PDA

View Full Version : Ēėshtja e Kosovės nė prizmin e Albin Kurtit


sunshine
05-02-08, 12:18
Shkruan: Enis Sulstarova

Recension:
Kurti, A. (2007) Zgjohu! Pėr rezistencė drejt lirisė 2003-2007. Prizren: Sh. B. Berati.

Nė tė vėrtetė, pikėrisht qė pavarėsia tė mbetet ėndėrr dhe vetėm ėndėrr, ata nuk duan qė ne tė zgjohemi asnjėherė. Ne kemi mbetur dhunshėm tė lirė vetėm nė ėndrrėn tonė.
Albin Kurti

Ndėr aktet mė tė fundit i mosbindjes qytetare tė Albin Kurtit ishte ardhja ilegale nė Tiranė pėr tė na treguar mbi atė ēfarė e pret Kosovėn pas shpalljes sė pavarėsisė. Ai kėrkoi tė informonte edhe njė herė, pėrpara se tė jepet vendimi gjyqėsor i UNMIK-ut i ēėshtjes sė tij dhe qė ndoshta do t’ia pamundėsojė ardhjen sėrish nė Shqipėri, politikė-bėrėsit dhe opinion-formuesit dhe kėdo qė ka dėshirė tė dėgjojė tė vėrtetėn mbi Pakonkurit e Ahtisarit, e cila po shpallet nga tė gjitha anėt si shpėtimi i Kosovės. E kaloi ilegalisht kufirin sidomos pėr ata qė e kanė quajtur “radikal”, “majtist”, “maoist” etj., pėr t’ju thėnė njė fjali tė thjeshtė, por qė pėrmban njė mėsim tė madh, qė ata supozohet se duhet ta kishin mėsuar vetė tashmė: “Nė diktaturė e vėrteta ėshtė radikale” (f. 134; tė gjitha citimet e shoqėruar me numrin e faqes janė nga libri i Kurtit). E vėrteta mbi gjendjen e tanishme dhe tendencat e tė ardhmes sė Kosovės pėrshkon tėrė faqet e librit tė tij Zgjohu, qė ai e solli me vete me shpresė tė ribotimit tė tij nė Shqipėri, qė e vėrteta tė pėrshkojė mė shumė mendje e tė zgjojė mė shumė vullnete nė mesin e shqiptarėve. Pėrpara se tė jetė shumė vonė pėr ndryshim. Qė sė paku tė mos thonė “nuk e dinim”. Me shpresė se sė shpejti lexuesit e kėtej kufirit do ta do tė kenė nė dorė librin e Kurtit, mė poshtė po paraqesim prej tij argumentet themelore, qė janė edhe logjika e veprimit e Lėvizjes Vetėvendosje! Albin Kurti me plot gojėn mund ta quajmė si heroin e tė vėrtetės mbi Kosovėn.

Sovraniteti
Temė qendrore e Lėvizjes Vetėvendosje! ėshtė mohimi qė i bėhet vetėvendosjes sė popullit tė Kosovės, qė do tė thotė mohim i lirisė. Vetėvendosja ėshtė shprehje e vullnetit tė popullit, d.m.th. e bėrjes sė tij subjekt dhe veprimi i tij si subjekt ėshtė provė e lirisė sė tij. Vullneti i popullit tė Kosovės pėr pavarėsi ėshtė themeli i legjitimitetit tė institucioneve qeverisėse sė Kosovės, sikurse vlen pėr shtetet e tjera sovrane dhe tė pavarura. Ndėr kėta institucione mė tė rėndėsishmet janė ushtria kombėtare, Ministria e Jashtme dhe ulėsja nė OKB, qė garantojnė sovranitetin, integritetin territorial dhe marrėdhėniet reciproke me status tė barabartė me shtetet e tjerė. Me pasjen e kėtyre institucioneve populli i Kosovės subjektifikohet, sepse ato veprojnė si tė deleguara prej tij. Institucionet e tjera vijnė mė pas. Kėto gjėra qė po pėrmendim janė ABC e politikės sė shtetit kombėtar, janė krejt tė rėndomta, por pikėrisht kėto dhunohen nė rastin e Kosovės, duke ia pamundėsuar popullit tė jetė subjekt dhe duke shkelur ēdo logjikė tė politikės. Lėvizja Vetėvendosje! dhe Albin Kurti bėjnė thirrje pėr kthim te logjika e politikės, kthim te themeli i saj, sovraniteti. Sovraniteti ėshtė aktual, nuk ėshtė njė term abstrakt dhe i paprekshėm politiko-juridik, por ka tė bėjė me aktualitetin dhe pėrditėsinė e jetės sė njė populli. Kurti na kujton se sovranitetin e marrin tė mirėqenė kur e kemi, pėr tė nuk flasim fare, thuajse ai nuk ekziston, por ai shfaqet dhimbshėm pikėrisht atėherė kur mungon. Si nė rastin e Kosovės, ku ai ėshtė zgjidhja e problemeve me sistemin gjyqėsor, privatizimin dhe politikat publike, kodin telefonik, sistemin financiar dhe pjesėmarrjen nė financat ndėrkombėtare, shkrimin e historisė, pjesėmarrjen e sportistėve nė veprimtari ndėrkombėtare, etj (f. 83). Pėrkundėr atyre qė thonė se globalizimi (pavarėsisht se ēfarė kuptohet me kėtė) e gėrryen sovranitetin, ky i fundit ėshtė kusht pėr pjesėmarrje nė proceset globalizuese politike dhe ekonomike.
Rrėnja e problemit: Rambujeja
Sovraniteti i Kosovės mohohet nga Serbia, UNMIK-u, me bashkėpunimin e partive politike tė Kosovės dhe te kėta janė tė drejtuara shigjetat e Lėvizjes Vetėvendosje! Pika e lidhjes mes tyre ėshtė Marrėveshja e Rambujesė, nė mes sė luftės sė Kosovės, pikėrisht ajo qė i hapi rrugėn bombardimeve tė NATO-s. Dokumenti i Rambujesė u firmos nga katėr pėrfaqėsues tė politikės shqiptare nėn trysninė ndėrkombėtare dhe i dha ēėshtjes sė Kosovės njė status tė shkeljes sė drejtave njerėzore, sigurisht diēka e drejtė, por e pamjaftueshme, sepse tė drejtat kombėtare tė Kosovės si njė vend i kolonizuar nuk u morėn parasysh dhe Rambujeja njohu sovranitetin e Jugosllavisė mbi Kosovėn. Albini vėren se tani qė Jugosllavia nuk ekziston mė, fantazma e saj jeton me Rambujenė dhe regjimin e saj tė qeverisjes: “Dikur Kosova njihej pėrmes Jugosllavisė, sot Jugosllavia ka mbetur tė njihet pėrmes Kosovės” (po aty). Rambujeja nė pėrcaktimin qė i bėn Kosovės, nuk flet pėr popull, apo komb, por pėr bashkėsi kombėtare, duke zhvlerėsuar tė drejtėn pėr vetėvendosje. Nė vend tė koncepteve tė qytetarit, popullit kemi vetėm konceptin e bashkėsisė kombėtare apo nacionale (f. 35), pra pėrmes saj nė fakt ndodhi shkombėtarizimi i Kosovės. Kurti vėren nė mėnyrė tė hidhur: “Nė Rambuje shqiptarėt u pranuan si faktor pėr ta kryer defaktorizimin e vetes. Ky trend vazhdon edhe sot e kėsaj ditė. Konsiderohesh si subjekt atėherė kur duhet tė vendosėsh dhe pranosh tė jesh objekt” (f. 94-95).

sunshine
05-02-08, 12:20
Sistemi kolonial
Prej dokumentit tė Rambujesė dhe Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB rrodhi e ashtuquajtura Korniza Kushtetuese, e cila ėshtė njė kushtetutė e veēantė e llojit tė vet: ajo i shėrben legjimitetit tė pushtetit tė UNMIK-ut mbi Kosovėn, dhe nuk ėshtė bėrė pėr popullin, “pėr tė drejtat dhe interesat e tij” (f. 39), sikurse ndodh me kushtetutat klasike. UNMIK-u nuk e merr legjitimitetin, madje as formalisht, prej tė sunduarve dhe kjo pėr Lėvizjen Vetėvendosje! dhe Albin Kurtin do tė thotė vazhdim i sundimit kolonial mbi Kosovėn, nga ana e UNMIK-ut dhe, nėpėrmjet tij dhe e Serbisė. Edhe institucionet vetėqeverisėse nė kuadėr tė Kornizės Kushtetuese, qofshin kėto qeveria, kuvendi, komunat, Trupat Mbrojtėse tė Kosovės dhe Shėrbimi Policor i Kosovės janė pjesė e aparatit kolonial. Kurti ėshtė i prerė nė lidhje me kėtė:
"Administrimi ndėrkombėtar qė nuk ia njeh tė drejtėn pėr vetėvendosje dhe ia mohon atė popullit nė territorin qė e qeveris, paraqet administrim kolonial. Qeveria e tillė ėshtė represive. Institucionet vendase, mbi kėtė bazė dhe nė kėtė kuadėr, janė zgjatje e sundimit shtypės dhe dominimit tė tij" (f. 109).

Prandaj, thotė ai, ēėshtja qė shtrohet pėrpara Kosovės ėshtė dekolonizimi: “Nė Afrikė ka mbaruar procesi i dekolonizimit. Nė Evropė, ende jo. Pikėrisht pėr kėtė arsye, pėrveē vetėvendosjes sė jashtme, e qė ėshtė nė raport me Unionin Serbi-Mal i Zi [tani Serbi], neve na duhet edhe vetėvendosja e brendshme” (f. 158).
Vetėvendosja e brendshme, pra pėrfundimi i mandatit tė UNMIK-ut nevojitet edhe pėr faktin se pushteti i tij ėshtė absolut dhe nuk i bindet normave demokratike. Ai ėshtė jo demokratik nė mėnyrė tė dyfishtė: sė pari ai ėshtė njė piramidė autoritare dhe komandė nga lart poshtė, pa demokraci tė brendshme; sė dyti, ai i ėshtė mbivendosur popullit dhe nuk ka marrė pėlqimin e tij (f. 41). Nė njė artikull tė botuar nė qershor 2004, Kurti thotė se

"Situata nė Kosovė ėshtė e dominimit absolut tė kėsaj strukture mbi qytetarėt qė janė vetėm vėzhgues. Pikėrisht kjo marrėdhėnie nė mes tė pushtetit tė gjithfuqishėm dhe qytetarit tė pafuqishėm – pa tė drejtat qė i takojnė dhe me trajtimin vetėm si banor qė i bėhet – ėshtė ajo qė duhet tė problematizohet nė shoqėrinė tonė nė Kosovė. Ne jemi tė dominuar; ky ėshtė problemi dhe nga kėtu fillon zgjidhja" (fq. 12).

Sundimi i UNMIK-ut pėrveē se jodemokratik ėshtė i papėrgjegjshėm dhe i paprekshėm. Zyrtarėt e tij janė tė pėrkohshėm, sepse mandati i UNMIK-ut rinovohet ēdo vit. Mirėpo vendimet qė marrin ata nuk janė aspak tė pėrkohshme, siē do ta shpjegojmė edhe mė poshtė. Vendimet e tij kanė atributet e vendimeve tė sovranit, tė njė sovrani qė nuk ėshtė i tillė. UNMIK-u vepron si regjent i njė sovrani qė qėllimisht nuk specifikohet, qė mungon. Prandaj flitet pėr “status tė papėrcaktuar tė Kosovės”, qė tė pengohet kthimi i sovranit nominal, Serbisė, por edhe tė pengohet zgjimi i sovranit popull nė Kosovė dhe tė jetėsohet sundimi i UNMIK-ut. Zyrtarėt e UNMIK-ut marrin vendime qė nuk i prekin ata, sepse ata si ndėrkombėtarė qė janė, nuk mendojnė tė jetojnė vetė nė Kosovė dhe tė pėrjetojnė vendimet qė kanė marrė vetė. Prandaj ata nuk i japin llogari popullit pėr veprimet e veta. Paprekshmėria e tyre del e qartė nga vetė gjyqi qė po zhvillohet kundėr Albin Kurtit. Ky i fundit nuk e pranon legjimitetin e sistemit juridik tė tanishėm nė Kosovė, sepse ai nuk ėshtė i pavarur nga UNMIK-u. Nė mėnyrė paradoksale UNMIK-u ėshtė pala e dėmtuar, pala akuzuese dhe pala gjykuese nė procesin kundėr Kurtit, sepse gjyqtarėt ia kanė bėrė betimin pikėrisht UNMIKU-t. Vendimi i tyre, cilido qoftė ai, nuk mund tė apelohet askund, sepse Kosova si territor josovran nuk mund tė aderojė nė Gjykatėn Evropiane pėr tė Drejta tė Njeriut nė Strasburg. Ndėrsa akoma Serbisė i njihen mandatet ndėrkombėtare tė ndalimit pėr banorėt e Kosovės, siē e kanė provuar disa herė nė kurriz tė tyre shqiptarė tė Kosovės kur kanė tentuar tė udhėtojnė jashtė vendit.
Kurti e ka cekur nė mėnyrė tė saktė racionalitetin e veprimeve tė UNMIK-ut: trajtimi i Kosovės si njė rast unik, pra sui generis, qė kėrkon zgjidhje sui generis. Kjo i ka dhėnė dorė tė lirė atij tė eksperimentojė me Kosovėn, sėrish nė mėnyrė tė papėrgjegjshme dhe i paprekur vetė. Kėshtu, “liria e eksperimentimit, e qė ėshtė liri e eksperimentuesit e i cili s’jemi ne, bėhet e pafundme” (f. 237). Trajtimi i Kosovės si rast unik nė llojin e vet, ėshtė pranuar edhe nga politikanėt e Kosovės, me argumentimin qė Kosova nuk duhet lidhur me rastet e tjera pėr shkėputje si Ēeēenia, Kurdistani, apo Tibeti, sepse kėshtu pranohet mė lehtė nga ndėrkombėtarėt pavarėsimi i saj. Pėrkundrazi, nė vend qė tė trajtohet si rast i kulluar i dekolonizimit, pra ku zbatohet parimi i vetėvendosjes, tani, nė emėr tė rastit unik kėrkohen zgjidhje nga mė tė ēuditshmet, “standarde para statusit”, bisedime tė drejtpėrdrejta midis xhelatit dhe viktimės dhe kėshtu me radhė. Kurti sėrish na kujton disa gjėra nė dukje tė rėndomta, por thelbėsore:

"Kur njė problem ėshtė unik, nuk themelohen parime pėr zgjidhjen e tij dhe asisoj i hapet rruga eksperimentimit. Eksperimentimi e ka tė zakonshėm dėshtimin. Provon njė herė, dy herė, tri herė derisa ta fitosh njė rezultat tė pėrdorshėm. UNMUIK-u i ngjan njė kolegjiumi shkencėtarėsh tė cilėt e kanė objektivizuar plotėsisht Kosovėn dhe popullin e saj. Ėshtė hasur njė problem qė ėshtė kategorizuar si unik dhe prandaj pėrvoja nuk na mėson asgjė...Shfaqen standarde tė ēuditshme partikulare dhe pėrjashtohen vlerat universale" (f. 25).

Prandaj, Lėvizja Vetėvendosje! bėn thirrje pėr vetėvendosje tė brendshme, nė lidhje me pushtetin e UNMIK-ut. Ndėrkaq kur nuk i leverdis, UNMIK-u pėr tė penguar vetėvendosjen nuk tutet qė ta trajtojė problemin e Kosovės si njė problem, zgjidhja e tė cilit ka pasoja planetare:
"Pasojat si parashikim kanė fituar prioritet ndaj vullnetit si subjektivitet. Statusi politik i Kosovės ėshtė shndėrruar nė problem unik gjeostrategjik, nė problem tė madh sa bota, pėr zgjidhjen e tė cilit duhet tė kujdesemi madje se ēfarė mund tė ngjajė nė Kinė dhe Rusi...Kėsisoj, statusi politik i Kosovės e ka humbur dimensionin autokton dhe njerėzor. Dhe kjo humbje ėshtė e institucionalizuar dhe e strukturuar" (f. 21).

Kundėr kėsaj Kurti shprehet me vendosmėri: “Kosova nuk ėshtė rast unik qė ka nevojė pėr eksperimente, por ėshtė rast klasik i njė vendi tė robėruar e popullit tė shtypur, qė ka nevojė pėr zgjidhje klasike: lirinė e popullit, pranimin e vullnetit tė popullit” (f. 26).

sunshine
05-02-08, 12:21
Pavarėsia pa brendi
Politikat e ndjekura nga UNMIK-u, por edhe Pakoja “shpėtimtare” e Ahtisarit nė rastin mė tė keq pėrgatisin kthimin e Serbisė nė Kosovė dhe nė rastin mė tė mirė e zhveshin njė Kosovė tė pavarur prej sovranitetit. E thėnė ndryshe, e zbrazin pavarėsinė nga pėrmbajtja, duke e lėnė vetėm si lėvozhgė. Si ndodh kjo? Shkrimet e Albin Kurtit e shpjegojnė mjaft qartė (pėr ata qė duan tė kuptojnė, sigurisht!). Sė pari, praktikat qeverisėse tė UNMIK-ut e kanė pranuar ndarjen e Mitrovicės dhe veriun e Kosovės nga pjesa tjetėr e vendit. Kėshtu, “qyteti i ndarė ėshtė normuar. Ai ėshtė referencė dhe preferencė” (f. 47). Kurti i zhvlerėson zotimet e UNMIK-ut dhe KFOR-it pėr luftėn kundėr kriminalitetit pėr sa kohė qė kriminelėt e organizuar, tė ashtuquajturit “Rojet e Urės”, janė tė paprekshėm. Po kėshtu ai i ironizon dhe i akuzon politikanėt shqiptarė qė thonė se nuk do ta lejojnė ndarjen e Mitrovicės: “Nė fakt, nuk ėshtė ēėshtja se si tė mos ndahet Mitrovica dhe veriu i Kosovės, por si tė bashkohen ato duke qenė se janė tė ndara” (po aty).
Sė dyti decentralizimi e ndan Kosovėn nė linja etnike dhe e pamundėson efektshmėrinė e ēdo pavarėsie qė mund tė ketė nė tė ardhmen. Shtimi dhe zmadhimi i atyre qė hapur cilėsohen si komuna serbe nė Kosovė, nė fakt do ta shkatėrrojė edhe shumetnicitetin qė UNMIK-u dhe Pakoja e Ahtisarit pretendojnė se e mbrojnė, sepse shqiptarėt do tė kundėrshtojnė pėrfshirjen nė to si pakicė etnike brenda komunave me shumicė serbe, qė nė fakt do tė jenė nėn kontrollin e drejtpėrdrejtė tė Beogradit. Jo pa qėllim 3/4 e Pakos u kushtohet decentralizimit.
Sė treti, manastiret dhe kishat ortodokse, me territore qindra hektarėshe rrotull tyre, sipas Pakos sė Ahtisarit, do tė kenė status tė veēantė, “ekstraterritorial”. Ekstraterritorialiteti ėshtė fitore e rėndėsishme e Serbisė, sepse pranohet qė objektet ortodokse tė kultit janė “serbe”, pra shqiptarėt janė njė realitet jashtė tyre, nuk kanė pjesė nė to, pėrkundrazi fajėsohen si dhunues tė tyre. Shqiptarėve u rrėmbehet historia dhe trashėgimia kulturore e tyrja, duke u paraqitur si (vetėm) serbe. Pėrveē etnizimit, nė kėtė mėnyrė kryhet edhe fetarizimi i Kosovės, kur nė fakt lufta e Kosovės nuk kishte aspak njė natyrė fetare (f. 231-233). Pakoja e Ahtisarit pėrgatit boshnjakėzimin e Kosovės. Tragjik ėshtė fakti se “duke pėrvetėsuar tė kaluarėn e Kosovės, Serbia sulmon edhe njerėzit ende tė palindur nė Kosovė, edhe brezat qė do tė vijnė. Uzurpimi i historisė ėshtė edhe uzurpimi i sė ardhmes” (f. 187).
Sė fundi, praktika e tanishme e UNMIK-ut e mohimit tė sovranitetit, do tė vazhdohet nga Pakoja e Ahtisarit. Ajo i mohon Kosovės “sė pavarur” ushtrinė, ministrinė e jashtme dhe pėrfaqėsitė diplomatike nėpėr botė dhe ulėsen nė OKB. Sėrish vendimet themelore do tė jenė nė duart e tė huajve: “Misioni Civil Ndėrkombėtar do tė jetė njė oligarki neokolonialiste” (f. 320-321). Midis tė tjerash ai do tė kujdeset qė Kosova tė paguajė borxhet e jashtme. Vini re paradoksin: Kosova pa qenė akoma shtet sovran, pa iu paguar asaj dėmet njerėzore dhe materiale tė shkaktuara nga Serbia, pa pasur nėn zotėrim tė plotė burimet e veta tė zhvillimit, duhet tė fillojė tė paguajė borxhet! Vetėm pėr kėtė lejohet qė ajo tė ketė pėrfaqėsim ndėrkombėtar. Kosova vepron si subjekt nė arenėn ndėrkombėtare vetėm kur paguan borxhet dhe pėrsėri i mohohet statusi i sovranit. Prandaj Kurti e quan Pakon e Ahtisarit si “pako tė Pandorės” (po aty). Statusi i kolonisė vazhdon akoma: “Autonomia e Kushtetutės sė vitit 1974 ishte bėrė pikėrisht qė tė mos bėhej republika. Pakoja e Ahtisarit ėshtė ofruar pikėrisht qė tė mos bėhet pavarėsia. Ajo Serbisė ia ndėrton mundėsinė e pamundėsimit tė pavarėsisė sė Kosovės” (f. 327).
Shqiptarėt presin pavarėsinė e Kosovės. “Pavarėsia” ėshtė fjala kyēe dhe atyre pikėrisht ajo do t’u jepet, d.m.th. fjala. Arsyeja ėshtė sepse, siē e shpreh Kurti, “kjo fjalė ėshtė fiksim psikologjik kolektiv i shqiptarėve...[ndėrkombėtarėt] ofrojnė simbolikė, sepse edhe ashtu politikanėt shqiptarė ua kanė dėshmuar ndėrkombėtarėve se vetėm simbole duan” (f. 83). Por ndėrkombėtarėt nuk mjaftohen me kaq, ata edhe simbolikėn nuk ua lejojnė lehtė shqiptarėve, sepse “rikthimi propagandistik i pavarėsisė [bėhet] pėrmes mbiemrave qė e kontestojnė...: pavarėsi e kushtėzuar, pavarėsi pa sovranitet, pavarėsi me sovranitet tė kufizuar, pavarėsi e mbikėqyrur etj.” (f. 5).

Shėrbėtorė dhe bashkėfajtorė
Nė kėtė sistem cili ėshtė roli i politikanėve shqiptarė dhe i institucioneve tė qeverisjes? Ai i shėrbėtorėve tė kolonizatorėve. Kujtojmė se parti politike tė shqiptarėve kishte edhe nėn regjimin shtypės tė Millosheviēit, ato kryenin votime, madje nuk e pushuan ekzistencėn e tyre as gjatė luftės. Kosova e pushtuar kishte njė president, paēka se qeverinė e kishte nė mėrgim. Cili ishte kumti, programi politik qė atėherė jepnin politikanėt? “Fjalia kryesore me tė cilin politikanėt kryesorė atėbotė i drejtoheshin popullit ishte: ‘Mos bini nė provokime!’ Dhuna dhe terrori i Serbisė reduktoheshin nė provokim nė tė cilin populli nuk duhej tė binte” (f. 208).
Edhe nėn UNMIK-un ka kuvend, qeveri, zgjedhje, parti, president, por tė gjitha kėto sė bashku janė tė pazotė t’i japin pavarėsi dhe sovranitet vendit, tė ndalin copėtimin territorial. Dhe meqenėse janė tė pazotė pėr ta bėrė kėtė, ēfarė bėjnė? Me dėshirė e entuziazėm bėhen pjesėmarrės tė defaktorizimit tė Kosovės. Partitė ekzistojnė, zgjedhje kryhen, kuvendi mblidhet, nxjerr ligje, qė mė pas rishikohen dhe anulohen nga Pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut. Qytetarėt marrin pjesė nė zgjedhje pėr tė legjitimuar sistemin (f. 40) Qeveria pret qė kompetencat t’i kalohen asaj nga UNMIK-u dhe ministrat nuk punojnė dot pa kėshilltarėt e huaj. Cili ėshtė projekti i politikanėve tė Kosovės? Kurti e jep si mė poshtė:

"Pavarėsia e Kosovės ėshtė njė ēėshtje e kryer. Kalimi i kohės e sjell atė vetiu. Krejt ēfarė duhet tė bėjmė ėshtė tė presim sa tė kalojė kjo kohė e nevojshme. Pra, tė kemi durim, tė jemi tė sjellshėm dhe tolerantė. Tė mos trazojmė gjendjen dhe tė destabilizojmė situatėn. Ēdo gjė ėshtė nė rregull, ēdo gjė ėshtė nė rregull. Edhe pak e do tė jetė gati. Nėse lėvizim, nėse ngrihemi, kjo veē sa do tė shkaktojė pėrkeqėsime, do ta zmbrapsė tė ardhmen tonė tė ndritshme nė Kosovėn e pavarur e tė integruar nė strukturat evropiane dhe veri-atlantike…Nuk duhet tė veprojmė" (f. 159; theksi ynė).

Ata zotohen se nuk do tė negociojnė statusin e Kosovės me Serbinė, pikėrisht kur janė duke e bėrė kėtė gjė. Ata propagandojnė mbi shpėtimin qė do tė sjellė Pakoja e Ahtisarit, pa e vrarė mendjen mbi problemet qė do tė dalin pėr zbatimin e saj dhe prej zbatimit tė saj. Mjafton qė ata tė jenė sėrish nė majė tė pushtetit dhe tė privilegjeve tė tij: “Nuk ėshtė ekipi negociator mjet pėr Kosovėn. Kosova ėshtė mjet pėr ekipin negociator” (f. 166). Ata nuk duan kundėrshtimin e sistemit nė tė cilin janė ata ndėr pėrfituesit, prandaj dhe e ruajnė atė. Prandaj Kurti njėsitė speciale tė SHPK qė u pėrdorėn pėr shpėrndarjen e tubimeve tė Lėvizjes Vetėvendosje! i quan “Shėrbimi Puthadorės i Kolonizatorėve” (f. 250).
Vegla tė Beogradit
Po sjellja e serbėve tė Kosovės si interpretohet nė kėtė prizėm? Ata e kanė lejuar veten tė jenė vegla tė Beogradit dhe kanė hequr dorė nga tė drejtat qė si pakicė do tė kishin nė shtetin e pavarur tė Kosovės. Prandaj thotė, Kurti, ata nuk bashkėpunojnė edhe sikur t’u jepet gjysma e ministrive nė qeveritė e UNMIK/Kosovės.

Ata nuk duan kompetenca, ata nuk duan tė drejta dhe liri. Ata duan territore. Ato i kanė dashur nė Kroaci dhe s’i kanė fituar; i kanė dashur nė Bosnjė dhe i kanė fituar; tani i duan nė Kosovė. Sėrish. Reduktimi i standardeve nė standardet pėr minoritete dhe reduktimi i gjendjes sė minoriteteve nė atė tė minoritetit serb, e tė cilėn gjė e ka bėrė UNMIK-u, u shkon shumė pėr shtati (f. 84).

Serbisė nuk u intereson aspak gjendja e tyre, por qė t’i pėrdorė pėr planet e saj tė copėzimit dhe gllabėrimit tė Kosovės. Serbia nuk e do Kosovės si tė tėrė, si dikur. Ajo do ta marrė, por me kufij tė brendshėm qė do tė shėnonin territoret serbe nė tė (f. 111). Prandaj i ka organizuar dhe dirigjuar deri tani serbėt e Kosovės. Prandaj serbėt e ikur nuk pranohen tė kthehen aty ku kanė shtėpitė dhe pronat, por nė komunat e reja “serbe”, diēka qė paraqet njė rikolonizim tė ri tė Kosovės (f. 144).

sunshine
05-02-08, 12:23
Zgjimi
Ēfarė duhet bėrė? Mungesa e lirisė ėshtė problemi dhe rifitimi i lirisė ėshtė pėrgjigja. Dhe pėr lirinė duhet vepruar, duhet flijuar:

"Ne s’jemi fajtorė pėr mungesėn e lirisė nė tė kaluarėn, por jemi e do tė jemi pėrgjegjės pėr vazhdimėsinė e mungesė sė saj nė tė ardhmen. Jemi pėrgjegjės edhe pėr ata qė ende s’kanė lindur. Ne po i sakrifikojmė ata duke mos sakrifikuar vetė; ne po i rrezikojmė ata nesėr duke mos rrezikuar vetė sot" (f. 110).

Lėvizja Vetėvendosje! kėrkon ndėrprerjen e negociatave, bllokimin e zbatimit tė Pakos Ahtisari, vendosjen e afateve tė largimit tė UNMIK-ut dhe mbajtjen e referendumit pėr pavarėsinė e Kosovės. Si do tė kryhen kėto? Sė pari me tė anė zgjimit tė popullit nga gjumi dhe ėndrrat me pavarėsi ku e kanė futur UNMIK-u dhe politikanėt partiakė. Kurti kėrkon jo mė pak se njė revolucion nė Kosovė dhe “nuk ka revolucion pa rilindje dhe s’ka rilindje pa besim nė forcat vetjake. Natyrisht qė kjo rilindje ėshtė popullore. Kurrsesi elitiste” (f. 135). Pra, kthim te populli dhe besim te faktorizimi i tij, sepse pikėrisht kėtė gjė pėrpiqen ta pengojnė: “kur populli ėshtė nė pyetje, populli ėshtė pėrgjigja” (f. 147). Fitimi i lirisė dhe i sovranitetit ėshtė parakushti dhe garancia e vetme pėr zhvillim dhe pėrparim: “Duhet tė jemi njė Republikė Demokratike, e jo njė administratė kolonialiste sikurse deri tani, jo njė monarki sikurse tani. Ky ėshtė kushti i pėrparimit, i lirisė drejt mirėqenies” (f. 158).
Ēfarė qėndrimi duhet mbajtur ndaj UNMIK-ut dhe institucioneve qė ushtrojnė qeverisjen brenda kornizės kushtetuese tė tij? “Mosbindja ėshtė akti i lirisė sot”, thotė Kurti dhe Lėvizja Vetvendosje! ka nisur fushatat e saj pėr ta bindur popullin tė pengojė funksionimin e institucioneve robėruese pėrmes mosbindjes qytetare.
A ėshtė mosbindja qytetare kundėr UNMIK-ut lėvizje kundėr faktorit ndėrkombėtar? Sigurisht qė jo! Kurti e shpjegon se “kundėrshtimi i UNMIK-ut nuk ėshtė kundėrshtim i tėrė botės, e as i bashkėsisė ndėrkombėtare. Duke u munduar tė paraqitet si bashkėsia ndėrkombėtare, UNMIK-u e ka dėmtuar shumė atė” (f. 59). UNMIK-u e ka izoluar Kosovėn nga bota (f. 93). Kundėrshtimi i UNMIK-ut bėhet pikėrisht nė emėr tė vlerave tė bashkėsisė ndėrkombėtare:

"Administratorėt e UNMIK-ut nėpėr vendet e tyre gėzojnė tė drejtat qė ua mohojnė vendasve nė Kosovė. Lėvizja Vetėvendosje! e lufton UNMIK-un nė emėr tė vlerave tė OKB-sė; e kundėrshton administratėn nė emėr tė vlerave demokratike tė vendeve prej nga vijnė administratorėt. Po keshtu i ka ndodhur ēdo lėvizjeje dekolonizuese. Kolonizimi s’tė bėn dot me shtet, s’tė ofron dot mirėqenie. Dekolonizimi ėshtė parakusht pėr to" (f. 118).

Mosbindja qytetare e popullit tė Kosovės a do tė fitojė aleatė ndėrkombėtarė? Sigurisht qė po! Por mė parė vetė populli duhet tė jetė popull. Ai nuk duhet ta varė shpresėn te ndėrkombėtarėt. Pafuqia e tij ėshtė argument pėr tė kundėrtėn:
"E qartė se nuk jemi tė mėdhenj e tė fortė, por saktėsisht pėr kėtė arsye nuk duhet qė t’ia lejojmė vetes komoditetin pėr t’u mbėshtetur tėrėsisht nė fuqitė e mėdha. Sepse fuqitė e mėdha pėr interesa edhe mė tė mėdha do tė na sakrifikojnė neve" (f. 43).

Pa u bėrė populli faktor i fuqishėm, as ndihma e ndėrkombėtarėve nuk vjen, sepse kush ėshtė ai qė kėrkon tė lidhet me mė tė dobėtin? Sa kohė qė populli nė Kosovė nuk ėshtė faktor, por e pret lirinė nga tė tjerėt, zėri i Serbisė do tė dėgjohet mė shumė. Nuk bėn qė data shpallja e pavarėsisė, madje edhe asaj pavarėsie pa pėrmbajtje qė premton Pakoja e Ahtisarit, tė kushtėzohet nga zgjedhjet elektorale nė Serbi. Kjo ndodh kur populli nuk ėshtė faktor dhe nuk e pyet kush.
Zėri i Albinit duhet dėgjuar, libri i tij duhet lexuar, Lėvizja Vetėvendosje! duhet pėrkrahur me tė gjitha mėnyrat, sepse pėrpiqen pėr bėrjen e popullit dhe pėr ēėshtjen kombėtare shqiptare. Pėrmes tyre vjen zgjimi dhe ndėrgjegjėsimi pėr tė gjithė shqiptarėt qė tė mos kalojnė njė shekull tjetėr tė pėrgjumur.

3-4 shkurt 2008

luan_i
05-02-08, 12:24
Letra e Ndėrkombėtares sė Rezistuesve tė LuftėsPĖRNDJEKJA E ALBIN KURTIT ĖSHTĖ E MOTIVUAR POLITIKISHT…!


Shkruan: Howard CLARK *

Mė 01. II. 2008Mė 5 shkurt, nė Prishtinė (Kosovė), aktivisti i padhunshėm, Albin Kurti, del nė seancėn e pestė dėgjimore tė gjykimit, ku ai akuzohet pėr ‘pėrpjekje pėr tė shkaktuar rrezik tė pėrgjithshėm dhe/ose shkatėrrim tė gjėrė tė pronės’, pengim tė personave zyrtar nė kryerjen e detyrave tė tyre dhe nxitje tė popullit pėr ta thyer kordonin policor. Albini aktualisht po mbahet nė burg nė paraburgim deri nė pėrfundim tė gjykimit dhe ėshtė klasifikuar si i burgosur i Kategorisė A – i burgosur qė paraqet shkallė tė lartė rreziku – meqė nuk mori pjesė vullnetarisht nė seancėn e fundit gjyqėsore pėr shkak tė mosnjohjes parimore nga ana e tij tė sistemit tė UNMIK-ut nė Kosovė.


Ndėrkombėtarja e Rezistuesve tė Luftės (War Resisters' International WRI) – njė rrjet pacifist ndėrkombėtar qė angazhohet pėr format e padhunshme tė veprimit dhe ka 82 degė nė 42 shtete – e konsideron pėrndjekjen e Albin Kurtit si pėrpjekje tė motivuar politikisht pėr tė mos e lėnė tė qetė dhe pėr ta diskredituar njėrin prej kritikuesve mė tė zėshėm dhe mė kėmbėngulės tė administratės ndėrkombėtare nė Kosovė si dhe Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, themelimin e sė cilės e ndihmoi ai. Misionet e OKB-sė janė gjoja tė rrepta nė pėrpjekjet e tyre pėr t’i respektuar standardet ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut dhe nė sigurimin e modelit tė qeverisjes sė mirė. Nė vend tė kėsaj, UNMIK-u – Misioni i Pėrkohshėm i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė – ėshtė dėshmuar tė jetė i papėrgjegjshėm dhe – pėrballė pluralizmit dhe padėgjueshmėrisė qytetare – thjesht autoritar nė mosrespektimin e procesit ligjor.


Kjo seancė dėgjimore mbahet pothuajse njė vit pas ngjarjeve pėrkatėse tė 10 shkurtit, kur policia e UNMIK-ut shtiu me plumba tė gomės kundėr njė demonstrate tė paarmatosur, e cila po bėnte thirrje pėr tė drejtėn pėr vetėvendosje, duke i vrarė dy vetė dhe duke i lėnduar edhe mbi 80 tė tjerė. Edhe pse shefi i policisė sė UNMIK-ut u detyrua tė jepte doreheqje pas kėsaj, njėsiti pėrkatės i policisė ėshtė kthyer nė Rumani, ku nuk janė zhvilluar kurrfarė hetimesh tė metutjeshme. Ndėrkohė, Albin Kurti ėshtė burgosur menjėherė dhe ėshtė mbajtur nė paraburgim deri nė korrik, kur i ėshtė caktuar masa e arrestit shtėpiak, e cila mė nė fund ėshtė hequr mė 19 dhjetor 2007.


Pėrndjekja e Albin Kurtit ėshtė kritikuar nė mėnyrė tė detajuar nga ana e Amnesty International dhe Federata Ndėrkombėtare e Helsinkit. Pėrveēse ka qenė i burgosur dhe nė disa raste nuk i ėshtė lejuar tė flasė me mediat apo tė takohet me vizitorėt ndėrkombėtarė tė tė drejtave tė njeriut, Albin Kurti u ėshtė nėnshtruar deklaratave tė pėrsėrituara degraduese nga ana e zyrtarėve tė UNMIK-ut. Avokati i emėruar nga ana e UNMIK-ut si avokat i tij mbrojtės nė dy seanca gjyqėsore, ka qenė njėri qė kishtė dhėnė deklarata pėr mediat nė tė cilat e akuzonte Albin Kurtin. Ai mė nė fund u shkarkua nga detyra mė 30 janar nė bazė tė provave qė gjyqit i ishin paraqitur mė 4 dhjetor por atėbotė ishin injoruar.


WRI ka mbajtur kontakt me Albin Kurtin qė nga viti 1997, kur si udhėheqės i studentėve ai ishte avokati mė i shquar i lėvizjes sė padhunshme pėr realizimin e tė drejtės pėr arsimim tė duhur nė Kosovė. Mė pas, si i punėsuar nė zyren e Adem Demaēit, zėdhėnėsit politik tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Albini u angazhua pėr lirimin e tė burgosurve tė ndryshėm tė marrė nga UĒK-ja. I burgosur nga ana e regjimit tė Milosheviqit gjatė bombardimeve tė NATO-s, Albini ishte nė burg deri nė dhjetor tė vitit 2001. Qė nga lirimi i tij, Albini i ka kritikuar institucionet e ndryshme nė Kosovė pėr korrupsion, i ka refuzuar ftesat pėr anėtarėsim nė parti politike dhe ka zhvilluar fushatė qė t’u dėgjohet zėri familjeve – tė tė gjitha etniteteve – tė cilat nuk dinė pėr fatin e tė dashurve tė tyre qė nuk i kanė parė qė nga lufta.


Kjo nuk ėshtė hera e parė gjatė periudhės sė UNMIK-ut qė ėshtė parė si e nevojshme kundėrpėrgjigjia e policisė ndaj demonstratave tė padhunshme. Zyra e Ombudspersonit nė Kosovė ka pasur rast ta kritikojė dhunėn e tepruar tė policisė kundėr protestimit ulur dhe veprimeve tė padėgjueshmėrisė qytetare tė organizuara nga Albin Kurti dhe kolegėt e tij tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!. Kėto demonstrata gjithnjė kanė qenė qartazi tė pėrqėndruara ndaj politikave tė fuqive–nė–fuqi – pra, tė UNMIK-ut dhe Institucioneve tė Pėrkohshme tė Vetėqeverisjes, tė themeluara nėn patronatin e UNMIK-ut. Kėto protesta kurrė nuk e kanė pasur pikėsynim nxitjen e urrejtjes etnike – pėrkundrazi.


Vetė Albini gjithnjė ka bėrė dallim me kujdes mes popullit serb si tėrėsi dhe projekteve kriminale politike tė disa udhėheqėsve politik serb. Ai ka folur pėr pajtim dhe kundėr urrejtjes etnike. Megjithatė, si shumė shqiptarė tė Kosovės, ai fuqishėm beson se Kosova ka tė drejtė pėr vetėvendosje dhe nėse vetėvendosja e tillė nuk i respekton tė drejtat e njeriut tė tė gjithė qytetarėve tė saj, ne jemi tė bindur se Albin Kurti do tė jetė nė ballė tė atyre tė cilėt protestojnė dhe synojnė ta mbrojnė kėdo qė i kanoset rreziku.


WRI bėn thirrje qė t’i jipet fund pėrndjekjes sė Albin Kurtit dhe tė tregohet respekt nga ana e UNMIK-ut pėr kritikuesit e tij brenda Kosovės, pėrfshirė kėtu edhe kritikuesit jashtėparlamentarė qė janė tė gatshėm pėr ta zbatuar padėgjueshmėrinė qytetare.· Autori ėshtė Kryesues i Ndėrkombėtares sė Rezistuesve tė Luftės, nėnshkruar nė emėr tė Kėshillit Drejtues tė Organizatės Ndėrkombėtare tė Rezistuesve tė Luftės

Guri i madh
05-02-08, 16:00
Shpallja e Hashim Thaēit
http://web.ukonline.co.uk/shkupi/kosova/prishtina_files/hashim_thaci_albin_kurti.jpg

Guri i madh
05-02-08, 16:04
Do ta shpallin apo nuk do ta shpallin? Kėshtu pyesnin njerėzit njėri-tjetrin para zgjedhjeve tė 17 nėntorit. Shpalljen e pavarėsisė menjėherė pas 10 dhjetorit e besonin posaēėrisht ata qė u besonin premtimeve tė politikanėve nė fushatė. Mirėpo, lehtas e qetas, e ashtuquajtura ‘shpallje e njėanshme e pavarėsisė’ u shndėrrua nė ‘shpallje tė koordinuar tė pavarėsisė’. Brukseli ia tėrhoqi veshin Thaēit ende pa u bėrė kryeministėr. Mund tė merret me mend se ēka do t’i bėjnė kur tė bėhet kryeministėr! I thanė se tash duhet tė jetė i kujdesshėm meqė nuk ėshtė mė nė opozitė. Pra, Thaēit i treguan se ngjitja lart nė pushtet nuk ėshtė edhe liri mė e madhe pėr pushtet. Sistemi politik nė Kosovė – nė tė cilin UNMIK-u iu ka dhėnė pushtet ca vendasve pėr tė sunduar mė lehtė dhe jo pėr tė sunduar mė pak – e imponon njė gjė tė tillė. Mirėpo, UNMIK-u, thjesht, nuk do opozitė as pėrfundi vetes. Pėr shkak se koalicioni LDK-AAK ishte i dobėt, UNMIK-u e krijoi Grupin Negociator (e jo aq pse duhej negociuar me Serbinė). Pėr tė njėjtėn arsye, qė tė mos ketė opozitė, tash UNMIK-u do qė ta sajojė koalicionin PDK-LDK. Ky koalicion nuk ėshtė pasojė e rezultatit tė zgjedhjeve por vetė arsyeja e mbajtjes sė zgjedhjeve. Agim Ēeku ishte kryeministėr i dobėt nė njė qeveri tė dobėt. Hashim Thaēin duan ta bėjnė kryeministėr tė fuqishėm nė njė qeveri tė fuqishme. Pėrderisa Ibrahim Rugova ishte i gatshėm tė jepte gjithēka vetėm qė tė mbetej president, Hashim Thaēi jep gjithēka vetėm qė tė bėhet kryeministėr. Nė Kosovė nuk ėshtė me rėndėsi qė tė bėhesh kryeministėr. Me rėndėsi ėshtė qė tė keshė dėshirė tė bėhesh kryeministėr. Pastaj, UNMIK-u dhe ca zyra ndėrkombėtare ta menaxhojnė dėshirėn, duke e vonuar plotėsimin e saj. Ndėrkohė, ti ua plotėson atyre dėshirat. Hashim Thaēin e shfrytėzuan mu kėshtu ende pa e bėrė kryeministėr. Ama, ky shfrytėzim gjithsesi do tė harrohet. Sa tė jetė Thaēi kryeministėr, ai shfrytėzimin e vėrtetė gjithmonė do ta ketė pėrpara, deri nė ditėn kur do tė bėhet i pashfrytėzueshėm. Tani, mė kėto zgjedhjet e 17 nėntorit, Thaēi ka fituar relativisht qė tė humbasė absolutisht mė vonė (e qė sėrish ėshtė shumė mė herėt sesa qė ai mendon).

Mirėpo, pėr ēka do ta shfrytėzojnė? Pse i duhet Hashim Thaēi UNMIK-ut? Pse i nevojitet atij mu nė kėtė kohė? Qė tė gjithė tashmė e kanė tė qartė se nuk ka trysni ndėrkombėtare mbi Serbinė qė ajo ta pranojė pavarėsinė e Kosovės. Presioni ėshtė mbi Prishtinėn. Politikanėt e Prishtinės do tė cyten e shtrydhen qė tė pranojnė marrėveshje kompromisi me Serbinė. Aq shumė koncesione i janė bėrė Serbisė nga ana e Grupit Negociator saqė tash besohet se mund tė bėhet edhe kompromisi pėrfundimtar. Siē dihet, Kuvendi i Kosovės e pranoi Pakon e Ahtisaarit, ndėrkaq Serbia s’ka lėvizur asnjėherė pėr asgjė nga pozicionet fillestare. E, qėllimi i Pakos sė Ahtisaarit ishte vendosja e themeleve pėr ndarjen e brendshme tė Kosovės, kurse efekti kryesor i kėsaj Pakoje ishte shkatėrrimi i pavarėsisė sė plotė si kėrkesė e shqiptarėve tė Kosovės. Tash, Hashim Thaēi duhet tė jetė garantuesi i kurorėzimit tė punės dyvjeēare tė Grupit Negociator, garantuesi i zyrtarizimit tė varėsisė mė tė re tė Kosovės nga Serbia. Nė vijim tė kėtyre negociatave, Serbia jo vetėm qė s’do tė lėshojė pe, por ajo as qė ka pse tė lėshojė pe. Ajo po fiton duke mos lėshuar pe (siē edhe ngjan zakonisht nė politikė). Faktorėt e rėndėsishėm ndėrkombėtar, Serbinė e konsiderojnė njė vend demokratik andaj nuk duan tė lejojnė shkėputjen e Kosovės prej saj. Nė fakt, Serbinė e bėn demokratike pikėrisht pėlqimi pėr shkėputjen dhe pavarėsimin e Kosovės. Mirėpo, Koshtunica dhe zyrtarėt e tjerė tė lartė tė Serbisė nuk e bėjnė njė gjė tė tillė. Nė tė vėrtetė, ka vetėm njė mėnyrė paqėsore se si Koshtunica do tė pajtohej me pavarėsimin e Kosovės (dhe kjo pa veriun dhe pa Luginėn e Preshevės). Vetėm dhe vetėm nėse nė shkėmbim pėr shkėputjen e Kosovės Koshtunica e fiton Republikėn Serbe nė Bosnje. Nė korrik tė vitit 2007, Koshtunica pat theksuar disa herė radhazi qė nuk mund tė lejojė pavarėsimin e Kosovės meqė kjo do tė thoshte humbje e 15% tė territorit tė Serbisė. Me kėtė deklaratė Koshtunica ka treguar se ai e sheh Kosovėn vetėm si territor dhe se ky territor ėshtė i Serbisė. Edhe mė e rėndėsishme se kjo, ai ka nėnkuptuar se, nė fund tė fundit, pėr humbjen e Kosovės, Serbia do tė duhej tė kompensohet territorialisht, e jo me anėtarėsime tė pėrshpejtuara nė BE e NATO. Koshtunica nuk pranon kurrfarė kompensimi joterritorial pėr Kosovėn. Territori vazhdon tė jetė kategoria kryesore e politikės sė Serbisė dhe Koshtunica e ka ndėrmend Republikėn Serbe nė Bosnje kur flet nė kėtė mėnyrė pėr Kosovėn. E gjithė kjo mundėsohet e ndėrlidhet edhe me paradigmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr stabilitet rajonal: Bosnja dhe Kosova konsiderohet se i pėrkasin tė njėjtit rajon.

Megjithėkėtė, le tė kthehemi nė Kosovė dhe te pyetja qė akoma nuk ėshtė zhvlerėsuar tėrėsisht: do ta shpallin apo nuk do ta shpallin pavarėsinė? Nuk do ta shpallin, sidomos jo menjėherė pas 10 dhjetorit. Sepse tanimė thanė qė pas 10 dhjetorit (nė vend tė shpalljes) do ta caktojnė datėn kur do ta shpallin. Dhe, pėr shkak se vetėm nga perspektiva e sotme ky 10 dhjetori mund tė duket interesant dhe joshės: sa mė afėr tij, aq mė i largėt ai. UNMIK-u dhe faktorė ndėrkombėtar qė e kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės, nuk do tė lejojnė qė t’i skadojė afati njė premtimi pa e shpikur paraprakisht njė premtim tė ri. Me 11 dhjetor njerėzit nuk do tė merren me mospėrmbushjen e premtimit tė vjetėr, por me shpresat pėr premtimin e ri. Do tė flitet pėr shuma marramendėse nė konferencėn e donatorėve (qė do tė mbahet nė mars 2008), pėr mision tė ‘vogėl’ tė BE-sė nė vend tė UNMIK-ut (nė prill 2008), pėr konferencė ndėrkombėtare pėr Kosovėn (nė qershor 2008) etj.etj. Por, edhe nėse krijohet njė trysni e madhe qė tė shpallet pavarėsia e Kosovės nga Kuvendi i ardhshėm i Kosovės, kjo s’do t’i sjellė gjė tė mirė Kosovės. Shpallja e pavarėsisė pa referendum dhe ushtri thjesht ėshtė kundėrproduktive. Njė kuvend qė e ka pranuar Pakon e Ahtisaarit, edhe nėse e shpall pavarėsinė diku nė vitin e ardhshėm, pas njė kohe do ta mund ta pranojė federatėn apo konfederatėn asimetrike me Serbinė. Pikėrisht referendumi si ushtrim i sė drejtės pėr vetėvendosje e sjell popullin nė proces politik, por, mbi tė gjitha, ai e kushtėzon ēfarėdo vendimi tė Kuvendit me verifikim te populli, pra me referendum tė sėrishėm. Nė anėn tjetėr, pavarėsia pa ushtri e mundėson skenarin e Bosnjes nga viti 1992. Ėshtė e kotė edhe nėse SHBA-tė e njohin pavarėsinė e Kosovės po qe se shqiptarėve tė Kosovės (apo TMK-sė nė veēanti) nuk i lejohet qė tė armatoset nga Shqipėria dhe ShBA-tė pėr tė mbrojtur veten prej sulmeve nga jashtė dhe brenda. SHBA-tė, mė 7 prill tė vitit 1992, e patėn njohur Bosnje e Hercegovinėn si shtet tė pavarur e sovran, por asaj iu vendos embargoja e armėve nga viti 1992 e deri nė vitin 1995. Milosheviqi i ndėrseu serbėt e Bosnjės duke ua vėnė nė shėrbim ushtrinė jugosllave dhe paramilitarėt nga Serbia. E dimė mirė se ēfarė ngjau atėbotė: pas humbjeve, vuajtjeve dhe dėmeve tė papara nė Evropėn e pas Luftės sė Dytė Botėrore, boshnjakėt u detyruan ta pranojnė edhe ndarjen e brendshme tė vendit tė tyre e qė rezultoi me Republikėn Serbe, njė krijesė kjo gjenocidale.

Ėshtė naive, e gabueshme dhe jashtėzakonisht e dėmshme tė mendohet se KFOR-i na mbron nga Serbia apo nga rebelimi i strukturave tė Serbisė nė Kosovė. Dėshmi kundėr besimit nė mbrojtjen qė na e bėn KFOR-i ėshtė tolerimi tetėvjeēar i strukturave tė Serbisė nė Kosovė, pėrfshirė kėtu edhe veriun e ndarė. Dėshmi tjetėr ėshtė edhe soditja qė KFOR-i i bėri spastrimit tė veriut tė Kosovės nga shqiptarėt nė shkurt tė vitit 2000. Shpalljet, e madje edhe njohjet, pa referendumin qė e fuqizon popullin dhe pėrderisa nuk na lejojnė tė kemi ushtrinė tonė veēsa do ta keqėsojnė gjendjen nė Kosovė. As Pakoja e Ahtisaarit nuk lejon referendum dhe as ushtri pėr Kosovėn. Kosova parashihet tė ketė vetėm FSK-nė, pra njėlloj xhandarmėrie me 2.500 pjesėtarė (me armatim tė lehtė dhe nėn kontroll tė NATO-s) e cila asisoj do tė jetė sė paku katėrfish mė e vogėl se policia. Ēfarė shteti i pavarur do tė jetė ajo Kosovė nė tė cilėn do tė ketė shumė mė tepėr policė sesa ushtarė?! Kosova e atillė do tė jetė e varur dhe pa sovranitet, me vullnet tė shkelur dhe pa kontroll mbi veten e saj: policėt e shumtė do tė jenė kėtu pėr ta shtypur popullin kurse ‘ushtarėt’ e paktė tė FSK-sė do tė jenė te kufijtė qė s’do tė mund t’i ruajnė. Shpallja eventuale e pavarėsisė sė Kosovės pa organizuar referendum qė e bėn popullin sovran dhe pa ushtri qė e mbron vendimin e popullit, e shndėrron Kosovėn nė njė Bosnje tė re. Atė lloj shpallje, jo vetėm qė e shfuqizon menjėherė PSSP-ja tė cilit i nėnshtrohet Kuvendi i Kosovės, por ajo vetėm sa do t’i shėrbejė strukturave tė Serbisė qė t’i formalizojnė enklavat anekėnd Kosovės si pjesė tė Serbisė. Shpallja e Thaēit nuk do ta bėnte Kosovėn tė pavarur nga Serbia por do t’i bėnte enklavat tė pavarura nga Kosova.

Mbase realiteti nė Kosovė po bėhet gjithnjė e mė cinik. Nė vitet e ‘90-ta, Hashim Thaēi u pat angazhuar nė UĒK meqė besonte se pavarėsia e shpallur e Ibrahim Rugovės ishte e kotė pa ushtri. Tash, Hashim Thaēi flet pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės pa e pasur ushtrinė tonė, ēarmatosjen e sė cilės e nėnshkroi ai vetė!

Guri i madh
06-02-08, 19:18
A P E L
___________________________
Shkunde njė cigėrrimė! Shkunde njė mesazh!
P R O T E S T O N G A SH T Ė P I A
Negociatorėt kanė faj pėr tė gjitha qė po ndodhin nė Kosovė, para dhe pas 10 shkurtit. Ata nuk po shqetėsohen pėr opinionet e qytetarėve dhe po sundojnė me idenė e grushtit tė fortė. Pothujae tė gjithė janė tė zhytur nė krim e nė korrupsion. Ata nuk po ju dėgjojnė as nuk po takohen me Juve. Protesto ose shprehi mendimet tua pėr vrasjet politike, burgosjet politike dhe pėr rrjedhėn e proceseve nė kėta numra tė mėposhtėm tė telefonave, cingėrro ose shkruaju mesazhe sa tė mundeni, qoftė edhe duke ua pamundėsuar shfrytėzimin e numrave tė tyre, ditėn dhe natėn. S’ėshtė mė Albin Kurti nė pyetje apo gjeneralėt e burgosur politikė, por Kosova dhe e ardhmja jonė. Ajo s’mund tė ndėrtohet duke vrarė apo zhdukur kundėrshtarė politikė! S’mund tė bėjmė demokraci duke shkelur rregullat bazė tė demokracisė! Kosova ėshtė i vetmi vend nė botė qė burgos kundėrshtarėt politikė dhe i vret nė protesta ata! Kėta e kanė premtuar pėr 14 ditė raportin e hetimeve pėr ngjarjet e 10 shkurtit! S’ėshtė askund! Vrasėsit janė tė lirė! Edhe kėta po kėshtu! Protesto nga shtėpia sot qė tė mos pėrgjaken rrugėt nesėr! SHKUNDE NJĖ CINGĖRRIMĖ! Mos ta ndin! SHKUNDE NJĖ MESAZH! Mos ta ndin! Kėta janė nė pushtet me votėn tuaj! Ke tė drejtė tė adresosh mendimin dhe apelin tėnd!
http://www.beepworld.de/memberdateien/members/pashtriku/Reklama/siglagunitetit.jpg (http://www.beepworld.de/members/pashtriku/alironialbinin.htm)
FATMIR SEJDIU: 044 550 717, 044 502 888 dhe 044 284444
AGIM ĒEKU: (044) 678 111
HASHIM THAĒI: 038 223 769 (fiks)
VETON SURROI- 044 540 098
SKĖNDER HYSENI, zėdhėnės i tyre: 044 550 000
Mos harroni numrin Tuaj nė “Epoka e re” 044 602 602. Nė kėtė numėr nėse doni mund tė shkruani se ēfarė u thatė kėtyre liderėve. S’kemi pse tė mbajmė fshehtė nga njėri-tjetri lidhur me procesin e Kosovės. Nėse kėta i ndėrrojnė numrat, ne do t’i botojmė tė tjerėt, numrate zyrave, tė ministrave, tė bashkėpunėtorėve tė tyre, tė tėrė administratės, tė tė gjitha partive politike, njerėzve tė tyre tė afėrm, ēdo adresė tė mundshme pėr zėrin tuaj. Dhjetėra mijėra apelet tuaja tė botuara nė “Epoka e re” qė nga 19 shkurti deri mė 9 mars, duhet tė dėgjohen! Kėta i kanė lexuar me llupė, me zemra lepujsh. Gazeta ka edhe ide tė tjera pėr ta bėrė zėrin tuaj qė tė dėgjohet. Liderėt e papėrgjegjshėm do tė pendohen fort rėndė! Do tė tregojmė mė shqip se kush janė kėta! Kysmet! (Muhamet Mavraj)
Kthehu ne fillim (http://www.beepworld.de/members/pashtriku/alironialbinin.htm)
________________
A P E L
PĖR LIRIMIN E ALBIN KURTIT
Apel pėr lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurve tjerė politikė nga burgjet e UNMIK-ut me moton:
Lirojini, menjėherė!
Ne qytetarėt e poshtėshėnuar kėrkojmė lirimin nga paraburgimi tė aktivistit politik Albin Kurti, i burgosur politik, dhe tė tė gjithė tė burgosurve politikė nė Kosovė. Ai dhe ata janė tė Kosovės dhe Kosova ka nevojė pėr ta! Lirojini! Menjėherė!
Bashkangjitju apelit. Dėrgo njė e-mail nė gazetėn “Epoka e re” me emrin, mbiemrin dhe profesionin tuaj, ose nėpėrmjet mesazhit nė numrin e telefonit(044) 602 602.
APELI VAZHDON ēdo ditė...Ata qė i futėn djemtė tanė nė burgje, po e shohin ēdo ditė ēfarė gabimi kanė bėrė!
JU LUTEMI SHUMĖ: Nėse shkruan nė email, mos shkruani edhe nė telefon, sepse na kushton shumė kohė pėr verifikimin e ēdo emri! Tregoji edhe njė shoku qė s’ka dėgjuar pėr apelin, ndoshta ka dėshirė tė na bashkėngjitet. Mjafton njė email nga ju nė epokaere_mm@hotmail. com dhe mm_epokaere@yahoo. com, ose njė mesazh i shkruar nė (044) 602 602. Apeli ėshtė gjithėnjerėzor, gjithėpopullor, prej nxėnėsve tė shkollave tė mesme (jo edhe tė fillores) e deri te mosha mė e vjetėr. Emri juaj do tė botohet nė gazetė. Nėse s’mund tė bėsh asnjėrėn nga kėto, shkruaje dikund njė grafit me emrin e Albin Kurtit ose tė idealit tė tij, vetėvendosjen pėr kėtė vend. Edhe ashtu lirohet Albini me shokė... Ke bėrė njė punė tė madhe kėshtu! Bėje, dhe thjesht, mos ta ndin!

Guri i madh
06-02-08, 19:22
EMRAT E NĖNSHKRUESVE TĖ PETICIONIT PĖR LIRIMIN E ALBIN KURTIT
1. Nexhmedin Spahiu, analist politik, profesor i shken. Polit.
2. Muhamet Mavraj, “ Epoka Group ” - koordinator
3. Driton Lajēi, profesor i UP-sė
4. Vesat Ademi - profesor, Suedi
5. Vjollca Boshnjaku, st. Kolegji “ Fama ”
6. Teuta Zyberaj, st.Kolegji “ Fama ”
7. Besnik Pula, profesor i Sociologjisė
8. Ardian Zejnaj, kandidat i shk.III, Shk.Pol., UP
9. Arieta Gashi, KMDLNJ, Lypjan
10. Remzie Zeqiraj, kapitene, TMK
11. Rrezeart Galica - Giqi, dizajner
12. Ali Ahmeti, inxhinier, Mitrovicė
13. Armenda Berani, st.kolegji “ Fama ”
14. Gezim MEKULI, (Mr. i shkenc.tė mediave, Retorikė
15. Elife Krasniqi, studente
16. Arsim Sinani, zėdhėnės i Un. tė Tetovės
17. Avni Makolli, Prishtinė
18. Xhemajl Avdyli, profesor, Prishtinė
19. Shkėmbim Krasniqi, dizajner
20. Rrahman Jasharaj, profesor, Pejė
21. Sali Beqiraj, profesor, Pejė
22. Rifat Sadikaj, gazetar, Burim
23. Iliaz Krasniqi, st.kolegji “ Fama ”
24. Tahir Veliu, biznismen
25. Hajrije Maksutaj,prof.e gjuhės frėnge
26. Mona Agrigoroaiei,Rumani
27. Liridon Ibėrdemaj, gazetar
28. Ibish Neziri, publicist,pėrkthyes dhe ndėrmjetėsues kulturor me qėndrim nė Buchs,Zvicėr
29. Nafiye Gaŗ, ish deputete e turqve ( “ Nuk ėshtė burgu pėr Albinin. Lirojeni, menjėherė! ” ) 30. Ramush Tahiri, politikolog
31. Skėnder Hajdari, Schaffhausen, Zvicėr
32. Rrustem Berisha, kėshilltar shkencor nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės
33. Sadri Fetiu, kėshilltar shkencor nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės
34. NUHI BYTYĒI, gazetar i RTK-sė (Redaksi e nderuar, Ideja e juaj ėshtė shumė e qėlluar. Tė lirohet Albini menjėherė! Ai nuk e ka vendin nė burgun e Kosovės. Ai i nevojitet popullit tė saj.
35. Besim Ajeti, Ekonomist i diplomuar, Prizren
36. Fetije Fetiu, profesoreshė e gjuhės dhe letėrsisė shqipe, Prishtinė, D3,II,15.
37. Majlinda Hajrullahu, Profesoreshė
38. Burim Zagragja, Udhėheqės i Ekipit tė kontabilistėve tė Telefonisė fikse
39. Sylejman Krasniqi, Inxhinier
40. Nexhmie Krasniqi, Amvise
41. Vetima Krasniqi, Nėpunėse
42. Agron Hamiti, Inxhinier
43. Teuta Hamiti-Avdiu, Pedagoge
44. Naim Paloj, Elektroteknik
45. Sahit Aliu, Elektroteknik
46. Skender Kostanica, Elektroteknik
47. Rexhep Krasniqi, zyrtar pėr informim/ Press Officer, Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės SH. A
48. Esat Avdyli, ish veprimtar i KMDLNJ...
49. Basri Kodra, inxh. i dip. i makinerisė
50. Refik Krivanjeva, teknik i makinerisė
51. Ismet Demolli
52. Basri Berisha - jurist, veprimtar i tė drejtave tė njeriut - Prishtinė
53. Avni Rrustemi, mėsimdhėnės
54. Atdhe Buja - Student
55. Nazmi Bajrami, Inxhinier
56. Sahit Morina, Elektroteknik
57. Nexhmije Mustafa, Elektroteknike
58. Nerimane Avdiu, Elektroteknike
59. Selvete Tahiri, Elektroteknike
60. Enver Dugolli ( “ Tė lirohet Albini, menjėherė! Nė fakt ky s ’ ėshtė dashur tė burgoset fare, aty e kanė vendin tė tjerėt ” )
61. Ibrahim Shala, Elektroteknik
62. Nexhmie Raēi, Elektroteknike
63. Hajrie Elashani, Elektroteknike
64. Drita Brumqaj, Elektroteknike
65. Naser Paloj, Elektroteknik
66. Bahrie Kostanica, Elektroteknike
67. Makfire Jasahnica, Elektroteknike
68. Isuf Bojku, Elektroteknik
69. Florim Grajqevci, Elektroteknik
70. Hajdin Bėrbatovci, Elektroteknik
71. Naim Krasniqi, Elektroteknik
72. Selim Cakaj, Zdrukthtar
73. Muhedin Muqolli, Zdrukthtar
74. Ragip Mehmeti, Axhystator
75. Fazli Grajqevci, Elektroteknik
76. Afrim Zeka, Elektroteknik
77. Hilmi Dedinca, Elektroteknik
78. Bastri Paloj, Elektroteknik
79. Sylejman Maloku, Elektroteknik
80. Nexhmedin Rafuna, Elektroteknik
81. Gani Krasniqi, Axhystatorė
82. Mirsade Shalaku, Elektroteknike
83. Nuhi Syla, Inxhinier
84. Sami Havolli, Inxhinier
85. Omer Zogiani, Axhystator
86. Mustafė Hasolli, Inxhinier
87. Gani Berisha, Elektricist
88. Idriz Hashani, Elektricist
89. Isuf Hasani, Elektricist
90. Aziz Ibrahimi, Elektricist
91. Nexhmi Mehmeti, Elektroteknik
92. Ahmet Berisha, Elektroteknik
93. Naser Hashani, Elektroteknik
94. Safete Berisha, Elektroteknik
95. Shefki Mjeku, Elektroteknik
96. Naim Paloja, Elektroteknik
97. Muhamet Gashi, Elektroteknik
98. Fehmi Gara, Elektroteknik
99. Jakup Mustafa, Elektroteknik
100. Sabit Kelani, Elektroteknik
101. Idriz Grajqevci, Elektroteknik
102. Haki Saraēi, Elektroteknik
103. Muharrem Shishani, Elektroteknik
104. Fatmire Krasniqi, Elektroteknik
105. Hafiz Hoti, Elektroteknik
106. Xhevahire Izmaku, Albanologe - Poete
107. Rabie Bala, gazetare
108. Xhemile Dehari, motėr medicinale
109. Ramadan Dedinca, Axhystator
110. Avni Dehari, mėsues i gjuhės dhe letėrsisė shqipe
111. Zeqir Halili
112. Jahja Tmava, Fotoreporter
113. Vjollca Aliu, perkthyese ne Agjencionin e Prokurimit Publik
114. Avni Xhekaj, student
115. Mr.Demė Fetaj - magjister i Letėrsisė Shqipe - Pėrgjegjės i Shėrbimit tė Studentėve tė Fakultetit tė Filologjisė

Guri i madh
06-02-08, 19:24
116. Naim Xhekaj, student
117. Xheladin Ujkani
118. Adnan Ahmeti, student
119. Musli Ahmeti, ish epror i UCK-se dhe ish epror i TMK-sė
120. Rifadie Ahmeti- arkiviste
121. Valoh Ahmeti- nxėnės
122. Mehmet Ahmeti- punėtor i shėndetėsisė
123. Xhevdet Ahmeti- PTK
124. Hajdin Ahmeti- Kryefamiljar
125. Emine Ahmeti- amvise
126. Mimoza Ahmeti- amvise
127. Bahrie Ahmeti-amvise
128. Ukshin Ahmeti- punėtor
129. Bedrie Ahmeti- amvise
130. Albulena Ahmeti- studente
131. Sylejman Ahmeti- punėtor
132. Kushtrim Ahmeti- nxėnės
133. Ali Ahmeti- punėtor
134. Elhame Ahmeti- amvise
135. Nexhmedin Ahmeti- punėetor
136. Blerim Ahmeti- student
137. Mimoza Ahmeti- nxėnėse
138. Fazli Ahmeti- Kryefamiljar
139. Gjemile Ahmeti- amvise
140. Fadil Ahmeti- punėtor nė Ujėsjellės
141. Shukrie Ahmeti- punetore, Shtypshkronjė
142. Ajshe Ahmeti- studente
143. Vjollca Ahmeti- nxėnėse
144. Xhevat Bislimi deputet dhe publicist
145. Fahredin Shehu, Shkrimtar, Aktivist pėr tė drejtat e njeriut
146. Orhan Bislimaj, orientalist, Prizren
147. Gani Baliu, zyrtar pėr kulturė nė KK tė Mitrovicės
148. Besim Hasani, veteran i luftės
149. Qamil Pajazitii, veteran i luftės
150. Remzush Demi, ekonomist
151. Ardian Salihaj, nxėnės
152. Kushtrim Pajaziti, student
153. Liridona Saliaj, nxėnėse
154. Vaxhid Rexhepi, Student
155. Sejdi Veseli, punėtorė
156. Festina Limani, nxėnėse
157. Fitore Hyseni, profesoreshė e Fizikės
158. Musa Demiri
159. Avni Islami profesor i Artit Figurativ
160. Abaz Hyseni, tregtar
161. Djellza Ejupi, arsimtare
162. Bekim Lumi, regjisor
163. Arlind Jerliu, student
164. Merita Preteni, lektore KK-Mitrovicė
165. Agon Jerliu, nxėnės
166. Agron Elshani ing. i dipl. i ndėrtimtarisė
167. Blerim Krasniqi, zėdhėnės nė ZAGJ
168. Agron Ēuni, student 169. Lirim Shabani, Tetovė
170. Fazli Muharremi, aktor Vushtrri
171. Izet Jusufi inxh. i makinerisė
172. Adem Zhitopotoku aktor Mitrovicė
173. Mr. Gafurr Adili, (Tiranė), Zėdhėnės Politik i FBKSH-sė.
174. Prof.dr. Hasim Rushiti, prof nė UP
175. Nait Hasani
176. Adnan Abrashi - jurist i diplomuar
177. Dr. Myjesere Abrashi-mjeke
178. Admir Abrashi - student
179. Artan Abrashi -student
180. Vatra Abrashi-nxėnėse
181. Mexhid YVEJSI, shkrimtar, Gjakovė
182. Hakif Bajrami
183. Fadil Shyti, Publicist- Suedi
184. Halim Halili, gjeolog
185. Adelina Minci-Studente Gjakovė
186. Ramush Tahiri, politikolog
187. Kimete Konjufca 188. Adem Kolgeci-punėtor Prizren
189. Rexhep Hasani, Gazetar
190. Mr. Bislim Fetahaj, Sherbimi Gjeologjik i Minierave me Flotacon Kishnicė dhe Artanė 191. Avni Thaēi, Absolvent i Fakultetit Filologjik Dega: Gjuhė gjermane
192. Sadik Zeqiri - Jurist i diplomuar
193. Agron Limani, inxh. e elektroteknikės, kryetar i Shoqatės per Hulumtimin e Personave tė Rrėmbyer " 26 Marsi 1999 "- Krushė e Vogėl (Prizren)
194. Ruzhdi Bajrami, jurist
195. Ismet Hajrullahu, Historian
196. Driton Hyseni
197. Faton Topalli, Sociolog
198. Enis Aqifi, Student, viti II-tė , fakulteti "ILIRIA"
199. Zejnullah Shamolli nga fshati Shalė-punetor i Statistikės sė Kosovės
200. Epir Qeriqi Shtimes, absolvent ne fakultetin e Kimisė
201. Urim Agaj, nxėnės
202. Arif Krasniqi, arsimtar Prizren
203. Fokisti Xhevdet Bytyqi nga Prizreni
204. Familja e Rasim Alimusajt nga Strellci
205. Ernest Luma, publicist (kėshilltar nė Qeverinė e Kosovės)
206. Halim Leci
207. Hatixhe Leci
208. Hamide Rama
209. Syla Lecaj
210. Bekim Leci
211. Xhuljeta Leci
212. Jahir Dreshaj, profesor nga Vrella e Burimit
213. Asllan Beqa
214. Sabit Pllana, pėrkthyes, Shqip - Gjermanisht, Shqip- Suedisht
215. Gezim Hajrullahu, Dremjak-Ferizaj
216. Behar Aliu student nė Fakultetin Ekonomik
217. Elma Haliti studente nė Fakultetin e Psikologjisė nė UP
218. Lumturije Bytyqi, nxėnėse
219. Tevide Imeri, Ferizaj, punėtore shėndetėsore-sindikaliste
220. Mehmet Bislimi
221. Njomza Saliu, nxėnėse nga Gjilani
222. Besarta Mustafa, studente
223. Andisa Hajrullahu, nxėnėse nga Ferizaj
224. Bekim Rexhepi, publicist nga Gjermania
225. Amire Bytyqi, studente e Fakultetit Ekonomik
226. Tringa Hundozi, studente e Fakultetit Ekonomik
227. Genc Hundozi, student i Fakultetit Juridik
228. Mbresa Hajrullahu, nxėnėse nga Ferizaj
229. Demir Reshiti, gazetar, poet, sekretar i L. sė Shkrimtarėve tė Kosovės
230. Xhemil Zeqiri
231. Zabre Zeqiri
232. Besim Haliti, Pejė, i Dipl. nė Shken.Polit.
233. Veton Gashi, student
234. Selvije Kadriu, ekonomiste e diplomuar
235. Imer Limani, agronom
236. Lahije Hajrizi, punėtore nė KEK
237. Blerim Namani
238. Ragip Guraziu, gazetar
239. Verdi Krasniqi
240. Besim Zymberi, publicist, poet, ish peng nė kampet serbe tė pėrqėndrimit
241. Skėnder Ferizi, ish peng nė kampet serbe tė pėrqėndrimit, veprimtar politik
242. Hasan Beqaj, agronom
243. Mentor Hajrizi, Moderator
244. Luljeta Mumini - studente nė UP
245. Gafurr Dakaj, inxhinier
246. Haxhere Hajrizi
247. Ferat Koci , aktivist i VETĖVENDOSJE!-s, Mitrovicė
248. Albulena Gashi e diplomuar nė Psikologji
249. Hasan Reka-fsh. Neredime e Eperme
250. Fatmir Zymberi-fsh. Varosh
251. Rifat Zymberi-fsh. Varosh
252. Muhamet Zymberi-fsh. Varosh
253. Ismet Ferizi-fsh. Papaz
254. Ismajl Aliu-fsh.Komogllave
255. Naim Halimi-fsh. Komogllave
256. Hyzri Zymberi-fsh. Varosh
257. Bekim Ferizi-fsh.Papaz
258. Xhevat Ferizi-fsh.Papaz
259. Agron Shala, stundent
260. Jusuf Tahiri - Elektroinxhinier, Prishtinė
261. Agim Gjoni
262. Sabit Spahiu, student Mitrovicė
263. Fidaim Gjaka
264. Demė Batusha, ing. dip i Bujqesisė
265. Ēun Lajēi
266. Besnik Prishtina
267. Basri Hyseni. F.sh Ramjan k.k. Viti
268. Ferki Berisha, Magjistėr i shkencave politike nė Finlandė
269. Sami Rustemi, Dip.Specialist pėr Teknikė-Medicine tė Radiologjisė Solothurn, CH 270. 270. Shiqer Bajrami, S.Bmotors-Ltd
271. Kreshinuk Llabjani, gazetar-student
272. Suzana Hyseni
273. Nexhat Ibrahimi, Teolog Musliman
274. Labinot Kadriu Nga Mitrovica
275. Enver Voca, Editor i Agjencisė www.mitrovicapress.com
276. Fitim Sadiku, nxėnės
277. Kajtaz Ibrahimi, punėtor, Besianė
278. Agron Rudari, punėtor, Besianė
279. Avni Islami, student i Kriminalistikės, Kolegji Fama
280. Elheme Islami, amvise, Besianė
281. Arife Islami, amvise, Besianė
282. Elfete Islami, Besianė
283. Ismet Kadriu, kryetar i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Mitrovicė
284. Haki Ismaili
285. Etleva Pireva-juriste,Prishtinė
286. Blerim Selmani nga Mitrovica , student nė Grac tė Austrisė
287. Bekim Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
288. Kushtrim Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
289. Perihane Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
290. Mergim Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
291. Mirand Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
292. Nole Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
293. Vlora Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
294. Kadire Rexhaj, nga Rrenza e Burimit
295. Valon Haxha, student i Ekonomisė
296. Besar Krasniqi, nxėnės
297. Makfire Zahiti, absolvente nė Degėn e Gjuhės Gjermane
298. Xhevat Podvorica, student
299. Lumturije Ibrahimi, amvise
300. Mevludin Beqiri nga Vushtrria, student i fakultetit tė Mjekėsisė
301. Arben Llalla, profesor i Historisė
302. Dr.Luljeta Zahiti, mjekėsi familjare
303. Izmi Basha, st.AAB
304. Madhrim Krasniqi,st.AAB
305. Valdrin Rama
306. Bashkim Bashota
307. Durmish Gashi
308. Gazmend Lakna, student
309. Qendrim Nevzadi, nxėnės
310. Vlora Krasniqi, gazetare
311. Shkumbin Gjonbalaj
312. Ngadhnjim Shabani, nxėnės
313. F. Qerimi, profesor
314. F. Mehmeti, korrier
315. Astrit Koci, nxėnės nga Polaci
316. Valmira Koci, punėtore
317. Arbėr Koci, nxėnės
318. Ardit Koci, nxėnės
319. Mujė Jashari, nxėnės
320. Remzi Skėnderi, nxėnės
321. Liridon Koci, student
322. Mexhit Koci, punėtor
323. Driton Rukolli, analist
324. Selman Rukolli, pensionist
325. Dr. Shqipe Fetiu, specialiste nė Klinikėn e Gjinekologjisė tė QKUK-sė nė Prishtinė
326. Bahri Koci, student
327. Halim Koci, nxėnės
328. Armend Qitaku, nxėnės
329. Bujar Qitaku, nxėnės
330. “ Elita e Mėrgatės Shqiptare ”
331. Vjollca Ramadani, nxėnėse
332. Avni Ramadani, student
333. Latif Bajrami, student
334. Shaqir Sinani nga Vushtrria
335. Besmir Bala, student
336. Shadan Sadrija
337. Afrim Deliu, nxėnės
338. Imer Duriqi, SHBA
339. Naim Rama Dani
340. Shqipe Ramadani
341. Adifete Ramadani
342. Hekuran Hajrullahu
343. Agim Hajrullahu
344. Bekim Ramadani
345. Zylfie Ramadani
346. Valon Ramadani
347. Driton Ramadani
348. Majlinda Ramadani
349. Minator Hajrullahu
350. Dr.techn. Salem Lepaja, prof.ass. Vjenė
351. Edona Bajēinca, studente - Sociologji
352. Naim Ramadani ish i burgosur politik
353. Adifete Ramadani
354. Shqipe Ramadani
355. Zylfije Ramadani
356. Driton Ramadani
357. Valon Ramadani
358. Albulena Ramadani
359. Edona Ramadani
360. Minator Hajrullahu
361. Agim Hajrullahu
362. Hidajete Ramadani
363. Ekrem Ramadani
364. Sabri Ramadani
365. Fatime Ramadani
366. Basri Rexha, inxhinier,Mitrovicė
367. Hatixhe Ramadani
368. Bardhyl Ramadani
369. Syzana Ramadani
370. Bekim Ramadani
371. Magbule Ramadani
372. Mihrije Dugolli, nėnė e Dėshmorit
373. Agon Hamza, student
374. Sahit Krasniqi, Zvicėr
375. Muhamet Gjoci, jurist Republika e Ēekisė
376. Burhan Latifi, Teamleitung Dasing
377. Adnan Shabani, student
378. Hanife Zogaj, studente
379. Kadire Piraj, studente Ruzhdi Mehėuka, Gjilan
380. Avdullah Jerliu, Gjilan
381. Fatmir Bajri, Gjilan
382. Musli ? (044211245), Gjilan
383. Sahit Berisha, profesor i historisė
384. Bahtije Zymberi, Gjilan
385. Haxhi Qerimi, kryetar i sindikatės, FMXH, “ Trepēa ” , Skėnderaj,
386. Jashar Ademi, tek.ndėrt., Gjilan,
387. Nehat Selimi me familje, Prishtinė 3
88. Fadil Ibishi, Prishtinė
389. Shaip Haziri, pensionist, Gjilan
390. Limon Sopi, prof.gj.gjermane, Dardanė
391. Magbule Rrahmani, Cėrnicė, Gjilan
392. Muhamet Shigjeqi, bukėpjekės, Prizren
393. Hafir Hoti, Lypjan
394. Zeqir Arifi, shitės, Piranė
395. Hysen Elshani, pensionist, Piramė
396. Rexhep Brestovci, i papunė, Piranė
397. Ibrahim Arifi, pensionist, Piranė
398. Rasim Xhafiqi, pensionist, Piranė
399. Shkumbim Mehmeti, Dubravė
400. Sahit Doda, mėsues nė pension, Prishtinė ( “ Tė lirohet pa kushte trimi i kombit shqiptar ” )
401. Ali Buzhala, inxhinier, Budakovė
402. Hasim Mataj, Deēan
403. Halim Abdullahu, Besianė ( “ Tė lirohet pa kushte Albini me shokė. Zoti i vraftė ata qė e bėnė kėtė masakėr ” )

Guri i madh
06-02-08, 19:25
404. Nezir Abdullahu, Besianė
405. Arben Abdullahu, student i stomat.
406. Fatime Abdullahu, Besianė
407. Gazmend Abdullahu, student,
408. Redon Abdullahu, Besianė
409. Hanėmshahe Abdullahu, Besianė
410. Teuta Abdullahu, Besianė
411. Besim Abdullahu, Besianė
412. Afrim Abdullahu, Besianė
413. Getoar Abdullahu, Besianė
414. Zade Abdullahu, Besianė
415. Basrie Abdullahu, Besianė
416. Bardh Abdullahu, Besianė
417. Familja Ejupi, Besianė
418. Familja Shaqiri, Skėnderaj
419. Mustafė Abdullahu, Besianė
420. Mirdita Bogaj-Abdullahu, Besianė
421. Qėndresė Mustafa,F.Gazetarisė,UP
422. Muhamet Jahiri,F.Gazetarisė,UP
423. Bekim Berisha, kamarier, Prishtinė
423. Emil Lafe, Akademia e Shkencave, Tiranė
424. Dr.Lindita Tahiri, profesoreshė e Gazetarisė nė UP
425. Dr. Lond Tara
426. Dr. Agim Vinca, profesor i UP-sė dhe shkrimtar (Lirojeni Albinin dhe tė burgosurit tjerė. Kushdo qė i dėnon ata njė ditė do tė pendohet!)
427. Nasim Haradinaj, anėtar i kėshillit drejtues sė PDK-sė
428. Hatixhe Hoxha, mėsimdhėnėse nė UP
429. Sulejman Gashi, gazetar, SHBA
430. Ylljet Aliēka, Shkrimtar, kineast, Tiranė
431. Bashkim Zahiti, magjistėr i tė Drejtės Evropiane Universiteti i Graz-it Austri
432. Reshat Rexhaj, punėtor nė Austri 433. Qefsere Salihaj studente, Deqan
434. Fatmir Kabashi, Profesor i Kulturės Fizik
435. Avni Shala, jurist
436. Mehdi Qallapeku - Essen
437. Sekretar i PDK-sė dega pėr Gjermani
438. Vullnesa Doli, studente nė Tetovė
439. Bajrush Ukėsmajli, student, Ferizaj
440. Murat Ukėsmajli, Ferizaj
441. Naim Ukėsmajli, Ferizaj
442. Beqir Ukėsmajli, Ferizaj
443. Hilmi Shabani, profesor, Prishtinė
444. Sali Salihu, profesor, Prishtinė,
445. Sheribane Berisha, profesoreshė, Prishtinė
446. Faton Hajrizi, Skėnderaj
447. Xhevat Klaiqi, punėtor, Dardanė
448. Shkėmb Shala, nxėnės, Prishtinė
449. Bexhet Shala, KMDLNJ, Prishtinė
450. Fexhrie Shala, Profesoreshė, Prishtinė
451. Blin Shala, nxėnės, Prishtinė
452. Adnan Murati
453. Bujar Haxha
454. Muhamet Shala nga Vushtrria
455. Halil Cenaj
456. Nolav Haxha
457. Rasim Selmanaj, kryeredaktor i “ Fokus ”
458. Enver Hoti, jurist
459. Jeton Haxha, student
460. Muhamed Rexhepi
461. Rudina Musa, nxėnėse
462. Shpresė Bilalli, nėpunėse
463. Pren Marashi, ish-epror i UĒK-sė, ish epror i TMK-sė, tani Veteran i UĒK-sė
464. Agron Muqaku
465. Besnik Hoxha
466. Neki Zeqiri
467. Feti Rexhepi
468. Nol Presheva
469. Resul Jusufi, artist
470. Kastriot Lipovica, student
471. Beqir Beqa, Magjistėr i Ekonomisė, Lozanė, Zvicėr
472. Shemsi Bunjaku, teknik i lartė shėndetėsor
473. Rrahman Bahtiri, depoist
474. Baki Zeneli, teknik i lartė shėndetėsor
475. Zyhrije Bahtiri, administratore
476. Halit Beha, punėtorė i sigurimit
477. Muhamet Kerolli, kopėshtar
478. Rexhep Podvorica, pensionist
479. Fexhrije Veseli, amvise
480. Binaze Bunjaku, amvise
481. Hafize Veseli, pensioniste
482. Adem Dalipi, teknik
483. Ruzhdi Bahtijari, teknik
484. Rexhep Maliqi, vozitės
485. Prof. dr. Naser Ramadani
486. Raif Hasani, administrator
487. Sefedin Muēaj-mjek
488. Myrvete Vinarci, administratore
489. Angjelina Krasniqi, laborante
490. Hana Raifi, administratore
491. Halil Gllasoviku, administrator
492. Ilir Gllasoviku, administrator
493. Hysen Hyseni, administrator
494. Skender Zeka, laborant
495. Muhamet Krasniqi, vozitės
496. Makbule Makolli-Pllashniku, hygjeniste
497. Selvete Gjata, hygjeniste
498. Halide Uka, hygjeniste
499. Fatmire Krasniqi, laborante
500. Nehmet Haxha
501. Dardan Kodra
502. Fehmi Ramadani, gazetar
503. Xheladin Ferati, nxėnės
504. Valentina Metaj
505. Sami Hajrullahu, avokat
506. Binak Mavraj, Dasam (ish Saradran), Burim
507. Sami Mavraj, ars. gj. shqipe, Dasam (ish Saradran),
508. Hajrije Mavraj, ars. gj. shqipe
509. Hajredin Mavraj, ars. matematikė, Dasam (ish Saradran)
510. Shkurtė Mavraj, amvise, Dasam, Burim
511. Muharrem Mavraj, inxhinier i ndėrtimtarisė, Dasam
512. Edita Kabashi-Mavraj, mėsuese, Dasam, Burim
513. Ramadan Mavraj, inxhinier i ndėrtimtarisė, Dasam, Burim
514. Luljeta Zekaj-Mavraj, juriste, Dasam, Burim
515. Shpetim Aliu ecc. dipl.
516. Vebi Qerimi
517. Arbėnore Fetaj - Studente e Fakultetit tė Stomatologjisė
518. Mirushe Bobi - Fetaj amvise nga Prishtina
519. Gazmend Bytyēi-Prizren
520. Arben Rushiti, student
521. Shefqet Rushiti, arsimtar
522. Fatime Rushiti, amvise
523. Florie Rushiti, Absolvente e Edukimit
524. Shkelzen Rushiti, nxėnės
525. Lirie Rushiti, nxėnėse
526. Afrim Sheqiri, student
527. Lulzim Sheqiri, student
528. Fahri Sheqiri, profesor i Etnologjisė
529. Miradie Sheqiri, amvise
530. Sabrie Sheqiri, amvise
531. Murat Sheqiri, pensionist
532. Fazile Sheqiri, pensioniste
533. Mehdi Sheqiri, punėtor
534. Remzi Sheqiri, punėtor
535. Naim Sheqiri, profesor
536. Fetah Sheqiri, punėtor
537. Humdi Sheqiri, punėtor
538. Skender Sheqiri, punėtor
539. Fisnik Sheqiri, nxėnės
540. Besnik Sheqiri, punėtor
541. Zeqir Gogjufi, punėtor
542. Avni Sheqiri, arsimtar
543. Ramdush Sheqiri, punėtor
544. Nazmi Gogjufi, punėtor
545. Sabedin Gogjufi, nxėnės
546. Haki Gogjufi, punėtor
547. Haki Haziraj, student
548. Elvir Krasniqi, student
549. Avni Dėrguti, student
550. Burim Kacuri, student
551. Sokol Gashi, student
552. Afrim Gashi, student
553. Jaser Spahiu, student
554. Shyqeri Kokollari, zvicėr
555. Naim Karaliti student
556. Dr Ramė Vataj, ligjerues nė UP
557. Nazim Berisha, Prizren
558. Armend Berisha, Prizren
559. Violeta Berisha, Prizren
560. Esmere Berisha, Prizren
561. Blerim Rrahimi, Prizren
562. Regjep Zyberi, Prizren
563. Shehide Zyberi, Prizren
564. Behar Zyberi, Prizren
565. Nėnshkrues: studentėt nga Shkupi, Tetova, Kėrēova Gostivari, Struga, Dibra, Manastiri, Kumanova
566. Besim Avdiu nga Gjilani
567. Sylė Kasumaj, nėpunės i Institutitit Albanologjijk tė Prishtinės
568. Skėnder Idrizi, gazetar -Ferizaj
569. Riad Osmani, gazetar i sportit-Ferizaj
570. Shkodran Berisha, kameraman -Ferizaj
571. Gani Zogaj, profesor-Ferizaj
572. Nezir Myrtaj, ish - i burgosur politik
573. Rilind Hoxha, student
574. Mustafe Idrizi, prof i Historise, veteran i arsimit-Ferizaj
575. Besim Idrizi, prof i Biologjise-Ferizaj
576. Bekim Idrizi, jurist i diplomuar-Ferizaj
577. Bahrije Idrizi-Ferizaj
578. Avni Rustemi
579. Januz Salihu Gjeneve
580. Ahmet Miftari
581. Labniot Dervishi
582. Osman Osmani, punėtor social nė Zvicėr
583. Arsim Musliu, Norēe Preshevė
584. Kimete Kadriu Preshevė
585. Erblina Kadriu Preshevė
586. Fehmi Haradini jur. dip. -Drenas
587. Fatime Kadriu nėnė e ish tė burgosurit politik Besnik Kadriut
588. Muhamet Llapashtica
589. Femi Berisha, General Manager Days Hotel London Hyde Park
148 - 152 Sussex Gardens, London W2 1UD United Kingdom
590. Driton Kadriu, ish luftetar i UĒPMB-sė
591. Fatbardha Zymberi
592. Hidajete Zymberi
593. Arta Zymberi, studente
594. Urim Zymberi
595. Flaka Zymberi
596. Luljeta Zymberi
597. Bajram Ukaj, inxhinier
598. Selim Kasumaj, Skivjan, Gjakovė, Ofiqar
599. Blerim Husejni, Sion CH
600. Muj Jashari
601. Remzi Skenderi
602. Bujar Gjemajli
603. Avni Ramadani
604. Isuf Koci
605. Vjollca Ramadani
606. Mirvete Aliu
607. Mirvete Rushiti
608. Shaqir Bajraktari
609. Vahide Hyseni
610. Musli Vojvoda
611. Faton Demi, Teknik i Telekomunikacionit
612. Krenare Krasniqi - Studente
613. Baton Haxhiu
614. Jeta Fetiu, studente
615. Lorik Muhaxhiri, absolvent ne stomatologji
616. Arbėrie Krasniqi, nxėnėse
617. Hana Krasniqi, infermiere
618. Shkėlzen Gashi, studiues i Shkencave Politike
619. Ali Krasniqi, elektroteknik
620. Spartak Salihu, Zürich
621. Arjeta Kumnova
622. Muharrem Kumnova
623. Nesrete Kumnova
624. Fellanza Bytyqi
625. Bekim Bytyqi
626. Teuta Zherka
627. Xhevdet Salihu, Video Editor, Montazher Gjilan
628. Besnik Lajqi
629. Safet Zenuni
630. Vehbi Sofiu el. i ngj. i dipl
631. Ilirian Bytyēi, salloni "ARTIZAN" (frizerė pėr femra) Therandė
632. Granit Ramadani
633. Bedri Sadiku, gazetar
634. Mehmed Ceman, Banja e Pejės, Burim, kryetari degės BSDAK (Bosnjacka Stranka Demokratske Akcije Kosova)
635. Sabri Haxholli, gjuhėtar
636. Naser Breca, profesor
637. Taulant Kurti, student
638. Fikret Shatri
639. Gjyle Krasniqi, MAS UniBS (Master of Advanced Studies in Arts“ Management, University of Basel)
640. Mentor Hajrizi, Moderator ne TV Mitrovica
641. Zejnulla Mustafa, Microsoft Certified System Engineer, Certified Novell Engineer
642. Mentor Hajrizi, aktivist i Levizjes Vetvendosje!
643. Fatos Aliu, Ing. dipl. el. NDS Energie
644. Ardiana Pllana nga Vushtrria - kontabiliste
645. Altin Zeka, student
646. Gjevat Balaj, Alba Digitaldruck und Kopie, Kirchengasse 43, 1070 Wien
647. Labinot Kastrati
648. Metush Zenuni, Kandidat i shk. III-tė, Histori Bashkėkohore
649. Bexhet Kelmeni, shef restauranti Malmö Suedi
650. Esat Mjeku, student
651. Valbona Kelmeni, edukatore Malmö, Suedi
652. Esad Mjekiqi
653. Bekim Buja - fsh. Bujan-Lypjan punėtor
654. Shkelzen Buja - fsh. Bujan-Lypjan Student
655. Blerta Buja - fs. Bujan-Lypjan, studente
656. Qendrim Buja - fsh. Bujan-Lypjan, student
657. Ngadhnjim Morina - Arsimtar, Institucioni Mikrofinanciar "START", Analist i kredive 658. Eliza Hoxha
659. Fatime Junuzi
660. Skender Jahaj, Teknik i telefonisė
661. Shaban Sinani, gazetar
662. Esat Beqiri, nga Mitrovica
663. Rabije Pllana, Ekonomiste e Diplomuar
664. Era Bokshi -Analiste- Kasa Bank-Prishtinė
665. Dritėro Kadolli 666. Arlinda Krasniqi
667. Mexhit Sadiku
668. Shaban Ēupi, Hani Elezit, arsimtar, dy herė ish i burgosur politik
669. Xhesika Kase
670. Miradije Gashi- gjuhėtare
671. Halil Qosja -doganier
672. Halil Krasniqi
673. Sadri Ramabaja
674. Zyrafete Sejfijaj, Elektroteknike
675. Hava Grajqevci, Elektroteknike
676. Arif Rama, Axhystator
677. Abdullah Muji, Axhystator
678. Isuf Bajraktari, Axhystator
679. Ilir Sylkaj, Axhystator
680. Xhevdet Hashani, Elektroteknik
681. Abdylhamit Hashani, Elektroteknik
682. Ylber Ahmeti, Elektroteknik
683. Fehmi Luta, Elektroteknik
684. Abdurrahman Mexhuani, Elektroteknik
685. Zejadin Hashani, Elektroteknik
686. Shpėtime Ēallaku, Studente
687. Valdet Rama, Zahaq, Ekonomist
688. Sevdije Bajraliu, specialiste e Gjinekologjisė me Obsterike
689. Agron Bajrami, Kameraman
690. Lirija Bajrami, Shitėse
691. Shkėndijė Bajrami, Studente
692. Flamur Bajrami, Nxėnės
693. Xhelal Nijaziu, SHBA
694. Eglantina Ndreshaj, studente
695. Dorarta Ndreshaj, studente
696. Rilind Reka, Computer Science & Technology
697. Valeart Doli
698. Turhan Sahiti, Florida USA
699. Nevlan Isufi
700. Nebi Rexhepi, Sheffield Angli
701. Mr. Sadulla Sadiku, Erlen, Thurgau, Zvicėr
702. Reshat Sahitaj
703. Shaip Beqiri, shkrimtar
704. Hysen Kadriu, Toronto
705. Veli Duraku Heilbronn, Gjermani
706. Gėzim Ajgeraj, shkrimtar, Zvicėr
707. Nedime Dauti Belegu - Profesoreshė nė UP
708. Halit Salihi, elektricist
709. Gezim Kumnova, ngjyrosės nga Gjakova
710. Rrezistenca Kombėtare e Shqiptare e Kosovės,
711. FBKSH me seli nė Bruksel
712. Shoqatat e Dala nga Lufta pėr Shtetet e Beneluksit me seli nė Bruksel
713. Shaban Shkupi
714. Halit Elshani
715. Rafet Gashi
716. Dr. Bekim Kosumi, Gjilan, specialist i Kirurgjisė orale
717. Visar Sinani student
718. Qerim Pllana
719. Labinot Zeqiraj - Student Prizren
720. Qamil Zekolli, arsimtar
721. Lulzim Xhaferi - Student Prizren
722. Dalmat Hyseni, nxėnės
723. Qamil Zekolli
724. Burim Piraj, ndėrmarrės
725. Gjergj Driloni, arsimtar
726. Emin Nasufi
727. Ramadan Pllana, Zvicėr
728. Ekrem Ymeri, student
729. Halil Rrustemaj, Reporter i Lirė i Radios dhe Televizionit nė Bon, Gjermani
730. Meēan Balaj nga Mallakastra e Shqipėrisė
731. Fatime Sopjani, absulvente e Fizikės Inxhinjerike
732. Visar Bajraktari-Drenas
733. Qaush Hasametaj, Inendecorator
734. Fatime Krasniqi Prizren
735. Lirika Ulaj, studente
736. Arber Ulaj, student
737. Arberore Ulaj, studente
738. Binak Ulaj
739. Besa Ulaj
740. Bashkim Krasniqi Prof. Prizren
741. Fadil Xh. Hajdari, zyrtar nė Drejtorinė pėr Gjeodezi, Kadaster dhe Pronė nė Kuvendin Komunal nė Gjilan
742. Burim Klinaku nga Vushtrria
743. Hazir Bajraktari
744. Mentor Maqastena, student i Fakultetit Juridik nė UP
745. Fatos Aliu
746. Gazmend Bllaca
747. Krenar Pllana, student
748. Tefta Kelmendi, studente
749. Bylent Krasniqi, ish-pjesėtar i UĒK-sė
750. Sejdi Bellanica
751. Fisnik Krasniqi, Prizren
752. Kushtrim Gashi, student
753. Xhemė Krasniqi, Prizren
754. Kushtrim Berisha
755. Selami Sylejmani
756. Adil Memaj, student
757. Arsim Klinaku, Kėshilltar i Sigurimeve
758. Ramush Memaj, mjeshtėr
759. Jeton Balaj
760. Tahir Tahiri
761. Ramadan Shkodra
762. Kujtim Hetemi
763. Jeton Hafezi nga Presheva
764. Heroinė Binaku nga Drenasi
765. Nisan Bregaj
766. Reshat Rexhaj
767. Ibrahim JERLIU - arsimtar
768. Hetem KOSUMI - profesor i Gjuhes dhe Letersise Shqipe
769. Agron Haziri
770. Nusret Hajrullahu, Banullė-Lypian
771. Xhevdet Hajrullahu, Rosenhajm - Gjermani
772. Ali Mehmeti, inxh. i diplomuar i elektroteknikės
773. Enver Basha, ing. i elektroteknikės
774. Teuta Zogaj
775. Djellza Ejupi, arsimtare nga Ferizaji
776. Ermira Hashani, punėtore e RTV Festina
777. Mentor Asaj
778. Madhrim Krasniqi, student
779. Taulant Vokshi, student
780. Violeta Osmani
781. Genc Sadiku, student i Shkencave Politke nė Tetovė
782. Premtim Rashiti, mjek
783. Granit Bajrami, nxenės
784. Mentor Hasaj, Gabrric Kaēanik
785. Bestar Osmani
786. Fatmir Fanda Ibraimi, kryeredaktor www. lajmet. com dhe www. Liriakombėtare. com 787. SHASIVAR HAXHIJAJ jurist,

Guri i madh
06-02-08, 19:37
1794. Berat Luzha, deputet
1795. Nebih Balaj, Besianė
1796. Arlinda Grajqevci, Administrator teknik
1797. Rizah Berisha, Asistent pėr siguri industriale
1798. Ramiz Krasniqi, avokat, Prishtinė: “Albin Kurti ėshtė vizionar i sė nesėrmes. Na mungojnė tė tillėt”
1799. Ali Selani, Asistent teknik
1800. Nehat Mustafa, historian, Ferizaj: “Liri pėr Albin Kurtin”
1801. (044237615): Apeli e ka qėllimin jashtėzakonisht tė mirė, por shpresojmė se do tė kemi sukses. Albin Kurti nuk e ka vendin nė burg!
1802. Ragip Berisha, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1803. Bajram Bajqinca, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1804. Hazer Dina, ndėrtimtar: Na ka marrė malli. Lirojeni!
1805. Rexhė Osmanaj, Gjermani (Kaliēan, Burim)
1806. Ali Xhyliēi, Malishevė: Kėrkojmė lirimin e menjėhershėm tė Albinit!
1807. Mujė Hasani, me bashkėshorten...
1808. ...Nysrete Hasani: Lirojeni, menjėherė!
1809. Jeton Osmanaj, Shėrbimi Korrektues,Kaliēan,Burim
1810. Shaban Restelica, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1811. Ramadan Gashi, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1812. Qazim Preniqi, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1813. Jakup Morina, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1814. Mustafė Simnica Axhustator ndėrrimi i kat.1
1815. Semir Mexhuani, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1816. Aziz Krasniqi, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1817. Gafurr Azemi, Axhustator ndėrrimi i kat.1
1818. Avni Bekteshi, Dispeēer
1819. Vehbi Xhigoli, Dispeēer
1820. Ahmet Berisha, Dispeēer
1821. Foto Digital “Rilindi”: “Lirone Che Guevarėn e Kosovės”
1822. Milazim Simnica, Eskavatorist
1823. Fatime Osmanaj, Kaliēan, Burim
1824. Enver Mavriqi, kėshilltar pėr punėsim, Dardanė: E pėrkrah pa rezervė Apelin.
1825. Faik Jonuzi, ish i burgosur politik, prind dėshmori
1826. Adem Bajra, Eskavatorist
1827. Kadri Bislimi, profesor
1828. Ilir Zyberaj: Lirojeni menjherė!
1829. Xhevahire Klaiqi, nxėnėse
1830. Lumturie Shabani, arsimtare, Ferizaj: Ju pėrshėndes nga zemra pėr Apelin. Tė bėjmė ēmos pėr lirimin e Albinit!
1831. Muhamet Rexhe Gacaferri, Junik: Redaksi e nderuar e “Epokės sė re”, e keni pėrcjell me vėmendje dhe pėrkushtim tė pashoq me fejtonet dhe shkrimet tuaja edhe LIMAJN dhe tė gjithė tė tjerėt,prandaj e meriton edhe zotėri Kurti. Nė vend tė tij duhet tė futen nė burg policėt e Unmik-ut.
1832. Shaban Latifi, Eskavatorist
1833. Dardan Konjufca, nxėnės
1834. Elmi Osmanaj, me banim nė Gjermani (nga Kaliēani i Burimit): Lirim pa kushte i Albinit me shokė. Albini po e mbron dinjitetin tonė kombėtar!Lirojeni! Menjėherė!
1835. Abdurrahim Pllana, Eskavatorist
1836. Arjet Bllaca, student, Cėrnicė: Doni ta zhdukni Albin Kurtin sikur Ukshin Hotin. Mosni burra kėshtu, sepse Serbia do ta ketė mė lehtė pastaj!
1837. Atdhe Sfishta, Besianė, st. i mjekėsisė: Lirim pa kushte!
1838. Milaim Bllaca, Cernicė: Albini nė burg, Kosova e burgosur! Lirojeni menjėherė dhe ndihmoni procesit tė Kosovės!
1839. (044 312 651): Luftėn e fillojnė idealistėt, e bėjnė luftėtarėt, ndėrsa e gėzojnė idiotat. Lirojeni Albinin. Menjėherė!
1840. Muharrem Llapashtica, Eskavatorist
1841. Avdullah Reqica, Eskavatorist
1842. Agim Haziri, Eskavatorist
1843. Bedri Grajqevci, Eskavatorist
1844. Ilmi Gashi, Eskavatorist
1845. Nazmi Aliu, Eskavatorist
1846. Feriz Simnica, Eskavatorist
1847. Avni Preniqi, Eskavatorist
1848. Naim Pllana, Eskavatorist
1849. Ismet Latifi, Eskavatorist
1850. Bedredin Osmani, Eskavatorist
1851. Avdi Grajqevci, Eskavatorist
1852. Remzi Berisha, Eskavatorist
1853. Blerim Hashani, Eskavatorist
1854. Driton Mehmeti, Eskavatorist
1855. Ferki Haradinaj, Eskavatorist
1856. Ajet Preniqi, Eskavatorist
1857. Ferki Kurteshi, Eskavatorist
1858. Faket Selmani, Eskavatorist
1859. Islam Rrahmoni, Instruktor pėr punė pregatitore dhe prodhim
1860. Ali Peci, Instruktor pėr punė pregatitore dhe prodhim
1861. Shaip Grajqevci, Instruktor pėr punė pregatitore dhe prodhim
1862. Ismet Osmani, Instruktor pėr punė pregatitore dhe prodhim
1863. Bislim Shabani, Inxhinier ndėrrimi
1864. Zymer Ademi, Inxhinier ndėrrimi
1865. Vehbi Mjekiqi, Inxhinier ndėrrimi
1866. Kajtaz Ajvazi, Inxhinier ndėrrimi
1867. Sabri Jashari, Inxhinier pėrgjegjės pėr punė pregatitore
1868. Bashkim Lushtaku, Inxhinier pėrgjegjės pėr shuarjen e zjarreve
1869. Mejdin Maliqi, Inxhinier pėrgjegjės pėr ujėtharje
1870. Ali Gerguri, Inxhinier pėrgjegjės pėr ujėtharje
1871. Ejup Llugani, Manipulant i kabinės 2-E
1872. Rasim Shalaku, Manipulant i kabinės 2-E
1873. Zeqir Zeqiri, Manipulant i kabinės 2-E
1874. Shefki Shkodra, Manipulant i kabinės 2-E
1875. Ekrem Statovci, Manipulant i kabinės 2-E
1876. Mustafė Majkovci, Manipulant i kabinės 2-E
1877. Kamer Statovci, Manipulant i kabinės 2-E
1878. Naser Termkolli, Manipulant i kabinės 2-E
1879. Ruzhdi Drevinja, Manipulant i kabinės 2-E
1880. Avdi Preniqi, Manipulant i kabinės 2-E
1881. Besim Konjuhi, Manipulant i kabinės 2-E
1882. Rudvi Jerrliu, Manipulant i kabinės 2-E
1883. Avni Preniqi, Manipulant i kabinės 2-E
1884. Agim Grajqevci, Manipulant i kabinės 2-E
1885. Milaim Gjota, Manipulant i kabinės 2-E
1886. Agron Hoti, Manipulant i kabinės 2-E
1887. Bekim Grajqevci, Manipulant i kabinės 2-E
1888. Fehmi Grajqevci, Manipulant i kabinės 2-E
1889. Ajet Preniqi, Manipulant i kabinės 2-E
1890. Muharrem Simnica, Manipulant i kabinės 2-E
1891. Bejtullah Krasniqi, Manipulant i kabinės 2-E
1892. Milaim Grajqevci, Manipulant i kabinės 2-E
1893. Hasan Kushumlia, Manipulant i karrocės fushore
1894. Kemajl Sogojeva Manipulant i karrocės fushore
1895. Jonuz Gashi, Manipulant i karrocės fushore
1896. Izet Stublla, Manipulant i karrocės fushore
1897. Ramadan Shalaku, Manipulant i karrocės fushore
1898. Bajram Syla, Manipulant i karrocės fushore
1899. Izet Krasniqi, Manipulant i karrocės fushore
1900. Bajram Zogėjani, Manipulant i karrocės fushore
1901. Afrim Berisha, Manipulant i karrocės fushore
1902. Milazim Zymeri, Manipulant i karrocės fushore
1903. Halim Krasniqi, Manipulant i karrocės fushore
1904. Mustafė Feta, Manipulant i karrocės fushore
1905. Sylejmon Gerrbeshi, Manipulant i karrocės fushore
1906. Zijadin Gashi, Manipulant i karrocės fushore
1907. Faruk Ismajli, Manipulant i karrocės fushore
1908. Driton Preniqi, Manipulant i karrocės fushore
1909. Zymer Rashica, Manipulant i karrocės fushore
1910. Bashkim Sadiku, Manipulant i karrocės fushore
1911. Shefki Sejdiu, Manipulant i karrocės fushore
1912. Arif Mulolli, Manipulant i karrocės fushore
1913. Mustafė Ratkoceri, Manipulant i karrocės fushore
1914. Nazif Kastrati, Manipulant i karrocės fushore
1915. Shefqet Miftari, Manipulant i karrocės fushore
1916. Behxhet Lestrani, Manipulant i karrocės fushore
1917. Afrim Mulolli, Manipulant i karrocės fushore
1918. Besim Hyseni, Manipulant i karrocės fushore
1919. Nexhmi Duli, Manipulant i karrocės fushore
1920. Hasan Haziri, Manipulant i karrocės fushore
1921. Mustafė Goxhuli, Manipulant i karrocės fushore
1922. Behxhet Gashi, Manipulant i karrocės fushore
1923. Behxhet Selmani, Manipulant i karrocės fushore
1924. Avni Krasniqi, Manipulant i karrocės fushore
1925. Pajazit Dedinca, Manipulant i karrocės fushore
1926. Mentor Berisha, Manipulant i karrocės fushore
1927. Luan Krasniqi, Manipulant i karrocės fushore
1928. Gani Ademi, Manipulant i konvejerit
1929. Jetullah Salihu, Manipulant i konvejerit
1930. Bedri Makolli, Manipulant i konvejerit
1931. Eljasah Mjeku, Manipulant i konvejerit
1932. Arif Jashari, Manipulant i konvejerit
1933. Shefqet Gara, Manipulant i konvejerit
1934. Lutfi Maqastena, Manipulant i konvejerit
1935. Gani Kaja, Manipulant i konvejerit
1936. Bali Hoti, Manipulant i konvejerit
1937. Hamit Simnica, Manipulant i konvejerit
1938. Agron Shabani, Manipulant i konvejerit
1939. Xhevdet Rrahimi, Manipulant i konvejerit
1940. Hajriz Beqiri, Manipulant i konvejerit
1941. Ilmi Hasani, Manipulant i konvejerit
1942. Enver Saraqi, Manipulant i konvejerit
1943. Nexhat Zhabari, Manipulant i konvejerit
1944. Jeton Avdyli, Manipulant i konvejerit
1945. Azem Krelani, Manipulant i konvejerit
1946. Hilmi Xhigoli, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1947. Behram Hasani, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1948. Nazmi Duraku, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1949. Shahin Shaqiri, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1950. Beqir Krasniqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1951. Selim Bllaca, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1952. Bedri Saraqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1953. Mehdi Bajqinca, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1954. Shefqet Salihu, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1955. Abedin Raqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1956. Selman Thaēi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1957. Gani Mavriqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1958. Fadil Zhitija, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1959. Naim Lika, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1960. Tahir Grajqevci, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1961. Reshat Morina, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1962. Ferki Zeneli, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1963. Ahmet Bajoku, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1964. Veli Rashica, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1965. Ahmedin Pllana, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1966. Selim Krasniqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1967. Ahmet Berisha, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1968. Vehbi Grajqevci, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1969. Selmon Mjekiqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1970. Hendvik Paloja, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1971. Agron Berisha, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1972. Murtez Krasniqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1973. Ismet Toverlani, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1974. Naser Mjekiqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1975. Shefki Mjeku, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1976. Mehdi Haliti, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1977. Mursel Hasani, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1978. Esat Selimi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1979. Gazmend Fetahu, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1980. Fatmir Beiqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1981. Burim Dumani, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1982. Hilmi Hyseni, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1983. Xhelal Jashari, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1984. Naim Krasniqi, Manipulant i shiritave vetėlėvizės
1985. Ferat Murati, Mbikėqyrės ndėrrimi
1986. Behram Mjeku, Mbikėqyrės ndėrrimi
1987. Hysen Bajrami, Mbikėqyrės ndėrrimi
1988. Rexhep Nasufi, Mbikėqyrės ndėrrimi
1989. Halil Pllana, Mbikėqyrės ndėrrimi
1990. Ali Berisha, Mbikėqyrės ndėrrimi
1991. Ragip Shalaku, Mbikėqyrės ndėrrimi
1992. Hasim Bajqinca, Mbikėqyrės ndėrrimi
1993. Shaban Mjekiqi, Mbikėqyrės ndėrrimi
1994. Fehmi Llapashtica, Montues i binarve i kat.1
1995. Xhemajl Krasniqi, Montues i binarve i kat.1
1996. Sami Bajqinca, Montues i binarve i kat.1
1997. Imer Rrahmani, Montues i binarve i kat.1
1998. Brahim Krasniqi, Montues i binarve i kat.1
1999. Fehmi Shala, Ndihmės dispeēeri
2000. Milaim Pllana, Ndihmės dispeēeri
2001. Hasan Tėrrnava, Ndihmės dispeēeri
2002. Fehmi Mexhuani, Ndihmės dispeēeri
2003. Haxhi Berisha, Pompist
2004. Ahmet Krasniqi, Pompist
2005. Ali Avdyli, Pompist
2006. Ramadan Bunjaku, Pompist
2007. Danush Dedinca, Pompist
2008. Aziz Duraku, Pompist
2009. Azem Musliu, Pompist
2010. Haki Makolli, Pompist
2011. Hazir Duraku, Pompist
2012. Halim Muli, Pompist
2013. Dalip Mehmeti, Pompist
2014. Nazmi Hadeja, Pompist
2015. Rrahim Hyseni, Pompist
2016. Ismet Imziu, Pompist
2017. Zejnullah Ferati, Pompist
2018. Hanefi Shalaku, Pompist
2019. Sinan Berisha, Pompist
2020. Hakif Sogojeva, Pompist
2021. Bajram Buliqi, Pompist
2022. Ejup Duraku, Pompist
2023. Sahit Zeka, Pompist

Guri i madh
06-02-08, 19:39
2025. Ruzhdi Breznica, Prijės ekipi pėr shuarjen e zjarrit
2026. Ramadan Mjekiqi, Prijės ekipi pėr shuarjen e zjarrit
2027. Asllan Mulliqi, Prijės ekipi pėr ujėtharje
2028. Raif Sogojeva, Prijės ekipi pėr ujėtharje
2029. Shaban Xhigoli, Prijės i elektrikės
2030. Naser Hashani, Prijės i elektrikės
2031. Hajrullah Gerguri, Prijės i elektrikės
2032. Faik Grajqevci, Prijės i etazhės
2033. Ferat Morina, Prijės i etazhės
2034. Xhafer Azemi, Prijės i etazhės
2035. Januz Zhushi, Prijės i etazhės
2036. Ali Xhigoli, Prijės i etazhės
2037. Nazmi Grajqevci, Prijės i etazhės
2038. Sherif Zeka, Prijės i etazhės
2039. Islam Ademi, Prijės i etazhės
2040. Besim Morina, Prijės i etazhės
2041. Hysni Grajqevci, Prijės i etazhės
2042. Faik Zahit, Prijės i etazhės
2043. Alush Muqolli, Prijės i etazhės
2044. Hetem Preniqi, Prijės i etazhės
2045. Bahri Preniqi, Prijės i etazhės
2046. Azem Mjeku, Prijės i etazhės
2047. Haki Tėrnava, Prijės i etazhės
2048. Naim Stullca, Prijės i etazhės
2049. Osmon Mjeku, Prijės i etazhės
2050. Sefedin Thaqi, Prijės i etazhės
2051. Shaban Tėrrnava, Prijės i etazhės
2052. Sabit Ternava, Prijės i etazhės
2053. Jakup Dedinca, Prijės i etazhės
2054. Ismajl Rukiqi, Prijės i etazhės
2055. Aziz Preniqi, Prijės i etazhės
2056. Xhafer Zeka, Prijės i etazhės
2057. Xhemil Mjekiqi, Prijės i etazhės
2058. Mexhid Morina, Prijės i etazhės
2059. Shaip Simnica, Prijės i etazhės
2060. Mentor Mexhuani, Prijės i etazhės
2061. Nazmi Preniqi, Prijės i etazhės
2062. Emin Gashi, Prijės i grupit pėr pastrim
2063. Rexhep Dedinca, Prijės i makinerisė
2064. Mustafė Qyqalla, Prijės i makinerisė
2065. Rasim Krasniqi, Prijės i makinerisė
2066. Ejup Klinaku, Prijės i makinerisė
2067. Nysret Simnica, Prijės i makinerisė
2068. Remzi Lahu, Prijės i makinerisė
2069. Mustafė Zagraxha, Prijės i xehetarisė
2070. Nusret Shalaku, Prijės i xehetarisė
2071. Azem Jashanica, Prijės i xehetarisė
2072. Nuhi Tėrrnava, Prijės i xehetarisė
2073. Faik Haziri, Punėtor pėr pastrim
2074. Enver Osmani, Punėtor pėr pastrim
2075. Muhamet Uka, Punėtor zjarrfikės
2076. Hasan Arifi, Punėtor zjarrfikės
2077. Isa Hyseni, Punėtor zjarrfikės
2078. Ismet Mulliqi, Punėtor zjarrfikės
2079. Halil Sejdiu, Punėtor zjarrfikės
2080. Bahri Hyseni, Punėtor zjarrfikės
2081. Bekim Bllaca, Saldues elektrik i kat.1
2082. Safet Mustafa, Saldues me gaz i kat.1
2083. Nazife Ajeti, Teknik i elektrikės
2084. Shqipe Hashani, Teknik i makinerisė
2085. Zylfie Shala, Teknik i makinerisė pėr ēvendosjen e konvejerėve
2086. Fahrije Lahu, Teknik i xehetarisė
2087. Makfire Budeci, Teknik i xehetarisė
2088. Mehdi Berbatovci, Teknik mbikėqyrės i elektrikės
2089. Zenel Blakaj, Teknik mbikėqyrės pėr ujėtharje
2090. Hanumshahe Ibrahimi, Udhėheqės i Sektorit E1L
2091. Ismet Mexhuani, Udhėheqės i Sektorit E2L
2092. Sami Tėrnava, Udhėheqės i Sektorit E2P
2093. Arsim Krasniqi, Udhėheqės i Sektorit E3L&E1P
2094. Hysni Grajqevci, Udhėheqės i Sektorit E4L&E6P
2095. Xhevat Grajqevci, Udhėheqės i Sektorit E7L&E4P
2096. Jonuz Grajēevci, Udhėheqės i Sektorit pėr ēvendosjen e konvejerėve
2097. Fidaim Mjekiqi, Udhėheqės i Sektorit pėr ujėtharje dhe shuarjen e zjarrit (Nėnshkrimet e punėtorėve gjenden nė dosjen e Sindikatės sė Pavarur tė Departamentit tė Qymyrit, si dėshmi)
2098. Osman Osmani, Vushtrri – Profesor
2099. Bedri Tahiri, Galicė, Drenicė – Profesor – Shkrimtar
2100. Nushe Asllani, Kuqishtė – Ekonomiste
2101. Faton Shabani-Tetovė
2102. Belgjin Mustafa-Tetovė
2103. Muhamet Ahmeti-Tetovė
2104. Safet Ugic-Ēelopek Tetovė
2105. Arben Ismajli-Tetovė
2106. Ilaz Murati-Tetovė
2107. Valton Milaimi-Tetovė
2108. Adelon Sinani-Tetovė
2109. Mahmut Sinani-Tetovė
2110. Mensur Zeqiri-Tetovė
2111. Visar Sinani-Tetovė
2112. Aligon Ismajli-Tetovė
2113. Qazim Ismajli-Tetovė
2114. Ngadhnjim Rufati-Tetovė
2115. Albert Rufati-Tetovė
2116. Mustaf Rufati-Tetovė
2117. Qamil Rufati-Tetovė
2118. Lirim Bajrami-Tetovė
2119. Emir Zeqiri-Tetovė
2120. Jetmir Zeqiri-Tetovė
2121. Gazmend Islami-Tetovė
2122. Gazmend Islami, analist politik,Besianė
2123. Bekim Muhaxheri, gazetar
2124. Eshref Osmanaj,n/kryetar i SHIL,UĒK,dega Burim
2125. Vjollca Islami, studente, Besianė
2126. Arsim Islami-Tetovė
2127. Besim Islami-Tetovė
2128. Arber Sinani-Tetovė
2129. Selam Hoxha,mjek, Besianė: Lirojeni, menjėherė!
2130. Fehmi Ramadani, gazetar
2131. Alma Rama, studente nga Peja: Liri pėr patriotin mė tė madh tė Kosovės, Albin Kurtin!
2132. Jaser Rama, Pejė, ek.i dipl.:Liri pėr tė madhin Albin!
2133. Mujė Osmanaj, mjek
2134. Zeqir Halili, student: Faleminderit “Epoka e re”. Ju “epoka e re” mund ta ndihmoni Albini me shkrimet qė gjithmonė na pėrkrahėt! Liri pėr Albinin!
2135. Gėzim Sinani-Tetovė
2136. Nexhbedin Abdiju-Tetovė
2137. Xhevahire Izmaku, poete: I bashkohem ēdo aksioni pėr lirimin e Albinit.
2138. Aliber Ismajli-Tetovė
2139. Shpend Sinani-Tetovė
2140. Betim Sinani-Tetovė
2141. Ukė Gashi, Arsimtar, Rahovec
2142. Ismet Gashi, bujk, Rahovec
2143. Durmish Gashi, Inxh. i dipl., Rahovec
2144. Rexhep Thaqi, Jurist, Rahovec
2145. Avdi Gashi, bujk, Rahovec
2146. Fehmi Hoti, punėtor, Rahovec
2147. Naim Zhuniqi, punėtor, Rahovec
2148. Nazmi Bellaqa, I plagosur, Rahovec
2149. Agim Durguti, mjek dentist, Rahovec
2150. Selim Gashi, TMK, Rahovec
2151. Fatmir Morina, ekonomist, Rahovec
2152. Ferit Gashi, student, Rahovec
2153. Halim Kelmendi, Profesor, Rahovec
2154. Mesna Cana, punėtor, Rahovec
2155. Fehmi Isma, elektricist, Rahovec
2156. Selajmi Merxha, punėtor, Rahovec
2157. Faton Hoti, punėtor, Rahovec
2158. Sadik Hoxha, punėtor, Rahovec
2159. Ilaz Zhuniqi, bujk, Rahovec
2160. Sadat Raba, punėtor, Rahovec
2161. Sylejman Hoti, punėtor, Rahovec
2162. Veprim Gashi, punėtor, Rahovec
2163. Sherif Bellaqa, i plagosur, Rahovec
2164. Selami Gashi, bujk, Rahovec
2165. Sylejman Ukshini, punėtor, Rahovec
2166. Xhevdet Bajraktari, Inxh. i Bujq. Rahovec
2167. Halit Gashi, bujk, Rahovec
2168. Zylfi Kelmendi, punėtor, Rahovec
2169. Fadil Zeqiri, bujk Rahovec
2170. Fikret Hoti, profesor, Rahovec
2171. Bashkim Duraku, punėtor, Rahovec
2172. Aziz Gashi, punėtor Rahovec
2173. Faik Gashi, mekanik, Rahovec
2174. Muharrem Fetoshi, bujk, Rahovec
2175. Kujtim Berisha, punėtor, Rahovec
2176. Fabir Shala, mjeshtėr, Rahovec
2177. Ibrahim Gashi, punėtor, Rahovec
2178. Agim Gashi, bujk, Rahovec
2179. Jemin Gashi, punėtor, Rahovec
2180. Habib Hoti, punėtor, Rahovec
2181. Zenun Hoti, bujk, Rahovec
2182. Plak Hoti, bujk Rahovec
2183. Xhelal Krasniqi, punėtor, Rahovec
2184. Naim Hoti, punėtor, Rahovec
2185. Hazer Dina, zdrukthtar, Rahovec
2186. Selajdin Gashi, zdrukthtar, Rahovec
2187. Remzi Gashi, punėtor, Rahovec
2188. Qerim Gashi, punėtor, Rahovec
2189. Agron Berisha, punėtor, Rahovec
2190. Shukri Gashi, punėtor, Rahovec
2191. Driton Kelmendi, punėtor, Rahovec
2192. Xhavit Bajrami, bujk, Rahovec
2193. Mahmut Kelmendi, punėtor, Rahovec
2194. Barimon Gashi, pensionist, Rahovec
2195. Arsim Thaqi, student, Rahovec
2196. Kreshnik Hoti, punėtor, Rahovec
2197. Selman Krasniqi, student, Rahovec
2198. Sefedin Gashi, punėtor, Rahovec
2199. Agron Krasniqi, student, Rahovec
2200. Muharrem Gashi, bujk, Rahovec
2201. Mejdi Kelmendi, punėtor, Rahovec
2202. Alban Muhaxheri, Kaēanik
2203. Valon Paēarizi
2204. Fitim Gara
2205. Ismet Xhukolli
2206. Agron Haxholli
2207. Arif Gürel nga Turqia, montazher
2208. Sylė Zabeli
2209. Nita Brisku, studente, Ulqin
2210. Adem Geca, Profesor, Banjė
2211. Sofė Geca, Amvise Banjė
2212. Kumrije Geca, Amvise Banjė
2213. Gurakuq Geca, el. Teknik i komp. Banjė
2214. Shote Geca, Nxėnėse, Banjė
2215. Lulekuqe Geca, Nxėnėse, Banjė
2216. Kaēanik Geca, Nxėnės, Banjė
2217. Dugagjin Geca, Nxėnės, Banjė
2218. Arjan Hamza, Punėtor, Pejė
2219. Hidajete Kuka, Amvise, Pejė
2220. Xhevdet Osmanaj, Tregtar, Pejė
2221. Mimoza Bojku, tek. Farmaciste, Pejė
2222. Nekibe, Shitese, Pejė
2223. Abedin Tahiri, Student, Pejė
2224. Mergime Shala, Profesoreshė, Pejė
2225. Arbenita Muqolli, Nxėnėse, Pejė
2226. Berat Maksutaj, Nxėnės, Banjė
2227. Ariana Selimaj, Ekonomoste, Pejė
2228. Shendrite Loshi, Nxėnėse, Burim
2229. Minire Mataj, Nxėnės, Pejė
2230. Ilaz Maroshi, Mėsonjės Gjakovė
2231. Folentina Kaliqani, Nxėnėse, Pejė
2232. Argurjana Berisha, Nxėnėse Deēan
2233. Sylė Balaj, Nxėnės, Pejė
2234. Granit Balaj, Nxėnės, Deēan
2235. Arben Kuqi, Nxėnės, Gjakovė
2236. Vlorian Molliqaj, Nxėnės Beleg
2237. Dinor Berisha, Nxėnės, Rrezar
2238. Osmon Zekaj, Nxėnės, Suharekė
2239. Drita Ahmetaj, tek. Farmacisė, Pejė
2240. Miranda Elshani, Nxėnėse, Banjė
2241. Vjosa Elshani, Nxėnėse, Banjė
2242. Blerina Abazi, Studente, Pejė
2243. Adnan Dobroshi, Kasap, Pejė
2244. Besian Kelmendi, Student, Pejė
2245. Besim Maroshi, Student, Gjakovė
2246. Rexhep Kesasi, Tergtar, Pejė
2247. Xhevdet Kesasi, Tergtar, Pejė
2248. Dardan Kaliqani, Nxėnės, Pejė
2249. Valon Gashi, Nxėnės, Pejė
2250. Imer Shabanaj, Nxėnės, Pejė
2251. Dykė Osmanaj, Nxėnės, Burim
2252. Leonita Elshani, Nxėnės, Banjė
2253. Elira Thaēi, Nxėnės, Pejė
2254. Fllanza Podrimqaku, Nxėnės, Novosellė
2255. Qendresa Ibrahimaj, Nxėnės, Kashicė
2256. Agnesa Gashi, Nxėnės, Ozdrim
2257. Medrete Haxhjaj, Nxėnėse, Burim
2258. Higjrete Kastrati, Nxėnėse, Zahaq
2259. Mimoza Lajēi, Nxėnėse, Pejė
2260. Adem Sylejmani, Nxėnės, Pejė
2261. Mirlinda Gashi, Nxėnėse, Pejė
2262. Valentina Isufi, Nxėnėse, Pejė
2263. Egzon Haxhiaj, Nxėnės, Pejė
2264. Mirlinda Mehmetaj, Nxėnėse, Pejė
2265. Antigona Maxharraj, Nxėnėse, Stupe
2266. Qendresa Veseli, Nxėnėse, Llabian
2267. Varzon Mavraj, Nxėnės, Burim
2268. V. Mavraj

Guri i madh
06-02-08, 19:43
2268. V. Mavraj
2269. Ardiana Pelaj, Nxėnės, Pejė
2270. Albulena Muqolli, Nxėnėse, Pejė
2271. Ardita Musa, Nxėnėse, Pejė
2272. Egzona Kelmendi, Nxėnėse, Kosuriq
2273. Elena Deskaj, Nxėnėse, Klinė
2274. Besarta Gashi, Nxėnėse, Klinė
2275. Arbresha Nimani, Nxėnėse, Pejė
2276. Adelina Haxhaj, Nxėnėse, Pejė
2277. Blerina Lipa, Nxėnėse, Pejė
2278. Kosovare Kabashi, Nxėnėse Pejė
2279. Verdita Bajraktari, Nxėnės, Banjė
2280. Dafina Elshani, Nxėnės, Banjė
2281. Egzona Ademaj, Nxėnėse, Pejė
2282. Merita Ademaj, Nxėnėse, Pejė
2283. Edona Berisha, Nxėnėse, Pejė
2284. Realta Berisha, Nxėnėse, Pejė
2285. Qendresa Gashi, Nxėnėse, Pejė
2286. Imer Shala, Profesor, Pejė
2287. Blerina Ahmeti, Nxėnėse, Pejė
2288. Lumturije Vrenezi, Nxėnėse, Pejė
2289. Mimoza Kastrati, Nxėnėse, Pejė
2290. Saranda Shabi, Nxėnėse, Pejė
2291. Saranda Daci, Nxėnėse, Pejė
2292. Kushtrim Brahimaj, Nxėnės, Pejė
2293. Miranda Hysenaj, Nxėnėse, Vitomericė
2294. Albana Atashi, Nxėnėse, Pejė
2295. Kushtrim Nikqi, Nxėnėse, Pejė
2296. Granit Ēeku, Nxėnės, Pejė
2297. Fitore Imeri, Nxėnėse, Pejė
2298. Majlinda Bajramaj, Nxėnėse, Strellc
2299. Aferdita Hasanaj, Nxėnėse, Strellc
2300. Jehona Gashi, Nxėnėse, Banjė
2301. Vlera Ukaj, Nxėnėse, Vranoc
2302. Dafina Demaj, Nxėnėse, Vranoc
2303. Astrit Krasniqi, Nxėnės, Pejė
2304. Arbenit Kastrati, Nxėnės, Pejė
2305. Valon Kurmehaj, Nxėnės, Pejė
2306. Zoje Luma, Nxėnės, Pejė
2307. Frasher Berisha, Nxėnės, Klinė
2308. Adnan Berisha, Nxėnės, Klinė
2309. Astrit Krasniqi, Nxėnės, Klinė
2310. Egzon Loci, Nxėnės, Pejė
2311. Albulena Lulaj, Nxėnės, Pejė
2312. Blerina Ahmeti, Nxėnės, Pejė
2313. Feride Berisha, Nxėnės, Pejė
2314. Shqipe Pelaj, Nxėnėse, Novosellė
2315. Blerta Berisha, Nxėnėse, Pejė
2316. Arta Krasniqi, Nxėnėse, Klinė
2317. Fisnike Pelaj, Nxėnėse, Novosellė
2318. Gentiana Smajli, Nxėnėse, Pejė
2319. Lendita Ahmetxhekaj, Nxėnėse, Klinė
2320. Gentiana Maraj, Nxėnėse, Pejė
2321. Alrua Bujupi, Nxėnės, Burim
2322. Ardita Shala, Nxėnės, Pejė
2323. Mirjeta Loshi, Nxėnėse, Burim
2324. Kaltrina Morina, Nxėnėse, Pejė
2325. Hemrijeta Gjukaj, Nxėnėse, Deēan
2326. Enver Gjukaj, Kimist, Deēan
2327. Qendresa Bajraj, Nxėnėse, Deēan
2328. Dafina Huskaj, Nxėnėse, Pejė
2329. Valmire Bushati, Nxėnėse, Pejė
2330. Shkendi Hadergjonajm Nxėnės, Pejė
2331. Florentina Turkaj, Nxėnėse, Banjė
2332. Fabiana Ferati, Nxėnėse, Banjė
2333. Kushtrim Geca, Nxėnės, Banjė
2334. Genc Podrimēaku, Nxėnės, Fierz
2335. Idriz Hagjijaj, Nxėnės, Rakosh
2336. Emin Mehmeti, Nxėnės, Banjė
2337. Ismail Kelmendi, prof. Elek., Pejė
2338. Arlinda Mulaj, fitnes. Nut, Burim
2339. Rexhep Idrizaj, Nxėnės, Pejė
2340. Elvis Kastrati, Nxėnės, Pejė
2341. Rejhon Shala, Nxėnėse, Pejė
2342. Lule Hamzaj, Nxėnėse, Pejė
2343. Blertė Loshi, Nxėnės, Banjė
2344. Plareta Shabanaj, Nxėnėse, Pejė
2345. Florita Milaj, Nxėnėse, Strellc
2346. Doneta Gashi, Nxėnėse, Baran
2347. Kaltrina Hadergjonaj, Nxėnėse
2348. Diana Muriqi Nxėnės, Pejė
2349. Gentiana Kelmendi, Nxėnėse, Pejė
2350. Flutra Blaka, Nxėnėse, Pejė
2351. Vlora Gashi, Nxėnėse, Pejė
2352. Blerina Mustafai, Nxėnėse, Gllogjan
2353. Genciana Muēaj, Nxėnėse, Pejė
2354. Shqipe Nikqi Nxėnėse, Pejė
2355. Donjeta Lajqi, Nxėnėse, Pejė
2356. Vlora Dalijaj, Nxėnėse, Pejė
2357. Shkelqim Alija, Nxėnėse, Zahaq
2358. Besmira Veselaj, Nxėnėse, Radac
2359. Joser Ramaj, Nxėnės, Burim
2360. Tarzan Mavraj, Nxėnės, Burim
2361. Mirsad Bajrami, Nxėnės, Pejė
2362. Ardiana Muriqi, Nxėnės, Pejė
2363. Jamina Nikēi, Nxėnėse, Pejė
2364. Shpejtim Hixha, Nxėnės, Pejė
2365. Vesė Bacaj, Nxėnėse, Burim
2366. Miranda Sadikaj, Nxėnės, Pejė
2367. Blerina Nikēi, Nxėnėse, Pejė
2368. Janina Berisha, Nxėnėse, Burim
2369. Gresa Draga, Nxėnėse, Pejė
2370. Leotrim Gashi, Nxėnės, Dubovė
2371. Naser Haxhija, Punėtor, Pejė
2372. Mepsid Ramiviq, Punėtor, Pejė
2373. Valon Kamaj, Tregtar, Strellc
2374. Sanije Bytyqi, Frizere, Pejė
2375. Besim Gorqaj, Student, Studenicė
2376. Kujtim Januzi, Punėtor, Pejė
2377. Sami Hoti, Punėtor, Pejė
2378. Burim Loxha, Punėtor, Pejė
2379. Alban Mehmeti, Punėtor, Pejė
2380. Labinot Nushi, Student, Pejė
2381. Premton Iberdemaj, Student, Burim
2382. Blenard Iberdemaj, Student, Burim
2383. Arbresha Tahiri, Nxėnės, Klinė
2384. Zana Gashi, Tregtare, Pejė
2385. Alisan Shala, Tregtar, Pejė
2386. Shkelqim Syla, Tregtar, Pejė
2387. Ahmet Nimani, Tregtar, Pejė
2388. Hamdi Muhaxheri, Shitės, Pejė
2389. Edison Bala, Shitės, Pejė
2390. Shkelzen Syla, Shitės, Pejė
2391. Sylė Thaēi, Shitės, Pejė
2392. Jeton Maroshi, Shitės, Pejė
2393. Faton Krasniqi, Shitės, Pejė
2394. Besfort Lajēi, Shitės, Pejė
2395. Vedat Muēaj, Nxėnės, Pejė
2396. Abedin Demaj, Student, Pejė
2397. Vigan Elshani, Nxėnės, Banjė
2398. Brikend Zekaj, Nxėnės, Banjė
2399. Fidan Sutaj, Nxėnės, Banjė
2400. Edmond Osmanaj, Nxėnės, Banjė
2401. Albert Metaj, Nxėnės, Banjė
2402. Armend Metaj, Nxėnės, Banjė
2403. Arber Loxha, Nxėnės, Banjė
2404. Arianit Loxha, Nxėnės, Banjė
2405. Ilirjana Elshani, Nxėnės, Banjė
2406. Kaltrina Zeneli, Nxėnės, Banjė
2407. Jeton Dreshaj, Nxėnės, Banjė
2408. Bekim Turkaj, Nxėnės, Banjė
2409. Sadri Hajrizaj, Nxėnės, Banjė
2410. Ilirjan Hajrizaj, Nxėnės, Banjė
2411. Shkendie Loxha, Nxėnės, Banjė
2412. Fatlind Ademaj, Nxėnės, Banjė
2413. Edon Turkaj, Nxėnės, Banjė
2414. Qendrim Sejdiaj, Nxėnės, Banjė
2415. Gentian Ademaj, Nxėnės, Banjė
2416. Edon Hetemaj, Nxėnės, Orrobėrd
2417. (044 161 690: Gjashtėdhjetė punėtorėt e Hotelit “Victory”,Prishtinė...pasojnė emrat)

2477. Fortuna Jashari, Nxėnės, Banjė
2478. Dr.Agim Deva,profesor universitar, shkrimtar,Prishtinė
2479. Ramiz Kelmendi,shkrimtar: Po deri kur(!?)do tė na burgosin pėr fjalėn e lirė!
2480. Klenti Tare, Tiranė, Drejtor shitblerjesh
2481. Shoqata e tė Burgosurve Politikė - Shefik Sadiku, kryetar, Dardanė (Lirim i menjėhershėm i Albin Kurtit dhe tė burgosurve politikė)
2482. Osman Zhitia, babi i dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia
2483. Qamile Zhitia, nėna e dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia
2484. Sylė Zhitia
2485. Naim Zhitia
2486. Minire Zhitia
2487. Rifadije Zhitia
2488. Dritėro Zhitia
2489. Flamur Zhitia
2490. Idriz Blakaj,Inxhinier,Vrellė,Burim
2491. Zafir Berisha, kryetar i degės sė PDK nė Prizren
2492. Ismet Mahmuti, kryetar i Shoqatės sė tė Burgosurve Politikė nė Besianė
2493. Nuhi Paēarizi, gazetar
2494. Suzana Paēarizi
2495. Blerim Muhamet Hoxha - Avokat me seli nė Pejė
2496. Dr. Hysni Bytyēi, avokat: Nuk ekziston asnje arsytim qe te mbahet Albin Kurti nė paraburgim. Hetimet mund tė vazhdojne edhe pa paraburgim
2497. Myrvete Ēollaku, avokate, Prizren: Nuk ka bazė ligjore pėr ta mbajtuir Albinin nė burg. Sikur protestuesit tjerė, edhe ai duhet tė jetė i lirė.

Guri i madh
06-02-08, 19:46
2498. Fadil Ferataj, oficer korrektues, Mojstir, Burim
2499. Shote Ferataj, amvise, Mojstir, Burim
2500. Arbnore Ferataj, nxėnėse, Mojstir, Burim
2501. Gėzim Mustafa,aktivist, Sharr: Liri pėr KUrtin, pėr ish ushtarėt e UĒK-sė!
2502. Valon Murati: Lirojeni!
2503. Avni Klinaku: Lirojeni Albini!
2504. Avni Dalipi,aktor: I bashkangjitem me vullnet apelit pėr lirimin e Albin Kurtit.
2505. Gani Geci, Llaushė “Albin Kurti nuk ka bėrė vepėr penale nėse ka protestuar”
2506. Ismi Azizi, Preshevė
2507. Valon Hoti,st.kolegji “Fama”
2508. Lendita Berisha, Dasam (ish Saradran),Burim
2509. Hajrie Berisha, Dasam (ish Saradran),Burim
2510. Samir Berisha, Dasam (ish Saradran),Burim
2511. Azemine Ēettaj,Trubuhovc,Burim
2512. Hasan Ēettaj,Trubuhovc
2513. Luan Ēettaj,Trubuhovc
2514. Alban Ēettaj,Trubuhovc
2515. Luljeta Ēettaj-Selmani,Trubuhovc-Grabanicė
2516. Abdullah Selmani,Grabanicė
2517. Hasan Shkodra,inxhinier i makinerisė,Gjilan
2518. Musa Sabedini, gazetar,kryetar i klubit tė gazetarėve “Beqir Musliu”,Gjilan
2519. Rajmond Lipovica - 18 vjet Ferizaj
2520. Lumturie Koka – Kaēanik (Tė jesh i lirė ndonjėherė ėshtė si tė jesh i robėruar, tė kėrkosh liri mund tė zihesh rob, andaj tė kėrkosh lirinė dhe tė drejtėn askush nuk duhet tė robėrohet, askush, as ju i Nderuar Albin Kurti)
2521. Besarta Idrizi – kryetare e Asamblesė Rinore tė Kaēanikut, gjimnaziste (As nė siluetė tė ndėrdijes nuk mė ka mbetur e shėnjuar ndonjė vend qė burgos zėrin e sė drejtės dhe lirisė sė popullit. Por, nuk habitem pėr shumė gjėra kapim fillin e historisė gabimisht, kėshtu qė nuk habitem edhe aq shumė. Tė lirohet menjėherė zėri i popullit! Menjėherė!)
2522. Hekuran Hoti – Nxėnės
2523. Fitore Zeneli,juriste e diplomuar,Prishtinė
2524. Fitim Osmanaj, Gurrakoc: Lirojini, menjėherė! Shihemi mė 3 mars nė tokė tė Prishtinės!
2525. (Apelit i bashkėngjiten kėta familjarė te shoqatės: "Thirrjet e nėnave" Gjakovė): Ferdonije Qerkezi...
2526. Fllanza Bunjaku
2527. Tixhe Berisha
2528. Ajnishahe Berisha
2529. Muradije Morina
2530. Zarife Morina
2531. Ferdije Morina
2532. Lirije Dushku
2533. Sanije Gjocaj
2534. Fllanza Gjocaj
2535. Alberina Gjocaj
2536. Burbuqe Gjocaj
2537. Hate Krasniqi
2538. Shazane Krasniqi
2539. Mynavere Krasniri
2540. Rifat Murataj
2541. Sofije Murataj
2542. Hyremo Nushi
2543. Vlora Ymeraga
2544. Lendita Zeka
2545. Shemsije Zeka
2546. Imiha Smajlaj
2547. Fllanza Veseli
2548. Sabrije Rama
2549. Nepe Rama
2550. Zoje Rexha
2551. Faze Tafa
2552. Xhafer Bajraktari
2553. Fatime Bajraktari
2554. Bekrije Goqi
2555. Hazbije Ajroni
2556. Fatime Berisha
2557. Hajrije Berisha
2558. Myzafere Bicurri
2559. Fatmire Bicurri
2560. Bihije Bicurri
2561. Violeta Bicurri
2562. Nasibe Shtaloja
2563. Hazbije Nura
2564. Resmije Beqrama
2565. Agim Sylejmani
2566. Qazim Huma
2567. Ganimete Huma
2568. Sadete Axhemi
2569. Bujar Bardhi
2570. Nakije Bardhi
2571. Zekije Luzha
2572. Shemsije Luzha
2573. Shukrije Mejzini
2574. Hadi Rexha
2575. Lumnije Rexha
2576. Besa Bakalli
2577. Fehmi Nura
2578. Naime Kepuska
2579. Arijeta Kepuska
2580. Mehmet Haxhiavdyli
2581. Servete Haxhiavdyli
2582. Nasibe Lluhani
2583. Samile Qaushi
2584. Lirije Domi
2585. Reshat Nura
2586. Minire Nura
2587. Elvane Dana
2588. Laundrina Dana
2589. Samile Dana
2590. Luljeta Dana
2591. Shirine Dana
2592. Shkelzen Dana
2593. Serbeze Dana
2594. Flurije Haraqija
2595. Myziene Gezha
2596. Resmije Haxhibeqiri
2597. Esat Haxhibeqiri
2598. Luljeta Sharani
2599. Pranvera Sharani
2600. Mandushe Sharani
2601. Bekrije Sharani
2602. Fekrije Saraqini
2603. Elvane Saraqini
2604. Albina Saraqini
2605. Kimete Berisha
2606. Minire Berisha
2607. Mehmet Berisha
2608. Islam Berisha
2609. Shazane Berisha
2610. Luljeta Koci
2611. Met Morina
2612. Nurije Morina
2613. Nasibe Morina
2614. Fetah Morina
2615. Hyremo Morina
2616. Humedije Hoxha
2617. Rifat Xerxa dhe
2618. Enise Xerxa
2619. Ajnishahe Berisha (Lirojeni Albinin dhe tė tjerėt sa s`ėshtė bėrė vonė!)
2620. Burbuqe Berisha
2621. Edi Elshani, nxėnės
2622. Ilir Behra
2623. Valentina Karameta - studente e gazetarisė UP
2624. Shpresa Kokollari, studente e gazetarisė UP
2625. Arta Meha, studente e gazetarisė UP
2626. Fitore Berisha
2627. Vebi Berisha
2628. Shin Avdiu - Servis i kompjuterave
2629. Hysen Rashiti - i papunė
2630. Hetem Ramadani - i papunė
2631. Shaqir Ramadani - administratė
2632. Fatlum Rashiti - nxėnės
2633. Saranda Rashiti - e papunė
2634. Jehona Ramadani, e papune
2635. Krenare Ramadani, nxėnėse
2636. Emrush Ramadani
2637. Hajrush Ramadani
2638. Zejdush Ramadani
2639. Metush Ramadani
2640. Bajram Ramadani nga Gjilani
2641. Fevzi Beqiri, teknik i Komunikacionit
2642. Haki Beqiri, pensionist nga Veriu i Kosovės, Lagjja Lumbardh (Lirojeni Albin Kurtin, birin e popullit, se ai nuk e ka vendin nė burg me shokė, por nė burg duhet tė jenė ata kriminelė qė vranė dhe e pėrgjaken demostratėn paqėsore)
2643. Albion Sinani - nxėnės, Kopernicė - Dardanė
2644. Ardit Sinani -II-
2645. Erėza Sinani -II-
2646. Lirik Hoxha -II-
2647. Besa Hoxha -II-
2648. Bleta Hoxha -II-
2649. Eris Sinani - Kopernicė - Dardanė
2650. Fatlind Shala, laborant
2651. Naser Shala, student nė Administratė Publike & Marrėdhėnie Ndėrkombėtare
2652. Fatlind Shala, laborant(kimist i diplomuar, Rogovė-Gjakovė
2653. Samile Doli, profesoreshė e pedagogjisė, Gjakovė
2654. Afėrdita Doli, profesoreshė e lėndėve juridike, Gjakovė
2655. Pėrmire Juniku, profesoreshė e ekonomisė, Gjakovė
2656. Dėshira Muhaxhiri, ecc e diplomuar, Gjakovė
2657. Elvane Gojani, ecc e diplomuar, Gjakovė
2658. Kujtim Frrokaj, profesor, Gjakovė
2659. Shaban Kukaqi, punėtorė teknik, Gjakovė
2660. Sefdije Ponusheci, profesoreshė e matematikės, Gjakovė
2661. Sinan Hajdari, profesor i matematikės, Gjakovė
2662. Sokol Hoxha, profesor, Gjakovė
2663. Brikena Radogoshi - Domi, Norvegji (e lindur nė Gjakovė)
2664. Nexhat Domi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2665. Epikad Radogoshi, student i gazetarisė
2666. Shkėlzen Krasniqi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2667. Myrvete Radogoshi - Krasniqi, Norvegji (e lindur nė GJakovė)
2668. Etor Krasniqi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2669. Geront Krasniqi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2670. Etrit Krasniqi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2671. Mergim Krasniqi, Norvegji (i lindur nė Gjakovė)
2672. Hydajete Radogoshi - Shehu, Suedi (e lindur nė Gjakovė)
2673. Genc Shehu, inxhinier i elektroteknikės, Kanadė (i lindur nė Gjakovė)
2674. Albert Shehu, inxhinier i elektronikės, Suedi (i lindur nė Gjakovė)
2675. Burim Krasniqi - inxh i PT
2676. Berat Murati
2677. Begzad Sinani - ecc i dipl. Pėrgjegjės nė DSHP - KK – Dardanė (Lirim i menjėhershėm i Albin Kurtit dhe tė gjithė tė dėnuarėve politikė)
2678. Albrim Bytyqi, Ecc. i diplomuar (Lirojeni menjėherė Albin Kurtin, njeriun i cili pėrfaqėson nė mėnyrėn mė dinjitoze zėrin dhe vullnetin politik tė popullit tė Kosovės, njeriu i cili dha gjithēka nga vetja pėr t’i thėnė jo regjimit komunist jugosllav, por gjithashtu edhe regjimit neokolonialist tė UNMIK-ut, i cili qartazi po i mohon vullnetin e qytetarėve tė Kosovės. Lirojeni menjėherė!)

Guri i madh
06-02-08, 19:47
2679. Afrim Buja - fshati Bujan, Lypjan
2680. Lulzim Buja - fshati Bujan, Lypjan
2681. Mentor Buja - fshati Bujan, Lypjan
2682. Lutfi Buja - fshati Bujan, Lypjan
2683. Agon Buja - fshati Bujan, Lypjan
2684. Enver Buja - fshati Bujan, Lypjan
2685. Fatmir Buja - fshati Bujan, Lypjan
2686. Vehbi Buja - fshati Bujan, Lypjan
2687. Xhevat Buja - fshati Bujan, Lypjan
2688. Halit Buja - fshati Bujan, Lypjan
2689. Emin Buja - fshati Bujan, Lypjan
2690. Liridon Buja - fshati Bujan, Lypjan
2691. Hazir Buja - fshati Bujan, Lypjan
2692. Muhamet Buja - fshati Bujan, Lypjan (I tėrė fshati Bujan nė, Lypjan e pėrkrah fuqimisht apelin per lirimin e Albin Kurtit dhe tė gjithe ēlirimtarėve tjerė, tė cilėt mbahen nė burgjet e YUNMIK-ut, kėrkojmė qė menjėherė tė lirohen, shihemi nė demonstratė mė 3 mars 07)
2693. Nevzad Shemsedini -Inf. i mjekesise –Gjilan
2694. Enis Tahiri
2695. Fatime Llumnica, Oberhofmatte 15, 6020 Emmenbrücke, Swiss
2696. Marigona Llumnica, Oberhofmatte 15, 6020 Emmenbrücke Swiis
2697. Ganimete Hasani, nxėnėse
2698. Arton Arifi, nxėnės nga Gjilani
2699. Habib Ymeri, arkitekt, Gjilan
2700. Arbėnor Dehari, Student
2701. Lirojeni menjėherė Eruditin e Mendjes sė Ndritur
2702. Sytkije Ēerkini – Amvise
2703. Dr. Urim Ēerkini, mjek, QKMF – Ferizaj
2704. Gazmend Ēerkini, Absolvent i Elektroteknikės, Ferizaj
2705. Dr. Nezir Luzha, Specialist i Mjekėsisė Familjare, QKMF – Ferizaj
2706. Luljeta Luzha, arsimtare e Matematikės, SH.F. “Gjon Serreqi” Ferizaj
2707. Albion Luzha – Ferizaj
2708. Vleron Luzha – Ferizaj
2709. Dr. Urimi. Fr-KO
2710. Nora Ibishaga Budima
2711. Nora Hoti
2712. Nurie Haliti, absolvente e Elektros nga Mitrovica
2713. Agjensioni turistik “MOREA”- Gjilan
2714. Kafiteria “MOREA”- Gjilan
2715. Fabrika e ujit “KIKA” Dardanė, me pronar inxhinier i teknologjisė Avdullah Bajra dhe 14 punėtorėt e kėsaj nėrmarrje
2716. Abdyl Lala
2717. Lumnie Lala
2718. Naser Lala
2719. Agim Lala
2720. Kushtrim Lala
2721. Arber Lala
2722. Granit Lala
2723. Labinot Lala
2724. Kastriot Lala nga Vendinisi i Besianės (Vetėm pseudo pushtetarėt me frikė paranoike me qyqarllėkun e tyre tė skajshėm pėr t'i ruajtur pozitat e tyre tė mjera mund tė urdhėrojnė burgosjen dhe t'i gėzohen mbajtjes nė burg tė njerėzve qė nė popull reflektojnė: Besim, guxim, sakrificė pėr ta luftuar tė keqen. Shendet e jetė tė gjatė Albin Kurti, ne Ju ėshtė rinia, me Ju janė ata qė nuk shiten, nuk blihen dhe nuk nėnshtrohen)
2725. Isak Lala, Besianė
2726. Afrim Lala, Besianė
2727. Hetem Lala, Besianė
2728. Izet Lala, Besianė
2729. Hamdi Lala, Besianė
2730. Sadik Shatri, Kushtrim (ish-Tomoc)
2731. Fahrije Loka Sshatri
2732. Skender Shatri, Zyra e Punės, Burim
2733. Serbeze Shatri, amvise
2734. Rilinde Shatri
2735. Fidan Shatri, student i Kulturės Fizike
2736. Guximtar Shatri, nxėnės
2737. Shkodran Shatri, student, fak. Ekonomik (Hallall “Epokės sė re” pėr atė qė bėri dhe po bėn pėr atdhedashėsit. Ultimatum u japim atyre qė ia marrin lirinė Albin Kurtit (tribunit popullor, Mendelės sė kohės moderne) i cili nė momente historike di tė bėj kthesa. Nė gjė tė tillė kėrkojmė edhe pėr birin tonė Naser Shatri dhe tė gjithė tė burgosurit politikė)
2738. Ali Neziraj, Technolog i Letrės, Meister Werkführer Fabrikation 2, Papierfabriken Cham-Tenero AG, Cham Paper Group, CH-6330 Cham
2739. Tom Delija, USA (Burgjet janė pėr ata qė vrasin, pėr kriminelė, por jo pėr ata qė kėrkojnė lirinė dhe pavarėsinė. Prandaj ju qė burgoset Albinin, lirojeni atė sa s’ėshtė bėrė vonė...)
2740. Bardhok Biba
2741. Avni Llumnica, Oberhofmatte, 15 6020 Emmenbrücke Swiss
2742. Valdrin Dermaku
2743. Edona Lokaj
2744. Liridon Dvorani nga Drenasi
2745. Malėjeta Hoxha, studente e Arkitekturės
2746. Avni Llumnica
2747. Feride Rushiti, MD, Executive Director, KRCT
2748. Shaban Terziu - Ingjinjer i Agrokultures –Gjilan (Kėrkoj qė lirimi i tė madhit Albin Kurti tė jetė sa mė i shpejtė, sepse nuk mund tė ketė paqe pa liri e liria po mohohet duke u burgosur nėpėr kazamatet e UNMIK-ut. Duam lirimin e Albinit dhe duam Vetėvendosje!
2749. Lindita Haxhiu
2750. Shkumbim Haxhiu
2751. Lejla Haxhiu
2752. Kaltrina Shatri
2753. Arben Bytyēi - ish ushtar i UĒK-sė
2754. Laura Kryeziu nga Shipashnica
2755. Besfort Dermaku
2756. Besart Dermaku
2757. Halime Krasniqi – pensioniste
2758. Armend Dermaku
2759. Nafi Bakiu-Shkup-stundet
2760. Naim Aliu-Shkup-stundet
2761. Ridvan Mustafa-Shkup-student
2762. Gylten Alimi-Shkup-studente
2763. Driton Abazi-Shkup-student
2764. Besnik Mersini-Struge-student
2765. Shkelqim Muharremi-Struge-student
2766. Nedim Rama-Shkup-student
2767. Nazmi Ramani-Shkup-student
2768. Besim Abdullai-Shkup-jurist
2769. Armend Ajdini-Shkup-student
2770. Ramadan Kadriu-Shkup-student
2771. Artan Ismaili-Shkup-student
2772. Sedat Halimi-Shkup-student
2773. Suad Selimi-Shkup-student
2774. Alil Palloshi-Shkup-drejtor shkolle
2775. Agim Ramadani-Shkup-Arsimtar
2776. Muzejne Enazi-Shkup-pastruese
2777. Suzana Ali-Shkup-pastruese
2778. Ruzhdi Jahja-Shkup-Mjeshter
2779. Hajriz Bekteshi-Shkuo-arsimtar
2780. Mevlane Shabani-Shkup-arsimtare
2781. Dalip Recica-Shkup-biblotekar
2782. Mendu Fuga-Shkup-arsimtar
2783. Kadri Llamallari-Shkup-arsimtar
2784. Sutkije Sadiku-Shkup-arsimtare
2785. Ramadan Isaku-Shkup-arsimtar
2786. Besa Ademi-Shkup-Arsimtare
2787. Teuta Ajeti-Shkup-arsimtare
2788. Teuta Palloshi-Shkup-arsimtare
2789. Remzie Dardhishta-Shkup-arsimtare
2790. Raif Dardhishta-Shkup-arsimtar
2791. Lavdrim Dardhishta-Shkup-arsimtar
2792. Florie Jakupi-Shkup-arsimtare
2793. Haki Jakupi-Shkup-arsimtare
2794. Vehbi Selmani-Shkup-arsimtar
2795. Severxhane Kasapi-Shkup-arsmitare
2796. Aferdita Ibrahimi-Shkup-arsimtare
2797. Xhevdet Hoxha-Shkup-arismtar
2798. Hazbije Kadriu-Shkup-arsimtare
2799. Gani Ahmeti-Shkup-arsimtar
2800. Fuat Jakupi-Shkup-arsimtar
2801. Blerim Livoreka-Shkup-Arsimtar
2802. Irfan Miftari-Shkup-oficer
2803. Rexhep Miftari-Shkup-pa pune
2804. Emin Miftari-Shkup-punetor
2805. Sedat Baftiu-Shkup-student
2806. Rrahman Iseni-SHkup-student
2807. Nuri Rexhepi-Shkup-arsimtar. (SĖ BASHKU DERI NĖ VETĖVENDOSJE!")
2808. Burim Kutllovci, aktivist i Lėvizjes Vetevendosje!, Vushtrri
2809. Sami Uka, nxėnės, Mitrovicė
2810. Shkelzen Gucati, nxėnės, Mitrovicė
2811. Imrizah Gashi, nxėnės, Mitrovicė
2812. Fevzi Jashari, nxėnės, Mitrovicė
2813. Betim Imeri, nxėnės, Mitrovicė
2814. Ferki Osmani, ish-UCK, ish-UĒPMB, Mitrovicė
2815. Agim Fazliu, student, Mitrovicė
2816. Kujtim Fazliu, punėtor, Mitrovicė
2817. Sokol Tahiri, pensionist, Mitrovicė
2818. Asllan Tahiri, ish-minator, pensionist, Mitrovicė
2819. Fistim Xheloshi, student, Skėnderaj
2820. Enver Xheloshi, punėtor, Skėnderaj
2821. Flamur Riza, nxėnės, Mitrovicė
2822. Rexhije Ajvazi, Gjenevė, Zvicėr
2823. Hysnije Beqiri,
2824. Rexhije Beqiri
2825. Xhemile Beqiri
2826. Nafije Beqiri
2827. dhe Vlora Beqiri, tė gjithė me vendqėndrim tė pėrkohshėm nė Zvicėr
2828. Qėndrim Peci
2829. Burim Kutllovci, aktivist i Lėvizjes Vetėvendosje!, Vushtrri
2830. Ardian Morina, Therandė, student, Shkenca Kompjuterike nė UEJL
2831. Armend Qamili, Ferizaj, student, Shkenca Kompjuterike nė UEJL
2832. Blerim Ēoēaj, gazetar nga Prizreni
2833. Gezim Beka, Prishtinė

kener
06-02-08, 22:34
Mos u mirrni me njerz qe i kan mbet peng endrrave te meparshme si Albini.
Po te shkohet mbas tij nuk do ishim ketu ku jemi por shum me keq.
Kete e ka provuar me se miri populli serb me milloshin e tyre.
Ekstremizmi eshte baraz me shkatrrim.

sunshine
06-02-08, 22:42
Mos u mirrni me njerz qe i kan mbet peng endrrave te meparshme si Albini.
Po te shkohet mbas tij nuk do ishim ketu ku jemi por shum me keq.
Kete e ka provuar me se miri populli serb me milloshin e tyre.
Ekstremizmi eshte baraz me shkatrrim.

Njė fjalė popullore thotė "Kur nuk di, mos fol fare"! Kjo qė ke shkruar mė lartė nuk do ta shkruante njė njeri qė ka logjikė tė shėndoshė! Sipas teje del qė Albin Kurti qenka i barabartė me njė gjakpirės, me njė vrasės?!

"Po te shkohet mbas tij nuk do ishim ketu ku jemi por shum me keq."

Sigurisht qė do ishim mė keq, se do tė pavarėsoheshim nga tė gjithė e jo si tani: Pavarėsi nga UNMIK-u e varėsi nga BE-ja!
Edhe njė zotėri, nė mesin e kėtyre njerėzve qė paskan nėnshkruar pėr lirimin e Albinit, paska shumė "qė paskan mbet peng tė ėndėrrave tė mėparshme", dmth tė ėndrrės pėr liri tė plotė tė Kosovės, e jo tė ėndėrrės - (pa)varėsi nga e gjithė bota!

kener
06-02-08, 22:55
Jo zotri edhe une do te nenshkruajsha per lirimin e Albinit po te kisha mundesi ,thjesht se eshte shqiptar,por me gjith respektin qe kam pas deri ne perfundim te luftes per te ai njeri devijoi si Ibrahim Rugova qe devijoi pas luftes duke mos e perfill luften e popullit(UQK).

fadil
07-02-08, 17:54
Pezullohet procesi gjyqėsor ndaj Albin Kurtit Udhėheqėsi i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, do tė jetė i lirė deri sa tė krijohen kushtet pėr njė gjykim tė rregullt. Kėshtu u vendos sot nė prosesin gjyqėsor ndaj tij nė Gjykatėn e qarkut nė Prishtinė , qė u pezullua pėr arsye se nuk kishte avokat mbrojtės. Avokatėt tė cilėt janė caktuar nga gjykata, kanė refuzuar tė jenė pėrfaqėsues tė Albin Kurtit nė kėtė proces gjyqėsor. Sipas kryetarit tė trupit gjykues, Mauricio Salustro, avokatja Fetie Uka-Islami, e cila ėshtė caktuar ta mbrojė liderin e Lėvizjes “Vetėvendosje”, ka refuzuar ta pėrfaqėsojė atė pėr arsye objektive, por pėr kėtė ajo ėshtė gjobitur .
Ndėrkohė gjykata ka caktuar menjėherė avokatin mbrojtės, kryetarin e Odės sė Avokatėve tė Kosovės, Ramė Gashin. Por, edhe ai ka refuzuar ta pranojė pozitėn e mbrojtėsit, i cili gjithashtu ėshtė gjobitur nga gjykata.
Kėshtu gjyqtari Salustro, pezulloi procesin gjyqėsor, duke lėnė Albin Kurtin tė lirė.

mbrapa (http://www.rtklive.com/?)07 shkurt 2008 - 14:40:50

arton bala
10-02-08, 10:58
Plus minus: as recensioni dhe ajo cka gjindet prapa tij nuk ma largon pershtypjen qe kam per Abin Kurtin: profilant i momentit qe per qellimet e tij personale perdor dukuri negative ne shoqerine tone, te cilat nuk jane krijuar dhe deshiruar nga qeverite e pasluftes, por qe jane te trashegura si nje kancer nga shekujt e pushtimit turk e serb.

Kritika e A. Kurtit ne shumicen e pikave me duket aspak me shume se sikur une t“i shkoja nje dite nje mjeku urgjent me 500 lendime fizike e shpirterore (pas nje ndeshje komunikacioni), dhe ne diten tjeter te qortoj ndokush mjekun perse Artoni nuk po me buzeqeshe, pse nuk po mundet me ece, e tj. Pra te gjitha kritikat ndaj mjekut jane disi "me vend" (sepse mosbuzeqeshja e mosecja lirisht mund te shihen si gjendje abnormale shendetesore), por sa ka merite mjeku ne kete gjendje kjo eshte pyetja kryesore..

Ndoshta shembull pak si banal, ama thash ndoshta keshtu e sqartesoj per secilin mendimin tim jo shume te mire per idolin e disave nga ju.

Fshatari
10-02-08, 14:42
Plus minus: as recensioni dhe ajo cka gjindet prapa tij nuk ma largon pershtypjen qe kam per Abin Kurtin: profilant i momentit qe per qellimet e tij personale perdor dukuri negative ne shoqerine tone, te cilat nuk jane krijuar dhe deshiruar nga qeverite e pasluftes, por qe jane te trashegura si nje kancer nga shekujt e pushtimit turk e serb.

Kritika e A. Kurtit ne shumicen e pikave me duket aspak me shume se sikur une t“i shkoja nje dite nje mjeku urgjent me 500 lendime fizike e shpirterore (pas nje ndeshje komunikacioni), dhe ne diten tjeter te qortoj ndokush mjekun perse Artoni nuk po me buzeqeshe, pse nuk po mundet me ece, e tj. Pra te gjitha kritikat ndaj mjekut jane disi "me vend" (sepse mosbuzeqeshja e mosecja lirisht mund te shihen si gjendje abnormale shendetesore), por sa ka merite mjeku ne kete gjendje kjo eshte pyetja kryesore..

Ndoshta shembull pak si banal, ama thash ndoshta keshtu e sqartesoj per secilin mendimin tim jo shume te mire per idolin e disave nga ju.

Ka shumė tė vėrteta nė kėtė shkrim tė Artanit.
Po njė s'mund ta kuptojė: pse gjykatėsi ndėrkombtar, spanjolli serbofil(kėtė e them duke patur para sysh qėndrimin e spanjes ndaj Kosovės), pse pra servantesi instiston aq shumė tė gjykojė e dėnojė Albin Kurtin i cili, as ka plagosur as ka vrarė ndokė. Tė gjobosh pa drejtė e pa lidhje avoketėrit e A.Kurtit qė nuk duan tė implikohen nė njė proēes-maskaradė tė drejtuar nga ky "gjykatės" nuk ka asnjė lidhje me drejtėsinė. Ai individ i ka identifikuar kaherė vrasėsit e dy shqiptarve vitin e kaluar gjat marshit paqesor e pa armė nė Prishtinė: ata janė bastardė serbo-rumun(racė hibride pra) qė kishin ardhur nė Kosovė nergut pėr tė vrarė shqiptar e pėr tė fajėsuar shqiptarėt. Edhe Amnesty International i ka tėrhequr vėrjtje serioze kėtij bastardit spanjoll dhe "drejtėsisė" tė Unmikut se i kanė lėnė tė lirė tė gjithė kriminelėt serbė nė Kosovė! Nuk pritet drejtėsi nga deshtanakėt bardardė tė kėsaj specie : ata nuk dinė ēfarė shenjon fjala dhe praktika "Drejtėsi"!

PS. Sikur tė isha unė, Fshatari, ministėr i Dretėsisė nė shtetin juridik tė Kosovės, do i kisha detyruar kėta individė tė ndyrė tė ballafaqohen me drejtėsinė e vendit tim; po tė largoheshin pa gjykim nga Kosova, kėtė nuk do e lejoja kurrė!

arton bala
11-02-08, 16:51
Ka shumė tė vėrteta nė kėtė shkrim tė Artanit.
Po njė s'mund ta kuptojė: pse gjykatėsi ndėrkombtar, spanjolli serbofil(kėtė e them duke patur para sysh qėndrimin e spanjes ndaj Kosovės), pse pra servantesi instiston aq shumė tė gjykojė e dėnojė Albin Kurtin i cili, as ka plagosur as ka vrarė ndokė. Tė gjobosh pa drejtė e pa lidhje avoketėrit e A.Kurtit qė nuk duan tė implikohen nė njė proēes-maskaradė tė drejtuar nga ky "gjykatės" nuk ka asnjė lidhje me drejtėsinė. Ai individ i ka identifikuar kaherė vrasėsit e dy shqiptarve vitin e kaluar gjat marshit paqesor e pa armė nė Prishtinė: ata janė bastardė serbo-rumun(racė hibride pra) qė kishin ardhur nė Kosovė nergut pėr tė vrarė shqiptar e pėr tė fajėsuar shqiptarėt. Edhe Amnesty International i ka tėrhequr vėrjtje serioze kėtij bastardit spanjoll dhe "drejtėsisė" tė Unmikut se i kanė lėnė tė lirė tė gjithė kriminelėt serbė nė Kosovė! Nuk pritet drejtėsi nga deshtanakėt bardardė tė kėsaj specie : ata nuk dinė ēfarė shenjon fjala dhe praktika "Drejtėsi"!

PS. Sikur tė isha unė, Fshatari, ministėr i Dretėsisė nė shtetin juridik tė Kosovės, do i kisha detyruar kėta individė tė ndyrė tė ballafaqohen me drejtėsinė e vendit tim; po tė largoheshin pa gjykim nga Kosova, kėtė nuk do e lejoja kurrė!Nuk eshte e domosdoshme te vritesh dikend me dore tende qe te kryesh nje vrasje. Kodi penal denon edhe vrasje indirekte (nepermjet "veglave" njerezore). Pastaj denon edhe pengimin e paqes publike. Denon demtimin e prones. Te gjitha keto delikte jane poashtu te denueshme kur kryhen me anen e veglave. Ketu mund te jete p.sh. Arsyeja perse A. Kurti penalizohet. Keto gjera duhette sqarohen. S“besoj qe ka lidhje perkatesia kombetare e gjykatesit. Te jesh i bindur se edhe nje gjykates kosovar do te bej kete gje (sepse e obligon ligji).

Avoketerit e A. Kurtit mund te denohen p.sh. nese thyejne norma procesuale apo penale. A ka ndodhur kjo, a e dijme ne dy? Une jo, por e dijne juristet pran ngjarjes. Nese kjo ka ndodhur pa arsyetim (te mjaftueshem), atehere avoketerit mund te ndjekin rrugen e parapare per gjetje te drejtesise. Nuk jane te pambrojtur fare.

Amnesty I. mund te ankohet ndaj nje institucioni apo personi brenda tij, por nuk e di se a mos do ishte me mire te pyetej nje gjykate me e larte kosovare ne kete ceshtje sesa nje AI, te cilet sidokudo nuk jane eksperte te ligjit aktual ne Kosove.

Nuk mund te paraftyroj se jurisdiksioni kosovar eshte i koncipuar asisoji qe ne qytetaret te jemi te detyruar te "presim drejtesi", por ne mund te shpiejme drejtesi, MIREPO: ne rrugen e parapare, jo me llabuta e prraqka.

Sikur te isha une ai ministri, do i kisha bindur komunitetin nderkombetar se ne Kosove s“ka asnje nevoje per mbjellje te ndjenjes se drejtesise nga ana e tyre. Kosovaret sot e njohin boten, dijne cilat parime gjinden ne kushtetutat e jurisdiksionet perendimore, keto parime i kemi edhe ne jurisdiksionin kosovar, keshtu qe ju badihavgjinjet e perendimit (artonisht per "bastardhe") po deshtet mund te na sherbeni si keshilltare ne raste delikate, mirepo per tutore te kalibrit te juaj (shumica deshtaka te profesionit perkates ne vendet e tyre) s“kemi asnje nevoje.

Henori
11-02-08, 18:36
Pajtohem plotesisht me shembullin e ARTANIT.
E kam percjell sot ne mengjese nje interviste te Albinit ne RTK dhe te ju them te dreten per mua ky njeri ka rreshqitur shume. Me beri pershtybje nje mendim i tij palidhje dhe nje pergjigjje katastrofale: Pergjigja e tij ishte se BE nuk ka nevoje te vije ne Kosove per te krijuar stabilitet politik por ajo duhet ta zhvilloj ekonomin e Kosoves. Kjo pergjigjje per mendimin tim e tregon Intelektin e Albin proleterit, se eshte e ditur se ne boten demokratike pa stabilitet politik nuk mundet me pas zhvillim ekonomik. Kjo shihet edhe ne shtete tjera te rajoni si psh ne Shqiperi, Serbi e kshtu me rradh, kurse ne shtetet tjera te lindjes si psh, Poloni, Ceki, Hungaria kane nje zhvillim shume te madhe ekonomik vetem pse jane shtete politikisht stabile.

Une i propozoj Albin qe mos te manipulojee me fatkeqesit e njerzve te vuajtur por ti kthehet te marres, se keto qe po i thote ai te gjithe shqiptaret i dijne qe 100 vjet.

BOLL MA ALBIN

Fshatari
11-02-08, 19:33
Nuk eshte e domosdoshme te vritesh dikend me dore tende qe te kryesh nje vrasje. Kodi penal denon edhe vrasje indirekte (nepermjet "veglave" njerezore). Pastaj denon edhe pengimin e paqes publike. Denon demtimin e prones. Te gjitha keto delikte jane poashtu te denueshme kur kryhen me anen e veglave. Ketu mund te jete p.sh. Arsyeja perse A. Kurti penalizohet. Keto gjera duhette sqarohen. S“besoj qe ka lidhje perkatesia kombetare e gjykatesit. Te jesh i bindur se edhe nje gjykates kosovar do te bej kete gje (sepse e obligon ligji).

Avoketerit e A. Kurtit mund te denohen p.sh. nese thyejne norma procesuale apo penale. A ka ndodhur kjo, a e dijme ne dy? Une jo, por e dijne juristet pran ngjarjes. Nese kjo ka ndodhur pa arsyetim (te mjaftueshem), atehere avoketerit mund te ndjekin rrugen e parapare per gjetje te drejtesise. Nuk jane te pambrojtur fare.

Amnesty I. mund te ankohet ndaj nje institucioni apo personi brenda tij, por nuk e di se a mos do ishte me mire te pyetej nje gjykate me e larte kosovare ne kete ceshtje sesa nje AI, te cilet sidokudo nuk jane eksperte te ligjit aktual ne Kosove.

Nuk mund te paraftyroj se jurisdiksioni kosovar eshte i koncipuar asisoji qe ne qytetaret te jemi te detyruar te "presim drejtesi", por ne mund te shpiejme drejtesi, MIREPO: ne rrugen e parapare, jo me llabuta e prraqka.

Sikur te isha une ai ministri, do i kisha bindur komunitetin nderkombetar se ne Kosove s“ka asnje nevoje per mbjellje te ndjenjes se drejtesise nga ana e tyre. Kosovaret sot e njohin boten, dijne cilat parime gjinden ne kushtetutat e jurisdiksionet perendimore, keto parime i kemi edhe ne jurisdiksionin kosovar, keshtu qe ju badihavgjinjet e perendimit (artonisht per "bastardhe") po deshtet mund te na sherbeni si keshilltare ne raste delikate, mirepo per tutore te kalibrit te juaj (shumica deshtaka te profesionit perkates ne vendet e tyre) s“kemi asnje nevoje.

Gjuha jote e moderuar dhe e lėmuar e "politikisht" korrekte nuk bind askė por mund tė tė shėrbej nėse shtron kėrkesė pėr moderator nė kėtė forum.
"Vrasja indirekte"(absurde) dhe direkte(autor i krimit) nė Kodin penal kosovar e evropjan quhen krime tė rėnda. Kodi penal kosovar i denon kėto krime deri me 40 vjet burg(kjo i ndodhi njė krimineli para sa ditėsh nė Prishtinė).
"Pengimi i paqes publike", "dėmtimi i pronės", etj, siē ke nėnvizue edhe ti janė delikte dhe vetėm delikte. Drejtėsia e drejtė dėnon sėpari ose nė tė njėjtėn kohė e nė tė njėjtėn sallė autorėt e delikteve dhe autorėt e krimit. Kėta tė fundit edhepse tė identifikuar mirė u larguan nga Kosova me autorizimin e gjykatsve tė Unmikut : Pėr AI kjo ėshtė e "padrejtė" dhe e pajustifikueshme. Amnesty International nuk ngjan shumė me organizata humanitare ose jo qeveritare se ka njė status special tė konsulltimeve pranė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara prandaj as kompetencat(edhe ato juridike)as vlerėsimet as objektiviteti nuk mund tė vihen nė dyshim. Kjo organizatė qorton ashpėr drejtėsinė e Unmikut edhe pėr dēka tjetėr shumė tė ndieshme pėr viltimat po qė ėshtė lėnė turpshėm nėn hije :asnjėri, shkruan ajo, nuk u dėnua kurrė pėr dhunimin kolektiv serb mbi 2000 gra shqiptare nė Kosovė; asnjėri nuk u befasua kurrė nga drejtėsia e Unmikut pėr vrasjen dhe masakrimet(gjymtimi i trupave tė gjallė a tė vdekur) e mė shumė se 15 mijė civilve kosovarė...AI konkludon se ajo "drejtėsi" ka dėshtuar rėndė dhe vazhdon tė shtiret sikur bėn procese juridike ndėrkohė qė nė bangat e tė akuzuarve ndodhen shqiptar e autorėt e krimit mbetėn tė lirė.
Po ky ishte edhe misioni i drejtėsisė tė Unmikut : tė mbrohet krimineli e tė akuzohet edhe njė herė viktima!

Disa skedar krimi janė shumė tė vėshtirė pėr tu mbrojtur sepse janė tė pambrojtshėm!

4peace
11-02-08, 20:44
*

Liria fitohet!

Sundimi ndėrkombėtar nė Kosovė i ka suspenduar konventat ndėrkombėtare. Policėt, gjykatėsit, dhe zyrtarėt e UNMIK-ut nuk i nėnshtrohen ligjit qė e zbatojnė mbi ne. Pra, qenia e kėtij sistemi politik e bėn tė mundur krimin e pandėshkuar, ndėrkaq projekti i tyre politik e bėn krimin tė domosdoshėm mbi popullin tonė. 2 milion e gjysmė njerėz nė Kosovė nuk mund ta shprehin vullnetin e tyre. Atyre iu mohohet vullneti pėr liri, sovranitet e pavarėsi. Kjo do tė thotė qė 2 milion e gjysmė njerėz nė Kosovė janė nė burg. Ndėrkaq, pushteti e luan rolin e gardianit i cili ka pėr detyrė tė sigurojė qė i burgosuri tė mbetet nė burg. Zgjatja e sundimeve tė tilla burokratike ndėrkombėtare nė Kosovė ėshtė e njėjtė me atė mjekun e keq, i cili nė rastin mė tė mirė pacientit ia zgjat jetėn pa shėndet. Pra ta zgjat jetėn, por pa shėndet.


Nė vitin 1974 qėllimi pėr republikėn e Kosovės u pat zėvendėsuar me autonomi; nė vitin 1991 nevoja pėr luftė ēlirimtare u pat zėvendėsuar me rezistencė paqėsore; nė vitin 1999 ēlirimi i Kosovės u pat zėvendėsuar me tėrheqje tė pjesshme tė trupave serbe prej Kosovės; dhe tash kemi zėvendėsimin e llojit mė tė ri, ku bėrja e pavarėsisė po zėvendėsohet me shpalljen e pavarėsisė, e cila vazhdimisht zbrapset pa kthim. Kjo shpallje e pavarėsisė ėshtė nė fakt shpallje e propozimit tė Ahtisaarit, qė Kuvendi i Kosovės e bėri marrėveshje, gjė qė paraqet njė ēmim tmerrėsisht tė lartė pėr njė pavarėsi tė cunguar e tė brishtė. Pra nuk po e shpallin pavarėsinė, por po e shpallin propozimin e Ahtisaarit. E ka njė gjė nė kėtė jetė e nė kėtė botė qė nuk ka zėvendėsim, e kjo ėshtė pikėrisht liria. Nuk mund t'i thuhet dikujt lėre lirinė e merr diēka tjetėr. Ka diēka nė kėtė botė e nė kėtė jetė qė nuk mund tė shtyhet. Kjo ėshtė pėrsėri liria - nuk mund t'i thuash dikujt do tė jesh i lirė pak mė vonė. E kjo po ngjan pikėrisht me mėnyrėn qysh po na e trajtojnė lirinė, jo vetėm burkoratėt ndėrkombėtar, por edhe politikanėt vendor. Kėta po thonė se po e shtyjmė jo kėtė datė, por atė datė, aq mė tepėr qė nuk bėhet fjalė pėr atė qė kanė rėnė me mijėra e mijėra dėshmorė pėrgjatė shekullit XX, e deri nė ditėt e sotme por pėr njė zgjidhje tė cunguar e cila nuk ėshtė as gjysma e asaj pėr tė cilėn ne jemi sakrifikuar. Por shtrohet pyetja - si bėhėt qė njerėzit e njėjtė na gėnjejnė njėjtė me gėnjeshtrėn e njėjtė? Dhe ne, njerėzit e njėjtė qė jemi poshtė, vazhdojmė njėjtė t'iu besojmė atyre duke e shnėdrruar mashtrimin e tyre nė vetėmashtrim. Pse fatėkeqėsisht shumica e njerėzve nė Kosovė vazhdojnė ta ushqejnė vetėn e tyre me iluzione? Nė burg aty ka pak vend por shumė kohė, aty mund tė mendosh shumė. Dhe asgjė nuk mė ka preokupuar mė shumė se kjo pyetje, pėrgjigjen e sė cilės e gjeta prap brenda burgut. Nėse shkoni nė burgun e Prizrenit aty janė 129 tė burgosur. Tė gjithė besojnė qė do tė lirohen nė muajin shkurt. Ēdonjėri e gėnjen veten. Ėshtė nė natyrėn e tė burgosurit, nė natyrėn e njeriut i cili s'beson qė ka mundėsi tjera dhe nuk beson nė fuqinė e vet, qė zgjidhja i vjen sė shpejti nga jashtė dhe prej lart. Pra, ky ėshtė edhe problemi i popullit tonė, qė fatkeqėsisht vazhdon tė besojė me vullnet tė shtypur. Por nuk janė tė gjithė kėshtu. Ka disa e qė vazhdimisht po rriten, e tė cilėt dėshirėn pėr vetėvendosje e kanė bėrė vullnet pėr vetėvendosje, e tė cilėt durimin, pritjen, shpresat, i kanė shndėrruar nė angazhim, aksion e veprim. Dhe kėshtu vijnė nė demonstrata tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! tė cilat kanė treguar se nuk ia vlenė tė pritet e tė durohet, por duhet medoemos tė angazhohemi. Sovraniteti, liria, pavarėsia, nuk janė tė vėshtira, pėrmbushjen e tė cilave duhet ta drejtojmė me tė drejta qė na takojnė dhe tė cilat nuk na i jep askush. Tė cilat duhet t'i fitojmė nėse i marrim. Janė dy rrugė tė mundshme: ose ballafaqim, ose nėnshtrim. Arben Xheladini, Mon Balaj e Lėvizja VETĖVENDOSJE! qė kėta tė dy i konsideron si pishtarė tė lirisė, konsideron se nė fakt ka vetėm njė rrugė: ballafaqimi. Pėrkundruall nesh jnė politikanėt. Ata janė njerėz tė nėnshtruar, tė cilėt pėrpiqen t'i nėnshtrojnė edhe tė tjerėt. Liria nis pikėrisht me refuzimin e kėtij nėnshtrimi. Kėtij nėnshtrimi qė na vjen si ofertė prej lart. Kėta qė janė lart e kanė pranuar propozimin e Ahtisaarit, duke e bėrė marrėveshje tė institucioneve tė Kosovės me faktorė tė rėndėsishėm ndėrkombėtar, dhe nė kėtė mėnyrė kanė bėrė diēka tė pafalshme. Nė mėnyrė retroaktive justifikuar strukturat e Serbisė, e tė cilat Serbia i ka ushqyer pėr gati 9 vite nė Kosovė. Me vetė faktin qė e kanė pranuar kėtė propozim tė Ahtisaarit, ata kanė thėnė se strukturat e Serbisė kanė bėrė mirė qė kanė qėndruar tash nėntė vite. Ne nuk mund tė pajtohemi me kėtė ēfarė po ndodh dhe s'do tė pajtohemi kurrė. Mirėpo, mbi bazėn nė tė cilėn do tė organizohemi e mobilizohemi pėr ta kundėrshtuar do tė arrijmė jo vetėm ta ndalim por edhe procesin politik ta drejtojmė nė njė kurs tė duhur. E ky kurs ėshtė kursi nė tė cilin jo kufijtė dhe territoret tė pėrcaktojnė fatin e popullit, por populli ta pėrcaktojė fatin e territorit dhe kufijve tė vet. Mon Balaj dhe Arben Xheladini janė dy dėshmorė tė cilėt janė shumė tė veēantė. Me kalimin e kohės rėnie a tyre do tė marrė gjithnjė e mė shumė kuptim. Kur tė fillojnė kėto qeveritė e vazhdueshme qė zgjedhen me konkurs ta realizojnė nė terren Pakon e Ahtisaarit, atėherė secili prej nesh, e dikur tė gjithė ne do ta kuptojmė pse nė fakt ranė kėta dy dėshmorė. Do ta kuptojmė nė mėnyrė tė plotė rėnien heroike tė tyre. Pėr kėso vdekje dhe pėr kėsi rėnie sigurisht se ia ka vlejtur jeta. Lavdi Mon Balajt dhe Arben Xheladinit! Lavdi tė gjithė dėshmorėve tė kombit!/11 Feb 2008/F.F. nė www.lajmet.com (http://www.lajmet.com/)


***
(http://www.lajmet.com/)

arton bala
13-02-08, 13:25
..

Drejtėsia e drejtė dėnon sėpari ose nė tė njėjtėn kohė e nė tė njėjtėn sallė autorėt e delikteve dhe autorėt e krimit. Kėta tė fundit edhepse tė identifikuar mirė u larguan nga Kosova me autorizimin e gjykatsve tė Unmikut : Pėr AI kjo ėshtė e "padrejtė" dhe e pajustifikueshme. Amnesty International nuk ngjan shumė me organizata humanitare ose jo qeveritare se ka njė status special tė konsulltimeve pranė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara prandaj as kompetencat(edhe ato juridike)as vlerėsimet as objektiviteti nuk mund tė vihen nė dyshim. Kjo organizatė qorton ashpėr ...

Pajtohem me ty se drejtesia (sic e njoh une) kerkon qe te gjithe pjesemarresit ne deliktet ne fjale t“u nenshtrohen procesit penal. Por a pajtohesh ti me mua se edhe sikur te shpalleshin policet rumune (apo edhe persona tjere, doras direkt) si "te fajshem", kjo s“eshte patjeter nje vertetim i pafajsise se A. Kurtit. Ka ndoshta qindra variacione se si mund te marresh pjese ne nje delikt apo krim te rende, dhe te denohesh, pa e levizur gishtin e dores, mjafton p.sh. shkaktimi i ndonje gabimi ne koken e dorasit indirekt ne lidhje me denueshmerine e sjelljes se tij, mjafton shfyrtezimi i nje gabimi te dorasit nga dorasi indirekt, nganjehere mjafton edhe vet ndihma psiqike ndaj dorasit direkt. Keto e lot konstelacione tjera mund te jene arsye perse A. Kuri eshte ne proces. E keto arsye jane vetem aso te drejtes materiale. Pra mund te kete p.sh. plot arsye tjera nga e drejta procesuale, p.sh. komplikacione me deshmitare apo te tjera qe i perkasin procesit.

Nje pyetje: a mendon se policet qe kane braktisur Kosoven nuk mund te ftohen prseri ne proces? Une mendoj se po. Bashkepunimet e organeve te drejtesise ne spektrin nderkombetar eshte tanime prakse e perditshme. Se perse te mos ndodhi kjo ne lidhje me disa persona nga Romania, te cilet ne Kosove kane qendruar per te zbatuar obligime te shtetit te tyre, kete s“e kuptoj, Ketu njekohesisht bie poshte kritika e AI. Cdo prokuror qe e ka bindje per fajshmerine e policeve te "arratisur", mnd te bej kerkesen per penalizim te tyre, cka me sigurine me te madhe edhe ka sukses. Ose gjykohen ne vendin e tyre, konform ligjit te atehereshem "kosovar" (te Unmik-ut) ose ne Kosove ng apoinjejti ligj....
asnjėri, shkruan ajo, nuk u dėnua kurrė pėr dhunimin kolektiv serb mbi 2000 gra shqiptare nė Kosovė; asnjėri nuk u befasua kurrė nga drejtėsia e Unmikut pėr vrasjen dhe masakrimet(gjymtimi i trupave tė gjallė a tė vdekur) e mė shumė se 15 mijė civilve kosovarė...AI konkludon se ajo "drejtėsi" ka dėshtuar rėndė dhe vazhdon tė shtiret sikur bėn procese juridike ndėrkohė qė nė bangat e tė akuzuarve ndodhen shqiptar e autorėt e krimit mbetėn tė lirė.
Po ky ishte edhe misioni i drejtėsisė tė Unmikut : tė mbrohet krimineli e tė akuzohet edhe njė herė viktima!

Disa skedar krimi janė shumė tė vėshtirė pėr tu mbrojtur sepse janė tė pambrojtshėm!


S“mbrojta une asnje krim (bile as ato eventuale te A. Kurtit), por thjeshte e them mendimin tim, duke u munduar te tregoj se ku shoh une qartesira e ku mosqartesira ne proceset e A. Kurtit. E kam te qarte se gjykoj nga large, dhe nuk e njoh procesin ne detaje. Por keto cka i degjoj ketu ne forum ne temat per rreth A. Kurtit, keto s“kam nevoj t“ia shpjegoj vetit me anen e nje "monsteri te quajtur UNMIK", sidomos jo kur e di se ne keto procese jane te kyqur shqiptare ne cdo aspekt me te si une.

arton bala
13-02-08, 13:27
...
sidomos jo kur e di se ne keto procese jane te kyqur shqiptare ne cdo aspekt me te si une.

Korigjim:
... cdo aspekt me te informuar se une.