PDA

View Full Version : Mendja kundėr zemrės - Zemra kundėr mendjes (?!)


panta_rhei
20-04-11, 18:34
Lexova diku:

"Tė jesh i menēur" deri mė tash ka qenė tė kesh koeficientin e lartė tė inteligjencės (IQ).
Shkenca moderne sot konkludon se, individėt qė shoqeria i konsderon te suksesshem dhe njerėzit individualisht mė tė kėnaqur nuk janė ata qė rastėsisht "ua ka dhanė Zoti" inteligjencėn racionale. Realizimi i plotė i personalitetit tė njė individi varet nga ajo qė sot po quhet inteligjenca emocionale."

Pra, banalisht thjeshtuar i bjen: kontrollimi apo menaxhimi i emocioneve. (Kush e ka nė dorė: Mendja apo zemra?)

I ngacmuar nga kjo, deshta me e gjujtė kėtu si pyetje pėr dardanėt, ēka mendoni ju pėr dihotominė (ndarjen, luftėn) mendje - zemėr.

Qendra e mendimeve dhe emocioneve ėshtė truri, por tė gjitha shpenzimet i paguan zemra.

Si ka ndodhur ky adresim i te gjitha emocioneve te zemra? ... adresime tė formės: ...duro zemer e mos plas... duro zemer qysh duron mali me borė... mė ka prekė nė zemėr... etj etj.

LOJETARI
20-04-11, 20:16
Edhe pse nuk janė tė shpeshta kėto konfrontime:zemėr-mendje ,megjithatė ndodhin .Unė mendoj se nė tė gjitha rastet mendja e ka fjalėn e fundit ,madje edhe atėherė kur vendos nė favor tė zemrės.
-Psh: nėse zemra tė thot:" ti duhet me i dashtė dy gra se njė nuk po me del{mjafton}" ty mendja tė thot qė ruju se tė hangėr dreqi e mbete pa tė dyjat .Mirėpo po qė se zemra nuk dorėzohet dhe e rrit presionin, atėherė mendja vjen t'u u zbutė dhe tė thot hajt provoje se nuk bahet nami ,sepse nė jetė humb veq ai qė nuk provon .

Skyfter
20-04-11, 20:52
Kujt ja merr mendja se mundet gjithmon ti ket ne kontroll ndjenjat ai padyshim qe nuk din dhe ska lidhje se cka eshte dashuria e vertete :tongue: ....Per fat te keq njeriu i sodit eshte shum i varfer per ka ndjenjat (jo te gjithe:rolleyes:)

nuk thuhet kot truri komandon amo zemra justifikon...

....kunder asaj emocionale aferisia fizike eshte jo interesante te mos them monotone!


nime se nuk e lexova temen, per cka eshte fjala?? :tongue:

Kercovari
21-04-11, 08:18
Panta e ka mendjen kunder te gjithve dhe cdo situate i ka ikur dore...
Nje leksion per ty panta..meso..se ndryshe mesojne te tjeret...

Nė lojėn e dėshirės, gratė duan tė jenė tė zgjedhura, privilegjojnė dashurinė, intimitetin, emocionet. Nuk arrijnė tė ndajnė ēfarė kalon nėpėrmjet trupit dhe ēfarė nėpėrmjet zemrės. Ndėrsa te burri mbizotėron ideja se duhet tė jetė ai qė zgjedh dhe duhet tė ketė kontrollin mbi situatėn......:biggrin:

panta_rhei
21-04-11, 09:09
Ky debati rreth INTELIGJENCES EMOCIONALE koheve te fundit ka arritur nje shkalle kogja te larte te nxehtesise ndėr qarqet e filozofėve, fenomenologjistėve, psikologėve, mjekėve, etj.

Shpatat, me se shumti, po thehen ne piken: Qysh ka mundesi qe nje person me nivel mesatar te IQ-sė, nivel medioker, arrin me depertu e me pase suksese maksimale ne karriere e si individ?!
Ne nje kėsi rasti, krejt meritat po i mbeten inteligjences emocionale, menaxhimit te ndjenjave.

Tash, ky menaxhimi i ndjenjave (ka nisė tė konsiderohet te ato aftėsite kogja te livdueshme - po i thojne SOFT SKILLS), ne terma te ngushte, personifikohet me ate qe Lady Gaga :tongue: e quan "Poker Face".
"Ftyra e pokerashit". Ftyra e lojtarit te suksesshem te bixhozit.
Ose,
ftyra e atij qe t'kqyrė n'drit t'synit edhe t'rren... qe din me iu larite shefit ne cdo rast... qe din me rrejt gjith diten pa iu skuqė ftyra as pa u djersitė per asnje moment...
Qe ty ta kalon, qe eshte me suksesshem se ti, edhepse e ka IQ- nė (inteligjencen racionale) shume me te ulet.

Truri, sipas meje, ka qene, eshte dhe do te mbetet forma ma e larte e organizimit te materies.
Zemra, krejt cka ka arrite me ba deri sot, ia ka ngulė trurit :tongue: , ne momentet ma delikate e ka lėnė trurin nė lloē (e ka tradhtu)... i ka shfrytezu momentet e dobesise (momentet e veta :biggrin: ) per te cilat pastaj i vuan pasojat gjithe jeten...

nejse,

qe thojke kanihere edhe nastradin hogja: to be continued...

drinibardhe
21-04-11, 10:02
kjo eshte nje ndarje konvencionale mendje zemer....

vuan i gjithe trupi

Skyfter
21-04-11, 11:06
Per te depertu ne te "pamunderen" nuk duhet gjithsesi me qen inteligjente por me pas vetebesim dhe sado pak talent aktori.

Njerzit intelegjente ashtu keshtu nuk kan me shum kapacitet se te jen Intelektual, ky eshte FAKT.

...... i kish pas thane Truri, Zemres: kot plagohesh-sakatohesh e thehesh, prap se prap un jam boss ketu :tongue:

Kercovari
21-04-11, 18:34
Duket se ky portal eshte plote e perplot psikolog.Per qudi Panta i eshte fute ne rreje psikologjise,e pra panta na trego se a u krijua me pare ne bote veza a gjeli-kenusi?:smile:

tipi engjellor
21-04-11, 19:43
Panta me pelqen tema shume e mendoj qe ka vend per diskutime ketu,mujm me jap mendime,une mendoj qe mire e ke shtjellu kete teme pak aty po nje vend pak dua te shtoj....
shpesh ndodhe tek njerzit qe ndryshe flet mendja e ndryshe reagon ose e ndjen ne zemer....pra ketu qendron problemi i shpesht qe disa njerz edhe keqkuptohen ne disa raste.....ndodhe nganjeher te shohin te tjeret me mire dike se sa qe sheh veten njeriu pra reagimet e mendjes edhe pse e dime qe ndryshe ka ate qe e ka ne zemer.......pra ketu jane probleme tek njerzit qe nuk mundin te kombinojne ate qe ju a thote edhe mendja e ta transmetojne edhe ne zemer dhe te marrin vendime qe do te ishin te kuptueshme edhe per njerzit tjere......gjeja me e mire qe do mendoja do te ishte te kishte njeriu nje kombinim te mire ne mes mendjes edhe zemres se gjerat ne jete do te ishin shume me te qarta.......

valiii
21-04-11, 22:43
Kjo nuk eshte ēudi (edhe une shpesh e kam pyetur veten) sepse, si munden mendjet e dobeta dhe njohurite e ngushta te kuptojne lartesine e Te Madherishmit te larte? Dhe, si mundet ai qe jeton ne margjina te jetes, me injorancen dhe erresiren e vet, ta njoh realitetin mbi Zotin, apo te kuptoje ndonje segment prej cilesive te Tij madhore dhe fakteve te Tij te larta? Kurse dikush i ka nderrur ka 3 pale syze dhe eshte qorruar duke studiuar libra dhe prap mbete qorr dhe nuk i shef argumentet qe i ka para syve. Tash, sja merr menja apo sja nin zemra (mos qofte dita, eshte nata)???
Shembulli eshte i njejte me ate qe e ka analizuar autori por ai flete vetem per suksesin e botes se shkurte, kurse ate te amshueshmen se ka gajle sepse nuk din te i kontrollon emocionet (sepse emocionet e tij i thone shterro fushen e se mundshmes)... Shume mire e ka ceke, porse eshte ne kundershtim me vetveten.

Jana
21-04-11, 22:46
Lexova diku:

"Tė jesh i menēur" deri mė tash ka qenė tė kesh koeficientin e lartė tė inteligjencės (IQ).
Shkenca moderne sot konkludon se, individėt qė shoqeria i konsderon te suksesshem dhe njerėzit individualisht mė tė kėnaqur nuk janė ata qė rastėsisht "ua ka dhanė Zoti" inteligjencėn racionale. Realizimi i plotė i personalitetit tė njė individi varet nga ajo qė sot po quhet inteligjenca emocionale."

Pra, banalisht thjeshtuar i bjen: kontrollimi apo menaxhimi i emocioneve. (Kush e ka nė dorė: Mendja apo zemra?)

I ngacmuar nga kjo, deshta me e gjujtė kėtu si pyetje pėr dardanėt, ēka mendoni ju pėr dihotominė (ndarjen, luftėn) mendje - zemėr.

Qendra e mendimeve dhe emocioneve ėshtė truri, por tė gjitha shpenzimet i paguan zemra.

Si ka ndodhur ky adresim i te gjitha emocioneve te zemra? ... adresime tė formės: ...duro zemer e mos plas... duro zemer qysh duron mali me borė... mė ka prekė nė zemėr... etj etj.

Nje njeri i fort mendoj qe duhet ta posedoj kete fuqi te kontrollit...
p.s edhe kjo varet se si ne e bindin vetem qe ta kemi zemren dhe trurin nen kontroll...

Personalisht i kam ... dhe kur du diqka me bo e boj ...
Nese diqka me lendon prap e bindi veten qe ashtu eshte me mir dhe gjithmon trurin tim e furnizoj me arsyetime dhe fakte ...

Zemra dhe truri im moti jan te bindrura se : Gjerat qe i humbi , jan gjera te pavlevshme te cilat s'kan qen per mua ... kuptohet perveq rastev kur dikush ndahet nga jeta ????

Ashtu si e ushqejm Trurin ne , jan edhe pasojat ...

vjeshta
22-04-11, 00:53
Ne vitet e fundit kerkimet shkencore kan konfermu qe zemra eshte pjese integruese e inteligjences .
Zemra posedon nje tru te vertet dhe personal ,ku do te thote qe ka nje intelegjenc krejt te vetin .Ku edhe zemra fillon te krijohet nga embrioni e ndersa intelegjenca fillon te zhvillohet diku rreth te njezetave .Ku ,zerma,ndermjet sistemit nervor ,sistemit hormonal dhe disa rrugetimeve tjera influencon thellesishte funksionimin e trurit .Truri eshte i influencuar dhe i bindet sinjaleve te derguara nga zemra .(kjo ishte sipas shkences )

Sipas meje eshte .se nese keto dyja jane ne kundershtim me njera tjetren fajin e ka stomaku ,Se me nje stomak te mbushur e gjitha eshte e kapercyeshme .lol

Nderkohe me lindi nje pyetje ;gjerat qe behen sipas mendjes dhe ato sipas zemres cilat dalin me te suksesshme ?

Ps;pyetja vlen per secilin .

murrizi
22-04-11, 07:13
jo qe, ja p.sh . une skam hiq zemer, amo bash hiq a !
Edhe nuk jam penduar kurrė pėr kėtė "mangėsi".
Qedo dikush thuhet ti ketė nga dy sosh, e dikush asnjė fare, mua ma kanė vėnė njė pllak tė arit nė doren e majt ku thuhet qė janė disa shifra tė gravuara, dhe kshtu funksjonojė unė.
... qa me bo, dyjeja so njojt.

panta_rhei
22-04-11, 11:30
Kjo nuk eshte ēudi (edhe une shpesh e kam pyetur veten) sepse, si munden mendjet e dobeta dhe njohurite e ngushta te kuptojne lartesine e Te Madherishmit te larte? Dhe, si mundet ai qe jeton ne margjina te jetes, me injorancen dhe erresiren e vet, ta njoh realitetin mbi Zotin, apo te kuptoje ndonje segment prej cilesive te Tij madhore dhe fakteve te Tij te larta?
Quhet: INJORANCĖ EMOCIONALE.
Nuk t'vyn kurrgjo tjeter, veē posedimit te ketij lloji te injorances. Bile te doket qe je tu ndejt kambkryq me Zotin.
(Ketu hyjne edhe ato lariēkat e shefit/zotit)

Kurse dikush i ka nderrur ka 3 pale syze dhe eshte qorruar duke studiuar libra dhe prap mbete qorr dhe nuk i shef argumentet qe i ka para syve. Tash, sja merr menja apo sja nin zemra (mos qofte dita, eshte nata)???
Shembulli eshte i njejte me ate qe e ka analizuar autori por ai flete vetem per suksesin e botes se shkurte, kurse ate te amshueshmen se ka gajle sepse nuk din te i kontrollon emocionet (sepse emocionet e tij i thone shterro fushen e se mundshmes)... Shume mire e ka ceke, porse eshte ne kundershtim me vetveten.

Ketu je ne rruge shume te ngushta. ad hominem.

E shfrytezon injorancen emocionale, te atij tipit: ma mirė po knaqemi na qe jemi n'lloq e n'mjerim, sesa ata kapitalistat qe nuk flejne kurr rahat prej gajleve.
Ma i meqem jam une qe i fali 5 vakte (sikur "lopa me menqurinė" e saj qe din me e kry nevojen 5 here ne dite)... Sesa ata qe i kane ndrru nga 3 pale syze duke studijuar libra.

Pse?
Sepse ti, menquria jote, mendja jote e ndritur, na e paske kuptu Inteligjencen Hyjnore. Ti e paske kuptu trurin e Zotit.
E qysh?
Tu ra n'gujza e tu peshperit arabisht.

Ani mirė shumė.

ps.
ata qe e kane zemren e plastikes, a i kane edhe emocionet t'plastikes??? A duhet me ju kriju atyre nje Zot t'plastikes, apo vlen i njejti?

halla e madhe
22-04-11, 19:34
Ne vitet e fundit kerkimet shkencore kan konfermu qe zemra eshte pjese integruese e inteligjences .
Zemra posedon nje tru te vertet dhe personal ,ku do te thote qe ka nje intelegjenc krejt te vetin .Ku edhe zemra fillon te krijohet nga embrioni e ndersa intelegjenca fillon te zhvillohet diku rreth te njezetave .Ku ,zerma,ndermjet sistemit nervor ,sistemit hormonal dhe disa rrugetimeve tjera influencon thellesishte funksionimin e trurit .Truri eshte i influencuar dhe i bindet sinjaleve te derguara nga zemra .(kjo ishte sipas shkences )

Sipas meje eshte .se nese keto dyja jane ne kundershtim me njera tjetren fajin e ka stomaku ,Se me nje stomak te mbushur e gjitha eshte e kapercyeshme .lol

Nderkohe me lindi nje pyetje ;gjerat qe behen sipas mendjes dhe ato sipas zemres cilat dalin me te suksesshme ?

Ps;pyetja vlen per secilin .


..Oj nalete, cka te them moj une, truri im shef shifra racionale,kurse zemra shprehe deshira.. ky far kombinimi sjelle URI,stomakut i duhet sprit te funksionoj i gjithe ky mekanizem,hm.... mendoj prap se prap kur pulsi i zemrens rraf normal edhe vendimet mentale sjellin rezultate te duhura,sidomos tek femra eshte nje perparesi, neve ne ndihmon INTUITA:wink:(ai far koridori mes zemres dhe deshires):biggrin:

Naki
23-04-11, 13:52
Duke ditur Anatomin dhe Fiziologjin e Trupit te Njeriut,qe nga fetusi e deri te mosha me e shtyer ,Proceset zhvillimore Biokimike,Hormonale,Edukimet pedagogjike ne sferat e ndryshme duke mos anashkalu edhe edukimet Fetare (Biblen,Kuranin),Ngjarjet dhe perjetimet si faktor te rendesishem qe ndikone ne pjekurin dhe zhvillimin e pergjithshem mendor dhe trupor dhe duke analizuar te gjitha keto procese mund te them si Vijon:
Truri i Njeriut perbehet nga Dy sisteme:

Sistemi nervor Qendror
Sistemi Nervor Periferik
Trupi dhe Mendja e Njeriut i pranon dhe i shperndan Informatat nepermjet dy kanaleve te Receptoreve:Endogjen-Proprezeptoret(Informatat qe rezoltojn nga trupi-psh.temperatura,dhimbjet,frymarrja,rrahjet e zemres ,aktivitetet trupore ecja,vrapimi ,emocionet,Semundjet etj)


Egzogjen-Perceptues(Syri,Veshi,Huna,Guha...)ate qka shohim-syri,ndegjojme-Veshi,nuhatim aroma te kendsheme te pa kendeshme-Huna,ate qe shijojm me gjuh embel,gjelbet,djeges etj.
Pikenisja e qdo veprimit tone kalon permes ketyre dy kaneleve te lartpermendura nje qender qe quhet TRURI i madh ku jane te reprezentuara te gjitha qelizat specifike te organeve tona .
Informacioni arrine ne Trurin e madh ne segmentin Prefrontal nga ketu informata specifikohet dhe zhvillohet duke komunikuar me neuronin motorik duke kaluar ne sistemin limfatik,pastaj ne Porten e trurit te mesem Talamus ku behet filtrimi i informates dhe shkembimi me trurin e madh si qender komanduese,procesi vazhdon pasi gjitheqka ka marre go signalin nga Truri i madhe dhe kalon procesi i programimit qe ka qendren ne Trurin e Vogel-(shume programe te proceseve trupore jane te mesuara nga femijeria si psh Leximi,shkrimi,ecja)-kerkohen programet e koduara nese ato nuk egzistojne procesi vazhdon-psh ne kemi mesuar qe nga femijeria te ecim,po vallezimin qe eshte nje art i ecjes duhet ta mesojm te ushtrojm per ta programuar ne trurin e vogel dhe qdo here qe ne deshirojm te vallezojm nuk ka nevoj te mesojm prej fillimit kjo ngjane ne menyre te automatike sa here kemi deshire dhe vullnet te veprojm.
Procesi i programimit i koduar ne trurin e vogel kalon ne medula Oblongata-Palcen e zgjatur kurrizore dhe ketu eshte qendra vegetative,qendra nervore e reprezentuar per te gjitha specifikat e 12 Nervave te organeve trupore.
Nga palca e zgjatur trupore-medulla oblongata aktivizohet neuroni spinal dhe kemi levizje te specifikuar te organeve trupore.

Nga njohurit e mia te shkences se mjekesis-mund te arsyetoj mendimin qe Qendra
e Administrimit ndodhet ne TRU-Mendjes.
Po pa zemer truri eshte i Vdekur.

Shkruan Naim Muzlijaj-Naki

Antika
27-04-11, 18:57
Mendja e zemra e, keto dyja si vlera dallojne nga njera jetra.
-Truri na ofron operacionet mentale, qe nga perceptimi, mbajtja mend dhe na formon si intelektual.
-Po zemra? Eshte shume me e lart se vete intelekti .. Ajo vendos shpejtė dhe drejte. S'ka gabime dhe nuk frikesohet nga askush, Ajo i gjen shkaktaret ne pasoja, dallon realitetin nga iluzionet, vlereson drejte cka eshte e domosdoshme per momentin,. Ne te s'ka kokfortesi, por vendosmeri,
Me mendje do e "mbysja",lutesha,ndoshta ndonjeher nenshtrohesha,por zemra s'me lejon,emocioni!
.Mendja te miqeson/armiqeson me dike per ndonje shkak,arsye, per dallim nga ndjenjat qe vine nga zemra.S'di s'di nime s'di .... shpesh e mendoj kte. Cila udheheq.............?!!! :biggrin:

Po instikti,emocioni nga kush udhehiqet,zemra apo truri ?!

LOJETARI
27-04-11, 19:19
Pse kur thojmė "T'i hangsha mendt ", e pėrēmojmė dikėnd .

A kur thojmė "Ta hangsha zemrėn "e ēmojmė dikėnd

Naki
27-04-11, 20:28
Tanimė edhe shkenca oficiale e njeh dhe pranon ndėrtimin e njeriut si qenie materiale dhe jomateriale: materiale-fizike (si trup) dhe jomateriale, psikike (si shpirt). Si ndėrtim qenėsor jomaterial ėshtė vėrtetuar ekzistimi i pjesėve sėrish tė kundėrta, racionale ose tė vetėdijshme, dhe asaj joracionale ose tė pavetėdijshme. Ndryshe kėto quhen si funksione tė mendjes objektive dhe subjektive, mendjes sė ulėt dhe tė lartė... etj.


Andaj ne:


- jemi qenie fizike, sepse veprojmė:
- jemi qenie mentale, sepse mendojmė;
- jemi qenie emocionale, sepse ndjejmė, por
- jemi edhe qenie intuitive, sepse parandiejmė.


Intuita ėshtė funksion natyror i ndėrtimit tė njeriut qė rregullon mu procesin e veprimit tė qenėsisė tonė pėr parandjenjė, tė cilėn, pėrgjithėsisht, botėkuptimi ynė i rrėnjosur materialist i realitetit objektiv, na ka imponuar margjinalizimin e saj. Pėrmes intuitės kontaktohet me qenien tonė reale dhe absolute. Nė fakt, ajo ėshtė ndjenjė e zėrit tonė tė brendshėm si sinjal hyjnor, i cili na jep informatė pėr ēdo gjė konkrete. Informatat e arritura pėrmes intuitės, janė sinjale qė vijnė nga potenciali ynė i pastėr nė formė tė parandjenjave dhe ato janė tė pagabueshme.
INTUITA ėshtė kanal natyror i marrje-dhėnieve nė mes tė UNIT tonė qė nga natyra ėshtė plotėsisht hyjnore, nga njėra anė, dhe realitetit objektiv-material, nga ana tjetėr.


Nėse truri si instrument i pėrsosur fizik, pėrmes procesit tė tij funksional si mendje, lidhet me potencialin e pastėr, ndjenja e caktuar si pėrgjigje adekuate do tė ishte INTUITA.

Idila
27-04-11, 20:48
Nganjėherė koka ėshtė gati tė mė shpėrthejė, duhet tė ndryshoj gjithėēka...
Ndienjė qė mė mundon gjatė kohė. Kjo ndienjė qė mė thotė se gjėrat nuk mund tė vazhdojnė kėshtu. Se diēka njeriu duhet tė ndryshojė. Se nė fakt, jo qė e nėnvlerėsojmė pėrjetimin e njė jetese tė mirė por se njeriu si gjithmonė ndien njė pakėnaqėsi tė caktuar nė vetvete, konkretisht njeriu ėshtė i vetėdijshėm se mund tė jetojė brenda mundėsive tė tij. Kėrkon mundėsinė e pashfrytėzuar deri mė tani.

Ekzistojnė qindra situata tek tė cilat frenoj, sikurse s`kam dėshirė. Ėshtė si njė barrierė, e cila mė frenon nė vend. Jam kokė e plotė e njė njeriu, e kapluar nga mendime e pyetje tė njėpasnjėshme, nėse ėshtė e drejtė pėr ta bėrė/thėnė atė apo kėtė, se ēfarė ndikimi mund tė ketė... , ēfarė mund tė ndodhė nėse... , etj, etj, dhe pėrsėri qėndroj si e paralizuar, e ngurtėsuar... nė vend qė:

tė flas nė vend qė tė hesht
tė veproj nė vend qė tė reflektoj
tė ndiej nė vend qė tė mendoj.

Ėshtė njė luftė mes kokės kundėr zemrės.
Ėshtė njė luftė mes meje kundėr asaj meje tė reje.
Ėshtė njė luftė kundėr vetes sime.

Tė falemnderit zemėr, tė falemnderit kokė, lermėni tė qetė ju lutem, tani dua tė pushoj!

Skyfter
28-04-11, 15:07
Po instikti,emocioni nga kush udhehiqet,zemra apo truri ?!


Instinkti eshte hunda e shpirtit (jo zemres edhe plus instinkti nuk eshte emocion :tongue:) sikurse zagari i gjyetarve.....

Antika
29-04-11, 11:14
Instinkti eshte hunda e shpirtit (jo zemres edhe plus instinkti nuk eshte emocion :tongue:) sikurse zagari i gjyetarve.....

(popo,zemra eshte organ ,pompe gjaku :biggrin:)
Instikti- veprim i pavetedishem,lind tek cdo qenie e gjalle, njerez apo shtaze!


ps: Ishte zemermire edhe pse pak budalla,i pa tru!

Ishte i menēėm shume,por zemerzi!

apo

Ma ndiu zemra se do te ndodhe, prandaj shkova (instiktivisht)!


Ndonjeher "zemra" do diēka dhe ajo diēka per "trurn" eshte e gabuar , dhe anasjelltas! Nga konfliktin mes ketyre dyave (ndonjeher) dhe mosharmonizimi i tyre,biem pre e konfliktit te brendshem qe shkakton vuajtje!
Mendja kundėr zemrės - Zemra kundėr mendjes (?!)
Cka don zemra (le te)miraton truri-Cka don trurii (le te) miraton zemra(:D) (ideale apo utopike)

Skyfter
29-04-11, 16:23
(popo,zemra eshte organ ,pompe gjaku :biggrin:)
Instikti- veprim i pavetedishem,lind tek cdo qenie e gjalle, njerez apo shtaze!


ps: Ishte zemermire edhe pse pak budalla,i pa tru!

Ishte i menēėm shume,por zemerzi!

apo

Ma ndiu zemra se do te ndodhe, prandaj shkova (instiktivisht)!
Po a? A ke ti qajo mbram qe ma kishe miratu postimin se kishe nuk ishe kan e koncetrume derisa kishe dhan mendimin per ket teme? A po me tregon ti mu se ku e lexove ket, edhe qeky shembulli me qet budallen pa tru, jam un apo?:rolleyes:


Ok. Mbasi Instinkti qenka "emocion" (amo kurr jo i zemres e as i trurit) me te leme ateher Intuita duhet me kane instuticion :tongue:...........

Pulebardha
04-05-11, 08:59
Truri zbaton nź pėrpkėri urdhėrat e zemres, por kur zemra nuk ka t' ė drejtź, atėhere nė mbrendėsinė tonė ndiejm njź klithje njź zė, i cili vie nga e ashtuquajtura ndėrdije.


Nderdija ėshtė ndermjetėsuesi nź mes zemres dhe trurit, nese arine me i harmonizua trurin, zemren por me nderdijen si ndermjetesues... atźhere njeriu ka arritė me qen i sukses' shem.

Intuita, Telepatia, e shume fenomene tjera, jan pjellź e ndźrdijes... nese i hapim rrugen ndėrdijes.. ajo źshtź mźsues i pagabueshem...dhe kujdestarź i forte i ndjenjs dhe mundźsisź, nuk ka njeri tź pasukses' shem, ka vetem t' ė atillė tė cilėt nuk e fusin nderdijźn nź funksion.

panta_rhei
06-05-11, 17:54
(popo,zemra eshte organ ,pompe gjaku :biggrin:)
Instikti- veprim i pavetedishem,lind tek cdo qenie e gjalle, njerez apo shtaze!


ps: Ishte zemermire edhe pse pak budalla,i pa tru!

Ishte i menēėm shume,por zemerzi!

apo

Ma ndiu zemra se do te ndodhe, prandaj shkova (instiktivisht)!


Ndonjeher "zemra" do diēka dhe ajo diēka per "trurn" eshte e gabuar , dhe anasjelltas! Nga konfliktin mes ketyre dyave (ndonjeher) dhe mosharmonizimi i tyre,biem pre e konfliktit te brendshem qe shkakton vuajtje!
Mendja kundėr zemrės - Zemra kundėr mendjes (?!)
Cka don zemra (le te)miraton truri-Cka don trurii (le te) miraton zemra(:D) (ideale apo utopike)

Truri eshte mashkull,

Zemra eshte femer.

E vertet apo rrene???

halla e madhe
06-05-11, 18:19
Truri eshte mashkull,

Zemra eshte femer.

E vertet apo rrene???

..o plaq ti ho o pantha djali!(shejtan i pshtjellun ishe):biggrin:

,,.....bani selom atij Tru_mashkullit,thuaj se nese vdes kjo Zemra _femer ti trrrrrrttttt cik nuk bene me!!!!!!:biggrin:

Antika
13-06-11, 11:02
Truri eshte mashkull,

Zemra eshte femer.

E vertet apo rrene???

E vertet sepse cdo vendim qe buron nga zemra, mendja e quan jo te zgjuar. Edhe zemra
mban te njėjtin qendrim ndaj vendimeve me burim mendjen, duke i
quajtur pashpirt, pandjenje a te ftohta.

A e sheh ,ne nje trup jane dhe nuk pajtohen njera me tjetren ..........!!!:biggrin:

Antika
13-06-11, 11:04
Midis mendjes dhe zemrės

Shpesh, nė mos pėrherė, Zemra dhe Mendja janė nė garė, si partitė
politike, nė konflkt qė pėrfundon vetėm me tė mundur.

Njė letėr e hapur nga Zemra pritet kundershtues nga Mendja. Sepse
zėrat qė vijnė nga mendja e nga zemra, shpesh janė kundėrthėnes, burim
konflikti tė brendshėm. I njėjti zė qė i thotė njeriut tė veprojė,
tallet mė vonė pėr zgjedhjen qė ka bėrė. Ēfarė zemra dėshiron dhe farė
mendja kėshillon, rrallė herė pėrputhen.

Njerėzit zėnė miqėsi vetėm me personat qė duan ose tė ngjashėm me
veten. Nė kėtė mėnyrė, nuk ndjehen tė detyruar tė shtiren a tė
pranojnė gjėra qė nuk duan. Nėkėktė rast, sjellja ndaj tjetrit sa pėr
t'u dukur, ėshtė e kundėrt me ndjenjėn, e cila ėshtė krijesė e njė
lidhjeje midis Zemės dhe Mendjes.

Ēdo vendim qė buron nga zemra, mendja e quan jo tė zgjuar. Edhe zemra
mban tė njėjtin qėndrim ndaj vendimeve me burim mendjen, duke i
quajtur pashpirt, pandjenjė a tė ftohta, tė llogaritura. Por janė edhe
kushtet shoqėrore, pasionet politike tė cilat fshehin dhe errėsojnė tė
dukėshmet, qė bėjnė qė ēdo lloj vendimi, veprimi, pėrzgjedhjeje tė
kundėrshtohet. Kur zgjedhja ėshtė e mirė, si mund tė sigurohet njeriu
pėr kėtė? Si mund t'a dijė se hapi qė do tė hedhė ėshtė i drejtė? Jetė
njerėzish, fate kombesh shkatrrohen sepse njerėzit nuk janė nė gjendje
tė vendosin se cilin zė duhet tė dėgjojnė, atė qė del nga zemra apo
nga Mendja. Dhe njeriu jeton nė mėdyshje a nėn hijen e dyshimit duke
pyetur "po sikur?” “po nėse?, dhe asnjėherė nuk do tė jetė i kėnaqur
me zgjedhjen qė ka bėrė, qoftė me zemėr ose me mendje.

Poblemet mė tė vėshtira, shpesh kanė zgjidhje tė thjeshtė, ndonjėherė
shumė tė thjeshtė. Por njerėzit, tė paktėn shumica, ngatėrrojnė
qėllimet - e zemrės dhe mendjes - dhe preken nga sėmundja e
pavendosmėrisė. Zemra krahasohet me busullėn, qėllimi i saj ėshtė tė
tregojė drejtimin qė duhet ndjekur. Ose si njė aeroplan zbulimi, nga
tė dhėnat qė dėrgon, kryhet lėvizja e trupave nė tokė.

Mendja ėshtė e njė natyre tjetėr. Qėllimi i saj ėshtė tė organizojė
dhe krahasojė tė dhėnat, dhe si reporter i mirė tė thotė "ja ku janė
tė gjitha faktet, tė dyja anėt e ēėshtjes. Ēfarė do tė bėsh me ‘to,
ėshtė puna jote"

Mendja ėshtė si prokurori ose avokati, ndėrsa Zemra, si drejtėsia ose
gjykatėsi. Arsyeja qė njeriu shqetesohet a turbullohet nga konflikti
midis Zemrės dhe Mendjes, ėshtė se mendja uzurpon rolin e gjykatėsit.
Mendja punon nė heshtje, edhe kur njeriu “nuk e ka mendjen” dhe
pikėrisht kėtė kohė shfrytėzon pėr tė detyruar vendimin.

Pėr t’i dhėnė fund kėtij konflikti midis Zemrės dhe Mendjes, njeriu
duhet tė gjejė rrugė pėr t’i lidhur ato, duke i bėrė vetes pyetjen; “A
eshtė vendimi qė do tė marr pro apo kundėr meje?” Pėrgjigjia ėshtė e
qartė. Me kėtė lidhje midis Zemrės dhe Mendjes, krijesa e tyre –
njeriu - nuk do tė provojė mė dėme emocionale sa herė Zemra dhe Mendja
ndahen.

hasanmehmeti
23-06-11, 01:35
S’ka dyshim se zemra ėshtė vendi i tė kuptuarit, kurse truri kryen funksionin e tė menduarit(Kjo ėshtė sikur truri tė ishte sekretari qė pėrgatit gjėrat e pastaj ia dėrgon zemrės). Mbasi truri tė prodhojė mendimin, e pėrgatit atė dhe ia dėrgon zemrės e pastaj zemra e urdhėron apo e ndalon atė (qė ėshtė menduar).

Kėtė gjė dhe Zoti e cek ne forme indirekte ne Kur'an: A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė kenė zemra me tė cilat do tė kuptojnė, dhe veshė me tė cilat do tė dėgjojnė? Pse nė tė vėrtet sytė nuk verbėrohen, por verbėrohen zemrat nė kraharorė.
Sure : El-Haxhxh(22)/46.


Hasani

Skyfter
23-06-11, 09:38
Kush e dikton gojen me rrejt, zemra a mendja?

Un po thom qe zemra, sidomos zemra e lig qe eshte e mbushur veq me urrejtje.


Logjika (e shendosh e njeriut) nuk e kupton Humorin e ..................:wink:.

halla e madhe
23-06-11, 14:58
Kush e dikton gojen me rrejt, zemra a mendja?

Un po thom qe zemra, sidomos zemra e lig qe eshte e mbushur veq me urrejtje.


Logjika (e shendosh e njeriut) nuk e kupton Humorin e ..................:wink:.

..sa ngucakeq qe ishe edhe ti(lajm nga zemra):biggrin:

...nuk e ke keq( lajm nga logjika):biggrin:

ps: selam ke nga logjika,allahile mos na xhelozo zemrat se po na ndjelle ndonje konflikt e na turbullon kabllat:biggrin:

Skyfter
23-06-11, 19:22
..sa ngucakeq qe ishe edhe ti(lajm nga zemra):biggrin:

...nuk e ke keq( lajm nga logjika):biggrin:

ps: selam ke nga logjika,allahile mos na xhelozo zemrat se po na ndjelle ndonje konflikt e na turbullon kabllat:biggrin:

Po me doket se zemra jote paska nevoj per syza :tongue: ...


Ps. Nese cdo Pyetje skeptike ia shtojm nje Pergjigjje Logjike (sikurse ne at postimin tim) ateher s'ka cka diskutohet ma aty :biggrin:


tung e klm. Halla Madhe ....