PDA

View Full Version : Fėmijėt dhe prindėrit.


progress
25-05-10, 17:16
Si mendoni ju a duhen rrahur femijet???per cfare lloje arsye i rrahin femijet dhe pse kjo eshte shume etheksura ne vendin tone?
Ajo qe me shtyre te hap kete tem eshte pikrish rasti i nje NENE nga rrethi i kercoves,ku rrah femiun e vete te moshes 1 vjeqar, dhe me pase femiu vdes..

halla e madhe
25-05-10, 19:43
Si mendoni ju a duhen rrahur femijet???per cfare lloje arsye i rrahin femijet dhe pse kjo eshte shume etheksura ne vendin tone?
Ajo qe me shtyre te hap kete tem eshte pikrish rasti i nje NENE nga rrethi i kercoves,ku rrah femiun e vete te moshes 1 vjeqar, dhe me pase femiu vdes..


..ate nene e paska marre pusi,medet sa kushi te behen nene:confused:

DEA
25-05-10, 20:19
Femiu nuk don rrah. Per nje zhvillim te shendosh te femiut i duhet shume dashuri, mirekuptim, diskutim, ledhatim dhe Prinderve shume shume durim se jo gjithehere eshte e lehte rritja dhe edukimi i femiut.

Per ate nene, nuk mund ta denoj, nenqmoj apo ta auzoj pasi qe si di rrjedhat e ngjarjes, ndoshta nuk eshte agresive hiq po i ka ndodhe, se ska femije qe s`eshte rrah asnjeher. Ndoshta ka qene ndeshkimi i vepres se saj, qe te jet pa femije et, etj.

Por kete qe i ka ndodhe asaj nene , nuk ja deshiroj askujt. Vetem lutem te zoti qe ti fal femijet tek ata Prind te cilet mund te jen rezistent ndaj momenteve te qastit.

emine
25-05-10, 21:36
sa te dhemb shpirti te lexojsh kso raste,ajo femer eshte e ndershkuar gjithe jeten duke e ndjer veten kriminele,eshte e perbuzune nga te gjithe,po ashtu kishte me qen gabim te pervoje ajo te sjell nje jete ndonje fmije tjeter,,,,,tmerr te lexojsh ket ndodhi:(

tipi engjellor
31-05-10, 17:46
Femijet nuk duhet rrahur ne qoft se ka shku deri aty gjendja e femijes tend per me kuptu ai me rrah ateher ska asgje aty me ska mbte asgje femijet duhet edukura ne frymen e te drejtes edhe ne qoft se vet ke gabuar nuk duhet te ja japesh ate rruge,femija ka nevoje te rritet ne frymen e kohes me te rejat e kohes jo me keqijat e kaluara te i mesohen ato gjera ose te ngjallim ndjenja kunder te tjerve ky ehste gabimi me i madhe qe bejne prinderit.

roadrunner
01-06-10, 11:34
Osht mire nga nje shpulle bethve me ja jap najher me ia kujtu hahahha :p

E kish hanger qika jem njo prej dajes tem, po s'ka tregu (ec e guzo kur i shkojn kejt lodrat e aktivitetet). As nuk me ka tregu bile (sepse e ka dite se eshte fajtore)...Kish hyp ne kulm te shpijes (tre kat nalt) me gjith qiken e dajes tem (moshatare e qikes tem), edhe festojshin ne qeremide (biggrin)....e ec e mos ja kris bethve tani....

LOJETARI
01-06-10, 15:29
Osht mire nga nje shpulle bethve me ja jap najher me ia kujtu hahahha :p

E kish hanger qika jem njo prej dajes tem, po s'ka tregu (ec e guzo kur i shkojn kejt lodrat e aktivitetet). As nuk me ka tregu bile (sepse e ka dite se eshte fajtore)...Kish hyp ne kulm te shpijes (tre kat nalt) me gjith qiken e dajes tem (moshatare e qikes tem), edhe festojshin ne qeremide (biggrin)....e ec e mos ja kris bethve tani....

Qy ēfarė daje bajat paske ! Ai per inati tė ēikės sė vet e paska shpullė edhe vajzėn tėnde .Po fėmija e qum peshe sa herė shkojne mysafirė dikund e bajne hallakamė .Kurrė s'ja kisha falė .Gjynah po me vjen prej vajzės tėnde .Qishtu i hangsha edhe une shpullat ne krahe te nipave .Dajėn po u dashka nė HAGĖ me e ēue .

roadrunner
01-06-10, 15:52
hahah po ma mire daja se une, se bon vakija un kur te kisha pa, pej tutes qe e pash ajo kish kcye pej kulmi hahahaha....Qy ēfarė daje bajat paske ! Ai per inati tė ēikės sė vet e paska shpullė edhe vajzėn tėnde .Po fėmija e qum peshe sa herė shkojne mysafirė dikund e bajne hallakamė .Kurrė s'ja kisha falė .Gjynah po me vjen prej vajzės tėnde .Qishtu i hangsha edhe une shpullat ne krahe te nipave .Dajėn po u dashka nė HAGĖ me e ēue .

~AnnA~
24-06-10, 13:23
Ato qe jane rritur me dhune, nuk ju ben pershtypje qe edhe femijeve e tyre t'u fusin dajakun(Dhuna sjelle dhunen)
Ca here themi "nje dacke e vogel nuk ben keq" .Mirepo dora nuk ka terezi, e te len sakat, ndaj s'duhet perdorur dhune ndaj femijes qofte dhe nje shuplake me e vogel.Ka mjete te tjera per te edukuar mire femijet, nuk edukohet femija me dajak!!!

shfletuesi_
24-06-10, 13:40
Nese femiu eshte i lazderuar dhe ben keq thyen gjera si femijat ma psh. Hudh vazon nga tavolina dekoruese dhe ka mund ta thyej...Nuk duhet rrahur femija por heren e pare duhet kapur femiun per dore ti thot nuk ben keshtu djali nanes e merr vazon dhe ta vendos ne vend te vetin qe ta shoh me syt dhe psikologjin e femiut qe ajo aty e ka vendin dhe nuk duhet ber gjera te tilla te rrezohen... Nese femiu prap vazhdon ashtu atii duket argetuese te rrezoj gjera te thyej pra kerkon te merret me diq te luaj me ndonje gje..etj... Duhet blere lodra femijesh ai disi duhet argetuar e jo te rrehet pa nevoje.

Psh djalit te vellaut i thosha liroma kompjuterin se ka me punu axhi i duhet ai su qojke vendit ish hy ne y8 lujke 3 vjeq ma ish msu permendsh edhe une 1 here e 2 here ai su qojke i thash ma agjit se une kur qartna jam ma i shtir se ti... ai su qojke edhe ja ndala kompjuterin ja heka prej shtekut... filloj te qante pak i thash agjit ju dasht kompjuteri. Edhe pasi ta beni femiun me vaj kurr mos u mundoni ta pajtoni lereni ate te qaj deri sa ti largohet vet per ndryshe ndikon negativisht per ne moshen madhore dhe mos thuani qka u ba me djal me femij tonin pastaj qe po hujitet :)

Te nesermen si shkova nga puna ne shpi si hyra brenda ai vet me tha Axhit i duhet komjuteri edhe e liroj pra e kuptoj pa rrahje pa dhune qe kur ti thot dikush diq duhet te veproj ashtu. :).
Hajde shnetje ju flet msus paPervoja hahahahha

roadrunner
24-06-10, 13:43
Kur s'tu ka qu me ta jap kompjuterin per kreje hahahahahNese femiu eshte i lazderuar dhe ben keq thyen gjera si femijat ma psh. Hudh vazon nga tavolina dekoruese dhe ka mund ta thyej...Nuk duhet rrahur femija por heren e pare duhet kapur femiun per dore ti thot nuk ben keshtu djali nanes e merr vazon dhe ta vendos ne vend te vetin qe ta shoh me syt dhe psikologjin e femiut qe ajo aty e ka vendin dhe nuk duhet ber gjera te tilla te rrezohen... Nese femiu prap vazhdon ashtu atii duket argetuese te rrezoj gjera te thyej pra kerkon te merret me diq te luaj me ndonje gje..etj... Duhet blere lodra femijesh ai disi duhet argetuar e jo te rrehet pa nevoje.

Psh djalit te vellaut i thosha liroma kompjuterin se ka me punu axhi i duhet ai su qojke vendit ish hy ne y8 lujke 3 vjeq ma ish msu permendsh edhe une 1 here e 2 here ai su qojke i thash ma agjit se une kur qartna jam ma i shtir se ti... ai su qojke edhe ja ndala kompjuterin ja heka prej shtekut... filloj te qante pak i thash agjit ju dasht kompjuteri.

Te nesermen si shkova nga puna ne shpi si hyra brenda ai vet me tha Axhit i duhet komjuteri edhe e liroj pra e kuptoj pa rrahje pa dhune qe kur ti thot dikush diq duhet te veproj ashtu. :).
Hajde shnetje ju flet msus paPervoja hahahahha

shfletuesi_
24-06-10, 13:46
Kur s'tu ka qu me ta jap kompjuterin per kreje hahahahah


Vallai po kompjuterin jo ama tastieren e kapke se lshojke edhe kajke hahaha une ja ndala edhe tani ai edhe ma shume kajke i thash me kajt ste la kurr me lujt tani...u zbut ja nisi me pushu edhe u idhnu 1 ssahat pas 1 sahati erdh tha axh a jena shok :).

roadrunner
24-06-10, 13:56
PO kurr s'isha bo shok i joti. Vend se me marr hajde me axhin, te qoj te lodrat, e te parki, e shohim qikat, e te blej nje akullore, e ni par syze te mira ti blej axhi, e ta blej nje top, del ne oborr knaqesh, ti me lon aty ne kompjuter. qat y8.com e kisha mshel kejt se i prishi femijt. Qdo femi qe e shoh, aty lun. Temes ja kam hjek PC-ne kejt s'ka ma hiqqq...(nejse ajo sun e kapke tastaturen se u dashke me qu kejt laptopin perpjet hahaha)


Vallai po kompjuterin jo ama tastieren e kapke se lshojke edhe kajke hahaha une ja ndala edhe tani ai edhe ma shume kajke i thash me kajt ste la kurr me lujt tani...u zbut ja nisi me pushu edhe u idhnu 1 ssahat pas 1 sahati erdh tha axh a jena shok :).

shfletuesi_
24-06-10, 14:00
PO kurr s'isha bo shok i joti. Vend se me marr hajde me axhin, te qoj te lodrat, e te parki, e shohim qikat, e te blej nje akullore, e ni par syze te mira ti blej axhi, e ta blej nje top, del ne oborr knaqesh, ti me lon aty ne kompjuter. qat y8.com e kisha mshel kejt se i prishi femijt. Qdo femi qe e shoh, aty lun. Temes ja kam hjek PC-ne kejt s'ka ma hiqqq...(nejse ajo sun e kapke tastaturen se u dashke me qu kejt laptopin perpjet hahaha)


E qe de ma spo e la tash po lahemi ne bazen hahahahahahah me ta.

roadrunner
24-06-10, 14:03
E shi pra ca i mil xaxi, ka mal djalin baxen mu la qupa qupa... :biggrin:

E qe de ma spo e la tash po lahemi ne bazen hahahahahahah me ta.

Zeqiri
25-06-10, 10:06
othmija asht thmi edhe duhet me kalle krejt sban hiq mejau prish veq duhet me jau dhan nga ni shkreps a ni qibrit edhe meju than kallne babo kallne krejt mecka ka edhe kulmin eshpise edhe me imarr defat eme ira meba muzike muknaqe

roadrunner
25-06-10, 10:25
jo nashta me kall kejt s'bon, po bile me e msu se qysh sbon me kall, ni t'mire e ni t'keqe nashta bon me ja msue, a zeq?othmija asht thmi edhe duhet me kalle krejt sban hiq mejau prish veq duhet me jau dhan nga ni shkreps a ni qibrit edhe meju than kallne babo kallne krejt mecka ka edhe kulmin eshpise edhe me imarr defat eme ira meba muzike muknaqe

Suelaa
25-06-10, 11:30
Nuk duhet me kene si prindi me femin po si shoke te mire.

Zeqiri
25-06-10, 12:02
jo nashta me kall kejt s'bon, po bile me e msu se qysh sbon me kall, ni t'mire e ni t'keqe nashta bon me ja msue, a zeq?


mire po thue po pasha zotin qasi dreci jum kan vet me ckreps eme qibrit ndore epo kam qef mevazhdue edhe thmija etashit qat zanat se merren baba enana mashume me thmi perndryshe rrehen burri egruja per internet seskan cka meba

Mirja
02-08-10, 12:09
Si mendoni ju a duhen rrahur femijet???per cfare lloje arsye i rrahin femijet dhe pse kjo eshte shume etheksura ne vendin tone?
Ajo qe me shtyre te hap kete tem eshte pikrish rasti i nje NENE nga rrethi i kercoves,ku rrah femiun e vete te moshes 1 vjeqar, dhe me pase femiu vdes..Femiu ne asnje rast nuk duhet meu rreh. Osht budallakia ma e madhe qe mundet me bo dikush. Femiu prej 1 der ine 6 vjec i mer te gjitha informacionet bazike per jetest. Andaj edhe prej asaj moshe rrehet shpesh ktu te na ahahha. Nejse jo veq te na se ka raste kahmos. Amo, perderisa ke lind nje krijese te mrekullueshme atehere rrite me dashuri e jo me boksa.

Arsyet pse rrehen femijet jane:

Prishja e qebeve " sepse vijn musafiret"
Eshte ndot tuj lujt jasht
Nuk e ndegjon prindin " sepse pridni vet e ka bo agresiv :P
...

Pamar parasysh, jom kunder rrahjes s'femijve.

LABI
02-08-10, 12:43
Ne kulturat qindra vjecare (ka raste dhe ne ato me te izoluara/primitive) qe edhe mundimi i kafsheve eshte i denueshem/kritikueshem shoqerisht... E leje me rrahja.

DHUNA GJENERON DHUNEN. DHUNA NUK ESHTE METODE/MJET AS PER DISCIPLINIMIN E KAFSHEVE ... E MOS T'FLASIM PER EDUKIM, SOCIALIZIM TE NJERIUT.

(kafsha per t'disciplinuar manipulohet me efektin e kushtezimit gje qe ndikon autmoatikisht ne orjentimin, apo kanalizimin e instinkit te saj. ME QEELLIM QE TE ARRIHET DRESURA E DESHIRUAR).

Shume perfaqesus te studimeve te sjelljeve (behaviorismit) dhe nderveprimeve njerzore jane marre me kete "problematik"... Perkitazi me kete dhe me efektet e "refleksit te kushtezimit" si pikerefrence miret eksperimenti i famshem me qen te Ivan Pavlovit.


Kemi shume arsye dhe fakte se pse pergjegjesija prinderore eshte evidente ne ligje dhe ne ndergjegjen shoqerore , ne cdo rast dhe per CDO PASOJE QE SHKAKTOHET NGA FEMIJET APO TE MITURIT , SI TE PADENJE DHE TE PAPERGJEGJESHEM PER SJELLJET DHE VEPRIMET QE NDEMARRIN.

NE CDO RAST PRINDERIT JANE PERGJEGJES (ligjore dhe moral) PER FEMIJET E TYRE!