PDA

View Full Version : EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI , Agim VELI


Pages : 1 2 [3] 4 5 6

Urata
02-12-09, 21:20
Po le bre pash zoten edhe ti.
O pirr, o ju tė gjithė kah jeni e ku jeni.
Oooo njė njeri qė nuk ėshtė o zoti me siguru buken e gojės pėr veti, e pėr familjen e vet, e jeton prej ndihmave tė shtetit, kudoqoft (dhe i kalon 24 orė nė internet) ai ėshtė i dėshtuar, dhe si i tillė edhe dėmė pėr secilin shtet.
Sa pėr qesi far Shqiptarėsh qė me menzi i sigurojn lekėt njėher nė pes, apo dhjet vjet, me vizitu Kosovėn/ vendlindjen, pikfalimninerit mos t'kofsha.

Aq sa bej une vetem per 1 jave, ti ke t'ardhurat mujore edhe ate vete i dyti biles(poqese je n'Allamani e kam fjalen)...! kurseu amani t'kjofte...!

murrizi
02-12-09, 21:22
hahahhahahahhahaah o skam qare pa kesh edhe pse e di qe e ke shprehi me perdor fjalor te dobet ne citime po ska gajle se me bane me kesh me kta rreshtat e fundit hahahahha i lumi ti qe ske pa me mir e knaqesh me kosoven se tybe mue 5 vjet edhe shpesh po me doket me ardh me ju pa

A po i qitni ju katolikt kryqat ma t'mdhoj se t'papes pėrmi tesha pėr me deshmu se doni at vendin ku jetoni ma shumė se vendasit autokton ?
Njėjtė vlen edhe pėr ata mutlimonat me inShalla, inShalla dhe flamurin arab tė tyrin.

roadrunner
02-12-09, 21:22
Rroft PDK-ja, posht monkey business...na po dojm parti, spo dojm kriminela. hahahahha

Qyre mos ma kesh PARTIN se ma e mira eshte qy... Tash qdo parti ka Asasina aiiii hajt se ju dalin edhe t'jujt hahahaha

B.Burimi
02-12-09, 21:22
Jam ka ha buk e pashtet, a pe don do hahahaha
Jo.
Une kam shtepi me kopsht, nuk jetoj me paketa.

pirro
02-12-09, 21:23
Pirro, n'facebook kam vajzen e Ismaili Berbatovcit...! A don me e pa, ftyren e t'jatit e ka...! O sa shume i ngjane, dhe poashtu nxenese e shkelqyer ashtu siq ishte i ati i saj...!

Pirro, ne kem qajte mjafte, tani kohe t'qeshim me vrasesit/bashkpunetoret/perkrahesit e tyre...!

Fol ki valla

Po mire me kesh nuk keshe bile

A po del ne gjygj per dy vrajse idolli i yt Ganiu?

Urata
02-12-09, 21:24
hahahhahahahhahaah o skam qare pa kesh edhe pse e di qe e ke shprehi me perdor fjalor te dobet ne citime po ska gajle se me bane me kesh me kta rreshtat e fundit hahahahha i lumi ti qe ske pa me mir e knaqesh me kosoven se tybe mue 5 vjet edhe shpesh po me doket me ardh me ju pa

e ma teutaA...!

murrizi
02-12-09, 21:24
Rroft PDK-ja, posht monkey business...na po dojm parti, spo dojm kriminela. hahahahha
Jo zemer,
Na nuk dojm PARTI, na DOJM SHTET !

shfletuesi_
02-12-09, 21:25
Rroft PDK-ja, posht monkey business...na po dojm parti, spo dojm kriminela. hahahahha


Ani bre Posht posht ama a e dini ju qe sa shume me umundu me largu 1 diqka me shume shtohet hahahah Ju duhet me than rroft

pirro
02-12-09, 21:25
DMTH vrasjet i pasni bo...u kry Bikim :D

Vulen e plotfuqishmerise ja mshove ti.

Tash veq ekzektoje

A po ka pune a jo aa?

pirro
02-12-09, 21:26
Jo zemer,
Na nuk dojm PARTI, na DOJM SHTET !


Nuk din me kuptue. Jo qe diqka po e kuptojne ma vone

teutaA
02-12-09, 21:26
A po i qitni ju katolikt kryqat ma t'mdhoj se t'papes pėrmi tesha pėr me deshmu se doni at vendin ku jetoni ma shumė se vendasit autokton ?
Njėjtė vlen edhe pėr ata mutlimonat me inShalla, inShalla dhe flamurin arab tė tyrin.

hahahahhah o ja vlen edhe kryqat me i bajt veq qe nuk ballafaqohem me padrejtsin qe bahet ne ks per gjdo dit

Urata
02-12-09, 21:27
Fol ki valla

Po mire me kesh nuk keshe bile

A po del ne gjygj per dy vrajse idolli i yt Ganiu?


"Idoli" im ka mbrojte veten...! nuk ka ligj/nen boteror qe e denon njerin qe mbrohet nga vrasja...!eshte ballafaque njehere "idoli" im me ligjin, mirepo 8 vete deshmuan te verteten...!

shfletuesi_
02-12-09, 21:27
Fol ki valla

Po mire me kesh nuk keshe bile

A po del ne gjygj per dy vrajse idolli i yt Ganiu?


Per 1 e di mire kshtu vet sigurt qe thon 100%

roadrunner
02-12-09, 21:28
Ah ne bashqe te llastikit aa hahahahha ani kopsht hahahahah, a ne kopsht po i rrit specat hahahahha

jo une po ha pashtet me tul buke se po me dhem nje dhom, e spo du me munu burrin me marue makarona.


Edhe msohu me neru, ste thash me te rre po buk te japa...pfff PDK-ash maaaaaa

Jo.
Une kam shtepi me kopsht, nuk jetoj me paketa.

pirro
02-12-09, 21:28
Ani bre Posht posht ama a e dini ju qe sa shume me umundu me largu 1 diqka me shume shtohet hahahah Ju duhet me than rroft

... ama per nje gja shfletues e murriz kemi me i ra pishman, kjo asht: me kane jemi ka debatojme se .... mazamokeq

murrizi
02-12-09, 21:30
... ama per nje gja shfletues e murriz kemi me i ra pishman, kjo asht: me kane jemi ka debatojme se .... mazamokeq
andaj edhe firma ime..... hahahahaha

teutaA
02-12-09, 21:31
qka po filozofi bre po ky tipi po thot qe kam vra njerz edhe + po kallzon me kon ka bashkpunu edhe krejt pe dim qe qata njerz qe ai i ka permen jan te vram nga dikush tash juve spo ju kuptoj kon pe mbroni qutu

pirro
02-12-09, 21:32
qka po filozofi bre po ky tipi po thot qe kam vra njerz edhe + po kallzon me kon ka bashkpunu edhe krejt pe dim qe qata njerz qe ai i ka permen jan te vram nga dikush tash juve spo ju kuptoj kon pe mbroni qutu


Aaaaa tash ti kishe me rrotulla te na sulmu ne aaa hahahahahaahaha

°Avan_Turist°
02-12-09, 21:32
_4U3xj1G69M

Urata
02-12-09, 21:33
qka po filozofi bre po ky tipi po thot qe kam vra njerz edhe + po kallzon me kon ka bashkpunu edhe krejt pe dim qe qata njerz qe ai i ka permen jan te vram nga dikush tash juve spo ju kuptoj kon pe mbroni qutu

po e mbrojne b***** e tyre, se i kapen do pozita/puna t'mira te gjithe...! gjynah, tani prap do ngelin rrugeve/hijeve...:wink:

teutaA
02-12-09, 21:33
... ama per nje gja shfletues e murriz kemi me i ra pishman, kjo asht: me kane jemi ka debatojme se .... mazamokeq

hahahah hiq nuk kemi qka me debatu njerzit jan vra nga dikush tash e muerem vesh kush kokan kan vrasesit edhe pse e kemi dit qysh moti kshtu qe spo di nime edhe pse po debatojm:tongue: :redface:

shfletuesi_
02-12-09, 21:34
... ama per nje gja shfletues e murriz kemi me i ra pishman, kjo asht: me kane jemi ka debatojme se .... mazamokeq


Hahahaha, o pirro shuj se mire bash u ba mire se krejt qen zhduk keta LDDistat hahahahah na duhet ti urojm mireseardhjen more...

BACALOKU
02-12-09, 21:35
Nuk din me kuptue. Jo qe diqka po e kuptojne ma vone


Pire nuk po na kallxon kurgja per arresiimin shtepiak qe asht fatmir limes.

2. dhe nasim haradinaj ne spital psikiatrik qka u ba qe nuk pe thue asnjifjal thash helebete te shki me nji sheqer e ti vizitoi.a je kan me i vizitue ti hiq / e di qe e ke zor ne kto koh t shtira qe kan ardh per ty po ishalla Zoti te jep gajret bre bac se kogja ran po ju knohet dejuzave asi depsuzave.

Urata
02-12-09, 21:35
_4U3xj1G69M


!!!!!

B.Burimi
02-12-09, 21:37
Ah ne bashqe te llastikit aa hahahahha ani kopsht hahahahah, a ne kopsht po i rrit specat hahahahha

jo une po ha pashtet me tul buke se po me dhem nje dhom, e spo du me munu burrin me marue makarona.


Edhe msohu me neru, ste thash me te rre po buk te japa...pfff PDK-ash maaaaaa
Jo, te besoj.
A edhe makarona po ju japin aa?

Urata
02-12-09, 21:37
Pire nuk po na kallxon kurgja per arresiimin shtepiak qe asht fatmir limes.

2. dhe nasim haradinaj ne spital psikiatrik qka u ba qe nuk pe thue asnjifjal thash helebete te shki me nji sheqer e ti vizitoi.a je kan me i vizitue ti hiq / e di qe e ke zor ne kto koh t shtira qe kan ardh per ty po ishalla Zoti te jep gajret bre bac se kogja ran po ju knohet dejuzave asi depsuzave.

qysh more ashtu...? e pse fatmiri burg shtepiak, e ai tjetri i tranuem...?!!!

O PIRR, kallxona pashe buken...!

teutaA
02-12-09, 21:38
Aaaaa tash ti kishe me rrotulla te na sulmu ne aaa hahahahahaahaha

vallain jo me rrotlla po drejt se krejt qata forumista qe e kan perjetu luften ne ks edhe jan kan te moshes mbi 14 vjeqe e din qka eshte ba gjat luftes edhe mas lufte me qito vrasje te civilve te pa fajshem un nuk e urrej thaqin si minister po as nuk e simpatizoj per te vetmen arsye pse ne partin e ti ka njerz vrases siq eshte rrustem mustafa e mos me besofsh vete cilin do llapjan ta takosh te kallzon qka ka ba qyky njeri gjat lufte e mas lufte edhe tjetra eshte se kur dikush thot kam vra njeri ti smundesh me akuzu pse ka kallzu po as me mbrojt e as me etiketu skemi drejt nese na jemi per nje ks shtet te drejt ateher eshte mir me fol drejt e mos me anu politikisht qysh e kemi zakon

murrizi
02-12-09, 21:39
Ja ēfar pėrgjegjie tė thjesht kam unė pėr ju:

Vihet gurthemeli i Shtėpisė tė Teatrit, Operės dhe tė Baletit “Dr Ibrahim Rugova”

Krerėt e shtetit sot kanė marrė pjesė nė ceremoninė shtetėrore tė aktit solemn tė vėnies sė gurthemelit tė Shtėpisė sė Teatrit, Baletit dhe Operės qė do tė mbajė emrin e ish presidentit Ibrahim Rugova, ndėrtimi i sė cilės filloi pikėrisht nė 65 vjetorin e lindjes sė tij....
Postuar: 16:37:21 / 02.12.2009http://www.dardania.de/vb/upload/repository/images/opera_sthmb.JPG
http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/opera_sthmb.JPG
Presidenti i vendit, Fatmir Sejdiu e vlerėsoi ndėrtimin e Shtėpisė sė Teatrit, Operės dhe Baletit, njė pėrkushtim qė duhet realizuar sepse ishte edhe projekt i ish presidentit Rugova , emrin e tė cilit do ta mbaj ky institucion, qė sipas presidentit Sejdiu ėshtė njė pėrkushtim e realizimit tė amanetit tė tij.

“Shtėpia e Teatrit, Operės dhe Baletit shėnon kulmin e pjekurisė edhe kulturore edhe shtetėrore tė vendit, andaj pėrkushtimi pėr tė bėrė kėtė objekt, qė ka qenė edhe projekt i presidentit Rugova, shėnon njė hap tė rėndėsishėm tė pėrmbylljes tė asaj pjese tė peripecive dhe pėr tė lėvizur shpejt”, ka thėnė presidenti Sejdiu.

Edhe kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi e vlerėsoi kėtė ditė tė veēantė, pėr tė cilėn tha ai se kemi investuar tė gjithė pėr tė arritur qė edhe ne si shtet tė fillojmė tė investojmė nė ndėrtimin e institucioneve e kulturore.

“Sot jam i nderuar qė marrim pjesė bashkėrisht nė vėnien e gurthemelit, njė shtėpi kjo e munguar nė Kosovė, por qė i kushtohet sakrificės sė qytetarėve tanė dhe vizionit tonė pėr tė ardhmen euroatlantike”, ka thėnė kryeministri Thaēi.
Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Valton Beqiri, i siguroi artistėt se ministria qė ai drejton do tė angazhohet pėr kthimin e dinjitetit tė tyre artistik dhe profesional.

“Ndėrtimi i kėsaj shtėpie tė madhe do t’ i ndihmojė tri mediume tė fuqishme artistike, teatrin, operėn dhe baletin, qė janė personifikim i drejtpėrdrejt i shtetėsisė sė Kosovės”, ka theksuar ministri Beqiri.

Nė nderim tė 65 vjetorit tė lindjes sė presidentit Ibrahim Rugova, presidenti Sejdiu me bashkėpunėtorė bėri homazhe tek varri i tij. Sejdiu tha se presidenti Rugova po i mungon shumė Kosovės, sepse ai ėshtė njeriu qė bėri epokė nė zhvillimet mė tė rėndėsishme pėr vendin. Tek varri i ish presidentit Rugova kanė bėrė homazhe edhe kryetari i Prishtinės Isa Mustafa dhe zyrtarė tė tjerė tė LDK-sė.


| s.b & RTK staff |

Peja-Boy
02-12-09, 21:40
Smajl Hajdaraj (E kam Njohur Personalisht) Pirro edhe ju qe po perkrahni Gjavit Halitin e Azem Sylen shikojeni mire !!!

Nje Foto te Ismet Racit (Pirro e ka Parasysh qka e kam kete ) ju kisha dijt per Nder nese e gjeni ...http://2.bp.blogspot.com/_ULdLRa-xyao/SftNDmA-BeI/AAAAAAAACU8/olV3LU_Jtss/s320/smajlhajdaraj1.jpg

°Avan_Turist°
02-12-09, 21:40
!!!!!

" ....koha ėshtė e maskarenjėve,por atėdheu i SHQIPTARĖVE"

MemphiSx
02-12-09, 21:40
Interesant,Shpresim Uka tha se Azem Syla e ka nderru numrin e telefonit,se e thirrke ni serb cdo dit..qishtu tha ne kaset!!

Kjo te jep me deshmu se Ibrahim Rugova ka pas te drejt qe i ka qujt DORE E ZGJATUR E serbis!!

Kjo pe deshmohet!!!

pirro
02-12-09, 21:40
Pire nuk po na kallxon kurgja per arresiimin shtepiak qe asht fatmir limes.

2. dhe nasim haradinaj ne spital psikiatrik qka u ba qe nuk pe thue asnjifjal thash helebete te shki me nji sheqer e ti vizitoi.a je kan me i vizitue ti hiq / e di qe e ke zor ne kto koh t shtira qe kan ardh per ty po ishalla Zoti te jep gajret bre bac se kogja ran po ju knohet dejuzave asi depsuzave.


Oooooo Bacloku mu dok shume jo serjoze me u marr me heret me ate shkrimin me heret e i thash ik o pirrdhuu.

Ama mos u merr me ksi lajmesh qe kane ardh prej serbise, tash nese te tregoj detale ti mendon qe une vertet jam shume i lidhur me Pdk, ama veq po te them se nuk eshte ne burg shtepiak as qe ka te bej me ate natyre. Shume shkurt eshte dezinformat palidhje.

Per sonte naten ...

teutaA
02-12-09, 21:42
Hahahaha, o pirro shuj se mire bash u ba mire se krejt qen zhduk keta LDDistat hahahahah na duhet ti urojm mireseardhjen more...

mos me shti ne asnje parti se hiq nuk jam Obsessed per asnje prej tyne

Peja-Boy
02-12-09, 21:44
So met me hy Forum e as askund pasha besen !! Qaq te Demoralizojn disa njerz me Fakulltete qe thon po nuk shihet as 10% Menquri ne shkronjat e tyre !!


Marre eshte me i mbrojt Vrasesit e me i Fsheh gjerat ... Marre eshte edhe nese per Inat te ndokuj e boni vetem sa me kalu kohen ne Net qe thon shumica Kot .... Marre eshte edhe per Inat te dikuj me i thon Keto fjal ne Favor te Vrasesve !!

Qika^Me^Kule
02-12-09, 21:44
Shum qudi tybe , po nejse nuk esht edhe aq qudi ku po i gjeni gjith keta info...??? te rejshme bre??? a vetem hajt ta gjujm naj postim tek politika e ndoshta shqiptari si shqiptar e han renen teme???

Po cka din dhija cka asht tagjija???? edhe ju keshtu jen tu ja ba....

shfletuesi_
02-12-09, 21:45
mos me shti ne asnje parti se hiq nuk jam Obsessed per asnje prej tyne


Jo bre ti je ajo qe do vendosesh :) haha

BACALOKU
02-12-09, 21:46
Smajl Hajdaraj (E kam Njohur Personalisht) Pirro edhe ju qe po perkrahni Gjavit Halitin e Azem Sylen shikojeni mire !!!

Nje Foto te Ismet Racit (Pirro e ka Parasysh qka e kam kete ) ju kisha dijt per Nder nese e gjeni ...

http://2.bp.blogspot.com/_ULdLRa-xyao/SftNDmA-BeI/AAAAAAAACU8/olV3LU_Jtss/s320/smajlhajdaraj1.jpg


Peja-boy ky asht i nerumi Smajl hajdaraj .


Urata e neruemepo n burg shtepiak bash si nazmi bllaca. e ai tjetri e kishin merthe ne shpi te trentve me i arsytue veprat kriminale me than qe ky asht i smuet mentalisht. qetash ka nja ka nja ke me i pa njiher ne bugje shtepiake do shkoj ne shpija te trenve do tjer do shkoj per lesh harapi.

murrizi
02-12-09, 21:46
Interesant,Shpresim Uka tha se Azem Syla e ka nderru numrin e telefonit,se e thirrke ni serb cdo dit..qishtu tha ne kaset!!

Kjo te jep me deshmu se Ibrahim Rugova ka pas te drejt qe i ka qujt DORE E ZGJATUR E serbis!!

Kjo pe deshmohet!!!
Rugova nuk e ka patur fjalėn pėr Shqiptarėt. e kam fjalėn pėr ata Shqiptar qė e kan edhe gjakun Shqiptar !

Ju tė Ldd-s mė sė paku keni tė drejtė tė thirreni nė emer tė Rugovės.

B.Burimi
02-12-09, 21:49
Peja-boy ky asht i nerumi Smajl hajdaraj .


Urata e neruemepo n burg shtepiak bash si nazmi bllaca. e ai tjetri e kishin merthe ne shpi te trentve me i arsytue veprat kriminale me than qe ky asht i smuet mentalisht. qetash ka nja ka nja ke me i pa njiher ne bugje shtepiake do shkoj ne shpija te trenve do tjer do shkoj per lesh harapi.
A mos i ki edhe ti informatat familjare sikur njani ma heret?

BACALOKU
02-12-09, 21:50
Oooooo Bacloku mu dok shume jo serjoze me u marr me heret me ate shkrimin me heret e i thash ik o pirrdhuu.

Ama mos u merr me ksi lajmesh qe kane ardh prej serbise, tash nese te tregoj detale ti mendon qe une vertet jam shume i lidhur me Pdk, ama veq po te them se nuk eshte ne burg shtepiak as qe ka te bej me ate natyre. Shume shkurt eshte dezinformat palidhje.

Per sonte naten ...


valla aga pirre diqka ka po nejse se thon ku ka tym ka edhe flak. ishalla kalon me qaq fatmjerit po kysmet kogja shume borgjet ka me i pague e tani kqyrim. nejse me vjedh ka vjedh boll bugjetin e kosoves.e ka pas bugjetin 120. miljon pej tyne nj 40. miljon i kan shkue ne dore t Kutes/fatmjerit po pom dhimet se nuk po don me i gzue.

BACALOKU
02-12-09, 21:52
A mos i ki edhe ti informatat familjare sikur njani ma heret?

un nuk kam ilaq per ty ky Xhelili kom nji ish neropsikiater.

BACALOKU
02-12-09, 21:54
Interesant,Shpresim Uka tha se Azem Syla e ka nderru numrin e telefonit,se e thirrke ni serb cdo dit..qishtu tha ne kaset!!

Kjo te jep me deshmu se Ibrahim Rugova ka pas te drejt qe i ka qujt DORE E ZGJATUR E serbis!!

Kjo pe deshmohet!!!
MemphiSx kom than ma heret se kta kriminelt e shikut nese pshtojn veq serbia munet me i pshtue . kerkush tjeter. po qysh nuk ka pas drejt pejgameri jon.

B.Burimi
02-12-09, 21:56
Pooo, burim i sakte familjar. Nese nuk del keshti pshtyjum ne mes te dy syve
Jo veq thash mos po kerkon edhe ti me te pshty ne mes dy syve.
Po juve edhe me ju pshty eshte haram.

MemphiSx
02-12-09, 21:58
Rugova nuk e ka patur fjalėn pėr Shqiptarėt. e kam fjalėn pėr ata Shqiptar qė e kan edhe gjakun Shqiptar !

Ju tė Ldd-s mė sė paku keni tė drejtė tė thirreni nė emer tė Rugovės.Mos rrej!

Me ata qe e kan derdh gjakun per KOSOVE,Rugova gjithmon ka qen ne kontakt me Ta!! Kjo dot deshmohet nje dit,sic po dalin keto krime!! Te jesh i bindur...

Mos nguti...se shpejti del n'treg CD-ja e re..me kengetare t'ri te estrades politike te krimit te PDK-s!! :D

jonuzi
02-12-09, 21:59
...... quditem se si me kaq pasion disa nga anetaret ne kete forum debatojne .... hallall a......

roadrunner
02-12-09, 21:59
Une jam kah quditna qysh dikon nuk e mbren ndergjegja, jan vra njerez, eshte vra populli. Turp duhet me ju ardh mos me lyp drejtesine, e ne vend mbroni njerez te akuzuar pa patur fakte hiq. Njerez te paftyre, sa shum paska pas ky vend o Zot.

Pik njerzimi nuk kishit pasen.

Peja-Boy
02-12-09, 22:06
Une jam kah quditna qysh dikon nuk e mbren ndergjegja, jan vra njerez, eshte vra populli. Turp duhet me ju ardh mos me lyp drejtesine, e ne vend mbroni njerez te akuzuar pa patur fakte hiq. Njerez te paftyre, sa shum paska pas ky vend o Zot.

Pik njerzimi nuk kishit pasen.

e naj dite veq me ja Msy ati Lumit T“Hungaris se sdo me mbet gjo tjeter !!

Qika^Me^Kule
02-12-09, 22:06
Mos rrej!

Me ata qe e kan derdh gjakun per KOSOVE,Rugova gjithmon ka qen ne kontakt me Ta!! Kjo dot deshmohet nje dit,sic po dalin keto krime!! Te jesh i bindur...

Mos nguti...se shpejti del n'treg CD-ja e re..me kengetare t'ri te estrades politike te krimit te PDK-s!! :D

Pash zotin pse qan drasa e mundon veten per keta?? tybe as qe postoj as qe me ban dikend ta bindi ketu per ralitetin sic edhe.... po keta e mbrojn hajnat e ks... qe e shaktrun Kosoven dhe popullin e pa fajshem qe esht ne ta... Kur deri dje nuk kan lan gje per pa ba ... e tash shiten dikushat ... por mir e ke dhe ti se cdo gje e cdo fakt do del ne shesh.... sikurse..... shum e shum Politikanve tan... qe po ju vie era Huder.....

Peja-Boy
02-12-09, 22:15
Gecajt Ju Shdripin per Veshve ketyre mos e ke merak ti ..se qata 7 kan me ju dal per Hunde ... se Adem jasharit asnjo si ka shku ne ndihme edhe ata e kan Tradhtu keta Muta e em shesin Kolufe ketu ... Po Ndal ti pyesim edhe per Tahir Mehen kush e vrau ??? krejt Dora e qetyne Drenicakve se akoma rrin neper prishtn e qytete tjera ne banesa te shkive !!

Peja-Boy
02-12-09, 22:27
Mos u merr me punet e moderatorve por pastro fjalorin!

Le te jet verejtje edhe per tjeret.Bond

premium
02-12-09, 22:39
.. ej a' mos keni hapa tė krejės , se pom dhem kryja mo me qet politikė ...

illyria
03-12-09, 07:07
Dy kartelat kryesor mafioz tė dalė nga krahu i luftės, ai i Drenicės me nė krye Hashim Thaqi dhe ai i Dukagjinit me nė krye Ramush Haradinaj kanė bėrė qė Kosova sot dhjet vjet pas ēlirimit prap tė bėhet vend i mjerė dhe i mjeranave tė vetėm Evropian qė ende lypin azil nėpėr Botė sė bashku me vėllezėrit nga Somalia,Kongo,Pakistani apo Afganistani.
Tė gjithė nė Kosovė e dijmė qė pas lufte kriminelėt dhe profiterėt mafioz rreth Hashimit dhe Ramushit kanė vrarė kundėrshtarė politikė e sidomos ata tė afėrm me LDK-nė.
Pėrveq kundėrshtarėve politik ata kanė vrarė edhe pengesat pėr vjedhjet marramendėse tė pasurisė, me qindra hektarė tokė qė shpėrdorėn bosat e pasluftės Hashimi, Fatmiri, Xhaviti, Remi, Sami Lushtaku, Jakupi, Ramushi etj.
Fatmiri dhe Ramushi shpėrdorėn me dhjetra milionė Euro nga fondet e ndryshme pėr mbrojtjen e tyre nė Hagė, fonde qė u keqpėrdorėn kryesisht pėr shpėrlarjen mafioze tė parave tė flliqta.
Ata vranė me dhjetra dėshmitarė tė krimeve tė tyre, ata vranė gazetarė qė guxonin tė shkruanin sado pak tė vėrtetėn pėr prapavijėn totale kriminale tė veprimeve tė tyre pas luftės nė Kosovė.
Dėshmitari i krimeve tė shumta tė tyre Nazim Bllaca edhe vet i impikuar me ta vetėm sa hapi pak derėn e sė vėrtetės mbi "trimat" e luftės nė fakt hajnat mafioz qė dita ditės e mė shumė po shkatėrrojnė vendin dhe po rrezikojnė ekzistencėn ekonomike dhe sigurinė e popullit.
Ky far mafiozi i Thaqit me flokė tė rruara qė po del nė RTK me urdhėr tė bosit tė tij nga karteli i Drenicės kot po mundohet me gėnjye popullin sepse...
-Populli shumė mirė e din se kush pas lufte ishte viktimė, kush vrasės e kush urdhėrdhėnės, kush nga kopreshi i bagėtive kaloi nė kravata tė trefishta e u bė multimilioner, kush u fal tokat e popullit banditėve tė vet pėr "merita" luftarake, kush u fali fabrikat mafiozėve gjat privatizimit etj etj.
Dita mė e madhe e Kosovės pas pavarėsimit duhet tėn jetė ajo ditė kur nė bankėn e tė akuzuarve do tė ulen tė gjithė ata qė keqpėrdorėn luftėn pėr vjedhje,hakmarrje personale dhe qė pas lufte shkatėrruan ekonominė e vendit me privatizim mafioz, ajo ditė kur nė EMĖR TĖ POPULLIT do tu vendosen prangat bosėve tė kartelav mafioz tė Drenicės dhe Dukagjinit si dhe cubave tė shumtė tė tyre, ajo ditė kur e gjith pasuria tė cilėn ata e vodhėn dhe shpėrdoruan do ti kthehet popullit tė Kosovės dhe shtetit tė ri tė tijė.
Vetėm kėshtu mund tė dalim nga balta dhe mjerimi nė tė cilėn na kunguan pjesa mė e shėmtuar e atyre qė pretendojnė se na ēliruan, kriminelėt mafioz qė me dhunė dhe mashtrime grabitėn shtetin.

illyria
03-12-09, 07:09
Illyria

Kercovari
03-12-09, 07:34
Qoja ni selam atij Klosit, thuj ka thon roadrunner-i shyqyr se s'kam me te than M'i rrofsh. Edhe thuj BAJU.

Ne nje menyre i kam thene pse nuk tregon se kush e likuidoj ne mes te Tiranes Ahmet Krasniqin ai e di mire dhe sakte.Nuk me vjen aspak qudi nga Klosat po te ju pyes ju,pse mu dy dite para se te fillon GJND ne Hage per te gjykuar ligjshmerine e shtetit te Kosoves per te cilin shtete e gjithe shqiptaria dha kontribut bashke me te gjithe boten demokratike,ju jeni duke e renuar vete pa asnje fije turpi ne interes te serbise?
Ku ishin keto labiq te politikes para nje viti ose pas nje vite te shpallin keto kaseta e cd te cilat nuk jan pregatit dje po as atentatet nuk jan te djeshem...?!

BACALOKU
03-12-09, 08:06
Po Bekimin e Bardhylin kush i vrau?

Shkruan: Bajrush Morina
Mė shumė se dhjetėra herė, nė gazetėn kombėtare “Bota sot” ėshtė shtruar kjo pyetje. Kjo pyetje ėshtė shtruar edhe pėr tė gjitha vrasjet e tjera tė pasluftės nė Kosovė, pėr Komandant Drinin, pėr Xhemajl Mustafėn, pėr Enver Malokun, pėr Shaban Manajn, pėr Ismet Rracin, pėr Haki Ymerin, pėr Ukė Bytyēin, pėr Smajl Hajdarajn, pėr Tahir Zemajn, pėr Sabahate Tolajn e pėr tė gjithė tė tjerėt e vrarė pas luftės nė Kosovė. Por, asnjėherė dhe askush nuk ka dhėnė pėrgjigje. Tė gjithė kanė heshtur! Nuk kanė dhėnė pėrgjigje as hetuesit e policėt vendorė e as ata ndėrkombėtarė. Kanė heshtur edhe vrasėsit.
Familjarėt pyesin: Kush na i vrau mė tė dashurit tanė?
Tash e sa vjet pas tė gjitha vrasjeve politike nė Kosovė, del njė dėshmitar, njė doras dhe thotė se unė kam vrarė “..kėtė e atė, kam shantazhuar dhe kėrcėnuar disa tė tjerė… kam marrė pjesė nė 17 veprime kriminale!’. Por ky dėshmitar dhe ky doras (ish-agjenti i SHIK-ut, Nazim Ballaca) nuk flet vetėm pėr veprimet e tij, por edhe tė tė tjerėve. Pra ai pėrmend edhe emra tė tjerė. Dhe mė pas nė shumicėn e mediave e tė opinionit publik ndodh “tėrmeti”. Tė apostrofuarit e agjentit tė SHIK-ut Nazim Bllaca reagojnė, kundėrshtojnė, deklarojnė se gjithė jetėn e tyre ia kanė kushtuar ēėshtjes kombėtare, se nuk e njohin Nazim Bllacėn, se nuk kanė dhėnė urdhra tė tillė, se nuk kanė lidhje me SHIK-un, se nuk dinė a ka ekzistuar SHIK-u etj.etj!!! Nė ndėrkohė asnjė prej kėtyre mediumeve tė shkruara e televizive nuk kanė vizituar familjet e tė vrarėve tė pasluftės nė Kosovė dhe nuk i kanė pyetur ata se kush i vrau mė tė dashurit e tyre. Kjo kategori e mediave qė nxjerr nė plan tė parė dhe nė faqe tė parė tė dyshuarit pėr veprimtari kriminale, asnjėherė nuk kanė tentuar qė tė marrin edhe opinionin e familjarėve tė vrarė tė pas luftės nė Kosovė. Kėto media asnjėherė nuk kanė shtruar pyetjen: kush i vrau ata?
E tash kur del njė agjent i SHIK-ut dhe thotė se me urdhra nga lart kam vrarė kėtė e atė, tė gjithė tė apostrofuarit na dalin patriotė! Tė gjithė i kanė “duart e pastra”! Askush nuk ka dorė nė tė gjitha vrasjet e pasluftės nė Kosovė? Po kush i ekzekutoi tė gjithė kėta burra tė Kosovės, tė cilėt kishin pėrafėrsisht njė ideal, njė qėllim dhe bindje tė njėjtė politike?
Pėrgjigjet gjithmonė kanė munguar? Policia ka dalė nė vendin e ngjarjes, ka mbledhur fakte dhe mė pas i ka mbyllur dosjet. Ose i ka dėrguar tė gjitha kėto dosje nė “dhomė e sekreteve” nė Polici tė Kosovės, tė cilat mė pas janė “vjedhur” kėto dėshmi bashkė me qindra kilogramė drogė e dhjetėra e qindra mijėra Euro e valuta tė tjera. Si gjithmonė edhe pėr kėtė “vjedhje” tė shekullit nė Policinė e Kosovės, askush nuk ėshtė arrestuar, nuk ėshtė burgosur e as nuk dėnuar!
Kur gazeta kombėtare tash e dhjetė vjet shtron pyetjen se kush i ka kryer tė gjitha kėto vrasje tė pas luftės nė Kosovė, ishin disa gazetarucė dhe politikanė qė thoshin se kjo gazetė po fut “pėrēarje, po ndjell vėllavrasje nė Kosovė?! Pra sipas sojit tė tillė tė kalemxhinjve e tė “llapaxhinjve” qenka “pėrēarje e vėllavrasje” nėse shtrohet pyetja se kush I ka kryer tė gjitha kėto vrasje tė pasluftės nė Kosovė?! Sipas kėsaj logjike, atėherė shtrohet pyetja a kanė qenė vėllezėr tanė tė gjithė tė vrarėt e pasluftės nė Kosovė? A kanė qenė vėllezėr shqiptarė Xhema, Enveri, Uka, Tahiri, Shabani, Smajli, Hakiu…? A kanė qenė vėllezėr tanė shqiptarė dhe kolegė tanė gazetarėt Bekim Kastrati e Bardhyl Ajeti? Dhe ēka tash, tė heshtet pėr vrasjet e tyre? A ėshtė “vėllavrasje” pyetja qė shtrohet pėr arrestimin e kriminelėve, apo qenka vėllavrasje veprimi i kriminelėve qė vranė kėta vėllezėr tanė shqiptarė?
A ka ekzistuar SHIK-u nė Kosovė?
Unė i kuptoj dyshimet e deklarimeve tė ish-agjentit tė SHIK-ut, Nazmi Bllacės, pėr veprimtarinė e tij kriminale nė kuadėr tė SHIK-ut. Fundja ai deri dje ka qenė pjesė e kėsaj strukture, prandaj i takon atij “brumi”. Por nuk i kuptoj kundėrshtimet jo vetėm individuale tė tė apostrofuarve se nuk e njohin Nazim Bllacėn, nė ndėrkohė qė ai ofron dėshmi tė incizimeve tė bisedave me ta, se nuk kanė qenė pjesėtarė tė SHIK-ut e deri dje janė krenuar me SHIK-un, se nuk ka ekzistuar SHIK-u nė Kosovė, nė ndėrkohė qė shefi i SHIK-ut, Kadri Veseli, ka dalė nė televizionin publik mė 15 qershor dhe ka deklaruar pėrfundimin e veprimtarisė sė SHIK-ut!
Unė gjithashtu kam rezerva nė deklarimet e Bllacės se tė gjitha krimet nė Kosovė i ka kryer SHIK-u. Dhe kėtė rezervė e kam jo pėr tė mbrojtur SHIK-un, por pėr faktin se nė emėr tė SHIK-ut, apo edhe nė emėr tė UĒK-sė janė kryer edhe shumė aktivitete kriminale pas pėrfundimit tė luftės, nė ndėrkohė qė njė pjesė e atyre qė kanė bėrė kėto akte kriminale nuk kanė qenė as pjesėtarė tė SHIK-ut e as tė UĒK-sė.
Sidoqoftė, Nazim Bllaca ėshtė i pari qė foli. Tash do tė duhej tė flasin edhe tė tjerėt. Dhe nė fund fjalėn e fundit le ta thotė drejtėsia!

Shpati
03-12-09, 08:46
Politikanėt e spikatur prodhojnė lajminPublikuar mė 02 dhjetor, 2009 nė orėn 15:49 ( Para 16 orė e 41 minutave )Agim Vuniqi | Opinion (http://dardania.de/vb/upload/kategoria/2/Opinion/) | http://dardania.de/vb/upload/images/font_plus.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)http://dardania.de/vb/upload/images/font_min.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)Nganjėherė lajmet skandaloze tė bėjnė tė luash mendsh. Nuk janė vetėm lajmet por edhe kėmbimi i llafeve qė marrin karakter tė ngjarjeve, nuk kisha thėnė krejt "horror" po tė dyshimta po se po. E ēuditshme ėshtė urrejtja te njerėzit, sidomos kur ajo manifestohet pėr diēka qė nuk ėshtė personale, e as qė duhet tė personalizohet. Lufta mediale e nisur kohėt e fundit jo qė ėshtė primitive po shumė "e denjė"; kur pėrmendet emri i dikujt drejtpėrdrejtė atėherė fillojnė garat, e “folk” -populli bėnė seri, nuk e dinė se ē’bėhet nė emėr tė tyre dhe pėr ta.


http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/dec_09/538600politika1.jpg (http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/dec_09/538600politika1.jpg)
A ka filluar beteja mė heret apo ishte vetėm uvertyrė e kohės sė luftės, fal zotit, e pėrfunduar para 10 vitesh, qė ēuditėrisht tash po merr pėrmasa tė inkriminimit, nuk ka dyshim. Shtrėngimi i nofullave pas luftės, dhe "loja me letra" duke materializuar frytet e luftės veē po shihet, kėtė e ka ditur folk-populli, por vetėm e kanė pėrfolur nė mjegullėn e ēajtoreve nga dyert e tė cilave del tymi i duhanxhinjve, tė cilėt tė rrasur thellė nė komentet ditore duke pirė ēaj-rusi-jo se jo, por ēaj Nepali patjetėr. Aty pari ėshtė Katmandu, mu pėrfundi bjeshkėve tė Himalajės mbi tė cilėn qėndron Mont Everesti, si njė ngrehinė e pamposhtur qė ka marrė tė guximshmit qė kanė mėsy tė kacavjerren nė majen e olimpit- alpinistėt nga mbarė bota; a e prek rruga e blertė e kanabisit atė pjesė nuk e di saktėsisht, por e di njė gjė qė ky biznes ėshtė bė hobi i diplomatėve shqiptarė, por edhe i disa uniformave "blu" tė Kosovės, tė cilėt e mposhtėn fukarallėkun, mu atė natė kur ia mėsyen zyrės mė tė sigurt nė vend, nuk e kishin bėrė me qėllim qė tė plaēkisin gjė, por patėn mbetur pa duhan pėr tė dredhur dhe ia mėsyen me mbėshtjellė nga njė, u mahnitėn nga bereqeti qė panė "me njė tė goditur, dy i vranė" e morėn edhe "miellin" edhe parat e mullisit.

Kjo mrekulli pėrflitet edhe nė ēajtoret, afėr Hamamit tė Prishtinės, qė ka karakterin e “trashėgimisė kulturo-historike”, pėr fundi Xhamisė sė Madhe, e mbrojtur nga Ministria e Kulturės dhe e sporteve tė Kosovės. Nuk e di a ka hy nė kalendarin e "UNESCO-s; por tė gjithė ata “merakli” ēaji sillen andej pari, pėrballė komunės, nė pjesėn e epėrme viza-vi objektit tė vjetėr ku ėshtė e vendosur qeveria lokale. Pra pėrballė objektit komunal fillojnė lokalet qė dikur ishin nė pronėsi tė komunės, Nė atė pjesė tė vjetėr tė Prishtinės, kompleks ēajtoresh e bastoresh, nuk sheh kund avull uji, tym po se po, aty zbaviten tė rinjtė por edhe pensionistėt dule lujtur shah, duke rrotulluar 104 letra, por edhe duke i gjuajtur gurėt e gdhendur 6 faqesh me numra tė gravuar prej 1 deri nė 6 "zaret", tė cilėt mbarohen mjeshtėrisht duke shfrytėzuar ashtin si material bazė, pėr tė luajtur njė loje tė vjetėr "barbut" qė shkund xhepat, tė cilėn e kanė trashėguar "ustahėt" e "shehrit" dhe e kanė pėrcjellė nė gjeneratat e reja si trashėgimi "kulturore" tė otomanėve, pėrndryshe loja me zare aplikohet edhe si model matematikor nė diplomaci pėr zgjedhjen e konflikteve..., e herė herė duke dredhur duhanin nė letėr tė bardhė, japin prognoza basti, qė nga bastoret e deri te shifrat marramendėse tė vjedhjeve, nisur nga dhoma "e sigurt" qė i ka mbetur "hal nė fyt" PK-sė e deri te pushtetarėt, kush ka vjedhur mė shumė ... Pra ata qė mbyllen nė tymin e lokaleve janė votuesit kredibil, qė pėrpara patėn marrė letrat e njoftimit me dy dėshmitarė duke ndėrruar vendin e lindjes dhe duke zyrtarizuar vendin e ri tė banimit, meqė shumicėn e dokumenteve zyrtare i pat djeguar Serbia.
Nė kohėn kur ishte ndėrtuar objekti komunal, por edhe trerremshi i "Bashkim-Vėllazėrimit", qė po rikthehet si togfjalė pėrsėri nė vokabularin politikė Prishtina kishte diēka mė shumė se 50.000 banorė, apo mė pak, nuk e di saktėsisht, por tash sa i ka nuk din askush, ngase qe gati tri decenie nuk ėshtė kryer regjistrimi i popullates. E di qė viteve tė 90-ta kėsaj pune shumė tė rėndėsishme i pat hyrė qeveria nė ekzil, duke e konsideruar pėrveēse si detyrim ligjor, edhe e karakterit shkencor; u bė njė punė promovuese e madhe, me mija orė pune u humbėn dhe nė fund mbetėn vetėm formularėt e plotėsuar, nuk e di ku mbetėn dosjet e mėrgimtarėve, ēdo gjė e mbulojė pluhuri i harresės, edhe parat e grumbulluara tė mėrgimtarėve, qė i dhanė pėr kėtė projekt, ēdo gjė u venit, nuk u mor asnjė vendim politik, qeveritar…, se procesi fillojė dhe mbarojė pa u kryer gjė.
Nganjėherė pėrveē nostalgjisė tė kthen prapa kujtesa, krahasoj dhe kujtoj sa lufta ka zhvilluar Amerika dhe akoma ėshtė nė luftė, dhe ndodhė qė shumė ushtarė tė kthehen si invalidė lufte, me kėmbė tė kėputura, apo tė shtangur nė krevat spitalor, por edhe tė paralizuar, shumica prej tyre konsiderohen invalidė tė pėrhershėm, ndėrsa shumė tė tjerė, tė shėndoshė, pas kthimit duhet t'u pėrvishen punėve tė rėndomta, tė vazhdimit tė mėsimit, tė trajnimit, apo fillimit tė punės sė re, ka edhe tė papunė, vetėm ata qė kalojnė 20 vjet nė shėrbim ushtarak kanė tė drejtėn e pensionimit, apo ata qė kanė probleme shėndetėsore vazhdojnė t'u nėnshtrohen rregullave tė kurimit... Dhe po tė ndodhte rastėsisht diēka siē ndodhi nė Kosovėn e pas luftės tė bėnin "hygjym" nė pronat private, siē bėnė disa qė kishin blerė uniformėn e ushtarit, ndėr ta edhe komandantė grupesh tė vogla, pėr tė grabitur e plaēkitur, sigurisht se do tė pėrgjigjeshin para ligjit nė gjyakatat vendore, sikurse tė gjithė qytetarėt tjerė qė shkelin ligjin, e si do mund tė jenė tė njejtė mercenari e ēlirimtari, asnjėherė! Thėnė tė drejtėn nuk ishin tė paktė zullumqarėt, tė cilėt goditnin kėmbanat e plaēkitjes sė pronės private e shoqėrore atėherė, tash shtetėrore, ndėr ta shumė zyrtarė.
Nuk janė tė pakta rastet kur shqiptarėt e kanė pėrjetuar lirinė, por edhe shpalljen e shtetit me pronė tė okupuar, duke dhėnė mund e djersė gati tėrė karrierėn jetėsore, qė nė liri tė bezdisen nga shumė llaskuc "shqiptarė"-okupues..., e si t'i quajė ndryshe njeriu kėta "patriotė" pėrveē se kriminelė. Ata qė luftuan pėrnjėmend ishin vėrtetė ushtarė shqiptarė, nė emėr tė njė obligimi tė cilin e ka ēdo qytetarė.. ėshtė pra keq qė disa qytetarė tė "pa vetėdijshėm" dhe tė "pavėmendshėm" veprojnė aq keq dhe shtrembėrojė bindjen e mirė pėr Kosovėn, kur dihet se pasuria nuk tjetėrsohet me dhunė, nė kėto parime ėshtė ndėrtuar qytetėrimi.
Nuk pėrzihet pra lufta e denjė dhe e shtrenjtė e UĒK-sė, por edhe idealet e saj shekullore duke personalizuar raste tė veēanta, lufta e drejtė dhe ēlirimtare e sė cilės, veē ka hyrė edhe nė librat e historisė tė nxėnėsve tė cilėt vijojnė mėsimet nė klasėn e 11, apo tė tretėn tė shkollės sė mesme, nė Farmington High Schoole, nė Amerikė, sigurisht ėshtė edhe nė shkollat tjera me tė njėjtin program...

Nuk duhet drejtuar gishtin askujt nėse nuk ka fakte, dhe faktet dihet ku duhet tė adresohen: nė gjykata, atje vendoset drejtėsia, nėse nuk respektohet ajo rregull atėherė tė gjithė do tė pėrfliten dhe kėshtu do tė ndėrtohet logjika e folk-konspiracionit, atėherė nuk do tė vlenin institucionet dhe do tė krijohej anarkia primitive, ata qė janė mė "tė egėr" do tė gjunjėzojnė tė ligėt qytetarėt-popullin, tė cilėt tė vetmen mbėshtetje e kanė ligjin, demokracinė dhe shtetin e sė drejtės. Pėrndryshe mund tė vijė koha kur qytetarėt do tė vetėdijėsohen, do tė trimėrohen, dhe t'ia tregojnė gjithė secilit vendin e merituar, sepse Kosovės i duhen urtakėt dhe mendimtarėt. Ja pra, meraku i disa politikanėve tė spikatur qė tė prodhojnė lajm, dalėngadalė do tė tretet. Edhe lufta pėr zgjedhje dhe pėr vota duhet tė jetė pak mė ndryshe, sigurisht qė vend do tė ketė pėr tė gjithė nėpėr studiot televizive edhe pėr analistė, politikanė, liderė, patriotė, minoritarė.. dhe tė gjithė ata do t'ia transmetonin votuesve lajmin se si Kosova do tė ndryshojė pėr tė mirė, do tė japin alternativa se si Kosova do tė zhvillohet, si do tė integrohet nė BE, a do tė fitojė statusin pėr liberalizim tė vizave e tė tjera.

Shpati
03-12-09, 08:49
RKL: Njė “bombė” mediale e kurdisur pėr tė shpėrthyer nė prag tė fillimit tė seancave nė GJNDPublikuar mė 01 dhjetor, 2009 nė orėn 21:40 ( Para 1 ditė e 11 orėve )Opinion (http://dardania.de/vb/upload/kategoria/2/Opinion/) | http://dardania.de/vb/upload/images/font_plus.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)http://dardania.de/vb/upload/images/font_min.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)Koment i Radios Kosova e Lire

Nė prag tė fillimit tė procesit pėr legjitimitetin e pavarėsisė e Kosovės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, Nazim Bllaca nga fshati Ribar i Madh i komunės sė Lypjanit ka dėshmuar publikisht pėr, sikur ka deklaruar para medieve, pjesėmarrjen e tij nė shumė vrasje enigmatike, maltretime dhe shantazhe, tė kryera nė Kosovė prej vitit 1999 e deri nė vitin 2003.


http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/dec_09/859261.jpg (http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/dec_09/859261.jpg)
Ai ka pėrfolur edhe pjesėtarė tė kreut tė ish-SHIK-ut tė Kosovės, tė cilėt sipas tij, kanė bashkėpunuar nė likuidimin e disa personave, tė etiketuar si kolaboracionistė tė regjimit serb. Ky njeri ka deklaruar para medieve se dėshmitė e tij fillimisht ua ka ofruar organeve tė policisė, pastaj dy deputetėve tė LDD-sė Gani Gecit nga Llausha e Skėnderajt dhe dhe Adem Salihajt nga Ferizaj, tė cilėt kėto tė dhėna i kanė paraqitur edhe nė mbledhjen e fundit tė Kuvendit tė Kosovės.

Ndėrkohė bėhet e ditur se edhe pas vetėdenoncimit publik pėr likuidimin, tė paktėn tė njė njeriu, policia nuk e ka arrestuar Nazim Bllacėn, edhe pse ai ka pranuar publikisht krimin dhe ėshtė treguar i gatshėm tė pėrballet me organet e drejtėsisė. Ky ishte shkurtimisht lajmi qė nga shumė mediume u trajtua si lajm tronditės, edhe pse me vetėdeklarimin dhe vetėdenoncimin e Nazim Bllacės nuk janė paraqitur fakte konkrete, tė cilat japim mundėsi pėr tė konkluduar se ky lajm paska tronditur Kosovėn, sikur shkruan sot nė shumė gazeta tė Kosovės.

Vetėm katėr ditė para fillimit tė procesit gjyqėsor nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė lidhur me legjitimitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė vendit tonė, dy deputetėt tė Kuvendit tė Kosovės, Gani Geci dhe Adem Salihaj kanė aranzhuar dhe kanė shpėrndarė njė CD me “dėshmi” tė ish punėtorit tė SHIK-ut, Nazim Bllaca, i cili ka akuzuar disa anėtarė tė kreut tė luftės sė UĒK-sė dhe tė PDK-sė pėr krime enigmatike, tė cilat sipas tij janė kryer kundėr personave qė janė identifikuar si kolaboracionistė tė Serbisė. Fjalėt e deputetėve Gani Geci dhe Adem Salihaj para medieve, se kjo aferė qenka shtyrė pėr shkak tė procesit tė zgjedhjeve dhe pėrgjithėsisht proceseve nėpėr tė cilat po kalon Kosova, lėnė pėr tė kuptuar se tėrė kjo aferė ėshtė pėrgatitur pėr tė ndodhur pikėrisht kur qarqet ndėrkombėtare, pro dhe kundėr pavarėsisė sė Kosovės, po fillojnė debatin lidhur me legjitimitetin e shpalljes sė pavarėsisė, tė cilėn e ka kundėrshtuar dhe e kundėrshton fuqishėm Beogradi zyrtar.

Aranzhimi i kėsaj afere, ėshtė bėrė me qėllime politike, meqė Nazim Bllaca ka deklaruar se shumė muaj mė parė, ka projektuar dhe ka realizuar materialet denoncuese, nė tė cilat pranon se ka marrė pjesė. Logjikisht shtrohet pyetja, pėrse kjo fushatė u projektua pėr t’ u promovuar pikėrisht para 1 dhjetorit dhe nuk u shty pėr njė muaj mė vonė, pėr hir tė Kosovės, fatin e sė cilės e duan Gani Geci dhe Adem Salihaj, jo vetėm tė pėrfolur pėr krime por edhe tė gatshėm pėr tė sulmuar e pėr t’ u rrahur madje edhe nė forumet mė tė larta tė LDK-LDD-sė. Po ta pranojmė faktin se deputetėt e LDD-sė Gani Geci dhe Adem Salihaj afėr dy muaj mė parė paskan denoncuar nė policinė e UNMIK-ut, kjo lė pėr tė kuptuar se afera ka qenė e kurdisur tė ndodh pikėrisht gjatė fushatės zgjedhore, por, sipas tyre policia qenka treguar e shurdhėr lidhur me kėtė rast.

Tė zhgėnjyer se bomba e kurdisur kundėr PDK-sė nuk shpėrtheu gjatė fushatės zgjedhore, ata u morėn vesh qė kėtė bombė ta aktivizonin brenda Kuvendit tė Kosovės, nė prag tė balotazhit dhe disa ditė para fillimit tė procesit gjyqėsor nė GJND.

Tė pakėnaqur me faktin se bomba nuk po aktivizohej, dhe se efektet e saj pas zgjedhjeve nuk do tė sjellin dobi pėr ta ngritur sado pak numrin nė rėnie tė elektoratit, ( meqė Salihaj dhe Geci pėsuan debakėl nė radhėn e parė tė zgjedhjeve tė 15 nėntorit) ata zgjodhėn Nazim Bllacėn pėr ta paraqitur publikisht, mu para Kuvendit tė Kosovės, deklaratėn e tij denoncuese dhe vetė denoncuese, e cila sado qė ishte parapėrgatitur pėr njė kohė tė gjatė, doli krejtėsisht e inskenuar, kontradiktore, konfuze dhe e pabesueshme.

Nazim Bllaca ka deklaruar me kėtė rast se e paska bėrė roje prite me muaj tė tėrė pėr ta likuiduar Adem Salihun, ndėrsa pėr kryerjen apo pjesėmarrjen nė krimet e tjera nuk iu kanė dashur me shumė si njė ditė, apo vetėm disa orė. Ai nuk e argumentoi faktin pėrse iu ka drejtuar pikėrisht kėtyre dy personave, mjaft tė pėrfolur pėr afera tė ndryshme. Po ashtu Gani Geci e Adem Salihaj nė prononcimet e tyre para gazetarėve nuk treguan sesi i besuan aq lehtė njeriut, qė sa e sa herė u kishte zėnė pritė dhe kishte bėrė pėrpjekje tė pasuksesshme pėr t' i vrarė?

Tashmė po shihet sheshit se kjo fushatė e orkestruar shumė herėt dhe e kurdisur kundėr PDK-sė dhe kreut tė luftės sė UĒK-sė, u aktivizua pas publikimit zyrtar tė rezultatit tė zgjedhjeve tė 15 nėntorit, ku PDK-ja doli e para.

Fushata mediale e LDD-sė, apo vetėm e Gani Gecit dhe Adem Salihajt nga radhėt e kėsaj partie, e cila nė zgjedhjet e 15 nėntorit humbi mė shumė se gjysmėn e votuesve, doemos se i ka brengosur kėta dy deputetė, tė cilėt kanė zgjedhur njė rrugė shumė tė gabuar pėr tė fituar besimin e popullit.

Po tė ishin atdhetarė dhe besnikė tė lirisė sė Kosovės, Adem Salihaj dhe Gani Geci duhet ta kishin bindur Nazim Bllacėn, qė pėr hir tė Kosovės, mos t' i japin adute Serbisė pėr t' i thėnė botės, se ja cilėt janė shqiptarėt, “terroristėt” qė kanė luftuar kundėr Serbisė dhe qė e kanė shpallur Kosovėn shtet tė pavarur.

Ėshtė krejtėsisht e natyrshme qė Qeveria e Beogradit ka pėrfituar shumė nga ky rast, tė cilin me siguri se edhe e ka mbėshtetur, nė mos edhe e ka aranzhuar pėrmes shėrbimeve dhe besnikėve tė vetė nė Kosovė, meqė qėllimi i saj mbetet pėrēarja sa mė e thellė nė mesin e shqiptarėve, pėrkrahja pėr forcat retrograde dhe vajtimin me lotė krokodili, qė ajo iu bėn besnikėve tė vetė, tė vrarė e tė likuiduar nė Kosovė si para, gjatė dhe pas luftės. Kjo nuk do tė thotė se Gani Geci e Adem Salihaj mund tė kenė bashkėpunuar me Serbinė nė kėtė drejtim, por aktivizimi i fushatės pikėrisht nė kohėn kur Serbia ka mė sė shumti nevojė pėr afera dhe yshtje tė tilla, i qet hije edhe mė tė zezė kėtyre deputetėve tė pėrfolur pėr shumė afera dhe pjesėmarrės nė veprime antiligjore.

Nuk ėshtė thėnė kot se e vėrteta zhytet por nuk mbytet, ajo mėnon por nuk harron.

roadrunner
03-12-09, 09:08
Kape tash at mesazhin e KLOSIT, epja vetit. Mos paq apetit qetash, prit kur te dalin rezultatet.
Ne nje menyre i kam thene pse nuk tregon se kush e likuidoj ne mes te Tiranes Ahmet Krasniqin ai e di mire dhe sakte.Nuk me vjen aspak qudi nga Klosat po te ju pyes ju,pse mu dy dite para se te fillon GJND ne Hage per te gjykuar ligjshmerine e shtetit te Kosoves per te cilin shtete e gjithe shqiptaria dha kontribut bashke me te gjithe boten demokratike,ju jeni duke e renuar vete pa asnje fije turpi ne interes te serbise?
Ku ishin keto labiq te politikes para nje viti ose pas nje vite te shpallin keto kaseta e cd te cilat nuk jan pregatit dje po as atentatet nuk jan te djeshem...?!

roadrunner
03-12-09, 10:02
E tarak, a pom tregon diqka? Qysh po ta merr mendja ty, a thu me pas zgjidh EULAKNA kete qashtje meniher, a i kish zgjat kontrata e punes ne Kosove, apo kishin than Mission Complete, time to go home? Ata duhet me zgjat mandatin ktu disi, qeshtu tu i zgjat proceset.
Rexhep Hoti ne ProetContra me ka pelqye duke thene se Euleshi bukur moti ishte ne dijeni per kete rast prokuroria speciale e EU- por qellimisht e ka lene qe ai si person te dal para kuvendit te Kosoves per qellime te GJND-s

Ne kete rast spo dua ta mbroj asnje kriminel ciles do parti qoft, por Eulexit duhet me ja dhan karten e kuqe prej ktuhit sepse nuk punon ne te mire te Kosoves.

Kercovari
03-12-09, 10:04
Kape tash at mesazhin e KLOSIT, epja vetit. Mos paq apetit qetash, prit kur te dalin rezultatet.

Ti as ke kuptuar se cka kam shkru une..dhe keto mesazhe te Klosit i di mire sa di edhe se Klosi eshte vrasesi i Krasniqit..po ty te duhet te pregatitesh te dishe te komunukojsh me gjuhen e politikes e jo me gjuhe latente te kokeforteve dhe halldupeve..
me vjen keq qe pavarsine e shteiti te Kosoves nuk e keni meritu ju disa qe kur keni haruar se projektuesi i Kosoves shtet eshte Ibrahim Rugova,po ne fudne edhe UCK.e beri punen e vete keshtuqe,ska vend per akuza po as edhe vrasje qe nuk eshte dashte te ndodhin..por ja kan ndodhe per fat te keq por koha dej nuk ishte e duhur per keto skenare...

jadore
03-12-09, 10:08
Po mire Jadore, na qe don i kthehemi edhe njehere keti debati prej fillimit por prap kemi me ardh ne kete pike. Kjo pike eshte; cka u bo pas CD-se? Cka u bo me te dyshuarit? cka u bo me Azem Sylen? Ku jane faktet? Per cilet antar te LDK-se te vrar sjelli fakte qe jane vrar?

Mos me thuani asgje per selim Broshin! a ka qene dhe mbetet nje person i kalibrit te rend te tradhtarti dhe i lumt dora ai qe eka vrar ate person.

Cka thoni per sms qe dihet se i ka dergu Nazimi Fahredin Gashit ku i kerkon para ne emer te shantazhit ne shuma te ndryshme dhe te gjitha keto te paraqitura ne gjygjsi. Cka thoni per 10 cd incizime te bera nga polica e Unmikut kunder te dyshuarit Nazim Bllaca.

Atehere mu pergjigj direkt per keto dhe jo me rrotulla.

pirro , te marrsha te keqen motra , me ndje..!!!
nese bazohesh nga maksima .. perseritja eshte nena e dijes dhe juve ju duhet nje perseritje e tille une dhe tjeret te kuptojme , por ne te kunderten vertet na ofendon me argumentet ne kete teme , mua personalisht kur te lexoj cdo here bile , po ..sepse me nenvlerson intelektin . nese heshtet nuk do te thuhet qe je i cekte ..
p.s.
e permbledhim me kaq pergjegjen qe me pret per ato ''faktet ''qe me ofrove ... kur ne ministrine e doganes zihet havell live (ne orar te punes ) po ne ministrite tjera more Pirro ,kush e di se cka....?

roadrunner
03-12-09, 10:12
O ty ta honksha gjuhen e politikes qe e ki, se ma ke knaq ti gjuhen e politikes. Un sflas gjuh tpolitikes po te rrasi gjuh shqipe. E sjam ne zor per politik, bile bile per qesi qe vrajn gjin per politiken e karriges kurr syt mos jau pafsha. Jam kokeforte bile e madhe, se sun em mashtron me ni sahon sutliash, me ma rras trunin me kopalla. Bjerum qetu fakte qe s'kan vra gjin, sikur qaj Bllaca qe ka pru se i kan vra, e tani hajde fol, ama fol shqip se politiken e kam lon ne vitin 2007 e kurr syt s'du me ja pa.

Ti as ke kuptuar se cka kam shkru une..dhe keto mesazhe te Klosit i di mire sa di edhe se Klosi eshte vrasesi i Krasniqit..po ty te duhet te pregatitesh te dishe te komunukojsh me gjuhen e politikes e jo me gjuhe latente te kokeforteve dhe halldupeve..
me vjen keq qe pavarsine e shteiti te Kosoves nuk e keni meritu ju disa qe kur keni haruar se projektuesi i Kosoves shtet eshte Ibrahim Rugova,po ne fudne edhe UCK.e beri punen e vete keshtuqe,ska vend per akuza po as edhe vrasje qe nuk eshte dashte te ndodhin..por ja kan ndodhe per fat te keq por koha dej nuk ishte e duhur per keto skenare...

shfletuesi_
03-12-09, 10:24
Hajde dikush te me tregoj qka eshte ka bahet fjala qety...


Prokuroria e Serbisė i ka dėrguar letėr kėrkesė Prokurorisė sė EULEX-it nė lidhje me Nazim Bllacėn. Ata i kėrkojnė kėtij misioni qė t’ia sigurojė jetėn Nazim Bllacės. EULEX-i nuk pranon tė flasė pėr kėtė ēėshtje, por pohojnė se me Bllacėn janė nė kontakt nga maji i kėtij viti.

jadore
03-12-09, 10:28
Hajde dikush te me tregoj qka eshte ka bahet fjala qety...


Prokuroria e Serbisė i ka dėrguar letėr kėrkesė Prokurorisė sė EULEX-it nė lidhje me Nazim Bllacėn. Ata i kėrkojnė kėtij misioni qė t’ia sigurojė jetėn Nazim Bllacės. EULEX-i nuk pranon tė flasė pėr kėtė ēėshtje, por pohojnė se me Bllacėn janė nė kontakt nga maji i kėtij viti.

armiku i armikut tim eshte miku im .
e dini ju andej kete .

roadrunner
03-12-09, 10:30
Dit e per dit je kam shti ne borxh ti qetu te politika hahahha, une i paguj kafet.

armiku i armikut tim eshte miku im .
e dini ju andej kete .

shfletuesi_
03-12-09, 10:34
armiku i armikut tim eshte miku im .
e dini ju andej kete .


Kush une a... Jaa une me dite se kisha ba ate p yetje :confused:

jadore
03-12-09, 10:35
Dit e per dit je kam shti ne borxh ti qetu te politika hahahha, une i paguj kafet.

ruaj paret se i bojme bashke , a di sa caffet paskemi me ju pagu tjereve , ...ne caffet jane llafet thene nga ne ,e ne llafe jane te vertetat hahaha .. kqyre sa pakthelltesit jane ketej, a e dine sa caffet na duhen hahahha..une vetem jam duke e bere listen kend kam me e qeros ... keshtu kurse ta krijojme nje buxhet te perbashket .. haha

jadore
03-12-09, 10:40
Kush une a... Jaa une me dite se kisha ba ate p yetje :confused:

e pra ketu qendron thembra e Akilit .. kjo nyje kyqe qe ti ruhemi armikut ka jap pershtypjen e gabuar qe populli eshte nje kolektive naiv .
p.s. lumi fle , armiku nuk fle , foli me shifra une hahahahhahahaah. ha

roadrunner
03-12-09, 10:42
Po mdoket ne fund kur dalin rezultatet kem me qit kafe e qaj rusi me BURE si te ETC-ja hahahahaaaaaaa.....

ruaj paret se i bojme bashke , a di sa caffet paskemi me ju pagu tjereve , ...ne caffet jane llafet thene nga ne ,e ne llafe jane te vertetat hahaha .. kqyre sa pakthelltesit jane ketej, a e dine sa caffet na duhen hahahha..une vetem jam duke e bere listen kend kam me e qeros ... keshtu kurse ta krijojme nje buxhet te perbashket .. haha

shfletuesi_
03-12-09, 10:45
e pra ketu qendron thembra e Akilit .. kjo nyje kyqe qe ti ruhemi armikut ka jap pershtypjen e gabuar qe populli eshte nje kolektive naiv .
p.s. lumi fle , armiku nuk fle , foli me shifra une hahahahhahahaah. ha


Janar,shkurt,mars,prill, Maj qe nga Maj dmth jan ne dijeni. Pse nuk doli para Parlamentit ky Hero i disave ketu por doli pikerisht tani. E me kete thenjen tende qe ke then Lumi fle armiku nuk fle po del qe Armiku po del ky , ganiu, dhe ky far bllaca.

SHKR-ELI
03-12-09, 10:48
RKL: Njė “bombė” mediale e kurdisur pėr tė shpėrthyer nė prag tė fillimit tė seancave nė GJNDPublikuar mė 01 dhjetor, 2009 nė orėn 21:40 ( Para 1 ditė e 11 orėve )Opinion (http://dardania.de/vb/upload/kategoria/2/Opinion/) | http://dardania.de/vb/upload/images/font_plus.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)http://dardania.de/vb/upload/images/font_min.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)Koment i Radios Kosova e Lire

Nė prag tė fillimit tė procesit pėr legjitimitetin e pavarėsisė e Kosovės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, Nazim Bllaca nga fshati Ribar i Madh i komunės sė Lypjanit ka dėshmuar publikisht pėr, sikur ka deklaruar para medieve, pjesėmarrjen e tij nė shumė vrasje enigmatike, maltretime dhe shantazhe, tė kryera nė Kosovė prej vitit 1999 e deri nė vitin 2003.


http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/dec_09/859261.jpg (http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/dec_09/859261.jpg)
Ai ka pėrfolur edhe pjesėtarė tė kreut tė ish-SHIK-ut tė Kosovės, tė cilėt sipas tij, kanė bashkėpunuar nė likuidimin e disa personave, tė etiketuar si kolaboracionistė tė regjimit serb. Ky njeri ka deklaruar para medieve se dėshmitė e tij fillimisht ua ka ofruar organeve tė policisė, pastaj dy deputetėve tė LDD-sė Gani Gecit nga Llausha e Skėnderajt dhe dhe Adem Salihajt nga Ferizaj, tė cilėt kėto tė dhėna i kanė paraqitur edhe nė mbledhjen e fundit tė Kuvendit tė Kosovės.

Ndėrkohė bėhet e ditur se edhe pas vetėdenoncimit publik pėr likuidimin, tė paktėn tė njė njeriu, policia nuk e ka arrestuar Nazim Bllacėn, edhe pse ai ka pranuar publikisht krimin dhe ėshtė treguar i gatshėm tė pėrballet me organet e drejtėsisė. Ky ishte shkurtimisht lajmi qė nga shumė mediume u trajtua si lajm tronditės, edhe pse me vetėdeklarimin dhe vetėdenoncimin e Nazim Bllacės nuk janė paraqitur fakte konkrete, tė cilat japim mundėsi pėr tė konkluduar se ky lajm paska tronditur Kosovėn, sikur shkruan sot nė shumė gazeta tė Kosovės.

Vetėm katėr ditė para fillimit tė procesit gjyqėsor nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė lidhur me legjitimitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė vendit tonė, dy deputetėt tė Kuvendit tė Kosovės, Gani Geci dhe Adem Salihaj kanė aranzhuar dhe kanė shpėrndarė njė CD me “dėshmi” tė ish punėtorit tė SHIK-ut, Nazim Bllaca, i cili ka akuzuar disa anėtarė tė kreut tė luftės sė UĒK-sė dhe tė PDK-sė pėr krime enigmatike, tė cilat sipas tij janė kryer kundėr personave qė janė identifikuar si kolaboracionistė tė Serbisė. Fjalėt e deputetėve Gani Geci dhe Adem Salihaj para medieve, se kjo aferė qenka shtyrė pėr shkak tė procesit tė zgjedhjeve dhe pėrgjithėsisht proceseve nėpėr tė cilat po kalon Kosova, lėnė pėr tė kuptuar se tėrė kjo aferė ėshtė pėrgatitur pėr tė ndodhur pikėrisht kur qarqet ndėrkombėtare, pro dhe kundėr pavarėsisė sė Kosovės, po fillojnė debatin lidhur me legjitimitetin e shpalljes sė pavarėsisė, tė cilėn e ka kundėrshtuar dhe e kundėrshton fuqishėm Beogradi zyrtar.

Aranzhimi i kėsaj afere, ėshtė bėrė me qėllime politike, meqė Nazim Bllaca ka deklaruar se shumė muaj mė parė, ka projektuar dhe ka realizuar materialet denoncuese, nė tė cilat pranon se ka marrė pjesė. Logjikisht shtrohet pyetja, pėrse kjo fushatė u projektua pėr t’ u promovuar pikėrisht para 1 dhjetorit dhe nuk u shty pėr njė muaj mė vonė, pėr hir tė Kosovės, fatin e sė cilės e duan Gani Geci dhe Adem Salihaj, jo vetėm tė pėrfolur pėr krime por edhe tė gatshėm pėr tė sulmuar e pėr t’ u rrahur madje edhe nė forumet mė tė larta tė LDK-LDD-sė. Po ta pranojmė faktin se deputetėt e LDD-sė Gani Geci dhe Adem Salihaj afėr dy muaj mė parė paskan denoncuar nė policinė e UNMIK-ut, kjo lė pėr tė kuptuar se afera ka qenė e kurdisur tė ndodh pikėrisht gjatė fushatės zgjedhore, por, sipas tyre policia qenka treguar e shurdhėr lidhur me kėtė rast.

Tė zhgėnjyer se bomba e kurdisur kundėr PDK-sė nuk shpėrtheu gjatė fushatės zgjedhore, ata u morėn vesh qė kėtė bombė ta aktivizonin brenda Kuvendit tė Kosovės, nė prag tė balotazhit dhe disa ditė para fillimit tė procesit gjyqėsor nė GJND.

Tė pakėnaqur me faktin se bomba nuk po aktivizohej, dhe se efektet e saj pas zgjedhjeve nuk do tė sjellin dobi pėr ta ngritur sado pak numrin nė rėnie tė elektoratit, ( meqė Salihaj dhe Geci pėsuan debakėl nė radhėn e parė tė zgjedhjeve tė 15 nėntorit) ata zgjodhėn Nazim Bllacėn pėr ta paraqitur publikisht, mu para Kuvendit tė Kosovės, deklaratėn e tij denoncuese dhe vetė denoncuese, e cila sado qė ishte parapėrgatitur pėr njė kohė tė gjatė, doli krejtėsisht e inskenuar, kontradiktore, konfuze dhe e pabesueshme.

Nazim Bllaca ka deklaruar me kėtė rast se e paska bėrė roje prite me muaj tė tėrė pėr ta likuiduar Adem Salihun, ndėrsa pėr kryerjen apo pjesėmarrjen nė krimet e tjera nuk iu kanė dashur me shumė si njė ditė, apo vetėm disa orė. Ai nuk e argumentoi faktin pėrse iu ka drejtuar pikėrisht kėtyre dy personave, mjaft tė pėrfolur pėr afera tė ndryshme. Po ashtu Gani Geci e Adem Salihaj nė prononcimet e tyre para gazetarėve nuk treguan sesi i besuan aq lehtė njeriut, qė sa e sa herė u kishte zėnė pritė dhe kishte bėrė pėrpjekje tė pasuksesshme pėr t' i vrarė?

Tashmė po shihet sheshit se kjo fushatė e orkestruar shumė herėt dhe e kurdisur kundėr PDK-sė dhe kreut tė luftės sė UĒK-sė, u aktivizua pas publikimit zyrtar tė rezultatit tė zgjedhjeve tė 15 nėntorit, ku PDK-ja doli e para.

Fushata mediale e LDD-sė, apo vetėm e Gani Gecit dhe Adem Salihajt nga radhėt e kėsaj partie, e cila nė zgjedhjet e 15 nėntorit humbi mė shumė se gjysmėn e votuesve, doemos se i ka brengosur kėta dy deputetė, tė cilėt kanė zgjedhur njė rrugė shumė tė gabuar pėr tė fituar besimin e popullit.

Po tė ishin atdhetarė dhe besnikė tė lirisė sė Kosovės, Adem Salihaj dhe Gani Geci duhet ta kishin bindur Nazim Bllacėn, qė pėr hir tė Kosovės, mos t' i japin adute Serbisė pėr t' i thėnė botės, se ja cilėt janė shqiptarėt, “terroristėt” qė kanė luftuar kundėr Serbisė dhe qė e kanė shpallur Kosovėn shtet tė pavarur.

Ėshtė krejtėsisht e natyrshme qė Qeveria e Beogradit ka pėrfituar shumė nga ky rast, tė cilin me siguri se edhe e ka mbėshtetur, nė mos edhe e ka aranzhuar pėrmes shėrbimeve dhe besnikėve tė vetė nė Kosovė, meqė qėllimi i saj mbetet pėrēarja sa mė e thellė nė mesin e shqiptarėve, pėrkrahja pėr forcat retrograde dhe vajtimin me lotė krokodili, qė ajo iu bėn besnikėve tė vetė, tė vrarė e tė likuiduar nė Kosovė si para, gjatė dhe pas luftės. Kjo nuk do tė thotė se Gani Geci e Adem Salihaj mund tė kenė bashkėpunuar me Serbinė nė kėtė drejtim, por aktivizimi i fushatės pikėrisht nė kohėn kur Serbia ka mė sė shumti nevojė pėr afera dhe yshtje tė tilla, i qet hije edhe mė tė zezė kėtyre deputetėve tė pėrfolur pėr shumė afera dhe pjesėmarrės nė veprime antiligjore.

Nuk ėshtė thėnė kot se e vėrteta zhytet por nuk mbytet, ajo mėnon por nuk harron.


dje n koha ditore ky nazim bllaca kish than se jam antari
pdk dhe do tjem dej n vdekje,
po kjo torishta e thive n pdk kan nis me ja qit t zezat njeni tjetrit .
kjo kosova e lir esht medium i Azem Syleviqit dhe aty punon gruja e Shpresim Ukes.

jadore
03-12-09, 10:49
Janar,shkurt,mars,prill, Maj qe nga Maj dmth jan ne dijeni. Pse nuk doli para Parlamentit ky Hero i disave ketu por doli pikerisht tani. E me kete thenjen tende qe ke then Lumi fle armiku nuk fle po del qe Armiku po del ky , ganiu, dhe ky far bllaca.

i Drenices ke ti -a..!


.

mbetem vjerrte si une si ti me q'ate pune te autobanit .

SHKR-ELI
03-12-09, 10:51
Janar,shkurt,mars,prill, Maj qe nga Maj dmth jan ne dijeni. Pse nuk doli para Parlamentit ky Hero i disave ketu por doli pikerisht tani. E me kete thenjen tende qe ke then Lumi fle armiku nuk fle po del qe Armiku po del ky , ganiu, dhe ky far bllaca.

rri rahat ti fltues se n. miftari po kallxon se kush je
dhe qka ke bo po qysh asht xhevahiri .

shfletuesi_
03-12-09, 10:52
i Drenices ke ti -a..!


.

mbetem vjerrte si une si ti me q'ate pune te autobanit .Paaaaa aa i Drenices...

Tash ke fol mire Eu bre neve mdoket na e kan lujt pak vijne... e juve se di a po u bjen afer..

shfletuesi_
03-12-09, 10:54
rri rahat ti fltues se n. miftari po kallxon se kush je
dhe qka ke bo po qysh asht xhevahiri .SHKR-Eli, mire tyben eshte xhevahiri ti qysh je ... e N.Miftari qka i paska punet moti se kam pa. A une shume qet shkruj.:tongue:

rafet llapjani
03-12-09, 10:58
Qy ky Bllaca pom qudit pse deri tash i ka krye krimet e tash pi qet ne fush a veq qe sjakishin dhan lekt a dini qysh thojn nje fjal popullore ishakan nje qik edhe ja kishin nis mi than rraspi e nje dit shkon qika i thet oj nan pse pom thojn rraspi i thot nana o moj biiiii mos me kan ste kishin than qe d.m.th ky pisi i ka marr ne qaf njerzt e tash po thet me dirigim te ati apo kti kom punue po ky u duft me dit, qat dit qe ikan fol pare qe kjo pun nuk eshte e rregullt ,por ket pis ekish virr mjedis sheshit nana terez edhe ikisha qpue gjepa trupit e ja kisha rras kryp se thojn ma i keq eshte vrasesi se aje qe eka shtie pthu bre marre ikofttttttt deri sot spaka pas koh mi qit ne fush veq kur i a likfidue njerz e tash e paska pa qka ka bae !!!!!!!!!!!!!!

shfletuesi_
03-12-09, 11:04
Qy ky Bllaca pom qudit pse deri tash i ka krye krimet e tash pi qet ne fush a veq qe sjakishin dhan lekt a dini qysh thojn nje fjal popullore ishakan nje qik edhe ja kishin nis mi than rraspi e nje dit shkon qika i thet oj nan pse pom thojn rraspi i thot nana o moj biiiii mos me kan ste kishin than qe d.m.th ky pisi i ka marr ne qaf njerzt e tash po thet me dirigim te ati apo kti kom punue po ky u duft me dit, qat dit qe ikan fol pare qe kjo pun nuk eshte e rregullt ,por ket pis ekish virr mjedis sheshit nana terez edhe ikisha qpue gjepa trupit e ja kisha rras kryp se thojn ma i keq eshte vrasesi se aje qe eka shtie pthu bre marre ikofttttttt deri sot spaka pas koh mi qit ne fush veq kur i a likfidue njerz e tash e paska pa qka ka bae !!!!!!!!!!!!!!


Hahahaha ik bal me fal qe te pruna knej se i dhe Vule.

roadrunner
03-12-09, 11:08
Qy ni rast i vertet: Nje prind e dhunojke vajzen e vet 16 vjeqare. Vajza s'ka guzu me tregu. Ni dit i pelcet edhe shkoj ne polici. A din, kejt kan mendu qe ajo ka lujt mendsh, qysh baba me dhunu qiken breeee...e kan thirr psikologun, ne fund neuropsikiatrin. Baba thojke kjo u qmend breee....kur dulen ne gjyq, baba dul fajtor. A mundesh me besu? Edhe un hiq s'jam ka besoj qysh prindi me dhunu vajzen e vet. Nuk po ma kapit truni, po ish kon e vertet. Edhe ketij Bllaces i shpertheu, e tash kqyrne a osht normal niher, e tani kur dalin rezultatet...te shohim a u tranu.

Qy ky Bllaca pom qudit pse deri tash i ka krye krimet e tash pi qet ne fush a veq qe sjakishin dhan lekt a dini qysh thojn nje fjal popullore ishakan nje qik edhe ja kishin nis mi than rraspi e nje dit shkon qika i thet oj nan pse pom thojn rraspi i thot nana o moj biiiii mos me kan ste kishin than qe d.m.th ky pisi i ka marr ne qaf njerzt e tash po thet me dirigim te ati apo kti kom punue po ky u duft me dit, qat dit qe ikan fol pare qe kjo pun nuk eshte e rregullt ,por ket pis ekish virr mjedis sheshit nana terez edhe ikisha qpue gjepa trupit e ja kisha rras kryp se thojn ma i keq eshte vrasesi se aje qe eka shtie pthu bre marre ikofttttttt deri sot spaka pas koh mi qit ne fush veq kur i a likfidue njerz e tash e paska pa qka ka bae !!!!!!!!!!!!!!

rafet llapjani
03-12-09, 11:13
Qy ni rast i vertet: Nje prind e dhunojke vajzen e vet 16 vjeqare. Vajza s'ka guzu me tregu. Ni dit i pelcet edhe shkoj ne polici. A din, kejt kan mendu qe ajo ka lujt mendsh, qysh baba me dhunu qiken breeee...e kan thirr psikologun, ne fund neuropsikiatrin. Baba thojke kjo u qmend breee....kur dulen ne gjyq, baba dul fajtor. A mundesh me besu? Edhe un hiq s'jam ka besoj qysh prindi me dhunu vajzen e vet. Nuk po ma kapit truni, po ish kon e vertet. Edhe ketij Bllaces i shpertheu, e tash kqyrne a osht normal niher, e tani kur dalin rezultatet...te shohim a u tranu.

Po brravo runerk veq qetu pak nje dallim pe shof tek ky ballac kta spaka pas kush e dhunon se tekoka dueft me ja qit duq syt e me sillovat qe kurr sikish ra nermen me kap allti ne dor po gulinova kish lyp si qaj qe po thet pirro qe pi rrujke vetllat aghaghaghaghaaghahgaghaaghaghaghaghaghaghaaghahgaa ghagh

shfletuesi_
03-12-09, 11:16
Po brravo runerk veq qetu pak nje dallim pe shof tek ky ballac kta spaka pas kush e dhunon se tekoka dueft me ja qit duq syt e me sillovat qe kurr sikish ra nermen me kap allti ne dor po gulinova kish lyp si qaj qe po thet pirro qe pi rrujke vetllat aghaghaghaghaaghahgaghaaghaghaghaghaghaghaaghahgaa ghaghHahahahhahahahahha eh mire e replikove kete roudruner po ku meret ai shembull bre... hahahahahha

roadrunner
03-12-09, 11:18
Jo se kan dhunue hahahahahha, veq hajt ka dal aty ne shesh si kauboj xhema me jau qit plluqat ne fushe. O HALLALL I KOFT.

Po brravo runerk veq qetu pak nje dallim pe shof tek ky ballac kta spaka pas kush e dhunon se tekoka dueft me ja qit duq syt e me sillovat qe kurr sikish ra nermen me kap allti ne dor po gulinova kish lyp si qaj qe po thet pirro qe pi rrujke vetllat aghaghaghaghaaghahgaghaaghaghaghaghaghaghaaghahgaa ghagh

roadrunner
03-12-09, 11:23
Normal juve duhet me jau bo si arsimtart e matematikes. Nje moll edhe nje moll bejne DY MOLLAAAAA...me jau thjeshtzue pak se s'po jau rrok juve. Kan vra njerz

Azem Syla thot: S'ka liste...lista u publikue. thot se njoh ket njeri, trap inxhizimet.

Fatmir Xhelili thot se njoh, bllaca fap ftyres dokumentat

Azem syla thot do ta padis, tani jo spo e paditi, tani jo pe paditi.....A PE PADIT A SPE PADIT....

Bllaca po rrin ne shpi po pin qaj, e kta PDK*qkat po dridhen, kan met tu bo intervista jo be se nuk e kem baaaaaa.....
hahahha kukuuu shume kopalla po shitni. po s'po jau blen askush mo.

Hahahahhahahahahha eh mire e replikove kete roudruner po ku meret ai shembull bre... hahahahahha

shfletuesi_
03-12-09, 11:26
Normal juve duhet me jau bo si arsimtart e matematikes. Nje moll edhe nje moll bejne DY MOLLAAAAA...me jau thjeshtzue pak se s'po jau rrok juve. Kan vra njerz

Azem Syla thot: S'ka liste...lista u publikue. thot se njoh ket njeri, trap inxhizimet.

Fatmir Xhelili thot se njoh, bllaca fap ftyres dokumentat

Azem syla thot do ta padis, tani jo spo e paditi, tani jo pe paditi.....A PE PADIT A SPE PADIT....

Bllaca po rrin ne shpi po pin qaj, e kta PDK*qkat po dridhen, kan met tu bo intervista jo be se nuk e kem baaaaaa.....
hahahha kukuuu shume kopalla po shitni. po s'po jau blen askush mo.Hahahahaha kush po shet kopalla bre mire e pat Bali tyben o roudrunner take it easy mos u nxej se ti na i shet neve na ti shesim ty e qeshtu e ka tregtia politika edhe sporti.

roadrunner
03-12-09, 11:29
Po beli vallahen e thave vet hahahaha....flm per konfirmim

Hahahahaha kush po shet kopalla bre mire e pat Bali tyben o roudrunner take it easy mos u nxej se ti na i shet neve na ti shesim ty e qeshtu e ka tregtia politika edhe sporti.

4peace
03-12-09, 11:35
normal niher, e tani kur dalin rezultatet...te shohim a u tranu.

Cka je pikė ti me ato rezultate kur rezultatet tashmė po dihen?!

Herifi (ky "i menēuri"), prej atje nga kishte ardhė (ku kishte jetuar dy vite) ishte porositur qė tė ruhet gjallė nga EULESHI. Dhe, megjithėse e paskan ruajtur gjallė s'i paska shkuar pėrdore t'i mbushė thasėt me pare. Prej zorit i gjenė nja dy dėshtues, shkojnė nė shtėpinė e njėrit prej tyre, marrin njė kamerė nė kojshillėk dhe e inēizojnė komplet sipas skenarit...Me kėtė film (CD) vijnė parlament dhe e shndėrrojnė parlamentin nė pėrlatore, kafehane (e kombinuar me bastore... sepse po i presim rezultatet).

Kush fitoi?
Tė gjithė fituan nga pak (boll bile) dhe e realizuan njė pjesė tė madhe tė projektit "Pėrēaj e sundo".

Kafehane, pėrlatore e bastore... ėshtė bėrė edhe nė kėtė nėnforum. Tė gjithė ata qė kohėn mė tė madhe e kalojnė tek "Kafja e forumit" janė shpėrngulė tek politika... Nė kėtė mėnyrė s'ka mbetur asnjė nėnforum pa e bėrė kafehane (m*t hesapi). S'po dihet kush po han e pin e kush do tė paguajė...Nejse, nė fund, si gjithherė, e paguan mileti!!!


***

roadrunner
03-12-09, 12:01
4peace. ata me dasht me e mbrojt se kishin lshu ne shpi arrest shtepiak i kan dhon, po e kishin majt edhe kishin dal me ni komunikat per media: Po e mbrojme se eshte deshmitar. Leja fajian ti EULESHIT (as ata spo i boj ma te mire), po beli vallahi qaj EULESH-i i keq nuk t'ka ardh qetu me ti vra njerzit tone. Une spo e mbroj as Bllacen, aj dul ne shesh tha O POPULL KOM VRA NJERZ, ATA MKAN PAGU ME VRA, EDHE RROGEN NE SHPI JA KAN QU, AI KA MARR RROG E PREMI. Kollaj e ke mashtru ni njeri mas luftes mi than dil vraje qeto se shpijun osht. Aj deklaroi se osht kriminel qe ka vra nje person, po edhe deshmoi se ka edhe emrat e vrasesve te tjer qe po ikin mas kulev te nanave tash. Aj i boni kejt me dokumente,e pala tjeter ku i ka dokumentet me na bind se nuk po e flet te verteten? Po mirren me komunikata te shtypit. Bllaca bertitke midis Prishtine te parlamenti ooo kam vra hajdeni mem lidh, shteti sguzojke me ba za, ishin habit tu i ngu lajmet ka po jau qet plluqat. e Bllaca bredhke lirshem me dur ne gjepa neper Prishtine, kishke koh me u marr me gazetar e me tanat.


A din ti mem tregue pse eshte ne shtepi bllaca? DMTH kriminel, me arrest shtepiak hahaha.....ihaaaa....


....edhe masi forumi kafehane koka per ty, muj me te than rri urt se vi te vraj une, se ni muj arrest shtepiak kurgjo s'osht a? Jena msu na grat me nejt ne shpi se kem gajle hahaha. mos ma nguc forumin ti, qa prite ne forum. Nese ke prit ktu me hy gjykatsat e me fol per rastin qe po e hetojn, ke gabu, ky forum osht per diskutime.
Cka je pikė ti me ato rezultate kur rezultatet tashmė po dihen?!

Herifi (ky "i menēuri"), prej atje nga kishte ardhė (ku kishte jetuar dy vite) ishte porositur qė tė ruhet gjallė nga EULESHI. Dhe, megjithėse e paskan ruajtur gjallė s'i paska shkuar pėrdore t'i mbushė thasėt me pare. Prej zorit i gjenė nja dy dėshtues, shkojnė nė shtėpinė e njėrit prej tyre, marrin njė kamerė nė kojshillėk dhe e inēizojnė komplet sipas skenarit...Me kėtė film (CD) vijnė parlament dhe e shndėrrojnė parlamentin nė pėrlatore, kafehane (e kombinuar me bastore... sepse po i presim rezultatet).

Kush fitoi?
Tė gjithė fituan nga pak (boll bile) dhe e realizuan njė pjesė tė madhe tė projektit "Pėrēaj e sundo".

Kafehane, pėrlatore e bastore... ėshtė bėrė edhe nė kėtė nėnforum. Tė gjithė ata qė kohėn mė tė madhe e kalojnė tek "Kafja e forumit" janė shpėrngulė tek politika... Nė kėtė mėnyrė s'ka mbetur asnjė nėnforum pa e bėrė kafehane (m*t hesapi). S'po dihet kush po han e pin e kush do tė paguajė...Nejse, nė fund, si gjithherė, e paguan mileti!!!


***

panta_rhei
03-12-09, 12:11
Cka je pikė ti me ato rezultate kur rezultatet tashmė po dihen?!

Herifi (ky "i menēuri"), prej atje nga kishte ardhė (ku kishte jetuar dy vite) ishte porositur qė tė ruhet gjallė nga EULESHI. Dhe, megjithėse e paskan ruajtur gjallė s'i paska shkuar pėrdore t'i mbushė thasėt me pare. Prej zorit i gjenė nja dy dėshtues, shkojnė nė shtėpinė e njėrit prej tyre, marrin njė kamerė nė kojshillėk dhe e inēizojnė komplet sipas skenarit...Me kėtė film (CD) vijnė parlament dhe e shndėrrojnė parlamentin nė pėrlatore, kafehane (e kombinuar me bastore... sepse po i presim rezultatet).

Kush fitoi?
Tė gjithė fituan nga pak (boll bile) dhe e realizuan njė pjesė tė madhe tė projektit "Pėrēaj e sundo".

Kafehane, pėrlatore e bastore... ėshtė bėrė edhe nė kėtė nėnforum. Tė gjithė ata qė kohėn mė tė madhe e kalojnė tek "Kafja e forumit" janė shpėrngulė tek politika... Nė kėtė mėnyrė s'ka mbetur asnjė nėnforum pa e bėrė kafehane (m*t hesapi). S'po dihet kush po han e pin e kush do tė paguajė...Nejse, nė fund, si gjithherė, e paguan mileti!!!


***
1. Ka qenė e pritur qė ju ndihmėn ta kėrkoni nga serbia, siq ėshtė kjo kėrkesa pėr "kujdes ndaj bllacės", e qė ky lajm ėshtė vetėm njė fabrikim i sserpskEgazetės, as eulex e askush tjetėr nuk e ka konfirmuar.

2. A nuk duhet qė drejtėsia tė hulumtojė faktet pėr vrasje nė Kosovė edhe nėse ato i deklaron njė dėshmitar serb???
(Nėse del njė serb nga serbia dhe deklaron publikisht "unė kam vra shqiptarė nė bashkėpunim me azem sylen", a duhet me i mohu apriori dhe kategorikisht kėto deklarata???)
Edhe nėse nazim bllaca ėshtė serb, ku qėndron dallimi??? Ky po tregon fakte, dėshmi... tė gjithė emrat dhe tė gjitha lidhjet famijare qė i ka pėrmendė bllaca, janė konfirmuar nga vetė tė pėrmendurit.
Ky tha faruk gashi ėshtė sponzoruesi ma i madh i shikut... vetė faruk gashi te batoni tha jam milioner... (qysh u ba milioner???)

faruk gashi edhe hysri rama gjatė intervistave per tv, thanė se bllaca ka jetu ne serbi... kur i pyeten gazetaret se a kane fakte per kte... ata thane jo veq po na e merr menja. Azem syla tha kurrė nuk e kom njoftė as nuk e njoh bllacen... bllaca i qiti incizimet dhe edhe vete dhendrri i azem syles, shpresimi, e pranoi qe kane ndejt bashk bllaca edhe azemi...
Kush po del rrenc kėtu? Kush po del i ēmendur???

4peace
03-12-09, 12:35
***

Panta...

Ti veē sa e dėshmove atė, qoftė nė mėnyrė direkte apo indirekte, qė unė e kam thėnė disa herė me radhė...


...se tė gjitha partitė kosovare, pa pėrjashtim, tok me kryetarėt e tyre janė tė shantazhuara nga "miqtė" ndėrkombėtar. Pra, jo vetėm PDK-ja (siē po donė disa apo siē po ua ka ėndja) por edhe LDK-ja, LDD-ja, AAK-ja, AKR-ja... S'ka fare rėndėsi cila mė shumė e cila mė pak. Kryesore tė gjithat janė tė pėrlyera me pisllėk. Prandaj dhe ose duhet t'iu pėmbahen rregullave tė shantazhit ose duhet tė llogarisin me konsekuencat.

E pamė rastin e Dacit (para njė kohe) kur tentoi ta braktisė linjėn qė i ishte pėrcaktuar paraprakisht...

Kėshtu ėshtė me tė gjithėt. Kush luan bisht largohet, ekzekutohet apo ēka di unė, kryesore hiqet nga skena sikur mos tė kishte qenė/ekzistuar kurrė.

Kjo qė po zihet me kėtė rast ėshtė veē njė kėrcėnim (mė tepėr) pėr ata qė s'donė ta mbajnė linjėn...


***

roadrunner
03-12-09, 12:39
O nuk po kapemi ktu per parti, po per vrasje. Tash pse paskan qellue kejt kta vrasesit PDK-ista, duhet me politizue edhe rastin pa qare ju. Boll mire e paska shkru panta. Po edhe n'koft naj njo tak e tuk neper qeto Parti tjera, edhe ata per veshi para drejtsise. S'po akuzohen ketu Partite, po akuzohen individ me emer te larte. Nuk po thot qekjo shpija, po po thot Faruki Mahmuti, Filani, Fisteki.

***

Panta...

Ti veē sa e dėshmove atė, qoftė nė mėnyrė direkte apo indirekte, qė unė e kam thėnė disa herė me radhė...


...se tė gjitha partitė kosovare, pa pėrjashtim, tok me kryetarėt e tyre janė tė shantazhuara nga "miqtė" ndėrkombėtar. Pra, jo vetėm PDK-ja (siē po donė disa apo siē po ua ka ėndja) por edhe LDK-ja, LDD-ja, AAK-ja, AKR-ja... S'ka fare rėndėsi cila mė shumė e cila mė pak. Kryesore tė gjithat janė tė pėrlyera me pisllėk. Prandaj dhe ose duhet t'iu pėmbahen rregullave tė shantazhit ose duhet tė llogarisin me konsekuencat.

E pamė rastin e Dacit (para njė kohe) kur tentoi ta braktisė linjėn qė i ishte pėrcaktuar paraprakisht...

Kėshtu ėshtė me tė gjithėt. Kush luan bisht largohet, ekzekutohet apo ēka di unė, kryesore hiqet nga skena sikur mos tė kishte qenė/ekzistuar kurrė.

Kjo qė po zihet me kėtė rast ėshtė veē njė kėrcėnim (mė tepėr) pėr ata qė s'donė ta mbajnė linjėn...


***

Fshatari
03-12-09, 14:38
O nuk po kapemi ktu per parti, po per vrasje. Tash pse paskan qellue kejt kta vrasesit PDK-ista, duhet me politizue edhe rastin pa qare ju. Boll mire e paska shkru panta. Po edhe n'koft naj njo tak e tuk neper qeto Parti tjera, edhe ata per veshi para drejtsise. S'po akuzohen ketu Partite, po akuzohen individ me emer te larte. Nuk po thot qekjo shpija, po po thot Faruki Mahmuti, Filani, Fisteki.

Kjo juriste duket si me qene "porteparole" e gykatave t'beligradit! Vetem "drejtesia" i shkon per shtati. Ai jarani i karmebeut e i koshtunices(bllata), te cilin e keni pas mesues ju dhe geci, salihaj me kompani, po ruhet nga agjente te serbise(punetore te eulexit)ne katunin e vete ribar(emen shkau). Kush u perpoq me u fut me dhune branda zyrave te votimit ne prag te raundit te pare te zgjedhjeve lokale ne Kosovė?! Agjentet serbe te eulexit. Kush po shet "cd-ja" te kontabanduara rrugeve te kryeqytetit te shtetit te fuqishem te Kosoves ?!: bastardet shqipfoles, kriminele te konfirmuar qe pranojne vete krimin dhe mbrohen nga njerez te krimit. Po, pra, po mbrohet krimineli qe pohon e konfirmon se e ka vra "filanin" e "fistekun", "farukun(e jo farukin: kjo e fundit eshte shqipfolese po nuk eshte shqip)" e "mahmutin" po nuk denoncoi asnje minoritar... asnje individ me 100 pseudonime te pista qe gravitojne rreth ketij forumi sepse i ka pas "nxenes" te "zellshem" te gjithe sa jane.
Si humanist dhe demokrat qe jam nuk rekomandoj cenzure per individ te tille; madje asnje lloj ostracizmi nuk shpreh ndaj minoritarve qe genjeshtren e kane princip ne jete po me dhembsen se nuk do e gjejne rehatine as ne kete bote, as ne boten tjeter.

Llapi
03-12-09, 14:41
euuu bre qysh ju deshtoi plani ketyne UDBA-shave te LDK-LDD-AAK-se
e moti rruhen atdhetaret e SHIK-ut (AKI)
b.otha e gecave salihave bllacave me serbin po mujn me i vra kryepatriotat siq jan Azemi Xhaviti e Kadriu
kur te ban shelnja rrush
bile edhe atehere sdo te munen
u ka kan keq shpiunave te keti forumi qe jan si shum
kot u gezuan ne fillim
kur duelen do far CD-jash haaaaaaa
mendoishi ju qe ka diqka interesant
e se dishi qe geci e ademi u kan pregadit tallava politik haaaaaaa

Llapi
03-12-09, 14:47
sa patriot eshte ky hapsi i temes haaaaa
shif trimi prej stacionit te trenit a banhof a si i thoni qfar mallengjimi e dashuri ka per vendlindjen
sa mall e ka vatanin haaaaa
ju pshurrsa ne Kosove.de edhe ne Kosove.

roadrunner
03-12-09, 15:37
Llap Llap Llap.


sa patriot eshte ky hapsi i temes haaaaa
shif trimi prej stacionit te trenit a banhof a si i thoni qfar mallengjimi e dashuri ka per vendlindjen
sa mall e ka vatanin haaaaa

Tropojani30
03-12-09, 16:27
euuu bre qysh ju deshtoi plani ketyne UDBA-shave te LDK-LDD-AAK-se
e moti rruhen atdhetaret e SHIK-ut (AKI)
b.otha e gecave salihave bllacave me serbin po mujn me i vra kryepatriotat siq jan Azemi Xhaviti e Kadriu
kur te ban shelnja rrush
bile edhe atehere sdo te munen
u ka kan keq shpiunave te keti forumi qe jan si shum
kot u gezuan ne fillim
kur duelen do far CD-jash haaaaaaa
mendoishi ju qe ka diqka interesant
e se dishi qe geci e ademi u kan pregadit tallava politik haaaaaaa
Gjithe agjentet e tij jane keshtu si N. Bllaca agjent serbo-shikas .. tash e akuzoni dore e zgjatur e Serbise.. se dikur ishte dore shiku..Po hani ju qershijat e pshurrta nuk e keni gejle.Keshtu i keni te gjithe kjo eshte e verteta edhe shume tjere jane te pergatitur te thone rrefimet e tyre mbi luften, krimet e pasluftes..Kjo genjeshtra e juaj eshte perkohshme por deshmite e agjentit te juaj nuk ka mundesi kush t'i mohoj as 'malsorja' madje

teutaA
03-12-09, 16:32
a po thoni qe gjall jan qita njerz qe po thot ky nazim bllaca i ka vra shiku a:rolleyes:

roadrunner
03-12-09, 16:47
JO valla un e shkruj qysh kom qef me dasht e shkruj, ashtu siē kam dėshirė, me dasht e shkruj qysh t'ma kona...bile un gjuhen qe ma ka msu nona jem nuk e mohoj, e ato te shkolles di ku hamam e qes, mos kofsh ti ngjendje me mbrojt vetin, kapu per farukun e farukin, e mos paq qa me than thuj e kom pas msus Salihaj (edhe msus te koka kan a?)


Qatij katunit Ribar qe na paska emer te shkaut, pse s'ke Thaqi i Zoti me ndrru mas lufte? Qe valla saher i hypsha taksit me shku ne shpi, i thojsha qom ne filan rrugen, sdike ku i bjen ingrati, se ja ndrrojshin tabelat per dit turli emri, e u dofke me ja dhan adresen shkinishte.

Une CD s'kam ble po e bona upload falas ne internet, po ja kish vle me ja dhan ni rrog temen, qe osht sa 2 her e kryeministrit, po apet sun po boj qaq pasuni sa ka bo aj me qato qe po i merr, e qysh hamami i boni nuk po muj me kuptu????

Ti n'kofsh humanist e demokrat, ateher une per ty jom president. E kur te kana me fol shqip, ma qon ni mesazh privat t'kallzoj qysh shkruhet shqipja pernime, se qeshtu qysh ti e ke shkru harroje.


Oh edhe per qato qe the mu bo juriste, muj mu bo sahori...po s'dashta dipllom hazer pej Thaqit hahahha...kshtu qe po msoj per tjeter lami, bile jam ka i jepi zor me msu se em vje inati mem thon dikush spo e di landen qe e ka studiu. ;)


Qeto ti shkruva qeshtu rrafsh shqipfolski veq perinati....se po e di shum mir qe ta lehtsojn edhe ty me kuptu ma mire se qka po du me fol.


PS
A pe do ni CD Falas? Qetu sa po rri ta boj COPY njo sahori.
Kjo juriste duket si me qene "porteparole" e gykatave t'beligradit! Vetem "drejtesia" i shkon per shtati. Ai jarani i karmebeut e i koshtunices(bllata), te cilin e keni pas mesues ju dhe geci, salihaj me kompani, po ruhet nga agjente te serbise(punetore te eulexit)ne katunin e vete ribar(emen shkau). Kush u perpoq me u fut me dhune branda zyrave te votimit ne prag te raundit te pare te zgjedhjeve lokale ne Kosovė?! Agjentet serbe te eulexit. Kush po shet "cd-ja" te kontabanduara rrugeve te kryeqytetit te shtetit te fuqishem te Kosoves ?!: bastardet shqipfoles, kriminele te konfirmuar qe pranojne vete krimin dhe mbrohen nga njerez te krimit. Po, pra, po mbrohet krimineli qe pohon e konfirmon se e ka vra "filanin" e "fistekun", "farukun(e jo farukin: kjo e fundit eshte shqipfolese po nuk eshte shqip)" e "mahmutin" po nuk denoncoi asnje minoritar... asnje individ me 100 pseudonime te pista qe gravitojne rreth ketij forumi sepse i ka pas "nxenes" te "zellshem" te gjithe sa jane.
Si humanist dhe demokrat qe jam nuk rekomandoj cenzure per individ te tille; madje asnje lloj ostracizmi nuk shpreh ndaj minoritarve qe genjeshtren e kane princip ne jete po me dhembsen se nuk do e gjejne rehatine as ne kete bote, as ne boten tjeter.

Fshatari
03-12-09, 17:17
Nėse eulexi nuk e pėrfill kėtė kėrkesė publike tė krerve te shtetit kosovar, atėherė eulexi, ashtu siē ishte unmiku, tenton tė destabilizojė gjendjen politike nė vend.
E njėjta kėrkesź u formulua para nje jave dite edhe nga unioni evropjan i cili vendosi tė dėrgojė njė ekip qė do tė kontrollonte misionin e imponuar me dhunė tė eulexit ne shtetin e pavarur e sovran tė Kosovės.
__________________________________________________ ______
Veprat kriminale tė pasluftės tė hetohen thellėsisht
Presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi kanė lėshuar njė deklaratė tė pėrbashkėt lidhur me zhvillimet e fundit nė Kosovė, ku ndėr tė tjera pėrsėrisin pėrkushtimin dhe angazhimin e tyre pėr funksionimin sa mė tė efektshėm tė shtetit ligjor.
Duke pėrcjellė me vėmendje zhvillimet e fundit politike, tė sigurisė dhe sundimit tė ligjit nė Kosovė, presidenti dhe kryeministri i Republikės theksojnė: “Pėrsėrisim pėrkushtimin dhe angazhimin tonė pėr funksionimin sa mė tė efektshėm tė shtetit ligjor. Suksesi ynė drejt zhvillimit dhe integrimeve ėshtė thellė i kushtėzuar me sundimin e ligjit dhe krijimin e perspektivės pėr secilin qytetar tė Republikės sė Kosovės”.
Institucionet vendėse tė drejtėsisė dhe EULEX-i, nė kuadėr tė pėrgjegjėsive qė kanė, theksohet mė tej nė deklaratė, “do tė ndėrmarrin tė gjitha veprimet e nevojshme pėr tė siguruar se tė gjitha veprat kriminale tė periudhės sė pasluftės tė hetohen thellėsisht dhe tė pandikuara nga politika”.
“Kėrkojmė distancimin e plotė tė politikės nga gjyqėsia dhe transparencė tė nevojshme tė mbėshtetur nė ligj. Ēdo veprim jashtė institucional ėshtė i papranueshėm pėr institucionet e Republikės”, thuhet nė deklaratė.
“Edhe kėtė herė, ftojmė tė gjithė qytetarėt e vendit qė tė ruajnė qetėsinė dhe tė kontribuojnė nė stabilitetin e vendit, duke besuar dhe mbėshtetur institucionet e drejtėsisė nė punėn e tyre”, pėrfundon deklarata e presidentit Sejdiu dhe e kryeministrit Thaēi. /Telegrafi/
__________________________________________________ __
http://www.telegrafi.com/?id=2&a=6505#Scene_1

BACALOKU
03-12-09, 17:18
Ja shikone si fatmir Limaj me dekret te QPK e ka mbrojt udbashin ndersa kan vra shqiptart e ndershem.Bėrbatovci flet pėr letrėn e Limajt

Publikuar: Sot, mė 03 dhjetor 2009
http://www.koha.net/repository/images/banush4.jpg


dmth president historik ka pas t e drejt se kta jan dor e zgjatur e serbis.fatmjeri perqata edhe u lshue pej hages se e ka pshtue serbija.edhe ksaj radhe veq nese serbija ju pshton .

BACALOKU
03-12-09, 17:23
Qe pra fjalt e Nazmi Bllaces me letren e Banush berbatovcit qysh po perputhen krejt. se ju kuqaloshat jeni msue me rren.
Bėrbatovci flet pėr letrėn e Limajt

Publikuar: Sot, mė 03 dhjetor 2009
http://www.koha.net/repository/images/banush4.jpgPrishtinė, Lipjan, Dobrajė, Vėrgovc, Kraishtė, 3 dhjetor - Nė vėrtetimin e lėshuar mė datėn 5 nėntor 1999, me numėr protokolli 219/99, me vulė tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės, si dhe me emrin, mbiemrin e nėnshkrimin e Fatmir Limajt, shkruan sot gazeta Koha Ditore gjerėsisht. Banush Bėrbatovci ende e ruan njė vėrtetim tė shkruar nė njė letėr A-4 qė beson t’ia ketė shpėtuar jetėn nė nėntor tė vitit 1999. Ky vėrtetim, ėshtė pėrmendur edhe nė DVD-nė e Nazim Bllacės.
Bėrbatovci, ka rrėfyer pėr “Kohėn Ditore”, se si ėshtė futur nė veturėn “Opell Omega”, tė cilėn Bllaca thotė se e kanė pėrdorur pėr vrasje e sulme. Sipas viktimės, mė datėn 3 nėntor 1999 nė orėn 22:30, disa persona kishin trokitur nė derėn e tij, por nuk kishin pranuar tė futeshin nė shtėpi dhe kishin kėrkuar qė ai tė futej nė veturė.
Ai thotė t’u ketė thėnė tė dyshuarve se ka punuar bashkė me 48 shqiptarė tė tjerė deri mė 23 mars 1999 nė orėn 9:30, kur edhe kanė ikur pėr shkak tė bombardimeve tė NATO-s.
Sipas tij, tmerri ka filluar me tė dalė nga fshati Potorofc, tek vendi i quajtur Kėrqevė.
“Tha qitu nale, mirė qenka edhe kėtu. E ka shukur kerrin dhe m’u kanė kthye vozitėsi dhe kolegu i tij pėrpara. Zotėri qitu mbaron jeta jote, me ka thanun vozitėsi dhe bashkėvozitėsi...” Deklarata e tij nuk pėrputhet me atė tė Bllacės, pasi viktima thotė se atė natė nuk e ka poseduar vėrtetimin e lėshuar nga Fatmir Limaj.
Sipas Bėrbatovcit, tė dyshuarit kishin kėrkuar qė ai tė dėshmonte rrejshėm pėr krime lufte ndaj njė ish-polici me kombėsi shqiptare dhe i kishin thėnė se nėse nuk e bėn kėtė do ta vrisnin.
“Mė tha kur ėshtė nė pyetje ēėshtja kombėtare duhet me dėshmue edhe rrejshėm. Atėherė me tha ne do tė tė kthejmė nė shtėpi meniherė nėse pranon kėtė, nėse jo ne duhet tė ekzekutojmė. M’u sos rruga dhe u thashė u krye njė punė vetėm tregomėni ku duhet tė paraqitem pėr me dėshmue. Nė Burgun e Lipjanit mė thanė lajmėrohesh nesėr nė orėn 7”, ka rrėfyer Bėrbatovci.
Ai thotė se tė dyshuarit e kishin dėrguar shėndosh e mirė nė shtėpi atė natė pas rreth 2 orėsh dhe pasi kishte menduar mirė se ēfarė tė bėnte, kishte vendosur t’i drejtohej zv. ministrit tė Mbrojtjes, Limaj.
Sipas tij, Limaj nė atė moment i kishte lėshuar njė vėrtetim, tė protokolluar dhe tė vulosur, vėrtetim ky qė ia ka shpėtuar jetėn.
Nė vėrtetimin e lėshuar mė datėn 5 nėntor 1999, me numėr protokolli 219/99, me vulė tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės si dhe me emrin, mbiemrin e nėnshkrimin e Fatmir Limajt, thuhet se ky person nuk ka lidhje me akuzat, pėr tė cilat ėshtė akuzuar.
“Z. Banush Bėrbatovci, nga Dobraja e Madhe, Komuna e Lipjanit ėshtė person, i cili i ka ndihmuar UĒK-sė. Ky vėrtetim i lėshohet si dėshmi se ky person nuk ka qenė i implikuar nė gjėrat, pėr tė cilat akuzohet”, thuhet nė kėtė vėrtetim.
Sipas Bėrbatovcit, tre net mė vonė, disa persona me veturėn e njėjtė, “Opell Omega”, kishin shkuar nė shtėpinė e tij dhe e kishin kėrkuar sėrish atė.
“Kur e qet shoqja letrėn, e mori ai, kur afrohet te drita e kerrit thotė: E Fatmir, he car!”

Lapsi
03-12-09, 17:42
A ka moderator ketu qe ta mbylle kete teme, ngase cmenduria nuk ka fund

pirro
03-12-09, 17:46
A ka moderator ketu qe ta mbylle kete teme, ngase cmenduria nuk ka fund

Meqense objekt teme eshte nje i cmendur, atehere pse te mos diskutohet?

Ish dal more Fatmir Lima prej burgut shtepiak haahhaahaha, ne kete frym te dezinformatve eshte aktualizuar edhe ky rasti me kete Nazimin, qohet nja e thot Fatmir Lima eshte ne burg 10 budall tjere i besojne hahaha qa nuk nin njeri

Lapsi
03-12-09, 17:57
Meqense objekt teme eshte nje i cmendur, atehere pse te mos diskutohet?

Ish dal more Fatmir Lima prej burgut shtepiak haahhaahaha, ne kete frym te dezinformatve eshte aktualizuar edhe ky rasti me kete Nazimin, qohet nja e thot Fatmir Lima eshte ne burg 10 budall tjere i besojne hahaha qa nuk nin njeri Gabim je, po flitet per shume politikan te Kosoves

Etuta
03-12-09, 18:03
Ish dal more Fatmir Lima prej burgut shtepiak haahhaahaha, ne kete frym te dezinformatve eshte aktualizuar edhe ky rasti me kete Nazimin, qohet nja e thot Fatmir Lima eshte ne burg 10 budall tjere i besojne hahaha qa nuk nin njeri

Phirro, jo LIMAJ nuk ka dalur nga regjimi i burgut shtepiak. Ai ka drejte te shkoje ne Parlament po jo te leshoj deklarata qe pengojne hetimet.

Etuta
03-12-09, 18:05
Harrova te them qe sipas mjeteve te informimit, deri ne shkurt edhe 860 fletarrestime ku jane te perfshier ministra, zevendesministra dhe kryetare partishe.

VETVENDOSJA sot akuzoi SHIK-un se vetem ka ndryshuar formen e veprimit, perndryshe ka monopolizuar kejt jeten e Kosoves... Medet... more medet!

BACALOKU
03-12-09, 18:06
A ka moderator ketu qe ta mbylle kete teme, ngase cmenduria nuk ka fund

shikist po doket s po ju pengojn faktet.dhe nuk ka nevoi me u mshel kjo tem ka nevoi hala me u sjell fakte. e juve pedekashave kur e shihni punen e juve kriminale qe po ju del per ledin jepni urdhna. po ksaj radhe nuk po t punojn urdhnat.se ky forum nuk asht i shikut. atje at t shikut kosova.de e keni mshel me qellim kto dit .http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

BACALOKU
03-12-09, 18:09
Meqense objekt teme eshte nje i cmendur, atehere pse te mos diskutohet?

Ish dal more Fatmir Lima prej burgut shtepiak haahhaahaha, ne kete frym te dezinformatve eshte aktualizuar edhe ky rasti me kete Nazimin, qohet nja e thot Fatmir Lima eshte ne burg 10 budall tjere i besojne hahaha qa nuk nin njeri

pirre a e lexove dje ne koha ditore ky Nazmi Bllaca kish deklarue se asht antar i PDK dhe kish than se un ket parti nuk e lshoi kurr.qka u ba kshtu more pirr se kuku per juve qfar udbashash dhe psikopatash ka kjo parti.

BACALOKU
03-12-09, 18:11
Harrova te them qe sipas mjeteve te informimit, deri ne shkurt edhe 860 fletarrestime ku jane te perfshier ministra, zevendesministra dhe kryetare partishe.

VETVENDOSJA sot akuzoi SHIK-un se vetem ka ndryshuar formen e veprimit, perndryshe ka monopolizuar kejt jeten e Kosoves... Medet... more medet!


Mo be Etuta se po dojkan me hanger edhe do qetu ne forum e tani skena me kon lujna qoke.

Lapsi
03-12-09, 18:16
shikist po doket s po ju pengojn faktet.dhe nuk ka nevoi me u mshel kjo tem ka nevoi hala me u sjell fakte. e juve pedekashave kur e shihni punen e juve kriminale qe po ju del per ledin jepni urdhna. po ksaj radhe nuk po t punojn urdhnat.se ky forum nuk asht i shikut. atje at t shikut kosova.de e keni mshel me qellim kto dit .http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif Bacaloku
do te merresha pjese ne debat me gjithe qejf nese nuk do kishte sharje, ofendime, keqkuptime e gjera tjera. Per temen nuk kerkova te mbyllet se kam frike per faktet e tuaja apo dikujt tjeter, por per nje qellim tjeter. Tema eshte shnderruar ne chat per 4 apo 5 anetare qe qeshen me te madhe kur njeri nga ata shahet apo hedhe fjale qe poshterson disa politikan te PDK-se.
Dua ta perfundoj kete koment ne kete menyre:

(me identitet jam ai qe isha para daljes se UCK dhe nuk ndryshoj altar mengjes e mbremje) Dalja e Bllaces ne publik ka be Kosoven nje vend qe veshtire mund te rikthehet besimi tek disa njerez. Kosova per momentin eshte ne gjendje delikate dhe nuk ka nevoje per mendime qesharake fiktive nga persona fiktiv

Arb
03-12-09, 18:45
Vetėvendosje: SHIK u asnjėherė nuk ėshtė shuar

Prishtinė, 3 dhjetor Nė njė reagim tė Lėvizjes Vetėvendosje, lidhur me zhvillimet e fundit politike tė shkaktuara nga Nazim Bllaca, theksohet se Kryeministri Hashim Thaēi ka dhėnė deklarata shumė dramatike duke thėnė se Bllaca e ka kėrcėnuar "sigurinė nacionale".

Vetėvendosje thotė se Thaēi nuk i ka konsideruar kaq tė rrezikshme as strukturat paralele tė Serbisė, tė cilat ditė e natė punojnė kundėr sigurisė sonė nacionale dhe pavarėsisė sė Kosovės. "Kurrė mė parė Hashim Thaēi nuk ėshtė shėrbyer me njė fjalor kaq dramatik tė rrezikshmėrisė, madje as kur Kosovės iu kallėn kufijtė mė 19 shkurt 2008, dy ditė pas shpalljes sė pavarėsisė", thotė Vetėvendosje, duke pohuar se SHIK u asnjėherė nuk ėshtė shuar.

Ai vetėm ka ndėrruar formė dhe se tash e disa vjet SHIK u ka kolonizuar pothuajse tė gjitha ndėrmarrjet e rėndėsishme publike e shoqėrore: PostėTelekomin e Kosovės, Aeroportin Publik Ndėrkombėtar tė Prishtinės, Trepēėn, KEK un, pra tė gjitha kėto ndėrmarrje tė rėndėsishme tė cilat do t'i privatizojė kreu i privatizimit tė pasurive tė Kosovės, ministri Ahmet Shala, thotė Vetėvendosje.

Arb
03-12-09, 18:47
Hajriz Kastrati, babai i Bekimit, apelon: Dua tė di kush ma ka vrarė djalin?

Unė nuk po kėrkoj hakmarrje. Unė jam pėr ligj e pėr drejtėsi. Prandaj po kėrkoj tė di kush e ka vrarė djalin tim Bekimin dhe ligji e drejtėsia tė bjerė mbi ata kriminelė qė ma vranė djalin tim e gazetarin e gazetės kombėtare “Bota sot”.
Polluzhė, Drenicė, 3 dhjetor - Hajrzi Kastrati, ose axha Hajriz, ka tretur mbi supe tė shtatėdhjetat, por edhe mė tutje po mbahet si burrat. Ankohet nga pak nga ndonjė dhembje, thotė se kohėve tė fundit po e mundon njė grip, por nuk beson se e ka “...atė gripin e keq” qė po thonė se po e bėn kėrdi botėn. Prej 19 tetorit tė vitit 2001, bashkė me barrėn e viteve, bashkė me katrahurat e jetės, nė shpirt mban edhe njė dhembje, njė dhembje tė madhe, njė plagė tė hapur pėr vrasjen e djalit tė tij Bekim Kastratit, gazetar i gazetės kombėtare “Bota sot”. Kur mėrzia dhe dhembja ia rėndojnė shpirtin, ai ndez njė cigare dhe niset qetė drejt varrezave tė fshatit pėr t’u ēmallur sė paku shpirtėrisht me Bekimin. Ai nuk derdh lot, se ėshtė burrė, por viziton Bekimin, edhe pse nė varr, bashkėbisedon nė heshtje me tė, ia rregullon barin dhe lulet mbi varr dhe pasi tė jetė shfryrė me shpirt e me zemėr, “pėrshėndetet’ me Bekimin dhe qetė, fare qetė kthehet nė shtėpi te Vesa e Era. Ai nuk u tregon dy vajzave tė Bekimit se ku kishte qenė, ndėrsa ato, edhe pse e vėrejnė nė fytyrė shqetėsimin e gjyshit, nuk e pyesin, por vetėm i hedhen nė pėrqafim dhe kėshtu e rrokullisin edhe njė ditė tė kėsaj jete me dhembje pėr vrasjen e djalit e tė babait tė tyre Bekimit.
Kėshtu duket njė prej ditėve tė zakonshme tė Hajriz Kastratit, babait tė Bekim Kastratit, gazetarit tė gazetės kombėtare “Bota sot” i vrarė nė natėn e 19 tetorit tė vitit 2001 nė njė pritė nė hyrje tė Skenderajt. Bashkė me Bekimin u vranė edhe Besim Dajakun dhe u plagos Gani Geci.

Kalimero
03-12-09, 19:04
mare be pulitika osht e flliqt sha zoten,qaj magari salihaj tha ,nuk osht vrases bllaca i Xhemal Mustafes,mare be mos ka ai noj list qituqene e po hin mare prublemi shum ma fell se qa kan menu,phaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa kukuuuuu ktu oshte ni dreq i madh qa pu zihet,qish ka thone rrahman murina ktyne herash

MemphiSx
03-12-09, 19:11
Bacaloku
do te merresha pjese ne debat me gjithe qejf nese nuk do kishte sharje, ofendime, keqkuptime e gjera tjera. Per temen nuk kerkova te mbyllet se kam frike per faktet e tuaja apo dikujt tjeter, por per nje qellim tjeter. Tema eshte shnderruar ne chat per 4 apo 5 anetare qe qeshen me te madhe kur njeri nga ata shahet apo hedhe fjale qe poshterson disa politikan te PDK-se.
Dua ta perfundoj kete koment ne kete menyre:

(me identitet jam ai qe isha para daljes se UCK dhe nuk ndryshoj altar mengjes e mbremje) Dalja e Bllaces ne publik ka be Kosoven nje vend qe veshtire mund te rikthehet besimi tek disa njerez. Kosova per momentin eshte ne gjendje delikate dhe nuk ka nevoje per mendime qesharake fiktive nga persona fiktiv


Kush eshte fajtor per ket gjendje te tanishme??? Per me u rregullu gjendja,duhet te mbyllet goja e njerzve,te vazhdohet me keto krime apo???

Prit prit se ka ende....

roadrunner
03-12-09, 19:16
Laps, rrim rrim, qa u bo tu harxhu fyshti a?

A ka moderator ketu qe ta mbylle kete teme, ngase cmenduria nuk ka fund

realisti64
03-12-09, 19:22
Hajriz Kastrati, babai i Bekimit, apelon: Dua tė di kush ma ka vrarė djalin?

Unė nuk po kėrkoj hakmarrje. Unė jam pėr ligj e pėr drejtėsi. Prandaj po kėrkoj tė di kush e ka vrarė djalin tim Bekimin dhe ligji e drejtėsia tė bjerė mbi ata kriminelė qė ma vranė djalin tim e gazetarin e gazetės kombėtare “Bota sot”.
Polluzhė, Drenicė, 3 dhjetor - Hajrzi Kastrati, ose axha Hajriz, ka tretur mbi supe tė shtatėdhjetat, por edhe mė tutje po mbahet si burrat. Ankohet nga pak nga ndonjė dhembje, thotė se kohėve tė fundit po e mundon njė grip, por nuk beson se e ka “...atė gripin e keq” qė po thonė se po e bėn kėrdi botėn. Prej 19 tetorit tė vitit 2001, bashkė me barrėn e viteve, bashkė me katrahurat e jetės, nė shpirt mban edhe njė dhembje, njė dhembje tė madhe, njė plagė tė hapur pėr vrasjen e djalit tė tij Bekim Kastratit, gazetar i gazetės kombėtare “Bota sot”. Kur mėrzia dhe dhembja ia rėndojnė shpirtin, ai ndez njė cigare dhe niset qetė drejt varrezave tė fshatit pėr t’u ēmallur sė paku shpirtėrisht me Bekimin. Ai nuk derdh lot, se ėshtė burrė, por viziton Bekimin, edhe pse nė varr, bashkėbisedon nė heshtje me tė, ia rregullon barin dhe lulet mbi varr dhe pasi tė jetė shfryrė me shpirt e me zemėr, “pėrshėndetet’ me Bekimin dhe qetė, fare qetė kthehet nė shtėpi te Vesa e Era. Ai nuk u tregon dy vajzave tė Bekimit se ku kishte qenė, ndėrsa ato, edhe pse e vėrejnė nė fytyrė shqetėsimin e gjyshit, nuk e pyesin, por vetėm i hedhen nė pėrqafim dhe kėshtu e rrokullisin edhe njė ditė tė kėsaj jete me dhembje pėr vrasjen e djalit e tė babait tė tyre Bekimit.
Kėshtu duket njė prej ditėve tė zakonshme tė Hajriz Kastratit, babait tė Bekim Kastratit, gazetarit tė gazetės kombėtare “Bota sot” i vrarė nė natėn e 19 tetorit tė vitit 2001 nė njė pritė nė hyrje tė Skenderajt. Bashkė me Bekimin u vranė edhe Besim Dajakun dhe u plagos Gani Geci.

Lehte e ka axha Hajriz, se vrasesi i kalon cdo dite andej me xhip: GANI GECI!

Po qysh more shpetoi aq lehte gani supermeni ne "prite" aaaa? Hajde kallzomni ju "te drejtet" e forumit?????

Gani geci e hjeku Besim dajakun se ishte deshmitar i vrasjes se Komandant Sandokanit nga gani krimineli.
Deshmitaret tregojn se para kesaj ngjarje (para "prites") Besim Dajaku ishte shume i shqetesuar...

Ndersa police anonim tregojne se si plumbat ne llastren e xhipit kishin dal nga brenda xhipit.

Hajtni se i ka ardh fundi edhe gani kriminelit:tani shpresoj qe gruaja e Komandant Sandokanit te kete mbeshtetje per ta quar para gjyqit kete kriminel me te cilin duhet te turperohet Drenica...

4peace
03-12-09, 19:23
***

Si krijohen dezinformatat...
...duke nxjerre citate te pershtatshme qe i konvenojne qarqeve te caktuara...


Vetėvendosje: SHIK u asnjėherė nuk ėshtė shuar

Prishtinė, 3 dhjetor Nė njė reagim tė Lėvizjes Vetėvendosje, lidhur me zhvillimet e fundit politike tė shkaktuara nga Nazim Bllaca, theksohet se Kryeministri Hashim Thaēi ka dhėnė deklarata shumė dramatike duke thėnė se Bllaca e ka kėrcėnuar "sigurinė nacionale".

Vetėvendosje thotė se Thaēi nuk i ka konsideruar kaq tė rrezikshme as strukturat paralele tė Serbisė, tė cilat ditė e natė punojnė kundėr sigurisė sonė nacionale dhe pavarėsisė sė Kosovės. "Kurrė mė parė Hashim Thaēi nuk ėshtė shėrbyer me njė fjalor kaq dramatik tė rrezikshmėrisė, madje as kur Kosovės iu kallėn kufijtė mė 19 shkurt 2008, dy ditė pas shpalljes sė pavarėsisė", thotė Vetėvendosje, duke pohuar se SHIK u asnjėherė nuk ėshtė shuar.

Ai vetėm ka ndėrruar formė dhe se tash e disa vjet SHIK u ka kolonizuar pothuajse tė gjitha ndėrmarrjet e rėndėsishme publike e shoqėrore: PostėTelekomin e Kosovės, Aeroportin Publik Ndėrkombėtar tė Prishtinės, Trepēėn, KEK un, pra tė gjitha kėto ndėrmarrje tė rėndėsishme tė cilat do t'i privatizojė kreu i privatizimit tė pasurive tė Kosovės, ministri Ahmet Shala, thotė Vetėvendosje.


Origjinali posedon edhe me tekst shtesė...


Bishti i Krimit
Ka mė pak se njė javė qė kur opinioni gjithėshqiptar ėshtė elektrizuar skajshmėrisht nga njė mori ngjarjesh qė nė qendėr e kanė krimin e organizuar tė pasluftės nė Kosovės. Filloi nė Kuvend dhe po vazhdon me personazhe tė shumėpėrfolura, qė po akuzohen mes vete pėr vrasje, tortura, shantazhe e haraēe. Janė ēuar i madh e i vogėl tė bėhen pjesė e kėtij spektakli. Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi, doli e tha se rasti Bllaca e ka kėrcėnuar “sigurinė nacionale”! Kaq tė rrezikshme ai asnjėherė nuk i ka konsideruar strukturat paralele tė Serbisė, tė cilat ditė e natė punojnė kundėr sigurisė sonė nacionale dhe pavarėsisė sė Kosovės. Kurrė mė parė Hashim Thaēi nuk ėshtė shėrbyer me njė fjalor kaq dramatik tė rrezikshmėrisė, madje as kur Kosovės iu kallėn kufijtė mė 19 shkurt 2008, dy ditė pas shpalljes sė pavarėsisė. Por tash qė ka filluar dalja nė skenė e krimeve tė Shėrbimit tė tij Personal tė Inteligjencės qė prej vitit 1999, dhe vetėm tash kur personat tė cilėt e rrethojnė atė, kanė filluar tė ndjehen tė pasigurt pėr shkak tė bėmave tė tyre pas luftės, Kryeministri ka filluar tė shqetėsohet. Rrezikimin e Kosovės ai nuk e sheh kaq tė shqetėsues sa mundėsinė e rrezikimit tė pushtetit personal.

Personat pėr tė cilėt po flitet janė ata qė e kanė lėnė Kosovėn pa ushtri, sepse u mjaftojnė bandat e tyre klanore. Ata e kanė lėnė Kosovėn pa Shėrbim Inteligjent, sepse kanė shėrbimet e tyre partiake. PDK, LDK, AAK, LDD etj – qė tė gjitha i kanė shėrbimet e tyre partiake, nė krahasim me tė cilėt ky i shtetit tė Kosovės ėshtė veēse njė lojė fėmijėsh. Kėto shėrbime informative partiake nuk merren me interesat e sigurisė sė shtetit tė Kosovės, por me mbrojtjen e interesave grupore e partiake tė biznesit e krimit tė organizuar, duke mos zgjedhur mjetet. Prania ndėrkombėtare (EULEX-i tash ashtu sikurse UNMIK-u dikur) gjithnjė e ka ditur kėtė gjė, por ka zgjedhur tė bashkėjetojė me kėto shėrbime kriminale.


***

MemphiSx
03-12-09, 19:29
Lehte e ka axha Hajriz, se vrasesi i kalon cdo dite andej me xhip: GANI GECI!

Po qysh more shpetoi aq lehte gani supermeni ne "prite" aaaa? Hajde kallzomni ju "te drejtet" e forumit?????

Gani geci e hjeku Besim dajakun se ishte deshmitar i vrasjes se Komandant Sandokanit nga gani krimineli.
Deshmitaret tregojn se para kesaj ngjarje (para "prites") Besim Dajaku ishte shume i shqetesuar...

Ndersa police anonim tregojne se si plumbat ne llastren e xhipit kishin dal nga brenda xhipit.

Hajtni se i ka ardh fundi edhe gani kriminelit:tani shpresoj qe gruaja e Komandant Sandokanit te kete mbeshtetje per ta quar para gjyqit kete kriminel me te cilin duhet te turperohet Drenica...


Tii po rren!
Keni pas qef me kan i vrane edhe Gani Geci...por Zoti e ka rujte..qe sot t'ja u qet krimet e juve!!
Ska nevoje per deshmitar,se Gani Geci e ka vra publikisht,jo mas shpine qe vrajn komunistat..sandokanin e ka vra Gani Geci..se ai ka dal ne prit i pari per me vra Ganin...keshtu qe Gani Geci ka vepru mencurisht!!

Kurse Gani Geci,Dajaku dhe Kastrati,kan qen te ftuar nga Sulejman Selimi,per me jap nje intervist..dhe ka ndodh prita,komuniste pas shpine!!

Soji i juve veq ne ket menyre vret njerez..jo si Gani Geci qe plumbit i del perball!!

Llapjani_HH
03-12-09, 19:31
Zbardhja e vrasjeve pėrmirėson imazhin e Kosovės


Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe tė Lirive tė Njeriut ka pėrshėndetur arrestimin e tė dyshuarit Nazim Bllaca, i cili dyshohet pėr pjesėmarrje nė veprime inkriminuese, mirėpo ka shprehur habinė pėr masėn e caktuar tė arrestit shtėpiak – qė sipas kėtij kėshilli ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me natyrėn e veprės pėr ēka dyshohet i arrestuari.

“Masa e arrestit shtėpiak zakonisht shqiptohet pėr raste mė tė lehta apo kur i arrestuari nuk bėn pjesė nė grup me rrezikshmėri tė lartė. Rasti i Nazmi Bllacės ėshtė krejtėsisht i kundėrt, kemi tė bėjmė pėr dyshim tė kryerjes sė krimeve shumė serioze tė ngjashme me atė tė Eskadronėve tė Vdekjes nė Amerikėn latine ku sundonin juntat ushtarake. Andaj, ėshtė e pabesueshme dhe e pakuptueshme shqiptimi i masės sė arrestit shtėpiak nė kėtė rast”, thuhet nė njė komunikatė tė KMDLNJ-sė.

KMDLNJ thekson se, mund tė jetė pėrcaktuese pėr marrjen e kėtij vendimi pendimi i tė arrestuarit dhe gatishmėria e tij pėr tė bashkėpunuar me hetuesit e kėtij rasti.

KMDLNJ dyshon se kėtij rasti do t’i shkohet deri nė fund dhe se ka pėrpjekje serioze pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe zbardhjen e vrasjeve me motive politike, etnike dhe tė tjera nė periudhėn pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė. KMDLNJ, gjithashtu dyshon nė paanshmėrinė e gjykatave “sepse ky rast edhe nė kėtė fazė tė tij, mė shumė trajtohet si atraksion medial dhe qėrim hesapesh midis subjekteve tė caktuara politike se sa njė rast qė do tė duhej tė ishte ēėshtje ekskluzive e gjykatave dhe organeve tė drejtėsisė”, theksohet nė komunikatė.

“Me kėtė rast janė duke manipuluar tė gjithė, gjė qė i dėmton hetimet dhe zbardhjen e krimeve.

Ballafaqimi i dėshmitarėve kundėr pohimeve tė Nazim Bllacės, tė cilėt kanė njė tė kaluar kriminale pėr ēka edhe janė dėnuar, nė masė tė madhe e komprometojnė luftėn kundėr krimit tė organizuar nė pėrgjithėsi dhe kėtij rasti nė veēanti”.

“Pėrpjekje qė ky rast tė ndėrlidhet me zgjedhje lokale, imazhin e Kosovės apo me fillimin e punės sė GJND-sė nė Hagė ėshtė krejtėsisht e pabazė dhe kundėr logjikės sė shėndoshė.

Ndėrsa, pėrpjekjet qė tė komprometohet lufta e UĒK-sė duke e ndėrlidhur me kėtė rast dhe raste tė ngjashme duhet tė hidhen poshtė sepse kėto krime kanė ndodhur pas pėrfundimit tė luftės dhe natyra e tyre ėshtė krejtėsisht kriminale.

Askush nuk mund ta pėrdor luftėn si mbulesė pėr aktivitete kriminale”, theksohet mė tej.

Zbardhja e vrasjeve, lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar, sipas KMDLNJ-sė, pikėrisht krijojnė kushte pėr zgjedhje tė lira, e pėrmirėsojnė imazhin e Kosovės dhe krijojnė kushte pėr procese integruese nė mekanizmat ndėrkombėtarė.

Prandaj, KMDLNJ insiston qė tė hetohet ky rast dhe rastet tjera seriozisht, pa ndikime tė politikės nė mėnyrė qė tė krijohen kushtet qė tė gjithė ata qė janė pėrgjegjės tė pėrballen me ligjin, pavarėsisht postit politik qė e kanė apo statusit shoqėror!

KMDLNJ i fton tė gjithė politikanėt qė kanė prova tė cilat do tė ndihmonin nė zbardhje e krimeve qė ato t’i dėrgojnė tek organet e hetuesisė e jo ta keqpėrdorin pėr promovime personale apo qėllime politike! Nė kėtė mėnyrė po prejudikohet fajėsia, para se tė kenė pėrfunduar hetimet!

Slogani i shumėpėrsėritur, edhe nga vendorėt e sidomos nga ndėrkombėtarėt se “askush nuk mund tė jetė mbi ligjin”, sipas KMDLNJ-sė, tash duhet tė zbatohet nė praktikė! Nėse vėrtetė duam ta luftojmė krimin!
Telegrafi

realisti64
03-12-09, 19:38
Tii po rren!
Keni pas qef me kan i vrane edhe Gani Geci...por Zoti e ka rujte..qe sot t'ja u qet krimet e juve!!
Ska nevoje per deshmitar,se Gani Geci e ka vra publikisht,jo mas shpine qe vrajn komunistat..sandokanin e ka vra Gani Geci..se ai ka dal ne prit i pari per me vra Ganin...keshtu qe Gani Geci ka vepru mencurisht!!

Kurse Gani Geci,Dajaku dhe Kastrati,kan qen te ftuar nga Sulejman Selimi,per me jap nje intervist..dhe ka ndodh prita,komuniste pas shpine!!

Soji i juve veq ne ket menyre vret njerez..jo si Gani Geci qe plumbit i del perball!!

ooo hajni i vove,

prites nuk i pshton askush, po veq gani geci i ka "pshtu" se ai u kan ne zabel me snajperka te bukoshit.

O hajni i vove,

nuk e ka pas shtabin ne Runik UCK ja se ai eshte vra ne rrugen per runik.

Pall ti si lopa se je mesu qashtu...ama une i di mire rrethanat qysh eshte vra Sandokani.

O quni i sokakut:qysh mundet tjetri me vra njerin ne prite qe e paska vra gani krimineli Sandokanin aaaa?

Sandokani ja paska nxan priten e gani supermeni e paska vra Sandokanin...le o fmiaq se pom vjen keq qe me mend 10 vjeq paske mbet...

Qika^Me^Kule
03-12-09, 19:40
armiku i armikut tim eshte miku im .
e dini ju andej kete .

Athu a e din te gjith ket???

Qika^Me^Kule
03-12-09, 19:43
ooo hajni i vove,

prites nuk i pshton askush, po veq gani geci i ka "pshtu" se ai u kan ne zabel me snajperka te bukoshit.

O hajni i vove,

nuk e ka pas shtabin ne Runik UCK ja se ai eshte vra ne rrugen per runik.

Pall ti si lopa se je mesu qashtu...ama une i di mire rrethanat qysh eshte vra Sandokani.

O quni i sokakut:qysh mundet tjetri me vra njerin ne prite qe e paska vra gani krimineli Sandokanin aaaa?

Sandokani ja paska nxan priten e gani supermeni e paska vra Sandokanin...le o fmiaq se pom vjen keq qe me mend 10 vjeq paske mbet...

cncncncncncnccn Ti qe po dishe kaq mir pse po offendon pra??? te njejten gje e mendojn edhe te tjeret sikurna ti,, psh qe the une i di mir rethanat?? a qaq i dishem koke e aq bindje ke... qe mundohesh ta perulesh dikan tjeter ti a????

roadrunner
03-12-09, 19:43
Mu po me qudit se qysh veq adhuruesit e PDK-se po i qesin dhamt jasht tuj llomotit kunder Bllaces?

A thu pse po dridhen kaq shume?

roadrunner
03-12-09, 19:51
N'past vjedh qeky vo, hallall kat me kat, e ja pruft hala pa dal mir vot, i rafshin ne durt e tina. Po ju qe keni vjedh me miliona me vra njerz, kini me lyp qat biren pej kahit del voja se ju ka hanger dreqi, po kur tju vje dakiki me ju qit pula jasht, apet ne dur te qetij Memphixs e atij hajnit te vove tjetrit panta reit, ne dur te qatyne ki me ra, ne dur te drejtsis.


edhe un prej sotit ka me dal me vjedh vo, se po i pregaditi per qet PERLYM-ment, qe me gjujt saher te kaloj n'at ane.

ooo hajni i vove,

prites nuk i pshton askush, po veq gani geci i ka "pshtu" se ai u kan ne zabel me snajperka te bukoshit.

O hajni i vove,

nuk e ka pas shtabin ne Runik UCK ja se ai eshte vra ne rrugen per runik.

Pall ti si lopa se je mesu qashtu...ama une i di mire rrethanat qysh eshte vra Sandokani.

O quni i sokakut:qysh mundet tjetri me vra njerin ne prite qe e paska vra gani krimineli Sandokanin aaaa?

Sandokani ja paska nxan priten e gani supermeni e paska vra Sandokanin...le o fmiaq se pom vjen keq qe me mend 10 vjeq paske mbet...

realisti64
03-12-09, 19:54
cncncncncncnccn Ti qe po dishe kaq mir pse po offendon pra??? te njejten gje e mendojn edhe te tjeret sikurna ti,, psh qe the une i di mir rethanat?? a qaq i dishem koke e aq bindje ke... qe mundohesh ta perulesh dikan tjeter ti a????

Une i di sendet edhe veq realitetin po e foli.Po po shpresoj qe vjen dita e e shoh ket kriminel me duar lidhun.

roadrunner
03-12-09, 19:57
Hahahahah veq ki kujdes ruj mire se kukuuu u ba rrezik tash hahaha


...e un du me vjedh 1 knus e 5 pula .... ki me pa sa vo kam me bo hiė pa vjedh .)

realisti64
03-12-09, 20:03
Mu po me qudit se qysh veq adhuruesit e PDK-se po i qesin dhamt jasht tuj llomotit kunder Bllaces?

A thu pse po dridhen kaq shume?

Oj fole e qyqeve,

e paskeni edhe ni aleat te fort per mu kujdes per bllacen:prokuria e serbise qenka interesu per me rujt bllacen se eshte i rrezikun.

Urime qe e paskit rigjet aleatin fole e qyqeveee!

realisti64
03-12-09, 20:07
N'past vjedh qeky vo, hallall kat me kat, e ja pruft hala pa dal mir vot, i rafshin ne durt e tina. Po ju qe keni vjedh me miliona me vra njerz, kini me lyp qat biren pej kahit del voja se ju ka hanger dreqi, po kur tju vje dakiki me ju qit pula jasht, apet ne dur te qetij Memphixs e atij hajnit te vove tjetrit panta reit, ne dur te qatyne ki me ra, ne dur te drejtsis.


edhe un prej sotit ka me dal me vjedh vo, se po i pregaditi per qet PERLYM-ment, qe me gjujt saher te kaloj n'at ane.

Ti aleate e serbis, s'ki nevoje me grumbullu vo se tash e keni prap aleatin e vllazni-bashkimit te dikurshem...

roadrunner
03-12-09, 20:08
O mindil, me pa ti ma larg se huna nuk i kishe qujt njerzit hajna te vove. Ta tha jadori, armiku i armikut tim, eshte miku im.


Serbia shume ka qef me rujt Bllacen. A din pse? Me i than botes, shih te marrunit, naj kan ngjit neve, e kta jan vra mes veti, e kur ju thojsha une nuk jem ka bojm gjenocid po jem ka e zbusim situaten se na ka dal minotirteti pej binarve, ju erdhet na bombardut. E qa me i ba ktyne qenve tone, qe per interesa te tyre e gjujten munin e popullit qe luftuan, tuj menu se kto sende nuk merren vesh? Uh, po ju t'ishit kon ma larg pames, nashta nuk e kishit bo ket sen mas pari. Tani ju patriota, far patriota, qe tybe edhe malli i kines qe vje me bateria naper Kosov osht shume ma i qindrushem se ju.

Oj fole e qyqeve,

e paskeni edhe ni aleat te fort per mu kujdes per bllacen:prokuria e serbise qenka interesu per me rujt bllacen se eshte i rrezikun.

Urime qe e paskit rigjet aleatin fole e qyqeveee!

MemphiSx
03-12-09, 20:14
ooo hajni i vove,

prites nuk i pshton askush, po veq gani geci i ka "pshtu" se ai u kan ne zabel me snajperka te bukoshit.

O hajni i vove,

nuk e ka pas shtabin ne Runik UCK ja se ai eshte vra ne rrugen per runik.

Pall ti si lopa se je mesu qashtu...ama une i di mire rrethanat qysh eshte vra Sandokani.

O quni i sokakut:qysh mundet tjetri me vra njerin ne prite qe e paska vra gani krimineli Sandokanin aaaa?

Sandokani ja paska nxan priten e gani supermeni e paska vra Sandokanin...le o fmiaq se pom vjen keq qe me mend 10 vjeq paske mbet...


Oooo e ka sqaru Gani Geci vet ket rast...ai e ka pranu se e ka vraa..o hajvan!! Mos u kap ne ket ngjarje,se smundesh mi la krimet e kreut te PDK-s!!

Pritni arrestimet e peshqive te medhenj...siq pat deklaru prokurori i EULEX-it!!

murrizi
03-12-09, 20:21
Tema ma pa lidhje qe maj mend une ketu eshte kjo.
Hashim Thaēi pėrgadit atentate...bėrr bėrr bėrr si n'mejhane kur pihen gjinja mas 12 te.

Duke ja dashur tė mirėn kėtijė forumi, mendoj qė ose tė ndėrrohet titulli duke i shtuar "akuzohet". ose tė mbyllet fare njė temė , si dhe temat e ngjashme kur njerzia nė virtualitet e me nofka majmunėsh shpifin gjėra e duke krijuar huti nė popullat.

Pash tek kishte shkruar dikush qė zbardhja e vrasjeve do ta ndihmonte Kosovėn ?

Normal qė do ta ndihmonte Kosovėn, por ama jo tė shpifet sipas tekeve e makandjes.

Kaqanikasja
03-12-09, 20:21
po me vjen keq qe pas ketij qeni bllaces qendrojn shum njerz tjer sikur ky qe ka jetu ne serbi dhe pas tij jan shum shqipetare te ndershem qe partive tjera qe po dalin po llomotitin aty un deshmova un bona se edhe keta jan njerz te asaj kohe po qe jetojn edhe sod e sja vlejn te jetojn...

MemphiSx
03-12-09, 20:32
Tema ma pa lidhje qe maj mend une ketu eshte kjo.
Hashim Thaēi pėrgadit atentate...bėrr bėrr bėrr si n'mejhane kur pihen gjinja mas 12 te.

Duke ja dashur tė mirėn kėtijė forumi, mendoj qė ose tė ndėrrohet titulli duke i shtuar "akuzohet". ose tė mbyllet fare njė temė , si dhe temat e ngjashme kur njerzia nė virtualitet e me nofka majmunėsh shpifin gjėra e duke krijuar huti nė popullat.

Pash tek kishte shkruar dikush qė zbardhja e vrasjeve do ta ndihmonte Kosovėn ?

Normal qė do ta ndihmonte Kosovėn, por ama jo tė shpifet sipas tekeve e makandjes.Pirdhu breee...ki qef ti edhe eulexi mi mshel kit rast,mos me ja prish rahatin hashimit me compani!!

GURI SYLAJ
03-12-09, 20:32
E tera kjo eshte nje test me te cilin matet pulsi i opinionit !
Shumecka mbetet e mjegullt por ,nese ai qe po e bene testin dhe testimi i del pozitiv ,tek atehere do e shohim se me cfar kishte te bente ky !
Se Shtei i Kosoves eshte i brisht dhe se bene politike "fminore" kjo u pa shume here e edhe keto dite!
Shteti qe ka Polici jo ne nivel,gjyqesi jo ne nivel ,sherbim informativ jo ne nivel s'do med se eshte poligon i mire per eksperimente!
Krimi as nuk harrohet e as nuk vjetrohet ,por e mjere eshte ajo shtepi qe hajnat suj i nxen vet !!!

MemphiSx
03-12-09, 20:36
N'past vjedh qeky vo, hallall kat me kat, e ja pruft hala pa dal mir vot, i rafshin ne durt e tina. Po ju qe keni vjedh me miliona me vra njerz, kini me lyp qat biren pej kahit del voja se ju ka hanger dreqi, po kur tju vje dakiki me ju qit pula jasht, apet ne dur te qetij Memphixs e atij hajnit te vove tjetrit panta reit, ne dur te qatyne ki me ra, ne dur te drejtsis.


edhe un prej sotit ka me dal me vjedh vo, se po i pregaditi per qet PERLYM-ment, qe me gjujt saher te kaloj n'at ane.


Oj roadrunner..pasha kryt e azem syles,kom menu se ti t'than me fjale veq per dashni hahhahha... veq mir pot shkojka edhe politika :D

realisti64
03-12-09, 20:37
O mindil, me pa ti ma larg se huna nuk i kishe qujt njerzit hajna te vove. Ta tha jadori, armiku i armikut tim, eshte miku im.


Serbia shume ka qef me rujt Bllacen. A din pse? Me i than botes, shih te marrunit, naj kan ngjit neve, e kta jan vra mes veti, e kur ju thojsha une nuk jem ka bojm gjenocid po jem ka e zbusim situaten se na ka dal minotirteti pej binarve, ju erdhet na bombardut. E qa me i ba ktyne qenve tone, qe per interesa te tyre e gjujten munin e popullit qe luftuan, tuj menu se kto sende nuk merren vesh? Uh, po ju t'ishit kon ma larg pames, nashta nuk e kishit bo ket sen mas pari. Tani ju patriota, far patriota, qe tybe edhe malli i kines qe vje me bateria naper Kosov osht shume ma i qindrushem se ju.

Dilni brohoritni per vllaznim-bashkimin se ka ardh dita e tina per juuu, fole e qyqeve e mos u ankoni si qyqet.

Merrni ofensive me prokurorine e serbise se aleatin e forte e kini.


Po tani mos u ankoni kur te shkoni ne lula si tradhtar mos u ankoni se s ka as serbi as sen qe ju pshton ...

Kaqanikasja
03-12-09, 20:38
Te gjitha keto do te dalin te kunderta se eshte nje gje qe duan te rrezojn kete qeveri se nje Hashim Thaq te bohet penges per shum njerez e sidomos ketu qka po shof e po lexoj nuk mirret me mend se shqipetari shqipetarin me urrejt aq shum kjo eshte nje katastrof e madhe po te rrezohet kjo qeveri nuk ka shanc ketu nga njerez psikopat si ky e me njerzit e tij qe i rrin mbrapa te rrezohet kjo qeveri le te harrohet kjo qe bohet ndoj her....

panta_rhei
03-12-09, 20:47
Tė ishte fjala pėr ndonjė nga "sukseset" e qeverisė sė hashimit, nė kėtė forum ėshtė bėrė zakon qė tė hapen me nga dhjetra tema tė reja pėr tė njėjtėn pėrmbajtje. Kur bėhet fjalė pėr zbardhjen e vrasjeve tė rėnda, vrasėsit kėrkojnė mbylljen edhe tė njė teme tė vetme.
Unė sinqerisht i pėrgėzoj tė gjithė diskutuesit dhe anėtarėt pėr njė qėndrim dinjitoz nė lidhje me kėtė rast nė kėtė temė qė i ka kaluar tė mbi 600 postimet... Nėse qėllim i ēdo teme ėshtė diskutimi, atėherė kujt i pengon?
Ajo ēka ėshtė diskutuar mbi dhjetė vite rresht tek politika, pėrmblidhet e tėra nė kėtė temė: krimi i organizuar nė Kosovė, mafija politike dhe ekonomike, shėrbimet sekrete, skuadrat e ekzekutimit tė figurave politike... Mė nė fund kemi edhe dėshmitarė tė gjallė qė dėshmojnė me fakte konkrete pėr kėto krime tė rėnda qė kanė dėrguar Kosovėn dhe tė ardhmen e saj pothuajse buzė greminės.
Njeri po thotė "Unė kam vrarė", dalin tė ēmendur qė thonė "nuk ėshtė e vėrtetė"! Po si e dini ju more zotėrinjė qė nuk ėshtė e vėrtetė? Veq nėse jeni tė sigurtė qė ata persona i keni vra ju me dorėn tuaj, pėrndryshe si mund ta dini qė nuk i ka vra nazim bllaca qė po e pranon me vullnet dhe pa presion?

Disa tė ēmendur tė tjerė mundohen ta relativizojnė rastin duke thėnė se tė gjitha partitė politike janė tė kriminalizuara!
Po tregoni pra: cili anėtar iu vra pdk-sė, aak-sė, ora-s, plk-sė psdk-sė lpk-sė ose ndėnjė tjetėr partie pas luftės ose gjatė luftės nė rrethana tė pasqaruara nė Kosovė? Si ka mundėsi qė tė gjithė politikanėt dhe gazetarėt e vrarė pas lufte nė Kosovė ishin tė krahut tė Rugovės??? Nėse i vrau shkau e jo shik-u, atėherė armik i shkaut po del tė jetė vetėm krahu i Rugovės, sepse asnjė parti tjetėr nuk paska patriot qė e urren serbia. Nėse vrau serbia ose eulexi (unmiku) pėr me i shty nė pėrqarje shqiptarėt, pse nuk e vrau edhe ndonjė nga pdk-ja ose aak-ja, nėse ėshtė fjala pėr "pėrqaj e sundo"?!
Asnjė vrasje politike nė Kosovė pas arrestimit tė fatmir limes nga haga!!?? Asnjė vrasje politike nė Kosovė pas shkatėrrimit tė LDK-sė dhe pas ardhjes nė pushtet tė pdk-sė!!!???

Ok, situata, statusi i pazgjidhur i Kosovės, pavarėsia, integrimet europiane... dhe ēėshtja e vrasjeve nuk po prekej as nuk po i interesonte tashmė pothuajse askujt! Stabilitet politik! Del njė pjesėtar i shik-ut tė pdk-sė dhe thot se ne me dorėn tonė kemi vrarė dhe kemi bėrė lista pėr tė vrarė njerėzit e Rugovės!!!
Ēka me ba tash!?
Tregoni ju tė menqurit.
Po ju dėgjojmė!? Cili ėshtė koncepti juaj pėr drejtėsinė? "Tė zbulohen tė gjitha krimet nė Kosovė, por jo ato qė i ka kry pdk-ja ose shik-u"???

"Jo po na kemi vra bashkėpuntorė tė serbisė"! Po, pse pra nuk po del me emėr e me mbiemėr me na tregu tė gjithėse, ne tė shpallim hero sikur Avni Rrustemin. A po tė vjen marre qė ke vra tradhtarė a??? (Ja ku dolėn dokumente qė fatmir limaj dhe ministria e mbrojtje sė QPK-sė thaqit, paska lėshuar vėretime ku mbrohen bash udbashėt e njohur!!!)
Pse po ju pengon dėshmia e nazim bllacės, kur nuk jeni tė sigurtė pėr asgjė??? A keni ndėgju ndonjėherė tė ketė filluar ndonjė hetim ose gjyq pėr diēka qė nuk ka ndodhė ose pėr diēka qė nuk ka kurrfarė dėshmie??? Pėr me u hetu diēka ose ndonjė rast, duhet me pasė pėr bazė diēka, sikur kjo dėshmia e bllacės psh... pastaj hetimet tregojnė se a ka tė vėrteta aty apo jo??? Pse po keni dėshirė qė nazim bllaca tė jetė i sėmurė mentalisht??? Ju haptas po deklaroni se nuk keni dėshirė tė zbulohet vrasėsit e Kosovės??? Ju nėse jeni shqiptarė qė ia doni tė mirėn Kosovės duhet me thanė ishalla po zbulohen krimet dhe vrasėsit edhe nė qofshin ata prindėrit, fėmijėt ose familjarėt tanė???

Lapsi
03-12-09, 21:32
Laps, rrim rrim, qa u bo tu harxhu fyshti a?jo, por lapsi ne keta momente po shkruan per nje debat konstruktiv, mbi nje veper letrare- ku debatohet pa fyerje por me shkrime ne gazete ku shpalosen argumente bindese mbi realitetin politik shqiptar

Urata
03-12-09, 21:43
a eshte kumd i gjalle ketej Pirro...! jo thashe vetem ti tregoj se IDOLI jem qe dy here po e shpall veten HERO per sgjalle....!:wink:


Pirro, a po pajtohesh dhe ti...?

B.Burimi
03-12-09, 21:51
Pėr ket kalin e trojes (Blaca)) qe e solli LDD prej serbije eshte dasht te hapet tema te humori se edhe ashtu kejt po keshin.
Veq atyne qe e sollen (Gecit e Salihit) ju ka ba bira e minit 300 grosh, ju ka djeg tamli e pi fryjn kosit.
I hupen votat e popullit por e gjeten ibrigin e haxhi Merxhes.

illyria
03-12-09, 21:59
Cubat e kriminelėve dhe mafiozėve tė klanit tė Drenicės dhe atij tė Dukagjinit pėrkatėsisht pėrkrahėsit dhe mjerisht votuesit e banditit Hashim dhe banditit Ramush mujn me vjedhė, me vra, me gėnjye, me mashtrue, me uzurpue, me kėrcnue, me dhunue, me rrezikue tėrė popullin pa kurrfar pasojash nė Kosovėn e tyre tė cilėn plotėsisht e kan gllabėrue e...
...nėse dikush merr guximin me i paditė apo vetėm edhe me e drejtue gishtin nga ta ata mjerana mafiozė qė deri dje mbanin kopresha bagėtishė e sot kravata me guxha trefishe menjėherė i akuzojnė si shpijunė sėrbė!?
-A ėshtė kjo Kosova pėr tė cilėn ata gjoja luftuan?
-POOOOO
-A ka me ia pa ndojherė populli hajrin kėsaj Kosove pronė kriminelėsh mafiozė?
-JOOOOO
-Ēka duhet pra tė bėhet?
-Duhet me e hudhė m...n mafioz nė kanalizim dhe me e lėshu ujin.

teutaA
03-12-09, 22:06
Meqense objekt teme eshte nje i cmendur, atehere pse te mos diskutohet?

Ish dal more Fatmir Lima prej burgut shtepiak haahhaahaha, ne kete frym te dezinformatve eshte aktualizuar edhe ky rasti me kete Nazimin, qohet nja e thot Fatmir Lima eshte ne burg 10 budall tjere i besojne hahaha qa nuk nin njeri

ti kishim pas ketu ne cnd do qisi psikiatrash si te kosoves qe te qesin te qmendur vetem nese i viziton nje her ishim knaq tybe kurr prej sociali nuk ishim dal:smile:

hey nime ne qka po bazohen qita qe po thojn qyky nazim bllaca ka probleme psiqike???

realisti64
03-12-09, 22:10
Cubat e kriminelėve dhe mafiozėve tė klanit tė Drenicės dhe atij tė Dukagjinit pėrkatėsisht pėrkrahėsit dhe mjerisht votuesit e banditit Hashim dhe banditit Ramush mujn me vjedhė, me vra, me gėnjye, me mashtrue, me uzurpue, me kėrcnue, me dhunue, me rrezikue tėrė popullin pa kurrfar pasojash nė Kosovėn e tyre tė cilėn plotėsisht e kan gllabėrue e...
...nėse dikush merr guximin me i paditė apo vetėm edhe me e drejtue gishtin nga ta ata mjerana mafiozė qė deri dje mbanin kopresha bagėtishė e sot kravata me guxha trefishe menjėherė i akuzojnė si shpijunė sėrbė!?
-A ėshtė kjo Kosova pėr tė cilėn ata gjoja luftuan?
-POOOOO
-A ka me ia pa ndojherė populli hajrin kėsaj Kosove pronė kriminelėsh mafiozė?
-JOOOOO
-Ēka duhet pra tė bėhet?
-Duhet me e hudhė m...n mafioz nė kanalizim dhe me e lėshu ujin.

Po ti more haram, ku ishe qe s'i dole perpara shkaut?Cka ke prit pra, me luftu dikush per ty aa?

Apo ta kane prish edhe ty taraqillekun e vllaznim-bashkimit????

Batoja
03-12-09, 22:14
Lehte e ka axha Hajriz, se vrasesi i kalon cdo dite andej me xhip: GANI GECI!

Po qysh more shpetoi aq lehte gani supermeni ne "prite" aaaa? Hajde kallzomni ju "te drejtet" e forumit?????

Gani geci e hjeku Besim dajakun se ishte deshmitar i vrasjes se Komandant Sandokanit nga gani krimineli.
Deshmitaret tregojn se para kesaj ngjarje (para "prites") Besim Dajaku ishte shume i shqetesuar...

Ndersa police anonim tregojne se si plumbat ne llastren e xhipit kishin dal nga brenda xhipit.

Hajtni se i ka ardh fundi edhe gani kriminelit:tani shpresoj qe gruaja e Komandant Sandokanit te kete mbeshtetje per ta quar para gjyqit kete kriminel me te cilin duhet te turperohet Drenica...


shifne po paska dal ky qe gocen e axhes se vet e ka marr grue,,
Ti mat me kutin tend se mendon se te gjith shqiptart vrasin atdhetar ne
pabesi si ju kelmendat e Llabjanit.Varen shume mekate ne shpirtin tend ore horr dhe kurr nuk do te lirohesh nga ankthet e kurthave te vrasjeve te shokve tu..

wiktor
03-12-09, 22:40
OOOOO shum mir po me vjen qe nga ana juaj pe ndegjoj kete fjal flm shum se sod flasim ne dhe sod me njef e po ma thua kete...un ta thash se mos perfshi shum njerz per njo ok...

Veq se njeri duhet me kqyr veten se sa e qfar dinjiteti ka tani te flas per dikend tjeter

oohhhh sa mir me ken shqiptar ...........sa krenar ishim kur ishim ne shkollen e mesme kur msonim histori dhe krenoheshim me timmat ton e me kalimin e kohes lexonim e msonim me shum per histori e per popullin dh esa me shum qe msojm s dim turperohemi me shum ...... gjithher perseritet historia nder ne ,,, me doren shqiptare vriten shqiptar e prapa gjith ksaj fshihet shtriga e ballkanit e ne edhe sot ne shekkullin 21 nuk jemi t evetdishem e te pjekur ta duam njeri tjetrin por ende kemi mbetur ata qe te pa pjekurit dhe keshtu edhe sot ue japim arsye tė na quajn malsor (planinci)(divlaci) etj. jo jo nuk na quajn ata por ne jemi ata qe ue hapim rrugen te na thin ashtu. por mos te harrojm se lemshi te cilit ju gjet fija e qelbur duket se doejet me bisht shum te gjat edhe pse u zbuulua nga nji i semurė.

Kaqanikasja
03-12-09, 22:45
oohhhh sa mir me ken shqiptar ...........sa krenar ishim kur ishim ne shkollen e mesme kur msonim histori dhe krenoheshim me timmat ton e me kalimin e kohes lexonim e msonim me shum per histori e per popullin dh esa me shum qe msojm s dim turperohemi me shum ...... gjithher perseritet historia nder ne ,,, me doren shqiptare vriten shqiptar e prapa gjith ksaj fshihet shtriga e ballkanit e ne edhe sot ne shekkullin 21 nuk jemi t evetdishem e te pjekur ta duam njeri tjetrin por ende kemi mbetur ata qe te pa pjekurit dhe keshtu edhe sot ue japim arsye tė na quajn malsor (planinci)(divlaci) etj. jo jo nuk na quajn ata por ne jemi ata qe ue hapim rrugen te na thin ashtu. por mos te harrojm se lemshi te cilit ju gjet fija e qelbur duket se doejet me bisht shum te gjat edhe pse u zbuulua nga nji i semurė.


Po shum mir e the ti ketu nje ay bisht duhet te jet shum i gjate ama po me vjen keq qe shum njerz jan ka mendojn se ky bisht i gjate do te jet nga njerez te PDK-se po me vjen keq shum do te dalin njerz te shumt te partive tjera qe as qe jan ka i mendojn me vjen shum keq prej tyne q eshum po i hapin dhembet po flasin po do te mbesin me goje hapur aq qe do te befasohen nga ata njerez...

gjini
03-12-09, 22:49
o sa shum paskeni komunikue ne mes veti dhe qenkeni hanger shum per keto pune te miletit.

Po me duket vetja se jon ne forumin e kosova .de

po mos u perlani tash ne mes veti ju por kontriboni ne zbardhjen e rasteve sa te mundeni jepni ndonje informat qe e dini e jo qe e keni ndegjue nga ndokush.
Pra , nje lutje miqesore juve ketu ne forum .
Mos e prishni kete forum e me e ba sikur ate qe e permenda ma nalt.
Ai me te vertet ka qene forum i SHIKU te kosoves dhe i Sigurimit te dulles.

Peja-Boy
03-12-09, 22:51
Ketu po shkruaj Kot se Bond e kish Fitu ne Bingo nje fshis elektrike ..po ju kan nonen Postimeve sma ka lon njo kund !!

Posht PDK !!

Kaqanikasja
03-12-09, 22:53
Ketu po shkruaj Kot se Bond e kish Fitu ne Bingo nje fshis elektrike ..po ju kan nonen Postimeve sma ka lon njo kund !!

Posht PDK !!

PDK-parti me vlereeeeeeee

teutaA
03-12-09, 22:56
o sa shum paskeni komunikue ne mes veti dhe qenkeni hanger shum per keto pune te miletit.

Po me duket vetja se jon ne forumin e kosova .de

po mos u perlani tash ne mes veti ju por kontriboni ne zbardhjen e rasteve sa te mundeni jepni ndonje informat qe e dini e jo qe e keni ndegjue nga ndokush.
Pra , nje lutje miqesore juve ketu ne forum .
Mos e prishni kete forum e me e ba sikur ate qe e permenda ma nalt.
Ai me te vertet ka qene forum i SHIKU te kosoves dhe i Sigurimit te dulles.

ahh more gjini nuk di cilit i kisha ra perpara se tybe kta as ne burg majt si kisha me hargju mas tyne

gjini
03-12-09, 22:57
Oj qiko mos hy moj ne pulitiken e PY-DY Kes se keta dijn edhe ndryshe dhe valla me vjen inati e smuj duroj veq nje fjale ty me ta than dikush e me ta prish qejfin TY:

valiii
03-12-09, 22:58
More edhe sorrat qe ndoshta 2-3 here i kane ra kah Kosova e jon ndal qaty ne ndonje tel t'PTT-s me bo naj llaf e kane dite se krejt kokat e LDK-s i ka shkoqe hashimi me kliken e tij... S'po muj me ju kuptu, une per vete fakte me te gjalla hala s'mka pa syri, e degju veshi. Po del njeri me cd e po tregon fije per pe se si ka shku zingjiri komandues, ne cilin nr te telit ka jap raport etj etj edhe shume e logjikshme qe eshte kthyer kunder tyre sepse 1 min n'12 e kish marr vesh qe veq ja kishin pa boe gropen hazer. Qelini more syte, njeri dul midis Prishtine edhe ja rapangjeshi ni kallaballek shuplaka turive krejt qatyne qe kane mujte me dyshu n fallsifitetin e cd se apo ne ndonje skenar te pergaditur nga LDD ja. Pash t Madhin Zot pse po ēuditeni ? A se keni dite ju kush i ka hek qata pa dal Nazim Bllaca n skene a? a hiē hiē, as mendja sju ka pre a? Haj medet haj.

gjini
03-12-09, 23:02
Nje gje dua me ju tregue juve disave ketu qe ndoshta nuk i dini e nese i keni ndegjue merrni ashtu se keta jan nje fere e keqe ne ofensiv dhe se kan pas fatin e keq qe ne kosove kan qen dhe jon tash EULEXI. ish ba Qerqeni kosova me pas mbete ne duart e Py- Dy -Kes, keta kishin veprue ashtu sikur vepron Kadirovi ne qerqeni.

Bond
03-12-09, 23:03
Sa pėr dijeni, 56 postime u transferuan ne koshin e forumit, te gjitha postime jasht teme.


Mos dilni nga tema.Bond

teutaA
03-12-09, 23:03
More edhe sorrat qe ndoshta 2-3 here i kane ra kah Kosova e jon ndal qaty ne ndonje tel t'PTT-s me bo naj llaf e kane dite se krejt kokat e LDK-s i ka shkoqe hashimi me kliken e tij... S'po muj me ju kuptu, une per vete fakte me te gjalla hala s'mka pa syri, e degju veshi. Po del njeri me cd e po tregon fije per pe se si ka shku zingjiri komandues, ne cilin nr te telit ka jap raport etj etj edhe shume e logjikshme qe eshte kthyer kunder tyre sepse 1 min n'12 e kish marr vesh qe veq ja kishin pa boe gropen hazer. Qelini more syte, njeri dul midis Prishtine edhe ja rapangjeshi ni kallaballek shuplaka turive krejt qatyne qe kane mujte me dyshu n fallsifitetin e cd se apo ne ndonje skenar te pergaditur nga LDD ja. Pash t Madhin Zot pse po ēuditeni ? A se keni dite ju kush i ka hek qata pa dal Nazim Bllaca n skene a? a hiē hiē, as mendja sju ka pre a? Haj medet haj.

qysh si kemi dit more more po qushtu jemi ne tash po na pengon pse ska kallzu me heret edhe spo kemi qka me ba po i thojm i qmendur qysh e pranoj qe ka vra vet hahaha edhe ti vali kuptona pak se jemi shoku qy kur kan pa syt e ton shqiptar kaq te drejt qe thot jam pendu allahile kallzom:wink:

illyria
03-12-09, 23:03
Provimin pėr shtetėsi Kosova nuk e ka dhėnė me shpalljen e pavarsisė, shpallje e cila u sigurua me prezencėn e NATO trupave dhe faktorėve tjerė ndėrkombėtar.
Provimin e shtetėsisė Kosova e kalon vetėm atėherė kur organet dhe institucionet e saja demokratike shtetėrore tė kontrolluara nga shoqėria civile luftojnė me sukses krimin masiv tė organizuar dhe korrupcionin kulminant tė cilat pikėrisht u zhvilluan nga qarqet mafiozo-politike ne pushtet dhe rreth pushtetit, kryesisht nga strukturat kriminale tė dala nga krahu u luftės, UĒK-ja.
Fillimi i shfletimit tė krimeve monstruoze tė grabitėsve tė Kosovės, pra tė klaneve mafioze tė Drenicės me nė krye Hashim Thaqi dhe atij tė Dukagjinit me nė krye Ranush Haradinaj vetėm sa i ndihmon Kosovės gjat shqyrtimit tė legjitimitetit tė shpalljes sė pavarsisė nė GJNH.
Arsyeja ėshtė e thjeshtė, njė shtet qė nuk mund tė luftoj krimin e organizuar dhe bandat brenda tij e qofshin ato tė udhėhequra edhe nga politkanėt mafioz nė pushtet nuk mund tė jetė shtet i vėrtetė demokratik Evropian dhe i anėtarsuar nė NATO por vetėm njė shtet i mjerė kriminelėsh mafiozo-politik. Njė shtet i tillė ishte pikėrisht Serbia e sidomos gjat sundimit tė Sllobės.
Askush i menqur nė Botė nuk e pėrkrahė njė shtet tė tillė e Kosova e sotme nėn sundimin e politikanėve mafioz dhjetė vite pas ēlirimit i ngjan pikėrisht Sėrbisė sė kohės mė tė keqe.
Vetėm shpalosja komplete e krimit tė pasluftės, gjykimi dhe dėnimi i hajnave dhe vrasėsve e bėn Kosovėn dhe popullin e saj me dinjitet tė plotė.

Kaqanikasja
03-12-09, 23:05
Nje gje dua me ju tregue juve disave ketu qe ndoshta nuk i dini e nese i keni ndegjue merrni ashtu se keta jan nje fere e keqe ne ofensiv dhe se kan pas fatin e keq qe ne kosove kan qen dhe jon tash EULEXI. ish ba Qerqeni kosova me pas mbete ne duart e Py- Dy -Kes, keta kishin veprue ashtu sikur vepron Kadirovi ne qerqeni.

Po per qata derit as u bo qeqeni vallla

Qika^Me^Kule
03-12-09, 23:05
Oj qiko mos hy moj ne pulitiken e PY-DY Kes se keta dijn edhe ndryshe dhe valla me vjen inati e smuj duroj veq nje fjale ty me ta than dikush e me ta prish qejfin TY:

oooooooooooooo gjini PDK-ci , PDK-c u leeee e PDK-c ka me vdek.. tybe.... nuk ka sen prej tybe , dic te mir jo..... per hajni me jau dhan doren... te paret jan e per tjera sen nuk vyn..... Tash ma po dihet se kush ka qen i kush do jet i pari...

gjini
03-12-09, 23:11
Po per qata derit as u bo qeqeni vallla


Nese don me e dite realitetin po te tregoj jo me emocione por realitetin :
Hashim eshte taman si Kadirovy me banden e tij ne qerqeni .
mundohu sa te duash me e mbrojt por ska gja ma keq dhe ma gjynah se kete milet qe ka vujt kaq shum per me kan i lire tash me e pas ne krye nje si njeri me emer hashim Thaqi e fatmir lima e xhavita e azema te tjer.

Kaqanikasja
03-12-09, 23:13
Nese don me e dite realitetin po te tregoj jo me emocione por realitetin :
Hashim eshte taman si Kadirovy me banden e tij ne qerqeni .
mundohu sa te duash me e mbrojt por ska gja ma keq dhe ma gjynah se kete milet qe ka vujt kaq shum per me kan i lire tash me e pas ne krye nje si njeri me emer hashim Thaqi e fatmir lima e xhavita e azema te tjer.

Jo me mir me i pas Ademat e ganiat e veliaaaaaaa o hapni syt mir o shqiptar kqyrni ku jeniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

BACALOKU
03-12-09, 23:34
YouTube - Biseda: Nazim Bllaca + Shpresim Uka (deshmon edhe takimin SYLA dhe BLLACA) (http://www.youtube.com/v/tibDR9u7QRo)


Ngoni Azem Syla veq me shki ish kan tuj fol Shpresim Uka dhandrri i tij deshmon ket

Lapsi
03-12-09, 23:42
Nuk kam qene dhe nuk do te jem nga ata qe tundin dyshimet e veta ne ere. Duhet ti peshojme mire faktet pro dhe kundra. Si cdo popull tjeter, edhe Shqiptaret krijuan kodin moral, por ndryshe nga te tjeret kodi shqiptar ishte krijuar nen amblemen e UCK-se. Kjo ambleme lindi nga mesi i atij populli shume te pervuajtur qe historin nuk e shkruan me ngjyren e stilolapsit por me mundin, djersen dhe gjakun e atyre qe dhane jeten. Ne Kosove krimi u ngjit ne maje, cdo durim i meteshem ishte vetem me i be qejf vetes, ashtu si puna e gomarit qe po e hante ujku e ai thonte jam ne enderr. U kalua cdo kufi, shqiptaret u masakruan, nxjerrja e syve, djegia ne kazan, thikat ne barkun e grave me bare... ishin episod dhe tregim se populli i mallkuar ishte lugati i kohes nuk e di per te saten here. Populli i mallkuar iu versul popullit te paqes, duke e paraqit ate ne forma te ndryshme. Ne favor te popullit te mallkuar ne njefare menyre ishte politika e deshtakeve, te pershtatshmeve qe ishin te kenaqur me ca mjete qe ua jepnin. Historia eshte histori vetem atehere kur llogaritjet jane te karakterit historik. Shqiptaret nuk ndjeten duarkryq ndaj realitetit te krijuar, shume te rinje ishin reshtuar ne rradhet e UCK-se. Lufta jo qe ishte e deshiruar por alternativ e vetme qe nje here e pergjithmon Kosova te fitoj ate qe deshirojne 99% e popullsise. Lufta me zhvillimet e saja, kishte fitore te pakrahasueshme, edhe pse ne komanden e saj nuk kishte shume njerez qe kane kryer ndonje shkolle ushtarake. Mirepo, atdhedashuria eshte topi me i fuqishem qe shembe keshtjellat me te fuqishme. Edhe ne zhvillimet e me vonshme, UCK u be faktor. Per udheheqesin e saj zbriten aeroplanet ushtarak te NATOS qe te mundesojne pjesmarrjen e tyre ne bisedimet ne keshtjellen e Rambujes. Hashim Thaci nuk ishte nje rebel por nje politikan qe di te ve firmen e tij mbi doument, qe di te dalloje miqt nga armiqt... qe nuk bene dolli me njerez qe e dhunojn popullin e tij. Nga ajo struktur e UCK- u krijuan dy parti politike, qe sot kane ndikim ne Kosove. Partia e Ramush Haradinaj edhe pse eshte parti me me pak deputet ne krahasim me PDk qe udheheqet nga lideri i UCk, prapsepar ajo luan rolin e qortuesit. partia, e cila ishte per shume vite me ndikim, LDK e ka humbe besueshmerin, ajo dita dites po behet parti mehalle apo parti vetem e familjareve te funksionareve te asaj partie. Ceshte e verteta, historiku i ngjarjeve na con ne nje drejtim i cili ka shenja te ndryshme. Keta shenja sot po komentoen sipas llojit te durimtareve deshtak. Nencmimi i disa nga personave qe ishin themelues te UCK-se eshte treguese se keta shenja dikush po i humbe. Urojme qe te jete nga mosdija e jo nga ndonje mision i marre nga populli i mallkuar.

BACALOKU
04-12-09, 00:04
YouTube - Biseda: Nazim Bllaca + Shpresim Uka (deshmon edhe takimin SYLA dhe BLLACA) (http://www.youtube.com/v/tibDR9u7QRo)


Tash po i vertetoj fjalet pejgamer Ibrahim Rugoves qe kta jan dor e zgjatur e serbis. Po a e degjuet tuj than se AZEM SYLA tuj ba pazare me shki tuj fol ne telefon me beograd. Qka ju kan desht Beogradi qe telefonon me shki Azem Syleviqit tash shum vjet mas lufte??????!!!!!!!!!Ket e vertetuat vet.
Ku asht Pirra se ai munet me i dhan pergjigje pse po flet azem Syla me shki ne beograd e pe akuzon nazim Bllacen. po nazim bllaca e ka vertetue se ka ken ne zagreb . ndekaq Azem Syla e paska lidhjen ne Beograd he Zoti e marroft me tesh e kotesh ket udbash te fqillt.
Lapsi ndegjoje ndegjoje po ti ket e din para neve po lidhja faktike ty juve me shki te beogradit nuk ju pengon.

BACALOKU
04-12-09, 00:06
YouTube - Biseda: Nazim Bllaca + Shpresim Uka (deshmon edhe takimin SYLA dhe BLLACA) (http://www.youtube.com/v/tibDR9u7QRo)


Ngoni Azem Syla veq me shki ish kan tuj fol Shpresim Uka dhandrri i tij deshmon ket.

MemphiSx
04-12-09, 00:38
Nuk kam qene dhe nuk do te jem nga ata qe tundin dyshimet e veta ne ere. Duhet ti peshojme mire faktet pro dhe kundra. Si cdo popull tjeter, edhe Shqiptaret krijuan kodin moral, por ndryshe nga te tjeret kodi shqiptar ishte krijuar nen amblemen e UCK-se. Kjo ambleme lindi nga mesi i atij populli shume te pervuajtur qe historin nuk e shkruan me ngjyren e stilolapsit por me mundin, djersen dhe gjakun e atyre qe dhane jeten. Ne Kosove krimi u ngjit ne maje, cdo durim i meteshem ishte vetem me i be qejf vetes, ashtu si puna e gomarit qe po e hante ujku e ai thonte jam ne enderr. U kalua cdo kufi, shqiptaret u masakruan, nxjerrja e syve, djegia ne kazan, thikat ne barkun e grave me bare... ishin episod dhe tregim se populli i mallkuar ishte lugati i kohes nuk e di per te saten here. Populli i mallkuar iu versul popullit te paqes, duke e paraqit ate ne forma te ndryshme. Ne favor te popullit te mallkuar ne njefare menyre ishte politika e deshtakeve, te pershtatshmeve qe ishin te kenaqur me ca mjete qe ua jepnin. Historia eshte histori vetem atehere kur llogaritjet jane te karakterit historik. Shqiptaret nuk ndjeten duarkryq ndaj realitetit te krijuar, shume te rinje ishin reshtuar ne rradhet e UCK-se. Lufta jo qe ishte e deshiruar por alternativ e vetme qe nje here e pergjithmon Kosova te fitoj ate qe deshirojne 99% e popullsise. Lufta me zhvillimet e saja, kishte fitore te pakrahasueshme, edhe pse ne komanden e saj nuk kishte shume njerez qe kane kryer ndonje shkolle ushtarake. Mirepo, atdhedashuria eshte topi me i fuqishem qe shembe keshtjellat me te fuqishme. Edhe ne zhvillimet e me vonshme, UCK u be faktor. Per udheheqesin e saj zbriten aeroplanet ushtarak te NATOS qe te mundesojne pjesmarrjen e tyre ne bisedimet ne keshtjellen e Rambujes. Hashim Thaci nuk ishte nje rebel por nje politikan qe di te ve firmen e tij mbi doument, qe di te dalloje miqt nga armiqt... qe nuk bene dolli me njerez qe e dhunojn popullin e tij. Nga ajo struktur e UCK- u krijuan dy parti politike, qe sot kane ndikim ne Kosove. Partia e Ramush Haradinaj edhe pse eshte parti me me pak deputet ne krahasim me PDk qe udheheqet nga lideri i UCk, prapsepar ajo luan rolin e qortuesit. partia, e cila ishte per shume vite me ndikim, LDK e ka humbe besueshmerin, ajo dita dites po behet parti mehalle apo parti vetem e familjareve te funksionareve te asaj partie. Ceshte e verteta, historiku i ngjarjeve na con ne nje drejtim i cili ka shenja te ndryshme. Keta shenja sot po komentoen sipas llojit te durimtareve deshtak. Nencmimi i disa nga personave qe ishin themelues te UCK-se eshte treguese se keta shenja dikush po i humbe. Urojme qe te jete nga mosdija e jo nga ndonje mision i marre nga populli i mallkuar.


Krejt kto qka i ke shkru,i qet poshte fitorja e Ibrahim Rugoves,qe nga pas lufta e deri ne frymen e fundit te tij...e qe dmth qaj politikani qe ka mesu me nenshkru,i ka humb te gjitha zgjedhjet!!

MemphiSx
04-12-09, 00:44
Dilni brohoritni per vllaznim-bashkimin se ka ardh dita e tina per juuu, fole e qyqeve e mos u ankoni si qyqet.

Merrni ofensive me prokurorine e serbise se aleatin e forte e kini.


Po tani mos u ankoni kur te shkoni ne lula si tradhtar mos u ankoni se s ka as serbi as sen qe ju pshton ...


Nxerrni ato shoqatat e hashimit t'luftes qe i ka :D edhe delni te kali i Skenderbeut..piskatni qysh ja keni zanat hahaahaha!
Ne,edhe na kan vra,edhe kurr sjemi ngrit me djeg e me thy shtetin tone....dmth ne krahasim me ju..ne kemi kulture shum ma t'ngritur..! Qishtu UDB-ash!!

Urata
04-12-09, 04:16
a din kush me na tregue si jane kah shkojne fjalet e Nazimit...?!!! kur don me dal dhe CD e dyte...?!


ku met Pirro?!! PyDYKashin ma simpatik e shume t'matun e kem, veq shfletuesi ia kalon pak me maturi...!

Urata
04-12-09, 04:19
Jo me mir me i pas Ademat e ganiat e veliaaaaaaa o hapni syt mir o shqiptar kqyrni ku jeniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

pashe t'madhin Zot, e pashe ata ajer(oksigjen) t'kosoves qe e thith, akoma spo t'vie turp t
deklarohesh ne dhe per PDK-ucat ala SHIK=assat a...?!!!!!

Urata
04-12-09, 04:21
YouTube - Biseda: Nazim Bllaca + Shpresim Uka (deshmon edhe takimin SYLA dhe BLLACA) (http://www.youtube.com/v/tibDR9u7QRo)


Ngoni Azem Syla veq me shki ish kan tuj fol Shpresim Uka dhandrri i tij deshmon ket.

ha.ha.haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

" ma mire me t'thane se mos me t'thane..."!!!! BACALOKU mos "ja luj bigen" Lapsit t'PyDyKys...!

jEtA_1
04-12-09, 07:33
Nxerrni ato shoqatat e hashimit t'luftes qe i ka :D edhe delni te kali i Skenderbeut..piskatni qysh ja keni zanat hahaahaha!
Ne,edhe na kan vra,edhe kurr sjemi ngrit me djeg e me thy shtetin tone....dmth ne krahasim me ju..ne kemi kulture shum ma t'ngritur..! Qishtu UDB-ash!!

Debatet qe po i lexoj ne forum jane shume te ulta kur mos folni gjera ne ajer e sa per kultur shume ma te ngritur qe keni ajo u pa ne rastin e perqamjeve te juaja nga LDK u bete ne dy parti ne LDD te njejt njerez qe njeri tjetrin ne debatet zgjedhore e keni akuzuar ne lloj lloj menyra partit e luftes edhe po te bejn gjera te gabuara ju falet sepse ende jane te rinje kurse LDK qe sa e sa vite si parti pse lejojti tu mirren votat arsya ishte sepse deshtuan ne aspektin politik dhe luftarak e tani mos na tregoni per kulturen qe keni mbrenda partis kur e din e gjithe popullo qe LDK dine vetem ta vere nje kravat ne fyt dhe te del para opinionit dhe nje gje dua tju theme se luften e fituan populli e jo politikanet tane nato ne kosov ka nderhy fal masakrave te tmershme e jo qe i thirri Hashimi ose Rugova jo forumista te nderuar se njeri ka ndejtur ne Shqipri e njeri ne Beograd por ne kohen e bombardimeve Nato ka festuar 50 vjetorin si fuqi botrore dhe sikur mos ti kishte parandaluar keto masakra ajo sot kishte deshtuar si fuqi dhe njiheri duhet tua dime per nder se pari minatorve studentave mobilizit te popullit duke u mbrojtur me cka kan mundur e sa i perket LDK PDK AAK te gjithe i kan treguar ftyrat e veta turp per te gjithe qe po flitni ne emer te njerzve qe kan dhene edhe me te shtrejten jeten.

pirro
04-12-09, 08:19
Phirro, jo LIMAJ nuk ka dalur nga regjimi i burgut shtepiak. Ai ka drejte te shkoje ne Parlament po jo te leshoj deklarata qe pengojne hetimet.
hahhahah hiq bre spo ja qellon, prap gabove, njehere tha qe osht ne burg shtepiak, dhe nuk doli ashtu, pastaj the qe nuk do deklarohet per media lidhur me rastin, dhe ai mbrem foli per media ne Klan Kosova. Cka te mbet tash bre?

shfletuesi_
04-12-09, 08:59
a din kush me na tregue si jane kah shkojne fjalet e Nazimit...?!!! kur don me dal dhe CD e dyte...?!


ku met Pirro?!! PyDYKashin ma simpatik e shume t'matun e kem, veq shfletuesi ia kalon pak me maturi...!oj Dada Urate nash Heroi Juaj eshte ne duar te sigurta - hahaha- e shpresojm qe edhe CD-n e dyte do ta nxerr se shpejti me padurim po e pres dhe vet qebesa....

roadrunner
04-12-09, 09:04
Kaqanikase, a e din ti, qe ne Kaqanik keni shpijuna qe punojne per 1 fjali = 8000 euro? Kur te bojn inxhizimin, i njehin fjalit edhe ja thajn paret. Eh qeta jane patriotat e juv.

PDK-parti me vlereeeeeeee

jEtA_1
04-12-09, 09:29
Kaqanikase, a e din ti, qe ne Kaqanik keni shpijuna qe punojne per 1 fjali = 8000 euro? Kur te bojn inxhizimin, i njehin fjalit edhe ja thajn paret. Eh qeta jane patriotat e juv.
Ne lidhje me kete informat kaq te sakt te roadrunner-it po ju tregoj nje tregim
Kane qen dy vajza te agjes me nji shkolle dhe njera gjithnji perhapte fjal per tjetren sa deri sa nje dit shkone vajza te agja per te ndejtur dhe i thot agjes se vete agje une cdo dit vajzen tende po e shoh duke hyr ne kafica me djem , e pastaj agja e pyt dhe i thot tregom ne cilin kafic ka hy dhe me cilet djem a i njeh, dhe kjo i pergjigjet po i thot ka hy me filanin e filanin dhe ne kete kafic e ne kete tavolin ,mir i thot agja po ti ku ke ne ato momente kur e pae vajzen time dhe ajo mbet nuk diti cka te thot vetem dikure si me ngurrim i thot po edhe une isha aty duke pir kafe me disa shoqe dmth te njejta gjera i bente cka i bente dhe vajza e agjes

shfletuesi_
04-12-09, 09:33
Ne lidhje me kete informat kaq te sakt te roadrunner-it po ju tregoj nje tregim
Kane qen dy vajza te agjes me nji shkolle dhe njera gjithnji perhapte fjal per tjetren sa deri sa nje dit shkone vajza te agja per te ndejtur dhe i thot agjes se vete agje une cdo dit vajzen tende po e shoh duke hyr ne kafica me djem , e pastaj agja e pyt dhe i thot tregom ne cilin kafic ka hy dhe me cilet djem a i njeh, dhe kjo i pergjigjet po i thot ka hy me filanin e filanin dhe ne kete kafic e ne kete tavolin ,mir i thot agja po ti ku ke ne ato momente kur e pae vajzen time dhe ajo mbet nuk diti cka te thot vetem dikure si me ngurrim i thot po edhe une isha aty duke pir kafe me disa shoqe dmth te njejta gjera i bente cka i bente dhe vajza e agjes


Hahahahahhahahahahah koment i vitit :tongue:

roadrunner
04-12-09, 09:36
Kadri Mani: O shoku socialist, Azem Syla, mos e loz rolin e Haxhi Mizės!
E Enjte, 03-12-2009, 07:56pm (GMT)


O shoku socialist, Azem Syla, mos e loz rolin e Haxhi Mizės!

Haxhi Miza, kishte ngjit zilka opingave qė tė mos i shkelte mizat as buburrecat!

Nga Kadri Mani

Ti bre “burrė” kurrė s’ke qenė burrė! Gani Syla (shoku ynė i ilegales) ty nuk tė ka besuar kurrė!?- a je ankuar ti te pleqnarėt, te islihati, qė tė pasjtoheshit ju dy kuhsėrinjtė mesvete? Ju dy, a i keni treguar Anton Ēettės se si i keni hallet, dhe tė mos hynit nė luftė me shkaun, derisa je nė armiqėsi me vėllain!
Mero Baze, shkrimtar:“Kam duruar deri tani katėr lista vdekjes, nga kjo racė, dhe do tė duroja edhe njėqind tė tjera, nga “daja” (Azem Syla), nga “Zeka” (Milaim Zeka), dhe nga tė gjitha pseudonimet, qė fillojnė me emra zvarranikėsh e pėrfundojnė me pseudonimet e Enver Hoxhės, duke u inkurajuar nga proverbi shqiptar se, “qeni qė leh, nuk ha”, por tashmė ky lloj qeni qė po leh pėr hesap tė Serbisė, e cila nė fakt ka treguar se sė paku dhėmbė ka. Ndaj ka ardhur koha qė tė lidhen kėta zagarė. Dhe nga i njėti burim f. 142: Agim Gashi, mėsues me profesion, rapsod i famshėm me zėrin kumbues e me sharkinė e vet si njė “gulinov” i UĒK-sė, e patriot me orientim demokratik, pėr kėto shkaqe u gjet nė Listat e Zeza tė socialistėve-puēistė, nėn numrin rendor 111- pėr likudim!!!

Me adresė e pa adresė, qė tė gjithė tė pabesė!

Dhe kur u ndatė edhe te revista “Zėri i Kosovės” me adresė e pa adresė, juve nuk ju pėrputheshin diagnozat, por tė gjithė ishit tė pabesė! Karakteristikė juaj e pėrbashkėt ka qenė: antiamerikanizmi, arrogantė, agresivė, me i prish mbledhjet e ēdokuj qė nuk ėshtė me ju, keni rrahė e keni vra, keni zhvilluar luftė ideologjike me shabllonet enveriste-staliniste. Trojka ruse: Azem Syla-Shaip Muja-Xhavit Haliti, kundėr trojkės ruse: Muhamet Kelmendi-Emrush Xhemajli-Xhafer Shatri me kompanitė tuaja, reparte tė SHIK-ut tė Tiranės tiranke mynafike!!
E pse jemi prish ne dy midis Tiranės kur t’i kam sha 700.000 nėna ty dhe lėpėkėistėve, mund tė dėshmojė Milazim Maraj me shokėt e restoantit, ku keni pi kafet bashkė, kur ta kam dorėzuar letrėn e mospajtimeve, e ti e kishe gris! Njė kopje tė kėsaj letre mund ta ketė Sabri Novosella dhe familja e Ramadan Shalės nė Suedi?- tė cilėt i lus tė m’i dėrgojnė.
E pata takuar xhaxhain tėnd, Haxhi Sylėn te Prokredit Bank, i cili mė tha: po mė thoshin se Azem Slya ėshtė mė i madh se Skėnderbeu!? Pėr besė kisha dėshirė tė ishte ashtu, se djalė tė vėllait e kam Azemin, por disi nuk ma merrte mendja, se ky nipi im s’ka edhe ndpnjė shkollė tė madhe, pastaj unė nuk e di se ēka ka bėrė qė ta tejkalojė edhe tė madhin Skėnderbe!?!
Presim poashtu nga SHIK-u i Tiranės qė tė sqarohet pėr bashkėpunėtorėt e vet, repartet e pushkatarėve tė instaluara nė Kosovė?
Nė kėto krime ėshtė i pėrzer edhe Adem Demaēi, edhe Qosja: prishja e marrėveshjes sė Osllos?
Si dhe tė gjithė antiinstitucionalistėt qė parapakisht me shkrmet e tyre destruktive, po jua nxinin biografitė e kristalta, viktimave tė tyre tė radhės!

Ju qė keni ėndėrruar mazhorancėn dhe keni fituar minorancėn-injorancėn!

Injorantėt tuaj: Qendra nė Bern, Klubi nė Cyrih, Universiteti nė Gjenevė, Bashkėsia nė Shafhauzen, AKSH-ja, kanė zhvilluar veprimtari pėrēarėse: nė Gjenevė ėshtė sulmuar Nekibe Kelmendi e Adem Slihaj... me shishe birre e me petarda!! E keni vra me atenta gazetarin Bekim Kastrati dhe e keni plagosur Gani Gecin!! E keni vra Enver Malokun, Xhemajl Mustafėn, e keni plagosur Sabri Hamitin!! Ju kacketat leniniste-staliniste!!
Ja edhe emra mercenarėsh: Agron Morina, Bedri Islami, Begzad Gashi, Ekrem Jashari, Faridin Tafallari, Gafurr Adili, Hasan Mala, Hidajet Beqiei, Ibrahim Kelmendi, Osman Osmani, Faton Topalli, Nysret Hajdari, Shefqet Musliu... e derri e thiu!

shfletuesi_
04-12-09, 09:38
Tash sinqerisht na i kan pshtjell pak fijet e lamshit . Por une mendoj qe ketu kemi te bejm jo vetem me sherbimin informativ te kosoves ose ( inteligjences se kosoves ) Ketu kemi te bejm me sherbime sekrete te CIA-s, KGB- UDB- Taj Faj Cung Maj a Zoti e di qfar sherbimesh tjera... veq une jam ne pritje e fundja boll jam ka tutna qe kan me ja qit kapakun ksaj pune se ska me na met kush ne pushtet as Pozite as Opozite se te gjithe jan te perlyer. Pse sme vrau mua askush deri me sot !!!??.

Ketu nuk eshte ne pyetje qeshtja kombetare ketu jan ne pyetje interesat personale, per qeshtje kombetare nese do beheshin keto vrasje Halall aa po piih ik bre Zoti e di qka eshte puna ketu ska pas faj rrahman morina qe ka than 1 dreq i madh eshte ketu...eh qebesa qaj dreqi i rrahman morines na ka ardh keto dite..

roadrunner
04-12-09, 09:42
Po shume e vertete, pasna qene edhe une aty, po problemi yt eshte se nuk mundesh me e kuptu ne cilen ane. Bile m'vijke marre me than se jam shqiptare, se kur e ngojsha tu e dhan vllau vllaun, ajo kanga: KAQANIKUT I RA PIKA...ra mu ne kanalizim. Po q'ti bojsh qeshtu jeni ju, shkoni kurvavni, e tani shkrujn gazetat per juve, qitni klipa neper youtube, jepni ushqim per RTK KTV 21, etj etj. Runi shpijat se na nuk flejm.

Ne lidhje me kete informat kaq te sakt te roadrunner-it po ju tregoj nje tregim
Kane qen dy vajza te agjes me nji shkolle dhe njera gjithnji perhapte fjal per tjetren sa deri sa nje dit shkone vajza te agja per te ndejtur dhe i thot agjes se vete agje une cdo dit vajzen tende po e shoh duke hyr ne kafica me djem , e pastaj agja e pyt dhe i thot tregom ne cilin kafic ka hy dhe me cilet djem a i njeh, dhe kjo i pergjigjet po i thot ka hy me filanin e filanin dhe ne kete kafic e ne kete tavolin ,mir i thot agja po ti ku ke ne ato momente kur e pae vajzen time dhe ajo mbet nuk diti cka te thot vetem dikure si me ngurrim i thot po edhe une isha aty duke pir kafe me disa shoqe dmth te njejta gjera i bente cka i bente dhe vajza e agjes

roadrunner
04-12-09, 09:45
O hajt se i vje reni kur te zihet mire, ka me dal jasht, se Bllacen EULEX-i se ka kusheri me ja rujt prapanicen kah te marrin fryme.

Tash sinqerisht na i kan pshtjell pak fijet e lamshit . Por une mendoj qe ketu kemi te bejm jo vetem me sherbimin informativ te kosoves ose ( inteligjences se kosoves ) Ketu kemi te bejm me sherbime sekrete te CIA-s, KGB- UDB- Taj Faj Cung Maj a Zoti e di qfar sherbimesh tjera... veq une jam ne pritje e fundja boll jam ka tutna qe kan me ja qit kapakun ksaj pune se ska me na met kush ne pushtet as Pozite as Opozite se te gjithe jan te perlyer. Pse sme vrau mua askush deri me sot !!!??.

Ketu nuk eshte ne pyetje qeshtja kombetare ketu jan ne pyetje interesat personale, per qeshtje kombetare nese do beheshin keto vrasje Halall aa po piih ik bre Zoti e di qka eshte puna ketu ska pas faj rrahman morina qe ka than 1 dreq i madh eshte ketu...eh qebesa qaj dreqi i rrahman morines na ka ardh keto dite..

jEtA_1
04-12-09, 09:49
Po q'ti bojsh qeshtu jeni ju, shkoni kurvavni, e tani shkrujn gazetat per juve, qitni klipa neper youtube, jepni ushqim per RTK KTV 21, etj etj. Runi shpijat se na nuk flejm.
Sa per kurvni mund te flasin forumistat me shkrimet e mija ne ket forum dhe ti krahasojn me tuat une jame zonje e vertet dhe qe edhe ne mergim i ruaj vlerat e mirfillta kombetare njiherit edhe titulli ime e deshmone kete Magjister e Ekonomis dhe Biznesit

roadrunner
04-12-09, 09:55
Ha moj pse e morre ngat zemre? Nuk te thash ty, po i thash atyre shpijunav te kaqanikit kurvnija, se vetem nje bir bushtrre e jep e e vret vllaun. E sa per tituj, me fal zonje, s'je veq ti qe ke, ka plot, maje per veti se spo na vyn.

Sa per kurvni mund te flasin forumistat me shkrimet e mija ne ket forum dhe ti krahasojn me tuat une jame zonje e vertet dhe qe edhe ne mergim i ruaj vlerat e mirfillta kombetare njiherit edhe titulli ime e deshmone kete Magjister e Ekonomis dhe Biznesit

jEtA_1
04-12-09, 10:02
Ha moj pse e morre ngat zemre? Nuk te thash ty, po i thash atyre shpijunav te kaqanikit kurvnija, se vetem nje bir bushtrre e jep e e vret vllaun. E sa per tituj, me fal zonje, s'je veq ti qe ke, ka plot, maje per veti se spo na vyn.
Fjalori juaj po tregon per titullin qe ke kurse timin normal qe e mbaj per vete

Lapsi
04-12-09, 10:08
Krejt kto qka i ke shkru,i qet poshte fitorja e Ibrahim Rugoves,qe nga pas lufta e deri ne frymen e fundit te tij...e qe dmth qaj politikani qe ka mesu me nenshkru,i ka humb te gjitha zgjedhjet!!
Fitorja e Ibraim Rugoves?!!! Per cfare fitore po flet... ju a dini te lexoni dhe dini te kritikoni drejte apo vetem shkruani per me i kenaq disa forumista qe u shkrin me hahhaha-jat e tyre.Memphis lexoje edhe njehere komentin, kurse ti Urata mos u bene nga ata qe bien shuplaka gjunjeve se nuk je fare interesante.


Ceshtja duhet te komentohet krejtesisht ne frymen tjeter. Cuditem me ju, shume informacione keni per te gjithe, bile kush qenka kurve ne forum!!! Atehere shkoni ne gjykate e thuani te gjitha se me postimet jeni sa te merzitshem aq edhe te bezdisshem

roadrunner
04-12-09, 10:08
Pse ty a ekonomia te msoj me fol shqip a? Se qetu m'ke met me shit fjalorin ti. A ka ma fjalor te flliqt se me perkrah nje kriminel.

Fjalori juaj po tregon per titullin qe ke kurse timin normal qe e mbaj per vete

roadrunner
04-12-09, 10:08
-------------------------------

roadrunner
04-12-09, 10:34
Nazim Bllaca ka tė drejtė


http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.1203160420824_m.jpg
Skėnder Limani

Nė tė vėrtetė, se a e ka Nazim Bllaca tė drejtė ose jo, kėtė do tė dėshmojė koha. Dhe EULEX-i. Kryesorja ėshtė qė “dosja SHIK” tashmė ėshtė e hapur. S’ka mė “X File”.

Ndėrkohė, po e shohim qė mediet e afėrta me Partinė Demokratike tė Kosovės (PDK) tashmė veē po e shpallin Nazim Bllacėn tė ēmendur ose tė krisur. Pėr vete, nuk do tė habitesha nėse mjekėsia konstaton qė Nazim Bllaca tė jetė nėn presion tė rėndė psikologjik sepse askush nuk del “pėr qejf” tė deklaroj gjėra tė tilla. Sepse, sido qė tė behet, nė tregimet e tij janė pėrfshirė edhe personat e vrarė nė periudhėn e pasluftės, pra, kėtu janė pėrfshirė edhe familjet e tyre.

Ose, Nazim Bllaca mund tė shpallet i ēmendur e i krisur, por gjaku i personave tė vrarė do tė shpėrthej pėrsėri. Sikurse 3.5 eurot e RTK-sė. Sepse kjo ėshtė punė qė nuk mbulohet, qė nuk varroset, qė nuk heshtet, e aq mė pak tė shpallet “ēėshtje e ēmendur”.

Tashti, kur flitet pėr PDK-nė, me automatizėm flitet edhe pėr SHIK-un (Shėrbimin Informativ tė Kosovės). Dhe e kundėrta. Kur flitet pėr SHIK-un, me automatizėm flitet pėr PDK-nė. Kėto dy emėrtime janė njė. Ato nuk ndahen ose nuk dallojnė nga njėra-tjetra.

Prej vitit 2007, pushtetin real politik nė Kosovė e ka PDK-ja. PDK ka shpallur flamurin dhe himnin e Kosovės, PDK ka shpallur tė shpėrbėrė edhe SHIK-un. SHIK-u, i shpėrbėrė, ėshtė bėrė pjesė e secilit institucion tė Kosovės. Ėshtė mėshiruar nė secilin institucion qeverisės tė Kosovės. Sepse, edhe njė herė, PDK dhe SHIK ėshtė njė.

Nė kėtė mes, ajo qė vėrehet nga larg ėshtė qė njėri prej pjesėtarėve tė SHIK-ut, rasti nė fjalė, Nazim Bllaca, ėshtė lėnė jashtė rehatisė nė institucionet tė Kosovės (sidomos nė PTK dhe nė Aeroportin e Prishtinės). As ai dhe asnjė anėtarė i familjes sė tij nuk ėshtė punėsuar nė kėto institucione. Pas tėrė atij angazhimi disavjeēar nė UĒK dhe nė SHIK, Nazim Bllaca ėshtė lėnė pa kafshatė tė gojės. Pse-ja kėtu nuk ėshtė me rėndėsi.

Me rėndėsi ėshtė qė ka tendenca qė Hashim Thaēi, dhe njė pjesė e PDK-sė, tė kthehen kundėr strukturave ose kundėr njerėzve qė e kanė sjell kėtė njeri dhe kėtė parti nė pushtet. E tash, si u bė qė Hashim Thaēi tė kthehet kundėr njerėzve qė e kanė sjell nė pushtet? As kėtu, pyetja “pse” nuk ėshtė fort me rėndėsi. Nė fakt, ka diēka hyjnore ose natyrore, ose religjioze e fetare qė e shpjegon kėtė dukuri tė pashmangshme, posaēėrisht kėtu nė Kosovė – se njerėzit kanė prirje tė natyrshme tė kthehen kundėr njerėzve qė i sollėn nė pushtet (ose kudo qoftė). Matematikisht, kjo i bie disi si i madhi ia kthen shpinėn tė voglit (nėse ju kujtohen shenjat matematikore < dhe >).

Nė fakt, ajo qė ėshtė brengosėse ėshtė qė PDK, ngadalė por sigurt, po e humb themelin e vet, po e humb bazėn e vet, po e humb arsyen e ekzistimit tė vet (si PDK qė e njohim ose qė njihet), me kthimin e saj kundėr pjesėtarėve tė shėnjuar tė SHIK-ut. Kjo u dėshmua ekskluzivisht nė natėn e 19 nėntorit 2009 kur PDK e la Kosovėn pa Qeveri dhe pa asnjė institucion shtetėror, pra, nė natėn kur qytetarėt e Kosovės pėr 12 orė mbetėn pa shtėpi. Me kėtė, pėrveē shumė gjėrave tė tjera, PDK e dėshmoi qė kjo parti po mbetet pa themel, pa bazė dhe pa arsye qenėsore tė ekzistimit tė vet.

Ose, deklarimi qė PDK ėshtė partia mė e votuar nuk ėshtė konstatim mbėshtetės. Sepse i njėjti elektorat nesėr mund tė jetė i cilėsdo parti tjetėr. Sepse elektorati nė Kosovė nuk ka pėrcaktim politik. Kjo u dėshmua (pėr tė satėn herė) nė fushatėn zgjedhore nė Prishtinė. Pra, elektorati nuk ėshtė i qėndrueshėm politikisht. Ky elektorat (dhe unė njėri nga ta), dėshiron vetėm mirėqenie.

Tashti, shtrohet ēėshtja: ēfarė dėshirojnė partitė tona politike? Ose, a janė partitė tona politike qė ta shkatėrrojnė kėtė shtet e kėtė vend dhe kėta njerėz e qytetarė vetėm e vetėm pėr tė arritur e realizuar interesat ose mirėqenien e tyre? Sepse tash e dhjetė vjet, asnjė parti politike (sidomos LDK-ja qė ankohet pėr gjithēka) nuk e ka dėshmuar se e ka interesin dhe mirėqenien qytetare si pikėn e vetme tė agjendės sė vet politike. Nė kėtė mėnyrė, LDK nga rreth 70 pėrqind, tashmė ėshtė LDK e rreth 20 pėrqind.

I tėrė ky shkrim mund tė konsiderohet si njė teori e mundshme e komplotit ose e konspiracionit. Por, gjėrat po ndodhin, ndėrsa kthimi kundėr tyre ėshtė vetėvrasje. Tek e fundit, me qėllim nuk e pėrmenda letėrnjoftimin e UNMIK-ut tė Kryeministrit tonė. Sepse ai letėrnjoftim shtron ēėshtjen legjitime nėse Hashim Thaēi e njeh shtetin e Kosovės ose jo. Qytetarėt e Kosovės kanė nevojė tė dinė pėrgjigjen.

Sė fundi, a duhet qė data e 28 nėntorit e vitit 2009 tė shpallet datė kur UĒK del pėr herė tė dytė nė skenėn politike e shoqėrore tė Kosovės? Sepse Nazim Bllaca pėr shumėēka ka tė drejtė dhe e tėra mund tė pėrmblidhet nė njė tė vetmen shprehje - padrejtėsi. Dua tė them, Nazim Bllaca ka shumėēka tė pėrbashkėt me Migjen Kelmendin, por edhe me mua. Na ofron e njėjta shprehje.

roadrunner
04-12-09, 10:36
Qe kurvat e juve
YouTube - Biseda: Nazim Bllaca + Shpresim Uka (deshmon edhe takimin SYLA dhe BLLACA) (http://www.youtube.com/v/tibDR9u7QRo)


Ngoni Azem Syla veq me shki ish kan tuj fol Shpresim Uka dhandrri i tij deshmon ket.

Fitorja e Ibraim Rugoves?!!! Per cfare fitore po flet... ju a dini te lexoni dhe dini te kritikoni drejte apo vetem shkruani per me i kenaq disa forumista qe u shkrin me hahhaha-jat e tyre.Memphis lexoje edhe njehere komentin, kurse ti Urata mos u bene nga ata qe bien shuplaka gjunjeve se nuk je fare interesante.


Ceshtja duhet te komentohet krejtesisht ne frymen tjeter. Cuditem me ju, shume informacione keni per te gjithe, bile kush qenka kurve ne forum!!! Atehere shkoni ne gjykate e thuani te gjitha se me postimet jeni sa te merzitshem aq edhe te bezdisshem

roadrunner
04-12-09, 10:50
Sipas Expressit - Bllaca po na del BABA I EULEX-it edhe i KOSOVES. Pe rujn edhe zo spo guzojn me i bo hahaha kukuuuu.......
Rast Sui Generis
Nazim Bllaca ėshtė nėn arrest shtėpiak, por ai po jep intervista. EULEX nuk tregon pėrse i lejohet kjo. Ai ėshtė rrėfyer sėrish para Prokurorit Special. Ekspertė tė drejtėsisė pohojnė se Bllaca do tė duhej tė ishte nė burg. Presidenti Sejdiu dhe Kryeministri Thaēi sėrish kėrkuan nga institucionet e drejtėsisė tė hetohen tė gjitha veprat kriminale tė periudhės sė pasluftės.

Nga Jeton Musliu mė 04.12.2009 nė ora 8:20

Nazim Bllaca ėshtė sjellė nga shtėpia e tij nė fshatin Ribar tė Madh tė Lipjanit, nė zyrat e Prokurorisė Speciale tė misionit tė EULEX-it nė Prishtinė.

Gjatė tėrė ditės sė enjte, Bllaca, qė ka deklaruar se ka vrarė dhe torturuar persona me urdhra tė ish SHIK-ut, ėshtė rrėfyer para prokurorit tė ēėshtjes, Maurizio Salustro.

Megjithėkėtė, marrja e tij nė pyetje duket tė jetė mė shumė njė procedurė formale pasi i njėjti ka pasur kontakte me prokurorėt e EULEX-it, qė nga mesi i muajt maj tė kėtij viti.

“Ėshtė e vėrtetė qė z. Bllaca ka pasur kontakt me EULEX-in qė nga mesi i muajit maj”, ėshtė shprehur Kristiina Herodes, zėdhėnės e EULEX-it pėr Express.

Ajo ka shpjeguar pėr Express se i njėjti, ka dhėnė dėshminė e tij para prokurorėve tė EULEX-it edhe nė muajin tetor.

Haxhi Millaku, avokat i caktuar sipas detyrės zyrtare nė seancėn kur Bllacės i ėshtė shqiptuar masa e arrestit shtėpiak prej 30 ditėsh, thotė se e ka pėrfunduar punėn e tij.

”Unė nuk jam mė avokat i tij. Sipas detyrės zyrtare, e kam pėrfunduar punėn nė ditėn kur gjyqtar i procedurės paraprake, ka vendosur qė Bllaca tė mbahet nė arrest shtėpiak”, thotė Millaku pėr Express.

Ndėrkohė, edhe pse pėr Nazim Bllacėn kujdesėn forca tė mėdha tė policisė sė EULEX-it, tė cilin e sigurojnė nė shtėpi, ai fare i qetė vazhdon tė japė intervista pėr media tė ndryshme.

Njė praktikė e tillė nuk ka ndodhur asnjėherė mė parė, kur me kėtė masė arresti, i akuzuari tė dalė pėr ēdo ditė nė gazeta e tė japė premtime se do tė sjellė fakte tė reja.

Njė veprim tė tillė, gjyqtarė dhe prokurorė, e shohin si shumė tė ēuditshme, ndonėse nė mėnyrė tė saktė, Kodi i Procedurės Penale, nuk e ndalon kėtė.

“Ėshtė absurd i madh qė njė personi i cili vetėakuzohet pėr vrasje, vrasje nė tentativė dhe krim tė organizuar, t’i caktohet masa e arrestit shtėpiak”, thotė njė gjyqtar nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė.

Ai ėshtė i bindur se sikur kėtė vendim ta merrnin vendorėt, ata do tė pėrballeshin me kritika tė rrepta edhe nga vetė kolegėt e tyre nga EULEX-i.

Gjithēka qė shkruan nė nenin 278 nė Kodin e Procedurės Penale nė lidhje me arrestin shtėpiak, ndodhet nė pikėn 3.

“Gjykata me aktvendim vendos se i pandehuri nuk guxon tė largohet nga lokalet ku ai e ka vendbanimin ose vendqėndrimin apo nga institucioni publik pėr trajtim ose pėrkujdesje”, thuhet nė kėtė pikė.

Mė tej thuhet se “…gjykata mund ta kufizojė ose ndalojė kontaktin ndėrmjet tė pandehurit dhe personave me tė cilėt ai nuk jeton apo tė cilėt nuk janė tė varur nga i pandehuri…”.

Sipas kėtij neni, ėshtė gjyqtari i ēėshtjes ai i cili mund tė vendosė nėse dėshiron qė krahas vendimit pėr masėn e arrestit shtėpiak, t’ia ndalojė personit tė arrestuar edhe “kontaktet me personat me tė cilėt ai nuk jeton”.

Tė pyetur nė lidhje me kėtė ēėshtje, zyrtarė tė misionit tė EULEX-it nuk duan tė japin asnjė sqarim me arsyetimin se ky mision do tė bėjė komente tė tjera nė lidhje me kėtė cėshtje, para se prokurori tė japė autorizim.

“Ne do tė mbrojmė konfidencėn nė hetimet qė janė duke vazhduar nė mėnyrė qė t’i mundėsohet grupit tė Zyrės sė Prokuroit Special dhe policisė, punė tė qetė nga cdo ndikim”, thotė Kristiina Herodes pėr Express.

Pavarėsisht mundėsisė qė ofron neni i Kodit tė Procedures Penale, gjyqtari Francesko Florit, ka lejuar qė Nazim Bllacės t’i mundėsohet tė japė deklarata nė media edhe pse masa e arrestit shtėpiak ėshtė thjesht njė formė tjetėr e paraburgimit.

“Nė fund tė procesit gjyqėsor, nė rast se i arrestuari dėnohet, atėherė edhe periudha e qėndrimit tė tij nė arrest shtėpiak, llogaritet si qėndrim nė paraburgim. Pra juridikisht, kjo masė ėshtė njėsoj sikur paraburgim”, thotė avokati Ramiz Krasniqi pėr Express.

Pa dashur tė flas pėr ēėshtjen e Nazim Bllacės, duke shpjeguar procedurat ligjore, avokati Krasniqi tregon se ka raste kur dikujt qė i caktohet arresti shtėpiak, i ndalohet edhe komunikimi me media, telefoni, ose kontakti me persona tė tjerė.

“Por kjo varet nga vlerėsimi qė vendos gjyqtari i ēėshtjes t’i bėjė rastit tė caktuar dhe ai kėtė mund ta vendosė nė tė njėjtėn kohė me aktvendim, pėr pėrcaktimin e masės sė arrestit shtėpiak”, thotė avokati Ramiz Krasniqi.

Ndėrkohė, Ismet Salihu, profesor i sė drejtės penale nė Fakultetin Juridik tė Universitetit tė Prishtinės, ka njė shpjegim tjetėr pėr arsyen pėrse gjyqtari i EULEX-it, nuk ia ka ndaluar Nazim Bllacės kontaktet me persona jashtė familjes sė tij.

“Ky ėshtė rast specifik. Nuk ėshtė rast sikurse i tė tjerėve. Sipas tė gjitha gjasave, ky person ėshtė dėshmitar i mbrojtur, i pėrgatitur mė herėt nga UNMIK-u e tash nga EULEX-i. Pėr kėtė arsye, ky person ka trajtim tė veēantė”, thotė profesor Salihu pėr Express.

“Kjo punė ėshtė duke u bėrė, bazuar mbi njė plan dhe agjendė tė pėrgatitur nga policia ndėrkombėtare. Krejt kjo, nuk ėshtė nė pėrputhje me rregullat bazike, themelore tė Kodit tė Procedurės Panele. Jo nga muaji maj, pro ai mund tė ketė kontakte me ndėrkombėtarėt tre apo pesė vjet mė parė”, thotė profesor Salihu.

Sipas profesorit tė Universitetit tė Prishtinės, ėshtė fakt se ky person pranon se ka zbatuar urdhra tė tė tjerėve, por sipas tij, kjo mėnyrė e veprimit nga ana e misionit tė EULEX-it, nė kėtė rast ėshtė pėr ta pėrgatitur opinionin.

“Kjo bėhet qė opinioni tė pėrgatitet se kėta njerėz kanė bėrė plane pėr tė vrare njerėz dhe ata do tė gjykohen. Kjo ėshtė strategji e tyre. Duan tė hedhin nė shesh provat pėr vrasjet e mėdha, me ato ēfarė mundėn”, thotė profesor Salihu.

Ai beson se krejt kjo ėshtė pėrgatitje e qytetarėve qė nė momentet kur do tė arrestohen persona tė tjerė tė rėndėsishėm, pėr vrasjet e mėdha qė kanė ndodhur, njerėzit tė mos habitėn.

Nė lidhje me vendimin qė gjyqtari i EULEX-it ka marrė qė Nazim Bllacės t’i caktohet masa e arrestit shtėpiak, ka reaguar edhe kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut.

“KMDLNJ dyshon se kėtij rasti do t’i shkohet deri nė fund dhe se ka pėrpjekje serioze pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe zbardhjen e vrasjeve me motive politike, etnike dhe tė tjera nė periudhėn pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė”, thuhet nė reagimin kėtij kėshilli.

“Masa e arrestit shtėpiak zakonisht shqiptohet pėr raste mė tė lehta apo kur i arrestuari nuk bėnė pjesė nė grup me rrezikshmėri tė lartė. Rasti i Nazim Bllacės ėshtė krejtėsisht i kundėrt, kemi tė bėjmė pėr dyshim tė kryerjes sė krimeve shumė serioze”, thuhet nė komunikatėn e kėshillit.

Pėr kėtė arsye, KMDLNJ dyshon nė paanshmėrinė e gjykatave sepse sipas kėshillit, ky rast edhe nė kėtė fazė, mė shumė trajtohet si atraksion medial dhe qėrim hesapesh midis subjekteve tė caktuara politike se sa njė rast qė do tė duhej tė ishte ēėshtje ekskluzive e gjykatave dhe organeve tė drejtėsisė.


Pyetjet dėrguar EULEX-it

1-Si ėshtė e mundur qė z. Bllaca ka qenė nė kontakt me EULEX-in nga mesi i muajit maj tė kėtij viti dhe nuk ėshtė arrestuar nga ju?
2-Si ka mundėsi qė z. Bllaca ka dėshmuar nė EULEX nė mesin e muajit tetor tė kėtij viti dhe ai nuk ėshtė arrestuar?
3-Pse z. Bllaca nuk ėshtė arrestuar menjėherė pasi ka dhėnė deklaratėn e tij publike nė media?
4-Pse prokurori dhe gjyqtari i EULEX-it, lejojnė qė z. Bllaca t’u drejtohet medieve edhe pse ai ėshtė nė arrest shtėpiak?

Presidenti dhe Kryeministri

Presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi, nėpėrmes njė deklarate tė pėrbashkėt, kėrkojnė nga institucionet e drejtėsisė qė tė ndėrmarrin tė gjitha veprimet e nevojshme pėr tė siguruar se tė gjitha veprat kriminale tė periudhės sė pasluftės do tė hetohen thellėsisht dhe tė pandikuara nga politika.
“Suksesi ynė drejt zhvillimit dhe integrimeve ėshtė thellė i kushtėzuar me sundimin e ligjit dhe krijimin e perspektivės pėr secilin qytetar tė Republikės sė Kosovės”, thuhet nė deklaratėn e pėrbashkėt, tė Presidentit dhe Kryeministrit, lidhur me zhvillimet e fundit nė Kosovė.

rafet llapjani
04-12-09, 10:52
Nganjeher thom qta te politika qe po shkrujn qysh po e vrej vetum dy partive po ju takojn ase qe mendojn qe kan formue shtet e ne ate shte ka edhe popullin e mjer , shteti eligji duhet te funksjono ,por mendoj qe momentalisht ne kosov ase ska shtet e ase mekanizem juridik dalin vrasesit ashiqare e japin komente qysh kan likfidue njerz lidhje pa lidhje e premijat sjau kan pague! e shteti i mjer ase ka prokurori ase gjygj e ase polici ,e te ashtuzmit ase qe guxojn mi arrestu e ase mi qit paragjykate e hajde kallxomin se sakem shtet na ,e thojn eulexi e filani fisteki leni more keto prralla te na ne kosov u ba si perpara qe pordorshin plqet nje fjal kudra e keqe shkon ne anadoll ethet e te na vjen pjell!!!!!!!!!

roadrunner
04-12-09, 10:56
O rafet vetvendosjaaa....rri qetu mos po ze naj dhi me gramatik se i kan fjalt si fleta shelnes hahahaha


Nganjeher thom qta te politika qe po shkrujn qysh po e vrej vetum dy partive po ju takojn ase qe mendojn qe kan formue shtet e ne ate shte ka edhe popullin e mjer , shteti eligji duhet te funksjono ,por mendoj qe momentalisht ne kosov ase ska shtet e ase mekanizem juridik dalin vrasesit ashiqare e japin komente qysh kan likfidue njerz lidhje pa lidhje e premijat sjau kan pague! e shteti i mjer ase ka prokurori ase gjygj e ase polici ,e te ashtuzmit ase qe guxojn mi arrestu e ase mi qit paragjykate e hajde kallxomin se sakem shtet na ,e thojn eulexi e filani fisteki leni more keto prralla te na ne kosov u ba si perpara qe pordorshin plqet nje fjal kudra e keqe shkon ne anadoll ethet e te na vjen pjell!!!!!!!!!

rafet llapjani
04-12-09, 11:02
Sipas Expressit - Bllaca po na del BABA I EULEX-it edhe i KOSOVES. Pe rujn edhe zo spo guzojn me i bo hahaha kukuuuu.......
Rast Sui Generis
Nazim Bllaca ėshtė nėn arrest shtėpiak, por ai po jep intervista. EULEX nuk tregon pėrse i lejohet kjo. Ai ėshtė rrėfyer sėrish para Prokurorit Special. Ekspertė tė drejtėsisė pohojnė se Bllaca do tė duhej tė ishte nė burg. Presidenti Sejdiu dhe Kryeministri Thaēi sėrish kėrkuan nga institucionet e drejtėsisė tė hetohen tė gjitha veprat kriminale tė periudhės sė pasluftės.

Nga Jeton Musliu mė 04.12.2009 nė ora 8:20

Nazim Bllaca ėshtė sjellė nga shtėpia e tij nė fshatin Ribar tė Madh tė Lipjanit, nė zyrat e Prokurorisė Speciale tė misionit tė EULEX-it nė Prishtinė.

Gjatė tėrė ditės sė enjte, Bllaca, qė ka deklaruar se ka vrarė dhe torturuar persona me urdhra tė ish SHIK-ut, ėshtė rrėfyer para prokurorit tė ēėshtjes, Maurizio Salustro.

Megjithėkėtė, marrja e tij nė pyetje duket tė jetė mė shumė njė procedurė formale pasi i njėjti ka pasur kontakte me prokurorėt e EULEX-it, qė nga mesi i muajt maj tė kėtij viti.

“Ėshtė e vėrtetė qė z. Bllaca ka pasur kontakt me EULEX-in qė nga mesi i muajit maj”, ėshtė shprehur Kristiina Herodes, zėdhėnės e EULEX-it pėr Express.

Ajo ka shpjeguar pėr Express se i njėjti, ka dhėnė dėshminė e tij para prokurorėve tė EULEX-it edhe nė muajin tetor.

Haxhi Millaku, avokat i caktuar sipas detyrės zyrtare nė seancėn kur Bllacės i ėshtė shqiptuar masa e arrestit shtėpiak prej 30 ditėsh, thotė se e ka pėrfunduar punėn e tij.

”Unė nuk jam mė avokat i tij. Sipas detyrės zyrtare, e kam pėrfunduar punėn nė ditėn kur gjyqtar i procedurės paraprake, ka vendosur qė Bllaca tė mbahet nė arrest shtėpiak”, thotė Millaku pėr Express.

Ndėrkohė, edhe pse pėr Nazim Bllacėn kujdesėn forca tė mėdha tė policisė sė EULEX-it, tė cilin e sigurojnė nė shtėpi, ai fare i qetė vazhdon tė japė intervista pėr media tė ndryshme.

Njė praktikė e tillė nuk ka ndodhur asnjėherė mė parė, kur me kėtė masė arresti, i akuzuari tė dalė pėr ēdo ditė nė gazeta e tė japė premtime se do tė sjellė fakte tė reja.

Njė veprim tė tillė, gjyqtarė dhe prokurorė, e shohin si shumė tė ēuditshme, ndonėse nė mėnyrė tė saktė, Kodi i Procedurės Penale, nuk e ndalon kėtė.

“Ėshtė absurd i madh qė njė personi i cili vetėakuzohet pėr vrasje, vrasje nė tentativė dhe krim tė organizuar, t’i caktohet masa e arrestit shtėpiak”, thotė njė gjyqtar nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė.

Ai ėshtė i bindur se sikur kėtė vendim ta merrnin vendorėt, ata do tė pėrballeshin me kritika tė rrepta edhe nga vetė kolegėt e tyre nga EULEX-i.

Gjithēka qė shkruan nė nenin 278 nė Kodin e Procedurės Penale nė lidhje me arrestin shtėpiak, ndodhet nė pikėn 3.

“Gjykata me aktvendim vendos se i pandehuri nuk guxon tė largohet nga lokalet ku ai e ka vendbanimin ose vendqėndrimin apo nga institucioni publik pėr trajtim ose pėrkujdesje”, thuhet nė kėtė pikė.

Mė tej thuhet se “…gjykata mund ta kufizojė ose ndalojė kontaktin ndėrmjet tė pandehurit dhe personave me tė cilėt ai nuk jeton apo tė cilėt nuk janė tė varur nga i pandehuri…”.

Sipas kėtij neni, ėshtė gjyqtari i ēėshtjes ai i cili mund tė vendosė nėse dėshiron qė krahas vendimit pėr masėn e arrestit shtėpiak, t’ia ndalojė personit tė arrestuar edhe “kontaktet me personat me tė cilėt ai nuk jeton”.

Tė pyetur nė lidhje me kėtė ēėshtje, zyrtarė tė misionit tė EULEX-it nuk duan tė japin asnjė sqarim me arsyetimin se ky mision do tė bėjė komente tė tjera nė lidhje me kėtė cėshtje, para se prokurori tė japė autorizim.

“Ne do tė mbrojmė konfidencėn nė hetimet qė janė duke vazhduar nė mėnyrė qė t’i mundėsohet grupit tė Zyrės sė Prokuroit Special dhe policisė, punė tė qetė nga cdo ndikim”, thotė Kristiina Herodes pėr Express.

Pavarėsisht mundėsisė qė ofron neni i Kodit tė Procedures Penale, gjyqtari Francesko Florit, ka lejuar qė Nazim Bllacės t’i mundėsohet tė japė deklarata nė media edhe pse masa e arrestit shtėpiak ėshtė thjesht njė formė tjetėr e paraburgimit.

“Nė fund tė procesit gjyqėsor, nė rast se i arrestuari dėnohet, atėherė edhe periudha e qėndrimit tė tij nė arrest shtėpiak, llogaritet si qėndrim nė paraburgim. Pra juridikisht, kjo masė ėshtė njėsoj sikur paraburgim”, thotė avokati Ramiz Krasniqi pėr Express.

Pa dashur tė flas pėr ēėshtjen e Nazim Bllacės, duke shpjeguar procedurat ligjore, avokati Krasniqi tregon se ka raste kur dikujt qė i caktohet arresti shtėpiak, i ndalohet edhe komunikimi me media, telefoni, ose kontakti me persona tė tjerė.

“Por kjo varet nga vlerėsimi qė vendos gjyqtari i ēėshtjes t’i bėjė rastit tė caktuar dhe ai kėtė mund ta vendosė nė tė njėjtėn kohė me aktvendim, pėr pėrcaktimin e masės sė arrestit shtėpiak”, thotė avokati Ramiz Krasniqi.

Ndėrkohė, Ismet Salihu, profesor i sė drejtės penale nė Fakultetin Juridik tė Universitetit tė Prishtinės, ka njė shpjegim tjetėr pėr arsyen pėrse gjyqtari i EULEX-it, nuk ia ka ndaluar Nazim Bllacės kontaktet me persona jashtė familjes sė tij.

“Ky ėshtė rast specifik. Nuk ėshtė rast sikurse i tė tjerėve. Sipas tė gjitha gjasave, ky person ėshtė dėshmitar i mbrojtur, i pėrgatitur mė herėt nga UNMIK-u e tash nga EULEX-i. Pėr kėtė arsye, ky person ka trajtim tė veēantė”, thotė profesor Salihu pėr Express.

“Kjo punė ėshtė duke u bėrė, bazuar mbi njė plan dhe agjendė tė pėrgatitur nga policia ndėrkombėtare. Krejt kjo, nuk ėshtė nė pėrputhje me rregullat bazike, themelore tė Kodit tė Procedurės Panele. Jo nga muaji maj, pro ai mund tė ketė kontakte me ndėrkombėtarėt tre apo pesė vjet mė parė”, thotė profesor Salihu.

Sipas profesorit tė Universitetit tė Prishtinės, ėshtė fakt se ky person pranon se ka zbatuar urdhra tė tė tjerėve, por sipas tij, kjo mėnyrė e veprimit nga ana e misionit tė EULEX-it, nė kėtė rast ėshtė pėr ta pėrgatitur opinionin.

“Kjo bėhet qė opinioni tė pėrgatitet se kėta njerėz kanė bėrė plane pėr tė vrare njerėz dhe ata do tė gjykohen. Kjo ėshtė strategji e tyre. Duan tė hedhin nė shesh provat pėr vrasjet e mėdha, me ato ēfarė mundėn”, thotė profesor Salihu.

Ai beson se krejt kjo ėshtė pėrgatitje e qytetarėve qė nė momentet kur do tė arrestohen persona tė tjerė tė rėndėsishėm, pėr vrasjet e mėdha qė kanė ndodhur, njerėzit tė mos habitėn.

Nė lidhje me vendimin qė gjyqtari i EULEX-it ka marrė qė Nazim Bllacės t’i caktohet masa e arrestit shtėpiak, ka reaguar edhe kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut.

“KMDLNJ dyshon se kėtij rasti do t’i shkohet deri nė fund dhe se ka pėrpjekje serioze pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe zbardhjen e vrasjeve me motive politike, etnike dhe tė tjera nė periudhėn pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė”, thuhet nė reagimin kėtij kėshilli.

“Masa e arrestit shtėpiak zakonisht shqiptohet pėr raste mė tė lehta apo kur i arrestuari nuk bėnė pjesė nė grup me rrezikshmėri tė lartė. Rasti i Nazim Bllacės ėshtė krejtėsisht i kundėrt, kemi tė bėjmė pėr dyshim tė kryerjes sė krimeve shumė serioze”, thuhet nė komunikatėn e kėshillit.

Pėr kėtė arsye, KMDLNJ dyshon nė paanshmėrinė e gjykatave sepse sipas kėshillit, ky rast edhe nė kėtė fazė, mė shumė trajtohet si atraksion medial dhe qėrim hesapesh midis subjekteve tė caktuara politike se sa njė rast qė do tė duhej tė ishte ēėshtje ekskluzive e gjykatave dhe organeve tė drejtėsisė.


Pyetjet dėrguar EULEX-it

1-Si ėshtė e mundur qė z. Bllaca ka qenė nė kontakt me EULEX-in nga mesi i muajit maj tė kėtij viti dhe nuk ėshtė arrestuar nga ju?
2-Si ka mundėsi qė z. Bllaca ka dėshmuar nė EULEX nė mesin e muajit tetor tė kėtij viti dhe ai nuk ėshtė arrestuar?
3-Pse z. Bllaca nuk ėshtė arrestuar menjėherė pasi ka dhėnė deklaratėn e tij publike nė media?
4-Pse prokurori dhe gjyqtari i EULEX-it, lejojnė qė z. Bllaca t’u drejtohet medieve edhe pse ai ėshtė nė arrest shtėpiak?

Presidenti dhe Kryeministri

Presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi, nėpėrmes njė deklarate tė pėrbashkėt, kėrkojnė nga institucionet e drejtėsisė qė tė ndėrmarrin tė gjitha veprimet e nevojshme pėr tė siguruar se tė gjitha veprat kriminale tė periudhės sė pasluftės do tė hetohen thellėsisht dhe tė pandikuara nga politika.
“Suksesi ynė drejt zhvillimit dhe integrimeve ėshtė thellė i kushtėzuar me sundimin e ligjit dhe krijimin e perspektivės pėr secilin qytetar tė Republikės sė Kosovės”, thuhet nė deklaratėn e pėrbashkėt, tė Presidentit dhe Kryeministrit, lidhur me zhvillimet e fundit nė Kosovė.Me ket deklarat te eulexi d.m.th qe pona tregojn qe as ke shte ase pushte edhe ase qe guxojm me hap gojen e sa per Kryetari e Ministrin thuj qkruni deklerat shkruni se per tjeter sjeni, kanje kraveat edhe fotele keni se per pak harrova edhe ka nje stelograf !!!!!!

rafet llapjani
04-12-09, 11:04
O rafet vetvendosjaaa....rri qetu mos po ze naj dhi me gramatik se i kan fjalt si fleta shelnes hahahaha

OOOOOOOOO runerk ku te kom, qysh bre une vet vendosja a na shqiptart ekem te keqe realitetin e kem hasem e rrent e dolloveret na shkojn per shtati .

roadrunner
04-12-09, 11:04
Eh de? Veq CD-RW nuk kishin hahahahah..

Me ket deklarat te eulexi d.m.th qe pona tregojn qe as ke shte ase pushte edhe ase qe guxojm me hap gojen e sa per Kryetari e Ministrin thuj qkruni deklerat shkruni se per tjeter sjeni, kanje kraveat edhe fotele keni se per pak harrova edhe ka nje stelograf !!!!!!

roadrunner
04-12-09, 11:06
He se veq ata folin BAM edhe mo nuk lujn bisht si kta tont hahahahah....

OOOOOOOOO runerk ku te kom, qysh bre une vet vendosja a na shqiptart ekem te keqe realitetin e kem hasem e rrent e dolloveret na shkojn per shtati .

rafet llapjani
04-12-09, 11:10
He se veq ata folin BAM edhe mo nuk lujn bisht si kta tont hahahahah....

mire e kie valla prej atyne spo dalin qe kan likfidue shqiptar,runerk une po rrie si ne mes edhe pak anonim nuk kam qef mu shpreh se cilles parti i takoj veq qysh po eshof edhe naj dit du me dal ne zgjedhje me dhit edhe cap fuken qe so politike qe po bajn momentalish din edhe dhit e mija aghaghaghaghaghaghaghaaghaghagh

Lapsi
04-12-09, 11:16
Perderisa postova te tema REKOMANDO NJE LIBER, pashe librin e Paskal Milo (ish minister i puneve te jashtme te shqiperise) -"Ditari i nje ministri te jashtem ( Konflikti i Kosoves 1997-2001)", ne kete liber do te keni mundesi qe te lexoni se kush ishin ata te UCK qe luftuan e kush ishin te tjeret (nuk ia permend emrin atij qe per Millosheviqin ka thene se eshte i mire)

roadrunner
04-12-09, 11:27
PO hahahahhahahahh a je ka e shef kejt po bajn meeeeee, e po hin niher capi po tja fut qkllap, shih dokumenta, rri anash se kuku po tbje naj vo kres qysh jan nxe njerzia do tuj than po krimit, do jo krimit....edhe un e kam njet mu distancu kejt, se qitash vje bondi naj fshin ktu MESENGJERIN hahahahaha

mire e kie valla prej atyne spo dalin qe kan likfidue shqiptar,runerk une po rrie si ne mes edhe pak anonim nuk kam qef mu shpreh se cilles parti i takoj veq qysh po eshof edhe naj dit du me dal ne zgjedhje me dhit edhe cap fuken qe so politike qe po bajn momentalish din edhe dhit e mija aghaghaghaghaghaghaghaaghaghagh

sherri
04-12-09, 11:48
Perderisa postova te tema REKOMANDO NJE LIBER, pashe librin e Paskal Milo (ish minister i puneve te jashtme te shqiperise) -"Ditari i nje ministri te jashtem ( Konflikti i Kosoves 1997-2001)", ne kete liber do te keni mundesi qe te lexoni se kush ishin ata te UCK qe luftuan e kush ishin te tjeret (nuk ia permend emrin atij qe per Millosheviqin ka thene se eshte i mire)
Ty me gjith Pas-Kalin,..le te tregon ky,ose trego ti kush ishte Pas-Kali,!? sa per Mishollevicin e dime kush ishte i mire i keq,ishte per shkinin.
Per ne ishte nje shka i radhes,si nedici,rankovici,qosici,qubrillovici...e vica ter qe nuk shterren kurr,as nuk e shterrin urrejtjen per Shqipetar.
Me te kqi se milloshevici,jane shqipefolsat,si Millo,Nano,Klosi......lapci ups jo lapci koka veq perkrahes i Milos.
Me te kqi ishin ata qe me emer Shqipetar,e ne mesin e Shqipetarve zbatuan urdherat e milloshit,vran ajken e keti populli,ne pa besi,tuj shit patriotizem,e atdhetari!? (t'fala Millos)

murrizi
04-12-09, 12:11
Shoh t'mos i ket honger palla kujt me ndrru titullin skandaloz, qė nė vendet demokratike do tė dėnohėshe me gjob, qoft edhe me burg.

Unė nuk kam dėgjuar qė kryeministri i Kosovės ėshtė dėnuar nga ndonjė institucjon drejtėsie pėr pėrgaditje atentatėsh ndaj personave nė fjalė:
Mua thėnė tė drejtėn shumė mė shumė mė ngjet e tėra nė: "ti thom sa s'em ka thon".

Edhe njė gjė tė nderuar e rrespektuar.

Hashim Thaēi, Jakup Krasniqi, Fatmir Limaj..... ka hala .....? Mundė tė vdesin qė sot, dhe partia demokratike tė shuhet si mos t'shte qenė kurrė, por qė tė vijė nė pushtet ndonjėher Nexhat Daci, me GECAT e tijė, tjeni tė bindur qė kjo kuuuuuuuuuuuurrė nuk do tė ndodhė !

Llapjani_HH
04-12-09, 12:36
Dilni brohoritni per vllaznim-bashkimin se ka ardh dita e tina per juuu, fole e qyqeve e mos u ankoni si qyqet.

Merrni ofensive me prokurorine e serbise se aleatin e forte e kini.


Po tani mos u ankoni kur te shkoni ne lula si tradhtar mos u ankoni se s ka as serbi as sen qe ju pshton ...
realisti64 a u lodhe a muj dole ksajde?
Hajde ungju qitu, veq allahile hiqi syrmet e partis niher e tani folum shlir.

Qaty ku e nėnvizova me t'kaltėr deshta me t'than diqka.
Po a ėshtė Hashimi qė po lufton pėr vllaznim-bashkim veq tash po i thojn multietnicitet?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė pėr hatėr t'shkieve e nrroj flamurin Kuq e Zi
Po a ėshtė qiky Hashimi qė po shkon e po rrin te shkiet e po pin raki me ta?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė po ju fal traktora shkieve?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė po shkon e po luen me top me shkiet e vogėl?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė paguajti shqiptar pėr me i votue shkiet?
E ka edhe shuumė sene tjera......
E hajde kallxom ti qitash, a nuk pe sheh ti qė Hashimi me mish e me shpirt ėshtė kah munohet pėr vllaznim-bashkim, e ti po i akuzon tjert.
Ma ooo realisti64 se vallahi nuk ėshtė mir qishtu, ma se marre ėshtė.

Hajt me t'mira niher, veq allahile hiqni syrmet e partis kut t'shkrueni qitu, se pėrndryshe po shkrueni veq qysh po ju dirigjojn partit e jo qysh menoni ju vet, se partit ja u kan ndalue edhe me mendimin e lir e jo mo senet tjera (kjo vlen pėr tė gjith e jo veq pėr ty realisti64 :biggrin:)

sherri
04-12-09, 12:39
Pajtohem me Murrizin,sa i perket titullit!? Hashimi,esht nje vegel,e atyre qe ishte edhe Nazim Bllaca.
Por me detyra te ndryshme,deri sa Bllaca kishte detyr aksionet vrastare,hashimi ju dashke te jet i "paster"qe te vi aty ku erdhi per ti mshef keto krime.
E qe Hashimi,ta shpetoj ftyren(nese ka) duhet te merr kurajon,dhe guzimin te del si ky Bllaca,et'i shpalos te gjitha...para se ato ti bane me detyrim,nuk ka shume kohe,kembanat e fundit po bien..........
Nje mil.DM;gjinden ne shtepin e Hashimit.!
Pes mil.€vra i nxinen Fatmirit!( tuj tentu mei qit jasht vendit)
Vjedhje droge e lekve ne Polici!
Qindra hektar toke shoqrore,ju pronsohet njerzve te caktuar te (SH.I.K-P.D.K-es)

A une me dhane pergjegjesi per keto!??....dardha ka bisht! shume demode kjo thanje,po shpesh po vjen ne shprehje,po e harrojn bishtin,se koka e dardhes e embel :wink:

panta_rhei
04-12-09, 12:42
Shoh t'mos i ket honger palla kujt me ndrru titullin skandaloz, qė nė vendet demokratike do tė dėnohėshe me gjob, qoft edhe me burg.

Unė nuk kam dėgjuar qė kryeministri i Kosovės ėshtė dėnuar nga ndonjė institucjon drejtėsie pėr pėrgaditje atentatėsh ndaj personave nė fjalė:
Mua thėnė tė drejtėn shumė mė shumė mė ngjet e tėra nė: "ti thom sa s'em ka thon".

Edhe njė gjė tė nderuar e rrespektuar.

Hashim Thaēi, Jakup Krasniqi, Fatmir Limaj..... ka hala .....? Mundė tė vdesin qė sot, dhe partia demokratike tė shuhet si mos t'shte qenė kurrė, por qė tė vijė nė pushtet ndonjėher Nexhat Daci, me GECAT e tijė, tjeni tė bindur qė kjo kuuuuuuuuuuuurrė nuk do tė ndodhė !
H. Thaēi : Do tė luftoj me ty Tahir Zemaj si me shka, me ty dhe njėsitė tua !


Jam larguar dhe pas tre ditėsh mė kanė ftuar nė fshatin Bardhaniq pėr t'I vazhduar bisedimet nė lidhje me kėtė komandė. Unė kam shkuar me tė gjithė kolegėt e mi. Detyrėn e komandantit tė Brigadės sė tretė, pas emėrimit tė Shemsedin Ēekut nė detyrėn e Ndihmės Komandantit pėr Mbrojtjen territoriale, e kryente Musa Gjakova. Pas revistės me brigadėn dhe raportimit tė komandantit tė saj Gjakova, kemi filluar bisedimet. Rexhep selimi qė ishte prezentuar si Inspektor Gjeneral i Ushtrisė sė kosovės, kishte nėnshkruar njė dekret, ku vendi im me atė tė ramush haredinajt ishin ndryshuar. Pra Ramushi komandant ndėrsa unė zėvėndėsi i tij.

Tė gjithė njerėzit e tyre ishin ngritur nė pėrgjegjėsira ndėrsa tanėt ishin ulur ose hequr fare. Pėrderisa bėhej fjalė drejtėpėrdrejtė pėr mua, kam thėnė se nuik kisha kurrfarė kundėrshtimi nėse Komandanti i Shtabit Suprem, apo Kryeministri i Kosovės e urdhėrojnė njė gjė tė tillė, unė si ushtarak zbatoja vetėm urdhėrat. Kanė ndėrprerė takimin dhe me telefon kanė thirruar Zotni Ahmet Krasniqin dhe pėr rreth njė orė nė prezencėn time tė Thaēit dhe Rexhep selimit, kolonel Krasniqi nuk ka pranuar. Ai u ka thėnė atyre se ata po shkelin njė marrėveshje dhe se nuk mund tė zėvėndsonin Tahir Zemėn.

Pėrpara se ta mbaronte bisedėn me Kolonel Krasniqin, Thaqi i ka thėnė telefon : "Me ty shumė shpejt do ta kryej misionin " dhe ka filluar tė shajė. (Nė kėtė moment Tahir Zemaj hap njė parantezė dhe shton : Ėshtė fakt se Hashim Thaēi, njė natė para se tė vritej Kolonel Krasniqi, takohet dhe flen nė Tiranė nė banesėn e Ibrahim Kelmendit, ky person ėshtė i pėrmendur jo rrallė nė histori tė ndyra atentatesha kundėr figurave nacionaliste shqiptare. Zemaj pyet : Ēfarė misioni do ta kryente Thaēi kundėr Kolonel Krasniqit ?! A thua ėshtė thjeshtė rastėsi prezenca e tij nė Tiranė njė ditė para vrasjes sė Krasniqit dhe takimi i Thaēit me Kelmendin ?!

Sigurisht qė pėrgjigjen e pyetjeve tė tilla mund ta japė deri nė fund vetėm drejtėsia, e cila vonon por nuk harron !) Ata e kanė mbyllur dikur telefonin dhe mė janė drejtuar mua, tekstualisht dhe personalisht Hashim Thaēi : " Do tė luftoj me ty Tahir Zemaj si me shka, me ty dhe me njėsitė tua !". Pushka top t'u bėftė i thashė veē po tė them qė ėshtė mirė tė merremi vesh, se unė jam i gatshėm tė luftoj veē kundėr shkieve, qoftė edhe nėn komandėn tėnde. Unė nuk mund t'i tradhtoj eprorėt e mi sa herė mė del rasti, se kėshtu do tė tradhtoja edhe ty nesėr. Prandaj, merruni vesh dhe ejani ta luftojmė shkaun njėherė. Atė "dekretin e tyre" nuk e mora.

Lapsi
04-12-09, 13:47
i Nderuari sherri
Ne qofte se i gjykoni njerezit asnjehere nuk do te keni kohe ti doni ata. Ju flisni per patriotizem, ju flisni per atdhetarizem por as vete nuk e dini se ca do te thote tradhetar e ca atdhetar. Ju po i perzini nocionet. Une nuk mund te shprehem ashtu si ti per Paskal Milon, ate e nderoj ne rradhe te pare si profesor mandej si politikan, ka orientim te qarte, kurse ti gjendesh ne huti dhe gjerat i emiton verberisht. Librin qe permenda ka te dhena shume te sakta per vitet 1998-2001. Deklarata, takime dhe pjesmarrje ne konferenca. Ne shume mire e dime se cfare roli ka pasur ministria e puneve te jashtme ne ate kohe dhe cfare ka sot. Nuk di nga e gjeni forcen e kundershtimeve qe pa turp e bene kale nje njeri qe kontriboi per Kosoven... Sot jemi deshmitar te asaj se ministri i puneve te jashtme te Kosoves bene me pak pune ne krahasim me Lulzim Balshen e djeshem dhe Ilir meten e sotshem... Mesohuni ti kuptoni gjerat duke iu dhene formen e duhur e jo me emocione te shkruani me gjuhen e urrejtjes dhe paraqitjes se atyre qe nuk kane ide sikur ju ne forme lugati

roadrunner
04-12-09, 13:51
************************************************** *************************

Kadri Mani: O shoku socialist, Azem Syla, mos e loz rolin e Haxhi Mizės!
E Enjte, 03-12-2009, 07:56pm (GMT)


O shoku socialist, Azem Syla, mos e loz rolin e Haxhi Mizės!

Haxhi Miza, kishte ngjit zilka opingave qė tė mos i shkelte mizat as buburrecat!

Nga Kadri Mani

Ti bre “burrė” kurrė s’ke qenė burrė! Gani Syla (shoku ynė i ilegales) ty nuk tė ka besuar kurrė!?- a je ankuar ti te pleqnarėt, te islihati, qė tė pasjtoheshit ju dy kuhsėrinjtė mesvete? Ju dy, a i keni treguar Anton Ēettės se si i keni hallet, dhe tė mos hynit nė luftė me shkaun, derisa je nė armiqėsi me vėllain!
Mero Baze, shkrimtar:“Kam duruar deri tani katėr lista vdekjes, nga kjo racė, dhe do tė duroja edhe njėqind tė tjera, nga “daja” (Azem Syla), nga “Zeka” (Milaim Zeka), dhe nga tė gjitha pseudonimet, qė fillojnė me emra zvarranikėsh e pėrfundojnė me pseudonimet e Enver Hoxhės, duke u inkurajuar nga proverbi shqiptar se, “qeni qė leh, nuk ha”, por tashmė ky lloj qeni qė po leh pėr hesap tė Serbisė, e cila nė fakt ka treguar se sė paku dhėmbė ka. Ndaj ka ardhur koha qė tė lidhen kėta zagarė. Dhe nga i njėti burim f. 142: Agim Gashi, mėsues me profesion, rapsod i famshėm me zėrin kumbues e me sharkinė e vet si njė “gulinov” i UĒK-sė, e patriot me orientim demokratik, pėr kėto shkaqe u gjet nė Listat e Zeza tė socialistėve-puēistė, nėn numrin rendor 111- pėr likudim!!!

Me adresė e pa adresė, qė tė gjithė tė pabesė!

Dhe kur u ndatė edhe te revista “Zėri i Kosovės” me adresė e pa adresė, juve nuk ju pėrputheshin diagnozat, por tė gjithė ishit tė pabesė! Karakteristikė juaj e pėrbashkėt ka qenė: antiamerikanizmi, arrogantė, agresivė, me i prish mbledhjet e ēdokuj qė nuk ėshtė me ju, keni rrahė e keni vra, keni zhvilluar luftė ideologjike me shabllonet enveriste-staliniste. Trojka ruse: Azem Syla-Shaip Muja-Xhavit Haliti, kundėr trojkės ruse: Muhamet Kelmendi-Emrush Xhemajli-Xhafer Shatri me kompanitė tuaja, reparte tė SHIK-ut tė Tiranės tiranke mynafike!!
E pse jemi prish ne dy midis Tiranės kur t’i kam sha 700.000 nėna ty dhe lėpėkėistėve, mund tė dėshmojė Milazim Maraj me shokėt e restoantit, ku keni pi kafet bashkė, kur ta kam dorėzuar letrėn e mospajtimeve, e ti e kishe gris! Njė kopje tė kėsaj letre mund ta ketė Sabri Novosella dhe familja e Ramadan Shalės nė Suedi?- tė cilėt i lus tė m’i dėrgojnė.
E pata takuar xhaxhain tėnd, Haxhi Sylėn te Prokredit Bank, i cili mė tha: po mė thoshin se Azem Slya ėshtė mė i madh se Skėnderbeu!? Pėr besė kisha dėshirė tė ishte ashtu, se djalė tė vėllait e kam Azemin, por disi nuk ma merrte mendja, se ky nipi im s’ka edhe ndpnjė shkollė tė madhe, pastaj unė nuk e di se ēka ka bėrė qė ta tejkalojė edhe tė madhin Skėnderbe!?!
Presim poashtu nga SHIK-u i Tiranės qė tė sqarohet pėr bashkėpunėtorėt e vet, repartet e pushkatarėve tė instaluara nė Kosovė?
Nė kėto krime ėshtė i pėrzer edhe Adem Demaēi, edhe Qosja: prishja e marrėveshjes sė Osllos?
Si dhe tė gjithė antiinstitucionalistėt qė parapakisht me shkrmet e tyre destruktive, po jua nxinin biografitė e kristalta, viktimave tė tyre tė radhės!

Ju qė keni ėndėrruar mazhorancėn dhe keni fituar minorancėn-injorancėn!

Injorantėt tuaj: Qendra nė Bern, Klubi nė Cyrih, Universiteti nė Gjenevė, Bashkėsia nė Shafhauzen, AKSH-ja, kanė zhvilluar veprimtari pėrēarėse: nė Gjenevė ėshtė sulmuar Nekibe Kelmendi e Adem Slihaj... me shishe birre e me petarda!! E keni vra me atenta gazetarin Bekim Kastrati dhe e keni plagosur Gani Gecin!! E keni vra Enver Malokun, Xhemajl Mustafėn, e keni plagosur Sabri Hamitin!! Ju kacketat leniniste-staliniste!!
Ja edhe emra mercenarėsh: Agron Morina, Bedri Islami, Begzad Gashi, Ekrem Jashari, Faridin Tafallari, Gafurr Adili, Hasan Mala, Hidajet Beqiei, Ibrahim Kelmendi, Osman Osmani, Faton Topalli, Nysret Hajdari, Shefqet Musliu... e derri e thiu!

************************************************** ***********************

Fshatari
04-12-09, 14:33
Lexoni edhe artikujt te njerzve te zgjuar te Kosoves dhe shume te spikatur lidhur me skenen politike ne vendin tone.
Artikulli ne vijim eshte njeri nga keta artikuj te shkelqyeshem:

__________________________________________________ __________
Cilat vrasje?
Nga novela e Nazim Bllacės s’dėgjuam qė ai tė ketė asistuar ose kryer personalisht ndonjė nga vrasjet qė kishin ndarė, gati armiqėsisht, opinionin dhe politikėn kosovare. Pėrfytyrimi i pėrgjithshėm qė u krijua pas ēudės qė na shpalosi ai, futi gjithēka nė njė thes.

Nga Ilir Mirena mė 04.12.2009 nė ora 12:01
Vrasjet e pasluftės nė Kosovė mund tė kategorizohen nė dy grupime.
Paraprakisht, le tė lexohet kjo si diēka thellėsisht personale, e jo si interpretim suprem rreth vrasjeve pas vitit ’99.
Ato qė ndodhėn, tė cilat kundėrmojnė prapavijė politike, janė vrasjet qė u bėnė nė emėr tė eliminimit tė atyre qė kishin bashkėpunuar me regjimin pervers tė Serbisė sė Millosheviqit, qė mund t’i fusim nė grupin e parė, dhe sė dyti, ato tė figurave tė njohura publike, kryesisht tė politikės.
Tė gjitha kanė mbetur tė pasqaruara deri mė sot.
Nga kutia e vrasjeve tė pasluftės, qė e ēeli Nazim Bllaca, dolėn ato qė kishin ndodhur prej fundit tė luftės. Bile, tash pėrmenden, dhe inkorporohen nė dėshminė e tij, edhe vrasjet e ndodhura gjatė luftės!
Pėrfytyrimi i pėrgjithshėm qė u krijua pas ēudės qė na shpalosi ai, futi gjithēka nė njė thes.
Pas luftės ėshtė vrarė edhe Xhemajl Mustafa. Sigurisht mė sė shumti pėr familjen e tij, por edhe pėr opinionin, sot ajo mbetet ndėr vrasjet mė tė dhimbshme dhe mė tronditėse. Mllef, dhimbje, e pėr dikė pėrfitim, sjell emri i tij, sa herė qė hallakaten ato vite.
Pas luftės ėshtė vrarė edhe Selim Broshi, njė emėr i njohur i sigurimit tė ish-Jugosllavisė. Figura e tij ėshtė e mbuluar me shumė rrėfime tė zeza, sidomos nga pjesa e tė burgosurve politikė qė ishin skanuar nėpėr duart e tij gjatė viteve ’80. Tregimi qė rėndon mbi shpirtin e tij ėshtė edhe pėr vrasjen me tortura tė Metush Krasniqit.
Edhe pse Nazim Bllaca nuk zuri ngoje asnjė nga vrasjet qė kishin tronditur opinionin e vendit – kryesisht ato qė kishin prekur zyrtarėt e LDK’sė - percepcioni i pėrgjithshėm qė u krijua, futi nė njė thes edhe vrasjen e Xhemajl Mustafės, e edhe atė tė Selim Broshit.
Sigurisht, mes rregullave etike qė njeriu i ka imponuar vetes pėr t’u shliruar nga gjendja natyrore, vrasja renditet e para.
Megjithatė, aspekti mė kontravers pėr kėtė ēėshtje sensitive ėshtė kur ne pėrpiqemi ta analizojmė vijėn ndarėse mes njė vrasjeje “tė keqe” prej asaj, nėse mund tė themi, “mė pak tė keqe”. Pėr shkak tė specifikave ku jetojmė, pėr rastin tonė ky mund tė jetė njė debat i pafundmė, por i destinuar tė mos sjellė asgjė produktive. Pėrkundrazi.
Nė kėtė farė stadi ku kemi rėnė kėto ditė nga novela e Bllacės, s’dėgjuam e s’kuptuam qė ai tė ketė asistuar ose kryer personalisht ndonjė nga vrasjet qė kishin ndarė gati armiqėsisht opinionin dhe politikėn kosovare.
Insistimi i Adem Salihajt qė nė rrėfimin e Bllacės tė bashkėngjisė edhe gjitha krimet e karakterit politik, nė thelb ėshtė i lig. I lig, ngase vjen nga njė individ qė mund tė shquhet pėr gjithēka, por mė sė paku pėr kredibilitetin e fjalės sė tij. Pse duhet t’i besojmė rrėfenjėzave tė njė njeriu qė plagosi veten aksidentalisht, shpalli mė pas tė ketė mbijetuar njė atentat, pėr ta pranuar nė fund, dhe pa u skuqur, se gjithēka ndodhi nga njė rrėshqitje e armės. Durimi u pa t’i sosej pak ditė pas konferencės sė Bllacės, kur shpalosi apelin qė Lidhja Demokratike e Kosovės tė braktisė koalicionin aktual qeveritar!
Nė kėtė xhurulldi, pozicioni qė ėshtė duke mbajtur LDK ėshtė i pėrafėrt me atė tė Salihajt. I pandershėm. Liderė tė saj qėllimshėm kanė dhėnė deklarata plot mjegull, duke mos bėrė diferencimin e vrasjeve, mes atyre ku me tė vėrtetė ishin atakuar pėr vdekje drejtues tė partisė sė tyre, dhe atyre qė dreqi e di se pėr ēfarė motivesh ishin bėrė. Shkohet deri aty sa tė konspirohet edhe vrasja e Ukė Bytyqit, dorasi i tė cilit tashmė disa vite ėshtė duke vuajtur dėnimin prej 20 vjetėsh, shqiptuar nga njė gjykatės ndėrkombėtar.
Gjithēka qė ka pėrmendur Nazim Bllaca, aq sa kemi dėgjuar deri mė sot, nuk pėrfshin asgjė nga rasti i Xhemajl Mustafės, Ekrem Rexhės, Smajl Hajdarajt, Rexhep Lucit, Ismet Rracit, Shaban Manajt... dhe tė tjerėve qė mund tė mos na kujtohen nga distanca e viteve qė kanė kaluar.
Veēse, ashiqare lexohet shpėrfaqja e njė vullneti qė patėm menduar sė ėshtė harruar, qė LDK’ja tė fillojė rimbledhjen e sėrishme tė benifiteve nga tė vdekurit, si dhe nga pėrmendja e SHIK’ut. A nuk e nisi Isa Mustafa debatin e parė televiziv nė fushatėn zgjedhore me akuza pėr shantazhe dhe SHIK? A nuk iu shpalos njė pllakė a bust, po gjatė fushatės, Ukė Bytyqit?
Ėshtė e mundshme qė diku vrasėsit zgėrdhihen me hamendėsimet dhe interpretimet tona pėr rrėfenjėn e Bllacės. Por, nė heqjen e hamendėsimeve se cilat krime do tė duhej tė zbardhen, LDK duhet ta ketė njė gjuhė tė prerė e tė qartė. Ajo duhet tė heqė dorė nga roli i kukuvajkės politike qė pret vetėm momente trishtimi pėr t’i transformuar nė momente mėshire prej tė tjerėve, pėr ta pėrkthyer nė fund nė pushtet.
Do tė ishte optimale qė secili krim tė zbardhet, e kriminelėt tė vihen nė ndonjė birucė.
Nėse vazhdohet me kėtė kurs, atėherė ėshtė legjitime tė bėhen ato pyetje qė ngriten pas secilės skenė tė krimit, tė nevojshme pėr t’i ndėrtuar pistat e hetimeve.
Zakonisht, dyshimet e para bien mbi tė gjithė ata qė ka njohur viktima. Mė vonė, vjen ajo pyetja fundamentale:
Kush pėrfiton nga krimi?

roadrunner
04-12-09, 14:44
Po e verteton Shpresim Uka cilat vrasje :S

hajt se sjon trenu ata me rujt ket "budallen" Bllacen po mos ta kishte me ni men. Diqka e madhe po zihet, se tybe s'ish qu as PDK-ja me i lshu 1000 komunikata per shtyp, po ish zgerdhi qysh ja kish pat zanat.

YouTube - Biseda: Nazim Bllaca + Shpresim Uka (deshmon edhe takimin SYLA dhe BLLACA)Lexoni edhe artikujt te njerzve te zgjuar te Kosoves dhe shume te spikatur lidhur me skenen politike ne vendin tone.
Artikulli ne vijim eshte njeri nga keta artikuj te shkelqyeshem:

__________________________________________________ __________
Cilat vrasje?

Urata
04-12-09, 15:17
Cka je pikė ti me ato rezultate kur rezultatet tashmė po dihen?!

Herifi (ky "i menēuri"), prej atje nga kishte ardhė (ku kishte jetuar dy vite) ishte porositur qė tė ruhet gjallė nga EULESHI. Dhe, megjithėse e paskan ruajtur gjallė s'i paska shkuar pėrdore t'i mbushė thasėt me pare. Prej zorit i gjenė nja dy dėshtues, shkojnė nė shtėpinė e njėrit prej tyre, marrin njė kamerė nė kojshillėk dhe e inēizojnė komplet sipas skenarit...Me kėtė film (CD) vijnė parlament dhe e shndėrrojnė parlamentin nė pėrlatore, kafehane (e kombinuar me bastore... sepse po i presim rezultatet).

Kush fitoi?
Tė gjithė fituan nga pak (boll bile) dhe e realizuan njė pjesė tė madhe tė projektit "Pėrēaj e sundo".

Kafehane, pėrlatore e bastore... ėshtė bėrė edhe nė kėtė nėnforum. Tė gjithė ata qė kohėn mė tė madhe e kalojnė tek "Kafja e forumit" janė shpėrngulė tek politika... Nė kėtė mėnyrė s'ka mbetur asnjė nėnforum pa e bėrė kafehane (m*t hesapi). S'po dihet kush po han e pin e kush do tė paguajė...Nejse, nė fund, si gjithherė, e paguan mileti!!!


***

hiqe ate nick "emer" qe mban sepse nuk perkon me PAQE........! i'm serious....! rri, studjo, puno,udheto kur te duesh n'vend me t'gjitha tmirat, sa lehte po flet duke mos kujtue gjithe ata njerez t'pafajshem te vrare nga dore e lige/analfabete shqiptare...! I thue vetit goxha MUSLIMAN...!!!!

Dilaver
04-12-09, 15:17
"Bllaca u intervistua nga Prokuroria Speciale.- KMDLNJ:
Nazim Bllaca ėshtė intervistuar sot sėrish nga prokurorėt e prokurorisė speciale nė lidhje me deklarimin e tij se ka kryer vrasje dhe vepra tė tjera kriminale sipas tij, tė gjitha me urdhėr tė SHIK-ut. Ndėrkohė, mėsohet se avokati i tij Haxhi Millaku ėshtė tėrhequr nga cilėsia e mbrojtėsit tė Nazim Bllacės, mirėpo nuk janė bėrė tė ditura arsyet e tėrheqjes sė tij. ...."

Urata
04-12-09, 15:19
Nazim Bllaca ka tė drejtė


http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.1203160420824_m.jpg
Skėnder Limani

Nė tė vėrtetė, se a e ka Nazim Bllaca tė drejtė ose jo, kėtė do tė dėshmojė koha. Dhe EULEX-i. Kryesorja ėshtė qė “dosja SHIK” tashmė ėshtė e hapur. S’ka mė “X File”.

Ndėrkohė, po e shohim qė mediet e afėrta me Partinė Demokratike tė Kosovės (PDK) tashmė veē po e shpallin Nazim Bllacėn tė ēmendur ose tė krisur. Pėr vete, nuk do tė habitesha nėse mjekėsia konstaton qė Nazim Bllaca tė jetė nėn presion tė rėndė psikologjik sepse askush nuk del “pėr qejf” tė deklaroj gjėra tė tilla. Sepse, sido qė tė behet, nė tregimet e tij janė pėrfshirė edhe personat e vrarė nė periudhėn e pasluftės, pra, kėtu janė pėrfshirė edhe familjet e tyre.

Ose, Nazim Bllaca mund tė shpallet i ēmendur e i krisur, por gjaku i personave tė vrarė do tė shpėrthej pėrsėri. Sikurse 3.5 eurot e RTK-sė. Sepse kjo ėshtė punė qė nuk mbulohet, qė nuk varroset, qė nuk heshtet, e aq mė pak tė shpallet “ēėshtje e ēmendur”.

Tashti, kur flitet pėr PDK-nė, me automatizėm flitet edhe pėr SHIK-un (Shėrbimin Informativ tė Kosovės). Dhe e kundėrta. Kur flitet pėr SHIK-un, me automatizėm flitet pėr PDK-nė. Kėto dy emėrtime janė njė. Ato nuk ndahen ose nuk dallojnė nga njėra-tjetra.

Prej vitit 2007, pushtetin real politik nė Kosovė e ka PDK-ja. PDK ka shpallur flamurin dhe himnin e Kosovės, PDK ka shpallur tė shpėrbėrė edhe SHIK-un. SHIK-u, i shpėrbėrė, ėshtė bėrė pjesė e secilit institucion tė Kosovės. Ėshtė mėshiruar nė secilin institucion qeverisės tė Kosovės. Sepse, edhe njė herė, PDK dhe SHIK ėshtė njė.

Nė kėtė mes, ajo qė vėrehet nga larg ėshtė qė njėri prej pjesėtarėve tė SHIK-ut, rasti nė fjalė, Nazim Bllaca, ėshtė lėnė jashtė rehatisė nė institucionet tė Kosovės (sidomos nė PTK dhe nė Aeroportin e Prishtinės). As ai dhe asnjė anėtarė i familjes sė tij nuk ėshtė punėsuar nė kėto institucione. Pas tėrė atij angazhimi disavjeēar nė UĒK dhe nė SHIK, Nazim Bllaca ėshtė lėnė pa kafshatė tė gojės. Pse-ja kėtu nuk ėshtė me rėndėsi.

Me rėndėsi ėshtė qė ka tendenca qė Hashim Thaēi, dhe njė pjesė e PDK-sė, tė kthehen kundėr strukturave ose kundėr njerėzve qė e kanė sjell kėtė njeri dhe kėtė parti nė pushtet. E tash, si u bė qė Hashim Thaēi tė kthehet kundėr njerėzve qė e kanė sjell nė pushtet? As kėtu, pyetja “pse” nuk ėshtė fort me rėndėsi. Nė fakt, ka diēka hyjnore ose natyrore, ose religjioze e fetare qė e shpjegon kėtė dukuri tė pashmangshme, posaēėrisht kėtu nė Kosovė – se njerėzit kanė prirje tė natyrshme tė kthehen kundėr njerėzve qė i sollėn nė pushtet (ose kudo qoftė). Matematikisht, kjo i bie disi si i madhi ia kthen shpinėn tė voglit (nėse ju kujtohen shenjat matematikore < dhe >).

Nė fakt, ajo qė ėshtė brengosėse ėshtė qė PDK, ngadalė por sigurt, po e humb themelin e vet, po e humb bazėn e vet, po e humb arsyen e ekzistimit tė vet (si PDK qė e njohim ose qė njihet), me kthimin e saj kundėr pjesėtarėve tė shėnjuar tė SHIK-ut. Kjo u dėshmua ekskluzivisht nė natėn e 19 nėntorit 2009 kur PDK e la Kosovėn pa Qeveri dhe pa asnjė institucion shtetėror, pra, nė natėn kur qytetarėt e Kosovės pėr 12 orė mbetėn pa shtėpi. Me kėtė, pėrveē shumė gjėrave tė tjera, PDK e dėshmoi qė kjo parti po mbetet pa themel, pa bazė dhe pa arsye qenėsore tė ekzistimit tė vet.

Ose, deklarimi qė PDK ėshtė partia mė e votuar nuk ėshtė konstatim mbėshtetės. Sepse i njėjti elektorat nesėr mund tė jetė i cilėsdo parti tjetėr. Sepse elektorati nė Kosovė nuk ka pėrcaktim politik. Kjo u dėshmua (pėr tė satėn herė) nė fushatėn zgjedhore nė Prishtinė. Pra, elektorati nuk ėshtė i qėndrueshėm politikisht. Ky elektorat (dhe unė njėri nga ta), dėshiron vetėm mirėqenie.

Tashti, shtrohet ēėshtja: ēfarė dėshirojnė partitė tona politike? Ose, a janė partitė tona politike qė ta shkatėrrojnė kėtė shtet e kėtė vend dhe kėta njerėz e qytetarė vetėm e vetėm pėr tė arritur e realizuar interesat ose mirėqenien e tyre? Sepse tash e dhjetė vjet, asnjė parti politike (sidomos LDK-ja qė ankohet pėr gjithēka) nuk e ka dėshmuar se e ka interesin dhe mirėqenien qytetare si pikėn e vetme tė agjendės sė vet politike. Nė kėtė mėnyrė, LDK nga rreth 70 pėrqind, tashmė ėshtė LDK e rreth 20 pėrqind.

I tėrė ky shkrim mund tė konsiderohet si njė teori e mundshme e komplotit ose e konspiracionit. Por, gjėrat po ndodhin, ndėrsa kthimi kundėr tyre ėshtė vetėvrasje. Tek e fundit, me qėllim nuk e pėrmenda letėrnjoftimin e UNMIK-ut tė Kryeministrit tonė. Sepse ai letėrnjoftim shtron ēėshtjen legjitime nėse Hashim Thaēi e njeh shtetin e Kosovės ose jo. Qytetarėt e Kosovės kanė nevojė tė dinė pėrgjigjen.

Sė fundi, a duhet qė data e 28 nėntorit e vitit 2009 tė shpallet datė kur UĒK del pėr herė tė dytė nė skenėn politike e shoqėrore tė Kosovės? Sepse Nazim Bllaca pėr shumėēka ka tė drejtė dhe e tėra mund tė pėrmblidhet nė njė tė vetmen shprehje - padrejtėsi. Dua tė them, Nazim Bllaca ka shumėēka tė pėrbashkėt me Migjen Kelmendin, por edhe me mua. Na ofron e njėjta shprehje.


edhe une kam dhe po them se ka te drejte...!

Fshatari
04-12-09, 15:28
"Bllaca u intervistua nga Prokuroria Speciale.- KMDLNJ:
Nazim Bllaca ėshtė intervistuar sot sėrish nga prokurorėt e prokurorisė speciale nė lidhje me deklarimin e tij se ka kryer vrasje dhe vepra tė tjera kriminale sipas tij, tė gjitha me urdhėr tė SHIK-ut. Ndėrkohė, mėsohet se avokati i tij Haxhi Millaku ėshtė tėrhequr nga cilėsia e mbrojtėsit tė Nazim Bllacės, mirėpo nuk janė bėrė tė ditura arsyet e tėrheqjes sė tij. ...."

Sepse avokati e ka kuptuar eulexi nuk eshte organizate qe mbron drejtesine e sundimin e ligjit po kerkon diēka tjeter: nje grushtshtet ne Kosove. Avaokati nuk ka dashur te jete pjesemarres i nje vepre te tille makabre.

Urata
04-12-09, 15:28
Qe pra fjalt e Nazmi Bllaces me letren e Banush berbatovcit qysh po perputhen krejt. se ju kuqaloshat jeni msue me rren.
Bėrbatovci flet pėr letrėn e Limajt

Publikuar: Sot, mė 03 dhjetor 2009
http://www.koha.net/repository/images/banush4.jpgPrishtinė, Lipjan, Dobrajė, Vėrgovc, Kraishtė, 3 dhjetor - Nė vėrtetimin e lėshuar mė datėn 5 nėntor 1999, me numėr protokolli 219/99, me vulė tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės, si dhe me emrin, mbiemrin e nėnshkrimin e Fatmir Limajt, shkruan sot gazeta Koha Ditore gjerėsisht. Banush Bėrbatovci ende e ruan njė vėrtetim tė shkruar nė njė letėr A-4 qė beson t’ia ketė shpėtuar jetėn nė nėntor tė vitit 1999. Ky vėrtetim, ėshtė pėrmendur edhe nė DVD-nė e Nazim Bllacės.
Bėrbatovci, ka rrėfyer pėr “Kohėn Ditore”, se si ėshtė futur nė veturėn “Opell Omega”, tė cilėn Bllaca thotė se e kanė pėrdorur pėr vrasje e sulme. Sipas viktimės, mė datėn 3 nėntor 1999 nė orėn 22:30, disa persona kishin trokitur nė derėn e tij, por nuk kishin pranuar tė futeshin nė shtėpi dhe kishin kėrkuar qė ai tė futej nė veturė.
Ai thotė t’u ketė thėnė tė dyshuarve se ka punuar bashkė me 48 shqiptarė tė tjerė deri mė 23 mars 1999 nė orėn 9:30, kur edhe kanė ikur pėr shkak tė bombardimeve tė NATO-s.
Sipas tij, tmerri ka filluar me tė dalė nga fshati Potorofc, tek vendi i quajtur Kėrqevė.
“Tha qitu nale, mirė qenka edhe kėtu. E ka shukur kerrin dhe m’u kanė kthye vozitėsi dhe kolegu i tij pėrpara. Zotėri qitu mbaron jeta jote, me ka thanun vozitėsi dhe bashkėvozitėsi...” Deklarata e tij nuk pėrputhet me atė tė Bllacės, pasi viktima thotė se atė natė nuk e ka poseduar vėrtetimin e lėshuar nga Fatmir Limaj.
Sipas Bėrbatovcit, tė dyshuarit kishin kėrkuar qė ai tė dėshmonte rrejshėm pėr krime lufte ndaj njė ish-polici me kombėsi shqiptare dhe i kishin thėnė se nėse nuk e bėn kėtė do ta vrisnin.
“Mė tha kur ėshtė nė pyetje ēėshtja kombėtare duhet me dėshmue edhe rrejshėm. Atėherė me tha ne do tė tė kthejmė nė shtėpi meniherė nėse pranon kėtė, nėse jo ne duhet tė ekzekutojmė. M’u sos rruga dhe u thashė u krye njė punė vetėm tregomėni ku duhet tė paraqitem pėr me dėshmue. Nė Burgun e Lipjanit mė thanė lajmėrohesh nesėr nė orėn 7”, ka rrėfyer Bėrbatovci.
Ai thotė se tė dyshuarit e kishin dėrguar shėndosh e mirė nė shtėpi atė natė pas rreth 2 orėsh dhe pasi kishte menduar mirė se ēfarė tė bėnte, kishte vendosur t’i drejtohej zv. ministrit tė Mbrojtjes, Limaj.
Sipas tij, Limaj nė atė moment i kishte lėshuar njė vėrtetim, tė protokolluar dhe tė vulosur, vėrtetim ky qė ia ka shpėtuar jetėn.
Nė vėrtetimin e lėshuar mė datėn 5 nėntor 1999, me numėr protokolli 219/99, me vulė tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės si dhe me emrin, mbiemrin e nėnshkrimin e Fatmir Limajt, thuhet se ky person nuk ka lidhje me akuzat, pėr tė cilat ėshtė akuzuar.
“Z. Banush Bėrbatovci, nga Dobraja e Madhe, Komuna e Lipjanit ėshtė person, i cili i ka ndihmuar UĒK-sė. Ky vėrtetim i lėshohet si dėshmi se ky person nuk ka qenė i implikuar nė gjėrat, pėr tė cilat akuzohet”, thuhet nė kėtė vėrtetim.
Sipas Bėrbatovcit, tre net mė vonė, disa persona me veturėn e njėjtė, “Opell Omega”, kishin shkuar nė shtėpinė e tij dhe e kishin kėrkuar sėrish atė.
“Kur e qet shoqja letrėn, e mori ai, kur afrohet te drita e kerrit thotė: E Fatmir, he car!”


O Zot i madhe....! Shih kush dhe ku jane gjetur njerezit e SHIK-ut...! N'regjion shume te varfer t'Kosoves!!!!!!!!!! e keni parasysh si ishin ato fshatra ...!

Urata
04-12-09, 15:32
"Bllaca u intervistua nga Prokuroria Speciale.- KMDLNJ:
Nazim Bllaca ėshtė intervistuar sot sėrish nga prokurorėt e prokurorisė speciale nė lidhje me deklarimin e tij se ka kryer vrasje dhe vepra tė tjera kriminale sipas tij, tė gjitha me urdhėr tė SHIK-ut. Ndėrkohė, mėsohet se avokati i tij Haxhi Millaku ėshtė tėrhequr nga cilėsia e mbrojtėsit tė Nazim Bllacės, mirėpo nuk janė bėrė tė ditura arsyet e tėrheqjes sė tij. ...."


Flitet se N.Bllaca, qe nga Maji eshte paraqitur ne EULEX...! garantoj se me udhezimet e EULEX-it jane bere te gjitha keto grumbullime faktesh...!!! Millaku, e din qe i shkon koka nga SHIK-assat , andaj dhe eshte terhiqur....!!! E keni parasysh edhe sa vete tjere si Nazim Bllaca jane te involvuar por ne regjione tjera te Kosoves....!!!! Pastaj, cerdhe e tyre eshte dhe n'Tirane e Serbi...!

EUROPA, eshte lodhur me mosrahatin e ballkanit...!!!!

Urata
04-12-09, 15:36
Kadri Mani: O shoku socialist, Azem Syla, mos e loz rolin e Haxhi Mizės!
E Enjte, 03-12-2009, 07:56pm (GMT)


O shoku socialist, Azem Syla, mos e loz rolin e Haxhi Mizės!

Haxhi Miza, kishte ngjit zilka opingave qė tė mos i shkelte mizat as buburrecat!

Nga Kadri Mani

Ti bre “burrė” kurrė s’ke qenė burrė! Gani Syla (shoku ynė i ilegales) ty nuk tė ka besuar kurrė!?- a je ankuar ti te pleqnarėt, te islihati, qė tė pasjtoheshit ju dy kuhsėrinjtė mesvete? Ju dy, a i keni treguar Anton Ēettės se si i keni hallet, dhe tė mos hynit nė luftė me shkaun, derisa je nė armiqėsi me vėllain!
Mero Baze, shkrimtar:“Kam duruar deri tani katėr lista vdekjes, nga kjo racė, dhe do tė duroja edhe njėqind tė tjera, nga “daja” (Azem Syla), nga “Zeka” (Milaim Zeka), dhe nga tė gjitha pseudonimet, qė fillojnė me emra zvarranikėsh e pėrfundojnė me pseudonimet e Enver Hoxhės, duke u inkurajuar nga proverbi shqiptar se, “qeni qė leh, nuk ha”, por tashmė ky lloj qeni qė po leh pėr hesap tė Serbisė, e cila nė fakt ka treguar se sė paku dhėmbė ka. Ndaj ka ardhur koha qė tė lidhen kėta zagarė. Dhe nga i njėti burim f. 142: Agim Gashi, mėsues me profesion, rapsod i famshėm me zėrin kumbues e me sharkinė e vet si njė “gulinov” i UĒK-sė, e patriot me orientim demokratik, pėr kėto shkaqe u gjet nė Listat e Zeza tė socialistėve-puēistė, nėn numrin rendor 111- pėr likudim!!!

Me adresė e pa adresė, qė tė gjithė tė pabesė!

Dhe kur u ndatė edhe te revista “Zėri i Kosovės” me adresė e pa adresė, juve nuk ju pėrputheshin diagnozat, por tė gjithė ishit tė pabesė! Karakteristikė juaj e pėrbashkėt ka qenė: antiamerikanizmi, arrogantė, agresivė, me i prish mbledhjet e ēdokuj qė nuk ėshtė me ju, keni rrahė e keni vra, keni zhvilluar luftė ideologjike me shabllonet enveriste-staliniste. Trojka ruse: Azem Syla-Shaip Muja-Xhavit Haliti, kundėr trojkės ruse: Muhamet Kelmendi-Emrush Xhemajli-Xhafer Shatri me kompanitė tuaja, reparte tė SHIK-ut tė Tiranės tiranke mynafike!!
E pse jemi prish ne dy midis Tiranės kur t’i kam sha 700.000 nėna ty dhe lėpėkėistėve, mund tė dėshmojė Milazim Maraj me shokėt e restoantit, ku keni pi kafet bashkė, kur ta kam dorėzuar letrėn e mospajtimeve, e ti e kishe gris! Njė kopje tė kėsaj letre mund ta ketė Sabri Novosella dhe familja e Ramadan Shalės nė Suedi?- tė cilėt i lus tė m’i dėrgojnė.
E pata takuar xhaxhain tėnd, Haxhi Sylėn te Prokredit Bank, i cili mė tha: po mė thoshin se Azem Slya ėshtė mė i madh se Skėnderbeu!? Pėr besė kisha dėshirė tė ishte ashtu, se djalė tė vėllait e kam Azemin, por disi nuk ma merrte mendja, se ky nipi im s’ka edhe ndpnjė shkollė tė madhe, pastaj unė nuk e di se ēka ka bėrė qė ta tejkalojė edhe tė madhin Skėnderbe!?!
Presim poashtu nga SHIK-u i Tiranės qė tė sqarohet pėr bashkėpunėtorėt e vet, repartet e pushkatarėve tė instaluara nė Kosovė?
Nė kėto krime ėshtė i pėrzer edhe Adem Demaēi, edhe Qosja: prishja e marrėveshjes sė Osllos?
Si dhe tė gjithė antiinstitucionalistėt qė parapakisht me shkrmet e tyre destruktive, po jua nxinin biografitė e kristalta, viktimave tė tyre tė radhės!

Ju qė keni ėndėrruar mazhorancėn dhe keni fituar minorancėn-injorancėn!

Injorantėt tuaj: Qendra nė Bern, Klubi nė Cyrih, Universiteti nė Gjenevė, Bashkėsia nė Shafhauzen, AKSH-ja, kanė zhvilluar veprimtari pėrēarėse: nė Gjenevė ėshtė sulmuar Nekibe Kelmendi e Adem Slihaj... me shishe birre e me petarda!! E keni vra me atenta gazetarin Bekim Kastrati dhe e keni plagosur Gani Gecin!! E keni vra Enver Malokun, Xhemajl Mustafėn, e keni plagosur Sabri Hamitin!! Ju kacketat leniniste-staliniste!!
Ja edhe emra mercenarėsh: Agron Morina, Bedri Islami, Begzad Gashi, Ekrem Jashari, Faridin Tafallari, Gafurr Adili, Hasan Mala, Hidajet Beqiei, Ibrahim Kelmendi, Osman Osmani, Faton Topalli, Nysret Hajdari, Shefqet Musliu... e derri e thiu!


nc,nc,nc,nc....

4peace
04-12-09, 15:40
hiqe ate nick "emer" qe mban sepse nuk perkon me PAQE........! i'm serious....! rri, studjo, puno,udheto kur te duesh n'vend me t'gjitha tmirat, sa lehte po flet duke mos kujtue gjithe ata njerez t'pafajshem te vrare nga dore e lige/analfabete shqiptare...! I thue vetit goxha MUSLIMAN...!!!!

Ke shumė tė drejtė.

Pikėrisht njaj "emri" po "mė pengon" tė t'i radhis tė gjithat me radhė, ashtuqė "emrin" tėnd do ta kisha shndėrruar qindafish nė tė kundėrtėn e uratės...


Ma mire s'po foli!


Spiiiiip! (ni lugė kryp)!


***

Urata
04-12-09, 16:01
Ke shumė tė drejtė.

Pikėrisht njaj "emri" po "mė pengon" tė t'i radhis tė gjithat me radhė, ashtuqė "emrin" tėnd do ta kisha shndėrruar qindafish nė tė kundėrtėn e uratės...


Ma mire s'po foli!


Spiiiiip! (ni lugė kryp)!


***

per ate pune fol sa t'dush...! u eshte marre jeta njerzve e le ma fjale....!

ndaq kryp, e ndaq uthull, e ndaq bleach hedh...!

BACALOKU
04-12-09, 16:39
Flitet se N.Bllaca, qe nga Maji eshte paraqitur ne EULEX...! garantoj se me udhezimet e EULEX-it jane bere te gjitha keto grumbullime faktesh...!!! Millaku, e din qe i shkon koka nga SHIK-assat , andaj dhe eshte terhiqur....!!! E keni parasysh edhe sa vete tjere si Nazim Bllaca jane te involvuar por ne regjione tjera te Kosoves....!!!! Pastaj, cerdhe e tyre eshte dhe n'Tirane e Serbi...!

EUROPA, eshte lodhur me mosrahatin e ballkanit...!!!!

Urata e nerueme ky Millaku asht avokat gjoja i shtetit q asht falas . po ky faqezi asht puntor i shikut dhe ket e ka largue vet euleksi pas deklaratave qe bani kundra klientit te vet. nji avokat te mbron ai nuk te pergazit dhe pergojn per qata edhe e largoi euleksi.e sa i perket kti banush berbatofcit ky u kan udbash .po kta me udbash e kan pas punen . a pe shef qysh e akuzojn puntorin e vet.dhe a e degjove kaseten ku shpresim uka dhandri i azem syles kallzon se padashje se azem syla flet ve telefon me beligrad. kta kom than dhe po thom nese pshtojn veq beligradi munet me i pshtu se argat te shkaut jan kan dhe jan dej n devri kjamet. tash jan tuj dal edhe do tjer e qebesa ma t mdhoj se ky. po nuk e din kta shiksat hala se edhe sa jane e kush jan se do ti shpallin puntort evet qe kan hanger bashk e vra bashk. agjent te serbis.

roadrunner
04-12-09, 16:51
Bacalok, assasin te shtetit kane kejt shtetet e botes. Kriminelet me te medhenj ne bote kane avokat. Ti betohesh per me kry ate pune. A shpallet fajtor apo jo, a shpallet psikopat a jo, nuk eshte detyr e avokatit. Ai eshte fallc avokat. Ne lojen gjyqesore jane dy, i padituri dhe paditesi, e ne cilen ane te bjen me mbrojt, aty kurr si dihet. Pfff avokat me baterija

Urata e nerueme ky Millaku asht avokat gjoja i shtetit q asht falas . po ky faqezi asht puntor i shikut dhe ket e ka largue vet euleksi pas deklaratave qe bani kundra klientit te vet. nji avokat te mbron ai nuk te pergazit dhe pergojn per qata edhe e largoi euleksi.e sa i perket kti banush berbatofcit ky u kan udbash .po kta me udbash e kan pas punen . a pe shef qysh e akuzojn puntorin e vet.dhe a e degjove kaseten ku shpresim uka dhandri i azem syles kallzon se padashje se azem syla flet ve telefon me beligrad. kta kom than dhe po thom nese pshtojn veq beligradi munet me i pshtu se argat te shkaut jan kan dhe jan dej n devri kjamet. tash jan tuj dal edhe do tjer e qebesa ma t mdhoj se ky. po nuk e din kta shiksat hala se edhe sa jane e kush jan se do ti shpallin puntort evet qe kan hanger bashk e vra bashk. agjent te serbis.

Kaqanikasja
04-12-09, 16:58
pashe t'madhin Zot, e pashe ata ajer(oksigjen) t'kosoves qe e thith, akoma spo t'vie turp t
deklarohesh ne dhe per PDK-ucat ala SHIK=assat a...?!!!!!

E nderuar sa per pun te TURPIT ja kam lan ju qe shum po flisni e asgje spo thuani po flisni ju e disa te tjer per njerzit qe kan vdek po thirreni ne emer te tyre e kur po vjen fundi asgje spo thuani ama bash hiq e ky TURP ju takon juve e nderuar se per qe jam ne PDK e e perkrah PDK per mua nuk eshte turp po eshte nje NDER I MADH...

Kaqanikasja
04-12-09, 17:02
Kaqanikase, a e din ti, qe ne Kaqanik keni shpijuna qe punojne per 1 fjali = 8000 euro? Kur te bojn inxhizimin, i njehin fjalit edhe ja thajn paret. Eh qeta jane patriotat e juv.

po a sa mir bre qe po dini aq shum per kaqanikun tjeter a keni me shtu diqka , po de zaten njerzit prej pervojes se flet flasin per dikend tjeter e se qka del ajo nuk e din as vet sikur Nazimi qe murr pare prej shkijeve e disa shqipetareve te ndershem qe bashkepunojn me to dhe dul e foli a ..........edhe ju qenkeni njerz qe po ju takojshi atyre te nazim bllaces

BACALOKU
04-12-09, 18:26
Bacalok, assasin te shtetit kane kejt shtetet e botes. Kriminelet me te medhenj ne bote kane avokat. Ti betohesh per me kry ate pune. A shpallet fajtor apo jo, a shpallet psikopat a jo, nuk eshte detyr e avokatit. Ai eshte fallc avokat. Ne lojen gjyqesore jane dy, i padituri dhe paditesi, e ne cilen ane te bjen me mbrojt, aty kurr si dihet. Pfff avokat me baterija


bilahi un nuk pe muj me ta shqiptue emnin nryshe .po pet thom rrushi i neruem se qashtu bash osht.po kta ja zgedhen ket millakun qe asht antar i shikut. koleg nazmi i bllaces. per qata edhe ai publikisht i tha ky njeri duhet me kon i trent. avukati e ka nashta nji detyr tjeter ama me than fjal kunra klientit te tij. asht konflikt interesi. dhe nga aty po kuptohet se ketavokat e ka que shiku per . me i ndihmue me diskreditue .ket nazmi bllacen.gjat ceremonis se funeralit te ksaj organizate kriminele.jan ba pik e pes veq pe akuzojn njeni tjetrin ti je argat i serbis .ti je agent i serbis . un menoi kjo osht luft mbrenda lloit.

Oqeani
04-12-09, 18:30
bilahi un nuk pe muj me ta shqiptue emnin nryshe .po pet thom rrushi i neruem se qashtu bash osht.po kta ja zgedhen ket millakun qe asht antar i shikut. koleg nazmi i bllaces. per qata edhe ai publikisht i tha ky njeri duhet me kon i trent. avukati e ka nashta nji detyr tjeter ama me than fjal kunra klientit te tij. asht konflikt interesi. dhe nga aty po kuptohet se ketavokat e ka que shiku per . me i ndihmue me diskreditue .ket nazmi bllacen.gjat ceremonis se funeralit te ksaj organizate kriminele.jan ba pik e pes veq pe akuzojn njeni tjetrin ti je argat i serbis .ti je agent i serbis . un menoi kjo osht luft mbrenda lloit.

Bacaloku - Boll bre luftuan kunder Serbise , a pake a !!! A hala nuk po munden me u nda prej asaj "embelsire" a ?

gjini
04-12-09, 18:42
Ky fare azemi ka pas lan edhe nam por jo fam ne kohen kur ky ka qen patriot e jo urdhedhenes per likuidime.

Azemi duhet te turperohet per dobesin e tij qe ju ka ba shokve te cilet ne kohen e ilegales duke mos pas byth me i durue dhunes i ka tregue shoket e tij.

p.sh.

Dr. Sh. Selen nga Struga

G. Veselin nga Gllareva

M. Kryeziun nga Kieva

pra ska qene edhe aq patriot sa e paska pas ba njoni ma te madh se Skender beun
Nga ky kan ra edhe shum tjere dhe kan psue nje numer i madh njerzish neper burgjet e asaj kohe

gjini
04-12-09, 19:12
po ma mire te del tash se ma von se Europa sna pranon me keta kriminel ne qeveri dhe ne pushtet.
ata nuk i qesin emrat se dojn me dite sa jemi ne te aft me i zbulue gjanat. ata tash do ju presin kembet atyre qe dikur kan pre koka njerzish.

po jon shum ore ata qe jon vrar dhe per asnjerin askush ska dhan pergjegjesi.
Pra tash thesin e kan gric mij dhe eshte shky gjysma e tij dhe Bira e minit 300 grosh qysh na thojke fadil hoxha dikur

Etuta
04-12-09, 23:40
Xhavit Syla e Azem Haliti, Hshim Veseli e Kadri Thaē, duhet te pergjigjen jo vetem per vrasjet e pasluftes po edhe gjate saj edhe ate prej :

1. Masakrimi i gazetarit Deēanas Ali Ukaj nė apartament nė Tiranės nga Hashim Thaēi.

2. Shfarosja e Familjes Jashari tė Prekazit tė Drenicės nga maqineria vrastare sėrbe tė ndihmuar nga LPK-istėt .
Ku mbeti Kadri Veseli '' Luli '' ,Xhavit Haliti '' Zeka '' , Rexhep Selimi , Sabit Geci e tė tjerė ,qė nuk i dolėn nė ndihmė Adem Jasharit , e i cili Adem iu kishte bėrė konak kėtyre '' trimave tė vetėshpallur '' me muaj tė tėrė nė Kullė tė vetė.

3. Vrasja nė pritė e Kom. Zahir Pajazitit ,pėr ēka Nehat Hasani ( Gorani ) akoma nuk ėshtė prononcuar as me njė fjalė tė vetme.

4. Vrasja e Kolonel Ahmet Krasniqit nė Tiranė .
Gazeta prestixhioze amerikane "New York Time" e datės 25 qershor 1999, kėto vrasje ia ka ngarkuar Hashim Thaēit dhe dy prej bashkėpunėtorve tė tij tė ngushtė, Azem Sylės dhe Xhavit Halitit.
"Ndėrsa tensionet rriteshin, Thaēi dhe autoritetet e Shqipėrisė vendosėn qė ta eliminonin zotin Ahmet Krasniqi, sipas ish-zyrtarėve shqiptarė tė intervistuar nė Tiranė. Kėta zyrtarė thonė se gjatė mesit tė muajit shtator 1998, Policia e Tiranės kishte ndaluar zotin Krasniqi dhe disa ndihmėsa tė tij dhe ua kishin konfiskuar armėt. Zyra e z.Krasniqi nė Tiranė ishte sulmuar prej rreth 50 policėsh dhe ishte zbrazur nga armėt dhe municionet.

Mė 21 shtator, nė orėn 21.11 minuta
.................................................. ......

"Cili ėshtė prej atyre?", pyeti njėri prej tė maskuarve, sipas njėrit prej rojeve tė Krasniqit, tė shtrirė mbi asfalt. "Ai nė mes", tha tjetri. "I maskuari tjetėr, qė e mbante revolverin njė centimetėr prej kokės sė z.Krasniqi, e shkrepi armėn. Pas goditjes tė parė, maska e zezė, qė mbante revolverin qėlloi edhe dy herė tė tjera nė kokėn e z.Krasniqi, i cili menjėherė u rrėzua mbi trotuar.
Pas vrasjes tė z.Krasniqi, ish-komandantėt e UĒK-sė tregojnė, se vrasjet, arrestimet, likuidimet u bėnė njė fenomen shumė i zakonshėm. Policė rebelė, tė veshur me kostume tė zeza, ndalnin dhe fusnin nė burg cilindo qė nuk i pėlqente Thaēit."

5. Vrasja e Ilir Konushefcit '' Mėrgimi '' !
"New York Time" e datės 25 qershor 1999, kėto vrasje ia ka ngarkuar Hashim Thaēit dhe dy prej bashkėpunėtorve tė tij tė ngushtė, Azem Sylės dhe Xhavit Halitit.

"Nė prillin e 1998, njė Komandant i UĒK-sė, i cili ishte marrė me transportimin e armėve, Ilir Konushevci, e akuzon Xhavit Halitin se kishte pėrftuar prej kėtij transporti. Kėtė e tregojnė disa komandantė-dėshmitarė qė kishin qėnė vetė tė pranishėm kur Ilir Konushevci e kishte akuzauar Xhavit Halitin. Dhe pas asaj ngjarje nuk kishin kaluar veēse disa ditė, kur Ilir Konushevcit iu ngrit pritė dhe u gjet i vrarė nė rrugėn pėr nė Tropojė nė Shqipėrinė Veriore. Konushevci e akuzonte Halitin se ēdo granatė e kishte blerė 2 dollarė. Ndėrsa ai kishte deklaruar se e kishte blerė 5 dollarė. Megjithėse rajoni ku u vra Iliri ishte territor shqiptar dhe kontrollohej prej UĒK-sė, pėr vrasjen e tij u ngarkuan serbėt."

Se nė kėtė vrasje ka gisht Xhavit Haliti,Azem Syla e Hashim Thaēi e tregon edhe M.Kelmendi nė librin e tij :- '' Pse nuk u ndėrtua fronti pėr ēlirimin e Kosovės '' !

Dema ishte nė mbledhje nė cilėsinė e pjesėmarrėsit nga brenda- pra nga Kosova (Sips shenimeve nga mbledhja e Kėshillit tė Pėrgjithashėm, maj 1998).

Dhe, pikėrisht nė ditėn e dytė, nė mbledhje u informuam se « Mėrgimi » ishte vrarė nė rrugė e sipėr , nė Qafė tė Malit, nga grupe kriminale, duke transportuar mjete pėr nė Tropojė.
Kjo e qiti jasht kontrolli Demėn, i cili ishte ftuar si deshmitar i ngjarjeve nė Shqipėri dhe pėrveēse akuzoi Zekėn (Xhavit Halitin) dhe Dajen (Azem Sylėn - daja i Hashim Thaēit ) pėr sabotim tė luftės e shpėrdorim tė mjeteve materiale dhe tė bllokim tė furnizimit me mjete luftarakepėr UĒK-nė, ngarkoi personalisht kėta dy persona si vrasės tė '' Mėrgimit '' (Ilir Konushefcit). Madje ai pėrdori fjalėt « . Ja, gjarpėrinjt, mos tė shkojmė mė tutje nė kėrkim tė fajtorėve, sepse kėta vetė janė fajtorėt »
Muhamet Kelmendit, ish sekretarit tė LPK-sė (Lėvizja Popullore e Kosovės) Dega jasht vendit. Libri bazohet nė procesverbalet e mbledhjeve tė mbajtura nė prill / maj 1998 nė Shtutgart dhe Tiranė.

6. Dėnimi i gjeneral Sali Veseli ( ish oficer i UĒK-sė dhe TMK-sė ) ,pėr vrasjen e Ekrem Rexhės - Komandant '' Drini ''!
Ku gjatė gjykimit lakohet emri i tė arestuarit tė Hagės Fatmir Limaj ,pėr presione qė iu ka bėrė dėshmitarėve .

7. Dėnimi i '' Grupit tė Dukagjinit '' pėr vrasjen e 5 ushtarėve tė Brigadės '' Mėrgimi '' .
Pėr krimet e tė cilėve dėshmoi edhe Ilir Selimaj-qė u vra pas dėshmisė si pjestar i njėsitit '' Shqiponjat e zeza '' tė komanduara nga Daut Haradinaj e Idriz Balaj '' Togeri '' .

Etuta
04-12-09, 23:42
8. Dėnimi i anėtarėve tė partisė PDK-ė ( sekretar nėndege ) pėr vrasjen e Kryetarit tė Bashkisė sė Therandės , '' Kom. Ukė Bytyēit ''.
Edhe kėtu gjatė gjykimit lakohet emri i tė arestuarit tė Hagės Fatmir Limaj ,pėr presione qė iu ka bėrė dėshmitarėve .

9. Dėnimi i '' Grupit tė Llapit '' pėr vrasje tė shqiptarėve .
Mos thuaj se ata Shqiptarė kanė qenur spiunė.
Se tė ishin tė tillė ,tė burgosurit e '' Grupit tė Llapit '' do e pranoin aktakuzėn si njė vepėr Heroike dhe Kombėtare .
Por '' patriotėt '' e arestuar tė '' Grupi i Llapit '' nuk e pranuan .

10. Vrasja e Fehmi dhe Xhevė Ladrovcit .
Siē shpjegon M. Kelmendi, gjatė vitit 1996, Fehmi Lladrofci «kishte kėrkuar leje nga Kryesia pėr tė shkuar nė Kosovė pėr veti, pėr bashkėshorten e vet dhe pėr mė se 10 shokė».
M. Kelmendi shpjegon se Kryesia e LPK-sė nuk ishte kun_dėr shkuarjes sė Fehmi Lladrofcit, por kundėr shkuarjes sė tij ishte vetėm Xha_vit Haliti dhe Azem Syla, me arsyetim se «ky njeri dhe shokėt e tij janė njerėz karieristė, njerėz qė shkojnė atje pėr tė udhėhequr luftėn, e jo pėr tė luftuar».
Xh. Haliti dhe A. Syla nuk lejuan tė shkonte nė UĒK asnjė njeri i cili nuk i pėrkiste klanit tė tyre, me arsyetimin: «shokėt brenda vendit nuk kanė nevojė pėr shokė nga jashtė, por vetėm pėr para».
Tani unė DriniM - lirisht mendoj se Femi dhe Xhevė Ladrovfci janė vrarė si tė pa ndėgjueshėm ndaj Xhavitit dhe Azemit si gjithė tė tjerėt .

Ja si e shpjegon M. Kelmendi kėtė ēėsh_tje, «ēdo kėrkesė qė bėhej nė Kryesi, (pėr tė shkuar nė UĒK) u re_fuzua kategorikisht nga dy anėtarė tė sektorit, Xh. Haliti dhe A. Syla, nė emėr tė UĒK-sė, gjoja se nuk kishin nevojė, ndėrsa dėrgonin persona tė tjerė, anėtarė qė i kishin nėn kontrollin e tyre». Paraqitja nga XH. Haliti dhe A. Syla tė Hashim Thaēit dhe Kadri Veselit pėr ndėrlidhės nė mes Kryesisė sė LPK-sė dhe UĒK-sė, dhe pranimi nga Kryesia i njė propozimi tė tillė, ia mundėsoi klanit tė Xhavitit dhe Azemit marrjen e udhėheqjes sė njėsive guerile dhe tė bėnin pėrvehtėsimin e tyre.

Muhamet Kelmendi nė librin e tij pranon se Xh. Haliti i ka treguar atij mėnyrėn se si mund tė bėhet anėtarė i SHP tė UĒK-sė nė njė takim qė e kishin pasur nė Tiranė gjatė verės sė vitit 1998, kur i thotė M. Kelmendit: «Azem Syla dhe unė jemi ata qė vendosim nė kuadėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm. Askush nuk mund tė largohet, afrohet dhe bėhet anėtarė pa mendimet e ne tė dyve. Prandaj, Muhamet, shko mė mirė tek Azem Syla se ai tė rrespekton, por duhet qė tė nėnshtrohesh nė formė ndaj tij, edhe nėse nuk e do, sepse ti e njeh se ēfarė dobėsie ka, e di si punon etj., nė mėnyrė qė kur tė propozojė, tė futesh anėtarė i Shtabit».

Se kush ishte Xhavit Haliti dhe Azem Syla e shoim edhe edhe nė bazė tė pohimeve tė Ramush Hajredinajt, i cili nė intervistėn e tij tė botuar nė formė libri nga Bardh Hamzaj me titull:- «Rrėfim pėr luftėn dhe lirinė» na shpjegon pėr rolin negativ qė luajtėn Xh. Haliti dhe A. Syla nė UĒK, kur thotė: «Kanė menduar se nė Kosovė gjithēka duhet tė shkojė sipas mendimit tė tyre. Shumė herė veprimet e veta pėr ta ndihmuar furnizimin i kanė kushtėzuar me dėgjueshmėrinė tonė ndaj tyre».
Pra, kush ishte i «dėgjueshėm dhe i nėnshtruar nė formė» ndaj Xhavitit dhe Azemit, kishte pėrkrahje dhe ngrihej nė hierarkinė e udhėheqjes sė UĒK-sė deri nė SHP tė UĒK-sė.

Ēka thotė Ramush Haradinaj pėr Shtabin e UĒK-sė !!!!!!!!!
Siē thotė Ramush Hajradinaj, ata nė rend tė parė kanė kėrkuar qė «tė mos u nxjerrim telashe nė organizimin e SHP tė UĒK-sė, por t’i lėmė aty satelitėt e tyre. Domethėnė ėshtė kėrkuar tė ishim tė dėgjueshėm ndaj argatėve qė kishin Azemi dhe Xhaviti nė terren dhe tė pranonim se egziston njė Shtab i Pėrgjithshėm, e (qė) faktikisht nuk egzistonte, nuk ishte i kompletuar. Kėrkohej tė vepronim nė bazė tė urdhėrave tė «shokėve» qė nuk dihej se kush janė ». Me «shokėt» aludohej nė Shtab tė Pėrgjithshėm. Nė faktė kjo ishte njė mėnyrė pėr mbajtjen e mekanizmit ushtarak nėn kontroll me diēka tė «hijes, tė nėntokės, me diēka misterioze».
Sipas deklaratave tė M. Kelmendit dhe R. Hajredinit po duket HAPSTAS se Xh. Haliti dhe A. Syla[/b] kanė manipuluar me njerėz nė shumė mėnyra dhe nė forma tė ndryshme.
Derisa M. Kelmendit ia thonė tė vėrteten se «ata dy janė patronėt e SHP tė UĒK-sė», Ramush Hajradinajt dhe komandantėve tjerė tė zonave ushtarake tė Kosovės nuk u tregojnė se ata ishin patronėt e vėrtetė tė SHP tė UĒK-sė, pasi e dinin se nuk kishin kurrfarė autoriteti tek komandantėt e zonave ushtarake tė UĒK-sė.
Si pėrfundim del se Xh. Haliti dhe A. Syla e kanė kontrolluar tėrė veprimtarinė e UĒK-sė nėpėrmjet argatėve tė tyre nė SHP tė UĒK-sė e nė tė gjitha njėsitė ushtarake qė vepronin nė Kosovė, po nėpėrmjet tyre, i kanė luftuar komandantėt qė nuk pranonin tė bėheshin argatė dhe rrogtarė tė tyre.


11. Edhe Fatmir Lima dhe Jakup Krasniqi si dhe zėdhėnėsi disa ditėsh i UĒK-sė nė zyrat e Prishtinės Adem Demaēi ,ēireshin fytash ata ditė duke thirur se kemi kaq e aq burgje nė X -sa fshatra e kaq e aq Y -na tė burgosur .
Kemi vrarė aq e kaq spiunė e bashkėpuntorė tė sėrbėve.

E shum e shum krime tjera politike .

Shkaku i kėtyre krimeve dhe shum tė tjerave ,populli i pa '' ēlirimtarėt e Kosovės '' epa se e kanė rrokur kajtjen. Pėrvehtėsuan gjithēka ēka iu ra nė sy e dorė :- lokale, pasuri private dhe shoqėrore, zapunė troje, punishte dhe fabrikame pusulla '' mos e prek -pronė e UĒK-sė '' . Ju qitėn tatime tė varfėrėve qė i mbanin shitoret nė shtėpiat e tyre. U lidhėn me ’’afaristėt’’ qė Jugosllavia pak para luftės i bėri pasanikė tė Kosovės,e bėnė mafinė e Kosovės ( ekonomike dhe politike ) qė mė lehtė tė bėjnė kontrabandė me kontrabandistė serb, bullgar, turq e djaj tė ndryshėm .

E sot po bėjnė APEL pėr ndihmė Humanitare '' PARA tė THATA - CASH '' pėr tė mbrojtur turpin e tyre nė gjakėtėn e Hagės.

Ēiren pėr mbrojtje ( gjėja ) tė vlerave tė luftės ēlirimtare , tė mbrojtjes sė tė arestuarėve ( nė fakt mbrojnė kriminelėt ),se ushtarėt e vėrtetė tė UĒK-sė e tė shkretėt invalidė,e familjet e tyre as qė i sheh kush me sy nga kėta APELUES e PĖRKRAHĖS tė Apelit !
Mundohen tė blejnė DREJTĖSINĖ me pazarllėqe .
Mundohen tė mbrojnė kriminelėt ,pėr krimet e bėra kundėr bashkėkombasėve tė tyre, qė nuk i pėrkisnin skotės sė tyre ideologjike tė bollshevizmit rus.Poshtė bollshevistėt !!!!!!!

wiktor
05-12-09, 00:21
si duket kti turpi nuk do i vie fundi leht, ky esht vetm fillimi e si fillim esht shum shqetsues dhe trishtues uroj te mosjet e vertet kjo qe lexohet ketu por gjerat e kqija gjithmon jan relitet .

mene fund ju zgidh gryka nji thesi te mbushur plot turp.

realisti64
05-12-09, 01:08
8. Dėnimi i anėtarėve tė partisė PDK-ė ( sekretar nėndege ) pėr vrasjen e Kryetarit tė Bashkisė sė Therandės , '' Kom. Ukė Bytyēit ''.
Edhe kėtu gjatė gjykimit lakohet emri i tė arestuarit tė Hagės Fatmir Limaj ,pėr presione qė iu ka bėrė dėshmitarėve .

9. Dėnimi i '' Grupit tė Llapit '' pėr vrasje tė shqiptarėve .
Mos thuaj se ata Shqiptarė kanė qenur spiunė.
Se tė ishin tė tillė ,tė burgosurit e '' Grupit tė Llapit '' do e pranoin aktakuzėn si njė vepėr Heroike dhe Kombėtare .
Por '' patriotėt '' e arestuar tė '' Grupi i Llapit '' nuk e pranuan .

10. Vrasja e Fehmi dhe Xhevė Ladrovcit .
Siē shpjegon M. Kelmendi, gjatė vitit 1996, Fehmi Lladrofci «kishte kėrkuar leje nga Kryesia pėr tė shkuar nė Kosovė pėr veti, pėr bashkėshorten e vet dhe pėr mė se 10 shokė».
M. Kelmendi shpjegon se Kryesia e LPK-sė nuk ishte kun_dėr shkuarjes sė Fehmi Lladrofcit, por kundėr shkuarjes sė tij ishte vetėm Xha_vit Haliti dhe Azem Syla, me arsyetim se «ky njeri dhe shokėt e tij janė njerėz karieristė, njerėz qė shkojnė atje pėr tė udhėhequr luftėn, e jo pėr tė luftuar».
Xh. Haliti dhe A. Syla nuk lejuan tė shkonte nė UĒK asnjė njeri i cili nuk i pėrkiste klanit tė tyre, me arsyetimin: «shokėt brenda vendit nuk kanė nevojė pėr shokė nga jashtė, por vetėm pėr para».
Tani unė DriniM - lirisht mendoj se Femi dhe Xhevė Ladrovfci janė vrarė si tė pa ndėgjueshėm ndaj Xhavitit dhe Azemit si gjithė tė tjerėt .

Ja si e shpjegon M. Kelmendi kėtė ēėsh_tje, «ēdo kėrkesė qė bėhej nė Kryesi, (pėr tė shkuar nė UĒK) u re_fuzua kategorikisht nga dy anėtarė tė sektorit, Xh. Haliti dhe A. Syla, nė emėr tė UĒK-sė, gjoja se nuk kishin nevojė, ndėrsa dėrgonin persona tė tjerė, anėtarė qė i kishin nėn kontrollin e tyre». Paraqitja nga XH. Haliti dhe A. Syla tė Hashim Thaēit dhe Kadri Veselit pėr ndėrlidhės nė mes Kryesisė sė LPK-sė dhe UĒK-sė, dhe pranimi nga Kryesia i njė propozimi tė tillė, ia mundėsoi klanit tė Xhavitit dhe Azemit marrjen e udhėheqjes sė njėsive guerile dhe tė bėnin pėrvehtėsimin e tyre.

Muhamet Kelmendi nė librin e tij pranon se Xh. Haliti i ka treguar atij mėnyrėn se si mund tė bėhet anėtarė i SHP tė UĒK-sė nė njė takim qė e kishin pasur nė Tiranė gjatė verės sė vitit 1998, kur i thotė M. Kelmendit: «Azem Syla dhe unė jemi ata qė vendosim nė kuadėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm. Askush nuk mund tė largohet, afrohet dhe bėhet anėtarė pa mendimet e ne tė dyve. Prandaj, Muhamet, shko mė mirė tek Azem Syla se ai tė rrespekton, por duhet qė tė nėnshtrohesh nė formė ndaj tij, edhe nėse nuk e do, sepse ti e njeh se ēfarė dobėsie ka, e di si punon etj., nė mėnyrė qė kur tė propozojė, tė futesh anėtarė i Shtabit».

Se kush ishte Xhavit Haliti dhe Azem Syla e shoim edhe edhe nė bazė tė pohimeve tė Ramush Hajredinajt, i cili nė intervistėn e tij tė botuar nė formė libri nga Bardh Hamzaj me titull:- «Rrėfim pėr luftėn dhe lirinė» na shpjegon pėr rolin negativ qė luajtėn Xh. Haliti dhe A. Syla nė UĒK, kur thotė: «Kanė menduar se nė Kosovė gjithēka duhet tė shkojė sipas mendimit tė tyre. Shumė herė veprimet e veta pėr ta ndihmuar furnizimin i kanė kushtėzuar me dėgjueshmėrinė tonė ndaj tyre».
Pra, kush ishte i «dėgjueshėm dhe i nėnshtruar nė formė» ndaj Xhavitit dhe Azemit, kishte pėrkrahje dhe ngrihej nė hierarkinė e udhėheqjes sė UĒK-sė deri nė SHP tė UĒK-sė.

Ēka thotė Ramush Haradinaj pėr Shtabin e UĒK-sė !!!!!!!!!
Siē thotė Ramush Hajradinaj, ata nė rend tė parė kanė kėrkuar qė «tė mos u nxjerrim telashe nė organizimin e SHP tė UĒK-sė, por t’i lėmė aty satelitėt e tyre. Domethėnė ėshtė kėrkuar tė ishim tė dėgjueshėm ndaj argatėve qė kishin Azemi dhe Xhaviti nė terren dhe tė pranonim se egziston njė Shtab i Pėrgjithshėm, e (qė) faktikisht nuk egzistonte, nuk ishte i kompletuar. Kėrkohej tė vepronim nė bazė tė urdhėrave tė «shokėve» qė nuk dihej se kush janė ». Me «shokėt» aludohej nė Shtab tė Pėrgjithshėm. Nė faktė kjo ishte njė mėnyrė pėr mbajtjen e mekanizmit ushtarak nėn kontroll me diēka tė «hijes, tė nėntokės, me diēka misterioze».
Sipas deklaratave tė M. Kelmendit dhe R. Hajredinit po duket HAPSTAS se Xh. Haliti dhe A. Syla[/b] kanė manipuluar me njerėz nė shumė mėnyra dhe nė forma tė ndryshme.
Derisa M. Kelmendit ia thonė tė vėrteten se «ata dy janė patronėt e SHP tė UĒK-sė», Ramush Hajradinajt dhe komandantėve tjerė tė zonave ushtarake tė Kosovės nuk u tregojnė se ata ishin patronėt e vėrtetė tė SHP tė UĒK-sė, pasi e dinin se nuk kishin kurrfarė autoriteti tek komandantėt e zonave ushtarake tė UĒK-sė.
Si pėrfundim del se Xh. Haliti dhe A. Syla e kanė kontrolluar tėrė veprimtarinė e UĒK-sė nėpėrmjet argatėve tė tyre nė SHP tė UĒK-sė e nė tė gjitha njėsitė ushtarake qė vepronin nė Kosovė, po nėpėrmjet tyre, i kanė luftuar komandantėt qė nuk pranonin tė bėheshin argatė dhe rrogtarė tė tyre.


11. Edhe Fatmir Lima dhe Jakup Krasniqi si dhe zėdhėnėsi disa ditėsh i UĒK-sė nė zyrat e Prishtinės Adem Demaēi ,ēireshin fytash ata ditė duke thirur se kemi kaq e aq burgje nė X -sa fshatra e kaq e aq Y -na tė burgosur .
Kemi vrarė aq e kaq spiunė e bashkėpuntorė tė sėrbėve.

E shum e shum krime tjera politike .

Shkaku i kėtyre krimeve dhe shum tė tjerave ,populli i pa '' ēlirimtarėt e Kosovės '' epa se e kanė rrokur kajtjen. Pėrvehtėsuan gjithēka ēka iu ra nė sy e dorė :- lokale, pasuri private dhe shoqėrore, zapunė troje, punishte dhe fabrikame pusulla '' mos e prek -pronė e UĒK-sė '' . Ju qitėn tatime tė varfėrėve qė i mbanin shitoret nė shtėpiat e tyre. U lidhėn me ’’afaristėt’’ qė Jugosllavia pak para luftės i bėri pasanikė tė Kosovės,e bėnė mafinė e Kosovės ( ekonomike dhe politike ) qė mė lehtė tė bėjnė kontrabandė me kontrabandistė serb, bullgar, turq e djaj tė ndryshėm .

E sot po bėjnė APEL pėr ndihmė Humanitare '' PARA tė THATA - CASH '' pėr tė mbrojtur turpin e tyre nė gjakėtėn e Hagės.

Ēiren pėr mbrojtje ( gjėja ) tė vlerave tė luftės ēlirimtare , tė mbrojtjes sė tė arestuarėve ( nė fakt mbrojnė kriminelėt ),se ushtarėt e vėrtetė tė UĒK-sė e tė shkretėt invalidė,e familjet e tyre as qė i sheh kush me sy nga kėta APELUES e PĖRKRAHĖS tė Apelit !
Mundohen tė blejnė DREJTĖSINĖ me pazarllėqe .
Mundohen tė mbrojnė kriminelėt ,pėr krimet e bėra kundėr bashkėkombasėve tė tyre, qė nuk i pėrkisnin skotės sė tyre ideologjike tė bollshevizmit rus.Poshtė bollshevistėt !!!!!!!

oj meēkoo,

a je kan gjithe natene n shtrat me gani kriminelin e te ka frymezu kaq shume a ckaaa?


Mos u merr oj shemtaqe me plage te huaja:jasharet, familja e Zahirit etj.mund prononcohen vet apo po doni me i dal ne ndihme aleat serbise se serbia s'ka be krime ne kosove?

Qe edhe nje shembull sa shume trilloni:e futni uke bytyqin ne listen e vrasjeve misterioze bashke me bossin adem salihaj.

Ku eshte vrasje misterioze ajo kur krejt ne semetisht e dijne qe uken e ka vra njeri se e kane provoku para shtepise se vet?Truproja i ukes i mshon atij katundarit te ngrate e ai ju thote pritni se po jav kallzoj qefin qitash.
Merrni bile pak informata, po nejse garant serbia jav ka dhene ashtu.

Me neveriteni gjak i krimbur...

realisti64
05-12-09, 01:14
shifne po paska dal ky qe gocen e axhes se vet e ka marr grue,,
Ti mat me kutin tend se mendon se te gjith shqiptart vrasin atdhetar ne
pabesi si ju kelmendat e Llabjanit.Varen shume mekate ne shpirtin tend ore horr dhe kurr nuk do te lirohesh nga ankthet e kurthave te vrasjeve te shokve tu..


a krejt jeni psikopata si ai bllaca,gani geci e adem salihaj aa?


more ti s'tek je ne toke te bukes o bato a boshko buha a kush jee.

Nese ne ks ta deshmoj kur dush kush jam e mos um ngaterro me persona tjere o psikopat

realisti64
05-12-09, 01:42
realisti64 a u lodhe a muj dole ksajde?
Hajde ungju qitu, veq allahile hiqi syrmet e partis niher e tani folum shlir.

Qaty ku e nėnvizova me t'kaltėr deshta me t'than diqka.
Po a ėshtė Hashimi qė po lufton pėr vllaznim-bashkim veq tash po i thojn multietnicitet?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė pėr hatėr t'shkieve e nrroj flamurin Kuq e Zi
Po a ėshtė qiky Hashimi qė po shkon e po rrin te shkiet e po pin raki me ta?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė po ju fal traktora shkieve?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė po shkon e po luen me top me shkiet e vogėl?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė paguajti shqiptar pėr me i votue shkiet?
E ka edhe shuumė sene tjera......
E hajde kallxom ti qitash, a nuk pe sheh ti qė Hashimi me mish e me shpirt ėshtė kah munohet pėr vllaznim-bashkim, e ti po i akuzon tjert.
Ma ooo realisti64 se vallahi nuk ėshtė mir qishtu, ma se marre ėshtė.

Hajt me t'mira niher, veq allahile hiqni syrmet e partis kut t'shkrueni qitu, se pėrndryshe po shkrueni veq qysh po ju dirigjojn partit e jo qysh menoni ju vet, se partit ja u kan ndalue edhe me mendimin e lir e jo mo senet tjera (kjo vlen pėr tė gjith e jo veq pėr ty realisti64 :biggrin:)

o filozofi llapjan midis hamburgu,


shkiet ma shume sesa qe jank ne kosove nuk behen.po ti kqyr nihere sa lufta behet prej serbie per mos me i lon mu integru serbet ne kosove...
A s'po sheh qe shume sende jane te kushtezuara me integrimin e serbeve ne europe aa?Edhe ai vendi qe te jep ty buke(se ma mire bari me te pas dhene)e ka te njejtin kriter.Pa perkrahje nderkombetare po shihet qe asnje vend s'mundet me ec perpara e serbia po mundohet mos me i lene serbet me u integru vec met mbajt peng,mos mE mujt me hy ne europe,mos me ec perpara.

Mos je edhe ti qofte edhe padashjE aleat i serbise?deshmohuni lirisht se ky bllaca ua ka cel rrugen...

Urata
05-12-09, 02:15
E nderuar sa per pun te TURPIT ja kam lan ju qe shum po flisni e asgje spo thuani po flisni ju e disa te tjer per njerzit qe kan vdek po thirreni ne emer te tyre e kur po vjen fundi asgje spo thuani ama bash hiq e ky TURP ju takon juve e nderuar se per qe jam ne PDK e e perkrah PDK per mua nuk eshte turp po eshte nje NDER I MADH...


shume e re me perkrah kriminel...! me vie keq per ty!

Urata
05-12-09, 02:17
oj meēkoo,

a je kan gjithe natene n shtrat me gani kriminelin e te ka frymezu kaq shume a ckaaa?


Mos u merr oj shemtaqe me plage te huaja:jasharet, familja e Zahirit etj.mund prononcohen vet apo po doni me i dal ne ndihme aleat serbise se serbia s'ka be krime ne kosove?

Qe edhe nje shembull sa shume trilloni:e futni uke bytyqin ne listen e vrasjeve misterioze bashke me bossin adem salihaj.

Ku eshte vrasje misterioze ajo kur krejt ne semetisht e dijne qe uken e ka vra njeri se e kane provoku para shtepise se vet?Truproja i ukes i mshon atij katundarit te ngrate e ai ju thote pritni se po jav kallzoj qefin qitash.
Merrni bile pak informata, po nejse garant serbia jav ka dhene ashtu.

Me neveriteni gjak i krimbur...


po t'neverit e verteta, se jo na...! kuku fije per fije jau paska permend krimet Etuta...!

Zogu_1
05-12-09, 02:37
Krimi as nuk vjetrohet e as nuk harrohet,andaj ata qe kane perly duart me gjykun e shqiptarit(perjashto selim broshat..)do t`ju vije dita shpejt qe te gjykohen per krimet e bera !!!

Xuki
05-12-09, 08:35
Dėshmitė pėr vrasje po vazhdojnė

Fatbardhė Zeka, Bota Sot
Dėshmitė e Nazim Bllacės po i lidhin dėshmitė e vrasjeve me njėra tjetrėn, kėshtu vlerėsojnė edhe ekspertėt, mirėpo tė enjten policia e EULEX-it e kishte marrė nė pyetje si dėshmitar i tentim atentateve, Adem Salihajn, i cili tha se do tė dėshmoj pėrsėri, meqė kjo nuk mund tė merr fund.
Dėshmive tė Nazim Bllacės pėr numrin e vrasjeve tė pas luftės nė Kosovė, si duket po iu shtohen edhe shumė raste tė tjera, kėshtu Bllaca tani mbeti vetėm pikėnisja e kėtij akti, apo vegėza pėr tė cilėn tani po lidhen shumė e shumė dėshmi tė tjera tė tė njėjtės tematikė.
Dėshmitari Nazim Bllaca, tė dielėn pranoi publikisht nė qendėr tė Prishtinės, se ka marrė pjesė nė 17 akte kriminale, vrasje, tentimvrasje, rrahje brutale etj., dhe se shkak i kėtij deklarimi tė tij, tė tė gjitha rrėfimeve pėr krimet qė dinte, ishte edhe ndjenja e pendesės. Por, rrėfimi i tij, tashmė ka marrė dhenė sė bashku me dėshminė e bėrė publike nė njė video incizim, gjatė muajit tetor.
Dėshmia e Salihajt
Shumė dėshmi e dėshmitarė, sikur janė humbur, mirėpo pas rastit Bllaca si duket nuk do tė ndalet me kaq, madje edhe ekspertėt vlerėsojnė se ky ishte vetėm njė vegėz pėrmes sė cilės do tė mund tė kapen pėr t’i zbuluar krimet dhe vrasjet e pas luftės.
Derisa tė enjten deputeti i LDD-sė, Adem Salihaj, kishte dhėnė njė dėshmi nė prokurorinė e EULEX-it, i cili tha se kjo nuk do tė pėrfundojė me kaq, pasi qė i njėjti do tė vazhdoi tė dėshmoj akoma nė EULEX.
“Unė sot kam qenė nė prokurorinė speciale tė EULEX-it dhe kam dhėnė dėshminė time si dėshmitarė dhe viktimė e njė tentim atentati, ndėrsa procedurat po vazhdojnė atje, dhe do tė vazhdojnė sėrish, sepse nuk ėshtė kryer dėshmia ime nė tėrėsi dhe do tė vazhdoj ta jap edhe njė ditė tjetėr. Kjo ėshtė ajo qė po zhvillohet lidhur me rastin e Nazim Bllacės, dhe dėshiroj tė them se prej ditės sė parė kam pasur mbrojtje tė policisė nė shtėpi, por ende nuk kam mbrojtje tė afėrt, pavarėsisht prej kėrkesave tė mija tė shumta, nuk kam mbrojtje dhe pėrcjellje tė askujt”, theksoi deputeti Salihaj.
Ndėrkohė, qė Salihaj thotė se pas publikimit tė materialeve, nė tė cilat pėrmendet edhe emri i tij si njėri nga ata, tė cilėt i kanė shpėtuar vrasjes sė organizuar, ndjehet i rrezikuar siē shprehet ai, nga strukturat e njėjta tė SHIK-ut.
Ndėrsa, nėse ka pasur ndonjė paralajmėrim se do tė mund tė ketė ndonjė kėrcėnim, Salihaj tha se nuk ka pasur ndonjė kėrcėnim tė drejtpėrdrejt, por kėrcėnimi ėshtė permanent dhe i vazhdueshėm dhe dihen arsyet e gjithė kėsaj dhe dihen efektet e gjithė kėtyre dėshmive, prandaj thotė se ėshtė njėri prej atyre qė mund tė jetė i rrezikuar vazhdimisht.
Prof.dr. Haki Demolli, profesor i kriminalistikės, vlerėson se reagimi i gjyqėsisė ka qenė i vonshėm, dhe dėshmon se gjyqėsia nuk ėshtė e pavarur, ndėrsa arresti shtėpiak, thotė se nuk ėshtė dėnim, sepse pėr vepra tė tilla fillimisht do tė ishte paraburgimi.
“Reagimi i gjyqėsisė ka qenė i vonshėm dhe kjo na bėnė me dije se gjyqėsia nuk ėshtė e pavarur nė tėrėsi, qė ėshtė njė nga komponentėt kryesore tė gjyqėsisė, sepse po tė ishte njė rast ordiner apo njė rast i zakonshėm, atėherė sigurisht se do tė privohej nga liria apo do tė arrestohej shumė mė shpejtė, ndėrsa nė kėtė rast gjyqėsia ka vepruar me vonesė. Ndėrsa, Bllaca nuk mund tė quhet as dėshmitar, por i pandehur apo nė radhė tė parė i dyshimtė, ndėrsa gjyqėsia e ka lėnė pėr njė kohė tė caktuar tė jetė i lirė. Kurse sa i pėrket dėnimit ai nuk ėshtė dėnim, por ėshtė vetėm njė masė pėr sigurimin e tij nė procedurė penale dhe mendoj se duke pas parasysh veprėn penale pėr tė cilėn e ka paraqitur ai vetveten dhe tė tjerėt nė radhė tė parė do tė ishte i drejtė, paraburgimi e jo arresti shtėpiak”, thotė Demolli.
Ndėrkaq, Hajrullah Tėrnava, ekspertė i policisė, thotė se detyrimisht rasti i Nazim Bllacės, ėshtė njė rast qė mė nė fund ėshtė vegėza pėrmes tė cilit duhet tė zbulohen shumė raste tjera qė kanė ndodhė prej pas luftės e deri mė tash.
“Mėnyra se si i kanė kryer kėto vepra, ai ėshtė deklaruar vet pėr shumė kėsi lloj rastesh, prandaj unė mendoj se duke e ditur numrin e tė vrarėve pas luftės do tė ketė shumė, dhe mendoj se organet hetuese, vendore edhe ndėrkombėtare duhet tė angazhohen sė bashku pėr ta kryer kėtė punė deri nė fund, pėr zbardhjen e kėtyre rasteve, sepse pa u zbardh tė gjitha rastet nuk do tė mund tė shkojmė kah njė shtet i mbarė dhe i mirė”, thotė Tėrnava, duke shtuar se ky rast ėshtė diēka qė ka filluar tani, me rastin e Bllacės dhe duhet tė shkoj deri nė fund, nėse dėshirojmė tė kemi njė shtet tė ndėrtuar mirė, dhe nė mėnyrė qė tė avancohet ēėshtja e Kosovės si nė vend si ashtu edhe ndėrkombėtarisht.
Derisa, lidhur me shqiptimin e dėnimit tė Bllacės, Tėrnava theksoi se edhe ai dėnim e ka llogarinė e vet, dhe se organet e gjyqėsisė ndėrkombėtare kanė pasur arsye pse e kanė dėnuar nė atė mėnyrė.
“Unė mendoj qė burgu shtėpiak qė i ėshtė caktuar Nazim Bllacės e ka llogarinė e vet, dhe ėshtė vlerėsim i organeve ndėrkombėtare tė drejtėsisė. Ata e dinė pėr vet faktin se tash e disa muaj janė nė kontakt me tė dhe ata e dinė edhe pse e kanė marrė atė vendim pėr arrest shtėpiak, por mendoj se pasi qė tė kryhen zgjedhjet do tė merren mė aktivisht me tė dhe do tė kryhen edhe shumė punė tė tjera, mendoj se me tė vėrtete kur tė luftohen gjėrat negative sikur ato veprat penale apo krimi i organizuar me materiale ne duhet megjithatė, t’i pranojmė si njė hap pėrpara sepse pa e ndjekur korrupsionin, sikur tė gjitha veprat negative qė janė bėrė deri mė tash nuk mund tė ecim pėrpara”, thotė Tėrnava.
Rikthimi i ankthit tė vrasjeve
Dėshmia e tij ka rikthyer nė kujtesė shumicėn e ngjarjeve tek familjarėt e viktimave. Derisa ekzekutori Bllaca, ka pohuar se nė Prishtinė ka vrarė Ibush Kllokoqin, ka dėshmuar se edhe ish kolegu i tij nga sektori i vrasjeve nė SHIK, Fahredin Gashi, i njohur me nofkėn Faruku, ka vrarė Sali Gashin, vrasje kjo e kryer nė Varigovc, ndėrsa nė Kraisht nga Sadik Abazi ėshtė vrarė Adem Lahi. Pėr tė gjitha vrasjet ai ka pranuar se ka marrė urdhėr nga Azem Syla, si udhėheqės i SHIK-ut, tė cilat ky i fundit ėshtė munduar t’i demantojė. Ndėrsa, nė njė video-incizim, tė shpėrndarė nga dy deputetė tė LDD-sė, Gani Geci dhe Adem Salihaj, Bllaca ka inkriminuar figura tė larta tė SHIK-ut, disa nga ta, tash deputetė dhe anėtarė tė qeverisė. Madje tani ai pėr media ka pėrmendur edhe emra tė tjerė, tė vrarė e tė pėrfshirė nė vrasje, kėshtu tani pasi qė kanė kaluar disa ditė nga publikimi i DVD-sė, sė Nazim Bllacės, kanė filluar tė dėshmojnė edhe dėshmitarė tė tjerė pėr media, duke rrėfyer pėr krime dhe pėr ato se ēfarė kanė pėrjetuar, madje edhe vet familjarėt e tė vrarėve.
Afrim Gashi, djali i Sali Gashit, i cili u vra nė vitin ‘99-tė, dhe pėr vrasje tė cilėn Bllaca thekson se e ka kryer Fahredin Gashi, i njohur me emrin Faruki. Pra, pas publikimit tė DVD-sė, e cila nė vete pėrmbante dėshmi pėr rreth 17 vrasje, tani shumė dėshmitarė flasin duke u lidhur zinxhirė mes vete, gjėrat dhe duke ngėrthyer edhe vrasje tė tjera qė ndėrlidhen nė njė mėnyrė ose njė tjetėr pas rastit Bllaca.


Vetėvendosje: SHIK-u nuk ėshtė shuar asnjėherė

Ndėrkaq, nė njė reagim tė Lėvizjes Vetėvendosje, lidhur me zhvillimet e fundit pas dėshmisė sė ekzekutorit Nazim Bllaca, theksohet se kryeministri Hashim Thaēi ka dhėnė deklarata shumė dramatike duke thėnė se Bllaca e ka kėrcėnuar "sigurinė nacionale". Vetėvendosje thotė se Thaēi nuk i ka konsideruar kaq tė rrezikshme as strukturat paralele tė Serbisė, tė cilat ditė e natė punojnė kundėr sigurisė sonė nacionale dhe pavarėsisė sė Kosovės. "Kurrė mė parė Hashim Thaēi nuk ėshtė shėrbyer me njė fjalor kaq dramatik tė rrezikshmėrisė, madje as kur Kosovės iu kallėn kufijtė mė 19 shkurt 2008, dy ditė pas Shpalljes sė Pavarėsisė", thuhet nė njė komunikatė tė Lėvizjes Vetėvendosje. “SHIK-u asnjėherė nuk ėshtė shuar. Ai vetėm ka ndėrruar formė dhe se tash e disa vjet SHIK-u ka kolonizuar pothuajse tė gjitha ndėrmarrjet e rėndėsishme publike e shoqėrore: PostėTelekomin e Kosovės, Aeroportin Publik Ndėrkombėtar tė Prishtinės, Trepēėn, KEK un, pra tė gjitha kėto ndėrmarrje tė rėndėsishme tė cilat do t'i privatizojė kreu i privatizimit tė pasurive tė Kosovės, ministri Ahmet Shala”, thuhet nė reagimin e Vetėvendosjes.

Neferta
05-12-09, 09:32
YouTube - Nazim Bllaca -NEW te verteta mbi Faruk Gashin 200% te sakta

Lapsi
05-12-09, 10:56
... Vijne dhe mesojne sa eshte distanca ndermjet atyre qe bene qendres dhe atyre qe shiten ne pazar, ndermjet atij qe vdes dhe ne xhepin e tij qe nuki ka mbet asgje pervec nje plumbi dhe atij qe ka mbet gjalle dhe i ka te gjitha premtimet e tiranit, te tradhetarit, te armiqeve qe do ja dhurojne nje toke, kurse pas vdekjes nje gjysemvarri. Keta jane fjalet e gazetarit te AL JAZEERA TV ne dokumentarin per Adem Jasharin. Ne parim, ceshtjet duhet te analizohen kur ne tavoline kemi dokumentacione te dores se pare, te besueshme dhe te verifikuara. Mirepo, ne kete debat ketu askush asgje nuk ka thene pervec sharjeve, ofendimeve, fyerjeve dhe demaskimit. Nuk dua te behem romantik, por eshte heret te bisedohet per dicka qe nuk eshte ne kompetencen tone. Gjykata eshte ajo qe me ne fund do e mbylle kete cmenduri. Nese merremi me fjalin e shkruar me larte na del se nje gazetar i huaj e di vleren e nje deshmori Shqiptar me mire se disa qe ketu qerren me patriotizmin e tepruar. Kete patriotizem e kane vetem ne forum , kur shajne, etiketojne dhe flasin te paverteta per ish udheheqesit e UCK. Kete e bejne sot, ketu ne forum, ngase nuk e di se ku kane qene para 10 viteve... apo ndoshta sic thote gazetari, ata kane jetuar me gjitha premtimet e tiranit, te tradhetarit, te armiqeve qe do ja dhurojne nje toke

B.Burimi
05-12-09, 11:59
Shqiptarėve tė Kosoves mė sė shumti nė jetė i ka munguar shteti i vet-REPUBLIKA E KOSOVES, dhe kur e arritėn kėt e kuptuan se pėr cilen arsye nuk kan pasur shtet deri tani.
Arsyeja e vetme po del, se ajo qė mė sė shumti po u pengon Shqiptarėve tė Kosoves ėshtė pikėrisht shteti i tyre-REPUBLIKA E KOSOVES!
Pėr kėt arsye kjo Kullė duhet tė shembet!
Nėse nė kėto 2000 vjetėt e fundit duhet diēka tė ngulitet nė kokėn e Shqiptarėve te Kosoves do ishte se 2000 vjet u munduan pėr tė patur diēka qė se duan ta kenė!
ABSURD! Edhe shtazėt (jo tė gjitha) dijnė ta mbrojnė territorin e vet.
E kemi mė sė lehti ta prishim kėtė shtet qė u Fitua me Gjak por gjithashtu e kemi mė sė vėshtiri tė gjejmė Amanetin qė do ua lamė atyre qė do vijnė nė 2000 vjetet vazhdues.

Batoja
05-12-09, 12:39
a krejt jeni psikopata si ai bllaca,gani geci e adem salihaj aa?


more ti s'tek je ne toke te bukes o bato a boshko buha a kush jee.

Nese ne ks ta deshmoj kur dush kush jam e mos um ngaterro me persona tjere o psikopat

Demo ma avosh ore o vllai i atij qe kerkon pajtim me shki.Ju keni alergji ndaj te vertetave dhe kushdo qe ua thot te
ne fytyre ju e etiketoni si 'spiun' ose 'psikopat' , une te them se nuk kam lajthitur fare ne ate qe thash.Dhe kam goditur mu ne koke Demo(u)zin.Une nuk pres qe ju te deklaroheni se keni vra njerz ose keni martuar cuca xhaxhallaresh.. po keto marifete qe beni ju, i dijme ne se jeni te poshter dhe jetoni me poshtersi.

Fshatari
05-12-09, 14:18
Padi pėr Gani Gecin!
E pergatita nergut per uraten se eshte per ngut e s'ka kohe te lexoje gjat!
qe kush asht ai ganija e salihaj e bllaca yt!
__________________________________________________ ___
Nga Nebih Maxhuni mė 05.12.2009 nė ora 14:05
Gruaja e komandantit tė UĒK-sw, Abedin Rexhės me nofkėn Sandokani, Sanije Rexha ka ngritur padi nė Prokurorinė e EULEX-it kundėr deputetit tė LDD-sė, Gani Geci.
Padia ėshtė bėrė me 30.11.2009 nėn akuzėn se burri i saj, Abedini, ėshtė vrarė nga Gani Geci nė vitin 1998, gjatė luftės nė Kosovė.
“Unė kam bėrė njė padi nė EULEX kundėr kriminelit Gani Geci i cili ma ka vra burrin”.
E pyetur pse ka pritur deri nė kėtė kohė, Sanije Rexha ka thėnė se ka pasur pėr qėllim qė vet ta vras Gani Gecit.
Pėrndryshe, Sanije Rexha ėshtė motra e Sabit Gecit tė cilėt kanė lidhje familjare me Gani Gecin.

Kaqanikasja
05-12-09, 14:23
shume e re me perkrah kriminel...! me vie keq per ty!

Me vie Keq nga ju shum qe nje femer me i perkrahe njerezit bashkepunetor te shkijeve se serbeve po me duket but me ju than e shum keq me vjen nga ju...

Kaqanikasja
05-12-09, 14:29
Doli ne shitje albumi me i ri i reperit , "Kosovar", Nazim Bllaca nga tekste shkruesit: Adem Salihu dhe Gani Geci,mirepo burime te sakta tregojne qe teksti osht vjedhe nga kengetaret Serb , ndersa incizimi eshte bere ne studion e Adem Salihut ne Ferizaj...

Andaj nese e ndien veten Shqipetare mos ndegjo prodhime te Serbise..

B O J K O T O J E !

pirro
05-12-09, 14:32
Doli ne shitje albumi me i ri i reperit , "Kosovar", Nazim Bllaca nga tekste shkruesit: Adem Salihu dhe Gani Geci,mirepo burime te sakta tregojne qe teksti osht vjedhe nga kengetaret Serb , ndersa incizimi eshte bere ne studion e Adem Salihut ne Ferizaj...

Andaj nese e ndien veten Shqipetare mos ndegjo prodhime te Serbise..

B O J K O T O J E !


Hhahahahahahaahaaa.

Tash me veq i BOJKOTUM eshte!

E ka pasur te shkurt jehonen

Fshatari
05-12-09, 14:37
Dosti i SHIK’ut
Lutfi Haziri i ka kėrkuar falje Kadri Veselit pėr deklaratėn e dhėnė nė emėr tė LDK-sė nė lidhje me SHIK-un. Haziri ka drekuar dhjetėra herė me Kadri Veselin. Kėshtu thotė Fatmir Limaj nė njė debat nė Klan Kosova. Lutfi Haziri ka kėrkuar qė kėrkimi i faljes tė dėshmohet

Nga Nebih Maxhuni mė 05.12.2009 nė ora 8:19
“SHIK-u ka qenė organizatė ilegale pėr LDK-nė, mbetet ilegale si strukturė. Ajo ka mundur ta ketė njė funksion nė njė periudhė tė caktuar gjatė luftės apo tė periudhės kur ėshtė vendosur tė themelohet si strukturė, por pėr LDK-nė pėrherė mbetet organizatė fantome”.
Pėr kėtė deklaratė, nėnkryetari i parė i Lidhjes Demokratike tė Kosovės ka marrė nė telefon Kadri Veselin, duke i kėrkuar falje pėr njė deklaratė tė tillė nė opinion.
Sė paku kėshtu ka thėnė publikisht ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj gjatė njė debati nė KLAN Kosova, ku thotė se Haziri i ka thėnė Veselit “se ėshtė dashur disi ta them”.
“Nė mbrėmje, Lufti Haziri i ka kėrkuar falje Kadri Veselit pėr deklaratėn e bėrė nė emėr tė LDK-sė nė lidhje me SHIK-un”, ka thėnė Limaj gjatė debatit nė KLAN Kosova.
Sipas ministrit Limaj, Lutfi Haziri e politikanė tė tjerė janė takuar disa dhjetėra herė me Kadri Veselin nė kohėn kur Lutfi Haziri ka qenė zėvendėskryeministėr gjatė koalicionit qeverisės LDK –AAK.
“Dardan Gashi (ish-kėshilltar i Lutfi Hazirit) e di shumė mirė sa herė i ka aranzhuar takime pėr dreka dhe darka Lutfi Hazirit me Kadri Veselin”, ka thėnė mė tej ministri Limaj.
Nė tė njėjtėn kohė edhe ish-komandanti i UĒK-sė pėr Zonėn Operative tė Llapit, deputeti i PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės Rrustem Mustafa – Remi nė njė intervistė nė Interatkiv (KTV) ka thėnė se tė gjithė liderėt politikė tė vendit e njohin Kadri Veselin dhe se shumica prej tyre janė takuar me tė.
“Edhe Lutfi Haziri edhe tė tjerėt janė takuar disa herė mė Kadri Veselin dhe tė gjithė e njohin atė”, ka thėnė Mustafa gjatė intervistės sė tij.
Lutfi Haziri i kontaktuar nga Expressi nuk ka dashur tė flasė nėse i ka kėrkuar apo jo falje Kadri Veselit.
“Le tė ma dėshmojė”, ėshtė pėrgjigjur Haziri duke aluduar nė deklaratėn e Fatmir Limajt.
Ndėrkohė, tė premten, nė njė konferencė pėr media, kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj ka apeluar qė tė hetohen tė gjitha tė bėrat e SHIK-ut.
Haradinaj kėrkoi qė drejtėsia tė hetojė aktivitetet e dyshimta tė Shėrbimit Informativ tė Kosovės, pėrderisa siē tha ai, kjo organizatė kishte vepruar nė mėnyrė ilegale.
Kreu i AAK-sė tha se hetimet pėr SHIK-un duhet tė bėhen, derisa kjo organizatė kishte vepruar nė mėnyrė ilegale.
“Organizata SHIK nuk ėshtė njė organizatė kombėtare. Nuk i ka shėrbyer gjithė kombit, por njė grupacioni tė njerėzve. Si e tillė ka qenė joligjore dhe gjithsesi qė duhet tė zbardhen tė bėmat e kėsaj organizate”, ka deklaruar Haradinaj.
Haradinaj, gjatė njė konference me gazetarė, po ashtu ka thėnė se politika nuk duhet tė pėrzihet dhe tė ketė ndikim nė hetimet pėr dėshmitė e Nazim Bllacės, sepse, sipas tij, kėtė punė duhet ta kryejė drejtėsia dhe organet e tjera tė rendit.
Ndėrkaq, LDD-ja ka kėrkuar qė tė luftohet krimi i organizuar.
LDD-ja me kėtė rast shprehu qėndrimin e saj se Kosova duhet tė dėshmojė se askush nuk ėshtė mbi ligjin dhe se angazhohet pėr ta luftuar krimin e organizuar, ngase nė tė kundėrtėn, perspektiva e popullit do tė jetė e rrezikuar.
__________________________________________________ _________________________________
Kur mendoj se qysh kam shpifur
Jam tregue marroē i krisur
Ju kam rrejt se jam shqiptarShpijun serb jam per dhefsh dinare!(lh)
--------------------------------
lutfi haziri, marre nga"qysh um met n'fyt kafja e Kadri Veselit dhe rrefime tjera nga bllacat"!
Shtepia botuese"haj medet per kryet tem", 2009!

BACALOKU
05-12-09, 15:07
Padi pėr Gani Gecin!
E pergatita nergut per uraten se eshte per ngut e s'ka kohe te lexoje gjat!
qe kush asht ai ganija e salihaj e bllaca yt!
__________________________________________________ ___
Nga Nebih Maxhuni mė 05.12.2009 nė ora 14:05
Gruaja e komandantit tė UĒK-sw, Abedin Rexhės me nofkėn Sandokani, Sanije Rexha ka ngritur padi nė Prokurorinė e EULEX-it kundėr deputetit tė LDD-sė, Gani Geci.
Padia ėshtė bėrė me 30.11.2009 nėn akuzėn se burri i saj, Abedini, ėshtė vrarė nga Gani Geci nė vitin 1998, gjatė luftės nė Kosovė.
“Unė kam bėrė njė padi nė EULEX kundėr kriminelit Gani Geci i cili ma ka vra burrin”.
E pyetur pse ka pritur deri nė kėtė kohė, Sanije Rexha ka thėnė se ka pasur pėr qėllim qė vet ta vras Gani Gecit.
Pėrndryshe, Sanije Rexha ėshtė motra e Sabit Gecit tė cilėt kanė lidhje familjare me Gani Gecin.200 her u kan kjo vejushka ne unmik per ket incident.po unmiku u ka than ky asht nji rast paralufte i cili ka ndodh ne vetmbrojtje. dhe na vjen keq per burrin tond i cili nuk te ko vra masshpine po e paska kap n lule t ballit.dhe ti bashk me sabit gecin keni me dal n gjyq per tentim vrasje ndaj gani gecit n kohen kur unmiku ka qen prezent n kosov.krejt rastet paralufte euleksit nuk i interesojn.kto jan kunder akuza qe po munohet azem syla me sabit gecin me nxjerr vjam pej pleshti.

BACALOKU
05-12-09, 15:26
Tė dėnohen ekzekutorėt dhe urdhėrdhėnėsit e krimeveDeputeti Agim Veliu, i gatshėm tė dėshmojė pėr tentim-vrasjen e tij
Bota sot: Si i vlerėsoni zhvillimet fundit nė Kosovė pėr faktin se edhe emri juaj ka qenė nė ‘listėn’ e SHIK-ut pėr ekzekutim?
Veliu: Kjo situatė ėshtė mė e tendosur pėr faktin se tashmė ka dalė njė dėshmitar dhe ka dėshmuar pėr krimet qė ne i dimė. Nė Kosovėn e pas luftės ėshtė fakt qė kanė ndodhur vrasje, kanė ndodh vrasje politike, por me kėto dėshmi ky krim tash ėshtė adresuar ....
(Intervistėn e plotė mund ta lexoni nė numrin e ditės sė diel tė gazetės "Bota sot").

BACALOKU
05-12-09, 15:29
Si dėshtoi tentimatentati i SHIK-ut ndaj meje mė 12 qershor tė vitit 2000?Deputeti Adem Salihaj flet pėr dėshminė nė EULEX.
“Bota sot”: Z. Salihaj ju sot keni qenė nė prokurori tė EULEX-it. A mund tė na thoni se ēka keni dėshmuar sot te prokurorėt e EULEX-it pėr tentimvrasjen ndaj jush nga sektori i vrasjeve tė SHIK-ut?
A. Salihaj: Unė isha i ftuar nga prokurori special i EULEX-it dhe kam dhėnė dėshminė time nė cilėsinė e dėshmitarit dhe nė cilėsinė e viktimės, sepse, siē dihet, mė 12 qershor 2000 unė isha cak i sulmit tė pjesėtarėve tė SHIK-ut, tė cilėt tentuan tė mė vrasin, por, pėr fat tė mirė, ishte sulm i pasuksesshėm. Pra pėr kėtė kam dėshmuar, por ka edhe hollėsi tė tjera tė cilat do tė zbardhen nė vazhdim. Unė mbaj mend fytyrėn e sulmuesit. Kemi qenė tė dytė ballė pėr ballė dhe kjo ka zgjatur pėr disa sekonda. Ėshtė shumė rrėqethėse tė pėrshkruhet ajo skenė dhe nuk mė hiqet kurrė nga mendja. Mund t’ju them, me siguri tė plotė, se kam qenė i paralajmėruar edhe publikisht nėpėrmjet mediave lokale nė Ferizaj njė ditė mė parė, sepse ėshtė thėnė atėherė nga funksionarėt e ish-Partisė sė Progresit Demokratik, tash PDK, “...se ku do ta gjejė vendin nesėr Adem Salihaj”. Pra atentati ndaj meje ka qenė i paralajmėruar.
Njė agjent i SHIK-ut mė paralajmėroi pėr atentatin
“Bota sot”: Prej nga ai kontakt juaji me njeriun e SHIK-ut?
A. Salihaj: Jo unė nuk kam pasur kontakt me atė dhe them sinqerisht se nuk e kam ditur kush punon nė SHIK. Por ka qenė njė porosi dashamirėse e njė personi qė ka qenė nė SHIK dhe qė, ndoshta, nuk ka dėshiruar qė tė vritem. Pra ndoshta ka qenė edhe njė respekt ose nė njė mėnyrė ka dashur ta lajė ndėrgjegjen e tij, sepse ka qenė pjesė e asaj strukture. Dhe mund tė them se ai person e bėri kėtė pėr tė mirėn time, qė ndoshta tė shpėtoj nga ai atentat dhe unė, pavarėsisht se ndoshta edhe sot ėshtė nė SHIK dhe punon aty, i jam mirėnjohės, sepse kjo ka ndikuar qė tė shpėtojė jeta e njeriut.
“Bota sot”: Kush ėshtė ai person. A mund ta zbuloni?
Salihaj: Jo nuk mund ta zbuloj, sepse nuk e di sa a do tė shpėtojė i gjallė ai dhe kjo ėshtė mėnyra pėr ta mbrojtur atė. Nuk do ta zbuloj, sepse e rrezikoj jetėn e tij. Kjo do tė mbetet sekret tash pėr tash.
“Bota sot”: A e keni dhėnė emrin e tij nė Prokurorinė e EULEX-it?
Salihaj: Jo, sepse edhe nga atje mund tė rrjedhin informata. Ka struktura qė punojnė pėrkthyes etj., etje., dhe kjo duhet tė mbetet tash pėr tash kėsisoj.
“Bota sot”: Thatė mė lart se keni qenė pėrballė me atentatorin tuaj. A e mbani mend edhe sot fytyrėn e tij? A janė ata tė njėjtit qė i pėrmend Bllaca nė CD-nė e tij?
A. Salihaj: Nė tentimatentatin kundėr meje ka marrė pjesė njė grup i madh i personave dhe kanė qenė sė paku dy vetura. Nė veturėn qė mė ka sulmuar drejtpėrdrejt unė kam arritur t’i shoh deri diku, por fytyrėn qė e kam parė ballė pėr ballė ka qenė person i qė e ka drejtuar revolen ndaj meje dhe atė pa dyshim se e mbaj mend shumė qartė. Jemi shikuar nė sy nėpėrmjet tytave pėr disa sekonda dhe nuk mund tė them mė shumė tash pėr shkak tė zhvillimit tė hetimeve, sepse SHIK-u ėshtė njė organizatė shumė kriminale qė mund tė likuidojė edhe personat e vet nėse ka rrezik qė tė jenė dėshmi pėr akte tė caktuara. Nuk do t’ia them emrin tash, por them qė e njoh me saktėsi atė fytyrė. Ka diku 4 vjet qė unė kisha njė informatė fillestare pėr emrat e dy personave qė kanė qenė nė grupin qė kanė tentuar tė mė vrasin. Prej atėherė kisha informata, por mundėsia ime pėr ta verifikuar kėtė ishte shumė e vogėl dhe u desh tė prisja njė kohė tė gjatė derisa tė dalė njė dėshmi konkrete qė flet deri nė hollėsi pėr aktin e tentimvrasjes ndaj meje. Ato qė pėrshkruan Nazim Bllaca rreth rastit tim, nė tėrėsi janė tė sakta. Pra ai e di nė hollėsi edhe pėrgatitjen, edhe mėnyrėn e vrasjes, edhe personat qė kanė qenė aty. Ka dalė edhe njė fakt shumė interesant qė ėshtė shumė i saktė, se njėrėn nga veturat qė jam sulmuar atė ditė e ka dhuruar njė shqiptar nga Gjeneva, me tė cilin njė vit mė vonė unė kam pasur probleme nė Gjenevė. Janė fakte interesante qė ndėrlidhen mes vete dhe jo qė i ndėrlidh Nazim Bllaca, por vetė rrethanat qė janė zhvilluar i ndėrlidhin dhe mund tė them se nė rastin tim tė gjithė ato gjėra qė i ka thėnė ai, janė thėnė me njė saktėsi tė madhe.
“Bota sot”: Ju dhe kolegu juaj Gani Geci keni nxjerrė nė dritė skenarė vrastarė tė njė periudhe tė pas luftės nė Kosovė. A mendoni se kėta skenarė ėshtė dashur tė zbulohen mė herėt dhe jo nga deputetėt, por nga organet e hetuesisė e tė policisė nė Kosovė?
A. Salihaj: Ėshtė interesant qė ndėrkombėtarėt nė Kosovė nuk e kanė zbuluar krimin e organizuar. Kanė zbuluar akte sporadike, individuale, por nuk e kanė zbuluar njė lidhje tė krimit, tė vrasjeve tė ndryshme me krimin e organizuar. Dhe unė mendoj se nuk e kanė bėrė rastėsisht dhe nuk e kanė bėrė pa qėllim. Nuk mund tė them cila ėshtė arsyeja pse ndėrkombėtarėt e kanė bėrė kėtė, por them se kjo ėshtė shumė e saktė. Prej viti 1999, kur janė bėrė aktet e para tė krimit nga strukturat atėhershme tė ZKZ-sė, qė mė vonė janė shndėrruar nė SHIK, e deri mė 2009 nuk ėshtė ndriēuar asnjė rast i vrasjeve politike nė Kosovė nga krimi i organizuar dhe nga SHIK-u. Pra kur unė, njė person qė nuk kam asnjė lloj mekanizmi, mund tė siguroj njė informatė tė caktuar pėr njė vrasje, si ėshtė e mundur qė njė mekanizėm aq i fuqishėm ndėrkombėtar qė ka qenė nė Kosovė dhe ka njerėz tė aftėsuar deri nė pėrsosmėri nė aspektin profesional tė shėrbimeve tė tyre inteligjente e tė policisė sė tyre, qė asnjė rast tė vetėm nuk e kanė ndriēuar. Unė kėtu shoh njė neglizhencė tė qėllimshme, arsyet mund t’i dinė vetėm ata. Por unė shoh se ata nuk kanė dashur tė zbulojnė krimin e organizuar dhe nuk kanė dashur tė merren me SHIK-un, si njė organizatė e krimit tė organizuar, e cila ka vepruar lirshėm nė tėrė periudhėn e pasluftės nė Kosovė. Pra nuk ėshtė e mundur qė mekanizmat ndėrkombėtarė tė inteligjencės, policisė sė UNMIK-ut, EULEX-it, Policisė sė Kosovės, nuk i dinė kėto gjė. Pra po tė mos kishte dalė njė person i tillė ne do ta kishim pas vėshtirė ta dėshmojmė njė krim tė organizuar.
“Bota sot”: Ju thoni se pėrsėri jeni i rrezikuar ashtu siē keni qenė edhe para dy-tre vjetėve pas pėrfundimit tė luftės. Nga cilėt elementė tė krimit jeni i rrezikuar personalisht?
A. Salihaj: Jam i kėrcėnuar gjithmonė nga i njėjti krim i organizuar nga SHIK-u dhe nga kjo strukturė. Unė prej ditės sė parė qė kam kontaktuar me Drejtorin e Pėrgjithshėm tė Policisė dhe kam kėrkuar mbrojtjen, nuk janė ndėrmarrė hapa tė duhur qė tė kem mbrojtje tė vėrtetė dhe reale. Ē’ėshtė e vėrteta te shtėpia qėndrojnė policėt e Kosovės pėr 24 orė, por nuk kemi asnjė lloj mbrojtjeje personale, tė afėrt, dhe jemi nė mėshirėn apo pamėshirėn e SHIK-ut. Jam nė kontakt me udhėheqjen e Policisė dhe shoh se ata i neglizhojnė ēėshtjet se gjoja duhen procedura, vlerėsime, nė ndėrkohė krimi i organizuar nuk ndjek procedura dhe ata mund tė na eliminojnė kur tė duan, sepse nuk kemi asnjė mbrojtje as nga policia, as nga EULEX-i. Nė fakt nuk e akuzoj EULEX-in, nuk kam kėrkuar nga ata mbrojtje dhe siguri, por kam kėrkuar nga Policia e Kosovės.
SHIK-u gjithmonė ka qenė i lidhur me strukturat politike tė PDK-sė
“Bota sot”: Nė mesin e atyre qė pėrmenden nė rrėfimin e tė vetė deklaruarit agjent i SHIK-ut janė edhe emra tė zyrtarėve shtetėrorė. A mendoni se elementė tė tillė do tė duhej tė largoheshin nga institucionet e Kosovės?
A. Salihaj: Ka qenė njė fshehtėsi publike qė kreu i PDK-sė ėshtė i involvuar nė ēėshtjen e krimit tė organizuar. Kėtė e kemi ditur gjithmonė dhe kjo ėshtė thėnė sa e sa herė, por ėshtė dashur njė dėshmi konkrete si kjo e Nazim Bllacės qė kjo tė dėshmohet konkretisht. Njerėzit e politikės janė shumė tė involvuar nė krim tė organizuar, sepse mafia nuk mund tė ekzistojė pa involvimin e politikės nė krim. Pra vetė politika e ka krijuar kėtė mekanizėm pėr krim. Vetė PDK-ja, vetė qeveria e pėrkohshme e Thaēit e ka krijuar ZKZ-nė dhe mė vonė SHI-un dhe kėtė e kanė pranuar publikisht. Ėshtė njė gjė e pranuar nga PDK-ja se ata e kanė formuar SHIK-un. Dhe dihet kush e kontrollon atė, dhe SHIK-u gjithmonė ka qenė i lidhur me strukturat politike tė PDK-sė dhe tash e ka bekimin dhe mbrojtjen e PDK-sė dhe ata kanė marrė pozita tė rėndėsishme nė institucione qeveritare tė Kosovės dhe veprojnė prej aty. Pra nuk ka asnjė dilemė qė lidhja e SHIK-ut me PDK-nė ėshtė tepėr e ngushtė dhe ata veprojnė tė koordinuar. Vetė plani i SHIK-ut pėr tė hequr koka tė LDK-sė tregon qėllimin pse ekziston SHIK-u. Ata sigurisht se kanė vrarė edhe disa bashkėpunėtorė tė Serbisė, por ėshtė shumė e qartė se kjo nuk ėshtė pjesa mė e rėndėsishme e punės sė SHIK-ut. Pjesa mė e rėndėsishme e SHIK ka qenė qė tė eliminohen kokat e LDK-sė, si njė parti e cila e pengon PDK-nė pėr tė ardhur nė pushtet. Pra ndėrlidhja e PDK-sė ėshtė e ngushtė dhe nnjė lidhje tė vazhdueshme me SHIK-un.

Fshatari
05-12-09, 15:30
200 her u kan kjo vejushka ne unmik per ket incident.po unmiku u ka than ky asht nji rast paralufte i cili ka ndodh ne vetmbrojtje. dhe na vjen keq per burrin tond i cili nuk te ko vra masshpine po e paska kap n lule t ballit.dhe ti bashk me sabit gecin keni me dal n gjyq per tentim vrasje ndaj gani gecit n kohen kur unmiku ka qen prezent n kosov.krejt rastet paralufte euleksit nuk i interesojn.kto jan kunder akuza qe po munohet azem syla me sabit gecin me nxjerr vjam pej pleshti.
Para, gjat dhe pas luftes: kjo asht pune e eulexit.
Ti qe ke numrue deri ne 200(ēfare precizimi) a di me na kallexue pse "drejtesia" e unmikut nuk ka ndermare kurgjo kunder autorit te krimit?
Mos i cileson ti si "vejusha" edhe 2200 gra e vajza te reja shqiptare te dhunuara e te masakruara nga miqt e unmikut e t'eulexit(serbe) gjat luftes ?!
E di ti ore bacalok(krejt stilin e gurit e ka) se misioni i pare i eulexit ka qene i formuluar keshtu:
1) Te gjykoje te gjitha krimet e renda nderetnike(dmth ato qe jane kryer pikerisht ne periudhen 1989-1999):nderetnike dmth krimet e serbeve kunder viktimave shqiptare.
Pra eulexi nuk e ka per mision ndeshkimin e krimeve monoetnike.
2) Per keto krimet e fundit, para, gjat dhe pasluftes, jane kompetente vetem policia dhe gjykatata nacionale te shtetit me te fuqieshem ballkanik, Kosoves.

BACALOKU
05-12-09, 15:31
“Bota sot”: Ėshtė pėrfolur pėr shumė dosje qė do tė hapen nga gjyqtarėt dhe prokurorėt e EULEX-it. A mendoni se nė kėtė formė do tė goditet krimi i organizuar nė Kosovė?
A. Salihaj: Ka disa paralajmėrime, nuk e dimė sa janė serioze dhe se a do ta bėjnė kėtė me tė vėrtetė. Kishim njė paralajmėrim tė EULEX-it se do tė ketė arrestime tė ‘peshqve’ tė mėdhenj, por ajo u tha se do tė jetė pėr korrupsionin dhe jo me krimin e organizuar nė kėtė formė siē ka dalė tash. Unė dyshoj, sepse bashkėsia ndėrkombėtare deri mė tash nuk ka treguar vullnet tė vėrtetė pėrveē trajnimeve, seminareve ku aq shumė jemi udhėzuar se duhet tė luftojmė kundėr krimit tė organizuar.
“Bota sot”: A shpresoni se sė shpejti do tė dalin para drejtėsisė edhe autorėt e tė gjitha vrasjeve nė Kosovė, duke pėrfshirė edhe vrasjet e dy gazetarėve tė gazetės “ “Bota sot”, Bekim Kastratit e Bardhyl Ajetit?
A. Salihaj: Jam pak skeptik, nuk jam shumė optimist duke marrė parasysh situatėn e zhvilluar prej pas luftės e deri mė sot. Nuk ma merr mendja se do tė ndodhė kjo shumė shpejt. Jam i bindur se njė ditė do tė ndodhė, por kur do tė vije ajo ditė, nuk e di. Tė gjithė ata qė e kanė denoncuar krimin, tė gjithė ata gazetarė qė kanė luftuar kundėr krimit me njė sinqeritet dhe vendosmėri kanė qenė tė rrezikuar dhe disa prej tyre edhe janė vrarė, siē janė rastet e vrasjes sė gazetarėve tė “Botės sot”.

Fshatari
05-12-09, 15:39
“Bota sot”: Ėshtė pėrfolur pėr shumė dosje qė do tė hapen nga gjyqtarėt dhe prokurorėt e EULEX-it. A mendoni se nė kėtė formė do tė goditet krimi i organizuar nė Kosovė?
A. Salihaj: Ka disa paralajmėrime, nuk e dimė sa janė serioze dhe se a do ta bėjnė kėtė me tė vėrtetė. Kishim njė paralajmėrim tė EULEX-it se do tė ketė arrestime tė ‘peshqve’ tė mėdhenj, por ajo u tha se do tė jetė pėr korrupsionin dhe jo me krimin e organizuar nė kėtė formė siē ka dalė tash. Unė dyshoj, sepse bashkėsia ndėrkombėtare deri mė tash nuk ka treguar vullnet tė vėrtetė pėrveē trajnimeve, seminareve ku aq shumė jemi udhėzuar se duhet tė luftojmė kundėr krimit tė organizuar.
“Bota sot”: A shpresoni se sė shpejti do tė dalin para drejtėsisė edhe autorėt e tė gjitha vrasjeve nė Kosovė, duke pėrfshirė edhe vrasjet e dy gazetarėve tė gazetės “ “Bota sot”, Bekim Kastratit e Bardhyl Ajetit?
A. Salihaj: Jam pak skeptik, nuk jam shumė optimist duke marrė parasysh situatėn e zhvilluar prej pas luftės e deri mė sot. Nuk ma merr mendja se do tė ndodhė kjo shumė shpejt. Jam i bindur se njė ditė do tė ndodhė, por kur do tė vije ajo ditė, nuk e di. Tė gjithė ata qė e kanė denoncuar krimin, tė gjithė ata gazetarė qė kanė luftuar kundėr krimit me njė sinqeritet dhe vendosmėri kanė qenė tė rrezikuar dhe disa prej tyre edhe janė vrarė, siē janė rastet e vrasjes sė gazetarėve tė “Botės sot”.
Vetem nese eshte e krisur si bllaca, se une s'po shoh gazete me te guximshme se kjo "Bota sot"! E shihni se si denoncon me force, po pa kurfare argumentesh, kuptohet, sepse nuk nuk e di se kush i vrau gazetaret. Edhe salihaj u tregue skeptik se e di qe "alltija" mund te shkrep edhe akcidentalisht, pa pranine e Shikut aty pari.

Urata
05-12-09, 15:41
Padi pėr Gani Gecin!
E pergatita nergut per uraten se eshte per ngut e s'ka kohe te lexoje gjat!
qe kush asht ai ganija e salihaj e bllaca yt!
__________________________________________________ ___
Nga Nebih Maxhuni mė 05.12.2009 nė ora 14:05
Gruaja e komandantit tė UĒK-sw, Abedin Rexhės me nofkėn Sandokani, Sanije Rexha ka ngritur padi nė Prokurorinė e EULEX-it kundėr deputetit tė LDD-sė, Gani Geci.
Padia ėshtė bėrė me 30.11.2009 nėn akuzėn se burri i saj, Abedini, ėshtė vrarė nga Gani Geci nė vitin 1998, gjatė luftės nė Kosovė.
“Unė kam bėrė njė padi nė EULEX kundėr kriminelit Gani Geci i cili ma ka vra burrin”.
E pyetur pse ka pritur deri nė kėtė kohė, Sanije Rexha ka thėnė se ka pasur pėr qėllim qė vet ta vras Gani Gecit.
Pėrndryshe, Sanije Rexha ėshtė motra e Sabit Gecit tė cilėt kanė lidhje familjare me Gani Gecin.


Per G. Gecin jo vetem deshmitaret qe ishin me te por edhe ata qe ishin me "SANDOKANIN" kane deshmue se i ishte rrethuar prita G.Gecit nga "SANDOKANI" per me e vra...! G.Geci u vetembrojte...! 8 deshmues ishin...! Sorry, e ka te kote Sanija(per te cilen me vie shume keq)...! Kunderakuza, n'raste te tilla pakez peshon besom...!

ps: mos harro se edhe ata qe ishin n'krah me "Sandokanin" kane deshmue ne favor te Z. Geci....!

ps: tani po besoj qe Pirro i dine t'gjitha punet e PDK/SHIK ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaa...
e cila eshte padia tjeter ndaj Gani Gecit o Pirr..? se ke thane jane dy ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaa...

BACALOKU
05-12-09, 15:44
Para, gjat dhe pas luftes: kjo asht pune e eulexit.
Ti qe ke numrue deri ne 200(ēfare precizimi) a di me na kallexue pse "drejtesia" e unmikut nuk ka ndermare kurgjo kunder autorit te krimit?
Mos i cileson ti si "vejusha" edhe 2200 gra e vajza te reja shqiptare te dhunuara e te masakruara nga miqt e unmikut e t'eulexit(serbe) gjat luftes ?!
E di ti ore bacalok(krejt stilin e gurit e ka) se misioni i pare i eulexit ka qene i formuluar keshtu:
1) Te gjykoje te gjitha krimet e renda nderetnike(dmth ato qe jane kryer pikerisht ne periudhen 1989-1999):nderetnike dmth krimet e serbeve kunder viktimave shqiptare.
Pra eulexi nuk e ka per mision ndeshkimin e krimeve monoetnike.
2) Per keto krimet e fundit, para, gjat dhe pasluftes, jane kompetente vetem policia dhe gjykatata nacionale te shtetit me te fuqieshem ballkanik, Kosoves.

nigjo ti bacalokun fashtari franqez.po drejtsia e unmikut ka than se ky incident ka ndodhur ne vetmbrojtje. ti e din se kur njeri te sulmon n shpi ose ne automobil qe n ket rast numrohet shpi e jotja .nese sulmusi i qon komt ne kesi rasti ja pat hajrin pusis dhe parapegatitjes. se paramenduar me ba krimin. kjo osht ba ne vetmbrojtje. e kat pisat e tu kan vra me maska .mas shpine .naten.ne pabesi. kallxoma ti mue ni rast qe shiksat than na e vram ball per ball dej me qetash qe ju dul pej razi ky agjenti serbo-shikist.e more fshatar ju qaq te ligj qe jeni nuk po guxoni me pranue as udbasht qe i keni vra. kur te vrash njerin shqiptari e ka me tradit me t kallxue qe per qita te vrave. kto metoda te punes i keni marr pej shkive. edhe milloshi thojke jo un nuk kom vra. kur e ke ni ti milloshin tuj than se un e djega kroacin bosnen,kosoven kallxo.qellimi i juv osht me vra oponetat politik dhe me u ba si kurvat qe kishe nuk dini gja per kto sene.po kto nuk muni me i mshef se kosova osht nji ven qaq i vogel sa veq njerzt sakata siq jeni ju menoni se nuk zbulohen senet.tash qe zorrt ju dolen per fush tash veq kerkoni bira ka me u fut se kot e keni. kerkush nuk ka me jav fal vrasjet.

Urata
05-12-09, 15:48
Tė dėnohen ekzekutorėt dhe urdhėrdhėnėsit e krimeveDeputeti Agim Veliu, i gatshėm tė dėshmojė pėr tentim-vrasjen e tij
Bota sot: Si i vlerėsoni zhvillimet fundit nė Kosovė pėr faktin se edhe emri juaj ka qenė nė ‘listėn’ e SHIK-ut pėr ekzekutim?
Veliu: Kjo situatė ėshtė mė e tendosur pėr faktin se tashmė ka dalė njė dėshmitar dhe ka dėshmuar pėr krimet qė ne i dimė. Nė Kosovėn e pas luftės ėshtė fakt qė kanė ndodhur vrasje, kanė ndodh vrasje politike, por me kėto dėshmi ky krim tash ėshtė adresuar ....
(Intervistėn e plotė mund ta lexoni nė numrin e ditės sė diel tė gazetės "Bota sot").


T'gjithe fshatare varfnjak t'inkuadruar n'PKD/SHIK...! shihjauni ftyrat njehere t'gjitheve...! Ani ai erifi qysh i thote Batonit: per mue sjane kurgjo 150 mi euro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!