PDA

View Full Version : Qeveria


uck_aksh
29-05-11, 10:27
Ku po shpenzohet pasuria e popullit te kosoves


K E T UKryeministri: Hashim Thaqi

Kabineti i Kryeministrit:
1. Bekim Ēollaku kėshilltar
2.Lirim Greiēevci kėshilltar
3.Dhurata Hoxha kėshilltare
4. Mrika Kotorri kėshilltare
5. Fadil Hysa kėshilltar
6. Dukagjin Gorani kėshilltar
7. Ismail Syla kėshilltar
8. Blerim Latifi kėshilltar
9. Srdjan Sentic kėshilltar
10. Abelard Tahiri Shef i kabinetit
11.Edi Sejdiu shef i protokollit

Kabineti qeveritar:
1.Behgjet Pacolli Zėvendėskryeministėr i parė i Republikės sė Kosovės
2.Hajredin Kuēi Zėvendėskryeministėr i Republikės sė Kosovės
3. Mimoza Kusari - Lila Zėvendėskryeministre e Republikės sė Kosovės
4. Slobodan Petroviq Zėvendėskryeministėr i Republikės sė Kosovės
5. Edita Tahiri Zėvendėskryeministre e Republikės sė Kosovės
6. Bujar Bukoshi Zėvendėskryeministėr i Republikės sė Kosovės


Zėvendėskryeministrat:

Kabineti i zėvendėskryeministrit Hajredin Kuēi:

1.Bajram Bujupi - Shef i Kabinetit
2. Lirak Ēelaj - kėshilltar i lartė politik
3. Elbasan Dervishaj - Shef i Protokollit
4. Laura Zherka - kėshilltare politike
5. Idriz Blakaj - kėshilltar politik
6. Zejnullah Gruda - kėshilltar politik
7. Zejnel Kelmendi - kėshilltar politik
8. Uliks Emra - kėshilltar politik


Kabineti i zėvendėskryeministres Edita Tahiri:

1. Dren Zeka, Kėshilltar i lart politik
2. Gazmir Raci, Kėshilltar politik
3. Arjeta Rexhaj, Kėshilltare politike
4. Elona Cecelia, Kėshilltare politike
5. Visar Xani, Kėshilltar politik
6. Vesa Mullaademi, Asistente personale e Zėvendėskryeministres Edita Tahiri

Ministrat:

1.Enver Hoxhaj Ministėr i Punėve tė Jashtme
2. Vlora Ēitaku Ministre e Integrimeve Evropiane
3. Hajredin Kuēi Ministėr i Drejtėsisė
4. Agim Ēeku Ministėr i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės
5. Bajram Rexhepi Ministėr i Punėve tė Brendshme
6. Bedri Hamza Ministėr i Financave
7. Mimoza Kusari-Lila Ministre e Tregtisė dhe e Industrisė
8. Memli Krasniqi Ministėr i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve
9. Besim Beqaj Ministėr i Zhvillimit Ekonomik
10.Ramė Buja Ministėr i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė
11. Slobodan Petroviq Ministėr i Administrimit dhe Pushtetit Lokal
12. Mahir Yağcilar Ministėr i Administratės Publike
13. Fehmi Mujota Ministėr i Infrastrukturės
14. Blerand Stavileci Ministėr i Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural
15. Ferid Agani Ministėr i Shėndetėsisė
16. Nenad Rasič Ministėr i Punės dhe i Mirėqenies Sociale
17. Dardan Gashi Ministėr i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor
18. Radojica Tomiq Ministėr i Kthimit dhe i Komuniteteve


Sekretar i pergjithshem :
Fitim Krasniqi Sekretar i Pėrgjithshėm

ketu nuk jan te perfshir :
1. Kabineti i zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli
2. Kabineti i zėvendėskryeministres Mimoza Kusari
3. Kabineti i zėvendėskryeministrit Bujar Bukoshi
4. Kabineti i zėvendėskryeministrit Slobodan Petroviq


nuk jan kryesia e parlamentit deputetet
nuk jan edhe truprojet dhe ngasesit e veturav

Zero Cool
07-06-11, 20:52
Unė:
C'kemi te re nat vilajet?
A ka ardhė pranvera sivjet,
apo diellin ua ka zanė,
Qeveria qė kthjellė e vranė?!

Mos u mėrzit lumė Ismeti;
Kėshtu e ka hyqmeti;
I mbush xhepat per veti,
S'ia ninė ēka thotė mileti.


Ismeti:
Po presim,po presim;
Ndoshta ndėrron moti,
ishalla edhe ne,
na ndihmon zoti

Qė t'na dalė gjumi;
tė zgjohemi nga kjo kllapė,,
Se mjaftė kemi pa ėndėrra
Me sy hapė !!!

Zero Cool
07-06-11, 21:40
Na janė bėrė disa poetė,
Kinse po shkruajnė poezi,
Nuk dinė ken ta pėrgojojnė,
Veē neve nė Qeveri.
Kur shkruani more tė uruar,
Shkruani pėr natyrėn,
Mos shkruani pėr neve,
Se na e morėt fytyrėn.
Tani po thonė n“Evropė;
Nuk ju vyejnė kėta tė Qeverisė,
Po na shtyhen tė drejtat,
S“na lėnė tė shkojm pa vizė.
Mė tė lartit tė fisit,
Ia ngjitėn njė bisht,
Nė kohėn e luftės,
Ka pi duhan me kamish.

tipi engjellor
07-06-11, 21:45
qeveria i ka punet shume mire pa probleme me pare boll....me maikan te medha qe te shkelin e te shurdhojne me zhurme nga na kalojne pran neve.....qka po doni me shume.....vilat e bukura ne vendet me te mira....

Guri i madh
07-06-11, 21:50
qeveria i ky hyp capit


nja 150 milon fondi monetar nderkombtar nuk na i dha se kena dal jasht marrveshjes me ket institucion


e kto pare kan qen te llogaritura ne bugjetin e tu kosoves

po tash mbetet me pae ,se si po e mbushin kasen a me automjete te vjetra te importura nga bashkimi evropjan ,apo nga shitja e POSTES edhe e KEKUT


PO NESE KTO NUK REALIZOHEN FUNDI I GUSHTIT DO TE JET BANKROTIMI I QEVERIS

tipi engjellor
07-06-11, 22:16
posta u shit haver.....

Guri i madh
09-06-11, 23:28
more une si haver ja jam ander ose jam qmend, pram i ndegjova lajmet

e lajmet than se nji kompani austriake esht e interesume me ble PTKen


e pazaret e jasht ligjshme ndoshta jan bae po zyrtarisht nuk ka asgjė

Neferta
10-06-11, 22:42
Nuk dihet a u shite a jo po dihet qe me shitjen e ptk te gjitha mjetet monetare do te barten jashte, keshtu qe bankat e kosoves si perfituese te investimeve te postes do te mbeten pa nje kapitale te lire dhe do te mungojne parat qarkulluese ne treg.
Dihet boterisht qe ptk ka te deponuara para ne te gjitha bankat brenda vendit pra jo ne nje banke te vetme, paramendoni nje mungese te menjehershme apo te perhershme te atyre fondeve qe edhe ashtu te lodhta i kan dhene nje shtytje sa do te vogel kreditimit ne Kosove.

Oqeani
10-06-11, 22:54
Edhe pak mos po e shesin edhe Kosoven !!!

Guri i madh
11-06-11, 11:47
qeveria nuk po i sjell njiohjet e premturae pash mbledhjen e kabinetit qeveritar ishte ma shum nji orė msimi e lėndes sė gjeografis


raportoj behxheti per vizitat e tija nė afrik


po te vetem gjė qe e tha se kto shtete jan te gjitha afer njera me tjtren ,edhe na tregoj poziten e tyre gjeografike se ku shtrihen

Neferta
11-06-11, 16:53
Edhe pak mos po e shesin edhe Kosoven !!!

Mos ke frige per kete pune kur dihet qe popujt e vegjel kalojn neper dyer te medha te historise. Tani porta kaluese eshte ne mbikqyrjen e SHBA-se dhe shitjen e kan amortizuar njeher e mire se ju duhet Kosova per qeshtje strategjike.

gjini
12-06-11, 21:38
Ku po shpenzohet pasuria e popullit te kosoves


K E T UKryeministri: Hashim Thaqi

Kabineti i Kryeministrit:
1. Bekim Ēollaku kėshilltar
2.Lirim Greiēevci kėshilltar
3.Dhurata Hoxha kėshilltare
4. Mrika Kotorri kėshilltare
5. Fadil Hysa kėshilltar
6. Dukagjin Gorani kėshilltar
7. Ismail Syla kėshilltar
8. Blerim Latifi kėshilltar
9. Srdjan Sentic kėshilltar
10. Abelard Tahiri Shef i kabinetit
11.Edi Sejdiu shef i protokollit

Kabineti qeveritar:
1.Behgjet Pacolli Zėvendėskryeministėr i parė i Republikės sė Kosovės
2.Hajredin Kuēi Zėvendėskryeministėr i Republikės sė Kosovės
3. Mimoza Kusari - Lila Zėvendėskryeministre e Republikės sė Kosovės
4. Slobodan Petroviq Zėvendėskryeministėr i Republikės sė Kosovės
5. Edita Tahiri Zėvendėskryeministre e Republikės sė Kosovės
6. Bujar Bukoshi Zėvendėskryeministėr i Republikės sė Kosovės


Zėvendėskryeministrat:

Kabineti i zėvendėskryeministrit Hajredin Kuēi:

1.Bajram Bujupi - Shef i Kabinetit
2. Lirak Ēelaj - kėshilltar i lartė politik
3. Elbasan Dervishaj - Shef i Protokollit
4. Laura Zherka - kėshilltare politike
5. Idriz Blakaj - kėshilltar politik
6. Zejnullah Gruda - kėshilltar politik
7. Zejnel Kelmendi - kėshilltar politik
8. Uliks Emra - kėshilltar politik


Kabineti i zėvendėskryeministres Edita Tahiri:

1. Dren Zeka, Kėshilltar i lart politik
2. Gazmir Raci, Kėshilltar politik
3. Arjeta Rexhaj, Kėshilltare politike
4. Elona Cecelia, Kėshilltare politike
5. Visar Xani, Kėshilltar politik
6. Vesa Mullaademi, Asistente personale e Zėvendėskryeministres Edita Tahiri

Ministrat:

1.Enver Hoxhaj Ministėr i Punėve tė Jashtme
2. Vlora Ēitaku Ministre e Integrimeve Evropiane
3. Hajredin Kuēi Ministėr i Drejtėsisė
4. Agim Ēeku Ministėr i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės
5. Bajram Rexhepi Ministėr i Punėve tė Brendshme
6. Bedri Hamza Ministėr i Financave
7. Mimoza Kusari-Lila Ministre e Tregtisė dhe e Industrisė
8. Memli Krasniqi Ministėr i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve
9. Besim Beqaj Ministėr i Zhvillimit Ekonomik
10.Ramė Buja Ministėr i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė
11. Slobodan Petroviq Ministėr i Administrimit dhe Pushtetit Lokal
12. Mahir Yağcilar Ministėr i Administratės Publike
13. Fehmi Mujota Ministėr i Infrastrukturės
14. Blerand Stavileci Ministėr i Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural
15. Ferid Agani Ministėr i Shėndetėsisė
16. Nenad Rasič Ministėr i Punės dhe i Mirėqenies Sociale
17. Dardan Gashi Ministėr i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor
18. Radojica Tomiq Ministėr i Kthimit dhe i Komuniteteve


Sekretar i pergjithshem :
Fitim Krasniqi Sekretar i Pėrgjithshėm

ketu nuk jan te perfshir :
1. Kabineti i zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli
2. Kabineti i zėvendėskryeministres Mimoza Kusari
3. Kabineti i zėvendėskryeministrit Bujar Bukoshi
4. Kabineti i zėvendėskryeministrit Slobodan Petroviq


nuk jan kryesia e parlamentit deputetet
nuk jan edhe truprojet dhe ngasesit e veturav


Qka ju kishte pas hije zgedha e kijeve e me ju grah une ketyre gjave te gjalla......!

Neferta
12-06-11, 23:41
Qka ju kishte pas hije zgedha e kijeve e me ju grah une ketyre gjave te gjalla......!
Jo more jaran se keta neve na trishtojn pastaj, qeverija qe ne e kemi zgjedhur i ka zgjedhur keta, pra behuni te knaqur ose votoni te tjere kure te vie koha.

Guri i madh
14-06-11, 20:13
http://koha.net/repository/images/14_06_11_46897_14thaci_1406111618_1.jpg

Zero Cool
15-06-11, 16:29
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/228547_144924032248049_100001913596102_276140_3217 434_n.jpg

Zero Cool
15-06-11, 16:39
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc4/164093_117133981693721_100001913596102_120509_1030 678_n.jpg

Zero Cool
24-06-11, 18:08
Avdi Limani:


Turpi i Qeverisė dhe kukullave tė sajDitė mė parė Hajredin Kuēi me njė pompozitet mediatik, pėr tė cilat vetėm ai ka talent ta bėjė, u shpreh se sė shpejti Qeveria do t’ia procedojė Kuvendit pėr miratim projektligjin pėr vlerat e Luftės. Tė ftuar nė takim me tė qenė edhe tė ashtuquajturit pėrfaqėsues tė shoqatave tė dala nga lufta, tė cilat mė shumė janė pėrfaqėsuese tė qeverisė sesa tė familjeve tė dėshmorėve, invalidėve e luftėtarėve tė UĒK-sė. Mesazhi i djallėzuar i premtimit tė Kuēit ishte ky: projektligji mund tė miratohet vetėm pėrmes rrugėve zyrtare dhe jo pėrmes grevave nė rrugė. Ky marifet i ligė i Kuēit duhet parė si njė pėrpjekje e dėshpėruar e qeverisė pėr tė heshtur zėrin e kundėrshtimit. Nė qoftė se, qeveria do tė ishte kaq e ndjeshme ndaj kėrkesave tė luftėtarėve tė nėpėrkėmbur tė UĒK-sė, ajo qysh moti do tė duhej tė bėnte miratimin e njė ligji tė tillė, sepse fort mirė dihet qė mė sė shumti pas luftės kanė pėsuar luftėtarėt e UĒK-sė.

Fatmirėsisht, veteranėt qė po grevojnė tash e sa javė, u shprehen tė palėkundur tė vazhdojnė protestėn e tyre gjer nė realizimin e plotė tė kėrkesės sė tyre sa tė ligjshme aq edhe tė drejtė. Zyrtarėt nė Qeveri po bėjnė ēkamos qė projektligjin pėr luftėn ta shtyjnė mundėsisht sa mė shumė dhe sa mė afėr kohės sė zgjedhjeve nė mėnyrė qė tė korrin edhe njė mandat tė radhės prej votave tė luftėtarėve. Sido qė tė jetė rrjedha e zhvillimeve, duhet tė dihet se miratimi i projektligjit pėr vlerat e luftės do tė vijė si pasojė e organizimit, grevės dhe presionit nga veteranėt grevistė dhe jo nga tė ashtuquajturat shoqata tė luftės. Nė mėnyrėn mė cinike tė mundshme, njė Xhavit Jashari qė i thotė vetės eksponent i shoqatės sė Dėshmorėve, u mundua dėshpėrueshėm tė hedhė baltė mbi grevistėt dhe qėllimet e drejta tė tyre, duke thėnė se ata janė tė nxitur nga dikush, mirėpo s’dha as edhe mė tė voglin sqarim pėr akuzat e tij – dėshmi e qartė kjo mbi papėrgjegjshmėrinė dhe arrogancėn e tij.

Le tė dihet kjo se nuk ėshtė far sekreti: vetė Xhavit Jashari qėndron nė postin e kryetarit tė shoqatės sė luftės, edhe pse mandati i tij ka skaduar prej kohėsh. I njėjti gjatė kohės sė luftės ka qėndruar nė Slloveni, duke shijuar tė mirat e jetės sė qetė dhe konfore, pėr dallim prej luftėtarėve tė UĒK-sė tė cilėt dhanė gjithēka qė patėn pėr liri dhe ēlirim tė tokave tė robėruara shqiptare.

Greva e luftėtarėve tė UĒK-sė ka meritėn se qė prej pėrfundimit tė luftės ka qenė mė seriozja dhe mė kėmbėngulėsja: ajo s’ka rėnė pre e mashtrimeve dhe presioneve tė shumta tė politikanėve. Prandaj, ajo duhet tė bėhet shembull qė do ndjekur edhe nga kategoritė e tjera shoqėrore, qė janė njėsoj tė nėpėrkėmbura. Deri mė tani, Qeveria dhe politika nė pėrgjithėsi kanė dėrguar misione tė tėra grevė-thyesish, tė cilėt dėshtuan paturpėsisht. Ėshtė e udhės tė pėrmenden disa nga emrat e politikanėve tė papėrgjegjshėm qė synuan t’i zmbrapsin grevistėt nga qėllimet e tyre tė drejta dhe tė ligjshme: delegacioni kuvendar i nisur prej Jakup Krasniqit, nė pėrbėrje tė tė cilit ishin: Rexhep Selimi i Vetėvendosjes, Myzeine Selmani i AKR-sė, A. Zemaj e Anton Ēuni i LDK-sė, Ramiz Lladrofci e Latif Gashi i PDK-sė, Ahmet Isufi i AAK-sė. Ata ikėn me bisht nė shalė, siē thotė njė fjalė, duke marrė njė njollė turpi mė shumė nė personalitetin e tyre. Sa e pamoralshme: njerėz qė shijojnė privilegjet mė tė mėdha monetare bėjnė pėrpjekje ta shuajnė kėrkesėn e ligjshme tė luftėtarėve tė UĒK-sė, tė cilėt kanė mbetur nė kufirin e luftės pėr ekzistencė.

Nė fakt, s’tė habit dhe aq presioni qė tė lartpėrmendurit kanė ushtruar ndaj grevistėve: ėshtė ditur qė moti qė shumė prej tyre mu pas pėrfundimit tė luftės kanė pėrfituar materialisht e financiarisht nė emėr tė luftės. Por e papritura kėsaj herė na erdh prej vetė partisė sė Albin Kurtit, pėr tė cilėn kemi pasur pėrshtypjen e gabuar se do tė sjellė pastėrti morale nė politikė. E tėra qė ajo po sjell ėshtė apetiti i saj pėr tė provuar edhe ajo vetė pushtetin. Nė njėrėn anė, figurat kyēe tė Vetėvendosje-s (Albin Kurti, L. Aliu me kompani) erdhėn nė tenda duke pretenduar se solidarizohen me grevėn dhe kėrkesat e luftėtarėve tė UĒK-sė, gjė tė cilėn e trumbetuan edhe nė media. Por, nė anėn tjetėr ‘zyrtare’, deputeti i Vetėvendosje-s, Rexhep Selimi erdhi me mision nga Kuvendi, qė t’i spraps grevistėt nga kėrkesat e tyre.

Kėtu ka diēka qė s’shkon! Si ėshtė e mundur qė jozyrtarisht, Albin Kurti i Vetėvendosje-s bėhet gjoja se i pėrkrah grevistėt dhe kėrkesat e tyre, kurse zyrtarisht Rexhep Selimi i Vetėvendosje-s mundohet qė t’i zmpras grevistėt nga po kėto kėrkesa. Do tė doja tė isha gabim, por kjo tė shpie nė pėrfundimin se Albin Kurti i Vetėvendosje-s po mundohet t’ua fitojė zemrat dhe mendjet e luftėtarėve qė po mbajnė grevė, jo pėr tjetėr gjė, po pėr planet e tij tė mėtutjeshme pėr ngritje nė politikė. Vetėvendosja e tij nė Kuvend, deri mė tani s’ka ngritur ndonjėherė zėrin seriozisht as nė mbrojtje tė luftės ēlirimtare e as nė mbrojtje tė kategorive tė dala nga lufta. Kėtė e dėshmon koha e publikimit tė raportit tė serbofilit Dick Marty, ku Albin Kurti nuk e kundėrshtoi pėrmbajtjen fyese dhe raciste tė kėtij raporti, aq sa kjo ngriti (ndoshta me tė drejtė) dyshimin se, ai pajtohej me pėrmbajtjen e kėtij raporti, i cili e ‘eliminonte’ nga rruga, konkurrentin e tij politik, Thaēin dhe PDK-nė.

Pra, Luftėtarėt e UĒK-sė qė po grevojnė nė mbrojtje tė vlerave tė luftės sonė ēlirimtare duhet tė dinė si tė pėrballojnė sfidat qė vinė nga partitė politike, qė synojnė shfrytėzimin e gjendjes sė rėndė tė kėtyre kategorive tė luftės, nė mėnyrė qė tė pėrfitojnė politikisht pushtet pėr vete. Grevistėt s’duhet tė ndalin grevėn, derisa kėrkesat e tyre tė ligjshme tė zbatohen njė pėr njė. Po ashtu, grevistėve duhet t’u bashkėngjiten masivisht edhe shoqatat e ish tė burgosurve politik, sepse edhe ata gjenden nė tė njėjtėn pozitė tė pėrbuzjes. Duhet tė kuptohet qė miratimi i Projektligjit tė Luftės ėshtė mbrojtje e vlerave dhe dinjitetit tė tėrė shqiptarėve kudo qė janė!

(Autori ėshtė ish i burgosur politik)

Zero Cool
30-06-11, 15:49
KDI: Papjekuri sistematike e institucioneve tė shtetit


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0630154521556_m.jpgPėrveē mungesės sė disa ligjeve anti-korrupsion, Kosova karakterizohet edhe me institucione qė performojnė shumė dobėt, u tha tė enjten nė konferencėn “Kėrkesat e BE-sė kundėr korrupsionit: Matja e progresit nė Kosovė”, organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovės (KDI).


Nė hapje tė tryezės, koordinatori i Projektit CIMAP, Esat Mazreku, ka thėnė se tė gjeturat kryesore nė rastin e Kosovės tregojnė pėr njė papjekuri sistematike tė institucioneve themelore tė shtetit.

Ndėrsa, ish ministrja e Administratės Publike, Melihate Tėrmkolli u shpreh se ky raport sė paku do tė vė nė shesh mangėsitė e kėtij sektori.

“Problemet kryesore tė administratės publike janė: politizimi i saj, mos zbatimi i ligjeve sidomos i atij pėr shėrbyesit civil, mos zbatimi i reformave qė dalin nga projekti i rishikimit funksional pėr administratėn, pėr tė cilėn edhe pse janė harxhuar 4 milionė euro, ky projekt ka mbetur ende vetėm nė letėr”, ka thėnė Tėrmkolli, ndėrkohė ka shtuar se pėr njė luftė efikase kundėr korrupsionit, nevojitet vetėm vullnet politik.

Nė anėn tjeter, Dastid Pallaska, njohės i fushės sė drejtėsisė theksoi se Kosova ka mjaft ligje pėr luftimin e korrupsionit, por sipas tij, mungojnė aktet nėnligjore dhe rregulloret e ndryshme pėr tė pas njė luftė mė efektive. “

Ndėrkaq, Mazreku ka renditur po ashtu edhe njė sėrė rekomandimesh tė cilat sipas tij do tė ndihmonin nė pėrmirėsimin e gjendjes, ku ndėr tė tjera pėrfshihen: sigurimi i qasjes ne dokumente publike, monitorimi dhe verifikimi i deklarimit tė pasurive, vendosja dhe zbatimi i kodeve tė mirėsjelljes, zbatimi dhe pėrforcimi, pėr gjyqtarėt dhe shėrbyesit civilė, si dhe miratimi i kodit tė mirėsjelljes pėr deputetėt e parlamentit, eliminimi i ndėrhyrjeve politike, identifikimi i hershėm i keqpėrdorimeve etj.

Projekti CIMAP ėshtė dizajnuar nė atė mėnyrė qė tė mundėsojė pasqyrimin e gjendjes sė pėrpjekjeve anti-korrupsion tė Kosovės nė procesin e pėrmbushjes sė standardeve tė BE-sė, dhe atė nė tri institucionet kryesore, siē janė administrata publike, gjyqėsori dhe legjislativi.

Ky projekt ėshtė zhvilluar nė bashkėpunim me Sekretariatin e Transparency International dhe ėshtė shtrirė nė 4 shtete: Kosovė Shqipėri Maqedoni dhe Turqi. Nė Kosovė, projekti ėshtė pėrkrahur nga Komisioni Evropian , Ambasada Britanike dhe ajo Norvegjeze nė Prishtinė.

Zero Cool
03-07-11, 22:36
Letėr publike Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, z. Hashim Thaēit


Afrim Morina

Tė gjitha kėto do tė shėnohen nė biografi

Shumė herė jam hamendur pėr tė shkruar njė letėr publike pėr disa fenomene qė po ndodhin nė Qeveri, si klasė politike e dal me njė bagazh tė mirė nga lufta e shenjėt pėr ēlirim kombėtar, mirėpo njė mendim i urtė thotė “mė lehtė ėshtė ta fitosh se sa ta ruash”. Kėtė bagazh keni filluar tė pėrdhosni, pėr tė cilat kam shkruar qė nga mbarimi i luftės, duke bėrė analiza e komente kritike pėr punėn e kėsaj klase politike. Mirėpo, ajo qė mė shtyri tė Ju drejtohem publikisht ėshtė, se si duket nuk po kėndelleni nga nostalgjia pėr pushtet, prandaj vendosa qė kėsaj here ta lė politikėn me njė anė dhe tė Ju drejtohem pėr gjėra tė kapshme ditore, qė po i sheh ēdo qytetar i ndershėm. Pėr kėtė shkrim kam shkėputur disa gjėra qė rėndojnė qeverisjen e “mirė, tė ndershme dhe me zero tolerancė, pa anime politike, por tė gjitha nė tė mirė tė qytetarit”!


Greva e urisė

Ka mbi njėzet ditė qė veteranėt “jo zyrtar” tė luftės sė UĒK- sė kanė hyrė nė grevė urie dhe Qeveria e merr si punė tė kryer me ta, nga vizita qė i ka bėrė Kryetari i Parlamentit tė Kosovės, z. Jakup Krasniqi grevistėve. Z. Haredin Kuēi, mbajtės i dy posteve bukur me peshė, e ligjėrues nė disa universitet, deklaron se grevistėt po i japin imazh tė keq Kosovės! Z. Kuēi dhe kuēet e tjerė harrojnė kėrkesat e tyre thelbėsore pėr tė cilat ata kanė filluar grevėn, e tė cilat nuk janė tė pėrfshira nė Ligjin pėr tė cilin po diskutohet. Kėta veteranė dikur i dhanė imazh tė mirė dhe meritor shqiptarėve, ngritėn opinionin gjithėkombėtare e ndėrkombėtar nė kėmbė dhe ishin tė respektuar. Sot po tė njėjtit i japin imazh tė keq Kosovės, sepse ish eprorėt e tyre janė larguar nga realiteti qė nga falsifikimi i datės sė krijimit tė UĒK- sė! Kjo po del nga kabineti i Juaj z. Thaēi dhe duhet menduar se pa kėta veteranė Ju nuk do tė ishit Drejtor i Drejtorisė Politike tė UĒK- sė, nuk do tė ishit udhėheqės i delegacionit nė Rambuiles dhe nuk do tė ishit as Kryeministėr, prandaj merri parasysh kėrkesat e grevistėve dhe mos i mbaj nėn sqetulla ata qė ta bėjnė ison pėr “menēurinė” tėnde. Njė kėrkesė qė Ju dhe Qeveria e Juaj nuk po e merrni parasysh, ka tė bėjė me ndalimin e pėrndjekjeve nga inukzicioni ndėrkombėtar kundėrt veteranėve tė luftės, e qė mbi treqind veta deri sot janė ulur nė bankėn e tė akuzuarve, brenda e jashtė Kosovės pėr krim dhe gjenocid!!! Ndoshta kjo e brengos z. Kuēi dhe i duket se po humb imazhin Kosova me kėrkesat e tyre, sepse ky nuk e dinė peshėn e tė pėrndjekurit pėr gjenocid, tė atyre qė kanė rrokur armėt pėr liri kombatare! Kėrkesa e dytė dhe shumė domethėnės ėshtė sepse kjo klasė politike- pushtetarėsh dhe bashkėveprimtarėt e tyre qė kanė emra nė partitė tjera, kanė shumėfishojnė numrin e veteranėve tė luftės, sa po tė kishim pasur njė numėr kaq tė madh, pak na ėshtė dashtė ndihma e NATO-s dhe luftėn do ta kishim pėrfunduar me ēlirim, me njė qeveri tė pėrkohshme funksionale dhe tė pranuar nga tė gjithė dhe me njė pavarėsi tė plotė dhe tė menjėhershme. Sikur tė herrej numri i veteranėve, atėherė do tė na dilnim mė sė shumti dymbėdhjetėmijė, nga kėta njė pjesė bukur e mirė janė tė akomoduar nėpėr institucione, FSK, polici dhe pėr kėtė kategori do tė ishin gjetur mjete pėr tė ju siguruar jetė tė dinjitetshme, ashtu siē e meritojnė veteranėt e luftėrave nė ēdo vend tė botės. Ndoshta edhe kjo kėrkesė z. Kuēi pėr Ty dhe bashkėmendimtarėt e Juaj prish imazhin e Kosovės para faktorit ndėrkombėtar, mirėpo mos harro dhe mirė ėshtė tė lexosh, se shumė shtete i trajtojnė mercenarėt e paraushtarakėt mė mirė se ne veteranėt ēlirimtar. Prandaj z. Thaēi, nėse kėta burizanė ējerrėn me bekimin e Juaj, diēka nuk ėshtė nė rregull, sepse tė pėrbuzėsh bashkėluftėtarėt dhe mbėshtet hoshtaplerėt do tė mallkoj historia.
Mė poshtė do tė mundohem tė jap edhe burim e kėtyre mjeteve me tė cilėt do tė mbulonit kėrkesat e grevistėve:

Veturat nė pushim lehonie!!!

Ju z. Thaēi, publikisht patėt deklaruar, se do tė ndaloni keqpėrdorimin e veturave zyrtare, pėr kėtė edhe keni nxjerr njė Vendim, por ky fenomen, jo vetėm se nuk u ndėrpre, por morri hov mė tė madh. Jemi dėshmitar se nė njė relacion, cilin do ta marrėsh, qė lidh Prishtinėn me njė qendėr tjetėr, mė sė paku qarkullojnė njėzetė vetura zyrtare pėr ēdo ditė, me tė cilat udhėtojnė zyrtarėt qeveritar, madje ato vetura i pėrdorin edhe pėr ditėt e pushimit javor. Zyrtarėt e privilegjuar pėr kėtė tė drejtė nuk hamendėn pėr tė marr edhe ndonjė punėtor me vete, pėr t’ia hequr shpenzimet e rrugės, tė paktėn t’ia kursej ndonjė cent punėtorit tė vet. Karburantet qė harxhohen dhe defektet pėr ripararim janė para tė tatimpaguesve. Kėta zyrtar veturat i pėrdorin pėr nevoja personale, pėr tė kryer edhe punėt familjare: pėr vizita, pėr dasma, pėr piknikė etj. Viteve tė kaluara veturat zyrtare kanė shkuar nė “pushim” nė bregdetin shqiptar dhe edhe atje i kanė bartur zyrtarėt bashkė me familjarėt, ndėrsa defektet qė shkaktohen riparohen nga para e buxhetit tė Kosovės dhe karburantet qė harxhohen mbulohen po nga ky buxhet. Duke i parė kėto, disa femra mė tė guximshme, kanė filluar t’i marrin veturat edhe pėr pushim tė lindjes! Nė fund tė fundit mė tė nevojshme janė pėr lehonat se sa pėr ata tė cilėt i marrin pėr pushime verore! Asnjė konkurs publik nuk parasheh, se ata qė krijojnė marrėdhėnie pune nga qendrat tjera, nė Prishtinė, ministrit kanė pėr obligim t’ua heqin shpenzimet e udhėtimit, prandaj edhe nuk ėshtė vėshtirė, po qe se keni qėndrim pėr ta ndal kėtė fenomen, sepse, po tė ndėrpritej ky fenomen, me siguri pėrmes autobusėve do tė ju mundėsohej tė gjithė punėtorėve tė udhėtojnė falas dhe do tė tepronin para.

Bordet

Bordet si mekanizma udhėheqės, e tė tillė janė shumė nė Kosovė, janė tė pėrbėrė nga tė “pėrzgjedhurit” e Juaj dhe vartėsve tė Juaj. Sikur tė ishte vetėm kjo do tė kapėrdihej, mirėpo kėta kanė edhe njė punė parėsore pėr tė cilėn janė “pėrzgjedhur” me konkurs apo votėn e qytetarit dhe si punė e dytė ėshtė ajo e udhėheqėsit apo anėtarit tė bordit. Paga qė merr nga bordi, herė - herė edhe e tejkalon pagėn e vendit tė punės dhe nuk tatimoret fare. Nėse ka ndodhur tė jetė tatimuar tė ardhurat qė i merr nga bordi, ato i kthehen. Edhe kjo kategori i ka privilegjet pėr shfrytėzim tė veturave.

Truri i Kosovės

Kam dėgjuar se ēdo komb apo shtet ka trurin e vet dhe kėta janė akademikėt dhe strumbullari i tyre ėshtė Akademia e Shkencave dhe Arteve. Ky institucion kudo nė botė trajtohet nė nivel tė merituar dhe ata pagėn e tyre e arsyetojnė pėrmes punės sė vet shkencore nė tė mirė tė kombit, shtetit dhe njerėzimit. Sikur ky tė ishte truri i Kosovės gjithēka do tė ishte nė rregull. Ndoshta Ju z. Thaēi e keni parė se kjo nuk funksionon si duhet dhe Akademia e Shkencave dhe Arteve nė Kosovė ėshtė tejet e politizuar dhe Ju nuk keni ndikim nė tė, keni krijuar njė mekanizėm tė ri- Truri i Kosovės. ky “Truri i Kosovės” ėshtė i pėrbėrė nga drejtor departamentesh, udhėheqės divizionesh dhe nėn kėtė kupolė nuk janė tė pėrfshirė asnjė punėtor, sado tė jetė i vyeshėm e profesional. Kjo ėshtė bėrė gjoja pėr tė ruajtur kuadrot. Nga frika e ikjes sė tyre! Sikur tė logjikonit drejtė e mirė, kuadrot qė do tė iknin nė radhė tė parė janė punėtorėt profesional dhe kurrsesi drejtorėt, sepse ata nuk do tė gjenin askund mė mirė, se tė gjitha beneficionet, duke u nisur nga veturat, mbushjet telefonike, reprezentacionet etj. i ka mu kjo kategori. Tė tillė nė Kosovė janė njėmijepesėqind! (1500) Tė gjithė kėta i kanė si shtesė nė pagė edhe nga treqind euro mė sė paku dhe kėto nuk tatimoren. Ky fenomen e bart edhe njė tė keqe shumė tė madhe. Me kėtė keni dhėnė pėr tė kuptuar se kėta njerėz janė tė pa zėvendėsueshėm dhe u keni lėnė duart e lira pėr tė vepruar me punėtorėt si t’ua dojė qejfi. Largohen punėtorėt nga marrėdhėnia e punės pėr teke tė akėcilit dhe ndodh, jo rrallė, qė Komisioni i Pavarur Mbikėqyrės t’i kthej punėtorėt nė punė, por nėse kjo nuk e bėnė, atėherė e bėnė Gjykata Supreme e Kosovės, mirėpo edhe kėtu tė privilegjuarit nuk i zbatojnė vendimet e kėtyre dy institucioneve! Punėtori pas shumė pėrpjekjesh kthehet nė marrėdhėnie pune sa pėr t’i marra parat qė i ka mbetur borxh institucioni dhe menjėherė kėrkon vend tjetėr tė punės, se ėshtė i vetėdijshėm pėr pasojat qė mund t’i ketė. Parat qė i merr i tatimoren si tėrėsi, pra nė kuotėn mė tė lartė tė tatimit, e jo t’i tatimoret ēdo pagė veē- e veē.

Zero Cool
03-07-11, 22:38
Banesat pėr tė pushtetarėt

Qeveria e Kosovės, jo vetėm kjo, pėrkujdeset pėr rahatin e stafit tė vet. Tė gjithė kuadrot, qė nga sekretarėt e pėrgjithshėm e mė lart, kanė privilegj, jo vetėm pagėn e majme, veturat, mbushjet telefonike, reprezentacionin etj. por edhe sigurimin e banesės. Atyre nuk jua paguajnė, por i japin para nė dorė, e arsyetimi mund tė bėhet edhe me akraballėk, se ka “lėshuar” banesėn nė qira dhe ēmimi ėshtė nė vullnetin e tė dy palėve! Kėtė benificion e gėzojnė ata qė parat i kanė mbi shtatėqind euro, sepse atyre nuk u mjaftojė kėto tė ardhura, prandaj edhe duhet ndihmuar! Veturat e tyre mund tė shihen gjithkund dhe nė orėt e vona i parkojnė nėpėr shtėpi tė tyre nga e kanė prejardhjen.

Pėr fund

Merrni dhe krijoni njė ekip profesional z. Thaēi, le t’ia qesin lapsin pėr pėrllogaritje, do tė shihni se ku ju shkojnė parat e buxhetit dhe ndryshe do tė silleshit me kėrkesat e grevistėve veteranė tė luftės ēlirimtare. Po t’i eliminoni kėto fenomenet e cekura mė lartė, por edhe shumė tė tjera pėr tė cilat nė kėtė shkrim nuk i kam marr pėr trajtim, Ju z. Thaēi do tė siguronit mjete pėr pėrkujdesjen e veteranėve tė UĒK- sė dhe familjeve tė tyre, e jo t’i pėrbuzni ata tė cilėt nuk “dinė tė sigurojnė treqind euro nė muaj”, siē do t’i pėrbuz njė emisar Yti nė takim me ta. Mos harro, se pėrbuzja e faktorit tė brendshėm nuk tė jep rezultate nė shtrirjen e pushtetit nė ēdo cep tė Kosovės. Kėtė dikur e ke pranuar nga analistė e ēėshtjes kombėtare dhe mu kjo ishte humbja e z. Rugova, i cili gjithė filozofinė politike tė vetėn e kishte mbėshtetur te faktori i jashtėm, duke pritur nė pjatė lirinė. jeni nė po tė njėjtat valė veprimi, por Ju po bėni edhe mė keq, sepse pėrbuzni ata qė e kuptuan drejtė kauzėn kombėtare, rrokėn armėt dhe u rreshtuan nė kolonė tė njė ushtrie tė lavdishme, e cila e ngriti nderin e nėpėrkėmbur tė kombit dhe ia ktheu dinjitetin atij me kėtė gjysmė lirie qė gėzojmė.

Zero Cool
04-07-11, 16:20
Qeveria e Kosovės dhe gjumi i “arushės”


Tė gjitha raportet ndėrkombėtare pėr vlerėsimin e gjendjes nė Kosovė, nė theks tė veēantė Raporti i Progresit qė rrjedh nga Komisioni Evropian, janė dokumente tė rėndėsishme tė cilat nė mėnyrė reale vlerėsojnė gjendjen ekonomike, politike e shoqėrore nė Kosovė. Tė gjitha kėto raporte qė kanė pėr qėllimin pasqyrimin e gjendjes reale nė Kosovė, janė tė njė rėndėsie tė madhe pėr faktin se proceset nėpėr tė cilat duhet tė kaloj Kosova nė pėrgjithėsi, dhe rruga qė duhet ndjek vendi ynė, janė pikėrisht kėto organizma nė tė cilat pretendojmė tė anėtarėsohemi.

Duke parė nevojėn urgjente pėr faktin qė Kosova tė mos mbetet e neglizhuar dhe prapa vendeve te Ballkanit Perėndimor, Komisioni Evropian kishte dizajnuar enkas pėr Kosovėn njė mekanizėm mbi bazėn e njė procesi tė ashtuquajtur “ Mekanizmi Pėrcjellės i Stabilizim Asociimit” , ku pėrmes kėtij mekanizmi Kosova ka tė drejt tė jetė pjesėmarrėse e drejtpėrdrejt e procesit integrues si dhe e ka mundėsinė e shfrytėzimit nė forma tė njėjta sikurse edhe shtetet tjera qė janė paraparė nė funksion tė Procesit tė Stabilizim Asociimit, duke pėrfshirė kėtu masat tregtare, asistenca financiare, bashkėpunimi i drejtė rajonal, partneriteti evropian, raportet e progresit etj.

“Avullimi” i reformave

Raportin e Progresit nga Komisioni Evropian dhe Kosovėn, e ndajnė vetėm pak muaj. Institucionet e Kosovės sikur ēdo vit tjetėr, ashtu edhe kėtė vit nuk kanė bėrė asgjė tė veēantė. Gjatė tėrė vitit nuk bėhet asgjė nė pėrmirėsimin e imazhit tė Kosovės karshi mekanizmave vlerėsues evropian, nuk ka pėrparime nė drejtėsi, arsim, ekonomi. Korrupsioni ka shėnuar rritje enorme, dukuri e cila Kosovėn e ka pėrcjellė qė nga paslufta e kėndej.

Pas ēdo deklarate tė ndonjė diplomati evropian qė pėrmend procesin e vlerėsimit dhe raportet qė rrjedhimisht vijnė nga qarqe evropiane, institucionet e Kosovės thuajse kėndellen, jo pėr tė pėrmirėsuar imazhin dhe mirėqenien e qytetarit, por kanė pėr qėllim tė justifikohen para opinionit publik tė Kosovės, para sovranit, duke u zotuar gjithmonė se, gjatė muajve nė vazhdim ėshtė me rėndėsi fundamentale qė secili institucion nė Kosovė tė bashkėpunoj ngushtė me Ministrinė e Integrimeve, nė mėnyrė qė tė kemi njė raport pozitiv tė progresit i cili do tė nxirrte Kosovėn si vendin qė ka nis pėrparimin e duhur nė tė gjitha sferat e jetės, ama kėto deklarata vijnė njė ose dy muaj para se Komisioni Evropian tė dalė mė raporte pėr progresin nė Kosovė. Dhe me tė drejt rikujtojmė fjalinė qė tė parėt tanė na e kanė lėnė, “Nuk ruhet quari natėn e Bajramit”.

Reforma nė administratėn publike, reforma nė sundimin e ligjit, tė gjyqėsorit, lufta ndaj dukurisė ogurzezė, korrupsionit, aspekte nga fusha e liberalizimit tė vizave, liria e medieve e shumė reforma tė tjera tė kėrkuara si standarde evropiane, kanė ngelur vetėm si qėllime nė letėr, por jo edhe tė funksionalizohen dhe konkretizohen nė realitet.

Sundimi i ligjit

Mbi tri vite nga shpallja e pavarėsisė sė Kosovės, vendi ynė vazhdon akoma tė pėrballet me pabarazi tė ligjit, si dhe sistemin gjyqėsor tė sakatosur qė nė masė tė madhe po ndikon dhe po e rėndon qytetarin e Kosovės. Pėrformanca e policisė sė Kosovės, prokurorive publike dhe gjyqeve nė Kosovė, ėshtė e orientuar kah ērregullimi i tė rregulltės, i asaj pėr ēka janė tė angazhuar. Pėr fat tė keq, kėto institucione qė pėrmenda mė lartė, janė tė ndikuara nga politika, dhe sa herė qė politika fut “hundėt” nė kėto institucione, ai qė vuan ėshtė qytetari i Kosovės, ajo qė shkatėrrohet ėshtė stabiliteti i vendit, ajo qė i frikėsohemi ėshtė e ardhmja e dyshimtė e kėtij vendi, e Kosovės.

Krimi i organizuar dhe korrupsioni kanė qenė dhe vazhdojnė tė jenė shumė tė pėrhapura nėpėr institucione, tė cilat nė kohė kanė krijuar mekanizma tė cilat kryesisht merren me luftimin e kėtyre dukurive, por asnjėherė nuk ėshtė sjell askush para drejtėsisė me aktakuzė pėr keqpėrdorim tė parasė publike ose tė pozitės zyrtare nė forma tė ndryshme qė bien ndesh me ligjin, edhe nėse ėshtė sjell dikush para drejtėsisė, janė raste tė ndikuara politikisht dhe individ tė shtyrė nga “boss-a” tė tyre politik, tė cilėt me ose pa vetėdije kanė pranuar tė jenė “karrem” i tė ashtuquajturve “peshqit e mėdhenj”.

Kjo ėshtė bėrė gjithsesi pėr shpėrqendrim tė vėmendjes sė opinionit tė gjerė publik. Populli shqiptar i Kosovės udhėhiqet nga njė elitė e paligjshme politike, nga njerėz tė cilėt pos pasurimit tė vetvetes dhe fisit tė vet, s’kanė asgjė tjetėr nė mendje, gjithsesi aludojnė tė vėnė kontroll mbi gjithēka dhe nė ēdo aspekt shoqėror, ngase vetėm kėshtu arrijnė tė ruajnė qėndrueshmėrinė e tyre ne politik dhe me e keqja, nė udhėheqje tė vendit.

Sa i pėrket Policisė sė Kosovės, mund tė themi se kjo e fundit ka aftėsi tė kufizuara pėr tu marr me hetime tė ndryshme pėr tė cilat mendohet se janė tejet komplekse, si mashtrimet financiare, terrorizimi, droga, trafikimi me qenie njerėzore, korrupsioni i nivelit tė lartė institucional dhe krimi i organizuar. Policia e Kosovės do tė mund tė justifikohej pėr faktin se, i mungon pėrvoja adekuate, nuk ka pasur trajnime qė kryesisht merren me hetim tė kėtyre ēėshtjeve, edhe nėse ka pasur, nuk kanė qenė tė bollshme, por e keqja ėshtė se PK ėshtė objekt edhe i ndėrhyrjes politike, ku me kėtė rast domosdo duhet tė jetė nė gatishmėri pėr tė pėrmbushur kėrkesat dhe urdhrat e drejtorėve tė tyre tė cilėt nė mėnyrė kategorike mbrojnė interesat jo tė shtetit, por ato tė qeveritarėve dhe njerėzve tė cilėt iu mundėsuan tė arrijnė postet drejtuese nė Policinė e Kosovės.

Regresi ekonomik

Megjithatė ėshtė regres. Cili qytetar i Kosovės do tė kishte vullnetin qė tė thotė se Kosova si nė rrafshin politik, arsimor, dhe ekonomik, nė vend qė tė karakterizohet me regres, po identifikohet me regres..? Qasja e qeverisė sė Kosovės pėr tė investuar nė sfera tė dobishme dhe qė kėrkojnė urgjencė nė mėnyrė qė Kosova tė siguroj njė stabilitet ekonomik me synim tė pėrmirėsimit tė jetės sė qytetarėve, mungon. Institucionet e Kosovės, tė vetmen qasje e kanė infrastrukturėn rrugore, e cila domosdo ėshtė e nevojshme pėr vendin, por nuk ėshtė faktor qė ndikon nė zhvillimin ekonomik.

Me theks tė veēantė, nuk ėshtė formė e cila mund tė krijoj mirėqenie tė vazhdueshme ekonomike tė Kosovės. Me fjalė tė tjera, institucionet e Kosovės ka qenė dashtė tė krijojnė qasje e cila reflekton mundėsi dhe pėrkrahje tė sektorit privat, ku ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme kishin ndje dorėn e shtetit dhe mbėshtetjen e tij, tė forcohet sektori prodhues, tė stimulohet bujqėsia dhe pėrpunimi i produkteve bujqėsore, tė ngrihet kualiteti edukativ nė Kosovė dhe nė kėtė mėnyrė Kosova mund tė krijoj kushte qė tė vlerėsohet si vend atraktivė pėr investitorėt.

Autoritetet qeveritare nė Kosovė, vazhdimisht kanė deklaruar se do tė krijojmė mekanizma mbėshtetės tė cilat do tu japin pėrparėsi projekteve qė ndihmojnė nė rritjen e efikasitetit dhe qėndrueshmėrisė ekonomike, si infrastruktura, arsimi, shėndetėsia, bujqėsia, zhvillimi i sektorit privat dhe fusha tė tjera me interes pėr vendin, forma kėto qė ndikojnė nė krijimin e njė ambienti tė volitshėm pėr tėrheqjen e investitorėve tė brendshėm dhe atyre tė jashtėm.

Qeveria e Kosovės, elita politika qė po udhėheq me institucionet e vendit, nė mėnyrė kategorike po mundohet tė krijoj njė politikė tė shitjes sė pasurisė sė gjithėmbarshme, dhe pasurimit tė tyre nga gjithēka e shitur. Kjo qeveri, ėshtė e orientuar vetėm nė rrugė, ndėrtimin e tė cilave po e bėjnė kompani inekzistuese, ose ekzistuese, por fisnore dhe mbi baza tė “jaranllėkut”

Nė fund, shitja e PTK-sė, KEK-ut, dhe privatizimi i Trepēės, janė indikatorėt kryesor qė tregojnė se kėta njerėz nuk kanė pėr qėllim ngritjen e shtetit dhe ekonomisė sė tij, por vetėm pasurimin dhe kapitalin e vetvetes. Nė vend qė tė hapen vende tė reja tė punės, me shitjen e kėtyre ndėrmarrjeve tė mėdha shoqėrore, dukshėm rritet numri i tė papunėve, dhe kur numri i tė papunėve rritet, dukshėm pasurohen pushtetarėt, kur pushtetarėt pasurohen dhe dėrgojnė “lekėt” e vjedhura jashtė vendit, padyshim se shteti shkon nė regres ekonomik, e kur shteti shkon nė regres ekonomik, popullata varfėrohet skajshmėrisht, e kur ndodh kjo e fundit, trazirat sociale janė tė pashmangshme.

Zero Cool
04-07-11, 16:24
Zoti Kryeministėr, a lexoni ndonjėherė gazeta?


Shkruan: Majlinda Bregasi
http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0630162252926_m.jpg


Mė qėllon shpesh ta bėj kėtė pyetje me vete, shumė rralė me zė, sikur tė kem frikė nga pėrgjigja qė do tė merrja (duke supozuar se do tė ishte e sinqertė). Ėshtė ndoshta pyetja mė naive nė kėtė konfuzion medial ku publiku mbetet gojėhapur pėrpara sensacioneve, pa ditur kujt t’i besojė. Nga njėra anė duket sikur qėndrojnė tė rreshtuara mediat sulmuese, ndonjėhere edhe katapultuese, duke hedhur lajme qė flasin zi e mė zi pėr Kryeministrin e vendit nga gazeta ndėrkombėtare, e nė anėn tjetėr, gjithmonė tė palėkundura, mediat qė kanė zėnė rrėnjė nė pozicion mbrojtės duke u bėrė eksperte tė demantimeve. Kryeministri hesht.

Por nuk ėshtė kaq e thjeshtė sa mėsipėr. Loja (mė vjen keq ta quaj luftė) nuk pėrfundon me sulm-kundėrsulm ndaj Kryeministrit apo qeverisė sė vetė, por zgjerohet edhe mė e ashpėr ndaj vetė lojtarėve medialė pėr tė cilėt kjo « gjakftohtėsi » e shefit ėshtė terreni mė fertil pėr akuzat e ndėrsjellta. Ata bėhen edhe mė tė ashpėr e brutalė ndaj njėri-tjetrit, me synimin kush kė i pari ta shpallė agjend, spiun, kriminel, antishqiptar. Ndonjėherė tė krijohet pėrshtypja se u gjet edhe mėnyra mė e mirė ku hesapet (po mė pėlqen t’i quaj profesionale) mund tė lahen publikisht pa asnjė shpenzim personal, e, si gjithmonė, nė kurriz tė lexuesit, duke ia shtuar edhe mė tepėr zemėrimin, stresin, pasigurinė. Po a ėshtė i detyruar ky lexues i pasivizuar t’i kuptojė tė gjitha ato qė fshihen pas perdes? Edhe nėse e kupton lojėn, ē’i duhet atij tė lodhet edhe me probleme qė mė sė paku janė tė tijat? Po Kryeministri i kujt ėshtė?

Po ende nuk ėshtė kaq e thjeshtė sa duket. Mbrapa lojtarėt kanė trajnerėt e tyre, ndonjė qė spikat mė tepėr, edhe menaxherin personal. Janė kėta qė bartin pėrgjegjėsinė mė tė madhe tė lojės sė mbrapaperdes. Ata janė superlojtarė qė i lėvizin gurėt sipas interesave e, ē’ėshtė mė keq, ndonjėherė i pėrdorin edhe pėr shantzhe tė llojit: unė ty, nėse ti mua… Ky mund tė ishte njė shpjegim shumė i thjeshtė pėr njė lexues qė nuk duhet vetėm tė na lexojė, por edhe tė na kuptojė, tė paktėn nė shumicėn e rasteve. Po trajnerėt a kanė mbikqyrės? Apo ndoshta janė edhe kėtė herė ndėrkombėtarėt ( ?!), pasi po thonė se ata e kanė primatin e tė thėnit fjalėn e fundit nė kėtė vend. Po Kryeministri, a e thotė kėtė?

Mediat vazhdojnė lojaluftėn e tyre sipas lakores me amplitudė e intensitet qė ndodh tė variojė ndonjėherė edhe sipas sasisė sė kafeinės apo edhe alkolit tė bareve tė Prishtinės (Zanzi ėshtė i paharrueshėm pėr kėtė tė fundit), por indiferenca e Kryeministrit duket se qėndron shumė mė lartė se ēdo dyluftim i llojit. Njė kolege njė ditė mė tha se qeveria nuk ka zėdhėnės, e, tek e fundit, as qė ka nevojė, me gjithė kėta gazetarė qė ka nė krahė. Sa pėr tė qėshur qe kumti nė dukje, aq tė hidhur ma bėri kafenė qė edhe ashtu e pi pa sheqer. M’u kujtua njė debat i transmetuar nė njė nga televizionet tona, ku njė deputet, ish-gazetar, tha se aq ka rėnė niveli i mediave sot, saqė as qė arrijnė te veshi i Kryeministrit sikur veshi i tė parit tė vendit tė qe shpėrngulur nė njė planet tjetėr pėrkohėsisht. Thjesht, sikur edhe pėr njė moment e gjithė kjo tė merrej si e vėrtetė, do tė ishte e tmerrshme pėr demokracinė e njė shteti, ku shtypi ėshtė njė nga shtyllat mė tė forta tė tij. E gjithė kjo, e thėnė nga njė deputet i pozitės i cili nuk u tėrhoq nga ky qėndrim, e bėn edhe mė tė trishtueshme situatėn. Zoti Kryeministėr, si funksionoka normalisht ky shtet kur i mungon njė nga shtyllat e veta kyēe?

Nuk jam duke pritur ndonjė pėrgjigje publike, pasi edhe shumė tė tjerė kanė provuar para meje, madje disa i dėrguan edhe letra direkte. Nė shume vende me demokraci tė zhvilluar, jo vetėm kryeministrat apo presidentėt, por edhe kandidatėt pėr postin mė tė rėndėsishėm tė shtetit, pėrpiqen tė botojnė autobiografitė e tyre, pėr t’u dhėnė pėrgjigje shumė pyetjeve qė mund tė qėndrojnė ndoshta tė fshehura mė mendjet e elektoratit, duke ndėrtuar kėshtu edhe njė urė tjetėr komunikimi me popullin, nė krahun tjetėr tė sė cilės qėndron vetė i pari i shtetit. Ndoshta po kėrkoj pak si shumė, por thjesht kam dėshirė tė lexoj edhe unė diēka tė shkruar nga dora e Kryeministrit tim nė mandatin e tij tė dytė, diēka qė, jo vetėm do mė kthente qindra pėrgjigje tė tjera, por do mė bėnte edhe mua tė ndihesha njė qytetare tė respektuar.

Zoti Kryeministėr, a lexoni ndonjėherė gazeta? Nėse po, na i bėni tė paktėn njė shenjė qė ta kuptojmė, kėshtu fillojmė ta ngremė edhe ne njė urė nė komunikimin tonė, sado atipike tė jetė ajo. Ku i dihet, ndoshta dhez kėtė herė.

Guri i madh
16-07-11, 00:01
kemi nji qeveri qe nuk e don popullin qe e ka votuar

ose ma mir me than e kemi nji qeveri qe nuk perfaqson kombin shqiptar qe pushtetin e mban me deputet qe nuk marrin pjes ne parlament ose vende te rezervura


merrne me memnd ,tash ne vekiliks dul sekreti tjter se HASHIM THAQI para nderkombtarve ka shpreh shqetsimin e trij se kryeministri shqaptar mund te ket ndikim tek shqiptart e kosoves


kurse kurr nuk ju paska shpreh paknaqsin se serrbia po e qeveris 25% te teritorit te kosoves


-------------------------------------------------------------------------------------------

Thaēi nuk shqetėsohet nga zbulimet e Wikileaksit

http://koha.net/repository/images/14thaci_1407110848_1.jpg
Publikuar: 14.07.2011 - 08:49Prishtinė, 14 korrik- Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nuk ėshtė brengosur nga publikimi i raportit tė “Wikileaksit”, i cili para pak ditėsh e zbuloi faktin se ai u kishte thėnė diplomatėve amerikanė qė “i frikėsohet ndikimit tė Sali Berishės nė Kosovė”. Thotė se raportet me homologun nga Tirana si ato personale, ashtu edhe institucionale i ka tė shkėlqyera. Nė intervistėn dhėnė “Kohės Ditore”, shefi i Qeverisė nuk shqetėsohet se “Wikileaks” mund tė zbulojė kabllo tė tjera diplomatike, tė cilat e implikojnė atė nė lidhjet e kontratave pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė-Merdar, apo nė dhėnien me koncesion tė Aeroportit tė Prishtinės. Thaēi thotė se kontrata e autostradės nuk ėshtė vendosur mbi kritere politike, por mbi kritere ekonomike dhe se shefi i ICO-s, Pieter Feith, do tė duhej pyetur pse nuk e ka parė asnjėherė kėtė kontratė. I pari i Ekzekutivit mohon qė mė 2 korrik tė jetė arritur ndonjė marrėveshje mes palės vendėse dhe asaj serbe. Krejt ēka ka dalė nga takimet katėrmujore tė palėve, sipas tij, janė konkluzionet e Robert Cooperit. Megjithatė, ai e pranon se palėt kanė marrė zotimet pėr t’i respektuar pikat e atyre konkluzioneve.

Ndryshe nga kryetari i Parlamentit, Jakup Krasniqi, i cili ka vlerėsuar se pala kosovare ka hequr dorė nga disa prej elementeve tė shtetėsisė, Thaēi shprehet i bindur se asnjėra nga konkluzionet e Cooperit nuk e prekin sovranitetin e Kosovės. Pavarėsisht dallimeve nė qėndrime, Thaēi thotė tė ketė raporte shumė tė mira me Krasniqin dhe se ka raste kur takohet me tė tri- katėr herė nė ditė.

Kryeministri ėshtė shprehur i gatshėm qė tė kėrkojė sqarimin e imunitetit tė deputetėve te Gjykata Kushtetuese nėse njė gjė tė tillė ia obligon Kuvendi i Kosovės. Nė tė kundėrtėn, thotė se nuk i pėrzihet Kuvendit nė vendimet e tij.

Thaēi e pranon se ėshtė telefonuar nga drejtori ekzekutiv i PTK-sė Shyqri Haxha para se ky i fundit ta nėnshkruante kontratėn pėr “Dardafonin”, pėr tė cilėn tash ėshtė ngritur njė aktakuzė nga EULEX-i, por mohon t’i ketė bėrė ndonjė presion atij.

KD: Zoti kryeministėr, para pak ditėsh “Wikileaks” na befasoi me zbulimin e njė kablloje diplomatike qė Ambasada amerikane nė Prishtinė ia kishte dėrguar State Departamentit, e nė tė cilėn ju e shfaqni shqetėsimin pėr ndėrhyrjen e kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, nė stabilitetin e brendshėm tė vendit? Pse gjithė ajo frikė nga Berisha?Thaēi: Unė nuk i komentoj opinionet e tilla, ashtu siē nuk i komenton as Washingtoni, e as kryeqytet e tjera. Por dua tė theksoj se raportet edhe personale, edhe institucionale me kryeministrin Berisha janė tė shkėlqyera.

(Vazhdimin e parė tė intervistės, lexojeni sot nė gazetėn “Koha Ditore”)

Zero Cool
19-07-11, 14:16
FOL shpall Qeverinė “Miss Korrupsioni”


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0719132653238_m.jpg


Lėvizja FOL ka mbajtur sot performancėn, me anė tė sė cilės ėshtė paraqitur mungesa e seriozitetit tė institucioneve nė luftimin e korrupsionit.


Nė njė garė tė fortė ndėrmjet institucioneve tė Kosovės, tė cilat kanė konkurruar pėr ta fituar ēmimin “Miss Korrupsioni”, juria vlerėsuese, e pėrbėrė prej Raporteve Ndėrkombėtare dhe nga monitorimi i vazhdueshėm qė FOL u ka bėrė institucioneve publike tė Kosovės, me vota unanime ka vendosur qė ēmimin “Miss Korrupsioni” t’ia ndajė qeverisė sė Kosovės, thuhet nė njoftimin pėr media.

Duke marrė parasysh nivelin e lartė tė korrupsionit, i cili ėshtė shtrirė gjithandej dikastereve qeveritare, vendimi i tillė nuk ka qenė as i papritur dhe as i befasishėm pėr zyrtarėt e lartė qeveritarė.

“Pas ndarjes sė ēmimit tė parė, juria ka vendosur qė ēmimin “pėrcjellėsja e parė e Miss Korrupsionit” ta fitojnė “dy bukuroshet” tjera: PTK dhe KEK. Ky ēmim ka qenė rezultat i parregullsive tė shumta nė fushėn e prokurimit, pagesat e mėdha jashtė-kontrolli dhe lidhja e kontratave tė dėmshme pėr qytetarėt e vendit”, thuhet nė komunikatė.

Pėrveē kėtyre dy ēmimeve, juria ka vendosur qė “pėrcjellėsja e dytė e Miss Korrupsionit” tė jetė sistemi gjyqėsor i Kosovės. Arsyetimet e jurisė kanė qenė mungesa e gjyqtarėve dhe prokurorėve, parregullsitė e shumta qė kanė shoqėruar (ri)zgjedhjen e tyre, si dhe mungesa e vullnetit pėr t’i zgjidhur lėndėt korruptive.

Armend Mazreku, analist i politikave nė Lėvizjen FOL tha se pėrmes kėsaj performance FOL shpreh pakėnaqėsinė e saj dhe tė qytetarėve tė Kosovės pėr nivelin e lartė tė korrupsionit nė institucionet e vendit.

“Pėrveē kėsaj, FOL i bėn thirrje tė gjitha institucioneve tė vendit qė ta marrin seriozisht luftimin e korrupsionit, tė punojnė pėr hir tė interesave tė qytetarėve tė Kosovės dhe ta etablojnė pėrfundimisht shtetin e tė drejtės”, tha Mazreku.

Zero Cool
21-07-11, 15:56
Kada-Thaēit: Kontrollohu te psikiatri


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0721134753781_m.jpg


Nė ēdo seancė tė Kuvendit tė Kosovės ėshtė bėrė e modės qė deputetėt tė shkėmbejnė akuza tė rėnda, jashtė fjalorit parlamentar.


Nė seancėn e sė enjtes, deputetja nga radhėt e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Donika Kada Bujupi gjatė diskutimeve pėr njė raport, ka shpėrthyer nė akuza kundėr kryeministrit Hashim Thaēi, i cili nuk ishte nė seancė, raporton Indeksonline.

“Le tė bėhet mė serioz nė raport me Kuvendin. Bile ka nevojė pėr njė kontroll te psikiatri. Pėrcjellani kryeministrit”, ėshtė shprehur Kada-Bujupi nė Kuvendin e Kosovės.

Guri i madh
02-09-11, 11:13
Riformatimi ua lėkund ulėset Beqajt, Hoxhajt e BujėsPublikuar: 02.09.2011 - 09:06

Prishtinė, 2 gusht – Riformatimi i paralajmėruar i Qeverisė ka gjasa ta lėrė pa post ministror Besim Beqajn, ndėrsa edhe kolegu i tij nga resori i diplomacisė, Enver Hoxhaj, thuhet se nuk shihet si dikur me sy tė mirė nga kreu i ekzekutivit, Hashim Thaēi.

Beqaj dhe Hoxhaj janė pėrmendur nga burime tė afėrta me kryeministrin e Kosovės, ndėrsa arsyeja pėr largimin e tyre mund tė kėrkohet pjesėrisht edhe tek konflikti nė tė cilin kėta dy kanė rėnė me Behgjet Pacollin, partnerin kryesor tė koalicionit qeverisės tė kryesuar nga Thaēi.

“Beqaj pothuaj e ka tė sigurt largimin”, ka thėnė burimi pėr “Kohėn Ditore”, duke shpjeguar se ministri pėr Zhvillim Ekonomik tashmė ka njė konflikt tė hapur me zėvendėskryeministrin e parė, Pacolli, qė lidhet me sektorin qė ai e udhėheq, e pėr tė cilin kreu i AKR-sė ėshtė mė se i interesuar. Pėr konfliktin tashmė ka folur publikisht Pacolli.

Sa pėr ministrin e Jashtėm, Enver Hoxhaj, i cili ėshtė edhe njėri nga nėnkryetarėt e Thaēit nė Partinė Demokratike tė Kosovės, burimi i gazetės ka thėnė se nuk ėshtė vendosur pėrfundimisht qė tė largohet, ndoshta edhe pėr shkak tė pozitės nė parti, por se ka kohė qė atė kryeministri nuk e sheh me syrin e favorshėm.

“Edhe Hoxhaj ėshtė ankuar vazhdimisht pėr shkak tė Pacollit, duke pretenduar se ky po i ndėrhyn nė punėn e shefit tė diplomacisė, dhe kjo me kohė ka shkaktuar njė kundėrreagim tė pafavorshėm te Thaēi”, thotė burimi, i cili shpjegon se Hoxhaj kohėt e fundit ėshtė dėgjuar tė ketė folur shpesh pėr mediet e huaja, sidomos ato gjermanofolėse, qė nė disa raste e ka irrituar edhe kryeministrin.

Megjithatė, pėr dallim nga Beqaj, i cili duket se pėr largimin nga kabineti “e ka biletėn e prerė”, Hoxhaj mund t’i shpėtojė fshesės sė Thaēit pėr shkak tė pozitės qė ka nė PDK dhe bazės zgjedhore qė nuk ėshtė edhe aq e vogėl. Komuna prej nga vjen, Suhareka, nė zgjedhjet e fundit ia ka shtuar votat PDK-sė.

“Beqaj nuk ka bazė zgjedhore nė parti, nuk ėshtė as kuadėr i afėrt me PDK-nė, derisa Hoxhaj ėshtė nėnkryetar, dhe kjo mund tė peshojė nė favor tė tij”, ka thėnė burimi i gazetės.

Hoxhaj dhe Beqaj kanė ndėrmarrė disa veprime sė fundi, qė nga publiku mund tė shihen si relaksim marrėdhėniesh ndėrmjet tyre dhe Pacollit.

Beqaj ka qenė nė darkėn qė tė martėn ka shtruar Pacolli nė vilėn e tij, kur ka shėnuar 60-vjetorin e lindjes. Por, nuk kishte ndenjur shumė.

Ndėrkaq, Hoxhaj e ka quajtur si mrekulli aktivitetin lobues qė Pacolli ka bėrė nė Afrikė, pas tė cilit tri vende njohėn Kosovėn shtet. Megjithėkėtė, kishin demonstruar pėrplasje nėpėrmjet deklaratave publike pėr pėrvetėsim meritash sa i takon njohjes sė Kosovės nga Shėn Lucia, njė vend i Amerikės Qendrore.

Tė enjten kreu i ekzekutivit nuk ka dashur tė flasė pėr riformatimin dhe as pėr marrėveshjen qė ka me AKR-nė, pėr t’ia lėshuar edhe njė ministri.

“Ne jemi nė bashkėpunim shumė tė ngushtė dhe jemi duke e implementuar agjendėn tonė tė plotė”, ka thėnė kryeministri Thaēi pas mbledhjes sė Qeverisė.

Gazeta ka raportuar nė fillim tė javės se kreu i ekzekutivit do ta bėjė procesin e riformatimit nė kohėn kur i duhet qė nė llogari tė AKR-sė ta heqė nga Qeveria njė ministėr tė partisė sė tij, PDK-sė. Kjo pėr ta pėrmbyllė marrėveshjen e bashkėqeverisjes me tė. Informata nuk ėshtė konfirmuar nga zyrtarė tė kėtyre subjekteve. Por njė burim i gazetės ka thėnė se “nuk do tė ketė ndryshime tė mėdha nė Qeveri” dhe se “Qeveria nuk do tė freskohet vetėm me ndėrrimin e ministrave tė PDK-sė”.

Pos Beqajt e Hoxhajt, rrota e riformatimit po ashtu pritet tė shkelė edhe njė ministėr tė PDK-sė, Ramė Bujėn, ministria e tė cilit thuhet se i ėshtė premtuar tashmė Pacollit me marrėveshjen e koalicionit, e ku pritet tė vihet nėnkryetari i AKR-sė, Ibrahim Gashi. Buja ėshtė i vetmi nga ministrat e PDK-sė qė i takon tė ashtuquajturit “grupi i ish-tė burgosurve politikė”, qė pėrbėn opozitėn pėrbrenda PDK-sė.

Pacolli, po ashtu thuhet se kėrkon Ministrinė e Zhvillimit Ekonomik, por Thaēi, sipas burimit, nuk ėshtė i gatshėm tė heqė dorė nga kjo ministri e fuqishme, dhe t’ia lėrė tėrė ekonominė nė duar Pacollit.

Njė burim i afėrt me Pacollin ka treguar se Gashi, qė aktualisht ėshtė numri dy nė diplomacinė kosovare, prej kohėsh po i bėn presion atij pėr ta bindur Thaēin qė ta implementojė marrėveshjen qė do ta bėnte atė ministėr.

Gazeta ka siguruar pėrmbajtjen edhe tė njė SMS-je qė Gashi ia ka adresuar Pacollit, me tė cilėn i kėrkohet tė pėrfshihet nė Qeveri qė nė fillim tė mandatit.

“Kryetar, kėshtu mė tha Hajredini (zėvendėskryeministri Kuēi v.j.): Duhet tė insistosh qė dikush tė mos i mbajė dy poste e unė tė mbetem jashtė se pėr zotėn po ndihem shumė i tradhtuar”.

Gashi i ka thėnė edhe gazetės se ėshtė i gatshėm tė heqė dorė nga posti i zėvendėsministrit tė Punėve tė Jashtme, sapo kryeministri tė vendosė pėr ta liruar njė ministri pėr AKR-nė.

“Nuk mundem tash ta konfirmoj plotėsisht, por nėse do tė ketė njė ministri tjetėr, mund tė ketė lėvizje prej anės sime nga posti i zėvendėsministrit”, ka thėnė ai.

Edhe gjatė mandatit tė shkuar, kur Qeveria drejtohej nga PDK-ja e LDK-ja, kryeministri Thaēi kishte riformatuar Qeverinė. Kėtė e kishte bėrė nė gjysmė tė mandatit tė rregullt qeverisės.

Procesi ua kishte marrė postet ministrore 6 ministrave, prej 18 sa ka pasur kabineti qeveritar. Tre kanė qenė tė PDK-sė dhe tre tė tjerė tė LDK-sė. Ata i kishte zėvendėsuar me tė rinj. Nė tė njėjtėn kohė kishte krijuar edhe njė ministri tė re, atė tė Integrimeve Evropiane, duke e vėnė nė krye tė saj njė njeri tė PDK-sė.

Llapi
04-09-11, 15:21
Kryeēlirimtari e din vet se qfar ban e punon
mos ja bani ju fort dertin

Llapjani_HH
04-09-11, 18:30
Kryeēlirimtari e din vet se qfar ban e punon
mos ja bani ju fort dertin

Llapi, qa po ta merr menja pėr kto akuzat qė po ja ban Fatmiri Hashimit?
Apo doni me shpall Fatmir Limėn shpiun e bashkpuntor t'shkieve?

Llapi
04-09-11, 22:50
Llapi, qa po ta merr menja pėr kto akuzat qė po ja ban Fatmiri Hashimit?
Apo doni me shpall Fatmir Limėn shpiun e bashkpuntor t'shkieve?
na nuk e shpallum askend shpiun i shkieve pa qen
pse askush nuk me ka than mua ose familjes time shpiuna si psh. f.shehollit haaaaaa

MemphiSx
05-09-11, 09:42
na nuk e shpallum askend shpiun i shkieve pa qen
pse askush nuk me ka than mua ose familjes time shpiuna si psh. f.shehollit haaaaaaE qe i bjen????

Se edhe Fatmiri don me ju dal shpijun a??? Hahahahah jo jo so ne pyetje ksaj here shpijunllaki...po interesat,hajnit,krimet qe i kan bo bashke!

Fatmiri i ka thon hashes..ti e din ku jam kan 6 muj dit...gjithkahhh jem kkon bashke,veq ne lufte as 1 dit ;)

uck_aksh
05-09-11, 11:30
e gjith e verteta do te del ne shesh nga fillimi kush dhe qka ka ber se nje dit ata qe kan punuar bashkarisht do te ndahen edhe do ti shpalosin gjith te kqijat qka i kan ber popullit nga i pari politikan i kosoves deri i fundit por un gjithmon kam then se kenga dhe poezit nuk duhen te shkruhen menjeher mbas vdekje duhet te presim nje koh se pastaj nga nje president a kryeminister i pa harruar do tja thurrim kengen president e kryeminister trathtar prandaj historin duhet ta shkruajm per njerz shum vite pas vdekje mbasi te zbardhet e gjith veprimtaria e tij

Guri i madh
05-09-11, 16:16
e gjith e verteta do te del ne shesh nga fillimi kush dhe qka ka ber se nje dit ata qe kan punuar bashkarisht do te ndahen edhe do ti shpalosin gjith te kqijat qka i kan ber popullit nga i pari politikan i kosoves deri i fundit por un gjithmon kam then se kenga dhe poezit nuk duhen te shkruhen menjeher mbas vdekje duhet te presim nje koh se pastaj nga nje president a kryeminister i pa harruar do tja thurrim kengen president e kryeminister trathtar prandaj historin duhet ta shkruajm per njerz shum vite pas vdekje mbasi te zbardhet e gjith veprimtaria e tijkjo ishte nji shoqri e rrejshme hoqri qe gurthemelin e kishte te ndertuar nga genjeshtrat

kta jan fundrrina e popullit e kta i ka bashkue hajni korrupcioni edhe krimi i organizuar


e kur kta prishen ne mes veti i dhan qe qe kundermon larg

Zero Cool
14-09-11, 15:13
Ministria e Ēitakėve (Integrimeve)


http://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/citaku.jpg


14.09.2011/09:41 - E Mėrkurė

Ata qė kanė punuar me ministren e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitakun, nė kohėn kur ajo kėrkonte vota nė zgjedhjet e dhjetorit tė vitit tė kaluar, u ėshtė shpėrblyer mundi.

Ministrja Ēitaku kontributin e dhėnė nga ta nė “mbledhjen” e votave ua ka konvertuar me vende pune. Ajo nuk ka marrė parasysh faktin se standardet evropiane kėrkojnė administratė profesionale e tė pavarur, por ka tė punėsuar tre vėllezėr nėn kulmin e Ministrisė sė Integrimeve Evropiane.

Ajo ka punėsuar si shoferė tė saj Shaip e Adem Shabanin, ndėrkaq si zyrtarė tė transportit nė kėtė ministri ka punėsuar edhe vėllanė e tretė, Skėnder Shabani.

Kėtė gjė e kanė bėrė tė ditur burime tė gazetės brenda Ministrisė sė Integrimeve Evropiane, sipas tė cilave burime, tė tre vėllezėrit Shabani i kanė ndihmuar shumė ministres qė tė mbledhė vota.

“Ata kanė dhėnė njė kontribut shumė tė madh gjatė zgjedhjeve pėr t’i ndihmuar Ēitakut qė tė mbledhė sa mė shumė vota”, ka thėnė ky burim.

Nė anėn tjetėr, Ēitaku pranon se ka tė punėsuar dy shoferė qė janė vėllezėr, por mohon se personi i tretė i sė njėjtės familje ėshtė i punėsuar nė dikasterin qė ajo e udhėheq.

“Po besoj qė e keni fjalėn pėr dy shoferė. Duhet ta dini qė shoferi nuk zgjidhet me konkurs, por e zgjedh ministri personalisht vetė”, ka thėnė Ēitaku tė hėnėn duke mos komentuar nėse tė njėjtit i kanė ndihmuar asaj nė fushatėn zgjedhore.

E pėr vėllanė e tretė tė familjes Shabani, Ēitaku pranon se ka punuar nė kėtė ministri, por thotė se i njėjti nuk ėshtė mė pjesė e ministrisė qė nga gushti i kėtij viti.

“Ju lutem, unė nuk merrna me punėsimin, por vetėm mė treguan personat pėrgjegjės se Skėnder Shabani ka punuar vetėm deri nė fillim tė gushtit tė kėtij viti”, ka thėnė Ēitaku duke rekomanduar gazetėn qė tė kontaktojė me personat pėrgjegjės tė administratės. /Zėri/

Zero Cool
14-09-11, 15:15
Qeveri familjare


http://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/14_09_11_142347_qeveria.jpg


14.09.2011/09:29 - E Mėrkurė

Pagat e larta nė Postė-Telekomin e Kosovės (PTK), i kanė joshur edhe zyrtarėt mė tė lartė nė vend pėr t’i punėsuar familjarėt e tyre, ku paguhen mė shumė se nė ēdo institucion tjetėr.

Shumica e kėtyre punėsimeve, sipas burimeve tė gazetės “Zėri”, ėshtė bėrė duke ndėrhyrė direkt politika te menaxhmenti i PTK-sė, i cili ėshtė detyruar t’i realizojė punėsimet e caktuara, duke mos u bazuar shumė nė aftėsitė profesionale tė kandidatėve.

Kush punėsoi nė PTK?

Hashim Thaēi - mbesėn

Blerand Stavileci - gruan

Bajram Rexhepi - gruan

Nenad Rashiq - gruan

Fatmir Sejdiu - 2 djemė + 2 reja

Fatmir Limaj - vėllanė

Enver Hoxhaj - motrėn e gruas

Justina Shiroka-Pula - djalin

Dino Asanaj - motrėn e gruas

Sami Lushtaku - gruan

Avni Kastrati - gruan e djalit

Elmaze Pireva - vėllanė

Nuhi Ahmeti - gruan

Sahit Surdulli - djalin

Zero Cool
15-09-11, 15:42
Gabove ministėr


Nga Arben Bajraktaraj mė 09 shtator 2011 nė ora 08:54
Letėr drejtuar Ministrit tė Kulturės sė Republikės sė Kosovės, z. Memli
Krasniqi.

I nderuar zoti ministėr,

Getoizmi kulturor i Kosovės ka zgjatur sė tepėrmi. Dhe ėshtė kėnaqėsi e madhe kur marrim vesh se shfaqje nga Kosova pėrzgjidhen pėr t’u shfaqur nė festivale tė rėndėsishme botėrore, si paraqitja vitin e kaluar e dramės ‘Ēifti Martin’ me regji tė Bekim Lumit nė EUROSCENE tė Leipzigut (pėrkrah emrave mė me peshė tė regjisorėve europianė si: Pipo Delbonno, Romeo Castellucci, Alain Platel apo edhe koreografit me prejardhje shqiptare Angjelin Preljocajt), apo edhe paraqitja e ardhshme e shfaqjes ‘Rock and Roll’ me regji tė Dino Mustafiēit nė Lubjanė, si dhe pastaj nė Bogota. Kjo tregon se pas mundit e djersės, rrugė tė reja po hapen pėr teatrin kosovar dhe ėshtė vėrtet shpresėdhėnėse pėr teatėrbėrėsit e rinj tė vendit tonė.
Kosova ka shumė pėr tė thėnė, si pėr tė kaluarėn, tė tanishmen dhe tė ardhmen. Dhe krijuesit kosovarė kanė aftėsi dhe talent pėr ta shprehur kėtė pėr sė mbari. Por lajme ngrysėse vijnė kohėve tė fundit pikėrisht nga njė fushė qė nuk do e prisnim fare, nga teatri!
Sė pari politizimi i turpshėm i shkuarjes eventuale tė shfaqjes ‘Ēifti Martin’ nė teatrin Atelier 212 nė Beograd dhe mandej vendimet e ēuditshme rreth Bordit Artistik tė Teatrit dhe emėrimit tė drejtorit artistik, nė vlugun e ngjarjeve dramatike nė veri tė Kosovės. Vendimet e tilla tė marra pikėrisht nė kėtė periudhė marrin ngjyrė dyshimi. Nga njėra anė ose duken tė ngutshme, gjė qė pėr njė vend si Kosova, ku nevoja pėr stabilitet nė institucione ėshtė vėrtet vitale, mund tė ketė pasoja tė dėmshme afatgjate ose duken interes-ngushtuese, gjė qė shpresoj tė mos ketė ndodhur, ngase nė kėtė rast do tė krimboset atmosfera krijuese nė Kosovė pėr njė kohė tė gjatė dhe do tė vėshtirėsohen edhe mė shumė mundėsitė (edhe ashtu tė cunguara) tė daljes sė shfaqjeve tė krijuesve kosovarė jashtė vendit. Njė gjė tė tillė me siguri se askush nuk e do, e shpresoj se as ju z. ministėr.
Kohėve tė fundit, ministri aktual i kulturės nė Francė, Frederique Miterrand-i, ka ndėrruar mendje pėr disa emėrime tė drejtorėve tė teatrove kombėtarė qė donte tė bėnte, ngase ato ishin parė si plasime tė miqve tė tij.
Tradita e rezistencės sė shoqėrisė civile, si dhe argumentet e sjella nga rrethi i krijuesve teatror francez kanė pasur ndikim nė ndryshimin e kėtyre vendimeve. Natyrisht nė Kosovė jo vetėm rrethanat por edhe hallet janė tjera. Megjithėkėtė, njė vendim i matur dhe i mirėdebatuar nga vetė rrethi i krijuesve teatror kosovarė, do tė ishte mese i domosdoshėm.
Fjalėt qė njė nga shkrimtarėt mė me peshė tė teatrit bashkėkohor botėror Ariel Dorfman ju ka drejtuar janė tė prekshme: “Pėr njė vend si Kosova, teatri ėshtė padyshim njė nga artet mė tė nevojshme pėr tė rrėfyer ngjarjet – ashtu si edhe pėr njerėzit e Kosovės – pa frikė”.
Ai flet kėtu pėr frikėn nga pushteti, z. ministėr. Shpresoj se njė gjė e tillė do hiqet njėherė e pėrgjithmonė nga hapėsira e krijuese kosovarė zoti ministėr dhe uroj qė vendimmarrjet e juaja por edhe tė pasardhėsve tuaj tė orientojnė mundėsitė e institucioneve artistike drejt
njė shprehjeje tė lirė si dhe mirėfillėsisė sė vlerave krijuese.

Me respekt,
Arben Bajraktaraj
Paris, 7 shtator 2011

Zero Cool
18-09-11, 18:09
Tė gjithė njerėzit e Ministrit

Ministri i Shėndetėsisė, Ferid Agani, ka njerėzit e tij tė preferuar pėr tri pozita tė ndryshme nė sektorin shėndetėsor. Burime tė Express kanė thėnė se tashmė ai ka vendosur qė nė krye tė QKU’sė tė emėrohet Njazi Gashi. I ka edhe emrat pėr Kryeinspektor nė MSH dhe Kryeshef tė AKPM’sė.


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/d_978280_thumb_large.JPG


Nga Nebih Maxhuni mė 18 shtator 2011 nė ora 08:17
Kishte kėrkuar qė kandidati i pėrzgjedhur pėr drejtor tė QKU tė anulohet pėr shkak tė dyshimeve nė pėrzgjedhjen e tij, ndėrsa pak muaj mė vonė vetė ėshtė duke punuar qė nė krye tė QKU`sė tė vijė njė i preferuar i tij.

Ministri i Shėndetėsisė, Ferid Agani, nė kohėn kur kishte kėrkuar anulimin e tij, pat thėnė pėr Express se gjithēka do tė jetė transparent nė pėrzgjedhjen e drejtorit, duke premtuar qė politika tė jetė sa mė larg nga ky proces.

Por, kėshtu nuk ndodhi dhe se Agani bashkė me disa bashkėpunėtorė tė tij janė dakorudar qė nė krye tė Qendrės Klinike Universitare tė jetė Njazi Gashi, njė pediatėr qė punon nė QKU.

Intervistimi i kandidatėve me shkrim ėshtė bėrė tė premten e kaluar nė Ministrinė e Shėndetėsisė dhe se numri i aplikantėve pėr kėtė pozitė besohet tė ketė arritur deri nė 40 persona.

Pėrveē intervistimit me shkrim, kandidatėt qė kanė hyrė nė rrethin e ngushtė do tė intervistohen me gojė mė 23 shtator.

“ Gjithēka ka marrė fund dhe QKU`ja pas 23 shatorit do tė jetė me drejtor ekzekutiv. Tashmė dihet emri i tij ai ėshtė Njazi Gashi i preferuar i ministrit”, ka sqaruar njė burim i gazetės nė MSH.

Ky burim ka sqaruar se tashmė ka disponim tė madh nė Ministrinė e Shėndetėsisė qė pėr pozitat e drejtorit tė QKU`sė, kryeinspektorit shėndetėsor nė MSH dhe pėr kryeshefin ekzekutiv tė Agjencinė Kosovare pėr Produkte Medicinale tė vendosė vetė ministri i MSH`sė.

“ Ministri tashmė ka vendosur pėr drejtor tė QKU, po ashtu ai ka tė preferuarin e tij pėr pozitėn e kryeinspektorit shėndetėsor nė MSH, qė pritet tė emėrohet njė vajzė me mbiemrin Baraku”, ka sqaruar burimi nga MSh`ja

Sipas tij, nė momentin kur kėto dy pozitat do tė rehatohen, ministri do tė pėrfundojė edhe me vendosjen e njeriut tė tij nė kryer tė AKPM`sė.

“Nė kėtė pozitė, edhe pse konkursi ende nuk ėshtė hapur pėr herėn e dyte, pritet tė emėrohet njė njėri i afėrt i ministrit qė ka punuar bashkė me tė”, thotė ky burim.

Askush nė MSH nuk ka dashur tė komentojė shumė rreth kėtyre gjėrave, pėrderisa Faik Hoti, zėdhėnės i MSH, ka thėnė se QKU do tė bėhet me drejtor dhe se nuk do tė ketė anulim apo rishpallje tė konkursit.

“Mė 23 shtator kandidatėt qė kanė hyrė nė rreth tė ngushtė do tė ftohen nė MSh pėr intervistim me gojė dhe se pas kėsaj date QKU do ta ketė drejtorin”, ka thėnė ai.

Sipas Hotit, edhe konkursi pėr pozitėn e kryeinspektorit shėndetėsor ėshtė mbyllur dhe se nė fillim tė javės pritet tė ftohen kandidatėt.
Nė konkursin e ri pėr drejtorit tė qendrės mė tė madhe publike nė vend konkurrentėt i janė nėnshtruar testit me shkrim tė premten.
Disa prej tyre janė: Njazi Gashi, Salih Krasniqi, Haxhi Avdyli, Bajram Koci, Mehmet Maxhuni, Irfan Daullxhiu, Hysen Hyseni, Ramė Miftari, Lulzim Emini dhe Fitim Selimi. Murat Zejnullahu, Halim Ramadani dhe Ismet Hebibi.

Nė konkursin e shpallur pėr tė dytėn herė nga MSH`ja, paneli intervistues kishte rekomanduar pėr drejtor ekzekutiv Dardan Stubllėn, pėr tė cilin ministri kishte kėrkuar qė vendimi i sekretarit tė anulohet pėr shkak tė parregullsive gjatė pėrzgjedhjes.

Zero Cool
19-09-11, 10:48
Plani i Listės


Po punojmė pėr themelimin e degėve tė vėrteta tė Partisė sė Rugovės. Fajin pėr shkatėrrimin e LDK’sė e kanė Fatmir Sejdiu dhe Isa Mustafa. Ata kanė probleme me njėri–tjetrin. Nė LDK duhet tė organizohen zgjedhjet e lira dhe demokratike. E kemi grupin e deputetėve nė Parlament. Nuk e mbėshtes asnjėrėn nga degėt e LDK’sė nė Gjakovė. Njėri nga themeluesit e Listės, Astrit Haraqija, flet pėr Express.


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Astrit%20Ibrahimi%20_01016_320782_thumb_large.JPG


Mė 19 shtator 2011 nė ora 08:11

Astrit Haraqija para pak ditėsh ėshtė shpėrblyer me postin e Zėvendėsministrit tė Ekonomisė nė Qeverinė e koalicionit PDK – KKR dhe Lista dr. Ibrahim Rugova.

Nga pozita e re, Haraqija ka dhėnė shenja se do tė rikthehet nė Lidhjen Demokratike tė Kosovės, por vetėm nėse mbahen zgjedhjet e reja partiake.

A ka mohuar pretendimet e Degės sė LDK’sė nė Gjakovė se po merr pjesė nė mbledhjet e degės sė re tė kėsaj partie.

Thotė se nuk e pėrkrahė as grupin e Fatmir Sejdiut, as atė tė Isa Mustafės nė Gjakovė.

Ai deklaron se Lista po punon nė krijimin e kėshillave iniciues tė degėve, derisa hapat e parė paralajmėron se do tė shihen kėtė javė.

Ka thėnė se po bisedohet me faktorė brenda LDK’sė pėr rikthimin e primatit tė Partisė sė Ibrahim Rugovės.

Fajtor pėr pėrēarjen e re nė LDK e sheh Fatmir Sejdiun dhe Isa Mustafėn.
Haraqija thotė se ėshtė njė grup i deputetėve nė Kuvendin e Kosovės qė e mbėshtesin frymėn e Listės Dr. Ibrahim Rugova.

Express: Ish-Dega e LDK’sė nė Gjakovė ju ka denoncuar se po merrni pjesė nė degėn e themeluar sė voni, ku kryetar ėshtė Luan Gola?
Haraqija: Unė nuk marr pjesė nė mbledhjen e Kryesisė sė LDK’sė tė Degės nė Gjakovė. Unė kam thėnė edhe mė herėt, edhe tash jena LDK, Lista Ibrahim Rugova. Pėr atė qė ka ndodh atje, jeni tė njoftuar dhe s`kam ndėrruar qėndrim. Kurse sa i pėrket anėtarit tė Asamblesė nė Gjakovė– unė anėtar i Asamblesė jam, sepse jam zgjedhur nė emėr timin, edhe kam qenė nė bashkėqeverisje nė atė kohė. Kėtė tė drejtė nuk mund tė ma mohojė askush.

Express: Ju nuk keni marrė pjesė nė mbledhjen e Degės sė LDK’sė nė Gjakovė?
Haraqija: Jo, jo nuk ėshtė e vėrtetė hiq. Absolutisht nuk qėndron ajo punė. S’ka shanse tė marr pjesė nė mbledhje tė LDK’sė nė Gjakovė- hiq.

Express: Prej se keni themeluar Listėn Dr. Ibrahim Rugova, ju nuk keni lidhje me asnjėrėn degė tė Gjakovės?
Haraqija: Me asnjėrėn degė nuk mbajmė mbledhje, unė shumicėn e tyre i njoh. I takoj ndonjėherė nėpėr lokale, kėshtu, pėr kafe. Por, unė nė mbledhje me ta absolutisht kurrė nuk kam marrė pjesė. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė hiq. Unė s`jam as me grupin e Fatmir Sejdiut, as me grupin e Isa Mustafės. Me asnjėrin grup s’marr pjesė nė mbledhje.

Express: Ish-Presidenti Fatmir Sejdiu prej shtatorit ka filluar vizitėn nėpėr disa degė tė LDK’sė. Mė 1 shtator, ai e ka vizituar Degėn e Kamenicės. A mund tė ndodhė qė po pėrgatitet tė arrijė ndonjė marrėveshje me Isa Mustafėn pėr tė dalė kandidat pėr president?
Haraqija: Problemi ėshtė se prej fillimit kam thėnė se kėto zgjedhje qė i ka organizuar nė atė kohė nuk janė zgjedhje demokratike dhe nuk janė fer. Dhe nė ato zgjedhje kam thėnė se nuk dua tė marr pjesė. Kjo krejt ēka ka ndodhur ėshtė ajo qė e ka bėrė Fatmir Sejdiu bashkė me Isa Mustafėn. Tash, ata kanė probleme nė mes veti, unė nuk kam probleme.

Zero Cool
02-10-11, 10:32
Zogiani: Pėr Pacollin AKR ėshtė biznes


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.1002101423873_m.gif


Drejtues i Organizatės pėr Demokraci, Anti-Korrupsion dhe Dinjitet “Ēohu”, Avni Zogiani, vlerėson se shfrytėzimi i buxhetit tė shtetit pėr interesat private tė njeriut numėr dy nė Qeverinė e Kosovės, ėshtė konflikt i rėndė interesi, qė pėr pasojė duhet tė ketė largimin e Pacollit nga posti publik.
Ai thotė se vetė AKR-ja ėshtė jo mė shumė se njė lloj njėsie biznesore.

“Nė Kosovė kompania e tij ka marrė tenderė, duke e pėrdorė pushtetin, kėshtu qė nuk ka dyshim se AKR-ja nga z. Pacolli ėshtė parė mė shumė si njė biznes se sa si njė parti politike”, ka thėnė Zogiani pėr “Kosova Sot”.

Fakti qė pjesėrisht apo tėrėsisht e shpenzon buxhetin e Kosovės nė emėr tė udhėtimeve zyrtare pėr lobim, dhe pastaj kjo i del si njė “biznes pėrgjatė rrugės” (rasti me Nigerinė), pėr Zogianin mjafton qė Pacolli tė jap dorėheqje nga posti i zėvendėskryeministrit.

“E dimė qė nėpėr shtete tė standardeve tė ngjashme ka pasur biznes edhe kompania e z. Pacolli; nė shtete ku ka fare pak sundim tė ligjit dhe ku ka mundėsi tė madhe pėr pėrfitime. Prandaj, mendoj qė objektivi i parė i tij ėshtė pėrfitimi e jo sigurimi i njohjeve”, ka thėnė Zogiani, sipas tė cilit me veprime tė tilla duhet tė merret seriozisht kabineti qeveritar. /Telegrafi/

Hajra
06-10-11, 19:51
Opozita kritikon qeverinė pėr veriun

Deputetėt e LDK-sė dhe tė Lėvizjes VV kanė kritikuar ekzekutivin e vendit, duke thėnė se "ky institucion ėshtė duke e vonuar vėnien e rendit dhe ligjshmėrisė nė veri Kosovės".

E enjte 6 Tetor 2011 15:24
Deputetet opozitarė kanė thėnė se kryeministri Hashim Thaēi, s'ėshtė duke bėrė asgjė tjetėr pėr veriun, pėrveē se jep "deklarata boshe nė media".
Deputeti nga Lidhja Demokratike e Kosovės, Arben Gashi, tha se “operacioni i 25 korrikut ishte i dėshtuar plotėsisht, pasi qė sipas tij ishte pa plan".
“Veriu mbetet i bllokuar, pikat e bllokuara, trafiku i bllokuar, rrugėt kriminale tė lira, kurse Qeveria sillet sikur atje po valėvit flamuri shtetėror i Kosovės”, ka deklaruar Gashi, transmeton “Radio Evropa e Lirė”.
Shefi i grupit parlamentar tė “Vetėvendosje”, Visar Ymeri, ka thėnė se situata nė veri tė vendit po pėrkeqėsohet, se janė shtuar barrikadat, dhe se “qeveria ēdo ditė po i bind qytetarėt se po shėnon suksese”.
“Situata nė veri tė Kosovės nuk ėshtė as e mirė, e as nuk ėshtė duke u pėrmirėsuar. Prej kohės sė fundit shumė gjėra pėr tė keq kanė ndodhur. Janė sulmuar qytetarėt e paktė qė kanė mbetur atje. Nė tėrė kėtė situatė Qeveria ēdo ditė del nė TV dhe tenton t'i bindė qytetarėt se po shėnon suksese”, ka thėnė Ymeri.
Shefi i grupit parlamentar tė PDK-sė Adem Grabovci, theksoi se veprimet te cilat i ka ndėrmarrė ekzekutiv i vendit nė veri janė veprime historike.
“Qeveria ka marrė njė vendim mė 25 korrik, qė lirisht mund tė themi se ėshtė vendim historik dhe qė ka krijuar njė realitet tė ri nė veri tė vendit. Ka arritur suksesshėm nė bashkėpunim me KFOR-in dhe faktorėt tjerė qė tė sigurojė tėrėsinė territoriale tė vendit”, ėshtė shprehur Grabovci.

Arb
06-10-11, 23:13
Tė shtėna me barut tė lagur

Publikuar: 05.10.2011 - 20:33
Nė mungesė tė strategjisė pėr vendosjen e sovranitetit tė veri, pėrfaqėsuesit e Qeverisė sė Kosovės po shkėlqejnė me krekosje


Njėri thotė se “durimi ynė ka fund”, tjetri paralajmėron se “do t’i heqim vetė barrikadat dhe muret me beton”, kreu i korit gazmor pėrbetohet se “nuk ka kthim prapa”. Nuk kalon ditė pa krekosje tė ministrave kosovarė sa u pėrket zhvillimeve dramatike nė veri tė vendit. Opinioni kosovar kėto ditė, si rrallėherė mė parė, po ballafaqohet me njė defilim tė mėrzitshėm tė ngrehalucėve. Veprohet kėshtu pėr tė hequr vėmendjen nga mungesa e njė strategjie pėr vendosjen e sovranitetit tė veri. Veprohet kėshtu edhe pėr tė mbuluar dhe fshehur dėshtimet jo vetėm nė veri. Tė gjitha kėto aktivitete propagandistike u ngjajnė tė shtėnave me barut tė lagur. Dhe kėto tė shtėna filluan me aksionin e 25 korrikut, kur u dha urdhri pėr marshim nė veri pa pasur plan se si do tė veprohet ditėn tjetėr. Parimisht askush nė shoqėrinė kosovare nuk duhet tė jetė kundėr shtrirjes sė sovranitetit shtetėror nė veri, por asnjė qeveri, as kjo, nuk mund tė presė nga opinioni mbėshtetje pa pasur tė drejtė tė parashtrojė pyetje kritike. Siē u pa, vetėm falė ndėrhyrjes sė trupave paqeruajtėse tė NATO-s u evitua njė blamazhė e hatashme e Kosovės. Tani problemi ėshtė deleguar nė duart e bashkėsisė ndėrkombėtare dhe Prishtina zyrtare vetėm mund tė jetė vėzhguese e situatės. Arsyet pse u krijua kjo situatė janė tė dukshme pėr ēdokėnd qė nuk merret me analiza sahanlėpirėse dhe nuk i duartrokit pėrrallave tė kėqija tė pushtetit. Disa prej kėtyre arsyeve po i pėrmendim nė vijim.

1.
Ēdo qeveri qė synon tė gėzojė mbėshtetje nga bashkėsia ndėrkombėtare pėr veprimet e saj sė pari duhet tė ketė kredibilitet – si para opinionit vendor ashtu edhe para atij ndėrkombėtar. Qeveria aktuale e Kosovės duhet tė luftojė pėr kredibilitet para popullit dhe para opinionit ndėrkombėtar. E zgjedhur me vota kryesisht tė vjedhura, e kontrabanduar nė Kuvend si rrjedhojė e bashkimit tė interesave tė ngushta biznesore dhe klanore, tė cilat assesi nuk kanė tė bėjnė me tė mirėn e pėrgjithshme, kjo qeveri sundon sot pėr nesėr – me tė vetmin qėllim: ruajtjen e pushtetit. Pushtet nė rrethanat aktuale tė Kosovės domethėnė kontroll i resurseve publike dhe shtrydhja e tyre pėr tė ndėrtuar edhe zgjeruar rrjetin e nepotizmit. Vetėkuptohet se njė rrjet i tillė vepron jashtė sistemit ligjor, i cili ėshtė bėrė zap nga mujsharėt e veshur me pushtet. Prandaj, kur Qeveria e Kosovės premton se dėshiron tė vendosė rend e ligj nė veri, kjo tingėllon sikur kur e thėrrisni piromanin pėr tė fikur zjarrin. Ēfarė provash ka dhėnė kjo qeveri pėr sundimin e ligjit nė pjesėt e tjera tė Kosovės? Kėtu s’ka nevojė pėr pėrgjigje – sepse pėrgjigjja ėshtė dėshpėruese dhe e njohur pėr ēdo qytetar qė ia do tė mirėn kėtij vendi.

2.
Njė qeveri qė synon tė shtrijė sovranitetin nė veri, sė pari duhet tė kujdeset qė tė ketė njė polici efektive, besnike ndaj ligjit dhe vetėm ligjit. Policia e Kosovės ėshtė njė trupė e politizuar skajshėm, ku postet kyē mbahen nga njerėz tė diskredituar, tė katapultuar aty nga nėntoka. Njė policie tė tillė ndodh t’i vidhen dhjetėra kilogramė drogė nga dhoma e dėshmive – dhe asgjė askujt! Vetėm njė polici e tillė lejon qė persona tė dyshuar pėr krime lufte tė kalojnė kufirin pėr nė Shqipėri pa kontroll fare (pėr njė skandal tė tillė raporton dėshmitari tashmė i vdekur, i njohur me nofkėn X). Tė mos flasim kėtu pėr rastin e vrasjes sė policėve Jusuf Haklaj dhe Sebahate Tolaj, nė nėntor 2003. Ata me gjasė ishin pengesė pėr veprimtarinė e grupeve kriminale nė Pejė e rrethinė, nė atė zonė qė jo pa tė drejtė quhet perėndimi i egėr i Kosovės. Tė mos flasim kėtu mė gjerė pėr emėrime skandaloze si ai i Kadri Arifit nė postin e ndihmėsdrejtorit nė shtyllėn e hetimeve tė Policisė sė Kosovės, i cili mė shumė ka qėndruar nė zyrėn e kryeministrit Hashim Thaēi, duke thurur plane pėr goditjen e kundėrshtarėve politikė sesa duke u marrė me punėn e tij, pra luftimin e krimit tė organizuar. Si mund ta luftojė krimin e organizuar njė person si Arifi, i cili nga krimineli i vetėdeklaruar Nazim Bllaca u pėrmend si pjesė e dovletit nėntokėsor tė spiunazhit ilegal? Tė mos flasim kėtu pėr drejtorė policie si Sheremet Ahmeti apo Reshat Maliqi, dy figura pa ndonjė pėrvojė serioze nė polici. Pėrvoja e tyre kufizohet kryesisht nė drejtimin e trafikut dhe ruajtjen e ndonjė pėrfaqėsie diplomatike. Paralelisht me kėto emėrime skandaloze ka ecur izolimi i tė gjithė atyre kuadrove policore me pėrvojė dhe tė dėshmuar si atdhetarė. Shpesh pengesė e tyre e vetme pėr pėrparim nė karrierė ka qenė qėndrimi i tyre apolitik.

3.
Nė ndėrmarrjen e tyre gjysmake pėr shtrirjen e sovranitetit nė veri eksponentėt e Qeverisė vazhdimisht flasin pėr rrezikun qė vjen nga kriminelėt serbė. Ėshtė e vėrtetė se veriu kontrollohet nga bandat kriminale serbe, nga ideologė nacionalistė dhe nga autoritetet e Beogradit. Pėr kėtė ekziston njė konsensus tashmė edhe ndėrkombėtar. Por, kjo ėshtė vetėm njėra anė e medaljes. Nė shoqėrinė kosovare ende nuk ka debat pėr rolin qė kanė luajtur eksponentė tė Qeverisė, grupe tė interesit, struktura mafioze dhe tė ashtuquajtur komandantė tė vetėshpallur tė UĒK-sė nė biznesin e madh nė veri. I pamė para pak ditėsh - me foto madje - kamionėt e firmės “Euro-kop” tė Rashkės nė kompleksin e “Trepēės” nė jug, pra nė pjesėn qė quhet shqiptare. Kėta kamionė, sipas mediumeve serbe, janė pronė e Zvonko Veselinoviqit, njėrit prej krerėve tė krimit tė organizuar dhe ekonomisė sė zezė nė veri. Kamionėt erdhėn nė arealin e “Trepēės” nėn pėrcjelljen e Policisė sė Kosovės! Ata ishin tė ngarkuar me pirit (xehe e mbetur nga procesi i shkrirjes sė plumbit dhe zinkut). Ky material do tė dėrgohej nė portin e Tivarit pėr eksport. Duket se ky biznes lulėzon prej vitesh. Pyetja qė vetvetiu shtrohet ėshtė kjo: a thua, ka Zvonko Veselinoviqi ndonjė ortak shqiptar? Pse nuk nisin hetimet mbi kėtė bashkėpunim eventual, mbi kėtė vėllazėrim-bashkim me bazė kriminale? Nuk nisin hetimet, sepse Kosova ka polici dhe gjyqėsi tė dirigjuar nga politika.

4.
Njė qeveri qė synon tė vendosė rend e ligj kudo nė Kosovė, pėrfshirė edhe veriun, do tė angazhohej me tė gjitha mjetet e shtetit ligjor kundėr pėrfituesve tė gjendjes kaotike nė veri nė 12 vjetėt e fundit. Sikur vendosja e rendit dhe ligjit tė ishte ndėrmarrje serioze, atėherė opinioni do t’i kishte parė nė burg tė gjithė ata pronarė tė pikave ilegale tė karburanteve nė veri dhe jug tė Mitrovicės, shumica shqiptarė. Rreth 50 mijė serbė tė veriut nuk kanė mundur ta harxhonin gjithė atė benzinė qė importohej ilegalisht nga Serbia. Njė pjesė e konsiderueshme e lėndėve djegėse ėshtė kontrabandė nga shqiptarėt, disa prej tyre tė lidhur me struktura lokale dhe qendrore politike tė Kosovės. Njė kapitull tjetėr janė bandat e pėrziera multietnike pėr vjedhjen e veturave. Pastaj grupet kriminale qė importojnė artikuj ushqimorė. Dhe shumė grupe tė tjera. Nė ēdo veprimtari ilegale i kanė gishtat e pėrzier edhe patriotėt e rrejshėm shqiptarė, madje kėto punė tė ndyra ata ia shesin opinionit si aktivitete nė kuadėr tė ekonomisė sė tregut tė lirė. Pėr kėto tema tė pakėndshme ėshtė e ndaluar tė flitet nė Kosovė, sepse “ne” jemi engjėj dhe “vetėm” serbėt janė kontrabandistė. Derisa tė mbizotėrojė kjo mendėsi, problemi i kriminalitetit nė veri mbetet i pazgjidhur dhe njė burim i pashtershėm pėrfitimi pėr tė gjithė matrapazėt – prej Leposaviqit deri te pėrmendorja e Skėnderbeut nė Prishtinė.

robelli@bluewin.ch

Zero Cool
10-10-11, 19:25
QEVERIA KĖRKON NGA OPOZITA IDE PĖR VERIUN


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/10.10.2011-ZKM-01_v_603505.jpg


Nga Express 10 Tetor 2011 16:12

Lėvizja Vetėvendosje ditė mė parė nė njė konferencė pėr media ka prezantuar 13 pika, si hapa qė duhet tė ndjek Qeveria e Kosovės pėr ta shtrirė sovranitetin e plotė nė veri tė vendit.

Por Qeveria, vazhdon tė konsiderojė se opozitės i mungojnė idetė pėr veriun, andaj e fton qė tė jap ide dhe premton se idetė e dobishme do tė adaptohen me mundėsitė qė ka Kosova.

Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka thėnė tė hėnėn se para sė gjithash, do tė dėshironte tė dėgjonte qė opozita ka ide pėr zgjidhjen e ēėshtjeve tė ndryshme, para se tė kritikojė.

Megjithatė, i pyetur nėse 13 pikat e Vetėvendosjes janė ide, Kuēi kėtė nuk e ka mohuar.

“Ende nuk na i kanė dėrguar, le tė na i dėrgojnė, do t’i shqyrtojmė pa asnjė problem”, ka thėnė ai.

Lėvizja Vetėvendosje kėto 13 pika kishte paraparė t’i paraqiste nė njė seancė tė jashtėzakonshme, pėr tė cilėn nuk ka marrė mbėshtetjen madje as tė dy grupeve opozitare, LDK dhe AAK, pėrjashtuar disa deputetėve tė kėsaj tė fundit.

Por, zėvendėskryeministri Kuēi shprehet hapur se ėshtė lodhur nga kėrkesat pėr seanca tė jashtėzakonshme.

“Kjo seanca e jashtėzakonshme nė Kosovė, besoj fjala e jashtėzakonshme jemi lodhė me tė. Kurdo, me 6 deputetė, me njė grup parlamentar, ne kemi biseduar, ju e dini pėr kėtė ēėshtje, jemi tė gatshėm tė raportojmė, tė informojmė pėr ēdo ditė. Por logjika pėr tė bėrė seanca tė jashtėzakonshme, kur nuk ėshtė gjendje e jashtėzakonshme, nuk mund ta bėjmė. Ajo ēka mund tė jetė, ne e ftojmė edhe Lėvizjen Vetėvendosje edhe tė tjerėt qė tė japin ide. Ne nuk mendojmė qė idetė mė tė mira nė botė janė nė Qeverinė e Kosovės. Ne nuk e kemi atė logjikė. Ne do ta shqyrtojmė ēdo ide tė kujt do qoftė qė do tė vijė dhe idetė e mira do t’i adaptojmė. Natyrisht nė pėrputhje me rrethanat nė kushte dhe me buxhetin qė e kemi”, ka thėnė Kuēi.

Ndėr 13 pikat qė Vetėvendosja i ka prezantuar nė konferencė pėr media nė pamundėsi pėr t’i prezantuar nė seancė tė jashtėzakonshme, janė edhe pavarėsisė, shndėrrimi i FSK-sė nė ushtri, shtimi i prezencės se policisė nė veri, krijimi i marrėdhėnieve bilaterale me Shqipėrinė, SHBA-tė, Turqinė dhe vendet mbėshtetėse tė BE-sė, ndėrprerja e burimeve financiare pėr strukturat kriminale nė veri, angazhimi i Kosovės dhe Serbisė pėr shqiptarėt nė Luginėn e Preshevės, integrimi i serbėve tė veriut pėrmes zhvillimit e jo pėrmes privilegjeve, moslejimi i shitjes sė pronave tė qytetarėve nė veri etj.

Hajra
12-10-11, 11:45
Tė punėsuar te daja Enver

Ministri i Punėve tė Jashtme, Enver Hoxhaj, rrallė mund tė pėrmallohet pėr tė afėrmit e tij. Kėshtu do tė jetė tė paktėn deri nė pėrfundimin e mandatit tė tij si kryediplomat i Kosovės.

E mėrkure 12 Tetor 2011 10:24
Mungesėn e kohės pėr t’i vizituar familjarėt dhe tė afėrmit e tij, ministri Hoxhaj ka vendosur qė ta zėvendėsojė me njė zgjedhje “adekuate” – vende pune pėr nipa e mbesa.
Ai nuk ėshtė ndalur vetėm tek tė afėrmit e tij. Kryediplomati kosovar duket se ėshtė shumė i afėrt edhe me familjarėt e “dorės sė dytė”, pėr tė cilėt gjithashtu ka gjetur nga njė vend pune nė dikasterin qė e drejton, shkruan Zėri.
Burimet e gazetės brenda Ministrisė sė Punėve tė Jashtme thonė se shefi i kabinetit tė ministrit Hoxhaj, Valon Berisha, ėshtė nip i ministrit. Pėrveē nipit tė Enver Hoxhajt, njė vend pune nė MPJ ėshtė gjetur edhe pėr mbesėn Leurata Berisha, e cila te “daja Enver” punon si asistente ekzekutive.
Familjarizimi nė Ministrinė e Jashtme nuk pėrfundon me kaq. Derisa pėr shofer personal ministri Hoxhaj ka zgjedhur Ilir Berishėn, qė ėshtė kushėriri i nipit tė tij (Valon Berisha), kėtij tė fundit ia ka punėsuar edhe nipin, Naim Jollxhiu, i cili mban pozitėn e zyrtarit tė sigurisė.
Mirėpo, zyrtarė tė kėsaj ministrie kanė mohuar njė gjė tė tillė. Artan Behrami, kėshilltar pėr media i ministrit tė Jashtėm Enver Hoxhaj, i ka mohuar tė gjitha akuzat, duke thėnė se emrat nė fjalė nuk janė familjarė tė ministrit.

Hajra
29-10-11, 19:13
S’ka datė pėr liberalizimin e vizave29-10-2011 15:51 CET
[/URL] (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=xa-4dde9811192a1f62&source=tbx-250&lng=de&s=formspring&url=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fartikulli%2F1%2F1 %2F37340%2Fs-ka-date-per-liberalizimin-e-vizave%2F&title=Z%C3%ABri%20%E2%80%A2%20INFO%20-%20Ditari%20-%20Politik%C3%AB%20-%20S%E2%80%99ka%20dat%C3%AB%20p%C3%ABr%20liberaliz imin%20e%20vizave&ate=AT-xa-4dde9811192a1f62/-/-/4eac33cbba10b41c/1/4d8bd11172bed83a&frommenu=1&ips=1&uid=4d8bd11172bed83a&ufbl=1&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Findex.php&tt=0) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/37340/s-ka-date-per-liberalizimin-e-vizave/#)

Nisja e dialogut ndėrmjet Brukselit dhe Prishtinės pėr procesin e liberalizimit tė vizave nuk i garanton Kosovės njė datė, qoftė tė pėrafėrt, se kur kosovarėt do tė udhėtojnė nė Evropė pa viza.
Qeveria nė Prishtinė ka pėrsėritur nė shumė raste se Kosova ka pėrmbushur kriteret e parapara, por, nė bazė tė deklaratave tė zyrtarėve nga Brukseli, procesi parashihet tė marrė mė shumė kohė.
Gjatė qėndrimit tė saj nė Prishtinė, raportuesja pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaēek, deklaroi se dialogu pėr vizat fillon nė dhjetor, por askush, sipas saj, nuk mund ta dijė se sa kohė nevojitet deri nė liberalizimin e vizave pėr kosovarėt.

“Nuk mund ta them se sa kohė do t’i duhet Qeverisė sė Kosovės qė t’i pėrmbushė tė gjitha ēėshtjet teknike”, tha Lunaēek, duke nėnvizuar se Kosova ka bėrė tashmė disa pėrparime nė kėtė fushė.
Nga fillimi i javės tjetėr, Kosova pritet tė pėrmbushė njė nga kriteret pėr liberalizimin, pasi qė Ministria e Punėve tė Brendshme ka konfirmuar se nga e hėna do tė fillojė me lėshimin e pasaportave biometrike.
Sfida e riatdhesimit
Njė nga sfidat e pėrmbushjes sė kritereve ėshtė zbatimi i marrėveshjeve qė Kosova ka me vendet evropiane pėr ripranim dhe riatdhesim.
Ilhami Gashi, sekretar nė Ministrinė e Brendshme, tha se Ligji pėr ripranim po zbatohet nga ana e institucioneve tė Kosovės.
Megjithatė, nėnvizoi ai, ka edhe sfida tė shumta, pasi ligji fillimisht kėrkon pėrfshirjen e shumė institucioneve dhe niveleve tė pushtetit. Kurse, shqetėsimi ėshtė edhe mė i madh nė rastet kur tė kthyerit nuk kanė as strehė mbi kokė.
“Tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės, pėr ēfarėdo arsyeje qė e kanė lėshuar vendin, kanė tė drejtėn qė tė riatdhesohen. Ne jemi tė obliguar qė pėr 12 muajt e parė t’ua sigurojmė strehimin, orenditė, ushqimin - pėr ēdo anėtar tė familjes, sipas kritereve tė pėrcaktuara”, tha Gashi.
Deputeti Fatmir Xhelili, udhėheqės i grupit punues nga parlamenti, tha se janė evidentuar mangėsi nė punėn dhe angazhimin e komunave, por edhe tė ministrive tė caktuara, nė lidhje me riatdhesimin e personave dhe familjeve tė kthyera.
“Ngecje pak mė tė theksuara ka Ministria e Shėndetėsisė. Sigurisht, problemi ėshtė te fondet pėr barnat dhe pėr ofrim tė shėrbimeve me kohė. Problem tjetėr ėshtė vendstrehimi i qytetarėve, tė cilėt kthehen”, theksoi Xhelili.
Ripranimi dhe riatdhesimi prekin personat qė kanė gjetur strehim me vite tė tėra nėpėr vendet e ndryshme evropiane e tė cilėt tani duhet tė kthehen nė Kosovė.
Ripranimi dhe riatdhesimi pėrbėjnė kushtet e vėna edhe nė procesin e liberalizimit, krahas ēėshtjeve teknike si: pasaporta biometrike, siguria e dokumenteve personale dhe ēėshtje tė ngjashme.
Nė dhjetor, kur edhe mund tė nisė dialogu me Brukselin, pritet qė Kosova tė marrė edhe udhėrrėfyesin e BE-sė dhe mė pas, mbase, do t’i bėhet njė vlerėsim mė i saktė i pėrparimeve dhe sfidave qė ka pėrpara deri nė liberalizimin e vizave. /REL/
(http://www.zeri.info/artikulli/1/1/37340/s-ka-date-per-liberalizimin-e-vizave/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/37340/s-ka-date-per-liberalizimin-e-vizave/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/37340/s-ka-date-per-liberalizimin-e-vizave/#"] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/37340/s-ka-date-per-liberalizimin-e-vizave/#) 1 (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/37340/s-ka-date-per-liberalizimin-e-vizave/#)

Neferta
09-12-11, 14:31
ZDF per politikanet Kosovare
Jakup Krasniqi dhe delegacioni tė cilit i ka prirė nė vizitėn nė Bundestagun gjerman, janė ndier keq nė njė moment, kur nė konferencėn pėr media, njė gazetar e ka pyetur homologun e tij, presidentin e Bundestagut, Norbert Lammert, njė pyetje qė i ka rėnduar jo vetėm kosovarėt, por edhe vetė nikoqirin. Portali Indeksonline ka nxjerr tekstin e ZDF-sė, dhe pyetje pėrgjigjet nė kėtė konferencė.

“A e keni problem tė prisni politikanė, pėr tė cilėt Shėrbimi i Fshehtė Gjerman thotė se janė kriminelė lufte. Pse i ftoni ju atėherė kėta poitikanė”, ka pyetur njė gazetar.

Norbert Lammert i ėshtė pėrgjigjur: Ne kemi nė Kosovė njė Parlament tė lirė, tė zgjedhur nė mėnyrė demokratike. Nėse kritika tė tilla nga kushdo qė shqiptohen, atėherė ky nuk ėshtė njė objekt i marrėdhėnieve midis dy parlamenteve.

Pyetja tjetėr e gazetarit: ....Pse i ftoni atėherė ju kosovarėt?

Norbert Lammert: Unė e kam ftuar presidentin e njė vendi evropian, tė cilin shtet e ka njohur Republika Federale e Gjermanisė, shumė mė parė se qė e kanė njohur shtete tė tjera. Bėhet fjalė pėr njė vend nė tė cilin zhvillohen zgjedhje tė lira dhe njerėzit kanė mundėsinė tė pėrcaktojnė nė mėnyrė tė lirė se prej kujt dėshirojnė tė pėrfaqėsohen. Dhe, meqenėse ne jemi tė interesuar pėr realizimin e marrėdhėnieve tė tilla, ėshtė nė interesin tonė qė marrėdhėniet e tilla t’i vazhdojmė dhe tė punojmė pėr to.

Gazetari: Gjermania ėshtė e pėrfshirė me EULEX-in nė Kosovė, mirėpo nė kohėt e fundit ka pasur vrasje tė dėshmitarėve nė proceset pėr kriminelėt e luftės sė Kosovės. A besoni se Kosova ėshtė rrugės pėr njė shtet juridik, apo atje sundon dhuna?

Norbert Lammert: Pikėrisht pyejta e juaj e fundit tregon se sa e rėndėsishme ėshtė qė ne tė zhvillojmė vizita e takime tė tilla. Ne sigurisht kemi folur edhe sot pėr Raportin e Progresit tė Komisionit Evropian dhe mendojmė se ėshtė shumė e rėndėsishme qė partnerėt tanė tė bisedimeve tė mund tė diskutojnė nė mėnyrė kritike dhe tė japin vlerėsimet e tyre autentike se cfarė mendojnė pėr kėto vėrjetje tė raportit.

Ndėrsa gazetari pati pyetje edhe pėr Krasniqin.

Gazetari: A mendoni se Kosova sot ėshtė njė shtet juridik?

Krasniqi: Kosova ka probleme me drejtėsinė dhe sidomos ka probleme nė pjesėn veriore tė saj, por sigurisht jo vetėm nė pjesėn veriore tė saj. Kosova ėshtė nė vitin e katėrt tė pavarėsisė dhe nėse kemi parasysh kohėn kur Kosova ėshtė bėrė e pavarur, mund tė themi se Kosova ka bėrė hapa pėrpara mė shumė se cdo vend tjetėr i rajonit, apo mė shumė. Besojmė se sė shpejti Kosova do tė bėhet njė shtet ligjor dhe ligji do tė sundojė nė cdo pjesė tė saj.

Televizioni gjerman ZDF ka raportuar se Presidenti i Bundestagut gjerman, Norbert Lammert, ka pritur njė delegacion nga Parlamenti i Kosovės, i pėrbėrė edhe nga Xhavit Haliti. Sipas ZDF, nė vitin 2004, BND dhe KFOR kanė akuzuar Halitin si tė involvuar nė prostitucion, kontrabandė me armė dhe drogė, si dhe pėr vrasje. /Indeksonline

jadore
09-12-11, 14:53
ZDF per politikanet Kosovare
Jakup Krasniqi dhe delegacioni tė cilit i ka prirė nė vizitėn nė Bundestagun gjerman, janė ndier keq nė njė moment, kur nė konferencėn pėr media, njė gazetar e ka pyetur homologun e tij, presidentin e Bundestagut, Norbert Lammert, njė pyetje qė i ka rėnduar jo vetėm kosovarėt, por edhe vetė nikoqirin. Portali Indeksonline ka nxjerr tekstin e ZDF-sė, dhe pyetje pėrgjigjet nė kėtė konferencė.

“A e keni problem tė prisni politikanė, pėr tė cilėt Shėrbimi i Fshehtė Gjerman thotė se janė kriminelė lufte. Pse i ftoni ju atėherė kėta poitikanė”, ka pyetur njė gazetar.

Norbert Lammert i ėshtė pėrgjigjur: Ne kemi nė Kosovė njė Parlament tė lirė, tė zgjedhur nė mėnyrė demokratike. Nėse kritika tė tilla nga kushdo qė shqiptohen, atėherė ky nuk ėshtė njė objekt i marrėdhėnieve midis dy parlamenteve.

Pyetja tjetėr e gazetarit: ....Pse i ftoni atėherė ju kosovarėt?

Norbert Lammert: Unė e kam ftuar presidentin e njė vendi evropian, tė cilin shtet e ka njohur Republika Federale e Gjermanisė, shumė mė parė se qė e kanė njohur shtete tė tjera. Bėhet fjalė pėr njė vend nė tė cilin zhvillohen zgjedhje tė lira dhe njerėzit kanė mundėsinė tė pėrcaktojnė nė mėnyrė tė lirė se prej kujt dėshirojnė tė pėrfaqėsohen. Dhe, meqenėse ne jemi tė interesuar pėr realizimin e marrėdhėnieve tė tilla, ėshtė nė interesin tonė qė marrėdhėniet e tilla t’i vazhdojmė dhe tė punojmė pėr to.

Gazetari: Gjermania ėshtė e pėrfshirė me EULEX-in nė Kosovė, mirėpo nė kohėt e fundit ka pasur vrasje tė dėshmitarėve nė proceset pėr kriminelėt e luftės sė Kosovės. A besoni se Kosova ėshtė rrugės pėr njė shtet juridik, apo atje sundon dhuna?

Norbert Lammert: Pikėrisht pyejta e juaj e fundit tregon se sa e rėndėsishme ėshtė qė ne tė zhvillojmė vizita e takime tė tilla. Ne sigurisht kemi folur edhe sot pėr Raportin e Progresit tė Komisionit Evropian dhe mendojmė se ėshtė shumė e rėndėsishme qė partnerėt tanė tė bisedimeve tė mund tė diskutojnė nė mėnyrė kritike dhe tė japin vlerėsimet e tyre autentike se cfarė mendojnė pėr kėto vėrjetje tė raportit.

Ndėrsa gazetari pati pyetje edhe pėr Krasniqin.

Gazetari: A mendoni se Kosova sot ėshtė njė shtet juridik?

Krasniqi: Kosova ka probleme me drejtėsinė dhe sidomos ka probleme nė pjesėn veriore tė saj, por sigurisht jo vetėm nė pjesėn veriore tė saj. Kosova ėshtė nė vitin e katėrt tė pavarėsisė dhe nėse kemi parasysh kohėn kur Kosova ėshtė bėrė e pavarur, mund tė themi se Kosova ka bėrė hapa pėrpara mė shumė se cdo vend tjetėr i rajonit, apo mė shumė. Besojmė se sė shpejti Kosova do tė bėhet njė shtet ligjor dhe ligji do tė sundojė nė cdo pjesė tė saj.

Televizioni gjerman ZDF ka raportuar se Presidenti i Bundestagut gjerman, Norbert Lammert, ka pritur njė delegacion nga Parlamenti i Kosovės, i pėrbėrė edhe nga Xhavit Haliti. Sipas ZDF, nė vitin 2004, BND dhe KFOR kanė akuzuar Halitin si tė involvuar nė prostitucion, kontrabandė me armė dhe drogė, si dhe pėr vrasje. /Indeksonline

[FONT="Book Antiqua"]
..ku e kam bre Llapin e Hamburgit le ta lexon qitoqene , ..

Llapjani_HH
11-12-11, 18:14
..ku e kam bre Llapin e Hamburgit le ta lexon qitoqene , ..

Qka me lexue oj Jadore?

Po kto sene i dina pa na kallxue ZDF-i hiq.

Veq apet pom vjen inati pej ktyne gjermanve qė naj kan ulė aq posht kta politikuajt tonė t'korruptuem.

Llapi
11-12-11, 21:01
Qka me lexue oj Jadore?

Po kto sene i dina pa na kallxue ZDF-i hiq.

Veq apet pom vjen inati pej ktyne gjermanve qė naj kan ulė aq posht kta politikuajt tonė t'korruptuem.
valla more Llapjani i im veq gjelozija spo u len me pa ju ka verbue
se qeveri ma te mier Kosova ska pas kurr as nuk do te ket te pakten 40 vitet e ardhshme
per ket e din populli besa e din edhe ti e kundershtaret e kesaj qeverije
por inati pse ju nuk desht te rreshtohni ne luft si duhet ju ka lan anash e tash shani neper internete
por keto ta dini se jan veq pordh te ftofta e hiq ma teper
kosova drejt europes e me suksese te reja e ju vajtone sistemin e kaluar qe tash po thirrni edhe ne djathtizum haaaaaa

eqrem kryeziu tha se LDK eshte e djatht
po qysh more komunistat e titistat e kuq me yll ne ball na u paskan ba tash djathtista
eu eu gjithqka nien nieri prej sllavo-komunistave tash te shendrruem ne djathtista

Llapi
11-12-11, 21:17
Joseph Biden: Hashim Thaēi ėshtė George Washingtoni i Kosovės http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/21_07_10_23306_xhv.JPG

Neferta
11-12-11, 21:33
valla more Llapjani i im veq gjelozija spo u len me pa ju ka verbue
se qeveri ma te mier Kosova ska pas kurr as nuk do te ket te pakten 40 vitet e ardhshme
per ket e din populli besa e din edhe ti e kundershtaret e kesaj qeverije
por inati pse ju nuk desht te rreshtohni ne luft si duhet ju ka lan anash e tash shani neper internete
por keto ta dini se jan veq pordh te ftofta e hiq ma teper
kosova drejt europes e me suksese te reja e ju vajtone sistemin e kaluar qe tash po thirrni edhe ne djathtizum haaaaaa

eqrem kryeziu tha se LDK eshte e djatht
po qysh more komunistat e titistat e kuq me yll ne ball na u paskan ba tash djathtista
eu eu gjithqka nien nieri prej sllavo-komunistave tash te shendrruem ne djathtista
Pajtohem plotesisht se LDK dhe Pdk jan te majt pa medyshje edhe ate ne menyren me te argumentuar nese keta partiasha te mos punonin majt nuk do te beheshin milioner pra milioner duke ardhur majtas deri te pasuria.

jadore
11-12-11, 22:10
valla more Llapjani i im veq gjelozija spo u len me pa ju ka verbue
se qeveri ma te mier Kosova ska pas kurr as nuk do te ket te pakten 40 vitet e ardhshme
per ket e din populli besa e din edhe ti e kundershtaret e kesaj qeverije
por inati pse ju nuk desht te rreshtohni ne luft si duhet ju ka lan anash e tash shani neper internete
por keto ta dini se jan veq pordh te ftofta e hiq ma teper
kosova drejt europes e me suksese te reja e ju vajtone sistemin e kaluar qe tash po thirrni edhe ne djathtizum haaaaaa

eqrem kryeziu tha se LDK eshte e djatht
po qysh more komunistat e titistat e kuq me yll ne ball na u paskan ba tash djathtista
eu eu gjithqka nien nieri prej sllavo-komunistave tash te shendrruem ne djathtista


ti po me hjek zhigin e mames teme , more Llap ,
ishim ne nje dark diku ne nje restorant ne Kosove edhe Thaqin perball me suit te tij tuj darku , tash keto motrushet e mija shqipe nga talivina te ndryshme , shkojshin me aperat ne dore a bone nje foto , garant qishtu i kane thone , nuk e di , po veq u shike qe ai u qoke ne komb e bashke me to u fotografoke ..
kjo schatzja jeme e permallume qe ish ardhe vizite tu vatani , syt me lote e tuj thone ..lumja nona qe e ka ..
cka je ka thu qik , ja ktheva une ..
ajo.. . lej qik se shyqyr qe ju ka ardhe dita , po boll te shtypun jane kone , ka Zot ,a krejte jeten me hjek tuj punu ara-a, shyqyr qe dallap dallap eshte dynjaja , dikush hyp , dikush zhdryp ..boll kane hjek ..
a je ne vehte qik , po te kish kone ky bujk me shkolle e i meqem , edhe une qitash te kisha qu ty me bo foto me to , e mbaje per kujtim , po eshte bujk qe kur te ja ndin ti krismen e sherrit , i fshin lotet e thu , kuku po te nemen kokem kone , e dite te bardhe sditem me pa .. qifti i qiti edhe 100 vjet mbas ka me te lone ..
epilog ..
tash mbas tri vjetesh kur i percjell lajmet e shef skamjen e prek realitetin , po ja perkujtoj , ah qe sta pata bo nje foto me to , bile si kishe prit lajmet e me thone a ka shpirt ky ,a e mendon sa nona e nem ,a i shef lote e nonave per mjerimin qe i lene , por e kishe marr foton e sa here ishe bo nervoz ja kishe perserit keto fjal e hjek mllefin ..
pune inati , apo bre llap .?

Llapi
11-12-11, 23:00
Thaēi: Skeptikėt nuk duan ta pranojnė qė Kosova ka fituar nė Bruksel

Pas njė qėndrimi disa ditor, nė Bruksel, ku ka zhvilluar takime me zyrtar tė lartė tė Bashkimit Evropian, kryeministri, Hashim Thaēi sot ėshtė kthyer nė Prishtinė. Gjatė konferencės pėr medie, ai vlerėsoi se pas Republikės sė Kroacisė, Kosova ėshtė vendi qė ka pėrfituar mė sė shumti nga samiti i djeshėm i Bashkimit Evropian por se kėtė fitore nuk duan ta njohin skeptikėt. Samiti i djeshėm konfirmoi konkluzionet e Ministrave tė Jashtėm, qė pėr Kosovėn parasheh shumė qartė hapjen e dialogut pėr liberalizimin e vizave, hapjen e negociatave pėr marrėdhėnie tregtare, qasjen e Kosovės nė programet e Komunitetit dhe anėtarėsimin e Kosovės nė Bankėn Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim. Procesi i dialogut me Serbinė ka shkuar nė dobi tė Kosovės mendon dhe beson kryeministri, Hashim Thaēi.

Llapjani_HH
12-12-11, 17:03
valla more Llapjani i im veq gjelozija spo u len me pa ju ka verbue
se qeveri ma te mier Kosova ska pas kurr as nuk do te ket te pakten 40 vitet e ardhshme
per ket e din populli besa e din edhe ti e kundershtaret e kesaj qeverije
por inati pse ju nuk desht te rreshtohni ne luft si duhet ju ka lan anash e tash shani neper internete
por keto ta dini se jan veq pordh te ftofta e hiq ma teper
kosova drejt europes e me suksese te reja e ju vajtone sistemin e kaluar qe tash po thirrni edhe ne djathtizum haaaaaa

eqrem kryeziu tha se LDK eshte e djatht
po qysh more komunistat e titistat e kuq me yll ne ball na u paskan ba tash djathtista
eu eu gjithqka nien nieri prej sllavo-komunistave tash te shendrruem ne djathtista

Shumė gabim je Llapi qė thue se jam gjeloz e nuk po shoh mirė.
Une shoh shumė mirė edhe ata pa syza partiake, veq po m'dhimni ju tė gjithė( jo vetėm ti) qė syzat e partis ja u kan verbue syt e nuk po shihni hiq.

Po qfar qeverie e mir o lum Llapi ku Shqiptart kan punue ka 40 vjet e i marrin ka 80€ penzion.
A mir po t'doket qikjo Llapi a?
A mir po t'doket Llapi qė Kosova nuk ka sigurime shėndetsore?
A mir po t'doket Llapi qė mėrgimtarėt kur t'vijn n'Kosovė duhet me pague ekstra sigurim pėr automjete e shkiet e serbis hyjn e dalin ka sa her t'dojn e kurr kurfar sigurimi nuk paguejn a ėshtė qikjo mir lum Llapi?

Ka edhe shum sene tjera Llapi qė i dini edhe ju vet, po qa me ju ba qė nuk guxoni pej partie me ba za.
Nuk e kam fjalėn ktu vetėm pėr juve jo, po qashty i kie te krejt partit Llapi, si te PDK-ja, LDK-ja,AAK-ja, AKR,a ndoshta edhe te VV-ja.
Se asni parti n'Kosovė nuk ėshtė parti demokratike, fjalėn demokratike veq e kan qashty sa pėr sy e faqe se krejt kto parti i udhėheqin diktatort.

Alima
12-12-11, 17:23
Shumė gabim je Llapi qė thue se jam gjeloz e nuk po shoh mirė.
Une shoh shumė mirė edhe ata pa syza partiake, veq po m'dhimni ju tė gjithė( jo vetėm ti) qė syzat e partis ja u kan verbue syt e nuk po shihni hiq.

Po qfar qeverie e mir o lum Llapi ku Shqiptart kan punue ka 40 vjet e i marrin ka 80€ penzion.
A mir po t'doket qikjo Llapi a?
A mir po t'doket Llapi qė Kosova nuk ka sigurime shėndetsore?
A mir po t'doket Llapi qė mėrgimtarėt kur t'vijn n'Kosovė duhet me pague ekstra sigurim pėr automjete e shkiet e serbis hyjn e dalin ka sa her t'dojn e kurr kurfar sigurimi nuk paguejn a ėshtė qikjo mir lum Llapi?

Ka edhe shum sene tjera Llapi qė i dini edhe ju vet, po qa me ju ba qė nuk guxoni pej partie me ba za.
Nuk e kam fjalėn ktu vetėm pėr juve jo, po qashty i kie te krejt partit Llapi, si te PDK-ja, LDK-ja,AAK-ja, AKR,a ndoshta edhe te VV-ja.
Se asni parti n'Kosovė nuk ėshtė parti demokratike, fjalėn demokratike veq e kan qashty sa pėr sy e faqe se krejt kto parti i udhėheqin diktatort.

...
LLapion ,

a eshte qyky qai qe i jep lajmet andej edhe qe u met kalli vetum ?


.

Neferta
18-12-11, 16:51
http://Zėvendsat, 1.5 milionė € barrė Kosovės

Qka eshte teper teper

MemphiSx
18-12-11, 23:01
Plus as vet spi dike sa Zevendes KryeMinistra i ka ne Qeverin qe e udheheq vete :@

Kaqanikasja
04-01-12, 19:57
Sa mir qe kemi kso njerz qe i dijn me mir punt e tjerve se te vetat si psh ketu me mir po i dini ju se sa ministra e zevendesministra i ka Thaqi se ay vet nxnnncncnccncncncncncncn me u marr shqiptart me punet e veta me shum se me te hujat shum me mir jemi

prishtinasi
04-01-12, 21:53
Sa mir qe kemi kso njerz qe i dijn me mir punt e tjerve se te vetat si psh ketu me mir po i dini ju se sa ministra e zevendesministra i ka Thaqi se ay vet nxnnncncnccncncncncncncn me u marr shqiptart me punet e veta me shum se me te hujat shum me mir jemi


Tregona ti, ky zavendesministrat i pagun prej xhepit te vete, apo me taksat tona!? Nese i pagun prej xhepit te vete, jom dakord me ty, veq aman tregona :)

sherri
04-01-12, 22:01
valla more Llapjani i im veq gjelozija spo u len me pa ju ka verbue
se qeveri ma te mier Kosova ska pas kurr as nuk do te ket te pakten 40 vitet e ardhshme
per ket e din populli besa e din edhe ti e kundershtaret e kesaj qeverije
por inati pse ju nuk desht te rreshtohni ne luft si duhet ju ka lan anash e tash shani neper internete
por keto ta dini se jan veq pordh te ftofta e hiq ma teper
kosova drejt europes e me suksese te reja e ju vajtone sistemin e kaluar qe tash po thirrni edhe ne djathtizum haaaaaa

eqrem kryeziu tha se LDK eshte e djatht
po qysh more komunistat e titistat e kuq me yll ne ball na u paskan ba tash djathtista
eu eu gjithqka nien nieri prej sllavo-komunistave tash te shendrruem ne djathtista

..sa mire dine ky kur fol me men :smile:

Kaqanikasja
04-01-12, 22:23
Tregona ti, ky zavendesministrat i pagun prej xhepit te vete, apo me taksat tona!? Nese i pagun prej xhepit te vete, jom dakord me ty, veq aman tregona :)nuki ke fjala te pagesat po ke fjala per tjera gjona ne at shkrim

prishtinasi
04-01-12, 22:28
nuki ke fjala te pagesat po ke fjala per tjera gjona ne at shkrim

Per diqka ke...nejse...

Kaqanikasja
04-01-12, 22:31
Per diqka ke...nejse...E Po lexoje mir per qka ke

prishtinasi
04-01-12, 22:40
E Po lexoje mir per qka ke

Epo, ishe lexu mire kur shkrimi tingllon (lexohet) shqip dhe qarte...:)

Neferta
05-01-12, 18:10
'' QEVERIJA MA E MIRE NE HISTORI''
Kryministri i Kosoves e thote kete te dhene ndoshta per future times Prioritetet kryesore pėr vitin 2012, mbetet lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar , perspektiva konkrete apo implementimi i agjendės evropiane, pėrmbyllja e plotė e suksesshme e pavarėsisė sė mbikėqyrur, si dhe rritja e zhvillimit ekonomik dhe mirėqenies sociale tė qytetarėve tė Kosovės.

Zero Cool
19-10-12, 14:39
Vajza e Shkurte Fejzės ‘kėshilltare’ e Hashim Thaēit


Prishtinė, 19.10.2012

Muzika dita ditės pėr disa emra qė nuk kanė mundur tė gjejnė veten nė tė po bėhet demode, kjo pėr shkak tė mossuksesit tė cilin e shohin tek vetja, shkruan portali Koha.

Ata tė cilėt mundohen tė gjejnė shpejt ndonjė zgjidhje e kanė mė lehtė, por disa tė tjerė qė mundohen e mundohen e nė fund nuk arrin tė dalin nga balta dhe ju humbet rruga nė oborr e kanė tė vėshtirė kuptohet. Njė fat tė njėjtė nė tregun shqiptarė e ka pasur edhe kėngėtarja e re Gresa Behluli, vajza e kėngėtares sė njohur tė muzikės popullore Shkurte Fejza e cila me ndihmėn e tė ėmės ėshtė munduar tė pėrfshihet nė skenėn muzikore por, suksesit nuk ia ka arritur ndoshta aspak! Duke parė mė tė qėllimshme tė zgjedh njė drejtim tjetėr, Gresa Behluli ka pak kohė qė ėshtė punėsuar nė zyrėn e Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēit. Nuk dihet pozicioni i saj si kėshilltare apo asistente nė kėtė zyrė pėr shkak se nuk e thekson tek profili nė Facebook, por njė gjė dihet se Gresa me kėtė rast i ka dhėnė ‘fund’ detyrės si kėngėtare.

Kujtojmė, se edhe kėngėtarja e re, Bubulina Krasniqi, e cila ėshtė motra e Ministritė tė Kulturės, Rinisė dhe Sportit, Memli Kraniqi, kohė mė parė ėshtė punėsuar nė postin e zyrtares sė lartė pėr organizata ndėrkombėtare nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme.

Zero Cool
19-10-12, 16:54
Nipi i Azem Sylės nė krye tė Postės


Prishtinė, 19.10.2012

Sejdi Hoxha, sot do tė emėrohet Drejtor i Postės sė Kosovės.

Burime tė Indeksonline kanė thėnė se shumė shpejt ai do tė vihet nė pozitėn e Drejtorit tė Postės sė Kosovės.

Sejdi Hoxha, menjėherė pas pėrfundimit tė Fakultetit ėshtė zgjedhur nė krye tė bordit tė Hekurudhave tė Kosovės. Hoxha ėshtė nipi i Azem Sylės.

Oqeani
19-10-12, 19:06
Nasredini kur po na bahet kryeminister !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Guri i madh
20-10-12, 23:23
Ambasada e SHIK-ut

http://www.koha.net/repository/images/f1_20-ambashik-balline-5-zevend-direkt-jpg1350736951.jpg

"SHIK-u ėshtė gjallė, fiton 200 milionė dollarė nė vit”. Ky titulli qė pėr disa ditė, nė maj tė vitit 2010 kishte tronditur shoqėrinė kosovare, e qė ishte nxjerr nga njė raport i OJQ-sė amerikane “Komiteti Kombėtar i Politikės sė Jashtme Amerikane”. Qė atėherė besohej se edhe pse zyrtarisht ėshtė shuar, Shėrbimi Informativ i Kosovės vazhdon tė kėtė ndikim tė madh nė vend.Sidomos kur bėhet fjalė pėr tė punėsuar njerėz nėpėr institucione, SHIK ėshtė gjithmonė me ndikim nė kėtė drejtim.

Pasi nė Kuvendin e Kosovės ka gati njė grup parlamentar me deputetė, shumė njerėz me rekomandim tė SHIK janė punėsuar nė Post-telekomin e Kosovės, nė Aeroport e nė KEK mirė, tani rrėnjėt janė shtrirė edhe nėpėr institucione kosovare qė pėrfaqėsojnė shtetin nė botė-ambasadat.

Indeksonline merr vesh qė Ambasadėn e Kosovės nė Gjermani ka disa tė punėsuar me rekomandim tė ish-punonjėsve tė SHIK-ut.

Burimet tė institucioneve mė tė larta vendore kanė bėrė me dije se janė katėr persona qė punojnė nė kėtė ambasadė, e qė kanė shkuar aty pas kėrkesės sė bėrė nga ish-zyrtarė tė SHIKU-ut.

Nė kėtė ambasadė, me ndikimin e SHIK-ut ėshtė punėsuar Fatmire Musliu, motra e Ganimete Musliut, tash deputete e PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės e dikur asistente e kryetarit tė Skenderajt, Sami Lushtaku.

I punėsuari tjetėr nė Ambasadėn e Kosovės nė Gjermani, me rekomandim tė kėsaj agjencie janė Hamdi Reēica dhe Dhurata Selimi, tė afėrm tė Elmi Reēicės, njeri i fuqishėm nė SHIK dhe aktualisht deputet i PDK-sė nė Kuvendin e Kosovės

Sipas po kėtyre burimeve, nė kėtė ambasadė janė punėsuar edhe shoferėt e Kadri Veselit, i cili udhėhoqi SHIK-un pėr mė shumė se njė dekadė. Kėta janė Hamdi Gashi e Islam Spahija. Ky i fundit e shoqėroi Veselin gjatė intervistės sė famshme e tė tij dhėnė portalit gjerman “dt-worldwide”, ku kishte prezantuar edhe ambasadori Skėnder Xhakaliu.

Indeksonline ka pritur pėr mė shumė se njė muaj njė pėrgjigje nga Ministria e Punėve tė Jashtme, qė aktualisht drejtohet nga nėnkryetari i PDK-sė, Enver Hoxhaj, nė lidhje me kėtė temė, mirėpo nuk ka marrė pėrgjigje.

“I kemi pranuar pyetjet e juaja, mirėpo jemi duke i pėrgatitur pėrgjigjet dhe posa tė jenė gati do ua pėrcjellim”, ka deklaruar pėrmes telefonit Artan Behramaj, zėdhėnės nė MPJ.

Guri i madh
27-10-12, 22:47
Ivanoviq: Jemi takuar me Thaēin e Rexhepin
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/60569/ivanoviq-jemi-takuar-me-thacin-e-rexhepin/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/60569/ivanoviq-jemi-takuar-me-thacin-e-rexhepin/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/60569/ivanoviq-jemi-takuar-me-thacin-e-rexhepin/#"]

Kryetari i tė ashtuquajturit Kėshill Nacional Serb, Millan Ivanoviq, ka thėnė se serbėt e veriut tė Mitrovicės janė takuar me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi dhe me ministrin aktual tė Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, nė Qendrėn Spitalore nė veri tė Mitrovicės. Nė njė deklaratė pėr mjetet lokale serbe tė informimit nė Mitrovicė, Ivanoviq nuk ka precizuar se kur ka ndodhur takimi, por ka sqaruar se ėshtė biseduar pėr shėndetėsinė.
“Me pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut ishin nė vizitė Qendrės Shėndetėsore nė veri tė Mitrovicės. Kemi biseduar pėr ēėshtje nė shėndetėsi. Ata (pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut) kanė insistuar qė tė sjellin punėtorė shėndetėsorė shqiptarė nė spitalin nė veri. Ne kemi insistuar nė simetri dhe reciprocitet, qė nė 20 spitale tė mbetura tė kthehen punėtorėt shėndetėsorė serbė. Bisedimet janė zhvilluar me pėrfaqėsuesin e UNMIK-ut, ndėrsa Thaēi dhe Rexhepi kanė ardhur pa i ftuar. Nė ato rrethana, e nė prani tė truprojave tė armatosura tė Thaēit, tė cilėt mė vonė janė larguar me insistimin tonė, nuk i kemi shtrėnguar duart, e as nuk ka pasur prezantim”, tha Ivanoviq, i cili njėkohėsisht ėshtė mjek nė Qendrėn Spitalore nė veri tė Mitrovicės.
Njė prej liderėve mė ekstremist serbė nė veri tė Mitrovicės, Millan Ivanoiq, ėshtė pėrqendruar edhe te dialogu qė do tė pasojė nė mes tė Kosovės dhe Serbisė. “Deri me tani nuk kemi marrė pjesė nė hartimin e platformės, kėshtu qė nuk kemi tė dhėna, pėrveē informacioneve tė cilat i dėgjojnė nėpėrmes medieve. Se ēfarė do tė ketė nė kėtė platformė pėr bisedimet, ne nuk dimė”, ka thėnė Ivanoviq, i cili ka shtuar se me e rėndėsishmja ėshtė qė tė arrihet unitet pėr platformėn dhe nėse ajo ėshtė nė pajtim me Kushtetutėn e Serbisė dhe Rezolutėn 1244, atėherė mund tė vije deri tė mbrojtja e interesave tė serbėve.
Ndėrsa sa i pėrket takimit Thaēi-Daēiq, Ivanoviq mendon se deri te ky takim ka ardhur nėn presionin e madh qė i ėshtė bėrė Serbisė.
“Ne nė kėto momente jemi shpallur homofobistė, racistė, kėrcėnohen se do tė na marrin regjimin pa viza, kėshtu qė presionet janė tė mėdha. Supozojmė se kryeministri i Serbisė, nėn kėto presione ka pranuar konsultimet, sepse bisedime nuk ka pasur, ndėrkohė qė akoma nuk ka platformė tė Serbisė pėr bisedime”, ka nėnvizuar ai, i cili ka shtuar, se po te ishte ai nė vend tė Daēiqit, nuk do ta pranonte njė takim tė tillė.
“Sikur unė tė pyetesha dhe po tė ndodhesha nė njė pozitė tė tillė, do tė insistoja qė tė bisedohet nė prani tė pėrfaqėsuesve tė OKB-sė, krejt nė pėrputhje me Rezolutėn 1244, kėshtu qė bisedimet nė prani tė znj. Cathine Ashton dhe pėrfaqėsuesve tė cilėt janė mentorėt kryesorė tė pavarėsisė sė Kosovės, nuk do sjellin zgjidhje tė drejtė”, tha kryetari i tė ashtuquajturit Kėshill Nacionl Serb, duke siguruar se bisedimet direkte tė pėrfaqėsuesve tė serbėve tė veriut tė Kosovės me ata tė Prishtinės, janė tė pamundshme.
“Ne, kėtu jemi zgjedhur nė mėnyrė legjitime nė zgjedhjet nė tė cilat kanė marrė pjesė subjektet mė tė mėdha politike, ndryshe nga institucionet nė jug tė Ibrit, andaj unė nuk mund ta pranoj legjitimitetin dhe legalitetin e tyre. Ne duam qė tė bisedojmė me Prishtinėn nė kuadėr tė ekipit, i cili do tė formohet nga organet tona tė shtetit dhe nga qytetarėt tanė, me kryeministrin dhe presidentin serb”, konstatoi ai, duke ripėrsėritur, se marrėveshja pėr menaxhimin e integruar tė kufijve, ka cenuar interesat vitale tė Serbisė.
“Me kėtė marrėveshje kemi doganierėt shqiptarė brenda Serbisė sė pandarė. Pos kėsaj kemi kufirin aty ku nuk e duam, andaj nuk kemi kurfar arsyeje qė nė kėtė mėnyrė ta pranojmė shtetin e vetėshpallur tė Republikės sė Kosovės. Kėshtu ne detyrohemi tė heqim dorė nga dokumentet dhe identiteti ynė”, tėrhoqi vėrejtjen Ivanoviq, i cili ka shtuar se i kupton plotėsisht serbėt nė jug, por jo edhe politikanėt qė kanė hyrė nė institucionet kosovare.
“Sikur ata tė punonim si kemi punuar ne, sot tė kishim mė shumė veri tė Kosovės, e jo serbė, tė cilėt detyrohen qė me letėrnjoftime dhe me targa tė Republikės sė Kosovės tė lėvizin nėpėr Kosovė. Sikur tė punon si ne, atėherė bashkėsia ndėrkombėtare do tė detyrohej nė zgjidhje tjera”, ka vlerėsuar Ivanoviq, i cili ka pohuar se qė nga formimi i shtetit tė Kosovės, serbėt nė jug tė Ibrit asnjėherė nuk kanė qenė nė gjendje mė tė rėndė.
“Ėshtė e qartė se disa pėrfaqėsues janė lobuar nga ana e Prishtinės dhe nėn kėtė ndikim kanė pranuar dhe kanė shkuar linjės sė kundėrshtimit mė tė vogėl. Ata nuk kanė luftuar pėr interesat tona esenciale, kėshtu qė ka ardhur deri te pozita e rėndė e serbėve nė jug tė Ibrit. Serbėt nė jug nuk ėshtė dashur t’i pranojnė zgjedhjet, asnjė nga partitė e mėdha nė Serbi nuk ka rekomanduar dalje nė zgjedhje, pėrveē disa qė janė stimuluar nga Prishtina dhe tė njė pjese tė bashkėsisė ndėrkombėtare”, ka pėrfunduar Ivanoviq.

Guri i madh
31-10-12, 22:20
http://www.zeri.info/fotot/64610/vetevendosje--protesta-kunder-dialogut-prishtine-beograd--22-tetor-2012a14-l.h..jpg
Foto: Laura Hasani

valiii
01-11-12, 15:37
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Gvne_W-VZww#!

Zero Cool
03-11-12, 09:37
Zėvendėsministri Lushtaku grushton zyrtarin Mustafė Xhemajli


Prishtinė, 03.11.2012

Zėvendėsministri i Diasporės, Nuredin Lushtaku, ka rrahur tė hėnėn drejtorin e Departamentit pėr Politika tė Diasporės nė kėtė ministri, Mustafė Xhemajli. Burime nga Ministria kanė thėnė se Lushtaku e ka goditur me grushte e shuplakė Xhemajlin, nė objektin e Qeverisė sė Kosovės, pėr shkak se kishte refuzuar qė tė punėsonte njė person tė cilit i kishte premtuar punėsim zėvendėsministri i Diasporės, shkruan sot Koha Ditore.

Rasti nuk ėshtė raportuar nė polici fare, por ka tashmė ky konflikt ka rėnė ndėr burra. Sipas burimit ka ndėrhyrė edhe kryeministri Hashim Thaēi pėr t’i pajtuar, porse misionin pėr pajtimin e tyre tashmė e ka marrė nė dorė, kushėriri i zėvendėsministrit Lushtaku, Sami Lushtaku.

Mustafė Xhemajli ėshtė vėllai i madh i veprimtarėve politikė, Bajrush dhe Emrush Xhemajlit. Lushtaku e Xhemajli kanė qenė bashkėveprimtarė shumė vjet nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės, ndėrsa tash punojnė nė njė institucion, njėri me pozitė politike e tjetri menaxheriale.

Guri i madh
04-11-12, 20:11
Qeveria pagoi pėr takimet e Presidentes

http://www.koha.net/repository/images/f1_04-palob-balline-nr-6-jpg1352044748.jpg
Publikuar: 04.11.2012 - 16:58Prishtinė, 4 nėntor - Njė kompani amerikane e lobimit, me bazė nė Washington ka raportuar se ėshtė paguar nga Qeveria e Kosovės pėr tė ndihmuar nė aranzhimin e takimeve tė Presidentes sė Kosovės Atifete Jahjaga me zyrtarė amerikanė tė shtetit.

Nė raportin e dorėzuar tek Departamenti Amerikan i Drejtėsisė, kompania “Patton Boggs” tregon se ka pėrfituar 191 mijė e 753 dollarė pėr njė periudhė prej gjashtė muajve tė lotimit, shkruan gazeta Jeta nė Kosovė.

Gjatė kėsaj periudhe, bazuar nė kėtė raport, lobistėt kontaktuan zyrtarė tė qeverisė amerikane dhe anėtarė tė Kongresit amerikan nė lidhje me marrėdhėniet bilaterale ndėrmjet Kosovės e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

“Gjithashtu (Patton Boggs) mbėshteti vizitėn nė Washington tė Presidentes sė Kosovės dhe ndihmoi nė aranzhimin e takimeve me zyrtarėt e Qeverisė sė SHBA-sė”, thuhet nė kėtė raport

murrizi
04-11-12, 20:19
,,Qeverit vijnė e shkojnė, janė populli ata qė bėjnė tė pamundshmėn tė mundur ''.

Guri i madh
17-11-12, 18:32
edhe qka duhet me ndodh ne ministrin e rendit qe te vetdisohet ministri BAJRAM REXHEPI e te jap dorheqje

Konfiskohet vetura, pronė e ministrit Rexhepi

http://koha.net/repository/images/f1_17konfisk-jpg1353167207.jpg

Publikuar: 17.11.2012 - 16:45Prishtinė, 17 nėntor - Tė enjten nė parkingun e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, ėshtė konfiskuar nga Policia e Kosovės, vetura “Klaiser” pronė e ministrit Bajram Rexhepi. Ky konfiskim ka ardhur pasi vetura derisa i ėshtė nėnshtruar procedurės sė regjistrimit, doli tė jetė veturė e vjedhur.

Burimet e “Kosova Info”, bėjnė tė ditur se kėtė veturė ministri Rexhepi e kishte dhuratė nga njė mitrovicas i quajtur Curri, i cili thuhet se ka lidhje tė forta me strukturat paralele serbe nė veri tė Mitrovicės.

I kontaktuar me telefon, zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Brahim Sadriu, e ka pėrgėnjeshtruar njė lajm tė tillė.

Ai tha se dje Policia e Kosovės nuk ka konfiskuar asnjė veturė nė Parkingun e ndėrtesės se Ministrisė se Punėve tė Brendshme tė Kosovės.

Edhe pse “Kosova Info” ka tentuar disa herė tė marrė informata nga MPB-ja pėr rastin nė fjale, pikėrisht nga Zyra pėr Informim, kjo gjė ka qenė ė pamundur. Burimet e portalit flasin se polici qė i ka prirė konfiskimit ėshtė suspenduar nga puna.

Guri i madh
18-11-12, 17:01
moti e kam dit se millosheviqi e formoj PDKen e gradoj HASHIM THAQIN tani veq po vertetohet
Demonstrim simulues i “Mbrojtjes civile” nė veri

Bota Sot | 18.11.2012 16:17

(http://www.botasot.info/kosova/197268/demonstrim-simulues-i-mbrojtjes-civile-ne-veri/#)[/URL] (http://www.botasot.info/kosova/197268/demonstrim-simulues-i-mbrojtjes-civile-ne-veri/#)[URL="http://www.botasot.info/kosova/197268/demonstrim-simulues-i-mbrojtjes-civile-ne-veri/#"] (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=ra-503e2ca26fc35ccb&source=tbx-250&lng=de&s=jappy&url=http%3A%2F%2Fwww.botasot.info%2Fkosova%2F19726 8%2Fdemonstrim-simulues-i-mbrojtjes-civile-ne-veri%2F&title=Demonstrim%20simulues%20i%20%E2%80%9CMbrojtj es%20civile%E2%80%9D%20n%C3%AB%20veri%20-%20Kosova%20-%20Bota%20Sot&ate=AT-ra-503e2ca26fc35ccb/-/-/50a905cb6a1cdfdb/2&frommenu=1&uid=50a905cbdf7e3962&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fwww.botasot.info%2F&tt=0&captcha_provider=nucaptcha)

http://images.botasot.info/uploads/largea_serbet1353251875.jpg
Sinjali i alarmit nė veri tė Mitrovicės ka shėnuar tė dielėn fillimin ushtrimit simulues publik tė reagimit nė rast tė emergjencės sė zjarrit nga ana e organizatės sė ashtuquajtur “Civilna zastita Mitrovice”, apo “Mbrojtja civile e Mitrovicės”.
Ushtrimi ka nisur nė orėn 11: 45 dhe ka zgjatur rreth 1 orė. Ndėrkaq, ky organizim ėshtė zhvilluar nėn pėrkujdesjen e Zyrės pėr Kosovė tė Qeverisė Serbe, tė cilėn e drejton Aleksandėr Vulin.
Pjesėtarėt e kėsaj organizate janė rreshtuar sipas komandės, duke brohoritur emrin e shtetit serb.
Gjatė ushtrimit, pjesėtarėt e ekipeve tė “Mbrojtjes civile” kanė demonstruar mundėsitė, shkathtėsitė dhe pėrgatitjen e tyre pėr shpėtimin e njerėzve nė rast tė rrezikut nė objektet e pėrfshira nga zjarri.
I ashtuquajturi kryetar i komunės paralele tė Mitrovicės, Kėrstimir Pantiq, i cili ka theksuar se ėshtė njėkohėsisht edhe komandant i organizatės “Mbrojtja civile e Mitrovicės”, u ėshtė drejtuar pjesėtarėve tė “Mbrojtjes civile”, duke u thėnė se ata janė njerėzit qė do tė pėrballen me situatat e vėshtira emergjente nė veri tė Mitrovicės.
“Ju do tė jeni kėtu nė ēdo moment dhe nė ēdo rrethanė do tė jeni tė parėt qė do t’i shpėtoni njerėzit, tė mirat materiale dhe tė kulturės, si dhe mjedisit jetėsor nga fatkeqėsitė elementare, nga pasojat e terrorizmit, fatkeqėsive tė luftės dhe tė tjera”, ka thėnė Pantiq.
Ai ka shtuar se organizata “Mbrojtja civile” do tė jetė nė shėrbimin e tė gjithė qytetarėve nė veri tė Mitrovicės, pavarėsisht nga pėrkatėsia kombėtare dhe fetare e tyre.
Sipas tij, “Mbrojtja civile” ėshtė formuar bazuar nė Konventėn e Gjenevės, e cila e precizon se pėr ēfarė qėllimesh mund tė pėrdoret mbrojtja civile.
Pantiq ka thėnė se Konventa e Gjenevės e jep edhe mundėsinė qė pjesėtarėt e “Mbrojtjes civile” tė mbajnė armė.
“Neni 65 (i Konventės sė Gjenevės), madje e jep mundėsinė qė pjesėtarėt e ‘Mbrojtjes civile’ mund tė bartin armatim tė lehtė pėr mbajtjen e rendit ose pėr vetėmbrojtje”, ka thėnė Pantiq.
Megjithatė, pjesėtarėt e “Mbrojtjes civile” nė demonstrimin e sė dielės nuk kanė pasur ndonjė lloj tė armatimit.
Policia e Kosovės nuk raporton pėr incidente
Nė anėn tjetėr, zyrtarėt e Policisė sė Kosovės, kanė theksuar se nuk kanė marrė asnjė kėrkesė pėr organizimin e kėtij tubimi, por policia e ka pėrcjellė nga afėr zhvillimin e aktivitetit tė organizatės “Mbrojtja civile”.
Zėdhėnėsi i policisė pėr rajonin e Mitrovicės, Besim Hoti, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė se sipas informacioneve tė policisė, organizata “Mbrojtja civile e Mitrovicės” ka demonstruar njė simulim tė reagimit nė rast tė emergjencave apo situatės sė zjarrit.
“Policia e Kosovės nuk ka pasur zyrtarisht ndonjė informacion rreth organizatorėve tė mundshėm tė kėsaj ngjarjeje. Mirėpo, nė vendngjarje sigurisht qė policia i ka pėrcjellė kėto aktivitete edhe pėrkundėr faktit qė ne, sigurisht, nuk kemi qenė pjesė e kėtij aktiviteti”.
“Mirėpo, nė kuadėr tė Ligjit pėr rendin publik, Policia e Kosovės ka obligime qė tė jetė e pranishme me qėllim tė mbledhjes sė informacioneve dhe sigurimit tė tubimeve tė tilla. Por, gjithēka ka pėrfunduar pa ndonjė incident tė regjistruar nga policia”, ka deklaruar Hoti.
Ndryshe, “Mbrojtja civile e Mitrovicės” ėshtė organizatė, e cila nga institucionet e Kosovės konsiderohet si strukturė paralele qė vepron nė veri tė vendit e financuar nga Serbia.
Ditė mė parė, zyrtarėt e komunės sė Mitrovicė, patėn reaguar pėr shkak tė pranisė sė pjesėtarėve tė “Mbrojtjes civile” nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, duke shfaqur dyshimet se nė kėtė organizatė ka edhe pjesėtarė qė janė tė inkriminuar, tė ashtuquajtur “roje tė urave”, por edhe pjesėtarė tė strukturave tė sigurisė tė shtetit serb.
“Rojat e Urės” kanė qenė njė grupim i paligjshėm sigurie, i themeluar nė pėrfundim tė luftės nė Kosovė, nė pėrbėrje tė tė cilit thuhej se kishte edhe pjesėtarė tė pensionuar tė forcave paramilitare serbe.
Zyrtarėt e komunės sė Mitrovicės patėn kėrkuar nga strukturat vendore dhe ndėrkombėtare tė sigurisė qė ndaj “Mbrojtjes civile”, “tė ndėrmarrin masa dhe tė mos lejojnė veprimtarinė e tyre, e cila paraqet ndėrhyrjen e Serbisė nė Kosovė”./rel

MemphiSx
22-11-12, 11:17
KFOR-i e ndalon ROSU-n te Kroi i Vitakut
Publikuar, 22. XI. 2012
Pjesėtarė tė KFOR-it kanė ndaluar njėsinė speciale tė Policisė sė Kosovės, ROSU, tė enjten rreth orės 10.00, tek ura e Sohodollit.
KFOR-i i ka penguar ata pėr tė depėrtuan nė lagjen Kroi i Vitakut. Nė anėn tjetėr, brenda nė thellėsi tė ngjarjes janė mbledhur dhjetėra serb; nėpėr disa lokacione tė ndryshme nė pėrpjekje pėr t’i ndaluar punimet nė rindėrtimin e shtėpive tė shqiptarėve.

Nėpėr lagje vėrehet prezencė e shtuar e Policisė sė Kosovės. por edhe tė KFOR-it. Nė anėn tjetėr ka edhe shqiptarė tė tubuar. Situate ėshtė e qetė por nėn tension


KALLXO BURRNIN TONE O BAJRAM REXHEPI!

Zero Cool
26-11-12, 18:54
Thaēi: Mė mirė do tė jetonim nė njė shtet


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.1126170825860_m.jpg


Nė manifestimin kushtuar 100 vjetorit tė pavarėsisė sė shtetit shqiptar, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi rikujtoi gjeneratat e tėra tė rėna pėr lirinė dhe pavarėsinė e shqiptarėve, qė nga periudhat e hershme. Ai tha se nuk ishte dėshirė e jona tė jetojmė nė dy shtete, sepse shumė mė mirė do tė jetonim nė njė shtet tė vetėm.


Kryeministri Hashim Thaēi tha se kur flitet pėr formimin e shtetit shqiptar dhe ngritjen e flamurit nė Vlorė nga dora e Ismail Qemalit mė 28 nėntor tė vitit 1912, duhet kujtuar tė gjithė ata qė sakrifikuan dhe ranė pėr lirinė e tė gjithė shqiptarėve nė tė gjitha trojet etnike.

Krijimi i dy shteteve tė pavarura, pėrkatėsisht Shqipėrisė dhe Kosovės, pėr kryeministrin Thaēi nuk ėshtė zgjidhja mė e mirė, por megjithatė ėshtė njė realitet.

“Kosova, ajo qė kishte dhėnė kontributin themelor pėr pavarėsinė e Shqipėrisė me kryengritje tė ideuara nga Hasan Prishtina dhe shumė vise tė tjera kishin mbetur jashtė Shqipėrisė. Sot, ka tė tillė qė na thonė se i keni dy shtete. Dy shtete ne nuk i bėmė se kishim dėshirėn tonė. Ky ėshtė njė realitet. Por, mė me dėshirė dhe shumė mė mirė do tė jetonim nė njė shtet tė vetėm brenda familjes evropiane”, ėshtė shprehur kryeministri Thaēi, transmeton Rel.

Ndėrkohė, veprimtari i njohur, Adem Demaēi, i njohur si simbol i rezistencės nė Kosovė, bėri njė rekapitullim tė zhvillimeve historike nė rajon qė pėrfunduan me pavarėsinė e Shqipėrisė, 100 vjet mė parė. Por, si tha ai, kjo pavarėsi ndau shqiptarėt padrejtėsisht nė 6 shtete tė ndryshme.

“Me ndihmėn e Zotit, por edhe tė luftės dhe qėndresės sonė, erdhėn deri nė kėtė situatė qė sot tė shohim, pa dėshirėn tonė, ti kemi dy shtete, por prapė mė mirė dy shtete sesa vetėm njė gjysmė shteti. Jemi dy shtete shqiptare e i kėndojmė dy himne, ky ėshtė njėfarė paradoksi qė se ka askush nė botė, por ne jemi popull i paradokseve. Ne mbėrrijmė e bėjmė ēudira tė cilat nuk I parasheh askush”, ka thėnė Demaēi.

Ndėrkaq nė fjalėn e tij, akademik Rexhep Qosja shpalosi disa fakte historike qė quan deri te shpallja e pavarėsisė sė Shqipėrisė nė nėntorin e vitit 1912. Me pavarėsinė e saj, Shqipėria nuk fitoi lirinė e dėshiruar, kurse shqiptarėt u ndanė nė shumė shtete, tha me kėtė rast Qosja.

“Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr do t’i sjellė dėshpėrim tė madh popullit shqiptar dhe Ismail Qemalit. Jashtė kufijve tė Shqipėrisė ajo do tė lė mė shumė se gjysmėn e trojeve shqiptare. Mė shumė sesa gjysmėn e popullatės shqiptare. Serbisė, Malit tė Zi e Greqisė, qė kishin ushtruar dhunė e terror tė paparė mė parė ndaj shqiptarėve, qė kishin bėrė spastrime etnike nė tokat shqiptare, do t’i jepeshin tokat mė pjellore, burimet e lumenjve, qytetet mė tė zhvilluara shqiptare”, ka thėnė Qosja.

Edhe akademik Rexhep Qosja ka shprehur besimin e tij se ideali i Ismail Qemalit dhe bashkėveprimtarėve tė kohės sė tij qė fillimisht sollėn pavarėsinė e Shqipėrisė kurse sot pavarėsinė e Kosovės, njė ditė, sipas tij,do tė kulmoj edhe me sendertimin e idealit tė Shqipėrisė etnike.

Ndryshe, qė nga shpallja e pavarėsisė sė Kosovės e kėndej, asnjėherė mė parė nė Kosovė lidershipi i saj nuk ka folur mė shumė pėr idealin e bashkimit kombėtar shqiptar sesa nė ditėt kur po kremtohet 28 nėntori dita e flamurit dhe pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Guri i madh
29-11-12, 19:19
http://www.kohaditore.com/?page=1,13,125276

Kercovari
29-11-12, 19:29
http://www.kohaditore.com/?page=1,13,125276
U lodhe ti duke lexu renegatin Suroi,dhe si duket akoma nuk e keni te qarte se Thaēin e rrėzon vetėm vota e popullit e jo taxhia e Surojt qė u servil ne Kohė dhe pa kohė...

Guri i madh
29-11-12, 19:32
U lodhe ti duke lexu renegatin Suroi,dhe si duket akoma nuk e keni te qarte se Thaēin e rrėzon vetėm vota e popullit e jo taxhia e Surojt qė u servil ne Kohė dhe pa kohė...jan bae shum qe po i japin tagji tash edhe ramushi po problemi esht qe populli duhet te zgjohet edhe te bindet se i kemi kta qeveritar ashtu siq shifen ne kto video

Kercovari
29-11-12, 19:44
jan bae shum qe po i japin tagji tash edhe ramushi po problemi esht qe populli duhet te zgjohet edhe te bindet se i kemi kta qeveritar ashtu siq shifen ne kto video
Propaganda eshte pjese e luftes psikologjike per te mund kundershtarin,dhe sa kam njohuri une video dhe gjurmė zėri shum pak i merr drejtesia ne konsiderate pėrshkak tė mundėsive qė afron teknoligjia elektronike pėr tė bė falsifikate kolosale..prandaj mundesia pėr tė rrėzuar qeverinė Thaēi me kėto mjete dhe metoda jan barazi me zero...

E kur flasim pėr Ramushin,tė ngjashme kan qene faktet qė jan ofru tribunalit tė Hagės nga qarqet serbe dhe ato shqipfolės tė Kosovės,dhe keshtu fiton drejtesia jo mjetet dhe deshmite e sajuara kur sot teknologjia ka aritė ēdo imtėsi tė verifikoj si deshmi ose si sajesė...

Guri i madh
29-11-12, 20:27
Propaganda eshte pjese e luftes psikologjike per te mund kundershtarin,dhe sa kam njohuri une video dhe gjurmė zėri shum pak i merr drejtesia ne konsiderate pėrshkak tė mundėsive qė afron teknoligjia elektronike pėr tė bė falsifikate kolosale..prandaj mundesia pėr tė rrėzuar qeverinė Thaēi me kėto mjete dhe metoda jan barazi me zero...

E kur flasim pėr Ramushin,tė ngjashme kan qene faktet qė jan ofru tribunalit tė Hagės nga qarqet serbe dhe ato shqipfolės tė Kosovės,dhe keshtu fiton drejtesia jo mjetet dhe deshmite e sajuara kur sot teknologjia ka aritė ēdo imtėsi tė verifikoj si deshmi ose si sajesė...


drejtsia ne kosov esht ne anen e ktyre kriminelve po kto video nese jan te falsifikura pa dyshim se VETON SURROJN e burgosin se kush i ka dal kunder hashimit ose policia e jon ose e eulexit e ka burgos ,kqyre ramushi qysh i rrin gaditun hashimit ,e fatmiri i gjori e hangri si hyra e malisheves pahiri ,veq autobanin na e bllokoj krejt e murr per veti

Dardanesha
29-11-12, 20:47
Vetem dy pytje per ty Guri:

1. Cila qeveri ishte ndonjehere e mire per ty?

2. Cili Shqipetar eshte i mire per ty?

Guri i madh
29-11-12, 21:02
Vetem dy pytje per ty Guri:

1. Cila qeveri ishte ndonjehere e mire per ty?

2. Cili Shqipetar eshte i mire per ty?


tana qeverit pos qeveris Thaqi te gjith ata politikana qe nuk munden me qeveris me Thaqin

Guri i madh
29-11-12, 21:07
Vetem dy pytje per ty Guri:

1. Cila qeveri ishte ndonjehere e mire per ty?

2. Cili Shqipetar eshte i mire per ty?


tana qeverit pos qeveris Thaqi te gjith ata politikana qe nuk munden me qeveris me Thaqin

Kercovari
30-11-12, 07:23
drejtsia ne kosov esht ne anen e ktyre kriminelve po kto video nese jan te falsifikura pa dyshim se VETON SURROJN e burgosin se kush i ka dal kunder hashimit ose policia e jon ose e eulexit e ka burgos ,kqyre ramushi qysh i rrin gaditun hashimit ,e fatmiri i gjori e hangri si hyra e malisheves pahiri ,veq autobanin na e bllokoj krejt e murr per veti
Gjithkund ne bote drejtesia eshte ne anen e atij qe qeverise po edhe per ate thuhet se ka demokraci po jo demokraci liberale siq duam ne,po edhe ne demokraci liberale denohen aktet e pergjimit,poashtu rrjedhje informacione sekrete nė pronėsi tė shtetit,organizate politike etj, denohen edhe kur ato informacione identifikohen si tė sakta..prandaj sa e shoh une se ju kosovaret keni shku aq large me "demokracine"eshitni shtetin per nje karamele te mos flasim per shitje te kundershtarit politik dhe kjo eshte ajo qe do te sjelle kohen te u demtoje rende me pasoja tė pasherueshme...

Guri i madh
09-12-12, 11:19
Skandal edhe me targa, “avullohen” mbi 200 mijė euro


Jeton Llapashtica |http://www.zeri.info/fotot/67485/main_targat_-_d.b..jpgzoom +

Foto: Driton Bublaku[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/63713/skandal-edhe-me-targa-avullohen-mbi-200-mije-euro/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/63713/skandal-edhe-me-targa-avullohen-mbi-200-mije-euro/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/63713/skandal-edhe-me-targa-avullohen-mbi-200-mije-euro/#"]
Nuk ėshtė vetėm kompania austriake pėr prodhimin e pasaportave biometrike OeSD, e cila u “dogj” nga bashkėpunimi me Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Kosovės, tė cilės nuk iu paguan asnjėherė 1 milion e 400 mijė euro. Fatin e njėjtė e ka pasur edhe kompania sllovene “KIG” sh.a., e cila pėr dy vjet radhazi ka prodhuar targat e automjeteve kosovare.
Kėsaj kompanie, njėjtė si nė rastin e skandalit tė pasaportave nuk i janė pagur mbi 200 mijė euro, duke ia transferuar kėshtu nėnkontraktuesit.
Pothuajse njėsoj siē kanė bėrė zyrtarėt e MPB-sė dhe ish-nėnkontraktuesja e OeSD-sė, Natalije Velija, gjatė “skenarit” pėr t’ia shmangur paratė kompanisė austriake, ashtu ėshtė vepruar edhe me kompaninė sllovene “KIG” sh.a., e cila pėr dy vjet radhazi ka prodhuar targat e automjeteve kosovare.
E vetmja gjė qė e dallon kompaninė sllovene prej asaj austriake ėshtė shuma e parave tė cilat u janė “avulluar” nė Prishtinė dhe nuk janė bartur nė xhirollogaritė pėrkatėse tė tyre.
Kompanisė “KIG” sh.a. nė Prishtinė i janė shmangur “vetėm” rreth dyqind mijė euro, nga tenderi qė ka pasur vlerėn 1 milion e 700 mijė euro.... (shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm tė Gazetės “Zėri”)

Guri i madh
09-12-12, 11:25
Grabovci donte ta “rehatonte” dajėn nė ministri


[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/63716/grabovci-donte-ta-rehatonte-dajen-ne-ministri/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/63716/grabovci-donte-ta-rehatonte-dajen-ne-ministri/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/63716/grabovci-donte-ta-rehatonte-dajen-ne-ministri/#"]
Kur nė nėntor tė vitit tė kaluar Adem Grabovci i ėshtė ankuar kryeministrit Hashim Thaēi se nuk ia kishte rehatuar dajėn, ky i fundit ka qenė i suspenduar nga puna.
Nė fakt, daja i Grabovcit, Curr Gjocaj, kishte muaj qė nuk po mund tė kthehej nė vendin e punės, pavarėsisht se kėtė tė drejtė ia kishte dhėnė Kėshilli i Pavarur Mbikėqyrės pėr Shėrbyesit Civilė.
Pengesė i ishte bėrė ish-sekretari i pėrgjithshėm i kėsaj ministrie, Ilir Tolaj, i cili aktualisht ėshtė nė paraburgim nėn akuzat pėr keqpėrdorim tė detyrės zyrtare, shkruan “Koha Ditore”.
Gjocaj nuk kishte arritur ndonjė rezultat edhe pas ankesa nė adresė tė pėrfaqėsuesve mė tė lartė institucionalė pėr padrejtėsinė qė pretendonte se po i bėhej.
Tek pastaj, nė mbėshtetje i kishte dalė nipi, Grabovci, i cili me funksion ėshtė shef i Grupit parlamentar tė PDK-sė. Ai vendos qė ēėshtjen e Gjocit ta ngrejė te shefi i partisė dhe i Qeverisė, Hashim Thaēi, me synim qė ky i fundit t’i vinte kapak kėtij problemi. Thaēi ka qenė nė Norvegji, kur mė 17 nėntor 2011 Grabovci ia ka kujton se nuk e kishte kryer njė obligim ndaj dajės sė tij.
“Vallahi po, ni dajė temin ma ke lanė anash”, vazhdon Grabovci derisa Thaēi ndėrhyn duke e pyetur mos ėshtė fjala pėr Mazrekun.
Grabovci e korrigjon duke i treguar se bėhet fjalė pėr Gjocajn, ndėrsa kryeministri e shfajėson veten duke e kritikuar atė se nuk i kishte thėnė asgjė pėr tė mė herėt.

Guri i madh
13-12-12, 23:29
Qeveria "humb" 70 milionė euro donacionehttp://images.botasot.info/uploads/largea_humbje131355416973.jpg
Pėrfaqėsues tė Konsorciumit Kosovar tė Shoqėrisė Civile pėr Zhvillim tė Qėndrueshėm (KOSID) thonė se kanė siguruar njė letėr tė Komisionit Evropian dhe Bankės Botėrore, letėr kjo dėrguar kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, se konferenca e paraparė e donatorėve pėr energji tė ripėrtritshme ėshtė anuluar.
Nezir Sinani nga KOSID bėn tė ditur se anulimi i kėsaj konference ėshtė bėrė pėr shkak tė moszbatimit tė masave qė ēojnė nė mbylljen e termocentralit “Kosova A”.
“Ne kemi siguria njė letėr qė ėshtė dėrguara nga drejtorati pėr zgjerim i Komisionit Evropian dhe Bankės Botėrore tė cilėt ju kanė drejtuar kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi dhe kanė qenė shumė direkt duke shpjeguar se cilat janė arsyet e anulimit tė konferencės sė donatorėve pėr energji tė ripėrtritshme. Nė kėtė letėr thuhet se arsyet e vetme janė pėr zhvillimet e fundit qė ka ndėrmarrė Kut pėr punėn e termocentralit Kosova A”, thotė Sinani.
Si pjesėmarrėse e Traktatit pėr Komunitetin e Energjisė sė Evropės Juglindore, Kosova e kishte pranuar obligimin juridik pėr zbatimin e standardeve tė BE-sė nė emetimin e gazrave brenda afatit tė pėrcaktuar, qė do tė thotė mbylljen e termocentralit Kosova A, deri nė vitin 2017.
Kėtė pėrkushtim tė qeverisė pėr tė zbatuar standardet e BE-sė, nė atė kohė e kishte pėrshėndetur zyra e Bashkimit Evropian nė Kosovė. Ata patėn thėnė se BE-ja, do tė jetė aleat dhe e gatshme qė financiarisht ta mbėshtesė mbylljen e Kosovės A.
Zyrtarė tė Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik konsiderojnė se mbyllja e termocentralit “Kosova A” ėshtė njė proces mjaft kompleks.
Leonita Shabani, zėdhėnėse nė Ministrinė e Zhvillimit Ekonomik, thotė pėr Radion Evropa e Lirė se janė marrė tė gjitha masat me qėllim tė realizmit synimit qė konsiston me arritjen e obligime qė dalin nga Traktati i Komunitetit tė Energjisė.
“Tė tri grupet punuese tė cilat janė tė angazhuara pėr kryerjen e tė gjitha procedurave qė kanė tė bėjnė mė mbylljen termocentralit ‘Kosova A’ janė funksionale. Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj ka pėrsėritur disa herė qė ky ėshtė pėrkushtim i qeverisė dhe tė gjitha hapat e nevojshėm qė do tė ndėrmerren nga kėto tri grupe punuese do tė realizohen nė vazhdimėsi. Takimi i fundit ėshtė mbajtur para njė muaji dhe ne shpresojmė se do kemi rezultate konkrete nga ky proces”, thotė Shabani.
Ai bėn tė ditur se licencat pėr operim pėr termocentralin “Kosova A” nuk janė duke u lėshuar mė gjatė se sa ėshtė e pėrcaktuar.
“Pėrkushtim i Qeverisė sė Kosovės mbetet mbylla e termocentralit ‘Kosova A’ deri nė vitin 2017 dhe tė gjitha licencat do tė vlejnė deri nė kėtė periudhė kohore dhe nė kėtė nuk ka asnjė dyshim”, thekson Shabani.
Termocentrali “Kosova A” ka kapacitet prodhues rreth 400 megavat orė energji, ndėrkaq nė fillim tė kėtij viti, KEK-u ka filluar revitalizimin e njėsisė A-2 tė kėtij termocentrali.
Sidoqoftė, konferenca e anuluar pėr energji tė ripėrtritshme sipas shoqėrisė civile parashihej tė mblidhet tė paktėn 70 milion euro e tė cilat do tė investoheshin nė projekte tė efiēencės sė energjisė dhe nė fushėn e zhvillimit tė burimeve tė ripėrtėrishme tė energjisė nė Kosovė.
Nezir Sinani nga KOSID thekson se shoqėria civile ėshtė e zhgėnjyer rreth dėshtimit tė kėsaj konference. Sipas tij, njė sjellje e tillė e qeverisė paraqet shantazh karshi zhvillimit tė qėndrueshėm tė sektorit energjetik nė vend si dhe rrezikon furnizimin e qėndrueshėm me energji elektrike pėr qytetarėt e Kosovės.
“Njė ngecje e tillė nė sektorin energjetik e vjeljes sė donacioneve qė vinė nga institucionet e rėndėsishme financiare dhe shtetet mike tė Kosovės ėshtė e paarsyeshme tė bėhet nga Qeveria e Kosovės sidomos e paarsyeshme kur dihet se qėllimi i anulimit tė kėsaj konference ėshtė mbyllja e termocentralit ‘Kosova A’ e cila shkakton dėme tė mėdha dhe nuk ofron asnjė tė mirė”, thotė Sinani.
Termocentrali ‘Kosova A’ konsiderohet njėri nga ndotėsit mė tė mėdhenj tė ambientit nė vend. Njohės tė fushės sė energjetikės kishte thėnė se mbyllja e tij do tė ketė ndikim tė madh nė ambientin pėrreth termocentraleve me thėngjill dhe shėndetin e njerėzve qė jetojnė nė kėto hapėsir

----------------------------------------------------------------------------------------

po de po edhe vitrat tash na i kan ndalue se po thojn i zoti i shpis po i pin raki vitrat e miletin po e kercnon varfria e skajshme

Gjumashja
04-01-13, 20:46
Qeveria e Kosovės e ndaloi ardhjen e Nikolicit

Presidenti serb, Tomislav Nikolic e ka akuzuar sot misionin e EULEX-it se nuk i ka kthyer pėrgjigje nė kėrkesėn qė ta vizitojė Kosovėn mė 7 janar, pėr nder tė krishtlindjeve ortodokse.
Por, derisa EULEX-i e ka mohuar pėrgjegjėsinė e vet pėr mosmiratim tė kėsaj vizite, burime tė “Klan Kosovės”, bėjnė tė ditur se ardhjen e Nikolicit nuk e ka lejuar Qeveria e Kosovės. Kjo pasi Beogradi pati refuzuar nė vazhdimėsi vizitat e zyrtarėve kosovarė, siē ishte rasti me Ministren e Integrimeve Vlora Ēitaku dhe Ministren e Tregtisė dhe Industrisė Mimoza Kusari Lila.
Qeveria merret vesh se nuk do tė lejojė nė asnjė formė vizitėn e Nikolicit, derisa Beogradi tė ndryshojė qėndrim.
Vizita e Nikolicit ishte temė edhe e takimit tė Shefit tė EULEX-it Xavier Bout De Marnhac me disa zyrtarė tė lartė tė qeverisė.
Siē merr vesh “Klan Kosova”, Marnhac ėshtė interesuar lidhur me qėndrimin e ekzekutivit, por nuk ka insistuar asnjėherė qė qeveria tė lejojė ardhjen e Nikolicit nė Kosovė. /Telegrafi/

Domira
04-01-13, 22:10
Qeveria e Kosovės e ndaloi ardhjen e Nikolicit

Presidenti serb, Tomislav Nikolic e ka akuzuar sot misionin e EULEX-it se nuk i ka kthyer pėrgjigje nė kėrkesėn qė ta vizitojė Kosovėn mė 7 janar, pėr nder tė krishtlindjeve ortodokse.
Por, derisa EULEX-i e ka mohuar pėrgjegjėsinė e vet pėr mosmiratim tė kėsaj vizite, burime tė “Klan Kosovės”, bėjnė tė ditur se ardhjen e Nikolicit nuk e ka lejuar Qeveria e Kosovės. Kjo pasi Beogradi pati refuzuar nė vazhdimėsi vizitat e zyrtarėve kosovarė, siē ishte rasti me Ministren e Integrimeve Vlora Ēitaku dhe Ministren e Tregtisė dhe Industrisė Mimoza Kusari Lila.
Qeveria merret vesh se nuk do tė lejojė nė asnjė formė vizitėn e Nikolicit, derisa Beogradi tė ndryshojė qėndrim.
Vizita e Nikolicit ishte temė edhe e takimit tė Shefit tė EULEX-it Xavier Bout De Marnhac me disa zyrtarė tė lartė tė qeverisė.
Siē merr vesh “Klan Kosova”, Marnhac ėshtė interesuar lidhur me qėndrimin e ekzekutivit, por nuk ka insistuar asnjėherė qė qeveria tė lejojė ardhjen e Nikolicit nė Kosovė. /Telegrafi/

Eee qisi qeverie se...suksese te medha te qeverise se jo mahi :D...nam paskan lan edhe per me shku edhe per me pranu/ndalu :D

p.s.mamir mos lypni :D

Zero Cool
08-01-13, 20:04
Tėrmet nė PDK, Hashim Thaēi ikė nga politika?


http://toplajmi.com/wp-content/uploads/2013/01/476.jpgLajmi i kėtyre ditėve se Hashim Thaēi deklaron se, nėse fiton zgjedhjet e ardhshme nuk do tė jetė mandatar i formimit tė qeverisė sė ardhshme bėri bujė tė madhe tek mediumet e vendit dhe mė gjerė.


Ku do zėrė vend tash Hashim Thaēi? Nė mes atyre qė erdhėn nė majė apo tek tė maturit poshtė? Hashim Thaēi nuk ngurron shumė, ai njeh vetėm njė parti tė cilės i qėndron besnik deri nė fund; atė qė ėshtė mė e fortė, partinė e parasė dhe tė korrupsionit. Edhe kėsaj radhe i llogaritė me mend dhe i peshon mirė e mirė votat e sheh qė tash votat nuk anojnė kah ai, por vota anon kah tė maturit, tek ata qė populli ende nuk i ka prekė me dorė.

Prandaj, tash kur karriga e tij po lėkundet, ai ulet pranė atyre burrave qė kanė nė dorė ministritė qė ndajnė tė ardhurat.

Nė mes tyre ndihet i sigurt, nė mes tyre zė vend. Ky lloj Perandori, i cili shokėt e vjetėr tė tij madje edhe vėllezėrit nuk i lejon ndryshe ta thėrrasin pos “Shefi” nuk ka si tė quhet ndryshe pos despot i ndėrtuar nga intriga. Rėnia e tij nuk do tė jetė e zakonshme, do tė jetė e vėshtirė pėr tė edhe pėr ata qė janė rreth tij.

Zero Cool
14-01-13, 12:54
Ministri dhe zv.ministri i financave japin dorėheqje


Ministri i Financave, Bedri Hamza, si dhe zėvendėsministri i Financave, Ramadan Avdiu, do tė japin dorėheqje nga pozitat aktuale, nė kėmbim tė emėrimit nė pozita tė tjera.

Zėvendėsministri Ramadan Avdiu i tha Gazetės Jeta nė Kosovė se dorėheqja e tij e paralajmėruar si dhe ajo e ministrit Hamza vijnė ashtu siē ata kishin planifikuar.

“Pas pėrmbylljes sė vitit qė lamė pas, si dhe aprovimit tė buxhetit dhe kryerjes sė obligimeve tjera brenda nė ministri, edhe ministri Hamza e ka shpalosur propozimin e tij pėr dorėheqje, pasi ka objektiva tė tjera”, i ka thėnė Avdiu, Gazetės Jeta nė Kosovė.

“Pas pėrmbylljes sė vitit qė lamė pas, aprovimit tė buxhetit si dhe kryrjes sė obligimeve tjera brenda ministrisė, ministri ka shprehur propozimin e tij pėr dorėheqje”, shtoi zėvendėsi i deritashėm i Hamzės.

Dorėhiqet Bedri Hamza

Bedri Hamza ka dhėnė dorėheqje nga pozita e ministrit tė Financave. Kėshtu bėjnė tė ditur burimet e gazetės “Zėri”, sipas tė cilave, ekzekutivi i vendit tashmė e ka miratuar dorėheqjen e tij.

“Ministri i Financave, Bedri Hamza, ka dhėnė dorėheqje nga pozita. Gjatė kėsaj jave pritet ta bėj publik kėtė vendim. Edhe Qeveria e ka pranuar dorėheqjen e ministrit”, ka potencuar burimi.

Sipas kėtij burimi, pas dorėheqjes nga posti i rėndėsishėm nė kuadėr tė Qeverisė, pėr Bedri Hamzėn janė nė dispozicion dy pozita tė larta institucionale. Ai pritet nė emėrohet pėrfaqėsues i Kosovės nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar nė Uashington, ose guvernator i Bankės Qendrore tė Kosovės(BQK), tė cilėn pozitė aktualisht ėshtė duke e ushtruar Gani Gėrguri.

“Pas miratimit tė buxhetit 2013 nga Kuvendi i Kosovės, Bedri Hamza e ka kryer punėn kryesore qė i takon nė krye tė Ministrisė sė Financave, prandaj, ka qenė i lirė tė ofroj dorėheqje”, ka sqaruar burimi.

Megjithatė, burimet e “Zėrit” nuk kanė mundur tė pėrmendin arsyet e vėrteta tė dorėheqjes sė Bedri Hamzės nga njėra prej pozitave mė tė rėndėsishme nė kuadėr tė Qeverisė sė Kosovės.

Gazeta gjatė ditės sė diel disa herė ka tentuar ta kontaktoj ministrin Bedri Hamza nėpėrmjet telefonit tė tij, mirėpo njė gjė e tillė nuk ka qenė e mundur, pasi qė ai muaj mė parė kishte bėrė tė ditur se ka hequr dorė nga mbajtja e telefonit personal.

Para se tė zgjidhet ministėr i Financave, Bedri Hamza, ka qenė zėvendėsministėr i Financave, nė kohėn kur nė krye tė kėsaj Ministrie ishte Ahmet Shala.

Gjumashja
14-01-13, 14:30
suksese te metejshme hamzes cilendo pozite qe do ta marr sigurisht do ta kryj me pergjegjesi maksimale sikurse deri me tash, pdk osht me fat qe ka njerez si ky :smile:

sherri
24-01-13, 11:23
Sali Berisha pėrfaqėsues i demokracisė shqiptare (4)

Janė pėr ēdo kritikė organet informative shumica e atyre tė shkruara dhe tė gjitha ato vizive nė Kosovė, tė cilat, nė faqet e para reklamojnė fytyrat e zyrtarėve tė krimeve tė shumėfishta, duke provokuar shqiptarėt e kudondodhur nė botė. Informimi mund tė bėhet edhe pa surratet e kriminelėve, sepse ata nuk janė nė kėrkim tė policisė, qė fotografia tė shumėzohet pėr efekt tė kapjes sė tyre. Ata janė aty, nė zyrat shtetėrore, qeveritare e partiake. Ėshtė diē tjetėr qė dosjet e tyre tė krimeve janė voluminoze, por qė tė huajt, miq tė Serbisė, i mbajnė tė kyēura, pėr tė keqen e Kosovės...

Guri i madh
26-01-13, 14:21
Pllaka e Qendrės Komerciale qė nuk qėndroi as 24 orė

http://koha.net/repository/images/f1_26komerc-jpg1359189410.jpgArtikujt tjer
Publikuar: 26.01.2013 - 09:37Mitrovicė, 26 janar - U ēimentua tė enjten, por nuk qėndroi as 24 orė. Njė pjesė e pllakės sė katit tė dytė tė Qendrės sė re Komerciale nė Mitrovicė ėshtė shembur, me ē’rast janė shkaktuar dėme materiale nė objektin qė ėshtė nė ndėrtim e sipėr. Shembja ka ndodhur mesnatėn e sė enjtes, derisa pėr kėtė punėtorėt janė informuar tė premten nė mėngjes.

Bujar Jashari, pėrfaqėsues i kompanisė “Arbėria Com” nga Drenasi, e cila ėshtė duke i kryer punimet nė kėtė objekt, kėtė e sheh si fatkeqėsi. Ai prapa kamerės ka thėnė se janė duke e zbatuar nė pėrpikėri projektin e ndėrtimit dhe se ka marrė tė gjitha masat e sigurisė. Megjithatė Jashari nuk ka qenė nė gjendje tė sqaronte se si ėshtė shembur pllaka.

E, Komuna, e cila ėshtė bashkėfinancuese me Qeverinė e Kosovės dhe Komisionin Evropian, dyshon se krejt kjo avari ėshtė shkaktuar si pasojė e mosfokusimit tė mirė tė mbajtėsve tė pllakės. Kjo shembje vė nė dyshim edhe stabilitetin e pėrgjithshėm tė objektit.http://koha.net/repository/images//f1_26komerc2-jpg1359189542.jpg

sherri
02-02-13, 19:01
......m'tha:ne te gjitha shtetet e ballkanit, dominon MAFIA!! Jo i thash n'Kosove nuk eksizton!? nejse kure e pash qe as cka eshte dhe cka quhet mafia se dike, me u dasht me i tregu; qe lidhja mes qeveritarve dhe grupeve kriminale quhet mafia! keshtu qe n'Kosove gupet kriminale jan vet Qeveria, aty jan vet qeveritaret kriminel.... e per kete arsye nuk ka Mafia(lidhje te nendheshme mes qeverive dhe kriminelve)

sherri
07-02-13, 20:30
Ku po fshihen kriminelėtAnėtarėt e SHIK-ut tė PDK-sė, Shpresim Uka, Driton Hajdari, Bekim Syla, tė dėnuar me shumė vite burgim, qė nga dhjetori 2012 gjenden nė arrati. Ky ėshtė njė beneficion i fshehtė qė u ofron qeveria Thaēi, qė kėta tė mos burgosen. As gjykata e as qeveria e Hashim Thaēit nuk ka bėrė ndonjė kėrkesė zyrtare tek ministria e drejtėsisė qė kjo t’i kėrkojė Interpolit tė lėshoj fletė-arrest ndėrkombėtar pėr kėta tė arratisur. A ėshtė kjo njė dhuratė qė u ofrohet anėtarėve tė SHIK-ut tė PDK-sė qė tė mos burgosen, qė po ashtu ėshtė njė shpėrblim se kėta SHIK-ist e kanė kryer punėn shumė mirė, duke likuiduar me dorėn e tyre anėtarė tė LDK-sė dhe shqiptarė tė Kosovės, e sot gėzojnė mbėshtetjen e qarqeve tė fuqishme tė qeverisė. Si ka mundėsi qė kėta SHIK-ist tė PDK-sė qė vranė njerėz pas luftės nė Kosovė, sot u mundėsohet tė bredhin nė liri jashtė Kosovės. Derisa shtetet normale s’do lėnin zgavėr pa kėrkuar e hulumtuar pėr t’i kapur kriminelet e kalibrit tė lartė. Pėrse qeveria e Hashim Thaēit mundėson njė fenomen tė tillė, kur killerėt vrasės nuk kėrkohen nga autoritetet ligjvėnėse.
Mė 17 dhjetor 2012 ka pėrfunduar procesi gjyqėsor kundėr anėtarėve tė SHIK-ut tė PDK-sė Shpresim Ukes, Driton Hajdarit, Bekim Sylės, pėr sulme, vrasje, kėrcėnim, ndaj qytetarėve shqiptar tė Kosovės dhe ndaj figurave tė LDK-sė, qė kishin zhvilluar nė emėr tė SHIK-ut tė PDK-sė, nė periudhėn e pasluftės. U dėshmua se Shpresim Uka ėshtė dhėndėr i familjes sė Azem Sylės, deputet i PDK-sė nė parlamentin e Kosovės. Njashtu dhe Bekim Syla ėshtė kushėri i Azem Sylės. Gjykata nė Prishtinė mori vendim qė Shpresim Uka (1960) tė dėnohet me 15 vite burgim, Driton Hajdari me 7 vite, ndėrsa Bekim Syla (1976) tė dėnohet me 12 vite burg. Ngase tė tė tre kėta kryen krime, e vrasje.

sherri
09-02-13, 10:26
Kush janė bosėt e armėve, drogės, naftės...?!


Si u bė tė bėhen gjithė ato atentate kundėr veprimtarėve tė shquar tė Kosovės, ndėrsa kundėr veprimtarėve tė LPK-sė, qė ishin argat tė Xhavitit nuk u bė asnjė atentat.

Edhe shkencėtari i njohur Xavier Raufer, qė ėshtė drejtor nė Qendrėn Universitare pėr zbulimin e krimit tė organizuar nė Paris nė librin e tij tė njohur “La mafia albanaise” ( Mafia shqiptare) jep tė dhėna tė rėndėsishme pėr krimin dhe bėrėsit e krimit tė organizuar nė Kosovė. Zotėri Raufer akuzon Hashim Thaēin pėr implikimin e tij nė tė gjitha trafiqet e mundshme. Deri tash thotė zotėri Raufel, “drejtėsia nuk ėshtė marr me tė pasi qė Bernard Kushner ka vendosur qė tė gjitha akuzat ndaj tij t'i ndalė”. Ky njohės i mirė i mafisė shqiptare flet edhe pėr rolin e Xhavit Halitit nė mafinė shqiptare, veprimtarinė e tė cilit e konsideron “mafioze”, ndėrsa roli i tij cilėsohet si “shef i mafisė shqiptare”. Zotėri Raufer dėshmon se “shefat e UĒK-sė pas largimit tė forcave serbe mė 10 qershor 1999 janė zhdjergur nga malet me kallashėt e tyre pėr tė pėrfituar tė mira materiale. Shefat e UĒK-sė kontrollojnė transportin e petrolit, duhanit, drogės, prostitucionin etj. Nė Kosovė nuk ka ekzistuar shtet ligjor sa ishte Miloshoviqi, por pas ardhjes sė UNMIK-ut, shteti ligjor nuk funksionon fare”. Pastaj vazhdon: “Tre trafikantė tė kalibrit tė madh janė Xhavit Haliti, Midhat E. dhe Hasan H. Xhavit Haliti ėshtė njėri nga shefat e UĒK-sė, ėshtė njė ish oficer i shėrbimit sekret tė regjimit komunist tė Shqipėrisė”. Zotėri Raufer jep kėtė deklaratė para komisionit hetimor tė Institutit Kriminologjik tė Parisit, ndėr tė tjera thotė: “Nė kohėn kur ėshtė mbajtur Konferenca e Rambujesė me njė letėr i kam njoftuar organet kompetente tė Francės se nė delegacionin e Kosovės merr pjesė njė trafikantė i kalibrit tė madh qė mund tė krahasohet vetėm me Toto Rina qė quhet Xhavit Haliti”.

Guri i madh
09-02-13, 19:18
Zone e Ndaluar - 23 Janar 2012 - Vizion Plus - Dossier - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=H46EAsI0BU0)

sherri
11-02-13, 14:58
Murat Jashari: Kosova drejt humnerės


Institucionet e vendit janė pėrgatitur qė pėr jubileun e Deklaratės sė pavarėsisė tė festojnė e tė prezantojnė tė arriturat e shtetit, por familja qė ka sakrifikuar e rezistuar mė shumė se ēdokush tjetėr pėr kėtė shtet, nuk po e ndjen suksesin e krijesės sė lindur me 17 shkurt tė vitit 2008.
Pėrkundrazi, nipi i komandantit legjendar Adem Jashari, Murati thotė se Kosova po shkon drejt humnerės, pėr shkak tė udhėheqjes sė kriminalizuar.
“Dje Kosova ka qenė nė humnerė pėr shkak tė represionit dhe dhunės serbe e cila ėshtė ushtruar mbi ne prej shumė vitesh. Sot Kosova prapė, pėr fatin tonė tė keq, ėshtė duke shkuar drejt humnerės. Por, kėsaj radhe, prej vet nesh, jo nga tė tjerėt. Ne jemi tė zotėt e shtėpisė dhe nėse nuk e ndėrpresim kėtė rrugėtim, nuk e di se ku do tė pėrfundojmė”, ka thėnė pėrfaqėsuesi i familjes Jashari, Murat Jashari.
Ai ėshtė shprehur i bindur se sa mė shpejt qė bėhen ndryshimet e elitės politike nė Kosovė, suksesi do tė jetė mė i prekshėm pėr vendin e shoqėrinė, shkruan Tribuna.
Pėr mė shumė, pėrfaqėsuesi i familjes qė sakrifikoi shumicėn e anėtarėve tė saj e qė i dhuroi Kosovės rezistencėn ushtarake nėpėrmjet Shaban, Hamėz e Adem Jasharit, ka thėnė se e kaluara dhe e ardhmja e jonė po vritet, dhe se Kosova ėshtė nė tė njėjtėn pozitė tė keqe sikur para lirisė.
Nė pjesėn e parė tė intervistės, Jashari, ka folur pėr ngulfatjen e demokracisė nė vend, pėr shtimin e dukurive negative, pėr orientimet partiake dhe ka shtuar pyetjen, nėse jemi ata shqiptarėt pėr tė cilėt i ka folur gjyshi- Shabani.

ps. Deri tani un ngriten,dhe erdhen ne qeveri tuj shkel mbi Viktimat dhe Heroizmin e kesaj familje! tash per ku dojn me u kap??

Guri i madh
11-02-13, 22:46
NJEREZIT DHE KUJTIMET FLASIN - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=a_JRMukffLE)

murrizi
11-02-13, 23:27
Pse po i shko kaq rrotull o Guri,
Kjo Qeveri (tema per te cilen flet) i ka hyp skijav, dhe eshte qeshtje e dites kur do bie.

Guri i madh
12-02-13, 16:23
Pse po i shko kaq rrotull o Guri,
Kjo Qeveri (tema per te cilen flet) i ka hyp skijav, dhe eshte qeshtje e dites kur do bie.


po jav perkujtoj ndoshta i vran ndergjegjeja edhe premtimet qe ja kan dhan popullit

Guri i madh
12-02-13, 16:33
Masakra nė Krushė tė Vogel-Dokumentar eksluziv 2/5 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=v3wbUzl-CIk)

sherri
13-02-13, 08:01
Murat Jashari: Kosova drejt humnerės


Institucionet e vendit janė pėrgatitur qė pėr jubileun e Deklaratės sė pavarėsisė tė festojnė e tė prezantojnė tė arriturat e shtetit, por familja qė ka sakrifikuar e rezistuar mė shumė se ēdokush tjetėr pėr kėtė shtet, nuk po e ndjen suksesin e krijesės sė lindur me 17 shkurt tė vitit 2008.
Pėrkundrazi, nipi i komandantit legjendar Adem Jashari, Murati thotė se Kosova po shkon drejt humnerės, pėr shkak tė udhėheqjes sė kriminalizuar.
“Dje Kosova ka qenė nė humnerė pėr shkak tė represionit dhe dhunės serbe e cila ėshtė ushtruar mbi ne prej shumė vitesh. Sot Kosova prapė, pėr fatin tonė tė keq, ėshtė duke shkuar drejt humnerės. Por, kėsaj radhe, prej vet nesh, jo nga tė tjerėt. Ne jemi tė zotėt e shtėpisė dhe nėse nuk e ndėrpresim kėtė rrugėtim, nuk e di se ku do tė pėrfundojmė”, ka thėnė pėrfaqėsuesi i familjes Jashari, Murat Jashari.
Ai ėshtė shprehur i bindur se sa mė shpejt qė bėhen ndryshimet e elitės politike nė Kosovė, suksesi do tė jetė mė i prekshėm pėr vendin e shoqėrinė, shkruan Tribuna.
Pėr mė shumė, pėrfaqėsuesi i familjes qė sakrifikoi shumicėn e anėtarėve tė saj e qė i dhuroi Kosovės rezistencėn ushtarake nėpėrmjet Shaban, Hamėz e Adem Jasharit, ka thėnė se e kaluara dhe e ardhmja e jonė po vritet, dhe se Kosova ėshtė nė tė njėjtėn pozitė tė keqe sikur para lirisė.
Nė pjesėn e parė tė intervistės, Jashari, ka folur pėr ngulfatjen e demokracisė nė vend, pėr shtimin e dukurive negative, pėr orientimet partiake dhe ka shtuar pyetjen, nėse jemi ata shqiptarėt pėr tė cilėt i ka folur gjyshi- Shabani.

ps. Deri tani un ngriten,dhe erdhen ne qeveri tuj shkel mbi Viktimat dhe Heroizmin e kesaj familje! tash per ku dojn me u kap??

........Murat Jashari nuk i ka kursyer fare as bartėsit e institucioneve kryesore, duke theksuar se pandjeshmėria e tyre ka kapėrcyer ēdo kufi njerėzor. Sipas tij ata janė bėrė aq tė pangopshėm, sa qė mund tė krahasohen me egėrsira. Ai ka thėnė se politikanėt tanė nuk po mund tė largohen nga vesi pėr tė pėrvetėsuar sa mė shumė para, ashtu sikur bishat qė nuk mund tė largohen nga mishi. Ky imazh i tij pėr politikanėt tanė ka vazhduar mė tej tė qartėsohet mė figura tė veēanta. Ai e ka bėrė tė ditur se politikanėt e tillė nuk mund tė hyjnė apo tė shkelin nė kullėn e Jasharajve. Ai thotė se politikanėt qė nuk mund tė hyjnė nė kėtė kullė janė Hashim Thaēi e Sami Lushtaku.
Murat Jashari, ka bėrė njė analogji mes liderėve institucional dhe bishave tė egra. Ka thėnė se tė parėt nuk mund tė largohen nga vesi pėr tė pėrvetėsuar sa mė shumė para, ashtu sikur bishat qė nuk mund tė largohen nga mishi.
Pėrfaqėsues i familjes Jashari, ka thėnė se nuk i kujtohet se kur Hashim Thaēi e Sami Lushtaku kanė hyrė nė Kullėn e tyre nė Prekaz.
Nuk ndihet keq pėr kėtė dhe me metaforė, thotė se ata i kanė humbur ēelėsat pėr tė hyrė nė kėtė kullė”.

Guri i madh
28-02-13, 21:22
Surroi: Shteti i Kosovės ėshtė zaptuar nga PDK-ja

http://www.koha.net/repository/images/f1_28-zaptimi-balline-nr-4-hiqet-nr-71362076676.jpg
Publikuar: 28.02.2013 - 19:40Prishtinė, 28 shkurt - Shteti ėshtė i zaptuar dhe Kosova e ka tė vėshtirė tė bėhet normale, ėshtė shprehur kryetari i Bordit tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme, publicisti Veton Surroi. Nė njė intervistė pėr emision “Rubikon” tė KTV-sė, Surroi ka folur gjerė e gjatė pėr proceset, nėpėr tė cilat po kalon vendi. Ish-anėtari i Ekipit tė Unitetit ka fajėsuar partinė nė pushtet pėr katrahurėn nė tė cilėn ndodhet vendi. Sipas tij, kemi njė skenė politike tė deformuar, sepse kemi pasur njė sistem zgjedhor tė kriminalizuar, tė deformuar dhe tė kontrolluar nėpėrmjet njė krimi tė organizuar tė vjedhjes sė votave. Rezolutėn pėr bisedime, tė miratuar nė Kuvendin e Kosovės, e quan tė kotė, duke thėnė se hapi i fundit i degradimit tė shtetit ėshtė edhe vetė emėrimi i Jahjagės pėr presidente.

Kryeministri, sipas Surroit, nuk shihet me sy pozitiv nga ndėrkombėtarėt, duke pėrmendur faktin e ekzistimit tė njė disbalanci mes vendit tonė dhe Gjermanisė. Ai ka thėnė se duhet tė shprehet haptas ajo qė po hezitohet tė thuhet nga qeveritarėt dhe dialoguesit: se Paketa e Ahtisaarit ėshtė e vlefshme vetėm nė njė Kosovė tė pavarur dhe tė pranuar nga tė gjithė qytetarėt e saj. Andaj, krijimi i Asociacionit tė Komunave Serbe, sipas tij, e bėn tė jetė njė Ahtisaari plus dhe tė jetė statusi i veēantė krahas pjesės tjetėr tė vendit.

Guri i madh
28-02-13, 21:59
Publikuar: 28.02.2013 - 21:58Prishtinė, 28 shkurt - Kryeministri Hashim Thaēi dhe partneri i tij qeverisės, Behgjet Pacolli, kanė filluar njė takim nė vilėn e Pacollit nė Hajvali pėr riformatimin e koalicionit qeverisės.

Sipas Indeksonline, nė kėtė takim po marrin pjesė edhe Kadri Veseli, Vlora Ēitaku dhe Hajredin Kuqi nga ana e PDK-sė, si dhe Vlora Ēitaku, nėnpresidente e AKR-sė.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------


ktu esht lshue nji gabim nenkryetarja e AKRes Mimoza kusari lila e jo Vlora qitaku si nenkryetare e AKRes

Guri i madh
02-03-13, 14:39
Javėn tjetėr, ‘tjetėr’ Qeveri

Bota Sot | 02.03.2013 14:29

(http://www.botasot.info/kosova/213437/javen-tjeter-tjeter-qeveri/#)[/URL] (http://www.botasot.info/kosova/213437/javen-tjeter-tjeter-qeveri/#)[URL="http://www.botasot.info/kosova/213437/javen-tjeter-tjeter-qeveri/#"] (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=ra-503e2ca26fc35ccb&source=tbx-250&lng=de&s=jappy&url=http%3A%2F%2Fwww.botasot.info%2Fkosova%2F21343 7%2Fjaven-tjeter-tjeter-qeveri%2F&title=Jav%C3%ABn%20tjet%C3%ABr%2C%20%E2%80%98tjet% C3%ABr%E2%80%99%20Qeveri%20-%20Kosova%20-%20Bota%20Sot&ate=AT-ra-503e2ca26fc35ccb/-/-/513200a5b4c4512e/2/5131f7185c7fd68e&frommenu=1&uid=5131f7185c7fd68e&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fwww.botasot.info%2F&tt=0&captcha_provider=nucaptcha)

http://images.botasot.info/uploads/largea_qeveriri1362230951.jpg
Ndryshimet e paralajmėruara nė kabinetin qeveritar mėsohet se do tė konkretizohen deri javėn e ardhshme. Burime e transmetuesit publik brenda dy partive nė pushtet, Partisė Demokratike dhe asaj Aleanca Kosova e Re kanė konfirmuar se bisedimet pėr ndryshime do tė vazhdojnė edhe sot nė mes tė partnerėve tė koalicionit.
Mėsohet se Partia Demokratike e Kosovės dhe Aleanca Kosova e Re janė nė fazėn pėrfundimtare tė marrėveshjes pėr ndryshime nė kabinetin qeveritar. Burime brenda dy partive nė pushtet kanė thėnė se ēėshtja e emėrimeve pothuajse ėshtė vendosur dhe deri javėn e ardhshme do tė jetė gati pėrbėrja e re.
Sipas tė njėjtave burime, Aleancės Kosova e Re do t’i ipet Ministria e Zhvillimit Ekonomik dhe emri i ministrit ėshtė vendosur tė jetė shefi aktual i Rrjetit tė Transmisionit dhe Tregut tė Energjisė (KOST) Fadil Ismaili.
Ndėrsa, Besim Beqaj, mėsohet se do tė lėvizė nė Ministrin e Integrimit. Megjithatė, ai ka kėrkuar tė shkojė ministėr i Financave pas largimit tė Bedri Hamzajt. Pėr postin e ministrit tė Financave ėshtė nė kombinim aktualisht edhe Safete Hadėrgjonaj qė kryeson Komisionin Parlamentar pėr Financa si dhe Behxhet Haliti, shefi aktual i departamentit tė Administratės Tatimore.
Ajo qė dihet gjithashtu ėshtė se Bajram Rexhepi do tė lėrė postin e ministrit tė Punėve tė Brendshme. Pėr ta zėvendėsuar nė kėtė post mėsohet se personi mė i pėlqyer ėshtė Vlora Ēitaku, ministrja aktuale e Integrimit.
Lėvizje pozitash do tė ketė edhe nė nivel zėvendėsministrave, pėr tė cilat AKR ka kėrkuar katėr pozita.
Ajo qė ėshtė mėsuar gjithashtu ėshtė se postin e zėvendėsministrit tė diasporės do ta lėrė edhe Nuredin Lushtaku dhe kjo pozitė do t’i ipet dikujt nga Partia e Drejtėsisė.
Nė kėtė rifreskim pozitash nė ekzekutivin e vendit, nė kombinim pėr t’u bėrė pjesė e strukturės qeverisėse ėshtė pėrmendur gjithashtu edhe emri i Kadri Veselit.
Megjithatė, deri mė tani, askush nuk ka pranuar tė flas zyrtarisht as nė Partinė Demokratike e as nė Aleancėn Kosova e Re.

sherri
04-03-13, 12:28
NIGpFmSAtEU

Kaqanikasja
28-03-13, 13:17
http://koha.net/repository/images/14thaci_1407110848_1.jpg

Sa te kemi Hashim Thaqin ne krye te kesaj qeverie e PDK-ne do te jet puna mir ne Republiken e Kosoves po e morri dikush tjeter ateher e shofims e ku do te jemi do te fundosemi

Guri i madh
30-03-13, 23:39
na knaqi kjo qeveri duke hap univerzitete

Domira
31-03-13, 01:23
Sa te kemi Hashim Thaqin ne krye te kesaj qeverie e PDK-ne do te jet puna mir ne Republiken e Kosoves po e morri dikush tjeter ateher e shofims e ku do te jemi do te fundosemi

E pse keshe Kaqanikase? A u permirsu mireqenja e njerzve a? A ra papunesia dhe u hapen fabrika e vende pune?
A erdhen investime te medha ?
A fitoi Kosova sovranitetin e plote?

murrizi
31-03-13, 13:34
E pse keshe Kaqanikase? A u permirsu mireqenja e njerzve a? A ra papunesia dhe u hapen fabrika e vende pune?
A erdhen investime te medha ?
A fitoi Kosova sovranitetin e plote?


Shiqoni zj.Domira
Keto gjera nuk jan bere, por kemi hapur shum qebaptore e kafiqa, restorane e hotele.
Ne edhe ashtu jemi nje popull shum optimist, e per ta mbajtur kete gjendje kjo patjeter qe duhet te percillet me ushqim te mire dhe muzik tallava.

natyra
31-03-13, 17:38
Shiqoni zj.Domira
Keto gjera nuk jan bere, por kemi hapur shum qebaptore e kafiqa, restorane e hotele.
Ne edhe ashtu jemi nje popull shum optimist, e per ta mbajtur kete gjendje kjo patjeter qe duhet te percillet me ushqim te mire dhe muzik tallava.

Murrizi,Kesi hovi i paske then gjerat ashtu si jen.Pa interes:tongue:

Pershendes,Ty dhe Domiren..:)

natyra
31-03-13, 19:18
Surroi: Shteti i Kosovės ėshtė zaptuar nga PDK-ja

http://www.koha.net/repository/images/f1_28-zaptimi-balline-nr-4-hiqet-nr-71362076676.jpg
Publikuar: 28.02.2013 - 19:40Prishtinė, 28 shkurt - Shteti ėshtė i zaptuar dhe Kosova e ka tė vėshtirė tė bėhet normale, ėshtė shprehur kryetari i Bordit tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme, publicisti Veton Surroi. Nė njė intervistė pėr emision “Rubikon” tė KTV-sė, Surroi ka folur gjerė e gjatė pėr proceset, nėpėr tė cilat po kalon vendi. Ish-anėtari i Ekipit tė Unitetit ka fajėsuar partinė nė pushtet pėr katrahurėn nė tė cilėn ndodhet vendi. Sipas tij, kemi njė skenė politike tė deformuar, sepse kemi pasur njė sistem zgjedhor tė kriminalizuar, tė deformuar dhe tė kontrolluar nėpėrmjet njė krimi tė organizuar tė vjedhjes sė votave. Rezolutėn pėr bisedime, tė miratuar nė Kuvendin e Kosovės, e quan tė kotė, duke thėnė se hapi i fundit i degradimit tė shtetit ėshtė edhe vetė emėrimi i Jahjagės pėr presidente.

Kryeministri, sipas Surroit, nuk shihet me sy pozitiv nga ndėrkombėtarėt, duke pėrmendur faktin e ekzistimit tė njė disbalanci mes vendit tonė dhe Gjermanisė. Ai ka thėnė se duhet tė shprehet haptas ajo qė po hezitohet tė thuhet nga qeveritarėt dhe dialoguesit: se Paketa e Ahtisaarit ėshtė e vlefshme vetėm nė njė Kosovė tė pavarur dhe tė pranuar nga tė gjithė qytetarėt e saj. Andaj, krijimi i Asociacionit tė Komunave Serbe, sipas tij, e bėn tė jetė njė Ahtisaari plus dhe tė jetė statusi i veēantė krahas pjesės tjetėr tė vendit.
Te pakten njerez te tille i duhen vendit.Me habit fakti se si meti mas dore,ni Politikan si q'e ishte-Veton Surroi!..Sikur gjerat te shifeshin kjart dhe drejt,eshte dashur te jetet i dyti ne pozit/pas humbjes se -Dr.Rugoves(fizikisht)/Perkrahe nje politike te ketille!

...respekt
Natyra.

Domira
01-04-13, 13:00
Shiqoni zj.Domira
Keto gjera nuk jan bere, por kemi hapur shum qebaptore e kafiqa, restorane e hotele.
Ne edhe ashtu jemi nje popull shum optimist, e per ta mbajtur kete gjendje kjo patjeter qe duhet te percillet me ushqim te mire dhe muzik tallava.

Po murrizi i nderuar, ne qebaptore e kafiqa mbahet gjalle "optimizmi" i te varferve kurse neper restorane e hotele lulezojne sukseset e kuzhinave per gatimin e optimizmit te shqiptaareve, per ta fitu epitetin - populli me optimist ne Evrope.

Si per konsumatoret e optimizmit e si per prodhuesit e saj, muzika tallava esht kremi i domosdoshem i kesaj torte sui generis!

Shpati
01-04-13, 19:53
E pse keshe Kaqanikase? A u permirsu mireqenja e njerzve a? A ra papunesia dhe u hapen fabrika e vende pune?
A erdhen investime te medha ?
A fitoi Kosova sovranitetin e plote?


Ai qka ka Sy dhe Tru te shendosh shef se Kosova ka nderruar shume per te mir.

Kaqanikasja
02-04-13, 11:12
E pse keshe Kaqanikase? A u permirsu mireqenja e njerzve a? A ra papunesia dhe u hapen fabrika e vende pune?
A erdhen investime te medha ?
A fitoi Kosova sovranitetin e plote?


e nderuar me mir se qe kemi qene jemi dhe sbohen te gjitha pernjeher ngadal ngadal

Domira
02-04-13, 16:23
Ai qka ka Sy dhe Tru te shendosh shef se Kosova ka nderruar shume per te mir.

Shko thuaji keshtu njerzve qe i kane buzet shkrum nga varferia. Thuaji keshtu atyre qe po u vdesin femijet para syve sepse QKUKja nuk mundet me i ndihmu per shkak te gjendjes katastrofale, kurse sherimi jashte vendit i pamundur per shkak te varferise.
Shko e thuaju keshtu familjeve te medha te cilat nuk e kane tepunesuar asnje anetar te familjes, nderkaq qe kane mungese ushqimi dhe barnash.
Shko e thuaju keshtu atyre te cilet dhane gjakun e tyre per kete liri dhe sot jane te harruar e te izoluar duke jetuar ne skamje dhe me dinjitetin e tyre te neperkembur.

Ka ende Shpati dhe ti e di kete fort mire!

Domira
02-04-13, 16:26
e nderuar me mir se qe kemi qene jemi dhe sbohen te gjitha pernjeher ngadal ngadal

E nderuar pas 13 vjetesh nuk ka ndryshime esenciale ne ekonimite e familjeve, Do shkojne edhe shume gjenerata qe do jetojne ne varferi dhe dinjitet te neperkembur. Njerezit po shkaterrohen dita dites shume e me shume nga varferia e papunesia!

Shpati
02-04-13, 17:12
Shko thuaji keshtu njerzve qe i kane buzet shkrum nga varferia. Thuaji keshtu atyre qe po u vdesin femijet para syve sepse QKUKja nuk mundet me i ndihmu per shkak te gjendjes katastrofale, kurse sherimi jashte vendit i pamundur per shkak te varferise.
Shko e thuaju keshtu familjeve te medha te cilat nuk e kane tepunesuar asnje anetar te familjes, nderkaq qe kane mungese ushqimi dhe barnash.
Shko e thuaju keshtu atyre te cilet dhane gjakun e tyre per kete liri dhe sot jane te harruar e te izoluar duke jetuar ne skamje dhe me dinjitetin e tyre te neperkembur.

Ka ende Shpati dhe ti e di kete fort mire!

Po e di si ka qen e kaluemja dhe si esht e tashmja ne Kosove !
Po ia filloj nga e kaluera !
Para 30 viteve nje Punetor nga meditja e tij e fituar per nje muaj ka mundur te blej 3 pale Kepuc...
Ateher ka pasur varferi totale te rrallet kan mundur te blejn me shume se 3 pale Kepuc ne muaj.
Te rralet kan mundur te ndertojn Shtepi, te blejn Vetur, te shkollojn Femijen e tij, etj.

Ne kohen sa ka qen Ibrahim Rugova, Kryetar! Na pune ska qen askush dhe Kepuc ska mundur te blej askush nga puna e tij e ber ne Kosove.
E tash !
Hapi Syte dhe veshtro rreth e rrotull !
Shume Shtepi moderne jan ndertuar dhe po ndertohen, Vetura moderne, Universitete kemi ne Qytetet e medhaja te Kosoves ku munde te shkollohet edhe i varferi.
Kosova ka shume probleme por per nje kohe te shkurt ka zgedhe shume probleme edhe ket duhet then.

Kaqanikasja
03-04-13, 12:31
E nderuar pas 13 vjetesh nuk ka ndryshime esenciale ne ekonimite e familjeve, Do shkojne edhe shume gjenerata qe do jetojne ne varferi dhe dinjitet te neperkembur. Njerezit po shkaterrohen dita dites shume e me shume nga varferia e papunesia!

nuk jem siq kemi qene te lutem boni dallimet

Domira
03-04-13, 14:49
Po e di si ka qen e kaluemja dhe si esht e tashmja ne Kosove !
Po ia filloj nga e kaluera !
Para 30 viteve nje Punetor nga meditja e tij e fituar per nje muaj ka mundur te blej 3 pale Kepuc...
Ateher ka pasur varferi totale te rrallet kan mundur te blejn me shume se 3 pale Kepuc ne muaj.
Te rralet kan mundur te ndertojn Shtepi, te blejn Vetur, te shkollojn Femijen e tij, etj.

Ne kohen sa ka qen Ibrahim Rugova, Kryetar! Na pune ska qen askush dhe Kepuc ska mundur te blej askush nga puna e tij e ber ne Kosove.
E tash !
Hapi Syte dhe veshtro rreth e rrotull !
Shume Shtepi moderne jan ndertuar dhe po ndertohen, Vetura moderne, Universitete kemi ne Qytetet e medhaja te Kosoves ku munde te shkollohet edhe i varferi.
Kosova ka shume probleme por per nje kohe te shkurt ka zgedhe shume probleme edhe ket duhet then.

Vallahi bre Shpati me mujt mos me pa hala ma mir kish qen! Po cka me pa o Shpati?

A me pa korrupcionin e hajnine? A me pa se si kane humb te gjitha vlerat!

A me pa kualitetin e arsimit? A me pa se kush po jep mesim ne univeristete?

A me shku ne spital e me shiku ku po shtrihen te semuret, cfare po hane dhe cfare toalete kane? Apo me i shiku raftet e zbrazeta pa barna e pa mjete elementare?

A me i ndegju hallet e njerzve qe kane biznese te vogla nga te cilat mbajne familje?
A me i mbyll syte kur hy ne minimarketin e lagjes dhe me pa se si po i mbushin njerzit qeset me nga 5 a 6 buke, pa ble asgje tjeter, ngase e kane pervlu cajin ne shtepi dhe do hane buk me caj!

A po me e shiku e ndegju fqonjen time e cila ka diplome fakulteti, eshte pa pune dhe memzi po i bind fqinjet e tjera per me shku ne pazarin e grave te marten e me ba pazar me robe te perdoruna?

Apo ta shikoj se si plaku po i then gishtat duke mendu se a do ti dergojne te holla kete muaj djemt nga
Gjermanija sepse barnat jane shtrejte e pa barna ai mund te vdes per kohe te shkurte?


Nese mendon se duhet me i hap syte e me shiku veturat e shtrejta, shtepite e bukura, kokat e fenirume per cdo mengjes, apo kravatat ne ora 12 ne kohen e drekes te cilat vershojne qytetin, po te them menjiher se jo qe nuk i hap syte me i shiku, por as qe dal ne ate kohe ne qytet sepse te tillat skena nuk jane reale, jane artificjale, tregojne shume cka qe nuk perputhet me realitetin! E realiteti eshte pelim!

E une po te keshilloj qe ti hapesh syte peseshe dhe ti shikosh ftyrat e njerezv rrugeve te qytetit, ne vrapim per kerkund, te traumatizuar nga e kaluara e dhunshme dhe nga e tashmja e pasigurte dhe kaotike.

Domira
03-04-13, 14:52
nuk jem siq kemi qene te lutem boni dallimet

Kaqanikasja jo nuk jemi si kemi qene, dhuna serbe na u ka hjeke, shume e vertete kjo!

Por cdo gje tjeter shum large asaj qe do te ishte e pranueshme per nje jete normale per njerzit.

Oqeani
03-04-13, 19:04
Kaqanikasja jo nuk jemi si kemi qene, dhuna serbe na u ka hjeke, shume e vertete kjo!

Por cdo gje tjeter shum large asaj qe do te ishte e pranueshme per nje jete normale per njerzit.
Ani mso dashte me e hjeke edhe dhunen e djemve te "ministrit, kur nuk ke mujte ne kohen e Dr. Rugoves me e hjeke te djalit te "LLazes"!

A po e sheh - 1:1 !

Nime Domirė, a po e sheh si p o e krahasojne kohen e qeverisjes hahahaha - Perpara nga jasht ose ka ardhe ndokush me e pa situaten pak e me ike, ose i ka derguar nja 200 DM dikujte per ndihmė, nejse mos t'a bej roman : U knaqem tash me kerra e me kafiqa, ani se japin njerzit me mijera euro per nje pasaporte serbi !

natyra
04-04-13, 05:28
A mu dok ma larte dikush ishte ankua ne Dr.Rugoven!:rolleyes:..Sikur Dr.Rugova me qeverisjen e tij ta kishte pas vetem ni 3% perqindshin e perkrahjes te investimeve nga te huajt,si e paten keta pas tij.Ju siguroi se populli s'do kishte qen ne ni skaj te varferis si eshte sot.E te pa pun,sepse Ai nuk i kishte vjedh.

Meqe gabohen gjithe ata individ qe akoma po mundohen te hudhin gurin mbi te,e qe per fajin e tjerve/tyre!

P/s.Pak per motrushen Domira,zemrushe te lumt pena dhe mendja sa here qe shkruan,shkruan realitetin.E madhe je ta dish.

Te perqafoi shummm motra

respekt

Zeqiri
04-04-13, 10:54
rugova eka knaq mos vet na eka kajte nanen mire me draka tlamave e meqen tsharit eme shpija tbardha anrra kapa mesy qel se sja ka nie per gja tgjalle

Sulltan-Alim
04-04-13, 13:50
A ka ndonje lajm te mire ore, a vec telhyqe po get :D

Kalimero
04-04-13, 14:29
A ka ndonje lajm te mire ore, a vec telhyqe po get :D

pash qikit kapuqin tem, ku purt bjen un men pur qiviri ty, :biggrin:

Sulltan-Alim
04-04-13, 14:50
pash qikit kapuqin tem, ku purt bjen un men pur qiviri ty, :biggrin:

Kalimero : D

:biggrin:, Kesh zane do dit me martese se kta t`qeverise mos me i kqyr cka po bajne e thejne qafen prej sevdaje a dy dite shkolle si kane :biggrin:. Ti mos u merzit per Tender qe e hupe, "aprillilli" : )))))

Shpati
04-04-13, 17:02
Vallahi bre Shpati me mujt mos me pa hala ma mir kish qen! Po cka me pa o Shpati?

A me pa korrupcionin e hajnine? A me pa se si kane humb te gjitha vlerat!

A me pa kualitetin e arsimit? A me pa se kush po jep mesim ne univeristete?

A me shku ne spital e me shiku ku po shtrihen te semuret, cfare po hane dhe cfare toalete kane? Apo me i shiku raftet e zbrazeta pa barna e pa mjete elementare?

A me i ndegju hallet e njerzve qe kane biznese te vogla nga te cilat mbajne familje?
A me i mbyll syte kur hy ne minimarketin e lagjes dhe me pa se si po i mbushin njerzit qeset me nga 5 a 6 buke, pa ble asgje tjeter, ngase e kane pervlu cajin ne shtepi dhe do hane buk me caj!

A po me e shiku e ndegju fqonjen time e cila ka diplome fakulteti, eshte pa pune dhe memzi po i bind fqinjet e tjera per me shku ne pazarin e grave te marten e me ba pazar me robe te perdoruna?

Apo ta shikoj se si plaku po i then gishtat duke mendu se a do ti dergojne te holla kete muaj djemt nga
Gjermanija sepse barnat jane shtrejte e pa barna ai mund te vdes per kohe te shkurte?


Nese mendon se duhet me i hap syte e me shiku veturat e shtrejta, shtepite e bukura, kokat e fenirume per cdo mengjes, apo kravatat ne ora 12 ne kohen e drekes te cilat vershojne qytetin, po te them menjiher se jo qe nuk i hap syte me i shiku, por as qe dal ne ate kohe ne qytet sepse te tillat skena nuk jane reale, jane artificjale, tregojne shume cka qe nuk perputhet me realitetin! E realiteti eshte pelim!

E une po te keshilloj qe ti hapesh syte peseshe dhe ti shikosh ftyrat e njerezv rrugeve te qytetit, ne vrapim per kerkund, te traumatizuar nga e kaluara e dhunshme dhe nga e tashmja e pasigurte dhe kaotike.


Shkrimi yte i perngjan Piktures se Piktorit qe pikturon vetem me ngjyre te Zeze !
Natyra nuk esht zeze por me ngjyra dhe te ti ska ngjyra.?!
Pse ne Boten tende ska ngjyra munde te kuptoj.
Ne vitin 1992 isha me dy shoke ne Shqiperi per vizit !
Dhe Zonja e Shtepis e tha nje mendim te menqur...
Ne nuk munde te vizitojm te afermet tan ne Maqedoni-Diber sepse nje vizit kushton 100 Dollar dhe me kaq pare ne jetojm nje muaj.
Zonja e dinte se nuk ka pare per vizit .
Por nje pjes e Shqiptareve nuk e din per qka kan pare dhe ato i hargjojn per ate qka nuk duhet te hargjohen.
Dhe nuk esht qudi pse ndodhe kjo...
Ne te kaluaren Patriarku ka pasur Kuleten (Gruaja, Djali, Vajza, Reja, Nipi ,etj,skan pasur Kulet fare )dhe i njeti ka hargjuar Paret simbas prioritetit dhe tash me reformimin e Familjes Shiptare Kulet ka secili dhe ato i hargjon simbas qefit secili dhe ne funde per nevoja elementare skan te Holla.
Djemt si kan derguare te holla ati Plakit se e din sa te holla ka pas ne disponim PLaku (dhe ne qofte se Plaku esht ber sikurse Magjupet qe hargjojn Rrogen per dy dit ather vet esht fajtor).
Personat qe ndihen keq, te mendojn me mir, te shiqojn pak me mir dhe ta korigjojn veten dhe fajtorin mos ta kerkojn dikund larg se me siguri vet jan fajtor ose e kan fajin me te madhe.

KLM

natyra
06-04-13, 21:14
draka tlamave e meqen tsharit


P/s.diqka qe i perket tradites/Kombit/Natyrisht.Nuk mun te keqintepertohet nga persona/hamendas:rolleyes:

Megjithate,nuk mendoi se Dr.Rugova si person/madje dhe si President qe ishte, do krahasohet me "hajnin e shekullit" te Kryeministrave te Atehershem/dhe as te Sodit:wink:

Dhe,Flm Atij qe na la ball hapur....

Natyra.

natyra
07-04-13, 05:42
Psh.http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/564671_444924678923661_1270996153_n.jpg

natyra
07-04-13, 05:58
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:tongue:Psh.LOL:wink: A jan qeta PDK-ecat qe po e ndjekin qdo udhetim te/Filozofis se Dr.Rugoves:rolleyes::biggrin:e deri dje e kan sha per takimin e tij me ish/Papa Xhon Palit.I.http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/564671_444924678923661_1270996153_n.jpg

murrizi
07-04-13, 12:01
Jo jo, doren n'zemer.
Kjo Qeveri nė krye me kėtė Kryeministėr dallojn si nata e dita me ata tė dikurshmit, ju apo doni me u shkri n}gaz na tash ktu a ???

Ndėrsa sa i pėrket kėsaj fotos kėtu kėtu nuk dallojn Qeverit shumė, kushdo qė ia ka msy me hyp nė "skumli" duhet ta dijė qė duhet me ja puth dorėn paps, e qe sipas meje nuk ka asgjė tė keqe kėtu.
Dr. Rugova bile kėtė e bėnte me dėshirė, e pėr Dr. Thaēin( nime kurr nuk e dijtem a ka ky njeri far titulli akademije a jo ?) nuk jom bash i sigurt, sepse spo ma kap fort matematika, erdoganin vlla e me ja puth papes doren diēka spo muj i bie n'fije ???

kish me vazhdue..... me kon ai seni zi ketu, se boll i keqi u kon e keq na ka lan.
Ani mso dashte me e hjeke edhe dhunen e djemve te "ministrit, kur nuk ke mujte ne kohen e Dr. Rugoves me e hjeke te djalit te "LLazes"!

A po e sheh - 1:1 !

Nime Domirė, a po e sheh si p o e krahasojne kohen e qeverisjes hahahaha - Perpara nga jasht ose ka ardhe ndokush me e pa situaten pak e me ike, ose i ka derguar nja 200 DM dikujte per ndihmė, nejse mos t'a bej roman : U knaqem tash me kerra e me kafiqa, ani se japin njerzit me mijera euro per nje pasaporte serbi !

Domira
07-04-13, 12:37
Shkrimi yte i perngjan Piktures se Piktorit qe pikturon vetem me ngjyre te Zeze !
Natyra nuk esht zeze por me ngjyra dhe te ti ska ngjyra.?!
Pse ne Boten tende ska ngjyra munde te kuptoj.
Ne vitin 1992 isha me dy shoke ne Shqiperi per vizit !
Dhe Zonja e Shtepis e tha nje mendim te menqur...
Ne nuk munde te vizitojm te afermet tan ne Maqedoni-Diber sepse nje vizit kushton 100 Dollar dhe me kaq pare ne jetojm nje muaj.
Zonja e dinte se nuk ka pare per vizit .
Por nje pjes e Shqiptareve nuk e din per qka kan pare dhe ato i hargjojn per ate qka nuk duhet te hargjohen.
Dhe nuk esht qudi pse ndodhe kjo...
Ne te kaluaren Patriarku ka pasur Kuleten (Gruaja, Djali, Vajza, Reja, Nipi ,etj,skan pasur Kulet fare )dhe i njeti ka hargjuar Paret simbas prioritetit dhe tash me reformimin e Familjes Shiptare Kulet ka secili dhe ato i hargjon simbas qefit secili dhe ne funde per nevoja elementare skan te Holla.
Djemt si kan derguare te holla ati Plakit se e din sa te holla ka pas ne disponim PLaku (dhe ne qofte se Plaku esht ber sikurse Magjupet qe hargjojn Rrogen per dy dit ather vet esht fajtor).
Personat qe ndihen keq, te mendojn me mir, te shiqojn pak me mir dhe ta korigjojn veten dhe fajtorin mos ta kerkojn dikund larg se me siguri vet jan fajtor ose e kan fajin me te madhe.

KLM

Zaten duke i personalizue ceshtjet te cilat jane te interesit te pergjithshem nga ana e ''pushtetareve'' ne jemi ketu ku jemi. Qishtu si puna e jote.
Qe pse!
Po cka ka lidhje Bota ime me temen per te cilen po flasim?! - e para
E dyta qe eshte edhe me e rendesishme; e verteta nuk ka ngjyra fare. Jane vetem dy mundesi (ngjyra)!
Ose eshte e vertete puna e ''suksesit'' te qeverisjes se tanishme ose nuk eshte!
Une isha shume e kjarte dhe po e them perseri dhe pa e ngjyrose hiq realitetin; kjo qeveri fund e krye eshte jo vetem e deshtume, se tek e fundit ajo ska rendesi ne krahasim me demin qe po iu shkakton njerezve dhe mireqenijes se familjeve ne pergjithsi!

Shpati, juve o kah ja u lshon boja dicka sepse keni ngjyrose pa e pastru vendin dhe pa ia dhane impregnimin e duhur ''objektit'' :wink:

natyra
10-04-13, 07:11
Jo jo, doren n'zemer.
Kjo Qeveri nė krye me kėtė Kryeministėr dallojn si nata e dita me ata tė dikurshmit, ju apo doni me u shkri n}gaz na tash ktu a ???

Ndėrsa sa i pėrket kėsaj fotos kėtu kėtu nuk dallojn Qeverit shumė, kushdo qė ia ka msy me hyp nė "skumli" duhet ta dijė qė duhet me ja puth dorėn paps, e qe sipas meje nuk ka asgjė tė keqe kėtu.
Dr. Rugova bile kėtė e bėnte me dėshirė, e pėr Dr. Thaēin( nime kurr nuk e dijtem a ka ky njeri far titulli akademije a jo ?) nuk jom bash i sigurt, sepse spo ma kap fort matematika, erdoganin vlla e me ja puth papes doren diēka spo muj i bie n'fije ???

kish me vazhdue..... me kon ai seni zi ketu, se boll i keqi u kon e keq na ka lan.
Murrizi me fale per nderhyrjen i nderuar,P.s/tjeter here mos e lere fjalen ne udhe...se mun keqkuptohen lexuesit:tongue:,,nejse,me siguri ke dashur te thua per Bajlozin e zi/dreqin se boll fjalet me ven i ka pas tanahere....
"Por na shqiptaret fatkeqsishte me vones i shohim gjerat ne realitet,dhe me pak se shum,dim tu perqendrohemi ne kohe te duhur'a.:rolleyes:

Por prap,me vjen mire kur degjoi per njerez konfident ne raste te tilla.
Pershendes i nderuar...

Te them te drejten,ne fillim kur te kam lexua ne disa shkrime,ndryshe kam mendua per ty...bile ne ni tem te Dr.Rugoves! dhe jam nxitua me fjale ndaj teje.
fakti se kur me prekni ka Rugova jam shum e ashper ne fjale:biggrin::redface:

meqe,kerkoi mirekuptim ndaj atyre qe din te me kuptoin ne kete raste.

respekt/Natyra.

Sulltan-Alim
10-04-13, 11:59
Ku po shpenzohet pasuria e popullit te kosoves


K E T UKryeministri: Hashim Thaqi

Kabineti i Kryeministrit:
1. Bekim Ēollaku kėshilltar
2.Lirim Greiēevci kėshilltar
3.Dhurata Hoxha kėshilltare
4. Mrika Kotorri kėshilltare
5. Fadil Hysa kėshilltar
6. Dukagjin Gorani kėshilltar
7. Ismail Syla kėshilltar
8. Blerim Latifi kėshilltar
9. Srdjan Sentic kėshilltar
10. Abelard Tahiri Shef i kabinetit
11.Edi Sejdiu shef i protokollit

Kabineti qeveritar:
1.Behgjet Pacolli Zėvendėskryeministėr i parė i Republikės sė Kosovės
2.Hajredin Kuēi Zėvendėskryeministėr i Republikės sė Kosovės
3. Mimoza Kusari - Lila Zėvendėskryeministre e Republikės sė Kosovės
4. Slobodan Petroviq Zėvendėskryeministėr i Republikės sė Kosovės
5. Edita Tahiri Zėvendėskryeministre e Republikės sė Kosovės
6. Bujar Bukoshi Zėvendėskryeministėr i Republikės sė Kosovės


Zėvendėskryeministrat:

Kabineti i zėvendėskryeministrit Hajredin Kuēi:

1.Bajram Bujupi - Shef i Kabinetit
2. Lirak Ēelaj - kėshilltar i lartė politik
3. Elbasan Dervishaj - Shef i Protokollit
4. Laura Zherka - kėshilltare politike
5. Idriz Blakaj - kėshilltar politik
6. Zejnullah Gruda - kėshilltar politik
7. Zejnel Kelmendi - kėshilltar politik
8. Uliks Emra - kėshilltar politik


Kabineti i zėvendėskryeministres Edita Tahiri:

1. Dren Zeka, Kėshilltar i lart politik
2. Gazmir Raci, Kėshilltar politik
3. Arjeta Rexhaj, Kėshilltare politike
4. Elona Cecelia, Kėshilltare politike
5. Visar Xani, Kėshilltar politik
6. Vesa Mullaademi, Asistente personale e Zėvendėskryeministres Edita Tahiri

Ministrat:

1.Enver Hoxhaj Ministėr i Punėve tė Jashtme
2. Vlora Ēitaku Ministre e Integrimeve Evropiane
3. Hajredin Kuēi Ministėr i Drejtėsisė
4. Agim Ēeku Ministėr i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės
5. Bajram Rexhepi Ministėr i Punėve tė Brendshme
6. Bedri Hamza Ministėr i Financave
7. Mimoza Kusari-Lila Ministre e Tregtisė dhe e Industrisė
8. Memli Krasniqi Ministėr i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve
9. Besim Beqaj Ministėr i Zhvillimit Ekonomik
10.Ramė Buja Ministėr i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė
11. Slobodan Petroviq Ministėr i Administrimit dhe Pushtetit Lokal
12. Mahir Yağcilar Ministėr i Administratės Publike
13. Fehmi Mujota Ministėr i Infrastrukturės
14. Blerand Stavileci Ministėr i Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural
15. Ferid Agani Ministėr i Shėndetėsisė
16. Nenad Rasič Ministėr i Punės dhe i Mirėqenies Sociale
17. Dardan Gashi Ministėr i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor
18. Radojica Tomiq Ministėr i Kthimit dhe i Komuniteteve


Sekretar i pergjithshem :
Fitim Krasniqi Sekretar i Pėrgjithshėm

ketu nuk jan te perfshir :
1. Kabineti i zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli
2. Kabineti i zėvendėskryeministres Mimoza Kusari
3. Kabineti i zėvendėskryeministrit Bujar Bukoshi
4. Kabineti i zėvendėskryeministrit Slobodan Petroviq


nuk jan kryesia e parlamentit deputetet
nuk jan edhe truprojet dhe ngasesit e veturav

Koment!

Gjenerata e promovimit te antivleres eshte pikellim ne vete per historine e dhimbshme te Kosoves!

Gjenerata?

(kupto gjithe strukturen diletante te zhytur ne krim edhe para fillimit te luftes qe mundesoi te koheekzistoj kjo gangrene e kesaj shoqerie te lodhur; per me keq madje edhe e interpretuar si "George Washington".

Centralizimi diskrepant i instaluar kudo me pushtetin autoritar alla Pronto vec sa po e kullon rrjedhen e paster te Kroit ne popull qe do shperthej nje dite per t`a pastruar njehere e pergjithmone kete ndytesire te organizuar qe eshtet zhytur thelle ne krim e shantazh duke shkelur mbi gjithe gjakun dhe amanetin e Heronjeve te Popullit!

Po c`mu kujtu nje fjale e bacit Hamez kur thoshte po shume e m. u kane neper keto troje e asnje prej tyne s`kane mujt me nejt gjate (kjo vlene edhe per Pronton e karieres).
...

Sulltani!

Wikileaks: Presionet e Thaēit pėr ta futur PDK-nė nė qeveri

http://koha.net/repository/images/f1_09hasha-wiki-jpg1365531501.jpg

Publikuar: 10.04.2013 - 08:15Prishtinė, 9 prill

- Kabllogramet mė tė reja tė publikuara nga Wikileaks tregojnė kokėēarjen qė amerikanėt nė Kosovė, bashkė me zyrat e tjera perėndimore, kishin nga Hashim Thaēi si opozitar. Nė to pėrshkruhet disa herė tentimi i Thaēit pėr tė pėrdorur ēdo lloj metode e kėrcėnimi pėr ta futur PDK-nė nė pushtet. Ai nuk u mor parasysh asnjėherė, derisa i fitoi vetė votat nė vitin 2007 pėr ta udhėhequr Qeverinė e Kosovės, transmeton KTV. Historia e Hashim Thaēit me amerikanėt pas luftės nis nė vitin 2001, kur ai kėrkon me ngulm afrimin dhe aprovimin e SHBA-sė.

Nė kabllogramin e dėrguar nė Washington mė 11 shtator 2001, shefi i Zyrės Amerikane nė atė kohė, John Menzis, i tregon qėllimet e vizitės sė liderit opozitar atje.

Thaēi mendonte se ishte njeri i padėshirueshėm nga amerikanėt dhe donte afrimin me ta pėr ambiciet politike. Menzis shpjegonte se Thaēi ishte larg Rugovės nė aprovimin popullor.

“Edhe Rugova, edhe Haradinaj janė shumė tė interesuar pėr tė bashkėpunuar dhe pėr tė pasur marrėdhėnie tė mira me SHBA-nė, natyrisht, por asnjėrit nuk i duhemi aq shumė sa Thaēit, i cili ende vazhdon tė besojė se ai personalisht e ka ēliruar Kosovėn. Teksa pritet tė nisė fushata parazgjedhore, ai me padurim po pret ta portretizojė veten si dikush qė ka lidhje me qeverinė amerikane nė Washington dhe me OKB-nė nė New York. Ai do tė kėrkojė mbėshtetje publike politike nga zyrtarėt amerikanė”, shkruante Menzis.

Shefi i Zyrės amerikane e vlerėsonte Thaēin pėr afrimin me serbėt dhe kujtonte se i kishin thėnė qė lideri i PDK-sė bėn shaka me Rada Trajkoviqin nė gjuhėn serbe nė KPA.

Por, nė njė takim me Menzis Thaēi kishte shprehur shqetėsimin pėr dhunėn qė kryesisht ishte e drejtuar ndaj zyrtarėve tė LDK-sė, duke e ditur se dyshimi kryesor shkonte nė PDK-nė e tij.

Zyra Amerikane e kishte inkurajuar qė ai tė inkurajonte ndaljen e dhunės.

Pas kėtij kabllogrami, Thaēi nis tė pėrmendet mė shpesh vetėm nė vitin 2006, me pėrpjekjet e vazhdueshme pėr tė arritur pushtetin, nė atė qė nė njė kabllogram pėrshkruhet si “dėshirė e zjarrtė pėr t’u bėrė kryeministėr”.

Tentimin e parė pėr ta futur PDK-nė nė qeveri Thaēi e kishte bėrė nė qershor 2006, kur kishte kėrkuar njė takim me pėrfaqėsuesit e Quintit nė Prishtinė.

Aty ai u kishte thėnė ambasadorėve tė SHBA-sė, Britanisė sė Madhe, Francės, Gjermanisė dhe Italisė se qeveria LDK-AAK nuk i kishte pėrmbushur detyrat e veta, se vendi ishte nė vakuum institucional dhe se duhej krijuar njė qeveri e re teknike gjithėpėrfshirėse me PDK-nė nė tė.

“Pėrfaqėsuesit e Grupit tė Kontaktit unanimisht nuk ishin aspak tė impresionuar me propozimet e tij”, shkruan nė kabllogramin e 15 qershorit.

Kėrkesa e Thaēit kishte ardhur pas vendimit tė Shefit tė UNMIK-ut, Soren Jessen Petersen, pėr shtyrjen e zgjedhjeve lokale.

“Plani i Thaēit i shėrben vetėm atij. Nė njė sondazh tė opinionit publik, qė Thaēi u kujdes ta mbante tė papublikuar, tregohet rėnia e popullaritetit tė tij dhe e PDK-sė. Tė kėrkohet njė zgjidhje e imponuar ndėrkombėtare tregon dėshpėrimin e Thaēit pėr tė pasur mė shumė ndikim nė qeverisjen e Kosovės, sesa lejon karrigia e tij nė ekipin negociator. Duke marrė parasysh reagimin me dyshime tė Grupit tė Kontaktit, pak simpati apo interes tregohet pėr propozimin e Thaēit”, thuhet nė kėtė kabllogram.

Njė ditė mė vonė, mė 16 qershor 2006, Zyra Amerikane e tregon sondazhin qė e nxirrte shumė keq PDK-nė dhe Thaēin.

Nė sondazhin e Gani Bobit, 49.8 % e votuesve pėrkrahin LDK-nė dhe vetėm 21.2 PDK-nė.

Kryeministri Agim Ēeku ishte lideri mė i preferuar sipas sondazhit, kurse Hashim Thaēi dilte dėshpėrimisht nė vendin e 15-tė.

Lirim Grejqevci, kėshilltar i kryetarit tė PDK-sė, tash ambasador nė Londėr, kishte thėnė se sondazhi ishte manipulim i Lutfi Hazirit dhe Ramush Haradinajt qė e kishin blerė Shkėlzen Maliqin pėr t’i ndėrruar numrat.

Pak ditė mė vonė Thaēi kėrkoi takim me shefin e Zyrės Amerikane, Filip Goldberg. Aty ai iu shprehur shqetėsimin pėr emėrimin e pritshėm tė Joachim Ruecker nė postin e shefit tė UNMIK-ut.

Thaēi u tha amerikanėve se Ruecker kishte udhėhequr si Shef i Shtyllės sė Katėrt njė proces tė korruptuar tė privatizimit, dhe se kryeadministrator duhej tė bėhej dikush me tė cilin PDK-ja ndihej rehat.

Zyra Amerikane nuk ia mori parasysh shqetėsimin, duke thėnė se Rucker kishte bėrė punė tė mirė dhe se SHBA-ja nuk mund tė pėrzihej nė punėt e OKB-sė.

Goldberg thotė se Thaēi kishte marrėdhėnie jo tė mira me Soren Jessen Petersenin, pėr shkak tė shtyrjes sė zgjedhjeve lokale dhe pėr shkak se Peteresen nuk pranonte krijimin e qeverisė teknike me PDK-nė nė tė, pėr tė cilėn insistonte vazhdimisht Thaēi.

Nė tė tjera kabllograme tė vitit 2006 e 2007, Zyra Amerikane nė Kosovė tregon pėr kėrcėnimet e vazhdueshme qė Thaēi bėnte me largim nga Ekipi i Unitetit nėse PDK-ja nuk hyn nė qeveri.

SHBA-ja ia kishte bėrė tė qartė nė disa raste, se ai nuk guxonte ta bėnte njė gjė tė tillė, nė tė kundėrtėn do tė mbahej publikisht pėrgjegjės pėr prishjen e konsensusit pėr negociatat pėr status me Serbinė.

Nė fillim tė 2007-s pėrshkruhet tendenca e Thaēit pėr tė shfrytėzuar ndarjen e LDK-sė nė dy pjesė, pėr ta larguar AAK-nė nga qeveria, dhe pėr ta futur aty PDK-nė me LDK-nė.

Paraprakisht, Thaēi kundėrshtonte kandidimin e Sejdiut pėr kryetar tė LDK-sė pėr shkak se ishte edhe president, por ai mori garanci nga UNMIK-u se nuk kishte probleme ligjore.

Thaēi e dinte se nuk mund tė bashkėpunonte me Dacin e LDD-sė pėr ta rrėzuar qeverinė, sepse ai ishte i padėshirueshėm pėr amerikanėt dhe bashkėsinė ndėrkombėtare.

Sipas Zyrės Amerikane, Thaēi do tė pėrdorte edhe protestėn vdekje-prurėse tė Vetėvendosjes, pėr tė kritikuar qeverinė dhe pėr tė shkaktuar ēarje nė Ekipin e Unitetit.

Nė gusht 2007 Thaēi kundėrshtonte fort para amerikanėve idenė qė zgjedhjet nacionale tė shtyheshin.

“Tė gjithė e dinė se Thaēi dėshiron tė bėhet kryeministėr, sidomos nė kohėn kur Kosova do ta shpallė pavarėsinė. Insistimi i tij pėr zgjedhje brenda afatit kushtetues e reflekton kėtė ambicie. Thaēi gjithashtu ka frikė se mund tė humbasė vota nė bazėn e Haradinajt nė perėndim tė Kosovės, nėse Haradinaj lirohet para zgjedhjeve nga Haga. Thaēi gjithashtu ka shqetėsime pėr pozicionin e tij nė PDK nė raport me Fatmir Limajn. Pavarėsisht makinacioneve tė brendshme politike, ne do ta mbajmė Thaēin pėrgjegjės qė tė mos e pėrdorė planin e Ahtisaarit apo statusin final pėr efekt elektoral”, shkruante pėrfaqėsuesi i Ambasadės, Laskaris.

Nė janar 2008, Zyra Amerikane me Kaidanow nė krye mė nė fund mund tė raportonte pėr Hashim Thaēin – kryeministėr tė Kosovės.

“Edhe pse ndonjėherė mund tė jetė bashkėpunėtor i paparashikueshėm dhe tė cilit nuk mund t’i besohet, Zyra Amerikane ka kultivuar marrėdhėnie tė forta me tė dhe stafin e tij dhe ai ka premtuar se do ta konsultojė qeverinė amerikane dhe BE-nė pėr tė gjitha ngjarjet e rėndėsishme”, shkruante Kaidanow.

Nė kėtė kabllogram ajo jepte edhe biografinė e Thaēit qė e pėrshkruante kokėfortė dhe qė nuk merrte parasysh kėshilla kur ndjente se i cenohej interesi partiak.

Kaidanow gjithsesi lavdėron insistimin e pandalshėm tė Thaēit pėr ta ēuar PDK-nė drejt fitores nė zgjedhje dhe ēmon faktin qė pėr tė mirėn e Kosovės ai pranoi koalicionin me kundėrshtarėt e mėdhenj tė LDK-sė.

Kaqanikasja
10-04-13, 14:38
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0909100230605_m.jpg

Foto flet vet

Sulltan-Alim
11-04-13, 21:53
RTK-ja e kriminalizuar transmetoi sante loje futbolli ne ze pergjate emitimit te emisionit televiziv per Agim Ramadanin me rastin e thyerjes se kufirit, gjegjesisht ramjes se tij.

A nuk flet vetiu per opinion kjo ngulfatje mediale?

Frika redaktuese ne RTK e nxitur nga parapolitika e krimit aktual qeveritar eshte treguesi me i qarte se ne c`mase duhet te bashkohet opozita dhe e gjithe shoqeria civile per t`a c`rrenjosur kete kope hijenash te paarsimuara nga pushteti.

Zero Cool
17-04-13, 19:09
Bastiset banesa e Endrit Shalės


Policia e Kosovės e ndihmuar nga Policia e EULEX-it nė orėt e mėngjesit ka kryer njė operacion tė bastisjes nė banesėn e ish-shefit tė kabinetit tė Ministrisė sė Transportit dhe Post-Telekomunikacionit, Endrit Shala. Gjatė bastisjes policia ka konfiskuar dokumente, njė armė automatike pa leje, dhe njė revole me leje.

Kjo bastisje, qė tashmė ka pėrfunduar, ėshtė pjesė e hetimeve lidhur me akuzat pėr korrupsion qė pėrfshijnė: Krim i organizuar, nė kundėrshtim tė nenit 274 tė Kodit Penal tė Kosovės (KPK); Lidhja e kontratės sė dėmshme, nė kundėrshtim tė nenit 237 tė KPK; Pėrvetėsim gjatė ushtrimit tė detyrės, nė kundėrshtim tė nenit 340 tė KPK; Shpėrdorim i pozitės zyrtare, nė kundėrshtim tė nenit 422 tė KPK, dhe marrja e ryshfetit, nė kundėrshtim tė nenit 343 tė KPK.

Rasti ėshtė duke u hetuar nga njė prokuror special i EULEX-it nga prokuroria Speciale e Kosovės (PSRK).

Guri i madh
27-04-13, 15:18
http://images.botasot.info/uploads/largea_fototbn1367064403.jpg
Se veturat zyrtare te qeverisė keqpėrdorėn kjo ka qenė e ditur, mirėpo se ato shfrytėzohen edhe pėr shėtitjen e qenve kjo vėrtetė ėshtė e papranueshme.
Kjo veturė zyrtare ėshtė fotografuar dje pasdite nė fshatin Hajvali tė Prishtinės e cila ishte rrugės pėr Graēanicė.
Se qeni tė kėnaqet edhe mė shumė nė vozitje, zyrtari i qeverisė i’a kishte hapur dritaren veturės pėr pak freski.
Qejfi thonė se ėshtė mė i madh se Stambolli, por ky qejf i kėtij zyrtari qeveritar kalon tė gjitha qejfet e qejfeve.

AmonRa
05-05-13, 11:58
A mund ta paramendosh mediokrin si ministėr? Para se tė vijė nė atė pozitė, ai ėshtė plotė me brenga pėr tė arritur aty, e pasi qė e merr, ėshtė plotė me brenga pėr tė mos e humbur, e nėse fillon tė brengoset pėr tė mos e humbur, atėherė nuk ka asgjė qė ai nuk do tė jetė nė gjendje tė bėj pėr ta ruajtur atė pozitė.

Guri i madh
09-05-13, 22:35
une mendoj se kjo qeveri e ka degradue Kosoven sa qe kryeministri e meriton
http://www.b92.net/news/pics/2013/05/09/73648569518c043cf39d4869129307_160x120.jpg (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2013&mm=05&dd=09&nav_category=78&nav_id=712425)
po mendoj pasi qe populli do ta ket qeverin e vet

Sulltan-Alim
24-05-13, 18:13
Ja kish ni eren ky mini i "shtire" berat buzhalla hahahagagaga pe dini ju kur nis te fundoset anija

vec kqyrni cka kish thane ne te perditshmen e vet te gazuar ky far minuku ...

Pėr arrestimet e fundit

23 Maj 2013 15:36, Nga Berat Buzhala
...

Kryeministri Hashim Thaēi nėse e toleron njė nėpėrkėmbje tė tillė, atėherė me keqardhje duhet ta konstatoj se karrierės se tij politike po i vije fundi, siē po i vije fundi edhe Partisė Demokratike tė Kosovės.

Mė duhet ta pranoj publikisht se lufta e fundit ēlirimtare kohė pas kohe ishte pėrbaltur prej individėve tė papėrgjegjshėm qė nė mėnyrė tė papėrgjegjshme i kanė keqpėrdorur uniformat, emrat ose mbiemrat. Mirėpo cila luftė nė botė - qofte ajo edhe mė e shenjta - nuk i ka pjesėt e saj tė errėta? A duhet qė pėr episode tė tilla tė arrestohet njė shtab i tėrė?

Kryeministri Hashim Thaēi e ka mundėsinė e tij tė fundit qė duke e mbrojtur Sylėn e Samiun ta mbroje luftėn e fundit... Arrestimi i tyre ėshtė sulm direkt ndaj tij dhe ndaj krejt ēka ai pėrfaqėson...

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,74,112457

MemphiSx
25-05-13, 10:57
Veq hina me i thon artistit sr kto jon frytet e atyre qe kemi shkru per 10 vite rresht...arrestimi qe eshte bo ka lidhje me shkrimin qe e kom bo 10 vjet me pare ne lidhje me dhunimin d nje. femre Shqiptare nga Mitrovica...kush ka kohe te kontrollone ne archive te forumit edhe mundet me i lexu...artisti thojke shko ne prokurori dorezoj kto fakte....pse o artist me shku une...vijn vet ata kadal dale.

Zero Cool
25-05-13, 17:03
Pėrderisa "shqiptarėt" festojnė pėr arrestimet e ēlirimtarėve vazhdojn provokimet ndaj fshatit shqiptare Martianj te Plave Gucise.Sot rreth ores 11 na Martinaj arriten numer I madh I forcave special malazeze, te cilat kishin ardhur per te I mbrojtur ultranacionaliste ortodoks serb te cilet me ndihmen e aparatit shtetror malazez ne vazhdemsi po provokojn popullaten shqiptare te Plave Gucise, e ne vecanti fshatin etnikisht te paster MARTINAJ te treves ton. Eshte tronditese kur informacione te tilla marrim nga vendlindja, eshte shokuese kur shteti me dhun tenton te shkel mbi te drejten elementare te qytetarit te vet, eshte jo demokratitke dhe antieuropiane qe shteti te mbron uzurpatorin dhe jo pronarin, ky shtet po shkon drejt rruges se vjeter te urrejtjes se shqiptareve. A thua valle keti shteti ne shqiptret ia paskem dhan voten e shtetformimit, a thau valle kjo eshte rruga europiane qe gjason ne rruge Milloshoviqiane.

Sot policia special arrestoj ne Martinaj keta bashkekombas.

1. Isuf Balia Balidemaj ne moshen 80 vjecare

2. Selim Kameri Hasangjekaj ne moshen 74 vjecare

3. Sherif Lani Hasangjekaj ne te 70 –at

4. Bujar Hasangjekaj

5. Naim Prelvukaj

6. Lis Naimi Prelvukaj

7. Shaban Syla Balidemaj

8. Skender Hasangjekaj

9. Flamurdon Hasangjekaj

10. Hasan Prelvukaj

11. Valon Prelvukaj

12. Fatos Prelvukaj

13. Shaban Prelvukaj

14. Sadri Smajli Balidemaj

15. Ibish Balidemaj

16. Rexhe Balidemaj

17. Bali Rama Hasangjekaj

18. Sadik Rama Hasngjekaj

19. Luan Bajram Balidemaj

20. Martin Hasangjekaj

21. Ali Zeqiri Prelvukaj

22. Bekim HasangjekajTe gjithe emrat e cekur jan ende ne qenderen e ndalimit ne stacionin policor ne Plave.http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=owulL0gPFZ4

Guri i madh
27-05-13, 23:26
po thojn se prap mitingashat si ne kohen e Millosheviqit po barten me autobusa bile edhe nxensve po ju imponohet me dal ne miting bile arsimtart i kishin meditjet e paguara

Guri i madh
01-06-13, 23:47
http://www.koha.net/repository/karikaturat/01_06_13_143509_f2_jemi-1302011370111579.jpg

Zero Cool
03-06-13, 22:25
DEKLARIMI I PASURISĖ 2013 (http://akk-ks.org/?cid=1,1192)

Zero Cool
10-06-13, 16:46
Time Kadriaj (http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/944707_508939522493388_620972877_n.jpg)

Guri i madh
16-06-13, 23:34
zevends kryeministja na ka than se fus nota esht flusk bore

--------------------------------------------------------------------------------------------------------


http://www.koha.net/?page=1,15,149250

jadore
16-06-13, 23:38
Time Kadriaj (http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/944707_508939522493388_620972877_n.jpg)

qy kjo koka emen !! ( ra Dardania e e morra vesh )
p.s.
ti s'guxon me u sjell keshtu me mu , ti s'guxon me mu drejtu mu keshtu , m'pat thone...

Guri i madh
17-06-13, 00:43
Thaēi ndikon qė Limaj tė mbahet nė paraburgimPublikuar: 29.11.2012 - 09:00Prishtinė, 29 nėntor – Nėse Hashim Thaēi dhe Partia Demokratike e Kosovės kanė menduar se po e ndihmojnė Fatmir Limajn me sulme kundėr gjyqėsorit, kanė bėrė llogari tė gabueshme.Deklaratat e tyre se do tė rishikohen kompetencat e EULEX-it ėshtė marrė si argument shtesė qė Fatmir Limaj dhe tė tjerėt tė mos mund tė mbrohen nė liri nga akuzat pėr krime lufte.

Gjykata Supreme e Kosovės ka refuzuar tė mėrkurėn ankesat e mbrojtjes kundėr aktvendimit tė kryetarit tė trupit gjykues tė Gjykatės sė Qarkut tė Prishtinės, Dariusz Sielicki, pėr caktimin e paraburgimit pėr deputetin Fatmir Limaj, Nexhmi Krasniqin, Naser Krasniqin dhe Naser Shalėn tė akuzuar pėr krime lufte kundėr popullatės civile dhe krime lufte kundėr tė burgosurve tė luftės.

Kolegji i udhėhequr nga gjyqtari Tore Thomassen dhe me anėtar Nesrin Lushtėn dhe Elka Filcheva-Errnenkova ka konstatuar se deklaratat e kryeministrit Hashim Thaēi tė bėra nė ditėn e FSK-sė mė 26 dhe tė deputetėve tė PDK-sė si ndikim direkt nė dėshmitarė, prokurorė dhe gjyqtarė nė rastin penal tė njohur si “Kleēka”.

Zero Cool
18-06-13, 14:57
Tolajt 18 muaj burg, Bukoshit 3 vjet jashtė institucioneve shtetėrorePrishtinė, 18.06.2013

(E plotėsuar) Njė kolegj gjyqėsor i Gjykatės Themelore tė Prishtinės ka marrė vendim qė Ilir Tolaj, i akuzuar pėr korrupsion nė rastin “Jona Med”, ka shpallur dėnimin pėr Ilir Tolajn me burgim 18 muaj, kurse pėr Fajrullah Fejzėn 8 muaj.

Po ky trup gjykues Bujar Bukoshit i shqiptoi dėnimin tre vjet pa tė drejtė pune nė institucionet shtetėrore. Ky lajm doli nga salla ku po zhvillohet ky proces, i cili duhet tė marrė epilogun sot.

...

Edhe njė proces gjyqėsor qė ka lidhje me korrupsion po e merr epilogun. Aktvendimi nė rastin “Tolaj dhe tjerėt” do tė shpallet sot paradite. EULEX-i konfirmon se njė trup gjykues i Gjykatės Themelore tė Prishtinės do ta shpallė aktgjykimin pėr kėtė rast. “Tė martėn do tė merret aktgjykimi”, tha pėr “Tribunėn”, zėdhėnėsi Blerim Krasniqi.

Edhe avokati i kompanisė farmaceutike “Jona Med” qė nė kėtė rast ėshtė palė e dėmtuar konfirmon pėr shpalljen e verdiktit pėrfundimtar. Arianit Koci, avokat i “Jona Med” shpreson se vendimi do tė jetė nė favor tė klientit tė tij.

Nė kėtė proces gjyqėsor nė bankėn e tė akuzuarve janė ish-zv/kryeministri i Kosovės Bujar Bukoshi, ish-sekretari i Ministrisė sė Shėndetėsisė Ilir Tolaj, Arbenita Pajaziti, Nexhat Shabani, Ismet Hyseni, Hajrullah Fejza, Zenel Kuēi, Bekim Fusha, Alban Thaēi dhe Imer Ajeti, tė gjithė ish-zyrtarė tė Ministrisė.

Guri i madh
22-06-13, 11:54
Nė trafikim tė njerėzve, tė pėrfshirė edhe zyrtarė qeveritarė

http://www.koha.net/repository/images/f1_22-trafiko-balline-nr-2-hiqet-nr-31371886633.jpg

Publikuar: 22.06.2013 - 09:38Prishtinė, 22 qershor - Komisioni i sigurisė i Kuvendit tė Kosovės ka shprehur shqetėsime pėr raportet ndėrkombėtare, tė cilat e paraqesin Kosovėn si vend tė trafikimit dhe tė krimit tė organizuar. Kreu i kėtij komisioni, Ahmet Isufi, duke iu referuar Raportit tė Departamentit Amerikan tė Shtetit dhe atij tė “Freedom House”, ka thėnė tė jetė i shqetėsuar qė raportet pėrfshijnė edhe zyrtarėt qeveritarė, sidomos nė trafikimin e qenieve njerėzore. Pėr kėtė, Isufi ka sugjeruar qė Komisioni tė kėrkojė informata shtesė nga Ministria e Brendshme pėr trafikimin e drogave, trafikimin e njerėzve dhe krimin e organizuar, raporton KTV.

Ndėrkaq, anėtari i Komisionit nga radhėt e PDK-sė, Fatmir Xhelili ka kėrkuar t’i referohet Gjyqėsorit dhe Prokurorisė pėr tė rritur dėnimet, pasi, sipas tij, njerėzve qė fitojnė miliona euro sikur po u konvenon qė tė marrin tre vjet burgim e pastaj tė vazhdojnė prapė veprimtarinė e trafikimit. Por, me kėtė nuk ėshtė pajtuar Rexhep Selimi, i cili ka thėnė se si Komision mund tė kėrkojnė pėrgjegjėsi vetėm nga institucionet qė i mbikėqyrin, e jo tė ndėrhyjnė nė pushtetet e tjera.

Guri i madh
30-06-13, 19:16
http://images.botasot.info/uploads/largea_kryesore1372608753.jpg
Sulmohet me granatahedhės dėshmitari Bllaca, kėrkon siguri special nga EULEX-i

Pas shumė tentativa pėr ta bindur dėshmitarin Nazim Bllaca, qė ai tė tėrhiqet nga akuzat pėr zyrtarė tė lartė tė PDK-sė, qeveris dhe SHIK-ut, duket se kundėrshtarėt e tij kanė zgjedhur ta eliminojnė nė sytė e EULEX-it.
Tė shtunėn nė mbrėmje rreth orės 23.00, ėshtė sulmuar me granatahedhės shtėpia e Nazim Bllacės nė fshatin Ribar tė Madh tė Lipjanit, tashmė katėr vjet i vetėshpallur vrasės, dhe ish agjent i SHIK-ut. Derisa policia e Kosovės e ka konfirmuar rastin dhe thonė se janė duke i zhvilluar hetimet, Nazim Bllaca i tha “Botės sot”, se ky sulm ka tė bėjė me rastin Bllaca 3 dhe 4, ku janė tė implikuar edhe personalitete kyēe nga skena politike vendore, ndėr ta edhe kryeministri Hashim Thaēi.
“Kėtė rast unė e pėrkthej kėsisoj, Bllacė ndalu, dhe direkt ka tė bėjė me procesin e ardhshėm Bllaca-3, i cili i paraprin procesit tė ardhshėm Bllaca-4 qė e afron dhe e implikon edhe kryeministrin Thaēi”, tha Bllaca.

Fshatari
30-06-13, 22:48
http://images.botasot.info/uploads/largea_kryesore1372608753.jpg
Sulmohet me granatahedhės dėshmitari Bllaca, kėrkon siguri special nga EULEX-i

Pas shumė tentativa pėr ta bindur dėshmitarin Nazim Bllaca, qė ai tė tėrhiqet nga akuzat pėr zyrtarė tė lartė tė PDK-sė, qeveris dhe SHIK-ut, duket se kundėrshtarėt e tij kanė zgjedhur ta eliminojnė nė sytė e EULEX-it.
Tė shtunėn nė mbrėmje rreth orės 23.00, ėshtė sulmuar me granatahedhės shtėpia e Nazim Bllacės nė fshatin Ribar tė Madh tė Lipjanit, tashmė katėr vjet i vetėshpallur vrasės, dhe ish agjent i SHIK-ut. Derisa policia e Kosovės e ka konfirmuar rastin dhe thonė se janė duke i zhvilluar hetimet, Nazim Bllaca i tha “Botės sot”, se ky sulm ka tė bėjė me rastin Bllaca 3 dhe 4, ku janė tė implikuar edhe personalitete kyēe nga skena politike vendore, ndėr ta edhe kryeministri Hashim Thaēi.
“Kėtė rast unė e pėrkthej kėsisoj, Bllacė ndalu, dhe direkt ka tė bėjė me procesin e ardhshėm Bllaca-3, i cili i paraprin procesit tė ardhshėm Bllaca-4 qė e afron dhe e implikon edhe kryeministrin Thaēi”, tha Bllaca.
Edhe keta fare euleshash boll pisa(pleh) te medhej po na dalin! Pse nuk e mbrojne kete berllog-spijun te tyne e te serbise aty te shpia ose pse nuk e ēojne qatje te nji park gjerman qashtu qysh e paten que ate shpijunin x te meparshem e me var vetveten si x-i po e lane te pambrojtun ne nji shtet te huaj, ne Kosove, ku as ivica nuk po munet me e mbrojt ma...

Guri i madh
01-07-13, 21:47
Edhe keta fare euleshash boll pisa(pleh) te medhej po na dalin! Pse nuk e mbrojne kete berllog-spijun te tyne e te serbise aty te shpia ose pse nuk e ēojne qatje te nji park gjerman qashtu qysh e paten que ate shpijunin x te meparshem e me var vetveten si x-i po e lane te pambrojtun ne nji shtet te huaj, ne Kosove, ku as ivica nuk po munet me e mbrojt ma...

hėė do me than kryjti pun strategjia ,Fshatersk shum her kam citue shkrimet tuja kurr nuk jeni pergjegj ose me fjal tjera nuk keni pas kunder argumente ,Ibush kllokoqi Selim broshaj e Ahmet dobruna per mue kan qen te rangut te njejt tani me pergjigjesh pse askush Ahmet dobrunes te pakten nuk i ka than ZOTI TE MARTROFT qka mendon per Gani thaqin e Sabit gecin fshataresk pergjigju mops dil OFLINE po rri ONLINE

Zero Cool
30-09-13, 16:17
Shembet rruga nė lagjen ekskluzive tė kryeqytetithttp://www.knninfo.com/repository/images/shembet.jpgPrishtinė, 30.09.2013

Rruga e re, ende e painauguruar, po ashtu nė lagjen e re–Arbėria (ish-Dragodan) nė kryeqytet, ku ėshtė vendosur edhe njė pjesė e administratės komunale, ka “demonstruar” cilėsinė menjėherė pas njė shiu mė serioz, qė na gėzoi nė kėto ditė vjeshte. Ajo ėshtė shembur.

Ekspertėt edhe mė herėt kishin paralajmėruar rrezikun pėr terrenin e rrėshqitshėm tė kėsaj pjese tė Arbėrisė, duke tėrhequr vėrejtjen tė mos bėheshin ndėrtime tė ngutshme, pa e studiuar mė mirė fizibilitetin e saj, raporton “Koha”.

Fatbardhėsisht ėshtė shembur vetėm rruga dhe nuk njoftime pėr ndonjė lėvizje muresh tė shumėkatėsheve, qė tashmė e kanė mbuluar kėtė shpat pėrballė stacionit hekurudhor.

Guri i madh
03-10-13, 16:59
Qeveria zmbrapset, s'ka ndalim vizitash tė zyrtarėve serbė

http://www.koha.net/repository/images/f1_03zbythje1380806862.jpgPublikuar: 03.10.2013 - 15:28Prishtinė, 3 tetor - Qeveria e Kosovės nuk ka marrė ndonjė vendim pėr ndalesėn e vizitave tė zyrtarėve tė qeverisė sė Serbisė nė Kosovė gjatė kohės sė fushatės zgjedhore, ka konfirmuar pėr Radion Evropa e Lirė, kėshilltari i parė i kryeministrit tė Kosovės, Bekim Ēollaku.

Ndonėse njė lajm i tillė kishte buruar nga zyrtarėt e Qeverisė sė Kosovės, Ēollaku ka thėnė se kjo ka mundur tė ketė qenė ndonjė keqkuptim.

“Si duket ėshtė krijuar ndonjė keqkuptim i panevojshėm. Nuk ka ndonjė vendim tė tillė nė fuqi. Qeveria e Kosovės ka nė fuqi procedurat pėr vizitat e zyrtarėve tė lartė tė qeverisė sė Serbisė nė Kosovė tė cilat do tė vazhdojnė tė zbatohen edhe nė tė ardhmen”, ka thėnė Ēollaku.

Sipas tij, kjo nėnkupton qė “ēdo kėrkesė e zyrtareve tė Serbisė e cila iu drejtohet autoriteteve tė Kosovės pėr tė marrė leje pėr tė vizituar Kosovėn do tė trajtohet nė mėnyrė individuale dhe varėsisht nga rrethanat dhe situata, dhe duke i marrė parasysh kriteret qė janė nė fuqi do tė jepen pėrgjigje relevante”.

I pyetur nėse vizitat do tė zhvillohen edhe nė shėrbim tė fushatės zgjedhore, Ēollaku ka rikujtuar se “kriteret janė tė qarta dhe varėsisht se sa i zbatojnė kriteret zyrtarėt serb, ashtu edhe do tė trajtohen kėrkesat e tyre pėr vizita nė Kosovė” .

Njė ditė mė parė, zėvendėskryeministrja e Kosovės, Edita Tahiri, ka konfirmuar pėr Radion Evropa e Lirė se ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, ka marrė vendim qė zyrtarėve serbė t’iu ndalohet hyrja nė Kosovė gjatė fushatės parazgjedhore, e cila nis mė 3 tetor.

“Ministria e Drejtėsisė ėshtė kompetente pėr tė pėrcaktuar mundėsitė e vizitave nga Serbia. Nė bazė tė informacioneve qė kam, Ministria e Drejtėsisė ka vendosur tė mos lejojė vizita nė kėtė periudhė, pra gjatė fushatės zgjedhore. Dihet qė fushata zhvillohet brenda njė shteti dhe nuk ka nevojė qė zyrtarėt e njė tjetėr vendi tė vijnė”, ka thėnė Tahiri.

Zero Cool
09-10-13, 18:07
Qeveria e Kosovės edhe me njė ministėr mė shumėPrishtinė, 09.10.2013

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka marrė vendim tė emėrojė z. Milan Zdravkovic, Ministėr pa portofol.

Ministri pa portofol do tė jetė anėtar i Kabinetit qeveritar dhe do tė veprojė nėn autoritetin e drejtpėrdrejtė tė Kryeministrit.

Ai do tė jetė pėrgjegjės pėr rini, inovacion dhe mundėsi tė barabarta.
Millan Zdravkoviq, ministėr pa portofol nė Qeverinė e KosovėsPrishstinė, 09.10.2013

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, bazuar nė kompetencat e tij qė dalin nga Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, si dhe bazuar nė Rregulloren pėr fushat e pėrgjegjėsisė administrative tė Zyrės sė Kryeministrit dhe ministrive dhe nė Rregulloren pėr Strukturėn Organizative tė Zyrės sė Kryeministrit, ka marrė vendim tė emėrojė z. Milan Zdravkoviq, ministėr pa portofol.

Ministri pa portofol do tė jetė anėtar i Kabinetit qeveritar, do tė veprojė nėn autoritetin e drejtpėrdrejtė tė kryeministrit dhe do tė jetė pėrgjegjės pėr rini, inovacione dhe mundėsi tė barabarta.

Guri i madh
11-10-13, 18:38
Merr fund Qeveria Thaēi!?

Bota Sot | 11.10.2013 18:25

(http://www.botasot.info/kosova/245793/merr-fund-qeveria-thaci/#)[/URL] (http://www.botasot.info/kosova/245793/merr-fund-qeveria-thaci/#)[URL="http://www.botasot.info/kosova/245793/merr-fund-qeveria-thaci/#"] (http://www.botasot.info/kosova/245793/merr-fund-qeveria-thaci/#)

http://images.botasot.info/uploads/largea_qeveria1381508737.jpg
PDK-ja edhe formalisht e ka humbur shumicėn nė Kuvend

Pas katėr dėshtimeve tė Qeverisė sė Hashim Thaēit qė ta privatizojė PTK-nė duke e kaluar raportin e privatizimit, dhe krijimit tė Komisionit hetimor parlamentar nga opozita pėr procesin e ndjekur nga qeveria pėr shitjen e PTK-sė, tashmė ka marrė edhe goditjen pėrfundmtare.
Qeveria e Thaēit ka humbur edhe njė deputet, Njazi Idrizin, i pari qė zyrtarisht largohet nga grupi i saj parlamentar nė kėtė legjislaturė. Por, kjo parti nuk e ka humbur vetėm deputetin, pasi me kėtė koalicioni qeverisės ka rėnė nė 60 deputet, nga 61 sa duhet ti ketė minimalisht njė qeveri.
Mburrjet e Thaēit kolapsohen

Deklarimet e kryeministrit, Hashim Thaēi se PDK-ja ėshtė partia mė stabile nė Kosovė, nuk pėrputhen fare me realitetin. Pas, kryeparlamentarit Jakup Krasniqi, ish-nėnkryetarit dhe deputetit Fatmir Limaj e shumė e shumė anėtarėve tė tjerė nėpėr komuna, Partisė Demokratike tė Kosovės i ėshtė larguar nga gjiri i saj edhe deputeti Njazi Idrizi.

Guri i madh
26-10-13, 17:41
Qeveria ua fal serbėve borxhin e rrymės, 125 milionė euro

http://www.koha.net/repository/images/f1_26borxhet-jpg1382796350.jpg

Publikuar: 26.10.2013 - 16:08Prishtinė, 26 tetor - Qeveria e Kosovės ka hequr dorė nga 125 milionė euro, qė serbėt e Kosovės ia kanė borxh Korporatės Energjetike tė Kosovės (KEK).

Rreth 105 milionė euro, ėshtė borxh i serbėve tė veriut ndaj KEK-ut. Ndėrkaq, pjesa tjetėr prej rreth 20 milionė euro, ėshtė borxhi i enklavave tjera serbe ndaj Korporatės mė tė madhe publike nė vend.

Burime tė besueshme tė gazetės “Zėri” bėjnė tė ditur se Bashkimi Evropian i ka sugjeruar Qeverisė sė Kosovės qė tė hesht ēėshtjen e borxheve tė serbeve, pasi qė nė agjendėn e tyre pėr momentin janė gjėra tjera me prioritet.

“Ka pasur iniciativa nga tė dyja palėt edhe Prishtina edhe Beogradi qė tė flasin nė Bruksel mbi borxhin e serbėve, ndonėse kėrkesat e tė dy anėve kanė qenė krejtėsisht tė kundėrta me njėra-tjetrėn. Serbia ka tendenca qė ta shlyejė kėtė borxh, ndėrsa pala Kosova ka kėrkuar kthimin e tyre.

Por, BE-ja i ka sugjeruar Qeverisė sė Kosovės qė kjo temė pėr njė periudhė tė caktuar tė mos diskutohet, me arsyetimin se do tė nxitė tensione kryesisht nė veri”, tha burimi i gazetės.

Sipas kėtij burimi, shqetėsimi i Qeverisė sė Kosovės ka qenė se me kėtė borxh, me pėrzierjen e palės serbe nė asetet e KEK-ut, po i dalin probleme edhe gjatė procesit tė privatizimit tė saj.

Sidoqoftė, Qeveria ka zgjedhur heshtjen, ndėrkaq edhe mė tej vazhdon tė detyrohet qė tė furnizojė me energji veriun, edhe pse nuk ka qasje aty. Por, njėkohėsisht edhe qytetarėt qė jetojnė nė atė anė, edhe mė tutje nuk po i paguajnė fare faturat pėr energjinė e shpenzuar

Por, pasojat pėr kėtė tani po i bart kompania kosovare pėr distribuimin dhe furnizim me energji elektrike KEDS, e cila tashmė nuk ėshtė pronė publike, por ėshtė private e kompanisė “Limak”.

Zero Cool
09-01-14, 16:52
Ēfarė ka Hashim Thaēi qė veē po lėvdohet.Nuk i mjaftuan postimet vetėlavdėrese nė Facebook, iu desh edhe hera e tretė pėr tė pėrmendur krejt sukseset pėr kėto 7 vite sa ka nė krye tė Qeverisė sė Kosovės. ka nis qysh nga mbrėmja e sė mėrkurės pėr tė treguar arritjet qė qeveria e tij ka bėrė kėtė kohė.

Dicka tė tillė bėri edhe nė mbledhjen e parė tė Qeverisė pėr kėtė vit.

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi foli pėr gjashtė vitet e qeverisjes sė tij, duke falėnderuar partnerėt e koalicionit.

Ai pėrmendi sukseset e qeverisjes gjatė kėtyre viteve, ndėrsa theksoi suksesin, sipas tij, tė arritur nė dialogun Kosovė-Serbi nė Bruksel.

“Me Marrėveshjen pėr menaxhimin e integruar tė kufirit, Serbia de fakto ka njohur shtetin e Kosovės dhe tani policėt e doganierėt e Kosovės i kryejnė detyrat si ēdo zyrtar i shteteve tjera. I kuptoj kritikat, por ky proces ka qenė transparent, me aprovimin e plotė tė Kuvendit tė Kosovės dhe me votat e dy tė tretat e Kuvendit”, tha kreu i qeverisė sė vendit.

Njėjtė veproi edhe mbrėmė e sot nė mėngjes nė faqen e tij tė Facebook.

Duke marrė shkas nga 7 vjetori i qeverisjes sė tij, ai ka treguar se gjatė kėtyre viteve nė krye tė Qeverisė ka kaluar nėpėr sfida jo tė lehta. Thaēi thotė se ėshtė krenar pėr tė arriturat e pėrbashkėta tė shoqėrisė dhe tė shtetit tė Kosovės. “Sot filluam vitin e shtatė tė qeverisjes. Bashkėrisht shėnuam suksese tė mėdha, por u ballafaquam edhe me sfida jo tė lehta. Jam krenar me tė arriturat e pėrbashkėta tė shoqėrisė sonė dhe tė shtetit tonė tė ri. Ju falėnderoj pėr mbėshtetjen dhe besimin tuaj.

U jam mirėnjohės edhe kritikėve tė qeverisė. Sė bashku, kemi bėrė shumė. Bashkėrisht, kam besim se mund tė bėjmė edhe mė shumė”, ka shkruar, Hashim Thaēi nė profilin e tij nė ”Facebook”.

Guri i madh
25-02-14, 23:21
http://www.youtube.com/watch?v=rVSM22rckUk#t=3

Zero Cool
06-03-14, 17:06
Mitrovicė, zyrtarėt e Qeverisė i fshehin veturat nėpėr oborrehttp://www.knninfo.com/repository/images/06_03_14_29124_veturat.jpg
Mitrovicė, 06.03.2014

Zyrtarėt e Qeverisė sė Kosovės janė pėrkujdesur tė mos i parkojnė veturat nė parkingje nė Mitrovicė, por ato i kanė vendosur nėpėr oborre tė shtėpive.

Pavarėsisht kėsaj, njė qytetar i Mitrovicės i ka dėrguar Gazetės Express, njė foto ku shihen katėr vetura me "Z", tė parkuara nė oborrin e njė shtėpie nė Mitrovicė.

Nė kėtė formė, zyrtarėt e Qeverisė janė munduar tė mos identifikohen se kanė keqpėrdorur veturat zyrtare pėr tė shkuar deri nė Mitrovicė pėr ta parė ndeshjen e futbollit mes Kosovės dhe Haitit.

Guri i madh
20-03-14, 12:08
http://www.koha.net/fo/29/20140320081314276311.jpg

Kaqanikasja
25-03-14, 13:52
E Gezofte Hashim Thaqi edhe nje mandat Kryeminister veq ja bojm Urime:wink:

Guri i madh
29-04-14, 22:53
Tita nga Broja


Kryeministri duke besuar se e ka bindur publikun se ėshtė shumė patriot, kur merret me FAK-un, nė fakt po kalkulon si t’i sigurojė votat edhe pėr njė mandat, pėrderisa me premtimet tė cilat i ka dhėnė nė parafushatė, teknikisht tashmė e ka ēuar Kosovėn nė bankrotim, jo vetėm financiar
Njė ėshtė lajm sportiv, tė cilit duhet gėzuar shumė-shumė – i vetmi qė tė bėn tė besosh qė vendi yt i mjerė dhe prej kohėsh i paperspektivė, megjithatė ka gjasė tė ketė ardhmėri. Majlinda Kelmendi u shpall kampione edhe e Evropės nė kategorinė e vet, duke na e dhėnė edhe njė arsye gėzimi – nė vorbullėn e reagimeve jo gjithherė racionale, arsyeja pėr euforinė shtesė qė nxiti fitorja e saj e ushqeu fakti se nė finale e mundi njė xhudiste ruse. Pra meqė nuk mundemi tė bėjmė asgjė nė raport me Rusinė bllokuese, sė paku mund t’i gėzohemi faktit se Majlinda e shtetit xhuxh e mundi pėrkatėsen e Goliatit, pastėr dhe bindshėm.
Tjetėr na ishte lajmi sportiv, i cili shkaktoi reagime turlifare: vendimi i Adnan Januzajt qė tė luajė pėr Kombėtaren belge, e jo nė atė kuqezi, e mbase as nė atė tė Kosovės. Superpatriotėt e kritikuan, madje edhe e shanė, pėr tė ardhur nė pikėn ku e shpallėn tradhtar babanė e tij (sepse ne shqiptarėt, qė i dimė tė gjitha, e dimė me siguri se ky ėshtė vendimi i babait tė tij e jo i Adnanit, sepse “ky as shqip s’di tė flasė”). Tė tjerėt shprehėn shpresėn se ky do tė luajė dikur pėr Kosovėn. Tė tretėt konstatuan se kjo ėshtė punė e tij. Dhe, me kėtė rast, unė do tė rreshtohem me grupin e tretė. Sepse ky ėshtė njė djalosh qė i ka hapur vetes rrugė me talentin e vet, pėrderisa asnjėri shtet kuqezi nuk ka ēarė kokėn pėr tė deri nė ēastin kur ky ka lidhur kontratė me Manchester Unitedin. Belgjika do tė luajė nė botėror. Pra, ėshtė shumė gjynah nėse ky djalė, sė bashku me tė gjithė shqiptarėt zviceranė, e humbin shansin qė nuk u ofrohet bash pėr ēdo ditė. Sepse nuk ka mėnyrė mė tė bukur sesa kjo: tė dėshmosh se shqiptarėt e Kosovės nuk janė tė gjithė tė identifikueshėm me Tribunalin qė ia kanė ngulur vetes me presion ndėrkombėtar, e as me strukturat e krimit dhe tė korrupsionit qė e identifikojnė qeverisjen e shtetit prej nga rrjedhin.
Por, nga ana tjetėr, shumė po e kuptoj edhe debatin qė ngjallin vendimet sikur ky. Sepse ėshtė shumė mė mirė tė filozofosh edhe pėr njė diēka qė nuk tė pėrket personalisht, sesa ta vuash realitetin e pėrēdoditshėm, tė cilin ta imponon tė jetuarit nė Kosovėn e pasluftės. Aty ku krejt, pos kastės udhėheqėse, janė irrelevante.
Kumroveci tu Kosovės
Do tė jenė edhe katėr gjėra, tė cilat duhet tė realizohen pėr ta vulosur faktin se ky vend ėshtė i sunduar nga njė person qė i ka tė gjitha tiparet e njė diktatori, asi tė komunizmit (atribut tė cilin e pėrdorin pulenėt e tij pėr ta pėrshkruar vetėm negativen): qė t’i ngrihet njė pėrmendore pėr sė gjalli (me frizurėn kobra); qė t’i kompozohen e kėndohen kėngė tallava (o, more, Hashiiiim, po tė japim betiiiim); qė Buroja apo Broēna e tij e lindjes tė shndėrrohet nė vendpelegrinazhin e ekskursionistėve tė shkollave tė mesme (Kumroveci i shekullit XXI) dhe, pėrfundimisht, t’i organizohet sleti e stafeta nė Stadiumin Olimpik tė FAK-ut nė Skenderaj, qė do tė ndėrtohet nė katėr vjetėt e ardhshėm sipas planit tė investimeve zemėrgjera tė premtuara gjatė fushatės pranverore 2014.
Kryeministri do ta ketė vuajtur njė hiperglikemi tė theksuar tė enjten, meqė ngado qė ishte sjellė e kishte pritur nga njė tortė, pėr t’ia festuar ditėlindjen. Do tė jetė ndier i ngazėllyer, pėr shkak se ėshtė bukur kur ta kujtojnė ditėlindjen dhe ėshtė bukur kur tė nderojnė me kremte e dhurata. Porse do tė ketė qenė i fascinuar qė madje njė shkollė e mesme e tėrė tė jetė mbyllur pėr t’ia organizuar njė party me muzikė tallava – e qė kjo punė tė mos e ketė penguar askėnd. Pra, bėn tė ndėrpritet mėsimi pėr ta festuar ditėlindjen e kryeministrit, duke pėrēuar kėshtu porosinė mė tė qartė tė mundshme: e shihni, kjo ėshtė sa vlen arsimimi nė Kosovė. Dhe nuk e di po qe se ėshtė institucioni i njėjtė, porse ndodh qė mėsimi tė ndėrpritet nė Skenderaj, mu aty ku njė zyrtar i lartė i AKI-sė e ka marrė diplomėn false tė shkollės sė mesme..., dhe tash mė shumė se kurrė po e kuptoj pyetjen e nėnės sime sa herė dikush fryhet se ka tė kryer master e doktoratė: “Ku e ka kryer shkollėn fillore (nėse e ka kryer)...”
Kėshtu shkoi edhe njė nga ato javėt kur e konstaton pėr kush e di tė satėn herė se sa rėndė ėshtė tė jesh pjesėtar i njė populli tė vogėl, qė udhėhiqet nga injorantėt dhe sa vėshtirė ėshtė tė jetosh nė njė shtet qė, jo qė diti ndonjėherė se ēfarė janė, porse qė tash i ka humbur ama bash krejt, krejt vlerat.
Nuk e deshėm, porse na detyruan
I shumėpėrfoluri Tribunal u miratua pėr themelim – dhe tybe nėse e dinė ata qė e votuan se ēfarė kanė votuar. Sepse garant as nuk e kanė lexuar Projektligjin pėrcjellės, e as arsyetimet e Qeverisė, e as qė janė ndalur tė mendojnė se ēfarė kanė bėrė me njė instrument qė ėshtė dashur tė jetė pjesė e gjykatave tė rregullta qysh moti..., tė vetmen gjė qė e kanė parė ka qenė prezenca e ambasadores amerikane dhe e diplomatėve tė tjerė atje lart – e mjaftueshme pėr ta marrė vendimin pėr tė cilin mbase do t’i bien pishman ndonjė ditė. Dhe jo pėr shkak se kjo gjykatė do t’i ndjekė kriminelėt potencialė (shqiptarė) tė luftės, por pėr shkak se ky Tribunal na barazoi me vrastarėt tanė, pėrfaqėsuesit e tė cilėve nė Kuvend tashmė iu falėnderuan kolegėve shqiptarė qė e pranuan se shqiptarėt kanė kryer krime kundėr serbėve. As pa dėgjuar njė fjalė pendimi nga ta, apo njė kėrkimfalje nga baballarėt e tyre politikė nė Beograd.
Qeveria e cila e shpalli Tribunalin tė padrejtė, u ngut pėr ta miratuar edhe njė vendim absolutisht tė ēuditshėm: atij tė miratimit tė fondit pėr ndihmėn juridike tė tė akuzuarve potencialė. Sistemi kosovar i drejtėsisė e parasheh ndihmėn juridike falas pėr tė gjithė ata qė nuk kanė mundėsi ta paguajnė avokatin. Nė rastin e krimeve qė trajtohen nga gjykatat e rregullta, nuk ekziston mundėsia e financimit tė familjeve dhe mbajtjes sė tyre dhe dėmshpėrblimi pėr mbajtjen e padrejtė nė burg nuk ėshtė gjė qė miratohet me lehtėsi. Tash jo vetėm qė lejohet formimi i njė gjykate qė nuk ka lidhje me sistemin tonė gjyqėsor, porse formohet edhe fondi i veēantė, qė nuk e pėrjashton krijimin e fondeve alternative qė mund tė shėrbejnė pėr shpėlarje parash (natyrisht, kjo varet nga kush do tė jetė i akuzuar), duke i vėnė nė pozitė mė tė privilegjuar njerėzit qė nė fund edhe mund tė dėnohen pėr krime lufte. Duke e financuar me paratė e buxhetit nė tė cilin kontribuojmė tė gjithė, porse pa na pyetur fare. Si zakonisht.
A e shpėrbėjmė, a jo?
Si zakonisht vazhdojnė tė veprojnė edhe nė raport me shpėrbėrjen ose jo tė Kuvendit dhe mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohshme. Pėrderisa duket se gjithkush ėshtė duke kėrkuar dhe duke shpresuar se zgjedhjet do tė mbahen shpejt, megjithatė duket se kjo nuk do tė ndodhė para se tė kryhen disa punė qė kanė mbetur tė pakryera. Kėshtu, u shpall njė tender pėr Kosovėn C a tė Re, tashmė krejt njėsoj si quhet, ēuditėrisht gati nė fund tė mandatit tė kėsaj Qeverie. Gjė qė tė bėn tė besosh se ka diēka tė fshehtė prapa kėtij veprimi. Mbetet tė shihet nė mos do tė rritet trysnia qė tė shpallet tenderi pėr PTK-nė sėrish, e tė shitet ashtu, me shpejtėsi, siē ishte planifikuar gjithherė.
Ajo qė mbetet e papėrfunduar ėshtė ēėshtja e FSK-sė dhe e transformimit tė saj. Duke mos pasur asnjė lidhje me tematikėn, megjithatė shtroj pyetjen se pėrse pėrnjėherė, dhe nė fund tė mandatit tė kėsaj Qeverie, aktivizohet kjo ēėshtje, thuajse nga kjo na varet e ardhmja? Duke e pasur prezencėn e NATO-s nė Kosovė, nuk po e di se pėrse nuk mund t’i bėhet njė “upgrade” (d.m.th. avancim) FSK-sė, pa pasur nevojė as t’i ndėrrohet emri, e as uniformat, e shumė gjėra tė tjera qė mund t’i kushtojnė buxhetit, e nga ana tjetėr nuk fitohet ndonjė gjė e re nė cilėsi. Nuk mund ta kuptoj ndryshe kėtė punė pos si pėrpjekje “fushatore” politike tė kryeministrit me e quajt veten edhe baba tė ushtrisė, pavarėsisht Agim Ēekut qė do ta synonte po tė njėjtin titull, pėr t’u eksploatuar nė fushatėn zyrtare.
Ēėshtja tjetėr ėshtė ajo e vendeve tė rezervuara, por qė ndėrlidhet. Me shpėrbėrjen e kėtij Kuvendi zbatohet neni 148 i Kushtetutės, sipas tė cilit vendet nė Kuvend do tė sigurohen sipas votave tė fituara, qė edhe nėse nuk janė tė mjaftueshme, do t’i sigurojnė minimum 10 ulėse pėr serbėt dhe 10 ulėse pėr tė tjerėt. Pra, Kuvendi gjithsesi do tė ketė 20 ulėse pėr joshqiptarėt, porse duhet tė fitohen me numra votash. Por nuk do tė ketė patjetėr 20 ulėse tė rezervuara plus krejt tė tjerat tė realizuara me vota shtesė, sikurse ndodhi nė zgjedhjet e shkuara, kur minoritetet u bėnė me 25 ulėse (20,8 % tė ulėseve, me mė pak se 10% pėrfaqėsim popullsie).
Natyrisht se minoritetet janė tė interesuara tė mbetet kjo dispozitė dhe ėshtė e pabesueshme se pėrse gjithė ky “naivitet” i Qeverisė dhe sjellje para aktit, ku minoritetet kushtėzojnė – pos nėse kryeministri aktual nuk e ka bėrė hesapin e vet. E ky hesap thotė se minoritetet qė i bėn pjesė tė koalicionit qeveritar, atyre qė u jep poste ministrore e tė ngjashme, i bėhen shumė aleat i mirė pėr tė miratuar edhe marrėveshje tė kota me Serbinė, edhe tė miratojė ligje sikur ky i Tribunalit, e ēka ėshtė mė me rėndėsi, i shėrbejnė mirė pėr t’i kaluar ligjet e llojit tė atij tė buxhetit, aty ku ka pare. Pra meqė insistimi i minoriteteve ėshtė qė kjo e drejtė t’u zgjatet edhe pėr njė mandat, Thaēit kjo punė i konvenon, duke besuar se do t’i fitojė zgjedhjet sėrish – pėr shkak se minoritetet ia sigurojnė numrat nė Kuvend..., edhe atėherė kur i humb ato tė vet partisė sė vet.
Kėshtu, vetė Thaēi del e thotė se nuk ka shpėrbėrje pa u votuar FAK-u, duke ditur se ky kushtėzohet me votat e rezervuara. Duke besuar se e ka bindur publikun se ėshtė shumė patriot kur merret me ushtrinė, nė fakt po kalkulon si t’i sigurojė votat edhe pėr njė mandat, pėrderisa me premtimet tė cilat i ka dhėnė nė parafushatė, teknikisht tashmė e ka ēuar Kosovėn nė bankrotim, jo vetėm financiar. Sepse kot i premton gjithė ato miliarda, kur krejt miliardat i mbylli nė duart e disave..., dhe nė asfalt...
Shyqyr qė ėshtė Majlinda, e qė pos qė na gėzon, na tregon se pėr tė fituar duhet luftuar. Kush me shkathtėsi, kush me tru e shumica me vota.

Guri i madh
02-05-14, 21:27
http://koha.net/index.php?id=27&l=8566

Guri i madh
08-05-14, 21:33
Qeveria po i paketon kuferat shumica prej tyre pritet qe te arrestohen per vjedhjen e dy dhomave te siguris per vrasjen e Dino asanajt e te Hamdi sopes etj etj krime qe i ka krye kjo qeveri si largimin e Xhabir zharkut edhe ktyre kriminelve qe jan denue ne rastin Bllaca etj etj krime qe i ka bae qeveria PRONTO

Guri i madh
22-06-14, 21:11
ku hupi more kryeministri nuk po del hiq para miletit nji syret e kish qit ne face buck qatje ne prevall duke i rue delet se kshtu me dal para miletit e me fol per uren e ibrit nuk po del

Kaqanikasja
24-06-14, 09:31
Para ures se ibrit ju del kryetari i Mitrovices Bahtiri qe me deklaratat e tij e boni kete marrezi qe as komptenecat e tij si kryetar komune nuk i din nuk kqyr me zbut popullin po vetem me e nxit

Ylli-1
27-06-14, 15:45
Posa u hoq barrokada mbi uren e Ibrit (nga :Rojat e Ures" me direktive te Serbise) dolen politikanet me deklarata se cili me pare do i marr meritat (Bahtiri ne njeren ane Edita Tahiri ne tjetren...jo une bisedova me shkijet, jo ne u morrem vesh ne Bruksel...as njera dhe as tjetra....ne dreke mbi asfallt u ngrit "Parku i Lirise" te gjitheve iu mbyll goja. Pastaj dolen me deklarata, jo keshtu s'jemi marr vesh...normal sepse nuk ishin marre vesh kurqysh!

Kaqanikasja
03-07-14, 11:33
Qeveria po i paketon kuferat shumica prej tyre pritet qe te arrestohen per vjedhjen e dy dhomave te siguris per vrasjen e Dino asanajt e te Hamdi sopes etj etj krime qe i ka krye kjo qeveri si largimin e Xhabir zharkut edhe ktyre kriminelve qe jan denue ne rastin Bllaca etj etj krime qe i ka bae qeveria PRONTO


Guri i Madh po te permendet emri i Xh.Zharkut duhesh te luhesh nga vendi:smile:

Ylli-1
03-07-14, 12:05
Luaju Guri luaju, se ai kriminel te gjen edhe ne forum hahhahhahaaa

Kaqanikasja
04-07-14, 10:06
nuk e di si mund te thueht kriminel per nje personq e nuk dini asgje rreth tij, kriminel eshte ay qe vret e pret qe thot populli e un nuk di qe ay ka vra apo ka pre keni kudjes ju kisha lut

Ylli-1
04-07-14, 10:41
Eh moj kojshike...shko ne kojshi pyet cka ka ne shtepi!

Kaqanikasja
04-07-14, 13:48
E di ama per ekte pune mos u bazoni vetem ne media se qka thone

Ylli-1
04-07-14, 13:56
Nje i pafajshem, nuk ka nevoje te ik nga drejtesia, por duhet ta deshmoj te verteten.

Kaqanikasja
04-07-14, 14:00
Nuk ka ikur nga drejtesia por ka ikur qe nuk ka patur drejtesi

Ylli-1
04-07-14, 14:07
Nuk ka ikur nga drejtesia por ka ikur qe nuk ka patur drejtesi

Ai PDK, qeveria PDK, drejtesia PDK...si nuk ka pasur per te drejtesi?

Kaqanikasja
07-07-14, 13:23
Ai PDK, qeveria PDK, drejtesia PDK...si nuk ka pasur per te drejtesi?


Nga EULEXI ska pas

Ylli-1
07-07-14, 14:52
Nga EULEXI ska pas

Ua gadi paskam harru qe EULEXIN e kontrollon Hasha....

Guri i madh
14-07-14, 21:49
http://koha.net/?id=4&l=17912

Zero Cool
30-07-14, 17:37
Qeveria me pėrbėrje antikushtetueseMė 17 korrik janė inauguruar si deputetė kryeministri Hashim Thaēi, zėvendėsit e tij Hajredin Kuēi, Slobodan Petroviq dhe Edita Tahiri, si dhe ministrat Enver Hoxhaj, Memli Krasniqi, Agim Ēeku, Besim Beqaj e Mahir Yagcilar,

Njohės tė Kushtetutės kanė thėnė se, duke mbajtur pozita nė Ekzekutiv e Legjislativ, kėta zyrtarė po “konsumojnė shkelje tė njė ndalese kushtetuese”. I kanė quajtur “tė pavlefshme juridikisht” edhe vendimet qė ata marrin nė Qeveri, shkruan sot Koha Ditore.

Kryeministri, tre zėvendėskryeministra dhe pesė ministra nuk kanė pushuar aktivitetin nė Qeveri edhe dy javė pas dhėnies sė betimit si deputetė. Edhe pse Kushtetuta ua ndalon deputetėve mbajtjen e posteve ekzekutive.

Neni 72 i Kushtetutės saktėson: “Deputeti i Kuvendit tė Kosovės nuk mund tė mbajė ndonjė post ekzekutiv nė administratėn publike ose nė ndonjė ndėrmarrje nė pronėsi publike, dhe as tė ushtrojė ndonjė funksion tjetėr ekzekutiv, sikurse ėshtė pėrcaktuar me ligj”.

Guri i madh
09-08-14, 19:45
pronto qeveria qenka ik Ganija vija alla Italia tash kta te qeveris kan me gjelozue se mos po e mson Gani geci gjuhen italiane ma mir se kta

Kaqanikasja
14-08-14, 09:37
pronto qeveria qenka ik Ganija vija alla Italia tash kta te qeveris kan me gjelozue se mos po e mson Gani geci gjuhen italiane ma mir se kta


Hahhaha ciles parti po I takojka ky far Gani geci

Guri i madh
17-08-14, 13:29
Hahhaha ciles parti po I takojka ky far Gani geciGania nuk i takon asnji partie pasi qe LDDja nuk egziston ka qen ne LDK pas ndarjes ka shkue ne LDD tash ajo parti gati nuk egziston .po si do qoft Ganis dora i lumt duhet me ju pergjak bothen atyre qe kan vra pas shpine qe 15 vite

Kaqanikasja
19-08-14, 10:06
Gania nuk i takon asnji partie pasi qe LDDja nuk egziston ka qen ne LDK pas ndarjes ka shkue ne LDD tash ajo parti gati nuk egziston .po si do qoft Ganis dora i lumt duhet me ju pergjak bothen atyre qe kan vra pas shpine qe 15 vite


po ateher pse te ik ky Ganiu dmth po I takojka LDK LDD a ata nuk vrajne jane njerez te paster sipas shum personave qe flasin ketu

Guri i madh
20-08-14, 22:40
po ateher pse te ik ky Ganiu dmth po I takojka LDK LDD a ata nuk vrajne jane njerez te paster sipas shum personave qe flasin ketuGanin e kan plagos nji here edhe dy shok ja kan vra edhe normal secili qe hyn ne konflikt me Ganiun e pret plumi edhe prap po them i lumt dora Gania nuk mundet me pyt a je i armatosur apo nuk je qdo kunflikt me Ganiun perfundon sikur ky bile ka edhe tjer qe kan gjaqe pa i pague

Zero Cool
20-11-14, 16:42
Unė e kisha futė nė listėn e zgjedhjeve ( PERMANENTE ) ambasadėn Amerikane ne Kosovė, pėrndryshe nuk mund tė krijohen institucionet !

Ylli-1
20-11-14, 16:44
Ish deputeti Gani Geci rreth njė viti mė parė publikoi nė faqen e tij nė Facebook, njė faqe gazete tė 'Rilindjes' ku shihet Isa Mustafa nė qeverinė e kohės se Rrahman Morinės.

“Te nderuar miq juve keni kėrkuar te ju sjell foto dhe shkrimet ku Isa Mustafa ka qene i emėruar si ministėr i qeveris se Rrahman Morines dhe Sllobodan Millosheviqit ne vitet 1988/89 dhe ne organet e masave te dhunshme ne Universitetin e Prishtinės.

Unė asnjėherė nuk kam folur dhe nuk flas pėr dikėn qe nuk mund ta mbuloj me fakte. Kur kam folur pėr komunistet e Stalinit Azem Sylen, kam folur me fakte se na kanė vra. Kur kam thėne se Bujar Bukoshi dhe Isa Mustafa ia kanė dhanė Xhavit Halitit dhe Azem Syliqit 36 milion DM e kam thene te vėrtetėn. Pėr me tepėr shikojeni foton”, shkruante Geci nė postimin e tij ne FB./Almakoshttp://almakos.com/thumbnail.php?file=lajme/isa_morina2_710355670.jpg&size=article_medium

Guri i madh
26-11-14, 18:57
a po ju pelqen hyqmeti i ri Hashimi per fundi e ISA per mbi

Ylli-1
27-11-14, 07:32
Guri

Ne fakt Hashimi dhe Isa permbi e ne perfundi se na kan hip sikur i hipen mushkes!

Zero Cool
27-11-14, 17:22
Vijat e Kuqe


“E them me kompetencė, LDK do tė qeverisė pa PDK-nė dhe pa koalicion me PDK-nė”, u shpreh Beqiri nė debatin e organizuar aso kohe nga Kallxo.com.

Ai kishte thėnė madje duke u betuar se LDK nuk hyn nė koalicion me PDK pa marrė parasysh rrethanat.Q28vZQt3THE

Guri i madh
27-11-14, 21:59
Guri

Ne fakt Hashimi dhe Isa permbi e ne perfundi se na kan hip sikur i hipen mushkes!


as une nuk jam i knaqun se Hazdreti ISA edhe pse e ka merr postin e kryeministrit ma par ka than me .PDKen ne asnji rrethan nuk do te pranoj kualicionin .NE ASNI RRETHAN ka than po esht mir se kurr ma Hashim thaqi edhe banda e tij nuk kan me ardhė nė pushtet

Ylli-1
28-11-14, 07:49
Guri, shume pak po u besoj qe te dyve. DHe aq me keq mendoj qe ne kete rast me koalicionin ne PDK-ne me se shumti ka humb dhe ka me humb vet LDK-ja

vjeshta
28-11-14, 12:27
as une nuk jam i knaqun se Hazdreti ISA edhe pse e ka merr postin e kryeministrit ma par ka than me .PDKen ne asnji rrethan nuk do te pranoj kualicionin .NE ASNI RRETHAN ka than po esht mir se kurr ma Hashim thaqi edhe banda e tij nuk kan me ardhė nė pushtet


Nuk duhet nis(besu) nga ajo se qka thuhet po kush e tha.

Guri i madh
28-11-14, 18:22
Nuk duhet nis(besu) nga ajo se qka thuhet po kush e tha.Vjeshta . Ylli -------- pershendetje juve edhe krejt antarve te forumit idoli im ka ndrrue jet i ndjeri Rugova gjithmon e andrroj nji pas ardhes te tij qe te pakten 70 % do ti perngjaj nji lider te till gjithmon kam me kerkue nė LDK do ta perkrahi deri ne at moment qe une te bindna se nuk i plotson kritetret me qen nė krye te LDKes besoj se mjaft kam than ju pershendes