kur shoh se as pushkė automatike nuk ka kombi shqiptarė as tank as aviacion per mbrojtjene torjeve te veta ather perse ti them perendimit mik dhe aleat -
sa oficer na i shkolloj deri me tani amerika as nji hiq

ne vend e te behet plani

qe sa ma te fortė te jen shqiptart ekonomikisht ushtarakisht

si aleat qe i ka perendimi
- varfrija po ben kerdi ne trojet shqiptare -

ku njerzit per nji kafshatė bukė ne depresion e pa shpresa po vetvriten -

duke lėnė fmi jetima kohė makabre situatė makabre ku na solli pikrisht politika dhe sjellja e perendimorve te cilet nuk po tregojn as humanitet social se paku per buk te mos vdesin shquiptart e te mos vetvriten -sepse rendi sistemi qe na e ofrojn perendimorėt
ėsht rendė lufte mbijetese qe nuk mund ti bėj ballė asnji bishė e eger se jo ma
qenja e njeriut dihet njeriu se nuk ka forca per ti bė ballė gjrndjes se tillė te mjerushme varfrisė sociale dhe mbijetesave qe as krokodili nuk ju mbijeton -
sepse varfria po ben kerdi ku qifligarizmi dhe feudalizmi primitiv domninojnė kafshria grabitse dhe padrejtesia ku i pa drejti pasurohet ndersa ai qe esht munduar gjith jeten per atdhe anashkalohet poltikė e kujt esht kjo qe i diktohet parlamentit tonė per veq se politikė e ndikimeve te jashtme te huaja kryesisht e perendimit -

-

-per ti ofruar zhvillim te pergjitshem perendimoret nuk jan aspak te interesuar as
shtetit shqiptarė shqiperisė e kosoves

ata mund te zhvilloj korenė tajvanin e gjtihqka tjeter por jo shtetet shqiptare -

as nuk shfaqin interesim per potencialin e mergimtarve -

as per ata qe jetojn atje ne atdhe
as per mergimtaret shtetit shqiptarė nuk esht aspak i intresuar dhe sillet edhe ndaj mergimtarve me mosperfillje si me ken te huaj -
por kjo sjellje diktohet nga te huajt ku bejn pjesė edhe perendimoret pra i diktohet shtetit dhe parklamentit shqiptarė nje politikė e tillė e sjelljes mosperfillse me bashkatdhetarė si me ata qe jetojn ne atdhe si me ata qe jan jasht atdheut -

mund te them se dyshoj mjaft se ket politikė te tillė antishqiptare -

ja dikton europa dhe amerika
parlamentit shqiptarė -

shtetit shqiptarė dhe politikes shqiptare -
e poltikanve tanė ne pergjithsi -

duke e mashtruar me nga nji autostradė te gjysm ndertuar e ndoj reklamė qe e vizllon televizioni krejtsisht qe diktohet nga te huajt
e kendej ne anen tjeter varfria e pergjithme e kombit esht tamam si ne afrikė-

ku njerzit vdesin urije e vetvriten pa kurfar shpresash per jeten-

as pa kurfar ardhmerie dhe jam i bindur se shqiptarėt nuk kan aleat dhe miq te siqnert

ka vetem disa interesa gjeostrategjike te rasttit dhe disa tampon zona me disa caqe akoma jo shum te njohura -

ku shqiptarėt nuk do te perfillen asnjiher as nuk do te faktorizohen dhe kjo po deshmohet-
ku varfria dhe shperndarja e ketij populli ne te gjitha anet e globit ka bė kerdi ne paksimin e numrit te shqiptarve ne ballkan

kjo deshmon se per ne shqiptarėt perendimorėt aspak nuk jan te intresuar-
dhe nuk duken miq e aleat te sinqert

as per ta zhvilluar si faktorė shqiperinė etnike ne aspewktin ushtarak as ekonomik
as industrial
kosoven as shqiperinė as trojet tjera
jan vetem disa demagogji qe shiten me reaklama
ku shtypi dhe televizioni plotsisht i kontrolluar nga te huajt
ben proapaganda per te ju hjedhur hi syve shqiptarve -

por qellim i perendimit siq duket esht vetem per ta na zhvatur dhe kolonizuar token shqiptare dhe minierat

e disa punė duke i sabotuar e zvarritur duke i lėnė disa qeshtje madhore ne anarki te pa shembullt dhe sabotime duke e shthturur krejtsisht kombin shqiptarė ne qdo aspekt duke mos e punsuar aspak duke mos e angazhuar ne aftesime te pergjithsme -
e siq qellim po shihet se interesimi esht kolonializmi i ri asgje tjeter
per te na i zhvatur ato miniera pamshireshem
e pasuri -

ndersa bujqsinė dhe industrinė shqiptare e pengojnė me qellim -

nuk ka as armatė as armatim as polici te mirfillt as te persosur as njisi teritoriale te gatshme per te ju bė ballė rusve e serbve e grekve tre armiqve me kanibal qe ka njoftė historia e njerzimit -

per qfar aleancash mund te flitet ktu
miku i mirė aleati i mirė i sinqert esht si amerika me izraelin-
te cilin e forcoi ekoniomikisht ja shkolloj oficerat ne amerikė
pastaj e forcoj ekonomikisht dhe e paisi me armė berthamore ku askush nuk mund ta pushtoj ma

sa per ne me ne vetem tallen perendimi dhe amerika

e me ne fund si tokė te grryer perseri mund te ja falin serbisė
e rusisė
e serbisė e greqisė ne nuk na kan ne plan te zhvillimit -

sepse dihet perendimi te shet per pak para e interesa kompromisesh te pa kuptimta-te drejtat e njeriut jan prralla te bukura asgjė tjeter .
lirikk ėshtė nė linjė Shto Reputacionin e lirikk Raporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Duke Cituar
lirikk
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirikk
Gjej mė shumė postime nga lirikk
Shto lirikk nė Listėn e Miqve

artikull i shkruar nga autori xhelal ferizi ne nji nga forumet shqiptare-

forumi shqiptar net mi ka humbur me qindra artikuj publicistik mallkue qoft ai forum te cilit i kam besuar dhe e kam pas simpatik

lirik
13-09-09, 09:02
Miqsija ekziston----- por per miqsi te mirfillt--- duhet nje talent i veqant----
ai talent quhet dhunti natyrore aftesi e individit dhe kolektivit prirje per qellime te mdha e ideale ---
--------por duhet edhe perpunim qe behet me anė te zhvillimit te vetedijes se lartė -
dhe mjetit ma te persosur shpirtrrorė qe quhet vetedije dhe kulturė-

pa keto elemente te shendoasha dhe te persosura nuk mund te ket miqsi-
sepse nga mos dija e mos aftesia e te menduarit te pa zhvillim ne tru ajo kalon pastaj ne interes qe dot e thot e humb vleren qellimin elartė fisnik

miqsi nuk mund te ket per shembull injoranti idioti tradhtari shpirti i vogel ahmaku primitivi i pa kulturuari -
i pa kulturuari barbari dhe tipi egosito primitivo vandal qe rrrenon gjithqka me nlerė per egon e vet -


dhe ai i cili nuk i ka te ndriquara te gjitha pjeset e vetedijes se lartė si dhe te ndjenjave .

-ndjenjat duhet drejtuar dhe komanduar ne funksion te duhur-

te vetedijes se lartė per nji ideal te bukur dhe qellim-

nuk esht gjithqka interes dhe zhgjyr i jetes -----

por jeta ka edhe bukuri vlera tjera margaritare qe mshefen-

njeriu qe nuk ka dritė ne tru nuk mund ti gjej ato as ti dominoj-

si dhe me i vendis ne qender te sundimit e te kontrollit te vet absolut -
sepse kerkohet vetedije shum elartė per ket kuptohet kjo pa dyshim-prandaj miqsi ka---

por ka pak njerz me formime me kulturė me vizione te zhvilluara e tru te zhvilluar e dituri
qe jan te zhvilluar ne nivele te larta ne drejtim te saj-

e te krijimitte raportit njeri njeri -


miqsija do sakrificė dhe vetflijim dhe te menduar te shendoshė mbi te gjitha aty qendron forca dhe stabil kerkohet gjithqka stabile dhe nen kontrolll absulut te menduarit e te ndjenjave si dhe te shpirtit ku shpirti miqsorė duhet te jet burm i perunuar ne formen ma te bukur e me te mirė te kualiettit -

ne funksion te miqsisė kerkohen gjėrat dhe vlerat me larta fisnike
per qellim te saj ndersa egoja njerzore e shkatrron at-

egoja esht pjesė e egersisė qe njeriut i vjen nga kohet e lashta barbarae

shpellore te ndjenjes se grabitjes kur njeriu ishte i eger -


pra e goja e madhe nuk ben pjes ne kulturen e civilizimin njerzor-
ajo shkatrron shum raporte njerzore-
njerzit jan bė aq egoist duke menduar se do te jetojn 500 vjet kjo esht
e tmerrshme se sa shkurt mendojn -
as nji fmi i kopshtit nuk guxon aq shkurt te mendoj


------------
MENDIME SHKRIME NGA AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
15-09-09, 01:26
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 6,689

Gabim Titulli: Shqiptare_ne_Turqi
Se llafet oj mikeshė pa mbulesa
autori xhelal ferizi
kurr nuk kan mbajtur troje atdhe
as rezultate nuk dhan qe besa
se shqiptart jan nda me fise e me fe
se dy kokė si ka jo ma gjeraqina
veq se n per qdo fshat nga nji shtet po e ke
e secili mahallen po e bėn shtet te mjerė
hilet e provincat po dalin si kepurdha
se mendja e mykur po na del bajrakatare
se shtat miljon shqiptarve ne oborr ju ka humbė udha
se nuk mbet ma besė as nuk mbet ma nderė
edhene shpoinė na jan gjue rusia e kina
europa e greku franca e armiq tjerė
na kan mbetur djerrė ara e ledina
e fjalen po e ka hajduti i pa vlerė

nga autori xhelal ferizi
prandaj ne mua mos u hidhroni kurrė
pse un te verteten e them qe s e sa vite
shqiptarve hapur e me fjalen rreke
siq rrjedh ba e prrue e kroje e gurrė
ua kam thanė qe besa si sot si dje
sa pa punue te gjith e se bashku per atdhe
pes pare liria nuk ka me na vle
se nuk esht mbi dhe vetem lirija
e kush kah te don si te don me kalirue
me e shkel vatanin me mbrapshti e shkatrrim
e pa unitet e virusa me me mbjellė
kahdo neper zhgnjime e me nda zemra si prrue
hendeqe kombit e egoizem te thellė
ndasi e klane kahdo me grupue
e mandej me bertit kahdo me hakrrim
pe mend kahdo ballkanit me ushtue
zėri i jonė i pa arsye shkaqe tue kerkue
per se shqiptari po mbetet jetim
nga zoti qdo dit ma shum tu u largue
se hatri mos me te mbet o i gjorė shqiptarė
se mend dy pika kund ne kokė s po i ke
se nuk po njeh fis as nuk po njeh farė
as diell as hėnė nuk po len me nxe
se mbush e ke token me tradhtarė
secili ma lirė tu u shit e tu u ble
njeri per arab e nepeer nderkombtarė
ca thonė jem latin e disa thonė jem shkje
disa mendjemdhej e disa trutharė
qe kurr nuk punojnė per etni e atdhe
--------------
nga autori xhelal ferizi vazhdon ne pjesen
II

lirik
15-09-09, 03:57
Shqiptaro mjerim i
Se llafet oj mikeshė pa mbulesa
autori xhelal ferizi
kurr nuk kan mbajtur troje e atdhe
as rezultate nuk dhan qe besa
as hajr kush nuk pa prej fjalve te kota
se shqiptart jan nda me fise e me fe
me ne po qesh kahdo ne rruzull bota
sa i gogel ne europ nje i lashtė dhe
kah po do i huaj andej i sillet rrota
jan nda ne njidiqnd kryqe jan nda ne njiqnd fe
se dy kokė si ka jo ma gjeraqina
veq se n per qdo fshat nga nji shtet po e ke

---
e secili mahallen po e bėn shtet te mjerė
hilet e provincat po dalin si kepurdha
sa i gogel n kokė t shqiptarit esht e vogel vetedija
se mendja e mykur po na del bajrakatare
se shtat miljon shqiptarve ne oborr ju ka humbė udha
po vuan ne varfri e tnike shqiperia
se nuk mbet ma besė as nuk mbet ma nderė
edhene shpinė na jan gjue rusia e kina
europa e greku franca e armiq tjerė
na ka mbetur shkret toka e bujqsia
njeriu sa i flet dushku nuk po ka ma vlerė
na kan mbetur djerrė ara e ledina
e fjalen po e ka hajduti i pa vlerė
nuk pyet ksuh per te aferm per prind as per nderė
kan ikur neper dhena kahdo larg rinija
qyqet neper treva kendojn ne pranverė
kahdo ndjehet dhimbje kahdo ndjehet loti
u mbulue me hile e jona etbija
thue se shqiptarin e ka denue zoti
e mbuloj mohimi edhe papunsia
kahdo neper ikje po shihet eksodi
ku brenė miza hekur po ikė popullsia
neper shekuj prore kshtu po na ecė moti
e per veq mohimit s njeh tjeter qeveria
qe as pes pare si jep per shqiptarin
as nuk don me e dit zyrtarja parija
se kah neper botė shpernda e ka shqiptarin
per veq me ja zhvat ndoj dollar a pare
kur te vjen ne dhe te vet me u qmallė ai i gjori
krim pabesi zhgnejim ashiqare
mashtrim e mohim kahdo ka shqipnija

nga autori xhelal ferizi
prandaj ne mua mos u hidhroni kurrė
pse un te verteten e them qe s e sa vite
e le ta merr vesh qdo grue e qdo burrė
se un liriku qe kndoj si zog dite
me varg shqiptari e me penden time
e fjalen ua them hapur e nder sy
me penden e pa shtershme me varg e rimime
qe deri sot as hasmi se ka thy
po ju them se po vuan shqiperia trime
prej gjithfarkurthe e prej gjithfar prite
e un por si diell po mundohem me ju nxe
me te verteten sheshit e me fjalen e lirė

shqiptarve hapur e me fjalen rreke
po ju them sinqert pa mask e i pa pshtirė
veq ne totine madh gjith po ju bej be
qdo her koha e zez po vjen ma veshtirė
se ndarjet kahdo po behen me fe
po e lidhin te huajt shqipninė me zingjirė
------------
siq rrjedhin kullimit prrue e kroje e gurrė
ashtu fjala ime hapur po ju flet

dijei te gjith grue e djal e burrė

ua kam thanė qe besa si sot si dje

sa pa punue te gjith e se bashku per atdhe
shqipni etnike jo nuk do t ket kurrė

pes pare liria nuk ka me na vle

se armiku mshefur na rrin ne qdo skutė
ne dushk ne prita ne fjer e ne qdo cep

kahdo ne qdo mal ne qdo dushk e shkurrė

pergjon me na vra emena perqa
ne nji an ai rusi me grek e me shkja

ne anen tjeter qe na ndanė me copa
kinez ukarain e besa edhe europa
se nuk esht mbi dhe vetem e shtrejt lirija
e kush kah te don si te don me kalirue
por duhet unitet e puna e dija
shqiptart si nje zemer kahdo me u bashkue
vetem atheer mund te mbahet shqipnija
etnike shqiptare ne flamur me value
por sot o miq shum krena e djaj

ne kamb jan que me perqarje e klane
me e shkel vatanin me mbrapshti e shkatrrim
kahdo ka shqipfols prej te gjitha ane
dikush sjell ndoj fe dikush sjell ndoj krim
e pa unitet e virusa me mbjellė
kahdo neper zhgnjime e me nda zemra si prrue
hendeqe kombit e egoizem te thellė
ndasi e klane kahdo me grupue
------

e mandej me bertit kahdo me hakrrim
pe mend kahdo ballkanit me ushtue

zėri i jonė i pa arsye shkaqe tue kerkue
per se shqiptari po mbetet jetim

nga zoti qdo dit ma shum tu u largue
se hatri mos me te mbet o i gjorė shqiptarė
se mend dy pika kund ne kokė s po i ke
se nuk po njeh fis as nuk po njeh farė
as diell as hėnė nuk po len me nxe

se mbush e ke token me tradhtarė
secili ma lirė tu u shit e tu u ble

njeri per arab e nepeer nderkombtarė
ca thonė jem latin e disa thonė jem shkje
disa mendjemdhej e disa trutharė
qe kurr nuk punojnė per etni e atdhe
--------------
nga autori xhelal ferizi vazhdon ne pjesen
II

lirik
17-09-09, 23:48
Postuar mė parė nga Pogradecari

Mic Sokoli ka qene nje hajvan
ne vend ti vinte topit nga mbrapa dhe te vriste topciun i vajti nga perpara dhe i zuri gryken me gjoks c'fare kujtonte ai se predha ishte prej pambuku
sa per nipin e ketij mic sokolit une e njof dhe do te te prezantoj me behet qefi shume qe ariten dhe shqiptaret te dalin nga kafazi dhe kerkojne partnerin e te te njejtes gjini ketu ne forum publik
ti do kesh fatin te lidhesh me kete person dhe ishalla kurre te mos ndaheni dhe nje jete te lumtur tani qe dhe ligji ju aprovua
shendet e para
BB
----------------------------------------------------------
po sikur te mos ishte ai Mic Sokoli
armiku do te na i sulmonte motrat enenat tona e ka frymzuar gjaku e turri furija e shqiptarit malsorė dhe esht rrembyer nga fryma madhshtore heroike
duke ju treguar turqve se fara e trimave shqiptarė kur te nxhehen ne gjak e ne barot
jan si duhija e mjer ai qe u del para kur te ndezen si flaka e turri atrher ata marrin gjithqka gjejn para edhe topin e armikut
mic sokoli aty esht nxe ne gjak sepse pushtimi i gjatė shekullorė pushtuesi qe si rriqni i kapej tokave tona ku shqiptart duuke mos duruar ma sundimin kaq te gjat brez pas brezi vdekja u esht dukur ma e bukur se jeta dhe nuk esht e vertet se mic sokoli nuk e ka dit kah esht gryka e topit por ai ka lanė trimeri tjera te panumerta aty ka ken vetem akti i flijimit dhe vruli furija e rrembimi i shqiptarit kunder armikut i cili kur te nxehet ne meri hyn edhe neper llogore
si trimat e uqk s qe kan hy ne llogore te serbit dhe kan kap armiq te gjallė kur ju esht ndezur gjaku i shqiptarit dhe kur ju esht shtuar meria e urrejtja ndaj armikut ather gjaku digjet flakė gjaku i shqiptarit me r flak si benzina dhe mjer ai qe ei del para se shqiptari kur digjt si benzina nuk pyet as per urragane-------------------ketu shohim nji dialog ne mes te antarit te forumit shqiptar pogradecarit qe provokon lirikun

dhe pergjegjen e lirikut qe ja kthen pogradecarit

liriku e mbron heroizmin poatriotizmin e mic sokolit ndersa pogradecari e perqesh mic skolin

http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/edit.gif (http://www.forumishqiptar.com/editpost.php?do=editpost&p=2413202)

roadrunner
17-09-09, 23:53
Lirik, disa poezi qe kam lexu nga ti, me te vertet me kan pelqyer.

lirik
18-09-09, 08:50
Lirik, disa poezi qe kam lexu nga ti, me te vertet me kan pelqyer.


ok

faleminderit qe lexoni
vazhdoni lexoni e knaquni
vargjet jan shkruar qe te lexoon lexuesi
ato ekan qellimin qe ta bejn lexuesin te knaqet
te ju kustoj vemdendje e analizė

lirik
18-09-09, 10:19
Nuk do te ket mbi dhe hjeshi
autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
po nuk pat t' bukur shqipni
me ato male me ata lisa
me qetina e qiparisa

po nuk pat investitorė
gjak e gjuhė qe i kan arbnorė
qe e kan zemren fort bujare
qe e kan nderen atdhetare

biznesmen shqiptarė kah ka
te gjith bashkohuni si nji vlla
forcė e mendje e kordinime
ta forconi shqipnin trime

se aty toka esht magjike
i ka fushat idilike
si ne vlorė si ne dardanė
te mahnisin diell e hanė

prandaj zemres jepni zjarė
te gjith mbi dhe kah ka shqiptarė
kush dollarė e kush ndoj pare
ta shpetojmė token shqiptare

ti shpetojmė ne ato troje
qė jan te ėmbla por si hoje
qohuni djem te kastriotit
per me e u lidhė me besė te zotit

kah ka zemra shqip qe flasin
hap e vrap sot le ti ngasin
kush ma i parė si e lehta era
te vrapojn neper tendera

se ne kthetra te varfrisė
na la skilja e pan sllavisė
veq me humbė shqiptart shpernda
me sundue leht grek e shkja

edhe europa shtriga e motit
qe se ka besen e zotit
por esht shtrigė e zezė vampire
qe i shemton trojet ilire

mandej kina mendjezezė

tjerė hindus e shum kryezez
edhe arab e tjerė mizorė
hileqarė sabotatorė

-
duan qe ne te jem varfnjak
me na i prishė gjenet ne gjak
ne luftra prore me na kallė
ne mergim t' vyshkem me mallė

ikė prej babe ikė prej nane
si n' shqipni si ne tokė dardane
lene tokė e trollė e voter
lene nuse lene moter


farė e fis e kalo detin
djerrė le ara e bereqetin
tue kendue do zogj e qyqe
e shqiptart tue ndejt ne udhkryqe

veq pse e don europa e zezė
me na e vyshkė prore qdo brez
me na u thye shpresa e qeliku
se kshtu lojen e don armiku

por nje bese ju shtrengue
te gjith shqiptart per me u bashkue
pa dallim n' krahinė e fe
shqip t' lulzojmė mbi gurė e dhe

-----------------------------
autori xhelal ferizi

kontakti me autorin

integro_fat@hotmail.com

te gjith te intresuarit qe jan te intresuarit

shqiptar qe kan mundsi paanik e biznesmen
te ndihmojn e ta sponzorojn autorin xhelal ferizi lirikun

le te lajmrohen
ne ket imeil adresė qe esht imeili i autorit
le te lajmrohen ne ket adresė

integro_fat@hotmail.com

kush e ndjen veten shqiptarė te vertet

per kontribut le te shkruan ne adresen e kti imeili

lirik
18-09-09, 10:49
pershendes sahit mujen dhe tropojen heroike
me famė te bukurisė e gryken e valbones nji nder perlat shqiptare

per ndryshe autori xhelal ferizi liriku nga mitrovica e bukur e kosoves esht dhenderr tropoje

zona e mitrovices dhe drenices jan fejuar e martuar shum me ato rrethe tash ka lind miqsi e re
ne mes te shqiptarve te lashtė te trojeve me te bukura te botes
qe nuk kan konkurenc mbi dhe prandaj duajini trpoet magjike e te bukura shqiptare
sepse jan tokat ma me me vlera mbi dhe
pa dyshim bashkohuni qe te investojm e ti shpetojm nga kthetrat e qakajve rus kinez serb grek europian qe jan qakerdisur me gjelozi kunder rraces se bukur te shqiptarit mbroni me kthetra eme mish e me shpirtė tokat tuaja
zgjohuni me vetedije kombtare e bashkim o shqiptarė

liriku qe dy decenje ju thrrret me vargje kombtare

nji komb nji qendrim te shqip shqiptart me dashuri e unitet te bashkohemi rreth qellimit madhorė
atdheu i ynė vend i diellit i mrekullive i tokes magjike ku toka te jep energji sheruese
esht e pa spjgeuueshme se sa magjike esht ajo tokė
te gjith armiqt larg duart nga shqiperia etnike

shkrim i autorit xhelal ferizi

lirik
23-09-09, 19:36
XHELAL FERIZI, POET DHE ATDHETAR Krijimtaria e atdhetarit dhe poetit tė njohur z. Xhelal Ferizi.
Pjesa e dytė.

n Nga Hysen Ibrahimi*, politolog.
n Suedi-Förslöv, 10 prill 2009
n Pėr nderė tė 28 vjetorit tė organizimit tė demostratave nė Mitrovicė, me 3 dhe 4 prill, me nė krye Kordinatorin e Grupit Organizativ tė kėtyre demostratave, z. Xhelal Feriz
Ėshtė e pa mundur qė njeriu tė lexoi krijimtarinė e poetit Xhelal Ferizi, e tė heshtė pa e dhėnė opinionin e tij, krijimtari e cila po arrinė njė shifėr rekord rreth njė milion vargje poetike tani mė tė shkruara dhe njė pjesė bukur e mirė janė tė publikuara nėpėr forume shqiptare, webfaqe, gazeta e qė sė shpejti do tė botohen nė disa libra, tė cilat do tė promovohen nėpėr vende tė ndryshme tė Kosovės dhe Europės.
Po e them qysh nė fillim tė kėtij opinioni tim, se poeti i talentuar z. Xhelal Ferizi, i pėrmasave tė poetėve tė mėdhenjė kombėtarė, posaqėrisht posedon njė shtrirje tė gjėrė tė talentit tė tij nė strukturimin e ngjarjeve pėrmes krijimtarisė sė tij poetike, me njė pėrshkrim tejet pėrmbajtėsor me pasuri vlerash poetike dhe krijuese.
Lexuesi, do tė hasė nė njė krijimtari poetike mė tė veēant nė krahasim me krijuesit tjerė, e cila krijimtari ėshtė mė konkrete, mė nxitėse, mė avansuese, mė joshėse, mė e pasur nė shprehje, mė universale, mė e mbrendshme, mė provokuese, mė inspiruese dhe mė e veēanta e krijimtarisė sė poetit Ferizi ėshtė mė e moderuar dhe mė me vlerė tė shprehjeve.
Kufiri i krijimtarisė sė gjėrė tė poetit Ferizi, nuk shifet nė ditėt e sotme, as tė nesėrmen. Por do tė shkojė kohė e gjatė pėr tė hap kėtė tem tė „Kufiri krijues“ po qe se mund ta quajmė tė poetit nė fjalė, duke marrė parasysh pėrmasat e krijimtarisė sė tij me njė funksionalitet tė vrullshėm krijuesi.


Ku qėndron i tėrė ky frymėzim aq i madh i poetit Xhelal Ferizi pėr krijmin e krijimtarisė sė tij poetike. Duke e njohur autorin, mendoj se janė disa elemente bazė e kėtij frymėzimi:-Pėrndjekja
-Burgosja
-Mėrgimi
-Talenti-Pėrndjekja
Po nisemi nga e para pėrndjekja. Familja e Xhelal Ferizit, ėshtė njė familje nacionaliste, kombėtare e patriotike shqiptare, e cila gjithnjė ka qenė nė shėnjestėr tė okupatorit Serb, e pėrndjekur hap pas hapi nė veprimtarinė e tyre. Familja Ferizi, nga Mikushnica e komunės sė Skenderajt, ėshtė e detyruar pėr shkak tė rezistencės kundėr regjimit tė shkjaut ku familja Ferizi, duke mos i pėrfilluar ligjet e tyre diskriminuese ndaj popullit shqiptar, detyrohet tė shpėrngulet nė Mitrovicė. Edhe aty pėrgjohen lėvizjet e tyre qė kanė qenė tė akuzuar me pretekst, se “Baba i Xhelal Ferizit, Adem Ferizi, po funrizon me armė tė gjithė shqiptarėt, dhe po pėrgaditen pėr kryngritje masive”, i cili ishte denuar pėr pushkatim, qė ndėrkohė duke ndėrhy me para, denimi nga pushkatimi i kthehet nė 20 vite. Ai mban 7 vite burg tė rėndė politik, si bashkėpunėtor i forcave nacionaliste tė asaj kohe. Me qė ishin nė pėrcjellje e sipėr kjo familje, nga bashkėpunėtor tė serbisė (bazi-buzukėt e shkjaut) edhe nga Mitrovica janė tė detyruar tė shpėrngulen, e gjejnė njė vend nė Shupkovc, fshat afėr Mitrovicės, ku Adem Ferizi kishte edhe miqt nė at fshat. Adem Ferizi, ishte njė intelektual (autodidakt), i frymėzuar nga tė parėt e tij pėr ēėshtjen Kombėtare, tė cilėt kishin marrė pjesė nėpėr tė gjitha betejat kundėr kolonializimit Serb mbi Kosovėn. Adem Ferizi, merr pjesė nė demostratatė e viti 1981 nė 3 dhe 4 prill, krah pėr krah me rininė nė moshė tė shtyrė tė pleqėrisė, i cili dallohej me plisin e tij tė bardh nė kokė, duke ju dhėnė kurajo tė gjithė pjesėmarrėsve, se shkjau mbaroi, e pat puna e tij. Xhelal Ferizi, i rritur nė kėtė frymė patriotike, duke qenė i vetėdishėm se ishte prej njė familje atdhetare, nuk u ndal, por qysh nė rini, filloi nė ngritjen e tij intelektuale duke e krijuar njė rreth tė shoqėrisė..............!
Xhelal Ferizi, bazamentin e frymės patriotike nuk e ka vetėm nga trashigimia e babait dhe tė parėve tė tij Ferizi, por edhe nga dajėt e tij me banim nė Shupkovc siq ishte Babėgjyshi i tij Zeqir Mujani, (i njohur nė tėrė treven e Shalės dhe regjionin e Mitrivicės e mė gjėrė, pėr patriotizmin e tij) i cili ishte luftėtar i lirisė pėrkrah patriotėve tė asaj kohe siq ishin: Ibrahim Lutfiu, Ymer Berisha, Shaban Polluzha, Ukshin Kovaēica, Adem Voca, Xhafer Deva e shumė e shumė patriot tė tjerė. Ishte pjesėmarrės nė luftėn kundėr hordhive ēetrnike nė Pazarin e Ri (Novi Pazar). Pastaj, djali i tij Brahim Mujani (daja i Xhelalit), vazhdoi rrugėn e babait Zeqirit, i cili rezistoi kundėr padrejtėsive qė ushtroheshin kundėr popullit shqiptar. I ndjekur nga hegjemonizmi i shkjaut, ishte i detyruar tė emigroi nė Turqi me tėrė familjen, qė atje edhe ndėrron jetė me tė vetmen dėshirė qė edhe njė herė tė vetmen ta shof Kosovėn, Shupkovcin vendlindjen e tij tė dashur ku u rrit, u brymos nė frymėn Kombėtare.

lirik
23-09-09, 19:37
-Burgosja
Xhelal Adem Ferizi, njė intelektual dhe patriot i shquar Kombėtar, merr masat pėr pėrgaditjen e organizimit tė demostratave tė viti 1981, nė Mitrovicė, pikėrisht mė 3 dhe 4 prill.
Xhelali, pėrveēse ėshtė atdhetar, ai mė tepėr nė natyrėn e tij, ėshtė revulucionar, njeri i kryengritjeve patriotike, i guxmishėm, orator dhe tejet i shkathėt. Duke qenė i lidhur ngushtė me procesin e demostratave nė Prishtinė, duke qenė edhe vet pjesėmarrės nė kėto demostrata, ai vendos qė me njė organizim tejet profesional dhe revulucionar, formon Grupin Organizativ, dhe lėshon Kushtrimin pėr tė demostruar kundėr bishave Serbe. Kundėr padrejtėsive qė u shtroheshin mbi popullin Shqiptar, kundėr deskriminimit dhe spasrtrimeve etnike, me parullėn: “Kosova Republikė”.
Edhe pse i vetėdishėm se ishte nėn pėrcjelljen e sigurimit “shtetėror” Serb, ai me njė guxim tė pa parė, i’u priu demostratave duke ju dhėnė zemėr dhe kurajo qė tė demostrojnė kundėr kėsaj bishe tė maleve tė Karpateve qė quhet Serbi. Ishin demostratatė mė tė organizuara me pėrfshirje tė regjionit tė Mitrovicės duke pėrfshi Vushtrrin, Skenderajnė, Zveēanin, Albanikun dhe vet Mitrovicėn.
Duke i njohur mirė politikat e shovenizmit Serb qė kishin pėrgaditur plane nėpėr akademit e tyre mbi shfarosjen e popullit shqiptar me spastrime etnike, masakra, vrasje, burgosje, etiketime, dhe me procese tė montuara politike, tė arrijnė qėllimin e tyre, bile nė Mitrovicė mos tė organizoheshin demostrata, sepse kishin arritur qė Bashkėsinė Ndėrkombėtare ta bindin se Mitrovica ėshtė e tyre dhe se aty janė tė gjithė Serb.
Demostrata e organizuar nga Grupi Organizativ me nė krye Xhelal Ferizin, ja demantojnė tė gjitha kėto propaganda Serbisė, dhe dual nė pah, se Mitrovica ėshtė shqiptare, se aty linden, banuan dhe jetuan deri nė vdekje Isa Boletini, Xhafer Deva, Ukshin Kovaqica, Ahmet Selaci, Bislim Bajgora, Adem Voca, e deri te gjeneratatė e reja qė u sublimuan pėr lirinė e Kosovės, siq ishin Xhevat Isufi, Shemsi Ahmeti, Mahė Uka, Sylejman Vidishiqi, Abaz dhe Isak Ibrahimi dhe shumė e shumė atėdhetarė tė tjerė.
Xhelal Adem Ferizi, arrestohet dhe burgoset si organizatori kryesor i demostratave tė Mitrovicės dhe denohet me burg prej 8 viteve e gjysė burg tė rėndė politik................!

-Mėrgimi
Pas daljes nga burgu, Xhelal Ferizi, ishte i detyruar qė ta lėshoj Kosovėn, ose tė burgosej prap nga i njejti regjim, tani mė i turbuar ngase nuk kishte mundur tė ja then mendjen e Xhelal Ferizit, i cili burgun e tij e kishte kaluar krenar dhe aspak i penduar pėr at se ēfar ka bėrė pėr Kosovėn dhe Mitrovicėn. Pėrkundrazi, tani ishte mė me pėrvojė, mė i rryer dhe mė i pėrgaditur nė ēdo aspekt. Kėshtu qė ai detyrohet tė dal nė Gjermani, dhe prap vazhdon aktivitetin, me organizimin e shqiptarėve nė Gjermani. Mėrgimi pėr Xhelal Ferizin ishte tejet i rėndė, tė cilin e pėrjetoi si njė tragjikė, e cila prekė thellė shpirtin e patriotit. Duke qenė i lidhur ngusht me familjen, me vendin, me Kosovėn, me Dardanin Antike, Xhelal Ferizi, i kthehet poezisė, qė sė paku nė poezi ta shpreh mallin ndaj vendlindjes sė tij.
Ai shpėrthen sikur njė vullkan i pa parė, me krijimtrainė e tij, e akumuluar me vite e vite, pa pasur mundėsinė pėr tė krijuar...................!

lirik
23-09-09, 19:38
Talenti Sa i pėrket talentit tė poetit Xhelal Ferizi, ai njihet si atdhetar, revulucionar, sportist dhe sė fundi poet i shquar dhe i pa zbuluar gjer mė tani. Duke e njohur qysh nga fėmijėria, tė them tė drejten ai gjithėmonė ka recituar, ka kėnduar dhe janė vėrejtur elementet e njė poeti. Kur lexonim libra, revista dhe gazeta tė ndaluara, ilegale, reptėsisht tė ndaluara nga okupatori Serb me Xhelalin, kemi vėrejtur se ka prirje nė fushėn poetike. Por si tė rinjė, ne nuk ishim tė dhanun pas krijimtarisė pėr tė krijuar, por si tė ballafaqoheshim me serbėt edhe nė mėnyrė fizike, tė frymėzuar nga njė frymė nacionaliste.
Xhelali, zakonisht na i lexonte poezitė, dhe artikujt e gazetės “Zėri i Popullit”, “Zėri i Kosovės” qė botohej nė mėrgim, pastaj vargje nga “Lahuta e Malėsisė” e Gjergj Fishtės, “Gjarpėrinjėt e Gjakut” e Adem Demaqit, e shumė e shumė gazeta tjera. Tė gjitha kėto i lexonim nėpėr pėrroje ose vende tejet tė sekrete.
Kėtu ėshtė vėrejtur talenti i Xhelal Ferizit, sidomos vargje nga “Lahuta e Malėsisė” i lexonte dhe i pėrjetonte me shpirtė, u mallėngjejshim tė gjithė gjatė leximit tė tij.
Kėtu mund tė them se i kemi vėrejtur elementet e para tek Xhelali, qė ka njė talent nė fushėn e poezisė.......................!* * *Unė kam nxjerrur disa vargje pėr t’i komentuar gjė qė u’a jap rastin lexuesėve qė vet t’i lexojnė tė gjitha, tė binden pėr krijimtarinė e poetit Xhelal Ferizi. Kurse unė do t’i komentoi pjesėrisht.


Kėsaj radhe do tė ndalem tek poezitė e poetit tė mirėnjohur z. Xhelal Ferizi, nė adresen elektronike tė forumit, http://lirikk.wordpress.com (http://lirikk.wordpress.com/) , ose mund tė shkoni pėrmes webfaqes
http://www.google.com (http://www.google.com/) / Blogu Xhelal Ferizi, ku mund t’i gjeni njė pjesė tė poezive mė tė reja tė poetit Ferizi, e qė mua personalishtė mė kanė bėrė pėrshtypje.


Poezinė me tė cilėn do tė filloi me opinion ėshtė : “Kujdes lulja e bukurisė” ! Po marrim dy strofatė e para tė kėsaj poezie:Lexo:
“Kujdes lulja e bukurisė”

Shkruan: Xhelal Ferizi

kujdes’ lulja e bukurisė
mos ja fal zemren tradhtarit
se ti je arti i hjeshisė
shpirti vet i ngjyres sė arit

mos gabo ndoj shpirtė me i lidhė
zemres tande tė dashurisė
mos gabo ndjenja me mblidhė
mos lidh tregtarė nė palcė t’ shpirtsisė


Lexoje rreshtin e parė, ”kujdes’ lulja e bukurisė”, ēfar titulli dhe ēfar mesazhi pėr „lulen“, qė autori nė kėtė rast citon apo pėrshkruan njė ngjarje qė vėrtetė ka ndodhur, e qė bėnė me dije pėr njė kujdes mė tė veēant pėr lulen dhe lulet tjera qė mos tė bien pre nė boshllėkun e ndonjė tradhtari tregėtar apo pasanik. Se „lulja“ ka ra nė kurthin e kėsaj tradhėtije, po se po, dhe ėshtė krijuar njė situatė e cila ka shkaktuar lėndime. Autori, ngritė lartė ”lulen” dhe shifet vet nė vargje:
”kujdes’ lulja e bukurisė, ”mos ja fal zemren tradhtarit”, ”se ti je arti i hjeshisė”, ”shpirti vet i ngjyres sė arit”. Kėtu poeti nuk nxjerr nė pahė problemin e tradhtarit, por krijon pėrshtypjen se ”lulja” vėrtetė ėshtė hjeshme prej arti, dhe ka njė shpirt prej ari. Po pse poeti e ngritė aq lart ”lulen” e cila sombolizon njeriun femėr. A mos vallė ”lulja” ka gabuar dhe ėshtė bėrė pre e premtimeve nga vet tradhėtari, ose ”mos gabo ndoj shpirtė me i lidhė”, e qė ajo ka rrėnuar njė zemėr dashurije. Kėto poeti nuk len tė kuptohet krejtėsisht.
Nė radhė tė parė, merret parasysh vet ”lulja” e cila dominon mbrenda pėrmbrenda poezisė dhe qė poti me krijimtarinė e vet nė kėtė poezi, bėhet njė kėshilltar me njė frikė se prap ”lulja” mund tė bie pre e tradhėtarit dhe vazhdon me poezinė :

mos gabo ndoj shpirtė me i lidhė
zemres tande tė dashurisė
mos gabo ndjenja me mblidhė
mos lidh tregtarė nė palcė t’ shpirtsisė

palcen ruaja ndoj bujari
djalė shqiptarė porsi kullimi
mos lidh ndjenja pėr tradhtari
se me lot tė mblon pėrvlimi

lirik
23-09-09, 19:40
Shqetėsimi i mbrendshėm i autorit i cili merr shumė seriozisht me poezinė, me njė bindje tejet serioze, lexuesi do tė vėren, se ”lulja” nuk njeh kufirin e dashurisė apo nuk dallon tragjikėn e mundshme, midis tradhėtarit dhe dashurisė shpirtėrore. Kėtu pa tjetėr se duhet tė vihet kufiri i dallimit mes dashurisė shpirtėrore dhe asaj avantirjere.

Poeti arrinė shumė bukur t’i pėrkushtohet me njė stil modern poezisė dhe hap kapitullin e tė menduarit pėr vet ”Lulen” si simbolikė qė prekė ndjeshėm ndjenjen e lexuesit kur e dimė se lulja ėshtė njė bimė barishtore zbukuruese dhe ka njė aromė tejet tė mirė dhe me ngjyra tė lloj-llojshme.

Pasi qė ne kemi lloje tė ndryshme tė luleve, si lule behari, lule blete, lule maji, lule bore, lule dielli, lule floriri e shumė lloje tė luleve, poeti nuk dallon lulen nė kėtė rast, sepse lulen do ta simbilozon me secilėn lulė qė mund t’i pėrshtatet personazhit nė fjalė.


Ne do tė shofim mė poshtė nė pozinė e poetit Ferizi e cila quhet ”Nė grepin e bukurisė”


“Nė grepin e bukurisė (http://lirikk.wordpress.com/2008/04/06/ne-grepin-e-bukurise/)”

Shkruan: Xhelal Ferizi

Po citojmė:
duke kėrkuar nėpėr valėt e jetes
duke kėrkuar nėpėr mbretėrinė e luleve
nėpėr shekujt e caqet e erlehtes
bukurinė kėrkova nėpėr pėrralla e fabuleve
nėpėr vargje tė poetėve e nėpėr mbretėri pagane
nėpėr proza e tregime e urata
kėrkova nėpėr dritė xixillonjash e nėpėr dritė hane
nėpėr kohra ėndrrash nėpėr netė tė gjata


Se sa poeti i talentuar Xhelal Ferizi, me pėrvojėn e tij tė traditės poetike shqiptare, arrinė tė kap nga mbrendėsia qė prekė idenė kryesore tė “grepit tė bukurisė” pėr njė stilizim sa mė tė kapshėm pėr vet lexuesin. Mbrendėsia e poezisė e titulluar “Nė grepin e bukurisė”, ka tė ngjarė me ate sikur do tė thoshim ; “Nė grepin e dashurisė”! Kjo gjithėsesi se vjen pas “grepit tė bukurisė” e din mirė autori dhe pėrshkruan ngjarje qė elimonon kufirin e tė dashuruarit. Pse ?! Sepse vet poezia kur thot: “duke kėrkuar nėpėr valėt e jetes”, “duke kėrkuar nėpėr mbretėrinė e luleve”, dhe qė vazhdon mė tutje, “nėpėr shekujt e caqet e erlehtes”,
”bukurinė kėrkova nėpėr pėrralla e fabuleve”. Nė kėtė poezi, vėrtetė kemi njė vėllim tė tė krijuarit me vlerė poetike tė autorit Ferizi, dhe me shprehje qė korrespondojnė me ngjerjen qė kėrkon nė “valet e jetės” nė “mbretėrinė e luleve” e shkon pėrtej “erėlehtes” e deri te “fabula”. Ka njė kombinim tė qind pėrqind me vet titullimin e poezisė, kurė njeriu bjen nė “grepin e bukurisė”. “Grepi i bukurisė” !? Ēka don tė thot poeti nė kuptimin e mirėfillt tė fjalės?! A nuk mund tė thuhet se kjo ėshtė sa filozofike, sa poetike, sa artistike, sa universale, gjė qė lexuesi, e po ashtu edhe studiuesi mund tė i jap kahje nė forma tė ndryshme poetike.Citojmė mė tutje:

“nėpėr vargje tė poetėve e nėpėr mbretėri pagane”, “nėpėr proza e tregime e urata”,
”kėrkova nėpėr dritė xixillonjash e nėpėr dritė hane”, “nėpėr kohra ėndrrash nėpėr netė tė gjata” !
Vargjet qė i cituam na bėjnė tė ditur se kėtu kemi tė bėjmė me njė shprazėtirė tė thellė shpirtėrore, kur kėrkimi shkonė nėpėr detin poetikė tė gjėrė tė shprehjeve poetike qė ka vet poeti Ferizi, kur citohen: “nėpėr mbretėri pagane”,”urata”, kėrkimi nė “dritėn e hėnės” apo kur thot: “nėpėr kohėra ėndrrash nėpėr netė tė gjata” ! Tejet poetike, me njė motiv tė arsyeshėm e bėnė dhe autori arrinė tė arsyeton titullimin e poezisė. Duhet besuar se poeti ka tė bėjė me njė realitet tė ngjarė, dhe krijon imagjinatėn e vet tejet krijuese pėr njė pėrshkrim tė ndodhisė.

Aftėsia e poetit Ferizi, arrinė qė pėrmes krijimtarisė sė tijė tė gjėrė poetike, realitetin ta shėndėrroj nė diqka nė in-egzistente, por edhe tė kundėrten, in-realitetin nė egzitencė dhe ngjarje.

Po citojmė mė tutje:

“kėrkova nė vrrije kėrkova nė shkrep", “kėrkova nė yje me shtigje”, “dhe rashė njė ditė si peshku nė grep”, “tėrhequr nga bukurija nėpėr shekuj’brigje”!
Shprehimisht nė kėtė poezi, dominon realitet i hidhur i ngjarjes, nė mos arritjen e njė braktisje. Grepi ėshtė diq qė mund tė mashtron, dhe pa dashtas njeriu mund tė bie nė kėtė kurthė. Pėr zėnjen e peshkut, njeriu zbuloi grepin, si kurthė tejet e pėrsosur nė zėnjen e tij. Prandaj, autori Ferizi pėrdorė me njė mjeshtri tė rrallė fjalėn “grep” qė njeriu mund tė bie, qė simbolikėn nė kėtė rast nė vend tė peshkut pėrdoret “bukurija”. A mund tė pėrdoret “bukurija” si grep pėr joshjen e njė personi? Pa tjetėr se nė kėtė rast ėshtė tejet identike. Prandaj kjo poezi buron nga esenca e njė realiteti tė hidhur.

Poeti deri nė vargjet e fundit tė poezisė ”Nė grepin e bukurisė”, arrinė qė t’i ikė shprehjeve mė konkrete dhe mė pėrmbajtėsore, pėrderisa sa nė vargjet e fundit, qet nė pah realitetin;Lexo :
si peshk i pafajshėm me zemer biluri
nėpėr valėt e kėrkimit
ku arti i notit e syri im zuri
njė biondinė me pamje tė gjevahirit

Kush dual nė pah ? Bjondina, ajo pėr ēfar cekėm mė lartė, se aftėsia e tė kriuarit nė poezi nga poeti Xhelal Ferizi, ka rrugė tė shumta pėr t’i ikur kuptimėsisė sė ngjarjes, dhe nė tė shumtėn e rasteve, arrinė njė krijimtari sa poetike aq edhe filozofike.

Poeti Ferizi, disponon njė diapazan tė madh shprehjeve poetike gjė qė kjo nuk ndodhė tek tė gjithė krijuesit.

Lexojmė me vėmendje: “si peshk i pafajshėm me zemer biluri”, “nėpėr valėt e kėrkimit”, “ku arti i notit e syri im zuri”, “njė biondinė me pamje tė gjevahirit”. Se syri ka zėnė “biondinėn” dhe se bjondina me bukurinė e saj arrinė tė shėndėrrohet nė “grep”, aspak nuk do mend. Kjo ėshtė dashuri e fatit tė individit, qė rastėsisht bjen nė grepin e bukurisė. Por edhe aftėsi e poetit nė njė pėrshtatje “shabllon”, qė arrinė nė pėrshkrim, p.sh. poezia nė fjalė ”Nė grepin e bukurisė”, shihen kufijtė e shtrirjes kur thuhet: “nėpėr valėt e kėrkimit”. Shtrirje detare si peshk i pafajshėm (simbolika, si njeri i pafajshėm), por gjithėsesi nė kėrkim e qė rastėsisht bie nė “Grepin e bukurisė”.
Poeti, si kriter nė kėtė poezi, mer realitetin dhe korektėsinė totale tė ngjarjes, qė pėrbėjnė materjen e poezisė nė fjalė. Edhe kjo vjershė, sikurse shumė vjersha tė tjera tė poetit Ferizi, kanė njė kuptimėsi mė reale dhe mė kuptimplote pėr lexuesin, e qė nė shumė poezi, hasim nė njė pakuptimėsi si afėsi e poetit qė pėrdor kriterin “mos ta kuptoi lexuesi” por inspiron nė futje mė tė thellė nė mbrendėsi tė poezisė.
Qka motivon poetin kjo poezi ?! Pse del konkret dhe ėshtė tejet mė pėrkufizues i kėsaj
vjershe ?!

Lexo:
“dhe mbeta nė grep i varur pėr jetė”, “kahdo thumbi i sajė me lak”, “nėpėr brigje e udhė rob i sajė jam tretė”, “me i zjarrė e prush nė tė dashuruarin gjak”.
Se poeti zbulon njė tė vėrtetė kur thot: “dhe mbeta nė grep i varur pėr jetė”, “kahdo thumbi i sajė me lak”, ėshtė shumė e vėrtetė, pasi e pohon vet nė vargje. Poezia trajtohet si e vėrtetė dhe korrespondon me “bukurinė” pėrmes poezisė, qė paraqet njė mesazh se “bukurija” ka bėrė jo vetėm pėrshtypje, por ėshtė krijuar krijes qė vlenė tė sakrifikosh, kur thot ;
“nėpėr brigje e udhė rob i sajė jam tretė”, “me i zjarrė e prush nė tė dashuruarin gjak”.


Poezia e Xhelal Ferizit, dhe tė krijuarit e tij nė poezi, lė tė kutojė se ka njė pasuri tejet brilante nė ide fjalėsh dhe ide formuluese nė pėrputhshmėri tė afėrta tė ngjarjes.

Prirje tė jashtėzakonshme nė kombinacionin kuptimor tė fjalėve nė poezi, ka njė stil tė veēant poetik nė pėrshkrimin e ngjarjes nė poezi. Pėrshtatje identike me vlera esenciale dhe kuptime tė drejta apo mė tėrthorazi, mahnitė lexusit, sidomos ata qė dinė tė kuptojnė se ēfar do tė thotė krijimtaria poetike apo vlerė poetike.

Po ilustrojmė me njė vjershė qė quhet “Valėt e lotit:

lirik
23-09-09, 19:42
Lexo :
Valėt e lotit (http://lirikk.wordpress.com/2008/04/06/valet-e-lotit/)
Shkruan: Xhelal Ferizi

nėpėr valėt e lotit secili shekull’dridhje qė vret
nėpėr dridhjet e tyre dėnestare
nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret
po qajė dhimbshmėrisht me ankime shqiptare

Ka tė ngjarė se poeti Ferizi, kėsaj radhe ka shkruar pranė detit, apo detin e parafrazon para syve tė tijė. Kurse “dridhjet nė shekuj” (shekull’dridhje) i quan vrastare. Pse ?! Pėr arsye tė pėrforcimit tė ides se vuajtja e shqiptarėve e kombit tė tij, qė nuk pėrkufizohet me vite, as me dekadė, por janė kohėt e gjata me shekujt qė kanė vrarė, kanė mėrguar, kanė vujatur nė pritje tė lirisė. Fjala “shekull’dridhje” ėshtė fjalė e re nė poezi, e qė kėso fjalėsh tė ideuara mund tė gjeshė vetėm tek poetėt e mėdhenjė tė kohės moderne, e nė kėtė rast sikurse qė ėshtė poeti Xhelal Ferizi. Fjalė, qė ka njė kuptim tejet tė kompletuar nė pėrshtatje tė vuajtjeve tė kombit me kohė aq tė gjatė. Shih: “nėpėr valėt e lotit secili shekull’dridhje qė vret” , “nėpėr dridhjet e tyre dėnestare” dhe “nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret”, “ po qajė dhimbshmėrisht me ankime shqiptare”, e tėrė strofa ėshtė me tė reja kuptimore.

Kjo dėshmon poetin pėr aftėsinė e tij nė poezi, i cil ka njė prirje tė thellė poetike qė prek emocionin e lexuesit.


Loti nė kuptimin e gjuhės sė sotme ka njė kuptim, qė ėshtė njė lėngė pa ngjyrė, i tejdukshėm dhe me shije tė kripur. Ai del nė raste tė veēanta nga syri i njeriut, sidomos nė rastet e hidhėrimit, mallėngjimit, pėrmallimit e po ashtu edhe tė gėzimit. Autori Ferizi, nė kėtė rast, pėrjashton lotin e gėzimit, ai nuk ka ven nė poezinė e autorit “Valėt e lotit” . Autori nė kėtė poezi lotin e paraqet si tė hidhėrimit, mallėngjimit, pėrmallimit. Lotėt e shekujve, qė shėndrohen nė valė, rrėke lotėsh qė shėndrohen nė valė, qė pėrfshijnė vuajtjet e mėdhaja tė popullit tė tij. Ne e kemi edhe nė rreshtin e dytė tė kėsaj strofe kur thot: “nėpėr dridhjet e tyre dėnestare”, qė edhe fjala dėnesė (dėnestare) ka kuptimin kur njeriu qanė pėrmallshėm, qanė nga thellėsia e shpirtit tė lėnduar, qanė me “dėnes” qanė me ngulqim.

Pastaj vazhdon nė rreshtin e tretė dhe tė katėrt: “nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret”, “po qajė dhimbshmėrisht me ankime shqiptare”. Autori Ferizi, jo rastėsisht potencon epokėn. Epokė, duhet ditur se ka kuptimin e njė pėrfshirje tė rėndėsishme nė periudha tė ndryshme historike tė njerėzimit. Epoka lidhet me ngjarjet e mėdha tė zhvillimit tė njerėzimit dhe bėnė kėthesa tė rėndėsishme. Prandaj, poeti i talentuar Xhelal Ferizi, gjatė gjitha kėtyre epokave kur thot: “nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret”, populli ynė ka qenė i ndarė nė kėto pėrfshirje, i pėrjashtuar dhe i lėnė pėr anash, i shtypur. Prandaj poeti i quan me plotė tė drejtė “epokave shkret”.


Duke e marrė parasysh kėtė formulim tejet kuptimor nė pėrfshirjen edhe tė vuajtjes edhe tė shekullit edhe tė epokės, autori ja arrinė qėllimit.


Por ai vazhdon edhe mė tutje nė strofėn e dytė:


Lexo:

jam shekull’ziu i monotonisė,
ku secili ēast ėsht epokė,
a thua nuk jam ma i etnisė,
e gurėt e ftoft’huaj i kam shokė,


Nė secilin rresht duke filluar nga i pari: “jam shekull’ziu i monotonisė”, qė tani edhe kėtu poeti pėrdorė njė fjalė tė re “shekull ziu”. Pse ? Ka arsye poeti kur e pėrdor kėtė fjalė ? Pa tjetėr se po. Bile ėshtė nxjerrė me njė mjeshtri artistike. Ose: “ku secili qast ėsht epokė”, “a thua nuk jam ma i etnisė”, “e gurėt e ftoft’huaj i kam shokė”! Vėrtet ka njė motiv duke reflektuar njė realitet tė hidhur, por tė sakt edhe nė pėrfshirje nė kohė, me njė pėrshtatshmėri vėrtetė poetike.

Autori, Xhelal Ferizi, nė kėtė rast ėshtė faktor relevant nė krijimin e ideve, fakteve dhe koherencės.

Duhet kuptuar se poeti e personifikon vetveten, nė shumicėn e poezive sikurse edhe nė kėtė strofė, sė paku kuptimi ėshtė i tillė, edhe pse kjo mund tė jet kushtuar tjetėr kuj. Kjo dėshmon me vet poezinė e cila vazhdon:
Lexo:


Dridhur’dnesjet e mia e luajnė fundin e vullkanit
luajnė shpirt’fundin e detiti
nė secilen’dridhje valė loti i vatanit
dhe vdeksija zymtare e kurbetit

E veēanta e tė menduarit nga poeti, do tė shofim nė kėtė strofė se sa me mjeshtėri fikson gurbetin. Nė kėtė rast titullimi i poezisė “Valėt e lotit”, na kujton krijimtarinė poetit tė math Jeronim Derada, i cili vėrtetė ka shkruar nga mėrgimi pranė detit me sy kahė vendi i tij, vendi i tė parėve tė tij, i gjakut tė tij. Krijimtari mallėngjyese dhe prekėse.

Kėtė poezi tė poetit Xhelal Ferizi, kisha me quajtur “Metaforė letrare” prej njė ngjashmėrie identike tė ngjarjes por me shprehje moderne tė formuluarit.Po e lexojmė deri nė fund poezinė “Valėt e lotit”, dhe kemi me hasur nė shumė shprehje.

Thurja e vargjeve tė poetit Xhelal Ferizi, ēfaqin kuptimin e mbrendshėm shpirtėror tė vuajtjes.

Lexo:
me kodėr vuajtjet tė mėdha si pllaja
Qė shėndrrohen nė peshė tė shpirtit tim
mė vijnė vala vala oqean’kujtim’largta tė mdhaja
dridh’tare secila me valen pėrthyese mallėngjim
shekull’tare tė tej’zgjatura kujtesa qė dėrmojnė
secila me artin e tė kaluares qė nxitė mallė e lot
gurė’qėndresen ato e thėrmojnė
kur e sjellin nė shpirt’kujtesė secilin tė largtin mot


Sintaksa poetike e poetit Xhelal Ferizi, prej njė metode tė formuluarit tė poezisė ēfaqin interesimin pėr studim mė profesional tė mundshėm.* * *

Nė poezinė e poetit Xhelal Ferizi, “Ura e kėputur e dashurisė” (mė poshtė-shkruajtur) pikėrisht aktualizon njė problem tė lidhur ngushtė pėrmes “urės sė lidhjes sė dashurisė”, e qė po e njejta dashuri prap trajton “urėn e kėputur tė dashurisė” si ndarje. Poezia ka njė dimension dashurie, por mėnyra e tė formuluarit nė poezi, ėshtė tejet artistike e specifikuar pėr dashurinė e kėputur tė dashurisė sė “egzistuar”.
Po e lexojmė me vėmendje poezinė dhe do tė shofim se nė mbrendėsinė e saj, kemi me hasur “realitet” tė hidhur, apo pabesi dashurie. Po shkojmė nė katėr rreshtatė e parė tė poezisė, pėr tė kuptuar me motivin.


Lexo :

lirik
23-09-09, 19:42
Ura e kėputur e dashurisė (http://lirikk.wordpress.com/2008/04/06/ura-ekeputur-e-dashurise/)
Shkruan: Xhelal Ferizi

Pėrse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me diell
ishe ti ajo qė me lute
nuk jam ma i gjerė si qiell

Vet titullimi i poezisė “Ura e kėputur r dashurisė”, lė tė kuptoj pėr njė pėrfundim tė pa kthyre, por jo tė pa dashuruar dhe pa pendesė.
Autori krijon dy personazhe nė kėtė poezi, personazhin X (iks) dhe Y (ypsilon), apo djalin dhe vajzėn. Kur djali i drejtohet vajzės me njė shprehje artistike : “Pėrse uren e jetes e kėpute”, “kur ajo ishte e lidhur me diell”.
Ura ka njė kuptim tejet domethėnės nė lidhje. Urė qė lidhė brigje, qė lidh dy anėt e njė lumi, qė lidh dy anėt e njė pėrroi. Po ashtu kemi ura tė llojeve tė ndryshme, tė gurit, tė drurit, tė hekurit, tė cimentuara. Kemi edhe ura me profile tė ndryshme, tė drejta apo nė formė tė harkut. Kėto ura ndėrtohen, por edhe rrenohen me kohen. Kanė, ngritjen dhe ramjen. Pse autori Ferizi, e gjenė urėn si pretekst tė kėsaj ngjarje? Apo ndoshta pikėrisht ėshtė ura qė ka ndodhur rastėsisht nė lidhjen e tyre dashurore, apo qė ėshtė lidhur dashurija por edhe ėshtė rrėnuar nga vajza apo personazhi Y ?! Pse autori nė poezi nuk pėrcakton llojin e urės, gjė qė nė kėtė rast, kishte me qenė “urė prej druri”, duke pasur parasysh vet rrėnimin e dashurisė qė kishte me qenė nė pėrshtatje. Lexojmė dy rreshtat e fundit tė strofės : “ishe ti ajo qė me lute”
”nuk jam ma i gjerė si qiell”, qė djali del mė i avansuar dhe paska qenė i gjėrė si “qielli” nė lutjen e parė tė vajzės. Kurse rreshti i fundit : “nuk jam ma i gjerė si qiell”, djali nuk pranon lutjen apo pendesėn e vajzės. Autori nuk don tė detalizon mė hollėsisht ngjarjen, qė pėr lexuesin len pezull lidhjen dhe ndarjen.Nė kėtė rast, sipas poetit nė rreshtatė me sa vijon:


Lexo :

pėrse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me zemer
pėrse nuk ndriqove me dritė ēdo lloj skute
pėrse kalin e trojes e lakmove nė themer


Vajza ėshtė vet rrėnuesja, ajo e cila “urėn e jetės” e ka kėputur, kur ajo ishte e lidhur me zemėr. Apo shkojmė mė tutje: “pėrse nuk ndriqove me dritė ēdo lloj skute”, “pėrse kalin e trojes e lakmove nė themer”, prap vajza merr vėrejtjet duke mos ndriquar nėpėr ēdo llojė skute, duke e lakmuar “kalin e trojes”.
Poeti nuk pėrdorė rastėsisht “kalin e trojės”, por ja arrinė qėllimit dhe bėnė njė pėrshtatje identike me shkatėrrimin. Duke e ditur romancėn e “Kalit tė trojės” qė ėshtė e vetmja metodė pėr t’u futur mbrenda kundėrshtarit nė mbrendėsi dhe pėr ta shkatėrruar duka dalė nga mbrendėsia e “kalit tė trojės”.

Nė momente tė caktuara, poeti Ferizi, nė strofėn e parė ėshtė mė intensiv, kurse nė mes tė poezisė aktivizon fuqinė e poezisė, pėr derisa pėrfundon dhimbshėm nė rreshtat e fundit tė poezisė. Kjo ėshtė njė mjeshtėri e ndėrtimit tė poezisė sė Xhelal Ferizit, qė e kam quajtur edhe nė opinion tim tė parė, poezia “feriziane”.
Aftėsia e tė krijuarit nga poeti Ferizi, arrinė qė ngjarjen ta shėndėrron edhe nė legjendė pėrmes poezisė, madje edhe me motive tė llojeve tė ndryshme.

Poeti Xhelal Ferizi, arrinė shkallėn e poetit me pėrvojė artistike, tė lakmueshme nė krijim poetik individual duke aktivizuar fjalė tė rralla poetike.

Poezia “Ura e kėputur e dashurisė”, nė mbrendėsinė e saj ka pendesė, dashuri, qė nuk kishte guxuar tė ndodhė. Lexojmė poezinė deri nė fund.
Lexo :


pėrse u’a kėpute fijet yjeve
infuzion ky i dashurisė jetik
pėrse i lidhė psehet nyjeve
pėrse dashurinė e bėre armik
pėrse uren e kėpute tė harkut
qė lidhej nga arti nė art
pėrse tash i dhe kaq shum dhimbje vargut
qė nė palcen qiellit prekė e ndihet lart
pėrse i zgjidhe besatimet
qė lidhė i kishim pėr bese
pėrse i ke ngri vlimet
e gzimet nėpėr mėngjese
pėrse gzimet i vrave
pėrse urat me i djegė
si krande ndjenjat i thave
e cicrimen e bilbilit nė degė


Katėr rreshtatė e parė kur thot: “pėrse u’a kėpute fijet yjeve”, “infuzion ky i dashurisė jetik”,
”pėrse i lidhė psehet nyjeve”, “pėrse dashurinė e bėre armik”. Korrenspondim poetik, shpirtėror, qė autori gjenė elementet shprehėse tė fjalėvė. “Kėputja e fijeve tė yjeve”, “infuzioni i dashurisė jetike” janė mėse artistike dhe kuptimplote. Fijet sipas autorit kanė qenė tė lidhura gjatė deri nė yje, gjė qė nuk kanė qenė letė tė shkėputen pa ndonjė pėrpjekje serioze “urrejtje”. Vet kuptimi i gjatėsisė sė rrėnjėve deri nė yje, le tė kuptojė se dashuria paska qenė shpirtėrore, mbrenda pėr mbrenda zemrės me njė shtrirje deri tek yjet. Megjithėse poeti gjenė shprehjen autentike kur thot: “infuzion ky i dashurisė jetik”. Lidhjet e dashurisė deri nė yje, kanė qenė njė “infuzion” i dashurisė jetike. Vėrtetė poeti e piketon me kėtė shprehje. “Infuzioni”, ėshtė fjalė mė tepėr medicinale, kur gjatė infektimit, duhet marrė infuzionin kundėr infetkimit. Infuzioni tė mbronė fuqishėm kundėr infektimit, tė mbanė tė qėndrueshėm.
Nė mbarimin e poezisė, po citojmė: ”pėrse gzimet i vrave”, “pėrse urat me i djegė”,
”si krande ndjenjat i thave”, “e cicrimen e bilbilit nė degė”.

Janė disa momente qė pėrcaktojnė kahet e poezisė, qė kanė njė strukturim tejet profesional. Vet struktura e ndėrtuar e krijimtarisė sė poetit Ferizi ėshtė mjaft origjinale, dhe ndėrhyrja eventuale e ndonjė gjuhėtari apo kritiku letrar, nuk kishte me pasė arsye pėr ndryshim ndėrtues (me pėrjashtim tė lektorimit).
Po qe se shkojmė mė tutje nė vlerėsimin e ndėrtimit tė krijimtarisė “feriziane” qė del me njė prirje fenomenale, e qė bie ndeshė me formulimin e tekstit drejtė-shkrimor, del nė pah, sikur ta kishim marrė dramaturgun e legjendes botėrore Aleksandėr Mojsiun. Ai, nė jetėn e tij as qė ka pretenduar nė shkrime tė dramave, dhe nė drejtėshkrim. Por e ka mahnitur botėn me aktrimin e tij. Gjė qė ėshtė identike me poetin Xhelal Ferizin. Po tė kishte asistentė pėr tė shkruajtur, Xhelal Ferizi duke i cituar poezitė edhe pėrmes aktrimit, del si njė maragaritar poetik.

Poeti Xhelal Ferizi, fundi i fundit, i paraqitet opinionit si poet e jo si shkrimtar.* * *

lirik
23-09-09, 19:43
Poezia “Mė gdhendėni nė gurė” e poeti Xhelal Ferizi, me rreth 600 vargjeve, gjė qė do njė analizė mė tė thellė pėr t’u ndalur varg pėr varg.
Natyrisht se poeti nė kėtė poezi i bėnė disa gėrshetime nė kuptime duke filluar nga personifikimi e deri nė pėrkushtim, me njė tematikė kombėtare, resistuese nė qėndrim tė drejtė tė frymės patriotike.Kjo lirikė e shkruar nga poeti Xhelal Ferizi, paraqet sakrificėn e atdhetarit me rėnditjen e vargjeve duke dėshmuar prirje tė vlerave poetike.

Lexo :
Mė gdhendni nė gurė (http://lirikk.wordpress.com/2008/04/03/me-gdhendni-ne-gure-2/)
Shkruan: Xhelal Ferizi

jo jo nuk mė largoni ju
e bukura shoqėri
miq tė dashur qė mė keni ftu
me tė pafundmen dashuri
se unė e kam pėrbuzė arin
kam prekė flakė e zharin
se unė nuk kam llogaritė
as superfuqitė
as nuk kam kqyrė pazarin
se i del tregu jetes time
pėr atdhe nėpėr krajata mundime
e kam pėrbuzė mercenarin tradhtarin
qė me ftonte
pėr tė shkelė
pėr tė shkelė lulet shqiptare e barin
pėr tė shkelė mbi liri mbi shqiptarin

“Jo jo nuk mė largoni ju”, “e bukura shoqėri”, “miq tė dashur qė mė keni ftu”, “me tė pafundmen dashuri”, kujt i drejtohet poetime kėtė lirikė, me kend komunikon, pse komunikon pėrmes lirikės. Pa dyshim se poeti gjenė gjuhėn poetike dhe nuk len asgjė pa potencuar vėrejtjet dhe tė mirat e shoqėrisė. Ėshtė roje e shoqėrisė Kombėtare, ėshtė roje e Kombit qė e ruan tė mirėn e saj nga e keqja qė i pėrgaditet. Nuk e thot rastėsish poeti :
“Jo jo nuk mė largoni ju”, “e bukura shoqėri”! Kėtu shifen tendenca edhe nga njerėz tė tillė pėr ta larguar nga fjala e lirė poetike qė poeti me poezinė e vet krijuese i bėnė roje Kombit. Bili bile, kėtu tėrthorazi len tė kuptoj se ka zėra edhe nga “e bukura shoqėri”, qė bien pre nėn trysnin e tė ligėve. Me tė drejtė poeti Xhelal Ferizi nė kėtė rast mund ta ket marrė veten si personazh i poezisė e qė vazhdon: “se unė e kam pėrbuzė arin”, “kam prekė flakė e zharin”, “se unė nuk kam llogaritė”, “as superfuqitė”, “as nuk kam kqyrė pazarin”,
”se i del tregu jetes time”. Poeti arrinė tė paraqes shumė pak nė kėtė poezi lirike, duke thurur vargjet me idenė e sakrificės. Ndėrsa thurė bukur lirikėn nė tė shkruar dhe nė paraqitje. Lexuesi, i bindur thellėsisht, mbi njė realitet tė hidhur, tė anashkaluar nė kohė njerėz tė sakrificės duke rėnė nėn individėt qė kanė “kqyrė pazarin”, kanė bėrė pazare me interesat e Kombit, kanė llogaritur nė interesat e tyre tė pėrfitimit.

Krijimi i bindjes tek lexuesi, arrihet nė saje tė aftėsisė sė shpirtėzimit tė poezisė, gjė kjo nuk i mungon poeti Xhelal Ferizi.

lirik
23-09-09, 19:44
Poeti mė tutje shkruan: “As nuk kam kqyrė pazarin”, “se i del tregu jetes time”, “pėr atdhe nėpėr krajata mundime”,”e kam pėrbuzė mercenarin tradhtarin”. Kjo ėshtė ajo qė e cekėm mė lartė pėr qėndresėn e pa lėkundur tė atdhetarit, i cili fiksohet vetėm pėr ēėshtjen Kombėtare Shqiptare. Nuk bie ndeshė me lakmit e sundimtarit, okupatorėve ndyrėsira.
Jo rastėsisht poeti Ferizi, pėrdorė fjalėn merecenar. Mercenarė kanė qenė tė gjithė ata njerėz qė kanė qenė tė inkuadruar si ushtarė me pagė tė paguar nga njė shtet apo ushtri e huaj, e cila e ka okupuar vendin duke kolonizuar vende tė huaja me metodat mė shtazarake tė kohėrave. Kėta njerėz, viheshin nėn urdhėrat tė armiqėve, tė pushtuesve tė Kombit, me pėrfitime tejet tė ulėta, e shumė herė edhe falas, pa e ditur dėmin qė i kanė shkaktuar Kombit tė vet. Kanė qenė njerėz vetjak, tė ulėt, njerėz tė shitur apo njerėz “mercenarė” sikurse e thot nė poezi poeti Xhelal Ferizi. Pėrbuzja e “mercenarėve dhe tradhėtarėve” nė kohėt kur ata kanė qenė nė shėrbimin e armiqėve tė vendit, ka qenė ndeshje direkte me armikun.
Armiku gjithėmonė ka gjetur “mercenarė” e mė pastaj e ka okupuar vendin. Kėtė e cekė nė poezi shumė mirė poeti : “qė me ftonte”, “pėr tė shkelė”, “pėr tė shkelė lulet shqiptare e barin”, “pėr tė shkelė mbi liri mbi shqiptarinė”.

Tėrėsia e lirikės, nė poezinė “Mė gdhendėni nė gurė”, arrihet nga diferencimi i “mercenarėve” pėr tė dal nė shesh se edhe sot e kėsaj dite ata “mercenarė” ndodhen nė mesin e njė pjese tė shoqėrisė qė po mbyllė sytė pėr interesa tė tyre personale.

Mirėpo pėrmes parimit qė ka poeti Ferizi, pikėrisht mbėshtetė figurat patriotike qė sakrifikuan dhe ishin tė gatshėm tė sakrifikojnė deri nė jetėn sublimetė tyre, qė ishin me njė unitet Kombėtar, kurse nuk kursen “mercenarėt” dhe tradhėtarėt”, qė penguan tė drejtėn e njė Kombi pėr t’u liruar dhe pavarėsuar.

Lexo:

pėr paqe e liri, pėr mal e pėr vrri
pėr Nėnėn Shqipėri,
a e shihni si qajė, sa gurė e dhe ndajė,
duke mos lėnė kund glob,duke mos lėnė kund kob,
pėrmbi ju me ra, ju s’ keni me mė nda,
nga dheu i Nanes, nga hisja e Dardanes,
as e magjikes etni, ku i thonė Mėmė Shqipėri

Do tė ishte e sakt, po tė thoshim se nė kėta rreshta nuk ka aq e pasuri fjalėsh tė reja sikurse qė jemi mėsuar nga poeti Ferizi, por ka njė larmi tė mrekullushme nė kombinimin e vargjeve. Krijon njė emocion tek lexuesi kur thot: “pėrmbi ju me ra, ju s’ keni me mė nda”,
“nga dheu i Nanes, nga hisja e Dardanes”, “as e magjikes etni, ku i thonė Mėmė Shqipėri”.
Megjithatė, marrė nė tėrėsi, poezia “Mė gdhendni nė gurė”, fund e krye ėshtė dedikuar njerėzve atedhetarė.
Po qe se i qasemi njė analize mė tė mbrendshme, kemi me pa se ėshtė tejet imponuese dhe se autori ēfaq nė pah problemin qė duhet dal nga shpirti i sinqert i atdhetarit. Ka pėrplot imazhe lirike, qė krijon njė vlerė poetike dhe gjallėruse, e po ashtu edhe emocionale.

Po shkėputim disa vargje nga kjo lirikė tė kasaj poezie:


Lexo :
qė tė mos ju quajnė tė ult
e punėn ta keni kult
e dijet shkollore
si hyjnitė qiellore
e lidhjet pėr dore
te gjithė nėpėr fije
si damarė etnije
si zingjirė etnik tė Mėmė Shqipėrije

lirik
23-09-09, 19:44
Ēfar lidhshmėrije tė fjalėve, qė kanė njė kuptim dhe mesazh nė vetvete. Gjallėrim i vėrtetė i poezisė, qė ndryshon nė hyrje tė poezisė por ėshtė nė lidhshmėri tė plotė me vet titullin e poezisė “Mė gdhendni nė gurė”.

Pėrputhja e vargjeve tė krijimtarisė sė poetit Xhelal Ferizi, kapin njė horizont tė madh kuptimesh.

Shife: “qė tė mos ju quajnė tė ult”, “e punėn ta keni kult”. Kulti nė kuptimin fetar qė do tė thot: “shėrbesė fetare pėr nderė tė njė hyjnie, apo edhe adhurim a nderim i tepruar ndaj dikujt, qė ka njė cilėsi dhe veti tė jashtėzakonshme”, qė poeti pretendon qė puna pėr Kombin tė ket kult hyjnor.Ose kur thot: “e dijet shkollore”, “si hyjnitė qiellore”, “e lidhjet pėr dore”,
”tė gjithė nėpėr fije”, “si damarė etnije”, “si zingjirė etnik tė Mėmė Shqipėrije”.
Se autori ka njė dispilinė tė tė krijuarit nė krijimtarinė kombėtare, se ka qenė i etur pėr dijen e ēėshtjes kombėtare qė populli tė shkollohet sa mė tepėr, tregojnė vargjet e lirikės, kur shkruan, “e dijet shkollore”, “si yjni qiellore”, “lidhjet pėr dore”.......... e kėshtu me radhė deri te “si zingjirė etnik tė Mėmė Shqipėrije”. Kėshtu qė kjo lirikė del nga rrafshi personal nė at universal Kombėtar. Paraqet diagramin poetik tė shtrirjes nė poezi dhe nė pėrfshirjen e gjithėmbarshme.

Po marrim disa vargje nga mesi i lirikės po tė njejtes lirikė “Mė gdhendni nė gurė”, ku ndėr tė tjera citohet ;

Lexo :

Ju nuk mė largoni o shoqri shqiptare
se unė i marr shekujt nėpėr gjuhė amtare
edhe i nxis n’ pėr ju nėpėr thelb e gjak
me folė drejt e mirė pa hile e pa lak
e ju sjellė dobi gjithkah shpirtit tuaj
duke ju mbjellė vargje nga ky dhe i huaj
ku kam mbetė i tretur si njė gurė me halle
unė ju mbloj me vargje nga kto anė me zalle
unė ju dėrgoj shprehje me mote e lotit
njėmijė dashuri nėpėr qiell tė Zotit


Secili varg ka kuptimin dhe lidhet me secilin varg tjetėr. Kėtu qėndron aftėsia e vet autorit, qė ka njė pasuri tė pashterrshme fjalėsh nė ndėrtimin e poezisė. Lirika, nė fjalė, do tė kishte me mbet e mangėt nga poeti, pot tė ishte mbetur nė lirikėn individuale apo mbrenda suazave tė individit.

Poeti Xhelal Ferizi, e nuhatė qysh nė fillim se kjo lirikė duhet tė ketė njė shtrirje mė tė gjėrė nė rrafshin horizontal dhe Kombėtar.

Sa e fuqishme ėshtė shprehja: “Ju nuk mė largoni o shoqri shqiptare”, “se unė i marr shekujt nėpėr gjuhė amtare”, ku tendenca e autorit pėr lexuesin del se poeti nuk dorėzohet, nuk largohet, por pėr motiv e ka Kombin, qė nė krijimtarinė e tij do t’i futė ngjarjet mė madhore me vlera patriotike nė poezinė e vet.
Ose : “edhe i nxis n’ pėr ju nėpėr thelb e gjak”, “me folė drejt e mirė pa hile e pa lak”,
”e ju sjellė dobi gjithkah shpirtit tuaj”, “duke ju mbjellė vargje nga ky dhe i huaj”,
”ku kam mbetė i tretur si njė gurė me halle”, “unė ju mbloj me vargje nga kto anė me zalle”,
”unė ju dėrgoj shprehje me motet e lotit”, “njėmijė dashuri nėpėr qiell tė Zotit”. Shumė artistike dhe emocionale. Shifet se identitetit Kombėtar, e ka okupuar thellėsisht autorin, qė pėrveē tjerash kur thot: “unė ju dėrgoj shprehje me motet e lotit”, “njėmijė dashuri nėpėr qiell tė Zotit”.
Kėshtu qė lirika mbrenda saj merr kuptim tjetėr hapsinor, kuptim mė tė fuqishėm. Kėtu autori i lirikės Ferizi, vetėdisohet nė momentin e caktuar dhe i pėrshtatet titullit tė vet lirikės, qė kultivon dashuri pėr vendėlindjen, duke dėrguar “shprehje” “lot” “njėmijė dashuri” nėpėr “qiell tė Zotit”.

Marrė parasysh idealin e lirisė tė poetit Xhelal Ferizi, i cili i pėrkushtohet tė mirės, e nuk len venė pėr tė keqen, has nė mospajtim me rendin e gjėrave tė pavlera nė botė.* * *

lirik
23-09-09, 19:45
Poeti Xhelal Ferizi, nė krijimtarinė e tij, arrinė qė tė pėrfshij, periudhat kohore, ngjarjet e periudhave tė ndryshme, dėshmorėve dhe patriotėve qė derdhen gjakun pėr popullin Shqiptar tė tė gjitha kohėrave, aspak nuk i shmanget problemeve sociale e Kombėtare. Poeti arrinė qė secilėn poezi ta tiullon me njė pėrshtatje identike tė ngjarjes dhe i jap kuptimin e plotė. Shumicėn, apo pjesėn mė tė madhe tė poezive tė poetit nė fjalė nė mbrendėsin dhe pėrmbajtjen e saj, mund t’i kupton vetėm me anė tė titullit tė saj. Nė secilėn poezi do tė hasim se poeti nė cilėn formė e fikson ngjarjen. Po qe e fikson poezinė me personazh pozitiv, ja del qė personazhin e poezisė ta nxjerr si hero tė poezisė. Por aftėsia e poetit Ferizi, ėshtė tejet kritik gjatė fiksimit nė poezinė e kundėrt me ate si hero i poezisė, ja del qė tė kap qėllimin me njė objektivitet tejet real.

Poeti Ferizi, gjithnjė ndeshet me tė pa vėrteten, tradhėtinė dhe montimet. Kėtu ai nuk toleron, duke e ditur dėmin e tyre. Ideali i tij, ėshtė i krijuar mbi njė bazament tė fortė tė traditės Kombėtare dhe atdhetare. Ka lindur i till duke rezistuar ekzistencen shoqėroro-politike, me njė botėkuptim tė shtrirjes sė gjėrė atdhetare.


Poeti, ėshtė mase insistiv pėr arritjen e pėrfshirjes sė ngjarjes nė poezi, dhe identifikimin poetik. Kjo ėshtė vėrejtur me kohė.

Shofim nė poezinė “At ditė nė Mitrovicė”, do tė thot se poeti nuk i shmanget ngjarjes, pėrkundrazi futet nė ngjarje dhe pėrmes poezisė identifikon edhe ngjarjen, herė herė tėrthorazi, e herė herė drejtė pėrsėdrejti, duke nxjerr subjektin (njeri) nė sipėrfaqe, nė anėn tjetėr synon ngjarjen dhe nė fund i jep karakterin. Po marrim dy strofat e para tė kėsaj poezie kushtuar dėshmorit tė Kombit, Isak Ibrahimi :

lirik
23-09-09, 19:46
Lexo :

At ditė nė Mitrovicė (http://lirikk.wordpress.com/2008/04/03/kur-shkova-ne-diell/)
Shkruan: Xhelal Ferizi
Kushtuar dėshmorit Mitrovicas Isak Ibrahimi


At ditė Ibrit i rrodhėn lotėt nga kullimi
Pėrgjakshėm qau e vajtoj secila fije bari
Mbi dhe ra dėshmor i lirisė Isak Ibrahimi
I shqiponjes nji zog shqiptari

At ditė lulet pėr sė gjalli janė vyshkė
Atdheu mbeti pa djalė
At ditė thonė edhe hekurat e ures shqiptare janė ndryshkė
E Ibri ka dėnesė me valė


Qysh nė fillim kur shkruan: “At ditė Ibrit i rrodhėn lotėt nga kullimi”, Pėrgjakshėm qau e vajtoj secila fije bari”, “Mbi dhe ra dėshmor i lirisė Isak Ibrahimi”, “I shqiponjes nji zog shqiptari”, vimė nė pėrfundim, se poeti inspiron lexuesin, ngacmon thellė qenien shpirtėrore, sidomos kur prekė : “lotin e kullimit”, pastaj vazhdon kur thot: “pėrgjakshėm qau e vajtojė secila fije bari”. Simbolika e vajtimit tė secilės fije bari, ėshtė diēka qė nė botėn poetike rrallė mund tė takosh kėso shprehje poetike, me njė kutpim tė gjėrė dhe pėrfshirje tė madhe. A thua, poezia “feriziane”, tani nuk i shpirtėzoi edhe fijet e barit, pėrmes njė poeme sa artistike, e njė kushtrimi kushtuar dėshmorit !? Jo se i kanė dhėnė njė shpirtė, por qojnė peshė secilin lexues tė vėmendshėm, duke pėrdorur gjuhėn poetike nė pėrshkrimin e ngjarjes, kushtuar heroit dhe fatin e tij tragjik. Poeti vazhdon : “Mbi dhe ra dėshmor i lirisė Isak Ibrahimi”, “I shqiponjes nji zog shqiptari” ! Nė kėtė poezi, poeti Ferizi, arrinė shkallėn mė tė lartė tė kuptimėsisė, me njė pėrpjekje shprehjesh mė tė pėrsosura dhe shifet se ka qenė i inspiruar nga vet vepra e dėshmorit nė fjalė. “Mbi dhe ra dėshmori i lirisė”, “I shqiponjės njė zog shqiptari”! Ēka ėshtė kryesore pėr poetin? Tė arrijė besnikėrisht fillimin e drejtė duke filluar nga lartėsia e diagramit poetik “ferizian”.
Pastaj vazhdon : “At ditė lulet pėr sė gjalli janė vyshkė”, “Atdheu mbeti pa djalė”, “At ditė thonė edhe hekurat e ures shqiptare janė ndryshkė”, “E Ibri ka dėnesė me valė” !
Fjala “vyshkė” ėshtė diq qė i mungon uji, gjaku, thatėsirė e vėrtetė, e qė poeti lulet nė mungesė “gjaku” shqiptari qė janė vyshkė, e thot : “Atėdheu mbeti pa djal” !


Xhelal Ferizi, si poet me imagjinatė tė avansuar qė i ngjanė poetėve tė mėdhenjė, gjenė emocionin prekės dhe fjalėt gjithnjė nė funksion tė poezisė.

Poezia “At ditė nė Mitrovicė”, nė strofėn e tretė dhe katėrt, shkruan :


Lexo :

Ka qa thonė edhe e shėndritshmja hana
Yjet me qerpik nė lot janė stėrmekė
Njė varr tė ri po e hapte Dardana
Nji yllė i qiellit tė lirisė ka vdekė

Nga larg nji plumb ra nė njė zemer
Goditi mu nė aorten trime arbnore
Aty ku i thonė Shqipni dheut tė lashtė me emer
Do tė kemi tė lirisė pėrmendore

Lirisht mund tė themi, se poezia ėshtė temė konkrete, e kushtuar pėr dėshmorin, me emėr dhe mbiemėr. Madje edhe vendin, ngjarjen, urėn, kohėn e cek poeti me njė saktėsi shumė tė sakt. Poeti mobilizohet edhe mė fuqishėm kur e din se nė kėto vende ėshtė vendlindja e tij, e rritės dhe e veprimtarisė patriotike. Ngjallė emocione rinore, ngjallė ndjenjen shpirtėrore tė pėrjetimeve rinore, nga njė distancė e madhe me njė statut mėrgimtari.

Nė strofat nė vijim shkruan poeti :


Lexo :
At ditė yjet e qielli e kanė pa gjakun
Kur gjuajti armiku pansllav me prejardhje akull’borė
Kur plumbi mu nė zemer e goditi Isakun
Ra me nji oh mbi dheun arbėror


U errsua atė ditė edhe dielli
E ēielli e qau i etnisė
Pranvera shum qau e prilli
Pėr lulen e kuqe t’ lirisė


Imagjinata poetike e ndėrtuar nga poeti, ngulitet thellė nė kokėn e lexuesit : “At ditė yjet e qielli e kanė pa gjakun”, “Kur gjuajti armiku pansllav me prejardhje akull’borė”, “Kur plumbi mu nė zemer e goditi Isakun”, “Me njė oh ra trimi mbi dheun e lashtė arbėror” ! Dėshmori Isaku, goditet me plumb nė zemėr, nga gjuajtja e armikut pansllav. Pėrshkrim identik me ngjarjen, thuase poeti ka qenė nė ngjarje, ka qenė i pranishėm nė kėto protesta kundėr dhunės serbe e cila i detyroi 4 fėmijė tė vdesin nė lumin Ibėr, e veē mos tė bien nė dorėn e tyre gjakatare. Gjakun e dėshmorėve e shofin edhe yjet e qiellit, sepse ka qenė gjak “lirije”. Poeti gjithnjė zbulon dimensionin dhe kuptimin e ngjarjes. Pėrceptimi poetik i poetit Ferizi, ėshtė tejet origjinal, ka njė pėrshtatje reale nė formulimet e tij poetike. Strofa nė vijim : “U errsua atė ditė edhe dielli”, “E ēielli qau i etnisė”, “Pranvera shum qau e prilli”, “Pėr lulen e kuqe t’ lirisė” ! Produkti kryesor i ndėrtimit tė imagjinatės sė poezisė, “At ditė nė Mitrovicė”, janė ngjarjet e 17 marsit 2004 nė Mitrovicė. Poeti inspirohet nga kjo rezistencė e fuqishme, qė ka njė mesazh, se shqiptarėt nuk do tė heshtin nė padrejtėsit qė u bėhen, kushdo ēoft ai. E aq mė pak nga njė anmik shekullor siq ėshtė serbi. Dėmi i tyre shekullor mbi popullatėn shqiptare, ėshtė i skajshėm, i pa kursyer nė ēdo metodė tė shfarosjes etnike. Por dėshmorėt e Kombit, e mbrojten Atėdheun e tyre, sikurse rasti nė fjalė, janė me qindra e qindra raste. Dėshmori kur bie pėr liri e thot poeti : “U errsua atė ditė edhe dielli” ! Pa tjetėr se errėsohet dielli. Ose : “E ēielli qau i etnisė” , “Pranvera shum qau e prilli”, “Pėr lulen e kuqe t’ lirisė” !
Janė tė fuqishme dhe tejet artistike.

Lexojmė mė tutje:


Lexo :


Shupkovci ēau e Tavniku
Ka dėnesė Kosova Shqiptare
E vrau Isakun armiku
At ditė ra zija kombėtare

At ditė thonė kanė qa rrezet e shkėlqimit
Trishtueshėm edhe zogjt kanė cicrue
At ditė gjaku i kuq i Isak Ibrahimit
Mbi dhe pėr liri ka vlue

lirik
23-09-09, 19:46
Mbrenda pėrmbrenda poezisė, ka vlerė poetike dhe ėshtė tejet ideore dhe e fuqishme nė interpretim. “Shupkofci ēau e Tavniku”, “Ka dėnesė Kosova Shqiptare”, “E vrau Isakun armiku”, “At ditė ra zija kombėtare” ! Shupkovci (vendėlindja e dėshmorit Isak Ibrahimi), qau e Tavniku (Ilirida), Kosova Shqiptare, armiku dhe zija Kombėtare, qė mbėshteten nė titullimin e vet poezisė nė instancė tė lartė. Tė gjitha elementet tė inkorporuara nė poezi, kompletojnė ditėn e ngjarjes, me njė formulim bashkokėhorė. Zija Kombėtare e shpallur ditė zie nga Presidenti i parė historik dhe shpirtėror i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, ishte vėrtetė ditė zije pėr tė gjithė tė rėnit e ngjarjeve tė marsit 2004, e po ashtu edhe pėr dėshmorin e Kombit Isak Ibrahimin. Jo rastėsish poeti Ferizi, qet nė pahė ditėn e zisė Kombėtare.
Kėtu poeti prekė pikat mė delikate tė ngjarjes qė i qet nė tablon poetike. Priret pėr kahė modernizimi i poezisė qė kėtė metodė tė thurjes nė vargje, unė e kam quajtur dhe e quaj, metodė poetike “feriziane”.
Shofim nė dy strofat e fundit ēfar ideje tė formulimit qė vargu nga vargu nuk dallojnė pėrveēse kuptimit:


Lexo :


Ai ra pėr dritė lirije
Ai ra pėr tė lashtin atdhe
Ai ra pėr tokė Dardanije
Pėr tokėn e t’ parve me dhe

Ai ra pėr trollin etnik
Ai ra, ishte i bukur i degė’s shqiptare pip
Ai ra pėr, pėr trollin Ilirik
Pėr gjuhen amtare shqip.


Tė gjitha mbaresat e vargjeve nė fjalė, janė tė zgjedhura me kujdes dhe me kuptim poetik e Kombėtar. Pėr ēfar ra dėshmori: Pėr dritė lirije, pėr tė lashtin atėdhe, pėr tokė Dardanije, pėr tokėn e t’parėve me dhe, pėr trollin etnik, pėr degėn shqiptare pip, pėr trollin Ilirik dhe sė fundi poeti gjenė shprehjen emocionale pėr secilin lexues kur thot: Pėr gjuhėn amtare shqip.

Ky variant i poetit Xhelal Ferizi, i tė formuluarit dhe ilistruarit nė vargje poetike, kultivon vleratė mė tė larta poetike dhe Kombėtare, qė pasurojnė krijimtarinė poetike tė mirėfillt shqiptare.Se temat pėrgjedhėse tė poetit, nuk janė tė tijat, kėtė e kemi vėrejtur me kohė, sepse poeti diktohet nga koha dhe ngjarjet e ēėshtjes Kombėtare, qė ai i pėrjeton me shpirt, dhe reagon nė poezi, kjo qėndron. Poetin Xhelal Ferizi, e dikton ngjarja, situata e mbi tė gjitha ēėshtja Kombėtare shqiptare, tė cilat i pėrjeton denjėsisht ku pastaj ai Ai i nėnshtrohet pėrmes poezisė arritjeve tė mėdha shqiptare qė kanė ndikuar dukshėm nė arritjen e rezultatit tė krijimtarisė. Poezia tek poeti Ferizi, nuk ėshtė thjesht vetėm poezi, por ka edhe kritikė indirekte dhe direkte. Kjo dėshmon nė shumė lirika dhe poezi tė krijimtarisė sė tij.

I gjithė ky poetncial i madh i tė krijuarit tė poetit Xhelal Ferizi, i preokupuar me jetėn dhe veprėn poetike, do tė shtyjė shumė kritik pėr t’u marr me poezinė “feriziane”.* * *

lirik
23-09-09, 19:47
Imagjinata e poetit, ėshtė e pasur me ide pėr tė krijuar, e qė shumė prej tyre na bien nė sy e qė ėshtė njė numėr i madh i poezive, numėr ky i konsiderueshėm e krijimtarisė, na bėnė me dije se poeti ėshtė i preokupuar me jetėn nė forma tė ndryshme dhe dėshirėn e tij tė jetuarit.

Ne kemi me pa nė poezinė e imagjinuar nga poeti Ferizi, e cila ėshtė titulluar nga poeti:
“Kur shkova nė diell”, e qė mendohet se ėshtė njėra ndėr imagjinata mė e pėrsosur e tė formuluarit nė poezi. Poezia ka karakter ankimi, nė instancėn mė tė lartė planetore, pra tek “dielli”.


Lexo :
Kur shkova nė diell (http://lirikk.wordpress.com/2008/04/03/kur-shkova-ne-diell/)
Shkruan: Xhelal Ferizi

nga etja pėr dritė shkova drejt e nė diell
duke ecė me flatra duke ikė nga errėsira
dhe sa mė lart, duke ikur flutrim, nėpėr ēiell
mė doli para rrezėtarja, krahėlira
u quente kėshtu pėrcjell’sja e miqve, ajo shoqėruese diellore
qė kishte trup rrezje zemėr rrezje, e strukturė
si nė shpirtė si nė gjak rrreze ishte, ajo rrezatore
ma shkriu vuajtjen tė tokes, dhe lotin si gurė.


Poeti, futet lirshėm nė spektrin e imagjinatės, i motivuar nga dėshira, qė ndokun tė gjej mbėshtetjen e tij, tė vuajtjeve, dhe nga njė etje e madhe pėr dritė qė thot nė dy rreshtatė e parė; “nga etja pėr dritė shkova drejt e nė diell”, “duke ecė me flatra duke ikė nga errėsira”. Tė imagjinuarit e poezisė ėshtė e njė lloji tė veēant, sidomos kur autori kėtė botė nė planetin e kėsaj toke e quan “errėsirė”, e ikja nga kjo “errėsirė” me flatra drejt diellit, poetin e bėnė tė lumtur se mė nė fund e gjeti “rrugėn” e tij.

“Dėshira e madhe drejtė diellit, nėnkupton tek poeti urrejtjen e madhe tė errėsirės nga toka”.


Kėtu ndėrlidhen dy komponente qė i paraqet poeti e qė bien ndeshė njėra me tjetrėn, dėshira e dritės qė nėnkupton diellin, dhe errėsirėn qė nėnkupton tokėn. Kėtu shifet njė pėrvojė e poetit nė ndėrlidhjen dhe kuptimin e poezisė, qė pėr lexuesin ėshtė mė e kuptueshme, edhe pse poezia ka tė bėjė me imagjinatėn.
“Dhe sa mė lart, duke ikur flutrim, nėpėr ēiell”, mė doli para rrezėtarja, krahėlira”, tani poeti krijon edhe personazhin qė e quan “rrezėtarja”. Sa bukur poeti i jep kuptimin e kėsaj imagjinate, qė futė personazhe nė krijimin e fatntazisė tek lexuesi, qė realizon mjaft me pėrpikėri hyrjen e poezisė nė njė ngritje. Pėrqėndrohemi me vėmendje tek katėr rreshtatė epoezisė : “u quente kėshtu pėrcjell’sja e miqve, ajo shoqėruese diellore”, “qė kishte trup rrezje zemėr rrezje, e strukturė”, “si nė shpirtė si nė gjak rrreze ishte, ajo rrezatore”,
”ma shkriu vuajtjen tė tokes, dhe lotin si gurė”. Teksti poetik nga njė pėrvojė e tė krijuarit merr njė shtrirje tė gjėrė tė kuptimeve dhe karakterit tė imagjinatės nė poezinė “Kur shkova nė diell”, krijon imazhin jetėsor tė njeriut nė tokė, i cili kishte me qenė sikurse ai nė diell. Poezia, ka karakter tė gjėrė kuptimor, trajton tė drejten e njeriut pėr tė jetuar, trajton tė drejten pėr egzitencė si fakt i sėndėrtimit tė rrugės objektive.

Njeriu, shumė herė ėndėrron jetėn pėrmes njė imagjinate qė krijon shpikje pėr njė botė mė tė mirė, mė tė begatshme. Aftėsia e tė krijuarit, tė ndėrtuarit, tė jetuarit, varet nga vet njeriu nė vetėdijen e vet duke e parė botėn mė tė ndryshuar, mė tė begatuar qė paraftyron botėn e lirė dhe tė qytetėruar, sikurse nė rastin e kėsaj poezie qė ėshtė e ndėrtuar mbi imagjinatėn e poetit Ferizi. Thjeshtė, imagjinata kėrkon aftėsi tė tė menduarit nė paraftyrime, kėrkon zotėsi pėr tė krijuar, pėr tė zbuluar ose pėr tė shpikur diq tė re, e qė mund tė hyj nė punė njeriut tė ditėve tė sotme. Pėrveē kėtyre, ajo kėrkon pėrvojė tė njohurive tė reja, nė imagjinatėn me mendje tė shėndosh, duke i trajtuar si tė mundshme. Poeti ja del kėsaj me sukses, sidomos nė poezinė nė fjalė, ku nė vazhdim shkruan:

Lexo :


kur hyra nė mbretėri me njė dėnesje dheu nė ēerpik
me ligj tė tokes sė ftoft, me gjuhė tė pakuptim
mendova se mė shohin urrejtshėm si armik
mė sollėn njė engjėllushė n’pėrkthim
e cila diellit ankesat e mija ia pėrkthen
pėrse unė nė tokė nisa e thash pėrse nėpėr krim
pse o diell me ecė po na len
pse o diell, pėrse po na nxenė

Shtrirja e poezisė “Kur shkova nė diell”, nė rreshtat e mė sipėrpėrmendur, qė shkruan :
“kur hyra nė mbretėri me njė dėnesje dheu nė ēerpik”, “me ligj tė tokes sė ftoft, me gjuhė tė pakuptim”, “mendova se mė shohin urrejtshėm si armik”, “mė sollėn njė engjėllushė n’pėrkthim”, ka njė kuptim tejet real tė trajtimit tė njeriut me tė drejta tė cunguara tė lirive tė tij. Se autori arrinė bukur nė paraqitjen e kėsaj poezie pėr tė drejten e popullit shqiptar, ėshtė e pa diskutim. Kėtu nxirret nė pah, padrejtėsia e popullit shqiptar, kur autori gjenė fjalėt shumė tė pėrshtatura : “kur hyra nė mbretėri me njė dėnesje dheu nė ēerpik”, “me ligj tė tokes sė ftoft, me gjuhė tė pakuptim”, sepse hyrja e njeriut nė zyrat e okupatorėve, ka qenė vėrtetė dėnesje, me njė frikė nga gjykimet e mundshme tė diskriminimit. Po pse autori nė poezinė e tij e cekė: “me ligj tė tokes sė ftoft, me gjuhė tė pakuptim” ! Kjo nuk ėshtė ideuar vetėm sa pėr ta mbushur me njė varg poezinė. Por nė mbrendėsinė e saj, ka njė kuptim kritik ndaj padrejtėsive tė njerėzve qė u shtrohen, ndaj diskriminimit tė se drejtės sė tij, e qė poeti e trajton si “ligj” tė tokės sė ftoft, me gjuhė tė pakuptim. Moskuptimi i gjuhės, pėr poetin, mendohet tė jet se popujtė e kėtij planeti janė tė pakuptueshėm, shprehimisht janė njerėz qė u duhet edukata, kultura njerėzore.
Poeti kur shkruan : “atje gjithėēka ishte e arit”, “si kroni si ujė si ato pika”, “si shiu dhe rrushi ngjyrė ari”, “me rreze ishte antika” , e ka nė mendje imagjinaten e njė bote prej ari, nga njė fantazi motivore, i motivuar nga ndjenja e formėsimit poetik. Tė gjitha, si shiu, si uji, si kroni, si rrushi ngjyrė ari, me rreze ishte antike. Imagjinata e autorit tė poezisė, prekė antikėn, qė simbolizon vjetėrsinė e punimeve tė rralla artistike, qė kanė vlerėn dhe ēmohen pėr kah lartėsia, nė kėtė rast sikurse rrezja e diellit.

Nė rreshtatė nė vijim thot: “dhe mė shtruan nė shtrat dukati me fjetė”, “do lule plot diell e qė pėshpėrisnin”, “dhe vuajtje nuk pashė nė at jetė”, “veq drita qė ēdo gjė qėndisnin” ! Se autori pandehė, qė shumė popujve nė jetėn e tyre nė tokė, ju mungon edhe shtrati i fjetjes, mungonė gjuha e luleve aromtare, vuajtje e tyre e cila ėshtė prezente nė tė gjitha poret e jetės tė popujve e mbi tė gjitha mungesa e dritės. Mbrenda kėtyre rreshtave hetohet nė shpirtin e poetit, i cili shpreh pa rezervė mendimin e tij, qė nė imagjinatė sė paku e gjeti knaqėsinė, e gjeti pėr ate qė duhej tė ishte edhe nė tokė, tė drejta tė cilat janė privuar nga popujt barbarė mbi popujtė e vegjėl, qė janė mė tė pėrfshirė nė rreshtat nė vijim:


Lexo :

nuk ka kund manushaqe

lirik
23-09-09, 19:47
nuk ka kund manushaqe
i druejn shumė kombe e fe dhe ėshtė akull ma i ngriri
qė vjen nga Moska e Sibiri
ju fola pėr Moskė eParisin
Berlinin nė hartė e n’ kongres
ua tregova me gjak e lot plisin
dhe prerjen me thik nė besė
e hapin tim tė vajtueshem
e fundin tim pa cak
dridhshėm e dėnesshėm pendueshėm


Vjersha e poetit Xhelel Ferizi, “Kur shkova nė diell”, e formėsuar nė kėtė formė poetike, e ideuar nga njė logjikė e pėrsosur, qė si parim ka natyrėn e imagjinatės qė nėnkupton mundėsinė e tė jetuarit tė popujve tė shtypur, ėshtė arritje e suksesshme e autorit. Po i lexojmė ngadal vargjet: “nuk ka kund manushaqe”, i druejn shumė kombe e fe”, “dhe ėshtė akull ma i ngriri”, “qė vjen nga Moska e Sibiri” ! Arsyeja e padrejtėsive dhe adresen se nga po vinė padrejtėsitė, qiten nė pahė, fakt ky qė nėnkupton se Moska e Sibiri janė vende qė duhet ndiqen pėr padrejtėsitė e tyre. Ose kur thotė poeti : “ju fola pėr Moskė eParisin”
”Berlinin nė hartė e n’ kongres”, “ua tregova me gjak e lot plisin”, “dhe prerjen me thik nė besė”, “e hapin tim tė vajtueshem”, “e fundin tim pa cak”, “dridhshėm e dėnesshėm pendueshėm” , qė padrejtėsit Kombėtare, i formėson nė poezi me njė pėrshkrim tė hollėsishėm qė pėrbėjnė ngjarjen realitet. Padrejtėsit poeti i identifikon, e po ashtu edhe adresen e tyre prej se nga vinė, por kur thot: “ua tregova me gjak e lot plisin” dhe vazhdon “prerjen me thikė nė besė” ! Vėrtetė poetike dhe shprehje autentike tė pėrshrkimit tė ngjarjes nė poezi.

Shihet hapur strukturimi poetik i poetit Ferizi, qė merr si pasojė e ngjarjeve Kombėtare, e qė pėr lexuesin janė logjike.

Manifestimi i mėnyrės sė tė krijuarit tė ngjarjes nė poezi tė ideuar nga imagjinata, shihet se poeti Xhelal Ferizi ėshtė futur thellė nė botėn e krijimtarisė poetike.

Vet rregullativa e kritikės poetike, qė ja kam qitur detyrė vetes si kriter, nė pėrkufizimin e analizės sė poezisė nė tėrėsi, duke u pėrqėndruar nė pikat mė me pėrshtypje qė len tek kritiku vet poezia, ndjen tė nevojshme qė shumė poezi, tė imponohen qė tė zgjėrohesh duke e marr parasysh vlerėn e tė krijuarit.
Prandaj edhe poezia e poetit Ferizi “Kur shkova nė diell”, ka njė koncept pasqyrues tė pėrfshirjes sė imagjinatės, qė tė imponohet tė merresh me te. Ne pėr kėtė prap do tė marrim shembullin me disa vargje tė kėsaj poezie, qė ceken:Lexo :

aty gjithėēka ishte rreztore

lirik
23-09-09, 19:48
aty gjithėēka ishte rreztore
aty gjithėēka ishte paqsore
atje nuk kishte vrastarė
tė gjithė ishin rrezatarė
atje ishte kullue
jeta me ari plot
atje gurrė e krue
prej arit po rrjedhte si vesa


Esenca e kėtyre vargjeve tė krijuara nga poeti Ferizi, krijon logjikėn artistike, e qė pėrcakton realitetin i cili ishte duhur tė mbizotėroj edhe nė tokė, nė planetin e padrejtėsive njerėzore, qė po vazhdojnė pa reshtur ndaj popujve. Zgjon ndjenjen tek lexuesi kur thot: “aty gjithėēka ishte rreztore”, “aty gjithėēka ishte paqsore” ! Poeti nė mėnyrė superiore, arrinė qė tė shprehė dashurin qė edhe nė planetin tokė tė mbizotėroj rrezatimi, tė mbizotėroj paqa, tė ndalen tė gjitha errėsirat dhe lufta. Kurse nė rreshtatė nė vijim thot : “atje nuk kishte vrastarė”, “tė gjithė ishin rrezatarė”, “atje ishte kullue”, “jeta me ari plot”, “atje gurrė e krue”, “prej arit po rrjedhte si vesa”.
Poeti kėtu ja arrinė me sukses, duke i lidhur ngusht krahasimin e tė jetuarit tė mundshėm. Imagjinon iden e tė jetuarit me ari, me gurr e krue.

Kjo mrekulli imagjinare e poeti Ferizi, e ka funksionin a arsyes, qė nga vėshtėrsitė e jetės sė poetit nė tokė, e detyrojnė qė ai tė kalon nė botėn e imagjinuar pėr tė shprehur lirshėm padrejtėsit.

Duke u pėrqėndruar nė poezinė “Kur shkova nė diell”, lexuesit do tė hasin nė imagjinatėn, por edhe nė filozofi qė ėshtė e mundur dhe e besueshme.
Shumė herė jeta identifikohet me filozofinė, me paragjykime, me botėkuptime, me vėshtėrsitė qė janė evidente nė shoqėrinė e kėtij shekulli. Poeti e bėnė identifikimin e kėtyre pėrmes poezisė, duke bėrė krahasimin me imagjinatėn e poezisė. Kjo ėshtė njė pikėpamje reale tė tė krijuarit dhe lexuesi do tė vėrej, duke bėrė njė analizė mė tė sakt nė momente tė caktuara gjatė interpretimit tė poezisė nė fjalė. Po i marrim edhe disa vargje mjaft domethėnėse pėr lexuesin, e qė brojnė vizionin e mendimit tė autorit mbi botėn reale.


Lexo :

lirik
23-09-09, 19:48
se edhe kokrrat tė vogla nė shegė
prej ari ishin nė jetė
po unė kur ju kam folė
nė gjuhė dhimbje e ankimi
kur gjakun ua shpalosa
dhe gjurmė diskriminimi
ju fola pėr komb’timin
ju thash se nė Europė
me pi na e dhan pelimin gjakun t’ nxanun n’ copė
se laps s’ na lan as letėr
se diell s’ na lan me pa
na e shuan hisen, e vjetėr
prej t’ drejte na kan nda
e u fola pėr fat timin
me rrudha duke pa nė dorė
a e pres thash ndonjė her gėzimin
me qenė i lirė arbrorė

Me qė tham, se poeti Xhelal Ferizi, arrinė nė formulimin poetikė, nė logjikėn e normales, nė logjikėn e standardeve Europiane, kjo nuk do koment.

Marrim vargjet : “se edhe kokrrat tė vogla nė shegė”, “prej ari ishin nė jetė”, “po unė kur ju kam folė”, “nė gjuhė dhimbje e ankimi”, “kur gjakun ua shpalosa”, “dhe gjurmė diskriminimi”, qė pėrputhen krejtėsisht me vet titullimin e poezisė “Kur shkova nė diell”. Poeti para lexuesėve ėshtė mė konkret nė paraqitje. Ai ndeshet me tė “bardhen” pėr ta deskridituar tė “zezėn”. Bindja e autorit, forcohet gjithnjė e mė shumė, kur gjenė veten pėr tė u ankuar teke e bardha pėr tė zezėn. Tek “dielli” ai i gjen tė gjitha, kokrrat prej ari nė shegė. Mirėpo kur cekė se “po unė kur ju kam folė”, “nė gjuhė dhimbje e ankimi”, “kur gjakun ua shpalosa”, “dhe gjurmė diskriminimi”, ėshtė tejet emocionale, vuajtja e popillit tė autorit e cila gjason me shekuj, ai e paraqet para diellit me shpresė se mė nė fund ja doli. Shpalosja e gjakut (gjithėsesi gjak shekullor), me gjurmėt e diskriminimit, paraqesin ankimin tek dielli se njė popull nė Europėn e ditėve tė sotme, ėshtė ai i cili nuk gėzon nderimin dhe respektin e duhur nga Europa, ėshtė i diskretituar me njė diksriminim arsimor, politik, ekonomik, gjuhėsor, shoqėror, social e shumė fusha tė tjera.

Poezia vazhdon edhe mė tutje, por nė paraqitje tani ndryshon nga ankimi

lirik
23-09-09, 19:49
Lexo :e ata me shpresa rreztare
mė mbshtollen tė gjithė me lot
mė dhanė dhe njė gastare
me ujė lang rrezesh plot
e mė lėmuen ato tė dėshpruara qeliza
e m’shartuan me rreze shpresė
mė nisen ndėr puhiza
me buzė e vaj unė duke dėnesė
se unė arsye kisha pėr dėnesje prore
se dhe mė digjej i etnisė dhe
nga gjaku e loti i tokes arbrore
qė derdhej pa fjalshme rrėke


Identifikimi i problemeve tė ballafaquara, gjatė ndėrtimit tė poezisė, nė pėrfundim shifen rezultatet e arritura: ”e ata me shpresa rreztare”, “mė mbshtollen tė gjithė me lot”, “mė dhanė dhe njė gastare”, “me ujė lang rrezesh plot” ! Pse tani poeti ndalet nė mesazhet. Kėtu jep tė kuptoi se pa ankim, pėr pėrpjekje, rezultatet mund tė jenė tė kota. Njeriu duhet patjetėr ta bėnė shtrirjen e mendimit, qė pastaj tė ket ndikuar nė drejtėsinė e tij. Poeti shumė bukur e bėnė ilustrimin e tij imagjinar nė poezi. Ai merr premtimet me shpresė rreztare, i mbėshtjellur me lot, duke marr edhe njė gastare me njė lėngė rrezesh plot, qė secili varg ka kuptimin e mallėngjimit, duke ndjerė njė keqardhje pėr ndodhit e interpretuara tė poetit, janė tė dhimbshme.

Kur poezia pėrfundon me vargjet e njė porosie :


Lexo :


mė than me ligjerue
mė than tė eci paqes
mė than tė flas i lirė
mė than o i biri i paqes
o i biri i shqipes sė lirė
edhe mė porositen, me mbjellė ari ndėr fe
gjithkah ku rrinė hasmėrisht ftoftsija
ēdo gur e zallė me e nxe
le tė rroj mbi dhe nga dashurija
me than se duhet pritė
se stinėt sjellin verė
me than n’curril me dritė
me u bė cicėrimė e erė
mė than qė tė mos thyhem
tė pres ditė, tė mirė
me askend tė mos pshtyhem
tė shkruaj me varg tė lirė.


Shpjegimi i ngjarjeve Kombėtare pėrmes poezisė magjike, nga poeti, kur prekė sferėn letrare poetike, prekė edhe ndjenjen shpirtėrore tek lexuesit. Shofim nė kėto vargje : “mė than me ligjerue”, “mė than tė eci paqes”, “mė than tė flas i lirė”, “mė than o i biri i paqes”, qė kanė ndikim produktiv, sepse autori ka sjellė njė variant tė ri tė imagjinuar dhe i plotėsuar duke filluar qysh nė fillimin e poezisė, e deri tek pėrfundimi i saj. Mė thanė me “ligjėrue”, mė thanė tė eci “”paqes”, mė thanė tė flas i “lirė”, mė thanė o biri i “paqės”. Secili varh i poezisė ka njė kuptim, qė sjell paqen, lirinė nė tokėn e “errėt”, qė ende nuk po i shifet drita e “lirisė”. Pastaj, thuhet : “o i biri i shqipes sė lirė”, “edhe mė porositen, me mbjellė ari ndėr fe”, “gjithkah ku rrinė hasmėrisht ftoftsija”, “ēdo gur e zallė me e nxe” ! Poezia nė fjalė, “Kur shkova nė diell”, ėshtė poezia e fantazisė sė poetit, e cila dallon pėr guximin e demaskimit tė padrejtėsive tė dukurive sociale, politike, e Kombėtare, qė bėhen nė tokė.
Porosia e mbjelljes “ari” ndėr fe, ka njė kuptim tejet kuptimor dhe domethėnės. Religjioni i cilit do lloji qoftė, duhet tė ndikoj pozitivisht nė marrėdhėnjet ndėrnjerėzore, e jo sikurse tek populli sllav, i cili ndikon drejtė pėrsėdrejti nė politikė nė shkeljen e tė drejtave ndėrnjerėzore, me pretendime hegjemoniste dhe spastrime etnike.


Poezia, le pėrshtypjen pėr aktualizimin identik tė ngjarjes, duke lėnė mbresa ideale, qė duhet kuptuar me kėtė rast si pėrpjekje e poetit Ferizi, nė konkretizimin e ngjarjes nė poezi pėrmes imagjinatės, ka dal mjaft rezulatative.
Nė fund, poezia e imagjinuar nga poeti Xhelal Ferizi, “Kur shkova nė diell”, me shprehje tė njė vlere poetike, del tejet e motivuar, me fakte tė gjendjes sė argumentuar, qė i pėrjetoi populli shqiptar.

* * *


Sa herė qė do tė bėhet fjalė pėr krijimtarinė poetike tė poetit Ferizi, duhet kuptuar se kemi tė bėjmė me poezinė, qė ndėr tė tjera, pėrfshinė edhe koherencat historike tė ngjarjeve, ndodhive qė janė tė shumta, por qė poeti zgjedhė me kujdes ngjarjet e lėvizjeve qė lanė gjurmė nė altarin e Lirisė.

Kėtu do tė ndeshemi me poezinė kushtuar dėshmorit tė Kombit Abaz Ibrahimi, qė ra pėr tė mos vdekur kurr nė shkurt tė vitit 1990.

Poeti ėshtė tejet autonom nė pėrzgjedhje, nė interpretimin e lirė, qė tė gjitha ngjarjeve qė i trajton si ngjarje historike, kulturore, manifestive etj, arrinė me sukses tė jap idenė e pėrfshirjes sė tyre nė poezi, me njė dominim artistik dhe vlerė krijuese poetike.

Nė natyrėn e krijimtarisė sė poetit Xhelal Ferizi, do tė ndeshemi nė shprehje qė tė imponohen dhe kanė tingėllimėn autentike dhe tejet burimore. Shifet se poeti ka forcuar pėrvojėn tanimė tė avansuar sė krijuari nė poezi. Gjenė rrugėn e tė krijuarit nga ngjarja nė poezi qė dalin nga thellėsia shpirtėrore e poetit. Ėshtė krijuar bindja se poeti sė pari shtron problemin e ngjarjes, e jep karakterin ngjarjes, vlerėson ngjarjen, futet nė ngjarje, e pėrjeton ngjarjen, e qė pastaj e trajton nė poezi.
Po marrim poezinė e dėshmorit tė Kombit Abaz Ibrahimi, kushtuar nga poeti Xhelala Ferizi,


Lexo :

Abaz Ibrahimit (http://lirikk.wordpress.com/2008/04/16/abaz-ibrahimit/)

Kushtuar dėshmorit tė Kombit pėr liri
Abaz Ibrahimi.

Shkruan : Xhelal Ferizi

Dil e mos hesht o fjala e tokes prej burimit,
Pse rrinė sot nuk del nga ata gurė e dhe ?
Pse nuk shkrepė sot pėr lavdinė e - Abaz Ibrahimit ?
Dėshmor qė ra nė moshen e re.


Poeti ndeshet me “fjalėn” komunikon me te, sepse e dinė qė fjala ėshtė ajo e cila duhet thėnė tė vėrtetėn. Ajo duhet tė dal prej burimit. E gjenė mėnyrėn artistike tė shprehjes : “Dil e mos hesht o fjala e tokes prej burimit”, “Pse rrinė sot nuk del nga ata gurė e dhe” ?“Fjala” sipas autorit, ėshtė e ngulitur thellė nė gurė e dhe, heziton pėr tė dal. “Fjala” duhet nxjerr nė pah tė vėrtetėn e ngjarjes, prandaj poeti nė konceptin ideor fton “fjalėn” qė ajo duhet tė dal. Lexo: “Pse nuk shkrepė sot pėr lavdinė e - Abaz Ibrahimit” ? “Dėshmor qė ra nė moshen e re”. Poeti prap fokusohet nė lidhje me “fjalėn”, e cila jo vetėm se duhet dalė, por ajo duhet tė shkrepė pėr lavdinė e Abaz Ibrahimit. Autori, dėshmorin dhe veprėn e tij e ngrit lart, sa qė fjala gjithėsesi nga mbrendėsia e tokės prej burimit, duhet dalė dhe shkrepė pėr lavdinė dhe moshėn e re tė dėshmorit tė Kombit Abaz Ibrahimi. Marrė nga kėndi poetik, del nė pah dialogu i poetit me fjalėn.
Jo rastėsisht poeti e gjen fjalėn “hesht” kur thot: “Dil e mos hesht o fjala e tokes prej burimit”, e cila ka njė kuptim me domethėnje tė vet kuptimit heshtje. Ndokush ėshtė duke heshtur pėr veprėn e dėshmorit dhe dėshmorėve tė kėtyre gjeneratave, te kėtij brezi. Heshtja me kuptimin e saj qė ka, ėshtė kur hesht, kur pushon sė foluri, nuk nxjerr asnjė zė nga goja, ndėrpret paraqtitjen e veprave tė dėshmorėve nuk ndihet por lehet disi nė harres. Nuk ngritet zėri pėr tė lėnit anash, nuk jap tė dhėna pėr veprat e tyre etj. Prandaj poeti e futė nė varg kėtė fjalė, dhe me tė drejtė i ēaset poezisė me njė pėrkushtim tejet meritor. Poeti sheh padrejtėsinė dhe pėrcepton problemin edhe pėrmes poezisė qė gjykon ata qė duhet gjykuar sikurse nė kėtė rast nė poezi qė gjykon “fjalėn”.
Edhe strofa e dytė ėshtė autentike dhe me kuptim tė njejtė me tė parėn, por mė e “shpirtėzuar”,

lirik
23-09-09, 19:50
Lexo :


Pse heshtni o gurė e qehre e rrudha tė kėsaj toke ?
Pse rrini sot pa fjalė dhimbshėm nė pikė tė hallit ?
Abaz Ibrahimi ra pėr Kosoven loke,
Fol o dhe i pėrgjakur e ju kokrra tė zallit.


Ēka e motivon poetin, gjatė krijimit tė kėsaj poezie ?! Gjithėsesi se poeti Ferizi, gjenė metodėn dhe momentin kur poezisė i jap njė kahje mė aktive, mė gjallėruese me dimension tė lart tė vlerave poetike. Kėtu vėrejmė se edhe vet poeti e pėrjeton dhimbshėm, si formė e veēant ndjeshmėrie nga se ka te bėj me dėshmorin e vendit tė regjionit tė tij ku ka vepruar vet autori Ferizi, nė moshėn tė re. Poeti shifet se ėshtė njohės i mirė i ngjarjes kur dėshmori Abaz Ibrahimi, bjen nė altarin e Lirisė pėr tė mos vdekur kurr.

Prandaj, poezia e poetit Xhelal Ferizi kushtuar dėshmorit tė Kombit “Abaz Ibrahimi”, mund tė merret nė tėrėsi si njėra ndėr poezia mė e pėrgjithėshme qė pėrfshinė ngjarjet mė tė veēuara tė asaj kohe.

Me tė drejtė poeti nė strofėn e dytė cekė : “Pse heshtni o gurė e qehre e rrudha tė kėsaj toke” ? ėshtė njė thirrje, qė spikatet me thurjen e vargut, pastaj : “Pse rrini sot pa fjalė dhimbshėm nė pikė tė hallit” ? “Abaz Ibrahimi ra pėr Kosoven loke”, “Fol o dhe i pėrgjakur e ju kokrra tė zallit”. Vargje qė dalin nga thellėsia shpirtėrore, qė i pėrkasin poezisė “Abaz Ibrahimi” e cila realizon idenė e realitetit sa tė hidhur aq edhe tė dhimbshėm. Nė mungesė tė atyre qė duhet folur, poeti i drejtohet pėr tė folur edhe “dheut tė pėrgjakur” edhe “kokrrave tė zallit”, sepse gjuha e tyre ėshtė mė e madhe, mė argumentuese, gjuhė e cila flet vet pėr veprėn e dėshmorit Abaz Ibrahimi dhe tė dėshmorėve tė tjerė, pikėrisht kur ėshtė ra Abaz Ibrahimi, janė ra nė altarin e Lirisė edhe Selman Vojvoda, Ylfete Humolli e shumė e shumė tė tjerė qė me gjakun e tyre, ujiten tokėn e Kosovės Loke.

Ideja e ideuar nga poeti Ferizi pėr poezinė kushtuar dėshmorit “Abaz Ibrahimi”, pėrqėndrohet nga sygjerimi e vet veprės sė dėshmorit, e qė arrinė t’i ofrohet konceptit real tė ngjarjes me njė mjeshtėri poetike.

Poeti e spikatė poezinė me strofėn e tretė :


Folni o ju degė tė drujve e ju fletė tė holla e secili pip,
Folni o ju drujė me qehre shqiptare e me rrema trup/hollė,
Abaz Ibrahimi, ra pėr tokėn mėmė e pėr gjuhen shqip,
Aty ra te drita e dijes, pse nuk flet oj shkollė ?Me kėtė strofė poeti Xhelal Ferizi, harmonizon ngjarjen me poezinė me lidhshmėri identike. Vargjet e kėsaj strofe kapin kuptimin tejet domethėnės : “Folni o ju degė tė drujve e ju fletė tė holla e secili pip”, “Folni o ju drujė me qehre shqiptare e me rrema trup/hollė”, kėtu bie nė sy para sė gjithash nxjerrja e fjalėve poetike qė tingėllojnė dhimbshėm, kur poeti thėrret pėrmes poezisė qė tė flasin tė gjithė pėr veprėn heroike tė dėshmorit, pėr ramjen e tij nė altarin e Lirisė. Tė flasin degėt e drujėve, fletėt e holla tė secilit pip, drujtė me qehre shqiptare dhe pastaj nė dy vargjet e fundit thot : “Abaz Ibrahimi, ra pėr tokėn mėmė e pėr gjuhen shqip”, “Aty ra te drita e dijes, pse nuk flet oj shkollė” ?

Kėtu shofim regullativėn poetike tė poetit Xhelal Ferizi, kur cekėm mė lartė se e spikatė me strofėn e tretė. Sa bukur nxjerrė nė pah pėrmes vargjeve krijuese, gjė qė dėshmon se ėshtė poet i shquar qė e preokupon secila ngjarje kombėtare dhe vepėr e ēdo dėshmori tė Kombit. Ka specifikuar pėrmes vargjeve poetike, tė cilat e motivojnė pėr tė shkruar dhe pėr tė krijuar. Prandaj, poezia kushtuar dėshmorit “Abaz Ibrahimi”, del si njė poezi qė pėr lexuesin ėshtė tejet e kuptueshme. Ėshtė prekėse kur autori nxjerrė fjalėt nė vargun e tij tė fundit kur thot:
“Aty ra te drita e dijes, pse nuk flet oj shkollė” ? E vėrteta ėshtė se pikėrisht Abazi ra mu para shkollės filllore tė vendėlindjes sė tij, duke pri nė protesta kundėr dhunės dhe terorit qė ushtrohej mbi popullatėn e pafajshme civile nga pushteti i shkjaut. Ai ra si njė vigan, duke mos ju trembur syri nga kolonizuesit, nga policia serbe soldateske e ardhur dhe e mobilizuar pėr tė vrarė dhe pėr tė masakruar dhe burgosur, por qėndroi herikisht pėr derisa bishat e karpateve, hypin mbi Abazin me makina tė blinduara. Kėtu shifet se poeti Ferizi, nė stilin e tij “ferizian” i drejtohet edhe shkollės ku thot: “pse nuk flet oj shkollė”?! Sipas poetit, shkolla duhet folur, duhet shkruar pėr poetin e moshės sė re studentore, qė ra pikėrisht pėr tė ruajtur identitetin e Kombit Shqiptar, pėr ruajtjen e gjuhės, kulturės, traditės dhe vet shkollėn.

Me qė kemi tė bėjmė me njė poezi tė njė dėshmori tė dėshmuar, shtrohet pyetja: ēfar e inkurajon poetin Ferizi, ku e gjenė frymėzimin, insiprimin pėr tė krijuar kėtė poezi ?!
Gjithėsesi se poeti duke e njohur veprėn e dėshmorit Abaz Ibrahimi, nė rrethanat se si ėshtė ra pėr Kosovėn, trimėrinė dhe aftėsinė e tij si njė student i talentuar, i rritur dhe i brumosur nė frymėn patriotike Kombėtare, arrinė dhe merret me preokupimin e veprės sė tij duke krijuar vargje poezie.


Lexo :

lirik
23-09-09, 19:50
Nė shėrbim Abazi ra, tė lirisė, nė shėrbim tė atdheut,
Ēetnikėt ju turren me makinė hekuri, e ēeliku me rrota,
E shtypen pa mėshirė kėtė stėrnip tė - Skenderbeut,
Por ky vdiq me fjalen liri nė gojė, le ta din gjithė bota.

Ne kėtu shofim se si poeti gjat krijimit tė vargut, paraqet njė ndjenjė dhe nga kjo ndjenjė lartėson veprėn e dėshmorit duke e saktėsuar vrasjen mizore nga ēetnikėt mbi trupin e dėshmorit Abaz Ibrahimi, tė cilėt vėrtetė se e likujduan me makinė tė blinduar prej hekuri.
Poeti nė krijimtarinė e tij tanimė ka krijuar njė strukturė tė ndėrtimit tė poezisė dhe ka njė rregullativė qė nė secilėn strrofė tė poezisė lexuesi ka me hasur nė fjalė tė reja qė ndoshta mė parė nuk ka dėgjuar ose lexuar. Strofa e poezisė e mėlartpėrmendur, nuk ėshtė lexuar gjėkundi dhe e formuluar si e tillė: “Nė shėrbim Abazi ra, tė lirisė, nė shėrbim tė atdheut”, qė rrallė osa fare ndodhet nė krijimtarinė e ndonjė poezie. Kur poeti thot se: Nė shėrbim Abazi ra, tė lirisė, nė shėrbim tė atėdheut, prekė ndjenjen e lexuesit, ngacmon ndjenjen shpirtėrore. Pastaj, vazhdon: “Ēetnikėt ju turren me makinė hekuri, e ēeliku me rrota”, “E shtypen pa mėshirė kėtė stėrnip tė - Skenderbeut”, qė paraqet njė tragjedi tė vėrtetė tė ndodhisė gjatė ramjes sė dėshmorit. Ndėrkaq nė vargun e fundit tė strofės kur thot: “Por ky vdiq me fjalen liri nė gojė, le ta din gjithė bota”, poeti Ferizi me pėrpjekjen e tij, arrinė me plot sukses qė tregon se njef shumė mirė historikun e dėshmorit, sepse vėrtetė gjaku i kėtyre dėshmorėve tė viteve 1990 dhe tė shumė dėshmorėve tė tjerė, sensibilizuan opinionin botėror. Nė kėtė kohė dėshmorė bien edhe Selman Vojvoda, Elfete Humolli e shumė e shumė tė tjerė, qė me fotot e tyre mėrgata pran pėrfaqėsive diplomatike nė Perendim, dėshmuan pėr terorrin serb qė ushtrohej mbi popullin civil dhe tė pafajshėm. Poeti, me shumė profesionalizėm poetik arrinė tė krijon lidhjen e poezisė me imagjinatėn e idealit tė ėndrrave tė dėshmorėve.
Mėnyra e formulimit tė poezisė sė poetit Ferizi, gjithėherė krijon njė lidhje duke e pėrjashtuar ndarjen e vargjeve apo nga strofa nė strofė. Nė parim, ato janė tė lidhura me njė imagjinatė tė njė bote krijuese. Ndodhė qė tek poeti Ferizi, gjatė krijimtarisė sė tij poetike, sidomos nė fjalė, ato ripėrsėriten, rishpirtėzohen me njė kuptim tėrėsisht tjetėr tė strofės nė poezi.

Shofim nė kėtė strofė,


Lexo :

lirik
23-09-09, 19:51
Abazi i shtypur, policėt barbar karpatian hypur mbi makinė,
Pa mėshirė po e bluanin kėtė tė shqipes skyfter,
At ditė nė oborrin e shkolles janė betue kohėra e shekuj e stinė,
Abazi i biri i shqipes i gjallė per ne do tė jet pėr herė.


Metoda e tė krijuarit arrinė me njė pėrpjekje tė thukėt tė kap qėllimin e ngjarjes nė fjalė, fjalė tė cilat janė tejet identike me ngjarjen: “Abazi i shtypur, policėt barbar karpatian hypur mbi makinė”, “Pa mėshirė po e bluanin kėtė tė shqipes skyfter”. Poeti, karpatian i quan serbėt (shkiet), sepse ata kanė prejardhje nga malet Karpate tė Rusisė. Prandaj me tė drejtė i quan policėt barbar karpatian. Vet krimi mbi dėshmorin duke i hipur me makinė pėrmbi, edhe ate pasi e kanė rrėzuar pėr toke dėshmorin e Kombit Abaz Ibrahimin, disa herė duke shkuar para dhe mbas, i kanė hipur pėrmbi pėr ta mbytur, pėrderisa tė tjerėt qė ishin afėr nga protestuesit janė larguar. Trimi (qė me tė drejtė poeti e quan skyfter), nuk u’a liron rrugėn dhe me njė sy tė patrembur ju tregon barbarėve karpatian se shqiptari nuk ka frigė nga ata. Poeti ynė Farizi, arrinė tė harmonizoi ramjen e poetit me idealin e tij pėrmes kėsaj poezie tė njė vlere tė veēant.

Shifim mė hollėsisht se sa bukur e realizon kėtė harmonizim nė strofėn mė poshtė:

Lexo :

Gjandarėt ēetnik serbijan, tė veshur nė hekur me zemėr tė egėr barbare !
U turren andej kah Abazi me dhėmbėt e shtrėnguar shoven,
Kur ky brohoriste fuqishėm pėr token e lashtė shqiptare,
Abazi i pėrgjakur pėr dhe tė shejt thėrriste: Po vjen liria, po vjen.


Kėtu poeti pėrpiqet tė formuloi vargje tė tilla qė ideali i dėshmorit Abaz Ibrahimi, edhe i pėrgjakur nė njė situatė jetė a vdekje, nuk dorėzohet, por me zėrin e tij prej njė tė plagosuri arrinė qė ta thot idealin, e qė ishte dhe mbeti: LIRIA. Kėtė poeti e formulon shumė bukur nė vargun e fundit tė strofės: “Abazi i pėrgjakur pėr dhe tė shejt thėrriste: Po vjen liria, po vjen”. Poeti nė kėtė poezi, pa asnjė dilemė tė ngjarjes (duke qenė njohės i mirė i ngjarjeve, e sidomos tė kėtij dėshmori), pėrpilon mendimet krijuese poetike qė i paraqet nė vargje, me njė vrull tė madh pėr padrejtėsinė nga njė okupator barbar e karpatian.

Krijimtaria e poetit Xhelal Ferizi, gjatė kėsaj poezie, arrinė tė dėshmoi se ėshtė njė poet qė gjithėherė bėnė pėrpjekje qė zhvillimin e ngjarjeve ta krijoj nė poezi. Suksesi i tė krijuarit tė poetit Ferizi, ėshtė : “Ngjarja tė ket ngjashmėri me poezinė dhe poezia me ngjarjen”.

Ndaj edhe e pėrfundon poezinė e dėshmorit tė Kombit Abaz Ibrahimi, me kėto dy strofa:

E dėshmoi edhe guri e qetinat me lisa,
E dėshmoi edhe vepra e tij e qėndresės,
Abazi ra pėr etninė me plisa,
Me fjalėn atdhe nė gjirin e beses.

Tokės ja fali Abazi gjakun, trollit tė dashur etnik,
Kosovės martire ja fali tė shtrejtė jeten,
Armiku e vrau Abazin me hekur e ēelik,
Por veprat e gjalla do t’i mbeten.
Krijohet pėrshtypja se poezia ka preku ngjarjen nė masė tė madhe, mbase mendohet se poeti ka lėnė diq pėr tė krijuar edhe mė tutje pėr kėtė dėshmor.


* * *

Krijimtaria e poetit Xhelal Ferizi ėshtė e pasur me rimė (pėrputhje e plotė e rrokjeve tė fundit tė dy a mė shumė vargjeve), qė poezinė e bėnė mė tė pasur, mė gjallėruese. Rimat e poetit Ferizi kanė njė mjeshtėri tė pėrsosur tė cilat i pėrdor nė vendin e duhur.


Poeti Ferizi, rimėn e pėrdor nė shumė poezi dhe sidomos nė lirikė. Kėtė e ka pėrdorur edhe nė poezinė “Liri”. Madje gjatė pėrdorimit tė rimės, poeti Ferizi paraqet jo vetėm ngjajshmėri por edhe njė ndjeshmėri me njė trajtim tė mėnyrave poetike dhe letrare qė mė vonė krijohet estetika.
Shofim nė poezinė lirike e quajtur nga poeti : ”Liri (http://lirikk.wordpress.com/2008/03/31/liri/)”


Lexo :


Liri (http://lirikk.wordpress.com/2008/03/31/liri/)

Shkruan: Xhelal Ferizi

duam liri buk pa lot duam paqe
kėngė tė vėrteta, kulturė muzikė shqiptare
dua ,qetsi, miq, duam lule manushaqe
nuk duam krim tinzri plehra, e maska tradhtareTė gjithė ata poet qė kanė njė nuhatje tė mprehtė tė ngjarjeve, qė ngjarjet i vėshtrojnė me njė shkathtėsi poetike me njė realitet sado i hidhur qė mund tė jet nė shoqėri, arrijnė qė nė veprėn e tyre poetike t’i kapin edhe tė kėqiat edhe tė mirat. Kėtė nuhatje tė mprehtė poetike e posedon vet poeti Xhelal Ferizi.

Ēfar aludon poeti Ferizi, kur thot se: “duam liri buk pa lot duam paqe”, “kėngė tė vėrteta, kulturė muzikė shqiptare”, “dua ,qetsi, miq, duam lule manushaqe”, “nuk duam krim tinzri plehra, e maska tradhtare”. Gjithėsesi se edhe paqa, edhe mizika shqiptare dhe lule manushaqe, bien ndeshė me maskat tradhtare. Kjo e keqe (maskat tradhtare) e shprehur nga poeti, ėshtė njė realitet i ngjarjeve qė poeti ka hasur gjatė historisė e qė kanė penguar frymėn Kombėtare Shqiptare, kanė penguar rrugėn e Unitetin Kombėtar, e qė pėr poetin ėshtė njė mallkim. E dimė se krimi, tinzėria, plehratė, maskat tradhėtare, nė jetėn tonė dhe tė botės sė qytetėruar tė njerėzimit, janė tė denueshme dhe aspak tė pranueshme. Poeti vazhdion edhe mė tutje:mjaft me shekuj duruam
gjaku nuk ėsht jo ujė
as lot e gjak krisma, e ofshamė
nuk duam pasthirrė e dėnesje e plasje
varfri e premtime te kota nuk duam
klane as krime e vrasjeKjo ėshtė poezia lirike, qė arrinė skajshmėrisht nė njė shkallė tė lartė duke duruar me shekuj, por me njė konstatim se gjaku nuk ėshtė ujė. Kėtu nė kėto vargje, del se padrejtėsia nuk durohet, as loti, as gjaku e krisma e ofshama, nuk mund tė pėrballohen. Ose : “varfri e premtime te kota nuk duam”, ky ėshtė vargu qė lidhet me vargun e fundit me kuptim :
“klane as krime e vrasje”, qė ėshtė rrjedha e sė keqes.


“Poeti gjatė krijimtarisė sė tij, duke krijuar, arrinė qė ta ēliron vetveten sė paku pėrmes vargjeve, duke shpallur dy luftim tė keqės dhe tradhėtisė nė krijimtarinė e tij”. “Kėtė ne do tė hasim nė tė shumtėn e rasteve kur kemi tė bėjmė me poezi Kombėtare”.
Thelbėsorja tek poeti nė poezinė e tij ėshtė qė ta dėnon tė keqen dhe ajo tė mos zen vend tek Kombi i tij dhe tek njerėzimi i qytetėruar, pa dallime kombėtare dhe fetare. Kėtė e thot shumė bukur : “duam mirsi harmoni, vllazri me kombe e fe”, qė kėrkon vėrtetė paqė dhe mirėsi me tė gjithė popujt. Kėtu shofim se nė shpirtin e poetit, ka plotė njerėzi dhe shpirt humani. Poeti Ferizi, nuk mund tė heshtė nė padrejtėsi, nuk mund tė heshtė krimin, nuk mund tė hesht robėrinė, por ai don tė flas edhe pėrmes poezisė sė tij.
Poezia zen njė vend tė veēant nė botėn shpirtėrore tė njeriut, i cili pėrmes poezisė mund tė krijohet imagjinata me njė pėrfshirje tė gjėrė tė ndodhive qė mund tė ishin apo mund tė kishin ndodhur. Kėtė imagjinatė poetike, nuk e poesdojnė tė gjithė poetėt. Edhe po qe se e posedojnė imagjinatėn, asnjėri nuk mund tė ket tė njejten imagjinatė poetike, por kanė nuansat e tyre nė tė krijuar.

Tek poeti Ferizi, hasim nė shumė poezi qė paraqet dėshirėn e tij duke komunikuar me vteveten, nė disa paraqet ngjarje tė ndodhive me imagjinatė, e dia pa imagjinatė por qė kanė filozofi poetike dhe janė tejet tė koklavituar pėr tė kuptuar mesazhin e poetit nė poezi.

Ne shofim edhe nė poezinė e poetit e cila titullohet: “Ti moj Lulja e bukurisė”.


Lexo :


Ti moj lulja e bukurisė (http://lirikk.wordpress.com/2008/03/31/ti-moj-lulja-e-bukurise/)

lirik
23-09-09, 19:51
Shkruan: Xhelal Ferizi


o moj lulja e bukurisė
mos je yllė i dashurisė
a mos je si balli i arit
a mos je lulja e beharit
a mos lindė je nė kopsht t’ mahnisė
mos je ngjyra e rrezanisė
a mos je rreze prej shtati
a mos je ndoj lule shpati
se ty fjala tė del prej flete
a mos je ndoj lule jete


Kjo poezi qet nė pah disa kuptime tė poetit. Por saktėsisht nuk mund tė kuptohet se nė kėtė rast poeti flet me vet-veten apo ėshtė poezi dedikuese me dedikim. Nė kuptimin e saj ėshtė shumė e kuptueshme. Po as filozofi nuk ka. Personazhi kryesor i kėsaj poezie “Ti moj Lulja e bukurisė”, ėshtė vet Lulja. Shiquar mė drejtėpėrsėdrejti edhe Lulen e ka shkruar me emėr tė vogėl, pėr t’i ikur personazhit, se gjoja kemi tė bėjmė me bimėn (me lule tė vėrtetė bimore). Mirėpo thėnė mė konkret, besohet se kemi tė bėjmė me “imagjinatė” sa i pėrket emėrtimit tė emrit “Lulja”, sepse bėhet pėrpjekje pėr tė ruajtur dilemėn tek lexuesi. Poezia nuk ka t’kurrje nė formulim, por kujdes gjithėsesi nė ruajtjen e sekretit pėr t’a zgjėruar edhe edhe mė tepėr. Kėtu qėndron aftėsia e poetit duke arritur me plot sukses qė ta ruaj dilemėn tek lexuesi. Herė-herė jep ndonjė element, se poezia “Ti moj lulja e bukurisė” ėshtė dedikuese, “O moj lulja e bukurisė”, “ mos je yllė i dashurisė”, qė nėnkupton njė lidhje dedikuese. Poeti Ferizi, arrinė qė poezinė “Ti moj lulja e bukurisė” ta ruaj me njė t’kurrje por gjithėsesi se ėshtė njė poezi romantike duke i kėnduar “lules”, e qė mund tė themi se sot nė poezin dhe krijimtarinė poetike, krijohet pak mė lirshėm edhe nė fushėn e dashurisė. Vargjet e cituara mė lart, mund tė merren si model poetik se si duhet strukturuar njė poezi me dy kuptime, dhe me dy dedikime, “a mos je rreze prej shtati”, “a mos je ndoj lule shpati”, “se ty fjala tė del prej flete”, “a mos je ndoj lule jete”, qė spikatet nga poeti nė ate qė ėshtė menduar tė dedikohet nga poeti. Poezia nė fjalė ėshtė e harmonizuar me kuptimet gjatė formulimit nė rrafshin poetik. Nė tė tilla raste sikurse qė ėshtė poezia “Ti moj lulja e bukurisė”, prekė emocione tė dashurisė duke e aktivizuar imagjinaten e ēdo lexuesi tė rėndomt, qė asesi nuk mund tė mos jet e krijuar pa dedikime, por e krijuar mbi bazėn e pėrjetimit shpirtėror dhe ate nė thellėsi. Elemente tė cilat janė nė kėtė poezi e qė kanė dy kuptime, mund tė gėrshetohen me imagjinaten,


Lexo :

ndoshta nė brigje tė rrin kėrcylli
kah ndoj lum n’ mes lugu a pylli
ndoshta je mu nė buzė tė zallit
tė lajnė currilat n’ qehre t’ ballit


Janė shprehje tė kėtyre vargjeve qė nxisin dhe preokupojnė secilin lexues, i cili ėshtė apo ka qenė i dashuruar nė lulen, qė e adhuron lulen ende sot e kėsaj dite, qė e kultivon nė kopshtin e tij tė luleve apo tė shpirtit, me pėrjetime tė dimensioneve tė ndryshme.


Shumė herė thuhet se dashuria nuk mund tė pėrshkruhet, dashuria ėshtė ajo kur truri dhe zemra janė nė tė njejten ndjenjė, ajo pėr tė cilėn e ndjejmė shpraztirėn e saj e qė nuk e kemi pranė e qė duam ta kemi afėr, ėshtė ajo qė tė lumturon e qė nuk mund tė krahasohet me asgjė duke ndje dhimbje dhe vuajtje pėr mos realizimin e ėndrrės. Thuhet se dashuria lind nga dashuria, krijon besimin, jeton nga shpresa dhe iluzioni por shumė shpesh vdes nga mėshira. Ėshtė njė pasion qė nuk e harron tė kaluaren, e qė krijon imagjinatėn pėr tė ardhmen.
Nė jetėn e pėrditshme na takojmė njerėz intelektual tė cilėt janė kryesisht tė arsimuar, punojnė nė zyrat shtetėrore, udhėheqės tė institucioneve, drejtojnė projekte tė mėdha dhe merren me shkencėn, d.m.th njerėz qė gjykojnė, kurse njerėzit emocional janė kryesisht poetėt, ėndėrruesit (qė imagjonojnė) dhe shėrbėtorėt e sė bukurės, e sė mirės, qė e pėleqejnė romancėn. Kėta njerėz pėrkundin shpirtin e njeriut qė vuajn nga plaga e dashurisė, me poezitė e tyre. Thuhet se dashurisė i dedikohet dashuri, roman, vjershė, dramė por mė e pėrsosura qė i pėrshtatet ėshtė vet poezia, e sidomos shofim dashuri nė poezinė e poetit Xhelal Ferizi, “Ti moj lulja e bukurisė”, lexojmė vargjet si mė posht:ēdo ujvare qė i jep jetė
ke zbritė yjet pran burimit
gurabardhtė kah vala e vlimit
qė si n’vlim derdhen bardhore
me ra n’gurra zallinore
ti me tė hapura ato larmi
paske dalė sa yjė me shkri
paske dalė gojė hapė me lanė
tokė e dhe e diell e hanė !


Kjo poezi ka intimitetin e vet nė mbrendėsi, me shprehje tė pastra poetike dhe kuptimore, qė implikon mendjen e njeriut dhe ka ramantiken e vet. Poeti me njohurit e veta tė tė krijuarit nė poezi, shofim se rrinė shumė bukur nė kufirin e pėrshtatjes sė kėsaj poezi nė mes tė bimės dhe figurės. Ka nuansa nė formulimin dy-kuptimor tė poezisė, sepse ėshtė tejet e diskutueshme se emėrtimi i “lules” ėshtė emėr qė i dedikohet figuracionit apo bimės. Kėtu qėndron edhe kufiri sikurse qė e cekėm edhe mė lart. Edhe vargjet janė tė sajuara me njė kriter qė mundėson tė krijohet bindja e njė profili, me qė autori Ferizi nga njė aspekt ėshtė vet kryesori, por lė mundėsin qė ai prap tė mos jet kryesori apo protagonisti i adhuruari i “lules”, apo i dashuruari nė “Lulen”.

Pėr dallim nga poezia e autorit Xhelal Ferizi, “Ti moj lulja e bukurisė”, do tė marrim poezinė e cila titullohet : “Ti je ajo”.


Lexo :


Ti je ajo

Shkruan: Xhelal Ferizi

ti je ajo qė mė bėre sa e sa herė ta preku diellin nga lumturia
ti je ajo ti qe mė dehe me ilaqin qė emrin nuk ia gjej dot ne asnji botanikė
ti je ajo qė mė bėre tė bertas deri ne qiell dashuria
dashuria ti je ajo qe me bėre yllė qė sot jam fikė
oh ti vetem ti ajo je
ti je ajo magjistare
ti je ajo qe mė mė bėre te matem me rrufe
e me flatra shtegtareShkalla e lartė emocionale e pėrjetimit, e ndjenjave nė kėtė poezi, vėrehen qysh nė vargjet e para tė kėsaj strofe. Orjentimi i poetit bėhet me kohė qysh nė fillim dhe nuk lėvizė diagramin poetik me ngritje dhe ramje nė kėtė poezi. Poezia “Ti je ajo”, i ka nuansat me poezinė “Ti moj lulja e bukurisė”, sepse poeti kėtu ėshtė mė i drejtė pėr drejtė. Shtrohet pyetja: pse poeti shėrbehet me anonimitet sidomos nė poezitė kushtuar dashurisė ? Pa tjetėr se kėtu ėshtė edhe vlera e krijimtarisė poetike e poetit Xhelal Ferizi, i cili nė secilėn poezi kushtuar dashurisė ngrit moralin njerėzor, e gjallėron lexuesin dhe ngjallė emocionet duke ja dhėnė mundėsinė secilit qė ta gjej vet-veten nė poezi. Gjithėsesi poezi “Ti je ajo” ėshtė poezi moderne dhe i kushtohet asaj e qė thot :
“ti je ajo qė mė bėre sa e sa herė ta preku diellin nga lumturia”, “ti je ajo ti qe mė dehe me ilaqin qė emrin nuk ia gjej dot nė asnji botanikė”. Ēfar thurje tė vargjeve bashkėkohore, thurje shpirtėrore.

lirik
23-09-09, 19:52
Te poeti Xhelal Ferizi, shofim se gjithėherė (kur don) kap dy skajshmėrit e shprehjeve : a)Kur t’i pėrkushtohet tė mirės, sė bukures.
b)Kur t’i pėrkushtohet sė keqes, sė shumtuarės.

Nė tė dy variantet, poeti lėshohet nė shprehjet e tija dhe aftėsit tij poetike, qė nė kėtė drejtim ka njohuri tė thella, qė kur don tė krijon pėr tė bukuren nuk kursen as tė vetmen shprehje pėr tė ju kushtuar me gjithė qenjen e tij intelektuale e poetike. Edhe pse e dimė se gjer mė sot dashurisė i kanė shkruar dhe kėnduar me mijėra poet, shkrimtarė, filozof, e qė sot e asaj dite kurr nuk kanė mundur ta pėrcaktojnė krejtėsisht tė qart tė vėrteten e dashurisė qė kanė pretenduar se e kanė zbuluar, mbi strukturėn e tyre psikologjike. Ata asgjė nuk kanė arritur me pėrjashtim se kanė shkruar pėr dashurinė, e kanė “pikturuar” nė forma dhe vende tėrheqėse dashurinė dhe kanė krijuar dramat mė tė njohura pėr dashurinė, i kanė kėnduar duke ja kushtuar kėngėt mė tė mira tė mundshme......!
Janė vargjet nė poezinė qė e kemi fjalėn “Ti je ajo” qė vėrtetė poeti dashurinė (femren) e paraqet enigmė (diēka qė ėshtė shumė e vėshtirė pėr ta kuptuar, zbėrthyer, zbuluar sekretin) mė vete:


ti je ajo qe nuk mund ta gjej nder miliarda hoje
as nė tė vluara miliarda sherbete
ti je ajo qe i ke pri k’saj loje
qė lumturinė ma ke bėrė art jete
tė kam dashur ma madhsisht se ēielli e gjithsia
ma madhsisht se detet
tė kam dasht shumė ma madhsisht se vet dashuria
o zot ku ishin sekretet !?

lirik
23-09-09, 19:52
Edhe vet poeti e kėrkon sekretin. Ėshtė tejet i vetėdishėm se ky sekret ėshtė i pazbuluar, ėshtė njė fenomen unik dhe tejet i veēant qė dallon nga tė tjerėt. Nė vargje mund tė zbulojmė, se dashuria ndaj femrės qė poeti e len enigm emrin por qė e quan “ajo” sipas kėsaj poezie, mund tė mos jet vlerėsuar sa duhet dashuria ndaj saj qysh me fillim. Kur femra zbulon mosvlerėsimin ndaj saj sa duhet, apo ndjenė nė shpirtin e saj se dashuria ndaj saj ėshtė vetėm njė ekzemplarė pėr shuarjen e epsheve dhe tė vėrteten e din se ti ke ra nė dashuri “ajo” ka aftėsia pėr thirrje zemėrimi dhe tė tronditė me refuzime. Nė tė tilla raste tek femra turpi nuk ka vend. Me tė zbuluar kėtė qėndrim, femra me aftėsinė e saj, merr njė qėndrim ndaj teje gjoja si tė turpshėm, ka naze, skuqet dhe lėshon sinjale se ishte e gatshme qė pėr ty tė flijon e qė poeti nė vargje e thot qėndrimin e saj:
“ti je ajo qe nuk mund ta gjej nder miliarda hoje”, “as nė tė vluara miliarda sherbete”, dhe vazhdon: “ti je ajo qe i ke pri k’saj loje”, “qė lumturinė ma ke bėrė art jete”, gjė qė ėshtė e kundėrta sepse kėtė e pėrdorė naivitetin pėr tė detyruar ty pėr tė vuajtur mė vonė. Kurse e njejte ndryshon qėndrim kur gjendet me tė tjerėt dhe shumė pak ka aftėsi pėr naze. Nė kėtė poezi, arrihet tė zbulohet se njė fillestar ėshtė hy nė lojėn e dashurisė me njė naivitet, i cili nuk mundet tė pėrballoi thirrjet e dashurisė sė zemėruar nė formė skandali, po ka krijuar pėrshtypjet qė fillestari tani i ka dhe i paraqet: “tė kam dashur ma madhsisht se ēielli e gjithsia”, “ma madhsisht se detet”, “tė kam dasht shumė ma madhsisht se vet dashuria”, “o zot ku ishin sekretet” !? Marr parasysh se njeriu kur bie nė dashuri dhe nuk ka pasur marėdhėnje me tė, apo edhe kur ėshtė ra nė dashuri por nuk ka arritur qė tė ja shpreh dashurinė (gjė qė sipas poezisė mbesin sekrete) partnerit, krijohet emocioni i dashurisė bashk me xhelozinė dhe ende nuk arrinė qė tė zbuloi sekretin se kur dhe ku je dashuruar nė cilėn fazė tė dashurisė je. Krijohet imagjinata, se tani je dashuruar dhe e ke parasysh dashurinė, por mbetet sekreti pėrderisa tė kontakton pėr njė zbulim mė tė hollsishėm.


se ti vetem ti me nxite me i prekė majat e mahnisė
ti me ngrite me flatra mbi yje
se vetem ti mė bėre qė te preku enigmat e dashurisė
ti mė ke lidhur nyje


Nė vargjet e kėsaj poezie: “se ti vetem ti me nxite me i prekė majat e mahnisė”, tregon se ende nuk ke arritur tė shijon, por pret qė tė shijon majat e mahnisė. Shumė herė dashuria qė ende je nė fazėn e parė tė saj, krijon knaqėsi magjepse, dhe nė tė njejten kohė gjelozinė dhe frikėn pėr ndonjė rival tė mundshėm qė kishte me i krijua njė turturė kulminante e dashurisė dhe e xhelozisė. Nė vargje nė vijim poeti tani ėshtė mė real: “ti me ngrite me flatra mbi yje”, “se vetem ti mė bėre qė te preku enigmat e dashurisė”, “ti mė ke lidhur nyje”, ėshtė pikėrisht nyja, qė njeriut i paraqiten vuajtjet absurde, qė pėr t’a plotėsuar kėtė shprazėtirė tė dhimbjeve apo vuajtjeve, duhet shtuar se nuk ėshtė vetėm mendimi pozitiv i lumturisė sė njeriut. Ajo qė na bėn tė vuajmė pėr dashurinė ėshtė pėrfytyrimi qė nuk tė shkulet nga mendja, pėrkdheljet, ledhatimet, qė tė sillen vėrdallė nė kokė, e posaqėrisht kujtimet e takimeve nė kohėra tė ndryshme qė mjaftojnė qė tė tretemi nga vuajtja dhe tė mbetemi lidhur nyje. Kėtu poeti mjaft mjeshtėrisht e paraqet nyjen sepse nė kėtė dashuri ka keqardhje.

* * *

Nuk ka diskutim se poeti Ferizi, ėshtė njė poet ambicioz, qė ka filluar rrugėn e pa mbarim tė tė krijuarit poezi me vlera tė pėrmasave tė larta.
Njė filozofi dashurije nė vete krijon tė menduarit:

-Pėr ēfar ja vlenė tė lindėsh?
-Pėr ēfar ja vlenė tė rritesh ?
-Pėr ēfar ja vlenė tė jetosh ?
-Pėr ēfar ja vlenė tė vdesėsh?
Pėrgjigja ėshtė:
DASHURIA

Dashuri kemi ndaj njeriut, ndaj prindit, ndaj femrės, ndaj atėdheut, ndaj shokut, ndaj vendit, ndaj rrethit ku jeton dhe vepron........ e kėshtu me radhė, qė kemi me qindra dashuri.
Por disa dashuri janė mė specifike dhe mė tė veēanta, qė pėr to shkruhet, kėndohet, sakrifikohet, xhelozohet, emocionohet, vuan. Por nė rastin kur do tė ballafaqohemi me poezinė e poetit Ferizi; “NĖSE NA VRET BUKURIA”, kemi tė bėjmi krysisht me dashurinė ndaj femrės. Poezi e cila nė vetvete ka njė art tė vėrtetė tė tė formuluarit dhe tė tė shprehurit.
Shumė raste hasim kur dashuria e parė ėshtė shfaqur nė shiqim tė parė, e cila kryesisht bazament e ka fokusimin e njė ndjeshmėrie shprirtėrore tė ėmbėl qė ėshtė simpatike, por kemi raste kur dashuria jo rrallė herė shfaqet pėr njė vajzė tė bukur dhe fokusimi i parė ėshtė tek bukuria e saj. Poezia nė fjalė, ndryshon nga tė gjitha poezitė tjera, si nė tematikė, formulim, shprehje dhe nė ndėrtim.
Pėrqėndrohemi me poezinė nė fjalė:

Lexo:

lirik
23-09-09, 19:53
NĖSE NA VRET BUKURIA (http://lirikk.wordpress.com/2008/04/08/nese-na-vret-bukuria/)

Shkruan : Xhelal Ferizi

nėse na vret bukuria do ta fajsojė artin e shpirtit
akuza do t’i drejtoj pafundesisė gjenetike e formimeve mahnitore
qė nė oqeanet formim vlera plot nė senset e gjykim butsi ma tė dlirtit
stacionuan miljona esenca kromozome ndjenja qė vdesin pėr secilin art e tė bukur por,
atyre, atyre do t ė ju drejtoj akuza

Kjo poezi arritė majat e mundėsisė sė korrenspondimit pėr njė tė kaluar qė i vihet pėrballė kohės sė sotme. Poezia ndonėse merret me bukurinė, paraqet njė problem tė veēant kur thot:
“nėse na vret bukuria do ta fajsojė artin e shpirtit”, e qė i referohet kryesisht dashurisė sė parė e fokusuar mbi bazamentin e bukurisė sė shpirtit. Tematikisht, kjo poezi nuk mund t’i largohet eksperimentit tė provuar pėr kohėn e gjatė tė vuajtjeve qė kanė krijuar helme tė veēanta pėr tė cilat duhet ankuar. Akuza; “akuza do t’i drejtoj pafundesisė gjenetike e formimeve mahnitore”, qė paraqesin referenca poetike tė njė pėrjetimi tė gjatė dhe pafundėsi gjenetike. Janė kėto mbresa qė poeti, qė autori e gjen shkasin e vuajtjeve, gjė qė ėshtė vet bukuria, e krijuar me formime mahnitore qė vė nė veprim vuajtjen pėr bukurinė. Mirėpo, shtrohet ēėshtja: pse poeti e titullon poezinė “nėse na vret bukuria”! Pikėrisht kėtu qėndron sekreti i ngjarjes mbrenda poezisė. Mund tė konstatojmė mbi vargjet: “kjo maje e majave tė ndjeshme me miliona tė lidhura fije”,” pse pėrse tė vdiset pėr secilen bukuri”, gjė qė niset nga personalja dhe identifikohet individi qė ne e quajmė person, qė janė rezultat i mundėsisė pėr tė vdekur nga bukuria. Kjo hetohet edhe nė shumė vargje tė kėsaj poezie.
Marrė parsyshė vlerėsimin e poezisė duke u lėshuar nė thellėsinė e problemit, zbulojmė tė dhėna estetike pa a potencuar edhe vet titullimin e poezisė “nėse na vret bukuria”.ēfar gjykimesh delikate ēfar simbolesh tė dehura tė etura pėr estetsi
po q’ bėjnė aty nė at specifikė deh’urisht tė perfshirė nga e bukura ata muza
qe shkrijnė oqeane lotėsh tė buta pėr secilen bukuri
a ka ma lart se kjo mbi butėsi………………Karakteristikė e poetit z. Xhelal Ferizi, ėshtė se ngjarjen e trajton pėrmes poezisė nė mėnyrė tė zgjėruar dhe tejet tė detalizuar gjė qė kjo tregon aftėsit e poetit, e qė nė paraqitjen e tij ėshtė tejet koncis nė liriket e tija, e qė kanė kuptim tė qartė.
Poezitė e tija tė realizuara, janė tė suksesshme sepse pėrmbajnė nė mbrendėsinė e tyre mesazhet qė pėrkojnė me aktualiteten real tė kohės, si nė tematikė, ashtu edhe nė pikėpamje stilike, gjė qė kjo nuk ndodhė tek tė gjithė poetėt.
Dukuria e poezisė sė z. Ferizi, shprehė pėrmes pėrmbledhjeve poetike realiteten qė ėshtė pėrjetuar qė i jap inspirim me dozė tė lartė optimiste, por nuk pėrjashton dozėn e shqetėsimit ekzistues.Po marrim poezinė e z. Xhelal Ferizi, kushtuar Dr. Ibrahim Rugova, dhe kemi me pa se sa bukur pėrdor vizionin i tij strukturer dhe imagjinar nė formulimin e poezisė, kushtuar Presidentit tė parė dhe historik tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.
Poeti e gjenė nė kėtė mėnyrė, shumė mirė, rrugėn e imagjinuar tė krijimit tė poezisė, e qė kjo pėrkon me poezitė mė bashkohėse tė kohės moderne.
Njė ide e tillė e krijimit ėshtė nė poezinė “Vargje kushtuar Dr. Ibrahim Rugoves”
poeti Ferizi, arrinė suksesshėm qė personalitetin e Presidentit Rugova ta parapet njeriun me nja zemėr tė madhe sa djelli e hana, e parapet paqėsor, tė urtė me fjalė tė lulėzuara.


Lexo :

Vargje kushtuar Dr. Ibrahim Rugoves
-----------------------------------------

lirik
23-09-09, 19:54
Vargje kushtuar Dr. Ibrahim Rugoves
-----------------------------------------

Autori : Xhelal Ferizi
---------------------------tue kėrkue n'pėr meteore, nėpėr dritė ku i thonė paqsore
kahdo shkon e rrin urtsija, nisa shpirtin t'vargjeve t'mia
nisa vet mahninė me fjalė, kam pyet yjet pėr nji djalė
njė djal t'shqipes qė e pat Dardana, zemra e tij si dielli e hanaKy artikulim e kėsaj poezie me njė mjeshtri tė rrallė, na kujton vargjet e poetėve tė mėdhenjė kur i kushtojnė vargje heronjėve tė tyre tė Kombit. Pėrmes shprehjeve imagjinare poeti trajton nė mėnyrė autentike vlerat e larta tė Kryetarit Rugova, me njė pasion optimist dhe vizion origjinal.
Nė tė tilla krijimtari sikurse qė ėshtė poeti z. Xhelal Ferizi, ku nė kėtė rast duhet tė kemi parasysh kohėn e shkurtė tė krijimtarisė sė tij nė fushėn poetike, e qė pritet shumė nga ky poet, dhe duhet tė kėrkohet mė tepėr, pėr tė arritur qė tė qes nė pah tė gjitha vlerat e krijimtarisė sė tij. Gjithsesi se pjekuria e autorit, evokon me ndjenja dhe dashuri realitetin e personalitetit Rugova, e po ashtu paraqet vargun kur thot: “nisa vet mahninė me fjalė, kam pyet yjet pėr nji djalė”, njė djal t'shqipes qė e pat Dardana, zemra e tij si dielli e hana”, vėrejmė tek poeti kujdesin e tij tejet tė duhur gjatė pėrdorjes sė fjalėve nė vargje dhe elementeve tė tjera tė shprehjeve poetike, e qė ju jap njė gjallėrim duke i kaluar pengesat e mundshme tė mungesės sė tij fizike.
Poeti arrinė me plot sukses tė krijon artikulimin e vargut tė pėrdor fjalė adekuate pėr t’a krijuar rimėn, e cila si element poetike arrihet me njė mjeshtri nė strukturimin e saj. Por ne shofim nė vargje nostalgjinė dhe dhembjen e pashėrueshme pėr personalitetin Rugova.
Poezia “Vargje kushtuar Dr. Ibrahim Rugoves”, ėshtė njė poezi me njė lidhshmėri figurative ku nė mėnyrė direkte shfaqet imagjinata : “aq paqsorė ish si kullimi, deri atėher s’kish pa njerzimi”, “as nder engjuj ku rrinė urtsia, as mbi glob ku rrin njerzia”, ku nė kėtė poezi, trajtohet nė lartėsi Presidenti Rugova, si pasur me vlera intelektuale, urtėsie e qė nuk ka pa
njerėzimi.

Lexo:

aq paqsorė ish si kullimi, deri atėher s’kish pa njerzimi
as nder engjuj ku rrinė urtsia, as mbi glob ku rrin njerzia
edhe lulet kanė dėshmue, era e leht thonė kur ka lmue
edhe shpirti i vet puhisė, ėsht pėrkulė prej madhėshtisė
kanė qelė zemrat me hare, thonė ka shndritė toka me dhe
ka vlue gjaku si sherbeti, ėmbėlsue qesh qielli e deti
prej asaj fjale si shejtria, thonė urtsisht ka ecė etnia
edhe fushat e Kosoves, kanė lulzue me fjalė t'Rugoves


Poezia “Vargje kushtuar Dr. Ibrahim Rugoves”, ngėrthen nė vete, shprehje poetike me vizion tė kjart dhe tejet imagjinare.
Shtrohet pyetja, se nė ēfar mase ka ndikuar vepra e Presidentit tė parė tė Republikės sė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, tek poeti z. Xhelal Ferizi. Kjo vėrtetohet nė saje tė analizės qė i ka bėrė poeti veprės sė Kryetarit Rugova, e qė e paraqet pėrmes strukturimit tė poezisė, “Vargje kushtuar Dr. Ibrahim Rugoves”.

Kjo ėshtė dėshmija mė e fort, se poeti Ferizi, ju kushton figurave Kombėtare poezi, duke dėshmuar se ėshtė vet poet i vlerave Kombėtare.FUND
Posted by AGJENCIONI FLOART-PRESS at 10:30 MD (http://floart-press.blogspot.com/2009/04/krijimtaria-e-atdhetarit-dhe-poetit-te.html) http://www.blogger.com/img/icon18_email.gif (http://www.blogger.com/email-post.g?blogID=35071609&postID=395032513727916085) (http://www.blogger.com/email-post.g?blogID=35071609&postID=395032513727916085)

lirik
27-09-09, 09:24
Postuar mė parė nga lirik file:///C:/DOKUME%7E1/xhelal/LOKALE%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2417619#post2417619)
Behgjet pacolli sipas se drejtes morale kombare nuk do te duhej me hy nė politken e sotme kombtare shqiptare ne aq lartsi politike deri ne marjen e timonit te vendit -

sepse ishte kuader titist i kohes se titos -

spese ishte komunist jugosllav i perbetuar i politikes se bashkim vllazrimit-


kishte lidhje te ngushta me shum kuadra projugosllav edhe me mahmut bakallin
e shum te tjerė element prosllav -


Ne kohen kur un i kam shkruar leter direkte pacollit-
jo njiher por tri her -
dhe kam dashur te takohem si shqiptarė per te vertetuar vet nga afer

se sa esht ne gjendje te ndihmoj bashkimin e biznesmenve shqiptarė-

dhe jasht qdo lloj politke por thjesht kam dashur te bisedoj ne lidhje me biznesin-
ekonominė kombtare te shkatrruar ne radhė te parė e te bsedojm gjer e gjat per keto probleme jo vetem me ate por kam dashur ta organizoj nji bashkim te te gjith biznesmenve qe te flitet per ketq eshtje madhore -


kam dashur te takohem me shum biznesmeen ne te cilin takim ka ken i ftuar edhe pacolli -
qe te diskutohet per disa projkete kombtare e fabruiika -
disa projekte strategjike ekonomike qe disa i mbaja si ide sekrete -
te miat personale-

sepse secili nuk e njihte ekonominė dhe politiken ne at kohė sa duhet -

ndoshta as un jo por aq sa kisha kaqik kisha -
dhe idetė e gjendjen e pergjitshme -
prandaj deshta te hyj ne nje test me anė te pervojave te mia natyrisht-
duke perdorė mjeshtrinė dhe artin tim diplomatik dhe aftesitė ato qe i kisha -
sepse secili e ka nji lloj stili e sjellje te tij nji lloj paraqitje e forma te aftesive personale -
ne at kohė ishun me interes disa projekte fabrika qe rrezikoheshin per te na u marrė nga te huajt -pasi qe un e kam ditur gjithnji ne vetedijen dhe shpirtin tim se i huaji asnjiher nuk te ndihmon pa ndoj interes por pasojat do te jen kolonizimi shfrytzimi i fabriukave dhe pasurive tona miniereave etj-
por un asnjiher
nuk e heqja vemendjen prej kontributit kombtarė atdhetarė dhe vargjeve shqiptare -


-


sa per takimin me behgjetin te cilen deshta ta realizoj para shum vitesh ishte ky qellim -
por jo vetem me behgjetin por me shum te tjerė biznesmen shqiptarė-

-
ne te cilat kam dashur te mas pulsin ekonomik-

por ai si dhelper e regjur qė ėsht me rus e e me serb -

as nuk u afrua te un as te atdhetarėt e vertetė por te njerz te caktuar qe mund te ja kryejn sherbimet e tij siq don ai vet dhe interesi i politikave te tjeter kuj -
ai behgjet pacolli kerkon masha per qellime e destinacione te planeve te tij e te tjerve por jo atdhetarė rreth vetes dhe qeshtjes kombtare-
jo

sepse e din se me patriot qe kan kurriz nuk mund ta kthej kurrizin e
tyre kah te do ai vet-as timonin e lojes -

prandaj ai kerkonte vegla lojale te tij dhe qellimeve te ti -

vegla me te cilat ai mund te veproj si te don ai vet per qellime sunduese e dominuese ne planet e ti -

dhe arriti ti blej njerzit ai blenė njerz me para duke shfrytzuar mjerimin e njerzve shqiptarė -

-siq blejnė te tjeret njerz edhe ky po blenė njerz -

tregu ma i madh botrorė sot esht njeriu dhe blerja e tij per qellime qe pastaj ti drejtojn kah te dojn si masha me ket politikė po sherbehen te gjith edhe fuqitė e mdha ushtarake
vazhdon ne pjesen II nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
sipas kujtieve te autorit ne mergim

lirik
27-09-09, 09:26
politike ekonomike -
sepse kekrohen njerz lojal per te gjitha seksionet qofshin politike apo te gjitha te gjitha llojet e ndermarrjeve-nuk ka sot njerz te pa varur as politikė te üavarur as kurgja gjtihqka jan nen drejtime dhe kahje ku drejtuesi bossi padroni e mbanė busollen e orientimeve si te ju konevon atyre per qellimet e tyre pra - -


qfare do qofshin ato --------po sherbehen me ket lloj biznesi sepse tregu pervetsim blerje e njeriut tregu ma i interesant esht pervetsimi i njeriut -
blerja e tij per interesa te caktuara -

por un liriku nuk shitem kollaj -nuk ka para qe me blenė mua as kapital as kuirfar diamnti as fuqie malli as banke qe me blenė eme pervetson kah te don e si te don -

sepse nuk ka para as pasuri qe me blen mua dhe vetedijem time te kulluar kombtare e te pa luhatuir per gjithqka e ne sherbim te kombit e atdheut -
sepse un ne moshė shum te re 22 vjeqarė ju kam pori njizet mij vetve ne demostrata kur ather si i ri e kisha vetedijen te pa luhatur e sot as nuk vjen ne shprehje qe te ma manipuloj diksuh vetedijen shum te qelikt e te pa thyeshme -

ne vitin 1981 ne moshen e re nuk u luhata as nuk u mashtrova -
dhe kisha formime vetedije -
pra prirja dhe intelegjenca ishin te un qysh ather -

por armiqt e mbrendshem dhe te jashtem e kan bojkotuar familjen tonė
intelegjente -me te gjitha format dhe mjetet -


me kohė e kan bojkotuar-
shum para familjeve tjera por ka pasė edhe shum familje tjera atdhetare qe jan bllokuar ne kosovė-dhe jan bojkotuar duke e pa atdhetarizmin e tyre te vendosur -
esht politikė precize e dikuj kjo qe behet dhe edijn se perse behet kjo formė dhe punė qarqet e caktuara edijn shum mir pse -
natyrisht se familjeve atdhetare ju tremben ata qe jan te pa kurriz kombtarė -


NE si familje kan rrenuar per toke qysh ne kohen e serbisė se parė me 1913 dhe ka vazhduar deri ne kohene rankoviqit e te titos edhe sot vazhdon bojkoti-

qysh ather na kan rrenuar per toke duke na e marr pasurinė pronat dhe duke na bllokuar kah do e duke na perndjekur politikisht -

sepse beogradi ka bė plane te hershme edhe para treqind vjete se si ta kolonizoj kosoven e si ti shkatrroj te gjitha familjet atdhetare shqiptare -
deri sa shum shtete te ballkamiot kan fjetur -
beogradi ka punuar-

Tregojnė se stergjyshim im qysh ne at kohė ju tregonte fshtarve qeshtjen kombtare e plane politike te shteteve-edhe pse ishte i pa shkollė kishte prirje te hatashme per atdhe e fe thonė

ma vonė vazhduan xhxhallaret e mi ket aktivitet e j babai qe ishin te njohur per talentine tyre ne rrethina-

pra jemi fis me prirje por te bojkotuar heret -e te diskriminuar-

e sa per mua un as nuk shitem as nuk blehem -
nuk e shes fytyren time as dheun e te parve-
as principet e mia nuk i shes asnjiher


E sa per biznesin ekonomik dhe njekohsisht patriotik gjithnji ne sherbim te atdheut -
un kisha qellime te mdha dhe kisha deshir qe te hyj ne kontajkte me disa biznesmen shqiptar qe ata te bashkohen e ti ndajn interesat -

duke shpetuar fabrikat perpara grabitjes se huaj dhe ta shpetojn kosoven nga kolonizimi -

por fatkeqsisht pata punė me zemra te vogla e shpirta te vegjel -

me njerz te pa emocione atdhetare dhe shum te vegjel qe trembeshin prej hijes se vet-njeriu q enuk guxon me dalė naten me u pshurrė nuk ka gja prej ti -


Un nuk kisha qellime jo vetem te pacolli-

por un ushtroja edhe aktivitete patriotike -
pastaj ksiha edhe si qellim botimine disa librave dhe materialeve te mia qe presin botim tash e tridhjet vjet -

bile ma s e paku e kisha qellimin me hy te pacolli por qellimi ishte qe edhe te marr pjes ne bashkimin e biznesmenve si njeri i pasur qe ishte ne menyr ė qe te krijohej vetedija kombtare per bashkim jo vetem te biznesmenve por te gjitha kuadrave te kombit ne nji front nacional per shpetimin politik dhe ekonomik te atdheut -

qellimi im ishte qe te perfitoja nje biznes edhe me te tjeret -

dhe ksiha per qellim bahskimin e shqiptarve por natyrisht planet dhe bashkpunimi ishin per qellime te mira gjithsesi-
duke menduar se jemi shqiptarė e mund te merremi vesh ne gjihen shqipe te krijojm marrveshje -

qellimi im ishte te arrij bashkimin e biznesmenve per te marr firmat e mdha shquptare per ti shpetuar nga shfrytzimi eksploatimi kolonizimi qe ju kanosej nga te huajt pastaj kur ata do te hynin ne atdheun tonė e do te benin qorbė gjithqka siq ne te vertet u veprua dhe parashikimi im doli i sakt -
sepse u plaqkiten minierat u shkatrruan firmat dhe nuk prodhohet asgjė hiq -
atdheu vuan nga papunsia dhe mos zhvillimi -


un deshta dhe endrroja ma mir te them kisha iluzione naive -

sepse te them te drejten me disa shqiptarė as ne gjenet nuk shkohet se le me a me ba ndonje punė me ta -
ne vazhdim nga autori xhelal ferizi
lexoni

lirik
27-09-09, 09:27
takimi apo bashkpunimi me ta-

edhe pse plani im iluzionist ne fakt sepse po shihet qe ishte vetem iluzion i imi sepse me njerz qfare jan qe tremben prej hisjes s e vet -
per momentetet kohore e historike esht e pa mundur qe te krijohet nii bashkim i fortė i biznesmenve shqiptarė -
dhe inteklektualve ne bashkpunim-sepse ka kahje te ndryshme e interesa -
mendime te kunderta e mendjemadhsi -
ndersa mendjemadhsia e jonė njihet -

Un deshta qė menjiher ne menyrė te heshtur dhe befasuese -
pas lufte qe te mos ju,lejohet te huajve te marrin ne dorė politkken ekonomike dhe shkatrrimine fabrikave siq e shkatrruan fabriken ellamarines ne vushtrri me nji mi deredhi e tradhti si dhe fabrikat tjera por ato te fillojn menjiher prodhimin ne te cilat do te duhej te punsoheshin shqiptarėt -
ky ishte qellimi im qe te bisedoj me biznesmente mdhej shqiptarė por pa krah nuk fluturohet-
Deshta qe
kur te krijohen kushtet sipas marveshjeve te hyhet ne bashkim fuqie per te shpetuar atdheun dhe firmat shqiptare -

si per shembull fabrikene bllokave fabriken e baterive ne mitrovicė fabriken e damperit feroniklin bakrin ne shqiPeri trepqen bulqizen e rubikun e shum e shum tjera -
DESHTA QE TE FLAS NE KET DREJTIM ME TA DHE TE NDEGJOJ MENDIMINE TYRE SE QKA PO MENDOJN ATA DHE EKSPERTAT E EKONOMISTAT -
ASGJė TE KEQE NUK KISHTE NE QELLIMIN TIM-
DHE DESHTA TE UA QAJ HALLET EDHE PER PRONAT E BABAIT TIM E TE STERGJYSHVE TE CILAT JAN MARRė E TE UA SPJEGOOJ SE SI JEMI DISKRIMINUAR-
pra kishte ketu shume shum qellime tjera te mdha -
dhe ne ket peprjekje deshtova sepse dreqnint e prrojeve mund ti bėsh bashk por shqiptarėt jo ansjiher -
ket ideal iluzion tash qe jam kendellur nga opiumet e endrrave dhe idealeve e gomarrllėqeve te mia po qeshi me vetveten dhe budallėkun tim-
duke mos e dijtur se me qfar njerzish ke punė e si qendorjn situatat -
te un ishte diqka karakteristike te mos them naivitet budallek -
un gjithnji e konsideroja shqiptarin se mund te flitet shqip me te -
kjo e metė e imja ishte ndoshta naive ose ishte thjeshtė e metė qe atdhetarizmi im i rrembyer me vrull me shtynte qe edhe gurin e balten ta bėja njeri shqiptar por nuk esht ashtu ky rrezik i te menduarit te tillė te shkatrron sepse ka shqiptarė qe dalin shkie prej ti-dhe kursesi nuk bėn te boķsedohet me te per diqka kombtare
-
ka pastaj shqiptar qe jan mendjemdhej te pa formuar ka shqiptarė te papperpunuar te pa vetedije kombtare -
deri sa biznesmeni shqiptarė nuk e formon nivelin dhe vetedijen kombtare nuk ke se qka bisedon me te as per planin as per komnb e atdhe as per biznes e as per krufar strategjije te perbashkt me te-Un kisha edhe planin tim se qka mund te qelet ne ato prona tonat si dhe ne shum prona te tjerve qe u jan marr ne kohen ekomunizmit natyrisht duke ra ne marrveshje me ta me popullin-
por per keto qellime
na duheshin biznesmenet e fortė atdhetarizmin dhe vargjet shqiptare nuk do ti leja anash sepse jan ideal i imi qe nul lejon te lehen anash ket gjevahire -por kur ke punė me njerz te vegjel nuk arrihet gjė-
te them te drejten te nji numer i shqiptarve shihet veshtrisia aq e komplikuar-
per marrveshje sa qe te krijohet pershtypja se ke te bėsh me njerz faraona aq shum lart ja vrasin aq jan mohues e disa jan edhe cinik e tallen me secilien detyrė kombtare apo projekt te menqur pastaj disa me qellime bejn mohimin dhe e rrisin mendjen ka gjithfar lloj kategorie -
dhe tash jam kendellur e nuk jetoj ma nga ato ideale qe nuk ishin askund objektive por jetoj me realen sepse pas pervojave te gjata e kam pa se me ke ke tė bėsh e qka ne te vertet esht realitetit -
dhe jetoj tash me kėmbė ne tokė me realen-
Por shtrohet pyetja qka nese ata njerz do te benin sikur un te isha kryeminister per shembull-a do te vinin e te mi lpinin kpucat per tendera e servilosje e laritje si bushtra kur qon bisht natyrisht se po karakteri berllog i tipave te tillė interesagji qe edhe me babnen e me nenen etyre sillen mbi bazat einteresave ata nuk per mua nuk paraqesin kurfar elementesh njerzore -
per veq se jan njerz te pa kurfa r kurrizi kombtarė-
qe gjithqka ndertojn mbi bazat e intresit te qastit dhe te interesit te ndyrė-
te lig -

jo interesit bujarė e human e as interesit kombtarė e interesit njerzorė -un isha i intersuar ne disa sektorė industrije si dhe ekonomije qfar do do qoftė edhe sa do e vogel te ishte ajo ekonomi apo ai sukses -
ku do te ndaheshin me maturi interesat si dhe do te krodinoheshin biznesmenet shqiptarė ne bashkpunim dhe dnarje interesash ne investime ne atdhe -

dhe gjėrat deshiroja ti bėja heshtur -
ne bashkimin e tyre per qellime te shpetimit kombtarė perveq asaj un isha i angazhuar edhe ne vargje dhe ne aktivitete tjera kombtare e ne organizime demostratsh e protesta ne vendin ku jetoja si dhe pjesmarrjen ne protesta ku do ne perendim edhe pse kisha gjithnji probleme te mdha me shendetitn e qarkullimin e gjakut per shkak te pasojave te burgut -
ku her pas here me duhej intervenim mjeksorė per fat medisina ne europė ishte e zhvilluar dhe me ka ndihmuar shum-i falenderoj shum mjekt ne gjermani -
qe kan kontribuar aq shum per shkak se udb ja jugosllave jo vetem damrete trupoit qe mi demtoj por edhe ndegjimine veshve kishte per qellim shkatrrimine ndegjimit tim duke mi prishur veshet ku gjat hetimeve me kan goditur aq shum per se lidhuri ne te dy vesht deri sa mi kan shkye qe te dy timpanat e veshit -
dhe ndegjimin e kam pasur keq si dhe marrje mendesh sepse afer veshve qendron qendra e trurit per drejtpeshimin e njeriut-
pra udb a rruspi bushter lavire e dinte se duhej te me demtonte ata e kishin parapa se un nuk do t ejetoja shum gjat me shkattrimine damarve qe me kishin bė por sherime dhe-
vazhdon ne pjesen tjeter nga autori xhelal ferizi

lirik
27-09-09, 09:28
intervenimet e mjekve gjerman me kan dnihmuar shum -
dhe i falenderoj mjekt gjeerman te cilet me kan ndihmuar me shum menyra te afta medicinale dhe me kan zvogluar rrezikun e smundjes se damarve te cilet politika pansllavo e ish jugosllavis ne burgje mi demtoj se bashku me ndegjimine veshve e te veshkave dhe nuk jam i vetmi i burgosur shqiptarė qe jam demtuar-
ka shum q ekan dalur nga burgjet me depresione e shkatrrime te organeve tjera e qe nuk ju duhej ma as jeta sepse sllavi pansllavi i ardhur nga rusija nuk mendonte tjeter per ves se shkatrrimine demtimine rinisė shqiptare duke i njdkeur dhe perndjekur ne menyr qe te mos ket shtim natyror te shqiptarve dhe ti prishė ajken e rinisė shqiptare neper keqtrajtime burgjeve -
ishte ky plan i laboratoreve qetnike serbe qe u peprunua neper vite me qellim q ete zbatohet nder shqiptarė e qe vazhdooj shum gjat qe nga viti 1912 -
duke mos llogaritur demtimet qe ka bė serbosllavija neper shekujt tjer ndaj shqiptarve-
A nuk e paskam merituar nje ftesė per takim un nga behgjet mashtruesi pacolli-
sipas behgjet mashtruesit pacollit dhe tjerve bizmesmen shpirtvvegjel -
kush e paska merituar nji ftesė per takim -
kur un letrat ua dergova atyre dhe propozimet e mia -
kush qenkan ata qe po e meritojkan ftesen -
a i ka takuar behgjet pacollve dhe te tjerve qe nje ish te burgosur patriot shqiptarė -
te shumvuajtur me ide patriotike ta marrin ne konsideratė e te ja ndegjon Propozimin-
ose mendimin natyriisht se po -
por sekretaret personale shkinat sekretaret ma te besueshme shkinore qe per qdo levizje lajmronin mosken dhe beogradin nuk lejonin rrethana te tilla te bashkimit te shqiptarve as takimet etyreas bisedat e sinqwerta vllazrore sepse shum biznesmen nuk jan aq shqiptarė patriot e te kulluar siq po paraqiten .-
se paku ather nuk ishin e tash meqense ka ardh situata per tu paraqitur siq po paraqiten kur shum kush me pare po e blenė atdhetarizmin nuk ke se q' bėn sepse ka ardh dita e te ligut ne trojet shqiptare i thonė ksaj pune pra-

Un kisha oferta edhe ne shqiperi qe ne vitin 1992-

kur shkova atjer nga disa njerz atje dhe ne biseda me ata un endjeva per detyrė se atdheu ka nevojė per bashkim te potencialit kombtarė te njerzve atdhetarė ekspertave e biznismenve -
prandaj edhe fillova te veproj aty ketu por shpejt e vrejta se keto jan peprjekje te kota dhe iluzione -
dhe hoq a dorė nga humbje e kohes se kotė sepse kjo gjė ishte e pa mundur -

Mohimi injorimi mendja e madhe -e shum rrethana tjera e benin te pa mundur ecjen ne ket drejtim -
pastaj ekeqja e shu kuj esht se nuk tregon se kush ishte deri fje qka beri ai deri dje per atdhe dhe kush ne fakt ishte aty esht problemi se disa njerz qe kurr as nji guri nuk ekan leviz per atdhe mbrenda nate po behen kulte ne popull-
ku interesi dhe paraja po e dehė si opium edhe popullin e mjerė shqiptarė-
te rraskapitur nga varfria e narkia e luftrat mjerimet i rrezuar per toke nga trauimat e perjetimet e te se kaluares nga shkatrrimet -

shpresa per nje kafshatė buk fmijve -
ket lloj opiumi e njohin shum mirė agjenturat e huaja ekpserta te qeshtjes se dehjeve te kombeve-

prandaj i bejn keto akrobacione ne qaste e momentet te caktuara-
politike me akte teatrale te tranparencave reklamuese ku patriotizmi i rrejshem e luan teatrin -
e te tjeret si kukulla te droguara levizin neper shpresa te kota sepse hipnoza e padronve esht ne skenė ajo i zhvillon skenaret -
Keshtu veprojn agjenturat e huaja kur vjen koha levizin njerz -

qe ju intreson atyre i bejne patriot mbrenda nate edhe pse ata kurr nuk ishin per atdhe me asnji kontribut -

sepse blerjet e te varferve mandej jan krejtsisht te lehta-

aty kur te qesin veglene tyre padronėt skenarist -ata e luajn lojen e populli hipnotizohet duke shikuar teater dhe maskarada patriotike e kukulla tjera te meritokracive - e pervetsimeve te tjera-


Un poashtu ne kohen pas luftess ne kosovė edhe pse kurohesha her pas here me medikamente e infuzione ne spitale nga pasojat siq thash shendetsore te burgut ku dobsimi i damarve me ngarkonte si dhe problememet tjera ku e kisha nji fmi te smurė ne familje dhe gruan ne qaste shum kritike me shednet te renduar -
e e isha i pa kurfar ndihme se prap gjeja forcen dhe momentet qe te bej diqka ne sherbim te atdheut -
Pas luftes ne kosovė isha i intresuar
qe te marr disa zona vet ku do te luaja nje rrol poashtu sepse na jan marr pronat -
ne kohen e kominzmit jugosllav dhe na jan ba shum padrejtesi -


Ndersa ne shqiperi kur isha -ata me than rreth pronave e ndertimeve ma mir ti merr nji atdhetarė si ti edhe je dhenderr i joni sepse edhe atje ne takime politike rreth qeshtjes atdhetare kam biseduar dhe reth shpetimit te mundshem te atdheut nga mjerimi-
ata me than

e kemi nderin q ete kemi ne mesin tonė dhe vazhdo peprjekjet tua perkrahjen tonė do ta kesh qdo her-dhe un fillova pastaj ti hulumtoj njerzt pee bashskim ne shum aspekte -
autori xhelal ferizi ne vazhdim

lirik
27-09-09, 09:34
Ndersa ne shqiperi kur isha -ata me than rreth pronave e ndertimeve ma mir ti merr nji atdhetarė si ti edhe je dhenderr i joni sepse edhe atje ne takime politike rreth qeshtjes atdhetare kam biseduar dhe reth shpetimit te mundshem te atdheut nga mjerimi-
ata me than

e kemi nderin q ete kemi ne mesin tonė dhe vazhdo peprjekjet tua perkrahjen tonė do ta kesh qdo her-dhe un fillova pastaj ti hulumtoj njerzt pee bashskim ne shum aspekte -


nga te cilet do te arrija te zhvilloja ekonominė dhe atdhetarizmin-dhe ju drejtova shum disa biznesmenve njerz qe ishin teper bajat -

te cilet nuk duhej te ken pantallona por ushkurė -

sepse per kah burrnia ishin veq me ken gra te liga dhe ishin njerz kot -

as nuk ishte hajri i tyre aspak-

me njerz te till as ne parajsė nuk do te shkoja -


nuk ishin gjė tjeter per veq se disa pshurrana te thjesht-

q e nuk jan lindur per gjėra te mdha -

por koha dhe fati ju ka pri k,ur kombi lahej ne gjak e lot-

ata ishin pasuruar pa ju ra kurr nder mend qe ka atdhe-

por sa u qliru pak atdheu ata
ata filluan te qojn hunden perpjetė me at thenjen jemi ishimneeeeeeee jam uuuuuuuuunnnnnnnnnnnn e askush tjeter

dhe vetem neeeeeeeeee e vetem uuuuuuuuunnnnnnnnnnnnn neeeeeeeeeee unnnnnnnnnn-

e ne fakt as qe kishte guxuar ta nxjerr kur fjalen atdhe nga goja asnjiher -


por tash e kan ble patriotizmin biznes -

dhe perseri ne atdhetarėt jemi te fundit njerz qe atdheu me ne as kpucat nuk i fshinė-

sepse i ka atdhtarėt behgjet pacollat e te tjerėt kumbarė -
te kumbarive te shumta -


qe fati i biznesit ju ka pri-

se pse si duket jan njerz te dyshimt-

dhe kan mashtruar njerz per tu ngritur lart neper poiedestale -
deri ne mundsinė ekandidimit per president -

e dikush i ka perkrahur ata-

ata jan ba biznesmen qe ne kohen kur kombi shqiptarė ishte burgjeve lahej ne gjak e lot e ne fronte rrezistuese -

e nuk i binte kuj nder mend per lukse-

pikrisht ata laheshin ne lukse neper moda dhe qejfe paree argtime ne ato kohra -

ather -

Mendojnė ata se populli shqiptarė nuk i dinte kto gjėra-

mendojnė ata qe shqiptari esht aq naiv e ha sapunin per djath -

jo e dijm ne se si duhet te jet patrioti atdhetari trimi zemermadhi bujari -ata nuk vepruan ne drejtimine duhur -

sepse nuk ishin burra e as shqiptarė dy gram-

as dy pika gjak shqiptari nuk i kishin -


por disa po fryhen shum neper media e neper pozicione-

ju ka ardhė dita te reaklamohen -

e te fryhens epse paraja ua mundson ket privilegj te pa merituar-


per veq rekalmes se tyre tollumbace nuk ka kurgja tjeter-

ata me nje therrė shpohen dhe kurr ma nuk ngriten sepse jan pordhac tollumbac asgjė tjeter -


mjafton nje therrė me ju hy dhe pelcasin -

te tillė njerz mos ta prefshin udhen-

por popullit shqiptarė e shum kuj ja ka shkelė rrota bishtin si i thonė fjales popullore.
Shkrim nga autori xhelal ferizi lirku ne mergim shum vite jasht atdheut .
Sinqeriteti dhe ndjenja e fuqishme kombtare jan dy komponente te fuqishme qe perbejn atdhetarin pastaj jan edhe te tjerat vyrtyte te rendeishme morali kultura vetedija bujaria karakteri i qelikt e tj -
NESE nUKE NDIHMON NJERIUN TEND NUK MUND TE JESH ADTHETARė AS PATRIOT AS SHQIPTARė-
prandaj ma mir esht mos shit demagogji e prralla

GURI SYLAJ
27-09-09, 11:12
Te pershendes dhe te uroj nje te diele te mire dhe pushim te kendshem!!
Kur njeriu don dhe ka vullnet mund te shemb edhe malet !
Me duhet detyrimisht te pajtohem me juve ,i nderuar ,dhe sidomos me fundin e shkrimit tuaj!!

lirik
27-09-09, 11:39
Te pershendes dhe te uroj nje te diele te mire dhe pushim te kendshem!!
Kur njeriu don dhe ka vullnet mund te shemb edhe malet !
Me duhet detyrimisht te pajtohem me juve ,i nderuar ,dhe sidomos me fundin e shkrimit tuaj!!

-----------------
Faleminderit i nderuar Guri Sylaj
edhe pse nuk e kuptova shum kjartė se me cilin shkrim timin pajtohesh-

sepse pak ket u nuk shoh definicion te kjartė-
edhe pse po ma merrmendja se ku e ke fjalen -

nga njiher disi po me duket sikur fjalėt i ken i tė kursyera-
ju disa disa ne dardani per disa gjėra qe nuk duhet kursyer-
koha do te kaloj dhe do te shihni se keni gabuar sepse esht dashur te komentoni te gjith hapur dhe sinqert -
sepse fjala e hapur duhet te thuhet ajo kerkohet ma teper se kurrė njiher -
dhe ma emirė esht te thuhet -
Te gjith atyre biznesmenve ju them nder sy -
dhe hapur edhe para televizionit ne qfar do dueli qe sht i nevojshem sepse un nuk mshefem por e them fjalen para krajli e mbreti-
as nuk ndiej hiq kur jam drejt e kur eshte vertetė -
un kam kontribuar ne shum drejtime por vertet kam ken i bojkotuar si ne levizje si ne qellime kombtare -
per shkak se pa mshirshem me kan lanė anash-
kontributet e mia jan te shkruara ne kujtime

aq sa kam mundur kam mbajt shenime edhe pse fletoren e madhe te aktivite tit dhe datave na e vodhi nji
pis-

nji pis i dyshimt qe quhet nezir shosholli nga fshati kqiq i mitrovices -

ai e shfrytzoj rastin per te shikuar diqka ne fletore-
dhe e ka marrė ne besim nga Adem presheva qe ishte zavends i imi ne diaa aktivitete te cilit i besoja shum si patriot besnik -
dhe neziti ka penguar shum aktivitetitn tonė patriotik ne rrethinen tonė-

iku dikun nga rrethina e jonė u zhduk e kurr ma nuk u pa -

te kqi ka ma shum se sa kam menduar -
dhe kjo u deshmua edhe ne veprimet tona te shemtuara te luftes dhe pas luftes -
Poashtu lidhja shqiptare ne botė kryetari i saj me prem,toj se do te takohet me mua e gjeta ne mbledhje ne stamboll e thirra ne telefon por kurr sot e at dit -
nuk mu lajmrua asnjiher edhe pse premtoj -
ata s adresė nuk te japin per selinė e tyre por nejse -
ndersa po te shikosh lidhjen shqiptare ne botė aktivite ti i tyre nuk shquhet ai duket disi i dobt dhe i pa organizim i pa ndikim -
Puna e tyre nuk shquhet shum ne drejtim te kontributit per atdhe -dhe ata -
vllezrit kuzhnini qellimisht shum atdhetarė i kan lanė anash ashtu si edhe luz thaqi qe disa sjellje injoruese me mendjem adhsi i beri per mua e un jam gati te ja them nder sy hapur -
Un nuk bėj as dallime fetare as krahinore por kombtarisht veprojn ne drejtim te unite tit fjalen e them hapur nder sy -
te vertetes nuk i shmangem asnjiher edhe vete n di ta kritikoj per gabimet por edhe te tjeret -
hapir dhe qeltas pa rrotlla por direkt -
dhe po e them hapuir para lexuesve te dardanisė se jam i zhgnejeyer ne shum kend qe po embanė hunden peprjetė-
ky nuk mund te quhet as organizim as bashkim kombtarė as vlerė kombtare as dashuri vlalzrore e as bashkpunim-
disa njerz ne emer te kombit po mshefen duke punuar per fe ku jan duke zhvilluar fetaro centrizma e aktivitete ne fakt perqarse e jo bashkuese -
autori i shkrimit xhelal ferizi

lirik
27-09-09, 12:01
Po sot shqipni pa mė thuaj si je
e shkruar sipas kujtese se vargjeve e ngjarjeve
per vitin 1997 ne shqiperi kur atdheune dogj anarkia
ja disa vargje te mia vajtuese e te dhimshme
qe i shkrova ather kur nuk kisha mundsi te hyj ne at vit ne shqiperi
e shkova ne itali te vllezrit e gruas -
ku i kam shkruar e po qaja me lto per fatin ekombit
vargjet e mia ather nuk kishin se si me dalė ne siperfaqe
te gazetave mendjemdha injoruzese e te televizionit hund perpjetė
poashtu injorues
si gjithmonė me lotin rrke
vuajtje e gjak tue derdhė mbi dhe
gjithmonė gjak t' del prej damari
veq pse shkurt po sheh shqiptari
---
pėr dy pare vret e pret
e len votren nė zi e shkret

e shet vashen shqipe tė re
nanė shqipnin gjithkah tue bre

breje nė akte e pislleqe
gjithkah mbjellet punė e keqe

e nuk mbjellen jo kopshtije
as nuk mbjellet shkollė as dije

por ma shum po mbjellen fe
djaj e skile pėrmbi dhe

po kush tė qiti me kry e nė hi
po kush tė dha hile me pi

e katran kush tė dha si ngjyrė
kush ti humbi besė e ftyrė

kush tė la pa nderė e plis
kush tė rrxoi mbi dhe si lis

po ti ishe e burrave nanė
nė ty betue jan diell e hanė

nė ty betue jan edhe tjerė
besė kanu e erz e nderė

por ti sot mė thuaj si je
kush tė la rrxue kshtu mbi dhe

kush ti preu ty ligje e shpresa
kush tė ndrroj me interesa
---
kush ta solli anarkinė
kush te mbloj me trinitrinė

tre gishtrij kush t' ngriti n' vlorė
kush te la mbi dhe te gjorė-

qani ju vasha qani ju gra
se jan qua n' kėmbė grek e shkja

te huaj te tjerė e te pa fe
mos me lanė shqipni mbi dhe
----------
lapsi im dhe vargjet e mia nuk puahuan per qeshtjen atdhe asnjiher
dhe askund edhe ne udhtim edhe ne traget edhe ne itali edhe ne vende te europes edhe ne atdhe e ku do -
por kurr nuk ju kushtuan rendesi as vargut as frymzimeve kombtare as
vleres se kontributit ne sherbim te unite tit
-
vinin gazetarė pordhac me dner me thanė dhe me nje lloj analfabetizmi-
silleshin aty pari ne shoqatė e gjoja po te mohoj e gjoja po te
injrorj-
debili nuk e emndonte se un as kur e kan pas shpirtin etim ne grusht shkiet nuk jam nenshtruar-e jo po i nenshtrohem injorimit te tij.
Ata vinin e intervsitonin gjithfar lloj tarabeci aty gjoja per meritat e ti e punen po as nuk shfqanin as ma te voglin interesim per fjalen time as per vargun tim te autorit te qindra emija vargjeve ne sherbim te atdheut-
por merreshin me njerz analfabet -
- se paku nji varg i imi te dilte ne gazeta ne ato kohra te mjerimit per kombin tonė qe ishte rreziku ma i madh kombtarė gjama dhe kobi ma i zi i te gjitha kohrave te hsitorisė sonė -
vargu im qe ndikon edhe te gurie druri do te kishte ndkiuar ne rrethanat dhe situatat e asaj kohe por injrimi i tekenfecave te pa larė qe ishin me dhėmb pa la e i thonin vetit gazetar ne fakt ishin disa gazetaruca hundperpjetė -
qe pas dy tri paraqitjeve ne vargje mi ndalen pastaj menjiher vargjet pa kurfar sqarimi-pa me thirr e pa me lajmru asnjiher se per q arsye beheshin kshtu kto diskriminime -

kjo deshmon se si mediat si televizioni shqip jan te quditshme dhe un personalisht asnjiher nuk kam arrit me i kuptu me dukej vetja nga njiher sikur jam nji i huaj i mohuar vazhdimisht e jo shqiptarė-
i cili digjesha nga deshira si me varg si me veprimtari qe atdheu te shkonte rruges se duhur e jo mbrapshtive-
edhe pse ket e kam deshmuar ehd eme vepren time konkrete -
gjithnji mohimi ishte ai q eme percolli gjith jeten-

lirik
27-09-09, 12:08
jo pse mua me hynte ne punė diqka perosnale as qe kisha qellim te behem ndonji far lideri se kjo u pa qe un nuk kisha qellime te tilla -sepse po te kisha aso qellimesh sjelljet do te ishin ndryshe - por me dhimbte shpirti kur situatat ishin aq te dhimbshme aq te lara ne gjak -
aq te prekshme aq te mjerueshme -aq katastrofale -
e un me vargun tim nuk mund te kontriboja ne media e ne gazeta ne sherbim te popullit tim te vuajtur sepse injoranca e kishte marr timonin mendjemadhsie dhe hundperpjetet-
qe sa po te marrin diqka ne dorė fryhen si bibana e nuk dijn as zot permbi krye pra ata tipa mos ta prefshin udhen -
vargu im ne ato kohra do te kishte ndikim te fuqishem sepse do te lexohej ku do me dashuri e shpresa nga populli-
por haram ju qoftė buka hundpeprjetve mendjemdhejve qe nuk e shpallen asnjiher ne media vargun tim patruiotik e mohuan eshkelen aq pamshirshem autorin e dy miljon vargjeve te gjith si koha se mediat si njerzit epapergjegjshem -
hundperpjetė -
injorimi esht ves i injorantit dhe ajo fjala e gjakovaritte moqem duhetgdhendur ne gurė kahdo neper qdo pllambė te atdheut qe kur ekan pyetur fol gjakovė cila esht nama ma e madhe e ai ka thėnė tu rrit menda bacė kjo esht nama ma e madhe te gjith po e shohim se ku na ka sjell mendjemadhsia e namur -
dhe koka me erė e hundpeprjetė e mohimi i njeri tjetrit -
qfar shqiptafri mund te quhet ai shqiptarė q enuk bashkpunon me atdhetarin me njeriun eqellimit te mir per atdhe e meremetim -

Arb
27-09-09, 12:13
Paj mundohet me thane dicka ky i ngrati.

lirik
27-09-09, 12:32
Paj mundohet me thane dicka ky i ngrati. ----------------

e verteta fillimin e ka te hidhur por fundin e ka te embel

do te bindet vet populli sa te vijn ne fuqi disa matrapaz mashtrues

do te binden vet se qka do te thot mashtrim dhe manipulim

se kush ka ndjenja per atdhe e kush jo

populli esht bindur por do te bindet akom a ma shum

--------------------------------------------------------------
Po ti o i ngratė i mjerė qe siq me than po jetojshe ne beograd
a esht e vertet kjo apo mos ta kan ngjit ty -
nese esht e vertet se jeton ne beograd -
habitem se si mundesh me diskutu per problemet tona kombtare
po befasohem
Megjithat bravo qe edhe nga beogradi po te intreson qeshtja kombtare

lirik
27-09-09, 12:38
keni me u ngi behgjet pacolla e dylbera tjerė

qe kan me ju vizllu kravatat me spote epropaganda te rrejshme neper konferenca -
e media te zbrazta premtuese pa rezultate -

do je knaqin me kozmetika rrenacake te lustruara -

e populli do t embetet i varfer e i pa punė si zakonisht me zhgenjime e vetvrasje ikje ku brenė miza hekur -
hajt se edhe daci ka me ju ngi me premtime boshe keni me e kerku edhe dreqin ne pushtet-
sa te ju vjen thika ne asht -
mos keni merak se perparsi i keni dhanė gjithmonė mashtruesit -
por kurr te vertettit jo -

lirik
27-09-09, 12:39
liriku flet drejt dhe popllorqe pa maska e laraska troq dhe shqip kjo shum kujt nuk i

duket e mirė por te ja lėmė kohes se gjithqka koha do ta deshmon -#sqi e ka deshmuar -

Arb
27-09-09, 12:39
More burre po ti na mbyte me kete ceshtjen Kombetare. A mos te ka hi edhe mendja qe ceshtja Kombetare eshte prone private e jotja?

Boll mo me ate burgun tond, e te hekat tua. Na ke bind sa s'ka ku shkon ma.

Tash eshte koha me u kthy per se mari. Si nje Lirik i forumit, qe iu ben qasje me normale temave, e nuk i personalizon, me te kalumen e Xh. F. dhe punen e tij te madhe ne sherbim te kombit.

GURI SYLAJ
27-09-09, 13:21
Faleminderit i nderuar Guri Sylaj
edhe pse nuk e kuptova shum kjartė se me cilin shkrim timin pajtohesh-

sepse pak ket u nuk shoh definicion te kjartė-
edhe pse po ma merrmendja se ku e ke fjalen -

****************

Me asnje shkrim tjeter por me ate qe gjendet afer shkrimit tim...!

lirik
27-09-09, 17:17
More burre po ti na mbyte me kete ceshtjen Kombetare. A mos te ka hi edhe mendja qe ceshtja Kombetare eshte prone private e jotja?

Boll mo me ate burgun tond, e te hekat tua. Na ke bind sa s'ka ku shkon ma.

Tash eshte koha me u kthy per se mari. Si nje Lirik i forumit, qe iu ben qasje me normale temave, e nuk i personalizon, me te kalumen e Xh. F. dhe punen e tij te madhe ne sherbim te kombit.
---------------------------

Ti nuk le kund pa u perzie ne qeshtje politike e nuk le vend pa kritiku qeveri e njerz -qe sa esa vite je duke e bė ket far ankese -

po un qe me esht ndaluar fjala me vite e vite -
si rrallė kuj perse deshiron te ma ndalesh fjalen -

vetem pse i shpalosa disa te verteta e keto nujk jan hiq asgjė ne krahsim me ate qka duhet shpalosur neper shkrime - -
me vjen keq por qeshtja kombtare nuk kryhet kurr -

ajo ka gjithmonė -diqka per t shkruar rreth saj-
ka ikur koha kur ndalje fjala e diskriminohej njeriu nuk jemi ma ne komunizem -fjala elirė dhe vrejtja i permrison dhe i korigjon deri diku civilizimet dhe rendet sistemet-
sepse heshtje esht pajtim me te keqen por duhet folur duhet me ja qellu problemit -
jan msuar te lvadhsin si te duan pa ua prishur kurr kush -
jo jo ngadal pak se del dikush ete thot troq faktin dhe at qka mendon -
prandj ty o arb mos te prishet shum terezia per shpalosjet e disa rasteve -
keto nuk jan asgjė duhet treguar shum e shum sakatosje qe u jan bė te burgosurve politik-
duhet shkruar romane per ta -
ata e dhanė jeten humben dashurinė familjet shkuan ne qelijat e errsirave me nga 15 vjet duke shemtuar e flijuar jeten e tyre perjetuan hata u shkattruan ju iku jeta e lulja e rinisė i lan te dashurrat dhe hyn burgjeve vuajten naten neper pyetje te maltretuar duke i shkatrruar edhe psiqikisht neper burgje te serbisė e pse -
vetem qe ti dhe te tjeret ta lironi prapanicven tuaj sepse ata per vete i kishin punet mirė edhe me stduime i kishin te dashurat etyre dhe ishin te ri te shendoshė si molla-
por tipat si ti u tallen dhe po tallen me ta -
ata ehumben shkollen ardhmerinė punen nu ndaluan studimet e disa e dhan edhe jeten e te mos llogarisim sa e sa deshmorė tjerė e ti thua mos fol per qeshtjen kombtare a te flasim per nipatr e ali shkurisė e te sinan hasanit dhe farefisin e tyre si thua ti o arb -
Serbia e qoj boten ne kembe per organe gjoja se ju jan hequr organet ne burrel shqiperi-
serbve -

duke u munduar te genjej gjėra te pa qena ndersa ne nuk paskemi te drejt o arb as te flasim per qeshtje kombtare e as per hallet tona -
ndersa per hajan po ka bukė spote reklama kravata vizllima merita te pervetsuara -
per hajduta po ka gjithnji emisione fryrje propagamnda te rrejshme mashtrime dhe ytre kurr nuk ju thua boll-tash po besoj se ti jeton ne beograd -
dhe se kjo esht e vertet sepse kam lexuar nga nje antarė ketu ne dardani qe tha se ti jeton ne beograd -
dhe kur un te pyeta ti nuk reagove qk a do te thot se qenka e vertetė

lirik
27-09-09, 17:57
Lirik ti patriot je ne gjendje te Bėsh analize te qarte te ngjarjeve ne trojet shqiptare

pasi flet me dije dhe jo me militantizem partish.
Fatkeqesisht shqiptaret ne mbare trojet shqiptare s 'janė nė gjendje ta gjykojnė situaten

dhe jane mberthyer ne tifozllek partishė qe interes kane vjedhjen dhe zhdukjen e kombit.

rezultatet e tyre po i shohim perdite si ne shqiperi, ashtu dhe ne kosove
e maqedoni.

ne jemi pak zera qe kerkojme ndryshim.


shumica ketu jane te kenaqur me ate cka kane sot.

ndoshta keshtu e deshten shtetin kosovaret.

shtet pa shtet,


pavaresi pa qene i pavarur, ushtri pa ushtri, kufinj pa vije kufitare dhe pa ushtri.

keshtu e don dhe serbia kosoven.

une dhe ti po jua themi qarte situaten por lokalistet dhe krahinaristet s jane ne gjendje ta kuptojne.

do e kuptojne kur tu kete rreshqitur prape nga duart kombi

dhe kur atyre qe sot ju falin komuna neser te shpallin pavaresine ne keto komuna sic bejne serbet e bosnjes.
----------------------

Te nderuar bashkatdhetarė po e jap ketu edhe nje mendim te antarit te forumit dardania te bertit-

qe e gjeta te tema politika -

Arb
27-09-09, 21:11
Lirik,

Paske dal shinave krejt. Kete pune e din ma se miri.

Nuk po ta ndalon kush te shprehesh more njeri. Shprehu, se ndoshta ketu ke gjete vendin e vetem me i shpreh ato te hekat tua.

Krejt ne rregull, bere ate pune. Por, mos e personalizo secilen teme me te kaluaren tende, dhe idete e tua te madherishme ne sherbim te ceshtjes Kombetare.

Nje njeri qe eshte kombetar, nuk i shkon ndermend te Beogradi, e hic se hic te permend Beogradin. Ty dhe atij qe paska permend Beogradin, po ju lidhka dicka me ate vend.

E ti vazhdo me perrallat, poezite tua...

lirik
27-09-09, 23:16
Tek e fundit o arb per nji lirik nuk merret vesh kurgja -

mbi ket botė -

dhe nuk kam ardh ne botė per ta drejtuar boten te cilen nuk kan arrit ta drejtojn
as pejgamert -

potr deshta vetem me tregu se ne qfar situatash e qfarr rrethanash befasuese e qfar absurdesh mund te perjetoj njeriu ne jeten qe ka ardhur -

ka ardhė nje kohė e disa egoizmave te quditshme-

nje kohė e disa njerzve absurd-

nje kohė e disas njerzve qe te lėnė ne balt qe ta marrin buken nga goja te

shkatrrojn me nje garė te eger te shkelin te perbuzuin kalojn pa mshirshem

mbi njeriun dhe thonė un isha gjithmonė ti nuk ke qen kurr - i blenė meritat


me pare dhe arrin ku te don edhe nese ka ken kunder interesave kombtare e

shoqerore e te gjith kuj ai me pare ku te don arrinė


sepse nuk ka ma as burrni as drejtesi as edukim te ndershem


por esht rritur ne masė kurvria mashkullore e femrore -
dinakria pa besia mashtrimi dhe genjeshtra manipulimi dhe dallaverja e meritokracia pa meritė

ku njeriu i sinqert atdhetari mund te bie viktimė -dhe te behet i mjerė prandaj shkatrrimi kombtarė i shqiptarve zhgenjimi dhe thyerja e shpresave po shfaqet -qytetari qe mendon sinqerisht per komb e atdhe -
edhe mund te vdes per buk -

se nuk esht msuar me mashtru njerz as me rrejt as me bė dallavere -


ndersa qeveria nuk e perkrah te ndershmin as shtetit por as kombi jo-

e tillė ka ardh koha pra -

por askush hiq nuk e perkrahė por njerzt vraüpjn mbas pasaniku
pa e dit se si e ka bė pasurinė ai me krime apo me vrasje apo me mashtrime kriminale -

kan ardh kohra te veshtira per njerzt e mirė dhe te edukuar -

per edukaten qytetare dhe fisnikrinė e qytetarve te cilet me shpejtesi po zhgenjehen gjithnji e ma shum deri ne rrenim -

ndersa koha e dallavaregjijve po lulzon

>>{SpOnGeBoB}<<
30-09-09, 21:00
O poeti lirik mara! Dje Poet u ke kallezu qe i Madh je , i madh je sha Zoten edhe i pa arritshem per qato hijenat edhe urithat e nentokes se shkrolave qe dolen, dolen si paidentitet dhe zombi te sulmojne atehere kur u shkruajte qe po shkon.
I madh je Poet edhe per keto krijesat te neveritshme edhe 10 here me ja nisen e me sosen evolucioni nuk mund i ndryshon asnje milimeter prej asaj ku jane.

Te kerkoj falje poet, te kerkoj falje dhe me erdhi Turp shume turp per sjelljet e botes se tyre shtazore e virtuale, ama nje mos harro poet, njerzorja per here dhe gjithmone ka fituar mbi boten e zombieve edhe krijesave te padentitet.

Edhe mos u merzite se gabelet po i kthejne tu Kosova, rri pa frike shoq se dje e kane vertetu, argumentu edhe vulos me peqeat sha zoten qe gabelt ishin qiknenaj ne forum, sepse e njejten e bene sikur gabelt... ata nuk sulmuan shqiptaret para lufte por kur u bene me xhelatin i hyne valles, e qita gabelt e forumit ne momentin qe ju tha se po largohesh u bene bashke dhe krijuan hordhine e tyre . A nuk jane qita qe shkruajne per moralin, filozofine, sjelljen, humanizmin e qka te gjejne qishtu ne berllogun virtual me tane fasaden e tyre ne politure, ama i rren mara vetevehtja se mutacion pa identitet mara jane.

Rrespekt Poeti Lirik,

lirik
01-10-09, 00:38
Lapsi im dhe vargjet e mia nuk pushuan neüer kohra per qeshtjen atdhe asnjiher -
dhe askund kahdo qe shkoja ne kohen sa do pak qe kisha nxjerrja lapsin dhe letren per te krijuar diqka ne shkronja ne sherbim te atdheut tim te dashur-

-
edhe ne udhtim edhe ne traget kur shkoja ne vende tjera edhe ne itali -

edhe ne vende tjra te europes-

edhe ne atdhe e ku do -

por mohueswit me karakter gabeli te ult e te ndyrė kurr nuk ju kushtuan rendesi as vargut as frymzimeve kombtarė as talentit as krijimit let le ta din mirė populli shqiptarė le ta ket te shkruar e ta percjell amanet brez pa s brezi-
-
sepse nuk ju kushtua rendesi
vleres se kontributit ne sherbim te unite tit te atdheut nga ata qe ekishin per detyrė dhe obligim moral qe ta merrnin vargun tim ne konsideratė sepse i sherbente popullit -
dhe interesave te atdheut aq ma parė kur para luftes ishte me aq rendesi -
por edhe pas luftes disa gazeta shqiptare me mohuan edhe pse un ju thash qitni vargjet po ua jap falas per popullin e ne sherbim te popullit-


-
vinin gazetarė pordhac -tollumbac mendjemdhej kam pas rastin ti takojn nja dy tri her ne shoqata

me nder me thanė dhe me nje lloj m......analfabetizmi e mbanin hunden aq perrpjetė sa q enuk flitej me ta-
hiq me njerz te tiillė as nuk te lejon alergjia me hy ne komunikim kurfare -


-
silleshin aty pari ne shoqatė e gjoja po te mohoj e gjoja po te
injoroj-intervistonin disa fundrrina qe e pengonin qeshtjen kombtare -

e ju jepte perparsi disa sakatave te mjerė qe kan shum mekate qe gjat gjith kohes vetem pengesa i benin qeshtjes kombtare me perqarje-
njerz te tillė qe nuk dinin ti krojonin jo vetem as dy vargje kombtare por as dy fjalė intervistuese por gazetarui ua hjeshonte llomotitjen -
me vinte me vjellė nga sjelljet e tilal te mediave tona e po quhen kombtare -
por ne fakt ishin mahallegjike gazeta te mahalles -
Mendonin disa debila qe do te me nenshtrojn e do te me izilojn mua -debili nuk e mndonte se un as kur e kan pas shpirtin e tim ne grusht

te shkieve nuk jam nenshtruar-

e jo po i nenshtrohem injorimit te tij.te gjithfar lloj mistreci qe kurr faqe te bardh as ai as stergjysht e ti nuk kan qit-

Un kur kam shkuar ne shoqatė ne fillim e kam pa aty fotografinė e titos e te komunistve jugosllav me ka shkue kapaku i kresė hava -
dhe i kam kap e i kam gju per dritarje -
mandej aty i kam pas vemdosė fotot e atdhetarve shqiptar ne krye me gjergj kasstriotin ishte viti 1989 sa po erdhe ne azil politik ne gjermani -shpiunat e titos e te bashkim vllazrimit u quan me me qit prej shoqate -

jasht


mos u afroni asnji hap ma knej ju thash ndaluni menjiher

-jo valla ju thash nuk dal kurr prej shoqate -

e qaj qe tenton me me kapė per krahu -

le te hallashtiset me grue te vet qitash menjiher -

dhe e qova doren te shoka e u ndalen -

u idhnuan analfabetat se se ua gjuajta tito gabelin fotografinė per dritarje bashk me fotot e komunistave tjer jugosllav sepse shoqtat shqiptare akoma ishinnen funksionin e lidhjes socialsite te jugosllavis -

e kogja ju dhimbs atyre veremave te bashkim vllazerimit lpisave degjenerik foto grafia e titos e te qetnikve tjer sllavo komunist qe i gjuajta per dritarje -

-
por ka pas shum telashe e ngatrresa ne vitin 1989 neper shoqata me tradhtarė degjenerik -

qe ishin vasal te politijes jugosllave e te bashkim vlalzrimit kishte nga ata te martuar edhe me shkina-

qe nuk shkon asnjiher ne kosovė por pushimine benin ne serbi -
disa tjerė me kokė buquk si lopa me brirė qe nuk i ksihin dy koncepte jete as arsimimi as burrnije shkonin ne kosovė por rrallė ma shum shkonin neper qekosllovaki eme gabelica per tu degjenruar prej morali qka nuk i ka hije kurr rraces as fisnikris shqiptare me shku e me lanė kopila rrugve -
shqiptari sternipi i teutes e i agronit njiher ja jep fjalene besen gruas e nuk shkon me u zhgjyr posht eperpjet me eshkel traditen dhe fisnikrinė e te parve -

un pata bukur shum telashe neper shoqata -
sepse financiarisht nuk qendoraj mir e as nuk kisha perkrahje -


sepse aty dominonte neper shoqata kryesisht fryma jugosllave-

kur erdha un-

e patriotat rrijshin neper banesa se shoqatat i kishin marr ne dorė titistat -

analfabettet e bashkim vllazrimit me shka -
patriotet nuk donin te perziheshin me ta prandaj me duhej neper eutobusa e tramvaja me shku kahdo me i kerku aatdhetart neper banesa qka me kushtonte shum kohė dhe mund me bisedu me secilin -
per te ju bashkangjitz qeshtjes kombtare -
gazetarucet pastaj qe vinin nper shoqata i intervistonin kryesisht ata pjellen e titistve dhe ata qe kishin lanė kopila neper qekosllovaki e kishin ba njimij te zeza sepse pikrisht ata ma se tepermi vraponin mandje per te fut hundet ne lidhjen demokratike -
nga ky mos durim un dola nga lidhja demokratike te cileb vet e formova ne regjionin tim -
dola per shkak se u futen te gjith pa kontroll dhe e them,elova partinė unikomb ne regjionin tim ku jetoja e ma vonė ne vitin 1990 ne dhjetorė -nisa aktivitetin per formimin e ushtrisė qlirimtare po ashtu ne regjionin tim ku figuronin pes qytete jo te vogla -
edhe pse kisha mjaft probleme te mdha financiare dhe gjithqka deshtoj ne mungesa te financimeve -
dhe disa problemeve qe me doolen mua pastaj private e ketu nuk po i
ceku ato se nuk ka nevojė telashet private te shkruhen ne publik

Pra ata gazetaret ata vinin e intervsitonin gjithfar lloj tarabeci aty-

gjoja per meritat e ti -
vetem nese i kan pas meritat kah kan lan kopila se jo qe besa merita tjera atdhetare hiq nuk kishin se shum kollaj ishte me i pa se qfar hamamash ishin disa legena qe udhen mos ta prefshin -

ata e pengonin qeshtjen kombtare e punen -
ndersa merita kurfare nuk kishin ne sherrbim te atdheut -

disa gazetarucve ju thash njiher se po kam deshir ti botoj disa vargje shqip sepse i sherbejn popullit si kshilla e frymzime dhe kujdes sepse i njihja serbet un e armiqt qe nga veprimtaria e hershme shum kohė para disa katravellave sepse kur jam marrr un me veprimtari e perndjekur poltikisht ata ishin ik prej bollicave -ndersa un e njihja shum mirė planin dhe strukturen e armikut shekullorė -fytyrene tyre te ndyrė e kam ditė se armiku planifikon masakra te mdha dhe dhunė ne femra shqiptare sepse ket e kam ndegjuar si i ri neper odat e drenices fisnike -
dhe un kisha deshirė qe bnepermes vargjeve ne gazeta para lufte te jap alarmin per kujdes popullit qe ti mbanin syt hapur nga armiku dhe te gjenin shteg e strategji shpetimtare -
por ne gazeta nuk ju dha asnji hapsirė talentit te vargut tim sepse duhej me ju dhanė hapsira disa dashnorve analfabet te shkinave per merita -
disa shpijunave qe ne njeren anė gjoja punonin ne lidhjen demokratike e ne anen tjeter kan spiunuar shqiptar bile edhe te afermit e vet -
po kshtu e paska kjo botė e shtremt kshtu e gjetem por ishalla rregullohet drejtesia sepse drejtesia qe besa siq thonė disa do te del jo qe hiq besa as nuk ishte ashtu nuk po dilqke hiq veq pushka ndoshta po e qet -
e zoti e zori se me dal drejtesia hiq kurr veq i pa drejti po gjith ne selamet ata kan me ken e i drejti gjith ka me vuajt ndoshta se te esht toka ishalla jo -
kty te pa drejteit nuk ish shaka me ta ata mbrenda nate po u bejshin heroja e patriota nuk ish ma hi me ta pervioja ime jetsore mund te shkruaj romane qka kam perjetu-
por un nuk jam talent per proezen por per vargun -
ne varg i kam spjegu disa dukuri negative kush i kupton i kupton -

autori i shkrimit xhelal ferizi liriku ne mergimata pra gazetarucat as nuk shfqanin as ma te voglin interesim per fjalen time-

as per vargun tim

te autorit te qindra e mija vargjeve ne sherbim te atdheut-

por merreshin me njerz analfabet -


- se paku nji varg i imi te dilte ne gazeta ne ato kohra te mjerimit per kombin tonė

qe ishte rreziku ma i madh kombtarė i te gjitha kohrave -
dhe kjo ishte disa vjet para luftes ne kosovė i urrej mendjemdhejt poahtė mendjemdhejt -

ather ishte gjama dhe kobi ma i zi i te gjitha kohrave te hsitorisė sonė -


vargu im qe ndikon edhe te guri e druri do te kishte ndkiuar ne rrethanat dhe situatat e asaj kohe

por injrimi i tekenfecave te pa larė

qe ishin me dhėmb pa la

e i thonin vetit gazetar ne fakt ishin disa gazetaruca hundperpjetė -

injorant mohues -


qe pas dy tri paraqitjeve ne vargje mi ndalen vargjet -

pastaj menjiher vargjet pa kurfar sqarimi mi ndlen pas nja dy tri poemave
as -pa me thirr e as pa me lajmru -

se ju tha dikush ndaljani fjalen -

ata asnjiher se per q arsye beheshin kshtu kto diskriminime -

kjo deshmon nuk em than se per q arsye mi ndalen -

se si mediat si televizioni shqip jan te quditshme -

dhe un personalisht asnjiher nuk kam arrit me i kuptu -

ndoshta dikush i kupton sjelljete tyre por un jo-

me dukej vetja nga njiher sikur jam nji i huaj i mohuar vazhdimisht-

e jo shqiptarė-nga sjelljete tila te injorantve hundperpjet te pa emocion njerzorė e te pa kualitete te persorua civilizuese -Un i cili digjesha nga deshira si me varg si me veprimtari qe atdheu te shkonte rruges se duhur e jo mbrapshtive-
mohohesha -

edhe pse veprimtarin ne dobi te atdheut e kam deshmuar edhe eme vepren time konkrete -

gjithnji mohimi ishte ai q eme percolli gjith jeten-
sepse injoranca esht bajraktare e shtigjeve te mjerimit ajo embanı bajrakun dhe e ka fjalen

lirik
01-10-09, 00:45
O poeti lirik mara! Dje Poet u ke kallezu qe i Madh je , i madh je sha Zoten edhe i pa arritshem per qato hijenat edhe urithat e nentokes se shkrolave qe dolen, dolen si paidentitet dhe zombi te sulmojne atehere kur u shkruajte qe po shkon.
I madh je Poet edhe per keto krijesat te neveritshme edhe 10 here me ja nisen e me sosen evolucioni nuk mund i ndryshon asnje milimeter prej asaj ku jane.

Te kerkoj falje poet, te kerkoj falje dhe me erdhi Turp shume turp per sjelljet e botes se tyre shtazore e virtuale, ama nje mos harro poet, njerzorja per here dhe gjithmone ka fituar mbi boten e zombieve edhe krijesave te padentitet.

Edhe mos u merzite se gabelet po i kthejne tu Kosova, rri pa frike shoq se dje e kane vertetu, argumentu edhe vulos me peqeat sha zoten qe gabelt ishin qiknenaj ne forum, sepse e njejten e bene sikur gabelt... ata nuk sulmuan shqiptaret para lufte por kur u bene me xhelatin i hyne valles, e qita gabelt e forumit ne momentin qe ju tha se po largohesh u bene bashke dhe krijuan hordhine e tyre . A nuk jane qita qe shkruajne per moralin, filozofine, sjelljen, humanizmin e qka te gjejne qishtu ne berllogun virtual me tane fasaden e tyre ne politure, ama i rren mara vetevehtja se mutacion pa identitet mara jane.

Rrespekt Poeti Lirik,


spongi faleminderit per perkrahjen qe me jep ti -un e thash se do te terheqem nga dardania por gradualisht por kam edhe pak punė pastaj me duhet te largohem por me duhet te postoj edhe disa gjėra qe me kan mbet pa postuar -
pastaj do t elargohem sepse me duhet te largohem -
te gjith miqt dhe dashamiret e atdheut qe jan shqiptar te vertet lajmrohuni ne ket email

pastaj mbajm kontakte private miq e shokė e shoqe qka jemi per atdhe e jemi te paster neper forume -

integro_fat@hotmail com

lirik
01-10-09, 03:14
Nje poet qe trumbeton te jete poet,nuk mirret me kaq shume fjale te pista lirik
pastaj ketu cdo njeri eshte anonim,dhe ka drejt te shfaq mendimin e tij te lire
pse kaq shume thashetheme te pa argumetuara me asnje fakt lirik
jemi ne kohe moderne dhe fjala e mendimi i lire sduhet ta vras aske ,as ty lirik
poeti i mirfillt ka rrugen e tij ,poezine ose prozen dhe jo shpifjet e mendimet e skrupullta dhe te pa argumetuara,nga nje paragraf qe ty ste pelqen,ti nxjerr nje mije fjale pa argumente nje mije shpifje pa argumente,nje milion fjale te turpshme,sa mendja e njeriut nuk ia pret ,eshte turp te lexosh kaq shume shprehje te pista te pa baza,nga njeriu qe ne cdo varg e quan vetin poet,menyra se si fyen personin anonim, tregon nivelin e individit.
Dhash mendimin tim te lire sepse tani me fjala e lire duhet te ze vend,te pelqej apo jo ty ,kaluan kohet e censures dhe te dhunes "mendo siq mendoi une".
__________________
--------------------------------Dhe ja shifeni ket shizofren -

quhet orfe ne forumin dardania odise e ne forume tjera zanor e arbisa ilira edreq e biri i mallkuar
ky njeri gjithqka bė nga gjelozija dhe mirė thot spongi spongebobi -

njiqindmi evolucione e revolucione sikur te nehen smiren dhe karakterin e ult te disa njerzve nuk e permirson dot -

shifeni pra ky shpifė si dikurė qe organet e punve te mbrendshme ne -

rrezhinen e qytetit tim -

ku nuk lenin gurė pa luajtur neper mes llaafazanve te tyre te shpifnin gjithqka per mua-

qe nuk ishte aspak e vertetė se qka llomotisnin ata-e me nder me thanė qka bagliiste ud bja per goje dhe zagart e saj -

neper kafe -
sepse per qellim e kishin ata
sa ma shum te shpifnin qe te me largoheshin njerzit sepse udb ja i trembej levizjeve te mia-

forces se vargut tim patriotik kombtarė -se mos po nxis mos po bej diqka kunder shte tit -
mos po organizoj


mos po qes libra atdhetrare ne vargje qe jugiosllavis ja thente kurrizin libri ather etj-


prandaj duke ja pasur dro fjales time ata i nxisnin zagart e tyre shum te shpifnin e te genjenin ku do kunder meje me pa ftyrsi -
shifne ket njeri se si genjen

me poshtersi e shpifė asgjė te keqe nuk i kam bė ne jet asnjiher-ky sakat mental i hendikepuar nga gjelozija dhe zilija e smurė hijenė me gjen te prishur


qe zilija gjeloze e zezė nuk e len te qetė vettem e vetem pse te dal nji autorė vargjesh krijues apo poet e si e si ta perbalti-ky idiot mendon se me shpifje denigron figuren time

qe te largoj lexuesin nga un


sepse mendja e tij debile lufton qe vetem ai te jet poet mbi ket dhe-


ai edhe u shfaq me gjelozinė e tij perbuzse dhe nenqmuese ndaj vargjeve te mia -


dhe shihni si shpifė se un gjoja merrem me fjalė te pista ne vargje -


ne fakt ne te gjith krijimtarinė time nuk gjen kund vargje te pista-Dhe ja shihne absurdin e tij te smurė gjenetiken e ti manjake -

qdo njeri ka te drejt thot te dal me pseudonim thot ky i mykur -

po te fyej tjetrin a ka te drejt te fyej njeriun krijuesin e vargjeve -


qe esht duke shkruar pa i ra kujt ne qafė pa faj te provokohet e te ngacmpohet e pse sii ka mundsi kjo sjellje barbare ndaj autorve te pa faj pse pra
-


a e sht kjo njerzore


edhe nese ai nuk esht talent apo poet nuk duhet ti humbet vullneti me fyerje e ngacmime -

ne vend se ta thot ndoj fjalė te mirė

- del e i krijon njimij te zeza shpifje e poshtrime ne forum

per ta sulmuar krijuesin autorin poetin-

Me ket dua te ju them lexuesve se qfar lloj speciesh mbanė toka

e sa fenomen te quditshem me logjikė katastsrofe ka mbi dhe -


qe kurr nuk mund ti kuptosh


te fyen pa hak as hile


te sulmon te bjen ne qafė

shpifė rren i ka shtatqin ftyra mundohet me ta humb vullnetin nga gjelozija -

disa me kan kerkuar falje dhe me kan tjhan se e kishin nga zilija e disa jan te papepermirsueshem mir tha spongi nuk ka evolucion qe i permrison


aTA manjak se ata jan te smur nga nji smundje e pa sherushme smire -

jan smirzi hijena me shum vese te smura -
dhe ne shum vende te shpirtit te tyre ka ersira te pa ndriqz uara qe nuk e ndriqon dot as nji lloj edukate -

ta ngjet nji diqka te poshtron etiketon mundohet me te ulė

me te poshtrue

ne vend se me ta thanė fjalene mir

por edhe nese dikush esht poeti i dobt mund ti thuash mirė po shkruan por mundesh edhe ma mirė -


dhe ti jepet nji lloj vullneti

por ja me sulm kaq kafshrorė ku do ta sulmosh bashkatdhetarin

e pse vetem pse tjetri esht diiqka e dikushi


le te jem un mos te jet ai


e me mendjen e zezė e shpirtin e zi

duke e sulmuar mundohet me ja thy vullnetin-

ja pra logjika e prishur e hijanetve njerzt e pa cipė te pa turp te pa ftyrė-
te pa moral te pa formim katran nga shpirti dhe te pa njerz thjesht te dobt nga karakteri dhe gjenetika

lirik
01-10-09, 03:46
Citim:
Postuar mė parė nga lirikk http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/viewpost.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2334403#post2334403)
-------------------------------------------------------

disa jan kėngė disa jan poezi vargje gjithnji kam thėnė se dikujt i pelqen vargu rima dikuj te gjata dikuj kenga dikuj poezia-
kam shkruar modele te ndryshme per te gjitha shijet-
ne nji forum tjeter ka kohė qė kam pas thėnė-
nji autorė nuk mund te ket te gjitha vargjet apo
vjershat qind per qind te suksesshme -
ne mes te tridhjet vjershave tri nese jan te sukseshme mirė ėsht-
keshtu e ka s ecili autorė sikur te ishte ashtu qe secila krijimtari te ishte e sukseshme do te kishin njerz qudira

Unė nuk tė kam lexuar dhe mund tė kem njė opinion tė gabuar; kam lexuar nė fillim nja dy " Poezi" dhe mendova aso kohe qė " nuk ishin poezi" dhe mė vonė s'kam lexuar mė shumė por nėse krahasojm MIgjenin, qė ka bėrė poezi gati 80 vjetė mė parė dhe disa qė krijojn sot - e sotshmja na duket shumė e dhimbshme!
Ėshtė e vėrtetė qė krijimtari e sukseshme ėshtė vetėm Ajo qė i qėndron kohės. Servantesi ka bėrė shumė krijime por vetėm njė e tij mbahet mendė; Rifat Kukaj apo edhe Rexhep Hoxha kanė shkruar shumė por njė u ka mbetur dhe ka qėndruar!
Apo edhe Bedri Dedja e tė mos pėrmendė njė plejad tė tėrė tė krijuesve pėr tė rritur: Ali Podrimja ėshtė perlė e artė nė Poezi por qė tė gjithė mbajnė mendė vetėm " Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet" dhe librin e tij " Lum Lumi" tė shkruar pėr Lumin e tij!
Nė Kohėn e Servantesit ka qenė njė Krijues Spanjoll qė kishte bėrė gati 1000 krijime tė ndryshme; Poezi, Prozė ( Roman dhe Novela) Dramė. Nga ato qė ka bė ai tė gjitha janė harruar nga Historia e letersis Jo vetėm Ajo Botėrore por edhe ajo spanjolle!
Unė do tė doja tė tė bėjė njė kėrkesė sado qė mund tė jetė kėrkesa jo "e qėlluar: Zgjidhė nja tre a katėr Poezi qė ti i konsideron si tė qėlluara nga ana Juaj, sjelli qė t'i lexoj dhe tė kem njė pasqyrė megjithėse nė fund tė fundit nuk jam ndonjė faktor tė cilit Ti duhet domosdo ti dėshmosh diēka!
Unė njohė djalin e Dervish Shaqės i cili gjithnjė ankohet qė s'po ka tekste pėr kėngė. Ofroja ato sepse atij i bėhet qejfi!
__________________


nji diskutim ne mes te nje lexuesi dhe lirikut ne nje forum

lirik
01-10-09, 03:56
Citim:
Postuar mė parė nga Preng Sherri http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/viewpost.gif (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2333914#post2333914)
Ajo qė vėren njeriu nė shikim tė parė ėshtė mos njohja e krijimit tė vargut apo edhe tė vet poezis! Unė kėto qė bė ky do t'i radhitja te krijimet e teksteve pėr rapsod popullor apo siē njihet nė popull " tekste pėr kėngė shahirash".

---------------
------------------------------------

pergjegje e lirkut preng sherrit
--------------------------------------------
Gjuha e mosdijes falet e nuk prehet -
mos aftesija denohet me vulen e kohes -
kokat e koritura po ashtu nuk i pret shpata -
ndersa gjuha e inatit meskin esht barbare -
ajo prehet nga shpata e diturisė-
shpelloret dallohen nga njerzorėt
per shkak se nė gjuhen e tyre i ruajn ė gjurmet e errsires -
dhe origjines
autori liriku i bargjeve xhelal ferizi

-------------------


lart shihet nji far preng sherri provokatorė kunder lirikut si shum provokator te smurė gjeloz
ky preng sherri i thot lirikut shko bjeri sharkis se nuk je lindur per vargun

Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lirikk : 13-07-2009 mė 15:16.

lirik
01-10-09, 04:27
O poeti lirik mara! Dje Poet u ke kallezu qe i Madh je , i madh je sha Zoten edhe i pa arritshem per qato hijenat edhe urithat e nentokes se shkrolave qe dolen, dolen si paidentitet dhe zombi te sulmojne atehere kur u shkruajte qe po shkon.
I madh je Poet edhe per keto krijesat te neveritshme edhe 10 here me ja nisen e me sosen evolucioni nuk mund i ndryshon asnje milimeter prej asaj ku jane.

Te kerkoj falje poet, te kerkoj falje dhe me erdhi Turp shume turp per sjelljet e botes se tyre shtazore e virtuale, ama nje mos harro poet, njerzorja per here dhe gjithmone ka fituar mbi boten e zombieve edhe krijesave te padentitet.

Edhe mos u merzite se gabelet po i kthejne tu Kosova, rri pa frike shoq se dje e kane vertetu, argumentu edhe vulos me peqeat sha zoten qe gabelt ishin qiknenaj ne forum, sepse e njejten e bene sikur gabelt... ata nuk sulmuan shqiptaret para lufte por kur u bene me xhelatin i hyne valles, e qita gabelt e forumit ne momentin qe ju tha se po largohesh u bene bashke dhe krijuan hordhine e tyre . A nuk jane qita qe shkruajne per moralin, filozofine, sjelljen, humanizmin e qka te gjejne qishtu ne berllogun virtual me tane fasaden e tyre ne politure, ama i rren mara vetevehtja se mutacion pa identitet mara jane.

Rrespekt Poeti Lirik,
ju keni thėnė te verteten ata jan te tmershem hijaneta -

te ult te pa dinjitet te pa vlera -
ne forum ka gjithfar lloj maskash e njerz qe maskohen ka njerz me lloj lloj smundjeshe vesesh dinake-te deformuar nga karaktzeri

ka njerz te tillė sepse un neper burgje i kam testuar njerzit dhe shkaqet per se ata jan deformuar i kam hulumtuar edhe pse fletoret e nuk mi lenin me dalė kanibalet sllav qe aq shum urrenin hulumtimet e mia e krijimet-
un jam njohs deri diku i njeriut dhe defekteve te tij sepse kam qen nji far hulumtuesi ne burg ku per shkak te kureshtjes poetike kam be kerkime ne njeri per ta zbukluar llojin dhe te metat dhe arsyet shkaqet -
si poet me esht dashur te futem neper shum hulumtime e seksione te njohurive kureshtarė üper te gjet e per te krijuar fenomenalen ne kerkim kam krijuar pervoja me njerz te burgosur te cilet i pyesja ne detale e hollisra per jeten e tyre sidomos dis raste intresante mandej vija ne konkluzione te arsyeve te defekteve dhe te menduarit e tyres ee qka mshefej mbrenda vetive te tyre si dhe shkaqet perse ata ishin te tillė kishte njerz qe per shembulll vesi i kishte jhy ne gjak si smundje dhe nuk arrinta ta sheeronte e ta dominonte -
kishte gjithfar lloj njerzish qe kam pa viteve te burgut -kam dashur ti shkruaj dhe ti pershkruuaj keto kerkime te miat ne burgje por mua me jan marr te gjitha shkrimet e qdo lloj gjurme asgjė nuk me kan leshuar as nji fletore me perjashtim te disa poezive qe kishin diqka tema jo intresante per ta -

te tjerat gjithqka mi kan ndalur ne burg ne ish jugosllavi -

ja pra se kush ishte ekoha e ne qfar kpohe jetuam ne e qka perjetuam neper diktatura ndersa disa kopilave jugosllav ktu ne forum nuk po ju pekqen fjala ime e hapur sepse jan bijt e shkinave e baben e kan ndoshta shqiptar -
ish komunist kta shkruajn nga beogradi disa megjithse ne forum ka shum shqiptar te mir ka edhe te kqi

lirik
01-10-09, 09:45
o spongebob i i ke kallė qe besa do gjahila ruso serbo magjupistanit -
ktu ne ket konak qe po hyjn me nicn nama turlifar plancagjije e po i shqtsojn shumicen e forumistve te dardanis qe jan njerz te ndershem -

po fort ke gjue me top fjala jote ksaj here top ka qitė bravo -
po veq ta kan marr inati mijt se nuk po guxojn me dal ma me lodrue e me lshu kokerdhija prej teje se fjalen top e kishe qe besa o spongebob te pergzoj -------------
qe po ta dergoj per ata edhe nji shkrim formulė qe e krijova per ta -
per do far teknefecash do far pirri pordho murriizash e do tjer te analfabetistanit----------------------------dijen e kishin pas gjetė do far psudo kalemgjijsh endacak qe kah po fryjke era po i qojke ata atje e kishin pas gjet ne analfabetistan-

miq te flakt te e magjupistanit -


pertej kirgizije matanė hutistanit ne vendin e quajtur koka tapallicė .

e kishin pas pru ne forumin dardania -+

qishtu tu u endė simbas ernave te gjurulltive kah kishin pas mujt me u kap per bishtave te dijeve e kishin pas gjet udhen ne europistan -
atyre ju kish pas dokė mirė ktu kur kishin pas pa drita te neonit -
e te ja kishin nis me nga tue dihatė me ja ngjit drites -

bile ishin pergzu per do far dofar emitimesh -

se kogja ju kishin afru kalemit gati me ja ngjitė asaj far shkolle te zanattit -
gati me u msu me shkru -

mbasi ne europistan kishin pa ardh qashtu tu tapallue -
e i kishin pa shkue ngat nji shkolle ne europistan-
e ishin ken pas quditė kur e kan pa se ajo shkollė ishte tet vjeqare -e tue shit fjalė neper sakaqa te gurbetistanit -

kishin pas mrri me dit ka sa shkojn vekshat -


gati veq me ja nis me qkrue qkrolat-

se jan ardh prej nji vendi te shejt prej analfabetistani -
bile po thojn se kan mue u shpallė heroja ne mahallen e hallakames -qe me i ardh qudi edhe zanzibarit -

per ket arritje te tyre gjeniale -

sa shpejt kishin pas mrri ne dije te larta -

te quajtura sakatistan e gjurrullti -
qe i kishin pas marr neper ara te huaja -

bile tash edhe zhurmat po u a quajn si shkollė-

bajagi qe e kan krye ne europistan -

bravo ju qoftė fali o zot qe i kan kalu ka dy klasė per njiher-

se msusin e kishin pas prej balistani
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : Sot nė 09:40.
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/edit.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/editpost.php?do=editpost&p=1767926) http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1767926) http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quickreply.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1767926) lirik Shiko Profilin Publik (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=21890) Dėrgo njė mesazh privat tek lirik (http://www.dardania.de/vb/upload/private.php?do=newpm&u=21890) Gjej mė shumė postime nga lirik (http://www.dardania.de/vb/upload/search.php?do=finduser&u=21890) Shto lirik nė Listėn e Miqve (http://www.dardania.de/vb/upload/profile.php?do=addlist&userlist=buddy&u=21890)

Reklama juaj kėtu , shkruani email nė dardaniaweb@live.com !

Skyfter
01-10-09, 11:03
Poet i Sincerte!

Shum i respektuari Lirik, ndoshta nuk me takon te jap nje keshill edhe pse jam shum me i ri se ju mirpo keshillat jan te mirseardhura nga cdo gjenerat!

Albasoft e kishte hapur temen e enciklopedise Maqedonase dhe kishte sjell nje video shum interesante. Mbreme e shikova dhe erdha ne fund se secili (Politikane-Intelektuale-Historiane-Profesore-Patriot ...) kishte nga pak te drejt por asnjeri(gati asnjeri) nuk ishin te njejtit mendim, qe per mendimin tim do te thot = percamje!

Me duhet te permend nje citat te moderatores Murgesha qe thot: Neve ofendojm njeri-tjetrin ketu me fjalet me banale edhe pse askush nuk na pyet!


Andaj te lutem rri si Poeti Lirik-Poeti Sincerte, leri te tjeret te bejne Politiken!

Sincerishte dhe me shum Respekt per Ju!

lirik
01-10-09, 14:54
te arsimimit -
je thjesht njeri me aftesi te kufizuara dhe nuk ndegjon kshillat e askuj per veq te padronit qe te fut ne tarikat -ti del e maskohesh me gjithfar emrash neper forume -

dhe shpif kunder meje te njoh kush je ne paraqitje por akoma nuk e di ku banon e prej nga po shkruan -

- je dinak sepse her servilosesh e her me hakrrohesh pa ftyrsisht -

dhe ti e ke deshmuar fytyren tende ,maskė e laraskė servile se kush je-

pra je shum i ngjajshem me dinakrinė serbe -

vetem ti ke qen ai qe me ke quajtur ashtu -

por lexuesit menjiher filluan e te gjykuan -dhe ti me bisht nder kemb ike sepse askund ne forume nuk ka fuqi propagandistike qe me diskrediton mua sepse me njohin ku do lexuesit kot e keni ju shpifsat-

pra ti ke shpifė per mua

dhe askush tjeter -per veq teje nuk mund te ishte -po mendon ti se nuk e di un qka ben ti o preshevarė -

me shtatqind ftyra qe je student ne zvicerr -


dhe je ekstremist fanatik mugjahedin wehab taliban kunder kombit shqiptarė-


ne fillim e lshove baglen shpifse per goje -kunder meje -
duke me etiketuar pa faj e pa drejtesisht -
si do te dukej ty nese un them ty se je spiun agjent i serbve -
a do te vinte mirė jo natyrisht-

nese do te shpifja e genjeja -

por un nuk jam si ti me ngjit poshtersira makabre idioteske -


me u sherby me te ngjitne te pista-sepse qdo kush sot mund te shkruan ne forum nji etiketim kjo fare nuk esht veshtirė -

sa mir te paska msu feja me u sherby me dinakri -

e me ngjit e me u paraqit me shum ftyra -


por kur shpife per mua dhe kur tu lshuan ne shpinė publiku u terhoqe si lavire dhe fillove me u tjetersu -


pa marr para sysh se shum ekstremista te ndryshem me urrejn


ka fanatik fetarė fanatik shovenist fanatik prosllav ziliqarė te smurė kokshkretė bajraktarė krahinarist -ekstremist fetarė - qe
dijn aq me fanatizem te urrejn per hesape te huaja por kursesi kombtare .

un jam lis i vjeter qe rri me rrenje te forta ne token shqiptare-


ne token e te parve ne token e teutes dhe agronit-
ne gjuhen dhe traditen time ne modernizmine shqiptarve me emancipim

modern bashkohor

nuk pranoj kultur as imponim tjeter -
nuk behem as afgan as harap as kinez as japan sllav e turk e pangjap e iran per pare as per kurfar bankash botrore nuk shitem -


nuk kam kurgja kunder arabve as kunder kombeve perkundrazi i dua shum kuturat dhe kombet dhe i rrespektoj ato fe te tyre me kusht qe te mos ja vejn flaken botes -

por krojet e mia dardane bukuritė shqiptare kombtare teritoriale fushat dhe malet e shqiperis etnike nuk i jap per shkretirat e arabisė
dhe per asnji qmim ne botė-
e ti qe ke shpifur o majmun e ke fye aty mendon ti se njerzit nuk e njohin shkrimin dhe fjalet tua po sigurisht

sepse je dinak me shtatqind ftyra -

her me lavdron e me qon ne qiell e bashk me vargjet

e her me fyen e me aukzon me shpifje -
ti je preshevari dhe ktu je me disa pseodonime i regjistruar -
turp te kesh o faqezi tradhtarė i kombit -

familjen tonė e njohin te gjith -

sikur te isha ashtu siq thua ti


ndryshe do te ishte pozita e ime -

e jo vuajtjet e gurit qe i kam pasur un dhe familja pikrisht nga udb ja e zezė kanibale -
makabre -
jasht e ku do e
neper burgje

pastaj sulmet dhe provokimet kurthat ne burg me vite te gjata te cilat nuk do ti duronte as guri as hekuri as qeliku -

por ti je shpifs intrigant per shkaqe fetare esktremiste talibane ma ke ngjit at shpifje -
po ti je qen bir qeni dinak e shpifs -

intrigant qe nuk e ka shoqin-

dhe me urrren perse nuk jam un islamo centrist e te tjeret me urrejn pse nuk jam katolikocentrist e ortodokso centrist pansslavo centrist pansllavist pan islamist -

sepse un kam botkuptime moderne per jeten -
dhe civilizimin eper rendin botrorė-

por ne radhė te parė feja ime esht shqiptaria -

siq ka thėnė pashko vasė shkodrani -

un nuk e jap kombin tim per asnji qmim e asnji fe -

feja e ka vendin e vet dhe duhet te ket rrol ma te vogel se kombi e shteti -

ne shoqeri e ne atdheu -

ndersa ju doni ti shendrroni kombet ne wehab e taliban -


pa tu dhimsur aspak fyelli kavalli plisi gjaku ndjenja gjuha kombtare muzika shqipja melodia vlerat shqiptarizmi-
e miljona karakteristika tjera kombtare-

sikur te isha ai un siq ke llomotitur ti o spiun i serbisė -


un do te kisha jetuar si mbret neper kohrat e jo me me plot mjerime te pa fundme -

qe mbijetoj familja ime neper shekuj me breza nga pushtuesit -

duke u perndjekur gjysh pas gjyshi

-
e sot nuk do te isha ktu ku jam ne kto pozicione por do te isha tjeter kund o hafije i ahmadinegjadit -

kend e ke te veshi qe po te peshperit ndonji kshilltar te ahmadinegjadit-

nga irani qe po te mson apo jo-

un sa te vjen proaganda dikah ja lshoj syrin e di perafersisht se nga cila fe vjen nga cila parti nga cila qender propagandistike -
sepse jam mepervoja jetsore nga kurthat e ndyra dinake


por un jam thjesht nji njeri i paanshem por kombtarisht ne radhė te parė i perkushtuar -

as nuk jam partiak as nuk njoh dredhi e tradhti as nuk behem antarė i grupeve as klaneve por jam vetem e veq me zotin -e me famuljen time nuk ka qmim ne botė as bankė botrore as lakmi qe me blen mua as kur isha i i mitur i till kam ken me plot vetedije dhe i pregatitur -
me vizion kombtarė edhe pse ma te vogel se sot ka mjaftu qe te jem shkemb graniti i paliuhatshem per interesat kombtare

sikur te isha asi qe pjell mendja jote e zez
do ti kisha ndryshe pozitat edhe ather-

sikur te isha i till siq po qet pleh gija jote e ndyrė -

edhe tash mor idiot qelbanik -

qe lshon llafe propagandistike -

ti nuk ke shansa me me perlye mua asnjiher -

sepse te gjitha forumet me njohin - tash kam dalur ne siperfaqe qe sa vite ne internet dhe me njohin tash te gjith
por njerzia na njeh edhe si familje -

ne nuk jemi te iranit te rusisė e te serbisė por te shqiperis etnike -

prandaj fisin tim ti nuk ke me e fut kurr nen fustan te shkretirave

e as nen urdhrat e serbis e te rusis aleato pansllavo iraniane wehabiste -


ti pa pik turpi llom,otite atje ne forum


te njoh un ty qfar dhelpre je


sepse qendra q ete ushtron ty esht dhelper e regjur -


ata i kan provuar me mua metodat


por kan hasur ne guri te fortė


ku i kan thyer dhembet jo vetem ata por shum kush -

liriku esht gurė graniti gurė kufini qe nuk nuk luan

me levizje labile -

por aty ku te ngulet mbetet e jo si krande e thatė megje-
per te thyer gjithkush me nji shkelje

per ta pshurr gjithfar lloj udbe e organizate faqesh te zeza -


liriku e do driten jeten moderninė emancipimin e shoqerisė shqiptare -

udb a nuk i denon njerzit e saj me burgje te gjata-
as me vuajtje te pa mbarim por i mban neper hotele e shetit me taksia -
kah te ua do shpirti e ua mbush gjepat pare o hajvan kok kungull -


por ua paguan biltetat per ne moskė siq ja paguanin shum kuj hotelet -

per me shku e me e shit vllaun e vet-

per pak pare un ha mishin tim e nuk bej turpe te tilla as ndtysira te tilla qe me trishtojn edhe ne enderr se le ma

udb ja me ua humb jeten ardhmerinė shkollen njerzve te saj -


e gjithqka te keqe por ne te kater vllzerit ishim ne burg politikisht edhe baba ne pjesmarrje baba plak shtadhjet e pes vjet me plis ne ballė -

komplet familja ime ishim dhe farefisi im ne vitin 1981 -

ne demostratat e para te kosoves -
ndersa shum kohė me parė neper probleme te pa fund me udb t e pushtuesve shekullorė-vllaun e madh pastaj ma helmuan udb a

ishte ne sy te udb s per veprimtari kombtare atdhetare -

dhe i burgosur politik ai vdiq ne vitin 1986 i helmuar nga sigurimi i shtetit jugosllav kur un isha ne burg ate e helmuan ne mitrovicė -
ndersa baba i maltretuar heret nga ud b ja ka vuajt prej syve gjith jeten -

nga keqtrajtimi i udbashve -

sepse e kan demtuar ne sy e mandej me kalimin ekohes u verbua

- tjerin vlla po ashtu ja shkatrruan shendetin -neper burgje

ndersa tjetri ndejti gjasht muaj ne lengim nga rrahjete udb s

ne lekuren e deles duke u sheruar nga shoqja e vet mjeke -
nga pasojat -
na kan shkatrruar se na kan dasht shum ė -


udba nuk shkatrron njerz te vet
e me i ndjek prej atdheu o makresh kungulli-

qeni i bushtres sa i pa ftyr qe je -

po si ke mundur me e qwit per goje at shpifje per mua -
o ndytsirė dinake
ne forumi menjiher ekam
kuptuar se ti je ai shpifsi-dhe etiketuesi -
sepse ti je gjak irani por kurr gjak shqiptari jo -sepse me ka treguar dikush ne privat qe te ka njohur nga paraqitja-

por edhe un te njoha nuk do koment mendon ti se un nuk i njoh njerzit nga paraqitja

sa do qe maskohen me nga dhjet pseudonime -

lirik
01-10-09, 15:20
Megjithat i propozoj stafit te forumit dardania moderatores murgesha bondit e te tjerve

qe te mos lejoj ket shpifs makresheviqin shka i presheves aleat i iranit kundershtar i kombit ton shqiptarė

te shpifė ktu neper temat e mia nga motivet e inatet fetare qetnike

qe i ka me mua ky talibanist
idiot labil -

te mos lejohet te baglitet e te prishet fotografia dhe etika e temes time ktu-

nga gjithfar lloj gabel eendacaku i shitur i pist qyryk -


te ruhet pastertia etike e temes dhe vetem ata qe me etikė e pa shpifje flasin rreth qweshtjes e pershtypjes se vargut mund te mbeten ne diskuttim ata qe nuk bejn fyerje-
atyre qe duan fyerje stafi i dorumit le te ju thot shkoni dilni ne mejdan me lirkun ball per ball ne daqit me shpata o me qfar armsh te duan ata ose me luftė me kthetra ose ne dialog verbal e jo te baglitin ktu gjithfar lloj pisi i ndyrė qetnik -
-
dhe nuk lejohen gjithfar zbrazjesh te plehagjijve ktu

te flasin kush qka te duan ne temen time ne emer tim ku un nuk ja i barabart me maskat-
sepse jam me emer embiemer te vertet -

kta llomotisin qka nuk ka lidhje me faktet dhe etiken
jan pshurrqa te ligj kurgja ma teper

duhet te lejohen vetemn ata qe me baza etike shkruajn me rrespektin dhe konsideraten njerzore civilizuese -

e me vlerat e me vargun

por jo ta qe sherbehen vetem me shpifje dhe shpotitje

dinake

antinjerzore

qe nuk perbejn kurfar etike


shkelen rregukllat e forumit etika e forumit dhe norma elementare etike e forumit -

mua duhet shum ma shum te me ruan stafi nga te tjeret sepse jam emer publik me adresė te vertet e ata jan maska -dhe un jam me emer e mbiemer te vertet


pra dallojm #

dhe jam ktu


per kontribut kombtarė ndersa kta te ligj te ndyrė ne prapaskena pas shpinejan per qellime tjera ne forum - jan dinak dhe te mshefur me maska -

dhe nuk jemi te barbart ktu


deri sa kta njerz mshefen pas maskave


e un jam me emer t e vertetė

detyra e administrates se forumit esht qe ta ruaj etiken e temes time nga papastertit dhe ti fshij menjiher temat qe perbejn ndyrje provokuese etiketuese-

dhe provokative te pa ndershme

te me mroj nga kta rriqna te ligj

nga shpifjet dhe baglitjete agjenturave te prishta-
dhe pshurrqa qe nuk guxojn me dal naten me u pshurr e jan te pa trimni e te pa burrni


e te pista llafe te mos lejohen fjalė gjithfar llojesh te dinakve pshurrqa ne temen time

qe nuk jan trima aspak


nuk ua mban zuza me me dal me dyluftim ne mejdan


ku mund te luftojm ball per ball me qka teu do shpirti

se nuk ju trembem hiq aspak ktyre langaraqve -

mezi pres te ua shoh lulene ballit se aty ekam qellimin -


prandaj meqense jan te ligj e te pist te mos lejohen te ndyjn temat ktu


me gojen etyre te pa lasepse shkelet norma dhe etika e temes

qe nuk ka te bej aspak me temen

por me shpifje per prapavija e qellime primitive provokuese barbare -

armiqsore antikombtare

sepse ky makresheviqi esht qetnik fetarė idiot debil

bashk me disa baglagji te tjer ė
qe me shkon ne nerva dhe mund ta vras si nji mizė menjiher pa ja fal sekondin

dhe porpozoj perjasjtimine tij nga forumi

sepse ky nuk i duhet kuj ktu ne forum

nuk ka kurfar vlere as kontributi ky far virusi antikombtarė-

lirik
01-10-09, 15:29
O poeti lirik mara! Dje Poet u ke kallezu qe i Madh je , i madh je sha Zoten edhe i pa arritshem per qato hijenat edhe urithat e nentokes se shkrolave qe dolen, dolen si paidentitet dhe zombi te sulmojne atehere kur u shkruajte qe po shkon.
I madh je Poet edhe per keto krijesat te neveritshme edhe 10 here me ja nisen e me sosen evolucioni nuk mund i ndryshon asnje milimeter prej asaj ku jane.

Te kerkoj falje poet, te kerkoj falje dhe me erdhi Turp shume turp per sjelljet e botes se tyre shtazore e virtuale, ama nje mos harro poet, njerzorja per here dhe gjithmone ka fituar mbi boten e zombieve edhe krijesave te padentitet.

Edhe mos u merzite se gabelet po i kthejne tu Kosova, rri pa frike shoq se dje e kane vertetu, argumentu edhe vulos me peqeat sha zoten qe gabelt ishin qiknenaj ne forum, sepse e njejten e bene sikur gabelt... ata nuk sulmuan shqiptaret para lufte por kur u bene me xhelatin i hyne valles, e qita gabelt e forumit ne momentin qe ju tha se po largohesh u bene bashke dhe krijuan hordhine e tyre . A nuk jane qita qe shkruajne per moralin, filozofine, sjelljen, humanizmin e qka te gjejne qishtu ne berllogun virtual me tane fasaden e tyre ne politure, ama i rren mara vetevehtja se mutacion pa identitet mara jane.

Rrespekt Poeti Lirik,


Qellimi esht o spongebob i ktyre tardhtarve qe nuk po me lene te largohem nga forumi per te me terhequr per gjuhe dhe per ta prish temen me qellim-
qellimi ktyre dinakve qe kan heshtur deri me tani esht prishja shpifja antishqiptarizmi keta jan diku njerz te mshefur per qellime te caktuara gojkqi

njerz te dsyshimt te organizatave te hauja qe ken per qellim deziorentimin tim ne menyr qe te mos mund te merrem un me punet e mia -
ket a e kan qellim provokimin.
Para luftes ushtria e Adem jasharit e Zahir pajazitit filloj te vras tradhtarė por te jeni te bindur se ata nuk arriten ti pastrojn as per se afermi tradhtarėt-
kombi shqiptar mund te befasohet se sa i prishtui do plumb qe nese vjen ndojher te qerimi i heapeve sa njeriu del kunder qeshtjes kombtare e ai flet shqip mund te befasohet kombi-
prandaj kombi shqiptar ka shum armiq te mbrndshem te cilt qdo 50 vjet duhet me i pastru me nji pastrim gjeneral me armė per ti hequr qafet kta krymba te tradhtisė kombtare -qe e demtojn aq shum kombin shqiptar nga mbrenda -
dikur kam mendu e thosha si ka mundsi po ky shqiptar esht mor-prandaj duhet pastrues token e kosoves e shqiprerin ettnike ne pergjithsi nga kta virusa -
plubmbi gjithmonė qanė per armikun eper tradhtarin-

lirik
28-10-09, 02:51
AUTORė XHELAL FERIZI
23/05/2008 ne oren 10:21 (http://blog.shekulli.com.al/2008/05/17/gjuha-shqipe-po-bastardohet-cdo-dite/#comment-14708)
25 Bastardhimi i gjuhes shqipe nga kush po bėhet shpeshher mendoj ėsht ky ndikim ose ndjenjė inferioriteti ndaj gjuhve tjera siq e kemi ne shqiptart zakon tė ndjehemi gjithmonė inferior ndaj gjuhve tjera ,dhe
kulturave tjera.
Internacionalizimi i njė gjuhe ėsht humbje e njė vlere tė nji civilizimi:
Humbja e gjuhes tonė kombtare po ndodhė ngadal dhe sigurt,shtrohet pyetja pse.
Nji nder shkaqet kryesore ėsht vetėdija e ult dhe mos aftėsia e jonė si komb se q’ do tė thot gjuha kombi dhe atdheu cilat jan vlerat dhe bukuritė e tij dhe rėndėsia,qka pėrbėjnė ato .
Gjuha jonė njė gjuhė shum e bukur qė ėsht gjuhė kreshnike e fuqishme qė u ruajt ndėr shekuj nga tė parėt tanė po humbet sot nga disa njerz qė jan mediokėr dhe paraqesin senzacionet gazetareske e antivlerat nėpėrmes tė fryrjeve tė tyre se gjoja zbulova njė shprehje term internacional etj.
Ne tė gjith e dijmė se gjermant pėr shembull trenit aeroplanit e shum tjera fjalve ju thonė nė gjuhen dhe identitetin e tyre gjuhsorė.
Asimilimi i gjuhes tonė po bėhet nga njerzit fatal gazetaruc e disa mendjemdhje njerz me komplekse pėr tu ngritur ne lartsitė e lavdisė duke prezentuar gjoja zbulime internacionaliste nė tė shprehur qka e sakatosė gjuhen tonė gurren dhe pasurinė e sajė fantastike.
Gjuha jonė si nė teater si nė muzikė si nė film ka njė bukuri tė rrallė nė tė shprehur .
Gjelozia manjake pėr rreth e kombeve qė deshten ta zhdukun nga faqja e dheut ėsht primitivizėm sepse un sikur tė ksiha mundesi do ti ringjallja gjuhėt e maqedonasve tė vjeter thrakasve hetitve e te shum popujve tė vjeter qė ja zhdukur.
Sot nėpėr metropolet e europes paraqiten muzika indiane pllaka muzikore te tyre e po bėhet shumqka qė ajo gjuhė e kulturė tė mos humbet paraqiten me mija filma e gjurmė tė tyre ndersa per ilirt dhe gjurmt etyre dhe gjuhen asnjė paraqitje asnjė gjurmė gjuha e tyre ėsht gjallY dhe tenton tė zhduket.
Me mija vjetersina pepriqen te ringjallen e restaurohen ndersa ne dalim me tendenca ta zhdukim vetveten bukurinė identitetin tonė gjuhen gurren ma tė bukur ma dinamike nė europė kur sot gjithnji e ma nė skenė si i rėndėsishėm po del trualli shqiptarė nė europė shqipėria dhe kosova.
Vetvrasja jonė gjuhsore vjen edhe nga mos investimi e dhėnja rėndėsi kultures gjuhtarve akademikve mungesa e atdhetarizmit dhe mbrojtjes ,mos motivimi i njerzve tė kultures artit akademisė arsimit.
Me i rėndėsishėm ėsht sot njė reklamagji biznesmen apo tallavagji se sa njė akademik apo njeri i kultures poet apo gjuhtarė dhe ja ku jan pasojat kur nė dorė e merr situaten tallavgjija hajduti gazetaruci mediokri analfabeti“naivi njeriu i pa vetėdije kombtare.
Kėtu qėndrojnė pak a shum shkaqet e ksaj sakatosje tė gurres tė gjuhes sė lashtė tė bukur e tė shejt shqipe.
Mos rrespektimi i vlerave tua kush do tė jet ai qė ty ti mbronė vlerat kur ti nuk i mbronė e nuk i don nuk kujdesesh,nuk ka qenė asnjiher zakon qe dikush nga larg tė vjen e ti ujit lulet tua nė kopsht ato duhet ti ujisėsh ti vet rregullisht e me kujdes.
Gjuhen shqipe dhe vlerat tona tona ti mirmbajm ne vet mjaft ma me hajdutri e tallava tė investohet edhe nė kulturė nė njerz tė kultures artit poezis gjuzhtarve etimologve akademikve profesorve kujdesit ndaj gjuhes dhe vleres perndryshe ne do tė jemi mbi dhe barbar tė pa identitet tė gjith do tė na ndjekun pastaj si hebrejt dikurė
nėpėr botė sepse njeriu pa troll e pa identitet gjusorė kulturorė ku do perbuzet ndiqet i bėhet padrejtėsi rracizėm mohim .
Vtevrasja dhe vrasja e gjuhes tonė elmentit kurriz zemer shpirtė kusht shtyllė bazė i ekzistences sė njė populli mua mė shkon shpeshher mendja se ndoshta e ka bazen edhe te veprimet etė huajve te qarqe te ndryshme antishqiptare siq vepruan deri mė tani nė shum sektorė tonė duke na sakatsour nė shum aspekte edhe ne aspektin kulturorė njerzorė ekonomik por edhe ne at gjuhsorė e muziokorė edukativ.
Muzika shqiptare nuk ka ma kurfar identiteti ajo ėsht kryekput antikulturė barbarizėm jevgjite e perzier me kultura dhe bastardizma
tė tė gjitha kėngve kot qė dalin skutave tė botes.
Pasuria e botes dhe e globit pa dyshim jan kombet por ato duhet ti ruajm me marrveshje nderkombtare duke embrojt secilen qe ekziston.
Mua mė pėlqejnė kombet arti dhe muzika e tyre vlerat e tyre pasurtia e tyre dhe ashtu siq brengosem per vetveten time kulturen time do te brengosesha nėse humbė ddiqka franqeze spanjolle angleze gjermane arabe greke afrikane kineze italiane .
PIKRISHT DO Tė BRENGOSESHA SEPSE VARFROHET GLOBI
Megjithat tė gjith nuk e kan kėt vetėdije ka njerz shoven e medioker qė nuk dijn se qka ėsht vlera e globit as arti as tėrsia as komponenti as vet gjevahiri kulturorė gjuhsorė e jetsorė qė pėrbqn globin jeten dhe idealin pasurinė dhe larminė e vlerave ta patejetersushme te planetit
Ku din njė biznismen apo tallavgji se q’ėsht vlera e njė muzike
apo e njė arti gjurme kulture antike pėrbėrj ,brumi etnije vlere civilizimi,kultivimi.
Nė botė ka njerz qė do ti kishin rėnuar tė gjith muzetė vlerat kalatė
kullen e parisit e vet athinen romen e lashtė e gjithqka tjeter sepse ku e dijn ata qka do tė thot vlera.
Vlerat duhet lėnė nė dua tė atyre qė dijnė se qka jan ato e si duhet kultivuar pikrisht ata njerz duhet paguar mirė dhe duhet motivuar.
“GJITHQKA DUHET Tė JET Nė MBROJTJE VLERA KULTURA GJUHA DUHEN INVESTIME Nė KėT DREJTIM .
Bota nuk mund tė ekzistoj pa vlerat pa gjuhėt kulturat dhe kombet pa artin identitetin kulturorė muziken dhe vleren e secilit por ato duhet ruajtur nga secili pra duhet marrveshje nderkombtare qė pamvarsisht luftrave e konflikteve te ruhen vlerat e popujve sepse planeti pa kultura te ndryshme gjuhė te ndryshme nuk mund tė mbijetoj dhe fare nuk ėsht intresant jeta pa kto larmi tė llojlojshme qė jan vet motivi jetsorė qė jan intresante qė jeta pa to nuk mendohet,prandaj secilile ta ruaj historinė gjuhen artin muziken vlerat e veta dhe dientitetin kombtarė.
Me rrespekt per lexuesit Xhelal Ferizi NGA Mitrovica Gjermani

lirik
28-10-09, 02:54
xhelal ferizi
29/07/2007 ne oren 15:2 (http://blog.shekulli.com.al/2007/07/11/bollano-skenderbeu-quhej-jorgji/#comment-6176)
VRAPONI NE HIMARė
SHKRUAN XHELAL FERIZI
vraponi ne himarė o plisa
vraponi e dilni nga gurra
o burra shqiptarė si lisa
armiku po vjen me turra
vraponi o te bijt e guximit
vraponi si rrufeja e motit
ajka shqiptare e trimit
sternipt e kastriotit
guret atje ju thrrassin
e vales ndjeshmeria
dhe bjeshket po pelcasin
ka hy ne palcė trinitrija
shqiptar kaho me gjak
te fisit e fares s e vjeter
himaren po ua lidhin me lak
danajt e quajtur greker
dhe dilni te gjith si grejzit prej zguri
nga lisat kur ngucen me krande
shqiptar te granitit ma te fort se guri
vdis o shqiptar per token tande
himara si syt e ballit
si drita q e vjen shejtni
po o qajnė damaret e zallit
e guri po thrret per shqipni
shqiptar a jeni ne jetė
a thue Jeni per t’ gjall vdekė
ku jini o trima me fletė
himares mesyni ne shtek
kahdo shqiptarė qe rrezet
ju bijn ne sy te qerpikut
mos leni shqiptare brezet
ne pranga t’ perjetshme t’ armikut
DHE THUANI TE PAFUNDMIT QIELL
E TE VULLKANSHMIT ZJARR NEN DHE
TE ZJARTIT TE SHNDRITSHMIT DIELL
SE JETė NUK KA PA ATDHE
VRAPONI VRAPONI DREJT HIMARE
SE UJQIT KAN RA NEPER MJEGULL
MOS LENI PERLEN SHQIPTARE
NE KTHERA ME RA SI NJI TJEGULL
SE TJEGULL NUK ESHT HIMARA
NDOJ SPIRR E GURIT E FJERė
POR ESHT ME FUSHA E ME ARA
E MAHNITSHMJA VLERė MBI VLERė
TOKA O BURRA TOKA
E TE PARVE ESHT HIMARA
SHQIPONJA ATJE ME DY KOKA
KA LINDUR MBI DHE E PARA
UJVARAT NA I DUAN E GURET E DETTIT
VATRAT E LASHTA STERGJYSHORE
TE BUKREN BUZEN E BREGUT FUSHAT E BEREQETIT
HIMAREN MA TE BUKUREN ARBNORE
JO JO JU NUK E LESHONI HIMAREN
ATJE UJI ESHT ME SAFIRE
ATJE ME SHEGEN E NAREN
GAZMON QEHRJA E LASHT ILIRE
ATJE KA HY KALI I DRURIT
DANAJT ME PLOT DHURATA
A I NDJENI JU DHEMBJET E GURIT
DHE QYQET ME VAJE TE GJATA
KOBI PO SILLET MBI KRYE
VRAPONI SOT O SHQIPTARė
SE NJI NGA NJI ME NA THYE
KAN DALė HELEN E BARBAR
SHQIPTAR VRAPONI O BURRA
O GRA O VASHA SORKADHE
MOS LENI TE HIMARES GURRA
ARA BASHTINA E LIVADHE
MOS LENI AS SHEGEN E PJEKė
ME GJAK TE KUQ SHQIPTARI
MOS LENI PIPAT ME VDEKė
AS UJIN ME VLERė SI ARI
MBRONI KROJE E LAJTHIJA
E KUMBULLEN ME Tė PAPRSHKRUSHMEN SHIJE
MOS LENI ME VDEKė ETNIJA
HIMARA VALA E KALTRIJA
SE VALA ATJE ESHT MAGJIKE
SE UJI ATJE ESHT SHPIRT JETE
SE TOKA E LASHTė ILIRIKE
ESHT ėNDJE MA E BUKUR JETE
O JU SHQIPTARė MBI DHE
KOSOVA E HIMARA SOT
KAN NISė NE MISH ME U BRE
VRAPONI PASH T’ GZUEMIN ZOT
shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

lirik
28-10-09, 02:59
XHELAL FERIZI
05/03/2008 ne oren 17: (http://blog.shekulli.com.al/2007/07/11/bollano-skenderbeu-quhej-jorgji/#comment-12077)
Himara tokė e bekuar shqiptare- bukuria e shqipėrisė- por duhet ta mbrojmė nga qakajt grek-
qė i sillen rrotull-
prandaj duhet prezencė ma e madhe e shqiptarve andej .

Duhet te vrojtohet e tė pėrgjohet me kujdes secila lėvizja e grekve -
bollanos dhe e organizates pan helene omonia -
andej tė mos lejojmė nė asnji mėnyrė
qė grekėt tė fusin hundėt aty-

por tė merren masa energjike
pė ndryshime ne favor te shqiptarve nė at zonė shqiptare.
dhe ta popullzojn sa ma teper shqiptarėt patriotz at zonėshqiptare ne menyrė qe te ju ndahen prona patriotve andej atdhetarve te mos dominojn grekofilet

Kti viti turistik
do tė ishte mirė qė nė himarė
tė organizohen festa pėr pavarsinė e kosoves
me muzikė shqiptare-
me motive te jugut dhe veriut nė himarė

shqiptarėt bashk tė bashkuar shqiptarė
rrnoftė himara e bukur shqiptare poshtė tradhtia greke

lirik
28-10-09, 03:12
XHELAL FERIZI
24/05/2008 ne oren 0:13 (http://blog.shekulli.com.al/2007/07/11/bollano-skenderbeu-quhej-jorgji/#comment-14727)
168 Grupet Muzikore shqiptare, radiot shqiptare, televizioni kosova, veriu, shqiptarė -


Shqiperia e mesme, Laberia, korca e tė gjithe shqiptaret duhet tė punojnė pėr bashkim shpirterorė dhe , edukim dhe frymezim -


pėrmes vargjeve patriotike, grupeve muzikore shqiptare nga tė gjitha trevat shqiptare.qe te ndikjojne ne ndjenja patriotike himaren e rrezkuar nga greket


Nevojitet komponim muzikorė i kėngeve shqiptare lab-veri-himarė-kosovė,

shqiperi e mesme.kombinime valle tė kėngve e sa me shpejt dhe sa ma parė e sa ma shume.Himara dhe jugu duhet tė vizitohen sa me shume nga tė gjitha zonat -

shqiptare. sepse andej po paraqitet rreziku grek kerkohet marrje masash dhe shpetim kombtarė ne ato anė
Ndikim atdhetarė pėrmes komponimeve muzikore,pranisė se shqitarve patrot


televizioni dhe radio tė jete sa me shume atkive nė ato zona.


Tė investohet pėr lidhje shpirtrore shqiptare me Himaren.


Nė ato zona, shqipet e verteta dite e nate duhet kujdesen dhe ta largojne sa ma parė cfardo ndikimi grek .


vigjilenca shqiptare dhe veprimi patriotikmenjehere sa ma aktiv, organizimi vecant dhe i pėrsosur,


duhen vallzime,sidomos vallzime tė pėrbashkta, kėngė me motive patriotike shqiptare.


Mjaft ma me ndikim rrecixt kulturor grek ne himarė,mjaft-


qohuni shqiptarėduhet zhdukur cdo ndikim kulturor grek nga ato zona perla tė bukurisė shqiptare.


Duhen mbledhur fonde per keto qėllime,duhet organizim i gjithe potencialit te kombit dhe te kerkohet ndihma edhe nga shtetet mike sa me shume restorante lokale e hotele te patrioteve shqiptarė ne ato zona,


sa me shume shqiptarizėm nė himarė dhe nė jug.


Atje duhet tė vendosen nė cdo pellembė tabelat me tė bukura nė gjuhen shqipe,


emrat shqip nė cdo drejtim,tabelat ne gjuhen shqipe duhet te jene aq tė forta dhe tė celikta tė ngulura nė token shqiptare,


saqė tė mos arrij ti shkulė as tanku ushtarak


se le ma dikush i thjeshtė.


Himara ėsht tokė e jona shqiptare nė cdo pllėmbė dhe pa vdekė shqiptaret tė gjithe cka jane mbi dhe ajo nuk merret.Greku le ta harroj kėte punė as nga brenda nuk do tė merret kalaja shqiptare.


Ato jan zonat me tė bukura margaritarė tė turizmit shqiptarė,jane vet shpirti ynė, jane vete mrekullia,e kombit vise margaritare shqiptare


jane vete dheu i bukur dhe deti, turizmi ynė,

toka e dashur e tė pareve, tė cilen shqiptaret pėr tė gjallė nuk e japin.Mendoj, se o sot o kurre duhet mobilizim i njerezve shqiptarė,qė kan pasuri te pėrqėndrohen me aksione konkrete,keto te cilat i ceka


duhet derguar patriot trima shqiptarė atje tė banojnė e, tė marrin ne dorė situaten,


mandej duhet prezenca e gjithe kombit andej, edhe e mergates shqiptare.

sugjerime ide qeverisė dhe kombit shqiptarė
nga autori i shum vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku i harruar ne mergim

lirik
28-10-09, 03:24
Xhelal Ferizi
16/12/2008 ne oren 11:31 (http://blog.shekulli.com.al/2007/07/11/bollano-skenderbeu-quhej-jorgji/#comment-23013)
Po sot o kurrė tė gjitha forcat e kombit duhet te koncentrohen
nė disa pika kombetare teper tė ndjeshme.

Tė zhdukim tė gjitha ndikimet qė po len greku nė Himarė dhe rrethina
me rracizėm kulturorė dhe politikė shkombtarizuese

tė koncentrohemi ne Malsinė e Sharrit nė dragash te tė ashtuquajtur goranėt
qė jane shqiptarė tė ndikuar nga sllavizmi

ku po rrezikohet gjuha dhe shqiptarizmi

tė koncentrohemi nė malet shqiptare
ne rrezikun qe i kanoset shkodres shqiptare nga serbet -
ti zhvillojmė vendet si nė jug si nė veri qė fshatari malsorė as nga veriu as nga jugu tė mos shpėrngulet

tė ndihmojmė shqiptarėt e malit tė zi nė forma tė ndryshme

tė ndihmojmė shqiptarėt e presheves bujanocit medvegjes

tė ndihmojmė shqiptarėt e sangjakut tė novi pazarit qe jan nė asimilim e siper tė koncentrohemi edhe aty

tė ndihmojmė shqiptarėt e maqedonisė

tė shpėtojmė me tė gjitha mundsistė qamėrinė

tė ndihmojmė qė tė mos shuhet diaspora shqiptare

si dhe tė ndihmojmė ti kthejmė shqiptarėt e shperngulur ne veri tė mitrovces
qka ėsht shum me rendesi kombtare

pra punė ka sa tė doni e sa tė duash mos harroni o shqiptarė o shtet o qeveri

nisuni nė punė

nga bashkia e himares duhet tė hiqet bollano progreku antikombtarė
e te vendoset nji patriot i flakt shqiptarė aty

me qdo kusht kjo punė duhet te kryhet
esht detyrė e qeverisė shqiptare kjo

shqiptarė kujdes himaren dhėrminė dhe bregun e detit
sepse ajo ėsht perla e shqiptarizmit turizmi ardhmėria
kombtare
mė falni se harrova pėr pak Mitrovicen me rrethinė nė veri ku jan shperngulur
shqiptarėt
me mija neper kohra te ndryshme
si dhe ne luftene fundit ne vititn 1999
Komenti juaj do te kontrollohet nga moderatoret e blogut.
Xhelal Ferizi
17/12/2008 ne oren 15:44 (http://blog.shekulli.com.al/2007/07/11/bollano-skenderbeu-quhej-jorgji/#comment-23073)


193 Bollano nji zervist i lig nji fanariot nji fanatik i shitur antikombtarė

njeri i shėmtuar i cili zgjodhi gjasht organizatat ma rraciste greke dhe nė krye tė organizates bukshkelse antishqiptare
te ashtuquajtur omonia

organizata politike agjentureske omonia

bėri presion nė qeverinė e karamanlisit gjat vizites se ktyre organizatave ne qeverin greke

qė tė mos kaloj provimi i shqiperis stabilizim asocimi i shqipėrisė

pėr hyrje dhe lehtesim nė bashkimin europian

qė greqia tė mos nėnshkruaj hyrjen e shqipėrisė nė bashksinė europiane

qė shqipėrisė ti bllokohet hyrja nė kėt bashksi

duke qit greqia veton dhe kushte shqipėrisė

per shkeputjen e te ashtuquajtur vorio epirit
duke kushtezuar shqipėrinė se pa e njoftė gjoja te ashtuquejturen

pjesė te shqiperisė qe sipas grekve njihet si vorio epir

emer i falcifikuar i i shovenve panhelen qe duan te grabisin troje
shqiptare si himaren
dhe gjith jugun e shqipėrisė

vetėm kur ta njohin shkėputjen pamvarsinė e vorio epriit gjoja

dhe bashkimin me greqi

mund te hyn shqiperia ne be

ne bashkėsinė europiane kshtu thoshte omonia

siapas fashistit rracistit tė ndyrė bollano

i cili pėr qudi ushtron detyren e kryetarit tė bashkisė nė himarė
ndersa qeveria nė tiranė rrijn pasiv pra qudi dhe tė qetė habi e madhe kjo
per secilin shqiptarė-------- pse nuk shkarkohet bollano dhe te denoncohet ne gjyq

per armiqsi dhe rrezikim teritorial te shtetiti shqiptarė
i cili guxon e merr turr
te cenon intergitetin e tokave shqiptare ku jetonin fisi i taualntve ilir dhe enkelejve ne jug te shqiperis

ku me shekuj ato troje ishin ilire antike

akoma pa e njoft grekt truallin e europes.

Pra bollano dhe omonia organizatė politike fashiste panhelene
fund e krye agjentureske antishqiptare
panhelene ne shqiperia qė u lejua tė regjistrohet

si organizatė nė shqipėri

nga regjimi komunist i ramiz alisė

nė vitin 1990 1991

Nji njeri antikombtarė antishqiptarė fanariot virus

mercenarė
ne token tonė dhe rrezik per ato zona shqiptare te himares
dhe aktivist kaq i zellshėm antishqiptarė
si bollano
dhe omonia si organizatė e oficerave te sigurimit grek qe ushtron aktivitet tė zi antishqiptarė pa kurfar pengese

dhe bollano kryetari i saj rrin kryetar bashkie i himares

habitem me absurdet e indiferences te kohes

dhe te shtetit dhe qeverisė shqiptare

Pse qeveria shqiptare ndaj kėti njeriu qė nuk merr masa tė ashpra
per burgosjen e tij
qė shkaktoj me miliona euro dėme materiale duke rrėzuar tabelat nė gjiuhen shqipe nė himarė dhe duke vu ato greke ne shtetitn dhe teritorin sovran shqiptarė
Bashkija e himares duhet tė merret nė drejtim nga udhheqsa
patriot shqiptarė
por jo nga zervistat panhelen
si shpirti i shitur i progrekut bastard bollano
i cili edhe nėnen e tij do ta falcifikonte pėr para greke
Bollano harron se se skenderbeu ishte shqiptarė katolik
histroia e tij tash mė ėsht e njohur nga tė gjitha dokumentet e kohes
nga vatikani venediku roma raguza stambolli vjena parisi londra e shum e shum
qendra tjera
e institute historike botrore
e njohin si shqiptarė e gjak shqiptari skenderbeun .

Turp le tė ken bollanot e shum si ai armiq tė kombit shqiptarė

qė gjithqka qė ėsht e keqe duan tė ja lėnė kombit shqiptarė

gjithqka qka ėsht e mirė duan tė ja vjedhin
kshtu u pėrpoqen ta vjedhin e ta falcifikojnė edhe nėnė terezen

dhe shum figura tjera kombit tonė tė lashtė me traditė dhe histori

pėrveq se nji ligsi dobsi dhe poshtėrsi e turpshme

lojė e pist dhe arrogancė
e ult

asgjė tjeter nuk ėsht kjo provokim shovensit ndaj shqiptarve qe te neveritė kjo sjellje e pa fytyrė

Tolerimi i bolllanos tė sillet kshtu me ne
e tė han buken e shqipėrisė

nė token e shqipėrisė tė zhvilloj kėt aktivitet aq antishqiptarė tė habitė tė len pa tekst kjo sjellje

ky guxim kjo aventurė e degjeneruar

qe ai bollano e praktikon

nė dėm tė shqiptarve tė shtetit shqiptarė

figurave tona historike dhe sovranitetit tonė teritorial

e duke e penguar me shum arrogancė nė himarė vendosjen e tabelave ne gjuhen shqipe
thua se himaren e ka tokė pronė te veten qė
ja la baba i ti
duke mos ditė se himara ėsht tokė shqiptare nėpėr shekuj e dėshmuar ne te gjitha etapat e historisėsugjerime vrejtje shkrime te autorit xhelal ferizi djetuar kombit qeverisė shqiptare lexuesve kunder aktiviteteve greke armiqsore ne jug te vendit

lirik
28-10-09, 14:17
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Malllkim
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Pra mallkue ai birė shqiptari
Qoftė nder shekuj edhe nėn dhe
Qė n' gjuhė t' vet qė e i la i pari
E shet kombin pėr nji fe
'''''''''''''

Edhe nė t' liga kurtha t 'kqija
folenė shqipe e prenė nė besė
mos e lashtė nė dhe shqipnija
as nė jetė as kur tė vdes

ah mallkue ai bir shqiptari
nė jetė tė jetve ,n' qiell e tokė
qė me lak, e shkollė tradhtari
ja pren shqipes krah e kokė
'''''''''''''''''''''
edhe ate e gjett mallkimi
kush ,gjuhė,t,vet,nuk, e mbanė gjallė
e n' gjuhė t' huej,pėr kah shartimi
mbet ė me gojė si peshku n' zallė
''''''''''''''''

e mallkimi e gjett tradhtarin
qė n' kopsht t 'vet vyshkė,gjeth e bari
qė gjarpijve u falė nektarin
rrshanė,tu i sjellė,nė kopsht shqiptari
''''''''''''''
mallkue qoftė edhe hajduti
qė rr'mon,arken ,t' atdheut t' vet
mbettė,si qyqja , e si guguti
me at kangė qė i ka mbet ė-shkret

edhe ai qė e shet vatanin
pėr pazare e pėr tė lig ves
kush pėr t' huej e thirrė ezanin
pėr pak pare e interes
''''''''''''''''

mallkue qoftė ai bir' shqiptari
qė grupon,klane mbi shtet
ndanė krahina , e luen kanari
gurė e dhe tė tokes t' vet
''''''''''
ah mallkue qoft neper stina
edhe nė shekuj e 'n' kohra e mot
ai shqiptarė,qe i shkrepė martina
pague n' pare me derdhė lot
''''''''''
edhe kush me maskė tinzare
qet pushkė kobi pėr me vra
pa i pasė hakun as dy pare
po vret foshnje burra e gra
'''''''''''''
mallkue qoftė kush metelikun
e din zot e jo lirinė
kush nė thumb se kqyrė armikun
e mbi dhe t 'vet s' mbjellė dashurin'
'''''''''''
mallkue qoftė e ndoj pikė ujė
nė orė te vdekjes mos iu gjettė
kush pėr hasėm e padron t' huej
ia prekė vendit veq nje fletė
'''''''''''''

qoft mallkue i ligu n' ,soj
qė tinnzrisht prekė,n' pėr moral
kush erz tonin tue vu n' lojė
i shembė,vlerat,mbi moqal
''''''''''''
qoftė mallkue ai bir' shqiptari
qė me laps me leter e gojė
pėr hesapė tė qdo barbari
dheun e t' parve e shemb rrėnojė
''''''''''''
edhe ai qe ia bėn gjamen
vendit ,tė vet,ah pėr do,pare
edhe dielli ia lshoftė namen
kush len deg't,pa,shpresė nektare
''''''''''''

kush e prishė folenė,qė ėsht thurė
at shqipni nga i madhi zot
kush ia rrmon po dhe e gurė
kush e lanė nė gjak e lot
'''''''''''''''

ai malkue qoftė pėr kėt punė
ai mos paftė hajr nė asnji jetė
n' tė dy botrat ,la me dhunė
nė 'pellg,lotsh gjaku ka me mbetė
''''''''''

edhe ata qofshin mallkue
qė hanė hise e hakun,t' huej
qė si uri shkojnė tue rrmue
neper zhvatje n' vjet, e muej
'''''''''''''

edhe ata nė luks q ė lahen
qė vatanin e kann grabitė
bani o zot nder shekuj,t' thahen
shtegun vetes pa ia ditė
''''''''

edhe mallkue qoftė gjuhė e ligė
qė ndersen qakajt nder ne
kush me sherre e me intrigė
nxitė ngatrresa n 'komb e fe
''''''''''''''
e ,mallkue ai bir shqiptari
qė me hile rrin tu u veshė
e lasht zoti zbathė mbi zhari
kush don erzin me na e gjveshė
''''''''''''''''


edhe ata qė doJnė n' varfri
me na shtrue nder shekuj t 'motit
qė n 'rrug ė t 'ferrit me tinzri
na e shtroJnė udhen n'pika t 'lotit
'''''''''''''''
mallkue qoftė ai q ė me hile
na shet n' maskė miqsisht ,tue qeshė
e na duket si karajfile
pastaj nisė me dalė tu u gjveshė
'''''''''''
edha ata le tė mallkohen
qė tradhtojnė e vrasin arsye

bashkshortėsinė edhe zhgjyrohen
at kurorė tė shejttė ue thye
''''''''''''''
at kurorė tė bashkshortėsisė
veq pse egoja e joshė e ult
nuk beson n' kod t' besnikrisė
besė e nderė nuk i ka kult

'''''''''''''''''''''''
edhe ata qė buken ja hanė
atdheut tė vet me pa besi
mos i gzofshin diell as hanė
paqin vet kurtha e pusi
''''''''''
edhe mashtrues e karriggji
tjerė sarhosh e edhe flliqarė
tė ligj dyftyrsha e fajdegji
edhe perversat me bizarė
'''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lirikk : 28-02-2009 mė 17:26.
http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_offline.gif http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/quote.gif (http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2169184)

lirik
16-12-09, 20:57
Shqiptarėt nuk u perkrahen pas lufte ata sikur u dekmpozuan -

ne aspektin e optimizmit organizimit dhe atdhetarizmit e organizimit duke u shendrruar ne qenjet ma te zhgenjyera e egoiste ne botė duke u vetvra dhe vetvra vullnetin .-
vetvrarė vullnetin siq esht ma se keqi u shkatrruan -
duke mos u organizuar e solidarizuar-ne asnje aspekt por u perqane ne te gjitha format e ndryshme

edhe sot kur levizja per vetvetndosje del e perpiqet diqka per atdhe shqiptarėt populli nuk i bashkangjitej-

edhe ata u zhgenjyen si te zhgenyjer-

sepse nuk ju ofrua askuj as organizimi e as ngrohtesia as solidariteti-
sidomos shqiptarve te mitrovices nuk ju dha kurfar perkrahje e as motivimi-


as solidaritetit as ekonomija-as perkrahje kurfare ne keto rrethana ata te

zhgenjyer leshuan trojet dhe iken neper qendra te tjera te kosoves .-

prandaj behet ftesė vazhdimisht qe shqiptarėt te lidhen ne mes vete te

organizohen te siolidarizohen -dhe te marrin ne dore situatat


shqiptart e mitrovices u lan ne balt nga te gjith por edhe nga komuna e vet -

komplet punonjsit e komunes duhet ndrruar dhe duhet ne vend te tyre


me qit kuadra te reja patriotike qe angazhohen per shpetim kombtarė -
dhe te qytetitte mitrovices duhet ne te gjitha formate menyrat me dergu shqiptar andej uress e ibrit duhen patriot

qe punojn me zemer e me shpirtė per atdhe e mitrovicen e per atdhe -

qytetaret e mitrovices te rrethuar dhe te vetmuar pa u kujdesur askush per ta

nuk arriten ti perballojn presiioneve serbe

-popujt tjer jan ma te organizuar se ne -

prandaj ne duhet te bejm qmos qe te ndalim ket proces te kolonizimit

me anė te formave te veprimit me anė te forcimit t e lidhjeve shqiptare e te

veprimeve konkrete ne sherbim te atdheut -

dhe te pengojm te keqen qe po na kanoset-

europa le ta din se ne rast lufte nuk jan ma shqiptart e para luftes paqsorė e te urtė-

por do te jen te rrembyeshem qe kur ti marrin romet e serbet para vaj halli per

ta qfar furtune do te ket mbi ta

autori i artikullit xhelal ferizi

lirik
16-12-09, 21:06
Sa per verifikimet le te kerkohet komision nderkombtarė i paanshem

ne te cilin do te bejn pjes edhe shqiptarėt dhe do te verifikohet me garancion se pjesa ma e madhe e te kthyerve te nacionalitetit rom nuk kan banuar ma parė ne kosovė-
perse gjermania e ben ket shemtim te atdheut tone -

dhe shkatrrim te kombit shqiptarė dhe nen ndikimin e kujt e ben ket qeveria gjermane -
e ben ket nga synimet per te krijuar probleme varfri ne kosovė paknaqsi enklava etnike
dhe luftra te pa ndalura - per ti sjell fatkeqsi shqiptarve

apo e ben nga injoranca ose nga fakti qe e konsideron kosoven vend te vogel dhe te pa -

rendesishem ku askush nga shqiptarėt

nuk esht i aft ta kundershtoj ket politikė diskriminimi kolonial -

un mendoj se duhet qe komplet disapora shqiptare te demostrojnė ne berlin para


bundestagut per ket lloj fashitzmi te ri kolonial-


nji her na i sollen pesticidet e pastaj kemikaliet e deshten te na i sjellin edhe plehrat me grimca atomike -

e qka jo


un mendoj s e europa na urrenė ne themel dhe ne qelizė te rraces tonė deri sa ajo sillet me ne keshtu dhe deshmohet me keto veprime nese esht e vertetė siq po duket ne fakt se per qellim e ka kolonozimin e trojeve shqiptare me rom dhe nacionalitete tjera

qe do te vendosen ne pronat e shqiptarve -


kjo padrejtesi manjake kriminale ku do te ju meren vendasve pronat esht nji plan i tmershem i euroes
qe nuk zberthehet ne asnji gjuhė tjeter djallzore per veq se luftė e re e pambarim

e pergjakshme ne mes te shqiptarve dhe romve -per te cilen europa do te jet pergjegjse per kto veprime-

ket veprim te pa mendė nuk do ta kishte be as djalli vet-

qka do te thot se ne si shqiptarė ne radhė te parė nga europa jemi te rrezikuar pikrisht nga ajo

europė ne te cilen propafgandohet aq shum liri e demokrac

i ne te cilen flitet aq shum per tu integruar shqiptarėt -


reagimet e shumta ne forumet shqiptare kunder kolonizimit te kosoves qe deshti ta bej gjermania me rom u ndal nen ndikimin e madh te reagimeve te mediave shqiptare dhe forumeve se sa jan te rendesishme forumet dhe shkrimet ne to shifet se qdo germe
dhe shkrim tonin epercjellin te huajt pra ky kolonizim u ndal dhe gjemranet nuk qojn ma aeroplan te mbushur me rom per kosove

autori i shkrimit xhelal ferizi

lirik
15-02-10, 09:34
Shqiptarėt nuk do jenė asnjiher dhe kurren e kurres kunder perendimit ,
dhe popujve te zgjuar e te civilizuar perendimorė pa te cilet nuk ka kuptim planeti dhe jeta mbi dhe sepse jen te zgjuar dhe nga vet natyra mund te dialogohet me ta pra shqiptari nuk shkel asnjiher mbi keta popujt ashtu siq nuk shkelet mbi shejtri kurrė dhe asnjiher sepse elementet ma te imta shpirtrore jan ne funksion te ndjenjes mbshtetese te kta popuj qe jan ndjenja natryale vllazrore ndaj gjermanve italianve anglezve amerikanve franqezve suedezve australianve dhe te tjer popuj te te cilet ne mbshtetemi po thuajse si ne prehrin e nene s tone shqipni ,

shpirti ynė dhe ndjenja e jone thellsia e gjenetikes tonė,

dhe te menduarit tonė shqiptar civilut zues synues
per ardhmeri e siguri

shpirtesia dhe perkushtimi yne i shejtė nuk mund te perballen kurre me ndergjegjen tragjike e te menduarit te ndonji te keqe ndaj perendimit
dhe popujve qe natyralisht i ndjejm miq evllezer si fenomen natyral qe e ka ka kirjuar natyra dhe e ka renjosur ne shpirtesite tona aleate
natyrale ,perendimi edin se ne natyralisht jemi aleat te perendimit neper shekuj kjo esht betrthama natyrale e shqiptarit

ne nuk e perballojm dot per te pa perendimin nen thiken serbe as ruse e pansllave sepse na dhemb sikur te jet ajo e ngulur ne gjosin tone shqiptar
as nen thundren e dikuj tjeter sepse shpresat tona jan te ata popuj

,
perendimi esht dashuria e prjetshme shqiptare dhe garancia e shqiptarve

dhe e rrenjosur thell ne vetedije n tone kombtare e perkushtim aleat te pa luhateshem natyral qe nuk ndryshon


gjermani anglezi suedezi amerikani italiani e popuj tjer te perendimit
jan natyralisht bimė shekkore qe rriten dhe kultivohen ne shpirtrat e shqiptarve ne perkushtimin me te ndjeshem miqsor e vllazror
prandaj popujt e perendimit nuk duhet te ken krufar rezervash ndaj nesh ne miqsi ene bashkpunim ,


esht ne vetedije te shqiptarve kjo tradite rrenjesore neper shekuj
qe natyralisht u kultivua
vlla i shqiptarit esht perendimi amerika franca italia gjermania anglia australia por edhe turqit

si do qe te jet e kah do qe te jet kjo jete i rreshtuar shqiptari

nuk mund te perballoj dhimbjen e perendimorit
per te qene ne qfar do lloj ferkimi te keq kunershtarė me perendimin aleat
ose me turqit aleat dhe kjo ka marr fund per gjithmone aleanca e perjetshme me keta popuj esht e lidhur shpirtrisht ne perjetsi ,

ne jemi popull qe e dhe per arabet nuk mendojme keq
dhe perse duhet te jemi sadist te till kur nuk kemi kurfar ndjenjash armiqsore per ata ndersa turqt i kemi aleat natyral

gjithsesi dhe kemi po ashtu ndjenja miqsore per arabet dhe do te donim qe te gjith se bashku te jemi nen ni mburoje te jetes nga rreeziku pansllav e kinez nga ekspansioni i lindjes qe po i kanoset perendimit edhe ne kendej
sidomos rusia e rrezikshme qe paraqet rreziqe te paparishikueshme edhe per vet arabet prandaj te gjith nen nje ombrelle te rreshtuar pas amerikes
mund ti bejm balle ekspansionit ruso kinez duke u mbrojtur edh e nga planet e tyre shovemiste edhe nga tregjet e tyre qe po na vershojn per te na lene pa pune me mallrat e tyre qe po na sklalvrojne


,


karakteristika e jone esht se ne pa perendimin pa vllezerit tane te perendimit
nuk jetojme dot
si peshku pa ujin ne nuk jetojm pa gjerman italian e anglez

pa keto civilizime dhe mendje shum te logjikshme e te afta
me te cilet pa probleme mund te dialogojm per shkak te prirjeve te tyre te mdha per aftesi tolerancash mirkuptimesh e marveshjes h si dhe prirjen per liri e demokraci qe e kan natyralekjo esht thellsia e ndjejnjes dhe shpirtit e dhimbjes se shqiptarit
qe te jet prore syqel djhe i kujdesshem ndaj perendimit dhe te tjerve
e te mos shhkel ne drrasa te kalbura


ne jemi ne pike te hallit sepse te gjitha kto kombe i duam dhe kemi rrespekt
per ata dhe kukturat

ata shum mire e dijn se e keqja kurr nuk ju vjen nga ne
as arabve as popujve tjere ndersa me rusos serbo pansllavet
sllavet ne jemi ne armiqsi dhe kjo nuk ndryshon

sa i perket ndjenjave miqsore edhe kinezet e japonezet e dijn se shpirti i shqiptarit nuk deshiron kursesi qe ata te psojne diqka te keqe sepse ne nuk jemi sadist natyral por shpirte i pa djallzuar
njerzor me prirje njerzore per paqe dhe miqsi me popuj

sepse esht ndjenje natyrale e dhuruar prej zotit
qe ju dhurua shqoiptarit te pa djallzuar ne gadishullin ilirikpor perplasjet e civilizimeve na qesin ne popujve te vegjel si topin
neper pozicione dhe aq sa pamshirshem na shqelmojne
pa i rrespektuar ndjenjat tona njerzoreNato nuk nderhyni kot ne kosve sepse psikologjikisht e historikisht e njeh ndjenjen e shqiptarve dhe i ndjene thell shqiptart .


Pikrisht ishte kjo arsyeja angazhimeve si dhe arsyet tjera vijn pastaj

, sa per kryqin serb e pansllave e pan helen te trinitrisė

perendimi dhe vatikani katolicicmi djhe evnagjelizmi e din e njeh shum mir
esht i zgjuar perendimi e din dhe e njeh shum mir kryqin pansllav
kishen serbe ruse dhe qellimet e saj anti perendimore tradhtare
pro ruse e kineze te aleancave qe rrijn gati ne ratsin me te vogel te ja ngulin thiken perendimit ne shpine nese munden ,
perdnimi atyre nuk ju beson per ket jam i sigurt kur shkruaj ket artkull


perendimi e din se sikur te arrij vetem njiher kryqi pansllav trintiria pansallve pan ortodokse te ja ngul thiken pas shpine

perendimit mjafton kjo per ta vra civilizimine perendimit e per ta rrenuar perfundimisht per dhe


, kryqi pansllav esht kryq i pa bese dhe i rrezikshem per interesat e perendimit dhe perendimi

ai sjell ngatrresa e zjarre ne europe e ne amerike duke terhequr kinez arab indian irnainian ukrain serb grek mongol e te tjer pas interesave pansllave duke i mashtruar e joshur drejt msymjeve kunder perendimit e shqiptarve

e din perednimi ket fakt dhe punen e agjentures pansllave e te trinitrise

nuk jan budallej ata e dijne perednimoret jan super intelegjent vigjilues


, ata perendimorete dijn se neper shekuj nga shqiptari kurr nuk ju vjen e keqja

, sepse ndergjegjja e dashurise dhe ndjenjes natyrale si bimė ndjenje e evqant e perbere nga vet e natyrshmja

se shqiptarve per perendimin perkushtohen natyrshem dhe ndjenjene natyrshem ,
esht nga vet zoti e dashuria natyrale gjithqka dhe epa ndryshueshme

,si ndjenje natyrale vet natyrale qe nuk ka shkence qe e ndryshon

e cila vetevetiu sjell aleancen e perjestshme


ne jemi popull qe mund te na duan e gjith bota perve q sllaveve


,prandaj ne duhet te shkojme ku do e kahdo lirisht si zogjt

qe te flasim per jeten tone neper kombe te bejm takime kulturore e tregtare e miqsore lidhje kombesh per veq ne trojet ruso serbo sllave jo ,dhe te punojme pak e ngapak me miq neper bote qe te rregullojm pozicionet tona dhe te bashkpunojme ne tregje e lidhje pa komplekse
pa u ndrojtur nga askush rruget e shqiptarve jan te hapura kahdo neper bote pa kurfar rrudhje

,bota e din se ne i duam te gjitha kombet ejemi
te paqes e jo mizor jo luftnxites e pushtues

edhe australianet edhe zeandezet dhe e dijn edhe afrikanet e te tjeret

se jemi komb qe me mire do te vrisnim veten

se sa te vijme ne kundershtim me perendimin dhe me popuj qe natyralisht nuk kemi a sgje kunder tyre ky koncept duhet te rrenjoset ne vetedijen epopujve qe te na trajtojn pastaj me dyer te hapura kahdo qe te shkojmene edijm edhe ata e dijn qe jan vllezerit tane

te ndjenjave naryale dhe aleancave miqsore

, pa gjerman e anglez franqez italian austriak skandinav e miqt aleat turq
e hugnarez e amerikan shqiptari nuk e mendon jeten,


dhe nuk ka kuptim jeta per shqiptar perveq ndjenjes miqsore tejet te sinqert esht edhe nji faktor me rendesi
ne edhe rrezikohemi ne bote per te ekzistuar pa kta aleat natyror


dhe nuk mund te mbijetoj por shqiptari

ne ket ujqeri elukuni interesash te egra e synimesh pansllave ,

Shqiptari ka ndjenje edhe per arabetpe raporte normale njerzore e tregtare
dhe ne sherbim te bashkpunimit per paqe ne bote e os perzierje

dhe konisderate miqsore edhe per kinzet e rrespekt per keto kultura e popuj

dhe nuk ka asgje kunder tyre dhe ne perplasje te civilizimeve apo luftrave
shqiptarve do tu vinte shum keq

sepse natyralisht nuk ka urrejtje me kta popuj as perplasje ,


por shqiptari esht i intresuar per paqe emiqsi me pouj


prandaj mund te luaj nje rrol te shkelqyeshem paqeje

dhe te fitoj simpati neper bote

te ket mardhenje te mira edhe me shtetet arabe pa komplekse
me popuj

dhe te mos shiqohet gjithqka mbi baza fetare
e me antipati por mbi bazat qe i la zoti zakonet e domosdoshmerise se jetes

dhe te civilizimit e paqes mbi toke ky esht kodi dhe sekreti ky esht ideali

autori i kti shkrimi xhelal ferizi

lirik
18-02-10, 15:40
Europa na ka rrethuar me viza europa na ka rrethuar me varfri me mjerime ,bojkote ,
me qeveri qe jan shkatrrimtare te vendit tonė, te jetes dhe perparimit te progresit kombtarė ,
keto qeveri jan sabotatore demagogjike qeveri te llafeve,

qe ne fakt pengojne zvarrisin projektet ,bejne vonesa ,
zvarrisin ecjen para te shqiptarve ,ne shum drejtime,
ndersa europa me rusi e sllav bashkpunon pa probleme,
sidmos me francen edhe ne sferen ushtarake ne blerje e qarkullim malrash gazi transporte etj
sidomos bavaria bajerni qe esht i njohur per perkushtime prosllave
ku shqiptari nuk ka gjasa ne ket regjion tė bėhet faktorė ,

firma siemens bashkpunon me rusi ne kerkim te energjive te reja per elektriken

si dhe ne sfera tjera poashtu me firmat franqeze

ashtu siq bashkpunoj ne hekurudha elektro magnetike me kinen


ndersa shqiperia ka trenin qesharak te shekullit t e kaluar qe nuk qarkullon me asnji eksport heurudhor ne europė as ne azi ,


Ne shqiperi nuk ka hekurudhė elektrike ne keto kohra qfar absurdi e pa besueshme

mu ne zemer te europes, a nuk esht turp e krim ky absurd ,
qe mund te quhetabsurd manjak kohorė ,
i qellimshem sabotues ndaj shqiptarve ,
por jo normal ,

qe nje vend ne mes te europes neper fshatra te ecin akoma gomaret
e jo hekurudha elektromagnetike

ndersa azija kina te ket ket privilegj

pra europa esht absurde ne raport me ne shqiptarėt dhe fund ekrye e qellimshme

ajo nuk e rregullon kontinentin e saj
ma s e pari

dhe miqt jetik te saj siq i ka shqiptarėt

qe nuk i sjlelin kurrė ndonje te keqe apüo rrezik
por i privilegjon serbet e rrezikshem me orientim te stepave ete gjith armiqve te europes
ata pansllav kanibal rusėt pushtues e tjere ekspansionist
ndersa ne shqiptarve na len pas dore me nje absurd e paragjykime


ndersa amerika rrezikoj vetveten sa her per shpetimin e gjermanise
frances italise nga pushtimet e shkatrrimet eluftrave te pa kuptimta

te europes gjeloze

un mendoj se duhen ndryshuar gjėrat

tani qe te ndermerren masat qe gjermania austria dhe zvicrra me gjith forcen qe e kan
ti kthehen shqiptarve


si per energji elektrike si per gjithqka zhvillimore sidomos urgjentisht duhet hekurudha elektrike ne trojet shqiptare

dhe ket duhet ta financojn vendet perendimore turqia dubai malejzia banka botrore
etj

dhe arabia saudite kuvajti japonia korea jugore singapori malejzia e te gjith
se bashku nepermes bankes botrore qe treni elektrik te kaloj neper trojet shqiptare

ndersa autostrada prizren merdare te ndertohet urgjentisht qe i lidh trojet shqiptare
-
keto qe i ceka ma lart neper shekuj ishin vende ishin tradicionalisht antishqiptare

ne veprimet e tyre neper kohra pa dyshim se ashtu vepruan .
Maqedonasit qe u lulzuan me emer te huaj dhe jan bugarak
peqenek tunguz tataro mongoloid te azise
trup i huaj ne europė
dolen para rraces iliriane vendase me zhvillim dhe ju hoqen vizat

dolen para rrenjeve te lashta te gadishullit europiano ilirik

te rraces ilire

edhe eskimezet jan ne perparsi para nesh per viza e zhvillime
te pergjithsme
kur esht fjala te europa ne raport me shqiptarėt
te jemi te sinqert dhe te hapur gabimet duhet thėnė hapur

europa perher me ne keshtu sillet

dhe ja shifeni edhe pa besine e kroacise si si vepron me viza ndaj shqiptarve

qfar thike pas shpine perseri e maltretimi absurd kohorė,

qe doli nje shtet i pa besė me kso lloj sjellje provokuese maltretuese ndaj shqiptarve

dhe ne ket rast plaqkits dhe maltretues i shqiptarve
edhe pse shqiptaret e ndihmuan ne qlirim
dhe ne shpinen e shqiptarve e fitoj lirine ,perseri sillet si mosmirnjohse me ne
shqiptart pa kurfar arsye vepron keshtu ku jan shkaqet

kroacia ben sadizem provokues

po te ishte rruga e lire pa viza per shqiptarėt


rruga e kroacise do ti sjellte fitime atdheut te shqipeve

para pa fitime te mdha te biznesit dhe transportit e turizmit shqiptarė

por ket e pengon dikush qellimisht

kush tjeter per veq se europa rusia dhe superfuqi tjera qe mshefen nen masken e mqisise me shqiptarėt .

Ata kembnguln qe kaq shum miliona euro te mos hyjne ne trojet shqiptare
nga levizjet e bizneseve sepse e duan shqiperine etnike ne fukarallek ne varfri izoluese


dhe te izoluar

me pasoja me rrenime me mbyllje ne qark ne rrreth vicioz
ne ket shekull

sa turp e mizori botrore ky teater barbar qe luhet ne kurrizin enje populli te pa fajshem qe askuj ndonje te keqe nuk i ka bė

kjo bote duket saidiste dhe e them se truri njerzorė esht plot me errsira
dhe sadizem kriminal e qellime te errta antidemokratike dhe anti progresiveqe ne se vazhdon keshtu

me ket barbari nuk ka perspektive civilizimi me ket shpirte errsirash sadiste
qe te jetoj ne fatkeqesin e tjetrit te qenjes njeri sepse nuk do te ket civilizim e integrime ,


perse gjith ky sadizem ndaj shqiptarve
sepse nji nder faktoret esht edhe rracizmi fetarė per veq rracizmit nacional

vazhdimisht na del krishit krishti ata thone krishti
ma parė pastaj vini ju muslimanet

siq na quajn ne shqiptarve

por harrojne se krishti me se pari u duk ne trojet ilire

para ardhjes se ktyre karpatianve sllavo tunguzo karpatian peqenek bugarak tataro sllav

pra europa e lendoj e hidhroj krishtin

si kryqtare inkuizicionale qe po na del

kjo simbolizon se ti shqiperi duhet te jesh e fundit per gjithqka

i thot shqiperise etnike qarte me mesazh

gjė qe nuk e ben me shtete qe jan ma radikale islamike

edhe sikur shqiperia etnike te mos kishte ansji mysliman mbrenda
keshtu do te sillej europa me ne ,
sepse esht e smure nga paragjykimet per shqiptarėt dhe kjo duket ne veprimeeuropa do te gjente tjera arsye per te na izoluar
dhe per te na diskriminuar

e te ju jepte sllaveve perparsi para nesh ne menyr qe ata gjithnji te na shtpyin
te na i dhunojne femrat te na shkelin te na rrahin te na shkatrrojne te bejn q te duan me ne a nuk esht ky krim dhe mjerim .
qfar ardherie integruese mund te quhet kjo per veq se nji diksrimin qe edhe ne kohrat e shpekllave po te behej do te ishte trup per civilizimin

mendime dhe shklrime te lira ne diskutime forumesh
nga autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
18-02-10, 16:22
Sikur tė ishte sjellja e europes ndaj nesh per shkak te shkalles se zhvillimit te dobt te shqiptarve,

perse ather e mori ne familje bullgarinė dhe rumaninė ,
qe kan kontaradikta te mdha mbrenda perbrenda
dhe gjendje ekonomike mjerane e papunsi kastatrofale ,
dhe ka ne shum vende ne bullgari varfri ekstreme ,

si dhe ne rumani ,ndersa neper regjione fshatrash ne keto shtete esht katatsrofė e vetetė◄
por un mendoj se shkaqet jan dikund, dhe arsyet e sjelljes se europes
ndaj nesh shqiptarve jan shum mė tė thella ,

dhe mendoj se ekspert shqiptarė tė politikes duhet te japin mendimin
dhe noten e sakt te paragjyikmeve dhe qendrimeve europiane
dhe analizen se ku qendron pikpamja e europes,
baza kryesore e ksaj sjellje ndaj nesh

,dhe per se europa ėsht e tillė me ne shqiptarėt ,
shkaqet dhe arsyet e ksaj sjellje ndaj nesh europa i ka

por cilat jan ne te vertetė ato ,

dhe a ėsht poashtu feja nga ata faktorė qe pėrbėjnė thelbin e kėsaj sjellje tė europes ndaj nesh .

Sjellja e europes ndaj nesh ėsht edhe mos heqja e vizave as mos liberalizimi i vizave

kjo esht katatsrofė te mos them tragjedi kombtare

per ne shqiptarėt

mbajtja e nje populli ne rrethim te perhershem me viza pra vizat bėhen me qellim bojkoti ndaj shqiptarve por perse bėhen me qellim bojtkoti .

Edhe pse rumunėt bullgarėt polakėt bėjnė kėrdi me vjedhje e krime ne europė persri europa heshtė i mbyll syte ndaj veprimeve te tyre per shembull polaket
mafia ruse e te tjere bejn vjedhje te mdha ne europė por ndaj tyre mballen syte ndaj te gjithve vetem ndaj nesh ulerijne per ma te voglin gabim


krimet e shqiptarve ne krahasim me krimet e rumunve dhe bullgarve e polakve jan shum te vogla , dhe nuk paraqesin asgjė

ne krahasim me krimet e tyre e hajninė e rumuno polakve bullgarve ,

por shkaqet jan dikund tjeter sepse europa ne trollin esaj ka mjaft kriminel
perbrenda

te nacionaliteteve te gjith botes

turq arab dhe mafie e gjithfar kombesh e transporter drogash neper hambrug frankfurt paris londer milano zürich amsterdam bruksel vjene dhe ne shum qendra tjera

t


ku bėhen sa te duash krime e hajni klane egupe te rrezikshme mafioze

edhe nese i shtohet e gjith shqiperia etnike europes

qe te gjith te bejn krime

prap se prap nuk e ben perqindjen as 1 perqind te krimit qe e ka europa perbrenda nga te tjeret qe jan nga e gjith bota pra ,por shkaqet e sjelljes se europes ndaj nesh jan dikund tjeter

ose jan politike qe kjo shum e besueshme
ose fetare qe ne fakt esht ma pak e besueshme ose ka interesa tjera me sllav dhe ka ra ne pazare ne ujdi me sllav rreth kompromisit te sakrifikimit te shqiptarve

shqiptart jan e vetmja karte me te cilet mund te luan europa


dhe bėn pazare me sllav duke u tallur me ne


ne jemi plaqke tregu e europes monedhe kusuritje ne mes te interesave sllave dhe te europes

ketu mund te qendron ma teper diagnoza e se vertetes

por ka edhe elemente tjera qe ekseprtet tane politik mund ta dijn

ket edhe ma mirė

dhe ma holl analitikisht , dhe te ja saqrojne popullit ne detale,
ne menyren ma shkencore dhe historike se ku jan ne fakt shkaqet
dhe cilat lojra u luajten neper shekuj perse europa veproj keshtu me ne .
Parime te tilla bashkime shtetesh mbi baza fetare mund te nxisin edhe shtete tjera
qe te bashkohen mbi keto parime

dhe ather bota do te jet nji grupim armiqsorė rreziqesh per paqen me grupime konfederatash prandaj nuk duhet te behen grupime te tilla te rrezikshme qe vene ne pyerje ardhmmerin e shumm popujve por nevoiten integrimet e menqura modernizimat e civilizimet botrorore qe te jen sa me te zhvilluara
menquria njerzore duhet te dominoj per ruajtjen evlerave dhe civilizimeve e e paqes ne bote ebashkpunimit respektit dhe barazive
mendime dhe shkrime te autorit xhelal ferizi neper forume shqiptare

lirik
28-02-10, 11:44
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Klubi Multikulturor Shqiptar // 89075 Ulm (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ulm&action=edit&redlink=1)
Klubi shqiptar 'Nurije Zekaj' // 45141 Essen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Essen&action=edit&redlink=1)
Shoqata 'Liria' // 79106 Freiburg (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Freiburg&action=edit&redlink=1) im Breisgau
Shoqata 'Nėna Terezė' // 73037 Göppingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=G%C3%B6ppingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata 'Mėrgimi' // 74363 Güglingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=G%C3%BCglingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare pėr informim dhe ndihmė e.V. // 21077 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Shoqata pėr kulturė dhe ndihmė Kosova e.V. Hamburg // 21217 Seevetal (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Seevetal&action=edit&redlink=1)-Fleestedt
Bashksia kulturore shqiptare e.V. // 22305 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Shoqata shqiptare e punėtorėve // 22765 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Klubi shqiptar Kosova e.V. // 21109 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Klubi shqiptar 'Jusuf Gervalla' // 30451 Hannover (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hannover)
Shoqata shqiptare Heidelberg // 69226 Nusloch (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Nusloch&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Ylfete Humolli' // 56244 Helferskirchen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Helferskirchen&action=edit&redlink=1)
Klubi shqiptar 'Kaēaniku 90' // 50825 Köln (http://sq.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6ln)
Shoqata Ganimetja Turbeshi pėr Kosovė e.V. // 57368 Lennestadt (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Lennestadt&action=edit&redlink=1)
Klubi kulturo sportiv gjermano-shqiptar 'Prishtina' // 79506 Lörrach (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=L%C3%B6rrach&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Bardhosh Gėrvalla' // 71640 Ludwigsburg (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ludwigsburg&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Dardania' // 68199 Mannheim (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mannheim)
Shoqata shqiptare 'Z. Hajdini' // 72469 Meßstetten (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Me%C3%9Fstetten&action=edit&redlink=1)
Lidhja demokratike e shqiptareve nė gjermani // 45470 Mülheim (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=M%C3%BClheim&action=edit&redlink=1)/Ruhr
Qendra e pavarur kulturore shqiptare "Rilindja" // 80937 München (http://sq.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnchen)
Shoqata shqiptare 'Ylfete Homolli' // 75387 Neubulach (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Neubulach&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare Nordrhein-Westfalen // 57647 Nistertal (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Nistertal&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Jehona' // 90441 Nürnberg (http://sq.wikipedia.org/wiki/N%C3%BCrnberg)
Shoqata shqiptare 'Kadri Zeka' Nürtingen // 73257 Köngen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=K%C3%B6ngen&action=edit&redlink=1)
Klubi shqiptar 'Kosova' // 78315 Radolfzell (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Radolfzell&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Iliria' // 78628 Rottweil (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Rottweil&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Isa Boletini' // 71063 Sindelfingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sindelfingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Malėsia' // 70197 Stuttgart (http://sq.wikipedia.org/wiki/Stuttgart)
Shoqata shqiptare 'Rugova' // 70184 Stuttgart (http://sq.wikipedia.org/wiki/Stuttgart)
Shoqata shqiptare "2 Korriku" // 59846 Sundern (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sundern&action=edit&redlink=1)
Shoqata kulturore shqiptare "Skenderbeu" // 53840 Troisdorf (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Troisdorf&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Drita'// 72070 Tübingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=T%C3%BCbingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Agimi' // 78532 Tuttlingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Tuttlingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Shaban Polluzha' // 79761 Waldshut (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Waldshu&action=edit&redlink=1)-Tiengen
Shoqata shqiptare 'Shaban Polluzha' // 74731 Waldürn (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wald%C3%BCrn&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare '7 Shtatori' // 73642 Welzheim (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Welzheim&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Katerina Cilka' // 65197 Wiesbaden (http://sq.wikipedia.org/wiki/Wiesbaden)
Shoqata e pjesėtarėve tė pėrkatėsisė shqiptare nė Wilhelmshaven e.V. "Kosova" // 26382 Wilhelmshaven (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wilhelmshaven&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare '7 Shtatori' // 42289 Wuppertal (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wuppertal&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Dardania' Würzburg // 97225 Retzbach (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Retzbach&action=edit&redlink=1)
LDK - Lüneburg (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=LDK_-_L%C3%BCneburg&action=edit&redlink=1) // 21337 Lüneburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/L%C3%BCneburg)(1995-2000) e pa zyrtarizuarMarrė nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/Lista_e_shoqatave_shqiptare_t%C3%AB_zyrtarizuara_n %C3%AB_Gjermani (http://sq.wikipedia.org/wiki/Lista_e_shoqatave_shqiptare_t%C3%AB_zyrtarizuara_n %C3%AB_Gjermani)"
Kategoritė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Speciale:Kategori): Shqip (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Shqip) | Gjermani (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Gjermani)
ShikimeTe dashur lexues po ua dergoj ketu edhe emrat e adresat e shoqatave shqiptare ne europė
te cilat ju me kontributin tuaj mund ti ndihmoni kontaktoni e forconi bshkpunimet me shqiptar

shkruani andej letra per kontakte e bashkpunime
te shqiptarit me shqiptarin
qdo her duke zgjedhur gjuhen dhe fjalen me kujdes

per kordinimet tuaja dhe bashkpunimet tuaja si bashkatdhetarė-

shkruani letra ktyre shoqata pasi q e te keni gjetur ne librat e telefonit

numrat e tyre
dhe kontaktoni per bashkpunime e renditje gjith kombtare

nenshkruani peticiionin kunde r kroracis ė
ne gjygj te strasburgut te europes kunder talljeve te kroacise
qe behen ndaj shqiptarve mergimtarė paditeni kroacine ne gjygjin e strasburgut me nje peticion qe fyen jo vetem kombin shqiptar
por edhe vizen e qendrimin ne shtetet e europes fyen komplet administratene europes e botes ku shqiptari kalon pa viza
e vetmja esht kroacia qe pa kurfar trupi vjedh mundin e shqiptarve
per nje vize kalimi duke maltretuar me mbushje te komplikuara dokumentesh
ne konsulata kroate formular te pa kuptimt per nje vize kalimi
kroacis do ti hakmerren brezat shqiptar per ket sjellje nuk do ti harrohen keto vuajtje qe ua shkakton shqiptarve te cilet kan ne pasaporta leje qendrimi te perherhshem ne vendet eruopiane kroacia po i vbjedh parat e shqiptarve mergimtar dhe atyre ne atdhe per nji viz kalimi per te ndertuar rruget e
tyre rrugete kroatve dhe pasurimi i burokracise kroate me hani e plaqke
po behet nga mundie parat e shqiptarve ne mergim

kundershtoni per maltretimin e shqiptarve me peticion paditeni kroacine
ne gjygjin e strasburgut dhe kekroni kthimin e parave te gjith mergimtarve shqiptar q ekroatet ua kan plaqkitur pa te drejte
ne rrugen tranzite me viza jam i bindur se mergata shqiptare dhe kosva e shqiperia do te fitojn gjygjin

keto jan poshtersi te ulta e te ndrya qe u bejne koratet me viza kalimi vetem per nji tranzit kalimi per te shkuar ne shtepi mergimtarve shqiptar
ky rracizem maltretues duhet ti thuhet stop me vendosmeri dhe qdo lloj plaqkitje te shqiptarve rrugve e neper kufij
mjaft ma me poshtersi deri sa esht gjygji i strasburgut perse rrini pasiv shfrytzojeni punoni me peticion e nenshkrime

mjaft ma me fashizmin e tyre plaqkitsit ustash antishqiptarė
dhe ata ne kufij q e po na zhvatin para pa arsye qe nuk ju dihet destinimi nga bandat dhe klanet mafioze


kroacia duhet ti ndal keto sjellje antishqiptare
qe neket rast po e luan rroline nje serbie te dyt
dhe po i pengon per tranzit mergimtarėt shqiptarė
kroacia na ka pranuar vetem nen trysnine e amerikes per ndryshe nuk do ta pranonte kurr koosven ajo esht serbi e dyte per ne shqiptarėt

te gjith ata q ekan lidhje shqiptare dhe adresa qe shkojne ne dobi te interesuarve per kontakte dhe unitet ne sherbim te atdheut
le ti japin ne nje teme te evqant adresat sepse adresat sherbejn per bashpunim dhe kontakte
pa bashkpunim kontakte dhe kordinim
nuk ecet para te humbur dhe te tretur keshtu do te mbesim pa komb pa atdhe pa liri te mjere te humbur te tretur punoni ne sherbim te qeshtjes kombtare
dhe te interesave tuaja duke u forcuar individi dhe lidhjet forcohet kombi

e shoqeria shqiptare punoni kontaktoni mos rrini se kohrat po ecin e ne po ngecim
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : Sot nė 10:07.

lirik
28-02-10, 13:31
Bashkėsitė shqiptare tė zyrtarizuara nė diaspor

Qendra informative kulturore Kosova 'LDK' e.V. // 70173 Stuttgart (http://sq.wikipedia.org/wiki/Stuttgart)
Qendra informative kulturore Kosova 'LDK' e.V. // 12055 Berlin (http://sq.wikipedia.org/wiki/Berlin)
Qendra informative kulturore Kosova 'LDK' e.V. // 21077 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Lidhja e shoqatave kulturore shqiptare // 76530 Baden-Baden (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Baden-Baden&action=edit&redlink=1)
Lidhja shqiptare // 76530 Baden-Baden (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Baden-Baden&action=edit&redlink=1)
Shoqata 'Atdheu' // 76534 Baden-Baden (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Baden-Baden&action=edit&redlink=1)
Shoqata Ganimete Turbeshi pėr Kosovė e.V. // 57334 Bad Laashpe (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Bad_Laashpe&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare '2 Korriku' // 97980 Bad Mergentheim (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Bad_Mergentheim&action=edit&redlink=1)
Klubi shqiptar Bajram Curri e.V. // 12047 Berlin (http://sq.wikipedia.org/wiki/Berlin)
Klubi shqiptar 'F. Grejēevic' // 70794 Bernhausen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Bernhausen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Alternativa Kosovare' // 53227 Bonn (http://sq.wikipedia.org/wiki/Bonn)-Beuel (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Beuel&action=edit&redlink=1)
Liria // 28237 Bremen (http://sq.wikipedia.org/wiki/Bremen)
Qendra informative kulturore shqptare "Emin Duraku" // 40223 Düsseldorf (http://sq.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCsseldorf)
Klubi Multikulturor Shqiptar // 89075 Ulm (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ulm&action=edit&redlink=1)
Klubi shqiptar 'Nurije Zekaj' // 45141 Essen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Essen&action=edit&redlink=1)
Shoqata 'Liria' // 79106 Freiburg (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Freiburg&action=edit&redlink=1) im Breisgau
Shoqata 'Nėna Terezė' // 73037 Göppingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=G%C3%B6ppingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata 'Mėrgimi' // 74363 Güglingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=G%C3%BCglingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare pėr informim dhe ndihmė e.V. // 21077 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Shoqata pėr kulturė dhe ndihmė Kosova e.V. Hamburg // 21217 Seevetal (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Seevetal&action=edit&redlink=1)-Fleestedt
Bashksia kulturore shqiptare e.V. // 22305 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Shoqata shqiptare e punėtorėve // 22765 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Klubi shqiptar Kosova e.V. // 21109 Hamburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hamburg)
Klubi shqiptar 'Jusuf Gervalla' // 30451 Hannover (http://sq.wikipedia.org/wiki/Hannover)
Shoqata shqiptare Heidelberg // 69226 Nusloch (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Nusloch&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Ylfete Humolli' // 56244 Helferskirchen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Helferskirchen&action=edit&redlink=1)
Klubi shqiptar 'Kaēaniku 90' // 50825 Köln (http://sq.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6ln)
Shoqata Ganimetja Turbeshi pėr Kosovė e.V. // 57368 Lennestadt (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Lennestadt&action=edit&redlink=1)
Klubi kulturo sportiv gjermano-shqiptar 'Prishtina' // 79506 Lörrach (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=L%C3%B6rrach&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Bardhosh Gėrvalla' // 71640 Ludwigsburg (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ludwigsburg&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Dardania' // 68199 Mannheim (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mannheim)
Shoqata shqiptare 'Z. Hajdini' // 72469 Meßstetten (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Me%C3%9Fstetten&action=edit&redlink=1)
Lidhja demokratike e shqiptareve nė gjermani // 45470 Mülheim (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=M%C3%BClheim&action=edit&redlink=1)/Ruhr
Qendra e pavarur kulturore shqiptare "Rilindja" // 80937 München (http://sq.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCnchen)
Shoqata shqiptare 'Ylfete Homolli' // 75387 Neubulach (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Neubulach&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare Nordrhein-Westfalen // 57647 Nistertal (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Nistertal&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Jehona' // 90441 Nürnberg (http://sq.wikipedia.org/wiki/N%C3%BCrnberg)
Shoqata shqiptare 'Kadri Zeka' Nürtingen // 73257 Köngen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=K%C3%B6ngen&action=edit&redlink=1)
Klubi shqiptar 'Kosova' // 78315 Radolfzell (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Radolfzell&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Iliria' // 78628 Rottweil (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Rottweil&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Isa Boletini' // 71063 Sindelfingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sindelfingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Malėsia' // 70197 Stuttgart (http://sq.wikipedia.org/wiki/Stuttgart)
Shoqata shqiptare 'Rugova' // 70184 Stuttgart (http://sq.wikipedia.org/wiki/Stuttgart)
Shoqata shqiptare "2 Korriku" // 59846 Sundern (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sundern&action=edit&redlink=1)
Shoqata kulturore shqiptare "Skenderbeu" // 53840 Troisdorf (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Troisdorf&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Drita'// 72070 Tübingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=T%C3%BCbingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Agimi' // 78532 Tuttlingen (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Tuttlingen&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Shaban Polluzha' // 79761 Waldshut (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Waldshu&action=edit&redlink=1)-Tiengen
Shoqata shqiptare 'Shaban Polluzha' // 74731 Waldürn (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wald%C3%BCrn&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare '7 Shtatori' // 73642 Welzheim (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Welzheim&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Katerina Cilka' // 65197 Wiesbaden (http://sq.wikipedia.org/wiki/Wiesbaden)
Shoqata e pjesėtarėve tė pėrkatėsisė shqiptare nė Wilhelmshaven e.V. "Kosova" // 26382 Wilhelmshaven (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wilhelmshaven&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare '7 Shtatori' // 42289 Wuppertal (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Wuppertal&action=edit&redlink=1)
Shoqata shqiptare 'Dardania' Würzburg // 97225 Retzbach (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Retzbach&action=edit&redlink=1) LDK - Lüneburg (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=LDK_-_L%C3%BCneburg&action=edit&redlink=1) // 21337 Lüneburg (http://sq.wikipedia.org/wiki/L%C3%BCneburg)(1995-2000) e pa zyrtarizuar

lirik
28-02-10, 13:32
--------------
Mendoj personalisht se te gjith shqiptarėt duhet te lidhen me lidhje te fuqishme organizative
dhe kontakte NATYRISHT duhet hapur syte me qfar njerzish po kontaktohet
dergoni letra per kontakt merrni numra telefonash
dhe adresa
lidhuni me shoqaqatat shqiptare me qendra te ndryshme biznesesh e kontakte mos rrini por lidhuni te organizuar veproni me ide e bashkpunime te menqura largpamse dijani kimetin njeri tjetrin se aty esht suksesi e jeta perndryshe jeni te humbur nese armiqt ju shpartallojn mendet jan per ti perdorur perdorinin ato


pa kontekte elidhje te organizuara nuk jetė pa ndihmen enjeri tjetrit
armiqt
nuk ka jete shqiptari
ndeersa armiqt dhe provokatoretq e flasin shqip
po mundohen te na shpartallojne
e te na gjymttojne te na shuajn te na ngatrrojn jo vetem me ne forume
por ne qdo aspekt te jetes
kunder tyre ilaqi me i mir esht te krijohen grupe speciale
patriotike qe percjellin tradhtine e tyre hap pas hapi dhe veprimet e tyre te ndrya e antikombtare ket lloj sigurimi e kan te gjitha shtetet e kombet
duhet ta ken edhe shqiptart sepse te kqijt na qiten fare kunder tyre duhen grupe speciale patriotesh shqiptarve ju nevoiten grupe speciale patriotesh por si buka qe ju nevoitet sepse te kqijte po e shkatrrojn shoqerin shqiptare pra lufta e shqiptarve te mire kunder te kqijve esht e pa shmangshme tradhtaret duhet trajtuar si serbet qetnik ata nuk jan shqiptar
ruajini nga shqipfolsat dhe tradhtarin qe flet shqip krahasojeni me shkja ndj ti nuk ka mshire mos e quani kurr shqiptar provokatoret le te dijn mire se nuk ka me ju shkue gjat poshtersia
rrini ne kontakte dhe bashkpunime te ngushta me moton shqiptari e ndihmon shqiptarin vetem ky shteg esht jeta dhe shpetimi i juaj kombtar ė pa ket ide e nisme jeni te humbur te shkatrruar
armiqt po mundohen te na gjymtojne kujdes nga provokatoret dhe tradhtaret

lirik
28-02-10, 13:38
Mos Beso Diēka Thjesht :
- Sepse Dikush Tjetėr e Beson.
- Sepse Thuhet nė Libra tė Lashtė.
- Sepse Njė Besim Mbahet nga tė Gjithė.
- Sepse Njė i Ashtuquajtur i Menēur e Tha.
- Sepse Thuhet se Ėshtė me Origjinė Hyjnore.
****Beso Vetėm atė Qė Tiiiiii Provon dhe Gjykon se Ėshtė e Drejtė....

-------------
tradhtarve dhe provokatorve duhet me ua tregue vendin
detyre e shejt e popullit shqiptar

lirik
28-02-10, 13:41
Tradhtarėt e provokatoret me kan bė keq ,por ball per ballė u pa burrnija e qendresa e tyre
ata jan te lig e shpirte e gjarpij ne gjuhe
te marrin ne
qaf ė me poshtersine e tyre


te fortit besniket
trimat e burrat fisnik nuk te ngacmojnė nuk te bejne padrejtesi dhe qendrojne deri ne fund ne te drejten e tyre dhe jan trima

vetem i ligu qe provokon e ngacmon e dorzon shpirtin qe ne betejen ne perleshjen e par ė e disa edhe pa hy ne perleshje sepse e i till esht ngucakeqi provokatori tradhtari
pervoje e imja shumvjeqare po ua jap falas lexuesve

lirik
28-02-10, 20:32
Adresa/Adresse
Illyria, c/o ASTA Uni-Hamburg
Von-Melle-Park 5, D-20146 Hamburg
e-mail: illyria@uni-hamburg.de

te dashur lexues ketu per qdo rast e keni edhe adresen e shoqates se studentve shqiptar ne hamburg

lirik
28-02-10, 21:05
Kontakto Zyrat ne bote :
LSHB NE BOTE


SHQIPĖRI :

AlbertZholi , e-mail: a_zholi@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


KOSOVĖ

Nekibe Kelmendi e-mail: nekibekelmendi@gmail.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Prof.Dr.Orhan Kubati, e-mail: kongresi2@lshbk.org This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Liman Asllani e-mail: liman.asllani@lshbk.org This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Besa Krajku ,e –mail : besak@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


MAQEDONI:

Prof.Dr.Milaim Fejziu, e-mail: prof_m_fejziu@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


MALI I ZI :

Prof.Dr. Nail Draga, Ulqin


KROACIA:

Simon Kuzhnini, Zagreb e-mail: vellezritkuzhnini.lshb@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Mikel Kuzhnini, Zagreb e-,ail: vellezritkuzhnini.lshb@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


SHBA:

Ndue Hila, e-mail: nduehila@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


ANGLI:

Talat Pllana, Londėr, e-mail: talatpllana@yahoo.co.uk This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


ITALI:

Vitore Stefa ,Trieshtė e-mail: vitore2000@yahoo.it This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

GREQI:

Elda Kokoneshi , Janinė e-mail: albelanko@gmail.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


GJERMANI:

Sebastian Nuhiqi, e-mail : albakos-frankfurt@web.de This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Alida Hisku-Keune Fulda-Gjermani. e-mail: alida@keune.info This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


DANIMARKĖ

Luigj Shkodrani,Slangerup e-mail : luigji_61@hotmail.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


SKANDINAVI:

Prof. Ibrahim Igriu,


ZVICERR:

Ali Nikoliqi, e-mail: a_nikoloqi@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Nazmi Jakurti, e-mail: nazmi.jakurti@unio.ch This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view itBENELUKS

Ramiz Zekolli , Bruksel. Tel 0032 720 25 30


RUMANI

Baki Ymeri, Bukuresht, e-mail: bukuresht@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view itAUSTRALI:

Naim dhe Sami Flamuri, e-mail: naimflamuri@yahoo.com.au This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


TURQI

Ahmet Japagici, StambollZyrat ne Kosove:LSHB NE KOSOVĖ:Prishtinė:

Nekibe Kelmendi e-mail: nekibekelmendi@gmail.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Akadamik Pajazit Nushi

Akademik Esat Sravileci

Xhevat Syla , e-mail: xhsyla@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Daut Demaku, e-mail: dautdemaku@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Prof.dr.Ilir Limani, e-mail : ilir.limani@fiek.uni-pr.edu This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


Prizren:

Prof.Dr.Orhan Kubati, e-mail: kongresi2@lshbk.org This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Liman Asllani e-mail: liman.asllani@lshbk.org This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Besa Krajku ,e –mail : besak@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Indira Ēipa , e-mail : indiracipa@gmail.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Qazim Ēakalli, e-mail : fotostarprizren@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


Gjakovė :

Arbnor Pula, e-mail: arbnorp@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


Pejė:

Dr.Ymer Qavolli,

Seit Luta, e-mail: seber_50@hotmail.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


Gjilan :

Dr.Aqif Huruglica e-mail:

Gani Pireva , e-mail: gani_pireva@yahoo.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


Ferizaj:

Skender Haxhimusa, e-mail: skenderhaxhimusa@hotmail.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


Mitrovicė:

Avni Kotorri,e-mail: avnikotorri@hotmail.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Bajram Aliu, e-mail: bajram_aliu@hotmail.com This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Te dashur lexues
ja edhe lidhja shqiptare ne bote LSHB
kjo lidhje mund ti sherbej qdo shqiptari te ndershem

si lidhje per qdo shqiptar ne bote
qe ka synime kombtare e lidhje per interesa kombtare shqiptare
vetem motoja shqipatri e ndihmon shqiptarin
mun ta shpetoj kombin shqiptar
shqiptari me shqiptarin ne sherbim te lidhjeve te jetes e kombit

lirik
28-02-10, 22:39
krijoni lidhjet e forta shqiptare ne gjith boten
dhe ne atdhe dhe veproni se bashku per te miren tuaj e te kombit
perndryshe egozmi esht katastrofa juaj

koha e pas luftes

e cila solli disa ndryshim e kahje te pa deshirueshme ne atdhe
ne mbar trojet etnike

si pasoje do te jet katatsrofa nes e nuk ndryshohen
menyrat
dhe gjithqka te sjelljeve qe nuk jan kahje te shendosha

, me keto sjellje tani qe djajt e sollen
nji far mode te ferrit kombi shqiptar do jet ne kriza te mdha morale
e materiale
ky esht qellimi i armiqve dhe duarve te huaja agjentureske ,

qe ti shpartallojn shqiptart or mos lejoni ne doren tuaj esht te ecni para ose te shpartalloheni vetem dy rrug i keni o kom b e atdhe shteg tjeter nuk ka

egoizmi ose unitetit ekordinim i i perbashkt

lirik
01-03-10, 08:58
Krijoni lidhjet e forta shqiptare ne gjith boten,

dhe ne atdhe ,dhe veproni se bashku ne kordinime per te miren tuaj e te kombit
perndryshe egozmi esht katastrofa juaj

koha e pas luftes esht ne sherbim te absurdit e te shkatrrimit ndryshojeni
kohen

e cila solli disa ndryshim e kahje te pa deshirueshme ne atdhe
ne mbar trojet etnike si dhe ne diaspore

si pasoje do te jet katatsrofa nes e nuk ndryshohen
menyrat dhe sjelljet


dhe gjithqka te sjelljeve qe nuk jan kahje te shendosha

, me keto sjellje tani qe djajt e sollen

nji far mode te ferrit kombi shqiptar do jet ne kriza te mdha sociale morale
e materiale

ky esht qellimi i armiqve dhe duarve te huaja agjentureske ,

qe ti shpartallojn shqiptarėt por ju shqiptar mos lejoni

ne doren tuaj esht te ecni para ose te shpartalloheni
vetem dy rrug i keni o kom b e atdhe shteg tjeter nuk ka

egoizmi ose unitetit e kordinim i i perbashkt
ne sherbim te vetevtesu tuaj e jets tuaj te brezave

lirik
01-03-10, 09:05
Flitet per milioneret shqiptar se prapa pasurive te tyre qendron dikush tjeter

monopolist te dyshimt sekret ilegal por keto jan ndoshta llafe nuk i dihetPOR QE JAN PADRONET E TYRE PRA KETA NUK JAN POSEDUESIT E PASURIVE

ata poseduesit e vertet thone se mshefen qe nu ju dihet adresa atyre

as e mri e as mbiemri sepse ata mshefen

thuhet se keta far pseudomilioneret jan vetem disa kukulla loje
teatrale lojtarė te kti teatri gjoja biznes milioner

por hajrin nuk ua shef populli shqiptar

ata as nuk bejn investime serioze as nuk tregojn interesime per punsimine te popullit shqiptar jan indiferent ndaj varfris s epopullit

dhe shpetimin nga varfria kombtare nuk e organizojn ata
varfria qe ka perfshi nji popull te zhgenjyer

as nuk hapin sektore pune pra prania e tyre esht e rrezikshme
sabotuese siq duket ma teper se sa dobishme

ne atdhe

nese nuk ua shohim hajrin dmth diku duhet hulumtuar

se mos jemi duke ua pa sherrin ktyre njerzve


dikush duhet percjellur detalet e sjelljeve te tyre

deri ne imtesi qe ti deshifroj veprimet e tyre dhe arsyet esjelljes se tyre kshtu me popull
deri sa populli nuk po shef hajr prej tyre pse pra jan milionera kot q na duhen ataas nuk e ndihmojn diken ndonji bashkkombas ne investime apo perparime

kolektive kombtare

as nuk kan ndjenja kombtare shumica jan mendjemdhej
fodullaq na duhen kta njerz egoist vetem te na bejn hije mbi dhe

na duhen milioner patriot kombtarė por jo milioner qe tremben nga hieja e vet

qe nuk e kan shpirtin te madh as s a te mizes

te disa qe vet personalisht i njo ata qe ju duket vetja s ekan preke qiellin
vertet kjo u deshmua me sjelljet e tyre te pa fisme e aspak bujare
por sjellje te pa civilizuara mohuese e perbuzse primitive te pa kulture
flas te verteten

elvio
01-03-10, 14:07
pasi i kam lexuar me perkushtim poezite e tij e konsideroj person me vlera,edhe me dhunti pozitive mbi ate c'ka shkruan.

poezite e tija nje buqete brilante lirike kuptimplote.

urime e suksese

lirik
01-03-10, 19:47
pasi i kam lexuar me perkushtim poezite e tij e konsideroj person me vlera,edhe me dhunti pozitive mbi ate c'ka shkruan.

poezite e tija nje buqete brilante lirike kuptimplote.

urime e suksese

...............................

Ju faleminderit elvio per kontributin tuaj ne mendime per autorin

dikurė kur isha ma i ri kam shkruar ma me vullnet dhe energji

por koha armike per mua u tregua e pa mshirė dikujt thone i ben
edhe gjeli veze e dikuj as pula jo
ne rastin tim esht kjo,mua as pula nuk mė bėn vezė
qka do tė thot se fati nuk mė prinė sepse fati ėsht ne njerz
do te isha larguar nga forumet shqiptare
por per hir te popullit nuk po mundem

bert
01-03-10, 22:37
me poezi spara merrem por ama kur vjen puna tek kombi dhe politika e kombit liriku ben nje pune te mrekullueshme dhe ka nje mprehtesi te dukshme ne mendimet e tije. e kupton mjaft mire realitetin dhe zbardh te dyshimtat e politikes shqiptare qe per shume shqiptare akoma nuk shihen. shpresoj te jete me aktiv ne politike liriku dhe te sjelle shkrime akoma me shume ne ndihme te kosoves e trojeve shqiptare

lirik
02-03-10, 00:16
me poezi spara merrem por ama kur vjen puna tek kombi dhe politika e kombit liriku ben nje pune te mrekullueshme dhe ka nje mprehtesi te dukshme ne mendimet e tije. e kupton mjaft mire realitetin dhe zbardh te dyshimtat e politikes shqiptare qe per shume shqiptare akoma nuk shihen. shpresoj te jete me aktiv ne politike liriku dhe te sjelle shkrime akoma me shume ne ndihme te kosoves e trojeve shqiptare-------------
Bert ju falenderoj per rrespektin ndaj meje
duke qene se ne disa forume kam dhane shum mendime e vargje e analiza
e me jan fshi te gjitha sepse aty kam pas dhene kontribut
disi me ka ra vullneti
pas atij diskriminimi

dhe nuk jam perveshur punes si duhet
te them te drejten un ma teper anoj kah ndonje mundesi ekonomike
per nje te ardhme me te mire te atdheut
por edhe vet do isha intresuar per ndonje firme shqiptare

deshira ime e madhe esht q e trojet shqiptare te shpetojne nga kthetrat e varfrise dhe te punsohet populli

pastaj kam edhe disa angazhime tjera e plus vargjet

jo pse nuk ekam kuptuar politiken natyrisht qe e kam njohur
edhe politiken e artin e saj te diplomacise
nuk e kam ndermend ktu q ete fryhem mos me keqkuptoni
ju lutem esht mir e ne shqiptart te msohemi te flasim hapur dhe sinqert


dhe po me vjen keq qe po shprehem ktu ne ket rast
por ka shum deshmitarė shqiptar
te asaj kohe kur n vitin 1981 pak dit para se te burgosem
veq kan pas shperthye demostratat e trazirat
ne nje tubim kam thene ndegjoni burra e gra
un edhe mund te burgosem ne mund te burgosemi
brezat tjer do te vijn e liria do te vjen dikush duhet te flijohet

por mbajeni ne mend qka po ju them
ktu ne trojet tona do te vie nje kohe dhe do te nderhyn amerika
dhe perendimi
ma se largu deri ne vitin 2000 ather ishte viti 1981 kur e kam folur ket fjale ne prani te shum njerzve

sllavizmi nuk do te jet ma faktor por perendimi
do te ket rrolin ne kto hapsira dhe kontrollin
te flasesh per kto prognoza ne at kohe ishte sikur te tregoje prralla
ne kto kohra ose te thuash mali do behet fushe un kam pa shum njerz q enuk jan ne gjendje te para shikojn as per kohra te shkurtra
se le ma qka sjell ardhmeri pas shum vitesh

un ekam percjell situaten me vite dikur
edhe tani epercjelli por ka tash njerz sa te duash q ejan adftesuar dhe
po shkruajn atrdheu nuk mbetet keq per njerz intelegjent e dijetar ka sa te duash por atdheu ka mbetur keq kah ana ekonomike ktu duhet te perqendrohet froca e te gjith shqiptarve


disa njerz qe po fryhen sot nuk kan mundur t e prognozojn as kur jan ngritur avionet e natos per bombardime se kah do te shkojne

lirik
03-03-10, 07:48
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Arabėt dhe te gjith te tjer popuj ne duhet te na lėnė ne tė qetė,
ne shqiptarėt nuk mund tė mbajmė mjerimin e botes mbi shpatullat tona,
as te rregullojmė konfliktet botrore,
jemi nė hall pėr vete as njė e keqe nuk i vjen askuj nga ne shqiptarėt ,

dhe kėrkojmė tė na lėnė tė qetė, ne mjaft patėm vaujtje shekullore ,
tė ferrit mbi tokė e mbi dhe , dhe ne jemi njerz paqsorė shpirtin tonė e njeh bota njerzore civilizimi
,
Ne shqiptarėt qe kur shikojmė e ndėgjojmė konflikte te pergjakshme botrore
e probleme ne mes te kombeve
botrore

na vjen keq dhe ndjehemi keq shpirtrisht deshirojme paqen ne mes tyre dhe qetsine
por nuk mund te bejm asgje per askend si popull i vogel e i varfer

dhe nuk jemi kurfar faktori vendosės,
e nuk jemi as faktorė ne botė ,as ne okb,
prandaj qka do qe kerkohet prej nesh ėsht padrejtesi
ngarjesė per ne ata tė tjerėt pra ne duhet tė na lėnė tė qet ė

nė hallet tona nė token tonė ne te drejten tonė autoktone historike

Konfliktet botrore le ti zgjedh bota si te mundet vet

ėsht detyrė e superfuqive dhe kombeve te fuqishme te mdha
e jo e shqiptarve qe jan ne reziqe per vete te rrethuar nga sllave grek
e armiq tjere te rrezikshem per rreth dhe ne botė kemi hallet tona te mdha
bota duhet te na kuptoj ne dhe poziten tonė prandaj te mos na diskrimonojnė

sepse ne nuk jemi ata qe vulosiim fatet botrore as qe i japim kahje konflikteve botrore prandaj kerkojme qe ne rastin tone te merret para sysh drejtesia njerzore e morale si dhe shum arsye tjera e rrethana

jemi komb i vogel ne te drejten tonė kekrojme te jetojme me vlera e dinjitet ne civilizim ,
dhe nuk kemi qellime pushtuese as qė jemi e keqja e dikujė

dhe tė tjerėt nuk kan arsye tė na diskriminojnė
tokat tona etnike dhe hisja e jone etnike duhet te ken garancione nderkombtare sepse jemi populli ma konstruktiv ne bote sa i perket paqes dhe pa djallzivve askend nuk e kemi pushtuar as nuk mendpojm ta pushtojme
historia flet me fakte prandaj te gjitha kombet duhhet te ken raporte te shkelqyeshme me ne shqiptarėt ne duhet ti kemi rruget hapura per tregti e biznese dhe vizita kulturore ku do ne bote pa viza si shqiptarė

tregjet e levizjet e lira neper bote dyerrte botes te jen te hapura per ne shqiptarėt
e pa djallzuar
te levizim pa komplekse neper bote per kulture tregje biznese
deri sa nuk jemi e keqja e askuj

mendim opinion i formuluar nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
nuk po guxoj te them poeti se me ket titull nuk po pajtohet krejt mileti

lirik
04-03-10, 16:45
Te nderuar bashkatdhetarė
nuk jam njeri qe i bllokoj situatat as q enuk e mbaj fjalen siq po akuzohem dhe po akuzohem shum m her pa te drejte ne rast se ky aksion merret serizoisht
per ndihme ne sponzorrizimin e librit tim po ju them se librat emia esht dashur te dalin qe sa e sa vite por poshtersia dhe diskriminimi nuk kan pas
fund po ju them se edhe enderr sikur te shohin kombet tjera qfar absurdesh ndodhin te ne do t e rrenqetheshin ,po e them se nga njiher jemi te quditshem dhe interesant njerz me do pshtjellime q eja bejjm vetes

per gjirollogari rreth librit te autorit xhelal ferizit esht duke u punuar
dhe marrveshjet po behen ajo gjirollogari do te hapet
dhe njerz serioz i kam angazhuar rreth kti qellimi
kur te qes un gjirollogarine ktu ne temen time le te mbetet ktu e perhershme
dhe ne at gjirollogari mund te shkojne paratė e bashkatdhetarve
per librin e autorit xhelal ferizi
pra un fjalen do ta mbaj dhe nuk jan sabotator siq po akzohem e me do akuza tjera pa lidhje siq po akuzohem nga njiher pakuptimt nejse

ketu mund te deklaroheni secili sa ka dhene para dhe a i ka paguar sipas premtimeve
pritni edhe pak dhe kjo pune po rregullohet
ne temen time ktu jepni edhe datat kur i keni paguar dhe saktesi tjera
ne ket teme timen ktu
ju lutem moderatorve ktu percjellin situatat
me nderime autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku

lirik
05-03-10, 15:09
Ne nji forum tjeter kam pas shkruar dhe propozuar te nderprehet gazi rus ,
dhe importi i tij ne europė e ne botė te bojkotohet
ekonimia ruse ne pergjithsi ,
perndryshe rusia do te ket prore pasuri e armatim
dhe forca per te pushtuar teritore te reja
, dhe paraqet rrrezik per njerzimin ,armatimi i rusve
esht arsenal i rrezikshem per paqen dhe ardhmerinė e njerzimit , nji fuqi kaq e madhe qe fiton para dhe i investon ne armatim duhet te dobsohet ,
Rusia sllavet kan zjarr te madh e smundje te rrezikshme te pa sheruara njerzore qe i mbajne ne shpirte dhe presin rastin per ta gjymtuar boten civilizimin botrorė
jan te smura nga komplekset shovene nacionale dhe paraqesin rrezik per boten jan te prirura per ngrenje tokash e lakmi krimesh defekt i natyres i papermrisueshem
bota duhet te ndjej ke t rrezik dhe te marr masa me
kohe para se te bėhet vonė ku civilizimi botrorė mund te rrezikohet .
Rusia dhe serbia duhet te bojktohen me viza e varfri jo trojet shqiptare e shqiptarėt europa dhe amerika duhet ta ken te qartė ket dhe te bejn kthesa ne favor te shqiptarve
qe jan prirje konstruktive per jeten dhe paqen e nuk jan te ngarkuar me defekte ne koke per rreziqe te globit


Pėr se nuk po frorcohet faktori shqiptarė nė botė dhe ne atdhe nuk e kam te kjartė politiken dhe qellimin e e amerikes
,ndaj shqiptarve keto sjellje bojkotesh ekonomike dhe ndarja e mitrovices jan absurde nuk mund ti kuptoj populli shqiptarė

kapitali do te duhej te vėrrshonte ne trojet shqiptare si lumi
nga investimet botrore e te shqiptarve
perse gjith kto pengesa e anarkizma ne trojet shqiptare
,perse kan besim ne korenė e jugut amerikenet per ti pasuruar ata e ne shqiptarė jo shtrohet pyetja pse
ne te cilen duhet te pergjigjen analistet me te mdhej te kombit
prandaj jam zhgenjyer dhe habitur me politiken e amerikes
qe ne fillim dhe jam befasuar me keto sjellje
poashtu un isha i deklaruar me shkrim ne forum gjithnji kam pasur rezerva ndaj barak obames nuk me ka ardh mire qe ky njeri u zgjodh ne krye te amerikes ,esht dashur dikush tjeter te zgjidhej president i amerikes ,
barak obama nuk esht duke u angazhuar shum per zhvillimin ekonomik te shqioerisė etnike as per disa interesa tjera vitale te shqiptarve ne pergjithsi
qelsi i europes duhet te jet shqiperia dhe kosova
forca kryesore kalaja kryesore e europes
poulli i ri dhe energjik vital ku zhvillimi puna dhe kapitali do te ishin ne vlim dhe e gjith bota te sillej aty ne at klime magjike mediterane klime mahnitese dhe pozicion te bukur

pra ne europe duhet te jen shqiptarėt
ma te pasurit dhe me te fortet ushtarakisht dhe ekonomikisht qe do te mund te jen krahu ma i forte i demokracise dhe muri ma i sigurt i shummrreziqeve qe vijn nga kombe e shtete tjera
por edhe muri ma i sigurt antisllav ,por te lihet kombi shqiptar kshtu si ka filluar amerika me ket bojkot e varfri ,ekonomike ,kjo nuk ka ma kuptim,
shqiptari nuk paraqet kurfar faktori me ket varfri e mjerim
dhe nese gjithqka rrenohet e rrokulliset nuk jan pergjegjs sqjhiptarėt ,por amerika dhe europa dhe te tjeret se pse e lan ne nje verfri te pa shembullt dhe bojkot qellimisht

Atje ne at forum kam pas propozuar dhene nji mendim konkret qe gjithqka ne botė tė behet me energji solare,
ne menyr qe te mos mvaren nga gazi rus perse tė bėhen gjėrat me gaz e me naften q' kuptim ka kjo ,
dhe pat filluar ne gjermani kjo iniciativė me enrgji solare dhe makinen me rrymmė firma bmw e nxori makinen kerrin veturen shum te perkryer me rrymė
por po mbahet sekret qellimisht qellimisht endalen klanet e naftes dhe te gazit lobet mafia enaftes
por u ndal e ndali dikush dhe dihet kush e per qfar interesash

************************************************** ****

nji mendim i autorit xhelal ferizi gjat diskutimeve ne forum

luckyman
05-03-10, 21:36
Xhelal Ferizi aka *lirik*= Burre shteti

lirik
05-03-10, 23:02
Xhelal Ferizi aka *lirik*= Burre shteti

-------------


I nderuar paskit dhene nje figure i kryqzuar si krishti qe simbolizon vuajtjen dhe flijimin per qeshtje madhore, ne ket rast ju kuptoj se qka keni dashur te paraqitni ,
Burre shteti xhelal ferizi dhe aka nenkupton akademik

apo jo , por keni shkuar larg sepse un nuk arrita te mbaroj fakultetin
per shkaqe qe ta sh ma te gjith po dini
prandaj mbeta kshtu siq mbeta
historia eshste pamshirshme
dhe ka shkelur shum njerz nuk jam i vetmi njoh njerz te aft qe kan mbetur per gjynah e qe jan vertet talenta te mdhej trup esht per kohen qe i la pa mshirshem ata njerz ne mjedis balte ata kan bė per atdhe dhe u lan pas dore pamshirshemrrota e kohes te shkele kur je pa krah te kpute

sikur te isha ne moshe ma i ri do te kandidoja per deputet i pa varur


dhe do i kryeja studimet njokohsisht

por kohrat shkuan dhe u bė vone per mua ma shkeli rrota bishtin

pa krah nuk fluturohet kot e ke vetem nuk arrihet asnji gjė pa rreth te
forte e perkrahs kshtu qe talentet ne mungesa te perkrahjeve kan mbetur
te mjere neper skutat e botes te humbur dhe te zhgenjyer


disa shkaqe tjera me detyruan qe te mbetem kshtu
dhe ja ku jam ne mesin tuaj por besoj se do te behet mire
edhe pse vertet disa rrreziqe mu sollen dhe po me sillen her pas here mbi krye nga disa njerz te pa ndergjegjshem qe po me krijojn skenare

kam kaluar kriza te mdha e bojkote i vetmuar dhe i pa ndihme

i jam drejtuar disa bashkatdhetarve e disa njerzve dhe disa biznesmenve te mdhej ma heret dhe i kam paralajmruar per ket krize e per sitiuatat ne pergjithsi por kot esht kjo ata nuk kan vetedije kombtare
duke mos pasur vetedije kombtare jemi kshtu siq jemi dhe
jemi katandisur duke mos eperkrahur njeri tjetrin kush din te llogaris mire matematiken e te llogaris sjelljet sabotimet del s ekemi me mija vjet humbje
ku do te ishim tani sikur te ishim siq ekerkon rregullidida njerz qe fare me lehtsi kan pasur mundsi te me qesin ne pozita ma te mira situatash por nuk kan vepruar shkaku ka qene vetedija e tyre shum e ult per bashkatdhetarin dhe per patriotizmin
patriot te vertet ka pak numri i tyre esht i vogel jo i madh
patriotizmi i ka disa kategori dhe jo te njetes shkalla
ai ndahet ne disa kategori patriotizem simpatzues nga distanca patriotizem
me interes dhe patriotizem i sakrifices ndersa disa jan vetem te aft per te kapur situatat
dhe e kan kapur fatin nderrsa asnji nga keto te trija nuk i kan

lirik
06-03-10, 16:33
Kur n' Prekaz ka ra kushtrimi
e u perhap baroti e zhari
mbi drenicė u pa flakrimi
per me u djegur toka e bari

thonė se u mbush toka me shkje
th'rrasin kullat me qendrue
derdhej tokes gjaku rrke
permbi va tue ecė si prrue

me shtat zemra Adem Jashari
por si del shqipja ledines
si sokol ai trim shqiptari
po ja qet plumbat martines

tre mij shkje po i sheh mizorė
tu i msy kullat me armė qetnike
te pa mshirė syrin gjaksorė
qe po e msyjnė shqipninė etnike

ne prekaz te kulla e t' parve
ku flamur mbante bedemi
del simboli i qendrestarve
ne rrethatore bacė Ademi

me qendrue thot ndera e t' parit
por si rrfe fjala e shabanit
se per te gjallė fisi i Jasharit
nuk bjen ne dore te pansllavianit

per t' bekueme tokė dardane
po thrret Hamza drejt gajretit
per kto fusha drenicjane
derdhim gjak sa ujt e detit

e per dhe te shejt t' shqipnisė
kur te na thrret ndera e baroti
bien fatosat e lirisė
siq i msoj Gjergj Kastrioti

pritem shkja po thrret Osmani
e Kushtrimi djalė si zana
e Ademi drenicjani
nji luan qe e lindi nana

se pa dalė permbi vullkanet
pa vlue gjaku per mbi zhare
pa u shkrumbė trojet ilriane
s' lidhen gjallė fiset shqiptare

M e rastin e pervejtorit te renjes se Adem Jasharit
dhe familjes e tij legjendare
vargje shqiptare nga autori xhelal ferizi

lirik
07-03-10, 00:29
Be carefull!Nqse i keni rene me qafė kot xhelal ferizit jeni njerez te ndyre,
por n'ė qoftse ėshte e kunderta ju lumte!
Une jam njeri i ndershem e jo batakci.
Per mua e verteta eshte nder burreri,eshte krenari!

Genjeshtra,hipokrizia,pordhaceria,snobizmi ,mburrja se te kane dhene dy celsa per te bere delet ne forum si moderatorė

postimet e atij qe i ke zili dhe mbi keto baza i bie ne qafe
jane gjera qe i urrej!


Une ne keto momente nuk jam as mik as armik,i askuj

dua ta zbuloj se kush eshte xhelal ferizi !

N'qse qendrojnė ato qe thote ai
disa provokues ketu i kane rene me qafė pa faj kti autori
dhe jan tė pa ndergjegjshem e te poshter poshter!
...........................


Te nderuar lexues nji nder diskutimet dhe reagimet e disa lexuesve
ne nje forum tjeter te cilat i kisha regjistruar

kur shum sulmues dhe provokues ne at forum dilnin njeri pas tjetrit
kunder autorit lirik per ta provokuar
autori lirik qe esht ktu si antare i foorumit tuaj dardania

ja edhe reagimet e disa debatuesve rreth provokimeve

kishte shum reagues kunder padrejtesive ne forum

lirik
07-03-10, 00:41
Me ato lloj semundjesh zilie nuk jam dakord fare,por mos ka edhe te tjera.

Nqse ai nuk i bie me qafe njeriu nuk ka te drejte askush t'ja heqi poezite
apo shkrime te tjera.

Nqse ato bien ndesh me normat e vendosura nga forumi eshte tjeter pune.

Po te teket ty se nuk i pelqen ato poezi dhe i heq nga publikimi
eshte e padrejte.
Ju duhet te keni respekt per moshen e tij nqse ai eshte njeri me norma,
nje shqipetar patriot!
Ai ne ate moshe futet ne forume e shkruan,ndersa babai jot apo i ndonje tjetri i duket televizor PC.
Mos e keni inat per kete?
Jam shume konfuz rreth ketij personi.
Po qe se eshte i pleksur me veprimtari antishqiptare e urrej me gjithe fuqine

e shpirtit .

Po nqse ju moderatoret dhe admin e forumit i beni padrejtesi,turpi ju mbulofte!

Pres te marre me shume te dhena rreth tij.
Di qe jane disa fytyra te poshtra antishqiptare qe vegjetojne ketu tek FSH.

--------------------------------

nji nga debatet e forumistve ne forumin shqiptar kundershtime te hatashme te shum personave ku administrata greke e froumit pelcixte nga inati
i simpatise se madhe te mija e mija forumistve
ne nje ane ishin patriiotet dhe djemt e vajzat e zgjuara
qe sihin me gjith shpirtine qenjen ne anen time ndersa ne anen tjeter agjentura tradhtare greko serbe e pisave te ndyre deeri sa a snuk arrija te shenoj sa e sa komente pozitive te fiorumistve qe shkruanin ne mborjtje te autorit lirik
ja pra se si disa forume tradhtare qe paraqiten shqiptare se kush esht fytyra e vertet e tyre ku hapur i than nje spiuni qe e njifnin se ne forume ti
je ai qe e perndjek lirikun dhe nuk na len te qet te shijojm vargjet e tij

Zeqiri
07-03-10, 01:46
hajt be lirikpocka poje ngusht kush ckathot ti veq shkruj unlexoj un mepunu ekam merzi seme lexu knaqna nukdi bash mire po pomsohna bile poi ckrun do kange qe kajher pe marr edhesharkin epoi knoj besom seun jam edhe kangatar mesharki shum pom pilqejn

lirik
07-03-10, 08:06
hajt be lirikpocka poje ngusht kush ckathot ti veq shkruj unlexoj un mepunu ekam merzi seme lexu knaqna nukdi bash mire po pomsohna bile poi ckrun do kange qe kajher pe marr edhesharkin epoi knoj besom seun jam edhe kangatar mesharki shum pom pilqejn


ani zeqo ani veq bjeri sharkis hiq mos ta nien

lirik
07-03-10, 11:11
Ne nuk themi se sali berisha nuk ka shum pergjegjsi dhe faje te gjith e
dijnė por bert mos harro nji diqka

socialistet ne shqiperi dhe ne troje shqiptare ndryshojne kombtarisht
perberja dhe idelogjia e veprimet jan sabotuse dhe antikombtare
ndryshojne nga
nga socialistet botrore dhe nuk jan kombtarė
nuk them se shumica jan antikombtarė por vet struktura dhe perberja po
nano gjinushi rama ceka brokaj jan jnjerz te tmerrit dhe jan kreu i tradhtise kombtare nuk them s enuk ka patrot ne partine socialiste ka p a dyshim, se ka por vet kahja e partise dhe struktura e shum qka esht ne sherbim te sabotimeve kombtare ne sherbim te varfrise dhe rrenimit t e
kombit ata te pa fajshmit qe jan na a t parti jan viktima


por ideologjia dhe struktura e socialistve ideja kahja veporimet sabotimet
e tyre jan antikombtare te orientuara per te penguar atdheun kombin ekonominė edhe partia demokratike edhe socialistja duhen refiormuar rrenjesisht qe te dyja dhe te mbushen me gjak te ri patriot

kombtarė
ndersa ata patriot qe jan ne ato parti ata jan dia vimtima aty
dhe kan hy duke besuar ne ato ideale te shkruara te asaj partie
por jan te gabuar pa dyshim jan vetem viktima

pa dyshim nji pjese e tyre jan patriot
por kreu udhheqja dhe shum te tjere aty perfaqsojn rrymen sabotim
anti komb anti interesave kombtare grekofili ndasi jug veri rremuja karrieriizem korrupcion krutha zvarritje rrenim te egonomise plane kurthash urrejtje jug veri grupime barbare antikombtare
sepse jan edhe me te kqi se socialisti e socialistet europian


se kancelari schröder qe deshti

ta shkatrroj gjermaninė ne themel


qe ta rrenoj per interesat rus e sepse nuk kan patriotizem
me vjen keq bert qe ja djal i mir patriot i manipuluar

sepse kreu dhe ideologjia e partise socialsite interesat e veta i kan permbi kombin ndersa permbi kombin nuk gjė mbi dhe qe vihet

MERRENI SHEMBULL KANCELARIN SCHRÖDER TE GJERMANISE
e miteranin
qe edhe kokene dhe kembete gjithqka i kishte ne sherbim te rusve sepse soialisti permbi kombine qet idelogjine dhe qellimin e vet .

Lojrat e vitit 1997 ne shqiperi i kan bė duart e huaja te zgjatura
brokaj gjinushet kan be tmerre te papershkruara dhe demtime te pa imagjunueshme ne komb e permbysje demtime
nuk them se ktu nuk ka faj edhe sali berisha e shum te tjere paaftesia e partive shqiptare dhe qellimi i disa rremujagjive po na kushton neper shekuj
shum veprime i kam percjellur dhe nuk ishte e veshtir te shifej loja

tradhtare dhe duart e zgjatura agjentureske te huaja qe tallen me ne
perndryshe as liriku nuk do teishte ne kto pozicione q e jam
por tradhtia
qe neper shekuj bejn kerdi ne trojet tona shqiptare dhe njerzit
po e luan lojen kryesore

e di se q do te thot dora e zgjatur e hijenave

e di dhe e njoh ate ne kurrizin tim e kam provuar


dhe askush nuk me doli krah sa do pak qe ti shmangem shpates s e saj


por nuk arrita te gjej mbrojtje sepse me keqardhje po e them s e vetedija
e jone kombtare esht larg nga qendra e vetedijes se dukur

per te dale ne drite aty ku duhet kshtu edhe shqiperia etnike vuan dhe nuk del ne drite nga shkatrrimtaret e saj qe flasin shqip armiku i mbrendshem iesht i keq aq sa i jashtmi


ka tridhjet vjet q e me shkyhet gurmazi bert duke bertitur

organizohuni per shpetim kombtar nen moton shqiptarie ndihmon shqiptarin shqiptari embrone shqiptarin

per nevojen e taktikes shqiptari me moton e ndihmon shqiptarin

dhe kot se kot nuk praktikohet kjo eshte pa mundur nje jete nje moshe me vite u peprjeka per ket ide qe nuk praktikohet dot
por tallen e qeshin me secilin veporim ne sherbim te mirsise

deri sa kombet tjera e praktikjojn ket ne ie lėmė ne balt njeriun
tone pse pse jemi te till dhe pastaj qajme e vajtojme per te kqiat qe na vijne
nese esht shkruar q ete rrokullisemi ne gremina do te rrokullisemi me kto mende o bert s ke q i ben shqiptart jan nda ne nji mij fe e parti eklane
ata nuk jan ma nji komb e nji atdhe de fakto e verteta kjo esht e hidhur apoe embel kjo esht nuk njeri i menqur qe enxjerrket guri qe hodhen te huajt kot
esht njihe rpe njiher e kur te vjen vetedija te brezat tjer nuke di
ata mba se do arrijn ta ndryshojn un po thuajse nuk shkruaj ma per ket brez por shkruaj per brezin qe vjen sepse ky brez u pa me veprimet e tiedi rama shqiptar sali berisha shqiptar perse bejn kshtu perse
as europa as ksuh nuk mund ti ul ne nje tavoline
si dy qenje jashtoksore te habisin

sepse jemi shum interesant njerz teper interesant

poashtu rremujat ne kosove ne mes te shum te tjerve si dhe vet hashim thaqit e ramush haradinjat

perse per q arsye kshtu te ndhaen ne provinca e fise te bijt enji atdheu pse

primitivizem barbar sepse permbi interesin kombtar e patriotik e qesin interesin etyre te gjith pa perjashtim kshtu jemi ne per fat te keq duhet ti pranojme gabimet tona katatsrfoale vetem kur njeriu i drejtohet ndergjegjes s e vet per ta pastruar mund te bej diqka konstruktive

perse sepse jemi interesant e me shum te meta bert duhet ti pranojme te metat tona por si ti heqim ato
Te gjith tallen me ket forme dhe ide qe thash e shkruajta un
ne vbedn te mridita te praktikohet pershendetja shqiptari endihmon shqiptarin se ndihma na duhet jo mirdita
un dhe nuk e marrin seriozisht ket o shqiptarit i duhet kjo pershendtje o kujt mbi dhe


as ne muhabetet ne tavolina nuk emoren serziozisht ket ide timen
me moton

shqiptari endihmon shqiptarin
qka mund te ndihmoj o vlla kshtu duhet pershendetja ejone nacionale
e jo pershendetje te zbrazta kot te pa hajr qe nuk sherbejn per asgje
ditene shohim vet nuk ka nevoj te ma tregoj diksuh se fqare esht ajo

nuk ka hajr prej asaj pershendetje

por duhet pershendetja shqiptari endihmon shqiptarin

ku ne secilind dyqan ne fshat e ne qytet duhet te shkruhet kjo
pershendetje

afer qdo reklame tjeter
edhe neper libraria ne tregje ne fabrika e ku do te shkruhet fjala shqiptari e ndihmon shqiptarin

sikur te kisha mundsi do ta beja detyrim per tu shkruar si titull
edhe ne reklamat televizive edhe gazetash

sepse nuk e kuptojn as kur e thash metaforisht pershendetjense pershendetja mirdita duhet te ndrrohet
me pershendtjen shqiptari endihmon shqiptarin
e pastaj me pyetjen qka mund te ju ndihmojA E SHEF SE SI NUK TE kuptojne ne qellime te mira kombtare
sepse jemi lindur per te ecur mbrapsht

dhe jemi nga njiher egoistet me te mdhej te ksaj toke
e te bote pa dyshim se jemi shpartalluar dhe kjo motot dio te kuptohet vetem ne kohrat q evijne pa dyshim

mos past pune kush me ne

njerz te pshtjjellt qe nuk dalim ne asfalt

sepse kemi deshire te hyjm neper ferra e lluga

me fe me krahina me fise me ndasi jug veri me klane

me mendjemadhsi me kapuq te madh me lavd me sabotime

me mos organizime

kemi shum te meta bert jemi enigma vet njerz te qudirave

disa njerz tane shiten per pes pare thjesht vetem per pesa pare mos harro jo ma teper se pes pare

qudira te karaktereve jan kto sepse mungon vetedija

pergjegjsia morale qytetare kombtare patriotizmi dashuria ndaj atdheut
dhe bashkkombasve

disa njerz nuk kan aspak dhimbje per torjet dhe kombin e vet as ndjenja kurfare
ketu jan ato shkaqet e deshtimeve kombtare ne shum drejtime

mendim opinion mendimesh ne disktutime
nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik
07-03-10, 13:18
Oh un pifsha ujė te detit
autori xhelal ferizi
ne at perlen bregdetare
me ato fusha t' bereqetit
n' qoft s e s'dua un tokė shqiptare

e nuk them se jam shqiptarė
e nuk i dua ato zallina
e nuk kndoj me varg kombtarė
shqip e ėmbėl ne mot e e stina

ne qoft se s' them te dua shqipni
kahdo je e bardhė etnike
ne qoftė se n' t' famshmen dashuri
nuk te quaj mėmė idlike

pifsha helmin nese nuk t' due
edhe ne vorr e per nen dhe
ne perjetsi s' kam me t' harrue
tue t' permend nder kombe e fe

e nder lule tue t' lavdrue
kur harliset bukuria
nese s' shkoj tue cicerue
por si zog per vise t' mia

autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik
07-03-10, 19:49
Titulli: PSE NUK E LEJUAN PERKTHYESEN SHQIPTARE ME FEREGJE NE BERLIN Sa me perket mua un jam i befasuar me kosoven e pas luftes

per mua esht befasi kjo

edhe fmijt e qerdhes ti bejn disa gabime nuk falen

se le me disa q e po kembngulin ne gabimevertet fatale jan disa gabime dhe paraqitje te pas luftes

ne kosove


un e kam qit nji teme te diskutimet shoqerore me titull mosmirnjohja


por vertet mosmirnjohja ndaj lirise dhe sjellsve te lirise

ndaj atyre qe na e sollen lirine po me befason

ne vend q e te krijojm raporte te civilizuara e sjellje

te civilizuara pas ardhjes se lirise se shum pritur nji pjese jo e vogel u shemtuan

ne vend te paraqitjes se civilizuar shpalosjes se vlerave si dhe rruges se progresit u shpalosen dukurit negative neveritse ne pergjithsie them se shumqka u qthur pa nevoje edhe dashuria njerzore esolidariteti vizitat me njeri tjetrin e shumqka
si deh disa dukuri tjera te rrezokshme per interesat vitale te kombit tone shqiptar
vetem prej mendjes s e mjere e mendjemadhsisė
disa qe hyjn nen feregje ata jan shum te pa besė dhe nuk e besojnė

zotin ata hyjn vetem per tu dukur dhe per mendje te madhe per te ra ne sy per te terhequr vemendje por ky esht mekat

feregjeja nuk esht fe por zakon i ndonje fisi te shkretirave

feja nuk ka lidhje me harrna

harrni nuik e mbrone karakterin askuj
karakterin e mbronė vlera dhe dashuria e vertet ndaj zotit e vleres


dhe edukata

edhe feja por jo harrni , harrni esht nje tradite e ndoje fisi te prapambetur q e nuk ka lidhje me fe

esht tradite e ndonje kulture te huaj adet zakon i huaj neper shkretirate talibanit qe nuk esht fare kulture e shqiptarve

Feregjen e qesin vetem te paguarit me pare ata jan qe paguhen ne sherbime te huaja sekrete per te be veprime te tilal antishqiptare per te ra ne sy te ata qe jan ne gjendje te na qfarosin te na shuajn nga faqja e dheut
e te na i dhunojn edhe njiher femrat shqiptare

dhe qe ta dini i gjith kombi kush qet feregje
dhe mbulesa e ka vetem per mendjemdahsi por jo per kurfar feje e mshire


per te ra ne sy gjoja si endershme

dhe ajo esht e paguar nga irani nuk punon dhe paguhet nga agjenturat e caktuara per te shkatrruar interesat e kombit shqiptar me at pamje te shemtuar
dhe esht parazite paguhet nga te huajt

per te mbajtur feregje

lirisht pshtyni ne rruge mbi at person

qe e demton hapur me veprimtari tradhtare interesine kombit shqiptar
zoti i urren harrnagjite me pamje te shemtuar dhe serviline zoti e do vetem at q e nuk serviloset dhe lutet e do zotin me gjithqenjen pa hile e pa havale

mendim i autorit xhelal ferizi ne nje reagim opinionesh

lirik
07-03-10, 20:16
shqiptarėt ne turqi jan favorizuar, pasurinė kombtare te turqisė

ata e kan ne duar te tyre ,ata jan faktorė me rendesi atje

qka kombeve tjera nuk ju dha kjo perparsi

prandaj duhet ti jemi mirnjohs turqise e jo greqisė qe per veq se i ka shuar qamet arbresht arvanitasit dhe i ka mbytur mizorisht ua ka dhunuar grate vashat
atje nuk asgjė njerzore nga greket , arvanistasit ne greqi
as nuk guxojnė te flasin shqip
ndersa ne turqi ndryshon gjithqka natyrisht ata turqinė nuk mund ta bėjn shqiperi por dhan jo pak per shqiptarė shqiptarėt atje u favorizuan


turqit i kan favorizuar sqhiptarėt ne punet me te mira

pasurine kombtare turke shqiptarėt e kan ,ne dorė, ushtrinė komanden policinė e qka jo tjeter jan ne vendet kyqe prandaj ne duhet ti jemi mirnjohs truqisė

dhe amerikes

sepse edhe ne amerike jan numer i madh pasanikesh shiptarė
dhe qe luajten rrol si lob

ndersa ne greqi gjithqka ėsht e asimiluar

serbet zhduken me gjurmė e me gjithqka fshatrat tona greket poashtu
arbreshet jan ne itali qe pesqind vite por nuk u favorizuan asnjiher si shqiptarte turqise

atyre nuk ju dha rrol kurfare
dhe nuk jan kurfar faktori me rendesi ne itali

lirik
09-03-11, 19:16
dielli ka sy e zemer
ai flet
e ju kush qenkeni emocione pa emer
qė shpirtrat ju rrijne shkret

vargjet e autorit xhelal ferizi lexoni tregoni bashkombasve

lirik
10-03-11, 08:52
vetem nji her i thash vuajterisė pse
ajo me denoj
me nje tjeter vulė inati
absurd si dje e pardje
perse te renkoj
kur un dua te kem tjeter fe
nuk dua te jem ai
qė per nuk jam le
psehet me qakaj
te hanė
nese pse thua mbi dhe
autori xhelal ferizi

Arb
13-03-11, 19:37
O Lirik burri,

Tu shkru je tu shkru... Po a je ka muj thu naj sen se?

lirik
13-03-11, 21:51
nejse arb un po shkruaj simbas kujtimeve po kam deshire ti kujtoj disa te kaluara
te jetes dhe vepres sipas ngjyrjeve te verteta
jeni ba bajat duke shpotite secili nga ne veorimtaret ka pas porblemet e veta ka pas edhe q ekan vdekur burgjeve e disa neper demostrata e disa jan plagosur prandaj mos u tallni me gjakun dhe mundin e nnjerzve nepe r burgje dhe perpjekje pe r liri sepse liria nuk erdh nga qielli por me mund te madh te gjith ne e dijm se sa demostrata jan be deri sa erdhi mandej uqk ja e intervenimi i natos pse tallen i me te kaluaren e
njerzve arb si duket nuk je shum patriot ose hiq te mos them

lirik
13-03-11, 21:56
arb u be gabim i madh qe secili nga te burgosurit politik -
nuk e ka shkrue nje ditar te tij me kujtime -


poashtu edhe populli gjat ikjes dhe eksodit
# sidomos ata ne mal qe kan ndejte e kan perjetue tmerrin maleve
dimrit me fmi do te ishin librat ma origjinale tragjike
te shitura ne europe te perkthyera ne gjuhe te huaja#
perjetime t e hatashme
njerzit qe leviizin e qe jen ne ket jete duhet te shkruajn diq ka kur jan gjall e kan nje te kaluar
ti na thua heshtin pse arb te heshtim

lirik
13-03-11, 21:58
heshtja arn“b esht humbje me hshtjen tone ka fituar shum serbia asksuh ne bote nuk ka vuajtje si shqiptart nga represioni si ne kohen ekrajlit si ne kohen rankoviqit si ne kohene milloshit
te mos shkruhen perjetimet e sht fitore per serbet

lirik
17-03-11, 21:00
heshtja esht humbje me heshtjen tonė dhe qyqarinė
ka fituar shum serbia askush ne bote nuk ka vuajtje si shqiptarėt nga represioni
ashti i ne kohen e krajlit si ne kohen rankoviqit
si ne kohene milloshit
te mos shkruhen perjetimet e sht fitore per serbet
protestoni demostroni koha kerkon demostrata trimeri

Kalimero
20-03-11, 18:41
tibe pu menoj me ja qiten ni teze t'ni dostit tem i kish t'mira dejuzi.:biggrin:

Hajra
20-03-11, 19:10
tibe pu menoj me ja qiten ni teze t'ni dostit tem i kish t'mira dejuzi.:biggrin:


..hahahahahahahahah...diqa ty kesh o dreq hahahahah....


priti ni grusht kojsia te verdha hahahaha...

lirik
20-03-11, 19:30
heshtja ėsht humbje me heshtjen tonė dhe qyqarinė
ka fituar shum serbia ne kohė dhe ka perfituar
askush ne bote nuk ka vuajtje si shqiptarėt
nga gjenocidi nga represioni
ashtu i ne kohen e krajlit si ne kohen rankoviqit
si ne kohene milloshit ne te gjitha kohrat

te mos shkruhen ne q do gjė si romane perjetimet
pse pra nuk po i kuptoj bashkkombasit

kjo esht e sht fitore per serbet

protestoni demostroni koha kerkon demostrata trimeri

lirik
21-03-11, 05:11
poshte mendesite qnjerzore
poshte tradhia me pleh
nderi u la pas dore
atdheu po ece neper teh

lirik
21-03-11, 05:14
udha me me hile po shtrohet
me bisht po fitohet paraja
e gjuha po perdredhohet
mbi dhe do te bjen hataja

lirik
14-04-11, 17:55
te pershendes e nderuara mike te kam si moter dhe krenohem me ty qe je kaq mike e mire e sinqeret
e mire dhe sinqert e aq njerzore ---un dua miq ----me fal qe te pyes qfar studimesh pas univesitare keni mbaruar mike e e nejrzishme

dhe nese nuk te vjen keq kam deshire qe te njihemi familjarisht--
vertet knaqesi te njihemi familjarisht si miq te sinqert - dhe jam krenar me nje intelektuale
te tille me kaq miresi e kaq komunikative me kaq emancipim qew je vertet po

- dhe e ngritur e menqur me kaq shum talente te rralla brilante


Kam miqsi te vjeter me njerz me mbi tridhjet vite kohe pa marr para sysh jan femra apo mashkuj kemi mbajt miqsi q enuk ehst turbulluar prandaj kam deshire te njihemi si familje miqsh
te sinqert---
mua veq po me njihni jam nga mitrovica biografinė time pak a shum po e dijne
-Me fal por perveq miqsise familjare nuk kam ideal tjeter ne qellim -
gjithmone ne qellime isha i pa djallzuar dhe mbetem i pa djallzuar -
besnik i parimit njerzor dhe pastertise njerzore
nes e nuk ju vjen keq prezentohuni te un -kush jeni si familje -dhe nga jeni thjesht jam i interesuar se paku te ju njoh nga afer sinqerisht -

njeriu ka nevoj per njerz dhe mos paragjykoni asgje tjeter ju lutem
besoj se me ket aftesi qe keni me kuptoni drejt e sinqert
ne jeten time perveq miqsis e miqve nuk kisha qellim tejeter
as nuk kam tradhtuar njeri besnikria esht buka ime e perditshme q e ha dhe q eme suhqen

te fala nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

leter ne mes te miqve neper forume nga autori xhelal ferizi

lirik
14-04-11, 18:05
Un duke u bazuar ne traditen time e te parve te mi ne bujarin e tyre
te kam falur -
por ke gabuar ke leshuar nje shans te miqsise me mua-
shum kush e deshiron miqsiin time por je ngutur-

dhe me ke quajtur me epitete e dezinformime ke bere ndaj meje keq je sjelle
edhe me shpifje pa e kuptuar aspak se pikrisht un kam tjera shpirtesi e ndjenja nga ato qe ti i paraqite me tendenca dhe e pe vet s e ke gabuar por ma mire q e u ktheve

dhe u pendove
por nuk e ke kuptuar diplomacine time dhe politiken as caqet emia ne aspktin e disa qellimeve

ne interes kombtar etj

mua nuk me pelqen lufta ne mes te sekteve fetare

mrenda kombit e atdheut e shqiptarve as perqarja ne komb e atdhe

Ne shqiptarizem nuk guxon te ndodhe perqarja nga ansji motiv qofte ai klanor partiak krahinor politik grupor fanatik fetar ose ekonomik as per kurfar interesi
bashkimi dhe uniteti esht shejtri
- pergjakja vllavrasja e lufta civile ose hidhrimet e ndasite
kjo e ka shkatrruar vende tjera por ne nuk duhet kursesi te na ndoidhe kjo


ndersa nese ndodhe kjo ne na ben hi si komb e si atdhe prandaj brengosem
per token e shejt ete bukur shqiptare

pastaj grek e sllav na e han koken , ket duhet me ekuptue ti

prandaj nuk me pelqejn keto esktreme e zjarre qe kan filluar e na rrezikojne


- Muslimanet shqwiptar hanefi me dervish kan jetuar me shekuj ne paqe e eqetsi

as nder mend nuk i k a shkuar dikuj te pergjakemi ose te hidhrohen
as nuk i ka ngacmuar kush
e ju qka keni sa po keni hy ne token shqiptare turr me i marr ne patronat gjamijat
dhe fene tradicionale tonen te mesebit hanefi
un nuk jam kunder mesebeve por jam kunder luftes dhe kobit
qe po na e pregatisin agjenturat huaja me fe
perfundimisht per te na shkatrruar si nuk e kuptoni ju ket loje me zjarre ket djallzi te


duarve te zjatura tradhtare anti shqiptare zjavrvense atdheu ehst shejteri q e nuk e zavendson asgje

ne diskutime te ndryshme neper forume nga autori xhelal ferizi

valiii
14-04-11, 19:05
Nga kureshtja u ktheva ne fillim te kesaj teme dhe i lexova 2-3 postimet e para... Mendimi im, Liriku eshte nder poetet me te mire qe kam lexuar ndonjehere ama po nxehet shpejte dhe po "gufon" pa pas nevoje...
Urata ka 100 shoke, shoqe dhe dashamire ketej por kjo teme eshte e vetmja e hapur e llojit te ketille per ndonje anetar, e kjo flet shume per respektin dhe vlersimin qe ajo, une e te tjeret kemi per vargjet e tua...
pershendetje

Guri i madh
14-04-11, 19:52
Nga kureshtja u ktheva ne fillim te kesaj teme dhe i lexova 2-3 postimet e para... Mendimi im, Liriku eshte nder poetet me te mire qe kam lexuar ndonjehere ama po nxehet shpejte dhe po "gufon" pa pas nevoje...
Urata ka 100 shoke, shoqe dhe dashamire ketej por kjo teme eshte e vetmja e hapur e llojit te ketille per ndonje anetar, e kjo flet shume per respektin dhe vlersimin qe ajo, une e te tjeret kemi per vargjet e tua...
pershendetjepo ku nxehet si teneqja edhe vlon si tamli i dhis ne kusi


e tash po ju tregoj ket meselen e tamlit te dhive


dy gota tamel me i qit ne kazan e me i vlue ato dy gota e mbushin kazanin me shkum ,po mendoj nga temperatura e lart po si te largoj nga temperatura prap zbresin e nuk e mbulojn as fundin e kazanit

Guri i madh
14-04-11, 21:39
Pėrgjigju Temės http://www.dardania.de/vb/upload/images/misc/subscribed.gif Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23935)hajde de boll te prita qe 30 minuta


shkruj qka e kie nder mend me than

rastesishT
14-04-11, 22:23
Te gjithe shquhemi per diēka qe dikush nuk mund ta ket si veti tonen. E tek Liriku kam verejt qe poezin e ka me te lindur jo me te fituar. Dhe i buron nga zemra dhe shpirti tė gjitha ato vargje qe i shkruan.
Liriku ėshtė poet i lindur jo i bėrė uroj tė mos e ndjek fati i tė gjithė poeteve shqiptarė sepse poetet shqiptar dhe ne pergjithėsi tė gjithė poetet qė kam njohur neper mes librave tė tyre, ata lindin pas vdekjes se tyre.


Rrespekt dhe njehere.

lirik
15-04-11, 09:21
XHELAL FERIZI

26/02/2008 ne oren 1:44

Nji poshtersi nji qudi nji fenomen nji mendje qorre qe nuk spjegohet nje shkurtpamėsi aq manjake

thua se esht koha e neolitit e paleolitit e ma e zezė ndoshta
vrasje makabre e pa logjike per veq se barbari s e zezė makabre nuk di se si te emrohet kjo vrasje me kaq pabesi e tradhti

q do te thot kjo esht diqka ma shum se e poshter e tmerrshme
te vritet njeriu pse ka para ose dokumente q emund te delet jahst shteti me to
po ky esht tmerri vet ky esht rkimi vet

Po le ti ket edhe paratė edhe bankat botrore se njeriu nuk vritet per kto motive kurr r hiq
- e qka mandej nese dikush ka pare po qka
nuk e sht ajo para e jotja jo nuk esht esht e tij prandaj q esht kjo mendje krimi ezezė
kshtu qe aq verbrisht ka rrembye disa tru mendje te zeza kaq euforisht e harbuar shfrenim
lakmije bizare krimogjeen


kush dreqin e rrenjosi kshtu ket mendje krimogjene te disa shqiptarė kaq mjeran elakmiqarė
per te keqen e nje pandershmeri te pa bese kaq kriminale

mendje djallzezė kob per kombin turp para bota katastrof per imazhin tonė sa
babari primiti vizem i pa kurfar mshire njerzor mendje qakalle kafshe vraese #
as kulture kurfare nuk ehst kjo lloj pabesije kurthe e keqe me qellim ku e
e kan intrigue e perhtur ne pabesi te mjerin viktime e q far pabesije
tradhtije as krokodili se bėn dot e kėt veper kaq tinzare


Qfar lloj kafshe more keta vrases ne grup qe kan ndejt si mik shok ekan ngrene epi bashk e me ne fund ekan mashtrue ne bese e kan que atje te ai vend aty
po njeriu TE TMERRON ME KTO VEPRIME


HAN PIN RIN ME TY DHE PER NJI MOMENT TE VRET KOT PAS SHPINE
DHE TE DUKET EGNJULL NE SY NE PAMJE NE FYTYR NUK E DIKTON DOT

Q # jan more kto tmerre qe po ndodhin ne kto kohra kaq makabre q’ bėhet kėshtu
NA NDIHMO O ZOT SE I ERDHI Fundi U E U ZHVILUA PABESIJA
TInZRIJA QE JA KALON EDHE DJALLIT

ME MASHTRIM DHE LAJKA E NE FUND TE QON NE NDONJE SKUT E Tė VRET PER KOT PER NJI BYLYZYK per nje qellim pervetsimi te nji diqkaje materialeQFAR MENDJESHKURTSIE E ZEZE PABESIE VRASTARE KROKODIL KROKODIL JO QENJE NJERZORE QFAR NIVELI SHPELLORė HABITET NJERIU

ME KTO VEPRIME JASHT QENJES NJERZORE

KAFFSHRI BARBARI MAKABRE PABESI KURTH MBRAPASKENė
HAJDE BESOJ PASTAJ EDHE KUR TE THRRET NE KA FE APO NE GOSTI

QFAR TRADHTIJE SA TE PA MESHIRė E TE PA EDUKUAR paskan ken kta QUNA TE RI

ME MENDJE VRASESE

NE VEND SE TE ISHIN DUKE STUDJUAR E TE MBAROJN STuDIME UNIVERSITETE
TE KEN TE DASHURAT E TYRE DHE JETEN CIVILIZIMIN
ATA NA TMERROJN PARA BOTES A TURPROJN ME FAQEN MA TE ZEZė
ME KRIM ME TINZRI ME KET LLOJ PABESIE KROKODILI


PER KTA NJERZ ZOTI KURR SKA ME PAS MSHIRė ASNJIHER
ATA DO TA KEN FUNDIN TRAGJIK DHE FERRIN NGA ZOTI VET PA DYSHIM

DHE NE FERR DO TE SHKOJNė FERR DO TA KEN EDHE KET BOTė EDHE AT BOTė
EDHE KUR TA MBAROJN BURGUN ASKUSH NUK DO TE DON TI SHOH ME SY ATA

Q JU DUHET JETA MA ATYRE

AS NE BURG NUK I DON KUSH AS NE QYTETRIM JAN TE HUMBUR


EDHE NE AT BOTė JAN TE HUMBUR NE FERR TE FERRIT TE ZI
ASKUND TJETER NUK E KAN VENDIN ATA

MENDOJ SE KTU KEMI TE BEJM ME NJI FAR LLOJ PSIKOPATIE
MENDJE KROKODILE KRIMINALE
SE NJERIIU PO TE MOS JET PSIKOPAT NUK E VRET NJERIUN
SIDOMOS AQ PA MESHIRSHEM NE KESO RRETHANASH

SA DO TI KET LUTUR NDOSHTA AI VIKTIMA I MJER TE MOS JA MARRIN JETEN

POR KOT

KU KA SHPIRT NJERIU KAFSHė KROKODIL I PA MESHIRė
KATRAN I ZI TRRRIN BLOZė DJALLI NE MENDJE KRIMO SHIZOFRENE
MENDJE E ZEZė VRASTARE E PA LOGJIKė
KAFSH QE FLET ASGJė TJETER
VEQ NJE KAFSHE LLOJ I VEQANT DEFEKT NATYRE FENOMENI I PA ZBULUAR NGA SHKENCA MENDORE ENIGME FENOMENI I PRISHUR NGA GJENET NE DESTRUKSION GJENETIK DIKUND
-------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI NE NJE FORUM TE NJE GAZETE
GJYKIM I RASTIT DHE DEHNJE MENDIMI ANALIZE OPININISTE
RRETH NJE VRASJE MAKABRE TE NJE GRUPI TE DJEMVE TE RI SHQIPTAR
NGA SHQIPERIA Q E VRANE SHOKUN E TYRE ANGLEZ

PER TE JA MARR PAK PARE DHE PASAPORTEN Q E E KISHTE ANGLEZE PER MOTIVE LAKMIJE E QE KSIHIN QENE SHOKE DERI ATHHERE VRA NE BES E NE PA BESI PA MSHIRSHEM PER QELLIM LAKMIJE
NGA DIKSUTIMET E KSAJ TEME NE BLLOGUN E GAZETES

lirik
15-04-11, 09:25
Kurė do tė zbutesh o tokė

Autori xhelal ferizi ne mergim

kurė do tė zbutesh o tokė
mbjelljet qė ti keshė paqsore
qė vrasjet tė mos mbijnė ma nė kokė
mjaft ma oj rracė njerėzoree

mjaft ma mbylleni krimin ju thrret jeta
nga lule t merrrni mėsimin
nektarin e paqes thitheni si bleta
por jo vrazhdesinė e krimin

nė qendėr tė mendjes vendosni busollen
busollen e quajtur vetėdije
si vrap tė jetes punen e shkollen
vraponi pas dashurije

mirėsinė ta mbjellni kahdo n’ pėr kopshtije
urtėsinė nė instikt e nė mendje qendrore
nė asnji cep truri mos mbjellni farė shėmtije
ėmbėlsi mbjellni ėngjėllore

krimi tė mos bėhet buka e juaj
e arti i juaj tinzria
nėpėr mote shekuj nė epoka e muaj
pushtet nė logjikė tė ju rrin dituria

ikni nga katrani e blozat e zeza
nga teoritė vrastare e shkollat satane
e mbjellni urtėsi e miqsi nėpėr breza
rrini t’ padjallzuar si yjt qė rrijnė rreth hane

Autori i vargjeve shqiptare nemergim xhelal ferizi

lirik
15-04-11, 09:26
autori xhelal ferizi ne gjykime opinine analiza ne diskutimet ne tema te forumeve shqiptare

lirik
15-04-11, 09:43
Sot Shqypnija, n'dorė tė huej
Xhelal Ferizi nga Mitrovica e kosoves

Sot Shqipnija n'dorė te huej
n'urdher t'djallit, n'vjet e muej
si i thot' hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
si t'ia shkruajn at kushtetut'ė
e n'dy sy ta bejn te butė
mbshtjell n'europ ta lėnė ne i skutė
varur n'kurthė varur n'qengel
n'uj ė e dhé t'mos ket' kah t'del

lidhur n'pranga lidhur n'tel

n'zinxhirė hallke tu e ndersye

ndoj punė' urdhri kund me e krye

besė tradit' per t'gjall' me thye

shqipni nėna se q'esht' vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė

iu ka thye kombtarisht tehu

e kan' hudh' me ftyrė per plehu
neper shekuj neper muaj
kah te don zvarrite i huaj

e cnjerzue i kan' ato zana
e kan zhveshė, shartue n'satana

i kan dhėnė hile me pi
n'kurs e n'shkollė, tue que n'tinzri

e kan msue ne punė t'venusit
tu i ngulė thika si kaktusit

e me i pi ata pak gjak
mandej zvarrė me terheqė n'lak
deri n’serbi e n’ karadak.
-----------


----------------------------------
-----------her si mik e he r ,me maska
her si skile e si laraska
kush ma parė me letra n' dorė
nder kombtarė e puthadorė

edhe klane disa tė kqia
veq me ra pėr dhe shqipnia

luhet loja e dollarit
her deviza e nderkombtarit
lpihet gjuhė e mercenarit
lpihen grupe e t' zeza klane
msyjnė hijenat pansllaviane

-------------------------

oh shqipni o nėnė etnike
po ti e ke zemren qelike
nuk do t' biesh shembur per dhe
penda ime ka me t' nxe
edhe zoti e dielli i prillit
edhe stinet e tokes e qiellit
edhe rezzet e diellit tė veres
edhe flladi kahdo i eres

ka me me ardhė ty drejt e n' zemer
ah shqipni ma i bukuri emer
ti je vet nje karajfile
do ti shkruaj vargjet bilbile
----
ti me ra mos e thasht zoti
sa te jen dheu e stina e moti
veq lulzofsh me gjuhė shqiptare
por si lulja bregdetare

qe pran detit e kaltrije
qelėė me fletė si art hjeshije
-----------

vargje mendime opinione neper vite me penden ne dore gjithmone nga qakajt i rrezikuar
autori i pa perkrahur i sakatosur burgosur syrgjynosur mohuar e shkelur
pa mshrishem
nga bizarite e kohes manjake defekte kriminale nga kohrat bizare mosmirnjohse
injorante e debilizmat e pe fre manjak e paranojak primitv zuzarė e ziliqarė e hilegji -
kohra q eshkelen pamshirshem mbi autorin

lirik
15-04-11, 10:07
[QUOTE=valiii;2052548]Nga kureshtja u ktheva ne fillim te kesaj teme dhe i lexova 2-3 postimet e para... Mendimi im, Liriku eshte nder poetet me te mire qe kam lexuar ndonjehere ama po nxehet shpejte dhe po "gufon" pa pas nevoje...
Urata ka 100 shoke, shoqe dhe dashamire ketej por kjo teme eshte e vetmja e hapur e llojit te ketille per ndonje anetar, e kjo flet shume per respektin dhe vlersimin qe ajo, une e te tjeret kemi per vargjet e tua...
pershendetje
-------------------------

Faleminderit vali per bindjet tua dhe komentin e bukur por te gjith nuk mendojn si ti ka asi q emendojn e shartoojn djallzi s ate duash me vjen keq pe rhumbjen e miqsis e me uraten por edhe jam i befasuar jashtzakonisht-
jam i ndjeshem ne qod lloj ndasie ne qdo lloj hendeku q ei behet kombit
ne ket rast ra rasti i nje regjioni ratesisht dhe u preka thell nga fjalet dhe bindjet e urates hd e te disa njerzve q ejan bindje dhe formim edukim i gabuar -
me besoni secili regjion qe do te sulmohej njejt do te kisha reaguar a shtu siq kam reaguar per ndasi e klane tjera e fe
pra ekam deshmuar s ejam i ndjeshem ne perqarje dhe nuk lejoj as nje milimeter e atdheut e as ne tokse e gege te dnahet shqiptari e kombi a s
ne hendeqe partiake e perqarje as ne krahina hiq s e
hiq
prandaj shum njerz me sulmojn sepse i kan kto vese dhe un jam ne shenjester te jo poak njerzve sepse ka wehabi q ei urren sunite ka klan e q e urren klanin ka njerz q ekan urrejtje fisesh ka njerz qe kan urrejtje partiake ka njerz q ejna urrejtsa gjeloz te nxitur nga natyra ka njerz qe jan debil arrogant te pa formuar kriminel hasem armiq udbasha ene sherbim te huajve ka gjithfar lloj njerzish
Prandaj jam ne shensjestra te gjith ktyre un kam pa njerz poashtu me shum urrejte edhe fetare qe urrehen kam shum pervoja te jetes edhe praktike jo pak prandaj ktu me ka lenduar rnd urata ne nje regim per drenicen e cila e ka perkrahur phanta rhei qetnikun
nji anti drenicjan i terbuar ma i zi se shka i kraleves qetnik
dhe urata te behet ne anene tij kjo me ka lenduar jasht mase dhe kjo miqsi ne me s te nesh ka perfundue pergjitmone dhe me te gjith ata qe mendojn keshtu
Miqsi me ka ofruar edhe guri imadh por as q e vjen ne shprehje ndonjiher
mjafton ta shoh njeriuns e qfare e sht dhe mendoj s e trup esht kjo edhe fmiu i qerdhes me mendue cektsira te tilla esht turp regjionalizma ne ket shekull te germave mediave arsimimit q e do te thot njerz qellimqki te regjioneve sepse ai qe urren nje regjion urren poashtu regjione tjera
dhe per mua nuk jan patriotata q e bejjne ashtu dhe ata kam qejf ti godas
me thumba shpotits te ju tregoj se qka esht thumbi
e jo ti edukoj sepse ata nuk edukohen ata jan te till dhe mbeten te papermirsueshem -
ME FAJSU NJE POPULL PER SHKAK TE BINDJEVE TE KOTA E EDUKIMIT TE KEQ E MBI BAZAT EDY TRE PERSONAVE OSE NGA QFAR DO RRETHANA KJO ESHT NGJAKJSHEM ME TARDHTINE KOMBTARE ME URREJT REGJIONE ESHT KUNDER INSTERESAVE MADHORE NACIONALE ESHT THJESHT NE DOBI TE ARMIKUT KJO IDE DHE E GJYKOJ ASHPER
t jeni te bindur se enjejta gje do te ishte po ti ndodhte ndonje regjioni tjeter do te reagoja me te njejtin reagim nuk duroj ata qe sulmojn regjione aspak as fshati a slagjja nuk sulmohet nese aty ehst nji idnivid i keq individi a s familjen e vet nuk e perfaqson prandaj jam kunder edukimit te till te mbrapsht dhe te demshem

lirik
15-04-11, 10:58
XHELAL FERIZI

02/03/2008 ne oren 22:21

79
Albina e nderuar nuk ka arsyetime ma
ky ėsht kulmi i absurdit dhe veprimit ne ket rast makakaber te kesaj vrasje kriminale tejet te pa besė vrastare antinjerzore

duhet tė ndėrmerret ne shoqeri diqka qė njerzit nė shqipėrine etnike tė ndryshojnė nga kjo kirze qe i ka perfshi nje pjese per shkaqet te thella sociale ekonomie e nje pjese nga shkaqet tjera ndoshta edhe te vet dfektit


Un mendoj s e brezat duhet te shkollohen detyrimisht,me nje ,lloj forme detyrimi
tė dal nji ligj i detyrueshėm pėr shkollimin e mesėm poashtu te gjendet forma dhe rruget e lehtesimet ne ket qellim

dhe nji edukim tė veqant social e kombtar e ligjor te permisohen nkjerzit edhe ne veteije e jo te lehen ne mshiren e stihive barbare te kohes qe po del gjithnji e ma e rrezikshme djallore absurde destruktive dhe dhe shkelse emohuese ete drejtave njezore

mjaft ma me krimin mjaft ma dhe te kqia krimi ka shkuar thell ne shtresa e padrejtesite mizore truri njerzor nuk duron ma keshtu ,duhet tė luftohet pėr nji shoqėri tjetėr
krejtesisht larg qdo lloj krimi e qdo lloj mizorie

q’ ėsht ky i menduar kaq barbar anticivilizues ky lloj absurdi
apo pse indivisdi ka para tė huajt jan milioner e vjen ne shqiperi etnike si turist ose pa marr para sysh kush ka pare te sulmohet q esht kjo egersi

apo dikush na qenka miloiner dhe krijo te menduar vrases ndaj tij etj ky ehst absurd i mendjes

kėshtu nuk duhet te mendohet as te edukohet asksuh por te aftesohet ne profesione ene tjera te menduara edukime jete pra

askush nuk guxon te mendon ashtu nė qytetrim per ti marr jeten tjetrit per lkami os eqellime parashe ose rrethana tjera te mykura


jeta enjeriut duhet tė konsiderohet e shejtė dhe e paprekshme
dhe nuk guxon te krijohet te menduuarit vrases per rrethana te pasurimit
te kunderligjshem
thell ne vetėdijen e njeriut duhet te rrėnjoset nji edukimi etik moral cilsor jetik human i vlerave dhe vetedijeve e njeriu konstruktiv jo kriminel i shkels i te drejtave te njeriut jo arrogant krimogjen sadist

ku ne asnji menyr te mos i ljeohet shpirtit te errsohet e te kaloj ne te menduar krimi -

per shkaqe dhe lakmi pasurie sepse ehuaja e jotja nuk bėhet
dhe si mund te quhet shije nji pasuri me gjak krimi si mund te shijohet ajo
- njerzit duhet te nderrgjegjsohen ne format ma tė larta edukative kunder krimit banal
pse nese dikush ka para u dashka ky mendim i zi ndaj ti -


tė krijohet mendimi per pasanikun se ai vertet ka para dhe tė vritet pėr para jo kursesi


ky ėsht mendim barbar kanibalek jashtzakonsiht anticivilizues

jo le tė ket para sa te don l kush te don por as qe guxon te mendohet ne kokat njerzore
nji gjė e tillė qė as gervishje ti shkaktohet per pervetsim pasurije
se jo ti mirret jeta per para kjo gjė nuk guxon te mendohet as ne glob
e as ne lėmshin e kti dheu
njrezit duhet te edukohen ne qytetrim e qellime aftesimi jo te lakmojne te te tjeret

qė edhe sikur ti gjejnė paratė ne rrugė tė pyesin te kujt jan

sa her kam gjetė portofole nė rrugė ose ne lokal ose ne autobus

ku dikush e kishte humbur portofolin ose diqka tjeter ose para portofol
me para e dokumente-


dhe e kam dorzuar nė polici ---ka pasė aty edhe karta te bankave e qka jo o por as qė mė ka shkruar mendja per keqpėrdorim te menduar te tille nuk duhet zhvilluar ne as nji qelize

Nuk e kuptoj se q ‘i duhen dikujt paratė e huaja
apo malli i huaj mundi i huaj djersa paraja e huaj
si
nuk e kupto dot ket bizari te te menduarit te zi manjak

po malli i huaj ėsht shum haram
shum pa ndershmeri ėsht te mendoh pa dyshim

et nė mall tė huaj me i pasė sytė nė para tė huaj pasurim i pa ligjshėm antinjerzorė
n grabitje tė huaj

ti marrėsh jeten tjetrit duke e zhvilluar te menduarit pėr pėrvetsim tė pasurisė
sė huaj

kjo nuk ėsht ma njerzore por

por kanibaliste i menduar kriminal antinjerzorė
vrastarė

krim poshtėrsi mendje shpirtzezė shpirtė i prishur
i semurė

qė nuk i duhet civilizimimit njerzorė

njeriu duhet tė edukohet nė punė

dhe nė fitim real fitim njerzorė ne biznese aftesi profesionale pune e krijimi te te mirave materiale ne mundsite e tij


por jo nė tė menduar kriminal dhe grabitje e cuberi e mizori manjake

dhe pervetsim pasurie me perversitete e krime

bloza e zez mendja e zezė e krimit duhet te mos figuroj fare nė asnji qelizė te shqiptare
a s njerzore
me e pasė syrin nė mall tė huaj e nė krime ėsht barbari

Duhet nji riedukim pra duhet tė fillohet me filizat nji program edukues
i veqant me edukim tejet te persosur

duhet nji shkollim i detyruar deri ne shkollat e mesme

Mendoj se nepermes punes duhet te shihet pasurimi kjo do te ishte edukata ma e mirė njerzore

dhe un mendoj se nė shkollė
qytetari shqiptarė

duhet ta ket tė detyruar lenden e edukates si teori shum e veqant
dhe mendoj se duhet te krijohen forma te veqanta funksionimi ku


shqiptart mund te dalin nga kjo krizė morale qe ka kapluar nji numer njrzish e gjithnji ema teper po vejn duke u bė dukuri shqetsuese po shtrihet
Mendoj se shkolLimin deri sa ti mbaroj klasat e mesme
DUHET Bė SI Tė OBLIGUESHėMFormen e shkollimit dhe dhene mundesine


SHKAKU SE shum vrases po dalin s e jan larguar qe ne klasat e shkolles fillore
nga arsimi dhe kan marrė rrugaqėrinė dhe lakminė e krimit e te sorollatjeve ordinere

NE SHKOLLEN FILLORE DHE T E MESME DUHET TE KET LėNDė TE
VEQANTA EDUKATIVE


VETEM KJO FORMė EDUKIMI DO TI TJETRSON BREZAT


dhe do ti bėj sa ma kulturorė civilizues qe te neveriten nga krimi
pastaj ete shohin jeten si fryt i punes vetem nepermes punve
dhe bizneseve te ndershme krijimit te mirave materiale me djesrse

ėsht halla djersa dhe mundi pa e derguar mendjen kah e keqja


Si mund te kuptohet kjo kur shum kriminela ne shqiperia del se jan analfabet
as shkollen fillore nuk e kan tė mbaruar
Un mendoj se duhet nji stimulim i ri
tė gjendet nji formulė kombtare kunder ktyre dukurive
pėr shpėtim kombtarė duhet te punohet shum institucionalisht
dhe ngritje tė imazhit te shqiptarit ne botė

pėrndryshe e pat puna se u turprua shqiptari
para bote
dhe kjo ėsht katastrofale pėr ne si popullnga autori xhelal ferizi opinion emendime te lira ne blogun enji gazete shqiptare

lirik
15-04-11, 11:27
E ju tjerė qė flisni at gjuhe arbnore,
vargje me vrejtje dhe mallregjime
nga autori xhelal ferizi ne mergime
gjuhėn tė lashtė atje mbi baltė
lėnė na keni fort mbas dore
, tue lpi lukset n'llump e mjaltė
veē ta dini mergimtari
, nuk harron sii ju n'harresė
e ju, ai fieri e ai bari,
do tė ju qajnė nė tė pikshmen vesė

lirik
15-04-11, 11:31
Loti i yllit
nga autori xhelal ferizi
lot qe bjen prej yllit t'drites
kah fėrkon eren n'hapsirė'
a thua e sheh rrethin t'elites
qe e kan' lidhė token n'zinxhirė
qė e kan' lidhė me fjalė' planetin,
qė e kan' lidhė lirinė' mbi dhé,
qe e helmojnė fushen ' e detin,
qė i helmojne kombet m e fe.

-----
qė shartojnė nė zi me plane
qė kurthojne paqet njerzore
qė lanė nė gjak token dardane
me dy teha ne thike mizore

autori xhelal ferizi vargje shqiptare neper vite te kohrave

lirik
15-04-11, 11:39
Eh ti lot i ylllit t'qiellit
autori xhelal ferizi
a s'ma falė at gjuhė qiellore
edhe at shprehje t'ballit t'diellit
t'i shkruaj hjeshėm tok's arbnore

e ti them un k'saj shqipnie
kahdo e bardha ėsht etnike
se prej palce e bukurije
do ti nxjerr ė vargjet lirike

e prej sqepit tė bilbilit
e prej rrezes mė tė mirė
prej aromes s ė karajfilit
veq me qenė shqipnia e lirė

per me qenė e bardhė etnike
tė gjith zogjt do i ftoj me kėndue
ne cicėrima e kėngė magjike
kahdo shqip me ligjėrue

le tė dihet n' qdo fole
le tė ndjehet nė qdo zallė
neper kombe e fise e fe
se atdheut i kndoj me mallė


autori i kenge ve shqiptare neper vite xhelal ferizi

lirik
07-05-12, 09:13
koha esht mjekimi dhe fjala e bidnja dhe ilaqi me i mire i zemres e cila zemer esht plagosur dikure koha dal ngadal sheron esht ky nje lloj mjeku i natyres origjinale

lirik
07-05-12, 09:50
Albina e nderuar nuk ka arsyetime ma ne veoprimet e disa shqiptarve qe flaisn gjuhen shqip pra ketu nuk mund te arsyetojme-
ky ėsht kulmi i absurdit dhe veprimit makaber kur esht fjala te krimet ma te qoroditura monstruoze qe po ndodhin kohet e fundit dhe raportet ma te pa logjikshme e te pa mende teper fenomene shpirtrore mentale qe deshmojne qrregullime mentale psikopatike jan keto dukuri -duhet te hulumtohet ku jan shkaqet e ktyre smundjeve per keso lloj veprimesh ------------------------------- ne ket rast makakaber te kesaj vrasje kriminale dhe te shum vrasjeve q epo behen nga motive banale paraqitet njeriu i pa zhvilluar i pa aft per te menduar njeriu i prapambetur dhe jo i shendoshe mentalisht pra me defekte dhe tejet disa njerz me dukuri te egra gjenetike dhe dinak te pa besė vrastare antinjerzor-kjo esht diagnoza -
vetem kjo - qe ka perfshi ne fakt shoqerine tone kohet e fundit edhe pse ndoshta nji nder keto shkaqe jan shkaqet sociale varfria etj por si arsyetohet kjo-pra niveli shum i varfer i vlerave dhe kultures -

duhet tė ndėrmerret ne shoqeri diqka qė njerzit nė shqipėrine etnike tė ndryshojnė---

nga kjo krire mentale antikulturore qe i ka perfshi nje pjese te qytetarve per shkaqet te thella sociale ekonomike poashtu faktor tjere te shkaqev e te prapambeturise ku ne disa raste njeriu vritet si nje mize dhe gjithnji po shfaqen dukuri barbare te reja te qthurura - e nje pjese nga shkaqet tjera ndoshta edhe te vet dfektit mental antiulturor e te defektit gjenetik e te tjera shkaqeve dhe faktore qe ndikojne ne keto shemti bizare e krime makabre -
ku perveq tjerash sidomos pas luftes ne koosve edhe shpirti i qenjeve njerzore krejt ka ndryshuar -


Un mendoj s e brezat duhet te shkollohen detyrimisht njerzit ne mas ete madhe detyrimisht ,me nje ,lloj forme detyrimi te veqant
tė dal nji ligj i detyrueshėm pėr shkollimin e mesėm poashtu te gjendet forma dhe rruget e lehtesimet ne ket qellim kombtar q ete edukohen njerzit nrdyshe e te dominon kultura dhe urtesia e sjelljes -

dhe nji edukim tė veqant social e kombtar patriotik e ligjor te permisohen njerzit edhe ne bazen materiale kutlurore e te jepet vlera njeriut dhe potencialit -sepse qeveria jone po funskionon mbi bazat neveritse te shkeljes mbi njerz mbi qytetar -pra te rriten vet idete dhe ne vetedije kulturore e jo kanibale egersie perverse vrassese e jo te lehen ne mshiren e stihive te egra punet e barbare te kohes qe vertet po humbe kuptimine civilizimit -----qe po del gjithnji e ma e rrezikshme koha e re djallzore poashtu krimet dhe qerimet e hesapeve --- dhe sjelljet ndasite hasmerite absurde destruktive dhe dhe shkelse e mohuese e te drejtave njezore-poashtu deri me tani secila qeveri u tregua epa aft ne nivel tmerrisht te ult te vetedijes per komb in e qyttetarin ne qfar do zhvillimi te apsketit dhe rrespektit per qytetarin -qeverite tona nuk i dhan aspak rendesi qytetarit esht e tmerrshme kjo sjellje barbare qe as ne kohrat shpellore nuk do te duhej te ndodhte kjo sjellje-

Mjaft ma me krimin mjaft ma dhe te kqia- krimi ka shkuar thell ne shtresa e padrejtesite mizore truri njerzor nuk duron ma keshtu ,duhet tė luftohet pėr nji shoqėri tjetėr
krejtesisht larg qdo lloj krimi e qdo lloj mizorie-te zhvillohet baza materiale uniteti kultura vlerat sjlejja e civilizuar perparimi progrsi arsimi solidariteti dhe drejtimi i duhur njerzor e jo drejt gremines barbare -

q’ ėsht ky i menduar kaq barbar anticivilizues ky lloj absurdi-----------

apo pse individi ------------
Poashtu nuk po ka siguri per investime te huaja a spopullaritet as qetsi sepse ne se i huaji vjen dhe diktohet se ka para ose vendasi mund te sulmohet nga bandat e egra vraese ---

poashtu nje botkuptim tjeter dukuri tė huajt jan milioner --
e vjen ne shqiperi etnike si turist ose pa marr para sysh kush ka pare te sulmohet -
pse ky i menduar i tille barbar antiedukate pse q esht kjo egersi te sulmohet turisti i pushimeve -
kohe bastarde egerrsi kohore ne vend qe njeriu te shkoj kah civilizimi per qudi po shkon kah kanibalizmi -


nESE DIKUSH EHST I PASUR DHE MILIONER -
dikush na qenka miloiner---pse te krijohet vetedija qe ai person te sulmohet per vrasje apo grabiztje q esht kjo kafshri antilkulturore me te meta krejt mentaale vertet degjenrim defektesh te ndryshme dhe krijo het egersia kanibale e sulmit mbi lakmine barbare per ta grabitur njeriun egersi vrasese pa siguri dhe te menduar vrases -
ndaj tij ndaj qytetarit kjo behet nga logjika e smure pa dyshim dhe nuk ka nje edukim se njeriu per pasuri duhet te punoj e jo te vras tjetrin e te marr pasuir pa merita - etj--------------------------------- ky esht absurd i mendjes kohore q epo krijon pa siguri ne civilizim -

kėshtu nuk duhet te mendohet as te edukohet as te ecet ne civilizime -- askush nuk duhet te bej keto veprime te tilla mkabre te llojit te menduarit te tille psikopat antiv“civilizues ---------------------------- por te aftesohet ne profesione e ne tjera ide te menduara per pune dhe edukime jete pra te bej baze materaile me djerse dhe me ndere te vet

askush nuk guxon te mendon ashtu nė qytetrim nepermes krimit psikopat per ti marr jeten tjetrit per lakmi te smura os e qellime perfitime parashe nepermes krimit
ose rrethana tjera te mykura ne tru -Jeta e njeriut duhet tė konsiderohet e shejtė dhe e paprekshme SHUM E QMUESHME
dhe nuk guxon te krijohet te menduuarit vrases per rrethana te pasurimit-
te kunderligjshem duke prishe komplete jeten njerzore te kultures civilizues e -perndryshi globi do te behet nje psikopati pa sigurie per jeten -
dhe i pa ndershem i pa vlefshem per jeten -

Thell ne vetėdijen e njeriut duhet te rrėnjoset nji edukimi etik moral cilsor jetik human i vlerave dhe vetedijeve te larta kulturore te civilizimit
e njeriu konstruktiv edukues perparimtar shoqeri e shendoshe e sigurt me ideale -

jo kriminel shoqeri kriminale e korrutpurese
e shkelse e te drejtave te njeriut jo arrogant krimogjen sadist -qe shmetojne jeten ne qdo emocion te shpreses dhe entuziazmit njerzore duke krijuar vetem zhgenjime dhe mosbesime -

NE ne asnji menyr te mos i ljeohet shpirtit te njeriut te errsohet e te formoj gjen krimi
dhe sjellje te pa civilizuar e te kaloj ne te menduar krimi e poshtersie -

per shkaqe dhe lakmi pasurie apo shkaqe tjera sepse e huaja e jotja nuk bėhet-


dhe si mund te quhet shije nji pasuri me gjak krimi si mund te shijohet ajo-

- njerzit duhet te nderrgjegjsohen ne format ma tė larta edukative kunder krimit banal-

pse nese dikush ka para u dashka ky mendim i zi ndaj ti -


Tė krijohet mendimi per pasanikun se ai vertet ka para dhe tė vritet pėr para jo kursesi


ky ėsht mendim barbar kanibalek jashtzakonsiht anticivilizues-

jo le tė ket para sa te don l kush te don por as qe guxon te mendohet ne kokat njerzore-

nji gjė e tillė qė as gervishje ti shkaktohet per pervetsim pasurije-

se jo ti mirret jeta per para kjo gjė nuk guxon te mendohet as ne glob
e as ne lėmshin e kti dheu---


Njrezėit duhet te edukohen ne qytetrim e qellime aftesimi jo te lakmojne te te tjeretper grabitje -por te ndergjegjsohen ne mund ne merita dhe ne djerse ne eduim pune dhe angazhimi per fitim ne kreanri

qė edhe sikur ti gjejnė paratė ne rrugė tė pyesin te kujt jan-ndergjegjsim pra dhe logjike te shendoshe edukimesh emocionesh -


sa her kam gjetė portofole nė rrugė ose ne lokal ose ne autobus-


ku dikush e kishte humbur portofolin ose diqka tjeter ose para portofol
me para e dokumente ekam kekruar personin me plot ndergjegje -
-


dhe ose e kam dorzuar nė polici portofolin po mendoj ketu ne vendet perendimore
---ka pasė aty edhe karta te bankave e qka jo-
por as qė mė ka shkruar mendja per keqpėrdorim os emendim negativ-
pra duhet formim ne temenduar qe te dominoj krenaria dhe nderi mendja elogjikshme njerzore te menduar njerzor ndersa mendim negativ primitiv te tille nuk duhet zhvilluar ne as nji qelize njerzore nuk ka vend ne qelizat njerzore kanibalizmi --
dhe sjellja makabre -


Nuk e kuptoj se q ‘i duhen dikujt paratė e huaja ose krimi -
apo malli i huaj mundi i huaj djersa paraja e huaj dhe negativja ne jete pse -

nuk e kuptoj dot ket bizari te te menduarit te zi manjak te llojit te njeriut te tille ne te menduar

po malli i huaj ėsht shum haram poashtu dhe esht diqka shum e denueshme habitem se si nuk funksionon pik ndergjegje te disa njerz qe te l ndalen pak ne ndonje te mendua -

shum pa ndershmeri ėsht te mendosh ne negativen pa dyshim -dhe shum e denueshme --

e nė mall tė huaj me i pasė sytė nė para tė huaj pasurim nga ehuaja -
akt i pa ligjshėm antinjerzorė
n grabitje tė huajti marrėsh jeten tjetrit duke e zhvilluar te menduarit pėr pėrvetsim tė pasurisė
sė huajkrim pervers anti moral kunde rmendjes njerzore

kjo nuk ėsht ma njerzore por koha po sjell absurditete devijime
kanibaliste te menduar kriminal antinjerzorė
vrastarė--Ky krim poshtėrsi mendje shpirtzezė shpirtė i prishur
i semurė

qė nuk i duhet civilizimimit njerzorė DUHET TE QRRJENOSET NGA SHOQERRIA

njeriu duhet tė edukohet nė punė

dhe nė fitim real fitim njerzorė ne biznese aftesi profesionale pune e krijimi te te mirave materiale ne mundsite e tij


por jo nė tė menduar kriminal dhe grabitje e cuberi e mizori manjake

dhe pervetsim pasurie me perversitete e krime

bloza e zez mendja e zezė e krimit duhet te mos figuroj fare nė asnji qelizė te shqiptare
a s njerzore
me e pasė syrin nė mall tė huaj e nė krime ėsht barbari

Duhet nji riedukim pra duhet tė fillohet me filizat nji program edukues
i veqant me edukim tejet te persosur

duhet nji shkollim i detyruar deri ne shkollat e mesme

Mendoj se nepermes punes duhet te shihet pasurimi kjo do te ishte edukata ma e mirė njerzore

dhe un mendoj se nė shkollė
qytetari shqiptarė

duhet ta ket tė detyruar lenden e edukates si teori shum e veqant
dhe mendoj se duhet te krijohen forma te veqanta funksionimi ku


shqiptart mund te dalin nga kjo krizė morale qe ka kapluar nji numer njrzish e gjithnji ema teper po vejn duke u bė dukuri shqetsuese po shtrihet
Mendoj se shkolLimin deri sa ti mbaroj klasat e mesme
DUHET Bė SI Tė OBLIGUESHėMFormen e shkollimit dhe dhene mundesine


SHKAKU SE shum vrases po dalin s e jan larguar qe ne klasat e shkolles fillore
nga arsimi dhe kan marrė rrugaqėrinė dhe lakminė e krimit e te sorollatjeve ordinere

NE SHKOLLEN FILLORE DHE T E MESME DUHET TE KET LėNDė TE
VEQANTA EDUKATIVE


VETEM KJO FORMė EDUKIMI DO TI TJETRSON BREZAT


dhe do ti bėj sa ma kulturorė civilizues qe te neveriten nga krimi
pastaj ete shohin jeten si fryt i punes vetem nepermes punve
dhe bizneseve te ndershme krijimit te mirave materiale me djesrse

ėsht halla djersa dhe mundi pa e derguar mendjen kah e keqja


Si mund te kuptohet kjo kur shum kriminela ne shqiperia del se jan analfabet

as shkollen fillore nuk e kan tė mbaruar-


Un mendoj se duhet nji stimulim i ri------------------------

tė gjendet nji formulė kombtare kunder ktyre dukurive-----------------

pėr shpėtim kombtarė duhet te punohet shum institucionalisht-----------------


dhe ngritje tė imazhit te shqiptarit ne botė

pėrndryshe e pat puna se u turprua shqiptari
para bote


dhe kjo ėsht katastrofale pėr ne si popull-------------------------
nga autori xhelal ferizi opinion emendime te lira ne blogun enji gazete shqiptare
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!

lirik
10-05-12, 06:37
Ne vargjet e tua e nderuara mike e dashur jeta kam gjetė vlera shprehje emocionale dhimbje fjalė te shprehura nga amocioni metafora dhe forma e te intepretuarit mjaft artistike te shpirtit t e pervuajtur dhe perkushtime te ndjeshme ndaj qeshtjes qofte ne varg qofte ne preokupime jete dashurie rrembimesh te mallit deshirave deshprimeve qellimmeve dhe shtytjeve ne motive qe ju aq bukur i intepretoni duke treguar shpirtin tuaj si nje tregues vertet magjik dhe plot ndjenja ku gjithqka shpaloset ne menyre origjinale duke paraqite fjalet teper mire ne gjendjen reale siq e kerkon dhe e ndjene shpirti perjetimi -

-
,shprehje te lotit dhe prekje shpirti praqaiten ne intepretin tend ku dhimbje ankimi flet dhe te ben edhe si lexues te ndjehhesh me shprehjete ankimeve -

e shoh se je shpirtvarė dhe shum shpirtoree per diqka dhe ke art te vertet ne formen se si din per ta paraqite doirekt nga shpirti at qe te mundon
intepretuar me plot thellsi te prekura ne tematike ne themele te brengave
te halleve qe neprmes vargut fjales e shprehe disi origjinalisht dhe ne forme te preokupimeve thua se shpirti u be varg e po flet ne format me te larta te majava te fjales
e vargun tend te mbledhur ne stilistike fjale e loti shpirtezimi artistik ne veqanti shembullore te per shprehese plot shkelqim interpetues
origjinalitet dhe paraqitje teper domthenese edhe ne metaforke poetike jan ,kuptimplote dhe te qarta dhimbjet dhe kerkesat tua nepermes pendes e fjales ku e adreson ne shpirte lexueisn qe ai te merret me qeshtjen ne thelbin pse e per se renkohet thirret shkruhet vargu
.
ne secilin varg tend kam pa nje shprehje te thekshme--
ti je vertet nga njiher mahnitse sa i perket origjinalitetit te paraqitjes se fjales qe shprehe renkimin dhe i ben thirrje dashurise
dhe plot me shpirtvuajtri e ndjesi prej ne fmere te plagosur nga deshuria e larget
te nje pellumbeshe te urte te dashur paqsore qe kekron dashurine
per diqka e dhimbshme por i talentuar ne forme drame vargu yt preke damaret e reaksioneve dhe detyron ndjenjat te merren me thelbin
je shprhese e fjales e ,mrekulluesheme ne paraqet origjinale dhe kjarte paraqet kerkesat
e seclit emocion menje arsye e cila ja lidhe duart qdo pyetsi ose kureshtari i cili nuk mund te thot ty per se renkon sepse aq arsyeshem shtruar e paraqet kerksen dhe thirrjen per tu bashkuar dahsuri qe tash ma eke larg dhe nuk don per ta kesh larg don ta kesh pran vetes duke treguar qartas alarmin dhe renkimin -je mahnitse e fjales origjinale-praktike e veqant e fjales qe shprehet dhe te ben me hy ne ngjarje thua se gnjarja po ndodhe para syve aty fale mjeshtrise se aft te fjales tende je po ajo sikur artisti nepermes piktures qe te ofron qellimine kuptimit ashtu ti nepermes fjales ia ofron shpirttit qartesine dhe psehet e arsyet ne varg metafore apo origjinalitet te fjales je ne mbrendi peprlot me shpirtesi ku secila fjale ka nga nje shpirte te veqant qe flet dhe te lumte sa bukur e ke shprehur


.
te deshiroj mirsi dhe suksese dhe nivel deri aty ku ti deshiron te arrishe ne garene fjales dhe qellimit poetik artistik dhe ne dashuri
e famshme duket fjala dhe penda jote vargu yt pervetssues
dhe vertet je talente per tu s hprehur bukur mjaft mjeshtrisht je simbol i origjinales
shum sinqert fjala jote merr karakter me permnajtje origjinale e cila duket se vet fjala sikur ka shpirte qe flet vertet nepermes paraqitjeve magjike qe detyrimisht e ben lexuesin te mendoj dhe te mishrohet sepse nuk ka kah shkon nese sa do pak ka ndjenja njerzore -te lumte per ket pervetsim qe eben lexuesin te merret me emocionin -
ky esht arti origjinal dhe fjala origjinale q eparaqet aftesi ne te shoprehur e per tu ndje ne format me te forta e me thella te shpirtit te artit te fjales ngjarjes qe shkruhet vargut radshitjes emocionit apo arsyes -


forma e paster dhe kullimi yt ne shprehje fjale e hjeshojn vargun dhe ndjenjat
je evqant pa dyshim --
pradaj te porosis shkruaj dhe shprehe talentitn artistik te fjales
qe me aq fuqi preokupon shpirtin elexuesit
,dhe jeten luftoje , jeta esht jetė lloj i luftres
jemi linde per te luftuar me jeten
ajo quhet jetė por ne gjuhen e praktikes ajo esht lufte dhe vuajtje

,te vjetrit kan than 7 dit jan ne ket dynja 6 h idhriim e nje sefa qe do te thot ne ket bote kemi lindur per te luftuar me hallet e jetes
dhe per tu kacafyt me ato me dukuri qe na pershkojn gjat jetes
me rriskun me fatet me ngjarjet nyjewt telashevce te ndryshme
me befasinat me ndodhit e shum shum tjera .

N je keshill MBAJE prej meje
,ngadhnjimi esht maja e qellimit ,mbi maja te fitoreve njitet arrin
vetem ai qe lufton pa kompromis .
lufte mbi te keqen dhe me plaget -dominon vetem ai qe me arsye i mundė
dallget qe sjell jeta nganjiher aq pamshirshem
.
Ne jet arma ma e fortė esht arsyeja e ftoft E Qetsise
ne qetsi qendron fuqia e njeriut ,arsyeja esht pushtet ne löogjike te jetes

mbi plaget arsyeja esht pushtet mbi ngjarjet .arsyes mbaju gjithmon
dhe do te fitosh qetsinė.

pershendetje nga autri ne mergim xhelal ferizi lirik u
opinione mendime te autorit xhelal ferizi neper forume

lirik
11-05-12, 07:38
Kush ju ka faj analfabetve qe nuk kan lexuar kurfar historie .
-por prej bullicave kan ardhe drejt e ne pune administrative shtetrore kombtare

--ne kemi ne serbi me mija e mija gjurme e objekte ilire -dhe gjurme tjera Historike qytetrime ilire ne mbare teritorin e ish jugosllavise
e prona e shtepi te pareve qe i lan atje shqiptaret nga nga perndjekjet e gjurme historike
akoma andej jan dhe na jepet e drejta ti mbikqyrim
e te kujdesemi pe to
-e ne nuk institojme ne takime me nderkombtaret keto lloje te kerkesave te marrveshjet qe behen ne takimet nderkombtare -

qe te gjitha ato kerksea duhet te behen edhe e per a to vlera qe jan tonat historike
ete fitojme te drejten e vizitave e perkujdesjes per ato gjurme qytetrimesh
-
Kush na ka faj q e nuk dijme te ju themi nderkombtarve P er keto kerkesa
e te ju themi te huajve per se e shuani lashtesine ilire antike per mesjeten e grabitr sllave pansllave -

per se e shuani kulturen vleren e pa qmueshme antiken per mesjeten pansllave
te disa objekteve te grabitura pikrisht nga trashgimia ilire qe jan grabite
nga kanibalet sllav nomad qe nuk jan asgje tjeter per veq ardhacak dhe simbol i krimit
dhe i kanibalizmit njerzor qe nuk lan kurfar gjurmesh civilizimi veq kasaphane lot e gjak
e grabitje

-kush na ka faj qe nuk kan lidhje me politike as me histori as me vetedije shtetrore kombtare
as me hoistori e diplomaci kurfare disa nga keta huduma emerhuma qe ju bie shi ne kallamoq mbrenda nate behen te famshem -kulti i budllakive si askund tjeter ne bote esht i famshem te ne ku njeriu behet i famshem me dy tri paraqitje -


kush na ka faj se gjithfar qorbagjije e qebabpgjije hyn aty ku nuk e e ka vendin
se e kombi jet neper marrveshje krejt te pa favorshme per ne ne kontakte me nderkombatret

-kur po del gjumi per shqiptar serbia po i krijon nga njimij perparsi marrveshjesh
me nderkombtaret

sepse keta qobanovit ne bisedime nuk dijne te imponohen per kurgja asnjiher -

--para se te behej marrveshja e rambujese nuk duhej te leshonin kursesi pe ne krijimin e komunave -por ishte koha qe ne maksimum te denohej serbia -


por te kemngulnin qe te denohet shteti serb ne shum dejtime e per gjithqka -

gjenocidiale qka ka bere ne histori kasape

-ne shkatrrimine civilizimit ilir etj ne gjenocid shfarosje krime
bile te detyrohet ti paguaj te gjitha keto krime te kerkohej e drejta per objektet ilire

si trashgimtar te drejt per drejt historikisht q e na kan cilsuar e vertetuar edhe shkencorisht -

me faktet ma te fuqishme qe nuk ka shkence q e i mohon -
shum hulumtues dhe shkenctar te huaj kan d eshmuar se shqiptart jan pasardhes te ilirve
-kush na ka faj qe gjith far pshurrani hyn ne gjana te mdha

-kush na ka faj qe ka njeri qe as dy her s ka dale jasht mahalles te tij e katunit e u ba heroj

i famshem i puneve te mdha mbrena nate pas ansji merite

e i pa dije kurfare mjerim
-pra te tille zaptues te kohjes kah do zaptues te lakmive te terrpive te syrit te unt
te uritur te pa ngishem per hajni grabitje lavdi karriere turr me i shti hundet ku do
pa njohuri pa aftesi pa pregatitje profsionale- pa cilsi njerzore e vlera- pa baze pa taban pa njohuri te gjera diplomatike- e politike strategjike afat gjate kordinuese largpamse
e me s a mende te lejohet krijimi i komunave serbe ne kosve
deri sa ata na e moren mitrovicen dhe bene a q gjenocid shfarosje
-gjithmone bisedime leshime pe pa kushte e budllakia si esht ndryshe
-
Nese ata serbet kan kerkuar komuna etnike shtete ne kosove -
athe rmbi cilat baza dhe merita i kan kerkuara ata mbi bazat e gjakut te dhimbjeve te loftve te gjenociodit dhe tmerev e mbi shqiptaret neper shekuj -per se keto fjale nuk i jan thene nderkombtarve
dhe poashtu si reciproke per shembull do te duhej te ju lejohoj kthimi i shqiptarve ne zveqan -
prej nga jan ndjekur ne albanik z potok etj -
ne medvegje prej nga kan ikur te gjith shqiptart e ne lojan e ku do tjeter deri ne vranje e leskoc kurshumli e ku do-

bile te kushtzohet edhe kthimi ne toplice si dhe e drejta e shqiptarve per te hulumtuar trashgimine e pasurive historike ilire dhe pronat

ku do qe isjhin te shqiptaro ilirve ne teritoret qe i kan marr sllavet

-po ku din analfabeti q esht historia teritori- i cili sa po vjen nga katuni uzurpon qka te gjene
para grabite institucione prona m pozita ben klane merr qendra te kultures me institucione me parti politike me gjithqka qka te gjen para me banka ma prona me hajni

me media me diktat e me qka jo -

as nuk te pyete veq te fshine per interesa te vetat kanibale gjith qka gjene para dhe te han-

edhe pse ne katun e ka aren livadhin-
ka pas boll lop e dele e dhi ka pas mundsi me ja fillue jetes atje ne fshatin e tij

-ka pas mundsi atje me ju kushtue bujqsise-
e kush na ka faj qe hundet i fute gjithkush kah te don -

e nuk din para nderkombtarve me paraqite kerkesa te d rejta

-e sa popullin e vet per ta drejtue ne kerkime strategjike te ruajtjes kombtare

te teritoreve siq ishte ratsi i mitrovices

-kush na ka faj qe ka shum te tille qe se kan pa mitrovicen kurr e as
nuk e kan dite as teritorin si gjeografi as si qytet s e ku shtrihet -

e si esht puna e saj e komplikuar andej e a splanet e armikut si ka njofte kurr me pare asnjiher shihne qfar mjeranesh marrin ne dore pune te mdha
-
ky esht absurdi yne shekullore sepse i lejohet secilit gomar politik secilit gomar grabits

secilit gomar aktivist per tu marre me pune te mdha
q eju takojne vetem kokave te mdha -


gjenialiteti i puneve largpamsia i takon gjeniut e jo ahmakut lakmiqarit shkkurtpamsit

klanegjise pra kursesi mtarapazit e dinakut natyral qe zvarritet ku do vjedhurazi per lakmi e pozite -sepse keta tipa nuk kan adthetarizem as ne shpirte e as ne gjak as ne gjenetike e as ne tradite as ne ndjenje e as ne prije -


-prandaj humbjet tona neper shekuj jan keto sepse asnji her asnji kordinim i menqur
strategjik nuk u be si duhet

-rralle ne histori ka pas strateg shqiptar -

si pershembull skenderbeu dhe menquria e tij

por as ai nuk ka arrite ti bashkoj te gjith shqiptaret dhe te luaj nje diplomaci siq duhej

per veq se bashkoj pak kriujen dibren dhe disa rrethina -

ketu qendrojne pra shkaqe t e pa aftesive te mjeranave dhe te sjelljeve

-pse ne humbim ku do e gjithmone sepse serbet studjojne e dijne ma shum s ene ne qdo drejtim dhe poashtu te tjeret -e ne bijme gjithnji ne pozita ma inferiore -sepse te tjeret kan rrespekt per njeriun e vet e sidomos per dijetaret ua lirojne rruget ndersa te ne bllokohen qe nuk ka force q e i zhbllokon -ja keto jan shkaqet e katatsrofave tona qe ne gjithmone psojme per shkak te koke ahmakave e te prapambeturve q emundohen pastaj mbas pilafit te llomotisin diqka qe ta qojn e te vjellet kur flasin sepse gjėrat gjirkohet -shqiptaret do te duhej te instistonin nga bota ku do e kah do ne qdo kontakt qe serbia te denohet si shtet qe te qitet ne poziten emosnjohjeve dhe denimit qe duhet te paguante -e jo ti jepet e drejta me hape gojne ku do si krokodile po ku din analfabeti se qka esht diplomacia e parashikimi e qfar rreziku tjeter i kansoet atdheut -sepse as nuk esht analist per dhite e veta qe i ka lene ne fshat e ka hy ne zyre per pune te mdha e le ma per tjera pune qe i kekron strategjia eatdheut mjerim mjerim mentalitet vertet q enuk ehst pa ne gjith historine e globit -shtyrje me brryla harbuteri mendjee madhe injorance shkelje mbi te tjeret dhe keshtu atdheu gjithmone greminoset kah deshtimet nga keta matrapaz te mallkuar qe si ka pa historia te tille kaq te pappergjegjshem e kaq mendjemdhej fodull kokshkrete -disa jan me ideologji te kalbura q ejan marr me qerime hesapesh e me qorba te rpishura dlalveresh e grabitje dyqanesh prnash hajni korrupt tendere lakmi grabitjesh te objekteve falcifikime te ndryshme e qka jo deri edhe te prostititucionet e ndryshme vertet mjerim i pa pare vertet mjerim sepse anlfabeti kurr nuk shkollohet ai i tille mbetet edhe sikur ti kryej tri fakultete vet natyra eka fale ahmak qe nuk ka tru te zhvuilluar -Kombi yne duhet ti zgjedh njerzt me prirje e qkan shkathtesi talenti natyrale qe jan te zgjuar me prijre nga natyra dhe te afte te lexojne me kohe rreziqet dhe te formulojne te gjitha masat e krkesat kordinimet e duhura -por si aksund ne bote te ne ndodhe absurdi ku ku mullingjia ose kovaqi ose bariu ose rrogtari ose kerrxhija ose matrapazi e harbuti e huti e ahmaku e koktrashi e hileqari e dilingjija hajni i perzihen ku do akademikut gjeniut dijetarit parashikuesit largpamsit talentit te aftit -kjo perzierje mish mash i shkakton kombit tone gjithmone pasoja pastaj qe ne per shekuj nuk riparohen -ja kjo ehst formula e fatkeqsive tona kombtare-

nga autori ne mergim xhelal ferizi mendime te lira shkrime pikpamje diskutime opinione

Kalimero
12-05-12, 10:20
pse me rejten tibe, u pu minoj qi xhilali o gjal i mire, me pasen vakt njeri mu hungjen e me ngu tu folen, :cool:

do pizi i ka t'mira tibe. Viq me pas kush mi burtiten pur gramatik pak.

ptra xhilali o gjal i mir ere puet i mir. t knaq dhaf tibe:biggrin:

Kalimero
12-05-12, 10:48
Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

u minoj qi xhilali miriton me konen diputet un parlament, ere admin un dardani.
poh' tibee poh' qishtut u minoj :cool: