PDA

View Full Version : Termet ne KOSOVE


Giovanni
10-03-10, 17:43
Kosova ėshtė goditur, sot rreth orės 14:40, nga njė tėrmet rreth pesė ballėsh sipas shkallės sė Richterit.

Dridhja e tokės, qė ėshtė ndjerė nė tėrė territorin e vendit, ka shqetėsuar qytetarėt, ndėrkohė qė nuk ka njoftime pėr dėme materiale.

Epiqendra e tėrmetit ka qenė nė Rrafshin e Dukagjinit, afėr qytetit tė Pejės, ka njoftuar Zyra pėr Sizmologji, qė vepron nė kuadėr tė Ministrisė sė Energjisė dhe tė Minierave (MEM).

Fuqia e tėrmetit ishte rreth 5 shkallėsh tė Richterit, tha pėr Express Naim Zeqiri, drejtor i Zyrės pėr Informim nė MEM.

“Tėrmeti ėshtė ndjerė nė tėrė territorin e Kosovės. Tani pėr tani, nuk ka tė dhėna pėr dėme materiale”.

Kohėzgjatja e tėrmetit ishte rreth 5 sekonda.

Ndėrkohė, sikur raporton B92, sipas Institutit Sizmologjik tė Serbisė, epiqendra e tėrmetit ishte diku nė rajonin e Zubin Potokut, nė veri tė Kosovės.

Edhe sipas kėtij instituti, tėrmeti thuhet se ishte i fuqisė rreth 5 ballėsh tė Richterit.

Rrjetet telefonike janė paralizuar pėr disa minuta, duket pėr shkak tė ngarkesės.

Ka njoftime se shumė shkolla i kanė lėshuar nxėnėsit nė shtėpi, edhe pėr shkak tė rrezikut tė pėrsėritjes sė dridhjes.

*********************************************

Sizmografėt e Rrjetit Sizmologjik tė Kosovės kanė detektuar sot nė ora 14:38 minuta, njė tėrmet me epiqendėr gjashtė kilometra nė juglindje tė Istogut.

“Magnituda e tėrmetit ishte M=5.2 shkallė tė Rihterit, ndėrsa intensiteti nė epiqendėr VII ballė, sipas MCS-64 thellėsia 5.2 km”, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės pėr Sizmologji, e cila vepron nė kuadėr tė Ministrisė sė Energjisė dhe tė Minierave.

“Tėrmetin e kanė ndier banorėt e rrethit tė gjerė tė Pejės, Istogut dhe tėrė territori i Kosovės. Ende nuk dihet pėr dėme nė njerėz dhe materiale”, pėrfundon komunikata e lėshuar nga Zyra pėr Sizmologji.

Isinqerti25
10-03-10, 18:54
po Emri i Allhut..............

sherri
11-03-10, 10:03
!!!!....meq kjo tem qenka te politika!,shkinia i ka fajet per ket termet?!

roadrunner
11-03-10, 11:11
valla bre ish pas tuten babysitter-ka e vajzes, fill ethet ne bark i kishin hie, hahaha

jadore
11-03-10, 17:47
''mire qe ra ky mort e u pame '' edhe te une , ra termeti e e pashe ,kjo schatzja jeme krejte dynjane ne Gjakove motra vella ,ilake e kabile i kish pas thirrre me i vet a i ka gjalle e a ju tuten , e veq mu jo ....hajde qe nuk me thirri po mu kish pas idhnu medemek nuk e kam kqyre ne telefon , e une as pa e dite qe termet u bo ..ndash zani bese ne dashi jo mu deshte me e marr me te mire ... mos u plaksh ..

DEA
11-03-10, 18:15
Tema serioze merr kahje humori, jo rralle ne dardani!

Gati cdo dite kemi ndegjuar koheve te fundit per termete te tilla, po ishin larg dhe sikur ndjeja nje siguri abstrakte ne vete, sikurse tek ne nuk ndodhin termete te tilla! tash kur lexova temen Termet ne Kosove! ndjeva plogeshti. Kur lexova me poshte eshte prekur zona e dukagjinit ja nisen te rrahurat e zemres me te shpeshta! Desha te them se sa ma afer aq me shume ndjeja dhimbje. Tash i kuptoj me mire ata te cilet humben gjithqka dhe gjithekend...

progress
11-03-10, 19:09
Termeti eshte pasoje e vete njeriut sepse, njeriu ka leshu rrugen e te madhit Zot.shiko haitin sa viktima.

Dardani_K1
12-03-10, 02:14
O njerez te Allahut po e merrni kete pune hajgare po kjo sashte hajgare hiq keto ne dash besoni e ne dash mos besoni jane shenja te Allahut qe njerezit jane mushen kusure dhe po ju qone shenja te vogla tash per tashe jo katastrofike me ju tregu qe kthehuni ne rruge te drejt sa nuk ashte ende vone se ju kane lanen mendt a spo e shihni vllau vllaun nuk e done motra vellaun e urren djali baben e nanen nuk e done e nuk e respekton djali i len babe e nane pleq dhe del nga shtepija e nanen e baben i len ne meshir te askujt martohet dhe i doket vetja se u ba pashe shoku shokun e urren kojshija kojshis nuk i ndihmon njani ka pare qe me u gjue e me dhez zjarrin me to e tjetri ska buk me hanger e ne Kuran e Ne Bibel shkeruan kjart qe ne qofte se ki te ardhura te mjaftueshme ndihmoi shokut,kojshis te afermit e mos i le me hjeken per buke por jo shume njerez me pare shkojne ne diskoteka e bohen lole ty pi alkohol se komshiut apo te afermit me i nimu apo ne qofte se i ndihmon ndihmoi me zemer te paster jepja ndihmen por mos ja permend ma kurre ate ndihme e jo me i ndihmu e mas nje kohe me folen rrotell se une i ndihmova e une i bana ate ndihme me te perfolne ma mire mos ja permend .
Shiheni Havajin atje u ka pas ba si me kanen shtepi publike i tere shteti apo vendi dilshin deshen e pa tesha hiq e su turperojshin dhe me ne fund Allahu ju tregoi se keshtu nuk bane u perdorke droga hajnija prostitucioni korrupsioni e qka jo dhe me ne fund allahu i denoi ,e besa edhe te ne ne Kosove sashte kahe shkon asgja ma mire Prostitucioni,kontrabanda me vajza me droge me shume sende te keqija shihi vajzat tona qka bajne deshen kohe e pa kohe i qesin pjeset e trupi pa fare turpi shkojne me gjithkend jesin shtatezana i lindin femijet dhe i lajne rruges i abortojn dhe i gjen kufomat e bebave kudo e qka ashte nja e keqe po ndodhe ne kosove andaj jame i bindun qe keto termete te vogla jane vetem shenja qe populli te mbledh mend qe jo ateher vaj halli per neve ka me na ndodhe si Havajit ndoshta keto fjal qe i kame shkerue dikujt i duken budallaki dikujt hajgare por mos e harroni nje se asgja sashte denimi i njeriut qka mundet me kane denimi i perendis.

Gentiani
12-03-10, 12:26
Termeti eshte pasoje e vete njeriut sepse, njeriu ka leshu rrugen e te madhit Zot.shiko haitin sa viktima.


Ah,hahahaaaa progress, bile edhe ai, i ka pa qe jane vyshkur deri ne palce, kjo vetem si parlajmerim me u thene skajeve, skajeve, se heren tjeter ua qoj Tsunamin e kend ta nxene prej psimiletave qe po e provokojne me ja rregulluar namin...

LABI
12-03-10, 12:40
Nudggeee sent from Allahh (konvertible me ate nemen e pleqeve e plakav.. "toka t'leshoftee").
:biggrin:

Sibora
12-03-10, 15:23
Zoti na ruajt,edhe pse e meritojme me na dridhe pak:rolleyes: