PDA

View Full Version : Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?


Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14

lirik
12-05-12, 11:08
ani mendo ti po qe as qe ja nien kuj bre qka me ba me nji nenshkrim duhen njizetmij nenshkrime
nga populli -sa per gramatiken esht tjeter histori kjo ta them ne vesh kur ti kryej do pune hajt ti
mos ta nin hajt se edhe gramatikene di po te kallxoj pse nuk kam shkru ashtu si duhet

lirik
12-05-12, 11:10
pse me rejten tibe, u pu minoj qi xhilali o gjal i mire, me pasen vakt njeri mu hungjen e me ngu tu folen, :cool:

do pizi i ka t'mira tibe. Viq me pas kush mi burtiten pur gramatik pak.

ptra xhilali o gjal i mir ere puet i mir. t knaq dhaf tibe:biggrin:

......................

kujdes gramatiken pizi nuk thuhet po poezi

lirik
12-05-12, 11:11
[QUOTE=Kalimero;2216177]pse me rejten tibe, u pu minoj qi xhilali o gjal i mire, me pasen vakt njeri mu hungjen e me ngu tu folen, :cool:

do pizi i ka t'mira tibe. Viq me pas kush mi burtiten pur gramatik pak.

ptra xhilali o gjal i mir ere puet i mir. t knaq dhaf tibe:biggrin:
..................
po ti permirsoj te knaq llaf tybe --jo dhaf--fol mire bre

lirik
12-05-12, 11:12
Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

u minoj qi xhilali miriton me konen diputet un parlament, ere admin un dardani.
poh' tibee poh' qishtut u minoj :cool:
.........................

nuk thuhet un minoj se kujtojne qe po minon diqka -
thuj un menoj ose mendoj -ai bre kalimero po keq po flet edhe ti

lirik
22-05-12, 07:33
Faleminderit shum e shtrejte mike e nderuar per ket qiltersi vertet je shqiptare me ndere dhe burrneshe me cilsi e kulture ta paqa borxh mirsine raportet e ndertuara si miq te perjetshem do te kem kujdes maksimal q ete mos thyhen asnjiher ketu qnedron palca dhe qeliku i miqsise dhe i kultures i edukimit dhe qendrueshmerise -mos qendrueshmeria nuk esht as kulture as ndjenje miqsore prandaj secili edhe nuk e mbane -
por at qka d eshta ta them si hall e problem po ta them epo e shfaqi hapur dhe si porblem serioz per ne qe e duam atdheun i sherbyem dhe jemi viktima nga klysht e tradhtise e te tjeret mohues me vese negative -

dhe po ta them me skhille dhe miqsi te veqant si pervoje dhe po te them diqka te veqant si diqka qe duhet studjuar holl -

Ne patriotet kemi gabuar shum strategjikisht dhe ne kohra jemi treguar shum naiv ne sjellje dhe strategji -

dhe jemi fajtor vet pse kemi mbeteur mbas dore te shkelur mbrapa dhe lejuam shkeljen nga matrapazet e mosmoirnjohsit e nga klysht e tradhtise -sepse nuk ekrijuam lidhjen patriotike -
liddhja patriote do te duhej te ekzistonte e fuqishme
dhe lidhja patriotike dio te duhej ti kundervehej me force te gjithve atyre qe e diskriminojne luftarin patriotin atdhetarin te merituarin njeriun e dobishem te atdheut dhe lidhja patriotike do ti kundershtonte destruktivet bastard qe demtojne vlerat e patriotve dhe njerzve te dobishem per kombin -euripianet nuk jan budalle q embropjne vlerat bamnkat bazen materiale qytetarin dhe te dobishmen edhe ne duhet te veprojme keshtu -lidhja patriotike do te duhej ti mbronte te dobishmit dhe te del kunder kylshve te tradhtise dhe te demshmes me sa fuqi q e ka -
teper e lidhur e forte e lidhur njeri me tjetrin
NA perkrahni ju lutem ne ket qellim te gjith aq sa mundeni
dhe grumbulloni njerz sa ma shum njerz patriot sa ma shum rreth ksaj lidhje
patriotike qe qe duhet ta forcojme si qelike sepse kerdi po ben tradhtia e matrapazi ne komb ne atdhe dhe ne njerz pozitiv-

ne kemi gabuar qe nuke krijuam lidhjen tone patriotike te vetme dhe te zgjedhur me status
patrioti k --duhet te kerkoj patrioti patriotin
dhe kshtu te krijohet lidhja e veqante patriotve atdhtarve-

por vetem e atdhetarve ,pra lidhja e atdhetarve tingllon ma bukur-


lidhja e atdhetarve duhet te jet lidhje qe mbane mire njeri tjetrin
- ku do qe te jemi ne bote dhe kam deshire q e te organizohemi per lidhjen patriotike


atdhetaret duhet te ken lidhje me njeri tjetrin te fuqishme per ndihma ndaj njeri tjetrit-dhe qeshtjes madhore te pa organizuar nuk mund te bejne asgje dhe do te fiton klani matrapazi -
patrioti do te mbetet i demtuar duke humbe secilen beteje te jetes nga virusi matrapaz e antikombtari -
negativat fitojne nes e patriotet vyshken e dorzohen -

diskutime debate te autorit xhelal ferizi neper forume shqiptare-
turp te ken forumi zemra shqiptare- turp te ket forumi kosova de.trup te ket forumi shqiptar net. historia do e ardhme do te flet per keto forume tradhtare dhe te administrates se tyre tradhtare -
turp te kene per poshtersite q ekan bere zhdukje temash dhe zhdukje forumi ku kan qene te grumbulluara me vite njohurite e popullit tradhtia nuk ka brirė vetem si e tilel spjegohet -
autori xhelal ferizi -
ai qe ta merr fjalen e lire ta merr edhe buken nga goja praktike dhe pervoje njerzore

lirik
22-05-12, 07:39
Shum ide dhe mendime iniciativa politikanet i kan vjedhur nga interneti nga menquria e diskutuesve neper forume sepse ata as q e i kan pas ne koke ndonjeher as per rruget e as per idete e ndonje zhvillimiose projekti -por bukur shum ide i vjedhnin neper forume -dhe lavdine ja lleinin vetes -
keshtu e ka kjo bote te fryhesh me balon te huaj keshtu qenka bota me plot harame -
ndergjegjja njerzore nga njiher esht kalbsi qe nuk i dihen prejardhjet

lirik
22-05-12, 07:41
ma se shum ti njeriu duhet me qa kur fiton injoranca e kur humbe merita -
thėnje nga lirik-----------

murrizi
22-05-12, 07:53
.........................

nuk thuhet un minoj se kujtojne qe po minon diqka -
thuj un menoj ose mendoj -ai bre kalimero po keq po flet edhe ti

hahahahahaha
po boll mir ja bane lirik,
ky kishe po tmsoj tye, ani kond ? tye lirikun ?!:rolleyes: qe krejt jeten tuj shkrujt e tuj kriju, qe ti njet tende ske bo gjo tjeter veq ke shkrujt e ke kriju pizi.

lirik
22-05-12, 08:09
hahahahahaha
po boll mir ja bane lirik,
ky kishe po tmsoj tye, ani kond ? tye lirikun ?!:rolleyes: qe krejt jeten tuj shkrujt e tuj kriju, qe ti njet tende ske bo gjo tjeter veq ke shkrujt e ke kriju pizi.
...........................................

E ke gabim Murriz dy bigshi kam ba edhe diqka tjeter -po ti nuk e din -
nuk e dijne edhe shum do tjerė por kjo s- ka rendesi per mua hiq- e din apo se din dikush -per mua ka rendesi un me qene mirė e vatani me qene sa mirė mos me pae telashe ne jete ka rendesi miqrnqenja dhe shendeti -
Por ti edhe ti paske thene fjalen pizi si ky kalimeruci qe duket sikur e ka cucllen ne gojė hala kur flet mos u ben edhe ti si ai kalimeruci - nuk thuhet ashtu muriiz nuk thuhet pizi se kujton dikush qe po te del nga goja diqka tjeter -por thuhet poezi -
hahahahhahhahhaha nurriz

lirik
22-05-12, 08:09
disa qe nuk kan tru -nuk dijne te bejne diqka tjeter -per veq gjuajne gure e dru

murrizi
22-05-12, 08:11
...........................................

E ke gabim Murriz dy bigshi kam ba edhe diqka tjeter -po ti nuk e din -
nuk e dijne edhe shum do tjerė por kjo s- ka rendesi per mua hiq- e din apo se din dikush -per mua ka rendesi un me qene mirė e vatani me qene sa mirė mos me pae telashe ne jete ka rendesi miqrnqenja dhe shendeti -
Por ti edhe ti paske thene fjalen pizi si ky kalimeruci qe duket sikur e ka cucllen ne gojė hala kur flet mos u ben edhe ti si ai kalimeruci - nuk thuhet ashtu muriiz nuk thuhet pizi se kujton dikush qe po te del nga goja diqka tjeter -por thuhet poezi -
hahahahhahhahhaha nurriz
**************
edhe mu mir ma bone, se tybe e lypa.
kuku mu thaft goja, se sot ėshtė ditė zie kombtare pėr viktimat e himares

lirik
22-05-12, 17:45
therra e kalbur nuk qet lule e therra e njome s te len te afrohesh te lulja

lirik
24-05-12, 06:49
Ai qe nuk bashkohet ne funksion te arritjeve te larta zhvillimnore kombtare ne sherbim te atdheut e shoqerise kombtare -
e nuk bashkohet ne bashkim per qellime shqiptari me shqiptarin ne harmoni tė njė qėllimi qė tė gjendet formula kombtare per zhvillim e te kontribohet bashkarisht per nje atdhe te lulzuar- e -
per te bashkuar mendjen dhe kapitalin forcen krijuese te kombit forcen perparuese
progresive per zhvillime ekonomike per lulzimin e ideve te reja e zbatimin ne praktike -
dhe forces shtetrore kombtare atdhetare-

- ai qe shqiptarin e len jasht organizimit jasht rrjedhave e pasivizon ai esht armik i kombit -
ai qe shqiptarin e len jasht rrejdhave te jetes duke mos e ndihmuar si bashkombas si qytetarė
-
e lan jasht fuqise vepruese i cili duhet me hy ne sherbim te atdheut -
ai q e elen e len shqiptarin ne rruge te mohimit-
e nuk e perfshine ne nje pune e kontribut per atdhe e shoqerie shtetrore zhvilluese-
/ ai sistem dhe ajo shqoeri e ai individ qofte biznismen apo politikan deputet ose pergjegjs
ose ne qfar do pozite apo sektori ai person esht demtues i intresave kombtare-
/ dhe i demshem per atdheun - ndersa ata q e jan pergjegjs per te organizuar shqiptarin
si qyqtarė aktiv e nuk e organizojne ne funksion te zhvillimit ai esht tradhtarė i kombit ne ket forme sabotuese /-

aii esht tradhtar i kombit armik sabotatorė dhe ka interesa anarkiste penguese
- per te demtuar njeriun dhe qeshtjen kombtare -

-Shum politikan dhe biznismen shqiptar kan kaluar ne egoizem tė paparė
dhe ne sjellje mosperfillse ndaj qytetarve dhe ne aty kan hy ne klane sabotuese -
kunder atdheut me sjellje jo produktive per kombin e shtetin -
dhe e kan lene krejtesisht qytetarin shqiptar pas dore me qellim duket kjo sjellje -

i lan sa e sa shqiptar ne rruge ne udhkryqe dhe nuk e zhvillojne qytetarin e as shtetin -
e lene te pa organizuar qytetarin ne mshire te fatit -

dhe keto klane jan armiqsore dhe sabotues antikomb e antishqiptare veprojne negativisht -

me bindje po them se nga politikanet tane populli me energji te forte ka mbete i lėnun pas dore qellimisht -
Populli yne para institucioneve politike te grumbulluar ne protesta duhet te kerkoj llogari nga pergjegjsit qe i kan zene pozitat e shtetit -
dhe kombi po mbetet akoma ma i varfri ne bote ne europe etj duke ja püasivizuar potencialin ketij populli -

Nese shohim korenė e jugut firmat e koresė sė jugut dhe zhvillimin e koresė sė jugut-
nje komb krejt nė njė skute tė azisė dhe kontinentit- se si doli ne qender te vemendjes
me zhvillim teknik eknomik teknologjik - si per shembull firma samsung firma lg-

e sa firma koreane industria e automobilave e tj -industri elektronike
- mund te them hapur se kjo ne vendin tone sabotohet qellimisht
- pikrisht nga tradhtia dhe politika e vendit sepse trojet shqiptare kan mjaft ingjinjera talneta inovatorė e teknolog e potencial e pasanik por ata duhet organizuar dhe bashkuar egoizmi ka hy ne qdo pore te jetes se shqiptarve ky esht fundi i kti kombi -kjo menyre duhet te lfutohet q ete shpetoj ky atdhe dhe te gjith qkajt qe e sollen deri ktu duhet te pergjgijen -
-
N e ket qellim per zhvillim kan penguar te gjith ata qe e kan paranė dhe fryhen sot si bretkosa -
e llomotisin me prpopaganda ne media gazeta televizion e jan pseudo patriot e genjene

/ ata jo vetem qe nuk kan perkrahur ne ket dreejtim por kan heshtur qellimisht per njerzit e talentuar ne menyre q ete kalbin atdheun te ja mykun qdo potencial
/
ne menyre q e te mos dalin keto qellime ne siperfaqe kombtare si psh zhvillimi bashkimi dhe perpjekjet e bashkuara ne luften e e madhe kunder varfrise kombtare shqiptare --

-
T E GJITH ATA SHARLATAN QE GRABITEN PARANė ME HILE TE PAPARA DINAKE
DHE U VUNE NE DREJTIME GJOJA SI DREJTUES E SI NJERZ GJOJA TE MDHEJ/
ATA JAN VETEM KLANE SABOTUESE ARMIQSORE ANTI SHQIPTARE DHE SABOTOJNE -

IDETE PROGRESIVE-- KOMBTARE TE ZHVILLIMIT TE KOMBIT -


URREJTJA NDAJ QDO PERPARIMI DHE PRIRJA PER KLANE E UTOPI E SABOTIME PER QIFLIGARIZEM EGOIZEM TE PAPARE E FEUDALIZEM -
QE NUK KAN AS LIDHJE ME DEMOKRACINE DHE ZHVILLIMIN MODERN TE JETES
ATA PO BEJNE KERDI NE NDALIMIN E POPULLIT SHQIPTAR DREJT ZHVILLIMIT -
DHE KJO PO SHIHET HAPUR -

ATA KAN EMRA DHE MBIEMRA /ATYRE U JAM DREJTUE DISA HER EDHE ME SHKRIME
QE TE NDIHMOJNė KOMBIN RININE ATDHEUN
NE QELLIME KOMBTARE-

ATA ME KAN LENE NE BALT EDHE MUA EDHE PARA SHUM VITESH

DHE KAN GENJYE- ATA NUK E KAN ASNJE IDE TE SHENDOSHE PERPARUESE SHQIPTARE POR VETEM SABOTUESE-


DHE ZVARRITSE --KLANORE --DHE KAN HALL DHE SYNIM SE SI E SI TI ZAPTOJNE MEDIAT DHE TE PARAQITEN SI KArrierist te smure -

dhe duke u lavdruar me rren a para popullit--

e ne fakt kombi shteti yne per absurd-- mu ne mes te europes vuan nga skamja -

dhe varfria-- e mos zhvillimi-- pra poshte keta tradhtare qe fryhen si politikan/
dhe pasanik- e klanorė - populli duhet ti largoj keta me force prej karrige-

e prej pozitave sepse keta pengojne potencialin e kombit --

Ata ---ne qdo aspekt te zhvillimit dhe jan klane te lidhura per interesave te ngushta te rrjetit
te tyre klanorė e mahallave te tyre politikaneske banditeske e sabotuese e demagogjive prrallagjike -

qe nuk kan kurfar vlerash per veq synimeve ne zverritje- dhe sa ma gjat kosova e shqiperia te jen ne skamje e varfri-ky esht qellimi i tyre armik -
ku shqiptart kurre nuk do te jen faktore jete por gjithmone do te varen per litarit nga skamja e deshprimet -
per te qeshe bota me ta me mashtrime e demagogji -ne saje te ketyre sherbtorve e rrenacakve
qe sherbejne per qarqe te huaja -dhe dhunojne vullnetin dhe ardhmerine ekombit shqiptarė-
duke e sabotue ne qdo aspekt -

Autori i shkrimit xhelal ferizi autori jeton ne rrethinen e nürnbergut Gjermani

lirik
24-05-12, 07:12
O i mjeri ti o shtrejti dhe
autori xhelal ferizi
qe s- ti lėnė rrezet me t:ė nxe-
e per nen dhe te kyn hy hijena
me t-vorros' sa shpirta e krena-
..........
nuk ti lan lulet me qelė-
ti kan lidhė kohrat me tel

ti kan lidhė sa kohra e stinė
veq pse keshtu duan shkja e shkinė-

edhe tjerė t- mbrendshem e tė huaj
anarki duan e rrėmujė

disa tjerė per te hasmit hater
me ia qite koken ne sater

k'saj shqipnie qė ėsht etnike
per do pare metelike

---
per edhe n: shkrumb e duan e n: hi
per ta shtjerre neper varfri-

----

buk te mos ket as te bardhin miell
te mos ket buzqeshje a s diell
--
te mos ket kohra a s g'zime
tė vuaj e mjerė neper mjerime


me pelim kah do e helm
kush ma i parė ta shkelė me shkelm

........
neperkembje e mbi dhe
ah ti zog a je tue ndje

dil njiher ne maje lisi
shih kah moska e kah parisi

shih ka h vijnė e kush kah vjen
kush pranverat s' po na i len

per me qeshė ne per behare
shih o zog token shqiptare-

...............
cicero ti degė mė degė
dil e thirri toskė e gegė

thuaju mendjet me i bashkue
thuaju tokat me i punue

ti bashkojne edhe duart e a rit
te mos e lene token e te parit
.........
se qakaj e shum demona
i mbyjne syte kah troje tona

..........
dil bilbil ti shkrep me shkrep
me at lotin q ė tė rrjedhė nė sqep

...........
thuaja kenges neper lisa
ndoshta te ndjejne shqiptart me plisa
........
ndoshta del dikund ndoj zemer
qe ta njeh zerin me emer
-------
kur perlotesh ne karajfile
kur kendon kah do pa hile

kur me varg kah do e rimė
shqip ligjron me cicerimė

,,,,,,,,,,,,
permbi lule e mbi behare
ciceron me gjuhe amtare
----------
autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
24-05-12, 15:39
.......................................

E ke gabim Murriz dy bigshi - kam bė edhe diqka tjeter -po ti nuk e din -
nuk e dijnė edhe shum do tjerė por kjo s- ka rendesi per mua hiq-
e din apo se din dikush -per mua ka rendesi un me qene mirė e vatani me qenė sa ma mirė mos me pasė telashe e pisa shum pra me pas psia s ama pak-
ne jete ka rendesi mirqenja dhe shendeti -

Por ti edhe ti paske thene fjalen pizi si ky kalimeruci - qe duket sikur e ka cucllen ne gojė hala kur flet mos u ben edhe ti si ai kalimeruci -
nuk thuhet ashtu muriiz nuk thuhet pizi se kujton dikush qe po te del nga goja diqka tjeter -por thuhet poezi -
hahahahhahhahhaha nurriz

Zero Cool
24-05-12, 19:06
Tybe qet teme se kam shiku kurre, mendova qe te tjeret mendojne per ketefare shkrimtarin/poetin me pseudonimin lirik, por ketu ma shume ky po mendojka,,,, neyse,

kam mendim te qartun per kete poet !

lirik
25-05-12, 06:54
Nuk ka ma e keqe se mendjemadhsia ! -zbuluesit dhe dijetaret e botes jan te mdhej por shum te thjeshte :

ESHT LIGSI DHE DOBSI E MADHE NE STRUKTURė PERBERJE
kUR DIKUSH TE TROKET NE DERė PER NJE VIZITė ME ME MOTTIVACIONE KREJT NJERZORE
E TI E NUK JA HAPė DEREN -ESHT LIGSI JO TRIMERI -JO BUJARI JO VLERE NJERZORE CIVILIZUESE -

ESHT INJORANCė PARAGJYKIMI-OSE MENDIMI ME KOKE TE HUAJ GJITHSESI
NJERZIT KAN Bė GJėRA TE MDHA DHE NUK KAN FLUTUAR KAQ LART SA DISA QE FLASIN SHQIP OK


MBYLLJA E DERES DIKUJė PARA HUNDVE PA FAKTE E PA FAJ -ESHT PA AFTESI PER TE GJYKUAR DREJT -DHE NUK ESHT FITORE E JUAJ POR HUMBJE SEPSE KENI TRGEUAR NIVELIN -

MENDJA E MADHE ėSHT TRAGJEDIA Mė E MADHE PSE KA PSUAR NJERZIMI YNė SIDOMOS NE MASė Tė MADHE NE SHQIPTAR-T NEPER SHEKUJ -
iNJROANCA DHE NE FAKT NE NJIHEMI SI NJERZ NE MAS E JO TE VOGEL PER KėTO SJELLJE VERTET TE PA EMANCIPUARA -
MOS PERPUNIMI ESHT PAGDHENDESI E MJERė ESHT VARFRI E DORES MENDJES DHE FJALES DHE TE TJERAVE VARFRIA SHPIRTRORE ESHT NEGATIVE EMOCION ME SSHUM ANE TE PA NDRIQUARA SINQERISHT -Edhe ma tragjike esht se shum shqiptarė dolen ne europė ne perendim dhe nuk i lan veset e mendjemadhsise -nuk moren asgje po thuajse nga EMANCIPPIMI perendimi
kULTURA duke e pa se ketu thejshtesia dhe jeta ne praktike teper te forte kan vlera -asnje vlere nga keta nuk e moren -

Mendja e madhe nga njiher esht baraspeshe me vogeksite qe i ka njeriu ne vetvete e injoranca esht pa aftesi per te logjikuar -

Ligsi poashtu shum emadhe ves qyqarie e ligsie esht kur te vjen nje i etur te dera dhe ti per shkak te pjesve te eerrsuara ne tru ne mendje ku ben pjese edhe qyqaria e shpirtvogelsia qe nuk te jep vizion as hapsira per vlera ti atij personi nuk ia hape deren

e nuk i jep uje - qka esht njerzore
por mjerimi qendron ne at kur dikush edhe me hijen e vet matet sepse edhe nga ajo ka rezerva -shpirtrat e sklalveruara neper vokelsi te koprracuara e vese tjera qyqarlleku te pa bujari i bejne keto gjeste qe qojne ne nje far mohimi nga motivet antiemancipuese -njeriu duhet me pae e bujari logjike trimeri mendje te ndritur dhe vet gjykim vetvendosje arsye vlere madheshti -e jo rob i vogelsive te mbetet sepse nuk eka as dynjane as ahretin -
as me ket bote nuk esht -me mire nje objekt tjeter mbi ket dhe qe nxen hapsire ne natyre se sa te tille mbi ket dhe -


-ose poashtu ligsi e madhe dhe shum vogelsi esht kur dikush te jep sheqer buzqeshje hmane kulturore njerzore pafajsi qiltearsi
e ti i jep injorance ersire pelime primitvizmash
-kjo nuk vlene vetem per ty ktu por per shum kend te pa civilizuar ne keto mjedise
qe e shfaqen fytyren e vertetė te jeni te bindur se e flas te verteten -
se fjala ime nuk esht fyerje por e lirė dhe e hapur demokratike -dhe analize nje diqka qe e flet te verteten pamvarsisht se dikuj i dhembe por e verteta esht me e mira natyrisht
qe flet te verteten fjala ime dhe flet faktin
- por fjala ime filimin e ka te idht por fundin tė ėmbėl nese analizohet mir ė dhe me menquri largpamse -

qe shum kuj i ka dale mirė por nuk i ka dale mire atyre qe jan te pa afte per tu perpunuar -
e per te perjetsuar asnje kshille ne veprim -

Adresuar shum njerzve injorant kjo teme qe jep kshille dhe i duhet njeriut e shkruar nga autori -lirik

lirik
25-05-12, 06:56
[QUOTE=Zero Cool;2219611]Tybe qet teme se kam shiku kurre, mendova qe te tjeret mendojne per ketefare shkrimtarin/poetin me pseudonimin lirik, por ketu ma shume ky po mendojka,,,, neyse,

kam mendim te qartun per kete poet !
......................................
nganjiher nuk shkruaj per keta q ė jan sot-por per ata qe vijnė ne breza mbas shum shekuj -kur mendja te fillon e ndriqohet pėrpunohet -

[QUOTE=Zero Cool;2219611]Tybe qet teme se kam shiku kurre, mendova qe te tjeret mendojne per ketefare shkrimtarin/poetin me pseudonimin lirik, por ketu ma shume ky po mendojka,,,, neyse,

kam mendim te qartun per kete poet !

.................................

Ju nuk keni thėnė asgjė per veq se keni qartė nje fjale tė qartur -keni treguar se nuk keni lexuar por edhe kur hyni ne temė hyni me kėmbė e jo me dorė e
sa i perket atyre temave qe shkruaj un ato i shkruaj le te mebsin si shkrime pamvarsisht -
se qka mendon dikush temat duhet te shkruhen.

[QUOTE=lirik;2219962][QUOTE=Zero Cool;2219611]Tybe qet teme se kam shiku kurre, mendova qe te tjeret mendojne per ketefare shkrimtarin/poetin me pseudonimin lirik, por ketu ma shume ky po mendojka,,,, neyse,

kam mendim te qartun per kete poet !

.................................

Ju nuk keni thėnė asgjė per veq se keni qartė nje fjalė tė qartur
-keni treguar se nuk keni lexuar asnje her ktu e ku din njeriu te thot diqka nes e nuk lexon per veq te flas qartur e pa kuptim -
por edhe kur hyn nė temė hyne me kėmbė-e jo me logjike apo ndonje diskutim -
As nje arsye logjike as njerzore nuk e ke te shprehsh ashtu sepse ai qe shprehet ashtu pa asnje lloj argumenti -ehst vet i qartur dhe jo ne rregull
me lgogjike te shendsoshe por duket i manget -


Sa i perket atyre temave qe i shkruaj un ato i shkruaj
le te jen te mbledhura ne temen pse jo -
le te mebsin si shkrime aty pamvarsisht din apo nuk din dikush te thot diqka -ti me pas dite diqka nuk kishe fole keshtu hatara hujtara kisha po them diqka por te tille si ti ka edhe tjere qe nuk dijne e ja fusin kot fjales
-
se qka mendon ti apo dikush nuk ehst intresant por temat duhet
te shkruhen. sepse mbesin ne arkiva te forumeve -

lirik
25-05-12, 21:22
Zona e Mitrovices aty paraqet njė bukuri tė rrallė perle brilante nga natyra shum e bukur me pamje magjike qka pa dyshim esht zona me ebukur e kosoves -
teper brilante dhe prrallore toke me fllad te mahnitshem verorė me male me fusha me gjelbrime lumej maja kodrash fusha kodrinore pyje te gjelbruara ara me miser e bukuri me grunaja /esht pa dyshim nder zonat ma te bukura te atdheut / dhe andej lart mbi rrjedhen e ibrit-
andej deri te liqeni i gazivodes /andej kah magjistralja e adriatikut/
kah shkohet per mal te zi
shqiptart nuk kalojn se ato zona ma te bukurat i kan marr serbet zubin potokun e luginen e ibrit deri ne kufi por zonat posht kendej i kan shqiptarėt-

megjithat lugina magjike e ibrit qe un dikur e kam pershkruar ne vargjet e mia gjat kohes kur her pas here shkonim atje - kur isha i ri ne moshen ri
rinore kur pershkruaja token e atdheut ne vargje frymzuese andej ne ato ane deri te liqni i gazvodes lart me bukuri prrallore - tash nuk mund te shkoj var andej ne ato ane
per te pa sepse esht nen kontrollin e serbve andej teritori
vargjet e saj kohe te pershkruara disa kan shpetuar te tjerat qe kan pas pershkrim e frymzim patriotik jan marre ather gjat marrjes se shpeshta kur me merrnin ne podrume dhe qelija
-ather gjat nji kontrolli mi paten marr disa nga a to edhe ne hetime kur isha dis a her esht kontrolluar shtepia dhe inspektort e sigurimit merrnin materiale -
sepse kan pas permbajtje patriotike te kohes kur fjala ne ato kohe ishte e ndaluar -

Po mundohem tash ti pershkruaj perafersisht si ather por tash e kam te ndaluar andej te shkoj ne at terren sepse andej tash jan serbet -
qe i kan marr ato zona nen kontroll dhe veshtir e kam ti pershkruaj pa i pa tash nga afer perseri
-


sidomos luginen e liqenin si dhe zonat andej mbi rrjedhen e siperme te ibrit dhe bukurive prrallore qe jan zonat ma te bukura shqiptare po thuajse-

sepse lugina e ibrit esht tejet prrallore nuk ka poet qe mund ta perhskruaj si duhet
at bukuri magjike -

Ne anen tjeter jan bjeshkt e kolashinit toka esht e kosoves por ata jan serbt-


kolashini dikur ka q enė regjion shqiptar ne mesjete dhe quhej kolshaj-regjion ne teritorin e administrates se mitrovices metrovia quhej qytetit ne gjuhen ilire moteriana
-ndersa kolshaj ibardha patoka ishin zona qe shtriheshin dhe benin pjese ne regjionin drenice kolshaj kshtu esht quajtur krahina si regjion deri ne bernjake dhe drenaj
dhe sipas disa shenimeve historike ato zona disa krahina si bernjaka ne shqip quhwj brinaka -dhe krahina e bardhė toka e bardhe ose zalli i bardhe e kolshajt nje pjese kan ikur nga serbet nga zullumet serbe dhe kan ikur nji pjes e tyre ne drenic e nje pjese tjeter ne anet tjera te kosoves -ather ne shekujt e mesjetes kur ishte shtypja e madhe ne kohen enemanjiqve dhe dushanve e milutinve qe behej asimilimi shqiptar -pra keto ane ishin ane shqiptare regjione qe jan shperngulur ne ato zona nga ikjet dhe jan vedosur ne vise te ndryshme te kosoves -

Krahina e bardh ka qen pjes historikisht shum e ngjajshme me regjionin drenice
dhe kishin kishen e deviqit si qender - ndersa disa zona ne veri kishen e dhimitrit ne mitrovice - e per fshtatin zubq ku sot ata jan serb flitet se ishin shqiptar te regjionit te drenices ne mesjete por qe jan asimiluar ai fhsat ben pjese aty aty afer koshtove
poashtu fshatrat kerligat tiniq e tj ishin katune shqiptare te drenices te asimiluara heret
ne mesjete - ato fhsatra flitet s e kan qen dikur shqiptar drenicase
por qysh ne kohen e car dushanit jan asimiluar jan shendruar nepermes kishes ne serbijan
edhe pse ruajne shum tipare te gjurmve shqiptare -

ata jan serbizuar nepermes kishes serbo ortodokse-

Ata megithat ruajn shum zakone shqiptare dhe kujtesen historike duke thene vet se tradita gojore e thot se ata ishin brez pas brezi shqiptar drenicas te shkrire ne asimilim dikure ne kohen e car dushanit -
dhe ata dallojn edhe ng a pamja me serbet tjere njeriu ne fakt e dikton menjiher
por jan serbe tani te gjitha ato fshtatra si dreni kerligat e zonat e fshatrave te zubin potokut
jan lidhur dikur me krahinen e drenices deri ne kolshaj e bernjake .

qe andej disa fise shqiptare kan ikur e shpernda neper kosove e ne drenic ne thellsi
per te mos u asimiluar se bashku me fiset e kuqit qe iknin nga asimilimi serb i ndikimit t e forte te rashkes -

Ne mal te zi malsor shqiptar deri ne shekujt e 16 dukeshin tipik shqiptar
pastaj jan serbizuar nen ndikimin e kishes dhe asimilimit te dhunshem
kuqi i malit te zi jan fise tipike shqiptare te asimiluara ne malalzez .-

pjesa tjeter e kuqit qe nuk deshti te hyj ne asimilim mbeten shqiptar
dhe ne kishen ortodokse poashtu nuk rane nen ndikim te saj dhe kan mbetur katolik shqiptar-

deri ne ardhjene turqve ne ballkan

NE KOHEN E CAR DUSHANIT e te mesjetes s e hershme
JAN Bė shum ASIMILIME TE DHUNSHME DHE SHUM FISE SHQIPTARE ATY JAN PERGJYSMUAR dhe jan serbizuar dhunshem -DISA KAN MBETUR KATOLIK SHQIPTAR DISA JAN SERBIZUAR QYSH NE MESJET ė

NEPERMES KISHES ORTODOKSE -

HOTI beheshin HOTOVIQ--
KUQI POASHTU KUQIQ

KELMENDI DHE KELMENDOVIQ - JAN NJI PJES ANDEJ QE JAN SERBIZUAR pastaj
fisi shqiptar DACI U edhe ata shkrine ne fis daaciq

LAJQI ne LAJIQ- MACULA MACULJEVIQ-- SHKRELI SHKRELJEVIQ-

GEGAGJT NE GEGIQ

ZE GJITHA KTO FISE E SHUM FISE TJERA fise te antikes
SHQIPTARE-

KAN QEN NE ASIMILIM E SIPER NEN TRYSNINė E MADHE TE SERBIT PUSHTUES

- DHE TE KISHES ORTTODOKSE-

KET FAT E KAN PAS EDHE ATO ZONA BRINAKėT SI BERNJAKA E ZUBIN POTOKU-

DHE ATO ZONA QE KAN QEN TE LIDHURA NGUSHT ME REGJIONIN E DRENICES
DHE TE MITROVIUCES DERI NE KOLASHIN KOLSHAJ- E NE BARDHAJ QE U QUAJTE MA VONE SI BERDICA-
NE KETO KOHRA SOT QUHET SOT KREJT LUGINA E ASAJ ANE -

QE DIKURE KA QEN E TOKE E SHQIPTARVE -

ATA JAN SHQIPTAR TE SERBIZUAR QE E KAN HUMB VETEDIJEN KOMBTARE-

NE SHEKUJT E HERSHEM TE MESJETES- KUR NDIKIMI DHE INVAZIONI SERB KA QEN I FUQISHEM-


REGJIONI KA QEN NE RREZIK MITROVICA E DRENICA SI ZONA NE VERI QE GODITESHIN VAZHDIMISHT NGA NDIKIMI I RASHKES
KU VAZHDIMISHT SERBT JAN PERPJEKUR TE NDIKOJN ME ANė Tė FESė ORTODOKSE
PER TI ASIMILUAR SHQPTARET DUKE DEPERTUAR ANDEJ DERI NE RRAFSHIN EDUKAGJINIT E DERI NE KRUJE KU DESHTEN TE VENDOSIN SELINE E ORTODOKSIZMIT PANSLLAV
SHKRUAN AUTORI NE MERGIM I HARRUAR XHELAL FERIZI

premium
25-05-12, 21:28
Mendimi im gjithhere ka qenė pėr Lirikun ;

Pėr me qenė poetar , sė paku nė ditė dhjetė orė duhet me e nxe karrigėn pėr tu mbushur poezi kėtė faqe .

Eshtė full kapacitet , hallall .

lirik
25-05-12, 21:42
Nuk ka ma e keqe se mendjemadhsia ! -zbuluesit dhe dijetarėt e botes jan te mdhej por shum te thjeshte :

ESHT LIGSI DHE DOBSI E MADHE NE STRUKTURė PERBERJE

KUR DIKUSH TE TROKET NE DERė PER NJE VIZITė

ME ME MOTTIVACIONE KREJT NJERZORE

E TI E NUK JA HAPė DEREN''----------

-ESHT LIGSI JO TRIMERI -JO BUJARI JO VLERė NJERZORE CIVILIZUESE -

ESHT INJORANCė PARAGJYKIMI-OSE MENDIMI ME KOKE TE HUAJ GJITHSESI

NJERZIT KAN Bė GJėRA TE MėDHA ne jete por NUK KAN FLUTUAR KAQ LART
SA DISA QE FLASIN SHQIP SHQIPFOLSA OK-MBYLLJA E DERES DIKUJė PARA HUNDVE PA FAKTE E PA FAJ -ESHT PA AFTESI PER TE GJYKUAR DREJT -DHE NUK ESHT FITORE E JUAJ POR HUMBJE SEPSE KENI TRGEUAR NIVELIN -

MENDJA E MADHE ėSHT TRAGJEDIA E MADHE -PSE KA PSUAR NJERZIMI YNė NEPER SHEKUJ SIDOMOS NE MASė Tė MADHE NE SHQIPTAR-T- NEPER SHEKUJ -
IINJROANCA DHE MENDJE MADHSIA ISHTE FAKTORE TE NE QE NDIKONTE DHE NE FAKT NE NJIHEMI SI NJERZ NE MAS ė JO TE VOGEL PER KėTO SJELLJE BAJRAKTARISTE VERTET TE PA EMANCIPUARA -

MOS PERPUNIMI ėSHT PAGDHENDESI E MJERė ESHT VARFRI E DORES MENDJES- DHE FJALES ---DHE TE TJERAVE -----
VARFRIA SHPIRTRORE ESHT NEGATIVE EMOCION ME SHUM ANė Tė PA NDRIQUARA SINQERISHT -Edhe ma tragjike esht se shum shqiptarė dolen ne europė ne perendim
dhe nuk i lan veset e mendjemadhsisė ballkanike
-nuk moren asgje po thuajse nga emancipimi perendimi-

Kultura duke e pa se ketu thejshtesia dhe jeta ne praktikė
teper te forte kan vlera te larta njerzore
-asnje vlere nga keta perendomoret nuk e moren si msim ose praktik
-

Mendja e madhe nga njiher esht baraspeshe me vogeksite qe i ka njeriu ne vetvete e injoranca esht pa aftesi per te logjikuar -

Ligsi poashtu shum e madhe esht ves qyqarie e ligsie
E si esht kjo pune bastarde qe kur te vjen nje i etur te dera dhe ti per shkak te pjesve te errsuara ne tru ne mendje -ku ben pjese edhe qyqaria e shpirtvogelsia -
qe nuk te jep vizion as hapsira per vlera ti atij personi nuk ia hape deren-


e nuk i jep uje - qka esht njerzore
-
por mjerimi qendron ne at kur dikush edhe me hijen e vet matet
sepse edhe nga ajo ka rezerva

-shpirtrat e skllaveruara neper vogelsi te koprracuara e vese tjera qyqarlleku te pa bujari-

i bejne keto gjeste qe qojne ne nje far mohimi nga motivet antiemancipuese -

-njeriu duhet me pase trimeri e e bujari logjike trimeri mendje te ndritur
dhe vet gjykim vetvendosje arsye vlere madheshti -
e jo rob i vogelsive te mbetet sepse i ligu thone te vkjetrit pra
neper gojdhana shekullore ai nuk e ka as dynjanė as ahretin -

as me ket bote nuk esht

-Me mire esht nje objekt tjeter mbi ket dhe qe nxen hapsire ne natyre se sa te tille mbi ket dhe -


-ose poashtu ligsi e madhe dhe shum vogelsi e shpirtit
esht kur dikush te jep sheqer
buzqeshje humane njerzore kulturore njerzore pafajsi qiltersi
e ti i jep injorancė errsirė pelime primitvizmash-


-kjo nuk vlenė vetem per ty ktu por per shum kend te pa civilizuar ne keto mjedise-

qe e shfaqen fytyren e vertetė te jeni te bindur se e flas te verteten -

se fjala ime nuk esht fyerje- por e lirė dhe e hapur demokratike
-dhe analizė nje diqka qė e flet te verteten pamvarsisht se dikuj i dhembė por e verteta ėsht mė e mira natyrisht

qė flet tė verteten fjala ime dhe flet faktin-


- por fjala ime filimin e ka te idht por fundin tė ėmbėl nese analizohet mir ė dhe me menquri largpamse -

qe shum kuj i ka dale mirė por nuk i ka dale mire atyre qe jan te pa afte per tu perpunuar -

e per te perjetsuar asnje kshille ne veprim -

Adresuar shum njerzve injorant kjo teme qe jep kshille dhe i duhet njeriut e shkruar nga autori -lirik

tipi engjellor
25-05-12, 22:01
poezi te bukura shkruan......ju pershendes juve ......

lirik
25-05-12, 22:04
Njė her njė yllė mė tha


Shkruan xhelal ferizi(xhela i mitrovices )

njėher mė tha njė yllė me gjuhė qiellore
nė gjuhen ma tė bukur tė jetes

kėshillė mė dha dritė shprehė'tare diamantore
mė tha miqsija ėsht kult cak jete shpirtė i tė vertetes

mbaje mė tha ai yllė mbaje si diamantin miqsinė
as diamanti nuk pėrmbanė pėrmbrenda tjetėr veq shkėlqim
si ai mbaje nė kėt jetė kullimsinė
gjithmonė miqsisė jepi vlim

fjala e atij ylli ishte nga vet zemra e tijė plot dritė
qė vinte mbėshtjellė nėpėr rreze nga lartsia
e hynte nė shpirtė secila qiltėrsi e tijė vėrtetė me tė mahnitė
rrezanishtja e tijė besa e urtsia

mbaje ai mė tha gjithmonė mbaje se mqisia ėsht si gjaku
qė mbanė zemren e damarin
miqsia ėsht si lėngu aromtarė qė e mbanė zambaku
si kullimi fisnik nė mbrendii qė e mbanė arin

ai yllė nga qielli kėshtu tha me kėshillen kullimtare humane
vėrtetė kėshtu qenka miqsija
vulė i jep k'saj' fjale shpirti i diellit e ajo zemėr hane
mbaje o njeri s tė jet perjetsia

xhelal ferizi liriku autori nga Mitrovica
(xhela i mitrovices)

lirik
25-05-12, 22:07
[QUOTE=premium;2220187]Mendimi im gjithhere ka qenė pėr Lirikun ;

Pėr me qenė poetar , sė paku nė ditė dhjetė orė duhet me e nxe karrigėn pėr tu mbushur poezi kėtė faqe .

Eshtė full kapacitet , hallall .
..........................

Flenderim per fjalen tuaj i nderuar -ndjefsha mirrė per ju

lirik
25-05-12, 22:22
Perse ty o engjull
nga autori xhelal ferizi
te bien rrudhat
e kohrave
ne brenga e shpirtė
q ' faj ke ti o mirėsi

pse hallet te rendojne ty
aq shum te vijnė

tė mbijnė dhimbjet
ne hise
e mbi dhe
e shtrohen ne ballin tėnd tė dlirtė
perse
kur ti veq paqja je
aq e pa djallzi
kur ti e ke
dashurine
e miresinė ne sy
kur ti
luleve ju jep hjeshiperse ty
perse

mundimet e vuajtėrisė
ta derdhin lotin
kur ti je arti i urtėsisė
un per ty e lus zotin
per ty lumturi me nisė
----------
kushtuar mikeshes time dikure ne kohra


Miqsia e paska edhe fundin si qdo gje tjeter ne ket jete pra

lirik
25-05-12, 22:34
Doren buzqeshjen qdo kuj mos ja jep
autori xhelal ferizi
doren mos ja jep
atij qe vijat e saj ti ngatrron
se miresia linde ne djep
e keqja perfiton
prandaj doren qdo kuj mos ja jep
se buzqeshjen ta shemton
atij qe shpirtrat i rjep
doren as buzqeshjen mos ja jep
se miresia jote te vret
e caku nė jetė te harron
buzqeshja duhet vetem per nje art
per nje dashuri
per at art qe esht si ylli lart
qe rrin me bukuri
buzqeshja nuk falet
as nuk shitet ne qdo treg
dora duhet te ndalet
te mos jepet gjithkund
se ka shtrengim q ete len pa shteg
e te sjell lot e mund
endrrat ebukura ti djeg
doren e buzqeshjen mos e jep qdo kund
ma mire me grusht dridhi njiher malet
se dora e buzqeshja
nė udhė tė jetes tė ndalet
autori xhelal ferizi

lirik
28-05-12, 10:03
E nderuara sy kaltra mike e forumit -

Po e jap nje vlersim ne krijimtarine tende neper mes cilsise se fjales arit te fjales si vlersim per disa varg je dhe elemente te domethnjes se tyre ne ke t krijimtari

Mė Pėqyen kėto vargje tuajat tė bukura dhe me ndjenja stil i bukur art i bukur ndjenjash ne te krijuar qe i intepretoni artistikisht neper emocione metaforizma etj

paraqitje dhe sinqeritet ndjenjash nga ana jote neper mes vargut te poezesise ku ju thell ndjeni thel e dini arsyen nga thellsia intepretoni thenjet e shpirtit -
ndjenjė vuajtje pėr dashuri ideal dashurije etj-

N e vargun tuaj me aq art te thelle humanizmi perkushtimi e emocioni
shpirtzohen dėshirat tua teper te etura
e sinqeriti ndaj tė dashurit

,vuajtje shpirtrore vetmije dhe vuajtje mungese nga i dashuri-

Tė gjitha KETO FORMA TE VARGUT POETIK
tė intepretuara me ndjenjen e tė vėrtetes nepermes nje mjeshtrie te fjales
ku shpirti fillon edhe me ankime - ashtu si qėndron dhe vuan shpirti e ndjenja.

Dashuria e pa kufi si dhe imagjinata pėr tu shėndrruar nė yllė me nje metaforizem aq deshirues stilistik por edhe nepermes shpirtit qe flet shendrrohet ne gjuhe interpretuese
shpirtrore - vetem qė ti shkosh me dritė dashurie qellimet

tua - paraqet zemren tėnde me dritė tė pa djallzuar ne dashuri -
qėllimin qė ta ndriquar at qellim dashurie nė shpirtė dhe ne caqet tua te etjeve
dhe ta prekėsh aty ku atij i rrin errsira -
dhe mungesa e vetedijes per vuajtjet tua-
ti nga njiher kekron prekjen edhe nė mungesė tė tij -
por nė anen tjeter paraqitet butsija jote meshira qė pėrveq drites-
dhe pranisė tėnde aty qoftė edhe fshehurazi si yllė
paraqet fisnikrinė dhe dėshiren tėnde dashurinė e sinqert.

Dėshiren qiellore tende qė tė ja paraqesish ati fshehurazi dashurine
dhe puthjet kur ai ndoshta do te ishte ne gjume e ti shkon aty e ai pa e pa pa e dit ai

ket . esht nje imagjinate e jote per te arrite te qellimi qofte edhe per nje sekond puthur paraqet nje shpirte tendin madheshtore aq e thelle esht ndjenja jote ndersa arti varg i yti artistik gjenial interpreti i shpirtit -

- kjo flet pėr njė dashuri dhe shpirtė tė vetmuar
qe e mbanė peng kujtimi adhurimi i dikurshėm- mbreteria qiellore e endrrave te dashurisė-

Ky spjegimi yt se do tishkosh fshehurazi paraqet shpirtsisnė tėnde te vuajtur dhe idealin e dashurisė-
si dhe roberinė me tė cilin ajo ta lidh% shpirtin ne perjetimet qė ty tani tė duken
vet vuajtja-

sepse pėrjetimet e dikurshme tė dashurisė tė robrojnė pėr sė gjalli e ti jeten nuk e mendon nndryshe-
prandaj bėhesh rob i tė kaluares dhe perjetimit nuk shkeputesh dot nga dashurie as dikurshme as sot -robereshe e formimit tend human dhe shpirteror je -

nuk shkeputesh nga dashuria e shejte e dikurshme as tani se dhe se si e n ndjene esht diqka qe aq mahnitshem paraqitesh e lidhur ne secilen ndjenje nga ajo-

dhe nga ai adhurim i dikurshė perjetim i dikurshėm-

Vet fakti si don tė shėndrrohesh nė yllė e ta puthesh fshehurazi kur ai nuk din -
pra fsheurazi ti don te arrish qellimin me te embel ne ket jete puthjen qe esht ndjenje e mahnise

tė jesh perjetimi aty ne at shkrirje ndjenjash e vet me madhja mirsia dashuri

por pa e lenduar personin qė e deshte-

ti don tė ja prishshėsh ėndrrat dhe iluzionet e tij -

por pa e lenduar duke ja sjell driten dhe lehtesinė ne shpirte qfar humanizmi e qellimi
por pa e prekė nė lėndim -maja e humanizmit tend pra butsi engjellore

-por vetem duke ja dhuruar sinqeritetin duke ja intepretuar vuajtjen tua heshturazi pa elenduar tjetrin ah qfar mjehstrie e emocionit qfar engjellsie paraqitet ne qellimet tua poetike dhe te ndjenjave qe jan majat e fisnkerisė
-
por pa e lenduar asnjiher kult i kujdesit njerzore te mshires -
ti po thuajse vetem vetveten tende e sakrfikon por duke ruajtur te dashurin
duke e prekur vazdimisht ne ndjenja kujdesshem si majat me te larta te kulteve
qfar kujdesi gjenial i ruajtjes nga motivi humanist paqsorė
- qfar ndjenje paraqitet ne ket poezi qfar sakrifice dhe dashurije per tjetrin-

vjedhurazi ti bėhesh yll dhe shkon per ta puthur

sa do pak per ti gjet shteg shpirtit tend qe vuan-


INTEPRETIM VERTET ARTISTIK I BUKR E MADHESHTORė

NE KET VARG TE PERGZOJ E NDERUARA SYKALTRA
DHE VAZHDO ME VARGJET E BUKURA ME MAHNITE TUA TE SHPIRTIT TE MADH E PAQSORE Q E MAHNITE NJERZIT ME KET HUMANIZEM


autori i kesaj kritike letrare xhelal ferizi

lirik
28-05-12, 15:33
Tė gjith ata qė fmiun e vet e shohin ne gjendje duke ja masakruar armiku -e nuk kan ndjenja urrejtje ndaj armikut--ose ndjenja qe i shtyjne te mbrohen nga armiku.------ ata nuk jan qenje njerzore ------ata qe gjoja ne keto raste flasin per paqen --dhe ndjenen e paqes ---jo vetem qe nuk duan paqen por nuk jan njerz hiq--ata nuk di pse jan lindur dhe pse jan .--jan njerz te pa vlera --
nuk mund ta duan as fmiun e vet--
Ne mbrendine e tyre m,hsefet nje lloj qyqarie e d efektit te madh njerzorė frigacakeria dhe lloje tjera negative te perbersjes se atyre njerzve -
Ndjenja e tyre gjoja si paqsorė ehst ndjenje rrenacake--ata e kan deshmuar se kush mud te jen ne raste kur munden ti bjene dikuj diqka --praj jan qenje te deformuara--dhe paraqitja etyre ne emer te paqes gjoja -esht maske e shpirtit te tyre te prishur --ata nuk jan njerz dhe nuk kan emocione njerzore jan defekt -nuk dijne as q esht dashuria ndaj fmiut te tyre as pse jetojne e as pse duhet te urrejne e kend duhet te urrejne-
Ata as ndjenjen e mbrojtjes e te vetmbrojtjes nuk kan e as te dinjitetit e as te karakterit si qenje njeri -mendoj se jan qenje te veqanta --ne raste te veqanta ata mund te bejne te keqen -por gjithnji duke u mshefur pas maskes paqsore -
Moss sulmi esht veti e mire njerzore por vetmbrojtja poashtu esht vyrtyt i larte njerzor ---
Keto veti njerzore duan ti degradojne ata qe nuk jan kekrusha dhe jan kot ne ket bote jan lloj i veqant i hiqave
lirik ėshtė nė linjė tani Bewerte diesen Beitrag von lirik Beitrag melden Beitrag bearbeiten/löschen

Alima
28-05-12, 15:45
...


Trullueshem , duke gabuar temat .. nuk e di a qellimisht apo je "torollak me shume se une ... ne aspektin poetik te pergezoi ne te gjitha shkresat deri tani , perjashtoi shkresat ne lidhje me temat tjera , ama ..ne shkrime letrare je vet mrekullia ! AFERIM!ps.syte i kame te zi si ulliri http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

lirik
28-05-12, 16:44
[QUOTE=Alima;2220310]...


Trullueshem , duke gabuar temat .. nuk e di a qellimisht apo je "torollak me shume se une ... ne aspektin poetik te pergezoi ne te gjitha shkresat deri tani , perjashtoi shkresat ne lidhje me temat tjera , ama ..ne shkrime letrare je vet mrekullia ! AFERIM!ps.syte i kame te zi si ulliri http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

---------------------------------


I kam qitė kėtu temate ndryshme diskutimet e temave te ndryshme
dhe mendimet e mia ne shkrime neper kohra dhe forume poashtu diiskutimet nga forumet e shkruara dikurė -
tė cilat ashtu siq kam mundur i kam shpetuar duke i rexhistruar
-dhe po i qes kėtu nė renditje per ti rendisur -ne menyre q ete mbesin te shkruara si gjurme ne forum -

-ato tė cilat po i gjejė te shkruara po i postoj tash kėtu
tė cilat i kam pas ė tė rexhistruara sepse ne forume te ndryshme un isha aktiv qe shum vite neper forume mendime dhe diskutime -

- neper shum tema tė tjera te ndryshme
e ato te cilat nuk jan rexhistruar me kohė dhe me jan pshtjellė dikund
ndersa neper forume siq esht forumi shqiptar net
forumi i zemrave shqiptare kan humbur ato forume -me nje poshtersi te pa shoqe jan zhdukur nga interneti
tradhti si tradhti e shum debilve dhe hileqarve njerz me te pa bese se gjarpri -te cilet meritojne ndeshkim sepse tradhtia e don denimin e vet qe te vehet menjiher ne zbatim atyre sikleve te degjenruar duhet dhene denimin-te cilet sherbeheshin me emra te mdhej per te mashtruar mergaten e kombin shqiptar neper shekuj te cilit i ishte ndaluar fjala tremij vjet pra tremij vite ndalese fjale neper shekuj-pes shekuj u ndalua pastaj fjala nga turqit nga sllavizmi fashizmi komunistet e tj -dhe me ne fund dolen forumet ne internet --ku shqiptarėt e etur per fjalen e lirė filluan te shfaqen ne menyra te ndryshme me aftesite dhe mendimet e tyre diskutuese -
-
Me pa besi te madhe u shfaqen forumet kosova de-qe ka shuar njiher te gjitha gjurmet eshkrimeve -pastaj forumi shqiptar net -forumi i zemrave shqiptare-ja pra me qfar emrash sherbehen ata admnistrator e modreator hileqar qe flasin shqip duke shuar gjurmet e nje historie te shkrimeve dhe forumeve -per te mos ju lene brezave deshmi te shkruara-e cilamund te jet poshtersia me e madhe se kjo kur fshihen gjurmet e njerzve dija e popullit gjurmet e shkruara nga populli nga njerzit --
Perse behen keto poshtersi pabesie per se ndejten aq shum njerzit ne internet pran kompjutrit .-sa shum i ka demtuar dhe zhgenyjer njerzit forumi shqiptar net-me poshtersine e tij-forumi zemra shqiptare - e forumet tjera te pa besa me nje pa besi thike pas shpine -as vet qetniket sikur ta kishin drejtuar nuk do te benin keshtu -prandaj-un shkruaj mendime diskutime nga ato qe kan shpetuar dhe i qes ketu aq sa mundem qe te rendisen-- ne ket rubrike timen dhe temat nuk kan lidhje njera me tjetren ...por jan shkrime ashtu te gjetura nga un ku jan shkruar neper kohra te ndryshme qe te mos ju treten gjurmet por te jendikund te shkruara dhe te dihet autori -


-ato tani shum nga ato i kam te rexhistruara ne memoriet e
ne yu s bi -
dhe po i qes ne renditje ktu ashtu siq po mundem-
ne menyrė qe te kompletoj shkrimet
ku kam shkruar-
prandaj -e nuk jam torollak siq po mendon ti alima -por shkrimet duhet renditur ne nje vend dikund qe te lexoj dikush se qka ehst shkruar e nga kush-pamvarsisht se temat jan te ndryshme .

lirik
28-05-12, 17:02
Tė gjith ata qė fmiun e vet ose e dijne se armiku ka bėrė me miljona tė zeza krime e zullume mbi njerz te pafajshėm
si dhe te gjith ata qe e shohin e shohin nė gjendje tė tillė tmerri viktimen duke e masakruar armiku -
-e nuk kan ndjenja urrejtje qėndrim urrejts ndaj armikut--

ose ndjenja qė i shtyjnė tė mbrohen nga armiku.-----

- ata nuk jan qenje njerzore qe meritojne jeten mbi dhe -

------Ata qe gjoja ne keto raste flasin per paqen-mshefen prapa nje pseudokulture gjoja paqsore -

--dhe ndjenja te paqes gjoja ata jan te prisht ne shpirte te prishru dhe defekt -

---jo vetem qe nuk duan paqen si njerz por kan diqka tjeter
me defekt

- nuk jan njerz hiq--ata nuk di pse jan lindur dhe pse jan .

--jan njerz te pa vlera --

nuk mund ta njeriun as te drejten as arsyen dhe as duan as fmiun e vet--


Ne mbrendinė e tyre m,shefet nje lloj qyqarie e d efektit te madh njerzorė -
frigacakeria dhe lloje tjera negative te perberjes se atyre njerzve -

Ndjenja e tyre gjoja si paqsorė ėsht ndjenjė rrenacake--

ata e kan deshmuar se kush mud te jen ne raste kur munden ti bėjne dikuj diqka keq - ata e bejne ket ndersa ndaj armikut mbajnee q eendrim paqsorė

--pra ata jan qenje te deformuara

--dhe paraqitja e tyre ne emer te paqes gjoja

-esht maske e shpirtit te tyre te prishur -

-ata nuk jan njerz dhe nuk kan emocione njerzore jan defekt

-nuk dijne as q- ėsht dashuria ndaj fmiut tė tyre e as pse jetojne
e as pse duhet te urrejne e kend duhet te urrejne-


Ata as ndjenjen e mbrojtjes e te vetmbrojtjes nuk kan e as te dinjitetit
e as te karakterit si qenje njeri

mendoj se jan qenje te veqanta --ne raste te veqanta ata mund te bejne te keqen

-por gjithnji duke u mshefur pas maskes paqsore -


Moss sulmi esht veti e mire njerzore por vetmbrojtja poashtu esht vyrtyt i larte njerzor ---


Keto veti njerzore duan ti degradojne ata qe nuk jan kekrusha dhe jan kot ne ket bote jan lloj i veqant i hiqave-


Mendime te autorit neper forume te ndryshme xhelal ferizi tema te ndryshme


lirik ėshtė nė linjė tani Bewerte diesen Beitrag von lirik Beitrag melden Beitrag bearbeiten/löschen

Alima
28-05-12, 17:04
...

Lirik , erdha ne dhomen tende te te pershendes ne kete teme per pershendetje !

ēdo te mire , dhe te lutem na shkruaj ! Shume shkruaj !


Sykalterta


.

lirik
28-05-12, 17:16
[QUOTE=Alima;2220351]...

Lirik , erdha ne dhomen tende te te pershendes ne kete teme per pershendetje !

ēdo te mire , dhe te lutem na shkruaj ! Shume shkruaj !


Sykalterta

:::::::::::::::
auuuuuuuuuuuuuuu
po a ti je a o qka po shoh un --
s, kisha besuar se ti mbulohesh -megjithat -un i rrespektoj njerzit dhe percaktimet e tyre dhe idetė nes ejan pozitive per njerzimin -

natyrisht i rrespektoj si demokrat deri ne momentin kur ato nuk cenojne lirine e tjetrit dhe nuk e rrezikojne njerzimin nga ndonje rrezik per ta demtuar -
-
Mbulesa dhe udha jote mund te ket gjetje -gjetje shpirtrore ku mbeshtetesh ti e shum besimtarė

--e kuptoj forcen e shpirtit edhe te fetaret- te cilet mbeshteten te zoti por nuk i kuptoj mbylljet hermetikisht te cilat nuk lėnė vizion tjeter tė
vizionohet
per veq te njejtit automatizim te perditshem- qe i mbylle hapsirat e jetes
ne drejtime tjera -

prandaj un qortoj fanatizmin ekstrem -por jo besimin ne zotin -

lirik
28-05-12, 17:22
Secili duhet ti grumbulloj shkrimet e veta ne nje rubrike ku dikush mund te diskutoj -
diskutimi mbrenda rubrike ashtu siq esht bė ne disa faqe te internetit -
rubrike ku mendimet qarkojne mbrenda personit dhe mbeten si forma te dialogut dhe shkrimeve ku jepen njohurite -
shkrimet jan gjurme dhe dije pa mvarsisht qfare jan ato ato jan gjurme te mendimeve -perplasen por mbesin per tu analizuar-jeta ka peprplasje mendimesh -
fiton aiq e ka me mire por fshirjet eshkrimeve ose te fjales ekonsideroj diskriminim ndaj fjales se lirė dhe antidemokratike -mentalitet i komunizmit te eger dhe fashizmit-qe e vrasin fjalen e lire pamshirshem dhe ndytsisht e dinakerisht pa beisisht -
Per fjalene lirė jan sakrifikuar shum kombe nė histori-e shum breza te historisė -megjithat akoma ka edhe ne kohrat sot bastard te cilet nga shpirti i tyre barbar shkelin dhe ndalojne fjalen e lirė sepse demokracia nuk ka fituar -

Antika
28-05-12, 17:58
Secili duhet ti grumbulloj shkrimet e veta ne nje rubrike ku dikush mund te diskutoj -
diskutimi mbrenda rubrike ashtu siq esht bė ne disa faqe te internetit -
rubrike ku mendimet qarkojne mbrenda personit dhe mbeten si forma te dialogut dhe shkrimeve ku jepen njohurite -
shkrimet jan gjurme dhe dije pa mvarsisht qfare jan ato ato jan gjurme te mendimeve -perplasen por mbesin per tu analizuar-jeta ka peprplasje mendimesh -
fiton aiq e ka me mire por fshirjet eshkrimeve ose te fjales ekonsideroj diskriminim ndaj fjales se lirė dhe antidemokratike -mentalitet i komunizmit te eger dhe fashizmit-qe e vrasin fjalen e lire pamshirshem dhe ndytsisht e dinakerisht pa beisisht -
Per fjalene lirė jan sakrifikuar shum kombe nė histori-e shum breza te historisė -megjithat akoma ka edhe ne kohrat sot bastard te cilet nga shpirti i tyre barbar shkelin dhe ndalojne fjalen e lirė sepse demokracia nuk ka fituar -

Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

... mendoj qe Liriku ka shkrime "thesar". Veē bre Lirik, mos u gut kadal shkruj ,edhe s'po mundemi as me ti lexu .Pusho nganjeher !

Alima
28-05-12, 18:07
...

Une pra , ... nejse atehere i kame pas syte e kalter , tani me jane nxier diēka ... kush e di ? ...Sezona ndoshta !

.

lirik
28-05-12, 18:10
Vuajtja ėsht si shembull si dajak shkop kercnues i jetes -ne menyrė qe ti dihet kimeti jetes -por ate e harron njeriu ose disa njerz e ketu qendrone keqja e te disa perseriten gabimet

Antika
28-05-12, 18:12
...

Une pra , ... nejse atehere i kame pas syte e kalter , tani me jane nxier diēka ... kush e di ? ...Sezona ndoshta !

.

Tash s'po di a me mendu per syte e tu, apo per Xhelal Ferizin?!!!

lirik
28-05-12, 18:17
Une pra , ... nejse atehere i kame pas syte e kalter , tani me jane nxier diēka ... kush e di ? ...Sezona ndoshta !

----------------

Rri ku ka gjelbrim ku ka kaltri qielli dashuri
-mos shko neper shkretira sepse sytė marrin ngjyrė
si pas vendeve ardhmerive lirive shpresave gėzimeve qiltersive -

mbylljet dhe shkretirat ndikojnė nė ngjyren e syve kujdes mike e dashur
ruaju nga cipat ezeza nga pelhurat e roberisė

-ktheju bukurise se shikimeve te lirisė
-artit te lirisė
-Lirine e ka dhėnė Zoti mos e perbuz kurre artin te perendise
lirine
me pas dashte zoti na kishte krijuar neper kafaze ne burgje te ndryshmee

Zoti i urrene te gjith ata roberuesit e lirive dhe zemrave te ideve te pasura me gezime ideve te pasura meliri e peprarime -
Injorancat jan neveri qe i perbuze Zoti kujdes nga idete e zymta qe zymtojne jeten -feja e lirise feja e dashurise feja e drites esht feja me e mire te cilene do zoti sepse dirta dhe liria jan vepra te zotit

lirik
28-05-12, 18:22
Tash s'po di a me mendu per syte e tu, apo per Xhelal Ferizin?

.................................

Syte e mi jan plot sekrete duhet me pase teleskop te madh emocionesh per ti pa mikroskopikat e mshefura neper labriinte -qe jan te mshefura por perbejne miliarda e triliarda qeliza aty -
Npermes syve te mi nese ke teleskop emocional mund esh me lexu dia sekrete
e per disa tjera te duhen teleskopa magjik dhe shum -sepse secili emocion i imi e ka kodin e vet te cilin nuk e ka secili teleskop -ne duhet elabrinteve te emocioneve te mia nuk hyn secili teleskop -
syte e mi jan te kalter mendova se alima i ka si un por ja paska nxi diktatori
i shkretires - sa ke q me vjen qe ne syte e zi nuk paska liri a mundesh me ata sy me shikue drejt ne sy nje mashkull Alima

Alima
28-05-12, 18:25
Une pra , ... nejse atehere i kame pas syte e kalter , tani me jane nxier diēka ... kush e di ? ...Sezona ndoshta !

----------------

Rri ku ka gjelbrim ku ka kaltri qielli dashuri
-mos shko neper shkretira sepse sytė marrin ngjyrė
si pas vendeve ardhmerive lirive shpresave gėzimeve qiltersive -

mbylljet dhe shkretirat ndikojnė nė ngjyren e syve kujdes mike e dashur
ruaju nga cipat ezeza nga pelhurat e roberisė

-ktheju bukurise se shikimeve te lirisė
-artit te lirisė
-Lirine e ka dhėnė Zoti mos e perbuz kurre artin te perendise
lirine
me pas dashte zoti na kishte krijuar neper kafaze ne burgje te ndryshmee

Zoti i urrene te gjith ata roberuesit e lirive dhe zemrave te ideve te pasura me gezime ideve te pasura meliri e peprarime -
Injorancat jan neveri qe i perbuze Zoti kujdes nga idete e zymta qe zymtojne jeten -feja e lirise feja e dashurise feja e drites esht feja me e mire te cilene do zoti sepse dirta dhe liria jan vepra te zotit


...

Lorik , kajhere pa shku ne ^pushime nuk muj atje ... nxehte , mire , uji turkuaze ngjyren ... Dielli edhe naten te nxene , lere me diten ...jaaa s'mundem pa shku , me vie keq lirik ... more le te nxihen , se mandej po mendoin njerezit se jame bjondine me sy te kalter , nuk me vie mire me mendu ashtu diēka per mu , jo ti me keto mendimet tua , ...edhe pse aspak nuk po pershtaten mendimet tua me realitetin fisnik , por pata fjalen per mendimet rrethe bjondinave ... e di ti lirik sa ka shtose e vice per bjondinat me sy te kalter ... shume me mire qe jane mbylle ngjyrat , do frekuentoi me shume viset tropikale qe te nxihen edhe me shume , kuptohet pse ;)


.

Alima
28-05-12, 18:31
Tash s'po di a me mendu per syte e tu, apo per Xhelal Ferizin?

.................................

Syte e mi jan plot sekrete duhet me pase teleskop te madh emocionesh per ti pa mikroskopikat e mshefura neper labriinte -qe jan te mshefura por perbejne miliarda e triliarda qeliza aty -
Npermes syve te mi nese ke teleskop emocional mund esh me lexu dia sekrete
e per disa tjera te duhen teleskopa magjik dhe shum -sepse secili emocion i imi e ka kodin e vet te cilin nuk e ka secili teleskop -ne duhet elabrinteve te emocioneve te mia nuk hyn secili teleskop -
syte e mi jan te kalter mendova se alima i ka si un por ja paska nxi diktatori
i shkretires - sa ke q me vjen qe ne syte e zi nuk paska liri a mundesh me ata sy me shikue drejt ne sy nje mashkull Alima


...

Mua me pyeti Antika Lorik ... pernjemend tema eshte e jotja , por pytja ishte per mua , imja ..mos grabit , nuk duhet !

Une te shikoi ne sy dhe thelle ..aq shume sa te hipnotizoi .
Lirik , mos me sfido me shikime , mezi po u beje rrezistence shkrimeve tua , mos ! Do behet shume !Nuk di ku do perfundon mandej !:D.

lirik
28-05-12, 18:38
Nė qoftė s eun nuk te kam dashtė
---------------
autori xhelal ferizi
ne qoftė se un nuk tė kam dashtė
mė marrtė era e sufurina
nė qoftė se ty kult s' tė kam pasė
mė vraftė moti e murmurima
..........
dije mirė se sytė e mi
nė dritė kėrimki i kam shėndrrue
sa her loti mė ka ra nė hi
sa her n' kohra esht pervlue
.......
neper shkrumb me ka ra loti
dashurisė duke i ndezė zjarre
sot po mė shkojnė mua stina e moti
por si heshtja thell nėn varre
.......
nė qoftė s e un nuk tė kam dashtė
namė tė madhe i shkrosha vetit
pėrmbi vorr mo me mbettė pėrjasht
sy as zemer kthye prej detit
-------
po t' betohem n' treqind yje
e n' behare tė dashurisė
nė shum bilbila neper pyje
qė jan zogjt e perendisė
.....
e Tėi kam dashtė si zemren time
art e shpirtė un ti kam falė
nė gjuhė mahnitse me cicerime
e kam derdhė lotin mbi valė
.........
veq per hirė tė dashurisė
nė mija fjalė e kam lulzue
zemren time tė pa djallzisė
ty si qiell me ta kushtue

.............
aq e gjerė ka qenė mahnija
pa kufij neper zgjerime
por si e qiellit pa fundsia
pėr ty rrahu zemra ime
..........
pasha at zot qė i sjellė ato yje
per rreth henes tokė e qiellit
zemra ime hiq pa nyje
ka lshue lirshėm rreze t' diellit
---------
veq per ty per dashurinė
qdo qelizė e gjenetikė
pyete vet ti perendinė
loti i mallit si po me pikė
.......................
autori xhelal ferizi

lirik
28-05-12, 18:54
[QUOTE=Alima;2220382]...

Mua me pyeti Antika Lorik ... pernjemend tema eshte e jotja , por pytja ishte per mua , imja ..mos grabit , nuk duhet !

Une te shikoi ne sy dhe thelle ..aq shume sa te hipnotizoi .
Lirik , mos me sfido me shikime , mezi po u beje rrezistence shkrimeve tua , mos ! Do behet shume !Nuk di ku do perfundon mandej !:D

..................................

Mos mė hipmotizo nėse mundesh -mė hipnotizo tė harroj diqka -
mbi hipnozen perseri del everteta ime -aoh ajo del edhe nga varri nuk ka
kufij qe e ndalojnė nuk di pse emocioni im mshefet neper sekrete te natyres -dhe ringjallet -e nuk mund ta ndalin muret e hekurta te kohes -
as hipnozat -si do qe te punohet e te rrahet perseri ringjallet e paraqitet
-edhe ne syte e mi te hipnotizuar nga kohrat -perseri shfaqet dhe e flet fjalen -per qudi esht si nje hije qe edhe sikur e godasin hijes nuk kan qka i bejne dhe esht i shendruehem ne trajta shfaqet -
shum ekan goditur ekan hipnotizuar - e perseri ka dalė q do te thot kjo forcė nuk e di ndoshta esht mrekulli e perendisė ne te cilen buron edhe fjala e lire neper kohra

lirik
28-05-12, 18:58
[QUOTE=Alima;2220382]...

Mua me pyeti Antika Lorik ... pernjemend tema eshte e jotja , por pytja ishte per mua , imja ..mos grabit , nuk duhet !

Une te shikoi ne sy dhe thelle ..aq shume sa te hipnotizoi .
Lirik , mos me sfido me shikime , mezi po u beje rrezistence shkrimeve tua , mos ! Do behet shume !Nuk di ku do perfundon mandej !:D

..................................

Mos mė hipnotizo nėse mundesh
-mė hipnotizo tė harroj diqka -

mbi hipnozen perseri del e verteta ime -ah ajo del edhe nga varri nuk ka
kufij qe e ndalojnė nuk di pse emocioni im mshefet neper sekrete te natyres -dhe ringjallet perseri
-e nuk mund ta ndalin muret e hekurta te kohes -

as hipnozat -si do qe te punohet e te rrahet perseri ringjallet e paraqitet
-edhe ne syte e mi te hipnotizuar nga kohrat -perseri shfaqet dhe e flet fjalen -per qudi esht si nje hije qe edhe sikur e godasin hijes nuk kan qka i bejne dhe esht i shendruehem ne trajta shfaqet -
shum ekan goditur ekan hipnotizuar - e perseri ka dalė q do te thot kjo forcė nuk e di ndoshta esht mrekulli e perendisė ne te cilen buron edhe fjala e lire neper kohra

lirik
28-05-12, 23:48
perse i thash kohes jo-e stuhise ndal ne kohen --kur edhe luanet me te mdhej strukeshin neper shpella

lirik
29-05-12, 00:19
Tung Lirik!
Ju duhet te kuptoni dhe te pajtoheni me ata qe nuk kan pajtushmeri per formen e shkrimit tuaj, Ndoshta per mua eshte e pakuptimte nje perseritje e perhershme e figurave emocioneve dhe berthames se njejt pra e kam dobesi nje menyre te tille te leximit ku monologu dialogu dhe epilogu i teresise jan ne diskrepance te vazhdueshme.

Nuk do te thot qe perjetimet tuaja shpirterore dhe emocionale ti shprehi edhe une jashte kohe dhe hapsire, e vrej qe me njefar menyre ju e ndjeni veten tuaj te perbuzur dhe te neperkembur, pra jeni disi i zhgenjyer sepse keni qen nje idealist kurse kuptimi i ideales per sote eshte prrall per gjenerata te sotshme dhe shum e shum gjenerata qe do te vine.

Tani ne kete kohe qe jemi pak kush do te kuptoj vuajtjet qelit e burgut torturat bastisjet dhe dhunen e ushtruar kohe me pare pak kush do ta kuptoj vendosjen e flamurit ne lokomotive te trenit ne tymtarin e Zveqanit apo tubimin para gjamive te ''armiqve te popullit'' dhe detyrimi i gjematit qe publ;ikisht ti pshtyne.

Andaj Lirik si e kuptoj une njeriu linde edhe i pa bindur do te thot kryengrites
qe me gjuhen politike sot quhet opozitre i perjetshem .
Sa i perket poezis suaj ju pata shkruar se nuk lexoj poezi po nuk do te thot se nuke eshte edhe nje pjese e madhe e jetes tme aty ne ato poezit tuaja si analogji.
Te gjitha ato fjal qe ty nuk te pelqejn kuptoj ashtu si jan te shkruara se un nuk shkrova per qejfin tuaj.
..................
Qartė-un i pranoj vėrejtjet me vendė-ju keni tė drejtė sa i pėrket normave tė drejtshkrimit -megjithat e shoh varfrinė e emocionit nė ju -
Ku shihet ajo varfri emocionale-shihet ne mos kureshtjen tuaj tė fjales -ne mos kureshtjen tuaj tė brezit -nė mos pershtypjen tuaj tė njė tė shkruari-
te tė heshturit dhe pa drejtesia nė disa raste kur duhet te shkrepet fjala e drejtesisė dhe e gjykimit si dhe pershtyjpet ne varg ku ato flasin shpirterisht thell-
Ne perjetime te qdo lloj kohe te disa tregohet egoizem mosperfillje -kjo ėsht shkelje mbi vuajtjet e popullit -sepse rasti im identifikohet me popullin dhe bijte e popullit te cilet vuajten-
Te burgosurit politik nuk ishin poet as shkrimtarė por qendrestar ne forma te qendreses per liri pra ne front me armikun dhėmb per dhemb te pa armatösur me duar thatė ne qendresaa te veshtira duke pas ideal liri9ne e popullit.
Ata nuk jan poet rralle ndonje ishte prandaj nuk shkruajne -vuajtjet e tyre i shohin nepermes vargut tim ketu sepse ata nuk mund ti intepretojne sepse nuk jan te gjith shkrimtarė-por ata ndryshe protestojne -shpirti i tyre thot diqka por ata nuk mund ta intepretojne me shkrime -
sepse te gjith te burgosurit nuk ishin poet pra-
Ata i kan format etyre te protestes s e shpirtit te tyre qe flet ne boten etyre por nuk shprehet-
Te rasti im shprehet sepse zanati e kerkon esht zanati ai pra-qė kekron te shprehet emocioni zanati i poetit -mua po me bie hise te intepretoj shpirtin e te burgosurve luftarve te ikurve ne eksod ne gjenocid -natyrisht qe e ka edhe te tjere qe prshkruajne -por te gjith njerzit nuk kan shpritė poeti -
disa kan shpirta qendrese disa nuk pajtohen me roberine disa kan shpirta revolucionare disa idealist disa luftar per drejtesi disa keshtu e disa ashtu pra ka me mija lloje te shpirtrave -
Pasqyra ime e shpirtit dhe fjales u shkrua ketu seps ete gjith te burgosurit nuk shkruajne -por shkruajne vuajtjet e tyre e sikur njeriu te kontakton me ata - e sheh se shopirti i tyre diqka don te thot por nuk mund ta shkruajne -
sepse nuk jan poet ata ndoshta mund ta thone me fjale por kurr nuk mund ta intepretojne aq thell ne ne thellsi -
Pra te poetet esht veqantia te rarlle ishin ata te burgopsur politik poet ose mund te ishin ne profesione diqka tjeter por poet shum te rralle kishte
duhet ta flasim te verteten -
Pra neper mes fjales time shkruhen protestat kryengritjet e shpirtit te te gjith atyre qe perjetuan dhe perjetojne padrjetesi -
do te kisha deshire qe dikush tjeter te ishte ai qe te shkruante- e te mos isha un -
Megjithat ka edhe nga ata q e kan pershkruar tmerret neper burgje perjetimet nepermes librit -dhe bukur i kan pershkruar-
Nje popull qe harron vuajtjet e brezave esht i destinuar te zhduket -


lirik ėshtė nė linjė tani Bewerte diesen Beitrag von lirik Beitrag melden Beitrag bearbeiten/löschen

lirik
29-05-12, 00:20
Tung Lirik!
Ju duhet te kuptoni dhe te pajtoheni me ata qe nuk kan pajtushmeri per formen e shkrimit tuaj, Ndoshta per mua eshte e pakuptimte nje perseritje e perhershme e figurave emocioneve dhe berthames se njejt pra e kam dobesi nje menyre te tille te leximit ku monologu dialogu dhe epilogu i teresise jan ne diskrepance te vazhdueshme.

Nuk do te thot qe perjetimet tuaja shpirterore dhe emocionale ti shprehi edhe une jashte kohe dhe hapsire, e vrej qe me njefar menyre ju e ndjeni veten tuaj te perbuzur dhe te neperkembur, pra jeni disi i zhgenjyer sepse keni qen nje idealist kurse kuptimi i ideales per sote eshte prrall per gjenerata te sotshme dhe shum e shum gjenerata qe do te vine.

Tani ne kete kohe qe jemi pak kush do te kuptoj vuajtjet qelit e burgut torturat bastisjet dhe dhunen e ushtruar kohe me pare pak kush do ta kuptoj vendosjen e flamurit ne lokomotive te trenit ne tymtarin e Zveqanit apo tubimin para gjamive te ''armiqve te popullit'' dhe detyrimi i gjematit qe publ;ikisht ti pshtyne.

Andaj Lirik si e kuptoj une njeriu linde edhe i pa bindur do te thot kryengrites
qe me gjuhen politike sot quhet opozitre i perjetshem .
Sa i perket poezis suaj ju pata shkruar se nuk lexoj poezi po nuk do te thot se nuke eshte edhe nje pjese e madhe e jetes tme aty ne ato poezit tuaja si analogji.
Te gjitha ato fjal qe ty nuk te pelqejn kuptoj ashtu si jan te shkruara se un nuk shkrova per qejfin tuaj.
..................
Qartė-un i pranoj vėrejtjet me vendė-ju keni tė drejtė sa i pėrket normave tė drejtshkrimit -megjithat e shoh varfrinė e emocionit nė ju -
Ku shihet ajo varfri emocionale-shihet ne mos kureshtjen tuaj tė fjales -ne mos kureshtjen tuaj tė brezit -nė mos pershtypjen tuaj tė njė tė shkruari-
te tė heshturit dhe pa drejtesia nė disa raste kur duhet te shkrepet fjala e drejtesisė dhe e gjykimit si dhe pershtyjpet ne varg ku ato flasin shpirterisht thell-
Ne perjetime te qdo lloj kohe te disa tregohet egoizem mosperfillje -kjo ėsht shkelje mbi vuajtjet e popullit -sepse rasti im identifikohet me popullin dhe bijte e popullit te cilet vuajten-
Te burgosurit politik nuk ishin poet as shkrimtarė por qendrestar ne forma te qendreses per liri pra ne front me armikun dhėmb per dhemb te pa armatösur me duar thatė ne qendresaa te veshtira duke pas ideal liri9ne e popullit.
Ata nuk jan poet rralle ndonje ishte prandaj nuk shkruajne -vuajtjet e tyre i shohin nepermes vargut tim ketu sepse ata nuk mund ti intepretojne sepse nuk jan te gjith shkrimtarė-por ata ndryshe protestojne -shpirti i tyre thot diqka por ata nuk mund ta intepretojne me shkrime -
sepse te gjith te burgosurit nuk ishin poet pra-
Ata i kan format etyre te protestes s e shpirtit te tyre qe flet ne boten etyre por nuk shprehet-
Te rasti im shprehet sepse zanati e kerkon esht zanati ai pra-qė kekron te shprehet emocioni zanati i poetit -mua po me bie hise te intepretoj shpirtin e te burgosurve luftarve te ikurve ne eksod ne gjenocid -natyrisht qe e ka edhe te tjere qe prshkruajne -por te gjith njerzit nuk kan shpritė poeti -
disa kan shpirta qendrese disa nuk pajtohen me roberine disa kan shpirta revolucionare disa idealist disa luftar per drejtesi disa keshtu e disa ashtu pra ka me mija lloje te shpirtrave -
Pasqyra ime e shpirtit dhe fjales u shkrua ketu seps ete gjith te burgosurit nuk shkruajne -por shkruajne vuajtjet e tyre e sikur njeriu te kontakton me ata - e sheh se shopirti i tyre diqka don te thot por nuk mund ta shkruajne -
sepse nuk jan poet ata ndoshta mund ta thone me fjale por kurr nuk mund ta intepretojne aq thell ne ne thellsi -
Pra te poetet esht veqantia te rarlle ishin ata te burgopsur politik poet ose mund te ishin ne profesione diqka tjeter por poet shum te rralle kishte
duhet ta flasim te verteten -
Pra neper mes fjales time shkruhen protestat kryengritjet e shpirtit te te gjith atyre qe perjetuan dhe perjetojne padrjetesi -
do te kisha deshire qe dikush tjeter te ishte ai qe te shkruante- e te mos isha un -
Megjithat ka edhe nga ata q e kan pershkruar tmerret neper burgje perjetimet nepermes librit -dhe bukur i kan pershkruar-
Nje popull qe harron vuajtjet e brezave esht i destinuar te zhduket -

lirik
29-05-12, 00:23
NESE ZHDUKENI
DO TE ZHDUKENI
AUTORI NE MERGIM XHELAL FERIZI
NGA VETVETJA -

por jo nga armiku
prandaj bertas
e thrras
deri ne kupe te qiellit
nese ju mbjellni do kohra te shkreta
do te ju mallkon vet ahti i diellit
prandaj po me qane aq shum qerpiku
se ju mund te zhdukeni nga vetvetja
e jo hasmi e nga armiku
autori ne mergim xhelal ferizi

---------

lirik
29-05-12, 00:38
I ndertova sa e sa shpirta
autori xhelal ferizi
sa shum shpirta ndertova
neper materje e fjalė
a thua vallė i ndertova kot
as nje metaforė e imja
nuk ja ka dalė
rrenuesit shpirtrat po i rrenojne
i rrenuan

prandaj loti i pendes time
po tretet neper do valė
nuk di si quhen keto shkatrrime

se kohrat nderruan

as drita e diellit nuk ja ka dalė
tė mbajė mbi emocione te kohes shpirtezime

as zogjėt e paqes me cicerime

shekujt qenkan bukeshkalė
o toka ime

kot ndertova shpirtra mbi fjalė
ata duan rrenime

askush jo mbi dhe
nje mirnjohje
nuk ma falė
kot loton fjala ime
q po ndodhe me ty kohė
atdhe
per se ky moh ka dalė
qe rrenon kombe e fe
e shpirtrat nuk i len mbi fjalė
perse
pra perse
ah penda ime
nuk di a te them ndal
sa shum po behen rrenime
askush nje buzqeshje nuk ta falė
sa shum ke bė ndertime
shpalosi syte e kohes palė palė
e ti o fjala ime
me fal
se nuk kam faj
dikush e don boten ne therrime
lotin ma nuk ta mbajė
autori xhelal ferizi

lirik
29-05-12, 01:13
Kishi n pas qa njeher
autori xhelal ferizi
kishin pas qa njeher disa fjalė
duke mos dite pse qanin
e disa kohra
qe pinin mashtrime
e merita te gabuara shperndanin

dhe kureshtare shkoj atje
edhe penda ime
ti pyes

perse

pse qanin fjalet
e lavditė
e pa dobi

e kohrat
pse

kur nuk dinin perse
ato me do lot te quditshme
ngrisnin edhe dollite

dhe ketyre diagnozave
ju thash
lot me gabime

e ra penda ime per dhe
nga keto kerkime

se e pau absurdin mbi dhe

autori xhelal ferizi

lirik
29-05-12, 01:28
[QUOTE=Alima;2220382]...

Mua me pyeti Antika Lorik ... pernjemend tema eshte e jotja , por pytja ishte per mua , imja ..mos grabit , nuk duhet !

Une te shikoi ne sy dhe thelle ..aq shume sa te hipnotizoi .
Lirik , mos me sfido me shikime , mezi po u beje rrezistence shkrimeve tua , mos ! Do behet shume !Nuk di ku do perfundon mandej !:D-------------

Ah nuk jam lorik por lirik sa gabim po me thua ne emer,
sa shum po ma devijon emrin e bukur -gabim ne drejteshkrime alima -

Ne syte e mi te shikosh thell duhet me pase liri alima
-liria -ty o mike e nderuar nuk ka guxim te vie te ti o mike e dashur
diqka qe nuk mund te ja them ermin nuk ta lejon lirinė -
sa muri i zi muri i larte i ftoft i kufirit te zemrave esht ai diqka
muri i trashe nga guret e ftoft e te zi
qe e kan vu ne shpirtine njerzve neper zemra te njoma ata
deri sa zemrat jan be guri rob
ata pra ata vet ata bejne keshtu -ata q e vejn kufij ze,mrash
-sa keq me vjen kur nga kufijte e tille vuajne syte e pafajshem
qe deshten jeten -por nga jeta i ndajne muret -

Muret e syve i vejne ata ndertuesit e themeleve te egra te pa demokraci qe vejn gure mbi zemrat e njerzve tė butė te cilat akoma palulzuar mire te njoma ne vend te hapjes se fletes ju vene gure per te mos qele ato
-
Te jesh rrezistente pra alima mire dhe stabile permbaju r ri ne bukurinė e fjales e te dialogut -ky esht dialog alegorik

-Nuk te lan pra ty aty ku flitet e verteta-
syri mposhtet dhe shihet lexohet se e verteta fiton -

dhe ndryshon shikimet e tij - ia ben te mundshme zemres ti lexoj ata
sy te robruar

-Vuajtja jote preke vargun tim metaforen emocionin e fjales -

nuk di si te quaj robreshe e mirė e bute je ti

sa do te kisha deshire tė jeshe bilbileshė -

ne menyre q e ne fluturim te jetes me pa se sa shum behare e larmi kan fushat e bukura te jetes se bekuar

-por ti je nje shpende i roberuar -kafazet e hekurta te rregullave te rrethuara me kthetra te mberthejne ty

sa keq qe nuk guxon te sheh dielli

-sikur te kishe dale ne fushat e dashurise ku dashuria e jeta shtrijne bukurite e tyre me plot larmi lulesh- ku secila lule ka me mija shprehje emocione e flete jete sa shum do e kishe urryer kafazin

ne te cilin ke kenduar - e per te cilin kendon -per hesap te mbreterive te zeza o shpend i burguar i yni

-sa shum ta dua lirine ty -ndoshta dikure ishe ne tuben e zogjve tone e neper shtegtime e u perzieve me korba te huaj te zi o e pafaj-

sa mire do ishte ne plazhe te kuvendoje ne zallin pran detit -duke pa jeten moderne -e cila i knaqe syrin perendise

lirik
29-05-12, 06:41
SIPAS POHIMEVE NGA RRETHINAT E MAQEDONISė, VETEM NE NJE ZONE KUFITARE ATY, MJAFT TE KUFIZUAR,
JANE SHITUR MBI 500 VAJZA SHQIPTARE te bullgaro sllavet SLLAVė TE MAQEDONISE, ATO JAN SHITUR PER TJETERSIM E LINDJE SLLAVESH

, NGA KJO DEDUKTOJME ME LEHTESI SE NE GJITHE SLLAVINE, ISH JUGOSLLAVI,


MUND TE JENE MIJERA E MIJERA TE SHITURA TE TILLA, E JO ASHTU SI INTERPRETOJNE MEDIAT
PER DISA QINDRA, QE PO POPULLOJNE ME SLLAVE ATO VENDE,
DUKE BOSHATISE VENDIN E SHQIPTARVE

, KJO TREGON SE ESHTE E GJITHA E QELLIMTE NGA SHERBIMET SEKRETE
SLLAVE PO BEHET KERDI BRENDA VENDIT NE TROJET SHQIPTARE
DHE DUHET TE NDALET KY PROCES URGJENTISHT
QE POASHTU I KA RRRENJET TE VARFRIA KU EDHE MORALI KA RA PER TOKE DHE ESHT R REZIK NACIONAL-
NDERSA ALI AHMETI DHE STRUKTURAT E QEVERISE BEJNE SEHIRE
KETO SHITJE ME FERMA SHQIPTARE TE KOMBIT PRA BIJA SHQIPTARE , TONAT
, ME SA DUKET MBAHEN NE GJENDJE ' SEKRETE
, SE NESE DO FUQIZOHESHIN, PA DYSHIM DO TE MBRRIJNIN DASHTE PA DASHTE NE MEKATET E PUSHTETIT,

DHE KYPUSHTET I I MBANė NE KOMA PRA GJYSėM TE VDEKURA
ATO

... PO VAZHDON OPERACIONI ''PATKOI II'', NE KUSHTE E RRETHANA TE REJA SI PLAN I RREZIKSHEM ANTI SHQIPTARė
FORMAT E LUFTES QE PO I PJELLE MENDJA EZEZE PANSLLAVE KUNDER SHQIPTARVE NUK KAN FUND PER TE GJITHA KETO POSHTERSI ESHT FAJTORE QEVERIA KLANORE QE NUK DON TE JA DIJ PER KOMBIN E VET
, NDERSA NE BOSNJE GRATE PERDHUNOHESHIN MASIVISHT ILEGALISHT PER LINDJE SERBESH,
NE SHQIPERI POASHTU KOHET E FUNDIT ATO PO PERDHUNOHEN LEGALISHT
, PER ATE QELLIM-DISA PERDOREN PER SPIUNIME DISA PER PROSTITUCIONE SLLAVE DISA PER LINDJE SLLAVESH PER SHTIM NATALITETI DHE PER TE DEMTUAR INTERESAT TONA NACIONALE -MALLKUAR QOFSHIN ATA QE KAN MUNDSI E NUK I PERKRAHIN QARQET PATRIOTIKE SHQIPTARE-
DO TE VIJ DITA SE SHPEJTI QE ATA DO TE DETYROHEN TE TE PERKRAHIN FINANCIARISHT QELLIMET E PATRIOTVE SHQIPTAR DESHTEN APO NUK DESHTEN -
SEPSE KUPA E TRADHTISE ESHT MBUSHUR DHE DEMTIMET NACIONALE TE INTERESAVE KOMBTARE PO BEJNE KERDIPRA KY TREG I ZI ME FEMRA SHQIPTARE PO BEHET POASHTU PER , LINDJE SLLAVESH,

ME DIREKTIVAT E HORDHISE 'FAZLICE' DHE TE TJERVE
QE KA MBYTUR VENDIN ANEKEND DUKE RREZIKUAR SHUM INTERESIN NACIONAL TE SHQIPTARVE
MALLKUAR QOFSHIN ATA QE NUK VEPROJNE

... DUHET SHOQATAT PATRIOTIKE TE VENDIT TE NGRISIN OPINIONIN PUBLIK,

DUKE NDALE ME CDO MJET VEPRIMET E TILLA SEKRETE TE SHKINISE PANSLLAVE
DHE SIKUR TE KENE KUVERTE SHTETERORE DISA SHENJA
, SE PAME QE JU BE THIRRJE DHE TURQVE PER TE ''BLERE'' VAJZA SHQIPTARE,

NDERSA ITALIANET I KERKUAN PUBLIKISHT PERMJET ISH PREMIERIT TE TYRE BERLUSKONIT
, QEFLIUT BASTAR D NE PROCES GJYQESOR, AVENTURIER BERLUSKA!
PO VERTETOHET QARTE SE KA NJE PERPJEKJE GJIGANDE PER SHPERBERJEN E KOMBIT SHQIPTAR, NGA QARQET LATINO SLLAVE -NDERSA KOMBI GJERMAN ESHT NE SHPERBERJE NGA TE ARDHURIT E GJITH BOTES -
POLITIKE E KUJT KJO DERI SA RUSIA E KINA PO FORCOHEN


SIKUNDER DOLI DHE E PAME TE GJITHE TE HABITUR, NE RREGJISTRIMIN E FUNDIT

lirik
29-05-12, 07:05
Na vrasin
autori xhelal ferizi
na tallin
na pelcasin
na e marrin detin
dheun
token
e zallin
na dhunojne loken
votren
e bij e bija
hhallen tezen motren
keshtu vuan etnike shqiperia
nga te ndryshme agjentura
kepusin kah do shpresa
ura
ushkura
po vuan djaleria
arberia
bini
qohuni o gra a burrra
ne kembe le te qohet rinia
me zjarre
me turra
urra urra
te msyjme kah armiku
e ti bejme varre
ne kembe te qohet djelmnia
le te shtrengohet qeliku
e tagani
le ta din armiku
kush esht albaniani
iliriani
se gjaku do te shkon toje toje
si prroje
se mjaft duhet thene kesaj loje
kesaj ploje
ne keto troje
nuk sundon pansllaviani
trego o bilbil goje
se ketu
neper shekuj e mote
jetoj
e jeton iliriani
e arma do te vetoj
sa te ket flake e barote
ne token kastriote
flamuri me dy krene do te valoj
atdhe ku esht forca jote
mjaft ma ne vuajtje jeta me shkoj
mjaft me shkeli tradhtia
e armiku
me solli rreth rrote e bote
duam arme qeliku
mjaft ma europė
mjaft ma zotrote
se ne gjak do te mbushet adriatiku
e do te skuqen me gjak sa lumej
e lugina
e perrej
le ta din e mire shkjau qe e polli shkina
se kendej
do te flet gjithmone pushka martina
atdheun thot shqiptari se leshoj
se ka kendej mjaft gjeraqina
e drangoj
me thoj do te luftoj
le ta din edhe rusi shkina
se boten do e rrenoj
do ta djeg
as per ju e per kombe tjera
nuk do te ket shteg
ne barot do te digjen sa e s apranvera
po nuk u be nje shqipni
me toske e gege
o bota do te behet hi
dua bashkim
paqe liri
jete te embel si shegė
mjaft ma me keni bė hi
ikni nga trojet e mia
dua m etnike shqiperi
e ka thene perendia
se ky dhe do te behet nji
me nji flamur
me nji shqipe dy krenore
e mbi kala me gurė
kah do stema arbrore
mbi dhe
e ne murė
mbi tokė e qiell
kuq e zi ai flamur
do te valoj
deri sa te ket dhe
e kombe e fe
e diell
nuk e ndalin shqipnine grek e shkje
duam nje komb nje qendrim
nje atdhe
mjaft ma mergim
renkim
mjaft gjak elot rreke
ndegjo o njerzim
o glob
mi ndal rus e grek e shkje
mos thirr kob
se as gjallese nuk do te mbetet mbi dhe
se shqiptari kurr nuk rrin rob
ije mirė
se kan thene e thonė
se shqipnia
esht toka ete pareve tonė
se shqiptari
esht shqiponje
si flaka e zhari
e dijne edhe male e suka
se kur ti nxehet gjaku e damari
por si oso kuka
ne barot digjet ma i pari
e djege tjera kombe e fe
se ky soj nuk soj rrogtari
le ta dijne kombe e fe
se gjalle nuk lidhet shqiptari
duam nje shqipni
nji atdhe
qysh ku fillon qameria
e deri ne molle te kuqe
e andej kah tivari
armet do ti rrembej djelmnia
e do te bien si rrufe
mbi grek e shkje
po su bė nji shqipnia
as mizė nuk do te mbetet mbi dhe
do te shuhet edhe pansllavia
ne nje atdhe
deri atje
ku buke s buke
e ujit uje
i thot shqipnia
deri ne mal
e ne suke
andej
kah megjat i ka shty pansllavia
secili shqiptar esht oso kukė
si flake na ndizet trimeria
ne hame barot e jo buk
do te biem por si duhija
bota le ta shkruaj me shkrola
o nji te behet shqipnia
e mbi topa
shum mic sokola
ka me pa europa
e njerzia

nga autori ne mergim neper kohra xhelal ferizi

lirik
29-05-12, 11:40
Popull shqiptar neper shekuj qendroj ne qendresė dhe poashtu duhet tze qendroj neper qendresaa dhe gjithnji e ma shum te forcohet neper qendresa
e qelik te bashkuar ka ardhe perseri ka ardhur koha per qendrese,

per te bė organizime protesta kordinime me plane startegjike -
.per veprime dhe pune largapmse vepruese
e ..per rezistence ndoshta ne formen me te suksesshme kunde rarmiqve
poashtu veprimet duhet kordinuar me aftesi te veqanta teper strategjike
kunder politikave diskriminuese rraciste matrapaze dha fashiste krishterocentriste
shkelse .....diskredituese e denigruese qe jan te rrezikshme kunde r kombit tone shqiptar
kunder kombit shqiptar ne te gjithe hapsiren shqiptare.


.A i shihni per shembull bllokadat ne te gjitha aspektet kunde rkombit shqiptar
burgoskjet perndjekjet shpartallimet se si e dirigjojne qeverine tone te veproj per mohime e e me mosperfillje kunde rkombit te vet keto jan bojkote dhe plane ne bashkpunim plane bllokade te disa vendeve te europes ndaj te gjitha kerkesave,. te shqiptarve per ti rrezuar ato kerkesa per toke pamshirshem
kunder .aspiratave e lirise dhe e deshirave per zhvilli m te kombit shqiptar-
per te ja trdhur ku do e si te munden me plane perpjekjet e madhe e te mundimshme per integrim
duke ia pa mundsuar per tu integruar ne Europe...


..Asnji asnje lehtesim as forumle te suksesshme nuk ia lene askund mbi dhe ne asnji aspekt gjithqka kontrolluese sabotuese nga pozita e planit krishtero centrist
gjithshka sadiste varfri bojkote sabotime plane anarkiste nihiliste
kunde r shqiptarve rracizem i pa pare leshim pe dhe bahskpunim me slllavet
ne funskion te shpartallimit te shqiptarizmit qe esht i vetmi muri i mbetur gjalle ne europe qe esht muri kunder d epertimeve sllavo kineze ne europe e te tjerave invazione te mundshme si jan india pakistani ukraina e ndoshta ne te ardhmen kazastan latin etj
pra ushtrohet politik e grupimit te krishtere politike e vasalve ku latinet rrijne ne prehrin esllaveve
nje politike e reminishencave te kaluara gjithmone e me teper izolim, e rreziqe te mdha per kombin shqiptar -papunsi varfri anarki dhe rrezikim i trojeve etnike shqiptare-
mos integrim ne asnje sfere te jetes hiq kurfare hile dhe sabotime
teper pa mshire gjithqka diksriminim me lloj lloj sjelljesh absurde me klane fe hendeqe
pshtjellime
.....asnje drite e gjelber nuk i jepet ketij kombi per integrim rracizem i pa pare ne histori i diskrimuinimit dhe shfaraosje s ne keto menyra e forma
sadiste -

Me sllavet epansllavet e qartur egersira dhune te para kanibale te dhunes fizike sadizmit seksual te smure mental komblet ne veprime te qarura antinjerzore buzqeshen keta te krisurit tjere te europes duke menduar s eme shqiptar do te jet fundi i veprimeve sllave e ata do te sherohen me pirjen e gjakut shqiptar -jo jo jo
jo jo kurr hiq sllavet po sa te kryejne punet me spastrimine shqiptarve
do te nisen drejt italianve spanjollve franqezve grekve egjiptit libise libanit turqise spanjes rumanise iranit irakut afganistanit afrikes te gjitha do i bejne me ndihme e kinezve qe vertet jan dehur mentalisht pas kanibalizmit pansllav - rrezik pra per boten vertet alarm i madh sepse europa me ndergjegje te mykur ishte dhe mbetet gjithmone jo unike
dhe e veqant specifike ne moral politik ene sjellje te tilla te pa kuptimta
duke shpresaur se sllavet do te ken mshire per ta e duke e mos e ditur se ujqit e qakajt e sibrit pikrisht europen duan ta hane lufta per troje ne mes te kines e rusise do te filloj se kush te ket ne bote teritore e hapsira te pa fund kinezet e ruset do mundohen ta banojne edhe grendlanden me apetite te qmendura te smura pansllave edhe arktikune antarktikun e ku do qe mund te gjejn e hapsira toke per te cilet ata sidomos sllavet jan krejt te krisur per ta shendrruar boten ne pjese pannsllave
ja pra se si sillet europa e kryqit ndaj ne shqiptarve
ne qdo asppekt me tjeter sy na shikon dhe nuk e meriton fare dashurine a saleancen tone asnjiher me keto sjellje
tjeter sjellje poltikke e ne te gjitha aspektet kan ndaj sllavevev
megjithse sllavet kan histori kanibale e udhheqsish sadist njihen per mizori anticivilizim e shfarosje etnike pervetsim teritoresh e strategji te zgjerimit te trojeve jan te pa ngopur falcuķfikues e kan pas me qindra hitlera me te zi s e hitleri neper poltike eudhheqje si ivan groznmi carat rus millosheviqi stalini beria drazha mihajloviqi e sa e sa tjere qetniko ruso serb te tmerrshem qe ja kalojne shum her hitlerit dhe poltiikes hitleriane si qubrilloviqet etj
kane pasur edhe kryetar shteti fashist me permasa qe ka rrenqethe boten
sic ishte Milloshevici,...


.qeveri pansllave te rrezikshme kunder paqes e teper te rrezikshme luftenxitese,.


..qeveri fashiste ndaj popullsise se botes e ndaj kontinentit e ndaj shqiptare

dhe vrasje makabre sadizma thikash hangjarre masakra qnjerzore si urrejtje kanibale
ndaj per kerkesave legjitime shqiptare

..

Kerkesat shqiptare jan kombi gjuha flamuri atdheu ku u tkurren aq shum padrejtesisht nga dyxndjet pikrisht te sllaveve
as ndermend si shkon kjo europes se sllavet zhduken civilizimin ilir qe ishte ktu para ardhjes s esllaveve me pa drejtesi te papare ne hiostori te njerzimit krejt me masakra kanibale
-pra keta vrases kanobal te pansllavizmit nuk meritojne as shtet as nuk jan njerz -e jo europa te grupohet me ta ne ket faj te rende antinjerzor anticivilizues q ejetes nuk i jep kurfar qetsie as ardhmerie as civiliti“zimi as paqe as
e pse europa grupohet me ta per veq se bashkohet me keto kanibalizma
te tyre q ene fakt esht fundi i botes nes eeuropa nuk nderton strategji te forcimit teper te madh te faktorit shqiptar per te porite se bashku kanibalizmin pansllav dhe kanibalizmat tjere e jo europa te mendoj vetem krishterisht demode jasht qdo ardhmerie
e rendi seps e kryqi konzervativ nuk i zgjedhe problemet e jetes ne glob asnji konzervatizem jo -püor altarenativa civilizues e e edukimit te perbashket ne bahskpunim te intersave ne sherbim te ekzistences se civilizimit si qenje njerzore ne zhvillim n
ku jetojme ne peprjekje per te qene gjithmone bashk ne halle e probleme per ti zgjedhur

Ja pra se si sillen ndaj nesh spanjollet italianet mohues gjithmone dhe ata q eprishin unitetin eeuropes e franqezet
ndaj nesh se si silen ata per te drjeten shqiptare per gjuhen flamurin lirite e te drejtat
e shqiptarve krejt pa drejtesisht dhe ne favro te sllaveve te eger qe do te ua shohin sherrin
vet ata dhe ja ne qfar qyqarie bien konventat europiane, kur esht fjala per ne shqiptart.keto qeveri aktuale qe ka sot ne Ballkan si qeverite tona ne luften kunder korrupsionit,te
krimit te organizuar,

diskriminimt ndaj t lirise se shtypit,te mos arritjeve te niveleve te duhura

.e megjithat sllaveve ju behen leshime
te jashtzakonshme dhe tolerime ju jepen perparsi nder sa ne shqiptarve jo
..A esht Europa klub rracist kulturor i te krishterve...
aleance politike ushtarake e msheft e te krishterve
ashtrohen sllavet me nji kryq kur ata kur jan ne pyetje dominimet dhe pushtimet nuk pyesin per kurfar feje a nuk jan ata sllavet qe po te mos ishte amerika gjermani nuk do te kishte sot -
as france dhe jan dhunuar tre miljon femra gjermane nga ruset ne luftene dyte botrore pse mshefet ky fakt pse
.Kur esht fjala per gjuhen shqipe ne qameri as q ebehet fjale e ne vende tjera serbi mali i zi turqi e ku do jetojne shqiptaret qe e kan gjuhen shqipe,....

por ne shqiperi shqiperi e e kud o ne trojet shqiptare
edhe nje nxenes te kete nje fshat minoritar kerkohet hapja e nje shkolle ...
ne gjuhene tyre dhe eksteritor .

shihni absurdi n dhe sjelljet fyese ndaj shqiptarve

....Shikoni Kosoven nje shtet e gjymte per gjynah ne bote qe as nuk mund te quhet shtet
.nje shtet ku cdo gje e kontrollon bashksia nderkombtare

her euleksi her okb ja her unmiku e her kalimtaret batakqijt interesat...
e kuj t do qe kalon kendej per anarki

veriu i Kosoves po braktiset nga shqiptaret

se eshte nen kontrrollin e shtetit e nderkombtarve

E QKA PO NDODHE NE TROJET TJERA PRESHEVA BUJANOCI NE ILIRIDE ETJ

ME SHQIPTARET E MJERE

politik raciste shtypse mohim PA DRJETESI VARFRI PAPUNSI SHPARTALLIM I KOMBIT TONE ME TE GJITHA MENYRAT E METODAT

shkelje e papare e te drejtave te popullsise shqiptare ...

duke mohuar njerzit qytetaret
keto receta helmesh i jepen per qdo dit qeverive shqiptare nga te huajte si receta gatimi helme per bashkombasit e ajo i ven ne veprim nga te huajte se qka e si duhet me veprue kunde rbahskombasve
ky esht rrasiszem dhe diskriminm qe nje dite do te ju kthehet si bumerang atyre qe kan projektuar me shekuj

.dhe europa si ajo si eruopa gjithmone ne anen e sllaveve kanibal per shkak te kryqit
e ne anen tjeter esht duke embuluar islamizmi
gjithnji e ma shum islam ne europe qudira qka te habisin sjlleje jasht kontrollit dhe te pa kutpoimta politike ndaj kombit shqiptar

europa heshtė e mban veshin shurdher per e shqiptaret
kur shqiptaret po i braktisin keto krahina nje e nga nje.

shiheni se qka po ndodhe po ndodh ne Maqedoni,

diskriminim varfri e papare e popullates shqiptare e poashtu ne kosove dhe viset tjera
shperngulje e njerzve ne forma te ndryshme ata qe flasin gjuhen amtzare shqipen

...gjithmone nje politike shtetrore diskriminuese ndaj kerkesave shqiptare...

duke i formuar eksteritore mbrenda teritorit
asgje e relaizuar .nga marrveshja e Ohrit


skandaloz e pra nje popull qe nuk ka as gjuhen,as flamurin

,as kombin poashtu kosoves qe ju ndrrua flamuri

ata ne maqedoni se kan ,as territorrin e vet

dhe mbi te gjitha nje popull qe eshte pozicionuar dhunshem

ne pakice me qellime strategjike te ikrijuar si forme e tille artificialisht

e nje shtet i pa qene asnjiher si populli maqedonas... sepse keta jan sllav bullgar peqenek ugrotatar tunguz e fise konglomerate te ardhura rruges me qakla e harrna nga stepat e lindjes te asimiluar ne rruge e siper me sllav njerz qe moren me nje dhune te papare tokat e ilirve dhe thrakve e maqedonasve te vjeter dhe mundohen ta falcifikojne historine
e kesaj pjese antike te europes -


. ndersa kombit antik iliro shqiptar kerkon ti “ diktohet diktatura sllave peqeneke tatare tunguzo mongolo sllave bullgare bugarakle
e kombi yn te mesoje gjuhen sllavo-maqedonase -bullgare. tataro peqene mongoloide te ardhur nga stepat e lindjes

.....Kurse Populli shqiptar qe jeton ne trojet e veta ne Mal te Zi po asimilohet gradualisht

nga politikat asimiluese te shtetit malazes. poashtu medvegja e bujanoci ne rrezik
ilirida qameria etj.Prandaj duhet ti themi ndal politikave diskriminuese qe ben Europa shum e pa drejte dhe e pa sy e pa mende e pa largpamje
europa e mjere


Ne shqiptaret duhet te dijme te prezentojme format dhe ti themi njeher epergjithmone europes ndal dhe stop me poshtersi te tilal e pa drejtesi ndaj kombit shqiptar

si dhe te ndale turrin kanibal ne shtetet sllave ndaj kombit shqiptar e te forcoj kombin shqiptar
ne ushtri ekonomi etj sialeat natyral te perjetsshem

.Komb shqiptar koha ka ardhur per tu deshmuar ne levizje per qellime te bashkimit ne nje shtet nje atdhe nje komb nji qendrim
ka ardhur koha per qendres e unitet per qendrim unik
per proteste per revolte per bashkim kombetar.
...vetem duke qene bashk si nje shqiperi etnike

si

NJE KOMB NJE ATDHE NJE SHTET NJE SHQIPERI etnike

...atehere ne do te jemi ne bote shtet dhe atdhe i rrespektuar
do te ndegjohemi neper bote me rrespekt dhe do te respektohet
shqieria enike dhe do te realizohet. shqiperia etnike

Bashkimi esht forca qe duhet te na shpeton asnji qels tjeter magjik nuk ekziston vetem ky dhe stzrategjia emenqur e gjetja e miqve te forte per perkrahje

lirik
29-05-12, 13:06
Pansllavizmi me te gjitha format po mundohet te shkatrroj substancen kombtare shqiptare dhe europen

lirik
29-05-12, 17:42
Jam ndjekur e perndjekur politikisht qe nga viti 1973 me kujtohet ma se pari kur kam shkruar diqka ne tabel shkollore kunder shtetit-
dhe me moren e me rrahen me shkopij duarve dhe me liruan mbas disa orve isha fmi ather -

prej athere deri para disa viteve kam qen i ndjekur ndjekja ime ka qen afro njizevt vjeqare ne forma te ndryshe
he rma pauza e he rme duhi te ndryshme
,kam qen tri her i burgosur politik,dhe jam mergimtar i ikur me kohė nga atdheu ne kohen e rreziqeve te mdha kur shum kush ather fdlente
dhe jam jashtzakonisht i vuajtur,.


Me mori malli per shqiptar te kosoves ,sepse per at kosov nane kam vuajtur shum
-dhe jam shkeputur me vite e vite prej saj i kam kushtuar shum eshum vargje.

Un isha ne disa forume tjera ku e kam testuar edhe rinin dhe kapacitetin e shqiptarve te shqiperis -
poashtu dhe me kan pelqyer intelegjnca dhe mbrhtesia e mendjes talenti i tyre bashkombasve
- ata kan dhėn vlersime komente poashtu per vargjet e mija

,nuk dua te them qfare ishin ato komente
,tash me intreson me shqiptart nga kosova
te bejm pak tema dhe muhabete t e lira dhe komente shkembi mendimesh dhe mendime te ndryshme e poashtu kush mund e te bej ndonje koment rreth rreth vargjeve te mia ,

.
Me intreson buqe qe sa me shum bashkatdhetar nga kosova te vijn ne temen time me intreson edhe mendimi dhe diskutimi i lir analiza rreth vargjeve te mia-

dhe pyetje e epergjegjje te ndryshme ne tema te ndryshme

deri me tani kam heshtur me vite e vite sepse nuk kishte internet dikure por jeta po kalon
dhe nuk dua ma te heshti mjaft kam heshtur.

Ne vargjet e mia ka interpretime te ndryshme dhe kjo teme esht poashtu rreth pyetjeve te ndryshme dhe rreth vargjeve te mia.


besoj s e kuptoni tash ,trogoni shokut shoqes dhe te bisedojm pak üpaoshtu per tema te fporumistve poashtu

jam njeri i hapur-

dhe do te keni edhe shum vargje tjera nga un ne ket temė te lirė mund te shprehim vlersimet reale -

rreth vargjeve


,Nuk me pelqen aspak kur dikush ma ban qefin dhe nuk thot hapur diqka keq

nese esht keq,

por nuk me pelqen as kur diqka esht mir dhe ai tjetri thot keq

,sepse eben per inat dhe inati esht nje lloj primititvizmi gjithqka duhet me qen reale.


RRETH VARGJEVE TE MIA ME INTRESON TE BISEDOHET DHE TE SHKRUHET

VETEM PASI TE KEN LEXUAR LEXUESIT QDO VARG ME VEMENDJE

DHE THELLIM TE MADH ME DOMETHENJE DHE METAFORA

KAM DESHIR PAK A SHUM TE DIJ MENDIMIN PUBLIK RRETH VARGJEVE TE MIA:


NUK SHOH ASGJE T E KEQE KETU ;

SEPSE SHPIRTI I SHPREHJES ESHT LEXUESI PUBLIKU VARGJET JAN PER PUBLIKUN

;dhe kur knaqet publiku motivohet

edhe poeti besoj s eme kuptoni prandaj jeta e hapi ket teme q e te diskutojm bashkarisht

ashtu kshtu jam i permalluar per kosoven time nga e cila u shkeputa ne rininė e hershme.


Jam mergimtar i djegur dhe i pervluar nga vujatjet e jetes dhe mallengjimi
tri her i burgosur politik dhe me vite e vite i ndjekur nga udb e ish jugosllavisė.


Jam i etur qe te bisedojm hapur ketu ne ket tem dhe te diskutojm prandaj mirpres lexuesit
,ne radh te par rreth vargjeve te mia

a i keni lexuar dhe si ju duken ato

,ku shihni te mira dhe te meta ,ju lutem te gjitha hapur dhe drejt, e di se shqiptari nuk i trembet

sinqerittetit dhe drejtsis keshtu s e paku ka qen dikur ne kohen time lexoni
dhe me tregoni vlejn apo nuk vlejn vargjet e mia

,sepse publiku esht ai q ete knaq dhe te jep vullnet.


un tash jam nje mergimtar pak a shum i vjeter dhe keshtu knaqem kur ju kam juve krah dhe kur bisedoj me ju happur.


Me vjen mirė shum qe ju takova ketu vllezrit dhe motrat e mija nga kosova e shumvuajtur.

Rjedhim nga nji familje ku si nag ana e dajve si nga ana e babes kemi qen t endjekur me breza nga pushtuesi

famija ime nga baba ka nji tradit ndjekeje treqind vjeqare q e mbahet ne mend
ata u ndoqen edhe nga pustuesi turk e te mos flasim per pushtuesin serb qe ka ba zi mbi ne.

Dajallaret e mi kan vdek ne mergim te ikur poashtu daja i madh ka qen luftar i madh i shaban polluzhes

dhe ka ma rr pjes ne shum luftra anti serbe anti qetnike

,mbas dyzet e pes vitesh mergimi vdiq ne turqi dhe pak para s e te kryhet lufta ne kosov ,
nuk e pati fatin q e ta shoh kosoven e lirė ne truqi i kan varret te gjith .

ndersa un tri he r kamqen i burgosur dhe sa her i kqetrajtuar .
nga xhelatet kasapet e udb s

Emocioni ma i fuqishem i imi ka qenė kur mba 21 vitesh mergimi Ku R U ktheva ne kosov

dhe kur u porosit nje keng ne nji lokal nga kengtari ismet peja kur tha i urojm mirseeardhje mergimtarit tone Shum vjeqar dhe kthim ne atdhe mbas njizet e nji vitesh
pa e pa kosoven
te gjith u quan ne kemb dhe nuk munda me qendrua pa qa
,lotet me rrjedhni neper faqe dhe po ashtu publiku u mallengjye shum
dhq qajten aty edhe disa nga te pranishmit-


ky esh emocioni im i fuqishem
jemi popull i eksodit i ndjekjeve i tragjikes kombtare dhe i lotit i gjakut i vjteve.

Ju pershendes vllezer dhe motra q e keni hap ket tem per mua te pershendes buqe.

vargje do te shkruaj per ju per poppulin tim qe e dua aq shum
deri ne qiell

prandaj lexoni dhe me thuani edhe vrejtjet edhe knaqsit tuaja, ju pershendes.

Mergimtari shum vjeqar Nga Mitrovica dhe autori i shum vargje ve
shqiptare
LIRIK u SINQERISht

lirik
29-05-12, 18:03
[QUOTE=lirik;2052676][QUOTE=valiii;2052548]Nga kureshtja u ktheva ne fillim te kesaj teme dhe i lexova 2-3 postimet e para... Mendimi im, Liriku eshte nder poetet me te mire qe kam lexuar ndonjehere ama po nxehet shpejte dhe po "gufon" pa pas nevoje...
Urata ka 100 shoke, shoqe dhe dashamire ketej por kjo teme eshte e vetmja e hapur e llojit te ketille per ndonje anetar, e kjo flet shume per respektin dhe vlersimin qe ajo, une e te tjeret kemi per vargjet e tua...
pershendetje
-------------------------

Faleminderit vali per bindjet tua dhe komentin e bukur/ por te gjith nuk mendojn si ti / ka asi q e mendojn e shartojn djallzi s a te duash/
me vjen keq pe r humbjen e miqsis e me uraten/
por edhe jam i befasuar jashtzakonisht-

Jam i ndjeshem ne qod lloj ndasie regjionale
ne qdo lloj hendeku primitiv q e i behet kombit/

Ne ket rast ra rasti i nje regjioni rastesisht dhe u preka thell nga fjalet
- dhe bindjet e urates dh e te disa njerzve
q e jan bindje dhe formim edukim i gabuar -


Me besoni secili regjion qe do te sulmohej njejt do te kisha reaguar
a shtu siq kam reaguar per ndasi e klane tjera e fe /

pra e kam deshmuar s e jam i ndjeshem ne perqarje
dhe nuk lejoj as nje milimeter e atdheut
te ndahet ne perqarje e as ne tosė e as nė gege te ndahet
shqiptaria e kombi a s
ne hendeqe partiake e perqarje as ne krahina hiq s e
hiq

.................


Prandaj disa njerz me sulmojn sepse i kan kto vese dhe un jam ne shenjester te dia atyre njerzve

sepse ka wehabi st regjionalist partiak
etj -ka nga ata q e i urren sunite shiiite

ka klan e q e urren klanin -ka njerz q e kan urrejtje fisesh-

ka njerz qe kan urrejtje partiake-

ka njerz q e jan urrejtsa gjeloz te nxitur nga natyra
ka njerz qe jan debil arrogant te pa formuar kriminel
hasem armiq udbasha e ne sherbim te huajve ka gjithfar lloj njerzish :

Prandaj jam ne shensjestra te gjith ktyre un kam pa njerz poashtu me shum urrejte edhe fetare qe urrehen kam shum pervoja te jetes edhe praktike jo pak prandaj ktu me ka lenduar rnd urata ne nje regim per drenicen e cila e ka perkrahur phanta rhei qetnikun
nji anti drenicjan i terbuar ma i zi se shka i kraleves qetnik
dhe urata te behet ne anene tij kjo me ka lenduar jasht mase dhe kjo miqsi ne me s te nesh ka perfundue pergjitmone dhe me te gjith ata qe mendojn keshtu
Miqsi me ka ofruar edhe guri imadh por as q e vjen ne shprehje ndonjiher

mjafton ta shoh njeriuns e qfare e sht
- dhe mendoj s e turp esht kjo edhe fmiu i qerdhes me mendue cektsira te tilla esht turp katatstrofė nder ta phanta rhei ky pseudonim ketu esht treguar ma teper se nji qetnik ne urrejtje te regjionit te drenices -duhet te jemi real ktu te gjith e kan pa


Regjionalizma ne ket shekull te germave mediave arsimimit q e do te thot njerz qellimqki te regjioneve sepse ai qe urren nje regjion urren poashtu regjione tjera

dhe per mua nuk jan patriotata q e bejjne ashtu dhe ata kam qejf ti godas
me thumba shpotits te ju tregoj se qka esht thumbi

e jo ti edukoj sepse ata nuk edukohen ata jan te till dhe mbeten te papermirsueshem -


ME FAJSU NJE POPULL PER SHKAK TE BINDJEVE TE KOTA E EDUKIMIT TE KEQ E MBI BAZAT EDY TRE PERSONAVE OSE NGA QFAR DO RRETHANA KJO ESHT NGJAKJSHEM ME TARDHTINE KOMBTARE ME URREJT REGJIONE ESHT KUNDER INSTERESAVE MADHORE NACIONALE ESHT THJESHT NE DOBI TE ARMIKUT KJO IDE DHE E GJYKOJ ASHPER


t jeni te bindur se e njejta gje do te ishte-do te reagoja

po ti ndodhte ndonje regjioni tjeter -
do te reagoja me te njejtin reagim nuk duroj ata qe sulmojn regjione

shqiptare

aspak jo

as fshati a s lagjja nuk sulmohet ashtu
-nese aty esht nji idnivid i keq individi ehst diqka tjeter por as lagjja nuk ben per shkak te individit te keq te perbuzet sepse sht pa drejtesi dhe poshtersi
e madhe pra
a s familjen e vet nuk e perfaqson
individi

prandaj jam kunder edukimit te till te mbrapsht dhe te demshem-
te ndasive

lirik
31-05-12, 01:02
Vrapova neper gjith shekullin
autori xhelal ferizi
nper te gjith udhen e shekullit vrapova
neper te gjitha stuhite kohore

deri sa rash po thuajse plast
neper udhe ngrira
e neper r udhe shkrumbore
qfar rruge e gjate

pak para fundit
plast po bie

e ne fund te ketij vrapi

deshta te arrij ne cak lirie

fjalen e pa parė

e te pa de gjuar
deshta te ja them
te cilen neper rrugen e gjate

e shtrengoja ne gji
e solla


neper borė e neper shi

neper mendje te holla
udhes e ruajta
neper mesime

si shejteri

neper vrap

egot e mia
duke i bere zap

kalova neper ferrin e zi
neper lakmi
e varfri
neper udhet pa ura

neper oqeane me gjak
ne vrapin tim
te pa mbarim

udhes kam pa lot mbi zambak
e shekullin kopil

maratongji
hilegji

qe vrapoonin famė
e disa
vraponin per bajrak

brrylagji
e te munduar
kam pa sa e sa jetim
e te harruar
e bij e bija te kombit tim
jete duke dhuruar
per atdhe
duke vrapuar pas lirie
kam pa
gjak e lot mbi karajfil
her ndaloja pak
e her qaja si bilbil

e vazhdoja ne hap

fati me dilte kopil

nganjniher flisja vet me vete
duke mallkuar fatin kopil
e shekullin katil

neper ket milenium jete

kam pa kombe e fe

disa ndeznin sherr me fitil

disa dy gure bashk nuk i lenin mbi dhe

e un vrap
e vrap
per ta derguar fjalen tikme
jetime
ne atdhe
ne shpirtezime
vrap
e vrap
pa u ndale
ne gji me nje enderr
duke endrruar te lirė
jeten
te lirė at fjalė
te verteten
vrapova neper fushe
vrapova neper mal


me fjalen ne gji
doja te arrija atje
te nje cak
qe quhej liri
udhet ishin me gjak
me fat te zi
e un per qudi
vrap
e vrap
duke endrruar dashuri
e dheun
ku do te ket mbi
pak liri

e neper kohra
si dje e pardje
neper at vrap
edhe sot

shpresa ime
nga njiher
esht nxe
e her her
esht la me lot
her her
jetime
mbetej mbi dhe
edhe sot
vrap me mohime
ne fund
a thua ra plast
penda
e fjala ime
mendoja

por vrapin tim
nuk e ndaloja

e kam quajt qėllim
vrapin tim
e hapin tim
endrrim

neper kohra e mot

atje ku doja te shkoja
te arrija
un e fjala

un e vargu im
atje

quhej atdhe
atje
ne udhe un nuk u ndala


doja te perfundoja hapin tim
ndalesha nga njihe rne pushim

fjalen e mbaja ne gji
ne fund te gares

deshta ta them
ja ku jam
liri

por fjala me ra

me ra me krye ne hi
mbeta pa mehlem
nuk e di
ky vrapi im
a do te gjene dashuri
liri

fjala ime
a ka me mbi perseri

neper cilin vrap
neper cilin gjen

neper cilin vrap
do te gjej qellim
synim
si dikurė

kur kaloj neper
shum kohė

mbi dhe
e mbi gurė
athua vrapo neper garė
mos jan te gjith shekujt te zi
mos jan motet
secili ma grabitqarė
e vrapi im
fat zi
autori xhelal ferizi

lirik
31-05-12, 03:19
Sa shum dolen me gjak te pist
autori xhelal ferizi
e lan shqipen ne kanabis
sa armiq e nderkombtarė
peer ta lene shqipninė te varė
me varfri e kriminale
se q- renkojne sot fusha e male

keq ka mbete shqipnia e ngrate
qe nga shkodra e ne lazarat

kah do hasmi e ben zap
se q' po e shet per lecka e skrap

nuk i la askund uzinė
keq po i shkojne tash mot e stine

ksaj shqipnie gjysem te vdekur
qe po i marrin krom e hekur

e miniere kah do qelike
kah do e grryejne shqipnine etnike

ne kembe jan que bishat qakalle
gjveshin toke e dhe e zalle

kah do gjveshin kahdo vjedhin
kahdo lire gjithqka po mbledhin

kah do zhvasin per nen dhe
kah do shkojne shqipnine tue bre

ata zoti i past vra
bashk punojne me grek e shkja

si europa e amerika
duan ta lene shqipnine ne qika

mbasi e vrasin me varfri
me bojkot e plan te zi
......
per tia bė qejfin rusisė
askundn
dore si vejne bujqsisė

as minier nuk lan pa grrye
as shqiptar nuk lan pa e thye

as dy miq bashk si lan
mire po shkojne me pansllavian
..........
e kah do po na varfrojne
kah do shqipen po e shemtojne

neper stine e neper mote
tue leckose neper bojkote

a thue kshtu e don katili
se q po qajne zogu e bilbili

karajfil s po qele n- shqipni
mungon buka shpi per shpi
------
ra bulqiza e ra rubiku
zi mbi ne po ben armiku

elbasanin turku e zhvatė
disa tjere shkojne ne lazarat

me marre bimet narkotike
shkojne tue e talle shqonine etnike

nuk i lan kund karajfiil
as fabrikė kund me tekstil

.......
askund bashk s ja lan dy gurė
shtof veshmbathje as pelhurė


veq eksode e perteje dete
tue ja prishe ato adete

shihne pra kah do barbarin
se si e vyshke mbi dhe shqiptarin

------
e s ja len dy lek ne gjep
me i uritur fmijte ne djep

neper male vuan malsori
e ne pushtet rrin puthadori


sot kaq zi po sheh njerzia
se si vuan emjere shqipnia

neper male neper boka
kah ddjerre thone po i rrin toka

shum ma zi se nen osman
nen helen e pansllavian

......
se kjo maske demokratike
po e luan lojen anarkike

po i mson maskat me u zgerdhesh
kund spo len shqiptar pa e gjveshė

..........
shihni malet e malsisė
se si i shtron ploja e varfrise

kah do gjuhe e dogme tradhtare
shitet lavdet mercenare

e po shkelen fama e ndera
merret ari e miniera

kah do kromi e qeliku
zi e teerrr po ben armiku

s do me lene kund as nen dhe
buk as jete me pas per ne
-------
mallkue qofshin kta zuzarė

laraman e hileqarė

qe mbi dhe s po duan shqipni
veq bojkot e anarki

-----------
toka e jone me iu shtrue varfrisė
e me ra ne preher t rusisė

per pak buk e per pak dhallė
ma ja shite kta dhe e zallė

siq po don dora armike
me e qit ne treg shqipnin e etnike


na thot mik ne ane formale
por na i shembi fusha emale

na qnjerzoj na ka bė horė
qet rrogtarė e puthadorė

per ti pri ne balle shqipnisė
ajka e pare e qyqarisė

qe shet gure miniere e dhe
qe s len hise kund per ne

veq si skrap ja jep armikut
bakrin kromin e qelikun

ah per se gjalli u grrye shqipnia
thell ne asht ka hy tradhtia

dhimbja hilja e ka hy thika
thone ka mbete ne foshnje e qika

shum ma zi se ne kohe te carit
sot po vuan fara e shqiptarit
-

her ne dore te djallit e te demonit
her nen sund d te faraonit

me varfri tue prkunde djepa
ndihet qyqja ne male e shkrepa

n per shkretira te mergimit
vuajn sot bijte e permallimit

e jan shite sa te virgjra bija
veq me ra mbi turp shqipnia
......
qofte mallkue dora e tradhtarit
q e i formoset gospodarit

peer pak pare e fitim te vetin
don me i shite po dheun e detin

pseudo miku rrin maskue
por shqipnia esht shemtue

veq po blene shum hile e sherr
mall skadue te huaj po merr

kah do mbillet gjak ekrim
por s ka mbete ndere as prodhim

........
mafie te zeze sollen kobe
se me vra ne tinzri mode

si me gri e si me pre
lshojn tritol si flake me rrfe

e te vrasin ne dere te shpise
msue zanatin prej mafisė

kahd o hilet hyjne ne gjak
per ti bė shqiptart dinak

qdo zakon per me ju vra
per ta be ma te keq se shkja

me i prish kodet gjenetike

me perlye shqipni etnike

............
mjera nėna e ajo moter
shum te liga vijne ne voter

shum importe e rrenė e huaj

gjaku i kuq po behet uj

sot shqipni mbi dhe s po ka
po krekosen grek e shkja

bejne me gisht s akombe e fe

se na rane ujq eshkerbe
shum te huaj shum hileqarė

me koke poshte na lan te varė

e kan qite shqipnine nme treg
e perqa i kan toske e gegė

kah do fhsatra e lugina
tue perqa neper krahina

her ne klane e her ne fe
dy shqiptar si lan mbi dhe

vargje liriko epike nga autori shqiptar xhelal ferizi

----------

lirik
31-05-12, 13:22
Sa shum dolen me gjak t' pist
autori xhelal ferizi
e lan shqipen ne kanabis
:::
sa armiq e nderkombtarė
Pėrr ta lėnė shqipninė tė varė

me varfri e kriminale
se q- rėnkojnė sot fusha e male

keq ka mbete shqipnia e ngratė
qė nga shkodra e n' lazarat

kah do hasmi e bėn zap
se q' po e shet pėr lecka e skrap

nuk i la askund uzinė
keq po i shkojnė tash mot e stinė

ksaj shqipnie gjysėm t' vdekur
qė po i marrin krom e hekur

e minierė kah do qelike
kah do e grryejnė shqipninė etnike

nė kėmbė jan que bishat qakalle
gjveshin tokė e dhe e zalle

kah do gjveshin kahdo vjedhin
kahdo lirė gjithqka po mbledhin

kah do zhvasin per nen dhe
kah do shkojnė shqipnine tue bre

ata zoti i past vra
bashk punojnė me grek e shkja

si europa e amerika
duan ta lėnė shqipnine nė qika

mbasi e vrasin me varfri
me bojkot e plan tė zi
......
per tia bė qejfin rusisė

askund dorė si vejnė bujqsisė

as minierė nuk lan pa grrye
as shqiptarė nuk lan pa e thye

as dy miq bashk Nuk i lan
mirė po shkojnė me pansllavian
..........
e kah do po na varfrojne
kah do shqipen po e shemtojne

neper stinė e neper mote
tue leckosė neper bojkote

a thue kshtu e don katili
se q 'po qajnė zogu e bilbili

karajfil s' po qelė n'- shqipni
mungon buka shpi pėr shpi
------
ra bulqiza e ra rubiku
zi mbi ne po ben armiku

elbasanin turku e zhvatė
disa tjerė shkojne n' lazarat

me I MBJELLė bimet narkotike
shkojnė tue e tallė shqipninė etnike

nuk i lan kund karajfiil
as fabrikė kund me tekstil

.......
askund bashk s' ja lan dy gurė
shtof veshmbathje as pelhurė


veq eksode e pertej dete
tue ja prishė ato adete

shihne pra ju sundimtarin
se si e vyshkė mbi dhe shqiptarin

------
e s ja len dy lek nė gjep
tė uritiur fmijtė nė djep

neper male vuan malsori
e ne pushtet rrin puthadori


sot kaq zi po sheh njerzia
se si vuan e mjerė shqipnia

neper male neper boka
kah ddjerrė thonė po i rrin toka

shum ma zi se nėn osman
nėn helen e pansllavian

......
se kjo maskė demokratike
po e luan lojen anarkike

po i mson maskat me u zgerdheshė
kund spo len shqiptarė pa e gjveshė

..........
shihni malet e malsisė
se si i shtron ploja e varfrisė

kah do gjuhė e dogmė tradhtare
shiten lavdet mercenare

e po shkelen fama e ndera
merret ari e miniera

kah do kromi e qeliku

zi e terr po ben armiku

s' do n me lėnė kund as nėn dhe
buk as jetė me pasė pėr ne
-------
mallkue qofshin k'ta zuzarė

laraman e hileqarė

qė mbi dhe s' po duan shqipni
veq bojkot e anarki

-----------
toka e jonė me iu shtrue varfrisė
don me ra n' preher t rusisė

per pak buk e per pak dhallė
ma ja shitė kta dhe e zallė

siq po don dora armike
me e qit n' treg shqipnin e etnike


na thonė mik nė anė formale
por na i shembin fusha e male

na qnjerzoj na ka bė horė
qet rrogtarė e puthadorė

per ti pri ne ballė shqipnisė
ajka e parė e qyqarisė

qe shet gure miniere e dhe
qe s len hise kund per ne

veq si skrap ja jep armikut
bakrin kromin e qelikun

ah per se gjalli u grrye shqipnia
thell nė asht ka hy tradhtia

dhimbja hilja e ka hy thika
thonė ka mbetė nė foshnje e qika

shum ma zi se ne kohė tė carit
sot po vuan fara e shqiptarit
-

her n' dorė t' djallit e tė demonit
her nėn sund tė faraonit

me varfri tue prkundė djepa
ndihet qyqja ne male e shkrepa

n per shkretira te mergimit
vuajn sot bijte e permallimit

e jan shitė sa te virgjra bija
veq me ra mbi turp shqipnia
......
qoftė mallkue dora e tradhtarit
q e i firmoset gospodarit

per pak pare e fitim t' vetin
don me i shite po dheun e detin

pseudo miku rrin maskue
por shqipnia esht shemtue

veq po blen shum hile e sherr
mall skadue te huaj po merr

kah do mbillet gjak ekrim
por s ka mbete ndere as prodhim

........
mafie te zeza e sollen kobe
si me vra ne tinzri mode

si me gri e si me pre
lshojn tritol si flakė me rrfe

e tė vrasin nė derė t' shpisė
msue zanatin prej mafisė

kahd o hilet hyjnė ne gjak
per ti bė shqiptart dinak

qdo zakon per me ju vra
per ta be ma t' keq se shkja

me i prishė kodet gjenetike

me perlye shqipni etnike

............
mjera nėna e ajo moter
shum te liga vijne ne voter

shum importe e rrenė e huaj

gjaku i kuq po behet uj

sot shqipni mbi dhe s' po ka
po krekosen grek e shkja

bejnė me gisht s a kombe e fe

se na rane ujq e shkerbe


shum te huaj shum hileqarė

me kokė poshte na lan te varė

e kan qitė shqipninė ne treg
e perqa i kan toskė e gegė

kah do fshatra e lugina
tue perqa neper krahina

her ne klane e her ne fe
dy shqiptarė si lan mbi dhe

vargje liriko epike nga autori shqiptar xhelal ferizi

lirik
31-05-12, 20:56
Shqiptarėt mėsyjnė pasaportat e Serbisė, nė Graqanicė, Niēiqit i fryhen xhepat, shqiptarėt ofrojnė nga 200 euro pėr certifikatė

Nė ndėrtesėn e komunės paralele tė Graqanicės tė drejtuar nga barkmadhi Radovan Niēiq duket se ēdo shqiptar i madh e i vogėl nga Prishtina, Podujeva, Obiliqi, Fushė Kosova, Lipjani, janė ngritur nė kėmbė dhe po aplikojnė pėr dokumente tė Serbisė. Kėta mėsyjnė pasaportat Biometrike tė Serbisė, sepse mund tė bredhin pa viza nė Evropė. Pėr tė marrė pasaportėn fillimisht aplikojnė pėr certifikata tė lindjes dhe shtetėsinė e Serbisė. Nė Graqanicė ekziston komuna paralele e Prishtinės. Kryetar i saj ėshtė Radovan Niēiq. Kėtij barkmadhi i ka buzėqeshur fati. I fryhen xhepat nga paratė e shqiptarėve. Kėta ofrojnė nga 200 euro tė thata nė dorė pėr certifikatė tė lindjes dhe shtetėsi tė Serbisė. “Kontribut tė ēmuar” po jep edhe qeveria e Hashim Thaēit, e cila po toleron njė fenomen tė tillė nė zemėr tė Kosovės, nė Graqanicė.

.................................................. ..................

shqiptarėt qenje qe lene njerzimin pa tekst me sjellje kunde r vetvetes dhe me vetshkatrrim ----
ldk pdk aak akr ldd partia socialiste e kosove s lpk etj
parti q e jan tmerri i tokes shqiptare tmerri i globit te historise njerzore
per sjelljet vdekje pruese te kombit keto parti ka rrezik te perhapin virusin e vdekjes planetare -as vdekja nuk ehst keshtu si keto parti te vdekura qe jan per vbdekjen e qdo gjeje jo vetem te komb it por te gjithqkajes ne natyre

qe as vdekja nuk sillet ashtu me njeriun -


keto parti politike qe jan te vdekjes s ekombit shqiptar

duhet te shuhen nga lista e historise se ekzistencave neper periudha te mos permenden kurr se kan ekzistuar ne histori nes e don te shpeton njerzimi nga kjo mortaje
qe syte e historise s ekan pa

dhe fhsihen faqja e dheut te historise si histori duke fshire te gjitha kujtesat ete se kalueres se tyre si parti si te ekzistuara ndonejher vetem keshtu mund te shpetoj njerzimi nga e keqja e tille qe nuk ka pa historia -
Sidomos ldk pdk partia sociliste e shqiperis partia demokratike e shqiperise aak akr
jan parti qe po ta kishin boten ne dore planeti kurre ne histori nuk do te ngritej ne kembe
njerzimi nga pasojat e ktyre partive qe jan sinonimi i kalbjes njerzore i nje vdekje qe nuk e ka pa kurre historia njerzore qeverisja e tyre dhe dalja ne skene ektyre partive esht fatkeqsia ma e madhe qe ka pa ndonjehe r kombi shqiptar

sikur te ishte e mundur te shlyhej nga historia e kujtes a e ekzistimit te kytere partive politike shqipfolse

- poashtu partia demokratike ne shqiperi partia socialiste partia neritan cekes e parti te tjera politike shqiptare
jan tmerri i kohes i historise shqiptare jan virusi i planetit toke qe nuk ka pa historia enjerztimit keso qorbash te prishura-


qe nuk ka pa historia e njerzimi keshtu

populli shqiptar esht fatkeq gjithsesi
por ky popull nuk ehst ne rregull aspak sepse ky popull duhet ti shlyej keto parti
nga ekzistimi i historia ne menyre q ete mos tmerrohen brezat dhe e ardhmja e njerzimit

- pra kronikat e historise te fshihen nga vet periudhat e te ekzistuarit si pjese e ndonje historie -te ktyre partive qe jan simboli i nje virusi vdekje prues
qe akoma nuk e ka pa historia njerzore -
Nje lloj i tille poshtersie anarkie dhe tredhje nje lloj i tille i vdekjes se tille qe sollen keto parti nuk mundte krahasohe as ne te kaluaren e as ne te ardhmen me parti politike te qfar do lloji qe ka pase historia -
Askush nuk e din pse ekzistojne keto parti dhe asksuh nuk e din se qfar kuptimi kan mbi ket dhe -
por askush ne bote nuk e kupton popullin shqiptar me keto parti dhe pse jeton ky popull

lirik
01-06-12, 10:05
Isha ne nje vendė
autori xhelal ferizi

isha ne njė vendė
ku mė deshtėn
edhe kohrat e larmishme

dhe me pshtynė,
njekohsisht
isha ne nje vendė
,kut nuk merresha dot vesh
ku edhe mė shtynė

nė gjuhė te ndryshme
e nuk merresha dot vesh
as nė shqip
.......

e kam perdorė fjalen
edhe gjuhen e damarėve
e deshiren ma ma tė madhe
per tu kuptuar
edhe emocion valen
perlotshem kam gurgulluar
......
isha ne nje vend
ku u mohova
edhe boterisht
aty
ku ku provova
per te lulezuar
njerzisht
.........


un isha ne nje vend
ku me sy
kerkoja rotull
dashurinė e ėndrruar
un isha aty
e atje
fjalė
e pendė
e mohuar

e ne jetė
sa her jam thy
ne at vendė

sa her jam bėrė
pendim
mohim


e hap i vonuar
------
e perseri

si syth kam qelė
per ideal
per dashuri

pas joshjeve
tė jetes
kam vrapuar
shprtezim u bėra
per dhe
toke e fushė e mal

, i qelur si syth perseri
i qlur shqipsi pip
e u thava
perseri
neper zgrip
ne kohen plot larmi
vyshku
e ringallu

per me mbi
perseri

duke u rigjallruar

rrenjet i pata
ne shprese
ne dashuri
her her
mbeta idilik
varg i harruar
e her lirik
ne cicerimen time te vetmuar
me duani tash
me duani
edhe
ju
te tjerė

e ju kureshtarė
te ri
ju

qe erdha
tash
ne ket vend

un ju sjellė besė
ju fali mierėsi
mos me leni te vdes
neper anomali
qe shekulli i ka
e koha me ves
kur un cieroj pa ja nda
-------
si ngriteniu ju ne qdo mengjes
si i thoni kohes
kah cila udhe un me ra
.......
kah te ciceroj
me thoni
apo te iku per seri
te fluturoj
e ju
perseri
te me harroni
......


me qelni
me qelni si lule
ju prap,
si,. lule ne hapsirė
o ne saksi
un me vargun e lirė
nga hiri ne hi
po mbij perseri


ma shihni lotin tim
qe kullon si vesė
qe kerkon paqe me pi
e vlerė
besė
pranverė
dashuri


me mbani
me ushqeni me njomsi
,me qeshni me shend
kerkroj jetė
dashuri
bukuri
se erdha ne ket vend
un jam i vuajturi vet

dua te gjejė qetsi

.......
kohrat e fjalen
mos mi leni shkret
dua buk shpirti

per vargun tim
qe gjalloj
mbi dhe
mbi toke
e det

duke endrruar liri
e dashuri
...


se helm
neper kohra
me dhanė ata,
e shekulli
e bijte e ti
te zi
ata

me dhan udhėt
e stine te ngrira
e mergim
me pi
mua e vargjeve te lira
me ktheni ne njomsi


me pi
......
se ata
as ne vargjet e lira
nuk mi lan
ne cak
ne kthimin tim
me mbrri
lotin ma bene gjak
nuk di
si quhet ky art i zi
i pa shpirtsi
me ktheni
me ktheni ne dasshuri
------
me lejoni

qė te mė njihet mundi
per liri

mirnjohja
shpirte
te me shpallė
i gjallė
zog
qe kendon per dashuri
per dhe
te parave
toke
e zallė
me leni

ne rikthim
perseri
se kam mallė

mė duani
perseri
me shpėrlani
me sherbet dashurie
mos me ndani
me mbani
per dashurie


me shihni me sy te mirė
mė leni varg liriė
ne romantikė hane
me shperlani

, me ,ujė t e,bekuar,
me shplani
me ujė shalqini
, e kroje,dardane
dua te shkoj aty
edhe atje
ku buron ibri
e drini
te shoh
ne gjuhe nane
si flet dhe i imi


ma falni ndonje urim
a, fjalė, te butė
n'gjuhė nane

mos me leni keshtu
te perlvluar
neper ndonje skutė
i harruar

...
mos qeshni
mos perqseshni
ju

me buzqeshni
kur une therras
lotin
e gezimin
,me zemer,

ne ndonje
shprese
a
metaforė
a fjale
ne mallėngjim
........
nuk dua te vdes
ne udhe te pakuptim

dua ne emrin tim te mbes
e jo te me quajne harrimnuk dua te me harrojne
as lulet
qe te gjitha nuk i di me emer
as shprehjet
qe ,nuk kan mbarim,

...
un jam tha
jym vyshkė

pėr nje pikė shpėtim
,,,
per nje grusht dhe
kam qa
neper udhet e kohes
me mallengjim

sa her dore kam dhene dasahuri
pa djallzi
duke i besuar
entuziazmit tim
e qasteve
e shekullit
nuk dua ne varr me ra

i pa kthim
i pa
gezim
i pa lulzim
i pa shpetim
.......
e dua te drejten
e drejta te me quan
rigjallerim

........
un njiher thash
se kam kaluar neper zhegnjim


se atij
ah atij

,doren i dhash
e ai
e ajo kohe
me mashtrim

qe un e nxora
ne drite
e ne udhe
me ndriqim
........
nga ajo mora lendim
.........
ajo
ah ajo

me shtyu

me pshtyu
me qoj

ne humnerė,

me me rrokullisi
pa ndonjė , pendim

.un,te ju erdha , tash
kerkoj rigjallerim
kerkoj perseri pranverė
dua cicerim
me leni te ciceroj nje her
.........


nuk ju njoh,
kush jeni ju

as sy
as mendje,
nuk ua di

mos me leni
mos ne moh
a keni ju ndjenjesi


as besen
nuk ua njoh
a ,e,keni

lukset tuaja
a i leni
,ne pjatė
nuk e di
un kerkoj dolli
pa djallzi
rruga im e ishte e gjate

dua jete
me pi
perseri
e gezim
e kthim

ne postin tim

ku isha me plot
dashuri
ne ledhatim

ndoshta ju shikoj
me dro
e me ,endje
e me shprese
un nuk ju mohoj

un kerkroj te mos vdes
ne dheun tim
neper kerkim
e ne dhe te huaj
kerkoja
ringjallje
gjaku po behet uje
mjaft ma me keto tallje

nuk dua
nuk dua
te vdes
ne harrim
q jan keto
kallje
qka je duge djegur
o shekulli im


..........
u dogja
un
me pritjen time
te gjatė
neper kerkim
kerkoj
rikthim
aty
ku shpirti im
do te ket sy
e ku dashuria
shpresa

nuk ece ma
neper krajate
mos me leni jetim

si vesa
kur bie
mbi lulen e thate


se keshtu
qasti i pa mshirė
me duket
shekull i gjatė

kekroj bukuri
meshirė

e art
te keni shpirte
per vargun tim

qe yjet
i ka i ka shpirtezuar
lart
fjala ime
penda ime
esht uratė

ne secilin cilin vend
e thash
me cicerim
nuk dua greminė
as un
as kombi im

me leni penden
punen
dheun

lirinė
artin
me zbukurim
...


nder ju kam ardhė
nganjiher
edhe
me nje vyshkje
e me mallė

udheve te gjata
me halle
plot rrudha
ju flet
prej se largu
vargu
poema e shpirtit tim

e kujtime
mallė
mallengjnime

ti nuk po me flet
o vendi im
o toka ime

un jam
odise
rruget te tille
me kan shpalle
e vuajtjet
mbi det e mbi dhe
ja perseri ku jam
gjallė

ja
ju tregon penda ime
sa shum kam mallė
sa shum rruget
odise
me kan shpallė


e penda ime
nder duar
qe drdihet
nga njiher
e pa faj
e me lot
ajo nuk po lidhet
e gjallė
esht
me rrudha
nj e pend ė
neper mot

qe e qiti udha
ne shtigje te krajatave
dje pardje e sot
shtegtare q ee kan shpalle
vargjet neper mot

mallin e ka ruajtur ne gji
sa her
esht bere hi
dje eüardje
e sot

ka mbi perseri
........
koha nuk kupton lot
qe ajo
mbu vargun
i ka derdhur
si shiinuk di,
a mund te gjejė,
ketu ndėr.ju
burime

fjalė
valė me gurgullime

neper troje

me fjalė
e argjend

un
e penda
ime
tash
qe erdhem
ne kėt vend ė
nuk di si ti quaj
keto ndjenja
keto shpirtezime
nuk di si quhet ky vend
o fjala ime


autori xhelal ferizi

valiii
01-06-12, 15:58
llegjende e gjalle je lirik vetem mu kone me u anku me pak... nuk po e mohoje te kaluaren dhe perjetimin tend ama poenta eshte se gjinja jone prishe dhe si bohet askujte dert. Sot sinceriteti t len n lloc. nuk po them une me rrejte ama duhet te e nderosh strategjine qe te e kthesh reputacionin si poet.
Une sja kam forte haberin per poezi ama poezite e tua me fascionojne. tung !

lirik
01-06-12, 23:00
legjende e gjalle je lirik vetem mu kone me u anku me pak... nuk po e mohoje te kaluaren dhe perjetimin tend ama poenta eshte se gjinja jone prishe dhe si bohet askujte dert. Sot sinceriteti t len n lloc. nuk po them une me rrejte ama duhet te e nderosh strategjine qe te e kthesh reputacionin si poet.
Une sja kam forte haberin per poezi ama poezite e tua me fascionojne. tung !

...........................


Faleminderit per fjalen e mirė perkrahse -nuk kam qka ti shtoj fjales tende -koha ka ndryshuar njerz por jeta vazhdon -
veshtirė ėsht -!

Te vjetrit thoshin vorrit ju kisha kujtue por kesaj pune nuk ju kisha kujtue !
por ja qe ndodhe diqka qe njeriu mbetet pa tekst -!

Natyra ka defekte q ete befasojne -!

Ankime nuk e besoj se jan krejt ankime ato -disa
e kan nje natyre tjeter te fjales - ku fjala thuhet me hapur dhe me e pa dorza ne disa raste- dhe duket ashtu sikur ankuese ne disa raste -

Padrejtesi e madhe u bė ne keto kohra ! sa qe as vagonat nuk e qojnė aq shum po behen

-pelcet edhe derri i eger ne mjedis fushe nga keto padrejtesi

e nga inati

-se le ma njeriu qe nuk mundet me qendrue ketyre -shkeljeve te kohes qe jan shkelje te pa ftyra


-

Por fjala u bė si nje lloj alergjie ajo po del menjiher nga prekja kur thell po e preke padrejtesia dhe paftyrsia e dikuj .

lirik
02-06-12, 00:16
Isha ne nje vendė
autori xhelal ferizi

isha ne njė vendė
ku mė deshtėn

edhe kohrat e larmishme

dhe me pshtynė,
njekohsisht
...
isha ne nje vendė
,kut nuk merresha dot vesh
me kohen

ku kohrat
edhe mė shtynė
...

nė gjuhė te ndryshme
tė fjales
e nuk merresha dot vesh
e
as nė shqip
sepse koha e zezė u zgerdhesh
qė zogun e lendoj ne pip


.......

e kam perdorė fjalen

edhe gjuhen e damarėve

e deshiren
ma tė madhe

per tu kuptuar
..
edhe emocion valen
perlotshem kam gurgulluar
kam folė per dheun e te parėve
dhimbshėm duke rėnkuar

......
isha ne njė vendė
ku u mohova

edhe botėrisht
aty

aty ku provova
per te lulezuar
njerzisht
koha nuk kishte sy
dikush luante me biisht
penden deshten per te ma thy
e mua
padrejtesisht

.....
.........


un isha nė njė vendė
ku me sy

kerkoja rreht e rrotull
dashurinė e ėndrruar

un isha aty
e atje
fjalė

e pendė

e mohuar
....


e nė jetė
sa her her
gati jam thy
edhe atje
edhe mbi dhe

ne at vendė

sa her jam bėrė
pendim
mohim
sa her
mbolli mbi mua
mohim
ajo kohė e pa vlerė


un isha i mohuar
edhe ather
jetim


e hap i vonuar
fjalė e ankimit
ne vargun tim

qė shekulli
nuk dinte pper ta vlersuar
e din loti im
sa shum kam shpirtezuar
edhe ne meditim

------
un nga hiri ne hi
kam mbi
e perseri

si syth kam qelė
per ideal
per dashuri

sa shum kam vrapuar
ne pa djallzi


pas joshjeve
tė jetes
kam vrapuar
neper iluzionim

shprtezim u bėra
per dhe
toke e fushė e mal

per vatanin tim


, i qelur si syth perseri
i qelur shqipsi pip

,,,,,,

e u thava
perseri
neper zgrip

ne kohen
plot larmi
vyshku
e
ringallu

per me mbi
perseri

duke u rigjallruar

zhgenjyeshem
neper mashtri
ne dolli
sa shpresat i kam pi
per se po vonohem
nuk e di
perkthyeshem
nuk spjegohet
fjala ket gjuhė nuk e ka
kjo vetem shpirtezohet
e nuk thuhet
fjaloret nuk e njohin
prandaj jam tha
se nuk e them dot
as me lot
vargun e kam nėnė
vlla
baba
le te thot
neper kohra e mot
se un s e them dot
as me lot
.....

rrenjet i pata
nė shpresė
nė besė

nė dashuri

her her
mbeta idilik

varg i harruar
e her lirik

ne cicerimen time
neper varg
te vetmuar

penda ime
sa e sa her
gjithqkajat i ka shpirtzuar

------------
mė duani tash
me duani
mos me leni tė mjerė


edhe
ju
tė tjerė

se un isha i dashuruar

por koha ishte e pa vlerė

..........


e ju kureshtarė
tė ri

ju
te ju
pra
qė erdha
tash

ne ket vend


un ju sjellė besė
ju fali mirėsi

ju duhet per te mshiruar

mos me leni te vdes

neper anomali

qe shekulli i ka
e koha me ves

kur un ciceroj
pa ja nda

askush nuk mė ndėgjoj
kur un e vargu kemi qa

-------
si ngriteni ju
ne qdo mengjes
si i thoni kohes

kah cila udhė
un me ra

sa shum halle e rrudhė
penda ime

kohrat me kan hudhė
e dielli ka qa
a e shihni se kn ardhe sa pelime
e toka ma nderė nuk po ka

.......
kah te ciceroj
mė thoni
apo tė iku pėr sėri
tė fluturoj

e ju
perseri
tė mė harroni

kush do tė ju kėndoj
nes eju zogun e mohoni

per se me leni vargoj

nga vendi nė vendė mė largoni


......


mė qelni
mė qelni si lule
pėrsėri

ju prap,

si,. lule
nė gjelbrim
nė hapsirė
o nė saksi

dikund nė njė vendė
o nė dheun tim

un
me vargun
e lirė
nga hiri ne hi
po mbij perserima shihni lotin tim

un kekroj dashuri

lotii

qe kullon si vesė

qe kerkon paqe me pi
e vlerė
besė
pranverė
dashuri

----------

mė mbani
mė ushqeni me njomsi

,mė qeshni me shendė

kerkoj jetė
jetė
dashuri
bukuri

se erdha nė kėt vend

pak shpresė te re me pi


un jam i vuajturi vet

dua te gjejė qetsi
nga deti ne det
nga dheu
ne dheun e zi

nuk dua te mbetem shkret
dua me mbi
ne liri
nuk dua te jem tretė
ne shekullin e mohimit t e zi


.......
kohrat e fjalen
mos mi leni shkret

dua buk shpirti

per vargun tim

qe gjalloj

mbi dhe
mbi tokė
e det

duke ėndrruar liri
e dashuri
per se
udhet te me mbesin shkret
e fjala pa bukuri
pe r se
mbi dhe
te jem pa ardhmeri
un
zogu i vargut te ri

...


se helm
neper kohra
me dhanė ata,

e shekulli
e bijte e ti

te zi

ata

me dhan udhėt

e stine te ngrira

e mergim
me pi

mua
e vargjeve te lira
me ktheni perseri
ne njomsi


me pi

mirnjohesi

rigjallerim
dikund
ne nje shekull
ne nje dhe
qe ndoshta do te ishte dheu im

......
se ata
as vargjet e lira
nuk mi lan
ne cak

ne kthimin tim
fjalet me mbrri

lotin ma bene gjak
nuk di

si quhet ky art i zi

i pa shpirtsi

me ktheni
me ktheni ne dasshuri
------
me lejoni

qė te mė njihet mundi
per liri
--
mirnjohja
shpirtė
tė mė shpallė

i gjallė
zog

qe kendon
per dashuri
per dhe
te parave
tokė
e zallė
me mallė


m - leni

nė rikthim
perseri

se kam mallė

mė duani
perseri
me shpėrlani

me sherbet dashurie

mos mė ndani

mė mbani
pėr dashurie

jo vetem te poini
e tė hani
te qesheni
e te zgerdhesheni
kur un
kam mbete nė tė ftofta hije
pa
mote
tė bardha
pa shije
jetėsie----------


me shihni me sy tė mirė
mė leni varg lirie
nė romantikė hane
me shpėrlani

, me ,ujė t ė,bekuar,

me shpėrlani
me ujė shalqini

, e kroje,dardane

dua tė shkoj aty

edhe atje

ku buron ibri
e drini

tė shoh
nė gjuhė nane

si flet toka
mali
dhe i imi


ma falni
edhe ndonje urim

a, fjalė, tė butė
n'gjuhė nane
dua ta shoh
edhe shqipen sqepe krrutė
duke valuar
nuk dua mohmos
mos me leni keshtu
te pervluar

neper ndonje skutė
i harruar
se arti
e vargu
me mbushen lot
mebet zog i mohuar


...
mos qeshni
mos perqeshni
ju

mė buzqeshni
kur unė thėrras

lotin

e gezimin
,me zemer,

ne ndonje
shpresė

a
metaforė
a fjalė

ne mallėngjim

shpirti im
esht emocion me valė
qe grugullon
neper dheun tim
ai neper dashuri duhet me dalė
e jo ne mohim
lotin mos ma derhni si rreke
si valė

e shpirtin tim
mos ma thyeni ne mohim

........
jo
ashtu

nuk dua te vdes
ne udhe me harrim
ne kohe te pakuptim

dua ne emrin tim te mbes
e jo te me quajne harrim
shtegtarė i pa shpresė
udhtarė
neper pendim


gjithumnd i huaj
te vuaj

si pa fis
si pa farė
te dukem
neper dhe e
uj
neper mohimtar
te eci
me hap
neper mohime
sikur te jem i askuj
ku je ti dheu im
toka
ime
nga vendi ne vende
sa po vuaj
asksuh nuk me permende

pse
kush jan keta shekuj
keto
kohra
e muaj
sot dje
e
pardjenuk dua tė me harrojnė
te me mohojnė
pse
nga psehja ne pse
loti
po me shkon rreke
e stina e moti
ne mohim
permbi dheas lulet

qe te gjitha
nuk i di me emer
as shprehjet
qe ,nuk kan mbarim,
nuk dua
qe te harrojne
emrin
e vargun tim
le te me kujtojne
le te me ndjejne
dua pereqafim
nuk dua kohra q eme thejne
as mua
as artin tim
e vargun tim

dua gezim te lirė
embelsire
jo harrim
mohim
pelim

tregoju o vargu im i lirė
shekullit
qe nuk njeh
shpirtezim

tregoju
se un
e vargu im
duam cierim

vallzim
shpirtėzim
rigjallerim

...
un jam tha
jam vyshkė
e ndryshkėpėr nje pikė shpėtim

,,,
per nje grusht dhe
kam qa

neper udhet e kohes
me mallengjim

sa her gjysem vedkur jam ra
e perseri
jam bė jete kthim
neper shpirtesi
te gjakut tim
neper rikthim


sa her dorė
kam dhėnė nė dashuri

pa djallzi

duke i besuar
entuziazmit tim

e qasteve
e shekullit
te maskuar


nuk dua ne varr me ra

i pa kthim
i pa

gezim
i pa lulzim
i pa shpetim
neper mohim

vetem pse don shekulli kopil


dua te jem bilbil

karajfil.......
e dua te drejten
e drejta te me quan
rigjallėrim

mjaft ma dimėr katil
dua rreze

dua te jem ligjerim

shpirte ne qdo qerpik
qe te behet sy
neper kohė
vargu
e caku im
........
un njiher thash
se kam kaluar
neper shum hije
neper zhegnjim
me kan pshyt ne fjalė
ne dije
ne metaforė


ne fe
e atdhe
nė ballin tim

shekulli i pa fe
i pa mshirė

se atij
ah atij


,doren i dhash
e ai

e ajo kohė
koile
me hile
e
me mashtrim

qe un e nxora
ne dritė
e ne udhe
me ndriqim

........
nga ajo kohė
mora plagė
mora lendim
.........
ajo
ah ajo

me shtyu

me pshtyu

me qoj

ne humnerė,

me rrokullisi
pa ndonjė , pendim
ajo nuk pat nderė

shkeli mbi vargun tim
mbi shpirtin tim
me mohim.un,te ju erdha , tash
i stinė
tjera
a rrin te ju
ndonje gjallerim
vera
a pranvera
per shpresen e artit tim

kerkoj rigjallerim
metafora tjera
tjeter cicerim


kerkoj perseri pranverė
dua cicerim
me leni te ciceroj nje her

ne stilin
e shpirtit tim
ne pranverė

per seri
un do te ju sjell emocion
do te ju sjelle dashuri

nese shpirti juaj me ndegjon
e buzqeshje me jepni me pi

.........


nuk ju njoh,
kush jeni ju

as sy

as mendje,
nuk ua di

mos me leni
mos ne moh

a keni ju ndjenjesi


as besen
nuk ua njoh
a ,e,keni

lukset tuaja
a i leni

,ne pjatė
nuk e di
nuk di
as ne cilen fe

jeni
e ne cilin tarikat


un kerkoj dolli
pa djallzi

rruga im e ishte e gjate

mbi dhe
kekron dashuri
dit enat
neper drite
e dite
dua te jem
ardhmeridua jete
me pi
perseri

e gezim
e kthim

ne postin tim

ku isha me plot
dashuri
ne ledhatim

ndoshta ju shikoj
me dro

e me ,endje
e me shprese

un nuk ju mohoj

un kerkroj
te mos vdes
neper dhe
e
ne dheun tim
neper kerkim
e mohim

e ne dhe te huaj
kerkoja
ringjallje

gjaku po behet uje

mjaft ma me keto tallje

nuk dua
nuk dua
te vdes

ne harrim
q -jan keto
kallje
q esht ky shekull qe djegė
o toske
o gegė

qka je duge djegur
o stine
o mote

o shekulli im
un e dua dashurine
nuk dua mohim
ma leni bukurine
lirine
dua perseri fluturim
..........
u dogja
un

me pritjen time
te gjatė
neper kerkim

kerkoj
rikthim
aty

ku shpirti im
do te ket sy

e ku dashuria
shpresa

nuk ece ma
hapi im
i pa faj

neper krajata

mos me leni jetim

si vesa
kur bie
mbi lulen e thatė
si e zeza nata
qe meshire
per yjet
nuk ka aspak
as koha
qe lotin
e ben gjakse keshtu
qasti i pa mshirė
me duket
shekull i gjatė
nuk dua ma krajatė
dua uratė

miresi


kerkoj bukuri
meshirė
shkelqim


e art

tė keni shpirtė
per vargun tim

qė yjet

i ka shpirtezuar

i ka zbrite nga lart

ata
sa her jan jetesuar
n driten e vargut te arte
+
e ju
ju me keni harruar
mohim i thartė
esh emri juaj i mallkuar
do te vijne bukurite nga lart
nje dite
e
fjala ime
penda ime
do te jet
uratė

ne secilin cilin vend
e thash
me cicerim

nuk dua greminė
as un
as kombi im

me leni penden
punen
dheun

lirinė
artin
me zbukurim
...


nder ju kam ardhė
nganjiher

edhe
me nje vyshkje

e me mallė

udheve te gjata

me halle

plot rrudha

ju flet

prej se largu
vargu

poema e shpirtit tim

e kujtime

plot mallė
udha
me
mallengjnime

ti nuk po me flet
o vendi im
o toka ime

un jam
odise

rruget te tillė
me kan shpalle
mbi uje
e mbi dhe
sa he rjam djegėme vuajtjet
mbi det
e mbi dhe
ja perseri
ku jam
gjallė

ja

ju tregon
penda ime
qe mediton

sa shum kam mallė

sa shum
rruget
odise
me kan shpallė
deri kure vallee penda ime
nder duar

qe drdihet
nga njiher
e pa faj

e me lot
ajo nuk po lidhet
e gjallė

esht
me rrudha

nj e pend ė
neper mot

qe e qiti udha

ne shtigje te krajatave

dje pardje e sot

shtegtare q e e kan shpalle
vargjet neper mot


mallin e ka ruajtur ne gji
sa her

esht bere hi
dje e pardje
e sot
neper shkrumbin e z
e

ka mbi
perseri
........
koha nuk kupton lot
nuk e kupton dot


qe ajo
mbu vargun
i ka derdhur
si shii
sa e sa lot
per liri
per dashuri
per shqipni
nuk di,
a mund te gjejė,
ketu ndėr.ju
burime
e shpirte
fjala ime
e dlirte


fjalė
valė
me gurgullime

neper troje

me fjalė

e argjend

un
e penda
ime

tash
qe erdhem
ne kėt vend ė

nuk di si ti quaj
keto ndjenja

keto shpirtezime

nuk di
si quhet ky vend
o fjala ime


autori xhelal ferizi

lirik
02-06-12, 07:55
Udhet perplot me gurė

autori xhelal ferizi

e un zbathur

kerkoja urė

lidhje
ne mes
shpirtrave
q e nuk flisnin
e un
ne

gjuhen time
nganjiher me pak gezim


diqka stinet peshperisnin

kureshtare fjala ime

e kur pikonte loti im
neper mallengjime


udhet ishin
me gurė

un zbathur

un
e vuajteria ime

sa shum endrra

ishin bere cope e therrime

kah udhet me gure

qe nuk kishin mbarime
ah toka ime


sa udhet ishin
mbi globe

qe nuk kishin ure

sa shum u mundove
te lidhesha brigje
errsirat ishin llahtare


o penda ime
e kohrat nganjiher si varre


deshten te thyejne

fjalen time
e ty
atdhe
e ty o shpirtė dashurie


deshten me te vu ne qivurė

e ti o fjala ime
e drita e syve
e o hapi im
o shpirte
o iliri
ti ece
ne udhen
plot me gurė

edhe ti poet
i zbathur
me shpirtin e plagosur

plot gjak e lot


neper vuajteri
ece

u bėre shpirte
neper kerkime
sa her buze vdekjes ngece
neper nje far cicerime


vargun deshten
me ta perthurė
ah toka ime
penda ime
fjala ime
dje e pardje
e sot
e deri kure
edhe ather dikure


mbi gure
me piku loti
e fjala
e mohuar
syte e mi
shikuan larg
mbi gure
kam shkruar shpirta
qe mund te lexohen edhe nga large ti kuptim
i fjales tende

e un
rob
i fjales time
mbetem
neper udhen me gure


ma gjej
o kuptim ku je
mbi dhe
nje urė


se metaforat

me mbeten neper mundime

o kohė
o toka ime


pse mohim

deri kurė

neper udhet
me gurė

te ece
zbathur fjala ime

autori xhelal ferizi

lirik
02-06-12, 08:27
Ata duan te na quanė kosovarė
e jo shqiptarė

Shkruar nha xhelal ferizi ne mergim --

--e nga mbrenda duan tė na bėjnė
te pa fis
te pa komb
te na lene pa plis
-tė na ndajnė neper copa-
te na e rrezojne secilin lis

qė askund emri shqipni
as shqiptarė
te mos gjendet kah europa
as kah bota

as per ilaqe
e as per farė

a thua keshru po don bota
e -as kah bota e europa-
-tė mos lihet me mbi-
emri shqipni

-ata na duan ne copa--
neper hendeqe e rovina-
neper gremina

neper prroje e ploje-
me gjak elot

toje toje

te derdhura rreke

-te ndarė neper fe

-e ne krahina

--te varfer te na lėnė mbi dhe-

-vetem se duan shkjau e shkina-


-e tjere grek e rus e shkje
te na lene pa atdhe

-arabi panxhabi e kina-

-qe vuajtjet prore mbi ne -
-ti mbjelle moti e stina.--


ata na duan pa atdhe-

-na u mor edhe liria

--hallet na i leshuan si rreke-
-neper copa rrin shpernda -

-kah do e mjera shqipnia--

e qka esht ma zi-

-vllau u nda me vlla--
u nda


ne nje anE rrenon mendje zia
-e dikush me shkja--

dikush kah rruspia-

-koha e varreve don me ne vra--


ku jan qiell e dhe-

-ku esht e qiellt perendia-

-pse keshtu me na tha-
perse na u tha liria

perse

-ku e kush qenka shqipnia-
-o zot. pse--

perse sa shum e aq shum tradhjtia-


dredhia
varfria

ah toka ime
ah trojet e mia

-per se
pse po mbillen hiet nde r ne -
ku esht dahsuria

pse keshtu
na vret koha ne


her me fe
-e her me shkje-

-mbi ne

thua se ka ra e gjith djallzia-


-e sa e sa kombe e fe-

-per te mos pa kurr dit shqipnia-


-e bashk te mos jet mbi nje dhe-


kado na ndjekė hieja--


e armiqt grek e shkje--


e nga ferri e ardhura rusia--

pansllavia

duan te na lene pa atdhe-
ku esht bota
njerzia-nga mbrende ka hy tradhtia-

po plasin gure e dhe

po qajne yjet e mia

loti po bjen si shi
kah shqipnia

po derdhet mbi troje rreke

-pallin e qirren kah do dyyftyrsia
disa pallinper shkje
-e disa kah pasuria-

diisa shesin
disa blejne

duan te na thejne

qe te mos na buzqeshe kurre
ardhmeria

-na doggjen na poqen -

-me jargė na pervluan-
-na ndoqen -

-ah ku esht liria
bukuria dashuria

-se zemren nga jeta na e hoqen

-ata duan qe e pa shpirte te mbetet liria

--etnikeshqipnia-

e jeta-

-na vodhen na derdhen gjaak

--trojet na i lan te shkreta-
shekujt kurr se than te verteten


-e qyqet mbeten mbi prak-
me lot e gjak


-o kah te niset jeta-

vetem pak

-ah mjerim

--rrespekt meshirė
o shekuj

se njerzore o kohe

nuk mbete aspak--

kah do eksod

-e ikje neper mergim

--gjurme me lot e gjak-

-ah vatani im-

-e un ku mbeta-

-ne udkryqe ne te huaj sokak-

-ah kohe qyqe-

- e ju kohra tjera

-me kurtha e me lak-

--me thuani edhe ju te pa drejta gjygje-

-perse na vrisni pa hak--ah pseudoligje-


-ju vrafte zoti e moti-

-neper pazare-

sa shum na u derdh loti.--

sa shum na shisni kukulla mercenare-


- tregti mbi dhe -

-e me ne--

shekujt po i lakoni-

-her me pare e me fe

--e her na vallzon demoni-

-si i pari dasmes mbi dhe

--e ky dhe i joni-
-mbet i vershuar me rreke


--oh mjaft ma o shekuj te pa mshirė--

mjaft ma-

-deri kurė ne zingjirė-
kombi

e -fjala e lirė--


deri kurė shkinė e shkja--

e maska e pshtirė-

-ah mjaft ma -

se un nuk paskam pasė as voter--
as vlla--
as mik as babė as moter--
as nėnė e rrisk--
akulli bresheri me ka ngri
--me ka tha--
neper zgripe
-pa ja nda-

-neper degė e pipe-

-si zog jetim duke qa-

-ah toka gjuha shqipe -
-me lot e gjak--
sa shum je la-

-e tash hingirizia--
buzqeshjet ne buze ti ka tha-

-tradhtia ne jetė-
tradhtia kah ardhmeria-
-tradhtia ne gazetė-
-tradhtia te anarkia-
-tradhtia vet
tradhtia te la shkret-
-ah un e ju o viset e mia-
o toka ime me det-
-kur do te mbine mbi ty liria
-bukuria--
qe un te vdes i qetė
aromė le te ndjejė ardhmeria--
e qakaj mbi dhe te mos ket..-

-ather do te bertas deri ne qiell-
-e le te ndjene perendia
--rronofte per jete e ne jete
- etnike e bardhe shqiperia--


autori xhelal ferizi neper kohra te gjėmuara -

lirik
02-06-12, 08:46
Nese ata shikojne ne cak
autori xhelal ferizi
nese ata ndegjone ne zemer
nese ata nuk ndegjojne keq
e shikojne keq
nese ata jan sy me emer
nuk jan kryeneq
ata nuk na i ndalin brezet
e rrezet ne gjak
ata duhet te ken zemer
e jo te na varin ne lak
nes e degjone me shum me zemer
e me gjuhe flasin ma pak

autori xhelal ferizi

lirik
03-06-12, 02:14
Nuk e di edhe sa mund te derdhet gjak shqiptari

lirik
03-06-12, 02:18
Nuk e di edhe sa mund te derdhet gjak shqiptari

autori xhelal ferizi

nuk e di

edhe sa mund te derdhet gjak shqiptari

neper shekuj nuk e di

edhe sa mund te derdhen lot

kohrat nuk po kan mėshirė

ma mirė rrini ne armė besnike shtrengue

neper shekuj e mot

askujt nuk duhet me i besue

per veq te madhit zot

e armet besnike kurr mos me i dorzue

se duan me ju qnjerzue

gra e fmi e djepa

me ju turprue

me u lene lekuren rjepe neper male eshkrepa

ne qdo kend e cep

me ju therre me bajoneta

edhe fmiun ne djep

e qka ju duhet jeta

kur ndersy grave e fmijve ju rjep

armiku i zi

mos u dorzoni

luftoni

zoti kekron trimeri

haram e ka edhe ket bote

edhe at bote

ai qe i dorzohet armikut

pa luftue

e armet e qelikut

nuk i ndeze me flakrue

armikun duhet djegė

o toske e gegė

kurre mos gaboni me u dorzue

traditė qe ua la i pari

mbajeni

gjithmone duhet me luftuearmen nga gjiri mos e ndanima mire te vdisni si drangue

se sa ne turp te qani

me gra e fmi duke u dhunue

nga i ligu shkja

soj i ma i lig mbi dhe

e mbi globah vdisni si trimat per atdhe

se koha ju sjell kob

nes e armet tuaja nuk qesin flake si rrfe

kurre mos bini te gjalle rob

gra e fmi e vasha te reja

mesoni si vdiset tue luftue

mesoni te qesine me arme baroti si rrufeja

e ne beteje te bien rrept si vetima duke vetue

ma mire te vdiset me ndere e trimeri

pushka e nami me te jehue

se sa qyqe ne roberine breza gjith me vajtue

ah ne qendrese eshte bukur jeta

e jo te vdiset si qyqe

ne bajonete

ne thikė

ne zingjirė

poshtruar neper udhkryqedhunuar grua e moter

ne voter

e qikė

e kah do lidhur me turp te vdes shqiptarineper skllaveri

e varre te humbura si neper shkretirė

vdisni me mirė

ne trimerisi oso kukambi flakė mbi barot e zharise vdekjet madheshtore

jan heroike

zakonet na i la pari

mos me i dhene armet besnike

pa u djege kah flaka e zhari

me qendrese qelike

si zakon q e na e la i pario vdisni duke kendue duke luftue

mos bjerni ne kthetra barbariper se gjalli per tu turprue

e te ndyre ne at bote me shkue

jo o rod shqiptari

te vdiset duke luftuemsyj me arme kah barbarise zoti ka me te ndihmuevdisni ne trojet arbrorene shqiperine etnikeshtrengoni fort me bese per dore

armet e juaja besnikemos leni kembe te huaja

e dhune mbi ju me ra armike

vdisni heroikishtse ajo vdekje esht vet bukuriamos vdisni qyqarishtkurr mos u dorzoni te gjallė

bini heroikisht

hasmin duke e kallė

vdisni trimerisht

me hamsin balle per balle

se ne s e dorzoheni qyqarishtme turp mbulohet shqipnijae shkoni ne ferr si qyqarėnuk ju don tė lig perendiavdisni mbi flakė e zharėne ajr le te shkon pansllaviavdisni si oso kukale te ju shkon nami e trimeriasa te jen male e bjeshke e suka

e toka me dhe

fis e e kombe e fele te ju permende njerzia

vdisni mbi barot

me nderė

se ju don i madhi zotju e trimnerinekur armikun e vehten e hedhni ne erė

perjetshem e nderoni shqiperinė

perjetshem e gezoini perendine

nes e nuk jepni ne dorzim erz e nderene parajse shkoni si heroj e me vlerė

duke ruajte pastertine

duke mos lene mbrapa korineperendia do te ju doj perher

se zoti e don trimerin

autori xhelal ferizi

Gefällt mir · · Beitrag nicht mehr folgen · Teilen · Löschen

Schreibe einen Kommentar ...

lirik
03-06-12, 08:48
Nje fjalė emire ėsht nje shenjteri
nga njeher esht nje jetė
fjala ka bukuri
autori xhelal ferizi
fjalen mos e gjuani si shigjetė
nje fjale e mire lidhė shum dashuri
lidhe zemra ne jetė

e fjala e rėndė
mund te vret
kur ajo gjuan me helm
ajo kohra mund te len shkret
e ti shklele me shkelm
lulet me fletė
e si len
te qelin sy jete ne jetė
fjala e rende
ajo shpon
lendon

e shpon me hasmėri

ajo nė zemer germa helmi shkruan

e kur e sht e mire
germat i ka si fletė
e sjell rrezen elire
esht mahnija vet

si flete
e luleve qe ne zemra lulzojne

ashtu ajo neper zemra qele jete
fjalet e mira gjithqka zbukurojne
fjalen e renda zemrat
mund te lene shkret

fjala e rende
ajo kur hudhet i shigjetė
mund te vret

mund te vret edhe bukuri
miqsi
dashuri

fjalen mos e hudhni si shigjetė
ajo vret
kur ka helm te zi

e
ajo
nė mėėri
kur mbillet
mbinė mbo gob
ajo pshtillet
e sillet
mund ta perthure nje glob
kur esht si shigjete
ajo nje glob e shpon ne zemer
edhe qiellit i vret jetė
e fjala e mirė
lulzon jetė
yjet
nga qielli i zbret
fjala e mirė
esht diell
qe mbi qiell
e mbi det
e nejetė
jetet i mbane ne jetė
ajo vet
autori xhelal ferizi

lirik
03-06-12, 09:21
[QUOTE=Pupi;1235959]Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Loriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !
.........................................

J a se q - Ka shkruar ky njeri
Pra kur flasim per mohime e -neperkembje
jan keto sjellje te armikut te mbrendshem
-shkelje perbuzje qytetarve patriotve shtetit atdheut ligjeve te zotit natyres tone shqiptare jetes shkelje -nga kush -pra nga kush
--kohė nga njiher e Mallkuar e pa besė me shum defekte
nga --disa dhėmb pa la tė zuzarve te mallkuar
qe provuan te ngulen mbi mishin tim e te shum te tjerve qytetar
qe donin te ishin shqiptarė te lire e te tokes e gjuhes amtare
te jetojne me atdhe e jo pa atdhe -

Sa shum Ata u neperkemben -kush esht ai i krisur q e kerkon atdhe
ne keto rrethana kur atdhetari shqiptari rrethohet
me kaq qakaj per rreth me goje kanibale
qe duan te na hane - oh sa per qind kemi qakaj hijena shkelesa shqipfolsa perbuzzsa mendje zi mohues bajraktar tradhtar dembel egoist

-me qfar armesh po nisemi ne cakun liri e atdhe pune dashuri jete paqeje
perparim

-kur ata qe do te duhej ta kishin gjarprin te varur ne fyt
e jo kravaten e buzqeshjen e rrejshme demagoge
si buzqeshje mashtruese vraese rruspi vrasese krejt mashtruese -

-ata pra ata qe jan djaj aq te mallkuar-ata ja sjellin kombit vuajtjen krajaten mashtruesit rrencat

-ata sulmojne token e te pareve -

e shkelin atdhetarė ata pas shpine perbuzin mohojne


vrasin atdhetarė

- ata secilin shqiptar qe don me qele shqip si lule e dites n e mengjez e shkelin e vyshkun

-per hesap te hasmit per hesap te injorances e dhembeve te pa la -


sa shqiptari shkelet per arsye se shqiptari esht i mjere qyqare
e i pa organizuar

nuk ka brigada patriotike ndeshkuese-kunder tradhtise e zuzarve

qe ato brigada patriotike me dashuri e brum kombtar
te ua thejne te gjith dhembet e pa la tradhtarve -


debilve imbecilve idiotve injoirantve shpirtkqive sabotatorve
dembelve katilve palaqove hajvanve sakatve te gjymtve egoistve mercenarve sherbtorve puthadorve -penguesve
bajraktarve -hajnave korupsionistve
te sterkqijve zullumqarve ngatrrestarve dyftyrshve demagogve
ktyre nga pes her ne dite nuk duhet me ua heq e drurin prej shpine deri sa te falen pes he rne dite andej kah atdhe u e te punojne per atdhe detyriimisht e te uhsqehen me buk deri sa ma zėri te mos ju ndegjohet vetem urt pune buk atdhe dhe me koke ult t e e cin mbi dhe
zri te mos ju ndihet se i kan dhembet pa la

lirik
03-06-12, 09:56
Vekshi i zi

autori xhelal ferizi
e di o veksh
se ti ne rrugė dole
kur te uriturit
kalonin neper urat e shpresave
disa te lodhur
te merzitur
e disa si te babe zitur
iluzionet i vet,ashtronin
nepr mbrendi
ülot uri
edhe n me lugen time plot iluzion
pa ditė qka ke ne mbrendi
me plot uri
per jet♪7
per dashuri
lugen e shpreses e futa ne ty
pa ditė qka ka mbrendė
oh sy
si me lejuat
aty
luga ime ishte e pa djallzi
jo nuk donte hapüte varre
as te pinte zjarre
ne vekshin e zi
te cilin kohrat pa marre
e kishin qite ne udhė
gjoja per te shuajtur uri
per ata qe idealeve kan mbete ne udhe
e un lugen e kam shti
kam pi zjarrė
zjarr per liri
me lugen time te fjales se lirė
duke dashte te pi liri
dashuri
bukuri
mbeta me zjarrė
ne barg
e ne zemer
nga vekshi i zi
duke vrapur per ne varr
neper shkretirė
ose pak uje te pi
qofte edhe nga ndonje pus mashtrues
ndonje pus me demagogji
me hipokrizi
ne ket jete
ku vekshat e zi
jan plot
zjarr
e lot
neper shkretire po vrapoj
e pus
e uje nuk po gjej dot
k po gjej as vend per varr
se ky zjjarr
po djeg
o tokse e gegė
si nuk paski mbjelleė askund mehlem per zjarrė
ne ket shkretirė
un me vargun e lirė
me fjalen e lirė

nuk po gjej
as varr
as pus
as kaktus
per pak uje
te shuaj ket zjarr
q ee kam pi
kur e kam fute lugen
ne vekshin e zi
sa i pa mendė
ky poet
qe fute luge ne veksh te zi
pa e dite
qka ka vekshi mbrende
e shekulli i zi
ah vekshi sarhosh
qe me djegė me ben shkrumb te zi
ne rrugen e kurthes q eme dole
me gjete
me barkun bosh
kur un vrapoja i uritur pas jete

e lugen e hallit
e kisha me vete
neper dhe e zalle
duke ike
si pa cak
e udheve i uritur
ikja nga syte e qkaedisur te kohes
duke pa vampir plot
duke pi gjak
e te derdhura lot
neper shekuj e mot
neper ikje kisha uri
e ti
veksh i zi
ke qite avull
ah eimja vetmashtri
te pa she ty
duke qite diqka
qe dukej si ushqim
por ishte zjarrė
ata ra luga ime
e vargu im
zjarri yt
tash me djeg ne zemer
nuk gjej uje ne shkretirė
nuk di si ta quaj ke t udhtim me emer
ah veksh i mallkuar
luga ime tash me esht be themer
i djegur neper shkretira duke vrapura
kekroj uje ose varr
nuk dua te digjem i mashtruar
autori xhelal ferizi

lirik
03-06-12, 10:14
Mbi arat e zemres time shkelen
autori xhelal ferizi
mbi livadhet e zemres time plot petale e flete
gjijt e fjales time dinakerisht i vjelen
e aromes s e fjales time nuk i lan jetė
.............
udheve te zemres time i kan ra vulė
te zgerdheeshurit qe prishin qdo art
sa rrenje lisash nga zemra ime kan shkule
yjet e dijne atje lart

...........
ah e pa faj zemra ime
zemer e kohrave tjera
un nga njihe rme fjale
kam vrapuar
edhe para vetime
nganjiher i pari lajms kam dalėė
qe te aj lajm e te mos tradhtohet vlera
sa shum u perlot fjala ime
............
mbi fushen e zemres time ka ra shi me gjak
mbi malet e zemres time kan ra prush e zjarre
mbi zemren time mu aty ne bajrak
kan ra kohra te vyshkura
qe duan te me thyejne ngadale
e sa shumm gjuajne grepat me lak
thuaje o penda ime
ne arat e zemres time duan varre
ne zemren e toke s time

...........
ne detin e zemres time nend etse kan hy
me plot kuaj druri danajsh per nen uj
neper zemren time qe i ka te pa fa j dy sy
mundohet te hyn msheftas shekulli i huaj
.........

ne lugjet e zemres time
deshten te mbjellin roberi
un dola me cicerime
si zog me varg per liri

..........
fjala
nga autori ne mergime xhelal ferizi

lirik
03-06-12, 10:19
E di se nuk ju duan o sy
autori xhelal ferizi
se ju shihni per tej planetii
e di
se ju duan ne hi
te ju ndjekun
ju duan ne shkrumb te zi
pertej dheu e deti
e di
se nuk ju duan ne rilindje
ne vendlindje
djajt e shekullit te zi
autorii xhelal ferizi

lirik
03-06-12, 10:23
E mopra te fjales nji grep
autori xhelal ferizi
deshta ti lidhi dy brigje
nga cepi ne cep
nga bregu ne breg
te lidhi toske e gegė
me dolen para disa pseudoligje
zjarrvenesit
e zjarrvenesi
qe fjalen time
po e djeg
ah fjala ime
o toske e gegė
a i shihni ket ligjerime
a e shihni zjarrvenesi si djeg
autori xhelal ferizi

lirik
03-06-12, 10:27
Mos mi ndal lotet e lirisė
autori xhelal ferizi
mos mi ndal lotet e lirise
qe u derdhen si krua nga gezimi
kur ajo u duk sikur erdh mahnisht
ne zemren time
pas kaq shum shekujsh te roberise
me le te festoj se paku ne vetmashtrime
se lotet me gezime te lirise
jan shpresa ime
o ti
mos me ndal
o kohe me harbuterime
se un dua ta ve ne piedestal
aty
ne ata sy
fjalen
e jeten time
aty
le te drdhen lot fjale
e rime nga motivet e lirise lot gezoime
lwe te derdhen aty
te liria
qe ju nuk ja doni tokes time
autori xhelal ferizi

lirik
03-06-12, 10:39
Deri para sa ditesh nuk kame dite per kete emer te ketij poeti qe paska prirje te larte artistike te vargjeve te bukura me demethenje atedhetare.

I deshiroj poetit Lirik suksese ne jete dhe burimit te vargjeve te tij mos ju ndalte hovi kurr!!

te pershendet:halla e madhe-

.................................................. .......
Ather e kishe nje trohė shpirtė! por tani shpirti yt u hargjua nga kohrat te cilat te shumtat ti nuk i kuptove !
Si shpirtė sa do pak dikurė tani ti u shėndrrove nė nje materje qe nuk njeh qenjet humane dhe te pafajshme
-njeh vetem ata qė dijnė tė qajnė e tė qeshin pėr nje qėllim -
duke u mishruar me ata ti nuk do te shendrohesh ma ne shpirtė sa keq qe natyra transformon kėshtu pamshirshėm qenjet e veta neper kohra .....

lirik
03-06-12, 10:42
[QUOTE=Urata;1220948]Pershendetje publiku dardan!
Poetin Xhelal Ferizi , e kam takuar ne nje forum tjeter dhe qe n'fillim e kam kuptue se Fjalet/vargu i tij reflekton dashuri per kombin dhe vendin, dhe t'bind se ka nje shpirt te vertet shqiptari, qe n'keto ditet e sotme eshte veshtire te lexosh dhe takosh te tille...!

Te flasim per poezit e tij!
Si dhe sa i lexoni?
Si dhe sa e vleresoni punen e tij/krijimtarin poetike?


Ju ftoj ne diskutim dhe mirenjohje mbi poetin lirik! A nuk eshte nder per Dardanin te kete lirikun antare...?

.................................................. ...............

I kam dy qeshje ne ket rast njera qeshje esht ajo e dikurshme e tjetra ėsht ndoshta edhe cinike -paska pas ė jo pak kuaj e pela druri qe paskan hy vjedhurazi ne drenicėn qe esht troja e shqiptarve

lirik
03-06-12, 10:48
Pershendetje mikesha jon Urata e njohur dhe shume respektuar.... per miqet dhe shoket..si gjithnje..me vjen mire shum per temen e hapur nga ju po mbi autorin e larte z.xhelal Ferizin.
paskit bere nje pun me vlere te madhe...
ku besoi se dhe nga te gjithe anetar po te ketij Forumi daradania do gjein kohen dhe mundin qe te japin komente sipas deshires dhe sip[as drejetesise.pa intriga dhe prapaskena,
meqse dikush nuk ka simpati mbi vargjet eautorit ju lutem qe mos zgjatni ne fjale,thejshte mund te thoni mendimin e juaj me pak fjale se nuk kam simpati mbi autorin,ose nuk me pelqein vargjet etij,dhe u krye muhabeti..skemi qka.
kurse ata/o qe duan te japin vlersimin mund te mos eshkruajn komplet poezin,se nuk eshte e lejume qe te shkruani komplet poezin por thjeshte mund te ndani poezin e cila ju pelqen sipas deshires dhe nene poezi.te shkruani kuptimine saj ,qfare domethenje ka poezia, vargu, fjala,
edhe se nuk mund ekompletoni krejt poezin ,mund ti nxerrni nga dy tre rreshta,cilet dini te ua thoni kuptimin,dhe qka mund nxerrni nga ato.
shembull.po emarr ne nje titull te poezise qe thot,pikerishte kjo "Une dhe hiri"
ku ne fakt anetari i nderuar Guri i madh,e ka dhen vlersimin mbi ket poezi...ama nuk eshte dashur qe te shkruhet krejt,keshtu thot autori vet,por vetem te nxerr kuptimin e saj,se qfare domethenje ka?kjo eshte,ne fakt mendoi se shum ma lehete do jet edhe per anetaret..megjithese keto vargje kan ni cilesi te larte,e di se e veshtire per tua gjetur thelbin efjales,apo te vargut cilit do qofte,ama kjo kerkohet nga vet autori z.Xhelal ferizi..
meqse kam mesuar kete thenie nga ai faktikishte une isha ajo vet qe kur kam hyr ne temen etij,per t'dhen vlersimin kam menduar qe duhet qe te zgjedhi ni poezi sipas deshires tiem dhe une e zgjodha nje sipas deshires dhe e shkrova,por vet autori mu drejtua me tha se ke bere gabim se per te shenuar poezin time nuk eshte nevoja se ajo eshte e shenuar e nderuar,por duhesh qe te zgjidhni fjalt dhe kuptimin mbi vargjet aty.
Bile dhe pak si nxeht me foli,por une nuk iu kundervuna me fjale,por pranova gabimin,thjeshte kerkova falje dhe pastaj u perpoqa qe t'shkruaj diqka mbi vargjet,por me pak fjale ,te them te drejten nuk munda shum se nuk kisha ide te larte,pase letersin nuk e kisha studijuar hahahahah
edhe se e dua shum letersin, por kot se qka seshte seshte, nese dua te genjeja? ne radhe te par genjej veten time,a seshte keshtu apo jo dashamiresi?.
Gjithsesi kerkoi falje nese dikush me keqkupton,ne fjalet qka shkrova,por gjithsesi mendoi se do e kuptoni qellimin,se qfare kam then,dhe se qellimi im ishte qe dhe ju tua lehtesoi punen pak ashum,qe t'ju beja me dije,mendoi se dhe autori nuk ma merreper budallek keta qe kam shkrua,se dhe per ti ardhe ne ndihem atij kisha,diqka ti lehtesoim autorit,se dkete gje ua kishte then dhe ai vet e di.ama per ta lehtesuar diqka,ndermora une ket hap.do t'thot ne ket shkrime se hapin ne fakt e ka ndermarr e nderuara e jon mikesha Urata..dhe njihere te falemnderit e nderuara Urata te paqim pergjithmon...dhe shum kesi njerez qofshin si ti te Uruar dhe mik/e/pritsa...Jufalemnderit

NATYRA

Rini te gezuar qe te gjithe...faleminderit ne pritje dhe mirekuptim...
Gjithmon per Dardanin e lashte... ne shenje nderimi per Prisin e liris dhe pavaresis Dr.Rugoven qe aqe shum e deshi Dradanin.....Dhe gjithe kombin shqiptar...!!!

Lavdi past...ai eshte i pa vdekur

<<<<<<<<
Me lejoni dhe me pak fjale ketu, po per autorin e njohur z.Xhelal ferizin

Nderimet e mija z.Xhelal kam kenaqesin qe mu dha rasti te ju takoi dy me te miret qe ju kisha dhe dikur.. Ty i nderuar Xhelal poashtu me pseodonimin lirik,si dhe te nderuaren Urata por si thon miqsia e vjeter nuk shuhet leht,sikur dhe kjo e jona..as qe i paska lujt qerpiku bile hahahahaha
te ju them se ju kam lexuar disa here jasht Forumit Dradan krejt pak vargje,fakti se vargjet tua me sollen ne kete drejtim,fakti se deshiroja qe ti lexoi dhe disa tjera megjithse qe moti nuk qenken kendej,madje presim me padurim qe te jeni ne mesin ton,qe te gjeshe pak kohe dhe ne ket Forum qe me vargjet tua dhe me penen e art le te reflektoin po mbi Dardanin e lashte..ku besoi qe do na shkruani po dhe mbi Mitrovicen e bukur martire...per te cilen jemi te brengosur shum qe serbi na e ka ndar pothuaj pergjysem,dhasht zoti e u zbarte fati i saj dhe i mbare Kosoves.....qe ta gezoim te drejten ton shekullore....
Me liri dhe pavaresi....UROI PER KETE DITE MADHESHTORE...
Zoti i madhe te miren e sjelle ngadale,kurse te keqen shpejt!
prej te ciles na ruajt Zoti dhe na bekoft e gjithe Kombin shqipatr ku do qe jemi...Jufalemnderit
Edhe se jemi qkepur neper udhet e botes.....gjithmon mendjen dhe dashurin mbajm per vendin ton dhe gjithe kombin shqipatr...
besoi se me shum jen ata qe kan kete dashuri qe nga ata qe nuk jen,pase nuk them se nuk ka qe dhe nuk jen per nje dashuri mbi vendin e tyre shqipatr....
duhet te them se shqipetaret jen te shquar dhe te talentuar larte...dhe kan perspektiva te larta,qofte ato politike dhe sociale...
por duke lshuar ni kushtrim,per bizismenet GJITHE SHQIPTARE qe jen jashte dhe mbrenda vendeve shqiptare qe t'shtrijn doren mbi popullin e vuajtur shqiptar...se kjo do e kishte ulur tensionin e varferise ne minimum, ne radhe te par,si dhe kjo do ju kishte afruar nje ndihm te madhe per vendin e tyre ne zhvillim ekonomik dhe ate sociale, me bujqsi dhe industri dhe gjitha elemnetet tjera qe duhet ti ket vendi apo shteti ne veqanti.
Sikurse dhe pa njerez aktiva, dhe te dashur, per vendin e tyre ne nuk do arrijm qka po kerkoim.
Sepse askush nuk ndihmon me shum se dora jote vet.
duke pasuar parasyshe se i huaji edhe se te ndihmon,ai ni dit te len,dhe nuk eshte gjithmon me ty.
Prandaj Qeverit duhet qe te ngritin nivele larta,qe ne raste te tilla te ndihmohen,dhe njerez qe jen te afte,qe dhe ata kan nevoi per ni mbeshtetje instuticionesh,qe ju mungon paraja,ne zhvillime e siper,qofte per ndoi biznes,apo diqka qka eshte me primare,mendoi se njeriu zakonishte ka nevoi per ni mebeshteje te dikujt,e kujt do qofte....
ndaj korrupcioni duhet te luftohet,ne gjitha menyrat per ta zhdukur kete dukuri te shkalles se larte mund t'them!.
si dhe te bie gjitheqka ne binare....duke arrijtur me ni potencial,te duhur si dhe maturi te larte njerzor...ne te gjitha fushat jetsore....!!!
e di se pavaresia i pret me shum pun dhe obligime te shumta per ti ven ne ren...meqse shum kan len pas dore, patjetr qe jen grumbulluar ...
por besoi se gradualishte gjithqka do bjen ne binare...
vetem diqka desha te veqoi,se po te len pas njorancen ka per t'perparua vendi po se len,ka per t'ren ne nivel te ulet.
Ku vaj halli per popullin e vuajtur,dhe te pa buk ne veqanti!,
me se shumti me dhemb shpirti per ata qe nuk e kan ndoshta as darken,e me qka te ushqehen,e kur thmija i kerkon buk,ni nene te zez qfare do ju bej hall ajo?
e posaqerishte atyre qe kan humbur burrat e tyre ne luft, babat e femijve te tyre... a me qa, qe nuk u ka mbetyr mashkull ne shpi,a me qa per barkun mbetur unt, te thmive tyre?!.
Kjo me mundon me se shumti, dhe aqe me shum me tremb loti i tyre,qe pikon "dhembshem!"
ndaj e luas ZOTIN qe e ardhmja te ngrohe shpirtin e tyre,e ne pergjithesi ku do jen thmi te mbetur pa prin&monjak te botes shqiptare...!!!

.....te nderuar lexues kerkoi falje per nderpreje,
dhe pershendes te nderuarin autorin e larte poetin Xhelal ferizi....Falemnderit ne mirekuptim...

ne vijim...
natyra-

.................................................. ...................

Fjalė shum tė gjitha keto si bimė qė jan mbjellė pa rrėnjė ne kohrat pa
kajz pa kallij e ndoshta edhe pa rrenjet e fletet pa kerxeaj pa arė -
ne ajr nuk mbillet fjala as miqsia -sepse ajo nuk korret pastaj as frytett e saj

lirik
03-06-12, 15:16
E nderuara Natyra paske dalė kendej per diskutime e shprehje mendimesh te lira siq din ti te shprehesh aq natyrshem -
por qetsou se un jam mėsuar me kercnime e provokime -
jeta jone ishte nen mbi kqyrjen e dores se zgjatur te armikut qe nxiste budalle e shergji per ngatrresa -
qysh ne rini e di ket taktike te udb s
-kur udba na thsohte ne ajtivistve ndalni fjalėt se ne dijme edhe ndryshe dora jone mbrrine gjat
ndalni s e te qesim ne kufi te shqipnisė e din ti pastaj qka te gjen aty -
te gjith ne e dijm kemi informata se ti pshtillesh her pas here andej
e po merr gazeta

e ke lidhje me armiq tone qe ne i kemi nen mbikqyrje

dhe tamam e din ti se qka te pret dije pra
dhe mandej themi s e te ka vra ushtrija ne kalim
- pasi qe ke dasht me dal andej-


Edhe tash ata kercnues paoshtu te tille jan edhe disa provokator qe dolen aty ne shkrime vegla te tyre jan qe dolen aty per te provokuar
pisa jan dhe kercnojn e ke pa vet -

Le te llomotisin kshtu i nxitnin edhe ne burg shkoni ngacmojeni
TE BURGOSURIN POLITIK JU THOASHIN PER ATA Q EI KISHIN NE SY

nervozonI ju thoashin mos i leni te qete ata etj

ata reagojn pastaj e ne qojm neper podrume dhe qelija etj

keto ishin forma zullume te jashtzakonshme .-


U dba shpirtin e ka pasė gjithmonė zullumqar e te zi dhe jam tash e tridhjet vjet me ta ne armiqsi gjithmone

sepse te mjeret nuk e kuptojn qe edhe shqiptari duhet me jetue
ne glob si pjes e e kti dheu te njerzimit -


-ata kan qef krejt globin me e pas ruset e serbi pansllav -


ata- adhe antarktikun e duan e krejt boten
-medet qfar katastrofe te menduarit i ka pansllavizmi politika e tyre e pa papre ne njerzim

por ti mos u merzit natyra e nderuar se mua shum kercnime me kan ardhe -edhe ne shkrime privat ne forume
veq gezou se kombi shqiptar po e fiton lirinė tash po vjen pavarsia-


Asgjė nuk me befason ma-
dikur nuk e kisha te kjart nuk mė hynte ne kokė
thosha si more mundet shqiptari me qen tradhtarė
ku ekziston kjo-

por qe besa oj natyra moter mike e dneruar
gjat jetes time jam befasuar e do befasohet edhe shum kush -

sidomos ne luftė u gjeten poashtu tradhtarė-

edhe asi shqipfolsa qe masakruan shqiptarė
-- katastrof katastrofė-


Tradhtarve nuk ka me ju shku gjithmon kshtu kombi shqiptar nji dit ka me ishtrengu kriteret per tradhtart

kush tradhton atdheun vaj halli per te-

kombi shqiptar ka me e forcue aq shum kontrollin mbi tradhtinė-

sa qe gjithqka ka me shku neper birė t gjylpanes

mjaft e kan luajt atin tradhtart-

q e besa sepse nuk pat organizata te shendosha kombtare
qe percjellin tradhtinė dhe veprimet e tradhtarit-


prandaj tradhtart jan que peshė-

dhe jan trimnu Bukur fort ata -

shum----------------

por ja gati e kemi shtetin shqipria dhe kosova


do ta nxjerrin nji ligj

se bashku- per ata qe tradhtojn atdheun --

dhe punonjn ne sherbim te armikut-


se pasha buken tradhtari aq lirshem me vallzue nuk shkon ma-
kshtu--

per hater te zotit e te tokes ete vaujtjeve te ktij kombi ete femijve
lotve gjakut e djepave jo jo jo

qe besa tradhtari nuk ka me vallzu--
siq ka vallzu si ka dasht pa u ndeshku edhe ata q e me kercnuan mua dhe te tjeret tradhtar jan

murrizi
03-06-12, 15:21
Lirik pėrshendetje.
Unė lirk e mbeshtes aktivitetin tėndė prej atdhetari tė shquar, e prej njė poeti me renome kombėtare (qebesa edhe ndėrkombėtare).

Harrova !
Lirik ha drek ti niher, mos u ngut me ma kthy komplimentin, ktu burre jemi na, ku kemi me shku ?!

lirik
03-06-12, 21:37
E nderuara Natyra paske dalė kendej per diskutime e shprehje mendimesh te lira siq din ti tė shprehesh aq natyrshėm -

por qetsou - se un jam mėsuar me kėrcnime e provokime -

jeta jone ishte nėn mbi kqyrjen e dores se zgjatur tė armikut qė nxiste budallė e sherrgji pėr ngatrresa -

qysh nė rini e di ket taktikė te udb ' s' serbosllave -

-kur udba na thoshte ne aktivistve ndalni fjalėt
se ne dijmė me ju edhe ndryshe dora jonė mbėrrinė gjat -

ndalni s e tė qesim nė kufi tė shqipnisė e din ti pastaj qka tė gjenė aty -
tė gjith ne e dijm ė kemi informata se ti pshtillesh her pas here andej
e po merr gazeta propagande -


e ke lidhje me armiq tonė me armiq te shtetit jugosllav qė ne i kemi nen mbikqyrje -


dhe tamam e din ti se qka te pret dije pra po tė paralajmrojmė-

dhe mandej themi s e tė ka vra ushtrija nė kalim kufiri -

- pasi qe ke dasht me dalė me ikė andej-


Edhe tash po ata kercnues paoshtu tė tillė jan edhe disa provokatorė
qė dolen aty ne shkrime vegla te tyre jan qe dolen aty per te provokuar
pisa jan dhe kercnojn e ke pa vet -

Le te llomotisin kshtu i nxitnin edhe ne burg shkoni ngacmojeni
TE BURGOSURIN POLITIK JU THOASHIN PER ATA Q EI KISHIN NE SY

nervozonI ju thoashin mos i leni te qete ata etj

ata reagojn pastaj e ne qojm neper podrume dhe qelija etj

keto ishin forma zullume te jashtzakonshme .-


U dba shpirtin e ka pasė gjithmonė zullumqar e te zi dhe jam tash e tridhjet vjet me ta ne armiqsi gjithmone

sepse te mjeret nuk e kuptojn qe edhe shqiptari duhet me jetue
ne glob si pjes e e kti dheu te njerzimit -


-ata kan qef krejt globin me e pas ruset e serbi pansllav -


ata- adhe antarktikun e duan e krejt boten
-medet qfar katastrofe te menduarit i ka pansllavizmi politika e tyre e pa papre ne njerzim

por ti mos u merzit natyra e nderuar se mua shum kercnime me kan ardhe -edhe ne shkrime privat ne forume
veq gezou se kombi shqiptar po e fiton lirinė tash po vjen pavarsia-


Asgjė nuk me befason ma-
dikur nuk e kisha te kjart nuk mė hynte ne kokė
thosha si more mundet shqiptari me qen tradhtarė
ku ekziston kjo-

por qe besa oj natyra moter mike e nderuar -

gjat jetes time jam befasuar e do befasohet edhe shum kush -

sidomos poashtu edhe nė luftė u gjeten poashtu tradhtarė-

edhe asi shqipfolsa u gjeten qė masakruan shqiptarė
-- katastrof katastrofė-asgjė ma nuk mė befason -
Tradhtarve nuk ka me ju shku gjithmonė kėshtu- kombi shqiptarė
nji dit ka me i shtrengu kriteret per tradhtarėt -


kush tradhton atdheun vaj halli per te-

Kombi shqiptar ka me e forcue aq shum kontrollin mbi tradhtinė-

sa qe gjithqka ka me shku neper birė t ė gjylpanes-

mjaft e kan luajt loejen e zeze tradhtia tradhtarėt-

q e besa po sepse nuk pat organizata te shendosha kombtare-

qe percjellin tradhtinė dhe veprimet e tradhtarit-


prandaj tradhtarėt jan que peshė-

dhe jan trimnu Bukur fort ata --------------

por ja gati e kemi shtetin shqipria dhe kosova do behen me ligje kunder tradhtise -


do ta nxjerrin nji ligj te ashper kunder tradhtarve -


ligjin do e nxjerrin dy shtete se bashku- per ata qe tradhtojn atdheun do jet ndeshkim i jashtzakonshem --

dhe per ata punonjn ne sherbim te armikut-


se pasha buken tradhtari aq lirshem me vallzue mbi dhe e me u tall me nje popull kjo kursesi nuk shkon ma-keshtu


Per hater te zotit e te tokes e te vuajtjeve te ktij kombi e tė fėmijve
lot've gjakut e djepave jo jo jo nuk shkon ma tradhtia mjaf t ma -


qe besa tradhtari nuk ka me vallzu keshtu aq lirshem per shtat pal qejfe ne tokat shqiptare ----
siq ka vallzu si ka dasht pa u ndėshkua“r rrast e pa e paguar shtrejte demtimine interesa ve te kombit edhe ata -
q e tradhtojne atdheun -- e sa per ata me kercnuan mua dhe te tjeret poashtu edhe ata tradhtarė te kombit jan perndryshe pse sulmohen patriotet e kombit nga cilat motive -logjika flet vet pse pra-

lirik
04-06-12, 03:25
Sa pėr vuajtjet i nderuar Addidu


nuk dua te hyj ne detale rreth vuajtjeve -
kan vuajtur poashtu shum njerz n tjerė neper burgje-
nuk isha un i vemti i vuajtur -
por disa kan shkruar rreth perjetimeve e disa nuk mund te shkruajne se nuk jan ne gjendje as te shprehen -disa trishtohen nga e kaluara -
e harrojne nuk e kujtojnė -
njerzit jan te ndryshem ! disa edhe nuk mud ti pershkruajnė/

Kam degjuar s e ka dalė nji liber rreth vuajtjeve te ish burgosurve politik
- me titull --Tunelet e Tmerrit ---nga perjetimete ishte brugosurve politik---

por nuk po e gjej at liber aty pershkruhen vuajtjet se kush jan ne fakt vuajtjet e te burgosurve politik -por ai liber s po me bjen ne dorė
s po bie ne lidhje kush e ka le te me lajmrohet se e ka ju flm nes eme tregoni dikush pra sinqerisht sepse ai esht liber -
ku vertet keni qka te lexoni -

aty mund te shihni nji pjesė te tmerrit qnjerzorė qe peerjetuan shqiptarėt e burgosur politik -

Aty per shkruhet njii pasqyrė e vertet se kush ishte bisha seerbe
dhe qfar politike kriminale maltretuese praktikonte ajo kanibale e quajtura ish jugosllavi serbosllavi qfar veprimesh batįrbare ka bė me ish te burgosur politik shqiptarė.


Ka pas ė raste kur bishat ma te egra ordinere kriminel vrastarė
me mjete te forta ne duar i nxiste kunder nesh te burgosurve politik -

u dashke me ju perballuar kafshve qnjerzore bisha vrasese duar te zgjatura kriminele te udbes-

ose me u koritė per jetė te jetėve me u turpru
e mos me i thėnė ma jetes jetė as vetit shqiptarė -as njeri
ose duhej rrezistencė pėrballje e pa lekundshme me armikun -
o turpin tjetersimin nėnshtrimin poshtrimin
-zgjedhe cilen te duash pra - por per fat te madh zoti na dha zemer
e fuqi ne sternipve tė skenderbeut ti bejmė bejme ballė bishave pansllaviane karpatiane - duke i flanderuar gjinit shqiptarė
qė na i dhan nėna t tona shqiponja shqiptare
-prandaj e adhruoj trimerine tradicionale shqiptare
dhe qendresen qe na emsuan te paret per te mos u koritur
-jo turpin nen shtrimin korine ne asnji rrethanė-

Personalisht do te mbetem gjithnji idhtarė i qendreses rrezistuese shqiptare i tradites se te pareve pra me qendrue ku do q ete jesh pa marr para sysh e mos me u ligshtue -mos me pranue korine -qdo shqiptar duhet ta ket ket shejterie ne gjak qendrese
duke pranuar vdekjen por jo korine poshtrimin -sepse qendresa esht tradite e te parreve -

-

dhe poashtu do jem gjithmone i tradites se te pareve
kunder korise -
njikohssisht do te kem rreespekt ndaj urtsisė e kultures

por edhe femrat shqiptare i pororsis te mos bien ma te gjlla ne duar te armikut -
asnjiher sepse ne traditen shqiptare kjo nuk esht -
kjo te mos ndodh kurr asnjeher por t e merren masat me kohė

s e nuk tė duhet jeta si i poshtruaur ne asnje botė sepse njeriu shkon ne ferr dhe si i poshtruar i korritur vuan ne ferr pergjithmone -
ky esht ideali im sa i perket ksaj pra qendreses e jetes
per te mos u poshtruar e koritur mbi dhe- as si shpirte e as si shqiptar

dhe si breza poashtu pororsis - ndersa sa per artin tim ne te shkruar
qe thot e nderuara ketu ti o mik adidu - ose i nderuari-

ju me falni s e nuk po ua njoh gjininė jeni femer apo mashkull-per shkak te pseudonimit -

neper lartesi krijuese un nuk po pretendoj te jem maja e himalajave
-ne art ka maja ma te larta s e un pra -
pse a mendoni q e nu k jam i vetdisjshem per ket -po natyrisht -

jam i vetedijshem edhe per gabimet ortografike dhe drejtshkrimore.


Un bėj perpjekje ne nji far stilizimi te krijuarit sipas regjioneve
per shembull kur vjen fjala te hana dhe dardana -
stilin vargun rimen dialektore ne disa raste specifike nuk mund ta shendrroj nė hėna dhe dardėna pershembull-
ja aty per shembull e humb pastaj fuqinė mandej ndikimi shprehja -


suka buka oka koka halle e zalle --stina qetina- fali -mali -troje rrenoje-
te gjitha kto rrokje e kerkojnė forcen ndikuese te fjales
dhe fuqinė artin zanoret“dhe jehonen ne vargje pershtatjen -

por te gjitha jan te kenduara ne menyra q ė tė mund te pershkruhen-
sipas variantit shqip ka raste kur duhet te pershtatet aty ktu vargu sipas ndonje theksi te pershttaen se nuk mundesh ndryshe
-

Shkruaje si tė duash vet jam munduar ta gjej nji lehtsi
edhe per jugorin edhe per malsorin e dhe pėr kosovarin.

Sa pėr gabimet teknike nga letrat e shkruara kur po i qes ne faq e te internetit ndonjeher nuk po mund ta shikoj shum fushen e internetit
dhe kohė nuk po me del poashtu prandaj ka gabime -

sikur ta dini ju s e ne qfar kushtesh krijoj- do te thoni - aman si esht e mundur -
Nuk e dini ju sa obligimet dhe rrethanat e veshtrisite i kam un
po nuk ka nevoj te them ktu -

Un kam menduar s e lektorėt merren me punen e ortografise drejtshkrimore -

dhe qeshtjen e drejtshrkimit jo s e nuk mundem un pikė
pėr pikė ti permirsoj natyrisht mundem

por ma mirė lektort le te lodhen pak-
ata jan nje sitė qe nuk lėshojnė ndonje germė te gabuar ne liber
pse te merrem un me te gjitha detyrat e sitat

............................


SA I PERKET VARGJEVE/ UN KAM SHKRUAR PER TE GJITHA SHIJET / DHE TE GJITHA NUK JAN POEZI / TE MERREMI VESH / DISA JAN KėNGė E DISA JAN POTHUEJSE NGJARJE TE INTEPRETUARA NE VARG PRA /

DISA JAN LIRIKA / DISA JAN POEMA/ DISA JAN VJERSHA/
E KSHTU ME RADHė/ DISA JAN POEZI
;;;;;;;;;;;;;

UN EDHE NGJARJE SHKRUAJ NE VARGJE-
E ATO NUK KAN TE BEJNė FARE ME POEZINė
AS ARTIN E POEZISE /

POR JAN SI LLOJ TREGIME ME VARGJE POTHUAJSE /
NE VARGJE /
PERVEQ STILIZIM VARGU NUK KAN TE BEJN ME POEZINė
FARE/

PO KUSH JU THA JU S E UN TE GJITHA I KAM POEZI/

JO JO JO DUHET TI DALLONI DISA QE JAN SI LLOJ
SATIRASH NE VARG ETJ
KY INTEPRET NE VARGJE LIRIKE NDRYSHON NGA POEZIJA/

UN KAM SHKRUAR GJėRA TE PERZIERA KėNGė VARGJE TE LIRA ETJ:

---

Ajo qka nuk me pelqen esht nkur me dalin vargjet pa emer e mbiemer
jam mesuar qe nga fėminia me identitet gjithqka ta kem legale -


Ja pra e sheh ashtu ne veprim ne nji rast dhe u grindem
me nje person ketu per nje identitet e tash nuk m hiqet qafe
kjo por del gjithkund si nji llafazane me ben kso problemesh
pra ja qfar problemesh kam--

prandaj dhe nuk dua te kem keqkuptime e probleme por identitet te qarte adrese te sakt pra korrekt -

.
Ju e shihni se si ka vepruar per shembull Hysen Ibrahimi
ua kam sjell ktu modelin etij ne rastin tim te vlersimit te vargut
shihni vet si flet ai e analizon

shkruan ne analitike te fjales -

thuaj pra trego artin trego qellimin thuaj vleren
nxjerr fjalen vlersimin esencen analizen per autorin
si duhet pra -

Shkruani fjalet ne forma analitike folni analitikisht zberthyeshem
dhe i nxjerrni disa shmebśj aty ktu-
e pastaj prap komentin e prap aty ktu citim e pereri analize koment
nes e ju ka frymzuar dikund diqka vargu per sh

por jo si disa siq po veproj ne e qesin aty komplet vjershen e dikuj
e ne fund thonė nje fajelė kot bravo
te lumt penda ose diqka pa kurfar analize
ather pse nuk e le vjershen aty ku ishte-

e te me thuash bravo te lumt penda pa e sjell vjershen ktu fare qka
tu desht- lene vjershen te poezitė aty nese nuk din te thuash analitikisht diqka ma shum.
.....................
HYSEN IBRAHIMI NUK ESHT KRITIK LETRAR

POR AI PO MERRET ME STUDIMIN E VARGJEVE TE MIA

JA KAM DORZUAR SHUM DORSHKRIME QE AI TE MERRET ME ATO

SE KėTO QE JAN KTU JAN VETEM DISA S A PER PUBLIKUN
:::::::::::::
HYSEN IBRAHIMI NUK ESHT KRITIK LETRAR ESHT POLTIKOLOG
AKTIVIST I NJI PARTIE POLITIKE NE SUEDI-

POR MI KA TERGUAR DISA QE AI I KA ZBERTHYER ANALITIKISHT
SHUM BUKUR ANALIZON AI

DHE MUND TE THEM SE ESHT JO VETEM NJI POLITIKOLOG

POR EDHE NJI KRITIK PEDANT LETRAR
DHE E PERGZOJ PER KOREKTESIN E PASTERTIN NE TE SHKRUAR

PER AT QKA KA NXJERR ANALIZEN KRITIKE LETRARE AQ BUKUR ANALITIKISHT KA DHENE KOMENTET NE VARGJET E MIA SI KRITIK I SHKELQYER :

Mua nuk me takon te flas per vargjet e mia
as te jep vlersime te tJeret jan ata q e do t e flaSin per vargjet siq ka fole ne analiza hyseni

MOS I PERFShINI KENGET LIRiKe e kenget E POLITKE SATIRAT
ME ARTIN E POEZINė e poemen

LIRIKAT POLITIKE DHE TE MOTIVEVE TE NDRYSHME / JAN KREJT DIQKA TJETER ATO / ATO I PERDORI PER QELLIME EFEKTI TE NDONJI SHPOTIJE SATIRE
/ PER TE THUMBUAR NJ TE METe APO NI REGJIM APO NJI ZHVILLIM
ATO JAN NGJARJE TE INTEPRETUARA ATO JAN KėNGė NUK JAN VARG ARTSITIK/

AS THELLSI POETIKE JU LUTEM KTO DALLIME DUHET TI NJIHNI/


DHE JU LUTEM
te keni mirkuptim -nuk e kam qellimin te emri im per diqka tjeter
por mos mi leni ashtu vargjet pa identitet-

kur te komentoni -

se nuk kam qellim ktu ta them arsyen pse -
ma vonė do te ju tregeoj pse-

pra kam arsye dhe rrespketojeni ket apel timin -te mos kemi mosmarrveshje -
se jemi te gjith vllezer e motra te nji kombi e nuk kam deshirė te behemi ktu teater pa nevoj -


kur te intepretoni vargun s e pari cekni lart autorin-

mandej flisni- ne analize te percaktueme
dhe kur te merrni vesh arsyen do t e me jepni te drejt ė
ua tregoj ma vonė mos keni merak-
un pa arsye nuk apeloj a snuk prononcohem-

JU DUHET TE GJITH JU KA HIJE S I BASHKATDHETARė Tė Mė MBRONI
/ A JAM I JUAJ APO I KUJT DREQI JAM UN/
PRA KėTU JEMI TE GJITH TANėT / UN KAM DALė ME EMER MBIEMER PUBLIK/
DHE PSE MA VONė DO TA KUPTONI QELLIMIN
PRITNI EDHE PAK POR ARSYET JAN / PSE /
BILE ARSYE T E
THELLA JAN ATO
MOS MENDONI S E UN VEPROJ DIQKA PA E MENDUARE ANALIZUAR
::::::::::::::::::::::::::

Kam dalė me emer te vertet qėllimisht
s e kam pas menduar njiher te dal vetem me pseudonim-


jam mat ej am q'matur gjat e gjat kam mneduar -

q 'tė bėj tė dal apo tė mos dal me emer
dhe shum per pak ka fituar kjo IDEJA TJETER
vendimi qe te dal me emer te vertet-


NE FORUMIN SHQIPTAR ME KAN PAS LODHė DUKE ME PYETUR QKA DO TE THOT PSEUDONIMI ANGERT

PSE JE ANGERT me ket pseudonim-po ky esht nji emer i lasht ilir -qe mandej e moren europiant per vete kryesisht gjermanėt ja prandaj Isha me at pseudonim por edhe me emer e mbiemer
isha -

emrin dhe mbiemrin xhelal ferizi ku do ne vargje aty e kisha pra
por duhej dhene nje shifer aty te regjistrimi prandaj
ky ishte shkaku pse dola me at pseudonim-
ndersa edhe si lirik kam qene poashtu dhe jjam ketu si lirik
pra ka te bej me nji rrėnj te vjeter te vjetersise ilire lirika
sepse lirika popullore ne europė nga iliria rrjedhi
lirik liko likaj lico licia liricia ishin emra ilir prandaj e kam ket pseudonim-

E pse dola
DOLA ME EMER KE T E BėRA PER QELLIME PAK MA MADHORE
PER SHKAQE
QE JU MA VON DO TI KUPTONI DHE DO TE THONI PASKE PAS TE DREJT -


Prandaj po ju them kur te komentoni -shkruani peshtypjet ne prozė
nės e e merni ndonje shembull ne varg nxirrni dy a tre shembuj
dhe thuani ja ktu kėshtu tha e kshtu deshti kshtu ishte qellimi i fjales etj

Sa i perket vargjeve te mia mos harroni -se kto ktu nuk jam kush e di s e qka ato apo te medha diqka ose kush e di se qka qka jan jan normale si vargjet e tjerve
pres te bisedoj me kritiken letraere edhe ne tiranė
apo ne prishtinė dhe te meremi vesh me dikend per analizen

seps e jan shum vargje jan nji numer i madh vargjesh
dhe nuk dua ti qe te gjitha ne internet poor mjaftojnė qe jan disa ktu
q e edhe ju i keni lexuar dhe ju ua dhash qe te shihni pak disa nga ato

sa per tėtė thėnė dhe kjo esht nji pikė e vogel nga krijimtaria ime-

qe ua nxora lexuesve qe ti lexojn e te dijn diqka per autorin
me rrespekt per lexuesit autori xhelal ferizi liriku
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

permirsime te shkrimeve pas nje kohe sepse ather shkoja shkel e shko nuk kisha kohe te merrem me korigjime -

lirik
04-06-12, 12:56
Lirik pėrshendetje.
Unė lirk e mbeshtes aktivitetin tėndė prej atdhetari tė shquar, e prej njė poeti me renome kombėtare (qebesa edhe ndėrkombėtare).

Harrova !
Lirik ha drek ti niher, mos u ngut me ma kthy komplimentin, ktu burre jemi na, ku kemi me shku ?!

:::::::::::::::::::::::::
E dobishmja e pergjitshme esht me rendesi -ne ket qellim nuk kam pa shum aftesi as te ti as te shum tjerė murriz -
Pansllavet o murriz ishin shum me mija emija kilometra ma dinak e shikues e mbikqyers se ne dhe truri i tyre pjellte gjithmone ide teori te lloj llojshme e verime teper teper te ideuara ne intelegjence te per te holle qe planet e tyre ishin te gatshme neper kuzhinat e historis -deri sa ne merreshim me lloj lloj sjllejesh naive mendore te cekta te varfra -

-

lirik
04-06-12, 13:01
Lirik pėrshendetje.
Unė lirk e mbeshtes aktivitetin tėndė prej atdhetari tė shquar, e prej njė poeti me renome kombėtare (qebesa edhe ndėrkombėtare).

Harrova !
Lirik ha drek ti niher, mos u ngut me ma kthy komplimentin, ktu burre jemi na, ku kemi me shku ?!
.................................................. ...


Ju e mbeshtesni atdhetarinė time punen mė duket disi qesharake aspak serioze -kur e njoh mendjen tende si era e malit dhe talljet tua prej nje te semuri si shum te semure tjere -qe jan sot keshtu e neser ashtu -
ka jo pak diagnoza te disa njerz qe flasin shqip vertet te lene pa tekst ata -
kam ardhe ne perfundim se keto jan smundje qe kan te bejne me mos zhvillim te njejt ne shpirtė nė pėrbėrje sociale e tj .
-
T i me ke gjuajte dikure me shum fjale te kqia fyese pa shkak e pa faj -me provokime te pa vlera por te pa sryeshme provokime -
sot thua keshtu eneser ashtu -je si shum te tjere i ndryshueshem -

Nuk me pelqejne njerzit qe ndryshojne neper kohra te sekondave
-
siidomos ata qe dikure ishin shun ndryshe e tash jan shum ndryshe -

ndryshueshmeritė e pa arsyshme ose me arsyetime te cekta
jan pjes e labiliteteve te dobsive interesa te caktuara -
nuk me pelqejne ato Murriz trimi

lirik
04-06-12, 13:09
Lirik pėrshendetje.
Unė lirk e mbeshtes aktivitetin tėndė prej atdhetari tė shquar, e prej njė poeti me renome kombėtare (qebesa edhe ndėrkombėtare).

Harrova !
Lirik ha drek ti niher, mos u ngut me ma kthy komplimentin, ktu burre jemi na, ku kemi me shku ?!

:::::::::::::::::::::::::
E dobishmja e pėrgjitshme ėsht me rėndesi Murriz
-ne ket qellim nuk kam pa shum aftėsi tė vequara
-as te ti as te shum tjerė murriz -

Pansllavėt o murriz ishin shum me mija e mija kilometra ma dinak
-e shikues nė largsitė o Murriz ata ishin edhe e mbikqyerės
mė larg shikues se ne shqiptarėt -
dhe truri i tyre pjellte gjithmonė ide teori te lloj llojshme grabitjesh -

e veprime teper teper te ideuara ne intelegjencė te per te hollė qė planet
e tyre ishin te gatshme pushtuese shkatrrues e per shqiptarėt
neper kuzhinat e historis ė qė ata dinin ti gatuanin
-deri sa ne merreshim me lloj lloj sjllejesh naive tė dėmshme me veteten mendore ndoshta disa edhe debile e tė cekta tė varfra -
...............

-

lirik
04-06-12, 13:40
Heshtja heshtja jone kolektive heshtja poashtu individuale heshtja forme e qyqarise e paaftesise se mentalitetit per te kundershtuar padrejtesiste shekullore
heshtja esht kapu
kapitullim esht humbje dorzim me hshtjen tone ka fituar shum serbia-
askush ne bote nuk ka vuajtje si shqiptart
nga represioni si ne kohen e krajlit si ne kohen rankoviqit -

si ne kohene milloshit- e te qetnikve tjere te krimit serbo shka /

P se te te mos shkruhen te gjitha detalet dhe perjetimet e te perkthehen ne gjuhe te huaja mizorite pansllave serbe kriminale kanibale qetnike heshtja jone neper shekuj e sht fitore per serbet

lirik
04-06-12, 13:51
Dashurinė ekėrkoja
autori xhelal ferizi
dashurine e kėrkoja neper pyje
nė rrugėt lot me mallė
ne netet he rme yje eher pa yje
kėrkimet sy zemre i kam shpallė

dashurine ekerkoja ne dete
ne rruget e shpirtit te pa faj
fjalet e zemres me flsinin vet me vete
sa her u zgjova ne vaj

......
dashuria kishte nje emer
miliarda rreze e emruan
sa e qiellit duhet nje zemer
nė fjale e gjersi per ta shkruar
autori xhelal ferizi

lirik
04-06-12, 14:34
Pse ma mesove e ma tregove lotin
autori xhelal ferizi
pse ma mesove lotin
o kohė
q- mesuese e keqe je

un e di
se buzqeshjet me lan ne moh
kur un ngazellime kekrova me pi

deshta te jem gezim mbi dhe


e ti kohė
ik shko
e mos moho
shko edhe ti
fluturo

neper bukuri
e dashuri
zogjve fatin ua meso
se si te qeshin
ne padjallzi
e zemrat si ti veshin
me te bardha harmoni
ik mos i meso shekujt si te zgerdhesin
shko
e meso bilbilat
e qeli karajfilat

ec e lulez
neper degė
meso j ata
je ne lot
por ne shekuj e mot
te mos derdhin lot
mėsoj te pijne sherbet
mbi kaltri
mbi det
ne jete plot hjeshi
mesoj te njohin secilen stine
e si kanarine
e kah do me gezim
neper mot e stine
te shkojne ne cicerim
neper bukuri


e zemra e tyre
te veshet
e te qeshet
embel
ne
ne ardhmeri
autori xhelal ferizi

lirik
04-06-12, 14:45
Ylber
autori xhelal ferizi
ylber sa me ke gezuar
vijat tua i kam quajte mahni
i kam shpirtezuar
seciles pike me shi
gezueshem i kam pershruar
sa sa bukur shkelqen ti
ne harku ne hark
jetes hjehsine duke i spjeguar
ne qiellin si kuoplle
e ti si qark
i magjikshem i harkuar
un e vargu im nga larg
ne art te kemei perjetsuar
ylber
sa bukur pin
e sa hjeshem qiellit i rrin
sa shum me ke shpirtezuar
mua evargun tim
per bukruine tende kam frymzuar
secilin burim
aty ti nga nji skaj
ne tjetrin skaj te qiellit
ku un dua te vrapoj
e penden time neper emocione ta mbajė
aty ku currili pikoj
e ngjyroj
ku flet shkelqimi yt
shartuar neper rreze te diellit
oh beso
sy her qiellit i jan ngazllyer syte
neper sharmet e prillit
kur ti e sharmi yt
shtriheshin neper qiell
neper gjysem hark
me mahni
un e i arti diell
kemi fole bashk
secilin varg per ta shkri
ne bukurine tende te lashtė
nuk ka si ti
askush nga skaji ne skaj
qiellit
neper larmi
nuk mundet
aq arte
e me bukuri
me pi
ne dy skaje
e ne shtatin gjyseem hark lart
sa shum shpirtit tim i ke nxite dashuri
ti
ylber
ti
ti metaforen ma ke pertri
ti
rilinde emocione
ti shkruan bukuri
ngjyrat tua ja kalojne qdo ikone
si ti
askush nuk pin dolli
neper troje
e kroje
currilat i mbushe me larmi
secili bilbil goje
me spqepin kur bjen me pi
ne cicerime me plot zemer
te kendon bukuri
e vargu im me emer
ta njeh secilen larmi
oh ti je vet harku ma i famshem
qeillit qe i shkruan lavdi
autori xhelal ferizi

lirik
04-06-12, 14:48
Lirik pėrshendetje.
Unė lirk e mbeshtes aktivitetin tėndė prej atdhetari tė shquar, e prej njė poeti me renome kombėtare (qebesa edhe ndėrkombėtare).

Harrova !
Lirik ha drek ti niher, mos u ngut me ma kthy komplimentin, ktu burre jemi na, ku kemi me shku ?!
............

Megjithat qdo perkrahje ne keto kohra tani esht e vonshme -nuk paraqet ndonje rendesi te madhe -ndoshta sikur te me perkrahnit dikurė nje nume ri madh njerzish do te ishte me mire tani kjo perkrahje sikur ka perenduar -dhe ka venite kohen
gjithqka ne kohene duhur Murriz -
ne rastin tim ndoshta armiku fitoj ai ka fituar edhe mbi shum te tjerė por ndoshta nuk fiton te brezat q evijne shpresojme Murriz

lirik
04-06-12, 15:09
Ylber
autori xhelal ferizi
ylber sa me ke gezuar
vijat tua i kam quajte mahni
i kam shpirtezuar
seciles pikė me shi
larmitė tua
gezueshem ia kam pershkruar

sa sa bukur shkelqen ti

ne harku ne hark

jetes hjeshinė duke i spjeguar

nė qiellin si kuopolė
e ti si qark
i magjikshėm shportzon
i harkuar
rilinde emocionon
shpirtin e shpirtit te rigjallruar
te kohrave
mallit qe rilinde e perendon
e per sseri
vjen ne jetė
te ti

un e vargu im
nga larg
ne art te kemei perjetsuar
ylber

sa bukur pin

e sa hjeshem qiellit i rrin
si quhet ai burim me emocion
si ta thot vargu im
sa shpirtshem ti larmon
syte e vargut tim
ne shpirte mi lulėzon


sa shum me ke shpirtėzuar
mua e vargun tim
per bukruinė tende kam frymzuar
secilin burim

aty ti nga nji skaj
ne detin e shpirtit tim

e ne tjetrin skaj te qiellit
ku un dua te vrapoj
me poemė
e artin tim
mė le te ledhatoj
o fenoemeni im
ti je ngjyrė
qe kur shndritesh jep gezim
mua
e gjenit tim

e penden time
neper emocione
kah ti
dua ta mbajė
aty ku currili pikoj
e ngjyroj

ku flet shkelqimi yt
aty syte e permalslhem dua ti laje

shartuar neper rreze te diellit
oh beso
ti je ma i bukuri zbukurim
ti je si fjalė me ngjyrė
kur padjallzuar pin
ne paqet tua te hjeshise

sy her qiellit i jan ngazllyer syte
nga arti yt i mahnise
oh ti je fenomen ne natyre
ti
oh ti je
per qiell e dhe
mbret i bukurise
ti je
kryeveper e qiellit
kryeveper e perendise
sa shum i gezon pranverat e prillit
toke
e dhe elum
e agrum
e dege
e det
e shege
e poet


neper sharmet e prillit
ti je sharmi vet

kur ti
e sharmi yt
shtriheshin neper qiell
neper gjysem hark
me mahni
un e i arti diell

kemi fole bashk
per ty

secilin varg
per sharmin tend per ta shkri
ne bukurine tende te lashtė
oh nuk ka si ti

nuk esht askush
nga skaji ne skaj
mbi mal
e mbi fushė
e mbi majė
te ti vijne engjull eengjellushe
e zogj neper fluturim
nga ti
bukurite e qiellit
shtrohen

neper larmi

te perkulen te gjitha artet
e te bekon ajo perendi
nuk mund ti bej balle
pa shkruar
shpirtit tim
per ty
qe don te me bej burim fjalesh
te pa shterrė
te gjitha fjalet ti shendrroj ne art
kur ti bjen me bi
mbi ujvaren qe derdhe
shkumbardhat me ngjyra nga lart

nuk mundet
as nje metaforė
te spjegoj ty
as pende qe rrin ne dorė
e fjalen eka magji
se ti
me sharm aq lart

aq arte♪7
ke shkelqyer me hjeshi

e me bukuri
kur ke ra
mbu gurra

me pi
ne dy skaje

e ne shtatin gjyseem hark lart

sa shum shpirtit tim
i ke nxite dashuri
ti
ylber
ti
o motivi im

ti metaforen
ma ke pertri
ti
rilinde emocione
e fjalė
kur harqet ne skaje i ke shtri
pa djallzueshem ne vale me pi
ne shi
ah q bukuri
u mbush fjala ime
me te pa shterrshme dashuri
me pafundsime
qe kekronin shpirtin ta bejne pa ufndsi
ah q ngazzelim nga ti
i erdhi vargut tim
neper fjalen plot magji
kur flsite ne shkelqim
e jotja bukuri

ti shkruan si vettull ne qiell
ti je p jetė
jep bukuri
ngjyrat tua ja kalojne qdo ikone
si ti
askush nuk pin dolli
nga ana ne anė
te duken skajet
mbi majet
e lugjet romantike
oh ty te perkulen malet
pllajet
e fushat idlike
e artet
e lulet neper troje
e hoje


e kroje

currilat i mbushe me larmi
secili bilbil goje

me spqepin kur bjen me pi
te kendon lavdi

ne cicerime me plot zemer
te kendon bukuri

e vargu im me emer
ta njeh secilen larmi

oh ti je vet harku ma i famshem
qeillit qe i shkruan lavdi
autori xhelal ferizi

lirik
04-06-12, 20:06
Perse ty o engjull
te bien rrudhat e kohrave
ne brenga e shpirtė
q ' faj ke ti o mirėsi
pse hallet te vijnė
ty
e mbi dhe
e shtrohen ne ballin tėnd tė dlirtė
kur ti je aq e pa djallzi
e lot ti pike nga ata syperse ty mundimet e vuajtėrisė
aq dhimbshem ta derdhin lotin
kur ti je arti i urtėsisė
un per ty e lus zotin
per ty lumturi me nisė
----------!
mos piko lot
nese jeta nuk te jep gėzim
mos piko gjak
nese zemra nuk te bindet
as jeta nuk te shtrohet
per pak per shije
edhe pa krah ndonjeher
mund te jesh fluturim
nese shpirtzohesh
si engjull perendije

-----------
shkruar nga autori xhelal ferizi

elvio
04-06-12, 23:47
Poeti i nderuar.

Eshte cmim i secilit te lexoja sado pak nga ai shpirt qe eshte i pasur nga bota qe zoteron per te krijuar vargje,edhe ti kendoje me zjarmin qe i buron nga shpirti per vendin e tij,padrejtesite qe i ben te dukshme,edhe jo vetem,,,,,,,,,,!!
Zoteri Xhelal Ferizi!

Vlerat per ate shpirt krijues ngelen ne te njejtat nota,por nqs do ishe gjithmone i fokusuar rreth dhuntise suaj do ish vertet per tu perkul si shenje respekti ne shkalle te larte.

Prano vec pergezimet e mija per vargjet e sjella nga ju,edhe shpresoj ne mirekuptim.

Mirembetshi!!
Elvio.

lirik
05-06-12, 02:55
Pse ma mesove e ma tregove lotin
autori xhelal ferizi
pse ma mesove lotin
o kohė
q' mėsuese e keqe je

un e di

se buzqeshjet mė lan
e fati mė la nė moh
kur un
ngazėllime kėrkova me pi

deshta te jem gezim
me krah mbi dhe
e ne qiell tė fluturoj
per dashuri
e atdhe


e ti kohė
pse
pse ma mėsove leotin
sot
e dje
e pardje

undeshta te qoja stine emotin
pa lot
si zog ne qiell
e ne fole


ik o kohė
e shko
e mos moho

shko edhe ti
fluturo

shfaqu nė bukuri
e dashuri

zogjve fatin ua mėso
se si tė qeshin
nė padjallėzi


e zemrat si ti veshin
me tė bardha harmoni

ik
mos i mėso shekujt
si tė zgėrdheshin
shko
e mėso
bilbilat
e qeli karajfilat
luletz mėsoj
ngjyrat me dashuri ti veshin


ec neper bimė lulzueshem
neper stine
e lules
e pipave
neper degė
e ku do zogjėt aty ku rrijnė
si shegė
mėsoju ėmbėlsinė
se embelsia
sjell dashurinė
ik
e shko

mėsoj ata
jo nė lot

por nė shekuj e mot
tė mos derdhin lot

mėsoj tė pijnė sherbet

liri mbi kaltri
e mbi det

nė jetė
tė fluturojnė
plot hjeshi
nėpėr miresi

mesoj tė njohin
secilen stinė
zog e kanarinė
le tė thuan fjalen me cicerime
mėsoj tė shohin
nė sy tė shtrejte dashurinė


e kah do me gezim
neper mot e stinė
te shkojnė lartt ema lart
nė cicerimė
neper art

neper bukuri


e zemra e tyre
te veshet
e tė qeshet
ėmbėl

jetė
nė ardhmri
autori xhelal ferizi

lirik
05-06-12, 11:07
Kam menduar s e kemi kulturė shpeshher nuk di qka tė them -shpesher hulumtoj shkaqet dhe krahasimet me popuj neper botė se ku jan shkaqet them. .
N e kohen time sikur ka ekzistuar njefar rrespekti dhe konsiderate -kulture -si gjeneratė por shpejt u rrrokullis rrespekti teposhtė.
Pa rrespekt nuk ka jetė as pa kulturė esht njejt si pa buk si pa prodhim.
Tani nėse do tė mė rrespektonte dikush do i kisha hapė sytė duke u quditė.
Shkoj neper shkolla ketu ne gjermani nga njiher me qet puna dhe shoh se edhe te huajte q ejan ketu nxenes i kan elementet e vlerave edhe te rrespektit te konsiderates kulture s etj -
Ata edhe gjermanet e te gjith ktu eshoh se menjiher shihet se kulutures rrespektit me gjithat bota i jep rendesi edkuates se rrespektit-ndeersa te ne shqiptart jo -nuk i jepet rrenedsi kesaj fare aspak dhe ja ku jan rrokullisur punet-.
Mungesa e rrespektit dhe dialogut mungesa e demokracisė sepse gjithqka ne shoqerine tone po ndertohet mbi bazat e interesit rexhim makaber i prisht ne karakter -pra po dominon interesi dhe lpirj a servilia arroganca pshtyma dhe perbuzja mosmirnjohja -s ama shum me thye njerz si krande te thata sa ma shum me shkele mbi ta -ather mbi te cilat baza mund te ndertohet jeta si jete te ne shqiptart ose raporti.
Sjellja arrogante pa takt raporti ndaj njeriut krejt i pa takt krejt i pa formė i pa rrespekt me perjashtim kur ka diqka interes -pra edhe ne dialog edhe ne ndonje ndeje ka shum njerz qe gjuhene arrogances e kan perparsi .
Shihet se tradita e te pareve ka humbe me ka krejt-dhe ajo as qe esht ma dikund ezhduken-.
Dikure ka qene kulti i sjelljes e mirsjelljes ku edhe mullingjine edhe fukarane i kan rrespektue .
Gjtiqha ka ekzistue si forme qe shqiptart neper shekuj e kan ndertue si sociale -si per shembull fjala -a mundem me ju pyet diqka - a ben me kalue kah ky livadh--a mund ti flas dy fjale -me fal po a mos e ke pa folanin -ose a i bihet kesaj udhe -ose qka po ta mer mendja o mik-ose aju vjen keq a munem me u püerzie pak ne ket pune te juve a jo -ose le mos hyn sot ne ket problems se sot nuk qenka kurqysh ky me zgjedh ket problem sot e leme nje dit tjeter kur ti ehst ma ndryshe ose ja qojme diken.
Pra shqiptart i kan pase me mija emij a e mija norma te rregullave kushtetutese popullore tradicionale te fromave te konsideratave -kur akn pa nji njeri me harrna krejt lecka lecka kan thene mos e qit poshte njeriun mos e perbuz -ose qeklja edhen edhe ti se edhe ate e ka fale zoti --ose mos ja the vullnetin se s e gjynah-ose jepja bre veq pak krahin ti se ky mandej vet ece-- mandej qdo her kur ka qene ndonje pune me u krye kan thene kryeje qysh duhet a more vesh mos u dallashitni -mos ja maj krahun te shtremtes kryeje me drejtesi- pra gjithqka qdo lloj problemei ose elementi jetsor e ka pas ligjin dhe kushtetuten popullore tradicionale shqiptare --sot ne keto kohra bastardet ja vrane te gjitha kto popullit te vjeter shqiptar te gjitha keto elemente - qe europa i ka marr pjrej nesh qe ne me mija emija vjet neper rrenjet e lashta te ketij gadishulli i kemi kultivue --edhe demokracine natyrale dialogun - as kurr ne jete te jeteve si odat tona tradicionale nuk mund te behet asnji parlament i botes dhe te gjitha jan marr si kopje nga odat tona institucionet botrore jan kopjue nga odat tona tradicionale- ne doat tonma thuhej i kaxoj fjala -- drejtsia ja qiti punen ne e stom-- hallal i kofte fjala-- kur kan pas me krye naj pune t diqka per shembull rreth bagtive ose per diqka qe kan ngece e se kan dite dikush ka thene filan qobani i din kto pune shkni thirrne q1obanin ne ode menjiher kan thene dhe pa kurfar kompleksi edhe atij me harrna ne pantallona ja kan dhene fjalen -pra institituti ma demokratik popullor ne bote ka qene oda dhe tradita shqiptare ku me mija emija e mija dituri rregulla ligjesh popullore kan qene te rregulluara si filozofi dituri rregulla jete edhe pse te pa shkruara -
per shembull kur thoshin a ja ka ba hyzmetin - a ja ka ba rrespektin -e ka vetė dmth a ka poyetė-- a e ka ba llaf ket pune me diken--a ja kan nie fjalen -kush ishte aty kur e ka fole fjalen-ose pse ja kan qite fjalen poshte-- drejtesia ne se ta ka qite ligjin ne doe esht dahste ti nenshtrohesh drejtesise me rrespekt absilout ndaj pergjegjsise dhe obligimit-
si zotni si bajraktar si pasanik u i ka rrespektuar ligjet dhe rregullat demokratike popullore -
rrespkrti ligjet demokracia popullore ka qene te neper shekuj e para ne bote qe popujt prej nesh i kan marre pa dyshim-- - pra mendoj se te gjitha keto vlera i kan marr prej nesh gjermanet franqezet suedezet etj pra popuj si baza te normave te sjellejeve dhe i kan perprnue
ato --
sepse kuptohet jemi populli ma i lashte ne bote me pasuri shpirti tradicionale qe dmth forma teper te larta te civilizimit kohor nga ne i kan marre kopjue ne forma peprunuese te gjitha kanunet popujt tjere
-ndersa ne te gjitha i bastardhuam keto thesare
- i shkelem me shkelma per toke sepse ne kohen e fundit mendoj se
gjithqka u bastardhua -
Nuk ka kohe ma epa rrespekt regjimi prine ne krye shteti sistemi q e i ka fajet si i pari i shpise -pra aty fillon gjithqka te prishet kultura rrespekti vlerat epastaj kalojne ne popull -
Sot lloj lloj halabaku ta kthen fjalen ta merr fjalen te neperkembe te fyen te shkele te poshtron-
te trajton pa rrespekt si te hape gojen e ka te degjenruar pa kurfar syqeltesie as me ba hesap njeriun sa mizen bile hiq i aspak as kurfar
- dimensioni nuk matet a s fjala vetem interesi -por ky esht degjenerim masiv demtim i madh i nje kombi pa asnji faj -

E DISA BASTARD tani kur flasin as qe e mendon s e me ken po flet e si po flet qka te len me kuptue se qrregullimi dhe degjenerimi emndjes po kalon ne shizofereni degjenerues e kunder qdo rrespekti -rrespekti esht kult te kombet ka qene edhe te ne pjesa ma e larte e tradites ne vlerat dhe edukaten tone shekullore shpirtrore kulturore
qka do te thot gjithqka e shemben ne bastardhim ne degjenerim shkatrrim deformim
i vlerave tona me qellim ebene ket per te na poshtruar me ja henger hakun tjetrit
e po behemi gazi i botes sepse edhe ne traditen tone ka qene kjo -kur te shkosh aty hapi syte ne ke tpune mos ja ha hakun thuhej
ndersa sot si llaskuc le q e ja han hakun por me patrupsi zgerdheshen duke ja shkele vlerat me hajni me poshtrim duke ja grabite hileqarisht hilet po behen kulte dhe sjellja epa ftyre ftoftesia keto rrokullisje jan qellim i zi per ta shuar ket popul per ta lene pa pune e pa kushtetute ne menyr q ete behet shenjester e botes mbi planet per keq
kush po i organizon keto banda kriminale me pri keq keshtu ne ket mjerim nacional shkatrrues antikulturoror dhe anti prodhues ngatrresa antivlera spiunime veprime me pa drejtesi .veprime hilesh makabre ku buken token ta merr hisen grabitje hajni pa besi hile vrasje pas shpine anti ddemokraci cuberi anti vlere anti rrespekt -gjithqka antinjerzore pa kurfar konsiderate .
Pse ne keto menyra duan ta vrasin ket popull ja ku jan pasojat me mija emija njerz duan te ikun nga ky atdhe -nuk behen rastessisht keto pune por me qellim nga duar te padukshme -
Duan te na shkatrrojne ne qdo lloj pergjegjsie ndergjegje drejtesie kulture vlere emanicipimi -
duan te na shesin pordhe ne kur ne ua kmei msuar ab c ne e edukates neper shekuj te gjitha na i kan vjedhe metodat tona shekullore e sot na shesin zhvillim rekalme civilizimesh e bejne me gisht drejt nesh neper qdo lloj mediash .

na lan -edhe si fukarej edhe si te pa kulture -kur neper bote i shohim vlerat tona qe na i kan vjedhe te tjeret plas e kris plas sepse ma se pari qeveria shkele mbi njeriun e vet mbi qytetarin -kur i ndegjoj disa politikan duke fole per vlerat e traditen me vjen me vjelle nga kjo demagogji


Mendoj se vlen!
sot ne sjellje ka ndryshuar gjithqka -mohimi shkelja askush askuj si thot mirmjes a u qove kojshi -ka humbe rrespekti konsiderata tradicionale --pra gjithqka duhet rifilluar per seri -te mbledhim traditat tona ne nje kanun nga dikush qe e sht i aft dhe ti tregojme botes se ishin tonat
te gjitha qe na i kan marr ishin tradicionale te gjitha kanunet dhe kushtetuttat qe sot duhet pershtatur ne forma te pershtatjes se jetes moderne -
nEPER INSTITUCIONET TONA NUK KA DREJTESI QE KISHTE NEPER ODA TE TRADITES -
Keshtu e ka shkatrrimi kur secili lahper merr drejtime ne dore dhe munndohet qe marr pune qe si takojne -ne katun dikur kan thene kjo pune nuk esht per ne esht pune e madhe kjo -te shkojme ete thrrasim gjemajl obrine e te tjeret qe e zgjedhin se kjo nuk esht pune e vogel q ei takon a smahalles as katunit por esht pune qe duhet zgjedh ne nivel te larte pra - e sot fute hundet turlifar tarabeci ne pune te mdha sepse ka humbe logjika e rrespekti ndergjegjja -njeriu duhet me pas e ndergjegje profesionale mos i fut hundet ne nje vend e ne nje pune qe esht e madhe e nuk i takon kategorise tende e gjermanet te gjith jan ne komuna me shkolla te larta dihet ma qfar arsimi ka dhe nivelesh por shkoni shihni neper komunat e tyre se si dalin nga zyrat ose me telefon ose neper kordor shkojne vrap me e pyet njeri tjetrin konsultohen pra kshilla nga njeri tjetri marrin edhe pse kan dije qfar dihet sii e kan -
Ndersa te ne secili kryet perpjete i vjen nenqmim me vet me pyet se vet i din te gjitha ja pra dallimet ne mentalitete mjerim pra te ne po ndryshon njeriu vertet duhet te jemi real ne keto aspekte
l


Standard AW: Mendoj se vlen!
kohete fundit padrejtesia esht bere buka e perditshme -
perveq se e sht demtuar rend kulti shekullor i rrespektit
padrejtesia po ben kerdi dhe shkelja mbi njeriun -antivlera dhe servilia interesi -
degjeneruan gjithqka mendoj se esht koha te hyjmne ne nje revolucion kulturor qe nga themelet e te nisim jeten e re me vlera shtetrore
Last edited by lirik; Heute at 10:59.
lirik ėshtė nė linjė tani Bewerte diesen Beitrag von lirik Beitrag melden Beitrag bearbeiten/löschen Mit Zitat antworten Multi-Quote This Message Direkt antworten
Ungelesen Heute, 11:02 #49
lirik

Registriert seit: 09-02-07
Beiträge: 10.429
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm

Standard AW: Mendoj se vlen!
Sa i perket fjales s e lire ajo si tradicionale neper odat tona e traditat tona ku do ajo filloj te shembet si kult -
Fjala e lire mendoj se rrenjet i ka pikrisht te shqiptart bashk me demokracine -
sot ajo vidhet nga gjithfar hajni e hijaneti -
erdhi komunizmi bastard fashizmi e lloj lloj sistemesh te qoroditura e na e moren fjalen e lir e
vune nen patronat-
Merreni me mend sa shqiptari esht ne vorr e esht flijuar per fjaloen e lire e sot e kan marr klanet e menagjojne neper mediat e tyre fjalene lire edhe ktu ne f orume na e marrin -me hile harbutat fjalene lire e demokracine bile edhe lirine
Mendoj se vlen!
Amerikanet duke e pa se fjala e lire ne bote po rrezikohet emnduan fackbockun sepse te gjitha mediat e klanet kriminale fjalene lire e pervetsonin duke ia marr popullit bashk me buken nga goja dhe fjala e lire esht kushtettuta e pare e jetes njerzore

lirik
05-06-12, 11:13
Poeti i nderuar.

Eshte cmim i secilit te lexoja sado pak nga ai shpirt qe eshte i pasur nga bota qe zoteron per te krijuar vargje,edhe ti kendoje me zjarmin qe i buron nga shpirti per vendin e tij,padrejtesite qe i ben te dukshme,edhe jo vetem,,,,,,,,,,!!
Zoteri Xhelal Ferizi!

Vlerat per ate shpirt krijues ngelen ne te njejtat nota,por nqs do ishe gjithmone i fokusuar rreth dhuntise suaj do ish vertet per tu perkul si shenje respekti ne shkalle te larte.

Prano vec pergezimet e mija per vargjet e sjella nga ju,edhe shpresoj ne mirekuptim.

Mirembetshi!!
Elvio.[/QUOTE]

.......................

Kur ti shkruan mik - e shoh me vemdnje sepse e shoh se din me vlersue -
dhe ke poashtu sense e aftesi prirje mendjehollsi
dhe e ndjeke me vemendje vleren kureshtjet neper dituri
esht kjo rprije e njerzve qe i krijon natyra
ne shqiperi me shum ka prrije per lexime dhe uri per dituri
ne kosovarve na kan lazdruar burokracine dhe feudalizmat neper ballkan si komunizmi batakqi i demagogjise jugosllave
qe ka infaktuar bukur shum esht reflektuar jo pak -ndersa shqiperia ka vuajte shum nga diktatura dhe me etje i ndjeke pasurite e mendjes ne kekrim

te flm per perkrahjen mik dhe fjalen

lirik
05-06-12, 11:48
Pse nuk vjen
autori xhelal ferizi
pse nuk vjen
kur un te gjitha vargjet per ty i kam shtruar
metaforat i kam bė yje
per ty
e gjith shpirtin e kam bė art
neper gjersi ku do kam vi sy
kam zbritur currila kullimesh nga lart
e me te bukurat stine per ty
pse nuk vjen
kur un deshiroj me hy
ne secilin gjen
e te te flas me kujtimet
me kohen
kur te kam dashur ty
autori xhelal ferizi

lirik
05-06-12, 12:01
Shtohet prania ushtarake e SHBA nė Ballkan
E Marte, 05 Qershor 2012 09:36 | PDF | Print | E-mail

Pentagoni po forcon kontrollin dhe praninė ushtarake amerikane nė Ballkan, shkruan portali amerikan OpEdNews. NATO dhe luftėrat e udhėhequra nėn komandėn e saj, jo vetėm nė Ballkan, por edhe nė Afganistan dhe Irak, bėnė qė Pentagoni tė ndėrtojė kampin gjigant nė Bondsteell nė Kosovė, tri baza ajrore nė Bullgari dhe Rumani si dhe shtabe pėr operacione nė disa vende tjera.Nė njė analizė tė publikuar shqyrtohet dhe analizohet prania amerikane nė rajonin e Ballkanit, por edhe nė tėrė botėn, duke shtuar se SHBA po rrisin praninė edhe tė stėrvitjeve ushtarake nė Ballkan. Nė analizė rekomandohet se tre vendet aspirantė pėr anėtarėsim nė NATO, ish-republikat jugosllave Bosnjė- Hercegovina, Maqedonia dhe Mali i Zi si dhe shteti i katėr Gjeorgjia, nė rast se pėrfshihen nė konflikte, mund tė jenė arsye pėr njė pėrplasje midis dy forcave mė tė mėdha nukleare, transmeton INA. Autori Rik Rozof shkruan se para, gjatė dhe pas Samitit tė 25 tė NATO-s qė u mbajt nė Ēikago, Pentagoni ka vazhduar me zgjerimin e pranisė sė saj ushtarake nė ish-vendet e Jugosllavisė dhe nė vendet tjera ballkanike.

OpEdNews pėrshkruan pranimin e anėtareve tė reja nė NATO nga viti 2004, duke pėrmendur Kroacinė dhe Shqipėrinė, ndėrsa nėnvizohet se Maqedonia mund tė bėhej anėtare e barabartė nė vitin 2008, por kjo nuk ndodhi pėr shkak tė kontestit tė zvarritur tė emrit me Greqinė. NATO dhe luftėrat e udhėhequra nėn komandėn e saj, jo vetėm nė Ballkan, por edhe nė Afganistan dhe Irak, bėnė qė Pentagoni tė ndėrtojė kampin gjigant nė Bondsteell nė Kosovė, tri baza ajrore nė Bullgari dhe Rumani si dhe shtabe pėr operacione nė disa vende tjera. Analiza pėrmend edhe stėrvitjen komanduese dhe tė terrenit tė NATO qė u mbajt prej 22 – 29 maj nė Maqedoni me 2200 ushtarė nga 25 vende pėrfshirė edhe SHBA-tė. Sipas OpENews, para Samitit tė NATO-s njė numėr i madh i diplomatėve dhe analistėve kanė apeluar pėr nevojėn e njė liderizmi mė tė madh tė Amerikės qė Aleanca tė funksionojė mė mirė dhe tė mos pėrballet me pasiguri nė tė ardhmen.
.................................................. ................................................

RReziku i madh i bllokut ruso kinez esht real ku tani kan dale kundershtar te tjere plot te amerikes - amerika ehst vonuar dhe perendimi ne rastin e shqiptarve dhe ka gabuar shum ne politiken e deritashme -
mendoj se amerika duhet te derdhe triliarda dollare ne te gjitha format dhe menyrat qe trojet shqiptare te bbehen me te zhvilluarat ne bote si muri ma i garantuar i invazzioneve qe vijne nga pansllavizmi e te tjerat invazione-
shba a ja amerika po gabon -urgjentisht duhen 5 ose 6 shtete shqiptare me te drejten e vetso ne ok b -shqiperia kosova ilirida shtetii presheves i ulqinit dhe tivarit -dhe i sangjakut e qameria -
Te gjitha keto shtete duhet te jene shtetet e bashkuara shqiptare me nje f orme te veqant te funskionimit dhe te drejten e vetos ne okb -
shtetet e bashkuara shqiptare do te duhet te ken floten e vet ushtarake me te nje nde r me te fortat poashtu te jet gjithmone püerkrah perendimit dhe amerikes si aleate
-amerika duhet te mbdledhe te gjith potencialin shqiptar neper bote e ti kthej ne atdhe ne trojet shqiptare si garancion potencial per zhvillim -te behet shtet i forte i zhvilluar
dhe aleat i vertet e partner e jo keshtu shtet leckash neper kembet e botes

lirik
05-06-12, 19:38
Shtohet prania ushtarake e SHBA nė Ballkan


Pentagoni po forcon kontrollin dhe praninė ushtarake amerikane nė Ballkan, shkruan portali amerikan OpEdNews. NATO dhe luftėrat e udhėhequra nėn komandėn e saj, jo vetėm nė Ballkan, por edhe nė Afganistan dhe Irak, bėnė qė Pentagoni tė ndėrtojė kampin gjigant nė Bondsteell nė Kosovė, tri baza ajrore nė Bullgari dhe Rumani si dhe shtabe pėr operacione nė disa vende tjera.Nė njė analizė tė publikuar shqyrtohet dhe analizohet prania amerikane nė rajonin e Ballkanit, por edhe nė tėrė botėn, duke shtuar se SHBA po rrisin praninė edhe tė stėrvitjeve ushtarake nė Ballkan. Nė analizė rekomandohet se tre vendet aspirantė pėr anėtarėsim nė NATO, ish-republikat jugosllave Bosnjė- Hercegovina, Maqedonia dhe Mali i Zi si dhe shteti i katėr Gjeorgjia, nė rast se pėrfshihen nė konflikte, mund tė jenė arsye pėr njė pėrplasje midis dy forcave mė tė mėdha nukleare, transmeton INA. Autori Rik Rozof shkruan se para, gjatė dhe pas Samitit tė 25 tė NATO-s qė u mbajt nė Ēikago, Pentagoni ka vazhduar me zgjerimin e pranisė sė saj ushtarake nė ish-vendet e Jugosllavisė dhe nė vendet tjera ballkanike.

OpEdNews pėrshkruan pranimin e anėtareve tė reja nė NATO nga viti 2004, duke pėrmendur Kroacinė dhe Shqipėrinė, ndėrsa nėnvizohet se Maqedonia mund tė bėhej anėtare e barabartė nė vitin 2008, por kjo nuk ndodhi pėr shkak tė kontestit tė zvarritur tė emrit me Greqinė. NATO dhe luftėrat e udhėhequra nėn komandėn e saj, jo vetėm nė Ballkan, por edhe nė Afganistan dhe Irak, bėnė qė Pentagoni tė ndėrtojė kampin gjigant nė Bondsteell nė Kosovė, tri baza ajrore nė Bullgari dhe Rumani si dhe shtabe pėr operacione nė disa vende tjera. Analiza pėrmend edhe stėrvitjen komanduese dhe tė terrenit tė NATO qė u mbajt prej 22 – 29 maj nė Maqedoni me 2200 ushtarė nga 25 vende pėrfshirė edhe SHBA-tė. Sipas OpENews, para Samitit tė NATO-s njė numėr i madh i diplomatėve dhe analistėve kanė apeluar pėr nevojėn e njė liderizmi mė tė madh tė Amerikės qė Aleanca tė funksionojė mė mirė dhe tė mos pėrballet me pasiguri nė tė ardhmen.
.................................................. ................................................

RReziku i madh i bllokut ruso kinez esht real ku tani kan dale kundershtar te tjere plot te amerikes - amerika ehst vonuar dhe perendimi ne rastin e shqiptarve dhe ka gabuar shum ne politiken e deritashme -
mendoj se amerika duhet te derdhe triliarda dollare ne te gjitha format dhe menyrat qe trojet shqiptare te bbehen me te zhvilluarat ne bote si muri ma i garantuar i invazzioneve qe vijne nga pansllavizmi e te tjerat invazione-
shba a ja amerika po gabon -urgjentisht duhen 5 ose 6 shtete shqiptare me te drejten e vetso ne ok b -shqiperia kosova ilirida shtetii presheves i ulqinit dhe tivarit -dhe i sangjakut e qameria -
Te gjitha keto shtete duhet te jene shtetet e bashkuara shqiptare me nje f orme te veqant te funskionimit dhe te drejten e vetos ne okb -
shtetet e bashkuara shqiptare do te duhet te ken floten e vet ushtarake me te nje nde r me te fortat poashtu te jet gjithmone püerkrah perendimit dhe amerikes si aleate
-amerika duhet te mbdledhe te gjith potencialin shqiptar neper bote e ti kthej ne atdhe ne trojet shqiptare si garancion potencial per zhvillim -te behet shtet i forte i zhvilluar
dhe aleat i vertet e partner e jo keshtu shtet leckash neper kembet e botes[/QUOTE]

lirik
05-06-12, 19:40
Pse nuk vjen
autori xhelal ferizi
pse nuk vjen
kur un te gjitha vargjet per ty i kam shtruar
metaforat i kam bė yje
per ty
e gjith shpirtin e kam bė art
neper gjersi ku do kam vi sy
kam zbritur currila kullimesh nga lart
e me te bukurat stine per ty
pse nuk vjen
kur un deshiroj me hy
ne secilin gjen
e te te flas me kujtimet
me kohen
kur te kam dashur ty
autori xhelal ferizi

lirik
05-06-12, 19:58
E si te mbetem i bardhė
autori xhelal ferizi
e si te mbetem un i bardhė
e imja fytyra
ne kohrat me dy fytyra
e me shum ngjyra
koha qe ka ardhė
si quhet
a tė len tė mbetesh i bardhė
un e nje fjalė q enuk po thuhet
pysim menqurinė
ajo akoma nuk ja dalė
qė fjalen ta thot
a mund te jesh i bardhė
ne ngjyrat qe po vijne sot
autori xhelal ferizi

lirik
05-06-12, 22:16
Ėshtė fenomen i pa spjegueshem dhe per tu habitur neper kaq vite te vuajtjeve te shqiptarve ne veri t e mitrovices -ku esht e pa imagjunueshme jeta qe ata bejne aty nen nje presion te perdtishem nga serbet qetnik ku secili individ e familje aty jan heroj e shkuar herojve -per qendresen pa kurfar mbrojtje nen dhunen ne perdtishme te qetnikve dhe ne kercnime - se si edhe nė kėtė situate kaq vite q e dihet qendresa heroike e shqiptarve ne ato ane -----------------pėr vite me radhė qe nuk mund te merret me mend se ne qfar gjendje jan banoret shqiptar andej ures se ibrit asnjėri nga intelektualėt e njohur tė Kosovės-------------------- as tjera organizata shqiptare nuk dalin ne veprime apo nė skenė as njė herė ,dhe as njėri nga ta nuk e ngritėn zėrin ----------------as kolektivisht as si individ ,kundėr dhunes terrorit presionit shpernguljes se shqiptarve te mitrovices kunder zullumit tė bandave kriminale serbe nė veri tė vendit ---dhe zhvillimeve te planeve te pansllavizmit andej te cilet pregatisin poashtu rreziqe tjera per kosoven ne te ardhmen -vertet qfar populli jmei ne -asnje strategji nuk ndertohet as nga kombi a snga qeveria as miqt aleat as nga bankat botrore as nga grupe patriotike shoqata apo diqka atdhetare nga diksuh as nga biznesmenet shqiptar as nga askush qe te behet nje fond i veqant i perkrahjes per banoret e mitrovices per shkak se jan balli dhe muri kryesor i atdheut per mos depertim te me tutjeshem te armikut me ne thellsi te kosoves -
Si spjegohet kjo si mund te thuhet kjo si mund ti themi kesaj vdekje klinike te nje kombi qe vdiq ne fakt ne ket menyre e nuk rreh as shpirte as damare i tij ,Mbi cilat baza mund te mbajme ne atdhe qeveri shtet garancion jete zhvillim qytetari apo te jemi si njerz qe bejme hije mbi dhe -
Moa iniciativa e gjith kombit dhe e qeverise per shqiptart e mitrovices ku organizatat mafioze serbe shtetrore dhe politike e nga shum qendra ilegale ju ofrohen shuma marramendse shqiptarve per tej ures se ibrit vetem e vetem qe te shet nje banese serbit ne menyr qe spastrimi etnik te behet andej fakt i kryer .
Shtrohet pyetje pse keshtu shqiptart te pa organizuar si kombdhe kaq te pa intresuar per atdhe kur dihet se qfar toke te bukur kan mu ne zemer te europes .
Si ka mundsi qe shpoirti i shqiptaret del kaq egoist nje qeveri kaq e ftoft si me ken qeveri e ndon je gjapri te ftfot prej akulli qe rreqete neper bore kur dihet s ene jemi rrace interkontinentale me klime dhe bejme jpjese ne teritore te nxehta e ne gjakun e nxehte -si ka mundsi te ndertohet ky shpirte kaq egoist e kaq i ftoft kaq indeferent kaq i pa intresuar per jeten bukurine token teritorin dhe te shu“het keshtu kaq pa kuptimt qdo ndjenje kombtare e njerzore ndaj obligimeve te atdheut .
Steti i kosoves dhe shqiptaret duhet te ndrrojne urgjentisht sistemin politik-
Sistemi yne politik duhet ti kushtoj rendesi te dores se pare qytetarit banorit potencialit njeri -
njeri q e flet shqip ku ne bote dhe kjo duhet te behet ne menyre te organizuar shtetrore .
Duhet te behet lista strategjike i banorve te mitrovices qe jan shqiptar dhe ata te gjith mitrovicasit te sigurohen e te perforcohen si garancion ne ekzistence ne at q ytet dhe te ken privilegje te veqanta nga te gjith banoret tjere te kosoves per shkak te vuajtjeve te mdha qe e kan aty meserbin nen presione -
Mitrovica duhet te ket stratusin e privilegjuar ndrsa rexhimi sistemi i shtetit duhet te ndrrohet
ne ligje duke ju ofruar qytetarve bazen materiale dhe perspektiven ne format ma te mira te mundshme

lirik
05-06-12, 22:35
vendi dhe normat e inflacionit pėr tė vlerėsuar kushtet nė terren.

Raporti ka pėrmbledhur 197 shtete dhe territore qė nga Afganistani e deri te Zimbabveja pėr hartimin e indeksit tė mjerimit tė vitit 2012.
Rezultatet janė bazuar nė tė dhėnat “CIA World Fact Book” qė vlerėson shifrat pėr shtetet dhe territoret qė nuk kanė agjenci lokale tė besueshme pėr vlerėsime tė tilla.

Para Kosovės e cila u radhit e nėnta, si vende edhe mė tė mjera janė Nepali me vendin e tetė, pastaj Jemeni nė tė shtatin,
Namibia, Gjibuti, Turkmenistani, Burgina Faso, Liberia dhe e para Zimbabveja.

----------------------------------------------
Tmerri i varfrise te cilin un e kam pershkruar dhe kam alarmuar gjithmone ne jete edhe me vargje lirike
-e shum pasanikve demagog shqipfosla u kam shkruar letra ju jam d drejtuar q ete bejne diqka per kombin duke menduar s e ekan nga nje pike gjak shqiptari
-nder ta i kam shkruar edhe pacollit i cili poashtu si keta te tjeret nuk ehst gje tjeter vetem nje cope akulli pra ju jam drejtuar edhe me shkrime duke ju thene te organizohemi
e te marrim masa kombtare kunder varfrsise -bashkpunoni me popullin afrohuni me popullin
pasi qe nga ajo pra nga vafria vijne te gjitha rreziqet dhe vdekja klinike e kombit

ne te gjitha aspektet edhe ne vlera ne patriotizem etj

-si dhe ma leht realizohen qellimet e armikut kunder nesh nese ne jemi leckaman dhe kurkusha e te mjere te varfer te kptur
-varfria tani ka paraölizuar kombplet kobin e ka bere te pa aft per qdo veprim-energjik dhe per qdo vullnet ne sherbim te atdheut -

sistemi i gabuar i qeverise i cili nuk shkon ne nje fromule krejt tjeter te zgjidhjes s e ketij problemei

--poashtu esht brngosese sepse kosova esht ne borgje te mdha

por asgje nuk ehst realizuar ne sherbim te kesaj q ete zhduket varfria -


Populli shqiptar urgjentisht duhet te zugjedhe qeveri komplet te re por asnji person nga keto parti te tashme politike -por nga njerz te shkolluar qe i japin rendesi te dores se pare faktorit njeri faktorit shqiptar -
Duhet rregulluar sistemin me ligj te perkujdesjes se shtetit ndaj qytetarve -te formohen komisione te veqanta ekspertesh per dhenjen rendesi te madhe qytetarit dhe aftesimin e qytetarit -gjetjen e sponzorve ne bote nga bankat nderkombtare per zhvillimin e vendit neper mes te sa ma shum qytetarve aktiv duke i siguruar dhe angazhuar ata

YanYan
05-06-12, 23:07
Pershendetje i nderuar, Z. Xhelal Ferizi (lirik)

Une lexoj shpesh ktej ka nenforumi i letersise ngase me pelqen shume me lexu, sidomos poezi. U ban kohe qe jam ndesh me kete temen tende ketu dhe me poezite e tua neper faqe te tjera. Ma ne fund, sot, vendosa me dhane edhe une mendimin tim per shkrimet e tua dhe nje fare te vogel per ty (sepse sic e thashe mu me pelqen me lexu peozite e jo me ti ba analize karakterit tend). Edhe dicka, un si tip jam shume direkte e sme pelqen me ba lajka kshtuqe ka mundesi qe kam me ba edhe kritika pasi lavderimet dhe kritikat jane ato cka e perbejme mendimin, aq me teper ne art.
Shkrimet e tua:
Ajo qe me pelqen me shume tek shkrimet e tua eshte se jane te thjeshta per tu lexu dhe cdo varg permban ndjenje. Nga sa kam lexu, shumica e shkrimeve te tua permbajne merzi, trishtim, nerva, urrejtje, dhe realitetin qe ti ke jetu. Disa nga poezite tuaja qe une i pelqej me shume jane 'Brenga ime', 'Kur qaja si femije', Dashurija', 'Loti i nje femiu', dhe 'Une u bera ti'. Ka dhe te tjera por qe nuk ua mbaj mend titullin. Kur i lexoj, me duket sikur i perjetoj dhe kjo tregon qe ajo qe ti shkruan deperton tek lexuesi. Kete jo cdokush e arrin. Fakti qe jane reale, pra nuk jane pjelle e imagjinates tende, i jep edhe me shume ndjenje dhe nje plus te madh shkrimeve tuaja.
Per ty si autor:
Ti ke nje dhunti te madhe qe din ta shprehesh bukur ate qe shkruan por per mendimin tim gjithe urrejtja dhe mllefi jot qe ke grumbullu gjate gjithe ketyre viteve (sepse mesa kam lexu rregjimi te ka denu) te ben qe ti sot don me e 'mbyt' lexuesin me idete e tua dhe don me e 'detyru' qe ose fjala jote o ska. Jo vetem kaq, por edhe kur dikush mundohet me te kritiku apo keshillu, ti i kthehesh krejt kunder e kujton se te gjithe e kane me ty. Je gabim Z. Ferizi. Po ben gabimin me te madh. Jo shume muaj me pare, nje autor qe une e njoh ka pas qene i denuar politik dhe me beso se kur flet per vuajtjet e tij, them me vete si eshte gjalle ky njeri akoma. Por a din cfare? E admiroj aq shume sepse fjalen qe dikur ja ndaluan, sot ai e hedh ne leter pa prit gje prej askujt. Ka botuar dy libra per nje kohe te shkurter dhe me ne fund e ka realizu deshiren e tij. E ka fjalen e lire dhe ka lene dicka per brezin e ri. Ama ai nuk qahet e inatoset per kritika e as nuk behet posesiv. Njerezit nuk duan te degjojne filozofite e tua apo pse ste kan dekoru apo pse ste kan mbeshtet. Njerezit dojne me lexu poezite dhe shkrimet e tua, kaq. Shume njerez kan qene viktima duke qene te pafajshem e cdo njeri ka hallet e veta, nuk je ti i vetmi.
Shume u zgjata por ky ishte mendimi im. Ke humb besimin, admirimin, dhe pelqimin e shume lexuesve vetem nga menyra jote e komunikimit, jo sepse nuk je i afte te shkruash. Uroj te te vyjne sadopak keto mendimet e mia dhe te mi marresh me shume si keshille sesa si kritike. Me te vertete keshtu uroj!

Gjithe te mirat e pune te mbare!

lirik
06-06-12, 00:13
Pershendetje i nderuar, Z. Xhelal Ferizi (lirik)

Une lexoj shpesh ktej ka nenforumi i letersise ngase me pelqen shume me lexu, sidomos poezi. U ban kohe qe jam ndesh me kete temen tende ketu dhe me poezite e tua neper faqe te tjera. Ma ne fund, sot, vendosa me dhane edhe une mendimin tim per shkrimet e tua dhe nje fare te vogel per ty (sepse sic e thashe mu me pelqen me lexu peozite e jo me ti ba analize karakterit tend). Edhe dicka, un si tip jam shume direkte e sme pelqen me ba lajka kshtuqe ka mundesi qe kam me ba edhe kritika pasi lavderimet dhe kritikat jane ato cka e perbejme mendimin, aq me teper ne art.
Shkrimet e tua:
Ajo qe me pelqen me shume tek shkrimet e tua eshte se jane te thjeshta per tu lexu dhe cdo varg permban ndjenje. Nga sa kam lexu, shumica e shkrimeve te tua permbajne merzi, trishtim, nerva, urrejtje, dhe realitetin qe ti ke jetu. Disa nga poezite tuaja qe une i pelqej me shume jane 'Brenga ime', 'Kur qaja si femije', Dashurija', 'Loti i nje femiu', dhe 'Une u bera ti'. Ka dhe te tjera por qe nuk ua mbaj mend titullin. Kur i lexoj, me duket sikur i perjetoj dhe kjo tregon qe ajo qe ti shkruan deperton tek lexuesi. Kete jo cdokush e arrin. Fakti qe jane reale, pra nuk jane pjelle e imagjinates tende, i jep edhe me shume ndjenje dhe nje plus te madh shkrimeve tuaja.
Per ty si autor:
Ti ke nje dhunti te madhe qe din ta shprehesh bukur ate qe shkruan por per mendimin tim gjithe urrejtja dhe mllefi jot qe ke grumbullu gjate gjithe ketyre viteve (sepse mesa kam lexu rregjimi te ka denu) te ben qe ti sot don me e 'mbyt' lexuesin me idete e tua dhe don me e 'detyru' qe ose fjala jote o ska. Jo vetem kaq, por edhe kur dikush mundohet me te kritiku apo keshillu, ti i kthehesh krejt kunder e kujton se te gjithe e kane me ty. Je gabim Z. Ferizi. Po ben gabimin me te madh. Jo shume muaj me pare, nje autor qe une e njoh ka pas qene i denuar politik dhe me beso se kur flet per vuajtjet e tij, them me vete si eshte gjalle ky njeri akoma. Por a din cfare? E admiroj aq shume sepse fjalen qe dikur ja ndaluan, sot ai e hedh ne leter pa prit gje prej askujt. Ka botuar dy libra per nje kohe te shkurter dhe me ne fund e ka realizu deshiren e tij. E ka fjalen e lire dhe ka lene dicka per brezin e ri. Ama ai nuk qahet e inatoset per kritika e as nuk behet posesiv. Njerezit nuk duan te degjojne filozofite e tua apo pse ste kan dekoru apo pse ste kan mbeshtet. Njerezit dojne me lexu poezite dhe shkrimet e tua, kaq. Shume njerez kan qene viktima duke qene te pafajshem e cdo njeri ka hallet e veta, nuk je ti i vetmi.
Shume u zgjata por ky ishte mendimi im. Ke humb besimin, admirimin, dhe pelqimin e shume lexuesve vetem nga menyra jote e komunikimit, jo sepse nuk je i afte te shkruash. Uroj te te vyjne sadopak keto mendimet e mia dhe te mi marresh me shume si keshille sesa si kritike. Me te vertete keshtu uroj!

Gjithe te mirat e pune te mbare!

-----------------------------
Tė falenderoj per kėshillen dhe per komentin dhe te them nepermes meje e pervojave te mia kam shprehė padrejtesite e botes te kohes edhe per te tjeret qe nuk kan mudnsi ti shkruajne etj-

Padrejtesia e madhe jashtzakonisht emadhe dhe qnjerzorja -m♪ kan shty tė them tė vėrteten tė mos e mshefi negativen qe po shfaqet si shėmtim -fundi i fundit mik ose mike e nderuar un nuk imponohem por shprehem-
mshefja e gjaprijve duke mos ju treguar engjujve ose njerzve se ne lule ene bari mshefen gjarpij qe kafshojne do te ishte tradhti ndaj moralit dhe ndegjegjes ne jete dhe ndaj njerzise ndaj idesalit njerzor idealit tim etj-
Duhet ti tregohet njerzimit se mbrenda luleve e barit e bukurise ne nje vend ka edhe gjarpij helmues dhe te keni kujdes -pamvarsisht se sa ebukur aty ehst natyra q e paraqitet plot bukuri aty rrin edgje gjaeoij apo nuk po jetojme me ata po -e verteta qendron ne ket qė them dhe te gjith e dijne shihni dhimbjet ndjejat qe shpalosen qdo dit -shini mjerimet prosttitucionet deshtimet tradhtite pa besite shitjet e moralit sklaverine e femres vrasjet mbylljen e fjales diktatin emediave ma zi s e ne kohen e stalinit te enverit e te hitlerit -qe do te thot na rrejten se d emokracia nuk ka ardhe por monizmi komunizmi fashizmi stalinizmi hitlerizimi millosheviqizmi rracizmi varfria papunsia dredhia nepotizmi karrierizmi meritokracia -
E si qenka kjo te flijohenn njerzit per ideale te vyshken nje jete e pastaj te vjen krimi prostitucioni dorga mafioziteti mohimet neperkembja poshtrimi vetvrasjet nga uria sklalverimi -mbi 42 ushtar te ushtris e qlirimitare luftar komandant te ukqk s njerzit me te zgjedhur bijte me te mire varen veten ne litar nga zhgenjimet-kjo nuk ka ndodhe kurre ne traditen shqiptare -
Psiqika dhe morali yne per jeten ka qene me optimisti me i f orti ne bote por sistemi qnjerzor me taktiken moho poshtro dhe merr hakun te merituarit e jepi gjithqka te pa merituarit -

lirik
06-06-12, 00:23
Pershendetje i nderuar, Z. Xhelal Ferizi (lirik)

Une lexoj shpesh ktej ka nenforumi i letersise ngase me pelqen shume me lexu, sidomos poezi. U ban kohe qe jam ndesh me kete temen tende ketu dhe me poezite e tua neper faqe te tjera. Ma ne fund, sot, vendosa me dhane edhe une mendimin tim per shkrimet e tua dhe nje fare te vogel per ty (sepse sic e thashe mu me pelqen me lexu peozite e jo me ti ba analize karakterit tend). Edhe dicka, un si tip jam shume direkte e sme pelqen me ba lajka kshtuqe ka mundesi qe kam me ba edhe kritika pasi lavderimet dhe kritikat jane ato cka e perbejme mendimin, aq me teper ne art.
Shkrimet e tua:
Ajo qe me pelqen me shume tek shkrimet e tua eshte se jane te thjeshta per tu lexu dhe cdo varg permban ndjenje. Nga sa kam lexu, shumica e shkrimeve te tua permbajne merzi, trishtim, nerva, urrejtje, dhe realitetin qe ti ke jetu. Disa nga poezite tuaja qe une i pelqej me shume jane 'Brenga ime', 'Kur qaja si femije', Dashurija', 'Loti i nje femiu', dhe 'Une u bera ti'. Ka dhe te tjera por qe nuk ua mbaj mend titullin. Kur i lexoj, me duket sikur i perjetoj dhe kjo tregon qe ajo qe ti shkruan deperton tek lexuesi. Kete jo cdokush e arrin. Fakti qe jane reale, pra nuk jane pjelle e imagjinates tende, i jep edhe me shume ndjenje dhe nje plus te madh shkrimeve tuaja.
Per ty si autor:
Ti ke nje dhunti te madhe qe din ta shprehesh bukur ate qe shkruan por per mendimin tim gjithe urrejtja dhe mllefi jot qe ke grumbullu gjate gjithe ketyre viteve (sepse mesa kam lexu rregjimi te ka denu) te ben qe ti sot don me e 'mbyt' lexuesin me idete e tua dhe don me e 'detyru' qe ose fjala jote o ska. Jo vetem kaq, por edhe kur dikush mundohet me te kritiku apo keshillu, ti i kthehesh krejt kunder e kujton se te gjithe e kane me ty. Je gabim Z. Ferizi. Po ben gabimin me te madh. Jo shume muaj me pare, nje autor qe une e njoh ka pas qene i denuar politik dhe me beso se kur flet per vuajtjet e tij, them me vete si eshte gjalle ky njeri akoma. Por a din cfare? E admiroj aq shume sepse fjalen qe dikur ja ndaluan, sot ai e hedh ne leter pa prit gje prej askujt. Ka botuar dy libra per nje kohe te shkurter dhe me ne fund e ka realizu deshiren e tij. E ka fjalen e lire dhe ka lene dicka per brezin e ri. Ama ai nuk qahet e inatoset per kritika e as nuk behet posesiv. Njerezit nuk duan te degjojne filozofite e tua apo pse ste kan dekoru apo pse ste kan mbeshtet. Njerezit dojne me lexu poezite dhe shkrimet e tua, kaq. Shume njerez kan qene viktima duke qene te pafajshem e cdo njeri ka hallet e veta, nuk je ti i vetmi.
Shume u zgjata por ky ishte mendimi im. Ke humb besimin, admirimin, dhe pelqimin e shume lexuesve vetem nga menyra jote e komunikimit, jo sepse nuk je i afte te shkruash. Uroj te te vyjne sadopak keto mendimet e mia dhe te mi marresh me shume si keshille sesa si kritike. Me te vertete keshtu uroj!

Gjithe te mirat e pune te mbare!
-----------------

Esht njė kėqėsi e madhe qė po dalim tė gjith hapur e po e shprehim fjalen diskutimin -poet ne fakt ishte me se paku zanati im -te them te drejten ket ekam shikuar her pas here ma teper si hoby se sa s i profesion -por vet rrethanat jetsore me kan nxite drejt zbulimeve qe ka shkenca e shpirtit dhe materjes -
Megjithat zanai im ka qene diqka tjeter deshira ime ka qene ta sudjoj historine dhe gjeografine por kurr nuk ma kan mundsuar -poashtu futbollin besoj s e me talentin tim te lindur ne futboll do isha dikund ne nje lige te forte dhe do kisha emer po te me jepnin pak perkrahje -por me shkelen edhe ktu -
Ndjejat tjera q eme zhvilloheshin ather ishte padrejtesia shekullore ndaj kombit tim -dhe duke ndegjuar ankeaat e kombit tim e duke pa me syte emi e duke lexuar e duke e demaskuar per dit armikun u fomova qe ne rini heret si patriot dhe i dhanun mbas perkushtimit per popullin tim shtetin gjuhen vatanin te dejtat lirine etj -
Ne qdo hap ndeshja lloj lloj vlerash e antivlerash dmth te ndryshme ndeshja ne heroin dhe ne qyqarin ndeshja ne trimin dhe ne te ligun takoja bujarin fisnkiun legjendarin dhe debilin idiotin tradhtarin -jeta pastaj me qiti ne aktivitete te perkushtuara per komb in -dhe pervojat me qiten ne gjith far lloj provash e eksperiencash prandaj shum nga keto dukuri i kam shkruar ne dorshkrime e her her stilizuar ne vargje -

lirik
06-06-12, 00:36
Pershendetje i nderuar, Z. Xhelal Ferizi (lirik)

Une lexoj shpesh ktej ka nenforumi i letersise ngase me pelqen shume me lexu, sidomos poezi. U ban kohe qe jam ndesh me kete temen tende ketu dhe me poezite e tua neper faqe te tjera. Ma ne fund, sot, vendosa me dhane edhe une mendimin tim per shkrimet e tua dhe nje fare te vogel per ty (sepse sic e thashe mu me pelqen me lexu peozite e jo me ti ba analize karakterit tend). Edhe dicka, un si tip jam shume direkte e sme pelqen me ba lajka kshtuqe ka mundesi qe kam me ba edhe kritika pasi lavderimet dhe kritikat jane ato cka e perbejme mendimin, aq me teper ne art.
Shkrimet e tua:
Ajo qe me pelqen me shume tek shkrimet e tua eshte se jane te thjeshta per tu lexu dhe cdo varg permban ndjenje. Nga sa kam lexu, shumica e shkrimeve te tua permbajne merzi, trishtim, nerva, urrejtje, dhe realitetin qe ti ke jetu. Disa nga poezite tuaja qe une i pelqej me shume jane 'Brenga ime', 'Kur qaja si femije', Dashurija', 'Loti i nje femiu', dhe 'Une u bera ti'. Ka dhe te tjera por qe nuk ua mbaj mend titullin. Kur i lexoj, me duket sikur i perjetoj dhe kjo tregon qe ajo qe ti shkruan deperton tek lexuesi. Kete jo cdokush e arrin. Fakti qe jane reale, pra nuk jane pjelle e imagjinates tende, i jep edhe me shume ndjenje dhe nje plus te madh shkrimeve tuaja.
Per ty si autor:
Ti ke nje dhunti te madhe qe din ta shprehesh bukur ate qe shkruan por per mendimin tim gjithe urrejtja dhe mllefi jot qe ke grumbullu gjate gjithe ketyre viteve (sepse mesa kam lexu rregjimi te ka denu) te ben qe ti sot don me e 'mbyt' lexuesin me idete e tua dhe don me e 'detyru' qe ose fjala jote o ska. Jo vetem kaq, por edhe kur dikush mundohet me te kritiku apo keshillu, ti i kthehesh krejt kunder e kujton se te gjithe e kane me ty. Je gabim Z. Ferizi. Po ben gabimin me te madh. Jo shume muaj me pare, nje autor qe une e njoh ka pas qene i denuar politik dhe me beso se kur flet per vuajtjet e tij, them me vete si eshte gjalle ky njeri akoma. Por a din cfare? E admiroj aq shume sepse fjalen qe dikur ja ndaluan, sot ai e hedh ne leter pa prit gje prej askujt. Ka botuar dy libra per nje kohe te shkurter dhe me ne fund e ka realizu deshiren e tij. E ka fjalen e lire dhe ka lene dicka per brezin e ri. Ama ai nuk qahet e inatoset per kritika e as nuk behet posesiv. Njerezit nuk duan te degjojne filozofite e tua apo pse ste kan dekoru apo pse ste kan mbeshtet. Njerezit dojne me lexu poezite dhe shkrimet e tua, kaq. Shume njerez kan qene viktima duke qene te pafajshem e cdo njeri ka hallet e veta, nuk je ti i vetmi.
Shume u zgjata por ky ishte mendimi im. Ke humb besimin, admirimin, dhe pelqimin e shume lexuesve vetem nga menyra jote e komunikimit, jo sepse nuk je i afte te shkruash. Uroj te te vyjne sadopak keto mendimet e mia dhe te mi marresh me shume si keshille sesa si kritike. Me te vertete keshtu uroj!

Gjithe te mirat e pune te mbare!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

MIRE KENI Bė qe jeni dale te shpreheni hapur fjala ėsht mė e mirė se bashku do ta shqyrtojme ne analizė s e kush ka tė drejtė -
Mrrim shembull nje harbut dhe nje karakter te dobt qe ne jeten time kam pas rats ti takoj -kur nje njeri kombtarė njerzor me kulturė patriot veprimtar perparimtar progresiv trim i perkushtuar haste ne ndonje palaqo karrierist dyftyrsh e njeri q epriste rastin me dale prej briucave te qyqarise
-ky karrieirsti me fal ne shprehje bente ne breke m......... dhge pshurrej
kur atdhetari ja permenndte ndonje fjale per atdhe ky dridhej nga qyqaria kishte raste kur edhe e lajmronte kishte raste kur perkrah nji patrioti ka vepruar spiuni q ekohe te gjate e ka spiunuar patriotin veprimtarin -
dhe pikrisisht ky spiuni pastaj ka dale patriot -e patrioti duhet te poshtrohet perseri -Tani ka ardhe fundi dhe ky esht fundi -u pa me rastin e ushtarve te ushtrise qlirimtare te cilet i than hapur qeverise e ja perplasen ne fytyre se nuk do te lejojme qe ti dinjitetin tone e vlerat eluftes per ti neperkembe dhe per na poshtruar me bojkote injorime uri e varfri -
Trimat atdhetaret nuk kan luftuar per matrapazet -si duket matrapazet dhe profiteret e kan kuptue keq dhe e kan gjete lluks qe ne shopine te dikuj te perfitojne -kjo forme e padrejtesive ka perenduar q ete shitet ne treg te ndyre duke kaluar provimin jo nuk shiten ma skutherite e klaneve e kravatave te disa baloshave qe deri dje lkan terheq pelen per kapistre e te shesin lloj lloj reklamash sot duke shkele mbi gjakun e deshmorve e vuajtjet e te tjerve te popullit e te lotve te mjerimeve masakrave dhunimeve ne vuajtjet e te burgosurve politik etj -
Populli nuk fale ma as historia nuk jemi ne kohen e ali bungut sot qdo kush din shkrim lexim dhe kundershtoon me shkrim prandaj kur dikush e qet ndjnejen padrejtesine me ane te shkrimit kjo dikujt i dhemb sepse ka kaluar koha kur dikur shkonin te ndonje njeri pas shtat fshatrave per ta lexuar nje leter odse te ndonje berber per te nxjerre dhembelllat me mjete te kuajve -
Ne kohen e teknikes kibernmetikes dhe zhvillimeve q emundsojn emediat e internetit sot njerzit ua peprlasin ne fytyre matrapazve fjalen hapur -

lirik
06-06-12, 00:40
Pershendetje i nderuar, Z. Xhelal Ferizi (lirik)

Une lexoj shpesh ktej ka nenforumi i letersise ngase me pelqen shume me lexu, sidomos poezi. U ban kohe qe jam ndesh me kete temen tende ketu dhe me poezite e tua neper faqe te tjera. Ma ne fund, sot, vendosa me dhane edhe une mendimin tim per shkrimet e tua dhe nje fare te vogel per ty (sepse sic e thashe mu me pelqen me lexu peozite e jo me ti ba analize karakterit tend). Edhe dicka, un si tip jam shume direkte e sme pelqen me ba lajka kshtuqe ka mundesi qe kam me ba edhe kritika pasi lavderimet dhe kritikat jane ato cka e perbejme mendimin, aq me teper ne art.
Shkrimet e tua:
Ajo qe me pelqen me shume tek shkrimet e tua eshte se jane te thjeshta per tu lexu dhe cdo varg permban ndjenje. Nga sa kam lexu, shumica e shkrimeve te tua permbajne merzi, trishtim, nerva, urrejtje, dhe realitetin qe ti ke jetu. Disa nga poezite tuaja qe une i pelqej me shume jane 'Brenga ime', 'Kur qaja si femije', Dashurija', 'Loti i nje femiu', dhe 'Une u bera ti'. Ka dhe te tjera por qe nuk ua mbaj mend titullin. Kur i lexoj, me duket sikur i perjetoj dhe kjo tregon qe ajo qe ti shkruan deperton tek lexuesi. Kete jo cdokush e arrin. Fakti qe jane reale, pra nuk jane pjelle e imagjinates tende, i jep edhe me shume ndjenje dhe nje plus te madh shkrimeve tuaja.
Per ty si autor:
Ti ke nje dhunti te madhe qe din ta shprehesh bukur ate qe shkruan por per mendimin tim gjithe urrejtja dhe mllefi jot qe ke grumbullu gjate gjithe ketyre viteve (sepse mesa kam lexu rregjimi te ka denu) te ben qe ti sot don me e 'mbyt' lexuesin me idete e tua dhe don me e 'detyru' qe ose fjala jote o ska. Jo vetem kaq, por edhe kur dikush mundohet me te kritiku apo keshillu, ti i kthehesh krejt kunder e kujton se te gjithe e kane me ty. Je gabim Z. Ferizi. Po ben gabimin me te madh. Jo shume muaj me pare, nje autor qe une e njoh ka pas qene i denuar politik dhe me beso se kur flet per vuajtjet e tij, them me vete si eshte gjalle ky njeri akoma. Por a din cfare? E admiroj aq shume sepse fjalen qe dikur ja ndaluan, sot ai e hedh ne leter pa prit gje prej askujt. Ka botuar dy libra per nje kohe te shkurter dhe me ne fund e ka realizu deshiren e tij. E ka fjalen e lire dhe ka lene dicka per brezin e ri. Ama ai nuk qahet e inatoset per kritika e as nuk behet posesiv. Njerezit nuk duan te degjojne filozofite e tua apo pse ste kan dekoru apo pse ste kan mbeshtet. Njerezit dojne me lexu poezite dhe shkrimet e tua, kaq. Shume njerez kan qene viktima duke qene te pafajshem e cdo njeri ka hallet e veta, nuk je ti i vetmi.
Shume u zgjata por ky ishte mendimi im. Ke humb besimin, admirimin, dhe pelqimin e shume lexuesve vetem nga menyra jote e komunikimit, jo sepse nuk je i afte te shkruash. Uroj te te vyjne sadopak keto mendimet e mia dhe te mi marresh me shume si keshille sesa si kritike. Me te vertete keshtu uroj!

Gjithe te mirat e pune te mbare!


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
FJALEN URREJTJE DHE MLLEF QE TI E THUA SE UN E PASKAM ME MIRE DO ISHTE TA ZEVEBDSOJE NDOSHTA ME FJALEN REVOLTE HABI MOSBESIM SE DIQKA E TILLE MUND TE NDODHE
pIKRISHT NE KOHEN E ARSIMIMIT TE NJERIUT -
KAM MENDUE S ENJERIU ME ANE TE KUSHTEVE TE KOHES ARSIMIMIT DHGE ZHVILLIMEVE NBE KUSHTE TE TEKNOLOGJISE DO TE BEHET ME NJERI ME I EMANCIPUAR ME I ARSYESHEM ME MSHIRSHEM KULTURUAR NEPERMES SHKOLLES DHE GERMAVE SHKRIMIT DIJEVE DHE MUNDSIVE Q E OFRON CIVILIZIMI -POR JO QE TE JA KALOJ DJALLIT E TE DJALLZOHET GJITHNJI E MA TEPER AQ SA TE SHKON DERI ATY EKSTREMI S Q E PJESE E MADHE E NJERZISE TE MOS E DUAN JETEN PER SHKAK SE UA KA MERZITE JETEN DISA DALIN NE REVOLTA ME ARME E DISA BIEN NE LITARE DISA VDESIN DUKE MALLKUAR GJITH JETEN

lirik
06-06-12, 00:50
Pershendetje i nderuar, Z. Xhelal Ferizi (lirik)

Une lexoj shpesh ktej ka nenforumi i letersise ngase me pelqen shume me lexu, sidomos poezi. U ban kohe qe jam ndesh me kete temen tende ketu dhe me poezite e tua neper faqe te tjera. Ma ne fund, sot, vendosa me dhane edhe une mendimin tim per shkrimet e tua dhe nje fare te vogel per ty (sepse sic e thashe mu me pelqen me lexu peozite e jo me ti ba analize karakterit tend). Edhe dicka, un si tip jam shume direkte e sme pelqen me ba lajka kshtuqe ka mundesi qe kam me ba edhe kritika pasi lavderimet dhe kritikat jane ato cka e perbejme mendimin, aq me teper ne art.
Shkrimet e tua:
Ajo qe me pelqen me shume tek shkrimet e tua eshte se jane te thjeshta per tu lexu dhe cdo varg permban ndjenje. Nga sa kam lexu, shumica e shkrimeve te tua permbajne merzi, trishtim, nerva, urrejtje, dhe realitetin qe ti ke jetu. Disa nga poezite tuaja qe une i pelqej me shume jane 'Brenga ime', 'Kur qaja si femije', Dashurija', 'Loti i nje femiu', dhe 'Une u bera ti'. Ka dhe te tjera por qe nuk ua mbaj mend titullin. Kur i lexoj, me duket sikur i perjetoj dhe kjo tregon qe ajo qe ti shkruan deperton tek lexuesi. Kete jo cdokush e arrin. Fakti qe jane reale, pra nuk jane pjelle e imagjinates tende, i jep edhe me shume ndjenje dhe nje plus te madh shkrimeve tuaja.
Per ty si autor:
Ti ke nje dhunti te madhe qe din ta shprehesh bukur ate qe shkruan por per mendimin tim gjithe urrejtja dhe mllefi jot qe ke grumbullu gjate gjithe ketyre viteve (sepse mesa kam lexu rregjimi te ka denu) te ben qe ti sot don me e 'mbyt' lexuesin me idete e tua dhe don me e 'detyru' qe ose fjala jote o ska. Jo vetem kaq, por edhe kur dikush mundohet me te kritiku apo keshillu, ti i kthehesh krejt kunder e kujton se te gjithe e kane me ty. Je gabim Z. Ferizi. Po ben gabimin me te madh. Jo shume muaj me pare, nje autor qe une e njoh ka pas qene i denuar politik dhe me beso se kur flet per vuajtjet e tij, them me vete si eshte gjalle ky njeri akoma. Por a din cfare? E admiroj aq shume sepse fjalen qe dikur ja ndaluan, sot ai e hedh ne leter pa prit gje prej askujt. Ka botuar dy libra per nje kohe te shkurter dhe me ne fund e ka realizu deshiren e tij. E ka fjalen e lire dhe ka lene dicka per brezin e ri. Ama ai nuk qahet e inatoset per kritika e as nuk behet posesiv. Njerezit nuk duan te degjojne filozofite e tua apo pse ste kan dekoru apo pse ste kan mbeshtet. Njerezit dojne me lexu poezite dhe shkrimet e tua, kaq. Shume njerez kan qene viktima duke qene te pafajshem e cdo njeri ka hallet e veta, nuk je ti i vetmi.
Shume u zgjata por ky ishte mendimi im. Ke humb besimin, admirimin, dhe pelqimin e shume lexuesve vetem nga menyra jote e komunikimit, jo sepse nuk je i afte te shkruash. Uroj te te vyjne sadopak keto mendimet e mia dhe te mi marresh me shume si keshille sesa si kritike. Me te vertete keshtu uroj!

Gjithe te mirat e pune te mbare!;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

DHE JA SHIHI CITATET SHIHI METAFORAT VARGJET IDEALET DESHIRAT NDJENJAT SHPRESAT ENDRRAT BESIMET
E MIJA EMIJA TJERA KOMPONENTE TE IDEIMEVE POZITIVE E ALTERATIVAVE
TE CILAT I KAM SHPREHUR NE VARGUN TIM NEPERMES ARTIT TE SHPIRTIT -
NEPERMES SE NDERGJEGJEVE TE IDALEIT -

deshta te jem gezim
me krah mbi dhe
e ne qiell tė fluturoj
per dashuri
e atdhe


JA PRA KQA DESHTA E QKA DESHTEM KETO NUK ME TAKOJNE VETEM MUA
KETO VARGJE I KAM SHKRUAR DUKE BESUAR S E NDJEHEN ME MIJA TE TJERE NJERZ KESHTU JO VETEM SHPIRTI IM POR E KAM PYET KOHEN DHE SHPIRTIN E SAJ LOTIN E KOHES ZHGENJIMIN E KOHES THYERJET E KOHES NEPERPEKBJET EKOHES PRA SHUM ESHUM NJERZ NDJEHEN
JAN NDJENJA SHPIRTA TE MIJA E MIJA NJERZVE Q EI NDJEJNE
PRANDAJ THEM NEPERMES MEJE NDJEJNE TE TJERET
NE FORUMIN SHQIPTAR .COM NUMER AQ I MADH I NJERZVE DILNIN
PER TU SHPREHUR SA Q E ME MAHNISTE ME LENTE PA TEKST SHOPIRTI I TYRE QE DO TE THOT E GJENIN VETEN NE VARGJET E MIA
PAMVARSISHT S E KRIMINELI DELIRIUM TREMENS NIHILISTI SHIZOFREN
PSEUDONIMI DELIRIUM TREMENS BENTE KERDI ATY SEPSE ISHTE NE
STAF TE FORUMIT POR KSIHTE EDHE SHUM TE TJERE ATY ANTIKOMBTAR MEGJITHA T U BE NJE NDARJE ANIM SA Q E ESHTE PA BESUESHME
SE SA SHUM DEBATE JAN HAPUR ATY -ATY DILNIN NJERZ TE TE GJITHA PROFILEVE TE ME PERKRAHNIN E NATYRISHT EDHE KUNDERSHTAR -POR KUNDERSHTARET ISHIN TE DYSHIMT NJERZ QE I TAKONIN QARQEVE TE DYSHIMTA -NUK ISHTE VESHTIRE TE DALLOJE TENDENCEN E TYRE DHE FORMAT E KU E RRIHNIN CAKUN

lirik
06-06-12, 00:58
Mos ma quani mllef gjuaj mbi padrejtesinė
autori xhelal ferizi
mos ma quani mllef
kur gjuaj mbi padrjetesine
as urrejtje
o shekull a e shef
a e shef neper glob ket brejtje
brejtsat duke bre ne njerzine
.............
nga autori ne mergi neper vite e mote shkruan xhelal ferizi

vargjet e mia kan luftuar ku do neper fornte te moralit
ato her kan ra eher jan ngritur ne diagrame metaforash
me s emiri i analizon kritiku letrat Hysen Ibrahimi
njeriu i cili asnjiher nuk i mori asnji poeti asnji lek
per tu shprehur ai esht shpirte kritiku dhe letrari
tani esht kryetar i shoqtes se shkrimtarve te suedise
shum kush e shikon sot hysenin s i kritikun ma popullor i cili nuk merr para asnjiher
edhe pse i jan ofruar para pa hesap -por ai analizen enxjerr nga shpirti
ai thot kur merret para ja nuk mund te behesh analist lettrar
sepse aty paraja behet demon komandant e jo ndergjegjja shpirtrororja emocionalja
e jo si regjep qosja per tri fjale ti merr njimij euro e poa ja mbushe gushen lek
nuk te flet shyqyr q enuk kemi mbete ne doren e tij e te jaranave te tij thaqi pacolli surroj
e kryeprpjetet tjere te mos i permendi se jan shum

lirik
06-06-12, 01:02
Ka qa njier e pa thėnura e fjales
autori xhelal ferizi
e pa thėnura e fjales ka qa
un ja dija te gjitha lotet me fjalė
heshturazi kur ajo denesi
e leshoj lotin si valė
un e arti im
nepermes shpirtit udhes se pa faj
ne ndihme i shkuam
i tham mos qajė
ja edhe pak
e fituam
por ajo u zhgreh ne vaj
e i tha vargut tim
jo jo mbarum
un po qajė
mbi dhe
a e dini pse
se nga zoti jemi harruar
autori xhelal ferizi

Gjithkund metaforat e mia fjala ime ilaqi im mehlemet poetike shkojne aty ku duhet aty ku thrret shpirti dialogu mejdani drejtesia e padrejtsia -
e ku edijne ata matrapazet qka esht drejtesia shpirti fjala liria atdheu dashuria ndergjegjja ata e dijne vetem q esht paraja
dhe te shiten te gjitha vlerat e atdheu e kombi
per lek
edhe morali e te shkatrrohet edhe kuptimi njerzor ne jete duke ja vra te gjitha vlerat lirise e jjetes e shtetit -
edhe kuptimin si shtet e si atdhe prandaj as un a svargu im as populli e gjykimi i moralit nuk i fale ata nuk do ta klalojne provimin kaq leht se haramin do te ua qes per hunde pikrisht revolta epopullit

lirik
06-06-12, 01:47
Zot i madh leshoe nje shi
autori xhelal ferizi
le te bie me pika drite
si currili ne bukuri
ta hjeshoj shqipnine etnike

...........
kah do ne lule e neper bari
te mbeten pikat por si vesa
ne at toke qe na e la i pari
te bijne ylberat neper kthesa
...........
por si harqe me shtat ngjyra
por si vetull natyrale
permbi dete ne t- kaltra fytyra
mbi lugina fusha e male

............

le te me bjen shiu kah qerpiku
por si leng qe e ka qershia
ne gjethe ftoni e ne gjefhe fiku
le te pikon si bukuria

--------
neper strehe e neper lisa
te ja ndjeje rigat mahnitore
si diamanti ne toke me plisa
ti bijne pikat ne bregore

-----------
e kah do mbi karajfile
rrumbullake si prej ylli
vijne nga qielli aq pa hile
shkrijne mahni mbi gjethe pylli

----
bashk me to vjen dhe freskia
shpirtin malit ja njomson
si melos qe perendia
thue shpirtė tingujsh i rigon
--

neper ara e grunaja
shihen pikat aq magjike
ne livadhe e ograja
sharm tu i dhene shqipnis e etnike

------------
kur me lagun ne strehe te ballit
thua me japin shpirte te ri
por si zog shkoj dheu t e zallit
tue cicerue per ket hjeshi
.......
e me ta bukur s ka tershana
elbi e thekna e ugari
zot si gzohen dielli e hana
kur bjen shiu si pika ari

............
neper shtigje e neper prroje
nder ahije shndritė lagshtia
thua mjalte drite pike mbi hoje
ashtu embel shndrite shqipnia

...........
qiparisa ah e pisha
si me u ra kah do safire
neper ara grisha grisha
duken pikat gjevahire

-----------
e ma te bukura askund shpirtrore
se kur bien permbi qerpike
lagen ndjenjat ballinore
tue ta nxite shpirtesine magjike

-----------
kah d njomet si mahnija

ai gjelbrimi mbi ledina

kur bjen shi mbi troje te mia
qele si lule moti e stina

-
sharm ma te mire nuk vjen prej qielli
qe kullon kokrrat e zallit
ne drite hjeshie e rreze dielli
i jep dheut nje shpirte si te mallit
-----
me dehin pikat romantike
ne kollomoqe e neper fleta
kur shpoerndane freski magjike
ne pika shiu e shejte erlehta

.............
prandaj te dua un ty atdhe
shiun e lehte te eres se malit
e te perkulem permbi dhe
trashgue ne shekuj djal pas djalit

...........

lirik
07-06-12, 10:20
Qeveria jone nuk u dasht te krijoj sistem te tille antihuman e antinjeruzorė mbi modelin e amerikes ose te dikuj tjeter -
qeveria jone u mundua te marr modele te huaja per ti praktikuar si eskperiment mbi popullin emjerė e te pafajshem duke e shkatrruar ket popull ne themel.
qeveria jone mori modelin pak nga intriga e vet nga hilja e vet si strukturė e qenjeve qe jan qe per hile ja kalojne djallit-pak mori nga modeli i gjungles qe do te thot shqiptar mbijeto si te mundesh -
por gjunglen q ee ka ndertua qeveria jan edhe me te kqia mundsite s ene gjungel se perveq se ka bojkote ku do qytetari dhe te gjitha dyetrt i ka mbylle ka edhe mos lenje te kudhteve elementare ne jete se paku ne gjungel mundesh me gjete flete me ngrene -e ne atdheun tone as bari nuk mbet keshtu qeveria jone kombinoj ndertimin e sistemit -si bari qe zbriten ne sheher
katunar te pamshirė u treguan -
Qeveria jone mori ku do modele neper zimbabve nigeri etiopi neper vendet me te mjeera te botes dhe e praktikoj ket laborator sistemi duke pa njeriun kah vdes ne mjerim e varfri
ata buzqeshin e qeshin katunarisht buzqeshje tipike qe e korite katunin -katuni nuk ishte antihuman ashtu po keta hyne ne laborator te drqnive dhe dreqi i beri dreqen ma te zi se vehjten - do te mbane ne mend historia keto periudha koha kur ra zija e bukes ne kosove -
U dasht nji sistem tjeter te ndertohet deri s a populli te merr vehten .

lirik
07-06-12, 10:21
Qeveriqkė moj qeveriqkė na le tė jetojmė vetėm njė % qiqkė

lirik
07-06-12, 10:39
shum po qjane thon engjuj tė mirė
nga autori xhelal ferizi
shum po qajne zakonet tona
sa po prehet fjala e lirė
prej djallzive nder padrona

kan marr ne dorė shum faraon
atdheun tone e tė huajtė globin
don me u nda planeti jonė
diktaura po e mbjelle kobin-

qajne kahdo sot fjalt e mjera
qe po ldihen prej zingjiri
poer ty o zog s do te vjen pranvera
deri sa te ket vulat vampiri

prandaj qani o metafore
emocione e ti liri
se ka ardhe nje kohe mizore
per me u pi hilja ne dolli

ne duar te pa lara kam mbet dheu
fushat e arat e gjebrimet
dhimshėm qanė qane i yni atdheu
se po i mbjellen hile ekrimet

edhe globin ne qdo anė
kah po sa tallė sa mbreti e cari
shihja lotin ne qdo anė
si renkon ne mjedis behari

por si zogut ne mjedis sqepit
qe i shkon loti i pafajsisė
por si qyqes ne maje te shkrepit
kur vajton per fat te njerzisė

ashtu derdhet loti i malit
kah do i tokes dheu e detit
qe sa shekuj djal pas djalit
bjen mbi fusha ara te bereqetit

po ja derdhe ai hileqari
neper luftra e shtynė vampiri
ne vafri e mbane barbari

globin tone po e lidhe zingjiri

ja lidhe fjalen e lirinė
e kafshaten ja len ne fyt
e me lak ja ven tradhtinė
n te dy polet duan me embyte

si ne arktin e ne antarktik
si ne det e oqean
kah di mbillen anarkitė
faraon ne kthetra e mbajne

mje r ky glob e mjerė njerzia
qe po e ka nė dorė gospodari
rrin mbi dhe e zezė varfria
kah do ne lot denes ė rrogtari

mallkua qofshi o faraone
stinė e mote e kthetra t--zeza
neper kohe sa shum zezone
keni mbjelle per fmi e breza
autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 10:42
Oh ai qe flsite gjithmone mirė
xhelal ferizi autori ne mergim
e ne zemer ishte harbut
e maskene kishte te pshtiurė
e shpirtin ekishte hut

o ai qe flsite gjithmonė mirė
qe doli ma e zi se djalli
ma mori fjalen e lirė
atdheu po vdes nga malli

atdheu kekron fjalen time
gjuajeni me gurė at vampir
se po qane e e mjer ependa ime
ja moren fjalen elirė

autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 10:43
Qeveriqkė moj qeveriqkė
mos ngrit dolli me lot te atdheut
a ke moj shpirte ndonje qiqkė
qe te pike nga maja e kreut
autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 10:45
kapeni kapeni ate q e flsite gjithmone mirė
kapeni se ai esht vet puthadori
lidheni ate ne zingjire
se fjalen e lire ma mori

kapeni a e shihni si ikė
hapat i ka plot hile
ai prap dikund do te pike
me mbjelle dinakeri me skile

autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 11:15
Ne garat e kohrave kurva e kurvare
autori xhelal fereizi
paska qene thone nje kohė
ku edhe kurva e kurvarė
paskan dalė nė garė

kohrat paskan qen ė plot zgerdhirje

pshtirje
e zgerdheshtarė
aty
e udhtari duke pshty
me zemrim
e lendim

aty qe llon
duke ecur
ne kalim
nje i gjorė
i leckusur
udhtarė
kur koha papritur e kaplon
e ky
ne mendime thell
duke ecė me nje shkop ne dorė

udhėve te halleve
tretur
i mjerė
i gjorė
kahd dheut
e zalleve
per jete i etur
mu ne ems te halleve

dhe vjen at y
me rrembim
me plot furi
vjen gara
vjen kohe kurva e para

e vrapi i kurvarve
nje kohe kurve aty
e rremben udhtarin
me rrembim e qet para
e ai me plot kundershtim
don te bie per dhe
zvarras
e terheq gara
zvarras neper dhe
kohe kurva
e tjera kurva plot lara
zgrdhesheshin me te
e ai
protestonte
mallkonte
donte ta lenin te lirė
kohrat kurva
e maska e pshtirė
neper gara
qe turreshin me hirė
e pahir
se kush do dal me e para
ne cakun e zgerdheshur
secila kohe me e gjveshur
aty ku ne fundin e plot zhgjyr
i prisnin medaljonet e merituara
vraponin kohrat kurva
secila me e pa ftyrė
neper garat e harbuara
udhtari kerkonte liri
bertiste i leckuosuri i shkretė
e ato me plot hignrizi
e zvarrisnin tatpjete
udhtarin e fatit t ezi
neper udhet qe kishin mbete shkret
ku ai kerkonte miresi
ndonje shprse ne jete
e kohrat secila ma rruspi
zvarras neper tallje
e terhoqen
udhtarin e fatit t e zi
shpresat nga gjaku ja hoqen
ai mbeti perseri
zvarrė
i fyer
i thyer
sa her kohrat kurva endoqen
sa her deshten per ta perlyer

autori xhelal ferizi

lirik
07-06-12, 11:39
Venja dryrin gojes
Autori xhelal ferizi
venja drxrin gojes
emocionit

ose bjer plast
ose perendo

o penda ime
se fitorja esht e demonit

ik

edhe nese te thone mos u largo
mos ndegjo

a nuk e sheh qerpikun e qiellit
lot si po pikė
ik
perendo
andej
kah zeniti
i kuqrremt
kah perendon koha e diellit
ik

shko
ik


edhe nes e te thone
ata me fjalė

mos ik

ti ik
mos u ndal

ik
e shko
se vijne lotet vale vale
e te rrembejne
vese t e globit
nje dite
malet do ti thejne
pra ik


ose bjer plast

a e sheh se po fiton nji glob

qe kurre se ka pa qielli ma te zi
pra ik

venja dryrin vargut

se plast do te biesh
a i sheh te gjitha yjet
se ket glob e quajne kob
e malet
e pyjet
qe po mbesin pa bilbila
ik
se as ket a qe qelin
nuk jan ma karajfila
perendo
ose bje rplast
se prangat e telin
fjales ja qiten ne duar


koha nuk esht ma per bilbila

o penda ime
fjalen duan ta vejne ne qivur
shekujt katila
o
ik
pra ik

mashtrimi po del rrast
se edhe qeshjet e mbushen kopila


e
fjala
do te mbetet jetime
ik
ose bjer plast
e bėhu copa e thėrrime
autori xhelal ferizi
lirik u qe lindi ne shekullin qe nuk mjaftoj

lirik
07-06-12, 17:32
Sytė e saj ė
autori xhelal ferizi
nė sytė e sajė
i kam shkruar
tė gjitha bukuritė
i kam pėrjetsuar

asgjė nuk ka mbetė
pa u thėnė
nė ata sy
plot jetė
e hjeshi

nga tė gjitha jetė matejret
e kam nxjerrė metaforen
qė mahniitė

e secilen fjalė
per sytė e sajė
i kam jetėsuar
e perjetsuar
bukuritė

kujtimin do ta mbajė
per sytė e saj
neper te gjitha perjetsitė
e perjetshme
aty i kam radhitė
te gjitha jetėrat
e jetes time

e te gjitha jetė dashuritė
e jetė bukuritė

ylberave ju kam marrė zbukurime
qė ti rendisi
te gjitha mahnitė
ne sytė e sajė
un e shpirtesitė
aty do ti mbajė
ne syte e sajė

aty ne zemren time
kohen do ta mbajė

kur un
e ndjenja ime

per herė tė parė
i kemi pa syte e saj
shpirti im si ujvarė
neper shprehje
u derdh
ne melankoli
neper emocioneval valė

me me te bukurat
perkushtime
e ne puhi erjone
ne emocione
plot liegjerime
aty aq bukur
ne syte e saj
ciceroj
si sqep zogu
zemra ime
aty
per here te pare
nje valė
jete
me erdhi


me fjalė
jete
me te gjitha bukurite

kam radhite
ne sytė e sajė
i kam pa mahnitė


shprehjet
i kam gjete
ne artin vet

per syte e saj
e dehjet

e aromat

me te kėndshme

nga erėmirat

nga vargėlirat
shprehjet
e fjalė

mė tė mirat
nga skaji ne skaj
neper zemren e qiellit
kam ecur
me hapat e pa djallzuar te zmeres time
te betohem
i ndergjegja ime
se ku do kam dalė
edhe neper idle
ne fushe e ne mal
te te gjitha shpirtesive
idilive
jam shprehe
per syte esaj
neper te gjitha fneimenet emahnive
me beso
e mos me ben te qajė
te betohem
kujtimin perjetshem do ta mbaje
ne ikonat e dashurive
per syte esaj
e ne lgejnden me te larte
ne te shejten majė
me fjalė
do dal

ti shkruaj
shpalosur

pal palė
te gjitha nndjenjat e melmesave
e te kujtesave
me te shtrejta
un
dhe e imja valė
neper gjakun tim
plot damarė
si ujvarė
do te shkoj bardh nardh
shkumbzuar e kullur
ne art
me fjalė
e ne varg
si zogu q evjen nga larg
pa djallzim
ne ligjerim e cicerim
un dhe vargu im
do te kendojme
mbi secilen larsi te shejte
e majė
per syte e saj
besom
besom o shekulli im
un do ta mbaj
neper te gjith shekujt at kujtim
aty ku shkruan romane ne zemeren
e shpirtin tim
syte e saj


un edhe te gjith ndnjenajve qiellore ju thash

e hapsirave
kah do q eisha
ne per qdo skaj
me te bukurat ndjenja
i kam shpallė
e po me derdhen shprehjet ne shpirtezime rrekaje
per syte e saj


kah do
kam mbledhė
shpirtezime
neper dshirne time
e keerkime
me zemren e fjalen time


shprehje mbldoha
shpirtrore
ah ndjenja ime
un dua ti them ne te gjith ndjenjat mahnitore
po ciceroj
e nuk po prajė
te kendiüój
ne secilend egė
e shgė
embel
e ne fierajė
kendoj
e kujtoj

per sy te
e saj

o pendė
o art
me mbajė
se syte e zemres shikimit nuk mund tia ndajė
me mbeten neoper shekujt ezemres
sy te pa ndarė
perjestsisht
syte e saj

ah udhė e kujteses
loti im do ti lajė
me fjalene beses
pluhurat
qe te mos bien ne syte e saj
qastet e harreses
e koha te me mos me ndajė
nga sytė
e saj
autori xhela ferizi

lirik
07-06-12, 22:56
Realiteti politik nė Kosovė, i mbizotėruar prej regjimit antidemokratik

qė popullit ia mohon qdo lloj mirwqenje ekonomike dhe integrim te qytetarve ne ardhmeri perspektive -ku gjithqka u shit gjithqka kolonizohet -gjithqka shkatrrohet

, ku situata anrkiste ka prodhuar devijime te mdha e shkatrrime sabotime anarki dhe pa siguri te jeten dhe ekonomine e te ardhmern duke varfruar vendin jahstzakonisht


dhe ky rexhim teper i demshem toleron njė mjedis nė tė cilin klasa politike vendore ushqehet
nga ekonomia e kontrolluar kriminale klanore ku vetem nje pakice pra klani favorizohet ndersa 90 per qind e popullates vuan nga varfria papunsia ne zgrip te ekzistences
.

Politika kontrollon biznesin, biznesi kontrollon politikėn mediat dhe tendnerat poashtu behet nami ne allisverishe dhe korrupsione


. Kjo ėshtė arsyeja pse e vetmja shtresė e ngushtė e cila ėshtė pasuruar me shpejtės marramendse -shmanga emilona parave ne menyrat me misterioze vjedhjet e mdha
dhe perzgejdhja enjerzve te inkriminuar


korrupüsionet i marramanedėse nė Kosovė,
janė politikanėt e krimit ekonomik dhe biznesmenėt e politikės kriminale.

Prandaj kemi ministra qė blejnė fabrika miliona euro, prandaj kemi biznesmenė qė blejnė ministri. Pushteti blihet. Pushteti blen gjithqka dhe impnohet ne uzurpime kontroll absolut ne gjthqka edhe ne fjalene lire me keq se ne fashizem ekomunizem vetem format ndryshojne jan me te sofistikuara
.
Duke e toleruar dhe kontrolluar simbiozėn ndėrmjet politikės vendore dhe krimit ekonomik,

shantazhohen ata qe jan kunde rkorrupsionit dhe padrejtesive ata q eluftojne per progres e mirqenje dhe platforme kombtare zhvilluese ndaj atdheut

kjo esht gjendja emjeruar e pergjithsme kosovare shkaktar i ketij mjerimi esht politika dhe kreu i korruptuar
.

Aq tė zhytur janė ata nė krimin ekonomik, sa qė i vetmi vend jashtė politikės u mbetet burgu.

Kjo ėshtė arsyeja pse ata synojnė ta pėrjetėsojnė veten nė politikė duke emenduar krimin pasurimin misteriozitetin e sofistikuar nepermes maskave per tu inkriminuar
kjo forme shkatrron qytetarine dhe demton shum interesin e atdheut
.

S’do mend qė njė pjese tė kėsaj klase politike, nuk iu konvenojnė njerėzit e vullnetit tė mirė,
tė cilėt kėmbėngulin pėr ērrėnjosjen e burimit tė pėrbashkėt prej nga marrin ushqim kėto struktura kriminale:
prej shtrėngimit me dhunė tė bizneseve pėr dhėnien e ryshfeteve,

-----

kushtėzimeve e kėrcėnimeve me armė e grupe mafioze klane dinake perfide

, detyrimit tė njerėzve pėr t’ua dhėnė atyre njė pėrqindje tė caktuar nga profiti qė u sjell biznesi
keto banda kercnojne dhe nuk lene lirine e zhvillimit ne kosove


. Po tė mos ushqehej mafia ekonomike nė kėtė mėnyrė, as partitė politike nuk do ta kishin ushqimin e bollshėm

pėr mbijetesė
, dhe sigurisht qė udhėheqėsitė e tyre do tė ishin shumė mė tė ngushta.disa njerz te ndershem mundihen te luftojne dukurite negative te hatashme qe kan perfshi kosoven

disa njihen pėr vendosmėrinė e ndershme tė pamėshirshme pėr t’i shkuar deri nė fund me vendosmeri per qrrenjosjen e s e keqes ne vendin tone ku jeten enxine anarkia krimi padrejtesia per veq pengesave q ebejne serbet e agjenturat e shumta antishqiptare -

ky angazhim i sinqert e disa patriotve pėr shpėrbėrjen e strukturave tė krimit ekonomik,
mafioz politik ishte i disa personave atdhetar q e ne fakt nuk arriten pasi nuk kishin perkrahje te gjere as nga mbrenda kosoves as nga jasht kosoves

, disa u diskriminuan pabesisht nga protagonistėt e kėtij krimi.


Meqė hegjemonia e pushtetit nė Kosovė ka depėrtuar nė ēdo pore tė jetės shoqėrore
, disa patriot te ndershem e luftuan krimin pothuajse me nje vullnet
por pa mbėshtetjen e strukturave tė larta e te tjerve

dukurite negative dhe negativat qe shkatrrojne e ndertojne klane e rrjeta qe e qsin ne kurtha te perthurta situaten ne kosove
, tė cilat janė marionetė e politikės ekzistuese ata bejne demtime te mdha .

Regjimi politik aktual poashtu pengon shum per te gjete shtigjet e saj kosova
ne drejtim te progresit politikekonomik

krimi anaarkia sabotimi po synon ta degradojė kosoven
dhe ta ven nė njė konflikt qėrimi hesapesh me konflikte te gjera e qerime hedapesh personale te njerzve duke bere padrejtesi me gjithqka vjedhje pervetsime prona etj si dhe rryshfete
, duke synuar kėshtu ta largojė vėmendjen e opinionit larg pėrgjegjėsisė sė vėrtetė
qė ky sistem politik ka lidhur me kėtė ngjarje.

Strukturat kriminale ekonomike tė cilat mund tė shkatėrrohen vetėm nėpėrmjet shtetit ligjor,

dhe ligjit e personave te forte atdhetar te jep me kuptue se esht e domosdoeshme
gjak i ri ne poli9tioke dhe dijetarė te mdhej te kombit eskpert patriot te paster antikkrooruptues antikrim anti mafioz
akademik te x cilet cil lindin nga ushtrimi i tė drejtės pėr liri drejtesi prodhime progres perparim atdhe te shendoshe solidaritet ngritje te potencialit njerzor dhe vetėvendosje.
Ky shtet nuk i konvenon klasės politike aktuale dhe strukturave tė krimit ekonomik
. Sepse atyre iu konvenon gjendja ekzistuese, prej tė cilės kanė pėrfitime kriminale


marramendėse

, nė kohėn kur populli i Kosovės po zhytet edhe mė thellė nė varfėri,

e ku familjet e dėshmorėve, invalidėt e veteranėt e luftės, punėtorėt, mėsuesit, mjekėt e pensionistėt ish te burgosurit politik i janė lėnė harresės e pėrēmimit.

Kundėr krimit triumfohet mė lehtė atėherė kur liria e vetėvendosja e shqiptarve patriot
atdhetarė intelektiual te triumfojnė mbi tradhtine dhe padrejtesine ektyre klaneve kriminale dhe klasėn politike aktuale antikombtare
.

YanYan
07-06-12, 23:55
Tė falenderoj per kėshillen dhe per komentin dhe te them nepermes meje e pervojave te mia kam shprehė padrejtesite e botes te kohes edhe per te tjeret qe nuk kan mudnsi ti shkruajne etj-

Padrejtesia e madhe jashtzakonisht emadhe dhe qnjerzorja -m♪ kan shty tė them tė vėrteten tė mos e mshefi negativen qe po shfaqet si shėmtim -fundi i fundit mik ose mike e nderuar un nuk imponohem por shprehem-
mshefja e gjaprijve duke mos ju treguar engjujve ose njerzve se ne lule ene bari mshefen gjarpij qe kafshojne do te ishte tradhti ndaj moralit dhe ndegjegjes ne jete dhe ndaj njerzise ndaj idesalit njerzor idealit tim etj-
Duhet ti tregohet njerzimit se mbrenda luleve e barit e bukurise ne nje vend ka edhe gjarpij helmues dhe te keni kujdes -pamvarsisht se sa ebukur aty ehst natyra q e paraqitet plot bukuri aty rrin edgje gjaeoij apo nuk po jetojme me ata po -e verteta qendron ne ket qė them dhe te gjith e dijne shihni dhimbjet ndjejat qe shpalosen qdo dit -shini mjerimet prosttitucionet deshtimet tradhtite pa besite shitjet e moralit sklaverine e femres vrasjet mbylljen e fjales diktatin emediave ma zi s e ne kohen e stalinit te enverit e te hitlerit -qe do te thot na rrejten se d emokracia nuk ka ardhe por monizmi komunizmi fashizmi stalinizmi hitlerizimi millosheviqizmi rracizmi varfria papunsia dredhia nepotizmi karrierizmi meritokracia -
E si qenka kjo te flijohenn njerzit per ideale te vyshken nje jete e pastaj te vjen krimi prostitucioni dorga mafioziteti mohimet neperkembja poshtrimi vetvrasjet nga uria sklalverimi -mbi 42 ushtar te ushtris e qlirimitare luftar komandant te ukqk s njerzit me te zgjedhur bijte me te mire varen veten ne litar nga zhgenjimet-kjo nuk ka ndodhe kurre ne traditen shqiptare -
Psiqika dhe morali yne per jeten ka qene me optimisti me i f orti ne bote por sistemi qnjerzor me taktiken moho poshtro dhe merr hakun te merituarit e jepi gjithqka te pa merituarit -


Esht njė kėqėsi e madhe qė po dalim tė gjith hapur e po e shprehim fjalen diskutimin -poet ne fakt ishte me se paku zanati im -te them te drejten ket ekam shikuar her pas here ma teper si hoby se sa s i profesion -por vet rrethanat jetsore me kan nxite drejt zbulimeve qe ka shkenca e shpirtit dhe materjes -
Megjithat zanai im ka qene diqka tjeter deshira ime ka qene ta sudjoj historine dhe gjeografine por kurr nuk ma kan mundsuar -poashtu futbollin besoj s e me talentin tim te lindur ne futboll do isha dikund ne nje lige te forte dhe do kisha emer po te me jepnin pak perkrahje -por me shkelen edhe ktu -
Ndjejat tjera q eme zhvilloheshin ather ishte padrejtesia shekullore ndaj kombit tim -dhe duke ndegjuar ankeaat e kombit tim e duke pa me syte emi e duke lexuar e duke e demaskuar per dit armikun u fomova qe ne rini heret si patriot dhe i dhanun mbas perkushtimit per popullin tim shtetin gjuhen vatanin te dejtat lirine etj -
Ne qdo hap ndeshja lloj lloj vlerash e antivlerash dmth te ndryshme ndeshja ne heroin dhe ne qyqarin ndeshja ne trimin dhe ne te ligun takoja bujarin fisnkiun legjendarin dhe debilin idiotin tradhtarin -jeta pastaj me qiti ne aktivitete te perkushtuara per komb in -dhe pervojat me qiten ne gjith far lloj provash e eksperiencash prandaj shum nga keto dukuri i kam shkruar ne dorshkrime e her her stilizuar ne vargje -


MIRE KENI Bė qe jeni dale te shpreheni hapur fjala ėsht mė e mirė se bashku do ta shqyrtojme ne analizė s e kush ka tė drejtė -
Mrrim shembull nje harbut dhe nje karakter te dobt qe ne jeten time kam pas rats ti takoj -kur nje njeri kombtarė njerzor me kulturė patriot veprimtar perparimtar progresiv trim i perkushtuar haste ne ndonje palaqo karrierist dyftyrsh e njeri q epriste rastin me dale prej briucave te qyqarise
-ky karrieirsti me fal ne shprehje bente ne breke m......... dhge pshurrej
kur atdhetari ja permenndte ndonje fjale per atdhe ky dridhej nga qyqaria kishte raste kur edhe e lajmronte kishte raste kur perkrah nji patrioti ka vepruar spiuni q ekohe te gjate e ka spiunuar patriotin veprimtarin -
dhe pikrisisht ky spiuni pastaj ka dale patriot -e patrioti duhet te poshtrohet perseri -Tani ka ardhe fundi dhe ky esht fundi -u pa me rastin e ushtarve te ushtrise qlirimtare te cilet i than hapur qeverise e ja perplasen ne fytyre se nuk do te lejojme qe ti dinjitetin tone e vlerat eluftes per ti neperkembe dhe per na poshtruar me bojkote injorime uri e varfri -
Trimat atdhetaret nuk kan luftuar per matrapazet -si duket matrapazet dhe profiteret e kan kuptue keq dhe e kan gjete lluks qe ne shopine te dikuj te perfitojne -kjo forme e padrejtesive ka perenduar q ete shitet ne treg te ndyre duke kaluar provimin jo nuk shiten ma skutherite e klaneve e kravatave te disa baloshave qe deri dje lkan terheq pelen per kapistre e te shesin lloj lloj reklamash sot duke shkele mbi gjakun e deshmorve e vuajtjet e te tjerve te popullit e te lotve te mjerimeve masakrave dhunimeve ne vuajtjet e te burgosurve politik etj -
Populli nuk fale ma as historia nuk jemi ne kohen e ali bungut sot qdo kush din shkrim lexim dhe kundershtoon me shkrim prandaj kur dikush e qet ndjnejen padrejtesine me ane te shkrimit kjo dikujt i dhemb sepse ka kaluar koha kur dikur shkonin te ndonje njeri pas shtat fshatrave per ta lexuar nje leter odse te ndonje berber per te nxjerre dhembelllat me mjete te kuajve -
Ne kohen e teknikes kibernmetikes dhe zhvillimeve q emundsojn emediat e internetit sot njerzit ua peprlasin ne fytyre matrapazve fjalen hapur -


FJALEN URREJTJE DHE MLLEF QE TI E THUA SE UN E PASKAM ME MIRE DO ISHTE TA ZEVEBDSOJE NDOSHTA ME FJALEN REVOLTE HABI MOSBESIM SE DIQKA E TILLE MUND TE NDODHE
pIKRISHT NE KOHEN E ARSIMIMIT TE NJERIUT -
KAM MENDUE S ENJERIU ME ANE TE KUSHTEVE TE KOHES ARSIMIMIT DHGE ZHVILLIMEVE NBE KUSHTE TE TEKNOLOGJISE DO TE BEHET ME NJERI ME I EMANCIPUAR ME I ARSYESHEM ME MSHIRSHEM KULTURUAR NEPERMES SHKOLLES DHE GERMAVE SHKRIMIT DIJEVE DHE MUNDSIVE Q E OFRON CIVILIZIMI -POR JO QE TE JA KALOJ DJALLIT E TE DJALLZOHET GJITHNJI E MA TEPER AQ SA TE SHKON DERI ATY EKSTREMI S Q E PJESE E MADHE E NJERZISE TE MOS E DUAN JETEN PER SHKAK SE UA KA MERZITE JETEN DISA DALIN NE REVOLTA ME ARME E DISA BIEN NE LITARE DISA VDESIN DUKE MALLKUAR GJITH JETEN


DHE JA SHIHI CITATET SHIHI METAFORAT VARGJET IDEALET DESHIRAT NDJENJAT SHPRESAT ENDRRAT BESIMET
E MIJA EMIJA TJERA KOMPONENTE TE IDEIMEVE POZITIVE E ALTERATIVAVE
TE CILAT I KAM SHPREHUR NE VARGUN TIM NEPERMES ARTIT TE SHPIRTIT -
NEPERMES SE NDERGJEGJEVE TE IDALEIT -

deshta te jem gezim
me krah mbi dhe
e ne qiell tė fluturoj
per dashuri
e atdhe


JA PRA KQA DESHTA E QKA DESHTEM KETO NUK ME TAKOJNE VETEM MUA
KETO VARGJE I KAM SHKRUAR DUKE BESUAR S E NDJEHEN ME MIJA TE TJERE NJERZ KESHTU JO VETEM SHPIRTI IM POR E KAM PYET KOHEN DHE SHPIRTIN E SAJ LOTIN E KOHES ZHGENJIMIN E KOHES THYERJET E KOHES NEPERPEKBJET EKOHES PRA SHUM ESHUM NJERZ NDJEHEN
JAN NDJENJA SHPIRTA TE MIJA E MIJA NJERZVE Q EI NDJEJNE
PRANDAJ THEM NEPERMES MEJE NDJEJNE TE TJERET
NE FORUMIN SHQIPTAR .COM NUMER AQ I MADH I NJERZVE DILNIN
PER TU SHPREHUR SA Q E ME MAHNISTE ME LENTE PA TEKST SHOPIRTI I TYRE QE DO TE THOT E GJENIN VETEN NE VARGJET E MIA
PAMVARSISHT S E KRIMINELI DELIRIUM TREMENS NIHILISTI SHIZOFREN
PSEUDONIMI DELIRIUM TREMENS BENTE KERDI ATY SEPSE ISHTE NE
STAF TE FORUMIT POR KSIHTE EDHE SHUM TE TJERE ATY ANTIKOMBTAR MEGJITHA T U BE NJE NDARJE ANIM SA Q E ESHTE PA BESUESHME
SE SA SHUM DEBATE JAN HAPUR ATY -ATY DILNIN NJERZ TE TE GJITHA PROFILEVE TE ME PERKRAHNIN E NATYRISHT EDHE KUNDERSHTAR -POR KUNDERSHTARET ISHIN TE DYSHIMT NJERZ QE I TAKONIN QARQEVE TE DYSHIMTA -NUK ISHTE VESHTIRE TE DALLOJE TENDENCEN E TYRE DHE FORMAT E KU E RRIHNIN CAKUN

Populli ka thane: Fjalet e shumta jane fukarallek!
Tu deshten 5 postime te gjata per te shpreh ato qe i kam ba bold. Kishe mujt krejt kollaj me i ba ne nje postim te vetem. Njerezit lodhen duke lexu rresht pas rreshti te njejten gje. Ku je me i than dicka qe se dijne, jo dicka qe e dijne sepse mandej bahesh i merzitshem edhe njerezit humbin interesin.
Kam vu re qe je nje person teper idealist, aq shume sa e tejkalon. Bota nuk u ba sot e keqe. Ajo ka qene gjithmone e tille. E vetmja gje qe ka ndryshu eshte se gjithcka ka evolu, shume njerez jane shkollu dhe sic ti duhet ta dish mire: dituria eshte fuqi. Fuqia ka kriju dhe zhvillu shume gjera; nje nder me te rendesishmet, teknologjine. Pra duke shku edhe njehere tek bota e keqe, teknologjia na i sjell ne sekond. Nqs me perpara a vra nje njeri edhe esht dashk me kalu male e lumenj me e shpernda lajmin, sot merr ne tel apo e shkrun ne rrjet ku e lexon gjithkush. E shume e shume gjera te tjera. Pra me ken idealist, je i humbur ngaqe bota perfekte nuk ka egzistu asnjehere e as nuk do egzistoje. As ne shqiptaret nuk jena perfekt, nuk kemi qene, e as do jemi. Fatkeqsisht. Prandaj ma mire me ken realist. Si eshte vendi bahet kuvendi dhe ti e une si indivite te nje shoqeria duhet me jetu ne ate shoqeri me parimet tona duke u pershtat sadopak me vendin por pa i ra ndesh kujt. Shume njerez identifikohen me shkrimet e tua sepse edhe ato i kan perjetu ato gjera por shumica i lexon si nje *memoir.
...se u zgjata shume edhe une. Ajo qe po du me thane asht qe vazhdo te shkruash pa dhene shume shpjegime se te gjithe e dime se ne cbote jetojme. Shkruaj dhe na lejo qe per nje moment te na dale edhe ne pa syve ajo qe te ka dal ty kur e ke shkru ate poezi apo shkrim. Kaq. Mos u merr me tha e sme tha. Prano lavderimet e kritikat, pyetjet e pergjigjet, e atehere ke me u ndje edhe ti me mire...se ma shume kan me te lexu.
PS. Sa per ate pjesen e nenvizume, kritiku ne qark te dyshimte? Vertet? A shef ca shkruan. Kshu flasin komunistat sot. Nuk i behet vone kujt sot se ti po shkruan e cfar po shkruan..aq me teper nje personi nga bota virtuale. E ca tash, mos me me pelqy mu disa shkrimet tuaja e me te than 'ktu ja ke fut kot' kekam edhe une qark te dyshimte ah? :biggrin:

Qofsh ti qe je & mos u bash me te hyp vetja n'qejf.
Me shume respekt & deshire me lexu gjera te bukura
dhe me shprese se nuk mi merr keshillat per te keq
YanYan

http://data.whicdn.com/images/29202214/tumblr_m3otbucEKq1qcj84mo1_500_large.jpg

lirik
08-06-12, 00:11
Populli ka thane: Fjalet e shumta jane fukarallek!
Tu deshten 5 postime te gjata per te shpreh ato qe i kam ba bold. Kishe mujt krejt kollaj me i ba ne nje postim te vetem. Njerezit lodhen duke lexu rresht pas rreshti te njejten gje. Ku je me i than dicka qe se dijne, jo dicka qe e dijne sepse mandej bahesh i merzitshem edhe njerezit humbin interesin.
Kam vu re qe je nje person teper idealist, aq shume sa e tejkalon. Bota nuk u ba sot e keqe. Ajo ka qene gjithmone e tille. E vetmja gje qe ka ndryshu eshte se gjithcka ka evolu, shume njerez jane shkollu dhe sic ti duhet ta dish mire: dituria eshte fuqi. Fuqia ka kriju dhe zhvillu shume gjera; nje nder me te rendesishmet, teknologjine. Pra duke shku edhe njehere tek bota e keqe, teknologjia na i sjell ne sekond. Nqs me perpara a vra nje njeri edhe esht dashk me kalu male e lumenj me e shpernda lajmin, sot merr ne tel apo e shkrun ne rrjet ku e lexon gjithkush. E shume e shume gjera te tjera. Pra me ken idealist, je i humbur ngaqe bota perfekte nuk ka egzistu asnjehere e as nuk do egzistoje. As ne shqiptaret nuk jena perfekt, nuk kemi qene, e as do jemi. Fatkeqsisht. Prandaj ma mire me ken realist. Si eshte vendi bahet kuvendi dhe ti e une si indivite te nje shoqeria duhet me jetu ne ate shoqeri me parimet tona duke u pershtat sadopak me vendin por pa i ra ndesh kujt. Shume njerez identifikohen me shkrimet e tua sepse edhe ato i kan perjetu ato gjera por shumica i lexon si nje *memoir.
...se u zgjata shume edhe une. Ajo qe po du me thane asht qe vazhdo te shkruash pa dhene shume shpjegime se te gjithe e dime se ne cbote jetojme. Shkruaj dhe na lejo qe per nje moment te na dale edhe ne pa syve ajo qe te ka dal ty kur e ke shkru ate poezi apo shkrim. Kaq. Mos u merr me tha e sme tha. Prano lavderimet e kritikat, pyetjet e pergjigjet, e atehere ke me u ndje edhe ti me mire...se ma shume kan me te lexu.
PS. Sa per ate pjesen e nenvizume, kritiku ne qark te dyshimte? Vertet? A shef ca shkruan. Kshu flasin komunistat sot. Nuk i behet vone kujt sot se ti po shkruan e cfar po shkruan..aq me teper nje personi nga bota virtuale. E ca tash, mos me me pelqy mu disa shkrimet tuaja e me te than 'ktu ja ke fut kot' kekam edhe une qark te dyshimte ah? :biggrin:

Qofsh ti qe je & mos u bash me te hyp vetja n'qejf.
Me shume respekt & deshire me lexu gjera te bukura
dhe me shprese se nuk mi merr keshillat per te keq
YanYan

http://data.whicdn.com/images/29202214/tumblr_m3otbucEKq1qcj84mo1_500_large.jpg


Faleminderit per ket kafe te kthefsha me te mirė ty-un e thash fjalen time aty ku e qka munda ne fakt asksuh nga lexuesit nuk e kupton diagnozen as formulen tende te formulimit per te definuar qartė ku jan vrejtjet tua dhimbjet tua perfundimi i arsyeshem-
Ti shkruan se elektronika paka arrite sot q ete shperndaje lajmin shpejt -q - lidhje ka kjo me mua dhe me temen nuk e di-
Ne menyre alegorike sikur me quan teper idelist me kaq poe kuptoj meselen-por ne realizmat e mi nuk qenke thelluar -
Ti shtron do pyetje e shkruan disa fjalė por diqka konkrete ketu nuk shohim-
Megjithat mirė qe jeni angazhuar ne diskutime -ndoshta ndonjeher hyn ne thelb te qeshtjes

......................

Ne luftojme me fjalen dhe me penden -me shekuj esht ndaluar fjala te populli shqiptr dhe te shum popuj-sot fjala flet e vret shum kush ka menduar s e do te kaloj mbi njerz pa u denoncuar -
ka harruar se sot fjala shkruhet
ndoshta dikuj i djeg e mos i mbroj ata te cilet kan filluar te jen te urryer
esht penduar edhe vet toka q ei ka krijuar-
kurr mos e mbaj anen e tyre se shkon ne ferr bashk me ta

lirik
08-06-12, 00:11
Populli ka thane: Fjalet e shumta jane fukarallek!
Tu deshten 5 postime te gjata per te shpreh ato qe i kam ba bold. Kishe mujt krejt kollaj me i ba ne nje postim te vetem. Njerezit lodhen duke lexu rresht pas rreshti te njejten gje. Ku je me i than dicka qe se dijne, jo dicka qe e dijne sepse mandej bahesh i merzitshem edhe njerezit humbin interesin.
Kam vu re qe je nje person teper idealist, aq shume sa e tejkalon. Bota nuk u ba sot e keqe. Ajo ka qene gjithmone e tille. E vetmja gje qe ka ndryshu eshte se gjithcka ka evolu, shume njerez jane shkollu dhe sic ti duhet ta dish mire: dituria eshte fuqi. Fuqia ka kriju dhe zhvillu shume gjera; nje nder me te rendesishmet, teknologjine. Pra duke shku edhe njehere tek bota e keqe, teknologjia na i sjell ne sekond. Nqs me perpara a vra nje njeri edhe esht dashk me kalu male e lumenj me e shpernda lajmin, sot merr ne tel apo e shkrun ne rrjet ku e lexon gjithkush. E shume e shume gjera te tjera. Pra me ken idealist, je i humbur ngaqe bota perfekte nuk ka egzistu asnjehere e as nuk do egzistoje. As ne shqiptaret nuk jena perfekt, nuk kemi qene, e as do jemi. Fatkeqsisht. Prandaj ma mire me ken realist. Si eshte vendi bahet kuvendi dhe ti e une si indivite te nje shoqeria duhet me jetu ne ate shoqeri me parimet tona duke u pershtat sadopak me vendin por pa i ra ndesh kujt. Shume njerez identifikohen me shkrimet e tua sepse edhe ato i kan perjetu ato gjera por shumica i lexon si nje *memoir.
...se u zgjata shume edhe une. Ajo qe po du me thane asht qe vazhdo te shkruash pa dhene shume shpjegime se te gjithe e dime se ne cbote jetojme. Shkruaj dhe na lejo qe per nje moment te na dale edhe ne pa syve ajo qe te ka dal ty kur e ke shkru ate poezi apo shkrim. Kaq. Mos u merr me tha e sme tha. Prano lavderimet e kritikat, pyetjet e pergjigjet, e atehere ke me u ndje edhe ti me mire...se ma shume kan me te lexu.
PS. Sa per ate pjesen e nenvizume, kritiku ne qark te dyshimte? Vertet? A shef ca shkruan. Kshu flasin komunistat sot. Nuk i behet vone kujt sot se ti po shkruan e cfar po shkruan..aq me teper nje personi nga bota virtuale. E ca tash, mos me me pelqy mu disa shkrimet tuaja e me te than 'ktu ja ke fut kot' kekam edhe une qark te dyshimte ah? :biggrin:

Qofsh ti qe je & mos u bash me te hyp vetja n'qejf.
Me shume respekt & deshire me lexu gjera te bukura
dhe me shprese se nuk mi merr keshillat per te keq
YanYan

http://data.whicdn.com/images/29202214/tumblr_m3otbucEKq1qcj84mo1_500_large.jpgNuk e besoj se e kutpojne te tjeret se qka ke dashur te thuash ketu ne ket paraqitje

lirik
08-06-12, 00:18
yan -ma mire gjyko padrejtesine -sepse gjykimi i padrejtesise nuk esht ndojne idalizem i veqant as opium por detyre e shejte lufte kunder s e keqes -qe sht me dy kembet ne toke reale dhe praktike

lirik
08-06-12, 00:20
pajtimi mepadrejtesine do te thot pajtim me te keqen me krimin -te ne ka aq shum te kqia -
sa qe bota po neveritet -shum shqiptar kan marre arratine malet - e ti ti pse nuk e merr arra“tine pse nuk bertet deri ne qiell per ket katran q ei ra atdheut nga kanibalet

lirik
08-06-12, 00:22
dikush si duket po te dhimbset po shihet s e kush me vjen keq -jam betuar te zezes te mos i them e bardhe e verteta e ka fillimin e hidhur por fundin e emebel

YanYan
08-06-12, 00:22
Nuk e besoj se e kutpojne te tjeret se qka ke dashur te thuash ketu ne ket paraqitje

Rendesi ka me e kuptu ti sepse per ty e kisha jo per te tjere. Shqip fola. Gjithsesi ska rendesi. Ti i di me mire punet e tua :smile:

lirik
08-06-12, 00:24
vargu im permbane dashuri metaforė gjykim arsye te shedosha praktike ideal kerkesa motive shtytje pezm zhgenjim e gjithqka nga jeta ebrenda jetes
vargun tim e ka zberthyer shum bukur kritiku letratr hyesen ibrahimi dhe secili nuk mund te ket aftesi te perceptuarit
e te analizuarit natyrisht s e jo -lete merren kritiket letrar me vargun tim e te secilit -
por jo te shkruhen paragjykime paushalle

lirik
08-06-12, 00:26
Rendesi ka me e kuptu ti sepse per ty e kisha jo per te tjere. Shqip fola. Gjithsesi ska rendesi. Ti i di me mire punet e tua :smile:
....................

bota ka qene gjith e shtrember por edhe e drejte ket e dijme te gjith
-ndersa sot ka kaluar kufijte e se keqes -se paku ta themi ket me fjale
pasi nga e drejta e qytetarise na kan privuar klanet

YanYan
08-06-12, 00:27
dikush si duket po te dhimbset po shihet s e kush me vjen keq -jam betuar te zezes te mos i them e bardhe e verteta e ka fillimin e hidhur por fundin e emebel

Ah, dolem tek shkrimi im. Mos u ngut. Ashtu si te livdova, ashtu edhe te kritikova. Te thashe se jam e drejtperdrejte por me duket se ti kte gje nuk e respekton, se spo them me e pranu. Spo me dhimbset askush se askush spo me intereson. Dhashe mendimin tim. Kaq. Mos i bjer ma gjate.
Per arsye se t'respektoj e spo du me fol ma, po e mbylli ma kaq ne kete teme :smile:
Gjith t'mirat!

lirik
08-06-12, 00:28
bota nuk esht klaneve ata nuk ekan te drejten e globit ta bejne globin prone te tyre ne ket jete ne toke jemi edhe te tjere njerz qe kekrojme kushte jete dhe ekzistence -mos mbaj anen e te privilegjuarve

lirik
08-06-12, 00:30
le te gjykojne edhe te tjeret ne ket teme qka ke dashte te thuash

lirik
08-06-12, 00:34
pak po te duket s ejemi te humbur jo si idealist por edhe si njerz -ne nuk kemi adresa as ne atdheun tone sepse na lan pa adresa pa identitet -per qfar ideali e ke fjalen -ideali yne esht buka dhe te na thrret dikush me emer embiemer ne token tone por token e kan pervetsue ata qe nuk ishin kurr te saj-
ata erdhen dikah tjeter ne toke dhe u bene pronar -
hahahaaaaaa qfar cinizmi kohor thuaj ku e ke hallin emos ik nga analizat -
nje dite do te thone edhe te tjeret diqka ne ket teme le te shihet pra gjithqka nga kendveshtrimet e te gjithve

lirik
08-06-12, 00:39
Gojen deshten te ma mbyllin
autori xhelal ferizi
gojen penden deshten te ma mbyllin hijet
e frejt te na i venin te kalit
te na i vrasin rruget shkollat dijet
nepr shekuj djale pas djalit

hesht me than
eeshe kur ne
pshurrim shekkullin ne qafė
e kur ti sheh
mos fol
mos ben gafė
se te shtiem ne dhe
mos shkruaj asnji shkrole
rri si blbil i pa cicerime mbi dhe

ata jan kanibal
ata jan diktati
ata duan ta ndalojne secilen fjalė
pse vuan poeti i ngrati
autori xhelal ferizi

lirik
08-06-12, 00:44
duhet pershtat me vendin pa i ra ndesh askujte -
kjo quhet mbylli syte para te gjitha te kqiave-
jugosllavet me thonin dikure -
ather ne rini kur me merrnin ne pyetje e me burgosnin
hesht harroje varrose penden dhe fjalen -
se nuk ke gjasa te behesh hero kush te ndegjon kush te don kush te perkrahe -
prandaj ule koken shikoje punen tende me mire tga qet -
se populli vetem do te tallet me ty -
por ne nuk heshtem ne shkruam u burguam per ket dite edhe pse dita jone akoma nuk ka ardhe
edhe nes enuk na vjen ne le te ju vjen brezave

lirik
08-06-12, 00:45
yan yan nuk di se kush kush je -a je ajo qe thua keshilla nga dhimbjet apo te dhimbset dikush -qe un po e godas nuk e di

lirik
08-06-12, 21:08
Plagėt kombėtare, shėrohen duke i pranuar, dhe duke i diskutuar -
dhe duke dashur qė tė tejkalohen

por jo me heshtje e mshefje e qyqari
, jo me diskurs patetik, e pajtim kapituellues per shkak se dikush dikuj i trembet
por plaget sherohen me veprime tė menduara dhe nė shėrbim tė kauzės sė drejtė kombėtare
dhe nė funksion tė progresit kombėtar.

lirik
08-06-12, 21:14
Ne kėtė kohe mizore politika jone uzurpoj gjithqka por edhe njerzit e pa ndergjegjshem grabiten -llaskucat e skuthat e deri djeshem q e rrinin skutave mshefeshin duke mos vepruar asgje hiq kurr per atdhe-
e disa te cilet spiunuan edhe te afermit konshijte shoket e qka jo
-

anarkia qe po na sundon, panshirshhem ne kėto momente teper te liga te kohes ndoshta sa i perket padrejtesise nde r me te ligat ne historine kombtare--nuk ka ndodhe te ket padreejtesi te tilla kaq shkelsse dhe dehnje perparsie matrapazve e te pa merituarve -
po kaljom eneper kohe mizore te pa drejta
nneper te cilat po kalojmė nerper nje padrejtesiq ema pare se ka bdegjuar historia kombtare
nje jete plot varfri papunsi perbuzje enjerzve egoizem shkatrrim vjedhje grabitje
, plot ankth e dėshpėrim e poshtrsi
, plot zhgėnjim e psherėtima, plot mllef e urrejtje
, logjika nė thotė se diku duhet kėrkuar shkaqet

lirik
08-06-12, 21:15
poshte kjo tradhti dhe stop kesaj tradhtie bizari e

lirik
12-06-12, 01:39
Mė gjuajten me anti jetė
autori xhelal ferizi
mė gjuajten me anti jetė
vetem pse un
isha poetike bletė
neper bukuri kombtare
mbidhja visare
e bukuri arbėrore
nepr nektare
kendoja edhe kur toka jonė
ishte nė zgrip
nė buzė te gremines
ne mbijetesė
un i biri kanarines
i bilbilit
ne me s te stines
nen thundren e katilit
kendoja
ne me s te stuhive
ne mes te shkretires lulzoja
prandaj mėritė e armikut
mė gjuajten me shigjetė
e me shum shigjeta
ne jetė
me gjuajten ne krah
per te mi thyer

se un u bėr a zog

qe kendon per troje te veta

nuk deshta ta le kengenn te shkretė
as vargun e fjalen
un neper shum udhė u treta
duke derdhė kombtarisht valen
nga poemat e mia
sa shum yjet ne qiell u ndalen
u ndalen
edhe kureshtjet panteone
e vet gjersia
e qiellit

ato shikuan kah shqipnia
kur un
lotet e buzqeshjet
neper vargjet e mia
ua thash neper nje zemer
zemer ku mbinte
ardhmeria
ajo quhej liria
ma i bukuri emer
prandaj dinakeria
mėria

kah do me shigjeta
gjuante ne mua ne vargjet e mia
kur ato i ligjeronte jeta
shkruar nga autori xhelal ferizi

lirik
12-06-12, 02:28
[Qeveria jone nuk u dasht te krijoj sistem te tille antihuman e antinjerzorė faraonesh si ne kohen e faraonve -
ose mbi modelin endonje feudalizme ose mbi modelin eeger kapitalsu ist te amerikes ose te dikuj tjeter -

Qeveria jone u mundua te marr modele te huaja te egra klanore
per ti praktikuar si eskperiment mbi popullin e mjerė e te pafajshem shqiptarė. duke e shkatrruar ket popull ne themel.

Qeveria shqipfolse jone mori modelin pak nga intriga e vet nga katilia evet si natyrė katile -
e nga hilja e vet- si strukturė e qenjeve qe jan klane hilesh -
qe per hile ja kalojne djallit- poashtu pak mori nga modeli i gjungles
qe do te thot shqiptar mbijeto si te mundesh -

Por gjunglen q e e ka ndertua qeveria ne jeten e perditshme te mbijetetsave kushtet e shqiptarve e jan edhe me te kqia
se ne gjungel mundsite e jetes me te kqia s e
ne gjungel-- sepse ne atdhe shtet perveq se ka bojkote nga ma hileqaret ku do qytetari dhe te gjitha dyert i ka te mbyllura shtigjet -
ka edhe mos lenje te kushteve elementare ne jete per te filluar jeten -

sepse se paku ne gjungel mundesh me gjete flete me ngrene -ose ndonje bime te gjungles
e ne atdheun tone as bari as buk nuk mbet askund
-keshtu qeveria jone kombinoj ndertimin e sistemit qnjerzorė
te pa asnje vlere sociale - dhe disa nga ata si barij te eger
qe zbriten ne sheher nga fshatrat
katunar te pamshirė katila u treguan me popullin
-
Qeveria jone mori ku do modele mjerimi mohimi shkelje te njeriut perbuzje edhe neper zimbabve nigeri etiopi modele varfrie -
edhe neper vendet me te mjera te botes dhe e praktikoj ket laborator
sistemi qnjerzor antikulturor duke pa njeriun kah vdes ne mjerim e varfri-

ata klanorė katila buzqeshin e qeshin zgerdheshin katunarisht-
ne stilin e tyre manjak kriminal te klanit -
i kan buzqeshje tipike cinike me popull -
dhe disa nga ata qe e kan korite ne themel huamnizmin e fhsatit e katunin -katunin ---Dikure moda dhe jeta nuk ishte antihumane ashtu -
po keta hyne ne laborator te dreqnive dhe dreqi i beri dreqen ma te zi se vehjten duke i bere labroator vegla per djallzi antikombtare -

Do te mbane ne mend historia keto periudha koha kur ra zija e bukes ne kosove -

NE KETO KOHRA PRA U DAHST HUMANIZEM
PAS KETIJ TMERRI Q EPERJETOJ KOMBI SHQIPTAR 'U dasht nji sistem tjeter
teper huamnist te ndertohet ne satdheun e shqiptarv u dasht te ndertohet sistemi ma mi imiri njerzor
se oaku
deri s a populli te merr vehten

Neferta
12-06-12, 17:07
[Qeveria jone nuk u dasht te krijoj sistem te tille antihuman e antinjerzorė faraonesh si ne kohen e faraonve -
ose mbi modelin endonje feudalizme ose mbi modelin eeger kapitalsu ist te amerikes ose te dikuj tjeter -

Qeveria jone u mundua te marr modele te huaja te egra klanore
per ti praktikuar si eskperiment mbi popullin e mjerė e te pafajshem shqiptarė. duke e shkatrruar ket popull ne themel.

Qeveria shqipfolse jone mori modelin pak nga intriga e vet nga katilia evet si natyrė katile -
e nga hilja e vet- si strukturė e qenjeve qe jan klane hilesh -
qe per hile ja kalojne djallit- poashtu pak mori nga modeli i gjungles
qe do te thot shqiptar mbijeto si te mundesh -

Por gjunglen q e e ka ndertua qeveria ne jeten e perditshme te mbijetetsave kushtet e shqiptarve e jan edhe me te kqia
se ne gjungel mundsite e jetes me te kqia s e
ne gjungel-- sepse ne atdhe shtet perveq se ka bojkote nga ma hileqaret ku do qytetari dhe te gjitha dyert i ka te mbyllura shtigjet -
ka edhe mos lenje te kushteve elementare ne jete per te filluar jeten -

sepse se paku ne gjungel mundesh me gjete flete me ngrene -ose ndonje bime te gjungles
e ne atdheun tone as bari as buk nuk mbet askund
-keshtu qeveria jone kombinoj ndertimin e sistemit qnjerzorė
te pa asnje vlere sociale - dhe disa nga ata si barij te eger
qe zbriten ne sheher nga fshatrat
katunar te pamshirė katila u treguan me popullin
-
Qeveria jone mori ku do modele mjerimi mohimi shkelje te njeriut perbuzje edhe neper zimbabve nigeri etiopi modele varfrie -
edhe neper vendet me te mjera te botes dhe e praktikoj ket laborator
sistemi qnjerzor antikulturor duke pa njeriun kah vdes ne mjerim e varfri-

ata klanorė katila buzqeshin e qeshin zgerdheshin katunarisht-
ne stilin e tyre manjak kriminal te klanit -
i kan buzqeshje tipike cinike me popull -
dhe disa nga ata qe e kan korite ne themel huamnizmin e fhsatit e katunin -katunin ---Dikure moda dhe jeta nuk ishte antihumane ashtu -
po keta hyne ne laborator te dreqnive dhe dreqi i beri dreqen ma te zi se vehjten duke i bere labroator vegla per djallzi antikombtare -

Do te mbane ne mend historia keto periudha koha kur ra zija e bukes ne kosove -

NE KETO KOHRA PRA U DAHST HUMANIZEM
PAS KETIJ TMERRI Q EPERJETOJ KOMBI SHQIPTAR 'U dasht nji sistem tjeter
teper huamnist te ndertohet ne satdheun e shqiptarv u dasht te ndertohet sistemi ma mi imiri njerzor
se oaku
deri s a populli te merr vehten
......Dhe prap se prap kjo qeveri eshte e zgjedhur nga ky popull pa mar parasysh se si u zgjodh ajo eshte fjala jone sjellja jone dhe vizioni yne per shtet, sa do qe nje pjese nuk i pelqen kjo qeveri e pasqyron shumicen e shqiptarve nivelin e ngritjen e tyre intelektuale, sjelljet e pergjithshme te popullit, arsimin, edukaten etj, une per veten time do te kisha deshire qe shum nga keto te zeza qe i kemi ne mos te figurojne ne trojet tona po q'ti beshe kure shumica i perqafon dhe i kultivon duke u krekosur se jan produktive.Duhet te kalojne kohra qe nje popull te krijon vlera njerzore ato nuk vijne per nje dite per nje muaj apo per dhjetra vite pra per shekuj.

lirik
12-06-12, 19:45
Nė komunė nuk ka rrespekt fare as ne rrugė as nuk dihet rendi se kush han e kush pin as rregulli per veq hilja -rrespekti esht ne zero kurfar rrespekti nuk ka as qytetari as ne institucione

lirik
13-06-12, 07:47
......Dhe prap se prap kjo qeveri eshte e zgjedhur nga ky popull pa mar parasysh se si u zgjodh ajo eshte fjala jone sjellja jone dhe vizioni yne per shtet, sa do qe nje pjese nuk i pelqen kjo qeveri e pasqyron shumicen e shqiptarve nivelin e ngritjen e tyre intelektuale, sjelljet e pergjithshme te popullit, arsimin, edukaten etj, une per veten time do te kisha deshire qe shum nga keto te zeza qe i kemi ne mos te figurojne ne trojet tona po q'ti beshe kure shumica i perqafon dhe i kultivon duke u krekosur se jan produktive.Duhet te kalojne kohra qe nje popull te krijon vlera njerzore ato nuk vijne per nje dite per nje muaj apo per dhjetra vite pra per shekuj.


-------------
Neferte nuk jan shumica e popullit jo as nji perqind nuk jan qe duan te jetojne ne ket rexhim por jan imponimet tjera te situatave q e popullit ja kan vu lakun

lirik
14-06-12, 12:23
''Zėdhėnėsi'' i qeverisė sė Tiranės... | Xhevat Rexhaj: 100 vite pas pushtimeve Osmano-Turke, trojet shqiptare po ripushtohen pėrsėri nga NeoSulltanėt e sotėm | Frank Shkreli: 50-vjetori i Lidhjes Katolike Shqiptaro-Amerikane | Zeqir Lushaj: Tre ēerekė shekulli = Krenari | Jahė Sadrija: Zef Serembe - Poeti me fatin mė tragjik nė letėrsinė arbėreshe | Xhevahir Cirongu: Djali i Lumasit, dėshmor nė Kosovė | Ilir Dardani: Ne emer te Zotit te Dashurise refuzoni Allahun Vrases! (+ video e tmerrshme!) | Euro 2012: Gjermania mund Holandėn, Portugalia merr pikėt e para | Elvi Sidheri: Gjenocidi turk mbi armenėt dhe ai ndaj shqiptarėve, dy paralele historike! | Pėllumb Gorica: Rrėnojat ende psaltojnė
Kerkim i avancuar
Kulturė » Libra

Doli nga shtypi “Feniksėt e lirisė-14”
| E Merkure, 13.06.2012, 06:22 PM | (112 shikime)

Nė vazhdim tė realizimit tė projektit pėr botimin e monografisė pėr dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Redaksia “Dėshmorėt e UĒK-sė” nxori nė dritė monografinė “Feniksėt e lirisė-14”. Nė kėtė monografi janė pėrfshirė biografitė e 70 dėshmorėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nga tė gjitha zonat operative tė luftės ,tė rėnė pėr liri. Nė kėtė monografi janė tė pėrfshira jetėshkrimet e kėtyre dėshmorėve: Agim Ramadani, Ahmet Baēaj, Arben Ahmetaj, Avdyl Jasiqi, Avni Shehu, Bashkim Leku, Bashkim Jasiqi, Behajdin Allaqi, Blerim Zuēaku, Bujar Shala, Burim Mustafa, Driton Zeneli, Enver Bajrami, Faik Mjeku, Ferat Dvorani, Fetah Selca, Gėzim Morina, Haki Krasniqi, Halil Bajraktari, Harun Aliu, Hasan Shala, Hesat Axhami, Hidajet Mazreku, Hysen Sopaj, Hysni Dvorani, Ilir Durmishi, Imer Dvorani, Isuf Pollomi, Luan Nimanaj, Lutfi Bilalli, Maliq Sopaj Mazllum Kastrati, Mehdi Zabeli , Mehmet Mustafa, Miftar Zejnullahu, Muharrem Hoxha, Nagip Cacaj, Nexhadi Kuēi, Nexhat Ramadani, Nikollė Dodaj, Njazi Ferizi, Nuhi Kelmendi, Nuhi Dvorani, Pėrparim Krasniqi, Ragip Bajrami, Ramiz Memia, Rexhep Kadriaj, Rexhep Mazrekaj, Rrustem Hyseni , Sabri Loku, Sahit Avdulli, Salih Bytyēi, Selmon Dukaj, Sylejman Kuka, Shaban Avdiu, Shaban Zenuni, Shahin Syla, Shani Shala, Shaqė Ferizi, Shaqir Kuka, Shefket Fera, Shemsi Ahmeti, Sherif Januzi, Shkelzim Zllanoga, Shpend Malaj,Tahir Memia, Valdet Xhemajlaj, Valiant Ferizi, Visar Miftari dhe Xhevat Thaēi.

.................................................. ............................
Feniksėt e Lirisė

Autori xhelal ferizi vargje kushtuar deshmorve
do te vijnė n e tokė engjujt e zotit
shkruan autori xhelal ferizi
per ju madhėrusehem te gjith do te flasin
per gjakun tuaj e trimerinė o nipa te kastriotit
-e penda ime e vuajtur mergimtare
e kah do vargjet lirike do thrrasin
per ju o sternip te kasktriotit
malet me lavdi do te buqasin
e gjuha hynore amtare
per ju lavdite si yje do te flasin


kahdo ne legjenda do te thuren famė
per qendresat tuaja e per trimerite
e gjuha amtare e toka e shtrejtė amė
permbi varret tuaja lule ka me rritė

kan me qele sa lule e s a karajfila
varret do u qendisen me lavdi kurore
ku pushoni ju do te kendojne bilbila
te ua lehtsojne dheun me kenget arbrore

paqen ne perjetsi do ta u a jep toka
qendresa e juaj nder shekuj do te permendet
e kah do flamuri e shqiponja me dy koka
per mbi qiell te atdheut e lire do te endet

,,,,
se ju ma armet tuaja te lirisė
me zemrat e juaja flakltare
si drangojt e motit ne mes te stuhisė
jeni turre ne armikun mbi barot e zhare

krenare esht per ju etnike shqiperia
trojet e pergjakshme e dheu i te parėve
do te behen vargjet si flaka e shkendija
do te ndizen zjarret per hire te legjendarve

ju legjenda jeni e trimria e juaj
gjaku i juaj i arbrit se duroj armikun
prandaj u be zheri e nuk be ujė
e i ngjeshi besnike armėt e qelikut

e porsi vet rrufeja me ato batare
me gjoksin tuaj para keni msy ne beteja
se me fole shqipesh esht toka shqiptare
u derdh gjaku i juaj mbi dhe si rrekeja

do te flet nder shekuj e mote historia
emrat tuaj do te mbahen me driten kombetare
e mbi varet tuaja do te qendise lirija
gjuha e jone e famshme do te ju shkruaj behare


e kah perjetesia kenget do te ju kendohen
e brezat e arbrit se te ket dhe e zalle
nuk do te lene kurrr shekujt q e te ju harrojne
qielli do thot tokes heroin ringjalle

autori xhelal feriziAutori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::

lirik
15-06-12, 10:10
Zakonet shqiptare per femren neper shekuj-ishin te vequara neper shekuj-
ne kohen e ilirve mashkulli dhe femra kuvendonin lirisht dhe hapur qeltas-
pa komplekse - ishte pjese e kultures ilire qė tjert popuj nuk e kishin -
dhe emancipimi kulturorė ishte qe kur kuvendonin per temat ose problemet si femra si mashkulli nuk i kan ulur syte per dhe por e shikonin njeri tjetrin ne sy me bashkbisedime emancipuese
te temave te fjalė shprehjeve ne gjuhen amtare
-poashtu femra kishte liri nga familja te zgjedhte vet me ndjenja te saj
te dashurin te fejuarin dmth dhe ne at kohe femra ilire kishte fustan deri ne gju qka popujt tjere nuk enjihnin
ket kulturė te kesaj mode te asaj kohe antike
-ma vone me ardhjen e pushtuesve osman filloj fanatizmi konzervatizmi kutlura primitive -
dhe te ndryshon kultura shqiptare ilire tradicionale
-Mashkujt ne bisedė kur ata bisedonin me ndonje femer ata
ulnin syte per dhe poshte po ashtu edhe femra

dmth ose mashkujt kur shihnin nje femer ne rruge por -
ishte ky n je lloj imponimi detyrues nga zakoni i ri osman musliman
anadollak qe u imponua ne jeten e shqiuptarve nga pushtuesi shekullor
-dhe ndryshoj kulturen shqiptare qe nga mesjeta e ma vone u shfaqen keto pasoja
-Nje kohe te tille te vonshme edhe ne vitet e shtatdhjeta e me heret
neper fshatra - dhe nje sjellje te tille e mbaje edhe vet ne mende at koh
kur shkonim ndonjeher ne fshat me qerre kuajsh--- kerraxhia qe u grahte kuajve drejtonte karrocen kur kishte gra ne qerr
nuk kishte te drejte te kthente koken mbrapa te shikonte sipas zakoneve islame fanatike konzervative zakon i imponuar nga pushturesi
- por ai si fshatar me zakone te imponuara i grahte qerres se kuajve
duke zbatuar rregullat ne menyre strikte
pa e kthyer koken mbrapa me pa femren sepse nuk ishte zakon me veprue ashtu

-pastaj ekzistonte zakoni tjeter


-- qe ne kalim kur nje burre kalonte ne nje rruge dhe ishte nje
grua rruges pra
koka e burrit duhet te ulej poshte dhe syte te uleshin per dhe --
mos me shikue femren ishte ky poashtu pasoje e fanatizmit konzervativ turkoshak qe solli pushtimi ne trojet ilirie shqiptare -
per te prishe kulturen me te vjeter ne bote e me te emancipuar -
ishte poashtu ky zakon qe buronte nga fanatizmi fetar isllamik qe erdhi nepermes pushtuesit osmanli

Poashtu kur kthehej sofra ka qene e ndaluar te mbahet syte kah femra
-edhe kur ju fliste femra musafirve -
dhe duhej te shikohej se paku nen zog te kembes-
mundsisht duhej shikur vetem poshte nen zog te kembes dhe
krejtesisht syte ulur poshte per dhe me shikim ne token
-pergjegjja ndaj femres kur f emra pyeste si jeni a jeni mire familjarisht pergjigja ndaj syj ishte shkurt krejt shkurt qe do te thoshte ti permbahesh strikt rregulla fanatike anadollake islamike
dhe te flisje si pergjigje krejt shkurt dhe me mundim te madh
me zor dhe me sy dikah tjeter pa e shikuar fare femren ne sy
-cilat zakone ishin me te mira ato ilire apo ato mesjetare per shqiptar-

lirik
15-06-12, 10:16
N- vorrin tim o kohė asgjė mos shkrua

N' vorrin tim o kohė asgjė mos shkruaj

autori xhelal ferizi

mbasi ne te vuajtur mė le e fjalen rob

mbasi edhe tokes gjakun i ke bė ujė

mbasi mbjell dhimbje qe per ty jan si hob

me ua mbjellė ti gjithmonė tjeter kujprandaj ne varr mos me shkruaj as gjurmė
as shenjė

si nuk shkrove nė timen kohė mizore

mbasi ti m- dole e pa frej

mbasi stinet pa mshirshėm mi morenė vorrin tim mos shkruaj
as gjurmė mbi dhe

mbasi gjakun ma bėre si lot

mbasi m- le pa udhė e pa atdhe

mbasi diten ti ma bė re motle t' mos dihet kurr per kohen time

le tė mos diihet kurr per ndo'j kujtim

as per gjurm't e mia n' token time

le tė quhet gjithqkaja zhgėnjimmbasi m' le pa fe e atdhe

e pa hise pa dhe e pa zallė

mba si me trete neper lotin rreke

n' mallegjengjime pervajshėm me mallė

mbasi m' trete kah do ne mergime

askund gji s'' me le tė tokes s' vjeter

as nuk di ku ėsht foleja ime

mos m' le shenj'' nė vorr e as n'e leter

------
vargje zhgenjimesh shkruar nga autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
15-06-12, 10:37
Asanaj nė letėr “Ejupi dhe Konjufca, ma shkatėrruan jetėn”
June 15, 2012 Lajme No comments
www.ekuiliber.com

Njė letėr nė dorėshkrim dhe njė stilolaps mbi tė ėshtė gjetur nė tavolinėn e punės sė Dino Asanajt qė flet pėr mundėsinė e vetėvrasjes – apo edhe tė inskenimit tė vetėvrasjes.

Letra ka orientuar organet e rendit qė tė kryejnė hetime edhe pėr vrasje, edhe pėr vetėvrasje.

Letra me tre rreshta qė duket se ėshtė e nėnshkruar nga vetė Asanaj ėshtė gjetur nė zyrėn private tė tij nė Fshatin Ndėrkombėtar nė Hajvali.

Nė kėtė letėr, pėrmbajtjen e sė cilės e ka mėsuar “Koha Ditore”, pėrmenden akuzat e biznesmenit Remzi Ejupi, tė bėra javė mė parė nė gazetėn “Zėri”, si dhe akuzat e shpeztarit nga Lipjani, Abdurrahman Konjufca.

“Remzi Ejupi, gazeta ‘Zėri’ dhe Abdurrahman Konjufca ma kanė shkatėrruar jetėn dhe familjen time dhe unė vendosa ta zbatoj ligjin duke vepruar kėshtu”, shkruan nė kėtė letėr, ka thėnė njė burim brenda hetuesisė.

Akuzat publike patėn nisur pas marrjes sė hotelit “Grand” nė menaxhim tė AKP-sė si pasojė e mospėrmbushjes sė detyrimeve pėr investime qė kishin aksionarėt Zylqif Berisha, Remzi Ejupi e Behgjet Pacolli.----------------------------


-
Kur bertet xhelal ferizi
shkruar nga autori xhelal ferizi vargje satire dhe zhgenjimi shqiptar
dijeni mire te gjith o vlla
se kur alarm te lshon liriku
e ti qane pendes qerpiku
dijeni mir se diqka ka
se atdheun po e prishe armiku
e prej jete don me e nda -
.....................

kur kam pas thane un dikur heret
kush jan biznesmenet shqipo -viq

shqipfolsa
bizneslesha
-qe thiren shqiptar gjoja per ta mashtruar kombin
por ata shqiptar nuk jan po shipoviqa -shqpfol-ovska
shqipfolo -moskoajevski -sibirojevski
..............
gjith po del fjala ime mba shum vjetve -
haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa-
...............

fjala ime gjith po del
a ndegjoni o milet
se shqipnia u lidh me tel
neper pranga ajo ka mbetė-
mnbasi ne dore po e mbane tregtari
edhe rrena e mashtrmgjija
mbrenda nate del zuzari
kah do i knohet historia
autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
15-06-12, 10:42
hasjde hajde moj shqipni
don me mbete besa veq ne qika
kahdo mbjellet krim i zi
kerset arma e ngulet thika
se q po vriten zi e ma zi
deri ne palce kan shkue sa hile
po qane toka karajfile

po qane guri maja eboka
shum po prehen njerz e koka

veq se kshtu u mboll zezonaa
per me mbi mbi viset tona

edhe krimi hyri ne gjak
mbrenda shpije ne kulm e prag
ne familje e farefis
me prlye zakon e plis
mos me mbete kund ndere shqiptare
veq pse don dora tradhtare
autori xhelal ferizi

lirik
15-06-12, 11:04
oh sa dhimbshem po qane jeta
po qajne qyqet ne troje te veta
se kah do neper fole
po i ndjek gjepri permbi dhe

nuk kambete kund strofullog
as per shpende ma as per zog
mbasi gjarpri zvarranik
po zvarritet si armik

nuk po len askund bilbil
s po len lule as klorofil

rrezja e diellit me i ra e lirė
s po ilen kohe a smot te mirė

s ka mbtė ppllumb as harabel
ne lot ankimi qe s po del

tue cicerue me shum ankime
se gjarpij mblojne token time

e ku i lire ku bjen blbili

as ku qelet karajfili

se u mbush klane e korrupsione
orė te liga e kohe demone

autori xhelal ferizi

lirik
15-06-12, 11:26
Paska dalė permbi skemli

nji demon bajloz i zi
qe nga kembet deri te koka
thone ma te zi se maron toka

po shet hose e po shet prona
ka vu dore mbi arat tona

qe dikur ranku i shkinisė
kry q terhtuer i ra tapisė

mori tokat feriziane
me i shti ne kthetra pansllaviane

me i qrrjnose kah do kto fise
me u marr prona toke e hise

desht me vu edhe kapice
mbi galicė e mikushnicė

edhen prishi megja stane
kahdo pllugjet pansllaviane

tu i prishe tokat feriziane

te babė e ademit e stergjyshore
ato jan troje arbnore

qe prej ukes e myftarit
jan trashgim e hisja e te parit

por kan dalė tash do rrogtarė
me jargė fjalet po i lene varė

kah pellasin e jargiten
ne toka te huaja kah po nxiten

e kan marr edhe akingjinė
mbi drenicė po e mbanė kamgjinė

po i shkojne mbrapa jeniqerė
do qyqarė e pjelkla te mjerė

por se trojet feriziane
jen me rrenje ne toke darane

lene ju at akingjinė
se hesapet pa hangjinė

i ka bė ai per pak pare
me do jargė epune tregtare

se ktu esht vet prona e te parit
nuk ngule megje dora e polarit

qe as ne enderr asaj ane
nuk ka shkele ne at toke dardane

e tash hype ehst mbi skemli
jeniqer me akinxhi

fort me lavd po i mbane rreth veti
me marre toka bereqeti

me marre prona pa tapija
e kjo kohe kjo kohe rruspija

qe kurr keshtu nuk ish nder mote
po sjell te kqia me teplote

as nuk la kund besė a snderė
veq grabitje e tender

me i shkele fiset patriote

ne hise te tokes kastriote

qofte mallkue fara e polarit
qe i puthe doren gospodarit

per do lavde e pare te kqia
mbi atdhe nxihet liria

e kah do shkelet pronari
patrioti e atdhetari
veq pse kshtu don grabitqari

me vu fjalė me vu kufi

thua se ktu i kish te par-t e ti

jo qe besa o derdimena
ne ket kala me shum bedena
ne ara tona mikshnices
s ka me u vu ligji kapices
as mbi hise ndoj shubare
se aty i thone toke shqiptare

toke e te pareve feriziane
e jo ne kthetra demoniane

per me ra pse e don llaskuci
lloj lloj skilje e derrkucii

mbasi toka esht e jona
larg rruspijat me demona

larg pra duart nga hisja ime
se ajo toke nuk esht jetime

mjaft me shurren ju perpjete
uleni shurren o te shkrete

se nuk prehet gozhda sharre
se mjaft shkelet permbi varre

se mjaft shkelet mbi deshmorė
ju servil e puthadorė

grabitqarė e te pa drejtė
shum harbue i keni lshue frejtė

ndalni jarget me ato zhgjyre
se nuk keni kurfar ftyre

se n- rrenje te vjetra jan shum tapija
se s ka mbete ne qika shqipnia

as ne pleq e plaka te kqia

se ka djem besa si zana
nuk ka vdeke hala dardana

ajo gjallė esht iliriane
nuk rrin ne kthetra demoniane

autori xhelal ferizi

lirik
15-06-12, 11:39
T e paret e grandit grabitgji
qenkan que edhe tarikgji

kush me klan kush me orgji

me duar zhgjyre me e pak pare
me zgerdheshje ne per pazare
per ta vu vulen pronare

tu u zgerdhes mbi prone publike
kah do i thone shqipnis e etnike

duar zaptuese e mprapa shpine
kush si djalll e si shkje shkine

e disa qe shum ma te zi
duan me e bė kosoven hi


mshefet dora e hileqarit
tue lpi- prapa ne rrote t' dinarit

per me i marre pronat publike
ku i gjveshė kohrat ushkurlike

medet sot koha e ushkurit

thue ka dale me i pri flamurit

edhe hilja ka dale ne balle
mzati pallė e lopa pallė

e po ngasin do shum hiqaa
e mbas ty re dema e viqa

kush mbas zuzes s e gospodarit

per ti lpi ndoj llasė pronarit

ngulet plumbi e thikė mizore
veq per prona dore mba s dore

autori xhelal ferizi

Kalimero
15-06-12, 12:41
pu minoj qi do mi dalen nafaka me qat singllin qaqe tibee. Lirik mus e le nasgjo punen se tibe pum doket gjisa e puns u kri.ere i her be t'vjen vera ka dera . Qishtut pu minoj pur lirikin u, eehh:biggrin:

lirik
15-06-12, 13:36
pu minoj qi do mi dalen nafaka me qat singllin qaqe tibee. Lirik mus e le nasgjo punen se tibe pum doket gjisa e puns u kri.ere i her be t'vjen vera ka dera . Qishtut pu minoj pur lirikin u, eehh:biggrin:

...............
o mus mino bre se po kujtojn qi pi minon qata harambashat ata jan te poshter krejt dinjeja ikun prej atynve
e din ti qfar dejuzash jan ata
ata jan dijuza e domuza un po du me te bo te mequm ti me t than
mus mino se ata jan budall
edhe ti tani ata te thotjn a ti a
ti po don me na m,inu neve ata qahtu kujtojne
ata jan shum ti rrezikshum mus i mino ata
se ata jan fanatika krejt budall
ata ta ngulin ne fyt jan psihiqko hajvana a pi sheh qka po bojne ata
ata me kujtu qi po don ti mi minu te misin ti o budall ik prej atine hajvanave se kan shum klane kolektive ata mus shko atje hiq me minu mus shko -

bonu i meqem mus u bon budall mus mino bre mus mino hiq

lirik
15-06-12, 16:41
Eh medet o koha e zdralit
shum kush mbrapsht i ka hyp kalit
si ne kohe te sundimtarit
doli kėmba e qifligarit
dy gur bashk si la mbi dhe
her tue gri e her tue pre
me hajni e tue grabi“tė
lule as bime nuk la me u rritė
mbasi mori me ato klane
pasuri mbi tokė dardane
edhe shkeli ne te drejt njerzore
me ato kurtha aq mizore
vodhi shmangu e mashtroj
edhe nisi te sundoj
si dikur pasha e sulltani
gjithmone gjveshe tu i ndejt tagani
gjithmone gati per me pre
koka lirė edhe me ble

si te ja don qejfi i te parit
kapobandes e bajraktarit

ndajne terrenet me krahin
se kshtu i msoj ai shkjau me shkinė
se si duhet me shemtue
e atdheun si me evarfrue

kshtu e don moda e qifligarit
ne derė varfri me i lene shqiptarit
autori xhelal ferizi

lirik
16-06-12, 03:06
U mallkofsh more milet
ne ket botė e ne at botė
mos paq hise ne tokė e det
pse gjithkuj ti i jep votė

si partisė asaj staliniane
si partisė se qifligarit
si partisė te zezė demoniane
si partisė te ziut tradhtarit

po si i jepet komunistit
votė ne leter me vulė dore
ld k-istit e lpk-istit
e renkon toka arbnore

mandej vijne tjera parti
kush ma qyqe e ma salep
krejt shqipnine e veshin nė tė zi
me i kendue qyqet ne shkrep

pjelle stalini e pjelle lenini
pjelle milloshi e pjelle sarhoshi
pjelle putini e pjelle jelcini
kush ma i zi gjithfar kaposhi


kah po pjellen prej qirilice
gjith ma te zeza parti klane
duan me vu gjithfar kapice
permbi token iliriane


po si mundet ky milet
para syve te henes e te diellit
keshtu kaq te zezė me e que ket jetė
permbi dhe e nen kulm te qiellit

e kaq te zeza keto pjella
me dore te vet per me i votue
qe shartojne sa zi e te mbjella
token te parve tue shemtue

po a su gjet parti shqiptare
gjak titist qe s ka ne damarė
po a su gjet parti kombtare
qe ne gji nuk mbane tradhtarė

ah medet loti i bilbilit

qe po derdhet mbi fole

po qane shpirti i karajfilit
qe e lan te vyshkur pa atdhe


autori xhelal ferizi

lirik
16-06-12, 03:35
Po betohem ne shpirte te atdheut
e ne at lot te memedheut

ne ato male aq kreshnike

e ne shqipni ka h do etnike

edhe ne qiell e ne dhe te pareve
edhe ne drita te ndriqimtarve

se sa te jen te bijte e kastriotit
s ka me u ndale flaka e barotit

s,ka me u ndale e por si rrufe
do i qon lart edhe gurė e dhe
e kah do shqipe e forte duhija
deri sa te jet kshtu pa drejtesia

padrejtesia e zezė barbare
si e armikut e nderkombtare
qė shum zi ne troje tona
po sharton me te zi demona


se shkinore qirilica
s do te sundoj kah mitrovica

sa te jen te gjalla armt besnike
e s a te jen zemrat qelike


kurr shqiptari i gjallė n per mot

nuk do te rrin mbi dhimbje e lot
me ja marre trojet e te parit
veq pse don rrsupija e carit

si ne jug e ne veri
me ja veshe trojet me te zi
me ja veshe lulet me fleta
ne qirilice per sa te jet jeta

pa u ndeze flakė zemrat shqiptare
pa u ndeze flakė sa armė batare
se ilriana ėsht tokė e plisit
nuk rrijnė qyqet ne maje te lisit

veq shqiponja e gjeraqina
qe i kan sytė nepeer martina
tokat tona trashgimtare
s -kan me mbete neper pazare

per me i gzue klysht e rusisė
sa te jen yjt e perendisė
e me i gzue hordhite barbare
me ju vu kapice shubare

e kah do ne copa me i thye
me i be sllave fund e krye
jo sa te jen kto flake e zhare
jo sa te jen armet shqiptare

qe do te ngjeshen ne duar besnike
qe do te zbzrazen n' fare qetnike
trojet tona me ledina
s do i sundon ma shkjau e shkina

mbasi trojet jan prej te parit
s kan me mbete ne kthetra te barbarit
sa ti ket djemt gjalle rrufeja
qe bien rrept neper beteja


autori shqiptarė nga mitrovica shqiperia verilindore xhelal ferizi -dardania antike iliriane

lirik
16-06-12, 18:29
Ish-zyrtari i lartė i LDK-sė, Ali Lajēi, aderoi nė AAK
Publikuar: E premte 15 Qershor 2012, 13:31 0 Komente 0 Rekomandime

Nė Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės, ka aderuar zyrtarisht atdhetari dhe veprimtari i hershėm, ish-themelues dhe udhėheqės i lartė i LDK dhe ish-kryetar i Komunės sė Pejės, Ali Lajēi. Duke i uruar mirėseardhje nė AAK, nėnkryetari i parė i AAK-sė, Blerim Shala, e ka vlerėsuar Lajēin si njė prej figurave tė ēmueshme, qė nėpėr vite dha kontributin e tij nė vlefshėm nė funksion tė lirisė dhe tė pavarėsisė sė Kosovės. Shala tha se ėshtė i mirėseardhur dhe shumė i nevojshėm kontributi i Lajēit nė Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės, nė rrugėn dhe projektin tonė pėr ndėrtimin dhe avancimin e mėtjemė tė shtetit tė Kosovės. Ndėrkaq, Ali Lajēi, duke deklaruar se ndihet mirė qė i ėshtė bashkuar AAK-sė, tha se bashkėrisht me kolegėt e tij dhe udhėheqėsit e partisė, do tė vazhdojė tė kontribojė nė ēuarjen pėrpara tė proceseve tė rėndėsishme nė pėr tė cilat po kalon vendi. Kryetari i Komunės sė Pejės, Ali Berisha, ka thėnė se bashkimi i z. Lajēi me AAK-nė ėshtė energji dhe potencial shtesė nė rritėn dhe zhvillimin e mėtejmė tė strukturave tė partisė, tė shtrirjes sė vazhdueshme tė AAK-sė dhe punės nė tė mirė tė Pejės, tė qytetarėve tė saj dhe tė Kosovės nė pėrgjithėsi.

Lajēi do tė jetė, nė tė njėjtėn kohė, me vendim dhe konform normave statutare tė partisė, edhe anėtar i Kryesisė sė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės.
..................................................

Kercime dege me dege si majmunet neper parti -poshtersi surroiste pastaj isa mustafiste anariki nexhat daciste hashimiste ali lajqiste -daut haradiniste ramushiste krasniqiste naimi ste profiteriste paclolliste profiter te gjith profiter dhe vegla te njeri tjetrit klanorė poashtu shepnd ahmeti i cili i dha haz si parti fryma e re dhe perdoren mediat e shum te tjere vetem zhurma kot per hendeqe ndasi klane -kosoves mbi krye po i rrin varfria mjerimi po rrin poer toke -po shkelet nderi rrespekti i qytetarit dinjiteti -

kure ne histori njerzzore te qenjes njerzore ne asnje vend te planetit pa i pa rendsishet s enjeriu ne kosove nuk ka qene asnjihe rne asnji komb dhe kjo taktike evrasjes s e njeriut esht edhe kjo metode e profiterve te luftes e profiterve te paqes e profiterve te t gjitha kohrave --kah do qe shkon vetem profiter profiter profiter -interesagji neper parti -hyn ne ldk hyn ne pdk hyn ne aak pallavra ndrrimesh si ne kohen e titizmit -per ta mshtruar popullin qe kuadrat ndrroheshin her ne kryetar kuvendi her kryetar i kshillit ekzekutiv he r kryetar komiteti - ndrrime pallavrash anarkiste -te gjith nji surrat e kan mashtrues anarkist dhe njerz te caktuar per ta varfruaz epe rta shtruar kosoven edhe ne varfri me te madhe ku njerzit nje dite nuk do te ken as miell per buk -ndersaa profiterat jan bere miljoner .

Partia e aak dhe pdk s poashtu e ldk s duhet te fshihen nga regjistri i historise dhe kujteses s e popullit shqiptar te kosoves te fshihen nga qdo lloj periudhe dhe te shperbehen -
Ket tri parti nxisin ndasi klanesh e ndasi regjionale per te perqa popullin ne menyre q e te veprojne mafiozisht ne menyre profitere ne tjera forma me te sofistikuara .
TASH LAJQI KA HY SI NJE TJETER ANARKIST NE AAK KU JU BASHKANGJIT ANARKISTIT

BLERIM SHALA I CILI ME MISH E ME SHPIRTE ESHT PERPJEKUR TI PENGOJ DEMOSTRATAT E VITIT 1981 PER KET KA MJAFT DESHMITAR TE KOHES -


HAJDE KOHE TI ME SHFRENIME
SE Q- PO VUAN KJO TOKA IME
ERDH PARTIA E SHKOJ PARTIA
VEQ PO NDRROHET FAJDEGJIJA

RRITEN VUAJTJET KOSOVARE
DERDHEN HALLET SI UJVARE

KADO LOTI I VARFRISė
DERDHET PRRUE MBI DHE TE SHQIPNISė


VEQ PO ENDET QIFLIGARI
SI DIKUR NE PAJTON PRONARI

SI DKURė BEGU U TURKISė
QE JA LUANTE LOJ 'N 'QIPQISė

SI NE AT KOHė SKLLAVO PRONARE
PO VIJNN E KLANET QIFLIGARE

AH KOSOVE MOJ TOKE VUAJTERIE
SE Q- PO TE RJEPIN KTO HAFIJE

PO TI SHOH UN DHE E ZALLE
PO I SHOH TROJET SI TE QAJNE N- HALLE

KAH TE VAJTOJNE SA SHUM VARFNJARė
QE JAN SHTRUE NEN QIFLIGARė

E ME LLAFE VIJNE PARTITė

ME TI SHTUE MA SHUM VUAJTERITė

DEMAGOGE E FALLTORE

TI KAN SJELLE KOHRAT MIZORE

MIELL NE MAGJE NUK PO KE
TE FLET PARTIA PER ATDHE

SE Q PO KCEJENE SHUM NEPER DEGė
SE Q PO NDAHEN NE TOSKė E GEGė

EDHE NE TJERA KOALICIONE
NE PER KRAHINA E REGJIONE

KUSH PEJAN E KUSH LLAPJAN
TUE MBAJTE FJALEN PER VATAN

HA HA HU E HI HI HI
RA KOSOVA ME KRYE NE HI

GJAK PO QESIN STINT PER GOJE

NA U MBUSH TOKA SHKRUMB E PLOJE

E QKA ESHT EDHE MA ZI
NDA KRAHINAT VARG E VI

LEDEKI E PEDEKI -KUSH PO DEL MBI DHE MA I ZI

KUSH MA SHUM KLANE PO NDANė


NDA NE PEJAN E DRENICJAN

LUAJN E PARTIT LOJė ME TUPANNEPER LOJRA ME TENDERA
TU I NDRUE PRIJSAT ME LIDERA

VEQ PO PRIJNE N VIJA E HENDEQE
PUNE E LIGE E PUNė E KEQE

PO KCEJNE QMIMET MBI MILET
KAH DO TOKA KA MBETė SHKRET

MBUSH ME KRIME E MBUSH ME SHERR
MBET DARDANJA KAH DO E DJERRė

MBETI E MJERE NEPER MINIERA
QAJ BILBIL SE U NXI PRANVERA

SE E KAN NXI KETA PASHALLARė
TU U ZGERDHESHė ME SUNDIMTARė

KAH PO KAN IMUNITETE
KAH PO THURIN GJITHFAR RRJETE

PLOT ME HILE TUE PERTHURė
E SHQIPTART JAN MBSHTET PER MUR

KUSH PO QANE AI KAH QERPIKU
KUSH LAKMON KAH METELIKU

KUSH NDOJ KLANI ME JU SHTRUE
KUSH KA MBETUR TUE VAJTUE

TU I PERKUND DJEPAT ME LOT
TUE QUE JETEN ZI N PER MOT

PAS PAS FMIJTE ME QKA ME UUSHQYE

SHUM VETVRA JAN SHUM JAN THYE

MBASI DJAJT KAN HY NE VALLE
ME NA I NDA DUAN DHE E ZALLE

EUNUKT PO RRIJNE NE HAREME
SHKRUHEN ZHGJYRET ME KALEME

DIKUSH RRENė PER DO SEVAPE
KUSH BEN BE RREJSHEM N- QITAPE

E I KAN ZGJEDHE DO FJALE TE GJATA
TU I MASKUE NEPER KRAVATA

U MBUSH TOKA DAJREGJI

PLOT ME KLANE E ME ORGJI

ME TALLAVA E LLAFATORė
SE Q PO VUAN SHQIPTARI I GJORė


KAHDO NE KRIZA QYETARI
KUSH PO MSYNE ME RA NE LITARI''


ME JA QITE VETES NE FYT
SE S DUROJNE KOHEN E NDYTė

QE E KA SJELLė SOT AKINGJIJA

EUNUKU E SPAHIJA

ME REFORMA E TANZIMATE
NA U MBUSH TOKA TARIKATE

POLITIKA E BIZNESI
SHTRENGOJN DUART PER INTERESI

E PARTITE ME LODERTARė
PLOT TEATRAT MASHTRIMTARė

PJELLIN MEDIAT PROPAGANDė
PREJ KOSOVE DEJ NE SARANDė

KAH DO LLAFE U MBUSH GAZETA
VEQ SE NE SKAMJE PO SHKON JETA

MBASI LOJ TE PO I LUAJNE PARTITė
JENIQERTė E TARIKGJIJTė

JAN PERZIE ME SHUM KUMBARė

PER ME E NDA POPULLIN SHQIPTARė

SA MA SHUM NEPOER HENDEQE
TU I QITė KURTHAT LEQE LEQE

DERI KURE DO TE QANė DARDANA
DO TE QAJE SHKODRA E TIRANA

SHIHNI LOTET ELEGJIKE
SI PO SHKOJNE NE SHQIPNI ETNIKE

PREJ MJERIMI E ANARKIE
PREJ EUNUKU E AKINGJIJE

E RROGTARė TJERė TE PRTISė
QE ME SHERR I PRIJNE NDAISė

ME I NDA TOKAT E SHQIPNISė

PASI TE NISIN NDARJE E SHERRE
GJITH SHQIPNINE TUE QUE N PER FERRE

HER NE NJI FERR E HER NE NJI TJETER
GJITH TU I SHITE PRRALLA NE LETER

HE R ME JARGEė N- DO FAR PREMTIME
QAJ KOSOVE O TOKA IME

AS NE KOHE TE KRAJLAVE KSHTU S JE NDA
AS NE KOHE TE TURKUT E AS NEN SHKJA

VEQ TE NDANE TASH KTA KOPILA
HYZMEQARė E SERBOFILA

DUAN ME TE NDA E ME TE TREDHE NE MOTE
MOS ME PA DIT TOKA JOTE

NEPER RRENA E MANOVRIME
NE PRAPASKENA E ME KRIME

MOS ME PAS DASHNI NE ATDHE
AS KUND DIELL TE ARDHME ME TE NXE

TI MOJ NANE S ME KE BESUE
TRIDHJET VJET TY TE KAM KNDUE

TRIDHJET VJET ME VARGJE TE MIA
KAM CICERUE KAH SHQIPNIA

ME LOT TE MIA TE KAM LA
EDHE ATHER KUR TI NEN SHKJA
JE PALGOSE E KE RENKUE
UN ME VARG KAM CICERUE

TI KAM LA PLAGET ME UJ
KUR TE LAU NE GJAK TY SHKLESI I HUAJ

EDHE SOT JAM BIRI YT
E ME LOT PO ME MBUSHEN SYTE

KAM MBETE UDHEVE DEGE ME DEGE
TUE LIGJRUE PER TOSKE E GEGė

BIRI YT JAM PA FOLE
QE MA DERDHEN LOTIN RRKE

SHUM RROGTAR E KETA KOPILA
QE NUK LAN MBI DHE BILBILA

OJ KOSOVE OJ TOKE PLAGUE
QE TE KA ECE GJAKU SI PRRUE

SA SHUM YJE TY TE KAN QA
SA SHUM SKUQE JAN PRRUE E VA

KAH DO ECE KAN LOT E GJAK

ME SHTAT PLAGE JE MBAJT NE BAJRAK

TE KAN SULMUE SHUM KRAJLI
GJAKU YT KA QELE LIRI

FUSHAT TUA NE ZEMRA ARI
SHUM TAPI QE TI I LA I PARI

ME MINIERA AQ PRRALLORE
PSE PO TE MSYJNE KAQ SHUM TABORRE

PSE KAQ SHUM PO TE QESIN PLOJE
PSE AT A BUK TA MARRIN GOJE

PSE TE JAN LSHUE KAQ SHUM TE PA MSHIRė
PSE PO TE DUAN KAQ SHUM N ZINGJIRė

FJALA IME QANė ME VARG
KAH UN TY TE KUJTOJ NGA LARG

NEPER LOT SA HER TE KAM PA
AH NENLOKE SE Q -M- KE THA

SE Q MA THAVE QDO DAMARė

S MUND TE SHOH NEN SUNDIMTARė

SE Q MU DOGJ SHPRESA NE ZEMER
AH DARANė MA I BUKURI EMER

DUA TE SHOH DUKE LULZUE
E JO DJAJT DUKE TE SHKRUMBUE

UN TE KAM NėNė TY PASHA AT DHE
NE TJETER FIS E NE TJETER FE

NUK TE DUA VEQ NE SHQIP
PRANDAJ SHKOJ UN POG ME PIP

E ME NDIHME TE PRENDISė
VARGUN TY TA KAM STOLISė

PO FLUTROJ UN DEGė ME DEGė
DUA TE SHOH SI DREDHZė E SHEGė

JO TE SHEMTUAR E KAH DO THYE
JO ME TE ZHVATE E JO ME TE GRRYE
KUSH MA HERET VJEN MA I PARI
PER ME TE VJEDHE PLATINė E ARI

PER ME TE SHKELE MBI UNITETE
ME TE LANE DJERRE SA BEREQETE

E ME TE QA GRURI E KALLIRI

VEQ PSE DON GJITHFAR VAMPIRI

OH UN TE DUA TE JESH LULė JETE
E JO NE KLANE E TREG KULETE

GJIKUSH TE DON E KAH NE PAZARE
TE QESIN KLANET QIFLIGARE

UN E TY TE DUA BURBUQE
KARAJFILE E LULEKUQE

TI DUA TROJET PLOT ME MOLLA
TI DUA DIJET PLOT ME SHKOLLA

DARDHA PEMė E PLOT QERSHIJA
ANE E MBANE ME TE QELE HJESHIA

TI DUA TROJET ME PERIME
TI DUA MOTET PLOT ME GEZIME

TE NDJEFSHA TE MIREN TOKA IME


QOFSH BEKUE OJ ILIRIANE
QOFSH LUMNUE ME KULLA E STANE

ME AT DHE ME ATO TROJE
EMBELL RRNOFSH SI T- ėMBLAT HOJE


E PAQ FATIN NEPER PAQE
NE KARRAJFILE E MANUSHAQE

AUTORI XHELAL FERIZI

lirik
16-06-12, 19:36
Maqedoni, shqiptarėt jetojnė nėn terror

Musli Ahmedov

Shqiptarėt qė jetojnė nė disa qytete tė Maqedonisė qendrore po pėrjetojnė tmerr. Musli Ahmedov, bashkė me familjen ėshtė detyruar tė braktisė shtėpinė e tij nė qytetin e Velesit nga kėrcėnimet e bandave maqedonas. Ai thotė se disa persona, ish-rezervistė tė ushtrisė maqedonase qė nė vitin 2001 kanė luftuar kundėr UĒK-sė pėr njė kohė tė gjatė po e terrorizojnė atė dhe familjen e tij duke i kėrkuar qė ta braktis shtėpinė pasi nė kėtė qytet nuk ka vend pėr shqiptarė.

“Vijnė maqedonasit dhe bėrtasin se shqiptarėt duhet ta lėshojnė Velesin, nuk duam tė shohim shqiptarė kėtu. Pastaj njė ditė kur nuk kam qenė nė shtėpi, maqedonasit e kanė kėrcėnuar bashkėshorten time, e cila nė atė moment ka qenė vetėm me fėmijėt e vegjėl nė shtėpi. Maqedonasit kanė filluar tė gjuajnė me gurė dhe kanė kėrcėnuar se do tė hedhin bomba, do t’i vrasim shqiptarėt se ata nuk kanė tė drejta kėtu. Bashkėshortja ka njoftuar policinė, por edhe pse ka ardhur policia, maqedonasit kanė ofenduar familjen time, ndėrsa policia nuk ka marrė masa”, tha Musli Ahmedov, shqiptar nga Velesi.

Nga Ministria e Punėve tė Brendshme nė Shkup konfirmojnė se janė tė njoftuar pėr kėtė rast duke thėnė se ,policia e Velesit ka ndėrmarrė masa dhe i ka paralajmėruar personat e denoncuar se do tė sanksionohen nėse vazhdojnė tė kėrcėnojnė Musliun. Por, kėto masa tė policisė duket se nuk mjaftojnė qė Musliu tė kthehet nė shtėpinė e tij.

“Kam frikė tė kthehem nė shtėpi. Si tė shkoj kur mė thonė se do tė hedhim bomba, do tė vrasim, do t’i presim fėmijėt. I vetmi shqiptar jam nė atė lagje, me ēfarė tė mbrohem”, theksoi Musli Ahmedov, shqiptar nga Velesi.

Nė qytetin e Velesit jetojnė dhjetėra familje shqiptare. Musli Ahmedov, thotė se nuk ėshtė vetėm familja e tij qė kėrcėnohet. Qė nga dita e mėrkurė kur ka braktisur shtėpinė bashkė me familjen ėshtė strehuar pėrkohėsisht tek njė familjar i tij nė Shkup.
tE GJITH SHQIPTARET Q ELEXOJNE NE DARDANI THIRREN NE BASHKPUNIM PER KORDINIME SA DO PAK KUSH QKA TE MUNDET NE SHERBIM TE ATDHEUT DHE PER SHPETIMIN POASHTU TE VERIUT TE KOSOVES DHE ILIRIDES -
LE TE LAJMROHEN KTU NE KET TEME TIMEN -
KA ARDHE KOHA PER KORDINIME DHE SHPETIME KOMBTARE TE JEMI APO TE MOS JEMI SI SHQIPTAR-
KUSH E KA VETEM NJE PIKE GJAK SHQIPTARI LE TE LAJMROHET KETU NE KET TEME SI ATDHETAR--KUSH NUK ENDJENE VETEN SHQIPTAR APO SHQIPTARE LE TE RRIN SE VIJNE SLLAAVET SERBET SHKIE QENTIK E DHUNOJNE NE VOTER ME FMI E ME QKA KA -
POASHTU THIRRET GURI SYLAJ KTU NE DARDANI KETU MODERATOR TE MOS BEJ BLLOKIMINE FJALE S SE LIRE NE FORUMIN DARDANIA TE TEMA POLITIKA QE ME KA BLLOKUAR -
SEPS EKJO SJELLJE ESHT NE KUNDERSHTIM ME INTERESAT KOMBTARE SHQIPTARE-
POASHTU PO BEHET PERPJEKJE MAKSIMALE QE KOSOVA EVERIUT DHE ILIRIDA NE MAQEDONI TE SHPETOHEN NGA DHUNA E PRESIONI SERB SEPSE NE GJITH TERITORIN E MAQEDONISE KAN DAL MA SHUM SHQIPTAR S EMAQEDONO BULLGAR -
SHQIPTART ORTODOKS Q EJAN MBI 500 TE CILET I KA MSHEFE BULLGARI NUK KAN GUXUAR TE LAJMROHEN DERI ME TANI PER SHKAK SE BULLGARO TATARI I KA SHPALLUR ATA SI MAQEDONAS POR NE FAKT U ZBULUA S E MBI 500000 SHQIPTAR JAN ORTODOKS SHQIPTAR NE MAQEDONI NDERSA NE BULLGARI JAN RRETH NJI MILJON E MA TEPER SHQIPTAR ORTODOKS QE JAN MSHEFUR SI SHIFRA
KJO DO TE ZBULOHET DHE DO TE ALARMOHET NE GJITH BOTEN KJO VEQ ESHT ZBULUAR KA PAS EMISIONE TELEVIZIVE PER ATA

lirik
17-06-12, 02:20
Te gjith shqiptaret q e lexojne ne dardani thirren ne bashkpunim
per kordinime sa do pak vepruese -
kush qka te mundet ne sherbim te atdheut -
dhe per shpetimin kombtar
poashtu te veriut te kosoves dhe ilirides -e trojeve tjera

le te lajmrohen ktu ne ket teme timen -

ka ardhe koha per kordinime interesash kombtare
dhe shpetime kombtare te jemi apo te mos jemi si shqiptarė

-
kush e ka vetem nje pike gjak shqiptari le te lajmrohet ketu ne ket teme si atdhetar
--kush nuk e ndjene veten shqiptar apo shqiptare le te rrin
se vijne sllavet serbet shkie qentik e dhunojne ne voter
me fmi e me qka ka -
prej ndeje dhe rezervave egosite kurr kurgja te hajrit nuk ka pas njerzia nuk do te ken as shqiptart hajr prej ksaj sjellje


poashtu thirret guri sylaj ktu ne dardani ketu si moderator
te mos bej bllokimine fjale s se lire ne forumin dardania
te tema politika qe me ka bllokuar -

seps e kjo sjellje esht ne kundershtim me interesat kombtare shqiptare-

poashtu po behet perpjekje maksimale qe kosova e veriut dhe ilirida ne maqedoni te shpetohen nga dhuna e presioni serb sepse poashtu ne gjith teritorin e maqedonise kan dal ma shum shqiptar s e maqedono bullgar -

shqiptart ortodoks q e jan mbi 500000 te cilet i ka mshefe bullgari me qellim asimilimi nuk kan guxuar te lajmrohen si shqiptar
deri me tani per shkak se bullgaro tatari i ka shpallur ata si maqedonas -por ne fakt u zbulua s e mbi 500000 shqiptar
jan ortodoks shqiptar ne maqedoni
ndersa ne bullgari jan rreth nji miljon e ma teper shqiptar ortodoks qe jan mshefur si shifra

kjo do te zbulohet dhe do te alarmohet ne gjith boten kjo veq esht zbuluar ka pas emisione televizive per ata[/quote]

lirik
17-06-12, 02:30
Zot ruana prej mendjeve te mdha
zot ruana prej mendjeve hileqare
ruana zot prej mendjeve ku mende nuk ka
ruana zot prej mendjeve tradhtare
ruana o zot prej mendjeve kopile
ruana o zot prej mendjeve polot hile
ruana o zot prej mendjeve qyqare
ruana zot prej mendjeve tradhtare
o ruana zot prej mendjeve naive
ruana zot prej mendjeve te thive

ruana zot prej mendjeve bizare
ruana zot prej mendjeve te zeza
ruana zot prej mendjeve egoiste
o ruana zot oprej mendjeve fashiste
ruana zot prej mendjeve kriminn ale
o ruana zot prej mendjeve budalle

ah ruana zot prej mendjeve dyftyrshe
ruana zot prej mednjeve zhgjyrshe


o ruana zot prej mendjeve dinake

o ruana zot prej mendjeve torollake
ruana zot prej mendjeve ciinike
ruana o zot shqiperine etnike

prej mendjeve shpirtvogla
prej mendjeve te pa shpirte
prej mendjeve zuzare
prej mendjeve te pa ftyra
*
prej mendjeve te lehta
prej mendjeve hijeene
prej mendjeve te zeza
prej mendjeve legene
prej mendjeve te pshtira
prej mendejeve te liga
prejj mendjeve grabitse
prej mendjeve shtriga
ruana pra o zot
prej mendjeve te thesit
prej mendje intrige
mendje vet te interesit
prej mendjeve debile
prej mendjeve katile
ruana prej mendjeve
si blozat me hile

ruana prej mendjeve kurvare e kopile
autori xhelal ferizi

lirik
17-06-12, 03:02
O zjarre
o vullkane
o flakė
o zhari
o nishane
po pse
o pse

mbi dhe
nuk digjni klane
klane qe na lan pa atdhe


po a durohet tradhtari

mallkue qofsh
o flake e zhari

qe s po e djegė
qdo lloj zuzari
e mashtrimtari
e premtimgjije
e zhurmagjije
e hilegjije
qe po then kombatre degė

qe po i vyshke toske e gegė

veq pse e shtyne nderkombtari

atdheun te gjalle po e pjek ė
pse o flakė nuk po e djegė
secilin soj tradhtari

mbaruaam
na poqen
na dogjen

intrigarii
e mashtrimtari

dheun ne kembe ne hoqen

na grryen

na thyen

kravatari
e titullari
gjehnemtari

na ndoqen
na larguan
na merguan
na shtyne e na pshtyne
na mohuan
na nenqmuan

armiku
e zuzari

o a e shihni si i qane pendes time qerpiku

se per menquri po flet gomari

polari
zhgjyrari
po shuhet

po vyshket
po zhduket prej fares s e keqe

edhe prej trolli

qe na e la i pari

e shqiptari


e mergimtari

po shuhen
se djallin na e mbolli
ai
e ata
qe me maska

uzurpatorė po quhen

ata po gerrhasin
po llasin
po rrasinata ku do
ne secilen qelizė

gajasin
ngasin

e zapojne


po hyjne
me hile

po lidhin nyje
ara edhe
e zalle
lule
e pyje
e yje
token e mbuluan me halle
atdheun e lan pa krye

e me nji far kapari
e dinari
e litari
gjithqka kan lidhe
me gure mbas kreje
sa koka i kan thye
kan hy ne atdhe
me vjedhe e me hile me ble

me kuaj druri e skile
me pela
me pranga e tela


kush me pushtue
ma i pari
me kohra kopile
mashtrimtari
me jum mohue
me ju shtrue

me ju murue


e ju
jeni cucerue
cucėrrue
dredhe e tredhe
e ligrshtue

jeni zvoglue
qyqarue

hasmi kaho po bredhė
e ju
duke u pshurrue

kruspull si qyqe jeni mbledhė
edhe me vdeke keni harrue
s guxoni as buk me mbledhė
a s buk me kerkue
mbi plehra ju kan hjedhė
e kah do ju kan plehrue
ju kan tredhė

sa shum ju kan ndryshuea jeni shurdhue

i ndjeni qyqet mbi varre
sa shum jan duke vajtue

nuk mbeten kund lisa
e qiparisa
as bung e qarre

e plisa
pa u pre
tradhtari

e armiku kan be be

dite te bardhe
per ne

mos me lene mbi dhe

as atdhe
as me le

s do ta lene
mbi atdhe
e ne
shqipni

a e sheh
si u katandisa
as nje grusht dhe

nuk e kam

nuk ka ma plisa

nuk di i kujt jam
kah shkova

kah erdha kah u nisa

ku esht shqipnia
e kosova
kush jam un
i kujte jam
tregoni o shekuj pisa
adrrese e atdhe ku kam


qkajt te hane

te lene pa vatan
pa varre
ku te pushojne babe e nane
ata nuk kan marre
ata
te pa marre
jan
mirnjohje nuk kan
ata jan demonian
ata duan gjithqka mbi plojė
e qielli e dhe bertet
vritni ata
thrret

vritni me buk me buken ne goje

se gjithqka mbet shkret
ata gjithqka e bene ploje

toka e dheu po thrret
mjaft ma
mjaft
kjo ezez loje
mjaft


edhe hajnat u bene prijsa

e ata kush jan

kah jan

qe dege e lisa
askund
nuk lan

pa i pre

ah sa pisa


paskan qene
te pa beset
per ne
e ky shekull
e keto kohra

qe dijne veq me bre

burrė te mire nuk lan

as erė
as pranverė

as zog te lire
ne fole


autori xhelal ferizi

lirik
17-06-12, 20:51
Ka shkrimet dhe poezit mjafte te mira..por shum te gjata...duhet kohe per tu ngrire deri sa lezosh...por vetem perpara me poezit e tuja...


ku mund te jesh ti tani ne keto kohra

lirik
26-06-12, 04:03
Nė kėmbė u quan te bijtė e shekujve tė zi---sllav e anglez e franqez e gjerman--kryqtarė e dintarė bullgar e osmanli---titist stalinist e hajna e klanorė -junan e italian e malazez mizorė--maqedon e thrak e dinak e romak--mbi dheun ilirian mbi dheun arberorė--coptuan varfruan e derdhen lot e gjak--mbi dhe nuk deshten askund iliri--nuk deshten shqipe as nuk deshten bajrak--mbi dheun antik nuk deshten shqipni-----

lirik
26-06-12, 04:27
U pa mendja juaj u pa--edhe fytyra juaj -u pa edhe vogelsia juaj--u pa ndryshimsia juaj kameleone -
ju ia bėni edhe pendes time gjakun ujė-edhe shekullit i jepni uje zezone -ju nuk njihni as moter as vlla-as troje-as hoje-ah ju kush jeni ju un e di-e din edhe vargu im i ringjallur neper ploje--ju njeh edhe metafora ime --neper udhet e jetes plot zhgenjime--
ju jeni interesagji-qastin e shikoni si mbret--pe r te perfituar ndonje lavdi--me gjith mendjet tuaja mbetshi shkret--po ju nuk keni as perendi--per ju qasti interesi esht mbret--ju dukeni secili ma hagji--por jeni djalli vet-neper pasqyrė kah do vraponi--ju qe keni mbi --ather kur demoni---me skilen bente dashuri ---e di e di pse ju vraponi---o shkurtabiq e di - e di ku msyni e kah shkioni --ju jeni datat e shekullit te zi---kah do ecni datoni-- datoni e shartoni dyftyrsi---ju jeni datat e shekullit te zi - e di ---ju ecni neper kalendaret e motmotit --jo udhes te zotit--por udhes te demonit te zi ---prandaj pendes time i shkon koha pas lotit--se kopilat e stineve i sheh neper lakmi---duke vrapur per te grabitė lasė e lavdi--neper modat e kohes rruspi--ajo i ankohet zotit---por as fjala e sajė nuk e di--e do te shkon dikund ne qiell--ne ndonje vesh a e ndegjon qielli e dielli--a ndonje perendi --kot e ke o zog prilli---folene ta kan mbushe me gjarpijė -- e di un dhe vargu im e din --perse secla stine po del ma skile--e turr e vrap neper llassė--po vrapojne --e kameleonet po lyhen neper pasqyrat e larme ---per ti shite vetevtes te rrejshme madheshti--te rrejshme bukuri--ah ju te te vetdashuruar --ne peduo madheshti--pseudo madheshti--fund e krye --jeni thye--duke vrapuar nga caku ne cak--duke harruar---krejt duke harruar--se nuk ecet as nuk shkohet nė famė--pa te verteten ne gjak--pa te fismen ne rrjedhė e ne damarė--ne burim--prandaj po vuan vargu im --se shum po dalin garėtarė--pasqyrat jan mbushe me ndryshim --autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
26-06-12, 05:09
Edhe ti a ---eu -po edhe ti a--edhe ti dole me nje mode te re -----gjat qenke mshefur pas mashtrimgjive ---per te rrejte bindshem --edhe vet moden ma mashtruese --
qenke hekurose ne lekure pispillosqe --ne sallonin e pshtiresive--
neper kozmetikat e fjaleve ---te paskan paise me nje ushkurė--ata --ata qe dijne vetem me shthurė---qe ne secilen kohė ne fund te kembve do ta qesin----
e mbi ty--njollat e perthurura do te mbesin---
E dhe ti a ti -u bėre edhe ti me ata -apo ishe gjithmone kameleone -
kush je ti cila fytyre-e bija ekuj je e ciles kohė--

ti qe dikurė flisje plot sharm ---
paske mashtrue kameleonas--shko shikou aty ne nje pasqyre tjeter--
diagnoza e vertetė shihet ne kupen e qiellit--ne pasqyren e diellit---e jo ne kozmetiken me plot luget e nalet --shko aty ne at pasqyrė--ku te keshillon zogu i prillit--se peng neper djaj ke me mbete --
ta tregboj un at pasqyrė-

-jo ne pasqyrat e shpirtrave me lugeter--neper kohen e pa fytyrė--
ta gjej un nje pasqyrė tjeter-

-aty do te shohėsh vet se te kan qite zhgjyr--


ne fytyrė--
ata demonet e ri -e demonet e vjeter -
edhe ty te duan te ndyrė--
a i sheh ti ata qe fjalen tone e duan leter--
per te fshi at te ndyrė fytyrė
fytyrė zuzare

ata te do far ligjeve tė ushkur gjijve -

te paskan bere rrogtare--
o e mjerė

per se fjalen kekrimtare nuk e ndegjove

qe donte te qonte nje stine plot me pranverė

per se lakove

perse
u bere e mjerė
apo ndoshta e tille ke mbi

e un nuk e di

se sot pa ka bimė kameleone
qe edhe djallit ja kalon me djallzi
me ndryshime
neper secilen
ndryshmeriun te tregoj se cilen fytyrė duhet mbajtė-
-e fytyren si duhet la--

me cilin uje te kullimit


mos u shiko ne pasqyrat e zuazgjijve

se ata
do te bejne shqipfols per shkja

ata jan djaj e miq te rrinqgjijve
qe fjalet e punet i kan pa la


-se ata mashtrojne pa ja nda--

ku ishe kaq gjat


neper ngjyrat e rrejshme msheur vallė

ndoshta edhe ti

----
po shtiresh
mbi dhe e mbi zallė


--qe rrezja zbuluese nuk te ka pa--


q - hall--

per syte e mi -
e vargun tim plot krajatė

ku ishe kaq gjat

neper ciulen ngjyrshmeri

qe ne dite e ne nate
dilje neper bukuri
me pershtatshmeri

q paska qene kjo kamleoni
kaq e gjatė

e as un as vargu im
as un nuk po di

si ta quaj ket mashtrim

ne cilin ledine ke pi

kush ma piu gjakunn tim

neper kohen me orgji

-ku paske ndejte
kaq gjat

--neper dredhat e hilegjive -


-edhe ti--


u bėre fytyrė e rrotagjijve-

u bere flete e kameleognjijve-qe sjellin rrotat

-andej kah shkojne
#
udhet e rrenave --
ik nga ahgjengjet e dredhagjijve-


po te keshillon loti im i ngrate
neper krajateik nga ata

-e nga ata
-qe legenave pijne uje lavdie


--e jo ne burime

--e nga ata
qe jan pjellat e ashtit
t e lpisagjijve -

nga ata

-qe per nje asht--
per nje lpirje
vrasin nje dhe --

-nje fe--

nje atdhe

vrasin lule te pa faj

vrasin sa karajfile-

-ata ndrrojne fytyre
nuk kan atdhe-


-ata i ka pjelle--

e i ka mbjelle --maska skile--

pse nuk ndejte me ne

pse u pershtate ne hile

q lule je tash
dukesh kalemelone

nuk je karajfile

do te ujisin kohrat demone

sa shum engjuj te pa faj

do te marrin ere
ty
e ngjyres tend eme hile

e pranvera e mjere
e sa tufa bilbile
duke te kujtuar si lule
te pa hile

----------
oh edhe ti
edhe ti
paske ndrruar fytyre

e ngjyre
e flete

e un
ndoshta ka mendue

se je lule e vertet

po ta them nje keshille

me lot ne fytyre

ne prill
si bilbil prore ne shtegttim

ik ne nje pranverė tjeter

ri mbillu per seri
ne nje tjeter farė

mos rri ne at modė
neper pseudopranverė

kush ta solli at kod
ti do te mbetesh e mjerė


shko
e kqyr

at fletė
ne jetė

si ke mbetė


te jap nje keshillė metafore
ik e shko ne nje bukuri tjeter kohore
ne nje tjeter
bukuri
shikou ne dashurine at pasqyrė

ku ka miresi


mos u shiko-

ne djallzi
e ne rreshqitje

-a e sheh

se edhe vet ferri i zi

ka nisė e po vjellė--

nga kohrat plot jashqitje

mos u mashtro--

neper do far meditje
te zeza

un mendova se do te jehs lule mahnije
e jo kamleon
per te mashtruar fara jote
sa e s abreza
kush qenka ngjyra jote

si ti them kesaj befasie

autori xhelal ferizi

lirik
02-07-12, 03:09
Nuk e kuptoj as nuk i kuptoj disa llaskuc neper diskutime qe degjenerojne temat neper forume ---poashtu te menduarit ndaj femres si qenje njerzore --dhe tendences per te mos e pase femren shoqe mike tamam siq e ke nje shok ----mik--Te disa njerz me s a kam pa -- shfaqet nji far devijimi pasigurie smundje lloj i degjenerimit flliqjes morale mentale qeshtje karakteri apo lloji i pa fisem i te menduarit ------ ne se gjinija mashkullore mashkulli se cilen femer te mendosh seksualisht nga nje interes i tille ne shqoperi mardhenje dhe raport - nga nji far pozite interesi mashkull me mendim te devijuar pra interes seksual por si mike shoqe jo si shok mike shqoperi e mike te sinqert e qenje njerzore--ather nje mashkull i tille esht i pa vlera i pa kulture i pa ndjenja edukative njerzore dhe miqsore -esht llaskuc i pa edukate legen i pa fism dhe i pa cilsi idiot bastard i pa kultur civilizuese shpellore hesapi me te gjitha zhgjyret i pa etike morale e kurfar cilsie ---poashtu i pa tradite iliriane trashgimi europiane antike te civilizimit tone por esht ndonje gjen i perzier etj -
pra te menduari mashkull femer sa i perket temes shoqeria mashkull femer -ajo ka ekzistuar dhe akziston te qenja njeri e te qenja i pa njeri jo---

Mendoj se ata njerz jan me epshe kafshrore e ma keq se te kafshes jan debil te pa kulturuar
te pa karakter ---nes emendojne me mendim te prisht ne secilen qenje femrore e jo si shoqe s i mike ---nuk mund te mendosh dhe te kesh te menduar seksual ne secilen shoqe emike e ne secilen femer kjo ehst poshtersi dhe nuk esht kurfar kulture kjo e as civilizimi etik moral ---me nje barbari t e tillė kafshri e tille esht primitive anti qytetrsuese --
seksi apo mardhenje ose dashuri ne secilen femer te menduar seksual -mikeja shoqja ehst shoqe mike moter nuk ka asnji dyshim dhe qdo te menduar tjeter jasaht kesaj norme e kulture esht idiotike pabesi e ndyre flliqsi tradhtare barbare krim i pist manjak -

Ne jemi njerz qenje njerzore prandaj kemi shoqe mike mashkulli ka shoqeri me femren poashtu eme te dashuren dashuri keto gjana dallohen sepse edhe kafsha ben dallime -------------dhe qenjen njerzore duhet konsideruar njeri ---qdo logjike mendore mentale dallon se qenja njerzore dhe pjes e perbashkt e jetes shok mik pjestar toke jete bashksi pjese qe i takon bashkarisht ku bejm pjese ne te njejtin planet si njerz - e jo keqperdorim ndjenje tjeter llase lasskucerie ---
e te menduarit degjenerik seksual ne secilen femer ose ne shoqe mike -- siq po paraqiten disa te deformuar ------------- mendoj se esht diqka bastarde dhe antinjerzore kjo ---------------------------ata njerz jan te shfrenuar neverits te shfrenuar te flliqur ne te menduar e te pa kulture ------------ dhe te pa kontroll psiqik manjak e smura te pa ligje drejtesie e qytetrimi kulture te edukuar mbrapsht -shoqja ehst shoqe dhe mikja ehst mike njejt si nje moter ashtu duhet te funskionojne ndjenjajt ne karakter e moral etike miqsia dhe shoqeria ne mes te mashkullit dhe femres ekziston --dashuria ne mes te nje femre dhe mashkulli ajo ehst diqka tjeter dhe garanton njerzit nder sa shoqeria miqsia ka krejt karakter tjeter --njeriu i cili e zhvillon qellimin dhe te menduarit seksual ndaj nje mikeje apo shoqeje ai esht bastard dhe e tradhton edhe dashurine qe esht shejteria e jetes ---
sepse te menduarit e tillė seksual ndaj nje mikeje e shoqeje esht pa besi krejt pa besi krejt antimoral mendim i pist e i flliqt i pa besė njerzore dinak dhe pisllek i nje te liligu maskara poashtu mendoj nes evepron edhe gjinija e kundert dhe zhvillon mendim te tille te gabuar ndaj nje miku apo shoku mashkulli kur esht fjala te qenja fmerore --edhe ajo duhet me dite me mbajt mik e shok e te mos i perziej ndjenjat dhe te menduarit perndryshe esht tradhti bizare --

e sht bastard -dhe ves i lig i i pist nje njeri apo nje popull q enuk njeh miqsi esht i pist i flliqt i ndyre i pa qytetrim ---po sikur te mendoj dikush ashtu ne motrat tona ne vajzat tona ne
nenat tona prandaj njeriu duhet te dij s e ku jan kufijt e etikes njerzore---

te moralit dhe shoqerisė ne norma -

kultur a e larte moralke civilizimet ---

te nje femer mund te mendosh normal si nje qenje njerzore ka shoqeri pra ne mes te femres dhe mashkullit ka miqsi duke u bazuar ne at se ne jemi qenje njrezore dhe mendojme dallojme --
dashuria ehst diqka tjeter - njeriu ka vend ne ndjenja per nje person kur esht fjala te dashuria --
te tjeret i ke ne raporte secilin sipas kategorise -tama ishte si mund ta kesh mashkull shok e mik-dhe nje femer shoqqee e mike te perjetshme --per njerzit qe kan karakter ndjenja fisnike edukime qytetruese kjo esht shum e qarte e drejte e natyrshme -


njeriu q e mendon ne secilen femer seksualisht ai esht seksoman manjak
nuk ka lidhje me njerzoren esht i pa njeri i pa vlera i pa norma i pa ligje te natyres
i prisht neper qeliza i pa ftyrė i pirsht manjak --

dhe debil ---

ne tru i ndyre i pa fytre tradhtar budall idiot e qka jo

i pa mend hajavan kafshe idiot budalla imbecil dhe i pa aft per shoqeri -


kjo quhet poshtersi te menduarit gabim per nje mike apo shoqe qe e ke tamam si moter


bota dhe shoqeria nuk jan shtepi publike por shoqeri me seder e vlera etike morale -
qe meritojn rrespekt rrregulla njerzore e dashuri jerzore miqsie
normale -
si shoqeri e sinqert miqsoere njerzore

por jo ne te menduar seksual gjinorė idiotizem manjak antikulturor gjinor pa lidhje duke tradhtuar edhe d ashurine e shejte -
athe rpse jemi njerz nese do te ishte te menduarit e tilel dhe a do te ekzistonte dashuria

sigurisht jo do te ekzistonte vetem tradhtia kopile - dhe kopilat

te menduarit dashurie ne nje shoqe apo mike nuk mund te ekzisoj per veq dashurise miqsore ndjenje dashuri shoqerore si nje shoqe te mire por jo te dashur apo mendim seksual shfrytezimi-- apo idiotizmi ne te menduar seksual si interes ma ult se kafsherie --
nje i menduar i tille ashtu ne secilin person do te ishte bote kopile tejet e flliqur
sepse ather dalim si qenje te shfrenuara --

bote e flliqur si nje shtepi kopilash shtepi publike-

e pa seder e pa norma qytetruese e pa edukatė dhe e pa moral-


prandaj qenjet femrore shifen me syrin e njerzores dhe te menduarit normal
si njerz
dhe qytetarė --jo me syrin e qellimitt e seksual kafshrorė te lakmive manjake
sepse nje perberje e till e sht bizare

e pa vlera

autori i shkrimeve temave ne mergim xhelal ferizi--
ne temen -- a ekziston shoqeria mashkull femer -kontribute dhe shkrime te autorit ne internet neper vitet e forumeve

para shum vitesh keto tema te shkruara ne forumet shqiptare kan shpetuar disa por po e them hapur para lexuesve se disa forume jan treguar te poshtra dhe te pa besa ne internet te cilat kan zhdukur komplet tema e forume --

lirik
02-07-12, 03:18
Ne raporte jete miqsi apo raporte tjera ekzistojn edhe kufijt dhe distanca-logjika njerzore esht rregulluese

prandaj jemi njerz me logjikė distancash veprojne
logjika e kufijve dhe arssxyeve poashtu vlerat dhe kultura njerzore
dhe matruia njerzore sherben per ti rregulluar raportet sakt dhe drejt
ne sherbim te njerzores per te rregulluar etikat e jetes vlerat qyteteruese


Perzierja e raporteve ne ndonje pa rregullsi prishe ekulibret njerzore

dhe gjėrave tjera te rregullta


sidomos gabimet e devijimet me ndonje pa menquri

natyrisht qe rreshqasin ne situata te pa kendshme dhe prishin


prandaj duhet njeriut e ket shum saktes precizitet ne raporte njerzore


dhe sidomos kujdes te veqant peshime te gjėrave

nese je i kujdessshem se deri ku shkohet me kufij ather as ai tjetri nuk rreshqet
ne anarki te gabuarit as nuk sulmon dhe te anon kah e kejqja per shembull
por njeriun duhet shikuar drejt ne sy pa lajka
secila miqsi ka edhe burrni drejtesi menquri

edukimi dhe menquria jan dy armė te forta dy imunitete qe rregullojnė raportin-


te njerzit --

pa marr para sysh se cila gjini esht ne pyetje--
autori i mendimeve neper shkrime gjat forumeve xhelal ferizi

lirik
02-07-12, 03:33
Miqsia ka nje kuptim shum te fortė jetsorė ka vlera dhe ka poashtu peshe si dashuria -

por duhet ta ket gjithmonė kufirin peshen arsyen maturine


dhe armen e fuqishme qe quhet peshim i gjėrave maturi e kandarė etiken evlerave

gjėrat i peshon arsyeja dhe etika-
vlerat janato qe kan garancion-


mendja e dhe preciziteti
maturia jan poa ashtu kushte- jo vetem ne mqisi por edhe ne raporte te pergjithshme
angert nuk ėshtė nė linjė Raporto Mesazhe tė Pahijshme

shoqeria perbehet si e pergjitshme dhe ka disa ligje kushtetute te natyres


ne raste te jashtzakonshme ku afersia ne shoqeri mashkull femer behet ose shkon jasht caqeve te qellimit fisnik miqsi mik dhe del se esht e tepert ne afersi te natyres tjeter

ne mes te dy gjinive mashkull femer

edhe mund te lindė dashuria-ne rrrethana te caktuara
-


ndersa ne shoqerinė e gjerė mendoj se njeriu duhet te ket disa norma-


rrespekt-

dhe shoqeri te sinqert per shkak se rrrespektit rrespekti miqsia dhe dhe shoqeria jan njerzore

jan dy gjera te domosdoshme jetsore

rrepsekti esht shum i rendeishem esht shtylla e kultures
njerzore dhe e edukimit e normave-qdo lloj hileje ne te menduar seksual ne raporetin mashkull femer kur ka miqsi

qe ben nji mashkull ose nji femer ne jeten e perditshme ne punė ne shoqata
apo ne shkolla apo kudo ne kontakte ne fabrika ne sporte me koleg dhe kolege apo shoqeri

ku per shembull ka njerz qe e shfrytzojn rastin per te menduar ndryshe
dhe kan te menduar ndryshe qe perben sferen e keqperdorimit--

pra mendon seksualisht per te sg hfrytzuar rastin kjo quhet tradhti ku njeriu e tradhton edhe dashurineather ajo nuk mund te quhet ma shoqeri as raport miqsie por interes ui degjeneruar
Nuk esht raport edukativ kulturor njerzor
njerzorė sepse si ne punė si ne arsim ka gra te martuara shoqe kolege miq miqsi
raporte te mira dhe njerzore gra qe i takojn dikuj tjeter familjeve

ose jan te dashuruara-

dhe qdo vardisje e degjenruar te menduarit seksual ne menyra bastarde
esht poshtersi dhe e pa moralshme qe demton qytetrimin

ather nuk mund te flasim as per shoqeri as per emancipim por ky esht nje lloj
ndjenje kopile qe ka personi per papasterti mendore morale ne secilen femer me te menduar seksual manjajka duke u munduar te degjenroj shqoperine


ne fakt ky esht skandal

njerz te tillė nuk mund te jen as per shoqeri tjera ata jan te pamoralshem

dhe nuk mund te hyjn ne shqori me askend

sepse jan te degjenruar dhe ta besė nuk njohin norma etike as pergjegjsi -


si do te ju dukej atyre qe nje sjellje te tillė ta ket dikush per gratė dhe motrat e tyre ne sjellje
e me padrejtesi


prandaj ne radhė te parė kur hyhet ne shoqeri esht i nevojshem morali qytetrues edukativ njerzor vetedija e larte emancipuese kulturore qytetruese njkerzore normative etike

dhe etika e lartė mendore njerzore


perndryshe ne asnji shoqeri nuk mund te hysh i civilizuar nese e shkele civilizimin

pa mende si mentalitet i pist i ndyre i pa moral

sepse ose je i pa bes

ose hajn dinak i ndyre qe demton shpoiritin edukativ te civilizimit idealet njerzore te normave

ose i degjenruar moralisht njeri qe e i shkakton perqarje dhe dhimbje njerzise

pra ne shooqeri hyhet vetem me formim te emancipuar me nivel kulture -

perndryshe secili nuk mund te bej pjes ne shqoperi as nga femrat as nga mashkujt nese nuk i ka keto vlera e cilsi njerzore morale
te femrat te cilat kan mirsjellje dhe jan bujare

te edukuara dhe jan ne gjendje te njohin shoqeri e mirsjellje

poashtu edhe te ata mashkuj qe e kan nje te dashur ndersa tjerat femra i konisderojnė kolege shoqe dhe esht i vetedijshem -

se ato kolege ose shoqe pune i takojn familjeve tjera burrit te tyre fmijve familjeve te
tyre pra jan normat te cilat vejn kufij e rregulla etikenese mashkulli e keqperdor nj mirsjellje te tillė

qe i ofron kultura dhe mirsjellja e femres

ai mashkull kalon ne pandershmeri

dhe ne menduar epsh te pa ndershem

prostitucion


dhe nuk njeh ma miqsi e shoqeri

njerzit e tillė nuk dijn se qka jan normat shoqerore

dhe etike as nuk njohin pedagogji as
rregulla te jetes

angert nuk ėshtė nė linjė Raporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Duke Cituar

nga autori ne mergim neper kohra xhelal ferizi shpetim i disa temave qe kan shpetuar nga barbaret keqperdorues neper forume kopilat e forumeve si per shembull ne forumin shqiptar net koosva de -etj te cilet kan shuar komplet forumet me nje pa besi tradhtare
bargbare

lirik
02-07-12, 03:53
-----------------
Ju disa qe diskutoni ndoshta ne disa raste edhe keni te drejte kur thoni utopi esht miqsia femer mashkull sepse me kalimin e kohes se gjate kalon ne diqka tjeter
por ne anen tjeter nese llogarisim lidhjet e dashurise familjen keto jan kultet dhe dhimbjet q e nuk ja vlene per asnji qmim te luhet me ato pra pesha kryesore ejetes esht andej kah rregulli e jo kah devijimi
- poashtu kur flasim per disa nga kahjet specifike
mund te jepen edhe raste te tilla kahjsesh ne kohrat e caktuara pas nje miqsie te gjate por ky do te ishte deshtim nese analizohet thell neper te gjitha domethenjet e jetees -sepse qdo laps llogarie me te bukur e ka jeten me vlera se s apa vlera ose demtimin evlerave -
ka shum shejteri q enuk ja vlene te sakrifikohen per asnji qmim si per shembull dahsuria familja etjka edhe raste te veqanta te devijimeve qe kan ardhur ndoshta nje kohe qe disa njerz
nuk ekan kult jeten e bukur por te deformuar

ku njeriu nuk e ka kult miqsine por interesin

ndersa miqsia esht gjėja me e bukur e ksaj jete me i bukur se sa interesi i flliqur
por q e do qe njeriu nganjiher e kam fjalen per disa njerz
e ka interesin e ndyrė tani qe do te ja neveris jeten njerizve-sepse interesi ndyre esht lajka me e ndyre i cili shkatron karaktere njerzore-


Kam nje mike shum te dashur tash e 20 vite me te cilen kemi ushqyer nje miqsi te shtrejt
dhe te ruajtur aq mire E ME VEQANTIKetyre ditve shkova ne nje koncert shqiptar
dhe sa po hyra ne salle ne mesin e shum njerzve bashkatdhetar
nuk e kam pa nuk e dita aspak qe kur ajo erdhi nga mbrapa meje kishte dale
ajo kishte qene me burrin e saj ne koncert

pa pritur duke u pershendeetur me disa te njohur kur ajo me del me nga nga prapa


mi qet duart dhe mi mbylle syte me duar te saj
u pa qe ishin duar femre e un isha me nusen time aty


dhe po mendoja


hej bela e tash kush mund te jet kjo q borgj i kam kuj un


un nuk jam aventurier femrash mendoja por kush mund te jet kjo
ndersa kam shum mikesha te shoqe te cilat tash e sa vite i rrespektoj e me rrespektojne
asnjeher nuk esht turbulluar mniqsia ne me s nesh dhe kemi qene dhe mbetemi po ata miq

pasi ajo qe me liroj syte u pamė me aq knaqesi


dhe mu ne mes te salles ajo me kapi per qafe
AQ SHUM DHE ME SHTRENGOJ AQ SHUM

me nje sinqeritet miqsie prej nje shoqeje te vertet mikeshe
shum te shtrejt e te sinqert sjellja jone neper vite kishte qene miqsi e sinqert pa interesa
pra


ulemi ne nje tavoline pastaj si miq te vjeter edhe me burrin e saj nje sh ok i imishum i dashur poashtu miki mire i kohes


dhe shok shum i mire dhe i vertet
po benim shaka muhabet dhe njerzit ne salle me shikonin
do ken menduar se e kam diqka ne farefis ket femer perndryswshe si ka mundsi kjo afersi


benim shaka ne tavoline aty ishte edhe nusja ime

dhe filluam pastaj nje muhabet te sinqert-- pas kaq kohe qe nuk ishim pa -

por ndjeja se vertet ndjenja e paster e miqsise ishte lumturi eveqant kur rrethohesh me miq qe te duan sinqwerisht nje ndjenje magjike q e te perfshinte-


te bente te fluturosh nga gezimi kur te rrethonin miqt pa kurfar interesi as hilje

dhe mendova pastaj -

ja se q do te thot rrespekti e shoqeria e vertet e pa hile kur je i pa hile
ku do te duan njerzit dhe kan rrespekt -

qe nuk esht gje e vogel kjo por vertet nje knaqsi e jetes
#
mikesha ime e rrespektuar dhe jashtzakonisht e emancipuar dhe emoralshme
me mua qe njizet vjet sillet me nje moral te nje njeriu te vertet e qmoj aq shum ne sjelljet esaj jashtzakonisht njerzore te mos them engjellore sepse din te sillet dhe as me te e as me burrin e saj asnjiher nuk na esht trubuluar
kjo miqsi


miqsia e shtrejht dhe e pa hile ja kjo mendoj se esht nje knaqsi shpirti qe te zgjat jeten nuk mund te harroj at moment se sa bukur jemi ndje ne tavoline ne muhabete te asaj mbremje me at atmosfre te papershkrueshme


vllazrore

e aq miqsore sikur te mos ishte gjithkqa e paster ne mes nesh dhe burrit te saj poashtu si nji shok i vertet ne nuk do ishim ndje aq mire ne ndjeenja te veqanta e aq me emocione te forta me aq bukuri te ndjenjave te nji mbremje magjike e aq qilter e mallengjyeshem keto ndjenja e qste knaqsie nuk paguhen me para paraja dhe interesi po i merr ne qafe njerzit ku keto dy vese qe jan shum te liga do ta degjenrojn njeriun deri ne shkatrrim
dhe do ti humbet kuptimi jetes

qfar kuptimi do te kishte jeta sikur gjithqka te mednohej si inetres ose te gjitha femrat te shifeshin me syrin e keq ose te menduarit seksual per mua ata njerz jan te pakuptim t te pa vlera degjenrik prostituta njerz te pa kurfar njerzilleku as morali as etike nje njeri i tille nuk mund te ket mqisi me mir do ishte qe te tillet te shkojne ne shtepia publike ata nuk jen per jeten normale te rregullit njerzore
femren nuk duhet shikuar vetem neprmes ndasise se gjinise dhe seksit
por si qenje njerzore sepse per seksin esht rregulli dihet perse njeriu martohet dhe dashuron e ka grua por jo per tu degjeneruar

per tu be nje palaqo njeri kot qe nuk nuk njeh kufij aas moral as miqsi
nje i tille si mundte jet i martuar dhe te edukoj fmi kjo nuk esht aspak ekjarte
as normale njerz te tille qe mendojn me femra ne vbend te nje shoqeri normale
mendojne djallezi seksuale te menduar seksual ata per mua nuk jan normal njerz dhe jan pa kurfar kulture e karakteri e vlere kjo vlene edhe per llojin e femrs qe nuk din me mbajt me mashkullin miqsi
Njeriu jeton dhe punon zhvillohet meson ka shoqeri ne shkolle shoqe klase sjhoqe pune shoqe te shokut shoqe te kusheririt te afermve etj jan rregulat q ena mbajn mbi dhe si njerz me norma e rrepskete jam kategorik kunder qthurjeve dfhe te mendaurit banal idiotik antikultutor anti civilizues

si njerz duhet te ndergjegjsohemi te vetedijsohemi s ekemi gra njerzit kan motra fmi dhe askush nuk do te deshironte qe dikush me motrat e fmijt e ti e gruan e tij te sillet me te menduar te degjeneruar
prandaj jam per knaqesine magjike qe sjell miqsia e siqnert e pa hile por tradhtari nuk behet mik shpirti i lig shpirt i lig mbetet ka edhe njerz nje numer
njerz qe nuk dijn te mbajn miqsi


Ner astin tim me mikeshen time te siqnqert qe enjoh tash 20 vite pa kurfar hileje jemi miq
sikur te kishte qene interesi qe un e perbuzi e quaj diqka te ndyre

servili perulje e nivelit e qenjeve te liga ves i ndyre sikur te kishte qene ne mes nesh interesi i lig
qfar do interesi asnjiher nuk do ishim ndje ashtu ne emocione e gjithqka te sinqert sa qe nuk pershkruhet atmosfera e ajo mikesha ime

te me kapte per qafe aq fort per qfe me kaq perkushtim si nje vlla
me te gjitha ndjenjat e sinqerta qe shihej e vrehej qarte edhe te burritt e saj

pra kjo esht mqisia qe nuk ka te paguar bankat botrore nuk jan asgje ne krahasim me nje miqsi te sinqert

Un mendoj s e vetem njerzit e lig moralisht nuk njohin miqsi

te te gjith shkrimtaret dhe legjendat tona gojore e tradita shqiptare peremendet miqsia shqiptarve si kulti ma i larte i shqiptarve

nese ajo degjeneron ather jeta nuk do te kishte kurfar kuptimi ma as per se te jeteohet e pse te jetohet

kuptojeni ket
angert nuk ėshtė nė linjė Raporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Duke Cituar

lirik
02-07-12, 04:01
Disa njerz mė thonė se koha juaj ka ndryshua r dhe miqsia e sinqetrt nuk esht ma
ajo kohė ka perenduar me thone disa njerz ne diskutime

koha kur kishte miq e shoke e shoqe ishin mbremjet e matures dikure ne shkolla etj kishte lklloj lloj knaqesie e shoqerie kujtime

shoqeria qe ndahej nga gjimnazi shkollat emesme si gjenerrat
e shperndaheshin neper universitete pra

dhe qanin siqnerisht nga nndjenjat

nga se kaq vite ishim bashk neper bankat shkollore
#
ndarja e shokutr e shoqes--- qe vertet ishin te pa harrueshme---miqsore ---
shtrohet pyetja pra ne disa raste
si ka mundesi qe kjo koha e re e kthen gjithqka ne do far dashurishe te menduar e seksesh
ne me ste dy gjinive te ndryshme sa vende i ka zemra per dashuri e skese

dhe sa
femra duhet te ket njeriu


q esht ky i meneduar kafshrorė shtazarak kopil sgtrohet pyetja

- nuk esht gjė tjeter per veq se nje degjenerim i nje shoqerie

--sepse njeriu ku r ka shum femra per qellim seksi te pa ngopur-

nuk esht gje tjeter perveq se nji seksual i mnajakizuar i gjveshur

lakuriqsi degjenerike ete menduarit

per seksin dhe njerzit e tille jan me rrezik edhe ne rrethe tjeradhe ta bej jeten shtepi publike

por keto degjenrime jan ne kundershtim me moralin dhe edukaten e shoqerise poashtu

dhe un mendoj se disa mendime me ngjasojne me kohen barbare para shpellore
te pa zhvilluara

as ne vyrtyte as ne vizione ----

pra siq shprehet dikush se e pa munduara qenka qe shqoperia te emancipohet sipas normave standarde te vlerave njerzore ather ku qenka qellimi a thua e paskan mire talibanet pra qe i mbyllin femrat ne kafaz e ne feregje per ti mrbrojtur nga ky rrezik jo un mendoj se jo nuk e kan mire por
mbrojtja nga qdo rrezik esht vetem ndergjegjja e zhguar ne kontrollin e fuqishem te arsyes dhe vetedijes se kontrolluar arsyeja dhe vetedija jan shum baza te forta te elementit per te dominuar normen njerzore perndryshe ne mund te quhemi glob i nje shtpeie publike ne te menduar dhe verpuar nese dominon teroia e disa njerzve qe shkruajn ketu se qenka e pa mundur shoqeria dhe mirkuptimi ne mes te mashkullit dhe femres por nese ne e shofim nji dukuri qe na e ka dhuruar natyra vet zoti ferma esht

njeri njerzore ka konstrukt njeriu dhe ne filozofine ete menduarit mund te trajtohet si njeri te gjitha femrat nuk mund ti duam me dashuri sepse ather zemra njerzore shenderrohet ne nje shtepi publike kalbsire dhe nuk ka kurfar kuptimi -

dashuria esht ajo qe e karakterizon njeriun dhe qiftin qe ata te dy nuk njohin te menduar tjeter perveq njeri tjetrit qe e duan te tjeret jan miq e shoke e shoqe e per ata keshtu e mendoj un jeten ndryshe jo kursesi -

po te ishte jeta ashtu siq e shfaqin disa si te pa mundur shoqerine femer mashkull
,ather cili na qenka njeriu ne planet perverq se nji q enje perverse e mendimit seksual degjenerik antikulturorė .

Q kuptim paska ather qifti i dashuruar hiq kurfare bota do te shendrrohet ne nje kopili
mjerane ne te menduar shtepie publike nese secila femer shikohet me te menduar
seksi por duhet menduar shoqeria se norma dhe rregulli esht shejtria dhe kulti jetsore altari shpirti dhe kultura niveli i larte i jetes dhe vet kuptimit jetsor.

Ne ket jete ne kemi shoqe kusherira shoqe te shokeve shoqe te kusherijve shoqe te te afermve shoqe te farefisit shoqe te komshijve mbi cilat baza mkorale na imponohet ather rrespekti per keto shoqe qe e i kemi si motra qfar te menduari duhet te kemi asnji tjeter per veq kultit te dashurise vllazerore me ato shoqe ose qka i kemi kur i shofim bisedojme si me motra i pyesim per shoket per te afermit dhe raporti esht vllalzrore e ndjen si moter e qka tjeter prandaj disa njerz qe mendimine devijuar duan te na i imponojne ky esht nje i menduar tragjik i degjenreruar morali esht altari ma i shejt i jetes sepse ai frenon te kiqjat degjerimin krimin perversitetin per moral ka investuar feja e shoqeria ne jete dhe i gjith ky mund i njeriut neper shekuj nuk ben te bie poshte sepse nga kafshria perverse njeriun shkallon dhe qthuret ne degjenrim -

prandaj them se ka te menduar si moter e si shoqe kur veteije esht absolute nen kontroll e arsyet njerzore---autori i opinioneve mendimeve shklrimeve ne forume xhelal ferizi

lirik
02-07-12, 04:06
Qdo lloj i te menduari mashkull femer qe jan miq ne ndonje raport intim-intim miqsie dhe kalon ne intim seksi ose te menduar seksual ather nuk ekziston miqsia dhe ajo qenke vetem nje fajle
formale te njerzit

Rporeti i menduar seksual ne mes te femres se mashkullit qe kalon nga nji miqsi ne te tille raport
esht devijim


nese ata kan te dashur poashtu apo te dashura

e ne menyra barbare tradhtojne poashtuu

per shkaqe te joshjeve interesave prishse manjake devijojne

kjo deshmon per karajkter te lig shkelin mbi kultin e dahsurise


dhe jan te degjeneruar mungese emancipimi e kulture thjesht kjo perben kopili shpellore -


dhe nje degjenrim i tille mund te arsyetohet vetem te koha kur njerzit rrinin lakuriq ne kohrat shpellore para shpellore te njeriut kur nuk kishte zhvillime shpitrore
as ligje as norma as bukuri emocionesh as fisnikri vyrtyte njerzore por gjithqka behej
ne forma instiktive sepse njeriu ather i ngante egersire s nuk e njihte as veshjen as ligjet as nuk e kishte trurin te zhvilluar -


por ne kohrat kur i krijua rregulli i shoqerise kulti per te afermit fqinjet shoket miqt
dhe te gjitha vlerat e civilizimit ather mendja eshendosh njerzore

ju ka pri vlerave dhe ju prine perndryshe nese nuk zhvillohet emancipmi do te ket tradhti bashkshortore dhe te familjes mekate dhe kopili qthurje dhe mjerime

ku njeriu do ti ngjane nje prostitucioni nje shtepie publike te pa ndjenja njerzie

prandaj morali esht vyrtyti ma i larte morali esht amxncipuesi e vlerave dhe shoqerisė njerzore pra ne duhet te dijm se ke e duam ku duhet te duam dhe si duhet te duam te dashuren gruan e kemi per ta dashur te tjeret jan miq e shoke e vllezer fqinje te aferm farefis bashkadthetar njerz qe ke raporte tjera me ta vetem keshtu mund te jet bota dhe jeta perndryshe rrokulliset ne gremina e humnera te pamoralshme


sepse vetem ne raste te dashurise dhe intimitetit te püersonit qe e don
jan dallimet e veqanta njerzore por ne te tjeret jan disa ndjenja tjera


se ne te dashuren mund te mendosh dashuruar intimisht e aferisht dhe te sillesh me te si pjese e jote ku e ke te lire veprimin e dashurise dhe intimitetit
por nese mendon ne te gjitha femrat me qellime dashurie ose seksi

ashtu kjo perben tradhti bashkshsortore tradti ndaj dashurise

dhe degjenerim esht ky kopili anti emancipim antikulture esht prostitucion dhe shtepi publike njerz te till te pa moral vetem ne shtepia publike e kan vendin -
sepse prishin normat e shoqerise .prishin emocionet dhe bukurite e shpirtit qe emban ejetn ne glob qe i mban njerzit nese shkohet nga ajo ane njerzimi per nje kohe te skurter bie per dhe deh shkatrrohet pradaj esht aq e shejt familja dhe gruaja e dashura
te tjeret jan miq dhe ka ligje tjera e te menduar tjeter ne keto raste e raporte me ata
ndersa te gruaja e dashura dhe familje ehst po ashtu njee i menduar i veqant fmijt i do se jan fmijt tu gruaja esht ejotja ndersa miqt jan miqt e tu qe shoqet jan shoqet tua farefisi esht farafisi yt ketu nuk mund te ket asnjiher ndryshime dhe jan vula qe themele qe nuk guxojne te luajn vendit jan norma te perjetshme dhe kusht i pa tjetersueshem per ekzistenecen e n ji shoqerie pikrisht per keto shkaqe ka shum institucione jan kaq shum sociolog pedagog etj sepse jeta ka specifika te ndara qarte neper te cilat jan kultet qe nuk ben te rrenohen sepse ato ligj e e mbajn njeriun sikur te ishim

ne te pa norma do te ishim edhe te fism te pa vlera te pa vyrtyte

Te gjith ne kemi perjetuar shoqeri dhe e dijm sesa e mire esht nje shoqe e mire dhe sa shum ka vlere kjo gjė,
ky mirkuptim jestsorė esht kulti altari ma i shejt i jetes pikrisht ne ket prove njeriun kalon noten kaluese te perendia dhe mbrohen vlerat ,

por nes e mendojm diqka tjeter ne n je shoqe shum te mire dhe te dashur
e shum te mire qė e kemi e njikohsisht e kemi te dashuren ose gruan

ather ne tradhtojmė te dashuren tonė gruan fmijt familjen normat

dhe nuk mund te jemi njerz as njerz me moral as shoqeri e emancipimit
por tradhtarė te degjenrruar shpirte i nje shtepie publike

dhe demtues te qfar do vlere te jetes dhe dashurise .

q' na duhet ather ne pra dashuria dhe gruaja e dashura dhe pse i themi te dashures te dua

aher shpirti nuk qenka dashuri por shtepi publike zhgjyr dhe njeriu qenka i pa vlera

sipas disave qe thone ketu ne diskutime se nuk esht e mundur miqsia mashkull femer

,esht kot gjithqka ather nes e mendohet vetem ne qthurje


njeriu ather nuk e meriton te quhet as qenje mbi dhe sepse pastaj tejkalon seclen
normė dhe ma keq se kafsha kafshrohet por ne kemi arsyet dhe mendimet ligjet e jetes dhe te natyres


ligjet e zotit dhe ligjet etike morale ligjet e dashurive ligjet e te afermve miqve - te gjitha keto ligje jan ligje norma edukative te shejta jan kusht per ekzistimine njeriut ne jete dhe ne moral
perndryshe dorzimi ose nenshtrimi ndaj seksit tjeter jan te kqia si veprime qe rrenojn gjithqka morale qe shembinn gjithqka rrenojne gjithqka .


autori i opinioneve ne forume mendime te lira te temave xhelal ferizi
ne temen miqsia femer mashkull ne forume shqiptare

lirik
06-07-12, 11:49
Po perzihet thonė mileti
shkruan autori xhelal ferizi
qenkan qartė zotnitė nde r vetikerset grushti ashiqare
neper rrugė e trotoare

dikush plumb dikush po therrė

esht bė jeta zi e terr

disa vrasin per mbas shpine
do deshmojne edhe per shkja shkine

kah do tha jan lisa e degė
e perqa jan toske e gegė

sot shqipnia neper fe
u nda ne krah mbi gurė e dhe

veq per hater te demonit

te gospodarit te padronit
po perzihen me truproje
kush ne fije si bjen ksaj loje

eh kosovė tokė e vuajterisė
qofsh bekue prej perendisė

dalsh ne dritė nje ditė mė e mira
po te uroj me vargje te lira

u lulzofsh me patriota
qe te merr lakmi gjith bota

patriota te vertetė
qe te duan lule ne jetė

ti e bekuar oj tokė dardane
e mos mbetsh n' ktehtra n- per klane

ne lakmi t' thonjve t' pa mshirė
u bėfsh fole e zogjve te lirė

me ato fusha mahnitore
zemra jote rrnoftė gazmore

te pafsha engjuj mbi pushtete
e jo ne skamje e termete

as nėn kthetra te lojtarve
as te klanorėve e bajraktarve

mos te pafsha ne duar primate
qe tė lan si qyqe nate

ne gjithfar maske e gjithfar loje
qė ta duan jeten me ploje

komunista e anarkista
lakmiqarė e le-d-ekista

pe-dekista e tė tjerė
per tu dukė nde r kombe e mjerė

me ndasi neper hendeqe
kah do te lyejnė me punė te keqe

ne hendeqe krahinare
neper kthetra grabitqare

veq pse don loja e padronit
veq pse don hilja e demonit

ruana zot kohes katile
qe po shkelė mbi karajfile

qė po i sh'ndrron n' lot val't e detit
fusha e ara t' bereqetit

kah do llafet e tarafet
kahdo plot jan mbushur kafet

kah do mbetje ne anarki
kahdo kurtha e zhurmagji


kahdo fjala e rakija
djerrė mbi dhe ka mbetė shqipnija

mbasi llafet jan sot te kota
e me ne quditet bota

ne mes te ballkanit n' tokė llukije
me mbetė ne plojė n' kthetra varfrie

veq pse i teket ndoj klanorit

ndoj mjeran a puthadorit

ah kosovė moj tokė e vjeter
do ta shkruaj njiher nje leter

krejt me lot por si currili

do te k'ndoj nė gjuhė bilbili


qe ti them do fjalė jetike

e ti shkruaj ne tokė antike

ne porosi me rreze dielli
per mbi dhe e andej kah qelli


le te mbeten keshilla prore
ti lexojnė brezat arbnore

sa te jen shekujt e breznitė
te gjith permendsh ato me i ditė

per ti kndue dhe fmi-u i djepit
zogjt e malit ne maja t' shkrepit

sa te jen hena e diell i a rit
brez pas brezi ne gjuhe te shqiptarit

me ti lene do amanete

per mbi dhe ne fusha e dete

sa te jen yjet me jetue
sa t'jen dritat tue ndrique

sa te jen re qiellit qe enden

neper shekuj le t' permenden

le te duken si saksija
ne amanete fjal't e mia

dije mire po te thot liriku
per sa te jet kndej pari armiku

karrieristi e huti uirthi
edhe skuthi e gjithfar hithi

qe po mbjine per kah lavdia
ne turr e vrap per kah lakmija

shty me brryla ne post e famė
s ka me mbete shqipnia i pllambė

dije mirė moj toka e t' parit

sa te jen veset e bajraktarit

sa te jen mote e sa te ket stina
sa te ket mllef neper krahina

sa te jen smundjet primitive
sa te jen rrenat e tarikxhijve

duar grabitse e smurė lakmija
kur r ne drite s- do t' del shqipnija

sa te ket hajna e puthadorė
sa te ket qyqe e tė gjorė

korrupsione e sa t' ket hile
sa te ket klane e punė kopile

sa te ket maska e laraska
sa t' ket duar q e jan te papastra

edhe kufij q e jan nė kokė
ka me vuajtė shqipja mbi tokė

si ne qiell e nė fole

do te vuajnė zogjt mbi atdhe

sa ket te liga sabotime
grupe t' zeza e thikė pas shpine

edhe tjera masha e zhgjyra
rrenacak me nga dy ftyra
sa vampira e sa shum vorra
disa te gjymt shemtue e qorra

disa tjere si harambasha


duar tė zgjatura e tjera masha
deledesh e deledasha

laramana e servila
sa mizorė e tjerė katila

sahan lpirsa e pa te pa kurriz
qe nenshtrohen nen hingliz
he rnen rus e her nen shkje
shesin toke e gur e dhe


qe s po lėnė diten te gzohet
as ylberin te lakohet

as zhvillimin me progrese
as ndoj koh me shije mėlmese

veq te hidhur neper mote
po e duan token kastriote

nuk po lėnė lule me qelė
kah do thurin gjemba e tel
e perthurin fjalen e lirė
nuk na e lan ndoj orė tė mirė

as nuk lan me qelė zambak
na i mbuluan trojet me gjak

her r me lot e me varfri

tue vallzue demoni i zi

merri atdhe kto germa vlere
shkruaj kah do neper mermere

le te jen kulte e amanete
fjale te shkruara ne kohra jete

neper breza ne ligje e shkolla
neper shkresa e dije te holla

qe sot ne gjuhe te bukur amtare
i kam shkrue si vale ujvare

le te dihen gjurme te mbesin
sa ta ket shqipnia vesin

te tillė ne gjak e kah damari
kurr s lulzon as s qelė shqiptari
as ne fushe as ne ne druj te malit
veq do te vuan gjith djal pas djalit

autori xhelal ferizi
Po perzihet thonė mileti
shkruan autori xhelal ferizi
qenkan qartė zotnitė nde r vetikerset grushti ashiqare
neper rrugė e trotoare

dikush plumb dikush po therrė

esht bė jeta zi e terr

disa vrasin per mbas shpine
do deshmojne edhe per shkja shkine

kah do tha jan lisa e degė
e perqa jan toske e gegė

sot shqipnia neper fe
u nda ne krah mbi gurė e dhe

veq per hater te demonit

te gospodarit te padronit
po perzihen me truproje
kush ne fije si bjen ksaj loje

eh kosovė tokė e vuajterisė
qofsh bekue prej perendisė

dalsh ne dritė nje ditė mė e mira
po te uroj me vargje te lira

u lulzofsh me patriota
qe te merr lakmi gjith bota

patriota te vertetė
qe te duan lule ne jetė

ti e bekuar oj tokė dardane
e mos mbetsh n' ktehtra n- per klane

ne lakmi t' thonjve t' pa mshirė
u bėfsh fole e zogjve te lirė

me ato fusha mahnitore
zemra jote rrnoftė gazmore

te pafsha engjuj mbi pushtete
e jo ne skamje e termete

as nėn kthetra te lojtarve
as te klanorėve e bajraktarve

mos te pafsha ne duar primate
qe tė lan si qyqe nate

ne gjithfar maske e gjithfar loje
qė ta duan jeten me ploje

komunista e anarkista
lakmiqarė e le-d-ekista

pe-dekista e tė tjerė
per tu dukė nde r kombe e mjerė

me ndasi neper hendeqe
kah do te lyejnė me punė te keqe

ne hendeqe krahinare
neper kthetra grabitqare

veq pse don loja e padronit
veq pse don hilja e demonit

ruana zot kohes katile
qe po shkelė mbi karajfile

qė po i sh'ndrron n' lot val't e detit
fusha e ara t' bereqetit

kah do llafet e tarafet
kahdo plot jan mbushur kafet

kah do mbetje ne anarki
kahdo kurtha e zhurmagji


kahdo fjala e rakija
djerrė mbi dhe ka mbetė shqipnija

mbasi llafet jan sot te kota
e me ne quditet bota

ne mes te ballkanit n' tokė llukije
me mbetė ne plojė n' kthetra varfrie

veq pse i teket ndoj klanorit

ndoj mjeran a puthadorit

ah kosovė moj tokė e vjeter
do ta shkruaj njiher nje leter

krejt me lot por si currili

do te k'ndoj nė gjuhė bilbili


qe ti them do fjalė jetike

e ti shkruaj ne tokė antike

ne porosi me rreze dielli
per mbi dhe e andej kah qelli


le te mbeten keshilla prore
ti lexojnė brezat arbnore

sa te jen shekujt e breznitė
te gjith permendsh ato me i ditė

per ti kndue dhe fmi-u i djepit
zogjt e malit ne maja t' shkrepit

sa te jen hena e diell i a rit
brez pas brezi ne gjuhe te shqiptarit

me ti lene do amanete

per mbi dhe ne fusha e dete

sa te jen yjet me jetue
sa t'jen dritat tue ndrique

sa te jen re qiellit qe enden

neper shekuj le t' permenden

le te duken si saksija
ne amanete fjal't e mia

dije mire po te thot liriku
per sa te jet kndej pari armiku

karrieristi e huti uirthi
edhe skuthi e gjithfar hithi

qe po mbjine per kah lavdia
ne turr e vrap per kah lakmija

shty me brryla ne post e famė
s ka me mbete shqipnia i pllambė

dije mirė moj toka e t' parit

sa te jen veset e bajraktarit

sa te jen mote e sa te ket stina
sa te ket mllef neper krahina

sa te jen smundjet primitive
sa te jen rrenat e tarikxhijve

duar grabitse e smurė lakmija
kur r ne drite s- do t' del shqipnija

sa te ket hajna e puthadorė
sa te ket qyqe e tė gjorė

korrupsione e sa t' ket hile
sa te ket klane e punė kopile

sa te ket maska e laraska
sa t' ket duar q e jan te papastra

edhe kufij q e jan nė kokė
ka me vuajtė shqipja mbi tokė

si ne qiell e nė fole

do te vuajnė zogjt mbi atdhe

sa ket te liga sabotime
grupe t' zeza e thikė pas shpine

edhe tjera masha e zhgjyra
rrenacak me nga dy ftyra
sa vampira e sa shum vorra
disa te gjymt shemtue e qorra

disa tjere si harambasha


duar tė zgjatura e tjera masha
deledesh e deledasha

laramana e servila
sa mizorė e tjerė katila

sahan lpirsa e pa te pa kurriz
qe nenshtrohen nen hingliz
he rnen rus e her nen shkje
shesin toke e gur e dhe


qe s po lėnė diten te gzohet
as ylberin te lakohet

as zhvillimin me progrese
as ndoj koh me shije mėlmese

veq te hidhur neper mote
po e duan token kastriote

nuk po lėnė lule me qelė
kah do thurin gjemba e tel
e perthurin fjalen e lirė
nuk na e lan ndoj orė tė mirė

as nuk lan me qelė zambak
na i mbuluan trojet me gjak

her r me lot e me varfri

tue vallzue demoni i zi

merri atdhe kto germa vlere
shkruaj kah do neper mermere

le te jen kulte e amanete
fjale te shkruara ne kohra jete

neper breza ne ligje e shkolla
neper shkresa e dije te holla

qe sot ne gjuhe te bukur amtare
i kam shkrue si vale ujvare

le te dihen gjurme te mbesin
sa ta ket shqipnia vesin

te tillė ne gjak e kah damari
kurr s lulzon as s qelė shqiptari
as ne fushe as ne ne druj te malit
veq do te vuan gjith djal pas djalit

autori xhelal ferizi

lirik
06-07-12, 16:59
Psikopat i llojit te vete .
..................................
Ndegjo o murriz o provokatorė i paguar i shkieve -
o psikopat i ndyrė mental ti dhe shum provokatorė tė tjerė nuk jeni asgje tjeter per veq disa qenefa e legena provokatoesh te lig pshurrana qe rrini nepe r dimija dhe po mendoni s emund te me paraqitni mua para popullit ashtu siq don zhgjyri juaj i karakterit barbar -
Ti dhe ata si ti as nuk jeni per guxim e as per kuvend sepse jeni te lig e te dobt me u mshef pas maskes tuaj prostitute maske provokuese
Un nuk i jam nenshtruar shum kaqabashave e brithyemve para teje e po te nesnhtrohem ty mor legen i zi i qyrrave qe hala qyrrat te ecin neper buze ti mor psikopat manjak i mallkuar ndonje i biri i shkines e shkaut je
leni fyerjet ne temen time ju ju klysht e phanta rheit
e agjentve te tjere te sherbimeve te huaja qe veproni edhe ktu ne forum -
siq vepruan qdo kund e shum kund neper kohra e ku do zuzaret dinak e siq ua dhan grate e motrat e nenat shkieve
sepse te lig jan pjelle prandaj


Se ti e shum kush e meriton me te rrehė dikush deri sa te pshurresh ne pantoll more üshurrqi i keq manjak psikopat i llojit majmunesk
-
por jo un me i flliq un duart ne ty se me te ra un me jet ne dore me te paren prandaj duart ne ty duhet me flliq tjeter kush

.sepse gojen e ke pa la teper shkinore
-teper zuzare dhe i lig e i pa burr je -

e pis je -kurgja tjeter -qka po te ben ty tema ime e udha ime ku ta kam zene udhen un ty mor minuk mi i nevojtoreve shkinore -qfar te keqje te kam be un ty per veq se te pagujne shkiet me fole keshtuun ty as njiher nuk te kam bė asnji te keqe as nje padrejtesi
kurr e as kurr e asnjiher - e ti vazhdimisht ke dale eke provokue moq fytre lope e gjalle manjka i smure debil


Un as nuk jam perzie ne punet tua asnjiher
-ju te tillet si ti dilni e hani m.....e provokoni njerz
pastaj qani si fmi kur ju rreh dikush-ku ka soj i poshter q ete krahasohet lloj soji i veqant i lig e psikopat qe ngacmon njerz pa faj dhe qajne mandej ne menyra histerike si zuzar te pshurrur
pa pike burrnie guximi e drejtesie -njerz te llojit te veqant pa kurfar civilizimi etike e morali e vlere -

-qka ka ktu te thuhet perveq se nji psikopat i lig je i smure mental
- qe ndryshohesh sipas shizofrenive tua i pa karakter dhe i devijuar deformuar mental -
ashtu siq te paraqiten ndryshimet ty dhe gjeneve tua te fisit tend e te prindve tu psikopat q e te kan pjelle dikund ne ahur te lopve -


-- pra ti nxitesh prej tradhtise agjentureske me folė keshtu -

kunder meje- me qellim diskreditimi -gjoja hajt s emos po te shitet diqka-
e more lahper kur kam kaluar un neper sita e shosha te tjetes ti as ne filma s i ke pa mor zuze qe trembesh me dale me u pshurre naten -por ku r je kaq i lig pse kapesh me njerz kur nuk ta ngrehe zuza ty
si shum kuj qe ka provuar -


---
por populli tash po e din kush qka esht e cili esht u mbush edhe populli pervoja e paiu populli mire se sa agjenturat sillen kah do -ne jete ne gazete ne forume e ku do -populli tash po e din e po e njeh mire situaten-
prandaj veq po lehe kot
e te shkoj fjala kot more mashkull planc --psikopat je ti e nena jote lope qe te ka pjellur ty ne ahur te majmunve
e pjella e fisi yt q e te ka pjellur ty -me dale ti neper forume
me ndy edhe forumin

prandaj ik hup mor zuzarė bajat i ndyre e i pa mende e i lig
s ate duash qe edhe me te thirr fmiu yt per ndihme soji yt nuk ka zemer e guxim ne oborr me dale naten me luftue per fmi te vet e a sper vlla te vet edhe ne oborr tendin e q e mshefesh pas maskes more i lig ti e soji e zuzarve tjere poashtu ti je veq lavire shkinore -nuk je mashkull qe mshefesh pas pseudonimi -

me gjakun e pist te shkino magjupit
ik -e mos provoko more ndytsirė kalbsire karakteri i lig i m........se kurkushi nuk je hiq -

murrizi
06-07-12, 17:19
Zoti Lirik duket se ka lindur nje mosmarrveshje e rende ketu.

Une kam dashur te them nje Psikolog i llojit tė vetė.
E keni parasysh, duke i vlersuar shkrimet e juja, si dhe patur mundesin tė mėsoj shumė nga to, e gjithēka ēfar ju keni bėrė pėr Shqiptarin, unė Murriz Shipnia kam ardhur nė pėrfundim qė ju zotroni intelekt tė veqant pėr ti kuptuar gjėrat, problemet madhore Kombėtare si dhe njerzit, njėlloji sikur Psikologu.
Megjithat ti nėse edhe mė tutje e mban qėndrimin tėndė pėr mua tė njėjtė nuk prish edhe aq punė, por ta dini zoti Lirik se do tė keni njė mik mė pak, e njė lexues tė pasionuar tė vargjeve tė juaja.

Rrespektplot
Murriz Shipnia

lirik
06-07-12, 22:44
Murriz edhe me pare me ke fye shum her jo vetem ti qe ke fyer e ke nenqmuar
-por k a edhe te tjere q e kan fyer neper forume
-por kjo fjale esht e rende teper e rende fyese
qka ke shkruar ---- ma pare -----

duke me quajte ashtu me at fyerje teper te rende dhe provokuese --

ti i vogl nuk je--

dhe din mjaft jo vetem ti-

por edhe shum kush qe kan provokuar zi e ma keq --


e kan bere kerdi neper forume -----
un jam befasuar se njeriu qe flet shqip ka mundur te shkoj aq larg pa i pas ndonje borgj aspak e kam fjalen per fyerjet e shum te tjerve neper forume fyerjet dhe provokimet nuk kan ndodhe vetem neper forume por edhe ne menyren ma psikopate edhe neper shoqata

Ka pas raste kur njerzit qe si ishin si ma mire duke ndejt ne klub ne shoqate qohej tjetri per pike te qefit e i thoshte ku je peder nder sy te tjerve dhe kur hante grushtinm hundve
paraqitej si i pa fajshem si viktime --un nuk i kuptoj ata lloj psikopatash qe provokojne

sa i perket rastit tend qe ketu ke shkruar njiher psikopat i llojit te vet
e tash po thua kam dashte te them psikolog le ta gjykojne te tjeret ktu ne se duan lexuesit
a esht ashtu apo nuk ehst qka mendojne edhe te tjeret nes e vertet ke dashur te thuash

psikolog
por ti e ke shkruar fjalen psikopat qe esht fjale e rende fyese dhe diskredituese degraduese poshtriese
dhe e rende aq ma pare kur un jam krejt i pa fajshem e nuk te kam kurr as nuk te kam pasur ndonje boorgj as ty e as askuj

- dhe kam menduar se gjat veprimtarise time do te gjej perkrahs dhe poashtu pas i te vjen liria -por jam shum i zhgenjyer ket kohe se kisha besuar qe vjen kaq e lige e kaq e poshter kaq mosmirnjohse .
Ne e dijme mire se qka kemi vuajtur ne ktehtra te armikut dhe ket do ja themi nates s e vorrit ishalla zoti na e jep gjenetin se sa per ju i kemi la duart per ket dynja -por mosmirnjohja esht ves shum i lig jashtzakonisht i lig .
Ne jeten time jo vetem un por shuum te tjere kan bere mire dhe jan shkri e jan trete per te miren e ketij populli kan hy rreziqeve pa e perfill fare jeten e vet -por mosmirnjohja u tregua shum emadhe mos rrespekti atyre ju dolen edhe probleme te mdha disave pas lufte e disa pas burgjeve por kjo esht per tu befasuar per zotin -por nejse befasi befasia esht befasi tani i kemi hapur syte dhe jemi me te dy kembet ne toke ne realen -

Por nje gje mos harro ti dhe te tjere ketu sa her me keni fyer poashtu fjala psikopat e psikolog kan dallime te mdha dhe diskreditimet para popullit krejt pafajshem nuk jan te mira megjithse po thua se ke dahsur me shkrua ndryshe ne fakt kjo esht pak e besueshme -
sepse ti din shum qka e shum mire me dallue por nejse
ti e ke shkrue fjalen psikopat un ashtu e lexova dhe reagova .

lirik
06-07-12, 22:48
fjalen qe e ke shkruar ne origjinal e paska fshi dikush ose ti ke ndikue te moderatori -me vjen keq qe u detyrova te shprehem ashper por me ka ardhe ne maje te hundes nga shqipfollsat
e ndryshem
Murriz nuk ehst nevoja te shesim ketu as trimeri e as te fyejme e as te provokojmė por
ti mire e din se ke fye dikure e disa te tjere poashtu -
tash po thua se nuk paske pase qellim dhe nuk e paske dallue fjalen psikolog dhe spikopat

keq po me vjen qe je i tille mos me i dallue -
dhe le te gjykojne te tjeret se a din ti me i dallue a jo

lirik
06-07-12, 23:08
Disa njerz mė thonė se koha juaj ka ndryshua r dhe miqsia e sinqetrt nuk esht ma ---
ajo kohė ka perenduar me thonė disa njerz ne diskutime

koha kur kishte miq e shokė e shoqe dhe ishin mbremjet e matures dikurė nė shkolla etj kishte lloj lloj knaqesie miqsore e shoqerie kujtime etj

shoqeria qė ndahej nga gjimnazi shkollat e mesme si gjenerat ė
e shperndaheshin neper universitete pra

dhe qanin sinqerisht nga ndjenjat e motivuara sinqert miqssie


nga se kaq vite ishim bashk neper bankat shkollore ne kujtime

ndarja e shokut e shoqes--- qe vertet ishin te pa harrueshme---miqsore ---
shtrohet pyetja pra ne disa raste -


si ka mundesi qe kjo koha e re e kthen gjithqka ne do far dashurishė te menduar ne forma ndryshe e forma e seksesh siq po flitet

demton miqsine ne me ste dy gjinive te ndryshme
sa vende i ka zemra njerzore per dashuri e skese -

dhe sa
femra duhet te ket njeriu -q -ėsht ky i meneduar kafshrorė degjenerik shtazarak kopil ne kohrat sot shtrohet pyetja njerzore e arsyes dhe logjikes mendore e normative -

- koha qe po flitet si nje egoizem nuk esht gjė tjeter per veq se nje degjenerim i nje shoqerie njerzore q epo rrshqet ne batak te antinjerzise--sepse njeriu ku r ka shum femra per qellim seksi te pa ngopur-

nuk esht gje tjeter perveq se nji seksual i manjakizuar i gjveshur lloj kafshe

lakuriqsi degjenerike e te menduarit bastartd qe shkele mbi vlerat e etikes

- degjenerim per seksin ne dhe njerzit e tille jan me rrezik edhe ne rrethe tjera -dhe ta bej ne jeten shtepi publike -- duke e shtazeruar sjelljen njerzore


por keto degjenrime jan ne kundershtim me moralin dhe edukaten e shoqerise poashtu


dhe un mendoj se disa mendime me ngjasojne me kohen barbare para shpellore-

te kohrave te errsirave kur pa zhvilluara mendje ishte ne kokkat e barbarve

d he ne shpella nuk shquheshin as ne vyrtyte as ne vizione ----

pra siq shprehet dikush se e pa munduar qenka qe shoqeria te emancipohet-

sipas normave standarde te vlerave njerzore- ather ku qenka qellimi a thua e paskan mirė talibanet pra qe i mbyllin femrat ne kafaz e ne feregje
per ti mrbrojtur nga ky rrezik i degjenerimit
- jo un mendoj se jo nuk e kan mirė por
mbrojtja nga qdo rrezik esht vetem ndergjegjja e zgjuar e ne kontrollin e fuqishem te arsyes dhe vetedijes se kontrolluar -

arsyeja dhe vetedija jan shum baza te forta te elementit per te dominuar normen njerzore-

perndryshe ne mund te quhemi glob i nje shtepie publike
ne te menduar barbar -
dhe vepruar jasht etike nese dominon teoria e disa njerzve qe shkruajn ketu se qenka e pa mundur shoqeria miqsia
dhe mirkuptimi ne mes te mashkullit dhe femres -
-por nese ne e shofim nje dukuri qe na e ka dhuruar natyra vet zoti femra esht

njeri---dhe njerzore-
ka konstrukt njeriu dhe ne filozofine e te menduarit mund te trajtohet si njeri-

te gjitha femrat nuk mund ti duam me dashuri---ose te menduar te interesit seksual per qellime te egove-

sepse shkatrrohet kultura dhe norma n e civilizimit njerzor
at'her zemra njerzore shenderrohet ne nje shtepi publike kalbsirė qe nuk njeh miqsi dhe nuk ka kurfar kuptimi -


dashuria esht ajo qe e karakterizon njeriun dhe qiftin -qe ata te dy nuk njohin te menduar tjeter perveq njeri tjetrit-
qe e duan----njeri tjetrin --
te tjeret jan miq e shoke e shoqe e e per ata prandaj keshtu e mendoj un jeten ndryshe jo kursesi sepse ndryshe jeta esht shemtim dhe nuk i duhet njerzimit -buka enjerzimit esht kultura qe perben thelbin dhe normat -po te ishte jeta ashtu siq e shfaqin disa si tė pa mundur gjoja deri ne at shkalle shoqerinė femer mashkull-


,ather cili na qenka njeriu ne planet
perverq se nji q enje perverse e mendimit seksual degjenerik antikulturorė .


Q kuptim paska at'her qifti i dashuruar hiq kurfare
bota do te shendrrohet ne nje kopili kafshire te pa rrespekt e ndergjegje

dhe ne orgji mjerane ne te menduar shtepie publike
nese secila femer shikohet me te menduar
seksi --

por duhet menduar kulturen njerzore etiken dhe normen
miqsin njerzore qe perben bukurine e jetes

se shoqeria me norma dhe rregulli esht shejtria edhe kulti jetsore
altari shpirti dhe kultura niveli i larte i jetes dhe vet kuptimit jetsor.Ne ket jete ne kemi shoqe kusherira shoqe te shokeve shoqe te kusherijve -

shoqe te te afermve shoqe te farefisit shoqe te komshijve mbi cilat baza morale na imponohet ather rrespekti per keto shoqe qe e i kemi si motra
qfar te menduari duhet te kemi asnji tjeter per veq kultit te dashurise vllazerore-

me ato shoqe ose qka i kemi kur i shofim bisedojme si me motra
i pyesim per shoket per te afermit dhe raporti esht vllalzrore
e ndjen si moter-

e qka tjeter prandaj disa njerz qe mendimine devijuar duan te na i imponojne ky esht nje i menduar tragjik i degjenreruar

morali esht altari ma i shejt i jetes sepse ai frenon te kqijat degjerimin krimin-

perversitetin -

per moral ka investuar feja e shoqeria ne jete dhe i gjith ky mund i njeriut neper shekuj
nuk ben te bie poshte
sepse nga kafshria perverse njeriun shkallon dhe qthuret ne degjenrim -

prandaj them se ka te menduar si moter e si shoqe kur veteije esht absolute nen kontroll e arsyet njerzore

---autori i opinioneve mendimeve shklrimeve ne forume xhelal ferizi

lirik
06-07-12, 23:13
Dashuria
autori xhelal ferizi
dashuria shpirtezon qiellin
shpirtezon kohen bukurinė
dashuria shpirtezon diellin
dashuria shpirtezon mahninė

ah dashuria shpirtezon qelizat
eren aromen pranveren
aj shpirtezon endjet e puhizat
zemres ja sjelle shtrojeren

dashuria gjakun e shpirtezon
dashuria krah i jep jetes
dashuria gjithqka gjalleron
e i qele lulet e fletes
autori xhelal ferizi

lirik
07-07-12, 01:54
Miliardat jan te mire ne copezime

sa shum numra neper copezime
miliarda e miliarda
o penda ime
copezimet jan kujtime
numrat jan te mirė

ata jan neper memorizime

ne fjalen e lirė
te ndjenjes time
ato jan kujtime
ah toka ime

shpirti im
sa shum pate copezime
e kujtime
autori xhelal ferizi

lirik
07-07-12, 01:57
Zoti Lirik duket se ka lindur nje mosmarrveshje e rende ketu.

Une kam dashur te them nje Psikolog i llojit tė vetė.
E keni parasysh, duke i vlersuar shkrimet e juja, si dhe patur mundesin tė mėsoj shumė nga to, e gjithēka ēfar ju keni bėrė pėr Shqiptarin, unė Murriz Shipnia kam ardhur nė pėrfundim qė ju zotroni intelekt tė veqant pėr ti kuptuar gjėrat, problemet madhore Kombėtare si dhe njerzit, njėlloji sikur Psikologu.
Megjithat ti nėse edhe mė tutje e mban qėndrimin tėndė pėr mua tė njėjtė nuk prish edhe aq punė, por ta dini zoti Lirik se do tė keni njė mik mė pak, e njė lexues tė pasionuar tė vargjeve tė juaja.

Rrespektplot
Murriz Shipnia


E qmoj kėt konsideratė tuaj qė shpreheni kėshtu ju pra aq pozitiv nes e vertet sinqerisht keshtu mendoni ju


- por kur e lexova fjalen psikopat akuze e rende
-
vertet u acarova shum ne ju --

duke menduar s e me akuzoni pa faj -

poashtu qellimisht per qellim denigrimi ne mas e publike para lexuesve -


-dhe shum padrejtesisht duke u bazuar ne at
se ju edhe me pare keni bere fyerje te
tilla -----ne forum ndaj meje dhe nenqmime ne disa raste -

Artisti
08-07-12, 20:23
Aspak vetėkritik..

lirik
08-07-12, 23:32
[QUOTE=Artisti;2228021]Aspak vetėkritik.


.......................................

nuk ka njeri qe nuk ka gabime -por me thuaj ti zoteri ku keni hase ndonjeher ne jeten tuaj gjat qendrimit neper forume qe un dikend kam filluar ta ngacmoj apo ta provokoj -asnjiher nuk do te gjeni edhe ne jeten e perditshme jam i
tille nuk ngacmoj e as nuk provokoj -
por provokuesve ju kundervihem-
me thuani ne q drejtim dhe ku mund ti drejtohem vetes per gabimet sipas jush

lirik
09-07-12, 13:47
Ah varfri ty te vrafte zoti-
-se q na i mbyte djemt e ri -
--mbi shqipni sot derdhet loti--
veq pse don padroni i zi-----
vargje nga autori xhelal ferizi
kah do i huaj na mbanė nen fre-
-edhe mashat shqipfol s- mjera --
-nuk na i lan dy gurė mbi dhe-
--qaj o zog pse s- vjen pranvera---
se per ty s- ka ardh liria-
-se te pengon sabotatori--
-gospodari e qeveria-
--fajdegjiu e puthadoorii---
pse mizore qenka jeta-
--ne atdhe tend nuk te len me u kthye--
sot shqipnine po e mbajne ne kthetra-
-kah ne kurriz po duan me e thye---
turr e vrap po del tradhtarii--
-kah do ne fyt ja ven sa nyje
--ne varfri tundet litari-
--per ta vare ne kembe e krye -
autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi

lirik
10-07-12, 14:39
Ndjenja e fajsisė ndaj ne te pafajshmve ne burgje ish jugosllave
na imponohej ne ish te burgosurve politik dikuj ma shum edikuj ma pak sipas kategorive dhe ashtu si dhe ne qfar shkalle e konstatonte armiku njeriun dhe aftesite e tij kundershtare si potencial kunder shtetit dhe atyre interesave te tyre kanibale
sunduese opushtuese
-Kjo teori dhe praktike sllave pansllave e poshter dhe antinjerzore
organizohej barbarisht nga sistemi special sadist i teorise kanibale
pansllave qe ata e kishin ndertuar dhe praktikuar ne menyre specifike psikologjike
per ta perdorur te kundershtaret politik ne praktike mbi kurrizin etyre
siq u perdor mbi kurrizin tim deri ne poshtersi

e sidomos ne rastin tone te shqiptarve te burgosurve politik-


Kjo forme karakterizohej nga ndikimi dhe organizimi special i zbatimit

ne praktike ne menyre dinake e fahsiste
duke fajsura te burgosurit plitik shqiptar dhe duke i maltretuar

bazuar mbi rrenen sllave te metodes
i -se gjoja ata kan faj -jan te pa ndegjueshem rrebelohen ne burg sulmojne policet

te burgosurit shqiptar nuk ndegjojne
sabotojne punen

jan te rrezikshem -nder sa ne faje te tyre qetnike sadiste ata aq mire aktronin -
si per shembull ne rastin e masakrave te shqiptarve kur dhunonin e masakronin sikur te ju thonin viktimave ti ke faj se me pergjake thiken - e te gjenin detale rreth fajit duke i fjasuar viktimat --
Kjo ngjane ne at prrallen e ujkut kur i thishte qingjit je fajtore se ma trubullon ujin
Te gjith ata q e jan te pa drejte jan edhe barbar kan edhe diqka antinjerzore ne karakter te devijuar dhe jo realist te civilizuar

lirik
10-07-12, 17:14
O kohė
ma nxjerr fjalen time
te lirė
nga roberia
nga prangat tua
o kohė

mos ma mbajė
aty te robruar
ne thoj te pa mshirė
mos o kohė
mjaft ma ke mohuar

do te kesh shperblim nga un

nje det ngjyre emocion

me plot dashuri te shpirtezuar

e larmi ndjenjash

ma le fjalen e lirė
ma le fjalen time te lire
te fluturon
e lire neper liri
e dashuri

o kohė
mjaft ma mbajte te rrethuar
ne moh
neper hirin e zi
te mjegulluar
neper katrane

pae mohon
e zerin ja len te harruar
pse shemton
pse
e mbane fjalen te pluhuruar
neper harresa
udhet jan duke e kerkuar
fjala ime nuk deshti lakesa

pse don vetem hi
ti kohe
e ju kohe te pa besa

pse mjegulloni

fjala kerkon me pi bukuri
ajo lengon
kur mbyllet ne padrejtesi
perse e mohoni
e leni
ne kthetra te shekullit te zi
litojeni
lirojeni
ajo kerkon liri
pastaj ju stine e mote ndegjojeni
si qelė ajo ne dashuri
si lulet nder kopshtije
si lulet ne saksi
nes e jo del ne behare lirije
edhe qiellin do ta mbushe me hjeshi

autori xhelal ferizi

lirik
10-07-12, 23:57
Te faleminderit Adem Jashari dhe prekaz i kreshnikve te Ahmet Delise e i Adem Jasharit e trimave gjithmone ne histori neper shekuj qe ektheve dinjitetin e nji kombi i cili po behej hore para botes -ku mbi njmiljon te ri iken nga millosheviqi e kosova mbeti ne gergjoja pleq te qyqarizuar -
dhe femrat shqiptare filluan te shkojne me njisi speciale te qetnikve ishte ky asimilim po thuajse si ne kohen e car dushanit -ku qyqaret zgerdheshesheshin krejt kot pa asnji vizion kombtar duke mos pas kurr percaktim perfundimtar ė se si do te vie fundi -
dhunimet e fe,mrave shqiptare per dit qe beheshin udhkryqeve te kosoves dhe poshtrimi i pa fund i n je kombi -vetem pushka dhe flijimi i Adem Jasharit ku vetem ne at vend ne bote ekziston nje mendesi e tille e shejte per flijime -
Te cilin rugova e poshtroj me mos pjesmarrje asnjiher u mundua ta nenqmoj nje sakrifice te shejte duke dhene shembullin me te keq ne historine e shqiptarve me perqaj“rje e nenqmim -
pamvarsisht s ekam rrespekt per shum qka te ketij njeriu sidomos shpirtine tij paqsor dhe vlerat emedha si urtsi njerzore kunder dhunes eluftes por bota ehst nje realitet krejt tjeter nuk ehst iluzion -un i kam pershkruar ne shum shkrime te mia gjat jetes qysh para burgosjes time neper ditare te mia disa her shkaqet dhe boten duke epershkruar ne detal njeriun si qenje dhe psikologjine e tij instiktin dhe lakmite qofte ne vargje qofte ne sense tjera dhe ne vese dhe ne sjellje poashtu boten mizore e cila as ne iluzion nuk esht as ne endrra nuk esht ashtu siq duan ta paraqesin iluzionistet -
Relistet e paraqesin boten krejt tjeter -pamvarsishts e un si poet nes ekeshtu mund te quhem jam munduar qysh ne rini ta pershkruaj boz“ten dhe elementet e saj -kafshirne instiktin eh“goist dhe sjelljet perberjen mizore dhe mbijetesat -llojin a lkafsheris e vetmine enjeriut dhe rrsahqitjet etij ne krime ne pa arsy e ene arsye e ne fenomene -
Interesin jeti interesin nacional interesin jetsor interesin shoqeror interesin material intersin kombtar interesin shtetror intersin individual dhe shum e shum elemnte tjera te dukurive jam munduar ti pershkruaj neper mes vargjeve dhe shpirtit qysh ne rinine ehershme po s akam fillluar te kuptoj boten reale dhe at ideale

lirik
11-07-12, 00:14
Te faleminderit Adem Jashari dhe prekaz i kreshnikve te Ahmet Delise
e i Adem Jasharit-Muresl Ahmetit Tahir Mehes Emin Latit
e trimaveTe gjith Oso Kuka te prekazit legjendar neper shekuj


e gjithmone ne histori neper shekuj qe e ktheve dinjitetin e nji kombi
i cili po behej horė me dhune poshtruese seksuale qyqare
para botes
-ku mbi nji miljon te ri iken nga millosheviqi e kosova
mbeti ne gergjoja pleq te qyqarizuar te mjere e ne femra te reja shqiptare -
dhe femrat shqiptare filluan te shkojne me njisi speciale te qetnikve
per shkak te deformimit te jetes qe ebenin serbet barbar aty
- ishte ky nens htrim dhe asimilim e qthurje e papare ne historine enjerzimit
poshtrim i pa pare ndaj nje populli ne hsitorite njerzore
po thuajse si ne kohen e car dushanit üpor shum ma zi ma eger e me ma shum poshtesi

-ku disa nga qyqaret zgerdheshesheshin krejt kot pa asnji vizion kombtar -duke mos pas kurr percaktim perfundimtar ė te ndonje formule dalje nga kriza e tille dhe degjenerimi perfundimtar shthurja e shqiptarve perfundimisht apo mendim te menqur largpams se si do te vie fundi -


dhunimet e fe,mrave shqiptare per dit qe beheshin udhkryqeve te kosoves -

ne kohen emillosheviqit
dhe poshtrimi i pa fund i n je kombi -vetem pushka dhe flijimi i Adem Jasharit menquria e tij largpamse prej nje strategu skednerbeu oso kuka i shqiptarve
esht Adem Jashari i perjetshem

ku vetem ne at vend ne bote ekziston nje mendesi e tille e shejte per flijime -


Te cilin rugova e poshtroj me mos pjesmarrje asnjiher ne prekaz
per ti nderuar e sipas mendesise se presidentit filluan te bejne disa tjere ne varg per te neqmuar dhe perbuzur prekazin
me keto sjellje ai me vetedije apo pa vetedije ai pra u mundua ta nenqmoj nje sakrifice te shejte shqiptare
duke dhene shembullin me te keq ne historine e shqiptarve me perqaj“rje e nenqmim -

pamvarsisht s e kam rrespekt per shum qka te ketij njeriu
IbRAHIM rugoves sidomos per kulturen dhe shpirtine tij paqsor
dhe vlerat e medha te tij si edukim dhe si urtsi njerzore kunder dhunes -e per paqen kunder luftes -
por bota esht jeta mbijetesat instikti njerzore politika e pamshire e botes rrethanat jan krejt nje realitet krejt tjeter
jeta reale dhe bota ne te cilen jetojme nuk esht iluzion endrrim ose idealizem

por praktike realitet q e pürekim qdo dit -


-un i kam pershkruar ne shum shkrime te mia gjat jetes
edhe ne rinine time dikure
qysh para burgosjes time neper ditare te mia
disa her shkaqet dhe boten duke e pershkruar ne detal poashtu njeriun
si qenje dhe psikologjine e tij instiktin dhe lakmite sjelljet egoizmin pa mshiren veprimin pushtimin shkeljen padrejtesite karakteret diplomacite veprimet dinakerite etj
pra qofte ne vargje qofte ne sense tjera
kam bere pershkrimet dhe ne vese dhe ne sjellje
poashtu boten mizore e cila as ne iluzion nuk esht as ne endrra nuk esht ashtu siq duan ta paraqesin iluzionistet -
Realistet e paraqesin boten krejt tjeter -pamvarsishts e un si poet nes e keshtu mund te quhem jam munduar qysh ne rini ta pershkruaj bo“ten
dhe elementet e saj ku jeta ne realitet esht nje gjungelk mbijetuese -kafshrrine grabitjet instiktin e pushtimeve vrasjet dhe instiktin e“goist dhe sjelljet perberjen mizore te shum apsketeve njerzore

dhe mbijetesat
-llojin a lkafsherisė pervetsimet perversitetet grabitjet pushtimet berjen e faktit te pa qene dhe ndryshime te ndryshme mosmirnjohjet etj

si dhe ndjenjen ne vetmine e njeriut synimet lakmiqare e dominuese e tj

dhe rrshqitjet e tij si njeri ne shum veprime e pervetsime
ne krime ne pa arsy e e ne arsye e ne fenomene te ndryshme -
jeta nuk perben vetem paqe dhe vetem iluzione por ajo eka relaitetin te hidhur ne praktike dhe ne realizem kerkon angazhim real dhe jo iluzionar
-
Interesin jetik poashtu e kam pershkruar interesin nacional interesin jetsor interesin shoqeror teritorial interesin material intersin kombtar interesin shtetror intersin individual etj

dhe shum e shum elemnte tjera te dukurive jam munduar ti pershkruaj neper mes vargjeve dhe shpirtit poetik socoal etj
qysh ne rinine e hershme po s akam fillluar te kuptoj boten reale
dhe at ideale

lirik
11-07-12, 01:25
Dua revolucion
autori xhelal ferizi
nuk dua perjetsisht nen shtrim
Sundim
pa fund
nen thaq hashim
nen pluhur
e harrim
te mbete kombi im
historia shqipnia
ardhmeria

e nen secilin kompir
e vampir
beb sejdi fatmir
e edito tahir

e nen thaq
e saq
e kertoll
e pacoll
e kusarė
e qfligarė
bajrajtarė


te vajtoj pa atdhe
ne te huaj dhe
ne mergim

si qyqja ne shkrep
ne n lis

e nen mustafė is
nen kaposh
e bukosh

ku qysh ne qerep
gatuhet bukė varfrie

dua revolucion
ndryshim
mjaf ma lot

e gjak
nen sundim

nen sami lushtak

e nen rugovė ibrahim
nen lloj lloj mjranie
demagogjie
e falli
po qane kjo toke shqipnie
nga tosi
e ramosi
nga bisha
e berisha
nga ushi
e qaushi
e gjinushi

e nen fe
e pa atdhe

nen pangjab e vehab
e sahab

o mjaft ma
duam token tonė
duam hise

mjaft ma nen demon
o zemer
se krise
toka jone
me zalle
nen halle
po renkon

nuk duam vetem te qajme
nen degė
e qiparise

si qyqe
neper bote
neper udhkryqe

toske e gegė
gjithmone te perqarė

duke qarė

ne te huaj dhe
malli duke na bre

e ne bese duke na pre
sa e sa hileqarė
na kan ndarė

ne fusha
e ara
e ledina
ne krahina
e mahallė
po vuajme larg atdheu
me lot
me malle
ne shekuj e mot
mjaft ma
na keni kalle
duam liri
tjetersime
qe sot

kerkon ndryshime
toka ime

duam atdhe
e jo te shitemi
neper kombe e fe

per dinare e dollarė
duam atdhe shqiptar

e jo se cili te na then
te ta ne shet
te na blene

ne treg
e te na djeg
toske e gegė
si te don
secili demon
e tradhtar
e nderkombtar

ah duam revolucion

mjaft majft
jan talle
me kombin shqiptarmjaft ma
mjaft i perqare

nuk jemi koosvarė

jemi shqiptarė

as jugosllav nuk jemi
as grek

shqiptare kemi lindur
shqiptar duam me
mjaft
o zuzar
mjaft
ne ndere na keni prekė

duam liri
begati miresi

shqiperi

nuk duam te rrijme me krye ne hi
nen secilen thunder

si bageti
jemi njerz
duam liri

jete
drejtesi
pasuri

duam etnike shqiperi
mjaft ma demagogji
mjaft ma tradhti

mjaft ma bajloz te zi
e tregtarė
qe bejne treg me nenen shqipni

duam adtehtar
vebdas
rilindas

progres
e jo te na prejne ne bese
per interes

te na fusin koken ne thes
keta spahi
akingji

jeniqer
pashallarė
qifligarė

mjaft ma mercenarė
mjaft ma tradhtarė
kosove e qameri jan shqiperi
nuk duam te mbetemi ne varfri

coptim
roberi
duam liri pune
dashuri
etnike shqiperi
e jo
tradhti
demagogji
mashtrim

e krim te zi
barerdi
varfri
poshte le te bien
djajt e zi

rrnofte nena shqipni
me kufij
ne kosove

e qameri
ne ulqin e tivar
ne manastir

e ne token mbare
ku ka shqiptar
ilir

duam te mos na vjedhin krom e ar
duam te jemi te lire
autokton

ne token token
tone
e jo kolon
ardhacak
te na vijne
e te huaj
qe gjakun e shpirtin na e thejne
na blejne

ata me bejne te vuaj
ata djajt na i ndrsejne
e un

ne dheun tim
mbetem i huaj
ah kombi im

mos armik
me mua mo s luaj
se atdheu esht i im
nuk duam koloni
e zhvatje
grryerje

e thyerjee me lloj lloj lalfesh kozmetike
sterzgjatje
e sherre

neper shqiperi etnike
nderto varfri e ferre

e sjellje cinike

o buzezgerdheshje dinake
mjaft ma shipqerine etnike
ke perqa

e nda
vllaun me vlla
me fe

e krahine
me kryq
e dine

e me dhe
per te na marre miniera
e vlera

per te mos na lene gezime
as pranvera

ne shqipü te mos ndihen cicerime
e shqiperi e mjera

te vuaj
nga i yti
e nga i huaj
te renkoj toka ime
neper shekuj
vjet e muaj
pse
si dje
e pardje
e sot
lot
gjak
mashtrim
demagogji
atdheu im
ne hi
e varfri
ne ndasi
neper copa
e europa
duke u zgerdhi
mjaft ma mjaft
o terr i zi
dua shqipni
liri
fuqi
begati
dua sukses
e jo hi
te me mbuloj
me ploj
djalli i zi
neper loje
her demoni i vjeter
e her i ri
me laps e leter
qe ben hesape me ndasi
mbi shqipni
autori xhelal ferizi

lirik
26-09-12, 07:08
Vetem pse deshta te jem frymorė
autori xhelal ferizi
e ata me deshten ne hiq
me ndoqen nga dheu arbrorė
djajt e zi dobiq
vetem pse deshta mbi dhe
nga kohrat stergjyshore
mė zhbinė me lan pa atdhe
bishat kanibalore

cili diell ka me me nxe
kur koha me la pas dore
e ata qė jan shkje e si shkje
coptojne zemra qelizore
dy gurė si lene bashk mbi dhe
me duart e tyre mizore
me mendjet e tyre te zeza
shkatrrojne fise arbrore
e ndajne me hendeqe sa breza
autori xhelal ferizi

lirik
26-09-12, 07:09
Vetem pse deshta te jem frymorė
autori xhelal ferizi
e ata me deshten ne hiq
me ndoqen nga dheu arbrorė
djajt e zi dobiq
vetem pse deshta mbi dhe
nga kohrat stergjyshore
mė zhbinė me lan pa atdhe
bishat kanibalore

cili diell ka me me nxe
kur koha me la pas dore
e ata qė jan shkje e si shkje
coptojne zemra qelizore
dy gurė si lene bashk mbi dhe
me duart e tyre mizore
me mendjet e tyre te zeza
shkatrrojne fise arbrore
e ndajne me hendeqe sa breza
autori xhelal ferizi[/QUOTE]

lirik
26-09-12, 07:35
Ah gjakprishur
autori xhelal ferizi
ah gjakprishur
hipokrit
shpirtvrases shpresvrases
ku na i keni katandisur
udhet tona
e jeterat tona
e tokat tona
ah bisha sy prishur
sa shum na sollet zezona
ju edhe hapat e zemres na i ndalet
kraht e buzqeshjeve neper fluturime
vullnetet e tik takeve tona
brullet rinore ne caqe
ah ju gjak i zi shartuar me demona
ah ju te prishura gjaqe
sa shum i perlyet viset tona
sa shum jan prishe gjeraqina
sa shum jan gjveshė ditet tona
sa shum jan nda bajraqe
ara e ledina
dhe e fe
e krahina
disa jan shkje
e disa si shkje
ah gjakprishur
ju vrafte pushka e martina
fatet kah na i keni katandisur
sa turpe e marrina
stinet na jan shastisur
sa shum jan thye e perlye
edhe altare
e jan thye
e perthye
edhe deget ma qendrestare
e lisa
e plisa
nga shkje
e pro shkje
gjaku i prishur
mbi dhe
na la pa degė
pa atdhe
po ndane toske e gegė
e fe
per te vdekė
nen grek e shkje
e ne hendek
shqipnia e vjeter e e re
pa dalje pa shtek
ah pse o pse
gjaku i prishur
me ujitė ne ne e nen ne
rrenjet po na i prishe
kah do mbi dhe
gjaku e koha bishė
me ndoqen
e na ndoqen
e na lan pa atdhe
ku je o ku je
o Skenderbe
ku je o shqiptarė
e ti Adem Jashar
dil edhe ti jakup ferr
e fol
e nxjerr zjarre
e ti Mic Sokol
se as varre
e as nderė
nuk na lan
as vatan a svlerė
gjakprishurit gjakprishurit
edhe lulet i thanė
nuk lan mot as stinė
as ilir as dardan
as shqiptarė
me gezim
duam kushtrim
barot zharė
o trim
se gjaku i prishur armik
e tradhtarė
neper shekuj u bė sundim
diellin na e la varė
e atdheun jetim
jetim edhe kombin shqiptarė
martina martina
grykholla
e shkolla
e dija
e mende te holla
kerkon jetime shqipnia
poshte gjaku i prishur
poshte armiku e tradhtia
nuk duam gjak te prishur
kah do renkon etnike shqiperia
duam gjak te paster
te ujitet per her
me vlerė e me nderė
e bkura e shtrejte
e bardha liria
nuk duam ma gjak te prishur e vnerė
poshte gjakprishura tradhtia
armiku
poshte pansllavia
rrnofte baroti e qeliku
rrnofte shkolla e trimeria
bilbil
ci cero
ndjej vargjet e mia
e mos harro
se nje ditė mbi shqipni
do te mbij si lule pastertia
autori xhelal ferizi

lirik
27-09-12, 10:00
Erdhi koha e mbretit e carit

autori xhelal ferizi
erdhi koha e gospodarit
e matarpazit e derdimenit
te mafiozit e te legenit
erdhi koha e zuzarit
erdhi koha e mashtrimtarit

mjere i ndershmi qe esht gjallė
nuk ka buk a s nuk ka dhallė

nuk ka miell ne magje as buk
fara e te ndershmit don me u zhdukė
veq pse don kshtu mercenari
veq pse kshtu e don zullumqari

veq pse e don koha rruspi
veq pse duan qakajt e zi

i mjeri ai fjalen q e e mbanė
i mjeri ai qe ne besė qe e e vranė
e sa her ne besė e kan pre
sa her loti i ka shkue rrke

oh i mjeri ai q e mbanė nderė
qe mbanė besė e qe mbanė vlerė

kur paraja plot me zhgjyre
po kryen pune te qdo detyre

sot nderohet langaraqi
krimineli e rrugaqi

nuk nderohet fisnikeria
veq grabitsi e fajdegjia

erdhi koha e pedofilit
prandaj qanė shpirti i bilbilitė
i denese zeri ne lugina
keq po i shkojnė moti e stina

sot ka ardhė koha ushkurit
qajne rruspijat pran qivurit

her me lot e qajne padronin
her satanin e her demonin

e per te gjallė rrijne e zgerdheshen
kur te don puna edhe zhveshen
naten vrasin dite qajnė
me grabits gjahun e ndajnė

qesin kurtha e rrogoze
disa marrin poze pompoze

neper bina e me kravata
i kan llafet te bukura e te gjata

mandej shkojne ne shpija publike

per ta tallė shqipnine etnike

e ma i pari prinė hamshori

per mbas tij shkon puthadori

me orgji e me rruspija
taksidari e zgerdheshgjija

te gjith qe marrin te huaja prona
flasin shqipen me zhargona

disa te qalė si gjuhe amtare
disa fjale nder trotoare

qe i kan msue neper sa rrele
thua po esht gjuha ndoj zhele

disa gjuhe mercenareske
disa tjere gazetareske

turr vrap pas modern sulltanit
i shkojn pas ne udhe te hamamit

neper teka e taraloqe

i shkojne prapa si skermoqe

anarkista e pedofista

feudal e komunista

qe i bashkon ideja llas ė
jargė me shitė haram me rrassė
erdhi dita e qifligarit

me i ece fjala e brrylatarit

e gomari e gomarica
njeri car tjetri carica

kshtu ua jep koha skemlinė
her tue pallė her kah pijnė

qane atdheu me pika te lotit
erdhi koha e llafe kotit

e lepijsit e puthadorit
koha mire po i shkon mizorit

kah po kputen shumm ushkure
prej zezone e diktature


kush fashist kush demokrat
kush klanorė e tarikat

disa tjerė q e rrejnė e per f e
disa mbjellin kurthe mbi dhe

per me mbi kah do mashtrimi

maska e zezė e kurtha e krimi

per me mbetė ne lot drejtesia
me sundue gjithmonė rruspia

e pas shpine maska e keqe
hilja e zezė me rrena e leqe

gjuha e poshter hileqare
me i ba kurvat sundimtare

me ja prishe kohes qdo vlerė
per me mbete kjo jetė e mjerė

vend per nderė ma mos me mbetė
kah do jeta me mbetė shkretė

mos me pas s buk arsimtari
as poeti as dijetari

as kush tjeter zemer mirė
veq sadisti e djalli i pshtirė

erdhi koha e spiunimit
per me dalė klani i sundimit

shum ma lart se dikure cari
pashė sulltan e bajraktari

per me kpupe e per me pre
mos me lene kund skute pa bre

as ushkurė e per pakk pare
me joshe gjveshje ashiqare

deri sa krejt te gjveshet shqipnia
te bien per dhe krejt ardhmeria

te mos mbete zemer mirė
as per gjurmė pasardhs ilir

as kund gjak te mos mbes pa u prishė
te mos ket njeri per veq bishė
pederast e zuz perdredhur
eunuk rrogtar te tredhur

qe permbas i shkojne padroniit

e me i lpi jargt e demonit

kohė pas kohe per me u gjveshė
por si zuskat me u zgerdheshė

si ta don moda rruspi

si e kerkon ai krimi i zi


si e don rrota e atij te parit
per tu sjelle rrogtart mullarit

kush si kali e si gomari
si te jep lejen gospodari

nė temena e lepe peqe
tu i dridhė zuzat leqe leqe

i mjeri shpirti i pa djallzue
si erdh koha me sundue

koka boshit e kodoshit
si te ju thot urdhri i sarhoshit

si te thot gjuha lustragjike

qani pra troje etnike

se i erdh koha gjuhes te dredhur
per me fole tradhtart e tredhur

mjeri trimi e mjerė deshmori
kur merr fjalen putha dori

me medalje dekorohet

kah krekoseet e nderohet

neper media po i shkon fjala
kah dredhe bishtin por si njala

qysh se doli i gjuhė kurvare
qysh se doli kjo rrene bizare

soq qetsi s po ka nder mote
askund toka kastriote

veshen rrenca me merita
shum po shklene djem petrita

shum po shkelet edhe puntori
dijetari e meritori

veq pse i erdh koha rrencarit
me ia pas ne dorė dizgin-t e carit

e si te don vet me vu fre
me e qite fjalen per permbi re

neper media e ne gazeta
me u duke rrena si e verteta

e pra kjo koha e dikttait
kund vend ne toke si len krahthatit

veq dyfytrshit e bizarit
e rrahagjoksve e qifligarit

ne rrene po shkruhet historia
del ma i pari grabitgjia

po merr lavd e po merr prona
thot shqipnia esht e jona

ja dha zoti grabitqarit
jo te ndershmit e atdhetarit

veq esht prone e qiflikgjisė
qe ja mson lojen orgjisė

qohuni qyqe me vajtue
qohuni zogj ju me u ankue
qohuni te mjera dallendyshe
se atdheun e deshtem ndryshe
oh ju zana e gjeraqina
kurr ma e zez ė nuk ka qene stina
as kah shekujt as kah moti
si kjo dite qe e solli soti

si kjo koha e sotit te lig
nga dy ftyra e nga dy bigė

vuan puntori e vuan luftari
i burgosuri e atdhetari

edhe krijuesi e progresi
ua zen diellin i pa besi

nuk ju len kund ditė gezimi
se pazarin e ben mashtrimi

ai ja prenė teshat ksaj kohe
e nuk len kund ndoj far trohee
buk per tjerė per veq varfrie
shpirtta te mdhej i len nen hije

veq pse vet ai qepe e prenė
e demont vet i ndersen

kah te ja do qeejfi me teka

kah zgerdheshen ne darka e dreka

mediat vet i kan zaptue
kash do toka e lug e prrue

nuk kan lene hise mbi dhe
pa e grabite e per pa e ble

autori xhelal ferizi

lirik
28-09-12, 07:34
Erdhi koha e mbretit e carit

autori xhelal ferizi
erdhi koha e gospodarit
e matrapazit e derdimenit
mafiozit e legenit

erdhi koha e zuzarit
erdhi koha e mashtrimtarit

mjerė i ndershmi qė ėsht gjallė
nuk ka buk as nuk ka dhallė

nuk ka miell nė magje as buk
fara e t' ndershmit don me u zhdukė

veq pse don k-shtu mercenari
veq pse kshtu e don zullumqari-

veq pse e don koha rruspi
veq pse duan qakaj't e zi

i mjeri ai fjalen q ė e mbanė
i mjeri ai qe n' besė qe e vranė

e sa her n' besė e kan pre
sa her loti i ka shkue rrke-

oh i mjeri ai q ė mbanė nderė
qe mbanė besė e qe mbanė vlerė

kur paraja plot me zhgjyre
po kryen punė t qdo detyre

sot nderohet langaraqi
krimineli e rrugaqi

nuk nderohet fisnikeria
veq grabitsi e fajdegjia

erdhi koha e pedofilit
prandaj qanė shpirti i bilbilit

i denesė zeri ne lugina
keq po i shkojnė moti e stina

sot ka ardhė koha ushkurit
qajnė rruspijat pran qivurit

her me lot e qajn padronin
her satanin e her demonin

e per te gjallė rrijne e zgerdheshen
kur te don puna edhe zhveshen
naten vrasin dite qajnė
me grabits gjahun e ndajnė

qesin kurtha e rrogoze
disa marrin poze pompoze

neper bina e me kravata
i kan llafet te bukura e te gjata

mandej shkojne ne shpija publike

per ta tallė shqipnine etnike

e ma i pari prinė hamshori

per mbas tij shkon puthadori

me orgji e me rruspija
taksidari e zgerdheshgjija

te gjith qe marrin te huaja prona
flasin shqipen me zhargona

disa te qalė si gjuhe amtare
disa fjale nder trotoare

qe i kan msue neper sa rrele
thua po esht gjuha ndoj zhele

disa gjuhe mercenareske
disa tjere gazetareske

turr vrap pas modern sulltanit
i shkojn pas ne udhe te hamamit

neper teka e taraloqe

i shkojne prapa si skermoqe

anarkista e pedofista

feudal e komunista

qe i bashkon ideja llas ė
jargė me shitė haram me rrassė
erdhi dita e qifligarit

me i ece fjala e brrylatarit

e gomari e gomarica
njeri car tjetri carica

kshtu ua jep koha skemlinė
her tue pallė her kah pijnė

qane atdheu me pika te lotit
erdhi koha e llafe kotit

e lepijsit e puthadorit
koha mire po i shkon mizorit

kah po kputen shumm ushkure
prej zezone e diktature


kush fashist kush demokrat
kush klanorė e tarikat

disa tjerė q e rrejnė e per f e
disa mbjellin kurthe mbi dhe

per me mbi kah do mashtrimi

maska e zezė e kurtha e krimi

per me mbetė ne lot drejtesia
me sundue gjithmonė rruspia

e pas shpine maska e keqe
hilja e zezė me rrena e leqe

gjuha e poshter hileqare
me i ba kurvat sundimtare

me ja prishe kohes qdo vlerė
per me mbete kjo jetė e mjerė

vend per nderė ma mos me mbetė
kah do jeta me mbetė shkretė

mos me pas s buk arsimtari
as poeti as dijetari

as kush tjeter zemer mirė
veq sadisti e djalli i pshtirė

erdhi koha e spiunimit
per me dalė klani i sundimit

shum ma lart se dikure cari
pashė sulltan e bajraktari

per me kpupe e per me pre
mos me lene kund skute pa bre

as ushkurė e per pakk pare
me joshe gjveshje ashiqare

deri sa krejt te gjveshet shqipnia
te bien per dhe krejt ardhmeria

te mos mbete zemer mirė
as per gjurmė pasardhs ilir

as kund gjak te mos mbes pa u prishė
te mos ket njeri per veq bishė
pederast e zuz perdredhur
eunuk rrogtar te tredhur

qe permbas i shkojne padroniit

e me i lpi jargt e demonit

kohė pas kohe per me u gjveshė
por si zuskat me u zgerdheshė

si ta don moda rruspi

si e kerkon ai krimi i zi


si e don rrota e atij te parit
per tu sjelle rrogtart mullarit

kush si kali e si gomari
si te jep lejen gospodari

nė temena e lepe peqe
tu i dridhė zuzat leqe leqe

i mjeri shpirti i pa djallzue
si erdh koha me sundue

koka boshit e kodoshit
si te ju thot urdhri i sarhoshit

si te thot gjuha lustragjike

qani pra troje etnike

se i erdh koha gjuhes te dredhur
per me fole tradhtart e tredhur

mjeri trimi e mjerė deshmori
kur merr fjalen putha dori

me medalje dekorohet

kah krekoseet e nderohet

neper media po i shkon fjala
kah dredhe bishtin por si njala

qysh se doli i gjuhė kurvare
qysh se doli kjo rrene bizare

soq qetsi s po ka nder mote
askund toka kastriote

veshen rrenca me merita
shum po shklene djem petrita

shum po shkelet edhe puntori
dijetari e meritori

veq pse i erdh koha rrencarit
me ia pas ne dorė dizgin-t e carit

e si te don vet me vu fre
me e qite fjalen per permbi re

neper media e ne gazeta
me u duke rrena si e verteta

e pra kjo koha e dikttait
kund vend ne toke si len krahthatit

veq dyfytrshit e bizarit
e rrahagjoksve e qifligarit

ne rrene po shkruhet historia
del ma i pari grabitgjia

po merr lavd e po merr prona
thot shqipnia esht e jona

ja dha zoti grabitqarit
jo te ndershmit e atdhetarit

veq esht prone e qiflikgjisė
qe ja mson lojen orgjisė

qohuni qyqe me vajtue
qohuni zogj ju me u ankue
qohuni te mjera dallendyshe
se atdheun e deshtem ndryshe
oh ju zana e gjeraqina
kurr ma e zez ė nuk ka qene stina
as kah shekujt as kah moti
si kjo dite qe e solli soti

si kjo koha e sotit te lig
nga dy ftyra e nga dy bigė

vuan puntori e vuan luftari
i burgosuri e atdhetari

edhe krijuesi e progresi
ua zen diellin i pa besi

nuk ju len kund ditė gezimi
se pazarin e ben mashtrimi

ai ja prenė teshat ksaj kohe
e nuk len kund ndoj far trohee
buk per tjerė per veq varfrie
shpirtta te mdhej i len nen hije

veq pse vet ai qepe e prenė
e demont vet i ndersen

kah te ja do qeejfi me teka

kah zgerdheshen ne darka e dreka

mediat vet i kan zaptue
kash do toka e lug e prrue

nuk kan lene hise mbi dhe
pa e grabite e per pa e ble

autori xhelal ferizi[/QUOTE]

lirik
30-09-12, 08:31
Me det sa i pa mbrojtur shqiptari
autori xhelal ferizi
te ndjekun e te perndjekun e te arrestojnė
hijenat kah do goje kqija
kahdo te kurthoojnėė
duart ezgjatura rruspija
dyftyrsia
kah do te vezhgojne
e ti vuan nga vetmia
se fiset e tua s te degjojnė
esht shuar shqipnia
tash vetem vyshkjet renkojne

ata mereneret
e ata nderkombtaret
ushkuret si te duan i lidhin
e i zgjidhin
ata luajne me shqiptarėt
kend duan e perndjekun


e popullit tend si intreson per ty

kah do te perndjekun kah do te shemtojne
e ti e merr boten ne sy

per ta thene fjalen e lirė
kunde rmaskave mizore

e per te mbdrojtur tendin dhe
e atdhe

sa do pak me fjal shpirterore
e prap se prap grek e ru s e shkje

e qarqe puthadore
te behen hije
e ti populll q ete mbrone nuk ke
as nuk ka vizione e as dije
te sulmon qdo komb e qdo fe
e qdo tarikat
e qdo klan mbi dhe
e ti je krahthatė

pa popull pa ushtri pa atdhe
neper udhkryqe
i mjerė
e lėnun pas dore
si qyqe
mbi therrė
ne udhe e ne duar te huaja
se te gjith jan bė qyqe
o qiell
sa po vuaj
e sa vuaja
kah do prita e sherr
agjentura te huaja
duar te zgjatura kopile
sa shum po shkelen lule te pa faj
sa shum hile
e dhembet e huaj kah do qakaj
dhelpra e skile
shpirtrat po mbushen me vaj
e me lot
dje pardje
e sot
se s ke atdhe
as organizim
gjithqka esht kot
nuk din as i kujte je
se je kot
as i cles fe
dje e pardje e sot
mbi dhe
nga bishat e pa fre
neper shekuj emot
diellin s ta lene m ete nxe
bishat bizare
hijet makabre
e popullit yt fle e fle
neper greminat shkatrrimtare
te perndjekurit e pa atdhe
mbeten neper trotoare
e populli ma as shqip nuk flet
as gazetarucet ne trotoare
gjithqka po ndryshon
nuk ka ma as kombsi
as njeri
koha e i perndjekuri po renkon
kah do krahthatė vetmi
fjalė boshe
e koha rruspi
e udhe te kryqzuara sarhoshe
kah do vetem lot me pi
neper qdo skute e qoshe
hije te zeza
tradhti
e llafe pasive
te vyshkur e qyqe
katarre
mendje naive
varre
dinakeri
britma te thive
maska e demagogji
krime dinake aktive
zi e ma zi
e populll q epo vdes prej pa aftesive
vallzojne demonet e zi
gjithkah sy te lakmive
vrapojne te ngrisin dolli
ah i perdnjekur krahthatė
as popull nuk ke as atdhe
nese shuhesh mizorisht
nje dite qakaj eshkerbe te shyqyejne
do te gajasen shperfillshmerisht
nes e te thyejne
edhe ata qe per ata je shkri
kur rruspijat e hijenat do te perlyejne
populli dehur ne kotsi
as nje qast nuk do te mbajė dhimbsuri
kur ty ata do te thyejne
bishat me orgji
ata qe emocionet po i shlyejne
kah do ne globin e zi
o udhkryqtarė krahthatė
as emer nuk mund te vejnė kohrat ty
ti kurrė nuk do te kesh uratė
as popull as shtet
ti je duarthatė
hijena permbrapa te nget
e hijenat
shqip ma koha nuk fleet
po prehen dy krenat
e jan pre
nuk mbahen ma frenat
nuk ma atdhe
ne gojė te hapura po derdhen legenat
as diell ma s ka me nxe
oh ti vetemm je
kur parazitet hanė fiq
e shund e llafe e kiq
ti je nje hiq
ti i pa krah je
mohimet mund te bejne dobiq
ti as se din ku je le
mbi cilin vakum
mbi cilin hiq
as krah nuk ke
si quhet ky hiq
oh ti nuk ke as popull
as atdhe
se populli vdiq
me gjith dhe
as udhe tua nuk ke
oh ti nuk vlene
as sa nje iriq
se gjithqka te kan pre
te lan lakuriq
ujditė kurvare
e llavat e uritura
ti i askujt tash je
neper kurtha e prita
nga duart e zgjatura
as krah as armė nuk ke
se mbi token tende
mmbeten gjurmė te huaja
gjurme me grek e shkje
ushkure te keputura udheve te shkreta
kah do gjurme gjaku mbi dhe
vdekesi te gjalla ne agoni
krahet ti kan pre
ti je oh ti je
vetem me veten e me nje vetmi
poemė e densjes pa cak
shpresat edhe ato do te vdesin
nje dite nuk do te punon ma asnje pike gjalk
as fjalet nuk do te ecin
ti je vetem pa atdhe
nuk ke ma as bajrak
gjithqka u shit
syte e popullit tend kan perendue
dit per dit

thyerjet jan duke u coptue
as neper fjalė ma nuk permendet jeta
hijenat jan forcue
e dinakerite vampire
oh populli yt u shue
e ti neper do udhė po ece zingjire
prangat duke te kercnue
e pas shpine
lloj lloj lavirje

ushkurqe duke u lavdrue
e maska pshtire
pas teje duke ulurue
zgerdhishem
deri sa populli yt po vdes ne qelizė
ne gjen po shuhet
ndergjja te ndjek prapa
e koha kurvė qe kruhet
me hapa
aoh edhe fjala jote tash po druhet
e dora e huaj te thot
te kapa te kapa
rruspija ne atetar po luhet
satrat rrijne mbi koka
as me fjalė nuk thuhet
se si u be keshtu toka
sa keq na zaptuan
se te lig jemi
e s ka ma te lig
se asnji si oso kuka ne ajr nuk shkuam
prandaj tallen me ne
ujq qakaj e shkeerbe
o ata
ata me duar lavire
gjithqka kan shitė
e kan bleee
nuk ka ma as gjurmė ilire
veq do zhurma mbi dhe
e ata qe po shuhen
se jan shitė
e jan ble
oh tash udhet e fatkeqit
kah do po kurthohen
hijenat i bien mbi shpinė
egoizmat po shtohen
qyqarve mbi shpin e ju bien
ata vetem vajtim njohin
po ku esht baroti
ku esht qendrsa
per se si osa e kastrioti nuk bien
qe te flas neper shekuj stina e moti
e lavdite ne lahuta te bien
pse keshtu si qyqe na shkon moti
kah do me jetima
kah do me krahtatė
e qka ka ma per tu humbur
pse ky vajtim dit e nat
neper shekujt e shkrumbur
pse kaq gjat duruam si qyqarė
perse nuk biem ne flijime
pse kaq shum tradhtarė
jetim te pa mbrijtur e jetime
oh ne nuk kemi ndoshta gjak
as zemer
ah toka ime
kush jemi ne qe ikim nga qdo thunde r e themer
q jan keto coptime
ku esht trimeria
ku jan trimerite per flijime
pse gjithmone qyqe shqipnia
a ka kund e farė trime
a ka kund ma oso kukė
a ka kund vet flijime
qe te ndihet ushtima ne mal e sukė
qe te ushtoj bota e toka ime
qe te kreenohet ne jete te jetve shqipnoja sqepekrrute
e te mos ket vetem pooshtrime
qullje neper strukjee e skutė
e egoizma e pendime
secili vetem per vete
me do far pa kuptime
pa vlerė e pa nderė mbet rraca ime
te mjerė
ku i perndjeket atdhetarėt
e ata ne per cucerrime
neper ego
qyqaret
rrijne ne per do pendime
te shkelur kah do nga tradhtaret
te shkelur kah do nga nderkombtaret
se nuk ka vet flijime
kah do krekosen gjandaret
e kohrat rruspija
ah mbaruan shqiptarėt
per qa jan fiset e mia
kah do korrtaret
po korrin
fryte qe i ka shqipnia
e shqiptaret po vdesin
po shuhen nga qyqariia


vargje te shkruara dikure pjesrisht te kombinuara nga autori xhelal ferizi

lirik
11-10-12, 07:59
Praktikimi i qfar do zgerdeshje D ebile e perqyrrje demagogjike debilosje duke treguar nivelin e pa aftesise - apo llafosje lavdesh e paraqitjesh - kur kombit i binin ujqit e qakajt me te poshter kanibal qofte shkie apo te tjeret ne histori pra me te poshtrit qe ka njofte historia njerzore e globit qe ka njofte historia qe ka pa historia -qiteni si te doni ju ekspert ne qdo kandarė e matenii poashtu si te duash - ne qfar do kandari analize e historie ne qfar do peshe per demtimet dhe ngjarjet por mateni realisht ne analiktike sakt emire duke e krahasuar demin nacional ne moral e ne qdo dinjitet do te del se kjo lenje e nji populli pas dore kjo sjellje -esht tradhti kombtare ndaj nji kombi
nje sjellje e papergjegjsi e pa ndjenja patriotike e disa bajraktarve
q te cilet sinqerisht nuk kishin dhimbje perpopullin
e tille del analiza dhe te tillet individ karrierist njerz te labdit personal per qellime fame e emri qe hynin nper karriera per te bere emeer pa e peshuar tragjedine qe mund ti ndodhe nji kombi si kombit shqiptar q e nuk ka krahasim ne bote askund
e pa marre ne strategji konsiderate kurfar masash largpamse vetmbrojtse
per nje popull
--rreziku nacional kanosej i pa pare i hatashem ne komb ne atdhe ne njerz shqiptar ne te gjitha moshat e ne gjinin e fmerore por u dhunua seksualisht e u poshtrua edhe gjinia mashkullore
pra veprimi ishte poshtrues i pa pare dhe thyes kunder dinjitetit
dhe akti i pooshtrimit te nji kombi nuk ka ne bote ngjajshmeri si te shqiptart
si ne rastin ekombit shqiptar jo vetem kesaj here por neper shekuj
-e bajraktaret e kohes shisnin lavdi te smura demagogjike -
ne kohen ma tragjike te atdheut
pa marr kurfar masash strategjike vet mbrojtse per popullin
as organizative per sepetim kombtar as kurfar strategjije nacionale
largpamse te zgjuar-


Kjo deshmon per mos aftesi lavd personal dhe papjekuri kurfare per kurfar vlere ne asnje vetedije nacionale dhe se ata njerz jan te pa patriotizem e nuk ju dhimbsej kombi aspak

dhe mbi te gjitha lavdia rrahagjokse magjupeske e nivel te karaktereve te ulta te sjelljeve
te pa vetedije kombtare nivelesh ndergjegje bile as njerzore
etike e as krenari e as dhimbje nuk ndjene dramen e lahtarin e kombit te vet ne asnji pipamje per veq interesit personal qe u deshmua e u tregua se mbi te gjitha prapanica e tyre ishte e rendeisshme per ta shpetuar ate e jo gra e fmi e te tjere njerz te pa mbrojtur
--por historia jone esht e dhimbshme dhe tragjike pikrisht nga ahmakia dhe qyqaria ete tillve dhelpra q eju dalin luanve tone para ku do e ua trullosin rruget duke luajtur me bisht dhe kjo tragjike nacionale e e shqiptarve po vazhdon
Tragjedia kombtare
me plot dhune e dhunime nga barbaret kshtu qe s dihet kush kopil i kujt esht

.--prandaj gjak shqiptari nuk ka secili -dhe prandaj ndodhin ket pislleqe gjakprishura te pa mend e te gjithfar veseve bizare kopileske e dinake demagogjike -
dhe prandaj ndodhin ktio lloj sjelljesh te degjenrruara te perziere me gjithfar gjenesh te defrmuara gjitfra vesesh te quditshme
-
prandaj lloj lloj livdaqi e maskarej merr gjithqka ne dore edhe vet fatin e nji populli
--prandaj ky popull pson gjithfar tragjedie e shkelet ne ndere poshtrohet me qfar do lloj mizorie e poshtrimi
- e del gjithfar defekti mbi dhe -sepse gjithfar beteri del para mikrofoni pa pa kurfar strategjije-
ose aftesie mendore per nje vizion pe r te ardhmen e nji komb i-
per veq se qellim personal per te ja rrah dikush kraht e per ta lavduar-
per tu duke neper interesa vetiake profitere
e ne per demagoigji llafesh --duke pas te tille derdimen te ndyre ne lakmi te smure karrierist e te pa aft -u be nami n eket popull qe quhet popull shqiptar -popull i cili dhunohet sa her te don nga gjithkush qofte ai turku bullgari serbi apo kush do e gjithfar kalimtaresh qe duan sepse me pase strateg te forte largpams keto gjana nuk do te ndodhnin -por demagogjia demagogjia pozita karriga bajraktarlleku dhe fodullizmi mendja qyqare mendjemadhsi absurde e pa mbulesa vlerash -----keto shkaqe shemtuan ket popull neper shekuj duke e shemtuar e shkatrruar deri ne demtime mizore te renda si per shembull dhunimi i treqind mij femrave shqiptare krjt te pa mbrojtura gjat kesaj lufte te flliqur te kohes se fundit . Demtim ky i pa krahasueshem ne nje komb te mjere ku nuk i dihet e ardhmja -e gjith kjo behet ne mungese te aftesive taktike dhe mjeshtrise largpamse -ku secili mashtrues e mashtron ket popull me fall e me prralla ---mashtruesit qe hypin ne qdo famė per nji cope lavdi dhe kalon secili duke lene disa jarge lavdie kot e zhurme llafesh te pa hajr veq puna konkrete esht ajo qe shpeton secilin individ e komb si dhe kordinimi i ma shum njerzve e kokave e mendjeve dhe praktika konkrete ne veprime efikase te hajrit si organizimet praktike dhe menquria e jo kokat e pa degjueshme ahmake te mendjeve te perthurta debile qe pe rlavdi shesin baben e shesin nanen per nje pikie lavdi ahmakie te pa dobishme e te pa hajr qe kurr nuk i esht pa hajri te tillve e as punes s e tille bastarde ----....Puna kryesore ka qene organizimi dhe praktika veprimet ne praktike qe do te sillnin dobi e hajr te madh -lufta e shqiptarve ka mundur te behet edhe pa poshtrimin e asnji individi shqiptar nese do te ishin marr masat me kohe dhe strategjia sot do ishim fitues e me faq e te bardhe edhe komb heroik para bote burra e gra e djem e vajza e rini e te gjitha moshat -por ket popull emerr ne qafe individi demagog dhe smundja per lavdi ahmakia epa hajr e interesaghjijve lakmiqar per poste . Ktyre sehrigjijve ua ka pa sherrin populli shqiptar neper shekuj keta ekan marr ne qafe ket komb e do ta marrin ne qafe neper shekuj deri ne shuarje te kti kombi . Smundje kjo e njerzve ahmah dhe te paaft egoist smundje autiste e degjenruar me qeliza te prishura te individve te pa ndnjenja kombtare e formuese te asnji elementi te dobishem ne interes te kombit . Lavdi lavdit lavd emer ky i urryer i cili do ta neverite token lulet dhe bimet e atdheut zhurma demagigjike e ushkuristve ushkurlijve te pa besė qe se kan gjete veten ne asnje zanate tjeter per veq ne lavdi ata jan me te rezikshem se tradhtari -ata te marrin ne qafe per nje eemer e per pak lavdi jan ne gjendje me ja pa flaken globit vetem me pas pak lavd me i pa dikush s e ku jan e kush jan -ata nuk jan origjinal ne as nje biologji te ndjenjave e as te dhimbshem ne qeshtje kombtare kombin dhe faktkeqsite e tij ata nuk i ndjejne . Nji person qe nuk ndjehet i sigurt ne aftesi te veta dhe esht i sinqert ai nuk merr pozite per shkak te ndjenjave morale te nje pergjgegjsie sepse i dhimbset kombi i vet mos po e merr ne qafe dhe ai kekron gjithmone njerz te ditur dhe te menqur per te shkuar me ndjenja diqka edhe sa do diqka ma te sigurta duke u mbsehtet ne aftesite e te tjerve dhe duke ndje nje siguri ne njerz te aft
duke ece me logjike analiste pas tyre e jo per te dale i pari bajraktar i smure me komplekse per emer e lavdi edhe kur rruget jan te erta dhe te pa sigurta edhe kur largpamsite jan te shkurta dhe me plot errsira qe nuk i sheh ........... DHUNIMET E POSHTRIMET NDODHEN EDHE NE KET SHEKULL NGA BARBARET ATA E KAN GJETE NJE POPULLL TE TILLE DHE E DHUNOJNE SA HER TE DUAN E POSHTROJNE ME BEKIMIN E TE TJERVE DIHET KUSH JAN ATA QE BEJNE PLANE TE TILLA NE QDO SHEKULL ESKPERIMENTE ME POPULLIN SHQIPTAR:
Jan pikrisht ata qe shtiren me njimij ftyra e maska lojrat nuk kan kufij -nje populll pe rte pase dinjitet e vetmbrojtje duhet te ket largpamsi e nuhatje menquri dhe ndegjueshmeri kokash te urta e menquri kordinues e dhe organizim te persosur -veti kulture e mirnjohje dhe cilsi tjera te afta per te pas emejhstri e trimeri te madhe per te ju kundervu armikut me plan e te persosura tejet strategjike tejet te perkryera . Njiqind vjet studjohet nji strategji ne menyrat ma ilegale ma sekrete me marrje masash e informacionesh per terrenin armikun numrine forcave pregatijet burimet dhe rreziqet nga cili armik mund te vijne e kush jan ata e si duhet vepruar secili individ e person.
Ne rrethana te tilla secili individ qytetar e ka detyrene tij dhe duhet me dite se qka me veprue e kah me veorue e kah me dale neper rruge me skica prtofesionale te skicistve te terreneve .
Duhet me pase gjithmone njerz te aksioneve te fuqishme qe dijne te te mbrojne popullaten e pambrojtur si dhe avkuimet ne vende te sigurta -duhet me dite armikut ku e si ne cilat pika me ja paralizu veprimet -duhet me njofte stzrategji te te gjitha llojeve kurthat metodat diplomacite e kohes dhe poashtu ne qfar menyrash duhet trullos e hutuar armiqt ne qfar metode duhet vepruar me lloj lloj taktikash speciale -kekrohet dije e dije e dije e pa fund dhe mendime njiqind vjeqare qe kur te vjen momenti ti kesht te gatshme per zbatime duhet kshillime bashkpunime e jo mashtrime e zgerdheshje .Lufta jone ka mundur te jet shum e forte e ndershme e ngjajshme me luften e sllovenve qe ia ftofen shkaut ne qdo aspekt qofte me discipline qofte me strategji dhe do te ishte lufte ku nuk do te psonte asnji civil e poashtu ne aspketin diplomatik dhe politik do te dilnim me faqe te bardhe duke i thene botes s eky popull i menqur din te jetoj e te punoj te luftoj e te ndertoj politike strategji pune dhe te radhitet me popuj te aft te perkryer dhe te ndegjueshem ne dicipline me udhheqs tze denje e te menqur -. disa llafazan zhurmagji qe thone s enxorem njerz te menqur dhe me strategji fituam nuk qendron kjo por ne patem fat q eper nje moment amerika kishte disa interesa te saja dhe kjo esht -sepse ne ne lufte jemi nda me faqe te zeze mjaft te poshtruar qe nji shekull nga serbia poshtrim ky qe si ka ndodhje asnji populli ne bote ne histori qka ka bere shkjau ne ket popull--

lirik
11-10-12, 08:35
Mbi lot ecnin te fyerit plot plot varre - -kolonat e poshtruara brez pa brezi--neper pyje lisa e qarre--ku i zi linddte mengjezi---hapat te thyer e qelizat ju denesnin --trupet ju rrinin mbi shpinė--ata dikah ne udhe zije po ecnin--femra te pershkyere ne vaginė--vasha te prishura kah do ne virgjri--te pershkllira e perflliqura nga secili shkja--e nuse te reja kah e zi e ma zi-per se gjalli ne shpirte i kishin vra--ato banin peshen e globit--te rende sa guret e e krejt tokes--atao ecnin te pa mbrojtura kh do nji far kobit--te pershkyere poshte elart shokes--turpi mbi shpine i krruste pa mshire--gjijt e floket e shprishura ne poshtrime--kah jarge kishte lene shkjau i pa mshirė-mbi zanat e tokes time ---pse te mos qaje gjith neper shekuj prore -mbasi qyqja me paska krijue -vajtueshem me me shkue gjithmone stinet kohore--si qyqja gjithmone tu ankue-- pushka o pushka ajo te qet faq e te bardhė--se llafet jan te kota me shkja--ajo fytyren gjithmone ta zbardhe--e nderin s i len len me ta vra ---spermat shkinore rendonin ne bark-ecnin kolonan e poshtruara thye --pa cak e plot frike shikonin per qark--secila ma shum perlye --- e shkjau i shkines i shfyre zgerdheshej--siq msue e kishte ortodksia--at shqipnia aq ult po perqeshej--gajasej pa cipe pansllavia--- o zot ma mire te mos ishim le--turpet me shekuj na bien permbi ftyra--e zhgjyrem e hasmit qe na ka perlye--e tjere basdardve e zhgjyra nuk lan te keqe pa zbraze per mbi ne ----ather perse mbi dhe jeton shqiptari--a thua per poshtrim paska le --per te zbraur mbi te sperma e gjithfar barvari --bullgar e grek e shkje --ma i zi ma s ka si te jet as ferri ---malet me femra gjveshur lakuriq--kur vinte drita e kur binte terri--mbi ato binte shkjau mizore dobiq-- europa sehire bente ne sallone--rusia knaqte mastrubet gjenetike--sadiste e lustra e zgerdhesje demone--glob i pa pike etike --barbar ka do neper zalle e dhe--ku do mbi toke me kore---mizore milete e vrastare fe--qe binin ma rracen arbnore---e gjveshej djallzore diplomacia--me buzet pedofil kozmetike --kah do me fall po delnin rruspia --me fole per shqiperine etnike ---mallkue qofshin buzet zuzare --e rrenat kah do e pazare--sa shum po pjellen edhe kryqe barbare --qe shpuan zemrat shqiptare -- hangjare kah do e te zeza mote--teftere kurvash neper hile ne fleta -kah sillet mbi ne gjithfar kobi e rrote--sa glob i zi e sa e zeze esht jeta ---makabre diplomacia--mashtrime paktesh e te rrejshme konventa--ne kuvende aktrohet kurvria-- plane pe rte zbraze sperma mbi shqiptarė--e kah do mbi gjini shqiptare--hajdut e demon e sa tjere bizarė--e hile plot nderkombtare---me trupe buka hahet ne prodhime--kravatat kah do neper krime lidhen--sa shum vuajti kjo toka ime--e krvrat ne valle perdridhen - autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi ne mergim qe poashtu u shkel neper kohra nga mohuesit e poshter dinak me karkter kurve siq u shkelen shum shqiptar tjere

Kalimero
11-10-12, 09:42
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

tibe be bodh gjal i mir osht, pu minoj me ja qiten ni pDHAvushke ,asishne qi i pilqejn pizit se i qkrun shumm t'mira viq duhet me konen saberlike mi lixu ren me ren .lirik u qishtutne pu minoj pur ti, e ti pur mu?:biggrin:

lirik
11-10-12, 11:46
Mbi lot ecnin te fyerit plot plot varre -
-kolonat e poshtruara brez pa brezi-
-neper pyje lisa e qarre-
-ku i zi linddte mengjezi--
-hapat te thyer e qelizat ju denesnin
--trupet ju rrinin mbi shpinė-
-ata dikah ne udhe zije po ecnin--
femra te pershkyera nė vaginė-
-vasha te prishura kah do ne virgjri-
-te pershkllira e perflliqura nga secili shkja--
e nuse te reja kah e zi e ma zi-
per se gjalli ne shpirtė i kishin vra-
-ato e banin peshen e globit-
shpresat ju ishin thye
peshen e rende
-te rende sa guret e e krejt tokes-
ato i kishin perlye

-ata ecnin te pa mbrojtura
udheve te pa cak
ka do nji far kobit
ishin shprishur ne gjeneze e gjak

--te pershkyere poshte e lart shokes
--turpi mbi gjoks e shpinė
poshtrimi i krruste pa mshirė
--gjijtė e floket e shprishura ne poshtrime
jeta e tyre e nxirė

--kah jarge kishte lene shkjau
ku do trupit te pa faj
serbijani mizorė qe nga femijte i ndau

shkjau i zi i pa mshirė-
mbi zanat e tokes time
leshoj pansllave fllqisirė

---pse te mos qaje gjith
neper shekuj prore
-mbasi qyqja me paska krijue -
vajtueshem me me shkue gjithmonė
kohrat e e stinet kohore-
neper poshtrime e zezonė
e ne poshtrime vashat arbnore
ne poshtrime kombi i jonė
nga kthetrat vampire mizore
e toka kah do renkon
mbetem neper shekuj tue vajtue

-si qyqja gjithmone tu ankue--
pushka o pushka
veq pushka
o te mjerė
ajo dhe armet besnike
nuk ka shpetimtarė tjerė
e mbrojts te shqipnis e etnike
ajo te qet faq e te bardhė-
-se llafet jan te kota me shkja
pushka e arma besnike
tjeter mbi nuk ka
--ajo fytyren gjithmone ta zbardhe
ajo nderin te shpeton
pushka esht mbrojtsja shejtrore
ajo esht shpetimi jonė
kurr mos i leshoni prej dore
ajo shqip le te jehon
e gjenet i mbrone arbrore
per te mos u flliq
nga secili qakkall
e nga secili iriq

--e nderin s len len me ta vra -
--spermat si len shkinore
kah do mbi shqipni me ra

kolona ecte kolona
te qartur me nuse e vasha
e kah do me te dhunuara gra
foshnjet kah po qanin
renkonin te poshtruarat pa ja nda

ndergjegjet ju rendonin
e peshat dhunes ne bark

-ecnin kolonat e poshtruara thye
e silleshin zhgenjyeshem ne qark
udhe te mjera si trishtuese

--pa cak e plot frike shikonin per qark-
-secila ma shum perlye ---
nga bishat poshtruese
nuk dinte kah me u kthye
kolona emjere renkuese

e shkjau i shkines i shfryre zgerdheshej--
siq msue e kishte ortodksia-
- shqipnia aq ult po perqeshej-
-gajasej pa cipe pansllavia-
-- o zot ma mire te mos ishim le-
-turpet me shekuj na bien permbi ftyra-
-e zhgjyren e hasmit qe na ka perlye-
po pse jemi mbi ket dhe
poshtrimeve per tu perlye
nga secili fis e fe
te gjall per te na thye

-e tjere basdardve e zhgjyra
nuk lan te keqe pa zbraze per mbi ne
ah kah do na shkoj ftyra
pse pse jetojme pse
e maskat kah do te ndyra
qeshin globit me ne
ah pse

----ather perse
mbi dhe jeton shqiptari--
a thua per poshtrim paska le
gjithmone ta poshtroj barbari

--per te zbraur mbi te sperma
kush do qdo lloj kalimtari

e gjithfar i zi bizari
--bullgar e grek e shkje
hun e truk e tartari
qerkez e tjera fe
kush do qe kendej kaloj pari

--ma i zi ma s ka si te jet as ferri
---malet me femra gjveshur lakuriq-
trishtueshem ftyra te shprishura
e mbrapa shkjau dobiq
tjera ne radhe po priste
shqiptarin ne gjeneze per ta flliqe

-kur vinte drita e kur binte terri-
-mbi ato binte shkjau mizore dobiq-
- europa sehire bente ne sallone-
-rusia knaqte mastrubet gjenetike--
manjeket qeliza te trurit
te ngrire te sibirit dinak
ata te litari e te hurit
krimogjen ne gjak

e sadiste e lustra
e zgerdhesje demone
--glob i pa pike etike -
-barbar kah do neper zalle e dhe
--ku do mbi toke me kore
---mizore milete e vrastare fe-
-qė binin ma rracen arbnore--
-e gjveshej djallzore diplomacia-
-me buzet pedofil kozmetike
--kah do me fall po delnin rruspia -
-me fole per shqiperine etnike --
ah medet trojet e mia
e penda ime lirike
ah mallkue mallkue
mallkimi deri n' qiell ka shkue


-mallkue qofshin buzet zuzare

--e rrenat kah do e pazare--
sa shum po pjellen edhe kryqe barbare -
-qė i shpuan zemrat shqiptare

-- hangjare kah do e te zeza mote-
-teftere kurvash neper hile ne fleta
-kah sillet mbi ne gjithfar kobi e rrote-
-sa glob i zi e sa e zezė ėsht jeta --
e-makabre diplomacia-
-mashtrime paktesh e te rrejshme konventa--
ne kuvende aktrohet kurvria--
plane pe r te zbraze sperma mbi shqiptarė-
me dhune e te lyhen me gjak
mbi gra e foshnje e djepa te pa faj
e te na pshtyjn ne bajrak


-e kah do mbi gjini shqiptare--
hajdut e demon e sa tjere bizarė
--e hile plot nderkombtare--
hijenat kah do na i lan

-me turpe buka hahet ne prodhime
--kravatat kah do neper krime lidhen--
sa shum vuajti kjo toka ime-
-e kurvrat ne valle perdridhen
kohrat sjellin renkime
uskuret dhunshem po zgjidhen

mjaft ma kurvri demone
mjaft ma te vrafte zoti
pushka ajo le te jehon
e flaka e e kah do baroti

se kurr drejtesi tjeter nuk ka
veq armet e shejta besnike
mos bi ni si qyqe nen shkja
luftoni per shqipni etnike
se keshtu gjith pa ja nda
shekujt kan qene e do te jen
e dhun a mbi ju ka me ra
te ju prishe ne gjak e gjen
mosni mos besoni ne shkja
se ai perseri mund te vjen

mos leni ne kthetra armike
nuse e gra e qika
armet shtrengoni besnike
e ngjeshni shpata e thika

turruni ne hordhi armike
mosni he ju rafte pika
keshtu si qyqe me u ligshtue

a keni gjak kah damari
se armet duhet shtrenegue
e jo te poshtrohet shqiptari

autori xhelal ferizi

- autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi ne mergim qe poashtu u shkel neper kohra nga mohuesit e poshter dinak me karkter kurve siq u shkelen shum shqiptar tjere

lirik
12-10-12, 05:48
dinaku ne ferr ka me shkue---dinaku esht i zi--dinaku kurr s ka me u gzue --dinaku veq lot ka me pi---dinaku pas shpine te vret---pas shpine fytyren e ka--dinaku ne bes e te pret--dinaku ne qdo jete ka me u tha --dinaku edhe genjen --dinaku dinak do te jet ---dinaku pas krahve te then--dinaku do te digjet ne qdo jetė- dinaku nuk ka as nje fe ---dinaku esht pirshur ne gjen --dinaku esht sherri mbi dhe--dinaku nen dhe tė vjenn---autori xhelal ferizi


jemi msue neper shekuj ti akuzojme shkiet per dinakeri e pa besi e e pas shpine per gjithqka ua lenim atyre per keq esht e vertet se shkiet jan te poshter e ma te poshter s e ata s ka por dinakaeria dhe pa besia esht edhe te popujt tjere ne mase jo te vogel --------------nuk esht vetem te ata pra te shkiet-- dinakeria e pa besia sidomos ne kohet e fundit kan marre permasa dhe shum ftyra ---------dinakeria dhe pa besia kan qene edhe ma pare por jo ne mase kaq te madhe si po zhvillohen ---fjala besnik banu e bese mos zen i ka rrenjet dikun ne populll si fjale popullore dhe kjo e ka domethenjen dikund -dinakeria dhe pa besia kan qene qe ne zanafillen dhe jan lindur bashk me njeriun

lirik
12-10-12, 07:14
Nese vrasesit zbulohen e jan shqiptarė E dorasit jan shqiptar shqipfolsa ne kosove ne kosove mozomakeq pra per ne --vrasja dhe dinakeria pas shpine jan teper qnjerzore - dhe ky zakon nuk ka qene asnjiher s ka qene zakon i shqiptarve --- por ne rastin e vrasjkeve i ka que fjale gjithmone hasmit dhe ja ka tregue identitetin se nga kush vjen dora e kush ehst gjaksi -- dhe hasmi gjaksi e ka pranue krimin dhe dhe kan hy nder bese te hasmi---- ose nuk kan marre bese nga hasmi ose shum pak kan marre bese dy tri dit ju ka dhene bes e hasmi dhe ose keshtu ka vazhdue besa por dorasit gjithnji kan tregue se kush e k a vra e kush jan keshtu kan qene zakonet shqiptare neper shekuj
neper histori --por ka pase vrasje edhe nga prita si hakmarrje
por vrasjet nga prita s kan qene zakone te shqiptarve por te ardhura nga arabet sllavet turqit greket etj jan marre keto vese te infektuara-
dhe poashtu ane tjera te popujve tjere importuara ne trojet tona shqiptare
por gjithmone dhe zakonisht pa marr para sysh se si ka ndodhe vrasja shqiptaret e kan pase zakon me ident ifiku dhe me u paraqite dorasi me adrese e identitet se kush e ka bere vrasjen hasmit i esht derguar njeriu dhe lajmsi kush e ka vra dhe keshtu ka vazhdue hasmeria - pra te shqiptaret ka qene zakoni dhe gjithmone kan tregua se kush esht dorasi
por ja vrasja pas shpine tash qe u praktikue nga dinakeria per te humbe gjurmet e dorasit

vrasja pas shpine u praktikue si dinakeri pikrisht nga levizja popullore
per here te pare ne trojet shqiptare ne kohene re pas luftes se kosoves

levizja popullore per te humbe gjurme nuk u organizua si parti por si levizje
u maskua mire dhe mashtroj nji numer te madh njerzish naiv dhe me koka te cekta ne mendja qe nuk ishin ne gjendje me ja njofte demagogjine e disa karaktera te tilal te pjellave dinake e demagogjike edhe i perrshtateshin karaktereve te tilla dinake te maskave pseudonimeve e tj --- dinakeria erdhi ne europe nga greket sllavet por ajo ishte edhe ne kohen e romakve -e bashk me te erdhi erdhi edhe vesi i shemtuar demagogjia qka gjermanet nuk e kan per ves po thuajse - ---
--Pra levizja e ashtu quajtur popullore rrymat e pjelles model pansllav stalinistat
e dinakerise
ose si ti quaj kta pjellat sllave te ktyre rrymave
e praktikuan ket forme dinake mbi bazat e ideologjise sllavo komuniste ---

Metoda sllavo komuniste esht metoda ma dinake e ekzekutimit te njeriut
ekzekutim pas shpine e me maska me pseudonime
duke mshefe identitetin e mbajte vrasjen krimin ne fhsehtesi
-ky lloj i krimit ja kalon e edhe mafies kriminale--sepse mafia ka do rregullla sa do ku do edhe pse edhe ajo esht e ndyre dhe kriminale e pa smhire

por ne disa raste as mafia nuk krahasohet me disa poshtersi q ee i bejen disa parti politike
dhe nuk krahasohet me poshtersite e pa besa te sllavo komunizmit--
dhe ideologjive te diktaturave --

pjella e zez sllavo komuniste polli disa grupe marksist leniniste e sidomos levizjen popullore neper kohra

--duke qene gjat nen sundimin sllav shqiptart moren edhe disa modele
dhe ves e te tyre e te ideologjive te tyre si kjo qe beri levizja popullore --

- e cila fund e kry e praktikonte ekzekutimet pas shpine dhe veprimet pas shpine me maska --kryesisht praktikonte dinakerine

------praktika dinake e dinakerive dhe e veprimeve nepr mes pushkes

vrit naten e qaje diten dhe mundohu ne forma ma dinake te rrin mshehur duke u mshehur e mbajte mshehur krimin -

pa dyshim se levizja popullore merrte e vidhte shum ide poashtu para hundve ja merrte te gjitha ldk s lidhjes demokratike kjo nje paerti tjeter e mjere e salepit -partia e salepit ra shum shpejt si qyqe qe ishte e perbere prej gjithfar llojesh ku skishte kritere as dere as dritare dhe mund te hynte gjithfar lloj njeriu e titisti -
partia e salepit parti qyqe shpejt kapitulloj para dinakeris e s elevizjes popullore stalinisto modeliste sllavo dinake te ekzekutimeve me pseudonime e pas shpine -cubat qe iknin maleve duke qite nga nji pushke me maske -partia e salepit partia e vajtimit qe fliste per paqen edhe kur behej kiameti e kur as nuk kishte as gje ma kuptim edhe kta me keto sjellje nuk arriten simpati ne popull e as per te binde popullin s eketa jan te denje per veprime te mdha e per te ja sjelle lirine popullit --populli mbeti ne mshiren ektyere kthetrave peng i ktyre rrymave q emoren primtain njera me do lloj llafesh e me veorime te vonuara sabotuese e qyqare tjetra me dinakeri e pjelle modelesh sllave -
para dhe gjat luftes qe te dyja keto parti qoroditen jeten e shqiptarve organizimin politik e shumqka qe u dallashit e degjenerooj jo pak he rme ka krejt ndersa protagonistet e tyre dhe njerzit qe pritej shum prej tyre deshtuan poashtu deshtuan shum shtresa te ktyre partive -sepse perberja ishte katastrofa vet sidomos e disa individve --
ne keto parti edhe pse kishte te radhitur njerz pa triot dhe kishin hy me qellime te mira kombtare ishin te tjeret ata q eja merrnin anen dhe sabitimet e shumta aq sa keta qellim miret mbesnin te paralizuar dhe jo te aft per veprime veprimet e tyre mbetnin nen hije nga paralizimete sabotimet e vet rrymes dhe ideologjise e maskrallekut te disa taksiratlijve te ktyre partive --
Ne levizjen popullore hynin edhe njerz qe as nuk e kuptonin se qka mshefet pas saj -vetem ata te djallzuarit dinaket e dinin -ndersa nje pjese jo e vogel shkoni pas daive e me vone kur e kuptuan disa prej tyre dolen iken u larguan dhe u zhgenjyen -por mbeten pjellat ma besnike te pjelles se kesaj ideologjie qe e sht pjelle nga sllavet so model i pershtatur sipas ntyres s e tyre dinak model vrases pas shpine dinak pas shpine dinak ne te folur dinak ne veprim dhe mos tregim asnjiher i fytyres s e vertet --
keshtu vazhdoj edhe per faq e te zeze kjo e ajo parti me probleme me afera me pa besi me kontradikta dhe kunderthenje njera me tjetren sepse te dyja kishin dale ne forma te ndryshme me ndryshime kuptohet por nje akishte dale nga modeli sllavo stalin i
nga gjiri i modelit dhe ideologjise sllave -
dhe ldk ja kishte dale nga ujdi kozmetike titsto partiak te mashtrimit qorbave kozmetike te demagogjise titiste jugosllave per te ruajtur shtetin jugosllav nga socializmi patriotik jugosllav u kalua gjoja ne parti pluraliste nga ujdi partite e bashkuara jugosllave per demokraci -ishte ky lloj tjeter i nje mashtrimi dmagogjik dhe ne partine e ldk s gjoja si parti e spektrit te djatht ne emer te paqes dhe te nje paqeje budallice fund e krye qe as nuk e njihte taktin e as kohen s ekure duhet te ishte paqsor ee kur duhet te ishte ne gjendje te jashtzakonshme e ne rrezistence kjo prati ld k ja kishte perbrenda te gjitha lloojet e sorollopeve e tipave qe as nje lloj laboratori shkencor s mund ti ndante e ti seleksiononte --
Ishte nji mash mash perzierje parti qorbash e salepi pa dyer pa dritare ku hynte kush te donte e behej nji lloj mbulese qesharake aty hynte ne at parti ne vend kyq e te besueshem edhe spiuni edhe udbashi edhe ish komunistit socialisti partiako jugosllav kuadrate ish monizmit edhe ish rankoviqat edhe ish akrivistet e partise jugosllave te sistemit edhe inspektor te ndryshem gjaksore gjoja ne mer te lidhjes demokratike si ryrme e re nacionale mobilizuese por gjithjqka ktu ishte komike pa ideal te situr e te shoshitur paster pa kriter te paster pa rregulla te duhura -e gjithqka ne emer te paqes gjoja kur armiku po bente kerdi e po dhunonte nderin ekombit shqiptar nderin e femres shqiptare nderin e shqiptarve po e qitte perjetsisht neper toke pergjithmone ---Ndaj kti rreziku as partia staliniste e ashtuqujtura levizje popullore e as ld k ja e dale nga ujdi nga bashkimi i partive jugosllave per demokraci e regjistruar si parti ne kohen kur ne jugosllavi doli ligji per tur egjistruar partite --pra a snjera nga keto parti se kishte hallin e popullit aq shum sa ekishte hallin e vet--
lEVIZJA POPULLORE SI HIJENE DINAKE AJO RRINTE KAH DO pe rte grabite gjithqka qdo lavdi e primat e profiterizmine luftes mbi gjahun dhe viktimat per te pefituar siq edhee deshmoj pas luftes duke injoruar gjithqka qka delte prej klanit te tyre dhe duke organizuar gjithqka qka i perket klanit te tyre pra pjelle tipike e sojit e llojit te sjelljes sllaviste ide dhe vepri i blere nga shpirti sllav per tu vendosur ne shpirtin e shqipfolsave -por per fat ky shpirte nuk u rrenjos ne shpirtine shqiptarve -ky shpirte i ksaj ideologjije mbeti vetem ne qarqe te caktuara te disa rrymave te tilla profitere -e te disa individve klanesh e kthetrash dinake qe pas lufte grabiten gjithqka gjeten para ehde prona te huaja -por duke nda gjahun edh e me disa titsta te tredhur si qorba te ngjajshme ne disa vese por keta ishin me te tredhur me qyqare me pacifista edhe pse edhe keta ne nje far menyre e kishin klanin e vet -
Keshtu si fondi vendlindja thrret si fondi i bukoshit si ata bashibozuk te ktyre qorbave u bashkuan per te vjedhur dhe vodhen gati gjysmen e ma shum te parave te mergimtarve .normal neper keto aksione kishte edhe spiun e pjella te bijve te atyre qe ishin kumbar te konsullatave te atyre qe neper mbledhje i hanin buzet si rruspija -te atyre qe sa po merrnin vesh se nji patriot i vertet patriot origjinal i natyre s i e zotit qe e kishte fale zoti patriot -ata pra demagoget s amerrnin vesh se diqka mund te bjer ne duar te patriotit origjinal -vtraponin si
bishat per ti grabitur qdo mbledhje qdo aksion qdo origjinalitet-
Fallci dhe demagogjite titisto hiushoviane luftonin me patriotat origjinal shqiptar me brumin e ilirve te vertet q ekishin mbete pak ne numer ne krahasim me partite e qorbave ku ksihin hy shum krah te shum kahjeve e ihste perzier rregulli -
stalinstet modelet etyre hrushovianet dhe titistet rankoviqistet e kishin hy bile aty ktu edhe millosheviqist e ish udbash e pjella te komunistve ebijve te tyre qe kishin akoma librezat ekomunizmit jugosllav dhe prisnin diten se kur te kthehej serbia ti nxirrnin librezat per te thene se skmei guxuar nga irrredenta shqiptare se ja ktu i kemi ja qe e i kemi librezat jugosllavo titiste e rankoviqiste -pra kto mbeturina e disa tjere naiv q eshkonin pas tyre si atdhetar te pa dije te pa djallzuar q eshkonin me besim pas ktyre dinakve disa demagog te hurit e te litarit e disa demagog te qyqarise partise se salepit te cilet besonin se me nji far gjoja paqe do te ruanin fenene prodhen etyre gjith mbi karrige - kti kishte hile dhe dozat e hiles e kan demtuar popullin shqiptar dhe procreset me sabotime te mdha -
Ptriotet origjinal ishin dhe jan shum ne rrezik ata ndoshta do taken vetem gjenetin ne at dynja ne ket dynja ata s do ken asgje sepse gjithqka e ka uzurpuar stalinisti titisti demagogu edhe dielline e kan zene dhe s ka ma liri pe r populll--
Hijenat dhe ujqit e dhelprat ektyre rrymave me goje te pergjakura dikund e disa dele titiste u bashkuan kur ishte nevoja per te uluruar e blegruar bashk dhe kjo ndodhi u bashkuan por delja qyqare pacifiste harron se ne nje moment pas te merr fiund ulurima dhe blegerima ujqit e hane ndersa patriotet origjinal kan mbete jasht qdo loje krejtsisht te hutuar ata nuk vijne ne shprehje as per te regjisturar legal ne atdheune tyre spese agjenturat e huaja judo islame pansllave e pan pereendimore pankineze arabo iraninane slaafiste e katastrofa maskralleqe e marifete tjera tjera ju rrijne gati patriotve origjinal nga zoti e nga natyra per ti fshi per gjithmone nga e dreejta ne atdhe kjo esht loja e vampirve e rrymave njera dinake e tjetra e mjere dhe keto jan rymat qe uzurpuan emrat epartive demokratike -mendoj se populli shqiptar partine demokratike duhet ta reformoj e te largoj fadil hogjet ndersa lidhja demokratike duhet te largoj azem vllaset dhe te shpetojne keto parti ose keto parti duhet te dalin nga perdorimi dhe te behen per shembull ardhmeria demokratike -dhe partia e vertet demokratike -ose partia origjinale demokratike --ne keto dy parti me ligje te shtetit nuk do te guxonte te merrte pjes e as nji njeri shqiptar qe ka pas diken te aferm ne lidhjen komuniste titiste e ne qfar do detyre ne te kaluaren per te mos e lenduar popullin nders ne partine demokratike te kosves poashtu nuk do te guxonin te merrnin pjes e kurfar ish komunistesh a skuadrash e as ish antar apo simpatizues te levizjes popullore --
vetem keshtu kosova mund te pastrohet me infuzion nga keto parti te infektuara qe po i sjellin popullit gjamen e populli duhet te bej perpjekje te gjej patriotet origjinal e jo kurvat lavire demagogjike me dy ftyra dhe dinake te cilat e sabotojne intresin ekombit
shkrime nga autori ne mergim xhelal ferizi

lirik
12-10-12, 07:34
populli shqiptar shtrejt e ka paguar virusin e huaj lojrat e demagogve dhe matrapazve -patriotet origjinal do te vuajne se bahsku me popullin nen thundrat e ideologjive dhe pjellave te zeza te vese agjentureske te huaja te nndertiuara neper laboratorete tyre te errsirave shpirtrore te rracave te tyre q ejan krijuar pe rte zezezn e tokes e globit shqiptaret nes e blejne rryma te tilla neper tregje kah do shkojne e sjellin ne atdhe pjella te tilla do te bejne gjame ne atdheun tone edhe ne te ardhmen -patriotet origjinal dhe populli do te vuajn e edhe ne te ardhmen nga virusat grabitqar

Thema: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik? Auf Thema antworten

lirik
12-10-12, 07:59
plas po bien guret e lisat me degė--dhe d ruj me levore-edhe fiset e kah do toske e gegė-e toka e pervuajtur arbnore--virusi virusi e vriusarė--kan hy thell ne nen lekurė--po vuan atdheu shqiptarė-me lisa e druj e gurė --vargje nga autori shqiptar ne mergim xhelal ferizi

lirik
12-10-12, 08:09
ec e c neper mjegull--nuk po duket askund kthjelltesia---ku mund te mbillem ne nje tokė-rrenje nuk kam ma kah shqipnia--nuk jam ma shqipja me dy kokė-kush i nxorri rrrenjet e mia --e me la si nje zog--qe ne cicerimė kerkooj udhet e mia ----pa miq e shokė ----neper mergime te kqia----harresat mi mbjellin ne toke---kohrat e stinet kqia --kurė do te bashkohemi tok--e bashk -se me thau mallengjimi- -ne cilen fole -do te pushoj trup i imi-
-ne cilin dhe rrenja do te ringjallet-----oh na mbyti harrimi e mohimi-
-na mbyten mallet--sa e zezė koha e krimi--qe ne shpine na i len hallet
--oh te huaj na shpallet --i juaj maskimi ---- pa mshrishrshmi aktirimi --oh me kend loti im po qmallet e cicerimi-- me kend po perballet -shpirte i imi--qe nuk din kujte te ja qane hallet--a ne qiell a ne dhe-ne cilen fe -ne cilin dhe- kush do te jet i imi---cili shekull e atdhe-- oh na mbyti na mbyti renkimi --nga psehje neper psehe ne pse --oh na mbyti mohimi--nga sotja ne dje e pardje -autori xhelal ferizi

lirik
12-10-12, 08:19
tradhtarve thuaju o bilbil--mos ma vrisini cicerimen --thuaju se po vijne vullkanet---ju qe e keni ndale kengen e rimen--ju qe keni shkele gonxhe karajfil---thuaju se shpirti po mė kamet --e po rilindė perseri --thuaju se nga te gjitha anet--esht nisė nje shpresė me mbi--thuaju s ete gjith dardanet--ne nje ditė me liri--do ti bashkojne krahet-e do te jene ne nje shqipni--thuaju s e tradhtaret -mjaft kan pi dolli---thuaju s epo vjen --po vjen ne shekull i ri---qe do te bien te gjith dushmanet--e shqipja do te qet krah perseri ---autori xhelal ferizi

lirik
12-10-12, 08:27
ah te vrafte zoti o kohė--ti qe punove per errsiren e per moh--kur dielli donte me dale ne skene--ah te vraft zori ty qe punove per maske te pshtiren--ti qe nxore gjarpij me shum kren--ah te vrafte zoti e moti--te vrafshin shekuj e stina--neper udhė--ti qe nxore shkje e shkina--qe ne zemer na lan plage e rrudhė--ah te vrafte zoti ty--qe polle shkje--ata q e na shpuan ne ne sy--e ne atdhe--na kan shpue-- e gjithqka permbarpsht na kan thy--e dy gurė bashk nuk na i lan mbi dhe-- djepat na i kan kthye permbys--e sofrat shqiptare--nje nate pa lot se kem ngrysė--nje dite s e kemi pas e gezimtare--mbi buk na kan pshty--sa gjamė jan ndje shqiptare -------autori xhelal ferizi

lirik
12-10-12, 08:37
maskrallak--lakuriq -cullak--eunuik e dobiq--te treedhurit po shkelin mbi gjak--mbi zambak--mbi liri ---sa shum hiq e aspak--po behen hero- mbrenda nate--ne hilet e shekullit te zi -- shekull ndalu pak--mjaft ma mjaft me fjalė--mjaft ma se loti u be gjak--e gurgullimė--kush don me dalė per ta ndalė--ket ushtimė--qe dridhe fushe e mal--kah do gjak e krim--po ecin si valė -- mbi kombin tim--u mbushen foltoret me fjalė-----kush po pjelle aktrim pa ja ndalė--mjaft ma hipokrizi--mjaft ma llafe e kafe- mjaft ma dredhi--e gjithfar nate--mjaft ma fe--mjaft ma klane e tarikate--mos me shuani atdhe--mos me ndertoni fole--vetem per qyqe nate--per grek e rus e shkje--se lotet po rrokullisen te bilbilave--po bien neper monopate--e lotet e karajfilave--po derdhen ne fusha e shppate--mjaft ma mjaft me pshtjellim--mjaft me kaos--mejft ma anarki--se deti po behet kos---nga rrena ne rrenė veq merzi--po pjellet nje maros e po del nji tjeter marros --lulkuqet s po munden me mbi--autori xhelal ferizi

lirik
12-10-12, 13:21
ke me pague -ke me pague--gjithqka ke me e pague--se zoti kameren e ka--filmimet e zotit te sakta jan - ne qiell jan sistemue-- syrit te tij si shpetohet - ato asnji her s kan gabue-shpirtin ato ne qdo detal e filmojnė- ai ka me i gjykue --ke me e pague ne te dy botrat-gjithqkajat do te renkojne--zoti filmin e ka ne detale--ai mire te ka pa-qelizat vet tregojne --ah edhe lotet q e nuk duken pa ja nda- -ato prore do te rendojne --ke me e pague ke me pague--se zoti filmin e ka--ke me e pague ke me e pague --se edhe mali malin e ka pa--nuk mshefet dot-nuk genjehet dot--syri i zotit madhorė--neper shekuj e mot ne per kohra e mot--gjithqkajat shkruhen me dorė--i madhi zot i madhi zot--syrin kamerė e mbanė -i madhi zot i madhi zot--ne shekuj filmimet i ndanė--ke me e pague ke me e pague dhimbjen e lotit te pa faj--ke me e pague ke mee pague--syrin e vuajtur ne vaj--vargje nga autori xhelal ferizi

lirik
14-10-12, 09:00
Tė mos na qajė n'per shekuj jeta-
po sjellim ktu disa vargje nga autori xhelal ferizi
tė mos na plasė shpirti per s' gjalli-
te mos vajtojmė si qyqe t- shklreta
ne mergim nga loti e halli-

gjithnji tė ikur e dhunue
me poshtrime seksuale
tė perlyer kah do shėmtue
me t- pasė rėnd dheu n- fusha e male

veq s e ne gji armėt besnike
me i mbajtė prore gjith shtrengue
te mos ndodhė kurrė ne shqipni etnike
femer shqipe me u poshtrue

mbasi shkjau ma i poshter s -ka
e ka syrin si llum knete
ai gjithmonė veq djepa e gra
me poshtrime i shuan prej jete

se as urithi as krokodili
jo nuk esht ma kanibal
se ai shkjau e rus katili
qe nuk din doren me e ndalė

se ata zemer s- kan njerzore
veq s e krime qyqarie
dhunojnė vasha e gra arbnore
sa ka me te ndyrė nder soj njerzie

sa ka me te flliqur s- ka pa qielli
as kund globi mbi ket dhe
se kah vijnė s- ju dihet filli
pse la zoti emer shkje

ata djepa gjith permbysin
dhunojnė nuse e gra e qika
ata moshė as mshirė nuk pyesin
ata derdhin gjak me thika

veq ju o fis e shqiptare
ne qoftė se i mbani mendjet qorre
e tė mos shihni larg udhetare
kobe t- zezė qe ju sjell vorre

e ju sjellė shum tjera te kqia
e ju kputė te grave ushkure
shum ma mirė t' shuhet shqipnia
se te rrin ne mendje havardure-se te ket mendje te shkurtė prore
te mos shoh para hundes t- vet
te mos i shoh planet mizore
kah i pjellin shkje e grek

se mjaft ma ne koka naive
se mjaft ma me arsyetime
te ju sundojnė kokat e thive
te qajė shqipnia n per -dhunime

jo sa te jen gjallė arm t -besnike
s a te jet pushka e barotit

me ra ne turp shqipja etnike

mos e thashte kurr fjala e zotit


veq se ne flakė ta djegė armikun
ta shpoj ne zemer si rrufeja
ta vringlloj kah do qelikun
rrept kah do neper beteja

mbasi ne gji te ket armt flakė zjarre
e mjeshtrinė te rrept si vetima
ne lufte armikut me i hapė varre
e jo si qyqe te bien viktima

jepja o zot mendjen shqiptarit
gjithmonė afer te mbajė barotin
me ja djegė faren barbarit
qe per te zi gjith na e qoj motin

prandaj ju o femra etnike
ruani trupin tuaj e nderin
mbani pran armet qelike
kshtu armiqve u veni frerin

se per ndryshe gjith ai shkja

ka me ra mbi ju e djepa
zemra nanash ka me tha
tue permbysė gjith shqipe e djepa

e mbas kti tmerri qe u deshmue
ju haram ju qoftė edhe buka
ne qof tė se tash nuk keni msue
se si u dogj ai oso kuka

edhe ju ne flakė te barotit
gjithmone te vdisni tue mbrojtė ndere
e jo te vajtoni ne pika te lotit
por si qyqet ne degė pranvere

se qe besa ne drite vajtimi
nderė as gjė te mire kurr s- ka qitė
veq zanati e pushka e trimi
qe lufton gjith nat e ditė

e i mjerė esht ai q e beson n- rrena
ne mashtrime llafazane
a gjveshet shqipja me dy krena
per me ra ne kthetra sllaviane


po esht ma mire me u qa nder vorre

e me u kndue ne lahutė trimrie

se me mbete ne do udhe qorre

vra ne ndergjegje ardhmerie

prandaj gjith ju te qendroni
e ti njihni armet fisnike
gjith pran vetes ti shtrengoni
me i mbajtė n- thumb hordhitė armike

amanet mos me u poshtrue

amanet mbane grykhollen

e ne vllavrasje mos me u shue

mbani ushtri e mbane shkollene te ju rrahė ne zemer trimeria
lapsin ne dore shenjstren ne sy
ne fa,mė e punė te njihet shqipnia
ne per shekuj mos me u thy

te shkolloni kapedana
kapedane e gjeraqina

merrni grada e nishana
te ju rrnoj shkolla e martina

se armiku s njeh gjuhe tjeter
veq fyshekun e barotin
mos besoni ne fjalė e leter
se per te zi u shjkojne stinė e moti

veq besoni forces tuaj
dijes tuaj e armve te reja
mbani shkja ne thumb e qdo t- huaj
rrini te rrept por si rrufeja

autopri ne mergim i merguar xhelal ferizi
permbajuni kshillave te autorit me pervoja ne jete asnjiher mos ju besoni te huajve ne jete asnji her mos mendoni ne vllavrasje e ne perqarje armen dhe forcen dijen ushtarake e plumbin vetem per armikun e kurr jo per mikun ebashkombasin -

menqurohuni e mos lejoni kurr ma poshtrimine femres ete popullit tuaj mos lejoni armikun me ra mbi femra shqiptare por mbroni ato edhe me qmimine jetes msoni nga pervojat ehidhura te historive mizore te s ekaluares dhe mos besoni kurr asnjiher--ndersa ne raste te luftrave me armiq armet duhet ti ket pran sescili shqiptar e secila femer shqiptare per te mbrojte nderin dhe ne fund te vetflijohet bota duhet te sheh e te marr vesh s eketo poshtersi nuk lejohen dhunimet me poshtrime te popujve -ky esht civilizim ksnbal i pa mshire i prisht dhe i pa ndere q enjeh vetem armen dhe ansji rregull tjeter

lirik
14-10-12, 09:46
Ke me ja pa sherrin te keqes manjake
ne mendje--e ne zemer
q e te rrin grumbullue
ne sy e ne gjen ene rradake
SE MA I ZI S KA SE I YTI EMER


----ke me ja pa sherrin shpirtit kanibal te zi-
-pikat e lotit tonė kan me te pervlue-
-valė ferri kan me tu bė permbi-
e gjaku yne q e eke derdhe prrue

-ne valė te vala pervlues e
kan me tu shendrrue
-- se si ti askund s ka ma i zi --
mekatet tua male peshe kan que
ti emrin e ke serbi rusi
kohrat ndoshta kan me ece me kalue
por gjurmet mbi dhe q e i le ti
mizore te gjitha qielli i ka shkrue
do i paguajsh nji ng a nji
se zoti jo kurr nuk ka harrue

sa te kqiat i shartove me te zi
sa te zezat mbi ne i ke lshue
e prej kamqatke ne detin e zi
te zezat kan me te mbulue
e plojat kah do mbi ty
shkrumbet kan me te shkrumbue

mbasi ti me glob e me kombe e fe
ke bė shum lojė e plojė
e te zezė nuk le pa bė mbi dhe
lubi e pa fre ne gojė
sa s hum shekuj ne bese i ke pre
carve tu per tu bė qefje sadiste
gjak kah ke derdhe su lumej e rreke
me tekat tua shoveniste

por dije mire s e me ru s e shkje
nje dite ke per tu bė hi
shkini e rusi nuk do te ket mbi dhe
as qakaj te zi
se ti vet ti neper trojet tona
ke bė kah do varre
ke mbjelle renkime e mjerime zezona
qyqet kan kendue mbi lisa e qarre
e toka kahdo ka gjėmue
e ti kah do kah toke e jona
gjithqka e ke shemtue
permbrapsht kah do edhe djepa ke kthye
ke gru ke vra e ke pre
sa femra te virgjra kah do i ke dhunue
shpresa akoma mire pa u nxe
kah ato i ke thye
si sot si dje e pardje
armet kah ne i kthye

mizore t tua bėma katile
zoti si ka harrue
sa lulet jan pergjake
sa gonxhe e karajfile

sa pranverat jan djege ne flakė
kah do me ato hile
e me dhelpra e shakė
ke plelnue kerdi

edhe tjere djaj te kan ndihmue

sa fatet na i ke mbushe me te zi

shtrejt o shtrejte ke me pague

se ne qiell ka perendi

nje ditė mėria mbi ty ka me ra

se zotin e ke zemrue

askund s ke me gjet shteg
s do te mbetet mbi dhe as rus e as shkja
as mbi dhe as qetnik e as grek

se ti neper shekuj e gjith pa ja nda
zemra po djeg e po pjek

sa zemra nanash shqiptare i ke tha
sa foshnjet i ke pre ne djep

driten prej syve sa kujt je ka nda
e buken ja ke marre ne qerep

ngadal prit pak prit o rus e shkja

se dita ekiametit do te vjen
se gjygjet ne qiell po zhvillohen pa ja nda
nje dite ajo do te vjen
meria e zotit mbi ju k a me ra
rus e shkja s do te len
askund dhe e as qiell kah ka

as farė e keqe me mbi
mbi toke tuaj e dhe veq hi
tjeter s do te mbetet ma

harove ti ti se ka perendi
harrove o rus e shkja

harrove se zoti ka fuqi

prit se koha do te vjen

se bombat nga qielli kan me te ra si shi
se rus e shkja zoti s do te len
nder kombe e mbi dheun e zi

se ma i keq nde r fe e ma i zi ma nuk vjen
se ti kanibal i zi
shkruan autori nga mergimi xhelal ferizi

lirik
15-10-12, 10:43
Ndoshta prap buzet me qa do te dridhen--
autori xhelal ferizi
ndoshta prap do kputen ushkure -

ndoshta prap shqiptarė ndersy grave do te lidhen-
ndoshta prap do te ket te pergjakshme qivure-
se ka shum mendje zi-
se ka shum bastard te mallkuar-
se po ka shum dilingji-
e smirzi -
dallavergji--
po ka sabotues te kurvruarė-
grabitgji-
tradhtarė-
spiun e merhun


te dhunshem pronarė
intriggji
uzrupatorė
e mizorė
lakmigji
e tjere te gjore per lavdi
per emer
e per dredhi
vrapojne kah do ne lakmi
jan te pa zemer
duan gjithqka me tapipo shkelin edhe mbi deshmorė
mbi gjak te herojve e ne krahina-
po ka shum puthadorė-
e ndoshta moti e stina-
prap do na shohin te gjorė-
nen shkja e shkina-
duke na vra mbi borė-
e gra e vasha pa tlina-
e tjere lakuriq te gjorė-
se kurvari e bizari po saboton-
e pseudomeritori-
langaraqi po pellet e po aktron-
e gjithfar mercenari-
atdheun po na e shemton-
ah edhe karriggjia-
bajraktari-
zhgjyragjia e gjithfar lloj gomari-
edhe ata pa dije -
qe po hypin mbi karriga-
e ata qe tjere po lene nen hije-
me lloj lloj intriga-
e po dirigjojne -
ata qe atdheun po e shemtojne-
ndoshta prap do te vjen serbia-
e vashat ne dhune do te renkojne-
e tjera koka naive
koka turku harapi
e koka te thive
gjithfar lloj kokash vandale
e kolaboracione
ushkure kurthash orgjike
e klane demone
mbi shqiperi etnike
po sjellin gjithfar zezone

o zot
sa cinike
grupe e eshalone
me gjithfar lloj dinake hangjare
pas shpine
i bien shqiperise e tnike
e me gjithfar prerse tradhtare
ne besė
e presin
me kose e kmese
neper copa perqarjesh
e zgerdheshin
e persheshin
te gjoren tok
te gjorin atdhe
nuk lan kund miq as shoke
te bashkuar shqip permbi dhe
edhe gure ndanė
me gjuhe intrige
e me fe
shqiptaret kah do shpernsa i lan
pa fis e fare e atdhe
oh sa shum kohrat qan
ma zi s e athe rnen shkje
sa shum na vranė
ne prishen nepe rfole
sa hundperpjete
e kokderra

sa shum mendjmdhej mendjezii
sa shum shejtan ssherra
po bien mbi etniken shqipni
ah shpetona o zot
kah te mbaje atdhetari
e i ndershmi sot
kah te mbane heroj mundimtari
kah te mbane patrioti
kah te mbane dietari
pse na shkojne kaq zi stina emoti
kah te mbaje shqiptari
kur sot e ne mot
po sundon tradhtari
ah po shklet mbi gjak e lot
se loje po luan mashtrimtari

se loje pu luan nderkombtari
ndihmona o zot
ndihmona
na i sjell fatet tona
se mbaroj shqiptari
mbaruan ditet tona
se mbi dhe po sundon barbari
mbi toke po sundon zezona
na shpeto
se mbarun tokat tona
mbaroj e u tha bari
kah do shkelin demona
mbi token q ė na e la i pari
autori ne mergim i merguar xhelal ferizi

lirik
15-10-12, 11:00
Ndoshta prap buzėt me qa do tė dridhen--
autori xhelal ferizi
ndoshta prap do t-kėputen ushkure -

ndoshta prap shqiptarė ndersy grave do tė lidhen-
ne poshtrime per tu vra
nėdhune seksuale bizare
ndoshta prap di te kupten ushkure
ndoshta prap ushtri barbare
do te bien mbi viktimat tona

ndoshta prap do te ket te pergjakshme qivure-
prap neper renkime
do te bien viset tona
e toka ime
neper ara e fusha kah do shpernda
e netve te vona
duke renkuar nen shkja
do te bien fiset tona
pse keshtu o perendi
kaq shum po renkojna
pse toka shqipni
vuan pa ja nda
pse

o pse kaq fat i lig
pse ka fat i zi


se ka shum mendje zi-

se ka shum bastard te mallkuar-
te shfrenuar lakmigji

se po ka shum dilingji-
e smirzi -
pengues te mallkuar

dallavergji--
hipokritgji

demagog te truuar

po ka sabotues te kurvrarė-
grabitgji-zvarragji
e tradhtarė-
dembel falltorė e te mjere qyqarė
spiun e merhun
e te kqi tregtarė
hut e hajdutte dhunshem pronarė
intriggji
sarhosh mosmirnjohs

uzrupatorė
e mizorė
lakmigji
te pa nderė
e te pa vlerė
egoist

e tjere te gjore per lavdi
per emer
lakadredh
e aktrues

e per dredhi
vrapojne kah do ne lakmi
ah hi
kah do hi
po behet kjo shqipni

jan te pa zemer
duan gjithqka me tapi
edhe kur etdheu behet hi
po shkelin edhe mbi deshmorė
mbi gjak te herojve e ne krahina-
po ka shum puthadorė-
e ndoshta moti e stina-
prap do na shohin te gjorė-

nen shkja e shkina-
duke na vra mbi borė-
e gra e vasha pa tlina-
e tjere lakuriq te gjorė-
se kurvari e bizari po saboton-
e pseudomeritori-

langaraqi po pllet e po aktron-
e gjithfar mercenari-
atdheun po na e shemton-
ah edhe karriggjia-
bajraktari-
zhgjyragjia e gjithfar lloj gomari-
edhe ata pa dije -
qe po hypin mbi karriga-
e ata qe tjere po lene nen hije-
me lloj lloj intriga-
e po dirigjojne -
ata qe atdheun po e shemtojne-
ndoshta prap do te vjen serbia-
e vashat ne dhune do te renkojne-
e tjera koka naive
koka turku harapi
salafist fashist komunist
feudal fundamental
wehab
e shkinorė
e koka tjera te thive

gjithfar lloj kokash vandale
e kolaboracione

ushkure kurthash orgjike

e klane demone
mbi shqiperi etnike
po sjellin gjithfar zezone

o zot
sa cinike
grupe e eshalone
me gjithfar lloj dinake hangjare
pas shpine
i bien shqiperise e tnike

e me gjithfar prerse tradhtare
ne besė
e presin

me kose e kmese
neper copa perqarjesh
po ndajne

e zgerdheshin
e persheshin
te gjoren tok
te gjorin atdhe
e perqajne

nuk lan kund miq as shoke
te bashkuar shqip permbi dhe

edhe gure ndanė
me gjuhe intrige
e me fe

shqiptaret kah do shpernsa i lan
pa fis e fare e atdhe
oh sa shum kohrat qan

ma zi s e athe rnen shkje
sa shum na vranė

ne prishen nepe r fole
sa hundperpjete
e kokderra

sa shum mendjmdhej mendjezii
sa shum shejtan ssherra
po bien mbi etniken shqipni

ah shpetona o zot
kah te mbaje atdhetari
e i ndershmi sot

kah te mbane heroj mundimtari
kah te mbane patrioti
kah te mbane dietari

pse na shkojne kaq zi stina emoti
kah te mbaje shqiptari
kur sot e ne mot

po sundon tradhtari
ah po shklet mbi gjak e lot
se loje po luan mashtrimtari

se loje pu luan nderkombtari
ndihmona o zot
ndihmona
na i sjell fatet tona
se mbaroj shqiptari
mbaruan ditet tona
se mbi dhe po sundon barbari
mbi toke po sundon zezona
na shpeto

se mbarun tokat tona
mbaroj e u tha bari
kah do shkelin demona
mbi token q ė na e la i pari
autori ne mergim i merguar xhelal ferizi

lirik
15-10-12, 11:07
Per kafshate buke po iknin
udhve te shkreta pa cak
me koke ne duar
dikush shitte trup
e dikush shitte gjak
dikush ushkurė
ndere ma nuk mbet aspak
u kupt qdo shorese e qdo urė
ah te poshtra kohra te zeza
sa shum qitet ne qivur
me kob te zi sa breza
i keni shthure
sa shum keni shkele vlera
aho kohra rruspia
qe keni shite gjithfar tezash
e llafe kah dredhia
neper gjithfar tregjesh e tezgash
nga ju u qit neper tregje shqipnia
e gjora meme etnike
ah ju vrafte perendia
se kohrat do te vijne
e dredhite tua armike
ne ju gjak do te pijne
se shtrjte keni me pague
ne hi na keni qite me krye
shpernda e na keni mergue
kah do ne te huaj dhe
ne keni degdise e e thye
na lat pa atdhe
pa rruge per tu kthye
ju per grek e shkje
keni punue
aju si sot si dje e pardje
qofshi te mallkue
se ne te parve dhe
s na lat kurr me lulzue

autori xhelal ferizi


u

lirik
15-10-12, 11:44
E kur te ulem me pushue-
nga autori xhelal ferizi
ne fusha te gjera plot gjelbrime
neper mend kam me te kujtue
o e ė parėve toka ime-


kah do shkojnė ato re qiellore
e ne per qiell shkojnė zogj t e malit
do te ju them ne gjuhė arbnore
mbani atdhe ju djalė pas djalit

mba se un tash mergimtari
me shum gjasė mbeta pa dhe-
mbasi fati si gjahtari
me sulmoj mė m- la pa fole

por se i kshillė proree ta keni
nga largsia e mallengjimit
dheun e t' pareve mos e leni
mos lakmoni n' udhė t' mergimit

mbasi ne lot do te ju shkon moti
buka e hidhur do te ju vret
rrini ne toke ku ja la zoti
e mos njihni krajl as mbret

veq t- shtrengoni penden tuaj
neper shkolla e unitete
e mos leni kembe te huaj
me ju shkelė mbi bereqete

as mbi ara as mbi toke te parve
mbi atdhe as mbi ledina
as mbi troje te shqiptarve
sa te jenė gjalle pushka e martina

fort shtrengoni armt besnike
e mbas pune shum vraponi
rrnofte shqipnia nene etnike
kurr prej zemre mos e lshoni

gegė e toskė e kah do jeni
mos u shuani me u perqa
zemrat tuaja bashk ti keni
se shqiptart te gjith jan nji vlla

as mos kqyrni kurr per fe
kah ju thrret bota me hile
veq njė lule esht mbi dhe
rrnofte shqipnia karajfile
nga autori mergimtarė xhelal ferizi -

Bona-us
15-10-12, 12:19
Poezi te bukura, a pranon te jesh shoku im? :rolleyes:

murrizi
15-10-12, 13:34
Poezi te bukura, a pranon te jesh shoku im? :rolleyes:

Pranon pranon liriku, ai e di qe ketu ka pak te uritur per pezit e tija, keshtu qe jam i bindur qe ty edhe mue na pranon per shok.

lirik
15-10-12, 16:31
[QUOTE=Bona-us;2250275]Poezi te bukura, a pranon te jesh shoku im? :rolleyes:[/
................
Po je mike e ime po-edhe pse nuk e di kush je --po shpresoj ishalla ndonjeher nuk mė ke fye dikund neper forume me ndonjė pseudonim-
siq kan veopruar jo pak njerez qe mshefeshin pas pseudonimeve -
megjithat nuk besoj se ti ke bere ndonjeher te tilla veprime -
edhe pse ne forume kam pas gjithmone mjaft miq te mire te sinqert por
jam rexhe jam msue nga jeta edhe me zhgenjime -
pershendetje mike e nderuar mos ma merr se tu adresova ty me keto shprehje jo -

Bona-us
15-10-12, 16:42
[QUOTE=Bona-us;2250275]Poezi te bukura, a pranon te jesh shoku im? :rolleyes:[/
................
Po je mike e ime po-edhe pse nuk e di kush je --po shpresoj ishalla ndonjeher nuk mė ke fye dikund neper forume me ndonjė pseudonim-
siq kan veopruar jo pak njerez qe mshefeshin pas pseudonimeve -
megjithat nuk besoj se ti ke bere ndonjeher te tilla veprime -
edhe pse ne forume kam pas gjithmone mjaft miq te mire te sinqert por
jam rexhe jam msue nga jeta edhe me zhgenjime -
pershendetje mike e nderuar mos ma merr se tu adresova ty me keto shprehje jo -

Te kuptoj shume mire miku im dhe te garantoj qe nuk te kam fyer asnjehere dhe as qe kam tjeter nik perveq ketij.

lirik
15-10-12, 22:31
[QUOTE=lirik;2250331]

Te kuptoj shume mire miku im dhe te garantoj qe nuk te kam fyer asnjehere dhe as qe kam tjeter nik perveq ketij.
..........................

E po mire Bona Jam shok e mik me ty miqsia sot esht nje vlere e madhe njerzore -ajo kultivohet dhe sjell edhe dobi te mira sepse njerz jemi e poashtu mvaremi nga njeri tjetri keshtu na krijoj zoti i madh por pra
ne duhet te dijme te jetojme me lidhjet e me miqsi ne praktiken e jetes
- te besoj ty se nuk ke pas nick tjeter te besoj ne at qka thua -
mik do te thot mirnjohje raport njerzor mirkuptim njeriu ka nevoj per miq -
vetmia te shkatrron - me miq ja ma i mire je ma i shendetshem je ma i sigurt
je ma i avansuar je ma i perparuar je ma i pasur

lirik
15-10-12, 22:40
Pranon pranon liriku, ai e di qe ketu ka pak te uritur per pezit e tija, keshtu qe jam i bindur qe ty edhe mue na pranon per shok.


Murriz ty jo e din ti vet -ke fyer dhe ke renduar -je talle pa arssye dhe je fry ne disa raste poashtu
je sjelle keq ne disa raste - nuk e besoj se mund te ket shije
e as ndjenje te sinqert ndonje afersi miqsie me ty
pas ktyre aneve negative e provokimeve disa kan qene edhe banale nga njiher

-q kuptim mund te ket ndonje afereri me ty
kur lendimet kan mbete ne kujtese
dhe nuk behet ndonjeher miqsia sepse ka shije negative e nuk harrohen fjalt ekqia aq leht besoj s ee kupton
-sepse ke fye edhe keq nga njiher
-s ka kuptim te jemi miq un e ti por as armiq -le te mbetemi ashtu ne distance besoj s e ma mire rrijme keshtu ne nje distance


nje shoqeri mund te mbahet kur nuk ka diqka te keqe ne mes ather ka shije seps e me vrrage te tilla siq le ti ato mbesin ne kujtes e
humbin qdo lloj shije si mund te ulesh ne tavoline me mua me qeshe me ba muhabet kur jemi fye njeri me tjetrin
kjo nuk shkon a kupton ndjenjat jan ndjenja dhe miqsia kerkon mos thyerje nes eajo njiher thehet nuk besoj s ekapet ma
-

lirik
16-10-12, 08:50
Edhe sikur te digjet e gjith shqiperia te gjith invelidet e luftes e gjith shoqeria shqiptare -me benzin ne qender te qytetit -qeveria e pßa ndjenja nuk i jep pes pare se le ma per te burgosurit politik qe as qe don me ditė sepse qeverite na i zgjedhin krejt me ndjenja te ftofta si bora te cilve s ju ben pershtypje as sikur te shuhet krejt nji komb ne flake qerpiku s ju leviz atyre as te mos mbane shpresa ky popull -qeverria ka egoizem aq shum sa qe vetem prapanicat e tyre ju intresojne -vetem prapanicat e veta atyre as per fmijte e tyre s ju intreson per tu flijuar kur ti kape halli i prapanicave te tyre egoizem i pa parė askund mbi dhe ne ket lemsh toke dheu qe nuk ka krahasim--dhe ky esht rrezik i madh nacional--sepse njerz te tille te pa ndjenja jan teper rrezik i madh per kombin- E si ka mundsi qe njeriu digjet me benzin e qeveritari nuk del per ti diskutuar dy llafe me ata dialog elemntarė duke qene se ata jan kompetent per ato pune nderda triliardat e miliardat vershojne si lum neper duarte tyre e te klaneve te tyre kjo esht psikopati e e pa pare egoiste qe aspak si intreson per popullin e vet sakrificet dhe shemtimet qe i ndodhin popullit neper shekuj duke u kujdesur vetem per hajnin dhe matrapazin ekriminelin por kurre jo per qytetarin --

lirik
16-10-12, 09:00
Edhe sikur te digjet e gjith shqiperia ne benzin siq u dogjen te burgosurit politik edhe sikur te digjen te gjith luftaret e te gjith invalidet e luftes qeverise shqiptare as ne shqiperi e as aasaj te kosoves nuk ju bejne pershtypje -
e dhe sikur te digjet e gjith shoqeria shqiptare -me benzin ne qender te qytetit para gjith botes keta nuk kan kurfar cipe endjenjash per tu prekur nga rastet -
-qeveria ma e pa ndjenja ne bote rekord botror i pa emocion e pa ndjenja kurfare q e nuk i jep pes pare edhe nes e shuhet krejt vatani e kombi e etnia
se le ma per te burgosurit politik

qe as qe don me ditė kush per ta

sepse qeverite na i zgjedhin te huajte vetem ata dijne keshtu zi e terr neper laboratorete tyre dinake te helmeve te zeza per te na i zgjedhe kaq te zi
e krejt me ndjenja te ftofta si bora te cilve s ju ben pershtypje
as sikur te shuhet krejt nji komb ne flake
qerpiku s ju leviz atyre qqveritarve te pa formime ndjenjash

as te mos mbane shpresa ky popull qe kjo qeveri qe esht be pronare e atdheut
qe kjo ndonjiher te ket ndjenja keta jan pronare te pasurive te tokave te atdheut

-qeverria ka egoizem aq shum sa qe vetem prapanicat e tyre ju intresojne te mos ju digjen

-vetem prapanicat e veta atyre ju intresojne dhe kur vjen finalja

as per fmijte e tyre s ju intreson per tu flijuar ndonjiher
sepse karakteret e tilal te pa emocion nuk njohin vlera

vetem kur ti kape halli i prapanicave te tyre egoizem
i pa parė askund mbi dhe ne ket lemsh toke dheu-

qe nuk ka krahasim-

-dhe ky esht rrezik i madh nacional i shqiptarve

--sepse njerz te tille te pa ndjenja jan teper rrezik i madh per kombin-

E si ka mundsi qe njeriu digjet me benzin e qeveritari nuk del per ti diskutuar dy llafe me ata te mjere fatkeq ne ansji dialog elemntarė-

duke qene se ata jan kompetent per ato pune ndersa triliardat e miliardat-

vershojne si lum neper duar te tyre e te klaneve pervetsues e profitere

- te tyre ----------
kjo esht psikopati e e pa pare egoiste ee shkon deri ne ftoftesi kanibale
te nje shpirti te qoroditur populli yne esht ne rrezik nga sabotues
ndrsa te huajte jan aq te pa mshire qe na i caktojne mbi krye si sabotues e veprues pe rte sabotuar e varfruar kombin tone shqiptar

po sikur ne te ju caktonim te huajve qeveri te tilla e perse na e bejne ata keshtu


Qeveri qe aspak si intreson per popullin e vet e as sakrificat
e mija njerzve

dhe shemtimet e gj<ymtimet qe i ndodhin popullit shqiptare neper shekuj -pasojat

duke u kujdesur vetem per hajnin dhe perbvetsimet etyre grabitse e lukset
dhe per matrapazin e kriminelin por kurre jo per qytetarin --

lirik
16-10-12, 09:07
Murriz ty jo e din ti vet -ke fyer dhe ke renduar -je talle pa arssye dhe je fry ne disa raste poashtu
je sjelle keq ne disa raste - nuk e besoj se mund te ket shije
e as ndjenje te sinqert ndonje afersi miqsie me ty
pas ktyre aneve negative e provokimeve disa kan qene edhe banale nga njiher -

-q kuptim mund te ket ndonje afersi miqsore me ty kur t i e kishe kohen tende shkelqim i rrejshem kur fluturojshe si ajo prralla e breshkes ne mes te lejlekve -
kur lendimet fyese kan mbete ne kujtese se qka qitshe ti per goje apo jo -

dhe nuk behet ndonjeher miqsia me ty se besoj ket sepse
sepse ka shije negative e nuk harrohen fjalt e kqia aq leht besoj s e e kupton
-sepse ke fye edhe keq nga njiher vetem per tu fry para tjerve gjoja po qe un po di me thene diqka e kur fryhet njeriu keshtu e ka kjo -
sepse gjithnji misri plot rrin me koke teposhte e misri i pa fryte qohet lart keshtu e ka kjo

-s- ka kuptim te jemi miq un e ti por as armiq thjeshte krejt thjeshte secili rrin ne punene tij
e ne hallet e tij

-le te mbetemi ashtu ne distance besoj s e ma mire rrijme keshtu ne nje distancenje shoqeri mund te mbahet kur nuk ka diqka te keqe ne mes
-ather ka shije seps e me vrrage te tilla pasojash
siq le ti ato mbesin ne kujtes -

humbin qdo lloj shije si mund te ulesh ne tavoline me mua me qeshe me ba muhabet kur jemi fye njeri me tjetrin -


kjo nuk shkon a kupton ndjenjat jan ndjenja
dhe miqsia kerkon mos thyerje nes e ajo njiher thehet nuk besoj s e kapet ma -njerzit po deshmojne karaktere te ndryshme -ma mire qe po shihen neper pasqyra shum kush e tregon veten

lirik
16-10-12, 09:15
Te burgosurve politik
autori xhelal ferizi
u dogjet neper vite ne shpirtė e gjak
errsirave ne ferr vuajterie
mbyllur qelijave nga armiku manjak
mohuar edhe prej perendie

ne drite pa dale asnjiher aspak

e vuajjet ne asht ju kan shkue
ne dritat e syve endrrat ju jan tha
sa her jeni pervlue
dikush nen grek e dikush nen shkja
tjetri ne nen qetnik tjetrin ne bullgar
e tjere pushtues e fashit pa ja nda
shkels endacak e barbar

vuajtet me zi se dhimbja vet
ma zi se shpirti nen akull
ne vale te pervluara te f errit ne jetė
mjerimet kah ne shpatull

nezeme r merzine vetmite prej guri
qelijat kah do mizore
mbyllur ma zi se errsira ne qivuri
te lenun gjithmone pas dore

u tall me ju jeta e tradhtia
me ju u tall armiku
u tall me ju atdheu qeveria
u tall me ju munafiku

tallje e tallje tallje pa mbarim
sa i gjore esht fati juaj
pse vuan keshtu i burgosuri ne kerkim
nga djalli yne e i huaj

autori xhelal ferizi

lirik
16-10-12, 10:23
Ah po qajė ah po vuaj -
autori xhelal ferizi
ah erdhi edhe kjo ditė
si fėmi un me qa
me denese per ty atdhe
ah si dikurė nen shkja
kur renkonte ky dhe
pa ja nda
edhe sot
me lot
un e qielli kemi qa
se ne themele
te kti troolli
po hyn i huaj
e i yni taravoli
prandaj po qajė
e po vuaj
se i pa kurrizori
po nise gjithfar temeli
e teveqeli
mizori
e puthadori
e gjithfar bunazheli
atdheun ne dore emori
po vuaj
se i huaj
me shekuj e muaj
e vjet
na dikton
na la shkret
rrsupias pas hpine urdhron
don te na rrenoj atdhe e shtet
te na shemton
e shkatrron e rrenon
atdheun tone
syte tone te ballit
token tone
male e dhe e kodra po grryen
e kokrra te zallit
edhe guret na u thyen
atdheu ne pike te hallit
femrat tona u dhuan
u perlyen u thyen
erdhi koha e papgallit
e derdimenit
e legenit
e pa kurrizorit
po thyhen kalate ebedenit
po thyhet dheu i arbnorit
ah maska e vampirit
don me na thye
dheune ilirit
fund e krye
me armiq e pseudomiq
ne gjuhen qe kush nuk din me eperkthye
vdiq atdheu vdiq
vraponi o burra
vraponi o gra
se shekulli dobiq
pa atdhe na la
enzezė po zita
e ma ezezė opozita
u mbush hile e sherr
nen dhe embi toka
kah do ferr
po prehen krena
e shqiponja me dy koka
anarkia po na merr
kahdo varfri si vershime
toka ka mbete tjerrė
po hgrryhet nen toka ime
kush do qka do merr
po thyhet shqiperia trime
po thyhet e lashta etnike
varreza kah do sociale
u prihsen gjurmet antike
renkojne fusha e male
nga kurvat kahdo armike
oh penda ime
lotin ti kurr s endale
as atje
e as neper mergime
te lanun pa s dore
te lan
hijanet e lanet
e dushman
te lan shkret pa atdhe
pa vatan
armiku e mercenari
hasmi pansllavian
e tradhtari e bizari
ciniku e munafiku
e secili kurvan
ma i zi se tjetri
i riu e vjetri
me buze si llastiku
qe zhgerdheshen e gjveshen
e deshen
zhdeshen e gerveshen
e shkerdheshen
perrsheshen kah meteliku
e her njeri pas tjetrit gjveshen
me te ftoft jan s e arktiku
kot e ftoft nga njiher buzqeshen
ah diell i iku iku
nuk vjen ma
re te zeza po ndeshen
diqka nga qielli ka me ra
ndoshta deti
ndoshta kimaeti
atdhe kush keshtu te ka tha
pse nuk te duket bereqeti
ku esht liria
dashuria
besnikria
pronaret po sillen si mbreti
thua se e tyre esht prone shqipnia
dikush si krajli e dikush si mbreti
mbi dhe skllavopronaria
medet q na gjeti
mbaroj mbaroj shqipnia
sa njerz flasin vet me vete
shkatrrime shendetesh mendore
kah do depresione
toka po vuan arbrore
nga klane e eshalone
nga hijena nderkombtare
qfar zezone
e hije e maska tradhtare
po vuaj nga i yni
po vuaj nga i huaj
kah do na u ka vu dryni
edhe fjales s elirė
mediat kah do rencare
lajka e lajka servile
ku jeni ju zogj
ku jeni kohra bilbile
u dogj shqipnia u dogj
nuk esht ma karajfile
per se gjalli armiku na poq
e te huajt kah do me hile
diktat e primat
ma zi se nen krajl e ne mbret
ma zi se nen fashizem
bujqsia ka mbete shkret
kah do monizem
primat
pronė e kujt esht shqipnia
kah do klan tarikat
e grupe te kqia
penda ime dit e nat
qanė e vargjet e mia
gure e dhe i ndanė
poemat e mia
leshojne fjalė
u thanė lulet u thanė
loti po erdhet si valė
ket llum te zi mbi ne
kush do ta ndalė
mbaroj ky atdhe
e lidhen lirine
e lidhen qdo fjalė
kah do faraon
e sulltan mbi atdhe
u mbush toka ejonė
dembel
e demon
u lidh gjithqka me del
varfria po dermon

shendeti po prhset mendorė
kah do depreson
shqiptari i gjorė
neper udhe te pa shtigje renkon
dikush padron
dikush gospodarė
dikush pasha me qiflik
kah do mbi ne urdhrojne nderkombtarė
na blejne m emetelik
kurva ekurvarė
secili ma armik
mbaroj mbaroj atdheu shqiptarė
edhe dielli ka ikė
iken edhe normat morale
gjithqka u fik
po bien fusha e male
qajė o qajė o lirik
me lot te heshtura ngadele
se penda jote po pikė
kah do lot
neper qerpik
ne vargje dje e sot
e secili ma armik
me u tyll
ne ne vjet e mot
me kend ti don me qa hall
kur mshire nuk mbet asnje pikė
o ty te huaj te kan shpallė
te pa dhe e atdhe
tha mbi dhe e zallė
si ddikure nen shkja
te thashe ne mergim me mallė
i pa shprese e fe
sa her te kan kallė
sa her je vdeke e je le
persei me mallė
zi zog i pa fole
neper zhgenjim e fluturim
dhimbshem ciceron
mjegullave te pa cak
me udhte te huaja mbijeton
e me denesje ne gjak
edhe zoti te harron
mbete pa atdhe
pa bajrak
shqiponja ku mbet
ku mbet besa
gjithqka ka tret
vetem interesa
e shtresa shtresa
me hile
po hahet buka
udhet me plot ngatrresa
q ti thuhet ma
as fjala ma nuk e thot
gjithqka u perqa
buka po hahet me lot
ma zi se nen shkja
ma zi esht sot
bese askund nuk ka
qakalli te han pa mshirė
grabitsi te vret
nuk ka ma zog te lirė
folete kan mbet shkret
gjithqka po lidhet ne zingjirė
shqipnia me toke e det
kah do e gjora etnike
po lidhet me pranga dinake
shqipnia etnike
me plot armiq mercenarė
me hiejena te huaja cinike
toka na u mbush varvanjarė
rrogtarė
e rini neper ikje
te rrejshem mashtrues tregtarė
q sistem i zi
qifligarė
ma i zi
se nen faraon
rrespekt askund jo veq interes
atdheu te mohon
kah do smundje ves
e hilet kan nise me mbi
hileti ne token tone
e djalli vulose i zi
dollia pihet luksoze
kurthat gatuhen nga skilet
e modat kah do tekanjoze
qajne mbi dhe karajfilet
po zgjedhe ushkure ajka e orgjive
elita e zezė klanore
e fjala po u ecė faqezijve
rinia lehet mbas dore
paraja ju shkon fajdegjijve

ah toke arbnore

sa shum po vuaj me mallė

na lan na lan pas dore
demoni fituesin e shpallė

ku mbeten ku mbeten rrezet
ku mbet buzqeshja diellore
kah do po ikun brezet
ne duhe te huaja mizore

atdheu po zbrazet po ikun
bilbilat shprendahen ne trishtime

lottet e vuajtjes po pikun
sa shum po vuan toka ime

atdhe atdhe o atdhe
me jep gji prej zane

shqipninı ta ringjalli te re

te mos shuhet ne thundra e klane

te mos shuhet prej nderkombtari
te mos shuhet prej armiku
te mos shuhet ürej tradhtari
tė mos qaje ma me pende liriku

te mos qajė ma lulet e pranverat
te mos qajne yjet qiellore
te mos thahen stinet e verat
te lulzoj toka atnore

te lulzoj e bardha liria
te veshet fushat me shpresė

te rilinde e bukur shqipnia
e zogu ti kthehet folesė
autori mergimtar ne mergime i merguar xhelal ferizi

lirik
18-10-12, 22:40
kush ishte dora e zezė ktu qe mi fshiu d y punime -edhe ktu qenka shtri dora ezezė e zgjatur e ndaleses se fjales s e lire kush ehst moderator ktu ndonnji mik i murgeshes apo i guri sylajt e te tjere skenaristve qe sa her ma ndaluan fjalen ---eh forumet e ashtuqajtura shqiptare -nuk delet leht prej kthetrave jo o populll shqiptar --mediat ti ururpojne ku do edhe neper internete dhe ta mbyllin fjalene lire keta q e ekan ku do primatin

Kush ishte dora e zezė ktu qe mi fshiu d y punime
-edhe ktu qenka shtri dora e zezė e zgjatur katrane e ndaleses se fjales s e lire kush ėsht moderatorė pergjegjs kėtu apo mos ndonnji mik i murgeshes-
apo i guri sylajt e tė tjerė skenaristėve qe sa her ma ndaluan fjalen -
--Eh forumet e ashtuqajtura shqiptare
-nuk delet leht o ppopull nuk delet leht nga diktatura e mentaliteti stalinist jo-a as prej kthetrave te tyre te atyre q e ndalojne fjalen jo o populll shqiptar nuk ehst leht jo --mediat ti uzurpojnė ku do edhe neper internete -
dhe ta mbyllin hapsirat per fjalen e lirė keta q e e kan ku do primatin bajraktarė

Zero Cool
19-10-12, 15:18
Unė ! Jo dora e zezė por dora kujdestare!

Njėri postim sepse ishte i shkruar plotėsisht me CAPS LOCK e qė ėshtė e ndaluar, dhe tjetri sepse ishte dupllikat (http://dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=2250779&postcount=3269)!
Argėtim tė kėndshėm nė vazhdim.

lirik
20-10-12, 08:39
Mirė ket fjalen caps lock nuk po e marr vesh hiq -un kam postuar dhe vargun normal krejt nromal me sa di ashtu si te tjerat qe i postoj zakonisht- ani a ka mundsi pra me i qite ktu ato q e i ke largue

lirik
20-10-12, 09:14
Shqiptarėt duhet te bėjnė qmos per shpetimin e Mitrovces--------- -zveqanit---------- albanikut -------zubin potokut presheves bujanocit dhe te gjitha viseve tjera shqiptare- duhet te qelet fondi kombtarė nacional i shpetimit sepse vetem baza materiale eesht ajo realja qe sjell te dobishmen dhe suksesin ---poashtu bankat dhe secili individ qe ka qfar do mundsie elidhje duhet te ndihmoj direkt banoret q e kan synime me dale matane ibri pr a ka forma direkte q e te lidhen direkt me banoret qe kan synime per tu kthyer ne tokat e veta dhe ket nuk mund ta bejne ne munges ete perkrahjes materiale -----Te punohet pra ne menyre qe shqiptart te financohen materialisht se me llafe e falle nuk arrihet asgje -SYnimi per te jetuar ne keto troje per te ndertuar shtepi matane ibrit ne teritore duhet te jet synim jetik i shqiptarve --perndryshe ne humbim piken kyqe gjeostrategjike te kosoves dhe te ballkanit djhe dhe rrugen magjistralen e adriatikut luginen e famshme te ibrit dhe zonat teper fantastike te bukurive te atyre aneve q ejan per kombin shum me vlera -kjo iniciative duhet te behet ne nivel kombtar te te gjith shqiptarve -der sa palaqot vepruan keq dhe pe pa ftyrsi-poashtu qobanet qe as nuk e njihnin gjeografine e fhsattit te vet dhe jan te krisur pas smundjeve te lavdit e te emrit veq me dale dikund veq me i pa dikush seps ene fhsat si ka jofte askush -keto komplekse smundje jan te rrezikshme dhe po shihet qfar pasojash ka atdheu prej ktyre bajraktarve te smure qe jo vetem q enuk kan njofte kurfar strategjia e a sme parapa ne largpamsi por as nuk e kan dite ansjiher ku i bjen mitrovica e as se kan pase idene e gjeografise as te lagjes se e vet per ve baltes dhive dhe lopve qe ka n dite me ju grahe para e kjo ehst brenegosese mendoj se duhet te hapen institucione speciale te specialistve me te aft kunder ksaj smundje lavdia dhe bajraktarizmi lufta per emer e per kolltuqe qe te behen ne menyre eksperte ligjerata dhe shkolla kunde rkti shemtimi qe ka marr permasa alarmuese dhe po e len vendin me pasoja--Kur nuk din duhet me thane me kohe nuk di dhe me tregue gjithqka sinqerisht por jo me vrapue si manjak neper llaskucer i per te hype atje ku nuk e ke vendin --Zonat me te bukura ne kosove ne luginat magjike te ibrit qe perbejne nje bukuri mahnitse jan ne rrezik te madh me ju coptue e me ju nda perfundimisht kosoves ashtu siq u nda dikur e ne mesjete rashka nga sllavet dhe u be qendra e tyre e sot duket si pune ekryer ashtiu si kotorri bregdet ne mal te zi ku teuta e agroni i kishin bazat kryesore te ilirise -Sllavet pastaj tentuan ta bejne prizrenine kryeqender pastaj shkodren e krujen e deri ne durrs ku perfundon bregu i tokes shqiptare pastaj durrsin ja kjo ehst logjika manjake e pansllavizmit dhe e secilit te smure pushtues --Prandaj ne duhet te kundervihemi me vetedije idesh veprime taktika aksione forma e gjithqka te menduar mire e mire ne analiza speciale dhe ne radhe te pare me bazen materiale te shpetojme tokat dhe trojet ne radhe te pare mitrovicen zubin potokun zveqanin qe perbejne bukurite mahnitse t e kosoves teper te rendesishme gjeostrategjikisht ehst koha dhe ehst koha secili shqiptar duhet te veproj lufta behet edhe me mende jo vetem me pushke
--Fondi me emrin nji euro per mitrovicen dhe trojet tjera etnike si strategji duhet te perbehet nga e gjith shqiptaria ne bote ku do ku do te perfshihen ne aksion edhe te huajte miq tane qe i tremben pansllavizmit e aleat tane qe mund te jene bankat botrore e tj -- dhe te lidhen me menyrat me te menqura strategjike per te kthyer banoret e shperngulur shqiptar andej ne veri dhe sa ma pare te arrihet ky qellim --Qeveria nuk ka koke per keto pune as ide sepse i kan kokat plot dhjam te trashe me shtresa dhe per ide ata nuk kan as emocione patriotike ata mund en vetem te kopjojne diqka nga dikush dhe te fryhen ne media q e i kan zaptue se ide te zhviluara ne koke te vet iniciative ata nuk kan sepse nuk jan te aft per alternativa
---- Te gjith te intresuarit shqiptar qe duan te ndihmojne qeshtjen kombtare te mos emendojne qeverine ose padrjtesite por le te mendojne token dhe bukurite e saj behet per token pra jo per qeverite klanet apo diken tjeter por vetem per token shqipe qe esht toke e bukur ajo duhet te ua kanqe syrin eshpirtin dhe te punohet pe rte gjtih ata q e jan te intresuar te banojne andej ne ato ane kah veriu per te shpetuar etnikisht atdheun -
Autori xhelal ferizi

lirik
01-11-12, 21:27
Ne pranvere dikund kah fillimi i qershorit esht e mundshme te fillojne grevat e urise ne kosove te organizuara nga ish te burgosurit politik ne kosove nga - nga ish te burgosurit politik te mohuar krejtesisht shtresa ma e sakrifikuar dhe e injoruar e poshtruar ne komb q e ju be ndonjeher nga historia si ne kto kohra dhe me te poshtruar me mohime absolute
nga regjimi thaqit- dhe poashtu greva mund te perkrahet nga te gjith ata njerz te luftes qe u shkelen pa mshirshem -se bashku me vlerat dhe invalidet e luftes familjet e deshmorve e tj -- si dhe te gjitha shtresat e varfra tjera e te pa knaqura dhe njerzit tjere q e u shkelen pamshirshem nga regjimi sabotues i hashim thaqit dhe regjimet e ma parshme-- qe ishin para kti regjimi edhe me te kqia se ky regjim tani ne kto kohra ne kosove - do te protestohet edhe ndaj atyre forcave te jashtme te mdha- qe fusin duart agjentureske dhe bejn perqarjje te kobshme te hatashme sabotime te gjitha llojeve ne kosove si dhe klaneve te krimit e te hajnave -- te pa rrespekt e te pa skurpullt ndaj popullit dhe historise
e vlerave -- shtresaat e popullit qe u shkel mbi ta do te ju bashkangjiten te burgosurve politik ne greva urie poashtu duke protestuar per padrejtesi tjera si varfria uzurpimi i mediave dhe diktatura staliniste e klaneve diktature antiprogresive dhe antidjathtiste qe shemton shqiptaret ne qdo aspekt si majtizem pjelle sllave fadil hogjiste ali shukriste titiste staliniste hrushoviane por kurr jo shqiptare -- poashtu ne keto greva ma masivet qe mund te jen pa ne europe - mund te marrin pjese te gjitha shtresat e varfra dhe te paknaqura te atdheut dhe te gjith shqiptaret e lanun pas ddore edhe ata te veriut te mitrovices dhe te gjitha trojet etnike --takimi i grevistve te urise mund te behet ne prishtine ne kosove dhe aty te protestojne shtresat e diskriminuara te cilat u lan nen mmshiren e thundres ma shkelse poshtriuese q eka njofte historia
-Grevat e urise udhiqen nga ish te burgosurit politik dhe mund te nisin ne prishtine si proteste kunder te gjitha mbrapshtivee te te gjitha regjimeve dhe klaneve te deritashme - qe vepruan aq mizorisht kunder shtreaave te popullit pa perjashtim do te protestohet kunder te gjitha qeverive te pas luftes e te tashme te gjitha qeverite qe ishin punuan mbrapsht e me sabotime te qellimta kunder shtresave te kombit ne kosove ata punuan per pengesa moszhvillime dhe shkelje te te drejtave te njeriuut- poashtu shkelje mizore mbi njeriun dhe dinjitetin e tij qofte me varfri ku kombi ra ne deprsion qofte me sjellje perbuzse anashkaluese -padrejtesi grabitje grabitje pasurie pronash etj ----------------------------------- Grevat mudn te fillojne ne prishtine dhe ne gjith kosoven ku do ne qdo vend fshat e qytet ku nji popull masivisht do te bie ne greve urie te gjith pa paerjashtim dhe do te dridhe boten njerzimin me ket pjesmarrje masive e vendosmeri te pa lekundme e do te sheh bota le ta sheh se ne qfar perbuzje e shkeljesh mizore jetuan dhe jetojne shqiptaret shtresa te perbuzura ne kosove - nga regjjimi anashkalues atuokrat klanorė anarkist sabotues -i cili aspak nuk i kushtohet rendesise se zhvillimit ekonomik dhe vlerave kombtare

lirik
01-11-12, 21:45
Ne pranvere dikund kah fillimi i qershorit te vitit 2013 esht e mundshme te fillojne grevat e urise ne kosove- te organizuara kunder qeverise stali9niste - nga ish te burgosurit politik ne kosove nga - nga ish te burgosurit politik te mohuar krejtesisht dhe te shkelur - qe jan nji nder shtresat shtresa ma e sakrifikuar dhe e injoruar e poshtruar ne komb q e ju be ndonjeher nga historia e nga qeveria pjella staliniste e qeverise se kosoves ---Asnjiher si ne kto kohra nuk kan ndodhe kso mohimesh dhe nenqmime e shkelje dhe me te poshtruar me mohime absolute nga harbutizmi stalinist -
nga regjimi thaqit- dhe poashtu greva e urise qe do te behet masive ku do i bashkangjitet i gjith populli mund te perkrahet nga te gjith ata njerz te te diskriminuar te luftes qe u shkelen pa mshirshem
nga familjet e deshmorve nga familjet e varfra nga familje e te papunve nga familjet e pensionerve nga familjet e invelidve dhe te gjioth se bashku poashtu nga familjet e 60000 0 fmijve siq i nxori unicefi si statistike ku pikrisht ardhmeria moshat jan ne rrezik ardhmeria ekombit te rrezikuar filizat qe rrezikohen nga uria e pjella e stalinizmit nuk qane koken per ardhmerine e ktyre fmijve ne dy miljon shqiptarė 600000 fmij rrezkohen merreni me mend kjo esht aq tragjike katastrofe nacionale ky popull duket popull i quditshem qe duron ket pjelle staliniste te sundoj kosoven
keta shkelin mbi gjithqka dhe shtresat do te dalin n e greva urie mu ne mes te prishtines -se bashku me vlerat e shtresave tjera qe kan ndergjegje kombtare patriotike -dhe invalidet e luftes familjet e deshmorve e tj -

- si dhe te gjitha shtresat e varfra qe jan ne minimum te ekzistences pa kurfar perspektive -
poashtu shtresa tjera e te pa knaqura dhe njerzit tjere q e u shkelen pamshirshem nga regjimi sabotues i hashim thaqit dhe regjimet e ma parshme te qeverise secila pjelle me keqe se tjetra

-- qe poashtu ishin para kti regjimi edhe me te kqia se ky regjim tani ne kto kohra ne kosove -


Do te protestohet edhe ndaj atyre forcave te jashtme te mdha
nepermes greves se urise kunde r forcave negative
- qe fusin duart agjentureske ne koosve kunder rrymave degjeneruese
dhe bejn perqarjje te kobshme te hatashme sabotime mbrenda kombit
te gjitha llojeve ne kosove si dhe klaneve te krimit e te hajnave -
- te pa rrespekt- e te pa skurpullt ndaj popullit dhe historise
e vlerave


-- shtresaat e popullit qe u shkel mbi ta do te ju bashkangjiten te burgosurve politik ne greva urie poashtu-

duke protestuar per padrejtesi tjera si varfria uzurpimi i mediave
diktatura dhe modelet staliniste te karaktereve dinake pas shpine rryme anti tradicionale anti shqiptare

dhe diktatura staliniste e klaneve diktature antiprogresive
dhe antidjathtiste -

qe shemton shqiptaret ne qdo aspekt si majtizem pjelle sllave fadil hogjiste ali shukriste titiste staliniste hrushoviane buhariste
por ne asnje menyre kurr jo shqiptare --

poashtu ne keto greva urie do te mbahen si ma masivet qe mund te jen pa ne europe


-ku mund te marrin pjese te gjitha shtresat e varfra te popullit dhe te pa knaqurit

dhe te gjitha poashtu klasat e shtreesat socoale te paknaqura te atdheut -

mund te bashkangjiten poashtu te gjith shqiptaret e lanun pas dore edhe ata te veriut te mitrovices dhe te gjitha trojet etnike


--takimi i grevistve te urise mund te behet ne prishtine ne kosove

dhe aty te protestojne shtresat e diskriminuara
te cilat u lan nen mshiren e thundres ma shkelse poshtriuese q eka njofte historia-


-Grevat e urise udhiqen nga ish te burgosurit politik dhe mund te nisin ne prishtine si proteste kunder te gjitha mbrapshtive te te gjitha regjimeve
antikombtare dhe klaneve staliniste profitere te deritashme

- qe vepruan aq mizorisht kunder shtresave te popullit -
pa perjashtim -

do te protestohet kunder te gjitha qeverive shqipfolse te pas luftes
e te tashme-

te gjitha qeverite qe ishin punuan mbrapsht e me sabotime te qellimta -

kunder shtresave te kombit -

ne kosove ata punuan per pengesa moszhvillime sabotime duke shkaktuar varfri te papare kriza depresione sabotime armiqsore antikombtare
dhe shkelje te te drejtave te njeriuut- poashtu shkelje mizore mbi njeriun dhe duke shkele pamshirshem mbi dinjitetin e tij-

qofte me varfri ku kombi ra ne deprsion qofte me sjellje perbuzse anashkaluese

-padrejtesi grabitje grabitje pasurie pronash etj
----------------------------------- Grevat e urise mund te fillojne ne prishtine dhe ne gjith kosoven
-ku do ne qdo vend fshat e qytet ku nji popull masivisht do te bie ne greve urie te gjith pa parjashtim dhe do te dridhe boten njerzimin

me ket pjesmarrje masive e vendosmeri te pa lekundme-

e do te sheh bota le ta sheh se ne qfar perbuzje e shkeljesh mizore jetuan dhe jetojne shqiptaret

shtresa te perbuzura ne kosove

- nga regjjimi anashkalues harbut mizorė sadist diktatorial majtist stalinist atuokrat klanorė fedudal skllavo pronarė anarkist sabotues dhe anti shqiptar

-i cili aspak nuk i kushtohet rendesise se zhvillimit ekonomik
dhe vlerave kombtare

lirik
01-11-12, 21:56
Ne pranvere dikund kah fillimi i qershorit te vitit 2013 esht e mundshme te fillojne grevat e urise ne kosove- te organizuara kunder qeverise stali9niste - nga ish te burgosurit politik ne kosove nga - nga ish te burgosurit politik te mohuar krejtesisht dhe te shkelur - qe jan nji nder shtresat shtresa ma e sakrifikuar dhe e injoruar e poshtruar ne komb q e ju be ndonjeher nga historia e nga qeveria pjella staliniste e qeverise se kosoves ---Asnjiher si ne kto kohra nuk kan ndodhe kso mohimesh dhe nenqmime e shkelje dhe me te poshtruar me mohime absolute nga harbutizmi stalinist -
nga regjimi thaqit- dhe poashtu greva e urise qe do te behet masive ku do i bashkangjitet i gjith populli mund te perkrahet nga te gjith ata njerz te te diskriminuar te luftes qe u shkelen pa mshirshem
nga familjet e deshmorve nga familjet e varfra nga familje e te papunve nga familjet e pensionerve nga familjet e invelidve dhe te gjioth se bashku poashtu nga familjet e 60000 0 fmijve siq i nxori unicefi si statistike ku pikrisht ardhmeria moshat jan ne rrezik ardhmeria ekombit te rrezikuar filizat qe rrezikohen nga uria e pjella e stalinizmit nuk qane koken per ardhmerine e ktyre fmijve ne dy miljon shqiptarė 600000 fmij rrezkohen merreni me mend kjo esht aq tragjike katastrofe nacionale ky popull duket popull i quditshem qe duron ket pjelle staliniste te sundoj kosoven
keta shkelin mbi gjithqka dhe shtresat do te dalin n e greva urie mu ne mes te prishtines -se bashku me vlerat e shtresave tjera qe kan ndergjegje kombtare patriotike -dhe invalidet e luftes familjet e deshmorve e tj -

- si dhe te gjitha shtresat e varfra qe jan ne minimum te ekzistences pa kurfar perspektive -
poashtu shtresa tjera e te pa knaqura dhe njerzit tjere q e u shkelen pamshirshem nga regjimi sabotues i hashim thaqit dhe regjimet e ma parshme te qeverise secila pjelle me keqe se tjetra

-- qe poashtu ishin para kti regjimi edhe me te kqia se ky regjim tani ne kto kohra ne kosove -


Do te protestohet edhe ndaj atyre forcave te jashtme te mdha
nepermes greves se urise kunde r forcave negative
- qe fusin duart agjentureske ne koosve kunder rrymave degjeneruese
dhe bejn perqarjje te kobshme te hatashme sabotime mbrenda kombit
te gjitha llojeve ne kosove si dhe klaneve te krimit e te hajnave -
- te pa rrespekt- e te pa skurpullt ndaj popullit dhe historise
e vlerave


-- shtresaat e popullit qe u shkel mbi ta do te ju bashkangjiten te burgosurve politik ne greva urie poashtu-

duke protestuar per padrejtesi tjera si varfria uzurpimi i mediave
diktatura dhe modelet staliniste te karaktereve dinake pas shpine rryme anti tradicionale anti shqiptare

dhe diktatura staliniste e klaneve diktature antiprogresive
dhe antidjathtiste -

qe shemton shqiptaret ne qdo aspekt si majtizem pjelle sllave fadil hogjiste ali shukriste titiste staliniste hrushoviane buhariste
por ne asnje menyre kurr jo shqiptare --

poashtu ne keto greva urie do te mbahen si ma masivet qe mund te jen pa ne europe


-ku mund te marrin pjese te gjitha shtresat e varfra te popullit dhe te pa knaqurit

dhe te gjitha poashtu klasat e shtreesat socoale te paknaqura te atdheut -

mund te bashkangjiten poashtu te gjith shqiptaret e lanun pas dore edhe ata te veriut te mitrovices dhe te gjitha trojet etnike


--takimi i grevistve te urise mund te behet ne prishtine ne kosove

dhe aty te protestojne shtresat e diskriminuara
te cilat u lan nen mshiren e thundres ma shkelse poshtriuese q eka njofte historia-


-Grevat e urise udhiqen nga ish te burgosurit politik dhe mund te nisin ne prishtine si proteste kunder te gjitha mbrapshtive te te gjitha regjimeve
antikombtare dhe klaneve staliniste profitere te deritashme

- qe vepruan aq mizorisht kunder shtresave te popullit -
pa perjashtim -

do te protestohet kunder te gjitha qeverive shqipfolse te pas luftes
e te tashme-

te gjitha qeverite qe ishin punuan mbrapsht e me sabotime te qellimta -

kunder shtresave te kombit -

ne kosove ata punuan per pengesa moszhvillime sabotime duke shkaktuar varfri te papare kriza depresione sabotime armiqsore antikombtare
dhe shkelje te te drejtave te njeriuut- poashtu shkelje mizore mbi njeriun dhe duke shkele pamshirshem mbi dinjitetin e tij-

qofte me varfri ku kombi ra ne deprsion qofte me sjellje perbuzse anashkaluese

-padrejtesi grabitje grabitje pasurie pronash etj
----------------------------------- Grevat e urise mund te fillojne ne prishtine dhe ne gjith kosoven
-ku do ne qdo vend fshat e qytet ku nji popull masivisht do te bie ne greve urie te gjith pa parjashtim dhe do te dridhe boten njerzimin

me ket pjesmarrje masive e vendosmeri te pa lekundme-

e do te sheh bota le ta sheh se ne qfar perbuzje e shkeljesh mizore jetuan dhe jetojne shqiptaret

shtresa te perbuzura ne kosove

- nga regjjimi anashkalues harbut mizorė sadist diktatorial majtist stalinist atuokrat klanorė fedudal skllavo pronarė anarkist sabotues dhe anti shqiptar

-i cili aspak nuk i kushtohet rendesise se zhvillimit ekonomik
dhe vlerave kombtare

lirik
01-11-12, 21:58
Te behet hapja e lirė e nje hapsire televizive per te dhene te gjitha idete progrsive perparimtare ne nje program- ku lindin dhe zhvillohen idete e lira te mendimeve te popullit- ne luften kunder varfrise dhe te kqiave dukurive negative qe po shkakton ajo --Ky program duhet te jet i hapur per te gjitha idete e njerzve te cilet mund te dalin aty nes e kan ide te mir
a per kombin dhe ti japin si alternativa per sheptimin kombtarė nga varfria -----VARFRIA PO SJELL DESTABILIZIME MENDORE E DEPRESIONE NE SHENDETIN PSIQIK MORAL ETJ DHE KY RREZIK NACIONAL ESHT RREZIK I ZI I KOMBIT--- Ky rrezik kaq i madh i cili po e shemton nje popullė shqiptarė me shumice urgjentisht duhet te largohet nga atdheu se bashku me pasojat e tij -ky rrezik kaq i madh i shemtuar q e la pasoja ne moral ne sjellje ekzistence qe i dergoj njerzit deri ne rreziqe te mdha duke i larguar edhe nga vlerat njerzore e deri ne prostitucion e deri ne veprime te pa kontrolluara afekte evetvrasje e prishje vlerash prishje te familjarve raporteve te te afermve e tj duhet te largohet si rrezik i madh nacional i shqiptarve qe sjell pasoja te renda per kombin dhe pasoja qe veshtire largohen embesin si gjurme traumash gjat neper breza -shum qka ka kaluar ne depresijon dhe agresivitet nga shkaqet e varfrise -
Idete e lira duhet te qarkullojne ne nje program te koncentruar te afirmuar nga mendimet e lira te ideve te popullit--pershembull-
1-kontakti me punen dhe pundhenesit -
2-pundhenesit te sqarojne ne detale -
3-rrogen kushtet e punes llojin e punes-
4-kushtet e punes orarin epunes
5-kushtet per sigurim shendetsor pensional
6-sa e rende e sht puna dhe sa ka zgjatje siguri ne pune etj-
7-nese e sht puna larg sigurine e udhtimit te puntorit-
8-te drejtat e puntorit-
-
pjesa tjeter e progarmit-

1-te gjith shqiptaret pa dallim te dalin ne tv ku qe jan e kan ide dhe mundsi-
2-pronaret te ken e te japin saqrime per sa kohe perkohsisht mund te punsojne dikend-
3-ofruesit serioz te ideve te bashkojne idete dhe forcen per bashkpunim firmash-
4-ata q ekan lidhje dhe kontakte informime se kush mund te punsoj te ofrojne infromaacione adresa -ne menyre q epopulli te shoh ne televizion kontaktin me adresat ku munmd te ken lidhje te te punsimit ose bizneseve
5-bashkimi i shqiptarve per adrese dhe kontakte ne sherbim ta luftes kunder varfrise-
6-televizioni nat e dit ne qdo kohe duhet te ket kujdestar q emerren me njerz te cilet informojne -
7-kontaktet e njerzve qe duan bahskpunime pune ne sherbim te zhvillimit te firmave te ideve
8-kontakti i inovatorve dhe inovatorimit pordhimit ideve per inovacione shqiptare dhe qendra e inovacionit idete etj
9-Te mos sillen poshtrueshem e te mos e anashkalojne kreatorin ideatorin e ideve autorin e mendimit dhe idese me dobi te madhe nacionale ne ket sfere siq bejne shum her palaqot qe luftojne per lavdi egrabitje
-10 Televizioni duhet te jet shum serioz dhe te pranoj ne menyren absolute autorin dhe rregullin strikt te kontrolluar nga autori i seciles ide dhe secili emer dhe mbiemer te mos i hahet haku i idese se menduar
11-Te gjith shqiptaret i detyrohen programit te televizionit te japin kontributin per shpetimin nacional nga varfria duke marre informacionin ne tv dhe adresat-
12-marrja persiper e te gjith te mjeruarve nga obligimi i te fortve duke u munduar te shpetojne shqiptaret embetur mbrapa per arsye te ndryshme
13kjo le te behet kushtetute e shejt nacionale programore dhe si platforme nacionale e nje lufte te pamshirshme kunder varfrise-
autori i mendimit xhelal ferizi ne qytetin erlangen te gjermanise -

lirik
01-11-12, 22:01
Regjep Qosja perkrahsi i shkatrrimit te shqiperise ne vitin 1997 peeerkrahsi i nanoizmit stalinizmit shkatrrues rryme krejtesisht antikombtare qe ai e quajti revolucion demokratik i vonuar ne fakt ishte jo revolucion por komplot i agjenturave dhe kanibalizem anti shqiptar i tipave revolucion i djajve te zan qaushit -- a e njeh vallė ky njeri historinė-


a e din ky njeri Re gjep Qosja se qka flet dhe qfar rrezqesh nxite si rreziqe teritoriale - a e din ky se serbet po e kekrojne komplet luginen e ibrit dhe kyqin strategjik te magjistrales se adriatikut dhe mitrovicen e zubin potokun vende kyqe qe perbejne ne te ardhmen rruget hekurudhat autautostradat e europes
qe do te lidhin europen nepermes te nje sigurie me azine dhe me teritore qe duhet te jen kalime te sigurta asbolute nen kontroll te shqiptarve dhe perendimorve si aleat antisllav e antikinez -
Sllavet dhe poashtu te tjeret kinezet dhe tjere armiq te mdhej te europes perendimore natyrisht poashtu edhe te shqiptarve qe bejne pjese ne pjesen e familjes s e perendimorve -keta armiq po kekrojne teritore jo vetem te shqiptarve por edhe te europes e ne ket eruope ben pjese familja e quajtur perendimore italiani spanjolli portugezi franqezi gjermani anglezi amerikani e te gjith sepse keto nenkuptohen ata qe jan ne anen tjeter qe kan interesa jetike teper te forta qe sllavet dhe kinezet te mos shtrijne ndikimet e interesave teritoriale ne keto ane sepse esht jashtzakonisht e rrezikshme per ata dhe interesat e tyre qka europa dhe amerika po kembemngule dhe po deshmon s e veriun nuk e jep dhe nuk e jep as presheven e as nje pplembe andej te tokave per ndikime te rrezikshme dhe baza stacionimesh te rusve dhe kinezve ne keto pjese tejet strategjike dhe jetike per europen ameriken dhe mbare familjet tjera te popujve ku ben pjese edhe turqia qe ehst poashtu ne shenjester te rusve sllaveve dhe kinezve iranianve e tjere aleat qe te grupuar rrezikojne boten -.
Kemngulja dhe mos dhenja everiut me asnji qmim dhe poashtu kemngulja enatos dhe kombeve te natos anes tjeter te kundershtarve ruso kinez esht qe ata po kembnglin qe as serbia te mos behet baze ruso kineze e pranive te rrezikshme ushtarake te potencialit ushtarak te tyre por kto teritore te sigurohen e te hyjne ne sigurine absolute te sferes se interesit jetik perendimore .
Amerika tejet e brengosur shum e brengosur gjermania dhe anglia dhe tjerat vende te europes e tjere kombe te botes nuk mund ta lejojne ndikimin ruso serbo kinez ne keto ane as te mitrovica as te presheva e as fare hiq ne token e ballkanit as ne vet serbine si teritor sepse kjo prani paraqet rrezik per perendimin euriopen dhe sigurine e saj politike ushtarake teritoriale jetike te interesave me te gjera sferave tregjeve dhe gjithqka qe ka te bej me shum e shum interesaa tjera te cilat amererika si jep per ansji qmim -
Kmengulja eushtrise gjermano amerikane ne veri te mitrovices s deshmon se sa e rendesishme esht pika se ato kyqe duhen si gjeostrategjike dhe ato kyqe ruhen dhe aty do te stacionohen te gjitha forcat e amerikes perendimit ne te ardhmen per ti bere sa ma shum balle egerissie ruso kineze dhe ndikimit gjeostrategjik ambicjeve te kontrollit politik ushtarak te atyre pjesve dhe ne synim jan te gjitha teritoret edhe te vet serbise qe te hyjne nen ndikimin e sigurise perendimore dhe tokat shqiptare per tu bashkuar ne nje shtet qe do te quhet shtetet e bashkuara shqiptare - dhe se serbia duhet ti dorzoj jo vetem presheven dhe bujanocin e medvegjen por edhe vranjen leskocin kurshumline pazarin rashken kraleven sjenicen krejt sangjakun krushefcin peshterin dhe keto pjese ti bashkangjiten shqipnise pasi qe shqipnise ju moren e nat e dit te gjitha faktet dhe dokumentacionet flasin per keto fakte historike -dhe se para syve te botes tash s e fundi gjat vitit 1999 u shperngulen mbi 50000 shqiptar nga mitrovica dhe jan te shperndare neper kosove qe rrijne te vuajtur per vendin e vet dhe trojet e banesat shtepite e grabitura nga shkau --poashtu nga leposaviqi deri ne ardhjen e rankoviqt ne fuqi kishte me mija shqiptar ne ato teritore te shperngulura dhunshem poashtu dihet shperngulja e shqiptarve nga ato lugiina te ibrit ne menyre masive ku ata jetojne tani ne turqi dhe ne pjese tjera kah do ne shqiperi kosove e te ikur si te shperngulur prej terorit serb a e din ky qosja se qka ka ndodhe me plaven dhe gucine toka krejtesisht shqiptare qe u moren dhunshem e pergjakshem e sot jan asimiluar ne mase te madhe dhe i jan bashkangjite malit te zi padrejtesisht -
A e din ky qosja se pjeset veriore te kosoves jan vetem taktike e perkohshme e serbise dhe rusise ne menyre qe per te grabite pjese tjera vushtrrine dhe prishtinen si dhe istogun drenicen fushe kosoven e aeroportin e kosoves dhe dal ngadal ta bej poashtu problem dialog bisedime pushtim zvarritje fakt te kryer pas marrjeve siq i merr tokat siq e mori ulqinin siq e mori tivarin siq e mori gjith ilirine -A e din ky qosja se edhe me ta dhene serbia presheven e shfyrtzon rastin per lufte dhe futet deri ne gjilan e ferizaj pastaj me sherre e pretekste se presheva ishte gjoja e serbise e a din ky regjep qosja kush esht serbia apo naiviteti i tij nuk ka kursesi fund as aftesi per te kuptuar djajt e vertet dhe te keqene kti globi -
A edin ky qsoja se sllaveve ju dha pjes ama e amdhe e ballkanit ilir verior veriperedimore ku jetonte nji komb tjeter e a din qosja s e beogradi singidona iliriane dhe sllavet e sulmuan dhe iliret e romaket u munduan ta mbronin me lufte te pergjakshme por serbo sllavet e ardhur nga ukraina e rusia nga stepat uralet e karpatet e pushtuan singidonen me pa besi e dhune me masakra qe pastaj tronditen boten duke shuar kombin qe me pare ishte aty autokton me banim dhe me gjuhe me komb kulture hise trashgimi shekullore a e din ky qosja se fuhsat e panonve q e ishin ilir dhe quheshin toka punues panon u bene toka te vojvodve ruso serbo u shendrruan ne emer tjeter sllav ne vojvodina -dhe asimilimi aty ndodhi dhunshem neper shekuj e as sot serbia si ka te plota te nenshtruara dhe aty bota poashtu ka shum pune per te rregulluar drejtesisne sepse gjithqka esht grabitur nga serbia dhe nomadet e ardhur nga stepat ruse ne trojet iliriane - a e din ky qosja se eruopa perendimi e turqia e popujt aleat e shqiptaret amerika e te tjeret me mish e me shpirte me rreziqe te mdha po mundohen ta ndalin ndikimin dhe peprarimin e ruso kinezve qe kan msy tash ballkanin dhe jan ne synime drejt shqiperis e malit te zi e detit adriatik per tu shtri andej dhe mitrovica po perdoret vetem si skele si baze e tyre per vitet qe veijne per te perparuar ushtarakisht dhe perendimi as qe don qfote edhe nji milimeter qe serbi e rusi te levizin kendej as kah mitrovica as kah presheva as kah veriu as kah leposaviqi as kah zubin potoku e as zveqani sepse keto jan zonat ku perendimi po ben perpjekje q ete mbylle hemretikisht pergjithmone shtigjet e ndikimit te rusise dhe sllavizmit e poashtu kinezizmit i cili po qon krye ne aleat me ruset e serbet -dhe keta po armatosen per kto qellime dhe amerika nuk e beri kot let ufte e perpjekje kaq te mundimshme qe po zgjate akoma me pasoja e destsabilitet por e beri qe te ket nen ndikim bosnjen kroacine malin e zi kosoven maqedonine e shum vende tjera q e ti largoj nga kthetrat ruse sllave serbe kineze ---dhe bazat e te tjerve qe rrezikojne perendimin - dhe tash kta me ane te rusise e se fundi edhe te kines po krekrojne shtrirje - kah kyqet gjeostrategjike ku parashihen austratdat e perendimit e lidhin zonen dhe pjeset me rendesi jetike te detit brigjeve e adriatikut - ne te ardhmen rruget dhe tregjet e sigurta perendimore te ballkanit europe e ndikimet ne teritor kah ato pjese do te jen siguria asbolute per shkak te rendesive te mdha si puna dhe zhvillimi nga te cilat larg duart duhet ti kene ruset serbet dhe kinezet nga ato zona q e jan zona jetike me ndikime jetike te shqiptarve dhe perendimorve -siq esht mitrovica veriu dhe pjeset andej kah zubin potoku dhe lugine e perme e ibrit dhe ribariqi e rozhaja per drejtime ne adriatik dhe lidhjet e arterieve te atyre aneve qe do te jen pjeset e zemres se perendimit ne te ardhmen ku ndikimi rus kinez duhet te largohet plotesisht -e r egjep qosja s ja ka haberin ktyre punve as nuk ja njeh kesaj pyne seriozitetin e as vleren sepse nuk esht kurfar analisti me vjen keq q epo shprehem keshtu sepse naiviteti i tij e cektesia po shihet ne te gjitha paraqitjet ne anet e gav buara kah po paraqitet e drejtohet pa kurfar largpamsie -
Poashtu dihet mire se ne se lshojme pe ne veri te mitrovica shqiptare -komplet do te shuhet nga harta e kombit e zones se veriut andej dhe do te shuhet gjithqka andej si shqiptare ajo komplet do te pushtohet dhe serbizohet ne te ardhmen duke rrezikuar edhe drenicen dhe pjeset tjera aeroportin e prishtines gje pjeset tjera strategjike te kosoves
dhe s ka shpetim kurfare mandej as zona e prishtines
a e din ket ky regjep aga se qka flet e qka shkruan
si e per qka deklarohet me keto lloje te paraqitjes naive te cekta pa kurfar peshe serioziteti jan gjėra q e nuk behen dhe poashtu perendimi e ka planin per nxjerrjen e presheves ashtu kshtu sepse esht vet interes gjeostrategjik i perendimit por me qdo kusht don ta ruaj veriun teper strategjik te kosoves mitrovicen zveqanin zubin potokun sepse jan interesa teper jetike jo vetem te shqiptarve por te krejt perendimit -
Amerikanet anglezet gjermanet jan te vendosur kesaj here edhe me qmimin e luftes s e trete botrore q e te mos e lshojne per asnji qmim m itrovicen jetike dhe teper strategjike - sepse ky lshim do te thot leshim katastrofal per interesat e perendimit poashtu te shqiptarve -
Sa i perket presheves dhe lugines ajo duhet te hyn ne radhe per tu nxjerre nga kthetrat serbe pa u pytur fare serbia -sepse esht toke ejona etnike i gjith jugu andej komplet i banuar me shqiptar - dhe nuk jemi ne pazare pe r te bere ndrrime tokash me armikun -
Ketu pra te veriu i kosves te Mitrovica i ka ardhe fundi dhe thika ashttit ketu do te ndahen mejdanet e fuqive botrore bote perendimore dhe bote me pjesen tjeter pan sllavizem e pan kinezizem pra pa dyshim kemngulje deri ne nje lufte e trete botrore e as nji milimeter nuk lshohet i tokes -o ne o ata mendon kesaj here edhe perendimi - qe nuk mendon si qosja veq me shite e me kapitullue teritore shqiptare --prandaj o ne o ata do te thot kush do te fitoj
kush do ta gzoj globin ne shkrumb e hi -sllavet me kinez ose shqiptaret e perendimi dhe popujt tjere ------------------Pra perendim perendimoret nuk po luftojn kot ne menyren ma jetike dhe nuk po shpenzojne kot miliarda per sigurine andej me qdo kusht dhe pranine e tyre andej me qdo kusht me qdo peprjkeje ushtarake politike doiplomatike dhe poashtu anagzahime per veriuunn por mire e din e ka studjuar rrezikun perendimi dhe rendesine e dhe kyqet tejet strategjike dhe gjeostrategjike--- sepse lugina e ibrit esht shum me rendesi per perendimin teper strategjike dhe per shqiptaret ---dhe magjistralja e adritikut qe lidhe europen me interesa afatgjata jetike ne te ardhmen -
Qosja duhet te angazhohet per bashkimin e kombit ne te gjitha pjeset duke u munduar per te siguruar nje shtet te forte prorperendimore per te ju kundervu slalvizmit e kines si muri i pa kaluar eje te flas kot e pa kurfar elem,enti te njohurise se se rendesive kaq te mdha te cilat qojn e peshe te madhe te superfuqite dhe interesat e mdha jetike te strategjive per te ardhmen --
Nuk duhet as te behet fjale per kurfar ndrrimesh por duhet te kthehen shqiptaret ne zveqan zubin potok mitrovice zherovnice leposaviq qe quhej albanik dikure ato zona duhet te mbushen me shqiptar te kthyer e presheva duhet te mxirret pa kurfar kushtesh vranja leskoci kurshumlia lojani medvegja bujanoci vllasa sijarina nishi mollla e kuqe deri ku ishin dikure ne kufi me bullgarine sepse kto ishin trojet tona dhe ato do te mbrohen e do te nxirren me gjak e me lufte sepse jan toka ilire qe jan grabite nga sllavet ardhacak dhe zaptues -
Ne nuk duhet te msohemi me vajtue e qyqarue por me luftue e me qendrue -sepse edhe shkaut i gjet gjak e sa per toka esht pushka ajo qe e i ndane hesapet kush esht ma i zoti e ka deshmuar historia ai i merr tokat tjete filozofi s ka ktu eka deshmuar praktika jetosre neper shekuj

lirik
01-11-12, 22:02
A esht e drejte qe mergimtaret te mbajne gjithmone atdheun ---Qysh pas mbarimit te luftes ne kosove filloj politika e nji far diksriminimi ne kurriz te mergitrave per veq diskriminimit nacional mbi popullin -nga klanet qeveritare filluan edhe planet tjera matrapazo klanore te parazitizmit me planin afat gjate plaqkitje ne forme te sigurimit te automjeteve te makinave-
Nese nj
i hyrje ne kufi te automjeteve per nje muaj kushton 80 euro per nje qendrim ne atdhe dmth paguaj per te qendruar ne dheun tend te pareve se pa paguar ne dheun tend nuk mundesh me hy -e sikur te ja benin te gjitha shtetet keshtu kosoves si do te ndjehej kosova dhe si do ta perjetonte.
Absurdi per te pa ardhmerine gjithmone nga duart e tjerve e beri poashtu sali berisha duke e zhvlersuar devizen e huaj aq shum sa qe asnje devize ne shqiperi nuk vlene dhe shqiperia esht vendi me i shtrejte ne bote e te pakten sikur te kishte hajr nga a to para mire do ishte por shtrohet pyetja ku shkojne gjith ato deviza .
Diskirminim ky vertet sepse te gjith mergimtaret paguajne siguracione makinash ne vendet ku jetojne dhe me hyrjen ne kosove dmth paguajne dy her edhe siguracionin ne vendet ku jetojne por edhe siguracion ne atdhe qka nuk ehst e drejte e se paku qeveria do te duhej te intresohej per siguracionin qe te pakten ajo pjese qe jepet per hyrje ne kosove te mos jepet ne vendet ku jetojne mergimtaret dhe ne ket menyre te behet marrveshje e pse te paguhet dy her per makinen e pse sigurimi ne kosove nuk ben marrveshje me sigurimet ku jetojne mergimtaret qe te zbatohet kjo shume ne vendet ku jetojne dhe te mos paguhet ne vendet ku jetojne per at muaj pasi qe kan pague ne koosove edhe pse hyrja ne atdhe me pare te krijon ndjenjen e haraqit dhe ndjenjen si nje i huaj e jo vendas --- . Kosova dhe shqiperia qe te dyja e shohin ket menyre fitimi ma haraqe shqiperia me zhvlersimin e devizes ku njeriu mbrenda nji muaj vetem buk thate me patate e me domate hargjon tre mi euro qka nuk hargjon a sne vendet ma luksoze te botes qe dmth deviza fare nuk ka vlera ne shqiperi dhe pa dyshim vendi me i shtrejte ne bote esht shqiperia esht per tu habitur se si mbijetojne njerzit atje ne kto kushte mizore por ka njerz q ee marrin buken me lista e me borgje -ndersa perkunder shumave te mdha qe e i lene mergimtaret ne atdhe ne kosove jetohet me 55 cent ne ditje te ardhura per banorin -kjo mmizori mund te krahaon me etiopine dhe nuk do te shkoj larg kohe kur vendi yne as q e do te mund te krahasohet ma as me etiopi e vende te varfra dhe kush ka faj per ket mizori q enuk i shihet fundi . Te kerkosh gjithmone per te jetaur ma haraqe nga mundi i te tjerve jo vetem qe esht haram i zi por edhe e pa drejte mizore dhe katile qe neverite kur tejzgjatet -te kerkosh me jetue gjithmone ne kurriz te tjerve pa ndertue asnji strategji tjeter per veq hiles dhe haramit pa ndertue strategji puntore dhe te vet mundit te vet djerses esht ky kanibalizem barbar dhe i pa ndershem ku koha nuk mund te shtyhet me keto bizari por duhet nxjerr planin qe secili shtet e komb te jetoj mbi mundin ekurrizin e vet e djersen e vet per shkak se harami nje dite del per hundve . Mos dhenja lllogari asnjihe r se ku shkojne keto para gjoja siguracione si dhe dogana te haraqe kjo shqetson dhe shfaqen dyshime se klanet e ngushta diqka po keqperdorin -sepse nje qeveri q enuk jep llogari askund ehst diktature autokraci dhe fashizem qe shkele mbi parimet e demokracise -nje qeveri q enuk esht ehapur dhe nuk jep llogari te ndershme para bashkombasve e opinionit te hapur ajo qeveri esht diktaturiale fashiste matrapaze klanore dinake e pa bese dhe e shemtuar e pa paerpsketive ndaj kombit dhe atdheut esht qeveri autokrate llaskuce burokratike e pa ardhmeri porgresi e ndershmerie ne ligje e ne pune ne rregulla .
Nuk mund te shihet gjithmone jeta nepermes plaqkitjeve -poashtu veprojne italianet austriaket kroatet e t e tjeret me plaqka neper kufij ku si lloj nomadesh te paskurrpullt dalin ne prita si cuba dhe kekrojne gjoba e para neper kalime rrugesh e kufijsh -kjo ehst llaskuceri dhe anti civilzim kur me miljona njerz vershojne rrugve e turist qe ju krijohen kolona te pa fundme e bllokohen neper kalime per pagesa -nje europe e tille nuk mund te ket ardhmeri civilizimi me plaqke -shihet kultura dhe edukata gjermane qe nuk i ben kto veprime por i len rruget e lira sepse keta jetojne nga mundi dhe tatimi i qytetarve te vet nga djersa dhe puna e vet nga krijimi dhe civilizimi i vet secili duhet te kujdeset per siguracionet e tij dhe teritorin e tij e te rrugve te tij e jo per haraqe pse njeriu njher kalon ne nje rruge me te pague njiqind eur o kjo esht plaqkitje dhe haraq vjedhje dhe kjo deshmon vjedhje sepse rruget duhet ti ndertoj ai popull e ai shtet e secili ne shtetin e tij -e sikur gjermania te ju qitte haraqe te tilla shteteve neper vendkalime -ka raste ne disa shtete ku ka dis akalime te shkurta apo tunele ku paguhen ekstra dhe kjo ehst nje llaskuceri anticivilizuese -rruget njerzore dhe liria elevizjeve duhen te jen te lira pa haraqe -nes emendohet nje europe moderne e civilizuar ku njerzit mund te levizin te lirshem pa haraqe e pa plaqkitje te gjitha llojeve te llaskucerive.
Llaskucerite i msojne te dmebelohen dhe te vjedhin pa ndershem -nje europe e bashkuar duhet te shkoj drejt gdhendjes epeprunimit civilizues e lirive te rrugve e te drejtave njerzore secili duhet te ndjehet mire dhe si ne atdheun e tij me te gjitha sheerbimet ne te gjitha gjuhet por jo te pengohet nga dembelet hajdut qe ardhmerine e shohin nga kurrizi i huaj e mbi keto harame nuk mund te ndertohen civilizime dhe modernizma ekulture ardhmerie te njerzise.
Levizja e njerzve me automjete po behet gjithnnji nevoje jete domosdeshmeri -per te ardhe ne europe per nje pune apo biznes per nje qeshtje levizje ose takime po behet gjithnji e ma e domosdoshme prandaj duhet liri dhe qetsi e rruge te lira pa kufij e hapsira te lira pa cuba e plaqkitsa pa pengesa rrugve por rruget te jen te lira per veprime eeefekte te dobishme te civilizimeve -mjaft ma cuberi mjaft ma haraqe -kufijt te hiqen dhe rruget te mirmbahen nga ato shtete dhe kombe q e i kan ne teritor te vetin secili e joo secila rruge te krijon kufij e pengesa ne europe cuberi dhe zhvatje -Nga autori ne mergim i merguar Xhelal Ferizi
Gefällt mir ·

lirik
01-11-12, 22:03
Invazionet rome sllave dhe ardhjet invazive nomade nga e gjith bota qe vijne me nje invazion te pa pare ne gjermani-- ne teritor gjerman qe nuk ehst i madh ne europe dhe aty kekrojne azil dhe kerkojne ndihma sociale por edhe bejne shum hajni kirme parazitizma ne nje vend qe nuk esht vend i madh i europes --kjo aspak nuk esht fare e drejte njerzore zhdukja e nje kombi siq po te
ntohet te zhduken gjermanet --dhe esht mjaft diskriminuese per kombin gjerman i cili seriozisht po rrezikohet nga shum fise barbare endacake-
-- Sa i perket shqiptarve mendoj se shqiptaret jan i vetmi vend e popull ne bote q e jan miq e perkrahs te sinqert te gjermanve dhe miq te vertete me ndjenja te siqnerta -por planet per invazion nga sllavet romet e te tjeret ne gjermani duhet te ndalen -Ardhja ne forma azili ne gjermani ardhje parazitesh q e kerkojne ndihma sociale pa punuar - mund ta shkatrrojnė ket vende dhe kombin gjerman -padrejtessisht ---dhe kaq pa mshirshem barbarisht --ky esht anticivilizim sepse gjermanet jan puntore te jashtzakonshem qe dallohen ne gjith boten -dhe ata nuk kan faj qe bota pshtillet neper varfri e pa rregullsi mashtreuese demagogjike te llafeve recesioneve dhe krizave - e siq po paraqiten neper bote kanibal dhe regjime luftnxitse e karrieriste grabitse pervetsuese anarkiste dembele viruse regjimesh me kriza ne gjith boten ne menyrat ma poshtreuse me luftra rrena e mahstrime sabotme pune e tj aq varfrues e poshtrues siq jan edhe qveerite e shqiptarve per shembull por edhe shum qeveri e sjellje tjera neper bote ku do qwe jan dhe sillen me anarki dembelizem e pervetsim grabitqar varfrues e poshterues ndaj popujve e sjeölöje te pa rrespekt per poupujt dhe atdheun e tyre nuk kan te drjete keta dhe nuk mund te shkatrrojne dikend tjeter bota per te shkatrruar nji komb siq e shkatrruan kombin gjerman krejt pafajshem --Sjelljet bixhoze neper bote avanturiste utopiste te regjimeve klanore ne per bote qe sillen poshtersisht duke shkaktuar ekosode nomade e varfri dhe sjellje ne menyre anarkiiste- ndaj qytetrave e shteteve e ndaj punes dhe organizimit gjermanet nuk mund te jen fajtor si komb per keto tragjedhi dhe nuk mund te jet zgjedhja e kombeve vetem ardhja ne gjermani sepse ky vend mund te shembet per dhe dhe te destabilizoj gjith boten
-Romet nga e gjith bota jan grumbulluar ktu ne gjermani -dhe kjo po ndodhe me qellim per ta shkatrruar ket vend dhe civilzim te vlefshem te tekonolgjise dhe dijeve e ndergjegjes precize te obiligimit dhe pergjegjsise ndaj punes siq e ka ne ndjenja qdo gjerman pra vendi me njerz puntorė qe shquhet ne gjith boten .Paaftesia e regjimeve te botes te cilet shkaktojne presion kaos dhe varfri neper vendet e tyre nuk mund ta bejne pergjegjs gjermanine qe kjo te marr persiper barren dhe mjerimin e kombeve . Sistemi i vizave per serbi rusi kine dhe shum vende tjera per veq shqiptarve -me te cilet gjermania duhet te rregulloj raporte teper miqsore dhe shum te aferta vllazrore dhe te ju ndihmon shqiptarve te sigurojne ushqimin dhe jeten ne atdhe turizmin e zhvillime tjera bujqsine sidomos ku shqiptaret mund te bejne bujqsine me moderne ne bote bujqsi agrare me mjete supermoderne ku shqiperia etnike ne qdo pllembe ne menyre speciale do te behet edhe eksportues e bujqsore ne europe dhe te behet menyra me e persosur e kesaj bujqsie dhe industrie ushqimore ne menyre q e te mos vijne shqiptaret ne gjermani por te bahskpunojne me dinjitet me gjerman si m miq me zhvillim te larte te dy vendeve -Mendoj se ky plan projekt i vizave per ardhacaket duhet te zbatohet --sepse parashihet qe te vijne ne gjermani dhjet miljon rus rom serb e tj te cilet do e mbuloojne ket vend me mjerime e me rreziqe te mdha destabiliteti -sepse ne kohen e kancelarit schröder ishte ne plan q e te hyjne ne gjermani rreth tridhjet miljon rus neper mes kti tradhtari renegat i kombit gjerman me qellim qe ne ket menyre rusia te marr kalane e europes madheshtore nga mbrenda si dhe token dhe qeverine gjermane nen kontroll e nen sundim - -TRADHTI DHE RREZIQE TE TILLA DUHET TE NDALOHEN RREPSTESISHT ME FORMA SPECIALE Esht koha pa dyshim qe te ndermerret diqka -: por poashtu qqeveria gjermane po shqyrton mundsine e vizave per vendet e ballkanit sidomos serbia romet nga keto vende rumania etj vijne si rrezik permanent dhe mjaft serioz qe i kanoset nga gjermanise nga sllavizmi dhe romanizmi si rrezik potencial edhe per europen dhe gjermanet .

lirik
01-11-12, 22:05
Lufta Civile nė Siri esht lufte e tmerrshme e pamshirshme dhe mizore ma keq se kanibale--aty ne at vende kan hy edhe forca te maskuara serbo ruse dhe tjera ortodokse pansllave dhe sllav te tjere si kriminel te maskuar ne anenn e regjimit te asadit -ēdo ditė e mė shumė zhdukja enjerzve e shkatrrimi sadizmi i pa pare i ushtruar mbi njerz mbi civil po merr pėrmasa shkatėrrue
se. Mijėra persona kanė humbur jetėn, mijėra tė tjera janė tė zhdukur, ndėrsa numri i tė plagosurve ende ėshtė i panjohur, por sigurisht me shifra tė mėdha.

Grupet e tė drejtave tė njeriut qė punojnė nė Siri thonė se mbi 28 mijė persona janė zhdukur---fenomen pra zhdukjet jan qnjerzore kanibale -zhdukjet jan diqka ma antihumaniste e ma qnjerzore nuk ka ku te shkon -ka ardhe koha q e njeriu te ket armen pran vetes dhe te mos i besoj ma asnji lufte asnji drejtesie asnji grupi asnji premtimi--secili me arme duhet te mbroje familjene vet kriminelet vetem armen e njohin --------te zhdukurit pa gjurme pasi janė rrėmbyer nga ushtarėt apo milicia e regjimit tė Asadit dhe forcat e maskuara ruse serbe dhe te tjere qe jan ne anen e asadit flitet s e asadi dhe bandat e tij do te marrin deinimin e merituar ndersa me qindra serb shkie e rus te maskuar si ushtar te asadit jan aty dhe bejne zhdukje te perditshme ne popull civil duke i marre njerzit ne preznece te fammiljeve naten dhe duke i zhduke pa gjurme ja pra kjo esht politika kriminale kaniobale e rusise dhe pansllavizmit i cili ku do ne bote po esht prezente ne dem te botes dhe njerzimit . Ata deshmitaret thonė se kanė emrat e mbi 18 mijė personave tė humbur te zhdukur nga bandat kriminale te asadit skenaret jan te njejta si ne bosnje e kosove pra jan skenare dhe plane te sllaveve te mallkuar rus e serb keta po sjellin kesi lloj kobi ne bote dhe mendoj s e bota duhet te mobilizohet kunder rusise e serbise ---qė kur ka filluar protesta antiqeveritare nisi 19 muaj mė parė dhe gjithashtu nuk dihen askund gjurmet e mbi rastet e 10 mijė personave kjo esht trishtuese ndersa populli sirian po spon katastrofe te vertete .

Grupe aktiviste qe merren me te drejtat e njeriut dhe hulumtimet kan marr dėshmitė e sirianėve tė cilėt thonė se bashkėshortėt, djemtė dhe vajzat e tyre janė marr me forcė nga ushtria e qeverisė dhe nuk jan kthyer ma e nuk dihet per gjurmet e tyre nder sa ne keto aksione sirianet kan degjuar njerz te flisinin rusisht e serbisht qka deshmon se forcat shkinore jan ku do ashtu siq ishin ne libi e ku do -

Pra bota e civilizuar duhet te mobilizohet kunder kanibalizmit zhdukja paraqet modelin ma te poshter te pansllaveve qe praktikojne ku do dhe keta njerz duhet te japin llogari -zhdukja ne lufte esht akti ma antihuman ma qnjerzore qka deshmon kjarte se njeriu po behet shum ma i keq se qdo bishe dhe njeriun e tille kanibal mund ta ndaloj vetem arma asgje tjeter

lirik
01-11-12, 22:44
600000 femij shqiptarė ne koosve te rrezikur femije te rrezikuar nga varfria
ne dy miljon banore llogariteni
-ku ka ma zi e ma katatstrofe nacionale se kjo

-e ma fakt se qfar veprimesh bejne a gjenturat e huaja e pjella shqipfolse mercenaro staliniste e qeverise klanore mizore teper harbute dhe megalomane antikombtare


ndersa populli shqiptar ndegjon prralla e premtime politike te pjelles se qeverise staliniste -dhe te ashtuqujturve miq nderkombtar -a mund te jen miq nderkombtar ata q e japin premtime te kota dhe rrencare ku do neper media ku ne nje popull rrezikohet arddhmeria e brezit nga nje marri tejet absurde e kohes krejt e pa kuptimt dhe absurde vertet antishqiptare kjo sjellje
-

Zeqiri
02-11-12, 13:29
lirik mos ja fut kot per rexhep qosjen nukasht ashtuqysh pothu ti

Neferta
02-11-12, 21:13
O Lirik burri!
Greva e urise e nisur nga ish te burgosurit politik qe jan ne pushtet qe 13 vite jo te gjith po 99.99% nuk ka me ndodhe per tjeter pune vetem e vetem nese ndrrohet trupa qeveritare, andaj mos ja fut prej korrneri se ketu te ne asgje nuk eshte fshehtesi. Miloneret e sotit nuk protestojn neser apo as pasneser per popullin as palla nuk u han. E nese i preke ne karrik atehere e kallin ''dynjan''. Me popullin i kan ndare kufijt e trash sikur muri kinez.

lirik
03-11-12, 01:08
Greva e urise esht e besueshme se mund te pregatitet nga ish te burgosurit politik -nuk ehst e vertet s ete gjith te burgosurit politik jan ne pushtet -nga ata ka shum patriot djathtista demokrat te vertet qe ju dhimbset shum populli -dhe nuk e duan majtizmin nanoist stalinist te tipeve hrushoviane -sistem i pa besė pjelle sllave e ideologjisė dinake qe u praktikua nga pjellat e rrymave staliniste te qorbave te ish levizjes popullore -seksion i ndarė i ideologjive staliniste per ballkanin -rryme dhe pjelle e veqant e kombinuar titisto staliniste hrushoviane -me elemente te pjellave te sllavizmit ku perben maska poashtu e nje utopizmi dhe diktature anarki demagogji model sllav tipik -kjo ethje e pansllavizmit me ato pjella bastarde te demagogjise demagogji anarkiste te kombinuar me rrenacakerine dhe propaganden tipike shkolle sllave e idelogjive dhe pjellave qe nuk jan aspak te tradites tone shqiptare -por teori dhe laboratore qe kan perberje te llojit te propagandes dhe shpirti qe veprojne ne prapaskena pas shpine dhe sabotues e demagogjike --
Nga paknaqsia e madhe nga ky regjim i tille qe uzurpoj partine demokratike ene fakt jan naonist si ata ne partine demokratike te kosoves po ashtu ata ne partine demokratike te shqiperise -jan te infiltruar direkt rrymmat staliniste ramiziste hrushoviane -seksione te rezevruara te qorbave demagogjike dhe propagndes pompoze te fryrjeve te tipit tististo revizionist te gjitha keto kopje jan vetem kopje te sofistikuara te ktyre pjellave te ktyr e regjimeve --ne fakt partia demokratike esht me plot te tille element dhe elemnte te stakinizmo titizmit kombinime te sistemeve brezhnjeviane hrushoviane staliniste te servuara ne myre maskuese si parardhse e levizjes popullore regjim tipik anti djathtist shqiptar q e perkrahet edhe nga qorbat e perendimit dhe diskriminon partite e mirfillta te djathta -
Partia demokratike ose duhet te reformohet ete pastrohet nga elemnetet hrushovian te tipit model i kombinuar hrushov stalin tito ramiz alia fadil hogja ose duhet te themelehet parti e re demokratike e spektrit te djatht pa infektime si parti e mirfillt e djatht shqiptare e burave dhe grave te tradites demokratike te kombit dhe gjenetikes s e vertet tradicionale patriotike shqiptare si humaniste dhe kombtare ebeses dhe dhe vlerave shqiptare -
Lidhja demokratike dhe partia demokratike ose duhet te pastrohen krejtesisht nga keta elment te mentalitett titisto stalinist ose te largohen nga skena me voten e popullit si parti -ose me detyrim dhe te ju behet thirrje miqve ne perendim qe te mos i perkrahin patrtite sabotues e dhe pengues e shqipfolse qe zvarrisin zhvillimin demokratik dhe progrssiv e ekonomik shqiptar e ne fakt s ai perket greves s e uris e esht shum e besueshme se do te ndodhe ne kosove pasi qe e sht mbushe kupa nga poshtrimet me popullin -dhe jan tejkaluar te gjith kufijt ne kosove

lirik
03-11-12, 01:10
Qellimet meskine klanore dhe hijanete smirzeza teper karrieriste mohues ehakmarrse - te ngushta shpirtirisht dhe grupore barbare dhe harbute te pa emancipuara dhe te poashtu tejet te pa pa civilizuara -- teper mosmirnjohse dhe teper anarkiste pengues sabotues dhe puthadore - vegla te huaja te pa aft dhe te pa guxim per te kerkuar sa do pak progres prej padronve
te huaj qe diktojne urdhrat ne atdheun tone te mjere per ta rrezuar per dhe -- qe i diktojne gjithqka negative e shemtuese -ata puthadorė jan me mentalitete provinciale s e te ngushta te pa potencial kulturorė e qytetrim te pa vizion -qe paraqiten si padron e faraon vogluca qe mundohen te luajn rrole te mdha dhe ju erdhi shansi kohor per tu bere profiter ne kurriz te tjerve --dhe ne kto kohra ata po bejne kerdi nga pozicioni ku jan vendosur -Ata e lan kosoven dhe shqiperine ne nje mjerim varfrie dhe rrokullisjesh anarkiste dembelie dhe pshtjellimi
ku mbi 600000 fėmi qe jan e ardhmja eatdheut e tani jan filizat e atdheut -baza kryesore e banorve te ardhshem qe pritet te rriten e te zhvillohen me kushte e talente ne sherbim te vatanit e te vendit - ------------------------------------kjo sjellje bastarde e tyre gjithmone mohuese i la pa ardhmeri te rrezikuar nga uria dhe varfria ket brez te pa faj viktime e varfrise dhe antiprogresit te shkaktuar nga sadistet smiru“zi te pa kurfar mirkuptimi as ideje progreiste por thjesht egoist te prapanicave te tyre teper klanore familjariste grupore primitive te ngushta asgje me teper ----Esht e tmerrshme kur klanori nuk merr vesh kurfar gjuhe tjeter njerzore dhe veten e ndjehen mire mu ne mes te mjerimit te tjerve --kur klanori merr vesh vetem gjuhen e forces -gjuhen e imponimit gjuhen e gjakut te pushkes dhunes detyrimit kryengritjeve te pergjkashme --por kurre se marrin vesh gjuhen e dialogut te fjales te demokracise --duke qene te ardhur nga vend e te humbura fshatrash qe si ka njofte kush kurre me pare as nuk kan pa qytet asnjiher e a snuk kan ken te kyqur ne ngjarjet e rendeishme te kohes kur duhej e kerkonte koha pra jan te pa talent per qytetrim e vizione te gjera ata ne kokat etyre formuan edhe te tilla ide te meskinitetit te megjave klanore e meskinitetit krim hakmarrje poshtrim te popullit shqiptar varfri ndasi primitivizem duke i kombinuar me disa te kqia tjera negative duke u munduar te emitojne mafien - sepse ne fshat nuk kan pas televizion a smedia dhe me te ardhur ne qytet deshten te emitojne lidhje pa lidhje -
duke u munduar q eme poza e reklama te fryre si balona te paraqesin nje far madheshtie qe as nuk e kan e a snuk jan te lindur per madheshti te tilla aspak -

Duke qene s e keto sjellje harbute dhe mos perfillse
nuk i duron dot ma populli as diaspora as atdheu ne pergjithsi - ata duhet ti thrrasin mendjes ne kan pak mendje dikund qe te ndeprejne keto sjellje bastarde mbi popullin tone q e jan mjaft sabotuese dhe i bejne nepermes urdhrave qe u japin padronet e ambsadave te huaja si detyra qe i marrin se kure duhet te lidhin ekure duhet te zgjidhin ushkuret neper kembe -
poshte keta mjeran keta sakatues te vatanit keta sakat mendorė primitiva qe na e moren ne qafe atdheun duke e derguar nje rruge te pa krye mjerimi dhe sklalverie e kolonializmi q epo shesin gjithqka qe gjejne para dhe pengojne progresin e potencialin e atdheut ne te gjitha drejtimet duke e vonuar ne qdo zhvillim

lirik
03-11-12, 01:14
Zemrat e shqiptarve prej vendi kan dalė
autori xhelal ferizi
poshtrimet kah do si vula mbi ne
u shkel lira e vleera u shkel e drejta e qdo fjalė
atdheun e shemben per dhe

buka hahej kah do me hile
maskat luanin me lojė

u shkelen ne atdhe sa shum karajfile
kah do thyerje e plojė

bilbilat dhimbshem kah do pa fole
me lotin kah do ne sqep
kekronin mjegullave dikund ndoj atdhe
e fishnjet qanin ne djep

autori xhelal ferizi

lirik
03-11-12, 01:16
Zemrat e shqiptarve prej vendi kan dalė
autori xhelal ferizi
poshtrimet kah do si vula mbi ne
u shkel lira e vlera u shkel e drejta e qdo fjalė
atdheun e shemben per dhe

buka hahej kah do me hile
maskat luanin me lojė

u shkelen ne atdhe sa shum karajfile
kah do thyerje e plojė

bilbilat dhimbshem kah do pa fole
me lotin kah do ne sqep
kerkonin mjegullave dikund ndoj atdhe
e foshnjet qanin ne djep

autori xhelal ferizi

lirik
03-11-12, 08:32
[QUOTE=Neferta;2256506]O Lirik burri!
Greva e urise e nisur nga ish te burgosurit politik qe jan ne pushtet qe 13 vite jo te gjith po 99.99% nuk ka me ndodhe per tjeter pune vetem e vetem nese ndrrohet trupa qeveritare, andaj mos ja fut prej korrneri se ketu te ne asgje nuk eshte fshehtesi. Miloneret e sotit nuk protestojn neser apo as pasneser per popullin as palla nuk u han. E nese i preke ne karrik atehere e kallin ''dynjan''. Me popullin i kan ndare kufijt e trash sikur muri kinez.
--------------------------------------
Ju keni te drejt kur thoni ashtu ne nje far menyre -por harroni s e te gjith te burgosurit politik nuk jan ne pushtet dhe dikush ka mbetur gjallė mbi ket dhe -edhe pse kjo qeveri nuk ka qe f qe dikush ka mbetej gjallė mbi dhe -dhe sepse kjo do te donte qe mbi dhe te mbeten gjalllė vetem kta dhe ortakt e tyre te klaneve prandaj kur esht fjala te te burgosurit politik te kosoves kjo qeveri i ka vjedhe paratė e tyre dhe vuajtjet e tyre ka shkele mbi vuajtjet e tyre ashtu siq kan shkele edhe qeverite qe ishin ma pare para ktyre ne pushtet -te gjitha pa krejt pa perjashtim edhe keq se kjo qeveri ne keto kohra qe esht tash -- seps e qeverite qe ishin ma pare qe tash po mshefen pas ksaj qe esht tani ne pushtet duke i mshefe mekatet e tyre ishin edhe ma te kqia s e kjo qe esht tash
-pra kjo dhe secila qeveri qe ishte ishin qeveri qe u tallen me popullin - edhe kjo qeveri shkeli dhe po shkerle a shtu siq kan edhe ma pare qeverite dhe personat disa si krah rryma ideologji hrushovian dhe ideologji titist disa stalinist disa bajraktarist disa karrieirst uzurpatorė disa anarkist disa klanorė disa anarkist disa karrierist mbi baza te caktuara te interesit personal e grupor profiter e te tjere qe nuk po mund ti permendim te gjith por pa dyshim per interesa te tyre kan mbi interesa te popullit dhe kan shkele mbi vuajtjet e deshmorve
mbi idealet e popullit duke qite ma pare interesin etyre personal
mbi at te popullit keshtu vepron kjo qeveri keshtu kan vepruar te gjitha ato te maparshemt te tjerat qeveri shqipfolse qe ishin e kan perqa popullin me taktika per te nda sundimin duke e nda popullin ne menyra te tilal me plot hile secili ne formen e vet e menyren e vet per te sunduar per interesin e vet
- e kan shkele mbi gjakun e derdhur t e deshmorvee -

mbi gjakun e shqiptarve patriot
mbi vuajtjet e shqiptarve te ndershem mbi interesat nacionale te shtetit dhe te interesave te pergjitshme kombtare duke shikuar interesat e tyre ne radhe te pare dhe kjo nuk ka dyshim aspak historia nji nga nji ne analiza do ti verrtetoj te gjitha kto -
ndersa aleanca per ardhmerine e kosoves turp te ken sepse deri dje nuk lente sharje te zeze pa bere mbi dhe per partine demokratike e tash lpiret per pushtet ja arsyeton te gjitha te zezat -e po ashtu partia demokratike pranon koalicion pas gjith atyre pshtymave nga te anet qe tash po lpihen
deri sa ekan perqa popullin me taktiken profiteriste perqaj e sundo
e ibrahim rugova pranonte bashkpunimin me kta per te nda qorben e vet -hynte mu ne mes te ramushit e thaqit - pra ishte ndarje dhe perqarje e popullit neper coptime si qellim per te sunduar me menyra kopili mashttruese hesapi -njejt si taktika sali berisha fatos nano ndasi regjionale partiake klanore -taktike e kopjuar ramush hashim e tash vijneme radhe levizje tjera lojtare ne teater me salepa te ri e dimi e fustane te reja harmesh e ahengjesh e dajre politike turlifare
seksione te ndara te s e njejtes qorbe partiake -
vetem nda me emra parti demokratike parti soacialiste etj
nda -me simbole sa per te trullosur popullin e per te hasmuar popullin
e me disa kukulla teatrale per te luajt lojen mbi kokat e popullit
s jan asgje tjeter vetem kukulla te degjueshme rrogtare te fuqive te huaja
lojtar te dirigjuar kukullarė teatrore amatore te teatrit politik te kukullave
-ashtu siq kan luajte lojen shehu hogja hazbiu qorbat e prishura te se njejtit revizionizem prokoomunist
pro socialist por ne fakt nuk e dinina s vet se qka ishin
e rryma ideologjike por te gjitha te pjellura nga ideologjite e pansllavizmit -

ata -kan shkele mbi vuajtjet e te masakruarve e femrat e dhunuara shqiptare
# - kan shkele mbi shekujt e vuajtjes s e renda te popullit shqiptar
mbi vuajtjet shekullore
kan shkele mbi endrrat dhe idealin e popullit shqiptar neper shekuj
-ashtu siq shkeli fadil hogja ali shukria sinan hasani -

ashtu siq ka shkelė bajram kosumi tahir zema ramush haradini bajram regjepi ibrahim rugova hashim thaqi agim qeku fatmir sejdiu behgjet pacolli-
jakup krasniqi atifeete jahjaga -
ashtu siq shkeli fatos nano ilir meta ramiz alia enver hogja sali berisha skender gjinushi edi rama amet zogu namik dokle ilir meta namik mehmet shehu remzi kolgeci rrahman morina