PDA

View Full Version : tema te mbyllura te cilat do te transferohen ne arkiv


Pages : 1 [2]

bert
14-10-09, 21:53
detyrimisht por pergjegjesia i takon klases politike shqiptare e kosovare te binde shtetet qe se kane njohur qe ta njohin kosoven shtet te pavarun e sovran. gjithashtu kosova beri gabim qe ra ne kurthin serb dhe ju bashkua serbise ne gjykaten e hages. po mos te kishte marre pjese kosova gjyq sdo kishte. nje vendim negativ i hages cel shume probleme per kosoven.

lirik
14-10-09, 21:55
Haga Deri Me Tani U Deshmua Si Qender Antishqiptare

bert
14-10-09, 21:56
presidenti obama eshte socialist dhe komunist. ai e demton ceshtjen shqiptare. kujto skandalin e guvernatorit serb te shtetit te tije illinois pak muaj ma pare

bert
14-10-09, 21:58
sejdiu dhe thaci tani le te mbajne mbi shpine vendimet e tyre kundra kombit

lirik
14-10-09, 21:59
Mendoj see sht e nevojshme qe shqiptarėt ne te kater anet e globit te ju drejtohen shteteve te botes ket duhet te na emundojn gazetat tona

televizioni vendet se si e ku ti dergojm e ti grumbullojm letrat e shkresat e protestat secili me thuirjene vet e pastaj permbajtja e letrave te lexohet neper forume ku secilit shtet ti dergohet permbajtje per pranimine kosoves dhe pranim ne okb --
pa i dhėnė zjarr vet ne punes nuk i jep kush pra populli duhet te bej presion

lirik
14-10-09, 22:01
mendoj se esht koha e popullit

populli nuk duhet te lejoj ma sjellje te tilla populli duet te behet presionues edhe per probleme tjera dhe un mendoj se populli duhet te merr ma shum inicativa sepse ma shum s e vet populli asksuh nuk po pson si ngaluftrat si nga mjerimi si nga varfria -
politikanet gjithmonė gjen strehime e azle ndersa populli po pson prandaj un mendoj se populli-
duhet te jet ai qe lufton ma shum per te drejtat dhe fatin e ti

lirik
14-10-09, 22:05
Te dashur lexues te forumit

a duhet nje model i ri jetsorė nje normė pune afati
qe populli shqiptarė te ju vendosė afat qeverive shqiptare-
per kaq kohė muaj ose vit keni per ti kryer keto punė perndryshe jasht dhe le te vijn te tjeret ne pushtet

-a do te ndikonte kjo ne ndryshimine sjelljees se qeveritarve shqiptarė-
nese ju vihet si afat si dhe kushte te tjera
per shembull kushtet per bashkpunim me mergimtarė

kushtet per zhduikjen epapunsisė

kushtet per permirsime tjera te jetes ne atdhe e ne troje etnike

a mendoni se venja e afatit por edhe edhe sasisė se punes

ndikon ne permirsimin e sjelljeve te qeverive te cilat siq duket nuk po i japin llogari popullitqeveria

do te permirsohet ne sjellje nga keto kushte e norma sepse ajo po livadhis si po don me popullin kur nuk ka kurfar shpate kercnimi mbi krye dhe nuk po jep llogari -
mendoj se kjo do te ishte ide e mirė qe populli pasi te konstatoj pas nji viti se nuk esht punuar sa duhet te poerjashtohet ajo qeveri

ky do te ishte po ashtu sukses sepse qeveria do te ngutej ne disa sektrorė te punoj ma shpejt per disa gjėra me rendesi per popullin -


nuk pajtohem qe qeveritė te lihen pa kurfar kontrolli popullorė vetem ne besim

sepse kjo esht e demshme per interesat e popullit

bert
14-10-09, 22:40
'Gjeografia' maqedone sllavizon emrat e zonave shqiptare
Azbi Ademi, Mėsues nė gjimnazin e Tetovės | 14/10/2009 | Lajm i fundit | 0 KOMENTE | SHARE | - +
Teksti i gjeografisė sė Maqedonisė pėr vitin e dytė tė gjimnazit tė reformuar, i autorėve maqedonas Vasileski, Markovski, Panov, Dimitrov dhe Pavllovski, tė botuar nė vitin 2003 nga shtėpia botuese "Prosvetno Delo" e Shkupit ėshtė i stėrngarkuar me gabime shkencore. Ky tekst shkollor ėshtė pėrkthyer nė mėnyrė joprofesionale. Nė seminarin e mbajtur nė vitin 2004, nė Shkup, ne profesorėt shqiptarė tė lėndės sė gjeografisė e bojkotuam kėtė libėr. Vendosėm qė ky libėr tė mos pėrkthehet nė gjuhėn shqipe, pa e bėrė korrigjimin rrėnjėsor tė njėsive mėsimore, sidomos ato pjesė tė librit qė kishin tė bėnin me kufijtė shtetėrorė, me toponimet qė janė pėrdorur nė gjuhėn sllave, me strukturėn etnike tė popullsisė nė Maqedoni etj. Fatkeqėsisht, doli njė pseudoshqiptar Gjergj Gjurafēaj, i cili pėr pak parį e pėrktheu tekstin e sipėrthėnė, madje nė mėnyrė joprofesionale. Kėshtu qė nė ēdo faqe ka mbi dhjetė gabime gjuhėsore, morfologjike, sintaksore dhe terminologjike. Turpi mė i madh ėshtė se emrat e qyteteve dhe tė vendeve, pa kurrfarė ndjenje morale dhe kombėtare, janė tė shkruara nė gjuhėn maqedonase, si pėr shembull: Skopje, Kiēevė, Bitolla, Ēenginsko Kale, Markova Noga etj. Kėta libra tė fėlliqur ngelin dokumentacion pėr tė ardhmen. Me ēfarė morali disa gjeografė shqiptarė i detyrojnė nxėnėsit tė pajisen me kėsi librash tė fėlliqur?! A nuk i vret pak ndėrgjegjja kėta profesorė shqiptarė qė autoktoninė e popullit tonė nė kėto troje tė Ballkanit t'ua shpjegojnė nxėnėsve tė tyre, ashtu siē shkruan nė kėtė tekst tė bastarduar?! A nuk ėshtė absurde qė njė tekst shkollor i dedikuar edhe pėr nxėnėsit e paraleleve me mėsim nė gjuhėn shqipe tė hartohet nga pesė autorė maqedonas pa u pėrfshirė nė tė as edhe njė autor shqiptar?! Dhe kjo ndodh nė kohėn e pluralizmit, nė kohėn e demokracisė dhe tė ekonomisė sė tregut. A nuk flet kjo pėr monopolin e autorėve maqedonas pėr hartimin e teksteve shkollore, qė u jepen detyrimisht edhe nxėnėsve shqiptarė? Kjo flet edhe pėr monopolin e shtėpisė botuese "Prosvetno Delo" tė Shkupit. Kjo ėshtė dėshmi e njė politike diskriminuese ndaj arsimit shqip nė Maqedoni.
Mė skandaloze dhe mė tmerruese janė rreshtat e faqes 99 tė librit. Prej rreshtit tė parė e deri nė rreshtin e nėntėmbėdhjetė tė faqes sė sipėrthėnė, thuhet se shqiptarėt nė Maqedoni kanė ardhur para 220 vjetėsh, pėrkatėsisht nga fundi i shekullit 19. Akoma mė fyese dhe krejtėsisht joshkencore ėshtė pjesa e kėtij teksti tė gjeografisė, ku thuhet se shqiptarėt nė Maqedoni janė krijuar me shqiptarizimin e maqedonasve.
Kuazishkencėtarėt maqedonas, me kuaziargumente dhe me fakte shkencėrisht tė paverifikuara, tentojnė ta paraqesin veten si pasardhės antikė, duke mohuar prejardhjen sllave tė tyre dhe duke injoruar prejardhjen ilire tė shqiptarėve. Le ta dinė kėta "shkencėtarė" se pikėpamjet e tyre janė tė paqėndrueshme, retrograde dhe anakronike. Tezat e tilla nuk i kontribuojnė bashkėjetesės nė Maqedoni dhe ndėrtimit tė shoqėrisė multietnike dhe multikulturore. Pikėpamjet e tilla tė autorėve maqedonas tė lartpėrmendur, tė librit tė gjeografisė pėr gjimnazet e reformuara, i pėrkasin shek. XIX. Kėtė e bėjnė vetėm pėr tė fituar tė drejtėn e trashėgimisė sė hapėsirės sė quajtur Maqedoni. Nė kėtė libėr mohohet pra autoktonia e popullit shqiptar nė Maqedoni, duke theksuar se shqiptarėt nė kėto troje paskėshin ardhur nga Shqipėria. Pėrndryshe, pėr autoktoninė e shqiptarėve nė Maqedoni ka shumė tė dhėna, tė cilat vėrtetojnė se kėto troje janė tė banuara qė nga e kaluara e largėt historike. Kėshtu qė, shqiptarėt qė jetojnė sot nė kėto troje, janė nė tokat e stėrgjyshėrve ilirė. Dhe krejt kjo hapėsirė gjeografike, etnike, kulturore dhe linguistike pėrbėn njė trung etnik. Kjo ėshtė e vėrteta shkencore dhe jo ajo qė shkruhet nė librin e gjeografisė tė autorėve maqedonas, tė dedikuar edhe pėr nxėnėsit shqiptarė. Nė fund tė fundit, kur bėhet fjalė pėr kėto hapėsira, edhe kundėrshtari mė i madh serb i shqiptarėve - Jovan Cvijiēi, thekson se ēdo hulumtim nė Gadishullin Ballkanik fillon me ilirėt.
Pėrndryshe, pėr gjenezėn e kėtij populli ka shumė tė dhėna arkeologjike. Nė rrethinėn e Tetovės, gjatė gėrmimeve arkeologjike janė zbuluar sende dhe mjete me vlerė tė madhe historike. Pėr shembull, Menada (Valltarja ilire) e Tetovės, e zbuluar nė vitin 1933 nė afėrsi tė lokalitetit tė quajtur "Ēeshma e Balezės" ėshtė njė statujė bronzi nga periudha ilire, qė i takon shekullit VI p.e.s. Ky ėshtė artefakti arkeologjik mė i vjetėr i gjetur nė rajonin e Tetovės. Statuja me pėrmasa 9 cm. e gjatė dhe 4 cm. e gjerė gjendet nė muzeun e Tetovės. Me hapjen e kanalit pėr ndėrtimin e hidrocentralit nė lumin Shkumbin tė Tetovės, ėshtė gjetur njė amforė e madhe. Pėr kėtė artefakt, arkeologėt serbė kanė thėnė se u pėrket dardanėve dhe se ka shėrbyer pėr tė fshehur drithin nga barbarėt. Pėr autoktoninė e shqiptarėve nė Maqedoni ekzistojnė edhe shumė argumente tė tjera.
Librin e gjeografisė pėr gjimnazet e reformuara, tė shtėpisė botuese "Prosvetno Delo" tė Shkupit, pėr shkak tė pėrmbajtjes antishqiptare dhe joshkencore, arsimtarėt e gjeografisė dhe nxėnėsit shqiptarė duhet ta nxjerrin nga pėrdorimi.

bert
16-10-09, 19:28
Kuvendi, lojė me Kalendarėt, pėr tė shmangur deklaratėn mbi shtyrjen e ratifikimit tė Paktit Detar
Shekulli Online | 16/10/2009 | Kuriozitete | 0 KOMENTE | SHARE | - +
UPDATE - Per te shmangur nje "Jo" qe do ti sillte telashe direkte me Athinen, Tirana zyrtare ka vepruar ne menyre burracake. Kuvendi i Shqiperise ka bere nje dredhi ne kalendarin e punimeve duke rishtypur nje kalendar te ri per periudhen deri ne 20 tetor.
Deklarimet e djeshme zyrtare te Kuvendit, ishin qe "Kuvendi nuk kishte parashikuar ratifikim te marrveshjes ujore me Greqine, dhe se data 19 tetor ishte sajese e mediave"
Eshte serish nje genjeshter. Shekulli posedon nje kopje te Kalendarit te punimeve te Kuvendit, ku thuhet e zeza mbi te bardhe qe ne daten 19 tetor Kuvendi ratifikon marreveshjen ujore me Greqine.
Kuvendi ka rishtypur nje kalendar te ri me shpejtesi ne dy ditet e fundit ne kopertinen e te cilit mungon data dhe ne brendesi te gjitha pikat jane njesoj me te parin, me vetem nje perjashtim: Ratifikimi i marreveshjes eshte zhdukur nga kalendari.
Pra deklarata se ratifikimi nuk ishte parashikuar, bie poshte. Ai ishte parashikuar dhe eshte hequr. Por eshte hequr jo duke vepruar si shtet serioz pra duke deklaruar me pergjegjesi dhe korrektesi qe Kuvendi i Shqiperise ka vendosur shtyrjen e ratifikimit, por duke bere lojra me kalendare.
*****
TIRANE (UPDATE) - Mazhoranca "tėrhiqet" nga marrėveshja pėr pėrcaktimin e kufirit ujor-detar mes Shqipėrisė dhe Greqisė.
Nuk dihet nėse ka njė vendimmarrje politike prej drejtuesve tė shumicės qeverisėse pėr kėtė ēėshtje, por ėshtė fakt tashmė se marrėveshja ndėrmjet Shqipėrisė dhe Greqisė "Pėr delimitimin e zonave tė tyre pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare" nuk do tė miratohet nė seancėn e ardhshme plenare, sikurse edhe ishte parashikuar nė kalendarin tre javor (22 shtator-19 tetor), tė miratuar prej Konferencės sė kryetarėve gati 20 ditė mė parė.
Ėshtė sėrish Konferenca e Kryetarėve ajo qė ka ndryshuar kalendarin e punimeve nė seancė plenare, duke hequr nga rendi i ditės sė seancave tė mbetura pėr kėtė tre javor ratifikimin e kėsaj marrėveshje tė paraqitur nė formėn e njė projektligji.
Kėshtu, nė kalendarin e miratuar gjatė muajit shtator ishte pėrcaktuar se nė seancėn e sė hėnės sė 19 tetorit do tė diskutohej pėr 8 pika tė ndryshme, ndėrmjet tė cilave edhe projektligji pėr ratifikimin e marrėveshjes ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė, pėr delimitimin e zonave tė tyre pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe tė zonave tė tjera detare. Ndėrsa nė kalendarin e ri tė publikuar nė faqen zyrtare tė Kuvendit pėr kėtė tre javor nuk gjendet i programuar pėr tu miratuar nė seancė njė projektligj i tillė.
Nga burime pranė kėtij institucioni mėsohet se njė ndryshim i tillė nė kalendar ėshtė bėrė pėr shkak tė mėnyrės sė re tė organizimit tė punės sė Kuvendit nė seancė plenare, duke mos pranuar faktin marrėveshja nė fjalė ėshtė shtyrė.
Sipas tyre, pėr shkak tė ndryshimit tė mėnyrės sė funksionimit tė Kuvendit, (qė seancat do tė mbahen vetėm ditėn e enjte, dhe jo mė ditėn e hėnė ) kjo marrėveshje nuk i bie tė miratohet brenda kėtij tre javori, qė jemi aktualisht (22 shtator-19 tetor).
Por pavarėsisht argumentimit, qė i bėhet kėtij ndryshimi, tashmė ėshtė fakt se ky ndryshim nė kalendarin e punimeve tė Kuvendit ka ardhur pas presionit nė rritje qė ka bėrė media dhe njė pjesė e shoqėrisė civile kundrejt kėsaj marrėveshje, tė cilėn e kanė konsideruar antikushtetuese, pasi prek integritetin territorial tė vendit tonė. Marrėveshja e kufijve detar me Greqinė ėshtė hequr edhe nga kalendari i punimeve tė komisioneve.
Nė pjesėn e kalendarit qė flet pėr veprimtarinė e komisioneve nuk ėshtė pėrfshirė diskutimi i saj, ndėrsa mėsohet se ajo ishte parashikuar qė gjatė tė hėnės sė shkuar tė diskutohej nė Komisionin e Jashtėm, ē'ka nuk ndodhi.
Pėrveē komisionit tė Jashtė marrėveshja ėshtė hequr nga rendi i punimeve edhe tė komisionit parlamentar tė Sigurisė Kombėtare, si komisioni pėrgjegjės pėr shqyrtimin e pėrmbajtjes sė saj. Marrėveshja pėr pėrcaktimin e kufijve detar midis Shqipėrisė dhe Greqisė ėshtė denoncuar nga media dhe specialistė tė fushės si antishqiptare, pasi nga pėr llogaritjet e bėra rezulton se vendi ynė humbet njė sipėrfaqe detare prej 354 km2.

bert
18-10-09, 21:38
Historitė e dashurisė nuk pyesin pėr barrierat politike. Qofshin demokratė apo socialistė, ndjenjat kapėrcejnė ngjyrat politike dhe godasin nė shenjė, ashtu si edhe pėr tokėsorėt e tjerė. Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, ėshtė njė prej atyre protagonistėve qė po pėrjeton aktualisht njė histori tė bukur dashurie. Menjėherė pas ndarjes nga gruaja vite mė parė, ai duket se ka qenė nė kėrkim. Dhe, duket se ka rėnė nė krahėt e dashurisė. Edhe pse pėr opinionin publik kjo histori ėshtė krejt e panjohur, prej 16 vjetėsh Vasili jeton njė marrėdhėnie dashurie tė pakurorėzuar ende. Vetė ministri i Shėndetėsisė e ka pohuar kėtė gjė pėr “Bluetooth”, madje. “Ėshtė e vėrtetė se kam njė lidhje dashurie prej 16 vitesh. Madje tė gjithė qė mė njohin e dinė se unė e kam njė shoqe. Ajo ka njė biznes tė vetin dhe punon si gjithė tė tjerėt”, - pohon zoti Vasili, duke mos treguar asnjė detaj tjetėr rreth saj. Edhe pse ka njė lidhje shumėvjeēare, Vasili nuk ka preferuar ta ēojė atė mė tej. Ai ka njė djalė nga martesa e parė me bashkėshorten e tij, i cili tashmė ėshtė nė universitet. Por, nga ana tjetėr, pėrveē lidhjes qė ka, Petrit Vasili nuk lė mėnjanė as flirtet me tė tjera femra. Madje, gojėt e liga thonė se deri para pak kohėsh, kur ai ishte sekretar i pėrgjithshėm i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, ai ka pasur njė flirt me njė prej emrave tė njohur brenda partisė sė tij.
Thuhet se femra qė kishte joshur Vasilin ishte njė nga emrat e rėndėsishme tė kėsaj partie dhe gėzonte njė funksion nė pushtetin vendor. Kjo marrėdhėnie nuk u pohua asnjėherė dhe u mbajt nė fshehtėsi nga tė dyja palėt. Ndėrsa thuhet se tashmė gjithė ajo histori qė lindi brenda radhėve tė LSI-sė ėshtė harruar.
Pėr sa i pėrket marrėdhėnies sė dashurisė qė ka nisur vite mė parė, Ministri Vasili ka qenė disi hermetik dhe emri i saj mbetet ende mister. Gruaja qė po i rri pėrkrah nuk ėshtė aspak njė personazh i njohur i botės politike, njė arsye mė shumė kjo pėr tė larguar vėmendjen e publikut nga jeta e tij private. Por, “Bluetooth” ka arritur tė zbulojė disa nga detajet e historisė rozė tė ministrit Petrit Vasili. Madje, kemi mėsuar se ai ėshtė duke bashkėjetuar prej pak kohėsh me gruan e zemrės. Ėshtė njė lidhje dashurie qė ka nisur tė qarkullojė nėn zė nė ambientet politike tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, por edhe nga kampet e tjera partiake, prandaj edhe tė gjithė e njohin kėtė histori dashurore, qė gjithmonė kanė tentuar ta mbajnė tejet sekrete.
LIDHJA MISTERIOZE
Kohėt e fundit, pak para se tė zgjidhej nė postin e ministrit tė Shėndetėsisė, Petrit Vasili ėshtė parė nė njė nga lokalet e zonės sė ish-Bllokut. Por, nė daljet e tij jashtė postit ministror dhe pozicionit tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė LSI-sė, Vasili ėshtė gjithmonė shumė i kujdesshėm pėr tė mos nxjerrė asnjė sekret tė jetės sė tij private. Dhe, sigurisht qė kjo nuk ėshtė aspak e lehtė kur je njė person publik. Nuk dihet ende asnjė detaj pėr njohjen e tyre, por mbetet i rėndėsishėm fakti qė ēifti ka vendosur qė pas kaq vitesh marrėdhėnie tė kalojė nė njė fazė tjetėr, pikėrisht nė atė tė bashkėjetesės. Kjo tregon se para se tė vendosnin tė jetonin tė dy nėn tė njėjtėn ēati, Vasili dhe gruaja qė i ka rrėmbyer zemrėn kanė kaluar njė periudhė njohje tė gjatė mes tyre. Nuk dihet ende nėse ky fillim i mbarė do tė finalizohet mė pas me ndonjė martesė tė mundshme, gjithsesi miq tė afėrt tė ēiftit pohojnė se ata ndihen mirė nė kėtė stad tė lidhjes qė janė duke pėrjetuar. Gjithsesi, ēfarėdo vendimi tė marrin, ka shumė gjasa qė kjo histori tė vijojė tė mbetet sekrete, duke u pėshpėritur nė ambientet politike dhe mes miqve tė afėrt tė ēiftit tė ri...!
FLIRTI BRENDA LSI
Jo mė kot e kemi etiketuar “Don Zhuan”, ministrin e Shėndetėsisė, pasi pak vite mė parė, pasi kishte kaluar krizėn e divorcit nga ish-gruaja e tij, ai ka pasur njė tjetėr lidhje intime. Por, kėtė herė historia e pėrfolur nga shumė njerėz u mbrojt mė shumė nga anėtarėt e LSI-sė, pasi edhe gruaja tė cilėn frekuentonte ishte pikėrisht nė tė njėjtin kamp. Bėhet fjalė pėr njė personazh tė rėndėsishėm brenda LSI-sė dhe me njė funksion nė pushtetin vendor, me tė cilėn thuhet se Petrit Vasili ka kaluar njė kohė jo vetėm pėlqimi. Por, kjo histori nuk vėrtetua asnjėherė.

Urata
04-11-09, 04:23
T6vTo9xBGeg&translated=1


kam fillue me besue thirrjen tuaj bert...! kam te drejte a...?!!!!

Urata
04-11-09, 04:32
disa komente intereante nga njerez te ditur:

P.O.Kosova po kantonizohet per brenda saj, Maqedonise ju falen 24 hektare toke, Malit te Zi se shpejti do t'ia legjitomiojne tabelen se eshte ne Mal te Zi, MiniSerbite po krijohen brenda per brenda Kosoves, e te cilat kane me pase edhe fuqi ekzekutive. E tona keto jane vec me ju qite "hi syve" popullit, kinse po merremi me mireqenie e..... MOS VOTO!


X.C. O jam ,,burokratizuar” edhe unė dhe nuk po mundėm me komentuar diqka derisa po kam mundėsinė qė nė kėtė video spot ta dėgjoj me melodi dhe lexoj mė shkronja tė lexueshme. Tani edhe jam lodhur ėshtė bėrė vonė pas mesnata . Ta shfrytėzosh nė tė gatshme qenka e lehtė nė dukje por zoti ėshtė lartė...Pastaj,pėr tė i bojkotuar zgjedhjet, po ashtu po ndalem dhe mendoj : Sa paraja ėshtė shpenzuar nė spote,pankarta tė nivelit evropian,shpenzime pėr sula e tupana e ēfarė nuk bėnė vetėm qė ta pėrvetėsojnė elektoratin,po a mendon dikush se kėto shpenzime e kishin zbut t`paktėn pak kėtė mjerim social nė Kosovė,mė kishin ndihmuar qė ta kem njė kulm nė truallin e prindit tim ku nuk kam kthim atje,ėshtė ky krim apo jo ju lutėm ?,e them kėtė ngase vet po e mėsojnė popullin qė ta shikojnė vetėm vetėn,interesin e tyre .Ndoshta ėshtė fat qė jam kėtu nė Zvicėr dhe nuk marrė pjesė nė autorizimin e atyre qė mė votėn time tė ma thyejnė kurrizin edhe ashtu tė lėnduar qė e kam po nga pushtetet tė cilat zėvendėsojnė njėri tjetrin mė pak shumė pak dallime.

A.M. MOS VOTO
Tė votosh nė keto zgjedhje do te thotė :
1.Ti lejosh tė njejtit njerėz qė tė vazhdojn tė mbajn Mitrovicėn tė ndarė.
2.Tė vazhdojn coptimin e Kosovės me projektet si; decentralizimi ( kirjimi I komunave tė reja sėrbe )
3.Tė vazhdojn tė pranojn 6 piksha e protokolle tė tjerė dhe ti realizojn ato nė territorin e Kosovės,.qė Serbia dhe eulex do i pėrpilon.
4.Tė lejosh privatizimin e pronave mė te mėdha shoqėrore si : Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, Korporatėn Energjetike tė Kosovės, dhe Postė-Telekomin eKosovės. Kėto kompani janė bartėset kryesore tė ekonomisė nė vendin tonė.
5.Ti lEjosh kėta njerez qe te vazhdojn punesimin nė baza partiake e familjare,lojėn me tendere.
6.Ti lejosh kėta njerėz tė vazhdojn te vjedhin paran tėnde,duke i shfrytėzuar ato para pėr spote e postera partiake.

MOS VOTO
Tė mos votosh do tė thot tė mos I pranosh tė gjitha keto lartė.Por tė kėrkosh ndryshime rrėnjėsore dhe zgjedhje tė pėrgjithshme.

D.P. Shite(ni) Kosoven, Shite(ni).

Nuk behet fjale vetem per disa votime apo vetem per zgjedhjen e nje kryetari komune, por behet fjale per Kosoven dhe te ardhmen e saj. Votimi = falja edhe ndarja e saj (Kosoves).

Nuk e kam ne plan me ti perseritet argumentet e perdorura ne video si dhe ne komentet e postuara ketu nga te gjithe. Lexoj ato si dhe rishiko videon per ta kuptuar domethenien e votimeve te 15 nentorit.
8 hours ago

D. P. Zgjedhjet lokale po mbahen pėr hir tė decentralizimit :
http://www.vetevendosje.org/sh/index.php?option=com_content&task=view&id=1484&Itemid=2


A.V. Njera pal thote voto tjetra mos voto, qe te dyja kane te drejte, dhe nuk kane te drejte. Une nuk pash ndonje fakt te qendrueshem nga komentuesit. Edhe neqoftese kerkohet ndonje ndryshim duhet te behet ne harmoni me kete kushtetute cfare eshte, edhe institucionet do te funksionojne, si ne pushtet lokal si ne ate ne nivel qendror. Eshte e vertete qe problemi nuk qendron ne pushtein lokal por ne ate qendror, por presioni i qytetareve ne pushtetin lokal ne menyre zingjirore dikton levizjet e reja politike te zgjedhjeve te parakoheshme ne nivel qendror. Cila eshte zgjidhja edhe poqese mbahen zgjedhjet e parakohshme, do t'i kemi te njejtat parti, te njejtit njerz dhe asgje nuk do te ndryshoj. problemi eshte qe ky sistem zgjedhor cfare eshte nuk e bene qytetarin participues te drejtperdrejt, ngase ne Kosove eshte vetem nje njesi zgjedhore dhe perfaqesuesit e zgjedhur nuk i japin askuj pergjegjesi, ketu eshte problemi. Pastaj deri me tash qeveria komunale dhe vet kryetari jane vare nga mjetet qe do te alokojne minsitrite-qeveria, jo te behet ndarja e buxhetit ne menyre vertikale dhe shfrytezuesit e buxhetit te jene autonom ne shfrytezimin e tij. Psh. eshte e papranueshme qe Prishtina te kete statusin e njejte si Kacanku psh., meqenese tatimet qe grumbullohen en Prishtine jane shumefishe me te larta, pastaj ne baze te koeficientit te grumbullimit te tatimeve duhet te behet edhe ndarja nga buxheti qendror, jo si tash, duhet pra te behen ndryshime rrenjesore. Pastaj ne Prishitne jane edhe problemet pronesore, te interferimit te qeverise qendrore ne vet komunen e Prishtines asnjeri nder debatuesit per kryetar komune nuk ka dhene spjegime serioze, ata vetem premtojne godina te reja, premtojne ujin e pijshem, japin spjegime te pajustifkueshme te investimeve te perbashketa private-publike e cka jo tjeter. Nuk ka debat te mirefillte te qytetareve, edhe te atyre qe jane kunder zgjedhjeve. Une pajtohem per mosdalje per faktiin qe sistemi nuk po reformohet, te njejatt fjale dhe te nejejti njerez. Keshtu po behet reprodukimi i kuadrove te paafte, dhe ata nuk po denohen nga zgjedhesit. Mendoj qe problemi eshte edhe ne partite politike, aty calon demokracia, aty duhet te vlejne parimi nje anetare nje vote. Ja psh., gati ne te gjitha partite politike ne nivel qendror me se paku ka qytetare te Prishtines, athua pse? Asnjeri nder ata qe vijne me vi partiake nuk i njohin problemet ne Prishtine, e Prishtina eshte gjysma e Kosoves. Ata edhe kur e kryejne mandatin nuk kethehen ne vendet praj nga kane ardhur, keshtu problemet po shumefishohen, kuadrot qe ikin nga qytetzat tjeta po akomodohen ne Prishtine dhe nuk po e ndihmojne zhvillimin e vendeve. Sigurisht qe duhet nje analize shumedimensionale per kete teme, por deri me tash dolem ne zgjedhje vazhdimisht dhe situata nuk ndryshoj, sigurisht qe mos dalja eshte mospajtim me kete gjendje, eshte kerkese per nje debat me te gjere popullor, edhe tash. Une jam per JO, kjo eshte e drejte e imja qytetare...le t'me bindin te tjeter pse Po

Urata
04-11-09, 04:34
_________________________________

Makresh
04-11-09, 08:11
uee bert, edhe un me ty jam., e kishe pas mir


..,

premium
04-11-09, 11:07
qeveritaret nuk kan fajet se plaqkitin pasurin e Kosoves .
ne kemi fajet se po mundesojm me duart e tona te bajn ēmos pasurise se Kosoves .

respektoj
v e t v e n d o s j e n

roadrunner
04-11-09, 12:45
Pse a paski pas me dal me votu aaaaa????? Kuku dade, jo jo sivjet ska vota. S'ka ma me naj hanger paret belesh, harro.

Tropojani30
05-11-09, 10:11
Keta pertej Oqaniket, gati jane ne ujdi per te mos votuar.
Edhe Beligradi po u thote serbve mos votoni se gjoja do humbin shume .

bert
11-11-09, 20:08
Priti Berishėn nė Gėrdec, sot thotė: Ai mė gėnjeu


Mimoza Kruja jeton nė Vorė dhe ka vetėm 150 mijė lekė tė ardhura nė muaj. Burri i saj, Reshiti, vdiq nė Gėrdec nė 15 mars 2008. Por zonja Mimoza, ėshtė e vetmja familjare e viktimave tė Gėrdecit, tek e cila "bujti" tetė muaj mė parė kryeministri Sali Berisha duke thyer "tabutė" se shefi i qeverisė nuk kishte qenė nė Gėrdec.
"Shqiptari e ka zakon tė presė mikun e armikun" tregon sot pas tetė muajsh Mimoza. "Por, na premtoi shumė gjėra. Deri tani asgjė. Kur erdhi nė shtėpinė tonė Berisha, solli njė shpurė tė tėrė. Sot nuk i pėrgjigjet nė kryeministri, asnjėri kėrkesave tė mia. Madje mė thonė qė kėrkesat t'i bėj me shkrim. Pse nuk e tha vetė Berisha kur ishte nė shtėpinė time njė gjė tė tillė? Nuk mbajtėn shėnim ata qė e shoqėronin??"
Tejet e zhgėnjyer, Mimoza Kruja, dy ditė mė parė iu bashkua Zamira Durdės, nėnės sė Edisonit qė humbi nė tragjedinė e Gėrdecit vetėm nė moshėn 6 vjeēare. Shkuan sė bashku nė Prokurori, pėr tė takuar Ina Ramėn. Pritėn pas derės gati 4 orė, derisa prokurori Sokol Stojani u detyrua t'i pėrcjellė duke i thėnė se "do tė shikojmė procedurat". Por nėnat qė u mbetėn njerėzit e dashur viktima nė Gėrdec, sot pas mė shumė se 1 viti e gjysėm kėrkojnė drejtėsi. "Po ku? Thotė Mimoza qė ka humbur shpresat. Kryeministri Berisha pas ngjarjes sė Gėrdecit premtoi pension mujor pėr tė gjithė familjarėt e viktimave. Ai tha qė tė gjithė ata qė punonin aty do tė konsiderohen si ushtarakė dhe pėr kėtė arsye shteti ėshtė i detyruar tė ofrojė ndihmė financiare mujore pėr familjarėt. Pothuajse 1 vit e gjysmė mė vonė, Mimoza Kruja jeton ende me rrogėn e saj minimale si pastruese pa asnjė ndihmė nga shteti.
Gjatė fushatės zgjedhore, Kryeministri Berisha erdhi pėr vizitė nė shtėpinė tuaj, ēfarė ju premtoi?
Shqiptari e ka zakon ta presė nė shtėpi qoftė mikun qoftė armikun, kushdo qoftė ai. Kėrkesa ime kryesore ka qenė pėr pensionin prej 300 mijė lekėsh qė kryeministri na ka premtuar. Na e premtoi nė fillim menjėherė pas ngjarjes sė Gėrdecit, por nuk na dha asgjė. Ditėn qė erdhi nė shtėpinė time na tha qė nuk ekziston asnjė ligj qė qeveria shqiptare tė japė pension nė raste tė tilla, por na premtoi qė kjo ēėshtje do zgjidhej brenda 2-3 ditėsh.
A ėshtė zgjidhur kjo ēėshtje?
Jo. Kanė kaluar gati 8 muaj nga dita qė kryeministri ishte nė shtėpinė time dhe asgjė nuk ka ndodhur. Kemi shkuar nė Kryeministri dhe Ministrinė e Mbrojtjes. Na kanė thėnė qė kėrkesat tona t'i bėjmė me shkrim. E kemi bėrė dhe njė letėr pėr kryeministrin por asgjė nuk ka ndodhur. Me kėtė shtet qė kemi ne nuk ka zgjidhje pėr asgjė.
Ēfarė veprimesh mendoni tė bėni mė tej?
E kemi bėrė gjithēka qė mund tė bėnim. Shpresa vdes e fundit thonė, por unė i kam humbur shpresat te qeveria dhe politika. Jam shumė e zhgėnjyer prej tyre. Ēdo gjė qė kemi bėrė deri tani ka qenė e kotė. Shteti shqiptar e morri lehtė ngjarjen e Gėrdecit. Pėr ta ishte diēka qė herėt a vonė do tė ndodhte. Nuk ka mundėsi qė tė ndodhė diēka kaq e madhe dhe qeveria tė sillet sikur ishte diēka normale. Kanė detyrėn morale pėr tė na dėmshpėrblyer.
Keni marrė ndihmė financiare nga shteti pas ngjarjes nė Gėrdec?
Shteti na ka dhėnė vetėm 20 milion lekė. Menjėherė pas shpėrthimit nė Gėrdec na u dha njė ndihmė emergjente qė e quanin ata prej 20 milion lekėsh. Pas kėsaj asgjė tjetėr. Shteti akoma nuk na ka dėmshpėrblyer. Ajo qė kėrkoj unė ėshtė plotėsisht e drejtė. Jetoj me vetėm 150 mijė lekė nė muaj. Kam tre vajza dhe asnjė ndihmė tjetėr. Nuk mund ta pėrballoj e vetme.
Ju dhe familjarė tė tjerė tė viktimave tė Gėrdecit keni depozituar nė Prokurori njė kėrkesė tjetėr pėr heqjen e imunitetit tė ish ministrit tė Mbrojtjes, Fatmir Mediu. Besoni se Prokuroria dhe gjykatat mund t'i shkojnė gjer nė fund kėsaj ēėshtjeje?
Unė jam shumė e zhgėnjyer dhe nga Prokuroria. Pas shpėrthimit nė Gėrdec, zonja Ina Rama tha qė fajtorėt do tė gjendeshin shumė shpejt. Ka kaluar mė shumė se 1 vit e gjysmė dhe nuk ka ndodhur asgjė. Ndodhemi aty ku ishim nė fillimi. Unė dhe familjarėt e tjerė tė viktimave tė Gėrdecit e quajmė zotin Mediu si pėrgjegjėsin kryesor pėr vdekjen e burrit tim dhe tė dhjetėra tė tjerėve nė Gėrdec. Ai ishte kreu i punėve. Ishte ministri. Nėse nuk ka ai pėrgjegjėsi atėherė kush do pėrgjigjet pėr vdekjen e njerėzve. Unė shpresat pėr zgjidhje nuk i kam humbur, por nuk kam besim as te prokuroria as te qeveria. Nėse nuk i gjen fajtorėt prokuroria, atėherė kush do i gjejė?

bert
11-11-09, 22:35
bert
Anetar/e

Jo Ne Linje

Postime: 1474


Trebicka-Diveroli-shkelzen Berisha-fatmir meiu conversation.
« : 17/06/09, 22:10 »
Transcript of Diveroli – Trebicka Conversation

Posted on Friday, March 21 @ 11:01:19 GMT by classiclady

Albania News

*Inside ACLIS: Read & Listen the Transcripts of alleged telephone conversation between Efraim Diveroli and Kosta Trebicka

Recorded in Tirana, Albania on June 11, 2007 at 20:49 PM by Trebicka, Diveroli was in Florida*

Name Key:
Efraim Diveroli – President of Miami-based AEY, Inc.
Kosta Trebicka – Albanian businessman, owner of Xhoi
Ill Pinari – Director of Meico, official arms export agency of Albanian Ministry of Defense (under arrest)
Henry Thomet – Swiss businessman, alleged owner of Cyprus-based Evdin
Fatmir Mediu – Albanian Minister of Defense (resigned)
Mihal Delijorgji – Albanian “businessman” (contractor for AEY and Southern Ammunition, under arrest)
Sali Berisha – Albanian Prime Minister
Shkelzen Berisha – son of Sali Berisha


Sound clip 1

Trebicka: What’s happening with your pal Pinari?

Diveroli: I don’t know, you tell me, did you make a deal with him with the boxes?

Trebicka: I don’t want to make a deal with him, you know that he is a crook, you told me before that he’s a mafia guy, didn’t you?

Diveroli: I think he is, either he’s the mafia or the mafia is controlling him. Either way he’s a problem. The problem is, I don’t have a choice. I have to deal with him. The U.S. government is expecting the products. I have no decision to make.

Sound clip 2

Diveroli: What’s going on with the whole friggin’ thing here, …(inaudible conversation about Pinari….) OK, Kosta, the company that’s doing the packing might want to buy your packing material, I’m going to broker the deal…

Trebicka: Which one is the company, is it still Delijorgji?

Diverolli: I have no fucking idea, we’re waiting for Pinari to give us the details of this company. I will push this sale very hard to go through.

Sound clip 3

Diveroli: ……….(Some talk about services Trebicka is still supposed to do for Diveroli.) I’ve been 100% with you. I did not remove you from this job. You understand that? I have nothing to do with this. Even though Pinari asked me to, and he’s forcing me to, I have never supported this decision. I’m very, very upset, I’m very concerned.

Trebicka: Is he still working with Henry Thomet?

Diveroli: I think he’s still working with Henry. I’m still working with Henry. I have to work with Henry. I’m working with Henry.

Sound Clip 4

Diveroli: …I’m different than Henry, I can’t play monkey business with the mafia and Delijorgji and all those fucking guys in Albania….. I’m a U.S. company, I’m working for the government, everyone is watching me. Pinari needs a guy like Henry in the middle to take care of him and his buddies, which is none of my business. I don’t want to know about that business, I want to know about legitimate businesses. That’s my feeling, that’s my feeling on the situation, that’s my idea, that’s my opinion.

Sound clip 5

Some small talk, discussion about George Bush visit to Albania…

Trebicka: ….but I think with Pinari and his mafia guys and Delijorgji and Henry, it will be difficult for you to go ahead because they will create lots of problems …. Probably I will be invited in Washington DC from the CIA guys and from my friends over there. .. two weeks from now I will come to Florida to shake hands with you and discuss future deals.

Diveroli: I like that. Let’s do that.


Sound clip 6

Diveroli: I have a good deal going on in Serbia right now that I might need some financing for…. Kosta, Kosta, I have an idea, maybe, you could finish packing, for example, the two and half million you owe me. And Pinari and Delijorgji will see your operation is already moving smoothly and they’re not going to want to disrupt it, so they’ll buy the material from you. They don’t have to go around and drive to Macedonia and schlep around. Maybe this is a good idea, I think. Do you think Pinari is actually going to do the job?

Sound clip 7

Trebicka: I found good partners and I think I can continue the job. I don’t know about Pinari, Delijorgji and his mafia…if they want to still work with me… I will not talk, I will not open mouth, I will do whatever you tell me to do.

Diveroli: I understand…. I’m just telling you… I protect you, you protect me type of thing. Let me speak with Pinari. Pinari knows he has to do the packaging. Because he’s removing you from your position, if he does not fill this position properly he’s going to be in a lot of trouble, from everybody. So maybe he’s going to get nervous that Delijorgji can’t do this job, whatever… This is the best case, this is my dream.

Sound clip 8

Diveroli: Then we need to push the sale of the material… then at least you’re not exposed and I’m not exposed. No? It’s option A or option B at this time. We’re going into one door, we’re just not sure which one. Why don’t you kiss Pinari’s ass one more time right now. Call him up, beg him, kiss him, whatever… Send one of your girls to fuck him… Let’s get him happy. Maybe he gives you one more chance to do the job. No? Maybe he’s not organized, maybe he’s gonna get nervous – (speaking as if he’s Pinari) oh, you know if I don’t do the job then I’ll lose the ammunition business… Maybe we can play on his fears. Pinari, c’mon give me one more chance. Give him a little money, give him something in his pocket… And he’s not going to get much… If he gets $20,000 from you…

Sound clip 9

Diveroli: I can live with this. Let me know tomorrow. ….. Let’s decide are we doing A or B? I’ll speak with Pinari, you’ll speak with Pinari, and we’ll make a decision… Then we’ll move to the next deal.

Sound clip 10

Diveroli: The more, the more, it went up higher to the Prime Minister and his son. This is…this mafia is too strong for me. I can’t fight this mafia. It got too big. The animals just got too out of control. Too many players…

* This conversation was recorded in Albania by Kosta Trebicka on a Nokia cell phone.

MemphiSx
11-11-09, 22:49
Spo ndegjohet zeri bash mir :D :D

bert
11-11-09, 23:59
bert
Anetar/e

Jo Ne Linje

Postime: 1474


Trebicka-Diveroli-shkelzen Berisha-fatmir meiu conversation.
« : 17/06/09, 22:10 »
Transcript of Diveroli – Trebicka Conversation

Posted on Friday, March 21 @ 11:01:19 GMT by classiclady

Albania News

*Inside ACLIS: Read & Listen the Transcripts of alleged telephone conversation between Efraim Diveroli and Kosta Trebicka

Recorded in Tirana, Albania on June 11, 2007 at 20:49 PM by Trebicka, Diveroli was in Florida*

Name Key:
Efraim Diveroli – President of Miami-based AEY, Inc.
Kosta Trebicka – Albanian businessman, owner of Xhoi
Ill Pinari – Director of Meico, official arms export agency of Albanian Ministry of Defense (under arrest)
Henry Thomet – Swiss businessman, alleged owner of Cyprus-based Evdin
Fatmir Mediu – Albanian Minister of Defense (resigned)
Mihal Delijorgji – Albanian “businessman” (contractor for AEY and Southern Ammunition, under arrest)
Sali Berisha – Albanian Prime Minister
Shkelzen Berisha – son of Sali Berisha


Sound clip 1

Trebicka: What’s happening with your pal Pinari?

Diveroli: I don’t know, you tell me, did you make a deal with him with the boxes?

Trebicka: I don’t want to make a deal with him, you know that he is a crook, you told me before that he’s a mafia guy, didn’t you?

Diveroli: I think he is, either he’s the mafia or the mafia is controlling him. Either way he’s a problem. The problem is, I don’t have a choice. I have to deal with him. The U.S. government is expecting the products. I have no decision to make.

Sound clip 2

Diveroli: What’s going on with the whole friggin’ thing here, …(inaudible conversation about Pinari….) OK, Kosta, the company that’s doing the packing might want to buy your packing material, I’m going to broker the deal…

Trebicka: Which one is the company, is it still Delijorgji?

Diverolli: I have no fucking idea, we’re waiting for Pinari to give us the details of this company. I will push this sale very hard to go through.

Sound clip 3

Diveroli: ……….(Some talk about services Trebicka is still supposed to do for Diveroli.) I’ve been 100% with you. I did not remove you from this job. You understand that? I have nothing to do with this. Even though Pinari asked me to, and he’s forcing me to, I have never supported this decision. I’m very, very upset, I’m very concerned.

Trebicka: Is he still working with Henry Thomet?

Diveroli: I think he’s still working with Henry. I’m still working with Henry. I have to work with Henry. I’m working with Henry.

Sound Clip 4

Diveroli: …I’m different than Henry, I can’t play monkey business with the mafia and Delijorgji and all those fucking guys in Albania….. I’m a U.S. company, I’m working for the government, everyone is watching me. Pinari needs a guy like Henry in the middle to take care of him and his buddies, which is none of my business. I don’t want to know about that business, I want to know about legitimate businesses. That’s my feeling, that’s my feeling on the situation, that’s my idea, that’s my opinion.

Sound clip 5

Some small talk, discussion about George Bush visit to Albania…

Trebicka: ….but I think with Pinari and his mafia guys and Delijorgji and Henry, it will be difficult for you to go ahead because they will create lots of problems …. Probably I will be invited in Washington DC from the CIA guys and from my friends over there. .. two weeks from now I will come to Florida to shake hands with you and discuss future deals.

Diveroli: I like that. Let’s do that.


Sound clip 6

Diveroli: I have a good deal going on in Serbia right now that I might need some financing for…. Kosta, Kosta, I have an idea, maybe, you could finish packing, for example, the two and half million you owe me. And Pinari and Delijorgji will see your operation is already moving smoothly and they’re not going to want to disrupt it, so they’ll buy the material from you. They don’t have to go around and drive to Macedonia and schlep around. Maybe this is a good idea, I think. Do you think Pinari is actually going to do the job?

Sound clip 7

Trebicka: I found good partners and I think I can continue the job. I don’t know about Pinari, Delijorgji and his mafia…if they want to still work with me… I will not talk, I will not open mouth, I will do whatever you tell me to do.

Diveroli: I understand…. I’m just telling you… I protect you, you protect me type of thing. Let me speak with Pinari. Pinari knows he has to do the packaging. Because he’s removing you from your position, if he does not fill this position properly he’s going to be in a lot of trouble, from everybody. So maybe he’s going to get nervous that Delijorgji can’t do this job, whatever… This is the best case, this is my dream.

Sound clip 8

Diveroli: Then we need to push the sale of the material… then at least you’re not exposed and I’m not exposed. No? It’s option A or option B at this time. We’re going into one door, we’re just not sure which one. Why don’t you kiss Pinari’s ass one more time right now. Call him up, beg him, kiss him, whatever… Send one of your girls to fuck him… Let’s get him happy. Maybe he gives you one more chance to do the job. No? Maybe he’s not organized, maybe he’s gonna get nervous – (speaking as if he’s Pinari) oh, you know if I don’t do the job then I’ll lose the ammunition business… Maybe we can play on his fears. Pinari, c’mon give me one more chance. Give him a little money, give him something in his pocket… And he’s not going to get much… If he gets $20,000 from you…

Sound clip 9

Diveroli: I can live with this. Let me know tomorrow. ….. Let’s decide are we doing A or B? I’ll speak with Pinari, you’ll speak with Pinari, and we’ll make a decision… Then we’ll move to the next deal.

Sound clip 10

Diveroli: The more, the more, it went up higher to the Prime Minister and his son. This is…this mafia is too strong for me. I can’t fight this mafia. It got too big. The animals just got too out of control. Too many players…

* This conversation was recorded in Albania by Kosta Trebicka on a Nokia cell phone.

bert
14-11-09, 15:12
Pjerin Ndreu: Mė dhanė 2 mln euro pėr mikun deputet tė PS
» Dėrguar mė: 14/11/2009 - 10:32

Lajme te ngjashme
Greqi, bombė shtėpisė sė deputetit socialist
• Datė: Nov 14, 2009
Reperi Genc Prelvukaj tani synon karrigen e deputetit
• Datė: Oct 11, 2009


Pjerin Ndreu, njė prej ish- funksionarėve tė lartė tė policisė, tashmė i angazhuar pranė Partisė Socialiste, denoncon nė njė shkrim tė tij ofertat qė po bėhen nga kryeministri Sali Berisha pėrmes personave tė tretė pėr tė blerė deputetė tė PS-sė. 2 milionė euro ka arritur shifra pėr tė blerė njė deputet nga PS-ja dhe pėr ta pėrfshirė atė nė grupin parlamentar tė PD-sė apo tė LSI-sė, vetėm e vetėm qė maxhoranca nė Kuvend tė bėhet mė e sigurt. Ndreu e denoncon kėtė si njė “krim mafioz”.
Pjerin Ndreu*
Dikush mu afrua njė ditė dhe mė thotė qė ti ke mik filan deputet. Po, i them. - A mund tė bisedojmė me tė, do jetė mirė dhe pėr ty nėse realizohet”. Po mirė, ma thuaj si ėshtė puna, - i them. - Janė 2 milionė euro nė dispozicion nėse ai pranon tė ikė nga PS-ja. Ku tė shkojė, - i them? - Po tek PD-ja, LSI-ja apo te grupi i kundėrshtarėve tė Ramės. E pashė me habi. E kam shok, nė fakt. Po pse mė ke zgjedhur mua pėr kėtė ti, - e pyes. - Po se ti mund ta thyesh atė. Kurrė nuk kam pėr ta bėrė, - i them. Dhe, nėse ai do ta bėjė kėtė nuk do jetė mė shoku im. Po ku i gjeni ju gjithė kėta lekė dhe kėtė kurajė qė tė bėni biznes tė pistė me mandate deputetėsh? Ehu, - mė thotė, - me kėto mend qė ke ti nuk ecet. Ne u ndamė, pa bėrė asnjė kompromis. Nė fakt, ėshtė njė histori e jetuar, por qė e kam dėgjuar dhe nga vetė deputetėt e PS. Ėshtė vėnė nė lėvizje njė mekanizėm kriminal qė mund tė quhet pa frikė, mafia, e cila ka zgjatur duart deri te deputetėt. Nė fakt, ky fenomen nuk ėshtė i pari. Por, ajo qė tė bėn pėrshtypje ėshtė se po merr rrugė e formatohet njė skemė mafioze e manipulimit dhe blerjes sė vullnetit tė lirė tė popullit, qė fillon qė tek vota dhe deri te tjetėrsimi i mandateve nėn pushtetin e parasė sė pisėt dhe influencės sė grupeve tė fuqishme politiko-ekonomike. Ėshtė koha pėr tė vėnė alarmin. Simptomat mafioze kanė filluar tė shfaqen dukshėm dhe lirshėm. Dhe, kanė mbytur atė qė ėshtė mė e shtrenjtė nė njė demokraci, vota. Nė Shqipėrinė time tė 2009 dėgjohen si bėma trimash, mėnyra se si aty apo kėtu dikush vodhi votėn, dikush bleu komisionerin, dikush i gjeti njė vend pune kėtij apo atij nė kėmbim tė votės, dikush e bleu varfėrinė e dikujt me pak lekė e deri me njė shishe birrė dhe dikush tjetėr hoqi nga puna, i shkatėrroi biznesin atij qė nuk ju bind kėrkesės pėr tė tjetėrsuar votėn, e sa e sa historira tė tjera. Kjo ėshtė forma mė e konsoliduar e organizatave mafioze nė gjithė botėn, tė cilat padyshim qė njė ndėr objektivat kanė ndikimin nė tjetėrsimin e votės pėr t’i hapur rrugė aktivitetit tė tyre nėpėrmjet pėrfaqėsuesve tė vet nė pushtet. Dėgjova ministrin e Brendshėm nė njė takim me kryepolicėt, i cili nga njeriu qė qesh na ishte kthyer nė njeriun e fytyrės sė vrerosur, dhe ishte shumė i “shqetėsuar” pėr krimin e organizuar dhe luftėn kundėr tij. Po mirė, ky ministri ynė qė pėrbetohet se do bėjė namin kundėr krimit tė organizuar, kėto ofertat marramendėse pėr blerje deputetėsh qė bėn kryeministri i tij, ai vetė nėpėrmjet sejmenėve tė tyre, ēfarė i quan? A ka ndonjė ngjashmėri me krimin e organizuar tė tipit mafia ky veprim? Nėse po, atėherė i bie qė ky ministri ynė i brendshėm tė luftojė vetveten. Se unė kam tė drejtė tė dyshoj qė disa nga paratė qė qarkullojnė pėr blerje deputetėsh janė vjedhur te rruga e kombit Durrės-Kukės, ku ministri ynė ėshtė i akuzuar. Pra, i bie qė hajduti tė thėrrasė, kapeni hajdutin. Por, si ėshtė e mundur qė njerėz tė deleguar nė terren nga pushteti i sotėm e bėjnė ofertėn e blerjes sė deputetit si pa gjė tė keq, dhe nėse i kundėrshton tė marrin pėr budalla? Sepse, krimi ka hyrė thellė nė ingranazhet politiko-ekonomike tė pushtetit. Sepse, politika ka mbytur frymėn investiguese dhe ndėshkuese tė agjencive ligjzbatuese. Sepse, krimi i organizuar po merr formėn e pushtetshme ku askush nuk mund tė flasė apo tė veprojė se gjendet nė rrugė i papunė dhe i akuzuar. Sepse, biznesmenė tė dyshimtė tė lindur nga maternitetet e drogės, trafikut tė qenieve njerėzore, trafikut tė armėve, tė prostitucionit, tė evazionit fiskal, kontrabandės, etj., nė martesė me politikanė tė zhytur nė llumin e krimit kanė okupuar segmente fitimprurėse tė jetės sė vendit. Prandaj, krimi ka zgjatur duart deri te kompozimi i maxhorancave qeverisėse. Ky ėshtė njė realitet tashmė, dhe fatkeqėsisht jo i fshehur, por hapur, pa frikė, ditėn pėr diell. Thonė se duhen edhe 10 deputetė qė tė qetėsohet maxhoranca nė pushtet. Ofertat janė nė rritje. Ankandi ėshtė i hapur. Krimi ėshtė i qetė, pavarėsisht nga vrerosja e ministrit nė luftė kundėr krimit tė organizuar. Nė fakt, thonė se njė betejė tė tillė kjo maxhorancė e ka fituar dy vjet mė parė. Le tė shohim ēfarė do tė ndodhė kėsaj radhe. Gjithsesi, ne aspirojmė pėr nė BE sapo tė realizojmė pazarin e radhės, pavarėsisht se unė kam votuar pėr PS-nė dhe vota mė ėshtė numėruar pėr PD-nė. Pavarėsisht se unė kam zgjedhur kėtė deputet pėr PS-nė ai blihet dhe voton pro PD-sė. Unė dua tė shoh ēfarė ka nė kuti, pushteti nuk do, sepse aty ėshtė prova e pakontestueshme e kėtij krimi. Dhe, jo vetėm qė kutia nuk hapet, por historia vazhdon me oferta marramendėse pėr blerje deputetėsh. Me sa di unė nga ato qė kam lexuar dhe mėsuar, kjo quhet mafia. Nėse dikush tjetėr di ndonjė pėrkufizim tė kundėrt, tė na e thotė.
*Ish-zv/drejtor i pėrgjithshėm i Policisė

jadore
14-11-09, 15:35
mos beni bre gabime teknike se te luani tepelekun e kokes ju ...
2 mije garant i ka ofruar Salihu , cfare 2 milionshi .. ku kemi ne deputet e politikan te ati kalibri pash nje Zot..!
hajde de po te kishim folur per parlamentin Anglez them se jane idhetare te perbetuar po keta te parlamnentit shqiptare , per nje drek me mish qengji ndrrojne bindje ..
edhe ti Bert ..!

AlbaSoft
14-11-09, 15:43
Pjerin Ndreu: Mė dhanė 2 mln euro pėr mikun deputet tė PS
» Dėrguar mė: 14/11/2009 - 10:32

Lajme te ngjashme
Greqi, bombė shtėpisė sė deputetit socialist
• Datė: Nov 14, 2009
Reperi Genc Prelvukaj tani synon karrigen e deputetit
• Datė: Oct 11, 2009


Pjerin Ndreu, njė prej ish- funksionarėve tė lartė tė policisė, tashmė i angazhuar pranė Partisė Socialiste, denoncon nė njė shkrim tė tij ofertat qė po bėhen nga kryeministri Sali Berisha pėrmes personave tė tretė pėr tė blerė deputetė tė PS-sė. 2 milionė euro ka arritur shifra pėr tė blerė njė deputet nga PS-ja dhe pėr ta pėrfshirė atė nė grupin parlamentar tė PD-sė apo tė LSI-sė, vetėm e vetėm qė maxhoranca nė Kuvend tė bėhet mė e sigurt. Ndreu e denoncon kėtė si njė “krim mafioz”.
Pjerin Ndreu*
Dikush mu afrua njė ditė dhe mė thotė qė ti ke mik filan deputet. Po, i them. - A mund tė bisedojmė me tė, do jetė mirė dhe pėr ty nėse realizohet”. Po mirė, ma thuaj si ėshtė puna, - i them. - Janė 2 milionė euro nė dispozicion nėse ai pranon tė ikė nga PS-ja. Ku tė shkojė, - i them? - Po tek PD-ja, LSI-ja apo te grupi i kundėrshtarėve tė Ramės. E pashė me habi. E kam shok, nė fakt. Po pse mė ke zgjedhur mua pėr kėtė ti, - e pyes. - Po se ti mund ta thyesh atė. Kurrė nuk kam pėr ta bėrė, - i them. Dhe, nėse ai do ta bėjė kėtė nuk do jetė mė shoku im. Po ku i gjeni ju gjithė kėta lekė dhe kėtė kurajė qė tė bėni biznes tė pistė me mandate deputetėsh? Ehu, - mė thotė, - me kėto mend qė ke ti nuk ecet. Ne u ndamė, pa bėrė asnjė kompromis. Nė fakt, ėshtė njė histori e jetuar, por qė e kam dėgjuar dhe nga vetė deputetėt e PS. Ėshtė vėnė nė lėvizje njė mekanizėm kriminal qė mund tė quhet pa frikė, mafia, e cila ka zgjatur duart deri te deputetėt. Nė fakt, ky fenomen nuk ėshtė i pari. Por, ajo qė tė bėn pėrshtypje ėshtė se po merr rrugė e formatohet njė skemė mafioze e manipulimit dhe blerjes sė vullnetit tė lirė tė popullit, qė fillon qė tek vota dhe deri te tjetėrsimi i mandateve nėn pushtetin e parasė sė pisėt dhe influencės sė grupeve tė fuqishme politiko-ekonomike. Ėshtė koha pėr tė vėnė alarmin. Simptomat mafioze kanė filluar tė shfaqen dukshėm dhe lirshėm. Dhe, kanė mbytur atė qė ėshtė mė e shtrenjtė nė njė demokraci, vota. Nė Shqipėrinė time tė 2009 dėgjohen si bėma trimash, mėnyra se si aty apo kėtu dikush vodhi votėn, dikush bleu komisionerin, dikush i gjeti njė vend pune kėtij apo atij nė kėmbim tė votės, dikush e bleu varfėrinė e dikujt me pak lekė e deri me njė shishe birrė dhe dikush tjetėr hoqi nga puna, i shkatėrroi biznesin atij qė nuk ju bind kėrkesės pėr tė tjetėrsuar votėn, e sa e sa historira tė tjera. Kjo ėshtė forma mė e konsoliduar e organizatave mafioze nė gjithė botėn, tė cilat padyshim qė njė ndėr objektivat kanė ndikimin nė tjetėrsimin e votės pėr t’i hapur rrugė aktivitetit tė tyre nėpėrmjet pėrfaqėsuesve tė vet nė pushtet. Dėgjova ministrin e Brendshėm nė njė takim me kryepolicėt, i cili nga njeriu qė qesh na ishte kthyer nė njeriun e fytyrės sė vrerosur, dhe ishte shumė i “shqetėsuar” pėr krimin e organizuar dhe luftėn kundėr tij. Po mirė, ky ministri ynė qė pėrbetohet se do bėjė namin kundėr krimit tė organizuar, kėto ofertat marramendėse pėr blerje deputetėsh qė bėn kryeministri i tij, ai vetė nėpėrmjet sejmenėve tė tyre, ēfarė i quan? A ka ndonjė ngjashmėri me krimin e organizuar tė tipit mafia ky veprim? Nėse po, atėherė i bie qė ky ministri ynė i brendshėm tė luftojė vetveten. Se unė kam tė drejtė tė dyshoj qė disa nga paratė qė qarkullojnė pėr blerje deputetėsh janė vjedhur te rruga e kombit Durrės-Kukės, ku ministri ynė ėshtė i akuzuar. Pra, i bie qė hajduti tė thėrrasė, kapeni hajdutin. Por, si ėshtė e mundur qė njerėz tė deleguar nė terren nga pushteti i sotėm e bėjnė ofertėn e blerjes sė deputetit si pa gjė tė keq, dhe nėse i kundėrshton tė marrin pėr budalla? Sepse, krimi ka hyrė thellė nė ingranazhet politiko-ekonomike tė pushtetit. Sepse, politika ka mbytur frymėn investiguese dhe ndėshkuese tė agjencive ligjzbatuese. Sepse, krimi i organizuar po merr formėn e pushtetshme ku askush nuk mund tė flasė apo tė veprojė se gjendet nė rrugė i papunė dhe i akuzuar. Sepse, biznesmenė tė dyshimtė tė lindur nga maternitetet e drogės, trafikut tė qenieve njerėzore, trafikut tė armėve, tė prostitucionit, tė evazionit fiskal, kontrabandės, etj., nė martesė me politikanė tė zhytur nė llumin e krimit kanė okupuar segmente fitimprurėse tė jetės sė vendit. Prandaj, krimi ka zgjatur duart deri te kompozimi i maxhorancave qeverisėse. Ky ėshtė njė realitet tashmė, dhe fatkeqėsisht jo i fshehur, por hapur, pa frikė, ditėn pėr diell. Thonė se duhen edhe 10 deputetė qė tė qetėsohet maxhoranca nė pushtet. Ofertat janė nė rritje. Ankandi ėshtė i hapur. Krimi ėshtė i qetė, pavarėsisht nga vrerosja e ministrit nė luftė kundėr krimit tė organizuar. Nė fakt, thonė se njė betejė tė tillė kjo maxhorancė e ka fituar dy vjet mė parė. Le tė shohim ēfarė do tė ndodhė kėsaj radhe. Gjithsesi, ne aspirojmė pėr nė BE sapo tė realizojmė pazarin e radhės, pavarėsisht se unė kam votuar pėr PS-nė dhe vota mė ėshtė numėruar pėr PD-nė. Pavarėsisht se unė kam zgjedhur kėtė deputet pėr PS-nė ai blihet dhe voton pro PD-sė. Unė dua tė shoh ēfarė ka nė kuti, pushteti nuk do, sepse aty ėshtė prova e pakontestueshme e kėtij krimi. Dhe, jo vetėm qė kutia nuk hapet, por historia vazhdon me oferta marramendėse pėr blerje deputetėsh. Me sa di unė nga ato qė kam lexuar dhe mėsuar, kjo quhet mafia. Nėse dikush tjetėr di ndonjė pėrkufizim tė kundėrt, tė na e thotė.
*Ish-zv/drejtor i pėrgjithshėm i Policisė

Mos je ti nentoka e politikes e kombit nga ti keto info keshtu.

bert
15-12-09, 03:15
ditet e liberalizimit te vizave per serbine dhe dy vendet e tjera te ballkanit po afrohet. bashke me te eshte rritur dhe interesi i shtetasve per tu pajisur me dokumenta identifikimi. sipas ministrit te brendshem te serbise interesi ka arritur kulmin saqe ne po punojme me orar te zgjatur shton ai. nje numer jashtzakonisht i madh vjen dhe nga kosova. ata ne dokumentat plotesues deklarohen se nuk duan te jene me shtetas te kosoves dhe kerkojne shtetesine serbe. deri tani kemi regjistruar deri ne 250,000 vete. numri sa vjen dhe rritet.

bert
18-12-09, 16:07
koincidence apo akt i politikaneve hajdute shqiptare? une them qe fajin per kete e kane politikanet hajdute shqiptare qe kane ngritur monopolin e tyre nepermjet krimit e mashtrimit. pasojat e tyre i vuajne shtetasit shqiptare. jepni mendimin tuej

roadrunner
18-12-09, 16:12
Kosovo = Newborn ;)

koincidence apo akt i politikaneve hajdute shqiptare? une them qe fajin per kete e kane politikanet hajdute shqiptare qe kane ngritur monopolin e tyre nepermjet krimit e mashtrimit. pasojat e tyre i vuajne shtetasit shqiptare. jepni mendimin tuej

bert
18-12-09, 16:12
faktet jane te frikshme. sipas nje sondazhi te realizuar ne prizren, dhe peje 90% e qytetareve besojne se jeta e tyre sot eshte me e zymte sesa ne kohen kur ishin te varur nga jugosllavia. ska pune hic, skemi kujt ti drejtohemi, rruget jane shume te kqija, ata qe jane ne pushtet vec vjedhin dhe kurrgja sbahet. kufijte ne si dime dhe si kontrollojm. ne po bahemi palestina e dyte kur forcat e sigurise paguhen per te vra rivalet ne politike dhe politiken e kane marre ne duar klane afioze kriminale. po ju cka po mendoni?

teutaA
18-12-09, 19:06
faktet jane te frikshme. sipas nje sondazhi te realizuar ne prizren, dhe peje 90% e qytetareve besojne se jeta e tyre sot eshte me e zymte sesa ne kohen kur ishin te varur nga jugosllavia. ska pune hic, skemi kujt ti drejtohemi, rruget jane shume te kqija, ata qe jane ne pushtet vec vjedhin dhe kurrgja sbahet. kufijte ne si dime dhe si kontrollojm. ne po bahemi palestina e dyte kur forcat e sigurise paguhen per te vra rivalet ne politike dhe politiken e kane marre ne duar klane afioze kriminale. po ju cka po mendoni?

sipas qiti shkrimi me teper po ngjan ne avganistan :smile:

Guri i madh
18-12-09, 19:12
HASHIMI nuk do te ket shanca as teorike me e perserit marsin e 2004 ,tash esht ne qeveri pse nuk shkon ne QABER e me e zbardh RASTIN E TRI VIKTIMAVEPARTIT TJERA nuk jan te interesura per qrregullime po per ndertim te shtetit

bert
18-12-09, 19:14
afganistani njihet si shte nga okb ndersa palestinen nuk e njohin te tana shtetet e botes. pra ka ngjashmeri me shume me palestinen

Guri i madh
18-12-09, 19:18
partia ma destruktive nė kosov ėsht PDK e cila po nuk esht ne pushtet mundohet me krijue trazira ,edhe pse ne 2004 kryeministri i shte i ksaj partie


po gjithsesi hashimi nese vet nuk esht ne pushtet mundohet me krijue trazira


njeri ma destruktiv qe e ka kombi shqiptar

~AnnA~
18-12-09, 21:44
qe sot qytetaret serbe, maqedonas e malazeze te lire per evrope. shqiptaret jo
Per cilet shqiptar ke fjalen?!

Makresh
19-12-09, 00:28
Kryetari i komisionit evropjan eshte i partis demokristiane.

Koincidenc apo me pike te kajsit qe vetem bosnja, shqiperia dhe kosova te mbesin jasht kufinjeve te shengenit ?

Minaret ne zvicerr u cilesuan si kultur jo-evropjane duke ven ne loj identitetin e tri ketyre shteteve me te shtypurat ne ballkan.

Edhe po te kishin qen gjeni politikanet tan, prap se prap do kishte me qen e pa mundeshme ta bindesh injorantin me vesh te shurrdher !

Per tu tregu evropes pa knaqsin ton, duhet me refuzu edhe liberalizimin e vizave duke kerkuar hyrjen direkte per ne BE bashk me kosoven, bosnjen dhe turqin!

4peace
19-12-09, 01:13
*

Hajde po e leme Europen e ta shikojme pak veten.

Po te sillesh neper forume shqiptare,
po te lexosh/ndegjosh/shikosh mediat shqipfolese...

...hetohet mjaft qarte se shumica jane krenare se jane me orientim djathtist.

Ketu qendron i gjithe absurditeti shqiptar.

Ne pjesen dermuese te BE-se, ne pushtet i kemi partite djathtiste, te cilat, ndryshe quhen (dhe kryesisht jane) edhe parti konzervative, neo-liberale, nacionaliste... Keshtu ishte edhe me ate partine e Zvicrres e cila e organizoi referendumin kunder minareve.

Interesant, apo jo? Te djathtet nuk po i duakan te djathtet.

Nejse,
une ketu jam (tashme) anetar i vjeter. E kam zene goje shpesh Turqine. Se Turqia, e deshem apo nuk e deshem, eshte dashur te pranohet ne BE, se paku para Rumunise dhe Bullgarise, duke i lene anash nje sere shtetesh tjera qe u pranuan para Turqise (Vendet Baltike, Hungaria, Sllovenia, Sllovakia, Cekia, Polonia), filloi bindja se ketu kemi te bejme me kritere te dyfishta: disa, mbase per shkak te perkatesise fetare, u pranuan pa i permbushur ende kushtet...Turqia mbeti.

Per kete arsye e kam permendur per disa here me radhe ne kete forum se Turqia eshte kriter matės edhe per ne: Shqiperine, Bosnjen dhe Kosoven. Tash kjo po behet me se e qarte.

Me e keqja ne gjithe kete eshte se po pranohet ne gjirin e saj edhe shkaterruesja me e madhe pas LDB-se ne Eorope, agresorja Serbi...

...e ne te demtuarit po lihemi anash.

Te na kishin kerkuar falje e te ne e kishin paguar demshperblimin per vuajtjet aq te medha qe na i sollen, se paku!!!


***

bert
19-12-09, 05:51
Per cilet shqiptar ke fjalen?!
per te shqiperise e kosoves bahet fjale se ju te maqedonise e keni te zote ali ahmetovskin. hahahahahaah

premium
19-12-09, 09:35
Bert ,,ēka je zgju si lugata 6 sahati???.. a? mos deshte pa u kanėn rrugėve askushi , neve me shti en Evropė me ket sabah?;)

shfletuesi_
19-12-09, 09:42
Bert ,,ēka je zgju si lugata 6 sahati???.. a? mos deshte pa u kanėn rrugėve askushi , neve me shti en Evropė me ket sabah?;)


Jo po shqiptaret e Presheves Medvegjes bujanofcit do kan drejt edhe ata po ahstu te malit te zi Ulqinit po ahstu Shkupit jo kogja ne numer jemi dmth na perfaqeson dikush qe ka drejt e qe ju bjen Be-ja taman evropianeve me than pasha Zote shqiptaret levizin pa viza :)

premium
19-12-09, 09:58
.. ndersa te Kosovės , mendojne njė zgjidhje tjetėr si p.sh ka shumė raste te tilla se e udheheqen me dokumentet te serbise dhe shkojne e paguanin per pronsimin e tokes se tyre, per te fituar nenshtetsine e tyre.

bert
19-12-09, 16:12
.. ndersa te Kosovės , mendojne njė zgjidhje tjetėr si p.sh ka shumė raste te tilla se e udheheqen me dokumentet te serbise dhe shkojne e paguanin per pronsimin e tokes se tyre, per te fituar nenshtetsine e tyre.
ma shpjego pak si nejne kete premium?

bert
19-12-09, 16:13
Londra “vulos” lirinė e Ilir Kumbaro
» Dėrguar mė: 19/12/2009 - 14:32


Gjykata e Apelit nė Londėr refuzon kėrkesėn e Drejtė sisė shqiptare pėr ekstradimin e Ilir Kumbaros, ish-shikasi i akuzuar pėr rrėmbimin, torturimin dhe zhdukjen e biznesmenit Remzi Hoxha. Lajmi konfirmohet nga dy avokatėt e Kumbaros nė Tiranė, Vojo Bregu dhe Bledar Fejzo. Sipas tyre, gjatė njė seance tė zhvilluar ditėn e djeshme, Gjykata e Apelit tė Londrės ka vendosur tė mos e sjellė Kumbaron nė Shqipėri, pėr shkak se ndaj tij nuk ka asnjė masė sigurie dhe nuk rezulton person nė kėrkim. Nė kėtė mėnyrė, ish-shikasi i akuzuar pėr tė paktėn gjashtė akuza do tė vazhdojė tė jetė i lirė dhe ėshtė nė dėshirėn e tij nėse do tė paraqitet nė procesin penal qė po zhvillohet nė Gjykatėn e Krimeve tė Rėnda. Masa e arrestit ndaj Kumbaros u shua nė fillim tė dhjetorit nga Gjykata e Lartė, me arsyetimin se paraburgimi i kishte humbur efektet. Pak ditė pas kėtij vendimi, Ilir Kumbaro rifitoi lirinė. Duket se vendimi i 15 dhjetorit 2009 i Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda, qė caktoi ndaj Ilir Kumbaros masėn e sigurisė “arrest me burg”, nuk i ka bindur aspak gjyqtarėt londinezė, tė cilėt kanė firmosur pėr rrėzimin e kėrkesės sė Drejtėsisė shqiptare.
Refuzimi
Ish-kryetari i degės sė parė operative nė Drejtorinė e SHIK-ut Tiranė, fiton betejėn e parė gjyqėsore me Drejtėsinė shqiptare. Gjykata e Apelit e Londrės ka vendosur t’i japė tė drejtė tė akuzuarit pėr zhdukjen e shqiptaro-maqedonasit Remzi Hoxha, duke refuzuar kėrkesėn e Drejtėsisė pėr ekstradimin e tij drejt Shqipėrisė. Autoritetet britanike duket se kanė vlerėsuar si tė drejtė vendimin e Gjykatės sė Lartė Shqiptare tė datės 2 dhjetor 2009, qė vendosi shuarjen e masės sė sigurisė ndaj Ilir Kumbaros, duke i dhuruar atij lirimin nga burgu. Vendimi i Apelit tė Londrės i jep tė drejtė njė prej tė akuzuarve kryesorė pėr dosjen “Remzi Hoxha” tė jetojė i lirė, dhe ėshtė nė vullnetin e tij nėse do tė paraqitet nė gjykim. Nė fakt, edhe dy tė akuzuarit e tjerė, Arben Sefgjini dhe Avni Koldashi gjykohen nė gjendje tė lirė nga Gjykata e Krimeve tė Rėnda. Pėr Budion Meēen ėshtė pezulluar gjykimi, pėr shkak se ndodhet nė gjendje kome nė spital.
Akuzat
Ilir Kumbaro akuzohet se, nė bashkėpunim me Arben Sefgjinin dhe Avni Koldashin kanė rrėmbyer, torturuar dhe zhdukur shqiptaro-maqedonasit Remzi Hoxha. Biznesmeni u mor peng me 21 tetor 1995, nė punishten e tij nė Tiranė. Ai dyshohet tė jetė torturuar nė bazėn e SHIK-ut nė Vain tė Lezhės, dhe pėr fatin e tij nuk u mėsua kurrė asgjė. Gjithashtu, Kumbaro dhe dy tė pandehurit e tjerė akuzohen pėr rrėmbimin dhe torturimin e Ziso Kristopullit dhe Avdyl Loshajt, tė dy tė mbijetuar. Ish-oficeri i SHIK-ut, Kumbaro u prangos nė Angli nė vitin 2008, dhe njė vit me radhė ai ka zhvilluar njė proces gjyqėsor maratonė pėr tė mos u ekstraduar nė Shqipėri. Madje, ai nuk pranoi as identitetin, duke u prezantuar si Shaqe Shatri, njė i moshuar nga Kosova qė kishte fituar azil politi

bert
19-12-09, 16:16
kur do te filloje arrestimi i atyre qe kane vrare shqiptare me ndihmen e thacit e qeverise se tije? A duhet kosova te ngrihet ne protesta dhe te kerkoje llogari apo i duhet lene ne dore thacit kriminel te vrase prape

pirro
19-12-09, 16:20
kur do te filloje arrestimi i atyre qe kane vrare shqiptare me ndihmen e thacit e qeverise se tije? A duhet kosova te ngrihet ne protesta dhe te kerkoje llogari apo i duhet lene ne dore thacit kriminel te vrase prape

Neser po fillojna me arrestime edhe me protesta, a eshte taman a mos osht vone neser ..?

Guri i madh
19-12-09, 16:24
per vrasjet e pasluftes e vetmja adres esht shiku PDKja ,po te me kishte ndodh mue une ne baz te kanunit vetem ne ket adres kisha shkue se ligj e drejtsi ne kosov nuk ka

bert
19-12-09, 17:14
pra ato akoma do vazhdojne te vrasin kundershtaret e kriminelit thaci?

Urata
19-12-09, 17:15
Ca po thuni more...? A bash qeshtu eshte a...?!

Pirro, Zoti t'lashte shendosh per kete sene t're qe po vie:wink:

pirro
19-12-09, 17:20
Ca po thuni more...? A bash qeshtu eshte a...?!

Pirro, Zoti t'lashte shendosh per kete sene t're qe po vie:wink:

Sdi cka me bo hiq, ngusht jemi. Ishalla ky berti nshon pe se perndryshe marum

bert
20-12-09, 17:10
Tani nuk besoj qe ka me shqiptar ne te dyja anet e kufinit qe se kupton se kosoven dhe shqiperine i mban te ndare vete politika e dy vendeve per interesa private e korruptive. ka ardhun bash koha te bashkohemi dhe te formojme shtetin tone te perbashket. do kete pak opozite por trysnia e popllit do i coptoje. nese bashkohemi evropa ska nga ja mban pa na pranuar. nese nuk bashkohemi serbia kurre sdo e lejoje kosoven ne be. jepni mendimin tuej

4peace
20-12-09, 18:00
***

Politikuajt (aktual), me ndihmen e gazetaruceve (aktual)...


...done te e bindin (mashtrojne) popullin se:

Me rrezimin e Murit te Berlinit...

...ka ngadhenjyer kapitalizmi kunder komunizmit (cka nuk eshte aspakt e vertete) dhe
se Gjermanite u bashkuan, sepse Republika Federale e Gjermanise ishte e forte ekonomisht (gjithashtu nuk eshte e vertete).

Bashkimi i Gjermanive ka ndodhur me vullnetin e popullit.

Prandaj, e njejta gje vlene edhe per ne shqiptaret: Kur don populli nuk ka send qe mund ta ndale dot!

Pyetja eshte: A eshte populli i gatshem per bashkim?!


***

bert
20-12-09, 18:07
pajtohem me ju patriot 4peace. ka ardhun bash koha per kete komb te kerkoje bashkimin. mos u merrni me parti. le te kerkojme bashkimin

murrizi
20-12-09, 19:32
pajtohem me ju patriot 4peace. ka ardhun bash koha per kete komb te kerkoje bashkimin. mos u merrni me parti. le te kerkojme bashkimin
edhe unė pajtohem me ju dy PATRIOTAT....
na rrofsh or bert, shyqyr qė t'kemi.

bert
21-12-09, 21:26
Jane te sumte ata kosovare qe tashme se kane asnje fije dyshim se kosova po futet ne lufte civile. populli i kosoves nuk asht hic i knaqun me udheheqesine politike dhe dalengadale po i ben nje opozite te forte politikes ne kosove. fakti me i padiskutueshem ishte pjesmarrja ne zgjedhjet e fundit ku megjithse politikant vendore e te huej u munduen me e paraqite si sukses ishte larg suksesit dhe zgjedhjeve normale. Partite politike e kane humbe kredibilitetin ne kosove dhe e kane humbe besimin e popullit te kosoves. lufta civile eshte ne prag te deres dhe eshte ma e ndershme qe te tana partite politike te japin qysh sot doreheqje.

pirro
21-12-09, 22:09
Jane te sumte ata kosovare qe tashme se kane asnje fije dyshim se kosova po futet ne lufte civile. populli i kosoves nuk asht hic i knaqun me udheheqesine politike dhe dalengadale po i ben nje opozite te forte politikes ne kosove. fakti me i padiskutueshem ishte pjesmarrja ne zgjedhjet e fundit ku megjithse politikant vendore e te huej u munduen me e paraqite si sukses ishte larg suksesit dhe zgjedhjeve normale. Partite politike e kane humbe kredibilitetin ne kosove dhe e kane humbe besimin e popullit te kosoves. lufta civile eshte ne prag te deres dhe eshte ma e ndershme qe te tana partite politike te japin qysh sot doreheqje.

Kur kam votu kam prit kur po te shoh mu te qendra votimit sepse i ke pas qit fjalet e forta me heret, jo thojshe kam me dal me kallash, permendsh do patriota qe kane me dal ate dite, e sdi cka tjeter.

Ckaaaa eshte ka bohet oooo bertt????!!

bert
21-12-09, 22:55
edhe pse e shpallem pamvaresine 30% te territorit dhe politiken na e kontrollojne te huajt. pyetja ime sot eshte: kur do clirohet republika e kosoves?

bert
22-12-09, 19:20
Sot, (dje) ishim pėr tė vizituar njė tė sėmurė nė spitalin e Kukėsit dhe ishte e tmerrshme vetėm t'i afroheshe spitalit, pasi kishte kohė qė s'mė kishte rėnė rasti tė shkoja. Tė linte shumė pėr tė dėshiruar pamja e jashtme e spitalit, ishte e tmerrshme tė futeshe nė ambientet e brendshme tė tij, ēdo gjė mund tė ishte vetėm spital jo.

Kujtoj filmat shqiptarė tė shumtė me spitalet partizane tė luftės, pse jo edhe ato fushore qė tė paktėn natyra i favorizon pėr ajrin e pastėr dhe e them me plot bindje se janė shumė mė tė kėndshėm.

Asgjė aty brenda nuk tė ngjason me kohėn, nė tė cilėn ne jetojmė. Nuk e di se a janė marrė fonde ndonjėherė ndėr vite, qė besoj se kjo ka ndodhur, nuk e di nėse kanė funksionuar hallkat deri kėtu poshtė tė kontrollohen ato, por di tė them se aty duhet njė dorė e fortė pėr tė drejtuar dhe pėr tė bėrė diēka nė favor tė kėtyre njerėzve qė vijnė aty dhe shtrohen, por qė s'dihet se me sa sėmundje tė tjera dalin.

Di tė them se ēdo gjė aty brenda ishte e shkatėrruar. Mė vjen keq pėr qytetarėt kuksianė se si ėshtė e mundur tė pajtohen me ambiente tė tilla, pasi ėshtė shtėpia rezervė e ēdo banori, pasi, nė mos sot, nesėr, ēdokujt do t'i bie radha ta vizitojė atė.

bert
23-12-09, 16:35
Pas ketij protokolli per bashkepunim policor, gjithnje e me shume, Policia e Kosoves edhe praktikisht do te behet polici e EULEX-it. Para shpalljes se pavaresise ishte polici e UNMIK-ut, mandej perkohesisht polici e Ministrise se Puneve te Brendshme te Kosoves, dhe tash e tutje polici e EULEX-it. Gjithsesi, EULEX-i po perpiqet te marre sa me shume terren ne Kosove me shpejtesi sa me te madhe. Terren ky i cili eshte terren sovraniteti e qe do te duhej t'i perkiste Qeverise se Kosoves. Megjithate, nuk eshte se Kosoves po i cenohet sovraniteti me kete protokoll e me protokollet qe do te vijne me pas. Me pare se kjo e me sakte se kaq, po treten mundesite qe te behemi sovrane ndonjehere, pasi qe dihet se pavaresia qe kemi eshte vetem formale: pavaresi pa teresi territoriale e pa sovranitet.

Me protokollin policor EULEX-Serbi nuk luftohen krimet ne Serbi. Me kete protokoll nuk do te luftohen as krimet ne Kosove. Me protokollin EULEX-Serbi ne shenjester eshte vene krimi nderkufitar. Pra, thuajse deshirohen krime te pavarura, te ndara nga njera-tjetra, thuajse duan t'i izolojne krimet por jo edhe me gjithe mend t'i zgjidhin ato. Ne Serbi Yves de Kermaboni bashkepunon me Ivica Daciqin, tash minister i brendshem qe terrorizon shqiptaret ne Lugine te Presheves, por edhe me i njohur per neve si zedhenes i partise se Milosheviqit kur ky i fundit ishte ne pushtet. Ne Kosove Yves de Kermaboni bashkepunon me politikanet e larte te korruptuar te Kosoves, por edhe kontakton e komunikon me strukturat e Serbise. Ky protokoll qe, me demek, do ta luftoje krimin, ka nevoje qe vete te dekriminalizohet. Ky protokoll nuk vuan me pak nga krimi sesa Kosova, Serbia e kufiri midis tyre. Ky protokoll varet nga kriminelet. Prandaj, efekti kryesor i tij nuk eshte ne sferen e sigurise por ne ate te politikes: shtimi dhe trashja e lidhjeve te varesise te Kosoves me Serbine.

Nuk e di nese eshte ceshtje javesh apo muajsh kur serish do te kerkohen negociata te reja ndermjet Prishtines e Beogradit. EULEX-i eshte neutral ndaj statusit te Kosoves e jo ndaj pavaresise. EULEX-i as qe e permend pavaresine. Sepse EULEX-i konsideron se statusi vazhdon te jete i papercaktuar dhe, rrjedhimisht, statusi i Kosoves eshte ceshtja diskutabile e jo pavaresia. Per EULEX-in pavaresia nuk eshte ceshtje e diskutueshme sepse, thjesht, pavaresia nuk eshte.

Asnjeri prej organizmave apo instancave nderkombetare qe sundojne ne Kosove nuk e pranojne pavaresine e Kosoves. As UNMIK-u, as EULEX-i, as KFOR-i... Vetem Pieter Feithi... ne te vertete, gjysma e Pieter Feithit. Por, edhe ajo gjysma e Pieter Feithit qe e pranon pavaresine e Kosoves, ne nje keso ambienti legal, juridik e politik, natyrshem vjen duke u zvogeluar. Pozita e tij si PSBE po metastazon ne llogari te pozites se tij si PCN. Prandaj, per fillim, duan ta ndajne gjysmen e Pieter Feithin ne gjysme Pieter Feith dhe ne Michael Giffoni, ne menyre qe ta shpetojne Pieter Feithin. Me dy kapela, ku njera prej tyre gjithnje e me pak shihej meqe po futej nen tjetren, Pieter Feith po diskreditohej me shpejtesi ne syte e opinionit dhe rrezikonte te behej i paperdorshem. Gjithsesi eshte shtuar numri i njerezve qe e kane kuptuar se sa padrejtesisht eshte mbivleresuar Pieter Feithi per te cilin thuhej se na e pranonte pavaresine, ndonese as qe e permendte ate ndonjehere.

Por natyrisht qe me se shumti do te vazhdoje te diskreditohet EULEX-i me protokollet qe vetem sa kane nisur. Ky eshte shkaku pse EULEX-i eshte shnderruar ne nje agjenci marketingu qe merret me disenjime reklamash: billboard-a te shtrenjte qe kushtojne 400 euro per cope ne muaj (pra, dyfishi i pages mesatare te kosovareve qe kane fatin te jene te punesuar) dhe dhjetera mijera fletushka per shperndarjen e te cilave ai i paguan me nga 18 euro ne dite secilin person (por kryesisht femijet qe as nuk e dine se cfare po bejne).

EULEX-i eshte drejtesia ne reklame. A do ta bleje kush?

Jane tri fotografi kryesore ne keto reklama, ashtu sic jane tri protokolle te EULEX-it me Serbine. I pari eshte ai i gjyqesise: nje cekic qe rri pezull e i cili nuk eshte ne duar te ndonje gjykatesi me xhybe klasike te zeze, por ne doren e nje burokrati me kostum (sako e kemishe). Vetem se ky burokrat nuk ka asgje tjeter ne ate tavoline shume te gjate - kurrfare dokumenti, as laps e as bllok shenimesh; aty ndodhet vetem cekici, pra cekici ne nje zbrazeti qe simbolizon vendimin arbitrar par excellence. Se dyti, kemi fotografine per hetimet policore ku aludohet se policia krahason e analizon gjurme te ndryshme te gishtave nen llupe. Kosova lengon prej krimit i cili eshte aq i madh saqe na e ka zene shikimin, e jo prej atij qe mezi verehet nen llupe. Duket qe EULEX-i ben me gisht drejt nje lisi, gjersa te gjithe ne qytetaret po e shohim pyllin.

Dhe, se treti, kemi monedhat e imeta te cilat tregojne me se miri se sa po mblidhen te holla neper dogana duke iu falenderuar EULEX-it. EULEX-i vete po na e tregon se ato jane para lypsaresh. Zaten, ne pikat veriore 1 dhe 31, EULEX-i sillet vecse si lypsar ne raport me ato 300 maune qe hyjne per cdo dite nga Serbia. EULEX-i u sugjeron atyre, pra iu lutet, qe ta paguajne doganen (sic!). Dhe, ato cka i ka mbledhur, i ka vene siper njera-tjetres, qe te duken me shume, sepse duheshin fotografuar per kete pano mandej.

Po cfare bejne nderkohe keta politikanet tane qe drejtojne institucione e parti? Cili eshte reagimi i tyre (se per strategji a veprim s'ka me kush shprese)? Ata nuk harrojne qe ta perserisin qendrimin e tyre kunder protokollit, anipse duke e zbutur e rralluar ate. Qendrimin? Deklaraten, me sakte. Qendrim do te thote te mbetesh ne pozicion te caktuar, ta ruash ate pozicion konkretisht. Ne kete kuptim, Sejdiu, Thaci e te ngjashmit, nuk kane qendrime por vetem deklarata. Deklarata qe, ne rastin me te mire, vlejne deri ne deklaraten e ardhshme.

bert
27-12-09, 16:27
kosova e mori pavaresine dhe pse duhet me pas manastire serbe ne ato zona ku 100% e popullsise jane shqiptare? kur do i mbyllin aktivitetet kto manastire? ne si duam ma ktu asnji minute.

GURI SYLAJ
27-12-09, 18:09
Bert Kosova nuk eshte Afganistan!

bert
23-01-10, 19:33
The new patriarch of the Serbian Orthodox Church has been enthroned at a ceremony in Belgrade, pledging to back Serbia's claims to Kosovo.
Patriarch Irinej said the Church's first duty was to help recover the breakaway province.
The 80-year-old is considered a moderate who is open to modernisation.
He has said he would not be opposed to Pope Benedict XVI visiting Serbia, suggesting a possible rapprochement with the Roman Catholic Church.
The service in Belgrade was the first part of a two-stage induction process, with a second ceremony due at Pec in western Kosovo.
"Our first duty as a Church is to safeguard our Kosovo, a holy and martyred land, to help our state to defend it from those who wish to seize it," Patriarch Irinej said in a speech after his enthronement on Saturday.
"Kosovo is our holy land, our Jerusalem," he added. "We must go to Pec to complete this ceremony, but can we visit our relics?
"Without them, Serbia is not Serbia, without Kosovo it is deprived of its heart and soul."
Kosovo unilaterally declared independence from Serbia in February 2008.
The Serbian Orthodox Church has about 11 million members worldwide.
Most of Serbia's seven million people are Orth

AlbaSoft
23-01-10, 20:03
A ben shqip mor djal se s`jem anglez ne .

bert
23-01-10, 20:07
e mora nga BBC NEWS. megjithate ne shqip patriarku i ri serb shprehet se misioni kryesor i tije do te jete rimarrja e kosoves. ai gjithashtu shprejet se kosova eshte jerusalemi i serbise, djepi i kombit serb.

premium
23-01-10, 20:12
Ani ēka ka ketu he?? luftojm sikur ēė kemi luftuar para 11 viteve ...
11 milion serb hiq kurgja nuk eshte ... ndaq letė thirrin edhe Rusijėn ;(

Para se te shpallin luftėn , duhet te lidhim marveshjen me KFOR'in qetė lejojnė tė ngjitemi pas veturave tė tyre .

AlbaSoft
23-01-10, 20:13
e mora nga BBC NEWS. megjithate ne shqip patriarku i ri serb shprehet se misioni kryesor i tije do te jete rimarrja e kosoves. ai gjithashtu shprejet se kosova eshte jerusalemi i serbise, djepi i kombit serb.

Aha flm si duket esht ka i vjen era luft prap ndegjova ne lajme ku jan kap me fjal stipe mesiq me ket shkaun tjetr te serbis per republika serbska ne bosnje qe esht mos i del tymi.

bert
23-01-10, 20:19
duhet me u pregatite per cdo lloj situate. me vjen neveri kur shoh politikanet e trojeve tona tuj flet gjum

Makresh
24-01-10, 10:44
Nuk ka kish serbe apo shqiptare. Ata jan ortodks sic jan ata ne shqiperi !
Ne kish lutet krishti sic do t'luten ne katedralen e prishtines.
Kjo eshte luft e krishter kunder kombit shqiptar !
Se po te kishin qen musliman, do kishit me then muslimanet e jo xhamiat serbe !

Po ne sia kem frigen as kishes e as amerikes, ne jemi ata qe do ta dominojm Boten !

Gega 1
24-01-10, 12:32
Nuk ka kish serbe apo shqiptare. Ata jan ortodks sic jan ata ne shqiperi !
Ne kish lutet krishti sic do t'luten ne katedralen e prishtines.
Kjo eshte luft e krishter kunder kombit shqiptar !
Se po te kishin qen musliman, do kishit me then muslimanet e jo xhamiat serbe !

Po ne sia kem frigen as kishes e as amerikes, ne jemi ata qe do ta dominojm Boten !

Makresh be daje,
qysh s`po te vjen marre me i shti njerezit e kombit tend ne taborr me armiqet
e kombit?!
Ne e dime qe atje ne jug ka koxha nje grup ortodoksesh qe flasin shqip, qe jane 100% me janullen dhe na e kishin hjeke flamen krejt neve shqiptareve qe jemi musliman...na e kishin hjeke flamen per shkije e greke!
Po ka edhe ortodokse shqiptare qe jane 100 % shqiptare te paster.Prandaj,eshte gabim i rende t`i fusesh te gjithe ne nje thes.
Cka kujton ti?A di qe ka shqipfolesa muslimane qe e jepin njerin e vet,qe beson ndryshe, per nje harap a qasi gjyveza tjere ...
Edhe te katoliket tane ka njerez te ligje...vec jam i bindur qe 99% te tyre kane zemer shqiptari.
Makresh,
e kam bindjen qe t`paska ra feja n`krye.Tybe s`ke me pa hajr pej kesaj pune...

wiktor
24-01-10, 13:55
Nuk ka kish serbe apo shqiptare. Ata jan ortodks sic jan ata ne shqiperi !
Ne kish lutet krishti sic do t'luten ne katedralen e prishtines.
Kjo eshte luft e krishter kunder kombit shqiptar !
Se po te kishin qen musliman, do kishit me then muslimanet e jo xhamiat serbe !

Po ne sia kem frigen as kishes e as amerikes, ne jemi ata qe do ta dominojm Boten !

esht per te ardhur turp ti thush veti se je shqiptar dhe ben dallim nemes feve kur esht fjala per kōmbin , ne nuk jemi qe sot krishter musliman e ortodoks por jemi qe nga kohrat e klashat te till dhe jemi populli me i pasur qe kemi kto tri besime dhe gjdohet kemi qen sebashku dhe ne gjdo luft kemi qen et bashkuar e tash dalin disa te pa aftė ose te shitur qe nuk kan aftesi as te kuptojn se qesht feja e as kombi dhe perpiqen te fusin perqarje mes shqiptarve por mos te mashtrojn mendjen se ja dalin se poaq sa ka sqiptar te krishter e musliman sabashku me ortodoks ka edhe aso qe nuk besojn fare e nji nga ata une jam dhe kur esht ne pytje kombi edhe kta e kan fjalen e vet e dhe kan te drejt se asnjera nga kto fe nuk ka vler sa ka gjaku shqiptar dhe toka shqiptare qe esht lar e shperlar me gjakun e shqiptarve e nji perqarje te till qe tenton te besh ti MAKRESH eshte e pa mundur por nji gje mund ta besh -- ti mund ti hapesh gropen veti bashk me ata imamet e arabies apo qe kan gjak turku se me shqiptar nuk luhet lehtė.

wiktor
24-01-10, 14:14
e mora nga BBC NEWS. megjithate ne shqip patriarku i ri serb shprehet se misioni kryesor i tije do te jete rimarrja e kosoves. ai gjithashtu shprejet se kosova eshte jerusalemi i serbise, djepi i kombit serb.

berti ke shum te drejt ne ato qe thua se esht e vertet qe shqiptaret flejn dhe nuk kan aftesin te ecin ne hap me kohen dhe ta percjellin politiken ne hap me kohen then shkurt gjithėher e kan humbur hapin pikrisht ne ato momente kur ka qen diq shum vendimtare e edhe kete her kan humbur hapin po qeshte me e keqja kur arrin nji sukses ather bin ne gjum dhe ne at moment qe kta i ze gjumi fqinjet tan i trgojn dhembet e deri kta te zgjohen veq jan te kafshuar ete coptuar , i njet esht rasti edhe me pavarsin e kosoves .
menduan se murren pavarsin dhe tani u krye gjithshka , jo nes ke fitur diq qe esht me vler ather duhet te punosh perta ruajtur dhe duhet ditur si ruhet dhe si mbrohet duke ju pershtatur kohes dhe kushteve politiko-diplomatike dhe beteja duhet et zhvillohet ne te gjitha frontet duke mos lėn anash edhe fenomenin e ri sektar qe esht nji kercnim serioz i kombit shqiptar dhe perpiqet te keq perdor gjdo pore te jetes ne trojet e shqipes ,pikrisht ketu tani duhet te koncentrohen forcat shqiptar dhe tua presin koken qe en fillim e jo te presin kur et jet von .
kemi jetue me shekuj se bashku dhe nuk ka pas dallim mes besimeve e tani kto grupe sektare et paguara jan duke tentuar te shkatrrojn gjithshke .
sa per serbin nuk kerkohet shum te dim sa ata jan armiq teperbetuar sebashku me grek e bullgar por jaq ketu kemi me shum fat se ne kemi ber nji hap me par se atat por ne asnji moment nuk duhet nenvlersuar as forcen qe kan fqinjet .

wiktor
24-01-10, 14:18
e mora nga BBC NEWS. megjithate ne shqip patriarku i ri serb shprehet se misioni kryesor i tije do te jete rimarrja e kosoves. ai gjithashtu shprejet se kosova eshte jerusalemi i serbise, djepi i kombit serb.

te them edhe nji gjė berti sa kisha serbe e din mir se te gjitah manastiret ne kosov jan kisha e manastire sqiptare te se kaluares e ata mundohen kot ti prezentojn si manastire serbe. duke i falemnderue teknologjisė ato po vetetohen gjithnji e me shum e serbet gjdo dit po vertetohen si falsifikus te historish dhe genjeshtar para popullit te vet ....... shpeshher e verteta esht e dhimshme por e vertet .......

Makresh
24-01-10, 14:35
Makresh be daje,
qysh s`po te vjen marre me i shti njerezit e kombit tend ne taborr me armiqet
e kombit?!
Ne e dime qe atje ne jug ka koxha nje grup ortodoksesh qe flasin shqip, qe jane 100% me janullen dhe na e kishin hjeke flamen krejt neve shqiptareve qe jemi musliman...na e kishin hjeke flamen per shkije e greke!
Po ka edhe ortodokse shqiptare qe jane 100 % shqiptare te paster.Prandaj,eshte gabim i rende t`i fusesh te gjithe ne nje thes.
Cka kujton ti?A di qe ka shqipfolesa muslimane qe e jepin njerin e vet,qe beson ndryshe, per nje harap a qasi gjyveza tjere ...
Edhe te katoliket tane ka njerez te ligje...vec jam i bindur qe 99% te tyre kane zemer shqiptari.
Makresh,
e kam bindjen qe t`paska ra feja n`krye.Tybe s`ke me pa hajr pej kesaj pune...

se c'kan ne zemra, mjafton ti lexosh ata te forumi katolik ku i shprehin me entuziazem planet e tyre qe nga dita e inaugurimit te katedrales. Tani te krishteret kan te njejtat bibla, te njejtat kryca, te njejtat zota, te njejtat zakone. Psikologi mund te deshmon per lajmet qe n'a sillte nga Irani kunder muslimaneve shqiptar.Un s'do shkoj ne rusi, do t'nalem tek keta shkijet qe i kem ne prag te shtepis. Me kend ka probleme Kombi Shqiptar ? Me Kishen ! Ne mund quajm serbe, greke, maqedone e malazeze, fakti s'ndryshon qe ajo mbetet kish ku adhurohet Jezus Krishti, 'zot' qe edhe disa bashkombas tan e adhurojn. Qeveria shqiptare duhet te leviz deri sa te clirohet nga kurthat e tyre satanike! Jemi ber popull teper pasiv, kjo do t'na kushton shtrenjt nese nuk afirmohem pa-diplomaci per keta qe jemi !

Makresh
24-01-10, 14:54
esht per te ardhur turp ti thush veti se je shqiptar dhe ben dallim nemes feve kur esht fjala per kōmbin , ne nuk jemi qe sot krishter musliman e ortodoks por jemi qe nga kohrat e klashat te till dhe jemi populli me i pasur qe kemi kto tri besime dhe gjdohet kemi qen sebashku dhe ne gjdo luft kemi qen et bashkuar e tash dalin disa te pa aftė ose te shitur qe nuk kan aftesi as te kuptojn se qesht feja e as kombi dhe perpiqen te fusin perqarje mes shqiptarve por mos te mashtrojn mendjen se ja dalin se poaq sa ka sqiptar te krishter e musliman sabashku me ortodoks ka edhe aso qe nuk besojn fare e nji nga ata une jam dhe kur esht ne pytje kombi edhe kta e kan fjalen e vet e dhe kan te drejt se asnjera nga kto fe nuk ka vler sa ka gjaku shqiptar dhe toka shqiptare qe esht lar e shperlar me gjakun e shqiptarve e nji perqarje te till qe tenton te besh ti MAKRESH eshte e pa mundur por nji gje mund ta besh -- ti mund ti hapesh gropen veti bashk me ata imamet e arabies apo qe kan gjak turku se me shqiptar nuk luhet lehtė.

Pun per t'y eshte a beson a jo, as serbet nuk jąn te gjith besimtar por gjat luftes se kosoves, kemi gjetur video ku prifti me kryc ne dor i bekonte ushtaret e tije! Kujt ju ka djegur shtepia i ka gjetur edhe ne shkrimet e krycalive me 4 C-eja neper murat e mbjietuara !

Tani me habit nje fakt, ju edhe jeni ordodoks edhe s'keni tentuar qe ta qetesoni situaten dhe mos me thuani qe s'keni lidhje me ta, sepse diten kur vdic patriarki i rusis, ne shqiperi keni mbajt dit zie neper kisha ( e jo xhamia )!
E kujt ti them shqiptar un ? Adhuruesve sllavofil ?
Kurse ne anen tjeter prifterinjt puthador te papes nuk bejn as gjestin me minimal qe "zoti" i tyre ta njeh shtetin e tyre (nese eshte i tyre) sepse pakti ishte i till : te krishteret pajtohen nese nuk lejojn nje shtet te ri musliman ne evrop, dhe ti e din qe fjala e papes nga prifterint e tij, nuk diskutohen !

Tash mos me thuani qe fetarizova temen, tema s'eshte fetarizue por realiteti eshte i till edhe pse s'duani ti besoni.
Shembujt aktuaj, e kemi edhe katedralen e krishter qe duan tua impunojn shqiptareve ne shkup. Kjo mund te jet edhe komplot evropjan kunder muslimaneve dhe besimit te tyre duke imponuar katedrale, ndaluar xhamia, e predikuar luftra te shpejta nga ata qe i thon vźtit "i krishtene"!

GURI SYLAJ
24-01-10, 15:39
Ajo Fe qe bekon njerez me i qu drejt Vdekjes mund te jete gjithecka por jo edhe Fjale e Zotit!!
Une jam shqiptar ,vlla me Naimin ,Nolin e Fishten jo pse i zgjodha vet por pse vet Zoti me fali shqiptar!!

Gega 1
24-01-10, 15:43
se c'kan ne zemra, mjafton ti lexosh ata te forumi katolik ku i shprehin me entuziazem planet e tyre qe nga dita e inaugurimit te katedrales. Tani te krishteret kan te njejtat bibla, te njejtat kryca, te njejtat zota, te njejtat zakone. Psikologi mund te deshmon per lajmet qe n'a sillte nga Irani kunder muslimaneve shqiptar.Un s'do shkoj ne rusi, do t'nalem tek keta shkijet qe i kem ne prag te shtepis. Me kend ka probleme Kombi Shqiptar ? Me Kishen ! Ne mund quajm serbe, greke, maqedone e malazeze, fakti s'ndryshon qe ajo mbetet kish ku adhurohet Jezus Krishti, 'zot' qe edhe disa bashkombas tan e adhurojn. Qeveria shqiptare duhet te leviz deri sa te clirohet nga kurthat e tyre satanike! Jemi ber popull teper pasiv, kjo do t'na kushton shtrenjt nese nuk afirmohem pa-diplomaci per keta qe jemi ! Eshte e sigurt qe kemi probleme si komb.Nuk e kam fjalen te problemet ekonomike,se ato dihet qe do t`i kemi per nje kohe me te gjate,po po flas per problemet qe na vijne nga
ata qe flasin shqip e nen petkun e fese e perqajne kombin.Te tillet vijne me porosi nga jashte dhe duan t`i bindin shqiptaret e besimit musliman se po besojkan ne nje fe te gabuar,te cilen nuk e do Europa dhe si besimtare te tille qe jane ,s`kane pse te shpresojne se Europa do te ua pranoje nje dite shtetin e ri ne gjiun e vet.Per fat te keq,katoliket tane nuk jane mjaft te vetedijshem per pasojat qe do t`u sjellin vete atyre emisaret qe i bejne keto pune,qe jane nga gjiri i tyre dhe punojne per interesa te huaja!!

Ne te njejten kohe,nuk guxojme te lejojme qe ekstrmiste muslimane shqiptare te na marrin neper kembe,se ndryshe na piu e zeza.E kam fjalen per te tillet qe vijne rishtas dhe duan te na e mesojne fene per se dyti.

Le ta mban secili fene qe i pelqen dhe mos te mundohet te ia imponon tjetrit.Atehere do te jemi ne rregull dhe do ta vazhdojme harmonine sic e kishim shekuj me radhe.
Se sado te kem pase respekt per nje njeri,prej momentit qe te ma shane fene teme,ai nuk mund te jete me miku im.


Persa i perket mendimit tim per katoliket tane,kete pershtypje e kam pikerisht nga forumi katolik,ku kam qene nje kohe aktiv.E them sinqerisht,shumica nga atje,si femrat si meshkujt,jane per mua te ndershem dhe kam respekt per ta.Pa dyshim qe atje ka edhe baloshe te cilet per fene e tyre i bejne te gjitha te keqijat kunder shqiptareve muslimane.Une vete kisha nje ferkim (pune krejt e vogel) me Albertin
dhe dola nga atje per te mos shkrua me ,sepse nuk e durova dot mendjemadhesine e tij ndaj meje.

lirik
24-01-10, 21:47
e mora nga BBC NEWS. megjithate ne shqip patriarku i ri serb shprehet se misioni kryesor i tije do te jete rimarrja e kosoves. ai gjithashtu shprejet se kosova eshte jerusalemi i serbise, djepi i kombit serb.


kosova dardania esht jerusalemi i ilirise antike

jerusalemi serb esht neper shkretirat e tunguzise dhe stepave ruse kah ata jan endur posht e lart neper stepa ruse e te shkretirave te pertej volges deri sa ju turren ballkanit si nomad te mjere per te shkatrruar civilizimin e lasht ilir ne troje te huaja

por do te vie nje dite kur kta do ti paguajn shum te gjitha zullumet shekullore dhe padrejtesite qe kan ba neper shekuj kunder popujve dhe lirise dhe demtimet e te tjerve

ndaj popujve autokton qe kan be shpifje intriga dhe krime
okupime serbia nuk e meriton te ket me teper se 500000 njerz ne nje vend rreth shumadise dhe aq ky shtet duhet te tkurret e te zvoglohet sa nje ishull i rrethuar me te vija te kuqe ne rreth qe te mbahet nen kontroll
as sa lihtenstaini as sa vatikani nuk duhet te mbetet ma i madh
sepse sjell rreziqe te mdha nishi dhe lugina e presheves deri te kufijt e bullgarise duhet ti kthehen kosoves dhe dardania duhet te jet shtetti me i forte ne europe ne aleance te perhershme me ameriken dhe europen e me truqine e natos ne duhet te jemi ne nato dhe te mbrohemi nga ruset kinezet dhe popuj tjere te shkretirave qe na sjellin rreziqe ne europe

premium
25-01-10, 09:28
Kjart po na tregon tema, kisha serbe don me na shpall luften , pra nėse serbet presin urdherin e kishes se tyre ortodokse, , jam i bindur se ketu dot pesojn tragjedin Shqipetaret muslimane , pasi kisha e tyre ortodokse nuk lejon te vuan kruqi ortodoks . Me nje fjale te them ujku ujkun nuk e han , relativisht e marin sikurse gjat luftes kan zhvillu luftimet kunder shqipetareve muslimane e kunder xhamive,.. sa per Shqipetaret ortodoks (siē eshte permend ma lart) tė flejn datht ne kishen ortodokse sepse ja mbron kryqi i perbashkėt.
Shume kjart ju spjegoi edhe Makreshi.

GURI SYLAJ
25-01-10, 10:07
Pse, kur Kisha Serbe paska qene ne paqe me shqiptaret, qe u paska shpalle lufte sot???

roadrunner
25-01-10, 10:12
Ait se kejt dokrra jan keto.

Makresh
25-01-10, 14:10
Mexhid YVEJSI, Gjakovėhttp://www.lefigaro.fr/medias/2007/11/15/e2f13f6c-92f0-11dc-890d-6161859d17b9.jpg


PAPA, PATRIARKU DHE KOSOVA

Sipas Radio Vatikanit, Papa Racinger i dėrgon njė mesazh urimi Patriarkut tė ri tė Kishės Ortodokse Serbe, Irinej, 80 vjeē, i zgjedhur dje (22 Janar 2010) nė Beograd nga Sinodi i Shenjtė nė udhėheqje tė Kishės Ortodokse Serbe. Papa Benedikti XVI nė mesazhin e tij drejtuar Patriarkut tė ri ortodoks serb i uron:

“Forcėn e brendshme pėr konsolidimin e bashkimit e tė rritjes shpirtėrore tė Kishės Ortodokse Serbe, si edhe ndėrtimin e lidhjeve vėllazėrore me Kishat tjera e me bashkėsitė kishtare..”

Ati i Shenjtė mė tej kėrkon bekimin e Zotit mbi angazhimin e pėrbashkėt tė dy Kishave, nė mėnyrė qė tė mund tė jenė pėrsėri tė bashkuar nė dėshmimin para tėrė botės tė dashurisė sė tij hyjnore shpėtimtare.”


Patriarku i ri i Kishės Ortodokse Serbe, Irinej Gavrilloviē

KUSH ĖSHTĖ PATRIARKU IRINEJ?

Patriarku Irinej ka lindur nė vitin 1930 nė katundin Vidova, afėr Ēaēakut, nė Sėrbi. Mėsimet fillestare i kreu nė vendlindje, kurse gjimnazin nė Ēaēak. Shkollimin fetar e vazhdoi nė Seminarin e Kishės Ortodokse Serbe nė Prizren tė Kosovės, ndėrsa studimet pėr teologji i ka vazhduar nė Beograd. Nė vitin 1959, nė Manastirin e Rakovicės, pranė Beogradit u bė murg. Njė kohė ka qenė profesor nė Seminarin e Prizrenit. Nė Athinė, Greqi, ka vazhduar studimet pas universitare, gjatė viteve 1962-1963. Nė vitin 1974 emėrohet peshkop i Nishit, prej kėtij posti, si peshkop i Nishit, u zgjodh (me 22 Janar 2010) Patriark i Kishės Ortodokse Serbe.


Patriarku i ri i Kishės Ortodokse Serbe, Irinej Gavrilloviē

SI U ZGJODH PATRIARKU IRINEJ?


Zgjedhja e Patrikut tė ri tė Kishės Ortodokse Serbe u bė sipas procedurave tė caktuara, me hedhjen sipas shortit, ndėr emra tė votuar qė kanė numra mė tė madh tė preferuarve. Nė tri zarfa, me emrat e Irinejt tė Nishit, tė peshkopit Irinej tė Baēkės e mitropolitit tė Malit tė Zi, Amfilohije, ky i fundit qė nga 15 nėntori 2009 e ka udhėhequr Patriarkanėn, kur vdiq Patriarku Pavle nė moshėn 95 vjeēare...

Personi qė zgjodhi, sipas shortit, rastėsisht zarfin, me emrin e peshkopit tė Nishit, Irinej, 80 vjeēar, ka qenė arkimandriti Gavrili i Manastirit Levapina, nė Kroaci. Patriarku i ri i Kishės Ortodokse Serbe, Irinej, konsiderohet si i moderuar....KOSOVA OBLIGIMI MĖ I SHENJTĖ

Patriarku i ri i Kishės Ortodokse Serbe, i konsideruar si i moderuar, nė fjalimin e tij tė parė, nė Beograd, ndėr tė tjera tha:

“Me Krishtin dhe nė Krishtin mundemi gjithēka. Ne kemi shumė obligime, dhe ndoshta kryesorja ėshtė ta mbrojmė Kosovėn tonė tė shenjtė e martire...”
“Kosova ėshtė toka jonė e shenjtė, ėshtė Jerusalemi jonė. Nėse e harrojmė Kosovėn, Kosova do t’na harro neve...”
“Sėrbia pa Kosovėn dhe vendet e shenjta (kishat e manastirėt) nė Kosovė nuk ėshtė Sėrbi...”

Patriarku i ri i Kishės Ortodokse Serbe, Irinej Gavrilloviē, i cilėsuar si i moderuar, s’la gjė pa thėnė pėr Kosovėn tonė tė dashur, por tė varfėruar, tė sakatuar nga politikuajt e korruptuar...

Fshatari
25-01-10, 14:18
te them edhe nji gjė berti sa kisha serbe e din mir se te gjitah manastiret ne kosov jan kisha e manastire sqiptare te se kaluares e ata mundohen kot ti prezentojn si manastire serbe. duke i falemnderue teknologjisė ato po vetetohen gjithnji e me shum e serbet gjdo dit po vertetohen si falsifikus te historish dhe genjeshtar para popullit te vet ....... shpeshher e verteta esht e dhimshme por e vertet .......

Kete te vertete te dhimbshme duhet ta thot shume qarte kleriku katolik shqiptar(ne Kosove dhe Shqiperi). Kreu i kishes katolike kroate nuk ngurroi te thote boterisht se soldateska serbe, ne vitet 1990-92, ka rrenuar e asgjesuar 390 kisha katolike ne truallin kroat. Serbia dhe bota e kuptoi qe Knini nuk eshte "jerusalem serb" po kryeqyteti i pare i shtetit katolik kroat. Te njejten duhet t'a beje edhe kleriku katolik shqiptar.
Ēdo polemike me Makreshin apo me cilindo tjeter forumist eshte humbje kohe. Asgje s'eshte me e shtrenjte se koha e humbur kote.

lirik
25-01-10, 14:53
Shqiptarėt nuk do jen kurren e kurres kunder perendimit kurre dhe asnjiher
shpirti ynė dhe ndjenja e jone thellsia e gjenetikes tone dhe te menduarit shpirtesia dhe perkushtimi yne i shejte nuk mund te perballen kurre me ndergjegjen per te pa perendimin nen thiken serbe as te dikuj tjeter
perendimi esht dashuria e prjetshme shqiptare dhe e rrenjosur thell ne vetedije
gjermani anglezi suedezi amerikani italiani esht ne vetedije te shqiptarve vlla i shqiptarit si do qe te jet e kah do qe te jet kjo jete e rreshtuar shqiptari nuk mund te perballoj dhimbjen e perendimorit dhe kjo ka marr fund

ne jemi popull qe e dhe per arbet nuk mendojme keq ndersa turqt i kemi aleat
gjithsesi dhe kemi po ashtu ndjenja vllazrore per ta

karakteristika e jone esht se ne pa perendimin pa vllezerit tane te perendimit nuk jetojme dot si peshku pa ujin ne nuk jetojm pa gjerman italian e anglez
kjo esht thellsia e ndjejnjes dhe shpirtit e dhimbjes se shqiptarit
ne jemi ne pike te hallit sepse te gjitha kto kombe i duam dhe kemi rrespekt ata shum mire e dijn se e keqja kurr nuk ju vjen nga ne as arabve as popujve tjere ndrsa me sllavet ne jemi ne armiqsi dhe kjo nuk ndryshon

sa i perket ndjenjave miqsore edhe kinezet ejaponezet e dijn se shpirti i shqiptarit nuk do kursesi qe ata te psojne diqka te keqe sepse esht ndjenje natyrale e dhuruar pürej zotit por perplasjet e civilizimeve na vejn ne popujvbe te vegjel si topin dhe na shqelmojne

pa mshirshem

Nato nuk nderhyni kot sepse psikologjikisht e historikisht e njeh ndjnejen e shqiptarve dhe i ndjene thell shqiptart

pikrisht ishte kjo arsyeja si dhe arsyet tjera vijn pastaj sa per kryqin serb perendimi esht i zgjuar dhe enjeh shum mir kryqin pansllav
perendimi edin se sikur te arrij vetem njiher kryqi pansllav te ja ngul thiken pas shpine perendimit mjafton kryqi pansllav esht kryq i pa bese dhe perendimi e din nuk jan budallej ata edijne ata se nga shqiptari kurr nuk ju vjen ekeqja sepse ndergjegjja e dashurise se shqiptarve per perendimin esht nga vet zoti e dashuria natyrale si ndjenje natyrale vet natyrale qe nuk ka shkence qe e ndryshon
ne jemi popull qe mund te na duan e gjith bota perve q sllaveve prandaj ne duhet te shkojme ku do e kahdo qe te flasim per jeten tone nepr kombe
dhe te punojme pak e ngapak bota edin se ne i duam te gjitha kombet edhe australianet edhe zeandezet dhe edin se jemi komb qe me mire do te vrisnim veten se sa te vijme ne kundershtim me perendimin qe jan vllezerit tane te ndjenjave pa gjerman e anglez e amerikan shqiptari nuk emendon jeten dhe nuk mund te mbijetoj por shqiptari ka simpati edhe per arabet dhe konisderate edhe per kinzete rrespekt dhe nuk ka asgje kunder tyre dhe ne perplasje te civilizimeve apo luftrave shqiptarve do tu vinte shum keq
sepse natyralisht nuk ka urrejtje me kta popuj as perplasje

por shqiptari esht i intresuar per paqe prandaj mund te luaj nje rrol te shkelqyeshem dhe te fitoj simpati neper bote te ket mardhenje te mira edhe me shtetet arabe pa komplekse dhe te mos shiqphet gjithqka mbi baza fetare por mbi bazat qe i la zoti zakonet e domosdoshmerise se jetes

dhe te civilizimit e paqes mbi toke ky esht kodi dhe sekreti ky esht ideali

lirik
25-01-10, 15:04
shqiptarėt kan ndjenja te veqanta per gjermanet anglezet italianet kanadezet amerikanet suedezet dhe te gjith ktyre popujve nga qenja dhe qeliza me e fundit ua duan te miren natyrisht edhe truqve e arabve sepse nuk kan burime natyrale te urrejtjes perkundrazi jan te perkushtuar shum miqsisht
keta popuj e dijne se keqja nuk vjen asnjiher nga shqiptart prandaj ket popull e mbrojne sa per sllavet ne mund te pozicionohemi shim ma mire se ata por nuk kemi diplomat te shquar as njerz te aft neper bote sepse nga sllavet secili e sheh rrezikun edhe perendimi edhe japinia edhe turqia edhe vet arabt e dijne se qfar poshtrimi i behet qeqenve musliman nga sllavet
ndersa shpirtrisht ndaj ne shqiptarve nuk kan asgje dhe kjo duhet shfrytzuar

qeqenet na duan ne si popull poashtu edhe popujt e kaukazit edhe dubai edhe kuvajti edhe shum vende tjera sepse gjithqka esht elidhur me shpirtin

sepse nuk eksiston as ma evogla ndjenje ekeqe ndaj shqiptarve sepse nuk ju kemi be te kqia as nuk jemi armiq tradicional

shqiptart duhet te dijn ne keto kohra te pozicionohen por mungon organizmi

kemi tradhtar dhe dembel shum e njerz te pa organizuar
sepse ne shum larg para sllaveve ne bote do te kishim perparsi

sikur ti mbronim shoqatat kulturore poetet krijuesit lidhsit e kulturave
te jemi te gjith se bashku si lobi politkan krijues biznesmen arsimi inteleketi
shoqeria shqiptare ne do te ishim populli ma i favorizuar ne bote por injrqant kemi shum te pa aft e te pa dijshem

perendimi nuk i beson asnjiher sllavit sikur ti besonte do ta lente te na asgjesonte pse aq veshtir e pat ket por jo perendimi na njeh mire ne dhe din se cilat jan ndjenjat tona e cilat jan ndjenjat e sllaveve
perendimi edin se ne me perendimin gjem marrveshje shum leht dhe nuk kemi kurfar problemi spese te gjitha rruget endjenjave jan te pa ngarkesa

kjo esht perparsia sepse ne nuk jemi armiq natyral te tyre kjo esht perparsia e jone qe perendimi ka besim te ne perndryshe do te na kishte lene sa nji pike ne harte e trojet tona do i shperndante kah do
por perendimi me ekspert na njeh na edin edhe fundin e shpirtit
sepse ata jan gjenial dhe te menqur me njerz te menqur merresh vesh shum leht ndersa me sllave ne do te kemi gjithnji rreziqe dhe mosmarrveshje po
a shtu edhe perendimi e din mire edhe arbet e dijne mire se qfar paojash mund te ken nga sllavet po ashtu edhe latinet latino amerikanet qe po luhaten

lirik
25-01-10, 15:09
rusia paraqet problem per perendimin dhe pabesia esllaveve te cilet nat e din zgerdheshen me perendimin ne fak jan me kinez e me indian si dhe perpiqen

qe me ane te latino amerikaneve

TE ARABVE TE AFGANVE EME ANE TE TE GJITHVE ME GJITH ME KEND TE MUNDEN TA RRENOJNE PERENDIMIN TE RREZOJNE NJIHER TA SHEMBIN PER DHE

perendimi nu jan budallej e dijne ata

por ne nuk dijme te shfrytezojme situata evolitshme perparsite qe na ka krijuar perparsia natyrale

lirik
25-01-10, 15:20
shqiptarėt mund te shkojne kah te duan neper bote dhe do te gjejne miq

por duhet te perdorin aftesite me popuj dhe diturite

edhe ne kine ne japoni ne vendet arabe ne australi ne angli ne amerike ne itali e ku do mund te gjejne miq dhe perkrahs
siq e shofim dal ngadal do te na njohin te gjitha shtetet nji nga nji

pamvarsisht se rusia me kemngulje punon kunder shqiptarve ajo punon edhe kunder interesave te perendimit
siq e thash shqiptart mund te gjejne lidhje ku do e perkrahje sepse natyra ua ka krijuar perparsine ne asnji kombi nuk i kemi be keq dhe duhet te kujdesemi maksimalisht qe te mos jemi te demshem per popujt
dhe te gjejm miqsi sa per sllavo ortodokset ata jan armiq jetik te shqiptarve dhe perendimit ata nuk do te ndryshojne perndimi e din

dhe nuk ben te bazohemi ne disa takime pritefrisjh e kishash sepse kjo nuk percakton raportin as vendosjen e as situatat por krejt diqka tjeter
esht pra ne duhet te qesim hapin ne diplomaci ne takime kulturore me boten por ne jemi te pa organizuar nuk kemi qeveri as motorr organizativ
te suksesit kombtar kemi shum njerz te krymt dhe pasiv ky esht kobi dhe rreziku yne ndersa biznesmenet dhe pasaniket i kemi aq egoista dhe te te pa kuptim t aspak bujare e patriot ne jemi ne minus e ne defansiva per shkak te probleme te mbrendshme jo te jashtme

lirik
25-01-10, 15:25
pra perparsia e jone esht e madhe ndaj sllaveve edhe pse ata jan te fuqishem dhe temdhej e me te kosoliduar se ne por ne kemi simpatine botrore
ndersa te sllavt asksuh nuk ka besim
nga rsua tremben te gjith dhe nuk ka shtet qe ja don te miren

vetem se i tremben prandaj ne duhet te shfrytzojme rastin
me depertimet tona neper sfera te ndryshme kontaktesh me boten me nje kujdes shum te madh per te mos lenduar asken
as arabet as perendimin as turqit e te tjeret
ne na nevoitet nje menquri speciale jo nenshtrim dhe servlizem sipas
pershtatjeve fetare por sipaas shiprtesive natyrale me popuj
ketu esh perparsia e jone qe ne per nje kohe do te krijonim
simpati ne gjith boten dhe do te siguronim perkrahje nga bota si ne kredina si ne miqsi e lidhje e garancione por nevoitet dije e gjere dhe e kujdesshme diplomaci e fuqishme dhe lidhje kuturore muzikore ansamble
perkthim libdrash shqipe ne ghuhet epopujve lidhje biznesesh etj

Guri i madh
31-01-10, 03:33
Marash Krasniqi - Kral Nikolla kqyr n'tyrbi 1977 (http://www.dardania.de/watch?v=uUOjXvaskfI&feature=related)

Guri i madh
31-01-10, 03:50
Marash Krasniqi - Kral Nikolla kqyr n'tyrbi 1977 (http://www.dardania.de/watch?v=uUOjXvaskfI&feature=related)http://img.youtube.com/vi/XIKwEMZRwB0/3.jpg (http://doydos.net/video/XIKwEMZRwB0/Rifat-Berisha-Kral-Nikolla-i-malit-zi.html) Rifat Berisha... (http://doydos.net/video/XIKwEMZRwB0/Rifat-Berisha-Kral-Nikolla-i-malit-zi.html)

King_Gentius
01-02-10, 04:24
Djepi i Serbis esht akademia e shkencave e historise ne Beograd, lol

GURI SYLAJ
01-02-10, 09:21
Djepi i Serbis esht akademia e shkencave e historise ne Beograd, lol

Djep ,qe fatkeqesisht , perkunde vetem urrejtje ,luftera e kriminel!!

roadrunner
01-02-10, 09:24
Patriarku ne te shpallin edhe mamen e vet virgjine si done, se kjo pune morri fund, veq a jemi te zot me e mbajt na...se shkijet llafet kurr s'i kan ndal edhe kurr s'do t'i ndalin, e qka eshte e mire per neve tash, eshte mos me u marr me ta hiqqqqqq

bert
06-02-10, 20:54
Ky eshte skandali i fundit i spiunit serb sali ram berisha. Emri i tije gjendet ne radhet e krimineleve serbe qe kane formuluar hgistorine dhe luftrat mbi popullsine shqiptare. foto ekskluzive te tije me timosllav nikolic dhe nikolla pavkovic. gjithashtu edhe foto me kriminelin e luftes tashme te vrare Raznatovic ose Arkani. te gjitha keta foto jane bere ne kohen kur sali ram berisha ishte president i shqiperise dhe ne kohen kur pas bllokades qe i beri perendimi serbise sali berisha furnizonte me nafte tanket militare serbe me rrjetin ballsh, shkoder mali i zi. kjo per mendimin tim eshte turp jo vetem per shqiperin por edhe per kosoven pasi emri i tije figuron si qytetar nderi i kosoves dhe prishtines. kjo ska asnje ndryshim sikur te behej vete raznatovic qytetar nderi i kosoves.

Kercovari
06-02-10, 20:59
Ky eshte skandali i fundit i spiunit serb sali ram berisha. Emri i tije gjendet ne radhet e krimineleve serbe qe kane formuluar hgistorine dhe luftrat mbi popullsine shqiptare. foto ekskluzive te tije me timosllav nikolic dhe nikolla pavkovic. gjithashtu edhe foto me kriminelin e luftes tashme te vrare Raznatovic ose Arkani. te gjitha keta foto jane bere ne kohen kur sali ram berisha ishte president i shqiperise dhe ne kohen kur pas bllokades qe i beri perendimi serbise sali berisha furnizonte me nafte tanket militare serbe me rrjetin ballsh, shkoder mali i zi. kjo per mendimin tim eshte turp jo vetem per shqiperin por edhe per kosoven pasi emri i tije figuron si qytetar nderi i kosoves dhe prishtines. kjo ska asnje ndryshim sikur te behej vete raznatovic qytetar nderi i kosoves.
na i sjelle fotomontazhet e rames ja marim titullin ndryshe lere te qete salen se e kemi transferzale balkanike,sot te puthe neser te pordhos...

bert
06-02-10, 21:34
Ismet Kryeziu: Ju rrėfej takimin Berisha-Millosheviē
Dieser Eintrag stammt von Lupo Am 28.12.2008 @ 10:13 In Geschichte - History | 1 Kommentar[1] URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=30128
Ismet Kryeziu: Ju rrėfej takimin Berisha-Millosheviē
(Dėrguar mė: 27/11/08) Nga Artan HoxhaTIRANE-Ish-furnitori i UĒK-sė, Ismet Kryeziu, pak kohė se tė denoncohej si i zhdukur nė polici nga bashkėshortja Anila Leli, ka dhėnė njė intervistė ekskluzive pėr “News 24”. Ai rrėfen pėr lidhjet me Remzi Hoxhėn dhe aktivitetin si drejtues i Frontit tė Rezistencės Shqiptare. Kryeziu, i njohur nė Kosovė edhe si njė nga mbėshtetėsit e Rramush Haradinajt, ėshtė konsideruar nga miqtė si njė arkivė e gjallė pėr ngjarjet pas vitit 1991. Ka qenė pjesėmarrės nė tė gjitha ngjarjet, sidomos ato qė kanė tė bėjnė me ēėshtjet e Kosovės, periudhėn e rezistencės, tė luftės e pas saj, si edhe pėr pėrgatitjet pėr organizimin e AKSH-sė. Ismet Kryeziu njihet edhe si mik i ngushtė i biznesmenit shqiptaro-maqedonas, Remzi Hoxha i zhdukur nga SHIK-u nė Shqipėri nė vitin 1995.
Ē’ju shtyu tė organizoheshit?
Me fillimin e shpėrbėrjes sė Jugosllavisė, nuk kishim pse tė mos organizoheshim edhe ne shqiptarėt nė ish-Jugosllavi, por filloi me thėnien e ish-Presidentit tė ndjerė kroat, Franjo Tuxhman i cili nė njė takim me kolegėt e tij gjeneralė, iu drejtua atyre me kėtė thėnie: Gjeneralėt e shkatėrrimit tė Jugosllavisė janė studentėt shqiptarė, ata qė na mėsuan sesi duhej luftuar e shkatėrruar Jugosllavia. Qė nga viti 1981 ishim ata qė i vumė kazmat pėr shkatėrrimin e Jugosllavisė. Nė vitin 1990 duhej krijuar njė lėvizje apo mekanizma pėr tė pėrgatitur popullin pėr njė kundėrvėnie ndaj okupatorit serb. Nė fillim u bė pajtimi i gjaqeve, i cili pati jehonė tė madhe nė unifikimin e popullit shqiptar. U krijua nė fillim LDK-ja, e cila ishte shpresa e vetme pėr ta ēuar realizimin e aspiratave shekullore tė popullit shqiptar dhe LDK-ja me zgjuarsi e pėrdori kėtė lėvizje duke u futur nė organizmat drejtuese pėr tė realizuar programin e saj. Ne, duke e njohur mirė okupatorin serbo-sllav ishim tė bindur se ēlirimi dhe bashkimi i shqiptarėve jashtė trojeve tė Shqipėrisė amė, vetėm me luftė mund tė arrihej. Atėherė e krijuam frontin e rezistencės shqiptare. Pėr hir tė sė vėrtetės, duhet thėnė se edhe ish- presidenti i ndjerė, Ibrahim Rugova e pėrfaqėsoi nė fillim FRSH-nė.
Cili ishte misioni i FRSH-sė?
Misioni i FRSH-sė ishte qė tė krijohet njė organizim politiko-ushtarak i cili do tė koordinonte interesat dhe aktivitetin e tė gjitha partive dhe lėvizjeve nė trojet shqiptare nė ish- Jugosllavi. Krahas kėtij organizimi, u krijuan shtabet rajonale, komunale dhe lokale, tė cilat merreshin me organizimin tipik ushtarak. Themeluesit e frontit tė rezistencės janė: Mentor Kaēi, Sokol Dobruna, Halil Alidemi, Ukshin Hoti, Sejdir Veseli, Naim Krasniqi, Avdyl Krasniqi, Fatlik Lilaj, Bardhyl Caushi, i ndjerė, Afrim Morina, etj, etj. Pra, pėrfshihen tė gjithė ata qė ishin dėshmuar nė dekada dhe ishin tė gatshėm dhe tė pathyeshėm nė luftėn pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar. Duhet pėrmendur kėtu se nė organet drejtuese politike e ato ushtarake ishin tė pėrfshirė edhe shokėt nga Maqedonia, Lugina e Preshevės dhe Mali i Zi. Por tani ėshtė akoma herėt pėr tė pėrmendur emra. Shokėt dhe bashkėluftėtarėt e mi mė kuptojnė drejt, se ende ėshtė herėt pėr emra e rrahagjoksa. Unė gjykoj se akoma jemi nė gjysmė tė rrugės. Unė nuk jam dhe nuk kam guxim tė them; “Bacė u kry”, duke pasur parasysh atė pėr tė cilėn u krijua Fronti i Rezistencės.
Pasi kishim krijuar strukturat drejtuese tė FRSH-sė dhe ajo kishte marrė njė formė organizimi tė mirėfilltė ushtarak, ne qė merreshim me drejtimin e tij ishim tė vetėdijshėm se pėrveē faktorit njeri, duheshin me bollėk dhe tė predispozuar edhe shumė faktorė pėr luftė. U caktuan dy shokė pėr tė ardhur nė Shqipėri pėr tė informuar dhe pėr tė koordinuar punėt nė shtetin amė. Erdhėn Mentor Kaēi dhe Fatos Aliu, i cili ishte nga Presheva, por fatkeqėsisht nuk arritėn shumė sukses. Herėn e dytė me Mentorin, i cili ishte kryetar, u pėrcaktova tė vija unė. Nė fillim bėmė njė turne nė Evropė ku njoftuam bashkatdhetarėt e diasporės pėr misionin tonė. Por askush nuk guxonte tė dinte se ne do tė vinim nė Tiranė. Kur arritėm, jo vetėm qė na u hapėn dyert, por as vetė nuk e besoj edhe sot sesi shteti shqiptar u tregua aq i gatshėm pėr tė na ndihmuar nė misionin tonė. Takimin e parė e bėmė me ministrin Shėndetėsisė, Alia Alushani, drejtorin e Akademisė Ushtarake, me ministrin e Mbrojtjes, Perikli Teta, zv/ministrin e Mbrojtjes, Halil Hyseni, e deri tek ish-presidenti Ramiz Alia.
Kush ishin emrat e djemve tė parė dhe si erdhėn ata nė Shqipėri pėr t’u stėrvitur?
Pėrfaqėsuesi legjitim dhe kryetar ishte Mentor Kaēi, ndėrsa unė isha sekretari i pėrgjithshėm i FRSH-sė. Marrėveshjen me shtetin shqiptar e bėri Mentor Kaēi, me bekimin e Ramiz Alisė, natyrisht dhe me ish-kryeministrin Fatos Nano. Por Ramiz Alia do tė mbetet komandanti i parė i luftės sė Kosovės. Pėr stėrvitjen dhe organizimin u mor ish- ministri i ndjerė, zoti Perikli Teta dhe zv/ministri Hyseni, si dhe shumė oficerė madhorė tė tjerė tė cilėt dhanė njė kontribut tė jashtėzakonshėm pėr luftėn nė Kosovė. Tė mė falin oficerėt dhe profesorėt e mi qė akoma gjykoj se ėshtė herėt pėr t’i pėrmendur.
Cila ishte pėrfshirja?
FRSH-ja, veē strukturave ushtarake merrej edhe me koordinimin e organizatave tė tjera, mes tė cilave edhe lėvizjen sindikaliste qė e drejtonte profesori i nderuar Hajrulla Gorani, i cili ka dhėnė kontribut tė veēantė nė organizimin e rezistencės. Nė kėtė lėvizje bėnte pjesė edhe Remzi Hoxha, i cili njėkohėsisht ishte angazhuar nė frontin e rezistencės. Pėr herė tė parė jam takuar me tė nė mbledhjen e shtabit operativ tė karadakut nė Ferizaj. Pas dy netėsh, Remziu me Basri Zukėn kishin ardhur nė Suharekė tek Afrim Morina, i cili ishte edhe anėtar i shtabit tė pėrgjithshėm. Aty isha i ftuar zyrtarisht pėr organizim. Pas mbledhjes, Basriu dhe Remziu mė ftuan qė tė shkoja nė Ferizaj. Mbaj mend se gjatė rrugės Remziu fliste shumė pak, por ishte shumė i prerė. Kur hymė nė Ferizaj, ata devijuan rrugėn dhe shkuan nė njė shtėpi nė Grykė tė Kaēanikut. Aty ishte njė shok i ngushtė i Remziut, i cili ishte i pėrfshirė nė strukturat e FRSH-sė dhe lėvizjen sindikaliste. Ai ėshtė Sefedin Mjaha. Mesa di unė, Sefa punonte ngushtė edhe me biznes me Remziun. Nė kėtė takim, pėrveē punėve operative u bisedua edhe pėr udhėtimin e tretė nė Shqipėri dhe pėr grumbullimin e mjeteve financiare. Mbaj mend se kėta tė dy dolėn nė korridor dhe kur u kthyen, mė pyetėn se sa mjete duheshin. Unė iu thashė se duhej biseduar me Kryesinė e FRSH-sė. Pas kėtij takimi shumė tė suksesshėm sipas meje, Remziu dhe Sefa sollėn 50 mijė marka gjermane dhe iu lutėn kryetarit qė unė tė shkoja nė Shkup nė njė mbledhje qė ishte organizuar nė Gazi BABA. Aty pashė njė organizim tė mirėfilltė lufte. Takimi u bė nė njė fabrikė. Dy ditė e dy net qėndrova nė shtėpinė e Remzi Hoxhės, kuptohet ilegalisht. As familja e tij nuk e dinte pse ndodhesha aty dhe cili isha. Pasi mora miratimin e kryesisė me iniciativėn e Remziut, u nisėm pėr nė Bullgari. Remziu deri nė fund tė kufirit tė shtetit bullgar erdhi me mua. Aty ndėrruam makinat pėr shkaqe sigurie. Remziu e kaloi kufirin nė kėmbė pasi kishte njė shumė tė madhe parash. Pasi arritėm nė Sofje, e kuptova se pėrveē parave kishte edhe njė shumė tė madhe floriri. Kur e pashė e pyeta: Po kėto pėrse na duhen? Ai u pėrgjigj: Edhe kėto janė hiē pėr kontratėn qė do tė realizojmė nesėr.
A ekziston ndonjė gjė e regjistruar pėr kėto lėvizje ilegale me Kosovėn?
Natyrisht qė gjithēka ėshtė mbajtur shėnim dhe janė mbajtur dokumente. Ishim tė vetėdijshėm se mė vonė do tė shkruhej edhe historia e Luftės sė Kosovės. Kėtė dokument e ka nėnshkruar Remziu dhe Sefa. Natyrisht edhe unė si pėrfaqėsues i frontit. Pėr ēdo cent qė kemi nė dispozicion brenda dhe jashtė Kosovės, shpeshherė ėshtė bėrė transparenca dhe me hollėsi janė dhėnė llogari. Pėr kėtė kishim njė komision tė veēantė mbikėqyrės. E them me krenari, se jemi e vetmja organizatė politiko-ushtarake nė Kosovė e cila ka justifikuar tė gjitha mjetet materiale dhe financiare qė ka pasur nė dispozicion.
A keni pasur lidhje tė vazhdueshme?
Me Remziun kemi punuar sė bashku deri nė ditėn e rrėmbimit tė tij. Qė nga viti 1991, ku u njoha me Remziun kemi pasur lidhje tė vazhdueshme pune. Ai kishte dhe funksione tė rėndėsishme nė FRSH. Pas arrestimit tė shokėve nė Kosovė, Remzi Hoxha si dhe shumė tė tjerė u detyruan tė kalonin nga Kosova nė Maqedoni. Remziu nė atė kohė qėndroi nė Shkup, meqė kishte shtėpi dhe familje. Vlen tė pėrmendet se Maqedonia atėherė ishte bėrė strehė pėr ne, sepse marrėdhėniet Maqedoni-Serbi ishin tejet tė acaruara. Pas krijimit tė aferės sė armėve dhe rėnies nė burg tė disa drejtuesve tė FRSH-sė nė Maqedoni, Remziu u vendos nė Tiranė sė bashku me familjen. Por punėn dhe aktivitetin e kishte nė territorin e Maqedonisė.
S’do mend qė kjo ėshtė ditur, se tė krijosh njė organizatė politiko- ushtarake nė kohėn e okupimit, je i detyruar domosdoshmėrish tė krijosh njė organizatė tė tillė. Me keqardhje them se sot nė Kosovė nuk ka nivel tė kėtij organizimi, siē e kishte FRSH-ja. Pėrveē djemve mė tė mirė qė punonin nė kėtė sektor dhe specialistėve tė cilėt punonin me shpirt dhe u bėnė idealistė tė vėrtetė, vlen tė pėrmendet se ata punonin vullnetarisht dhe pa para. Natyrisht, literaturėn dhe kurset private i bėmė jashtė Kosovės. Falenderoj tė gjithė ata qė ndihmuan nė kėtė punė tė rėndėsishme kombėtare. Askush deri tani nuk foli dhe ende ėshtė herėt tė flitet pėr kėtė. Vlen tė pėrmendet thėnia e vyer, patrioti dhe oficeri i vėrtetė, shpeshherė sekretin kombėtar dhe shtetėror e marrin me vete nė varr. Edhe Remziu, shumė gjėra i mori me vete atje ku ėshtė.

bert
12-02-10, 22:25
vrasjet mizore te kryera nga SHIKU ne kosove dhe te orkestruara nga hashim thaci nuk po zbardhen. tani ngelet ne dore te familjeve te te vrareve te marrin hak dhe te masakrojne thacin bashke me ata shikas qe moren pjese ne vrasje.

roadrunner
12-02-10, 22:28
...e kam njet me ja qit ni rusink, qe me mi pru kejt dolloveret ne CD te inxhizume ahahahahah...a ka hakmarrje ma tmire......

shfletuesi_
12-02-10, 22:30
Uuu inatZit hooo qysh mendojn keq per Kriministrin tone te dashur ncncncncncn qesh u vje inat moj bi qe asht i drenices hahaha

pasioni_
14-02-10, 23:19
http://www.youtube.com/watch?v=9GhGFTDIBUw

bert
16-02-10, 18:11
Ylli Pango, Berisha e rikthen ne shtet
» Dėrguar mė: 16/02/2010 - 13:55

Lajme te ngjashme
Dokle: Berisha tė reflektojė pėr kutitė
• Datė: Feb 16, 2010
Berisha: Berluskoni? Faji i gazetareve
• Datė: Feb 16, 2010
Berisha: Vendimet gjyqėsore nuk i diskutoj me askėnd
• Datė: Feb 16, 2010
ShkElzen Berisha i ftuari special nė ditėlindjen e Ēiljetės
• Datė: Feb 07, 2010
2005-2009, all scandals of “Berisha” government
• Datė: Jun 07, 2009


Mė nė fund, pas gati njė viti, ish ministri i Kulturės, Ylli Pango rikthehet nė njė detyrė tė lartė nė administratėn shtetėrore, madje brenda botės akademike, madje edhe asaj tė fushės shkencore. Pango ėshtė emėruar drejtor i Komitetit tė Shkencave nė ministrinė e Arsimit.
Lajmi bėhet i ditur nga burime zyrtare tė qeverisė, dhe vendimi pėr emėrimin e Pangos ėshtė bėrė pikėrisht me vendim tė Kėshillit tė Ministrave nė datėn 3 shkurt.
Por pėr ēudi, ndryshe nga vendimet e tjera tė qeverisė, ky vendim i emėrimit tė Pangos, nuk ėshtė publikuar nė faqen zyrtare tė qeverisė nė internet.
Pango, menjėherė pas shkarkimit nga detyra e ministrit, u pėrjashtua edhe nga fakulteti i shkencave sociale, ku ai ishte dekan, por e pėrjashtuan edhe nga mėsimdhėnia nė fakultet.
U desh tė kalojė njė vit qė ish-ministri tė kthehej nė administratė. Kėshtu, sipas vendimit, ai ėshtė emėruar direkt nga kryeministri Berisha nė detyrėn e Drejtorit tė Komitetit tė Shkencave nė Ministrinė e Arsimit, duke u marrė kėshtu pothuajse me tė gjitha kurrikulat, madje edhe tė proferorėve dhe pedagogėve tė tjerė.
Gudar Beqiraj, kreu i Akademisė sė Shkencave tha dje pėr “GSH” se nuk dinte gjė pėr kėtė vendim, sepse institutet kanė kohė qė nė vitin 2007, qė nuk janė pjesė mė e kėtij institucioni.
Por, nuk ėshtė e njėjta situatė nė ministrinė e Arsimit. Aty, njerėzit thonė, se emėrimi i Ylli Pangos vėrtet ėshtė bėrė nė datėn 3 shkurt, por qė prej javėsh, edhe pa njė vendim qeverie qė tė kishte hyrė nė fuqi, ai kishte filluar punėn.
Puna e Ylli Pangos, si drejtor i Komitetit tė Shkencave nė Ministrinė e Arsimit, do t’i japė mundėsinė ish-ministrit qė tė ketė tashmė kthimin pothuajse tė tė gjithė punės sė tij pedagogjike, pse jo, edhe rikthimin nė punė nė fakultet.
SKANDALI SEKSUAL
Ish-ministri i Kulturės u pėrfshi 1 vit mė parė nė njė skandal seksual pasi emisioni “Fiks Fare” e shfaqi atė duke i kėrkuar njė vajze qė kėrkonte punė, tė zhvishej nė shtėpinė e tij. Pak minuta pas transmetimit tė pamjeve televizive, kryeministri Berisha e shkarkoi atė nga detyra. Nė mes tė marsit, parlamenti diskutoi dhe miratoi largimin e Pangos nga qeveria. Mė e ashpra nė reagimin e saj ka qenė kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli. Sipas saj, ish-ministri Pango, tė cilin ajo e cilėsonte vazhdimisht si “zotėria nė fjalė” dhe nuk preferoi t’ia zėrė emrin nė gojė, ka tradhtuar interesat dhe moralin e Partisė Demokratike, tė qeverisė dhe tė shqiptarėve qė e kanė zgjedhur atė. Madje nė cilėsinė e nėnės, ajo tha se ndiente frikė pėr fėmijėt e saj nga tipat si Pa

Kercovari
16-02-10, 18:28
Mos je ti nipi dokleve o berti?

bert
16-02-10, 19:09
Dokle nuk a ma i mire se pango jo

Uragani_99
21-02-10, 01:45
Deklarimet e Zv./Kryeministrit te Shqiperise Ilir Meta m'i perkujtojne vargjet e te madhit poetit dhe diplomatit F.S.Nolit ne vjershen "Kenga e Salep Sulltanit".

Dhe Feridi faqe ndrron,
Die shante, sot lėvdon
Fryn bulēit' e trumbeton,
Qė Katrani zbardhėllon

Padyshim,se tere kohen ishe me dy ftyra, ke per momentin dy ftyra ,dhe do mbetesh me dy ftyra deri ne perjetesi.......me nderime ..Uragani_99

Kercovari
22-02-10, 19:47
o berti...ma hauzo nj kallash nga depot e rames se kam nevoj shume..:biggrin:

bert
23-02-10, 22:28
Zgjedhjet nė veri, pa afat kohor
Radio Europa e Lire | 23/02/2010 | Rajoni | 0 KOMENTE | SHARE | - +
Autoritetet vendore e ndėrkombėtare nė Kosovė duket se i kanė hequr limitet kohore pėr organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve nė pjesėn veriore tė vendit.
Strategjia pėr shtrirjen e autoritetit nė veri e hartuar nga Zyra Civile Ndėrkombėtare dhe Qeveria e Kosovės fillimisht parashihte qė nė pranverėn e kėtij viti, procesi elektoral tė zhvillohej nė Zveēan, Zubin-Potok, Leposaviq dhe nė komunėn e re nė veri tė Mitrovicės, qė do tė formohej paralelisht me kėtė proces.
Kjo pasqyrė kohore kishte pėsuar pastaj njė ndryshim, duke i shtyrė pėr gjashtė muaj planet pėr mbajtjen e zgjedhjeve nė veri, ndėrsa tani thuhet se dokumenti pėr veriun ėshtė liruar tėrėsisht nga afati kohor pėr kėto zgjedhje.
Ministri pėr Administrimin e Pushtetit Lokal, Sadri Ferati, thotė se nevojitet fillimisht njė vlerėsim i progresit pėr atė pjesė tė vendit, para se tė caktohet ndonjė afat kohor pėr zhvillimin e zgjedhjeve.
"Versioni i fundit i strategjisė nuk ka datė. Mė herėt kanė qenė ato biseda, prej shumė muajsh, qė kur kemi diskutuar".
"Por, as nė dokument nuk ekziston ndonjė datė dhe nuk kishim mundur tani, pa bėrė ndonjė vlerėsim tė progresit atje, qė tė themi se nė cilin muaj apo nė cilėn datė do tė mund tė ishte", shprehet Ferati.
Eksperti pėr decentralizim, Arben Gashi, thotė se manipulimet me data, siē i quajti ai, nė lidhje me zhvillimin e zgjedhjeve nė veri, ndodhin pėr shkak tė presionit dhe kundėrshtimit tė Beogradit, qasjes joadekuate tė institucioneve vendore e ndėrkombėtare pėr kėtė ēėshtje dhe mungesės sė parakushteve pėr zhvillimin e kėtyre zgjedhjeve.
"Kjo shtyrje e afatit kohor, kjo lėvizje dhe ky manipulim me data bėhet pėr tė matur pulsin e Bashkėsisė Ndėrkombėtare, pėr tė matur pulsin e Serbisė dhe po ashtu, pėrbėn njė element pėr konsumin e politikės sė brendshme kosovare. Por, nuk ėshtė njė qasje e studiuar mirė dhe njė qasje pragmatike, e cila do tė duhej tė jepte rezultate konkrete", thekson Gashi.
Pėrfaqėsues tė serbėve tė veriut tė Kosovės, tė mbėshtetur edhe nga Beogradi zyrtar, kishin kundėrshtuar zhvillimin e zgjedhjeve tė shtetit tė Kosovės nė atė pjesė tė vendit.
Megjithatė, Ferati thekson vendosmėrinė e Qeverisė sė Kosovės pėr zbatimin e planeve qė kanė tė bėjnė me pjesėn veriore.
"Deri mė tani ne nuk kemi marrė ndonjė sinjal nga Beogradi se ai do t'i arsyetojė dhe do t'i mbėshtesė zgjedhjet, por ne i kemi dokumentet tona dhe i kemi vendimet tona".
"Do tė punojmė fuqishėm qė ta implementojmė tė gjithė dokumentin dhe tė gjitha vendimet tona, sepse jemi tė bindur se ajo ėshtė nė interes tė qytetarėve qė tė kenė partneritet me neve pėr njė jetė mė tė mirė dhe pėr njė tė ardhme tė pėrbashkėt", thotė Ferati.
Kohė mė parė, shefi i ICO-sė, Piter Feith, mandatoi ekipin pėrgatitor pėr krijimin e komunės sė re nė veri tė Mitrovicės, tė pėrbėrė nga katėrmbėdhjetė anėtarė, tė cilėve parashikohet t'u bashkohen edhe nga njė pėrfaqėsues i Ministrisė sė Administrimit tė Pushtetit Lokal, njė pėrfaqėsues nga komuna jugore dhe njė pėrfaqėsues nga Zyra Ndėrkombėtare Civile.
Nė lidhje me tri komunat e tjera nė veri thuhet se nevojitet njė qasje mė e kujdesshme, pėr shkak tė qėndrimeve mė tė theksuara tė serbėve tė atyre lokacioneve kundėr institucioneve kosovare.

premium
23-02-10, 23:07
Bert ,, hyqymeti ėshtė sikur njė shtėpi me disa antarė ..
nėse nė ate shtėpi e kanė secili nga antarėt arkėn e vet , sigurisht nė ate shtėpi nuk ka me pas beriqet .
Nėse i Zoti i shtėpisė nuk e mban kontrollin e shtėpise se vet , sigurisht pėr njė kohė edhe themelet ja shkoqin .
-Plani i ngjajshėm ėshtė edhe shteti .

-Nė fillim ishim e gėzuar pėr futjen e UNMIK'ut ne Kosovė , per disa kohė na dėshtun e na u dokshin si thit, tani vjen EULEX hamami , tė kėnaqur jo e dėshton edhe puna e tyre ,, me tutje tė shofim cili dreq ka mena ardh me drejtu punėn e Kosovės , mbasi Kosova qe 10 vite na paraziten me njėjta premtime e pallavra.
- Mbasi parazitet nuk janė intelegjenc pėr provojet e punės sė vet , vjen krejtsisht njė tjetėr mjeshtėr , e ja cukat mbi kokėn e parazitit .

ceceni
23-02-10, 23:15
po habitem me ju kosovaret si mund ti besoni euleksit e piter fajtit kur e dini si e la luginen do tju lej edhe juve mos ja bani te bardhe se ska se cben

bert
23-02-10, 23:44
Bert ,, hyqymeti ėshtė sikur njė shtėpi me disa antarė ..
nėse nė ate shtėpi e kanė secili nga antarėt arkėn e vet , sigurisht nė ate shtėpi nuk ka me pas beriqet .
Nėse i Zoti i shtėpisė nuk e mban kontrollin e shtėpise se vet , sigurisht pėr njė kohė edhe themelet ja shkoqin .
-Plani i ngjajshėm ėshtė edhe shteti .

-Nė fillim ishim e gėzuar pėr futjen e UNMIK'ut ne Kosovė , per disa kohė na dėshtun e na u dokshin si thit, tani vjen EULEX hamami , tė kėnaqur jo e dėshton edhe puna e tyre ,, me tutje tė shofim cili dreq ka mena ardh me drejtu punėn e Kosovės , mbasi Kosova qe 10 vite na paraziten me njėjta premtime e pallavra.
- Mbasi parazitet nuk janė intelegjenc pėr provojet e punės sė vet , vjen krejtsisht njė tjetėr mjeshtėr , e ja cukat mbi kokėn e parazitit .
shume e drejte. tani u ngelet te dergojn nje mision nga azerbaxhani me drejtue shtetin e kosoves. O mjer kosova kur i ka ra me e udheheqe

ceceni
24-02-10, 00:53
Bert nuk e di nga je por ne qoft se je nga shqiprija me se pari rregullo taborrin tend e ateher dil ne taborin tjeter. Ne krye te kishes ortodokse keni njeriun grek e jo shqiptar ma thuaj si eshte e mundur. Edhe ti premium po te them se ka djem shqiptaria qe nuk din te ngjiten pas veturave te kforit por din ti rrokin armet sic kan rrokur armet nder shekuj,e ti e paske mesuar se si duhet

bert
24-02-10, 01:28
Bert nuk e di nga je por ne qoft se je nga shqiprija me se pari rregullo taborrin tend e ateher dil ne taborin tjeter. Ne krye te kishes ortodokse keni njeriun grek e jo shqiptar ma thuaj si eshte e mundur. Edhe ti premium po te them se ka djem shqiptaria qe nuk din te ngjiten pas veturave te kforit por din ti rrokin armet sic kan rrokur armet nder shekuj,e ti e paske mesuar se si duhet
po ta them une se si asht e verteta. shqiperine e drejtojne klanet serbe e greke dhe kjo asht arsyeja se pse ne ne krye te kishes ortodokse kemi kriminelin grek Janullatos. Ai ka graden kolonel ne sherbimet sekrete greke por shqiptaret akoma nuk e dine se cfare roli luan feja ne politiken greke dhe serbe dhe kujtojne se janullatos erdhi me i ndihmue shqiptaret. Ata harrojne se kisha ne keta dy vende e ka treguar gjate gjithe historise se ka qene strehuesja e krimineleve te luftes dhe prifterinjte e tyre bekojne kriminelet perpara se ata te nisen per te masakruar shqiptare. shumica e shqiptareve dhe kosovareve e mbajne kriminelin spiun berisha per hero te kombit. Une kam vetem nje fjali per to. Nese ai eshte hero i kombit bani bash mire ta quani dhe arkanin dhe milloshevicin heronj te kombit. kaq

Uragani_99
24-02-10, 01:42
Berti, i nderuar , kush e suall kolonelin(priftin) Janullatos ne Shqiperi?.....ai ,nuk piku nga qielli ,si erdhi ne Shqiperi ?A kan hile udheheqesit shqiptare ne ket qeshtje?........me nderime ..Uragani_99

lirik
24-02-10, 10:11
Ne e dijm qe leshimet e para e nenshkrimet me rmarrveshje me greqine
e per organizaten panhelene greko shoveniste me aspirata pushtuese
te jugut te shqiperis organizaten ma te kobshme e me te zeze antishqiptare
te quajtur omonia e bollanos
keto nenshkrime dhe leje hyrje per ne shqiperi i ka bė ramiz alia

diku qe ne vititn 1990 pastaj ata e sollen edhe janlluatosin

keshtu filloj te hyn kali grek ne shqiperi nga barku i te cilit po dalin tash diverzant te gjithfar lloj ngjyrave duke

filluar edhe fallcifikimet e tjera ndrrimin e emrave ne jug te shqiperis

dhe de fakto aneksimine shqiperis s e jugut ,nepermes helmimit te shqiptarve me ide grekofone

ksaj radhe ndejta me disa vlonjat ne vlore

dhe aty si q me than vet vlonjatet e qytetit

ishin vlonjat te zgjuar

pikrisht deri te vlora esht shty kufiri i grekve me than dhe ka msy hyrjen ne vlore

si kufi ka afer vlores kan vu nje kishe ortodokse greke u interesova vet dhe shkova ta shof vertet ishte nje kishe greke dhe vendin e kishin bere si kufij me disa shenja ne nje koder
aty ishte kisha qe nuk kishte te bej asgje me fe por mshefeshinspiunet grek brenda saj e cila zhvillon veprimtari anti shqiptare
prandaj un ne disa shkrime tjera kam shkruar se imponohet situata
per prani ma te madhe te te gjith shqiptarve patriot ne zonat e jugut sepse andej po na rrezikohet shqiperia atdheu i yne i bukur i shqiptarve

bert
24-02-10, 16:12
Berti, i nderuar , kush e suall kolonelin(priftin) Janullatos ne Shqiperi?.....ai ,nuk piku nga qielli ,si erdhi ne Shqiperi ?A kan hile udheheqesit shqiptare ne ket qeshtje?........me nderime ..Uragani_99
Ju i quani politikane ndersa per mua ata jane kriminele te paguar nga segmentet serbe e greke. a i pate kur pak dite me pare u munduan ti falin territorin tone ujor greqise. ne ne tirane dhe ne kosove kmi ne krye spiunet serbe dhe greke. shqiptaret jane qorra nese se kuptojne kete loje te ndyre te tyren

Uragani_99
24-02-10, 18:24
Ju i quani politikane ndersa per mua ata jane kriminele te paguar nga segmentet serbe e greke. a i pate kur pak dite me pare u munduan ti falin territorin tone ujor greqise. ne ne tirane dhe ne kosove kmi ne krye spiunet serbe dhe greke. shqiptaret jane qorra nese se kuptojne kete loje te ndyre te tyren

Berti,nuk e kerkoja pergjigjen qe e keni shkruar ketu.Une sincerisht te bera pyetje :se kush e suall priftin Janullatos ne Shqiperi?Dhe a kishin hile udheheqesit shqipetare ne ket ceshtje? Kjo ishte e tera.Nuk me keni dhene pergjigjen e duhur,zoteri Berti........me nderime ...Uragani_99

bert
24-02-10, 20:12
Plani pėr veriun, Prishtina kėrkon ndihmė nga EULEX e KFOR


PRISHTINE- Strategjia pėr integrimin e veriut tė Kosovės vlerėsohet si njė dokument shumė i mirė dhe njė pikė kthese nė respektimin e minoritetit serb,por zbatimi nė terren do tė jetė shumė i vėshtirė. SHBA e ka mbėshtetur fuqishėm kėtė strategji nėpėrmjet ambasadorit amerikan nė Kosovė por KFOR dhe EULEX janė distancuar dhe nuk kanė asnjė rol nė kėtė cėshtje, duke ja lėnė tė gjithė nė dorė qeverisė sė Kosovės.
Prishtina e ka hartuar kėtė strategji pėr integrimin e veriut nė bashkėpunim me zyrėn ndėrkombėtare-civile tė Piter Faith. Aktualisht qeveria e Kosovės kėrkon qė EULEX-i dhe KFOR-i tė marrin njė rol pėr tė ndihmuar nė zbatimin e kėtij plani qė synon tė vendosė kontrollin e qeverisė Kosovare nė veriun e dominuar me serbė.
Shefi i zyrės civile-ndėrkombėtare Piter Faith ka sqaruar se zbatimi i strategjisė nuk ėshtė njė cėshtje javėsh , por muajsh dhe vitesh.
Ai numėroi njė sėrė gjėrash qė nuk duhet tė ndodhin gjatė zbatimit tė strategjisė. Kėshtu , sipas Faith nuk duhet lejuar njė konflikt i armatosur nė veri tė Kosovės dhe nuk duhet lejuar asnjė konflikt i ngrirė qė mund tė sjellė ndarjen e Kosovės.

Beogardi qė nga viti 1999 financon strukturat paralele tė cilat kanė nėn kontroll pothuajse gjithė pjesėn veriore tė vendit. Njė ditė mė parė Christofer Dell , ambasadori amerkan nė Prishtinė tha me optimizėm se plani do tė ketė sukses, pasi ėshtė i bazuar nė dy dokumente qė pranohen nė masė tė madhe, nga Rezoluta 1244 dhe Plani Ahtisari.
Megjithatė, deri tani Beogradi ka reaguar negativisht. Nuk dihet nėse do tė zbatohet kjo strategji pėr rikthimin e veriut nėn kontrollin e Prishtinės. Analistėt kanė frikė se mund tė ndodhė njė ndarje e re e Kosovė

bert
24-02-10, 20:18
Berti,nuk e kerkoja pergjigjen qe e keni shkruar ketu.Une sincerisht te bera pyetje :se kush e suall priftin Janullatos ne Shqiperi?Dhe a kishin hile udheheqesit shqipetare ne ket ceshtje? Kjo ishte e tera.Nuk me keni dhene pergjigjen e duhur,zoteri Berti........me nderime ...Uragani_99
ta them kush e solli por nuk e di a ke informacion mbi kete person. Ate e solli ne shqiperi greqia me ane te te derguarit te saje per vorio epirin Nikolas Geixh. Nikolas geixh beri marreveshje me nanon dhe me vone me berishen qe Janullatos te ishte i ngarkuari i tyre per vorio epirin me petkun e pozicionit qe mban sot. Ata nikoll marku e ka thene shume here se misioni i janullatosit ne shqiperi nuk eshte feja por vorio epiri. Kjo eshte e verteta e kriminelit anastas janullatos me graden kolonel ne sherbimet sekrete greke. I jati i tije eshte nje gjeneral grek qe organizoi cfarosjen dhe debimin e popullit cam nga trojet e veta ne shqiperine jugore qe sot eshte nen okupimin grek

bert
24-02-10, 20:29
Hyseni: 20 vende tė tjera do tė njohin Kosovėn


PRISHTINE– Ministri kosovar i Punėve tė Jashtme, Skėnder Hyseni ka deklaruar sot se Kosova do tė njihet edhe nga 20 vende tė tjera, sapo tė shpallet qėndrimi i GJND-sė nė muajin qershor.

Ministri Hyseni e ka quajtur tė rėndėsishėm numrin e njohjeve pėr Kosovėn, edhe pėr hir tė anėtarėsimit tė vendit nė mekanizma tė ndryshėm ndėrkombėtarė. Ai ka pohuar gjithashtu se institucionet e Kosovės janė nė dijeni edhe tė njė varg veprimesh tė regjimit tė Serbisė pėr tė penguar afirmimin ndėrkombėtar tė Kosovės. Por disa analiste te kosoves mendojne se kjo eshte vetem trillim i pregatitur nga qeveria thaci per te mashtruar kosovaret pasi hyseni nuk ka asnje baze per keto referenca. jo rralle hyseni eshte kapur ne pozicion jo te favorshem duke hedhur deklarata te paqarta qe nuk paraqesin realitetin.

“Duhet tė punojmė shumė seriozisht, tė mbėshtetur edhe nga miqtė tanė, qė t'i pamundėsojmė kėto veprime tė Serbisė e tė sponsorizuesve tė saj. Gjithsesi, suksesi diplomatik i Kosovės varet shumė edhe nga zhvillimet pozitive nė vend”, ka thėnė Hyseni, i cili ėshtė zotuar se MPJ do t'i plotėsojė dhe funksionalizojė misionet diplomatike dhe konsullare tė Kosovės nė vende tė ndryshme tė botės.O Skender kujt i thua qe duhet te punoje seriozish? Ne qe lexojme gazeten ne internet?Ti je minister i jashtem,ti puno seriozisht.Jeremici i ka mbushur botes mendjen me mashtrime ndersa ti nuk je ne gjendje te mbrosh te verteten.Dhe nje sugjerim qe duhet ta kesh parasysh. Boll dhe numra dhe data. Se asnje nga ato qe thua si numri i njohjeve ashtu dhe data e e vendimit te ICJ nuk varen fare nga ti.Nqs do te besh dicka te mire ndihmo kete ish ushtarin e UCK qe shte arrestuar sot nga Kroatet me kerkese te Serbise.

bert
24-02-10, 20:43
Kroacia arreston kosovarin per llogari te Serbise


ZAGREB- Policia kroate thotė se ka arrestuar njė ish luftėtar shiqptar nga Kosova nėn dyshimet pėr krime lufte kundėr civilėve serbė. Policia thotė se ndaloi Sinan Morinėn nė bazė tė njė urdhėr arresti nga Serbia. Sipas Zerit te Amerikes ai po mbahet nė njė burg tė Dubrovnikut nė pritje tė ekstradimit tė mundėshėm pėr nė Serbi. Autoritetet serbe e akuzojnė zotin Morina pėr krime kundėr serbėve nė Rahovec tė Kosovės gjatė luftimeve mes shqiptarėve dhe forcave serbe nė vitin 1998, por ky i fundit i hedh poshte akuza

lirik
24-02-10, 21:25
I kam pa te gjith a shenjat e nje regjimi te ndyre e te poshter ANTISHQIPTAR
panslalvizmi kroat po hyp dal ngadal ne fuqi dhe paraqet rrezik per ballkanin nji serbi e re
me sjelljet antishqiptare

kroacise shtetet e peredndimit duhet ti bejne embargo ekonomike
dhe tjera rrenime se kjo e meriton edhe me sjelljet proserbe gjat luftes


amerika dhe europa se bashku duhet ti bejne embarrgo ekonomike

n e menyre q e te ja ulin hunden e ta detyrojn ti
ndryshoj sjelljet ndaj shqiptarve
sepse po e shofim sjellejen e saj me viza dhe
sjellje tjera

ajo ka que krye shum dhe e sht serbia e dyt me kto sjellje

dhe ka fillu ti sherbej pansllavizmit si dikur ne ish jugosllavi

amerika dhe europa duhet te ja shtrengojn lakun dhe ta gjunjzojne kroacine si greqinė qe pat que krye


jam per kthimin e republikanve ne regjimin amerikan
barak obames nuk do i shifet hajri


dhe ata republikan te ameries duhet te jen te zgjedhur nga ma ambiciozet

dhe per nje ndryshim te amerikes per forcimine saj dhe ndikimin ne
e madh ne bote qe ti ndryshoj disa kahje te disa pisave

murrizi
24-02-10, 21:51
Mos pellisni ju dy per gjera qe sja keni haberin.

bert
24-02-10, 21:54
zgjedhja e obames per mendimin tim ishte fatkeqesi per ameriken. po i vjen fundi dhe nuk rizgjidhet me. Sa per kroacine shteti shqiptar dhe ai i kosoves duhet menjehere te dergojne note proteste dhe te largojne ambasadoret kroate nga trojet shqiptare. kete veprim te tyre te cmendur duhet denoncuar dhe shtrenguar rrypat qe nje rast i tille te mos perseritet ma.

bert
24-02-10, 21:55
Mos pellisni ju dy per gjera qe sja keni haberin.
jep mendimin tand zotni nese ke

murrizi
24-02-10, 22:07
jep mendimin tand zotni nese ke
UĒK-Ushtria Ēlirimtare e Kosovės bėri njė luft tė drejtė dhe konform normave ndėrkombėtare.
Po ndodhi qė ndonjėri nga ushtarėt tė ketė devijuar nga rregullat ushtarake, e qė UĒK-ja u pėrmbahej strikt, atėher jo ti ndalon Kroacia (dhe Kroacia tė jesh i bindur qė po e bėri i gjė tė tillė, nuk e bė mesiguri pėr hatėr tė Serbis, por e bė se e ka obligim ndėrkombatrė kur europoli/interpoli kėrko njė gjė tė tillė) por do ti ndaloj kushdo nėpėr botė tė tillėt (po pati tė tillė, e qė unė GARANTOJ qė nuk ka !).
Ndėrsa ti e Liriku pėr interesa tujat personale do tė na ARMIQSONIT me tė gjithė botėn, duke harruar qė Kroacia pėr Kosovėn ėshtė treguar njė MIKE e vėrtetė, pa harruar tė pėrmendė edhe si tė vetmin korridor pėr Shqiptarėt drejtė pėrendimit!

tushi
24-02-10, 22:50
Kosova ne dy apo tri dekadat e fundit ka krijuar disa Miq strategjik, ne grupin e miqeve te rendesishem per Kosoven hyn edhe populli kroat, nese lejm anash disa pika te zeza dhe fokusohemi psh ne 12 muajshin e fundit lirisht mund te themi pa kurrfar hezitimi se politikanet kroat ishin shumefish me produktiv ne dobi te Kosoves se qe ishin ata nga Shqiperia.
Tek rubrika "Shkruaj nje fjale te urte" eshte shkruar fjala e urte e popullit "Per nje plesht djeg jorganin", pra dua te them se me mire eshte te bisedohet me kroacin per nje "plesht" se sa te djegim jorganin, kroacia eshte jorgan per Kosoven.

ceceni
24-02-10, 23:21
Bert, une nuk e prura ne krye te kishes ortodokse ate qe nuk dua as emrin e tij ta shkruaj.Ti me thua se sala eshte i sherbimit sekret qoft serb apo grek.Ateher sipas teje po del se e gjith shqiprija qenka greke, ku ishit ju populli, ku ishin ata politikan qe nuk ishin serb apo grek pse nuk ju kundervihen kesaj. Flm per pergjigjen qe me dha por ne se pari rrim qet kur ndodhe dicka fajin ja hedhim tjetrit.Ne qofte se eshte ashtu sic thua ti,une jam nga presheva edhe ne nen regjimin serbe e festojm 28 nentorin mbajm festat se bashku me ju dhe kemi pasur besim ne shtetin shqiptar qe do ta ngrit zerin per ne, ateher ne qofte se eshte ashtu sic thua ti ne duhet ti humbim shpresat per ndihm

Dardani_K1
24-02-10, 23:22
Po pse po e shani te huajin kure i juaji po ju shkel spo quditem qe na e bane Kroacia kete buregosje kure vete qeveria e Kosoves po qete flet arreste dhe po bane buregosje per hater te serbis shihni se qfare plohni po qone per Rastin e Albin Kurtit e Kriminelet e vertet ju sillen para hundeve ne Veri te Mitrovices e skane guxim me i buregosen se Thaqi e Sejdiu kane frig edhe ne gjume te flejn te qete se mos po i buregosin ata vet ne kemi nevoj per qeveritar te zot qe sjau kane frigen nderkombetareve qe sjau lepijn bothen e per momentin ashte Albin Kurti i vetmi qe sju frikesohet andaj edhe po dojne me e buregosen se po kane frik se mos po hyn si parti ne zgjedhje dhe se fiton e shume nderkombetar sdo te munden ma me vendos e me jau kepen teshat Kosovareve.

4peace
24-02-10, 23:23
zgjedhja e obames per mendimin tim ishte fatkeqesi per ameriken. po i vjen fundi dhe nuk rizgjidhet me. Sa per kroacine shteti shqiptar dhe ai i kosoves duhet menjehere te dergojne note proteste dhe te largojne ambasadoret kroate nga trojet shqiptare. kete veprim te tyre te cmendur duhet denoncuar dhe shtrenguar rrypat qe nje rast i tille te mos perseritet ma.

Tri pika jane ato qe bien ndesh me pseudopatriotizmin tend:
1. Obama (kush dashte ti te vije ne vend te tij: edhe nje here neofashisti Bush, a?)
2. "Qeveria" e Kosoves
dhe
3. "Qeveria" e Shqiperise

Nen 2 dhe 3:
Kur keta vet i zbatojne urdherat e "miqve" nderkombetare, perse atehere te mos i zbatoje edhe Kroacia tė njejtat urdhera?(edhe ajo po don ne EU e NATO)


***

lirik
03-03-10, 16:28
TE GJITH KETA POLITIKAN SHQIPTAR ė

ne krye te shtetit shqiptarė nuk bejne ndonje perpjekje

per interesat e mergimtarve
qe te na e lehtesojn vizen per ne atdhe perse

kroacia na i ka bllokuar rruget me viza per ne atdhe
dhe serbia poashtu
ketu ka qellime politike dhe idniferenca e shtetit tone ndaj ksaj dukurie
e ka nji qellim te caktuar ata nuk po deklarohen

ku qendron arsyeja

ata e dijn se ne do te vinim dhjet her ne vit ne atdhe
dhe do te ishte ne intereste atdheut ardhja dhe biznesi yne

kush e frenon ket pune dhe perse delegacioni yne
nuk perben nji komision me ndikim qe te bisedoj me kroacine

per kto pengesa e ket problem

ne na nevoitet rruga e lire per ne atdhe

perse na mohojne dhe si mund te imponohemi ne mergimaterėt
a keni ndonje ide ju
ky absurd i sjelljes se kroatve ndaj nesh shqiptarve nuk i ndodh asnji populli ne europe
perse shtetet shqiptare e ministrat nuk perbejn ndonji delegacion per bisedime me kroacin rreth kti problemi

lirik
03-03-10, 20:09
sjane politikane por hajdute dhe krimineleJam duke menduar perse keta njerz nuk bejne asgje per mergimtaret
rruga e koracise esht rruga e vetme neper te cilen mund te udhtohet
per ne atdhe por ky mosinteresim lidhet me diqka
dikush e din perse heshte qeveria ejone e nuk ben presion te qeveria
kroate ose te gjej forma te protestoj ose te perbej nji delegacion
PER BISEDIME ME KROAT NE LIDHJE ME KET MALTRETIM
kam pershtypjen se dikush i urdhron qe me qellim ti len pas dore emigrantet shqiptar
emogracioni shqiptar mbeti pa mbrojtje pa shtet üa atdhe ata nuk ishin ne gjendje te krijojne lobine vet ne europe qe ti mbrojne ionteresat as te demostrojne per asgjė kunder ndonje padrejtesie prandaj tallen me ta si qeveria shqiptare si ajo kroate
nje tallje e toille me mergimitaret shqiptare qe jan aq shum ne europe paraqet nji absurd sa e sa apele jan be se kroacia e ka tepruar me maltretime ndaj shqiptarve te europes qe kan leje qendrimi ne europe nje sjellje
sadiste e kroatve ndaj shqiptarve nje poshtersi e pa shembullt ne
be gjith boten me ket mosmirnjohje ku shqiptart gjat gjith historise eperkrahen kroacine kjo nuk ka spjegim per se duhet shqiptarėt e europes
te shkojne ne konsulatat kroate per viza kalim tranziti dhe te maltretohen aq shum
kjo plaqkitje kjo hadjuteri qe po ua ben kroacia mergimtarve shqiptar dikush duhet te plasoj ket informim ne te gjitha mediat botrore ket poshtersi
te kroatve
por te ben pershtypje mos interesimi i qeverive te shteteve shqiptare per mergimtarin duke mos be as perpjekjet me te vogla
qeveria shqiptare as ne shqiperi as ne kosove per te lehtesuar kalimin pa viza te shqiptarve ne nje tranzit
kalimi tranzit per te shkaur ne shtepi esht kalimi ma i natyrshem i mundshem
disa shqiptar me than njiher po qe se vie edhe njiher dita me hy kroacia ne lufte me serbine do shkoujne vullnetarisht me luftu per serb kunder kroatve
q shum ishin zhgenjye ne veprimet e sjelljete kroatve neper ambasada duke i maltretuar per viza shquiptarze pa fajshem e pse vetem pse kta duan te shkojne ne shtepi ne kalim tranziti
vertet shum shqiptar ja kan marr inati dhe kan filluar ta urrejn kroacine per ket sjellje merreni me mend serbia nuk bėri qka beri kroacia duke i blokuar me viza sqhiptarėt pse duan te shkojne ne shtepi e ata jetojne ne europe

lirik
03-03-10, 20:28
por absurdi ma i madh botror qe duhet te hyn ne rekordin e ginesit
qe qeveria e jone shqiptare

as ma te voglen proteste nuk e beri ne emer te qeveris e kombit e shtetit

se paku nje note preotest ta dergonte ne ambasaden kroate


per ket sejllje te poshter te kroatve
kjo esht nji hajni dhe sjellje plot zhgjyr e dyftyrsi poshtersi plaqkitje e parave te shqiptarve
nga ana e qeveris kroate neper konsulata shqiptare duke i maltretuar shqiptarėt per nji kalim tranzit per ne shtepi


se paku qeveria shqiptare per hir te moralit
dhe aktit te shemtuar te pa drejte
nga ana e kroatrve
e te ju thoshte protestojme per ket sjellje ndaj bashkkombasve te mi
ne emigrim

ata vijn ne shtepite e tyre dhe te ju ndalohet rruga tranzite
esht ne kundershtim me te gjitha normat nderkombtare
dhe ligje sepse ata kan qendrime ne europe dhe pasaportat ne rregull


e te drejtat njerzore

ky esht krim kjo esht poshtersi e ult
qe kroacia po i plaqkit mergimtaret shqiptare

po ua vjedhe parate per te ndertuar rruhet kroate dhe per tu pasuruar qeveria hajdute kroate

shtetii e qeveria hajn kroat
hajnat kroat po ua vjedhin parate mergimtarve shqiptar
qe jetojne ne mergim e punojne ne shtete te europes perendimore
dhe ket po ua bejne per nje kalim tranzit

europa poashtu pa kurfar ndjenje e morali e lejon ket krim te padrejte

kur vet ua ka dhene vizat e qendrimitte perhershem

shqiptarve dhe lejon nji kroaci
qeveri hajnash te poshter mafioz kroat te ua plaqkite parate qytetarve

shqiptar te cilet kan leje qendrimi ne shtete te europes
qeveria shqiptare asnjiher nuk ua perkujtoj kroatve me asnji besdim delegacioni as me note proteste ket veprim barbar ndaj mergimtarve shqiptar
qe jetojn ne shteet e europes
shum shqiptar tani e urrrejne kroacine per ket veprim qe asksuh nuk ka besuar se pas gjith ksaj ndihme qe ja dhan shqiptart kroatve gjat luftes me serbi
te tradhtohen kaq poshtersisht nga kroacia me sjellje te tilla dhe shtrohet pyetja perse shqiptarėt nuk qesin viza per kroaci

lirik
03-03-10, 20:34
shqiperia dhe kosova do te duhej me i qit viza kroatve
regjim te rrept vizash per qdo kroat q ekalon kah tokat shqiptare

spliti dubrovniku dhe jugu i kroacise do te ju shfaqet nevoja per kalim neper shqiperi e kosove
per te shkuar kah greqia e turqia edhe transproti i tyre

do te ishte mire qe te ju qiten viza kroatve si hakmarrje
dhe te bllokohen te gjitha mallrat kroate
ndersa te gjith ata shqiptar qe kalojne neper kroaci me viza ose ata qe nuk kan nevoje per viza te solidarizohen me vllezrit e tyre shqiptar
te mos blejne asgje kroate deri sa ta kalojne kroacine
dhe te bojtkojne qdo lloj malli kroat
per inat te ksaj sjellje te qeveris kroate

ne shenj proteste

per sjelljete tyre

poashtu te protestiohet te qeveria shqiptare
qe te kerkoj llogari perse nuk i mbrojne interesat e
mergimtarve shtetet shqiptare as kosova as shqiperia

dhe ket duhet ta kerkoj populli shqiptar llogari nha qeveria

me kembngulje nga qeveria shqiptare me presion e demostrata
perse poshtrohenn e mohohohen kaq shum mergimatret shqiptar

bert
03-03-10, 20:41
kot sthon te vjetrit se tirana zyrtare asht thike mbas shpine per kosoven. mos harro kohen kur ministri i jashtem shqiptar besnik mustafaj deklaronte nga okb se kosoves sduhet ti jepet pavaresi e plote por e kushtezuar, apo ministrin e jashtem kastriot islami kur firmosi dokumentin e drashkovicit qe e njihte kosoven pjese te pandare te serbise.

lirik
03-03-10, 21:14
kot sthon te vjetrit se tirana zyrtare asht thike mbas shpine per kosoven. mos harro kohen kur ministri i jashtem shqiptar besnik mustafaj deklaronte nga okb se kosoves sduhet ti jepet pavaresi e plote por e kushtezuar, apo ministrin e jashtem kastriot islami kur firmosi dokumentin e drashkovicit qe e njihte kosoven pjese te pandare te serbise.
po keto jan fakte bert

megjithat kohrat jan shum te veshtira per ket popull

ky populll do te vuaj nga mjerimi e varfria

me vjen keq qe ky popull vuan nga te tillėt

e di se keto veprime i bejne te huajt me ne

ndersa ata qe i shkaktojn vuajtje shkatrrime

sabotime popullit tė vet natyrisht

se urdhrohen nga te huajt per te vepruar ashtu dhe ne do t e jemi te penguar

bert
03-03-10, 23:25
fjalimi i para pak diteve i ministrit te jashtem serb vuk Jeremic ishte i mbushur me plot mashtrime dhe genjeshtra ne drejtim te republikes se kosoves. Ai ne nje nder fjalite e tije e quajti kosoven si qoshja me e erret e kontinentit persa i perket respektimit te pakicave dhe shtetit ne teresi. Nuk eshte hera e pare dhe as e fundit qe nje zyrtar i larte serb shprehet kaq turpshem kundra kombit me te ri ne bote kosoves. Dihet tashme kjo menyre e te shprehuri nga ana serbe ndaj kosoves. por ajo qe bie ne sy eshte se shqiperia gjithmone hesht dhe asnjehere nuk e ngre zerin. si shpjegohet kjo? perse ndodh dicka e tille? ku fshihet ministri i jashtem ilir meta? ka ardhun koha te zgjojme nga gjumi te zgjedhurit tone. nese sduan te zgjohen le te largohen nga ai post qe mbajne pasi sjane te denje te perfaqesojne me ne.

bert
05-03-10, 19:14
Pėr OSBE-nė Kosova mbetet pjesė e Serbisė


PRISHTINĖ- E pėrditshmja kosovare “Gazeta Express” shkruan sot e shqetesuar se nė se nė shkresat dhe formulimet zyrtare tė misionit tė OSBE nė Kosovė Prishtina vazhdon tė cilėsohet si pjesė e Serbisė. Nė shkrimin e publikuar sot Express shkruan se harta e kėtij institucioni ende nuk ėshtė ndėrruar edhe pse Kosova ka shpallur pavarėsinė nė 17 shkurt tė 2008.

Kjo figuron nė shumė dokumente tė misionit tė OSBE ku gazeta publikon edhe njėrėn prej kėtyre, e cila duket se ėshtė njė konkurs pėr njė vend tė lirė pune tė shpallur nga OSBE.

Nė shkresė shkruhet Prishtinė/Serbia. Ndėrsa nė raste tjera pas Prishtinės shkruan CS, qė ishte kodi shtetėror i Serbisė dhe Malit tė Zi. Zyrtarė tė OSBE tė pyetur pėr kėto pasaktėsi nė Prishtinė nga gazeta thonė se “Misioni i OSBE-sė nė Kosovė - ėshtė status-neutral dhe operon nėn Rezolutėn 1244 si pjesė e UNMIK-ut. Misioni mbetet i pėrkushtuar qė tė punojė pėr tė mirėn e tė gjithė qytetarėve nė Kosovė."

bert
05-03-10, 19:38
Eulex: Njė i arrestuar nė lidhje me rastin Bllaca


PRISHTINĖ- Policia e EULEX-it ka arrestuar sot Shpresim Ukėn, njėrin nga emrat e pėrmendur nga Nazim Bllaca, i cili veten e ka paraqitur si ish-pjesėtar i SHIK-ut.
Zyrtarėt pėr shtyp tė EULEX-it konfirmuan se ėshtė arrestuar njė person nė lidhje me “Rastin Bllaca”, por nuk dhanė identitetin e tij. Detaje rreth rastit thuhet se do tė jepen gjatė ditės.

Ndėrsa gazeta “Zėri” raporton se Shpresim Uka po merret nė pyetje nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė nga EULEX-i.

Nė janar, policia e EULEX-it kishte arrestuar Driton Hajdarin, po ashtu i pėrmendur nė CD-nė inkriminuese tė Bllacės. Ndėrkohė qė vetė Bllaca, i cili nė prononcimet publike ka thėnė se ka marrė pjesė nė sė paku njė vrasje, ndodhet nė arrest shtėpiak qė prej nėntorit tė kaluar.

Guri i madh
05-03-10, 19:47
nji thes me 50 kg DROG edhe nja 100 kg PARE te thata gjithmon i ka te vjerrura ne qaf , duhet koh po nuk do ti gzoj kto vjrdhje e plaqka

Kaqanikasja
05-03-10, 20:01
Qdoher do te jete i lire dhe si fitimtar z.Hashim Thaqi

bert
05-03-10, 21:28
Opozita paralajmėroi rrėzimin e qeverisė me protesta popullore nė rast se maxhoranca nuk pranon kėrkesėn e saj pėr hapjen e kutive tė votimit. Kreu i grupit parlamentar tė Partisė Socialiste, Gramoz Ruēi duke folur nė punimet e seancės sė djeshme plenare tha mes tė tjerash se, “mos e humbni shansin pėr kompromis qė ju ka ofruar opozita. Ndryshe kriza politike do tė zgjidhet nė rrugė me mjete politike. Nėse kriza zbret nė rrugė dhe tek populli, atėherė do tė jetė shumė vonė pėr ju dhe njė moment jashtėzakonisht i keq pėr vendin”. Nė funksion tė kėtij qėndrimi, Ruēi paraqiti nė Kuvend njė tjetėr provė, qė sipas tij i jep tė drejtė opozitės nė pretendimin se zgjedhjet e 28 qershorit janė manipuluar nga qeveria. Ai tregoi nga foltorja e Parlamentit disa karta identiteti, pėr tė cilat pretendoi se ishin tė falsifikuara dhe me tė cilat sipas tij disa shtetas kanė votuar mė shume se njė herė nė zgjedhje. “Ruzhdija nuk ėshtė njė rast i izoluar. Po ju paraqes kėtė provė tjetėr pėr t’ju thėnė se ka pasur probleme. Shikoni kėtė kartė identiteti tė njė zonje nga Tropoja qė ka pasur dy karta identiteti false. Urdhėroni njė tjetėr njeri me dy karta qė ka votuar nė Tiranė. Shikoni kėtė zotėrinė tjetėr me tre karta. Tė treja kartat e tij tė identitetit janė false. Njė zotėri tjetėr nga Dibra me 2 karta. Tė gjithė kėta janė mbėshtetėsit tuaj”, - u shpreh Ruēi, duke iu drejtuar deputetėve tė maxhorancės. I menjehershėm ka qenė reagimi i kryeministrit Sali Berisha. Ai i kėrkoi kreut tė grupit kuvendor socialist qė t’i ēojė nė Prokurori, ato qė Ruēi i cilėsoi si fakte pėr manipulime me procesin zgjedhor. Berisha gjithashtu e konsideroi njė qėllim tėrėsisht dashakeqės dhe shkatėrrues pėr imazhin e vendit kėtė pretendim tė opozitės. Pasi, sipas tij “kartat e identitetit false” publikohen nė njė moment kur Shqipėria pritet tė marrė vlerėsimin lidhur me procesin e pėrmbushjes sė detyrimeve pėr heqjen e regjimit tė vizave. Sipas Berishės, sistemi i prodhimit tė kartave tė identitetit dhe pasaportave biometrike ėshtė i teknologjisė mė tė lartė nė Europė. “I dorėzoni nė Prokurori ato karta, qė mund tė jenė patenta apo karta pėr tė hyrė nė kazinonė ‘Regency’, pėr tė faktuar se nuk keni qėllim jashtėzakonisht tė mbrapshtė pėr tė nxirė integritetin e njė sistemi pėr lėshimin e kartave dhe pasaportave, nė njė kohe kur vendi kėrkon liberalizimin e vizave”, - u shpreh Berisha. Ai i dha pėrgjigje gjithashtu edhe paralajmėrimit tė Partisė Socialiste pėr rrėzimin e qeverisė me anė tė protestave popullore. “Gjėja e fundit qė duhet t’ju shkojė nė mendje ėshtė t’i bėni presion kėsaj maxhorance me protesta. Dhe, ju harroni njė fakt. Kujt ja bėni ju kėto presione? Njė protestuesi natyral, tė lindur, si Sali Berisha mos mendoni ta impresiononi me protesta. Madje, mė ftoni po tė doni t’ju mėsoj se si organizohen protestat. Unė e kam faktuar kėtė”, - u shpreh kryeministri. Mandej ai garantoi edhe njėherė nė emėr tė maxhorancės, bashkėpunimin me opozitėn pėr zgjidhjen e situatės politike tė krijuar nė vend. Por, shtoi se kompromisi duhet tė mbėshtetet vetėm mbi Kushtetutė dhe zbatimin e shtetit ligjor. Ndėrkohė, gjatė diskutimeve jashtė rendit tė ditės, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli duke analizuar situatėn e depozitimit nė Kuvend tė dy nismave nga Grupi Parlamentar Socialist pėr ngritjen e Komisionit hetimor Parlamentar dhe ndryshimin e ligjit pėr funksionimin e tij, i cilėsoi ato si tėrėsisht antikushtetuese. Nė kėtė mėnyrė, ajo paralajmėroi se maxhoranca do tė votojė kundėr tyre nė seancėn plenare tė datės 18 mars.

bert
13-03-10, 15:15
Kjo eshte e vetmja fjali qe karakterizon politikanet dhe ekonomine e trojeve shqiptare. para nje jave me ra rasti te udhtoja me linjen tirane frankfurt dhe aty u njoha me nje bisnesmen nga kanadaja. kompania e tije bente kerkime per petrol ne zonen e ballshit afer fierit. e pyeta mbi procedurat e lidhjes se bisnesit me palen shqiptare dhe ajo qe degjova nga goja e tije ishte deshperuese dhe e turpshme. behej fjae per kohen kur minister i energjitikes ishte zoti genc ruli sot minister ne nje ministri tjeter. Per te hapur bisnesin e tije na u desh ti paguanim nje milione dollare ne dore cash Rulit u shpreh ky bisnesmen. te tille praktike korruptive e kemi pare vetem ketu dhe ne algjeri. ngela i befasuar dhe i turperuar. I turperuar se isha edhe une nga shteti i Rulit, ketije krimineli perbindesh qe na nxin faqen tone dhe ia prish kaq shume imazhin kombit shqiptar. TURPPPPPPPPPPPPPPPPP zoti minister. turppppppppppp

Dardani_K1
16-03-10, 01:56
Skane faje qe po vjedhin se juduhen paret per shminka te shkretve se kogja shtrejt me i ble ne Paris kesaj here ju ka pru Kushneri kogja shume me qmime te volitshme hahahaha.

1689 1689

bert
17-03-10, 18:34
Sejdiu nė Bruksel: Kosova prezente nė operacionet e NATO-s


PRISHTINĖ- Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu do tė qėndrojė pėr vizitė nė Bruksel, ku tė mėrkurėn do t'i drejtohet Kėshillit tė NATO-s.

“Do ta njoftoj Kėshillin e NATO-s, pėr opinionet e institucioneve tė Kosovės lidhur me zhvillimet politike, synimet qė Kosova tė lėvizė fuqishėm nė zhvillimet e brendshme ekonomike, demokratike dhe tė tjera, si dhe pėr rolin e saj qė tė jetė faktor i rėndėsishme i paqes dhe stabilitetit”, tha Sejdiu.

Ai shtoi se do ta pėrsėrisė kėrkesėn e tij tė mėhershme qė Kosova, qoftė edhe simbolikisht, tė jetė prezente nė operacionet paqėsore tė NATO-s.

Gjatė vizitės, Sejdiu do ta shoqėrohet nga Ministri i FSK-sė, Fehmi Mujota.
(m.a/BalkanWeb)16 Mars 2010
Printo Komento Dėrgoja njė miku


Dėrguar nga shefqeti mė 17-03-2010 nė 17:17

FSKja ka drejt me marre pjes si zjarr fiks ose si Sigurim Civil per shpetim civil si ne shum shtete te Europes. Pas fortunes se madhe ne Franc, Sigurimi Civil ka intervenu me njeher. Shembull konkret ushtria Amerikane ka shkuar ne ndihme te popullates se Haitit. Ushtria ka intervenuar per qellime humanitare. Ka raste se policia shkon ne ndihmen te NATOs. Kemi ne Kosove shum njesiti policor prej 1999. Shembull eshte Guardia Civile, Gendarmeria, Carabinieri etj, etj... Kjo eshte vetem me mashtru popullin nga rasti qe tregoj qe FSKja nuk eshte USHTRI. Tashti me demek jemi ushtri se do te bashkpunojm me NATOn. Populli e kuptoj me krizen gjat ceremonise "epopeja e UCKse" qe FSKje nuk eshte ushtri. Nderkombetaret po i tregojne popullit qe kokat e Kosoves jan ka rrejn. Genjeshtra mas genjeshtra, kur do ti vje fundi? Ata te udheqsise duhet te jan transparent dhe me tregu te verteten, e jo me na knaq pallavra.Dėrguar nga ken30, Bruksel mė 17-03-2010 nė 06:27

Apsurdi ma i madhė ndodhė me politikanėt tonė i paraqesin lutje NATO-s qė Kosova tė jetė prezentė nė operacionet e NATO-s.
FSK-ja ka statut Jo-ushtarak dhe gjdo thirjee e politikave tane qė ti bashkohet FSK-ja NATO-s me kėt statut ėshtė thirje qė NATO tė rikthehet nė statut jo-ushtarak.Dėrguar nga lisi mė 17-03-2010 nė 04:34

@emiljani,po thu FSK sasht ushtri po si po dufka me kan ushtria!!!!!!
Mendoj se te gjitha tiparet e nje ushtrie moderne i ka,plus edhe eshte e trajnuar nga Nato!Dėrguar nga emiljani, torino mė 16-03-2010 nė 22:59

cfare politikanesh naive jane keta te kosoves..NATO nuk do lejoje qe kosova te jete prezente ne operacionet e natos .. e para per arsye diplomatike ..e dyta kosova ska ushtri ..FSK eshte nje lloj force vullnetare per ruajtjen e rendit dhe jo per operacione ushtarake..

Guri i madh
17-03-10, 22:10
FSK esht si njisi e zjarrfiksve po pa utomjetepo ndoshta fatmir sejdiu ka mendue , marinen luftarake te kosoves me ja deerzue komandes se natos

Kercovari
17-03-10, 22:12
Nato u be nga shqipatret nė ballkan me e njohur se kure bert..dhe shqiptaret kan te drejte morale te jen pjese e Natos i pelqen kjo bertit dhe balkan web te enverit apo jo.

bert
23-03-10, 19:23
Kosovė, takimi Hyseni-Brajėnt: Luftoni korrupsionin


PRISHTINĖ- “Britania do tė ndihmojė pėrpjekjet e Kosovės pėr njohje mė tė gjerė ndėrkombėtare si dhe pėr pjesėmarrjen nė takimet rajonale e ndėrkombėtare. Kemi diskutuar nevojėn e Kosovės pėr pėrmirėsimin e qeverisjes, pėr tė marrė hapa konkrete nė luftėn kundėr korrupsionit si dhe tė adresojė sfidat ekonomike”, ka deklaruar Kris Brajėnt, ministėr pėr Evropėn nė Ministrinė e Jashtme Britanike.

Deklarata u bė pas takimit qė Brajėnt pati me ministrin e jashtėm tė Kosovės, Skėnder Hyseni. Gjatė takimi Hyseni-Brajėnt, i pranishėm pėr njė periudhė kohe, ishte dhe shefi i diplomacisė britanike, Dejvid Milibend.

Brajėnt ka theksuar se nė takimin me ministrin Hyseni u diskutua dhe mundėsia pėr bisedime mes Kosovės dhe Serbisė pėr ēėshtje praktike.

bert
23-03-10, 20:53
Suedia kthen azilkėrkuesit maqedonas


SHKUP - Autoritetet suedeze kthyen sot nė Maqedoni shtetasit e parė nga vendi i vogėl ballkanik, tė cilėt pas liberalizimit tė vizave kėrkuan azil nė Suedi.

Ambasada suedeze nė Shkup njoftoi se njė numėr i madh personash nga Maqedonia, tė cilėt kėrkonin azil, kanė mbėrritur nė Suedi gjatė dy muajve tė parė tė kėtij viti.

Shumica prej tyre si arsye tė kėrkesės ka pėrmendur kushtet social-ekonomike, por sipas ligjeve suedeze nė fuqi ato nuk pėrbėjnė bazė pėr marrjen e azilit.

'Procesi i kthimit tė kėrkuesve tė azilit nė Maqedoni do tė vazhdojė, ndėrsa regjimi pa viza nuk duhet tė keqpėrdoret pėr qėllime tė tilla. Autoritetet e Maqedonisė po angazhohen seriozisht pėr tejkalimin e problemit'', njoftoi ambasada suedeze nė Shkup.

Oqeani
24-03-10, 00:50
Ne Suedi shkuan romet !!!!!

Makresh
24-03-10, 11:57
Ne Suedi shkuan romet !!!!!


A s'pat pun per krejt ne Belgjik a ? :tongue:

bert
25-03-10, 14:52
Marrėveshja e fshehtė, Kuvendi miraton sot varrezat e ushtarėve grekė
Fejzi Braushi | 25/03/2010 | Kuriozitete | 33 KOMENTE | SHARE | - +
TIRANĖ - Kuvendi i Shqipėrisė miraton sot "koncesionin" e radhės ndaj Greqisė. Pas dėshtimit tė "dhurimit" tė ujėrave tona detare, e djathta nė pushtet vendos tė pėrmirėsojė imazhin ndaj shtetit grek, duke i dhėnė kėtij tė fundit tė drejtėn pėr tė ndėrtuar nė territorin tonė shtetėrorė dy varreza pėr tė rėnėt grekė gjatė luftės sė Dytė Botėrore. Bėhet fjalė pėr ratifikimin e marrėveshjes mes dy qeverive tona pėr kėrkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarėve grek tė rėnė nė vendin tonė gjatė luftės sė Dytė Botėrore. Mazhoranca e djathtė ka vendosur nė mėnyrė krejt tė fshehtė dhe tė papritur qė tė fusė nė rendin e ditės sė seancės sė sotme plenare edhe kėtė marrėveshje, pavarėsisht debateve publike qė ajo ka shkaktuar nė opinionin e gjerė dhe atė politikė shqiptar.


Kalendari
Konferenca e kryetarėve nė mbledhjen e zhvilluar ditėn e hėnė ka miratuar kalendarin tre javor tė punimeve tė Kuvendit, si nė komisione ashtu edhe nė seancė plenare, ku nder tė tjera ka pėrfshirė edhe projektligjin "Pėr ratifikimin e marrėveshjes sė bashkėpunimit ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe qeverisė sė Greqisė pėr kėrkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarėve grekė tė rėnė nė Shqipėri gjatė luftės italo-greke, tė viteve 1940-1941 dhe pėr ndėrtimin e vendprehjes pėr ta brenda territorit tė Shqipėrisė". Nisur pikėrisht nga ndjeshmėria qė ka njė ēėshtje e tillė qoftė nė media ashtu edhe nė opinionin e gjerė, shumica e djathtė ka preferuar qė ēdo gjė qė ka tė bėjė me procedurėn legjislative tė miratimit tė kėsaj marrėveshje ta bėjė nė fshehtėsi. Burime pranė Kuvendit kanė bėrė tė ditur se disa ditė mė parė marrėveshja ka kaluar pėr miratim edhe nė komisionin pėrgjegjės, atė tė Marrėdhėnieve me Jashtė, pavarėsisht se ajo nuk ėshtė njoftuar nė sitin zyrtar tė kėtij institucioni. Por fshehtėsia vazhdon deri aty sa institucioni i Kuvendit ka zhdukur edhe procesverbalet e kėsaj mbledhje ku ėshtė diskutuar kjo marrėveshje. Ndėrsa nė faqen zyrtare tė Kuvendit gjenden thuajse tė gjitha procesverbalet e mbledhjeve tė tjera tė kėtij komisioni, diskutimi i bėrė pėr kėtė marrėveshje nuk ėshtė botuar nė faqe, duke ngritur dyshime edhe pėr qėndrimet e mbajtura nga deputetėt nė Komisionin e Jashtėm, pavarėsisht se nė tė kanė qenė tė pranishėm vetėm pėrfaqėsuesit e shumicės qeverisėse. Misterin pėr kalimin nė fshehtėsi tė kėsaj marrėveshje e bėnė mė tė madh edhe procedura e ndjekur nga Kuvendi pėr kalimin e saj nė seancė plenare. Kėshtu, ndryshe nga herėt e tjera Konferenca e Kryetarėve nuk e ka pėrcaktuar kalendarin e punimeve tre-javore gjatė javės sė shkuar pėr ta miratuar atė nė seancėn e shkuar plenare. Kalendari pėr kėtė tre javor ėshtė pėrcaktuar nga Konferenca vetėm ditėn e martė dhe tashmė pėr tė hyrė nė fuqi duhet tė miratohet mė parė nė seancėn e sotme. Njė procedurė kjo jo e zakonshme, pasi do duhet qė Kuvendi nė seancėn e sotme tė miratojė sė pari kalendarin, ku pėrfshihet edhe rendi i punimeve pėr ditėn e sotme dhe nė tė njėjtėn kohė tė zbatojė pikat e tij, ku natyrisht ėshtė pėrfshirė edhe marrėveshja me Greqinė. Vetė fakti i miratimit tė kalendarit trejavor ndryshe nga procedurat e zakonshme tė bėnė tė dyshosh se njė gjė e tillė ėshtė bėrė pikėrisht pėr tė mbajtur tė fshehtė kalimin e marrėveshjes pėr eshtrat e ushtarėve grek, duke ia vėnė atė pėrpara pėr miratim deputetėve vetėm nė minutat e fundit.


Marrėveshja
Marrėveshja pėr gjetjen dhe rivarrimin e eshtrave tė ushtarėve grekė tė rėnė nė territoret shqiptare gjatė luftės Italo-Greke, pjesė e Luftės sė Dytė Botėrore, u nėnshkrua mė 19 nėntor tė vitit 2008 nė Tiranė, si njė kėrkesė e vazhdueshme e qeverisė greke. Pėr hartimin e saj funksionoi pėr kohė relativisht tė gjatė njė komision i pėrbashkėt i dy ministrive tona tė jashtėm, tė cilat siē bėhet e ditur nė relacionin shoqėrues tė projektligjit e rinegociuan atė disa herė dhe pėr ta pėrmbyllur vetėm nė nėntor tė vitit 2008. Por pavarėsisht se nėnshkrimi i saj mes palėve ėshtė bėrė qė dy vjet mė parė, vet reagimi i opinionit publik detyroi qeverinė shqiptare qė ta zvarrisė ratifikimin e saj nė Kuvend deri nė kėto momente. Nė bazė tė kėsaj marrėveshje pėr rivarrimin e ushtarėve grek tė rėnė nė periudhėn 1940-1941 do tė ngrihen dy varreza, njėra nė Kėlcyrė tė Pėrmetit dhe tjetra nė Gjirokastėr. Ekzaminimet e eshtrave qė do tė vendosen do tė bėhen nga njė grup ekspertėsh tė ngarkuar posaēėrisht pėr kryerjen e kėsaj procedure. Nė to do tė jenė numėr i barabartė anėtarėsh nga tė dyja palėt dhe do tė kenė nė pėrbėrjen e tyre ekspertėve tė mjekėsisė ligjore, ushtarakė dhe historianė, qė do tė merren me administrimin e eshtrave por edhe tė elementėve tė tjerė qė kanė lidhje me zbardhjen e fakteve historike. Skeletet qė do tė nxirren do tė fotografohen dhe dosja do tė mbahet nė dy kopje e protokolluar nga tė dy palėt. Njė rol nė kėtė proces do tė luajė edhe Kisha Ortodokse Shqiptare, e cila do tė administrojė dy vendprehjet e reja tė ushtarėve grek, por vetėm nė aspektin humanitar tė tyre. Po sipas marrėveshjes, pala greke do tė mbulojė shpenzimet pėr kėrkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin si dhe do tė sigurojė pajisjet e nevojshme teknike dhe infrastrukturėn logjistike. Nė marrėveshje ėshtė parashikuar gjithashtu, qė nėse hapėsirat e zėna nga varrezat do tė pėrdoren pėr interesa publike, atėherė pala shqiptare ėshtė e detyruar tė vėrė nė dispozicion tė palės greke njė shesh tjetėr tė pėrshtatshėm, si dhe do tė mbulojė tė gjitha shpenzimet pėr rivarrimin e eshtrave dhe sistemin e varreve tė reja. Gjithashtu, sipas marrėveshjes, ėshtė pėrcaktuar edhe data 28 tetor si dita pėrkujtimore e tė rėnėve grekė. "Ceremonitė zyrtare tė pėrkujtimit tė personave tė rėnė nė luftė do tė organizohen nga pėrfaqėsuesit e Republikės Greke dhe tė Republikės sė Shqipėrisė, ēdo vit, mė 28 tetor. Nė kėtė ceremoni do tė marrin pjesė edhe pėrfaqėsues tė shoqatave tė sė afėrmve dhe miqve tė sė rėnėve", - thuhet nė marrėveshje.
Ndėrkohė, miratimi i kėsaj marrėveshje ėshtė kundėrshtuar nga qarqe tė caktuara shqiptare, tė cilat kanė kėrkuar qė ky koncesion ndaj qeverisė greke duhet tė shkonte paralelisht edhe me zgjidhjen e ēėshtjes ēame. Madje, vetė shoqatat nacionaliste qė mbrojnė ēėshtjen ēame i kanė kėrkuar zyrtarisht Ministrisė sonė tė Jashtme dhe pėrfaqėsisė diplomatike greke nė vendin tonė qė nė shkėmbim edhe shteti grek tė lejojė qė ky komunitet tė ngrejė dy varreza nė Greqi.


Pikat e marrėveshjes sė nėnshkruar:
1. Do tė jenė dy varreza nė Gjirokastėr dhe Kėlcyrė.

2. Marrėveshja pėrcakton se do tė ketė ekspertė tė mjekėsisė ligjore pėr ekzaminimet e eshtrave qė do tė varrosen

3. Numri i anėtarėve tė komisioneve tė pėrbashkėta do tė jetė i njėjtė pėr tė dyja vendet.

4. Pjesė e komisioneve do tė jenė edhe ushtarakė e historianė, tė cilėt do tė zgjidhin nė mėnyrė tė pėrbashkėt dhe do tė zbardhin ēėshtje qė kanė nevojė pėr njohjen e fakteve historike.

5. Skeletet qė do tė nxirren do tė fotografohen dhe dosja do tė mbahet nė dy kopje e protokolluar nga tė dyja palėt.

6. Ceremonitė zyrtare tė pėrkujtimit tė personave tė rėnė nė luftė do tė organizohen nga pėrfaqėsuesit e Republikės Greke dhe tė Republikės sė Shqipėrisė, ēdo vit, mė 28 tetor.

Zeqiri
25-03-10, 20:47
ojarani jem esat pasha udek po ika lan kopilat mas veti hiq mos u cuditni se njedite kur te qohni ne mengjes para dere greku e nekosove shkau sali gerdeci edhe hashim prraqka me qit ndrit kurr gja ndyjet

Fshatari
26-03-10, 12:52
Ne vend te Berishes, une kisha propozue me i varros krejt grekerit, per se gjalli.Ndoshta edhe Kryeministri kete ide e ka ne koke.

bert
26-03-10, 15:28
Qe nga fillimi i pseudopluralizmit shqiptar te trumbetuar si pluralizem demokratik ne shqiperi akoma ceshtja e prones mbetet molle e ndaluar per shqiptaret. Kjo e fundit ka krijuar me te vertete nje masaker te vertete nder shqiptare. sipas burimeve zyrtare deri me sot nukmri i te vrareve per konflikt pronash arrin ne 15000 mije vete dhe numri i familjeve te ngujuara si rezultat i sherrit me pronat mendohet te jete sa dyfishi i ketije numri. partite politike shqiptare jo vetem qe skane punuar per zgjidhjen e ketije problemi por e kane bere ate me te nderlikuar duke vjedhur per vete dhe pjesetare te familjeve te tyre troje apo prona qe nuk kane qene te tyret. Kjo per mendimin tim eshte bomba atomike per shqiptaret pasi pa u vene ne krye nje qeveri qe do burgoste hajdutet e pronave asgje smund te marre zgjidhje. deri kur do vazhdoje masakra nder shqiptare per pronen?

Fshatari
26-03-10, 16:07
Qe nga fillimi i pseudopluralizmit shqiptar te trumbetuar si pluralizem demokratik ne shqiperi akoma ceshtja e prones mbetet molle e ndaluar per shqiptaret. Kjo e fundit ka krijuar me te vertete nje masaker te vertete nder shqiptare. sipas burimeve zyrtare deri me sot nukmri i te vrareve per konflikt pronash arrin ne 15000 mije vete dhe numri i familjeve te ngujuara si rezultat i sherrit me pronat mendohet te jete sa dyfishi i ketije numri. partite politike shqiptare jo vetem qe skane punuar per zgjidhjen e ketije problemi por e kane bere ate me te nderlikuar duke vjedhur per vete dhe pjesetare te familjeve te tyre troje apo prona qe nuk kane qene te tyret. Kjo per mendimin tim eshte bomba atomike per shqiptaret pasi pa u vene ne krye nje qeveri qe do burgoste hajdutet e pronave asgje smund te marre zgjidhje. deri kur do vazhdoje masakra nder shqiptare per pronen?
Asnje sistem politik nuk iu pershtatet shqiptareve. As monarkia(A.Zogu pushon ne nje varreze periferike te Parisit; familja e tij nuk ka te drjte as eshtrat t'ia atedhetesoje);as komunizmi i cili i ka dehumanizue skajshmerisht njerzit; as demokracia me tendenca diktatoriale e viteve te fundit.Pra nuk eshtene pyetje sistemi po diēka tjeter qe as mund te emertohet...

Guri i madh
26-03-10, 16:16
Asnje sistem politik nuk iu pershtatet shqiptareve. As monarkia(A.Zogu pushon ne nje varreze periferike te Parisit; familja e tij nuk ka te drjte as eshtrat t'ia atedhetesoje);as komunizmi i cili i ka dehumanizue skajshmerisht njerzit; as demokracia me tendenca diktatoriale e viteve te fundit.Pra nuk eshtene pyetje sistemi po diēka tjeter qe as mund te emertohet...Fshatar ju pershendesnuk po flas per kosov e per qevirit e kosovespo flas per qeverit e shqipris qe nga shpallja e pavarsis e knej asnji qeveri shqiptare nuk e ka pas nji plan program se si me i ngrit shqiptart se si shteti shqiptar me qen shtet vendimarres ,kur esht fjala per BALLKAN ,per qeverin noli nuk mundem me fol se shum pak ka qendrue ne pushtet po kto qeverit tjera gjithmon ju kan sherbua shkjeve e grkveper pronat ka me qen nji problem shum i madh pasi qe ne shqipri po korrupcion nuk mundesh me e realizue te drejten kushtetuse me e kthye pronen e konfiskuar nga qeverija Hoxha

Fshatari
26-03-10, 16:52
Fshatar ju pershendesnuk po flas per kosov e per qevirit e kosovespo flas per qeverit e shqipris qe nga shpallja e pavarsis e knej asnji qeveri shqiptare nuk e ka pas nji plan program se si me i ngrit shqiptart se si shteti shqiptar me qen shtet vendimarres ,kur esht fjala per BALLKAN ,per qeverin noli nuk mundem me fol se shum pak ka qendrue ne pushtet po kto qeverit tjera gjithmon ju kan sherbua shkjeve e grkveper pronat ka me qen nji problem shum i madh pasi qe ne shqipri po korrupcion nuk mundesh me e realizue te drejten kushtetuse me e kthye pronen e konfiskuar nga qeverija Hoxha
Po edhe une thash qe nuk pati asnje problem me gjet truellin per me i varros trupat e ushtarve okupues grek ne token shqiptare po nuk po gjenden as dy metra katrore per riatedhetesimin e eshtrave te mbretit shqiptar.
Sa i perket tokes,socialistat jau kishin kethye menjehere po i humben zgjedhjet; bolle protestuen ne athine e ne bruksel po s'iu bani pune hiē.Ne te njejtin moment, palaēoja i puneve te jashtme, vizitonte beogradin se e ka pasion.Ketu s'ka kurgjo te keqe: kur e urren me pasion kryeqytetin e vete e adhuron me poaq pasion kryeqytetin serb. Pra athina e beogradi dhe popujt e ketyne dy qyteteve jane idhujt e politikaneve shqiptare.
Ah! se gadi harrova! Tokat paskane qene ne pyetje:qeveria demokratike shqiptare i jep 400 mij euro per meremetimin e manastirit te graēanices, e popi i ketij manastiri, hajni artemije, i merr ato pare dhe i ēon diku ne greēi.Pra ti dhe berti duhet te keni mirekuptim per qeverite shqiptare se tash per tash nuk kane ma pare per tokat e grabitura(edhe grabitja ashte hajni si ajo e artemijes). Pra mos t'i shkoje mendja kurre kujt se ky shtet nuk eshte vendimmarres.Rrefimi im mire i argumentuem deshmon te kunderten.

bert
26-03-10, 18:02
"Ushtarakėt 6 vjet tė diskriminuar, statusi nuk ėshtė zbatuar"
Letėr e nėnshkruar Teki Koka | 26/03/2010 | Letrat e lexuesve | 2 KOMENTE | SHARE | - +
Padyshim dhe vetė demokratėt e ndershėm (pėrjashtuar parinė e tyre, e pranojnė se me ish-ushtarakėt e F.A., gjatė qeverisjes sė tyre, kanė zbatuar njė politik jo korrekte njė politikė jo dinjitoze dhe antidemokratike deri diskriminuese, duke shmangur kontaktet mbi 20 vjet me ta, sikur ata tė ishin infektuar me lebrozė dhe gripin e derrave.

Por dhe socialistėt janė ndėrgjegjėsuar shumė vonė pėr njė mbėshtetje minimale pėr integrimin social, ekonomik e shoqėror tė tyre duke mos bėrė realitet premtimet e dhėna gjatė fushatave elektorale tė kaluara.

Pėr pasojė ish-ushtarakėt pas 20 vite demokraci janė zhgėnjyer totalisht nga politika aktuale shqiptare, duke humbur besimin dhe shpresėn se ata do tė fitojnė tė drejtat e tyre, pasi ajo pėr ushtarakėt ka miratuar vetėm ligje dhe statusin e tyre qysh nė mars 2004, por asnjėherė ajo jo vetėm nuk i ka zbatuar, por ēuditėrisht vit pas viti i ka deformuar dhe shfuqizuar nenet kryesore tė tij me shpikje termash abstrakte, si baza e vlerėsuar paga referuese mesatare, apo tavane ekstra, me qėllim pėr tė mos pėrmirėsuar shpėrblimin (pensionin) mujor, por pėr ta zvogėluar bile pėr ta bllokuar dhe mos e zbatuar kurrė statusin e ushtarakut dhe ligjin.

Sikundėr Berisha veproi nė maj nė vitin 2005 me bllokimin e ligjit Nr. 9418, dt. 20.05.2005 "Pėr sig., Shoq., Supl., tė usht., tė Fa., tė miratuar nga socialistėt, i cili e pėrmirėsonte dukshėm pensionin e ushtarakut qysh nga janari 2006, duke miratuar menjėherė ligjin Nr. 9481, dt. 16.02.2006 duke ulur tavanin e shpėrblimin e zvogėluar pensionin mujor tė tyre deri nė vlerė minimale.

Qeveria Berisha, akoma zbaton ligjin e vitit 1996 pėr pensionet e ushtarakėve dhe ky i sakatuar aspak korrekt e jo sipas statusit tė ushtarakut tė vitit 2004. Po ashtu, Berisha caktoi pėr ushtarakėt tavane shpėrblimi afrofe deri nė kufirin e pensioneve maksimale, jo sipas pėrcaktimit tė statusit tė ushtarakut.
Berisha pėrgjysmoi pensionin e ish-ushtarakėve kur ai punėsohet nė sektorin privat.

Qeveria nė muajin e fundit tė mandatit, miratoj ligjin mė antikushtetues e antistatus dhe tė diskriminimit Nr. 10142, dt. 15.05.2009 "Pėr sig., shoq., supl., tė usht., tė Fa., etj., sipas tė cilit pensioni i parakohshėm i ushtarakut nuk duhet tė pėrcaktohej sipas pagės mujore (neni 35 i statusit), por sipas nenit 14 tė kėtij ligji dhe pagės referuese mesatare mujore, tė cilin e cakton vetė qeveria, duke shfuqizuar nenin 35 dhe vetė statusin.

Po ashtu me aktet fundore, neni 28 i ligjit Berisha u ndalon ushtarakėve tė kėrkojnė tė drejtat e tyre tė mohuara me urdhra verbal dhe vendime antikushtetuese, duke mohuar nė kėtė mėnyrė tė drejtat e fituara me ligj dhe me gjyq para miratimit tė kėtij ligji.
Pėrsėri ish-ushtarakėt dhe gjashtė vjet pas miratimit tė statusit janė nė gjyq me qeverinė (Berishėn) pėr te drejtat e tyre.

Me gjithė prapėsit e politikės, ushtarakėt nuk mund tė justifikojnė veten e tyre dhe tė bien pre e lojės sė Berishės, i cili i ka ndarė dhe i ka pėrēarė ata mė shumė se kurrė.

Ushtarakėt nuk duhet tė presin akoma dhe t'i besojnė pėrsėri kėsaj politike, e cila vazhdon tė luaj ping-pong, t'i mashtrojė dhe mohojė tė drejtat e tyre ligjore e t'i diskriminojė ata me pensione qesharake, skandaloze, ushtarakėt nuk duhet tė mjaftohen vetėm me rrugėt legale e gjyqėsore po tė kėrkojnė e tė protestojnė fuqishėm pėr tė drejtat e tyre, duke sakrifikuar mė shumė deri sa shteti tė zbatojė ligjin e statusin e ushtarakut me korrektėsi. Ndryshe, heshtja e gjatė dhe indiferentizmi ekstrem do tė shtojė akoma mė shumė vuajtjet pėr tė gjithė ushtarakėt pėr njė kohė tė gjatė.

bert
29-03-10, 16:55
Komandot ksenofobe, stėrvitje nė Sarandė
» Dėrguar mė: 29/03/2010 - 13:51

Tedi Blushi

Forcat e Njėsisė sė Gardės Bregdetare tė Greqisė, qė kėrc
ėnuan shqiptarėt nga bulevardi kryesor i Athinės me prerje kokash, rrjepje lėkure e deri me pirje gjaku, e kanė vizituar Shqipėrinė 7 muaj mė parė. Tė paktėn 20 nga 36 komandot ksenofobė qė u filmuan teksa klithnin: "Grek lind, nuk bėhesh kurrė, gjakun pėr ty do derdhim o derr shqiptar", kanė zbarkuar nė portin e Sarandės nė datėn 15 shtator 2009. Pra, pikėrisht nė periudhėn kur mbarė opinioni publik ishte pėrfshirė nė debatin pėr marrėveshjen e pėrcaktimit tė kufirit detar mes dy shteteve. "Gazeta Shqiptare" ka siguruar dje ekskluzivisht fotot e 20 marinsave dhe tė tė paktėn tre anijeve tė kėsaj Njėsie, qė pėr 24 orė ka patrulluar brenda ujėrave territoriale shqiptare me misionin e koduar "Albania 2009". Vizita e tyre nė Shqipėri konfirmohet edhe nga vetė Ministria e Mbrojtjes sė Greqisė, e cila e ka bėrė tė ditur kėtė lajm pėrmes njė njoftimi pėr shtyp tė shpėrndarė nė datėn 18 shtator 2009. Referuar kėtij njoftimi thuhet se, qėllimi i kėsaj vizite ka qenė thjesht stėrvitor me qėllim "familjaritetin, veprimin paralel dhe koordinimin e mjeteve operacionale me rojet bregdetare shqiptare". "Stėrvitja ishte bazuar nė njė incident tė supozuar mes dy anije pasagjerėsh pranė Sarandės. Rezultat i pėrplasjes ishte zjarri nė motorin e majtė kryesore hydrofoil, me pasagjerė, tė cilėt bien nė det pėr shkak tė panikut dhe traumave detare. Skenari pėrbėhej nga katėr faza pėr tė trajtuar dhe pėr tė menaxhuar situatėn, konkretisht: informacion fillestar pėr shėrbimet e pėrfshira, mobilizimi i personelit dhe burimeve, shuarjen e zjarrit dhe shpėtimin e banorėve tė zhytur nė ujė, rehabilitimin dhe transferimin e njė marinari tė plagosur", - thuhet mes tė tjerash nė kėtė njoftim. Nė tė sqarohet gjithashtu se, pjesė e ekuipazhit tė forcave speciale greke kanė qenė respektivisht "Njėsia e Gardės Bregdetare, Oficeri Ndėrlidhės pėr Shqipėrinė, Zyrtari i Drejtorisė sė Sigurisė Detare tė Ministrisė sė Marinės tregtare, Egjeut dhe Politikės sė Ishujve si edhe njė Koordinator Rajonal".
Forcat shqiptare
Ndryshe nga sa pretendon njoftimi pėr shtyp i Ministrisė sė Mbrojtjes sė Greqisė, nė kėtė tė ashtuquajturėn "stėrvitje tė pėrbashkėt" nuk ka marrė pjesė asnjė nga forcat shqiptare tė rojes bregdetare. Fakt pėr kėtė ėshtė mungesa jo vetėm e njė njoftimi nga ana e Ministrisė sonė tė Mbrojtjes, por edhe mungesa e njė vendimi tė qeverisė shqiptare qė e mundėson kėtė. Organizimi i tė tilla stėrvitjeve tė pėrbashkėta, por edhe kalimi transit brenda kufijve shtetėrore tė Shqipėrisė tė forcave tė huaja ushtarake sikundėr dihet, rregullohet nė bazė tė ligjit "Pėr mėnyrėn dhe procedurat e vendosjes dhe kalimit tė forcave ushtarake tė huaja nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, si dhe pėr dėrgimin e forcave ushtarake shqiptare jashtė vendit". Ky ligj kėrkon detyrimisht njė vendim tė Kėshillit tė Ministrave pėr organizimin e kėsaj tė ashtuquajture stėrvitje. Por, njė vendim i tillė qė mundėson njėsitė speciale tė rojes bregdetare greke tė patrullojnė brenda ujėrave territoriale tė Shqipėrisė apo pėr tė organizuar njė stėrvitjeje tė pėrbashkėt me forcat shqiptare e pėr mė tepėr qė mundėson zbarkimin e trupave tė ushtrisė greke nė portin e Sarandės, nuk gjendet kurrkund.

bert
29-03-10, 17:12
I mbijetuari: Si e goditi 'Sibila' anijen me 120 shqiptarė


TIRANE- Njė nga tė mbijetuarit e tragjedisė, Krenar Xhavara, rrėfen nė NEWS24, eksperiencėn e 28 marsit 1997. Duke kujtuar ēdo detaj, Xhavara tregon sesi ka humbur nė ujrat e Otrantos tė afėrmit e tij, dhe sesi i goditi 'Sibila'.
Si hipėt nė atė anije?
Vendosėm pėr tė ikur nga ky vend, pasi ishte njė situatė dramatike. Nė rrethinat ku ne banonim bėhej njė luftė e ashpėr mes bandave rivale. Rrugės marrim vesh qė ishte kjo anija, 'Kateri i Radės' ishte nė port.
Pėr herė tė parė e shikonit kėtė anije nė port?
Jo, kjo anije kishte ditė, kishte rreth njė javė e gjysmė qė fillimisht shkoi nė portin e Zvėrnecit dhe pastaj erdhi nė molin 0 qė quhet, nė portin e Vlorės.
Nga vinte kjo anije?
Kjo anije erdhi nga porti i Sarandės. Ka qenė ditė e premte dhe vendosėm tė hipnim nė tė. Para nesh morėm vesh qė ishin pėr tė ardhur persona nga Durrėsi, por pėr arsye pengesash nė rrugėn nacionale nuk arritėn nė kohė. Kjo anije kishte parashikuar pėr t'u nisur tė mėrkurėn e asaj jave. Kėshtu qė ne, duke parė qė njė ditė mė parė ish-kryetaren e kuvendit italian deklaroi nė parlament, qė tė gjithė shqiptarėt qė vijnė nė Itali me anije t'i hidhnin, kjo na frikėsoi, por menduam, nga gjendja kaotike qė ishte nė qytetin tonė, menduam me ēdo kusht qė tė iknim, por shumica e njerėzve donin tė shpėtonin jetėn dhe tė afėrmit. Kėrkonin nė ēdo lloj mėnyrė tė iknin. Ne ishim mė afėr zonės sė Skelės. 'Kateri' kishte kohė qė ishte pėrgatitur, pothuajse dy javė, ishte kompletuar me karburant, me tė gjitha kushtet e njė anije pėr tė bėrė njė udhėtim. Duke shkuar aty, kishte dhe njerėz tė tjerė tė cilėt prisnin pėr tė hipur, nga Fieri, nga Lushnja fshatrat e Vlorės, pleq, gra, fėmijė. Duke biseduar me personat qė kishin anijen, disa paguan, disa nuk paguan, realizuam hipjen nė anije.
Ju ishit vetėm?
Unė kam qenė me vėllanė tim dhe familjen e tij dhe timen, plus isha bashkė me njė shokun tim, i cili kishte edhe ai familjen, gruan e fėmijė. Dhe, morėm kėtė udhėtim bashkėrisht.
Organizatorėt qė mblodhėn paratė, erdhėn apo zbritėn?
Jo, kėta nuk erdhėn me ne. Kėta persona bėnė vetėm nisjen.
Ju i njihnit?
Dėgjo, Vlora ka qenė e vogėl dhe njerėzit njiheshin. Plus, ne banonim nė kėto rrethina ku banonin edhe ata qė kishin anijen. Njiheshim, por jo nė mėnyrė tė afėrt.
Pra, ju kishit besim tek ata?
Ne besim kishim te anija. Njė anije qė kishte parametra teknike pėr udhėtim. Pasi njė anije e tillė para 2 jave bėri njė udhėtim tė tillė dhe arriti shėndoshė e mirė nė Itali. Ishte njė anije perfekt pėr momentin. Na interesonte ikja, donim me ēdo kusht tė iknim. Nuk na interesonte se e kujt ishte anija, kush e mori e kush e solli. Ne, atė lloj ikje e paguanim me ēdo lloj shifre. Anija jonė u nis rreth orės tre tė pasdites. Ka qenė njė ditė si sot, me diell, duke ecur anija, mė parė vjen njė familjar me gomone, na zė rrugės dhe hipėn edhe ai nė anije. Nuk e njihnim se kush ishte. Vazhdoi udhėtimin anija, direkt pas Sazanit dukej anija italiane, ishte akoma ditė, ishte anija 'Xefiro'. Filluan manovrat, jo shumė afėr anijes tonė, por nė distancė nga anija italiane luftarake, njė marinar me megafon na thoshte: Klandestinė, kthehuni pas. Ne kishim flamur tė bardhė nė anije, ku tregohej qė kėrkonim njė mbrojtje paqėsore. Ishim njerėz pėr paqe, nuk ishim njerėz pėr luftė. Ecėn anija, njė orė qė na shoqėron 'Xefiro', dukej qė po vinte njė anije tjetėr. Pas 1 orė e gjysmė afrohet kjo anija tjetėr, akoma ishte ditė. Rreth orės 5.30 pasdite erdhi kjo, e cila quhej 'Sibila'. Kishte njė prerje mė tė shkurtėr nga bashi. Dukej qė ishte anije luftarake. Njerėzit ishin disa tė futur nėpėr dhoma, pasi frynte erė e ftohtė dimri. Gra, fėmijė e pleq nė dhoma. Shikojmė qė anija 'Xefiro' u spostua dhe filloi ndjekjen anija 'Sibila'. Nė fillim bėnte manovra tė rrezikshme, na afrohej shumė, dhe nė atė kohė nxorėm fėmijėt pėrpara qė t'i tregonim qė ishim me fėmijė, ishim familjarė, qė tė mos merrnin ndonjė masė ndėshkuese. Tė tregonim qė kishim nevojė pėr mbrojtje nė ujėra ndėrkombėtare. Njė marinar i anijes italiane 'Sibila' kishte drejtuar mitralozin ndaj anijes. Mendoj se donte tė eliminonte kapitenin pėr tė ndaluar udhėtimin anija jonė. Por, mendoj se nuk e realizonte dot, sepse ishte i rrethuar nga shumė njerėz. Qė nga kuverta komandonte, pasi donte tė kishte pamje vizive se ēfarė po ndodhte. Pas njė orė e gjysmė u errėsua. Kėta vazhdonin po ndiqnin dhe lėshuan edhe fenerin e madh dhe na hidhnin dritė nga pas. Nė atė kohė, nė mėnyrė tė improvizuar, nė njė mėnyrė absurde, shikojmė majėn e anijes italiane mbi kokė. Nė njė moment kthejmė kokėn nga pas, sa bėrtasim, punė sekondash, anija jonė kthehet dhe qėndron 8-9 minuta e batuar mbi ujė.
Shikonim ne, ishim tė shpėrndarė nė det, tė goditur nga ana e anijes italiane. Disa kėrkonin ndihmė, disa lėshonin ulėrima, disa gjendeshin larg. P.sh, unė u gjenda larg anijes nga goditja. Aty ndodhej njė femėr afėr meje, kėrkonte ndihmė, desh mė mbyti. U mundova ta shpėtoj dhe vajzėn qė ndodhej afėr meje. Duke ecur, shikoja trupa tė mbytur. Anija italiane na la mė shumė se 30 minuta nė atė ujė tė ftohtė dimri. Kėrkonte tė ikte dhe tė na linte atje. Por, besoj se duke pasur edhe ushtarė tė batalionit 'San Marko', ata i kanė detyruar. Disa shokėt e mi qė arritėn mė parė, tregonin qė italianėt nuk i lėshuan shkallėt e ndihmės sė shpejtė. Lėshuan vetėm litarėt dhe ata qė arrinin, i godisnin nga lart. Unė u gjenda larg nga goditja qė bėri anija italiane. Shikoja trupa tė mbytur. Shpresoja tė mos gjenim ndonjė nga njerėzit tanė. Pastaj menduam se ishin futur nė kabina dhe i humbėm shpresat, pasi anija qėndroi rreth 8-9 minuta e batuar. Pastaj, ajo iku nė fund tė detit. Dhe, humbėm ēdo shpresė pėr tė gjetur njerėzit tanė.
Kur i patė pėr herė tė fundit?
Gjatė udhėtimit tragjik qė po bėnte anija jonė, unė kisha njė vajzė qė ishte rreth 6-muajsh. Plus vėllai im, qė ishte me gruan dhe me tre fėmijėt. Vetėm unė isha nė bord. Kurse vėllai im bashkė me familjen e tij, nusja ime, fėmija im ishin te dhoma mė pėrpara. Unė nė atė kohė ndodhesha jashtė. Mund ta kisha pėsuar edhe unė atė fat. Vėllai im ishte nė derėn e kabinės. Ishte gjysmė jashtė e gjysmė brenda. Edhe nė momentin qė ka goditur, pasi e shihte gjendjen e anijes tonė dhe ndjekjen e tjetrės, kishte parė momentin e goditjes dhe e kishte kapur pjesa e jashtme e anijes. Pasi, po tė ishte brenda do kishte pėsuar atė fat. Nga kjo shpėtoi im vėlla.
'Xefiro' ishte me drita tė ndezura. E ka ndjekur mbytjen tonė, pasi ata kanė dhe aparatura tė mirėfillta, qė pėr ēdo ngjarje nė det e filmojnė. 'Sibila', edhe gjatė manovrimit tė bėrė, se kėto janė edhe me helika nė qendėr, ka mundėsi tė ketė shkelur njerėz, t'i ketė shkatėrruar e dėmtuar.
Ju keni parė njerėz tė tillė?
Ne shikonim gjak nė det. Kishte gjak, dhe ky gjak doli nga goditja qė bėri anija. Pėr fat, ne ndodhėm qė nuk kishte as peshkaqenė, se ai ndjen erėn e gjakut. Do ishim copėtuar nga ata. Po besoj se kemi pasur edhe fat, e pėr kėtė arsye qė dolėm ne nė tokė, doli e vėrteta e anijes. Deti ishte i ftohtė, unė isha veshur atė ditė sportiv, me njė xhup, me tuta e atlete. Pėr tė lehtėsuar veten nė det, kam hequr atleten me majėn e kėmbėve dhe kam mbajtur xhupin pėr tė mė mbrojtur nga uji dhe pas gjysmė ore arrita nė anijen italiane 'Sibila'. U ngrita nė bashin e saj me njė litar dhe jam ngjitur si nė atė filmat indianė, si nė ata filmat nėpėr dete.
Tė gjithė personat u ngjitėn me litar nė njė moment kur u hodhėt me mjete shpėtuese?
Ata hodhėn mjetet shpėtuese pas shumė kohe nga bashi i anijes sė tyre, dhe ato i merrte era kėshtu qė nuk kapeshin nga njerėzit. Ne arritėm me not, kishte edhe njerėz tė tjerė qė s'dinin not. Ata na lėshuan kavo. Nuk lėshuan atė rrjetėn qė e kanė si rregull nė rast mbytjeje, por donin tė minimizonin dėshmitarėt. Se do ishin dėshmitarė okularė pėr ngjarjen. Ata na ndanė nė grupe, ne ishim te mensa e anijes italiane, siē ishim tė lagur, na sillnin nga njė gotė me ēaj a lėng orizi, njė gjė e tillė, pėr t'u ngrohur. Fillojmė u bėrtasim: 'kriminelė, ēfarė bėtė', pasi nuk e dinim kush ishte kapiteni. Njė i moshuar, mesoburrė, na thotė: 'do rrini mirė, se do t'ju hedhim nė det'. Nė atė grupin e parė qė ishim ne, se nuk e dinim qė ishin dy grupe, e mėsuam nė momentin kur na u komunikua qė do na ēonin nė njė anije tjetėr. Aty e kuptuam pėr dy grupe. Dhe, vjen njė motobarkė e Otrantos, na merr grupin e parė dhe unė shikoj rreth e rrotull, qe njė anije gjysmė e zbuluar. Nė ato momente shihja njerėzit rreth e rrotull, ishin tė sfilitur. Motobarkėn e ngisnin dy ushtarakė, dhe ne ishim 21 vetė dhe menduam qė tė kapnim ata tė dy, t'i vrisnim dhe ta kthenim anijen e tyre nė Vlorė, nė port. Por, e pashė qė njerėzit ishin tė sfilitur, s'bėja dot gjė vetėm, ushtarėt ishin tė armatosur. Kėshtu qė pas asaj erės sė ftohtė dhe me anije gjysmė tė zbuluar, arrijmė nė portin e Brindizit. Atje mėsojmė se kishte shumė gazetarė qė donin tė filmonin ardhjen e anijes sonė. U ndaluan nga autoritetet italiane, pasi u qėllua anija jonė.
Patėt kontakte me ta?
Kishin nė plan mediat italiane qė tė filmonin udhėtimin tonė, por s'i lejuan autoritetet, pasi kishin qėlluar anijen tonė. Gjithė porti i Brindizit ishte mbushur me gazetarė, prisnin ardhjen tonė.

bert
31-03-10, 20:54
Fule: KE, neutrale ndaj statusit tė Kosovės


BRUKSEL- “Komisioni Evropian ka qėndrim neutral ndaj statusit tė Kosovės, por ne shohim tė ardhme tė qartė evropiane si pėr Kosovėn edhe pėr Serbinė”, deklaroi eurokomisioneri pėr Zgjerimin, Stefan Fule.

Ai shtoi se BE-ja po punon ngushtė me Kosovėn, “veēanėrisht nė tre fusha, qė janė tė rėndėsishme pėr aspiratat evropiane tė saj”. “Bashkėpunimi nė rajon dhe marrėdhėniet mes Kosovės dhe Serbisė janė shumė tė rėndėsishme”, tha Fule.

Eurokomisioneri pėr Zgjerimin theksoi se sheh “vendosmėri nė mesin e udhėheqėsve tė Ballkanit pėr tė zgjidhur problemet nė tė njėjtėn kohė me bisedimet pėr anėtarėsim”.
Stefan Fule i bėri kėto komente nė njė intervistė pėr EurActiv.

bert
02-04-10, 16:08
gjeni emrat e personave ne foto

bert
03-04-10, 16:04
“Telefonata e Mediut pėr Gėrdecin”
» Dėrguar mė: 03/04/2010 - 13:18
Klodiana Lala

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu urdhėroi pėrmes njė telefonate, qė ish-reparti i tankeve nė Gėrdec tė kalonte nė varėsi tė ndėrmarrjes MEICO, qė drejtohej nga Ylli Pinari, njė nga tė pandehurit kryesorė nė procesin “Gėrdeci”. Njė fakt i tillė u zbulua dje nga ish-gjeneral major Shpėtim Spahiu, ish-komandant i Forcės sė Komandės sė Bashkuar. Pėrmes njė deklarate nė seancė, ish-gjenerali i akuzuar si njė nga pėrgjegjėsit kryesorė pėr tragjedinė e 15 marsit 2008, tha se “ish-reparti i tankeve nė Gėrdec kaloi nga varėsia e Komandės sė Bashkuar nė varėsi tė MEICO-s, me urdhėr tė ministrit tė Mbrojtjes”. Spahiu u shpreh se ishte vėnė nė dijeni se nė Gėrdec kishte pasur incidente mes njė nėnoficeri dhe rojeve tė firmės private, pėr shkak se municionet shkarkoheshin nė territorin e ish-repartit qė nuk ishte marrė nė pėrdorim nga firma private. Pėr kėtė ka biseduar me Ylli Pinarin, ish-kreun e MEICO-s, pėr t’i dhėnė zgjidhje situatės, nė tė kundėrt, njė batalion me ushtarė nuk do tė lejonte hyrjen e asnjė personi nė fabrikė. “Ylli Pinari mė kėrkoi kohė pėr ta zgjidhur kėtė problem. Pėr dy ditė mė telefonoi ministri i Mbrojtjes. Mė tha se ‘kam Ylli Pinarin nė zyrė dhe firmosa kalimin e ish-repartit nga varėsia e Komandės sė Bashkuar nė varėsi tė MEICO-s’. Urdhri i ministrit ka qenė nė nėntor tė 2007-ės. Tri ditė mė vonė unė i kalova pronėn e ish-repartit tė Gėrdecit, ndėrmarrjes MEICO”, - theksoi Spahiu.
Pėrplasja
Zenel Kuēana, komandanti i Detashmentit provizor ka vėnė nė dijeni ish-komandantin e FKB-sė, Shpėtim Spahiu, se nė Gėrdec kishte pasur pėrplasje mes njė nėnoficeri tė ushtrisė me rojet private tė fabrikės sė demontimit. Kėtė fakt Kuēana e bėri tė ditur edhe dje nė seancėn gjyqėsore ndaj tė akuzuarve pėr tragjedinė e Gėrdecit. Fill pas dėshmisė sė tij reagoi pėrmes njė deklarate i pandehuri Shpėtim Spahiu. “Ėshtė e vėrtetė qė mė ka telefonuar komandanti i Detashmentit provizor, Zenel Kuēana. E mbaj mend pėr shkak se kam urdhėruar qė policia ushtarake tė shkojė nė Gėrdec pėr tė analizuar njė incident mes firmės private qė punonte nė ish-repartin e tankeve nė Gėrdec dhe njė nėnoficeri. Nė bisedėn qė kam pasur me Kuēanėn mė ka thėnė se “nė Gėrdec kemi probleme”.
Marrėveshja
Ish-gjenerali deklaroi mė tej se fill pas kėtij informacioni ka takuar ish-drejtorin e MEICO-s, Ylli Pinarin, tė cilin e kishte vėnė nė dijeni pėr shqetėsimin e ngritur nga vartėsit. “Meqė nuk ishte parashikuar, ne ramė dakord me anė tė aktmarrėveshjes. Sipas kėsaj aktmarrėveshjeje, ruajtja e fabrikės i caktohej MEICO-s”, - tha Spahiu. Sa i pėrket faktit se municionet vendoseshin nė ambientet e ish-repartit por qė firma private nuk e kishte marrė nė pėrdorim, Spahiu sqaroi se “pėr MEICO-n ishte njė praktikė, qė me urdhėr tė ministrisė sė Mbrojtjes, kontenierėt me municione vendoseshin nė ambiente tė reparteve ushtarake. Veē rastit tė fabrikės sė Gėrdecit, asnjėherė MEICO nuk merrte toka me qira, pasi operonte brenda sistemit”. Ai sqaroi mė tej se gjatė bisedės me Pinarin, ky i fundit e kishte vėnė nė dijeni se nuk ishte hera e parė qė ndodhte njė gjė e tillė. “Nė rastin e fabrikės sė demontimit tė municioneve nė Gėrdec i thashė qė ēėshtja ishte ndryshe, pasi nė mes ėshtė njė firmė private. Duke parė refuzimin e tij, e vura nė dijeni se do tė urdhėroja njė togė ushtarėsh tė bllokonin hyrjen e fabrikės dhe tė mos lejonin askėnd tė futej brenda. Pinari mė kėrkoi dy ditė kohė. Pas kėtyre dy ditėve mė mori ministri i Mbrojtjes dhe mė vuri nė dijeni se kishte urdhėruar qė ish-reparti i tankeve me urdhrin e tij kishte kaluar nė varėsi tė MEICO-s”, - pėrfundoi Spahiu. Ai deklaroi se kėtė urdhėr e ka zbatuar pėr tri ditė.

Guri i madh
03-04-10, 16:07
“Telefonata e Mediut pėr Gėrdecin”
» Dėrguar mė: 03/04/2010 - 13:18
Klodiana Lala

Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu urdhėroi pėrmes njė telefonate, qė ish-reparti i tankeve nė Gėrdec tė kalonte nė varėsi tė ndėrmarrjes MEICO, qė drejtohej nga Ylli Pinari, njė nga tė pandehurit kryesorė nė procesin “Gėrdeci”. Njė fakt i tillė u zbulua dje nga ish-gjeneral major Shpėtim Spahiu, ish-komandant i Forcės sė Komandės sė Bashkuar. Pėrmes njė deklarate nė seancė, ish-gjenerali i akuzuar si njė nga pėrgjegjėsit kryesorė pėr tragjedinė e 15 marsit 2008, tha se “ish-reparti i tankeve nė Gėrdec kaloi nga varėsia e Komandės sė Bashkuar nė varėsi tė MEICO-s, me urdhėr tė ministrit tė Mbrojtjes”. Spahiu u shpreh se ishte vėnė nė dijeni se nė Gėrdec kishte pasur incidente mes njė nėnoficeri dhe rojeve tė firmės private, pėr shkak se municionet shkarkoheshin nė territorin e ish-repartit qė nuk ishte marrė nė pėrdorim nga firma private. Pėr kėtė ka biseduar me Ylli Pinarin, ish-kreun e MEICO-s, pėr t’i dhėnė zgjidhje situatės, nė tė kundėrt, njė batalion me ushtarė nuk do tė lejonte hyrjen e asnjė personi nė fabrikė. “Ylli Pinari mė kėrkoi kohė pėr ta zgjidhur kėtė problem. Pėr dy ditė mė telefonoi ministri i Mbrojtjes. Mė tha se ‘kam Ylli Pinarin nė zyrė dhe firmosa kalimin e ish-repartit nga varėsia e Komandės sė Bashkuar nė varėsi tė MEICO-s’. Urdhri i ministrit ka qenė nė nėntor tė 2007-ės. Tri ditė mė vonė unė i kalova pronėn e ish-repartit tė Gėrdecit, ndėrmarrjes MEICO”, - theksoi Spahiu.
Pėrplasja
Zenel Kuēana, komandanti i Detashmentit provizor ka vėnė nė dijeni ish-komandantin e FKB-sė, Shpėtim Spahiu, se nė Gėrdec kishte pasur pėrplasje mes njė nėnoficeri tė ushtrisė me rojet private tė fabrikės sė demontimit. Kėtė fakt Kuēana e bėri tė ditur edhe dje nė seancėn gjyqėsore ndaj tė akuzuarve pėr tragjedinė e Gėrdecit. Fill pas dėshmisė sė tij reagoi pėrmes njė deklarate i pandehuri Shpėtim Spahiu. “Ėshtė e vėrtetė qė mė ka telefonuar komandanti i Detashmentit provizor, Zenel Kuēana. E mbaj mend pėr shkak se kam urdhėruar qė policia ushtarake tė shkojė nė Gėrdec pėr tė analizuar njė incident mes firmės private qė punonte nė ish-repartin e tankeve nė Gėrdec dhe njė nėnoficeri. Nė bisedėn qė kam pasur me Kuēanėn mė ka thėnė se “nė Gėrdec kemi probleme”.
Marrėveshja
Ish-gjenerali deklaroi mė tej se fill pas kėtij informacioni ka takuar ish-drejtorin e MEICO-s, Ylli Pinarin, tė cilin e kishte vėnė nė dijeni pėr shqetėsimin e ngritur nga vartėsit. “Meqė nuk ishte parashikuar, ne ramė dakord me anė tė aktmarrėveshjes. Sipas kėsaj aktmarrėveshjeje, ruajtja e fabrikės i caktohej MEICO-s”, - tha Spahiu. Sa i pėrket faktit se municionet vendoseshin nė ambientet e ish-repartit por qė firma private nuk e kishte marrė nė pėrdorim, Spahiu sqaroi se “pėr MEICO-n ishte njė praktikė, qė me urdhėr tė ministrisė sė Mbrojtjes, kontenierėt me municione vendoseshin nė ambiente tė reparteve ushtarake. Veē rastit tė fabrikės sė Gėrdecit, asnjėherė MEICO nuk merrte toka me qira, pasi operonte brenda sistemit”. Ai sqaroi mė tej se gjatė bisedės me Pinarin, ky i fundit e kishte vėnė nė dijeni se nuk ishte hera e parė qė ndodhte njė gjė e tillė. “Nė rastin e fabrikės sė demontimit tė municioneve nė Gėrdec i thashė qė ēėshtja ishte ndryshe, pasi nė mes ėshtė njė firmė private. Duke parė refuzimin e tij, e vura nė dijeni se do tė urdhėroja njė togė ushtarėsh tė bllokonin hyrjen e fabrikės dhe tė mos lejonin askėnd tė futej brenda. Pinari mė kėrkoi dy ditė kohė. Pas kėtyre dy ditėve mė mori ministri i Mbrojtjes dhe mė vuri nė dijeni se kishte urdhėruar qė ish-reparti i tankeve me urdhrin e tij kishte kaluar nė varėsi tė MEICO-s”, - pėrfundoi Spahiu. Ai deklaroi se kėtė urdhėr e ka zbatuar pėr tri ditė.
ooo bert i kena bisedue kto ngjarje para nji viti
Bert fol sinqerisht ,a je adhurus i Edvinit

bert
03-04-10, 22:32
PRISHTINE - Shtatėmbėdhjetė organizata joqeveritare kanė prezantuar deklaratėn e pėrbashkėt rreth, retorikės kėrcėnuese dhe fyese tė Qeverisė ndaj pėrfaqėsuesve tė shoqėrisė civile. Nga ana tjetėr, pėrfaqėsuesit e Qeverise i kanė mohuar deklaratat e tilla.
Njė numėr organizatash joqeveritare nė Kosovė, nėpėrmjet njė deklarate pėr media, kanė shprehur shqetėsimin e tyre pėr, siē thuhet, retorikėn kėrcėnuese dhe linēuese tė zyrtarėve tė Qeverisė sė Kosovės, drejtuar shoqėrisė civile.
Nė deklaratėn e organizatave joqeveritare, mes tjerash thuhet se retorika e zyrtarėve tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės ndaj aktiviteteve tė shoqėrisė civile, ka shkuar aq larg, sa qė ka marrė formėn e thirrjeve publike pėr linēim.
Ramadan Ilazi, drejtor ekzekutiv i organizatės "FOL", ka thėnė se retorika kėrcėnuese dhe linēuese e manifestuar nga ekzekutivi i vendit, ėshtė e papranueshme pėr shoqėrinė civile.
"Njė nga problemet qė kemi identifikuar nė vazhdimėsi ka qenė njė retorikė kėrcėnuese, e ndonjėherė edhe linēues e zyrtarėve qeveritarė ndaj aktiviteteve tė shoqėrisė civile, pėrfshirė kėtu edhe aktivitetin e mediave apo edhe gazetarėve".
"Rasti i fundit ka qenė kur nė njė emision nė njė televizion tė Kosovės zėdhėnėsi i Qeverisė i krahason disa deklarata tė pėrfaqėsuesve tė shoqėrisė me gjėrat qė janė shėnuar nė aktpaditė ndaj Millosheviqit dhe Sheshelit. Njė krahasim i tillė, pėr mendimin tonė, ėshtė njė thirrje publike pėr linēim", ėshtė shprehur Ilazi.
Edhe drejtori i Instituti Kosovar pėr Kėrkime dhe Zhvillim tė Politikave "KIPRED", Ilir Deda, ka marrė si shembull disa deklarata tė pėrfaqėsuesve tė Qeverisė, tė cilat, sipas tij, nuk mund tė kuptohen ndryshe pos si thirrje publike pėr linēim.
"Nuk ka se si klasifikohet ndryshe pėrmendja e individėve me emėr dhe mbiemėr se janė armiq tė shtetit, pėrpos se si linēim publik dhe thirrje pėr linēim publik".
"Ndoshta zyrtarėt e Qeverisė sė Kosovės nuk e kanė tė qartė ēka do tė thotė kjo fjalė, megjithatė unė dua tė pėrsėris se zėvendėskryeministri ka kėrkuar falje nė emėr tė Qeverisė dhe ky ėshtė post mė i lartė sesa zėdhėnėsi, i cili vazhdon me deklaratat e tij", ka vlerėsuar Deda.
Zėdhėnėsi i Qeverisė sė Kosovės, Memli Krasniqi, i ka mohuar deklaratat e pėrfaqėsuesve tė shoqėrisė civile. Ai ka hedhur poshtė atė se zyrtarė tė ekzekutivit pėrdorin fjalė tė tilla, siē ėshtė thėnė, pėr linēimin e njerėzve.
"Nuk ėshtė e vėrtetė qė kushdo prej Qeverisė, duke mė pėrfshirė edhe mua, se kemi bėrė ndonjė deklaratė kėrcėnuese, apo siē e quajnė ata, retorikė kėrcėnuese ndaj shoqėrisė civile. Nė fakt, ėshtė e kundėrta, kjo deklaratė ėshtė njė tendencė pėr njė formė tė linēimit publik dhe medial personalisht ndaj meje, por edhe ndaj punės sė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės", ėshtė kundėrpėrgjigjur Krasniqi.
Krasniqi, gjithashtu ka thėnė se pėrfaqėsuesit e shoqėrisė civile qė shpeshherė tentojnė tė mbrojnė lirinė e shprehjes, dalin me deklarata tė tilla. Kjo, sipas tij, ėshtė absurde.
"Ėshtė absurde qė pėrfaqėsuesit e shoqėrisė civile, tė cilėt shpeshherė thirren se e mbrojnė lirinė e shprehjes, me kėtė deklaratė, nė njė formė tentojnė ta shkelin lirinė e shprehjes sė njė zyrtari qeveritar, meqenėse liria e shprehjes vlen pėr tė gjithė, qoftė nė kapacitet personal apo zyrtar", ka thėnė Krasniqi.
Por, Ramadan Iliazi nga organizata "FOL", ka shpjeguar se qėllimi i deklaratės ėshtė qė sa mė parė tė ndalen deklaratat, siē i ka cilėsuar ai, retorikė linēuese.
"Qėllimi ynė ėshtė qė tė ndėrpritet kjo retorikė linēuese, e cila po vjen nga Qeveria e Kosovės", ėshtė shprehur Ilazi.
Pėrmes deklaratės sė pėrbashkėt, organizatat joqeveritare u kanė bėrė thirrje presidentit dhe kryeministrit tė Kosovės, qė si garantues tė funksionimit tė institucioneve demokratike, t'i sigurojnė tė gjithė qytetarėt e Kosovės se autoritetet publike do ta respektojnė lirinė e shprehjes - liri kjo e garantuar me aktin mė tė lartė ligjor nė vend, me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės.

Kosovė, OJF-tė kundėr Qeverisė
PRISHTINE - Shtatėmbėdhjetė organizata joqeveritare kanė prezantuar deklaratėn e pėrbashkėt rreth, retorikės kėrcėnuese dhe fyese tė Qeverisė ndaj pėrfaqėsuesve tė...

Thaēi mbledh qeverinė: Synimi ynė, vazhdimi i reformave
Nė hapje tė mbledhjes sė rregullt tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, tė premten, kryeministri Hashim Thaēi ka shprehur mirėseardhjen...
00

bert
03-04-10, 23:36
te dy te pa shkolle, te dy analfabete, te dy me bindje totalitare te dy mbajne te shtypur dhe te varfer kombet e tyre. kjo eshte historia e kryeministrit te kosoves hashim thaqi dhe liderit te iranit Ahmedinaxhajd.

Zeqiri
03-04-10, 23:55
jo obert jo hashimi ka shkolle bile shkolle mezanat specialist ihajnis a pote doket shkolle elige kjo a

Makresh
04-04-10, 01:01
te dy te pa shkolle, te dy analfabete, te dy me bindje totalitare te dy mbajne te shtypur dhe te varfer kombet e tyre. kjo eshte historia e kryeministrit te kosoves hashim thaqi dhe liderit te iranit Ahmedinaxhajd.


Kush do t'ishte Kryetari ideal per tye ne Shqiperi, Iran (meqe na perzieve me ta) dhe Kosovė ?

Zeqiri
04-04-10, 01:10
bert harrova me tethan se ahmadinexhadi nukvyn sen mai keq tybenpast asht ihupt imuerr nqafe krejt popllin eiranit diktator asht aifar xhemshiti

bert
04-04-10, 01:12
ate se vendos une por populli i kosoves dhe i shqypnis. Une vetem solla ngjashmerite e thacit me ahmedinaxhajdin

premium
04-04-10, 01:21
ate se vendos une por populli i kosoves dhe i shqypnis. Une vetem solla ngjashmerite e thacit me ahmedinaxhajdin
Nuk ka ngjajshmeri ketu Bert , ka dallime shume kėtu .. si tha Zeqa ai Xhimshiti ka bo sendet e forta , bile shume tė forta ,, ndėrsa ky Xhimshiti ynė nuk ka as njė Alikopter ;)

bert
04-04-10, 01:26
nuk e di cka te keqe ka ba ky popull qe te ket keta maskraenj te ndyre ne qeverisje. hidhju pak ni sy trojeve shqiptare. ne kem ne krye hajvanli dhe hajdute. ku po dojm me shkue me kta budalla? do na cfarosin si komb. mbajini mend qito fjale te mijat. kombet e dobeta si do kurrkush.

bert
04-04-10, 01:37
PRISHTINE- Misioni evropian pėr sundimin e ligjit e ka cilėsuar ēėshtjen e kthimit tė gjykatėsve shqiptarė dhe atyre serbė nė Gjykatėn nė veri tė Kosovės si tė politizuar nga autoritetet nė Prishtinė dhe Beograd.

Njė zėdhėnės i kėtij misioni, Hanns Christian Klasing, i tha BBC-sė se EULEX-i ka vendosur kontakte dhe po zhvillon bisedime me tė dyja palėt pėr tė arritur njė zgjidhje pėr Gjykatat nė veri, megjithėse e cilėsoi gjithė ēėshtjen si komplekse dhe aspak tė lehtė.

Ai tha se EULEX-i nuk mund tė ndėrhyjė nė vendime politike dhe as bisedimet politike mes Prishtinės e Beogradit, por e cilėsoi si urgjente nevojėn e kthimit tė gjykatėsve shqiptarė dhe atyre serbė nė Gjykatėn nė veri.

Misioni evropian pėr sundimin e ligjit ka propozuar kthimin e gjashtė gjykatėsve, dy shqiptarė, dy serbė dhe dy ndėrkombėtarė nė Gjykatė, qė nuk ėshtė funksionalizuar qė prej dy vitesh.

Por ndėrkohė, Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės ka reaguar ndaj propozimit tė EULEX-it qė dy gjykatės serbė, tė cilėt kohė mė parė kanė dhėnė betimin para presidentit serb Tadic, tė punojnė nė organet e drejtėsisė nė veri tė Mitrovicės.

Zyrtarėt nė Prishtinė thonė se gjykatėsit e strukturave paralele serbe nuk mund tė punojnė nė gjykatat e Kosovės, nėse tė njėjtit nuk i nėnshtrohen Kushtetutės sė vendit.

Makresh
04-04-10, 01:52
ate se vendos une por populli i kosoves dhe i shqypnis. Une vetem solla ngjashmerite e thacit me ahmedinaxhajdin


Atehere pse nuk e respekton zgjedhjen e popullit ???

bert
04-04-10, 02:02
Atehere pse nuk e respekton zgjedhjen e popullit ???
une dhashe mendimin tim jo mendimin e popullit. populli le ta gjykoje vete thacin. besoj se kane fakte boll

Makresh
04-04-10, 02:10
une dhashe mendimin tim jo mendimin e popullit. populli le ta gjykoje vete thacin. besoj se kane fakte boll


Mendimet mbahen n'mendje, e nese ndokush te pyet per gje, atehere shpalosi.

Ti ke hapur tem ne vete, dhe s'dim se per cfar flitet ?

Politikanet duhet gjykuar ne krahasim me te meparshmit. Nese jan me te mir, te tjerat i falen ! E nese jan me te kqinj, ateher populli reagon fizikisht !

GURI SYLAJ
04-04-10, 09:28
Nuk eshte peshorja (vaga) ajo qe cakton vleren e dickaje por cmimi ...!!!?

Lapsi
04-04-10, 11:11
te dy te pa shkolle, te dy analfabete, te dy me bindje totalitare te dy mbajne te shtypur dhe te varfer kombet e tyre. kjo eshte historia e kryeministrit te kosoves hashim thaqi dhe liderit te iranit Ahmedinaxhajd.hajt ti meru me shkollimin tend e mos u bene kesulkuqe e forumit qe hap tema te kota. Te barazosh nje H. Thacin me nje lider sikur Ahmedinexhat krijon pershtypjen se ti je nje femije ende i palindur

Zanzi/M
04-04-10, 11:38
Po, Ilir Deda ne gazeten prestigjioze The Ekonomist e quan qeverine e Republikes se Kosoves organizate Kriminale. Ilir Deda eshte Homoseksual me letra dhe e ka nanen shkine.

Guri i madh
04-04-10, 11:41
Po, Ilir Deda ne gazeten prestigjioze The Ekonomist e quan qeverine e Republikes se Kosoves organizate Kriminale. Ilir Deda eshte Homoseksual me letra dhe e ka nanen shkine.

krejt qka nuk i shkon pershati PDKes jan homoseksuala ese me prejardhje nga shkinia
po per Astrit Salihun qka po ta merr menja

schütze
04-04-10, 12:37
eiiiiiiiiiii far teme pa lidhje, po ku ka sod ne bot, qe shoqeria civile asht e knaqur me qeverin,edhe qka jeni ka pritni more prej qeveris,se mos e paskan shkopin magjik edhe kini prit mrekullina???
o na shiptart qita e kena, se na mendojna se muj um muj duhet mej ndrru qeverin edhe na mendojna se edhe na qi skena lidhje me politik dina ma mir se ata, hajr ishalla, ishalla mledhum men najher se populli e zgjev vet qeverin ne te cilen kan ma shum besim, e kur po lexoj qitu ne forum, po me diket se ma te menqur kokemi na qka jena ne forum, se krejt populli kosoves, ishalla mledhum men

schütze
04-04-10, 13:32
hajt ti meru me shkollimin tend e mos u bene kesulkuqe e forumit qe hap tema te kota. Te barazosh nje H. Thacin me nje lider sikur Ahmedinexhat krijon pershtypjen se ti je nje femije ende i palindur
hahahahah o Lapsi mir ja paske kthy, e su dasht me tastatur hiq mej shkru

Guri i madh
04-04-10, 13:35
nga qeveria presim veq permbushjen e premtimeve asgje ma teper , kjo qeveri e sidomos ky faqeziu thaqi i ka pas que 500 faqe akuz te prokuroria akuza ishte kunder qeveris se kaluar


e tash vet vet i vjedh 50 kg drog edhe i fut vesht ne lesh sikur nuk ka ndodh asgjė

schütze
04-04-10, 13:46
hhahahahahahah valla nese asht aq i zoti thaqi qysh po e pershkruni, boll mir po me vjen

Guri i madh
04-04-10, 13:51
per me bae keq nuk ka ma i zoti veq me i perkujtue damet e mars prill 2004

e shum e shum vrasje politike e shum e shum sharje e fyrje te qeveris se kaluar


mos te harrojm fjalet qe i ka fol para nderkombtarve per qeverin e kaluar dy her bile at qenin spanjoll SOLLANEN e ka prue ne kosov per me prish qeverin e me formue qeveri teknike


ky faqezi e ka degradue kosoven po se po po edhe ter kombin shqiptar

schütze
04-04-10, 14:12
normal se nuk asht i zoti aj qe man zi, por i lig, veq nuk ma merr mendja bre se bahen do sene bash qaq leht, qysh po fliten, veq na shqiptart jena si delet, nje bie ne bunar e tana mas saj, na jemi qashtu,nja e lshon ni fjal ,ke qashtu apo nuk ke, secili ja shton edhe ni qind tjera

Fshatari
04-04-10, 15:49
krejt qka nuk i shkon pershati PDKes jan homoseksuala ese me prejardhje nga shkinia
po per Astrit Salihun qka po ta merr menja
Zanzi ka plotesisht te drejte.
Jane pedera, homoseksualca, shkie, minoritare, ndytesira.Republiken e Kosoves duhet me pastrue ni here e mire nga ky borlleg.

Fshatari
04-04-10, 15:55
per me bae keq nuk ka ma i zoti veq me i perkujtue damet e mars prill 2004

e shum e shum vrasje politike e shum e shum sharje e fyrje te qeveris se kaluar


mos te harrojm fjalet qe i ka fol para nderkombtarve per qeverin e kaluar dy her bile at qenin spanjoll SOLLANEN e ka prue ne kosov per me prish qeverin e me formue qeveri teknike


ky faqezi e ka degradue kosoven po se po po edhe ter kombin shqiptar
Hashim Thaēi dhe Veton Surroi jane te vetmet personalitete qe kane denoncue me force e denue ngjarjet e marsit 2004(ngjarje te shkaktuara nga vete serbet dhe drejtuesit e Kosoves, ldk-ja, e asaj kohe).
S'po ka kah me ia ngjit hiē ma guri.

bert
04-04-10, 16:21
ne kete teme sillni foto dhe gjeni emrat e personave ne to

Guri i madh
04-04-10, 16:30
Hashim Thaēi dhe Veton Surroi jane te vetmet personalitete qe kane denoncue me force e denue ngjarjet e marsit 2004(ngjarje te shkaktuara nga vete serbet dhe drejtuesit e Kosoves, ldk-ja, e asaj kohe).
S'po ka kah me ia ngjit hiē ma guri.fshataredhe pse jemi diametrialisht te kundert te politika kam mendue se ne disa raste ku degradohet kosova do te jesh ma realist


une kam fakte se ne prekaz kan shkue njerz dhe i kan than Rifat jasharit hajde dalum se erdhi shkavi ata njerz jan politikisht te aferm me Hashim thaqin


bile kan poste te larta udh,heqse , edhe kurr mos harro ato ngjarje i ka pergadit PDKja bile edhe simpatizantet e AAK es kan marr pjes po Ramushi i terhjeki pjasa tjter qe kan mbet kan qen antar militant besnik te PDKes edhe per kunder apoleve nga presidenti ata askush nuk ka mujt me i terhjek pos Bajram rexhepit

roadrunner
04-04-10, 16:54
...asgje e re, asgje interesant. U mesuam me :D

Guri i madh
04-04-10, 16:55
dalngadal me ket qeveri kena me e humb edhe identitetin kombtar i vetmi simbol kombtar shtepia e lidhjes se Prizrenit tani e tutje nuk do te jet Logo e komunes se Prizrenitpo mos te harrojm se kjo qeveri e tanishme ka qen bashkuar me Povratakun edhe kunder muraleve ne Kuvendin e KOSOVES

nderkombtaret ben trysni ndaj institucioneve te at,hershme dhe ato murale jan mbulue ashtu siq i ka mbulue turpi ket qeveri e Hashim pandles


nese e din qka esht turpi ose turpin e kan te vetmin mjet per me i arrit qellimet e tyre te ndyra


------------------------------------------------------------------------------------------------
Intelektualėt kundėr “dhunimit” tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit

Njė grup i intelektualėve shqiptarė kanė reaguar ndaj vendimit tė Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės pėr heqjen e emblemės sė Kuvendit Komunal tė Prizrenit – duke e cilėsuar kėtė vendim, si “vendim politik”.“Ne reagojmė me indinjatė tė thellė kundėr vendimit politik tė Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės pėr heqjen e emblemės sė Kuvendit Komunal tė Prizrenit. Ky keqinterpretim kushtetues ėshtė njė provokim i rėndė i dinjitetit e identitetit tonė historik e kombėtar”, thuhet nė reagim.
Ky grup i intelektualėve vlerėson se jy vendim ėshtė antikushtetues, antidemokratik, anticivilizues dhe antikombėtar. “Lidhja Shqiptare e Prizrenit ėshtė vlerė e shenjtė kombėtare. Ajo kishte karakter ēlirimtar dhe nuk fyen asnjė minoritar. Ky simbol e ka vendin e denjė edhe nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės”, thuhet mė tej nė reagim.
“Derisa ne ēmojmė vlerat e kombeve tė tjera, askush nuk mund tė mohojė kėtė vlerė tonė tė shenjtė kombėtare. Nuk do tė lejojmė tė pėrdhoset sėrish simboli i identitetit tonė shtetėror e kombėtar”.
Ky grup i intelektualėve me kėtė rast ka ftuar institucionet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės dhe deputetėt e Asamblesė Komunale tė Prizrenit tė mos pranojnė assesi kėtė vendim, siē e cilėsojnė ata, “tė shėmtuar politik”.
“Ftojmė tė gjitha subjektet politike, tė gjitha shoqatat qytetare dhe tė gjithė qytetarėt ta dėnojnė kėtė akt joqytetėrues, tė protestojnė para Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės dhe tė kėrkojnė dorėheqjen e menjėhershme tė kryetarit tė saj. Ftojmė qytetarėt e Prizrenit tė mbrojnė simbolin e krenarisė sė qytetit tė tyre dhe simbolin e dinjitetit tonė historik e kombėtar”, pėrfundon reagimi.
Reagimi mbanė nėnshkrimin e kėtyre intelektualėve: Adem Demaēi; prof.dr. Shyqri Galica; prof. Abdullah Konushevci; prof. Abdyl Kadolli; prof.asc.dr. Begzad Baliu; prof. dr. Shefkije Islamaj; mr.sc. Arben Hoxha; dr.sc. Sali Bytyēi; dr.sc. Arbnora Dushi; prof. dr. Sadri Fetiu; prof. Binak Ulaj; prof.dr. Masar Stavileci; prof. Sahit Berisha; prof.dr. Zymer Neziri; mr. Gėzim Mekuli; prof. dr. Emin Kabashi; prof. dr. Jashar Kabashi. /Telegrafi/

Zanzi/M
04-04-10, 17:56
Zanzi ka plotesisht te drejte.
Jane pedera, homoseksualca, shkie, minoritare, ndytesira.Republiken e Kosoves duhet me pastrue ni here e mire nga ky borlleg.

Ilir Deda ka marr pjese ne shume seminare ku pjesmarres kane qene vetem nderkombetar, dhe ndryshe eshte te thuhet ne nje vend te till se qeveria eshte organizate kriminale ( qe per mua eshte e ekzagjerume ) dhe ndryshe eshte te flasesh para mediave tona nje gje te till.

Tani, se eshte homoseksual e din e tere kosova, po ashtu se e ka nanen serbe apo shkine po ashtu dihet.

Guri i madh
04-04-10, 18:20
Ilir Deda ka marr pjese ne shume seminare ku pjesmarres kane qene vetem nderkombetar, dhe ndryshe eshte te thuhet ne nje vend te till se qeveria eshte organizate kriminale ( qe per mua eshte e ekzagjerume ) dhe ndryshe eshte te flasesh para mediave tona nje gje te till.

Tani, se eshte homoseksual e din e tere kosova, po ashtu se e ka nanen serbe apo shkine po ashtu dihet.
me siguri ta paska nxan kryt me der

Lapsi
04-04-10, 18:28
Kur e lexova pjesen e pare te titullit te temes u preka, mendova se ora e plasjes se bombes qenka e afert. kujt i sherben nje metode e tille e hapjes se temave artificiale, mundeni te ma sqaroni?

Zanzi/M
04-04-10, 20:34
me siguri ta paska nxan kryt me der

Parimisht duhet ti kundershtojme deklaratat e ndryshme qe e demtojne ceshtjen kombtare, si fillim eshte e pa vertet te quash te tere qeverine Kriminale, sepse po te ishte kriminale Ilirie me hoby Homoseksual nuk do te jetonte fare ne Kosove sepse do ta perndjkjke kjo "qeveri kriminale".

Guri i madh
04-04-10, 22:26
Parimisht duhet ti kundershtojme deklaratat e ndryshme qe e demtojne ceshtjen kombtare, si fillim eshte e pa vertet te quash te tere qeverine Kriminale, sepse po te ishte kriminale Ilirie me hoby Homoseksual nuk do te jetonte fare ne Kosove sepse do ta perndjkjke kjo "qeveri kriminale".
pse qka mbrojti kjo qeveri diqka kombtarebile kjo qeveri po e degradon kombin shqiptarse kta personalisht nuk kan qka ma teper me u bae hor