PDA

View Full Version : Bastiset Ministria e Transportit dhe pronat e Fatmir Limajt


Pages : [1] 2

GjIlAnAsI_cSi
28-04-10, 17:27
http://www.koha.net/repository/images/28limaj_4.jpg

Prishtinė, 28 prill - Policia e EULEX-it bastis Ministrinė e Transportit dhe prona tė kreut tė kėsaj ministrie, Fatmir Limajt. Burime tė portalit, Koha Net kanė bėrė tė ditur se pretekst i bastisjes ėshtė dyshimi se ministri Limaj ėshtė i pėrfshirė nė afera korruptive me rastin e disa aktiviteteve tė prokurimit.
Po pėr kėtė shkak, burimet theksojnė se janė bastisur edhe tri kompani pėrfituese tė tenderėve tė kėsaj Ministrie.
Pa pėrmendur rastin konkret, Policia e EULEX-it ka njoftuar se ka bastisur sot disa lokacione, nė kuadėr tė hetimeve qė udhėhiqen nga Zyra e Prokurorit Special nė Kosovė.
“Sot nė orėn 15:55, Departamenti Ekzekutiv i Policisė sė EULEX-it ka bastisur disa lokacione nė rrethinė dhe brenda Prishtinės. Kjo ėshtė pjesė e vazhdės sė hetimeve qė udhėhiqen nga Zyra e Prokurorit Special nė Kosovė (PSRK)”, thuhet nė komunikatėn e shkurtėr tė shtypit tė lėshuar, disa minuta pas aksionit, nga Zyra e Informacionit e EULEX-it.
Njė ditė mė parė pėr arrestime tė niveleve tė larta dhe pėr ndėrrime tė reja nė institucionet e Kosovės ka paralajmėruar shefi i ICO-sė, Pieter Feith, gjatė njė ligjėrate nė Universitetin Amerikan. Edhe mė herėt gazeta Koha Ditore pati paralajmėruar se Feith i kishte kėrkuar kryeministrit Hashim Thaēi largimin e njė ministri, tė njė dikasteri tė rėndėsishėm nė Qeverinė e Kosovės.

GjIlAnAsI_cSi
28-04-10, 17:37
Ky eshte nje lajm shum i mire per gjith neve kosovarve sepse me ne fund po fillon te lufohet mafia e shik-ut ne krye me Hashim Thacin , po fillon ti vie fundi Fatmir Limajt dhe milionat qe i fitoi gjat luftes dhe tani me per keto 2 3 vite ne qeveri.

Tani ti marre ato miliona ti fuse ne byc se si vyen gje me jo.

Tani as Hashimi nuk guxon me shkarku Fatmir Limaj hahaha .. dhe edhe ne PDK kersiti lufta do te thot jo sikur ne LDk me karrika por ketu me kallasha se kapen SHIK-u gegen SHIK-u :D Kallashi kunder Kallashit.

Shum pune e mire e EULESHIT

GjIlAnAsI_cSi
28-04-10, 18:06
http://www.koha.net/repository/images/28-bastisje_4.jpg

Prishtinė, 28 prill (E plotėsuar) - Policia e EULEX-it bastis Ministrinė e Transportit dhe prona tė familjes sė kreut tė kėsaj ministrie, Fatmir Limajt. Burime tė portalit, Koha Net kanė bėrė tė ditur se Policia e EULEX-it ka bastisur sot nė qendėr tė Prishtinės banesėn nė tė cilėn jeton vėllai i ministrit tė Transportit, Fatmir Limaj, Florim Limaj. Forca tė shumta tė njėsive speciale tė Policisė sė EULEX-it pėr rreth njė orė kanė bllokuar kompleksin e banesave tek kinemaja ABC, ku jeton familja Limaj. Sipas kėtyre burimeve, pretekst i bastisjes ėshtė dyshimi se ministri Limaj ėshtė i pėrfshirė nė afera korruptive me rastin e disa aktiviteteve tė prokurimit.
Po pėr kėtė shkak, burimet theksojnė se janė bastisur edhe tri kompani pėrfituese tė tenderėve tė kėsaj Ministrie.
Pa pėrmendur rastin konkret, Policia e EULEX-it ka njoftuar se ka bastisur sot disa lokacione, nė kuadėr tė hetimeve qė udhėhiqen nga Zyra e Prokurorit Special nė Kosovė.
“Sot nė orėn 15:55, Departamenti Ekzekutiv i Policisė sė EULEX-it ka bastisur disa lokacione nė rrethinė dhe brenda Prishtinės. Kjo ėshtė pjesė e vazhdės sė hetimeve qė udhėhiqen nga Zyra e Prokurorit Special nė Kosovė (PSRK)”, thuhet nė komunikatėn e shkurtėr tė shtypit tė lėshuar, disa minuta pas aksionit, nga Zyra e Informacionit e EULEX-it.
Njė ditė mė parė pėr arrestime tė niveleve tė larta dhe pėr shkarkime tė reja nga institucionet e Kosovės ka paralajmėruar shefi i ICO-sė, Pieter Feith, gjatė njė ligjėrate nė Universitetin Amerikan. Edhe mė herėt gazeta Koha Ditore pati paralajmėruar se Feith i kishte kėrkuar kryeministrit Hashim Thaēi largimin e njė ministri, tė njė dikasteri tė rėndėsishėm nė Qeverinė e Kosovės.
Nė lidhje me kėtė bastisje para pak momentesh ka reaguar ministri i Brendshėm i Kosovės, Bajram Rexhepi, ka njoftuar KTV. Ai ka thėnė se nuk ka informacione se pėr kė ėshtė duke hetuar Policia e EULEX-it, porse ai mbėshtet fuqishėm luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit, nga kushdo qoftė qė bėhet.

Prishtina-racing
28-04-10, 20:39
Nese mbizotron ne kete rast drejtesia ky e paska siguru burgun per nja 20 vjet.

Artisti
28-04-10, 21:14
Nese mbizotron ne kete rast drejtesia ky e paska siguru burgun per nja 20 vjet.Nėse ėshtė i pėrfshirė nė djersėn e popullit, le ta dėnojnė edhe me burgim tė pėrjetshėm.


.

Oqeani
28-04-10, 21:44
E ka pru punen me i hy sikur policia e shkaft RTK-se ne hyrijet !!!

E ministri heeeeeeeeeeeeeee http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif Te para qeveri ( ministra ) .... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Oqeani
28-04-10, 21:45
Nėse ėshtė i pėrfshirė nė djersėn e popullit, le ta dėnojnė edhe me burgim tė pėrjetshėm.


.


Po thua - ate qe nuk e perjetoi ne Hage - le ta perjetoj ne Prishtine !

Zeqiri
28-04-10, 22:01
kan me kap per b...leve skur dhelpna qeshkojke pas boleve tedashit semos poi bijne dikune poi merr mei hanger seish kan pas untu po kot nuk iran qebesa edhe ktu mani ymyt sepoe han fatmir trimi kur tban shelnja rrush lete han hashimi se ai asht kryminister

shfletuesi_
28-04-10, 22:11
Qka u ba more me neve popullaten kosovare njehere sa ishte ne hage o jep pare per me dal prej hages tash kur erdh mule jep pare me fut ne hage apet burg... edhe tek e fundit nese i ka vjedh keto pare si ka vjedh tonat i ka vjedh te evropianeve po na vjedhin banglladesha edhe i joni e na vjedh sbahet nami hahahah :P sen ska me ndodh si me rastin bllaca. A ndodhi diq jo phaa

Po me duket pak si teper pare eshte ka merr ky njeri :P

e_martumja
28-04-10, 22:20
Oh Fatmir gutu ma shpejt privatizoje aeroportin fiton edhe naj lek :biggrin:

Bash po gzohem, shpresoj qe dalin sendat ne shesh he bejn pak ndryshime ne Qeverie. si psh. me largu Thaqin ahahah qe po rrin si cung :biggrin: ani kur flet si robot i programum :biggrin:

Guri i madh
28-04-10, 22:40
Nėse ėshtė i pėrfshirė nė djersėn e popullit, le ta dėnojnė edhe me burgim tė pėrjetshėm.


.
djersen e popullit e kan marr ne kohen e luftes e nuk po e marrin tash


bile edhe shqiptar kan vra ne at koh bash ky fatmiri edhe do pseudo patriota tjer

Izraeliti
28-04-10, 22:44
Tmerrohet njeri kur lexon ksi lloj lajmesh. Marre per Ministrin Limaj me e bo vehten te dyshimt, edhe me u hetu nga Prokurori Special. Edhe marre per EULEX - in se futet edhe e bastise Ministrine e Shtetit sikur me u fute ne nje shtepi private!

panta_rhei
28-04-10, 22:45
Eh Fatmir he car

Marco
28-04-10, 23:18
Veq NATO kur e ka sulmu serbin jom gezu qikaq shumė ani sod rasti i EULEXIT kunderra korrupcionit

shfletuesi_
28-04-10, 23:22
More nuk jam kunder luftimit te korrupsionit por , korrupsionin brenda Eulexit kush do ta luftoj !? Ketu kam hallin para ca jave u zune me kontrabande eulexi qfar u be !?

Dardani_K1
28-04-10, 23:22
Nashte mire jau bajne qe i kontrollojn dhe i buregosin se po e hajn njeresen e popullit shiten firmat shteterore si me i pasen te babes dhe 20% sjau japin punetoreve vjedhin nga doganat plaqkitet deshmija nga dhoma e sigurt ne polici e sjet nje e keqe pa u ba e si mendoni se bahen ato sende pa e pasen krahun fort prej dikujt qe ashte i madhe e me rendesi ne qeveri ajo ashte e pamundur e perralla mos te na tregojn pastaj sa njeri ashte pa shtepi pa kulem mbi koke pa te ardhura te semur a ju ka interesu najher Thaqit e Limajt se qka ashtety u ba me keta njerez jo asnje pik hiq e prandaj nema dhe mallkimi i gjakut te deshmoreve dhe i te varferve ka me i nxanen keta te mallkun qe po plaqkisin qka po ju vjen perpara e nisen autostraden ne Kosove vetem qe me mujten me vdhjedhen hala ma shume pare ma e rendit kishe me kanen qe njeher me ju ndreqen shtepija te varferve qe skan kulem mbi koke,te rriten pensionet te bahen fondet e sigurimeve shendetsore pastaj pensionet te rriten dhe rrogat e kure te ishin ba keto gjera fondi i kosoves kishe mu rriten edhe ma shume nga tatimet e pastaj te ndreqet autostrada po jo keta spo ngihen me aqe sa kane vjedhen po dojne ma shume e kushe done shume jet pa hiq ju jet ne fyt, mire te ju bahet hajnave te Kosoves qe i buregosin le ti majne aty per tere jeten dhe pasurit qe i kane le te jau konfiskojn dhe te vendosen ne kasen e shtetit te Kosoves .

Oqeani
28-04-10, 23:39
Hapen ofertat pėr Aeroportin e Prishtinės http://www.rtklive.com/img/vija_lajmi.jpg Janė hapur tre ofertat pėr konsensionimin e Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės. Nga tre ofertuesit tė cilėt janė parakualifikuar janė dorėzuar dokumentat lidhur me pėrgatitjet ligjore dhe ato teknike e financiare....

Pas 15 dite do tė hapet oferta financiare e cila edhe do tė pėrcaktojė kompaninė fituese pėr menaxhimin e aeroportit pėr 20 vitet e ardhshme.

Kompania fituese pritet tė investojė nė ndėrtimin e njė terminali tė ri dhe hapsira tjera tė aeroportit por gjithashtu edhe do tė drejtojė dhe mirėmbajė aeroportin gjatė afatit tė pėrcaktuar nė kontratė.

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi me kėtė rast ka thėnė se koncensionimi i aeroportit tė Prishtinės po bėhet mė qėllim tė pėrmirėsimit tė kushteve tė udhatarėve dhe ngritjes sė shėrbimeve pėr ta.

Ministri i Transportit Fatmir Limaj ka thėnė se qeveria e Kosovės pas fillimit tė punėve pėr autostradė tani po shėnon suksesin tjetėr, atė tė privatizimit tė aeroportit me qėllim tė ngritjes sė shėrbimeve pėr udhėtarėt kalojnė nėpėr kėtė aeroport.

Ofertuesit e kualifikuar kompani janė: Fraport Ictaf Hava Limani Isletme A.C, Konsorciumi Bouyges Batiment - Egis Segap dhe konsorciumi Limak -Aeroport de LION.

Shpati
29-04-10, 08:07
E ka pru punen me i hy sikur policia e shkaft RTK-se ne hyrijet !!!

E ministri heeeeeeeeeeeeeee http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif Te para qeveri ( ministra ) .... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Une mendoj se Policet qe ka qen te obliguar te ruajn Objektin e Ministris nuk esht dasht ta lejojn askendin mbrenda.
Pa marr parasysh sa Njerz aty do te humbnin Jeten.
Te njetit nuk kan mbrojt Shtetin e Kosoves!!!
I ter ky Akcioni i perngjan !
Ish Akcionit te Policis ndaj TVP ne fillim te viteve te nentdhjeta.

Kercovari
29-04-10, 08:13
Tabore politike krijojne ndasi ne popull dhe kjo ndikon qe dikush te kenaqet me bastisjen dhe burgim te tjetrit po qofte edhe njeri i nje organi vital dhe funkcional i nje shteti.Mjerisht,shqiptari di te urrej te vetin pse eshte i afte,pse di me shume,pse eshte ne ate funkcion,pse ishte luftetare,dhe ne funde kur te gjitha keto i kryen nje organizate policore e Solanes ne koordinim me policine serbe..si gjithmone shqiptari ben sehir.Pra,dy dite pas inaugurimit te rruges kombit qe tek armiqt shekullore serbe ka kriju hutin e bashkimit te kombit..diheshte se Fatmir Lima eshte projektuesi dhe ky duhet te burgoset qe ky projekt te mos realizohet,dhe kjo beri qe Euleshi te hudhet ne avnantura te planifikuara ne padiska skelen e beogradit te zbatoje urdherin e boseve ala tadiq,kurse shqiptaret te i gezohen keti akti te shemtuar antishqipatre.
Gezohuni! Gezohuni!

Xuki
29-04-10, 08:15
Tybe nuk po di ēk po zihet n'qat ministri, por diēka po i vjen era!! Kur tė jenė i zoti shpisė (shqiptari apo kosovari, qysh pi thojnė tash), atėher edhe ai i Bangladeshit ose i Eulexit ėshtė i tillė.......oooo ishalla vazhdojnė kėshtu kėta tė Eulexit, se bash qashtu duhet me ua bo kompanisė tė Hashimit dhe tė Ramushit...pa u ndalė kėta dy, kurr pėrparim ekonomik Kosova nuk ka me pasė. Veq marrija me Albin Kurtin qė po ndodhė ka me ia thy qafėn ksaj qeverije t'interesave personale.

GURI SYLAJ
29-04-10, 08:29
Une mendoj se Policet qe ka qen te obliguar te ruajn Objektin e Ministris nuk esht dasht ta lejojn askendin mbrenda.
Pa marr parasysh sa Njerz aty do te humbnin Jeten.
Te njetit nuk kan mbrojt Shtetin e Kosoves!!!
I ter ky Akcioni i perngjan !
Ish Akcionit te Policis ndaj TVP ne fillim te viteve te nentdhjeta.

Edhe une mendoj njesoj sikur ju ,i nderuari Shpati!!?
Eshte dashte qe vet gjyqesia ,policia -Shteti i Kosoves me i pre kto kanale qe ne fillim dhe as mos me lan me dyshu e as mos me lan me vjedhe me shumice se kapak nasht!!


"Per mu kot bjen Tupani
tha shurdhani!
Veq nja po e marr vesh
qe ktuhja don me u ba lesh!"
Thojke njani

Fshatari
29-04-10, 08:49
Une mendoj se Policet qe ka qen te obliguar te ruajn Objektin e Ministris nuk esht dasht ta lejojn askendin mbrenda.
Pa marr parasysh sa Njerz aty do te humbnin Jeten.
Te njetit nuk kan mbrojt Shtetin e Kosoves!!!
I ter ky Akcioni i perngjan !
Ish Akcionit te Policis ndaj TVP ne fillim te viteve te nentdhjeta.


Ne vitin 2007, te njejtit udbasha t'unmik eulexit serb i vran dy shqiptare para qeverise se Kosoves duke e mbrojt ndetesen e Qeverise, nese nuk keni harrue. Tash jane po te njejtit kontrabandiste serbo-rumun ne krye me gjeneralin serb, ives de kermabo, qe futen ne ndertesen e nje Ministrie si n'mulli. Tregomni ju mue, je qe jetoni ne perendim, cili bandit mundet me u fut ne ndonje ministri ne vendet ku ju jetoni?! Me jepni ndonje shembull. Po qysh more i gezohesh faktit kur nje rrugaē serboeulexian vjen e te perbuze n'shpine tende e ti qesh e gezohesh si gomar. Po ju ma shume i doni udbasht e serbise se prinderit e juve; Marre ju qofte
A e dini ju kush i ka fajet ? Qe po ju kallexoj:
-Autostrada shqiptare;
-Nderpreja e a antenave ilegale serbe ne Republiken e Kosoves;
-I ashtuqujaturi samit muti i sarajeves(shikoni ne fotografi koincidencen e ministrit italain fratinit dhe karabineret e tij dje ne kryeqytet): dje fratini ne Prishtine; dje bastisja e milicise(banda paramilitare serboeulexiane ne krye me gjenralin serb kermabonin), dje, dje! Pse jo pardje, ose sot, psh po bash dje.
Une nuk e di ate shprehjen qe kungulli nuk shkon gjithnje mbi uje por e di qe kungulli nuk piēet kurre po e ze bora kungull neper ara...

Shpati
29-04-10, 09:03
Edhe une mendoj njesoj sikur ju ,i nderuari Shpati!!?
Eshte dashte qe vet gjyqesia ,policia -Shteti i Kosoves me i pre kto kanale qe ne fillim dhe as mos me lan me dyshu e as mos me lan me vjedhe me shumice se kapak nasht!!


"Per mu kot bjen Tupani
tha shurdhani!
Veq nja po e marr vesh
qe ktuhja don me u ba lesh!"
Thojke njani
Pushteti i Lart Adminstrativ, Legjislativ por edhe ai Gjyqesor kan Autonomi.
Ku nuk hyhet dhe dilet si ne Stacion te Autobusave.
Pra Policet -Rojtar nuk esht dasht te lejojn askendin mbrenda te njetit esht dasht edhe Armet te perdorin.

Ne qofte se do te kishte deshmi per vepra Penale!
Gjykata mund te ngriste Padi dhe ne te nejten kohe te kerkohet nga Parlamenti te i hiqet Imuniteti personave qe kan Imunitet dhe te vazhdohet procedura normale.

Veprimi i Euleshit esht dhunim i Sovranitetit dhe Spiunazh i hapur nga Euleshi kunder Kosoves.
Te kopjojn Aktet e nje Ministrie...
Per ket Prokuroria e Kosoves duhet te ndjek Penalisht !
Personat qe dhan Urdher dhe kryen Urdherin per Spiunazh ndaj Minstris se Komunikacionit.

Shqiptare_ne_Turqi
29-04-10, 10:34
Edhe une mendoj njesoj sikur ju ,i nderuari Shpati!!?
Eshte dashte qe vet gjyqesia ,policia -Shteti i Kosoves me i pre kto kanale qe ne fillim dhe as mos me lan me dyshu e as mos me lan me vjedhe me shumice se kapak nasht!!


"Per mu kot bjen Tupani
tha shurdhani!
Veq nja po e marr vesh
qe ktuhja don me u ba lesh!"
Thojke njaniBac , nje baba i jemi rahmet shpirti i paste,thojke !....hajde hajde mori vashe po vje puna ton ty u trash !!
M'doket se,kjo fjal po i bje si ujgun ne keso raste aa !!

Tragjikomike ..!!

...hajmedet !!

GURI SYLAJ
29-04-10, 10:36
Nuk ka me mire se me qen vetevetja dhe mos me i ndryshu qendrimet sa here qe nderrohen qeverite.
Kurse procedura e kontrollit ,mos mendo se ka qen veq hajt se dikujt ju tek .
Por ,vertete ,neve nuk dijm as cfar dojm e edhe me hiq se cfar mundemi!!
Euleksi nuk po e don Qeverine (nje pjese te saj)!??
Euleksi nuk po e don Albinin!??
Albini nuk po e don as qeverine e as Euleksin.
Qeveria nuk po e don Albinin e edhe Euleksin (nje pjese e saj ) E vetmja qe po i don te trete ,keshtu cfare jan ,eshte Serbija!!
Por ,nje eshte shume e vertete.Me kete popull po behen experimente te llojit Sui Generis.
Ky polpull po vidhet ne formen me te poshter qe egziston .
Ky popull po bart, mbi kurrizin e tij, gjhithecka qe as nuk e meriton e as qe e ka andrru ndonjehere!!
Kurse ajo qeshja e gomareve ,qe dikush e paska thene me lart ,qendron shume .Vertete dikush dikend ketu po e trajton si gomarin .Doemos qe dikush qeshet .
O gomari o ai qe i ka hyp gomarit!!
Por ai qe qesh i fundit qeshe me embel!!!

roadrunner
29-04-10, 10:42
Kur si din funksionet e EULESH-it, edhe e thu kete.

Tjetra, mos e bjer punen thojne, se i forti te hy edhe ne shpi :wink:


Oj ministri, vjedhni vjedhni....a ka ma keq se me vjedh shpijen tonde?


K'tyne jo per dere, po me helikopter per oxhaki duhet me ju hy, me i kthy prap kryt posht kamt 'pjet edhe me i shkund kejt milionat qe i kan vjedh. E kan vjedh popullin fukare. Ai qe bon kapitall ne shpind te te varfrit, aj kurr hajr nuk sheh. E ministris ton i ka ardh tomli ne fund t'kapakut, po tash ma s'ka kush i fryn.


Kurgjo s'osht kjo...veq fillimi.

Pushteti i Lart Adminstrativ, Legjislativ por edhe ai Gjyqesor kan Autonomi.
Ku nuk hyhet dhe dilet si ne Stacion te Autobusave.
Pra Policet -Rojtar nuk esht dasht te lejojn askendin mbrenda te njetit esht dasht edhe Armet te perdorin.

Ne qofte se do te kishte deshmi per vepra Penale!
Gjykata mund te ngriste Padi dhe ne te nejten kohe te kerkohet nga Parlamenti te i hiqet Imuniteti personave qe kan Imunitet dhe te vazhdohet procedura normale.

Veprimi i Euleshit esht dhunim i Sovranitetit dhe Spiunazh i hapur nga Euleshi kunder Kosoves.
Te kopjojn Aktet e nje Ministrie...
Per ket Prokuroria e Kosoves duhet te ndjek Penalisht !
Personat qe dhan Urdher dhe kryen Urdherin per Spiunazh ndaj Minstris se Komunikacionit.

Shpati
29-04-10, 11:06
Kur si din funksionet e EULESH-it, edhe e thu kete.

Tjetra, mos e bjer punen thojne, se i forti te hy edhe ne shpi :wink:


Oj ministri, vjedhni vjedhni....a ka ma keq se me vjedh shpijen tonde?


K'tyne jo per dere, po me helikopter per oxhaki duhet me ju hy, me i kthy prap kryt posht kamt 'pjet edhe me i shkund kejt milionat qe i kan vjedh. E kan vjedh popullin fukare. Ai qe bon kapitall ne shpind te te varfrit, aj kurr hajr nuk sheh. E ministris ton i ka ardh tomli ne fund t'kapakut, po tash ma s'ka kush i fryn.


Kurgjo s'osht kjo...veq fillimi.

Kryesore tu paska ber ty qefi bile njeher.
Tjerat kalojn.
Euleshat e thejn Qafen sikurse Euleshat tjer qe ua thej Zoti -Qafen.
Zhvillim ma te madhe se tashe ska pas kurri Populli i Kosoves .
Ne shkenc dhe kultur !
Universitete te reja.
Ne Infrastruktur!
Autoban.
Populli ka SY edhe pse Ti dhe disa si ti jeni Verberue.

Prishtina-racing
29-04-10, 11:13
QAQ perparim i madh qe osht (ti qe po e sheh)pupullata jon osht me ni varfni extreme e ti zajabatesh ktu jo shkenc jo kulture jo infrastruktur e autobana...Qka hamomin po te vyn kto sene o shok kur 50% e popullates jon ne varfni ekstreme shkaku i ktyne mutav qe kqyrin kishe po ndertojm e pasunohen per vete e tjert duhet me e siguru buken tu mledh metale neper kanta te berllogut e kanaqe neper rrug...Qka po te vyn autobani kur sjemi kerkah me sene tjera mas pari ne te ndalen hajnit qe po bohen per autoban e masnej mujm me menu diqka ma shum se nuk jemi ne gjendje per momentin me e ndertu at projekt aq madhor se secilit na konvenon po per menim temin shum ma mir osht me i Strehu popullin qe po vdesin nga kushtet ekstreme se autobani..se aj qe ka me e ble kerrin munet edhe me e riparu edhe pa autoban...Kryesore tu paska ber ty qefi bile njeher.
Tjerat kalojn.
Euleshat e thejn Qafen sikurse Euleshat tjer qe ua thej Zoti -Qafen.
Zhvillim ma te madhe se tashe ska pas kurri Populli i Kosoves .
Ne shkenc dhe kultur !
Universitete te reja.
Ne Infrastruktur!
Autoban.
Populli ka SY edhe pse Ti dhe disa si ti jeni Verberue.

roadrunner
29-04-10, 11:18
Po bile shume em bohet qejfi ndash me dit? Hajnat ne vend te vet, e jo ne krye te popullit.

Sikurse EULESH-at qe thejn qafen, edhe qeta hajna ne pushtet nje dite ju skadon afati, edhe i mbledhin koferat plot me miliona te fukareve, edhe ja mbathin naper vila te tyne.

Zhvillim i thu kesaj? Cekma qka po zhvillohet sipas teje?

Qfare shkence qfare kulture? Per cilen shkenc e ke fjalen ketu? Shkencen e hajnise? Qfar kulture ka ne hajni? E kujt eshte kjo kulture? E piratve te ministrise tone?

Universitete po sa te duash, bile edhe diplomen e blen me pare, qka i thu kesaj? Po mos tkishte perkrahje nga ministria jone, mendon se do ndodhshin keto sende ne Universitet? Mos te krahasojm standardet e Univerzitetev tona (qofte publike apo private) me standardete e Univerzitetev tjera

Infrastrukture? Qfare infrastrukture? Sa ndertime jane pa leje ne KS? Asfaltin 5 cm e qe prej nje shiu shkaperderdhet ma zen infrastrukture?

Cilin Autoban e ke fjalen? Qe eshte perflit para 4 vite e po fillon tash? Sa pare po hyn ne thes te qeverise veq per 1 AUTOBAN. Ato pare qetash i shtjerrin. Le te kete kontroll ne buxhet. Qeshtu e don shteti.


Ti mundesh me than se jem verbue. Po qata se jem verbue, edhe po vjedhen paret tona. E dikush duhet me jap pergjegjsi. Ne kete rast, jep ai qe eshte ul mbi ato pare te fukarave. Kryesore tu paska ber ty qefi bile njeher.
Tjerat kalojn.
Euleshat e thejn Qafen sikurse Euleshat tjer qe ua thej Zoti -Qafen.
Zhvillim ma te madhe se tashe ska pas kurri Populli i Kosoves .
Ne shkenc dhe kultur !
Universitete te reja.
Ne Infrastruktur!
Autoban.
Populli ka SY edhe pse Ti dhe disa si ti jeni Verberue.

Prishtina-racing
29-04-10, 11:18
Edhe ni sen te na nuk osht i kjart....Pse mos me u bastis jo veq ministria e transportit po te gjitha ministrit...Se per momentin ma i madh osht bugjeti i te gjithe ministrav se bashku se BUGJETI I KOSOVES...boll mo me hajnia boll mo me krime ekonomike se so me ranci a o FATMIR a hasan a hysen a kush hamom o minister krejt kta e kan venin tjeter kun e jo ne POSTE TE MINISTRIT...po ktu fajin e kemi na qe i kemi msu me vjedh se me i qit nja 3-4 ministra me TI VJERR NEPER BANDERA te qytetit ne mes te qendres i kishe pa ata tjert qysh kishin punu e a kishin vjedh.

Shpati
29-04-10, 11:27
QAQ perparim i madh qe osht (ti qe po e sheh)pupullata jon osht me ni varfni extreme e ti zajabatesh ktu jo shkenc jo kulture jo infrastruktur e autobana...Qka hamomin po te vyn kto sene o shok kur 50% e popullates jon ne varfni ekstreme shkaku i ktyne mutav qe kqyrin kishe po ndertojm e pasunohen per vete e tjert duhet me e siguru buken tu mledh metale neper kanta te berllogut e kanaqe neper rrug...Qka po te vyn autobani kur sjemi kerkah me sene tjera mas pari ne te ndalen hajnit qe po bohen per autoban e masnej mujm me menu diqka ma shum se nuk jemi ne gjendje per momentin me e ndertu at projekt aq madhor se secilit na konvenon po per menim temin shum ma mir osht me i Strehu popullin qe po vdesin nga kushtet ekstreme se autobani..se aj qe ka me e ble kerrin munet edhe me e riparu edhe pa autoban...

Menimi yte osht qashtu po ty ste ka zgjedhe askush pse menimin tend spe don askush.
E tash.
Nuk po zehebatna por e di se qe 20 vjet qysh ka qen dhe qka po nderron pozitivisht.
Edhe pse !
Personalisht as une as Familja ime ska perfitue asgje kurri nga Shteti.
Por te drjten duhet then dhe e kam then gjithnje edhe ateher kur ka qen rrezik edhe ateher kur skam perfitue asgje ose edhe ateher kur kam humbe.

Prishtina-racing
29-04-10, 11:34
Nuk kom nevoj un me u zgjedh per kurgjo se i kom tonat po Lexoje pak ma mir qka te shkruva...per mu nuk osht primare Ni autoban i pshurrt i kti hajni po per mu osht primare me i pa njerzt qe po perparojn..

Qe 20 vjet osht ndryshu tjeter sen qe te tregon shoku ty,Ato ndertime qe jon bo ne prishtine nuk ti ka bo shteti po jon prona private.

As un skom perfitu kurgjo prej shteti as qe pres me perfitu diqka se sjom ne zor se tonat i kom po seni qe pom pengon shum osht qe tjert qe po hjekun nuk po ndihmohen..
Menimi yte osht qashtu po ty ste ka zgjedhe askush pse menimin tend spe don askush.
E tash.
Nuk po zehebatna por e di se qe 20 vjet qysh ka qen dhe qka po nderron pozitivisht.
Edhe pse !
Personalisht as une as Familja ime ska perfitue asgje kurri nga Shteti.
Por te drjten duhet then dhe e kam then gjithnje edhe ateher kur ka qen rrezik edhe ateher kur skam perfitue asgje ose edhe ateher kur kam humbe.

panta_rhei
29-04-10, 11:58
1. Pėr fatmir limen&co, jo veq euleshi, jo shqiptarėt, por edhe familja e vet e dijnė qė ėshtė pis, kriminel edhe hajn.

2. euleshi para nji jave ėshtė zėnė me kontrabandė, dhe euleshi i ka rėnė nė qafė albin kurtit pa faj.

3. Kurrupsioni dhe krimi ekonomik e ka kapluar Kosovėn gjithandej, gjė qė ėshtė detyrė dhe mision i euleshit pėr ta luftuar.

4. Marre e turp pėr euleshin. Nuk i ka mbetė fije autoriteti e dinjiteti kėtij euleshit para popullit.


Qėllojani, qysh mundet euleshi me ia kthy vetit autoritetin dhe nderin e humbur.
A ka ma mirė e ma leht sesa duke organizuar njė SHOW spektakėl pėr tė argėtuar shqiptarėt me pikėn 1. ?

Pulebardha
29-04-10, 12:13
Pérshendetje;

Nuk di sa eshte e kjarté qé njé kryeminister té sulmohet aq papritur si njé debil.
Nése Eulexi ka dashur té vé né vi drejtésiné, atéhere éshté dashur sépari me i bé kontrollin mbi pasuriné dhe pastaj kur shifet se vértet pasuria e ti éshté e dyshimté atéhere pse jo edhe arrestimi.

Té Nderuar diskutues nga viti 2000,
ne asnjéhere nuk u knaqem me asnjé udhéheqési, per té ndjerin Ibrahim Rugova u fol e u folé deri né at masé, sa njeriu filloi me dyshua edhe ne vehten e vet... si ka mundési té mos mbetet askush pa u njollosé.

Né interes té kujt éshté futja e mosbesimit né udhéheqesin toné, duhet mendua pikérisht ne interes té kujt... dhe pastaj me dhen njé mendim.

Askush serbisé nuk i solli humbje mé té médha se Millosheviqi, edhe nuk ka me mund me e humb askush sikurse ai psikopat, por sot e késaj dite askend dhe asnjé serb nuk e ndien té flet aq hapur keq pér té.... njé fjalé e vjetér thot:
PÉRQAJ PASTAJ SUNDO. e si duket pikérisht kjo loje éshté kah u intereson Europianéve, nuk mund té them dhe Amerikanéve, sepse Europa éshté e madhe dhe shum miré e dimé edhe cilat shtete jan brenda né Kosové.

Vetém ne nuk guxojmé té harrojmé se Kosova u pavarésua, por nén "protektoratin" mbikqyrjen e shteteve anétare te NAT-os dhe nese ne humbim edhe kété lojé t“é jemi shum t“é bindur se kurrrrrrrrrr dhe asnjéher nuk do pérjetoj Shqipétari i Kosoves té ket kété privilegj té tillé mé.

Udhéheqési i levizjes Vetévendosjes Albin Kurti, ai si veprimtar éshté miré té veproi késhtu, por né ditén kur vie ne poziten e duhur jam shumé e bindur se edhe ai si gjithé té tjerét do t“é jet i urrejtur sikurse paraardhésit e ti.
Ne nuk guxojm t“é harrojmé se Kosova eshte vetém 2 vite e vjetér, nése keni menduar se njé shtet i cili mbajti 20 vite robéri, luft té ftoht dhe fill mbas dy vjete pavarési ka me arrité standardin e njé shteti i cili njifet ndoshta si njé fuqi boterore atéhere bashkéatdhetar t“é ndruar keni gabua rénd.

Kosoves i duhet paq pune dhe harmoni, mé pak urrejtje mé shumé puné, dhe mirékuptim sepse ky femij i lindur duhet rritur zhvillua dhe njé dit me qen Shtet si gjitha tjerat.

Prishtina-racing
29-04-10, 12:15
Qdo hajn duhet me u njollos...

Pse a sosht Ky debill sipas teje a ?

panta_rhei
29-04-10, 12:27
Kongresistėt amerikan heqin dorė nga rritja e pagave

Publikuar: E mėrkure, mė 28 prill 2010
http://www.koha.net/repository/images/28-kongresi_4.jpgWashington 28 prill - Kongresistėt amerikan kanė vendosur tė mos i rrisin pagat e tyre, nė shenjė solidariteti pėr shkak tė krizės financiare dhe ekonomike nė vend.

Deputetėt e Dhomės Pėrfaqėsuese tė Kongresit amerikan vendosėn tė heqin dorė nga rritja e pagave tė tyre gjatė vitit tė ardhshėm financiar, e cili fillon mė 1 tetor tė vitit 2010.

Rritja e paraparė ishte nė vlerė prej 1 600 dollarėve, por ata vendosėn tė mos e marrin kėtė shumė, pasi qė vendi akoma nuk ėshtė pėrmirėsuar nga recesioni i rėndė, ndėrsa papunėsia edhe mė tej ėshtė 10 pėr qind.

Brenda njė viti, kongresistėt pėrfitojnė nga 174 000 dollarė. Kryetarja e Kongresit Amerikan pėrfiton 223 500 dollarė nė vit, ndėrsa liderėt e demokratėve dhe republikanėve nė dy dhomat e Kongresit kanė pagė vjetore nga 193 400 dollarė. Pėrfitimi vjetor i presidentit tė SHBA-sė ėshtė 400 000 dollarė.

KOHA NET

Pulebardha
29-04-10, 12:40
Qdo hajn duhet me u njollos...

Pse a sosht Ky debill sipas teje a ?


Nuk e di mund té jet por mund edhe t“é mos jet... edhe nuk jam kunder burgosjes sé atyre té cilét keqpérdorin pasuriné shoqérore.
Kur u kthy nga Haga u prit si Legjendé e gjallé, doli njé Kosové me e prité kthimin e ti,
si ka mundési njé njeriu kaq shpejt me i nderrua karakteri ??

jadore
29-04-10, 12:50
pse F.Limaj doli me komentin e prere ... Nuk do te jap doreheqje ...?

une kete nuk e kuptoj dhe pse ky koment me lene shume te dyshoj .. eshte e drejte ligjore e org kompetente te kryne veprime kontrolli tek cdo person fizik qe i takon nje shteti ..

nga ky koment i nxituar i F.Limaj ..?

Prishtina-racing
29-04-10, 13:26
Ajo osht ni merit e tina qe u dasht me e nderu...po nuk mujm ne asni menyr me e nderu per hajnin qe po e bon..Nuk ja kemi ndrru na karakterin po ja ka ndrru ai vetvetes.Nuk e di mund té jet por mund edhe t“é mos jet... edhe nuk jam kunder burgosjes sé atyre té cilét keqpérdorin pasuriné shoqérore.
Kur u kthy nga Haga u prit si Legjendé e gjallé, doli njé Kosové me e prité kthimin e ti,
si ka mundési njé njeriu kaq shpejt me i nderrua karakteri ??

Fshatari
29-04-10, 13:46
pse F.Limaj doli me komentin e prere ... Nuk do te jap doreheqje ...?

une kete nuk e kuptoj dhe pse ky koment me lene shume te dyshoj .. eshte e drejte ligjore e org kompetente te kryne veprime kontrolli tek cdo person fizik qe i takon nje shteti ..

nga ky koment i nxituar i F.Limaj ..?


" tek cdo person fizik qe i takon nje shteti " po; te nje ministri, JO, se ministria nuk eshte person fizik.
Veprimi i djeshem i hajduteve t'eulexit, i udhehequr nga gjenerali serb, kermabon(mos e harroni kete) eshte puē policor kunder Qeverise se zgjedhur te Republikes se Kosoves.
PS: mbreme, rreth mesnates, ēetniket e eulexit hodhe nje mjet pelcases kunder nje antene te IPKO-se ne afersi te leposaviēit.Bomba rrezikon jeten e njerzve.Pse nuk ndermorri kurgje hiē eulexi kunder ketij akti qe kercenon sigurine e pergjithshme ?
Shpjegim:lenden shperthyese(bomben) e kane vene vete milicet serbe te eulexit.

Zeqiri
29-04-10, 13:47
o kurr ska medhane dorheqje fatmiri edhe nukallshi krejt jupacifista kallnu kallnu flake se skeni mepa atfilm kurre hiq hahahahaha orrnofsh fatmir lima sa malet sekerkush ska qka metba se tije patriot dhetrim imadh edhe nese kevjedh hallall tkoft edhe tbafshin mire se tetan kan vjedh mashum seti sekur shkove ne hag shum kan pas qef meti dhan 40 vjet burg po mac nuk tidhane te lirun tpafajshem edhe tash tpafajshem tekontrollojne merrena edollovere po ty edijqe sta ndien seje i drejt dhe ipaster

panta_rhei
29-04-10, 13:56
" tek cdo person fizik qe i takon nje shteti " po; te nje ministri, JO, se ministria nuk eshte person fizik.
Veprimi i djeshem i hajduteve t'eulexit, i udhehequr nga gjenerali serb, kermabon(mos e harroni kete) eshte puē policor kunder Qeverise se zgjedhur te Republikes se Kosoves.
PS: mbreme, rreth mesnates, ēetniket e eulexit hodhe nje mjet pelcases kunder nje antene te IPKO-se ne afersi te leposaviēit.Bomba rrezikon jeten e njerzve.Pse nuk ndermorri kurgje hiē eulexi kunder ketij akti qe kercenon sigurine e pergjithshme ?
Shpjegim:lenden shperthyese(bomben) e kane vene vete milicet serbe te eulexit.
Pasiqė e keni pranuar pakon e ahtisaarit,
pasiqė e keni miratuar kushtetutėn e ahtisarit, ligjet e ahtisarit... pasiqė jeni pajtuar qė ICO, EUSR, eulex, piter feith e kermabon me pasė pushtet nė Kosovė ma shumė se Mbreti... tash po doni me na tregu a patėn tė drejtė apo jo!?

P.S. ju tė hashimit ta qoni mallin e atyre kuēkave qė bohen tė ndershme kur tė mbėrrijnė te dera e motelit

ardijan shahini
29-04-10, 13:57
Pushteti i Lart Adminstrativ, Legjislativ por edhe ai Gjyqesor kan Autonomi.
Ku nuk hyhet dhe dilet si ne Stacion te Autobusave.
Pra Policet -Rojtar nuk esht dasht te lejojn askendin mbrenda te njetit esht dasht edhe Armet te perdorin.

Ne qofte se do te kishte deshmi per vepra Penale!
Gjykata mund te ngriste Padi dhe ne te nejten kohe te kerkohet nga Parlamenti te i hiqet Imuniteti personave qe kan Imunitet dhe te vazhdohet procedura normale.

Veprimi i Euleshit esht dhunim i Sovranitetit dhe Spiunazh i hapur nga Euleshi kunder Kosoves.
Te kopjojn Aktet e nje Ministrie...
Per ket Prokuroria e Kosoves duhet te ndjek Penalisht !
Personat qe dhan Urdher dhe kryen Urdherin per Spiunazh ndaj Minstris se Komunikacionit.


HAHAHAHAHAHHAHAHHAH ME KE SHTI ME QESH HAHAHAHAHAHAHHAAHAH PO BRE ME JU DHONE MUNDESIA ME I SHKTARU DOKUMENTAT ATA ,,,, HAHAHHAHAH NE CILIN VENDE TE BOTES TREGOHET PER BASTISJE BRE SHOKI HAHAHAHHHA KJO I BJER SE MU QU BERLUSKONI E ME I THONE BOSSIT TE KAMORES HEJ PRITE SE PO TE VI HAHHAHAHAHHAHAHA O NESE KA VJEDH MIR PO JA BONE BILE EDHE PER VESHI I KISHA KAPE EDHE JASHTE I KISHA QITE

Prishtina-racing
29-04-10, 13:59
Joo na me u kall hiq po taksirat me kall ministrin e transportit..Per qe i ka pshtu hages ktu nuk pshton jo 40 vjet po sahora ja bojm si SADAM HYSENIT.o kurr ska medhane dorheqje fatmiri edhe nukallshi krejt jupacifista kallnu kallnu flake se skeni mepa atfilm kurre hiq hahahahaha orrnofsh fatmir lima sa malet sekerkush ska qka metba se tije patriot dhetrim imadh edhe nese kevjedh hallall tkoft edhe tbafshin mire se tetan kan vjedh mashum seti sekur shkove ne hag shum kan pas qef meti dhan 40 vjet burg po mac nuk tidhane te lirun tpafajshem edhe tash tpafajshem tekontrollojne merrena edollovere po ty edijqe sta ndien seje i drejt dhe ipaster

jadore
29-04-10, 14:36
" tek cdo person fizik qe i takon nje shteti " po; te nje ministri, JO, se ministria nuk eshte person fizik.
Veprimi i djeshem i hajduteve t'eulexit, i udhehequr nga gjenerali serb, kermabon(mos e harroni kete) eshte puē policor kunder Qeverise se zgjedhur te Republikes se Kosoves.
PS: mbreme, rreth mesnates, ēetniket e eulexit hodhe nje mjet pelcases kunder nje antene te IPKO-se ne afersi te leposaviēit.Bomba rrezikon jeten e njerzve.Pse nuk ndermorri kurgje hiē eulexi kunder ketij akti qe kercenon sigurine e pergjithshme ?
Shpjegim:lenden shperthyese(bomben) e kane vene vete milicet serbe te eulexit.
e margjinzoj pytjen ...
nese nje punore administrave pran nje institucioni ( cili do qofte ai sektor ) i nenshtrohet proceseve te kontrolles nga autoritetet kompetente , a duhet ai person sipas dispozitave ligjore te jap doreheqje nga posti qe ushtron per shkak te nje kontrolle ( ashtu siq ndodhi rasti me personin ne funksion F.Limaj ..apo jo..?
prap pyes .. pse personi fizik F.L. ne fuksion detyre ,Minister i Posst Telekomunikacioni dol me nje deklarat te tille ..?

Zeqiri
29-04-10, 14:42
Joo na me u kall hiq po taksirat me kall ministrin e transportit..Per qe i ka pshtu hages ktu nuk pshton jo 40 vjet po sahora ja bojm si SADAM HYSENIT.


hahahahaa o meguxue ekishit rjep ponuk jau mban se ai qysh jaka kall b...then shkaut perjuve siti bile nuk ndien tanxjerr gabxerrin sipules ti shkruj sate duesh pohajt dili perpara ntamajt otrim posta mane se xhixha buba tfryn fllad e saper burgosje edenim me 40vjet qysh ki qef ti edhe dotjere ajo kame ndodhe kur teban shelnja rrush a ban shelnjarrush najher otrim jo edhe ai kurr ska meu denue veq kameu avansue mashum rrnoft limaj trim mbitrima eper meja bas sadam huseinit nukduhet mei takue lloqit tebllaces sic itakon ti otrim interneti edhe nukduhet mei takuepacifizmit eideve boshe

Prishtina-racing
29-04-10, 14:54
I kom dal perpara edhe ati se ja kom qu kamionat kogja shpesh me ndihma gjat luftes e din krejt Tregtart ne Prishtine,tjetra edhe kerrin jau kom dhon veq me ardh deri te kjo dit e mos em kallxo ti per Fatmir limen sa osht trim...Se nuk ke ktu pun trimnie lexoje pak ma mir qka te shkruva e mos ik jashta temes..E ti ski nevoj mem shit trimni ktu se ktu ke pun HAJNIE se ni hajn qe e vjedh popullin ata ski qka e man po 1 Fatmir qe e ka nxerr populli prej burgu edhe ma hiq su dasht me i bo kto budallaki...e ti nkofsh ksi trimi shkrujem ne pm e folem mos te flliqi temen ktu se njerzt si ti e Fatmir limaj e kan flliq kosoven.hahahahaa o meguxue ekishit rjep ponuk jau mban se ai qysh jaka kall b...then shkaut perjuve siti bile nuk ndien tanxjerr gabxerrin sipules ti shkruj sate duesh pohajt dili perpara ntamajt otrim posta mane se xhixha buba tfryn fllad e saper burgosje edenim me 40vjet qysh ki qef ti edhe dotjere ajo kame ndodhe kur teban shelnja rrush a ban shelnjarrush najher otrim jo edhe ai kurr ska meu denue veq kameu avansue mashum rrnoft limaj trim mbitrima eper meja bas sadam huseinit nukduhet mei takue lloqit tebllaces sic itakon ti otrim interneti edhe nukduhet mei takuepacifizmit eideve boshe

Zeqiri
29-04-10, 15:14
I kom dal perpara edhe ati se ja kom qu kamionat kogja shpesh me ndihma gjat luftes e din krejt Tregtart ne Prishtine,tjetra edhe kerrin jau kom dhon veq me ardh deri te kjo dit e mos em kallxo ti per Fatmir limen sa osht trim...Se nuk ke ktu pun trimnie lexoje pak ma mir qka te shkruva e mos ik jashta temes..E ti ski nevoj mem shit trimni ktu se ktu ke pun HAJNIE se ni hajn qe e vjedh popullin ata ski qka e man po 1 Fatmir qe e ka nxerr populli prej burgu edhe ma hiq su dasht me i bo kto budallaki...e ti nkofsh ksi trimi shkrujem ne pm e folem mos te flliqi temen ktu se njerzt si ti e Fatmir limaj e kan flliq kosoven.

jo une jamfrikacak jam edhe nhalllig edhe nuk guxoj meu ngatrru hiq metrima si ti shum tutna njeri matutz seun nuk ka kerkun hiq sjamtrim trimnin po tala ty sekoke trim eedhe ishtir veq podu mete thandicka se ti ipaske bado pune nekohen eluftes krejt ike ba prejtutes se tyben zotin kurre sikishe ba prej patriotizmi se me ipas ba prej patriotizmi skishe fol qishtu otrim etash perqat shkak podon me juhakmerr e jobre trim jo skeme pa atfilm kurre

roadrunner
29-04-10, 15:36
Nime Zeqir, a prej tutes po u ndihmojka atdheu a? Fatmir Limes nuk ju kan qu ato sene, po ju kan qu popullit t'Kosoves. Edhe kur bje fjala te trimi-tuci, i kan vra presidentat e Amerikes e su ba nami, e ky Fatmiri han buk, e jo baskija :biggrin:


Mir po ja bojn, ishalla kamen zhag, e kejt hajnat n'burg. jo une jamfrikacak jam edhe nhalllig edhe nuk guxoj meu ngatrru hiq metrima si ti shum tutna njeri matutz seun nuk ka kerkun hiq sjamtrim trimnin po tala ty sekoke trim eedhe ishtir veq podu mete thandicka se ti ipaske bado pune nekohen eluftes krejt ike ba prejtutes se tyben zotin kurre sikishe ba prej patriotizmi se me ipas ba prej patriotizmi skishe fol qishtu otrim etash perqat shkak podon me juhakmerr e jobre trim jo skeme pa atfilm kurre

roadrunner
29-04-10, 15:41
Problemi eshte se Fatmir Lima me nuk po pyetet :D e tjetri problem eshte qe, Fatmir Lima ndoshta ka qen mbi ligjin e alla Kosoves, por jo mbi ligjin tjeter qe eshte nen Administrim te Eulex it. Kuptoje ket fjale EU-LEX. Edhe derisa tja shtrijsh doren, ka me te tregu qka me be. Tek e fundit po e ben per t'miren e popullit. Hiq kurgjo mos gjetshin, kryesorja le te dijn pak friken. E keshtu i nderuar Zeqe, masi sjemi te Zot na, duhet me na tregu tjert qysh bohet :frown: o kurr ska medhane dorheqje fatmiri edhe nukallshi krejt jupacifista kallnu kallnu flake se skeni mepa atfilm kurre hiq hahahahaha orrnofsh fatmir lima sa malet sekerkush ska qka metba se tije patriot dhetrim imadh edhe nese kevjedh hallall tkoft edhe tbafshin mire se tetan kan vjedh mashum seti sekur shkove ne hag shum kan pas qef meti dhan 40 vjet burg po mac nuk tidhane te lirun tpafajshem edhe tash tpafajshem tekontrollojne merrena edollovere po ty edijqe sta ndien seje i drejt dhe ipaster

LABI
29-04-10, 15:46
Neseee eshte per hajnii; ishalla kurr drite me syy nuk shehh ... Deri t'argumentohett... VLEN PARIMI " PREZUMIMI PAFAJSISE"....

Zeqiri
29-04-10, 15:57
Problemi eshte se Fatmir Lima me nuk po pyetet :D e tjetri problem eshte qe, Fatmir Lima ndoshta ka qen mbi ligjin e alla Kosoves, por jo mbi ligjin tjeter qe eshte nen Administrim te Eulex it. Kuptoje ket fjale EU-LEX. Edhe derisa tja shtrijsh doren, ka me te tregu qka me be. Tek e fundit po e ben per t'miren e popullit. Hiq kurgjo mos gjetshin, kryesorja le te dijn pak friken. E keshtu i nderuar Zeqe, masi sjemi te Zot na, duhet me na tregu tjert qysh bohet :frown:

nrregull nukjam kunder nese kavjedh mirpo nuk pomuna me igjymu disave qe cdogja qeasht e lidhum me uck-ne madojne me fundose semejau dhane banken mepare nuk pomuna meu pajtu meqata njerz qeluften ekundershtojne por edhe bartesit esaje se nese lima kavjedh okej lete futet neburg pune emadhe ama ketu kadisa qe veq alidhet dicka meish uck-ne memujt eshkatrrojne as emnin uck nukelan meu nie ndersa eulexi hajna vet jan ardh veq nmujshin mena shti sherrin meluftu nmes veti eme nashkatrru per kurgju tjeter

Zeqiri
29-04-10, 16:02
Nime Zeqir, a prej tutes po u ndihmojka atdheu a? Fatmir Limes nuk ju kan qu ato sene, po ju kan qu popullit t'Kosoves. Edhe kur bje fjala te trimi-tuci, i kan vra presidentat e Amerikes e su ba nami, e ky Fatmiri han buk, e jo baskija :biggrin:


Mir po ja bojn, ishalla kamen zhag, e kejt hajnat n'burg.

fatmiri han buk qebesa poper trimat e lloqit tbllaces asht penicilin dhe trim mbi trima pashkue ahmet shala ky sban meshkue nburg jo ai asht hajni i krejt hajnave ejo lima edhe prej tutes shum ekan ndihmue luften sekan pas dugaja me mall tshkive eskan pas qare idij keto shum mire ska cka mtregon askush

roadrunner
29-04-10, 16:08
Per nje send e falenderoj Shqiptare_ne_Turqi, e kam mesu nje fraz shume te mire nga ajo: A mun e mush nje thes me pleshta? Qaq mundesh shqiptart me i bo bashk. Po te kishim mujt me i bo bashk, ndoshta edhe s'kem pas nevoj me ardh me na komandu turli magari prej afrikes e me pall ne krye te vendit. Po qysh jem edhe i kem punet. E kjo po na bje se neve kemi me e hjek kete kijamet, se kta i mledhin plaqkat e ikin.

Nuk kam qef me u njollos Fatmir Lima, se sikur qe e ceken punen e tij ne Hage, se nuk osht puna ketu veq pare, se morali e kontributi ne lufte nuk shpaguhet me asgje. Po nese del ashtu si thuhet, ateher e keqja e vete popullit tone, se "Fatmira" bojn nanat apet. nrregull nukjam kunder nese kavjedh mirpo nuk pomuna me igjymu disave qe cdogja qeasht e lidhum me uck-ne madojne me fundose semejau dhane banken mepare nuk pomuna meu pajtu meqata njerz qeluften ekundershtojne por edhe bartesit esaje se nese lima kavjedh okej lete futet neburg pune emadhe ama ketu kadisa qe veq alidhet dicka meish uck-ne memujt eshkatrrojne as emnin uck nukelan meu nie ndersa eulexi hajna vet jan ardh veq nmujshin mena shti sherrin meluftu nmes veti eme nashkatrru per kurgju tjeter

roadrunner
29-04-10, 16:10
Po veq per ket pune s'mundesh me ja bo me gisht askujt, e sidomos nese nuk e di me kend po flet. ka edhe asi qe kan punu prej tutes, po ka edhe asi qe kan punu se jan kon te djegt mas atdheut, po ka edhe asi qe kan ik ne bllac e shipni, por nese nuk e din kush qendron mrapa, ateher osht ma mire me me gjykufatmiri han buk qebesa poper trimat e lloqit tbllaces asht penicilin dhe trim mbi trima pashkue ahmet shala ky sban meshkue nburg jo ai asht hajni i krejt hajnave ejo lima edhe prej tutes shum ekan ndihmue luften sekan pas dugaja me mall tshkive eskan pas qare idij keto shum mire ska cka mtregon askush

Zeqiri
29-04-10, 16:40
per roadrunner

jo jo megisht sja bajkerkuj se skamdrejt edhe nuk jamdikushi qeme jaba megisht jam njeri ithjesht po nime pome vjen shum merzi kur poi nencmojn vlerat e luftes nga disa se skamkunder kerkujt kurgjahiq zot moseban shiptar jemi tegjithe dhe zoti indihmofte edhe iruejt krejt shiptart kudo qejane

premium
29-04-10, 17:42
,, ken e paska bastis EULEX'i .. minin apo dhelprėn ???

hajt bre mos u gėzoni aq shpejt ... sepse edhe tė EULEX'it janė njeri edhe ata hajn pare !!!

keta tė tonėt kur e shofin zorrin , paratė e vjedhura ja ndajn me EULEX'in ''' qe ty dy mua njė ''.

Oqeani
29-04-10, 17:48
Kur pate marreur postin e ministrit ky fat Limoviq ... tri here radhaz e pate perseritur !
Nuk ka me, nuk ka me, nuk ka me .... ( dhe sillte njerin gisht) !!!

Pata thene ne vete - Ky qenka hamshurr i perbetuar !! ( edhe pse nuk e njihja gjer ateher )

Votoni, votoni .... ( nuk ka faj ai - vete populli e ka lypur )

Oqeani
29-04-10, 17:50
per roadrunner

jo jo megisht sja bajkerkuj se skamdrejt edhe nuk jamdikushi qeme jaba megisht jam njeri ithjesht po nime pome vjen shum merzi kur poi nencmojn vlerat e luftes nga disa se skamkunder kerkujt kurgjahiq zot moseban shiptar jemi tegjithe dhe zoti indihmofte edhe iruejt krejt shiptart kudo qejane

Jo bre se te gjithe nuk ia vlejne me i ruajtur !

premium
29-04-10, 18:09
Jo bre se te gjithe nuk ia vlejne me i ruajtur !
[/COLOR]
hahahaha njė fjalė shumė me vend , meqense kemi Shqiptare dhe Shiptareviqa !
shiptareviqi tė kish mendu tė mirėn pėr vendin e Shqiptarisė, nuk kishim ardhė nė situaten e krizės ekonomike .
Shqipetaret nuk e shiten fabrikat e pasurine shtetėrore qė mbeti pas luftės tokės sė Kosovės , por ata ishin Shiptareviqat qė ja murėn n'qaf klasėn puntore dhe ate pleqt pensionerė qe japin rezistencė per te mbijetuar , pa kurfare garance nga shteti .

instruktori
29-04-10, 20:08
1.............................................

Zanzi/M
29-04-10, 20:37
Bastisja, marrja ne pyetje, konfiskimi i gjerave elektronike apo marrja ne pyetje mbi bazen e ligjeve apo edhe arrestimi, te gjitha jane te lejuara. Mirepo pas gjitha ketyre te thuhet pas disa diteve se gjdo gje eshte ne rregull sepse nuk kemi gjetur prova mendoj qe do te jet shume tragjike per EULEX-in do ta nxjerrin shume jo profesional nese ( pasi kane ardhur deri ne kete faze ) , sepse me figura publike askund nuk jane mbi ligjin mirepo trajtohet me me shume kujdes.

Zeqiri
29-04-10, 20:38
Jo bre se te gjithe nuk ia vlejne me i ruajtur !
[/color]

ani mos ti run ata qeja kane dhe jan meteorin e brahim rugoves senuk e meritojne

MemphiSx
29-04-10, 23:07
Clirimtari ka vjedhe a?? Legjenda e gjalle e Hages a?? boll marre...ncncn sa paren e dhan Shqiptart per lirimin e tij....sa mir ia u ka kthy..ncncn!!

Guri i madh
30-04-10, 00:10
Clirimtari ka vjedhe a?? Legjenda e gjalle e Hages a?? boll marre...ncncn sa paren e dhan Shqiptart per lirimin e tij....sa mir ia u ka kthy..ncncn!!


bash me u befasue qysh me vjedh kta te PDKes kta po digjen e po pervlohen per shqiptari e me vjedh une nuk besoj

MemphiSx
30-04-10, 00:19
bash me u befasue qysh me vjedh kta te PDKes kta po digjen e po pervlohen per shqiptari e me vjedh une nuk besoj


Guri e tmerrshme eshte kjo qe po flitet ne media! Si eshte e mundur Fatmir Lima te jet hajn?? Spo mund t'besoj! :D

sherri
30-04-10, 00:29
Ish nxan nje Pele!,me fatmir lima-jn per dore!!...mos e bani kaq t'madhe cka din Pela kush esht fatmiri qy rastesi ma ;)

Marco
30-04-10, 04:04
A hale se kan denu ate Kriminel a...?

Ani une thojsha qe sod EULEX_i i kryn gjith qeverin, e neser me shpres qe del edhe ka Opozita
Pomdoket kta Kriminelat Shqiptar ja kan dredhu drejtimin edhe EULEXIT

premium
30-04-10, 08:43
Herdo-kurdo harrami del !
pa ndjenja njerzore ..
pa e pasur frigėn e Zotit
nė kėtė shtet nuk ka pėrparim e as bereqet.

Prishtina-racing
30-04-10, 09:46
Sa per tut skisha ni kshtu bash hiq po ato i kom bo se e kom pas me borgj...Nuk i kom bo as prej patriotizmi po kta e kemi pas me borgj e sa per me ju hakmerr skom qka i hakmerrna un se kurgjo personale me to skom e besa edhe caffe pim bashk kaniher me ket Fatmir Limen po qka me bo qe Realiteti osht qashtu po njerzt si ti qe folin veq ne dobi te vet qe ku na kan pru...

Sa je trim ti sa sje so pun e jemja mos em nguc ste nguci kurr po em nguce o tjeter muhabet.jo une jamfrikacak jam edhe nhalllig edhe nuk guxoj meu ngatrru hiq metrima si ti shum tutna njeri matutz seun nuk ka kerkun hiq sjamtrim trimnin po tala ty sekoke trim eedhe ishtir veq podu mete thandicka se ti ipaske bado pune nekohen eluftes krejt ike ba prejtutes se tyben zotin kurre sikishe ba prej patriotizmi se me ipas ba prej patriotizmi skishe fol qishtu otrim etash perqat shkak podon me juhakmerr e jobre trim jo skeme pa atfilm kurre

Prishtina-racing
30-04-10, 09:49
Aj spo ka qare i ngrati pa jau nenshkru hajnit fatmiri han buk qebesa poper trimat e lloqit tbllaces asht penicilin dhe trim mbi trima pashkue ahmet shala ky sban meshkue nburg jo ai asht hajni i krejt hajnave ejo lima edhe prej tutes shum ekan ndihmue luften sekan pas dugaja me mall tshkive eskan pas qare idij keto shum mire ska cka mtregon askush

Prishtina-racing
30-04-10, 09:52
O zotni kerkun nuk u fol ktu per UCK se ska te boj kjo kurgjo me UCK-ne kjo osht personale me Fatmir limen se edhe na jemi te vetdishem e dim qka ka bo uck-ja po qetu osht poenta...Simas teje aj paska luftu per me ti qi nanen me vjedh krejt bugjetin e kosoves e populli me cof...euuu hallall tkoft se bash SHIPE E KOSOVES KOKE..

nrregull nukjam kunder nese kavjedh mirpo nuk pomuna me igjymu disave qe cdogja qeasht e lidhum me uck-ne madojne me fundose semejau dhane banken mepare nuk pomuna meu pajtu meqata njerz qeluften ekundershtojne por edhe bartesit esaje se nese lima kavjedh okej lete futet neburg pune emadhe ama ketu kadisa qe veq alidhet dicka meish uck-ne memujt eshkatrrojne as emnin uck nukelan meu nie ndersa eulexi hajna vet jan ardh veq nmujshin mena shti sherrin meluftu nmes veti eme nashkatrru per kurgju tjeter

jadore
30-04-10, 10:01
Ku mbetem...?

GURI SYLAJ
30-04-10, 10:11
Tek SERIALI

"... TU KOSOVES"

Prishtina-racing
30-04-10, 10:32
Ne Fund te PUSITKu mbetem...?

shfletuesi_
30-04-10, 10:49
Dhe ditet vazhdojn me tempo te njejt...hajni nuk ndalet vetem pret terrin te bie :D

Zeqiri
30-04-10, 11:32
O zotni kerkun nuk u fol ktu per UCK se ska te boj kjo kurgjo me UCK-ne kjo osht personale me Fatmir limen se edhe na jemi te vetdishem e dim qka ka bo uck-ja po qetu osht poenta...Simas teje aj paska luftu per me ti qi nanen me vjedh krejt bugjetin e kosoves e populli me cof...euuu hallall tkoft se bash SHIPE E KOSOVES KOKE..


o nuk ufolper uck ashtu asht porbisedat sillen krejtkunder kur permendet dikush qe ukan ne uck e ai kaluftu per liri tkosoves por masi ikan qinanen disa perpara edh ky leti qin nanen senami sbahet leti shtin do hajna maheret qekan vjedh kyasht ifundit e saper ate qe potue mos um nguc nuk tenguci oburr kerkush nuktnguci asnukte thash gje dicka palidhje esa jetrim as qeme intereson tethem tedrejten eshte problem iyti

Prishtina-racing
30-04-10, 11:39
Nuk osht me ranci ktu kush hin i pari e kush i mrami ne burg..kryesorja me i mshel se boll kan vjedh ne pergjithsi...Jo nuk osht ne ti q.. nanen se boll i ka kajt nanen mos u merzit per at pun se edhe sternipat e tina e kan te sigumrume jeten e tjert mbijetojn me qyk te zorit...

Nuk e di a tu dok e ngucne a jo po ti ma shkruve me nje post ma heret TA NXERR GABXERRIN ke fjala per Fatmir limajn...Ni njeri i pjekun nuk e perdor ket fjalor qata ta terhjeka vrejtjen..o nuk ufolper uck ashtu asht porbisedat sillen krejtkunder kur permendet dikush qe ukan ne uck e ai kaluftu per liri tkosoves por masi ikan qinanen disa perpara edh ky leti qin nanen senami sbahet leti shtin do hajna maheret qekan vjedh kyasht ifundit e saper ate qe potue mos um nguc nuk tenguci oburr kerkush nuktnguci asnukte thash gje dicka palidhje esa jetrim as qeme intereson tethem tedrejten eshte problem iyti

Zeqiri
30-04-10, 11:55
o zotni bane krahasim telimajt me sadamin aishte kercnim per limajn si teduket dhe kur benvet gabim nukduhet fajsu tjetrin dhe perket shkak teshkruva ashtu semu duk qeishte ofendim irende dhe kshtu qenuk eshte mire te ofendohet askush secdo kush dhe secili qe ithot veti shiptar ika dhandy dinar tek xharrahi e nekemi nevoj per mirkuptim ejo per fyrje dhesharje engatrrim kshtu mendoj eshte ma mire tung

Prishtina-racing
30-04-10, 11:59
Un fola per fatmir limajn e jo personalisht per ty..kto jon 2 sene te ndryshme..jo qe pom tut me kta se per ata ta jap edhe nr e telit kurfar problemi ska po osht mosrespekt edhe,,ne asni menyr ste kom ofendu ty mundesh me i lexu te gjitha postet e nese te kom ofendu ty personalisht muj me te kerku falje qysh tkish qef ti..o zotni bane krahasim telimajt me sadamin aishte kercnim per limajn si teduket dhe kur benvet gabim nukduhet fajsu tjetrin dhe perket shkak teshkruva ashtu semu duk qeishte ofendim irende dhe kshtu qenuk eshte mire te ofendohet askush secdo kush dhe secili qe ithot veti shiptar ika dhandy dinar tek xharrahi e nekemi nevoj per mirkuptim ejo per fyrje dhesharje engatrrim kshtu mendoj eshte ma mire tung

Zeqiri
30-04-10, 12:08
jo jo oburr idheut nuk mekeofendue asqe kammendue mete ofendue ndoshta ukeqkuptum por sasht problem kjopune krysore duhet tkemi respekt nmes veti tung klm

Prishtina-racing
30-04-10, 12:14
Noshta edhe kemi keqkuptu...ok ne rregull osht.jo jo oburr idheut nuk mekeofendue asqe kammendue mete ofendue ndoshta ukeqkuptum por sasht problem kjopune krysore duhet tkemi respekt nmes veti tung klm

roadrunner
30-04-10, 13:45
A pe doni ka ni stupc se i kom spreh qetu hahahahah......Noshta edhe kemi keqkuptu...ok ne rregull osht.

Zeqiri
30-04-10, 14:13
A pe doni ka ni stupc se i kom spreh qetu hahahahah......


rri urt se ikallxoj burrit tan etrreh stupc deri kumus tmerr hahahaa

roadrunner
30-04-10, 14:19
jo aj ta paska msy ty hahaha, pe shoh qe koki hy ne meq, a po ju vyn naj pipz se kogja mshkon zoni hahahahahharri urt se ikallxoj burrit tan etrreh stupc deri kumus tmerr hahahaa

panta_rhei
30-04-10, 14:22
Letra e biznismenit, shkak pėr hetimet ndaj Limajt

http://bw.balkanweb.com/kosova/images/spacer.gif http://bw.balkanweb.com/foto/33235.jpg

PRISHTINE-Aksioni i bastisjes ndaj Fatmir Limajt pati pėr bazė letrėn e njė biznesmeni nga Gjilani. Mediat kosovare bėjnė tė ditur sot se njė biznesmen ėshtė ankuar tek Presidenti, Kryeministri dhe EULEX-i, se nuk fitoi asnjė tender pėr ndėrtim rrugėsh nė Kosovė. Sipas tij, Ministria e Transportit e injoroi, pavarėsisht se kishte kapacitete tė mjaftueshme pėr ti fituar.

Letra e kėtij biznesmeni, pėr tė cilin thuhet se vdiq nė njė aksident trafiku nė Austri, ku patėn humbur jetėn edhe disa shqiptarė tė tjerė, qėndroi pėr gati njė vit nė sirtarėt institucioneve tė lartpėrmendur.
Megjithatė, ajo nuk u hodh nė kosh dhe u vėrtetua tė jetė shumė serioze.

Vendimi i EULEX-it pėr tė kontrolluar shtėpinė e Limajt dhe Ministrinė e Transportit, u morė nė njė moment delikat dhe tė papritur, kur Kryeministri Hashim Thaēi do tė duhej tė merrte njė vendim edhe pėr ndryshime tė tjera nė qeverinė e tij.

Kjo pėrfshinte edhe emėrimin e Limajt nė njė post tė lartė nė politikėn e jashtme tė Kosovės. Pėrflitej se ai do tė udhėhiqte zyrėn e Kosovės nė Neė York. Mediat shprehen se Limaj ka dashur tė niset pėr Amerikė vetėm pak ditė pas nisjes sė punimeve nė autostradėn e Kosovės dhe hapjes sė ofertave pėr koncesionimin e Aeroportit tė Prishtinės.

Por gjėrat i prishi zbatimi nga EULEX-i i urdhrit pėr kontroll tė prokurorisė speciale, i cili, befasoi tė gjithė, duke pėrfshirė edhe lidershipin.

Nė njė takim tė vonshėm qė u mbajt tė mėrkurėn mbrėma nė qeveri, ku u takuan shefi i EULEX-it, Iv de Kermabo, bashkė me kryeministrin Thaēi dhe kryetarin e Kuvendit, Jakup Krasniqi, u arrit njė marrėveshje bashkėrendimi ndėrmjet EULEX-it dhe qeverisė nė lidhje me rastin Limaj.

Ndėrkombėtarėt kėrkuan dhe premtuan qė e gjitha procedura do tė bėhet nė transparencė tė plotė ndėrsa Limaj ka shfaqur gatishmėri tė bashkėpunojė me hetuesit dhe prokurorėt. Nė kėtė rast EULEX-i ka bėrė tė ditur se janė duke u hetuar edhe pesė ministra dhe zėvendėsministra tė qeverisė sė Kosovės, ndaj tė cilėve mund tė bėhen bastisje.

Kontrolli nė shtėpinė dhe Ministrinė e udhėhequr nga Limaj, ėshtė konsideruar tė jetė rasti mė i rėndė pėr qeverinė e Kosovės qė nga fillimi i punės sė institucioneve vendore, mė 2001.

Personalisht Limaj ėshtė shprehur se nuk do tė dorėhiqet nga posti i Ministrit tė Tranporteve pasi nuk ka asnjė arsye pėr ta bėrė kėtė.

(d.b/BalkanWeb)

psMashkurt merri milionat e vjedhur edhe ik pėr amerikė

panta_rhei
30-04-10, 14:25
jo aj ta paska msy ty hahaha, pe shoh qe koki hy ne meq, a po ju vyn naj pipz se kogja mshkon zoni hahahahahha
ti me e pasė burrin normal, tybe nuk kishe hy neper foruma me lypė pipza vend e pavend

roadrunner
30-04-10, 14:33
Ti mu kon normal, veq i kqyr punt e tua, se te tjerve sun i ndreq kurre, keshtu qe kqyre ti grun tande, mos te intereson per gra te huja, beterti me e pasė burrin normal, tybe nuk kishe hy neper foruma me lypė pipza vend e pavend

Prishtina-racing
30-04-10, 14:34
Ti me kon i miri i kqyr punt e tua e jo mem kallxu mu qfare jom po rri kqyri punt e tua se nuk osht kjo pun qe te takon ty me fol.ti me e pasė burrin normal, tybe nuk kishe hy neper foruma me lypė pipza vend e pavend

jadore
30-04-10, 14:38
Letra e biznismenit, shkak pėr hetimet ndaj Limajt

http://bw.balkanweb.com/kosova/images/spacer.gif http://bw.balkanweb.com/foto/33235.jpg

PRISHTINE-Aksioni i bastisjes ndaj Fatmir Limajt pati pėr bazė letrėn e njė biznesmeni nga Gjilani. Mediat kosovare bėjnė tė ditur sot se njė biznesmen ėshtė ankuar tek Presidenti, Kryeministri dhe EULEX-i, se nuk fitoi asnjė tender pėr ndėrtim rrugėsh nė Kosovė. Sipas tij, Ministria e Transportit e injoroi, pavarėsisht se kishte kapacitete tė mjaftueshme pėr ti fituar.

Letra e kėtij biznesmeni, pėr tė cilin thuhet se vdiq nė njė aksident trafiku nė Austri, ku patėn humbur jetėn edhe disa shqiptarė tė tjerė, qėndroi pėr gati njė vit nė sirtarėt institucioneve tė lartpėrmendur.
Megjithatė, ajo nuk u hodh nė kosh dhe u vėrtetua tė jetė shumė serioze.

Vendimi i EULEX-it pėr tė kontrolluar shtėpinė e Limajt dhe Ministrinė e Transportit, u morė nė njė moment delikat dhe tė papritur, kur Kryeministri Hashim Thaēi do tė duhej tė merrte njė vendim edhe pėr ndryshime tė tjera nė qeverinė e tij.

Kjo pėrfshinte edhe emėrimin e Limajt nė njė post tė lartė nė politikėn e jashtme tė Kosovės. Pėrflitej se ai do tė udhėhiqte zyrėn e Kosovės nė Neė York. Mediat shprehen se Limaj ka dashur tė niset pėr Amerikė vetėm pak ditė pas nisjes sė punimeve nė autostradėn e Kosovės dhe hapjes sė ofertave pėr koncesionimin e Aeroportit tė Prishtinės.

Por gjėrat i prishi zbatimi nga EULEX-i i urdhrit pėr kontroll tė prokurorisė speciale, i cili, befasoi tė gjithė, duke pėrfshirė edhe lidershipin.

Nė njė takim tė vonshėm qė u mbajt tė mėrkurėn mbrėma nė qeveri, ku u takuan shefi i EULEX-it, Iv de Kermabo, bashkė me kryeministrin Thaēi dhe kryetarin e Kuvendit, Jakup Krasniqi, u arrit njė marrėveshje bashkėrendimi ndėrmjet EULEX-it dhe qeverisė nė lidhje me rastin Limaj.

Ndėrkombėtarėt kėrkuan dhe premtuan qė e gjitha procedura do tė bėhet nė transparencė tė plotė ndėrsa Limaj ka shfaqur gatishmėri tė bashkėpunojė me hetuesit dhe prokurorėt. Nė kėtė rast EULEX-i ka bėrė tė ditur se janė duke u hetuar edhe pesė ministra dhe zėvendėsministra tė qeverisė sė Kosovės, ndaj tė cilėve mund tė bėhen bastisje.

Kontrolli nė shtėpinė dhe Ministrinė e udhėhequr nga Limaj, ėshtė konsideruar tė jetė rasti mė i rėndė pėr qeverinė e Kosovės qė nga fillimi i punės sė institucioneve vendore, mė 2001.

Personalisht Limaj ėshtė shprehur se nuk do tė dorėhiqet nga posti i Ministrit tė Tranporteve pasi nuk ka asnjė arsye pėr ta bėrė kėtė.

(d.b/BalkanWeb)

psMashkurt merri milionat e vjedhur edhe ik pėr amerikė

edhe ma shkurt , fajet i kane tu ja nis prej ''shkijeve'' te Eulex-it (sipas fashtundarit ) Iv De Kermabo e te tjeret mbas qe ju prishen ka fundi idilen e Idoleve te Fshatundarit te Forumit ..
p.s.
e Une po them qe nima ''shkije '' keta Euleksat se me na pas dashte me ta mam e hallall moti i kishin ndal keta hajna , cka po me duhet gjykimi i tyre moral ( ku kane pash nje Zot keta moral a karakter qe me u skuq tash ..!!)kur po e kujtoj qe miljonat e vjedhur popullit jane avulluar e nuk kthehen me ..
pp.s ( HAHAHAA)

hahhahaha.. ma kujtuat nje pytje ..?
pa postet qe i uzupuan sa mendoni qe vlen psh .F.Limaj po te dilte ne ankand ...
une per veti ja kisha jap 5 euro .garant ..po mos te sillej rrota e historise aq per momentin do ti kishte ne xhepaq pra vlen dhe pse realiteti tregon ndryshe duhet ti falenderohet tipi popullit me mjerimin e tij qe ja rriten vleren ..
sa po i jepni per J. K..( jo Jef Kenedi jo)

Oqeani
30-04-10, 14:41
Ku mbetem...?

Aty ku ishim - ...... ne haram, mbetem aty !

Zeqiri
30-04-10, 14:41
jo aj ta paska msy ty hahaha, pe shoh qe koki hy ne meq, a po ju vyn naj pipz se kogja mshkon zoni hahahahahha

jo more upajtum me ate e tinashta nuk din mei ra pipes mire se menota duhet mei rapipes perndryshe denohesh meshum stupca permosdije qe ehup taktin hahahaha klm

roadrunner
30-04-10, 14:43
Po tybe se munet me mu shtjerr zani bash ateher kur s'duhet hahahahaha.......e pom kthehi najkah te dyt, e un sdi as me ja mbath hahaha....

jo more upajtum me ate e tinashta nuk din mei ra pipes mire se menota duhet mei rapipes perndryshe denohesh meshum stupca permosdije qe ehup taktin hahahaha klm

Prishtina-racing
30-04-10, 14:45
Sjemi kon ne bela hahah :Djo more upajtum me ate e tinashta nuk din mei ra pipes mire se menota duhet mei rapipes perndryshe denohesh meshum stupca permosdije qe ehup taktin hahahaha klm

Zeqiri
30-04-10, 14:51
Sjemi kon ne bela hahah :D

jo more po cfar belaje edhe hiq mus utut se meba metu shterr zani na dijm medhan ndihmen epare hahahah se ekemi kry meleje tkerrit

Prishtina-racing
30-04-10, 14:57
Sjom prej Gjakove hahah ....nejse mos te ndrrojm kahjen e temesjo more po cfar belaje edhe hiq mus utut se meba metu shterr zani na dijm medhan ndihmen epare hahahah se ekemi kry meleje tkerrit

pranveruesi
30-04-10, 15:05
...me emrin e Allahut Fatmir Lima ka me e fitue edhe kete betej, po me vjen keq prej do pishpirikave qe ju gezohen lajmeve te till, Euleshi eshte grup i korruptuar vete, dhe nuk deshirone te sheh mire ne Kosove, nuk deshiron qe Kosova te kete Autobana nuk deshiron qe Kosova te kete rruge te reja, shkola e Univerzitet te reja nuk deshiron qe Shqipetaret te vetedijesohen dhe Pavaresohen, sepse kur te arrijne kete Shqipetaret atehere kta qenat e Euleshit skane qa lypin ma ne Kosove...

...Per kete arsye kane thumbuar per ta atakuar Ministrine me te sukseshem te te gjitha koherave ne Kosove, nje HERO te gjalle te luftes se lavdishme te UCK-se...

...te mjera ata Shqipetare qe ju gezohen ketyre bastisjeve kriminela te Euleshit...


tungiii

Zeqiri
30-04-10, 15:36
Po tybe se munet me mu shtjerr zani bash ateher kur s'duhet hahahahaha.......e pom kthehi najkah te dyt, e un sdi as me ja mbath hahaha....


jo more po cfar belaje edhe hiq mus utut se meba metu shterr zani na dijm medhan ndihmen epare hahahah se ekemi kry meleje tkerrit

Zeqiri
30-04-10, 15:37
Sjom prej Gjakove hahah ....nejse mos te ndrrojm kahjen e temes

opasha zotin gabim e kam adresue te ti me fal se per z.roadrunner ishte komenti klm

Prishtina-racing
30-04-10, 15:38
Jo burrni e madhe osht me e vjedh bugjetin e kosoves....me emrin e Allahut Fatmir Lima ka me e fitue edhe kete betej, po me vjen keq prej do pishpirikave qe ju gezohen lajmeve te till, Euleshi eshte grup i korruptuar vete, dhe nuk deshirone te sheh mire ne Kosove, nuk deshiron qe Kosova te kete Autobana nuk deshiron qe Kosova te kete rruge te reja, shkola e Univerzitet te reja nuk deshiron qe Shqipetaret te vetedijesohen dhe Pavaresohen, sepse kur te arrijne kete Shqipetaret atehere kta qenat e Euleshit skane qa lypin ma ne Kosove...

...Per kete arsye kane thumbuar per ta atakuar Ministrine me te sukseshem te te gjitha koherave ne Kosove, nje HERO te gjalle te luftes se lavdishme te UCK-se...

...te mjera ata Shqipetare qe ju gezohen ketyre bastisjeve kriminela te Euleshit...


tungiii

Prishtina-racing
30-04-10, 15:38
hahaha mos ta nin ska lidhje. ;)opasha zotin gabim e kam adresue te ti me fal se per z.roadrunner ishte komenti klm

LOJETARI
30-04-10, 15:48
...me emrin e Allahut Fatmir Lima ka me e fitue edhe kete betej, po me vjen keq prej do pishpirikave qe ju gezohen lajmeve te till, Euleshi eshte grup i korruptuar vete, dhe nuk deshirone te sheh mire ne Kosove, nuk deshiron qe Kosova te kete Autobana nuk deshiron qe Kosova te kete rruge te reja, shkola e Univerzitet te reja nuk deshiron qe Shqipetaret te vetedijesohen dhe Pavaresohen, sepse kur te arrijne kete Shqipetaret atehere kta qenat e Euleshit skane qa lypin ma ne Kosove...

...Per kete arsye kane thumbuar per ta atakuar Ministrine me te sukseshem te te gjitha koherave ne Kosove, nje HERO te gjalle te luftes se lavdishme te UCK-se...

...te mjera ata Shqipetare qe ju gezohen ketyre bastisjeve kriminela te Euleshit...


tungiii

me emrin e allahut Fatmiri ka me i marue edhe nja 2 milion autobana ,per secilin ka nja .Veq ka me na ba kryet fijuuuuuuu prej tramafilave .Edhe krejt me pare te vetat po i marojke .Ku i ka marre , i dreq e din ,ama ma tarzan s“ka . Ka me jau ftofe krejt botes .Jiiiipiiiiii rrnoft Celiku .

Fshatari
30-04-10, 17:08
...me emrin e Allahut Fatmir Lima ka me e fitue edhe kete betej, po me vjen keq prej do pishpirikave qe ju gezohen lajmeve te till, Euleshi eshte grup i korruptuar vete, dhe nuk deshirone te sheh mire ne Kosove, nuk deshiron qe Kosova te kete Autobana nuk deshiron qe Kosova te kete rruge te reja, shkola e Univerzitet te reja nuk deshiron qe Shqipetaret te vetedijesohen dhe Pavaresohen, sepse kur te arrijne kete Shqipetaret atehere kta qenat e Euleshit skane qa lypin ma ne Kosove...

...Per kete arsye kane thumbuar per ta atakuar Ministrine me te sukseshem te te gjitha koherave ne Kosove, nje HERO te gjalle te luftes se lavdishme te UCK-se...

...te mjera ata Shqipetare qe ju gezohen ketyre bastisjeve kriminela te Euleshit...


tungiii
Nja 95% te shqiptarve e kane te njejtin mendim te pranveruesit. Edhe une bej pje ne ate perqindje:euleshi asht organizate kriminale dhe vepron ilegalisht ne Republiken e Kosoves. Ka pas mandat te qendroje aty vetem dy vjetė(pre shkurtit 2008 deri ne shkurt 2010).Qenve iu ka skadue kahere mandati.Nuk i kane ma letrat ne rregull.Keta te dijaspores e dine ēfrae dmth kur nuki ke letrat ne rregull: policia te qet jasht si qen. Pra policia duhet me i qit jasht si qen keta qejt e m...t'euleshit.

panta_rhei
30-04-10, 17:28
Aksioni i EULEX-it e ka pėrkrahjen e Brukselit

Publikuar: Sot, mė 30 prill 2010
http://www.koha.net/repository/images/aksionii---eulex4.jpgPrishtinė, 30 prill – Prokuroria Speciale e Kosovės ka pėrcaktuar dyshim tė bazuar se Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, dhe shefi i Prokurimit nė kėtė Ministri, Nexhat Krasniqi, kanė keqpėrdorur miliona euro tė shtetit.
Njė ditė pas bastisjeve tė kryera nė Ministrinė qė e drejton Limaj, nė pronat e tij dhe nė disa firma, burime brenda kėsaj prokurorie i kanė thėnė gazetės sė Limaj e Krasniqi, tė cilėt tashmė kanė zėnė avokatė mbrojtės, dyshohen se kanė kryer krime ekonomike nė tenderėt pėr ndėrtimin e rrugėve nė Kosovė.
Ky dyshim ka bėrė qė Njėsiti pėr luftimin e krimeve ekonomike “Guarda di Finanzia”, i mbėshtetur nga njėsitė e tjera speciale tė Policisė sė EULEX-it, tė mėrkurėn dhe tė enjten, tė kryejnė bastisje nė pronat e kėtyre dy zyrtarėve, por edhe nė kėtė Ministri.
EULEX-i nėpėrmjet njė komunikate ka pranuar se hetimet po bėhen pėr tenderėt e rrugėve, ndėrkaq qė bastisjet i ka vlerėsuar vetėm si aksione pėr mbledhje tė provave.
“Hetimet dhe bastisjet ndėrlidhen me disa tenderė pėr ndėrtimin e rrugėve nė Kosovė gjatė periudhės 2007-2009. Bastisjet janė autorizuar paraprakisht nga gjyqtari i procedurės paraprake i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė, Fernando de Mongeot. Prokurorėt specialė tė EULEX-it ishin tė pranishėm nė vendngjarje pėr tė siguruar mbledhjen efektive tė materialit dėshmues dhe pėr t’u dhėnė shpjegime tė plota dhe tė duhura personave tė pranishėm nė vendngjarje...”, thuhet ndėr tė tjera nė komunikatėn e EULEX-it.
Burime brenda EULEX-it nuk e kanė pėrjashtuar mundėsinė qė hetimet tė rrisin numrin e tė dyshuarve brenda dhe jashtė kabinetit tė kryeministrit Thaēi. Sipas burimeve tė gazetės, pjesė e hetimeve, janė edhe tė paktėn tri kompani, tė cilat kanė pėrfituar tenderė nga ministria e Limajt. Hetimet po udhėhiqen nga prokurori special i EULEX-it, Eduardo Gueron, ndėrkaq qė bastisjet janė bėrė me urdhėr tė gjyqtarit tė procedurės paraprake nė EULEX, Fernando de Mongeot. Burime nga Prokuroria kanė shpjeguar pėr gazetėn edhe detajet e provave tė konfiskuara nga EULEX-i dhe detaje tė tjera tė kėtij hetimi.

Burime tė gazetės kanė bėrė tė ditur se shefi i EULEX-it ua ka bėrė tė qartė pjesėmarrėsve tė takimit pėr dyshimet e misionit tė tij, ndėrkaq qė si ushtarak qė ėshtė, “nuk ka pranuar qė tė flasė pėr ambientin politik dhe efektet qė mund tė ketė aksioni”.
Madje njė qėndrim tė tillė, sipas burimeve, Kermabon e ka ritheksuar disa herė, duke e pėrsėritur se misioni i tij ėshtė teknik, dhe se qėllim tė vetėm e ka sundimin e ligjit.
Kėmbėngulėsia prej ushtaraku e gjeneralit francez Yves de Kermabon dhe raportet jo aq “tė ngrohta” tė kryeministrit Thaēi me pėrfaqėsuesin special tė BE-sė, Pieter Feith, e kanė vendosur BE-nė nė njė pozitė qė kryeministrit Thaēi, t`ia bėjė me dije mbėshtetjen pėr aksionin e EULEX-it, nga njė pozicion mė i lartė.
Tė enjten, sipas burimeve tė gazetės, kryeministri Thaēi ėshtė ftuar pėr njė bisedė nė telefoninė fikse nga Robert Cooper, drejtor i pėrgjithshėm pėr ēėshtje tė jashtme ushtarake nė Kėshillin Evropian.
Cooper, qė ka telefonuar nga Pekini, kur pėr vizitė po qėndron bashkė me pėrfaqėsuesen e lartė tė BE-sė pėr Politikė tė Jashtme, Catherine Ashton, sipas burimeve tė gazetės, ėshtė dashur qė tė priste pėr disa kohė nė telefon, ngase kryeministri Thaēi, ka refuzuar qė tė bisedonte nė linjė fikse. Shefi i ekzekutivit kosovar ėshtė arsyetuar se ėshtė duke hyrė nė njė takim, andaj linja fikse ėshtė e papėrshtatshme pėr tė.
Vetėm pas njė kohe, kreu i Qeverisė e ka pranuar telefonatėn por nė njė telefon mobil.
Cooper, sipas burimeve tė gazetės, i ka prezantuar kryeministrit Thaēi mbėshtetjen e plotė tė BE-sė pėr aksionin e EULEX-it, dhe punėn e kėtij misioni nė luftimin e krimit.
Zyrtarė tė lartė ndėrkombėtarė, i kanė thėnė gazetės se aksioni i bastisjes nga EULEX-i, mund tė shihet edhe si dėshmi pėr gatishmėrinė e kėtij misioni qė tė luftojė korrupsionin nė Kosovė.
“Ambienti politik ėshtė ambient politik. Nė Kosovė ndoshta edhe shumė vite nuk do tė mund tė krijohet ambient kur drejtėsia nuk pyet dhe vepron pa marrė parasysh rrethanat, mirėpo ne duhet t’ia fillojmė diku. Drejtėsia duhet tė veprojė.”, i ka thėnė gazetės njė zyrtar i lartė ndėrkombėtar, i afėrt me kėto zhvillime.
Sipas kėtij zyrtari, i takon kryeministrit Thaēi qė tė vendosė nėse do tė shkarkojė ministrin Limaj, apo tė lejojė qė EULEX-i ta hetojė atė pėrderisa mban postin e ministrit.
“Ėshtė gjithmonė nė dorėn e kryeministrit. EULEX-i do tė vazhdojė punėn e vet nė cilėndo rrethanė”, ka thėnė ky zyrtar.
Burime tė gazetės kanė shpjeguar se gjyqtari Fernando de Mongeot nuk ka paraparė masė tė arrestimit pėr asnjėrin nga tė dyshuarit, andaj edhe qėllimi i aksionit nuk ka qenė arrestimi, por vetėm bastisja e lokacioneve.
Hetuesit nė terren, sipas burimeve tė gazetės, presin qė rrethi i tė dyshuarve tė zgjerohet pėrtej Limajt e Krasniqit. Sipas kėtyre burimeve, ka pasur ankesa nga firma tė ndryshme pėr anashkalim nga tenderėt dhe favorizim tė disa kompanive, tė cilat vazhdimisht kanė marrė punė nga kjo ministri. Po ashtu, sipas kėtyre burimeve, ka pasur denoncime edhe nga kompani qė kanė fituar tenderė e kanė pasur tė paracaktuar se ku do ta blejnė zhavorrin, armaturėn dhe materialin tjetėr ndėrtimor.
Njėsia speciale “Guarda di Finanzia”, qė po i kryen hetimet vepron nė Kosovė qė nga viti 2006 dhe ka personel nė Qendrėn e Inteligjencės Financiare nė Bankėn Qendrore tė Kosovės. Hetimet e saj tė para, pasi qe vendosur nė Kosovė, qenė pėrqendruar nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, nė PTK dhe nė KEK. Sipas burimeve tė gazetės, pikėrisht kjo njėsi qė prej shumė kohėsh ka zbuluar transaksione tė shpėrputhshme me kontratat e punės nė MTPT.
Ndėrkohė, tė mėrkurėn, ministri Limaj, ka angazhuar si avokat mbrojtės kėshilltarin e kryeministrit Thaēi, Tomė Gashi. Gazeta ka kontaktuar me Gashin, mirėpo ai nuk ka dashur tė fliste asgjė.
Ndėrkaq, Bajram Tmava, i angazhuar si avokat i Nexhat Krasniqit, ka pranuar se ėshtė angazhuar qė tė prezantonte nė bastisjen e banesės sė Krasniqit, e cila gjendet nė rrugėn “Rexhep Luci”.
“Autorizimi mė ėshtė nėnshkruar nga i njėjti person pasi qė policė tė EULEX-it i kanė bėrė me dije qė ta sigurojė edhe avokatin. Me rastin e bastisjes janė marrė disa shėnime personale tė z. Krasniqi, tė cilat, sipas bindjes sime, nuk kanė tė bėjnė me veprimet e inkriminuara”, ka thėnė Tmava.
Ai ka thėnė se i mbrojturi i tij dyshohet pėr veprėn penale kundėr ekonomisė, mirėpo ka shprehur bindjen nė bazė tė asaj qė ka parė prokurori dhe Policia e EULEX-it nuk kanė prova qė vėrtetojnė dyshimet se i mbrojturi i tij ka kryer vepėr penale.
Ai ka treguar se nė banesėn e Nexhat Krasniqit policia ka konfiskuar njė kompjuter, disa shėnime personale, dy blloqe shėnimesh me numra telefoni, dy telefona mobilė, disa kartela dhe ekstrakte bankare qė, sipas avokatit Bajram Tmava, kanė pasur tė bėjnė me aktivitetin e mėhershėm tė Krasniqit si aktivist partiak (mė gjerėsisht nė numrin e sotshėm tė “Kohės Ditore”).

Gentiani
30-04-10, 19:44
Ēfare pisa, sa ja nisi njeriu me shtrue me asfallt avtobanin e tu Kosoves, fill nisin zhurme mos me e lene me e ndreqen avtobanin :tongue:

Ne vend se me shkuar me e nxene njihere Albin Kurtin :tongue: me que ne haps e pastaj me i rrahe me shuplake qytetaret kend ta nxejne rruges, po shkojne ja hallakatin zyrat ministrit te Bitilenkes.

Kryesore Fatmiri e nisi Avtobanin si minister, e ka fundi nuk i dihet ! nese i dalin faktet per ēfare e akuzojne, atehere duhet ti jipet rasti aty ka fundi i avtobanit ne kilometren e fundit afer Merdares, i veshur sikur ata te burgosurit e Alcatrazit, me rrobat e sponzoruara vija-vija edhe mbishkrimin e shponzorit :tongue: Bitilenka dhe nje kaci ne dore edhe shtrij asfallte... kryesore me e ndreqen avtobanin xixe me marue :biggrin:

LaCoStA
30-04-10, 20:18
EULESH-i bėri njė show televiziv, te paparė deri mė tani nė vendin tonė. Fillimisht nuk u dha asnjė sqarim pse u bė gjith ai spektakėl, pėrpos qė dihej se spektakli po bėhej nė pronat private tė ministrit, Limaj, dhe nė zyrat e ministrisė qė ai drejton.

E gjith kjo u bė me tė vetmin qėllim, kthimin e “reputacionit” tė kėtij misioni.

Dje, EULESH-i doli me njė deklaratė se i gjith ky spektakėl u bė pėr tė kontrolluar (hetuar) tenderėt e dhėnė nga Ministria e Transportit dhe Postė Telekomunikacionit.

Pas disa ditėsh, sigurisht qe EULESH-i do tė del me njė deklaratė nė tė cilėn do tė thuhet: “Misioni ndėrkombėtar pėr sundimin e ligjit, EULEX, me seriozitetin maksimal ka kontrolluar (hetuar) tė gjitha dokumetet e tenderėve tė dhėnė nga Ministria e Transportit, dhe ka ardhur nė pėrfundim se tė gjithė tenderėt e dhėnė nga kjo ministri, janė dhėnė nė mėnyrė tė ligjshme, duke kaluar nėpėr procesin e prokurimit, dhe duke qenė nė pėrputhje me procedurat e prokurimit”

Ēka pas kėsaj?

EULESH-i do tė thot se, misioni ndėrkombėtar pėr sundimin e ligjit, EULEX, po kryen punėn e saj nė mėnyrėn mė tė mirė, ministri, Limaj, do tė thot se ėshtė njeri i ndershėm dhe detyrat e tij i kryen me nderė, duke u bazuar nė ate se doli i pastėrt nga hetimet (dyshimet) e EULESH-it, kurse nė anėn tjetėr qė tė dy do tė vazhdojnė tė marrin (vjedhin) nga i njėjti “thes”, thes tė cilin populli e mbush me djersėn e ballit.

Biznismeni
30-04-10, 21:00
LaCoStA

Pajtohem me mendimin tan , vetem kisha shtu edhe diqka .. si duket Fushata per zgjedhjet e 2011 po fillon .

Per me Pastru nji veshje , te cilen e ki perdor dhe e ki perly pak , duhet patjeter ta pastrosh me detergjent . mbasi te teret dhe te hekuroset doket si e re .

Ne ket hallakam mundet eventualisht naj Peshk i vogel me hanger .. sen tjeter ska prej ksaj pune , veq po me dhimen do gazeta e do opozitar e qe besa edhe do forumista .. qe u kanqen tu u Lepi ...Badihava !

Shpati
30-04-10, 21:09
LaCoStA

Pajtohem me mendimin tan , vetem kisha shtu edhe diqka .. si duket Fushata per zgjedhjet e 2011 po fillon .

Per me Pastru nji veshje , te cilen e ki perdor dhe e ki perly pak , duhet patjeter ta pastrosh me detergjent . mbasi te teret dhe te hekuroset doket si e re .

Ne ket hallakam mundet eventualisht naj Peshk i vogel me hanger .. sen tjeter ska prej ksaj pune , veq po me dhimen do gazeta e do opozitar e qe besa edhe do forumista .. qe u kanqen tu u Lepi ...Badihava !


Nje Ministri nuk mund te "bastiset" e aq me pak nga nje Mision Nderkombtar !
Kemi te bjem me njer rast te papresedent diq qe ska te bej me Shtetin ose me nje Shtet ku sundon Ligji.
Ne rrethana se ka shkelje te Ligjit dhe ka deshmi ateher veprohet krejt ndryshe.
Demi qe i ka shkaktuar bashkesia nderkombtare Euleshi vetit dhe Kosoves esht marramendes !
1.Euleshi e paraqiti veten si Mision qe nuk respekton Ligje.
2.Kosova u shendrrua ne nje vend ku sundohet pa Ligj.
Dhe !
3.Kosova si Shtet gjendet ne nje situat te re ku ndihet si vend i Okupuar nga Euleshat.

panta_rhei
30-04-10, 21:54
Pajtohem me ty shpati, ke shumė tė drejtė nė kėto konstatime.
Por gjėra tė tilla ndodhin kur kriminelat e hajnat e milionave tė shtetit tė Kosovės, janė nė ato institucione.

Qeni i keq ta bjen ukin n'torishtė.

Qikjo ėshtė pavarėsia qė ty ta ka shpallė hashym panla.

Enjoy it. Shijoje.

shfletuesi_
30-04-10, 22:00
:D Ne po presim... epizoden tjeter

shfletuesi_
30-04-10, 22:07
Haradinaj: Korrupsioni nis nga shefi i Qeverisė, e them nga pėrvoja

http://www.gazetaexpress.com/web/images/gexGallery/29682/cache/aak-konferenca-300410-490x320.jpg

Per kete arsye Ramushi me pelqen veq qe eshte korrekt.... Dmth Korrupsioni nis nga shefi i Qeverise, e thot nga pervoja- rambo sepse vet ka qen nje kohe kryeshef hajde hajde apo ska dite qe ku do vret kjo fjale hahahaha fol e biri vetit phaaa krejt t'korruptuem more.

LABI
30-04-10, 22:14
Uroj qe zhvillimet ngjarjes se fundit nga jeta publike-politike qe u paraqiten/ shfaqen ne opinon t'mos jene pjese e gatojces se cenzurave te terthorta qe mund te vijne (servohen plasohen) nga qendra te ndryshme vendosjes , te aktereve te ndryshem te politikes (qofte vendore apo ndk) !!

Shpresoj qe kjo t' mos jet ndoj anti pod , i ndoj ngjarje apo aktualiteti tjeter .... Qe t'mos jete nje lloj karremi per t'zhvendosur vemendjen prej nje aktualiteti me interes dhe prioritet me te madhe per qytetarin sesa nje tjeter (qe do t'mund t'ishte sajese).

Megjithate , INSTITUCIONET E RENDIT dhe LIGJIT , DO TE DUHET TE ZGJOHEN NGA GJUMI NJE HERE E MIRE ... PUNA (rroga), MISIONI (institucional) - DUHET TE ARSYETOHET ME PUNE... E JO ME PROKLAMATA DHE SENSACIONE MEDIALE (ndryshe s'ka sense ekzistenca tyre) ...!!!

TASH E NJE VJET (pjestaret e ) EULEX-i pos rrogave te majme qe merr per te ashtuquajturin MISION i LIGJIT NE KOSOVE .... PERFITON dhe USHQIMIN E LIRE, MISHIN E KUQ e TE BARDHEE (cfar dush ndash zogzaa e ndash puleqaa) ... ME NJE FJALEE , HA , PII..... (tjeter gje s'kane bo; edhe s'e besoj se kane me boo diq me shume se sa deklarata, sfilata dhe skandale mediale) EDHE LET'S HAVEE SOME FUNNN (uhhh yeahh babyy , chill-out) theje, beleshh se ketu kemi imunitet , s'japim pergjegjesi; s'jemi ne shtet tonin ... rrijme nja 6 muje e marim nje thes pare , bojm qeff, lahemi e shperlahemi edhe ne fund kthehemi (mission complete) !!!

ME nje fjale : ME RRUVE T'RRUVA, BRISKU I BERBERIT !!

gjini
30-04-10, 22:26
Nėse ėshtė i pėrfshirė nė djersėn e popullit, le ta dėnojnė edhe me burgim tė pėrjetshėm.


.

o artist po atij dhe atyre baba ju kan lan gjith ate pasurie a.
hashimi baben polar e ka pas e ky fare buzfryti me biciklete ka ardh ne prishtine, si jakupi ka shku me kerre te kuajve kur jan nis per pazare e tash lulzojn kullat e tyre ne kryeshehrin ton

Guri i madh
30-04-10, 22:28
eh na i past marr te ligat ky fatmir lima qe kur ishte puna te leku fluturojke si vetima

Shpati
30-04-10, 22:29
Pajtohem me ty shpati, ke shumė tė drejtė nė kėto konstatime.
Por gjėra tė tilla ndodhin kur kriminelat e hajnat e milionave tė shtetit tė Kosovės, janė nė ato institucione.

Qeni i keq ta bjen ukin n'torishtė.

Qikjo ėshtė pavarėsia qė ty ta ka shpallė hashym panla.

Enjoy it. Shijoje.

Se pari duhet te vendos a pajtohesh me konsatimete e mija apo jo ?
Ligjet vlejn per te gjith si per Shetin, Qytetarin por edhe per Misionin Nderkombtar Eulesh.
"Qellimi arsyeton mjetin" nuk munde te perdoret ne Shtetet Demokratike ku funksionon Shteti.

Guri i madh
30-04-10, 22:37
ehhh 6 pikat i mshefshin qeveritart i mblojshin si maca mutin tentojshin me 4 pika tjera me i mblue


edhe Albinin po e kerkon eulexi populli ka shpreh gadishmeri me e mbrojt


e per fatmirin nuk ndegjova fjal te mira ne perjashtim te atyre qe jan perfitus nga qeveria e tanishme

LABI
30-04-10, 22:50
Se pari duhet te vendos a pajtohesh me konsatimete e mija apo jo ?
Ligjet vlejn per te gjith si per Shetin, Qytetarin por edhe per Misionin Nderkombtar Eulesh.
"Qellimi arsyeton mjetin" nuk munde te perdoret ne Shtetet Demokratike ku funksionon Shteti.

Qytetaret i japin frymen (jetesojne) ligjevee; Nje herit dhe ja marrin ate ( i derogojne) ... Ligjet , behen dhe zhbehen nga qytetaret .... !!

Shteti eshte nje vlere e perbashket (send- ress) e qytetareve/shoqerise.
RES-PUBLIKA (sendi i perbashket)NE SUAZA TE NORMALES ESHTE I QYTETAREVE DHE NE SHERBIM TE QYTETAREVE (e jo imitacionet, shembujt e korruptuar, dhe pervertuara).

SHTETI NUK ESHTE KATEGORI QE PERFAQESON PERSONALEN(privaten) .... POR QYTETARINE(PUBLIKEN)!

Guri i madh
30-04-10, 23:19
ani thojshin se fatmiri po vun per shyptari


edhe ne kranjska gor kur shkojke me u zavit me seja me djellza kolgecin thojshin se ka shkue me vujt per shyptari

gjini
30-04-10, 23:55
ani thojshin se fatmiri po vun per shyptari


edhe ne kranjska gor kur shkojke me u zavit me seja me djellza kolgecin thojshin se ka shkue me vujt per shyptari


me kend o kan hasha pasi qe fatmiri me diellzen, mos e ka pas bodyguard hashimin .

gjini
30-04-10, 23:59
Ne koft qaj qe po hetohet i baft mire atij dhe te gjithve atyre qe ju kan marr buken nga goja fukaras .
skemi qka me i ba as atij por as te tjerve qe akuzohen per hajni plaqk dhe per vrasje te paslufte ketyre qe jan te perfshire ne keto krime ju dhasht zoti jete e ne burg ju perfundoft krejt jeta.

Dardani_K1
01-05-10, 14:40
Komente/debate


Autostrada anti-kombėtare, anti-rajonale, anti-evropiane dhe e ēintegrimit shqiptar

1 Maj 2010

Isa Mulaj
Instituti pėr Hulumtime dhe Analiza tė Politikave Ekonomike (INEPRA)

Punim hulumtues pėr diskutimin e politikave - Nr. ESP026/10, H54, 30 prill 2010

“Nėse e tregoni njė gėnjeshtėr mjaft tė madhe dhe vazhdimisht e pėrsėrisni atė, populli mė nė fund do t’i besojnė asaj. Gėnjeshtra mund tė mbahet pėr njė kohė tė atillė deri sa shteti mund t’i hedh pluhur syve popullit nga pasojat politike, ekonomike dhe/ose ushtarake tė gėnjeshtrės. Kėshtu gėnjeshtra bėhet tepėr e rėndėsishme pėr shtetin nė shfrytėzimin e tėrė pushtetit pėr shtypjen e disidencės, sepse e vėrteta ėshtė armiku i gėnjeshtrės, dhe kėshtu duke u zgjeruar, e vėrteta ėshtė armiku mė i madh i [pu]shtetit [tė Kosovės]” – Joseph Goebbels, Ministėr i propagandės nė qeverinė e Gjermanisė Naziste.


U ndezėn edhe njė herė motorėt e propagandės emocionale pėr rėndėsinė e njė projekti jo transparent dhe autostradėn pa krye nė Kosovė. Nė kėtė propagandė ėshtė e pėrfshirė politika e pushtetit tė tashėm, korrupsionistėt ndėrkombėtar, dhe aty-kėtu ndonjė opinion i pavarur pa krye si autostrada. Gjithė ky bagazh i propagandės ėshtė i njohur pėr tė gjithė ata qė kanė qenė dhe janė nė rrjedha tė jo transparencės dhe konspiracioneve. Numri i arkitektėve kryesor tė kėtij projekti gjysmė-sekret ėshtė aq i “madh” sa qė nuk e arrin normėn dyshifrore. Atėherė, ēka ka tė bėjė kjo me kombin shqiptar, Shqipėrinė, Kosovėn, rajonin dhe integrimin e shpifur euroatlantik?

Cilat janė gėnjeshtrat pėr autostradėn?

E para ėshtė paqartėsia rreth relacionit tė saj. Fillimisht ishte theksuar se ajo fillon nė Vermicė dhe pėrfundon nė Merdare, me gjatėsi tė pėrgjithshme prej 117 km. Pastaj u mor vendimi nga Ministri i transportit qė ajo tė devijohet pėr Malishevė dhe tė pėrfundoj nė fshatin Besi, diku nė periferi tė Prishtinės, ku gjatėsia doli mė e shkurtė, ose gjithsej 103 km. Asnjėra prej tyre nuk ėshtė versioni pėrfundimtar dhe zyrtar.

Gėnjeshtra e dytė ėshtė ēmimi i pėrgjithshėm prej 700 milionė eurove. Me ēmimin mesatar tė kontraktuar prej 7,5-8 milionė euro pėr njė km autostradė, me kėtė fond nuk mund tė asfaltohen as 100 km, prandaj relacioni Vermicė – Besi nuk qėndron, e lėrė mė ai pėr nė Merdare. Mirėpo, pėr ēmimin e autostradės vendos punėkryesi i njėjtė qė ka vendosur edhe nė Shqipėri. Pėr shembull, konsorciumi Bechtel&Enka ishte kontraktuar pėr hapjen e tunelit tė Kalimashit dhe ndėrtimin e 60 km autostradė me ēmim prej 400 milionė euro, por para dy javėve u informuam se fatura e dorėzuar e kėtij punėkryesi pėr atė punė ėshtė mbi njė miliardė euro, ose mbi 150 pėr qind mė shtrenjtė. Kjo ėshtė arsyeja pse Bechtel&Enka nuk luan Bingo.

Gėnjeshtra e tretė ėshtė kur propagandohet se projekti i autostradės ėshtė kryevepra, a nė fakt kryekorrupsioni i Kosovės. Propaganda ėshtė e qėllimshme dhe kurrfarė analize nuk mund ta arsyetoj realizimin e saj. Thuhet se punimet nė autostradė do tė zgjasin 3 vite. Mjafton t’i hipnotizojmė qytetarėt me propagandė dhe t’i entuziazmojmė ata sikur autostrada po na sjell mrekullira prej ditės sė sotme. Nė shtetet tjera ku qytetarėt nuk janė mėsuar me gėnjeshtra tė pėrditshme nga pushteti sikur ne nė Kosovė, nuk i kapėrdijnė dot kėto ilaēe pėr letargji. Kur i gėnjeni njerėzit normal njė herė, herėn e dytė nuk u besojnė edhe sikur t’ua tregoni tė vėrtetėn. Ne nuk jemi gėnjyer njė herė, por pėr ēdo ditė dhe tani e kemi pėrballė gėnjeshtrėn e madhe.

“Lidhja e Kosovės me Shqipėrinė dhe tėrė rajonin, nė udhėn tonė tė pakthyeshme drejt integrimeve euroatlantike”, ėshtė gėnjeshtra e radhės e shpikur enkas nga Kryetari Kosovės, Fatmir Sejdiu.

Gėnjeshtra e pestė pėrbėhet nga njė grup i gėnjeshtrave tjera tė Kryetarit tė Kosovės pėr autostradėn, si: i) Shėnon pėrfundimin e ndarjes sė padėshiruar qė na ėshtė imponuar pėr shekuj me radhė; ii) Kjo udhė do t’ua bėjė mė tė afėrt edhe fizikisht qytetarėve tė Shqipėrisė, Prizrenin, Gjakovėn, Ferizajn, Prishtinėn, Podujevėn, dhe gjithė Kosovėn; iii) Shqipėria do tė ketė njė mundėsi mė shumė pėr lidhje tokėsore me Ballkanin perėndimor dhe gjithė Evropėn; iv) Ata qė kanė kundėrshtuar lidhjen e dy vendeve pėrmes kėsaj autostrade, pėr shkak tė kostos sė lartė, shpejt do tė binden se nuk kanė pasur tė drejtė, ngase pėrfitimi qė do tė sjellė ndėrtimi i saj do tė jenė shumė mė tė mėdha.

Nė gėnjeshtrėn e gjashtė hyn grupi i gėnjeshtrave tė Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi. Ato janė: i) Po e hapim kapitullin e epokės sė re tė Kosovės, epokėn e fuqizimit tė zhvillimit ekonomik tė Republikės sė Kosovės; ii) Pėr kėtė rrugė nuk do tė kursejmė asgjė dhe me ēdo ēmim do ta realizojmė; iii) Nga sot, tė dashur qytetarė tė Republikės sė Kosovės, tė dashur shqiptarė, nuk ka bjeshkė qė do tė na ndajė, por do tė ketė vetėm rrugė tė cilat do tė na bashkojnė; iv) Sot ēdo qytetar dhe familje kosovare ka mė shumė shpresė, optimizėm, besim dhe siguri pėr tė ardhmen e shtetit tonė dhe familjeve tona; v) Pėrshėndetje nga zemra edhe shtetėrore pėr pėrfaqėsuesit e kompanisė ndėrtuese tė kėsaj autostrade “Bechtel & Enka”; vi) Kosova para 11 vjetėve kishte pėrjetuar njė gjenocid tė paparė, me njė masė tė madhe tė njerėzve nė eksportim, Kosova ishte njė fushėbetejė pėr liri. E fituam atė fushėbetejė, e fituam atė betejė tė paparė...

Dardani_K1
01-05-10, 14:42
Grupi i gėnjeshtrave tė theksuara nga Fatmir Limaj pėrbėjnė gėnjeshtrėn e shtatė pėr autostradėn. Ato nuk dallojnė shumė nga gėnjeshtrat e politikanėve tė lartcekur dhe janė komplementare njėra me tjetrėn. Natyrisht, edhe Goebbels-i tė cilin e citova nė fillim, ka plotėsisht tė drejtė kur thotė se pėr ta bėrė dikė (sidomos ata tė cilėve u ėshtė shpėrlarė truri) tė besoj nė njė gėnjeshtėr mjaft tė madhe, atė gėnjeshtėr duhet ta pėrsėrisni vazhdimisht. Nė rastin e Kosovės nuk kemi tė bėjmė me refrenin e Goebbels-it “e pėrsėrisni” (veta e dytė nė numrin njėjės) por “e pėrsėrisin” (veta a tretė e numrit shumės). Ja disa nga gėnjeshtrat e Fatmir Limajt: i) Nga sot do tė fillojė hapja e njė korridori ndėrkombėtar nė vendin tonė, do tė na lidh neve me tė tjerėt dhe tė tjerėt me ne. Pėrmes kėsaj do rrjedhė ndėrlidhja jonė kombėtare; ii) Sot realizojmė [ndoshta po mendon pas 3 apo 30 viteve!] projektin mė madhor, me vlerėn mė tė madhe pėr Kosovėn, dhe dėshmojmė se jemi shtet, i cili e njeh kalendarin e tė sotmes dhe tė sė ardhmes sė vet; iii) Ėshtė e pamundur ta nisėsh kėtė rrugė qė na ēon drejt tė ardhmes, e tė mos kujtojmė rrugėn qė kemi ecur deri mė tani, rrugėn tė cilėn baballarėt tanė, heronjtė tanė, e paguan me ēmimin mė tė lartė,...Qė nga Skėnderbeu, Abdyl Frashėri, Ymer Prizreni, Eqrem Q[Ē]abej, e deri te komandanti legjendar Adem Jashari..;iv) Derisa tė rėnėt pėr kėtė vend flijuan jetėn e tyre qė ne ta shijojmė lirinė, ne sot japim djersėn tonė qė fėmijėve tanė t’u sigurojmė njė tė ardhme tė sigurt, pėrmes kėtij korridori; v) Kjo autostradė, nė zemėr tė Kosovės, bėhet udhėkryq i rėndėsishėm pėr tėrė rajonin dhe popujt e kėtij rajoni, dhe na shpie drejt Evropės sė bashkuar; vi) Ky projekt ka njė rėndėsi tė madhe pėr zhvillimin ekonomik dhe krijimin e mirėqenies pėr qytetarėt e vendit tonė, pėrmes krijimit tė lidhjeve ndėrkombėtare tė komunikimit; vii) Me kėtė rrugė ne po rrėnojmė muret e sė shkuarės, shkurtojmė distancėn mes kulturave dhe popujve, dhe ne po e ndėrtojmė rrugėn e pėrbashkėt drejt Evropės.

Gėnjeshtra e tetė pėrbėhet vetėm nga dy gėnjeshtra, por tė rrasta, tė Kryeparlamentarit, Jakup Krasniqi: i) Kjo lidhje ėshtė edhe pjesė e idealit tė dėshmorėve qė ranė brez pas brezi pėr perspektivėn dhe tė ardhmen tonė tė pėrbashkėt; ii) Ėshtė obligim ynė institucional t’u hapim perspektiva tė reja qytetarėve tanė, ėshtė obligim yni pėr edukimin e brezit tė ri me frymėn e vlerave kombėtare tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.

Nė gėnjeshtrėn e nėntė hyjnė tė pavėrtetat e thėna nga Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, si vijon: i) Ne duhet tė punojmė pėr tė kapur kohėn e humbur, pėr tė ndėrtuar tė ardhmen e shqiptarėve kudo qė janė; ii) Autostrada do tė afrojė edhe mė shumė pranė njėra-tjetrės Kosovėn dhe Shqipėrinė, si dhe do tė pėrshpejtojė proceset e integrimeve drejt Evropės; iii) Inaugurimi i korridorit tė kombit sot, vetėm pak mė shumė se dy vjet tė Kosovės sė pavarur, dėshmon se ēfarė mund tė bėjnė shqiptarėt e lirė, dėshmon forcėn magjike tė lirisė...iv) Nga korridori i kombit nuk do tė pėrfitoj vetėm Kosova dhe Shqipėria, por edhe vendet e rajonit, pėrfshirė edhe Serbinė.

Pėr gėnjeshtrėn e dhjetė, kemi lėnė grupin e gėnjeshtrave tė ambasadorit tė SHBA-ve nė Kosovė, Christopher Dell. Kjo pėr shkakun se numri dhjetė simbolizon diēka tė madhe dhe tė rėndėsishme nė shumė lėmi (si lojtar i futbollit, notė provimi, lojėn e kapuēave, etj.). A ka gėnjyer diēka ambasadori Dell pėr autostradėn? Sipas fjalėve tė tij, duke se po, kur ka thėnė: i) Kosova ėshtė bėrė njė vend qė ėshtė i aftė tė vendos pėr nevojat e tij dhe tė gjejė burimet pėr t’i zbatuar kėto vendime; ii) Kushdo qė vė nė pikėpyetje fillimin e autostradės mundet vetėm tė shikoj pėrreth kėtė turmė tė njerėzve dhe tė vėrejė se ēfarė vendimi i mirė ka qenė ky vendim i Qeverisė pėr tė nisė kėtė rrugė; iii) Jemi tė nderuar qė Qeveria ka pėrzgjedh Bechtel&Enkan tė jetė partner i tyre dhe jemi krenarė qė i bashkohemi kėsaj pėrpjekje ndėrkombėtare; iv) Mund tė mbėshteteni nė Bechtel&Enka qė do tė kryej punimet me kohė dhe me buxhetin e paraparė.

E vėrteta, faktet dhe realiteti rrėzojnė gėnjeshtrat e politikanėve

A pėrsėriten gjithė kėto gėnjeshtra tė mėdha me qėllimin siē e konstaton Goebbels-i, qė populli pėrfundimisht tė detyrohet tė besoj se janė tė vėrteta? Pėrgjigjen po ua lėmė lexuesve dhe tė gjithė atyre qė janė ekspert nė qėllimet e propagandės. Nė vijim po sjellim disa dėshmi rreth autostradės, tė cilat po ashtu do t’ua lėmė lexuesve t’i vlerėsojnė dhe vėrtetojnė a janė propagandė apo tė vėrteta. Ndonėse gėnjeshtra e politikanėve tė cekura mė lartė janė tė shumta dhe tė grupuara, ato mund tė demantohen njė nga njė. Mirėpo, duke e ditur se kjo qasje merr shumė kohė dhe hapėsirė, do tė pėrdorim qasjen e demantimit grupor, nė mes tjerash, pėr shkakun se edhe qėllimi i gėnjeshtrave ishte grupor i ndėrtuar sipas logjikės sė Goebbels-it, “gėnjeshtra e madhe duhet tė pėrsėritet vazhdimisht qė populli pėr njė kohė tė caktuar mė nė fund tė besoj nė tė (derisa tė del armiku mė i madh i gėnjeshtrės – e vėrteta – e cila edhe ashtu ėshtė krejt publike pėr tėrė opinionin e interesuar).

1. (Pu)shteti i Kosovės ėshtė nė njė gjendje diskreditimi nė arenėn ndėrkombėtare dhe nė defanzivė. Institucionet dhe mediat mė prestigjioze ndėrkombėtare raportojnė nė disvafor tė Kosovės, por duke e paraqitur gjendjen ashtu si ėshtė dhe ēka po ndodh nė tė. Meqenėse gėnjeshtrat e politikanėve tė Kosovės nuk i duron bota e civilizuar se ēka po ndodh nė Kosovė, sepse nė shoqėritė e atjeshme ekziston tregu i armiqve mė tė mėdhenj tė gėnjeshtrave – tregu i tė vėrtetave – kėta iu kanė kthyer tregut vendor tė gėnjeshtrave. Pra, ėshtė pėrpjekje pėr zhvendosjen e vėmendjes nga diskreditimi i jashtėm, me propagandėn brenda.
2. Kė e lidhė dhe ēka bashkon autostrada (kur tė ndėrtohet)? Po fillojmė sė pari vetėm me Kosovėn. Ajo fillon nė Vermicė, vjen deri nė Suharekė (Therandė), aty kthehet pėr Malishevė dhe del nė rrugėn magjistrale Prishtinė – Pejė. Autostradat kudo nė botė ndėrtohen pėr lidhjen e qyteteve tė mėdha (mė vonė do t’u sjelli dėshmi “surprizė” pėr kėtė). Nė Kosovė, qyteti mė i madh dhe kryeqyteti ėshtė Prishtina. Pas tij vjen Prizreni (nė tė kaluarėn pėr njė kohė ishte njė far kryeqyteti i trojeve etnike shqiptare). Autostrada Vermicė – Malishevė e bėn ndarjen e Prizrenit me Prishtinėn ose dy qyteteve me tė mėdha. Si? Nė Suharekė ajo devijohet pėr Malishevė pėr t’u futur nė magjistralen Prishtinė – Pejė. Gjatėsia e kėtij devijimi (deri nė Prishtinė) ėshtė 28 km, edhe pse MTPT-ja po mundohet ta zvogėloj me deklarata nė 20 km. Secili qytetar dhe biznes nga Prizreni, me logjikėn ekonomike, nuk ka kurrfarė arsye tė futet nė autostradė dhe tė shpenzoj 28 km mė tepėr (aq mė pak nėse autostrada bėhet me pagesė), prandaj do tė vazhdojnė ta shfrytėzojnė rrugėn e vjetėr pėr nė Prishtinė. Qytetarėt e Prizrenit dhe Therandės do ta shfrytėzojnė autostradėn nė raste kurioziteti, shėtitje (ta shohin se si duket), dhe ndonjė rast specifik sa herė udhėtojnė pėr nė Prishtinė. Nė rastet ekstreme, prizrenasit dhe therandasit

Dardani_K1
01-05-10, 14:43
rruga pėr nė Prishtinė, do ta shfrytėzojnė autostradėn Vermicė – Malishevė – Prishtinė nėse i kanė tė ardhurat pėr kokė banori tė Norvegjisė, naftėn e Arabisė Saudite dhe kohė tė tepėrt. Asnjėrėn nuk e kanė.
3. U ndanė me autostradė dy qytetet kryesore (pėrndryshe ato ende mbeten tė bashkuara mė atė rrugė qė ėshtė), tė shohim se ēfarė lidhjesh krijon autostrada me qytetet tjera tė mėdha tė Kosovės qė i ka pėrmendur Fatmir Sejdiu Autostrada nuk kalon nėpėr rrafshin e Dukagjinit ose qytetet e mėdha (tė mėdha sipas standardeve tona) si Gjakova dhe Peja. Dikush do tė mendonte se vlera e kėsaj autostrade pėr ato qytete ėshtė kurrfare, e disa tjerė janė mė largpamės dhe dobinė e shohin diku prej mesit tė Kosovės deri nė Prishtinė. Por ata qė janė nė gjendje tė shohin para syve tė vet, janė mė largpamės ndėr tė gjithė. Ē’ėshtė e vėrteta, autostrada Vermicė – Malishevė – Prishtinė i sjell dėme tė pallogaritshme Gjakovės, Deēanit, Pejės, Istogut, Klinės, Gllogovcit (Drenasit) dhe Skenderajt, ose gjysmės sė Kosovės. Tė gjitha kėto qytete pėr tė udhėtuar nė Prishtinė, Shkup, Luginė tė Preshevės dhe tutje, shfrytėzojnė magjistralen Prishtinė – Pejė, ose aty ku po synohet tė zbrazet autostrada. A keni udhėtuar kohėve tė fundit nė relacionin Prishtinė – Pejė (por edhe Gajkovė, Deēan, Klinė, Istog) dhe a e keni vėrejtur se ēfarė ngarkese e madhe dhe tollovie nė shumė vende ėshtė pėr ēdo ditė? Paramendoni tash kėsaj t’i shtohet ngarkesa e tė gjithė atyre qė vijnė nga Shqipėria nė autostradėn Durrės – Kukės – Morinė se ēka bėhet nė Arllat, Komoran e tutje deri nė Prishtinė. Bėhet “lamė thiu” krejt, edhe sikur tė ketė hapėsirė pėr ndėrtimin e dhjetėra korsive tė autostradės me gjerėsi tė pėrgjithshme deri nė 100 metra, dhe dihet se kjo ėshtė vetėm mundėsi imagjinare edhe sikur t’i kemi nė dispozicion 10 miliardė euro vetėm pėr kėtė qėllim. Kosova ėshtė vend shumė i vogėl me hapėsirė tokėsore, sipėrfaqe tė pamjaftueshme tė tokės bujqėsore, dhe i mbipopulluar.
4. “Lamės sė thive” nė komunikacionin Prishtinė – Komoran – Arllat, Kryetari i Kosovės mendon se do t’i bashkėngjitet qyteti i Ferizajt. Fatmirėsisht jo. Ferizaj do tė shpėtoj nga “lama e thive” nė “zemėr tė Kosovės” sa herė udhėton pėr nė Prizren dhe Shqipėri. Podujeva (Besiana) do tė jetė pashmangshėm pjesė e saj sa herė merr drejtimin nėpėr Prishtinė pėr nė qytetet e Rrafshit tė Dukagjinit, duke pėrjashtuar Suharekėn dhe Prizrenin kur ka mundėsi tė shfrytėzoj rrugėn ekzistuese shumė mė tė shkurtė se autostrada qė do tė ndėrtohet.
5. Tjerave qytete si Gjilani dhe Mitrovica qė janė (keq)kuptuar se do tė pėrfitojnė si gjithė Kosova, nuk kanė lidhje me kėtė autostradė, dhe siē do tė shohim mė vonė kėto pėrfitojnė nga lidhjet me Serbinė, sepse, ndarjen e padėshiruar tė Kosovės janė duke e imponuar me autostradėn pa krye politikanėt shqiptarė nė fjalė.

Kėto qė u pėrshkruan janė vetėm disa nga tė vėrtetat pėr ēintegrimin e Kosovės me autostradė. Me kėtė paraprakisht bien poshtė tė gjitha pretendimet ose gėnjeshtrat grupore tė politikanėve se autostrada lidh fizikisht dhe pėrmirėson komunikimin pėr tė gjithė Kosovėn.

Autostrada nė “zemėr tė Kosovės” pėrpos anti-kombėtare, ėshtė edhe anti-rajonale dhe anti-evropiane

Po supozojmė se rėndėsia e autostradės “nė zemėr tė Kosovės” na sjell vetėm mrekullira, tė cilat ne nuk po jemi nė gjendje t’i argumentojmė kurrsesi, sepse e vėrteta dhe gjendja faktike nga terreni nuk po i lejon dhe po e vėrteton tė kundėrtėn. Sidoqoftė, po e lėmė kėtė si tė shkuar dhe tė harruar. Po kalojmė te gėnjeshtrat grupore dhe tė kryqėzuara tė politikanėve pėr “udhėkryqin e rėndėsishėm qė lidh tėrė rajonin dhe popujt e kėtij rajoni”. Cili ėshtė destinacioni i fundit i kėsaj lidhje me tėrė rajonin?

1. Autostrada qė fillon nė Vermicė ka pėr destinacion lidhjen me Serbinė, pasi ajo pėrfundon nė Merdare (vendkalim kufitar nė veriperėndim tė Kosovės me Serbinė). Pra, vendi i parė me tė cilin Kosova dhe Shqipėria dėshirojnė tė integrohet nė rajon me anė tė autostradės, ėshtė Serbia. Rajoni ose pjesa e Serbisė ku Kosova ia ka mėsyrė integrimit, ėshtė i banuar me serbė nė zona kryesisht rurale dhe malore. I vetmi qytet nė atė zonė tė madhe mė nė brendi larg kufirit me Kosovėn, ėshtė Kryshevci me 75,256 banorė. Kėtu Serbia ėshtė treguar e menēur dhe e arsyeshme duke u treguar qartė politikanėve tė Kosovės dhe projektit tė tyre tė korruptuar nė formėn: “Ku po e thyeni qafėn e po doni me kėtė autostradė? A nuk e shihni se kėtej ėshtė rrugė normale e gjerėsisė 6 metra dhe e tillė do tė mbetet? A jeni tė vetėdijshėm se njė autostradė afėr 30 metra e gjerė nuk mund tė pėrfundoj nė njė rrugė dykahėshe 6 metra tė gjerė? A mundet rruga pesėfish mė e ngushtė tė absorboj ngarkesėn e komunikacionit tė autostradės? Pse i mashtroni kaq keq qytetarėt tuaj nė Kosovė dhe nuk u tregoni se autostrada e juaj ėshtė pa krye, dhe kot e keni sjellė deri kėtu? Do t’iu nevojiten sė paku 100 km tė udhėtoni nėpėr kėtė rrugė tė ngushtė dykahėshe deri sa tė kyēeni nė autostradėn mė tė afėrt, atė Beograd – Nish – Shkup. A nuk gjetėt vend mė tė keq pėr t’u integruar me ne nėpėrmjet autostradės pos kėtu? Pse ju nuk doni tė integroheni me vėllezėrit tuaj nėpėrmjet autostradės nė Luginėn e Preshevės? Aty po u ndihmojmė ne dhe Evropa me autostradė. Largėsinė e kyējes nė tė nga kufiri i juaj e keni vetėm disa kilometra, dhe ato janė nė gjendje t’i ndėrtojnė banorėt e fshatrave shqiptare me fondet e xhepave tė tyre tė cekėt. Nuk ka nevojė pėr qindra miliona euro, vetėm nė rast se dikush dėshiron t’i vjedh ato nė bashkėpunim me Bechtel&Enka”. Shiko foton nė vijim se cilat janė planet Serbisė:

Dardani_K1
01-05-10, 14:49
Figura 1: Serbia i ofron Kosovės integrimin me Luginėn e Preshevės dhe kyējen nė autostradėn qė ėshtė pjesė e Korridorit 10 pan-evropian, dhe pėr sytė e politikanėve kosovarė e ka shėnuar PRIORITET, por autostrada e “kombit” tė politikanėve kosovarė ėshtė kundėr integrimit ndėrshqiptar, rajonal dhe evropian.
Burimi: Ministria e Transportit e Republikės sė Serbisė.

2. Grupi i politikanėve tė Kosovės me grup gėnjeshtrat e tyre ėshtė aq kozmopolit dhe liberal sa qė duan tė integrohen me ēdo kusht me Serbinė edhe aty ku Serbia, bota dhe logjika nuk janė nė gjendje ta pranojnė, ndėrsa tallet me cinizėm gėnjeshtar pėr integrimin e shqiptarėve. Devijimi i autostradės prej Lipjanit pėr nė Bujanovc plotėson tė tri kriteret e integrimit: i) ndėshqiptar (armiku i tė cilit janė tė gjithė politikanėt e pėrmendur kėtu); ii) rajonal; dhe iii) evropian (Korridori 10 qė kalon nėpėr Serbi dhe Luginė tė Preshevės ėshtė projekt evropian). Kundėr tė gjitha kėtyre integrimeve ėshtė autostrada e “Kosovės” pėr tė cilėn po flasim.
3. Autostrada e “Kosovės” favorizon krijimin e Serbisė sė Madhe. Serbia nuk ėshtė fajtore pėr kėtė, por njė gjė tė tillė po ia imponojnė politikanėt e Kosovės me autostradėn e tyre, deshi e s’deshi Serbia. Korridorin 10 Serbia do ta shfrytėzoj pėr lidhje me enklavat serbe nė komunėn e Gjilanit. Ju e dini se ēfarė kėrdie janė duke bėrė politikanėt “tanė” me decentralizim nė baza etnike nė atė komunė. Kėtu del nė sipėrfaqe ndėrlidhja e drejtpėrdrejtė politike dhe ekonomike kundėr rajonit tė Gjilanit dhe Luginės sė Preshevės nga politika e Kosovės.
4. Devijimi i autostradės pėr Mitrovicė ndoshta do ta integronte kėtė qytetet brenda Kosovės, ndarja e tė cilin ėshtė legalizuar nga politika nė mes tė urės mbi lumin Ibėr. Si bėhet bashkimi dhe integrimi rajonal e evropian me autostradė kur ndarja qenka e mundur nė mes tė qytetit dhe nė mes tė urės?
5. Orientimi i autostradės sė Kosovės pėr Maqedoni i plotėson kriteret e katėr integrimeve: i) ndėrkosovar (lidhjet me Gjilanin dhe Ferizajt), ii) ndėrshqiptar (shqiptarėt nė Maqedoninė perėndimore); iii) rajonal (lidhjet me njė shtet tjetėr); dhe iv) evropian (Korridoret 10 dhe 8 qė kalojnė nėpėr Maqedoni janė korridore pan-evropiane). Kundėr tė gjitha kėtyre lidhjeve dhe integrimeve, sidomos dy tė parave, ėshtė autostrada e politikanėve tė Kosovės.
6. Me cilin shtet tjetėr po integrohet Kosova me kėtė autostradė pa krye? Mos me Malin e Zi, sidomos me pjesėn lindore dhe juglindore tė tij ku jetojnė shqiptarėt? Absolutisht jo. Autostrada e “kombit” nuk ka lidhje me kėtė integrim ndėrshqiptar dhe rajonal, sepse urrejtja mė e madhe e autostradės politike dhe klanore tė Kosovės, ėshtė kundėr viseve tė banuara mė shqiptarė, kudo qofshin ata, nė Luginė tė Preshevės, Maqedoni perėndimore, juglindje dhe lindje tė Malit tė Zi. Simpatia mė e madhe e autostradės sė “kombit” pėr integrim ėshtė me rajonet prej nga kanė hyrė dhe dalė makineria vrastare dhe kriminelėt e Millosheviqit, tė burgosurit shqiptarė, dhe zhdukja e shumė tė tjerėve nga Kosova nė Serbi.
7. Nė ndėrlidhje me pikėn 6 dhe jashtė temės sė autostradės por nė lidhje me integrimet rajonale, politika e tashme e “jona” lufton integrimin e Kosovės nė rajon. Shembulli mė i mirė i kėsaj ėshtė imponimi i vizave tė shtrenjta transit kundėr shtetasve tė Kosovės nga ana e Kroacisė. Sipas tė gjitha gjasave, ekzistenca e kėtyre vizave ėshtė bėrė me bekimin e politikės kosovare. Unė vė bast me secilin prej juve se politikanėt kosovarė nė pushtet nuk guxojnė t’i hynė presionit kundėr ambasadės kroate nė Prishtinė dhe qeverisė sė saj nė Zagreb pėr heqjen e kėtyre vizave, edhe sikur t’i goditni personat pėrgjegjės tė Kosovės me raketė Topol-M. Fatmir Sejdiu si njeriu numėr njė i shtetit tė Kosovės shpėrndan medalje tė arta pėr kroatėt qė ia imponojnė shtetasve tė Kosovės vizat, ose i plaēkitin. Sikur Kroacia ta ngrit ēmimin e vizave transit (vetėm pėr neve) nga 70 nė 700 euro, dyshoj se Fatmir Sejdiu do t’i shpėrblente me nga dhjetė medalje tė arta ata kroatė qė bėjnė rritjen ose dhjetėfishimin e ēmimit tė vizave pėr shtetasit qė i pėrfaqėson Fatmir Sejdiu. Vetėm kėshtu e sheh kryetari i njė shteti integrimin e Kosovės nė rajon dhe Evropė. Pasojat nga shpėrlarja e trurit janė mė tė rrezikshme se pėrdorimi i raketės Topol-M. Sikur duan ta bindin botėn se shqiptarėt janė tė atillė qė e ēmojnė shumė vetėm frikėn, prandaj miqėsia (e pėrhershme!) me popujt tjerė tė botės, sidomos me serbėt dhe kroatėt, funksionon mė mirė nėse ata tregohet sa mė abuzues kundėr shqiptarėve.
8. Integrimet rajonale dhe evropiane nuk identifikohen me rrugė dhe autostrada. Autostradat vetėm lidhin pėr komunikacion qytetet dhe metropolet e mėdha edhe ndėrmjet shteteve armike. Shikoni me kujdes figurėn 2 mė poshtė:Figura 2: Tė gjitha korridoret pan-evropiane. Kosovės i ėshtė ofruar mundėsia tė kyēet nė dy prej tyre (Korridorin 10 dhe 8) qė kalojnė nėpėr zona tė banuara me shqiptarė, por autostrada e “kombit” ėshtė kundėr integrimit ndėrshqiptarė, rajonal dhe evropian.
Burimi: Paneuropeantransport.png

9. Autostradat e korridoreve pan-evropiane lidhin tė gjitha kryeqytetet dhe metropolet e Evropės qendrore, lindore dhe jugore, qofshin ato edhe nė shtete tė ndryshme me marrėdhėnie ndėrshtetėrore sikur nė luftėn e ftoftė. Pėr shembull, Korridori 1 fillon nė kryeqytetin e Finlandės Helsiniki dhe kalon nėpėr kryeqytetet e shteteve baltike. Njėra lidhje pėrfundon nė kryeqytetin e Polonisė, Varshavė, kurse tjetra nė njė tjetėr qytet tė madh tė Polonisė, Gdanjsk. Autostrada deri nė Gdanjsk vjen nga Kaliningradi, kryeqyteti i enklavės ruse ndėrmjet Polonisė dhe Lituanisė. Nė bazė tė logjikės sė politikanėve kosovarė, kjo autostradė bėnė bashkimin e sllavėve tė lindjes dhe perėndimit, ose rusėve dhe polakėve. A ėshtė e vėrtetė kjo dhe ēfarė integrimi ka ose do tė ketė Kaliningradi me krahinėn e Polonisė Pomorskie ku mbaron autostrada e njėrit segment tė Korridorit pan-evropian 10?

Pikėrisht nė krahinėn Pomorskie, nė fshatin Regjikovo, SHBA-tė planifikonin ndėrtimin e njė kompleksi tė mburojės kundėr raketore, me arsyetimin pėr t’u mbrojtur nga raketat e Iranit dhe Koresė Veriore (tė cilat nuk i kishin me rreze veprimi pėr tė arritur deri atje), ndonėse edhe budallenjtė e kuptonin se ai kompleks ishte i drejtuar pėr detektimin e Forcave Strategjike Raketore (Raketnje Vojska Strategiēeskogo Naznaēenja) tė Rusisė, deri nė malin Ural. Rusia duke e ditur kėtė strategji, akuzoj Poloninė pėr mikpritjen e kėtij kompleksi, dhe i ofroj garancion tė qind pėr qindtė Polonisė se do ta godasė me armė bėrthamore. Ky ishte kėrcėnimi mė serioz i pėrdorimit tė armėve bėrthamore prej pėrfundimit tė Luftės sė Ftohtė. Rusia fillimisht dislokoj raketat me rreze tė mesme veprimi tė tipit 9K720 Iskander (SS-26 Stone) nė Kaliningrad pėr tė goditur krahinėn e Pomorskie-s nė Poloni ku do tė vendosej mburoja kundėr raketore amerikane. Nė shtator 2008, kryetari i SHBA-ve Barak Obama njoftoj pėr anulimin e planit. Autostrada e “integrimit” kombėtar, rajonal dhe evropian Kaliningrad – Gdanjsk megjithatė mbeti. Rusia dhe Polonia u “integruan” aq shpirtėrisht ndėrmjet vete, sa qė e para ishte dhe ėshtė e gatshme ta godasė tė dytėn me armė bėrthamore. Ēfarė integrimi ėshtė ky, dhe si ndikoj autostrada e Korridorit 1 pan-evropian? Sipas politikanėve kosovarė, Rusia ėshtė integruar nė Evropė (sepse Polonia ėshtė vend i BE-sė) me autostradėn Kaliningrad – Gdanjsk!

10. Siē u theksua edhe mė herėt, autostradat e korridoreve pan-evropiane kalojnė nėpėr kryeqytetet dhe metropolet evropiane, pavarėsisht a gjenden ato nė shtetet me raporte ndėrshtetėrore tė acaruara nė tė kaluarėn, tė tashmen, dhe tė ardhmen. Kėshtu Korridori 2 fillon nė Berlin dhe vazhdon pėr nė Poznan – Varshavė – Minsk – Moskė dhe pėrfundon nė Nizhni Novgorod. Nuk ka nevojė tė shkoj nė Vorkuta ose ndonjė fshat nė stepet e Siberisė. Ndėrkaq, autostrada e “kombit kosovar” kalon nėpėr “metropolet” si Malishevė, Bajė, Terpezė, Arllat, Llapushnik, Komoran, Besi, dhe pėrfundon nė “metropolin” e Merdares! Autostradat kalojnė pranė metropoleve dhe qyteteve tė mėdha pėr shkak tė bazave tė mėdha industriale dhe tregtare, me ēka ndihmohet zhvillimi ekonomik. Nė Kosovė kėto arsye tė autostradės nuk ekzistojnė.

Dardani_K1
01-05-10, 14:50
Projekti i autostradės sė “kombit” nuk i ndihmon zhvillimit ekonomik, por ėshtė varri i ekonomisė dhe mirėqenies sė qytetarėve tė Kosovės

Grupi i gėnjeshtrave tė politikanėve rreth autostradės pėr konsum tė brendshėm, mė sė shumti pėrqendrohet nė kinse pėrfitimet ekonomike tė Kosovės dhe mirėqenies sė qytetarėve tė saj. Kjo ėshtė e vėrtetė nėse i pėrjashtojnė qytetarėt e Kosovės dhe nė to i llogarisin vetėm pėrfitimet e tyre dhe grupeve tė interesit me tė cilėt janė lidhur, duke i plaēkitur qytetarėt. Qeveria e Kosovės nuk ka kurrfarė analize rreth pėrfitimeve dhe dėmeve qė i sjell autostrada e “kombit”.

Kosova nuk ka bazė tė madhe industriale dhe ekonomike. Sipas tė dhėnave tė Entit Statistikor tė Kosovės, brenda muajit shkurt 2010 Kosova ka eksportuar mallra me vlerė prej vetėm 15 milionė e 681 mijė euro, ndėrsa ka importuar me vlerė mbi 122 milionė euro. Eksporti i pėrgjithshėm paraqet vetėm 12,5 pėr qind tė vlerės sė importit. Dhe ēka ėshtė mė interesante, atė vlerė tepėr tė vogėl tė eksportit (eksport me vlerė 15 milionė euro bėnė njė kompani e madhėsisė sė mesme nė Gjermani brenda njė dite, ndėrsa Kosova si tėrėsi brenda njė muaj!), eksporti i mbeturinave te metalit pėrfaqėson afėr 65 pėr qind tė vlerės. Madje kjo pėrqindje ėshtė rritur nga 56 pėr qind sa ishte nė periudhėn e njėjtė tė vitit tė kaluar, dhe nė vlerė monetar ėshtė shtuar mė shumė se dyfish (nga 4.349.000 nė 10.131.000 euro). Kjo sugjeron se perspektiva eksportuese e Kosovės ėshtė vetėm nė mbeturinat metalike. Nė anėn e importit, dominojnė mallrat ushqimore qė vijnė kryesisht nga Serbia. Kėshtu rėndėsia e autostradės sė “kombit” do t’i shėrbejė Serbisė pėr zvogėlimin e shpenzimeve tė transportit tė mallrave tė saj nė Kosovė, dhe ai kursim u sjell fitim kompanive prodhuese serbe. Ky ėshtė pėrfitimi ekonomik numėr njė nga autostrada e “kombit”. Mbajeni mend mirė kėtė, dhe pyesni secilin ekonomist pėr rėndėsinė ekonomike tė autostradės nė kėtė kontekst.

Kur nuk ka prodhim tė madh mallrash e shėrbimesh pėr eksport, nga transporti nėpėr autostradė pėrfitojnė mė sė shumti eksportuesit e mallrave nė Kosovė dhe Shqipėri. Asfalti nuk hahet, por hahen produktet ushqimore tė Serbisė qė kalojnė nėpėr autostradėn e “kombit” pėr konsumatorėt shqiptarė. Nga austostrada e “kombit” pėrfitojnė drejtpėrdrejtė Sali Berisha, Christopher Delli, Fatmir Limaj, Gani Krasniqi, Mirsollav Mishkoviqi dhe Damir Fazlliqi. Madje hapin e parė tė rėndėsishėm drejt integrimit rajonal nė llogari tė Serbisė sė Madhe, e bėri ministria e Fatmir Limajt kur PTK bleu licencėn e operatorit tė katėrt tė telefonisė mobile nė Shqipėri pėr Mishkoviqin.

Ēmimi fillestar i kontraktuar qė duhet tė paguajnė qytetarėt e Kosovės pėr autostradėn e “kombit” ėshtė 700 milionė euro, qė pėrbėn afėr 70 pėr qind tė te hyrave buxhetore tė Kosovės pėr njė vit, ose afėr 20 pėr qind tė Bruto Produktit Vendor (GDP). Nga pėrvoja e Shqipėrisė, kjo shumė do tė dyfishohet, ose tė arrij 40 pėr qindėshin e GDP-sė.

Thuhet se nė projektin e autostradės do tė punėsohen 4,000 punėtorė vendas. Numri i vendeve tė punės qė mund tė krijohen nė sektorin ekonomik me 700 milionė euro, ėshtė sė paku 20 fish mė i madh. Pėr mė tepėr, punėsimi nė projektin e autostradės ėshtė i pėrkohshėm (mė sė shumti 3 vite). Kjo shkakton ērregullim tė pėrkohshėm nė tregun e punės. Me pėrfundimin e punimeve nė autostradė, punėtorėve do t’u nevojitet njė rikualifikim pėr veprimtari tjera (dhe kjo kushton) sepse Kosova nuk ėshtė nė kurrfarė pozite tė ndėrtoj autostrada me shpenzime qindra milionėshe deri nė pakufi. Me 700 milionė euro mund tė krijohen afėr 100.000 vende tė pėrhershme pune nė sektorėt produktiv tė ekonomisė, dhe nga ndikimi i tyre ekonomik dalin edhe 100.000 tjera.

Dardani_K1
01-05-10, 14:56
Autostrada merr resurset nga sektorėt produktiv dhe i hedh ato nė njė sektor tė ngrirė. Asfalti nuk prodhon gjė dhe nuk hahet. Kėshtu luftohet mirėqenia ekonomike e qytetarėve edhe ashtu tė varfėr tė Kosovės. Me kėtė bie poshtė ēdo gėnjeshtėr e politikanėve se autostrada ndikon nė pėrmirėsimin e mirėqenies ekonomike tė qytetarėve. Pėrkundrazi, e shkatėrron ashiqare. Ministria e Transportit shpenzon mė sė shumti mjete nga buxheti i Kosovės. Kjo ėshtė njė absurd kur dihet se struktura socio-ekonomike e Kosovės ka nevoja tepėr tė ngutshme nė sektorėt tjerė si zhvillimi i bujqėsisė dhe krijimi i vendeve tė reja tė punės. Arkitektėt e autostradės sė “kombit” kanė dalė nė media dhe pllakate qyteteve tė Kosovės me parullėn “Zhvillimi po merr rrugė”. E vėrtetė; zhvillimin por e merr dhe ngulfat rruga.

Realizimi i kėtij projekti anti-kombėtar, anti-rajonal, dhe anti-evropian ėshtė hipotetik, pra nuk ėshtė real meqenėse pėrmban shumė tė panjohura dhe pasiguri. Pėr autostradėn e kombit kėtė vit janė ndarė 50 milionė euro nga buxheti i Kosovės, qė pėrfaqėson vetėm 7.1 pėr qind tė fondit fillestar qė kėrkohet pėr ndėrtimin e autostradės. Edhe nė dy vitet vijuese, me pėrndarjen e buxhetit nė mėnyrė tejet diskriminuese nė favor tė MTPT-sė, mund tė ndahen nga 50 milionė euro pėr autostradė. Gjithsej 150 milionė euro pėr tri vite. Nga do tė sigurohen edhe 550 milionė tjera? Nga kreditė e Bankės Botėrore (BB) dhe tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN)? Jo. Kosova mund tė hyjė borxh vjetor mė sė shumti deri nė 200 milionė euro nė kėto institucione, ose 20 pėr qind tė te hyrave buxhetore tė Kosovės. Mirėpo, problemi akut ėshtė se FMN-ja dhe Komisioni Evropian tash sė voni ia kanė mbledhur betė Qeverisė sė Kosovės se nuk do t’i marrė 50 milionė euro donacione pa nėnshkrimin e marrėveshjes me FMN-nė, dhe rrezikon t’i humb edhe 100 milionė euro tjera si mbėshtetje pėr buxhetin e Kosovės qė ishin premtuar nė konferencėn e donatorėve tė mbajtur nė Bruksel nė korrik tė vitit 2008. Me ēka ka tė bėjė ajo marrėveshje ose kushtėzim i FMN-sė ndaj Qeverisė? Me reduktimin e administratės publike, qė vjen nga punėsimet e pa baza nė bazė tė nepotizmit, klaneve, akrabave, korrupsionit, ryshfeteve, shantazheve, pėrkatėsive politike, pėrvojėn nė krimin e organizuar, reketit, tradhtisė ndaj kombit dhe shtetit, bashkėpunimit me mafinė ndėrkombėtare, etj.

Mos do tė vijnė mjetet si kredi nga BB? Ky institucion financiar ndėrkombėtar (mė i rėndėsishmi) ka tjera prioritete pėr Kosovėn dhe ėshtė deklaruar se do tė pėrqendrohet me tepėr nė mbėshtetjen e zbutjes sė varfėrisė duke gjeneruar punėsimin. Pėr kėtė qėllim kjo ka paraparė njė fond 90 milionė euro. BB e di se mirėqenia ekonomike e njerėzve nuk matet me asfalt dhe beton pėr kokė banori. Ėshtė shumė interesante heshtja e qėllimshme qė ia bėri BB ceremonisė sė fillimit tė punėve pėr autostradėn. Financuesi kryesor i autostradave nė korridoret pan-evropiane, pra BB, nuk e pėrkrah projektin e autostradės sė Kosovės nga shkaku se kjo nuk lidhet me asnjė nga korridoret pan-evropiane, me fjalė tjera, pėr shkak se autostrada e “kombit” ėshtė anti-kombėtare, anti-rajonale, dhe anti-evropiane.
Personeli i shumė organizatave ndėrkombėtare i lėshuar nė mes tė mafisė vendore dhe duke u pėrpjekur t’i pėrshtatet asaj ose tė bėhet pjesė e krimit tė organizuar, pėr ēka shtabet e tyre qė i kanė dėrguar pėr mision nuk kanė ndėrmarrė absolutisht kurrė as masėn mė tė vogėl kundėr tyre, e kanė diskredituar nė tėrėsi misionin e atyre organizatave nė Kosovė. Pėr shembull, kryesuesi i zyrės sė BB nė Prishtinė, Ranxhit Najak (Ranjit Nayak), u ka thėnė mafisė vendore t’i shmangen tuneleve nė projektin e autostradės. Mafia e kuptoj kėtė porosi si sinjal tė pėrkrahjes sė autostradės nga BB, e ndoshta edhe si inkurajim pėr pėrfitime tė pėrbashkėta nė devijimin e autostradės. Por vetė fakti se BB nuk u paraqit fare nė ceremoninė e hapjes sė punimeve tė autostradės dhe po hesht qėllimshėm, do tė thotė se Ranxhit Najaku ia ka lėshuar kėmbėt e arushės nė dorė mafisė vendore, me apo pa qėllim. Ky skandal duhet tė raportohet nė shtabin e hetimeve tė BB nė Uashington DC pėr mashtrim tė qėllimshėm, dhe Najaku duhet tė jep pėrgjegjėsi pėr propozimin e papėrgjegjshėm nė emėr tė njė institucioni serioz si BB. Njėsitet e hetimeve tė BB kanė ndėrprerė mbėshtetjen e BB pėr autostrada nė Filipine edhe kur ēdo gjė po shkonte mbarė, edhe pėr arsye mė tė thjeshta siē ėshtė diskriminimi nė pėrzgjedhjen e kompanisė punėkryese. Ēdo gjė tjetėr ishte nė rregull dhe shkonte sipas planit, me mjete tė kontraktuara nga BB, por hetimi rezultoj nė ndėrprerjen e mbėshtetjes dhe anulimin e financimit tė autostradės.

Dardani_K1
01-05-10, 14:57
Tjetėr vėrejtje ndaj Ranxhit Najakut ėshtė se ka toleruar korrupsionin e personelit tė tij vendor nė projektet pėr anti-korrupsion, kur ata nė bashkėpunim me disa vendorė skandaloz tė UNDP-sė dhe tė KFOS-it kanė bėrė pėrzgjedhje tė Organizatave Jo-qeveritare (OJQ) pėr ta shmangur vėmendjen nga korrupsioni real, dhe ta zėvendėsojnė atė me llap-a-llapje tė pakuptimta pėr dialog rreth korrupsionit nė formė abstrakte si “korrupsioni ėshtė i dėmshėm, pengon investimet e huaja, dėmton ekonominė”. I doni emrat e disa “vlerėsuesve neutral” nga zyra e BB nė Prishtinė? Mirlinda Gorēaj – Llalloshi, Nejme Kotere, Lundrim Aliu....tė tjerėt kėrkoni nga njėsiti pėr hetimin e integritetit tė BB nė Uashington DC. Nga Uashingtoni kanė arritur njoftime se janė shumė tė shqetėsuar pėr dallaveret e vendorėve, dhe kanė kėrkuar nga Najaku tė hetoj dyshimet. Ky u ka premtuar se do ta kryej kėtė punė, por nuk e ka bėrė. Do tė thotė, i ka mashtruar edhe ata nė Uashington DC, sipas tė gjitha gjasave nga shkaku se ka qenė i zėnė duke menduar dhe punuar si t’i jep kėshilla mafisė vendore nė Kosovė rreth devijimit tė autostradės.

Kur janė nė pyetje tunelet, duhet theksuar se edhe para luftės sė dytė botėrore ato janė hapur nė terrene shumė mė tė ndėrlikuara se nėpėr kodra dhe bjeshkė. Shembull pėr kėtė janė hekurudhat nėntokėsore nė qytete tė mėdha qė kalojnė edhe nėn lumenj tė mėdhenj si Danubi, Temza, etj. Tunelet hapen dhe ndėrtohen edhe nė terrene mė tė vėshtira se nėn qytete, lumenj dhe bjeshkė. “Kanali la Mansh – the Enlish Channel” i cili lidhė Britaninė e Madhe me Francėn, ėshtė tunel i ndėrtuar nėn deti. Por Bechtel&Enka, pėrkundėr propagandės dhe miopisė sė disa analistėve se ka realizuar dhjetėra mijėra projekte nė qindra vende, ėshtė diskredituar fort me autostradėn e Shqipėrisė. Ky konsorcium nė Shqipėri doli si njė ndėrmarrje mafiozėsh kur i imponon ēmimet si tė dojė pas marrjes sė punėve, ndėrsa punėn e bėnė pėr faqe tė zezė. Projekti i autostradės Durrės – Morinė kishte filluar nė nėntor 2006 dhe ėshtė dashur tė pėrfundoj pas tri viteve. Kaloj gjysma e vitit tė katėrt dhe ai projekt nuk ėshtė realizuar, pra humbjet vazhdojnė. Profesionalizmi i kėtij konsorciumi mė sė miri vėrtetohet kur gjatė punėve nė vijim pasojnė shembjet masive tė tuneleve, sikur ai i Kalimashit i cili ende mbetet i mbyllur. Mos tė hyjmė edhe nė defekte tjera, sikur ai i devijimit tė autostradės pėr 1,5 km me ēmim 5 milionė euro.

Konsorciumi i ka bėrė kėto me qėllim pėr t’i nxjerrė veti punė shtesė sepse ajo i paguhet me ēmimin sa t’ia thotė rradakja punėkryesit. Ka gjasa qė ky konsorcium, pėrpos punės me defekte tė qėllimshme, tė angazhoj organizata terroriste pėr vendosjen e eksplozivėve nėpėr urat dhe viaduktet e autostradės sė “kombit” nė Kosovė me qėllim qė tė nxjerr punė shtesė me ēmime qė do t’i caktoj vetė.
Agjencia e Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID) nė Kosovė, me njė program ka trajnuar kuadrot vendore qė do tė angazhohen nė ndėrtimin e autostradės. USAID-i! E USAID-i pra! Ky ėshtė kallauzi i krejt kėtyre enigmave, konspiracioneve, korrupsionit, propagandės, linēimeve, ndėrskamcave, shantazheve, montimin e intrigave, gjuajtjes sė gurit dhe fshehjes sė dorės. Kryeshefi i saj nė Kosovė ėshtė Christopher Dell, ambasadori i SHBA-ve nė Prishtinė. Si shpjegohet fakti qė administrata e SHBA-ve ende e ka nė listė tė zezė Fatmir Limajn, ndėrsa Delli bėnė biznes me tė nė Kosovė nėpėrmjet USAID-it dhe Bechtel-it? USAID-i ėshtė organizatė qeveritare dhe listat e zeza tė administratės amerikane janė pikėrisht tė drejtuara kundėr kėtyre bashkėpunimeve dhe financimeve. Aq mė e logjikshme bėhet pyetja kur dihet se autostrada nuk ka tė bėjė asgjė me pėrfitimet e “kombit” dhe shtetit tė Kosovės por me Dellin, Fatmir Limajn dhe Bechtelin. Si shpjegohet tjetri fakt se Ministria e Punėve tė Jashtme tė SHBA-ve (Stejt Departamenti) nė qėndrimet dhe raportet e saj pėr Kosovėn ėshtė kritik pėr nivelin e korrupsionit nė Kosovė, ndėrsa njėri prej gjeneratorit kryesor tė atij korrupsioni janė programet dhe financimet e USAID-it, duke mos harruar kėtu edhe korrupsionin brenda vetė USAID-it nė Kosovė, i cili pėrkundėr sė ėshtė publik, kurrė nuk ėshtė hetuar deri mė sot. Stejt Departmenti dhe ambasadori Dell duhet ta qartėsojnė arsyen e pozicionit tė tyre diametralisht tė kundėrt nė raport me Kosovėn, lidhjet Mishkoviq – Limaj – PTK – Dell – Shqipėri – Serbi e Madhe, etj, etj.

Dardani_K1
01-05-10, 14:58
A ėshtė e vėrtetė se USAID-i ka qenė i angazhuar nė programe dhe reforma zhvillimore nė Kosovė? Po nė reformėn e sistemin e drejtėsisė tė cilėn me programe e ka bėrė si ēerdhe e legalizimit tė krimit tė organizuar pėr mbrojtjen dhe pėrkrahjen e atyre me tė cilėt ilegalisht bashkėpunon dhe bėnė biznes Delli? Rezultati i disa prej kėtyre programeve, janė intrigat e disa gjykatave (sidomos Gjykatės Ekonomike tė Qarkut nė Prishtinė e cila ėshtė rihapur nga USAID-i dhe mban pllakatė metalike me ngjyrė ari me emrin e USAID-it pėr tė krijuar bindjen se kush qėndron prapa saj) edhe kundėr qytetarėve tė zakonshėm tė caktuar, ndėrkohė qė mbi 200.000 lėndė ku pėrfshihen edhe krimet e rėnda botėrisht tė njohura, mbesin tė paprekura nė gjykatat e Kosovės. Ato nuk do tė preken kurrė dhe do t’iu shtohen edhe 200.000 tjera, sepse dihet kush goditet nga zgjidhja e tyre e drejtė, dhe kjo nuk i shkon pėr shtati Dell-it dhe USAID-it. Tė vetmet dosje qė trajtohen shpejt, janė dosjet e pushtetit dhe gjykatave kundėr tė drejtave tė qytetarėve tė zakonshėm, duke pėrfshirė opinionet dhe analizat shkencore.

Njė tjetėr program interesant i USAID-it ėshtė ai financimit tė ISC-sė (Institute of Sustainable Corruption) nga Vermonti i SHBA-ve qė vepron nė Kosovė pėr mbėshtetjen e shoqėrisė civile, nė mes tjerash pėr zhvendosjen e vėmendjes nga problemet reale tė korrupsionit, dhe angazhimin e disa OJQ-ve pėr promovimin, advokimin, sensibilizimin e opinionit, dhe hapjen e debatit kundėr korrupsionit dhe pėrmirėsimin e qeverisjes nė nivel qendror dhe lokal. Neve na ėshtė treguar nė njė takim zyrtar publik nga njė zyrtar vendor i ISC-sė (mė duket drejtori i tij ekzekutiv) se: “Nuk ėshtė detyrė e juaja tė ndėrmerrni diēka si tė zgjidhen problemet; kjo ėshtė kompetencė e dikujt tjetėr (ndoshta e ambasadorit Dell, Zotit, ose kush e di se kujt)”. Detyrė e juaja ėshtė tė llap-a-llapni diēka nė formė tė propagandės, tha nė formė tė tėrthortė drejtori ekzekutiv i ISC-sė, por jo t’iu bini problemeve nė kokė (se mos po del USAID-i prapa tyre!).


Financimi i autostradės sė “kombit” nėpėrmjet shitjes sė ēdo pasurie kombėtare

Kur Hashim Thaēi thotė se nuk do tė kursej asgjė pėr autostradėn, ai mendon t’i shes ndėrmarrjet e mėdha publike si PTK-nė, KEK-un, Aeroportin dhe paratė e tyre t’i hedh nė asfaltin e autostradės pa krye qė nuk gjeneron gjė. Por nuk ėshtė qėllimi i tij qė tė gjitha paratė nga shitja e kėtyre ndėrmarrjeve publike tė pėrfundojnė nė autostradė. Ai do qė, me njė pjesė tė parave nga shitja e ēdo gjėje tė Kosovės nėntokė, mbi tokė dhe nė ajėr tė blej ose importoj nga Serbia: uji “Vlasinska Rosa”, Eurocrem “Cipiripi”, plazma keksa, moka, “shtapiēa”, “zvakaēa” dhe sheqerka lėpesė “Chupa-Chups”. Me kėtė variant, financimi i ndėrtimit tė autostradės ėshtė i pamundur.

Tė merresh me korrupsion, krim tė organizuar, tradhti kombėtare, dhe hajni tė paskrupullt nė emėr tė luftės pėr liri dhe heronjve kombėtar

Kur e filluam kėtė analizė duke e cituar Goebbels-in, dy pasojat e para tė gėnjeshtrės mjaft tė madhe ishin politike dhe ekonomike. Geobbels-i pėrmend edhe pasojnė e tretė tė gėnjeshtrės, atė ushtarake, dhe kėtė e vė shumė afėr nė ndėrlidhje me pasojat ekonomike kur thotė “ekonomike, dhe/ose ushtarake”, qė na bėnė tė kuptojmė se ai gati sa nuk i ka fuzionuar kėto dy pasoja nė lėmi tė ndryshme nė njė, ose t’i identifikoj si sinonim.

Ēka ka tė bėjė lufta e Skėnderbeut, Adbyl Frashėrit, Ymer Prizrenit, Eqrem Ēabejt (ky mė duket se ishte gjuhėtar - linguist) me autostradėn e “kombit”, luftėn e Fatmir Limajt dhe kolegėve tė tij Hashim Thaēi dhe Jakup Krasniqi pėr plaēkitjen e pasurisė sė kombit dhe kalimin e saj tė huajve? Lufta e Skėnderbeut ėshtė bėrė nė drejtim krejtėsisht tė kundėrt. Fatmir Limajt i duket sikur Skėnderbeu ka luftuar si ky pėr sjelljen e kompanisė turke “Enka” tė veproj si zot shtėpie nė Kosovė, me misionin pėr ta realizuar njė projekt anti-shqiptar, anti-rajonal dhe anti-evropian siē ėshtė autostrada e “kombit”.

Ministrit tė transportit nė ceremoninė e hapjes sė punimeve i shpėtoj nga goja, ose gėnjej me qėllim, fjalia “deri te komandanti legjendar Adem Jashari”. Si ėshtė e mundur ky tė shpif kualifikime “komandant legjendar” kur nė Tribunalin e Hagės e ka pėrgėnjeshtruar zyrtarisht ekzistencėn e UĒK-sė si ushtri me strukturė organizative komanduese, dhe e ka paraqitur atė si banda tė armatosura pa komandė qendrore? A ka gėnjyer atėherė, apo gėnjen tani pėr qėllimet e tij ekonomike, apo nė tė dyja rastet? Sido qė tė jetė, kėto janė pasojat ushtarake tė gėnjeshtrės tė cilat Goebbels-i ishin nė dyshim nėse duhet tė mbahen tė ndara nga pasojat ekonomike, prandaj edhe i ka cilėsuar kėto si “ekonomike, dhe/ose ushtarake”.

Dardani_K1
01-05-10, 14:59
Nuk e di nėse dikujt ende vazhdon t’ia duroj veshi ndėrlidhjen e luftės ēlirimtare me tradhti dhe hajni kombėtare nė kėtė kohė, por ėshtė lajm i mirė qė askush nga familja Jashari nuk iu bashkua trinomit Limaj-Thaēi-Krasniqi nė atė ditė ceremonie pėr tė abuzuar me emra si Skendėrbeu dhe heronjve tjerė deri nė ditėt e sotme, pėr qėllime korrupsioni nė nivel kombėtar. Mund tė them se miti i komandantėve legjendar tė Kosovės ėshtė duke u rrėnuar nė heshtje, sepse ai nuk pėrkon me vepra pėr kualifikime tė tilla. Njė plak i rajonit tė Deēanit u kishte thėnė gjeneralėve tė shumtė tė UĒK-sė: “Ne kemi njė kapiten nga fshati ynė i cili qė 10 vite s’ka mundur tė bėhet major, ndėrsa ju i bėtė gjeneralė pėr dy ditė nė mal”.
Njė gėnjeshtėr e padurueshme, nga mund tė kėrkohet llogari po tė jetė serioze (do tė thotė po tė jetė e vėrtetė), ėshtė ajo e Hashim Thaēit kur pėrmend gjenocidin e paparė kundėr shqiptarėve nė raport me autostradėn e “kombit”. Asnjė institucion ndėrkombėtar nuk e pranon se nė Kosovė ka pasur “gjenocid tė paparė”. Nė Bosnjė, vetėm Srebrenica ėshtė pranuar si gjenocid “normal”. Pėr rastin e Kosovės nuk pranohet se ka pasur gjenocid, por spastrim etnik dhe krime lufte. Ka edhe pėrpjekje ndėrkombėtare qė luftėn nė Kosovė 1998-99 ta paraqesin si konflikt i armatosur. Gjenocide me tė mėdha se nė Kosovė janė parė nė shumė vende tė botės gjatė historisė, nė trojet etnike shqiptare (gjenocidi kundėr ēamėve, gjenocidi i Toplicės), madje edhe brenda vetė Kosovės gjatė luftės sė parė Ballkanike. Prandaj, konstatimi i Hashim Thaēit pėr “gjenocid tė paparė” me rastin e inaugurimit tė autostradės sė “kombit”, nuk qėndrojnė dhe janė vetėm nė funksion tė rrenės sė madhe pėr projektin e autostradės.

Nuk lanė gjė tė madhe kombėtare pa e njollosur me autostradėn anti-kombėtare trinomi Limaj-Thaēi-Krasniqi. Kėtij tė fundit nuk i vjen turp pėrmend obligimin pėr “edukimin e brezit tė ri me frymėn e vlerave kombėtare tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit”, vetėm disa javė pas djegies pėr herė tė dytė tė Lidhjes sė Prizrenit, ose ndalimin e pėrdorimit tė emblemės sė tij nga Gjykata Supreme e Kosovės. Dhe pėr ēudinė e askujt, i pari qė do tė vrapoj nė mbrojtje tė vendimit tė mbrapshtė tė Gjykatės Supreme, ėshtė, kush tjetėr pos ambasadorit Dell. Ambasadori Dell thuhet se ėshtė angazhuar shumė pėr de-politizimin e gjyqėsorit nė Kosovė, por nuk e di nė ēfarė forme se. Behxhet Shala, drejtor ekzekutiv i KMLDNj-sė, u pėrpoq me shkrimin e tij “Tė rritesh jetim madje as pa njerkė! - Pėrkrahja e Radovanit pėr tė drejtat e Hasanit” ta thyej akullin e heshtjes sė mediave, censurės sė tyre, dhe frikės sė analist&eum kthehu prapa (http://www.dardania.de/vb/upload/?cid=1,8)

Dardani_K1
01-05-10, 15:02
Shkerim Interesant pak i gjate por ja vlen ta lexoni se une mendoj ky lloj autostrade ne kete kohe sna ka vyjt asgja ndashta ma vone po dhe kjo autostrad do te jet ma shume ne sherbim te serbis se vet neve Kosovareve tashe ma mire ashte kanen me jau rritenpensionet pleqve,mjekve,shkollave dhe gjykatsve me jau rriten rrogat dhe njerezit qe jetojn pa kulem mbi koke me jau ndertu shtepijat se per Serbet e kthyn po ka valla Thaqi e per njerezit tane spo ka po ashte bugjeti i thate.

GURI SYLAJ
01-05-10, 18:42
Vertete shkrim i gjate e edhe plot gjera qe nuk mund te hidhen posht .
Por perfundimi disi konfuz!!
Nga ketu del se Shqiperia ka gabu shume qe e ka ndertu AUTOSTRADEN ne drejtim te Prizrenit e jo ne drejtim te Athines .
Edhe Kosova po beka gabim qe po e vazhdon kete rruge sepse me ekonomike ka qene me e fillu ne Nish e me ardhe deri ne Prishtine !!
Rruga qe te lidhe me vellaun nuk ka qmim!
Analizat kritike e edhe ato kritika direkte ne drejtim te kesaj qeverie qendrojn fort por cdo kritike dhe orvatje e arsyetimeve te ndryshme qe shkojn kunder kesaj Kryevepre kombtare jan te pa pranueshme, shkurtepamese dhe te damshme!!
Per inate te rese me vdekt djali...!!??

Guri i madh
01-05-10, 18:48
Shkerim Interesant pak i gjate por ja vlen ta lexoni se une mendoj ky lloj autostrade ne kete kohe sna ka vyjt asgja ndashta ma vone po dhe kjo autostrad do te jet ma shume ne sherbim te serbis se vet neve Kosovareve tashe ma mire ashte kanen me jau rritenpensionet pleqve,mjekve,shkollave dhe gjykatsve me jau rriten rrogat dhe njerezit qe jetojn pa kulem mbi koke me jau ndertu shtepijat se per Serbet e kthyn po ka valla Thaqi e per njerezit tane spo ka po ashte bugjeti i thate.


po duhet ky fatmir lima me e qel drumin kah livadhet e tija per me qel restorane e pika karburanti


e per rrym boll kan punue ja kan ndrrue emrin nga Kosova C ne kosova e ree qeli sala dul e bertiti deri sa ju ajun gerrklani pas dy mujve u mshel autobani

Artisti
01-05-10, 21:49
rruga pėr nė Prishtinė, do ta shfrytėzojnė autostradėn Vermicė – Malishevė – Prishtinė nėse i kanė tė ardhurat pėr kokė banori tė Norvegjisė, naftėn e Arabisė Saudite dhe kohė tė tepėrt. Asnjėrėn nuk e kanė.
3. U ndanė me autostradė dy qytetet kryesore (pėrndryshe ato ende mbeten tė bashkuara mė atė rrugė qė ėshtė), tė shohim se ēfarė lidhjesh krijon autostrada me qytetet tjera tė mėdha tė Kosovės qė i ka pėrmendur Fatmir Sejdiu Autostrada nuk kalon nėpėr rrafshin e Dukagjinit ose qytetet e mėdha (tė mėdha sipas standardeve tona) si Gjakova dhe Peja. Dikush do tė mendonte se vlera e kėsaj autostrade pėr ato qytete ėshtė kurrfare, e disa tjerė janė mė largpamės dhe dobinė e shohin diku prej mesit tė Kosovės deri nė Prishtinė. Por ata qė janė nė gjendje tė shohin para syve tė vet, janė mė largpamės ndėr tė gjithė. Ē’ėshtė e vėrteta, autostrada Vermicė – Malishevė – Prishtinė i sjell dėme tė pallogaritshme Gjakovės, Deēanit, Pejės, Istogut, Klinės, Gllogovcit (Drenasit) dhe Skenderajt, ose gjysmės sė Kosovės. Tė gjitha kėto qytete pėr tė udhėtuar nė Prishtinė, Shkup, Luginė tė Preshevės dhe tutje, shfrytėzojnė magjistralen Prishtinė – Pejė, ose aty ku po synohet tė zbrazet autostrada. A keni udhėtuar kohėve tė fundit nė relacionin Prishtinė – Pejė (por edhe Gajkovė, Deēan, Klinė, Istog) dhe a e keni vėrejtur se ēfarė ngarkese e madhe dhe tollovie nė shumė vende ėshtė pėr ēdo ditė? Paramendoni tash kėsaj t’i shtohet ngarkesa e tė gjithė atyre qė vijnė nga Shqipėria nė autostradėn Durrės – Kukės – Morinė se ēka bėhet nė Arllat, Komoran e tutje deri nė Prishtinė. Bėhet “lamė thiu” krejt, edhe sikur tė ketė hapėsirė pėr ndėrtimin e dhjetėra korsive tė autostradės me gjerėsi tė pėrgjithshme deri nė 100 metra, dhe dihet se kjo ėshtė vetėm mundėsi imagjinare edhe sikur t’i kemi nė dispozicion 10 miliardė euro vetėm pėr kėtė qėllim. Kosova ėshtė vend shumė i vogėl me hapėsirė tokėsore, sipėrfaqe tė pamjaftueshme tė tokės bujqėsore, dhe i mbipopulluar.
4. “Lamės sė thive” nė komunikacionin Prishtinė – Komoran – Arllat, Kryetari i Kosovės mendon se do t’i bashkėngjitet qyteti i Ferizajt. Fatmirėsisht jo. Ferizaj do tė shpėtoj nga “lama e thive” nė “zemėr tė Kosovės” sa herė udhėton pėr nė Prizren dhe Shqipėri. Podujeva (Besiana) do tė jetė pashmangshėm pjesė e saj sa herė merr drejtimin nėpėr Prishtinė pėr nė qytetet e Rrafshit tė Dukagjinit, duke pėrjashtuar Suharekėn dhe Prizrenin kur ka mundėsi tė shfrytėzoj rrugėn ekzistuese shumė mė tė shkurtė se autostrada qė do tė ndėrtohet.
5. Tjerave qytete si Gjilani dhe Mitrovica qė janė (keq)kuptuar se do tė pėrfitojnė si gjithė Kosova, nuk kanė lidhje me kėtė autostradė, dhe siē do tė shohim mė vonė kėto pėrfitojnė nga lidhjet me Serbinė, sepse, ndarjen e padėshiruar tė Kosovės janė duke e imponuar me autostradėn pa krye politikanėt shqiptarė nė fjalė.

Kėto qė u pėrshkruan janė vetėm disa nga tė vėrtetat pėr ēintegrimin e Kosovės me autostradė. Me kėtė paraprakisht bien poshtė tė gjitha pretendimet ose gėnjeshtrat grupore tė politikanėve se autostrada lidh fizikisht dhe pėrmirėson komunikimin pėr tė gjithė Kosovėn.

Autostrada nė “zemėr tė Kosovės” pėrpos anti-kombėtare, ėshtė edhe anti-rajonale dhe anti-evropiane

Po supozojmė se rėndėsia e autostradės “nė zemėr tė Kosovės” na sjell vetėm mrekullira, tė cilat ne nuk po jemi nė gjendje t’i argumentojmė kurrsesi, sepse e vėrteta dhe gjendja faktike nga terreni nuk po i lejon dhe po e vėrteton tė kundėrtėn. Sidoqoftė, po e lėmė kėtė si tė shkuar dhe tė harruar. Po kalojmė te gėnjeshtrat grupore dhe tė kryqėzuara tė politikanėve pėr “udhėkryqin e rėndėsishėm qė lidh tėrė rajonin dhe popujt e kėtij rajoni”. Cili ėshtė destinacioni i fundit i kėsaj lidhje me tėrė rajonin?

1. Autostrada qė fillon nė Vermicė ka pėr destinacion lidhjen me Serbinė, pasi ajo pėrfundon nė Merdare (vendkalim kufitar nė veriperėndim tė Kosovės me Serbinė). Pra, vendi i parė me tė cilin Kosova dhe Shqipėria dėshirojnė tė integrohet nė rajon me anė tė autostradės, ėshtė Serbia. Rajoni ose pjesa e Serbisė ku Kosova ia ka mėsyrė integrimit, ėshtė i banuar me serbė nė zona kryesisht rurale dhe malore. I vetmi qytet nė atė zonė tė madhe mė nė brendi larg kufirit me Kosovėn, ėshtė Kryshevci me 75,256 banorė. Kėtu Serbia ėshtė treguar e menēur dhe e arsyeshme duke u treguar qartė politikanėve tė Kosovės dhe projektit tė tyre tė korruptuar nė formėn: “Ku po e thyeni qafėn e po doni me kėtė autostradė? A nuk e shihni se kėtej ėshtė rrugė normale e gjerėsisė 6 metra dhe e tillė do tė mbetet? A jeni tė vetėdijshėm se njė autostradė afėr 30 metra e gjerė nuk mund tė pėrfundoj nė njė rrugė dykahėshe 6 metra tė gjerė? A mundet rruga pesėfish mė e ngushtė tė absorboj ngarkesėn e komunikacionit tė autostradės? Pse i mashtroni kaq keq qytetarėt tuaj nė Kosovė dhe nuk u tregoni se autostrada e juaj ėshtė pa krye, dhe kot e keni sjellė deri kėtu? Do t’iu nevojiten sė paku 100 km tė udhėtoni nėpėr kėtė rrugė tė ngushtė dykahėshe deri sa tė kyēeni nė autostradėn mė tė afėrt, atė Beograd – Nish – Shkup. A nuk gjetėt vend mė tė keq pėr t’u integruar me ne nėpėrmjet autostradės pos kėtu? Pse ju nuk doni tė integroheni me vėllezėrit tuaj nėpėrmjet autostradės nė Luginėn e Preshevės? Aty po u ndihmojmė ne dhe Evropa me autostradė. Largėsinė e kyējes nė tė nga kufiri i juaj e keni vetėm disa kilometra, dhe ato janė nė gjendje t’i ndėrtojnė banorėt e fshatrave shqiptare me fondet e xhepave tė tyre tė cekėt. Nuk ka nevojė pėr qindra miliona euro, vetėm nė rast se dikush dėshiron t’i vjedh ato nė bashkėpunim me Bechtel&Enka”. Shiko foton nė vijim se cilat janė planet Serbisė:


Ky apo kėta qė kanė bėrė mundin tė shkruajnė kėtė shkrim "Interesant", nė kėtė pjesė tė cituar nga unė kanė treguar veten e tyre qė dėshirojnė tė mos pėrparoj Kosova.

Se Serbėt paskan rrugėn 6 metėrshe a mos duhet qė edhe ne t'i lėmė rrugėt tona 6 metėrshe.

Standardet e njė shteti shihen nė rrugėt e tij. Pra mos tė shikojm fqiun por tė punojmė tė riun.

Edhe njė tė mirė nuk e kanė parė kėta tė shkrimit, tė gjithė ata qė ndalojnė para rrugės 6 metėrshe, rrijnė pak mė gjatė nė Kosovė, me kėtė shpenzojnė pak mė shumė nė Kosovė, me kėtė shitja e produkteve, mbledhja e tatimit pėr kėtė shton buxhetin e shtetit.

Kėta tė mllefosur qė nuk kanė qenė nė kabinetin e Limajt e tė pėrfitojnė nga 1 €, kanė bėrė shkrimin "Interesant".

Po vazhdoj ta lexoj, ndoshta nuk ėshtė citimi i fundit rreth kėtij shkrimi "Interesant".

.

instruktori
02-05-10, 12:55
Te respektohet Ligji eshte shume njerzore
Kontrolla eshte ber dhe tashti do te shfim argumentat
Urojm qe te del qe eshte respektue Ligji.

Ps.
Shteti kerkon Angazhim

Shpati
02-05-10, 17:34
Komente/debate


Autostrada anti-kombėtare, anti-rajonale, anti-evropiane dhe e ēintegrimit shqiptar

1 Maj 2010

Isa Mulaj
Instituti pėr Hulumtime dhe Analiza tė Politikave Ekonomike (INEPRA)

Punim hulumtues pėr diskutimin e politikave - Nr. ESP026/10, H54, 30 prill 2010

“Nėse e tregoni njė gėnjeshtėr mjaft tė madhe dhe vazhdimisht e pėrsėrisni atė, populli mė nė fund do t’i besojnė asaj. Gėnjeshtra mund tė mbahet pėr njė kohė tė atillė deri sa shteti mund t’i hedh pluhur syve popullit nga pasojat politike, ekonomike dhe/ose ushtarake tė gėnjeshtrės. Kėshtu gėnjeshtra bėhet tepėr e rėndėsishme pėr shtetin nė shfrytėzimin e tėrė pushtetit pėr shtypjen e disidencės, sepse e vėrteta ėshtė armiku i gėnjeshtrės, dhe kėshtu duke u zgjeruar, e vėrteta ėshtė armiku mė i madh i [pu]shtetit [tė Kosovės]” – Joseph Goebbels, Ministėr i propagandės nė qeverinė e Gjermanisė Naziste.


U ndezėn edhe njė herė motorėt e propagandės emocionale pėr rėndėsinė e njė projekti jo transparent dhe autostradėn pa krye nė Kosovė. Nė kėtė propagandė ėshtė e pėrfshirė politika e pushtetit tė tashėm, korrupsionistėt ndėrkombėtar, dhe aty-kėtu ndonjė opinion i pavarur pa krye si autostrada. Gjithė ky bagazh i propagandės ėshtė i njohur pėr tė gjithė ata qė kanė qenė dhe janė nė rrjedha tė jo transparencės dhe konspiracioneve. Numri i arkitektėve kryesor tė kėtij projekti gjysmė-sekret ėshtė aq i “madh” sa qė nuk e arrin normėn dyshifrore. Atėherė, ēka ka tė bėjė kjo me kombin shqiptar, Shqipėrinė, Kosovėn, rajonin dhe integrimin e shpifur euroatlantik?

Cilat janė gėnjeshtrat pėr autostradėn?

E para ėshtė paqartėsia rreth relacionit tė saj. Fillimisht ishte theksuar se ajo fillon nė Vermicė dhe pėrfundon nė Merdare, me gjatėsi tė pėrgjithshme prej 117 km. Pastaj u mor vendimi nga Ministri i transportit qė ajo tė devijohet pėr Malishevė dhe tė pėrfundoj nė fshatin Besi, diku nė periferi tė Prishtinės, ku gjatėsia doli mė e shkurtė, ose gjithsej 103 km. Asnjėra prej tyre nuk ėshtė versioni pėrfundimtar dhe zyrtar.

Gėnjeshtra e dytė ėshtė ēmimi i pėrgjithshėm prej 700 milionė eurove. Me ēmimin mesatar tė kontraktuar prej 7,5-8 milionė euro pėr njė km autostradė, me kėtė fond nuk mund tė asfaltohen as 100 km, prandaj relacioni Vermicė – Besi nuk qėndron, e lėrė mė ai pėr nė Merdare. Mirėpo, pėr ēmimin e autostradės vendos punėkryesi i njėjtė qė ka vendosur edhe nė Shqipėri. Pėr shembull, konsorciumi Bechtel&Enka ishte kontraktuar pėr hapjen e tunelit tė Kalimashit dhe ndėrtimin e 60 km autostradė me ēmim prej 400 milionė euro, por para dy javėve u informuam se fatura e dorėzuar e kėtij punėkryesi pėr atė punė ėshtė mbi njė miliardė euro, ose mbi 150 pėr qind mė shtrenjtė. Kjo ėshtė arsyeja pse Bechtel&Enka nuk luan Bingo.

Gėnjeshtra e tretė ėshtė kur propagandohet se projekti i autostradės ėshtė kryevepra, a nė fakt kryekorrupsioni i Kosovės. Propaganda ėshtė e qėllimshme dhe kurrfarė analize nuk mund ta arsyetoj realizimin e saj. Thuhet se punimet nė autostradė do tė zgjasin 3 vite. Mjafton t’i hipnotizojmė qytetarėt me propagandė dhe t’i entuziazmojmė ata sikur autostrada po na sjell mrekullira prej ditės sė sotme. Nė shtetet tjera ku qytetarėt nuk janė mėsuar me gėnjeshtra tė pėrditshme nga pushteti sikur ne nė Kosovė, nuk i kapėrdijnė dot kėto ilaēe pėr letargji. Kur i gėnjeni njerėzit normal njė herė, herėn e dytė nuk u besojnė edhe sikur t’ua tregoni tė vėrtetėn. Ne nuk jemi gėnjyer njė herė, por pėr ēdo ditė dhe tani e kemi pėrballė gėnjeshtrėn e madhe.

“Lidhja e Kosovės me Shqipėrinė dhe tėrė rajonin, nė udhėn tonė tė pakthyeshme drejt integrimeve euroatlantike”, ėshtė gėnjeshtra e radhės e shpikur enkas nga Kryetari Kosovės, Fatmir Sejdiu.

Gėnjeshtra e pestė pėrbėhet nga njė grup i gėnjeshtrave tjera tė Kryetarit tė Kosovės pėr autostradėn, si: i) Shėnon pėrfundimin e ndarjes sė padėshiruar qė na ėshtė imponuar pėr shekuj me radhė; ii) Kjo udhė do t’ua bėjė mė tė afėrt edhe fizikisht qytetarėve tė Shqipėrisė, Prizrenin, Gjakovėn, Ferizajn, Prishtinėn, Podujevėn, dhe gjithė Kosovėn; iii) Shqipėria do tė ketė njė mundėsi mė shumė pėr lidhje tokėsore me Ballkanin perėndimor dhe gjithė Evropėn; iv) Ata qė kanė kundėrshtuar lidhjen e dy vendeve pėrmes kėsaj autostrade, pėr shkak tė kostos sė lartė, shpejt do tė binden se nuk kanė pasur tė drejtė, ngase pėrfitimi qė do tė sjellė ndėrtimi i saj do tė jenė shumė mė tė mėdha.

Nė gėnjeshtrėn e gjashtė hyn grupi i gėnjeshtrave tė Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi. Ato janė: i) Po e hapim kapitullin e epokės sė re tė Kosovės, epokėn e fuqizimit tė zhvillimit ekonomik tė Republikės sė Kosovės; ii) Pėr kėtė rrugė nuk do tė kursejmė asgjė dhe me ēdo ēmim do ta realizojmė; iii) Nga sot, tė dashur qytetarė tė Republikės sė Kosovės, tė dashur shqiptarė, nuk ka bjeshkė qė do tė na ndajė, por do tė ketė vetėm rrugė tė cilat do tė na bashkojnė; iv) Sot ēdo qytetar dhe familje kosovare ka mė shumė shpresė, optimizėm, besim dhe siguri pėr tė ardhmen e shtetit tonė dhe familjeve tona; v) Pėrshėndetje nga zemra edhe shtetėrore pėr pėrfaqėsuesit e kompanisė ndėrtuese tė kėsaj autostrade “Bechtel & Enka”; vi) Kosova para 11 vjetėve kishte pėrjetuar njė gjenocid tė paparė, me njė masė tė madhe tė njerėzve nė eksportim, Kosova ishte njė fushėbetejė pėr liri. E fituam atė fushėbetejė, e fituam atė betejė tė paparė...

Ka njerz qe kohen e shfrytezojn te krijojn diq.
Por ka edhe te till qe kohen e shfrytezojn jo per te krijuar diq por punene e atyre qe krijojn ta sabotojn.
Ngjashem po veprojka qeky amalet instituti i cili me siguri ka si donator ndonje sherbim te huaj sekret.

Undertaker
02-05-10, 21:20
1.Euleshi e paraqiti veten si Mision qe nuk respekton Ligje.
2.Kosova u shendrrua ne nje vend ku sundohet pa Ligj.
Dhe !
3.Kosova si Shtet gjendet ne nje situat te re ku ndihet si vend i Okupuar nga Euleshat.

1. EULESH-i e ka paraqiten veten si mision serioz i cili ka per qellim ta drejtoj Kosoven drejt EUROPES.
2. Kosova ka qene, eshte dhe do te jete (deri sa te hyme ne europe) vendi ku sundohet pa ligj nga njerezit e krahut te luftes. Sa me heret KUpi, LImi dhe HAshi dhe TJeret "penzionohen" me parate e vjedhura, aq me lehte Kosova do te merr fryme. Shpresoj se EULESHI ua ka bere me dije te lartecekurve pasojat.
3. Populli i Kosoves, i trashe, me falni, i stertrashe, cdo here ka qene i okupuar. Nese me ipet mundesia, preferoj te jem i "okupuar" nga EULESHI se sa nga klika e tashme.

Shpati
02-05-10, 22:58
1. EULESH-i e ka paraqiten veten si mision serioz i cili ka per qellim ta drejtoj Kosoven drejt EUROPES.
2. Kosova ka qene, eshte dhe do te jete (deri sa te hyme ne europe) vendi ku sundohet pa ligj nga njerezit e krahut te luftes. Sa me heret KUpi, LImi dhe HAshi dhe TJeret "penzionohen" me parate e vjedhura, aq me lehte Kosova do te merr fryme. Shpresoj se EULESHI ua ka bere me dije te lartecekurve pasojat.
3. Populli i Kosoves, i trashe, me falni, i stertrashe, cdo here ka qene i okupuar. Nese me ipet mundesia, preferoj te jem i "okupuar" nga EULESHI se sa nga klika e tashme.

Euleshi esht fut ilegalisht ne Kosove.
Populli thot :"mose e vet se tregon vet"...
Dihet kush deshiron qe vendi te Qeveriset nga te huajt.

Guri i madh
03-05-10, 00:12
Euleshi esht fut ilegalisht ne Kosove.
Populli thot :"mose e vet se tregon vet"...
Dihet kush deshiron qe vendi te Qeveriset nga te huajt.pak ma kadale shpat


eulexi ka ardh si rezulltat i paketes se Ahtisarit ,po ma von na i kan fut nja 6 pika e qeveria e jon i ka pranue ,bile 6 muj e kan fsheh nga populli ket 6 pikshin


e tash i thojn qysh te dush po vet e kena pranue

Makresh
03-05-10, 11:58
Dalsh i pafajshem o Minister !

Po edhe n'tu paq krue pakes dora, hallall i ke nga ana ime !

Shkaku yt, Kosova sot eshte pavarur ! I vogel eshte buxheti i kosoves per t'shperbly.

Guri i madh
03-05-10, 13:26
http://www.kohaditore.com/inc/images/withcorner/bottomRightInfoBoxT.png

EULEX, a e ke pėrnjėmend?

Publikuar: , mė 02 maj 2010
http://www.kohaditore.com/repository/images/flaka_surroi4.jpg Ka gjashtė javė qė e kishim paralajmėruar, pėr ē’gjė u kritikuam nga tė huajt dhe u cilėsuam gėnjeshtarė nga vendorėt. Rastisi qė informata se njė ministėr po hetohej nga EULEX-i dhe se kryeministrit i ishte kėrkuar shkarkimi i tij, e botuam menjėherė pas intervistės sė pėrfaqėsuesit tė lartė ndėrkombėtar nė Kosovė, qė atėbotė kishte thėnė: “...Kur po flas pėr luftimin e korrupsionit dhe tė krimit tė organizuar, nė konceptin tim, kjo do tė thotė se duhen hapa seriozė e tė mprehtė, po ashtu, pėrfshirė personalitete, tė cilat janė kalbur, qė po hetohen, qė nuk duhen tė jenė pjesė e rrethit tė brendshėm tė pushtetit... ėshtė me rėndėsi qė tė mund t’i heqim qafesh personalitetet e korruptuara nė kėtė vend”.

Pardje nė orėt e pasdites, nisi bastisja e koordinuar e disa nga pronat e ministrit tė Transportit, tė shefit tė Prokurimit tė MTPT-sė dhe tė vetė Ministrisė. Ajo qė m’u duk shumė indikative ishte se policėt qė bėnin bastisjet e banesave ishin karabinierėt italianė, pėrderisa zyrat i bastisnin pjesėtarėt e Guardia di Finanzas, gjithashtu italianė, tė specializuar pėr ndjekjen e krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Posaēėrisht pėr mafinė. Ani qė nuk duhet paragjykuar asgjė dhe duhet pritur rezultatet e hetimeve, marshimi frontal i EULEX-it nė katėr-pesė vende njėkohėsisht e me njėsi tė armatosura deri nė dhėmbė, nuk lė pėrshtypjen se kėto hetime janė punė hajgareje.

E se lėvizja e EULEX-it duket tė mos jetė shaka e ka dėshmuar edhe mbledhja maratonike e mbajtur po atė pasdite nė ndėrtesėn e Qeverisė, ku, pos kryeministrit, zv. kryeministrit, vetė ministrit tė hetuar, morėn pjesė edhe ambasadori amerikan dhe shefi i EULEX-it, krahas ca personave tė tjerė qė do t’u bashkoheshin mė vonė. Dhe natyrisht, pėrderisa nuk ka asnjė prononcim tė vetėm nga kryetari i Kosovės dhe kryeministri si dy “institucionet” dhe njėkohėsisht nėnshkruesit e marrėveshjes sė koalicionit, nuk ka prononcim as nga kryeparlamentari; ka njė deklaratė shkel e shko nga zėvendėskryeministri nga radhėt e partisė mė tė vogėl dhe tri deklarata disi tė rezervuara dhe sipėrfaqėsore nga opozita -- nuk mbetet shumė pos tė teoretizohet pėr situatėn e porsakrijuar.

E para. Ra Nait Paravani. Nuk i zgjati shumė “lezeti”, ngase veprimi e EULEX-it ishte absolutisht “bombė” krahasuar me aksionet e deritanishme tė kėtij misioni, qė nga vendosja kėtu. Aksionin duket se askush nuk e ka pritur dhe, pėrfundimisht, ai ėshtė realizuar nė konspiracion tė plotė. Besoj se po tė mos kishte EULEX-i indice tė forta pėr kėtė qė po hetohet, me siguri njerėzit e tij nuk do tė hynin nė zyrat e njė ministrie aq kollaj dhe nuk do t’i konfiskonin serverėt me aq lehtėsi. Kjo pėr shkak se nėse ky aksion mbaron pa rrjetėn plot, EULEX-i do ta dėmtojė pėrfundimisht imazhin e vet dhe do tė vėrtetohet tė jetė mision burokratik dhe i paefektshėm.

Guri i madh
03-05-10, 13:29
E dyta. Nėse hetimet dėshmojnė se ministri i Transportit ėshtė i implikuar nė veprime tė kundėrligjshme, e ky vazhdon tė qėndrojė nė kėtė post (ashtu siē e ka thėnė nė monologun pėr shtyp tė sė mėrkurės mbrėma), atėherė do tė mund tė ndodhte prangosja e njė ministri nė detyrė. Kjo do tė ishte absolutisht skandaloze pėr kėtė Qeveri e gjithashtu do t’i bėnte shumė zarar imazhit tė Kosovės nė sytė e atyre shteteve qė mund tė jenė gati pėr tė na njohur nė muajt nė vijim. Sipas kėtij opsioni, Qeveria do tė duhej tė binte, e qė kryetari: a) ta mandatonte formimin e Qeverisė teknike deri nė zgjedhje, ose b) tė shpallte zgjedhje tė parakohshme.

E treta. Mbase nė takimin maratonik ėshtė negociuar dalja e ministrit nga kjo situatė me heqjen dorė nga posti dhe bashkėpunimi i plotė me autoritetet hetimore gjatė qėndrimit nė planin e dytė – pra hetime pa prangosje. Apo dėshmi e mbrojtur. Pra, mund ta kemi hipotetikisht situatėn ku Limaj jep dorėheqjen nga posti, “nė emėr tė edhe njė sakrifice pėr Kosovėn”, me ē’gjė do tė ruhej stabiliteti i brishtė tė Qeverisė. Shkuarja e ministrit “pėr shkaqe morale, ani qė nuk ėshtė fajtor” dhe “pėr shkak se ka besim nė drejtėsinė”, do t’i mundėsonte kėsaj qeverie ta mbyllte mandatin nė vitin 2011. Me kusht qė ndėrkohė nuk zbulohen edhe zyrtarė tė tjerė tė nivelit qendror tė zhytur thellė nė korrupsion.

E katėrta. Prangosja eventuale e ministrit, nė cilindo variant, me gjasė do tė mobilizonte njė pjesė tė veteranėve tė luftės sė fundit dhe tė pėrkrahėsve tė tij nė parti, qė nėpėrmjet demonstratave tė protestonin kundėr kėsaj. Kurse kėtyre protestave do tė mund t’u bashkoheshin veteranėt nė Maqedoni e Luginė, me ē’rast do tė pretendohej se “prekja nė vlerat e luftės” mund ta destabilizonte gjithė rajonin. Dhe do tė mund ta destabilizonte vetė partinė e ministrit, pėr shkak tė mungesės sė pėrkrahjes pėr tė si nė rastin e Hagės ashtu edhe nė kėtė tash.

Dhe kėto do tė mbesin nė nivel tė teorisė, ngase ajo qė dihet deri mė tash ėshtė bėrė publike nėpėrmjet deklaratave pėr shtyp tė EULEX-it, e qė kanė fjalė aq sa mund tė maten me gramė. Natyrisht, e gjithė kjo me qėllim tė ruajtjes sė rezultateve tė hetimeve dhe tė vetė hetimeve.

Nėse kjo ėshtė nisja e zėnies sė peshqve tė mėdhenj, atėherė EULEX-it i uroj peshkim me fat. E nėse gjatė zėnies sė pėrnjėmendshme tė kėtyre peshqve del se ndonjėri ėshtė kalbur, atėherė tė mos pėrfundojė e tėra me njė gjykim e njė dėnim me burgim. Sanksioni mė i madh i mundshėm, madje mė i madh se nderi dhe burrnia e kėtyre peshqve, ėshtė marrja e pasurisė sė krijuar paligjshėm. Nė emėr tė popullit.

Guri i madh
03-05-10, 13:33
http://www.kohaditore.com/repository/caricatures/30karikatura2.jpg (http://www.kohaditore.com/repository/caricatures/30karikatura1.jpg)

Prishtina-racing
03-05-10, 13:59
Shko maja thesin ti...Dalsh i pafajshem o Minister !

Po edhe n'tu paq krue pakes dora, hallall i ke nga ana ime !

Shkaku yt, Kosova sot eshte pavarur ! I vogel eshte buxheti i kosoves per t'shperbly.

Gentiani
03-05-10, 14:36
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41075000/jpg/_41075978_limaj_ap203b.jpg

eshte mesuar Fatmiri me polica nderkombetare :tongue: ama kesaj here Bitilenka ka me ju be avtuban nje kahesh per tu Dubrava.


Me qasishna Kriminela dhe korrupcion te instaluar ne mes te institucioneve, presin njohje te reja te shtetit tu Kosoves, integrim tu Evropa dhe liberalizim te vizave, te behen pjese e paktit Euroantllantik, nderkohe qe jane ne miqesi te perhershme edhe te perjetshme me kriminellat edhe hejnat e tane dynjese.

LOJETARI
03-05-10, 14:54
E. Sanksioni mė i madh i mundshėm, madje mė i madh se nderi dhe burrnia e kėtyre peshqve, ėshtė marrja e pasurisė sė krijuar paligjshėm. Nė emėr tė popullit.

A besoni qe munden me ia marre leket qe i ka fut turshi ?Une jo !

Marco
03-05-10, 15:00
Euleshi esht fut ilegalisht ne Kosove.
Populli thot :"mose e vet se tregon vet"...
Dihet kush deshiron qe vendi te Qeveriset nga te huajt.

Kur te vjedh njeri shpin e vet, qka po don me ta rregullu tjert ma mirė...!

Marco
03-05-10, 15:04
Dalsh i pafajshem o Minister !

Po edhe n'tu paq krue pakes dora, hallall i ke nga ana ime !

Shkaku yt, Kosova sot eshte pavarur ! I vogel eshte buxheti i kosoves per t'shperbly.

Ateher nuk i thojne lufte per shtet po per Pushtet ,
Shteti i mirfillt nuk e len hajnit-korruptusin mi qel syt se gjithmon en percjellje, e Kosoven spo e udheheq njė qeveri e till..!

panta_rhei
03-05-10, 15:29
Dalsh i pafajshem o Minister !

Po edhe n'tu paq krue pakes dora, hallall i ke nga ana ime !

Shkaku yt, Kosova sot eshte pavarur ! I vogel eshte buxheti i kosoves per t'shperbly. pse nuk pe merr me qu ne harapistan, ma mir sipas sheriatit...

Tekefundit, je pasqyra e besimit tėnd.

GURI SYLAJ
03-05-10, 15:34
A besoni qe munden me ia marre leket qe i ka fut turshi ?Une jo !

Une besoj qe po dhe jam shume i sigurt se ,po u veprua deri ne fund ,Autostrada nuk do te kishte fare nevoje per finansime tjera dhe as te ndalet ne Besi po bitevi deri ne Merdare ka me pas boll pare!!!

Lapsi
03-05-10, 16:12
Ca u be me ministrin, a po shkon ne dubrave a jo?

Guri i madh
03-05-10, 17:17
A besoni qe munden me ia marre leket qe i ka fut turshi ?Une jo !

nuk besoj se shum nga kto pasuri i kan te regjistruara ne farefis dhe nuk ka mundsi ne kosov qe te konfiskohet pasuria e fituar ne mnyr te pa ligjshme


para nji jave e lexova nji artikull ne gazetetn ; ZERI I DITES KU I PREFEROHET KRYEPARLAMENTARIT QE TA PRANOJ BLINDIMIN OSE ROJEN NON STOP TEK SHPIA E TIJ NE SOFALI ;ME E PAE QFAR JAPIE KISH MARUE FILL PAS LUFTE

ESHT VESHTIR QE TE KONFISKOHEN PO NUK ESHT VESHTIR QE TE NDALOHEN E TE DEMASKOHEN


me i paraqit para miletitit me ftyren e vertet qe e kan mjaft , u fshehen pas martirve pas masakrave qe i ka bae shkavi

Zeqiri
03-05-10, 17:22
Dalsh i pafajshem o Minister !

Po edhe n'tu paq krue pakes dora, hallall i ke nga ana ime !

Shkaku yt, Kosova sot eshte pavarur ! I vogel eshte buxheti i kosoves per t'shperbly.

Eu hallal tkoft o makresh se paske fol bollmire burrnisht eme vend se metvertete ai emeriton seka bashum pune perkosoven esot na ekemi lirine qepo egzojme tegjithe rrnoft fatmir lima dhe zoti erujt perjete

Makresh
03-05-10, 18:08
pse nuk pe merr me qu ne harapistan, ma mir sipas sheriatit...

Tekefundit, je pasqyra e besimit tėnd.

Mos u gut me fol nihere, prit e bon saber. Se per kurgjo nuk jemi t'sigurt !

Gentiani
03-05-10, 18:43
Ca u be me ministrin, a po shkon ne dubrave a jo?

Hala njehere jo, ama e kishin vendosur kur ta arrestojne tu ministria edhe tu e zbrit shkalleve deri te furgoni me e rrahe shpukulata gojes sikur ate plakun e vetevendosjes. :tongue:

Ama kesaj here si duket ju ka ngjule Fatmirit ne midis te Avtubanit, e edhe nese ato leke i ka nxjerre jashte tu Kosoves, qaj Eulekshi ka me ja gjetur, sepse nuk ja qita polica te Llapushnikut, por kane nje sistem te plote te perkrahjes politike dhe mbeshtetje nga qendrat evropiane, ku kontrollohen dosjet, kontrollohet kontot, kontrollohen levizjet e qishtu te gjtha me radhe e me rende.

Ku po vjedhin me miliona tu Kosova e shkrete, qe menzi po mbahet ne kembe, kjo nuk eshte sikur Grēka me deti, e mush nje kove ne deti dhe nuk mirret vesh, po keta shkojne ne koriten 20 cm uje e po mushin kofen.

LOJETARI
03-05-10, 19:46
Ky rast ėshtė shembulli mė i mirė qė sqaron nivelin e shoqėrisė kosovare .T'i e voton , ai tė vjedh .Ai del para kamere e tė rren pa u skuq fare , ndėrsa ti kie mėshirė pėr tė .Ti nuk rrebelohesh sepse ai ėshtė ēlirimtari yt .Ai ta ka "ndjeke" shkaun pėr me u bė vet shka .Ti e bisedon kėtė kėtė ēėshtje vetėm nėpėr kafe . Nuk lyp pėrgjrgjėsi prej tij ,por pajtohesh me realitet , sipas motos "ka edhe ma keq".Opozita flenė ,pozita nuk deklarohet fare .Ai nuk jep dorėheqje .Sikur nuk ka ndodhė asgjė .
Kjo ėshtė pėr me u tranue .Kėto lloje tė vjedhjeve janė mė tė poshtra se sa vjedhjet qė i bėnin shkiet dikur .Ndėrsa ti rrin e i hap sytė e pret ēka po i bėn EULEKSI .
Ky ka qenė rasti mė i pėrshtatshėm pėr popullin ,tė u jap ēmimin e merituar nė mėnyrėn mė tė ashpėr fatmirave e hashimave .

Guri i madh
03-05-10, 19:50
Ky rast ėshtė shembulli mė i mirė qė sqaron nivelin e shoqėrisė kosovare .T'i e voton , ai tė vjedh .Ai del para kamere e tė rren pa u skuq fare , ndėrsa ti kie mėshirė pėr tė .Ti nuk rrebelohesh sepse ai ėshtė ēlirimtari yt .Ai ta ka "ndjeke" shkaun pėr me u bė vet shka .Ti e bisedon kėtė kėtė ēėshtje vetėm nėpėr kafe . Nuk lyp pėrgjrgjėsi prej tij ,por pajtohesh me realitet , sipas motos "ka edhe ma keq".Opozita flenė ,pozita nuk deklarohet fare .Ai nuk jep dorėheqje .Sikur nuk ka ndodhė asgjė .
Kjo ėshtė pėr me u tranue .Kėto lloje tė vjedhjeve janė mė tė poshtra se sa vjedhjet qė i bėnin shkiet dikur .Ndėrsa ti rrin e i hap sytė e pret ēka po i bėn EULEKSI .
Ky ka qenė rasti mė i pėrshtatshėm pėr popullin ,tė u jap ēmimin e merituar nė mėnyrėn mė tė ashpėr fatmirave e hashimave .
LOJTAR


rrall shkrun po shkrimet tuja askush nuk mundet me i demantue

shfletuesi_
03-05-10, 20:02
Ky rast ėshtė shembulli mė i mirė qė sqaron nivelin e shoqėrisė kosovare .T'i e voton , ai tė vjedh .Ai del para kamere e tė rren pa u skuq fare , ndėrsa ti kie mėshirė pėr tė .Ti nuk rrebelohesh sepse ai ėshtė ēlirimtari yt .Ai ta ka "ndjeke" shkaun pėr me u bė vet shka .Ti e bisedon kėtė kėtė ēėshtje vetėm nėpėr kafe . Nuk lyp pėrgjrgjėsi prej tij ,por pajtohesh me realitet , sipas motos "ka edhe ma keq".Opozita flenė ,pozita nuk deklarohet fare .Ai nuk jep dorėheqje .Sikur nuk ka ndodhė asgjė .
Kjo ėshtė pėr me u tranue .Kėto lloje tė vjedhjeve janė mė tė poshtra se sa vjedhjet qė i bėnin shkiet dikur .Ndėrsa ti rrin e i hap sytė e pret ēka po i bėn EULEKSI .
Ky ka qenė rasti mė i pėrshtatshėm pėr popullin ,tė u jap ēmimin e merituar nė mėnyrėn mė tė ashpėr fatmirave e hashimave .


Qeshtu eshte kur populli e shtren qafen e dorezohet.

Etnical
03-05-10, 21:38
Dalsh i pafajshem o Minister !

Po edhe n'tu paq krue pakes dora, hallall i ke nga ana ime !

Shkaku yt, Kosova sot eshte pavarur ! I vogel eshte buxheti i kosoves per t'shperbly.


Po per shkak tnjerzve me mendsi si tanen qe e perkrahin tkeqen dhe i thurrin lavde asaj,Kosova ka met nket gjendje ku esht.

Makresh
03-05-10, 22:17
Po per shkak tnjerzve me mendsi si tanen qe e perkrahin tkeqen dhe i thurrin lavde asaj,Kosova ka met nket gjendje ku esht.

Jo pershkak meje, por pershkak t'juajin ! E gjithe kjo eufori nga fanatiket e partive opozitare po ngjan sikur te ishte nje fest mbarkombtare ! Kjo eshte nje enderr qe u be realitet per ju.

murrizi
03-05-10, 22:29
Limajn do ta bėjn (pa e ditur as ata vetė) madhėshtor, edhepse ai ėshtė madhėshtor !

Guri i madh
04-05-10, 17:46
Publikuar: Sot, mė 04 maj 2010
http://www.koha.net/repository/images/autobahn4.jpgPrishtinė, 4 maj - Pėrveē dy-tre kamionėve me dhe e gurė tė gėrmuar nė nderim tė nisjes solemne tė punimeve nė autostradė javėn e kaluar, kompania “Bechtel-Enka” nuk i ka futur mė nė funksion makineritė punuese tė rėnda e as ato mė tė lehta. Konsorciumi amerikano-turk nuk ka hequr asnjė lopatė dhe nga vendi ku ka nisur ndėrtimi i autostradės, qė prej tė dielės sė fundit tė muajit prill, shkruan sot “Koha Ditore”. Ndėrtuesit e autostradės Vėrmicė-Merdar janė nė pėrgatitje tė terrenit pėr nisjen e punimeve, ndėrkaq data zyrtare e paralajmėruar pėr fillimin e punės ka kaluar tashmė dy-tri ditė.
Autostrada pritet tė nisė rrugėtimin tek pasi tė bėhen disa matje gjeodezike tė cilat sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit pėrfshihen nė vazhdėn e ndėrtimit tė autostradės. Sipas kėsaj ministrie, punimet mund tė konsiderohen te filluara , meqė thonė ata edhe matjet qė bėhen nė kėtė drejtim pėrfshihen nė procesin e punės. Tė pakapshėm nė telefon pėr gazetėn kanė qenė kėtė tė hėnė zyrtarė pėr ndėrlidhje me media tė konsorciumit “Bechtel & Enka”.
“Aktualisht janė duke u bėrė gati kampet dhe bartja e pajisjeve pėr ndėrtim. Gjithashtu po zhvillohen edhe matjet gjeodezike tė cilat pėrcaktojnė edhe fazat e punimeve dhe terrenin e shtrirjes sė trasesė”, ka thėnė Xhevdet Pozhari, zėdhėnės i Ministrisė sė Transportit.
Ai nuk ka pėrcaktuar nėse punimet nė mihjen e trasesė nga do t’i bjerė autostrada do tė nisin kėtė javė apo do tė shtyhen deri nė javėt e ardhshme.
“Nuk e di se kur do tė nisin punimet nė heqjen e dheut dhe pėrgatitjen e trasesė, por tė gjitha punimet pėrgatitėse hyjnė nė fazėn e ndėrtimit tė autostradės”, ka thėnė Pozhari.
Sipas tij, tė martėn do tė bėhen edhe vizita tė zyrtarėve tė kėsaj ministrie tek vendi ku edhe pritet tė nisė filli i autostradės.
Ndėrtimi i autostradės do t’i kushtojė 80 deri 100 milionė euro buxhetit tė Kosovės pėr kėtė vit. Viti 2011 do tė gėlltisė edhe 270 milionė euro, ndėrkaq viti 2012 rreth 200 milionė. Tani pėr tani nė buxhetin e Kosovės janė tė deponuara rreth 50 milionė euro pėr ndėrtimin e projektit mė tė madh rrugor nė vend, ndėrkaq paratė e tjera do tė sigurohen nga shitja e aseteve shtetėrore, e nėse nuk dalin, do tė shfrytėzohen edhe kreditė. Pėr segmentin e parė do tė shfrytėzohen paratė nga rishikimi i buxhetit qė pritet tė bėhet nė qershor tė kėtij viti.
Ēmimi pėr njė kilometėr rrugė dhe kostoja e pėrgjithshme e segmentit tė parė tė autostradės me gjatėsi prej 27 kilometrash, ndėrtimi i tė cilit solemnisht ka nisur tė dielėn, mbahet sekret nga Ministria e Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit. Por nė tėrėsi, sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Transportit, kostoja e ndėrtimit tė autostradės do tė lėvizė midis 700 deri nė 1 miliard e 200 milionė euro. Kostoja prej 700 milionė eurosh do tė paguhet nėse autostrada kalon nėpėr terren tė rrafshėt dhe nėse mėnjanohen nė tėrėsi tunelet.

Arb
04-05-10, 18:01
Eh faqja e zeze!

Patrioti qe eshte patriot, jep per vend te vete, e jo te vjedh vendin e vete.

Guri i madh
04-05-10, 19:46
Eh faqja e zeze!

Patrioti qe eshte patriot, jep per vend te vete, e jo te vjedh vendin e vete.
jo patriota jan po digjen e po pervlohen per shyptari


TROJA - Amaneti i Clownit (http://www.google.de/url?sa=t&source=web&oi=video_result&cad=6465112458163642693&ct=res&cd=2&ved=0CBEQtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DWbi xhu3L4UU&rct=j&q=troja+amaneti&ei=41zgS9f8GZGoOLj3wZ0I&usg=AFQjCNEuDX98BlmhtL9ZU24kf1Unu_P0Iw)

Fshatari
05-05-10, 12:41
Sfidon EULEX’in

Nga Leonard Kerquki & Shpend Limoni mė 05.05.2010 nė ora 8:28
Bastisja e Ministrisė sė Transportit ishte spektakėl, aksion joprofesional, ndėrhyrje politike dhe tendencė pėr denigrimin e institucioneve. Deklaratat e Pieter Feithit ishin tė mbushura politikė. Pavarėsisht motiveve, imazhi ynė ėshtė dėmtuar. Kėrkojmė nga EULEX’i qė tė ofrojė fakte dhe dėshmi. E vėrteta duhet tė dihet shpejt. Kjo ēėshtje nuk guxon tė zvarritet. Jakup Krasniqi, Kryetar i Parlamentit tė Kosovės, flet pėr Express.
Express: Z. Krasniqi, ju jeni zyrtari i parė i lartė kosovar qė pranoni tė intervistoheni pas bastisjes sė Ministrisė sė Transporteve. Ēfarė po ndodh, pse krerėt e Shtetit po i shmangen kontaktit me gazetarė?
J. Krasniqi: Rasti, mund tė themi se ėshtė delikat, pėr faktin se intervenimi ėshtė bėrė nė institucionet e Shtetit. Realisht, materiali qė ėshtė marrė atė ditė nga forca tė mėdha tė policisė ka mundur tė merret nė mėnyrė shumė profesionale nga organet e hetuesisė ose Prokurorisė. Nė fund tė fundit, ėshtė material publik, legal dhe material qė mund tė gjendet nė tri-katėr institucione shtetėrore. Ne e dimė se para pak kohe hetuesit e EULEX’it kishin kėrkuar materialin e njė rruge tė caktuar dhe ai material u ėshtė dhėnė nė mėnyrė shumė zyrtare. Ngjashėm ka mundur tė ndodhė edhe me materiale tė tjera, tė cilat EULEX’i i mori tė enjten. Prandaj, konsiderojmė se edhe krerėt mė tė lartė tė Shtetit janė gjendur tė papėrgatitur pėrballė kėsaj ndėrhyrjeje. Kjo pėr shumė arsye. Nė radhė tė parė, pėr shkak tė respektit qė kanė pėr Bashkimin Europian. Nė radhė tė dytė, pėr shkak tė respektit qė kanė pėr EULEX’in si trupė e Bashkimit Europian. Dhe, nė radhė tė tretė, pėr shkak se vetė Ministri Limaj ka thėnė publikisht se e respekton rendin dhe ligjin. Kjo ka qenė njė deklaratė shumė e pjekur, e balancuar, ka qenė njė deklaratė e njė njeriu qė e do vendin e vet.
Express: Ju shfaqėt vėrejtjet pėr mėnyrėn se si u realizua aksioni i Policisė sė EULEX’it. Kur thoni se ky aksion ka mundur tė bėhet nė mėnyrė profesionale, a do tė thotė kjo se atė po e konsideroni joprofesional?
J. Krasniqi: Po, bash kėtu e kisha fjalėn. Mėnyra se si ėshtė bastisur Ministria e Transportit apo spektakli qė u bė atė ditė, mė tepėr ka qenė njė teatėr i madh. Ne besojmė se ka pasur mundėsi tė shumta se si tė nxirret e vėrteta, por pa i dhunuar institucionet e Shtetit.
Express: Pėr mendimin tuaj, pse vendosi EULEX’i t’i “dhunojė institucionet”, siē po thoni ju?
J. Krasniqi: Kjo ėshtė pyetje qė duhet tė adresohet nė EULEX. Por, realisht mėnyra se si ėshtė intervenuar nė institucionet, qė janė krijuar me gjak nė rrethana shumė tė vėshtira, mendojmė qė ka qenė njė ndėrhyrje qė nuk e dimė se nė cilin vend tė botės ėshtė parė. Ndėrhyrje tė tilla mund tė shihen atje ku luftohen grupet kriminale, grupet e armatosura, grupet qė e kundėrshtojnė rendin dhe ligjin, por jo nė institucionet shtetėrore.
Express: Nė rregull, por EULEX thotė se bėhet fjalė pėr dyshime tė keqpėrdorimeve tė miliona eurove...
J. Krasniqi: Ata kanė tė drejtė tė dyshojnė. Mirėpo, ata kanė mundur ta marrin atė material nė mėnyrė fare normale. Nuk besoj se dikush aty do t’i pengonte qė t’i marrin dokumentet qė dėshirojnė t’i marrin.
__________________________
http://www.gazetaexpress.com/web/index.php/artikujt/lexo/29944/C4/C13/
______________________________
E ndaj plotesisht mendimin e Kryetarit te Parlamentit kosovar.
Kur shoh se disa parti politike ne Kosove mbeshtesin akcionin e armatosur te hajdutve e rrugaēeve te euleshit, vertet, indinjohem pa mase.
Qelbesirat e euleshit dhunojne Institucionet e pavarura dhe legjitime te nje shteti sovran!
Ja si duhet te cilesohet akcioni i mbledhesve te berrlogut euleshian ate dite ne Ministrine e Trasportit te Republikes se Pavarur e Sovrane te Kosoves:
"Ndėrhyrje tė tilla mund tė shihen atje ku luftohen grupet kriminale, grupet e armatosura, grupet qė e kundėrshtojnė rendin dhe ligjin, por jo nė institucionet shtetėrore".

Oqeani
05-05-10, 15:09
jo patriota jan po digjen e po pervlohen per shyptari


TROJA - Amaneti i Clownit (http://www.google.de/url?sa=t&source=web&oi=video_result&cad=6465112458163642693&ct=res&cd=2&ved=0CBEQtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DWbi xhu3L4UU&rct=j&q=troja+amaneti&ei=41zgS9f8GZGoOLj3wZ0I&usg=AFQjCNEuDX98BlmhtL9ZU24kf1Unu_P0Iw)

Atyne te mėmės Shqiperi as buka nuk po i hahet - Po dojne me nderruar jete per vatan !!!

E mos po farohen qata ēka po durojne uni !

illyria
05-05-10, 17:08
Ata persona qė e krahasojnė akcionin e mė se tė pritur tė EULEX-it kundėr mafisė ekstreme nė dhe rreth pushtetit me akcionet e policisė serbe janė kokėtula imbecilė, anticivilizues dhe antikombėtarė.

GURI SYLAJ
05-05-10, 17:20
Reagimi i Krahut Jugor te NATOS per kete rast dhe perkrahja qe i jep Policise se Kosoves dhe EULEXIT duhet te mirret shume seriozisht ,ne rend te pare nga Qeveria e Kosoves, por edhe nga institucionet tjera.
Se dicka serioze po luhet shihet edhe nga reagime e intervista "gjaknxehta" dhe te pa matura te qarqeve te caktuara !!
Dikush e ka harru edhe lojen e shahut !!
Nuk falet Mretnesha per me e pshtu nje oficer!!!

Lapsi
05-05-10, 17:50
Siduket ju po e hani buken e juaj e po mbani llogari per te tjeret... mbani veten:P

Gentiani
05-05-10, 18:15
poshte kriminellat edhe hejnat e tu Kosoves, e hala ma poshte perkrahesit e krminellave edhe te hejnave :tongue:


Qe Limaj hapin e pare qe duhete bere, ne kajde te ministrit italian te industrise.

Italiens Industrieminister Claudio Scajola ist zurückgetreten. "Ich kann nicht länger als Minister weitermachen", sagte der Politiker. Scajola war ins Zentrum eines dubiosen Immobiliengeschäfts geraten, bestreitet aber jegliches Fehlverhalten. Scajola ist einer der engsten politischen Freunde von Ministerpräsident Silvio Berlusconi.


Ministri i industrise se Italise Claudio Scajola ka dhene doreheqje. "Une nuk mundem me gjate ta vazhdoj si minister" qishtu tha Ministri. Scajola ishe ne qender te nje biznesi te dyshimte te patundshmerive, mirepo e mohon ēdo veprim te gabueshem. Scajola eshte njeri nga miqet e ngushte politike te kryeministrit Silvio Berskuloni :tongue: . Po i bie qishtu, sikur me qene Lima shok i Hashes :biggrin:

Edhe qita qe nuk japin doreheqje, nuk duhet tjeter pos shqelma, shqelma bytheve me i nxjerre prej zyres e deri te kapingjiki i ministrise. Hejni nihere, hala po ke surrat me nejten aty, ndoshta eshte tu prite ti marre edhe nja dy rroga, se i ka kushtet e shtira tu shtepija :biggrin:

Dilaver
05-05-10, 18:44
Prishtinė, 4 maj 2010 - Sot tė gjithė prishtinasit pyesnin, ku ėshtė Fatmir Limaj?
Pyesnin dhe flitej nga tė gjithė se ėshtė arrestuar Limaj nga ana e policisė sė EULEX-it.
Ne pyetėm nė Ministrinė e Transportit dhe Postė Telekomunikacionit pėr praninė e Limajt nė vendin e tij tė punės, mirėpo tė vetmen pėrgjigje qė kemi marr, ishte se ai sot nuk ishte i pranishėm nė vendin e tij tė punės. Edhe nė seancėn e sotme tė Parlamentit tė Kosovės, Limaj nuk ishte i pranishėm, pėrveē tij mungonin edhe shumica e ministrave tė tjerė, pastaj shumė deputetė dhe sė bashku me ta edhe kryetari i Parlamentit, Jakup Krasniqi.
Nė agjendėn e ministrit Limaj nuk figuron qė ėshtė nė ndonjė udhėtim zyrtar…
Pyetja e tė gjithėve ėshtė. Ku ishte ai sot!?
Me njė fjalė sot Limaj nuk u pa askund, por flitej se ai ėshtė arrestuar nga policia e EULEX-it edhe pse zyrtarisht nuk morėm asnjė konfirmim por vetėm heshtje. /KI/
Kosovainfo.

jadore
05-05-10, 18:55
Siduket ju po e hani buken e juaj e po mbani llogari per te tjeret... mbani veten:P

te mbajtur e kemi te gjithe Ne lapsi , bile te mbyllur dhe nga mbyllja nuk kemi as se si tregojme se sa te uriture jemi Ne , edhe atehere kur tjeret hane buken tone ..nuk e ke vrejtur ndryshe nuk ka se si shpjegohet gjithe ai akumullim bereqeti tek ''ata ''..pasi ne jemi te pa goje e pa force nga rraskapitja e urise ..

GURI SYLAJ
05-05-10, 19:36
te mbajtur e kemi te gjithe Ne lapsi , bile te mbyllur dhe nga mbyllja nuk kemi as se si tregojme se sa te uriture jemi Ne , edhe atehere kur tjeret hane buken tone ..nuk e ke vrejtur ndryshe nuk ka se si shpjegohet gjithe ai akumullim bereqeti tek ''ata ''..pasi ne jemi te pa goje e pa force nga rraskapitja e urise ..

...dhe nuk eshte moti kur hanim buken tone dhe banim gajlen e dikujt tjeter!! Miliona paguajti ky popull pikrisht per keta qe tash po kerkojn qe te mos ju bajm gajlen sepse e kan "Kalu Lumin"....!!

panta_rhei
05-05-10, 19:53
shuni se paska me folė sonte hashimi, pas lajmeve qėndrore

jadore
05-05-10, 19:59
shuni se paska me folė sonte hashimi, pas lajmeve qėndrore

o kam me e pa nje film une , se hupi filmin jo , ani per...

panta_rhei
05-05-10, 20:08
o kam me e pa nje film une , se hupi filmin jo , ani per...
pse a nuk te pelqen gjorgj klluni a... :biggrin:

Artisti
05-05-10, 20:10
o kam me e pa nje film une , se hupi filmin jo , ani per...


Fjalimin e tij duhet ta shikoj ēdonjėri!


Ka pėr ta dhėnė njė Informat tė habitshme, mė bėri me dije zėdhėnėsi i Qeveris.

Flokėt e tij nga ngjyrė hiri kanė kaluar prapė nė tė zezė.


.

Artisti
05-05-10, 20:57
Qysh thotė murrizi


Diēka po zihet!!!.

panta_rhei
05-05-10, 21:03
Fjalimin e tij duhet ta shikoj ēdonjėri!


Ka pėr ta dhėnė njė Informat tė habitshme, mė bėri me dije zėdhėnėsi i Qeveris.

Flokėt e tij nga ngjyrė hiri kanė kaluar prapė nė tė zezė.


.

Ėshtė e dyshimtė se a do tė ketė mė mundėsi hashimi tė prononcohet si kryeministėr...
...ndoshta edhe nja dy herė.

GURI SYLAJ
05-05-10, 21:21
Qysh thotė murrizi


Diēka po zihet!!!.Me u zi po se po por kush e ka nafake me e hanger se???

gjini
05-05-10, 21:24
Rahmetlija rrahman morina thojke se nje dreq i madh o hy ketu po spo dihet qka po don me ue ba.

sot ishin mete ne prishtine tuj e lyp Fatmirin se ku ka mete apo ka dal prap kaqak ne malet e berishes.!!!!!

Lapsi
05-05-10, 21:47
te mbajtur e kemi te gjithe Ne lapsi , bile te mbyllur dhe nga mbyllja nuk kemi as se si tregojme se sa te uriture jemi Ne , edhe atehere kur tjeret hane buken tone ..nuk e ke vrejtur ndryshe nuk ka se si shpjegohet gjithe ai akumullim bereqeti tek ''ata ''..pasi ne jemi te pa goje e pa force nga rraskapitja e urise ..mos u merzit prej sot ka buke misri

sherri
05-05-10, 22:05
Rahmetlija rrahman morina thojke se nje dreq i madh o hy ketu po spo dihet qka po don me ue ba.

sot ishin mete ne prishtine tuj e lyp Fatmirin se ku ka mete apo ka dal prap kaqak ne malet e berishes.!!!!!
Me pare se Rrahmani,pat thene Fadili:bira e minit 300 grosh....... e tash me duket dikujt po i kushton edhe 600 grosh :P:P nime ku met Fatmiri!??

Oqeani
05-05-10, 22:21
Me pare se Rrahmani,pat thene Fadili:bira e minit 300 grosh....... e tash me duket dikujt po i kushton edhe 600 grosh :P:P nime ku met Fatmiri!??

Po lujke poker http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

gjini
05-05-10, 22:29
Me pare se Rrahmani,pat thene Fadili:bira e minit 300 grosh....... e tash me duket dikujt po i kushton edhe 600 grosh :P:P nime ku met Fatmiri!??


o sherri a te dalim ta kerkojm se mos e ka ftoft e merdhin sonte se nata e ftoft shum ....?
ska me qka me ble nje simit me qebapa e ndoshta e ka marr unja

Neferta
05-05-10, 22:38
o sherri a te dalim ta kerkojm se mos e ka ftoft e merdhin sonte se nata e ftoft shum ....?

ska me qka me ble nje simit me qebapa e ndoshta e ka marr unja
BAJA GAJLEN KALORSIT SE ESHTE LODHE HYPUR NE KALE.

Guri i madh
05-05-10, 23:25
kurr nu kisha besue qe vjedhin kta te persekutuarit te djegurit e te perrvluarit per shyptari


po kur po i shoh do emisojne ne RTK qe i realizon ajo rraspia Besa qeku Buqinca ,te mbushet mendja me e hjek millin prej magjes e me ju dhan ktyre qeveritarve te PDKesune kam mendue se kta as pag mujore nuk pranojn , une para 24 pleqnarve kisha bae be se kta nuk vjedhin ,SE UNE I NJOH SI PLAQKASHA

Guri i madh
06-05-10, 00:10
http://www.gazetaexpress.com/web/images/gexGallery/29944/cache/tringaramadani_jakup-490x320.jpgSfidon EULEX’in


Nga Leonard Kerquki & Shpend Limoni mė 05.05.2010 nė ora 8:28
Bastisja e Ministrisė sė Transportit ishte spektakėl, aksion joprofesional, ndėrhyrje politike dhe tendencė pėr denigrimin e institucioneve. Deklaratat e Pieter Feithit ishin tė mbushura politikė. Pavarėsisht motiveve, imazhi ynė ėshtė dėmtuar. Kėrkojmė nga EULEX’i qė tė ofrojė fakte dhe dėshmi. E vėrteta duhet tė dihet shpejt. Kjo ēėshtje nuk guxon tė zvarritet. Jakup Krasniqi, Kryetar i Parlamentit tė Kosovės, flet pėr Express.

Express: Z. Krasniqi, ju jeni zyrtari i parė i lartė kosovar qė pranoni tė intervistoheni pas bastisjes sė Ministrisė sė Transporteve. Ēfarė po ndodh, pse krerėt e Shtetit po i shmangen kontaktit me gazetarė?
J. Krasniqi: Rasti, mund tė themi se ėshtė delikat, pėr faktin se intervenimi ėshtė bėrė nė institucionet e Shtetit. Realisht, materiali qė ėshtė marrė atė ditė nga forca tė mėdha tė policisė ka mundur tė merret nė mėnyrė shumė profesionale nga organet e hetuesisė ose Prokurorisė. Nė fund tė fundit, ėshtė material publik, legal dhe material qė mund tė gjendet nė tri-katėr institucione shtetėrore. Ne e dimė se para pak kohe hetuesit e EULEX’it kishin kėrkuar materialin e njė rruge tė caktuar dhe ai material u ėshtė dhėnė nė mėnyrė shumė zyrtare. Ngjashėm ka mundur tė ndodhė edhe me materiale tė tjera, tė cilat EULEX’i i mori tė enjten. Prandaj, konsiderojmė se edhe krerėt mė tė lartė tė Shtetit janė gjendur tė papėrgatitur pėrballė kėsaj ndėrhyrjeje. Kjo pėr shumė arsye. Nė radhė tė parė, pėr shkak tė respektit qė kanė pėr Bashkimin Europian. Nė radhė tė dytė, pėr shkak tė respektit qė kanė pėr EULEX’in si trupė e Bashkimit Europian. Dhe, nė radhė tė tretė, pėr shkak se vetė Ministri Limaj ka thėnė publikisht se e respekton rendin dhe ligjin. Kjo ka qenė njė deklaratė shumė e pjekur, e balancuar, ka qenė njė deklaratė e njė njeriu qė e do vendin e vet.

Express: Ju shfaqėt vėrejtjet pėr mėnyrėn se si u realizua aksioni i Policisė sė EULEX’it. Kur thoni se ky aksion ka mundur tė bėhet nė mėnyrė profesionale, a do tė thotė kjo se atė po e konsideroni joprofesional?
J. Krasniqi: Po, bash kėtu e kisha fjalėn. Mėnyra se si ėshtė bastisur Ministria e Transportit apo spektakli qė u bė atė ditė, mė tepėr ka qenė njė teatėr i madh. Ne besojmė se ka pasur mundėsi tė shumta se si tė nxirret e vėrteta, por pa i dhunuar institucionet e Shtetit.

Express: Pėr mendimin tuaj, pse vendosi EULEX’i t’i “dhunojė institucionet”, siē po thoni ju?
J. Krasniqi: Kjo ėshtė pyetje qė duhet tė adresohet nė EULEX. Por, realisht mėnyra se si ėshtė intervenuar nė institucionet, qė janė krijuar me gjak nė rrethana shumė tė vėshtira, mendojmė qė ka qenė njė ndėrhyrje qė nuk e dimė se nė cilin vend tė botės ėshtė parė. Ndėrhyrje tė tilla mund tė shihen atje ku luftohen grupet kriminale, grupet e armatosura, grupet qė e kundėrshtojnė rendin dhe ligjin, por jo nė institucionet shtetėrore.

Express: Nė rregull, por EULEX thotė se bėhet fjalė pėr dyshime tė keqpėrdorimeve tė miliona eurove...
J. Krasniqi: Ata kanė tė drejtė tė dyshojnė. Mirėpo, ata kanė mundur ta marrin atė material nė mėnyrė fare normale. Nuk besoj se dikush aty do t’i pengonte qė t’i marrin dokumentet qė dėshirojnė t’i marrin.

Neferta
06-05-10, 09:51
materiali qė ėshtė marrė atė ditė nga forca tė mėdha tė policisė ka mundur tė merret nė mėnyrė shumė profesionale nga organet e hetuesisė ose Prokurorisė. Nė fund tė fundit, ėshtė material publik, legal dhe material qė mund tė gjendet nė tri-katėr institucione shtetėrore. Ne e dimė se para pak kohe hetuesit e EULEX’it kishin kėrkuar materialin e njė rruge tė caktuar dhe ai material u ėshtė dhėnė nė mėnyrė shumė zyrtare. Ngjashėm ka mundur tė ndodhė edhe me materiale tė tjera, tė cilat EULEX’i i mori tė enjten. Prandaj, konsiderojmė se edhe krerėt mė tė lartė tė Shtetit janė gjendur tė papėrgatitur pėrballė kėsaj ndėrhyrjeje. Kjo pėr shumė arsye. Nė radhė tė parė, pėr shkak tė respektit qė kanė pėr Bashkimin Europian. Nė radhė tė dytė, pėr shkak tė respektit qė kanė pėr EULEX’in si trupė e Bashkimit Europian. Dhe, nė radhė tė tretė, pėr shkak se vetė Ministri Limaj ka thėnė publikisht se e respekton rendin dhe ligjin. Kjo ka qenė njė deklaratė shumė e pjekur, e balancuar, ka qenė njė deklaratė e njė njeriu qė e do vendin e vet.

Kryesore eshte te rrespektohet ligji e sa per institucione edhe ato duhet ti hjekin dhembet e prishur se asgje nuk u duhen.

Zeqiri
06-05-10, 12:15
eka hanger eulexi se ka punue merrena te opozites papas fakte veq hajt sepo thojne qishtu e pusanat nuk jan msue hala merrena teshipecave hahahahaha eulexi kujton si nvene tveta qe nuk irren populli e se dinse nkosove ikputin me rrena tudhve etkafeve edhe merastin limaj ekan hanger merrena trrugve etkafeve pa pas fakte e tash jan pupzu si mijt kur ikun prej maces bre zoti i vrafte

Lendi1
06-05-10, 12:53
E meriton me u denue bashk me shokin e vet Nr. 1 ne ks Fatmir Lima e Hashim Thaqi per korrupcion jan Mafin ma te madhe ne ks e kan kta

Artisti
06-05-10, 19:45
http://www.gazetaexpress.com/web/images/gexGallery/29944/cache/tringaramadani_jakup-490x320.jpgSfidon EULEX’in


Nga Leonard Kerquki & Shpend Limoni mė 05.05.2010 nė ora 8:28
Bastisja e Ministrisė sė Transportit ishte spektakėl, aksion joprofesional, ndėrhyrje politike dhe tendencė pėr denigrimin e institucioneve. Deklaratat e Pieter Feithit ishin tė mbushura politikė. Pavarėsisht motiveve, imazhi ynė ėshtė dėmtuar. Kėrkojmė nga EULEX’i qė tė ofrojė fakte dhe dėshmi. E vėrteta duhet tė dihet shpejt. Kjo ēėshtje nuk guxon tė zvarritet. Jakup Krasniqi, Kryetar i Parlamentit tė Kosovės, flet pėr Express.

Express: Z. Krasniqi, ju jeni zyrtari i parė i lartė kosovar qė pranoni tė intervistoheni pas bastisjes sė Ministrisė sė Transporteve. Ēfarė po ndodh, pse krerėt e Shtetit po i shmangen kontaktit me gazetarė?
J. Krasniqi: Rasti, mund tė themi se ėshtė delikat, pėr faktin se intervenimi ėshtė bėrė nė institucionet e Shtetit. Realisht, materiali qė ėshtė marrė atė ditė nga forca tė mėdha tė policisė ka mundur tė merret nė mėnyrė shumė profesionale nga organet e hetuesisė ose Prokurorisė. Nė fund tė fundit, ėshtė material publik, legal dhe material qė mund tė gjendet nė tri-katėr institucione shtetėrore. Ne e dimė se para pak kohe hetuesit e EULEX’it kishin kėrkuar materialin e njė rruge tė caktuar dhe ai material u ėshtė dhėnė nė mėnyrė shumė zyrtare. Ngjashėm ka mundur tė ndodhė edhe me materiale tė tjera, tė cilat EULEX’i i mori tė enjten. Prandaj, konsiderojmė se edhe krerėt mė tė lartė tė Shtetit janė gjendur tė papėrgatitur pėrballė kėsaj ndėrhyrjeje. Kjo pėr shumė arsye. Nė radhė tė parė, pėr shkak tė respektit qė kanė pėr Bashkimin Europian. Nė radhė tė dytė, pėr shkak tė respektit qė kanė pėr EULEX’in si trupė e Bashkimit Europian. Dhe, nė radhė tė tretė, pėr shkak se vetė Ministri Limaj ka thėnė publikisht se e respekton rendin dhe ligjin. Kjo ka qenė njė deklaratė shumė e pjekur, e balancuar, ka qenė njė deklaratė e njė njeriu qė e do vendin e vet.

Express: Ju shfaqėt vėrejtjet pėr mėnyrėn se si u realizua aksioni i Policisė sė EULEX’it. Kur thoni se ky aksion ka mundur tė bėhet nė mėnyrė profesionale, a do tė thotė kjo se atė po e konsideroni joprofesional?
J. Krasniqi: Po, bash kėtu e kisha fjalėn. Mėnyra se si ėshtė bastisur Ministria e Transportit apo spektakli qė u bė atė ditė, mė tepėr ka qenė njė teatėr i madh. Ne besojmė se ka pasur mundėsi tė shumta se si tė nxirret e vėrteta, por pa i dhunuar institucionet e Shtetit.

Express: Pėr mendimin tuaj, pse vendosi EULEX’i t’i “dhunojė institucionet”, siē po thoni ju?
J. Krasniqi: Kjo ėshtė pyetje qė duhet tė adresohet nė EULEX. Por, realisht mėnyra se si ėshtė intervenuar nė institucionet, qė janė krijuar me gjak nė rrethana shumė tė vėshtira, mendojmė qė ka qenė njė ndėrhyrje qė nuk e dimė se nė cilin vend tė botės ėshtė parė. Ndėrhyrje tė tilla mund tė shihen atje ku luftohen grupet kriminale, grupet e armatosura, grupet qė e kundėrshtojnė rendin dhe ligjin, por jo nė institucionet shtetėrore.

Express: Nė rregull, por EULEX thotė se bėhet fjalė pėr dyshime tė keqpėrdorimeve tė miliona eurove...
J. Krasniqi: Ata kanė tė drejtė tė dyshojnė. Mirėpo, ata kanė mundur ta marrin atė material nė mėnyrė fare normale. Nuk besoj se dikush aty do t’i pengonte qė t’i marrin dokumentet qė dėshirojnė t’i marrin.


Hai tu Kosovės, ēa bone ti tu Kosovės, je mirė ti tu Kosovės hhhhhhhhahahahaaaahahaa


OOOOOOO JJJJaaaaaakuuuuuuuppppppp, po nė ēdo vend tė civilizuar kur tė dyshohet nė ndonjė zyrtar, policia kriminale shkon me nga katėr pesė automjete dhe marrin materialin, ka ndodh edhe nė Gjermani e edhe gjithkund.

Aty ku qeveris Mafia, aty shkojnė tė pėrzgjidhurit e Mafias dhe marrin disa letra nė tė cilat kanė vizatuar fėmijėt e Mafiozėve. Pikė..

Kur hyri nė dyshim Helmut Kohl, ooooo nuk ja vetshin letrat hiq a ka qenė iniciatori i Bashkimit tė Gjermanive apo Babai i Euros apo ēka tjetėr..

Kup, ruaju pak ruaju.


Nime pak ma tjetėrqysh ish dashtė me hy ata.

Fatmir Limaj, nėse ka vjedhur duhet tė kyēet nė aktivitetet e Burgut tė pėrjetshėm.

.

teutaA
06-05-10, 20:53
a vrau jo nuk vrau a vjedhi jo nuk vjedhi ,,,,ish kan sish kon mos me kan si kishin than ,,,,,ka than ajo:tongue:

GURI SYLAJ
06-05-10, 21:09
Hai tu Kosovės, ēa bone ti tu Kosovės, je mirė ti tu Kosovės hhhhhhhhahahahaaaahahaa


OOOOOOO JJJJaaaaaakuuuuuuuppppppp, po nė ēdo vend tė civilizuar kur tė dyshohet nė ndonjė zyrtar, policia kriminale shkon me nga katėr pesė automjete dhe marrin materialin, ka ndodh edhe nė Gjermani e edhe gjithkund.

Aty ku qeveris Mafia, aty shkojnė tė pėrzgjidhurit e Mafias dhe marrin disa letra nė tė cilat kanė vizatuar fėmijėt e Mafiozėve. Pikė..

Kur hyri nė dyshim Helmut Kohl, ooooo nuk ja vetshin letrat hiq a ka qenė iniciatori i Bashkimit tė Gjermanive apo Babai i Euros apo ēka tjetėr..

Kup, ruaju pak ruaju.


Nime pak ma tjetėrqysh ish dashtė me hy ata.

Fatmir Limaj, nėse ka vjedhur duhet tė kyēet nė aktivitetet e Burgut tė pėrjetshėm.

.


Po mundohem me ken i sinqert dhe edhe pse te kam shok te mire me te thene se Tybe -treqin tybe moti ma mire nuk ke ckrue!!

Oqeani
06-05-10, 22:06
Ne hyryjet plakat thojshin - I kishin hupe filanes alltant ne palete petkave ne sandek me dry - ( ani u habitshin kush ka mund me ia marre !!! )
Ku mos me hype - burri komarxhi - ( A ka me lehte se me vjedhur ne shtepi tande ) :(

Shpati
07-05-10, 08:24
Hai tu Kosovės, ēa bone ti tu Kosovės, je mirė ti tu Kosovės hhhhhhhhahahahaaaahahaa


OOOOOOO JJJJaaaaaakuuuuuuuppppppp, po nė ēdo vend tė civilizuar kur tė dyshohet nė ndonjė zyrtar, policia kriminale shkon me nga katėr pesė automjete dhe marrin materialin, ka ndodh edhe nė Gjermani e edhe gjithkund.

Aty ku qeveris Mafia, aty shkojnė tė pėrzgjidhurit e Mafias dhe marrin disa letra nė tė cilat kanė vizatuar fėmijėt e Mafiozėve. Pikė..

Kur hyri nė dyshim Helmut Kohl, ooooo nuk ja vetshin letrat hiq a ka qenė iniciatori i Bashkimit tė Gjermanive apo Babai i Euros apo ēka tjetėr..

Kup, ruaju pak ruaju.


Nime pak ma tjetėrqysh ish dashtė me hy ata.

Fatmir Limaj, nėse ka vjedhur duhet tė kyēet nė aktivitetet e Burgut tė pėrjetshėm.

.


Se pari asnjeher Policia e Gjermanis ose Policit e huaja "qe ka ne Gjermani" skan Plaqkit Ministrit ne Gjermani siq beri Euleshi ne Kosove.
Dhe se dytei Helmut Kohli ka then se ka marr Pare dhe ka then se si tregon Emrat dhe askush se ka akuzue as askush se ka que ne Burg.
Por prap e respektojn Gjermanet Helmut Kohlin.

Personalisht nuk besoj se qeshtja eshte te Korrupcioni!
Por !
Lexo nje lajm ne Kosovapress te dates:05.05.10 !
Nje Gjeneral i KFORIT thot : ne kemi shkarkuar te gjith te papershtateshmit nga Postet Komanduese ne FSK...
Policet e Kosoves e dermaun Dajak ish -Komandantin e UQK para disa Javeve pra edhe Policin e kan fut mir ne Dore.

Fatmir Limes jan gjujt ne Shpin pse spo ju duket i pershtateshem se nuk ka te bej fare per Korrupcion,me pas deshmi ato ishin publikue.
Fatmir Lima sesht i pershateshem per Euleshin sepse po nderton Autban ne Kosove .
Pra Euleshi don te fus edhe Pushtetin Politik ne Dore.
E mandej te bejn siq te dojn.
************************************************** ********************
Shkijet se pari e debuan Fadil Hogjen nga posti me akuz se ka fyer Shkinant si Kurva e mandej dihet si ndodhen gjerat.
Shkijet se pari hoqen Fadil Hogjen sepse e shikonin Fadil Hogjen si penges.
************************************************** ********************
Edhe tash Euleshi po vepron sikurse Serbia ateher, disa persona qka po mundet po i shkarkon e disa po mundohet me i largue duke ua mvesh veprat e pa bera.

Kritikuesit i kuptoj por edhe te njetit duhet te kuptojn se per disa qeshtje mund te ken mendim edhe tjeter por ka qeshtje qe duhet te kemi mendim te njejt.
Shumica e Shqiptareve jan Naiv !
Mjafton dikush nje Rren me e leshue ne Qarshi jo se i besojne te tjeret por edhe vet leshuesi i rrenes.

roadrunner
07-05-10, 09:49
Mu pom doket se osht kah vjen era hudra, e se prej kahit po vjen se di, pom doket EULEX-i po e njek eren ma mire ahahaha vrau jo nuk vrau a vjedhi jo nuk vjedhi ,,,,ish kan sish kon mos me kan si kishin than ,,,,,ka than ajo:tongue:

Arb
07-05-10, 13:08
E cka tash?

Futne ne burg kete bir shkine!

panta_rhei
07-05-10, 13:23
Aa jo i nderuar,
dėnimet janė qyshmos...
Ankthi i pritjes sė ndėshkimit i shkatėrron tė gjitha qelizat e trupit.Prishtinė, 7 maj - Ushtruesi i detyrės sė kryeprokurorit tė EULEX-it, Johannes van Vreeswijk, ka pranuar se ėshtė zemėruar nga komentet e kryeministrit Hashim Thaēi dhe tė zyrtarėve tė tjerė kosovarė pėr hetimet e EULEX-it ndaj asaj qė ai e klasifikon si rasti Limaj. Nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”, tė cilėn kjo e ka botuar nė numrin e sotshėm, ai ka garantuar zyrtarėt dhe qytetarėt kosovarė se EULEX-i ka fakte pėr kėtė rast dhe se po heton edhe nė gjashtė raste tė tjera tė korrupsionit dhe tė krimit tė organizuar.
Ai u bėnė thirrje tė gjithė zyrtarėve nė Kosovė qė kanė qenė ose janė tė lidhur me krimin e organizuar “qė tė fillojnė tė djersiten”.
Sipas tij, kryeministri dhe ēdo ministėr duhet tė ndihen rehat, sepse EULEX-i nuk do t`u pėrzihet nė punėt e zyrave tė tyre, nėse nuk ka diēka tė jashtėligjshme.
“Por kur ka shkelje ligjit, mos tė mendojnė se ne do tė trokasim nė dyer dhe t`i pyesim se a bėn tė hetojmė”, ka thėnė Van Vreeswijk. Ky prokuror holandez, por me mision nė Kosovė, ka thėnė se e ka tė qartė se si do ta “pastrojė Kosovėn” nga krimi i organizuar dhe garanton se krimi do tė luftohet nė ēdo pjesė tė vendit, nė tė gjitha nivelet.
Sipas tij, tė dyshuarit e rastit tė MTPT-sė, ministri Fatmir Limaj dhe shefi i Prokurimit Nexhat Krasniqi dyshohen pėr veprat penale: shpėlarje parash, krim i organizuar, shpėrdorim i detyrės zyrtare, mashtrim nė zyrė dhe ryshfet. Nė total pėr kėto vepra, sipas tij, bazuar nė ligjet e Kosovės mund tė dėnohesh me 55 vjet burgim.
Van Vreeswijk shpjegon se tė dyshuarit qė po hetohen nga EULEX-i janė tė profileve tė larta dhe nuk janė vetėm zyrtarė nga PDK-ja.
“Kemi edhe tė partive tė tjera, nėse kjo e siguron kryeministrin se ky aksion nuk ėshtė sulm ndaj partisė sė tij”, ka thėnė prokurori.
Ai i ka ftuar tė gjithė qė tė mos mendojnė se zyrtarėt e EULEX-it janė “budallenj qė do tė rrezikonin kredibilitetin e tyre duke ndėrhyrė pa pasur argumente dhe fakte”. Johannes ua ka tėrhequr vėmendjen tė gjithėve se korrupsioni ėshtė krim serioz dhe se ata qė po e bėjnė tė jenė tė sigurt se “EULEX-i do t`i ndalė”. (gjerėsisht nė numrin e sotshėm tė “Kohės Ditore”)

jadore
07-05-10, 14:26
Aa jo i nderuar,
dėnimet janė qyshmos...
Ankthi i pritjes sė ndėshkimit i shkatėrron tė gjitha qelizat e trupit.Prishtinė, 7 maj - Ushtruesi i detyrės sė kryeprokurorit tė EULEX-it, Johannes van Vreeswijk, ka pranuar se ėshtė zemėruar nga komentet e kryeministrit Hashim Thaēi dhe tė zyrtarėve tė tjerė kosovarė pėr hetimet e EULEX-it ndaj asaj qė ai e klasifikon si rasti Limaj. Nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”, tė cilėn kjo e ka botuar nė numrin e sotshėm, ai ka garantuar zyrtarėt dhe qytetarėt kosovarė se EULEX-i ka fakte pėr kėtė rast dhe se po heton edhe nė gjashtė raste tė tjera tė korrupsionit dhe tė krimit tė organizuar.
Ai u bėnė thirrje tė gjithė zyrtarėve nė Kosovė qė kanė qenė ose janė tė lidhur me krimin e organizuar “qė tė fillojnė tė djersiten”.
Sipas tij, kryeministri dhe ēdo ministėr duhet tė ndihen rehat, sepse EULEX-i nuk do t`u pėrzihet nė punėt e zyrave tė tyre, nėse nuk ka diēka tė jashtėligjshme.
“Por kur ka shkelje ligjit, mos tė mendojnė se ne do tė trokasim nė dyer dhe t`i pyesim se a bėn tė hetojmė”, ka thėnė Van Vreeswijk. Ky prokuror holandez, por me mision nė Kosovė, ka thėnė se e ka tė qartė se si do ta “pastrojė Kosovėn” nga krimi i organizuar dhe garanton se krimi do tė luftohet nė ēdo pjesė tė vendit, nė tė gjitha nivelet.
Sipas tij, tė dyshuarit e rastit tė MTPT-sė, ministri Fatmir Limaj dhe shefi i Prokurimit Nexhat Krasniqi dyshohen pėr veprat penale: shpėlarje parash, krim i organizuar, shpėrdorim i detyrės zyrtare, mashtrim nė zyrė dhe ryshfet. Nė total pėr kėto vepra, sipas tij, bazuar nė ligjet e Kosovės mund tė dėnohesh me 55 vjet burgim.
Van Vreeswijk shpjegon se tė dyshuarit qė po hetohen nga EULEX-i janė tė profileve tė larta dhe nuk janė vetėm zyrtarė nga PDK-ja.
“Kemi edhe tė partive tė tjera, nėse kjo e siguron kryeministrin se ky aksion nuk ėshtė sulm ndaj partisė sė tij”, ka thėnė prokurori.
Ai i ka ftuar tė gjithė qė tė mos mendojnė se zyrtarėt e EULEX-it janė “budallenj qė do tė rrezikonin kredibilitetin e tyre duke ndėrhyrė pa pasur argumente dhe fakte”. Johannes ua ka tėrhequr vėmendjen tė gjithėve se korrupsioni ėshtė krim serioz dhe se ata qė po e bėjnė tė jenė tė sigurt se “EULEX-i do t`i ndalė”. (gjerėsisht nė numrin e sotshėm tė “Kohės Ditore”)

veq pata qjef me ja rrit shkonjat qe ta shofim me mire ..

Urata
07-05-10, 14:46
Aa jo i nderuar,
dėnimet janė qyshmos...
Ankthi i pritjes sė ndėshkimit i shkatėrron tė gjitha qelizat e trupit.Prishtinė, 7 maj - Ushtruesi i detyrės sė kryeprokurorit tė EULEX-it, Johannes van Vreeswijk, ka pranuar se ėshtė zemėruar nga komentet e kryeministrit Hashim Thaēi dhe tė zyrtarėve tė tjerė kosovarė pėr hetimet e EULEX-it ndaj asaj qė ai e klasifikon si rasti Limaj. Nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”, tė cilėn kjo e ka botuar nė numrin e sotshėm, ai ka garantuar zyrtarėt dhe qytetarėt kosovarė se EULEX-i ka fakte pėr kėtė rast dhe se po heton edhe nė gjashtė raste tė tjera tė korrupsionit dhe tė krimit tė organizuar.
Ai u bėnė thirrje tė gjithė zyrtarėve nė Kosovė qė kanė qenė ose janė tė lidhur me krimin e organizuar “qė tė fillojnė tė djersiten”.
Sipas tij, kryeministri dhe ēdo ministėr duhet tė ndihen rehat, sepse EULEX-i nuk do t`u pėrzihet nė punėt e zyrave tė tyre, nėse nuk ka diēka tė jashtėligjshme.
“Por kur ka shkelje ligjit, mos tė mendojnė se ne do tė trokasim nė dyer dhe t`i pyesim se a bėn tė hetojmė”, ka thėnė Van Vreeswijk. Ky prokuror holandez, por me mision nė Kosovė, ka thėnė se e ka tė qartė se si do ta “pastrojė Kosovėn” nga krimi i organizuar dhe garanton se krimi do tė luftohet nė ēdo pjesė tė vendit, nė tė gjitha nivelet.
Sipas tij, tė dyshuarit e rastit tė MTPT-sė, ministri Fatmir Limaj dhe shefi i Prokurimit Nexhat Krasniqi dyshohen pėr veprat penale: shpėlarje parash, krim i organizuar, shpėrdorim i detyrės zyrtare, mashtrim nė zyrė dhe ryshfet. Nė total pėr kėto vepra, sipas tij, bazuar nė ligjet e Kosovės mund tė dėnohesh me 55 vjet burgim.
Van Vreeswijk shpjegon se tė dyshuarit qė po hetohen nga EULEX-i janė tė profileve tė larta dhe nuk janė vetėm zyrtarė nga PDK-ja.
“Kemi edhe tė partive tė tjera, nėse kjo e siguron kryeministrin se ky aksion nuk ėshtė sulm ndaj partisė sė tij”, ka thėnė prokurori.
Ai i ka ftuar tė gjithė qė tė mos mendojnė se zyrtarėt e EULEX-it janė “budallenj qė do tė rrezikonin kredibilitetin e tyre duke ndėrhyrė pa pasur argumente dhe fakte”. Johannes ua ka tėrhequr vėmendjen tė gjithėve se korrupsioni ėshtė krim serioz dhe se ata qė po e bėjnė tė jenė tė sigurt se “EULEX-i do t`i ndalė”. (gjerėsisht nė numrin e sotshėm tė “Kohės Ditore”)


u po mire paska thene ky njeri i Holandes...! i lumte shpirti, he...!


ps: veq EURO te shumta u morren, mos po ben vaki qe edhe kete here te dalin te 'pafajshem' siq dolen edhe nga Gjykata e Hages...?!!!

Oqeani
07-05-10, 17:38
u po mire paska thene ky njeri i Holandes...! i lumte shpirti, he...!


ps: veq EURO te shumta u morren, mos po ben vaki qe edhe kete here te dalin te 'pafajshem' siq dolen edhe nga Gjykata e Hages...?!!!
E kan leshuar prej Hage - me ia pa "gjakun" sa ka lutuar per atedhe !!!

Oqeani
07-05-10, 17:44
Edhe tash Euleshi po vepron sikurse Serbia ateher, disa persona qka po mundet po i shkarkon e disa po mundohet me i largue duke ua mvesh veprat e pa bera.

A nuk po e sheh se ia shkulen edhe "minierat" keta harama a !!! ( Po mendoj per haramat e vendit - :( )

Gentiani
07-05-10, 17:58
Po ku e kane sos me ja ndreqen tu Kosoves bugjetin sikur pite.

Shiko tani kur ta arrestojne Limajn, e masnej mule me japen evra me ja marue fondin per advokate dhe dul Lima prej burgut me 10 miljon evra ne Konto plus 4 a 5 miljon te sokakave pa keto te avtobanit qe i ka lene skejave dikund edhe pas disa viteve, vetem kur ta shofin populli i tu Kosoves Lima Bank ne midis tu Kosoves me filiala ne qendrat e tu Kosoves me onllajne banking :tongue:

teutaA
07-05-10, 19:28
Po ku e kane sos me ja ndreqen tu Kosoves bugjetin sikur pite.

Shiko tani kur ta arrestojne Limajn, e masnej mule me japen evra me ja marue fondin per advokate dhe dul Lima prej burgut me 10 miljon evra ne Konto plus 4 a 5 miljon te sokakave pa keto te avtobanit qe i ka lene skejave dikund edhe pas disa viteve, vetem kur ta shofin populli i tu Kosoves Lima Bank ne midis tu Kosoves me filiala ne qendrat e tu Kosoves me onllajne banking :tongue:

ahhahahahhahahhaa su dorova pa kesh me kete shkrim tanin

e sa per temen po more eulexi mir e nis po ne fund gjith e prish eshte populli ai qe ben ligjet e nje shteti kshtu qe me ba me ju pa kah qyrravni si neper forum per fatmir qlirimtarin ky eulexi ne vend e lshojn e shpallin edhe nje her hero

Skyfter
07-05-10, 21:23
More pse jan pak a shum te korrupt politikanet tane nuk eshte edhe aq problem, por ku mbet morali se :(

teutaA
07-05-10, 21:25
More pse jan pak a shum te korrupt politikanet tane nuk eshte edhe aq problem, por ku mbet morali se :(

e ka than ajo "kaja (lakmia) te ben hor"

Guri i madh
07-05-10, 22:19
EULEX: Kemi fakte pėr miliona tė keqpėrdorura

Publikuar: Sot, mė 07 maj 2010
http://www.koha.net/repository/images/prokurori$.jpgPrishtinė, 7 maj - Ushtruesi i detyrės sė kryeprokurorit tė EULEX-it, Johannes van Vreeswijk, ka pranuar se ėshtė zemėruar nga komentet e kryeministrit Hashim Thaēi dhe tė zyrtarėve tė tjerė kosovarė pėr hetimet e EULEX-it ndaj asaj qė ai e klasifikon si rasti Limaj. Nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”, tė cilėn kjo e ka botuar nė numrin e sotshėm, ai ka garantuar zyrtarėt dhe qytetarėt kosovarė se EULEX-i ka fakte pėr kėtė rast dhe se po heton edhe nė gjashtė raste tė tjera tė korrupsionit dhe tė krimit tė organizuar.
Ai u bėnė thirrje tė gjithė zyrtarėve nė Kosovė qė kanė qenė ose janė tė lidhur me krimin e organizuar “qė tė fillojnė tė djersiten”.
Sipas tij, kryeministri dhe ēdo ministėr duhet tė ndihen rehat, sepse EULEX-i nuk do t`u pėrzihet nė punėt e zyrave tė tyre, nėse nuk ka diēka tė jashtėligjshme.
“Por kur ka shkelje ligjit, mos tė mendojnė se ne do tė trokasim nė dyer dhe t`i pyesim se a bėn tė hetojmė”, ka thėnė Van Vreeswijk. Ky prokuror holandez, por me mision nė Kosovė, ka thėnė se e ka tė qartė se si do ta “pastrojė Kosovėn” nga krimi i organizuar dhe garanton se krimi do tė luftohet nė ēdo pjesė tė vendit, nė tė gjitha nivelet.
Sipas tij, tė dyshuarit e rastit tė MTPT-sė, ministri Fatmir Limaj dhe shefi i Prokurimit Nexhat Krasniqi dyshohen pėr veprat penale: shpėlarje parash, krim i organizuar, shpėrdorim i detyrės zyrtare, mashtrim nė zyrė dhe ryshfet. Nė total pėr kėto vepra, sipas tij, bazuar nė ligjet e Kosovės mund tė dėnohesh me 55 vjet burgim.
Van Vreeswijk shpjegon se tė dyshuarit qė po hetohen nga EULEX-i janė tė profileve tė larta dhe nuk janė vetėm zyrtarė nga PDK-ja.
“Kemi edhe tė partive tė tjera, nėse kjo e siguron kryeministrin se ky aksion nuk ėshtė sulm ndaj partisė sė tij”, ka thėnė prokurori.
Ai i ka ftuar tė gjithė qė tė mos mendojnė se zyrtarėt e EULEX-it janė “budallenj qė do tė rrezikonin kredibilitetin e tyre duke ndėrhyrė pa pasur argumente dhe fakte”. Johannes ua ka tėrhequr vėmendjen tė gjithėve se korrupsioni ėshtė krim serioz dhe se ata qė po e bėjnė tė jenė tė sigurt se “EULEX-i do t`i ndalė”. (gjerėsisht nė numrin e sotshėm tė “Kohės Ditore”)http://www.koha.net/repository/caricatures/Jemii_100507_2.jpg (http://www.koha.net/repository/caricatures/Jemii_100507_1.jpg)

Gentiani
08-05-10, 13:30
Dyshohet pėr 80 milionė tė keqpėrdorura nė MTPT Prishtinė

8 maj – Zyrtarė tė Ministrisė sė Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit tė Kosovės kanė fshehur prova materiale nė ditėn e bastisjes sė kėsaj ministrie nga hetues tė EULEX-it, pohojnė burime tė gazetės. Kėto burime kanė theksuar se nė serverin e konfiskuar (tė kėsaj ministrie) gjatė bastisjes sė EULEX-it kanė qenė tė fshira tė dhėnat. Sipas kėtyre burimeve, ky server i konfiskuar nuk ka pasur asnjė tė dhėnė brenda. Tė njėjtat burime kanė shpjeguar pėr Kohėn Ditore se ekspertėt e EULEX-it po bėjnė pėrpjekje qė ta kthejnė materialin nė tė, siē ka qenė, dhe kanė shtuar se njė gjė e tillė nuk ėshtė aq e vėshtirė. Njė zyrtar i lartė ndėrkombėtar, i afėrt me procesin hetimor ka thėnė nė kushte anonimiteti se fshirja e serverit nuk i dėmton aq shumė hetimet, por tregon se sa serioz ėshtė “bashkėpunimi qė ėshtė proklamuar nga qeveritarėt”. “Fshirja nė fakt ėshtė njė dėshmi qė do tė pėrdoret nė gjykatė pėr tė treguar se kemi tė bėjmė me njė krim tė organizuar. Fakti qė ėshtė arritur qė tė dhėnat nė server tė fshihen aq shpejt, tregon se kemi pasur qė tė bėjmė me njė rrjet tė organizuar kriminal, qė ka qenė nė dijeni se po hetohet dhe ka qenė i pėrgatitur pėr bastisjen”, i ka thėnė gazetės ky zyrtar i afėrt me hetimet dhe ka shtuar se shkatėrrimi i tė dhėnave shtetėrore ėshtė njė krim plus nė tentativė pėr t’i fshehur krimet e tjera. Hetimet thuajse njėvjeēare dhe bastisja e realizuar tė enjten e kaluar nė MTPT dhe nė pronat e ministrit Limaj e tė zyrtarit tjetėr Nexhat Krasniqi kanė treguar se janė gjetur prova tė mjaftueshme pėr tė dėshmuar keqpėrdorimin e 80 milionė eurove, ndėrkaq ka edhe dyshime tė tjera, pėr tė cilat hetimet po vazhdojnė, pohojnė burimet. Tė plotė e me tė dhėna tė tjera interesante kėtė shkrim mund ta lexoni nė numrin e sotėm tė Kohės Ditore.
------------------------------------------------------------------------------------------------


Qita hejnat duhet me i kallen me benzine :tongue:

Ne vend se 80 milion me i nda 80 vetave, ose hajde po i meshojme pergjysem 160 vetave ka gjysem milioni evra edhe bukur si mire kishin sose pune, e kishin zbute papunesine qatyne 160 vetave plus i kishin ba qarkullim ekonomise tu Kosoves :tongue:, keta shkojne 80 milion evra i marrin edhe me marue koleksion me miliona evra ne ndonje banke palidhje.

Bujari-d
08-05-10, 14:31
Edhe tash Euleshi po vepron sikurse Serbia ateher, disa persona qka po mundet po i shkarkon e disa po mundohet me i largue duke ua mvesh veprat e pa bera.

A nuk po e sheh se ia shkulen edhe "minierat" keta harama a !!! ( Po mendoj per haramat e vendit - :( )


Edhe keta uedheheqesat tane ja kajten nanen popullit sikur Serbia ktyneheri,vetėm se nė njė mėnyre pak me te "moderuar".


Ushtruesi i detyrės sė kryeprokurorit tė EULEX-it, Johannes van Vreeswijk, ka pranuar se ėshtė zemėruar nga komentet e kryeministrit Hashim Thaēi dhe tė zyrtarėve tė tjerė kosovarė pėr hetimet e EULEX-it ndaj asaj qė ai e klasifikon si rasti Limaj. Nė njė intervistėpėr “Kohėn Ditore”, tė cilėn kjo e ka botuar nė numrin e sotshėm, ai ka garantuar zyrtarėt dhe qytetarėt kosovarė se EULEX-i ka fakte pėr kėtė rast dhe se po heton edhe nė gjashtė raste tė tjera tė korrupsionit dhe tė krimit tė organizuar.
Ai u bėnė thirrje tė gjithė zyrtarėve nė Kosovė qė kanė qenė ose janė tė lidhur me krimin e organizuar “qė tė fillojnė tė djersiten”.


Jam kureshtar te dije se ēfare thane keta zyrtare se si kam ndegjue,e di qe nja 4-5 dite vere me goje nuk kan ba.Sigurisht nga djersitja e paskan pas.

jEtA_1
08-05-10, 14:48
Forumista te nderuar mos komentoni gjera ne ajer sepse hajni hajnin asnjiher nuk e deklaron kjo bastisje ka qen vetem sa per opinion se tash behet marveshja mes tyre e zoti e di sa miljona u premtohet Eulexit per ta mbyllur kete histori se po te fillohet seriozisht ateher as Eulexi nuk do te del i pakoruptum sepse pas mandatit perfundimtar te tyre ne Kosov kthehen neper vendet e tyre me miljona te majme e mjer populli jone qe po i behet hajni e dyfisht nga
Vendor-Nderkombetar

Arb
08-05-10, 15:10
Engel: Korrupsioni dėmton imazhin e Kosovės

Ligjvėnėsi demokrat nga New Yorku, Eliot Engel, bashkėkryetar i Grupit pėr Ēėshtjet Shqiptare nė Kongresin amerikan, duke komentuar zhvillimet e fundit nė Kosovė, lidhur me korrupsionin, ka vlerėsuar se ēėshtja e imazhit ėshtė shumė e rėndėsishme pėr Kosovėn si njė shtet i ri qė pėrpiqet tė sigurojė njohje“Korrupsioni ėshtė problem. Nė Ballkan lufta ndaj tij duhet tė vazhdojė. Unė kam folur me kryeministrin Hashim Thaēi dhe ai mė ka thėnė se e shikon me seriozitet problemin e korrupsionit dhe po e lufton atė. Korrupsioni ėshtė njė problem me rrėnjė tė thella qė nuk ėshtė e lehtė pėr ta ērrėnjosur, ėshtė njė problem i vazhdueshėm. Ne folėm pėr ēėshtjen e imazhit dhe imazhi ėshtė i rėndėsishėm pėr Kosovėn si shtet i ri, qė pėrpiqet tė sigurojė njohje”, ka thėnė Engel nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės.
“Nuk ka ditė nė Washington, qė nuk pėrpiqem pėr Kosovėn. Pėrditė flas me ambasadorė, ministra tė jashtėm kryeministra, presidentė, qė t’i bind pėr tė njohur Kosovėn. Dhe pa dyshim qė ēdo gjė qė dėmton imazhin e Kosovės nuk ėshtė e mirė”, ka thėnė ai.
Gjerat nė Kosovė, sipas Engelit, po shkojnė mirė, mirėpo korrupsionin gjithmonė duhet ērrėnjosur. “Ne theksojmė vazhdimisht qė me gjithė problemet, Kosova, populli i saj po punojnė shumė pėr tė ndėrtuar shtetin e ri. Por ka edhe njė pėrqindje shumė tė vogėl njerėzish qė bėjnė veprime tė gabuara”, ka thėnė Engel, duke shtuar se ai nuk dėshiron tė dėgjojė qė korrupsioni tė jetė lajmi nga Kosova. “...unė dua qė pėrparimi drejt sė ardhmes tė jetė lajmi nga Kosova”.
Duke folur ndėrkaq, pėr zėrat qė potencojnė mundėsinė e ndarjes sė Kosovės, si njė zgjidhje pėr marrėdhėniet e saj me Beogradin, Engel ka thėnė se kjo ėshtė ide e keqe.
“Po tė fillosh tė shkėmbesh territore nė Ballkan, kjo nuk do tė ketė fund dhe mund tė ēojė nė luftėra ose vėshtirėsi mė tė mėdha. Kosova nuk duhet tė ndahet. Serbėt nė Beograd po luajnė njė lojė tė rrezikshme, ēdo hap qė hedhin ėshtė i kalkuluar. Ata duan ndarje, duan tė mbajnė veriun, Mitrovicėn, Trepēėn, por kjo ėshtė e rrezikshme. Edhe nė Serbi ka shqiptarė, nė Luginėn e Preshevės, ata do tė dėshironin tė ishin pjesė e Kosovės. Nė se fillon ndryshimi i kufijve, ku do tė pėrfundojė”, ka thėnė Engel. /Telegrafi/

Gentiani
08-05-10, 15:15
Forumista te nderuar mos komentoni gjera ne ajer sepse hajni hajnin asnjiher nuk e deklaron kjo bastisje ka qen vetem sa per opinion se tash behet marveshja mes tyre e zoti e di sa miljona u premtohet Eulexit per ta mbyllur kete histori se po te fillohet seriozisht ateher as Eulexi nuk do te del i pakoruptum sepse pas mandatit perfundimtar te tyre ne Kosov kthehen neper vendet e tyre me miljona te majme e mjer populli jone qe po i behet hajni e dyfisht nga
Vendor-Nderkombetar

A ti Jeta1, pa na i japen ose me na i nda nja 20 milion secilit qitu, nuk kena me ja ndalen bataren tu i komentue deri kur ti shohim tu i hypen ne furgon te policise me duart e lidhura mbrapa si robt e Captan Jack-it :tongue:

Ani Eulexi eshte hejn, ama keshtu nuk bene me vjedhen njeri ne shtepi te vehte.

Arb
08-05-10, 15:15
Forumista te nderuar mos komentoni gjera ne ajer sepse hajni hajnin asnjiher nuk e deklaron kjo bastisje ka qen vetem sa per opinion se tash behet marveshja mes tyre e zoti e di sa miljona u premtohet Eulexit per ta mbyllur kete histori se po te fillohet seriozisht ateher as Eulexi nuk do te del i pakoruptum sepse pas mandatit perfundimtar te tyre ne Kosov kthehen neper vendet e tyre me miljona te majme e mjer populli jone qe po i behet hajni e dyfisht nga
Vendor-Nderkombetar
More atdheu i ketyre te huajve nuk eshte Kosova. Kur ata vjedhin, eshte e pritshme.

Vec keta zagaret tone, qe na qerrojne me patriotizem, e ne anen tjeter, vjedhin shpine e vete, keta nuk mund ti rrasim ne nje thes.

Duhet te gezohemi qe pasi qe vete nuk jemi te zotet te vendosim rend e ligj, kemi keta nderkombetaret qe here me spektakle e here me seriozitet, bejne dicka.

Poshte Arkanet "Shqiptare" qe flliqin e vjedhin Kosoven!

jEtA_1
08-05-10, 16:21
Ani Eulexi eshte hejn, ama keshtu nuk bene me vjedhen njeri ne shtepi te vehte.
Keto dukuru nuk munde ti parandalojm asesi sepse cdo vend ne bote i ka keto fenome vetem i bejne publike e asnjiher nuk e zbardhin rastin ne fjale edhe keta nderkombetarte tane jane te till qe vetvetiu i fusin ne korupsion politikanet tane per ta mbuluar misionin e tyre te ndyt qe bejn neper vendet qe kane nevoj per prezencen e tyre.

Guri i madh
08-05-10, 16:25
qyky faqeziu po shkon po thaqi kur do i bashkangjitet

jEtA_1
08-05-10, 16:30
qyky faqeziu po shkon po thaqi kur do i bashkangjitet
He Guri ne baze te shkrimeve qe po i shkruan ne forum me te vertet po shohe se mjaft je i nxitur nga politika

Oqeani
08-05-10, 16:49
He Guri ne baze te shkrimeve qe po i shkruan ne forum me te vertet po shohe se mjaft je i nxitur nga politika


Mendoj se ketu nuk eshte ēeshje politike - por ēeshtje hajnije ! ( fatekeqesisht )

Guri i madh
08-05-10, 17:41
He Guri ne baze te shkrimeve qe po i shkruan ne forum me te vertet po shohe se mjaft je i nxitur nga politikapse a politik esht vjedhja e 50 kg drog e dhjetra milona euro


pse a politik esht kur kryetarit te komunes se kaqanikut i zinen dhjetra kallashnikova e arme tjera ,e ende esht ne pozit te kryetarit te komunes


e shume shum skandale tjera me tre shpiunat gjerman ndoshta te kujtohet aj spektakelmos me detyro me i pershkrue te gjithaky e meriton burgun e perjetshem

jEtA_1
08-05-10, 17:51
pse a politik esht vjedhja e 50 kg drog e dhjetra milona euro


pse a politik esht kur kryetarit te komunes se kaqanikut i zinen dhjetra kallashnikova e arme tjera ,e ende esht ne pozit te kryetarit te komunes


e shume shum skandale tjera me tre shpiunat gjerman ndoshta te kujtohet aj spektakelmos me detyro me i pershkrue te gjithaky e meriton burgun e perjetshem
Ani cka po bertet kaq shume hahahah mos u nxe se i prish nervat

jEtA_1
08-05-10, 17:53
Mendoj se ketu nuk eshte ēeshje politike - por ēeshtje hajnije ! ( fatekeqesisht )
Politik po me duket sepse po flitet vetem per disa politikan se per disa tjer qe kane vjedhur fondet e Kosoves sot e 20 vjet kurr sju ka ndi zeri bre .....milata

Gentiani
08-05-10, 19:29
Politik po me duket sepse po flitet vetem per disa politikan se per disa tjer qe kane vjedhur fondet e Kosoves sot e 20 vjet kurr sju ka ndi zeri bre .....milata

Per qe u ka dalur boja, u ka dalur te gjitheve. Edhe ate qe nga partiashat e Rugoves, Rambushit, se fundi te Hashes dhe shpresoj ai popull te marre mesim njehere e pergjithmone, qe te matin vehten 100 here kur te shkojne heren tjeter para kutive te votimit.

Edhe uroj, qe fytyrat ne politike prej Fatmir Sejdiut, Hashima, Rambusha, Kupa, Bukosha, Xhavit Halita, Lutfi Hazira e deri te aga Negjat, tere keto fytyrat qe jane duke u sjellur ne skene te zhduken, ama te zhduken dhe harrohen pergjithmone dhe per jete te jetes.

Eshte fyerje dhe turp per ate popull te lejojne, qe surrata te tille te tallen me fatin, ekzistence, te sotmen dhe te ardhmen e tij.


Eshte koha, qe dikush ti vendos Stopin. Lima e hengri, por nuk eshte i vetmi nga gjithe ajo kaste matjas e djathtas qe kane vjedhur dhe shperdoruar sa kane mundur sa here qe kane ardhur ne pushtet, e perseri kane surrat te ngjiten ne bina fushatave parazgjedhore.


Ketyre u kisha konfiskuar te gjitha ēfare kane (pos grave dhe femijeve :tongue: ) e kam fjalen nga pasuria... plus do ti detyroja ti paguajne tatimin retroaktiv tu Kosoves me kamate, inicim te procedurave penale edhe ate ne done a pigjama me i arrestuar tu kapingjiki i shtepise...

Horrat e ..tit, ju do beni e zhvilloni vlera me kopalla bla,bla,bla :redface:

Tu Kosova, ka bere shtetin, tani duhet te zhvilloje dhe forcoje ate, por jo morrat dhe parazitet qe i permenda me larte te ushqehen ne koston e popullit tu Kosoves. pike!

masterb
09-05-10, 11:18
hhahaha , jo ky pejgamber o ,,, Ky nuk ka vidh jo more qfar ky i paq o...jhahauahha

Lapsi
09-05-10, 11:33
Politik po me duket sepse po flitet vetem per disa politikan se per disa tjer qe kane vjedhur fondet e Kosoves sot e 20 vjet kurr sju ka ndi zeri bre .....milataNuk guxojn ti permendin ato vjedhje se parate jane harxhuar neper kafiterit e beogradit, duke henger e pi bashke me milloshevicin ( siduket edhe keto kane stresin e NATOS) :P

Guri i madh
09-05-10, 13:28
Fatmir limes ka me ja hanger zemren SABRI FEJZULLAHI

ky esht loqka e SABRI FEJZULLAHUT

MemphiSx
09-05-10, 22:59
Nuk guxojn ti permendin ato vjedhje se parate jane harxhuar neper kafiterit e beogradit, duke henger e pi bashke me milloshevicin ( siduket edhe keto kane stresin e NATOS) :P


Pernima mir tkish thone Urata..ishe Laps palidhje qe po shkrujshe jerem!

Mos ja fut kote pash qit nate..se lapsi ska goje me fol,e met thon mos me maltreto keshtu!!

Urata
10-05-10, 16:12
He Guri ne baze te shkrimeve qe po i shkruan ne forum me te vertet po shohe se mjaft je i nxitur nga politika


jam durue shume here qe mos t'debatoj me ty n'nenforumin e politikes, ama n'kete rast me t'vertet smundem te kaloj se gjoja s'lexova...!

Zoje, nuk te bene ndere qe rastin e Limajt /Ministrise se tij ta lidhesh me inatet politike! Ai(ata) u zu-ne ne vjedhje, u bastise Ministria qe ai e udheheq, do arrestohet dhe gjykohet personi qe vodhi si njeri/individ e jo si POLITIKE...! Futja duarte i cike logjikes e levize nga vendi.


Ka te drejte Guri e shume te tjere ti duartrokasin ketij fundi, sepse e diten qe n'fillim se te tille jane ...! Une per vete(edhe pse e di se ka edhe n'partite tjera plot njerez plehera/pisa) nuk do ta mbroja nje hajne vetem pse i takon partise qe une e simpatizoj(megjithese kurre parti skam simpatizue, i kam ca persona qe i vleresoj larte si njerez dhe profesionale)...!


Ti dhe shume te tjere e mira s'mires eshte te pergjigjeni me : QOFSHIN GABIM EULEXI- se mos pyet per ta e per Imazhin e Kosoves...!


TANI, E KAM NJE PYETJE PER JU TE GJITHE...? SI ESHTE E MUNDUR QE LDK_ja (pasi qe bene koalicion me PDK-ene dhe cdo maskarallek po ndodhe ne kuader te partise PDK) te heshtin keshtu...?!!!!!!! Po t'ndodhte nje gje e tille ketu ku jam, menjehere partia ne fjlale do terhiqte marrveshjen per koalicion mbrenda oresh dhe do denonte nje akt te tille...!!!!


A din kush me tregue ndojgje, apo ndoshta ata jane te sigurte se nuk eshte e vertet kjo qe thote EULEXI...!!!!?!!!!

jEtA_1
10-05-10, 16:22
jam durue shume here qe mos t'debatoj me ty n'nenforumin e politikes, ama n'kete rast me t'vertet smundem te kaloj se gjoja s'lexova...!

Zoje, nuk te bene ndere qe rastin e Limajt /Ministrise se tij ta lidhesh me inatet politike! Ai(ata) u zu-ne ne vjedhje, u bastise Ministria qe ai e udheheq, do arrestohet dhe gjykohet personi qe vodhi si njeri/individ e jo si POLITIKE...! Futja duarte i cike logjikes e levize nga vendi.


Ka te drejte Guri e shume te tjere ti duartrokasin ketij fundi, sepse e diten qe n'fillim se te tille jane ...! Une per vete(edhe pse e di se ka edhe n'partite tjera plot njerez plehera/pisa) nuk do ta mbroja nje hajne vetem pse i takon partise qe une e simpatizoj(megjithese kurre parti skam simpatizue, i kam ca persona qe i vleresoj larte si njerez dhe profesionale)...!


Ti dhe shume te tjere e mira s'mires eshte te pergjigjeni me : QOFSHIN GABIM EULEXI- se mos pyet per ta e per Imazhin e Kosoves.

Pse po te aqarojn gjithmon shkrimet e mija edhe ju shume her po shkruani budallakina dhe une vetem po i lexoj dhe spo debatoj me ju e sa i perket Gurit kete ja kam thene per arsye se shkrimet e tij gjithnji jane shkruar me nervozizem kjo ka qene arsyeja qe i kam shkruar e sa i perket korupcionit normal qe edhe une jame per ta luftuar sepse me vjen shume keq kur ndiej lajme te hidhura per vendin tim

Oqeani
10-05-10, 17:04
TANI, E KAM NJE PYETJE PER JU TE GJITHE...? SI ESHTE E MUNDUR QE LDK_ja (pasi qe bene koalicion me PDK-ene dhe cdo maskarallek po ndodhe ne kuader te partise PDK) te heshtin keshtu...?!!!!!!! Po t'ndodhte nje gje e tille ketu ku jam, menjehere partia ne fjlale do terhiqte marrveshjen per koalicion mbrenda oresh dhe do denonte nje akt te tille...!!!!


A din kush me tregue ndojgje, apo ndoshta ata jane te sigurte se nuk eshte e vertet kjo qe thote EULEXI...!!!!?!!!![/quote]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

LDK si parti politike tregoi qendrimin e saje menjehere pas vdekjes se
Dr. Rugoves, individ te njohur me endje kishin pritur shkuarjen e tije !
LDK nuk mund t'a luftoje ( apo ndahet ) nga PDK sepse per mendiminin tim te dy partite kan "njerez" te mentalitetit te njejete - pra qe e deshirojne parane !
Ēfar karakteri ka Bukoshi per dallim nga Limaj !

Fatmir Sejdiu nuk eshte asgje tjeter, per pos nje kukulle, qe kur e "shtrydhe" - leshon nje tengellime per te mashtruar foshnjen !

Por pse ēuditemi, pse te largohet LDK - vazhdon me krenarine qe ka kryetarin e shtetit dhe disa ministra, duke mos logjikuar se qeveria aktuale eshte thelluar ne korrupcion, e qe edhe vete eshte pjese e saje ( por se me mendje ēdohere "ka" se PDK qeverise, dhe se mendon se ne nuk jemi korruptuesit, edhe pse "kalanica" (pjata) eshte ne servim te dyve).

Neferta
10-05-10, 17:33
Pse ku koka da pedekeja pej ledekes u s,paskna nije ende

Neferta
10-05-10, 17:42
Ishalla a rrene kjo pune se edhe me dashte si tha Kupa pare nuk kan gjete ne shpi te fatmirit po edhe komjuterat than ishin kan pa cd, domethan vetem me HDD. pra ska fakte qeshtu po thot qeverija e noshta si han fjalet e veta keta burra te botes.

Urata
10-05-10, 23:12
TANI, E KAM NJE PYETJE PER JU TE GJITHE...? SI ESHTE E MUNDUR QE LDK_ja (pasi qe bene koalicion me PDK-ene dhe cdo maskarallek po ndodhe ne kuader te partise PDK) te heshtin keshtu...?!!!!!!! Po t'ndodhte nje gje e tille ketu ku jam, menjehere partia ne fjlale do terhiqte marrveshjen per koalicion mbrenda oresh dhe do denonte nje akt te tille...!!!!


A din kush me tregue ndojgje, apo ndoshta ata jane te sigurte se nuk eshte e vertet kjo qe thote EULEXI...!!!!?!!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

LDK si parti politike tregoi qendrimin e saje menjehere pas vdekjes se
Dr. Rugoves, individ te njohur me endje kishin pritur shkuarjen e tije !
LDK nuk mund t'a luftoje ( apo ndahet ) nga PDK sepse per mendiminin tim te dy partite kan "njerez" te mentalitetit te njejete - pra qe e deshirojne parane !
Ēfar karakteri ka Bukoshi per dallim nga Limaj !

Fatmir Sejdiu nuk eshte asgje tjeter, per pos nje kukulle, qe kur e "shtrydhe" - leshon nje tengellime per te mashtruar foshnjen !

Por pse ēuditemi, pse te largohet LDK - vazhdon me krenarine qe ka kryetarin e shtetit dhe disa ministra, duke mos logjikuar se qeveria aktuale eshte thelluar ne korrupcion, e qe edhe vete eshte pjese e saje ( por se me mendje ēdohere "ka" se PDK qeverise, dhe se mendon se ne nuk jemi korruptuesit, edhe pse "kalanica" (pjata) eshte ne servim te dyve).[/QUOTE]


************************************************** ***********FLM!

Urata
10-05-10, 23:14
Ishalla a rrene kjo pune se edhe me dashte si tha Kupa pare nuk kan gjete ne shpi te fatmirit po edhe komjuterat than ishin kan pa cd, domethan vetem me HDD. pra ska fakte qeshtu po thot qeverija e noshta si han fjalet e veta keta burra te botes.

paret mbahen ne shtepi a? po shume bre gjithe ato para me i zene shtepia...!!!

teutaA
10-05-10, 23:27
nuk eshte fer pa drejtsi po i bahet tipit nuk eshte veq ky qe ka vjedh e vjedh mos i hjekshin edhe tjert prej pozitave edhe un them qe pa drejtsi e madhe po bahet me fatmir analfabetin

Oqeani
10-05-10, 23:32
[/color]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

LDK si parti politike tregoi qendrimin e saje menjehere pas vdekjes se
Dr. Rugoves, individ te njohur me endje kishin pritur shkuarjen e tije !
LDK nuk mund t'a luftoje ( apo ndahet ) nga PDK sepse per mendiminin tim te dy partite kan "njerez" te mentalitetit te njejete - pra qe e deshirojne parane !
Ēfar karakteri ka Bukoshi per dallim nga Limaj !

Fatmir Sejdiu nuk eshte asgje tjeter, per pos nje kukulle, qe kur e "shtrydhe" - leshon nje tengellime per te mashtruar foshnjen !

Por pse ēuditemi, pse te largohet LDK - vazhdon me krenarine qe ka kryetarin e shtetit dhe disa ministra, duke mos logjikuar se qeveria aktuale eshte thelluar ne korrupcion, e qe edhe vete eshte pjese e saje ( por se me mendje ēdohere "ka" se PDK qeverise, dhe se mendon se ne nuk jemi korruptuesit, edhe pse "kalanica" (pjata) eshte ne servim te dyve).

************************************************** ***********FLM![/quote]

Kuptoj jokenaqesine tuaj, por ... !

pranveruesi
11-05-10, 00:46
[/color]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

LDK si parti politike tregoi qendrimin e saje menjehere pas vdekjes se
Dr. Rugoves, individ te njohur me endje kishin pritur shkuarjen e tije !
LDK nuk mund t'a luftoje ( apo ndahet ) nga PDK sepse per mendiminin tim te dy partite kan "njerez" te mentalitetit te njejete - pra qe e deshirojne parane !
Ēfar karakteri ka Bukoshi per dallim nga Limaj !

Fatmir Sejdiu nuk eshte asgje tjeter, per pos nje kukulle, qe kur e "shtrydhe" - leshon nje tengellime per te mashtruar foshnjen !

Por pse ēuditemi, pse te largohet LDK - vazhdon me krenarine qe ka kryetarin e shtetit dhe disa ministra, duke mos logjikuar se qeveria aktuale eshte thelluar ne korrupcion, e qe edhe vete eshte pjese e saje ( por se me mendje ēdohere "ka" se PDK qeverise, dhe se mendon se ne nuk jemi korruptuesit, edhe pse "kalanica" (pjata) eshte ne servim te dyve).

************************************************** ***********FLM![/quote]


...po a e paten bastise edhe shpin e ibrahim dinarit UNMIKU njefare kohe apo ke harrue edhe ja gjeten boll do miljon dinare e do euro e qisi sene edhe apet nuk dha doreheqje veq dojke me u tranue po spate me mete presidnik...

...krejt politikaj e tu kosoves po me doket kane marre msim apo jane infektu me virusin e ti si po hypine ne shkama qashtu si ai po bahen...


tungiii

Lapsi
11-05-10, 00:59
Pse po te aqarojn gjithmon shkrimet e mija edhe ju shume her po shkruani budallakina dhe une vetem po i lexoj dhe spo debatoj me ju e sa i perket Gurit kete ja kam thene per arsye se shkrimet e tij gjithnji jane shkruar me nervozizem kjo ka qene arsyeja qe i kam shkruar e sa i perket korupcionit normal qe edhe une jame per ta luftuar sepse me vjen shume keq kur ndiej lajme te hidhura per vendin timJeta azilantet kane te drejta te shumta, kurse une nuk mund te shkruaj me teper se do mendojn se behet fjale per nje person me dy nicka sic e kane zakon te sulmojn...
Rri e qete, edhe keto nuk e kane lehte, rreshqasin veres me ski

Gentiani
11-05-10, 12:59
Jeta azilantet kane te drejta te shumta, kurse une nuk mund te shkruaj me teper se do mendojn se behet fjale per nje person me dy nicka sic e kane zakon te sulmojn...
Rri e qete, edhe keto nuk e kane lehte, rreshqasin veres me ski

Normall qe kane te drejta ma shume azillantat, se qita azillantat te kane ardhe tu Kosova, tu Maqodonia edhe jane tu ja marue azillant pushtet, demek me pervoje te azyllantave vjedhe sa te mundesh shoq, se kush nuk te pyet send.

shfletuesi_
11-05-10, 13:06
Me ju thann drejt inati boll po me vjen po qka me ba spo kam. Por prap kur ndalem dhe mendoj ai me voten ton i ngjit atje lart dhe te na vjedh kjo eshte padrejtesi dhe duhet te mar denimin e merituar.
Burg
Burg
Burg
Burg per te gjithe ata qe jan te perlyer me djersen time tuajen dhe t'gjithe popullit.

Qika^Me^Kule
11-05-10, 17:51
Me ju thann drejt inati boll po me vjen po qka me ba spo kam. Por prap kur ndalem dhe mendoj ai me voten ton i ngjit atje lart dhe te na vjedh kjo eshte padrejtesi dhe duhet te mar denimin e merituar.
Burg
Burg
Burg
Burg per te gjithe ata qe jan te perlyer me djersen time tuajen dhe t'gjithe popullit.

Jo bre cfar burgu... po keta qe i bajn keto gjana meritojin dic me teper se Burgun se po mendon ti qe nuk e kan korroptu burgun a?

tani per tani ne Kosove... vie eraaa Korropcion...ne te gjitha anet...

Guri i madh
11-05-10, 18:37
Me ju thann drejt inati boll po me vjen po qka me ba spo kam. Por prap kur ndalem dhe mendoj ai me voten ton i ngjit atje lart dhe te na vjedh kjo eshte padrejtesi dhe duhet te mar denimin e merituar.
Burg
Burg
Burg
Burg per te gjithe ata qe jan te perlyer me djersen time tuajen dhe t'gjithe popullit.bjeri pishman kti shkrimi se tash vjen jeta e lexon e vaj halli per ty

teutaA
11-05-10, 19:58
Jo bre cfar burgu... po keta qe i bajn keto gjana meritojin dic me teper se Burgun se po mendon ti qe nuk e kan korroptu burgun a?

tani per tani ne Kosove... vie eraaa Korropcion...ne te gjitha anet...

mir ke than po edhe burgun keta te njejtit e mbajn hahaha kqyr kur te ja nisin me maru villa ne dubrav :smile:

Guri i madh
11-05-10, 22:48
EULEX-i do tė hetojė edhe 6 ish-ministra tė PDK-sė, LDK-sė e AAK-sė

Publikuar: Sot, mė 11 maj 2010
http://www.kohaditore.com/repository/images/11eulex4.jpgPrishtinė, 11 maj - Policė tė EULEX-it mund tė shihen pas pak kohe edhe ne dyert e ministrive tė tjera tė qeverisė. Burime tė Klan Kosova nga institucionet ndėrkombėtare dhe ato vendore, tė cilat i transmeton sot Telegrafi, bėjnė tė ditur se EULEX-i do tė hetojė edhe gjashtė ministra ose ish-ministra, nga dy prej tri partive kryesore tė vendit, PDK, LDK dhe AAK, pėr keqpėrdorime qė janė bėrė nė periudha tė ndryshme.
Tenderėt e shkollave nė dy vjetėt e fundit do tė dėrgojnė hetuesit nė Ministrinė e Arsimit.

Arsyet pse EULEX- do tė mėsyjnė dyert e asaj tė Shėndetėsisė janė disa miliona euro qė i janė dhėnė njė firme, pa u kryer tė gjitha procedurat ligjore, gjė kjo qė u bė gjatė kohės sė menaxhimit kėtu para riformatizimit tė qeverisė Thaēi.

Nuk do tė kursehet as Ministria e Tregtisė dhe Industrisė. Ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me naftėn, cilėsinė e saj dhe licencat e shitjes, do tė jenė interes i investiguesve. Nė tė do tė hetohet edhe pėr kohėn e qeverisjes nga koalicioni AAK-LDK por edhe nga ky i tashmi, PDK-LDK.

Auditivi i buxhetit do tė jetė arsyeja pse do tė ekzaminohet ministria e ambientit, pėr periudhėn kur nė pushtet ishte koalicioni LDK-AAK.

As ministria e Ekonomisė dhe Financave nuk do tė anashkalohet, ndonėse fokusi i hetimeve kėtu ėshtė jashtė fushės qė mbulon ky dikaster.

Klan Kosova merr vesh se EULEX-i ka vėnė nėn llupė edhe njė ish-ministėr serb, qė pati qėndruar nė qeveri para pesė-gjashtė vjetėsh, ndėrsa nuk dihet si do tė procedohet me hetimet ndaj tre personave nga veriu i Kosovės.

Kryeprokurori i EULEX-it, Johannes-Van-Vreeswijk ka thėnė ditė mė parė se EULEX-i nuk do tė kufizojė hetimet pėr korrupsion vetėm nė Ministrinė e Transportit.

Ai ka bėrė me dije se cak i hetimeve nuk janė vetėm ministritė qė udhėhiqen nga PDK-ja.

http://www.kohaditore.com/repository/caricatures/11karikatura2.jpg (http://www.kohaditore.com/repository/caricatures/11karikatura1.jpg)

jEtA_1
12-05-10, 11:27
bjeri pishman kti shkrimi se tash vjen jeta e lexon e vaj halli per ty
Hahahahahahhahaha shume kame qeshur me ket shkrim , jo bre Guri askush nuk ka nevoj te frigohet nga une ai ose ajo ky eshte forum dhe neve mund te shprehemi lirshem edhe pse mu me ka ndodhur ti marre disa mesazhe kerqenuse nga po ky forum por mua nuk me kane friguar fare edhe pse nuk kam desht ti theme se per disa persona qe kam folur me emer dhe mbiemer i kam thene te vertetat dhe nuk kam frig per te verteten qe e flas

roadrunner
12-05-10, 12:35
Mos harroni nje pishine me jau maru ne burg para se mi qu, se tash zheg, e s'jan msu kta pa flladitse hahahahaha :P

Makresh
12-05-10, 13:02
a vrau jo nuk vrau a vjedhi jo nuk vjedhi ,,,,ish kan sish kon mos me kan si kishin than ,,,,,ka than ajo:tongue:


ēdo postim eshte i tepert ! Se i paske bo rrumullak 7777

Gentiani
12-05-10, 17:15
Mos harroni nje pishine me jau maru ne burg para se mi qu, se tash zheg, e s'jan msu kta pa flladitse hahahahaha :P


Hiē pishine, po kacijat edhe ternakopat me ja dhene edhe ecni me ndreqen autostraden e kombit :tongue: . Fillimisht ne vend kontraten me Bitilenken e kisha anuluar, e me qita te burgosurit e kisha ndreqen avtubanin e tu Kosoves jo vetem prej Vermices ne Merdare, po ne tana anet e tu Kosoves per Mitrovice, per Peje, per Gjillan, per Rahavec, mos me lene qytet pa avtuban edhe ata krejt ne asfallt ja kisha shtrue edhe para kapingjikave te sokakut... Avtoban ne 4 anet e tu Kosoves.:biggrin:

Pse ēfare trajtimi dojne hejnat ? Sa kane dashur i kane rritur rrogat ne qeverine e tu Kosoves e ne fund edhe po vjedhin paret e popullit tu Kosoves eh.

Qika^Me^Kule
12-05-10, 17:54
Hiē pishine, po kacijat edhe ternakopat me ja dhene edhe ecni me ndreqen autostraden e kombit :tongue: . Fillimisht ne vend kontraten me Bitilenken e kisha anuluar, e me qita te burgosurit e kisha ndreqen avtubanin e tu Kosoves jo vetem prej Vermices ne Merdare, po ne tana anet e tu Kosoves per Mitrovice, per Peje, per Gjillan, per Rahavec, mos me lene qytet pa avtuban edhe ata krejt ne asfallt ja kisha shtrue edhe para kapingjikave te sokakut... Avtoban ne 4 anet e tu Kosoves.:biggrin:

Pse ēfare trajtimi dojne hejnat ? Sa kane dashur i kane rritur rrogat ne qeverine e tu Kosoves e ne fund edhe po vjedhin paret e popullit tu Kosoves eh.

Kush me kape more kaci e tarakop??? jo bre edhe nese i qojin en burg i lajn sa per formalitet sa per mos me than qe si kem burgos se ata kan rezergu.... para se ti burgosin.... ta kurroptojin edhe Burgun e Dubraves qy edhe ti mos hyn gjynah meveten me fol kot aman....

ghaagaghaghaghaghaghaghagh a mos po bahet e tepert bre kret asfalt..... mosni bre me na prue edhe autostrade... ka kapexhiku se tybe sa her qe i laj kulet i qes... gardh po dojkan viranet em fluturu :tongue:

P/s Ky far... fatmir Asfalti qe po i thojn tash shkurt...:biggrin: te gjitha anet e ka shtru asfalt vetem ka ne , Ne Gjk... jo.... se di pse ?? a ndoshta ka frik em ardh andej ka na.... ghaghaghaghaag

roadrunner
12-05-10, 19:11
A beso, sot te njejtin koment e kam bere gjate nje pauze per kafe me kolege...Hiē pishine, po kacijat edhe ternakopat me ja dhene edhe ecni me ndreqen autostraden e kombit :tongue: . Fillimisht ne vend kontraten me Bitilenken e kisha anuluar, e me qita te burgosurit e kisha ndreqen avtubanin e tu Kosoves jo vetem prej Vermices ne Merdare, po ne tana anet e tu Kosoves per Mitrovice, per Peje, per Gjillan, per Rahavec, mos me lene qytet pa avtuban edhe ata krejt ne asfallt ja kisha shtrue edhe para kapingjikave te sokakut... Avtoban ne 4 anet e tu Kosoves.:biggrin:

Pse ēfare trajtimi dojne hejnat ? Sa kane dashur i kane rritur rrogat ne qeverine e tu Kosoves e ne fund edhe po vjedhin paret e popullit tu Kosoves eh.

Guri i madh
13-05-10, 00:00
Hahahahahahhahaha shume kame qeshur me ket shkrim , jo bre Guri askush nuk ka nevoj te frigohet nga une ai ose ajo ky eshte forum dhe neve mund te shprehemi lirshem edhe pse mu me ka ndodhur ti marre disa mesazhe kerqenuse nga po ky forum por mua nuk me kane friguar fare edhe pse nuk kam desht ti theme se per disa persona qe kam folur me emer dhe mbiemer i kam thene te vertetat dhe nuk kam frig per te verteten qe e flas


me tregon ne privat hiq nuk hezitoj me i publike


veq doren ne zemer po i del ne krah hajnis e krimit te organizuar qe po e ban qeveria

Gentiani
14-05-10, 12:13
Dje definitivisht Fatmir Limaj, ne televizionin e tu Kosoves, e deshmoi qe e ka sosen me kaci e turnakop me ja ndreqen avtobanin e tu Kosoves.

I paster tha jam si loti, ama se ka per ti dalur sikur qajo nafta qe i beri lloq brigjet e US ka per tu habitur.

Normall, ne nje situate te tille qishtu, ndoshta kisha thene edhe une :tongue: ama pse ju desht aq kohe me treguar qe eshte i pastert si loti?

Me deklarimin e tij, dje vetem qe i ka konfirmuar hetuesve te Euleksit, qe vazhdimet do ti vazhdojne, po sikur edhe as 1 cente te mos gjindet, kane per te ja ndreqen storjen, qe i bie pishman Limaj per deklaraten e tij.


Paramendoni se ēfare naiviteti prezenton, duhet ti kete thene dikush euleksit, hej Limaj u sose tu vjedhe pare, e pastaj keta te Euleksit hej mule, mbushi furgonat me police edhe po shkojme po ja hallakatim e po ja marojna pifti shtepi e ministri.

Nuk e ka te ditur qe hetimet, munden te kene filluar edhe shume me heret, e ndonje nga rastet e implikimit te ministrise se tij, te jete lejuar pikerisht nga ana e euleksit, per te mbledhur deshmite, per te lene gjurmet dhe ne fund me ja perplasur ne tavoline me shifra e me deshmitare. Mullinjet e gjyqesise bluajne ngadale, ama sigurt qe nuk ka per ti shpetuar asnje koker "kallamoqi" pa u sjellur nen rroten e hetuesise.


Tjerat ja leme kohes dhe ti shikojme zhvillimet, e deri atehere
krenohu me tu Kosoven !
krenohu me Korrupsionin!
krenohu me Limajn! edhe
krenohu me Avtobanin qe do te ndreqet ! :tongue: