PDA

View Full Version : Zgjedhjet lokale nė Kosovė


jonuzi
27-05-09, 22:23
Tani me te gjithe e dijme, zgjedhjet lokale ne Kosove priten te mbahen ne fund te tetorit apo ne fillim te nentorit, e hapi kete teme qe ne anetaret e Dardania.De te diskutojm qete dhe te japim mendimin ton, se kush do te fitoj, te bejme tifozllak per partite qe sipmaptizojme, te japim komente lidhur me aktivitet e partive politike, te shkembejme ide dhe te percjellim qdo aktualitet deri ne zgjedhje.

Ēdo te mire...

Jonuzi

pirro
28-05-09, 14:01
Se di pse dojne me bo shpenzime pa lidhje, kur dihet se PDK-ja i fiton.

jadore
28-05-09, 14:08
ta jap nje prognoze shabllonizuese jonuz.
para se te vinte Pdk- ja ne udheheqesi nje vite te tere trumbetonte e trumbetonte , dikur nuk mu duru pa pyte (sepse sa kish ardhe te jetoj ketu dhe nuk isha ne ngjarje si shkojne gjerat ketej ) , cka bre po zihet ketu , qe me gjithe kete fyt po bertasin per parregullesi , sigurishte burimet se nga frekuentonte atebote kryetari i tyre e tregonte me plot mburrje me thane , te huajte i kane premtuar qe mandatin e ardhshem do te jete ne pushtet dhe intezivishte jane duke e perpunuar te zgjedhurin ne kete drejtim prandaj serbes Ky..
tash vitin paraprak te zgjedhjeve po krekoset si shume AAK-ja , mo thjeshte une po frigohem ta bej edhe nje here kete pytje ,
heren e pare ja qelluan prognozes , ja kam frig pergjigjes se dyte ..!

jadore
28-05-09, 14:11
Se di pse dojne me bo shpenzime pa lidhje, kur dihet se PDK-ja i fiton.
ja vlejne vallahi shpenzimet , krejte nervozen e harron lidhje me parregullsite e komunikacionit vetem duke ju lexu bildbordat e tyre e duke i analizu..

Etnical
28-05-09, 14:14
Un menoj qe edhe nko zgjethje si ne zgjethjet e kalune pjesmarrja e votusve ka me qen minimale,pos edhe ma e vogel.Per tvetmen arsye se populli u lodh prej ktyre njerzve dhe prej rrenave te tyne...

fadil
28-05-09, 19:22
Pershendetje:

Zgjedhjet Lokale ne Kosove do ti fitoj Partia Demokratike e Kosoves, per faktin se kjo eshte Partia me e organizuar dhe me e mir ne kosova pavarsisht se nuk eshte e perkryer, por cila do nga partit tjera eshte me e dobet ne aspektin Politik dhe intelektual dhe gjithashtu edhe moral, prandaj qytetaret e kosoves logjikisht tani per tani nuk kan alternativ tjeter perpos PDK.se, sepse te gjitha partit tjera jane me de dobta dhe me te paorganizuara se PDK,ja. dhe gjithashtu ne te kaluaren kane treguar shum me pak rezultate se qe po tregon sote PDK,ja, kane treguar se jane shum me te korruptuara se PDK,ja, kane treguara se jane shum te paorganizuara ne aspektin e brendshem partiak se PDK,ja dhe jane treguar se retorika e tyre politike eshte boshe dhe pa vizion.

Me E Mir Eshte Gjuha E Memecit, Se Sa Gjuha E Genjeshtarit...

GjIlAnAsI_cSi
28-05-09, 19:34
o fadil . pdk-ja mund te jet e mire me i dal ne prit Rugoves me bomba ..e me gjujt me granata , pdk-ja eshte e mire me dal me ja zan deren Xhemajl mustafes me vra para baneses , pdk-ja eshte e mire me i dal Komandant Drinit ne rrug e me vra , pdk-ja eshte e mire me i dal Sebahates e me vra n'detyr , pdk-ja eshte e mire me dal n'rrug e me vra Ukėn tu festu .. pdk-ja eshte e mire me i dal Bardhyl Ajetit ne Bresalc e vra , pdk-ja eshte e mire me dal me vra Tahir Zemen me gjith t'djal e dhander .. pdk-ja eshte e mire per gjithcka vetem me te vra naten e me te qajt diten! E ka na thojshin .. m.t i biri e m.t tahiri!

kjo eshte e mira ne pdk .. i nderuem fadil , ti je enversit i perbetum , ti je servil i Sollanes , i europes e i gjithckahit , ti kot lodhesh neper forum , bota po ju njeh te gjithve qe nga PPSH jeni shendru disa ne PS e disa ne PDK..

hajt .. se juve ju dha mundesia me fitu ne zgjedhje duke i pranu gjithcka qe ju ofrojn Europ-a ju per me ardh ne pushtet i uleni edhe breket deri ne fund te kamve .. kurse sa per votat e qytetarve e kishi marr nje mut asgje me shum!


Hajt fadil enveristi .. tregona cka t'than te vendi.? Kan e kini njet me vra ne kto zgjedhje? Kush eshte ai fatzi qe ja keni vnu piken e zez?

tregona fadil se ti i din gjitha

Qika^Me^Kule
28-05-09, 21:04
Tani me te gjithe e dijme, zgjedhjet lokale ne Kosove priten te mbahen ne fund te tetorit apo ne fillim te nentorit, e hapi kete teme qe ne anetaret e Dardania.De te diskutojm qete dhe te japim mendimin ton, se kush do te fitoj, te bejme tifozllak per partite qe sipmaptizojme, te japim komente lidhur me aktivitet e partive politike, te shkembejme ide dhe te percjellim qdo aktualitet deri ne zgjedhje.

Ēdo te mire...

Jonuzi

Une po them per veten nuk kisha dhan vot askujt , edhe ske cilit me i dhan vot??? kap njanit e meshoj tjetrit tan bre rrenca,,,, maroj populli i kosoves per gjithcka vun koh te sodit,,,,,,,,,,,,,,,
dhe jam sa e bindur se ne Kosov nje pjes e popullit nuk del hiq votime se jan lodh edhe ata me rrenat e politikanve ton,,,,,,,

Qika^Me^Kule
28-05-09, 21:05
Se di pse dojne me bo shpenzime pa lidhje, kur dihet se PDK-ja i fiton.

Kur bre fitoj PDK-ja aa?? kushoooo..... jem,,,,,, vetem ne vjedhshin votat se zanat me vjedh ja kan boll....

Pupi
28-05-09, 21:32
Une po them per veten nuk kisha dhan vot askujt , edhe ske cilit me i dhan vot??? kap njanit e meshoj tjetrit tan bre rrenca,,,, maroj populli i kosoves per gjithcka vun koh te sodit,,,,,,,,,,,,,,,
dhe jam sa e bindur se ne Kosov nje pjes e popullit nuk del hiq votime se jan lodh edhe ata me rrenat e politikanve ton,,,,,,,

Po bre pe shoh qi maroj krejt populli.
Tybe as Kulet spo u rrin vesh ma, krejt jan hollu deri ne ate mas, sa qe kulet pa ushkur po i bajn.

GjIlAnAsI_cSi
28-05-09, 21:50
Pupi .. ty cfar posti t'ka propozu Hashimi ? Edhe per ty vlen e njejta pyetje .. sikur per Fadilin? Cilin e keni mja hjek flamen :-)


Un mendoj me votu per LDD..

Pupi
28-05-09, 21:56
Pupi .. ty cfar posti t'ka propozu Hashimi ? Edhe per ty vlen e njejta pyetje .. sikur per Fadilin? Cilin e keni mja hjek flamen :-)


Un mendoj me votu per LDD..


Jaaaa une flama nuk hjeki, as nuk jam mjek, e as doc.
Je drejtuar ne adres te gabueshme ti "jaran i pites".

jonuzi
28-05-09, 22:31
Une do te votoj, natyrisht ende nuk jam percaktuar se ciles parti do t'ia jap voten, por per te votuar gjithesesi do te votoj, nuk dua qe ne rastin me te keq vota ime te jete pazar e ndonje partie .. .. .. une do te ftoja te gjithe njerzit qe jetojne brenda dhe jashte Kosoves, te jene percaktuesit se kush do te na drejtoj ne te ardhmen, bojkotimi nuk eshte zgjidhje e mire per te injoruar diqka, vota mund te jete shperblim dhe ndeshkim,,,,,

Dani11
28-05-09, 22:58
Kush nuk e ka iden se ciles parti me ia dhane voten do ti thoja te votoi per partin e Drejtesis, gabimi me i madhe eshte mos me dal ne zgjedheje, sepse me ate rast ai njeri ne fakt voton per ate qe e urren.

legjionari
29-05-09, 05:51
o fadil . pdk-ja mund te jet e mire me i dal ne prit Rugoves me bomba ..e me gjujt me granata , pdk-ja eshte e mire me dal me ja zan deren Xhemajl mustafes me vra para baneses , pdk-ja eshte e mire me i dal Komandant Drinit ne rrug e me vra , pdk-ja eshte e mire me i dal Sebahates e me vra n'detyr , pdk-ja eshte e mire me dal n'rrug e me vra Ukėn tu festu .. pdk-ja eshte e mire me i dal Bardhyl Ajetit ne Bresalc e vra , pdk-ja eshte e mire me dal me vra Tahir Zemen me gjith t'djal e dhander .. pdk-ja eshte e mire per gjithcka vetem me te vra naten e me te qajt diten! E ka na thojshin .. m.t i biri e m.t tahiri!

kjo eshte e mira ne pdk .. i nderuem fadil , ti je enversit i perbetum , ti je servil i Sollanes , i europes e i gjithckahit , ti kot lodhesh neper forum , bota po ju njeh te gjithve qe nga PPSH jeni shendru disa ne PS e disa ne PDK..

hajt .. se juve ju dha mundesia me fitu ne zgjedhje duke i pranu gjithcka qe ju ofrojn Europ-a ju per me ardh ne pushtet i uleni edhe breket deri ne fund te kamve .. kurse sa per votat e qytetarve e kishi marr nje mut asgje me shum!


Hajt fadil enveristi .. tregona cka t'than te vendi.? Kan e kini njet me vra ne kto zgjedhje? Kush eshte ai fatzi qe ja keni vnu piken e zez?

tregona fadil se ti i din gjitha

jo po shifet kush po i dika krejt ...
bash ksaj i thojn me te vra naten e me te kajt diten...
E moj Kosovė po ven i nemt ishe kan,

Dani11
29-05-09, 07:55
E pakan kesh PDK-n,o njerez ju po e harroni nje gja, me hy ne PDK behesh Milioner shusme shpejt,munde te ndodhe mbrenda nates.

remi.bmc
30-05-09, 12:55
Pupi .. ty cfar posti t'ka propozu Hashimi ? Edhe per ty vlen e njejta pyetje .. sikur per Fadilin? Cilin e keni mja hjek flamen :-)


Un mendoj me votu per LDD..

MOS KE FRIGEN QYQAR SE KUSH DO VRITET SMERRET DOT KUSH ME JUVE
AS QE ASHT MARR NDONIHER JENI MUNDU ME TERHJEK VEMENDJEN E POPULLIT ME PUNE TE NDYRA
KAM NDEGJUAR SE SERBET KAN DJEG FEMIUN E TYRE PER TI A LEN FAJIN SHQIPTAREVE
MOS KENI PERDOR EDHE JKU POLITIKEN E TYRE NE LIDHJE ME KETO VRASJE
SKAM DYSHIM ASHTU KENI BER .
SJU SHITEN ME KTO PALLAVRA MOS I MERRNI NE QAF SHOKET TUAJ .

remi.bmc
30-05-09, 12:58
E pakan kesh PDK-n,o njerez ju po e harroni nje gja, me hy ne PDK behesh Milioner shusme shpejt,munde te ndodhe mbrenda nates.
SHPRESOJ TE JET ASHTU SHUMICA E POPULLIT JAN PDK DHE SHPRESOJ TE BEHEN MILIONERA ATEHER KREJT KOSOVA DE TE JEN MILIONERA !!!!!

jonuzi
30-05-09, 13:19
SHPRESOJ TE JET ASHTU SHUMICA E POPULLIT JAN PDK DHE SHPRESOJ TE BEHEN MILIONERA ATEHER KREJT KOSOVA DE TE JEN MILIONERA !!!!!

Do kojshi te mi qe jane me PDK - en, qe 10 vjet fare jane ka dalin..., PDK - ja duhet te ndryshoj, duhet te vihet ne krye te nje politike per ndryshime, duke mos u kthy qdo minut tek e kaluara, nese do qe e sigurt te vazhdoj qeverisjen ..

Dani11
30-05-09, 14:13
SHPRESOJ TE JET ASHTU SHUMICA E POPULLIT JAN PDK DHE SHPRESOJ TE BEHEN MILIONERA ATEHER KREJT KOSOVA DE TE JEN MILIONERA !!!!!

Paj hapi i par eshte me hy ne PDK mandej me mujt me hy ne kryesi qatje, se po e di qe veq antar me kan sen nuk munesh me ba.Kta nalt qe jane as per shoket e luftes nuk kujdesen, as per fmijte jetima te tyre e lere me per tjera.I kan dhane zor po shtyhen mes veti cili po ban miliona ma shum.

shfletuesi_
30-05-09, 16:33
Une si i pavarur qe jam ksaj radhe do i monitoroj Zgjedhjet... :P Tash simbas statistikave qe kemi bere..

PDK..AKR. LDK.AAK.LDD ...
PDK eshte duke u forcuar dhe pse po e shantazhojn shume.
AKR... e ka pasurin dhe pse se ka politiken... Popullata eshte merzitur nga papunesia dhe me shpres qe Bexheti do ju jep pare do fitoj begjeti nje shumice dermuese te votave e se din qytetaret qe ai qe ka shume ai sdin te ngopet :P E bexheti i ka paret per Vete... LDK Cka te themi per te njerezit jan te ftohur deri ne palce u pa ne zgjidhjet e kaluara ishin te zhgenjyer nga partia e tyre, inati si la te dalin ne Votime dhe Fitoj PDK.. AAK... do merr ca vota me Dhune neper rrafsh te dukagjinit.... LDD do marr nje pakice fare te votave nga ata pleqet qe vetem rugoven e kan njohur me emer.. bilem nje axh nje dite ne fshat me tha... a po dini gja kujt ja la Partin Rugova.. sdike i shkreti asgja...

Kshtu qe PDK ka shanca te fitoj nese jo vetem ne kualicion me AKR kuptohet nese e lajn Amerikanet..

Fshatari
30-05-09, 17:01
Tash per tash, vetem dy parti kane nise me na tregue se kane me i humb zgjedhjet e ardhshme: AAK-ja dhe LDD-ja. Ende pa u caktue data e zgjedhjeve, ende pa ia fillue fushates zgjedhore, lederat rrespektiv te ketyne dy partive, Haradinaj dhe Daci, e kane zgjedh si teme kryesore "manipulimin" e zgjedhjeve te ardhshme vendore. Te vetedijshem se do te jene humbes te medhenje ne to, qysh tash ia kane nis me justifikue humbjen e tyne te sigurte.
AAK-se iu ka zbeh shume imazhi me largimin e Ēekut, Kosumit, e disa antarve tjere me peshe ne kete parti.
LDD-ja per shkak te megalomanise se kryetarit te saj qe e konsideron veten te pazevendsueshem perkunder bilancit te tij katastrofik si kryetar i parlamentit te Kosoves.
Pa qene pak alkimist e kameleon politika nuk shkon hiē larg. Daci asht vetem kimist...!

Oqeani
30-05-09, 17:17
Daci asht vetem kimist...!

Po kimist e te tjeret !!! hiper bandita ...

remi.bmc
30-05-09, 18:47
Paj hapi i par eshte me hy ne PDK mandej me mujt me hy ne kryesi qatje, se po e di qe veq antar me kan sen nuk munesh me ba.Kta nalt qe jane as per shoket e luftes nuk kujdesen, as per fmijte jetima te tyre e lere me per tjera.I kan dhane zor po shtyhen mes veti cili po ban miliona ma shum.
EE KTA NALT MOS ISHIN ATA NALT TE LDK, AAK QE ISHIN NE PUSHTET EDHE MBETEN TE VARFER AAAAAAAAAAAAA
SEPSE MENDUAN PER POPULLIN

MOS JA FUTNI KOT QDO GJE SHIHET
TE PAKTEN PDK PO PUNON DIQKA KJO ASHT E QART

panta_rhei
30-05-09, 19:01
Ata qė i ka dashtė populli edhe qė i kanė fitu zgjedhjet, i ka vra PDK-ja edhe drenica... tash zgjedhjet "nė kosovėn e robėruar nga "ēlirimtarėt"" normal qė ka me i fitu pdk-ja dhe drenica... pse, a mos osht dikush tjetėr i gatshėm me u vra a (po mendoj: me i fitu zgjedhjet a)?

:biggrin: me ia vra FC Barcelones: messin, henryn, iniestan, eto'on... lojtarėt kryesorė, me i vdekė trajneri, edhe me ia qitė nė krye nji trajner tradhtar e pis... normal qė ta mujnė kur t dojn edhe kf llapi edhe kf drenica

remi.bmc
31-05-09, 13:46
Ata qė i ka dashtė populli edhe qė i kanė fitu zgjedhjet, i ka vra PDK-ja edhe drenica... tash zgjedhjet "nė kosovėn e robėruar nga "ēlirimtarėt"" normal qė ka me i fitu pdk-ja dhe drenica... pse, a mos osht dikush tjetėr i gatshėm me u vra a (po mendoj: me i fitu zgjedhjet a)?

:biggrin: me ia vra FC Barcelones: messin, henryn, iniestan, eto'on... lojtarėt kryesorė, me i vdekė trajneri, edhe me ia qitė nė krye nji trajner tradhtar e pis... normal qė ta mujnė kur t dojn edhe kf llapi edhe kf drenica
PER KAN E KI FJALEN I KA DASHT POPULLI EDHE I KA VRA DRENICA SHKIJET AAAAA

JO MORE ATA POPULLI SI KA DASH GABIM JE NESE I KE DASHT TI
TI NUK JE POPULLI TI JE VEQ NJE PIK E ZEZ ASGJE ME TEPER
JE NJE PIK E ZEZ E SE KALUARES QE NUK KA NDONI DEM NGA TI SMIRRET DIKUSH ME ATO QE FOL TI

fadil
31-05-09, 17:24
Pershendetje:

Une verej se ketu ne tem ka njerz qe ne munges te fakteve ne gjdo tem qe hapet ketu mundohen te ia humbin kuptimin, dhe keshtu ateher tema ska kuptim te lexohet nga lexuesit e nderuar te temave qe i hapim ne dhe qe shkruajm ne ne to...!

Cili eshte qellimi i ketyre personave.
?????????????????????????????????

Partia Demokratike e Kosoves si asnjera nga partit e deritashme ka treguar se dine ta menagjoj veten, ta reformoj, te sjell kuadra te reja ne ne PDK, ta ruaj funksionalitetin e brendshem, dhe si rezultat i kesaj edhe i ka fituar zgjedhjet e fundit e edhe do ti fitoj edhe keto qe do te mbahen sivjet e gjithashtu edhe ato qe do te mbahen ne vitin 2011...

Partit tjera jane te paorganizuara, AAK.ja eshte nje parti lideriste ne te cilen nuk funksionon demokracia, por funksionon deshira e liderit, mjafton ti shikoni kalimet e disa njerzve ne AAK, dhe ata njerz po sa kalojn ne AAK caktohen ne pozita te rendesishme udheheqese siq jan sekretar partie, sekretar organizativ, caktohen per kryetar komunash, pa kurfar kriteri demokratik, Aleanca per Ardhmerin e Kosoves eshte nje parti piramidale, nje parti qe eshte ne funksion te plote te liderit te saje dhe logjika e menagjimit te AAK.se eshte tersisht komuniste e njejt sikur partit e mosolinin dhe stalinit.

LDK.ja eshte ne kriz te brendshme, sepse eshte duke ber perpjekje te reformohet dhe gjdo her reformat e shpejta ne nje parti siq eshte LDK,ja krijojn probleme dhe natyrisht edhe paknaqesi te disa njerz qe e kan konsideruar si pron te tyre personale dhe tani kur po e verejn se kjo kishte qen nje enderr e parealizuar dhe tani kan filluar ti kerkojn endrrat e tyre ne parti tjera dhe ata konsiderojn se i vetmi kulem per koken e tyre eshte AAK.ja...!

LDD, eshte parti e deshtuar, pa koncept dhe pa mundesi veprimi sepse lideri i tyre eshte nje lider qe nuk ka guxim ta hap partin e tije per kuadrat e reja sepse ateher ai do te shkonte ne pension...

AKR,ja eshte parti e nje biznismeni dhe ajo ka munesi qe ta ruaj perqindjen e fituar ne zgjedhjet e fundit, por sbesoj se do te ket ngritje ....

duke i analizuar ato fakte qe i kam shkruar me lart, qytetaret e Kosoves nuk kan zgjidhje tjeter perpos PDK.se, sepse sa do qe kjo te jet e keqe per mendimin e disave perseri eshte me e mira nga te gjitha tjerat qe jane ne skenen Kosovare.

dhe prognoza ime eshte se PDK. ne zgjedhjet e sivjetme do te fitoj 45 deri ne 50 % te elektoratit Kosovar.

panta_rhei
31-05-09, 18:01
Pershendetje:

Une verej se ketu ne tem ka njerz qe ne munges te fakteve ne gjdo tem qe hapet ketu mundohen te ia humbin kuptimin, dhe keshtu ateher tema ska kuptim te lexohet nga lexuesit e nderuar te temave qe i hapim ne dhe qe shkruajm ne ne to...!

Cili eshte qellimi i ketyre personave.
?????????????????????????????????

Partia Demokratike e Kosoves si asnjera nga partit e deritashme ka treguar se dine ta menagjoj veten, ta reformoj, te sjell kuadra te reja ne ne PDK, ta ruaj funksionalitetin e brendshem, dhe si rezultat i kesaj edhe i ka fituar zgjedhjet e fundit e edhe do ti fitoj edhe keto qe do te mbahen sivjet e gjithashtu edhe ato qe do te mbahen ne vitin 2011...

Partit tjera jane te paorganizuara, AAK.ja eshte nje parti lideriste ne te cilen nuk funksionon demokracia, por funksionon deshira e liderit, mjafton ti shikoni kalimet e disa njerzve ne AAK, dhe ata njerz po sa kalojn ne AAK caktohen ne pozita te rendesishme udheheqese siq jan sekretar partie, sekretar organizativ, caktohen per kryetar komunash, pa kurfar kriteri demokratik, Aleanca per Ardhmerin e Kosoves eshte nje parti piramidale, nje parti qe eshte ne funksion te plote te liderit te saje dhe logjika e menagjimit te AAK.se eshte tersisht komuniste e njejt sikur partit e mosolinin dhe stalinit.

LDK.ja eshte ne kriz te brendshme, sepse eshte duke ber perpjekje te reformohet dhe gjdo her reformat e shpejta ne nje parti siq eshte LDK,ja krijojn probleme dhe natyrisht edhe paknaqesi te disa njerz qe e kan konsideruar si pron te tyre personale dhe tani kur po e verejn se kjo kishte qen nje enderr e parealizuar dhe tani kan filluar ti kerkojn endrrat e tyre ne parti tjera dhe ata konsiderojn se i vetmi kulem per koken e tyre eshte AAK.ja...!

LDD, eshte parti e deshtuar, pa koncept dhe pa mundesi veprimi sepse lideri i tyre eshte nje lider qe nuk ka guxim ta hap partin e tije per kuadrat e reja sepse ateher ai do te shkonte ne pension...

AKR,ja eshte parti e nje biznismeni dhe ajo ka munesi qe ta ruaj perqindjen e fituar ne zgjedhjet e fundit, por sbesoj se do te ket ngritje ....

duke i analizuar ato fakte qe i kam shkruar me lart, qytetaret e Kosoves nuk kan zgjidhje tjeter perpos PDK.se, sepse sa do qe kjo te jet e keqe per mendimin e disave perseri eshte me e mira nga te gjitha tjerat qe jane ne skenen Kosovare.

dhe prognoza ime eshte se PDK. ne zgjedhjet e sivjetme do te fitoj 45 deri ne 50 % te elektoratit Kosovar.

t'lumt goja fadil, pdk-ja ia ka arritė qėllimit... i ka shkatrru kundėrshtarėt e vet politik pėr 10 vjet, me vrasje me likuidime, me kėrcėnime e shantazhe, me krime e banda... tash jemi (kosova ėshtė) bash n'qat pikėn qė po thu ti... topi nuk e lun!


Ata qė i ka dashtė populli edhe qė i kanė fitu zgjedhjet, i ka vra PDK-ja edhe drenica... tash zgjedhjet "nė kosovėn e robėruar nga "ēlirimtarėt"" normal qė ka me i fitu pdk-ja dhe drenica... pse, a mos osht dikush tjetėr i gatshėm me u vra a (po mendoj: me i fitu zgjedhjet a)?

:biggrin: me ia vra FC Barcelones: messin, henryn, iniestan, eto'on... lojtarėt kryesorė, me i vdekė trajneri, edhe me ia qitė nė krye nji trajner tradhtar e pis... normal qė ta mujnė kur t dojn edhe kf llapi edhe kf drenica

Pupi
31-05-09, 18:59
Kosovarėt nuk e kanė patjetėr ta rizgjedhin PDK-en (Por ata nuk kan Alternativė tjetėr)!


Kė ta zgjedhim kėsaj radhe ?
Ata qė ankohen se nuk do tė ketė zgjedhje tė ndershme (ende pa filluar ato) ?

pirro
31-05-09, 20:27
PO ka llafe pupi qe opozita po don me u terheq krejt per zgjedhjet e vjeshtes. Edhe ashtu kane me u mbajt ne 2011.

panta_rhei
31-05-09, 20:29
Kosovarėt nuk e kanė patjetėr ta rizgjedhin PDK-en (Por ata nuk kan Alternativė tjetėr)!Kė ta zgjedhim kėsaj radhe ?
Ata qė ankohen se nuk do tė ketė zgjedhje tė ndershme (ende pa filluar ato) ?

Dihet shumė mirė alternativa o pup,

LIDHJA DEMOKRATIKE E DARDANISĖ

Trashėgimtarja mė e denjė dhe e vetme e filozofisė politikė tė Presidentit dhe liderit shpirtėror tė shqiptarėve - dr. IBRAHIM RUGOVA.

Pupi
31-05-09, 20:34
Dihet shumė mirė alternativa o pup,

LIDHJA DEMOKRATIKE E DARDANISĖ

Trashėgimtarja mė e denjė dhe e vetme e filozofisė politikė tė Presidentit dhe liderit shpirtėror tė shqiptarėve - dr. IBRAHIM RUGOVA.

Bravo, i dua kundėrshtarėt guximtar/trima.

jonuzi
31-05-09, 22:10
Dihet shumė mirė alternativa o pup,

LIDHJA DEMOKRATIKE E DARDANISĖ

Trashėgimtarja mė e denjė dhe e vetme e filozofisė politikė tė Presidentit dhe liderit shpirtėror tė shqiptarėve - dr. IBRAHIM RUGOVA.

Ne zgjedhjet e vitit te kaluar shume tifozllak kam bere per LDD - en ne kete web faqe, edhe sot kam shume rrespekt per Akademik Nexhat Dacin, po ne keto zgjedhje nuk do votoj per LDD - en, sepse njerzit qe jane instaluar per te drejtuar LDD - en neper nivel lokal, nuk jane njerzit e duhur .... qe do te mudnin ta qonin LDD - en drejt fitores...

panta_rhei
31-05-09, 22:22
Ne zgjedhjet e vitit te kaluar shume tifozllak kam bere per LDD - en ne kete web faqe, edhe sot kam shume rrespekt per Akademik Nexhat Dacin, po ne keto zgjedhje nuk do votoj per LDD - en, sepse njerzit qe jane instaluar per te drejtuar LDD - en neper nivel lokal, nuk jane njerzit e duhur .... qe do te mudnin ta qonin LDD - en drejt fitores...
Ani mir shum,
munesh me votu per kon ta ki qefin ti jonuz... hiē mos ta ndien,

Ata "lokalėt" e LDD-sė, shumica janė instalu aty ad-hoc pėr njė periudhė tranzicioni, rrodhėn si rrodhėn ngjarjet politike nė Kosovė, dhe mbetėn aty deri mė sot... tė gjithė e dijmė dhe e kemi atė shqetėsimin tėnd pėr "nivelin lokal"... janė pėrzėnė shumė njerėz nga puna pė shkak tė angazhimit nė LDD... mos harro se pas luftės njerėzit nuk kanė guxu me u deklaru qė janė me Rugovėn e me ldk-nė... por me punė dhe vetėm me punė arrihen sukseset.

Gjithsesi suksese edhe pėr ty ngado qė shkon :smile:

remi.bmc
01-06-09, 01:57
PO ka llafe pupi qe opozita po don me u terheq krejt per zgjedhjet e vjeshtes. Edhe ashtu kane me u mbajt ne 2011.
VALLA MA BURRA DALIN NESE TERHJEKEN
PO TAN KOHEN KAN KERKU ZGJEDHJE QKA I KAN RA PISHMAN TASH
HEHE E DIN PERQINDJEN E VOTAV QE DO FITOJN ATU ASHT PROBLEMI AAA

fadil
01-06-09, 17:06
Pershendetje:

Ibrahim Rugova ka vdekur, dhe ai eshte nje njeri qe meriton te mirret me te historia, nuk fitohen zgjedhjet me emra te vdekur, sepse ne kete menyr po tregoni se skeni te gjall qe do te jen te denjt per te udhehequr, as ne LDK e aq me pak ne LDD.

Populli i voton njerzit e gjall e jo te vdekurit, prandaj thirrja ne trashigimin e Ibrahim Rugoves eshte nenqmim i figures se Rugoves dhe i votuesve Kosovar.

Eshte nenqmim i rugoves sepse edhe per se vdekuri spo e leni rehat, dhe sa jeni ju ( LDK dhe LDD) trashigimtar te rugoves keni treguar ne kuvendin e pare zgjedhor pas vdekjes se rugoves, jeni rreh nderveti sikur gangsterat e kolumbis.

Kurse nenqmim i popullit eshte se ju mendoni se populli eshte analfabet dhe ai mashtrohet me keto prralla te juaja, sepse te gjithe ata qe e kan dashur Ibrahim Rugoven me se kan as edhe te vetmen nje arsye per te votuar per LDK dhe LDD sepse ju ja keni marr ftyren per se vdekuri Rugoves dhe spo ju doket boll kjo por po vazhdoni ende.


Votoni per Partin Demokratike te Kosoves sepse skeni zgjidhje tjeter me te mire...

pavarsisht se kjo thirrje per disa do te tinglloj jo mir, por ky eshte realiteti, dhe realiteti nganjeher eshte i hidhur per disa nga ju.

jonuzi
15-06-09, 11:25
Levizja Vetėvendosje, sipas Albin Kurtit do te mund te jete pjesemarrese ne zgjedhjet e ardhshme lokale, sipas Kurtit ende nuk ka nje vendim definitive, por nese realisht Albin Kurti hyn ne zgjedhje, per mendimin tim do te jete supriza me e mire e ketyre zgjedhjeve dhe natyrisht se qytearet e Kosoves do te kene edhe nje arsye shtese qe sa me shume te dalin ne zgjedhje per t'iu dhene voten profileve te ndryshme politik, e gjithe kjo ne funksion te ofrimit te pushtetit sa me afer qytetarit..

Une jam pro, qe Levizja Vetevendosje te jete pjese e zgjedhjeve lokale..

remi.bmc
16-06-09, 00:44
Levizja Vetėvendosje, sipas Albin Kurtit do te mund te jete pjesemarrese ne zgjedhjet e ardhshme lokale, sipas Kurtit ende nuk ka nje vendim definitive, por nese realisht Albin Kurti hyn ne zgjedhje, per mendimin tim do te jete supriza me e mire e ketyre zgjedhjeve dhe natyrisht se qytearet e Kosoves do te kene edhe nje arsye shtese qe sa me shume te dalin ne zgjedhje per t'iu dhene voten profileve te ndryshme politik, e gjithe kjo ne funksion te ofrimit te pushtetit sa me afer qytetarit..

Une jam pro, qe Levizja Vetevendosje te jete pjese e zgjedhjeve lokale..
edhe une mendoj se duhet te dal ne zgjedhje albin kurti
ne kete menyr do ta kuptoj se nuk mundet aj me fol ne emer te popullit !!!

ToNjiTo
16-06-09, 16:17
Sot sdin njeri kujt me ja jep voten.Ai i meqmi o dek e kta te tjeret ne shpin te tij po mudndohen me marr vota.Kur vjen puna per interes tan te perulen per ni vot te flliqt.Ma mir mos me votu hiq se 1 jav mbas zgjedhjeve po harrohet vota qe e ke dhan dhe po je prap i neperkembur.Po e shof te arsyeshme mos me dal me votu hiq....

Dani11
16-06-09, 16:48
Sot sdin njeri kujt me ja jep voten.Ai i meqmi o dek e kta te tjeret ne shpin te tij po mudndohen me marr vota.Kur vjen puna per interes tan te perulen per ni vot te flliqt.Ma mir mos me votu hiq se 1 jav mbas zgjedhjeve po harrohet vota qe e ke dhan dhe po je prap i neperkembur.Po e shof te arsyeshme mos me dal me votu hiq....

Mos me dal me votu ti ne fakt ja jep voten asaj partie qe e ke me se shumti inati, e kuptoi qe vertet shume njerez e kan humbe besimin dhe nuk duan te votoin por ky eshte gabimi me i madhe.

Te gjithe atyre qe nuk dine kujt me ia dhane voten une do te ju propozoja dy mundesi: Votoni per Partine e Drejtesise ose per AAK-n, ne qoftese jeni per ndryshime pozitive!

fadil
16-06-09, 18:13
Sejdiu cakton datėn e zgjedhjeve lokale me 15 nėntor http://www.rtklive.com/img/cnt/news/presidenti_sejdiu_170X130.gif Presidenti Sejdiu ka vendosur sot qė zgjedhjet lokale nė vend tė mbahen me 15 nėntor. Vendimi ka pasuar njė sėrė konsultimesh qė ai ka zhvilluar me partitė politike nė Kosovė. Kjo datė ka qenė nė qendėr tė debatit midis forcave politike nė pushtet, tė cilat preferonin nėntorin dhe atyre nė opozitė, tė cilat kėrkonin qė zgjedhjet tė mbahen nė tetor. Presidenti Sejdiu tha se vendimin e ka marrė nė pėrputhje me kornizėn ligjore tė zgjedhjeve dhe vendimi nuk ėshtė i ndikuar politikisht. Presidenti Sejdiu hoqi sot dilemėn e datės sė zgjedhjeve lokale nė Kosovė, duke njoftuar se ka vendosur qė ato tė mbahen mė 15 nėntor tė kėtij viti. Ai tha se vendimin e ka marrė pas konsultimeve me partitė politike, KQZ-nė dhe faktorin ndėrkombėtar. Sipas Sejdiut vendimi bazohet nė Ligjin mbi zgjedhjet lokale dhe duke respektuar mandatin e kuvendeve komunale.

Caktimi i datės sė mbajtjes sė zgjedhjeve ka qenė nė qendėr tė debatit midis partive nė pushtet, tė cilat preferonin nėntorin dhe atyre nė opozitė, tė cilat kėrkonin muaji tetor. Mirėpo, Presidenti caktoi 15 nėntorin duke anashkaluar kėshtu kėrkesėn e partive opozitare dhe se sipas tij caktimi i datės nė muajin nėntor nuk ėshtė nė kundėrshtim tė vullnetit tė opozitės

Sidoqoftė, caktimi i datės pėr mbajtjen e zgjedhjeve tashmė iu ka dhėnė fund dilemave tė shprehura kohėve tė fundit se ato edhe mund tė mos mbahen kėtė vit

jonuzi
17-06-09, 10:18
... Si duket politikanet jane te interesuar qe ne zgjedhje te dalin sa me pak votues, dhe gjithashtu qe nata per te qene sa ma e gjate .....

Dani11
17-06-09, 10:27
... Si duket politikanet jane te interesuar qe ne zgjedhje te dalin sa me pak votues, dhe gjithashtu qe nata per te qene sa ma e gjate .....

hahahah....po valla duan qe kjo nate te zgjate deri ne pafundsi, sepse keta jane miq te territ.Duan qe sa me pak te dalin ne votime qe te mos iu bejne konkurrenc militanteve te tyre qe presin duke u dridhur me vote ne dore qe ta hudhin ne kutin e boseve te tyre.
Mekati me i madhe per secilin eshte qe te mos dal ne votime, dilni qe te gjithe dhe votoni per ndonje parti, pa marre parasyshe per cilen. Une prap do te ju preferoja Partine e Drejtesise ose AAK-n

jonuzi
23-06-09, 10:01
AAK shpalos kandidatėt pėr 15 komuna

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės ka prezantuar tė hėnėn kandidatėt e saj pėr kryetar tė 15 komunave tė Kosovės, ndėrsa ka bėrė tė ditur se shumė shpejt do tė bėjė publik edhe emrin e kandidatit tė kėsaj partie pėr ta udhėhequr Prishtinėn si dhe emrat e kandidatėve pėr komunat tjera.
Lista e kandidatėve tė AAK-sė:
Ismet Abdullahu – Besianė
Rasim Selmanaj – Deēan
Pal Lekaj – Gjakovė
Ahmet Isufi – Gjilan
Agron Kuēi – Junik
Tahir Ēaka – Kaēanik
Enver Gashi – Klinė
Hysni Ahmeti – Mitrovicė
Ali Berisha – Pejė
Bislim Zyrapi – Prizren
Burim Piraj – Sharr
Blerim Kuēi – Therandė
Enver Rrustemi – Viti
Muharrem Shabani – Vushtrri

Dani11
23-06-09, 10:26
jonuz keto partit politike perveq kandidateve a po shpalosin edhe program zhvillimor ?

jonuzi
23-06-09, 11:00
jonuz keto partit politike perveq kandidateve a po shpalosin edhe program zhvillimor ?

Dan, a nuk po i sheh, programi i tyre eshte qe ta shajn njera - tjetren sa te munden, ...

Dani11
23-06-09, 11:12
Dan, a nuk po i sheh, programi i tyre eshte qe ta shajn njera - tjetren sa te munden, ...

Jo ate po e shof po nuk po du me e pa dhe me e besu, vertet keta politikan teper lire e kan ble voten e ketij populli, kjo eshte tragjedi dhe mjerim.

A jane zghedhje te popullit ku zgjidhen njerezit qe do te udheheqin ket vend me programe zhvillimi ne te gjitha aspektet, apo po bejne zgjedhje te Misave e te Mistereve?

jonuzi
23-06-09, 11:21
Jo ate po e shof po nuk po du me e pa dhe me e besu, vertet keta politikan teper lire e kan ble voten e ketij populli, kjo eshte tragjedi dhe mjerim.

A jane zghedhje te popullit ku zgjidhen njerezit qe do te udheheqin ket vend me programe zhvillimi ne te gjitha aspektet, apo po bejne zgjedhje te Misave e te Mistereve?

.... sikurse te ishin zgjedhur per mise e mistera, bile ne nje aspekt do te ndiheshimi krenar, por keq valla, po e marr nje shembull, e percjell shume situaten parazgjedhore ne Shqiperi, kam qene tifoz i Sali Berishes prej kur qe jam bere me dijt, por keto dite eshte ka me pelqen jashtezakonisht Edi Rama, me pelqen qe si lider i opozites me program dhe aktivitet me te gjithe njerzit e Shqiperis, duke proklamuar nje politike te re, mundohet te marr pushtetin, kur te gjithe arrijm ne nje stad te till, te nje politike qe Edi Rama proklamon te pakten, ateher duhet te krenohemi.
Ne kosove nuk ka lufte idesh, programesh, bile bile asnje politikan asnjeher te vetme nuk del te pyes popullin e ngrat se si i ka hallet, por kur te vjen fushata, ata mundohen te proklamojne pseudoprogramet e tyre vuliminoze qe nuk behen ne kontakt me qytetaret, por ne podrumet dhe kafenet e prishtines.

Ndenja para 1 viti me disa shoke nga Prishtina, njeri nga ta bashkepuntor i Presidentit Sjediu dhe aktivist i fushtas se zgjedhjeve te kaluara per Isa Mustafen, ai me kranari me thot, Jonuz ky djali ketu brenda nje nate e ka pregadit planin qeverises se Isa Mustaffes per Prishtines...

Dani11
23-06-09, 12:06
.... sikurse te ishin zgjedhur per mise e mistera, bile ne nje aspekt do te ndiheshimi krenar, por keq valla, po e marr nje shembull, e percjell shume situaten parazgjedhore ne Shqiperi, kam qene tifoz i Sali Berishes prej kur qe jam bere me dijt, por keto dite eshte ka me pelqen jashtezakonisht Edi Rama, me pelqen qe si lider i opozites me program dhe aktivitet me te gjithe njerzit e Shqiperis, duke proklamuar nje politike te re, mundohet te marr pushtetin, kur te gjithe arrijm ne nje stad te till, te nje politike qe Edi Rama proklamon te pakten, ateher duhet te krenohemi.
Ne kosove nuk ka lufte idesh, programesh, bile bile asnje politikan asnjeher te vetme nuk del te pyes popullin e ngrat se si i ka hallet, por kur te vjen fushata, ata mundohen te proklamojne pseudoprogramet e tyre vuliminoze qe nuk behen ne kontakt me qytetaret, por ne podrumet dhe kafenet e prishtines.

Ndenja para 1 viti me disa shoke nga Prishtina, njeri nga ta bashkepuntor i Presidentit Sjediu dhe aktivist i fushtas se zgjedhjeve te kaluara per Isa Mustafen, ai me kranari me thot, Jonuz ky djali ketu brenda nje nate e ka pregadit planin qeverises se Isa Mustaffes per Prishtines...

Edhe une isha dhe jame perkrahes i Salih Berishes edhe pse me duhet ta pranoi qe, ka ardhur koha te hiqet nga skena politike dhe tua le vendin njerezve te rinje.Sa i perket fushates vertet eshte per lakmi dhe ketu nuk shof dallime per nga kualiteti si i PD-es ashu edhe i PS-se, nje fushat elektorale tipike Amerikane.

Ndersa kesaj te dytes qe brenda nates kane ber planprogram kjo edhe njehere tregon mentalitetin tone: brenda nates te behemi, milioner,te dishem te shkolluar ,patriot, etj etj...Neve na pelqen puna dhe arritja e shpejte, mirepo dihet qe ajo e shpejta e ka edhe jeten e shkurter.

jonuzi
24-06-09, 13:32
Kandidatėt e fatit tė LDK’sė
LDK po shqyrton dy opsione pėrmes tė cilave synon t’i rikthejė sivjet komunat qė humbi dy vjet mė parė. Opsioni i parė ėshtė njė listė qė po qarkullon aktualisht nė LDK, e qė nuk ndryshon shumė nga ajo e vitit 2007. Opsioni i dytė ėshtė qė figurat kryesore tė saj tė zbresin nė komunat prej nga vijnė. Kushdo qė tė caktohen, rezultatet qė kėta kandidatė do tė nxjerrin mė 15 nėntor do tė pėrcaktojnė tė ardhmen e LDK’sė


Nga Leonard Kerquki mė 24.06.2009 nė ora 10:03

Lidhja Demokratike e Kosovės tashmė ka njė listė iniciale tė kandidatėve pėr prefektė, pėrmes tė cilėve tenton t’i rikthejė me 15 Nėntor komunat qė humbi dy vjet mė parė.

Lista ėshtė hartuar me propozimet e degėve tė LDK’sė, por ajo nuk ėshtė e plotė, pasi qė disa degė ende nuk kanė arritur t’i gjejnė emrat me tė cilėt do tė kandidojnė nė zgjedhjet e sivjetme lokale.

Nė pamje tė parė, propozimet e degėve tė LDK’sė nuk duket tė jetė aq impresive, marrė parasysh se kjo parti konsideron se zgjedhjet lokale tė 15 Nėntorit janė njė test i rėndėsishėm pėr tė ardhmen e saj.

Oferta e sivjetme nuk ndryshon shumė nga ajo e vitit 2007. Por, ky ėshtė vetėm opsioni i parė. I dyti sugjeron qė disa figura tė rėndėsishme tė Kryesisė Qendrore tė zbresin nė komunat prej nga vijnė.

Opsioni i Parė

Gazeta Express ka siguruar listėn qė po qarkullon aktualisht nėpėr forumet e LDK’sė. Kėshtu, nė Novobėrdė Bajrush Ymeri mbetet kandidati mė serioz i LDK’sė.

Nė Istog, LDK nuk ka ndonjė emėr konkret, pasi qė Fadil Ferati duket se nuk do tė kandidojė mė, duke pasur parasysh se nė krye tė kėsaj komune, ai gjendet tash e dhjetė vjet.

Nė Dragash, LDK ka dy kandidatura: Bahtjar Berishėn dhe Halil Shemsedinin. Nė Ferizaj, Faik Grainca ėshtė kandidati mė serioz. Nė Fushė Kosovė, LDK vazhdon tė llogaris te Burim Berisha. Nė Gjakovė, LDK mund ta kandidojė Fehmi Vulėn.

Pėr Gjilan, aktualisht kandidaturė serioze mbetet Nėnkryetari i LDK’sė, Lutfi Haziri, por vėshtirė se ai do tė pranojė qė tė kandidojė atje. Kėshtu qė, opsion pėr Gjilan, mund tė jetė edhe ish-ministri Fatmir Rexhepi. Pėr Kastriot, LDK ka Rexhep Kelani, por nė ndėrkohė po hulumtohet edhe pėr emra tė tjerė.

Nė Lipjan, nė lojė janė dy kandidatura: Naser Osmani dhe Ymri Ahmeti, ky i fundit i ka gjasat mė tė mėdha.

Nė Mitrovicė, LDK mund tė kandidojė me Ministrin Sadri Feratin, por dega e atjeshme ka propozuar deputeten Anita Morinėn. Pėr Pejė LDK nuk ėshtė pėrcaktuar ende, pasi qė Ali Lajēi po pėrballet me probleme shėndetėsore.

Nė bastionin e madh, nė Podujevė, LDK mund tė nxjerrė ish-ministrin Agim Veliun, por nė lojė mbetet edhe Iliaz Pireva. Nė Prishtinė ėshtė e sigurt se do tė rikandidojė Isa Mustafa.

Nė Prizren, LDK ka tri kandidatura: Fadil Kryeziun, Hanefi Muharremin dhe Ridvan Hoxhėn. Dega e atjeshme, ka propozuar Fadil Kryeziun. Nė Suharekė, LDK vazhdon tė llogaris te Sali Asllanaj. Nė Viti, kjo parti pritet tė kandidojė me Musa Misinin, por nė lojė ėshtė edhe Fuad Ramiqi.

Nė Vushtrri, opsion serioz ėshtė deputeti Arsim Rexhepi. Nė Kamenicė janė dy opsione: Shaip Surdulli ose Azem Hajdari. Nė Klinė, LDK mendohet se do tė garojė me Fadil Gashin.

Nė Deēan janė dy kandidatura: Besim Sejfijaj dhe deputeti Armend Zemaj. Dhe nė Kaēanik, LDK po shqyrton kandidaturėn e Ministrit Lutfi Zharkut, por nė lojė ėshtė edhe Muzafer Luma.

Opsioni i Dytė

Lidhja Demokratike e Kosovės aktualisht po shqyrton edhe opsionin pėr ofertėn e saj nė zgjedhjet e sivjetme lokale. Nė Kryesinė e LDK’sė qarkullon ideja qė figura tė rėndėsishme tė kėsaj partie tė konkurrojnė pėr kryetarė tė komunave prej nga vijnė.

Kėshtu, Nėnkryetari Eqrem Kryeziu do tė zbriste nė Prizren. Nėnkryetari Lutfi Haziri nė Gjilan. Nėnkryetari Fadil Ferati tė mbetej nė Istog. Dhe Sekretari i Pėrgjithshėm, Ramė Manaj nė Klinė. Por ky opsion vėshtirė se do tė mund tė zbatohet.

Njė burim i besueshėm brenda Kryesisė sė LDK’sė, ka thėnė pėr Express se asnjė prej kėtyre figurave nuk dėshiron qė tė konkurrojė nė qytetet prej nga vijnė.

“Ata kanė punuar shumė qė tė vijnė aty ku janė dhe nuk dėshirojnė tė kthehen atje ku kanė qenė. Tė gjithė llogarisin qė janė politikanė pėr Qendėr”, ka thėnė zyrtari i LDK’sė, qė foli nė kusht anonimiteti pėr Express.

Sido qė tė jetė, LDK do tė zyrtarizojė kandidatėt e saj pėr kryetarė tė komunave pas pėrfundimit tė kuvendeve zgjedhore nėpėr degėt e saj. Ky proces ka nisur fundjavėn qė shkoi dhe vėshtirė se do tė pėrfundojė para muajit shtator.

Nėnkryetari i LDK’sė, Lutfi Haziri, ka paralajmėruar njė verė pune nė LDK, derisa ėshtė shprehur se kjo parti ėshtė e gatshme qė tė hyjė nė garė dhe t’i kthejė bastionet e dikurshme.

“LDK ka njė plan veprimi qė lidhet me mbajtjen e kuvendeve tė degėve. Sot kemi filluar me Kamenicėn dhe do tė vazhdohet me degė tė tjera, ku do tė dalin edhe emrat e kandidatėve”, ka thėnė Haziri.

“Ne jemi tė gatshėm tė hyjmė nė zgjedhje. Kjo verė do tė jetė e zėnė me punė nė LDK”, ka shtuar ai.

jonuzi
03-08-09, 16:49
Grainca kandidat i LDK-sė pėr Ferizaj

Nga Express mė 03.08.2009 nė ora 16:37
Kryesia e Degės sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) nė Ferizaj, njoftoi tė hėnėn se ka vendosur ta nominojė Faik Graincėn kandidat pėr kryetar tė kėsaj komune.

Nė emėr tė kryesisė, Sanije Aliaj tha se Grainca me pėrvojė qė ka nė udhėheqjen e institucioneve shtetėrore, me aftėsitė e dėshmuara menaxhuese dhe me pėrcaktimin e fuqishėm pėr programin dhe vizionin e LDK-sė, mė sė miri i plotėson kriteret pėr t’u kandiduar pėr kryetar.

Faik Grainca ka qenė nėnkryetar i Kuvendit Komunal tė Ferizajt ndėrmjet viteve 2000– 2006 dhe kryetar i kuvendit nė periudhėn 2006 - 2007. Nė zgjedhjet e fundit ai humbi ndaj rivalit tė tij nga PDK-ja, Bajrush Xhemaili, ndėrsa LDK-ja fitoi vetėm gjashtė vende nė kuvendin lokal prej 41 anėtarėsh.

I saponominuari pėr kryetar tė Ferizajt, Grainca, beson se do ta fitojė simpatinė e qytetarėve me programin zgjedhor, tė cilin tashmė ka filluar ta hartojė njė grup ekspertėsh, tė cilėt ai i vlerėsoi si mė tė mirėt qė ka kjo komunė. Programi zgjedhor, sipas Graincės, njė vend tė veēantė do ta ketė pėr diasporėn.

Nėnkryetari i LDK-sė, Lutfi Haziri, paralajmėroi se partia e tij nė zgjedhjet e ardhshme, nuk do tė lejojė “rrjedhjen e votave”. Sipas Hazirit, LDK-ja e ka heshtur kėtė fenomen nė zgjedhjet e kaluara pėr shkak tė proceseve politike rreth pavarėsisė, qė ishin nė prag para dy vitesh, por sivjet do tė angazhojė divizione tė tėra mbikėqyrėsish pėr tė penguar ēfarėdo manipulimi me votat.

LDK-ja ėshtė partia e dytė nė Ferizaj qė deri tani ka publikuar emrin e kandidatit pėr kryetar komune. Partitė tjera, thonė se ende nuk kanė vendosur pėr kėtė gjė

jonuzi
05-08-09, 14:29
Garė e profilit tė lartė
LDK nuk ka zgjedhje mė tė mirė se Isa Mustafėn. AAK ėshtė afėr qė tė japė maksimumin e saj - Blerim Shalėn. Ndonėse Behgjet Pacolli pėrjashtoi vetėn edhe pse pritej me entuziazėm, AKR provon tė zgjojė memorien e kryeqytetasve me Vegim Gashin, tė birin e Nebih Gashit. Tash pritet lėvizja e PDK’sė e cila do tė ketė tė vėshtirė tė qesė kartėn e njė emri mė sfidues pas Fatmir Limajt. Kėtu, nė ēdo rast, ka garė serioze

Nga Pėrparim Isufi mė 05.08.2009 nė ora 8:13
E vlerėsuar si “arrė e fortė” pėr tė gjitha partitė politike, gara pėr kryetarin e Prishtinės ka filluar tė bėhet mė transparente pasi subjektet mė tė mėdha po pėrcaktohen pėr emrat e kandidatėve tė tyre.

Pėr njė parti politike, fitorja nė kryeqytet nė zgjedhjet lokale, mund tė konsiderohet gati e rėndėsisė sė njėjtė sikur fitorja nė shkallė vendi nė zgjedhjet parlamentare.
Lėvizjet nga partitė e parė po qesin nė fushėn e sfidimit emra tė profilit tė lartė me muskuj tė sprovuar gjatė nė politikė.

Brenda Lidhjes Demokratike tė Kosovės askush nuk konteston rikandidimin e Isa Mustafės pėr njė mandat tė dytė. Partia ėshtė shprehur e kėnaqur me punėn qė Mustafa ka bėrė gjatė dy viteve nė kėtė post.

Pėr mė tepėr, LDK dėshiron ta shpėrblejė Mustafėn pėr fitoren qė i solli partisė nė Prishtinė nė vitin 2007, nė zgjedhjet nė tė cilat kjo parti humbi kontrollin nė shumicėn e komunave tė Kosovės. Dhe krejt nė fund, kandidat mė tė mirė ėshtė e vėshtirė tė gjendet brenda kėsaj partie tė trazuar nga rėnia e vazhdueshme.

Edhe disa nga partitė tjera kanė lėvizur nė pėrcaktimin e kalorėsve tė tyre.

Nėnkryetari i Parė i partisė, Blerim Shala duket si emri i vetėm i cili ėshtė duke u shqyrtuar nga AAK, partia mė e zėshme opozitare e cila deri mė tash i ka marrė me mė sė shumti seriozitet zgjedhjet e nėntorit. Ndoshta, pėr shkak tė pozitės qė ka aktualisht.
Burim Ramadani, Sekretar i Pėrgjithshėm i AAK’sė, thotė se Shala do tė ishte njė “kandidaturė e qėlluar” pėr kryeqytetin. Sipas tij, drejtuesit e AAK’sė kanė nė opsion edhe emra tjerė, por kandidaturat e tyre nuk duket se kanė trajtim serioz sikur Blerim Shala.

“Jemi diskutuar me z.Shala dhe disa emra tjerė dhe ende nuk kemi vendosur cili do tė jetė kandidati ynė. Shala ėshtė njė personalitet qė do tė mund tė jepte shumė pėr Prishtinėn pa i marrė asgjė asaj”, thotė Burim Ramadani.

fadil
05-08-09, 18:22
Pershendetje:

Koha e zgjedhjeve po afrohet, edhe partit Politike gjdo dite e me shum perpos PDK.se po dalin ne opinion me kandidatuar te ndryshme disa nga to meritojn respekt, pavarsisht se ne cilin krah Politik bejne pjes.

Por pyetja eshte sa jane demokratike sistemet brendaperbrenda partive Politike, dhe sa kan hapsir manovrimi Politik disa figura te shquara ne keto parti Politike...!

Pershembull AAK,ja i merr nga rruga njerzit dhe te njejtit pa kurfar kriteri demokratik i fut ata ne kryesin e partis, askush ne AAk nuk e merr guximin dhe me dale e me e kundershtuar Rambon, ky sistem per mendimin time eshte tersisht komunist, as lenini e as stalini nuk kane pasur sisteme me komuniste se Ramushi sode, menyra se si udheheqet sote AAK,ja eshte me e keqe se lidhjet komuniste te jugosllavis se titos.

LDD,ja eshte ne shkatrrim e siper.

AKR,ja eshte ne kriz te identitetit te saje Politik.

LDK.ja ka ber disa permirsime dhe eshte duke dashur te dale nga rrethi vicioz i saje .

E vetmja PDK.ja ka nje struktur te organizuar, dhe eshte ne gjendje ti perballoj e vetme ne aspektin intelektual te gjitha sfidat qe i ka Kosova sote dhe qe e presin ne te ardhmen.

Me nje fjale Partia Demokratike e Kosoves nuk eshte e perkryer, por eshte me e mire se te gjitha partit tjera, dhe nese qytetaret e zgjedhin me te miren ateher votat duhet te shkojn per PDK.ne.

Me E Mire Eshte Gjuha E Memecit, Se Sa Gjuha E Genjeshtarit...!
Albert Ainshtain.

jadore
05-08-09, 23:02
Pershendetje:

Koha e zgjedhjeve po afrohet, edhe partit Politike gjdo dite e me shum perpos PDK.se po dalin ne opinion me kandidatuar te ndryshme disa nga to meritojn respekt, pavarsisht se ne cilin krah Politik bejne pjes.

Por pyetja eshte sa jane demokratike sistemet brendaperbrenda partive Politike, dhe sa kan hapsir manovrimi Politik disa figura te shquara ne keto parti Politike...!

Pershembull AAK,ja i merr nga rruga njerzit dhe te njejtit pa kurfar kriteri demokratik i fut ata ne kryesin e partis, askush ne AAk nuk e merr guximin dhe me dale e me e kundershtuar Rambon, ky sistem per mendimin time eshte tersisht komunist, as lenini e as stalini nuk kane pasur sisteme me komuniste se Ramushi sode, menyra se si udheheqet sote AAK,ja eshte me e keqe se lidhjet komuniste te jugosllavis se titos.

LDD,ja eshte ne shkatrrim e siper.

AKR,ja eshte ne kriz te identitetit te saje Politik.

LDK.ja ka ber disa permirsime dhe eshte duke dashur te dale nga rrethi vicioz i saje .

E vetmja PDK.ja ka nje struktur te organizuar, dhe eshte ne gjendje ti perballoj e vetme ne aspektin intelektual te gjitha sfidat qe i ka Kosova sote dhe qe e presin ne te ardhmen.

Me nje fjale Partia Demokratike e Kosoves nuk eshte e perkryer, por eshte me e mire se te gjitha partit tjera, dhe nese qytetaret e zgjedhin me te miren ateher votat duhet te shkojn per PDK.ne.

Me E Mire Eshte Gjuha E Memecit, Se Sa Gjuha E Genjeshtarit...!
Albert Ainshtain.

elektorat virtual per PDK -ne po zhvillon Fadil-a..!

GURI SYLAJ
06-08-09, 09:04
elektorat virtual per PDK -ne po zhvillon Fadil-a..!


Dicka qashtu po me doket veq le te ruhet e mos te ia qele gryken thesit!!!

pirro
06-08-09, 19:59
Mu po me dhimen veq shpenzimet qe kan me u bo me rastin e zgjedhjeve. Fituesi dihet, veq se mbetet per me u formalizu nje fitore e PDK-se me mbi 40%

Se di kush po zhvillon per LDD-ne elektorat virtual seee??? Jadorja! se di..

Pupi
07-08-09, 19:47
Mu po me dhimen veq shpenzimet qe kan me u bo me rastin e zgjedhjeve. Fituesi dihet, veq se mbetet per me u formalizu nje fitore e PDK-se me mbi 40%

Se di kush po zhvillon per LDD-ne elektorat virtual seee??? Jadorja! se di..
Aiiii pirrrr, "Zgjedhje" lokale bon edhe Partia Komuniste e Kines ?

pirro
08-08-09, 19:46
Aiiii pirrrr, "Zgjedhje" lokale bon edhe Partia Komuniste e Kines ?

Menzi spo pres qato dite pas zgjedhjeve me shkru qitu ne forum per rezultatin e zgjedhjeve ahahahahahahah

Pupi
08-08-09, 20:55
Menzi spo pres qato dite pas zgjedhjeve me shkru qitu ne forum per rezultatin e zgjedhjeve ahahahahahahah
A t'kujtohet pash zoten a ?
A fort e kemi pas festue at dite a. Veq se dij a t'kujtohet edhe nji detaj tjeter, qe ka t'beje poashtu me ate dite !

jadore
08-08-09, 21:12
Menzi spo pres qato dite pas zgjedhjeve me shkru qitu ne forum per rezultatin e zgjedhjeve ahahahahahahah

ku jeton ti Pirro ..??
se po te garantoj qysh kane marr turre Kosovaret me darsma zijafete e bankete , shkon data e zgjidhjeve e kush se vren ..mire e kena ubo , fukarellek qe fukarellek baram me muzike... "!

Guri i madh
08-08-09, 21:59
ku jeton ti Pirro ..??
se po te garantoj qysh kane marr turre Kosovaret me darsma zijafete e bankete , shkon data e zgjidhjeve e kush se vren ..mire e kena ubo , fukarellek qe fukarellek baram me muzike... "!JADOR


gabim e kie se hashimistat te gjith i kie ne daten e caktur po nese esht e nevojshme edhe MOMQILLO TRAJKOVIQIT ja qesin kokrren

ndoshta nuk e ke pae emisonin pa rrotulla ku kishte ardh nga SKENDERAJ nė PRISHTIN nė RTK MSUS ZEZA I MIKUSHNICES me nxansit e tij me deshmue rrejshem para kamerave tė RTK es

Batoja
09-08-09, 13:55
Pėrse e majta evropiane nuk fiton mė (http://www.gazeta55.net/index.php?artikulli=7672)

09-08-2009 / Nga Sergio Romano (revista italiane "Panorama")
Nė zgjedhjet e fundit pėr Parlamentin evropian socialistėt kanė arritur tė marrin 184 mandate kundrejt 216 qė kishin marrė nė zgjedhjet e mėparshme. Rezultati ėshtė kryesisht pjesė e rritjes sė grupeve tė euro-skeptikėve (edhe Popullorėt kanė humbur 23 vende), por mė shumė ajo pasqyron rėnien e madhe elektorale tė demokracive tė madhe nė BE.
Nė Britani laburistėt kanė humbur tė gjitha zgjedhjet lokale dhe suplementare tė muajve tė fundit dhe lideri i tyre,Gordon Broėn, po pėrgatitet pėr vitin e ardhėm ku do tė mbajė njė barrė elektorale tė paparė pėr historinė e partisė. Nė Gjermani SPD humbi zgjedhjet nė krahinėn e “Assia” dhe rrezikon tė dali ēalė/ēalė nė zgjedhjet parlamentare tė shtatorit tė ardhshėm. Nė Francė, pas humbjes sė kandidates socialiste pėr president Ségolčne Royale dhe kontestimit tė zgjedhjes si pasuese nė krye tė partisė socialiste tė Martine Aubry, socialistėt kanė filluar njė luftė tė brendshme endemike, gjė e cila e bėn tė qėndrojė pa ankthe dhe tė flejė mirė Nicolas Sarkozy. Nė Spanjė qeveria Zapatero po vuan nga ulja e besimit nė popull si pasojė e krizės ekonomike mė tė ndjerė nė xhepat e spanjollėve sesa qytetarėve tė tjerė tė Evropės. Dhe le mėnjanė Italinė, ku Partia Demokratike nuk ka arritur akoma tė shkrijė rrymat e ndryshe brenda saj.
Mė sa po shohim nė Evropė ka njė paradoks socialist. Pėr tė majtėt ekstreme, kriza bankare e 2008 dhe recesionit tė muajve nė vazhdim janė pasojė e «krizės sė kapitalizmit». Ėshtė njė vizion dogmatik dhe instrumentale, tipike e forcave politike qė kanė pritur me padurim kushedi e sa kohė, tė panevojshme, tė vdekjes sė ekonomisė liberale. Por ėshtė e qartė se kriza ka tė bėjė me njė pėrfundim se njė kapitalizėm i egėr, i pafrenė ėshtė radikale po aq sa janė edhe ideologjitė e majta radikale qė e kritikojnė.
Socialistėt, nė teori, duhet tė kishin pėrfituar nga kjo krizė dhe tė ri-jepte, me njė azhurnim tė kuptueshėm, modelet ndėrhyrėse dhe drejtuese qė ishin vėnė nė zbatim pas krizės sė 1929 dhe luftės sė dytė botėrore. Nuk do tė kishte qenė e vėshtirė tė tregonte se, pėr shembull, qė de-regulution i viteve 80-90 la lėnė nė fushėn e betejės, pas njėzet vitesh shumė viktima dhe tė plagosur.
Por socialistėt nuk arritėn tė pėrfitonin nga ky ēast. Programet ndėrhyrėse janė pėrdorur nga qeveri tė djathta ose nga koalicionet e mėdhenj; edhe atje ku kėto politika janė adoptuara nga qeveri tė majta (Britani dhe Spanjė) madje, autorėt e saj nuk kanė pasur shumė popullaritet. Mund tė thuhet se maxhoranca e evropianėve dėshiron nė kėtė moment njė dosė tė politika tė majta, por nuk kanė besim te socialistėt (ndoshta sepse i konsiderojnė pėrgjegjės tė liberalizimit tė fazės sė mėparshme, qė lejoi krizėn) e preferon qė punėn e soministrimit tė ilacit konservatorėve, si nė Itali, socialistėve (Giulio Tremonti, Maurizio Sacconi, Renato Brunetta) tė kaluar nga pak kohė nė kampin e tė moderuarve. Ja lė tė tjerėve tė shpjegojnė kėtė dukuri qė duket mė shumė psikologjike sesa politike. Dhe them se kjo nuk ėshtė hera e parė. Njė gjė e kėtillė ka ndodhur nė Britani kur Anthony Eden, pas krizės sė luftės nė Suez, do t’ia linte vendin Harold Macmillan.
Nė vend qė tė ndihmonte nė udhėn e konsoliduar tė “shpirtit shtazor” tė kapitalizmit britanik, kryeministri i ri tregoi se ishte njė konservator social ose, si mund tė themi sot, tė mėshirshėm. Nė atė periudhė njė karakturist i famshėm britanik, David Lovv, publikoi nė tė pėrditshmen Evening Standard njė vizatim nė tė cilėn liderėt socialistė, me rroba banje, qėndronin tė ulur nė bregun e njė lumi, kurse Macmillan, nė sfond, ia mbathte mė tė katėrta me rrobat e tyre.
...Pra edhe ne Kosove te majtit do avullohen.

pirro
09-08-09, 19:40
A t'kujtohet pash zoten a ?
A fort e kemi pas festue at dite a. Veq se dij a t'kujtohet edhe nji detaj tjeter, qe ka t'beje poashtu me ate dite !

Po Pupi, shume fer ka qene hapi i Dilavarit per te na uruar fitoren elektoratit virtual te PDK-se. Psh. nese fiton LDD-ja une te nderuares Jadore kisha me ja uruar gjithsesi, atehere Urates perveqese publikisht edhe mesazh privat kishe per ti derguar, besoj qe edhe ti kishe me e bo te njejtet gje. Ama e di qe kjo mundesi nuk do te na jepet .... arsyet dihet.

Pres nga disa nga antaret qe te jen objektiv dhe te arsyeshem.

pirro
09-08-09, 19:47
ku jeton ti Pirro ..??
se po te garantoj qysh kane marr turre Kosovaret me darsma zijafete e bankete , shkon data e zgjidhjeve e kush se vren ..mire e kena ubo , fukarellek qe fukarellek baram me muzike... "!

Une fola per rezultatin e zgjedhjeve, per te cilin mendoj qe do te jet i thell ne favor te PDK-se, nga shkrimi yt e pash qe edhe ti nuk e kundershton ate rezultat ( besoj qe je realiste ne kete rast).
Ndersa gjendja ekonomike eshte nje teme tjeter, mirepo po ashtu eshte ne hapa shume me te mire se sa atehere kur pushtetin e ka pasur AAK-ja, ka pasur rritje te rrogave, zvoglim te papunsise, rritje te bugjetit.

Tinky-Winky
09-08-09, 22:59
paramenoni qfar niveli kemi rae ihere ,qita pismiletat e drenices favorita me i firue zgjedhjet ev shoq lumit na per tan kta kry qe e majm per srandi ani qyre qeky far pirra qfar marketingi pa shliv ban kishe mile asht zvoglue papunsia e jan riten rogat leji kulufet se ti je pedekejv rishtas e se din sa hallakamen e sa pritat i kan boe qita mafijasht se ty pir asht ka tudhheq mafija e ka nonqin quda ti bojn kape nroe menjen sa ma shpejt edhe shtinja vetit en krye se tu kosova asht shum e shkret me qita fshatunara edhe duhet alarmitikisht me boe nrime hiquni hajnav e laperav ,a e ki pae ihere qfar ftyre e ka aj hasha sha zote kur te kisha pucit shuplak sa t mish jepen zoti kyvet e qyrrat vrc per zidi i kidhin boe ani aj ftyr shatunari qeter fatmir ubica po shka pi vyen atinaj paret kur asht i keq mu pae , a e ki pa qysh ja ka nis mi iken vegza tu flokt e do faqe t kuqe e ato buz njejt sikur fioken kur e haron pak qelum njeri tharp sikur mu konen tan diten ty hanger limon , le be pirr mos nai permen qita pismileta se je ka ma prish naten.shnetje

jadore
09-08-09, 23:20
Une fola per rezultatin e zgjedhjeve, per te cilin mendoj qe do te jet i thell ne favor te PDK-se, nga shkrimi yt e pash qe edhe ti nuk e kundershton ate rezultat ( besoj qe je realiste ne kete rast).
Ndersa gjendja ekonomike eshte nje teme tjeter, mirepo po ashtu eshte ne hapa shume me te mire se sa atehere kur pushtetin e ka pasur AAK-ja, ka pasur rritje te rrogave, zvoglim te papunsise, rritje te bugjetit.

pirro kadal,

une e puitika jemi dy drejtime diametralisht te kunderta qe as edhe pikenisjen nuk e kemi te afert ., pra hiq as qjef nuk e kam me e diskutu se le me e analizu... demek hiq nuk thash gjo perveq qe jemi te nxanun me do darsma qitune qit vere ne tu Kosove (a e dine pse po te them per pulitike , sepse me qate dite qe ka mbaru lufta ka mbaru edhe interesimi jem per te,be e kam pas bo edhe pasha nje Zot jam ka e mbaj ..)
veq edhe njo pata qjef me ta kallxu , qe jadorja e ka nje moto qe em njek ne jete si per taksirat e sherrin jam tu ja pa (hahaha) , mbyt per mbyt le te me mbyt i meqmi se ja boj hallall e jo budalla , A po me kupton cka po du me thone ,demek mos te isha nxont qishtu me do pune tjera qe po ma marrin kohen tybe e shtateqind tybe mos te kish organizu jadorja nje puq me e rrzu te parin e te mbramin budall qe po mirret me pulitik e e fiken kete pismilet qe thote tinky winky pismilet qe nuk mendon ma larg se nje banket me do birra te ftofta e muzik tallava e mirret me dertet e ketyre debillava qe po i udheheq qe qafen ta shtri , po pothom , thash qe do pune nuk po me lojne niher per niher ..
nima , a shof shpetim dhe kendellje kombetare , jo.!
kaq sa per komentet e mija reth pulitikes

4peace
10-08-09, 22:01
***


Pse duhen bojkotuar zgjedhjet lokale?

Kosova nuk ka nevojė pėr zgjedhje lokale por pėr zgjedhje parlamentare. Nėse krerėt e institucioneve tė Kosovės e kanė pasur me gjithė mend shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės dhe Kushtetutės sė saj, ndonėse me pėrmbajtje tė mangėt, tė padrejtė e aq tė dėmshme, atėherė ata do tė shpallnin zgjedhje parlamentare. Kosova ka nevojė pėr pushtet tė ri qendror. Zgjedhjet lokale nė vend tė atyre parlamentare janė zėvendėsim pėr qytetarėt qė tė mos zėvendėsohet pushteti mbi ta. Problemet e shumta tė grumbulluara nė Kosovėn qė ka emėr tė ri nuk zgjidhen duke i kapur pėr bishti ato.

Zgjedhjet lokale po mbahen pėr ta legjitimuar decentralizimin. Nuk ėshtė e vėrtetė qė decentralizimi legjitimohet vetėm nėse serbėt dalin nė zgjedhjet e ardhshme lokale. Edhe nėse dalin vetėm shqiptarėt njėsoj legjitimohen komunat e reja me shumicė serbe. P.sh. kush kandidon a voton nė Lypjan, kėtė e bėn pėr njė komunė tė re tė Lypjanit qė ėshtė komuna e Lypjanit minus tetė fshatra qė ia merr Graēanica (pa marrė parasysh se a votojnė serbėt nė Graēanicė dhe fshatrat pėrreth); kush kandinon a voton nė Prishtinė, kėtė e bėn pėr njė Prishtinė tė re, pėr Prishtinėn pa graēanicėn; shqiptarėt qė kandidojnė a votojnė nė komunėn e Gjilanit, kėtė e bėjnė pėr njė Gjilan tjetėr prej atij qė e njohim, pėr njė Gjilan tė kafshuar nė jug nga Parteshi dhe nė veri nga trefishimi territorial i Artanės (ish Novobėrdės); etj. Decentralizimi nuk i krijon vetėm 5+1 komuna tė reja me shumicė serbe por, pėr pasojė, i transformon edhe shtatė komuna tė tjera: Mitrovicėn, Prishtinėn, Lypjanin, Artanėn, Dardanėn, Gjilanin dhe Vitinė. Posaēėrisht qytetarėt shqiptarė tė kėtyre komunave nė zgjedhjet lokale tė radhės duke votuar bėhen legjitimues tė decentralizimit.

***

burimi:qėlloja!?

fadil
11-08-09, 00:54
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk e ka miratuar kerkesen e disa partive politike per vendosjen e kamerve ne qendrat e votimit ne zgjedhjet e vendvotimit.

Llapjani_HH
11-08-09, 17:48
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk e ka miratuar kerkesen e disa partive politike per vendosjen e kamerve ne qendrat e votimit ne zgjedhjet e vendvotimit.
A thue pse nuk e miratuan o Fadil?
Pėr me i vjedh votat ma leht a pėr qka?

GURI SYLAJ
11-08-09, 18:26
Tyben ja me i vjedhe votat ja nuk kan mujt me e mjele Tenderin !??

jonuzi
14-08-09, 16:02
Xhemaili do tė rikandidojė pėr kryetar

Nga Express mė 11.08.2009 nė ora 17:01
Kryetari i Komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemaili, ka paralajmėruar se do tė kandidojė sėrish pėr kryetar tė kėsaj komune, nė zgjedhjet komunale qė zhvillohen mė 15 nėntor.

“Ka qenė ky njė mandat xhuxh, do tė thosha. Pėr kėto dy vjet kemi punuar mjaft, por pėr ta rrumbullakėsuar vizionin qė kam pėr Ferizajn, mė duhet edhe njė mandat”, tha Xhemaili, njė ditė pasi i ėshtė kthyer punės, pas njė ndėrprerjeje gati tremuajshe, pėr shkak tė aksidentit nė trafik.

Kryetari i Ferizajt ishte pėrfshirė nė njė aksident trafiku nė Veternik tė Prishtinės, mė 21 maj tė kėtij viti, nė tė cilin njė person kishte humbur jetėn dhe tre tė tjerė ishin lėnduar rėndė e lehtė.

Ai sot ka shprehur dhembjen e thellė pėr humbjen qė ka pėsuar nė aksident, sidomos njė familje nga komuna e Lipjanit. “Me keqardhje e dhembje tė thellė, kam mėsuar se nė aksidentin, viktimė e tė cilit kam qenė edhe vetė, ka pasur edhe humbje jete. Me sinqeritetin mė tė madh, familjes Rrustemi nga fshati Banullė, e cila ka humbur djalin Labinot Rrustemi, i shpreh ngushėllimet mė tė thella, me besimin se jemi pjesė e njė dhembjeje tė pėrbashkėt dhe dua sinqerisht tė jem edhe pjesė e pėrballimit tė asaj dhembjeje”, u shpreh tė martėn Xhemaili.

Kryetari i Ferizajt ėshtė paraqitur nė punė njė ditė mė parė, por ai do tė ushtrojė funksionin e tij nga fillimi i shtatorit, pas njė trajtimi shtesė mjekėsor, raporton KosovaLive

jonuzi
09-09-09, 21:48
Besnik Tahiri kandidat i AAK’sė pėr Prishtinėn

Nga Express mė 09.09.2009 nė ora 14:47
Besnik Tahiri ėshtė nominuar kandidat i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) pėr kryetar nė komunėn e Prishtinės.

Tahiri ka konfirmuar sot pėr Express se ka pranuar nominimin qė ka ardhur pas konsultimeve mes degėve tė AAK’sė nė Prishtinė dhe lidershipit tė kėsaj partie.

Kandidatura e tij duhet tė konfirmohet nga Kėshilli Drejtues i AAK’sė qė do tė mblidhet gjatė kėsaj jave.

Besnik Tahiri ėshtė magjistėr i shkencave pėr qeverisje lokale. Ai udhėheq Institutin Kosovar pėr Qeverisje Lokale. Mė herėt ka qenė zėdhėnės i AAK’sė dhe kėshilltar i kryeministrit tė Kosovės gjatė qeverisjes AAK-LDK. Ai ka thėnė se ėshtė i gatshėm tė hyjė nė garėn pėr postin e kryetarit tė Prishtinės. Muajve tė fundit ėshtė pėrfolur se pėr kėtė post AAK do tė kandidojė nėnkryetarin e parė, Blerim Shala.

murrizi
09-09-09, 21:50
Jonuz abi, ti mduket ishe me Pacollin apo ?

pirro
09-09-09, 21:52
Jonuz abi, ti mduket ishe me Pacollin apo ?

Jo Shoq ky koka me AAK-ne qysh po shihet prej shkrimit

jonuzi
09-09-09, 21:52
Jonuz abi, ti mduket ishe me Pacollin apo ?

HAHAHA, une vetem percjella nje informacion, as ne enderr nuk kam pare ndonjeher te votoj per AAK - en, per ke do votoj, ,,, hahahah sigurisht per veten time...

murrizi
09-09-09, 21:55
Jo Shoq ky koka me AAK-ne qysh po shihet prej shkrimit
Ani pat thon qe du mi lan LDD-en, jo mi lan , po i kam lan !
Edhe me kalue ka krejt dynjeja....

shfletuesi_
09-09-09, 21:56
Boll , niri po i pres se si vezhgues qe jam ne qendra ketej ka ne Zor e kemi me numru votat.

jonuzi
09-09-09, 22:01
Ani pat thon qe du mi lan LDD-en, jo mi lan , po i kam lan !
Edhe me kalue ka krejt dynjeja....

po quditem z. Murriz, megjithese s'paske disa muaj ne kete forum, gjithe keto informacione i paske rreth shenimeve te mia, si do qe te jete, une poste thuajse qe 4 vite ne kete faqe dhe qdo gje eshte aty e deshmuar publikisht, kam qene ne LDD - e kam perkrah publikisht, kam deklaruar ne kete forum se sikurse sot te mbahen zgjedhjet qendrore, voten time do ta kishte z. Pacolli, por ne nivelin komunal ne keto zgjedhje do votoj per veten time, besoj se do te vie koha dhe edhe ne kete forum do te bej publike informata te tjera.....

pirro
09-09-09, 22:13
Ani pat thon qe du mi lan LDD-en, jo mi lan , po i kam lan !
Edhe me kalue ka krejt dynjeja....

Valla me kane i meqem ky ( qe se ve ne dyshim) kish votu ka krejt dynjeja.

Mirepo ky sefte paska me votu per veti e per Pacollin ishalla mendohet pak e sja qet voten

jonuzi
09-09-09, 22:18
Valla me kane i meqem ky ( qe se ve ne dyshim) kish votu ka krejt dynjeja.

Mirepo ky sefte paska me votu per veti e per Pacollin ishalla mendohet pak e sja qet voten

Pirro, po mundohem te bahem pak kooperativ, sipas teje kjo "dunjaja" ka paska me votu....

pirro
09-09-09, 22:21
Pirro, po mundohem te bahem pak kooperativ, sipas teje kjo "dunjaja" ka paska me votu....

Valla qysh po shihet Jonuz ka me votu nga qata qe kane punu mas se shumti prej pas luftes, dmth qe po i bjen per PDK-ne

jonuzi
09-09-09, 22:25
Valla qysh po shihet Jonuz ka me votu nga qata qe kane punu mas se shumti prej pas luftes, dmth qe po i bjen per PDK-ne

flm, shpresoj shume Pirro, qe kjo "dunjaja" qe ti permend te jete 60 - 70 % per PDK - en, por dyshoj se do t'ia kaloj 15%, gjithemon ne kontekstin e numrit te pergjithshem te votuesve, e jo te atyre qe dalin ne zgjedhje....

Guri i madh
11-09-09, 22:57
ani muj nendor qeveria i lidh kto festat e flamuri ditlindjes se ADEM JASHARIT , nisjen e rruges autobanit , ani kjo BESA QEKU BUQINCA po i pergaditke do emisone dokumentare , po veq kur ti ndegjojsh ,vet kie me lyp FATMIR LIMEN me ja fal qato 50 KG e fundit mill qe i kena nė MAGJE qysh , thojn kta ket rruk na e ka lan amanatet ADEM JASHARI qysh thojn kta na jena rrit ne kto TROJE po kur tja nisin me tregue per deshmort tjer , po kur tja nis BESA QEKU BUQINCA kta PDKashat me i vajtue ,vllaznillak jo millin prej magje po edhe qata kryp e kfasac me e tubue e drejt ne SELIN E PDK ME E DORZUE

Guri i madh
12-09-09, 01:00
EDHE KUR INFO PRES HESHT


Guri i madh nuk hesht


Sami Lushtaku Kercenon Jeta Xharren (http://www.youtube.com/watch?v=j6Ji3XJUW8c&feature=related)

Guri i madh
12-09-09, 01:19
Arestimi i Sami Lushtakut Raporton Jeta Abazi (http://www.youtube.com/watch?v=Gajm8KKJOGU&feature=related)

Guri i madh
14-09-09, 01:48
qeveria e re festat e nendori shpres qe te qendroj ne kemb athua qka do te thojn tek familja jashari ,


BESA QEKU ka me i vajtue kta qeveritar e ministrat ,ani kta qysh din me i LPI BUZT si maca para kaftorrit stufes nė ARBAIN po vlla thue qe krejt magjen me mill po ju fali fatmir limes e ktyre tjerve na po vdesim urie po sakrifikojna VEQ KTA QE KAN MBI JETUE E LET UDH;HEQIN ME KOSOVEN

Guri i madh
14-09-09, 02:05
po quditem z. Murriz, megjithese s'paske disa muaj ne kete forum, gjithe keto informacione i paske rreth shenimeve te mia, si do qe te jete, une poste thuajse qe 4 vite ne kete faqe dhe qdo gje eshte aty e deshmuar publikisht, kam qene ne LDD - e kam perkrah publikisht, kam deklaruar ne kete forum se sikurse sot te mbahen zgjedhjet qendrore, voten time do ta kishte z. Pacolli, por ne nivelin komunal ne keto zgjedhje do votoj per veten time, besoj se do te vie koha dhe edhe ne kete forum do te bej publike informata te tjera.....
aiiiii njerzit ma shpesh i nrrojn nickat se qorapatpo ti shkruj si ke shkrue e mos u befaso nga niockat e ri se kta jan antar te vjeter

jonuzi
14-09-09, 14:37
Partia Socialiste, nė zgjedhjet lokale, merr pjesė nė shumicėn e komunave

E diel, 13 shtator 2009

Kryetari i Partisė Socialiste tė Kosovės, Emrush Xhemajli ka mbajtur sot konferencė pėr shtyp, nė tė cilėn fillimisht i njoftoi gazetarėt se Partia Socialiste nė zgjedhjet lokale 2009 merr pjesė nė shumicėn e komunave tė Kosovės. Ai tha se deri mė tash PSK ka bėrė pėrgatitjet pėr tė kandiduar nė 21 komuna, ndėrsa na ndajnė edhe 3 ditė nga dorėzimi i gjithė dokumentacionit.
Nė vazhdim kryetari Xhemajli njoftoi gazetarėt me emrat e disa kandidatėve pėr kryetar tė komunave. Xhemajli tha se Degėt, nė konsultė me Kryesinė, kanė emėruar deri mė tash kėta kandidatė pėr kryetarė tė komunave: pėr Prizren - profesor Skėnder Berishėn, pėr Mitrovicė - Mr. Rexhep Ahmetin, pėr Besianė - Prof. Tefik Durmishin, pėr Ferizaj - politikologun Fadil Rexhepi, pėr Viti - afaristin Gani Ismajli, pėr Shtėrpcė - nėnkryetarin e tashėm tė komunės, Ali Halimin, pėr Skėnderaj - Liridon Hotin, dhe pėr Artanė - veprimtarin Sadik Makolli. Ndėrsa vazhdon puna nė 3 ditėt e ardhshme pėr pėrpilimin e listave edhe nė Prishtinė, Therandė, Gjilan, Dardanė, Lipjan, Drenas, Klinė, Rahovec, Gjakovė, Kaēanik, Shtime, Fushė Kosovė, Kastriot.
Kjo veprimtari nė Degėt e Partisė Socialiste ėshtė aprovuar dje nga Kėshilli i Pėrgjithshėm i PS, tha Xhemajli dhe shtoi se janė dhėnė dhe orientimet e pėrgjithshme pėr platformat zhvillimore nė komuna, ku Njeriu dhe ambienti do tė jetė nė qendėr tė vėmendjes dhe kujdesit tonė, nė vend tė rendjes pas fitimit maksimal.
Ne i kemi shkruar letėr KQZ-sė pėrmes sė cilės kemi kėrkuar transparencė tė plotė nė zgjedhje, instalimin e kamerave, pastrimin e listave, paanėsi si dhe mosinstrumentalizimin e shtetit pėr aktivitete zgjedhore nga ata qė e kanė pushtetin, njoftoi Xhemajli.
Nė bazė tė asaj qė kemi analizuar del se do tė bėhen shumė alarme tė rrejshme politike se gjoja Kosova ėshtė e kėrcėnuar nga jashtė, pėr tė tėrhequr elektoratin nga vėmendja e dėshtimeve tė Qeverisė. “Kosova sot ka nevojė pėr zhvillim tė brendshėm demokratik dhe ekonomik nė nivel vendi dhe nė nivel komune dhe fokusimi ynė duhet tė jetė nė kėto veprimtari”, nėnvizoi kryetari Xhemajli.
Nė zgjedhjet lokale jemi duke konkurruar tė vetėm, tha Xhemajli dhe shtoi se “kemi bėrė pėrpjekje tė mos ndodh kėshtu, nė ato komuna ku do tė ishte interes i pėrbashkėt i partisė sonė dhe subjekteve tė majta apo tė paprofilizuara, por kjo nuk ka ndodhur”.


PSK ndėrpret koalicionin me PDK-nė

E diel, 13 shtator 2009

Kryetari i Partisė Socialiste tė Kosovės, Emrush Xhemajli, nė konferencėn e sotme njoftoi gazetarėt edhe me vendimin e Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė PSK-sė pėr ndėrprerjen e koalicionit me PDK-nė. “Koalicioni PDK me LPK - tash Partia Socialiste, ka funksionuar dhe ka pasur rėndėsinė e vet para, gjatė dhe njė periudhė pas pavarėsimit tė vendit”, tha kryetari Xhemajli dhe shtoi se “nė mbledhjen e djeshme tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm ėshtė konstatuar se ka njė kohė qė realisht koalicioni PS dhe PDK nuk funksionon. Kjo u vėrtetua edhe kohėve tė fundit. Pėr mė tepėr ėshtė konstatuar se PDK ka ndėrruar pėr 180 shkallė politikat e saja pėr sektorė kyē tė zhvillimit ekonomik dhe demokratik tė vendit”.
Xhemajli tha se PDK-ja nga politikat e majta, qė ndiqte kur ishte nė opozitė, politika qė ka pasur edhe LPK-ja, atėherė kur edhe u bė koalicioni parazgjedhor, tashmė po ndjek politika ultra tė djathta, tė cilat nuk i shkojnė vendit dhe popullit tonė tė varfėr.
PS e ka tė pamundur tė ndajė pėrgjegjėsinė pėr atė ēka po ndodh me tjetėrsimin e pronės publike, me menaxhimin e ndėrmarrjeve publike, me mėnyrėn e privatizimit total nė ekonomi, me politikėn e taksave dhe tatimeve etj., tha Xhemajli dhe shtoi se “nga ana tjetėr nuk mund tė ndajė pėrgjegjėsinė bashkė pėr zhvillimin demokratik tė vendit, sidomos nė politikėn e pengimit tė punės sė agjencioneve tė pavarura tė vendit, pengimin e punės nė Kuvendin e Kosovės, trajtimin partiak tė shėrbyesve civilė”. Pėr kėto arsye kryesore, sqaroi kryetari Xhemajli, Kėshilli i Pėrgjithshėm i Partisė Socialiste e ka ndėrprerė koalicionin, duke vlerėsuar atė pjesė tė bashkėpunimit pozitiv qė ėshtė bėrė nė mes dy subjekteve tona.
Kryetari i PSK-sė, Emrush Xhemajli, tha se nga sot, ne jemi rival politik me kėtė subjekt (PDK), ndėrsa jemi partner pėr bashkėpunim vetėm pėr atė qė na obligon Kushtetuta e ligji. Kjo gjithashtu nėnkupton se deputeti i PS nuk ėshtė mė nė Grupin Parlamentar tė PDK-sė dhe ėshtė deputet i pavarur i Partisė Socialiste.

jonuzi
14-09-09, 14:38
Sfidohet seriozisht
Asnjėri prej kryetarėve aktualė tė komunave nuk ėshtė mė i sfiduar kėtė vit sesa Pal Lekaj. Deri mė tash, ēdokush besonte se kryetari aktual i Gjakovės lehtėsisht do ta merrte edhe njė mandat. Por situata u pėrmbys kėtė fundjavė. LDK-ja vendosi qė pėrballė tij ta qes Fehmi Vulėn, e AKR-ja, Mimoza Kusarin. Megjithėkėtė, Lekaj thotė se do tė ngadhėnjejė mė 15 nėntor.

Nga Leonard Kerquki mė 14.09.2009 nė ora 8:34
(Updated) Asnjėri prej kryetarėve aktualė tė komunave nuk ėshtė mė i sfiduar kėtė vit sesa Pal Lekaj, aktualisht kryetar i Gjakovės.

Deri mė tash ishte pothuajse e sigurt se Lekaj do tė merrte lehtėsisht edhe njė mandat, por situata u pėrmbys kėtė fundjavė, kur Lidhja Demokratike e Kosovės dhe Aleanca Kosova e Re zyrtarizuan kandidatėt e tyre pėr Gjakovėn.

LDK-ja pėrballė Pal Lekajt tė AAK-sė vendosi Fehmi Vulėn, e AKR-ja vendosi Mimoza Kusari-Lilėn.

Vula, ashtu sikurse edhe Kusari-Lila, llogariten kandidatė tė fortė dhe sfidues seriozė tė kryetarit aktual tė Gjakovės. Vula ėshtė njė mjek i respektuar nė Gjakovė, e Kusari-Lila ka arritur reputacion tė konsiderueshėm nė vendlindjen e saj pėrmes posteve tė rėndėsishme qė ka mbajtur nė Prishtinė.

Por, a do tė arrijnė Fehmi Vula apo Mimoza Kusari-Lila tė ngjiten nė karrigen e tė parit tė Gjakovės?

Pal Lekaj nuk beson.

“Sa u pėrket kėtyre kandidaturave, mendoj se janė normale dhe mua nuk mė bėjnė pėrshtypje fare”, ka deklaruar Lekaj pėr Express, tė dielėn.

“Pėr mua ėshtė nė fokus qytetari i Gjakovės, i cili pėr kėto dy vjet ėshtė bindur me punėn, seriozitetin dhe efikasitetin e qeverisjes lokale. Prandaj, ēdokush ka tė drejtė kandidimi, por personalisht nuk mė bėjnė fare pėrshtypje”, ka shtuar ai.

Pal Lekaj i befasoi tė gjithė dy vjet mė parė, kur arriti ta mundė Astrit Haraqinė e LDK-sė. Pėr dy vjet nė pushtet, Lekaj ka bėrė punė tė konsiderueshme nė Gjakovė dhe gėzon reputacionin e kryetarit mė tė suksesshėm tė komunave tė Kosovės.

Pikėrisht puna e tij e mban me shpresė Pal Lekajn se do tė ngadhėnjejė mė 15 nėntor.

“Unė fare nuk dyshoj nė fitore, nuk po e them kėtė vetėm nė mėnyrė retorike. Pėr kėto dy vjet ne kemi dhėnė shembuj shumė tė mirė”, ka thėnė ai.

“Ne kemi ndėrtuar njė administratė tė pėrgjegjshme, kemi bėrė investime tė mėdha nė infrastrukturė, nė shkolla, shėndetėsi dhe nė gjithēka tjetėr qė ka qenė nė pėrgjegjėsi tė Komunės. Mendoj se ndryshimet janė evidente dhe kėtė e thonė tė gjithė qytetarėt. Gjakova mė 15 nėntor do ta dėshmojė se di tė vlerėsojė vlerat, di tė vlerėsojė punėn qė ėshtė bėrė”, ka shtuar Lekaj.

AAK-ja e Ramush Haradinajt nė zgjedhjet e 17 nėntorit arriti tė fitojė nė Pejė, Gjakovė dhe Deēan. Llogaritet se nėse kjo parti nuk arrin edhe sivjet t’i mbajė kėto komuna, atėherė e ardhmja e saj do tė jetė e zymtė.

Por Pal Lekaj nuk beson se kjo mund tė ndodhė.

“Ne kemi bėrė punė tė mėdha pėr kėto dy vjet. Kushdo qė kandidon, nuk mendoj se mund ta rrezikojė pozitėn e AAK-sė nė Gjakovė”, thotė ai.

jonuzi
14-09-09, 14:39
Bashkė, me 15 nėntor
AKR’ja, LDD’ja dhe PD’ja kanė arritur marrėveshje pėr tė garuar sė bashku mė 15 nėntor, nė shumicėn e komunave. Nė Prishtinė, Mitrovicė, Gjakovė dhe Kamenicė, LDD’ja dhe PD’ja do tė mbėshtesin kandidatėt e AKR’sė. Nė Pejė, Prizren dhe Istog, AKR’ja dhe PD’ja mbėshtesin kandidatėt e LDD’sė. Koalicioni formalizohet sot, duke shėnuar kėshtu marrėveshjen e parė tė partive opozitare.

Nga Leonard Kerquki mė 14.09.2009 nė ora 8:29
(Updated) Aleanca Kosova e Re, Lidhja Demokratike e Dardanisė dhe Partia e Drejtėsisė kanė arritur marrėveshje pėr tė garuar sė bashku nė zgjedhjet e sivjetshme lokale nė shumicėn e komunave.

Marrėveshja pritet tė nėnshkruhet tė hėnėn nė ambientet e Parlamentit tė Kosovės, nga kryetarėt e tri partive qė pėrbėjnė koalicionin: Behgjet Pacolli, Nexhat Daci dhe Ferid Agani.

Kėshtu formohet koalicioni i parė i shumicės sė subjekteve qė pėrbėjnė bllokun opozitar.

Burime tė gazetės Express kanė thėnė se ideja ėshtė qė nė komunat ku njė parti garon me figura tė forta, atėherė dy partitė mbėshtesin atė kandidat. Ndėrkaq nė balotazh, secila prej partive nė koalicion mbėshtet kandidatin e partnerit qė ka arritur edhe mė tej tė mbesė nė garė.

Bie fjala, nė Prishtinė, Mitrovicė, Gjakovė, Kamenicė... LDD’ja dhe PD’ja do tė mbėshtesin kandidatėt e AKR’sė.

“Nė kėto komuna, LDD’ja dhe PD’ja nuk do tė qesin kandidatė tė tyre, por ato do tė mbėshtesin kandidatėt e AKR’sė”, ka thėnė njė burim i gazetės.
Nė Pejė, Prizren, Istog, ndėrkaq, AKR’ja dhe PD’ja do tė mbėshtesin kandidatėt e LDD’sė sė Nexhat Dacit.

“Njėsoj si nė rastin e parė, edhe me kėtė rast, AKR’ja dhe PD’ja nuk dalin me kandidatė tė tyre. Por pozicionohen nė krah tė kandidatėve tė LDD’sė”, thotė burimi i gazetės.

Marrėveshja mes AKR’sė, LDD’sė dhe PD’sė nuk pėrfshin tė gjitha komunat.

“Nė disa komuna do tė konkurrojnė ndarazi nė raundin e parė. Por nė balotazh, sipas marrėveshjes, tri partitė mbėshtesin kandidatin e partnerit qė vazhdon tė jetė nė garė”, thotė zyrtari i AKR’sė qė foli nė kushte anonimiteti.

Marrėveshja ėshtė arritur nė bisedimet intensive qė janė zhvilluar javėt e fundit mes zyrtarėve tė tė tri partive. Ndėrkohė qė burime tė gazetės kanė thėnė se marrėveshja parashikon edhe detajet mė tė vogla tė fushatės.

“Ėshtė precizuar edhe ēėshtja e fjalimeve tė liderėve. Pėr shembull, nė Gjakovė fillimisht flet lideri i AKR’sė, mė pas ai i LDD’sė dhe PD’sė. Ndėrkaq, nė Prizren fillimisht flet lideri i LDD’sė, mė pas ai i AKR’sė dhe PD’sė”, ka precizuar burimi i gazetės.

Marrėveshja ėshtė konfirmuar nga Sekretari i Pėrgjithshėm i LDD’sė, Lulzim Zeneli.

“Po, ėshtė e vėrtetė se kemi arritur marrėveshje me AKR’nė dhe PD’nė”, ka deklaruar Zeneli pėr Express.

Ai nuk ka dashur tė flasė mė tej rreth kėsaj ēėshtjeje.

“Pėr gjithēka rreth kėsaj marrėveshjeje, opinioni do tė informohet nesėr, pas nėnshkrimit tė marrėveshjes”, ka thėnė ai, tė dielėn.

Marrėveshja mes AKR’sė sė Behgjet Pacollit, LDD’sė sė Nexhat Dacit dhe PD’sė sė Ferid Aganit, do tė formalizohet nė ambientet e Parlamentit tė Kosovės, nė orėn 11:00 tė paradites sė sotme.

panta_rhei
15-09-09, 12:39
“Rebelohet” Dega e PDK-sė nė Prizren
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0915005001707_m.jpg
Rebelohet Dega e PDK-sė nė Prizren. Kryetari i kėsaj dege, Zafir Berisha, ka paralajmėruar bojkotimin e fushatės sė partisė sė tij nga tė paktėn 45 nėndegė nėse strukturat e larta partiake e rikandidojnė pėr zgjedhjet lokale kryetarin aktual tė Prizrenit, Ramadan Muja.

Nė njė prononcim pėr “Kohėn Ditore”, Berisha ka thėnė se nuk do ta mbėshtetė kandidaturėn e Ramadan Mujės, duke e quajtur si kandidat tė imponuar jashtė strukturave tė partisė nga kreu i PDK-sė, Hashim Thaēi.

“Nuk ka arsye ta mbėshtesim njė kandidat qė nuk ėshtė i strukturave tė partisė. Unė vetėm e respektoj elektoratin dhe strukturat e Partisė Demokratike”, ka deklaruar Berisha.

Deklaratat erdhėn vetėm njė ditė pas qėndrimit tė Thaēit nė Prizren, ku mėsohet se i ėshtė dhėnė mbėshtetja pėrfundimtare Ramadan Mujės. /ktv/

Urata
15-09-09, 14:33
a ja nisen rebelat mu rebelav n'mes veti a....! hajde me hajr ...!

jonuzi
15-09-09, 17:16
a ja nisen rebelat mu rebelav n'mes veti a....! hajde me hajr ...!

Konsideroj se paknaqesit qe shfaqen neper te gjitha partite jane ne suazat e normales, thjesht te gjith i thojne vetit se jane dikushi .... nuk shoh asgje te keqe nga mendimet dhe veprimet ndryshe brenda partive politike e ne kete rast ne PDK

Tarzani
15-09-09, 17:37
a ja nisen rebelat mu rebelav n'mes veti a....! hajde me hajr ...!

A po man ymyt qe LDK-ja e merr a e Dacit a, demek LDD-ja a. ska shanca.

fadil
16-09-09, 16:38
PDK kandidon Astrit Salihun pėr kryetar tė Prishtinės Partia Demokratike e Kosovės mbrėmė i ka dorėzuar nė KQZ-sė brenda afatit, listėn me emrat e tė gjithė kandidatėve pėr kryetarė tė komunave pėr zgjedhjet e 15 nėntorit. Lista e kandidatėve tė PDK-sė pėr kryetar tė komunave ėshtė: Astrit Salihu - Prishtinė, Bajrush Xhemajli - Ferizaj, Avni Kastrati - Mitrovicė, Nexhmedin Arifi - Viti, Shukri Buja - Lipjan, Sokol Bashota - Klinė, Ramadan Muja - Prizren, Ilhami Gashi - Pejė, Ilir Bytyēi - Gjakovė, Qemajl Mustafa - Gjilan, Isni Kilaj - Malishevė, Muhamet Latifi - Besianė, Ramė Vata - Therandė, Qazim Qeska - Rahavec, Sami Lushtaku - Skenderaj, Nexhat Demaku - Drenas, Naim Ismajli - Shtime, Bajram Mulaku - Vushtrri, Musė Mushkolaj - Deēan, Gafurr Mustafa - Artanė, Begzat Sinani - Dardanė, Selim Jonuzi - Sharr, Ahmet Krasniqi - Fushė Kosovė, Mehmet Pallazhi - Hani i Elezit, Idriz Blakaj - Burim, Nimon Topaj - Junik, Xhabir Zharku - Kaēanik, Haki Mjeku - Kastriot dhe Beqir Fejzullahu - Shterpcė.

fadil
16-09-09, 16:40
Pershendetje:

Zgjedhje e qelluar nga PDK.ja, kanditatet e saje nuk jan te perkryer por jane me te miret nga te gjitha partit tjera, prandaj me keto kandidatura PDK.ja do ta merr edhe prishtinen ne keto zgjedhje perpos qe do ta ruaj pushtetin ne komunat egzistuese.

MemphiSx
16-09-09, 22:07
fadil i pata dy pyetje,si zedhens i hashimit,kisha pas qef me mu pergjigj sinqerisht!!

1.Si eshte e mundur me kandidu prap,nje kandidat per kryetar komune,qe ka akuze te ngritur ne gjykate??

2.Serbia po i mban zgjedhjet e veta,si komunale ashtu edhe parlamentare,edhe ne Kosove,ne disa komuna,e po ashtu edhe ne veri te Mitrovices,Si ka mundesi ne shtetin e Kosoves,ne veri te Mitrovices te mos ket zgjedhje??? Po ashtu as ne Partesh?

bert
16-09-09, 22:09
mallkuar qofte ai shqiptar qe voton me 15 nentor. vota e 15 nentorit eshte vota e zhdukjes se kosoves

jonuzi
19-09-09, 13:27
mallkuar qofte ai shqiptar qe voton me 15 nentor. vota e 15 nentorit eshte vota e zhdukjes se kosoves

Bert

..... mos u ngut he burr, ..... po mendoj secili duhet te mendoj vetem per vete se si do te sillet per nje diqka, askush nuk ka te drejt te mallkoj nje diqka, aq me shume ku ajo behet duke u bazuar ne ligj dhe me shprehje te lire te vullnetit....

bert
19-09-09, 16:07
per vfare ligji e shteti e ke fjalen? asnjana nuk ekziston me qeverine e sejdiut dhe thacit dhe parlamentin e krasniqit. aty ligjin dhe shtetin e drejton eulex-UDB. vota e 15 nentorit eshte vote per kriminelet serbe me ne krye arkanin. erdhi koha per kosoven te kerkoje largimin e eulexit e UDB-se nga kosova.Mallkuar qofte ai shqiptar qe behet pjese e kesaje estrade serbe te 15 nentorit.

fadil
19-09-09, 19:22
Njė filozof pėr filozofinė e re tė Thaēit
Njė ish luftėtar dhe njė filozof janė bashkimi i ri nė rrugėn e transformimit tė PDK-sė, qė do tentojnė njė betejė tė madhe: bastionin e fundit dhe lavdinė e vetme tė LDK-sė, Prishtinėn.

Nga Armand Shkullaku mė 19.09.2009 nė ora 13:35

Partia Demokratike e Kosovės, ka shanse, mė shumė se asnjėherė tjetėr, qė nė zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit ta thyejė mitin e LDK nė Prishtinė. Nėpėrmjet njė filozofi, Hashim Thaēi do tė testojė nėse filozofia e tij politike mund t’i bindė kryeqytetasit tė votojnė pėr partinė e atyre “qė zbritėn nga mali”. Ai ka zgjedhur Astrit Salihun si kandidat tė PDK pėr kryetar tė Prishtinės.

Kjo lėvizje e Thaēit nuk ėshtė e papritur. Nė listėn e kandidatėve qė qarkulluan pėr Prishtinėn dėgjoheshin emra qė vinin nga bota e biznesit, shoqėrisė civile apo politikanėve tė rinj tė moderuar. Hapja e PDK ndaj kėsaj pjese tė shoqėrisė kosovare si dhe ēoroditja e LDK, ishin dy faktorėt kryesorė qė i dhanė atij fitoren dy vjet mė parė. Tani ai nuk ka pse eksperimenton, por i duhet vetėm t’i pėrmbahet njė rruge tė provuar. Dhe, po e bėn kėtė. Nė kabinetin e kryeministrit tė Kosovės bėjnė pjesė personazhe tė njohur tė jetės sociale dhe intelektuale tė Prishtinės (edhe vetė Astrit Salihu ėshtė pjesė e kėtij stafi) qė kanė ndikur nė zbehjen e kontrasteve mes PDK sė dikurshme dhe asaj qė duhet tė jetė njė parti moderne. Vetė Thaēi prej kohėsh po pėrdor njė gjuhė tė matur dhe po sillet me mjaft moderacion pėr tė krijuar profilin e njė politikani karriere dhe pėr ta kyēur nė arkiva epitetin e “kryeministrit tė dalė nga lufta”. Po e bėn kėtė qoftė duke shmangur pėrplasjet personale me kundėrshtarėt, qoftė duke pėrkėdhelur Milanin e vogėl qė ėshtė rikthyer nė Kosovė. Ai po pėrpiqet, jo pa vėshtirėsi, tė mbajė kėtė kurs, qoftė edhe me kosto politike disa herė, siē po duket pėrplasja e fundit pėr kandidatin e Prizrenit. Edhe kandidimi i Astrit Salihut pėr Prishtinėn ėshtė nė kėtė frymė.

Nėpėrmjet kėtij filozofi, tė lindur dhe tė formuar nė Prishtinė, PDK kėrkon tė fashisė ēdo hije dyshimi qė ka mbetur nė shpirtrat e prishtinasve nga koha e vėshtirė e komandantėve arrogantė. Ai nuk ka asnjė lidhje me agresivitetin, dhunėn dhe nuk mbart ndjeshmėritė negative tė elementėve tė dikurshėm tė PDK. Me Salihun, kryeminsitri Thaēi duket sikur i ka rrėmbyer LDK edhe armėn e fundit, atė tė profilit paqėsor, tolerant dhe tė hapur. Nė kėtė aspekt, mes Astrit Salihut dhe Isa Mustafės nuk ka ndonjė dallim esencial, tė dy janė tė njė profili tė qetė dhe tė matur. Nė pikėn e vetė mė tė fortė nė Prishtinė, LDK ėshtė tashmė mėse e konkurueshme. Llogaritė e PDK janė tė thjeshta, tė ruajė afro 22 pėrqind tė votave qė ka nė Prishtinė, t’u shtojė atyre prurjen e re qė duhet tė sjellė Salihu dhe tė mbėrrijė e sigurtė nė balotazh. Pse jo tė tentojė edhe fitoren.

Nga ana tjetėr PDK po shfrytėzon me dinakėri ēoroditjen dhe pozitėn hemafrodide tė LDK. Kėto dy parti janė aleate nė qėveri dhe po hyjnė ndaras nė zgjedhjet lokale. Prej kėtu buron ngėrēi i parė pėr LDK. Ajo nuk mund tė godasė qeverinė, nuk mund tė prekė shumė tė vėrteta, nuk e cek dot korrupsionin dhe nuk ndihet e qetė nė pėrballjen me elektoratin pėr shkak tė imazhit problematik qė ministrat e saj kanė krijuar gjatė qeverisjes. Duke i lėshuar terren nė kėtė drejtim AAK-sė, partisė sė ish presidentit Rugova i mbetet vetėm tė mbrojė arritjet e dikurshme. Kėtė ngėrē po e shfrytėzon mė sė miri PDK. Hashim Thaēi nuk le rast pa treguar se Sejdiu dhe LDK janė partnerėt e tij mė tė mirė. Me gjithė kritikat e shumta ai i ka ruajtur nė gjirin e tij ministrat e LDK dhe ia ka arritur tė krijojė perceptimin se dikur partia mė e madhe nė Kosovė sot nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė aneks i PDK. Atėherė kush janė arsyet pėr tė cilat elektorati i LDK duhet tė ndihet entuziast pėr tė votuar? Jo vetėm qė pakkush kishte menduar se votat e 17 nėntorit 2007 do tė shkonin pėr tė konsoliduar pushtetin e Hashim Thaēit, por edhe gjatė kėtyre dy vjetėve LDK nuk ka dėshmuar asnjė qėndrim ndryshe nga ai i kryeministrit. Atėherė ēfarė ndryshimi do tė sillte vota pėr LDK nė zgjedhjet lokale? Kjo situatė prodhon njė avantazh tė madh pėr PDK, por qė nuk i vlen i vetėm. Ose mė saktė, vlen bashkė me Astrit Salihun.

Personaliteti i Salihut tenton tė zhvlerėsojė kartėn e fundit qė i ka mbetur LDK, figurėn e Isa Mustafės, njė politikan me profil qytetar dhe njė administrator korrekt. Nėse elektorati i LDK ndihet i ftohur me kėtė parti dhe emri i Isa Mustafės ėshtė njė motiv qė mund ta ēojė atė nė kutitė e votimit, PDK kėrkon ta shmangė edhe kėtė mundėsi. Astrit Salihu e ka profilin qė i shkon pėr shtat Prishtinės dhe PDK e ka forcėn qė i mungon LDK. Njė ish luftėtar dhe njė filozof janė bashkimi i ri nė rrugėn e transformimit tė PDK, qė do tentojnė njė betejė tė madhe: bastionin e fundit dhe lavdinė e vetme tė LDK, Prishtinėn. Bindja e kryeqytetasve se ky ndryshim i PDK ėshtė real ėshtė hapi i parė drejt suksesit.

marr nga gazeta express.

fadil
19-09-09, 21:16
Kthimi kah komuna
Pėrgatitjet e partive pėr zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit kanė shfaqur njė evoluim tė qartė tė politikės kosovare. Kemi tė bėjmė me njė decentralizim tė mirėfilltė politik, i cili ka ardhur si rezultat i rritjes sė vetėdijesimit tė spektrit politik pėr fuqinė e votuesit kosovar.

Nga Artan Muhaxhiri mė 19.09.2009 nė ora 13:31

“E qet syretin [e Rugovės] aty dhe komunikon me njerėz”.

Ky definicion antologjik, i thėnė nga Eqrem Kryeziu (mjeshtri i ironisė politike), pėr Gazetėn Express, nė tetor tė vitit 2007, njė muaj para zgjedhjeve tė pėrgjithshme, ėshtė sublimim i formulės magjike e cila dominoi politikėn kosovare gjatė periudhės sė Ibrahim Rugovės.

Kur njė qasje e tillė thjeshtėzuese, qė nuk ishte e huaj as pėr dy partitė tjera tė mėdha, aplikohej pėr zgjedhjet qendrore, mund tė paramendohet se ēfarė rėndėsie dhe respekti margjinal i ėshtė kushtuar zgjedhjeve lokale. Vėshtirė tė jetė folur pėr to nė Prishtinė pa njė dozė tė lartė cinizmi.

Pastaj erdhi 17 nėntori 2007. Dita kur votuesi kosovar u shfaq. E ndryshoi skenėn politike. Dhe fitoi respektin.

Prej qershorit 1999 deri nė nėntor 2007, imazhokracia politike ishte alfa dhe omega e liderėve kosovarė. Fotografitė e Ibrahim Rugovės, Hashim Thaēit dhe Ramush Haradinajt ishin zėvendėsuese tė projekteve konkrete dhe investimeve kapitale, njėkohėsisht shėnonin edhe mungesėn totale tė pėrgjegjėsisė ndaj qytetarit. Secili protagonist i madh a i vogėl politik, sa herė qė i ofrohej mundėsia pėr tė qenė afėr mikrofonit premtonte pavarėsi, integrim nė strukturat euroatlantike, hapje tė vendeve tė reja tė punės, liberalizim tė vizave, etj., etj. Pėr vite tė tėra u krijua njė inflacion i premtimeve tė cilave s’u besonte askush: as ata qė i jepnin, as ata qė i merrnin. Ishte e lehtė tė thuheshin fjalė tė mėdha, s’kishim gjė nė dorė.

Ndryshimi radikal i raportit tė forcave politike pas nėntorit 2007, ishte leksioni tė cilin politikanėt kosovarė u detyruan ta mėsojnė njėherė e mirė.

Sot shohim diēka tjetėr. Ndonėse shumica dėrmuese e akterėve janė tė njėjtė, mėnyra e tyre e tė menduarit politik nuk ėshtė si mė parė.

Pėrgatitjet e partive pėr zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit kanė shfaqur njė evoluim tė qartė tė politikės kosovare (me pėrjashtim tė barazisė gjinore). Pėr herė tė parė ėshtė duke iu dhėnė rėndėsi e madhe zgjedhjeve nė kėtė nivel, i cili ka qenė skajshmėrisht i injoruar. Asnjėherė nuk ka qenė i pranishėm njė mobilizim kaq i madh i partive pėr zgjedhjet lokale, pėrfshirė lobimet pėr kandidatura dhe debatet nė media. Nuk ka pasur pėrplasje tė hapura brendapartiake dhe kėrcėnime serioze pėr bojkot tė ndonjė kandidati nga kundėrkandidatėt, as anėtarėsime partiake tė nivelit tė lartė enkas pėr zgjedhje lokale, e as koalicione parazgjedhore midis partive tė rėndėsishme parlamentare.

Pozitat e kryetarėve tė komunave ishin dhurata qė partitė (kryesisht LDK’ja) ua jepnin personave tė caktuar, nė bazė tė kronizmit tė institucionalizuar. Kėsaj radhe kemi tė bėjmė me njė decentralizim tė mirėfilltė politik, i cili ka ardhur si rezultat i rritjes sė vetėdijesimit tė spektrit politik pėr fuqinė e votuesit kosovar.

Janė tri arsye kryesore pėr kėtė ndryshim.

1. Pėrfundimi i politikės sė mbizotėruar ekskluzivisht nga Kulti i Individit, qė ndodhi me vdekjen e Ibrahim Rugovės dhe ndryshimin e spektrit politik nė 2007. Asnjė lider aktual nuk ėshtė aq i fuqishėm dhe i guximshėm qė tė futet nė zgjedhje (qendrore apo lokale) duke u mbėshtetur vetėm nė peshėn e imazhit tė vet. Lideri i mirė, me shokė shumė.

2. Mbarimi i procesit tė pavarėsimit tė Kosovės (bisedimet nė Vjenė, Plani i Ahtisaarit, shpallja e Pavarėsisė), i cili e zhvleftėsoi krejtėsisht argumentin universal tė shfajėsimit politik pėr mungesėn e projekteve, keqpėrdorimet dhe keqmenaxhimin: “Ēėshtjen e Statusit”. Fjala “Pavarėsi” mė nuk ėshtė pjesė e fjalorit politik.

3. Niveli lokal ėshtė terren shumė mė i pėrshtatshėm se ai qendror pėr arritjen e suksesit politik. Pas pavarėsimit tė Kosovės, puna nė nivelin qendror ėshtė mė komplekse nė krahasim me qeverisjet e kaluara, prandaj edhe projektet e rėndėsishme varen nga shumė faktorė, kryesisht ndėrkombėtarė. Nė nivelin lokal, frytet e punės shihen shumė mė shpejt dhe suksesi mund tė shndėrrohet nė trampolinė pėr pozicione tė larta nė nivelin qendror. Gjithashtu, kryetarėt e suksesshėm tė komunave mund t’i krijojnė vetes njė autonomi tė konsiderueshme nė raport me liderin dhe strukturat qendrore tė partisė.
Beteja pėr Prishtinėn ka filluar muaj mė parė, me pėrmendjen e pjesėmarrjes sė mundshme tė Behgjet Pacollit dhe Blerim Shalės. Isa Mustafa ishte i sigurt. Nė fund, AAK’ja dhe AKR’ja vendosėn pėr kandidatė tjerė, kurse ishte PDK’ja ajo qė me kandidaturėn e Dr. Astrit Salihut bėri njė hap drejt sfidimit tė skemės me tė cilėn identifikohet si parti - “Drenicė dhe/ose UĒK”. Fitorja e tij nė Prishtinė do t’i krijonte rrugė Thaēit pėr hapje tė mėtejme strukturore tė PDK’sė. Dhe anasjelltas.

Nė pėrgjithėsi, AAK’ja ishte mė energjikja nė angazhimet pėr kėto zgjedhje (kandidaturat e Blerim Kuēit, Bislim Zyrapit dhe Muharrem Shabanit, sė bashku me fushatėn disamujore tė anėtarėsimeve tė reja); disa ish-ministra do tė tentojnė rikthimin nė bazė (Kuēi, Isufi, Veliu, Rexhepi); AKR’ja befasoi me Mimoza Kusari-Lilėn nė Gjakovė, kurse PDK’ja i bėri ftesė nėnkryetarit tė ORA’s, Gazmend Muhaxherit, pėr Pejė.
LDK’ja ballafaqohet me rrezikun mė tė madh. Nėse nė kėto zgjedhje ajo nuk arrin ta ruajė fuqinė e tashme, ose tė bėjė ndonjė lėvizje pėrpara, definitivisht do tė dėshmohet se humbja traumatike nė 2007 ia ka zhdukur ēdo forcė pėr rimėkėmbje. Vazhdimi i mungesės sė ndryshimeve nė lidership, i cili nuk ka fuqi tė ballafaqohet me realitetin, do tė rezultojė me humbje tė mėtejshme tė elektoratit.

PDK’ja rrezikon humbjen e dy komunave ku ka pasur probleme tė mėdha me zgjedhjen e kandidatit (Prizren dhe Gjilan), po ashtu edhe Mitrovicėn, pas moskandidimit tė Bajram Rexhepit. Mirėpo, fitorja nė Prishtinė do t’ia ēimentonte pushtetin.

AAK’ja planifikon fitimin e qeverisjes nė dy komunat e shėnjestruara qėmoti (Therandė dhe Vushtrri), sė bashku me ruajtjen e pushtetit nė Gjakovė dhe Pejė. Ky skenar do t’i jepte shpresė pėr sukses nė zgjedhjet e ardhshme qendrore. Nė tė kundėrtėn, do tė dėshmohej se bagazhi i keqqeverisjes ėshtė tepėr i madh pėr t’u larguar nga kujtesa e qytetarėve kosovarė.

Zaret janė hedhur. Pikėt do tė numėrohen nė mbrėmjen e 15 nėntorit.

fadil
19-09-09, 21:18
Isa vs. Astrit : Nis beteja pėr kryeqytetin
Beteja pėr Prishtinėn, nė balotazh, do tė kushtėzohet nga dy faktorė, sa ėshtė elektorati i LDK-sė i bindur nė performansėn e Isa Mustafės, dhe nga ana tjetėr, sa do t’i bindė votuesit Astrit Salihu, si kundėrkandidat me mė shumė gjasa, se vota pėr te ėshtė votė pėr ndryshime nė Prishtinė, por edhe pėr PDK-nė qė kėrkon rinovimin e identitet.

Nga Shkelzen Maliqi mė 14.09.2009 nė ora 13:04

Kandidimi i Dr. Astrit Salihut nga PDK pėr Kryetar tė Prishtinės, sjell disa risi tė rėndėsishme.

E para risi ėshtė pėr vetė partinė qė e kandidoi, sepse tash edhe nė praktikė PDK po dėshmon se nuk ėshtė vetėm parti e UĒK-se dhe e meritokracisė. Duhet tė shihet nėse edhe nė komunat tjera ka pėrzgjedhje tė tilla, por tendenca e inkuadrimit tė personaliteteve dhe intelektualėve vėrehet qė nga vjeshta e vitit 2007 dhe emėrimi i tyre pėr kėshilltarė tė Kryeministrit. Pastaj, edhe nėse do tė ishte vetėm Prishtina test pėr kėtė hapje tė PDK-sė, kjo e ka rėndėsinė simbolike dhe promovuese – bėhet fjalė pėr Kryeqytetin e Kosovės. Leksionet e mėsuara nė zgjedhjet e mėhershme, kur nė Prishtinė kandidonte njeriu i dytė i PDK-sė, Fatmir Limaj, i kanė bindur drejtuesit e PDK-sė, para sė gjithash Hashim Thaēin, se PDK-ja duhet tė dalė nga “baza e Drenicės” dhe tė kėrkojė aleanca tė gjėra ndėr qytetarėt dhe intelektualėt, nėse synon tė bėhet nė kuptimin e plotė tė fjalės - parti kombėtare.

Risia e dytė ėshtė se PDK-ja futet nė garė me ambicie qė tė sfidojė dhe tė mundė LDK-nė qė konsiderohet bastion i fundit i madh i mbetjes sė partisė sė Rugovės. Nė demokracitė me pėrvojė ndodh shpesh qė koalicioni i dy partive nė nivelin qendror, nuk e pengon konkurrencėn e ashpėr nė nivelin lokal. Por, nė kushtet tona specifike, gara pėr Kryeqytetin mes dy partive nė pushtet mund tė jetė me pasoja. Deri mė sot, harmonia e qeverisjes PDK-LDK, qė nė asnjė moment nuk ėshtė trazuar, por tani ka gjasa qė tė dėmtohet, ose edhe tė kthehet nė valėt e dikurshme. Pėr shkak tė kėsaj harmonie, disa kanė menduar se PDK do tė kandidojė vetėm formalisht nė Kryeqytet, pėr tė mos i trazuar raportet me partnerin nė qeverisje. Por, kandidimi i Astrit Salihut, tregon se PDK-ja nuk ėshtė pa ambicie dhe madje shpreson se nė balotazh, edhe do tė mund tė fitonte zgjedhjet. Nė kėtė kalkulim, PDK paraqitet me inkluzivitet, qėllimi ėshtė pėrfitimi i votuesve tė rinj, ndėrkaq qė supozohet se LDK-ja do tė mbetet nė ngėrēin e mbrojtjes sė elektoratit qė po shkapėrderdhet ose bėhet indiferent.

Pėr LDK-nė nė krizė beteja pėr Prishtinėn ėshtė njėfarė dore vendimtare. Nėse humbet Prishtina, shembja e LDK-sė nuk do tė ketė tė ndalur. Edhe nė gjendjen e krizės, kjo parti nuk ka vesh pėr kėshilla, sillet si pacienti qė nuk e dėgjon mjekun por mjekohet vetė.

Po kėshtu, meritokracia nė LDK ėshtė po aq e shprehur sa nė PDK, por LDK-sė, pėr dallim nga PDK-ja, i mungon fare politika e hapjes dhe inkuadrimit. Edhe kryetari aktual i Prishtinės, pėrndryshe i rikandiduar, akuzohet nga rivali i tij Rexhep Osmani, se “pėr 18 vjet ka refuzuar tė anėtarėsohet nė LDK”. Rexhep Osmani, madje, ka ndėrmend tė paraqitet si kandidat i pavarur, duke thelluar avazin e shembjeve tė vogla dhe tė mėdha nė LDK.

Beteja pėr Prishtinėn mes LDK-sė dhe PDK-sė, sipas njė spekulimi, mbase ėshtė uverturė e Hashim Thaēit pėr zgjedhjet e pėrgjithshme, qė ndoshta do tė mbahen vitin e ardhshėm, ku do t’i konvenonte nėse LDK-ja do tė humbte Kryeqytetin, ndėrkaq qė PDK-ja do ta kapitalizonte pėr edhe njė mandat edhe mė tė bindshėm, mbase edhe me partnerėt tjerė.
Astrit Salihu nuk ėshtė emėr i panjohur pėr opinionin. Nė fushėn e tij, nė filozofi, ėshtė autori mė i spikatur jo vetėm nė brezin e tij. Astriti ka qenė afėr ose pjesė e shumė projekteve politike dhe mediale nė vitet ’90, pastaj aktiv edhe nė shoqėrinė civile. Nė atė kohė nuk ka treguar ambicie politike, edhe kur kishte oferta serioze. Mirėpo, dy pėrvojat e hidhura nė detyrat publike qė ka ushtruar, e kanė bindur se nė kėtė shoqėri nuk mund tė bėsh asgjė nėse nuk ke pushtet.

Incidenti i parė ka ndodhur nė vitin 2004 kur si zėvendėsdrejtor i RTK-sė kundėrshtoi ashpėr vlerėsimet e komisionerit pėr media Bob Zhilletit dhe tė OSBE-sė, ku pėr ngjarjet e marsit pėrgjegjėsia i atribuohej raportimit tė RTK-ja. Astrit Salihu u detyrua qė tė largohet nga RTK nga janari i vitit 2005.

Incidenti i dytė ndodhi njė vjet mė vonė, kur Astrit Salihu dorėzoi temėn e doktoraturės tė kompletuar nė UP, me procedura paraprake tė rregullta. Por, dikush nga “kolegėt” u kujtua qė tė bllokojė doktorimin e tij duke e kontestuar atė a posterior me faktin se Salihu nuk kishte magjistruar paraprakisht. Ēėshtja kaloi nė arbitrazh nė Rektorat, dhe atje u bė heshtja e thellė, nuk thanė as po as jo, pėr mbrojtjen e doktoratės. Edhe nėse ka qenė e paligjshme, e nuk ka qenė, pėrgjegjėsia i bie UP-sė, jo kandidatit.

Pėr fat, njė vit mė vonė, Astrit Salihut i pranohet tema e doktoratės nė Zagreb, puna vlerėsohet lart dhe pa fije problemi fiton titullin.

Pas kėtyre dy pėrvojave tė hidhura, Astrit Salihu vendosi qė ta katapultonte vetėn nė politikė dhe kėtė jo nė ndonjė parti tė vogėl, - ka pasur edhe oferta tė tilla, - por nė njėrėn nga partitė e mėdha, ku praktikisht nuk ka pas zgjedhje tjetėr pos PDK-sė. LDK-ja e mbyllur dhe nė krizė gjithnjė mbanė mėri ndaj kritikuesve tė politikave tė saj nė vitet ’90 e mė vonė, dhe Astriti shpesh e ka bėrė kėtė nė shkrimet qė botonte nė “Kohėn javore” dhe publikimet tjera.

Astrit Salihu ėshtė njeri qė mendon me kokėn e vet dhe e thotė atė ēka mendon. Nuk do tė jetė thjesht njė vegėl ose “kurban” i Hashim Thaēit, por do tė ēajė vizione dhe shtigje tė reja pėr PDK-nė. Skeptikėt do tė thonė, nėse kjo ėshtė e mundshme.

Pėr Isa Mustafėn dihet mė shumė, edhe pse mandati i tij ka kaluar disi heshtur. Ėshtė punėtor i zellshėm, mirėpritės, nuk bėn shumė zhurmė rreth vetės, por si duket ka qenė i pafuqishėm dhe pa pėrkrahje qė tė nisė zgjidhjen e problemeve tė mėdha tė Kryeqytetit. Ndoshta i ka munguar edhe bashkėpunimi mė ngushtė me Qeverinė, qė ēėshtjen e kthen sėrish te raportet nė esencė dyshuese PDK-LDK.

Pėr 10 vjet, Prishtina ka qenė bastion i LDK-sė dhe pos problemeve tė trashėguara janė shtuar edhe ato tė qeverisjes “pa plan” tė LDK-sė. Kriza e LDK-sė e ka pėrfshirė edhe Prishtinėn, ku sėrish Isa Mustafa fitoren do ta kėrkojė nė balotazh. Beteja pėr Prishtinėn, nė balotazh, do tė kushtėzohet nga dy faktorė, sa ėshtė elektorati i LDK-sė i bindur nė performansėn e Isa Mustafės, dhe nga ana tjetėr, sa do t’i bindė votuesit Astrit Salihu, si kundėrkandidat me mė shumė gjasa, se vota pėr te ėshtė votė pėr ndryshime nė Prishtinė, por edhe pėr PDK-nė qė kėrkon rinovimin e identitetit.

fadil
19-09-09, 21:21
Pershendetje:

I postova ne ket rubrik tri analiza te tre personave te ndryshem ne lidhje me zgjedhjet lokale qe dote mbahen ne Kosove, me qellim qe debati te jete shum me interesant dhe shum me i mirpritur per lexuesit e nderuar te forumit Dardania.
shpresoj se do te kemi diskutime te ndershme dhe te argumentuara.

Me E Mire Eshte Gjuha E Memecit, Se Sa Gjuha E Genjeshtarit...!

jonuzi
22-09-09, 21:18
Bėjeni Stankon edhe njėherė kryetar tė Shtėrpcės!

Avni Limani


- Letėr e hapur tė gjitha pushteteve nė Kosovė -

Dita e zgjedhjeve komunale nė Kosovė, 15 nėntori, po afrohet. Duke pasur parasysh se edhe unė jam qytetar i njė komune tė Kosovės (Shtėrpcės), natyrisht se do tė marr pjesė nė kėto zgjedhje dhe do tė votoj pa pikė dyshimi (se pėr kė do tė votoj nuk do ta bėj publike), por, para se tė votoj kam njė rekomandim pėr krerėt e institucioneve tė Republikės sė Kosovės, presidentin e kryeministrin, e pse jo edhe pėr EULEX-in, pasi na i tregoi “dhėmbėt” goxha mirė kohėve tė fundit.

Para se tė jap rekomandimin tim, fillimisht kėrkoj nga EULEX-i qė “ta protokollojė”, e nga pushtetarėt tanė qė (mos) ta pranojnė. “Vetėvendosjes” s’po i kėrkoj asgjė se edhe ashtu veturėn e kam tė vjetruar.

Si qytetar i Kosovės u rekomandoj, presidentit, kryeministrit, UNMIK-ut/EULEX-it..., qė ta emėrojnė edhe pėr njė mandat Stanko Jakovljeviqin pėr kryetar tė komunės sė Shtėrpcės. Nė vazhdim do t’i numėroj disa arsye se pėrse Stankoja duhet tė emėrohet edhe njėherė pėr kryetar komune.

1. Arsyeja e parė pse Stankoja duhet tė jetė kryetar i Shtėrpcės ėshtė se unė s’kam nevojė tė votoj fare (pse tė mėrdhihem duke pritur nė radhė pėr tė votuar) edhe ashtu nuk e votoj atė. Qeveria po i emėron kryetarėt serbė, aty ku ka shumicė serbe.

2. Arsyeja e dytė ėshtė se atij (Stankos) i fle paqja nė shpirt shumė (bash qashtu qysh p’e lypin ndėrkombėtarėt). Bile s’ia ka bėrė fjalėn dy as Zvonko Mihajloviqit tė paralelcave, kur ky i dyti ia kėrkoi ēelėsat e zyrės sė kryetarit. Pra aq “paqėsor” ėshtė saqė pėr hir tė paqes mes komuniteteve nė komunė ka “sakrifikuar” edhe zyrėn e vet.

3. Arsyeja e tretė pse Stanko Jakovljeviqi duhet tė jetė edhe pėr njė mandat kryetar i Shtėrpcės ėshtė sepse ai ėshtė “bashkėpunėtor” shumė i madh me tė gjithė. Pėr shembull ai bashkėpunon shumė bukur me institucionet e Republikės sė Kosovės si kryetar i emėruar (natyrisht edhe merr pagė prej tyre) dhe njėkohėsisht edhe me Kuvendin paralel tė Serbisė nė Shtėrpcė. Aq bashkėpunėtor i mirė ėshtė saqė nė tė njėjtėn kohė kur Qeveria e Kosovės e pat emėruar kryetar komune, ai themelonte kuvendin paralel serb nė Shtėrpcė, duke folur si kėshilltari mė plaku aty sipas zakonit. S’ka fjalė kėtu, mirė me krejt.

4. Arsyeja tjetėr me radhė pse Stanko Jakovljeviq duhet tė emėrohet edhe njėherė kryetar i Shtėrpcės ėshtė se nuk ia prish askujt dhe kurrė nuk e bėn tė madhe ndonjė problem, sepse as llogari nuk i kėrkohet, edhe po t’i kėrkohet nuk ėshtė i detyruar t’i japė askujt. Bile ka lėvdata tė shumta nga disa drejtorė komunalė e disa kompani private qė marrin tenderė nė Shtėrpcė pėr burrė tė mirė (i mungojnė veē mustaqet).

5. Arsyeja e pestė qė Stankoja tė emėrohet edhe pėr 4 vjet kryetar i Shtėrpcės ėshtė ngase ai i kryen krejt punėt e komunės vet. Pėr kėtė arsye edhe nuk e ka mbledhur asnjėherė Kuvendin e Shtėrpcės qė kur e ka marrė mandatin e dytė S’ka pasur faj se nuk durohet lloj-lloj kėshilltari tė flasė aty.

6. Tjetėr arsye, e gjashta me radhė, ėshtė se komuna e Shtėrpcės pa Stankon kryetar nuk ėshtė relaksuese. Nuk do tė ketė mė humor dhe do tė bėhej bajate. Paramendoni debatet e Jeta Xharrės pa Stankon, s’do tė jenė mė shou televiziv.

Kėto janė disa nga arsyet kryesore pse Stanko Jakovljeviqi, kryetari aktual i Shtėrpcės duhet tė emėrohet edhe pėr njė mandat nė kėtė post. Ka edhe disa arsye tjera, por pėr tė mos lodhur me lexim mė shumė Ty lexues i nderuar, po e lė me kaq.

fadil
29-09-09, 20:30
Ramadan Muja kandidat i PDK-sė pėr kryetar tė Prizrenithttp://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgKryeministri i Kosovės, njėkohėsisht edhe kryetar i PDK-sė Hashim Thaēi, i shoqėruar nga zv/kryeministri Kuēi, ministrat Limaj e Hoxhaj, sot zyrtarisht pėrpara aktivistėve tė PDK-sė nė Prizren prezantuan kandidatin pėr kryetarė komune, Ramad Muja....Postuar: 06:40:35 / 29.09.2009Duke vlerėsuar punėn e bėrė gjatė 15 muajve tė qeverisjes aktuale, lideri i PDK-sė Hashim Thaēi, nėnvizoi se ka besim tė plotė se kandidati pėr kryetar, Ramadan Muja, ka merita tė mėdha qė edhe njė mandat tė udhėheqė qytetin e Prizrenit. Ai kėrkoi nga aktivistėt e PDK-sė, dega nė Prizren, qė tė angazhohen maksimalisht qė Ramadan Muja tė fitojė pa balotazh, nė zgjedhjet e 15 nėntorit.

Duke mbėshtetur fuqishėm njėri tjetrin kandidati pėr kryetarė komune Ramadan Muja dhe kryetari i degės sė PDK-sė Zafir Berisha, premtuan se do tė punojnė pa u lodhur, qė asnjė votė e elektoratit tė tyre tė mos humbas.

fadil
29-09-09, 20:32
Ramė Vata, kandidat i PDK-sė pėr kryetar tė Therandėshttp://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgKryeministri I Kosovės Hashim Thaēi i shoqėruar nga ministri i Transportit Fatmir Limaj, ministri i Arsimit Enver Hoxhaj dhe bashkėpunėtorė tė tjerė kanė prezantuar sot kandidatin pėr kryetarė komune tė Therandės, nga radhėt e PDK-sė, Ramė Vatėn....Postuar: 01:08:57 / 28.09.2009Infrastruktura nė fshatin e Mushtishtit do tė jetė primare pėr qeverinė time, tha kryeministri Thaēi, duke iu premtuar banorėve tė kėtushėm, qė brenda dy javėsh tė fillojė rruga, Mushtisht- Sopi dhe shumė projekte tė tjera, qė do tė jetėsohen brenda njė kohe tė shkurtėr.

Ai theksoi se buxheti i qeverisė ėshtė ai i njėjti, i 8 viteve tė mėparshme, por tė arriturat janė shumė mė tė mėdha.

Shumė nga banorėt e fshatit mė tė madh tė komunės sė Therandės, Mushtishtit, falėnderuan kryeministrin dhe stafin e tij pėr kėtė vizitė, por iu kėrkuan atyre qė Mushtishti tė mos jetė zorrė qorre nė Kosovė, por tė integrohet sa mė parė edhe me fshatrat e tjerė, nėpėrmjet infrastrukturės.

Pėrgjigja e kryeministrit pėr qytetarėt e Mushtishtit ishte se kandidati qė ai sot e prezantoi para tyre, do tė ketė mbėshtetjen jo vetėm tė qeverisė, por edhe mbėshtetjen e tij personale pėr realizimin e projekteve madhore nė kėtė fshat. /m.axhami/

pirro
29-09-09, 20:40
nuk ka zgjedhje ket radhe. mos tju mbaje mendja kot. patriotet po pregatiten per largim me force te lidershipit te kosoves dhe unmik e eulex. mos na u futni ne mes se do ju copetojme

A e ke mendjen me e ndjek rrugen e lirikut??

Zana_ch
29-09-09, 20:47
nese doni me ju bashku protestes jni te mirepritun perndyshe rrini ne shtepi dhe mos u futni ne mes. mos na detyroni tju copetojme dhe ju bashke me ataAteher ti qenke shka ...se veq shkau i ka coptue Kosovaret .Turp te kesh me shkrimet se je tuj i lon ne FD

ty duhet met perjashtue nga ky web seit

Zana_ch
29-09-09, 20:51
perjashtoni patriotet nga ktu por kjo sdo me thane se do ndalni aktivitetin tone ne kosove. ne jemi ne aksion.hahahahaha..ti je nje shkerdhat asgje ma shum

fadil
29-09-09, 20:57
Pershendetje:

Ti bert definitivisht ose je i semur psiqikisht, e qe nuk dyshoj fare, por pyetja linde se si je semur keshtu kaq keq dhe kaq shume, mendimet e tua jane te njejta me mendimet e talebanve neper avganistan dhe pakistan, mos je shkolluar neper shkolla te tyre ti.

Zana_ch
29-09-09, 21:00
Pershendetje:

Ti bert definitivisht ose je i semur psiqikisht, e qe nuk dyshoj fare, por pyetja linde se si je semur keshtu kaq keq dhe kaq shume, mendimet e tua jane te njejta me mendimet e talebanve neper avganistan dhe pakistan, mos je shkolluar neper shkolla te tyre ti.


O i nderuar kujdes se ky far berti qenka i rrezikshem ...po prejka gjuhat e njerzve

fadil
29-09-09, 21:04
Zana mos u brengos shum se njerzit si berti nuk jane asgje me shum se njerz te humbur ne driten e dites, sepse ne syte dhe mendjet e tyre nuk figuron asgje tjeter perpos errsires.

por une i kisha lutur te gjithe forumistat qe te mos mirren me me kete njeri, ta lene te vetmuar ashtu siq eshte dhe te mos komentojn as per te e as per shkrimet e tija sepse nuk ja vlen.

Zana_ch
29-09-09, 21:11
do te te vi dita dhe ty mos kij merak. sdo kesh ma munci me fol qshtu kundra patriotve ose do te ta presim gjuhene ore berti

ti para 3 ditve doje me u lidhe me mua serjozisht permes mesazheve private , ndersa sonte don me ma preh gjuhen ...ja burrnija jote qe ashte a ka nevoi me i tregue mesazhert e tua qe i kam mor ne privat
e kam dit se seshte asgje puna jote kshtu qe me ket shkrim do mbaroi me ty


Ps
kerkoi falje qe dola pak prej teme por shkresoi se do me kuptoni

I nderuar Fadil ke shum te drejt qe thua te mos mirrem me ket njeri pa vler .

jonuzi
30-09-09, 14:48
O i nderuar kujdes se ky far berti qenka i rrezikshem ...po prejka gjuhat e njerzve


Qe kur ky far Bert patrioti ka hyre ne kete vebfaqe, te them te drejten nuk me ka terhequr me per asgje FD. une kosideroj qe postimet e ketij njeriu qe fyen kaq hapur dhe ne qdo moment anetaret e ketij forumi, duhet te fshihen urgjentisht, kjo qka ban berti, nuk ka te beje as me patriotizem, as me liri te mendimit, as me demokraci, e aq me pak edhe me Kosoven. Ai mjaft na ka share e fyer ne ne Kosove, nese eshte aq patriot sa pretendon konsideroj se ka pune te medhaja per te kryrer brenda shqiperise, me gjithe ata komunista, socialista, grek qe jane ka e shkaterrojne kete vend.
Perderisa moderatoret nuk marrin mundimin per e larguar postimet fyese te ketij njeriu, konsideroj se ne kete forum per qdo dite e me shume po zbehet debati. une personalisht kisha apeluaar te te gjithe anetaret qe asnje mos te shkruaj ne postimet e Bertit e as te pergjigjen ne fyrjet banale qe ky me sa duket i ka ushqim per te mbetur gjall.

fadil
01-10-09, 14:07
PDK-LDK, rivaliteti qė po ringjallet
E reja qė mund tė prodhojnė kėto zgjedhje ėshtė rivaliteti mes PDK’sė dhe LDK’sė. I ndrydhur pėr dy vjet, por asnjėherė i asgjėsuar, ai ka filluar tė ndihet me afrimin e fushatės elektorale. Po shihet nė Prishtinė.

Nga Armand Shkullaku mė 01.10.2009 nė ora 8:31

Pamja triumfaliste e dyshes Haradinaj-Shala dhe buzėqeshja e Astrit Salihut janė dekori i ri i Kryeqytetit tė Kosovės. Tė vendosur nė posterė gjigantė karshi njėri-tjetrit, ata po lajmėrojnė se fushata elektorale pėr zgjedhjet lokale de facto ka filluar. Pėrplasja mes PDK’sė dhe AAK’sė ėshtė ngjarja mė e pritur dhe beteja mė e ashpėr e kėsaj fushate. Por, ajo nuk pėrbėn diēka tė re. Rivaliteti mes kėtyre dy partive ėshtė tashmė i afishuar qartė, ashtu si nė posterėt qė po pushtojnė Prishtinėn.

E reja qė mund tė prodhojnė kėto zgjedhje ėshtė rivaliteti mes PDK’sė dhe LDK’sė. I ndrydhur pėr dy vjet, por asnjėherė i asgjėsuar, ai ka filluar tė ndihet me afrimin e fushatės elektorale. Ai po shihet nė Prishtinė, ku kandidati i PDK’sė e ka nisur spotin e tij elektoral duke ironizuar Isa Mustafėn e LDK’sė. “Njeriu i mirė” i LDK’sė po kundėrpėrgjigjet indirekt, nė krah tė presidentit Sejdiu, duke garuar me Kryeministrin Thaēi nė prerjen e shiritave tė kuq. Tė ndrydhura nė njė bashkėjetesė jo zemre por llogarie, PDK dhe LDK po japin shenjat e para se koalicioni i tyre qeveritar mund tė vihet nė pikėpyetje pas zgjedhjeve lokale. Rivaliteti i fashitur nė qeverisjen qendrore do tė vijė duke u ashpėrsuar nė bazė gjatė pėrplasjeve pėr ta fituar qeverisjen vendore. Lėkundjet periferike do tė pėrcillen nė epiqendrėn e pushtetit dhe nuk ėshtė ēudi qė armiqėsitė e vjetra tė ringjallen nė njė masė kritike.

Dy partitė mė tė mėdha tė Kosovės e kishin njė mundėsi pėr ta shmangur kėtė situatė, qė do tė vijė duke u tensionuar me afrimin e datės sė zgjedhjeve. Ato duhej tė kishin dalė sė bashku si koalicion edhe nė zgjedhjet vendore, duke i ndarė komunat me arsye dhe llogari politike. Njė pėrplasje nė tryezė ėshtė gjithnjė mė e lehtė dhe mė pak e zhurmshme se njė pėrplasje nė terren. Mirėpo, marrėveshje parazgjedhore nuk pati. LDK, e joshur gjithnjė nga madhėshtia e dikurshme, vendosi ta provojė veten. E tunduar nga ideja se nėse arrin njė fitore nė zgjedhjet lokale ajo mund ta forcojė pozicionin e saj nė Qeverinė Thaēi, e nėse nuk fiton i ruan pozitat qė ka, partia e Sejdiut zgjodhi tė dalė e vetme pėrpara votuesve. Nga ana tjetėr, PDK, me euforinė e partisė mė tė madhe nė vend, nuk pati hezitime pėr tė konkurruar mė vete. Pėr mė tepėr qė Hashim Thaēi kėrkon ta fitojė me ēdo kusht sfidėn e vėshtirė tė Prishtinės dhe ta shtrijė kontrollin e tij edhe nė ato komuna qė nuk i fitoi dot nė 2007. Me pak fjalė pra, PDK dhe LDK nuk e shmangėn konkurrimin mes tyre dhe tashmė do tė pėrballen nė zgjedhjet vendore tė 15 nėntorit.

Po pse kjo pėrballje lokale mund ta rrezikojė koalicionin qeveritar? A mjafton njė tensionim elektoral pėr ta minuar njė aleancė dyvjeēare? Nė njė situatė tjetėr ndoshta jo, por aktualisht nė Kosovė do tė ketė ndikim. Tensionimi i fushatės, akuzat e paevitueshme, rivaliteti historik, inatet personale dhe shumė elementė tė tjerė pa dyshim do ta ngarkojnė sė tepėrmi marrėdhėnien e stisur PDK-LDK. Do tė mjaftojė njė shkėndijė apo njė deklaratė e dalė jashtė kontrollit pėr tė ndezur incidente elektorale mes dy partive. Po t’u shtohen kėtyre edhe akuzat e pritshme pėr vjedhje votash, manipulime, presione, qė mund tė vinė nga ēdo kandidat e komunė e Kosovės, klima e mosbesimit do ta gėrryejė atė tė bashkėpunimit.

Duke patur parasysh farėn e brishtė me tė cilėn ėshtė ngjizur dyshja PDK-LDK, por edhe gjendjen e vėshtirė brenda vetė LDK’sė, ēdo rezultat i kėtyre zgjedhjeve do ta vinte nė pikėpyetje tė ardhmen e pėrbashkėt politike. Njė fitore e mundshme e LDK’sė, pra nėse ajo e shton pėrqindjen e saj si parti, do t’i forconte zėrat e atyre qė kėrkojnė daljen nga tutela e Thaēit dhe do tė pėrbėnin shqetėsim pėr Kryeministrin. Njė rritje e presionit tė LDK’sė dhe njė mostėrheqje e Thaēit do tė krijonte tė ēara nė Qeveri, tė cilat ndonjė forcė tjetėr politike do t’i mbushte me kėnaqėsi. Por, edhe njė humbje e LDK’sė nuk ėshtė pa pasoja. Tė njėjtėt zėra brenda saj mund tė kėrkojnė dorėheqjen e lidershipit dhe ta fusin LDK’nė nė krizė. Kjo krizė sigurisht do tė reflektohet edhe nė qeverisje dhe mund t’i shkaktojė jo pak kokėēarje Hashim Thaēit. Fatmir Sejdiu mund ta humbasė pėrkrahjen nė parti dhe njė ndarje e LDK’sė do tė sillte edhe ndryshim tė numrave nė Parlament. Koalicioni pėrsėri do tė vihej nė dyshim dhe aleanca tė reja do tė shfaqeshin nė horizont.

Njė pakt parazgjedhor do t’i kishte evituar situatat e tilla. PDK dhe LDK do tė kishin hyrė me pozicione tė qarta nė zgjedhje duke mbėshtetur tė detyruara njėra-tjetrėn. Dhe, nė zgjedhjet e pėrgjithshme, dy vjet mė pas, do t’i kishin tė gjitha mundėsitė pėr ta provuar veten. Kjo nuk ndodhi dhe tani mbetet vetėm pėr tė parė se si Thaēi e Sejdiu do ta menaxhojnė rivalitetin tashmė tė ndezur mes dy partive tė tyre.

Autori ėshtė publicist dhe kontribues i Gazetės Express.

fadil
01-10-09, 14:11
Kuptimi nė Therandė
Fushata zgjedhore ka nisur nė Therandė. Ky ėshtė qyteti nė tė cilin humbja dhe fitorja kanė domethėnie tė madhe pėr secilėn parti. Matja e forcave aty ka kuptim. Beteja zhvillohet mes kandidatėve tė LDK’sė, PDK’sė dhe tė AAK’sė. Kandidati i koalicionit AKR-LDD i ka ēuar duart para tyre.

Nga Faton Ismajli mė 01.10.2009 nė ora 8:24

Fushata zgjedhore pėr pushtetin nė Therandė ka nisur mė herėt sesa nė qytetet tjera tė Kosovės.

Atje, tash e disa javė, po zhvillohet njė betejė e madhe politike mes kandidatit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Sali Asllanajt, atij tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Ramė Vatės, dhe kandidatit tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Blerim Kuēit.

Kėta tre kandidatė njėherėsh llogaritet tė jenė pretendentėt kryesorė pėr postin e Kryetarit tė Therandės. Pasi qė, qysh tash, kandidati i Koalicionit AKR-LDD, Muhamet Bajraktari, ėshtė dorėzuar.

Nė zgjedhjet e 17 nėntorit 2007, Theranda mori njė dimension tė fuqishėm, pasi qė PDK kandidoi me Enver Hoxhajn, njė prej figurave mė tė respektuara tė saj. Por, Hoxhaj nuk arriti tė ngadhėnjejė pėrballė Sali Asllanajt tė LDK’sė.

Kjo arritje e konsiderueshme e para dy vjetėsh e Kryetarit Asllanajt duket se e bėn atė optimist se do tė thyejė edhe kandidatėt e rinj qė do t’i ketė pėrballė tė dielėn e tretė tė nėntorit.

Ai konsideron se nė balotazh do tė pėrballet me kandidatin e PDK’sė, Ramė Vatėn, por shigjetat i drejton kah Blerim Kuēi i AAK’sė, i cili llogaritet se mund t’i marrė elektorat LDK’sė nė kėtė qytet.

“Besoj se janė pretendime joreale tė Blerimit qė tė merr pushtetin nė Therandė”, thotė Asllanaj, duke shtuar se Theranda ėshtė bastion i LDK’sė.

Kryetari aktual i Therandės, madje, mendon se mė 15 nėntor do tė mbyllet karriera politike e Blerim Kuēit.

“Ky ėshtė shansi dhe treni i fundit i Blerimit pėr me zanė diēka nė politikė”, shton ai.
Gjatė luftės, Blerim Kuēi kishte drejtuar njė brigadė, e cila kishte funksionuar nė kudėr tė FARK’ut. Nė kėtė brigadė ushtar kishte qenė edhe Sali Asllanaj, aktualisht Kryetar i Therandės.

“LDK dhe z. Asllanaj ėshtė e kaluara e Therandės. E ardhmja ėshtė AAK”, thotė Blerim Kuēi, duke iu pėrgjigjur akuzave tė ish-ushtarit tė tij.

Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė Express

panta_rhei
01-10-09, 16:29
KANDIDIMI I KRIMIT - PDK
shkruan: Ylli Hoxha

Partia Demokratike e Kosovės ėshtė subjekti qė ia doli mė sė miri nė zgjedhjet e fundit. Nė zgjedhjet e 2007 fitoi numrin mė tė madh tė votave nė 16 komuna, fitoi mandatin qeverisės nė nivel qendror dhe me tė drejtė tė cilėsohet partia kryesore e vendit.
Partia Demokratike ndėr prioritetet e saj tė qeverisjes ka vendosur edhe sundimin e rendit dhe ligjit. U zotua para Kuvendit se do ta “bėjė Kosovėn vend tė qetė dhe tė sigurtė pėr tė gjithė qytetarėt” . Ka premtuar kompletimin e legjislacionit, sforcimin e gjyqėsorit, prokurorisė, dhe komponentėve tjera qė pėrbėjnė aparatin shtetėror.
Ditė mė parė Partia Demokratike shpalosi emrat e kandidatėve pėr kryetar komune nė zgjedhjet lokale. Pėrveē moskandidimit tė Bajram Rexhepit nė Mitrovicė, nuk bėri asnjė ndryshim tė vetėm nė tė gjitha komunat ku kishte fituar. Me kėtė vendim PDK u pėrpoq tė tregonte se i hyn e qetė garės zgjedhore, e projekton veten si parti stabile dhe se vlerėson lartė punėn e kryer deri sot nga liderėt e saj lokal. Fare lehte edhe nė kėtė fushatė mund t’na thonė te KRENOHEMI ME KOSOVĖN, tash me Kosovėn e pavarur ne te cilėn vėrehen edhe gjurmėt e qeverisjes sė saj dyvjeēare.
Mirėpo, ndėr gjurmėt e qeverisjes sė PDK-sė gjatė dy vitet e fundit janė edhe gjurmėt spektakulare tė tre kandidatėve tė saj, kryetarė aktual komunash: Xhabir Zharkut, Sami Lushtakut e Bajrush Xhemajlit. E ne to nuk kam se si mos te ndalem. Ti shohim me rend!


SAMI LUSHTAKU - KĖRCĖNIM DHE PENGIM I PERSONIT ZYRTAR

Sami Lushtaku, kandidati i PDK-se pėr kryetar tė Skenderajt, pas njė ultimatumi tė policisė dorėzohet pėr tė vuajtur dėnimin me burg prej 4 muajsh. Ai ishte akuzuar dhe dėnuar pėr pengim nė detyrė tė personit zyrtar. Njohėsit e rastit thonė se dėnimit do tė duhej ti shtoheshin edhe disa muaj arrest edhe pėr sė paku dy akuza tjera, pėr tė cilat Lushtaku kurrė nuk u dėnua. Gjykatėsi ndėrkombėtar i kishte shprehur dėnimin mė tė ulėt tė mundshėm kryetarit tė Skenderajt, duke i mundėsuar atij vazhdimin e mandatit edhe pas lirimit nga burgu. Disa thonė se qeveriste edhe nga burgu i Dubravės.
“Kushdo qė me dhunė apo me kanosje pėr pėrdorim tė atqasshėm tė dhunės, pengon
personin zyrtar nė kryerjen e detyrave zyrtare dėnohet me burgim prej tre muajve deri nė tri vjet”, Neni 316, Kodi penalXHABIR ZHARKU - REMBIM, DETYRIM, ARMEMBAJTJE PA LEJE, ARRATI, KERCENIM I DESHMITARIT
Xhabir Zharku, kandidatė i PDK-sė pėr kryetar tė Kaēanikut, arrestohet dy here radhazi gjatė mandatit dyvjeēar si kryetar i komunės. Sė pari nėn akuzėn pėr rrėmbim dhe detyrim policia bėnė tentativa e parė pėr ta arrestuar. Nė njė operacion kėrkimi pėr z.Zharku policia gjen sasi tė mėdha armėsh nė pronėn e tij, ndėrsa kryetari arrin tė arratiset. Pėr disa jave kandidati Zharku qėndron nė arrati derisa arrin ta negociojė dorėzimin. Pas lirimit me kusht, qė mund ta ketė negociuar, Zharku arrestohet sėrish, kėtė herė nėn akuzėn e kėrcėnimit tė dėshmitarit.

“Kushdo qė e rrėmben personin me qėllim qė atė apo personin tjetėr ta detyrojė tė
kryejė ose tė moskryejė njė vepėr a tė pajtohet me njė vepėr dėnohet me burgim prej gjashtė muajve deri nė pesė vjet”, Neni 159. Plus

BAJRUSH XHEMAJLI –SHKAKTIM I AKSIDENTIT ME PASOJA VDEKJEPRURESE

Bajrush Xhemajli, kandidati i PDK-sė pėr kryetar tė Ferizaj, nė ditėn e vizitės sė z.Biden nė Prishtinė duke u ngutur tė vinte nė Prishtinė, kishte shkaktuar njė aksident trafiku ku privoj nga jeta njė djalosh 22 vjeēar dhe la tė tė lėnduar disa qytetarė tjerė. Raporti policor tregon se kryetari i komunės sė Ferizajt nė kėtė aksident kishte qenė shkaktar i aksidentit. Edhe vet kishte kaluar si e mė keq, por pėr fat mjekėt austriak arritėn ta shpėtojnė nga mė e keqja. Kėtė privilegj nuk e gėzuan edhe viktimat e tij.

Pėrkundėr natyrės aksidentale tė rastit Xhemajli, ajo klasifikohet nen veprat e renda penale dhe barte me veti konsekuenca. Edhe pse me dallime esenciale nga dy koleget e tij, vendimi pėr tu rikandiduar nė postin e kryetarit te Ferizajt, tregon shkallė tė njejtė tė shpėrfilljes ndaj normave politike tė cilat i aspirojmė.

Nėse vepra penale(shkel ligjin mbi trafikun publik dhe rrezikon trafikun publik), rezulton me vdekjen e njė apo tė mė shumė personave, kryerėsi dėnohet me burgim prej njė deri nė tetė vjet”, neni 297, Kodi penal


Vendimi pėr ti rikandiduar kryetarėt e akuzuar apo tė dėnuar pėr thyerje tė ligjit tregon jo vetėm mosaftėsinė pėr tu distancuar nga krimi por edhe arrogancėn e PDK-sė karshi qytetarėve tė Kosovės.
Organizatat serioze shquhen me kapacitetin pėr ta pėrmirėsuar vetėn nė ecje e sipėr duke u shtyrė ndonjėherė tė marrin edhe vendime bukur tė rėnda. Me kėto kandidime PDK dėshmon se ėshtė e paaftė tė bėjė njė gjė tė tillė duke treguar se:
• Nuk i sheh veprat e kandidatėve tė sipėrpėrmendur si veprime tė papėrshtatshme dhe nė kėtė mėnyrė jep njė mesazh qė, lehtėsisht dhe me tė drejtė, mund tė interpretohet si nxitje e krimit.
• Duke u rreshtuar pėrkrah kandidatėve tė inkriminuar shpėrfillė palėt e dėmtuara nė rastet e sipėrpėrmendura, dhe me kėtė pėrēon mesazhin se nuk ėshtė edhe aq e rėndėsishme ta respektosh ligjin, mė e vlefshme ėshtė tė jesh pjesė e bandės.
• Se ėshtė e gatshme tė lejojė instalimin e krimit nė nivelet mė tė larta institucionale, pėrderisa kjo siguron pushtet dhe lojalitet. Pėr mė tepėr do tė investojė energji dhe mjete pėr ta mundėsuar njė gjė tė tillė.
• Dhe sė fundmi, se ėshtė e gatshme tė flijojė interesat e qytetarėve pėr tu mirėqeverisur, sepse qeverisja e njė njeriu qė ėshtė nen presionin tė njė procesi gjyqėsor apo dėnimi eventual nėnkupton shpėrqendrim tė vėmendjes nga prioritet e qytetarėve tek hallet personale tė liderit.

Nė anėn tjetėr, me kandidimin Xhemajlit, Zharkut e Lushtakut , PDK-ja nė mėnyrėn mė tė vrazhdė ushtron presion mbi aparatin shtetėrorė: policinė, prokurorinė dhe gjyqėsorin e Kosovės. Mbėshtetja e njerėzve tė pėrfshirė nė krim do tė thotė kėrcėnim pėr policinė qė heton rastet, pėr prokurorinė qė ndėrton akuzėn dhe gjyqėsorin qė do tė duhej tė vendoste pėr fajėsinė e tė akuzuarve.

Sipas mendimit tim kjo nuk ėshtė rruga e duhur pėr ta bėrė “Kosovėn vend tė qetė dhe tė sigurtė pėr tė gjithė qytetarėt”. Apo jo?

shfletuesi_
01-10-09, 16:31
Tyben drejt met kallxu kujt spo i ha palla per zgjedhje te Kosovese bilem aq pak do ket votues kete vit sa qe ska me ja u marr mendja...

roadrunner
01-10-09, 16:42
E moj Zana, ti menove se ky e ka per seriozisht? Ky tipi ka kqyr me ta ngre gjuhen per me ia dhan listen e emrave te antarve te FD qe t'i ndeshkoj te gjithe nese dalin ne zgjedhje, por poget ta paska ngre gjuhen aq shume saqe ta paska nuk kejt hahahahha....mos u merr me kete tip se seriozisht dy kime ne flok ti thin a, e nuk ja vlen hiq

e ore berti

ti para 3 ditve doje me u lidhe me mua serjozisht permes mesazheve private , ndersa sonte don me ma preh gjuhen ...ja burrnija jote qe ashte a ka nevoi me i tregue mesazhert e tua qe i kam mor ne privat
e kam dit se seshte asgje puna jote kshtu qe me ket shkrim do mbaroi me ty


Ps
kerkoi falje qe dola pak prej teme por shkresoi se do me kuptoni

I nderuar Fadil ke shum te drejt qe thua te mos mirrem me ket njeri pa vler .

pirro
01-10-09, 17:20
Dil voto per PDK-ne o bert, ne daq mos me te shkel kama ne lloq kurr mo.

shfletuesi_
01-10-09, 17:46
Dil voto per PDK-ne o bert, ne daq mos me te shkel kama ne lloq kurr mo.

Ikkk bre pirro se jam rrzu me motorr jam sakatu ne asfaltin e PDK-s ma mire ish pas kan me balt e lloq edhe me u rrzu nuk ishim lendu... spo mendojn per popull keta hiq..

pirro
01-10-09, 17:50
Ikkk bre pirro se jam rrzu me motorr jam sakatu ne asfaltin e PDK-s ma mire ish pas kan me balt e lloq edhe me u rrzu nuk ishim lendu... spo mendojn per popull keta hiq..

Shih ky me motorr, cka ju ka gjet more se kom dite qe gjithe se cili ma avanturist se tjetri kokni. Une e kom ni mercedes tip te vjeter i gjan 3 metra, qaty po jam i sigurt qe nuk rrezohna veq nese qohet asfalti hahahahhahahah.

shfletuesi_
01-10-09, 17:53
Shih ky me motorr, cka ju ka gjet more se kom dite qe gjithe se cili ma avanturist se tjetri kokni. Une e kom ni mercedes tip te vjeter i gjan 3 metra, qaty po jam i sigurt qe nuk rrezohna veq nese qohet asfalti hahahahhahahah.

hahahhaha , ja per asfalt mos u tut se aq fort eshte ka shtrohet hiq nuk asht rrezik mu qu veq mu qkoklu hahahahaha ose perndryshe troshit...

Jo bre skam motorr te madh 240 km ne ore e ka te grafikune ama mbi 180 se kam vozit hala...

GURI SYLAJ
02-10-09, 07:27
Allahile , shfletues, ku te nxuni taksirati e u rrxove? Sahi koke ra me naj "xhep" te nakujna!
Mos rastesisht rruges prej Obrise per Gradice dikun kah Sheshi "Skenderbeu"???

shfletuesi_
02-10-09, 09:36
Allahile , shfletues, ku te nxuni taksirati e u rrxove? Sahi koke ra me naj "xhep" te nakujna!
Mos rastesisht rruges prej Obrise per Gradice dikun kah Sheshi "Skenderbeu"???

Guri Sylaj... a do drejt me te tregu.

Rruga e re qe eshte shtru .. LLaushe- Prroni Keq.. ka shkoj ne Skenderaj e pash qe eshte lshu rruga per qarkullim e te japi shej djathtas te pociti gaz une motorrin e si kam pa stamat hiq qe i kan qit kunder shpejtesis hiq.. Aty kam kcy e nja 7 8 metra po zhag e tekerrlamsh qashtu.
Po nejse mend per tjera here...

GURI SYLAJ
02-10-09, 10:53
A pshtove bile pa ra ne prru??

fadil
02-10-09, 18:22
Tėrhiqen numrat e partive pėr zgjedhjet e 15 nėntorithttp://www.rtklive.com/new/img/vija_lajmi.jpgNėn organizimin e KQZ-sė, subjektet politike qė janė certifikuar pėr pjesėmarrje ne zgjedhjet e 15 nėntorit, kanė hedhur shortin pėr numrat qė do tė kenė nė fletėvotim. ...Postuar: 17:25:38 / 02.10.2009Sipas shortit PDK do tė ketė numrin 51, LDK numrin 77, AKR 64, AAK 46, LDD 65 e kėshtu me radhė.
Kryetarja e KQZ-sė, Nesrin Lushta ka thėnė se pas hedhjes sė shortit, KQZ ka hyrė nė fazėn finale tė pėrgatitjes pėr zgjedhjet e 15 nėntorit. Ajo ėshtė shprehur e bindur se procesi zgjedhor do tė organizohet me sukses dhe nė pėrputhje me ligjin pėr zgjedhjet lokale.

fadil
02-10-09, 18:48
S’e bėn hesap Isėn


Nga Nebih Maxhuni mė 30.09.2009 nė ora 8:26

Ndihet i eliminuar nga Fatmir Sejdiu dhe grupi pėrreth tij. Ėshtė i bindur se punė mė tė madhe kanė bėrė komunat mė tė vogla sesa Isa Mustafa nė Prishtinė. Beson se nė balotazh do tė mund kryetarin aktual, qė bashkė me ekipin e tij thotė se kanė dėshtuar me udhėheqjen e Prishtinės. Rexhep Osmani, kandidati i ADK’sė pėr kryetar tė Prishtinės, shpalos projektin e tij pėr Express.

Express: Nė fillim ju u kandiduat nga disa degė tė LDK nė Prishtinė pėr kryetar komune. Lidershipi i LDK-sė vendosi pėr Isa Mustafėn dhe ju u kandiduat pėr kryetar komune nga radhėt e ADK-sė. Si ndodhi?
Rexhep Osmani: Unė e kam thėnė bukur herė se do tė kandidohem pėr kryetar tė Komunės sė Prishtinės. Kam qenė i bindur se dega qė kryesoj unė nė Prishtinė do tė mė kandidojė, por gjithashtu do tė kem pengesa nė kėtė proces, ashtu siē kam parashikuar.

Express: Nga kush pengesa?
Rexhep Osmani: Nga udhėheqja e Lidhjes Demokratike e Kosovės, nė radhė tė parė nga lidershipi

Express: Prej presidentit Sejdiu?
Rexhep Osmani: Nga Fatmir Sejdiu dhe disa bashkėpunėtorė tė ngushtė tė tij, sepse praktika e vendimeve tė tyre nė kohė tė fundit ka qenė njė praktikė e vendimmarrjes nė qarqe tė ngushta, nė rrethe tė cilat kanė ndėrhyrė nė interesat e tyre dhe nuk e kanė parė Rexhep Osmanin nė rrethin e interesave tė tyre, dhe kanė bėrė pėrpjekje qė tė eliminojnė me ndėrhyrje tė ndryshme.

Express: Isa Mustafa ėshtė njeri i rrethit tė ngushtė tė liderit tė LDK. Pėr kėtė ėshtė kandiduar ai e jo ju?
Rexhep Osmani: Isa Mustafa nuk ėshtė aktiv nė parti, nuk ėshtė marrė me vendime, por me ndikime tė tjera. Natyrisht ėshtė i preferuari i presidentit Fatmir Sejdiu dhe unė nuk kam pasur sukses qė tė bindi kėtė grup partiak, tė cilėt kanė monopolizuar partinė (LDK), ngase siē e kam thėnė edhe nė Kėshillin e Partisė, pa e lėnduar Isa Mustafėn se ai nuk ka pasur asnjė lidhje me LDK nė kuptimin e anėtarėsisė dhe aktiviteteve nė parti.

Express: Jeni i bindur se do tė fitoni krahas Isa Mustafės ?
Rexhep Osmani: Gara do tė zhvillohet midis meje dhe Isės dhe me balotazh do ta mund atė. Unė mendoj se njė pjesė e elektoratit tė LDK do tė pėrcaktohen pėr mua nė votėn pėr Prishtinėn, ngase na lidh njė punė e pėrbashkėt e hershme dhe e gjatė, njė rrugė e mundimshme qė kam kaluar me shumė aktivistė tė Lidhjes Demokratike. Elektorati dhe tė tjerėt janė tė njohur me veprimtarinė time publike edhe si anėtar i LDK-sė, si njeri prej figurave tė fuqishme tė partisė. Kjo nuk mund tė anashkalohet me njė shkop magjik, nuk mund tė eliminohen njerėzit. Nėse mundohen njė pjesė e njerėzve tė caktuar, nuk do tė thotė se do tė mė eliminojė edhe elektorati i Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

Express: Po ju po kandidoheni nga ADK-ja e Edita Tahirit?
Rexhep Osmani: Unė kam dashur tė mbaj njė lidhje tė vazhdueshme me LDK’nė dhe kėtė do ta bėj nga pozicioni im nė Alternativėn Demokratike tė Kosovės, qė ėshtė njė pozicion shumė i afėrt me anėtarėsinė e LDK-sė dhe me liderėt e saj si dhe me zonjėn Tahiri, e cila ėshtė viktimė e qarqeve tė caktuara nė LDK, por ėshtė njė figurė politike e LDK-sė dhe e punės sė saj tė vyeshme qė ka bėrė nė parti.

Express: Pse duhet votuar pėr ju njė banor i Prishtinės?
Rexhep Osmani: Se unė do tė bėj njė program shumė mė tė mirė pėr Prishtinėn, por ajo qė ėshtė mė kryesorja ėshtė se unė do tė zbatoj atė qė e them. Kjo nuk ėshtė karakteristikė e rivalėve tė mi. Nuk mund tė them pėr kėta tė rinjtė, por kryetari aktual dhe tė tjerėt qė kanė qenė para tij , nuk e mbajnė kėtė veti qė e kam unė. E them dhe e bėj.

Express: Kėtė nuk e ka bėrė kryetari aktual i Prishtinės sipas jush?
Rexhep Osmani: Jo, nuk e ka bėrė.

Express: Si e vlerėsoni punėn e Isa Mustafės nė kėtė periudhė tė qeverisjes sė Prishtinės ?
Rexhep Osmani: Ai ka njė dije tė konsiderueshme tė gjerė pėr ēėshtjet e shėrbimeve komunale, por natyra e tij ėshtė mė e ngathėt dhe ekipi i tij nuk ėshtė efikas. Ai nuk ka arritur tė ndėrtojė njė ekip pėr njė qeverisje efikase dhe pragmatike.

Express: Dhjetė vjet pas luftės, qytetarėt e Prishtinės nuk kanė ujė tė pijshėm, nuk kanė parkingje, vuajnė nga papastėrtia e qytetit e telashe tė tjera qė ballafaqohen ēdo ditė. Ēka do tė bėni ju?
Rexhep Osmani: Unė do tė pėrpiqem ta ndryshoj Prishtinėn, duke filluar nga pjesėmarrja apo pėrfshirja e qytetarėve nė vendimmarrje, njė pėrfshirje shumė mė e gjerė sesa qė ėshtė praktikuar deri mė tani, njė praktikė qė do ta bėj nė zona tė ndryshme tė kryeqytetit dhe jo tė ftoj qytetarė tė porositur pėr tė dhėnė mendimet e tyre dhe nė emėr tė njė dėgjimi publik tė vendoset pėr projekte.

Express: Kush ka ftuar qytetarė tė porositur nė debate ?
Rexhep Osmani: Ėshtė njė praktikė nė Komunėn e Prishtinė edhe mė herėt, jo vetėm tash Sa u pėrket parkingjeve, unė do tė shikoj tė bėj njė zgjidhje pėr njė menaxhim tė hapėsirės publike tė drejtė, pėr trafikun dhe sigurinė e pėrgjithshme nė rrugėt e kryeqytetit. Pėr ndėrtimet qė janė pa leje do tė bėj njė zgjidhje sė bashku me qytetarėt dhe vendimet do tė jenė nė frymėn e ligjeve e konform dispozitave qė e rregullojnė kėtė fushė.

Express: Nė njė intervistė nė njė tė pėrditshme, kryetari Isa Mustafa thotė se ka bėrė shumė pėr Prishtinėn, nė disa raste ka tejkaluar me projekte. Ka filluar me ndėrtimin e unazave qė lidhin rrugėt dhe qytetin . Ai ka premtuar se Pallati i Rinisė do tė jetė nėn menaxhimin e Komunės dhe se do tė jetė nė shėrbim tė qytetarėve. Pastaj do tė bėjė Ligjin pėr Prishtinėn, ndėrkohė qė ai vazhdon ta udhėheqė Prishtinėn nė bazė tė njė rregulloreje?
Rexhep Osmani: Unė sė pari do tė pėrpiqem qė Ligjin mbi Prishtinėn, qė ėshtė draft momentalisht dhe pritet sė shpejti tė miratohet, ta funksionalizoj nė mėnyrėn mė tė mirė pėr kryeqytetin dhe aktet tjera normative qė duhet tė nxirren, qė janė diku rreth 75 akte tė tilla. Tė gjithė atė potencial tė punėtorėve qė janė nė Komunė do ta aktivizoj nė shėrbim tė qytetarėve tė saj dhe secili do tė dijė se cila ėshtė puna e tij e ditės. Njė efikasitet tė administratės mė tė mirė nė Komunė. Kėto rrethrrotullimet e unazat qė Mustafa i ka bėrė, i kanė bėrė edhe kryetarėt e komunave mė tė vogla tė Kosovės, mė duket se i kanė bėrė edhe mė mirė. Kjo nuk do tė thotė asgjė pėr kryeqytetin . Prishtinės i mungojnė projektet madhore. Prishtina ka nevojė pėr njė sistem tė furnizimit me ujė, pėr njė pėrmirėsim tė sistemit tė kanalizimeve. Nė mėnyrė tė veēante do tė kujdesem pėr familjet e dėshmorėve , dėshmorėt, veteranėt e tė tjerėt. Udhėheqja aktuale e Komunės nuk ka njė kujdesje ndaj tyre.

Express: Si i vlerėsoni kundėr-kandidatėt tuaj nė zgjedhjet e 15 nėntorit?
Rexhep Osmani: Simpatikė qė kanė guximin tė marrin vendim tė konkurrojnė. Unė respektoj shumė zotin Besnik Tahiri, njė djalė i ri, po ashtu Astrit Salihun, mė pak e njoh Vegim Gashin e atė Ramabajėn .

Express: Nė rast se nuk fitoni?
Rexhep Osmani: Krejt normal do ta pranoj humbjen dhe do tė uroj fituesin. Do tė shikoj tė merrem me ADK dhe elektoratin e LDK . Ata nuk janė liruar nga unė, flas pėr grupe dhe klanet brenda partisė sepse....

Express: Ēfarė doni tė thoni me kėtė, se nuk janė liruar klanet nė parti nga ju?
Rexhep Osmani: Nuk janė liruar nga ato kėrkesat e mia qė ta rinovojmė partinė, t`i kthejmė njerėzit qė kanė dalė nga LDK-ja, tė jemi tė organizuar mė mirė, tė kthejmė elektoratin e LDK-sė dhe ata tė cilėt po e frenojnė kėtė e bėjnė pėr interesa tė ngushta tė tyre personale. Ėshtė mirė qė njė uragan i anėtarėve tė LDK, kryesisė, elektoratit tė organizohet mė mirė gjithmonė duke respektuar partitė tjera.

afrim preniqi
03-10-09, 11:45
Zgjedhja me e mire eshte qe ti bojkotojm te gjtha keto parti si pozit e opozit ,pytja e pare eshte pse ti votojm keta ,qytetari i kosoves ,puntori pensionisti ,mesuesi ,mjeku dhe ne pergjithesi popullata jane te poshtruar 50%e popullates jetone ne varferi 30% ne varferi te s"kajshme kurse nji pjes tjeter bejn jeten luksoze me makina te mira jete te rehatshme kjo shtres jane te ashtuquajtur politikan mjafton nji analize e thjeshte si ka jetu Fatmir Sejdiu Hashim Thaqi Daci Haradinaj Kup Krasniqi Limaj etj po te ishin veq keta do te ishin pake por ne kosove eshte be shprehi vetem te bejm nji parti te hym ne qeveri e ta vjedhim djrsen dhe mundin e qytetarve keta maskarenje ne menyr te padrejt e te paligjshme jane psuruar me taksat e qytetarve te kosoves,ateher pse ti votojm ,,,,
qytetari fshatari dhe ter popullata duhet te ju pergjigjet me nji JO te madhe ,pranadaj bej thirrje ti bojkotojm keta aristokrat borgjeze rreaksionar njerze te korruptuar ,kur te vehen para drejtesis dhe te deklarohen nga i mbushen kotot me miliona ateher popullata dhe populli ne pergjithesi duhet te dal e te votoj.
Prandaj Mose Vtoni sepse mbytni ardhmerin tuaj dhe ja u zgjatni jeten korrupsionit e padrejtesis .ate dite kerkohet zgjim me nji jo ,ardhmeria e jone ka me qene ma e sigurt.

Artisti
03-10-09, 11:49
Zgjedhja me e mire eshte qe ti bojkotojm te gjtha keto parti si pozit e opozit ,pytja e pare eshte pse ti votojm keta ,qytetari i kosoves ,puntori pensionisti ,mesuesi ,mjeku dhe ne pergjithesi popullata jane te poshtruar 50%e popullates jetone ne varferi 30% ne varferi te s"kajshme kurse nji pjes tjeter bejn jeten luksoze me makina te mira jete te rehatshme kjo shtres jane te ashtuquajtur politikan mjafton nji analize e thjeshte si ka jetu Fatmir Sejdiu Hashim Thaqi Daci Haradinaj Kup Krasniqi Limaj etj po te ishin veq keta do te ishin pake por ne kosove eshte be shprehi vetem te bejm nji parti te hym ne qeveri e ta vjedhim djrsen dhe mundin e qytetarve keta maskarenje ne menyr te padrejt e te paligjshme jane psuruar me taksat e qytetarve te kosoves,ateher pse ti votojm ,,,,
qytetari fshatari dhe ter popullata duhet te ju pergjigjet me nji JO te madhe ,pranadaj bej thirrje ti bojkotojm keta aristokrat borgjeze rreaksionar njerze te korruptuar ,kur te vehen para drejtesis dhe te deklarohen nga i mbushen kotot me miliona ateher popullata dhe populli ne pergjithesi duhet te dal e te votoj.
Prandaj Mose Vtoni sepse mbytni ardhmerin tuaj dhe ja u zgjatni jeten korrupsionit e padrejtesis .ate dite kerkohet zgjim me nji jo ,ardhmeria e jone ka me qene ma e sigurt.Asgjė nuk the, edhe nė Evropė( po i thojnė moderne e arritur) ka varfėri tė tejskajshme, ani qysh po duket mė mirė do tė vie nė Kosovė gjendja sesa nė Evropė.


Dilni, votoni, pėr veten e keni qė tė mos sharroni.Pikė

murrizi
03-10-09, 11:57
Asgjė nuk the, edhe nė Evropė( po i thojnė moderne e arritur) ka varfėri tė tejskajshme, ani qysh po duket mė mirė do tė vie nė Kosovė gjendja sesa nė Evropė.


Dilni, votoni, pėr veten e keni qė tė mos sharroni.Pikė
Qe de kishe po thom diēka Afrimi, demek hajt tja ndryshoj pak se mos pja qėlloj pahiri.

Ani mi merr shembull Evropen qė janė shtet prej se egziston dynjeja. Nuk munden mu bo kėso krahasimesh pa lidhje.

Shiqoni, ne edhe mund ti bojkotojm zgjedhjet, s'osht problem fare.
Veq mos u quditni kur kryetari i Prishtines apo edhe i Prizrenit tė zgjidhet ndonjė nga Gana apo Mozambiku !
Pra siq e shihni njė alterantiv ka, e a nuk do tė ishte mė mirė qė ti kishim njerzit tanė, e tė "merreshim" ne vesh me ta, pėr punėn apo mos punėn e tyre ?!

Qeshtu shkojn senet pjepell kur don me bo shtet, se pėrndyshe t'thojn spo dijshe me bo shtet bre jaran spo dijshe me vetqeveris, ktheju atijė qė din me bo atė !

afrim preniqi
03-10-09, 11:58
Jo atje parajse e kini po shihet artist ,vendi me i varfer ne europ ,po te hapen kufijt per 24 ore boshatiset Kosova te pershendes ! une do te pergjigjem me jo se ske per kend me votu

roadrunner
03-10-09, 12:00
A ti paske shkretue ne ajroport aaa? Hahahahahahahahahahahhahhahaha


hahahhaha , ja per asfalt mos u tut se aq fort eshte ka shtrohet hiq nuk asht rrezik mu qu veq mu qkoklu hahahahaha ose perndryshe troshit...

Jo bre skam motorr te madh 240 km ne ore e ka te grafikune ama mbi 180 se kam vozit hala...

Artisti
03-10-09, 12:01
Qe de kishe po thom diēka Afrimi, demek hajt tja ndryshoj pak se mos pja qėlloj pahiri.

Ani mi merr shembull Evropen qė janė shtet prej se egziston dynjeja. Nuk munden mu bo kėso krahasimesh pa lidhje.

Shiqoni, ne edhe mund ti bojkotojm zgjedhjet, s'osht problem fare.
Veq mos u quditni kur kryetari i Prishtines apo edhe i Prizrenit tė zgjidhet ndonjė nga Gana apo Mozambiku !
Pra siq e shihni njė alterantiv ka, e a nuk do tė ishte mė mirė qė ti kishim njerzit tanė, e tė "merreshim" ne vesh me ta, pėr punėn apo mos punėn e tyre ?!

Qeshtu shkojn senet pjepell kur don me bo shtet, se pėrndyshe t'thojn spo dijshe me bo shtet bre jaran spo dijshe me vetqeveris, ktheju atijė qė din me bo atė !


Po de, qe de as krahasime nuk din me bė hhhhhhhhhhhahahaahhahahahaaaa.

Artisti
03-10-09, 12:02
Jo atje parajse e kini po shihet artist ,vendi me i varfer ne europ ,po te hapen kufijt per 24 ore boshatiset Kosova te pershendes ! une do te pergjigjem me jo se ske per kend me votuPasha zotin o afrim, ngoje murrizin se ai din ēka mendon, e a e shkruan atė ēka din e e mendon, ajio ėshtė njė gjė tjetėr hhhhhhhhhhahahaahahahaaPėrshėndetje reciproke


.

murrizi
03-10-09, 12:05
Jo atje parajse e kini po shihet artist ,vendi me i varfer ne europ ,po te hapen kufijt per 24 ore boshatiset Kosova te pershendes ! une do te pergjigjem me jo se ske per kend me votu
Ti duhesh tė jesh nė gjendje ti'a sigurosh vedit sė paku njėher nė 3 vjet pushimin nė vendlindje, nė mėnyrė qė tė mund ti pėrcjellėsh rrjedhat atje. me nji fjalė ti paske afer 10 vjetė qė sta paska shkel kėmba Kosovėn.
Shqiprija po ndryshon, Kosova ėshtė bėrė Zvicėrr Afrim Preniqi ! Si zė interenti me ti pėrshkru tė gjitha ēfar po ndodhė tek ne . Ngatu te ndonjė agjencion e merre nji bilet pėr Kosovė (e ke t'pagume nga unė) vetėm e vetėm qė tė bindesh pėr tė arriturat nė vendlindje.

afrim preniqi
03-10-09, 12:47
humurist i madhe je murriz 4 her kam qen ket vit para nji mujve kam ardhe po me vjen mire qe si zvicrra qenka ba u qova ne mengjes dhe gjithe gjermanet me pershendetshin dhe me pyesnin per ndryshimet ne kosove sepse gjermania eshte vend industrial me nji ekonomi te fort por krejt bota eshte ne krize perveq Kosoves ju lumte jemi ngopur me genjeshtra mose u merrni me gjana te kota.

roadrunner
03-10-09, 12:50
Afrim, pije ni kafe le se kurgjo ska pi politike te pershendes


humurist i madhe je murriz 4 her kam qen ket vit para nji mujve kam ardhe po me vjen mire qe si zvicrra qenka ba u qova ne mengjes dhe gjithe gjermanet me pershendetshin dhe me pyesnin per ndryshimet ne kosove sepse gjermania eshte vend industrial me nji ekonomi te fort por krejt bota eshte ne krize perveq Kosoves ju lumte jemi ngopur me genjeshtra mose u merrni me gjana te kota.

pirro
03-10-09, 12:52
LDD+AKR = 20 %

AAK = 10%

PDK= 40 % ( JO ma shume )

LDK= 15 %

Zogu_1
03-10-09, 13:25
http://www.youtube.com/watch?v=ziZSyATWBaw

hahahahahaha edhe kjo eshte pjes se fushates zgjedhore......

uck_aksh
03-10-09, 14:19
Qka nese ne keto zgjedhje do te fitoj PDK a do te thuam ende se populli po zgjedh hajnat dhe kriminelet

bert1
03-10-09, 16:51
nuk ka zgjedhje. mos tju mbaje mendja kot. sdo ju lejojme

bert1
03-10-09, 17:01
Kosovė, parashikohet pjesėmarrje e ulėt nė votime
Shekulli Online | 03/10/2009 | Rajoni | 0 KOMENTE | SHARE | - +
Qarqet perėndimore parashikojnė dalje tė ulėt nė votime, nė zgjedhjet lokale qė do tė mbahen mė 15 nėntor nė Kosovė.
Sipas disa hulumtimeve tė ndėrkombėtare, tė cilave iu referohet e pėrditshmja Zėri, nėse zgjedhjet lokale do tė mbaheshin nė fund tė muajit shtator, atėherė dalja e votuesve do tė ishte nėn 40%.
Kjo pėrqindje do ishte edhe mė e ulėt se ajo e nėntorit tė vitit 2007, kur nė zgjedhje, sipas shifrave zyrtare - kishin dalė gjithsej 42% e votuesve.
Sipas kėtyre raporteve, tek shumica shqiptare, mbizotėron pėrshtypja se ndryshimet nė skenėn politike tė vendit nuk mund tė ndodhin aq shpejt, pėrmes votimit, ndėrsa te komuniteti serb, i cili ka njė numėr tė konsiderueshėm tė votave, sipas tė gjitha gjasave, do tė fitojė drejtimi i bojkotit tė zgjedhjeve.
Megjithatė, kur bėhet fjalė pėr votuesit shqiptarė, thuhet se situata edhe mund tė ndryshojė nė javėt e ardhshme, varėsisht prej cilėsisė sė fushatės parazgjedhore tė partive tė vendit, dhe prej debateve midis kandidatėve kryesorė pėr postin mė tė rėndėsishėm tė kryetarit tė komunės.
Lista e votuesve pėr zgjedhjet komunale tė 15 nėntorit (2009) do tė mbėrrijė numrin prej 1.6 milion qytetarėve mė tė drejtė vote, qė ėshtė numri mė i lartė prej tetorit tė vitit 2000, kur pėr tė parėn herė u mbajtėn zgjedhjet e lira dhe demokratike nė Kosovė.
Nė njė debat tė organizuar tė premten nė Media Qendrėn nė Ēagllavicė, kryeministri Hashim Thaēi dhe pėrfaqėsuesi special i Bashkimit Evropian, Pieter Feith u kanė bėrė thirrje tė gjithė qytetarėve tė Kosovės qė tė marrin pjesė nė zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit, si njė mundėsi e mirė pėr zgjedhur pėrfaqėsuesit e tyre pėr tė qeverisur. Ka shume zera brenda kosoves qe po bejne thirrje per bojkot dhe shume qytetare po e perqafojne perdite e me shume kete qendrim. Edhe diaspora shqiptare ne amerike ka dale hapur pro bojkotit te zgjedhjeve te nentorit dhe largimin e eulexit nga kosova. /Telegrafi/

pirro
03-10-09, 19:00
Qka nese ne keto zgjedhje do te fitoj PDK a do te thuam ende se populli po zgjedh hajnat dhe kriminelet

Pse kush ka me fitu tjeter ? A kane me marr pjese ne zgjedhje kta tjeret aa?

Guri i madh
03-10-09, 19:09
Pasha zotin o afrim, ngoje murrizin se ai din ēka mendon, e a e shkruan atė ēka din e e mendon, ajio ėshtė njė gjė tjetėr hhhhhhhhhhahahaahahahaaPėrshėndetje reciproke


.ARTIST me AFRIMIN MOS REPLIKONI SE une kur jam regjistrue me keni urrejt pse kam tregue drejt se HASHIMI nuk e don kosoven po i don paret e kosoves


po tash ky afrimi i ka do parti alternative te AVNI KLINAKUT e SMAJL LATIFIT po edha ashtu kta ju kan nenshtrue hashim thaqit


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga afrim preniqi
Jo atje parajse e kini po shihet artist ,vendi me i varfer ne europ ,po te hapen kufijt per 24 ore boshatiset Kosova te pershendes ! une do te pergjigjem me jo se ske per kend me votu
Pasha zotin o afrim, ngoje murrizin se ai din ēka mendon, e a e shkruan atė ēka din e e mendon, ajio ėshtė njė gjė tjetėr hhhhhhhhhhahahaahahahaaPėrshėndetje reciproke


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

murrizi
03-10-09, 21:30
Pasha zotin o afrim, ngoje murrizin se ai din ēka mendon, e a e shkruan atė ēka din e e mendon, ajio ėshtė njė gjė tjetėr hhhhhhhhhhahahaahahahaaPėrshėndetje reciproke


.
Po ti gjithmonė ja ke qėllu, po kujt mi thon se, kryt baski e kan ktu disa, edhe qeky Guri, jo veq ky por te dy GURZIT e kan kryt baski.

Guri i madh
03-10-09, 21:38
kta te PDKes e kishin qit autobusin e sllobes te LKENI nė prekaz po e pergaditshin per mitingjet e tyre qat autobusin e mitingjeve te shkjeve ne kohen e azem vllasit , po e pergaditshin si kumbajen para korrje fshirjeve po ja lyjshin rrotat me kallamaz ,krejt lushtakt vullnetarisht po punojshin

GURI SYLAJ
03-10-09, 21:54
Po ti gjithmonė ja ke qėllu, po kujt mi thon se, kryt baski e kan ktu disa, edhe qeky Guri, jo veq ky por te dy GURZIT e kan kryt baski.

Murriz ,heren tjeter shkruaje drejt.
Jo gurzit po GURĖ ZITĖ ! Masi veq po don me therre!!

shfletuesi_
03-10-09, 21:58
Zgjedhje si te gjitha zgjedhjet per 1 vend e di sigurt qe sdo dalin ne zgjedhje hiq per nje bashki lokale...

murrizi
03-10-09, 22:01
Murriz ,heren tjeter shkruaje drejt.
Jo gurzit po GURĖ ZITĖ ! Masi veq po don me therre!!
mė fal Guri Sylaj se nuk e menova ashtu mor burrė, une e pata fjalėn pėr shumės, d.m.th Gurin e mathė dhe ju Guri Sylaj, si pėrkrahės tė fort tė Ldd-es e qė mua nuk po ma mush fort barkun.

Guri i madh
03-10-09, 22:02
Murriz ,heren tjeter shkruaje drejt.
Jo gurzit po GURĖ ZITĖ ! Masi veq po don me therre!!ahhhh ky murrizi po therrke me vegsh veq kur te therri une me do therra te miat veq po i ruj per ma von

shfletuesi_
03-10-09, 22:02
mė fal Guri Sylaj se nuk e menova ashtu mor burrė, une e pata fjalėn pėr shumės, d.m.th Gurin e mathė dhe ju Guri Sylaj, si pėrkrahės tė fort tė Ldd-es e qė mua nuk po ma mush fort barkun.

Ckaa keta dy pe perkrahkan Pacollin a ?:biggrin:

GURI SYLAJ
03-10-09, 22:03
Tybe te ai i Madhi nashta veq te qiky i dyti nuk ia ke qillu hiq!!
Mos e merr ngat zemre se une e bera per shaka !
Hiq mos ta nine ! Se bahet mira.

murrizi
03-10-09, 22:05
ahhhh ky byth pamuku po therrke me vegsh
Su thash mor gjo ēka u vėrsult n'mua si xheli ?
Ju nė fakt ėshtė dashur ta merrni si kompliment, por ani keni vendosur ta pėrkrahni Pacollin s'o problem.

GURI SYLAJ
03-10-09, 22:11
Do e kisha perkrahe vetem me nje kusht!
Nese i thot vllaut te Sllobes (mikut te bizniseve) qe me e binde Medvedjevin me e njofte pamvaresine e Kosoves!!
Po me e kqyre holl e holl Pacolli politiken me Dacin e biznisin me Qeverie!

Guri i madh
03-10-09, 22:13
Su thash mor gjo ēka u vėrsult n'mua si xheli ?
Ju nė fakt ėshtė dashur ta merrni si kompliment, por ani keni vendosur ta pėrkrahni Pacollin s'o problem.murriz aspak shpirtnisht nuk e kam marr mos te shkon mendja andej , te them te vewrteten asnji shqiptar nuk ka dhan sa BEHGJET PACOLLI thojn HASAN BEGU ;POLACI ;VUSHTRRA ;PRISHTINA e ka shkri kapitalin per KOMB


guri syla para disa kohve nuk e ka perkrah duke u bazue ne shkrimet e tija ,une gjithmon e kam simpatizue si humanist po i ka disa njerz qe premtojn po edhe jan ma te mir se kta te TANISHMIT une e kam idolin tim edhe pse kto lavdata i bera per pacollin

murrizi
03-10-09, 22:16
Do e kisha perkrahe vetem me nje kusht!
Nese i thot vllaut te Sllobes (mikut te bizniseve) qe me e binde Medvedjevin me e njofte pamvaresine e Kosoves!!
Po me e kqyre holl e holl Pacolli politiken me Dacin e biznisin me Qeverie!
q'aj o burrė, edhe me kqyr hollė e hollė q'asi po lypen sot !

..edhe kqyrni e renditni senet pak ma mirė, n'daqi me ofru pak ngat vedit Pacollin, po e mori vesh qe ska gjo pi juve (une e di qė ka gjo pi juve, por ai jo) jua kthen shpinen si mos m'ju pas njoft kurrė !

pirro
03-10-09, 22:24
Hej ju dy, Guri i madh dhe Guri Sylaj, sidomos Guri i madh, mos e merrni ngat zemre kete pune me Murrizin.

Guri i madh kemi shume sene qe na bashkojne keshtu qe mos te na ndaj politika heheheh, ti e din qe edhe keto zgjedhje ka me i fitu PDK-ja ( a asht mire me i fitu a jo, e vendos populli )

uck_aksh
03-10-09, 22:34
Pse kush ka me fitu tjeter ? A kane me marr pjese ne zgjedhje kta tjeret aa?

nuk e di se un per vete vetem ne zgjedhjet e para kam marr pjes edhe me deri sa te vdes sma merr mendja qe ka me marr pjes ske kan e zgjedh kape njanin mshoi tjetrit

nje shin kish pas than tyniherit "MUT KOLA MUT DUSHANI"

Guri i madh
03-10-09, 22:34
Hej ju dy, Guri i madh dhe Guri Sylaj, sidomos Guri i madh, mos e merrni ngat zemre kete pune me Murrizin.

Guri i madh kemi shume sene qe na bashkojne keshtu qe mos te na ndaj politika heheheh, ti e din qe edhe keto zgjedhje ka me i fitu PDK-ja ( a asht mire me i fitu a jo, e vendos populli )


ehhh po pun e keqe ish kjo politika ore pirro beso ma afer jam me juve se me do te aferm te mit nė kosov ne kena te perbashkt , edhe askush nuk mundet me na nda te politika kena ndasi po une veq po i perkujtoj fjalimet e ktyre qe tash jan ne hyqmet ,fjalimet e para 12 viteve e kur po i mendoj si i kena punt sot ,nuk po mundem pa fol o Pirro

GURI SYLAJ
03-10-09, 22:35
q'aj o burrė, edhe me kqyr hollė e hollė q'asi po lypen sot !

..edhe kqyrni e renditni senet pak ma mirė, n'daqi me ofru pak ngat vedit Pacollin, po e mori vesh qe ska gjo pi juve (une e di qė ka gjo pi juve, por ai jo) jua kthen shpinen si mos m'ju pas njoft kurrė !

O tybe nuk ka cka na e kthen hiq se as qe na ka njofte ndonjehere ,gajle mos ki!
Se nese ka mbete ne vote timen sot le te shkrehe punen e hyqymetit!

Guri i madh
03-10-09, 22:39
Do e kisha perkrahe vetem me nje kusht!
Nese i thot vllaut te Sllobes (mikut te bizniseve) qe me e binde Medvedjevin me e njofte pamvaresine e Kosoves!!
Po me e kqyre holl e holl Pacolli politiken me Dacin e biznisin me Qeverie!po thojn se edhe ISA BEGU kur e ka nis luften kunder turqve armet i ka marr nga rusia cariste

e behgjeti i ka lidhjet me KAZAKISTAN ata jan nda ne mes veti ,e kan nda timin gjithkush ne shpi te veten

bert1
03-10-09, 23:51
mos e mbani mendjen te zgjedhjet se do ju dale bosh. sju leme te votoni. do ju ndeshkojme

Guri i madh
04-10-09, 00:03
mos e mbani mendjen te zgjedhjet se do ju dale bosh. sju leme te votoni. do ju ndeshkojme


o veq urdhno puno, ma shum nuk po te premtoj veq nese burgosesh perdit nga une i kie dy kutia cigare edhe nji kuti llakum te shkupit ne mengjez para cigares e perdor llakumin se ne burg shum pihet duhani

pirro
04-10-09, 00:07
mos e mbani mendjen te zgjedhjet se do ju dale bosh. sju leme te votoni. do ju ndeshkojme

eeeee kush nuk na len oooo tullusum

bert1
04-10-09, 00:12
do e shohesh me 15 nentor. ata qe mundohen te votojne vetes ja bejne. ne ju paralajmeruam. mund dhe te vriteni ose te rriheni ashper

pirro
04-10-09, 00:15
do e shohesh me 15 nentor. ata qe mundohen te votojne vetes ja bejne. ne ju paralajmeruam. mund dhe te vriteni ose te rriheni ashper

Per nje te rrehme ja vlen me dal ne zgjedhje, nese te tregoj ne qender te votimit se jam pirro, bile mos me vraj

bert1
04-10-09, 00:20
do jemi kudo. sna shpeton asnje. ne ju dhame paralajmerim. ruani veten dhe familjet tuaja. mos u bashkoni me krimin. ne sju paralajmerojme me.

pirro
04-10-09, 00:21
do jemi kudo. sna shpeton asnje. ne ju dhame paralajmerim. ruani veten dhe familjet tuaja. mos u bashkoni me krimin. ne sju paralajmerojme me.

U bo bert, spo dal ne zgjedhje

bert1
04-10-09, 00:24
U bo bert, spo dal ne zgjedhje
bravo patriot. mos te mashtrohena ma nga kriminelet e evropes dhe unmikut. me vjen neveri kur i shoh ne kosove. po denojne djem shqiptare dhe kriminelet serbe tallen me ne

jonuzi
04-10-09, 00:26
Zbrazėtia ligjore - hapėsirė pėr fushatėn para kohės


Nga Express mė 03.10.2009 nė ora 13:17
Drejtues tė “Koalicionit demokracia nė veprim”, e certifikuar pėr monitorimin e procesit zgjedhor nė Kosovė, nė njė konferencė pėr gazetarė tė shtunėn, premtuan mbėshtetje tė plotė pėr tė gjithė aktorėt qė merren me procesin e zgjedhjeve, por i kėrkuan Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve (KQZ) tė jetė mė e angazhuar.

Por, “Demokracia nė veprim”, gjatė kėsaj konference ka shprehur shqetėsimin e saj lidhur me angazhimin e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve (KQZ) nė procesin parazgjedhor, si dhe pėr fenomenin se disa parti faktikisht e kanė filluar fushatėn mė herėt se sa ėshtė paraparė fillimi i fushatės parazgjedhore zyrtarisht.

“Ne, pas konsultimeve me Ligjin dhe ekspertėt tanė, vlerėsojmė se fillimi i fushatės nga disa parti nuk ėshtė shkelje e ligjit, mirėpo kjo nuk i bėnė mirė procesit”, ka thėnė Ismet Kryeziu, udhėheqės i koalicionit, duke shtuar se kjo e vė nė pah nevojėn pėr ndryshimin e ligjit dhe rregulloreve nė mėnyrė qė tė gjitha subjektet politike tė kenė mundėsinė tė garojnė nė kohėn e njėjtė gjatė fushatės parazgjedhore.

Kryeziu ka bėrė thirrje qė duke ditur rėndėsinė e kėtyre zgjedhjeve, pėr shkak se janė zgjedhjet e para pas pavarėsisė, Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) tė jetė sa mė profesional nė punė.

Ndėrsa, Veton Muja nga “Demokracia nė veprim”, ka folur pėr problemet qė karakterizojnė Komisionet Komunale Zgjedhore.

“Vėzhguesit tanė kanė hasur nė vėshtirėsi pėr tė marrė pjesė nė mbledhjet e Kėshillave Komunale Zgjedhore (KKZ). Ka vėrejtje nga subjekte tė ndryshme se zyrtarė tė KKZ-ve nuk e respektojnė orarin e punės dhe ka raste kur dyert e zyrave tė KKZ-ve janė tė mbyllura gjatė orarit tė punės”, ka deklaruar Muja.

Njė ēėshtje tjetėr shumė e rėndėsishme qė ka ngritur “Demokracia nė veprim”, ėshtė pėrditėsimi i listės sė votuesve dhe sipas tyre, Ligji qartazi thotė se KQZ ėshtė pėrgjegjėse pėr azhurimin e listės sė votuesve.

“Demokracia nė veprim” bėnė thirrje qė KQZ duhet tė ndėrmarrė hapat e nevojshėm pėr tė siguruar se nuk do tė ketė probleme me listėn nė ditėn e zgjedhjeve.

“Demokracia nė veprim”, vetėm ka filluar aktivitetin me 76 vėzhgues nė terren, pėrfshirė edhe KQZ-nė, numėr ky qė gjatė procesit tė fushatės parazgjedhore dhe zgjedhjeve do tė jetė 2250 vėzhgues. /KosovaLive/

pirro
04-10-09, 00:26
bravo patriot. mos te mashtrohena ma nga kriminelet e evropes dhe unmikut. me vjen neveri kur i shoh ne kosove. po denojne djem shqiptare dhe kriminelet serbe tallen me ne

Tuj u mendu qitu para komp. thash pse me dal ne zgjedhje kur sjav pam hajrin kurgjo kekrujna, po e di qe ke me e pas veshtire me i bind keta tjret.

bert1
04-10-09, 00:31
le te mos binden pasi ne sdo rrime duarkryq. farsa e poshter e eulexit po burgos bij shqiptare ne nje kohe qe kryekrimineli mlladic shfryhet me muzike e defrim ne mes te beogradit. a e pate si u veprua me masakruesit e vllazneve Bytyqi. Masakruesit u liruan ne sallen e gjyqit. Hapni syte bashkombas. eulexi po kerkon te baje nje bosnje te dyte me kosoven

jonuzi
04-10-09, 00:32
bravo patriot. mos te mashtrohena ma nga kriminelet e evropes dhe unmikut. me vjen neveri kur i shoh ne kosove. po denojne djem shqiptare dhe kriminelet serbe tallen me ne

miresevjen BERT (1) perseri, kishte qene mire qe pasi ja paske ve vetes numrin 1, te kishe ndrru edhe mentalitetin tend. Te jesh i bindur se nuk je ka thua asgje dhe vetem asgje, nese vazhdon keshtu kisha lutur moderatoret qe te mos lejojne qe ky njeri te beje 700 - 800 postime te mbushura me plote fyerje, por t'i nderpresin qe tani qe ka 7- 8 te tilla.

bert1
04-10-09, 00:33
miresevjen BERT (1) perseri, kishte qene mire qe pasi ja paske ve vetes numrin 1, te kishe ndrru edhe mentalitetin tend. Te jesh i bindur se nuk je ka thua asgje dhe vetem asgje, nese vazhdon keshtu kisha lutur moderatoret qe te mos lejojne qe ky njeri te beje 700 - 800 postime te mbushura me plote fyerje, por t'i nderpresin qe tani qe ka 7- 8 te tilla.
nga e ke origjinen. tregoju shqiptareve te verteten bir shkau

bert1
04-10-09, 00:37
ja dhe fotoja e kryekriminelit serb

jonuzi
04-10-09, 00:48
nga e ke origjinen. tregoju shqiptareve te verteten bir shkau

Kurr pergjat ketyre viteve ne kete forum nuk kam ofenduar dike, por ja qe ti Bert je nje idiot i vertet, nje naiv i klasit te pare, ndoshta ti je ai bir shkau, qe duke mos pasur me qka te merresh tjeter nuk bene gje tjeter veqse te fyesh te tjeret, ndoshta je nga ata qe mendojne ashtu siq mendojne ata "shkie" e "bir shkinie", qe shqiptaret nuk dijne te bejne shtet, qe shqiptaret jane njerz te maleve dhe me keq se kaq, qe jane njerz me bisht, njerz analfabet. Nje analfabet si ti, nje naiv si ti i mesuar per te mos pasur shtet (ngase dyshoj se e do me te vertet shtetin), nje patriot virtual si ti, qe urretja patetike te ka verbuar, nuk do te thot se je dikushi, nese te intereson te dish se kush eshte bir shkau e patriot, ja ku po ta them hapur, une jam Jonuz Ahmeti dhe dalim e shihemi se kush eshte me patriot, prano ta heqesh masken pas te ciles ofendon e ofendon te gjithe ata shqiptar, thuajse zoti vetem ty te paska lindur shqiptar, hiqe masken dhe ta dijme se me cilin patriot kemi te bejme, mund te shihemi ku te duash, ne ferizaj, ne prishtin, si te duash edhe ne Tirane, sepse kur je i gatshem t'i thuash dikujt 'bir shkau", besoj se je i gatshem edhe te njohesh ate.

I lus moderatoret, eshte per te miren e forumit, eshte ne interesin tonin te perbashket qe individ te till te prejashtojne urgjentisht nga forumi, ofendimi qe me bene mua dhe te gjithe anetarve te ketij forumi ky far "patrioti virtual" eshte e papranushme.

Bertushi i vogel, ik me mire nga forumi, ik, ik dhe leji njerzit e qete, ata nuk kane nevoje per kopallat e ofendimet e tua, kerkoji falje te gjithe atyre qe i ke ofenduar dhe prano se je i vogel per tu marr me gjera qe nuk i perkasin femijve....

Guri i madh
04-10-09, 00:50
ulni tensionet vllaznillak se mir bahet ka than PIRRO

Skyfter
04-10-09, 02:43
do jemi kudo. sna shpeton asnje. ne ju dhame paralajmerim. ruani veten dhe familjet tuaja. mos u bashkoni me krimin. ne sju paralajmerojme me.

Mendoova se ti je clown, qenkena iritu berti1, ti qenke bastard Serb ose Grek!


Premtim33@hotmail.de


Perndryshe quhem Gentian.B. dhe do te votoj PDK!

fadil
05-10-09, 20:54
Vendnumėrimi
Pėr ndryshimin e gjendjes, profilizimin e skenės politike dhe avancimin e qeverisjes ėshtė e domosdoshme qė LDK-ja mė nė fund tė dalė nė opozitė.

Nga Shkelzen Maliqi mė 05.10.2009 nė ora 8:23

Nė Kosovė kemi prej kohėsh njė gjendje tė bllokadave politike qė kushtėzojnė “strategjinė” e zhvillimeve praktikisht vendnumėruese. Koalicioni i madh PDK-LDK dhe mungesa e ndonjė opozite pėr tė qenė dhe sadopak kėrcėnuese, vetėm sa e fuqizon situatėn vendnumėruese dhe ndjenjėn se jemi nė njė rrugė pa shtegdalje, nė njė ishull nė mes tė moēalit ku pėr tė lėvizur dhe mbijetuar aplikohen vetėm ligjet e gjindshmėrisė individuale ose grupore, por jo edhe ato tė qeverisjes sė mirė moderne.

Janė nė qarkullim shumė arsyetime dhe alibi argumente pėr vendnumėrimin, prej atyre qė nė plan tė parė e qesin dhunimet sistematike tė shoqėrisė kosovare qė nga viti 1981 (disa shkojnė edhe mė larg nė historitė e dhunave mė tė hershme komuniste, tė mbretėrisė jugosllave, tė luftėrave ballkanike, ose edhe robėrisė sė gjatė nė Perandorinė Otomane), e deri te denoncuesit e karakterit tė vėrtetė tė intervenimit dhe tė kontrollit mbi Kosovėn e forcave tė NATO-s dhe tė misioneve ndėrkombėtare qė, sipas tyre, vendit tonė ia “garantojnė” vetėm pavarėsinė e cunguar dhe tė rrejshme.

Ambicia ime ne kėtė shkrim nuk ėshtė qė tė zbėrthej kėto alibitė e mėdha dhe historike. Vendnumėrimit aktual dua t’i qasem nė mėnyrė mė modeste, duke kėrkuar atė fijen e lėmshit, nga shumė sosh, qė hap rrugėn pėr tejkalimin e bllokadės. Pra, duke harruar historitė dhe faktorin e huaj, e shtroj pyetjen se ēka kemi nė dorė dhe ēka mund tė bėjmė ne vetė pėr tė tejkaluar vendnumėrimin?

Mendoj se njė parakusht i domosdoshėm qė tė ēnyjetohen dhe tė vihen nė lėvizje shumė procese ėshtė ai i pėrfundimit tė krizės sė LDK-sė, dhe kjo mund tė arrihet me verdiktin e votuesve edhe nė zgjedhjet qė po afrohen.

LDK-ja qė nga viti 1990 ėshtė pandėrprerė nė pushtet, kuptohet nė format e ndryshme, dhe pas vdekjes sė liderit historik Ibrahim Rugova filloi fragmentimi i saj. Nė krizėn qė e kaploi LDK-ja nuk gjeti rrugėn pėr kėndellje dhe transformim nga njė inercion i tė qenit nė pushtet pa program dhe vizione, tė cilin unė e shoh si burim kryesor pėr vendnumėrimin e pėrgjithshėm.

Kur e veēoj kėshtu krizėn e LDK-sė, nuk dua tė them se partitė tjera kanė programe dhe vizione, sepse edhe ato nė kėtė janė pak a shumė simotra, dhe po kėshtu kontribuojnė nė vendnumėrimin. Te ky veēim e kam parasysh peshėn bllokuese tė prezencės sė LDK-sė nė dy qeveritė e koalicionit tė fundit, ku ajo ka rrezatuar edhe te partnerėt nė koalicion ēarjet dhe bllokadat e saj tė brendshme dhe pamundėsinė e marrjes sė vendimeve tė mėdha pėr shkak tė mungesės sė njė autoriteti qė do ta zėvendėsonte Rugovėn.

Roli bllokues i LDK-sė mund tė krahasohet me makinėn qė ka katėr rrota dhe dy nga to i lėvizin partnerėt nė koalicion, kurse dy tė tjerat LDK-ja. Ndonėse nė kėto dy qeveri timonin e qeverisė e mbanin AAK-ja, pėrkatėsisht PDK-ja, pėr vendnumėrimin e pėrgjithshėm ndikonin para sė gjithash rrotat e bllokuara tė LDK-sė. Ju kujtohet kur ish Kryeministri, gjenerali Agim Ēeku, kėrkonte ndėrrimin e ministrave tė korruptuar, kurse nėnkryetari i qeverisė, nė rolin e “Kryeministrit tė LDK-sė” nė Qeveri, e pengoi kėtė. Nė situatė tė ngjashme ėshtė edhe Kryeministri aktual Hashim Thaēi me ministrat e LDK-sė qė janė ashiqare pika tė dobėta tė kabinetit tė tij. Thaēi tregohet i kujdesshėm pėr gjendjen nė LDK (ose dinakėrisht kalkulon me vazhdimin e dobėsimit tė kėsaj partie) duke toleruar problemet e mėdha nė disa ministri qė drejtohen nga LDK-ja. (Dorėn nė zemėr, edhe disa ministra tė PDK-sė bėjnė garė pėr kampionin e kotėsisė!).

Teza ime ėshtė se pėr ndryshimin e gjendjes, profilizimin e skenės politike dhe avancimin e qeverisjes ėshtė e domosdoshme qė LDK-ja mė nė fund tė dalė nė opozitė. Edhe njė humbje ose vazhdim sinjifikativ i dobėsimit tė LDK-sė nė zgjedhje lokale tė nėntorit, do tė mund tė paralajmėronin fundin e kėtij sundimi tė ēalė dhe vendnumėrues tė LDK-sė, duke krijuar hapėsirėn pėr reformimin e kėsaj partie, por edhe tė partive tjera, pėrfshirė kėtu edhe PDK-nė dhe AAK-nė, sepse do tė krijohej njė situatė e paprecedentė e njė mase tė madhe tė votuesve flotantė, tė themi kushtimisht tė “papėrcaktuar” ose nė kėrkim tė subjektit qė meriton pėrkrahjen dhe votėn e tyre.

Alternativa tjetėr ėshtė qė LDK-ja tė nisė kėndelljen nė kėto zgjedhje, duke avancuar votėn, por kjo ėshtė pak e besueshme. Investimi kryesor i LDK-sė nė zgjedhjet lokale ėshtė nė Isa Mustafėn, prej tė cilit pritet qė tė shpėtojė bastionin e fundit tė madh tė LDK-sė, Prishtinėn. Por, fitorja eventuale e Mustafės do tė kėndellte partinė vetėm nėse do tė forcohej krahu reformist i LDK-sė, ndėrkaq qė gjasat janė qė tė shtohen rebelimet, si ajo e Rexhep Osmanit. Vetėm se edhe fitorja eventuale e Mustafės do tė tregohet si fitore e Pirros, nėse sėrish nuk do ketė marrėveshje programore mes LDK-sė dhe PDK-sė pėr Prishtinėn. Nė rrethanat aktuale kjo nuk duket e mundshme. Koalicioni qeverisės aktual ėshtė koalicion i numrave, jo i ndonjė programi. Pėr kėtė edhe ndarja aktuale e pushtetit dhe e ministrive ėshtė si njė ndarje mes feudalėve.

Pra, tė konkludojmė, pėr Prishtinėn dhe Kosovėn. Po fitoi Isa Mustafa, Prishtina, si edhe Kosova, do tė mbeten peng tė rivalitetit jo edhe aq tė fshehur mes PDK dhe LDK. Mustafa as nė mandatin e parė nuk e kishte pėrkrahjen e Qeverisė dhe Kuvendit, dhe kjo praktikė mund tė kufizojė sėrish zgjidhjen e problemeve tė mėdha tė Prishtinės. Votuesit, qė e kanė nė dorė ēėshtjen, duhet ta dinė kėtė.

fadil
06-10-09, 15:49
Shpresa e Prishtinės
Prishtina, tash e dhjetė vjet ka shkuar vazhdimisht drejt degradimit. Pėrkundėr disa investimeve tė bėra viteve tė fundit, kryeqyteti vazhdon tė pėrballet me mungesė tė ujit, kaos urbanistik dhe me trafik tė tmerrshėm. A mund ta shpėtojė dikush Prishtinėn?

Nga Faton Ismajli mė 06.10.2009 nė ora 8:33

Kryeqyteti i Kosovės pėr dy vite ėshtė udhėhequr nga njė Kryetar, puna e tė cilit ka kaluar pa kritika tė mėdha dhe pa skandale, por, gjatė kėsaj periudhe, Isa Mustafa nuk arriti tė mbjellė shpresėn se kryeqyteti mund tė shpėtojė dhe tė bėhet njė vend ku prishtinasit mund tė bėjnė jetė normale.

Isa Mustafa nuk u mbėshtet pėr muri nga Auditori dhe mediet si paraardhėsi i tij nga LDK, Ismet Beqiri, por Prishtina vazhdon tė pėrballet me problemet e vjetra siē janė ndėrtimet pa leje, tollovia nė komunikacion, papastėrtia, mungesa e ujit, pritje tė gjata nė sportele, etj.

Sidoqoftė, LDK, sė cilės Mustafa ia shpėtoi fytyrėn nė zgjedhjet e fundit, ia ka dhėnė besimin edhe pėr njė mandat tė ri.

Kėtė herė ai do tė ketė pėrballė Astrit Salihun e PDK’sė, doktor i filozofisė dhe kėshilltar politik i Kryeministrit Hashim Thaēi. Vegim Gashin e AKR’sė, inxhinier dhe biznesmen nga Prishtina. Ai mbėshtetet edhe nga LDD. Besnik Tahirin e AAK’sė, ekspert i pushtetit lokal.

Por, a ėshtė e mundshme qė sivjet Prishtina tė ndryshojė pushtetin nėntėvjeēar tė LDK’sė?

Gazeta Express ka bėrė ēmos tė intervistojė Isa Mustafėn, por ai nuk ka pranuar.

Megjithatė, nė paraqitjet publike qė ka pasur, ai ėshtė shprehur i sigurt se do tė fitojė edhe njė mandat tė ri.

Pėr dallim prej kandidatėve tė tjerė, nė zgjedhjet e fundit, Isa Mustafa pati marrė dhjetė pėr qind vota mė shumė sesa partia e tij, LDK. Fitorja e Mustafės nė Prishtinė shihet si shpėtim i LDK’sė, kurse humbja eventuale si humbje edhe e LDK’sė. Kjo sepse Prishtina ende konsiderohet bastion i partisė sė ish-Presidentit Ibrahim Rugova.

Para dy vitesh, Kryetari aktual mundi nė balotazh njė nga figurat qendrore tė PDK’sė, Fatmir Limajn. Kjo parti tani ka vendosur tė sfidojė LDK’nė me njė kandidat qė nuk ka tė kaluar ushtarake. Astrit Salihu premton pėrmirėsimin e jetės sė qytetarėve duke filluar nga lirimi i trotuareve, furnizim me ujė, ndalim tė ndėrtimeve ilegale, etj.

“Brenda mandatit tim do tė realizohen shumė projekte tė mėdha. Do tė ndėrtohet unaza e jashtme e qytetit, e cila do tė ēlirojė komunikacionin nė Prishtinė”, premton ai.

Ai po ashtu premton se do tė rriste buxhetin e Prishtinės.

“Do tė shtyhet Ligji pėr kryeqytetin dhe buxheti i Prishtinės do tė bėhet 100 milionė euro”, premton ai.

Kandidati i AKR’sė, partisė qė ka fuqi tė barabartė me LDK’nė nė Kuvendin Komunal, premton pėr qytetarėt e Prishtinės ujė dhe shėrbime mė tė mira komunale, sidomos jo mė telashe pėr dokumente.

“Do ta kisha hequr njėherė e pėrgjithmonė problemin e nxjerrjes sė dokumenteve qė ėshtė ndoshta njė gjė banale. Pastaj problemet e ujit. Do ta pėrdor tėrėsisht autoritetin e kryetarit tė Komunės dhe timin personal, qė t’i vė gjėrat nė lėvizje, sepse e di se ka mundėsi. Nuk ėshtė nė rregull qė 10 vjet pas luftės, kryeqytet i njė shteti, e tė mos kemi ujė”, thotė ai.

Nė zgjedhjet e kaluara, kandidati i AKR’sė, Ibrahim Makolli, kishte marrė 19.3 pėr qind tė vota nė kryeqytet, por nuk kishte mundur tė shkojė nė balotazh.

Ndėrsa kandidati i partisė tjetėr opozitare, AAK, Besnik Tahiri, beson se do tė shkojė deri nė balotazh.

“Qytetarėt e Prishtinės nė rast se do tė mė votojnė, do tė fitojnė njė njeri qė e njeh Prishtinėn mirė, i cili e ka kaluar tė mirėn e tė keqen nė kėtė qytet”, shton ai.

Megjithėse kundėrkandidatėt e tij nuk kanė shpalosur programe dhe as oferta, ai thotė se oferta e tij dallon prej kandidatėve tė tjerė.

“Oferta ime ėshtė ofertė ndryshe, ėshtė alternativė e re, qė duhet ta votojė qytetari nėse do ndryshime. Vota pėr Besnik Tahirin do ta ndryshojė Prishtinėn, vota pėr Isa Mustafėn e mban situatėn e njėjtė”, vlerėson ai.

Ai ka njė vlerėsim negativ pėr punėn e Isa Mustafės.

“Ka punuar pak, ajo qė unė do tė bėja ndryshe, do ta rritte efikasitetin nė infrastrukturė, nė ofrimin e shėrbimeve dhe nė sektorė tė tjerė”, thotė ai.

AAK nė zgjedhjet e kaluara pati kandiduar me Genc Merakun, i cili pati marrė vetėm 5.5 pėr qind e numrit tė pėrgjithshėm tė votave tė prishtinasve.

Besnik Tahiri dhe Astrit Salihu kanė nisur fushatėn para afatit zyrtar, 15 tetorit. LDK dhe AKR janė ankuar disa herė pėr kėtė.

Ish-Ministri i Arsimit, Rexhep Osmani kandidon nėn flamurin e Alternativės Demokratike tė Kosovė, pasi LDK nuk e pėrkrahi kandidaturėn e tij pėr tė udhėhequr me Prishtinėn..

Ai parasheh tė jetė sfiduesi mė i madh i Isa Mustafės.

“Gara do tė zhvillohet midis meje dhe Isės dhe me balotazh do ta mundė atė. Unė mendoj se njė pjesė e elektoratit tė LDK’sė do tė pėrcaktohen pėr mua nė votėn pėr Prishtinėn, ngase na lidh njė punė e pėrbashkėt e hershme dhe e gjatė, njė rrugė e mundimshme qė kam kaluar me shumė aktivistė tė Lidhjes Demokratike. Elektorati dhe tė tjerėt janė tė njohur me veprimtari”, thotė ai.

Nėse nuk e fiton garėn, Osmani thotė se do t’i kthehet partisė sė re dhe elektoratit tė vjetėr.

“Nėse nuk fitoj do ta pranoj humbjen dhe do tė uroj fituesin. Do tė shikoj tė merrem me ADK dhe elektoratin e LDK’sė”, shton ai.

Ndryshe, kandidatėt e tjerė nė garėn pėr kryetar tė Prishtinės janė edhe Sadri Ramabaja i PSD’sė dhe Selvete Krasniqi-Ismaili e PS’sė.

Rezultati i Zgjedhjeve tė vitit 2007

Kandidati i Lidhjes Demokratike tė Kosovės kishte marrė mė sė shumti vota nė raundin e parė tė zgjedhjeve. Ai pati triumfuar nė raundin e dytė, pėrballė Nėnkryetarit tė PDK’sė, Fatmir Limaj.
LDK - 36.1 %
PDK - 24.8 %
AKR - 19.3 %
AAK - 5.5 %

Fuqia nė Asamble Komunale

LDK - 13 deputetė
AKR - 13 deputetė
PDK - 11 deputetė
ORA - 5 deputetė
LDD - 3 deputetė

Astrit Salihu, PDK
“Do tė shtyhet Ligji pėr kryeqytetin dhe buxheti i Prishtinės do tė bėhet 100 milionė euro”

Vegim Gashi, AKR
“Do ta kisha hequr njėherė e pėrgjithmonė problemin e nxjerrjes sė dokumenteve qė ėshtė ndoshta njė gjė banale”

Besnik Tahiri, AAK
“Vota pėr Besnik Tahirin do ta ndryshojė Prishtinėn, vota pėr Isa Mustafėn e mban situatėn e njėjtė”

Rexhep Osmani, ADK
“Gara do tė zhvillohet midis meje dhe Isės dhe me balotazh do tė fitoj unė”.

Kercovari
06-10-09, 17:12
Do te ecin mire inshalla se ka thene Presidenti mos firmosin protokole per burek..me jogurt ben..:biggrin:

fadil
07-10-09, 15:46
Teoria e AstrititNga Leonard Kerquki mė 07.10.2009 nė ora 8:08

Prishtina ėshtė degraduar me shpejtėsinė e dritės prejse Isa Mustafa mban postin e Kryetarit. Ai e prishi Ulpianėn. Ai po lejon ndėrtimin e objekteve pa kritere. Ai nuk ka shije. Prishtina menaxhohet nga ndėrtuesit, e jo nga Mustafa. Unė do ta ndėrtoj Prishtinėn e Re, ashtu si edhe Unazėn e Jashtme. PDK ėshtė e vetmja forcė qė mund ta zhvillojė Kryeqytetin. Astrit Salihu, kandidat i PDK’sė pėr Kryetar tė Prishtinės, flet pėr Express.

Express: PDK nuk ka arritur tė fitojė nė Prishtinė, edhe pse ka garuar me njė prej figurave mė tė rėndėsishme tė saj, Fatmir Limajn. Nė kėtė kontekst, a e keni tė vėshtirė ju qė ta projeksioni fitoren tuaj mė 15 nėntor?
A. Salihu: Jo. Sepse duhet ta dini se vėshtirėsia e parė ka qenė, ndoshta, paragjykimet e qytetarėve qė kanė ekzistuar asokohe se - edhe PDK’ja ėshtė si gjithė partitė e tjera, pra qė edhe premtimet e PDK’sė do tė jenė boshe, ashtu sikurse ato tė partive tė tjera. Me siguri kjo e ka determinuar edhe disponimin e qytetarėve. Por besoj se ky paragjykim tashmė ėshtė tejkaluar, sepse PDK’ja ka dėshmuar se ėshtė parti serioze, ėshtė njė formacion politik, i cili aktualisht ėshtė i vetmi qė mund t’i avancojė proceset dhe zhvillimin e vendit. Si e tillė, tashmė ka rejting krejt tjetėr.

Express: Pra, ju po thoni se qeverisja e PDK’sė pėr kėto dy vite ka arritur ta ndėrrojė pėrshtypjen qė ka ekzistuar pėr tė. Mos mund tė jetė e kundėrta, ndoshta njerėzit kanė pritur mė shumė...
A. Salihu: Jo, jo. Unė nuk konsideroj se qytetarėt janė tė zhgėnjyer me qeverinė aktuale. Ndoshta qeveria aktuale tash pėr tash nuk mundet t’i plotėsojė tė gjitha pritjet e qytetarėve, sepse herė pas here qytetarėt kanė prirje tė projektojnė mrekulli. Por megjithatė, PDK’ja ka dėshmuar se mund tė ēojė pėrpara shumė procese. Si e tillė, tashmė e ka rejtingun mė tė lartė, sipas gjitha sondazheve, analizave...

Express: Strukturat e PDK’sė nė Prishtinė kishin dhėnė disa propozime tė tjera pėr kandidaturėn e Kryetarit tė Prishtinės. Por Kryetari i PDK’sė shtyu idenė qė ju tė jeni kandidat nė kryeqytet. Ēfarė po sheh te ju Kryetari Thaēi, e qė nuk po e sheh te kandidaturat e tjera?
A.Salihu: Pėr njė parti si PDK’ja ėshtė krejtėsisht normale qė tė ketė disa propozime. Kjo ėshtė pjesė e demokracisė sė brendshme tė partisė. Pastaj instancat mė tė larta vendimmarrėse janė pėrcaktuar pėr emrin tim. Mbėshtetja ka qenė absolute nga tė gjitha nivelet e strukturave tė PDK’sė.

Express: Mbėshtetėsit tuaj kėto ditė kanė pėrmendur faktin se ju jeni lindur nė Prishtinė. A mendoni se ky ėshtė fakt i mjaftueshėm pėr tė qenė ju ideal pėr drejtimin e kėtij qyteti?
A. Salihu: Jo, ky ėshtė njė element qė presupozon lidhjen time tė natyrshme me qytetin. Por nuk ėshtė elementi determinues. Dua tė them se identiteti i qytetarit tė Prishtinės nuk ėshtė i ngjashėm me njė qytetar tė Gjakovės apo tė Prizrenit. Sepse Prishtina ėshtė njėlloj pėrzierjeje. Prishtina ėshtė kryeqendėr dhe si e tillė rreth kėtij qyteti gravitojnė njerėz tė viseve tė ndryshme. Kėshtu qė, ata qė janė tė Prishtinės janė njė pakicė e vogėl. Por, nė anėn tjetėr, ju e shihni se kjo pėrzierje ka krijuar njė identitet tė ri dhe ky ėshtė identiteti i Prishtinės. Do tė thotė, njeriu mund tė jetė i prejardhur nga Gjakova, Gjilani, por nė anėn tjetėr mburret se ėshtė i Prishtinės.

Express: A mund tė jeni ju njeri rreth tė cilit mund tė bashkohen kėta njerėz tė ndryshėm? Pra, a mund tė jeni ju figura rreth tė cilit kėta njerėz mund tė shohin shpresėn e zhvillimit tė qytetit ku jetojnė?
A. Salihu: Gjithė ata njerėz qė jetojnė nė Prishtinė, tashmė janė tė bashkuar. Ata i takojnė Prishtinės dhe veten e quajnė prishtinas. Kėshtu qė unė nuk e shoh veten nė njė mision madhor qė mund tė unifikojė ndonjė identitet qė nuk ka ekzistuar. Tashmė ky identitet ekziston.

Express: Ēfarė ka tė pėrbashkėt filozofia dhe menaxhimi i njė qyteti tė madh, siē ėshtė Prishtina?
A. Salihu: Kėtu ekziston njė paragjykim qė thotė se filozofi jeton diku nė Kullėn e Fildishtė tė abstraksionit, ndėrkaq tė gjithė njerėzit e tjerė jetojnė nė tokė. Dua t’jua jap njė shembull. Ju e keni rastin e njė doktori tė filozofisė, i cili e ka udhėhequr fushatėn ajrore tė NATO-s kundėr Serbisė. Ai ėshtė Wesley Clark. Pra, edhe filozofėt dinė tė bombardojnė.

Express: Megjithatė, pėrvoja juaj jetėsore ėshtė shumė e lidhur me filozofinė, ndėrkohė qė nuk keni dhėnė ndonjė shembull tė madh se jeni tė interesuar pėr tė folur rreth problemeve tė qytetarėve...
A. Salihu: Nėse e pėrcillni punėn time, unė pesėmbėdhjetė vjet mė parė kam artikuj pėr Prishtinėn, kam analiza pėr pėrpjekjet e regjimit serb pėr t’ia ndryshuar identitetin kėtij qyteti... Shumė prej tyre janė tė pėrmbledhura nė librin “Postmodernja e interpretuar pėr shqiptarėt” qė ka pėr referencė jetėn nė Prishtinė dhe sistemin e vlerave qė promovohen kėtu. Prishtina ka qenė shqetėsimi im i pėrhershėm.

Express: Dy javė pėrpara fillimit zyrtar tė fushatės zgjedhore, Prishtina u mbush me fotografitė tuaja. Ēfarė do tė thotė kjo?
A. Salihu: Unė nuk e kam filluar fushatėn. Ne nuk po bėjmė fushatė. Ajo ėshtė vetėm njė informim i qytetarėve pėr kandidatin e PDK-sė.

fadil
07-10-09, 15:46
Express: A jeni kaq i panjohur, saqė duhet qysh tash tė niset fushatė informuese ose qė qytetarėt tė familjarizohen me portretin tuaj?
A. Salihu: Do tė ishte mirė sikurse tė familjarizohen mė shumė.

Express: Kryesuesja e KQZ’sė tha se ju po shkelni ligjin?
A. Salihu: Ne nuk kemi marrė asnjė vendim nė letėr. Por nėse diku e kemi shkelur ligjin, ne do tė pėrmirėsojmė gabimin. Ne nuk konsiderojmė se kemi bėrė shkelje, sepse nuk po bėjmė fushatė. Nuk ftojmė pėr votim, as nuk kemi dhėnė numėr tė partisė.

Express: Do tė doja njė vlerėsim tuajin pėr posterėt tuaj qė janė shpėrndarė. Aty ju shfaqeni me mėngė tė pėrvjela, por me duar nė xhepa. Cili ėshtė mesazhi i kėtij portreti?
A. Salihu: Unė nuk kam pozuar me duar nė xhepa. Unė kam qenė duke ecur dhe ajo foto ėshtė pėrzgjedhur. Ėshtė foto qė ndėrlidh nė vete ngjyrat e Prishtinės. Ju e shihni se kėmisha ėshtė e bardhė dhe prapavija e kaltėr, qė janė ngjyrat e Prishtinės. Ecja sugjeron nevojėn e menjėhershme qė ky qytet tė ecė pėrpara. Ndėrkaq, mėngėt e pėrvjela janė simbolikė e gjithė atyre qė pėrēojnė mesazhin e njerėzve qė dėshirojnė tė ndryshojnė diēka, qė nuk janė njerėz tė zyrave, nuk janė njerėz me kravata...

Express: Duart nė xhepa nuk janė shenjė e punės...
A. Salihu: Kjo varet nga mėnyra se si e interpretoni. Natyrisht unė nuk do tė dal me drapėr e ēekiē nė duar. Unė do tė punoj me projekte dhe ide.

Express: Ēfarė konkretisht ju mund tė bėni nė Prishtinė, e qė nuk ėshtė bėrė deri mė tash?
A. Salihu: Unė mund tė pėrgjigjem vetėm nė pyetje konkrete.

Express: P.sh. Prishtina e Re. A do tė fillojė dhe a do tė realizohet brenda mandatit tuaj, nėse fitoni?
A. Salihu: Brenda mandatit tim do tė realizohen shumė projekte. Prishtina e Re ėshtė njėra nga ato projekte. Prej saj varet e ardhmja e kėtij qyteti. Ne kemi ide konkrete qė me intervenime konkrete t’ia kthejmė frymėn qytetit. Shikoni, ky qytet nuk funksion, absolutisht. Kėtu nuk funksionon trafiku, ju e dini se sot qytetari i Prishtinės nė njė distancė qė duhet tė kalohet nė situata normale pėr 5 minuta, ai aktualisht i kalon pėr 40 minuta. Sot qytetari nuk ka ku tė ecė, nuk ka ku tė lėvizė. Pra, kėto janė ēėshtje qė urgjentisht duhet tė zgjidhen. Prishtinėn duhet ta shpėtojmė nga ngufatja.

Express: Qysh?
A. Salihu: Mua po mė befason fakti se qysh dikush mund tė mė pyesė se si do ta bėsh njė parking. Ne nuk jemi pėrjashtim nė botė qė po bėjmė parkingje, por jemi pėrjashtim se nuk kemi parkingje. Ekzistojnė format dhe mėnyrat se si tė zgjidhet kjo ēėshtje. Sikurse qeverisja aktuale tė ishte e vetėdijshme dhe e pėrgjegjshme, asnjė prej ndėrtesave qė janė bėrė, nuk do tė lejoheshin tė bėhen pa zgjidhur ēėshtjen e parkingut.

Express: Edhe njė herė, a fillon dhe a pėrfundon ndėrtimi i Prishtinės sė Re?
A. Salihu: Po.

Express: A do tė realizohet nė bazė tė projektidesė qė ka ekzistuar. Pra, qė tė shtrihet deri afėr Liqenit tė Badofcit?
A. Salihu: Konsiderojmė se duhet t’i bėjmė disa revidime, por tash nuk po shpalosem mė tej. Po ashtu, ne do ta bėjmė Unazėn e Jashtme, njė projekt ky i garantuar.

Express: Njė unazė ėshtė nisur edhe nga Isa Mustafa?
A. Salihu: Jo, cila unazė? Unė po flas pėr Unazėn e Jashtme qė nis nga Mati dhe shkon nė Bėrrnicė. Kjo unazė e shkarkon komunikacionin dhe i lidh tė gjitha fshatrat.

Express: Pushteti aktual e ka promovuar Unazėn qė po ndėrtohet si njė projekt qė zgjidh pėrfundimisht problemin e trafikut nė Prishtinė...
A. Salihu: Ajo ėshtė unazė e brendshme qė e ngarkon qytetin, nėse nuk e ka Unazėn e Jashtme. Isa Mustafa nuk mund ta realizojė projektin e Unazės sė Jashtme.

Express: Si do tė sigurohen mjetet financiare, buxheti i Prishtinė ėshtė 50 milionė euro?
A. Salihu: Nėse unė emėrohem Kryetar i Prishtinės, do tė insistoj dhe do tė punoj qė Ligji pėr Prishtinėn tė aprovohet sa mė parė. Sepse me kėtė Ligj, mundėsitė buxhetore do tė arrijnė 100 milionė euro nė vit.

Express: Sa kushton ndėrtimi i Unazės?
A. Salihu: Sado qė kushton, ne do ta ndėrtojmė atė.

Express: A mund tė na jepni njė panoramė tė Prishtinės tė vitit 2013, nėse ju do tė fitoni kėtė garė?
A. Salihu: Nė vitin 2013 ju garantoj se do tė shkruani kartolina me fotografinė e qytetit. Me pamje shumė tė bukura. Do ta rikthej traditėn e mėparshme kur janė dėrguar kartolina me pamje tė Prishtinės.

Express: Si e parashikoni qendrėn e Prishtinės. Sheshi kryesor nuk ėshtė aspak funksional...
A. Salihu: Dua t’ju them diēka pėr sheshin. Sikur unė tė isha Kryetar i Prishtinės, ai shesh nuk do dukej aq i shėmtuar, aq pa shije. Ai shesh ėshtė fyerje pėr secilin qytetar. Dhe, Isa Mustafa qė e ka trashėguar atė shesh, nuk ka arritur asgjė pėr ta ndryshuar. Pėr dy vjet, ai nuk ka arritur sė paku ta bėjė mė tė bukur atė shesh. Kėta janė njerėz pa shije. Kjo strukturė qė e udhėheq kėtė qytet, pėrveē shumė tė metave tė tjera, e meta mė e madhe e tyre ėshtė se nuk kanė shije.

Express: A mund tė na bėni njė analizė tė punės sė Isa Mustafės? Ai ėshtė njė kandidat serioz nė kėtė garė.
A. Salihu: Jo. Por unė ju sugjeroj qė ta merrni fotoreporterin dhe shkrepni disa foto nėpėr qytet dhe shiheni punėn e tij.

Express: Ai i ka bėrė disa parqe, disa rrethrrotullime, disa rrugė janė shtruar...
A. Salihu: Isa Mustafa me presidentin e shtetit dhe me muzikė kanė pėruruar diēka qė ka ekzistuar kur unė kam qenė katėr vjeē. Pra, parku nė Ulpianė. Pėr mė tepėr, nė vitin 72, nė atė park ka pasur edhe trėndafila dhe fontana ka funksionuar. Krahasoni fotot e mėparshme tė atij parku dhe shikojeni pamjen e sotshme. Pra, kėta po promovojnė diēka qė ka ekzistuar dhe ka qenė mė e bukur para 30 vjetėsh.

Express: Megjithatė, shpesh Isa Mustafa ėshtė cilėsuar si njė menaxher i mirė.
A. Salihu: Prej nga doli ky vlerėsim se Isa Mustafa ėshtė menaxher i mirė? M’i jep disa shembuj! Rrethi qė ėshtė bėrė Te Spitali ėshtė rreth qė ėshtė bėrė pėr 3 javė dhe ka kushtuar 130 mijė euro. Pse nuk e bėri kėtė rreth sa e mori mandatin, por tash para zgjedhjeve? Plus nė inaugurimin e rrethit, ka deklaruar se do ta bėjė kėtė rreth edhe mė tė madh. Aty ai ka treguar se e ka bėrė atė pėrkohėsisht. Ēfarė menaxhimi i qytetit ėshtė tė bėsh rrethe. A e dini se 16 mijė banesa janė tė varura nga ashensorėt? 229 ashensorė nė Prishtinė nuk funksionojnė! Edhe ata qė funksionojnė e rrezikojnė jetėn e secilit qytetar. Isa Mustafa nuk ka qenė nė gjendje pėr dy vjet qė tė iniciojė njė projekt elementar pėr rregullimin e kėtij problemi. Unė thjesht kam problem tė kuptoj se si njė njeri e quan vetėn Kryetar tė qytetit dhe nuk ballafaqohet me gjėrat elementare tė njė qytetari. Unė kėtė nuk e kam parė. Prejse ėshtė bėrė Kryetar Isa Mustafa, qyteti ėshtė degraduar me shpejtėsinė e dritės. Ai po thotė se i kemi ndalur ndėrtimet pa leje, por ai po e degradon qytetin, sepse po i jep leje ēdokujt, pa plan. Ju shikojeni Ulpianėn. Ai ia ka rregulluar Ulpianės njė park qė tashmė e ka pasur, ndėrkohė, qė nė anėn tjetėr lejon ndėrtimin e njė soliteri, njė strukturė tė shėmtuar betoni. Ulpiana ka qenė e vetmja lagje qė ka pasur njė plan dhe Isa Mustafa ka lejuar qė edhe kjo lagje tė shkatėrrohet.

Express: A po e akuzoni Isa Mustafėn pėr pafuqi apo pėr korrupsion?
A. Salihu: Natyrisht, pėr pafuqi. Isa Mustafa nuk e menaxhon qytetin. Qytetin e kontrollojnė 10-15 njerėz tė njė grupi joformal tė interesave tė ngushta.

Express: A mund ta thyeni ju kėtė grup?
A. Salihu: Ne jemi fuqia e vetme qė mund tė bėjmė ndryshime. Prishtina pėrfundimisht duhet t’iu kthehet qytetarėve tė saj.

uck_aksh
10-10-09, 14:56
fc32fnyNHQs

bert
10-10-09, 17:03
erdhi koha e revoltave te armatosura. qeveria e kosoves nuk pranon doreheqjen dhe largimin nga politika. patriotet shqiptar bejne thirrje per ndryshim taktike. nga revolte paqesore ne revolte te armatosur. pergatitjet per kte po behen ne te gjitha zonat e kosoves.

pirro
10-10-09, 17:22
erdhi koha e revoltave te armatosura. qeveria e kosoves nuk pranon doreheqjen dhe largimin nga politika. patriotet shqiptar bejne thirrje per ndryshim taktike. nga revolte paqesore ne revolte te armatosur. pergatitjet per kte po behen ne te gjitha zonat e kosoves.

Isha kan mire qe kur te fillon revolta te fillohet nga dy fronte qe te bllokohet nehere e mire dera e qewverise .

Guri i madh
11-10-09, 00:38
Isha kan mire qe kur te fillon revolta te fillohet nga dy fronte qe te bllokohet nehere e mire dera e qewverise .

pirro


kta hyqmeti i kosoves nese ju prishet vendi ne KOSOV kta kan tubue pare me ja therrr tjeterkah me jetue , po ti ki kujdes se kta qeveritart te harrojn nuk ju bjen ndermend se ku mbeti PIRRO , se edhe kshtu nuk shkon gjithmon me genjeshtra , po vjen koha qe qe BARKU me i REFUZUE bindjet e kokes trurit

uck_aksh
14-10-09, 13:16
e4x8NfRaGc8

bert
14-10-09, 21:23
falemners UCK aksh per ket kang madheshtore. Bojkoti po vjen, patriotet po flasin. falemners

jonuzi
15-10-09, 15:24
Sot eshte hapur zyrtarisht fushata parazgjedhore, nje gje eshte e sigurt per 30 dite do te kete premtime e premtime. Une nuk do te pres t'i degjoj keto premtime, por ne shenje rrespekti per punen e mire qe ka bere PDK - ja per vendlindjen time, ne keto zgjedhje do te votoj per PDK - en.

murrizi
15-10-09, 15:44
Sot eshte hapur zyrtarisht fushata parazgjedhore, nje gje eshte e sigurt per 30 dite do te kete premtime e premtime. Une nuk do te pres t'i degjoj keto premtime, por ne shenje rrespekti per punen e mire qe ka bere PDK - ja per vendlindjen time, ne keto zgjedhje do te votoj per PDK - en.Njėjtė do ta bėja edhe unė sikur dikush tjetėr tė ofroje mė tepėr.

Mua nuk mė intereson pėr Prishtinėn__

Fjalė shumė fukarallėk tek unė luhatet ēėshtja paksa mes dy partive. njėra nė pushtet dhe tjetra nė opozit, pa ta shofim njiher.....ēa ofrojn kėsaj radhe.
P.s.
Ministria e transporteve, dhe kualicioni PDK-LDK po bėjnė fushtat jo tė ndershme, pėr tė mos i thėnė tė ndyrė !
....sepse aty ku kanė mundėsi, dhe nevoja ėshtė tepėr e madhe pėr qytetarin, ata lėnė pjes tė rrugėve qėllimisht pa i rregulluar pėr ti pritur zgjedhjet (kėtė e dijnė ata banorė qė ballafaqohen me kėto probleme, dhe vota e tyre do tu mungoj kėsaj here).

bert
15-10-09, 21:13
mos tju mbaje mendja per zgjedhje