PDA

View Full Version : Bregdeti Shqiptar, njė pasuri e pa zbuluar


murrizi
10-07-10, 11:58
Shqiptarėt e duan vendin e tyre, e ndihmojn vendin e tyre, e ēmojn vendin e tyre. Kjo lidhet ngusht edhe me lidhėshmėrin shpirtėrore tė Shqiptarit kudo nė botė dhe Atdheut.
Shqiptari shkriu kapitalin nė kohėra tė liga, ktheu kapitalin pėr investime nė kohėra paqe, por eshtrat thuja se nuk i pushojn asgjetiu mė mirė sikurse nė vendin e tijė, aty ku bukės i thuhet buk, e ujit ujė !
Me ndėrtimin e arteries sė Kombit, rruga pėr nė bregdet ėshtė shkurtuar, tashmė thuaja se kjo mė ėshtė bėrė sikur tė dalėsh nė korzo tė mbrėmjes pėr dy a tre orė shetije.
Edhe politika kėsaj radhe nuk dėshtojė, derisa mori vendimin qė kontrollė tė kufijeve mes Kosovės e Shqipris tė mos ketė fare, apo tė lehtėsuar, duke kontrolluar vetėm njėra palė (eventualisht).

Tė gjitha rrugėt qojnė nė Tiranė, e mė pas shpėrndajn, drejt bregdetit mė tė bukur nė botė .

murrizi
10-07-10, 12:02
Ēa thoni mer burra (edhe ju gra) me ja fut nji nėnforum "Turizmi nė Trojet Shqiptare" ?!

murrizi
10-07-10, 12:14
Ja si e sheh gazeta mė prestigjioze nė Itali fqinjin konkurrent. Megjithatė, ku e kanė mirė, e kanė mirė !

"Corriere della Sera" pėr bregdetin shqiptar: Tokė mė bukuri tė rralla

Nga BalkanWeb (http://www.dardania.de/autori/balkanweb)
Marrė nga Gazeta Shqiptare (http://www.dardania.de/burimi/gazeta-shqiptare)

http://bw.balkanweb.com/kryesore/1/images/spacer.gif
http://bw.balkanweb.com/foto/34970.jpgTIRANE - “Shqipėria nuk ėshtė njė vend pėr persona me fizik tė dobėt. Tė shkosh nė Shqipėri pėr tė kaluar pushimet verore do tė thotė tė kesh shpirtin e aventurierit, qė do tė thotė kureshtar, i gatshėm, por jo profesionist”.
Kėshtu shkruan sot Corriere della Sera nė njė artikull kushtuar bregdeteve shqiptare. “Shkoni tė zbuloni njė tokė qė fsheh bukuri tė rralla, detin transparent, plazhe tė virgjėra, pyje, lumenj, male dhe site arkeologjike, sigurisht pa harruar edhe njė transport urban, i cili shtrihet nė njė mėnyrė tė crregullt. Ky ėshtė limiti i zhvillimit tė demokracive tė reja dhe tė dobėta”, - shkruan faqja nė internet e gazetės italiane. Njė tjetėr aspekt pozitiv, por shumė i rėndėsishėm ėshtė se sot Shqipėria ėshtė njė vend i sigurtė.
“Rreziku pėr tu bėrė pre e ndonjė grabitje tė mundshme nuk ėshtė mė i madh se ato qė ndodhin nė Itali. Shqiptarėt janė mė bujarė dhe tė gatshėm pėr tė dialoguar. Shumė prej tyre kanė mėsuar italisht duke parė tv, ndėrsa tė rinjtė e mėsojnė me dėshirė sėbashku me anglishten”.
Gazeta shkruan gjithashtu se itinerari bregdetar nis nga Vlora, pėr tė vijuar mė pas nė Sarandė, qė cilėsohet edhe si Rimini i Shqipėrisė dhe mė pas Korfuzi nė territorin grek. Kjo ėshtė pjesa qė ka gjire tė shumta me rėrė, gurė dhe ujėra tė qarta blu. Mes kėtyre bukurive pėrrallore ish diktatori Enver Hoxha ka mbushur territoret me bunkerė me qėllim pėr mbrojtjen nga armiqtė. “Fatkeqėsisht njė xhungėl prej bunkeri”,- shkruan gazeta. Sajti italian thekson se pėr tu vizituar ia vlen tė shkohet edhe nė Gjirokastėr, qyteti i gurtė, njė prej shembujve mė domethėnės tė arkitekturės shqiptare.
(m.a/News24/BalkanWeb)

shfletuesi_
10-07-10, 12:38
Ēa thoni mer burra (edhe ju gra) me ja fut nji nėnforum "Turizmi nė Trojet Shqiptare" ?!


Eh e shohin qe je asi Kosovaaaaar mundohen tet mashtrojn kur do te thyesh ndoj euro apo dollar.

murrizi
10-07-10, 12:45
Eh e shohin qe je asi Kosovaaaaar mundohen tet mashtrojn kur do te thyesh ndoj euro apo dollar.

Ti nuk e paske vizituar Shqiprin nė dhjetė vitet e fundit apo ?

Ndėrsa sa i pėrket valutes, kjo nuk ndryshon as nė Kroaci, Bosnjė e Herzegovinė, apo edhe Turqi.

Guri i madh
10-07-10, 12:49
krejt e kena marr vesh se murriz zeza po lahet qupa qupa ne bregdetin shqiptar

shfletuesi_
10-07-10, 13:10
Ti nuk e paske vizituar Shqiprin nė dhjetė vitet e fundit apo ?

Ndėrsa sa i pėrket valutes, kjo nuk ndryshon as nė Kroaci, Bosnjė e Herzegovinė, apo edhe Turqi.


Qe 10 vitet e fundit jo por ne qershor isha te keti viti isha ne , Tirane,Sarand,Gjirokaster,Vlore,Berat,Kruje,Korqe, Lezhe. :) Por ashtu ishte si te thash qy.. :D jo jo nuk eshte vetem tek valuta por edhe nese futesh diku per te freskuar fytin... si te kuptojn qe je Ej kosovar ... ta tufin menjehere.

panta_rhei
10-07-10, 13:17
Bregdetet i krijon natyra. Bregdetet jane njesoj, si ne afrike, si ne spanje, si ne turqi, si ne kroaci, si ne greqi, si ne Shqiperi.

Dallimi ėshtė cili ka m*t ma pak.

~AnnA~
10-07-10, 13:19
Me duket qe ndoj mafioz droge nga italia ka blere nje cope toke ne Shqiperi e tani per nje dore pare ca te beje? hajt nje reklame ne gazete, sepse gazetat per te mbush faqet e tyre, u duhen te mbeledhin tekste...perndryshe, c'ka Italia tjeter interes per t'i bere Shqiperise reklame? Per reklame, Italia ka plazhet e veta!!

Pastaj, me kete infrastruktur qe ka Shqiperia sot, nuk ju peballon dot ketij pak turizmi qe ka, e lere per me shume.
Shqiperise i mungojne sendet elementare.Ky shtet ne fillim s'ka UJE sa duhet,e per me shume mos te flasim....

murrizi
10-07-10, 13:25
Me duket qe ndoj mafioz droge nga italia ka blere nje cope toke ne Shqiperi e tani per nje dore pare ca te beje? hajt nje reklame ne gazete, sepse gazetat per te mbush faqet e tyre, u duhen te mbeledhin tekste...perndryshe, c'ka Italia tjeter interes per t'i bere Shqiperise reklame? Per reklame, Italia ka plazhet e veta!!

Pastaj, me kete infrastruktur qe ka Shqiperia sot, nuk ju peballon dot ketij pak turizmi qe ka, e lere per me shume.
Shqiperise i mungojne sendet elementare.Ky shtet ne fillim s'ka UJE sa duhet,e per me shume mos te flasim.... Jo fole boll, bile u qudita sa "mirė" po ditke me folė ti, e t'zez titullin e akademillėkut qė ma ke ti(e tėrjkek mėnjehr urimin asokohe qė e pata bėrė pėr ty).

Italjanet:
Pikėrisht nga kjo arsye, sepse siq e dijm Italia mbėshtillet me det nga tė dyja anėt.

murrizi
10-07-10, 13:27
Qe 10 vitet e fundit jo por ne qershor isha te keti viti isha ne , Tirane,Sarand,Gjirokaster,Vlore,Berat,Kruje,Korqe, Lezhe. :) Por ashtu ishte si te thash qy.. :D jo jo nuk eshte vetem tek valuta por edhe nese futesh diku per te freskuar fytin... si te kuptojn qe je Ej kosovar ... ta tufin menjehere.
eh mirė... me kon atje ama paske kon.
Kjo ėshtė e rėndėsishmja, tjerat vijn vijn.

murrizi
10-07-10, 13:33
Bregdetet i krijon natyra. Bregdetet jane njesoj, si ne afrike, si ne spanje, si ne turqi, si ne kroaci, si ne greqi, si ne Shqiperi.

Dallimi ėshtė cili ka m*t ma pak.

Nuk jan tė gjitha bregdetet njėsoji.
Edhe Gjermania ka detin (mesiguri edhe brigjet pėr ta ndalur ujin, nga do tė quhej bregdet :biggrin:) Por bregdeti i Adriatikut ėshtė mė i miri, e kur ėshtė ai edhe Bregdeti Shqiptarė ai quhet mė i miri nė botė.

Po praaaaa, pėr ti hjekur mutzit, duhen bler disa kamion plehėrash dhe punėsuar ca burra tė fuqishem pėr ti shprazur kontenjerėt, e pėr kėtė duhen lekė.

~AnnA~
10-07-10, 13:59
Jo fole boll, bile u qudita sa "mirė" po ditke me folė ti, e t'zez titullin e akademillėkut qė ma ke ti(e tėrjkek mėnjehr urimin asokohe qė e pata bėrė pėr ty).

Italjanet:
Pikėrisht nga kjo arsye, sepse siq e dijm Italia mbėshtillet me det nga tė dyja anėt.

Murriz, edhe une e dua Shqiperine po aq sa edhe ti.Edhe une dua te jete Shqiperia e para...mirepo, si mund t'i bej ketij vendi nje reklame, kur eshte i mbushur perplot plehra? saqe, edhe aparatit po ja shkrepe kot, del dicka( ndoj mbeturine).Une mund te pretendoj gjithe diten, se s'ka me Shqiperine, por e verteta eshte se, Uji, Ajri, Toka po shkaperdhehen me mbeturina....

elvio
10-07-10, 14:08
Murriz, edhe une e dua Shqiperine po aq sa edhe ti.Edhe une dua te jete Shqiperia e para...mirepo, si mund t'i bej ketij vendi nje reklame, kur eshte i mbushur perplot plehra? saqe, edhe aparatit po ja shkrepe kot, del dicka( ndoj mbeturine).Une mund te pretendoj gjithe diten, se s'ka me Shqiperine, por e verteta eshte se, Uji, Ajri, Toka po I MBULOJNE me mbeturina....

as sa e vertete eshte,aq me te veshtire e kemi ta pranojme

panta_rhei
10-07-10, 15:09
Nuk jan tė gjitha bregdetet njėsoji.
Edhe Gjermania ka detin (mesiguri edhe brigjet pėr ta ndalur ujin, nga do tė quhej bregdet :biggrin:) Por bregdeti i Adriatikut ėshtė mė i miri, e kur ėshtė ai edhe Bregdeti Shqiptarė ai quhet mė i miri nė botė.

Po praaaaa, pėr ti hjekur mutzit, duhen bler disa kamion plehėrash dhe punėsuar ca burra tė fuqishem pėr ti shprazur kontenjerėt, e pėr kėtė duhen lekė.
i permenda bregdetet turistike qe mendoj se jane njesoj me duket, qorro.

Kercovari
10-07-10, 16:02
Sa mir qenke shprehur shfletues“ Eh e shohin qe je asi Kosovaaaaar mundohen tet mashtrojn kur do te thyesh ndoj euro apo dollar“,por:
Ishte diku viti “95 sa me kujtohet,dhe nė afėrsi tė tregut Tiranės mė kujtohet edhe emri bile,Timi kėpucėpastruesi,kishte improvizuar njė dyqan me kartona dhe ushtronte detyrėn e kepucėpastruesit njė punė qė mezi siguron kafshatėn e bukės sa pėr vete.Natyrisht,edhe imalinėn ose bojėn e kepucėve e kishte prodhim tė vetin..vaj ulliri dhe thėngjill druari i bluar.
Timi,i njihte vendasit po edhe ato i njihnin Timin, dhe e dinin se edhe bojėn e ka prodhim tė vetin dhe nuk e pysnin asgje,ua pastronte kėpucėt dhe i hudhnin ndonje lek kurse Timi u falemnderoheshte duke kėnduar kėngėn e tij tė preferuar..pėr vendasit ndoshta edhe hit i kohės:

-Unė jam Timi mė I bardhe se mielli..
-Kur nuk u nėnēmoj kėpucėt au pastroj..dhe vazhdonte refreni i tij paska i cenzuaruar pėr kėtu dhe po tė njėjtin diku tek humori nė dardani duket se e kam postuar kėngėn e Timit nė tėrrėsi..
Nė fakt,Timi ishti i zi por thoshte se ėshtė mė i bardhė se milli sikur tė dinte se nė mesin e rendit qė prisnin tė ua pastrojė kėpucėt Timi,do tė shfaqet ndonjė fytyrbardhė mė fytyrė mė tė zėzė se Timi.

Nė rend isha edhe unė dhe vėllau,kurse para neve ishin 4-5 kosovarė tė gjithė ne me traget kishim mbėri nė Shqipėri nga Brindisi.Pak a shumė u pamė edhe nė traget.Ua pastroj Timi kėpucėt po edhe u tregoj se boja nuk ėsht e Italisė po e Shqipėrisė,qė nė njė farė mėnyre na la tė kuptojmė pėshėn e kualitetit tė bojės.U renditėn njėri pas tjetrit mė kėpucė tė pastruara,dhe megjith qė boja ishte fabrikim i Timit,u shkėlqenin kėpucėt..dhe mė nė fund e pyeti i fundit qė pastroj kėpucėt.
Sa tė jemi borxh pėr punėn o Timoooo?500 lekė vėlla pėr tė gjithė!..vlera e lekut ate kohė ishte diku me pak se njė markė gjermane 100 lek.Nxori nga kuleta 1000 frėnga zviceriane dhe i tha.Ho Timo mė i bėjė tė ima dhe merre hakun!

Nuk kam aq lek edhe pse nuk di se ēfar monedhe ėshtė,po mė jep mua 500 lek ose kurgjė kurkujt dhe mbaji ato pėr vete.Nuk kam 500 lek ishte pėrgjigjja e Zotris nga Kosova,po kam para tė ua fshi kėpucėt tė gjithė tironsve me frėnga dhe me 1000 frangat me parė kaloj kėpucėt e tija sipėr dhe pastaj tė gjithė shokėve tė tij..dhe tha.Mė vjen keq Timo..po unė nuk kam lek e ti ske tė ima..qeshėn tė gjithė!Ska gjė vėlla,jam fukara pėr mė shumė dhe pajtohem me fatin e kėpucpastruesit dhe vazhdoj tė kėndoj kėngėn e tij tė preferuar perderisa largoheshin Zotritė nga Kosova drejtė tregut Tiranės.

Timi kėndonte pa pushu dhe pastronte kėpucėt e rradhasit,por nuk kaloj pa u vrejtur ky rast nga kalimtarė tė rastit tiranas dhe tė huaj.Ndigjoheshin komente nga mė tė ndryshėm, disa nga ato prekės dhe fyes,kurse pėr aktorėt e kėtij akti tė turpshėm komentet as qė vlenin deri athere kur njė i moshuar tha:A janė tė gjithė ksovarėt si ju?Turp tė keni tė silleni kėshtu!Njeri nga ato i tregoj gishtin e mesėm tironcit plak dhe vazhduan rrugėn duke u hangariz.
Unė qė athere kėrkoj tė gjejė pėrgjigje pyetjes, se nese ka shqiptarė qė jo tė urrej shqiptarin po tė mos i kushtoj asnje ndere dhe respekt shqiptarit..ather eato duhet te jenė shqiptarėt e Shqiprisė karshi Kosovarėve..fatmirsisht nuk janė.

Makresh
10-07-10, 17:28
Ta ndihmojm shqiperin financiarisht !

Po si ? Tu u la e tu u d... neper pllazha si bullat e bullicat e afrikes.

O tybe, n'deshi me ia prish imazhin Shqipnis, nime shkoni krejt atje edhe mos i harroni pleqt se pa ta s'bon hiq !

Po thojn qe oshte mir per shnet me hi n'zall.

Edhe hiq s'ka marre, serbez dishnu e hecni me gaēica para qikave, rejave, motrat e grave t'juve si t's-mut qe jeni.

Ja kajtėt nonen marres !

panta_rhei
10-07-10, 19:18
Ta ndihmojm shqiperin financiarisht !

Po si ? Tu u la e tu u d... neper pllazha si bullat e bullicat e afrikes.

O tybe, n'deshi me ia prish imazhin Shqipnis, nime shkoni krejt atje edhe mos i harroni pleqt se pa ta s'bon hiq !

Po thojn qe oshte mir per shnet me hi n'zall.

Edhe hiq s'ka marre, serbez dishnu e hecni me gaēica para qikave, rejave, motrat e grave t'juve si t's-mut qe jeni.

Ja kajtėt nonen marres !
Nime qe thu ti, pse mos me marr boksa t hekrit, thika e bomba e me shku n xhami me fal namazin tu i mshu hoxhes boksa krehes???

P.S.
Kur jemi te gaēicat; qato i dini zot ju mutlimant.

teutaA
10-07-10, 19:19
jo po kesh kah ju kallzoj qfar pasuerie ka shqiperia po prap me mir mos me fol ,,,opss

murrizi
10-07-10, 21:29
Fukaraja ka edhe t'zeza (po mos t'ishte ashtu ai edhe s'do tė ishte fukara).

Mu ashtu ka ndodhur dikur nė Tiranė, Durrės apo viseve malore, ku njerzia ishin tė varur pėr njė ngopje barku.
Shqiptarėt e jugosllavis ?!
Por "jugosllavet" nuk ishin mė tė mirė edhe mes vete.
Shiptarėt e jugosllavis(disa sosh) dikur patėn kujtuar qė kurrė nuk do ti qet rruga pėr Shqipri, ata patėn lidhur miqėsin me popujt e jugosllavis dhe "furnizoheshin" me tė gjitha. Ata tė cilėt nuk ngopėshin me luksin e Titos, por kėrkonin ndonjė fletushk a libėr nė Shqip pėr ta ushqyer trurin, ata i'u shitėshin pushtetit pėr njė "fjalė tė mir", poshteni albanci. Ata nė fakt kurrė nuk e deshen Shqiprin, e kan vėshtirė edhe sot ta duan.
Por Nanė Shipnia fali, sepse e ka zemren e nėnės, e nėnat falin fėmijėt e tyre sado kryeneq tė jenė ata.

~AnnA~
10-07-10, 22:11
as sa e vertete eshte,aq me te veshtire e kemi ta pranojme

E verteta e hidhur por frutin te embel!
Une e kam me mire qe ato leke qe kam vendosur ti shpenzoj per pushim ti lej ne Shqiperi, mirepo kushtet jane skandaloze...

Personalisht kam eksperience te hidhur sa i perket pushimit ne Shqiperi....per me shume s'do te zgjatem, se s'dua te bej pishman dikend qe ka vendosur te beje pushimet ne Shqiperi :)

Nuk kam 500 lek ishte pėrgjigjja e Zotris nga Kosova,po kam para tė ua fshi kėpucėt tė gjithė tironsve me frėnga dhe me 1000 frangat me parė kaloj kėpucėt e tija sipėr dhe pastaj tė gjithė shokėve tė tij..dhe tha.Mė vjen keq Timo..po unė nuk kam lek e ti ske tė ima..qeshėn tė gjithė
Daja Kercovar, lexova me vemendje postimin tend.Kjo menyre e sjelljes se Kosovareve s'me duket fare e moralshme, etike dhe normale...nuk di se nga buron gjithe ky vrer dhe mllef ndaj vlerave dhe punes se njerezve te ndershem dhe dinjitoze?!

elvio
10-07-10, 22:59
c'dokushi ka guston e tij,edhe koncepte te ndryshme


personalisht per ato dite pushimi ne baze te te ardhurave i bej atje ku ndihem me bukur.

edhe nqs do kisha mundesine do frekuentoja plazhet me te bukura ne bote.

edhe spanja po te me pelqente e atje do ti frekuentoja bukurite e saja.Them spanja ose greqia se politika e tyre s'eshte ne favor te popullit tim-tjeter hesap.

atdhetar ke ku hiqesh,edhe atdhedashes.
mbresat per shqiperine ka te ndryshme

diku kam lexuar qe dikujt i kishin heq gomen e makines,para disa vitesh e kam lexuar kete histori nga posta elektronike e thene nga dikush:rolleyes: .

sa me preku,por ja qe kish ndodh.
dikush ka mllef per nje histori tjeter.

pushoni ku ndiheni me mire

slloganet i bejne ata qe perfitojne nga ato.

per humanizem veproni diku tjeter,pasi ka ku mund te tregohesh solidar person,nqs e ndieni veten te obliguar,por mos u beni me katolike se papa,NQS s'ju pelqen.


une frekuentoj plazhet e vendit tim.

sepse jam ndiere mire ne to.

edhe jo vetem plazhet,por edhe vendet arkeologjike.

jam i detyruar te pranoj ashtu sikurse eshte,edhe se ecen me ritmin e breshkes zhvillimi i atij vendi.

Guri i madh
11-07-10, 00:45
Fukaraja ka edhe t'zeza (po mos t'ishte ashtu ai edhe s'do tė ishte fukara).

Mu ashtu ka ndodhur dikur nė Tiranė, Durrės apo viseve malore, ku njerzia ishin tė varur pėr njė ngopje barku.
Shqiptarėt e jugosllavis ?!
Por "jugosllavet" nuk ishin mė tė mirė edhe mes vete.
Shiptarėt e jugosllavis(disa sosh) dikur patėn kujtuar qė kurrė nuk do ti qet rruga pėr Shqipri, ata patėn lidhur miqėsin me popujt e jugosllavis dhe "furnizoheshin" me tė gjitha. Ata tė cilėt nuk ngopėshin me luksin e Titos, por kėrkonin ndonjė fletushk a libėr nė Shqip pėr ta ushqyer trurin, ata i'u shitėshin pushtetit pėr njė "fjalė tė mir", poshteni albanci. Ata nė fakt kurrė nuk e deshen Shqiprin, e kan vėshtirė edhe sot ta duan.
Por Nanė Shipnia fali, sepse e ka zemren e nėnės, e nėnat falin fėmijėt e tyre sado kryeneq tė jenė ata.deshta murriz me te pyt ti si simpatizus i HASHES a more pjes ne ceremonin mortore te FADIL HOXHES edhe ky na ishte POSHTENI ALBANAC na e pat tregue nji BIR TE MIUT QE NA KUSHTUNTE 300 GROSH

Kercovari
11-07-10, 08:29
E verteta e hidhur por frutin te embel!
Une e kam me mire qe ato leke qe kam vendosur ti shpenzoj per pushim ti lej ne Shqiperi, mirepo kushtet jane skandaloze...

Personalisht kam eksperience te hidhur sa i perket pushimit ne Shqiperi....per me shume s'do te zgjatem, se s'dua te bej pishman dikend qe ka vendosur te beje pushimet ne Shqiperi :)


Daja Kercovar, lexova me vemendje postimin tend.Kjo menyre e sjelljes se Kosovareve s'me duket fare e moralshme, etike dhe normale...nuk di se nga buron gjithe ky vrer dhe mllef ndaj vlerave dhe punes se njerezve te ndershem dhe dinjitoze?!

Ka njerez te ndershem dhe dinjitoz Anna por,do te kishte edhe me shume kur shqiptari te mesoj te jetoj pa xhelozi dhe fanatizem pse ai ka me shume ose pse ai ka mberi me shume se une.

Gentiani
11-07-10, 09:11
Shiko shkojne edhe ne dete dhe e bejne m. ? He jane ne vehte keta horra :tongue:

murriz propozoja te bejne edhe nje kanal per derdhjen e m... kombetare, matane vijes qe deshti Saloja ti fal Grqkes.

Nuk kane faje njerezit, do mbrohen disi nga peshkaqenet e Aktapusat, qe menzi presin te kapin per pipa.

O ti Kercovar, nuk e dij per 1995, por mund te them qe deri sa ka qene regjimi i Tosit, eshte fjala per pushtetin qe nga policia e ne dogana e kane merituar jo ne det, por te heqesh pantollonat dhe te ju dh... para sporteleve.

Erdhi Saloja i beri zap, se keta ka qene me te merzitshem se ēdo m.., ama sinqerisht e kam.

1998 shkoj ne Qafe Thane, me duhej te takohesha me drejtorin e Doganes, eshte fjala nga ana e kufirit shqiptare, eh aty ne dalje nje gjysem kotec restoranti dhe te rampa, kishte ndaluar polic m... dhe nuk lejonte te shkohej atje, do me paguash nje Caffe, o ta paguaj ore mos u lodh fare, por me lejo te shkoj. Sa nxjerr portofolken, ti jipja 200 leke te reja, kur zgjat policu jevgu doren e po i merr 1000 leke... ja kthej ore do te behen shume... he mo, mire eshte mire.... me vehte te kam bam,bum,baaaaam e polic jevgut ta tregoj une kur te kthehem, duke u kthyer me komandantin e doganes, nje nenkolonel, e ndaluam makinen dhe: Kujt more i merr leke ti ? po eja ketu, eja ! leket i kthe mbrapa edhe te tregosh rrespekt... nxori leket ama ti kishe pare surratin as 10 leke te vjetra nuk i mbeti...

Tjetra, o qita ne restaurantat e shqiperise, akoma njerezit mendojne qe jane duke sherbyer ne kantinat ushtarake tu Enver Hoxhes, ku eshte obligatore te shkoj patjeter dikush aty, se do ngordhe pa ngrene... nuk e kane kuptuar akoma ekonomine e tregut dhe te sherbimeve.

o ti murriz qat avtubanin shlire mundeni me mbylle, se nuk kam kohe te sillem nga Spanja, Italia e tere deti mesdhe per me shkue tu shpija.


Makresh edhe nja dy jave dite edhe hajde me mua, ti vetem kqyre anash, e kam pas sjellur moti diku nje spot me gaqe... edhe si te fillojne me hajgare... Schwuuuuups gaqet ja zbresim poshte deri ne sandale :tongue:

4peace
11-07-10, 09:16
***

Edhe une do te pajtohem me shumicen e kritikave (atyre konstruktive) ketu, sepse, me te vertete kishte mangesi. Mirepo, llogaritur per ne fund, prapseprap dominon pozitivja. Keshtuqe kisha thene, po te kisha kohe me shume, do ta vizitoja Shqiperine shume me shpesh.

Une kam qene vetem nje here atje edhe ate per kohe te shkurter (dy nete e tre dite) por edhe shume shpejt i mesova ca gjera (natyrisht, gjat tere kohes isha ne aksion/levizje.)

Menjehere me ra ne sy ndarja (krahinore) jug-veri.

Imazhi i keq i kosovareve, ne pergjithesi. S'mund t'i gjeneralizoj gjerat por ka nje numer shume te moadh te kosovareve qe kane vepruar ashtu sic e shpjegoi Kercovari.

Imazhi i mire i "talibancave" te Maqedonise. Vec kush ua ka inatin: jane te zellshem, te sjellshem, mikpritesa...

Ndertimet, megjithese te egra e pa infrastrukturen e duhur, sihin shume te medha. Vendasit po i quanin pallate, kurse une do t'i quaja Plattenbau (ndertime sa me te larta, me pak material stabil dhe pamje kryesisht te njejte...). Mirepo, po ta shikonim vetem Durresin aty jane ndertuar/ngritur godina edhe me vlere e edhe me numer per disa fish me shume se ne Kosove, per shembull.


***

murrizi
11-07-10, 10:44
Jo more kritikat janė gjithmonė tė mirseerdhe, pse kush o ka thotė tjeter, veq boni krahsimin e drejt a !

Kercovari
11-07-10, 11:10
"O ti Kercovar, nuk e dij per 1995, por mund te them qe deri sa ka qene regjimi i Tosit, eshte fjala per pushtetin qe nga policia e ne dogana e kane merituar jo ne det, por te heqesh pantollonat dhe te ju dh... para sporteleve"

Nuk e mohoj une kete..bile mua me ka ndodhe qe te nesermen e kam gjete auton te gjveshur krejte,nga goma deri ne targa dhe kjo me ka ndodhur ne vitin 2003,edhe ate zoti i shpisė qe kisha marre me qira per disa dite ishte komisare policie dhe asgje kurkujt..bile nuk eshte qudi qe hajni dhe hetuesi ishte po ai,mire ama,rasti qe me ka ndodhe ne Peje ne nje stacion karburanti rezultoj me blokim te motorit te autos sa kam kalu kufirin dhe kam hy ne Maqedoni..shkaku ishte kripa qe me futėn ne rezervoar tė benzinės..dhe me kujtohet mire kur puntori me tha..ti me kete auto?..nuk ishte kushedi se cka sepse ne Kosove qarkullonin edhe Ferari ne krahasim me BMW 528,por problemi ndoshta ishte se jam "taleban maqedonie" sic na quan 4peace,dhe ja deri ku kemi ardhe..megjithate nuk mundme te urrej shqiptarin me sa do i marre qofte...

murrizi
11-07-10, 11:13
"O ti Kercovar, nuk e dij per 1995, por mund te them qe deri sa ka qene regjimi i Tosit, eshte fjala per pushtetin qe nga policia e ne dogana e kane merituar jo ne det, por te heqesh pantollonat dhe te ju dh... para sporteleve"

Nuk e mohoj une kete..bile mua me ka ndodhe qe te nesermen e kam gjete auton te gjveshur krejte,nga goma deri ne targa dhe kjo me ka ndodhur ne vitin 2003,edhe ate zoti i shpisė qe kisha marre me qira per disa dite ishte komisare policie dhe asgje kurkujt..bile nuk eshte qudi qe hajni dhe hetuesi ishte po ai,mire ama,rasti qe me ka ndodhe ne Peje ne nje stacion karburanti rezultoj me blokim te motorit te autos sa kam kalu kufirin dhe kam hy ne Maqedoni..shkaku ishte kripa qe me futėn ne rezervoar tė benzinės..dhe me kujtohet mire kur puntori me tha..ti me kete auto?..nuk ishte kushedi se cka sepse ne Kosove qarkullonin edhe Ferari ne krahasim me BMW 528,por problemi ndoshta ishte se jam "taleban maqedonie" sic na quan 4peace,dhe ja deri ku kemi ardhe..megjithate nuk mundme te urrej shqiptarin me sa do i marre qofte...
Ani ti s'dukesh taliban nga shkrimet more, a mban mjekkėrr t'gjatė ti a ?

Kercovari
11-07-10, 11:21
http://i6.photobucket.com/albums/y226/mindaugas/Chetniks/Chetnik-officer.jpg
Edhe ky ka mjeker po bota e njeh si nacionalist serb..vete serbi "srpski patriota"kurse Ilir Meta shkon dhe e mer ngrykė..ec bjeri ne fije punes shqiptarit...

doGzona
11-07-10, 11:29
Si ne Kosove si ne Shqiperi si ne Macedoni, aq sa ka njerez te mire ka dhe te keqinje,por gjithmon i themi gjerat ato te cilat na konvenojne,per ndryshe Shqiperia eshte nje vend i pasur, qe nuk din ta mbajn e shfrytezojne ajo eshte dicka tjeter!.

murrizi
11-07-10, 11:35
Si ne Kosove si ne Shqiperi si ne Macedoni, aq sa ka njerez te mire ka dhe te keqinje,por gjithmon i themi gjerat ato te cilat na konvenojne,per ndryshe Shqiperia eshte nje vend i pasur, qe nuk din ta mbajn e shfrytezojne ajo eshte dicka tjeter!
.
Tė lumt motra e trimave, sepse vetėm tė tillat dijn tė "gjykojn" si duhet.

kjSwH5wJ3C0

Kercovari
11-07-10, 12:15
Tė gjykojsh sipas arrshinit Enver Hoxhes, Shqiperia ishte parajsa e mekateve te tij,bile deri dje..poashtu te gjykojsh sipas arrshinit te Ferizajlive pasardhes dhe vizionare tė Enver Hoxhes,Kosova duhet te jete Jugosllavi...e pra e keqja eshte po edhe e hidhur qe une nuk mundme te gjykoj as ashtu po as kėshtu po vetem bazuar ne fakte dhe e them ate qe kam perjetu pa patur droje se dikujt i pelqen apo..preket apo krenohet...
Ne luftojme mjekrat dhe i quajme talebane popullin tone,kurse mjekrat e serbise per cdo dite shetiten vilajeteve tė Kosoves me lire se ne kohen e osmanlive...ndoshta edhe kjo eshte ajo qe dua une te them..dhe e thash..!"Te na rroje marksizem leninizmi me mire tingellon.."

murrizi
11-07-10, 12:32
Tė gjykojsh sipas arrshinit Enver Hoxhes, Shqiperia ishte parajsa e mekateve te tij,bile deri dje..poashtu te gjykojsh sipas arrshinit te Ferizajlive pasardhes dhe vizionare tė Enver Hoxhes,Kosova duhet te jete Jugosllavi...e pra e keqja eshte po edhe e hidhur qe une nuk mundme te gjykoj as ashtu po as kėshtu po vetem bazuar ne fakte dhe e them ate qe kam perjetu pa patur droje se dikujt i pelqen apo..preket apo krenohet...
Ne luftojme mjekrat dhe i quajme talebane popullin tone,kurse mjekrat e serbise per cdo dite shetiten vilajeteve tė Kosoves me lire se ne kohen e osmanlive...ndoshta edhe kjo eshte ajo qe dua une te them..dhe e thash..!"Te na rroje marksizem leninizmi me mire tingellon.."
Fjala ėshtė kėtu pėr bregdetin Shqiptar i nderuar, ty nuk ėshtė e patjeter tė pėlqej shqipria pėr ti bėrė pushimet, edhe unė jam i bindur qė islamistat nuk shkojn atje pėr ti "zhveshur" robt sikurse bėjmė ne, nga ky fakt " U KRY BAC".

Mirpor vėrej kėtu "argati dreqi" kundėr bregdetit shqiptar,e jo siq e pam mė sipėr nga qytetarėt e Londres dhe tė Romės qė pėrkundėr qė si pengo gjė, ata i gėzohen faktit pikėrisht qė ėshtė ashtu, njė bregdet i lirė pėr tė gjithė.

Kercovari
11-07-10, 12:36
Fjala ėshtė kėtu pėr bregdetin Shqiptar i nderuar, ty nuk ėshtė e patjeter tė pėlqej shqipria pėr ti bėrė pushimet, edhe unė jam i bindur qė islamistat nuk shkojn atje pėr ti "zhveshur" robt sikurse bėjmė ne, nga ky fakt " U KRY BAC".

Mirpor vėrej kėtu "argati dreqi" kundėr bregdetit shqiptar,e jo siq e pam mė sipėr nga qytetarėt e Londres dhe tė Romės qė pėrkundėr qė si pengo gjė, ata i gėzohen faktit pikėrisht qė ėshtė ashtu, njė bregdet i lirė pėr tė gjithė.
Jam cdo vere ne Shqiperi i nderuar..po me absurdistanet e te se kaluares eshte veshtire edhe te diskutojsh qofshin tema per te mire ose per te keq..Mendjemadhsia eshte semundje qe nuk sherohet dhe njerzit vdesin te tille...

elvio
11-07-10, 12:40
ngaterru keku me byrekun

doGzona
11-07-10, 12:47
ngaterru keku me byrekun

Nuk jane ngaterru por vertete eshte veshtire te jesh i drejte ,kujt i prek miza pas veshi e bajte me shnet,kam qen dhe une ne shqiperi ne vitin 1993,kam perjetu si ato te keqijat dhe ato te mirat,por nuk mund te them tash per nje rast te i perfshi te gjithe,ka te keqinje dhe shpirt lig por ka dhe te mire,prap them qe Shqiperia ka bukuri te rralla qe ne vende tjera te botes nuk i gjen!

Gentiani
11-07-10, 12:51
Tė lumt motra e trimave, sepse vetėm tė tillat dijn tė "gjykojn" si duhet.

kjSwH5wJ3C0

pernime murriz po thua qe ka bitcha ne bregdet a ? :biggrin:

Ec more shkoni shlire gjuajuni se ma m nuk behet e nuk ka si te behet !

...partizani ne det po shkon hej, ka marre breket me ne nje dore :biggrin: :biggrin:

lamtumire ju fusha e pyje shkojme ne det, ne ta shkumojme... ta shkumoooooooojme :biggrin:

elvio
11-07-10, 12:56
http://i6.photobucket.com/albums/y226/mindaugas/Chetniks/Chetnik-officer.jpg
Edhe ky ka mjeker po bota e njeh si nacionalist serb..vete serbi "srpski patriota"kurse Ilir Meta shkon dhe e mer ngrykė..ec bjeri ne fije punes shqiptarit...

per citimin e postimit te kercovarit i kerkoj ndjese,pasi ndoshta s'do i pelqeje.

mizen askush se ka nen kesule,pasi shqip flasin te gjithe.

motra e trimave.

shqiperi nuk kerkon lemoshe as nga ti
as nga askushi.

nqs e pelqen frekuentoje.

c'do te thuash

se e ke vizituar ne 1993,edhe s'shkoj me.

nuk kerkoj asgje nga askushi,ne kete virtualitet,edhe as ndruhem qe jam i shqiperise-PERNDRYSHE.
me vjen keq qe e thash kete fjaline e fundit,por ajo e mizes pas veshit ,me beri a them.

tani nqs doni te thoni ne shume mynyra ,edhe mund ti perceptoni ato,perse s'ju pelqen-pikerisht tema prandaj eshte hapur.
per ata qe si njohin mund te vizitojne faqe ku mund t'ju pelqejne.

une mendimin tim e kam dhene ne lidhje me temen ,ne postimet e meparshme.

MIREMBETSH:cool:

doGzona
11-07-10, 13:04
per citimin e postimit te kercovarit i kerkoj ndjese,pasi ndoshta s'do i pelqeje.

mizen askush se ka nen kesule,pasi shqip flasin te gjithe.

motra e trimave.

shqiperi nuk kerkon lemoshe as nga ti
as nga askushi.

nqs e pelqen frekuentoje.

c'do te thuash

se e ke vizituar ne 1993,edhe s'shkoj me.

nuk kerkoj asgje nga askushi,ne kete virtualitet,edhe as ndruhem qe jam i shqiperise-PERNDRYSHE.
me vjen keq qe e thash kete fjaline e fundit,por ajo e mizes pas veshit ,me beri a them.

tani nqs doni te thoni ne shume mynyra ,edhe mund ti perceptoni ato,perse s'ju pelqen-pikerisht tema prandaj eshte hapur.
per ata qe si njohin mund te vizitojne faqe ku mund t'ju pelqejne.

une mendimin tim e kam dhene ne lidhje me temen ,ne postimet e meparshme.

MIREMBETSH:cool:


Miza pas veshi nuk ishte per ty,ishte per ca njerez qe ledhatojn veten,njerz egoista dhe u kercenohen te tjereve nese nuk u konvenon dicka,qe i marrin te gjitha mbi vete ,kam qen ne 1993 kam qen me pune me detyre, dhe me nuk kam shkuar nuk eshte qe nuk me pelqen por pushimet nuk i kam pas asnjehere te gjata per te arrite qe te shkoje dhe atje,kam kaluar pushimet me shume me familje!

Izraeliti
11-07-10, 13:13
Statistikat e Turizmit nė Shqipėri tregojn se nė vitin 2009, kishte rrethė 500 000 pushues nė plazhet e Shqipėris. Ky numėr mbetet akoma shumė i vogėl nėse krahasojm me numrin e turistėve nė Greqi.
Corriere della Sera: “Shqipėria nuk ėshtė njė vend pėr persona me fizik tė dobėt. Tė shkosh nė Shqipėri pėr tė kaluar pushimet verore do tė thotė tė kesh shpirtin e aventurierit, qė do tė thotė kureshtar, i gatshėm, por jo profesionist”.
Mendoj se gazeta italiane ka shumė tė drejt, sepse egzistojn disa tė meta serioze nė turizmin shiptar. Une po i permendi disa.

- Mungesa e mundėsis pėr sigurim shėndetsor 2-3 javor
- Mungesa e njė trafiku funksional urban (besa edhe ndėrurban)
- Mungesa e qenrave tė informacionit nėpėr qytete
- Mungesa e pastėrtis edhe mikpritjes
- Mungesa e aktiviteteve alternative (kinema verore, teatro te vogla, shtigje tė ēiklizmit, Restorane tė mira, Cocktail Bars, Disco, Night clubs, etj, etj)

Mirė mu duk se tha ajo vajza nė video. Shqiperia nuk ofron asgjė me shumė se sa det edhe diell. Mendoj se duhet tė ndertohen kapacitete alternative, ėshtė koha e fundit tė mendojm pėr kėto gjėra.

Makresh
11-07-10, 13:16
pernime murriz po thua qe ka bitcha ne bregdet a ? :biggrin:

Ec more shkoni shlire gjuajuni se ma m nuk behet e nuk ka si te behet !

...partizani ne det po shkon hej, ka marre breket me ne nje dore :biggrin: :biggrin:

lamtumire ju fusha e pyje shkojme ne det, ne ta shkumojme... ta shkumoooooooojme :biggrin:


Po ju gjujshin n'deti si peshkaqena :biggrin:

Kercovari
11-07-10, 13:18
per citimin e postimit te kercovarit i kerkoj ndjese,pasi ndoshta s'do i pelqeje.

mizen askush se ka nen kesule,pasi shqip flasin te gjithe.

motra e trimave.

shqiperi nuk kerkon lemoshe as nga ti
as nga askushi.

nqs e pelqen frekuentoje.

c'do te thuash

se e ke vizituar ne 1993,edhe s'shkoj me.

nuk kerkoj asgje nga askushi,ne kete virtualitet,edhe as ndruhem qe jam i shqiperise-PERNDRYSHE.
me vjen keq qe e thash kete fjaline e fundit,por ajo e mizes pas veshit ,me beri a them.

tani nqs doni te thoni ne shume mynyra ,edhe mund ti perceptoni ato,perse s'ju pelqen-pikerisht tema prandaj eshte hapur.
per ata qe si njohin mund te vizitojne faqe ku mund t'ju pelqejne.

une mendimin tim e kam dhene ne lidhje me temen ,ne postimet e meparshme.

MIREMBETSH:cool:

S`prish pune pse ke cituar postin tim,po nese e analizon mire se pse mu Meten kam marre shembull dhe nacionalistet serb me mjekra qe Meta i merr ngryk, ngjashem eshte me ate se te gjith shqiptaret e Shqiperise nuk e kan pelqy kete veper te Metes,po as te gjithe shqiptaret e kan ne shenjester Meten.

Dhe ketu ishte puna se jo te gjithe shqiptaret flasin keq per Shqiperine po edhe jo te gjithe shqiptaret bejne pune te keqija me sjelljet e tyre..por fatkeqsisht kan ndodhur dhe nuk prish puen nese diskutohen me gjakftohtesi dhe pa keqkuptime,sepse ne jemi ato qe duhet te kerkojm zgjidhje qe te shamngim keto fenomene jo te hijeshme….

Eshte fakt se Shqiperia nuk ka nevoje per lemosh po as te pres ndonje mrrekulli nga kosovaret ose shqiptaret taleben te maqedonise,ngase 50 vjet jetoj Shqiperia edhe pa ato…mire ama sot Shqiperia ka nevoje per te gjithe ne aq sa qe kemi ne nevoje per Shqiperine…bile mos pak me shume..!

Gentiani
11-07-10, 13:21
Po ju gjujshin n'deti si peshkaqena :biggrin:

hamamin, kur ti vendosim shamijat si Captain Huck :biggrin: edhe luftanijet do ikin e do spostohen nga aty... vetem rrezik kur dalim mbi uje hehehe, sa "algat" e "koralet" mbi dete jane mbledhur :eek:

murrizi
11-07-10, 13:25
pernime murriz po thua qe ka bitcha ne bregdet a ? :biggrin:

Ec more shkoni shlire gjuajuni se ma m nuk behet e nuk ka si te behet !

...partizani ne det po shkon hej, ka marre breket me ne nje dore :biggrin: :biggrin:

lamtumire ju fusha e pyje shkojme ne det, ne ta shkumojme... ta shkumoooooooojme :biggrin:
Kush, ja pėr zoten ndaq me e dit shipnia bash pėr tya ėshtė, ti e knaq atjehen.
ej, pse more me shku n'shipni nime..... ku flitet shpip.
Shkoni vėlla "dikah" tjetėr, dhe n'rend tė parė duhet parashtruar lutjen pėr VIZĖ HYRĖSE ,me prit nja 10 ditė, dhe kur tė vijsh n'kufi me ua desh dhėmbėt, e boni s'qėlloj doganieri n'qef, ta bo mos u zgėrdhi se ta boj nonen shqiptare kshtu e kshtu dhe ti qet krejt plaqkat n'asfallt e t'thotė prit deri nė mbrėmje.
aiiiii nime edhe na.........

elvio
11-07-10, 13:32
Eshte fakt se Shqiperia nuk ka nevoje per lemosh po as te pres ndonje mrrekulli nga kosovaret ose shqiptaret taleben te maqedonise,ngase 50 vjet jetoj Shqiperia edhe pa ato…mire ama sot Shqiperia ka nevoje per te gjithe ne aq sa qe kemi ne nevoje per Shqiperine…bile mos pak me shume..!

po sigurisht:smile:

doGzona
11-07-10, 13:33
Tė lumt motra e trimave, sepse vetėm tė tillat dijn tė "gjykojn" si duhet.

kjSwH5wJ3C0

Jo se nuk mund te jesh i drejt ketu murriz,ka njerez qe dhe armikut ua kan shtri doren per interesa te veta,e ketu bejn bllah bllah, dhe qe kan punuar dhe per spiunllak ne te kaluaren e ketu me shtiren !

Gentiani
11-07-10, 13:37
Kush, ja pėr zoten ndaq me e dit shipnia bash pėr tya ėshtė, ti e knaq atjehen.
ej, pse more me shku n'shipni nime..... ku flitet shpip.
Shkoni vėlla "dikah" tjetėr, dhe n'rend tė parė duhet parashtruar lutjen pėr VIZĖ HYRĖSE ,me prit nja 10 ditė, dhe kur tė vijsh n'kufi me ua desh dhėmbėt, e boni s'qėlloj doganieri n'qef, ta bo mos u zgėrdhi se ta boj nonen shqiptare kshtu e kshtu dhe ti qet krejt plaqkat n'asfallt e t'thotė prit deri nė mbrėmje.
aiiiii nime edhe na.........

A murriz, qita vetum juve qanenaj munden me ja marue (se ju more i keni msue me i qastiten ka keni shkuar kufinjeve)... ta garantoj !

Jashte teme pak, po lixoni:

Degjo dialogun vitin e kaluar per qatje ku po aludon ti:

Ku po shkon be u Kosove ? se nuk mund i bijke ne fije qaj shkavella ka ja kam msye ?

Kush be u Kosove, une da idem u Kosove ?

a po qastite dishka ?

ja ktheva o ti gospodin milici, ty te qastite drzhava, a nese nuk te dalin paret, shko more trazite ti naj pune tjeter, a te garantoj, vetem ma jep emrin se pa i thene ministrit tend me ta rrit rrogen nuk e la !

Ev shoq, qysh e ka mshef amblemen qaj gospoda milici edhe fill pashoshen ne dore edhe nuk e di a tha sretan put a sretan rodjendan :biggrin: :biggrin:

Tjetra, mua me ka ndodhe dy vite me heret po ashtu te shikoj ne drzhavana granice, kur njesitet speciale te qasajna drzhaves i mbeshteten me fytyra per asfallti duganjerat, e nuk e dinin as udhetaret se ēfare po ndodhe, ama korrupcionin e luftonin... e se keni pare me i qastite, qastitni more.

Nejse ti vetem shko qatje, pastrona detin se une edhe qiky Makreshi e kena sose me ti ra sivjet pa done vetum me shamija :biggrin:

panta_rhei
11-07-10, 14:48
"O ti Kercovar, nuk e dij per 1995, por mund te them qe deri sa ka qene regjimi i Tosit, eshte fjala per pushtetin qe nga policia e ne dogana e kane merituar jo ne det, por te heqesh pantollonat dhe te ju dh... para sporteleve"

Nuk e mohoj une kete..bile mua me ka ndodhe qe te nesermen e kam gjete auton te gjveshur krejte,nga goma deri ne targa dhe kjo me ka ndodhur ne vitin 2003,edhe ate zoti i shpisė qe kisha marre me qira per disa dite ishte komisare policie dhe asgje kurkujt..bile nuk eshte qudi qe hajni dhe hetuesi ishte po ai,mire ama,rasti qe me ka ndodhe ne Peje ne nje stacion karburanti rezultoj me blokim te motorit te autos sa kam kalu kufirin dhe kam hy ne Maqedoni..shkaku ishte kripa qe me futėn ne rezervoar tė benzinės..dhe me kujtohet mire kur puntori me tha..ti me kete auto?..nuk ishte kushedi se cka sepse ne Kosove qarkullonin edhe Ferari ne krahasim me BMW 528,por problemi ndoshta ishte se jam "taleban maqedonie" sic na quan 4peace,dhe ja deri ku kemi ardhe..megjithate nuk mundme te urrej shqiptarin me sa do i marre qofte...
Ndalohen shtatė vajza shqiptare nė Tetovė
Policia e Maqedonisė nė njė operacion tė saj ka ndaluar shtatė shtetase shqiptare tė cilat po punonin ilegalisht nė njė lokal nė rrugėn lokale Tetovė- Falishtė.
Gjatė kėtij operacioni janė ndaluar edhe shtatė maqedonase. Sipas mediave nė Maqedoni, ndalimi ėshtė bėrė sepse punonjėset nuk kishin leje pune dhe leje qėndrimi pėr nė Maqedoni.

Operacioni ka nisur nė orėt e para tė mėngjesit tė tė dielės dhe pas kontrollit tė ushtruar policia ka zbuluar edhe vajzat nga Shqipėria.

Mediat maqedonase raportojnė se vajzat u ndaluan sė bashku me pronarin e tyre, shtetasin me inicialet A.Z, 24 vjeē nga Tetova. Shtatė vajzat do tė kthehen nė Shqipėri sipas ligjit tė shtetit maqedonas. /noa/

Idila
11-07-10, 15:43
Eshte fakt se Shqiperia nuk ka nevoje per lemosh po as te pres ndonje mrrekulli nga kosovaret ose shqiptaret taleben te maqedonise,ngase 50 vjet jetoj Shqiperia edhe pa ato…mire ama sot Shqiperia ka nevoje per te gjithe ne aq sa qe kemi ne nevoje per Shqiperine…bile mos pak me shume..!

po sigurisht:smile:
E pabesuar...!!!

Kercovari
11-07-10, 17:06
Ndalohen shtatė vajza shqiptare nė Tetovė
Policia e Maqedonisė nė njė operacion tė saj ka ndaluar shtatė shtetase shqiptare tė cilat po punonin ilegalisht nė njė lokal nė rrugėn lokale Tetovė- Falishtė.
Gjatė kėtij operacioni janė ndaluar edhe shtatė maqedonase. Sipas mediave nė Maqedoni, ndalimi ėshtė bėrė sepse punonjėset nuk kishin leje pune dhe leje qėndrimi pėr nė Maqedoni.

Operacioni ka nisur nė orėt e para tė mėngjesit tė tė dielės dhe pas kontrollit tė ushtruar policia ka zbuluar edhe vajzat nga Shqipėria.

Mediat maqedonase raportojnė se vajzat u ndaluan sė bashku me pronarin e tyre, shtetasin me inicialet A.Z, 24 vjeē nga Tetova. Shtatė vajzat do tė kthehen nė Shqipėri sipas ligjit tė shtetit maqedonas. /noa/
ska kjo te beje me muapo as me turizmin shqiptare..por me duket se te mungojne informacionet e boseve te preostitucionit ne Kosove..bile shquiptaret u shiten serbeve dhe Unmikut...apo per ty edhe ky eshte bturizem shqiptare...?!

murrizi
11-07-10, 19:23
Brenda 24 orėsh mbi 16 mijė persona kalojnė nėpėr vendkalimet kufitare

Nga Express mė 11.07.2010 nė ora 15:42
Numri nė rritje ēdo ditė e mė shumė i veturave dhe njerėzve qė po hynė nė vendkalimet kufitare tė territorit tė Kosovės, ka shtuar edhe numrin e policėve nėpėr pikat kufitare dhe vende tė tjera, me qėllim tė ofrimit tė sigurisė sa mė tė madhe.

Sipas zyrtarėve tė Policisė sė Kosovės, vetėm gjatė 24 orėshit tė ditės sė premte nėpėr pikat kufitare tė territorit tė Kosovės, kanė kaluar rreth 16,249 persona, dhe 2.000 vetura, ndėrsa pėrmes Aeroportit tė Prishtinės kanė hyrė 2.860 udhėtarė.

Policia e Kosovės, tashmė ka pėrgatitur planin e saj pėr pritjen e bashkatdhetarėve tanė nga diaspora dhe ka ndėrmarrė tė gjitha masat qė tė ketė staf tė mjaftueshėm pėr tė kryer verifikimet e nevojshme nėpėr pikat kufitare. Po ashtu, gjatė kėtij viti ka edhe lehtėsira nė pikat kufitare sidomos me Shqipėrinė, ku kontrolli i njė personi nuk merr mė shumė se tre minuta kohė.

Brahim Sadriu, zyrtar pėr informim nė Policinė e Kosovės, ka thėnė pėr Kosovapress, se numri i veturave dhe njerėzve qė po kalojnė nėpėr pikat kufitare tė territorit tė Kosovės, nė muajt e fundit vetėm sa po rritet, dhe sipas tij fluksi mė i madh i hyrje-daljeve nė pikat kufitare dhe nė Aeroportin e Prishtinės pritet tė jetė gjatė kėtij muaji dhe muajit gusht.

“Vetėm gjatė ditės sė djeshme, nė territorin e Republikės sė Kosovės kanė hyrė gjithashtu 16,249 persona nėpėr vendkalimet kufitare, ndėrsa pėrmes Aeroportit tė Prishtinės kanė hyrė 2860 udhėtarė. Nėse e krahasojmė me majin maj, 2000 persona nė Aeroportin e Prishtinės kanė hyrė dhe dalė, ndėrsa tani ėshtė vetėm nė hyrje, por numri i pėrgjithshėm i personave qė kanė hyre dhe kanė dalė nė Aeroportin e Prishtinės kalon mbi 3800”, ka thėnė ai.

Sadriu ka thėnė se pika kufitare, e cila gjatė kėtij viti ėshtė ndėr mė tė qarkullueshmet, sidomos pas hapjes sė tunelit tė Kalimashit ėshtė ajo e Vermicės, pasi ėshtė sezoni i verės dhe shumė nga bashkatdhetarėt tanė e shfrytėzojnė autostradėn e Shqipėrisė, pėr tė hyrė nė territorin e Kosovės.

“Vėrehet njė tendencė e qarkullimit me vetura nėpėr vendkalimet me Shqipėrinė, duke pasur parasysh qė tani jemi edhe nė sezonin veror, por edhe shumė bashkatdhetarė, tė cilėt mė herėt kanė shfrytėzuar Malin e Zi, pėr tė hyrė nė territorin e Republikės sė Kosovės, tash pėrmes Malit tė Zi hynė nė Shqipėri dhe pėrmes rrugės hynė nga territori i Shqipėrisė nė Kosovė”, ka thėnė Sadriu.

Pėr mė tepėr Sadriu thekson se policia tashmė ka ndėrmarrė masat e nevojshme qė nė pikat kufitare tė Kosovės tė ketė lehtėsira dhe tė mos krijohen rendet e gjata tė veturave nėpėr vendkalimet kufitare, si dhe ka shtuar edhe numrin e stafit.

“Ne i kemi ndėrmarrė tė gjitha masat qė tė paktėn kah pjesa jonė tė mos ketė vonesa, normalisht tė gjitha procedurat kryhen dhe duhet tė kryhen nga Policia e Kosovės, por janė marrė tė gjitha masat qė tė ketė staf tė mjaftueshėm qė sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, normalisht gjithmonė duke qenė nė suazat qė ēdo person tė kalohet konform procedurave dhe ēdo kalim tė jetė sa mė i sigurt”, ka thėnė ai.

Gentiani
14-07-10, 12:37
po be, se se raporta policore kemi me lexuar sa limuzina e makina hyne e dalin?


Kryesore, e kena sosen me Makreshin sivjet me marue Albaman Party :tongue:

http://www.youtube.com/watch?v=Tl5NLQDHOlc&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=Tl5NLQDHOlc&feature=related)

edhe ate jorgjica, jorgjica ... po e sosi te futet ne uje, e han pijavica :tongue: :wink: edhe ate pasi ajo partizanka e vogel bombat i ka qite :tongue:

teutaA
23-07-10, 20:14
me pas pare e koh ndoshta isha shku a per lemosh e patriotizem jo valla njet se kam ,,shkoj aty ku ma mrrin kuleta e me premton koha e pushimit edhe qe besa aty ku ka siguri opss :smile:

murrizi
23-07-10, 20:53
http://www.vlora-guide.com/foto2.php?gjuha=sq

E ti Teut mundesh me e marrė Jadorin, sa pėr mua edhe tė "madhin" edhe shkoni n'danub.http://www.dardania.de/vb/upload/bregdeti/foto19.jpg

teutaA
23-07-10, 20:55
http://www.vlora-guide.com/foto2.php?gjuha=sq

E ti Teut mundesh me e marrė Jadorin, sa pėr mua edhe tė "madhin" edhe shkoni n'danub.http://www.dardania.de/vb/upload/bregdeti/foto19.jpg

hahaha a te mbeti hatri a shuj bre se sma rrok evropen hiq mue sma mrrin kuleta:smile:

murrizi
23-07-10, 21:02
hahaha a te mbeti hatri a shuj bre se sma rrok evropen hiq mue sma mrrin kuleta:smile:

...ah dreq o dreq, edhe ti veq me ma nzije mushknin e ki po m'doket.

Paj noshta edhe une deri n'drin, qaty nėr urėn e shejt e ma larg s'ma kap as mue, po fjalt i kam t'forta s'paku, po due me thon u tregoj atyre qė kan xhepin plot, e dojn me pae xhehnetin me sy, baco shkoni n'shipni !!!

teutaA
23-07-10, 21:05
...ah dreq o dreq, edhe ti veq me ma nzije mushknin e ki po m'doket.

Paj noshta edhe une deri n'drin, qaty nėr urėn e shejt e ma larg s'ma kap as mue, po fjalt i kam t'forta s'paku, po due me thon u tregoj atyre qė kan xhepin plot, e dojn me pae xhehnetin me sy, baco shkoni n'shipni !!!

hahahahahah o ne xhenet eshte edhe hoxha qe ta ban bajat ate tjeteren dynja:wink:

ej nime shum aktuale ne ks kjo me shku ne deti se me ka than mjeku hahahaha tybe veq me shku edhe un te mjeku me marr nje qasi udhzimi nashta ma kishin pagu e tani e kisha pa qat xhenetin e shqiperis

jadore
23-07-10, 21:12
me pas pare e koh ndoshta isha shku a per lemosh e patriotizem jo valla njet se kam ,,shkoj aty ku ma mrrin kuleta e me premton koha e pushimit edhe qe besa aty ku ka siguri opss :smile:

qe pse te kam shoqe , se e disha qe dine cka done ..ja pra dhe nje tradhetare e kombit si una qe sigurine dhe kushtet i ve ne pah kur eshte qjefi me shume se patriotizmin e perzier me vap pluhur e miza..gjithecka ne kohen dhe vendin e vet .. qashtu pra shoqe..
p.s

e ti Tevut mos u bene neroz ,kuptoj te tjeret aq dine aq thone .Danubi madheshtore kalon tejpertej Wienes legjendare ,po na sdim me shume se nje patriotizem arkaik te riklonuar ne kohe pa kohe..

murrizi
23-07-10, 21:15
qe pse te kam shoqe , se e disha qe dine cka done ..ja pra dhe nje tradhetare e kombit si una qe sigurine dhe kushtet i ve ne pah kur eshte qjefi me shume se patriotizmin e perzier me vap pluhur e miza..gjithecka ne kohen dhe vendin e vet .. qashtu pra shoqe..
p.s

e ti Tevut mos u bene neroz ,kuptoj te tjeret aq dine aq thone .Danubi madheshtore kalon tejpertej Wienes legjendare ,po na sdim me shume se nje patriotizem arkaik te riklonuar ne kohe pa kohe..
shiqo oren e postimit !

paske harrue m'e e cek qė Danubi buron nė Schwarzwald (ku jemi te dijenia a) !

murrizi
23-07-10, 21:17
qe pse te kam shoqe , se e disha qe dine cka done ..ja pra dhe nje tradhetare e kombit si una qe sigurine dhe kushtet i ve ne pah kur eshte qjefi me shume se patriotizmin e perzier me vap pluhur e miza..gjithecka ne kohen dhe vendin e vet .. qashtu pra shoqe..
p.s

e ti Tevut mos u bene neroz ,kuptoj te tjeret aq dine aq thone .Danubi madheshtore kalon tejpertej Wienes legjendare ,po na sdim me shume se nje patriotizem arkaik te riklonuar ne kohe pa kohe..
Jado, kadal se po pshurrėsh, mos i jep zor balit.

jadore
23-07-10, 21:49
Jado, kadal se po pshurrėsh, mos i jep zor balit.qe shembulli sa mundet njeriu te marr kultur prej Forumit Virtual te shqiptareve fisnik .

teutaA
23-07-10, 21:56
qe pse te kam shoqe , se e disha qe dine cka done ..ja pra dhe nje tradhetare e kombit si una qe sigurine dhe kushtet i ve ne pah kur eshte qjefi me shume se patriotizmin e perzier me vap pluhur e miza..gjithecka ne kohen dhe vendin e vet .. qashtu pra shoqe..
p.s

e ti Tevut mos u bene neroz ,kuptoj te tjeret aq dine aq thone .Danubi madheshtore kalon tejpertej Wienes legjendare ,po na sdim me shume se nje patriotizem arkaik te riklonuar ne kohe pa kohe..

kush moj qy hahaha veq sma mrrin kuleta se qyshjo per patriotizem e para isha shku ne spanj :wink: edhe po pres udhezimin prej mjeku cilen plazh po me thot :smile:

murrizi
23-07-10, 22:12
qe shembulli sa mundet njeriu te marr kultur prej Forumit Virtual te shqiptareve fisnik .
Po nuk t'thash gjo be jado
Thash kadal se po pshurrėsh, nuk e kom prej inati, por e kom me t'nime qė tė tillat kur i tejkalojn mundėsit e kapacitetėve qė kanė, ato ose njersiten shumė, ose u pshto shurra.
Fjalė kėto aspak fyese pėr mendimin timė, dhe qė e pasurojn fjalorin Shqip, gjė qė e jetojm kohė paskohe kudo nė botė.
Unė nė kėtė tė dytin veqse ta ktheva pėrgjegjien plotsuese nga e para (dijenia e dituria :wink:).

murrizi
23-07-10, 22:17
Mė falni ju lutėm pėr "muhabetin" me Jador.
Skyfterit i falenderoj pėr kritikėn, nga dhe fitova njė tė kuqe(me merit). Ndėrsa sa pėr Teze, i kom i kom disa pėrbes ;)

Skyfter
23-07-10, 22:23
Mė falni ju lutėm pėr "muhabetin" me Jador.
Skyfterit i falenderoj pėr kritikėn, nga dhe fitova njė tė kuqe(me merit). Ndėrsa sa pėr Teze, i kom i kom disa pėrbes ;)

sorry murriz, dhe une te falemenderoj tya qe pranon kritikat...hahahhahahaaaa banju te fala :biggrin: ....Klm murriz, nimi shoki .....


Ti kthehem temes .... personalisht me pelqen bregdeti Shqiptar!

teutaA
23-07-10, 22:26
popo ka bukuri natyra :smile:

Shtatori
29-07-10, 21:20
Sikur tė ishim tė pastėr dhe tė pasur nga mendja ne shqiptarėt si vendin do i kishim mė mirė punėt.

teutaA
29-07-10, 21:26
hahahahha shtator te marrt tetori ty ho se boll te hjeshum jena si vet natyra e shqiprsi qy edhe te pasun ne tru jemi veq me nda vetmas se bashk sbojna:wink:

murrizi
05-08-10, 21:37
Mė flani ju lutėm nėse ju bėzdis me kėtėt temė edhe mė tutje (kanė filluar njerzia tė jenė tė ndieshėm kur u flet tė mira pėr Shqiptarin).
Unė mundė vetėm tė pohoj, Shqipria ka bregdetin mė tė bukur nė botė, vijnė nga e gjithė bota njerėz. Anglezėt ,Italjanet, por edhe vetė Grekėt u ikin plazhėve tė tyre plot shkėmbinjė dhe i shkrijnė eshtrat nė zallin e Adriatikut Shqiptar.
N'mos m'besofshi mua, ja qu thotė vetė kryeministri Berisha:

Miliona turistė “zbulojnė’ Shqipėrinė
Publikuar: Sot, mė 05 gusht 2010


Tiranė, 5 gusht - Nė njė hark kohor prej njė muaji (1 qershor - 31 korrik) nė Shqipėri kanė hyrė rreth 1.4 milionė turistė. Kryeministri Sali Berisha gjatė mbledhjes sė Qeverisė, tė mėrkurėn, tha se numri i turistėve kėtė vit ėshtė rritur me 26 pėr qind, duke thėnė se pritet qė ky vit tė sjellė njė rekord nė numrin e vizitorėve qė kanė preferuar bregdetin shqiptar gjatė kėsaj vere. “Tė pakuantifikuara, por tė paprecedent janė tė dhėnat pėr turizmin. Kėtė vit, rritja ėshtė tėrėsisht e bazuar te qytetarė joshtetas shqiptarė. Rritja ėshtė rreth 25-26 pėr qind dhe kjo nuk ėshtė e vogėl”, u shpreh kryeministri, duke theksuar se e veēanta kėtė vit ėshtė se ėshtė rritur numri i pushuesve qytetarė joshqiptarė. Sipas kreut tė ekzekutivit shqiptar, turizmi vijon tė jetė njė prioritet i punės qeverisėse dhe duket se frytet e kėsaj pune po vilen qė kėtė verė. Rruga, sipas tij, ka qenė njė ndihmesė e madhe, sidomos nė rritjen e numrit tė pushuesve nga Kosova”. Nė dy vite sė bashku, turizmi nė Shqipėri u rrit me 60 pėr qind. Kjo ishte jashtė ēdo mundėsie tė arrihej, po tė mos ishte rruga. Njė rritje e tillė ėshtė tėrėsisht kontribut i rrugės sė kombit. Nė qoftė se nė vitin 2004, nė Shqipėri hynė gjithsej 300 mijė turistė, vitin e kaluar, hynė rreth 3 milionė turistė. Nuk ka ndonjė vend tjetėr, qė nė njė hark kohor 5-vjeēar, tė ketė dhjetėfishuar turizmin, siē ka ndodhur nė Shqipėri. Edhe nė vitin 2004, Kosova ishte aty, dėshira e tyre ishte po aq e madhe, po ashtu edhe e Maqedonisė apo e kombeve tė tjera, emigrantėt tanė ishin sėrish, por turistė vendi kishte gjithsej 300 mijė”, tha kryeministri. Sipas tij, ky vit e tejkalon qartazi vitin e kaluar. “Turizmi po shndėrrohet gjithnjė e mė shumė ndėr degėt mė kryesore tė ekonomisė shqiptare. Nė kėto 5 vite, nuk ekziston asnjė degė tjetėr, nė tė cilėn ne tė kemi regjistruar dhjetėfishim, si turizmi. Kjo do tė thotė se dhėnia pėrparėsi turizmit ka qenė njė nga vizionet dhe njė nga politikat mė tė drejta dhe vazhdon tė mbetet njė nga pėrparėsitė mė madhore”, tha kryeministri Berisha. Sipas tij, numri i turistėve ėshtė rritur me shpejtėsi, por po aq agresiv dhe i vendosur ka qenė qėndrimi i Qeverisė pėr infrastrukturėn e zonave turistike. “Janė investuar mbi 750 milionė euro nga Shkodra nė Ksamil, nė ultėsirėn bregdetare tė vendit, nė rrugė, kanalizime dhe infrastrukturėn tėrėsore. Kėtė vit, nė pėrputhje me angazhimin, ne pėrfundojmė asfaltimin e tė gjitha rrugėve qė tė ēojnė drejt detit. Gjithnjė e mė shumė po bėhet realitet motoja “Kombi sytė drejt detit”, drejt Perėndimit”. Pėr tė ruajtur nivelin e turizmit nė vend, kryeministri u bėri thirrje autoriteteve lokale, tė gjitha agjencive qendrore tė bėjnė gjithēka kanė nė dorė pėr t’ua bėrė mė tė bukura pushimet atyre qė kanė preferuar, vlerėsuar dhe nderuar Shqipėrinė, por edhe kanė ndihmuar substancialisht me shpenzimet qė ata bėjnė nė kėtė vend. Sipas tij, duhet tė bėhet gjithēka qė numri i turistėve tė vijojė tė jetė nė rritje dhe Shqipėria tė jetė destinacioni turistik i ēdo tė huaji.

www.koha.net

teutaA
05-08-10, 21:51
niveli i pastertis shum i ulet nejse than se spo them un sjom kan atje sdi:smile:

murrizi
05-08-10, 21:55
niveli i pastertis shum i ulet nejse than se spo them un sjom kan atje sdi:smile:

Qė t'mos bėhemi vetėm ne dy diskutues nė ktė temė, edhe atė nė stilin anoda dhe katoda, po gjėrat tjera a hiq s'i pėrmenden a ?

DEA
05-08-10, 22:59
Gjithqka e imja eshte edhe e bukur.
Gjuha ime,
Vendi im,
Jan identiteti im, nese une i cmoj dhe vlersoj, besoj dhe se kete do ta bejne edhe te tjeret.

emine
05-08-10, 23:17
Pa dyshim qe po:smile:

Antika
06-08-10, 15:06
niveli i pastertis shum i ulet nejse than se spo them un sjom kan atje sdi:smile:
..po a thane se atje kendohen kenge serbe live?!

teutaA
06-08-10, 16:49
..po a thane se atje kendohen kenge serbe live?!

hahahah mos me shti ne bela pash fd se shum temperament keta kosovart kur eshte pyetje atdheu :wink:

jadore
06-08-10, 17:48
..po a thane se atje kendohen kenge serbe live?!

..ani thojsha une; cka po e gjejne vetetveten gjinja atje .. ah nostalgjia.!

teutaA
06-08-10, 17:52
..ani thojsha une; cka po e gjejne vetetveten gjinja atje .. ah nostalgjia.!

muzika arti skan te bejn me patriotizem qy hahahhah mos me thuj qe po knojke ajo ???se ika per shypni pa e pas njet me u la ne qata ujt qe than eshte nen nivel per nga pastertia pervq kah saranda me shku hahahha prap spo them un valla po nje studimi qe e kishin ba keta te meqmit qushtu than per ujt atje:smile:

murrizi
10-08-10, 21:53
http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,30715

http://www.koha.net/repository/images/10turizmi4.jpg
http://www.dardania.de/vb/upload/repository/images/10turizmi4.jpg

murrizi
27-08-10, 22:54
http://www.balkanweb.com/videoAlbum/popup.php?vIDCategoria=47&IDVideo=6002&va_id_video=6002

Agjencija prestigjoze e lajmeve Rojters i ka kushtuar nje reportazh te shkurter fluksit te turisteve ne Shqiperi. Ata shprehen te mrekulluar me natyren e vendit tone, por pohojne se mungon infrasktruktura dhe nevojitet me shume pune per te permiresuar kushtet e turizmit ne vend.
http://www.dardania.de/images/spacer.gif

valiii
27-08-10, 23:27
Sarande-Ksamil jane te vetmet vende qe vlene te permenden, aty ketu, hajde hajde edhe Vlora (per hater te patriotizmit). Ēka e kap knejna, Durres, Shengjin, Velipoje gjynah eshte mi gjujte paret. Ani n n'Velipoje... Ma perpara i kisha majte 1 muaj ne Dubrave se sa 2 jave pushim ne Velipoje.
Me fol ka del shpirti ke...

Guri i madh
27-08-10, 23:39
ishte nji emision ne tv gjermane per bregdeitin shqiptar


disa vizitor/e gjermane e gjermanka qe kishin shkue me vizituene pergjithsi bregdeti shqiptar nuk esht JOSHES per pushusit gjerman


shum pa pasterti mungojn toaletet mungon gjdo gje qe pushisit gjerman e gjejn ne shtetet tjera

shfletuesi_
28-08-10, 04:37
Shume terheqes kanalizimi menjehere ne plazh :D

murrizi
30-08-10, 20:40
(http://intransit.blogs.nytimes.com/2010/08/26/photo-of-the-week-65/?scp=1&sq=photo%20of%20the%20week%20llaman%20beach%20alba nia&st=cse)
Luten Armiqt e Shqiptarėve tė mos pėlcasin, apo mundėsisht tė pėlcasin por diku jasht trojeve tė shenjėta Shqiptare.


http://graphics8.nytimes.com/images/2010/08/29/travel/29photoweek/29photoweek-blogSpan.jpg

Abetare
04-09-10, 07:57
Hmmmm , edhe une isha shume e sigurt nga fjalet e fotografite se bregdeti shqiptar eshte per mrekulli ... Por mrekullia u shenderrua ne gerrdi sapo shkova atje.... Me familjen time vendosem ti kalojme 10 ditet e mbetura te pushimit ne plazhe dikun ne shqiperi, ikem ne Durres atje nuk kishte vend as per nje gjilpere e jo me per makinen tone e per ne ...Na sugjeruan te shkojme ne Golem ...shkuam atje dhe qysh diten e pare neper uje notonin pampersat e femijeve dhe " Always ultra" te femrave ... Uji ishte i ndotur dhe era i vinte me keq se plehrave ... Banesen u dashte t'a paguajme menjehere sepse sic tha i zoti i shtepise kosovaret po iken naten dhe s 'po paguajne ... te gjata mu duken ato 10 dite ...Kur shkonim te blenim diqka na kushtone " dreq e gjysme" merrnin vete eurot tona sa u kushtonte zemra ...vetem kur u kthyem e vertetuam sa shume kemi hargjuar dhe sa shume jemi mashtruar nga shqiptaret tane ...

...dhe nuk ishte e tera ...nje nate para se te ktheheshim dikush naten me ndonje gozhde ose qeles ka gerrithur makinen tone per cudi disa vija ane per ane sikur te ishte makina ajo rera ne plazhe .... T'u drejtohemi nuk ditem kujt i zoti i shtpise ku banuam nuk u duk fare sapo i mori leket sikur ta kishte perbi toka ....Nuk dua te betohem por zoti e di a do shkele kemba ime ndonje here me atje ....Bregdetin ua ka fale natyra por njerezezve u kish falur shume fytyra .........

Shume e zhgenjyera nga ai pushim :Abetarja

murrizi
04-09-10, 10:34
Zonja Abetare pėr mėngjesin e sė shtunės sė pari pėrshėndetje.

"Ankesat" e juaja nuk janė tė pabaza, dhe ėshtė pėr tė ardhur keq qė nuk jeni ndier mirė sa duhet nė pushimin e rezervuar, apo ishte Spontan ?!
Ėshtė fakt poashtu qė shumēka len pėr tė dėshiruar sa i pėrket pastėrtis sė ujrave bregdetare shqiptare, Edhe sjellja nė bregdetin shqiptar nuk ėshtė e nivelit turistik.
Mirpor, me faktin qė nuk kishte "vend ku m'e lon gjilpanen" neve bashkarisht do tė kemi mundėsi ti evitojm ato nė vjetin qė vjen, e pėrsėris bashkarisht !
Mua pėr vete mė ka rėnė ti kaloj pushimet nėpėr bregdete tė ndryshme, tė vendeve tė ndryshme. Gjithkah tė takon puna me matrapaz e hileqar qė mundohen tė tė vjedhin, e tė mashtrojn.
Unė poashtu kur kam bėrė krahasimin me vende tė tjera mė doli qė nė bregdetin tonė prap ėshtė mė mirė e mė lirė.
Ani, ju nuk paskeni dashur shumė largė tė udhtoni dhe qenkeni vendosur vetem nė Golem (a ishit te "kompleksi hotelier Murrizi" hiq ? hahahahaha).Pėr mendimin timė ėshtė gabim tė rrihet 10 ditė nė njė vend kur shkon nė pushim.
Unė dhe shumė miqė qė njohė bėrėm njė turne ashtu nėpėr gjithė bregdetin, deri aty ku kishte arritur tė ndėrtohet rrugė e mirė.
Pra me tė arritur nė Golem ditėn e parė ndenjėm aty katėr ditė, u "mėrzitem" dhe vazhduam pėr nė Vlor "te uji iftoht" edhe aty u kėnaqem tre ditė, dhe vendosėm tė kthehemi "te mali i robit" aty ndenjėm poashtu tre ditė dhe mundė tė them qė vėrtetė u kėnaqem, dhe mezi pres tė vie vera tjeter.

Zeqiri
04-09-10, 11:09
bregdeti shiptar ni katastrofe parruge tmira mepluhun tpashtrume njerzit e eger tpamarrun vesh patradite me prit miq hajna kopuka kanalizime qe tmytke era qaty berllogu qaty shitnin patlixhana speca kajsija rrush boston etj krejt miell magjupje aty kush shkon i kahet belaja hargjon pare pa nevoj plazhat e tyne me m...t tekanalizimeve magart neper plazhe tupanxhit neper plazhe veq magjup tuj shit sende sime kanpijac i lopve muzikaNTA MEHARMONIK ETARABUK KREJT cigana poata nuk ishin shiptar more magjup ishin krejt hiqmu tyne mosjau pafsha suratin

Izraeliti
04-09-10, 14:40
Po i shkruaj edhe une pėrshtypjet e mia pėr pushimet nė Shqipėri:
Deti (uji) ishte i mrekullueshėm, poashtu edhe dielli (temperaturat). Ndėrsa tė tjerat ishin zero.

U vendosa bashkė me familjen nė njė Hotel nė rrethinėn e Kavajės. Edhe pse quhej Hotel, standardi i banimit aty ishte me i ulėt se sa nė njė familje tė mesme shiptare. Tualetet aty nė hotel nuk kishin letėr higjenike fare. Ushqimi sipas tė gjitha gjasave ishte i pregaditur nga mishi i Brazilit (qė ėshtė i ndaluar pėr konsum).

Plazhi s’kishte tualete fare, dhe pushuesve i’u imponohej qė nevojat biologjike ti kryenin nė uj, ose tė udhėtonin deri te banesat apo hotelet e tyre.

Ato ndėrtime tė egra, pa plan as urbanistik e as arkitektonik, ti acaronin nervat sa herė qė kalohej pėrmes tyre. Rrugėt e ngushta, gjithė pluhur, dhe pa trotuare ishte panorama ma e keqe e bregdetit shiptar.

Mėnyja e varfėr nėpėr restorane, dhe mungesa e vendeve pėr argėtim e dėfrim, edhe kėsaj here mė zhgėnjyen, edhe pse tashme kanė kaluar 20 vjet nė njė ekonomi tregu edhe demokraci nė Shqipėri.

Prishtinasja_
04-09-10, 18:00
Hmmmm , edhe une isha shume e sigurt nga fjalet e fotografite se bregdeti shqiptar eshte per mrekulli ... Por mrekullia u shenderrua ne gerrdi sapo shkova atje.... Me familjen time vendosem ti kalojme 10 ditet e mbetura te pushimit ne plazhe dikun ne shqiperi, ikem ne Durres atje nuk kishte vend as per nje gjilpere e jo me per makinen tone e per ne ...Na sugjeruan te shkojme ne Golem ...shkuam atje dhe qysh diten e pare neper uje notonin pampersat e femijeve dhe " Always ultra" te femrave ... Uji ishte i ndotur dhe era i vinte me keq se plehrave ... Banesen u dashte t'a paguajme menjehere sepse sic tha i zoti i shtepise kosovaret po iken naten dhe s 'po paguajne ... te gjata mu duken ato 10 dite ...Kur shkonim te blenim diqka na kushtone " dreq e gjysme" merrnin vete eurot tona sa u kushtonte zemra ...vetem kur u kthyem e vertetuam sa shume kemi hargjuar dhe sa shume jemi mashtruar nga shqiptaret tane ...

...dhe nuk ishte e tera ...nje nate para se te ktheheshim dikush naten me ndonje gozhde ose qeles ka gerrithur makinen tone per cudi disa vija ane per ane sikur te ishte makina ajo rera ne plazhe .... T'u drejtohemi nuk ditem kujt i zoti i shtpise ku banuam nuk u duk fare sapo i mori leket sikur ta kishte perbi toka ....Nuk dua te betohem por zoti e di a do shkele kemba ime ndonje here me atje ....Bregdetin ua ka fale natyra por njerezezve u kish falur shume fytyra .........

Shume e zhgenjyera nga ai pushim :Abetarja
Abetare po me vjen keq per ty dhe familjen tende qe ju paska ndodhur keshtu dhe nuk u ka lene pershtypje te mire.

Edhe une kete vere isha ne bregdetin Shqiptare per 12 dite.
Gjithashtu edhe ne deshtem te vendosemi ne Durres por para se te vendosemi u ndalem njehere ne Durres te pijm kafe. Ēka me pa...?.... vinte era kanalizim,plazhi ishte i stermbushur me njerez,etj etj.!
Keshtu qe vendosem te shkonim ne Qerret te Kavajes....

Mua per vete me ka lene shume pershtypje te mire ai vend sepse ishte plazhi i bukur,uji i mire dhe aspak i ndotur,njerezit te kuptushem dhe korrekt e sidomos burekat e kavajes :biggrin:. Ishte nje fshat me kosovare te cilet pas luftes se dyte boterore kishin ikur atje, keshtu qe atehere ishte mikepritja nga ana e tyre edhe shume me e madhe.
Ne disa mbremje ishim edhe ne Durres dhe me pelqeu.
Isha pas 8 viteve por kishin perpara shume, dhe me erdhi shume mire per ate popull pasi qe me vite s'kan mujt "ti hapin syt si duhet".

Lirisht mund te theme se menzi po pres te shkoj veren tjeter serishe pasi qe tash kam be edhe shoqeri atje.:wink:

Albonita
04-09-10, 22:43
Gjdo gjeje i vjen koha e Zbulohet..

Mendoja se te gjithe se jan kthyer nga Shqipria kan len fjal te Bukra.. per bregdetin Shqiptare...une kisha deshire ta vizitoja ket pushimee.. shqiprine por per shkak nje aksidenti nuk mujta ta realizoja deshiren ce kishim..po shpresoja vec te jemi shendoshe ..se pushimin tjeter do vizotja me shume deshire.

Rrespket per gjitha ata se kan vizitua shqiprinee..edhe kur jan rikthy per 3 apo 4 dite ne Hr ..te gjith lane fjal te ngrohta...gjdo gje Shqip.

MemphiSx
05-09-10, 01:33
Krejt cka duhet te ndryshohet eshte mentaliteti i njerzve!

Bukurit qe ja ka dhuru Natyra Shqiperis jan te mahnitshme duke fillu qe nga Vlora,orikumi,Llogaraja,Himara e deri ne Ksamil...me hapat qe po mirren nga Qeveria,Shqiperia do te behet nje vend turistik i papare!

Edhe ne bregdetin turk ka shum raste qe pushuesit zhgenjehen nga ofertat aranzhuese qe bejn agjencit tona turistike...duke u genjy nga fotot e bera,ne hotele dhe ne det!

Keshtu qe ngadal dale e po vijn dit te mira edhe per ne Shqiptaret!

bukureshi
05-09-10, 10:09
Te "pa fatet" qe nuk paskan pare asgje te mire ne Shqiperi dyshoj qe e kane me te nime.

Abetare
06-09-10, 17:35
Zonja Abetare pėr mėngjesin e sė shtunės sė pari pėrshėndetje.

"Ankesat" e juaja nuk janė tė pabaza, dhe ėshtė pėr tė ardhur keq qė nuk jeni ndier mirė sa duhet nė pushimin e rezervuar, apo ishte Spontan ?!
Ėshtė fakt poashtu qė shumēka len pėr tė dėshiruar sa i pėrket pastėrtis sė ujrave bregdetare shqiptare, Edhe sjellja nė bregdetin shqiptar nuk ėshtė e nivelit turistik.
Mirpor, me faktin qė nuk kishte "vend ku m'e lon gjilpanen" neve bashkarisht do tė kemi mundėsi ti evitojm ato nė vjetin qė vjen, e pėrsėris bashkarisht !
Mua pėr vete mė ka rėnė ti kaloj pushimet nėpėr bregdete tė ndryshme, tė vendeve tė ndryshme. Gjithkah tė takon puna me matrapaz e hileqar qė mundohen tė tė vjedhin, e tė mashtrojn.
Unė poashtu kur kam bėrė krahasimin me vende tė tjera mė doli qė nė bregdetin tonė prap ėshtė mė mirė e mė lirė.
Ani, ju nuk paskeni dashur shumė largė tė udhtoni dhe qenkeni vendosur vetem nė Golem (a ishit te "kompleksi hotelier Murrizi" hiq ? hahahahaha).Pėr mendimin timė ėshtė gabim tė rrihet 10 ditė nė njė vend kur shkon nė pushim.
Unė dhe shumė miqė qė njohė bėrėm njė turne ashtu nėpėr gjithė bregdetin, deri aty ku kishte arritur tė ndėrtohet rrugė e mirė.
Pra me tė arritur nė Golem ditėn e parė ndenjėm aty katėr ditė, u "mėrzitem" dhe vazhduam pėr nė Vlor "te uji iftoht" edhe aty u kėnaqem tre ditė, dhe vendosėm tė kthehemi "te mali i robit" aty ndenjėm poashtu tre ditė dhe mundė tė them qė vėrtetė u kėnaqem, dhe mezi pres tė vie vera tjeter.Miremberema e nje fillim jave me suksese u deshiroi ...


Murrizi i nderuar shume e shume tema tuajat e lexoi me vemendje dhe shumicen e rasteve ke te drejte plotesisht ... pajtohem shume ne shkrimet tua nganjehere mendoi se mos i kam i kam postuar une ehehe ...edhe ketu te jap te drejte kur thua se gjithkund ne bote ka matrapaze .... Ndoshta ishte gabim yni qe nuk vazhduam udhtimin p.sh ne Vlore , Sarande apo gjetiu kam degjuar fjale te mira por ajo qe u be nuk munde te c'behet me ...


Kompleksin Murrizi nuk e paskam hetuar asgjekundi ... kam banuar atu afer hotel Oaza , kam ngrene shpesh ne restorantin Kosova ... kam blere ne disa minmarkete ....edhe me e tmerrmshmja me dukej kur vinin ne plazhe Gomaret " me Gomare "te ngarkuar me kumbulla , apo gjera tjera ...sa me vinte keq per Gomaret ... e gjore neper ate vape gjithe ate ngarkese mbi shpine .....Sidoqofte pushimet tjera do i beje ne Ulqin si zakonisht sepse atje kam pushuar qe 10 vite dhe asnjeher nuk jam zhgenjyer deri me sot .....Ndersa Shqiperise Nene i deshiroi suksese ..... ne cdo aspket ....

premium
06-09-10, 17:43
Miremberema e nje fillim jave me suksese u deshiroi ...


Murrizi i nderuar shume e shume tema tuajat e lexoi me vemendje dhe shumicen e rasteve ke te drejte plotesisht ... pajtohem shume ne shkrimet tua nganjehere mendoi se mos i kam i kam postuar une ehehe ...edhe ketu te jap te drejte kur thua se gjithkund ne bote ka matrapaze .... Ndoshta ishte gabim yni qe nuk vazhduam udhtimin p.sh ne Vlore , Sarande apo gjetiu kam degjuar fjale te mira por ajo qe u be nuk munde te c'behet me ...


Kompleksin Murrizi nuk e paskam hetuar asgjekundi ... kam banuar atu afer hotel Oaza , kam ngrene shpesh ne restorantin Kosova ... kam blere ne disa minmarkete ....edhe me e tmerrmshmja me dukej kur vinin ne plazhe Gomaret " me Gomare "te ngarkuar me kumbulla , apo gjera tjera ...sa me vinte keq per Gomaret ... e gjore neper ate vape gjithe ate ngarkese mbi shpine .....Sidoqofte pushimet tjera do i beje ne Ulqin si zakonisht sepse atje kam pushuar qe 10 vite dhe asnjeher nuk jam zhgenjyer deri me sot .....Ndersa Shqiperise Nene i deshiroi suksese ..... ne cdo aspket ....
... e pėr qfare gomaret e pate llafin ???
me dy apo katėr kėmba ! ;D