PDA

View Full Version : Vrasja e shokut?


niemand
22-04-08, 08:29
Personi i cili vdic ka qen nje kojshi i imi ne Gjilan ne lagjen Dheu i Bardh ,i cili u vra me 17 ne Gjilan

E ka vra shoku me i ngusht.. dhe per te ja humb gjurmet e vrasjes e ka vorros ne oborrin e shtepis se vet.

Lexoni!


Policia ka njoftuar pėr njė vrasje tė rėndė nė fshatin Uglarė tė Gjilanit

Pėrmes njė komunikate pėr opinion policia e Gjilanit ka njoftuar tė ketė arrestuar tre persona tė dyshuar se janė pėrfshirė me rrėmbimin dhe pastaj vrasjen tė A. B., 29 vjeēar, trupi i pajetė i tė cilit ėshtė gjetur dje nga policia, i varrosur nė afėrsi tė lumit, nė oborrin e tė dyshuarit tė parė, B. H., 31 vjeēar. Policia dje ka arrestuar edhe dy persona si tė dyshuar pėr kėtė rast, 33 dhe 49 vjeēar. Tė tre tė arrestuarit janė intervistuar dhe ndalur nė mbajtje pėr 72 orė, thuhet nė komunikatėn e policisė.
Lidhur me rastin policia e Gjilanit ka sqaruar se me 17 prill nė Stacionin policorė nė Gjilan, njė shtetas kosovarė qė punon nė rrugė si kėmbyes i valutave, ka raportuar se i ka dhėnė kolegut tė tij njė shumė tė konsiderueshme tė hollash - nė valutė euro - me qėllim qė ai t’i kėmbejė nė franga zvicerane. Sipas tij, kolegu, gjithashtu shqiptar shtetas kosovarė, tė njėjtėn ditė ka shkuar tė takohet me njė person tek shtėpia e shėndetit nė Gjilan me qėllim tė kėmbimit tė devizave duke parkuar veturėn e tij nė auto parkingun e shtėpisė sė shėndetit.
Qė nga ky moment i njėjti nuk ėshtė kthyer prapa, nuk ėshtė parė nga kolegėt e as nga familjarėt, derisa vetura e tij ka mbetur e parkuar nė auto parkingun e shtėpisė sė shėndetit.

Njėsiti i hetimeve tė Krimit, e ka marr me shumė seriozitet kėtė rast pasi qė hetimet nė vazhdim kanė dhėnė indikacione tė dyshimit tė rrėmbimit tė personit tė raportuar si i zhdukur.

Kėshtu tė nesėrmen, me 18 prill, njė i dyshuar shqiptar shtetas kosovarė, 31 vjeēar, ėshtė arrestuar si i dyshuar tė jetė i pėrfshirė nė rastin tani mė tė kualifikuar -Rrėmbim i Personit . I dyshuari ėshtė intervistuar nė prani tė avokatit mbrojtės dhe me vendim tė prokurorit ėshtė ndal nė mbajtje pėr 72 orė.

Nė vazhdim tė kėrkimit tė personit tė rrėmbyer, dje /20.04.08/ nė orėt e hershme, ėshtė bastisur shtėpia dhe objektet pėrcjellėse tė tė dyshuarit nė fshatin Uglarė tė Gjilanit dhe me kėtė rast janė gjetur dhe konfiskuar: njė pushkė gjuetie me 49 fishekė, 6 fishekė tė kalibrit 7.62 milimetra dhe njė fishek i kalibrit 9 milimetra.

Mė pastaj janė arrestuar dhe dy persona gjithashtu shqiptar shtetas kosovar, 33 dhe 49 vjeēar, tė dyshuar tė jenė tė pėrfshirė nė kėtė rast. Ata janė intervistuar dhe ndalur nė mbajtje pėr 72 orė.

Mė pastaj, nė saje tė deklaratave tė mbledhura dhe dėshmive tė gjetura, hetuesit kanė kontrolluar oborrin e shtėpisė sė tė dyshuarit tė parė B. H. 31 vjeēar, kėshtu qė mė 20.04.08 ora 14:15, nė afėrsi tė lumit, kanė gjetur tė varrosur trupin e pa jetė e A. B. 29 vjeēar nė tė cilin vėreheshin gjurmė tė armės sė zjarrit. Sipas hetimeve tė deritashme tanishme kjo vrasje e rėndė ėshtė kryer me armė gjuetie, e pastaj viktima ėshtė varrosur. Trupi i pajetė ėshtė dėrguar pėr obduksion nė Institutin Mjeko-Ligjor nė Prishtinė. Motivi i kėsaj vrasje tė rėndė po hetohet nga njėsiti pėrkatės, thuhet nė kumtesėn pėr opinion, tė lėshuar nga Zyra pėr informim publik SHPK - Gjilan.

lirik
22-04-08, 10:36
Myku i shpirtit

Autori Xhelal Ferizi

l i r i k u n ė m ė r g i m
*********************************************


Myku i shpirtit i mbledhur nga knetat ku pshurrin gjarpij e krokodila
si modė e mendjeve tė prishura ka hypur nė fron
kujdes ruajuni nga ata o tė pa faj tė pa djallzuar bilbila
tinzri u bė tash besa jonė

besa jonė e dikurshme shqiptare
nuk ėsht ma mbi dhe
vendin ia zuri lakmija vrastare
demonja nga vesi i huaj qė u ble

ruajuni shqiptarė kujdes prapa shpine
se hardhuca e dhelpra e gjarpri jan bashkue
kan ndėrtuar njė qenje intresant nė kombinime
duket si njeri por gjithqka i ėsht kafshrue

duket me dy kėmbė por mbrendesinė e ka servile
e ka zemren qorre si urithi nėn dhe
kujdesė o ju shpirtra e zemra bilbile
kjo lloj kafshe sot po rritet ndėr ne


prandaj besen ma as mos e pėrshkruani

ajo iku e ndoqen me thikė
kujdesė mos besoni se shum do tė vuani
se kjo kafsha e re fare s njeh etikė

kujdesė pra alarm nga kėto kafshė tė reja qė veset perverse e pollen kėt ndėrtim
kėto kafshė jan tė ndertuara nga veset kanibale
shpirtin e kan nga lakmija e qakallit e nga vampirat e etur pėr krim
po vijnė tash kto kafshė nė skenė dal nga dale

kujdesė kujdesė o shpirti i pa djallzuar i njerzisė
kėtu nė kėt konstrukt prej kėti tė prishur mishi bizarė
kan dalė specialist pėr faisje etikash bijė tė stėrkequr tė tinzrisė
po ndertojnė kso kafshėsh i shartojnė si shqiptarė

kėtu edhe miu i nevojtoreve ka dorė nė kėt ndėrtimtari konstrukt muta' cion
prej flliqsirave e pollen kėt shpirtė tė gjetur nėpėr tė tilla kneta
po pjellin mijtė vrastarė e nevojtorja e zezė me demon
tinzarė me shpirta kanibal qė hanė tinza e pas shpine marrin jeta

u ndėrtua kafsha e re pėr qudi njerzore duket me fytyrė por konstrukt zvarraniku
kujdes shpinen ruajeni nga ky kafshues tinzak qė nuk njeh shok as mik as vlla
ruajuni nga ky dinak ky ėsht i civilizimit i njerzisė armiku
ky paranė dhe tinzrinė kult e shpirtė i ka

ky vret pėr para shok e mik e tjerė
kėdo vret sepse e ndertoj e gjarprit tinzria
ky nuk njeh besė nuk ka pi kurr etikė as nė ndoj krua njerzorė vlerė
kėto kafshė qė flasin ti izoloj etnija


kujdes askujt mos ja besoni paranė
se vesi i miut e urithit veq ka hy nder ne
lakmija tash e dora e demonit po na mbanė
me sekrete e kode ecni pėrmbi dhe

po se as shokut ma nuk i besohet besa na ishte njė her
ajo tash na duket si njė prrallė
njeriu tash nuk ushqehet me mėlmesa por me helm e vnerė
gjarpri i rrin nė zemer e maska i rrin nė ballė

me tinzri gjithnji e ma shum po ushqehen
po vijnė lėkura mashtruese tė reja me vizllime
shum shekujt nė shpirtė do tė thehen
se maska njerzore po joshet nė krime

ushqimi human shpirtrorė askund nuk po blehet
askush se kthen koken edhe pse falas ėsht ky margaritarė
kurva kohė e zezė qė nė hap qėllimi tė zi po krehet
do tė vret nė te ardhmen do tė vret edhe ma shum shqiptarė


************************************************** **
Xh e l a l F e r i z i
(xhela i Mitrovices
************************************************** ******

niemand
22-04-08, 12:18
Afrimi Bekteshi apo sic e Afrim Capari sic e quajshmi ne eshte i vrari .. nga nje lagje ne qytetin e gjilanit "Dheu i bardh" .. i cili ka punu te devizat ne gjilan!


Kurse Bekim quhet ky plera qe e vrau ne lule te rinis te ndjerin.. Afrim.. vjen nga nje fshat Uglar nga qyteti Gjilanit te cilin e quajti shok me te ngusht te jetes dhe ne fund e varrosi me duar te tij.. ne oborrin e shtepis se tij..Rasti..

Ka qen se ky Bekimi e ka marr ne telefon dhe i ka keruar 30 mij franga ti bej Euro , dhe ky i ka then qe po kam dhe i ka then eja ne shtepi timen .. dhe e ka marr kur ka ik ke shtepia e ka vra dhe ja ka marr lekt.. edhe e ka varros ne oborr te shtepis se tij..niemand

Domira
22-04-08, 12:43
niemand se pari ngushellime familjes se Afrimit, Zoti iu ndihmofte ne kete dhimbje qe i paska gjete.
Nuk ka fjale te pershkruhet ky tmerr, te vritet shoku per lek dhe te veprohet me trupin e tij ne ate menyre...teper e rende per te fole per kete ngjerje.

Te me falesh, por me lejo ta nderlidh kete ngjarje si nje nder shembujt te mosfunkcionimit te ligjit dhe te gjithe sistemit legjislativ. Dihet se ndodhin keto raste gjithkah ne bote, mirepo te ne mungesa e repsektimit te ligjit, papunesia, mungesa e kontrollit te shtetit i hapin rruge ketyre "bizneseve" dhe ketyre krimeve.

Ngushellime edhe ty per vdekjen e shokut.

LABI
22-04-08, 13:40
Cdo gje e filluar pist e ka fundin e piste ; dhe anasjelltas ....


Fenomeni i veprimtarise dhe qarkullimit te biznesit te parase ne rruge te paligjshme nuk eshte dicka e re ne Kosove... Ky fenomen ka nje tradite prej te pakten dy dekadash ne Kosove.

Ne kontekstin e okupimit ne te kaluaren kjo dukuri e zhvillimit te kesaj veprimtarie profitabile me para ka qene e arsyeshme ... Ne kuptimin e KEMBIMIT TE VALUTAVE NE RRUGE , fenomen ky i percjellur dhe me veprimtari tjera te paligjshme siq eshte perfitimi nga dhenia e parave me FAJDE .... Veprimtari kjo e vleresuar si dukuri e pamoralshme dhe sociopatologjike si ne kontekstin e vetedijes dhe rendit zakonor - moral , poashtu dhe ati pozitive- juridik....Mendoj qe sistemi juridik veprimtarin e qarkullimit informal te parase duhet t'a sanksionoj me rend , konform INTENSITETIT dhe PASOJES se keqe shoqerore te shkaktuar .

Ne KODIN PENAL te Kosoves per vepren - penale - per dhenien e parase me fajde shifet nje denim maksimal prej 3 vitesh .... Mendoj qe kjo veprimtari e kunderligjshme duhet te saksionohet me rend pasi qe e keqja e shkaktuar ne rapot me sanksionin e shkaktuar nuk jane ne proporcion .

lirik
22-04-08, 23:36
E nderuara domira kurfar ligji apo varfrije nuk e arsyeton kėt
un e njoh mirė traditen dhe fisnikrinė shqiptare jam poashtu perjetues i nji kohe tė cilen embaj ne mendė
kur kishte shitje te medha te pasurive e para neper duar por nuk ndodhte kjo qe dikush ta vras dikend
per shkaqe pasurije sepse ka qen logjika ne funksion besa dhe aryeja njerzore mandej edukata dhe shpirti njerzorė i shqiptarit qe shkrihej per mirsin mikpritjen sa qe edhe sikur te shkoje ne shtepi
t e tij me nji kerr para as mendja nuk i shkonte por ishte njeriu i sigurt ne duar te njerzve
por tash doli ne skenė qthurja pabesia dhe logjika e semurė
lakmija bizare dhe qthurja degjenerimi deformimi shpirtrorė pervers kriminel
paratė q♪7 ky do te ja merrte te vrarit nuk do te arrrinte ti gzonte sepse gjamt e te vrarit do ti delnin qdo kund dhe nuk do ta lenin te qetė por njerzit jan shkurtpamsa dhe me errsira neper pjes te trurit dhe te mendjes nuk ekan secilin cep me dritė ne shpirtė
nuk thon kot filozoft se vetedija esht vetem nji dritė e vogel ne hapsiren e madhe te errsires
kėtu qendrojn shkaqet i varfri del elyp ose pepriqet ndryshe ta siguroj buken por jo n eket menyr kjo menyr quhet defektologji kriminale deformim shpirtrorė gjenetikė e sėmurė mendje e mykur
e atij qė motivohet per ket veprim
njeriu nuk vritet asnjiher per te ja marr paratė apo pasurinė kjo ėsht nji diqka qė nuk e kalon kurr provimin dhe esht gjėja ma e semurė ne materje por vrasja nga motivet e dobta
ehst poshtersi nuk ehst aspa fusnikri por kanibalizem i semur mental nga motivet e semura te lakmis
se prisht kriminale

LABI
23-04-08, 00:20
E nderuara domira kurfar ligji apo varfrije nuk e arsyeton kėt
un e njoh mirė traditen dhe fisnikrinė shqiptare jam poashtu perjetues i nji kohe tė cilen embaj ne mendė
kur kishte shitje te medha te pasurive e para neper duar por nuk ndodhte kjo qe dikush ta vras dikend
per shkaqe pasurije sepse ka qen logjika ne funksion besa dhe aryeja njerzore mandej edukata dhe shpirti njerzorė i shqiptarit qe shkrihej per mirsin mikpritjen sa qe edhe sikur te shkoje ne shtepi
t e tij me nji kerr para as mendja nuk i shkonte por ishte njeriu i sigurt ne duar te njerzve
por tash doli ne skenė qthurja pabesia dhe logjika e semurė
lakmija bizare dhe qthurja degjenerimi deformimi shpirtrorė pervers kriminel
paratė q♪7 ky do te ja merrte te vrarit nuk do te arrrinte ti gzonte sepse gjamt e te vrarit do ti delnin qdo kund dhe nuk do ta lenin te qetė por njerzit jan shkurtpamsa dhe me errsira neper pjes te trurit dhe te mendjes nuk ekan secilin cep me dritė ne shpirtė
nuk thon kot filozoft se vetedija esht vetem nji dritė e vogel ne hapsiren e madhe te errsires
kėtu qendrojn shkaqet i varfri del elyp ose pepriqet ndryshe ta siguroj buken por jo n eket menyr kjo menyr quhet defektologji kriminale deformim shpirtrorė gjenetikė e sėmurė mendje e mykur
e atij qė motivohet per ket veprim
njeriu nuk vritet asnjiher per te ja marr paratė apo pasurinė kjo ėsht nji diqka qė nuk e kalon kurr provimin dhe esht gjėja ma e semurė ne materje por vrasja nga motivet e dobta
ehst poshtersi nuk ehst aspa fusnikri por kanibalizem i semur mental nga motivet e semura te lakmis
se prisht kriminale

Shpjegime tipike per nje mendesi provinciale qe nderlidhen me rrefime , mite , anektoda romantizmi .

Kjo cfare thua i nderuari lirike nuk nderlidhet aspak me realitetin ... Edhe ne te kaluaren ka pasur vrasje, tradheti , inqeste dhe sjellje tjera te cilesuara patologjikisht te demshme individin/njeriun dhe jeten shoqerore .

Mirepo, ne te kaluaren keto gjera pershkak te mentalitetit dhe mardhenieve te ngritura konzervative kane qene te shminkuara . Gje kjo qe ka bere qe disa gjera te t'mos diskutohen (tabuizohen) .

Njeriun pa marre parasysh se ne cilen periudhe ka jetuar , e kane percjellur, pershkuar dy lloj rendesh, normash . ATO QE UNE I QUAJ TE PA- DUKSHME - SUBJEKTIVE --->qe nderlidhen me NDERGJEGJEN (moralin) njeriu si qenie e ndergjegjeshme (vetedijshme) - Kriter, cilesi kjo qe bene qe vetedija e njeriut dhe e ambientit shoqerore te percepton dhe e kualifikon sjelljet ( ne saje sjelljeve sociabile ) si te keqe , te pamoralshme .... Nga kjo ide dhe lind ajo se cfare eshte e keqe dhe e pamoralshme nuk eshte e LEJUAR (e ligjshme)


dhe NORMAT E DUKSHME - te percaktuara nga KONSENSUI VLEORE SHOQERORE ... Ne shoqerite tradicionale jane quajtur ZAKONE, KANUNE ; ne shoqerite e CIVILIZUARA quhen LIGJE .

Dhe sa per fund LIRIK . JANE TE NJEJTAT GJENE TE TRASHEGUARA NGA ATA TE PARET TANE QE KANE PAS BESE... NE I KEMI TRASHEGUAR GJENET E TYRE TE PASTERTA .... SI U BO QE GJENET S'NA BEJKAN PUNE TANI ??!! .... DUKURITE DHE MARDHENIET SHOQERORE - ESHTE JO E ARSYESHME (e gabueshme) ... ME TEORI DHE METODA TE SHKENCAVE MJEKESORE - ME GJENETIKEN TE SHPJEGOHEN.

NJE GJE TE NGJASHME KA BERE DHE HITLERI - DUKE MENDUAR SE RACA E TYRE GJENETIKISHT ESHTE RACE E PASTERT QE PERFAQESON SUPERIORITETIN E SPECIES NJEREZORE ....


Z'BRITE NE TOKE LIRIKE , EPOKES SE ROMANTIZIMIT MOTI I KA SKADUAR AFATI ... :wink: ZGJOHU

panta_rhei
24-04-08, 23:03
Pėrshėndetje,
sė pari shpreh ngushėllime dhe keqardhjen time pėr kėtė rast tė rėndė dhe tė dhimbshėm.

Sa i pėrket diskutimit:
Shpreh mirkuptim dhe pėrkrahje pėr qasjen e drejtė tė lirikut.

Domirės sė nderuar dhe Labit poashtu tė nderuar:
Njė rast i tillė nė instancė tė fundit mund tė trajtohet nga aspekti i sundimit tė ligjit,
sepse:
Kush ju ndalon juve qė t'i vrisni shokėt tuaj tė dashur apo prindėrit tuaj??? Ligji a???

lirik
24-04-08, 23:49
ROMANTIKE PROVINCIALISTE quani ju kthejlltesinė emendjes dhe pushtetitn mbi arsyen qė dominonte neper shekuj tė sociales dhe njerzores romantike dhe provincialiste e quan ti labi
arsyen e shendoshė dhe mbrojtjen nga virusi kriminal.
JO JO LABI mendoj se ke dhėnė kualifikim te gabueshem ne rastine vrasjes te ky njeri i kriminel i ndyrė ėsht emeta mentale dhe shpirti i sėmurė karalteri i lig dhe lakmija e semur shpirtrore errsira
njeri i pa ndergjegje vrases barbar me motive lakmije
Motivi i lakmisė ėsht bloza ma ellahtarshme e ferrit njerzorė dhe ktu ka tė bėj me defektin
dhe perversen me shpirtin emykur se njeriiu shokun nuk e vret ne eradhė tė parė dhe me njė tradhti tė ndyrė e aq ma parė per interesa materiale per pervetsim pasurije
K♪7tu kemi tė bėjmė total me njeriun qė nuk njeh kompetenca as nuk ka strukturė sociale as shpirtrore por deformim shpirtė i sėmurė i prishur karakter i mykur i deformuar njeri i pa vlera manjak vrases
njeri i pa kurfar edukate thjesht bizarė i fajisur neper qliza thjesht njė myk tepricė e qelbur e natyres
vrasja e njeriut per para pervetsim pasurije ėsht shpirti ma vrases ma i lig ma pervers
defekto kriminal mendje e zezė e degjenruar pse qka te duket ty tjeter dhe asnji avokaturė apo spjegim tjeter ktu nuk kalon perveq diagnozes manjak me tru te verbuar kriminal per pervetsim pasurije
njeri qė nuk njeh kurfra etioke as mėshire i llojit kanibalist bizarė qenje antinjerzore
nGA E KALUARA TRADICIONALE QE TI E QUAN ROMANTIKE U FORMUA BRUMI DHE KULTURA MBROJTJA E KARAKTEREVE DHE NORMAVE NUK THEM SE NUK KA PASUR EDHE ATHER RASTE TE TILLA POR GJITHMONė JAN GJYKUAR NGA LIGJET E KOHES

PIKRISHT Nga normat dhe kodet civile te kohrave e nga format e formimi njerzorė i shoqerisė
neper kultivime shpirtrore deri ne ditet e sotme jan formuar normat dhe arsyet dijet logjikat dhe brumet e diturive e filozofija e edukimit dhe sjelljes e kultibvimit te shpirtrave
ate qka ti labi e quan provinciale as kund nuk e ek lidh me logjiken dhe faktin vetem je sjellur rreth p berthames pa mundur te hysh ne diagnozen dhe saktesin e problemit
diagnoze e kti veprimi esht gjak i prishur pa besi tinzri antinjerzi ėsht vrastare kriminale qdo gjė ktu ėsht e prishur asociale metalisht e degjeneruar dhe ne secilin aspekt myk bizari perversitet mashtrim kriminal jashta logjikes se meshires dhe pushtettit te arsyes
KTU NUK KEMI TE BEJM ASGJė ME ARSYEN LOGJIKEN NJERZOREN KTU KA EGERSI KAFSHRORE
VETEM NJI BISHė MUND TA BEJ KER VEPRIM TA SHYKEJ VIKTIMEN NGA PRITA PER PERVETSIM
te pa ligjshėm bile edhe tigri kur nuk ka uri nuk esht i intresuar te sulmoj
Mashtrimi dhe e liga ktu kalon kufijt e nejrzorees vrasja me tinzri ne pabesi kruthė kafshrore
nuk ka te bej me romantizmin provincial dhe filozofin tende kualifikim nga nji spekter jo i gjer analitik apo diagnostifikim ma preciz un them se qeshtja ktu ka te bej me degjenrim mental e shpirtror karakter i prishur i deformuar vrases me veteije kafshe me pėrbėrje perverse bizare
Kultivimi i njeriut neper shekuj qe ndertoj normat nuk mund te quhet romantikė provnciale
por norma njerzore mbi bazat e te cilave njeriu ndertoj jeten dhe normat e arsyeve te shendosha ligje
dhe rregula njerzopre mbi baza te cilave qenja njerzore funksionon dhe sillet sipas kodeve e etikave njerzore te kultivuara deri me sot baza e se cilave kan pasuruar strukturen siociale te njeriut
shpirtin dhe vetit tjera prandaj labi me vejn keq por jeni munduar te thoni diqka qė nuk i gjete formė
te persosur t e spjegimit ose nga pa mundsia ekulifikimit te duhur nu gjete kahje per te hy ne berthamen e kti problemi
vrasje tetilla jan neveritse dhe te urryera barbare nji shpirt njerzor efisnik nuk lejon pervetsim pasurije as krim me motive te tilla krimineli na ka arsyetim kurfare krimineli kriminel esht qenje e degjenruar
deformim devijim vepra esht aq erėndė sa qe kualifikim tjeter nuk mund te ket
lakmija e tillė per pervetsim pasurije ehst tejet kafshsrore krimi nga motivi i tillė esht mendje e semurė dhe perverse vetedije shum ma eult se debiliste
krimi nga rrethnat e tilla permbanė poshtersi antinjerzore dhe nuk ka kurfar arsyetimi ktu tjeter perveq gjenit t e prishur i cili ehst i gatshem ta bej vrasjen sepse shpirti i tij permban myk vrastarė esht ne gjendje te degjeneroj neper vepra te tilla degjeneruese te gjithfar llojeve per shkka se esht qenje perverse qenje pa kurfar brumi etik fisnik apo njerzorė thjesht degjenerik defekt i natyres

lirik
25-04-08, 00:04
SIkur te ishte shkkau varfria ater te gjith lypsart do te ishin vrases ka njerz te varfrer neper botė dhe nes e marrim statistiken botrore te nejrzve te varfer dalin shum ather te gjith ata do te duhej te ishin vrases ne kemi njerz te cilet vuajn per buk por as mendja nuk ju shkon me vra e me plaqkit as me vjedhė
prandaj kur ti qasemi ndonji problemi te mos arsyetojm krimine e ta identifikojm me motive jo reale por
ta identifikojm me perberjen dhe permbajtjen qe ka ai person
varfria mund te qon njeriun deri te ndonje vjedhje apo marrje me tregti te paligjshme
ndersa krimi ėsht diqka tjeter vrasja esht diqka tjeter ashtu siq esht njeriu i pa moralshem i cili e ka smundje dhe ves me shkua neper gra te huaja ashtu siq e ka ves njeriu me ba zullume e padrejtesi per shkka te shpirtit te semur e sadist manjak psikopat kemi shembuj sa te duash neper botė te shpirtrave te tillė
pra te mos i identifikojm gjėrat gabimisht thjesht motivet e vrasjeve per lakmi grabitje jan manjake krime te poshtre dhe nuk kan aryetime njeriu i till esht kriminel dhe nuk ta bėj ktu me provincializma e romantizma e kualifikime kuturu ktu kemi te bejm me nji shpirt te keq degjeneriku i cili perveq se vret mundohet edhe ta mshef krimin pra psikopat i llojit t evet ku shkenca e mdeicines duhet ta pervcaktoj ket lloj diagnoze i takon sferes se shhendetsis ta percaktoj ket lloj psokopati
defektologt e psikologt psikiatrat etj
PERPJEKJET PER TU PASURUAR NE I KEMI HAJNAT ATA VJEDHIN NE FORMA TE NDRYSHME “DISA JAN HAJNA QE VJEDHIN NE MENYR KLASIKE E DISA QE VJEDHIN DUKE SHFRYTZUAR POZITAT DHE MUNDSIT TJERA JAN TE KATEGORIZUAR EDHE KTA NDERSA KRIMI
NUK KA TE BEJ AS ME VARFRI AS ME GJENDJEN APO SITUATEN KRIMI KA SHKALLė TJETER KUALIFIKIMI DHE NUK GUXON TE IDENTIFIKOHET ME VARFRINė APO MOTIVET TJERA
THJESHT ėSHT KRIM VRASJE DHE VRASJA EHST BARBARE VET SI E VRASJE
POR EDHE VRASJET I KAN FORMAT DHE MOTIVET NDERSA KY LLOJ I VRASJES ESHT TIPIKE FORMė E QHTURUR SHPIRTRORE SMUNDJE PERVERSE NGA LAKMIJA DHE MSHEFJE E KRIMIT POSHTERSI DINAKRI KRIM
TE GJITHA BASHK
PRA KRIMET KAN FILLUAR TE SHTOHEN DHE PABESIJA E TINZRIJA NE SAJE TE ZHVILLIMEVE
KOHORE SHKAQET E KTYRE DUKURIVE DUHET TI ANALIZOJ SHKENCA MA ELARTė PROFESIONALE MENDOJ UN SEPSE KTIOO DUKURI TE SHEMTUARA VRASJE E CILA NE SHQIPERI DHE NE KOSOVė U PARAQIT ME NJI BANALITET EMOTIVE NGA MA TE ULTAT KOHVE TE FUNDIT NE PERUIIUDHAT E TRANZICIONIT JASN DUKURI QTHURJE
DHE QRREGULLIME

lirik
25-04-08, 00:18
--------------------------------------------------------------------------------

SIkur te ishte shkaku varfria , atėher te gjith lypsarėt do tė ishin vrasės
ka njerz te varfrėr neper botė
dhe nese marrim statistiken botrore te nejrzve te varfer dalin shum
ather te gjith ata do te duhej te ishin vrases
Ne kemi njerz te cilet vuajn per buk
por as mendja nuk ju shkon me vra
e me plaqkit ė as me vjedhė
prandaj kur ti qasemi ndonji problemi te mos arsyetojm krimin e e ta identifikojm me motive jo reale por
ta identifikojm me perberjen dhe permbajtjen qė ka ai person ai veprim
Varfria mund tė qon njeriun deri te ndonjė vjedhje apo marrje me tregti tė paligjshme
ndersa krimi ėsht diqka tjeter
vrasja ėsht diqka tjeter
ashtu siq esht njeriu i pa moralshėm i cili e ka smundje dhe ves me shkua neper gra te huaja
ashtu siq e ka ves njeriu me ba zullume e padrejtesi per shkkaK te shpirtit te semurė e sadist manjak psikopat
kemi shembuj sa te duash neper botė te shpirtrave te tillė
pra te mos i identifikojm gjėrat gabimisht
thjesht motivet e vrasjeve per lakmi grabitje jan manjake krime te poshtra
dhe nuk kan aryetime
njeriu i till esht kriminel
dhe nuk ta bėj ktu me provincializma e romantizma ktu e kualifikime kuturu
ktu kemi te bejm me nji shpirtė te keq degjeneriku
i cili perveq se vret mundohet edhe ta mshef krimin
pra psikopat i llojit t e vet
ku shkenca e mdeicines duhet ta percaktoj ket lloj diagnoze
i takon sferes se shhendetsis ta percaktoj ket lloj psokopatie
defektologt e psikologt psikiatrat etj
PERPJEKJET PER TU PASURUAR NE I KEMI HAJNAT
ATA VJEDHIN NE FORMA TE NDRYSHME
“DISA JAN HAJNA QE VJEDHIN NE MENYR KLASIKE
E DISA QE VJEDHIN DUKE SHFRYTZUAR POZITAT
DHE MUNDSIT TJERA
JAN TE KATEGORIZUAR EDHE KTA
NDERSA KRIMI vrasja
NUK KA TE BEJ AS ME VARFRI AS ME GJENDJEN
APO SITUATEN
KRIMI KA SHKALLė TJETER KUALIFIKIMI
DHE NUK GUXON TE IDENTIFIKOHET ME VARFRINė
APO MOTIVET TJERA
THJESHT ėSHT KRIM
VRASJE
DHE VRASJA EShT BARBARE
VET SI VRASJE
POR EDHE VRASJET I KAN FORMAT DHE MOTIVET
NDERSA KY LLOJ I VRASJES ESHT TIPIKE FORMė E QThURUR SHPIRTRORE
SMUNDJE PERVERSE NGA LAKMIJA
DHE MSHEFJE E KRIMIT POSHTERSI DINAKRI KRIM manjakizim i mendjes
TE GJITHA BASHK
PRA KRIMET KAN FILLUAR TE SHTOHEN
DHE PABESIJA E TINZRIJA
NE SAJE TE ZHVILLIMEVE
KOHORE
SHKAQET E KTYRE DUKURIVE DUHET TI ANALIZOJ SHKENCA MA E LARTė PROFESIONALE MENDOJ
UN
SEPSE KTIO DUKURI TE SHEMTUARA VRASJE T ME MOTIE TE ULTA
TE CILAT NE SHQIPERI DHE NE KOSOVė U PARAQITEN ME NJI BANALITET E MOTIVE
NGA MA TE ULTAT
KOHVE TE FUNDIT NE PERUIIUDHAT E TRANZICIONIT
JAN DUKURI QTHURJE
DHE QRREGULLIME

lirik
25-04-08, 00:44
Nuk ėsht ligji ai qė ndalon asgjė por vetem veteėdija njerzore edukata dhe shkalla e formimit njerzorė brummi lloji dhe socialja pra mendja eshendoshė edukimi shpirti dhe niveli
forca e drites mbi vetedijen
ligji ėsht vetem nji formė e ekzistimit nji formė e rrreguzlatives qe drejton shoqerinė
por kursesi nuk drejton mendjen dhe shpirtin njerzorė as
nivelet e formimet tė tjera te njeriu te qenja njerzore sepse ne jemi deshmitarė te veprikmeve nga ma brutalet te cilat fare nukm pyesin per ligjin
busolla ENJERIUT MENDJA DHE SASIA EDRITES PASURIA SHKKALLA E LARTė E VETEDIJES DHE EDUKIMIT SHPIRTROR FORMON NDJENJAT DHE NIVELET ANET E NDRITSHME SOCIALE
DHE ARSYET KUFIUJT ESHENDOSH EDUKIMET QE I VEJN FREJ TE KEQES DHE
PERCAKTOJN ORIENTIMET KAHJET NJERZORE KU NJERIU SI QENJE ME DY KėMBė MBI DHE NDERTON RAPORTIN ME JETE DHE NE PERPUTHJE ME NORMAT ME NJOHJET DHE ARSYET E ME ME QYTETRIM CIVILIZIMIN DHE VLERAT
DUKE U FORMUAR SA MA SHUM E SA MA LART DUKE U NGRITUR KAH VETEDIJA NJERIU FORMON BAZAT E ARSYEVE E TE SJELLJEVE DHE E NDERTON BUSOLLEN PRINCIPET DHE GJENIN QELIZAT JETSORE DHE KARAKTERET E VEPRIOMEVE
MANDJE SHKKALLEN E PERGJEGJSISė MOTIVIMIN IDEALIN EDUKATEN KULTUREN E TE GJITHA PARIMET NJERZORE
PRA DRITA EVETEDIJES ESHT AJO QE PERMBAN NJERIUN NESE TRURI YNE DHE SHPIRTI KAN
TERITORE TE MEDHA TE PA NDRIQUARA ATHER VEPRIMET E PA MEND TE PA ARSYESHME JAN MA PREZENTE NE SHOQERI
NE EDIJM SE FOLOZOFT THONIN VETEDIJA ESHT VETEM NJI DRITė E VOGGEL NE BOTEN EMADHE SHPIRTRORE TE ERSIRES DHE TE EPSHEVE PRA KTU FLITET QARTė PER LOGJIKEN DHE PJESET E ERRSIRES NE TRURIN ENJERIUT NESE AJO ERSIR E NXIT VEPRIMIN
KJO QUHET DEFEKTOOGJIJA NXIT VEPRIMET DESTRUKTIVE DHE BANALE
KJO ESHT DIAGNOZA DHE LABORATORI ANALITIK I KTI THELBI
PRA DRITA DHE SASSIA E EDUKATES DHE FORMIMIT TE NJERIU LUAN RROL SHUM TE RENDESISHEM NE PERVCAKTIMIN ETIJ DHE NE PIPKPAMJET E VEPRIMET E TIJ
KONTROLLI MBI VETVETEN DHE PUSHTETIT I ARSYES NDETOHEM MBI BAZAT E VETEDIJES NJRZORE
VETEDIJA KONTROLLON LOGJIKEN E VEPRIMIT DHE KOMPETENCAT SOCIALE E KUFIJT
E PERGJEGJSIVE E TE OBLIGIMEVE TE NORMATIVAVE ETIKES SENSIT EMOCIONEVE
E SHUM TIAPAREVE TJERA
NJERIU ESHT QENJE LOGJIKE NE ESENCė DALLOHET NGA KAFSHA ME ANė TE LOGJIKES SE VEPRIMIT DHE PUSHTETIT MBI TRURIN E ARSYEN ME MENDJEN DHE PERGJEGJSITė
OBLIGIMET NDAJ NORMATIVAVE NE NJI SHOQERI TE CIVILIZUAR
MBI BAZAT KSAJ FORME EKSISTENCIALE U KRIJUAN NDASRJET SELESKSIONIMET
KARAKTERISTIKAT QENJET VEPRIMET KUALIFIKIMET DHE QENJET E GJALLA
KLASIFIKIMI LOGJIK MENDORė VEPRUES ARSYEJA E SHUM E SHUM FAKTOR TJER ESCENCIAL KARAKTERIZUES PIKRISHT NJERIU SI QENJE DALLOHET PER SHKKA TE KTYRE TIPAREVE NGA
QENJET E TJERA TE GJALLA NE NATYRė MBI BAZEN E LOGJIKES
MENDJES DHE NORMATIVES PUSHTETI MA THEMELOR KUSHT PER EKZISTENCEN JETSORE
TE CIVILIZIMIT PERNDRYSHE JASHTA ARSYEVE NJERZORE DO TE SHUHEJ NJERZIMI
VEPRIMIN DHE SJELLJEN E KARAKTERIZON ARSYEJA DHE LOGJIKA VETEDIJA KONTROLLI MENDJA ESHENDOSH DHE EDUKATA FORMIMI VETEDIJA NIVELI
KETO JAN PRA KARAKTERISTIKAT NJERZORE NDERSA DEGJENRIM QUAJM DHE PERVERSITET KUR NJERIU KA DEFEKTE DHE DEVIJIME DESTRUKTIVIZIME
EKSTREME QE NE I QUAJM QTHURJE DERFORMIME
KETU NE KETO BIZARTITETE PASTAJ BEJN PJES KRIMET DHE AKTET KRIMINALE E PERVESE SJELJET E PA LOGJIKSHME TE PJESA KRIMINALE E NJERZVE TE CILET BEJN VEPRIME TE TILLA
RSTI NE FJALė ESHT KRIM NGA MOTIVE SHUM TE DOBTA LOGJIKė E MYKUR KRIMINALE
THJESHT ANTINJERZORE VEPER VRASTARE VULGARE E NDYRė KRIM PISLLEK DHE PABESI
TRADHTI E PAFALSHME LAKMI VRASESE
VRASJA PER QELLIME GRABITJE TE PASURIS ESHT TEJET EPOSHTER DHE NDYRė
PIKRISHT NJERIU EDUKOHET NE PUNė NE TE DREJTA NE LIGJE NE NORMA E SJELLJE
PER TE MOS DEVIJUAR NE VEPRA KRIMINALE BARBARE MIZORE

lirik
25-04-08, 00:48
Ligji hyn ne fuqi si kercnim i njeriut
i qytetarit dhe ekrcnon ate qe ti permbahet rregullit por nuk esht roje e njeriut
njeriun nga ekeqja eruan formimi dhe edukata mbrojtje tjeter nuk ka
kuptohet ka njerz qe lindin te semurė ne shum aspekte dhe me ata njerz jan shkencatt tjera q e duhet t emeren psikiatria ata bejn pjes ne grupin e te deformuarve ndersa klasat tjera
kategroi tjera gjithqka shkon sipas kategrive

lirik
25-04-08, 01:08
ROMANTIKE PROVINCIALISTE quani ju kthejlltesinė e mendjes dhe pushtetitn mbi arsyen
qė dominonte neper shekuj
tė sociales dhe njerzores
romantike dhe provincialiste e quan ti labi
arsyen e shendoshė dhe mbrojtjen nga virusi kriminal.
JO JO LABI mendoj se ke dhėnė kualifikim te gabueshem
ne rastin e vrasjes te ky njeri i kriminel i ndyrė ėsht e meta mentale dhe shpirti i sėmurė
karakteri i lig
dhe lakmija e semur shpirtrore errsira
njeri i pa ndergjegje vrases barbar me motive lakmije
Motivi i lakmisė ėsht bloza ma e llahtarshme e nji shpirti e ferrit njerzorė
dhe ktu ka tė bėj me defektin
dhe perversen
me shpirtin e mykur se njeriiu shokun nuk e vret ne radhė tė parė
dhe me njė tradhti tė ndyrė
e aq ma parė per interesa materiale per pervetsim pasurije
Ktu kemi tė bėjmė total me njeriun qė nuk njeh kompetenca
as nuk ka strukturė sociale as shpirtrore
por deformim shpirtė
i sėmurė
i prishur
karakter i mykur i deformuar
njeri i pa vlera manjak vrases
njeri i pa kurfar edukate
thjesht bizarė i fajisur neper qeliza
thjesht njė myk tepricė e qelbur e natyres
vrasja e njeriut per para pervetsim pasurije ėsht shpirti ma vrases ma i lig ma pervers
defekto kriminal
mendje e zezė e degjenruar
pse qka te duket ty tjeter
dhe asnji avokaturė apo spjegim tjeter ktu nuk kalon
perveq diagnozes manjak me tru te verbuar kriminal per pervetsim pasurije
njeri qė nuk njeh kurfra etike as mėshire
i llojit kanibalist bizarė qenje antinjerzore
NGA E KALUARA TRADICIONALE QE TI E QUAN ROMANTIKE U FORMUA BRUMI DHE KULTURA MBROJTJA E KARAKTEREVE
DHE NORMAVE
NUK THEM SE NUK KA PASUR EDHE ATHER RASTE TE TILLA
POR GJITHMONė JAN GJYKUAR NGA LIGJET E KOHES

PIKRISHT Nga normat dhe kodet civile te kohrave e nga format e formimi njerzorė i shoqerisė
neper kultivime shpirtrore
deri ne ditet e sotme jan formuar normat
dhe arsyet
dijet
logjikat dhe brumet e diturive
e filozofija e edukimit
dhe sjelljes e kultivimit te shpirtrave
Ate qka ti labi e quan provinciale MITIKE
as kund nuk e ek lidh me logjiken dhe faktin
vetem je sjellur rreth p berthames
pa mundur te hysh ne diagnozen dhe saktesinė e problemit
Ddiagnozė e kti veprimi esht gjakU i prishur
pa besi tinzri
antinjerzi
ėsht vrastare kriminale
qdo gjė ktu ėsht e prishur asociale meNtalisht e degjeneruar
dhe ne secilin aspekt myk bizari perversitet
mashtrim kriminal
jashta logjikes se meshires dhe pushtettit te arsyes S ENJERIUT
KTU NUK KEMI TE BEJM ASGJė ME ARSYEN LOGJIKEN NJERZOREN
KTU KA EGERSI KAFSHRORE
VETEM NJI BISHė MUND TA BEJ KER VEPRIM
TA SHKYEJ VIKTIMEN NGA PRITA PER PERVETSIM
te pa ligjshėm
bile edhe tigri kur nuk ka uri nuk esht i intresuar te sulmoj
Mashtrimi dhe e liga ktu kalon kufijt e nejrzorees
vrasja me tinzri ne pabesi kruthė kafshrore
nuk ka te bej me romantizmin provincial dhe filozofinė tėnde kualifikim nga nji spekter jo i gjer analitik
apo diagnostifikim
ma preciz
un them se qeshtja ktu ka te bej me degjenrim mental e shpirtror
karakter pervers i prishur i deformuar vrases
me vetedije kafshe
me pėrbėrje perverse bizare
Kultivimi i njeriut neper shekuj qe ndertoj normat
nuk mund te quhet romantikė provnciale
por norma njerzore mbi bazat e te cilave njeriu ndertoj jeten dhe normat e arsyeve te shendosha
ligje
dhe rregulla njerzore mbi baza te cilave qenja njerzore funksionon
dhe sillet sipas kodeve e etikave njerzore te kultivuara deri me sot
baza e se cilave kan pasuruar strukturen siociale te njeriut
shpirtin dhe vetit tjera nuk mund te quhet romantizem siq e quan ti ose mitologji
prandaj labi me vejn keq
por jeni munduar te thoni diqka qė nuk i gjete formė
te persosur
t e spjegimit
ose nga pa mundsia e kulifikimit te duhur nuk gjete kahje
per te hy ne berthamen e kti problemi
vrasje te tilla jan neveritse
dhe te urryera barbare
nji shpirt njerzor e fisnik nuk lejon pervetsim pasurije
as krim me motive te tilla
krimineli nuk ka arsyetim kurfare
krimineli kriminel esht
qenje e degjenruar vrases dhe manjak
deformim devijim
vepra esht aq e rėndė sa qe kualifikim tjeter nuk mund te ket
Lakmija e tillė per pervetsim pasurije esHt tejet kafshrore
krimi nga motivi i tillė esht mendje e semurė
dhe perverse
vetedije shum ma e ult se debiliste
krimi nga rrethnat e tilla permbanė poshtersi antinjerzore
dhe nuk ka kurfar arsyetimi
ktu tjeter perveq gjenit t e prishur
i cili eSht i gatshem ta bej vrasjen
sepse shpirti i tij permban myk vrastarė
esht ne gjendje te degjeneroj neper vepra te tilla degjeneruese
te gjithfar llojeve
per shkka se esht qenje perverse
qenje pa kurfar brumi etik
fisnik LOGJIK
apo njerzorė
thjesht degjenerik defekt i natyres

lirik
25-04-08, 01:21
KUR FLISNI PER GJENET E TE PARVE
dhe ato mundoheni ti transformoni ne ne un them se edhe ktu nuk jeni shum i sakt
esht evertetė se gjeni trashgohet por zhvillimet shpirrore apo transformimet
ose modat forma e te edukuarit ne shoqeri paraqet sot problematikė edukimi dhe rrethanat
luajn mjaft rrol ne zhvillimin e nji shoqerie
sikur te ishte ashtu siq thua ti trashgimia gjenetike ather ne do te sileshim si ai i pari yne
shpellorisht dhe qytetrimi civilizimi do te kishte pamje barbare bastarde
gjenetika e trashgruar neperr shekuj u peprunua me zhvillimin e njeriut
njeriut neper shekuj ju rrit vetedija civilizimi dhe edukata
formimi e shum tjera elemente por linden shum ambicje te semura te cilat si grepi me skrrajen qe ejosh peshkun i joshin jjert e sidomos ata qe kan te meta qe jan me te meta te ndryshme e vese te semura
CIVILIZIMI SOT SJELL RASTE TE TILLA KU NJERIU PERVERS I ME TE META BJEN NE KURRTHEN E TYRE SI PESHKU NE INSEKTIN NE GREP APO NE SKRRAJJė
SIKUR TE ISHTE ASHTU SIQ THUA TI TRASHGIMI E GJENETIKES PRA NE DO TE SILELSHIM SI AI I PARI I SHPELLES POR NJERIU NEPER ETAPA HISTORIKE U ZHVILLUA U PERUNUA DHE U FORMUA VAZHDIMISHT
Kta njerz qe bejn veprime te tilla bejn perjashtim kta mund te ken gjithfar kombinimesh defekte ne shpirtė dhe kta bien viktim e veprimeve ejoshjeve dhe caqeve te semura d he veproojn kshtu
Rasti ka te bej me defekt KRIM I QORODITUAR ehst ky dhe fjator nuk esht motivi i varfrisė
por liigsija e fundrrina e karakterit te tij njeri me perberje kriminale i pa edukuar dhe me te meta asocial me viruse kriminale ne gjak ene shpirt i pa zhvilluar shpirtrish t i pa formuar thjesht idiot vrastarė kriminel qenje e ligė mbi dhe qakall egersirė

lirik
25-04-08, 01:28
--------------------------------------------------------------------------------

KUR FLISNI PER GJENET E TE PARVE
dhe ato mundoheni ti transformoni ne ne un them se edhe ktu nuk jeni shum i sakt
esht evertetė se gjeni trashgohet por zhvillimet shpirtrore apo transformimet
ose modat forma e te edukuarit ne shoqeri paraqet sot problematikė
edukimi dhe rrethanat
luajn mjaft rrol ne zhvillimin e nji shoqerie
sikur te ishte ashtu siq thua ti
trashgimia gjenetike
ather ne do te sileshim si ai i pari yne
shpellorisht
dhe qytetrimi civilizimi
do te kishte pamje barbare bastarde
gjenetika e trashgruar neper shekuj u perpunua
me zhvillimin e njeriut
njeriu kaloj neper faza zhvillimi
njeriut neper shekuj ju rrit vetedija
civilizimi dhe edukata
formimi
e shum tjera elemente
por linden shum ambicje te semura ne shoqeri

te cilat si grepi me skrrajen qe e josh peshkun i joshin njerzt e sidomos ata qe kan te meta
qe jan me te meta te ndryshme e vese te semura
CIVILIZIMI SOT SJELL RASTE TE TILLA KU NJERIU PERVERS ME TE META BJEN NE KURTHEN E TYRE
SI PESHKU NE INSEKTIN NE GREP
APO NE SKRRAJJė
pra ne grepin eparas dhe lakmis shkon deri ne ekstremitet e per kto qellime te semura amorale
SIKUR TE ISHTE ASHTU SIQ THUA TI TRASHGIMI i GJENETIKES
PRA NE DO TE SILELSHIM SI AI I PARI I SHPELLES e thash
POR NJERIU NEPER ETAPA HISTORIKE U ZHVILLUA
U PERpUNUA DHE U FORMUA VAZHDIMISHT
u ngrit ne vetedije dhe u nivelizua neper msimet e jetes e te zhvillimeve ne shoqeri
Kta njerz qe bejn veprime te tilla
bejn perjashtim
kta mund te ken gjithfar kombinimesh defekte ne shpirtė
dhe kta bien viktim e veprimeve e joshjeve dhe caqeve labile
te semura
d he veproojn kshtu manej antinjerzisht
Rasti ka te bej me defekt KRIM I QORODITUR
esht ky pra
dhe fjator nuk esht motivi i varfrisė
por liigsija
e fundrrina e karakterit te tij njeri me perberje kriminale
i pa edukuar
dhe me te meta sigurisht me plot errsira neper qeliza e mendje e shpirt
asocial
me viruse kriminale
ne gjak ene shpirt
i pa zhvilluar shpirtrisht
i pa formuar
thjesht idiot vrastarė kriminel qenje e ligė mbi dhe

lirik
25-04-08, 01:35
BESA DHE SJELLJA E TE PARVE NUK ISHTE KOZMETIKė
ajo kishte leshuar rrėnjė te thella ne ndergjegje ajo shkonte deri aty sa qe me qdo kusht te mbahej fjala
dhe kodi etika
ndergjegjja kishte aq shum vetedije ather sa qe qfardo rrethane nuk lejonte shkelljen e asaj etike e bese prandaj ktu nuk kemi te bejm me romantiken dhe te kaluaren siq e quan ti mitike por praktika
e te kalueres ka me mija shembuj deri ne flijime e sakrifica sublime sepse busoollė ekaraktereve ishte ndergjegjja ku bente pjes besa dh kodi i sjelljes
prandaj je duke e diksredituar traditen e cila ishte shum ekulluar dhe aspak mitike siq e quan ti por mjaft reale dhe me nji origjinalitet te pashembullt
mund ti sjell me mija shembuj dhe kjo esht koha jo elarget aspak mitike por realiste
Ato jan bazat MBI TE CILAT TEK E FUNDIT NJERIU NDERTOJ E TRASHGOJ CIVILIZIMIN
NE NUK NA ERDHEN CIVILIZIMET NGA QIELLI POR U PEPRUNUAN NGA TRADUITE MSIM PAS MSIMI KAN EC PARA DHE JAN PERSOSUR DHE NUK MUND TI QUSH KOZMETIKE SEPSE
SA MA HERET TE SHKOJM MBARAPA DREJT MESJETE E ANTIKE NJERZIT KAN QEN MA TE PA DJALLZUAR MA TE SINQERT MA TE DASHUR S E SOT

didi
25-04-08, 01:37
more ti zotri qe po fol me nen e me ligje ktu po vdesin njerz me shum se ne 99.e kujton ti kto me shum tash po vriten se ne 99.afrim..shoku im qe nuk ka qen fjdegji por ka qen cigargji nuk e ka dit qka asht DALLAVERA. MOS SHKRUJ PA LIDHJE ,me ato gramatikat e tua shko n,qeveri QE KAN LIDHJE NE KETE FENOMEN.AFRIMI siq e quajm CAPARI aj ka punuar edhe para luftes per ni goj buk per familjen e vet aj nuk ka qen fajdegji siq po e quan ti.ju qe nuk e keni njoft CAPARIN.kjo eshte katastrof per shoqnin se pari ne gjilan.A JU QE FOLNI PER FAJDE NDOSHTA JU JA KENI PA HAJRIN ...veq kurr njet

lirik
25-04-08, 01:37
Njeriu sot ndryshon esht shum ma shumqenje egosite se ne kohrat e se kaluares
njeriu sot mendon te pasurohet mbrenda nates pa marr para sysh format mashtrimet dhe
veprimet
koha qe kaloj ka qen shum ma origjinale se kjo ndersa sot ka shum demagogji ekozmetik teateralizma e paraqitje flasfikate krime te planifikuara me djallzi e forma dinake

lirik
25-04-08, 01:40
--------------------------------------------------------------------------------

Njeriu sot ndryshon esht shum ma shum qenje egoiste sot
se ne kohrat e se kaluares
njeriu sot mendon te pasurohet mbrenda nates
pa marr para sysh format mashtrimet
dhe
veprimet
koha qe kaloj ka qenė shum ma origjinale se kjo
ndersa sot ka shum demagogji e kozmetik teatralizma
e paraqitje falsifikate krime te planifikuara me djallzi e forma dinake

lirik
25-04-08, 01:45
Njeriu ka filluar te bėhet ma i maskuar mė i djallzuar frmat e mashtrimit jan persosė
ka pperparuar djallzija dhe zhvillimi i intrigave dhe dinakria mendja hile e vrasese qellimkeqe
si do qe te jet puna vrasjen nga motivet per grabitje e quaj
tejet bastard e kriminale te shemtuar
dhe te semurė mizore krim te ndyrė
vrasja pas shpine me pabesi per qellime parash esht krim i keq vrasje qe kompleton te gjitha veset
dhe motivimin me plot myk shpirtrorė
ket mund ta bej vetem njeriu i lig me ete meta krimi ashtu kshtu esht i zi antinjerzorė
qe gjykohet nga njerzit normal ne gjith boten

niemand
25-04-08, 07:31
Labi: Sa per njoftim ketu ne kete vrasje ska pas te bej pun me fajde e perralla sic paske shkruajt ti me lart.. Se ky person ka qen per buken e gojes ne rrug sic jan edhe mirja te tjere neper rruget e Kosoves!!

Te kisha sugjeru rilexo edhe njeher shkrimin tim te pare qe eshte marr nga RTK.. dhe besoj qe do ta kuptosh arsyen e vrasjes deri ku ka ardh.. e mos ja futeni kot se per filozofi skemi nevoj ne forum se me te then drejten boll kuptoj ne keto gjera por shkrimin tend aspak se kuptova se ku je hi e ku je dal.. fatkeqesisht.. kete problem besoj qe e kan pas edhe 99% te vizitorve qe kan lexuar shkrimin tend..


niemand

Preshevar
25-04-08, 08:29
Njeri ne msn timin shkruan keshtu : "O Zot, mbrojėm nga Miku, sepse nga armiku do mbrohem vet"

lirik
25-04-08, 09:50
Shpjegime tipike per nje mendesi provinciale qe nderlidhen me rrefime , mite , anektoda romantizmi .

Kjo cfare thua i nderuari lirike nuk nderlidhet aspak me realitetin ... Edhe ne te kaluaren ka pasur vrasje, tradheti , inqeste dhe sjellje tjera te cilesuara patologjikisht te demshme individin/njeriun dhe jeten shoqerore .

Mirepo, ne te kaluaren keto gjera pershkak te mentalitetit dhe mardhenieve te ngritura konzervative kane qene te shminkuara . Gje kjo qe ka bere qe disa gjera te t'mos diskutohen (tabuizohen) .

Njeriun pa marre parasysh se ne cilen periudhe ka jetuar , e kane percjellur, pershkuar dy lloj rendesh, normash . ATO QE UNE I QUAJ TE PA- DUKSHME - SUBJEKTIVE --->qe nderlidhen me NDERGJEGJEN (moralin) njeriu si qenie e ndergjegjeshme (vetedijshme) - Kriter, cilesi kjo qe bene qe vetedija e njeriut dhe e ambientit shoqerore te percepton dhe e kualifikon sjelljet ( ne saje sjelljeve sociabile ) si te keqe , te pamoralshme .... Nga kjo ide dhe lind ajo se cfare eshte e keqe dhe e pamoralshme nuk eshte e LEJUAR (e ligjshme)


dhe NORMAT E DUKSHME - te percaktuara nga KONSENSUI VLEORE SHOQERORE ... Ne shoqerite tradicionale jane quajtur ZAKONE, KANUNE ; ne shoqerite e CIVILIZUARA quhen LIGJE .

Dhe sa per fund LIRIK . JANE TE NJEJTAT GJENE TE TRASHEGUARA NGA ATA TE PARET TANE QE KANE PAS BESE... NE I KEMI TRASHEGUAR GJENET E TYRE TE PASTERTA .... SI U BO QE GJENET S'NA BEJKAN PUNE TANI ??!! .... DUKURITE DHE MARDHENIET SHOQERORE - ESHTE JO E ARSYESHME (e gabueshme) ... ME TEORI DHE METODA TE SHKENCAVE MJEKESORE - ME GJENETIKEN TE SHPJEGOHEN.

NJE GJE TE NGJASHME KA BERE DHE HITLERI - DUKE MENDUAR SE RACA E TYRE GJENETIKISHT ESHTE RACE E PASTERT QE PERFAQESON SUPERIORITETIN E SPECIES NJEREZORE ....


Z'BRITE NE TOKE LIRIKE , EPOKES SE ROMANTIZIMIT MOTI I KA SKADUAR AFATI ... ZGJOHU
__________________
Be yourself, everyone else is taken.

--------------------------------------------------------------------------------
================================================== ================================================== =================================================
Ja pra i nderuar labi se qka shkruajte ti
zbrit nė tokė mė the nga lirikat romantike
nuk them se patoligjija nuk ekzistruar ajo ka ekzistruar por defektet njerzore tash gjithnji e ma shum po kalojn ne absurditete vrasjet mbrenda familjes e qthurjet tjera
defektet qe po paraqiten si fenomene gjithnji e ma teper po paraqiten ne forma shum te quditshme
anomali lloje te absurdit veprime makabre qe shqetsojnė shoqerinė
Nė shengjin te lezhes dy shtetas te shqiperis e vranė nji djalė tė ri anglez nga motive po thuajse absurde per te ja marr nji rreth te dukatit te cilen e shiten treqindmij lek vetem e vetem qe te shkojn ne laskucerin e tyre egoiste per te shpenzuar para neper lokale si parazit kriminal
lakmija qorre e trurit te semurė kjo veprimtari e zezė qorre mendje e sėmurė idiotike hata evertet mbi dhe
Ata gjat kohė e mashtruan anglezin djaline ri qe kishte ardhe me familje ne shengjin me nanen motren
ku motra ishte martuar me ni shqiptar e pastaj ishte nda e ku di un por keta te ri shengjinas ja moren shpirtin barbarisht ne shufra hekuri emetoda brutale duke e hedhur ne nji pus per shkaqe te disa imtsirave lakmije pervetsim te atij rrethi te arit qe anglei ekishte ne dorė dhe poshtersija
ka arrit kulmin kur merret para sysh se kto fundrrina qe ja moren jeten nji djali te ri
per verbri lakmije kta jan fundrrina kanibaliste kafshhė te llojit te veqant dhe nuk kan te bejn aspak me njjeriun as qenje njerzore nuk jan

Ti labi edukaten shekullore te shqiptarve ku etika dhe ndera e norma quhej buk ushqim shpirtrorė
dhe shkonte deri ne sakrific sublime tie quajte romantizem anekdot prrallė harrove ti se shqiptari jepte shpirtin per nderen dhe ndergjegjen qe te mos koritej e te mos i nenshtrohet te keqes
varfanjak por me nderė e mendje bilur nuk i shkonte mendja drejt krimit
Mendsi provinciale provinciale do te mund ta quaje nese vertet do te ishte nji diqka qe i takon rrethit tim apo fshattit tim por nuk mund ta quash mendssi provinciale nji edukat shekullore ku edukimi
mbi bazat e etikes ishte aq i fortė sa qe pranohej vdekja por jo turpi sepse ndergjegja lidhej me logjiken dhe arsyen e meshiren e te gjitha vetit ma virtytse njerzore qė vertet ishin pushtet i mendjes se shendosh dhe baraspesh eshpirtit per te qendruar stabil e per te mos u degjenruar

incsrtet sot kan dukuri barbare dhe shprita aq te zi sa qe habitem kur shoh veprimet makabre
dhe mendoj ku qendron gjith kjo kafshri ne mendjen e zezė kriminale
dhe mebetem pa tekst me kto smundje te degjeneruara psiqike kta njerz nuk jan normal qe i bejn vrasjet e tilla jan njerz te llojit t e abasurdit
qenje jasht toksore jasht logjike vrasja esht katastrofė krim antinjerzi sidomos vrasja nga motivet e gjakftoftesis per motive grabitqare ehst psikopati se bashku me vrasjet tjera qe kan motive te semura sadiste e qe nuk lidhen fare me nevojat ekzistenciale as me motive varfrie
nga varfria njeriu vjedhė per shembull se i mungon diqka buka apo veshmbathja por vrasja hyn ne kategori tjeter kjo esht krim i rėndė dhe ka te bej me qrregullime shpritrore dhe deformime

lirik
25-04-08, 10:05
MĮRDHENJE KONZERVATIVE i quan ti traditat dhe i qian mentalitet te llojit konzervativ
dhe modernizem ma quan ti motivin e vrasjeve sot gabim shum gabim ky nuk esht modernizem por shpellori kanibaliste vrasje psiqkisht te semura ma te zeza se shpellore dhe mbrapambeturi mentale
mos zhvillim shpirtrorė shpellori ma zi se ne kohen e paleolitit
NE GJITH KET NDIKIM DHE CIVILIZIM MEDIA E TELEVIZION E AFTESI per tu ngritur ne nivele kulturore e ne gjith kto rrethana te favorshme sot njeriu te dal vrases i tillė kjo esht munges njerzire dhe kulture munges shendeti mental munges kthjelltesie te mendjes munges ė pėrpunimi
munges aftesije logjike mos zhvillim e qka te duash quaje fjalen ekam te ata individ qe bejn kso veprash
NE KOHEN EINFORMIMIT sot dhe te njo bote te civilizimit sot te jesh i tillė do te thot te kthesh njeriun ne paaftesitė ete menduarit para shpellorė sepse nji vrases aq i smeur aq mendjeshkurt
qe nuk sheh as parahundes se vet por ben veprim te till te pa matur qka mund ti thuash ati tjeter perveq nji barbar bizarė qe nuk ka levizur ne te menduar ose esht defekt i llojit kanibalist primitiv vrasja nuk arsyetohet per hirė te jetes dhe bukuris se sajė per hirė te shpirtit dhe edukimit stabuilitetit njrzor dhe vlerave te jetes per hir te paqes dhe mshires per hir te zotit dhe fesė per hir te vet njerzores
Edhe kur luftohet per atdhe njerzit po mbesin me trauma sepse edhe kur vrasin armikun nuk mund te jen te qetė edhe pse kto vrasje kan motive e arsye tjera
esht front esht luftė ndersa ekzekutimet qė jan bė gjat luftes fakti flet se ata njerz kurr ma nuk jan te qet ne jeten e tyre dhe nuk jan ata si ma parė qė ishin para veprimeve te tilla
.
PRA DERI SA NDERGJEGJA NJERZORE ESHT SI PREZENTE SE BASHKU ME ELEMENTET
TJERA SHPIRTRORE TE NJERIU SI QENJE TEPER INTRESANTE
NUK E LEN Tė QETė ASNJIHER VRASJA SEPSE GJAT GJITH JETES NDIKON NE FENOMENET E TIJ PSIQIKE DUKE JU PARAQITURNE FORMA TE NDRYSHME AI NJERI NUK ESHT NORMAL
KA KALUAR NE TRANSE SPECIFIKE SEPSE ESHT VRASES DHE NUK I PERKET MA SUAZAVE NORMALE NJERZORE

lirik
25-04-08, 10:17
Inqesti bizaria krimi ehst defekt dhe nuk ka si spjegohet ndryshe shkencórisht dhe nga ligji i etikes perveqse si deformim sa do qe vrasja nga vrasja ka shum dallime me gjithat vrasja vrasje esht
dhe kush ka bė njiher vrasje ndryshon nga njerzit qe nuk ekan bėrė ate
esht ky ligj qė e ka vet natyra si teper specifik
Un mendoj se vrasja si krim nuk duhet te ket vend te ne shqiptarėt sepse na degjenron si shoqeri
sidomos kto pabesi tinzare e qthurin besimin dhe shpresen te nejrzit krijojn mos besim dhe
pesimizem demtojn civilizimin tonė dhe shum varsje qe kam degjuar dhe veprime qe
nuk mund te ken kualifikim tejeter per veq kanibalizma te kohes moderne
n personalisht i kam pa shum her sikur ngjajnė sikur nxiten dhe projektohen nga dikush
analiza dhe motivet kur studjohen dalin si te nxitura nga nji dorė e padukshme
Duke qenė s ene kushtet e mia si aktivist ne vitet e rinisė merrja informime neperoda dasma e ndeja
te lira por edhe kur isha ne veprim kisha informata se 70 perqind te vrasjeve ne kosovė
nxitjen dhe sherin e kan pas nga udb ja jugosllave nga sigurimi i shtetit jugosllav per ti qoroditur shqiptart dhe per ti ngatrruar
Nė shum raste vet kam konstatuar veprimin duke e lidh me logjiken dhe kur dilte personi ne shesh cili eka nis sherrin dilte se ai njeri ishte bashkpuntorė i udb s jugosllave
po thuaj se ne te gjith skenen fillim embarim asgja nuk ishte e ratsit por nxitje
fund e krye
dhe kur un neper ndeja te lira e dasma i demaskoja kto veprime ishin njerzt qe rrinin neper oda e dasma e ne mjedise studnetore qe me percillnin dhe ja qon in ne vesh fjalen time udbe s

lirik
25-04-08, 10:25
Rasti i Tahir Mehes ėsht find e krye dorė e fsheht e udb s
VLLAU I KRYETARIT TE KOMITETIT NE SKENDERAJ i nxiti polict per ta ngacmuar Tahirin
SEPSE TAHIR MEHA Kur po vinte nga Skenderaj per ne Mitrovicė pra nga fshati Prekaz
pėr tė shitė dardha ne qytet vllau i kryetarit te komunes i bjen me makinė qerres me qe qe fshatari Tahir Meha e kishte me dardha
ishte ky nji provokim ja derdh dardhat ne gjade dhe e fyejn ata ishin kater apo pes persona ne makinė
TAHIRI NXJERR STUPCIN nga qerrja dhe i sulmon meqense ishte teper i shkatht h ju shkakton lendime ktyre seps ekta eprovokojn ne menyra shum fyese .
SI HAKMARRJE MANDEJ VLLAU I KRYETARIT T E KOMUNES S EBASHKU ME VLLAUN E TIJ
NXITė POLICT PER TA PROVOKUAR VAZHDIMSIHT TAHIRIN
DERI SA TAHIRIN E KAPIN NJI DIT PAPPRITUR E LIDHIN NE BEFASI E DERGOJN NE BURG TE MITROVICES KU JA THEJN BRIJT E MBAJN LIDHUR DHE EDENOJN ME TET MUAJ BURG E TAHIRI NGA KJO REVOLT KURR NUK NDALET NE KONFLIKT ME TA DERI SA FLIJOHET

lirik
25-04-08, 10:28
Tahir Mehen E Kan Ngacmuar Edhe Ma Parė Pra Kush Dhe Pse Dhe Ja Pse
Sepse Babai Kishte Qenė Luftarė Me Shaban Polluzhen Kishte Vra Serb Poashtu Edhe Gjyshi Emin Lati Kishte Qenė Me Azem Bejten Dhe Kishte Vra Gjandar
Serb Pra Nuk Ishte E Rastit Pse Ngacmohej Kjo Familje
Vllau I Kryetarit T Ekomunes Edhe Ma Parė Dy A Tri Her E Ka Ngacmuar Tahirin Duke Ja Derguar Disa Njerz Per Ta Ngacmuar E Disa Polic Per Ta Fyer Ne Qytet Kur Tahiri Esht Gjuajtur Me Polic Edhe M Aparė

lirik
25-04-08, 10:37
E mora ket shembull por ka shum shembuj tjerė dhe bazohem vet ne provikimet qe me beheshin mua
ku nxiteshin ordiner kunder meje dhe me provokonin vetem evetem pse merresha me veprimtari dhe propagandė atdhetare me kishin ne sy er te keq sepse demaskoja veprimete tyre
kur shihen disa krime qe po ndodhin ne trojet shqiptare mendoj se dikush i shtynė kta manjak
per qellime te zeza shfrytzon semundejt e tyre per veprimem makabre me qellim qe te paraqes popullin shqiptar me sa ma shum te zeza kriminale
Shum vrasje qė kan ndodh ne trojet shqiptare prapavijat i kan shum te dyshimta dhe motivet
ato nuk jan te thjeshta por jan shum ma te thella se qe ne mendojmė
VRASJET TE CILAT NDODHEN PAS LUGFTES DHE NUK U ZBULLUA ASNJI DHE DOSJET MENJIHER MBYLLESHIN PARAQITESHIN DHE MBYLLESHIN ME URDHER TE KJARTė DHE FJALEN MBYLLE ME DYLLė DOSJEN a nuk ishin kto vrasje tė urdhruara nga peshperima vesh mė vesh dhe anuk mshefeshin e mbuloheshin me qellim per te mos u zbuluar kurr nga kush pra beheshin kto veprime e nga vinin kto urdhra
SE KRIMET NUK JAN TE TE THEJSHTA ME MOTIVE ASHTU SIQ NE I SHOHIM NE JETEN E PERDITSHME DHE I MARRIM SI KRIME SHUM PREJ TYRE KAN PRAPAVIJA TJERA DHE NISJEN E KAN TE SHERRET TJERA TE CILAT NE AS QE I MENDOJMė MEGJITHAT DJALLI
NUK PUSHON SE VEPRUARI NE DėM Tė SHQIPTARVE

lirik
25-04-08, 10:46
Krimet qė kan ndodhė edhe ne republiken e shqiperisė nga ma te pa arsyeshmet dhe nga ma banale nuk jan thjesht te gjitha krime siq mendohet por ktu kishte dikush dorė ne shum prej tyre disa ngjajn si nxitje dhe qellime te caktuara mandej perhapet fjala si njerz me shpirt vrastarė etj
disa bizari vrasje dhe poshtersira e komplikime tjera nuk kan ndodh nga motivet e thjeshta
ne ather si rini aktive percillnim udb n dhe veprimet e sa ja dhe ishte aktivitet mjaft i rrezikshem
ata na percillnin ne deroi sa me burgosen dhe me keqtrajtuan sa e sa her dhe i nxisnin ordinert kriminela kunder meje
pra ishte nji detyr mjaft e rreziskhme edhe pse kushte kurfare nuk kisha per pun% te tillė vetem e beja nga dashuria per popullin tim nga dhimbja dhe mandej i disreditoja kto veprime te udbashve nepr oda e ku do edhe pse hapnim syt mirė dhe shihnim se mos ka ndonji spiun aty prapm se prap nuk kishte mundesi me fol ne kallaballak e mos me shku fjala ne vesh te udb es#
sepse ne merrshmim me propaganden kombtare ne sherbim te popullit
se sa shum njerz kam pajtuar un e dijn te gjith duke ju thėnė kujdes se kto jan mashtrime dhe nxitje nga udb ja dhe serbija nga veglat e hafijet tradhtare
ka pas raste kur i pajtoja pak para katastrofe pa ndodh ma e keqja

lirik
25-04-08, 10:49
Disa veprime dhe absurditete qe ndodhin ne trojet shqiptare aspak nuk me duken normale
dhe ekan dikund nji burim ekeqja nuk esht aq e thjesht siq duket ne pamje te jashtme
edhe pse ne rastin konkret ndoshta nuk ka te bej me ndonji nxitje por mu a gjėrat me duket te quditshme veprime te tilla absurde jan shtuar shum dhe do te vij koha nji dit ka per tu vertetuar dyshimi im

lirik
25-04-08, 10:56
Pse u vra djali i shban polluzhes Skenderi qe ishte po aq trim sa ADEM JASHARI
mOTIVET I PSHTJELLEN E I QPSHTJELLEN E I TOLLOVITEN POR FUND E KRYE NISMA ISHTE E UDB S SHERRI ISHTE NGA UDB JA PIKRISHT VRASESI DHE NJI KUSHERI I TIJ ISHIN NJERZ TE DYSHIM T DHE KISHIN LIDHJE ME PUSHTETITN
NE SI RINI STUIDENTORE I PERCILLNIM GJėRAT DHE NJERZIT NUK HANIM BARI DHE NUK NA NDIQTE KOT UDB JA ENUK NABURGOSTE KOT ENA TORURONTE KOT NUK NA NDIQTE SE NE SHISNIM DARDHA POR NA NDIQTE PER SHKKA SE E DINTE SE NE PO MERRSHIM ME VEPRIMTARI KOMBTARE PERCILLNIM SITUATEN
DJALI I SHABAN PÜOLLUZHES SKENDERI U VRA NGA NJERIU I DYSHIMT NE HOTEL PRANVERA NE VITIN 1979 PARA SE TE KRISNIN NGJARJET E VITIT 1981
SEPSE SIKUR AI TE SIHTE GJALLė DO TE ISHTE SHABAN POLLUZHA I DYTė UDB JA MONTOI ATY INSTALOJ VEPRIMET BIZARE DHE NXITTI MOTIVIN SHERRIN BANAL KU U BėNė DISA VRASJE TE NJI PAS NJISHME PER TE DISKREDITUAR FAMILJENE SHABAN POLLUZHES
KSHTU U VEPRUA NE TE GJITHA FAMILJET ME AUTORITET DHE KA FAKTE SHUM
SE GJėRAT NUK JAN AQ TE THJESHTA

lirik
25-04-08, 10:59
Edhe Vrasja E Bekim Kastratit Ne At Familje Kto Prapavija Tinzare I Ka
Nga Intriga Qe Esht Zie E Pregatit Gjat Nga Maskat
Vrasja Dhe Nxitja E Sherreve Behej Me Mjeshtri Veglat E Qetnikve Serb Ishin Hafijet Besnike Shqiptare Te Cilat Livadhisnin Si Te Donin Sepse Kur Nuk Ka Maqorra Mijt Lodronin Neper Trojet E Kosoves Martire

lirik
25-04-08, 11:05
E Lidha Pak Ktu Se Pse Shum Vveprime Te Pa Arsyeshme Dhe Kriminale Qe Ndodhen
Dhe Po Ndod“hin Nuk Jan Aq Te Thjeshta Siq Duken Se Djalli Qendron Prapa Tyre
Me Nxitje Duke Shfrtyzuar Mendjen Naive E Mendjen E Zez Kriminale
Nuk Esht E Thanun Q Ete Gjitha Rastet Te Jen Por Ka Shum Prej Tyre Q Enxiten Nga Dikush Qe Nuk Del Ne Skenė Ehst I Treti Ai Qe Ka Filluar Sherrin Dhe Ka Terhequr Kemebet Ai E Din Pse E Ka Filluar Me Qfar Motivesh Ka Nxi“tur
Veprimin Bizarė

lirik
25-04-08, 14:51
Pra ky njeri poashtu ky vrasėsi nė kėt rast ėsht mjaft i dyshimt
Sipas informatave publiku ky njeri poashtu para se tė vendosė tė
vras shokun e vet pati disa kontakte posht e lart siq u publikua ne media
Gjoja un ta gjerj njeriun qe ti ndrron devizat e mashtrime te llojit kriminal
deri sa ra ne pėshperima vesh me vesh per arritjen e qėllimit
Nuk i dihet kurrr djallit prapa skene
kush po organizon krimin
ne trojet shqiptare
dhe kjo bėhet me qėllim qė shqiptarėt tė paraqiten si njerz tė pa besė
vrasės pas shpine,
kriminel nga natyra
qė sa ma shum tė gjejn ksi manjakėsh
mendje qorre me tė cilėt manipulojnė
dhe nxisin
pastaj zhgėnjime e paknaqsi
ftofje te populli shqiptarė
nxisin pesimizem dhe mosbesim
ndaj njeri tjetrit perqajnė
nxisin forma qė mandej shpirti i shqiptarit tė gjunjzohet
e tė tjetersohet
Format e krimit dhe banditizmit dhe grupeve kriminale nė kosovė e nė shqipėri jan dukuri tė reja nė shoqėrinė shqiptare
ku nuk guxohet tė emrohet personi as tė thuhet fjala e lirė
edhe pse shteti ka njohuri mbi ato dhe aktivitetitn e tyre por nuk nderhyn me krejt forcen sepse ndoshta s forcen e duhur nuk e ka
Tė gjitha kto rrjete i ndertoj dikush me qėllime
tė caktuara,ne kemi rastin ma tė freskėt tė qėrimit te hesapeve ne mes te grupeve ku ra edhe polici triumf riza i pastaj grupe vraesish me ne qender te prizrenit te shadravani e shum eshum raste tjera neper kosovė qė u heshten ndersa ne shqiperi jan te panumerta kto kasaphane deri te krimi ne familje e ma gjerė
Tė gjitha kto rrjeta kriminale grupore individuale fetare mafioze hajdute
dhe tė mashtruesve e veglave qorre
u ndertuan nga rrjetet agjentureske per qellime te caktuara kuptohet antishqiptare
duke ja vu lakun ne fyt kosoves dhe shqipėrisė
Pėr tė ja imponuar varfrinė vrasjen sabotimin zhgenjimin
ndasitė grupore e klanore per te ja thye vullnetin dhe ecjen perpara
per kto qellime jan derdh miliona para kan hy mafioz te persosur njerz te pa ndjenja qe per pak para vrasin baben e vet po qe nevoja
prandaj gjėrat nuk jan ashtu siq dukken thjeshtė
Gjith ato vrasje te pa zbuluara pas lufte e veprime tjera te dyshimta
flasin qartė per nji dorė tinzare te msheft
qė her pas here bėn krime te shemtuara ne kosovė
Para pak kohe u therr me kaqavidė u mbyt nji djalė ne Mitrovicė
ne rrethana mjaft tė pshtjellta
dhe tė dyshimta
pra pėshpėritsit jan krejt anash
dikund
ata qė ndezin sherre
NE SKENė JAN VETEM ATA QE PERGJAKEN EBIEN VIKTIMA OSE DORASIT
SHTISIT MSHEFEN HUMBIN GJURMė KRYEJN PUNEN DHE ZHDUKEN
ndersa mbrenda ne sherr mbesin kta mendjet qorre
NAIVE shpirttat kriminel naiv qorra mendjezi budallej te semurė shkurtpams
ndersa ata regjosrėt terheqen ikun e kan kryer punen dhe heshtin
Kjo vrasje ne mitrovicė flet po ashtu per nji pshtjellim te madh gruporė banditesk dhe qerime te mahershme te hesapeve ne gangsterizma te dyshimta revannshe dhe pshtjellime
dhe veprime shum te dyshimte mafiozitetesh e gangsterizma
kush eshst udhheqsi e ktyre dirigjimeve dhe i ktyre gangsterve qė i nxitė ne veprime te zeza mandej vjen deri te hakmarrjet e krimet e vrasjet gjithmonė pra dikush
Vetem nji organizatė e fortė zbuluese mund ta dij
sepse rrjetet kriminale nuk jan te thjeshta jan te perziera neper qorba te prishura qe i gatuajndjajt neper kuzhina sekrete antishqiptare nji pjes e mirė po
Edhe ky qe beri vrasjen e groposi gjeti armen momentin
dhe u sorollati posht e lart dhe sipas publikimeve ne shtyp
pra ma parė kontaktoj me njerz tė ndryshėm pastaj realizoj vrasjen
edhe ktu kemi rrethana mjaft tė dyshimta
Tė gjitha kto vrasje makabre dhe nxitje ngatrresa e perqarje nuk jan veprime siq mendohet te thjeshta por ktu dhe prapa ksaj qendron djalli i cili luan kto rrole te padukshme te pista te ndyra duke shfrytzuar mendjet qorre kriminale shpirtat e lig te deformuar
ata nuk shkojn te njerzit me vetedije te lartė se dijn se u has sharra ne gozhdė por gjejn ksi mendjezi shkurtpamsa budallej te marrė qė i shtrohen labilitetit
Qėllimi si zakonisht esht perqaj dhe zhgenje shqiptarė
kriminalizo vepro prish perqaj varfro
krijo grupe rrrjeta vrasje mashtrime
varfri
marrje me vetveten ne te gjitha aspektet
PERVEQ ASAJ ėsht krijuar edhe nji egoizem i pa parė ku shqiptart po thuajse shum pak ja japin doren njeri tjetrit kjo u bė me qelli qe ta krijoj shqiptarin si qenje egoiste te shkoj puna deri aty sa q e asbaben e vet te mos e njoh
qellimi i ksaj esht shpartallimi definitiv i nji populli kshtu verpohet ne shendetsi dhe ne te gjitha format zhgenjim zvarritje edukim i mbrapsht
Pra te gjitha kto bejn pjesė dhe kan per qellim sa ma shum dukuri negative nder shqiptarė
KėTU ESHT CAKU DHE QELLIMI

LABI
25-04-08, 15:49
Ligji hyn ne fuqi si kercnim i njeriut ..... (te gjitha sistemet lirik cofte nayra , cofte shoqeria udhehiqen nga ligjet , parimet )


nuk them se patoligjija nuk ekzistruar ajo ka ekzistruar por defektet njerzore tash gjithnji e ma shum po kalojn ne absurditete vrasjet mbrenda familjes

Defekti (krimi) eshte defekt ( krim) ... DEFEKTI , KRIMI , S'KATEGORIZOHET NE TE KEQ DHE TE MIRE !!

vrasja pas shpine me pabesi per qellime parash esht krim i keq vrasje qe kompleton te gjitha veset dhe motivimin me plot myk shpirtrorė


PERSERI LIRIK (kuptoje) ; NUK KA KRIM TE MIRE dhe TE KEQ .. KRIMI ESHTE KRIM !!

Njeriu sot ndryshon esht shum ma shum qenje egoiste sot se ne kohrat e se kaluares...koha qe kaloj ka qenė shum ma origjinale se kjo
ndersa sot ka shum demagogji e kozmetik teatralizma

Ne kete pike pajtohem me ty lirik . Njeriu ka qene nga fillimi, eshte dhe do t 'jet qenie egoiste (per veten) ... ESHTE VETEM NJE KOHE LIRIK ... DY-KOHESIA MUND T'EKZISTOJ VETEM NE PERCEPTIMIN SUBJEKTIVE E verteta, realja , varet perhere nga aftesia e subjektit per t'perceptuar drejt realitetet ... !!!KUR FLISNI PER GJENET E TE PARVE
dhe ato mundoheni ti transformoni ne , un them se edhe ktu nuk jeni shum i sakt
esht evertetė se gjeni trashgohet por zhvillimet shpirtrore apo transformimet

esht gjak i prishur pa besi tinzri antinjerzi ėsht vrastare kriminale qdo gjė ktu ėsht e prishur asociale metalisht e degjeneruar dhe ne secilin aspekt myk bizari perversitet mashtrim kriminal jashta logjikes se meshires dhe pushtettit te arsyesDhe ketu dhe pse paradoksalisht mund t'them pajtohem me konstatimin qe gjenet transferohen .... MIREPO , TEK KOMENTET TUAJA KA NJE DISKREPANCE TE MEDHA , KUNDETHENIE dhe fjali te paqarta (qe s'kane kuptim, grumbull fjalesh te pa perpunauara, kuptuara, pa fillim dhe mbarim ... )!!!

nGA E KALUARA TRADICIONALE QE TI E QUAN ROMANTIKE U FORMUA BRUMI DHE KULTURA MBROJTJA E KARAKTEREVE DHE NORMAVE NUK THEM SE NUK KA PASUR EDHE ATHER RASTE TE TILLA POR GJITHMONė JAN GJYKUAR NGA LIGJET E KOHES

E njejt eshte dhe tani . Edhe tani ne kontekstin qe jetojm veprat , sjelljet e kualifikuara si a-sociale, krime ndeshkohen , gjykohen me ligje te kohes !!!

Perdallim nga e kaluara per t'a argumentuar qe ky ligje eshte me HUMAN , me I NDERGJEGJESHEM dhe ne pajtim me te gjitha vlerat qe kategorizohen si te mira , velra te njerezimit si (jeta, lira , siguria prona, dinjiteti ) te te gjitha koherave , mirepo ne kontekst me trajtimin ne periudha te ndryshme ne rast cenimi te ketyre vlerave tani denimi dhe ndeshkimi e perserise mbeshtetet ne vlera te HUMANIZMIT si nje rend i ri i njerzimit (civilizmit) ... VLERA KETO TE MBROJTA ME RENDIN E RI SHOQERORE QE QUHET SHTETI . SHOQERIA E UDHEHEQUR NGA LIGJI----- >> KU NDESHKIMI NE RAST TE RREZIKIMIT, CENIMIT, DEMTIMIT , SHKELJES SE KETYRE VLERAVE - NDESHKOHET INSTITUCIONALISHT , e JO NE MENYRE ARBITRARE NGA INDIVIDI .

Jeta eshte nder vlerat bazike te mbrojtura me LIGJ - te kesaj shoqeire. Perdallim nga e kaluara ne kete sistem shoqerore jeta nuk lejohet t'i mirret askujt... vlere kjo qe ka prejardhjen nga idet qe nderlidhen me pikepamjet dhe vlerat e filozofise humaniste...

DHe pse KANUNI I LEKES - ne kontekstin qe ka jetuar ka pasur nje kuptim. Mirepo , shoqeria i nderuari lirik eshte DINAMIKE - si KOHA (qe tani ty tu duket fallce) ... Ajo ece ... Kurdise trunin LIRIK, si duket ty ora (truni) tu ka ndale ne periudhen e mesjetes ... MARDHENIET ne PROCESET SHOQERoRE KANE PSUAR NDRYSHIME NE HAP ME KOHEN ...:confused:


SHKUNDE PAK TRUNIN , SHKUNDE . Nese s'eshte amortizuar plotesisht , ndoshta aktivizohet... :wink:

LABI
25-04-08, 15:56
Pėrshėndetje,
sė pari shpreh ngushėllime dhe keqardhjen time pėr kėtė rast tė rėndė dhe tė dhimbshėm.

Sa i pėrket diskutimit:
Shpreh mirkuptim dhe pėrkrahje pėr qasjen e drejtė tė lirikut.

Domirės sė nderuar dhe Labit poashtu tė nderuar:
Njė rast i tillė nė instancė tė fundit mund tė trajtohet nga aspekti i sundimit tė ligjit,
sepse:
Kush ju ndalon juve qė t'i vrisni shokėt tuaj tė dashur apo prindėrit tuaj??? Ligji a???


Njeriun pa marre parasysh se ne cilen periudhe ka jetuar , e kane percjellur, pershkuar dy lloj rendesh, normash . ATO QE UNE I QUAJ TE PA- DUKSHME - SUBJEKTIVE --->qe nderlidhen me NDERGJEGJEN (moralin) njeriu si qenie e ndergjegjeshme (vetedijshme) - Kriter, cilesi kjo qe bene qe vetedija e njeriut dhe e ambientit shoqerore te percepton dhe e kualifikon sjelljet ( ne saje sjelljeve sociabile ) si te keqe , te pamoralshme .... Nga kjo ide dhe lind ajo se cfare eshte e keqe dhe e pamoralshme nuk eshte e LEJUAR (e ligjshme)


dhe NORMAT E DUKSHME - te percaktuara nga KONSENSUI VLEORE SHOQERORE ... Ne shoqerite tradicionale jane quajtur ZAKONE, KANUNE ; ne shoqerite e CIVILIZUARA quhen LIGJE .

I nderuar panta_ pergjegjen mund ta gjeni ne komentin e dhene me lart .

Sikurse e ceka . Njeriu udhhiqet , nga dy rende, norma ...

NDERGJEGJGJA (subjektivja - faktoret , shtytesit , kushtezuesit e brendshem ) ; dhe

LIGJI - ( objektivja - faktoret , shtytesit , kushtezuesit e jashtem )

lirik
25-04-08, 16:58
Krimet e qoroditura tė quditshme qė ngjajnė me parashenja kobi me gjasė qė nė tė ardhmen te bėhen edhe ma tė quditshme e ma tė qoroditura jan per studim pse pikrisht kjo po ndodhė te etnija shqiptare ne troje etnike dhe shum te quditshme dhe me njė misteriozitet
me njė vepri disi sikur kur mshefet diqka fenomen veprim befasi veprim i pa matur qudira sidomos krimet ne republiken e shqiperis tmerrojnė kjo nuk ėsht normale
komente kam dhėnė edhe ne rubriken e e internetit per gazeten shekulli dhe kam shfaqur shqetsimet e mia dhe mendimin tim te lirė pikpamjen
Mendoj se mbrenda njė populi tė vogel me ket numer te madh krimesh siq po ndodh ne republiken e shqiperis por ndodhen edhe ne koosovė disa shum te quditshme pra misteri ktu qėndron ne at
pyetjen ku qendron burimi i ktyre veprimeve dhe fenomeni pse
Nė dukje shqiptart duken te zakonshem qka edhe num mendoj dhe kur them shqiptart nuk e identifikoj
megjithat popullin por them si emrim
ne fakt pyes qka po ndodh te ne
Un ne shkrimet e ma parshme te rubrikes se gazetes shekulli kam theksuar kam shkruar se kto fenomene jan per stdime ma te hollshime se ku pikrisht qendron shkaku i ktyre veprimeve
krime shum makabre dhe te pa arsyeshme
Krimi esht krim evertet pajtohem me ty por renditja logjike dikund ndryshon pozicionin sepse ka raste
te vrasjeve edhe nga gjaknxehtesija e momentit per ngatrresa te qastit por krimet e zeza krimet makabre krimet per qellime kafshrore sadiste apo kriminale me duket s edikend e ushqejn dhe kjo ka te bej me smundje pra ka njerz te semurė ne shoqerin tonė dhe kjo duhet ta brengos shkencen shqiptare shekncen emjeksisė dhe te shtrohet pyetja pse gjith kto krime ku qendron shkaku i ksaj defektologjije sepse kur flasim per shqiperin pak a shum kemi degjuar se qfar monstruozitetesh
kan ndodhur atje vrasje te qudirave vrasje nga ma te ndryshmet edhe ne koosv kishte por ma pak
prandaj te befason kjo shtrohet pyetja pse
SECILA LOGJIKė NORMALE do te pyeste si ka mundsi dhe pse ndodhin kto dukuri kaq te shemtuara
pra vet fenomeni tregon se diqka ka ndoshta dhuna shekkullore e pushtuesve dhe pushtimet e gjata ndikuan te ndryshimi i karaktereva dhe lan pasoja zhvilime agresive dhe kahje negative ne disa pjes te qelizave
Nuk ka se si spjegohet ndryshe krimi mbrenda familjes kasaphanja grabitja dhe egersia e veprimit
sidomos krimi pa kurfar mshire pa kurfar ndjenje kemi rastin enji vajze e cila u gjet ne liqenin e tiranes me nji te masakruar mizorė aq mizorė sa qe mahnitet njeriu qfar psikopati paska qen ai krimineli
kemi shum e shum raste me mija prandaj them si ka mundesi nganjiher ndalem dhe them a ka mundesi qe kto gjėra i tkaojn popullit tim dhe a e njoh sa duhet popullin tim
MEGJITHAT GJITHNJI MENDOJ DHE THEM S ENE POPULLIN TIM KA SHUM NJERZ TE MIRė E TE DASHUR ka shum numer te madh njerzish te shkelqyeshem por kto krime sikur na trondisin
na ndryshojn te menduarit sa do qe per fat me gjithat ne kosovė akoma edhe nuk duken ne numer aq te madh por as i vogel nuk esht numri
GJat kam menduar per kto dukuri kush mund te jen shkaqet e njė monstruozitetit te till ė nji krimi te tilė cilat mund te jen shkaqet ne fakt
Ne komentet e hqiptarve te shqipersi shpeshehr kam hasur ne komente se kto bėhen nga shkaqet e varfrisė un mendoj se ndoshta pjesrisht por un mendoj se i varfri ka edhe fisnikri ka edhe shpirtė ka ndjenja ka mungesa po r nuk del me vjedh e me vra dhe shkaqet gjithmon i kekroj dikund tjeter shum ma thell
un mendoj se me shkaqet duhet te merren shum analist ma te specializuar qe jan te aft ti diagnsotifikojn fenomenet pse
SHUM RASTE DHE KRIME TE QORODITURA na lan pa tekst te cilat u kryen ne emnyra kafshrore jasht qdo logjike normale prandaj them pse ndodhen tko katastrofa.
Veprimet kriminale ne kosovė dikush mund te thot nga shkaqet e traumave te luftes e pasojat e varfris etj as ket variant nuk e besoj shum as ne shqiperi nuk e konceptoj ket variant te arsyetimit
shkaqe tjera jan kto shtytje te shemtuara te cilat jan shum brengosese dhe nese vazhdojn pa dyshim do ta detyrojn shekncen te merren me to
KA PAS RASTE KUR I MERREJ JETA NJERIUT KREJT PER DIQKA TE THEJSHT BANALE PA KURFAR RENDESIE DHE KJO ME SHTYNTE TE MENDOJ THELL DHE ANALITIKISHT AQ MA TEPER KUR UN NDEJTA SHUM VITE BURGJEVE DHE KAM PA E NDEGJUAR VEPRA E MOTIVE JASHTZAKONISHT TE QUDITSHME TE DELIKTEVE GJAQEVE VRASJEVE LAKMIVE SHFRENIMEVE DHE VEPRIMEVE AMORALE SI KURESHTAR I MADH PERR TI NJOFT FENOMENET JETSORE SIQ E KENI KUPTUAR EDHE NE VARGJET E MIA UN HYJ NEPER ANALIZA DHE MENDIME ME MUNDON GJITHNJI DIQKA QE DESHOROJ TA ZBULOJ PSE PSEHEN

>>{SpOnGeBoB}<<
25-04-08, 17:52
Zyra pėr informim publik SHPK - Gjilan.

tekokan vra shvercerat mesvehti nuk e di qka ka ketu mu shkru roman shoq.

a e din ti sa banka e sa filiala gjindet ne qytete te Kosoves e ai shkon te prroni mi thye devizat.

niemand
26-04-08, 00:06
tekokan vra shvercerat mesvehti nuk e di qka ka ketu mu shkru roman shoq.

a e din ti sa banka e sa filiala gjindet ne qytete te Kosoves e ai shkon te prroni mi thye devizat.


O kokėtrash ai shkoi tek shoki i tij e jo te prroni.. i cili e tradhtoi dhe e vrau per lek!!! Lexoje shkrimin tim te pare o cun dhe komento e mos shkruaj me pa lexuar aman se na hapet barkun me keto fjal vec per nje postim... !!!!!!!!

niemand

lirik
26-04-08, 00:39
Nuk esht fjala vetem per ket rast edhe pse ky rast ėsht mjaft trondits nuk meretme mend per shembull njeriu punon ne diasporė arrin me grumbullu para dhe te mos ket besim dikund te mbshtetet
e gjith filozofije dhe motivi i njeriut qendron ne shpresa dhe mbshtetje ne solidaritet njerzorė ndihma dhe humanizem andaj ky krim esht krimi ma i zi
por un perfshiva pak edhe krimin si dukuri ne pergjithsi ne trojet etnike si shemtimqe po ndodh nga motivet e qoroditjes si dhe disa vperime tejet qoroditse duke perfshi edhe krimin ne familje
ktu e kisha fjalen dnersa ky rast gjithsesi esht shum poshtersi e veprimit sepse pa marr para sysh
per para nuk vritet njeriu
qdo kush qe e ka paranė eka per vete esht rrisk dhe e drejt e tij asksuh nuk ka te drejt te ja rrembej pasurin tjetrit apo mundin mund te kekroj ndihm por ne asnji menyr ti merret atij pasuria sepse ajo i takon atij dhe ne asnji menyr jeta nuk i meret kujt per para sepse esht gjėja ma eshmetuar kjo
esht diqka anticivilizuese eegersore antinjerzore civilizimi ne asnji menyr nuk guxon te ndertojhet mbi bazat e vrasjeve per garbitje
Pasria dhe jeta e shendeti i qytetarit duhet te ken garanci jo vetem nga ligji por edhe nga etika dhe
rrespekti njerzor ne po luftojm e po msojm per kulturen por jo per kafshrinė
pra po zgjerohemi ne sferat etrurit e prorgesit njerzor drejt nji jete ma me kualitet e jo ka shpelloria kafshsria vrasja
njeriu duhet te ket garancion absolut duhet te krijohet ndjenja epergjegjsis dhe rrespektit ndersa per ate qe eka paranė nuk guxon as te mendohet qe paraja tjetrit ti rrembehet ne kto forma duke ja marr jeten ne asnji menyr edhe vjedhja denohet se le ma vrasja
pikrisht se esht barbare dhe nuk i takon kultures njerzore vrasja e gjykoj ashper dhe e urrej
vrasesi disi vrases vrases hajdut apo dhunues femrash jan titujt ma te poshter qe mund ti ket njerzimi prandaj i urrej jasht mase jam alergjik ndaj ktyre titujve vetem kur ndegjoj e bejn pjes ne planet
pikrisht per ket shkka po reagoj n eket menyr dhe kekroj fdalje nga lexuesit nese kam reaguar ndishta ashper sepse edhe neverits ehst ky rast shoku esht si vllau dhe shokun duhet dasht e rrespketuar por jo me epre ne besė vetem soji i kafshes mund ta bej ket por jo njeriu me mend tardhtija ehst e zez grabitja vjedhja kto jan turpi i njerzimit dhe njerzimi duhet ti luftoj kto dukuri mizore kto te kqija njerzit ekrimit duhet te izolohen nga shoqeria ata nuk i duhen njerzimit por me falni nese jam treguar i ashper n e koment sepse ndaj disa veprimeve jam alergjik
dhe neveritem

>>{SpOnGeBoB}<<
26-04-08, 11:39
O kokėtrash ai shkoi tek shoki i tij e jo te prroni.. i cili e tradhtoi dhe e vrau per lek!!! Lexoje shkrimin tim te pare o cun dhe komento e mos shkruaj me pa lexuar aman se na hapet barkun me keto fjal vec per nje postim... !!!!!!!!

niemand

me perkthye nikut tand i bjen kerkush hiq ose hiq kerkushi, qe po i bij shkurt o ti hiq edhe ket lajm ta japi Shaban Cakolli a ? ti shoq me shkel dikush edhe ne ndonji bagel rruges kishe me pru ne forum me kallezu qka ka ndodh. Pernime ishe ti gamar me te ngarku me dru prej Philadelphie e deri tu Kosova.

Kur i lexoj qesi killavqa si ti qka qkrujn, nuk mund rrij hiq pa ardhe me ja japen nji shkelem ne te kapercymit. Jo e vrajti shoki per pare, jo shoki i ngushte. Shoki i ngushte nuk e vret njeriun per pare po i thot si shoki a po mi gjen kaq pare hua se po me duhen e jo hajde qetu e hajde qatje edhe ne fund ja fut llovaqke.

A e kuptove qitash, hec grahi edhe mos gabo mu kthy mbrapa a anash me kqyren ma.

niemand
26-04-08, 13:48
Cdo dite e me shum po me vjen me lan kete internet fare.. kur po shoh qe edhe kafshet kan filluar me perdor internetin.. su mbet me me hy jo!

niemand

>>{SpOnGeBoB}<<
26-04-08, 22:51
Cdo dite e me shum po me vjen me lan kete internet fare.. kur po shoh qe edhe kafshet kan filluar me perdor internetin.. su mbet me me hy jo!

niemand

mire kishe ba valla. Hiq mos u merzite se une ta qes lajmin te dera e forumit qe o vdeke kerkush hiqi, mule mi shpreh ngushllime kerkujt hiq qe nuk e ka njoft hiq edhe ne fund burimin e informates shabancakollipress - lajme online 48 ore hiq pa ja nda.

L~Nora
27-04-08, 15:37
ncncncncncncn LABI, >>{SpOnGeBoB}<<, zoti mos ju provoft.........
Nora

capari
12-12-08, 12:45
ngushetellimi per shokun dhe kojshin qe e ke pasur afrimin nga capari edhe une jam vet nje caparli si katunari jem afrimi apo kojshi shok etj, e kemi kalou nje kohe te mir dhe mbare familjen e ti ne capar apo edhe ne gjilan se ne si katunar jemi shum te lidhur nder veti dhe per ate aryseje se ku te shkojsh na thrrasin si caparli dmth.per se miri dhe ju shpreh ngushllime pe shokun tan afrimin nga capari ty dhe mbare familjes se afrimit.kalovshi mir tung nga caparlija. prej shtutgartit