PDA

View Full Version : Poshtė Lokalistet Dhe Krahinaristet


lirik
13-09-09, 10:14
T e nderuar lexues

pas luftes ne kosovė u shfaqen disa njerz regjionalist me mentalitet te
ndyrė barbar
me vetedije te kufizuar te ulta te mahalles
vetedije e mahalles por edhe shum e theksuar antikombtare e demshme antishtetrore-
kta njerz te poshter edhe gjat luftes filluan te projektojnė ket kob kunder kombit-
serbia duke e pa se epiqendra kryesore e rrezistences dhe nismes se kryengritjes kunder serbisė esht celula e prekazit drenices dhe Adem Jashari-me shokė filloj te ja pregatis kurthen krejt ati regjioni
filloj te mbledh njerz agjent antishqiptar dhe me mmetoda speciale-
ja klrijoj kurthen dhe i caktoj njerzt lokalist
qe ta kryejn detyren-
me nje poshtersi te pa shoqe

pas lufte filloj ky plan i serbisė te realizohej dhe ne nje far menyre gjithqka qe ishte para lufte dashuria simpatia dhe perkushtimi per drenicen
u kthye ne nje far ftofje e distancim

sepse ket rrol e luajten njerzt e ndyrė te smurė dhe karrierist gomarė me tru te trasha budallej ahmaka dhe te cekt e te pa aft per vetedije kombtare -

qe per nje karrigė shesin nanen baben -

dhe ndarjen regjionale e kan bė me nxitjen e agjentuarave te huaja-

me qellim te provokimit injorant idiotesk -


gjat aktivite tit tim ne perendim -

kam pas propozuar disa her neper shoqata ne muhabete
qe nese ndezet l
ndonjeher lufta ne kosovė zonat te quhen me numer


ose me germa

oer shembull zona b zona a zona c ose zona 1 zona 2 zona 3
qe armiku te mos e dij asnjiher sekretin

dhe te luftohet sipas zonave me numra ose me germa

por jo me krahina- shala dreinica rugova etj


megjiithat njeriu tradhtarė qe ishte ne mbrendi te uqk s -

bukshkelsi dhe mosmirnjohsi
i cil edhe mitrovicen e anashkaloj -sepse nuk kishte aftesi me pa as para hunds se vet e jo ma te marr pergjegjsi kaq te mdha
te luftes
qe ne fakt aftesi te tilal nuk kishte

pra

njeriu analfabet dhe idiot qe as nuk e njihte zonen as terenin
as gjeografinė a s politiken e as deri ku e kujt esht -
as nuk kishte ken mitrovicė krejt tri her ne jetene ti


hyri ne ushtri

dhe deshti qe zonat e veta ti shtrij e ti zgjeroj deri aty -

ku zona nuk ishte regjion i tij -

por zona qe i perkisnin regjioneve tjera-


keshtu disa injorant shkuan aq larg sa qe dhe galicen heroike mu ne zemer te drenices-
u munduan ta bejn zonė operative t e shales -
deri sa disa njerz kunershtuan hapur se kjo nuk shkon esht e tepert -
por injoranti me gjith at kemngulte ne ket idiotizem-


deri sa kjo u kundershtua vendosmerisht dhe nuk u a rrit -

per shkak se ishte krejt absurde qka kerkonte injoranti qe kishte ardhur prej lopve per te marr detyra te rendesishme ne uqk -

keto sjellje ishin provokuese dhe idiotike mosnjohje e gjeografisė dhe terenit apo behej me qelime e prapavija qe me vonė do te nxiste sherre e zhgenjime dhe ftofje te raporteve padrejtesi etj -
por beheshin edhe me qellim ne menyr qe ti ngacmojn shqiptart e te ja zgjojn ndjenjen e lokalizmit qe para lufte nuk ishte e theksuar-


ja pra se ne dorė te kujt mbetnin punet idiotike te hajvanve tanė te disa njerzve qe dikur qyrrat e veta nuk kan dit me i fshi por pastaj u bėnė te mdhaj sepse injoranca ishte e madhe dhe njerz te tillė zinin vendin e madh shum kollaj sepse kjo esht e meta e shqiptarve -
disa njeerz me sjellje te tilla qe ne luftė dhe pas lufte
jo vetem qe shkaktuan ndasi krahinore
por as nuk e njihnin katunin e vet

se ne qfar zone tradicionale bente pjes katundi i tij-

simbas regjioneve dhe rrethe gjat historisė se shqiptarve -

fatkeqsia esht se te shqiptart nuk i jepet kurr mundsia te diturit

qe i njeh zonat dhe terrenet sakt

- por drejtimi i jepet budalles ahmakut njeriut qe as nuk e njeh traditen e vendit as perkatsinė e as precizitetin gjeografik-

por nuk e din as kah e ka dhija bishtin e don me drejtu diqka -

e ne fakt demton interesat kombtare e helmon raportet njerzore me moskujdesin e tij-

shfletuesi_
13-09-09, 10:16
T e nderuar lexues

pas luftes ne kosovė u shfaqen disa njerz regjionalist me mentalitet te
ndyrė barbar
me vetedije te kufizuar te ulta te mahalles
vetedije e mahalles por edhe shum e theksuar antikombtare e demshme antishtetrore-
kta njerz te poshter edhe gjat luftes filluan te projektojnė ket kob kunder kombit-
serbia duke e pa se epiqendra kryesore e rrezistences dhe nismes se kryengritjes kunder serbisė esht celula e prekazit drenices dhe Adem Jashari-me shokė filloj te ja pregatis kurthen krejt ati regjioni
filloj te mbledh njerz agjent antishqiptar dhe me mmetoda speciale-
ja klrijoj kurthen dhe i caktoj njerzt lokalist
qe ta kryejn detyren-
me nje poshtersi te pa shoqe

pas lufte filloj ky plan i serbisė te realizohej dhe ne nje far menyre gjithqka qe ishte para lufte dashuria simpatia dhe perkushtimi per drenicen
u kthye ne nje far ftofje e distancim

sepse ket rrol e luajten njerzt e ndyrė te smurė dhe karrierist gomarė me tru te trasha budallej ahmaka dhe te cekt e te pa aft per vetedije kombtare -

qe per nje karrigė shesin nanen baben -

dhe ndarjen regjionale e kan bė me nxitjen e agjentuarave te huaja-

me qellim te provokimit injorant idiotesk -


gjat aktivite tit tim ne perendim -

kam pas propozuar disa her neper shoqata ne muhabete
qe nese ndezet l
ndonjeher lufta ne kosovė zonat te quhen me numer


ose me germa

oer shembull zona b zona a zona c ose zona 1 zona 2 zona 3
qe armiku te mos e dij asnjiher sekretin

dhe te luftohet sipas zonave me numra ose me germa

por jo me krahina- shala dreinica rugova etj


megjiithat njeriu tradhtarė qe ishte ne mbrendi te uqk s -

bukshkelsi dhe mosmirnjohsi
i cil edhe mitrovicen e anashkaloj -sepse nuk kishte aftesi me pa as para hunds se vet e jo ma te marr pergjegjsi kaq te mdha
te luftes
qe ne fakt aftesi te tilal nuk kishte

pra

njeriu analfabet dhe idiot qe as nuk e njihte zonen as terenin
as gjeografinė a s politiken e as deri ku e kujt esht -
as nuk kishte ken mitrovicė krejt tri her ne jetene ti


hyri ne ushtri

dhe deshti qe zonat e veta ti shtrij e ti zgjeroj deri aty -

ku zona nuk ishte regjion i tij -

por zona qe i perkisnin regjioneve tjera-


keshtu disa injorant shkuan aq larg sa qe dhe galicen heroike mu ne zemer te drenices-
u munduan ta bejn zonė operative t e shales -
deri sa disa njerz kunershtuan hapur se kjo nuk shkon esht e tepert -
por injoranti me gjith at kemngulte ne ket idiotizem-


deri sa kjo u kundershtua vendosmerisht dhe nuk u a rrit -

per shkak se ishte krejt absurde qka kerkonte injoranti qe kishte ardhur prej lopve per te marr detyra te rendesishme ne uqk -

keto sjellje ishin provokuese dhe idiotike mosnjohje e gjeografisė dhe terenit apo behej me qelime e prapavija qe me vonė do te nxiste sherre e zhgenjime dhe ftofje te raporteve padrejtesi etj -
por beheshin edhe me qellim ne menyr qe ti ngacmojn shqiptart e te ja zgjojn ndjenjen e lokalizmit qe para lufte nuk ishte e theksuar-


ja pra se ne dorė te kujt mbetnin punet idiotike te hajvanve tanė te disa njerzve qe dikur qyrrat e veta nuk kan dit me i fshi por pastaj u bėnė te mdhaj sepse injoranca ishte e madhe dhe njerz te tillė zinin vendin e madh shum kollaj sepse kjo esht e meta e shqiptarve -
disa njeerz me sjellje te tilla qe ne luftė dhe pas lufte
jo vetem qe shkaktuan ndasi krahinore
por as nuk e njihnin katunin e vet

se ne qfar zone tradicionale bente pjes katundi i tij-

simbas regjioneve dhe rrethe gjat historisė se shqiptarve -

fatkeqsia esht se te shqiptart nuk i jepet kurr mundsia te diturit

qe i njeh zonat dhe terrenet sakt

- por drejtimi i jepet budalles ahmakut njeriut qe as nuk e njeh traditen e vendit as perkatsinė e as precizitetin gjeografik-

por nuk e din as kah e ka dhija bishtin e don me drejtu diqka -

e ne fakt demton interesat kombtare e helmon raportet njerzore me moskujdesin e tij-

Poshtė ke mbeshtetjen time.

lirik
13-09-09, 10:23
nga keto pasoja te gjat luftes sot ne nuk e kemi aksund ne histori rrafshin e kosoves-as si zonė operative as si gjurmė sepse lokalistet idiotik e uzurpuan gjat luftes me hile edhe pse djemt e rrafshit te kosoves moren pjes ne beteja ata askund nuk permenden -
as nuk figuron aspak gjeografija e tyre sepse u mbuluan me zona tjera operative nga mosnjohja e disa budallve qe kurr nuk e kan njohur as terenine kosve as nuk ekan degjuar emrin gjeografi as ne shkollė as ne histori-
analfabet te tillė duke pa shkurt e duke mos ken te pregatitur per asgjė e lan edhe mitrovicen pas dore sepse ne shtab e ne aktivitet ma se tepermi esht dashur te ua mundsojn angazhimin djemve e vajzave te mitrovices vend qe ma se tepermi ishte i rrezikuar dhe lufta te behej ne forma speciale pikrisht per shpetimine qytetit dhe zones veriore te rrafshit te kosoves-
por plani sekret serb per ti qorientuar i perqendroi dhe i mashtroj njerzit duke i larguar largo zones se interesit dhe rrafshit te kosoves dhe lugines se ibrit plan ky qe e realizoj serbia-
duke i larguar brigadat ne zonen pperative te shales dhe drenices e duke e lanė komplet rrafshine kosoves pas dore krejtesisht te pa organizuar sepse kto dy regjione e mbuuluan disi me hije dhe rrafshi i koosves u hutuan taktikisht dhe nuk diten kah te orientohen -
serbia arrriti sukses aty ku deshti me ket mashtrim-
sepse nuk kishte strateg as oficer as njerz qe i njihninskicat topograįfinė as gjeografinė -
as qellimin e serbisė a snuk kishte njerz qe ne menyra te organizuara e kan informacionin se ku eka qellimins erbia-
pra gjithqka ishte shkel e shko gjitkush sipas kokes se vet-
ku komplet rrafshi i kosoves u anashkalua so zonė operative edhe pse djemt e vajzat
e rrafshit te kosoves luftuan neper brigada te zones operative te shales e te zonave tjera-

lirik
13-09-09, 10:31
budallakia emosnjohjes se terenit e la pas dore nje zonė po aq te madhe sa rrafshi i dukagjinit e ky ishte rrafshi i kosoves -dhe un kam mbetur pa tekst ne muhabetet e lira qe po i zhvilloj ne kosovė kur po shkoj ne pushim-
habitem me injorancen dhe analfabetizmin e idiotve qe nuk edijn se cili fshat apoq ytet ne cilin regjion bjen bile edhe ata disa qe kishin gjoja rrole te mdha
neper aktivitete lufte kjo te habitė te len pa tekst-
si ka mundsi qe njeruiu nuk edin se cilat fshatra ne qfar zonash ekomunash gravitojnė e pastaj don te me tregoj mua ai diqka ose te me udhheq ai mua per diqka ose ta udhheq diken per diqka-
por taksirati i sjllejeve te tilla mbeti mitrovica e shkeputur sepse injoranca e njerzve qe kan shum dhjam ahmaku ne kokė e nuk shohin para hunde -
rrafshi i koosves nuk u perrfshi ne zonen e vet organizative ne menyr q ete shpetoj teritorine vet s e paku me qense veq u bė organizimi i zonave te luftes -rrafshi i dukagjinit u aktivizua por per rrafshin e kosoves qe esht po aq i madh
sa rrafshi i dukagjinit e fillin qe nga kaqaniku e deri te lugina e albanikut pertej mitrovice deri ne kufi me srbinė ku perfshihet edhe krejt mitrovica vushtrria lipjani prishtina fush kosova obiliqi ferizaj shtimja -
kjo u bė me qellim sepse serbija e dinte se numri ma i madh i banorve ishte pikrisht ne rrafshin e kosoves dhe deshti ti paralizoj ata me taktikė dhe me mjeshtri duke i nda e duke i perqa

lirik
13-09-09, 10:37
qysh se ekziston historia edhe ne librat e shkolles vuqterni mitrovica zveqani leposaviqi e leshaku kan ken zona te rrafshit te kosoves -
ne qdo liber dhe ne qdo histori mitrovica quhej mitrovica e koosves -
kjartė dhe shqip por edhe ne te gjitha gjuhet e botes dhe tekstet shkollor e-
disa njerz te pa shkollė ket fakt u munduan ta tjetrsojnė-
qellimi ishte per te mos shpetuar mitrovica dhe zveqani e zonat e rrafshit te kosoves qe ishin te rrezikuara-
serbet dhan shum angazhim dhe para qe kjo zonė te mos formohet si uqk e rrrafshit te kosves -
edhe pse zona operative e rrafshit te dukagjinit u formua zona operative e rrafshitte kosoves jo-
kush luajti rrol ne ket drejtim ishte kjo budallaki apo behej me qellim -qe u pagua nga serbia ne menyr qe te mos definohet teritori .-dhe te mos ket popullaritet e te mos e njohin as qendrat e mbrendshme as te jashtme teritoerin ekosoves se deri ku esht historikisht ja pra qe gjithqka u be me qellim-
serbi me mjeshtri e perqendrooj vemendjen larg qellimit ku e ksihte ne cak me marr toka sepse zona errafshit te kosves mbeti e lanun pas dore dhe pa u permendur as deri ku i ka kufijt as teritorin-

lirik
13-09-09, 10:41
Idiotizmi nuk kishte fund keto gjėra dhe sabotime dikush me qellim i bente pra shqiptar shqipfpolsa qe bashkpunonin me seerbi me qellim qe me heshtje dhe anashkalim te mbetej teritori i rrafshitte koosoves ne duart e serbve-
sikur t shpallej zona operative e rrafshit te kosoves siq u shpall e rrafshitt e dukagjinit ky teritor perfshinte gjysmen ekosoves pra dhe vemendja do te terhiqej e edhe e kombtarve edhe enderkombtarve andej dhe te shpetponin tokat shqiptare ne veri por krahinaristet e lokalistet idiotik debil injorant qe ose ishin te paguar nga serbia ose nuk kishin dije per nje teritor kaq te madh dhe qellimin e armikut u larguan dhe luften e perqendruan larg teritorit ma te madh shqiptar po thuajse rrafshit te kosoves

lirik
13-09-09, 10:45
rrafshi i kosves pastaj mbeti i hestur me qka i konvenoj serbisė sepse serbia aty e ksihte qellimin qe te mos merret lugina e mitrovices dhe zveqanit si dhe zonat deri ne leposaviq qe jan ngushticat historike te rrafshit te kosoves por edhe leshaku e deri ne kufij te serbis afer rashke historiskisht ky ky ken rrafshi dardan rrafshi i kosves siq ishte rrafshi i dukagjinit
rrafsh ne vete-
krahinaristet budallej nuk e shftrrytzuan ket potencial kaq te madh te njerzve te kti rrafshi
ne menyr qe meqense esht numri ma i dendur i banorve shqiptar ne krejt kosoven keta u lan anash-
per shkak te injorances per shkak te anashkalimeve lokaliste krahinariste qe din ti bej vetem shqiptarziu i mjerė lokalsit me mentalitet provincialist

lirik
13-09-09, 10:50
ket sjellje te hajvanve te njerzve me tru te trashė qe gjithqka duan te ja lėnė mahalles se vet e fisit te vet e grupit te vet duke anashkaluar te tjeret -
un e konsideroj lokalizem primitiv barbar injorancė -
sepse lufta u perqendrua ne disa male ku nuk i intresonte aspak serbisė-
pushtuesve serbisė i ka intresuar kryesisht skelja e zveqanit dhe mitrovices kodra strategjike e cila e kontrollon krejt rrafshin e kosoves deri te prishtina-
dhe andej kah lugina e ibrit ku quhet rrafsh historik i kosoves neper shekuj keshtu esht qujtur kjo zonė por disa bishtagji e dredhaggji per ti humbur keto gjurmė ne kohen e
luftes ne kosovė me qellim elan ket zonė pas dore me te cilen nuk u punua fare e ky paska ken qellimi pra po dihet qellimi tash anashkalimi i reh nji miljon njerve te rrafshit te kosoves -e nga sa banorė i kan zona e llapit drenices shales te gjitha bashk nuk bejn sy ky rrafsh me shum rendesi te mso themi i rendesis kryesore te kosoves

lirik
13-09-09, 10:53
lokalizmi filloj jo me njerz te menqur te kosves me dijetarė por me injorant me njerz te bollicave
qe nuk lanė kund vend pa i fut hundet e nuk dijn sepse trurin nuk ekan as sa te pules pamvarsisht se koken ekan shum te madhe -
njerz qe nuk edin se qka po don armiku e nuk dijn te mendojn e nuk edijns e trimria pa menquri nuk shkon ata njerz ma mir esht te gjejn vendine tyre neper punė te punojn ne stalla ne dnertimtari se sa te futen ne probleme teper te mbrehta e delikate te popullit-
pra duhet te ndergjegjsohen ata njerz qe ne te ardhmen te mos hyjn ne vende ku kerkohen njerz te aft dhe largpams

lirik
13-09-09, 10:57
problemi tjeter esht problemi te Adem Jashari

SI KA MUNDSI QE PERMENDORJA E ADEM JASHARIT DHE FAMILJES E FISIT TE TIJ HEROIK QE SHT LEGJENDė E KRENARI E SHQIPTARVE TE MOS KET VEND NE KRYEQYTET _
KJO JO VETEMQE E ZHGEBJEN DRENICEN SHQIPTARE DRENICEN HEROKE E CILA ME MJERIMINE FUKARALLEKUN E VET E KUNDERSHTOJ SECILIN ARMIK DHE PUSHTUES -
POR SE VENDI POASHTU ESHT PLLAMBė E TRIMA SOT NJI LEGJENDė E TILLė E LEGJENDA TJERA SI FEHMIO LALDROFCI QE I SOLLI NE LUFTė TE GJITH EDHE NAIM MALOKUN EDHE HARADINAJT EDHE TE TJERET FEHMIU JU KA TROKITUR NE DERė KTYRE SI KA MUNDSI QE BEHEN KETO ANASHKALIME DHE MOHIME -
KJO E DEMTON DREJTESINė DHE NDJENJEN VLLAZRORE NE MES TE SHQIPTARVE-
VLLEZRIT EDHE KUR JAN TE NJE NENE DREJTESIA DHE RAPORTI FER I SHENDOSHė I MBANė BASHK E SI VLELZER -
DUKE U PARAQITUR PADRJTESIA DHE MOHIMI NDJENJA E FTOFJES RRITET

lirik
13-09-09, 10:59
Ne Prishtinė E Te Gjitha Qytetet E Shqiperisė Dhe Te Kosoves Eka Vendin Legjenda Adem Jashari Skenderbeu I Dytė Ne Formen Ma Heroike Se Bashku Me Jasharajt Ne Nje Mjeshtri Arti Te Permendores Ku Do Te Jet Madheshtore
Ndersa Ne Shum Qytete Kjo Kundershtohet Dhe Ne Vet Prishtinen-
Deri Sa Para Lufte Brohoritej Drenica Drenica Djepi Ynė Dashuria E Jonė Tokė E Rrezsitences Sot Ka Ndryshuar Kjo Bujari E Drejtė Kjo Trimeri E Raport Vllazror I Shqiptarve Te Nje Gjaku Pse Ju Hahet Haku Trimave

lirik
13-09-09, 11:04
Habitem Dhe Mbetem Pa Tekst Me Sjelljet Mohuese -
E Shoh Gjithnji Permendet Beteja E Koshares Por Djemt E Drenices Qe Dhan Jeten Aty E Sa U Plagosen Pastaj Kryetrimi I Drenices Se Asaj Beteje Kurr Nuk Permmednet Anashkalohet Abaz Thaqi E Djaloshit Trim Drenicas Qe Dha Shpirtė Ne At Betej Duke Dashur Te Vdes Ne Token E Kosoves Te Gjith Kta Anashkalohen Me Qellim -
A Nuk Esht Ky Qellim Lokalist Dhe Mohim -
A Nuk Esht Ky Mentalitet Krahinarist Dhe Qellim Me Qellim Qe Te Ftofen Raprtet Ndervllazrore Mbrenda Nji Kombi Ne Atdhe -sigurisht Q Epo Padrejtesia Shkakton Reaksion

lirik
13-09-09, 11:10
Perse Ka Kaq Shum Kudnrshtime Qoftė Edhe Per Nje Rrugė Apo Permendore Te Kryetrimit Adem Jashari Ne Disa Qytete Tjera Kjo Dshmon Se As Disponii I Shpirtit E As Kombtarė Nuk Esht Ai Si I Para Luftes Prabndaj Njerzit Jan Zhgnejyer -disa Sjellje Te Bojkotit Te Permendores Se Adem Jasharit Bashk Me Fisin E Tij Qe Jan Mic Sikolat E Ri Shqiptar -
Nuk E Besoj Se Do Te Bojkotohej Ndonje Permendore E Nji Shkjau Ashtu Sqi Po Bojkotohet Permendorja Fama Dhe Lavdija E Heroizmi I Tij I Pa Shoq Dhe Sakrifica-
Deri Se Kryetrimi I Jonė Me Permasa Kombtare Nuk Ekziston Si Permendore Diku Edhe Ne Maje Te Rugoves Nuk Ka Se Si Te Zhvillohet Ndjenja Kombtare-
Sepse Adem Jashari Esht I Gjith Kombit-
Por Ndjenjat Lokaliste Krahinariste Nuk Po Lejojn Qe Permednorja E Tij Te Behet Ne Prishtinė Ne Kryeqtyte Se Bashku Me Jasharajt Tjerė Sakrifica Ma E Rrallė Ne Gjith Globin Njerzorė-
Pra Ketu Deshmohet Se Shqiptart Nuk Kan Ardhur Akoma Ne Vetedije Kombtare Por Jan Ne Nivel Akoma Fisnorė-
Perndryshe Si Spjegohet Kjo Qe Heroin Kaq Te Madh Nacional Si Adem Jasharin Nuk E Qesin Si Permendore Ne Pejė Ne Przren Ne Mitrovicė Ne Prishtinė Ne Gjakovė Ne Tiranė E Ku Do Se Bashku Me Te Gjith Jashrajt Tjerė Si Ka Mundsi Kjo-
Qka U Dashka Te Bej Njeriu Tjeter Per Te Qen Heroi I Shqiptarve Dhe Per Ta Merituar Dashurinė Ekombit-perse Nuk E Pranojm Ne Shqiptart Publikisht Se Kush Jem I Qe Jemi Vetedije E Mahalles Joa Ma Larg Se Hunda Se Mahalla E Jon Nuk Mendojm

lirik
13-09-09, 11:14
Pra disponimi mahallegji dhe ndjenja mahallegji lokalist ka perfshi kombin ton komplet per shkak te sjelljeve te tilla ne jem te pa vizion tepa vetedije te lartė per te menduar drejt realisht dhe kombtarisht-
per mua personalisht secilin heroj ose veprimtarė qe ka ba diqka dikun un nuk e anashkaloj per mua ai esht vlla shqiptar i gjakut dhe i gjuhes i kombit tim dhe jo vetemqe ja jep hakun -
por mundoohem ta ngris ne qiell qoftė ai nga rugova deqani gjakova apo kah do qe sht -
por ligsi e poshtersi esht qe te mohohet haku te mos i jepet haku e te mshefen meritat si per shembull ne rastin e adem jasharit dhe herojve tjer vetem pse jan nga drenica -
kjo i ftofė raportet nder vllazrore duke e mohuar mundin dhe kontributin enjerzve dhe duke shkaktruar ndasi e duke ftofur zemrat shqiptare-
qe sa her flite t per nje permendore te Adem Jasharit NE MITROVICė NE SHESH TE QYTETIT
e nga diksuh anashkalohet kush jan ata dikusha a kan emer dhe mbiemer e pse e bejnket

SHKR-ELI
15-09-09, 16:16
Pra disponimi mahallegji dhe ndjenja mahallegji lokalist ka perfshi kombin ton komplet per shkak te sjelljeve te tilla ne jem te pa vizion tepa vetedije te lartė per te menduar drejt realisht dhe kombtarisht-
per mua personalisht secilin heroj ose veprimtarė qe ka ba diqka dikun un nuk e anashkaloj per mua ai esht vlla shqiptar i gjakut dhe i gjuhes i kombit tim dhe jo vetemqe ja jep hakun -
por mundoohem ta ngris ne qiell qoftė ai nga rugova deqani gjakova apo kah do qe sht -
por ligsi e poshtersi esht qe te mohohet haku te mos i jepet haku e te mshefen meritat si per shembull ne rastin e adem jasharit dhe herojve tjer vetem pse jan nga drenica -
kjo i ftofė raportet nder vllazrore duke e mohuar mundin dhe kontributin enjerzve dhe duke shkaktruar ndasi e duke ftofur zemrat shqiptare-
qe sa her flite t per nje permendore te Adem Jasharit NE MITROVICė NE SHESH TE QYTETIT
e nga diksuh anashkalohet kush jan ata dikusha a kan emer dhe mbiemer e pse e bejnket

lirik pe shof se kennke nji atdhetar
i flakt.po shum si ti nuk kena
dhe krejt s qka shkrun ti asht
per atdheuvn
asht nji pun e madhe q ban.
po pemdoket se ktu nuk paske
kujna m i fol.
shqiptart kurr nuk u kan dit
vleren patrihotve te vertet
shqiptart duhet me dit se mas
ardhjes se hashim qlirimtarit
n kosov knohet tjetr kajke.

Makresh
15-09-09, 17:45
T e nderuar lexues

pas luftes ne kosovė u shfaqen disa njerz regjionalist me mentalitet te
ndyrė barbar
me vetedije te kufizuar te ulta te mahalles
vetedije e mahalles por edhe shum e theksuar antikombtare e demshme antishtetrore-
kta njerz te poshter edhe gjat luftes filluan te projektojnė ket kob kunder kombit-
serbia duke e pa se epiqendra kryesore e rrezistences dhe nismes se kryengritjes kunder serbisė esht celula e prekazit drenices dhe Adem Jashari-me shokė filloj te ja pregatis kurthen krejt ati regjioni
filloj te mbledh njerz agjent antishqiptar dhe me mmetoda speciale-
ja klrijoj kurthen dhe i caktoj njerzt lokalist
qe ta kryejn detyren-
me nje poshtersi te pa shoqe

pas lufte filloj ky plan i serbisė te realizohej dhe ne nje far menyre gjithqka qe ishte para lufte dashuria simpatia dhe perkushtimi per drenicen
u kthye ne nje far ftofje e distancim

sepse ket rrol e luajten njerzt e ndyrė te smurė dhe karrierist gomarė me tru te trasha budallej ahmaka dhe te cekt e te pa aft per vetedije kombtare -

qe per nje karrigė shesin nanen baben -

dhe ndarjen regjionale e kan bė me nxitjen e agjentuarave te huaja-

me qellim te provokimit injorant idiotesk -


gjat aktivite tit tim ne perendim -

kam pas propozuar disa her neper shoqata ne muhabete
qe nese ndezet l
ndonjeher lufta ne kosovė zonat te quhen me numer


ose me germa

oer shembull zona b zona a zona c ose zona 1 zona 2 zona 3
qe armiku te mos e dij asnjiher sekretin

dhe te luftohet sipas zonave me numra ose me germa

por jo me krahina- shala dreinica rugova etj


megjiithat njeriu tradhtarė qe ishte ne mbrendi te uqk s -

bukshkelsi dhe mosmirnjohsi
i cil edhe mitrovicen e anashkaloj -sepse nuk kishte aftesi me pa as para hunds se vet e jo ma te marr pergjegjsi kaq te mdha
te luftes
qe ne fakt aftesi te tilal nuk kishte

pra

njeriu analfabet dhe idiot qe as nuk e njihte zonen as terenin
as gjeografinė a s politiken e as deri ku e kujt esht -
as nuk kishte ken mitrovicė krejt tri her ne jetene ti


hyri ne ushtri

dhe deshti qe zonat e veta ti shtrij e ti zgjeroj deri aty -

ku zona nuk ishte regjion i tij -

por zona qe i perkisnin regjioneve tjera-


keshtu disa injorant shkuan aq larg sa qe dhe galicen heroike mu ne zemer te drenices-
u munduan ta bejn zonė operative t e shales -
deri sa disa njerz kunershtuan hapur se kjo nuk shkon esht e tepert -
por injoranti me gjith at kemngulte ne ket idiotizem-


deri sa kjo u kundershtua vendosmerisht dhe nuk u a rrit -

per shkak se ishte krejt absurde qka kerkonte injoranti qe kishte ardhur prej lopve per te marr detyra te rendesishme ne uqk -

keto sjellje ishin provokuese dhe idiotike mosnjohje e gjeografisė dhe terenit apo behej me qelime e prapavija qe me vonė do te nxiste sherre e zhgenjime dhe ftofje te raporteve padrejtesi etj -
por beheshin edhe me qellim ne menyr qe ti ngacmojn shqiptart e te ja zgjojn ndjenjen e lokalizmit qe para lufte nuk ishte e theksuar-


ja pra se ne dorė te kujt mbetnin punet idiotike te hajvanve tanė te disa njerzve qe dikur qyrrat e veta nuk kan dit me i fshi por pastaj u bėnė te mdhaj sepse injoranca ishte e madhe dhe njerz te tillė zinin vendin e madh shum kollaj sepse kjo esht e meta e shqiptarve -
disa njeerz me sjellje te tilla qe ne luftė dhe pas lufte
jo vetem qe shkaktuan ndasi krahinore
por as nuk e njihnin katunin e vet

se ne qfar zone tradicionale bente pjes katundi i tij-

simbas regjioneve dhe rrethe gjat historisė se shqiptarve -

fatkeqsia esht se te shqiptart nuk i jepet kurr mundsia te diturit

qe i njeh zonat dhe terrenet sakt

- por drejtimi i jepet budalles ahmakut njeriut qe as nuk e njeh traditen e vendit as perkatsinė e as precizitetin gjeografik-

por nuk e din as kah e ka dhija bishtin e don me drejtu diqka -

e ne fakt demton interesat kombtare e helmon raportet njerzore me moskujdesin e tij-

Poshtė,l e ki edhe mbeshtetjen time.

lirik
15-09-09, 20:19
Poshtė,l e ki edhe mbeshtetjen time.

faleminderit makresh kush e perkrahė qeshtjen kombtare perkrahė atdhe ligj e fe edhe zoti e don e ndihmon at njeri
ai qe nuk ka atdhe shkon ne ferr as zoti nuk e do üa atdhe nuk ka fe as pa komb nuk jetė e liri as demokraci e sistem shtetror e njerzor
tardhtarėt ne kosovė e nisen punen me qellim keq -
serbia ju rrinte gati ktyre levizjeve dhe i percilte e me qellim largpams si serbia qe esht tejet e pregatitur i qiti ne lojė qysh gjat luftes ndasitė dhe perqarjet uqk n u mundua ta perqajė popullaten eperqau dhe ldk n e pasivizoj armatimin e sabotoj ne klane i ndau dhe ne lokalizma -
me fe nuk arriti se shqiptart per fe nuk ngatrrohen prandaj ka lujtur me karten e lokalizmave e bajraktarizmave dhe te njerzve
ka shti njerz te dyshimt dhe te krymbt neperr shum vende dhe ka arrit suksese-


koncentrimi ne disa male te disa njerzve ne do far zonash operative ne m,ale ku serbia nuk kishte interes dhe serbia kishte brenga tjera se mos rreth
mitrovices grumbulloheshin forcat qlirimtare kur e pau se kjo nuk ndodhi ajo e relaizoj qellimin e mori gazivoden liqenine ibrit dhe ibrin e pjesen veriore te kosoves dhe mitrovicen
ky ishte qellimi i saj ndersa disa balosha ket cak politik largpams te sserbis nuk e kuptuan por krijuan disa zona frontesh larg larg tereneve ku serbia kishte interesa prandaj serbia nuk u shqetsua aq shum deri sa forcat e rrafshit te kosves nuk u organizuan e qe ishte teritori ma imadh i kosoves
edhe ma i madh se rrafshi i dukagjinit
kur serbia u bind se mitrovica e zveqani e albaniku nuk do te sulmoheshin ajo mbeti shum e knaqur me ket fitore edhe sot nuk kerkon ma shum -
sepse qellimine ka realizuar ndersa disa mendje zi gjat luftes qe nuk dinin
e nuk shihnin para hunde pikrisht me kto sjellje naive e lan pjesen veriore mitrovicen me zveqanin dhe 60 kilometra teritor deri pertej leshaku e te ushqja e mnrojti teritorin dhe andej nuk u koncentrua ushtria qlirimtare -
dhe serbia perfitoj e u knaq me ket teriotor ku e bllokoj koosven dhe ujrat e ibrit e zonat e luginave te rrjedhes s e poshtme e te eperme te zubin potokut -
ne keto qellime i ndihmuan disa shqiptarė qe vepruan sipas konstrukxioneve te serbisė dhe qellimeve te saj-
ata shqiptar qe e ndihmuan serbinė edhe sot e ksaj dite sabotojn e i fryjn zjarrit lokaLIST EDHE SOT ME QELLIM
per te sabotuar qdo unitet dhe ne ket menyr demtojn interesat kombtare -
se paku ne ket pikė kombtare te atdhetarizmit makresh besoj se pajtohemi - ne te dy duke besuar se ke patriotizem e atdhedashuri

lirik
17-09-09, 00:20
lirik pe shof se kennke nji atdhetar
i flakt.po shum si ti nuk kena
dhe krejt s qka shkrun ti asht
per atdheuvn
asht nji pun e madhe q ban.
po pemdoket se ktu nuk paske
kujna m i fol.
shqiptart kurr nuk u kan dit
vleren patrihotve te vertet
shqiptart duhet me dit se mas
ardhjes se hashim qlirimtarit
n kosov knohet tjetr kajke.
-----------------------

nuk mjaftin me ken atdhetarė i flakt
e i pa krah kot esht gjithqka sa do atdhetar me ken kot esht kur je i pa krah
por un nuk kam pa qudira ne botė si te ne-
sjjelljet tona vetvrasese jan aq te quditshme
sjelljet tona para liufte e pas lufte jan te quditshme njerzit ton sillen quditshem
mohojn te ftofin rrisin mendjeen pa nevojė nuk punojn e nuk bashkpunojn

si ka mundsi kur njeriu qe per shembull me njiher pas nji viti qe vinte ne
kurbet ndryshonte rriste mendjen kishte harruar se si kishte ardh se per gjithqka e kishin ndihmuar bashkatdhetart-
dhe pastaj filonte rritja e mendjes dhe hunda per pjet ne jemi popull i quditshem para kuj e rrit mendjen shqiptari para shqiptarit
qfar qudije po serbi na bėri horė na prishi e na poshtroi na dhunoj e na maskaroj dhe perseri ky popull nuk mbledh mend qudi pra fenomen

lirik
22-09-09, 07:11
[quote=lirik]-----------------------

nuk mjafton me ken atdhetarė i flakt

e i pa krah -

kot esht gjithqka sa do atdhetarė me ken kot esht -

kur je i pa krah sepse te duhen kraht -
pa krah nuk mund te jesh asgjė hiq -

por un nuk kam pa qudira ne botė si te ne-

sjelljet tona vetvrasese jan aq te quditshme


sjelljet tona para lufte e pas lufte jan te quditshme-

njerzit tonė sillen aq absurd disa sillen aq neveritshem dhe prekun mu ne disa gjėra me qellim qe pastaj trubullojn raportet
kombtare dhe sabotojn sukseset quditshem-
e gjith kjo te habitė se si mund te hyn nje plesht nji kurkush ne nji detyrė me aq pergjegjessi me aq rendesi -

ata pastaj me injorancė fillojnė e qojnė koken peprjetė si dash -

mohojnė-ngrysin fytyren duke u paraqitur si faktorė me rendesi -
e ne fakt nuk esht kurgja punė e ti per veq se nji debili kot frigacal egoist dhe i pa dije por ne paraqitje nuk te hep as shans me bisedu me te sepse rreth tij sillen po ashtu disa qe e bejn fytren poashtu te tillė gjoja jemi rreth nji personi aq te rendesishem qe ka bė gjėra te mdha ne fakt te gjith sde bashku aty jan disa kokkunguj qe as lopet nuk ju jepet per ti ruajtur -
se le ma detyra me rendesi -


te tillėt te ftofin pastaj ndjenjejn ne popull-

rrisin mendjen pa nevojė dhe bėjnė perqarje e gjith kjo bėhet sepse dikush i regruton me kohė dhe i blenė e ju jep para -
ata mandej nxisin perqarje grupore provinciale lokaliste antikombtare dhe sillen si pashallarė duke privatizuar e pervetsuar gjithqka -

nuk punojn e nuk bashkpunojnė me patrioetet patriotet jan ne lista per tu bojkotuar ne menyra qer ata te mos japin kshilla te vlefshme e te shendetshme kombtare-

si ka mundsi kur njeriu qe per shembull me njiher pas nji viti qe vinte ne
kurbet -
ndryshonte rriste mendjen-

kishte harruar se si kishte ardh e kush e kishte sjellė kush ekishte ndihmuar-
se si nuk kishte as furqė per te la dhėm,bėt -

se per gjithqka e kishin ndihmuar bashkatdhetarėt-

dhe pastaj filonte rritja e mendjes-

dhe hunda per pjetė -

ne jemi te quditshem fenomen -

para kuj e rrit mendjen shqiptari para shqiptarit -


qfar qudije-

po serbi na bėri horė na prishi e na poshtroi na dhunoj e na maskaroj -

dhe perseri nuk mblodhem -e te kuptojm se hunden nuk duhet mbajtur shum lart por duhet te punohet kujdesshem ne secilin bashkpunim dhe organizim
sepse hunda lart e perpjetė te shkatrron

mend ė sjellje per qudi pra fenomen-
nuk them se jan te gjith te tillė por nga pervoja jetsore dhe ngjarjet siq jan zhvilluar e kam informime ka pasur aq shum pengesa e kudnerthenje sa qe nuk jan marr vesh
ne mese vete per shum probleme te rėndsishme

lirik
22-09-09, 07:16
faktori kryesorė i mosmarrveshjeve po na del egoizmi e smundja -
defekti i njeriu t per te privatizuar lavdinė personale
per te privatizuar rrolin duke mos pasur vetedije njerzore e kombtare se rroli esht i shoqerisė i pergjithshem dhe i kombit jo i tij-
sepse nje njeri i tillė nuk ka ideal patriotik dhe pergjegjsi ligjore as kolektive por mbi te gjitha ego personale per te pervetsuar famė pushtetit famė sundimi famė rritje mendje -
pozicion te lartė e te jet i lavduar ne rreth qka kjo esht jo punė por vetvrasje dhe esht e denuar me mos sukses nga zoti njerzit e till jo rall merrnin vnde kyqe e zavendsit e tyre ndodhte qe ishin naiv dhe koktrashė nga mosdija i shkonin mbrapa

lirik
22-09-09, 07:23
mos kryerja e detyrave me pergjegjsi -
si ne rastin e mitrovices -e cila u la me qellim nga disa e nga disa te tjer nga mos dija u la ne duartz e serbve -

kjo ,lojė qe fund e krye ishte film dhe parapregatitje -

lojė dhe injorancė bashk mos dije e disa kokungujve -

qellim i caktuar ku u bė-

dhe ky ishte organizmi i qellimshem per sabotim dhe mungoj vetedija -

mungoj drita e menquria vizioni ne tru -

mungoj gjithqka -mungo largpamsia

per shkak te njerzve qe nuk mund te shihnin-
as per tej kodres se fshattit te tyre-

e qe ishin ngritur ne krah te tjeter kuj -

sepse ne fakt ata nuk ishin faktorė aq me rendesi rroli i tyre u pa dhe mund te shihej -

lirik
22-09-09, 08:07
Nga keto shkaqe u bė nji mos perfshirje e fShatrave te mdha -
ne zonat E RRAFSJIT TE KOSOVES -

ku duhej te luftohej -

si ne zonat e fShat vit i i mrizit qe serbet e quanin vidimriq -

zonė SHQIPTARE matanė ibrit TE MITROVIOCES VERIORE -

fshat i madh shqiptarė i banuar me shqiptarė-

zonė operative dhe teritor historikisht i rrafshit te kosoves dardani e rrafshit te dardanisė kosoves-

qe do te duhej te ishte dhe ishte ne kyqin strategjik kryesor ne piken ne mes te mitrovices dhe zveqanit-

mbi kala -

ku mund te mposhteshin serbet nga ajo pikė strategjike -

dhe te merreje dhe zveqani jo vetem mitrovica-

pastaj nuk u perfshi as viniari as fshati gushaj fshat shum i madh qe serbet e quanin gushavc -
mandej nuk u perfshi as fshati qaber zonė e rrafshit te lugiines se ibrit -

perberje e rrafshit t e kosoves as viniara e eper as vitarisa qe serbet e quanin vidarica -as qabra nje fshat shum i madh i luginess se ibrit as qepa e mirė as koshtova as tavniku e vaganica si dhe komplet rrafshi i mitrovices qe ishte me banorė i dyti ne kosovė pas prishtines -


as lug thati suhadoli qe jan tradicionalisht zona operative te rrafshit t e kosoves -
komplet zonat si zallabardhi e shipoli qe kan me nga njizet mi banorė
qe jan aq te mdha me banorė kqiqi zonė operative e rrafshit te kosoves qe i kan me nga dhjetmi banorė-smrekonisa fshat gjigand i madh mandej bajska e hum eshum tjera andej zona si barileva besia pastaj mikelini qe jan tre
fshatra qe quhen i epri i ulti i mesmi strofa bequku betia nga emri ilir
kolla qe quhej dikur kolaj teresia qe quhet taragja gjesina qe quhet jezeri ashlani rrezaniku qe quhet rezniku e shum eshum qindra tjera -
qe mund te koncentroheshin neper zonat e veriut dhe shpetimit te mitrovices pasi te gjith keto vende historiskisht nuk i takojn asnji rrethi tjeter as llapit as drenices as shales por rrafshit te lashtė dardan rrafshitt e madh te kosoves qe ne numer banoresh jan ma shum se sa rrafshi i dukagjinit -
e qdo zonė tjeter por u qo rientuan duke i shpernda neper zona tjera larg zones se mitrovices qe ishte zonė e tyre dhe e rrezikuar -
ata u dekoncentruan dhe u shperndanė neper disa male larg zones deri ne llap drenicė e dukagjin-
disa duke e pa se nuk jan te organizuar ne terenin e tyre u larguan te zhgenjyer dhe te shperndarė duke u deaktivizuar-


shipona qe serbet e degjeneruan ne fshatin shupkofc
raka ose reka lagjja e sitnices qe esht poashtu shum e madhe kolonia-

qe ka aq shum banorė -

e qe esht gjeografi komplet ne rrafsh te kosoves-

zonė e rrafshit kosovė dardani as nuk esht teritor e kataster i drenices as i llapit as i shales por qysh s eka ekzistu njeriu qe flet shqip esht quajtur zona e rrafshit te kosves mitrovica e kosoves -

qe shum kush as nuk e njeh as kadastrin as historinė as mentalitetitn
e zonave e as menyren se si duhet te ju jepet popullit vullnet per organizim-
as gjeografinė as artin eluftes e te organizimit sepse esht thjesht injorant analfabet qe i perzien koceptet mosnjohjet dhe gjithqka tjeter duke e sakatosur rregullin dhe duke sjell pasoja ne atdhe

sepse nuk esht i aft as per luftra as per mbrojtjen e teritorit -

as per njohuri kurfare as per largpamsi kurfare por e merr vendin ehuaj ne drejtim pa ndergjegjshem
keta njerz te rrafshit nuk u organizuan ne njesi luftarake organizative te zones se tyre mbrojtese -
por u shperndanė ne zonat tjera ku armiku serb nuk i rrezikonte ato zona si zonene tyre qe ishte direkt ne vi me serbet dhe ne rrezik te madh -as nuk u perfshinė ne zonen operative te dardanisė se rrafshit
ne menyr qe te ju krijohet ndjenja e zones se tyre e vatanit teritorit te tyre ku ata jetonin e banonin te oborreve te hiseve e pronave te tyre te tyre qe rrezikohej drejt per drejt sepse asgjė nuk e josh njeriun si oborri i vet per te luftuar -

te luftojn per teritorin e tyre mitrovicen e rrafshit t e kosoves -


te zones mbrojtse te dardamis te mbrojtjes se zones -

edhe pse jan numer shum i madh banoresh shum ma i madh se q do zonė tjeter operative e kosoves e rrafshit te dukagjinit -

por u derguan shpernda neper malet e shales e te drenices e te zonave tjera-llap e deri ne kufi andej e ne dukagjin

duke i larguar nga koncentrimi ne zonen e tyre teper te rrezikuar -

ku ata secilen pllėmbė e njihnin


si veriun si qytettin dhe e njihnin secilen-


pikė te zones s etyre te rezikuari njihnin mir serbet dhe terenin e serbet armiq-

qe kishin jetuar me ta aty afer -

ua njihnin edhe dhemb e dhemballė-


zonat tjera do te duhej te ishin vetem ndihmse e asaj zone ne menyr qe zona e rrafshit kur te organizohej ne aksione her pas here zonat tjera per rreth -

zonat tjera shalė drenicė dukagjin llap e podgur te ju shkoninn ne ndihmė
per te ju ndihmuar ky do te ishte koncentrimi kryesor per shpetimin e zonave te veriut qe se bashku me mitrovicen e ksooves jan edhe 60 kilometra tjera rrafsh i kosves qe esht qujtur historikisht qysh se mbahet ne mend dardania -

edhe pse un mendoj se nje numer kaq i madh si zona e mitrovices me zonen e vushtrris e te rrafshit te prishtines do te ja delnin vet -

per shkak te numrit te madh te banorve -

por jo ti shperndajn ata neper llap shalė drenicė e zona tjera te cilat nuk ishin te rrezikuara per pastrim etnik si mitrovica -
ishte ky nji gabim fatal taktik dhe nenqmim e mohim i banorve -
dhe mos dije injorancė ne organizim-

lirik
22-09-09, 08:10
mos koncentrimi dhe mos kompletimi i ksaj zone te cilet jan njohsit ma te mirė te terenit e te serbve dhe te pikave e jan te lidhur direkt me trojet e tyre qe jan shperngulur ma parė nga andej-
esh thjesht mosnjohje e mentalitetit t e zones dhe egoizem-
plan dhe kurthaė per ti dekoncentruar banoret si per shembull ti dergonim rrafshin edukagjinit ne llap me luftu e dukagjinin ta merrte serbia pastaj -
kjo esht aq qesharake dhe naivitet idiotizem dhe sherr dėmtim -
ku pergjegjsinė per trojet e veta e oboret e veta nuk e mori asnji banor i atyre zonave te cilet te mjeret sot kan ikur dhe gjenden ne teritorin e prishtines dhe ne teritore tjera qe jan shpernda pas i qe shtepiat ua kan marr seerbet -

lirik
22-09-09, 08:18
dekoncentrimi i banorve te zones operative te rrafshit dardan neper disa male larg zones s emitrovices i konvenoj armikut serb i cili aspak nuk kishte interesa per disa male te humbura qe ishin te pa banorė po thuajse -
ose me numer shum te vogel te banorve -
ata u koncentruan disa atje e disa iken u shperndanė neper zona tjera e disa kah munden sepse zonen ua tjetersuan dhe ata me psikologji me dirigjim psiqik drejtoheshin ne ato zona ku nuk ishin zona te tyre dhe ku armiku nuk rrezikonte at teritor sepse serbit edhe me ja falė nuk sghkonte ne at maje per te banuar spese ishte gjithqka epa urbanizuar pa asfakt dhe kushte dhe ishte rrezik -
serbi krerkonte zonen teritoriale strategjike pikene mitrovices dhe sigurimin e zveqanit e te albanikut komplet luginen prralore te ibrit dhe zubin potokun magjistralene adriatikut qe lidhet me malin e zi si dhe ujrat e ibrit dhe zonat e banuara per rreth qe jan prrallore magjike -shum turistike dhe ujin lumin iber ujrat jashtzakonisht te mira qe jan per pije dhe ujitje jashtzakonisht te rendesishme per bujqisnė e kosoves dhe shum lugina turistike -
dhe qe tradicionalsiht ne hsitori njihen zona te rrafshitt e kosves e nuk jan as llap as shalė as drenicė -
por disa analfabet qe nuk ka ndjetur kurr as ne oda as ne shkollė e bnuk e besoj se kan pasur ndonje notė te mirė ne shkollė ndonjeher e as nuk kan tru -
per ta rregulluar situaten dhe koncentrimet strategjike aty ku duhet -
ata e demtuan kosovesn duke e larguar nga koncentrimi ne pikė zonen ma te madhe operative te atdheut rrafshin ekosoves rrafshin dardan -
dhe duke e koncentruar ne zona operative neper male te pa rendesishme te cilat aspak nuk i rrezikonte armiku

lirik
22-09-09, 08:24
pse bėhej kjo-
kjo bėhej m em mjeshtri per te ja rritur zanin vetes dhe mahalles s e ti-
gjoja ja se sa i madh e i rendessishem jm un ne banorė.- dhe ja se qfar komandanti i qfar zone jam un -

e ne fakt nuk ishe ne gjendje ta mbroj as mahallen e vet-
-
disa e benin nga injoranca sepse nuk eksihin asnji dit shkollė disa as qe kishin lexuar ndonjeher ndonje gazetė-
kur serbi qysh ne vitet e para luftes se dyt botrore e ne kohen e garashaninve e kishte shkruar planin dhe e ksihte qellimin te rrafshi i kosoves -
jo ne male por ne rrafsh pikrisht ne mitrovicen dhe luginen e saj -
dhe para lufte mjaft u diskutua kjo edhe ne gazetė ne shtyp ky problem -
por kot kur dikush e ka koken qekiq nuk ke qka i ben -
dhe tash duhet riorganizim i ri komplet ne menyrqe te merret perseri zona e mitrovices -por me mund shum te madh -duke derdhur gjak per te te gjith shqiptarėt -
sepse dis njerz qe ose nen dirigjimin e armikut ose nga budallaku i tyre e lan ne n kthetrat serbe nga mos dija -e nga sjellja naive sepse menqurinė nuk e ka secili -
as largpmsinė as te menduaritt e zhvilluar -as pregatitjen me dije e me talent as me shkollė as me zgjhuarsi natyrale

lirik
22-09-09, 08:25
ne luftra duhen mendjehollsi te mdha teper te persosura te menduar te hollė taktik politik ushtarak strategjik teritorial dhe njohjen e zonave te mentaliteteve dhe kujdes maksimal

lirik
22-09-09, 09:19
sot perseri vuan ai qe esht ma i aferti me shtepi aty -
dhe shihet me armikun serb per qdo dot dhe i ndanė vetem nje dritare-
ndersa perseri po e pson pjesa e atdheut rrafshi i koosoves -
ku ka dalur mbi kala serbi dhe e mbanė ne shenjester -
si ne pllembe te dores por jo fshatrat pas shtat maleve-
qe jan shum larg armikut-
gjithnji po e pson ky qe sht afer vuajtja e tij ku qdo mengjez qohet e perbuzet-
nga serbi dhe per qdo dit esht jeta e tij ne rrezik-
ata nujk kan jetė as gzim as dasem as nuk mund te qeshin kurr qysh s emebeten andej-
u lan pas dore dhe askush as nji koftorr dru nuk ua qon as nji thes miell-
jan te lanun püas dore krejtesisht nga zonat motra e vlla nga zonat operative te shales drenices llapit dukagjinit rugoves etj -
deri sa kta po bejn jetq e qejfe e luks ata qdo dit kur e kalojn uren emitrovices vuajn dhe ne qdo moment e presin plumbin ata i quaj trima un-
por jo kta qe erdhen aty dhe uzurpuan gjithqka -edhe pse kurr nuk kishin banuar ne qytet moren dyqane e shitzore e gjithqka e troje shtepia qe nuk ishinasnjiher te tyre pra grabiten dhe vetem pas lufte jan te ardhur ne qytet

lirik
22-09-09, 09:25
padrjtesia makabre folklorizmi patriotik dhe zhurma -quarja e pluhurit perpjetė-
kot dhe me zhurma e ngritja fallco e lavdisė me komandanta te famshem -
dhe me propaganda -
ne fakt mitrovicasit matanė ibri nuk moren asnji paketė ndihma ata jetojn ne n terorin dhe dhunen kur pjeset tjera te kosoves lahen neper pishina-
ata e kan harruar tash vuajtjen dhe kan harruar emrin luftė e zullum deri sa pjesa tjeter e mitrovices e lanun pas dore thua se jan te bangladeshit apo te nje largsie te grendlandes nje pjesė e madeh nen ket teror psikologjik-
iken ne prishtinė ku jetojn mbi pesdhjet mi mitrovicas -
pjesa tjeter jeton ne dhunen dhe terorin e perditshem serb matanė ures se ibrit -
ndersa pushtettin e kan zonat operative heroike te ardhura ne qytet -
e qytetaret nuk moren asnji thes miell as ndihma elementare -
as kur far punsimi as pushtetit as kurfar konsiderate qe jan shqiptar e q e jan gjallė mbi dhe-
dhe pse behej kjo sepse te ardhurit nga fshatrat qe uzrupuan gjithqka -
e q e m a parė nuk banonin aty asnjiher -

punojn me lidhje fisesh e farefisesh me njoftsi fam,iljarizem e korrupsion -

lirik
22-09-09, 09:27
mitrovicasi nuk ka as gjasa elemntare te depertoj as ne komunė as ne punsim as ne lokal as te marr kurfar prone as te rregulloj kurfar letre -thua se esht ne nje shtet te huaj edhe pse e esht aty vendas i zones s e vet-
sepse sa po te lajmrohesh ne administratė perbuzesh injrohesh te shikojn me shikim poshtrues -
edhe pse dje kan ardhur ne at vend per te banuar-
ndersa banoret vendas vuajten me vite nen terorin e millosheviqit-
ku kah dera tyre naten kalonin patrollat serbe -ata jetonin per qdo dit e per qdo nat ne ankth

lirik
22-09-09, 09:32
padrejtesisht nga ana e anes -

erdhen ne qytet e ne vend se te mendonin per qlirimin e qytetit -

filluan ndarjen me fise klane -

me grupe e interesa per lakmi e ndarjen e pasurive ne qytet-e te pushtetit qe nuk ekishn pasur kurr ma par -


dyqaneve te luksit kshtu quhej firma luksd ne mitrovicė qe kishte shum dyqane te vetet -
te cilat komplet i moren ata qe ne jeten e tyre tri her mund te ken qen ne qytet ne mitrovicė-

dyqanet qe ishin te shtetit-

filluan ti shkruajn me germa te kuqe mos e prek se eshte uqk s -

ndersa vendasi kishte sherbyer tridhjet vjet ne ato dyqane -


kishte derdhur mund kishte derdhur djersė -

kishte punuar edhe mbi baza humanitare per te ushqyer popullaten ne kohen e pushtetit paralel me vite -
ne kohen e millosheviqit -
kur kosova komplet u bojkotua


kishte rrezistuar ma shum se ai qe i kishte tridhjet copa dhen e dhi e lop ne fshat -i cili pregatitej te lshonte fshatin fshatin per te ik ne azil ne suedi e norvegji e gjermani -

absurdi i p drejtesive ne komb nuk mund te krahasohet me asnji vend te botes -sepse gjithqka ndertohet mbi bazen e grabiz“tjes hiles
-veprimeve te pa kritere-dhe jo merites -
ku te varfrit i thyhet krahu te drejtit i meret e drejta pronarit i merret prona -te merituarit i merret merita-te punsuarit i merret puna keti vendi te padrejtesisė se madhe ne glob i thonė kosovė tash shtet i pamvarur me shtet e qeveri
ur

lirik
22-09-09, 09:53
gjithqka esht e uzrupuar dhunshem-

me fise e klane me akraballek e dajallarė me hu ne krah eme m,arifete e korrupsion-

edhe pronat e qytetit me rrethinė i kan marr njerz qe nuk jan pronar te atyre -

pronave as te shtepis se mallrave ne qytet-

as te pompave te benzines - ata as qe kan zhvilluar ndonjeher krufar aktiviteti atdhetar ne sherbim te atdheut -as qe kan kurfar merite se soi i moren dhe nga i moren e qysh i moren esht problemn qe duhet ta zgjdh qeverija tash shteti i kosoves -
por deri sa te jet gjall korrupsioni ky problem i pronave kurr nuk do te zgjidhet


ata ardhacak te pas luftes kurr nuk ishin ne ato zona si banorė-

ata erdhen nga zona tjera operative heroike -
ndersa vendasit sipas tyre duhet te ngordhin per buk-
e ne papunsi e gjithnji te perbuzur e te mohuar --


qfar absurdi


gjithqka edhe menzen e qytetit edhe firmat rrobaqepsitė tregun dyqanet -
qendrat pikat gjithqka i kan grabitur pa asnji mund pa asnji pare thua se ua la baba -

dhe i grabiten pastaj filluan ngritjen e permenndroeve si kepurdhat-


sipas fiseve e klaneve e mahallave kombtare rajonale fisnore krahinariste lokaliste -
thua se mbi ket dhe vetem ata dhe dielli jan-
tjeter kush nuk ka as nuk bėn dritė as hije mbi dhe -ata nuk kishin kurfar merite ne ato zona -

sepse jan te ardhur ne ato zona nuk ishin ma parė banorė te atre zonave dhe nuk kan figuruar ne atzo zona as nuk njiheshin ne ato zona por qudija dhe absurdi aksun nuk ndodhė si ne kosovė-
do te ishte njejt si per shembull me ardh dikush nga zonat e deqanit e pa kurfar merite e pa pagesė -

e me e marrė pronen e prishtines te rrafshit-

pa ken kurr ma par ai as me farė as me fis aty si banorė ose me ndodh e kunderta -por marrja e pronave te huaja me falcifikime e dhunė esht dukuri ne kosovė e ne shqiperi dhe padrejtesia esht ne kulm sepse gjthqka ne trojet shqiptare matet me korrupsion njoftesi e padrejtesi krahinarizma e fise klanore -
ku nuk ka shtet as pushtet dhe i drejti perbuzet e mohohet edhe nga shtetit e qeveria-

ku ke pa kshtu me ardh i pa merituari e e me e marr pa pare me grabitje e korrupsion-pronen e dikuj tjteter -

ndersa vendasi aty po u dashka te vuaj pra ne kosovė esht ligji i forces i gjungles dhe jo i drejtesisė

ata grabitsit ardhacak te pasurive -

nuk u kujtuan kurr te ja qojn qytetarit shqiptar as fhsatrave shqiptare
andej ures se ibrit qe po rrezistojn nat e dit e po vuan urije as nji thes miell

as nji traktor dru as kurfar ndihme humanitare -
mendoj se duhet qe drejtesia te vihet ne vend dhe ti takoj secilit prona e ti -
e ata qe kan marr pronat me dhunė duhet te shprnoshen e te kthehen andej nga kan ardhur par shtat tet vitesh qe kan uzurpuar pronate e te tjerve

lirik
22-09-09, 10:46
pas ksaj situte kaotike as nuk merret ma vesh kurgja ne at komunė-
por punsimi tenderat e gjithqka tjeter si dhe privilegjet jepen sipas padrejtesive -
ne komunėn e mitrovices ne punsim kan hy edhe ish kuadra te udb s

njerz qe kan punuar ma parė per regjimin titist -
dhe te bijt e tyre ose farefisi gjithqka u bė me klane dhe uzurpime e grabitje-
prandaj komuna dikurė ma e pasura ne botė me ari e miniera-
u bė sot komuna ma e varfer emjerė ne kosovė per shkak se koktrashėt smirzijtė klaonrėt uzurpatorėt njerzt qe ma parė ishin kurfar faktorėsh -
moren gjithqka ne duar -pa kurfar kriteri dhe gjithqka tani raportohet dhe zhvillohet mbi baza fisesh klanesh krahinash ku vendasit e kuadrat e mitrovices intelekti parija elita qe jan me shekuj aty diskriminohen ne qdo aspekt -
dhe num merren para sysh perbuzen mohohen dhe mbahen sa ma larg zhvillimit -
prandaj esht sot komuna ma e prapambetur dhe ma e lanun pas dore ma e
pa zhvilluara ma se paku ne mbarė kosoven zonbave veriore ju kushtohet vemendje dhe jan ma te mjeret ma te pa zhvilluarit ma te lanunit pas dore ma te papunsuarit -
prandaj mbeti ne duar te serbve dhe mbeti ne mjerim qe sot ne kosovė mitrovica nuk paraqet kurfar faktori me rendesi edhe pse dikur ishte faktori ma i rendeishem-
kshtu e ka kjo kur ne dorė e merr klanori fisnori i mjeri me te menduar kanunorė qe sjell kanunin ne qytet e mentalitetitne fisit jo persosmerinė e vetedijes te lartesisė se vetedijes per zhvillim -
dhe nuk esht i interesuar per njeriun e zgjuar per kuadrin specialist por per ta fisnorė farefis familjarist-
mbi ket raporte nuk zhvillohet kombi as komuna -
por mbi bazat e te menduarit modern dhe te kritereve te bararabarta pa perbuzur pa anashkalua njerz te aft pa shkel pa mshirshem meriten dhe pronen e tjetrit -
por duhen protokolle moderne marveshje akte moderne bashkpunim modern ku i gjith kombi duhet te funksionoj modern e drejt nji progresi -
por jo me ligje te kohes se kanuneve e te bajraqeve e familjarizmave per te ja marr tjetrit buken para goje ne der te shtepisė pa kurfar merite -
e per ta mohuar e anashkaluar ate thua se ai nuk u lind aty -

un mendoj se kombi dhe qeveria duhet te marr krejt tjera masa per zponen e mitrovices -
ne menyr q ete shpetoj komuna nga kthetrat e te shiturve antikombtarve bajraktarve klanorve fisnorve krahinorve lokaluistve dhe primititiveve qe nuk kan dritė ne tru as ideale zhvilluese e moderniste as nji gram patriotizem -
mitrovica duhet te shpetoj sepse esht vendi ma i bukur ne ksoovė-
pa konkurencė me tre lumej dhe qe i esht bllokuar gjithqka nga ata njerz qe -
mbi bazat e mentaliteteve te tilla qdo iniciativė peprarimtare ja bllokojn qytetit -
duhet te vendosen atdhetarė te vertet ne komunė qe ta marrin situaten ne duar
e ta qojn perpara komunen qytetuin drejt zhvillimit e bashkimit duke larguar tze gjith klanoret fisnoret analfabet e ata qe uzurpuan e demtuan pas lufte qeshtjen kombtare-e shfrytzuan mjerimine kosoves tash duhen pastrime gjenerale dhe ket duhet ta bej vet qeveria -

qe te vemndos aty kuadra te reja te shkolluara -
dhe njerz trima me ndejnja per atdhe e qe te levizet ne drejtim te ecjes para te mitrovices qe ajo dikur ishte shum ma e zhvilluar s eprishtina

lirik
22-09-09, 10:48
pengimi i te gjith tenderave dhe planeve te zhvillimit duhet te emrohen me emer e mbiemer ne gazetė ne mitrovicė se kush beri pengesa e kush ben akoma sabotime-
pastaj puna dhe detyrat kush esht ai q enuk i zbaton dhe si quhet ai qe i ndalė investimet per komunen -
kush esht ai qe ben dallime edhe i pengon kuadrate aft ete gjitha keto duhet te dalin ne nje faqe te veqant per gazeten-
ne menyr qe kosova komplet te ken informim dhe te koncentrohen ne komunene mitrovices qe po na rrezikohet

lirik
22-09-09, 10:53
pra te gjith ata banorė qe sot me heroizem rrezistojn dhe nuk shperngulen e jan te regjistruar matanė ibri emrat dhe mbiemrat e tyre duhet te vendsen ne gazeta-
te yter familjeve dhe te ndihmohen te gjith ata qe rrezsituan tash sa vjet te ndihmohen nga biznesmenet dhe fondet vullnetare- nga komuna -
dhe nga njerzit -
keto para do te duhet te ua dorzojn vet por jo nepermes te zyrtarve te cilet esht rrezik ti vjedhin por me dokument identiteti ti marr secila famuilje ndihmat direkt nga personi-
do te ju kisha lutur te gjith vlelzerve shqiptar si ne diaspor si ne kosovė e ne shqiperi ne rast te kti aksioni paratė te mos i jepen administrates s ekomunes sepse nuk ka mbet ma me i besu askuj por me pasaport identiteti -dfrejt per drejt familjeve shqiptare qe kan merita heroike e nuk u shperngulen nga -
pjesa e qytetit qe jeta e tyre qdo dit rrezikohet-
prandaj edhe te tjer 500 mitrovicasve qe jan ne prishtin dhe qendra tjera -
te gjendet mundsia qe ata te kthehen e te ndertojn shtepi andej ne pjesen veriore
deri sa te ndiqen te gjith serbet nga mitrovica e veriut e te behet komuna shqiptare siq ken ken dikur

lirik
23-09-09, 09:22
pas ksaj dyndje te pa kurfar kontrolli e kontrolli ne qytet-
u krijua tollovi e madhe remuja ne qytet dhe bllokim i qyteteve nga trafiqet e nga njerzit -
fshatrat mbeten shkret bujqsia dhe blegtoria -
ne vend se te lulzoj fshati -
keshtu u krijua edhe kriza ne qytet dhe raportet e dyndjeve si dhe raportet me shum padrejtesi te mdha-

dhe mentalitete fisnore -ne pushtet erdhen menjiher dhe ne uzurpim ata qe nuk ishin ma parė as banorė aty se le ma te flasim per diqka ma teper -
u zhvilluan grupe klane fise mohime dhe sjellje me hundė peprjet folkorizma pseudopatriotik dhe sevda kafeneshė-
koncentrime ne inate lokaliste-
dhe marrje me vetveten ndasi deri sa a rmiku serb punonte dhe vetem punonte -
keshtu na mbeti mitrovica ne n kthetrat e hasmit shekullorė ndersa banoret andej banoret shqiptar mbeten me vite te presionuar pa ndihma dhe te vuajtur te zgenjyerit leshuan shiten troje e shtepi dhe iken ne prishtinė -
ja ky esht anarkizmi dhe trajtimi poshtersia e sjelljes se pas luftes -
ne vend se te punohet nat e dit dhe ti krijohen kushtet atij qe don te ndertoj shtepi matan ures se inrit e ti shkojn dru te dimirit e ndihma -
u krijuan klane me inate qe jan ne gjendje lufte dhe urrrjtje mentalitetesh antimoderniste dhe te prapambetura te pa civilizuara -
ndersa te gjitha llojet e manifstimeve kombtare dhe te festave ne trojet ekosoves u ndalen veqanrisht ne mitrovicė -
ku qellimi ishte qe heshturazi pas ansje zhurmė qytetti ti dorzohet armikut serb j a pra se qfar patriotasjh kemi e qfar njerzish punojn neper struktura

lirik
23-09-09, 09:28
plani per zhvillimin e komunes gjithnji me qellim pengohej dhe sabotohej-

por poe t hem hapur pa ardhjen energjime te patriotve energjik dhe atdhetarve te mirfillt te kombit ne vende te duhura nuk do te ket atdhe dhe shqiptari-
duet te hiqet myku i mykur i penguesve dhe sabotatorve qe mendojn me kanune primitive e klane grupore e intae primitive -dhe duhet te konsolidohet nji grup atdhetaresh te vertet nga te gjitha anet e kosoves sidomos ne mitrovicė-
qe te koncentrohen aty ne at zonė shum te rendesishme te atdheut qe te angazhohen qe ta ndryshojn gjendjen-
sepse dhe televizioni i mitrovices konttrollohet nga duart e huaja dhe duhet te hapet nje televizion tjeter qe i jep gjaleri qytetit dhe qe ka valė ne
-te gjitha trojet etnike -
kjo forcė duhet te financohet per hir te qytetit ne menyr q eproblemet
e kti vendi te njihen ne te gjitha trojet etnike -
kti vendi duhet ti ndihmohet qe ky te dal nga kthetrat e tradhtarve -
dhe bojkotuesve -
ramadan kelmenedet dhe plehrat tjer te kti qytetti qe aq shum sabotuan e nxiten sherre duhet te shkulen me rrenj nga ky qytet-
ne komunė duhet te punsohet komplet kuader i ri patriotik kuader studentesh atdhetarė te flakt perparimtarė ekonomista -
dhe te largohen kuadrat e vjetra komuniste

lirik
23-09-09, 09:36
ne komunen e mitrovices duhen ndryshime rrenjesore te hiqen nga rrolet gjithfar lloj drdhanash te ta ndjenja atdhetare njerz pasiv dhe te pa ndjenja kombtare -

-
duhen atdhetarė te ri qe i prijn bashkimit kombtarė-

ndersa partia republikane e atij qyteti-

duhet te forcohet e te hyn ne pushtet ne qytetitn e mitrovices -

ajo parti u shpartallua nga agjentet qe nxiten perqarjen ne te

dhe lokalizmin sherret krahinariste deri ne shpartallimin e saj -
partia u dobsua nen ndikimine e madh te agjenturews serbe qe arriti ket qellim

ne mitrovicė punojn me qindra agjentura te huaja antishqiptare qe nxisin pengesa sabotime lokalizma dhe huti e shkatrrojn unitetitn shqiptar

shkatrruan bugjetin dhe kan bė perqarje sabotim agjenturssk
te partis republikane -

me qellim qe ta shpartallojn at parti te fortė kombtare -

mendoj se partia republikne duhet te merr ne dorė situaten ne mbar teritorin e mitrovices

lirik
23-09-09, 09:37
poashtė te gjith sabotatorėt tradhtarėt provioncialsitet pengeusit e bashkimit kombtar dhe perparimit ne trojet shqiptare dhe ne mitrovicen shqiptare

lirik
25-09-09, 13:09
Sa i perket lokalistve dhe atyre qe po e shkatrrojnė kombin-
e shtetin qdo dit me kto sjellje -

me vjen keq por atyre duhet me u bė jeten t zezė e te pa mundur ne trojet shqiptare-

ata nuk ekan vendin ne tokat shqiptare le te shkojn ne rusi por jo ne trojet atnike te kastriootit -

qe te mos shkelin kurr ma pamshirshem token shqipe me shkatrrime mbi token e shqiptarisė-


un mendoj se lokalsitve duhet me ju dal para grup i djemve te ri-

djemt e ri me huj stupca bejzbolli duhet me kapė lokalistat provincialist e tradhtarėt para e me te ju hi dajak -
e me i bė per spital -

ne menyr qe ata me dhie gjak per goje sepse jan te poshter e jan te prisht ne zemer
jan prishsat ma te mdha j te kombit-


qe kan shti hilen e keqe te lokalizmit-barbar duke shemtuar kombin shtettin qeshtjen kombtare-


pa nji organizim te grupeve te djemve te ri atdhetarė trima -

prej te cilve duhet me dhie gjak perqarsit e kombit -


me nder me thanė -

tradhtari e provincialisti qe po shkatrron themelet e shtetit te kombit -


kot e ka kombi shqiptarė -

ky komb do te ket telashe shkatrrimtare prej krahinaristve e pisave te ndyrė qe shkelin mbi gjakune atdheut-

tradhtarve duhet me ju dhanė dru e me ju thanė hupni fundrrina

shkoni ne serbi ikni nga trojet shqiptare-

atje shkoni e bėni pengesa futni virusee ndasi hendeqe e perqarje tradhtare-

me vjen keq qe jam njeri i pendes e po duhet me u shpreh kshtu -


por pa marr para sysh se kush jan ata qofshin partiak apo qfar do qofshin

-

kush do q e po lidh koalicione partiako krahinore ku mshefen maskat e hileve ne politikė perqarse antikombtare-

e po krijon huti e liderizma perqars pas te cilit pastaj po shkojn grumbujt e njerzve si naivet
ne emer te disa meritave -

po ju them se atdheu nuk njeh meritė tjeter as lider perveq bashkimit kombtarė -

e interesave te shtetit -

atdheu esht urragan i pa mshirshem qe te gjith perqarsit i merr para pa i pyetur se kush jan -

sepse individi shkon e atdheu mbetet-

nuk ka lider qoft edhe ai qe fluturon me krah qiellit qe ka te drejt ta shemtoj atdheun-ose ta privatizoj atdheun eta grupoj krahinarisht me padrejtesi -


me kurfar ndasishė provincializma e me i lendu zemrat e shqiptarve -

me padrejtesi e korrupsione klanore -

bashkimi i liderve apo partiakve ne koalicion mbi bazat krahinore qe per qellim ekan ta luftojn tjetren krahinė shqiptare-

ata duhet te largohen nga qdo skenė edhe nga skena politike -

sepse kombtarisht jan te pa aft per te udhhequr atdheun-

dhe jan perqars ndares nxitsa te revoltave e indinjatave te qytetarve -

ku gjithqka bėjnė mbi baza gruppore krahinore mafioze klanore horre.

me poshtersi te cile yshohen tde tjeret ne grupime provoncialiste te demshme per interesin e atdheut-

se ato klane krahinariste grupore po i nxit armiku -

ose jan me te meta te smura karrieriste kombtarisht te pa formuar -

te pa dashtrun per atdheune vet-
jan smirzi me verem virusi te rrezikshem -e nuk jan te aft per patriotizem te kulluar e drejtesi kombtare-

e me ja dhan hakun tjetrit si pas merites-

duke mos qenė fisnik as bujarė e atdhetarė as trima ne zemer


duke mos ja dhanė hakun tjetrit sipas merites kush do qoft ai -


jo vetem qe tregojn shpirtngushtsi e jo realizem por nuk jan te denjė te udheqin atdhe e shtet as komb administratė as vatan
dhe nuk meritojn liri as fe as buken e vatanit -
ideali im personale qe shpaloset ktu i kulluar para qytetarve esht ky


un personalisht liriku edhe me qiri do te kerkoja edhe neper malet e rugoves

te llapit e te gjakoves rrrafshit t dukagjinit rrafshit te kosoves shales

e ku do -edhe pse nuk jam i atyre anve me komunė e adresė si qytetarė por jam nga nje komunė tjeter -


qe ta qes meriten e dikuj ne siperfaqe e jo per ta mshefur -do te ndjehesha keq e do te lendohesha ne shpirtė sikur merita e dikuj te mbetet pa dal ne siperfaqe

kush do qoft ai e kah do qoft ai
pa dal ne siperfaqe trimi apo veprimtari kontribuesi i kujt do qoftė


trimi trim esht e i ligu i lig esht-
pa marr para sysh a jan te lagjes time apo te tjerave regjione -prandaj un kur jap hak e drejtesi nuk kqyri se kah esht njeriu

por e kerkoj vepren me dalė ne dritė-pa marr para sysh se i ciles krahinė apo regjion esht-


padrejtesia e trajtimi i njianshem deshmon per shpirtė te lig e te pa formuar -

atdhetarisht -

dhe ky ves i lig ne ka sjell ne kriza te thella kombtare-

ku fanatizmi lokalist po ben kerdi -


Ne nji rast nji antarė u shpreh pse veq liriku po ka tema ne disa tema -


liriku nuk i ka njimij vjet jet qe te pres te tjeret se kush do me marr pjes neper tema


- kush don le te shkruan trema esht hapur -

por un mendimet e mia dhe idetė qe dua ti shpalosi nuk mund ti pres te tjeret -

se kurė dojn ata me dal neper t ema ---

un e jap mendim in tim dhe eci nuk me qahet koka se kush kur do me dal ė

me folė per temen sepse ata ose nuk dijn ose nuk duan e koha nuk pret qejfe gjithfare-
dhe nuk jam rob i askuj -

por njeri i lirė dhe fjalen ne forum e shprehi sipas mendimit tim -

e nuk duhet disa njerz te behen gjeloza per fjalene lir ė qe po e shkruaj -

pse un po shkruaj at -

qka ma merr mendja mua se esht e drejtė-

dhe esht sjteg i suksesit per atdhe sepse atdheu keshtu nuk shkon ma ka ardh thika ne asht ne kocka nga sjelljet banale te bajrajtarve uzurpatorė
te gjithqkajes shqiptare e te atdheut merr vet eprej vet si te ua do qejfi thue se atdheun ekan kopsht e hise e tapi te babes -
turp le te ken te gjtih ata qe u sollen keshtu e deshmuan se nuk jan aspak atdhetarė-Mentaliteteve e veprimeve lokaliste grupore duhet me ju ndal turri ne kosovė
-
me ndoj menyr apo mjet

sepse gjithqka ka hy thell e keq deri ne tradhti kombtare -

duke u nda me provinca e primitivizma jo per qellime te mira te ahdeut por per urrejtje e pengesa njeri tjetrit me idiotizma debile -
qe pengojn progresin e kombit te shtetit te atdheut qe per te u derdh aq shum gjak e lot atdheu nuk shitet dhe nuk esht pronė as e asksuj le te dijn te gjtih ata qe po sillen me pa pergjegjsi se atdheu esht i shqiptarve jo i mentaliteteve fisnore bajraktare as nuk esht i gllogjanit as i drenices as i llapit as i shales as gollakut as kaqanikut apo i gjakoves ose i vlores apo i jugut apo veriut por esht atdhe i shqiptarve-
ne na duhet nji komb nji qendrim atdhetarė per interesin e qeshtjen madhore kombtare

-

lirik
26-09-09, 17:22
I Vdekuri Nuk Mund Te Kerkoj Drejtesi Kjo Esht Detyr♪7 E Te Gjallit-
Prandaj Sot Kerkohet Drejtesi E Ndryshim Ne Trojet Shqiptare -
Mjaft Duhet Te Ju Thuhet Dukurive Negative Te Shemtuara Qe
-demtojn Interesat Kombtare-
Asnji Individ Apo Grup Nuk Esht Aspak I Madh Para Interesit Kombtarė Madhorė-
Interesi Kombtarė Madhorė Mun D Te Shkelė Qdo Individ Apo Grup Asnji Qmim:-
Apo Individ Apo Grup Nuk Mund Te Jet Me I Shtrejt Dhe I Qmueshem Se Atdheu -
Poshtė Tradhtarėt Primitiv Te Qeshtjes Kombtare

Liri Atdheut -
Rrnoftė Mendja E Ndritur E Qdo Shqiptari Patriot
Poshtė Rgeresistet Shkatrruesit Virusat E Qeshtjes Kombtare -rrnofshim Konceptet Moderne Gjithmonė Ne Krye Me Drejtesinė Dhe Mendjet E Ndritura Te Kombit Qe Avancojnė Drejtesinė Dhe Qeshtjen Kombtare-
Poshtė Grreyesit E Themmeleve Te Qeshtjes Se Atdheut Dhe
Falcifakatorėt Qe Falcifikojnė E Shesin Faklco Atdhetarizem
Pseu Do Atdhe Ne Fakt Ata Nen Ket Maskė Te Meritokracisė Ku Meriten E Vjedhin Ua Vjedhin Te Tjerve Me Zhurma A Genjeshtra-
Duke I Zapuar Mediat Dhe Format Tjera Te Ndikimit E Propaganden E Rrejshme -
Ata Pastaj Diksreditojn Dhe Rrenojnnė Qeshtjen Kombtare
Duke Zhvilluar Qdo Lloj Loj Ideshė Te Qoroditura Te Ndyra Ne Dem Te
Interesave Te Atdheut E Kombit Unitetit Mbrojtjes Se Perbashket Dhe Teritorit Ligjeve Te Shtetit Dhe Unitetit Te Shqiptarve Te Cilin E Demtojnė Me Klane Barbare Te Demshme Per Interesin E Gjithmbarshem Kombtar Te Shqiptarve-
Rrnofshin Mendjet E Zgjuara Te Atdhetarve Dhe Te Bashkimit Kombtarė E Mbi Te Gjitha Merita E Drejt Qe Duhet Ti Ndahet Secilzt Pa Ju Ngrėnė Askuj Haku Drejt E Paster Duke Ju Nda Secilit -rrnoftė Te Menduarit Modern Per Nje Shtet Te Fortė E Te Bashkuar Te Te Gjith Shqiptarve Me Ushtri Polici E Mbrojtje Teritori

Dhe Progres Zhvillimi Ne Industri E Tjera Sektore
Xhelal Ferizi Autori I Vargjeve Shqiptare Pershendet Kombin E Bashkuar Shqiptarė

Ne Komb Nje Qendrim Nje Atdhe Nje Shqipni Etnike E Basjkuar E Fortė Pa Dallime Fetare E Krahinore Pa Perqarje

murrizi
26-09-09, 21:31
Qetu kona bo nama me kultur, gjegjėsisht atė kombėtare.

Lirik une jam lokalist !
Kur dal n'katun me nejt, me ma shajt mahallen syt jau nxjerri, kur dal n'qytet mbroj katunin, kur dal n'prishtin mbroj nahin, kur dal jasht shteti mbroj atdhen, kur dal jasht kontinenti mbroj ...... ani qesaj t'funit desha me ja fut si koti veq hejli koft....

lirik
26-09-09, 23:05
Qetu kona bo nama me kultur, gjegjėsisht atė kombėtare.

Lirik une jam lokalist !
Kur dal n'katun me nejt, me ma shajt mahallen syt jau nxjerri, kur dal n'qytet mbroj katunin, kur dal n'prishtin mbroj nahin, kur dal jasht shteti mbroj atdhen, kur dal jasht kontinenti mbroj ...... ani qesaj t'funit desha me ja fut si koti veq hejli koft....

------------------

I nderuar murriz provincializmi esht prapambeturi modė e vjeter-

qe e ka shkelė koha ėsht naivitet -

dhe cektesi varfri e mendjes kjo deshmon se sa te pa zhvilluar jan disa njerz ne mendje e kulturė e vetedije kombtare-
provincializmi esht shemtim qe te qon ne greminė kombtare-

dhe nuk te zhvillon kurr -
provincializmi esht pa drejtesi esht antikombtarė dhe nuk te len me pa kurr civilizim e peprarim kombtar e shtetrorė-
njerzit mbrohen me shtet e me komb me ushtri polici te atdheut por jo me mahalla primitive e primitivizma
serbia esht e veteedishme per ket pengesė kaq te rrezikshme qe i ksuhton shtrejt popullit shqiptar prandaj dha aq shum pare per ta shkatrruar kombin diku me ndfasi fetare e diku me ndasi klanore diku me ndasi grupore krahinore partiake e ka bė kosoven katatsrofė sa qe as bomba atomike ma shum nuk e kishte lodhė e shkatrru se sa kto ndasi e pengesa -
plus papunsia e varfria e mjerimi -
aq shum jan deshpru njerzt e zhgenjy mbas lufte si asnjiher ne historinė e popullit shqiptar ja pra se cilat jan pasojat e sjelljeve te pakuptimta e anarkiste provincialiste fisnore klanore pra jan aq mjerane aq te shemtuara sa qe trup esht qe brezi i ri me u sherby me ato gjėra kot e me i ushqy ato prapambeturi ne shpirtin e brezit t e ri -
ato e shkatrrojn nji komb deri ne themel dhe nuk e lėnė qe te modernizohet e te forcohet si shtet asnjiher-
serbia nat e dit luan me ket kartė dhe nxitė sjellje te tilla duike ble njerz me pare qe ata te sillen ashtu e te ju shkojn te tjerve ne nerva -
Un njoh njerz edhe ktu ne perendim qe njizet vjet sillen ashtu duke i perbuzur te tjeret e zonen e vet e qojn ne qiell
por askush nuk don me ua pa sytė atyre mjeranve-
bile nji prej tyre esht qe baba i tij ju ka pre serbve te rankoviqit derra ne
-oborrin e tij e ka pas kumarė shkie qe as grue as qikė nuk ju ka mshefė shkieve serbet e kan pas aty ne shtepin e ti si ne serbi-
ata tash jan edhe patriota por edhe provincialista te dyjat i kan-ndersa ne patriotat e familjeve te perndjekura neper shekuj -
po vjen dita qe nuk do te guxojm as ta parmendim patriotzmin sepse rankoviqt e millosheviqt jan para nesh me patriotizem ne patritet jemi bira e fundit e kavallit as ne shprehje nuk vijm per atdhterizem sepse ka dal konkurencė e madhe tash dhe te gjith u bėnė patriot -
edhe ata qe ua kan qit gratė e qikat enuset e tyre rankoviqit dikur e te bijt e nipat e tyre -tash ata ta ftofin me patriotizem-

bert
27-09-09, 01:48
poshte lokalistet dhe krahinaristet. po zhdukin trojet shqiptare

lirik
27-09-09, 09:50
poshte lokalistet dhe krahinaristet. po zhdukin trojet shqiptare

Bert ti je atdhetarė i madh dhe i duhesh forumit pastaj ke edhe prirje e perkushtim-
me nji atdhetarė si ti un duhet te njihem patjeter -
por me shkruaj te lutem ne imeil timin privat-
integr_fatqhotmail.com
dhe te kshilloj jep kontribut ne temen kunde rlokalizmave sepse esht gangrena ma errezikshme se bashku me ndasi nė fetare gangrena ma errezikshme qe e ka futur serbi neodnjeher ne historinė e shqiptarve-
ne shqiperi e futi greku per qellime te veta ket ndarje te tmerrshme -

dhe vlora e gjith shqipria u la ne gjak e anarki nga kjo hata ne vitin 1997 qe i thonė viti i ferrit qe mos u harroftė kurr per kombin shqiptar ajo kohė zie e te gjitha kohrave per dhqiperinė -

ndersa ne kosoven dardane shqiptare ose siq e quaj un shqiperia e vogel verilindore -

e futi serbia ket model poashtu per qellime te vetat perqarse -
kam menduar gjithnji se qfar do te planifikoj serbia duke i njohur shum mir ata djaj sepse kemi jetuar ne sih jugosllavi shum mir i njohim pastaj burgjeve poa shtu kam menduar se qfar plani do te hartoj serbia kunder shqipütarve -
sepse e di se esht djalli vet por se do te ket aq sukses pas lufte me ne ne kso ndasi nuk e kisha besuar sikur i ka hipnotizuar shqiptart q enuk po jmund te kendellen dot nga te metat e tyre e ti kundervehen planeve djallzore te serbisė-
pa drejtesia te prishė edhe me vlla qe te ka bė nana bert ti edin prandaj jan bė shum padrejtesi te njianshme ne kosovė pas lufte dhe gjat luftes qe kan nxitur reagime te tjeret sepse ata qe i nisen kto plane jan vegla dhe masha teserbisė
qka tjeter sepse patariotizmi para luftes ne kosovė ishte aq i madh aq i flakt sa askund ne botė dhe laboratoret serbe serbe akspertat agjenturesk e gjeten formulen e shkatrrimit qe ne kursesi nuk po arrijm qe serbisė te ja fusim ket virus ne tokene tyre qe ti perqajmė e ata ne po me shum lehtesi -
si serbisi greku po arrinė mjaft suksese duke ble njerz me mentalitete e budallej e naiv njerz koktrashė gomarė

Bert njerz qe para lufte nuk kishin as buk per te ngrėnė -

pas lufte krijuan pasuri kush tjeter ka dorė ktu per veq agjenturat e ndyra te ramive tanė -
qe po blejn njerz per perqarje te qoroditura gjithfare -
e po na i krijojn si armiqt te mbrendshem te qeshtjes kombtare-

prandaj te gjith ata shqiptarė qe nuk e japin kontributin me gjith forcen -

per ti gjveshur fytyrat e ndyra antikombtare dhe dukurit antikombtare ata
gabojnė se duke ndejtur pasiv mbaroj ky popull pa reagu kunder dukurive te shemtuara

lirik
27-09-09, 10:04
Qetu kona bo nama me kultur, gjegjėsisht atė kombėtare.

Lirik une jam lokalist !
Kur dal n'katun me nejt, me ma shajt mahallen syt jau nxjerri, kur dal n'qytet mbroj katunin, kur dal n'prishtin mbroj nahin, kur dal jasht shteti mbroj atdhen, kur dal jasht kontinenti mbroj ...... ani qesaj t'funit desha me ja fut si koti veq hejli koft....

-----------------

I nderuar murriz

nese don mahallen tende e krahinen tende mos mendo qe te ja shkelesh megjat tjetrit e meritat -
mos mendo qe mahallen tende ta zgjerosh deri ne alaskė sepse prekė ndergjegjene tjetrit dhe reagimine tjetrit -
mos mendo vetem per trimnitė e timave te mahalles trende e e meritat qe ja veshė vetem mahalles tende -
dhe mos lufto qe ti hasmosh mahallat tjera e ti izolosh ato se psataj -
katundet fillojn e revoltohen prej shkeljes se arave e megjave -
kur shkon neper dasma e flet veq per mahallen tende ne odė do te shikojn me perbuzje me neveri dhe ke per ta prish dasmen -
sepse secila mahallė dhe secili katun don me e pas rrespektin e vet-
duhet me u msu me pas rrespekt edhe per mahallė tjera edhe nese je krasniq duhet me mendu se edhe gasgi po i njetit zjerm e gjak esht vetem jan nda robt e nji kulle dikurė dhe kur flet per gashin po ashtu flet per nji fis qe mund ta quash gjak e kombi i yti-
edhe me ja lanė nga njiher bajrakun nuk shkon larg bajraku aty mbetet ne shqiptari-
por kur e tepron me zullum thonė edhe maca fillon e te grrithė
disa komunista qe ma parė ishin antarė te lidhjes komuniste ose i kishin te afermit baballaret e xhxhxhallarete dajallaret filluan ta prkatikojn ket hile gjat luftes ku as dreqit te prrojeve nuk i binin nder mend djallzi te tilla kur populli e kishte thiken ne fyt e masakrohej ne qdo sekond ata duke ik neper therra i kan menduar keto ndasi e si me i grabit teritoret e dyqanet e huaja -
paskan qen si skuthi llaskuc duke ndjtur gati kur kombi deneste me fmi ne krah e me gra te dhunuara-
bne ato momente nuk me kishin ra kurr nder mend gjėra te tilla-
sepse mbas lufte mejhiher diten ti kekrojn dyqanet me adresat eperqarjeve kombtare adresate dyqaneve shtepiave te mallrave e -e karriget e pushtetit e te biznesit e te mahallave lokaliste ekrahinore -
si dhe meritokracinė duke ja shkelur tjetzrit qdo lloj merite -

biznesmen se jo mahi -
por kjo deshmon per ndergjegje te ult e te krynbur te shum kuj -
kjo tregon se dhimbje ndjenja kombtare nuk kishte shum kush per veq se ndjenja te mahalles dhe qe ta realizoj ednrren qe ja kishte peshperitur ne vesh agjenti serb shum kohė at enderr mundohej ta realizonte sepse fjalete shkjaut ne evsh ja xiglonin shpirtin deri ne lezet -
ata njerz qe lalfet e shkieve i kishin ne zemer e ne shpirtė peshperimat e qetnikve pas lufte i realizuan planet antishqipztare jme direktiva serbe -
dhe vetedije te mykur anti shqiptare malkuar qofshin keta virusa prishsa te unite tit kombtarė

lirik
27-09-09, 10:09
te drejten mos ja shkel askuj se edhe maca te grrithė pastaj kur shum her ja shkel bishtin -
aren mos ja prek askuj as megjen -hisen e padrejtesinė mos ja be askuj meriten mos ja mer askuj ruaje drejtessinė dhe ndergjegjen e paster kjo esht kultura patriotike qe duhet ta ket secili qytetarė-
dhe secili qytetarė duhet te ket dritė shum ne vetedijen kombtare-
erisra te shkatrron gjelozija primitive ndaj tjeterit esht shkatrrimtare neveritse -
duhet me ken krenarė shqiptari edhe per Azem Galicen edhe per Zhuj Selmanin -
edhe per Selam Labin-
edhe per Bec Sinanin edhe per Mic Sokolin edhe per Oso Kuken -
pra per secilen pllėmbė te shquiptarvbe duhet ndje frymzim drejtesi dhe krenari eheroizem kombtarė njejt me krenari veqoritė dhe karakteristikat e krahinave tona shqiptare duhet te na frymzojnė pozitivisht por jo te na perqajnė ndersa ne ndarjen e shpalosjen e drejtesisė duhet me ken te ndergjegsjhem e te drejte -

murrizi
27-09-09, 10:11
Lirik kotė e ke me mua.....
Mua mė ėshtė premtuar jo vetėm mahalla e katundi imė, por mua mė ėshtė premtuar edhe mė shumė, shumė mė shumė sa mund ta marrėsh me mend ti bile.

Lirik a e din historin e Ibrahmit qė i ishte premtuar tokė sa ti shihnin syt......
....edhe mua mė ėshtė premtuar, por jo mua direkt, pasardhėsve tė mijė, andaj une edhe po ngutna me "maru" pasardhės, spaku 4 duhna mi pas patjeter, Jug, Veri, Lindje , Pėrendim.
Lirik sa pasardhės ke ti , miqėsisht po t'pyes.

lirik
27-09-09, 10:12
Burrnia dhe drejtesia e ka kandarine vet real dhe ma fisnik del kur ti enderon e lavdron tjetrine kujdesesh per te sepse ather te tjetri ekrijon afersinė dhe rrespektin e marveshjen -
se sa kur e perbuzė e mohon e zvoglon ate e ja shkelė te drejten eben me hile sepse as vllezrit e nji nane e nji babe per token e hisen nuk po merren vesh se löe ma te tjeret-
prandaj ne shtet dhe komb mbi gjithqka duhet drejtesia dhe kualifikimi i drejt i barabart -
ne ket detyrė te shenjt duhet gjithmonė me pri shtetit me shembuj e mediat por edhe vet populli e aktiistat kombtarė-

lirik
27-09-09, 10:24
Lirik kotė e ke me mua.....
Mua mė ėshtė premtuar jo vetėm mahalla e katundi imė, por mua mė ėshtė premtuar edhe mė shumė, shumė mė shumė sa mund ta marrėsh me mend ti bile.

Lirik a e din historin e Ibrahmit qė i ishte premtuar tokė sa ti shihnin syt......
....edhe mua mė ėshtė premtuar, por jo mua direkt, pasardhėsve tė mijė, andaj une edhe po ngutna me "maru" pasardhės, spaku 4 duhna mi pas patjeter, Jug, Veri, Lindje , Pėrendim.
Lirik sa pasardhės ke ti , miqėsisht po t'pyes.

------------

haaaaaaaaaaaaaa Murriz je aq i mirė ne shpalosje dhe humor qe ne fakt esht shembull qe duhet te spjegohet-

Tokė e lavdi sa te pashė me sy -
a nuk esht haram ky dhe lakmi e teper gjehnemlike dhe pa drejtesi -
kjo do te ishte njejt sikur te them un toka e azisė bashk me lavdin e trimnit e meritat megjat gjeografike dhe pasurinė e saja jan te miat kjno esht pervetsim dhe grabitje -

por kjo e metė te qon ne kundershtim me shum njerz -

te cilet dijn ti dalin zot tokes s e tyre e historisė se tyre e realite tit te tyre ngjarjeve te tyre e trojeve te tyre qe u a lan te paret tapi dikur merr fund toleranca -


nese ti ja rremben tjetrit hisen e mundin -

ai nuk te sheh me sy te mirė dhe sigurisht ti nuk do te gjesh perkrahjen nga ai ai do te shikon me ftoftesi -

pastaj nga dal hyn ftoftesia e cila me kalimin e kohes kalon ne neveri dhe urrejtje -

lavdi i tepert dhe llasa e tepert siq e spjegon edhe Gjergj Fishta ynė i madh te ben me me deshtue me shku aQ LARG NE GABIME SA QE
PENDOHET NJI DIT NJERIU SHUM KEQ E SHUM RėND -
pOR EDHE FJALA POPULLORE THOT


teper llasė ka pak gjasė

sepse nuk te lejon askush me e perbuzė tjerin

- e me ja shkelė te drejten e me ja shkelė arat e megjat e vjetra -
tapitė e shejta te parve -

ather lindė revolta -

por me keto karta pastaj luan armiku-

duke e mbajt zjarrin dhe benzinen afer-

si nuk po arrijm ne me pare me ua fut ket virus seerbve-

-sepse ata kan vetedije te lartė kombtare -

lirik
27-09-09, 10:31
Rugovasit ne histori siq flitet e kan pas kercnuar nji prijs te rrafshit -
vetem pse i ka mohuar e nuk i ka thirrė ne nje kuvend kombtarė ne nji rast kur jan vendiosur gjėra te mdha e me rendesi -
ata i kan than atij prisji qe tokene rugoves mos me eshkelė ma kurr se po qe se del pertej gryke andej do te vritet nga rugovasit -
ja pra se si preket serdra e njeriut-
qka kekrohet ktu-
kerkohet rrespekt konsideratė ndaj secilit dhe drejtesi-#
nuk guxon te del asgjė jasht matjeve precize dhe te kujdesshme -
perndryshe lind mos knaqsia -
nese gjanat nuk ndahen drejt .
baba kur ua ndanė hisen djemve

si thoni ju a ka kujdes maksimal natyrisht se po sepse nese njenit ja jpe krejt hisen e te tjer i len pa hise ose nese njenine dallon ather tjetri do te dal i prekur i revoltuar i zhgenjyer dhe zemra e tij thehet nga zhgenjimi.
e perse me thye zemra -
kur ekziston drejtesia dhe marveshja-
ma te lumtur do te jemi nese jemi te drejt me kulturė e fisnik te kujdesshsem se sa barbar te pa denj e te pa fisshem anti kuklturorė e te pa burni e te paraqitemi si kabeli kur shanė e lavdron vetem kolibene vet -
burrnia shqiptare dhe fishsmeria e fisnikria nuk guxpn me ra ne at nivel te ult vetedije kombtare nuk guxon te lejon at e te biem ne inate porimitive -
kur ne neper shekuj u lamė na lot ne gjake dhunė ne mund e djersė per nji atdhe e nji shqipni etnike -
per ket ideal kaq te shejt mallkue qoftė ai qe e reenon gjith ket mund te brezave

murrizi
27-09-09, 10:39
Lirik premtimi o premtim.
Jugu, Veriu, Lindja dhe Pėrndimi jan tė katėr anėt e globit, Tokė kjo qė banohet nga njerėz tė njė babaje e njė nėneje.
Detyra ime ėshtė qė ti bindė tė gjithė kėta pėr tė parėt e tyre, dhe ja mbaroj puna.

Lirik mos u lodh shumė, mundohu ti shkurtosh shkrimet pėr nja 70 %, dhe kohen e fituar nga aty shfrytzoje ma fleksibilisht.
Mos ma merr me inati, se une nuk jam prej atyne qe ta kan "inati", thjesht miqėsisht.
Miqėsisht poashtu, sepse unė kėtu e kreva, s'kam kapacitet ma teper me shkru te kultura, e aq mė pak te ajo kombėtare !

lirik
27-09-09, 12:28
Lirik premtimi o premtim.
Jugu, Veriu, Lindja dhe Pėrndimi jan tė katėr anėt e globit, Tokė kjo qė banohet nga njerėz tė njė babaje e njė nėneje.
Detyra ime ėshtė qė ti bindė tė gjithė kėta pėr tė parėt e tyre, dhe ja mbaroj puna.

Lirik mos u lodh shumė, mundohu ti shkurtosh shkrimet pėr nja 70 %, dhe kohen e fituar nga aty shfrytzoje ma fleksibilisht.
Mos ma merr me inati, se une nuk jam prej atyne qe ta kan "inati", thjesht miqėsisht.
Miqėsisht poashtu, sepse unė kėtu e kreva, s'kam kapacitet ma teper me shkru te kultura, e aq mė pak te ajo kombėtare !
-----------


Kapacitet ke por si duket i shmanges kontributit per shkaqe qe nuk ke deshirė me i spjegu-
edukimi kombtarė patriotik dhe i drejtė i qytetarve ka nje rendesi te veqantė ne mardhenjet enji kombi shteti atdheu -
klanet te cilat po bejnpengesa jan te demshme per vet jeten ton♪7 dhe interesin e atdheut-
ti nuk ke perse me ma pas inati por un kamdeshirė q ete gjith ktu te japin vrejtjet dhe sygjerimet e veta -
jo pse nuk dijn por i shmangen ksaj teme delikate sepse ka mekate ktu sa te duash te cilat duhet te dalin ne siperfaqe.-
Nese u krijua emisioni pa rrotlla le te krijohet edhe ktu muhabeti kuvendi pa rrotlla per te gjtiha padrejtesitė q epo bėhen ne trojet shqiptare-
por edhe ne emisionin pa rrotlla le te del gjithqka pa rrotlla hapur le te flasin sy me sy hapur si burrat per te gjitha dukuritė dhe te metat sepse kshtu pastrohen karakteret e zhvillohet burrnia e vyrtyti -

me fjalen e hapur ku problmet dhe gabimet vrejtjet e paknaqsitė le te dalin hapur ashtu siq dolen ne emsionin pa rrotlla disa gjėra qe mshefeshin -
e ne fakt balalfaqimi sy me sy ishte krejt tjtere nga ajo qe paraqitej dikur per l
publikun
pra gjėrat duhet te dalin hapur sepse ka probleme qe nuk mund te shoshiten pa u ballafaquar hapir padrejtesitė e mdha -

shum gjėra mshefen dhe nuk jan shkruar-

prandaj Milaim zeka gazetari duhet ti ftoj shum e shum njerz neper emisione ne studio edhe perjetuesit e luftes e te betejave e te vuajtjeve -
edhe ata te mjeruarit e te lanunit pas dore familjet pa ushqim-

sepse shum biznesmen sot po fyrhen per patriotizmine tyre e kan lan fmijt e deshmorve e te familjeve patriotike pa buk -
nuk ua kan qel derne kurr as per nje thes miell kontribut -
dhe kan bė ndasi rajonale kur kan ken ne pyetje ndihmat-


duhet te flitet hapur
e sidmos per shum padrejtesi te para luftes e pas luftes por edhe -
te gjith njerzt qe e kan perjetuar luften -

le te flitet hapur per te gjitha vyrtytet-

dhe dobsitė e te metat vetem kshtu mund te ket dobi vrejtje dhe punė me te mira duke diskutuar te gjith rreth asaj qka na preokupon sepse e kemi per vetveten e jeten tonė per interesin tonė jetik e kombtarė-
te atdheut nese mendojm te jetojm ne nje shtet te pavarur ne perspektiv ashtu siq po e paraqesim deshrien te gjith e ne fakt po punohet krejt e kunderta e asaj -

ne duhet te jetojmė dhe jeta paraqet rregull barazi drejtesi -

jo njenashmeri -

asaj i nevoitet mirqenje dhe zhvillim e bashkupnim njerzorė e kombtarė-

mbi keto baza te padrejtesive e mohimeve e mentaliteteve te paperppunuara -
nuk mund te ndertojm ardhmeri dhe komb te emancipuar -

as atdhetarizem e mbrojtje te interesave kombtare -

as shtet stabil e shoqeri te emancipuar as shkolla e zhvillim te barbart e te trajtime te barbararta -
edhe idetė per zhvillimin e infrastrukutures se rrugve dhe zhvillimet tjera -

i kan vjedhur neper forume se nuk i kan pasur te vetat por gjithnji heshtin-
ata sepsje jan dinak nga natyra ata heshtin dhe vetem heshtin -
ne vargjet e mia i kam spjegur te tillėt shum sidomos te nji titull i nji poeme te clin kan pasur rastin ta lexojn lexuesit -
dhe un kur shkruaj diqka shkruaj se vertet ma merr mendja se perafersisht esht ashtu perndryshe nuk do te shkruaja pa ken vertet ashtu se paku per se afermi ashtu te jeni te bindur te dashur lexues

bert
27-09-09, 16:28
Lirik ti patriot je ne gjendje te esh nje analize te qarte te ngjarjeve ne trojet shqiptare pasi flet me dije dhe jo me militantizem partish. fatkeqesisht shqiptaret ne mbare trojet shqiptare sjane ne gjendje ta gjykojne situaten dhe jane mberthyer ne tifozllek partish qe interes kane vjedhjen dhe zhdukjen e kombit. rezultatet e tyre po i shohim perdite si ne shqiperi, ashtu dhe ne kosove e maqedoni. ne jemi pak zera qe kerkojme ndryshim. shumica ketu jane te kenaqur me ate cka kane sot. ndoshta keshtu e deshten shtetin kosovaret. shtet pa shtet, pavaresi pa qene i pavarur, ushtri pa ushtri, kufinj pa vije kufitare dhe pa ushtri. keshtu e don dhe serbia kosoven. une dhe ti po jua themi qarte situaten por lokalistet dhe krahinaristet sjane ne gjendje ta kuptojne. do e kuptojne kur tu kete rreshqitur prape nga duart kombi dhe kur atyre qe sot ju falin komuna neser te shpallin pavaresine ne keta komuna sic bejne serbet e bosnjes.

lirik
27-09-09, 17:55
Lirik ti patriot je ne gjendje te esh nje analize te qarte te ngjarjeve ne trojet shqiptare pasi flet me dije dhe jo me militantizem partish. fatkeqesisht shqiptaret ne mbare trojet shqiptare sjane ne gjendje ta gjykojne situaten dhe jane mberthyer ne tifozllek partish qe interes kane vjedhjen dhe zhdukjen e kombit. rezultatet e tyre po i shohim perdite si ne shqiperi, ashtu dhe ne kosove e maqedoni. ne jemi pak zera qe kerkojme ndryshim. shumica ketu jane te kenaqur me ate cka kane sot. ndoshta keshtu e deshten shtetin kosovaret. shtet pa shtet, pavaresi pa qene i pavarur, ushtri pa ushtri, kufinj pa vije kufitare dhe pa ushtri. keshtu e don dhe serbia kosoven. une dhe ti po jua themi qarte situaten por lokalistet dhe krahinaristet sjane ne gjendje ta kuptojne. do e kuptojne kur tu kete rreshqitur prape nga duart kombi dhe kur atyre qe sot ju falin komuna neser te shpallin pavaresine ne keta komuna sic bejne serbet e bosnjes.

---------------
Bert un nuk kam kurfar interesi partiak-as nuk jam ne parti edhe pse e simpatizoj disi partinė republikane -
por me gjithat nuk jam as ne at parti -
dhe jam i uhgenjyer shum ne gjithqka me te thėnė te drejten -
si shum kush deri me tani sepse veprimet e pas luftes ne kosvė me kan befasuar ne trojet shqiptare ne kosovė -

dhe nuk me intreson partija as nuk kam ambicje per pushtet kurfare hiq -
as nuk dua me hy ne pushtet -

edhe me ma falė qe tani karrigen e presidentit -

nuk ka kush qe me detyron me shku aty me e ulė -
sepse vet e kam natyren te tillė -

ndoshta jam pak i komplikuar -

por q ti bėsh vet natyren e kam te tillė

por -

un mundohem te flas paanshem dhe drejt e nuk anoj nga askush-
as nga klani as ng a partia -

as nga nahija -

aq ma parė kur dikush ka gabime nuk ja duroj hiq -por te them te drejten armiku ka ble nji numer njerzish ne trojet tona sepse nuk esht e veshtir ė me i dallu perqarsit e kombit-
un po mundohem ta paraqes gjendjen ashtu siq esht-
pa animke e drejt si esht situata -

por un mendoj se nga kjo katastrofė duhet te dilet sa ma parė e te unifikohet sa ma shum kombi e te forcohet vetedija kombtare

bert
29-09-09, 17:40
lokalistet dhe krahinaristet jane duke e copetuar kosoven. na takon ne patrioteve ti ndalim dhe ti ndeshkojme

pirro
29-09-09, 20:41
Qe t tash me heret , rrugen e lirikut mos e harro

murrizi
29-09-09, 20:47
Qe t tash me heret , rrugen e lirikut mos e harro
Joooo pirro, ky vet nahleti ish, e futi lirk "burrin" nėpėr lluga, e marroj, e boni bėzare dhe vet u tėrhoq si (e) qimja e tlynit.
Xhelali (rahmet i past shpirti) ishte me emer tė madhė kėtu, derisa ky berti ėshtė shtiragjak, dhe edhe po ti ndodh ta BAN-OJN, ai s'mėrzitet fort, se e di pėr tė BAMAT e tija. Derisa Lirik burri nuk ishte i vetėdijshėm ēfar bonte/thoshte. (se boll fola, nuk o fer me fol pėr njerzit qė sjan prezent, megjithse mua mė ėshtė dhimsur sinqerisht Liriku).

pirro
29-09-09, 20:52
Joooo pirro, ky vet nahleti ish, e futi lirk "burrin" nėpėr lluga, e marroj, e boni bėzare dhe vet u tėrhoq si (e) qimja e tlynit.
Xhelali (rahmet i past shpirti) ishte me emer tė madhė kėtu, derisa ky berti ėshtė shtiragjak, dhe edhe po ti ndodh ta BAN-OJN, ai s'mėrzitet fort, se e di pėr tė BAMAT e tija. Derisa Lirik burri nuk ishte i vetėdijshėm ēfar bonte/thoshte. (se boll fola, nuk o fer me fol pėr njerzit qė sjan prezent, megjithse mua mė ėshtė dhimsur sinqerisht Liriku).

Shkrimet e fundit i ka pas skandaloze edhe liriku, ato ma heret sja kom lexu me te kallxu drejt, smujsha me i dallu me bertin, ama kyyy ish vet tullusumi, bajat, pa shije i merzitshem. Na ka met gjygym ne forum, kush qe e lun nuk ka

murrizi
29-09-09, 20:57
Shkrimet e fundit i ka pas skandaloze edhe liriku, ato ma heret sja kom lexu me te kallxu drejt, smujsha me i dallu me bertin, ama kyyy ish vet tullusumi, bajat, pa shije i merzitshem. Na ka met gjygym ne forum, kush qe e lun nuk ka
Boll u mvje inati, kur duhet me jua zgat doren Kundėrshtarve, por kur vje deri aty e boj.
Edhe kėsaj here mė duhet me bo me panta_rhein kur e tha :"Nė njė shoqėri ku sheh fatkeqė dhe tė sėmurė qė enden rrugėve, nuk janė ata tė sėmurėt, por shoqėria".

Unė e kam thėnė edhe mė herėt, por me njė stil ma tė but, por kundėrshtarėt e mij nuk u bon burra me ma pranue

Nuk i ka fajet liriku, por jan ato institucione qė nuk i kemi, dhe nuk i ofrojn trajtim atyre qė kan nevojė

lirik
01-10-09, 15:32
lokalistet dhe krahinaristet jane duke e copetuar kosoven. na takon ne patrioteve ti ndalim dhe ti ndeshkojmepo bert ke te drejt ata ne menyren ma bizare kan hy si virus ne trupin e nėnė kosoves shqiperia sa do ku do e kaloj ket smundje te rende ne vitin 1997 ndersa kosova e ka tash nuk e di se si do ta kaloj ket smundje shkatrrimtare -
por ne fund te fundit
pushka e popullit do te vendos e do ti kerkoj te gjith perqarsit me emra e mbiemra me kujdes duke i verifikuar dhe plumbi i pushkes patriotike shqiptare do ti marr te gjith ata rrenuesit e qeshtjes kombtare ne ballė ne emer te atdheut e te popullit ne emer te kombit e te shte tit shqiptar

murrizi
01-10-09, 15:36
[/URL][URL="http://dejure.org/gesetze/StGB/130a.html"] (http://dejure.org/gesetze/StGB/129b.html)§ 130
Volksverhetzung
(1) Wer in einer Weise, die geeignet ist, den öffentlichen Frieden zu stören,
1. zum Haß gegen Teile der Bevölkerung aufstachelt oder zu Gewalt- oder Willkürmaßnahmen gegen sie auffordert oder2. die Menschenwürde anderer dadurch angreift, daß er Teile der Bevölkerung beschimpft, böswillig verächtlich macht oder verleumdet,wird mit Freiheitsstrafe von drei Monaten bis zu fünf Jahren bestraft.
(2) Mit Freiheitsstrafe bis zu drei Jahren oder mit Geldstrafe wird bestraft, wer
1. Schriften (§ 11 (http://dejure.org/gesetze/StGB/11.html) Abs. 3), die zum Haß gegen Teile der Bevölkerung oder gegen eine nationale, rassische, religiöse oder durch ihr Volkstum bestimmte Gruppe aufstacheln, zu Gewalt- oder Willkürmaßnahmen gegen sie auffordern oder die Menschenwürde anderer dadurch angreifen, daß Teile der Bevölkerung oder eine vorbezeichnete Gruppe beschimpft, böswillig verächtlich gemacht oder verleumdet werden,a) verbreitet,b) öffentlich ausstellt, anschlägt, vorführt oder sonst zugänglich macht,c) einer Person unter achtzehn Jahren anbietet, überläßt oder zugänglich macht oderd) herstellt, bezieht, liefert, vorrätig hält, anbietet, ankündigt, anpreist, einzuführen oder auszuführen unternimmt, um sie oder aus ihnen gewonnene Stücke im Sinne der Buchstaben a bis c zu verwenden oder einem anderen eine solche Verwendung zu ermöglichen, oder2. eine Darbietung des in Nummer 1 bezeichneten Inhalts durch Rundfunk, Medien- oder Teledienste verbreitet.(3) Mit Freiheitsstrafe bis zu fünf Jahren oder mit Geldstrafe wird bestraft, wer eine unter der Herrschaft des Nationalsozialismus begangene Handlung der in § 6 (http://dejure.org/gesetze/VStGB/6.html) Abs. 1 des Völkerstrafgesetzbuches bezeichneten Art in einer Weise, die geeignet ist, den öffentlichen Frieden zu stören, öffentlich oder in einer Versammlung billigt, leugnet oder verharmlost.
(4) Mit Freiheitsstrafe bis zu drei Jahren oder mit Geldstrafe wird bestraft, wer öffentlich oder in einer Versammlung den öffentlichen Frieden in einer die Würde der Opfer verletzenden Weise dadurch stört, dass er die nationalsozialistische Gewalt- und Willkürherrschaft billigt, verherrlicht oder rechtfertigt.
(5) Absatz 2 gilt auch für Schriften (§ 11 (http://dejure.org/gesetze/StGB/11.html) Abs. 3) des in den Absätzen 3 und 4 bezeichneten Inhalts.
(6) In den Fällen des Absatzes 2, auch in Verbindung mit Absatz 5, und in den Fällen der Absätze 3 und 4 gilt § 86 (http://dejure.org/gesetze/StGB/86.html) Abs. 3 entsprechend.

lirik
02-10-09, 18:42
Rrafshi i kosves pastaj mbeti i heshtur gjat kohes se luftes ne kosovė---

me qka i konvenoj serbisė kjo -

sepse nuk u afirmua aspak Mitrovica dhe rrafsi i saj me luginen -

qe esht hitorikisht rrafsh i kosoves luginė e rrafshit te kosoves -

sepse serbia aty e kishte qellimin-

qe te mos merret lugina e mitrovices dhe e zveqanit si dhe zonat deri ne leposaviq rrafsh kosove rrafshi lugine historike e fushes se kosoves fushes dardane pra nuk i takon asnjni zone tjeter por ishte neper shekuj me zakone e tradita rrfsh dhe luginė ne vete qe quhej mitrovicė e kosoves -

-

qe jan ngushticat historike te rrafshit te kosoves-

qysh nga kohrat ma te lashta ilire dardane -

por edhe leshaku ose lleshaj diq quhej drenajt e deri afer shumadije ky rrafsh quhej kshtu dikurė rrafshi dhe lugina i fushes dardane -

e deri ne kufij te serbis afer rashke-

historiskisht ky ky ken rrafshi dardan rrafshi i kosoves siq ishte rrafshi i dukagjinit
rrafsh ne vete-krahinaristet budallej nuk e shfrytzuan ket potencial kaq te madh-

te njerzve te kti rrafshi-dhe kjo u bė me qellime te caktuara sabotimi -


ne menyr qe meqense esht numri ma i dendur i banorve shqiptar ne krejt kosoven keta u lan anash-pa perfshirje ne mbrojtje te zonave te mitrovices -


per shkak te injorances-

per shkak te anashkalimeve lokaliste krahinariste -

dhe qellimeve te caktuara sabotatore -

qe din ti bej vetem shqiptar'ziu i mjerė lokalist
me mentalitet provincialist

>>{SpOnGeBoB}<<
02-10-09, 20:29
Poshte mara qita lokalistat edhe pokraincat ne tana absatzat te qatina Gesetzes edhe ata sipas qasaj Artiklles nelte...fill si te lexohet preambula e deri ne faqen e fundit te sejna.

lirik
03-10-09, 01:38
Rrafshi dardan njihej qe ne historitė ma te lashta ne histori si dhe ne betejen e fushes se kosoves beteja ma e famshme ne kosovė qe njihej ne vitin 1389
ma shum se qdo regjion tjeter e se rrafshet tjera apo zonat tjera e rrafshi i dukagjinit-
ksaj radhe u shpernda me taktikė nga pikat ku duhej te perqendrohej lufta dhe guerilja e te digjte pozicionet e armikut si dhe te gjitha shtepitė e kolonve serb ne mitrovicė dhe zveqan-
sepse ata kolon i kan marrė me dhunė trojet e lugines se kosoves dhe rrafshin -i kan marrė pa asnji pare pronatr e shqiptarve dhe i kan ndjekur shqiptarėt e atyre anėve deri ne turqi deri ne shkretirat e anadollit ndersa nga perndjekja e fundit mbi 50000 banorė shqiptarė mitrovicas te zones operative te rrafshit te kosoves -
u shperngulen neper prishtinė e vende tjera ka mbetur vetem nje pjesė e vogel e banorve shqiptar aty-
qellimisht u bė ky plan ne menyrė qe asnjiher te koncentrohen forcat shqiptare aty ku ishte plani per tu serbizuar zona dhe per tu marrė mitrovica e emeruan zonen ndryshe dhe i shperndanė njerzt neper pika ansore ne male ne te cilat nuk kishte kurfar interesash armiku-

Serbia ne taktika dhe veprime gjithmonė gjenė plane te holla e te menqura -
shum para shqiptarve -
kur te ju del gjumi shqiptarve serbet veq e kan gjetur planin tjeter edhe per nje shekull-
sepse nuk po ka strateg te menqur ne kohrat kur po duhet dhe ekerkon momenti histroik qe te veprohet-
Gjat luftes ne kosovė ishte shansi ideal qe ne pastrohet jo vetem mitrovica por edhe zveqani e leposaviqi por zona e veriut te rrafshit te kosoves u la pas dore qellimisht nga dikush apo nga mosdija mos aftesia per te menduar ne plan te holllė e afatgjatė-
Por mbi te gjitha aftesia e njeriut qendron ne kuptimine hershem me kohė te planit te armikut e kunderveprimit para se armiku te realizoj at plan e sot disa njerz sillen sikur ajo zonė te ishte bashqe e babgjyshit te tyre qe historikisht nuk ju takon atyre hiq -
bile edhe duke na diskriminuar edhe ne qe jemi te lindur aty e njerz qe jan me nga tre pes gjasht breza te lindur ne at qytet kjo nuk do koment por esht teper absurde -dhe mosnjohje e gjeografisė e terenit e tradites e historisė-
dhe thjesht esht provokim i pas luftes me qellim te lendimit te zemrave te shqiptarve -

Poashtu veprimi i disa partive politike dhe disa individve qe patriotizmin e shohin neper mes inateve meskine -qe shkaktojn dnarje dhe hendeqe mbi baza krahinore -ku ne fakt jan vetem lojra personale te tyre taktika per ta perqa popullin per ta grupue ne menyr qe ti lėnė te uritur te varfer te mjerė dhe ne opiumin emashtrimit grup klan anim simpati krahinė behu me mua -
vepro si them un do te perfitosh nxite inatin grupou -
shfrrytzo ndnenjat e disa njerzve q enuk kan aftesi te te menduarit kombtarisht-
keto jan taktika per te shpernda popullin dhe fuqinė e tij dhe unitetitn -dhe jan aq shum te demshme sa qe armiku edhe per pes shekuj pushtim si ato te kohes se jugosllavis s e tiotos nuk do te arrinte te demtoj aq shum -unite titn e shqiptarve aq sa u demtua disa vjet pas lufte-
nga disa partiak qe ne eemer te partisė ne fakt grupuan hendeqe e ndasi rajonale te shqiptarve te nje gjaku te shqiptarve shqiptarė qe nuk jan tjeter asgjė per veq se shqiptar qe te gjith u masakruan nga armiku dhe ranė nen dhunen ma te tmerrshme te armikut-

Sikur te mos ishin perjetimet epopullit shqiptarė aqw te tmershme me nje te kaluar te rrenqethur te hatashme kjo do te kalonte ma leht -
por kjo kurrr nuk ju falet artyre perqarsve me te mdhej ne historinė e kosves deri me tani mbas gjith ksaj vuajtje qe perjetoj ky popull qe boten e dridhi e tronditi-
Kosova ka arrit ta senzibilzoj nje botė nje aleancė perndimore te qoj boten ne kembė unitetit i kti kombi u kalit neper lufta me gjake vuajtje dhumnime e masakra- e pas lufte del analfabeti dhe e provokoj situaten e qiti prej binarve me disa veprime te pa mend e te pa drejta -
ata njerz qe e perqanė kosoven ne ket menyrė kaq makabre as vorri mbrendė e dheu i kosoves nuk duhet me i lan mbrenda -
esht ky nje tmerr qe nuk ka fjalė qe espjegon dhe me pa trupesinė ma te madhe po vazhdon hendeku drenicė shalė dukagjin sepse djajt e mallkuar na sollen ne buzė te vorrit ne emer te meritave -
edhe nji mliard merita nese i kan kjo perqarje esht aq e demshme sa qe humbjet jan te pa llogaritshme sa qe edhe shum breza e shkollė e universitet me punu neper vite ebreza veshtir e kan per ti zhdukur kto pasoja -humbjet jan te mdha sepse ka zhgenjime e anime grupime te nivelit qe nuk di as si ta quaj me emer aq absurd duket per kohen ne te cilen jetojmė-
dhe kjo nuk ishte edhe kush edi se qka kur fola perrrafshin e kosoves

por deshta vetem te ua qes ndermend disa pronarve qe po duan te behen pronarė te kopshtit tjeter -sepse ne krahinen regjionine rugoves nuk mund ta quajm dukagjin se pse do te ishte e pa kuptimt qesharake dhe idiotike -
veprim i cili mund te quhet ose debil ose i qellimshem -
sepse rrafshi idukagjinit as nuk e ka traditen si rugova as vallet as elementet as bjeshken e as zonen as kurfar veqorie sepse natyrisht keto dallohen edhe ne lementet emuzikes dhe veshjeve dihets e qfar veshje popullore ka rugova -
me tirqi me shalla rreth koke e qfare ka rrafshi i dukagjinit -
por ka edhe njerz te tillė qe nga mos rrespekti lakmija e mos dija ose qellimi e provokimi qe edhe kinen do ta qunin mahallė te tyre e qka nuk u pa absurde gjat lufte e pas lufte ne kosovė-
sepse nji njeri vendosė diqka qe e shkel rrespketin dhe te tjerve me pa drejtesi emosnjohje duke mos dit me u ndal as kur esht boll -provokon -
reagimine tjetrit sepse vjen ne oborr tendin e sillet si shef i yti e aren tende e quan te veten-
e nuk te len me ecė ne kurfar aspekti perpara duke i quar hundet peprjet e koken si dash kjo me pengon shum kjo sjellje -
sepse perveq ksaj si zingjirė njeri pas tjetrit u krijua akraballeku familjarizmi fiset uzurpimi i tokava trjoeve ndertimeve pa leje mbi baza te ktyre korrupcioneve e pa rregullsive ku shum njerz erdhen nga vende nga larg e mroen per shembull shtepinė e mallrave aty ne qytet pa kurfar merite -kurr ma parė as nuk ishte aty as nuk demostroj aty as nuk dha gjak elot aty as dhimbje aty as nuk enjofti kush aty por menjiher mbrenda nate hop

pronar i shtepis se mallrave pa kurfar merite pa pare pa kurfar pagese vjen prej komunes tjeter thua se ja la baba tapi-
sikur te ishte ndonjefar patrioti e luftari ose qe ka derhd gjak emund ne rregull le te vjen edhe prej maleve te rugoves ne mitrovicė e nderoj e rrespketoj dhe ja heq kapelen e ndihmoj -

por pa kurfar merita dhe krejt kot ndoshta edhe armikut i ky shrerby e me nje lloj errrsire hyn ne gjana te mdha -
e vjen e te shkelė te mohon te perbuzė sillet thua se qe njizet breza esht aty -kjo nuk durohet ky kapadiallek
pra jam kunder padrejtesive katastrofale qe behen ne token ekosves martire

kunder mendjemadhsive kapadailleqeve njerzve qe kan vjedhur pa merita pasuri -kan grabitur dhe kan krijuar rreth klanorė krahinorė e familjarizma

lirik
03-10-09, 02:27
Puna shkoj aq larg sa qe ne komunen e Mitrovices u punsua edhe agjenti ma i madh i sherbimeve sekrete -

ish gjelati i popullit shqiptari sylejman arifi e kapllan baruti -


sylejman arifi i cili ne kohen e dhunes se qetnikut millosheviq mbante serb ne familje -

dhe bente presion mbi shqiptarė se ata po e shkaktonin shpernguljene serbo malazezve nga ksova ne kohen ma te madhe te presionit serb ai rendonte kombin e tij me presione e ziullume ky far tradhtari

ndersa inspetkroet e udb s pa perjashtim te gjith kan rrahur shqiptarė me dajak ne vitin 1981 -

syllejman arifi qe i lante duart me gjak te shqiptarve

te demostruesev te vitit 1981

me gjak shqiptari tri komunave te rendesishme te aktivitetit kombtarė -

ne veri te kosoves -

te mitrovices vuqiternes e skenderajt-

spese burgu e policia udb ja gjygji administrata per kto komuna si qender ishte mitrovica


ku sylejman arif tradhtari ishte shef i sherbimit t e sigurimit ne mitrovicė -

dhe pergjegjs per kto tri zona -


gjykatsi hetues ishte po ashtu pisi i ndyrė regjep kaqaniku e jusuf mejzini-

te dy kasap dhe kryekapsapi kryepürokurori kapllan baruti kryeprokuror i gjygjit -

e kryetari i gjygji ismet emra nje hienė serbofil gjaskorė kapsap antishqiptarė -

nji tradhtarė i popullit dhe serbofil qe mertonte denim me plumb e litarė -

qe ka denuar shqiptar me vdekje -

ky njeri se bashku me sheren drejtorin e burgut qe kishte be zullum ne popull e ne fakt sheren siq flitet ekan vra uqk ja gjat luftes habitem se si kan shpetuar keta pisa te ndyrė dhe


ndersa me zellin e tij qysh at'her bente ndarje perqarje fisnore krahinore-

ka nxitur bela e gjaqe e ngatrresa ne zonat e shales e te drenices -

nje inspektor gjaksorė qe un ja kam njohur ftyren e rankoviqistit-

te degjeneruar-

se bashku me kryeinspektorin faruk mehmetin -

nje serbofil e tradhtarė ma i zi se dajlli -

sepse nga spiunimet e perndjekjete tyre kam vuajtur shum-

jo vetem un por shum shqiptarė patriot -Ngatrresat dhe vrasjet ne mes te shqiptarve msitnitė me krushqi familjare nepermes udbashave per ti lidhur famljet me qellim te rrjettit agjenturesk -

allishvereshet qe i benin inspektorat e mitrovices ne zonen shalė drenicė

rrafsh i kosves deri afer prishtines

perqarjet dhe gjithqka tjeter

un neper ndejat e odave e ne ndejatr tjera i i merrja vesh-

ne pazare ne kafe sepse rrija me popullin tim-

dhe sjelljet e veprimet e munafikve me binin ne vesh-


un kurr nuk kam pas komplekse as injorancė e mendjemadhsi -

si disa fmi te disa shtresave borgjez
e sheherli qe e kishin per turp me ju afru katundarit -
nuk kam vuajtur nga snji lloj komplksi as sheherli as katunarė as nga komlekset tjera


un jo asnjiher nuk i kam pasur kto lloj ngarkesash -


ne mes te qytetit ndjeja krenari kur krah per krah me ndoj agjė fshatarė me opinga
qe kishte ardh plot balt ne qytet per pazarė ecja qyte tit -

duke ndeghuar histori e menquri popullore nga goja e te vjeterve ata me tregonin histori origjinale dhe shumqka qe ishte intresant per mua -

se paku mund ta dint njeriu se ksuh esht munafiku ne katun -

si dhe informime se kush si sillej ne dem te popullit -

kush esht burr i mir e kush burr i keq dhe si esht vepruar-

pra aq sa kam mundur kam ditur

per diqka

edhe pse nuk mund te them se kam ditur aq shum por disa gjana i kam ditur -


nuk i kam pasur kushtet e mira per tu organizu ne nivel ma te lart -

se kisha dit edhe ma shum por ne kaqikun tim aq sa kam mundur -

megjithat ngatrresat qe beheshin per shembull ne qytet -

ne disa rate qe i kam pajtuar njerzit vet qe ishin ne ngatrresa
e qe ishin ne buzė te vrasjes me njeri tjetrin-

ishin te dy te familjes patriotike -

per shembull

pikrisht spiuni i udb s e ksihte fut ngatrresen aty -


dhe luante me te dy dhe kur merrej vesh burimi i konfliktit e kush e ka skernarizuar kush ka interes qe te ndodhte e keqja kush esht ai njeri qe e nxitte qfar burri ishte e qka fliste me ke rrinte i kuj ishte-
merej vesh se udb ja ja kishte dhanė detyren me ngatrru e me perqa shqiptar -
bile ka pas raste kur ndonjerin e futnin ne hyrje te ndertesave e rrethonin nja shtat te patriot ai vet tregonte krejt kush e si ekan shti edhe emrin e trgeonte e qfar detyre kishte loja ezezė u udb sa ka bė shum demtime ne popullin shqiptarė ka nxitė me spiunu edhe mrbenda farefisi ka perqa ka kriju rrjeta te spiunimit -
ne bngatrresat e njerzve ku kam pas rast me nderhy me i poajtu -

deri sa un duke i fol he r njerit e her tjetrit ndaras


duke u mundu ti qetsoj e ti bashkoj -

ua fofja gjakun dhe i merrja ne anen time

e spiuni nuk arrinte ti fuste ne vrasje e plagesa -
sepse un flisja me gjuhene dahuris kombtare dhe te unitetit i demskaoja veprimet e tradhtarve dhe nxitsve te shereeve e aq bindshem sa q e ma shtrengonin dotrene me kapnin per qafe spoiunat nxisnin e banin fjalė thoshin ja ftofi nuk guxoj ky trim e ai trim ky azgan e ky kshtu -
dhe duke enjohur psikologjinė e popullit tonė pikrisht ne ato pika godisnin -

e ne pikat lokaliste ja ftofi ky i kti katuni i ksaj krahine i atij katuni te asaj krahine a e pe etj a e ndieve etj deri sa un ju thosha mos u ben mendjelhetq me ra ne kurtha te ktyre rrjetave te udb s qe e ka per qellim shkatrrimin dhe perqarjen e kombit shqiptarė etj. -
sepse e kishte derguar udb ja personinen tyre spiunin me at qellim pra -

kush tjeter perveq inspektorat qe kontaktonin ilegalisht me njerz neper vende sekreete e i regrutonin per qellime perqarse e informacione ne popull- -

Kshtu u vra skenderi djali i shaban polluzhes

heroit kombtar i luftes se dyt botrore kunder qetniko partizanve
U vra skenderi djali i aKryetrimit Shaban Poluzhes ne skenderaj -
nGA DORA SHTISE TRADHTARE E UDBASHVE E INSPEKTORVE
TE SIGURIMITTE SHTETIT NGA KUSH TJETER ISHIN NXITJET NGA ASKSUSH PER VEQ SE NGA ATA E DIN KREJT DRENICA KET E RRETHINAT -


U VRA SKENDEERI TRIM QE ISHTE NJI AdeM Jashar
ndersa aty ne lagje ishte njeriu i poshter qe i nxiste gjaqet -
DHE ISHTE I LIDHUR ME SIGURIMINE SHTETIT

U VRA SKEBNDER KASTRATI I FAMILJES PATRIOTIKE TE HEROIT KOMBTARė SHABAN POLLUZHES SE FAMSHEM ME PLANIN DHE NXITJEN E UDB S -

dhe e gjith qorba e ktyre gjyqeve ishte e nji spiuni te udb s

qe nIsii ngatrrsen fund e krye dhe ne fund ja dha detyren kti gomarit

TJETER QE TA VRAS SKENDERIN

qe te dal e ta vras pikrisht djalin e Shabanit


udb ja u hakmorr per demet qe ja kishte sjell ShBAN POLLUZHA UDB S

DHE JUGOSLLAVIS qe brigada e tij ja kishte vra sa e sa qetniko partizan serb dhe kolaboracionista-

asgje nuk behej rastesisht gjithqka ishte me plan dhe me tradhti

DHE ne prapaskena

dhe beheshin nga njerz qe rrinin kafeve duke shti fitilin e ngatrreses nder shqiptarė-

lirik
03-10-09, 02:36
Te punijn ne komunė ksi lloj tradhtarėsh lluma te kombit e uish antarė te lidhjes komuniste te jugosllavis ish njerz qe i kishin sherby me besnikri regjimit te titos -
te bijt e baballarve rankoviqas te bijt e komunistve qe me shkie kishin bashkpunu ne dem te kombit shqiptarė e njerz qe kishin punu si kuadra ne sigurime te ndryshme ushtarake inspketoirat te udb s polici gjygj te jet kryetar gjygji kryekasapi kapllan baruti e pa kurfar turpi te dalin ne skenė te bijt e tyre qe kishin spiunuar komshi e farefis e te fryhen per merita ata te krymtit qe ne siperfaqe nxjerin gjithfar lloj ndasishė e perpqarje -sepse kshtu i urdhron dikush -
e famijet atdhetare te deshmorve te burgosurve politik te heshten e ajka ekombitte vuan nga varfria izolimi e papunsia e mohimi dhe pshtyrja mbi flijimete tyre neper shekuj patriotike ku favorizohen bajraktart loalistat-
njez qe veztem kan genjyer e kan pervetsuar merita -
ksaj i thonı kosovė se jo mahi ksaj i thonė padrejtesi e tmershme krizė katastrfoė demtim shkatrrim i familjeve te merituara -
randaj kosva duhet ta kutpoj se pse lengon mitrovica -
pse nuk ka kurfar teatri kurfar drame filmi aktivitetit recitimi muzke kurfatr manifestimi kurfar patriotizmi perkujtimi as ngjyrje as datave historike kurfar pervjetore nuk mbahet sepse tradhtarėt virusat duan qe komuna te shuihet te vyshket e dal ngadal heshtur te kaloj komplet ne duart e gjelatve serb qe i rrijn mbi krye me thiken gati te kasapit per coptim te ri

lirik
03-10-09, 02:41
Nga nji mitrovicė e tillė ku frenat ne dorė i mbajn keta qe i ceka e shum tjerė -
qe nuk dua te hyj ma thell e ti permendi kosova te mos pret diqka -aty ka hy ndasia ka hy myku kan hy inate meskine krahinore fisnore -
gara per legjitimitet pronsimi se kush e ka primatin padrejtesia dallimi ftoftesia -
parazitizmi dhe paralizimi i qdo gjėje qe mund te quhet unitet apo kombtare -
Patriotat aty as nuk vijn ne shprehje me dhanė kontribut as me dalė ne siperfaqe ket rrjet kush e dnertoj ai e din ata edijn dhe se si erdhi deri te kjo faqe e
zezė prandaj kosova duhet ti ndihmoj mitrovices ta shpetoj nga kthetrat e liga qe kan mberthye -
MITROVICEN DUHET TA DREJTOJN KUADRA ATDHETARE TE FORTA DUHET NDRYSHIM RRENJESORė NE ATO ZONA NESE DUAM QE TE NA SHPETOJ QYTETI DHE

DUHET KREJT KOSOVA TE KONCENTROHET ATY NE NDIHMė DHE NE SHPETIMIN EKTI VENDI SHQIPTAR STRATEGJIK DHE TE RENDESISHEM PER KOSOVEN -
SEPSE KTU KLANET PO BJEN KERDI DHE PENGESA -
kerkohet pastrim gjenral ne ket komunė

lirik
03-10-09, 03:12
te flasesh drejtesinė esht shum veshtirė dhe mund te biesh viktimė por drejtesia esht kjo-
un e flas dhe qortoj me qellime pozitive -
neseer mund te jet vonė sepse

demtime te rrezikshme

jan duke i ardh gjithnji e ma shum kombit tonė

nga situata te tilla e sjlelje naive te papergjegjshme te disa njerzve me aftesi te kufizuara-
njerzt me aftesi te kufizuara perqajn kombin e vet nga injoranca klanore te kohrave te shpellve qe e pervetsojn dhe epraktokojn ne kohrat moderne

te pa kuptim me sjellje primitive me ndasi e hendeqe -
qe mbrenda vllazrisė e unitetit kombtar fusin mure akujsh me gjithfar lloj teorish bajate te baajraqev ete mesjetes


qe po i shkaktojn disa individ

por ata po i perhapin kto vese te kiqja te shum persona tjer pastaj


si lidhje zingjiri e po e fuin mandej edhe familjarizmin -


krahinarizmin korrupcionin +

dhe ndasi krahinore ku ai tjetri qe nuk esht i anes se tij demtohet ne punsim ne kulifikim


diskriminohet ndalet ne perparim mbetet i pa punė

spse nuk ka lidhje familjariste klanore krahinore -

dhe kshtu demtohen interesat nacionale te kombit dhe te shtetit

donsohet uniteti kom,btarė
duke u krijuar ftoftesi mbrenda nje kombi


duke mos pasur kujdesė dhe drejtesi e vetedije se duhet


per me u sjell drejt e paanshem me bashkkopmbasin-

drejt me drejtesi ne qdo aspekt


vetedija esht formim art i aftesisė ne maja te lartesis se njohurive #

dhe menquris se si duhet te sillesh ne shtetin tend

dhe ne kombin tend -#


se si duhet te kesh kujdes ne drejtesi e ne ndarjen e hakut e merites -

si dhe te shum gjėrave tjera-

nese shkelė pa kujdesshem si elefanti mbi porcelan ather ke me shkaktu thyerje ne komb -


se si duhet ta ndjesh atdheun -esht nje lloj shkolle speciale e emocionit kombtarė dhe aftesi e majave me te lafrta te vetedijes -
per te cilen ne duhet ti aftsojm brezat qe atsdheun ashtu ta ndjejn -
pa drejtesi dhe kujdes maksimal ndaj te gjith ve
nuk mund te mbahet shtet komb atdhe e vetedije kombtare e ligjore e unitet


drejtesia fillimin e ka te idht ku viktimė bjen ai qe e qet ne siperfaqe

por fundin e ka shum te embel


por ai qe e qet ne sperfaqe ai vehet ne shenjester te shum njerzve

sepse kshtu esht natyra e njeriut -


pas shum kohrash duke u gdhnedur dhe rritur vetedija

i jepet te drejt viktimes por per viktimen esht vonė athere -


ashtu si q e sht vonė qe u rehabilituan shum viktima te enver hogjes-

ata kan psuar dhe nuk kthehen ma-

nuk mund ti demshperblesh ata -

sepse ata kan psuar nga dyzet e sa vjet burgje -

lirik
03-10-09, 03:23
dukuri te reja tjera shihen ne veprimete disa partive politike tonat qe shkojn sipas kriterit krahinorė ne perfshirje -
ky esht veprim nekundershtim me ardhmerine kombit -
nuk esht rregulllas drejtesi as dobi as perparim-

esht shume demshme -

karakteristikė e ksaj jan dy parti kryesore pdk ja dhe aak ja qe i kan nda ne ndasi zonat e kosves rrafshin e dukagjinit dhe drenicen qe historikisht si ne kohra te mira e te kia kto zona shqiptare ishin pra njera tjetres -
edhe afer njeri tjetrit me gjeografi por edhe me shpirtė e ndjenja vllazrore -
sot mbi bazat e disa sjelljeve te papergjegjshme te disa individve ky disponim ka ndryshuar ne dem te kombit sepse ka ndasi dhe lendime zhgenjime ftofje zemrash -
dy apo ma shum individ edhe me ken te shejt nuk ja vlejn para interesit madhorė kombtarė-
prandaj duhen marrė masa te menjihrshme qe kto dukuri te qrrnejosen nga te menduarit e kombit tonė por edhe nga koka e seclit shqiptarė sepse jan te demshme asgje te mirė nuk sjellin

Pra duhet ndryshim dhe pjekurii e vetedie e lart kombtare

ma teper se kurr -
nese dy vet e kan qellim karigen e grinden ne mes vete per at fron te lartė nuk kan te drejt morale qe rreth tyre te grupojn njerz tjerė qe demtojn interesat kombtare -
duhet sakrifikuar karriga kur esht ne pyetje interesi i atdheut-
ashtu siq jemi ne gjendja me plot ndjenja te
bejm per fmiun tonė prandaj deri sa nuk vjen kjo vetedije
nuk ka as kulturė as atdhe as ligj as unitet as shtet te fuqishem e stabil por ka

kullė pürej letre e cila mund te rrenohet ne qdo kohė era e parė q ete frynė e rrxon prandaj duhet menquri dhe vetedije e lartė kombtare formim -

njerzorė kulturorė e kombtarė per atdhe per unitet shtet komb drejtesi ligj

dhe barazi per te gjith sepse pa drejtesia sjell ndjnejen e dallimeve

bert1
03-10-09, 16:57
poshte lokalistet, poshte krahinaristet, poshte jevgjit, poshte serbet. po copetojne kosoven. rraca e tyre e ndyre do te zhduke kosoven

lirik
04-10-09, 00:13
Para disa ditve ne nje shkollė ne nje fshat te podujeves u hoq nga shkolla emri i Azem Galices se famshem-
luftari ma i shquar i qeshtjes kombtare qe luftoj me tri perandori e tri mbreteri -
bėri mbi shtatdhjet beteja te mdha e qindra tjera te vogla -

rekord i te gjitha kohrave mbi te gjith trimat per numrine pritave e te betejave legjendė e gjallė e trimeris shqiptare Azem Galica i Drenices legjendare -

i pa konkurencė per nga numri i betejave ne trojet shqiptare e me gjerė


qe rrallė kush luftarė ne botė ka pasė kaq shum numer betejash -


ndersa me qindra tjera te perditshme po thuajse me gjandar te serbis -

disa her esht rrethuar dhe e ka qa rethimin vetem-

duke ju hjedhur bomba gjandarve-


Nji trim i qartur i rrallė qe kombet tjera do ta mbanin me krenari -

ai sot nuk ka askund permendore ne kosovė

- ky esht absurdi ma i madh i kohes -


Ne asnji qytet nji hero kaq i madh kombtarė i permasave te tilla si i famshmi Azem Galica -

qe e sht nje skenderbe i trimerisė shqiptare i trimerive te pa numerta-

qe habiti shtat krajli -

nje permdnore e tij nuk lejohet as ne qytete te mdha te kosves as ne te voglat

-sepse ne prishtinė nuk lejojnė llapjanet klani dhe zingjiri i tyre -
edhe pse prishtina nuk i takon teritorit te llapit asnjiher -


ne mitrovicė nuk e lejojn shaljanėt nje gjė te tillė edhe pse mitrovica esht teriitor i r rafsjhit te kosves por jo i shales -

ne gjakovė nuk elejojn gjakovarėt nė pejė pejanėt ne ferizaj ferizajasit-

edhe pse aZEM GALICA I FAMSHEM ESHT HERO KOMBTARė I PERMASAVE TE KOMBIT NJEJT SI SKDENRBEU POR JO NUK LEJOJN PERMDNORE SEPSE NUK ESHT I NAHIJEVE TE TYRE PRA NUK KA MA PSE MSHEFET KY FAKT SEPSE KY ESHT FAKT I GJALLė QE TASH EDHE NGA SHKOLLA FILLORE U HOQ EMRI DHE BUSTI I TIJ NGA OBORRI I SHKOLLES KJO DESHMON DHE SHPALOSė LOKALIZEM MENTALITET FISNORė POR JO KOMBTARė AS SHTETRORė -

per shembull ja pra se qfar pikpamjesh te ngushta fisnore kemi ne

ne kosovė -

ndaj herojve legjendė te kombit si dhe heroines se famshme te kombit shote galices -


as qe imagjinohet qe ne kryeqytet ne prishtinė

te ju ndertohet lapidari Shote dhe Azem Galices -

nga klanet e grupet mafioze e qarqet grupore krahinariste-

sjellja te tilla makabre antikombtare po bejn trdhtarėt e kombit neper komuna -

qe nuk shkon pertej botkuptimit dhe trurit te mahalles se tyre dhe te menduarit klanorė-

-ketu ne ket rast as qe mund te themi sa ka atdhetarizem as ndjenja kombtare kurrsesi -
por vetem klanore barbare -

sepse sa po te vjen ne kryeqytet kalnori -

menjiher merr gjith fisin farefisin e tij dhe krijon korrupcion e vetedije krahinore -thue se esht ne ndonje mahallė ne gjibuti ashtu silelt dhe ashtu i krijon rapportet
por kursesi vetedije shtetrore e kombtare -


Heqja a emrit te shkolles te famshmit legjendė hero kombtarė krye trimit te kombit Azem Galices


ne nje fshat te podujeves paraqet asgje tjeter per veq se nji lokalizem fisnorė krahinarizem banal +bajat idiotesk -
qka edhe ka deshmuar gjveshjen totale te njerzve nga qdo lloj tipatari


atdhetarė kombtarė ne ket rast ndoshta ne botė unikat-


ku me dekret te presidentit tze ksooves fatmir sejdiu u bė ky turpne token e kosvoves dardane-


nje kosovė kaq e vogel po ndahet ne pjesė e copza


nga njerz te pa vetedijshem injorant


qe nuk i mendojn aspak pasojat e ksaj sjellje e politike bastarde te pa rrespekt per tjetrin -


kur nuk ke per tjetrin rrespekt -

as ai nuk ka per ty -

dhe kshtu qdo gjė esht reciproke

dhe kshtu shkatrrohet unitetit kombtarė-
i kombit ku as presidenti i shtetit nuk po ka ma vetedije shtetrore e kombtare -
ja pra se sa larg erdhi puna ne ket kosovė te vogel-
ku diskriminimi nuk po ka fund -
ku absurdi dhe primitivizmi veetdija klanore nuk po ka fund ku themelet e unitetit te atdheut nga keto sjellje jan ne rrezik-
per shkak se aftesia e te menduarit nuk esht ne nivel ne kosovė dhe ne trojet shqiptare sepse keshtu ne keto forma nuk ndertohet shtetit as kombi as uniteti -
por do te ket lendime zemrash reaksione e ndasi hendeqe ne mes te shqiptarve-
per shkak s emungon uniteti rrespekti realiteti i hahet haku e mohohet tjetri -
vetem pse nuk esht nga zona e ti ose rrethi i ti -

lirik
04-10-09, 00:16
Ne fakt esht ky realitet i pa mohueshem fakt i sjelljeve te demshme dukuri teper negative primitive inate meskine dhe vetedije e ult njerzore e kombtare -
ku pastaj do t lendoj zmerat e regjionit tjeter.

S e sa jan te vetedijshem per demtimet njrzit qe po i praktikojn kto sjellje-
se sa demshem ndikon kjo ne komb ne atdhe un mendoj se duhet te dal dekret dhe ligj shtetrorė i rrept dhe i ashper qe ndalon qdo llllooj sjellje lokaliste -
dhe te denohet e te gjobitet ai
qe e praktikon ket gangrenė te shemtuar antikombtare -
keto sjellje duhet te ndalohem me ligj teper te ashper -
per hirė te shpetimit kombtarė perndryshe e pashmangshme esht katatsrofa kombtzare me kto sjellje banale

lirik
04-10-09, 00:20
keto jan fakte te pamohushme qe i solla ketu dhe keshtu qendron e verteta -

e pa mohueshme te gjith e dijn per ket fakt qe ne te vertet po e shkatrron unitetin kombtarė -
dhe mendoj se duhet te merren masa sepse gjendja esht shum teper lenduese -
dhe jan keqsuar raportet ne mes te shqiptarve ne kosovė per shkak te sjelljeve te tilla-

atae luftohet kjo smundje shpellore primitive

sa absurde

nuk guxojn te ndodhiin gjėra te tilla ne kto kohra moderne

keto idiotizma
ma mirė te deshmohet kjo e te merren masa nga i gjith kombi per ndalimin e ksaj mortaje qysh tani me ligje te shte tit dhe te punohet ne drejtim te shpetimit kombtarė ne drejtim te edukimit tjeter

dhe menjiher te filloj ndertimi i permendore s se madhe te jasharajve legjendarė ne qender te prishtines -


sepse po shkelet e po i hahet haku legjendes sde trimerisė shqiptare

lirik
04-10-09, 00:28
Ma mirė esht qe keto probleme

ne komb te bisedohen e te behehen angazhime qe te zhduken me sjellje krejt tjera -
shembulll duhet te jet intelegjenca e kombit institucionet qe te zhduken ket o pasoja -
sepse situata esht e rende ne kosovė nga sjellje te tilla bastarde

bert1
04-10-09, 00:28
a e pave cfare flamuri kan pranu kta pisanjosa. ai nuk asht flamuri kuq e zi i adem jasharit dhe i mbare shqiptareve. pisanjoset e pranuan. erdhi koha tju djegim faren e ndyre me nderkombetare e vendore qe perdhosin kosoven

Guri i madh
04-10-09, 00:35
a e pave cfare flamuri kan pranu kta pisanjosa. ai nuk asht flamuri kuq e zi i adem jasharit dhe i mbare shqiptareve. pisanjoset e pranuan. erdhi koha tju djegim faren e ndyre me nderkombetare e vendore qe perdhosin kosovenata qe e kan pranue asnjeri nuk jan nga rrafshi i kosoves dy drenicak njeri i drenices te kuqe e tjtri i drenices te pashes e i treti llapjan ndoshta liriku e lexon shkrimin tim

lirik
04-10-09, 00:56
per veq se u krijua kombi kosovarė qoroditje e pas luftes u krijua edhe nje far flamuri qe nuk ka kurfar lidhje me kombin dhe nuk esht kombtarė-
pra esht nje far ndasie nga mėma shqiperi coptim lokalizem mjerani-
pas kombit te pa qenė kosovarė kush e di se q ka po planifikohet te krijohet tjera ndasi lokaliste e mjerane te gjitha keto mjerani -e ligsi po behen nga shqiptarzi te mjerė qe nuk punojn per shqipni etnike e nashkim kombtarė te trojeve shqiptare -
por nxisin paknaqsi tradhtare ne popull medasi te ndyra duke i qit interesat klanore te tyre para interesave kombtare-
keto fakte te cilat po i qes jan fakte dhe nuk mund ti mohoj kush sepse
jan dukuri qe rrodhen mbas luftes ne kosovė ne vend se ne kosovė dhe troje shqiptare te krijohet vetedija pozitive patriotizmi unitetit dhe puna per shtet e atdhe u krijuan dukuri negative te demshme -ato duhet te luftohen pamshirshem me ligje te shtetit dhe ti luftoj vet populli-
ne menyr q eta kalojm ket kolerė virusale

Guri i madh
04-10-09, 01:07
kemi hjek dor shum leht nga identiti yn kombtar te vetmit ne shqiptart e kosoves per hir te 11000 km katrore po tash nuk e kena ket teritor po de jure edhe ket komb nuk e kena ,tash SOLLANA po e hap nji zyre te bashkpunimit ne mitovicen veriore , do me than kjo zyra ne prishtin nuk i perfaqson popullin e kosoves qe jetojn pertej ures te ibrit


knej bullgart e maqedonis sulmojn shqiptart


per kosoven lindore askujt nuk i bjen ndermenne mal te zi ne KOMUNEN E ROZHAJES PLEVLES shqiptart asimilohen e ndrrojn identitetin kombtar nga shqiptar kalojn ne boshjak


ne ende nuk e kena nji strategji kombtare as qe na bjen ndermen , po me ranndsi esht qe njiher politikanat ton te bahen miljardera , e pastaj kta punojn per komb

lirik
04-10-09, 01:19
pikrisht per shkaqe grupore familjarizma e klanore fisnore partiake perfitime ku zingjirė terheqnin ngjarjet njera tjetren u krijuan kto dukuri e allisvereshe -negative qe po i shfaqi ktu ne forum te gjitha jan te verteta dhe te pa mohushme -
te demshme kam menduar se do te prijm kah pozitivitetit pas luftes por shum gjana negative jan shfaqur ma keq se para luftes ne kosovė

Guri i madh
04-10-09, 01:28
at,her ne duhet me i kerkue falje ALBIN KURTIT per ato ofendime ose at rezerv qe e kena pas ndaj tij dhe me ju bashkangjit , ne edhe ashtu i humbem te gjitha nuk kemi qka te humbim ma shum

lirik
04-10-09, 08:16
pikrisht per shkaqe grupore-

familjarizma lokalizma e klanore fisnore partiake perfitime egoiste -

ku zingjirė terheqnin ngjarjet njera tjetren ne veprime primitive te inetresave shpirtngushta -
dhe shum te pa drejta -

u krijuan kto dukuri e allishvereshe -negative -pas luftes ne kosovė-
qka shum kuj ja ka ftof zemren dhe e ka zhgenjyer -


keto dukuri negative qe po i shfaqi ktu qe po i shfaqi ktu ne forum -
jan paraqitje reale te problemit pas lufte ne kosovė

te gjitha jan te verteta dhe te pa mohushme -

tė dėmshme-

kam menduar se pas luftes dhe vuajtjeve te mdha te shqiptarve -

do tė prijmė si njerz si qytetarė te nje vendi kah pozitiviteti pas luftes ne kosovė -

por shum gjana negative jan shfaqur ma keq se para luftes ne kosovė-

lirik
04-10-09, 08:23
at,her ne duhet me i kerkue falje ALBIN KURTIT per ato ofendime ose at rezerv qe e kena pas ndaj tij dhe me ju bashkangjit , ne edhe ashtu i humbem te gjitha nuk kemi qka te humbim ma shum-

-----------------

Kur demostron albin kurti njerzit rrijn e shikojn kalojn kah ai indiferent -
thua se po po ndodhė diqka jasht qenjes se tyre

thua se albini esht i bangalladeshit ashtu sillen me te -
sepse esht shuar patriotizmi dhe vrulli i kosoves se dikurshme te gjitha keto kan ndodhė nga zhgenjimi-
nese dikurė 99 per qind te popullit ishin patriot sot -
nuk e gjen ma asnjiher at numer sepse zhgenjimi ndaj ktyre sjelljeve e bėri te veten-
keto sjellje te demshme kan ndikuar aq keq ne shpirtin e popullit-
sepse ndasitė krahinaore e lokaliste e partiake klanore si dhe dukuritė tjera negative me qellim kti zjarri ju kan fry sa ma shum-
si dhe keqperdorimeve tjera -
turp te ken ata qe i kan nisė keto plane te ndyra -
dhe pasojat kombtare jan tė rėnda

lirik
04-10-09, 08:33
Kėto veprime jan nisur nga njerz te qarqeve te caktura te agjentuarave me qellim per te ja humbur fuqinė motorrike vrullin patriotik kombit shqiptarė ne menyrė qe ky te zhgenjehet-
te lodhet te vyshgket te gjunjzohet-
nga keto zhgenjime kemi ikje jasht shjtetit vuajtje papunsi ftoftesi zemrash te shqiptarve ngacmime e provokime partiake -
ngacmime te budalleqve krahinore-
mjafton qe diken ta ndanė vetem nje prrue i thjeshtė apo nje luginė dhe prite budallakinė primitive e kur te thot ne kendej prroni dhe jua andej prrroni-
qka do te thot nje se nje lopė me brirė me i bė kto pallje dhe qesharake esht se le ma njeriu i sotem ne kto kohra moderne -
por smundjen qenkan gjithfar lloj fenomenesh-
keto smundje vijnė nga budallakija dhe koktrashsia nga njerzit kokkunguj hajvan primitiv prapanik te mbrapsht qe e i zgjerojn keto modele te budallakive -
sepse i pa dituri kurrė dhe asnjiher nuk edin se qka esht kujdesi -raporti
drejtesia vllazria dhe dhėnja e hakut-
ai kurr nuk e din se trimi e luftari i mahalles tjeter esht pikrisht i kombit e gjakut te ti
dhe duhet te jet krenarė e ta mbroj si te vetin-
por mjafton qe ta ndaj nje prrue dhe ta konsideroj sio te largt si te huajin -
ndoshta ma i afert i duket shkau s e ai-
sepse smundja e kokes e shpirtit smundjet shpellore anlfabete jan gjithfar llojes te perzierea me budallaki-
ne vend se ne shekullin modern te jetohet jeta sa ma me shum zgjuarsi e mirkuptim -
infoormim e bashkpunim kordinativ te perbashkt per interersa qytetare ekombtare te modernizmit e progresit te perparimeve shoqerore kombtare -
shkojnė e ndahen si grupe te kallavrakve e nomdave me nje budallaki te pa shoqe te hajvanve primtiv te pa kurfar prirje as talenti te perbashkt per vetedije shtetrore e kombtare e te vlerave

lirik
04-10-09, 08:41
kjo dėshmon ligsi dhe dobsi vetedije te ult pa aftesi per te menduar kombtarė e qytetrin pa aftesi per qfar do formimi e kombtarizmi as patriotizmi-
shum kush mendon se e esht patriot ne kuptimine mirfillt te fajles por ne fakt nuk esht-
patriotet jan te rrallė ka shum njerz qe kan luftuar por ata nuk jan patriot.
atdhetarė ka shum njerz qe kan vdekur duke luftuar qka nuk ju humbet merita por kan vdekur jo si patriot natdhetarė por me formime gjysmake ne kokė ka menduar se po lufton per atdhe por ka pasur shum mangsi ne at drejtim ka luftua vetem ne formen e ndjenjes ndaj armikut dhe ka menduar se esht patriot por e ka mashtruar veten-
sepse per te ken patriot atdhetarė i vertet esht nje aftesi teper e veqantė-
qe shum teper rrallė mund ta ket dikush -
Njeriu i sotem qe ka luftuar dhe i shfaqė keto primitivizma e pa drejtesi duke ja ngrene hakun fshatit tjeter e duke mos e ndje si vlla te peerbashkt fshatin tjeter ose rrethin tjeter -
ai nu k esht patriot por njeri i gjymt i mangt i pa formuar as ne aspekktin e kultures patriotike as ne formime te afta te progresit e menqurisė si dhe -
prirjes per komb e shtet si dhe civilizim modern -
duke mos pasur ksi talentesh shum ne jemi ku jemi -
sepse mungon vetedija kombtrre mungon aftesia e formimit brumit patriotik dhe vetedijes kombtare -
mungon ndjenja e preokupimit te thellė dhe te menduarit formues ne arsyet dhe vetedijet ma te larta njohuria e esences ma te aft e ma te thellė te formimit te lartsive dhe majave atdhetare patriotike-

lirik
04-10-09, 08:51
Mungesa e shum elemnteve tjera sepse vetedije esht arti ma i lartė i trurit dhe menqurisė per dijet-
nuk esht formuar te shum njerz qe nuk vetedije ma te lartė se ne kohen e shpelles -sepse ne afejtet e tyre ne mos aftesitė e tyre ne spontanitet ka kso rrokullije greminash e dukuri te shemtuara prirje per ta perbuzur tjetrin rreth qe i ndanė vetem nje prrua me te-

shum njerz nuk e dijn se qka esht perbuzja dhe mos mirnjohja injorimi-
serbia ka laboratore politike institucione shtetrore qe edhe i ka msuar nga europa serbia edin prandaj secilit zjjarrė i frynė edhe ma te voglit sepse nga flaket e vogla ajo e din se ndezen flakete mdha -
serbia perqanė dhe esht prezente ne qdo aspekt-
ajo se bashku me vllaun e vet rus nat edit punon ne kosovė per ndasi-
nxitje te ndanė nga daja nga tezja nga halla nga fare fisi nga krahina

me rreth ku jan krejt nipa e dajė per shembull si drenica e mitrovica e shala e bajgores vushtrria llapi prishtina qe jan nipa e dajė e nji gjak farefis fise vllazrore akraballak gjak i njejt te afert te nji qelize esht nji familje eperbashkt e madhe neper te gjith shekujt e kohrave te formuar nuk ka rreth qe ne rrethin tjeter nuk pa pasur nipa e dajė qysh ne formim te historisė-
por budallakija e ahmakve te smurė dalin e thonė jo po kjo mahalla e drenices jo ppo kjo mahalla e dukagjinit jo po kjo mahalla rugoves joo po kjo e atij ky i kti e ai klan e ky klan e ai grup i ky grup duke harruar se jan te gjith po ajo e njejta qelizė-
e njejta pamje ne fytyra e njejta nėnė shqiptare qe i ka lindur -
por q ti bėsh njerzve qe akoma jan me vetedije ne kohen e ali bungut dhe nuk kan per te paasur aftesi kurr qe te ngriten ne nivelin ete menduarit kombtarė edhe pse gojen e kan plot kombtarize ata rrejn dhe mashtrojn vetveten sepse nuk jan patriot te formuar-
per te qenė patriot i formuar duhet nat e dit me mbledh dije te holla e te larta formuese kombtare kulturore dijetare informuese e me i thirr arsyes

lirik
04-10-09, 09:03
per tu bė patriot duhet zhvillim i madh i trurit i informacioneve dhe studimeve te thella per te ja njohur seciles rrenje kuptimin-
dhe per tu ngritur atje te maja ma elartė enjohurisė dhe vleres kombtare -gjithfar lloj kishku qe paraqietet ne nje zyrė apo ne nje prces apo paraqitet sin gazetar apo si biznesmen i madh ose si dikushi nepolitikė radiotelevizion ose ne ekonomi dhe njerzit mendojn se aaaaaaa ky qenka i madh qenka patriot -
jo nuk qendron ajo-
ka shum mangsi dhe te meta ka shum invalid ne krye ne ket drejtim-
ka shum mangsi dhe errsira ne vetedijen e ti -
ka shum mos formime ne vetedijene ti dhe elemente qe nuk e perbejn patriotizmin-
prandaj qytetarėt nuk duhet te mashtrohen te secvili-
ka njerz qe kan luftuar por ka pak patriot -
disa kan luftuar per klan per grup per interesa te caktuara kan hy ne veprime
me bindje gjysmak e ne luft me bindje krahinariste -
e te meta tjeras

per te mbrojt diqka qe ka menduar se po mbron atdhe por pa vetedije nuk e ka dit se nuk esht patrit i mirfillt -

te rrallė shum te rrallė jan si

ADEM JASHARI DHE FISI I TIJ LEGJENDė LEGJENDAVE TE GATSHEM PER FLIJIME KAQ TE MDHA PER HIRė TE KOMBIT DHE EMRIT TE SHEJT ATDHE SHTET KOMB VETEDIJE SHTETRORE KOMBTARE -
prandaj ka njerz qee dhe jan flijuar por ai ka shkua ne at botė me shum mangsi e nuk e ka ditur -
ka njerz qe kan luftuar edhe jan gjallė por nese ka luftuar ka aq shum te
meta dhe esht i papperpunar ne shum aspekte dhe kombtarisht esht gjysmak
nuk esht patriot i mirfillt por ka te meta qe jan te demshme per shoqerinė pa ja mohue peer shembull at qe ka bė ne luftė por duhet me dit se ai ka menduar se sht atdhetarė dhe po ben per atdhe por pas lufte dhe ne luftė e ka deshmuar se ka shum te meta ne formim patriotik esht larg nga vetmohimi e largimi i veseve qe nuk jan patriotike kombtare por ka shum vese te demshme pra mund ta quajm luftarė por jo patriotik sepse ne formim ka mangsi ka te menduar te pa formuar ne shum aspekte te rendesishme kombtare -

lirik
04-10-09, 09:21
patriotizmi i kulluar nuk guxon me pasė ahkmaki dhe pa drejtesi por ndjenjė te veqant dhe drejtesi te jashtzakonshme ashtu siq i trajton vllezrit e nji nėne e babai duhet kujdes dhe ndjenjė per te gjith-
nese njerit vlla i krijon privilegje e tjetrin eperbuzė e len ne balt vetem per shkak te ndonje simpatije te pa arsyeshme -
ather te vllau tjeter ke bė lendim dhe shkatrrim zhgenjim -
pra ne trajtimet dhe formimet patriotike duhet drejtesia dhe te kuptuarit drejt e aftesia e te menduarit se qka e ke secilin shqiptarė -

dhe duhet art e aftesi e veqant e te menduarit kombtarisht

lirik
04-10-09, 11:36
ata qe e kan pranue asnjeri nuk jan nga rrafshi i kosoves dy drenicak njeri i drenices te kuqe e tjtri i drenices te pashes e i treti llapjan ndoshta liriku e lexon shkrimin tim

--------------------

Pa marrė para sysh qka e si ka ndodhur nuk duhet shikuar kėshtu punėt -
sepse me ken aq te kembngulur per te mos e pranuar flamurin -
i gjith kombi do te ishte que nė kėmbė-
aty ka pasė deputet e njerz qfare te duash nga te gjitha anet-
ka ken ndoshta edhe ndonji i rrfashit te kosoves ndoj far deputetit ose patrioti edhe mos me pas ken hiq ka mund me hy ne parlament siq ka hy millosh kopiliqi ne qadrat e sulltanit por kujdes mos trego smundje kshtu kaq te pa sherueshme lokaliste-
ne po perpiqemi me mish e me shpirtė te sherojmė keto viruse qe kan hy -
e jan te demshme gjanat duhet te shihen kombtarisht-
dhe sherou nga veset e komplekset lokaliste -
un me qellim po ju bie ne krye disa njerzve per te cilet per ata mbi te gjitha esht nahija e tyre krahina e tyre lokalizma e tyre sepse un keto far teatrash qesharake komike primitive nuk i kam perdor kurr asnjiher -
edhe nga rrafshi i kosoves edhe nese nuk ka pas aty per aty patriota ka pas mjaft menyra me qit pushkė emos me e lan flamurin-

po leni kto prralla se nuk jan kurgja se shum mirė i njohim ne situiatat

se ne kuvend aty ka pas nga te gjitha anet -
si u shpallė flamuri kush ka ken patriot esht dashur me u qu e me hyp me te dy kembet permbi me e shkel aty pikrisht te shpallja e pavarsis -
por mos thuaj menjiher drenicak e llapjan por thuaj -
njerz ne komb jo ne krahinė sepse ashtu nuk gjykohen gjanat -

pra kushdo qe ben diqka te mirė apo te keqe duhet kualifikuar si patriot i kombit ose i keq i kombit jo i keq i shales i drenices i kaqanikut etjj sepse kjo esht komike e qesharake sepse as nji krahinė apo regjion as katun nuk gjykohet mbi bazat e nji njeriu-
nuk po mundet njeriu vllaun me vlla me i krahasu se le ma me regjione

pra aty ka pas burra e gra edhe nga anet tjera

dh e esht dashur te nxjerren armt e te vriten per flamur kombtarė per shembull-

per shembull nese kaq -me kembngulje do tė ishte marrė se kush nga esht por ka pasė aty nga e gjith kosova e jan pajtuar me at flamur qe na e kan caktuar nderkombtarėt si kusht per shpalljen e shtetit e pavarsisė-

qe e kan pranuar shum shqiptar te te gjitha anve -

edhe aleanca per ardhmeri te kosves sikur te kishte jen aty do te kishte pranuar rregullat e nderkombtarve-pa dyshim se po mos ke merak hiq -

lirik
04-10-09, 11:45
ata qe e kan pranue asnjeri nuk jan nga rrafshi i kosoves dy drenicak njeri i drenices te kuqe e tjtri i drenices te pashes e i treti llapjan ndoshta liriku e lexon shkrimin tim

nese veq vathdimisht ti mendon kshtu nji dit ke me u smu prej komplekseve e edhe kur te dridhet toka ke me thanė ne drenicė esht epiqendra fajtor per termet esht drenica e ke me u smu nga komplekset primitive lokaliste
-gjanat nuk gjykohen keshtu as nuk trajtohen -
ne si komb duhet te largohemi sa ma shum nga mortaja e zez lokaliste dhe tjemo vetem atdhetarė me vetedije per komb e shtet-ka lloje kualifikimesh atdhetarė ose antikombtarė e treta jan ata qe nuk i bejn as hajr e as sherr vatanit ndersa nji kategori esht qe vatani ua sheh hajrin e kategori tjera ka -
parazit kombtarė pra gjthnji duhet me thanė e me mendu kombtarisht ne ktu po flasim per vetedije kombtare shqiptare-

vetedija kombtare shqiptare duhet te perpunohet ete persoset ne maksimum -
mos mendo ashto me kaq lokalizem sepse jam duke ta percjell edukimin tend ke gabime ne disa raste dhe oranoje kshillen time drejt -
sepse dikur kur nuk ke ma me urrejt krahinė e nahije ja nis e urren katunin tend e mandej mahallėn e kusherijt e kshtu shkon deri ne urrejtje dhe ndasi te antarve te familjes dikur e urren veteveten e han mandej njeriu koken e vet
-
pikrisht pse kjo smundje qeesht aq e rrezikshme per shkatrrim e paguan e financon aq shum serbia kah do qe mundet dhe jep para pa dhimbje ne funksion te ksaj perqarje per te na shkatrruar-

gjej dritė dituroe e ndriqoe shpirtin dhe trurin tend e krijo vetedije atdhetare dhe kur te gjykosh asnjiher mos gjyko krahinė sepse nuk ka krahinė as katun as familje komplet t keq e as komplet te mirė kjo eht kshtu dhe nuk mund te ndryshohet prandaj mendo gjithnji kombtarisht-

lirik
04-10-09, 11:46
kur te ben dikush keq apo mirė mos thuaj e beri i rugovsi apo shaljani apo ai tjetri por thuaj dhe emndo gjithmon vetem kombtarishht

lirik
04-10-09, 11:53
smundja e lokalizmit duhet te luftohet ne ndergjegje duke ndriquar shpirtin dhe vetedijen kombtare-
dhe gjyko drejt o guri i madh -
nese ndoj femer shqiptare e llapit ose e drenices ka ra ne dorė te shkieve -
e ajo bertet e poisket e qanė e ndihet piskama e fmijve a ta prekė ty zemren si shqiptare apo mund te thuash hajt mbasi nuik qenka e nahijes time nashtė s ka problem -
jo kurrsesi nuk mund te jesh i qetė por te digjet zemra dhe te vjen inati sepse esht e gjakut dhe ekombit tend pa marr para sysh dhe je ne gjendje me dhan jeten aty per aty sepse te prekė ne shpirtė sepse esht shqiptare-
e ku do qka paraqitet diqka keq ose mirė per kombin tend ose je krenarė ose tragjik pra ndjenjat njejt te rrembejnė-
e deri sa esht keshtu kjo e ndettueme prej natyres prej zotit per se disa kuaj kokkunguj ju jepet fjala e ju jepet timoni e drejtimi -
kur kombtarisht nuk jan te formuar -
ata nuk kan dije e as peprunime shpirtrore as ndjenja kombtare jan thjesht disa interesagji mafioz dhe te mjerė te cilet ne emert e kombit llomotisin-
nuk duhet me i besu se cilit qe thot jam patriot -
me ken patriot esht diqka shum shum emadhe duhet vetedija ma e lartė

kombtare kulturore vetedije shtetrore

vetedija ma elartė e njeriut te civilizuar ehst formimi i shtetit te gjith nuk e kan ket vetedije se ka budallė sa te duash qe e djegun shtetitin sot me pas mundsi ja vejn flaken -
gjithkush nuk e ka ket aftesi te menduarit per vlerat shtetrore e kombtare sepse i mungon aftesia e trurit dhe aftesia enjohurive aftesia shpirtrore

lirik
04-10-09, 12:04
Smundja e lokalizmit duhet te luftohet ne ndergjegje duke ndriquar shpirtin dhe vetedijen kombtare-
dhe gjyko drejt o guri i madh -
nese ndoj femer shqiptare e llapit ose e drenices ka ra ne dorė te shkieve per shembull si endjen ti si krahinore apo si shqiptare si funnsksionojn ndjenjat tua dhe vuajtja e jote ne qfar forme bėhu i drejt te zoti dhe thuaja te verteten -
e ajo bertet e poisket e qanė shqip e mejra e i ndihet piskama e fmijve -

a ta prekė ty zemren si shqiptare kur ndegjohet bertima shqip se nuk ka berrtima rugove e bertima drenice aty por bertima shqip qe ta therrin zemren shqiptare -

apo mund te thuash hajt mbasi nuk qenka e nahijes time nashtė s ka problem -
jo kurrsesi nuk mund te jesh i qetė por te digjet zemra dhe te vjen inati kallesh
sepse

esht e gjakut dhe e kombit tend -

pa marr para sysh dhe je ne gjendje me e dhan jeten aty per aty per mos me u prekė e mos me cenu nderi i shqiptares kshtu e ka patrioti i foormuar -
me vetedije te lart kombtare dhe edukim patriot e drejtesi -

per kombin e vet shqiptarė -

sepse te prekė ne shpirtė sepse esht shqiptare ajo dhe britma e saj -

ne at moment kur e perlyen armiku perlyen kombin dhe gjakun tonė keshtu duhet ndje pra ky esht edukimi atdhetarė --
e ku do qka paraqitet diqka shqip pra

keq ose mirė per kombin tend


ose je krenarė ose i turpruar tragjik kombtarisht e jo krahinarisht
pra ndjenjat njejt te rrembejnė dhe ta therrin shpirtin -
e deri sa esht keshtu kjo gjė faktike e ndettueme prej natyres prej zotit

-
per se disa kuaj kokkunguj ju jepet fjala e ju jepet timoni e drejtimi ne popull -
kur kombtarisht nuk jan te formuar -


Ata nuk kan dije e as vetedije kombtare patriotike e perpunime shpirtrore -

as ndjenja kombtare-

jan thjesht disa interesagji mafioz dhe te mjerė te cilet ne emer t e kombit llomotisin-

nuk duhet me i besu se cilit qe thot jam patriot -


me ken patriot esht diqka shum shum e madhe duhet vetedija ma e lartė

kombtare kulturore dhe vetedije shum e lartė kulturore civilizuese shtetrore -


vetedija ma e lartė e njeriut te civilizuar ne historinė e kombeve esht formimi i shtetit -

te gjith individet nuk e kan ket vetedije-

se ka budallė sa te duash -

qe e djegun shtetitin sot me pas mundsi ja vejn flaken -


gjithkush nuk e ka ket aftesi te menduarit per komb e shtet e vetedije -
per vlerat shtetrore e kombtare

sepse i mungon aftesia e trurit dhe aftesia e njohurive kombtare aftesia shpirtrore dhe aftesia e te gjykuarit e te menduarit sepse esht i pa aft per vetdije te lartė e formim

Guri i madh
04-10-09, 17:57
Smundja e lokalizmit duhet te luftohet ne ndergjegje duke ndriquar shpirtin dhe vetedijen kombtare-
dhe gjyko drejt o guri i madh -
nese ndoj femer shqiptare e llapit ose e drenices ka ra ne dorė te shkieve per shembull si endjen ti si krahinore apo si shqiptare si funnsksionojn ndjenjat tua dhe vuajtja e jote ne qfar forme bėhu i drejt te zoti dhe thuaja te verteten -
e ajo bertet e poisket e qanė shqip e mejra e i ndihet piskama e fmijve -

a ta prekė ty zemren si shqiptare kur ndegjohet bertima shqip se nuk ka berrtima rugove e bertima drenice aty por bertima shqip qe ta therrin zemren shqiptare -

apo mund te thuash hajt mbasi nuk qenka e nahijes time nashtė s ka problem -
jo kurrsesi nuk mund te jesh i qetė por te digjet zemra dhe te vjen inati kallesh
sepse

esht e gjakut dhe e kombit tend -

pa marr para sysh dhe je ne gjendje me e dhan jeten aty per aty per mos me u prekė e mos me cenu nderi i shqiptares kshtu e ka patrioti i foormuar -
me vetedije te lart kombtare dhe edukim patriot e drejtesi -

per kombin e vet shqiptarė -

sepse te prekė ne shpirtė sepse esht shqiptare ajo dhe britma e saj -

ne at moment kur e perlyen armiku perlyen kombin dhe gjakun tonė keshtu duhet ndje pra ky esht edukimi atdhetarė --
e ku do qka paraqitet diqka shqip pra

keq ose mirė per kombin tend


ose je krenarė ose i turpruar tragjik kombtarisht e jo krahinarisht
pra ndjenjat njejt te rrembejnė dhe ta therrin shpirtin -
e deri sa esht keshtu kjo gjė faktike e ndettueme prej natyres prej zotit

-
per se disa kuaj kokkunguj ju jepet fjala e ju jepet timoni e drejtimi ne popull -
kur kombtarisht nuk jan te formuar -


Ata nuk kan dije e as vetedije kombtare patriotike e perpunime shpirtrore -

as ndjenja kombtare-

jan thjesht disa interesagji mafioz dhe te mjerė te cilet ne emer t e kombit llomotisin-

nuk duhet me i besu se cilit qe thot jam patriot -


me ken patriot esht diqka shum shum e madhe duhet vetedija ma e lartė

kombtare kulturore dhe vetedije shum e lartė kulturore civilizuese shtetrore -


vetedija ma e lartė e njeriut te civilizuar ne historinė e kombeve esht formimi i shtetit -

te gjith individet nuk e kan ket vetedije-

se ka budallė sa te duash -

qe e djegun shtetitin sot me pas mundsi ja vejn flaken -


gjithkush nuk e ka ket aftesi te menduarit per komb e shtet e vetedije -
per vlerat shtetrore e kombtare

sepse i mungon aftesia e trurit dhe aftesia e njohurive kombtare aftesia shpirtrore dhe aftesia e te gjykuarit e te menduarit sepse esht i pa aft per vetdije te lartė e formimune kam qajt kur e pash nji nen nga gjakova qe i kishte humb dy djem e bashkshortin
e kunati i saj tentonte pasurin me ja konfiskue


fjalen e kam per ferdane qerkezin


te pakten ti me njeh detalisht asgje familjare nuk me lidh me familjen qerkezi


po lirik te jemi te sinqert bukur lokalist je kurr nuk e ke dhan nji vrejtje per drenicen , po i lam anash azem bejten hasan prishtinen etj etj , po ne skenderaj ka ndodh diqka qe nuk ka qen dasht me ndodhkur vdiq presidenti historik DR RUGOVA ne SKENDERAJ nuk ka qen flamuri ne gjysem shtiz , edhe pse RAMADAN DOBRA ishte kryetar , esht une e njoh si njeri qe kupton dhe nuk permban polflor patriotik , si SAMI LUSHTAKU e NUREDIN LUSHTAKUflasim me letra qel pa komplekse regjionale

lirik
05-10-09, 19:26
jo jo nuk esht fare e vertet kjo o guri i madh e ke gabim-
un nuk kam te bej hiq me lokalizmin-
por un jam i ndjeshem shum ne drejtesi sidomos ne padrejtesi padrejtesinė nuk e duroj kur dikuj i hahet haku sidomos sot kemi njerz qe kurr ne jetene tyre nuk kan qit asnji guri ne themel te atdheut dhe duan te ua hanė hakun atyre qe neper breza ka n vuajtur dhe nuk qendron hiq kjo qe thua -sepse un nuk iam ndjenjat lokaliste aspak -dhe nuk emshefi te keqen aspak-
edhe vllaun time gjykoje ja kthej shpinen kur bėn padrejtesi -
padrejtesia per mua paraqet ndjeshmeri -

deri sa kalon ne alergji sepse disa padrejtesi nuk po dijn te ndalen -
dhe e kan que tepri hunden perpjetė pas lufte -

nese kerkon qe te flaim hapur pra ne vushtrri selman ferizi arsimtari nji nder organizatoret e demostratave te vitit 1981 dhe aktivisti i hershem qe kurr nuk ju ndje zani as nuk u lavdua as nuk e qeli gojen -
ai ka mbajtur demostraten ne vushtrri dhe fjalimin te ura egurit dhe ne jemi marrė vesh qe ai te organizon ne vushtrri e un ne mitrovicė te ndahen detyrat per shkak se kishte shum punė per tu bė e per ti lehtesuar punet duhej ndaj detyrat po ashtu bali dervishi ishte prej gradice qe u denua me 13 vjet burg per demostrata te vushtrris kurse te gjith ne te denuarit ne mitrovicė dhe pjesa ma emadhe e demostruesve ishim te ardhur nga drenica ne mitrovicė sot po llomotitet ndryshe dhe drenicen jo vetem qe po e anashkalojnė por po duan ta shkelin deri ne absurd-
po ashtu ne prishitinė e ne gllogovfc kam vepruar me mikun tim te familjes tonė Trimin Idriz Dibranin Nga gradica qe ishte aq aktivixdt ne gllogofc -

pra te gjitha keto grupe qe organizuan ne zonat verioree te kosves ishin nga drenica patriotike perse sot mundohen te ua humbin mundin e meritat dhe ti heshtin ti shuajn ti largojn nga qdo lloj kontributi e procesi-
kjo ka filluar te me shkon ne nerva prandaj duhet me e qit ne siperfaqe me qelim qe me ja thye hudnet dikuj qe as nuk i intresonte qeshtja e atdheut -
ather por vetem diskotekat e femnat e kruvaria e perfitimi e pas lufte te gjith komplet njerzt banorė qe eka rrenjen ose prejardhjen nga drenica me injorim po mudhoen ti anashkalojn ti shkelin te zvoglojn te ua humbin komplet figuren ti shuajn ti varfrojn tio bllokojn ti bojkotojnė e gjtihqka tjeter qka esht ma zi thue se ata nuk jan banorė te ksoves e gjithnji ishin ne shenjester te serbisė-

ne ishim ne vitin 1981 rreth shtatdhjet persona grup ne demostrata te tjeret u denuan per kudnervajtje ndera ne organizatoret me denime te renda dhe mbi 90 perqind ishin banorė te ardhur nga drenica patriotike dhe treva e kontributut neper shekuj krenaria e kosoves qe disa njerz me qdo kusht po mundohen ta shuajn ta shlyejn si regjion ta zhdukun ta izolojnn ta bojkotojn edhe ma zi se serbia dikurė-
pra nese flasim meletra hapur kjo esht e verteta -


ne e dijm se ne vushttrri ne prishtinė e ne mitrovicė te gjitha grupet e denuara -
po thuajse te gjitha grupet kryesore qe nsien demostraten jan me prejardhje nga drenica banorė te ardhur neper qytete por edhe direkt nga andej dhe te gjith kontribuan si me pkjesmarje si me organizim ne organizimine demostratave ku filloj shkatrrimi i jugosllavisė-
perse sot gjithqka e qdo gjė i mshefet e i mohohet drenices ku jan shkaqet -
perse -keshtu me drenicen vetem serbia dikurė bėnte .

Anuk esht ky diskrimim ne pervojen time un shum mir i njoh rajonet dhe se sa te gatshem,isdhin drenicasit gjithmonė me e kallė jugosllavinė e sa patriota ishin un ua njoh odat e brumin patriotik-
nuk them se nuk ka pasur edhe te kqi se nuk ka vend ne botė ku nuk ka perqindje e te kqijve por nji numer i vogel ne krahasim me drenicen legjendare kundershtarja e te gjitha regjimeve te huaja burimi i patriotizmit -
kur neper vende tjera patriotizmi ishte plan i dytė e tregtija biznesi ne plan te parė sot drenica esht e fundit per gjithqka e shtyrė e pshtyrė e bojkotuar e injoruar-dhe tash kan filluar te dalin lavde e pozicione persona qe as nuk ishin dikur asksuhi as q e guxonin me e qel gojen per qeshtje kombtare -
po ja hanė hakun atdhetarve enjerzve qe vuajten tmershem qe dhan rini shkollen shkatrruan familjet jo vetem ne nje periudhė por gjith neper breza -e sot drenicen e anashkalojnė e ja zvoglojn ne minimum patriotizmin kontributin-kjo esht poshtersi sjellje si e shkieve dikurė qe done ta shuante e ta izolöonte drenicen -
perse behen kto veprime e koalicione me klane nuk edi por kjo esht e demshme kombtarisht ne ngrenjen e hakut un jam i ndjeshem -
sikur ti ndodhte kjo padrejtesi edhe dikuj tjeter do ta kisha sulmuar poashtu drenicen per padrejtesi pa e kursyer fare te jesh i bindur -
pra jam vetem per drejtesi e ty ndoshta po te duket qe un duke embrojt te drejten po e mbroj ndonje rajon te caktuar kjo nuk esht aspak e vertet -e ke gabim-
do te bindesh qe ke gabuar keq sepse aspak nuk ja mbaj krahun askuj vetem te drejtes -

lirik
05-10-09, 19:47
Un i kam me mija e mija vargje te njerzve e te herojve e te veprimtarve qe ju kam shkruar -

por nuk i kam qit neper forume sepse ato i ruaj per botim kur te fionancon diksuh librin-
nese sht i intresuar -

un ju kam shkruar ngjarjeve te rugoves llapit shales eku do qe kam ndoj informacion qe me shum veshtrirsi e marr un pürej dubnsit te errsires e nxjerri e qes ne siperfaqe nuk lė formė pa provu me enxjerr ne siperfaqe dhe nuk pyes hiq seprej nga esht por sa te mundem shkruaj dhe nese asgjė nuk ka bė drenica ather asgjė nuk shkruaj per drenicen i till jam un -
ndersa po e shoh se te gjith nuk jan te tillė nuk i vret ndergjegjje aq fort si mua per te ja hulumtuar te gjithve drejtesinė dhe ngjarjet sipas merites -

pra tash bindu se un shum shum kohaė ka qe ju kam shkruar trimave te llapit te ferizajt te kaqanikut te rugoves etete gjitha terevave ku do qe me ka kapur veshi diqka -
dhe po pres nese dikush esht i intreuar ta financoj at liber me vargje se un as nder mend nuk e kam me u lodhė per at punė-

nese shtetit te kosves eministrisė se kultures i intresojn ato ngjerje qe un i kam shkruar le ta financojn librin vargjet i kam te gatshme te shkruara per te gjhitha trevat e vendet e kosove s bile ma shum kam shkruar per te tjeret s e per drenicen ndoshta i kam hy ne hak drenices sepse te un as nji pikė lokalizmi ne shpirtin tim nuk gjendet vetem se jam ba i ndjeshem pak ne shum padrejtesi te mdha qe jan klrijuar pas lufte -
ku njerzit qe vuajten aq shum e u shkatrruan burgjeve e neper tjera goditje nga armiku tash po dalin disa njerz qe te neverisin e nuk shihen me sy e po i marrin meritat favoret kapitaline gjithqka tjeter -
edhe lavdinė pa kem kurr patriot as veprimtarė-

keto jan padrejtesi qe nuk ndodhin askund ne asnji vend te botes per veq ne kosoven e mjerė qe shum falltorė jan dalė e po qojn pluhur e po bejn zhurem qe ne fakt nuk ishin hiq askund per kudnrazi ka shum prej tyre qe e kan pengu qeshtjen kombtare-
e sa per ngjarjet eherojt e meritat q e ua kam shkru shum ma shum regjioneve tjera se drenices do ti shikoj tash qe edhe per drenicen te shkruaj diqka se paku se po me duket se i kam hy ne hak -
e esht padrejtesi -
ngjarjet ekosoves te luftes te veprimeve ato jan te kohrave te ndryshme -

veprimtarė luftarė kontribues dhe nuk jan hiq nga drenica -

por jan nga zonat tjera -

un i kam shruar sylejman vokshit hagji zekes zhuj selmanit e mandej po ashtu ngjarjeve te uqk s por ma pak kam shkruar per shqiptarėt drenicas-
ja pra po tra heqi at dyshim krejt te pa bazė o guri i madh -


edhe sikur drenica te sillej padrejtesisht me te tjeret -

nuk do te ksiha lejuar-

dhe do te kisha reaguar ashper -

do ta kisha qortuar e i kisha thanė trusu yty rri mos qo pluhur se kurgja nuk ke deshmu nuk ke tregu por jan keta qe u deshmuan ti nuk ke merita do ti kisha thanė veq rri ule koken -

por si ti them drenices ashtu kuer shum eshum ngjarje enjerz i njoh e di vet se sa kan kontribuar te asaj ane per token e kosoves-
si mund te ua ha hakun atyre trimave e atdhetarve -

ne asnji menyrė -

per shembull drenica me u pa sjell keq me rrafshin e dukagjinit -

e me ja hanger hakun -

e meriten -

do isha prish me drenicen menjiher-

dhe do ti kisha quajt te pa drejtė-

dhe nuk do ta kisha quajt burrni as drejtesi-

pa marr para sysh se a jam ati vendi a jo nuk do te me intrsonte hiq edhe nese do te me kishin leqitė drenica krejt per mua do te ksihte qen me rendesi e verteta dhe vetem e verteta kjo ka rendesi per mua se nuk ka birė nane qe ehan buken mbi dhe q eme shtin me punu shtremt o me ja hangur dikuj hakun -
kurr per te gjall jo pa me vra me plumb ballit jo nuk kisha pranu e nuk epranoj padrejtesinė e me hy trimit ne hak e atdhetarit -veprimtarit atij qe u lodh e u shaktrua se kjo i bjen sikur me punu dikush nat e dit ne ndertimtari ne punė te rėndė e tjetri me ja marrr roogen pa vuajt hiq -jo besa do te isha kallė flakė ndaj ksaj padrejtesie dhe at njeriun qe ja merr rogen aty fytyrė do ta jkisha shiku me neveri e alergji -

pra te un vetem drejtesia esht buka qe hahet e qe vjen ne shprehje padrejtesia te un nuk kalon ne provim

lirik
05-10-09, 19:50
une kam qajt kur e pash nji nen nga gjakova qe i kishte humb dy djem e bashkshortin
e kunati i saj tentonte pasurin me ja konfiskue


fjalen e kam per ferdane qerkezin


te pakten ti me njeh detalisht asgje familjare nuk me lidh me familjen qerkezi


po lirik te jemi te sinqert bukur lokalist je kurr nuk e ke dhan nji vrejtje per drenicen , po i lam anash azem bejten hasan prishtinen etj etj , po ne skenderaj ka ndodh diqka qe nuk ka qen dasht me ndodhkur vdiq presidenti historik DR RUGOVA ne SKENDERAJ nuk ka qen flamuri ne gjysem shtiz , edhe pse RAMADAN DOBRA ishte kryetar , esht une e njoh si njeri qe kupton dhe nuk permban polflor patriotik , si SAMI LUSHTAKU e NUREDIN LUSHTAKUflasim me letra qel pa komplekse regjionale


----------------

Mua nuk me ka pelqyer kapitullimi dhe levizja e tepert pasore e Ibrahim Rugoves -
por ku i ka pasė meritat ja kam shkruar rreth dhjet poezi vargje edhe pse kjo shum kuj i ka shku ne nerva dhe sot e at dit nuk flet me mua -
ndersa pikrisht per ket shkak qysh para luftes ne shoqatė me disa te drenices gati ka ardh kobflikti vetem per pak -se me than ti nuk je gjak i joni as nuk je prej drenice sepse ne nji rast e mbrojta Ibrahim Rugoven-
edhe pse te gjitha veprimet e tij nuk me kan pelqyer por ku duhet me dhanė hak e drejtesi un behem sakrificė e te drejtes -

lirik
05-10-09, 19:53
ty o guri i madh te paska djegur ajo qe ne skenderaj nuk u lshua flamuri per rugoven ne gjysem shtizė por ne nuk jemi ne kohen e komunzmit -
dhe mbi bazat partiake nuk mund ta gjykosh drenicen -
drenica dhe partija jan dy -
nese ata shumica jan me pdk n ti nuk duhet te kesh neveri per ta -
nese ata jan me pdk n dhe nuk e kan dashur at lloj politike -ti duhet te mendosh ndryshe politikish e jo kualifikimet politike ti krahasosh me do far identifike krahinore kjo esht teper e gabueshme -
ne ket formė as nuk guxon njeriu me gjyku as me u eduku -
kjo ndlaohet rreptesisht sepse ather kalon ne diqka antikombtare -

lirik
05-10-09, 19:59
Nėse dikush nuk e lshu flamurin ne gjyem shtizė rugova nuk ka shkuar ne kryeshnosh te jasharajt dhe kjo esht aq e demshme sa s ka -
deri sa jasharajt u qfarosen fam,ilja e rugoves esht shendosh si molla as nji gjė nuk ju mungon-
dhe per shkak te grupimeve partiake nuk guxon ashtu me mendu asksuh q eme ja vu fkllaken nji vendi nese ai partiakisht nuk pajtohet me ty-

un kam shokė qe jan ne pdk dhe qysh s ekan degjuar se i kam shrkuar vargje rugoves nuk flasin me mua por e kan gabim -
sepse at pjesen e rrolit qe e ka rugova pozitive nuk ja ha hakun e ku e kishte gabim e kishte pra ja jap hakun -

pra vetem te drejta gjithmonė dhe temeritat sipas merites e vleres se sinqert duhet gjykuar -
perndryshe qka me ka shty mua ti shkruajj vargje Ibrahim rugoves asgje mbi dhe vetetem vullneti im dhe analiza ime siq ma ka marr mejda se edhe ai i ka meritat e veta por o guri ne nuk duhet te krijojm shejteri ne politikė- e kulte sepse ne e krijuam nji kult enver hogjen dhe u pa pastaj se qka e gjeti kombin shqiptarė popujt e civilizuar nuk kan kulte ndersa herojt qe bnbien ne luftė me armikun jan diqka tjeter o guri i madh -

lirik
05-10-09, 20:04
Pra nuk ksihe diqka ma te tmershme se sa askush nga familja e rugoves as sot e ksaj dite nuk shkuan ne prekaz dhe kjo e ndanė popullin -
sepse siq vepron presidenti mandej edhe populli i percjell veprimet e te mdhejve dhe ashtu fillon e sillet sepse kjo ne nje far menyre indirekt psikologjikisht lidhet -
dhe kjo ka ndkuar keq -
nje familje legjendė e legjendave me permasa botrore si familja e jasharajve

mos me shkue presidenti i kosoves kjo ishte ma shum se tragjike nuk ka kurfar arsyetimi askund ky ishte gabim i madh aq gabim i madh i pafalshem qe krijoj hendek shum te madh dhe la pasoja -

Rėnja e aq shum njerzve te jasrajt e fmi te njomė e te mos shkoj presidenti-
kjo esht tmerr katastrof nenqmim perbuzje ndikim i keq kombtarisht dhe automatiish ndarje e zhgenjim kjo esht nje perqarje qe nuk do te sherohet disa breza sepse kjo do t embahet ne mend qe askush as prej familjes se presidentit -
nuk shkoj ne homazhe asnjiher ne prekaz dhe ky esht absurd abdusrd absurd dhe ndarje perqarje e pa shembullt ne historinė e popujve te botes

lirik
05-10-09, 20:13
Kjo sjellje e ka zhgenjyer drenicen pa masė e ka agresivizu e ka thye i ka kriju ndjenjen e mohimit e te nenqmimit perbuzjes e te anashkalimit te shkeljes -
nuk ka gjė ma keq mbi dhe se sa kur shkelet njeriu e nenqmohet -
kjo sjellje te krijon ndenjė te keqe dhe a ma teper kur dihet se sa udhnak jemi ne shqiptart e sa te ndjeshem kur na urrejn -
te gjith e dijm se burrun me e rrahė me dru per shembull e ben per spital ma para ta falė se sa me ja dhanė nji shuplakė me ironi nji shuplakė bythprap turijve sepse esht neqmim i rėndė qe zgjon aq shum
lendim sa qe dikush edhe te vret per ket gjest ne jemi shqiptar te gjith e dijm ket -
por e kam vrejt se perbuzja edhe te popujt tjer shum keq ndikon -
pra sjelljen e presidentit se pamku esht dashur ta permirsoj i biri ukė rugova -e shoqja e vajza pra familja rugova te shkojn ne prekaz e te kerkojn falje -
e te bejn homazhe por atyre as nder mend s po u shkon -
kush i ndalė ata me shku te vorret ejasharajve asksuh hiq por nuk duan dhe dije mirė nji gja mos e harro si te sillesh sillen sjellja dhe rrespekti jan reciproke -
prandaj drenica eprekur thell ne ndjenja nga kjo sjellje nga kjo shuplakė qe ja dhan te tjeret esht prekur keq dhe ja kan kthye pastaj edhe ata sjelljen -
edhe pse ma burni do te kishin ba sikur te vinin ne vorrim te presidentit ma teper do ta kishin skuqur familjen rugova -
e opinionin se sa qe nuk jan ardhur por dikush e ka ndaluar ket punė dhe nuk dihet se si e kush e qysh jan marr vesh qe te mos vijn disa nga drenica ne varrim te presidnetit -
qka un e konsideroj si gabim ket -

lirik
05-10-09, 20:22
Rugivizmni yt te paska helmuar deri ne palcė dhe ja paske marr inati drenices per sjelljet
e qmoj idelin tend qe je i bindur ne politken e ibrahim rugoves por asnjiher populli nuk jepet per asnji qmim per qfar do lloj lideri sepse si do qe te jet individi -
nuk ka snjiher vlerė ma teper se populli-
dhe ti merre inatin partiakisht e jo krahinarisht sepse e ngarkon thesin me komplekse gabimisht-
dhe ky esht koncept i gabuar ti duhet partiakisht te luftosh per partinė tende
por popullin duhet me dashtė dhe mos me i perzi urrejtjet apo inatet partiake me ato popullore sepse
ky esht gabim tragjik qe qon ne hendeqe te mdha -
duaje dhe mbroje partinė tende dhe gjithmonė logjiko individualisht kush esht kudner partis tende dhe pse ne qfar pikpamje e koncepti -
por jo si disa menjiher me krejt partinė kalojn pa kurfar aftesie per ti nda konceptet dhe pikpamjet politike kalojn ne krahinarizma duke perfshi antipatinė me krejt regjionin qe nuk jan ne partin e ti -
ky esht gabbim katastrofal qe i demton interesat nacionale-
un kam dnegju gjithfar lloj njerzish qe vertet ishin kuaj e jo njerz se si shprheheshin ne shoqatė kur thoshin krejt dreincen duhet me vra se jan me hashimin po kjo esht nje budallaki qe nuk e qon kerri as kali mandej me nxisnin reagimin te ai persoan qe ta fyej e bile edhe me keq .
sepse ishte hajvan e shkue hajvanit budalles e kalit te llojit ma te ndyrė -
ky esht tmerr nese mendohet ashtu jo drenica me hashimine dukagjini me ramushin e budallaki te tilla ne ket lloj te menduari mund te jen vetem injorantet q enuk kan asnji lidhje me krye
e jan naiv primitiv pa kurfar kulture as te civilizimit e as te politikes as te patriotizmit kombtarė

lirik
07-10-09, 07:59
pra ai person apo dy a tre persona qe vepruan gjat luftes kshtu edhe pas lufte

jan disa barbar betera te pa shkollė kurfar shkollimi nuk kan apo aftesie te posaqme por se vetem se u erdhi dita dhe rasti fati kohorė tze gjenden aty-
ne kohrat e tilla prandaj edhe vepruan me pa dijeni -dhe pa drejtesi-
ajo qe shkakton

reagim te keq dhe nervozė esht pa drejtesia e vazhdueshme duke u fry dhe pervetsu vazhdimisht gjithqka deri sa nji dit e plasė at tjetrin dhe e detyron me i thanė ne fytyrė por rren je tue rrejt sa po mundesh -
duke i bazuar mbi sjeljet e tilla mendoj se drejtesia duhet te jet ai kandari qe e ndanė drejt rrespketin dhe meriten-
Un nuk njoh shtet apo institucion ne botė qe mbahet pa sa do pak drejtesi e ligj -
prandaj edhe ne rastin tonė te shqiptarve duhet te shikohet e te dal ne siperfaqe drejtesia sepse jan shfaqur disa dukuri shum te quditshme dhe jo te mira pas luftes qe qojn ne zhgenjime -
Edhe babes kur ja tepron i biri ja plas zemren prandaj duhet ndalur me disa teprime te disave -

ka njerz qe kan dalur ne siperfaqe qe as para lufte as pas lufte nuk kan vepruar as edhe nji gram per qeshtje kombtare por jan bė dikushi pa ken kurr kerkushi ky esht turp dhe fallcifikim rrena me zararė dhe pervetsim i historis merites se huaj dhe shkelje e te drejtave te tjetrit ne fakt njejt si shkelja e te drejtave te njeriut -
Nuk mund te behet i merituar dhe te gzoj nderine lirinė e besa edhe privilegjin si i munduari i merituari si ai qe ishte kurkushi hiq -
dhe nuk shquhej me asgjė atyre kurkushave duhet me ju thėnė hapur se ishe kurkushi

lirik
07-10-09, 08:14
Rugovizmni yt te paska helmuar deri ne palcė-

dhe ja paske marr inati drenices per sjelljet qe nuk i ka rugoviste shumica -


e qmoj idealin tend qe je i bindur ne politken e ibrahim rugoves-

por asnjiher populli nuk jepet per asnji qmim apo ide ose ideologji sa do te jet e dobishme ajo-

-

ose per qfar do lloj lideri sepse si do qe te jet individi -
nuk ka asnjiherė vlerė ma teper se populli-


dhe ti merre inatin partiakisht e jo krahinarisht -

sepse e ngarkon thesin me komplekse gabimisht-

dhe ky esht koncept i gabuar-

ti duhet partiakisht te luftosh per partinė tende -


por popullin duhet me dashtė dhe mos me i perzi urrejtjet -

apo inatet partiake me ato popullore-

sepse
ky esht gabim tragjik qe qon ne hendeqe te mdha -
duaje dhe mbroje partinė tende dhe gjithmonė logjiko individualisht-

kush esht kunder partisė tende dhe pse -

ne qfar pikpamje e koncepti -


por jo si disa menjiher me krejt partinė kalojn pa kurfar aftesie per ti nda konceptet dhe pikpamjet politike -


ata kalojn ne krahinarizma-

duke perfshi antipatinė me krejt regjionin qe nuk jan ne partin e ti -


ky esht gabbim katastrofal qe i demton interesat nacionale-

un kam ndegju gjithfar lloj njerzish -

qe vertet ishin kuaj e jo njerz-

se si shprheheshin ne shoqatė kur thoshin krejt dreincen duhet me vra se jan me hashimin-

po kjo esht nje budallaki qe nuk e qon kerri as kali -


mandej me nxisnin reagimin te ai persoan-
qe ta fyej e bile edhe me keq sepse esht nji budallė dhe ahmak -

si mund te thuhet ashtu se drenica dujhet vra se jan me hashimine nuk jan me rugoven kjo esht budallaki e pa shembullt idiotike naive qe ne disa raste me ka nxe aq keq ne shoqatė sa qe disa aty jan vertet njerzn qe e meritojn me i shkeė ne fyt-

.
sepse jan hajvan e shkue hajvanit-

budalles e kalit te llojit ma te ndyrė -

ky esht tmerr nese mendohet ashtu


jo drenica me hashimine dukagjini me ramushin

e budallaki te tilla .

ne ket lloj te menduari mund te jen vetem injorantet-

q e nuk kan asnji lidhje me krye -

dhe thjesht jan debil idiot -


e jan naiv primitiv pa kurfar kulture as politike opozitare as partiake as kombtare

as te civilizimit e as te politikes as te patriotizmit kombtarė-
por jan shpellorė primitiv dhe te kohes se gurit -
Nese drenica jan me pdk n pse u dashka te nenqmohen ashtu e te perbuzen -
ky esht gabim dhe po e them se e gjith drenica nuk jan me pdk n edhe per ket jam i bindur -

ka ne drenicė edhe njerz antarė te partive tjera ka edhe te aak s te ldk s te ballit kombtar te republikanes te vetvendosjes ka gjithfar lloj rrymash politke ne drenicė prandaj duhet kujdes kur dikush flet e i nenqmon mbi baza partiake e i merr te gjith i perfshinė ne antipati si rajon komplet-

ky esht gabim dhe primitivizem idiotesk qe nuk mund ta iamgjinoj koha moderne -

sepse kjo nuk na qon askund -
nese drenica nuk e dojn rugovizmin kjo nuk duhet me ken shkak per te krijuar antipati per ta esht gabim te mendohet keshtu nuk esht aspak as njerzore as kombtare as bashkkohore esht i menduar tragjik dhe komik i pa kuptimt ne nivel jo civilizues thjesht debilizem shpellorė kush do q emendon kshtu me e fye drenicen duke i kualifikuar ashtu esht gabim urrejtjen partiake apo te organizimit apo te uqk

k s dhe gabimet qe jan ba gjat luftes e pas luftes nuk duhet identifiku asnjiher me nji regjion -
keto gjėra duhet me i nda ne forma te kjarta -
keto nuk shkojn bashk asnjiher dhe gabon rėnd ajo kokė naive qe ben kso seleksionimesh barbare

http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1771688)

Guri i madh
11-10-09, 01:18
Titulli: Poshtė Lokalistet Dhe Krahinaristet jo jo nuk esht fare e vertet kjo o guri i madh e ke gabim-
un nuk kam te bej hiq me lokalizmin-lirik te pakten nuk i ke kundershtue disa dukuri negative , aty une e kam krijue pershtypjen se jeni lokalist edhe pse ke pas argumente me shkrue ndaj disa dukurive negative pikrisht per komunen e skenderajt


me kalimin e kohes une jam duke e krijue bindjen se i ndjeri DR RUGOVA ishte nji i derguar i perendis i zotit , e per kta hashimistat po e forcoj at bindjen time se ishi te dergarit e UDBes

lirik
14-10-09, 19:23
Titulli: Poshtė Lokalistet Dhe Krahinaristet jo jo nuk esht fare e vertet kjo o guri i madh e ke gabim-
un nuk kam te bej hiq me lokalizmin-lirik te pakten nuk i ke kundershtue disa dukuri negative , aty une e kam krijue pershtypjen se jeni lokalist edhe pse ke pas argumente me shkrue ndaj disa dukurive negative pikrisht per komunen e skenderajt


me kalimin e kohes une jam duke e krijue bindjen se i ndjeri DR RUGOVA ishte nji i derguar i perendis i zotit , e per kta hashimistat po e forcoj at bindjen time se ishi te dergarit e UDBes
-----------------------

TI o guri i madh un i kam shkru ma heret disa dukuri ne forume tjera -
por si duket nuk i paske lexu ti -

natyrisht veprimet e u spiunve dhe udbashve -

dhe poshtersirat e disa njerzve por shenimet kryesore qe i kam mbajtur gjat jetes time deri ne vitin 1981 ato jan shuar dhe asgjesuar nga mungesa ime e gjatė e moskujdesi-

ne kosovė -


disa jan kapur dhe jan ra ne duart e udb s sepse kam ken i percjellur-

njiher jemi kapur ne befasi nga udb ja ne nji mulli te shkretė-

ku her pas here mbanim mbledhje nen driten e nji llampe kur ishim duke mbajtur nje mbledhje ilegale dhe aty na jan kapur shum materiale -

dikush duke kaluar andej na ka hetu naten-

ka pergju zerin tonė dhe na ka lajmru ose ndonje spiun agjent qe na ka percjellur me kohė levizjet tona patriotike kombtare dhe veprimtarinė tonė te grupit -


disa dukuri i kam demaskuar por nuk i paske lexuar -

ndersa udb ja e mitrovices ka pasė zonen e veprimit ne vushtrri e ne skenderaj -
pra ne disa zona veriore te kosoves dhe te gjitha te kqiat kan rrjedhur nga qendra -

pra nga udb ja e Mitrovices qe jan shtri ne regjionin e drenices -


sepse skenderaj dhe vushtrrrria ishin nen drejtorinė e qarkut te mitrovices -

por te gjitha te kqiat e dukuritė negative nuk bėjn sa absurdi i mos lejimit te permendoreve te jasharajve ne prishtinı e ne mitrovicė-
qka un mendoj se duhet ndertuar duke i kapur pushkėt dhe duke ja fut pushken ne fyt-

atij q e e hap gojen e qetnikut shqipfols zemerzi-

me kundershtu ket ndertim te permendoreve te jasharajve ne prishtinė-

lirik
14-10-09, 20:00
MERRE ME MEND NUK U LEJUA RRUGA AHMET D ELIJA NE REGJIONIN E TAVNIKUT TE MITROVICE S -
E PSE PER Q 'ARSYE PRA -

PER SHKAK TE VETEDIJES S E SHPELLES TE DISA SHPELLORVE ME VETEDIJE SHPELLORE FISNORE SEPSE GJELOZOJN PER QDO LLOJ TRIMI E VEPRIMTARI QE NUK ESHT NGA SHPELLA E TYRE QFAR
AKTI I NDYRė QFAR VEPRIMESH E FYTYRASH MAKABRE TE NDYRA KAN DALUR PAS LUFTE QFAR UJRASH TE ZEZA QE NUK DUKET E BESUESHME KJO -
NDERSA NE ANEN TJETER PRSIDENTI I NJI VENDI FATMIR SEJDIU E TREGOJ SE BASHKU ME ATA -
TE TJERET SE SA ULT MUND TE VEPROHET DUKE JU HEQUR EMRI I TRIMIT ME FLETė AZEM GALICES SHKOLES NE KERPIMEH TE PODUJEVES -
NE VEND SE ME EMRIN E KTI TRIMI TE KET SHKOLLA E UNIVERSITETE SEPSE ESHT TRIMI I KOMBIT -
SHPELLORIA E SMIRZIVE TE TRURIT E TE SHPIRTIT TE PA ZHVILLUAR TE SHPIRTIT TE VOGEL QE E PERBEN VETEM ERRSIRA SHKOI DERI NE ABSURDE -

DHE KJO SOLLI ZHGENJIM TE PAPARė KURR NUK DO TE ISHTE E BESUESHME NESE DO TE ME THOSHTE DIKUSH DERI SA VET E PERJETOVA KET KOHė TE MJERė VEPRIM I NDYRė I VETEDIJEVE FISNORE ME BISHT TE PRAPAMBETURISė TE KOHRAVE TE PALEOLITIT
--------

TE BEHEN KETO GJėRA NGA SERBET DO TE KISHA BESUAR SEPSE ATA JAN QETNIK POR NGA SHQIPTARėT DHE PAS LUFTE KU AQ SHUM VUAJTI KY POPULL KET NUK DO TA KISHA BESUAR KURR -
POR ASHTU SIQ JEMI ASHTU NA KCEJ KUSH DESHTI NA SHKELI E NA BėRI HORė SEPSE NUK JEMI GJė TJETER PERVEQ TURMA TE VETEDIJEVE FISNORE KJO PO DESHMOHET NE SECILIN VEPRIM KU VETEDIJE KOMBTARE NUK KA PO THUAJSE -
U PA DHE U DEMSAKUA FYTYRA E SHUM KUJ PAS LUFTES NE KOSOVė

AHMET DELIA ESHT FRYMZIM I BREZAVE SHQIPTARė SE SI VDISET PER KOJSHI -

QE TE MOS LEJOHET TURPI DHE NENSHTRIMI PARA ARMIQVE -

DUKE E ANASHKALUAR AHMET DELINė SIMBOLIN E TRIMERIS SHQIPTARE -

BREZAT SHQIPTARė NUK E DIJN ASPAK KUSH ESHT AHMET DELIA -


asnji shkollė nuk esht ne emrin e kti heroj
KOMBTARė LEGJENDė -qe luftoj me sa e s a krajli


dhe ne fund vdiq si nji simbol qe duhet ta ushqej ne shpirtė neper shekuj qdo shqiptarė -

NJE TRIM TE TILLė DHE NJE VDEKJE KAQ SOLIDARE FLIJIM PER KOJSHI -

DO TA KISHTE ZILI BOTA -


POR DISA LAHPERA SHQIPFOLSA MENJIHER KUNDERSHTOJNė EMRIMINE RRUGVE KU DO KUR JAN NE PYETJE KTA EMRA TE KSAJ KRAHINE TRIME KRESHNIKE -

PIEMONTJA E QENDRESAVE SHQIPTARE KUNDER AMRIQVE SHEKULLORė-


PRA KETA TRADHTARė MJAFT SABOTUAN -


DHE TRIMAT E SAMI LUSHTAKUT ME PUSHKė NE DORė DUHET ME QA RRUGEN -

MENJIHER DUHET ME I VU PERMENDORET E JASHARVE NE PRISHTINė -


DHE DUHET ME JA VU REVOLEN NE GOJė ATIJ QE E HAP GOJEN E DEKLAROHET KUNDER-


AHMET DELIA ESHT OSO KUKA I SHQIPTARVE -

AI NA MSON NEPER BREZA SI SHEMBULL NE PERJETSI-


SE SI DUHET ME VRAPU MENJIHER PER KOJSHI ME VDEKė -

AKTI I TIJ I FLIJIMIT QE I KA FRYMZU JASHARAJT E TAHIR MEHEN E SHUM TRIMA TJERė ESHT NDER AKTET MA FISNIKE NE TE KOMBIT NE HISTORI

DHE BREZAT EDUKOHEN NGA KJO QENDRESė E JASHTZAKONSHME


LEGJENDė NE BOTė QE NUK KA SHEMBULL NE HISTORI

ME SHKU E ME VDEKė PER KOJSHI PA JU TREMBUR ASPAK SYRI E PA JU DHIMBSUR ASPAK JETA TRIMIT LEGJENDARė


VDEKJE MADHESHTORE FISNIKE KRENARI KOMBTARE- QE MAHNITė KOMBET -


POR NE KOMISIONIN E DILINGJIVE NE MITROVICė
ME RASTIN EEMRIMIT TE RRUGVE NE QYTET KUNDERSHTOJ EMRIMINE RRUGVE ME EMRAT E KTYRE TRIMAVE

U KUNDERSHTUA FUQISHEM QDO IDE APO LLOJ EMRIMI TE RRUGES

APO SHKOLLES ME EMER TE TRIMAVE TE TILLė


KUSH DHE PSE KUSH I BėN KTO MARIFETE TRADHTARE

NE KOMISIONIN
MITROVICES ROVICES PAS LUFTE

TE EMRIMIT TE RRUGVE ME HEROJ KOMBTARė


SI DHE NDALIMIN E TE GJITHA MANIFESTIMEVE FESTAVE DATAVE KOMBTARE


KUSH I ANULON INICIATIVAT PER MBAJTJEN E KUVENDEVE KOMBTARE NE MITROVICė

TE DATAVE EPERKUJTIMEVE HISTORIKE TE PERVEJTOREVE TE BETEJAVE E TE DEMOSTRATAVE PER TE JA SHUAR GJURMET HISTORISė SHQIPTARE KUSH DON TA SHUAJ E TA VYSHK QYTETITN NGA QDO QELIZė PATRIOTIKE -

NGA QDO INICIATIVė PER TE JA SHUAR GJURMET

KUSH JAN ATA SABOTATORė ANTIKOMBTARė NE MITROVIC

ATA EMRA QETNIKESH SHQIPFOLSA DUHET TE DALIN NE TELEVIZION NE GAZETA

TE DENONCOHEN ATO KOMISIONE TRADHTARE -DHE TE DIHET SE SA SABOTIME BEHEN NE MITROVICė

MITROVICA DUHET PASTRUAR NE THEMEL NGA TE GJITH KUADRAT SABOTATORė

NE AT QYTET DUHET TE VENDOSEN DJEM E VAJZA ATDHETARE E KUADRA ATDHETARE

POR JO SABOTATORė NJERZ TE DYSHIMT PENGUES TE QESHTJES KOMBTARE E ZHVILLIMIT TE QYTETIT

DUHET TE DALIN NE PUBLIK SABOTATORET

E TE SHEH I GJITH KOMBI SE QFAR PISASH KA NE KOMISIONE

E SI KUADRA

E PERSE PO SHKATRROHET MITROVICA -

E PER SE NUK LEVIZET ASGJė POZITIVE

ASGJE NE FAVOR TE ZHVILLIMIT TE QYTETIT


SE QFAR KRYMBASH ANTIKOMBTARė I KAN HY QYTETIT -

AHMET DELIA ESHT FRYMZIM QE DO TI FRYMZONTE SHQIPTARėT SE SI NUK DUHET SHQIPTARI ME U TREGUE QYQARė POR PA JU DHIMBSUR ASPAK JETA DUHET ME VDEK PER KOJSHI KY ESHT SIMBOL I MADH I TRIMERISė SHQIPTARE DHE I BIRI I TIJ MURSELI NJI TRIM KRESHNIK I BIRI I GJERASQINES SHQIPE EDHE AI OSO KUKė SHQIPTARė -
POR KUMARET E SHKIEVE PO KUNDERSHTOJN QDO LLOJ EMRIMI TE RRUGVE APO PERMENDORE TE TYRE NGA MOTIVET E ULTA SIMRIZI SHPIRTZI KRAHINARIST LOKALIST MANJAK -TE PIST TE NDYRė PRANDAJ KA ARDH KOHA QE KETO PUNė TE BEHEN ME REVOLE NE FYT PA I PYETUR ASPAK NJERZT E LIGJ

lirik
14-10-09, 20:34
Pas shum poshtersive kulmi i absurdit dhe poshtersisė u bė kur u pengua me ngulm permendorja e Artim Jasharit
trimit te jasharjave kusheri te Adem Jasharit por keta jan jasharaj te prekazit te ardhur ne Mitrovicė-
Artimi punoj dhe veproj gjat ne veprimtari kombtare famlije po ashtu atdhetare trime -ai beri aktin e flijimit te madh per atdhe duke u vra me policet e pushtuesit serb flijim trimnije tipike shqiptare si i ka hije oso kukes shqiptarė-
-

te bijt e spunve dhe te komunistve me rastin e propozimit te nji shkolle nji rruge dhe permendorje ne emrin e ti ne mitrovicė ku jetoj dhe veproi heroi Artim Jashari -
pra te bijt e tradhtarve komunistve e anuluan me ngulm qdo lloj permendorje shkole apo rruge esht ky kulmi i zllumeve qe po behen ne mitrovicė nga qarqet klanore e te ndyra dhe ky ehst tash kulmi i poshtersive -
dhe esht e pa durueshme kjo

bert
14-10-09, 20:38
lokalistet dhe krahinaristet po kerkojne ta mbushin kosoven me Rome e jevgjiter. te gjithe e dime se ata gjat luftes u bashkuan me forcat cetnike serbe dhe masakruan shqiptare. edhe sot e kesaje ite ata shprehen hapur se kryeqytet kane beogradin dhe te gjithe mbajne pashaportat serbe. sejdiu dhe thaci po mundohen ti strehojne ne kosove pa ditur se serbia do i perdore ata per te demtuar kosoven.
gjermania nese kujdeset per romet le ti coje ne atdheun e tyre serbi

BERLIN - Mė shumė se dhjetė vjet qė prej pėrfundimit tė luftės sė Kosovės, mijėra refugjatė nga rajoni i krizės, qė jetojnė nė Gjermani, ndodhen pėrpara dėbimit. Kėshtu pohon gazeta gjermane "Zydojēe cajtung" ("Süddeutsche Zeitung"), e cituar sot nga Dojce Vele. Njė marrėveshje pėrkatėse do tė nėnshkruhet kėtė vjeshtė, shkruan gazeta, e cila i referohet pėrgjigjes qė Ministria e Brendshme gjermane i ka dhėnė njė kėrkese pėr informacion tė grupit parlamantar tė sė Majtės. “Prej vitesh tashmė federata dhe landet, pėrpiqen tė bindin kosovarėt me anė tė ofrimit tė mbėshtetjes financiare, qė tė kthehen nė vendin e tyre”, shkruan mė tej gazeta. Aktualisht, sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Brendshme gjermane, nė Gjermani jetojnė ende 14.000 persona nga Kosova qė duhet tė largohen, ku 10.000 prej tyre janė romė.

lirik
14-10-09, 20:43
Shum sjellje te tilla te njerzve dhe qarqeve te caktuara qe kan zaptuar pozitat jan klane te ndyra qe nuk kan te bejn aspak me shqiptarizmin por jan qarqe -
dheviruse qe helmojn raportet shqiptare e helmojn mardhenjet ndernjerzore provokojn dhe krijojn klane qe ne fakt dyshohet qe te gjitha keto plane i nxitė qellimisht serbia .
pasi qe Mitrovicen e kan agfer serbet dhe i ka ma te lehta veprimet ne at qytet-
iun mendoj se duhet te vendosen kuadra atdhetare ne komunė e ne te gjitha strukturat e qytetit sepse qyteti u demtua seriozisht nga qarqet antishqiptare dhe veprimet absurde te klaaneve -
qytetit duhet ti kthehet atdhetarizmi dhe gjalleria patriotizmi -i kulluar dhe ndryshimi si dhe duhet te vendosen ata shqiptarė qe krijojn unitet dhe bashkim e drejtesi ne menyr te drejt te trajtohen punet ne qytet por jo me njianshmeri e shkelje te te drejtave njerzore ku dikush privilegjohet deri ne qiell e dikush shkelet pa mshirshem me disa zakone te mykura fisnore eprimitive qe jan jasht qdo logjike ekohe e nuk i sherbejn unitetit kombtarė as shtetit as zhvillimit t e shoqeris shqiptare-

mendoj se duhet te behet ndrrim i madh ne kuadra ne qytet dhe te vendosen ne qytet njerz patriott e vertetė qe kan ide dhe mqneuri per bashkimine shpetimine zhvillimin e qytetit sepse esht mbushur polt me sabotatorė e pengues ku asnji iniciativė per zhvillim te mitrovices nuk e lėnė qe te praktikohet per zhvillimin e qytetit pra jan ata qe qellimisht sabotojn gjithqka qe munden sepse kjo ishte politika perqarse e unmikut me qellim qe te fus hendek ne mes te shqiptarve ne menyr qe sa ma shum te zvarritet e te mbes qytetit ne ndarje ene perqarje

bert
14-10-09, 20:53
po te kete rregull ne mitrovice UNMIKU ska ku merr ma rroga me gjashte hifra ne kurriz te shqiptareve. ata shume mire ja kane dale te sfidojne autoritetet ne kosove dhe te zbatojne planin rus gjashte pikesh . Ata shkurt dhe shqip duan ta ndajne kosoven

lirik
14-10-09, 20:55
lokalistet dhe krahinaristet po kerkojne ta mbushin kosoven me Rome e jevgjiter. te gjithe e dime se ata gjat luftes u bashkuan me forcat cetnike serbe dhe masakruan shqiptare. edhe sot e kesaje ite ata shprehen hapur se kryeqytet kane beogradin dhe te gjithe mbajne pashaportat serbe. sejdiu dhe thaci po mundohen ti strehojne ne kosove pa ditur se serbia do i perdore ata per te demtuar kosoven.
gjermania nese kujdeset per romet le ti coje ne atdheun e tyre serbi

BERLIN - Mė shumė se dhjetė vjet qė prej pėrfundimit tė luftės sė Kosovės, mijėra refugjatė nga rajoni i krizės, qė jetojnė nė Gjermani, ndodhen pėrpara dėbimit. Kėshtu pohon gazeta gjermane "Zydojēe cajtung" ("Süddeutsche Zeitung"), e cituar sot nga Dojce Vele. Njė marrėveshje pėrkatėse do tė nėnshkruhet kėtė vjeshtė, shkruan gazeta, e cila i referohet pėrgjigjes qė Ministria e Brendshme gjermane i ka dhėnė njė kėrkese pėr informacion tė grupit parlamantar tė sė Majtės. “Prej vitesh tashmė federata dhe landet, pėrpiqen tė bindin kosovarėt me anė tė ofrimit tė mbėshtetjes financiare, qė tė kthehen nė vendin e tyre”, shkruan mė tej gazeta. Aktualisht, sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Brendshme gjermane, nė Gjermani jetojnė ende 14.000 persona nga Kosova qė duhet tė largohen, ku 10.000 prej tyre janė romė.----------


I nderur bert ket alarm e dhash un me kohė dhe ne forumet tjera po vazhdon tema pa problem ndersa ketu guri sylaj na e fshiu temen -
kosova esht ne rrezik nga te huajt jemi ne rrezik te mdah kombtarė -
sepse te gjitha keto perqarje na i kan bė te huajt

ata blejn kukulla njerz qe leht shiten dhe i vendosin e i drejtojn pastaj per qellim e te mbrashta -
dikur ne mitrovicė kan pasur shum rrespekt per mua dhe vuajtjet e mia njerzit sepse e dinin nji numer i madh se udb ja me ndiqte -
ather me thoshin se nese vie dita ndonjeher vargjet tua atdhetare do te jen ku do jo vetem ne zemrat e shqiptarve por edhe ne libra-
ndersa sa po shkova ne mitrovicė dy tri vjet pas lufte jo vetem q e me mohuan por tamam sikur te mos isha i lindur ne at qytet perbuzje ftiftesi dhe asnji varg i imi ne lbrin e qytetit -
gjithqka behet me qellim qe te ndikohet zhgenjyeshem qe te zhgenjehen shqiptar te acarohen raportet te behen sa ma shum padrejtesi -
keshtu rurdhron serbia unmiku dhe t e huajt prandaj jemi ne rrezik gjendja esht alarmante -
bota na jan leshuar ne shpinė


si duket gjithqka ndryshoj shum shpejt dhe situata nuk esht e favorshme per ne shqiptarėt-

ndersa patriottet mund te vdesin per buk te bojkotuar


e te izoluar sepse ku do jepen urdhra nga te huajt per shkatrrimine tyre per izolimin e tyre per perndjekjen e tyre

mos mendoni se jam perndjekur vetem ne ish jugosllavi -

edhe ne europė nuk jan sjellur mirė me mua -

kam mjaft se qka me shkru -


sepse patriootet perndiqen -ne forma te ndryshme -


patriotet nuk mbrohen

as nga shteti shqiptar as nga biznesmenet shqiptar as nga qeveria shqiptare nga asksuh -

as nga qeveria as nga deputetit as nga parlamenti -
nuk gjenden forma se paku ilegale indirekte per ti mbrojtur atdhetarėt shqiptarė

pra nga askush ata nuk mbrohen

jan jetima nen mshiren e fattit

bert
14-10-09, 20:59
nje shkencetar i madh amerikan kot ska thane qe nje shtet qe i kthen shpinen patrioteve eshte i destinuar te zhduket si shtet. drejt asaje po e cojne dhe kta kosoven

lirik
14-10-09, 20:59
Unmiku dhe fraqnezėt e kan bė mitrovicen qytet te heshtur -

as qe guxon te permendet ASGJė PATRIOTIKE HISTORIKE NGJARJE HEROIKE AS BETEJė AS KURGJė MBI DHE SEPSE DUAN QE HESHTUR DHE TE JA SHUAJN GJURMET QYTETIT QE AJO SHUM LEHT MITROVICA TE KALOJ KOMPLET NE PREHER TE SERBISė PA ZHURMA QETė DHE VYSHKUR

as gjė atdhetare as patriotike ne at qytet as kurfar manifestimi as recitimi as elementarė-NUK GUXON TE PERMENDET NDERSA KA SHUM KUADRA NE KOMUNė

QE DIKUR KAN PUNUAR PER SIGURIMIN E SHTETIT JUGOSLLAV

bert
14-10-09, 21:02
Unmiku dhe fraqnezėt e kan bė mitrovicen qytet te heshtur -

as qe guxon te permendet ASGJė PATRIOTIKE HISTORIKE NGJARJE HEROIKE AS BETEJė AS KURGJė MBI DHE SEPSE DUAN QE HESHTUR DHE TE JA SHUAJN GJURMET QYTETIT QE AJO SHUM LEHT MITROVICA TE KALOJ KOMPLET NE PREHER TE SERBISė PA ZHURMA QETė DHE VYSHKUR

as gjė atdhetare as patriotike ne at qytet as kurfar manifestimi as recitimi as elementarė-NUK GUXON TE PERMENDET NDERSA KA SHUM KUADRA NE KOMUNė

QE DIKUR KAN PUNUAR PER SIGURIMIN E SHTETIT JUGOSLLAV
dalengadale do lejojne forcat serbe ta patrullojne dhe ta qeverisin. kosoven se pyet kurrkush. marreveshjet i ka ne dore unmiku dhe eulexi

lirik
14-10-09, 21:03
PO DREJT ZHDUKES SE KUJTESES HISTORIKE PO SHKON KOSOVA DHE MITROVICA
ket e arriten agjenturat e huaja -
merre me mend qdo lloj tubimi qe flitet anulohet dhe as nuk ndertohen salla te mdha ku mund te mbledhet populli ne manifestime -
as nuk kan guxim as te mbledhen ne mitrovicė as ne perkujtim te deshmorve -
deri aty ka ardh puna sa qe gjithqka kerkohet e te shuhet sepse qytettine kerkon serbia komplet dhe unmiku donte ja qet ne preher dal ngadal se bashku me franqezet qe e ndanė per ket qellim pra mitrovica esht ne shenjester aty duhet te ndryshoj gjithqka deri sa nuk esht vonė sepse qdo gja po shkon drejt gremines se pa kthim duhen ne at qytet kuadra te forfta guximtare qe u thonė te huajve mjaft ma ikni menjiher se na qelbet

lirik
14-10-09, 21:08
po nese vazhdon kshtu do te kemi luftra te pergjakshme e te pa fund ne ballkan -
shqiptarėt e paten ne dorė situaten por nuk diten -


lufta edhe me unmikun do te jet e pergjakshme ndersa patrullat serbe nese fusin kemben ne kosovė besoj se do te vriten nga shqiptarėt -
dhe ky do te jet fillimi i luftes se re ndoshta luftė botrore -
gjithmonė esht thėnė se ne kosovė do te nis lufta e tretė botrore -
dhe dihet historikisht se serbia ka filluar luftrat botrore
e nese e fillon te treten ajo edhe mund te shuhet pastaj me atom nga fuqitė e mdha si shkakatre e rreziqeve ne globin e njerzimit qe po shkakton lufta

bert
14-10-09, 21:12
Kosoves nuk i falet ma ajo gjendje ne mitrovice. duhen marre masta dhe duhen larguar te huajt nga qyteti shqiptar i mitrovices. Do e kemi te veshtir pasi luhet pare e madhe. ato duan te jene aty perjete pasi paguhen me qindra mijera euro. na takon ne tua mbyllim kurthet serbe

lirik
14-10-09, 21:40
Kosoves nuk i falet ma ajo gjendje ne mitrovice. duhen marre masta dhe duhen larguar te huajt nga qyteti shqiptar i mitrovices. Do e kemi te veshtir pasi luhet pare e madhe. ato duan te jene aty perjete pasi paguhen me qindra mijera euro. na takon ne tua mbyllim kurthet serbe

---------------

Te lumtė goja bert i gjith kombi duhet ti mbaj sytė kah mitrovica sidomos mediat dhe televizioni se paku per gjith dit te shkruhet diqka e te merren iniciativa -
grupe organizime e ndryshime aty duhet pastrim i madh dhe vemendje e
madhe
sepse esht vend shum i rendesishem -
duhen perpjekje te mdha dhe perkushtim i madh per mitrovicen duhen forma nga ma te menqurat e iniciativa-
Mitrovicen e kan harruar shqiptarėt piken ma strategjike nga e cila po ikun shqiptarėt sepseedhe nga kosova edhe nga shqiperia u la mbas dore edhe nga mergata -
ishte ky nji gabim jetik aq i madh aq i pa falshem pika ma strategjike ekombit ehst mitrovica prandaj menjiher te kalohet ne veprime -
mendoj se dikush i familjes jashari duhet te vendoset kryetar komuna aty duhen trima guximtarė qe jna edhe te penes e edhe te pushkes -

qe brengosen per zhvillimine shpetimin e qytetit -

lirik
14-10-09, 21:41
Un e kam hapur nje temė me titull mitrovica dhe ideja se si te shpetohet nga kthetrat e

armiqve seerb mitrovica si dhe nga kthetrat e te huajve-
por shum pak ose hiq u inkuadruan ne at temė qe mendoj se ishte teper me rendesi

bert
14-10-09, 21:49
mitrovicen une e shoh te shpetuar ne dy fronte. fronti i pare eshte vendosja e rregullit dhe mbipopullimi me shqiptare(qeveria e kosovs me ane te iniciativave financiare te ndertoje vendbanime per shqiptaret perreth qytetit dhe e dyta eshte dalengadale hapja e nje korridori per largimin e serbeve nga kosova. kjo detyrimisht behet kur te kemi debuar nga trojet shqiptare unmikun dhe eulexin dhe kur vendimet e kosoves te merren ne prishtine e jo ne merdar apo beograd.

lirik
14-10-09, 22:12
mitrovicen une e shoh te shpetuar ne dy fronte. fronti i pare eshte vendosja e rregullit dhe mbipopullimi me shqiptare(qeveria e kosovs me ane te iniciativave financiare te ndertoje vendbanime per shqiptaret perreth qytetit dhe e dyta eshte dalengadale hapja e nje korridori per largimin e serbeve nga kosova. kjo detyrimisht behet kur te kemi debuar nga trojet shqiptare unmikun dhe eulexin dhe kur vendimet e kosoves te merren ne prishtine e jo ne merdar apo beograd.


Financimi do te duhej te behej menjiher pas lufte

dhe organizimi e presioni PER TE DALUR NE PJESEN VERIOREpor u la pas dore kjo punė

dhe mitrovicasit me mija e mija iken ne qendra tjera te kosoves -
tragjedi kombtare ishte kjo shperngulje e kohes se re