PDA

View Full Version : Fuqia e te menduarit pozitiv!


lovely
16-05-09, 15:10
Mendoj se tek ne shqiptaret, nenvleresohet shume fuqia e te menduarit pozitiv!

pata qef me jau kallxu ni ngjarje t vertete!


shefica jem, para 12 vjete e ka marr porosine prej mjekve, se i ka edhe 6 jave jete, ka kancer! ka hy n operacion, ne operacion kan hy edhe 4 persona tjere. ata t 4 kan vdek, kjo ka jetu. ka jetu dy muj n spital, ka jetu 2 vjet n shpi ne shtrat, 2 muj ne kolice, edhe o qu n kam t veta. tash ka firmen e vet. hala e ka kancerin, me ilaqe rrin, nonstop. me ni tu fol, plane per 20 vjetet e ardhshme, i ka 70 vjet! me ka impresionu! me ka habit menyra e saj, deshira, besimi dhe bindja per Jete! edhe ia ka arrit! qfare force!!

a dini te na mjeku osht Zot, kur t thote mjeku ke me dek, hala pa dek, desim psiqikisht!

thojne; Nese vertete don diqka, ke me e arrit! amo duhet me dashte me shpirt! kur ta dush me shpirt, edhe beson. nese beson shpirtnisht, e jo siperfaqesisht, ke me e arrit!

Te dashtun forumista, mu dokt shume e arsyshme nje teme e tille.

Nuk ka njeri pa telashe, dikush ma t mdha e dikush ma t vogla! Une besoj se, gjithcka nis ne psiqiken e njeriut! pikerisht ne mendime!
prandaj,
mendoni pozitivisht, se s ka qare pa u bo mire! :)

muhabet t kanshem :)

ps; mu per kete arsye, iu ftoj te merrni pjese ne budallaqet tona te dashura hahahahahahaha

Scooby-Doo
16-05-09, 17:53
Se ka pas fat per me vdek ,se ish shku moti. por zoti i ka punet ne dore te vet, se e di eedhe un ni rast , mjekte e kan zbulu se ka kancer , te nje person e i kan thone nuk ki jet vetem edhe pak muja te kan mbete, por a din qka i ka than aj mjekut.Kush je ti se po me tregon se sa kam me jetu apo jo ,a e ka zoti shpirtin tim ne dore apo ti dhe menjeher u largu nag aj spital deh osht shku ne nje tjeter, eshte operuar ne fyte dhe sot vazhdon te punoj dhe jetoj, normalisht duke perdor ilaqe po edhe duke pire duhane. Fatin e jeteve tona e ka zoti ne doren e vet kur te don na mer dhe sa te don na lejon per me jetu .Po hiqu ti ketyr prrallave (fuqia e te menduarit pozitive) mos u merr me to

lovely
16-05-09, 18:49
Mendoj se tek ne shqiptaret, nenvleresohet shume fuqia e te menduarit pozitiv!:biggrin:

halla e madhe
16-05-09, 19:06
Mendoj se tek ne shqiptaret, nenvleresohet shume fuqia e te menduarit pozitiv!:biggrin: ...llovice,urime tema!...bash shqiptaret jane ata qe mendojne pozitvisht, valla sa telashet e jetes ka perjetu shqiptari te kishte qene ndonje anglez apo gjerman i kishte leshu toka prej se keqi,pra na jemi ata qe ja bajme rrafsh vetit me shpresa se do te behet mire nje dite!:wink:

doGzona
16-05-09, 19:17
"Mjeku me i mire dhe barnatorja me komplete ne bote tek njeriu eshte te menduarit pozitive!"


Une nuk po mundem te mendoje pozitive keto dite, e din lovely se pse ?!:biggrin:

Urime per temen lovely!

lovely
16-05-09, 19:44
...llovice,urime tema!...bash shqiptaret jane ata qe mendojne pozitvisht, valla sa telashet e jetes ka perjetu shqiptari te kishte qene ndonje anglez apo gjerman i kishte leshu toka prej se keqi,pra na jemi ata qe ja bajme rrafsh vetit me shpresa se do te behet mire nje dite!:wink:

Halle, hjekat, telashet e bojn njerin e forte! Pa u provu njeri, nuk e din sa i forte osht. Ata n Afrike, kokan edhe ma t forte se shqiptart pra :biggrin: Na shpresojme edhe rrime ungj. Shpresojme amo thelle n vete nuk kena qef psh me punu!

Shqiptari; nuk po ka pune! Edhe plaket e des pa punu kurr!

Shqiptari 1; paj po munohum bre kapak! edhe punon gjithe kapak, e nxjerr idaren edhe me kolice!


Dogzona, faleminderit;)

lovely
16-05-09, 20:11
Merre kėtė tufė mendimesh pozitive, por mos e mbaj vetėm pėr vete.
Unė kam marrė diku dhe t’i kam dhuruar Ty.
Ti merre prej kėtu dhe dhuroja dikujt tjetėr.
Sikur jeta qė i jep jetės.
Kjo ėshtė forca e njerėzimit.
Mėsimi ėshtė gėzim.
Po tė mėsonim pėr ēdo ditė nga njė mendim tė mirė, nė fund tė vitit pėr 365 mėsime do tė ishim mė tė pasur.
Dashuria dhe dituria kur tė ndahen me tė tjerėt-shumėzohen.
Mos e ndal vetėm pėr vete diturinė, se askush nuk mund tė jetojė vetėm nė kėtė botė.
Nė brezin e pastėr tė potencialit tė gjithė jemi njė dhe vlera e individit matet me fuqinė e tij pėr dhėnie e marrje. Dhėnia e marrja mund tė jenė edhe tė natyrės materiale, por dhėnia e marrja e natyrės shpirtėrore - dashuri dhe dituri - ėshtė
mėnyra mė e mirė e jetėsimit tė forcės sė njerėzimit.”

-Autori:-D. Demaku

lovely
16-05-09, 20:13
Njė buqetė me aforizma nga miku ynė, veprimtari Daut Demaku

Mendimi pozitiv ėshtė ēelės, qė i hap tė gjitha dyert e thesarit tė jetės. Mendimi, thonė tė urtit, ėshtė vetėm njė vetėtimė, por
ajo vetėtimė ėshtė gjithėēka .
Mendimet janė fuqi qė e vėnė nė
lėvizje edhe qiellin, edhe tokėn.
Nė qoftė se vetėdijėsohemi pėr
fuqinė e menimeve, nuk do tė kemi nevojė tė akuzojmė askend pėr
dėshtimet tona.
Eshtė i njohur mendimi krijues:-Tė krijosh do tė
thotė tė jetosh edhe shumė kohė pėrtej vdekjes.
Nė qoftė se,
vėrtetė, vetėdijėsohemi pėr fuqinė e mendimeve tona, do tė kemi
vetėm njė nevojė: tė dashurit tanė t’i ftojmė nė kremtet e gėzimeve. Nėnvizoje me vijė tė trashė: -Asnjėherė mos i beso asnjė mendimi qė lind nė kokėn tėnde, nėqoftė se ai mendim nuk
tė sjell gėzim nė zemėr.
Mėsuesi tha: Jam betuar se do ta dėgjoj
vetėm njeriun, qė fjalėn e pėrdor pėr tė thėnė njė MENDIM dhe
mendimin e pėrdor pėr tė thėnė TE VERTETEN.
Pėr mendimin
pozitiv duhet tė jesh vetėm NJERI.
Mendimet rrinė tek secili njeri, si ajka nė ēdo pikė tė qumshtit.
Mendimi i mirė ėshtė herė
-herė sikur brumi:duhet ngjeshur mirė e mirė, qė tė shndėrrohet
nė mendim jetėgjatė.
Mendimet shpesh janė sikur era: -shuajnė
zjarrin e vogėl, por nderzin edhe mė shumė zjarrin e madh.
Mendimet e kėndshme sjellin kthesa.
Mendimet e fuqishme, per
mes njeriut sundojnė botėn.
Nuk ka asgjė nė botė qė tė ēarmatos mė shumė e mė fortė sesa mendimi qė pėrmban mirėsi.
Mendimi pozitiv ėshtė mbret i gjithė botės, kurse mendimi negativ ėshtė
mbret vetėm i budallenjve.
Mendimet janė si diamanti, aq sa ėshtė zor tė gjenden, aq ėshtė zor tė pėrpunohen.
Tė gjitha qeveritė nė botė mbledhin tatime e bėjnė investime, por, asnjė
qeveri nė botė nuk mund tė mbjellė gėzime nė zemrat e njerėzve
si mendimi pozitiv.
Thuhet:Njerėzit vdesin, pėrmendoret rrėnohen,
vetėm mendimet qė ndėrtojnė jetėn e brezave, jetojnė deri nė
amshim.
Plaku tha: Mendja e fuqishme qė ndjek qėllimet praktike
ėshtė mendja mė e mirė nė botė.
Pėrvoja tha: Kur tė arrish nė
majė tė bjeshkės, do tė shohėsh dhe do tė bindesh se nuk paska
qenė maja aq e lartė.
Andaj, kur pi ujė, mendo pėr burimin. Mos
kini kurrė qėllim pėr tė qenė dikushi, nėqoftė se nuk jeni mė parė
NJERI.
Me lehtėsi mund tė arrien sukseset nė jashtėsi;lehtė dhe me para
bėhesh Prof. Mr. Dr. Akademik, gjeneral apo boss i pasur, por
vėshtirė, njėmend shumė vėshtirė, ėshtė tė arrihet grada mė e
lartė nė jetė-NJERiiii....
Mendimi pozitiv ėshtė sikur dielli;gjithė natyrės i jep dritė e jetė
dhe nuk krijon zhurmė; asgjė nuk rėndon, asgjė nuk lėndon dhe, asgjė nuk rrėnon.
Dielli depėrton edhe nėpėr ujė e nėpėr xham; as nuk stėrpik, as nuk thyen gjė dhe, prapė jep dritė e ngrohtėsi.
Burimi i begatisė hyjnore,qė nuk shteron kurrė,gjėndet nė shtratin e mendimit pozitiv.
Mendimi pozitiv ėshtė begati e pafund; mund tė marrin tė gjithė sa tė duan dhe, prapė, kurrė fundi s’i shihet
...dhe, kjo dhėnie e marrje pėrsėritet ēdo ditė, prej fillimit tė botės e deri nė amshim.
Mendimi pozitiv ėshtė si fara; nė njė farė gjėndet njė mal i tėrė me lisa. Mendimi pozitiv depėrton nėpėr tėrė qenien e njeriut, sjell dritė, ngrohtėsi, energji dhe kurrė nuk thyen as nuk lėndon asgjė.
Ashtu si bleta qė prodhon mjaltė ēdo vit, ashtu si pjergulla qė jep rrush ēdo vit, dhe njeriu
duhet tė pėrsėrisė vazhdimisht bamirėsitė e tij.

lovely
16-05-09, 20:15
Daut Demaku


Mendimi pozitiv nė jetė


A F O R I Z M A


Kur pi ujė, mendo pėr burimin.

Pastro zemrėn nga lakmia, ke ēliruar kėmbėt nga zinxhirėt.

Mendimi pozitiv ėshtė sikur dielli, asgjė nuk rėndon, asgjė nuk rrėnon,
asgjė nuk lėndon.Pėr ju, mė tė dashurit nėn kėtė diell:
Driton, Diturie, Dorlir e Puhie
dhe pėr tė gjithė moshatarėt tuaj.Tė gjithėve po ju them:
Ngado qė shkoni, kudo qė jeni,
dashurinė time me vete e keni...


Parajsa ėshtė tė qenit i pėrkryer.
Gjithmonė ia del mbanė, kur e di ē’je duke bėrė.
Kush ėshtė mė i shpejti nė botė? Ai qė arrin mirė nė cak.
Mė mirė tė humbet njė minutė nė jetė, se jeta pėr njė minutė.
Sa ia puth dorėn tjetrit – puthe dorėn tėnde.
Tė keqen ty, moj mendje, qė s’e njohe veten tėnde.

Mos u nis, mos u nis, mos u nis – por kur tė nisesh, mos u ndal.
Lima, dalėngadalė, bėri tranė halė.
Dhimbja e nxit njeriun tė mendojė. Mendimi e bėn njeriun tė menēur. Menēuria e bėn jetėn tė lehtė.
Prej njėqind sėmundjeve, pesėdhjetė shkaktohen nga gabimet tona e pesėdhjetė tė tjera nga mosdija jonė.
Burrin nuk e sjell nė shtėpi dashuria e fėmijėve, por menēuria e gruas.

lovely
16-05-09, 20:18
Irlandeze: Ji i lumtur me ēfarė ke, do tė shohėsh se ke pėrse tė jesh i lumtur.
*
Arabe: Pastro zemrėn nga lakmia, liron kėmbėt nga zinxhirėt.
*
Sokrati: Lumturia ėshtė dhunti e natyrshme, mjerimin e shkaktojnė mungesat artificiale.
*
E lashtė: Njeriu duhet tė jetė si reja mbi det, thith ujin e njelmėt dhe lėshon shiun e ėmbėl.

lovely
16-05-09, 20:23
*
Njeriu qė di tė qeshet me gjithė zemėr, di t’i shėrojė sėmundjet.
*
Njeriu ėshtė qetėsi e plotė dhe dashuri e pastėr.
*
Njeriu ėshtė menēuri e thellė dhe e vėrtetė e lartė.
*
Njeriu ėshtė edhe besim, edhe dyshim.
*
Njeriu ėshtė edhe mirėsi, edhe mėshirė.
*
Njeriu ėshtė edhe paqe, edhe gėzim.
*
Njeriu ėshtė edhe dritė, edhe mirėkuptim.
*
Njeriu ėshtė edhe falje, edhe durim.
*
Njeriu ėshtė edhe fuqi, edhe trimėri.
*
Njeriu ėshtė edhe rrugė, edhe udhėtar.
*
Njeriu ėshtė edhe ndihmės nė fatkeqėsi, edhe ngushėllues nė pikėllim.
*
Njeriu ėshtė edhe histori, edhe ardhmėni.

*
Njeriu ėshtė edhe nxėnės, edhe mėsues.
*
Njeriu ėshtė edhe ndėrtues nė vetėbesim, edhe shėrues nė lėndim.
*
O njeri, njih vetveten tė kėtillė dhe duaje veten tėnde.
*
…dhe thuaj: Pėrulem vetėm para njeriut qė ka arritur ta njohė vetveten.
*
Mendo, prandaj, vetėm njė minutė nė ditė pėr veten tėnde.
*
Dhe mendo nė kėtė rrugė: kush je ti?, pse ke ardhur nė jetė?, mos ke ndonjė detyrė?, mos ke ndonjė borxh?, mos duhet tė bėsh diēka tė mirė pėr veten tėnde, pėr familjen, pėr kombin, pėr njerėzimin?
*
Asgjė nė botė nuk ndodh rastsisht, prandaj as lindja e njeriut.
*
Secili njeri vjen nė jetė me njė detyrė: ta rrisė njė fėmijė, ta ndėrtojė njė shtėpi, ta shkruajė njė libėr, ta mbjellė njė pemė, tė ngrejė diēka nė art, tė mbjellė njė lule, ta thotė njė lutje.
*
Kėshtu ėshtė pėr tė gjithė, por ti mendo njėherė pėr veten tėnde, sepse ti je kryesori, ti je qendėr dhe epiqendėr e botės.
*
Nė qoftė se ti nuk ke shėndet tė mirė, nė qoftė se ti nuk je i lirė, nė qoftė se ti nuk ke fuqi krijuese, qysh mund tė jesh i mirė pėr tė tjerėt?
*
Nė fund tė ditės, kur ta bėsh llogarinė e fitimit ditor, kur tė dalė rezultati nėn vijėn e fundit "gjithsej", mendo mirė e mirė sa duhet ta paguash njėherė veten tėnde, pastaj tė tjerėt.
*
Duaje veten tėnde dhe fuqizoje jetėn fizike, intelektuale dhe morale.
*
Fizikisht mund ta forcosh veten tėnde aq sa ke dėshirė: me ushtrime, me sport, me disiplinė e vendosmėri kalitet trupi dhe arrihen rezultate mahnitėse.
*
Nė jetėn intelektuale arrihen majat e suksesit me lexim, me studim, me analizė tė veprave tė artit.
*
Jeta morale fillon e mbaron nė njė pikė qė quhet: vullnet.
*
Vullneti, nė fund tė fundit, ėshtė bazė e jetės fizike, intelektuale dhe morale.
*
Kalitja shpirtėrore arrihet nė rrugė tjetėr: me njohje, me qetėsi, me meditim, me mosvlerėsim, me komunikim me natyrėn.
*
Tė gjitha nė jetėn njerėzore burojnė nga shpirti, qarkullojnė e qarkullojnė e qarkullojnė nėpėr jetė dhe prapė kthehen nė shpirt.
*
Nėpėr vijė shpirtėrore vijnė tė gjitha, ēdo gjė lind nė ide, e ideja burimin e ka nė shpirt.
*
Ideja, pastaj, formėsohet nė mendim.
*
Mendimi shprehet me fjalė.
*
Pėrmes fjalėve tė renditura formėsohet mendimi.
*
Fjalėt prodhojnė energji.
*
Energjia ėshtė fuqi e liruar.
*
Nė qoftė se energjinė, domethėnė fuqinė e liruar, e orienton nga shėndeti, do tė kesh shėndet tė pėrkryer.
*
Nė qoftė se fuqinė e liruar e orienton nga liria, begatia, krijimtaria - tė gjitha do tė bėhen pjesė e pėrvojės sate.
*
Nė qoftė se fuqinė e liruar e oreinton nga pėrtėritja, rinimi, atėherė, edhe rinimi i trupit tėnd do tė jetėsohet.
*
Jeta njėherė ėshtė njohje, pastaj ėshtė zgjedhje e lirė.
*
Jeta ėshtė e bukur, mėkta tė mos kėnaqesh.
*
Ti je timonieri kryesor, i vetmi, qė me kompetencė mund ta drejtosh jetėn tėnde andej nga dėshiron ti.
*
Jeta ėshtė shumė e bukur pėr tė gjithė ata qė duan dhe dinė ta jetojnė.
*
Dituri dhe njohje e jetės ėshtė: dėshirat tona janė lajmėtare tė mundėsive tė vėrteta.
*
Dėshirat tona e fuqizojnė dhe e formėsojnė vullnetin tonė.
*
Vullneti ynė u jep formė e pėrmbajtje tė gjitha veprave tona.
*
Veprat tona e formėsojnė nė tėrėsi fatin tonė jetėsor.
*
Prandaj edhe ėshtė thėnė: Secili njeri nė kėtė planet mund tė marrė nga jeta e vet sa tė dojė dhe ēka tė dojė.
*
Dėshira lind nė njeriun kur tė krijohen parakushtet pėr plotėsimin e saj.
*
Tė gjitha dėshirat normale njerėzore, tė mbara e tė mira, tė sinqerta e tė dobishme, mund tė plotėsohen.
*
Me lehtėsi tė madhe mund tė plotėsohet dėshira e profilizuar, e qartė, e kthjellėt.
*
Ėshtė vėrtetuar se: nė mendjen e njeriut, brenda njėzet e katėr orėve, qarkullojnė 14.000 mendime e dėshira.
*
Nėse dėshiron tė tė plotėsohet njė dėshirė, lirohu nga shumėsia, qartėsoje NJĖ dėshirė.
*
Jeta pa dėshira, thotė urtaku i lindjes, ėshtė vetėm njė mugėtirė.
*
Dhe ēdo dėshirė ėshtė e verbėr, nė qoftė se nuk ka dituri.
*
Dhe ēdo dituri ėshtė e kotė, nėse nuk ka punė.
*
Dhe ēdo punė ėshtė boshe, nėse nuk ka dashuri.

D.D.

lovely
16-05-09, 20:24
*
…dhe nė fillim ishte fjala.
*
Njeriu e ndėrton veten me fjalė.
*
Nė pėrvojėn e tė mirėve janė nėnvizuar dy thėnie, dy tė vėrteta tė amshueshme, qė duhet pėrsėritur me mijėra herė:
*
E para: Mos mė thuaj se jam i keq, me bie ndėrmend se jam i keq, e ndiej veten keq, punoj e veproj keq dhe – bėhem i keq.
*
(Me kėtė akuzė lėndohet ligji i parė i mendjes. Mendja kurrė nuk e pranon fajėsinė. Mendja mund t’i harrojė tė mirat, por akuzėn s’e harron sa tė jetė gjallė.)
*
E dyta: Mė thuaj se jam i mirė, harroj se jam i keq, e ndiej veten mirė, punoj e veproj mirė dhe – bėhem i mirė.
*
(Dashuri do tė thotė hapje e dyerve dhe dritareve tė mendjės. Fjala ėshtė energji. Dashuri dhe energji nė mendjen e njeriut do tė thotė njė transformim, njė alkimi e brendshme qė jep kėtė rezultat: tė ligen e bėjnė tė mirė, tė mirėn e bėjnė edhe mė tė mirė.)
*
Fjala krijon energji, me fjalė arrihet motivimi dhe frymėzimi i njerėzve, sepse fjala e ndryshon edhe biokiminė e trupit tė njeriut.
*
Thonė: Thika plagos trupin, fjala shpirtin.
*
Por: Mjeku shėron plagėn, fjala shėron shpirtin.
*
(Tė njohura: Vraja njeriut shpirtin, trupi i vdes vetė, dhe: Shėroja njeriut shpirtin, trupi shėrohet vetė.)
*
Fjala "tė dua", (thonė tre autorėt, qė u shpallėn mė tė menēurit e shekullit tė njėzetė), krijon me mijėra ndryshime pozitive nė metabolizmin e trupit tė njeriut.
*
Fjala e mirė ėshtė fara mė e mirė nė botė dhe gjithnjė jep frytet mė tė kėndshme tė gjinisė njerėzore.
*
Mbille farėn e mirė nė njerėz, sepse njeriu ēdo gjė qė bėn nė jetė, e bėn pėr veten e vet...
*
E lashtė: Njeriu atė qė mbjell, atė do ta korrė njė ditė...
*
Ndėrtoje jetėn e fėmijės tėnd me fjalė tė mira, me fjalė frymėzuese qė fuqizojnė shpirtin. Dhe kėnaqu, pastaj, me rendimentet e farės se mbjellė nė qenėsinė e njomė.
*
Por, mos e harro, nė fillimi tė fillimit, vetveten: ndėrtoje veten, ndryshoje veten me fuqinė e fjalės, qė ndryshon edhe biokiminė e trupit tėnd.
*
Nė natyrė ēdo gjė ėshtė nė harmoni tė plotė: sa ka sėmundje, aq ka barna pėr shėrim.
*
Tė gjitha qė gjenden nė natyrė, gjenden edhe nė trupin e njeriut.
*
Dije se mjeku mė i mirė nė botė dhe barnatorja mė komplete nė botė gjenden nė trupin e njeriut.
*
Fjala e saktė ėshtė zile alarmi, qė e zgjon nga gjumi mjekun mė tė mirė nė botė, i cili gjendet nė trupin e njeriut.
*
Fjala e saktė i hap dyert e barnatores mė komplete nė botė, qė gjendet brenda trupit tė njeriut.
*
Pleqėria 60 pėr qind ėshtė bindje: nėse e do rinimin, ndryshoje kėtė bindje me fuqinė e fjalės.
*
Po ta dinin njerėzit se ēfarė fuqie fshihet nė secilėn fjalė, nė ballinė tė ēdo fjalori do tė qėndronin vėrejtjet: pėr fjalėt negative - "Kujdes, helm!", pėr fjalėt pozitive - "Thesar i pafund".
*
Fjala ėshtė materiali mė i lirė me tė cilin ndėrtohet lumturia e shtrenjtė njerėzore.
*
Fjala krijon energji.
*
Pa energji nuk ka jetė.
*
Dhe tė lus pėr kujdes nė kėtė pikė: Fjala cakton kahun e energjisė, fuqia e fjalės e orienton pėrdorimin e energjisė: nė polin pozitiv apo negativ.
*
Njerėzit e menēur kanė shumė energji. Shihet nė shkallėn e vetėdijėsimit tė tyre! Prandaj, janė tė lehtė, flasin lehtė, ecin lehtė, punojnė lehtė.
*
Tė marrėt dhe pėrtacėt nuk kanė energji. Prandaj janė tė rėndė, ecin rėndė, flasin rėndė, punojnė rėndė dhe pėrjetojnė lėndime e pėsime.
*
Tė marrėt dhe pėrtacėt janė fare afėr vdekjes. Tė vdekurit peshojnė shumė rėndė, sepse nuk kanė energji.
*
Pėrtacia shpirtėrore shtrat tė pushimit e ka vdekjen.
*
Njerėzit e bukur e fotogjenikė kanė shumė energji. Energjia e tyre e krijon bukurinė. Populli ynė i cilėson shumė bukur: "u shkrep ftyra!"
*
Budallenjtė dhe pėrtacėt janė tė shėmtuar, nė jashtėsinė e tyre duket njė lėkurė e mėrtisur, negative.
*
Nė varrin e Ramzesit ėshtė gjetur njė letėr nė tė cilėn shkruante: Qysh ėshtė brenda, ashtu ėshtė jashtė, qysh ėshtė poshtė, ashtu ėshtė lart.
*
Pranverė nė shpirt, pranverė nė fytyrė. Natė nė zemėr, natė nė fytyrė. Mjedisin lustėr e bėn mjeshtri - Mashtrim.
*
Dhe, prapė: fjala krijon energji. Pėrdore, prandaj, fjalėn pozitive, qė krijon energji tė kulluar...
*
Fjala, qė krijon energji, shqiptohet vetėm nė kohėn e tashme.
*
Fjala e sotit nuk mund tė krijojė energji pėr dje, as pėr nesėr....
*
Dita e djeshme ėshtė ditė e djegur.
*
Nė qoftė se flet e mendon nė dje, me dorėn tėnde ia vė vetes pėrpara hirin e ditės sė djegur dhe e ndot frymėmarrjen tėnde.
*
Nesėr ėshtė NDOSHTA. Kush e di ajo "nesėr" a do tė vijė, qysh do tė vijė dhe cilat do tė jenė dėshirat tona pėr atė "nesėr"?
*
Prandaj, jeto nė sot, nė kėtu e nė TASH. Ky ėshtė i vetmi ēast i jetės reale, i jetės sė vėrtetė.
*
Fol nė sot, nė kėtu e nė tash, qė tė jesh tėrėsisht i vetvetes dhe pėr veten tėnde.
*
"Nesėr" – thonė tė urtit - ėshtė ditė e mrekullueshme pėr fėmijėt dhe ėndėrrimtarėt.
*
Thonė: Tė gjitha lulet e ardhmėnisė ndodhen nė farėn e sė tashmes. Mbill, pra, sot.
*
Rruga pėr nė ardhmėni kalon mespėrmes ditės sė sotit.
*
Sot, kėtu e TASH: shikoje veten nė sy, me dashuri, dhe thuaj: jam shėndoshė, jam (i,e) lumtur, jam (i,e) gėzuar.
*
Kur tė thuash: "Unė jam…" do tė tė dėgjojė ylli yt dhe do tė tė gjejė (kudo tė jesh) ylli yt prijatar nė jetė.
*
Mos harro se nuk je jetim, je nė dorėn e ngrohtė tė dritės hyjnore dhe liroje shpirtin nga ngarkesat e panevojshme.
*
Nga dora e ngrohtė e dritės hyjnore mund ta largosh vetveten vetėm me njollat e shėmtuara tė dyshimit tėnd.
*
Duaje veten tėnde dhe jeto nė ēastin e tashėm, duke shijuar ēdo moment sikur tė ishte i fundit nė jetė.
*
Dashuria e plotė ndaj vetvetes arrihet nė kohėn kur pushtohen tė gjitha rrafshet e NJOHJES.
*
Dituria, thotė njė urti gjermane, ėshtė diell i shpirtit.
*
Ndėrkaq, njė urti irlandeze thotė: dituria e bėn tė dobėtin tė fortė, tė varfėrin mbret, tė ligun tė mirė, budallanė tė arsyeshėm.


D.D.

lovely
16-05-09, 20:25
*
Mos e lejo veten tė shndėrrohesh nė besimtar lypės, por shndėrrohu nė besimtar MIRĖNJOHĖS.
*
Zemra mirėnjohėse ėshtė gjithmonė e gjithmonė e gjithmonė brenda thesarit tė pafund tė gjithėsisė.
*
Librat e vjetėr thonė: Kur e pyetėn Zotin me ēka mund tė tė shpėrblejmė ne, vdekatarėt e kėsaj bote, Ty qė na dhurove gjithė kėto tė mira, kur dihet se tėrė gjithėsia tė takon Ty, Zoti tha: me njė fjalė goje, thuaj: Tė falėnderoj, o Zot!
*
…dhe nuk ėshtė nėnvizim i kotė qė, sa tė gjitha ritualet fetare njė pėr njė, sa tė gjitha lutjet fetare njė pėr njė, FALĖNDERIMI ėshtė nė vendin e parė, thonė kėta libra tė vjetėr.
*
E nė shqipen tonė tė bukur, shprehja "tė falem nderit" mban vendin e nderit nė krahasim me tė gjitha shprehjet falėnderuese tė gjuhėve tė tjera.
*
(Tė thellohemi pak nė kėtė shprehje tė mrekullueshme: tė falem nderit, pra: pėrulem para nderit tėnd, gjunjėzohem para nderit tėnd, unė zvogėlohem, bėhem kokėrr meli para madhėshtisė sė nderit tėnd! Madhėshtore).
*
(A mund ta gjeni njė gjuhė tjetėr tė botės ku sintetizohen respekti e mirėnjohja mė dendur e mė bukur se nė shprehjen e mirė tė shqipes sė bukur: tė falem nderit... tė falėnderoj edhe Ty qė e lexove.)
*
(Mė lejoni kėtu njė ēast ngrohtėsie intime, sepse, shpirti mė tha, thuaj: edhe nė varr do ta marr tingullin e muzikės sate hyjnore, o shqipja ime e shenjtė).
*
Asgjė nuk ke bėrė ti pėr trupin tėnd, e ke dhuratė.
*
A ke ditur ndonjėherė tė thuash: Tė falėndeoj, o Zot, pėr dritėn e syve, pėr mendjen, pėr zemrėn…, pėr tė gjitha kėto tė mira qė m’i ke dhėnė?
*
Pėr kėtė dhuratė tė shtrenjtė falėnderohu orė e ēast dhe liroje trupin e prit, se falėnderimi tė kthehet si lumturi e pėrkryer.
*
Por, thuaje falėnderimin zėshėm, sinqerisht e me bindje se tėrė botėn mund ta mashtrosh, por shpirtin tėnd dhe Zotin nuk i mashtron dot.
*
Mos u shndėrro nė besimtar lypės, mos u bėj lypsar i neveritshėm, sepse lypėsia e prodhon refuzimin.
*
Sa herė nė ditė ke shqiptuar lutjet: "O Zot, mė jep kėtė e atė, mė ndihmo kėtu e atje…" dhe mendo mirė: a ke ditur qė njė herė, vetėm njė herė nė ditė tė shqiptosh falėnderimin?
*
Njerėzit gjysmė tė fjetur, ag e terr mendojnė pėr gjėrat qė u mungojnė e kurrė nuk dinė tė jenė mirėnjohės pėr ato qė i kanė.
*
Nė qoftė se mendon pėr ato qė i ke, gjithnjė do tė tė dalin shumė mė shumė se ato qė tė mungojnė.
*
Mos e humb harmoninė shpirtėrore duke menduar pėr mungesat, por ktheje barabarin e jetės duke menduar pėr begatinė-dhuratė, qė e ke nė pronėsi.
*
…dhe thuaje falėnderimin derisa ta dėgjojė ēdo por dhe ēdo fije e indit mė tė hollė tė trupit tėnd.
*
Atėherė do tė jesh nė brezin e potencialit tė kulluar, ku mbretėrojnė qetėsia dhe harmonia e plotė.

D.D.

lovely
16-05-09, 20:27
*
Ligji themelor i jetės sė njeriut ėshtė ligji i BESIMIT.
*
Tė gjitha nė jetėn e njeriut realizohen nė nivelin e besimit: aq sa tė besosh, aq do tė ndodhin, as mė shumė, as mė pak.
*
Nė qoftė se beson se ekziston magjia e zezė (sehiret, siē njihen tek ne!), atėherė vėrtet do tė ndeshėsh gjendje tė pakėndshme.
*
Nė qoftė se nuk beson nė magjinė e zezė dhe nuk i pėrfill sugjestionet e shėmtuara tė falltarėve e sharllatanėve, atėherė, vėrtet, magjia e zezė pėr ty as nuk ekziston, as nuk ka ekzistuar kurrė.
*
Tė besosh nė magjinė e zezė ėshtė marrėzi, madje edhe turp.
*
Tė besosh nė magjinė e bardhė do tė thotė: tė besosh nė potencialin e kulluar dhe nė dritėn hyjnore qė gjendet pėrbrenda njeriut.
*
Nė qoftė se beson nė sukses, nė begati, nė mirėqenie, atėherė fuqia e panjohur e trupit do tė mundėsojė qė tė gjitha tė bėhen pjesė e pėrvojės sate.
*
Nėse dyshon se nuk mundesh, nuk di dhe nuk do t’ia dalėsh mbanė, atėherė dyshimi yt do tė shndėrrohet nė pengesė dhe ti njėmend nuk do t’ia dalėsh, mbanė.
*
Dyshimi ėshtė sėmundje e rėndė mentale dhe pengesė serioze qė bllokon fuqitė krijuese.
*
Dyshimet i duhen shkencės, pa dyshime nuk ka shkencė. Ngritja shpirtėrore arrihet me besim.
*
Besimi dhe bindja e fortė e ndryshojnė edhe metabolizmin e trupit tė njeriut, krijojnė alkiminė e brendshme dhe bėjnė mrekullinė.
*
Besimi ėshtė mendim i zgjuar dhe ēelės i qendrave tė energjisė.
*
Pa besim tė duhur ti je si uji i lumit, qė rrjedhė teposhtė dhe vetėm teposhtė.
*
Besimi i fortė i ēel qendrat e energjisė dhe ti qė dje ishe si ujė i lumit qė rridhte teposhtė, sot shndėrrohesh nė avull, qė me lehtėsi ngjitet pėrpjetė dhe vetėm pėrpjetė.
*
Beso se ke shėndet tė mirė, beso se je i lirė, i pasur, i lumtur dhe besimi yt do tė shndėrrohet nė farė tė njėmendtė qė mbillet nė nėndėrdije.
*
Pse tė dyshosh, kur katėrēipėrisht ėshtė vėrtetuar se: TĖ GJITHA ligjet e natyrės punojnė pėr tė mirėn e njeriut.
*
E do njė dėshmi: kur njeriu e thyen dorėn, ligjet e natyrės bėjnė qė tė rriten qelizat e ashtit dhe dora tė shėrohet. (Mijėra shembuj tė kėtillė do tė takosh nė pėrvojėn tėnde...)
*
Njeriu me dyshime e mendime negative gjithė ditėn punon kundėr vetvetes.
*
Nuk e thonė mė kot librat e vjetėr: mos ki frikė prej Zotit, frikoju vetes sate.
*
Beso, prandaj, nė rrugėn tjetėr, nė rrugėn e sė mirės qė hyn tėrėsisht nė brendinė e ligjeve tė natyrės: realizo tė drejtat e tua...
*
E tė drejtat e tua janė: tė kesh shėndet tė pėrkryer, tė kesh liri tė plotė, begati, sukses, gėzim e lumturi.
*
Kėto janė tė drejtat e tua, sepse kėto janė gjendje normale tė jetės njerėzore.
*
Tė tjerat: sėmundja, robėria, varfėria, fatkeqėsia e mjerimi, qė tė gjitha janė gjendje abnormale, qė ia shkakton njeriu vetvetes me mendime negative.
*
Humbolti i pavdekshėm ka thėnė: Do tė vijė dita kur sėmundja do tė jetė marrėzi, sepse tė gjitha sėmundjet bazėn e kanė nė mendimet negative.
*
Kur tė krijosh besimin dhe bindjen e plotė nė fuqinė mahnitėse tė mendimit pozitiv, ngritja shpirtėrore shndėrrohet nė lojė.

*
Njeriu qė di tė qeshė, di t’i shėrojė tė gjitha hallet e dertet, por edhe tė gjitha sėmundjet...
*

Jeta njerėzore nė tėrėsi ėshtė njė lojė e madhe, por jeta me besim tė plotė ėshtė lojė e hareshme.
*
Nė lojė nuk ke nevojė ta tensionosh vetveten deri nė sėmundje, sepse loja ėshtė – lojė. Fitore e humbje janė pjesė e lojės.
*
Nė lirshmėrinė e plotė, suksesi dhe arritjet nė jetėn materiale realizohen me lehtėsinė e lojės.
*
Bujku e hedh farėn nė arė dhe ka bindje tė plotė se ajo farė do tė mbijė dhe fara mbin.
*
E pse tė dyshosh ti nė rezultatet e punės satė, tė mbjella nė cilindo aktivitet tė jetės?
*
Ai qė punon, ka tė drejtė tė presė rezultatet e punės dhe ato rezultate nuk do tė mungojnė.
*
Por, pėr lehtėsim tė lojės dhe tė suksesit duhet t’i largosh njollat qė pengojnė dhe dėmtojnė lojėn, e ato njolla i prodhon frika ose ama e mendimit negativ dhe dyshimi.
*

D.D.

lovely
16-05-09, 20:29
*
Mos mendo keq pėr askėnd, sepse ai mendim negativ qė lind nė kokėn tėnde, askujt s’i bėn keq. pėrveē - vetes sate.
*
Librat e vjetėr thonė: Gjithēka qė dėshironi t’ju bėjnė juve njerėzit, bėjuni edhe ju atyre.
*
Koka qė prodhon mendimin negativ ėshtė burimi i helmit dhe ai helm do tė shpėrndahet nėpėr trupin e asaj koke.
*
Njerėzit negativė vetė e pinė pjesėn mė tė madhe tė helmit tė tyre.
*
Njerėzit negativė kanė njė lumturi tė zezė, nata e tyre shpirtėrore kurrė nuk pėrfundon me agim – por me dėshpėrim.
*
Njerėzit me mendime negative pėrplasen me njėri-tjetrin gjithnjė nė rrugica tė ngushta.
*
Japonezėt thonė: me gjeneralin e fortė nuk ka ushtarė tė dobėt, e si mund tė ketė mendime negative me vetėdije tė lartė?
*
Nė qoftė se arrijmė tė kuptojmė se vrasėsi mė dinak i jetės njerėzore ėshtė mendimi negativ, atėherė kemi kuptuar shumė nga ligjet e jetės.
*
Mendimi negativ i ngjan frikacakut: i ndjek nga pas ata qė i sheh se dridhen dhe ua mbath para atyre qė i dalin pėrballė.
*
Ne do tė jemi, prandaj, tė atillė ēfarė e kemi krijuar amėn e mendimeve tona.
*
Ne do tė jemi tė atillė ēfarė e kemi krijuar edhe amėn e BESIMIT tonė.
*
Fajėsoje dhe akuzoje kė tė duash, por mos harro se askush nė botė nuk mund tė tė dėmtojė mė shumė sesa ti vetveten.
*
Akuza ėshtė ferr. Ai qė akuzon, njė ditė do tė jetė i akuzuar, sepse akuzėn e ka mbjellė si farė tė zgjedhur pėr vete.
*
Falja ėshtė parajsė. Ai qė e kultivon faljen do tė lehtėsohet nga njollat e shėmtisė dhe njėmend do ta pėrjetojė shijen e vėrtetė tė lirisė.
*
Nė ngritjen shpirtėrore duhet ecur me besim e bindje tė plotė, sepse ėshtė rruga e vetme – njė dhe e vetmja – qė tė ndihmon tė hysh nė ylberin e lumturisė sė plotė e tė pafund.
*
Rrita shpirtėrore nuk shihet me sy tė rėndomtė, siē nuk shihet rrita e fėmijės apo rrita e bimės, por ajo ndodh. Dhe kėtė rritė e shohin vetėm sytė e njė vetėdijeje tė lartė.
*
Pasi rrita shpirtėrore ėshtė e padukshnme pėr syrin e rėndomtė, atėherė nė kėtė rrugė ecet lirshėm e sigurt vetėm me BESIM.
*
Besimi, prandaj, ėshtė ligji suprem i jetės njerėzore dhe do ta arrijnė lumturinė vetėm ata mė tė menēurit, qė nisen nė kėtė rrugė me besim e bindje tė plotė.
*
Nė kėtė ēast kur po flasim e po mendojmė pėr besimin dhe ngritjen shpirtėrore, mendimi bie nė zero, barabari i jetės shėnon qendrėn, ne jemi nė harmoni tė plotė me ylberin e dritės hyjnore.
*
Kjo ėshtė rruga e lumturisė sė pastėr pėr ata qė i kanė nėntė dhe pėr ata qė i kanė nėntėdhjetė e nėntė vjet. Domethėnė, pėr tė gjithė.
*
Tė gjithė njerėzit e kanė njė jetė, por, o Zot, sa pak dinė ta jetojnė atė jetė.
*
Nė ēdo dhjetė njerėz, thonė psikanalistėt e kėtij lėmi, vetėm njė di ta bėjė lumturinė shprehi.
*
Nėntė tė tjerėt e kanė aftėsuar veten tė merren me prodhimtarinė mė tė shėmtuar nė botė: prodhojnė helm pėr vetveten, por edhe pėr tė afėrmit.
*
Vetėdija dhe vetdijėsimi i plotė ia mundėsojnė njeriut qė ta ndėrrojė kahun e energjisė: nė polin pozitiv – parajsa; nė polin negativ – ferri i kėsaj bote.
*
Kur tė arrihet pika themelore e rritės shpirtėrore, qė quhet NJOHJE, tė tjerat e kanė emrin e thjeshtė: zgjedhje e lirė e secilit pėr vete dhe pėr jetėn e vet.
*
Urtaku tha: Dituria dhe fuqia njerėzore pėrbėjnė po tė njėjtėn gjė, sepse mosnjohja e shkaqeve pengon arritjen e qėllimeve.
*
Urtaku tjetėr thotė: Shpirtrat e mėdhenj janė si retė: mbledhin qė tė derdhin.
*
...dhe urtaku i tretė: Vetėm ai zė qė del nga zemra, mund tė arrijė te zemra.
*
Nisja mė e sigurt nė rritėn shpirtėrore ėshtė kthimi nė fillim dhe fillim nga e para: mendo pėr veten tėnde.
*
Asgjė nuk ke bėrė ti pėr trupin tėnd, e, pasi asgjė nuk ke bėrė pėr ndėrtimin e trupit tėnd, ku po e merr atė tė drejtė ta dėnosh trupin tėnd pėr gabimet e mundshme?
*
Nė qoftė se ndonjėherė ke bėrė ndonjė gabim, a thua, nė ato kushte, nė atė orė tė ligė tė gabimit tėnd, ke pasur ndonjė zgjidhje tjetėr qė tė mos bėsh gabim?
*
Njerėzit bėjnė gabime pėr shkak tė mjegullnajės qė errėson vetėdijen dhe nuk i shohin edhe njė mjijė rrugė tė tjera alternative.
*
E po mirė, ndodhi gabimi dhe ēka tash? Ta akuzosh e ta dėnosh vetveten deri nė shkatėrrim tė plotė?
*
Nė jetė ēdo gjė ndėrtohet brenda qarkut tė pėrjetshėm: shkak-pasojė dhe pasojė-shkak.
*
Nė qoftė se gabimi tė ka shkaktuar dhembje, ai nuk ka qenė gabim, por: lajm, nxitje, vetėdijėsim.
*
Gabimet, qė shkaktojnė dhembje, janė shkolla mė e madhe e VUAJTJES.
*
Shkolla e vuajtjes ėshtė e vetmja shkollė me vlerė tė vėrtetė qė tė vetėdijėson.
*
Nė qoftė se akuzon vetveten pėr gabimet e bėra, pėr ēdo ditė do tė pėrjetosh ferrin e ditės sė gabimit.
*
Akuza ėshtė ferr. Falja ėshtė parajsė.

D.D.

lovely
16-05-09, 20:30
*
Nė qoftė se ia fal vetes gabimet, do tė pėrjetosh ikjen nga ferri i akuzės dhe hyrjen nė lirinė e parajsės.
*
Duaje veten tėnde dhe nė emėr tė dashurisė ndaj vetvetes – falja vetes tė gjitha gabimet.
*
Akuza tė rėndon me barrė tė rėndė, dhjetė herė mė tė rėndė se pesha e trupit tėnd.
*
Falja tė liron nga barra e panevojshme qė tė shtypė shpirtin.
*
Kurrl nuk do tė jesh mė i ri dhe mė budalla se sot. Nesėr do tė jesh mė i moshuar, por edhe mė i menēur pėr t’ia falur vetes gabimet.
*
Tė gjitha faljet ta dhurojnė lehtėsimin e trupit dhe lirinė e shpirtit.
*
Vazhdoje faljen: ua fal gabimet prindėrve, shokėve, miqve, por edhe tė tjerėve, qė tė kanė lėnduar.
*
Ata qė tė kanė lėnduar, kanė qenė vetėm postierė dėrgese. Fali me zemėr dhe ki mėshirė pėr ta.
*
Nė tė gjitha ligjet e drejtėsisė botėrore, akuza drejtohet kundėr kryerėsit tė veprės.
*
Nė rritėn shpirtėrore gjykohet akti, por nuk akuzohet kryerėsi i veprės.
*
Nėse prindėrit nuk tė kanė edukuar mirė, gjykoje aktin e jo kryerėsit e veprės, sepse prindėrit pėr fėmijėn nuk kursehen, por ose nuk kanė ditur, ose nuk kanė mundur mė mirė. Mos i akuzo.
*
Nėse dikush tjetėr tė ka lėnduar, ki mėshirė pėr tė gjorin, nuk e ka ditur se njeriu ēdo gjė qė bėn e bėn pėr veten e vet.
*
Ti fale, pėrjetoje lirinė dhe lehtėsimin, e mė lėndimin qė ta ka shkatuar – lėri le tė merren ligjet e tjera.
*
Por, mos u gėzo kurrė me fatkeqėsitė qė do t’i pėrjetojė armiku yt.
*
Ai qė akuzon, njė ditė do tė jetė i akuzuar.
*
Ai qė gjykon tė tjerėt, gjykon edhe vetveten.
*
Ti e di: Kush mbjell zemėrim, korr pendim.
*
Falja ėshtė shėruesi mė i mirė dhe mė i sigurt pėr tė tashmen tėnde.
*
Zemra qė fal, ėshtė e lirė, e lehtė, e gėzuar dhe, natyrisht, tėrėsisht e shėndoshė.
*
Nė traditėn kulturore shqiptare ėshtė njė thėnie qė prek indin mė tė hollė tė rritės shpirtėrore, thuhet: Pse, bre mik, idhnimin e sontit nuk e lamė pėr nesėr?
*
Mrekulli. E kur tė vijė dita e nesėrme dhe tė bėhet sot, prapė hidhėrimin do ta lėmė pėr nesėr.
*
E njė ditė – hidhėrimi do tė hidhėrohet me ne pse nuk e pranojmė dhe do tė ikė – pėrgjithmonė.
*
Kurrė hidhėrimi, askujt nė botė, nuk i ka dhėnė kėshillė tė mirė.
*
Hidhėrimi ėshtė helm pėr trupin, mendjen dhe shpirtin.
*
Nė lashtėsi ėshtė formuar kjo e vėrtetė: drurin e bren krimbi, njeriun hidhėrimi.
*
Hidhėrimi tė qėllon fort, kur tė vėren se i nėnshtrohesh.
*
Mė mirė tė pish ujė i gėzuar, se hash mjaltė i hidhėruar.
*
Po tė jetonte Zoti nė tokė, njerėzit e hidhėruar do t’ia thyenin tė gjitha dritaret.
*
Mėsuesi tha: Nė njė shtėpi ku ka njė zemėr tė ngushtė, a nuk fryn pėrditė njė erė e acartė?
*
Ai qė arrin tė tė hidhėrojė - dije - gjithmonė ėshtė mė i menēur se ti.
*
Zoti rri nė zemrat e atyre qė e kėrkojnė, por edhe dreqi rri te ata qė e thėrrasin.
*
Nė mesin tonė gjenden njerėz, qė kanė dinakėrinė e menēurisė t’i rrinė larg hidhėrimit.
*
Gjithmonė thuaj hidhėrimit: tė falem nderit qė erdhe, mund tė shkosh menjėherė, se unė kam vendosur qė nė qenėsinė time t’u bėj vend vetėm rrezeve tė gėzimit.
*
Kush dyshon nė vrasėsin dinak tė quajtur hidhėrim, le tė hajė drekė i hidhėruar dhe le t’i analizojė shqetėsimet qė sjell ushqimi - helm.
*
Burimi i pashtershėm i hidhėrimit gjendet gjithnjė nė mendjėn e mjegullt e tė trazuar.
*
Ne edhe pajtohemi lehtė, edhe hidhėrohemi lehtė, sepse kėto dy gjendje i ndėrtojmė me njė HIĒ tė madh.
*
Populli e thotė pak mė ndryshe: As mos u hidhėro, i hidhėruar, as mos u gėzo, i gėzuar. Nė mes ėshtė harmonia.
*
E vėrteta gjendet nė mes, pikėrisht aty ku ndodhet edhe harmonia e plotė shpirtėrore.
*
Tė diturit investojnė dhe ndėrtojnė objekte, tė menēurit investojnė dhe e ndėrtojnė vetveten.
*
Nė mesin e tė gjithė njerėzve nė botė, vetėm njeriu i menēur ėshtė i lirė, plotėsisht i lirė.
*
Kur tė ndeshen mendimet e dy njerėzve tė menēur – lind bukuria, sepse: ndeshja e dy ngjyrave tė bukura – prodhon ngjyra tė reja.
*
Urtaku ynė tha: Kush mėson tė tjerėt, mėson mė shumė se ata qė mėsohen.
*
Babai i menēurisė ėshtė vuajtja, nėna e menēurisė ėshtė dashuria.
*
I menēuri, atė qė e dėshiron e kėrkon nė veten e tij, budallai atė e kėrkon nga tė tjerėt.
*
Njerėzit e pasur kanė shumėēka qė nuk u duhet, tė menēurit kanė vetėm atė qė u duhet.
*
Nė Talmud thuhet: njeriu i menēur ėshtė mė i rėndėsishėm se sundimtari; kur vdes i menēuri, s’ka zėvendėsim, kur vdes sundimtari, mund tė gjenden edhe me mijėra mė tė mirė.
*
Sėmundja e vetme nė botė, sė cilės kurrė nuk do t’i gjendet bar pėr shėrim, ėshtė - marrėzia.

*
Jeta, nė shikim tė parė, duket shumė e ndėrlikuar. Jeta dhe fenomenet jetėsore duken shumė-shumė tė ndėrlikuara.
*
Por, tė gjitha tė ndėrlikuarat janė edhe tė thjeshta, krejtėsisht tė thjeshta.
*
Ėshtė nė mes njė fjalė, vetėm njė fjalė, qė tė ndėrlikuarat i bėn tė thjeshta e tė thjeshtat i bėn tė qarta, ajo fjalė shqiptohet: VETĖDIJĖSIM.
*
Tė humburit, nė gjysmėgjumin hipnotik, ecin nėpėr jetė si nė jermi dhe, nė ēdo hap, ndeshin nė pengesa.


D.D.

lovely
16-05-09, 20:34
Tė pėrgjumurit e hutuar janė tė humbur dhe e rėndojnė edhe rrugėn nėpėr tė cilėn ecin.
*
Tė humburit nė mjegullnajėn e mendimeve nuk arrijnė tė jetojnė nė sot, nė kėtu e nė tash.
*
Tė humburit, qė fluturojnė nė krahtė e dėshirave tė shumta, jetojnė nė tė gjitha NDOSHTAT e jetės, por asnjėherė nuk e ndiejnė shijen e vėrtetė tė tė jetuarit.
*
Tė humburit nė mendime e dėshira janė kufoma tė gjalla, qė marrin frymė.
*
Vetėm me njeriun qė jeton nė ēastin e tashėm, nė sot, nė kėtu e nė tash mund tė bisedosh pėr jetėn-lojė.
*
Vetėm njeriu i vetėdijėsuar pėrjeton shijen e vėrtetė, shijen e plotė tė lojės sė bukur e tė lehtė, qė quhet jetė.
*
Bukuria e brendshme ėshtė e vetmja bukuri e pėrhershme dhe e pėrjetshme.
*
Bukuria e jashtme ėshtė e barabartė me trashėsinė e lėkurės.
*
Njerėzit qė vlerėsojnė bukurinė e jashtme, pra mbėshtjellėsin e quajtur lėkurė, janė njerėz qė paguajnė shumė mė shtrenjtė kartonin se mallin qė gjendet nė tė.
*
Tė mjerėt ata qė i vlerėsojnė gjėrat qė shihen me sy, sa pak shohin kėta njerėz.
*
Shihni njerėzit e pasur: sa shumė prej tyre nuk kanė asgjė, pėrveē frikės se do ta humbin pasurinė.
*
Njerėzit qė jetojnė nė cekėtinė, edhe kriterin e bukurisė e kanė tė cekėt.
*
Ē’vlerė ka nxitimi i budallait nė rrugėn e humbjes?
*
Ma gjeni njė njeri tė menēur, qė pasi t’i thotė dy fjali, tė duket i shėmtuar?
*
Ma gjeni njė budalla tė bukur, qė mund ta ruajė bukurinė edhe pas dhjetė minutave tė dialogut?
*
Ēdo pemė ka rrėnjė, ēdo menēuri ka njė shkak.
*
Njeriu i menēur ngado qė tė shkojė dhe kudo qė tė jetė, bukurinė e merr mė vete.
*
Bukuria qė na frymėzon, na freskon e na jep jetė, gjithmonė ėshtė e padukshme.
*
Bukuria e vėrtetė nuk mban shumė rroba nė trup.
*
Bukuria ėshtė shpresė e premtuar.
*
Etja pėr tė bukurėn nuk shuhet kurrė: ajo ėshtė si ylberi, ti e ndjek nė kėtė kodėr, ai del nė tjetrėn.
*
Nuk ėshtė e bukur ajo qė duket e bukur, por ajo qė ne mendojmė se ėshtė e bukur.
*
Bukuria e vėrtetė ėshtė memece: nuk lavdėrohet kurrė.
*
Bukuria e rrallė tė vret njėsoj si helmi i gjarprit.
*
Bukuria e vėrtetė ėshtė mendim pozitiv.
*
Bukuria e dashuria rrinė nė tė njėjtėn lule.
*
Bukuria e pėrkryer e jetės njerėzore ndodhet nė potencialin e kulluar tė dritės hyjnore.
*
Bukuria lind nė shpirt, hyn nė njeriun, nė gjeth apo nė lule, qarkullon e qarkullon e qarkullon nėpėr tėrė botėn dhe, prapė, kthehet nė shpirt.
*
Rrezet e vėrteta tė shpirtit tė njeriut, ēdo gjė qė prekin, e shndėrrojnė nė art, nė bukuri.
*
Ēdo gjė qė ngrihet nė art, shpirtit tė njeriut ia kthen borxhin me rrezet e vėrteta tė bukurisė.
*
Bukuria e plotė ndodhet nė NJERIUN, kur njeriu ėshtė njėmend NJERI.

D.D.

lovely
16-05-09, 20:35
*
Njeriu ėshtė njėmend njeri i bukur vetėm atėherė kur arrin ta njohė vetveten.

*
Dashuria ėshtė e vetmja fuqi qė e fiton luftėn kundėr dhunės.
*
Dashuria ėshtė ilaēi mė i fuqishėm, i njohur deri mė sot, qė e shėron njeriun nga ferri i kėsaj bote, qė quhet frikė.
*
Dashuria ėshtė rruga e parė e jetės njerėzore, qė mbulohet me dritė; frika ėshtė rruga e dytė e jetės njerėzore qė mbulohet me terr.
*
Dashuria ėshtė si ajri i pastėr, sa herė merr frymė njeriu, e freskon trupin e vet.
*
Mund tė jetohet pa dashuri, aq sa mund tė jetohet pa ujė.
*
Ēelėsi universal pėr tė gjitha dyert e jetės njerėzore ėshtė njė dhe i vetmi dhe quhet: dashuri.
*
Dashuria e ēiltėr shihet edhe nė fund tė detit.
*
Tė gjitha dashuritė nė botė janė ura tė vogla qė shpijnė drejt urės madhėshtore e dritės hyjnore.
*
Fuqia e dashurisė ėshtė mė e madhe se fuqia e mbretėrve..., pa dashuri s’do tė kishte as njerėz, as mbretėr.
*
Ata qė pėrqafojnė dashurinė hyjnore, janė mbretėr tė vėrtetė:
s’ka mė gjė qė mund t’i lėndojė.

*
Dashuria ėshtė njė gjigant qė mund ta lėndojnė thėrmijat e dyshimit.
*
Dashuria pa shqetėsime ėshtė sikur uji nė kėnetė, ndotet shpejt.
*
Shqetėsimet nuk mund tė maten, por nė shtratin e dashuirsė treten tė gjitha.
*
Dashuri e vėrtetė ndėrmjet partnerėve ėshtė: kur tė dy, burrė e grua, i kanė tė gjitha kushtet qė tė jetojnė ndaras dhe, prapė, jetojnė bashkė.
*
Ai qė tė bėn tė qash, ai tė do.
*
Dashuria dhe era nuk maten nė peshore.
*
Dashuria, thonė, ėshtė ėmbėlsirė qė e ka lėngun e ėmbėl, e agimin pranverė.
*
Ose tė duhemi, ose tė vdesim, rruga e mesme ėshtė shkrirė nė kėto tė dyja.
*
Dashuria i bėn tė ēelin edhe lulet e livadhit.
*
Dashuria nuk banon nė mendjen e ndotur nga shėmtitė e urrejtjes.
*
Dashuria merr trajtėn e secilės zemėr...
*
Shtėpia e dashurisė ėshtė zemra e ēiltėr.
*
Dashuria dhe urrejtja nuk mund tė jetojnė nė tė njėjtėn zemėr..., zemra ėshtė e vogėl, nuk i nxė tė dyja.
*
Dashuria brenda njė nate mund tė ndėrtojė njė botė.
*
Nė botė mund tė ketė tepėr urrejtje, tepėr vuajtje, tepėr mjerim, por kurrė nuk do tė ketė tepėr dashuri.
*
Sado qė ta duash njeriun, prapė do tė ketė vend ta duash edhe mė shumė.
*
Varri mė i thellė i frikės ndėrtohet nė oqeanin e qetė tė dashurisė.
*
Vetėm lulet mė erėmira tė vendlindjes mund t’i gjasojnė dashurisė.
*
Dashuria ėshtė ambasador i plotfuqishėm, qė pėrfaqėson me dinjitet zemrėn e njeriut.
*
Anonimi i lashtė tha: Kam pak miq; drurin, gurin, pėrroin..., por kur del hėna, mė besoni: jam aq i lumtur, sa s’kam nevojė pėr miq tė tjerė.
*
Mund tė kesh pak miq, mund tė kesh shumė miq, njėsoj ėshtė. Por, nė qoftė se nuk jeton nė miqėsi me veten tėnde, nuk e ke asnjė mik.
*
Kur ke pak miq, pėrbuzja e vogėl tė vret.
*
Kur ke shumė miq, detyrimet e mėdha tė lodhin.
*
Kur ke miqėsi mė veten tėnde, jeton nė liri tė plotė.
*
Skaj mė skaj tė botės kėrkova shokė e miq, nuk e paskam ditur se mikun mė tė mirė nė botė e paskam pasur nė qenien time.
D.D.

lovely
16-05-09, 20:37
*
Mė thanė: budallenjtė i ruhen armikut, tė menēurit i ruhen mikut. E nuk mė thanė: ruaje vetėm VETĖDIJĖSIMIN tėnd.
*
Njeriun syēelė nuk mund ta dėmtojė as miku, as armiku.
Miqėsia dhe hija janė tė pėrkohshme.
*
Miqėsia e vėrtetė nuk pėrbėhet prej fjalėve, por prej pėrmbajtjeve.
*
Bukurinė e rrezeve tė agimit do ta pėrjetosh vetėm kur t’ia shtrish dorėn mikut tė dėshpėruar.
*
Miqėsia e vėrtetė, megjithatė, ėshtė pjesė pėrbėrėse e lumturisė njerėzore.
*
Miqėsia e plotė ėshtė e pavdekshme, armiqėsitė jetojnė buzė varrit.
*
Nė sytė e mikut tė mirė, e sheh mirėsinė tėnde, nė sytė e armikut, e sheh shėmtinė tėnde.
*
Mos u merr shumė me tė metat e mikut tėnd, sepse do tė bindesh se tė njėjtat tė meta ndodhen edhe nė ty.
*
Nėse ke njė mik tė mirė, thonė, mos e ha tė tėrin.
*
Do tė jetojmė mirė pėr veten tonė, nė qoftė se e gėzojmė mikun mė tė ēiltėr nė botė: fėmijėn.
*
Vetėm drita hyjnore ėshtė mik i pėrjetshėm dhe pa asnjė mangėsi.
*
Zoti ėshtė miku mė i shtrenjtė nė botė, qė na kujtohet rrallė, vetėm nė rrezik.
*
Dėshira pėr humor buron nga rrudhat e vuajtjes...T’ia kthejmė bukurinė fytyrės sonė me njė tė qeshur tė ēiltėr...

*
Atė ditė qė nuk ke qeshur, atė ditė nuk ke jetuar fare.
*
Hulumtimet kanė treguar se fėmijėt qeshin 400 herė nė ditė, adoleshentėt 14 herė nė ditė, tė rriturit asnjėherė.
*
Njeriu qė di tė qeshė me gjithė zemėr, di t’i shėrojė tė gjitha sėmundjet.
*
Thuhet: Ata qė nuk dinė tė qeshin, le t’i paguajnė varrmihėsit para se tė ngryset dita.
*
Humori nuk tė sjell vetėm kėnaqėsi, por tė sjell edhe lirim nga ankthet.
*
Humori ėshtė brez i shpėtimit nė lumin e rrėmbyeshėm tė jetės.
*
I menēuri tha: Sa herė kam qeshur, gjithnjė kam ndėrtuar urė tė mirė mbi greminat e vuajtjeve.
*
Armiku mė i madh pėr njeriun ėshtė mėrzia.
*
Mėrzia nuk plaket kurrė.
*
Mėrzi e frikė nuk shiten me para, merr sa tė duash.
*
Ec e mos qesh kur e lexon kėtė thėnie: Perandori Leka i Madh dhe gomari i tij, pas vdekjes, u bėnė plotėsisht tė barabartė.
*
Pėr ēdo ditė ke pse tė qeshėsh..., nė ēdo hap takon njerėz qė duan tė duken mė tė mirė sesa janė.
*
Tė rinjtė tregojnė se ē’janė duke bėrė, kėtu s’ka humor; pleqtė tregojnė se ē’kanė bėrė, as kėtu s’ka humor; budallenjtė tregojnė se ē’kanė ndėrmend tė bėjnė – eh, me kėtė marrėzi qeshet edhe Zoti.
*
Ēdo njeri pėrpiqet ta gjejė njė shok apo mik tė mirė, por asnjėri nuk bėn pėrpjekje qė vetė tė jetė i mirė.
*
Cili ėshtė mė i fuqishėm se vdekja? Ai qė qeshet kur ajo i kėrcėnohet.
*
Ēfarė do tė thotė fat? Njė hije.
*
Ēfarė do tė thotė lavdi? Njė ėndėrr!
*
Fama, thonė latinėt, zgjat sa flaka e njė fijeje kashtė.
*
Ēfarė tė dėshirojė njeriu nė rini, e gjen tė plotėsuar nė pleqėri!
*
Gėzimi, kur ndahet, ėshtė gėzim i dyfishtė... Dy zemra tė gėzuara pushtojnė edhe malet.
*
Ai qė qeshet, mbi tė gjitha, ai mund ta sundojė botėn.
*
Tė bėhemi, prandaj, SUNDIMTARĖ TĖ BOTĖS, nė lojėn e bukur qė quhet JETĖ.

Daut Demaku

selvija
16-05-09, 20:55
Po ta kesh fuqin negative ska me keq aaaa

une per vete jam e tille kam frik shum nga smundjet,,
per qdo muj me ngucin hermonet e une flug tek mjeku me bere Momagrafin a mos eshte kjo pak qesharake apo ngacmin negativ

GURI SYLAJ
16-05-09, 22:12
Lovel ,Uliksi nuk paska pas te drejte....!!?
Ter falenderoj shume per kete teme dhe keto postime !

Urata
16-05-09, 23:44
D. D. perkthime te mira ka bere...!

O veq shiqone nickun lovely/lexone plot pozitivitet mbusheni...! Mu n'keto thenje te urta e gjen personalitetin e saj...

uliksi31
17-05-09, 00:11
Lovel ,Uliksi nuk paska pas te drejte....!!?
Ter falenderoj shume per kete teme dhe keto postime !

Qashtu eshte bace, se kame dijt se eshte kaq e mecime, perndryshe hala ishim burr e grue.:biggrin:

lovely
17-05-09, 01:31
Lovel ,Uliksi nuk paska pas te drejte....!!?
Ter falenderoj shume per kete teme dhe keto postime !


thojne; pa e hanger ni thes kryp me ni person, nuk munesh me e ngjoft. Une e Uliksi kurr kurgjo bashke nuk kena hanger :biggrin:

Guri, une veq copy-paste ia bona, tjeterkush ka qkri men ktu! amo t forta!

ni fjali m bani pershtypje, per me e lidh me shkrimin tem t parin n kete teme;

Cili ėshtė mė i fuqishėm se vdekja? Ai qė qeshet kur ajo i kėrcėnohet!!


Shnetje e menime t mara :):)

Urata
17-05-09, 03:32
lovely, ta hangsha synin ty...!
mendjemprehte/thelle t'ka dada ty.

Dani11
17-05-09, 09:09
thojne; pa e hanger ni thes kryp me ni person, nuk munesh me e ngjoft. Une e Uliksi kurr kurgjo bashke nuk kena hanger :biggrin:

Guri, une veq copy-paste ia bona, tjeterkush ka qkri men ktu! amo t forta!

ni fjali m bani pershtypje, per me e lidh me shkrimin tem t parin n kete teme;

Cili ėshtė mė i fuqishėm se vdekja? Ai qė qeshet kur ajo i kėrcėnohet!!


Shnetje e menime t mara :):)Thene shkurt i Qmenduri!

DEA
17-05-09, 09:54
Lovely pergezime per temen, dhe mund te them se rreth dhe per keso lloj diskutimesh jam ne gjendje te rri nete te tera pagjume. Te marre mesime nga ata qe e shohin jeten ne menyren me pozitive e te ju ndihmojme atyre qe shpesh kane menduar se jetojne se koti.
Une mund te them se njerzit ne pergjithesi e ne vecanti shqiptaret e kane shume te veshtire te flasin hapur per problemet qe i rrethojne, dhe ma merr mendja se eshte pikerisht aty fillimi i depresioneve apo humbjes se shpreses apo sic keni cek ju aq buku humbja e forces se te menduarit pozitiv, per dite me te mira pasi qe mbyllen ne vete, sikurse te ishim ne gjendje te flasim hapur dhe te kemi vesh te hapur per problemet e perditshmeris dhe per njerzit qe na rrethojne, jeta eshte dhe do te jete edhe me e bukur...

Pupi
17-05-09, 10:41
Eu more me kete Sabah q*u gjeta te kjo Teme.
Me ju than drejten e kam pa dje, po nuk i dhash shumė ransi (si shum tjer qe pash kėtu) por e vėrteta qenka krejt tjeter, Lovely paska bėrė namin kėtu (s'ėshtė edhe aq me ransi kush i ka ndihmuar).

Unė po e lidh me njė "mesele" pėr vehten.

Nji shokė i imi kėtu nė gjermani kur erdhėm (ka mbi dhjet vite a) gjithmonė mė thoshte, valla bre ty spo ta nien hiq.
Qysh bre spo ma nien i thosha une, u dėrmova tu punue, ti thue spo ta nien palla.
Po burrė vazhdonte ai, ti sapo ti bėsh lekėt pėr bilet kthyese, veq ja shkel pėr vendlindje, dhe kur ti kesh n'gjep 500 ERA e ndien vehten aq tė sigurt (matrialisht) sa qė ata qė stė njohin do tė kujtonin ēfar milioneri je.
Kurr si'a harroj kėto fjalė.

Optimizėm, apo axhamillek/naivitet hesapi ?!

halla e madhe
17-05-09, 10:55
Halle, hjekat, telashet e bojn njerin e forte! Pa u provu njeri, nuk e din sa i forte osht. Ata n Afrike, kokan edhe ma t forte se shqiptart pra :biggrin: Na shpresojme edhe rrime ungj. Shpresojme amo thelle n vete nuk kena qef psh me punu!

Shqiptari; nuk po ka pune! Edhe plaket e des pa punu kurr!

Shqiptari 1; paj po munohum bre kapak! edhe punon gjithe kapak, e nxjerr idaren edhe me kolice!


Dogzona, faleminderit;)

...Llovice, hallall te qofte, e paske rreh kete teme me rrenje!

_po oj qike edhe na jemi qe dijme per boten tone shpirterore,per fuqine mbinatyrore te shpirtit, po te mos kishim secili nga neve asi forca e mendime pozitive do te silleshim si gjoja e gjalle,po dikush i flet hapatas e dikush i mban pervete, dikush eshte me impulsiv dhe negativ, e dikush me i dashur apo me i ndishem,sikur te ishim gjithe njerzit e njejte nuk do te ishte me interesant jeta apo?!

ps:keto fillozofi te zotit Demaku i kame dite qysh moti,po mundohem te zberthej diqka me te persosur nese e pranon truri e shpirti:tongue:

te done;hallushja

ABC
17-05-09, 12:44
ni felemnderim per kit tem,gjithkun e gjithmon ti kujtojm kto thanje me vlere .
Kur tė ndeshen mendimet e dy njerėzve tė menēur – lind bukuria, sepse: ndeshja e dy ngjyrave tė bukura – prodhon ngjyra tė reja.
*-kito e veqova

Murgesha
17-05-09, 13:04
Lovely ta kam pėrshėndet temėn. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

E tash pak pėr mendimet e mia pozitive.

Mendoj pozitivisht kur nuk jam e lodhur,
kur nuk kam stres nga puna,
kur jam e qetė shpirtėrisht,
kur shumė rrallė kam mundėsi tė ja kushtoj vetėm vetes njė ditė apo ca orė,
kur nė shtėpi jemi tė gjithė me njė fjalė e ēdo gjė shkon pėr mrekulli.
Atėherė jam plot mendime pozitive e besa kam dėshirė t`i ndaj me familjen time.
Por...
Punoj ēdo ditė. (e lodhur)
Punėn e kam me pėgjegjėsi (nuk jam e qetė shpirtėrisht)
Nuk kam thuaja asnjėherė kohė tė jem vetėm me veten (edhe po t`a kisha tybe nė disha si me e shfrytėzu)
Ani pse jemi njė familje tė njė mishi e gjaku si i thuhet po secili kemi mendimet e dėshirat tona. (Unė dua tė mė shkoj fjala, ata duan tė ju shkoj fjala atyre)
E tybe edhe mė rrallė mė ndodh qė tė gjithė tė pajtohen me pozitivitetin tim. (helbet njerėz jemi, mund tė qėllojnė qė ata kan kėto simptomet e cekura mė lart)

Ke bėrė mirė qė ke sjell filozofinė e Daut Demakut tė cilėn pak a shumė e kam lexuar, pėr tė na orientu pak si duhet tė mendojmė pozitivisht, por kėrko edhe qė tė tjerėt tė flasin pėr pozitivitetin e vet, e jo tė bahet tema rrėmujė duke u kap pėr filozofit e Demakut apo tė tregohen raste se si kanė mendu tė tjerėt pozitivisht.


Loqkė tė kam. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

>>{SpOnGeBoB}<<
17-05-09, 13:10
a sha zoten qeky mendimi pozitiv i ka qiten shqiptaret ne zuze te b...es tu pa andrra me sy qele, A jeni mara tu e pa vetum kqyrne ne qfare gjendje jana mara. Te tane menojne pozitivisht qishtutne hajde be se bohet mire a dini sikur ajo pula tu pa anderr kur te qohet te nesermen e ka te mbushne plot me qasishna kokrra te grunit.Sha zoten jo ne ta e hiq.

Sha zotin une kur nuk lixoj qasishna pralla se qito jane vetum me ja marue qefin vehtit. Ku me diten mara qfare qasishna shizofreni u kanen qaj qe e ka shkrue qito perralla bile thojshin per nifare Edi Murfi me doket jo qka ka shkrujten per qasishna mendima pozitiva edhe sha zoten si e kom pa se qka ka shkrujten kurr lixue nuk e kam.

Qe de ti lovelje mendimi pozitiv pe nxajna qe qaj studenti tane diten e lume tu shkrue qisajde ne forum a pa preken libren me dore amo qajo kazalka e mendimit pozitiv ja jep qe ka me japen provimin. Ose hajde mara mendimi pozitiv qe ne fund mujit kam mi pasen 6000 evra ne konta te bankes pa u lodhen hiq per qite pune.

edhe lexoni qka po ju shkruj sha zotin jo bardh e zi, po nisja merri senet qysh jane tana nisja vete ngjyrosi se qaj qe i bane qito sene osht vetum qaj qe ja ka shkrepen mu kane i vendosum mi ba qato sene se qesishna perralla i lexon tej ne fund edhe ne fund keni me pa se send nuk ka ndryshue qka osht ma e keqja hala ma shume kane me ju zhginjye e me te ja shajten me nane e me babe qatina qe e ka shkrue e masnej edhe qetina qe e ka perkthye, amo moni per riza te Zoti mosni qisajna loveljes qe e ka prue qitu, se qikjo nuk ka faje.

Lovelje a din qysh osht qikjo puna e qetina menimit pozitiv sikur qajo kajka e Kejsit Carry Me In Your Dreams, amo qysh me bajten mara te Dreamsat.

GURI SYLAJ
17-05-09, 13:29
Forca e te menduarit pozitiv vije ne shprehje dhe shihen rezultatet ne momentet qe nuk jan shume te favorshme ,ne momentet e dhimbjes ,ne momentet kur ,pikrisht kjo force,i kanalizon gjerat ne kahjen e duhur!
Lum ata qe e njohin dhe e rrespektojn kete force !

>>{SpOnGeBoB}<<
17-05-09, 13:39
Forca e te menduarit pozitiv vije ne shprehje dhe shihen rezultatet ne momentet qe nuk jan shume te favorshme ,ne momentet e dhimbjes ,ne momentet kur ,pikrisht kjo force,i kanalizon gjerat ne kahjen e duhur!
Lum ata qe e njohin dhe e rrespektojn kete force !

A e ki pa be ti najhere qit force qe po thu o ti Guri sylaj.

Po qikjo une po te tham qe perralle osht be edhe send kurgjo nuk osht puna e qisajna. A po kupton shoq ajo ballonja tu rrzue teposht mu perplasen e mu marue hashamet e qata tane mbrenda thojne hajdena qitash po mendojna tane ne plus +++ edhe qiky apet qohet te nelte e nuk bjen ne toke. Sha zoten qikjo osht perralle edhe une hiq nuk i besoj qetyne qishtu. Sha zoten qka osht e shkrume ne teftere ka mu maraue vetum duhet edhe pak njeri me ja ndihmue se qishtu pike sorre he te lumte qajo ne mujsh me ja qillue ku ja ke msue nuk ka.

Makresh
17-05-09, 13:42
Sa t'kete shpresė, do t'ket jetė !

>>{SpOnGeBoB}<<
17-05-09, 13:45
po, po qishtu edhe qita wahabt jane tu pa ondrra qe kane me shkue ne xhehnet jo ne midis te xhehnemit a sha zoten nuk jane tu e dijten qe si ti mlojne me qasishne kacija kane me i hangerr bubrrecat e bubazhelat me tana qato tjerat qe jan tu priten.

GURI SYLAJ
17-05-09, 13:56
A e ki pa be ti najhere qit force qe po thu o ti Guri sylaj.

Po qikjo une po te tham qe perralle osht be edhe send kurgjo nuk osht puna e qisajna. A po kupton shoq ajo ballonja tu rrzue teposht mu perplasen e mu marue hashamet e qata tane mbrenda thojne hajdena qitash po mendojna tane ne plus +++ edhe qiky apet qohet te nelte e nuk bjen ne toke. Sha zoten qikjo osht perralle edhe une hiq nuk i besoj qetyne qishtu. Sha zoten qka osht e shkrume ne teftere ka mu maraue vetum duhet edhe pak njeri me ja ndihmue se qishtu pike sorre he te lumte qajo ne mujsh me ja qillue ku ja ke msue nuk ka.

Pasi me paskeni pyet direkt edhe une po ju pergjigjem ne te njejten menyre!

PO !!

>>{SpOnGeBoB}<<
17-05-09, 14:19
Pasi me paskeni pyet direkt edhe une po ju pergjigjem ne te njejten menyre!

PO !!

PO a, sha zoten nuk po te pys ma shume masnej se tana vijne edhe do me qasishna definicjona edhe terma qitu.

A mos e kish pasen klemet e akumullatorit me plus te shkrume + se qitash nuk po me kujtohet a jane me ngjyre te zeze a te kuqe :tongue: amo une nuk po du me shkrue qishtu direkt edhe me thane qe nuk e ki pa :biggrin:

Idila
17-05-09, 14:32
Fuqia e tė menduarit pozitiv ka fuqi tė thyejė barrikadat mė tė forta, tė shkrijė himalajet mė tė larta, tė nxjerrė ujin e nxehtė nga toka qė i pėrballon temperaturave mė tė ulėta dhe vazhdon rrjedhėn e tij tė pėrhershme!

Jana
17-05-09, 14:33
Per q'do gje ne jet gjithmon mendoj se pari Pozitiv...edhe nese eshte diqka negative mundohem ta gjej at pozitiven....
Edhe per njerzit ...mendoj Pozitiv...edhe pa i njohur mir....ndodh qe te zhgenjehem...por en mendje time reflektojn dukshem gjerat pozitive...

Dani11
17-05-09, 14:58
Qdo gja ne kete bote ka anene pozitive dhe anen negative, tani kemi njerez qe anoin nga e para, nga ana tjeter kemi edhe te atille qe anoin nga negativja.E drejta eshte qe gjithemone duhet te shqyrtohen qe te dy anet te vihen ne peshore dhe pastaj te vendoset per nje gje te caktuar.Edhe une jame qe gjerat te mirren nga pozitivja ama gjithmone te shikohet edhe negativja, dobija dhe demi, plusi minusi sepse ne funde rezultati vendose.

Fuqia e te menduarit per rezultat pozitiv!

Urata
17-05-09, 15:20
A e ki pa be ti najhere qit force qe po thu o ti Guri sylaj.

Po qikjo une po te tham qe perralle osht be edhe send kurgjo nuk osht puna e qisajna. A po kupton shoq ajo ballonja tu rrzue teposht mu perplasen e mu marue hashamet e qata tane mbrenda thojne hajdena qitash po mendojna tane ne plus +++ edhe qiky apet qohet te nelte e nuk bjen ne toke. Sha zoten qikjo osht perralle edhe une hiq nuk i besoj qetyne qishtu. Sha zoten qka osht e shkrume ne teftere ka mu maraue vetum duhet edhe pak njeri me ja ndihmue se qishtu pike sorre he te lumte qajo ne mujsh me ja qillue ku ja ke msue nuk ka.


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
me ba e mos me lexu fjale si t'SpongeBobit kurre pozitivishte skisha mendue :wink:
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

Ignis
17-05-09, 17:05
Lovely , adoptohem plotėsisht me temėn e bukur dhe tė shumė domethėnėse.
Kam lexuar shumė pėr profecinė e mendjes njerėzore, pėr aftėsinė e mendimit pėr tė na udhėhequr Ne atje ku dhe nė ē'ka kemi menduar..
Graviteti i mėndjes ėshtė po aq i fuqishėm sa dhe graviteti i tokės..
Mendja jonė ėshtė ajo qė krijon tė gjitha fragmentet jetėsore qė jetojmė.
Nuk di nėse keni lexuar njė libėr tė fundit qė ka dalė pėr aftėsinė e mendjes dhe mendimit pozitiv. 'THE SECRET' ėshtė titulli, meriton t'a lexoni.

>>{SpOnGeBoB}<<
17-05-09, 17:47
Lovely , adoptohem plotėsisht me temėn e bukur dhe tė shumė domethėnėse.
Kam lexuar shumė pėr profecinė e mendjes njerėzore, pėr aftėsinė e mendimit pėr tė na udhėhequr Ne atje ku dhe nė ē'ka kemi menduar..
Graviteti i mėndjes ėshtė po aq i fuqishėm sa dhe graviteti i tokės..
Mendja jonė ėshtė ajo qė krijon tė gjitha fragmentet jetėsore qė jetojmė.
Nuk di nėse keni lexuar njė libėr tė fundit qė ka dalė pėr aftėsinė e mendjes dhe mendimit pozitiv. 'THE SECRET' ėshtė titulli, meriton t'a lexoni.


o Ignis, qikjo qka e ke pershkrue ti qysh e dij une i thojne tundje e truve edhe qikjo osht e rrezikshme mara se tan nuk e dijne kur bahet nata e kur dita. Tana a pe shef qaj gravatacjoni tan i terheq si me kanen fare vendi i hekurishtnave. Jo sha zoten une jam kundra qisajna qe e ki shkrue ti se qatje duhet mu nda tanat ne vehti pej qatyne qe ja qelin deren me shkue ne mendje edhe tana tjerave qe ja ka kallezojne udhen ka me shkue e ku mujne me hy e ku e kane te ndalume.

DEA
17-05-09, 18:59
Lovely ta kam pėrshėndet temėn. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

E tash pak pėr mendimet e mia pozitive.

Mendoj pozitivisht kur nuk jam e lodhur,
kur nuk kam stres nga puna,
kur jam e qetė shpirtėrisht,
kur shumė rrallė kam mundėsi tė ja kushtoj vetėm vetes njė ditė apo ca orė,
kur nė shtėpi jemi tė gjithė me njė fjalė e ēdo gjė shkon pėr mrekulli.
Atėherė jam plot mendime pozitive e besa kam dėshirė t`i ndaj me familjen time.
Por...
Punoj ēdo ditė. (e lodhur)
Punėn e kam me pėgjegjėsi (nuk jam e qetė shpirtėrisht)
Nuk kam thuaja asnjėherė kohė tė jem vetėm me veten (edhe po t`a kisha tybe nė disha si me e shfrytėzu)
Ani pse jemi njė familje tė njė mishi e gjaku si i thuhet po secili kemi mendimet e dėshirat tona. (Unė dua tė mė shkoj fjala, ata duan tė ju shkoj fjala atyre)
E tybe edhe mė rrallė mė ndodh qė tė gjithė tė pajtohen me pozitivitetin tim. (helbet njerėz jemi, mund tė qėllojnė qė ata kan kėto simptomet e cekura mė lart)

Ke bėrė mirė qė ke sjell filozofinė e Daut Demakut tė cilėn pak a shumė e kam lexuar, pėr tė na orientu pak si duhet tė mendojmė pozitivisht, por kėrko edhe qė tė tjerėt tė flasin pėr pozitivitetin e vet, e jo tė bahet tema rrėmujė duke u kap pėr filozofit e Demakut apo tė tregohen raste se si kanė mendu tė tjerėt pozitivisht.


Loqkė tė kam. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Zemra jeme ( nuk e kam zanat me u marre me terma te till, si zemer shpirt a loqke:wink: ), po po baj perjashtime, edhe kur je e ngarkuar me se shumti duhet ta ndihmosh veten duke thene se edhe keto i takojne jetes, nje duhet te jesh e lumtur qe jeta e jote eshte me shume e stermbushur se sa boshe hapi i pare i te menduarit pozitive, perderisa je ne gjendje te mire shendeti qe te ju vish rrotull gjitheseciles detyre se lartepermendur, eshte hapi tjeter i te menduarit mire, pastaj besom se edhe jeten do ta shohesh me nje sy tjeter..

DEA

turisti
17-05-09, 19:21
Mendoj se tek ne shqiptaret, nenvleresohet shume fuqia e te menduarit pozitiv!

pata qef me jau kallxu ni ngjarje t vertete!


shefica jem, para 12 vjete e ka marr porosine prej mjekve, se i ka edhe 6 jave jete, ka kancer! ka hy n operacion, ne operacion kan hy edhe 4 persona tjere. ata t 4 kan vdek, kjo ka jetu. ka jetu dy muj n spital, ka jetu 2 vjet n shpi ne shtrat, 2 muj ne kolice, edhe o qu n kam t veta. tash ka firmen e vet. hala e ka kancerin, me ilaqe rrin, nonstop. me ni tu fol, plane per 20 vjetet e ardhshme, i ka 70 vjet! me ka impresionu! me ka habit menyra e saj, deshira, besimi dhe bindja per Jete! edhe ia ka arrit! qfare force!!

a dini te na mjeku osht Zot, kur t thote mjeku ke me dek, hala pa dek, desim psiqikisht!

thojne; Nese vertete don diqka, ke me e arrit! amo duhet me dashte me shpirt! kur ta dush me shpirt, edhe beson. nese beson shpirtnisht, e jo siperfaqesisht, ke me e arrit!

Te dashtun forumista, mu dokt shume e arsyshme nje teme e tille.

Nuk ka njeri pa telashe, dikush ma t mdha e dikush ma t vogla! Une besoj se, gjithcka nis ne psiqiken e njeriut! pikerisht ne mendime!
prandaj,
mendoni pozitivisht, se s ka qare pa u bo mire! :)

muhabet t kanshem :)

ps; mu per kete arsye, iu ftoj te merrni pjese ne budallaqet tona te dashura hahahahahahaha

Budallaqeve nuk ju nevoitet reklama.:biggrin:

>>{SpOnGeBoB}<<
17-05-09, 20:08
a qeky turisti me ba mos me menue pozitivqe ky ish vdekun moti vakt sahi.

Murgesha
17-05-09, 20:43
Zemra jeme ( nuk e kam zanat me u marre me terma te till, si zemer shpirt a loqke:wink: ), po po baj perjashtime, edhe kur je e ngarkuar me se shumti duhet ta ndihmosh veten duke thene se edhe keto i takojne jetes, nje duhet te jesh e lumtur qe jeta e jote eshte me shume e stermbushur se sa boshe hapi i pare i te menduarit pozitive, perderisa je ne gjendje te mire shendeti qe te ju vish rrotull gjitheseciles detyre se lartepermendur, eshte hapi tjeter i te menduarit mire, pastaj besom se edhe jeten do ta shohesh me nje sy tjeter..

DEA


Nuk mund ta hudh njė pozitivitet kaq tė madh e dashura DEA, andaj do tė mundohem tė bėj pikė pėr pikė si mė paske kėshilluar. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

lovely
17-05-09, 21:17
Thene shkurt i Qmenduri!

i cmenduri po rrnon eh!

lovely
17-05-09, 21:19
Lovely pergezime per temen, dhe mund te them se rreth dhe per keso lloj diskutimesh jam ne gjendje te rri nete te tera pagjume. Te marre mesime nga ata qe e shohin jeten ne menyren me pozitive e te ju ndihmojme atyre qe shpesh kane menduar se jetojne se koti.
Une mund te them se njerzit ne pergjithesi e ne vecanti shqiptaret e kane shume te veshtire te flasin hapur per problemet qe i rrethojne, dhe ma merr mendja se eshte pikerisht aty fillimi i depresioneve apo humbjes se shpreses apo sic keni cek ju aq buku humbja e forces se te menduarit pozitiv, per dite me te mira pasi qe mbyllen ne vete, sikurse te ishim ne gjendje te flasim hapur dhe te kemi vesh te hapur per problemet e perditshmeris dhe per njerzit qe na rrethojne, jeta eshte dhe do te jete edhe me e bukur...

Faleminderit Dea. Edhe mu me pelqejne kto lloj diskutimesh per ata e hapa temen serioze :biggrin:
Keto mesime dom nuk na bojn, veq hajr! :wink:

lovely
17-05-09, 21:41
Lovely ta kam pėrshėndet temėn. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

E tash pak pėr mendimet e mia pozitive.

Mendoj pozitivisht kur nuk jam e lodhur,
kur nuk kam stres nga puna,
kur jam e qetė shpirtėrisht,
kur shumė rrallė kam mundėsi tė ja kushtoj vetėm vetes njė ditė apo ca orė,
kur nė shtėpi jemi tė gjithė me njė fjalė e ēdo gjė shkon pėr mrekulli.
Atėherė jam plot mendime pozitive e besa kam dėshirė t`i ndaj me familjen time.
Por...
Punoj ēdo ditė. (e lodhur) mos puno overtime :biggrin:
Punėn e kam me pėgjegjėsi (nuk jam e qetė shpirtėrisht) puno ma pak de :wink:
Nuk kam thuaja asnjėherė kohė tė jem vetėm me veten (edhe po t`a kisha tybe nė disha si me e shfrytėzu) oo shko te kiropraktori ;)
Ani pse jemi njė familje tė njė mishi e gjaku si i thuhet po secili kemi mendimet e dėshirat tona. (Unė dua tė mė shkoj fjala, ata duan tė ju shkoj fjala atyre) gjene mesataren e tonve ;)
E tybe edhe mė rrallė mė ndodh qė tė gjithė tė pajtohen me pozitivitetin tim. (helbet njerėz jemi, mund tė qėllojnė qė ata kan kėto simptomet e cekura mė lart) kryesorja ti me u pajtu :)

Ke bėrė mirė qė ke sjell filozofinė e Daut Demakut tė cilėn pak a shumė e kam lexuar, pėr tė na orientu pak si duhet tė mendojmė pozitivisht, por kėrko edhe qė tė tjerėt tė flasin pėr pozitivitetin e vet, e jo tė bahet tema rrėmujė duke u kap pėr filozofit e Demakut apo tė tregohen raste se si kanė mendu tė tjerėt pozitivisht.


Loqkė tė kam. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

edhe une t kom loqke

more le qe nuk kallxojn sen po edhe po thojne s ka rendesi kush m ka nimu me e bo namin n kete teme :biggrin:

tybe une s muj me i kerku kurgjo kerkujt, kta krejt t rritun jon, bile me vjet po :biggrin: une e hapa temen per me diskutu, ata krejt mu mu paskan drejtu, thu ti qe une po du me i shti me zor me menu pozitivisht:biggrin:

ps; une po t kallxoj veq ty pak per pozitivitetin tim; ;)

une besoj ne Zot
gjithe para se me i kerku Zotit diqka( cdo here qe bi me flejt), i falenderohna per gjithcka (tona t mirat) qe m`i ka dhane/fale, e edhe per diten e sotme! Tani i lutna per shendet t familjes e te gjithe t dashurive t mi! per me na ru ,e edhe do deshira sekrete :biggrin:

nihere po e lo me kaq e nashta vazhdojm ;)

lovely
17-05-09, 21:46
a sha zoten qeky mendimi pozitiv i ka qiten shqiptaret ne zuze te b...es tu pa andrra me sy qele, A jeni mara tu e pa vetum kqyrne ne qfare gjendje jana mara. Te tane menojne pozitivisht qishtutne hajde be se bohet mire a dini sikur ajo pula tu pa anderr kur te qohet te nesermen e ka te mbushne plot me qasishna kokrra te grunit.Sha zoten jo ne ta e hiq.

Sha zotin une kur nuk lixoj qasishna pralla se qito jane vetum me ja marue qefin vehtit. Ku me diten mara qfare qasishna shizofreni u kanen qaj qe e ka shkrue qito perralla bile thojshin per nifare Edi Murfi me doket jo qka ka shkrujten per qasishna mendima pozitiva edhe sha zoten si e kom pa se qka ka shkrujten kurr lixue nuk e kam.

Qe de ti lovelje mendimi pozitiv pe nxajna qe qaj studenti tane diten e lume tu shkrue qisajde ne forum a pa preken libren me dore amo qajo kazalka e mendimit pozitiv ja jep qe ka me japen provimin. Ose hajde mara mendimi pozitiv qe ne fund mujit kam mi pasen 6000 evra ne konta te bankes pa u lodhen hiq per qite pune.

edhe lexoni qka po ju shkruj sha zotin jo bardh e zi, po nisja merri senet qysh jane tana nisja vete ngjyrosi se qaj qe i bane qito sene osht vetum qaj qe ja ka shkrepen mu kane i vendosum mi ba qato sene se qesishna perralla i lexon tej ne fund edhe ne fund keni me pa se send nuk ka ndryshue qka osht ma e keqja hala ma shume kane me ju zhginjye e me te ja shajten me nane e me babe qatina qe e ka shkrue e masnej edhe qetina qe e ka perkthye, amo moni per riza te Zoti mosni qisajna loveljes qe e ka prue qitu, se qikjo nuk ka faje.

Lovelje a din qysh osht qikjo puna e qetina menimit pozitiv sikur qajo kajka e Kejsit Carry Me In Your Dreams, amo qysh me bajten mara te Dreamsat.

pe nxajna Spong ni studente, duhet me pas vullnet me msu, e vulneti vjen prej mendimit pozitiv, nese mendon; valla sot nuk po m msohet diqka, edhe nuk ka me iu msu!! Kerkush nuk po thote se mendimi pozitiv ti kryn punt pa e livrit b****n, po ai t ndihmon, per me mesu e me dhane provimin! Ai t ndihmon per me pas deshire, vullnet per me punu n drejtim t arritjes!

shembull konkret; Nese ti ia nis mendon se ka me t marr dikush :biggrin: beso nuk kan me shku dy vjet edhe ka me dal dikush me t marr :biggrin:

me shajten nuk kena nevoje se ai qe shan e shan vehten!!!

lovely
17-05-09, 21:50
...Llovice, hallall te qofte, e paske rreh kete teme me rrenje!

_po oj qike edhe na jemi qe dijme per boten tone shpirterore,per fuqine mbinatyrore te shpirtit, po te mos kishim secili nga neve asi forca e mendime pozitive do te silleshim si gjoja e gjalle,po dikush i flet hapatas e dikush i mban pervete, dikush eshte me impulsiv dhe negativ, e dikush me i dashur apo me i ndishem,sikur te ishim gjithe njerzit e njejte nuk do te ishte me interesant jeta apo?!

ps:keto fillozofi te zotit Demaku i kame dite qysh moti,po mundohem te zberthej diqka me te persosur nese e pranon truri e shpirti:tongue:

te done;hallushja

Diqka me te persosur , hala nuk kam lexu Halle, nashta une e re e ma bjen ymri n kofshum shnosh e rahat :P:D

edhe Halle, , ka njerz qe nuk kan kontakt apsolut me anen pozitive shpirterore, fatkeqesisht! Njerz qe lypin lypin, e nuk dijn me shiju ate qe e kan!!

te don; mbesa :)

lovely
17-05-09, 21:54
Lovely , adoptohem plotėsisht me temėn e bukur dhe tė shumė domethėnėse.
Kam lexuar shumė pėr profecinė e mendjes njerėzore, pėr aftėsinė e mendimit pėr tė na udhėhequr Ne atje ku dhe nė ē'ka kemi menduar..
Graviteti i mėndjes ėshtė po aq i fuqishėm sa dhe graviteti i tokės..
Mendja jonė ėshtė ajo qė krijon tė gjitha fragmentet jetėsore qė jetojmė.
Nuk di nėse keni lexuar njė libėr tė fundit qė ka dalė pėr aftėsinė e mendjes dhe mendimit pozitiv. 'THE SECRET' ėshtė titulli, meriton t'a lexoni.

Fuqishem besoj ne kete qe nenvizova!

"the secret" kush e ka shkru? :)

lovely
17-05-09, 21:55
Budallaqeve nuk ju nevoitet reklama.:biggrin:

kam menu se ti nuk shkrun ne temat qe i hap une :rolleyes:

lovely
17-05-09, 21:56
Eu more me kete Sabah q*u gjeta te kjo Teme.
Me ju than drejten e kam pa dje, po nuk i dhash shumė ransi (si shum tjer qe pash kėtu) por e vėrteta qenka krejt tjeter, Lovely paska bėrė namin kėtu (s'ėshtė edhe aq me ransi kush i ka ndihmuar).

Unė po e lidh me njė "mesele" pėr vehten.

Nji shokė i imi kėtu nė gjermani kur erdhėm (ka mbi dhjet vite a) gjithmonė mė thoshte, valla bre ty spo ta nien hiq.
Qysh bre spo ma nien i thosha une, u dėrmova tu punue, ti thue spo ta nien palla.
Po burrė vazhdonte ai, ti sapo ti bėsh lekėt pėr bilet kthyese, veq ja shkel pėr vendlindje, dhe kur ti kesh n'gjep 500 ERA e ndien vehten aq tė sigurt (matrialisht) sa qė ata qė stė njohin do tė kujtonin ēfar milioneri je.
Kurr si'a harroj kėto fjalė.

Optimizėm, apo axhamillek/naivitet hesapi ?!

aha :biggrin: edhe pak i dashnum n veten :P:P

Makresh
17-05-09, 22:00
po, po qishtu edhe qita wahabt jane tu pa ondrra qe kane me shkue ne xhehnet jo ne midis te xhehnemit a sha zoten nuk jane tu e dijten qe si ti mlojne me qasishne kacija kane me i hangerr bubrrecat e bubazhelat me tana qato tjerat qe jan tu priten.

Un jam i sigurt qe nuk e din se c'ka perkuptim wehab ?
Un jam i sigurt qe nuk e din as se si fitohet xhenneti ?
Un jam i sigurt qe ti flet me thashethemet e gazetareve te tjer ?

Gabohem ?

lovely
17-05-09, 22:02
ni felemnderim per kit tem,gjithkun e gjithmon ti kujtojm kto thanje me vlere .
Kur tė ndeshen mendimet e dy njerėzve tė menēur – lind bukuria, sepse: ndeshja e dy ngjyrave tė bukura – prodhon ngjyra tė reja.
*-kito e veqova


"Merre kėtė tufė mendimesh pozitive, por mos e mbaj vetėm pėr vete.
Unė kam marrė diku dhe t’i kam dhuruar Ty.
Ti merre prej kėtu dhe dhuroja dikujt tjetėr. "

eshte knaqesi! :smile:

>>{SpOnGeBoB}<<
17-05-09, 22:11
pe nxajna Spong ni studente, duhet me pas vullnet me msu, e vulneti vjen prej mendimit pozitiv, nese mendon; valla sot nuk po m msohet diqka, edhe nuk ka me iu msu!! Kerkush nuk po thote se mendimi pozitiv ti kryn punt pa e livrit b****n, po ai t ndihmon, per me mesu e me dhane provimin! Ai t ndihmon per me pas deshire, vullnet per me punu n drejtim t arritjes!

shembull konkret; Nese ti ia nis mendon se ka me t marr dikush :biggrin: beso nuk kan me shku dy vjet edhe ka me dal dikush me t marr :biggrin:

me shajten nuk kena nevoje se ai qe shan e shan vehten!!!

A qitash je ki qillue perzete mori ti lovelje si me gisht :tongue:

Lexo mire ti lovelje se sha zoten be po te baj mi lane sa per qate menimin pozitiv qe duhet me ba najsen jo 80 po 98 % qisajde ishum zhallaviten farrumit ka 24 sahat ne ditje onllajne. Pse pernime po kujton qe kane menim pozitiv qe duhet me punue, o sha zoten duhet a pu kupton ti qitash e qajo duhet te shtine me u que ne 5 a 6 a 7 a sa te mjesit qohen qita njerzia me punue se per menim pozitiv leje ti hallen e madhe se sha zoten ajo nuk ish que para sahatit 10 me prishen gjumin edhe me shkue tu puna vetum qe e ka menimin pozitiv per jete te jetes. :biggrin:

Jo sha zoten qajo studentja a studenti a qka ke ne daq te menoj pozitivqe e ne daq te mendojn negativqe se qajo a qaj e din qe pa msue nuk osht qare mara se ndryshe nuk mund e jep provimin. A qikjo puna e vullnetit osht diqka tjeter a po kupton diqyshna si motivacion ne vend mi gra me shpejtsine e 3 e qete ne 5 edhe ja shkel permi 140 ne sahat.

une sha zoten nuk menoj qishtu menen per hava e per toke mi gra, po rrafsh edhe tu e maten qitu e qishtu jo qysh po del fundi. Le be qfare gravatacjoni mendjes se ne prikulice te traktorit kem na tu u zhaviten bam e bum.

Edhe qishtu heren tjeter mos gabo me shajten qishtu :tongue:

turisti
17-05-09, 22:31
kam menu se ti nuk shkrun ne temat qe i hap une :rolleyes:

Keq ke mendue - 100%,sepse ti je jashtezakonisht inteligjente dhe temat e tua nuk i komentoj menjihere sepse dua ne menyren e ngadalshme te knaqem gajte......:smile:

p.s.

seriozisht shkruaj vetem pas 630 faqeve...........,hahahahahahahahahahahahahahahaha .

turisti
17-05-09, 22:35
a qeky turisti me ba mos me menue pozitivqe ky ish vdekun moti vakt sahi.

Problemet jetesore i trajtoje ne menyren me demokratike ,per t'i perballuar me lehte dhe per ta gjejte qetesine shpirterore .......:biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha:

http://www.clipartguide.com/_named_clipart_images/0060-0807-1502-5142_Cartoon_of_a_Crazy_Guitarist_Smashing_His_Gui tar_clipart_image.jpg

Shqiptare_ne_Turqi
18-05-09, 00:19
edhe une t kom loqke

more le qe nuk kallxojn sen po edhe po thojne s ka rendesi kush m ka nimu me e bo namin n kete teme :biggrin:

tybe une s muj me i kerku kurgjo kerkujt, kta krejt t rritun jon, bile me vjet po :biggrin: une e hapa temen per me diskutu, ata krejt mu mu paskan drejtu, thu ti qe une po du me i shti me zor me menu pozitivisht:biggrin:

ps; une po t kallxoj veq ty pak per pozitivitetin tim; ;)

une besoj ne Zot
gjithe para se me i kerku Zotit diqka( cdo here qe bi me flejt), i falenderohna per gjithcka (tona t mirat) qe m`i ka dhane/fale, e edhe per diten e sotme! Tani i lutna per shendet t familjes e te gjithe t dashurive t mi! per me na ru ,e edhe do deshira sekrete :biggrin:

nihere po e lo me kaq e nashta vazhdojm ;)


Jo uné kurr té zgjohem né méngjes i baj keto pune :biggrin: falenderohem qé,u zgjova shéndosh,falenderohem qé shiqoj,falenderohem qé dégjoj,falenderohem qé muj té eci,dhe falenderohem qé e ngas bicikleten :biggrin: hahahahahahahaha ( Urataaaaaa )

pastaj filloj e i lypi qato deshira gati si tuat ,e edhe déshirat sekrete kam dhe uné,..nuk té tregoj,deri na i tregojsh ti :biggrin: hahhahahahahaa


Edhe Spongebobit nja dy-tri fjale n'qit harq :biggrin:
Tybe Spongebob,uné i besoj fuqis sé mendjes pozitive,edhe pse,kerkoj qe shum vite e me ter fuqin té mé del llotaria mu,e akoma s'me ka dal,por , hec e mendo tash tutje negativ e mos me pas shpresa kurr qé mé del, hhahahahhahaha, jaaaaa ncukk ...:biggrin: z'guxoj, prap se prap ..

positive human ...:smile:

Falenderohem qé mundem té mendoj pozitiv,nder té gjitha véshtérsirat ....

Ju pérshéndes, nga zemra ...

natyra
18-05-09, 02:20
Pershendetje per temen autores...tem e celluar,une mendoj se menyra e te menduarit pozitive,do jet atehere kur gjerat jen pozitive!!!

gjithe te mirat
Natyra

Ignis
18-05-09, 08:10
Libri 'the secret' ėshtė shkruar nga Byrne Rhonda, madje ka qarkulluar dhe film nė dvd, vėrtetė meriton tė meditohet, Ne njerėzit kemi fuqi tė jashtzakonshme magnetike , andaj ndėr shekuj disa mundohen tė na mbajnė nė errėsirė.

Ligji i tėrheqjes na thotė se gjithēka ē’ka ne mendojmė dhe besojmė, e tėrheqim dhe ajo krijohet nė realitetin tonė. Ky ligj ėshtė i njėjtė pėr tė gjithė dhe nuk bėnė asnjė dallim. Nė njė pikėpamje mė tė thellė mund ta paramendojmė njeriun si njė nga magnetet mė tė mėdhenj nė natyrė. Dhe ju e dini se magnetet mund tė tėrheqin gjėrat. Kėshtu ndodhė edhe me ne. Ajo ēka ne e besojmė dhe e themi me mendjen e me fjalėt tona, po atė edhe do ta tėrheqim e do ta pėrjetojmė nė realitetin tonė. Shikojmė diēka, ndjejmė, ndjenjat japin sinjal nė tru dhe truri krijon mendime tė cilat me anė tė valėve dėrgohen si sinjal nė univers , nėse mendimi znė ėshtė pozitiv atėherė edhe rezultatet do tė jenė positive nė tė kundėrt, nėse mendimi znė ėshtė negative pa kundėrshtim qė rezultatet do tė jenė negative.

A ju ka ndodhur ndonjėherė qė ju keni menduar pėr njė person dhe pas pak ky person ju ka telefonuar apo jeni takuar krejt rastėsisht disa dit mė vonė me tė? Sigurisht se po. A mendoni se kjo ka ndodhur pa asnjė arsye?

Ajo ēfarė ju sot besoni e mendoni ėshtė ajo ēfarė ju do tė jeni nesėr. Ata qė jeni JU sot, ėshtė rezultat i asaj se ēfarė keni menduar e besuar JU dje. Pėrpiquni tė ktheheni pak mbrapa nė kohė dhe mundohuni ta gjeni se ēfarė mendime keni pasur para disa muajve. Cilat ishin dėshirat e juaja nė ato momente? Ēfarė besonit ju? Nėse do tė jeni tė sinqertė me veten, atėherė me siguri se gjendja juaja e tanishme do tė ndėrlidhet ngushtė me atė ēfarė ju keni menduar ca kohė mė parė. E gjithė kjo ka ndodhur si rezultat i mendimeve tuaja, sepse universi vepron nė bazė tė asaj ēfarė ju tani po mendoni........

Besoj se tė gjithė gati ne na ka ndodhur mbas njė tė keqe tė na vijnė tė gjitha mbrapsht. Pėrse?! Sepse na ka kapluar njė ndjenjė pesimiste e cila dėrgon mesazhe nė mėndje negative dhe mendimet qė transmetohen nė univers janė gjithashtu negative, si pasojė dhe ajo ē'farė do tė kemi mė vonė do tė jetė negative.
Ose, ne nuk jemi qė themi: 'Mos ndjell keq', dmth ne jemi ata qė ndjellim, qė tėrheqim, tė mirėn apo tė keqen.
Tė gjithė e dimė qė ekziston njė force jashtzakonisht e madhe dhe ajo quhet inteligjenca universale.

Inteligjenca universale ėshtė gjithnjė nėn shėrbimin tonė dhe vepron nė pėrputhshmėri me atė se ēfarė ne besojmė. Besimi ėshtė forca qė e vė nė lėvizje gjithė universin. Kjo forcė na dėrgon gjithnjė sinjale se cilėn rrugė duhet ta ndjekim nė mėnyrė qė ne tė arrijmė mė lehtė tek qėllimi ynė. Megjithatė, ne nuk i pėrfillim kėtyre sinjaleve dhe madje shpesh i pėrshkruajmė edhe si rastėsi. Nė univers nuk ndodh asgjė rastėsisht. Gjithēka ėshtė e lidhur ndėrmjet vetes dhe e sinkronizuar shumė mirė nga inteligjenca universale.

Mos u lodhni tė mendoni pozitivisht!!!

Nėse doni mund t'ju sjell disa fragmente nga libri pa dashur vėrtetė tė lodh askėnd...

Dani11
18-05-09, 08:37
Shume e vertet njeriu gjdo gja qe e deshiron ia arrine, pa mare parasyshe qe sa e veshtir per tu arritur te duket ne fillim.Zoti thote ti mundou pak une te ndihmoi shume.Nuk ka lidhje kjo me magneta e me universa absulutikishte, deshirat dhe mundin ta shperblen krijuesi i qdo gjeje.Prandaj me e pakta qka na mbetet neve eshte mendimi pozitiv dhe mundi, ndersa per realizim kujdeset tjeter kush.
Pozitiviteti eshte besimi ne Zote dhe ne vetevete, ndersa negativiteti eshte mosbesimi ne zote dhe ne vetevete.

Dani11
18-05-09, 08:52
Nje shembull shume i thjeshte qe e dime te gjithe, paramendone ku ishte Kosova para vitit 1990, ne qfare gjendje ne qfare veshtiresishe dhe shikone ku eshte sot.A thu magnetat e universat e bene kete? Jo jo vete Allahu ka dashte e na ka ndihmu, ajo formula : Ti mundou pak une te ndihmoi shume.

lovely
18-05-09, 09:05
Keq ke mendue - 100%,sepse ti je jashtezakonisht inteligjente dhe temat e tua nuk i komentoj menjihere sepse dua ne menyren e ngadalshme te knaqem gajte......:smile:

p.s.

seriozisht shkruaj vetem pas 630 faqeve...........,hahahahahahahahahahahahahahahaha .

akej :biggrin:

lovely
18-05-09, 09:07
Jo uné kurr té zgjohem né méngjes i baj keto pune :biggrin: falenderohem qé,u zgjova shéndosh,falenderohem qé shiqoj,falenderohem qé dégjoj,falenderohem qé muj té eci,dhe falenderohem qé e ngas bicikleten :biggrin: hahahahahahahaha ( Urataaaaaa )

pastaj filloj e i lypi qato deshira gati si tuat ,e edhe déshirat sekrete kam dhe uné,..nuk té tregoj,deri na i tregojsh ti :biggrin: hahhahahahahaa


Edhe Spongebobit nja dy-tri fjale n'qit harq :biggrin:
Tybe Spongebob,uné i besoj fuqis sé mendjes pozitive,edhe pse,kerkoj qe shum vite e me ter fuqin té mé del llotaria mu,e akoma s'me ka dal,por , hec e mendo tash tutje negativ e mos me pas shpresa kurr qé mé del, hhahahahhahaha, jaaaaa ncukk ...:biggrin: z'guxoj, prap se prap ..

positive human ...:smile:

Falenderohem qé mundem té mendoj pozitiv,nder té gjitha véshtérsirat ....

Ju pérshéndes, nga zemra ...

une nuk e kreva moj :biggrin: veq ia nisa ;);) deshirat e mia sekrete i di veq une edhe Zoti, po edhe juve n forum muj me iu kallxu, s ka problem hahahahahahahahahahahaa :wink:

lovely
18-05-09, 09:09
Libri 'the secret' ėshtė shkruar nga Byrne Rhonda, madje ka qarkulluar dhe film nė dvd, vėrtetė meriton tė meditohet, Ne njerėzit kemi fuqi tė jashtzakonshme magnetike , andaj ndėr shekuj disa mundohen tė na mbajnė nė errėsirė.

Ligji i tėrheqjes na thotė se gjithēka ē’ka ne mendojmė dhe besojmė, e tėrheqim dhe ajo krijohet nė realitetin tonė. Ky ligj ėshtė i njėjtė pėr tė gjithė dhe nuk bėnė asnjė dallim. Nė njė pikėpamje mė tė thellė mund ta paramendojmė njeriun si njė nga magnetet mė tė mėdhenj nė natyrė. Dhe ju e dini se magnetet mund tė tėrheqin gjėrat. Kėshtu ndodhė edhe me ne. Ajo ēka ne e besojmė dhe e themi me mendjen e me fjalėt tona, po atė edhe do ta tėrheqim e do ta pėrjetojmė nė realitetin tonė. Shikojmė diēka, ndjejmė, ndjenjat japin sinjal nė tru dhe truri krijon mendime tė cilat me anė tė valėve dėrgohen si sinjal nė univers , nėse mendimi znė ėshtė pozitiv atėherė edhe rezultatet do tė jenė positive nė tė kundėrt, nėse mendimi znė ėshtė negative pa kundėrshtim qė rezultatet do tė jenė negative.

A ju ka ndodhur ndonjėherė qė ju keni menduar pėr njė person dhe pas pak ky person ju ka telefonuar apo jeni takuar krejt rastėsisht disa dit mė vonė me tė? Sigurisht se po. A mendoni se kjo ka ndodhur pa asnjė arsye?

Ajo ēfarė ju sot besoni e mendoni ėshtė ajo ēfarė ju do tė jeni nesėr. Ata qė jeni JU sot, ėshtė rezultat i asaj se ēfarė keni menduar e besuar JU dje. Pėrpiquni tė ktheheni pak mbrapa nė kohė dhe mundohuni ta gjeni se ēfarė mendime keni pasur para disa muajve. Cilat ishin dėshirat e juaja nė ato momente? Ēfarė besonit ju? Nėse do tė jeni tė sinqertė me veten, atėherė me siguri se gjendja juaja e tanishme do tė ndėrlidhet ngushtė me atė ēfarė ju keni menduar ca kohė mė parė. E gjithė kjo ka ndodhur si rezultat i mendimeve tuaja, sepse universi vepron nė bazė tė asaj ēfarė ju tani po mendoni........

Besoj se tė gjithė gati ne na ka ndodhur mbas njė tė keqe tė na vijnė tė gjitha mbrapsht. Pėrse?! Sepse na ka kapluar njė ndjenjė pesimiste e cila dėrgon mesazhe nė mėndje negative dhe mendimet qė transmetohen nė univers janė gjithashtu negative, si pasojė dhe ajo ē'farė do tė kemi mė vonė do tė jetė negative.
Ose, ne nuk jemi qė themi: 'Mos ndjell keq', dmth ne jemi ata qė ndjellim, qė tėrheqim, tė mirėn apo tė keqen.
Tė gjithė e dimė qė ekziston njė force jashtzakonisht e madhe dhe ajo quhet inteligjenca universale.

Inteligjenca universale ėshtė gjithnjė nėn shėrbimin tonė dhe vepron nė pėrputhshmėri me atė se ēfarė ne besojmė. Besimi ėshtė forca qė e vė nė lėvizje gjithė universin. Kjo forcė na dėrgon gjithnjė sinjale se cilėn rrugė duhet ta ndjekim nė mėnyrė qė ne tė arrijmė mė lehtė tek qėllimi ynė. Megjithatė, ne nuk i pėrfillim kėtyre sinjaleve dhe madje shpesh i pėrshkruajmė edhe si rastėsi. Nė univers nuk ndodh asgjė rastėsisht. Gjithēka ėshtė e lidhur ndėrmjet vetes dhe e sinkronizuar shumė mirė nga inteligjenca universale.

Mos u lodhni tė mendoni pozitivisht!!!

Nėse doni mund t'ju sjell disa fragmente nga libri pa dashur vėrtetė tė lodh askėnd...
u knaqa tu lexu e me gjithe qef i kisha lexu fragmentet nese mund te i sjellesh :)

shume e vertete qe thojne; mos ndjell keq, edhe kam ni tu thane; qka t`i lypsh Zotit t`qon!

ps; pajtohem, pajtohem, pajtohem me ate qe nenvizova!

turisti
18-05-09, 09:09
akej :biggrin:

Deri ateherit te gjithat jane :keh - keh - keh - keh.............sepse ashtu e kerkone Fuqia e te menduarit pozitiv,qysh po e akceptoj une....:biggrin:

lovely
18-05-09, 09:11
Problemet jetesore i trajtoje ne menyren me demokratike ,per t'i perballuar me lehte dhe per ta gjejte qetesine shpirterore .......:biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha:

http://www.clipartguide.com/_named_clipart_images/0060-0807-1502-5142_Cartoon_of_a_Crazy_Guitarist_Smashing_His_Gui tar_clipart_image.jpg

qe menimi pozitiv hahahahahahahahahahahahaa

lovely
18-05-09, 09:13
Deri ateherit te gjithat jane :keh - keh - keh - keh.............sepse ashtu e kerkone Fuqia e te menduarit pozitiv,qysh po e akceptoj une....:biggrin:

akej :biggrin: keh keh keh :biggrin:

lovely
18-05-09, 09:18
Nje shembull shume i thjeshte qe e dime te gjithe, paramendone ku ishte Kosova para vitit 1990, ne qfare gjendje ne qfare veshtiresishe dhe shikone ku eshte sot.A thu magnetat e universat e bene kete? Jo jo vete Allahu ka dashte e na ka ndihmu, ajo formula : Ti mundou pak une te ndihmoi shume.

Ibrahim Rugova e beri kete! (rahmet shpirti i paste) Deshmoret e lirise! Deshira mijevjeqare e popullit! Me ndihmen e Zotit edhe t Amerikes!

Baze kryesore, pika e pare e nisjes, ka qene mendimi pozitiv i te gjitheve!

Dani11
18-05-09, 09:23
Ibrahim Rugova e beri kete! (rahmet shpirti i paste) Deshmoret e lirise! Deshira mijevjeqare e popullit! Me ndihmen e Zotit edhe t Amerikes!

Baze kryesore, pika e pare e nisjes, ka qene mendimi pozitiv i te gjitheve!

Shume e vertet mundin e bene: Ibrahim Rugova,Deshmoret e Lirise,Amerika dhe Zoti e permbushi dhe e realizoi kete mendim pozitiv.Zgjati pak, pat mund dhe sakrifica por u realizua edhe pse ne fillim dukej gje e pa mundur.

lovely
18-05-09, 09:26
Shume e vertet mundin e bene: Ibrahim Rugova,Deshmoret e Lirise,Amerika dhe Zoti e permbushi dhe e realizoi.

cake njo :biggrin:

Dani11
18-05-09, 09:29
cake njo :biggrin:

jo nje po te dyjat po ti caku sis, po keshi...

KLM

ALlma
18-05-09, 13:31
tem e qellume et menduarit pozitv eshte balzam per shpirtin, kjo eshte pasuri shum e dobishme per te kultivuar nje jete te hareshme si ndaj vetevetes poashtu edhe rrethit te gjere. Natyrisht qe qdo here kjo veti nuk mund te jete prezente ndaj fortunave qe ne na vershojne ne jete. Njeriu qe mendon pozitiv ka jete te gjate dhe sinqeritet te plot por jo naiv dhe eshte rezistent ndaj shume semundjeve...

Arkza
18-05-09, 13:31
Mendoj se tek ne shqiptaret, nenvleresohet shume fuqia e te menduarit pozitiv!

pata qef me jau kallxu ni ngjarje t vertete!


shefica jem, para 12 vjete e ka marr porosine prej mjekve, se i ka edhe 6 jave jete, ka kancer! ka hy n operacion, ne operacion kan hy edhe 4 persona tjere. ata t 4 kan vdek, kjo ka jetu. ka jetu dy muj n spital, ka jetu 2 vjet n shpi ne shtrat, 2 muj ne kolice, edhe o qu n kam t veta. tash ka firmen e vet. hala e ka kancerin, me ilaqe rrin, nonstop. me ni tu fol, plane per 20 vjetet e ardhshme, i ka 70 vjet! me ka impresionu! me ka habit menyra e saj, deshira, besimi dhe bindja per Jete! edhe ia ka arrit! qfare force!!

a dini te na mjeku osht Zot, kur t thote mjeku ke me dek, hala pa dek, desim psiqikisht!

thojne; Nese vertete don diqka, ke me e arrit! amo duhet me dashte me shpirt! kur ta dush me shpirt, edhe beson. nese beson shpirtnisht, e jo siperfaqesisht, ke me e arrit!

Te dashtun forumista, mu dokt shume e arsyshme nje teme e tille.

Nuk ka njeri pa telashe, dikush ma t mdha e dikush ma t vogla! Une besoj se, gjithcka nis ne psiqiken e njeriut! pikerisht ne mendime!
prandaj,
mendoni pozitivisht, se s ka qare pa u bo mire! :)

muhabet t kanshem :)

ps; mu per kete arsye, iu ftoj te merrni pjese ne budallaqet tona te dashura hahahahahahahaLovushke Te Pershendes per teme dhe me pelqen shuem shume kjo Temes s'di se qysh me ta pershkru !!
Keto qe i ke shkru ti qdo fjale per fjale eshte shume e vertet dhe shume e sakt !
Kete Sheficen tane ma Kujtove Nanen time e cila eshte bo Operim nga Zemra qe ka qen shume rrezik Operimi i saj ka mujt te ket sukses vetum 5% !!! ndresa jo Sukses ka qen 95 % !!!! , kan qen Tri Femrat nga Kosova Nana ime nje nga Pr dhe nga Vushtrria e cilat ato te dyjat as qe kan guxuar tet nen shkrkrujn per Oprimim ndresa Nana ime e ka pranuar keshtu pa kurrfare Problemi bile jan befasu edhe mejket te beegradit ( kjo ka qen para lufte) se qfare giximi kishte Nana ime gjithe thoshte se vewq Ai Zoti mund me bo diqka per mu ja me Ndihmon ja me merre e mjek s'kan sen se qka me bojn !
Dhe ne fund e operuan dhe pati shume sukses e cila u zgjat operimi 4 ore dhe Zemra e Nanes time ka qen e jekur nga vendi ndresa jo ka jetu me nje pateri 4 ore !!!
Ne fund e kan Pyte mjeket se qfare bon keshtu ti qe ki shume vullnet , shpres e guxim qe te ndihmojm edhe Pacienat te tjtrat sepse shume kush po i ikun Operimit po e rrezikojn jeten e tyreve veq me keq !
Nana ime ka than une veq i mshtetem tek Zoti dhe s'kam kohe te mendoj per gjerat te kota apo per gjerat e merzishme , i kam 5 femij kam plane shume qe doti Martojn te gjithe Femijet emij e doti pres Nipat Mbesat , Dote punoj aq sa kam mundesi qe te ken mbesat Nipat te gjitha ne Oborrin tim !
Per nime e till eshte mbill shume qka Lajthia , pem te ndryshme i thom oj nana qka je tu bo pash Zotin po kush i shkun kur te vjen Vejshta !? Thot pune madhe mos mujsha une i hajn bile Mbesat, Nipat te mijt !!!
Edhe Sot punon kurr pa nal dhe Bahqen vet e man kurr nuk nalet dhe kurr nuk rrin ajo e nervozuar apo e hidhruar veq kesh fol knaqet me qdo gje ne jeten e saj !!

Urata
18-05-09, 15:40
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
nje-dy afishime ne faqet e meparme m'shtyu te qeshem...!


Perfshirjen ne 'muhabet' nuk e kam te veshtire...!
Te gjithe jemi te "denuar" nga pikenisjet tona...!


Dani11 dhe lovely, jane ofruar ne konkretizem te temes...!


lovely e dashur, m'bej hallall per veprimin tim(moskontributin n'teme) ...!
t'premtoj, se do t'hedh ca shkronja (mendim) t'miat n'lidhje me temen...!


ps: njime, ku qendron qellimi i qellimit te temes...? une pashe/kuptova disa kapituj qellimi...!
lovely, m'trego ti cka po don t'degjosh nga una!

Urata
18-05-09, 15:59
tem e qellume et menduarit pozitv eshte balzam per shpirtin, kjo eshte pasuri shum e dobishme per te kultivuar nje jete te hareshme si ndaj vetevetes poashtu edhe rrethit te gjere. Natyrisht qe qdo here kjo veti nuk mund te jete prezente ndaj fortunave qe ne na vershojne ne jete. Njeriu qe mendon pozitiv ka jete te gjate dhe sinqeritet te plot por jo naiv dhe eshte rezistent ndaj shume semundjeve...

ALlma, m'pelqeu ky mendim yti...

>>{SpOnGeBoB}<<
18-05-09, 16:09
po de qajo fuqia e te mendumit positiv shoq t`ja kish que mendjen ne gravatacjon qatina specit me dalen me top 20-she qatje poshte ne forum.

E qka shkruva mara une dje qisajde, a qita jo ka thane Sigmund Frojda jo qaj tjetri qishtu.

turisti
18-05-09, 23:02
po de qajo fuqia e te mendumit positiv shoq t`ja kish que mendjen ne gravatacjon qatina specit me dalen me top 20-she qatje poshte ne forum.

E qka shkruva mara une dje qisajde, a qita jo ka thane Sigmund Frojda jo qaj tjetri qishtu.


B€QARU§ VERY POW€RU§ !!!!

Ēka te nevoiten keto fjalet kur nuk je ne :biggrin: liste atje poshte :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahahahahah.

>>{SpOnGeBoB}<<
18-05-09, 23:11
B€QARU§ VERY POW€RU§ !!!!

Ēka te nevoiten keto fjalet kur nuk je ne :biggrin: liste atje poshte :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah ahahahahahahahahahah.

Amo ehehehehe a e din ti qe une nuk e perkrahi qat teorijen e qatyne qe menojne pozitivqe ne plus une vetum ne minus e kqyri edhe tane zi, zi e me bo me mu doken tane qata qe ishi ne liste sikur qysh ja kishit vnu titullin temes, o sha zoten keni me pasen te lidhne me zhavoja te amballantes kur te ja japen pokalin e top 10 qajo lovelja qe keni me fitue. :tongue:

turisti
18-05-09, 23:23
Amo ehehehehe a e din ti qe une nuk e perkrahi qat teorijen e qatyne qe menojne pozitivqe ne plus une vetum ne minus e kqyri edhe tane zi, zi e me bo me mu doken tane qata qe ishi ne liste sikur qysh ja kishit vnu titullin temes, o sha zoten keni me pasen te lidhne me zhavoja te amballantes kur te ja japen pokalin e top 10 qajo lovelja qe keni me fitue. :tongue:

Ani ej,edhe nese i mbyllin te gjithat,une do te jes duke menduar pozitivqe :biggrin: .

Shqiptare_ne_Turqi
18-05-09, 23:39
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
nje-dy afishime ne faqet e meparme m'shtyu te qeshem...!


Perfshirjen ne 'muhabet' nuk e kam te veshtire...!
Te gjithe jemi te "denuar" nga pikenisjet tona...!


Dani11 dhe lovely, jane ofruar ne konkretizem te temes...!


lovely e dashur, m'bej hallall per veprimin tim(moskontributin n'teme) ...!
t'premtoj, se do t'hedh ca shkronja (mendim) t'miat n'lidhje me temen...!


ps: njime, ku qendron qellimi i qellimit te temes...? une pashe/kuptova disa kapituj qellimi...!
lovely, m'trego ti cka po don t'degjosh nga una!

Edi per qa ke qesh :biggrin:

ps.tash gjeta pak kohé té kyqem disa min. dhe ne Dardania :biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
18-05-09, 23:44
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ALlma
tem e qellume et menduarit pozitv eshte balzam per shpirtin, kjo eshte pasuri shum e dobishme per te kultivuar nje jete te hareshme si ndaj vetevetes poashtu edhe rrethit te gjere. Natyrisht qe qdo here kjo veti nuk mund te jete prezente ndaj fortunave qe ne na vershojne ne jete. Njeriu qe mendon pozitiv ka jete te gjate dhe sinqeritet te plot por jo naiv dhe eshte rezistent ndaj shume semundjeve...
quote=Urata]ALlma, m'pelqeu ky mendim yti...[/quote]


Urata dhe mua mé pélqeu mendimi i Almes ...Dhe uné mendoj si Alma ...

lovely
19-05-09, 00:29
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
nje-dy afishime ne faqet e meparme m'shtyu te qeshem...!


Perfshirjen ne 'muhabet' nuk e kam te veshtire...!
Te gjithe jemi te "denuar" nga pikenisjet tona...!


Dani11 dhe lovely, jane ofruar ne konkretizem te temes...!


lovely e dashur, m'bej hallall per veprimin tim(moskontributin n'teme) ...!
t'premtoj, se do t'hedh ca shkronja (mendim) t'miat n'lidhje me temen...!


ps: njime, ku qendron qellimi i qellimit te temes...? une pashe/kuptova disa kapituj qellimi...!
lovely, m'trego ti cka po don t'degjosh nga una!

Urate, une e hapa temen me qellim qe t diskutojme rreth mendimeve tona pozitive, sa jem n gjendje me mendu pozitivisht etj.. gjithcka n lidhje me kete force per ndryshim t gjithcka-fit , qe na e ka fal Zoti! :)

Ignis
19-05-09, 06:40
Nė rradhė tė parė desha t’ju them qė inteligjencėn universale gjithsecili mund t’a quaj ashtu siē beson ai, andaj nuk kam asnjė kundėrshtim kėtė inteligjencė universale ta quajmė Zot.

Ka shumė thėnie tė ndryshme mbi jetėn dhe realitetin duke u nisur nga shkrimet e vjetra religjioze e deri tek argumentet e reja shkencore. Thuhet se ne jemi krijesa hyjnore, ne jemi shėmbėlltyra e krijuesit, ne jemi fusha energjike qė veprojnė nė njė fushė mė tė madhe energjike, ne jemi grimca, ne jemi valė, ne jemi, ne jemi, ne jemi....... E cila nga kėto pohime mund tė jetė mė afėr realitetit?

Ne tė gjithė kemi mėsuar nė orėt e fizikės se universi pėrbėhet nga grimcat dhe valėt. Ne kemi mėsuar po ashtu se nė universin tonė veprojnė ligjet fizike si: ligji i Njutonit, ligji i gravitetit, ligjet elektromagnetike dhe qė kėto ligje janė tė pathyeshme. Ato veprojnė pėr tė gjithė njėsoj. Por ēka nėse nė fakt vėrtetohet e kundėrta, ēka nėse ekziston diēka qė i tejkalon ligjet fizike?

Nė njėqind vitet e fundit zbuluan fizikanėt qė pjesėt pėrbėrėse prej tė cilave pėrbėhet trupi ynė dhe i gjithė universi nuk iu pėrmbahen gjithmonė ligjeve fizike tė cilat pėr ne pėr 300 vite rresht vlenin si tė shenjta. Nė fushėn ndėrbėrthamore tė ekzistencės duket tė jetė gjithēka e lidhur nė mes veti dhe kjo na bėnė tė dimė se ekziston diēka qė nuk ėshtė e kufizuar nga ligjet fizike, diēka pėr tė cilėn koha dhe hapėsira nuk kanė vlefshmėri.

Atomet janė pjesa mė e vogėl prej tė cilave pėrbėhet materia. Atomet pėrbėhen nga protonet dhe neutronet tė cilat gjenden nė bėrthamėn atomike, si dhe nga elektronet tė cilat gjenden nė mbėshtjellėsin atomik. Elektronet mund ta ndryshojnė gjendjen e tyre energjike dhe tė kalojnė nga njė shtresė nė shtresėn tjetėr, d.m.th nga njė nivel mė i ulėt energjik nė njė mė tė lartė dhe anasjelltas. E ēuditshme ėshtė se kur njė elektron e ndėrron gjendjen e vetė energjike, d.m.th kur ai kalon nga njė shtresė nė shtresėn tjetėr, ai kalon pa e tejkaluar hapėsirėn nė mes. E si ėshtė e mundur kjo qė njė elektron nga njė shtresė tjetėr tė ndodhet menjėherė nė tjetrėn shtresė pa e kaluar hapėsirėn nė mes? Ne i kemi pėrkufizuar elektronet si grimca materiale e si mundet materia tė bėjė njė kėrcim tė tillė? Kjo dukuri njihet nė gjuhėn e fizikes kuantike si kėrcim kuantik. A mundet qė njė elektron tė jetė pėrnjėherė edhe grimcė edhe valė? E nėse vihet nė pėrfundim qė njė elektron mund tė jetė edhe grimcė edhe valė atėherė ēfarė domethėnie do tė ketė kjo pėr jetėn tonė? Menjėherė do tė lind pyetja se a jemi edhe ne grimca dhe valė? A ėshtė i gjithė universi pėrnjėherė edhe grimcė edhe valė? E ēuditshme apo jo?
Pėr tė vėrtetuar kėtė dukuri tė elektroneve shkencėtarėt bėnė shumė eksperimente. Njė nga eksperimentet mė tė njohura ėshtė ky qė shihni tani mė sipėr. Nga njė burim drite u hodhėn fotonet (fotonet janė pjesė pėrbėrėse tė dritės) nė drejtim tė njė tabele para se cilės ndodhej njė pengės e cila kishte njė vrimė tė vogėl. Valėt e dritės kaluan pėrmes kėsaj vrime dhe u paraqiten nė tabelė prapė nė mėnyrė valore. E njėjta gjė u provua me njė pengesė e cila kishte dy vrima tė vogla. Valėt e dritės u ndanė nė afėrsi tė kėtyre dy vrimave, kaluan pengesėn dhe u bashkuan pėrsėri, dhe arritėn cakun prapė nė mėnyrė valore ku nė tabelė shihej njė mostėr interference.

I njėjti eksperiment u provua me elektronet. Elektronet d.m.th janė grimca. Kur u hodhėn elektronet pėrgjatė pengesės me njė vrimė, ato filluan rrugėn si grimca dhe pėrfunduan nė cak si grimca. Por krejtėsisht e kundėrta ndodhi kur ato u hodhėn pėrmes pengesės qė kishte dy vrima. Elektronet filluan rrugėn si grimca, gjatė rrugės sė tyre morėn gjendje valore, u ndanė para pengesės, kaluan pėrmes tė dy vrimave dhe u bashkuan si valė e pėrfunduan nė cak si valė, ku dhe dhanė tė njėjtėn mostėr interference sikurse edhe valėt e dritės. E si ėshtė e mundur pra qė njė elektron tė jetė i vetėdijshėm se janė dy vrima apo vetėm njė? A ėshtė e mundur qė vet fakti qė shkencėtarėt e dinin se janė dy vrima e ka bėrė elektronin tė niset si grimcė e tė pėrfundojė si valė? Nėse ėshtė kjo pėrgjigja, atėherė si mund ta dinte elektroni se ēka mendonin shkencėtarėt? Apo ndoshta ekziston njė fushė energjike qė lidhė gjithēka mes veti dhe kjo fushė ia mundėsoi elektronit ta dinte se sa vrima ndodhen?

Max Planck qė njihet si babai i fizikes kuantike e formuloi kėtė mė sė miri: “E gjithė materia ėshtė krijuar dhe pėrbėhet nga njė forcė inteligjente nga e cila ėshtė pikėnisja e gjithė kėsaj ekzistence”

Kjo forcė ėshtė shumė reale. Kjo ėshtė prezentė dhe lidhė gjithēka nė mes veti. Kjo nuk ėshtė e ndarė prej nesh, por ekziston nė ne dhe pėrreth nesh.

Dikur supozohej se pjesa mė e madhe e universit ėshtė e zbrazėt, por tani nė kohėt e fundit shkencėtarėt kanė vėrtetuar se kjo zbrazėti ėshtė e mbushur nga njė fushė energjike e cila ėshtė prezentė ēdo kund. Kjo fushė gjendet nė tė gjithė universin, nė planetin tonė, nė trupin tonė. Kjo fushė ėshtė ura qė e lidhė botėn e jashtme me botėn e brendshme. Kjo ėshtė pasqyra qė i reflekton mendimet, besimin dhe bindjet tona.

Ēka ėshtė mė e rėndėsishme pėr jetėn tonė ėshtė se kjo fushė ėshtė inteligjente dhe reagon sipas ndjenjave tona. Ndjenjat, lutjet dhe bindjet tona janė gjuha tė cilėn e kupton kjo fushė. Nė kėtė fushė ekzistojnė mundėsi tė pakufizuara dhe varet nga vet ne se cilėn ne e zgjedhim, e zgjedhja jonė bėhet realiteti jonė.

Ju me siguri se keni vėshtruar ndonjėherė njė fėmijė kur luan nė kompjuter. Ai sa herė qė luan zgjedh rrugė tė ndryshme nė lojė dhe arrin rezultate tė ndryshme. E tėra varet se ēka ai zgjedh pėr momentin. Tė gjitha rrugėt janė tė mundshme dhe tė gjitha mundėsit janė tė ruajtura nė kode tė ndryshme programuese ne CD. Nėse pastaj ne dėshirojmė ta luajmė njė lojė atėherė ne zgjedhim rrugė tjera dhe arrijmė rezultate tjera, e nė fund tė lojės kompjuteri na pyet se a dėshirojmė tė luajmė prapė apo jo? Pėr kompjuterin nuk ka rėndėsi se cilin rezultat ne e arrijmė, tė gjitha rezultatet janė nė CD, pėr tė nuk ka rėndėsi se nėse ne dėshirojmė tė luajmė edhe njė lojė apo jo. Tė gjitha kėto mundėsi janė tė ruajtura nė vetėm njė CD qė ka njė kapacitet vetėm prej 700 MB. Por ndaluni e mendoni se ēfarė kapaciteti ka i gjithė universi? Sa mundėsi mund tė ekzistojnė nė univers?

Nė univers ekziston tanimė mundėsia qė ti tė jesh milionerė, nė univers ekzistojnė mundėsia qė ti tė kesh njė jetė tė lumtur bashkėshortore, tė kesh shėndet dhe qetėsi shpirtėrore e njė jetė tė gjatė. Tė gjitha kėto janė tė ruajtura nė univers pėr ty dhe varet vetėm nga ti se pėr cilėn nga kėto mundėsi pėrqendrohesh. Se a do tė zgjedhėsh humbjen apo fitoren, se a do tė zgjedhėsh sėmundjen apo shėndetin, pėr universin nuk ka rėndėsi. Nė kompjuter bėjmė zgjedhjen pėrmes tastaturės dhe mjeteve tjera pėrkatėse, ndėrsa nė univers bėjmė zgjedhjen pėrmes ndjenjave, besimit dhe bindjeve tona. Ndjenjat tona janė kodet programuese qė i njeh universi ynė. Ato janė shifrat qė e programojnė jetėn tonė, ndėrsa realiteti jonė ėshtė pamja qė ne shohim nė ekran pasi kemi bėrė zgjedhjen e duhur. Universin mund ta paramendojmė si njė kompjuter tė madh, procesori i tė cilit ka njė shpejtėsi tė pakufishme. Ndjenjat tona janė kodet programuese qė njeh ky kompjuter, ndėrsa mendimet tona janė programet tė cilat na ndihmojnė t’i zgjedhim kodet pėr programim.

Ignis
19-05-09, 06:41
Ne jemi pjesė e pandashme e universit. Ne jemi pjesėmarrės nė kėtė lojė tė madhe qė ne e quajmė jetė. Ne jemi ata qė luajmė, dhe vetė loja, ne jemi rezultati i lojės dhe shikuesit. Ne jemi tė lidhur me gjithēka qė ekziston dhe jemi nė komunikim tė vazhdueshėm me tė gjitha pjesėt tjera. Nėse ne e shikojmė natyrėn atėherė ne e shikojmė njė pasqyrim tė vetės sonė. Ēdo marrėdhėnie, ēdo ndodhi, ēdo arritje nė jetėn tonė ėshtė pasqyrim i asaj se ēfarė ne mendojmė dhe besojmė. Sikur qė pasqyra i pasqyron objektet qė ndodhen para saj, kėshtu ėshtė edhe kjo qė shohim ne njė pasqyrim i asaj qė ne kemi nė brendi. E ne shohim vetėm figurėn nė pasqyrė, por atė qė ėshtė para pasqyrės nuk e shohim. Ajo para pasqyrės ėshtė brendia jonė, janė mendimet dhe ndjenjat tona.


Pasqyra asnjėherė nuk na gėnjen. Ajo ēdoherė na pasqyron ashtu si jemi. Nėse kemi flokėt e krehura dhe tė rregulluara mirė, nėse jemi nė disponim tė mire dhe buzėqeshemi, atėherė pasqyra padyshim se do tė pasqyrojė njė fytyrė tė qeshur e tė hareshme. Por nėse ne ndihemi keq, jemi tė zbehur, kemi urrejtje ndaj dikujt, pasqyra padyshim se do tė pasqyrojė njė fytyrė tė zbehur e tė vrazhdė. Kėshtu ėshtė edhe me jetėn tonė. Atė ēfarė ne e ndiejmė brenda nesh, ajo pasqyrohet nė jetėn tonė. Nėse ndjehemi mirė, nėse ndiejmė dashuri e respekt pėr tė tjerėt, nėse jemi tė mėshirshėm dhe falėnderues, atėherė padyshim se pasqyra universale do tė pasqyrojė nė jetėn tonė ēaste dashurie, gėzimi e hareje. Nė jetėn tonė do tė pasqyrohet respekti e mėshira dhe falėnderimi.


Atėherė nėse nė jetėn tėnde ke vėshtirėsi apo nėse ke probleme shėndetėsore kujtoje se kėto janė pasqyrim i brendisė sate. Asnjeri nuk ėshtė shkaktar i asaj se ēfarė ti pėrjeton. Ēdo marrėdhėnie me tė tjerėt, qoftė me prindėrit, me kolegėt e punės apo me partnerin tėnd, janė pasqyrim i asaj se ēka ti mendon pėr kėta njerėz dhe mendimet e tua reflektohen nė realitetin tėnd. Po deshe tė ndryshosh diēka, mos kėrko zgjidhje nga jashtė, mos kėrko tė ndryshosh tė tjerėt, por mundohu ta ndryshosh mendimin tėnd qė ke pėr tė tjerėt, mundohu ta ndryshosh atė se ēfarė pasqyrohet nė pasqyrėn tėnde. Nėse unė shikohem nė mėngjes ne pasqyrė dhe dukem i zbehur, unė nuk kam nevojė tė mundohem ta ndryshojė dikė tjetėr pėr tu dukur unė mė mirė, por duhet tė ndryshojė ndjenjat e mia, t’i buzėqeshėm jetės dhe pėrjetimeve qė i kam krijuar vet me dorėn time atėherė edhe pasqyra do t’i reflektojė menjėherė ndjenjat dhe mendimet e mia.


Ulu e shikoj rrethanat nė jetėn tėnde. Ato tė tregojnė shumė mirė se ēka ti ndien, ēka mendon dhe ēka beson. Ato ta tregojnė brendinė tėnde e cila pasqyrohet nė realitetin tėnd.

Ne jemi pjesė e pandashme e universit. Ne jemi pjesėmarrės nė kėtė lojė tė madhe qė ne e quajmė jetė. Ne jemi ata qė luajmė, dhe vetė loja, ne jemi rezultati i lojės dhe shikuesit. Ne jemi tė lidhur me gjithēka qė ekziston dhe jemi nė komunikim tė vazhdueshėm me tė gjitha pjesėt tjera. Nėse ne e shikojmė natyrėn atėherė ne e shikojmė njė pasqyrim tė vetės sonė. Ēdo marrėdhėnie, ēdo ndodhi, ēdo arritje nė jetėn tonė ėshtė pasqyrim i asaj se ēfarė ne mendojmė dhe besojmė.

Ignis
19-05-09, 06:45
Duke besuar se mendimet qė sjell kėtu nuk cėnojnė besimin e askujt ju uroj tė mendoni vetėm mirė pėr veten dhe pėr tė gjithė ata qė ju rrethojnė.
Si thotė populli: 'Ē'farė mendon pėr shokė tė bjen nė kokė'
Ditė tė mirė!!!:wink: :smile:

ps. mendimet janė tė njė studenti tė elektronikės nė universitetin teknik tė Vjenės.

lovely
19-05-09, 09:32
Duke besuar se mendimet qė sjell kėtu nuk cėnojnė besimin e askujt ju uroj tė mendoni vetėm mirė pėr veten dhe pėr tė gjithė ata qė ju rrethojnė.
Si thotė populli: 'Ē'farė mendon pėr shokė tė bjen nė kokė'
Ditė tė mirė!!!:wink: :smile:

ps. mendimet janė tė njė studenti tė elektronikės nė universitetin teknik tė Vjenės.

Faleminderit studentit :biggrin: , Faleminderit Ty! :smile:

Urata
19-05-09, 23:26
lovely, s'paske hedh pozitivitet n'dardani sot...!


o ska faj speci qe double simpatin ndaj teje ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaa.....

love,
dada

lirik
20-05-09, 00:14
Fiset E Prekazit Obrisė Mikushnices Galices Lushtes Jan Fise Vllezer


Prej Nji Trungu Prej Vllezerve Te Nji Babe E Nji Nane

Qe Pati Shum Djem

Dhe Jan Shpernda Neper Kto Katunde


Qe Jan Pran Njeri Tjetrit

Prej Te Cilit Rrjedhė E Njejta Vllazri


Jan Keto Fise Shqiptare Te Kuqit Te Drenices


Neper Shekuj


Palcė Burrnije E Fisnikrije E Trimnije Te Drenices Trime

Te Paepures Bajrak I Patriotizmit Shqiptarė -

Fiset E Kuqit Ne Drenicė Jan Palcė E Fortė Shqiptarizmi

Nga Keto Fise Lindi I Famshmi Gjemajl Obria Nga Obria E Denices

Ndersa Nga Mikushnica Mulla Rrusta Prej Mikushnice ' Xhaxhai


I Autorit Te Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizit


Mulla Rrusta Nga Mikushnica Drenica E Kuqe Njihej Fenomen Per

Intelegjencen Dhe Patriotizmin Per Kohen E TiNga Prekazi Ahmet Delia I Kuqit E Jasharajt E Prekazit Ademi E Hamza E Tahir Meha Te Kuqit -

Ndersa Prej Galice Azemi I Kuqit Prej Galice Pra Azem Galica
Kuqi -

E Shum E Shum Tjerė Burra E Gra Te Shquara Qe Dha Ky Fis Kuq

Buurra E Gra Te Kti Fisi Qe Ku Do Neper Shekuj Dhan Kontribut Per Atdhe E Shqipni Per Nderė Arsim E Vlera

Nga Obria E Kuqit Te Drenicasve E Ksaj Vllazrie Shqiptare Esht Edhe Daut Demaku Qe Ka Shkruar Librin E Mrekulueshem Per Mendimin Pozitiv

Nder Ta Nga Fisi I Kuqit Nga Keto Fshatra Te Drenices-

Nga Lagja Ferizi Nga Mikushnica


Esht Edhe Babai I Autorit Te Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizi


Babai I Xhelal Ferizit Esht Adem Ferizi Kuqi

Poashtu Pjesmarrs Neper Lufta Dhe Kontribues I Madh Per Atdhe

Ishte Adem Kuqi Ferizi Qe Ishte Organizatori I Grevave Ne Trepqe Ne Vitet 1927 1936 1939 Revolucionarė I Pa Ndalur


Te Kater Bijt E Adem Ferizit Ishin Ne Burgje Politike

Ndersa Xhelal Ferizi Ishte Ne Aktivitete Politike Qe Nga Rinija Dhe I Burgosur Politik Organizator I Demostratave Te Mitrovoces
Dhe Rrethines Dhe Se Bashku Me Arsimtarin Selman Ferizin Kuqin Djalin E Agjes Dhe Bali Dervishit Ku Selmani E Baliu Njihehsin Organizojn Dhe Ndikojn Edhe Ne Demostratat E Vuqiternit
Ndersa Xhelal Ferizi Nepermes Te Mikut Te Tij Idriz Dibranit
Ndikon Edhe Ne Demostratat E Gllogofcit Te Drenices
Idriz Dibrani Nga Katundi Gradicė Qe Ma Vonė Vritet Nga Dora E Nxitur
E Serbisė
Idriz Dibrani Trim I Rrallė Motren E Idriz Dibranit E Ka Pas Per Grua Vllau I Poetit Xhelal Ferizi Feriz Ferizi Kuqi I Cili Helmohet Ne Spital Te Mitrovices Ne Vitin 1986 Nga Dora E Udb S Jugosllave Me Urdher Te Beogradit
Per Shkak Se Ferizi Ferizi Mbi Njizet Vjet Rrahu Dhe Ndoqi Serb Qetnik Prej Kosove Disa Her U BurgosTe Gjith Vllezrit E Adem Ferizit Ishin Ne Anen E Shaban Polluzhes

Dhe Ne Burgje Politike Nderssa Gjyshi I Autorit Selman Ferizi Kuqi


Ishte Pjesmarrs Me Shum Djem Te Kuqit Te Drenices Ne Betejen E Kaqanikut

Kunder Turqve Me 1910 Ku Ishte Edhe Vet Azem Galica I Kuqit E Ahmet Delija I

Prekazit E Feriz Mikushnica Kuqi Stergjyshi I Autorit Me Gjith Te Bijt E Vet

Selmanin Hysenin Osmanin Regjen Si Dhe Me Kusherijt Nga Prekazi E Galica

Te Te Njejtit Fis E Gjak

Ndersa Nga Obria E Fisit Kuq Esht Daut Demaku Nga Obria

Pra Te Gjitha Keto Fshatra Jan Formuar Nga Shtat Vllezrit E Kuqit

Qe Jan Fshatra Q Enuk Jan Martuar Kurr Neper Shekuj Dhe Jan Te Nje Gjaku


Te Nji Rrėnje Neper Shekuj Te Bijt E Kuqit Kusherij Qe Edhe Sot Nuk Martohen

Dhe E Thrrasin Njeri Tjetrin Kusho Se Jan Te Nji Fisi Vllezer Me Gjak


E Me Qeliza


Te Gjitha Keto Fshatra Neper Shekuj Kan Kontribuar Per Te Miren E Kosoves
Dhe Kan Nji Bukuri Te Veqant
Jam Krenarė Qe Daut Demaku Esht I Fisit Tim
Prej Kuqit Te Vllazrisė Tonė Qe Ka Shkruar Ket Liber Te Mrekullueushem
Ky Petrit I Gjakut Tonė Te Vllazrisė Tonė Ne Nukjemi Martuar Ne Mes Vete Per Shkak Te Lidhjeve Te Gjakut
Dhe Nuk Do Te Martohemi Neper Shekuj Se Jemi Nji Rrenje
Kusherij Te Gjakut

lirik
20-05-09, 00:15
Ja Dhash Lexuesit Nji Pasqyrė Se Kush Esh E Nga Rrejdh Daut Demaku
Dhe Autori I Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizi
Pra Fshatin Fisin Prejardhjen Zanafillen

GURI SYLAJ
20-05-09, 08:54
Duke besuar se mendimet qė sjell kėtu nuk cėnojnė besimin e askujt ju uroj tė mendoni vetėm mirė pėr veten dhe pėr tė gjithė ata qė ju rrethojnė.
Si thotė populli: 'Ē'farė mendon pėr shokė tė bjen nė kokė'
Ditė tė mirė!!!:wink: :smile:

ps. mendimet janė tė njė studenti tė elektronikės nė universitetin teknik tė Vjenės.

Edhe une ,sikur Loveli ,po ju falenderoj edhe Juve e edhe studentin per nje shkrim te mrekullueshem!!

Ignis
20-05-09, 10:22
Guri dhe Lovely, nuk do tė shkruaja as edhe njė fjalė nėse vėrtetė nuk do t'a kisha medituar mirė nė rradhė tė parė dhe nėse nuk do t'a besoja.
Pa dashur tė them shumė pėrsa mė pėrket mua dhe jetės sime ju them se vėrtetė kam arritur shumė dhe pėr kėtė mė ka ndihmuar kjo e vėrtetė kaq e thjeshtė por fatkeqėsisht e pakapshme nga pėrqindja mė e madhe e njerėzve.

Doja tė sillja kėtu akoma dy gjėra nga i madhi Albert Einstein. Ai tha : - Pyetja mė e rėdėsishme qė njė qėnie njerėzore duhet t'i drejtoj vetvetes ėshtė: '' Ėshtė miqėsor universi? ''.
Pėr dikė qė njeh dhe beson ligjin e tėrheqjes e vetmja pėrgjigje do tė ishte: ''Po , universi ėshtė miqėsor''. Kur pėrgjigjemi nė kėtė mėnyrė , nė bazė tė ligjit tė tėrheqjes do pėrjetojmė patjetėr miqėsinė e tij. Einstein e shtroj kėtė pyetje themeltare pikėrisht sepse njihte Sekretin ( dmth qė ne jemi ata qė krijojmė jetėn tonė) . Njihte gjithashtu se duke shtruar kėtė pyetje do tė na detyronte tė mendohemi dhe tė bėjmė njė zgjedhje.


Duke qėnė njohės i kėtij Sekreti Eistein gjithashtu tha:- Fantazia ėshtė gjithēka. Ėshtė shfaqja e parė e veprės kinematokrafike tė jetės.''

Nejse shumė nė shkencė jam ngatėruar dhe jo tjetėr por kush duron Spongin (shaka).
Rėndėsi ka ajo qė tha Lovely nė fillim:- tė mendojmė vetėm pozitiv, pėr ne dhe pėr tė gjithė ata qė na rrethojnė
''Mbjell sot tė korrėsh mot ''

>>{SpOnGeBoB}<<
23-05-09, 17:47
Ev shoq shife mara ti Lirik, qita kamos mara te paskan shkue qita Drenica. Hajde be masi jena qitu edhe me mendu pozitivqe tana hej msit mara te kamo pa kqyre mara ti lirik tek e fundit dalum edhe natane ures mitrovices me lypen robe o s`ka gejle vetum le te jene mara shqiptar.

Edhe sha zotin kur tum pysin i kahi be je mo kurr nuk i tham pej Rahavecit, po nihere ja baj sikur qata te Malisheves nihere pej Drenices e tana ka fundi i tham pej Rahavecit edhe sha zotin qaty mara ngat i bjen Rahaveci me Drenice edhe ni are qatje me speca qe kom te mbjellne hamene ne Skenderaj osht :tongue: Edhe po menoj pozitivisht qe kur te shkoj veres qatje sha zoten zatetmi me do qisajde ne pazar dikund.

Hej ku ju shkun mara juve tjerve qata mendimat pozitiva, ani shihe qete Ignisen qka te paska shkrujten per anjshtatjnin, po qfare paqesor mara universi e kallen e marun zharave qka jan tu i ba te shkretit per dite e per dite.

Po qaj mara anshtjani mos me pas punue qishtu edhe me qiten gjuhen perjashta prej gazepit kur nuk e kish dijten e kahit osht qajo teoria e relativitetit.

Qe me fantazia edhe mendima pozitiva sha zotin na edhe galalsijat i mbrrijna amo nihere per nihere qishtu vetum mujna mi kqyren ne hava ne kupe te haves qatje nelte edhe me fantazue qysh jane.

lovely
18-07-09, 18:26
Me zgjedhjen e qėndrimit tė drejtė, qė do tė thotė mėnyrės pozitive tė tė menduarit, gjejmė rrugė pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve. Perandori dhe filozofi romak Aureli kėtė urtėsi e pėrmblodhi nė vetėm nėntė fjalė: "JETA E NJERIUT ĖSHTĖ E TILLĖ ASHTU SIĒ E FORMĖSOJNĖ MENDIMET E TIJA."
Nė njė takim rreth kėsaj teme, nė ditė njė mik mė pyeti: "Cili ėshtė mėsimi mė i ēmueshėm tė cilėn e keni mėsuar nė jetė?" E kisha vėshtirė tė pėrgjigjem nė kėtė pyetje. Mėsim mė se i ēmueshėm qė e mėsova nė jetė ishte se; e rėndėsishme ėshtė se si njeriu mendon dhe vendoset ndaj botės. Sikur ta dija se ēka mendoni, do tė dija se kush jeni. Mendimi na bėn tė tillė, ēfarė jemi. Mėnyra se si vendosemi ndaj botės ėshtė shkaktar vendimtar nė zhvillimin e fatit tonė. Poeti amerikan Emerson njė herė pat thėnė:" Njeriu ėshtė pėrmbledhja e asaj ēka mendon ēdo ditė..." Vėrtet, si do tė mund tė ishte diēka tjetėr? Plotėsisht jam i bindur se zgjedhja e mendimeve tė vėrteta ėshtė problem mė i madh, do tė thoja dhe i vetmi me tė cilin ballafaqohemi nė jetė. Me zgjedhjen e qėndrimit tė drejtė, qė do tė thotė mėnyrės pozitive tė tė menduarit, gjejmė rrugė pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve.
Perandori dhe filozofi romak Aureli kėtė urtėsi e pėrmblodhi nė vetėm nėntė fjalė: "JETA E NJERIUT ĖSHTĖ E TILLĖ ASHTU SIĒ E FORMĖSOJNĖ MENDIMET E TIJA."
Ē'do tė thotė? Nėse i lėshohemi mendimeve tė gėzuara, edhe jetėn do ta kemi tė gėzuar. Nėse i dorėzohemi mendimeve shpresėhumbura, do tė jemi shpresėhumbur. Mendimet e sėmura padyshim sjellin gjendje tė sėmurė tė shpirtit. Nėse jetėn tonė e konsiderojmė shmangie, sigurisht qė ajo do tė jetė e shmangur. Nėse vajtojmė, duke u ankuar nė vete, njerėzit do tė fillojnė tė largohen nga ne."
Nuk je ai qė mendon se je", tha Norman Pil, "por je ai ēka nga t'i ka krijuar mendimi yt." A do tė thotė kjo se predikojė optimizėm tė verbuar nė raport me problemet jetėsore? Jo, ngase jeta, pėr fat tė keq, nuk ėshtė aq e thjeshtė. Pėrkujdesem pėr marrjen e qėndrimit pozitiv ndaj jetės. Me fjalė tė tjera, konsideroj se problemet duhet tė na preokupojnė, por jo edhe tė na brengosin. Por cili ėshtė dallimi mes preokupimit dhe brengosjes me ndonjė problem? Do tė pėrpiqem qė kėtė t'ua paraqes nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė... Kur kaloj nėpėr ndonjė rrugė tė frekuentuar, i preokupuar jam, por jo dhe i brengosur me atė qė bėjė. Preokupim do tė thotė kuptimi i problemit dhe marrja e masave pėr zgjidhjen e tyre. Brengosja ėshtė, ndėrkaq, ēmendja e vet-vetes, dhe rrotullimi i kot nė rreth. Ėshtė e mundshme qė njeriu tė preokupohet me probleme serioze, dhe megjithėkėtė, ai tė eci me kokėn lartė, me buzėqeshje nė fytyrė.
Regjisori i filmit Louel Tomas, autor i filmave mbi aventurat e Alenbit nė Palestinė dhe Lorensit nė Arabi, shijoi nė jetė, edhe famėn edhe pasurinė, por edhe dėshtimin. Me njė rast kur mbeti pa punė dhe pa para, trimėrisht dhe me kthjelltėsi e pėrballte varfėrinė e detyrueshme. Ushqehej nė restorante mė tė lira dhe huazonte para, por, ēdo mėngjes blinte karajfile, e vendoste nė vrimėn nė jakė, dhe i kthjellėt e i buzėqeshur shkonte tė kėrkoj punė. E dinte qė nuk guxonte tė lėshohej nė dėshpėrim, ngase nė atė rast tė gjithė do ta braktisnin, duke kyēur kėtu edhe miqtė nga tė cilėt i merrte hua paratė. Konsideronte se dėshtimi ėshtė pjesė e lojės jetėsore, ushtrim i dobishėm tė cilin njeriu duhet ta pranojė nėse dėshiron tė ngritėt mbi mesataren.

Qėndrimi i njeriut ndaj jetės, pakontestueshėm, ndikon nė aftėsitė e tija fizike. Nė librin e tij Psikologjia e fuqisė, psikiatri i njohur britanik, Dr. Hedfild pėr mrekulli e ilustron kėtė fakt "I luta tre individė", shkruan Hedfild, "qė t'i nėnshtrohen testit pėr hulumtimin e ndikimit, qė ka disponimi shpirtėror nė forcėn trupore. Pėr kėtė mė shėrbeu dinamometri. Kandidatėt kanė shtypur butonin e dinamometrit nė kushte tė llojllojshme, qė do tė thotė, nė gjendje tė zgjuar apo nėn ndikimin e hipnozės. Shtypja nė dinamometėr nė kushte tė gjendjes sė zgjuar ishte mesatarisht dyzetė kp.
Ndėrkaq, kur kandidatėve nėn ndikimin e hipnozės u sugjerohej se janė fizikisht tepėr tė dobėt, presioni mezi arrinte dymbėdhjetė kp; mė pak se njė e treta nėn normale. (Vlen tė theksohet se njė nga kandidatėt ishte bokser, dhe se nėn ndikimin e hipnozės, kur iu sugjerua se s'ka forcė, deklaroi "se dorėn e kishte tė imtė, sa tė njė foshnje."Me rastin e hulumtimit tė tretė nėn ndikimin e hipnozės, kandidatėve iu sugjerua se janė jashtėzakonisht tė fortė, dhe se mund tė arrijnė presionin mbi pesėdhjetė e gjashtė k p. Rrjedha ishte vėrtet e mrekullueshme: kandidatėt i tejkaluan mundėsitė e tyre pėr gati pesėdhjetė pėr qind!
Ja pra, i tillė ėshtė, fuqia e qėndrimit njerėzor ndaj cilit do qoftė problem.
Ekzistojnė njė sėrė shembuj "tė ēuditshme" tė mjekimit tė pacientėve nga sėmundjet e ndryshme,mjekime gjer te tė cilat ka ardhur pas vendimit tė pacientit qė tė mos i lėshohet sėmundjes dhe vdekjes.
Mendoni dhe silluni tė kthjellėt, dhe tė kthjellėt do tė jeni.
Ja njė recetė e mirė nė dhjetė pika tė cilėn mjafton tė lexoni ēdo ditė nga njėherė si autosugjestion. Ēdo ditė i thoni vetes: "Vetėm sot do t'i pėrmbahem kėtyre rregullave". Pra, VETĖM SOT.
1. Vetėm sot do tė pėrpiqem tė bėhem i gėzuar dhe me disponim tė mirė. Do t'i kem nė mendje fjalėt "shumica e njerėzve ėshtė fatlumė nė atė masė, aq sa vendos tė jetė fatlum." Gjithnjė do tė pėrkujtoj se fati ndodhet brenda njeriut, dhe jo jashtė saj.
2. Vetėm sot do t'i pėrshtatem rrethanave, nė vend se tė pėrpiqem qė rrethanat t'ia pėrshtat dėshirave tė mia.
3. Vetėm sot do tė brengosem pėr trupin tim. Do tė bėjė gjimnastikė, do tė pėrkujdesem dhe do ta ushqej. Nuk do ta lė anash dhe nuk do ta keqpėrdorė, ngase dėshiroj qė gjatė dhe mirė tė mė shėrbejė.
4. Vetėm sot do t'i kushtojė pak kohė ushtrimeve tė mendjes. Do tė mėsojė diēka tė dobishme. Do tė lexojė diēka qė largon mundin, mendimin dhe koncentrimin.
5. Vetėm sot do tė bėjė diēka pėr shpirtin. Do ta bėjė qoftė edhe njė vepėr tė mirė, duke mos pritur asnjė shpėrblim dhe as fitore. Do t'i bėjė dy gjėra tė cilat zakonisht vėshtirė e kam t'i bėjė, nė mėnyrė qė ta ushtroj edhe shpirtin edhe vullnetin.
6. Vetėm sot do tė jem i kėndshėm ndaj rrethit tim. Do tė pėrpiqem tė veproj sa mė mirė qė mundem, do tė jem i kujdesshėm dhe i kėndshėm, pėr secilin do tė pėrpiqem qė tė gjej ndonjė fjalė tė bukur. Asgjė dhe askėnd nuk do ta kritikojė. Nuk do t'ė pėrpiqem t'i ndryshojė njerėzit.
7. Vetėm sot do tė pėrpiqem tė jetoj vetėm pėr sot. Nuk do t'i zgjedhė me qindra probleme menjėherė, ngase e di se dita zgjat vetėm njėzet e katėr orė.
8. Vetėm sot do t'i pėrmbahem planit paraprakisht tė pėrcaktuar ditor. Do ta radhisė kohėn ashtu qė paraprakisht tė di ē'do tė bėjė nė disa orė tė ardhme. Do t'i shmangem edhe dy mjerimeve tė mėdha: ngutjes dhe pavendosmėrisė.
9. Vetėm sot do tė pėrpiqem tė gjejė gjysmė ore kohė pėr relaksim tė plotė, gjysmė ore kur do tė mund tė jem me vetveten.
10. Vetėm sot do tė lirohem nga druajtjet e mia. Nuk do tė frikohem tė jem i tillė ēfarė jam, tė gėzohem dhe tė kėnaqem me tė bukurėn. Pa frikė do tė dashurojė dhe pa frikė do tė besojė se mė duan ata qė unė i dua.

huazuar

turisti
18-07-09, 18:38
Ja 1 shembull per - Fuqine e te menduarit pozitiv- : :biggrin:Sot, 14:56 #2682 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1709682&postcount=2682) Tomori (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=15785) vbmenu_register("postmenu_1709682", true);

Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 10,959


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: Shkruaj njė fjalė tė urtė
Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh Tomorin, edhe pse nuk ndihesh e dashuruame!"

lovely
18-07-09, 18:52
Ja 1 shembull per - Fuqine e te menduarit pozitiv- : :biggrin:Sot, 14:56 #2682 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1709682&postcount=2682) Tomori (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=15785) vbmenu_register("postmenu_1709682", true);

Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 10,959


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: Shkruaj njė fjalė tė urtė
Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh Tomorin, edhe pse nuk ndihesh e dashuruame!"

hahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahaaaa:big grin:

Idila
25-05-10, 23:34
Jeta ėshtė shpresė qė nuk vdes kurrė. Shpresa ėshtė fuqia e tė menduarit pozitiv. Tė menduarit pozitiv e kanė gjithmonė njė mbėshtjetje. Mbėshtetja nė Zot. Nė jetė s`mund tė gjesh thesar mė tė madh se ky! Na ēliron nga besėtytnitė, nga pėshtjellimi e nga frika e tepruar. Na jep shpresė, qėllim dhe gėzim.

Amina
30-05-10, 00:15
Mendimi pozitiv eshte rezultat se si truri kontrollon trupin dhe mendjen.Ne qofte se presim nje rezultat, me perfundim pozitiv, mundesia eshte shume e madhe edhe te ndodh ashtu. Perderisa dicka qe mendohet te kete nje "perfundim negativ", dikur mund te perfundoj ashtu.

Keshtu qe njerez "Mos njellni zi...":wink:

Skyfter
30-05-10, 09:49
Think pink egal wie stinkt!

emine
02-06-10, 23:28
une valla veq mrapsht menoi ,per me mdal hesapet mire:tongue:

Idila
14-12-12, 10:06
Jeta ėshtė shpresė qė nuk vdes kurrė. Shpresa ėshtė fuqia e tė menduarit pozitiv. Tė menduarit pozitiv e kanė gjithmonė njė mbėshtjetje. Mbėshtetja nė Zot. Nė jetė s`mund tė gjesh thesar mė tė madh se ky! Na ēliron nga besėtytnitė, nga pėshtjellimi e nga frika e tepruar. Na jep shpresė, qėllim dhe gėzim.
Mendo pozitiv.

Domira
14-12-12, 11:04
Jeta ėshtė shpresė qė nuk vdes kurrė. Shpresa ėshtė fuqia e tė menduarit pozitiv. Tė menduarit pozitiv e kanė gjithmonė njė mbėshtjetje. Mbėshtetja nė Zot. Nė jetė s`mund tė gjesh thesar mė tė madh se ky! Na ēliron nga besėtytnitė, nga pėshtjellimi e nga frika e tepruar. Na jep shpresė, qėllim dhe gėzim.

I bukur ky mendim dhe i vėrtetė, Idila.

Sulltan-Alim
20-12-12, 23:50
Allahile kur po jetni pa pare a po mundeni me mendu pozitivisht? Une jo! Me rrejt s`ka!

Alima
21-12-12, 00:16
...

Qe thot Guraleci, sh' Zoten sun t'nimojn paret e dunjas me mendu pozitiv !


.

Domira
21-12-12, 17:18
Sa me te pamvarun qe te jemi, ka gjasa qe te jemi me pozitiv.