PDA

View Full Version : Lajme aktuale nga vendi !


Pages : [1] 2 3 4

Zero Cool
24-06-11, 14:56
Policia e Kosovės pėrleshet me besimtarėt myslimanėhttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0624142822204_m.jpgPolicia e Kosovės ėshtė pėrleshur tė premten me besimtarėt myslimanė, derisa kėta tė fundit po falnin namazin e Xhumasė nė udhėkryqin ėshtė afėr Trekėndėshit nė Prishtinė. Derisa ata po kryenin kėtė rit fetar, ka ndėrhyrė Policia e Kosovės duke tentuar ta lirojnė rrugėn e cila ishte bllokuar pėr vetura.
Xhematlinjtė kanė kundėrshtuar dhe mė pas ka ndodh njė konfrontim mes tyre dhe ruajtėsve tė rendit.

Nė ndihmė tė kolegėve tė tyre kanė ardhur edhe Njėsiti special i Policisė sė Kosovės, ndėrsa nė kėtė rast ėshtė arrestuar njė person.

Falja e namazit nė rrugė nga besimtarėt myslimanė ėshtė njė lloj proteste, pėrmes sė cilės po kėrkohet tė ndėrtohet njė xhami nė qendėr tė Prishtinės, pasi komuniteti myslimanė, konsideron se nuk kanė hapėsirė pėr tė praktikuar fenė e tyre

Zero Cool
24-06-11, 14:58
Mustafa: PTK financon SHIK-un dhe ThaēinPėr 100 ditė qeverisje, qeveria Thaēi nuk bėri asgjė, veēse ėshtė marrė me veten dhe po vazhdon tė merret me veten, ka thėnė Isa Mustafa, kryetar i LDK-sė, i cili ka folur para strukturave tė degės sė LDK-sė nė Gjilan.
Mustafa, pos qė ka “derdhur” kritika nė adresė tė qeverisė, ka thėnė se objektiv themelor i LDK-sė ėshtė ndėrtimi i shtetit, derisa ka shtuar se partia e tij ofron alternativė pėr tė qeverisur mė mirė.

Ai ka mohuar zėrat se LDK-ja ėshtė pasive nė kuvend, duke thėnė se marrėveshja e bėrė
mė herėt konsiderohet si fitore e partisė mė tė madhe opozitare, si shumė e rėndėsishme
pėr agjendėn zgjedhore dhe u shpreh i bindur se LDK-ja nė mėnyrė konstruktive po punon nė Kuvend, transmeton Zėri.

Isa Mustafa ka thėnė se nuk po janė tė zėshėm rreth privatizimit tė PTK-sė, ngase nga dy tė kėqija po e heshtin njė tė keqe, duke thėnė se edhe ashtu PTK-ja ėshtė nė duart e PDK-sė dhe mė mirė ėshtė qė ajo tė privatizohet sesa tė furnizojė njerėzit e SHIK-ut e tė Thaēit.

Sipas tij, me privatizim partia nė pushtet nuk do tė ketė mė nga tė financohet.

Zero Cool
24-06-11, 15:00
Nė Mitrovicė policia sulmohet me armėNjė patrullė e Policisė sė Kosovės nė veri tė Mitrovicės ėshtė sulmuar me armė zjarri nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sė premtes, deri sa policia ishte duke patrulluar nė afėrsi tė tre rrokaqiejve.
Sipas zyrtarėve tė policisė nė Mitrovicė, tre persona tė panjohur kanė shtėnė me armė zjarri nė patrullėn e policisė sė Kosovės nė veri tė Mitrovicės. Koha njofton se incidenti ka ndodhė tė premten rreth orės 03:00 tė mėngjesit te ‘Tre rrokaqiejt’, nė veri tė Mitrovicės.

Shefi i operativės sė policisė sė Kosovės pėr rajonin e Mitrovicės, Nysret Mehmeti, ka thėnė se askush nga policėt nė kėtė incident qė ka ndodhė nuk ėshtė lėnduar. “Tre persona deri tash tė panjohur kanė shtėnė nė drejtin tė dy policėve, tė cilėt kanė tentuar t’i pengojnė nė vjedhjen e njė automjeti. Pas shtėnies me armė, tė dyshuarit kanė ikur nė pjesėn jugore tė qytetit”, tha Mehmeti.

Ai ka pėrjashtuar mundėsinė e sulmit tė motivuar etnikisht, duke thėnė se nė patrullėn e cila ka qenė cak e tre sulmuesve ėshtė pėrbėrė nga njė polic shqiptar dhe njė tjetėr serb. Sipas tij, rasti ėshtė karakterizuar tentim vrasje dhe dėmtim i pronės sė luajtshme, ndėrkohė qė hetimet janė nė proces.

Zero Cool
24-06-11, 15:26
Vihet gurthemeli i Pallatit tė Drejtėsisėhttp://www.telegrafi.com/fo/2010/pp.jpgTė enjten nė Hajvali u pėrurua vėnia e gurthemelit tė Pallatit tė Drejtėsisė, ndėrsa me kėtė rast u tha se besimi i qytetarėve nė institucionet e vendit varet shumė nga sistemi i drejtėsisė, nga puna e prokurorėve, gjyqtarėve, profesionalizimi etj.
Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, kryeministri Hashim Thaēi, kryetari i Prishtinės Isa Mustafa, pėrfaqėsues nga Komisioni Evropian etj.

Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga e cilėsoi kėtė si njė vepėr mjaft tė rėndėsishme pėr sundimin e ligjit nė vend.

“Besimi i qytetarėve nė institucionet e vendit varet shumė nga sistemi i drejtėsisė, nga puna e prokurorėve dhe gjyqtarėve, nga profesionalizimi, pėrkushtimi, ndershmėria, nga puna e pakompromis e tyre, qė janė nė shėrbim vetėm tė drejtėsisė dhe qė zbatojnė vetėm ligjin, nė secilin rast dhe ndaj secilit”, tha Jahjaga.
Sipas saj, reformat e sistemit tė drejtėsisė nė Kosovė janė nė funksion tė pėrafrimit me normat dhe standardet e vendeve tė Bashkimit Evropian, duke qenė njė nga punėt mė tė ndjeshme nė periudhėn e tranzicionit dhe tė shtetndėrtimit.

“Pallati i Drejtėsisė edhe nė Republikėn e Kosovės do tė jetė nė funksion tė qytetarėve dhe pėr qytetarėt, nė sintagmėn qė askush nuk ėshtė mbi ligjin dhe qė institucionet funksionimin dhe besimin e mbėshtesin nė zbatimin e plotė tė ligjshmėrisė dhe kushtetutshmėrisė”, u shpreh presidentja.

Kryeministri Thaēi tha se ky ėshtė projekti mė i madh i qeverisė sė tij nė fushėn e gjyqėsorit, ndėrsa paralajmėroi se sė shpejti do tė fillojė edhe projekti pėr ndėrtimin e Pallatit presidencial.

Pallati i Drejtėsisė ėshtė investim i pėrbashkėt i Komisionit Evropian dhe Qeverisė sė Kosovės. Kostoja e ndėrtimit ėshtė rreth 30 milionė euro, ndėrsa punimet janė paraparė te pėrfundojnė brenda dy vitesh.


comment:

Hashim Thaēi, Isa Mustafa, dhe produkti i 'bashkėpunimit' tė tyre Atifete Jahjaga inaugurojnė fillimin e ndėrtimit tė Pallatit tė Drejtėsisė! Normal qė Hashimi e cilėson kėtė si projektin mė tė madh tė Qeverisė sė tij, sepse ndėrtimi ėshtė aktiviteti i vetėm tė cilin ai ka kapacitet t'a bėjė! By the way, urime edhe Hajredin Kuēit pėr tenderin e fituar pėr ndėrtimin e kėtij pallati!

Zero Cool
24-06-11, 19:03
Studentėt pastrojnė varrezat e hebrenjve nė Prishtinė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0624182534902_m.jpg
Disa studentė amerikanė dhe kosovarė janė duke pastruar varrezat hebrenjve nė Prishtinė. “Qė njė javė, kėta studentė sė bashku me kolegėt e tyre kosovarė nga Universiteti amerikan nė Prishtinė janė duke e pastruar njė terren nė Prishtinė nė varrezat ēifute pėr tė cilat nuk ėshtė kujdesur askush, qė sipas AP-sė, ėshtė shenjė e pakėt e komunitetit tė pakėsuar”, njofton Associated Press.
Studentja, Susan Mathews, ka thėnė se mezi arrihet tė shihet nėse ka apo jo varre, disa prej tė cilave datojnė qė nga shekulli i 19-tė. Ndėrsa Rabin Edward Boraz, nga Qendra Roth pėr Jetėn Ēifute e Kolegjit tė Dartmouthit, ka thėnė se njė nga qėllimit e udhėtimeve tė kėtyre studentėve ėshtė edhe qė “gjenocidi tė shihet si problem i njerėzimit e jo i njė grupi tė caktuar tė njerėzve”.

Sipas Boraz, pas Luftės sė Dytė Botėrore, komuniteti i vogėl ēifut nė Kosovė filloj tė pakėsohet nė numėr. “Ata qė kishin mbetur, ikėn pėr nė Izrael gjatė kohės sė luftės nė Kosovės, nė vitet 1998 – 1999. Por, ne kurrė nuk do t’i harrojmė krimet kundėr njerėzimit qė janė bėrė nė Kosovė gjatė viteve tė 90-ta dhe vuajtjeve qė kanė ndodhur kur janė vrarė njerėz tė pafajshėm”.

Zero Cool
25-06-11, 18:55
NJOFTIM

Koncert pėr Ramushin me moton :
"TI NA SOLLE LIRINĖ TONĖ, NE PRESIM LIRINĖ TUAJ"

Tė merkuren, dt.29.06.2011 duke filluar nga ora 20:30 nė Sheshin Nėna Tereze nė Prishtinė, mbahet Mega Koncert nė pėrkrahje tė ish-Kryeministrit tė Kosovės, z.Ramush HARADINAJ, i cili padrejtėsisht po mbahet nė Hagė.

Nė kėtė koncert marrin pjesė yjet e estrades shqiptare, dhe transmetohet drejtpėrdrejt nga Radio Televisioni i Kosovės (RTK)

Zero Cool
26-06-11, 10:21
Nigeria, rezolutė pėr njohjen e Kosovės?


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0625170520550_m.jpg


Zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli nė kuadėr tė angazhimeve pėr shtimin e numrit tė njohjeve pėr Kosovėn ka takuar nė Nigeri, presidentin Goodluck Jonathan dhe zėvendėspresidentin Namadi Sambo, me tė cilėt ka diskutuar pėr realitetin e ri demokratik nė Kosovė duke shprehur nevojėn qė ka vendi ynė pėr njohje tė reja.
Presidenti Jonathan ka shprehur gatishmėrinė pėr tė ndėrmarrė tė gjitha veprimet e nevojshme qė Republika e Nigerisė tė vendosė sa mė shpejtė raporte tė bashkėpunimit ndėrshtetėror me Kosovėn, duke theksuar se vendi qė ai drejton, nė njė periudhė sa mė tė shkurtėr kohore, do tė marrė vendim pėr tė njohur shtetin e Kosovės.

Gjatė qėndrimit nė Nigeri, Pacolli ka takuar edhe kryetarin e Parlamentit tė Nigerisė njėherit edhe kryetar i Komisionit pėr Politike tė Jashtme, Barnabas Gemade, me tė cilin ka folur gjerėsisht pėr situatėn politike e ekonomike nė Kosovė, duke theksuar sfidat qė ka kaluar vendi ynė gjatė periudhės sė shtetndėrtimit.

Kryeparlamentari Gemade ka premtuar se nė kuadėr tė mbėshtetjes dhe angazhimeve tė autoriteteve tė Nigerisė pėr tė formatizuar njohjen e Kosovės, do tė iniciojė njė Rezolutė nė Senatin e Nigerisė pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Pas takimeve me presidentin dhe zėvendėspresidentin e Nigerisė, Pacolli ka takuar edhe ministrin Jashtėm tė kėtij vendi, Martin Ukomoibhi, i cili ka shfaqur opinion pozitiv pėr njohjen e Kosovės,

Ministri Ukomoibhi ka garantuar se do tė angazhohet bashkėrisht me autoritetet e tjera tė Nigerisė pėr tė pėrshpejtuar procesin e formalizmit tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės nga vendi i tij.

Zero Cool
26-06-11, 10:23
Pagesa tė jashtėligjshme nga Fatmir


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0625145502172_m.jpg


Kėshilltarėt e Fatmir Sejdiut, gjatė kohės sa ky i fundit ishte president, kanė shijuar sipas auditorėve paga tė cilat nuk ishin konform buxhetit tė Repulikės sė Kosovės.
Auditori i Pėrgjithshėm ka konstatuar se gjatė kohės sa Fatmir Sejdiu ishte president, janė shpenzuar rreth 70 mijė euro nė paagesa tė shėrbimeve intelektuale dhe kėshilldhėnėse, ndėrsa kėto pagesa ishin bėrė nė kuadėr tė linjės pėr mallra dhe shėrbime, duke u trajtuar si tė punėsuar nė kontratė mbi vepėr.

Dhe, pėr auditorin e pėrgjithshėm kjo formė e pagesave, pa i pėrfillur procedurat e Ligjit tė Prokurimit ėshtė shkelje e ligjit.

“Kėshilltarėt e presidentit janė emėruar dhe nuk duhet tė trajtohen si tė punėsuar me kontratė mbi vepėr. Ata po ashtu duhet tė paguhen pėrmes listės sė pagave”, shkruan nė raportin e auditorit, sipas tė cilit Sejdiu kishte gjashtė kėshilltarė tė cilėt janė paguar pėrmes mallrave dhe shėrbimeve nga Presidenca deri nė shtator tė vitit tė kaluar, e jo siē kėrkohet me anė tė listės sė pagave.

Vlen tė pėrmendet qė sipas auditorėve, lidhja e kontratės mbi vepėr pėr shėrbime konsulente, pėr nevojat e Zyrės sė Presidentit tė Kosovės nuk ka mundur tė bėhet nga persona jokompetent.

Zero Cool
26-06-11, 10:24
Albin Kurti zgjidhet kryetar i Vetėvendosjeshttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0625144625616_m.jpg


Albin Kurti ėshtė shpallur edhe zyrtarisht kryetar i forcės opozitare, “Lėvizjes Vetėvendosje”, nė mbledhjen e parė zgjedhore tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė kėsaj lėvizje.
Nė kėto zgjedhje Albini nuk kishte kundėrkandidat dhe si ‘pasojė’ u votua nga anėtarėt e 422 qendrave tė Lėvizjes Vetėvendosje.

Nė fjalinė e tij, pasi mori besimin e antarėve tė Vetėvendosjes ka thėnė se do tė angazhohet pėr njė Kushtetutė tė re pėr Republikėn e Kosovės, e cila do ta bashkonte kėtė tė fundit me Shqipėrinė nė atė qė lideri i Vetėvendosjes e quan bashkim kombėtar.

Zero Cool
26-06-11, 10:36
Pėrkujtohet masakra e Ēamėrisė nė Qafė Botėhttp://www.telegrafi.com/fo/shqiperi/f.0625200229397_m.jpg


Qindra e mijėra qytetarė shqiptarė kanė pėrkujtuar tė shtunėn nė pikėn kufitare tė Qafė- Botės masakrėn ēame tė vitit 1944. Nė kėtė ngjarje pėrkujtimore kishin ardhur edhe shqiptarė nga trevat e tjera, si nga familja Jashari dhe pėrfaqėsues tė “Vetėvendosjes”, pėrfaqėsues tė Federatės “Vatra”, shqiptarė nga Maqedonia, etj.
Nėn moton “Trėndafilat e Ēamėrisė”, ceremonia nisi me njė poezi tė interpretuar nga artisti i mirėnjohur, Mirush Kabashi dhe shkruar nga shkrimtari nga Kosova, Fatmir Muja. Ceremonia vazhdoi me vendosjen e kurorave me lule nė pėrkujtim tė masakrės e tė rėnėve.

Me kėtė aktivitet u pėrmbyll dhe Java Ēame, gjatė sė cilės nė Tiranė u organizuan ekspozita, simpoziume dhe aktivitete tė ndryshme qė lidheshin me Ēamėrinė.

Zero Cool
26-06-11, 12:36
Do tė “sakrifikohet” njė ministėr i PDK-sė?


Njė nga dhjetė ministrat aktualė tė Partisė Demokratike tė Kosovės rrezikon tė largohet nga kabineti qeveritar mė sė largu brenda tre muajve. Se cili do tė jetė ai, do tė vendosė kryeministri Hashim Thaēi, ndonėse mė tė eksponuar janė ata qė drejtojnė resorė ekonomikė.
Sipas gazetės Koha Ditore, vendin e atij qė do tė largohet, pritet ta zė njė pasardhės qė do tė vijė nga Koalicioni Kosova e Re, ndėrsa kjo synohet tė bėhet me qėllim tė pėrmbushjes sė marrėveshjes sė ridizajnuar pėr koalicionin qeverisės, e cila ishte arritur mes kryeministrit Thaēi dhe ish-liderit tė Koalicionit Kosova e Re, Behgjet Pacolli, nė prill tė kėtij viti.

Shefja e Grupit parlamentar tė kėtij koalicioni, Myzejene Selmani, ka rikujtuar se nė atė rimarrėveshje ishte paraparė qė Koalicioni Kosova e Re, pos tri posteve tė ministrave dhe tė pesė zėvendėsministrave, t’i fitonte edhe dy pozita tė ministrave dhe katėr tė zėvendėsministrave.

Zero Cool
27-06-11, 09:27
“Kurbani” i Thaēit?


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0627091823300_m.jpg


Mospėrmbyllja e marrėveshjes sė partnerėve tė koalicionit qeverisės PDK - AKR lė tė hapur shtegun edhe pėr “njė riformatim“ tė kabinetit tė Qeverisė Thaēi 2, ku humbės mund tė dalė ministri i arsimit, Ramė Buja.
Burime tė gazetės Zėri brenda ekzekutivit, kanė konfirmuar nė kushte anonimiteti, se nga dhjetė ministrat e forcės mė madhe nė pushtet, kryeministri Hashim Thaēi pritet ta “viktimizojė” ministrin Buja, pėr t’ia lėshuar vendin Ibrahim Gashit nga Aleanca Kosova e Re, zėvendėsministėr i jashtėm.

“Pėr t’iu pėrmbajtur marrėveshjes sė partnerėve tė koalicionit, kreu i ekzekutivit Thaēi pritet t’ia shqiptojė njė “katron tė kuq” ministrit Ramė Buja dhe nė vend tė tij tė ulet Ibrahim Gashi i AKR”, ka thėnė njėri nga ministrat e kabinetit qeveritar, i cili nuk ka dashur t’i pėrmendet emri.

Sipas tij, kėto ndryshime nuk do tė ndodhin pėr shkak tė mosangazhimeve tė ministrave, por kryekėput “viktimizimi” do tė ndodhė me qėllim tė realizimit tė marrėveshjes ndėrmjet partive nė pushtet.

Ndryshimet nė kabinetin qeveritar thuhet se do tė ndodhin me qėllim tė krijimit tė njė baraspeshe dhe pėrmbylljes sė marrėveshjes nė mes partnerėve tė koalicionit qeveritar, tė arritur nga kryeministri Thaēi dhe ish-liderit tė Koalicionit Kosova e Re, Behgjet Pacolli, nė prill tė kėtij viti.

Shefja e Grupit parlamentar tė AKR-sė, Myzejene Selmani, sqaron se tėrheqjes sė Behxhet Pacollit nga pozita e presidentit ėshtė ridizajnuar njė marrėveshje, e cila parasheh qė Koalicioni pėr Kosovė tė Re (KKR) t’i ketė pesė ministra dhe nėntė zėvendėsministra, marrėveshje kjo qė ende nuk ėshtė pėrmbushur nga kreu i ekzekutivit Thaēi.

Ndėrkaq, vetė zėvendėsministri aktual, Ibrahim Gashi, nuk ka dashur tė komentojė pėr mundėsinė e marrjes sė “timonit” tė Ministrisė sė Arsimit.

Mirėpo, zyrtar tė PDK-sė thonė se nuk pritet tė ketė “turbulenca” dhe rokada nė listėn e ministrave tė kėtij subjekti politik. Ramadan Avdiu, zėvendėsministėr i Ekonomisė nga PDK-ja, thotė se nė strukturat e partisė sė tij nuk ėshtė shtruar ēėshtja e mundėsisė sė ndonjė ndryshimi nė kabinetin qeverisės. Madje, ai i ka quajtur spekulime pohimet pėr mundėsinė e largimit tė ministrit tė arsimit, Ramė Buja.

Zero Cool
27-06-11, 09:28
Kosova duhet tė bėhet shtet funksional


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0626163535734_m.jpg


Asgjė teknike nė kėto marrėdhėnie nuk ka, sepse kemi tė bėjmė me njė kontekst tė hapur midis Serbisė dhe Kosovės- ka thėnė nėnkryetari i parė i AAK-sė, Blerim Shala, duke folur pėr bisedimet mes Kosovės dhe Serbisė.
“Kosova ėshtė bėrė shtet, por Serbia fatkeqėsisht ėshtė pjesė e kėtij shteti nė veri. Nuk duhet tė kemi aq iluzion, dhe duhet tė jemi tė sinqertė edhe ndaj jush, edhe ndaj vetvetes, Serbia e kontrollon njė pjesė tė Kosovės. Prandaj, ēfarėdo bisedime qė kemi, kemi tė bėjmė me bisedime tė karakterit politik. Bisedimet e karakterit teknik, pėr shembull, kemi mes Kosovės dhe Maqedonisė, pas njohjes sė Kosovės nga ana e Maqedonisė, sa i pėrket demarkacionit apo shėnimit tė kufirit. Edhe kjo ėshtė temė qė ka prapavijė politike, por, midis Kosovės dhe Serbisė, midis dy shteteve tė cilat nuk kanė kurrfarė marrėdhėnie dhe pėrkundrazi, janė nė raporte tė hapura tė konfliktit politik, nuk mund tė ketė bisedime teknike”, ka deklaruar Shala nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė.

Sipas tij, tema e ndarjes sė Kosovės duhet tė mbyllet dhe nuk duhet assesi tė diskutohet prej nesh, jo vetėm tė bisedohet, por as tė mendohet pėr kėtė opsion. Ai thotė se Kosova, jo vetėm qė duhet tė mbetet shtet, nė kufijtė e njohur pėr tė gjithė, por Kosova duhet tė bėhet shtet funksional. “Nėse ka entitet serb nė veri, Kosova pėrfundimisht nuk do tė jetė shtet funksional”, thotė Shala duke iu referuar planeve serbe pėr krijimin e njė entiteti serb nė veri.

“Letrat do tė hapen, sa i pėrket veriut tė Kosovės, ku edhe sot e kėsaj dite, ne, gati nuk na kalon dita pa e dėgjuar ndonjė deklaratė tė njė zyrtari serb, i cili pikėrisht, flet pėr ndarjen e Kosovės, apo edhe pėr opsionin e shkėmbimit tė territoreve, i cili ėshtė vetėm sa pėr tė na joshur neve, pėr tė biseduar pėr kėtė ēėshtje. Tema e ndarjes sė Kosovės, definitivisht duhet tė mbyllet. Nuk duhet assesi tė diskutohet prej nesh, jo vetėm tė bisedohet, por as tė mendohet pėr kėtė opsion. Ēfarė mendoj qė do tė ndodhė nė fund, ėshtė qė Beogradi nė fund do tė thotė qė ne e kemi pasur si pikėnisje ndarjen e Kosovės, Kosova ka pasur si pikėnisje opsionin Ahtisari, duhet ta gjejmė njė rrugė tė mesme. Rruga e mesme, shumė e rrezikshme, pėr mendimin tim, ėshtė rruga e krijimit tė njė entiteti serb, i cili do tė ishte Ahtisari plus, apo Republika e Serbisė minus. Sidoqoftė, kėta pluset e minuset, kur pėrbėhen sė bashku, del njė matematikė shumė e rrezikshme pėr Kosovėn. Ne i kemi bėrė, po themi, tė gjitha kompromiset e duhura, koncesionet e duhura i kemi dhėnė gjatė procesit tė definimit tė statusit, duhet tė mbetemi kėmbėngulės. Kosova, jo vetėm qė duhet tė mbetet shtet, nė kufijtė e njohur pėr tė gjithė, por Kosova duhet tė bėhet shtet funksional. Nėse ka entitet serb nė veri, Kosova pėrfundimisht nuk do tė jetė shtet funksional”, ka shtuar Shala.

Zero Cool
27-06-11, 09:31
Geci: SHIK-u si UDB-a


Gani Geci nuk e ka ditur se diku nė Kosovė kishte njė njeri qė do ta zgjedhte atė pėr t’ia treguar tė bėmat e SHIK-ut. Edhe pse pėr tė ky njeri ėshtė vrasės, deklaratat e tij pėr pjesėmarrjen e SHIK-ut nė disa vrasje tė pasluftės i beson.
Geci tė premten nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, para njė trupi gjykues tė EULEX-it ka rrėfyer se si Nazim Bllaca e kishte kontaktuar, si i kishte treguar pėr ato qė i kishte bėrė SHIK-u, si ishin takuar me Adem Salihajn dhe si kishte pranuar qė pėr tė gjitha kėto ta bėjnė njė CD. Ai ka dėshmuar nė procesin gjyqėsor ndaj Fahredin Gashit e Hysri Ramės, tė cilėt akuzohen se nė vitin 1999 kishin vrarė Salih Gashin.

Geci tha se kryetari i degės sė LDD-sė nė Lipjan e kishte kontaktuar pėrmes telefonit dhe i kishte treguar se njė njeri me emrin Nazim Bllaca, i kishte kėrkuar tė takohej me tė. “Mė ka thirrė njė njeri, zėrin e tė cilit nuk e kam dėgjuar kurrė e as emrin. Mė ka thėnė jam Nazim Bllaca, e kam njė ēėshtje me rėndėsi ta bisedoj me ju, po kėtė nuk mund ta bėj pėrmes telefonit”, tha Geci.

Geci tha se me Bllacėn ishin takuar nė Skenderaj dhe ai i ishte prezantuar si vrasės, si njeri qė ka rrahur e plagosur njerėz. “Nė fillim kam qenė i shokuar dhe i kam kėrkuar letėrnjoftimin. Ai nuk kishte letėrnjoftim dhe ma solli lejen e veturės, prej sė cilės unė ia mora tė dhėnat”, tha ai.

Bllaca kishte vazhduar t’i tregonte tė gjitha ato qė tashmė i ka thėnė publikisht dhe nė njė moment kishte pėrmendur Adem Salihajn. “Kėtu i kam thėnė stop. Do tė shkojmė te Adem Salihaj. Kur ka filluar tė flasė pėr Adem Salihajn, kam filluar t’i besoj. Ai mė ka thėnė se e ka ruajtur njė muaj afėr shtėpisė pėr ta vrarė. Kėto m’i ka pohuar edhe vetė Adem Salihaj”, ka rrėfyer Geci. Ai tha se ishte shokuar nga ajo ēfarė i kishte thėnė Bllaca, sa kishte harruar ta kontrollonte a kishte armė dhe kishte udhėtuar me tė pėr Ferizaj.

“Pėr Ademin deklarata e Nazim Bllacės ka qenė e besueshme pasi ai ka qenė vetė protagonist. Ai i ka pėrmendur disa njerėz me makinė qė kanė pritur ta vrasin Adem Salihajn. Nė bazė tė pėrshkrimeve qė i ka bėrė Bllaca, Ademit i janė pėrputhur tė gjitha”, tha Geci. Pas sugjerimit tė Salihajt, Bllaca ishte pajtuar ta bėjnė njė CD “dhe na la amanet qė nėse vritet, nga njė kopje tė kėsaj CD-je t’ua dėrgojmė familjeve tė viktimave”.

Pėr tė gjitha ato qė ia kishte thėnė Bllaca dhe me pėrmbajtjen e CD-sė, Geci e kishte njoftuar Ambasadėn Amerikane, kryeministrin Hashim Thaēi... Thaēi i kishte thėnė “kush ēka ka ba, ka me gjetė”.

Geci nuk ka ngurruar ta quajė SHIK-un si UDB-nė. Ka thėnė se kėto dy organizata nuk e kanė asnjė dallim, vetėm se “kėta tė SHIK-ut flasin shqip e ata serbisht”. Bile tha se njė pjesė e SHIK-ut kanė punuar edhe pėr UDB-nė.

Geci ka thėnė se edhe ai vetė bashkė me shokėt e tij ka qenė viktimė e SHIK-ut. “Dy shokė tė mi janė vrarė, njėri ka qenė Bekim Kastrati e tjetri Besim Dajaku, truproje e Ibrahim Rugovės, nė njė pritė tė organizuar qė unė mendoj qė ishte bėrė nga SHIK-u. Aty jam plagosur edhe unė”, shtoi ai.

Geci e ka mohuar kategorikisht qė Bllaca t’i ketė kėrkuar para pėr ato qė i kishte treguar.

Skenari pėr vrasjen e Salihajt

Geci ka treguar se si kishin dashur ta vrasin Adem Salihajn. “Njė veturė Opel Omega i ka shkuar prapa Ademit dhe nė njė moment tė dy veturat janė barazuar. Personi qė nuk ka qenė shofer e ka nxjerrė armėn, ia ka drejtuar Adem Salihajt dhe i ka thėnė “tungjatjeta burrė”. Edhe Salihaj e ka nxjerrė armėn e vet dhe i ka thėnė “tungjatjeta burrė”, kjo ka zgjatur pėr disa sekonda derisa vetura nuk ėshtė tėrhequr dhe ata dy qė kanė dashur ta vrasin kanė ikur nga vendi i ngjarjes”, tha ai.

Llapi
27-06-11, 15:36
Geci: SHIK-u si UDB-a


.
e geci qe e vret pas shpine komandantin e UĒK-se Abedin Rexhen Sandokanin koka patriot a piiiiii sa i paftyr eshte ky qe i thot veti nieri se ky asgje se ka nierin e le ma te jet vet njeri dhe shum rrall a hiq nuk rrin me njerz ky

MemphiSx
27-06-11, 15:58
e geci qe e vret pas shpine komandantin e UĒK-se Abedin Rexhen Sandokanin koka patriot a piiiiii sa i paftyr eshte ky qe i thot veti nieri se ky asgje se ka nierin e le ma te jet vet njeri dhe shum rrall a hiq nuk rrin me njerz ky


Kush ke Sandokani bre??? Aaaaa qaj qe pat dal ne prit me vra Ganin aaa?? Shhnosh breee per to edhe gruja vet e hjeki akuzen ne prokurori e su ba nami qyyyyy :D

Zero Cool
28-06-11, 09:18
Nis ndėrtimi i xhamisė nė Prishtinė, pa leje!


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0627230722518_m.jpg


Njė grup besimtarėsh tė rinj myslimanė kanė filluar tė hėnėn pasdite ndėrtimin e xhamisė sė qendrės, afėr Fakultetit Filologjik, pėrball katedrales. Tė rinjtė hapen themelet, vunė betonin dhe e bėnė “pėr hajėr”, duke e uruar njėri-tjetrin, raportoi Klan Kosova.
Ky ndėrtim nuk pati lejen e askujt dhe pėr kėtė arsye, sigurimi i Fakultetit Filologjik lajmėroi policinė, tė cilėt erdhėn pas pak, mirėpo punėtorėt vetėm se kishin shkuar. Megjithatė, policia gjeti njėrin prej tyre, tė cilin e shoqėruan nė stacionin policor.

Besimtarėt myslimanė, tė cilėt nisėn punimet pėr ndėrtimin e xhamisė, thanė se nuk dėshirojnė tė shembin ēerdhen pėr ta ndėrtuar xhaminė, por pėrkundrazi, siē tha njėri prej “ndėrtuesve”, “ne do ta ndėrtojmė njė ēerdhe nėn xhami”.

Besimtarėt myslimanė ka kohė qė kėrkojnė njė hapėsirė nė Prishtinė pėr ndėrtimin e xhamisė sė qendrės, ku javėn e kaluar, pėr tė dytėn herė radhazi, protestuan para Xhamisė sė Ēarshisė nė Prishtinė, duke u falur nė rrugė, kur edhe ndėrhyri policia e Kosovės.

Zero Cool
28-06-11, 09:21
Nervozohet me Editėn


Borislav Stefanovicit, shef i ekipit serb nė bisedime, nuk i ka ardhur mirė kur ka kuptuar se homologia e tij, Edita Tahiri, ka bėrė publike detaje tė marrėveshjeve qė pritet tė arrihen.
Ai ka deklaruar se marrėveshjet nuk do tė nėnshkruhen, por vetėm do tė zbatohen nga qeveritė pėrkatėse.

Stefanovic ėshtė pyetur tė hėnėn nga mediat serbe pėr ato qė Edita Tahiri i ka paraqitur pėr Express.

Ai theksoi se “ėshtė shumė keq tė flitet pėr detajet e gjėrave, pėr tė cilat nuk ėshtė arritur ende ndonjė marrėveshje”, njofton Express.

“Thelbi ėshtė qė tė pėrputhen interesat kryesore tė dy palėve. Nėse kjo nuk ndodh, nuk mund tė ketė marrėveshje”, tha Stefanovic.

Zero Cool
28-06-11, 09:23
E shfrytėzojnė VidovdaninBeteja e humbur e Kosovės nga ana e Serbisė, 622 vjet mė parė, vazhdon tė festohet nga serbėt nė Kosovė. Nė organizimin e partive, kryesisht opozitare nga Serbia dhe strukturat paralele serbe nė Kosovės, pritet qė kolonat me serbė tė nisen si zakonisht nga veriu dhe qendra tjera tė banuara me serbė, pėr nė manastirin e Graēanicės dhe pėr nė Gazimestan.
Simbolikisht ky marsh nėnkupton rikujtimin dhe shėnimin e njė ngjarje historike, por pėr kėto dy dekadat e fundit, shėnimi i kėsaj feste nė Kosovė mė shumė ka sjellė mesazhe kėrcėnuese pėr paqen, stabilitetin dhe tėrėsinė tokėsore tė Kosovės, shkruan Zėri.

E ashtuquajtura Garda e Car Llazarit, si dhe grupe tė tjera nacionaliste serbe, pritet tė marshojnė pėr nė Gazimestan, madje edhe tė pėrdorin fjalė poshtėruese ndaj kombit shqiptar.

Megjithatė, sivjet mund tė jetė njė festė pak mė ndryshe. Apo edhe dy lloje festimesh. Disa liderė komunalė serbė qė njohin dhe punojnė nė institucionet e shtetit tė Kosovės kanė plane pėr organizimin e njė feste pa programe qė fyejnė dhe cenojnė ndjenjat e shqiptare, thonė burime qeveritare.

Sipas tyre, ata do t’u japin shembull serbėve nga veriu se mund tė festohet pa lėnduar ndjenjat e tė tjerėve.

Festa serbe tashmė ka filluar. Nga e diela nė shumė enklava serbe ka nisur tė festohet. Kurse mesazhet kėrcėnuese erdhėn nga veriu, atje ku u mbajt njė rok-koncert i motoristėve e politikanėve serbė bashkė, tė cilėt i bashkohen kėnga, alkooli dhe mesazhet urrejtėse ndaj fqinjėve shqiptarė.

Qeveria e Kosovės nuk ka folur nė asnjė rast pėr kėtė ngjarje. Policia ka bėrė tė ditur se ka pėrgatitur planin operacional me rastin e shėnimit tė Vidovdanit. Aktive do tė jetė sidomos policia nė trafik, e cila do tė pėrcjellė lėvizjen e kolonave dhe do tė vėzhgojė nga afėr automjete qė shpien drejt qendrave ku do tė festohet.

Sipas zyrtarėve tė Policisė, duke u bazuar nė pėrvojėn nga e kaluara kur grupet nacionaliste serbe kanė provokuar dhe mesazhe urrejtėse ndaj shqiptarėve, Policia pėr gjithēka ėshtė gati.

Zero Cool
28-06-11, 12:15
Tridhjetė ditė burgim serbit qė fyeu shqiptarėt


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0628105934484_m.jpg


Nė pikėn kufitare nė Merdar ėshtė arrestuar serbi Todor Milorad Doshalevic, 1971, nga Hoqa e Madhe e Rahovecit, me vendbanim nė Jagodinė tė Serbisė. Ai nė pikėn kufitare nė Merdar kishte hyrė me flamurin serb, nė gjatėsi prej 2 metrash, qė e kishte ngritur nė veturėn e tij tė tipit “Pasat” me targa PZ 422 27, thuhet nė njė njoftim tė policisė.
Todori pasi ishte urdhėruar nga Policia kufitare e Kosovės pėr tė hequr flamurin serb nga vetura, ai kishte nisur tė fyejė policinė dhe popullin e Kosovės, me fjalėt se “kėtu ėshtė Serbi e nuk njoh polici as Gjykatė tė Kosovės” etj.

Policia kufitare e Kosovės, pasi ia ka hequr flamurin serb nga vetura, ai ka vazhduar me fyerjet nė baza nacionale si “shiptari” dhe mė pas kishte sharė shtetin e Kosovės dhe Policinė e Kosovės me fjalėt: “Ju nuk jeni kurrgjė dhe nuk ju njoh”.

Dyzetvjeēarit nga Hoqa e Rahovecit, pensionist invalidor pas arrestimit nga policia i janė gjetur edhe 6000 mijė euro, qė dyshohet se i kishte sjellė pėr t’ua shpėrndarė shokėve tė tij nė Kosovė, pėr tė marrė pjesė nė shėnimin e ditės sė Vidovdanit.

Todor Doshalevic pasi ėshtė sjellė para kryetarit tė Gjykatės pėr Kundėrvajtje nė Podujevė, Sabit Ēitaku, ka refuzuar tė japė deklaratė dhe ka kėrkuar tė jenė prezent KFOR-i dhe UNMIK-u. Ai sė pari ėshtė dėnuar pėr veprėn kundėrvajtje, me njė gjobė prej 450 eurosh dhe pasi ka refuzuar aktvendimin e kryetarit tė Gjykatės, ka pasuar vendimi tjetėr me burg prej 30 ditėsh, vendim i cili ėshtė ekzekutuar menjėherė.

Doshalevic, nė bazė tė veprimeve tė tij dhe si pensionit invalidor, dyshohet tė ketė marrė pjesė edhe nė krime monstruoze ndaj shqiptarėve gjatė luftės.

Zero Cool
28-06-11, 12:39
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/261585_158992597504458_135038719899846_320474_1014 192_n.jpg


Aleanca kuqezi merr nismen e saj te dyte e cila do te jete:
NJE KOMB NJE PASHAPORTE
Aleanca KuqeZi i kerkon parlamentit shqiptar ndryshimin e menjehershem te kushtetutes se vitit 1998 ne dispozitat per dhenien e shtetesise shqipetare.

Aleanca Kuqezi kerkon me force dhenien e pashaportave shqiptare cdo qytetari me origjine dhe kombesi shqiptare kudo qe jeton si : Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi Greqi , Serbi apo ne diaspore.

TE GJITHE SHQIPETARVE KUDO QE JANE NJE PASHAPORTE KUQEZI
Aleanca kuqezi deklaron se eshte detyrim i shtetit ame’ te pajise me pashaporta shqiptare, cdo qytetar qe jeton brenda dhe jashte kufijve te cilet kane kombesine shqipetare, ashtu sic veprojne greket me homogjent, serbet me shqipetaret e kosoves, bullgaria me maqedonasit, vende te cilat jane dhe anetare te bashkimit europian.

Ne keto kushte edhe Shqiperia duhet te aplikoje keto standarte dhe te respektoje bashkėkombasit e vet.
Eshte e turpshme qe nje shqiptar i kosoves pajiset me pashaporte serbe brenda tre ditesh, ndersa nuk I mundėsohet marrja e pashaportes shqiptare.

Aleanca kuqezi do te ndermarre keto hapa per te mundėsuar pajisjen me pashaporte shqiptare nen slloganin:

NJE KOMB NJE PASHAPORTE
AK kerkon te realizoje:
1. Nenshkrimin e nje peticioni ne cdo treve shqiptare per te paisur me pasaporte te shtetit ame cdo person qe jeton brenda dhe jashte kufive qe kane kombesi shqipetare.
2. Kerkesen per ndryshime kushtetuese, dhe regjimi te ri juridik per marrjen dhe lenien e shtetesise shqiptare
3. Respektimin e standarteve te Brukselit per pashaportat e shqipetareve qe jetojne jashte Shqiperise, duke mos u dhene te drejten e votes.
4. Bejme thirrje qe kuvendi i Shqiperise te votoje urgjentisht kunder projekt ligjit POLLO dhe te votoje pro vullnetin e popullit

Artisti
28-06-11, 15:24
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/261585_158992597504458_135038719899846_320474_1014 192_n.jpg


Aleanca kuqezi merr nismen e saj te dyte e cila do te jete:
NJE KOMB NJE PASHAPORTE
Aleanca KuqeZi i kerkon parlamentit shqiptar ndryshimin e menjehershem te kushtetutes se vitit 1998 ne dispozitat per dhenien e shtetesise shqipetare.

Aleanca Kuqezi kerkon me force dhenien e pashaportave shqiptare cdo qytetari me origjine dhe kombesi shqiptare kudo qe jeton si : Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi Greqi , Serbi apo ne diaspore.

TE GJITHE SHQIPETARVE KUDO QE JANE NJE PASHAPORTE KUQEZI
Aleanca kuqezi deklaron se eshte detyrim i shtetit ame’ te pajise me pashaporta shqiptare, cdo qytetar qe jeton brenda dhe jashte kufijve te cilet kane kombesine shqipetare, ashtu sic veprojne greket me homogjent, serbet me shqipetaret e kosoves, bullgaria me maqedonasit, vende te cilat jane dhe anetare te bashkimit europian.

Ne keto kushte edhe Shqiperia duhet te aplikoje keto standarte dhe te respektoje bashkėkombasit e vet.
Eshte e turpshme qe nje shqiptar i kosoves pajiset me pashaporte serbe brenda tre ditesh, ndersa nuk I mundėsohet marrja e pashaportes shqiptare.

Aleanca kuqezi do te ndermarre keto hapa per te mundėsuar pajisjen me pashaporte shqiptare nen slloganin:

NJE KOMB NJE PASHAPORTE
AK kerkon te realizoje:
1. Nenshkrimin e nje peticioni ne cdo treve shqiptare per te paisur me pasaporte te shtetit ame cdo person qe jeton brenda dhe jashte kufive qe kane kombesi shqipetare.
2. Kerkesen per ndryshime kushtetuese, dhe regjimi te ri juridik per marrjen dhe lenien e shtetesise shqiptare
3. Respektimin e standarteve te Brukselit per pashaportat e shqipetareve qe jetojne jashte Shqiperise, duke mos u dhene te drejten e votes.
4. Bejme thirrje qe kuvendi i Shqiperise te votoje urgjentisht kunder projekt ligjit POLLO dhe te votoje pro vullnetin e popullit


I lumtė kėsaj Aleance!

Ky ėshtė lajmi dhe Veprimi mė i mirė qe 10 vjet.

.

Zero Cool
28-06-11, 16:46
Prishtina mė pak se 200 mijė banorė!

Drejtori i Zyrės pėr regjistrimin e popullsisė nė Entin e Statistikave tė Kosovės, Sabri Zabėrxha ka bėrė tė ditur se numri i popullsisė nė Prishtinė sillet rreth 200 mijė banorė, megjithėse ėshtė menduar tė jetė shumė mė i madh. Nė njė intervistė pėr Radio Dukagjinin, Zabėrxha bėri tė ditur se rezultatet preliminare tė regjistrimit do tė bėhen publike ditėn e nesėrme.
Ndėrsa, duke folur pėr vendbanimet me shumicė serbe, drejtori i Zyrės pėr regjistrimin e popullsisė nė ESK, tha se ata nuk kanė shprehur dėshirėn tė marrin pjesė nė regjistrim, ndėrsa Enti do tė bazohet nė disa formularė qė ishin mbushur nė gjithė territorin e Kosovės nė vitin 2009.

“Nesėr do tė bėhet shpallja e rezultateve tė para nė 34 komuna ku ėshtė mbajt regjistrimi i popullsisė. Pėr Prishtinėn sillet rreth 200 mijė... Ėshtė numėr real dhe i saktė. Po mendoj ėshtė shifėr e popullsisė rezidente”, tha Zabėxha.

Por ēfarė mund tė jenė statistikat kur nuk pėrfshihet edhe veriu i vendit, drejtori i Zyrės pėr regjistrimin e popullsisė tha se komuniteti serb nuk e ka shprehur dėshirėn tė marrė pjesė nė regjistrimin e popullsisė, por ESK do tė bazohet nė disa formular tė vitit 2009, ku ishte bėrė azhurnimi i territorit tė Kosovės.

“Ne nė vitin 2009 kemi bėrė azhurnimin e gjithė territorit tė Kosovės, d.m.th kemi bėrė regjistrimin nė njė formular tė shkurtuar pėr numrin e banorėve, ekonomive dhe banesave, prandaj ne i kemi tė gjitha tė dhėnat pėr gjithė Kosovėn”, tha ai.

Shpallja pėrfundimtare e rezultateve pėr numrin e banorėve nė Kosovės duhet tė bėhet nė qershor tė vitit tė ardhshėm.

Zero Cool
28-06-11, 16:50
Irinej: Flijohemi nėse ėshtė nevoja pėr KosovėnNė manastirin e Graēanicės tė martė ka filluar liturgjia pėr festėn e Vidovdanit. Nė fjalimin pėrfundimtar, patriarku serb Irinej thirri popullin serb qė nėse tė jetė nevoja tė flijohen, pėr kėtė, siē e quajti ai tokė tė shenjtė serbe.
Nė kėtė manifestim tė pranishėm ishin shumė figura nga jeta publike serbe, si Oliver Ivanovic, ministri Goran Bogdanivic, Rada Trajkovic dhe si princi Aleksandar i Serbisė me gruan e tij.

Patriarku serb Irinej thirri popullin serb qė nėse tė jetė nevoja tė flijohen pėr, kėtė, siē e quajti ai tokė tė shenjtė serbe. Ndėrkaq ministri serb Goran Bogdanovic ka ndarė para pėr nėnat serbe, qė kishin 4 apo mė shumė fėmijė.

Zero Cool
28-06-11, 16:53
Freedom House: Kosova-demokraci e papjekur


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0628123742238_m.jpgNjė raport jo pak i zymtė pėr Kosovėn ėshtė publikuar tė martėn edhe nga organizata Freedom House, e cila vlerėson se Kosova mbetėt njė demokraci e papjekur. Nė vlerėsimet e kėsaj organizate, Kosova ka rėnė nga niveli i 4.25 nė 4.50, ndikuar mė shumė nga procesi zgjedhor i karakterizuar me mashtrime tė mėdha nė tė paktėn gjashtė komuna.
Lufta kundėr korrupsionit ėshtė zhvilluar pėrmes debateve, por pėrpjekjet pėr ta luftuar atė kanė pasur rezultate minimale.

Nė kėtė raport pėrmendet situata jo e mirė edhe e shoqėrisė civile, ndėrsa e akuzon qeverinė e Kosovės se “ka dėshtuar tė zbatojė dispozitat kushtetuese qė garantojnė lirinė e medias dhe tė shprehjes”, transmeton Rel. Organizata vė nė pah se gazetarėt dhe mediat e pavarura kanė qenė objekt i kėrcėnimeve dhe i presioneve tė shtetit dhe institucioneve ndėrkombėtare.

Punonjėsit e dy tė pėrditshmeve tė pavarura thuhet se kanė qenė objektiv i shpeshtė i kėrcėnimeve.

Qeveria thuhet se ka vazhduar tė kontrollojė transmetuesin publik, RTK, dhe tė ndikojė nė mediat private nėpėrmjet reklamave selektive. Pėr shkak tė njė rėnieje tė vazhdueshme tė pozitės sė gazetarėve dhe zbatimit tė pamjaftueshėm tė garancive kushtetuese nė lirinė e medias, vlerėsimi pėr media tė pavarura nė Kosovė pėrkeqėsohet nga 5.50 nė 5.75.

Vlerėsimi i Freedom House, pėr tė arriturėn mė tė madhe tė Kosovės ėshtė vazhdimi i zbatimit tė pakos sė decentralizimit, pas sė cilės u krijuan tri komuna tė reja me shumicė serbe.

Zero Cool
28-06-11, 16:58
Rexhepi paralajmėron “xhematin protestues”


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0628105325212_m.jpg


Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, e ka paralajmėruar “xhematin protestues” se nuk do tė lejohet bllokimi i rrugės tė premten e ardhshme. Protestėn nė kėrkim tė njė xhamie tė madhe ai e sheh si tė drejtė tė organizatorėve, por bllokimin e rrugės nė asnjė mėnyrė.
Besimtarė tė fesė islame tė organizuar nga njė lėvizje e quajtur “Bashkohu”, e udhėhequr nga Fuad Ramiqi, kanė protestuar dy tė premte radhazi para Xhamisė sė Ēarshisė, duke kėrkuar njė truall nė qendėr tė Prishtinės pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe. Ndonėse nė kryeqytet janė mbi 20 xhami, sipas kėtyre protestuesve por edhe tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, nuk janė tė mjaftueshme pėr t’u bėrė vend besimtarėve, shkruan Koha Ditore.

Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, ka dhėnė njė jo tė prerė, se tė premten nuk do tė lejohet falja e namazit nė rrugė. Jo pse ėshtė kundėr namazit, por kundėr bllokimit tė rrugėve dhe lėvizjes sė lirė. Ai kėrkon qė kjo ēėshtje tė zgjidhet nė mėnyrė institucionale e jo nėpėrmjet bllokimit tė rrugėve. Mė tej, Rexhepi ka thėnė se policia ėshtė e obliguar ta zbatojė ligjin me pėrpikėri.

Lideri i lėvizjes “Bashkohu”, Fuad Ramiqi, shprehet se nuk po cenohet liria e lėvizjes sė qytetarėve. Mė skandaloze, sipas tij, ėshtė bllokimi i rrugėve pėr ndonjė kėngėtar apo edhe pėr vizita, siē ishte ajo e shefit tė delegacionit serb pėr bisedime, Borislav Stefanoviq.

Po ku do tė ishte trualli mė i pėrshtatshėm pėr ndėrtimin e xhamisė? Pėr Fuad Ramiqin hapėsira e blertė para Fakultetit tė Filologjisė do tė ishte mė e pėrshtatshmja. Ndonėse nuk e shenjėzėn saktė atė pjesė, ai thotė se hapėsira e pėrshtatshme ėshtė ndėrmjet katedrales katolike dhe kishės ortodokse, qė ndodhet nė hapėsirėn e Qendrės universitare.

Nga ana tjetėr rektori i Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova, shprehet kategorikisht kundėr ndėrtimit tė objekteve tė kultit fetar nė Qendrėn universitare. Ndonėse e pranon se prona aty ėshtė komunale, ai ka thėnė se ėshtė kundėr. E pėr tė treguar kėtė kundėrshtim ai ka treguar se si gjatė viteve ‘90 ka qenė kundėr ndėrtimit tė kishės ortodokse nė hapėsirėn universitare.

“Mė 26 qershor (1991 v.j.) kemi dalė rreth e qark kėtij trualli diku 6 mijė studentė dhe profesorė. Ne kemi thėnė se kėtu duhet me dhėnė shpirt e mos me lanė tė ndėrtohen objekte fetare nė qendėr tė Universitetit dhe pėr kėtė jam maltretuar fizikisht dhe psiqikisht”, ka thėnė ai. “Unė kam qenė dhe jam kundėr ndėrtimit tė objekteve fetare qoftė kisha, xhamia, sinagogė. Ne nuk e kishim lejuar as kishė katolike e as xhami”.

Bashkėsia Islame e Kosovės ia ka vu syrin njė hapėsire pėrballė Institutit Albanologjik nė “Ulpianė”. Ata synojnė ndėrtimin e xhamisė mu nė hapėsirėn prej 90 arėsh, nė tė cilėn aktualisht ndodhet ēerdhja e fėmijėve “Fatosėt”.

Duke i mbėshtetur kėrkesat e protestuesve por jo protestėn, kryemami i Kosovės, Sabri Bajgora, ka thėnė se Bashkėsia Islame e Kosovės nuk ka ndonjė koordinim me protestuesit, mirėpo kėrkesat e tyre pėrputhen me ato qė BIK-ut tė shtruara qysh 12 vjet mė parė.

Zero Cool
28-06-11, 17:40
BIK nuk ka nisur ndėrtimin e xhamisė pa lejehttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0628173535721_m.pngMyftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, pėrjashtoi mundėsinė qė me dijen e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, tė ketė filluar themeli i njė xhamie nė hapėsirėn universitare nė Prishtinė.
Para se t’u fliste besimtarėve myslimanė ferizajas lidhur me Natėn e Miraxhit, myftiu Tėrnava u tha gazetarėve se janė pallavra ato qė fliten pėr gjoja fillimin e ngritjes sė njė xhamie afėr Fakultetit Filologjik, raporton KosovaLive.

“Bashkėsia Islame e ka fjalėn e vet, ajo vendos pėr ngritjen dhe ndėrtimin e xhamive dhe askush tjetėr nė Kosovė. Kėtė duhet ta dijė ēdokush”, tha prerazi Tėrnava.

Por myftiu i Kosovės pėrligj plotėsisht kėrkesat e besimtarėve myslimanė pėr ndėrtimin edhe tė njė xhamie tė madhe nė Prishtinė, megjithėse nuk ėshtė i sigurt pėr formėn qė kanė zgjedhur ata, duke u falur nė rrugė, nė shenjė proteste.

“Por ne pėrkrahim vijėn institucionale pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve, prandaj edhe tė BI-sė. Me mund tė madh i kemi krijuar kėto institucione, me flijime, me gjak e sakrifica, prandaj duhet qė nė mėnyrė institucionale t’i zgjidhim tė gjitha kėrkesat”, thotė Tėrnava.

Ai beson se Kuvendi Komunal i Prishtinės dhe kryetari i kryeqytetit, Isa Mustafa, do tė mbėshtesė kėrkesat e besimtarėve dhe brenda njė kohe tė shkurtėr do tė kėnaqen nevojat e tyre.

Myftiu Tėrnava tha se ėshtė kundėr ēfarėdo dhune qė pushteti ka ushtruar ose mund tė ushtrojė ndaj besimtarėve, ashtu siē u ka bėrė thirrje atyre qė shkojnė nė xhami, qė me sjelljet e tyre tė mos krijojnė pakėnaqėsi nė raport me besimtarėt dhe qytetarėt tjerė.

Zero Cool
28-06-11, 19:14
Pėrgatitje pėr konfiskimin e pasurisė sė paligjshme


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0628183341639_m.jpgKonfiskimi i pasurisė sė paligjshme po rezulton si mėnyra e duhur pėr tė ecur pėrpara nė mbarė botėn pėr ta luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin. EULEX-i tė martėn filloi njė program 12-mujor trajnimi pėr gjykatėsit, prokurorėt dhe hetuesit vendorė e ndėrkombėtar nė Kosovės lidhur me konfiskimin e pasurisė sė paligjshme.
Sipas njė komunikate pėr media tė EULEX-it, programi ka pėr qėllim t’i shfrytėzojė kompetencat pėr konfiskim tė cilat rrjedhin nga ligji ekzistues si mjet standard nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Po ashtu do tė shėrbejė pėr pėrgatitjen e rrugės pėr zbatimin e legjislacionit tė ri nė kėtė fushė.

Pas punėtorisė sė parė tė organizuar nė selinė e EULEX-it, nė tė cilėn kanė marrė pjesė mė shumė se 30 pjesėmarrės, kėshilltari kundėr korrupsionit i EULEX-it, George Mills, tha se seminari i sotėm shėnon fillimin e suksesshėm tė njė procesi pėr shfrytėzimin mė tė mirė tė konfiskimit tė pasurisė sė paligjshme dhe pėrgatitjes pėr legjislacionin e ardhshėm.

Pjesėmarrėsit u pajtuan qė shfrytėzimi i kompetencave pėr konfiskim mund tė jetė njė armė efektive nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Ata i kėmbyen pėrvojat dhe mendimet e tyre lidhur me zbatimin mė tė mirė tė legjislacionit.

“Konkretisht, sipas ligjit nė fuqi, konfiskimi i pasurisė sė paligjshme nėnkupton qė kriminelėt e ndėshkuar jo vetėm qė dėnohen dhe pėr shembull shkojnė nė burg, por pasuria e tyre e fituar nė mėnyrė tė paligjshme dhe jeta luksoze u merret po ashtu. Kėtė edhe e presin qytetarėt e ndershėm nga sundimi i ligjit”.

Legjislacioni i ri anekėnd botės ėshtė tani duke futur nė pėrdorim ligje tė reja pėr konfiskim pa qenė personi i dėnuar, tė cilat nganjėherė quhen “ligje kundėr mafias”. Kjo ua mundėson hetuesve tė zbatojnė njė qasje mė tė fuqishme tė “pėrcjelljes sė gjurmėve tė parave”.

taraku-1
28-06-11, 19:22
BIK nuk ka nisur ndėrtimin e xhamisė pa lejehttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0628173535721_m.pngMyftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, pėrjashtoi mundėsinė qė me dijen e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, tė ketė filluar themeli i njė xhamie nė hapėsirėn universitare nė Prishtinė.
Para se t’u fliste besimtarėve myslimanė ferizajas lidhur me Natėn e Miraxhit, myftiu Tėrnava u tha gazetarėve se janė pallavra ato qė fliten pėr gjoja fillimin e ngritjes sė njė xhamie afėr Fakultetit Filologjik, raporton KosovaLive.

“Bashkėsia Islame e ka fjalėn e vet, ajo vendos pėr ngritjen dhe ndėrtimin e xhamive dhe askush tjetėr nė Kosovė. Kėtė duhet ta dijė ēdokush”, tha prerazi Tėrnava.

Por myftiu i Kosovės pėrligj plotėsisht kėrkesat e besimtarėve myslimanė pėr ndėrtimin edhe tė njė xhamie tė madhe nė Prishtinė, megjithėse nuk ėshtė i sigurt pėr formėn qė kanė zgjedhur ata, duke u falur nė rrugė, nė shenjė proteste.

“Por ne pėrkrahim vijėn institucionale pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve, prandaj edhe tė BI-sė. Me mund tė madh i kemi krijuar kėto institucione, me flijime, me gjak e sakrifica, prandaj duhet qė nė mėnyrė institucionale t’i zgjidhim tė gjitha kėrkesat”, thotė Tėrnava.

Ai beson se Kuvendi Komunal i Prishtinės dhe kryetari i kryeqytetit, Isa Mustafa, do tė mbėshtesė kėrkesat e besimtarėve dhe brenda njė kohe tė shkurtėr do tė kėnaqen nevojat e tyre.

Myftiu Tėrnava tha se ėshtė kundėr ēfarėdo dhune qė pushteti ka ushtruar ose mund tė ushtrojė ndaj besimtarėve, ashtu siē u ka bėrė thirrje atyre qė shkojnė nė xhami, qė me sjelljet e tyre tė mos krijojnė pakėnaqėsi nė raport me besimtarėt dhe qytetarėt tjerė.

E more mjeran, as kete dynja as tjetren...., me kan burr del i pari aty edhe i bashkohesh... me kan qe ta rr.. dikush moti ish ndertue xhamia , por ste bon hesap kerkush ... e dim mire qe sguxon ti me i livrit atyre qe tkan tregue ku jan vijat e kuqe...kur je kan ne vizit, tash ke ke marr tabiatin e rugoves durim durim.., por vjen koha qe del tjeter kush dhe ta ndryshon fjalen dhe ma dikur as thmija ste bojn hesap.. qysh po te shkon biznisi me kta qeveritart e rambon e hashimin...., adel mi vizitue xhamiat ne pr... bile bile as namaz nuk bon rregullisht more pis pos i lyp nejat e mevludet edhe bizniset ti si myfti nuk tka hije me shkue ne restorane ku ka alkohol si ne Koshtove ne Mitrovic..., ti po i prin popullit musliman te Kosoves

Ti nuk meriton 5 min me kan myfti i Kosoves, se lere ma me nga 5 vjet...

Zero Cool
29-06-11, 10:30
Ramiqi: Thaēi na ka premtuar xham


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0629091357491_m.jpgFuad Ramiqi po kėrkon nga kryeministri Hashim Thaēi qė ta mbajė njė premtim tė dhėnė gjatė fushatės: ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė.
Pėrfaqėsuesi i njė lėvizjeje tė quajtur “Bashkohu”, e cila ka marrė pėrsipėr organizimin e protestave pėr ndėrtimin e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės, ka thėnė se kryeministri i vendit e kishte dhėnė kėtė premtim.

“Kryeministri e ka dhėnė premtimin para fushatės dhe gjatė fushatės elektorale qė do ta ndėrtojė xhaminė dhe do t’i plotėsojė kėrkesat e xhematit pėr njė xhami nė Prishtinė”, ka thėnė Ramiqi nė njė konferencė pėr media tė mbajtur para Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė. Premtim tė njėjtė kanė bėrė thuajse tė gjitha partitė, sipas Ramiqit.

“Edhe kryeministri, edhe kryetari i Komunės dhe tė gjitha partitė qė kanė bėrė fushatė kanė thėnė se do ta bėjmė kėtė punė”, ka thėnė ai.

Gazeta ka provuar tė martėn pasdite qė tė marrė njė prononcim nga zyrtarėt qeveritarė tė PDK-sė pėr tė mėsuar nėse u ka premtuar kryeministri Thaēi xhami besimtarėve, por nuk ia ka dalė, shkruan Koha. Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi dhe ministrat Memli Krasniqi e Blerand Stavileci nuk e kanė hapur telefonin.

Ish-anėtari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės ka paralajmėruar qė tė premten do tė bllokohet sėrish rruga nė udhėkryqin tek Xhamia e Ēarshinė nė shenjė proteste pėr mosndarjen e njė trualli nė qendėr qė pėr protestuesit do tė ishte para Fakultetit tė Filologjisė. Ai ka thėnė se nuk ka kėrkuar leje nga Policia pėr bllokimin e rrugės, por vetėm do t’i njoftojnė pėr kėtė bllokim qė pritet tė ndodhė pėr herė tė tretė kėtė muaj.

GURI SYLAJ
29-06-11, 11:54
Qysh more, ne njeren ane me zhblloku Palestinen e ne anen tjeter me blloku Prishtinen???
Po KOS ishte dhe mbetet i fuqishem jo vetem ne Ballkan!!!
E ky ,inshalla eshte tamel hala ,nuk eshte tharbtu e me u ba KOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!??


P.S
Por, ne Kosove, eshte veshtire me e kuptu kush me kan po e ban naten!
Ti mendon se po e lufton SHIK-un e ai shok i Kryeministrit!
Ti mendon se eshte shtylle e Partise e ai PYKE !
Ti mendon qe po e njekin njani tjetrin e veq kur i sheh bashk tuj e nda tenderin!!
Jam shybe qe edhe nderkombtaret i kemi ba si me kan tonte!!
Por ,kur te shperthen ,ka me kan ma zi se kur te qet barku!!

taraku-1
29-06-11, 12:12
Ramiqi: Thaēi na ka premtuar xham


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0629091357491_m.jpgFuad Ramiqi po kėrkon nga kryeministri Hashim Thaēi qė ta mbajė njė premtim tė dhėnė gjatė fushatės: ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė.
Pėrfaqėsuesi i njė lėvizjeje tė quajtur “Bashkohu”, e cila ka marrė pėrsipėr organizimin e protestave pėr ndėrtimin e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės, ka thėnė se kryeministri i vendit e kishte dhėnė kėtė premtim.

“Kryeministri e ka dhėnė premtimin para fushatės dhe gjatė fushatės elektorale qė do ta ndėrtojė xhaminė dhe do t’i plotėsojė kėrkesat e xhematit pėr njė xhami nė Prishtinė”, ka thėnė Ramiqi nė njė konferencė pėr media tė mbajtur para Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė. Premtim tė njėjtė kanė bėrė thuajse tė gjitha partitė, sipas Ramiqit.

“Edhe kryeministri, edhe kryetari i Komunės dhe tė gjitha partitė qė kanė bėrė fushatė kanė thėnė se do ta bėjmė kėtė punė”, ka thėnė ai.

Gazeta ka provuar tė martėn pasdite qė tė marrė njė prononcim nga zyrtarėt qeveritarė tė PDK-sė pėr tė mėsuar nėse u ka premtuar kryeministri Thaēi xhami besimtarėve, por nuk ia ka dalė, shkruan Koha. Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi dhe ministrat Memli Krasniqi e Blerand Stavileci nuk e kanė hapur telefonin.

Ish-anėtari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės ka paralajmėruar qė tė premten do tė bllokohet sėrish rruga nė udhėkryqin tek Xhamia e Ēarshinė nė shenjė proteste pėr mosndarjen e njė trualli nė qendėr qė pėr protestuesit do tė ishte para Fakultetit tė Filologjisė. Ai ka thėnė se nuk ka kėrkuar leje nga Policia pėr bllokimin e rrugės, por vetėm do t’i njoftojnė pėr kėtė bllokim qė pritet tė ndodhė pėr herė tė tretė kėtė muaj.

Premtimin e dhene duhet mbajt, myftiu duhet dal aty bashk me xhematin me qen i bashkuar... e jo me dhene deklarata se ne i perkrahim protestat e me nejt krye veni aty... merr msim nga Albin Kurti,...

Perndryshe edhe kreu i kishes katolike te Ks, e ka perkrah ndertimin e xhamis .....,

Zero Cool
29-06-11, 12:28
Myslimanėt, sėrish protestė


Kėtė tė premte prapė do tė protestohet nė Prishtinė nga besimtarėt muslimane, tė organizuar nga lėvizja “Bashkohu”.
Ky mbetet qėndrimi i kėshillit organizativ tė kėsaj proteste, pavarėsisht thirrjeve nga Bashkėsia Islame qė tė ndiqet rruga institucionale.

Po ashtu edhe ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi ka paralajmėruar se nuk do tė lejohet bllokimi i rrugės.

Fuad Ramiqi i lėvizjes “Bashkohu” kujtoi se kryeministri Hashim Thaēi ka premtuar para dhe gjatė fushatės elektorale pėr ndėrtimin e njė xhamie nė Prishtinė, por pa pėrmendur vendin ku do tė ndėrtohet.

Ndėrsa Sabri Bajgora nga Bashkėsia Islame kėrkesėn e besimtarėve muslimanė e ka pėrkrahur, por i ka lutur ata qė t’i ftohin gjakrat dhe qė kėtė punė t’ia lėnė institucionit tė vetėm tė muslimanėve nė Kosovė.

Nė anėn tjetėr, ėshtė ministri i Brendshėm Bajram Rexhepi, protestėn pėr njė xhami e sheh si tė drejtė tė organizatorėve, por ka paralajmėruar besimtarėt musliman qė ditė mė parė bllokuan rrugėn, se kjo nuk do tė lejohet tė premteve tė tjera.

Sidoqoftė, nė dy tė premte tė kaluara besimtarėt muslimanė nė shenjė proteste kryen rritet e tyre fetare duke bllokur rrugėn, duke e detyruar policin tė ndėrhyjė pėr tė rikthyer qarkullimin nė normalitet.

Zero Cool
29-06-11, 12:29
622 vjet nga beteja e Kosovės, policia arreston serbėt


http://www.top-channel.tv/foto/lajme/policia-ks.jpgSerbėt kanė pėrkujtuar 622 vjetorin e betejės sė Kosoves. Por kėtė radhė provokatorėt serbė nuk kanė mundur tė shpėtojnė pa u ndėshkuar.
Pėr herė tė parė policia e Kosovės ka ndaluar disa prej tyre pasi kanė fyer dhe provokuar forcat e rendit. Madje janė hequr edhe flamujt serb dhe pankartat me pėrmbajtje nacionaliste.

Por liria e veprimit tė Policisė sė Kosovės ishte e kufizuar. Brenda territorit ku serbėt po pėrkujtonin betejėn e Kosovės, ndodhej policia e Eulex-it, e cila qendroi pasive gjatė gjithė kohės.

Serbėt dogjėn njė flamur amerikan, fyen shqiptarėt dhe shtetin e Kosovės, ndėrsa shfaqen nostalgji pėr figurat shkaktare tė luftėrave t ėish-Jugosllavisė, si Sllobodan Milloshevic dhe Ratko Mlladic.

Patriarku Irinej, i bėrė i famshėm tashmė pėr qendrimet nacionaliste anti-shqiptare, sėrish iu drejtua qytetarėve serbė duke u shprehur se nėsė ėshtė nevoja tė flijohen pėr Kosovėn.

Ndryshe nga tė moshuarit, tė rinjtė, megjithėse marrin pjesė nė 622 vjetorin e betejės sė Kosovės nė Gazimestan, nuk dinė domethėnien e saj.

Nė kėtė pėrvjetor mori pjesė edhe Ministri Serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanevic dhe zyrtarė tė tjerė tė ardhur posacėrisht nga Beogradi.

Zero Cool
29-06-11, 12:44
Kosova me mė pak se dy milionė banorė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0629111351725_m.jpgKosova nuk i ka as 2 milionė banorė rezidentė. Rezultati preliminar i regjistrimit tė popullsisė i bėrė publik tė mėrkurėn tregon se nė Kosovė jetojnė 1.733 872 vetė. Ndėrkohė Prishtina, sipas kėtyre rezultateve, nuk numėron as 200 mijė banorė. Shifra e saktė ėshtė 198 214 banorė.
Gjatė konferencės pėr shtyp tė mbajtur nga Ministria e Administratės Publike, Entit tė Statistikave dhe UNOPS ky proces u konsiderua si historik.

Numri i pėrgjithshėm i banorėve tė regjistruar nuk pėrfshinė edhe ata tė veriut tė Mitrovicės, tė cilėt nuk i janė pėrgjigjur pozitivisht thirrjes pėr regjistrimit. Ky proces nė kėtė pjesė, sipas organizatorėve, nuk do tė ndodhė edhe pėr njė kohė, pasi banorėt nė kėtė pjesė nuk kanė shpreh gatishmėrinė pėr bashkėpunim.

“Regjistrimi i popullsisė ėshtė projekt i suksesshėm. Por ai nuk do tė mund tė realizohet nė veri, sepse nuk ekziston gatishmėri nga qytetarėt e atjeshėm pėr tė marrė pjesė nė kėtė proces”, ka thėnė njė ditė mė parė ministri i Administratės Publike, Mahir Yagcliar.

Ai ka pranuar se nė kėtė drejtim kanė dėshtuar edhe pėrpjekjet e Komisionit Evropian dhe tė UNOPS-it, tė cilėt kishin angazhuar njė OJQ pėr tė bėrė fushatė sensibilizuese nė atė pjesė.

Ndėrsa, drejtori i Zyrės pėr Regjistrimin e Popullsisė nė Entin e Statistikave tė Kosovės, Sabri Zabėrgja, ka thėnė se njė ndėr faktorėt qė ka ndikuar qė shteti i ri tė mos i ketė as dy milionė banorė ėshtė imigrimi i vazhdueshėm i kosovarėve nė shtetet evropiane. Ai pati konfirmuar se regjistrimit tė popullsisė qytetarėt i ishin pėrgjigjur pozitivisht, por gjatė plotėsimit tė listave suplementare ėshtė vėrejtur se njė numėr i konsiderueshėm i kosovarėve jetojnė nė diasporė.

Zero Cool
29-06-11, 14:14
KMDLNJ: Ēėshtja e xhamisė nė Prishtinė po politizohetProtestat e shoqatės “Bashkohuni” pėr mos dhėnien e lejes pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė, Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut i cilėson si “tendencė pėr politizimin e kėsaj ēėshtjeje”.
KMDLNJ pėrmes njė njoftimi pėr media thekson se “politizimi i fesė nė emėr tė realizimit tė lirisė sė religjionit ėshtė tendencė e rrezikshme dhe e papranueshme”, ndėrsa vlerėson se vėrehet lehtė qė pėrfaqėsues tė shoqatės qė po proteston janė duke e sfiduar Bashkėsinė Islame tė Kosovės dhe po “promovohen politikisht”.

Duke kujtuar se KMDLNJ kishte reaguar edhe kundėr ndėrtimeve tė objekteve tė feve tė tjera, kjo organizatė kundėrshton ashpėr rrėnimin e objekteve shkollore qė mė pas nė tė njėjtin vend tė ndėrtohen objekte tė kultit.

Kėshilli pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė njeriut, pasi akuzon edhe Institucionet e vendit pėr premtime tė ngutshme, ju kujton atyre qė Kosova “nga aspekti kushtetues, ėshtė shtet laik”, ndėrsa e “dėnon ēdo pėrpjekje pėr tensionim tė situatės dhe thirrje pėr dhunė andaj kėrkon vetėpėrmbajtje nga tė gjithė akterėt”.

“KMDLNj mendon se kėsaj i kanė kontribuar edhe institucionet tė cilat me disa nga veprimet dhe premtimet e tyre janė duke i kontribuar njė politizimi tė tillė”, thuhet nė komunikatė.

Zero Cool
29-06-11, 14:16
LDK kėrkon nga Qeveria tė mos ndėrhyjė nė mediaPas publikimit tė raportit “Freedom House”, Lidhja Demokratike e Kosovė tė mėrkurėn bėri thirrje pėr liri tė fjalės sė lirė nė medie, pėr heqje dorė nga kontrolli dhe pėrdorimi i transmetuesit publik nė shėrbim tė kryeministrit dhe tė qeverisė sė tij.


Sipas LDK-sė, kjo organizatė raporton se Qeveria e Kosovės kontrollon drejtpėrdrejtė Radiotelevizionin e Kosovės, i cili ka kohė qė nuk po pėrmbush misionin qė ka si transmetues publik, por ėshtė vėnė nė shėrbim tė Kryeministrit dhe tė Qeverisė sė PDK-sė.

“Organizata e mirėnjohur “Freedom House” ka publikuar njė raport tė ri me vlerėsimet mė tė zeza pėr Qeverinė Thaēi 2, e cila, me ndėrhyrjet e saj tė papėrmbajtura nė pavarėsinė e medieve, sidomos nė ato publike, e ka ranguar Kosovėn nė mesin e vendeve me imazhin mė tė keq sa i pėrket lirisė sė fjalės dhe tė sė drejtės elementare pėr shprehje tė lirė”, thuhet nė njoftimin e LDK-sė.

Sipas kėsaj partie, ndonėse shumė medie dhe analistė nė vend e kanė shtruar mė se njė herė ēėshtjen e mosemėrimit tė njė zėdhėnėsi nga ana e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Qeveria e PDK-sė nuk e ka bėrė kėtė, duke e ngarkuar RTK-nė tė bėjė detyrėn qė nuk i takon.

“Duke ua mbyllur portėn publike tė informimit tė lirė qytetarėve tė Kosovės, Thaēi dhe kabineti i tij synojnė qė tė fshehin mospunėn dhe mungesėn e plotė tė rezultateve nė tė gjitha fushat”, theksojnė pėrfaqėsues tė kėsaj partie.

LDK kėrkon qė tė respektohen tė drejtat ndėrkombėtare tė shprehjes sė mendimit dhe tė raportimit pa presione, ndėrkaq nga RTK-ja qė tė pėrmbushė misionin si transmetues publik, pėr t’i informuar drejt qytetarėt e Kosovės, me taksat e tė cilėve funksionon.

“Lidhja Demokratike e Kosovės, po ashtu, kėrkon nga Qeveria e PDK-sė qė tė mos ndėrhyjė nė punėn e medieve tė pavarura dhe t’i lejojė ato ta pėrmbushin misionin e tyre, sepse mediet e pavaruara janė kriter i njė demokracie tė vėrtetė”, thuhet nė komunikatė.

Zero Cool
29-06-11, 14:24
Konfirmohet aktakuza ndaj zyrtarėve tė KK tė Prishtinės


Ėshtė ngritur aktakuza ndaj gjashtė zyrtarėve komunal tė Prishtinės, tė cilėt kohė mė parė u bastisėn nga Policia e Kosovės.
Sipas njė njoftimi tė zyrės sė Kryeprokurorit tė shtetit, aktakuza ėshtė ngritur nga Prokuroria e Qarkut nė Prishtinė, ndaj Ekrem Rexhės, Ridvan Shahinit, Refik Sadikut, Halil Fejziut, Qazim Bajramit dhe Hazir Krasniqit, pėr shpėrdorim tė pozitės zyrtare.
Aktakuza ka tė bėjė me kontratėn pėr ndėrtimin e kolektorit atmosferik mbi lumin “Prishtina”, nė lagjen Kalabria nė Prishtinė, me qėllim tė pėrfitimit tė kundėrligjshėm pėr ndėrmarrjen private “Ēlirimi” nga Korisha-Prizren, duke tejkaluar autorizimet e tyre zyrtare, kryesit e punėve i paguan apo urdhėruan t’i paguhen 846.712.80 euro nė emėr tė materialit tė blerė dhe pse kjo nuk ishte paraparė me kontratė dhe ishte nė kundėrshtim me Ligjin mbi Prokurimin Publik”, thuhet nė fund tė njoftimit zyrtar, transmeton Rel.

Zero Cool
29-06-11, 15:04
Shqetėsuese indoktrinimi i njė pjese tė rinisė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0629143344875_m.jpg


Gjendja e tolerancės fetare nė Kosovė ėshtė vlerėsuar si e mirė nga ipeshkvi i Kosovės, Dodė Gjergji.Megjithatė, Dodė Gjergji ka shprehur shqetėsimin e tij, siē ka thėnė tė indoktrinimit tė njė pjese tė rinisė nga shtetet e lindjes, me ēka ky popull sipas tij nuk ėshtė mėsuar deri mė tani.

Kėto komente ipeshkvi i Kosovės i bėri nė njė ligjėratė qė ka mbajtur para anėtarėve tė forumit Atlantik evropian i cili po zhvillon punimet nė Prishtinė.

Si problem tjetėr ai ka pėrmendur edhe disa fryma degjeneruese qė vinė nga Evropa.

Nėse kemi njė pjesė tė indoktrinuar dhe njė tjetėr tė degjeneruar, atėherė e ardhmja e jonė vihet nė pikėpyetje ėshtė shprehur Ipeshkvi.

Zero Cool
29-06-11, 16:58
Shpjegimet ndaj FMN-sė shtyjnė Ligjin pėr vlerat e luftės?


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0629160933885_m.jpgSipas zyrtarėve qeveritar Ligji pėr vlerat e luftės ėshtė hartuar dhe bėrė gati tė shkojė nė Kuvend, mirėpo tash sipas zyrtarėve qeveritar ka qenė FMN ajo qė ka kėrkuar shpjegime mė tė hollėsishme lidhur me disa nene tė veēanta.

Kėto komente zėvendėskryeministri Kuēi i bėri pas mbledhjes sė Qeverisė sė Kosovės, ku u miratua Projektligji i prokurimit publik, ai pėr Komisionin e pavarur pėr media, Projektligji pėr transmetuesin publik tė Kosovės etj.

Veteranėt e UĒK-sė kanė hyrė nė muajin e dytė tė qėndrimit tė tyre nė tenda para Qeverisė sė Kosovės, ndėrkaq ata nuk janė bindur as nga premtimet e drejtuesit e Qeverisė, as nga drejtuesit e Kuvendit qė ta ndėrpresin grevėn, duke u shprehur kėmbėngulės nė vazhdimin e saj deri nė miratimin e plotė tė ligjit.

Zero Cool
29-06-11, 17:00
Dugolli: Nuk u shfrytėzuan mundėsitė pėr CEFTA-nhttp://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0629163113265_m.jpgDugolli: Nuk u shfrytėzuan mundėsitė pėr CEFTA-nė Ish-ministri i Tregtisė dhe Industrisė Bujar Dugolli, duke folur rreth marrėveshjes sė CEFTA-sė dhe pėr problemet tė cilat ia ka shkaktuar bizneseve kosovare, ka thėnė se institucionet e Kosovės nuk e kanė shfrytėzuar mjaftė prezencėn ndėrkombėtare nė vend, pėr tė zhbllokuar tregtinė me Serbinė dhe Bosnjėn. Sipas tij, nėse Serbia i njeh dokumentet e udhėtimit tė Republikės sė Kosovės ėshtė e pa kuptimtė qė tė mos i njoh edhe vulat e Doganave.

Ish-ministri Bujar Dugolla gjatė njė prononcimi pėr Telegrafin tha se institucionet kanė pėr shumė pak nė kėtė drejtim. Ai ka thėnė se ėshtė dashur tė shfrytėzohet prezenca e UNMIK-ut dhe institucioneve tjera ndėrkombėtare pėr tu zhbllokuar tregtia me Serbinė dhe Bosnjėn e Hercegovinėn.

“Kosova i ka pasur mundėsitė me UNMIK-un pėr ta zhbllokuar tregtinė me Serbinė dhe Bosnjėn e Hercegovinėn. Ėshtė dashur tė merret masa e reciprocitetit jo masa e doganės, sepse nėse nuk shfrytėzohet kjo masė do tė ishte e pakuptimtė nė raport me shtetet tė cilat i kanė bllokuar produktet vendore”, tha Dugolli.

Kurse pėr takimin radhės i cili do tė mbahet nė Prishtina ai nuk pret qė tė ndryshojė politika e Serbisė nė raport me Kosovėn. “Ėshtė e pakuptimtė qė Serbia tė mos i njoh vulat e Kosovės nėse ajo i njeh pasaportat dhe letėrnjoftimet e vendit. Nėse Qeveria pranon t’i ndryshojė vulat e Doganave atėherė ky ėshtė njė lėshim i cili nuk duhet tė ndodh”, ėshtė shprehur ish-ministri Dugolli.

Ai ka thėnė se duhet njė angazhim i madh, i tė gjitha institucioneve nė raport me shtetet tė cilat e kanė njohur Kosovėn pėr tė zgjidhur kėtė ēėshtje, e cila po i shkakton humbje bizneseve dhe shtetit tė Kosovės.

Ndryshe, takimi i radhės do tė mbahet mė 30 qershor nė Prishtinė, ku shtetet do tė prezantohen nė rang tė zėvendėsministrave tė tregtisė. Kosova ėshtė aktualisht kryesuese e CEFTA-s.

Zero Cool
29-06-11, 17:03
Kuēi, Mustafės: Mospunėn po e mbulon me akuza

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0629155450655_m.jpgZėvendėskryeministri i vendit, Hajredin Kuēi akuzoi tė mėrkurėn kryetarin e Prishtinės, Isa Mustafa, i cili sipas zėvendėskryeministrit, mospunėn e vet po mundohet ta mbulojė me akuzat nė drejtim tė Qeverisė.
Kuēi nė konferencėn pėr media pas mbledhjes sė Qeverisė tha se nėse kreu i Prishtinės, njėherėsh kryetar edhe i Lidhjes Demokratike tė Kosovės ka informacione tė veprimeve tė paligjshme ekzekutivit, ai duhet t’i dėrgoj nė Prokurori dhe Gjykata.

Zėvendėskryeministri e ftoi kreun e LDK-sė nė njė debat televiziv dhe aty sipas tij, tė hapen tė gjitha ēėshtjet.

Nė kėtė konferencė, Kuēi tha se raportet ndėrkombėtare pėr Kosovėn tė bėra publike kėto ditė, qeveria i merr shumė seriozisht dhe i shqyrton me qėllim pėrmirėsimin e vėrejtjeve tė bėra.

Ndryshe, Lidhja Demokratike e Kosovės pėrmes njė komunikate pati akuzuar Qeverinė se nuk po bėn asgjė tjetėr, pėrveēse po financon strukturat e SHIK-ut.

Zero Cool
29-06-11, 17:42
Vetėvendosje kėrkon dorėheqjen e kryetarit tė Prizrenithttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0629172324881_m.jpgQeveria komunale nė krye me Ramadan Mujėn ėshtė bėrė qeveri kundėr qytetarit dhe nė llogari tė Hashim Thaēit, vlerėson Lėvizja Vetėvendosje.
“Keqpėrdorimet dhe abuzimet me paranė publike tė evidentuara sė fundi nė Komunėn e Prizrenit nga Zyra e Auditorit Gjeneral tė Kosovės gjatė auditimit tė pasqyrave financiare pėr vitin 2010, dėshmojnė qartė pėr institucionalizimin e vjedhjes dhe plaēkitjes sistematike tė parasė publike nga ana e pushtetarėve lokal”, thuhet nw komunikatw.

“Njė pushtet i tillė nuk pėrfaqėson vullnetin e qytetarėve dhe si i tillė ėshtė thellėsisht jodemokratik dhe kryekėput nė shėrbim tė kleptomanėve, me tė cilėt nė kushte dhe rrethana normale duhet tė merrej drejtėsia”.

“Nuk mund tė llogarisim nė ndėrgjegjen dhe moralin e kėtyre politikanėve. E vetmja gjė qė mund tė llogarisim ėshtė presioni ynė qytetar. Kjo ėshtė arsyeja pse ne pėrmes kėtij aktiviteti simbolik, lokalizuam vendin ku kryhen keqpėrdorimet dhe abuzimet dhe krimet e vazhdueshme tė pushtetarėve tė korruptuar nė llogari tė xhepave tė tyre”, thuhet nw komunikatėn e Lėvizjes Vetėvendosje.

“Kėrkojmė nga Kryetari i Komunės Ramadan Muja, qė sė bashku me dorėheqjen e tij para pensionimit, tė bėjė edhe denoncimin publik dhe ligjor tė tė gjithė personave pėrgjegjės pėr abuzimet e kryera ndėr vite. Qytetarėt e Prizrenit nuk e meritojnė njė qeverisje tė tillė, nuk i meritojnė njerėz tė tillė! Prandaj ata duhet tė largohen”.

Zero Cool
29-06-11, 22:49
Me FSK-nė nė NATO


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0629190328724_m.jpg


Ministri i Punėve tė Jashtme, Enver Hoxhaj ka marrė pjesė nė takimin e radhės ndėrmjet Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe vendeve anėtare tė Kartės sė Adriatikut. Nė fjalimin e tij para tė pranishmėve, nė mesin e tė cilėve edhe Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-sė, Anders Fogh Rasmussen dhe ministrat e Punėve tė Jashtme tė shteteve tė rajonit, Hoxhaj ka falėnderuar NATO-nė pėr mbėshtetjen qė i ka dhėnė popullit tė Kosovės dhe garantimit tė paqes nė Ballkan.

“KFOR-i ka bėrė njė punė tė mrekullueshme nė sigurimin e paqes nė Kosovė. Reduktimi i trupave tė NATO-sė nė Kosovė tregon se gjendja e sigurisė ėshtė pėrmirėsuar. Megjithatė, gjendja nė veriun e Kosovės edhe mė tutje mbetet e ndjeshme, prandaj reduktimi i trupave tė NATO-sė duhet tė bėhet gjithmonė nė pėrputhje me gjendjen nė veri tė Kosovės”, ka thėnė Hoxhaj.

Ministri i Jashtėm i Kosovės, nė kėtė forum ka kėrkuar ndihmėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm dhe tė shteteve tė rajonit pėr pjesėmarrjen e Republikės sė Kosovės nė NATO dhe nė Partneritetin pėr Paqe. “Synimi ynė mbetet anėtarėsimi i plotė nė NATO. Ne kemi krijuar Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, e cila pritet tė zėrė vendin e vet nė strukturat euroatlantike. Mirėpo, Republika e Kosovės ėshtė i vetmi vend qė ėshtė i pėrjashtuar nga Partneriteti pėr Paqe. Ne mendojmė se anėtarėsimi i Republikės sė Kosovės nė kėtė mekanizėm duhet tė bėhet paralelisht me implementimin e Pakos sė Ahtisaarit dhe Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės”, ka thėnė ministri Hoxhaj.

Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, ka thėnė se siguria nė Kosovė ka shėnuar rritje, andaj Aleanca Veriatlantike ka vendosur tė reduktojė trupat e KFOR-it. “Kosova ka bėrė shumė pėrparime nė fushėn e sigurisė dhe nė reformimin e Policisė sė Kosovės. Kosova ka perspektivė euroatlantike bashkė me shtete e rajonit”, ka thėnė Rasmussen, duke shtuar se ky forum ėshtė mjet i mirė pėr tė realizuar njė synim tė tillė.

Nga ana e tij, ministri i Punėve tė Jashtme dhe Integrimeve Evropiane i Republikės sė Malit tė Zi, Milan Roqen ka thėnė se pjesėmarrja e Republikės sė Kosovės nė kėtė mekanizėm tregon pėrkushtimin e shteteve tė rajonit pėr Kosovėn. “Ne do tė ndihmojnė Republikėn e Kosovės pėr t’u anėtarėsuar nė mekanizmat euroatlantik”, ka thėnė Roqen.

Gjatė kėtij takimi qė ėshtė zhvilluar nė Budvė tė Malit tė Zi, ministri Hoxhaj ka zhvilluar takime edhe me ministrat e shteteve anėtare tė Kartės sė Adriatikut, homologun nga Kroacia, Shqipėria dhe Maqedonia.

Zero Cool
30-06-11, 10:44
Zannier largohet nga Kosova


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0630100413115_m.jpg


Pėrfaqėsuesi i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Lamberto Zannier, po e pėrfundon punėn e tij nė Kosovė.


Ai pėrfundon misionin e tij nė Kosovė pas mė shumė se 3 vjetėsh, pėr tė marrė drejtimin e OSBE-sė, si sekretar i pėrgjithshėm i kėsaj organizate.

Nuk janė paralajmėruar takime tjera, pėrveē atij me zėvendėskryeministrin Behgjet Pacolli.

“Zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės z. Behgjet Pacolli do tė zhvillojė njė takim lamtumirės me PSSP-nė, Lamberto Zannier i cili kėto ditė pėrfundon misionin e tij nė Kosovė”, thuhet nė njoftimin e Qeverisė sė Kosovės.

Zero Cool
30-06-11, 10:46
Pas tre muajsh konfiskojnė hajninė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0630092712731_m.jpgEULEX ka paralajmėruar se pas tre muajsh do tė ndėrmerren hapat e parė nė luftėn kundėr krimit ekonomik. Nė fillim tė vjeshtės, organet gjyqėsore do t’ua konfiskojnė pasurinė njerėzve qė e krijuan atė nė mėnyrė tė paligjshme.

Burime tė Express nga misioni evropian thonė se kėto masa janė detyrime ndėrkombėtare pėr Kosovėn. Ai qė nė Kosovė ėshtė pasuruar ilegalisht “brenda natės”, nė mėnyrė legale brenda ditės tjetėr mund tė mbetet i varfėr. Rezultatet e para tė kėsaj mėnyre tė re tė veprimit tė drejtėsisė kundėr krimit tė organizuar ekonomik pritet tė shihen pas tre muajve tė ardhshėm.

Kėshtu sė paku shpresojnė zyrtarė tė EULEX-it, pas takimit tė parė qė kanė pasur me dyer tė mbyllura me prokurorė dhe gjyqtarė vendorė nė ndėrtesėn e kėtij misioni nė Prishtinė.

Takime tė tilla nė formė sesionesh dhe kėshillimesh, hetuesit e EULEX-it do tė mbajnė njė herė nė javė pėr 12 muajt e ardhshėm, nė mėnyrė rotative me tė gjithė prokurorėt dhe gjyqtarėt e vendit.

Nė takimin e parė tė kėtij lloji, rreth 30 prokurorė dhe gjyqtarė vendorė e ndėrkombėtarė kanė dhėnė arsyet e tyre pėrse nuk e kanė pėrdorur kurrė deri mė tash ngrirjen e pasurisė apo aseteve tė atyre qė dyshohen se janė pasuruar brenda natės.

Sipas tyre, dy janė arsyet pėrse ata nuk e kanė zbatuar tė drejtėn qė u jep ligji. Prokurorėt janė arsyetuar se kėtė nuk e kanė bėrė pėr shkak se bashkė me policinė gjatė tėrė kohės kanė qenė tė preokupuar se si tė gjejnė prova pėr tė dėshmuar aktakuzėn.

Ndėrkohė, gjyqtarėt janė shprehur se nuk e kanė zbatuar kėtė tė drejtė pėr shkak se kanė qenė tė pėrqendruar mė shumė nė mbarėvajtjen e procesit gjyqėsor qė ai tė jetė i drejtė dhe i paanshėm.

Ėshtė ēudi se si nė kėtė rast asnjė prej tyre nuk e ka pėrmendur frikėn apo kėrcėnimet qė mund tė kenė, kur ndaj dikujt merret vendim pėr ngrirje tė aseteve dhe pasurisė.

Zero Cool
30-06-11, 13:13
Barrikadohen dukagjinasit


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0630112803730_m.jpg


Qindra familje tė rajonit tė Pejės, Deēanit dhe Istogut vazhdojnė tė kenė probleme nė shfrytėzimin e pronave tė tyre qė shtrihen pėrgjatė brezit kufitar Kosovė-Mal i Zi. Madje, shėnimi i demarkacionit me shtetin malazias qė pritet tė ndodhė nė shtator tė kėtij viti, nuk pritet tė jetė edhe aq i lehtė, ashtu sikurse pretendon Qeveria e Kosovės, pasi qė banorėt e Rrafshit tė Dukagjinit janė duke u vetorganizuar pėr mbrojtjen e pronave e tyre, tė trashėguara nga gjyshėrit dhe stėrgjyshėrit e tyre.


Banorėt e 36 fshatrave tė brezit kufitar qė kanė stanet e tyre pėrgjatė kufirit me Malin e Zi, nga pėrfundimi i luftės e kėndej janė penguar nga forcat e shtetit fqinjė qė t’i shfrytėzojnė pronat, duke iu pamundėsuar kėshtu qasja nė trashėgiminė e tyre, shkruan Zėri.

Autoritetet malaziase tashmė kanė hyrė nė brendi tė territorit tė Kosovės rreth 6 kilometra, duke vendosur kėshtu rregulla tė ashpra pėr banorėt e rajonit tė Pejės, Deēanit dhe Istogut, tė cilėt dėshirojnė t’i kenė nėn shfrytėzim pronat e tyre. Edhe sivjet stanarėve iu ėshtė pamundėsuar shkuarja nė bjeshkė, pėr shkak tė djegies sė staneve tė tyre nga forcat e Malit tė Zi. Livadhet dhe kullosat kanė mbetur tė “shkreta”, ku “dora” e banorėve tė Rrafshit tė Dukagjinit nuk ėshtė ndjerė tash e njė dekadė.

Shefqet Balaj nga fshati Strellc i komunės sė Deēanit, i cili ka pronat e tij nė Bjeshkėn e Zhlebit tregon se autoritetet malaziase po e administrojnė dhe kontrollojnė gjithė vijėn kufitare edhe nė brendi tė territori tė Kosovės.

Ish-drejtori i Policisė Kufitare, Behar Selimi, i cili ka qenė pjesė e ekipit pėr shėnimin e demarkacionit tė kufirit me Maqedoninė pret vėshtirėsi nė shėnimin e vijės kufitare me Malin e Zi.

“Ka prona tė paluajtshme, pėr tė cilat ka pretendohet se janė banorėve dhe qė mund tė jenė me tė vėrtetė, por qė iu mungon dokumentacioni. Andaj, nė kėtė drejtim pres qė tė ketė vėshtirėsi”, ka thėnė ai.

Ndėrkaq, kryetari i Komunės sė Pejės, Ali Berisha, thotė se ėshtė marrė shumė seriozisht me shqetėsimet e banorėve tė kėsaj, ane tė cilėt frikėsohen se pronat e tyre mund tė mbesin pėrtej kufirit me Malin e Zi.

Zero Cool
30-06-11, 15:47
Komuna e Prishtinės shqyrton lokacionin pėr Xhami


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0630140100211_m.jpgKomuna e Prishtinės pėrmes njė njoftimi pėr media bėri tė ditur se ėshtė nė shqyrtim tė lokacioneve pėr Xhami, nė pjesėn qendrore tė qytetit.

Nė njoftim thuhet se kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa, ka pasur dhe ka takime tė rregullta me kryesinė e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, dhe asaj tė Prishtinės, ku nė kėto takime ėshtė biseduar pėrveē tjerash, edhe pėr mundėsinė e caktimit tė njė lokacioni pėr ndėrtimin e njė Xhamie nė lagjet qendrore tė qytetit, si dhe caktimin e njė lokacioni pėr ndėrtimin e njė Qendre Islamike nė territorin e komunės.

Mė tej thuhet se udhėheqja e Bashkėsisė Islame e Kosovės, ka paraqitur para organeve tė komunės kėrkesėn pėr ndarjen e lokacionit pėrball Institutit Albanologjik, nė lagjen “Ulpiana”, si lokacion tė mundshėm pėr ndėrtimin e Xhamisė.

“Komuna e Prishtinės dhe kreu i saj janė duke e trajtuar seriozisht kėtė kėrkesė si dhe kanė para vetės disa lokacione tjera nė lagjet qendrore tė qyteti. Pas procedurave tė rregullta, normale nė shqyrtimin e lokacioneve tė mundshme, Komuna e Prishtinės do tė takohet me kryesinė e Bashkėsisė Islame pėr t’u pajtuar dhe pėr tė filluar procedurat e parapara ligjore pėr ndarjen e lokacionit pėr ndėrtimin e Xhamisė”, thuhet nė njoftim.

Zero Cool
30-06-11, 15:51
Amir Sopa dėnohet me 10 vite burg pėr vepėr terrorizmi


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0630151741599_m.jpgNjė trup gjykues i pėrbėrė nga gjykatės vendorė dhe tė EULEX-it, tė Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė, e dėnoi Amir Sopėn, i njohur edhe si Kadri Kameri, me dhjetė vite e njė muaj burgim, pasi qė u shpallė fajtor pėr veprat penale tė terrorizmit dhe posedimit tė paligjshėm tė armėve.

Nė njoftimin pėr media tė EULEX-it, thuhet se “Gjykata vėrtetoi se Amir Sopa ka marrė pjesė aktive nė njė organizatė terroriste– Armatėn Kombėtare Shqiptare (AKSH) nė vitin 2003”.

Mė 20 korrik 2003, Amir Sopa e kishte shkrepur njė predhė nga njė raketahedhės, qė e kishte nė pronėsi tė paligjshme, drejt Zyrės sė Kryeprokurorit tė Qarkut nė objektin e Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė.

Mė 10 maj 2003, ai i kishte dėrguar njė letėr ku e kėrcėnonte me vdekje Ismet Beqirin, i cili nė atė kohė e mbante postin e kryetarit tė Komunės sė Prishtinės.

Ndjekja penale u bė nga njė prokuror kosovar i Prokurorisė Speciale tė Kosovės. Aktgjykimi ėshtė nxjerrė mė 29 qershor 2011. Palėt kanė tė drejtė ankese brenda 15 ditėve.

Zero Cool
30-06-11, 15:52
Kryeprokurorja nė largim paralajmėron verė tė nxehtė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0630141237349_m.jpgAktakuza ndaj ish-guvernatorit tė Bankės Qendrore tė Kosovės, Hashim Rexhepi, do tė ngrihet gjatė kėsaj vere. Por ajo nuk do tė jetė e vetmja qė e ka paralajmėruar tė mėrkurėn Isballe Arnal, kryeprokurore nė largim e Prokurorisė Speciale tė Republikės sė Kosovės.

Nė verė, sipas saj, do tė ketė edhe aktakuza tė tjera dhe raste qė do tė procedohen, shkruan Koha Ditore. Pėrderisa do tė ngrihet njė aktakuzė nė rastin Kleēka, ku ish-ministri i Transportit, Fatmir Limaj, akuzohet pėr krime lufte, nuk do tė ketė aktakuzė nė rastin tjetėr pėr kėtė ish-ministėr.

Prokuroria Speciale e Republikės sė Kosovės do tė kėrkojė nga gjykata qė t`ua zgjasė mandatin e hetimit tė korrupsionit nė MTPT edhe pėr gjashtė muaj. Sidoqoftė para tetorit, kur do tė bėhet kjo kėrkesė, Fatmir Limaj do tė merret nė pyetje.

Kėto janė vetėm disa nga paralajmėrimet e kryeprokurores sė Prokurorisė Speciale tė Republikės sė Kosovės, Isballe Arnal.

Prokurorja franceze qė shėrbeu nė Kosovė pėr pesė vjet, fillimisht nė UNMIK e pastaj nė EULEX, ka udhėhequr institucionin kryesor dhe mė pėrgjegjėsin pėr luftimin e krimit tė organizuar. Ajo po e pėrfundon mandatin me bindjen se ka bėrė diēka.

taraku-1
30-06-11, 16:38
KMDLNJ: Ēėshtja e xhamisė nė Prishtinė po politizohetProtestat e shoqatės “Bashkohuni” pėr mos dhėnien e lejes pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė, Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut i cilėson si “tendencė pėr politizimin e kėsaj ēėshtjeje”.
KMDLNJ pėrmes njė njoftimi pėr media thekson se “politizimi i fesė nė emėr tė realizimit tė lirisė sė religjionit ėshtė tendencė e rrezikshme dhe e papranueshme”, ndėrsa vlerėson se vėrehet lehtė qė pėrfaqėsues tė shoqatės qė po proteston janė duke e sfiduar Bashkėsinė Islame tė Kosovės dhe po “promovohen politikisht”.

Duke kujtuar se KMDLNJ kishte reaguar edhe kundėr ndėrtimeve tė objekteve tė feve tė tjera, kjo organizatė kundėrshton ashpėr rrėnimin e objekteve shkollore qė mė pas nė tė njėjtin vend tė ndėrtohen objekte tė kultit.

Kėshilli pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė njeriut, pasi akuzon edhe Institucionet e vendit pėr premtime tė ngutshme, ju kujton atyre qė Kosova “nga aspekti kushtetues, ėshtė shtet laik”, ndėrsa e “dėnon ēdo pėrpjekje pėr tensionim tė situatės dhe thirrje pėr dhunė andaj kėrkon vetėpėrmbajtje nga tė gjithė akterėt”.

“KMDLNj mendon se kėsaj i kanė kontribuar edhe institucionet tė cilat me disa nga veprimet dhe premtimet e tyre janė duke i kontribuar njė politizimi tė tillė”, thuhet nė komunikatė.

Ashtu pra duhet sfiduar BIK-un e shitur, qe i ka lidhe allashverishet me partit politike dhe lun biznese ne kurriz te popullates muslimane te Ks, duke i manipuluar...
Si mos te sfidohet gjithmon sfidohet kur nuk i qendron besnik pozites dhe nuk punon per te miren e besimtarve dhe nuk bon kurrfar perpjekjesh... BIK kukell qe eshte vegel e PDK dhe LDK ...

Ne duhet me se pari ti qerojm hesapet me Myftiun dhe stafin e tij, e pastaj te kerkojm te drejtat e tona... kta pisa jan njesoj sikurse qeverit e egjiptit dhe arabis...pisa fund e krye prej Maim ternaves e rend Sabri Bajgora profesor ne FSI (fakultetin e shkencave islame) i cili kur pytet per nje hadithe se kush e ka percjell thot '' ai papaku - ebu Hurejra '' profesor i thot vetit... komplet stafin e kisah largue, aty ne BIK te Kosoves meritojn te jan njerzi te devotshem qe ia kan friken Allahut... jo pisa te sojit te tyre.. qe jan aktualisht.

Zero Cool
30-06-11, 16:57
Ashtu pra duhet sfiduar BIK-un e shitur, qe i ka lidhe allashverishet me partit politike dhe lun biznese ne kurriz te popullates muslimane te Ks, duke i manipuluar...
Si mos te sfidohet gjithmon sfidohet kur nuk i qendron besnik pozites dhe nuk punon per te miren e besimtarve dhe nuk bon kurrfar perpjekjesh... BIK kukell qe eshte vegel e PDK dhe LDK ...

Ne duhet me se pari ti qerojm hesapet me Myftiun dhe stafin e tij, e pastaj te kerkojm te drejtat e tona... kta pisa jan njesoj sikurse qeverit e egjiptit dhe arabis...pisa fund e krye prej Maim ternaves e rend Sabri Bajgora profesor ne FSI (fakultetin e shkencave islame) i cili kur pytet per nje hadithe se kush e ka percjell thot '' ai papaku - ebu Hurejra '' profesor i thot vetit... komplet stafin e kisah largue, aty ne BIK te Kosoves meritojn te jan njerzi te devotshem qe ia kan friken Allahut... jo pisa te sojit te tyre.. qe jan aktualisht.

Sipas kesaj qe thua ti i nderuar duket se paska grupacione te ndryshem mes besimtareve islam ? Duket se paska nga ata qe e dojne BIK-un dhe institucionet tjera fetare dhe nga ata qe jane kunder tyre. Gjithashtu edhe ne keto vendet qe i permend ti (egjipt e arabi) kishte dhe ka perkrahes te institucioneve dhe grupe kunder tyre...
Kjo me sjelle , ne koken time, nje perfundit qe ju besimtaret e devotshem keni probleme mes vete, probleme grupacionesh ?! Jane keto probleme shkaku i pushtetit (karriges) ?
Me nje fjale ju besimtaret e devotshem fillimisht duhet te zgjidhni problemet mes jush e pastaj te filloni zgjidhjet tjera...

Nje gje bie ne sy ketu, ne shkrimin tend dhe bashkmendimtareve te tu (shihe shkrimin tend nuk e bera pa qellim kopje ketu), jeni plotesisht kunder gjdo institucioni, jo vetem kunder atyre fetare, a nuk te duket ty qe jeni anarkist (http://en.wikipedia.org/wiki/Anarchism)?


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/Anarchy-symbol.svg/125px-Anarchy-symbol.svg.png

taraku-1
30-06-11, 17:35
Sipas kesaj qe thua ti i nderuar duket se paska grupacione te ndryshem mes besimtareve islam ? Duket se paska nga ata qe e dojne BIK-un dhe institucionet tjera fetare dhe nga ata qe jane kunder tyre. Gjithashtu edhe ne keto vendet qe i permend ti (egjipt e arabi) kishte dhe ka perkrahes te institucioneve dhe grupe kunder tyre...
Kjo me sjelle , ne koken time, nje perfundit qe ju besimtaret e devotshem keni probleme mes vete, probleme grupacionesh ?! Jane keto probleme shkaku i pushtetit (karriges) ?
Me nje fjale ju besimtaret e devotshem fillimisht duhet te zgjidhni problemet mes jush e pastaj te filloni zgjidhjet tjera...

Nje gje bie ne sy ketu, ne shkrimin tend dhe bashkmendimtareve te tu (shihe shkrimin tend nuk e bera pa qellim kopje ketu), jeni plotesisht kunder gjdo institucioni, jo vetem kunder atyre fetare, a nuk te duket ty qe jeni anarkist (http://en.wikipedia.org/wiki/Anarchism)?


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/Anarchy-symbol.svg/125px-Anarchy-symbol.svg.png

O vlla e vertet ne kem probleme me BIK, me stafin e saj, nuk jan askund hiq jan njerzi te mevludeve edhe nejave e te fatihas, e kendojn aty pak a shum me teper jan syfaqsi se sa hak... nuk merren me hakun e islamit nuk ja dhan hakun fes... rrejn manipulojn e kshtu me radhe, ktu eshte problemi pse ka filluar xhemati mos ti besoj me te kerkojn alternativa tjera... per me u thene e verteta gjithmon.. dhe te punohet hakikat, jo me dollovere ... pse te largohet Dr Shefqet Krasniqi nga fakullteti islam ku ishte si profesor, vetem pse e thot hakun a, apo duhet me ndejt naim ternava aty ende me bo allashverishe si rambo e hashimi bashk.... nese i fryn fllad ne te lshon korriken ka kush e merr edhe e udheheq... jo te mbaj aty e te rren ... ,deri sa jan kta ne krye kurr besimtaret musliman te Kosoves skan me pas mundsi as ndertim xhamije as asi gjo hiq....

p.sh Dr Shefqetin e dojn xhemati e dojn populli kot e ka BIK qe e largon e mundohet me izolueee shanc ska.... 10 muj Ekrem Avdiut nuk i kan dhene pages... si imam i xhamis ne tavnik.., me gjas se lodhet ai edhe e lshon vendin edhe kta BIK e fusin kan dojn..., jo 10 muj po 10 vjet e mbajn Ekrem Avdiu poziten e imamit en xhami, dhe kur e kan paaa qe po dojn mu korit, kan fillue BI e Mitrovices me i dhene pages mujore, 10 muj en bisht te sorres... jo pse spunon Ekrem Avdiu por... pse BI e Mitrovices te beheet e poshter... kurse asnje metelik se ka dhene donacion per ndertimin e xhamis ...., xhemati e dojn Ekremin.. kjo o poshtersi...nga ana e BIK..,smuj lun ti me popull qysh don.

kto jan problemet... qe BIK nuk bashkpunon me xhematin por cakton rregulla vet pa deshiren e xhematit dhe gradualisht po i dalin senet prej dore bjen qifti i tyre stafit ne stilin e anarkis ... dhe ja hup vleren BIK

Zero Cool
30-06-11, 20:13
Kujdes, Policia e Kosovės, gjobit nė Shqipėrihttp://www.zeri.info/fotot/31488/main_policia_e_kosoves_-_mirdite_-_shekulli.jpg


Qytetarėt e Kosovės qė udhėtojnė nė Shqipėri duhet tė kenė kujdes gjatė vozitjes pasi gjobat super tė larta, minimumi 25 euro, mund t'i marrin deri nė Mirditė. Kjo pasi Policia e Kosovės ka filluar patrullimet deri nė kėtė pjesė. Ata shqiptojnė gjoba nė bazė tė rregulloreve tė Kosovės, qė janė 10 herė mė tė larta se nė Shqipėri.

Njė patrullė policore nė afėrsi tė Skurajve, ku duket qė nė orėt e para tė ditės, tė dy policitė po mbajnė nėn kontroll akset mė tė ngarkuara pėr tė shmangur aksidentet apo incidentet e ndryshme. Nisur kjo dhe nga shifrat e larta tė aksidenteve tė vitit tė kaluar, falė kėtij bashkėpunimi, ato janė minimizuar, dhe nė kėtė aks rrugor autostradal, janė eliminuar; sė paku prej dhjetė ditėsh nuk ėshtė shėnuar asnjė aksident.

Policėt rrugorė kosovarė disponojnė gjithė teknologjinė e nevojshme pėr tė argumentuar tejkalimet e shpejtėsisė apo shkelje tė tjera tė qarkullimit rrugor, ndaj gjithēka dokumentohet me saktėsi, pėr t’u pėrcjellė me procesverbale drejt njėsive operacionale dhe shtabeve tė drejtimit tė kėtij aksioni tė pėrbashkėt nė qarkullimin rrugor.

Patrullat kosovare ndėrrohen krye dhjetė ditėsh, dhe do tė zgjasė si plan bashkėpunimi i pėrbashkėt deri mė 15 shtator.

Zero Cool
30-06-11, 22:40
“Bashkohu”: Protestojmė, por nuk bllokojmė rrugėt


http://www.zeri.info/fotot/31525/main_muslimanet-pr-afp.jpg


Lėvizja “Bashkohu”, lėvizje kjo e besimtarėve myslimanė, e drejtuar nga Fuad Ramiqi, e cila dy tė premteve tė kaluara kishte organizuar protesta nė rrugė pėr mungesėn e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės, ka njoftuar se kėtė tė premte nuk do tė ketė protestė, pavarėsisht paralajmėrimeve tė mėhershme.

“Lėvizja “Bashkohu”, njofton se nesėr, mė datė 01.07.2011, do tė bėhet falja e namazit tė xhumasė tek xhamia e Qarshisė (te trekėndshi) por nuk do tė bllokohet rruga”, thuhet nė njė komunikatė nga kjo lėvizje.

Kjo lėvizje gjithashtu u ka bėrė thirrje myslimanėve nė tėrė Kosovėn qė tė bashkėngjiten nė faljen e namazit tė xhumasė te Xhamia e Qarshisė, nė Prishtinė, tė premten, mė 1 korrik.

Guri i madh
30-06-11, 22:47
“Bashkohu”: Protestojmė, por nuk bllokojmė rrugėt


http://www.zeri.info/fotot/31525/main_muslimanet-pr-afp.jpg


Lėvizja “Bashkohu”, lėvizje kjo e besimtarėve myslimanė, e drejtuar nga Fuad Ramiqi, e cila dy tė premteve tė kaluara kishte organizuar protesta nė rrugė pėr mungesėn e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės, ka njoftuar se kėtė tė premte nuk do tė ketė protestė, pavarėsisht paralajmėrimeve tė mėhershme.

“Lėvizja “Bashkohu”, njofton se nesėr, mė datė 01.07.2011, do tė bėhet falja e namazit tė xhumasė tek xhamia e Qarshisė (te trekėndshi) por nuk do tė bllokohet rruga”, thuhet nė njė komunikatė nga kjo lėvizje.

Kjo lėvizje gjithashtu u ka bėrė thirrje myslimanėve nė tėrė Kosovėn qė tė bashkėngjiten nė faljen e namazit tė xhumasė te Xhamia e Qarshisė, nė Prishtinė, tė premten, mė 1 korrik.do me than me i lan te zbrazta xhamiat tjera e me ardh nė prishtin kjo taktik esht perdorur qe 10 vite


per te vetmin qellim qe me u duk sa ma shum e nuk po kan hapsir per lutje fetare

Zero Cool
30-06-11, 22:58
Clinton i ofron mbėshtetje Jahjagės dhe Kosovės


http://www.zeri.info/fotot/31522/main_jahjaga_clinton.jpgPresidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga u takua tė enjten me sekretaren amerikane tė Shtetit, Hillary Clinton. Sekretarja Clinton e shprehu gėzimin e saj pėr zgjedhjen e Jahjagės nė postin e Presidentes sė Kosovės. Ajo i ofroi mbėshtetjen presidentes Jahjaga dhe Kosovės nė tė gjitha proceset qė ka vendi pėrpara.

Jahjaga dhe Clinton u takuan nė Vilnius tė Lituanisė, ku po marrin pjesė nė punimet e konferencės “Gratė pėrforcojnė demokracinė: praktikat mė tė mira”, e organizuar nga presidentja e Lituanisė, Dalia Grybauskaite dhe presidentja e Finlandės, Tarja Halonen.

Nga ana e saj, presidentja Jahjaga e falėnderoi sekretaren e Shtetit pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė ajo dhe SHBA i kanė dhėnė Kosovės dhe tha se roli i SHBA pėr Kosovėn dhe rajonin e Ballkanit ėshtė i pazėvendėsueshėm dhe i domosdoshėm nė proceset e integrimeve evropiane.

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga nė margjinat e konferencės qė po zhvillohet nė Vilnius tė Lituanisė, u takua tė enjten edhe me presidenten e Finlandės, Tarja Halonen.

Zero Cool
01-07-11, 13:33
Xhematlinjtė falen nė shesh, nuk e bllokojnė rrugėn


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0701133115920_m.jpg


Nė sheshin Adem Jashari qė ndodhet nė mes tė Komunės dhe Kuvendit tė Kosovės janė mbledhur njė numėr i madh i besimtarėve, tė cilėt po e kryejnė obligimin e tyre fetar pa e bllokuar rrugėn, ashtu siē ishte besuar se do tė bėnin.


Megjithatė rreth kėtyre besimtarėve po vėrehen forca tė Njėsisė speciale. Nė kėtė Shesh i pranishėm u pa tė jetė edhe Fuad Ramiqi.

Namazi i besimtareve myslimanė, i cili po mbahet nė ambient tė hapur, po bėhet si shenjė proteste, pėr tė kėrkuar ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė qendėr tė Prishtinės.

Zero Cool
01-07-11, 13:41
Zyrtari i EULEX-it nė anėn e tė dyshuarve nė “Vidovdan”


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0701120144964_m.jpgPolicia e Kosovės, Drejtoria Rajonale e Prishtinės i ka kėrkuar EULEX-it sqarime lidhur me praninė e njė zyrtari tė saj nė operacionit tė “Vidovdanit”, i cili sipas pretendimeve tė policisė, nuk ėshtė sjellė nė mėnyrė adekuate gjatė menaxhimit tė kėtij operacioni.


Sipas burimit tė gazetės Kosova Sot, Policia pretendon se zyrtari nė fjalė, nė rastin e arrestimit kishte anuar qartė nė anėn e tė dyshuarve, duke penguar kėshtu punėn e Policisė.

Festimet pėr Vidovdan ishin shoqėruar me disa incidente, kur turma tė serbėve tė ardhura nga Serbia, apo edhe nga pjesė tė ndryshme tė Kosovės, kishin bartur patrulla provokuese dhe si rezultat i kėsaj ishin pėrleshur nė disa raste me Policinė e Kosovės.

Incidenti mė i rėndė kushte ndodhur nė pėrfundim tė manifestimit, kur Policia i ka arrestuar pesė pjesėmarrės tė manifestimit, tė cilėt kishin refuzuar t’i ulnin nga veturat e tyre parullat ofenduese, ndėrsa pas ndėrhyrjes sė Policisė pesė tė rinjtė kishin tentuar t’i goditnin me gurė policėt dhe t’i refuzonin urdhrat.

E tėrė situata, ishte pėrmbyllur me arrestimin e kėtyre pesė personave, ndėrsa gjatė kėsaj kohe ishin shfaqur edhe zyrtarėt e EULEX-it, tė cilėt kishin kėrkuar sqarime rreth situatės sė krijuar.

Zero Cool
01-07-11, 16:57
Topi pėrfshin Kosovėn nė deklaratėn e SEECPhttp://www.zeri.info/fotot/31613/main_bamir-topi-gi.jpgKosova ėshtė pėrfshirė nė deklaratėn e presidentėve tė SEECP nė Budva tė Malit tė Zi, kjo ėshtė bėrė e mundur nga insistimi i Shqipėrisė.

Nė samitin e 14 nė Budva presidenti Bamir Topi deklaroi se kjo ėshtė njė iniciativė qė synon forcimin e lidhjeve e mbėshtetjes mes vendeve.

“Kosova nuk mund e nuk duhet mė tė lihet jashtė”, tha Topi, raporton Shekulli.

Mali i Zi e mbylli tė premten Presidencėn dhe drejtimi i saj do t`i kalojė Serbisė.

Samiti i kryetarėve tė shteteve dhe i qeverive tė Procesit tė Bashkėpunimit tė Vendeve tė Evropės Juglindore (SEECP) ėshtė njė iniciativė e vendeve tė Evropės qendrore e rajonit dhe drejtohet ēdo vit nga njė shtet anėtar.

Nė kėtė Samit tė rėndėsishėm ishin tė pranishėm bashkė me presidentin Topi dhe presidenti i Malit tė Zi, Filip Vujanoviq, presidenti i Serbisė, Boris Tadiq, presidenti i Bosnje-Hercegovinės, Nebojsha Radmanoviq, presidenti i Kroacisė, Ivo Josipoviq dhe presidenti i Maqedonisė, Gjorgje Ivanov.

Zero Cool
04-07-11, 10:20
Kosova pėrherė pėrkrah popullit dhe qeverisė sė SHBA-ve


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0703205132273_m.jpg


Me rastin e 4 Korrikut, pėrvjetorit tė pavarėsisė sė SHBA-ve, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės ua ka pėrcjellė urimet mė tė pėrzemėrta, ambasadorit amerikan nė Kosovė, Christopher Dell, stafit diplomatik, ushtarėve amerikanė tė KFOR-it, Qeverisė sė SHBA-ve dhe mbarė popullit amerikan.

Nė urim thuhet se Dita e Pavarėsisė sė SHBA-ve ėshtė moment i festės jo vetėm pėr popullin amerikan, por edhe pėr popullin dhe Republikėn e Kosovės dhe tė gjithė popujt paqedashės dhe demokracinė nė botė.

“Nė kėtė ditė, ne, duke ndarė gėzimin me popullin amerikan, pėrcjellim edhe njė herė mirėnjohjen dhe falėnderimin tonė pėr tė gjithė mbėshtetjen qė SHBA-tė i kanė dhėnė popullit dhe vendit tonė nė rrugėn e vėshtirė pėr dinjitet, liri dhe pavarėsi kombėtare e qytetare. Kosova dhe populli i Kosovės do tė jenė pėrherė pėrkrah popullit dhe qeverisė amerikane nė projektin dhe vizionin madhor pėr liri, paqe e demokraci tė popujve kudo nė botė”, thuhet nė urimin e AAK-sė.

Zero Cool
04-07-11, 10:22
Njeriu i marrėveshjeve


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0704084859500_m.jpg


Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi po qėndron nė njė vizitė zyrtare nė Bruksel. Gjatė ditės, kryeministri Thaēi pritet tė ketė njė drekė punė me pėrfaqėsuesen e lartė tė Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Catherin Ashton. Siē raportohet nga burimet nė Bruksel, takimi ėshtė jo formal.


Thuhet se Ashton me Thaēin do tė diskutojnė pėr situatėn nė Kosovė, raportet e Kosovės me Bashkimin Evropian, e sidomos pėr dialogun nė mes tė Prishtinė dhe Beogradit.

“Ndryshe, nga kabineti i zonjės Ashton, thuhet se rolin kryesor nė dialog e ka kryeministri i Kosovės edhe pse ai personalisht nuk merr pjesė nė kėto bisedime”, njofton Radio Evropa e Lirė.

Zyrtarėt e Bashkimit Evropian vlerėsojnė se ėshtė koincidencė fakti, qė vizita e Thaēit nė Bruksel realizohet vetėm dy ditė pas arritjes sė disa marrėveshjeve nė mes tė Prishtinės dhe Beogradit nė dialogun e nisur kohė mė parė.

Zero Cool
04-07-11, 10:23
EULEX-i ka “amnistuar” strukturat paralele serbe


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0704101520797_m.jpg


Misioni i Bashkimit Evropian pėr sundim tė ligjit, EULEX, gjatė veprimtarisė sė deritanishme nė Kosovė nuk ka hezituar qė t’i zbatojė kompetencat e veta ekzekutive ndaj institucioneve legale tė vendit, ndėrkohė qė ka “amnistuar” institucionet paralele tė Serbisė, qė veprojnė nė veri dhe nė jug tė lumit Ibėr.

Koha Ditore shkruan se pėrderisa prokurorėt e EULEX-it nė kuadėr tė hetimeve tė veprave penale kanė bastisur institucione tė niveleve tė ndryshme tė Republikės sė Kosovės, duke pėrfshirė ministritė e komunat, ata nuk janė parė tė kenė vepruar ngjashėm edhe me institucionet paralele serbe, qė haptas sfidojnė rendin juridik, atė politik e sigurinė nė Kosovė.

Edhe pse zyrtarėt e misionit tė BE-sė, tė Qeverisė sė Kosovės e madje edhe tė Qeverisė sė Serbisė pajtohen me faktin se EULEX-i ka mandat tė plotė pėr hetimin, por edhe pėr bastisjen e institucioneve paralele serbe, deri mė tani hetuesit evropianė nuk e kanė ndėrmarrė ndonjė veprim tė kėtij lloji.

Zėdhėnėsi i EULEX-it, Nicholas Hawton, ka bėrė tė ditur se ky mision ka mandat tė plotė pėr zbatimin e ligjit dhe se fillimi i ēfarėdo hetimi varet nga vlerėsimi i prokurorėve. “EULEX-i ka mandat t’i hetojė tė gjitha krimet serioze, nėse prokurori e sheh tė arsyeshme pėr tė iniciuar hetim”, ka thėnė ai.

Sipas tij, prokurorėt dhe hetuesit e EULEX-it fillojnė hetime kur ka dėshmi tė bazuara apo padi nga palėt dhe pėrmes hetimeve preliminare vėrtetohet nėse ka dėshmi tė mjaftueshme pėr tė filluar hetimin zyrtar. Ai nuk ka saktėsuar nėse deri mė tani ėshtė iniciuar ndonjė procedurė e ngjashme penale edhe ndaj pėrfaqėsuesve tė institucioneve paralele serbe.

Zero Cool
04-07-11, 10:56
Opinion

Kosova nėn State Capture

Zaptimi (kapja) i shtetit tė Kosovės tashmė nuk vihet nė dilemė. Komisioni Evropian pati thėnė qysh mė 9 dhjetor 2009 se Kosova po hyn nė kėtė fazė tė rrezikshme. Nga institucionet publike, deri tek bėrja biznes ėshtė zaptuar nga njė grup i vogėl njerėzish. Dilema qė mbetet ėshtė: Deri kur?

BURIM RAMADANI

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/16563_190975294616_505289616_2697544_4505274_n.jpg


Jo pak njerėz besojnė se nė Kosovė po ndodh Zaptrimi i Shtetit. Jo pak njerėz e dinė se kjo ėshtė fazė tepėr e rėndė e zhvillimeve negative. Jo pak njerėz e kanė tė qartė se pas stadit “Zaptim i Shtetit” vjen stadi “Shtet Mafioz”. Jo pak njerėz janė tė shqetėsuar, madje tė trishtuar nga kjo. Jo pak institucione supra-nacionale e kanė paralajmėruar. Jo pak organizata ndėrkombėtare kanė rrahur gongun.
Por, nė Kosovė, pak njerėz e thonė e kėtė. Ēuditshėm pak njerėz tentojnė tė tregojnė kėtė realitet tė zi. Pak-kush e di se ēka do tė thotė realisht tė jetosh nė njė Shtet tė Zaptuar. Pėr mė keq, pak-kush ėshtė nė gjendje tė mendojė se si tė tejkalohet kjo mortje.
Nė botė, 9 dhjetori njihet si Dita Ndėrkombėtare kundėr Korrupsionit. Nė Kosovė nuk punohet asnjė ditė kundėr korrupsionit. Nė botėn demokratike njerėzit bashkohen nė luftėn kundėr tė keqes. Nė Kosovė, e keqja i bashkon. Megjithėse kjo qė po ndodh nė Kosovėn e vitit 2011 ishte paralajmėruar qysh mė herėt, jashtėzakonisht e errėt duket pamja kur mendohet nė veprimet kundėr kėsaj.
Ėshtė tejet e rėndėsishme tė kthehemi edhe njėherė dhe tė shohim si jemi sjellė gjatė kėtyre viteve tė pas-shpalljes sė pavarėsisė. Perceptimi se njė numė ri vogėl njerėzish mendojnė se shteti ėshtė vetėm i tyre, po del tė jetė realitet. Pra, nuk ėshtė mė nė nivel perceptimi. Si duan, ēka tė duan, kur tė duan dhe qysh tė duan sillen.
Ngatėrrohen dhe prishin raportet edhe me Fondin Monetar Ndėrkombėtar. Dėmtuan shumė fuqishėm raportet ndėr-shtetėrore me Gjermaninė, kur menduan se po bėnin patriotizėm me publikimin e pamjeve tė tre agjentėve gjermanė. Nuk u gajlosen fare nga raportet e pėrvitshme tė Departamentit Amerikan tė Shtetit pėr nivelin shqetėsues tė Trafikimit me Qenie Njerėzore dhe Prostitucionit. Lejuan tė vidhet Dhoma e Dėshmive nė Policinė e Kosovės. I dėrguan “selam” raportuesve evropianė dhe ndėrkombėtarė pėr ēėshtje tė ndryshme nė Kosovė. E quajtėn “mrekulli” Raportin e Progresit tė vitit 2010 nga Komisioni Evropian. Gėnjyen sa ua kishte ėndja. Pėr mė tepėr, vodhėn votėn e lirė tė qytetarit, duke shkelur kėshtu mė sė shumti vlerėn bazike tė kulturės dhe tashmė traditės Perėndimore. E ēka nuk bėnė tjetėr?
Nuk i bėri pėrshtypje se ēka po na thoshin ndėrkombėtarėt tash e sa muaj. As kur Komisioni Evropian, pėrkatėsisht Zyra Ndėrlidhėse nė Prishtinė, pati publikuar njė raport mė 9 dhjetor 2009, se Kosova i ėshtė afruar definimi tė “Zaptimit tė Shtetit”. Nuk donin as tė dėgjojnė se ēka po na thonė evropianėt. Jo pse nuk e dinin. As pse nuk e kuptonin. Por, sepse nuk deshėn as tė mendojnė se ku e kishin afruar vendin.
E tashmė, mė pak se dy vjet ntga ai raport i Komisionit Evropian, Kosova ka arritur atė shkallė. Atė definim. Ėshtė zaptuar nga zaptuesit. Zaptimi i shtetit ndodh kur njė numėr i vogėl i individėve apo kompanive janė tė fuqishėm tė rregollojnė rregullat e lojės nė avantazh tė tyre, pėrmes pėrfitimeve masiove jo-transparente. Shembuj tė kėtyre sjelljeve pėrfshijnė edhe fuqinė pėr tė kontrolluar votat legjislative, marrjes sė vendimeve ekzekutive favorizuese pėr ta dhe vendimet gjyqėsore.
Pra, zaptimi i shtetit ėshtė njė fenomon kur interesat e jashtme (zakonisht interesat private, ekonomike, rrjetet mafioze etj) janė tė fuqishėm tė orientojnė ligjet e shtetit, politikat dhe rregulloret nė pėrfitime tė tyre pėrmes transaksioneve korruptive me zyrtarėt publik tė shtetit dhe politikanėt. Nocioni “Zaptimi i shtetit” derivon nga nocioni tradicional i korrupsionit, nė tė cilin byrokratėt marrin ryshfet nga njerėzit individualė apo kompanitė nė interes tė tyre apo tė politikanėve duke vjedhur asetet e shtetit. Zaptimi i shteti ėshtė i njohur si problemi mė dekonstruktiv dhe i papėrmirėsueshėm i korrupsionit, mbi tė gjitha nė ekonomitė tranzitore me proces tė pakompletuar tė konsolidimit tė demokracisė.
Gongu po bie. Tė gjithė njerėzit qė duan njė Kosovė me demokraci tė konsoliduar duhet tė veprojnė. E gjithė shpresa, tash pėr tash, mbetet tek kushtet dhe kriteret ndėrkombėtare qė Kosova duhet t’i plotėsojė. Ato nuk plotėsohen pa u luftuar zaptimi i shtetit.
Por, sė pari, duhet ta kemi tė qartė se ku ndodhemi. Nė njė shtet tė zaptuar.
Nga hajnat, normalisht.

Zero Cool
04-07-11, 15:43
Krasniqi mbėshtet opozitėn


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0704122742564_m.jpg


Jemi kėtu tė mbrojmė ligjin dhe jo ta shkelim atė. Kėtė ua ka bėrė tė qartė kryeparlamentari Jakup Krasniqi deputetėve nė mbledhjen e sotshme tė Kuvendit tė Kosovės, nė momentin kur po diskutohej pėr Kėshillin e Komisionit tė Pavarur tė medieve.


Krasniqi ka mbėshtetur tė hėnėn kėrkesėn e opozitės pėr votimin, jo vetėm tė katėr kandidatėve, por tė tetė kandidatėve qė kanė konkurruar pėr Kėshillin e Komisionit tė Pavarur pėr Media, raporton KosovaOnline.

Kėrkesa pėr votimin e tetė kandidatėve ka ardhur nga Ismet Beqiri, shef i Grupit Parlamentar tė LDK-sė, i cili ka kontestuar vlerėsimin e Komisionit “Ad hoc” tė Kuvendit tė Kosovės pėr kėtė kėshill. Edhe Vetėvendosja dhe AAK-ja e kanė mbėshtetur kėrkesėn e Beqirit, ndėrkohė PDK dhe KKR kanė thėnė se duhet tė respektohet ligji dhe t’i besohet punės sė Komisionit “Ad hoc”.

Sidoqoftė, Krasniqi ka thėnė se ky komision ka bėrė shkelje tė ligjit, duke mos zgjedhur emrat me konsensus. “Shkelje ligjore ka bėrė Komisioni ‘Ad hoc’. Unė, sikurse edhe ju, jam kėtu pėr ta mbrojtur ligjin. Ligji kėrkon konsensus tė komisionit. Unė dyshoj qė mundet komisioni tė arrijė konsensus. Andaj nėse nuk ka konsensus mė sė miri ėshtė qė me votim tė fshehtė tė votohen”, ka thėnė Krasniqi.

Ligjvėnėsit me shumicė votash kanė vendosur qė kjo pikė tė shtyhet pėr njė seancė tjetėr. Nė njė mbledhje tė 24 qershorit, Komisioni “Ad hoc”, i drejtuar nga deputeti i PDK-sė, Berat Buzhala, me votim tė fshehtė ka votuar pėr tetė kandidatėt pėr kėtė kėshill, prej tė cilėve mė sė shumti vota kanė marrė Sadija Nikshiq, Xhavit Shala, Ramė Bajraktari dhe Hamdi Podvorica.

Kuvendi i Kosovės nė mbledhjen e sotme ka miratuar edhe katėr projektligje, Projektligjin pėr dizajnin industrial, Projektligjin pėr patenta, Projektligjin pėr mbrojtjen e fatkeqėsitė natyrore dhe fatkeqėsitė tjera dhe Projektligjin pėr markat tregtare dhe ka miratuar edhe raportin e punės sė Komisionit pėr ndihmė juridike.

Zero Cool
04-07-11, 16:16
Edhe Kosova shėnon 4 Korrikun


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0704104203170_m.jpg


Me rastin e 4 Korrikut, pėrvjetorit tė pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nė Kosovė janė paralajmėruar pėr tė hėnėn aktivitete tė ndryshme, me tė cilat shėnohet kjo datė. Po ashtu subjektet politike kanė pėrgėzuar SHBA-tė pėr 235 vjetorin e pavarėsisė.

Duke i konsideruar Shtetet e Bashkuara tė Amerikės si aleatin mė tė mirė tė Kosovės, institucionet dhe qytetarėt nė vazhdimėsi e shėnojnė 4 Korrikun.

Kėshtu nė mbrėmje ndėr tė tjera, nė Sheshin ‘Nėna Terezė’ nė Prishtinė do tė mbahet njė koncert festiv, ndėrsa nė Muzeun e Kosovės do tė hapet njė ekspozitė “Faleminderit Amerikė”.

Zero Cool
05-07-11, 18:49
U ndėrpritet kontrata katėr komandantėve tė veriut


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0705173908119_m.jpgDrejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Kosovės, Reshat Maliqi u ka ndėrprerė marrėdhėnien e punės katėr komandantėve tė PK-sė nė veri tė Kosovės tė cilėt nuk u janė bindur urdhrave.


Sipas burimeve brenda PK-sė, vendimi i drejtorit ėshtė bazuar nė rezultatet e hetimeve qė kanė bėrė Njėsia e Standardeve Profesionale tė PK-sė, me ē’rast janė gjetur shkelje tė rėnda disiplinore siē janė: mosbindja e rėndė ndaj urdhrit tė eprorit dhe mungesė pa arsye nė punė pėr tri ditė radhazi.

Ndėrkohė mėsohet se tė pėrjashtuarit nga puna janė: Bratislav Kragovic, komandant i pikėkalimit nė Jarinje; Nenad Djuric, komandant i stacionit policor nė Leposavic; Radomir Radosavlevic, komandant i stacionit policor nė Zveēan dhe Zoran Milkovic, komandant i stacionit policor nė Zubin Potok, tė cilėt nuk i ishin bindur urdhrit tė drejtorit tė pėrgjithshėm pėr ndėrrimin e pozitave.

“Vendimi i drejtorit tė pėrgjithshėm ėshtė bėrė nė bazė tė rezultatit tė hetimeve tė Njėsisė sė Standardeve Profesionale, ėshtė po ashtu i bazuar nė nenin 46 pika B tė Ligjit pėr Policinė e Kosovės, dhe udhėzimit administrativ tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme 15/08”, ka thėnė njė burim zyrtar brenda PK-sė.

Zero Cool
05-07-11, 18:52
Kosova anashkalohet nė ndarjen e ambasadave tė ish-RSFJ


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0705145231824_m.jpgVendet trashėguese tė ish-Republikės Socialiste Federale tė Jugosllavisė (RSFJ) kanė arritur marrėveshjen pėr ndarjen e pronės sė ish-pėrfaqėsive diplomatike.


Maqedonia sipas marrėveshjes, nė fazėn e parė nga ndarja ka fituar ambasadėn nė Kanbera tė Australisė si dhe konsullatėn nė Athinė. Nė kėtė ndarje tė pasurisė, Kosova ėshtė anashkaluar, pasi qė ajo ishte pjesė autonome konstituive e federatės, mirėpo sipas kushtetutės ishte nė kuadėr tė Serbisė.

Sipas marrėveshjes sė ndarjes, Serbia do t’i japė Kroacisė ndėrtesėn e ambasadės nė Vjenė dhe dy apartamente diplomatike nė Trst, njofton Ina.

Sllovenia pėrfiton rezidencėn nė Romė, Konsullatat nė Klagenfurt dhe Milano. Bosnjė-Hercegovinė do tė pėrfitojė rezidencėn nė Budapest dhe shtėpi nė Uashington.

Serbia pėrfiton ambasadėn nė Pragė si dhe rezidencat nė Washington dhe Otavė.

Ndarja u bė sipas kuotave tė marrėveshjes tė ish-anėtareve tė federatės. Ndarja e sėrishme do tė bėhet gjatė muajit shtator. Nga viti i ardhshėm do tė fillojė ndarja e pronės nė vendet e Organizatės pėr bashkėpunim ekonomik dhe zhvillim (OECD), me ē`rast do tė nisin negociatat pėr objektet nė Afrikė, Azi dhe vendet tjera nė botė.

Zero Cool
06-07-11, 13:06
Krasniqi: Jam i gatshėm t’ia thyejė dhėmbėt Thaēit


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0706104210682_m.jpgDeputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Florin Krasniqi, gjatė njė konference pėr medie tė mbajtur tė mėrkurėn para Gjykatės Komunale nė Prishtinė, ditėn kur pritej tė mbahej seanca e padisė qė ai kishte bėrė ndaj kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi, se ky i fundit e kishte quajtur Krasniqin kriminel, ka deklaruar se ėshtė i gatshėm pėr ballafaqim direkt me kryeministrin, madje edhe tė ia thyej dhėmbėt.


“Unė po du qė problemin me tė ta zgjidh me drejtėsi, por ka edhe forma tjera qė unė nuk po i du ato. Unė muj me dal me ja thy edhe dhomt. E meriton. Jo qė nuk muj edhe nuk guxoj, dhe jo qė se meriton ai edhe banda e tij, por kjo nuk ėshtė drejtėsi”, ka deklaruar Krasniqi gjatė kėsaj konference.

Ndėrkaq, Krasniqi ka insistuar qė rasti i tij i padisė ndaj kryeministrit Thaēi tė merret nga vendorėt, e jo nga ndėrkombėtarėt, raporton Zėri.

Florin Krasniqi, ka ngritur padi nė Gjykatėn Komunale tė Prishtinės ndaj kryeministrit Hashim Thaēi, duke e akuzuar atė pėr shpifje kundėr tij dhe familjes sė tij. Ky vendim i Krasniqit erdhi si kundėrpėrgjigje ndaj akuzave, tė cilat ia ka adresuar ndaj tij Partia Demokratike e Kosovės (PDK) me 5 nėntor tė vitit tė kaluar, pėrmes njė komunikate tė publikuar nė media.

Nė padinė, e cila pėrfshin gjithsej 14 pika, Krasniqi ka theksuar se akuzat tė cilat i janė vėnė pėrsipėr atij nėpėrmjet komunikatės nė fjalė, sipas tij, janė shpifje dhe fyese pėr tė dhe familjen e tij.

Zero Cool
06-07-11, 14:23
Rasti Bllaca, katėr tė arrestuar


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0706135109785_m.jpg


Policia e EULEX-it ka arrestuar tė mėrkurėn katėr persona lidhur me rastin Bllaca. Personat e arrestuar, sipas zėdhėnėsit Nicholas Hawton, janė tė dyshuar pėr njė rast tė vrasjes.


“Hetimet kanė tė bėjnė me pohime pėr vrasje tė rėndė dhe tentim vrasje tė rėndė tė kryera nė vitin 1999 dhe 2000. Arrestimet u kryen pa ndonjė incident. Pritet qė sot mė vonė tė katėr individėt tė paraqiten para njė gjyqtari tė procedurės paraprake”, ka thėnė Hawton.

Nga katėr personat e arrestuar tre prej tyre janė Shpresim Uka, Driton Hajdari, Shaban Syla, emrat e tė cilėve pėrmenden nė video incizimin e publikuar nga njeriu qė e ka cilėsuar vetėn si ish-agjent i SHIK-ut, Nazim Bllaca.

Ata akuzohen pėr krim tė organizuar, pėr vrasje tė Ibush Kllokoqit e tė Selim Broshajt, si dhe pėr tentimvrasje ndaj Adem Salihajt dhe Agim Veliut, dhe pėr njė vepra tė tjera, pėr tė cilat ka denoncuar Nazim Bllaca

Zero Cool
06-07-11, 14:24
Protestė e policėve nė veri


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0706141127773_m.jpg


Policėt e stacioneve veriore kanė protestuar tė mėrkurėn rreth njė orė, para zyrave tė tyre, nė shenjė pakėnaqėsie ndaj vendimit pėr pėrjashtimin nga puna tė katėr komandantėve tė tyre, tė cilėt u larguan sepse nuk zbatuan urdhrin pėr rotacion.

Komandanti i pikėkalimit nė Jarinje, Bratislav Kragovic, komandanti i stacionit policor nė Leposaviq, Nenad Djuric, mandej komandanti i stacionit policor nė Zveēan, Radomir Radosavlevic, si dhe komandanti i stacionit policor nė Zubin Potok, Zoran Milkovic, fillimisht ishin suspenduar me pagesė dhe pas rreth dy muajve pasi nuk kanė pranuar tė respektojnė zinxhirin komandues u pėrjashtuan.

Zero Cool
06-07-11, 16:14
Thaēi: Fjalori i Krasniqit jo me traditėn shqiptare


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0706160611986_m.jpg


Kryeministri Hashim Thaēi tha sot se fjalori i deputetit tė Vetėvendosjes Florin Krasniqi, ėshtė njė fjalor, i cili nuk ka tė bėj me traditėn shqiptare e as me kulturėn politike.

Kryeministri Thaēi, po ashtu ka theksuar se edhe qytetarėt e Kosovės duhet tė distancohen nga tė tilla deklarata dhe nga njė politik e tillė.

Kėto komete kryeministri i ka bėrė gjatė njė takim me gazetarė tė medieve nė Kosovė, pas mbledhjes sė Qeverisė.

Kryeministri Thaēi nė kėtė takim ka folur edhe pėr marrėveshjet me serbin, marrėveshjet mes Serbisė dhe Kosovės tė cilat ai ka quajtur konkludimi qė kanė dalė pas pėrfundimit tė njė pjese tė procesit tė kėtyre negociatave. Kėto konkluzione sipas tij, janė nė pėrputhje me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės dhe ėshtė njė zgjidhje e modelit evropian.

Zero Cool
07-07-11, 15:25
Vetėvendosje: S’do t’ia thyejmė dhėmbėt Thaēit


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0707124041107_m.jpg


Anėtari i lėvizjes Vetėvendosje, Glauk Konjufca tha tė enjten se kjo lėvizje nuk do t’ia thyejė dhėmbėt kryeministrit Hashim Thaēi, por sipas tij, qėllimi i Vetėvendosjes ėshtė qė t’ia thyejė konceptet politike tė cilat janė tė dėmshme pėr Kosovėn.


Konjufca nė njė konferencė pėr gazetarė tha se e akuzoi Thaēin se ka bėrė marrėveshje me Serbinė, tė cilat e degradojnė shtetin e pavarur tė Kosovės.

Sipas tij, delegacioni i Kosovės iu ka pėrgjigjur kėrkesave tė Serbisė dhe kėtė, sipas tij, Thaēi e bėn me qėllim qė tė qėndrojė nė pushtet.

Pėrfundimi i kėtyre negociatave, sipas kėsaj lėvizje i dha Serbisė atė qė nuk i takon, dhe ia mohoi Kosovės atė qė i takon.

Sipas lėvizjes Vetėvendosje kėto marrėveshje janė brenda Rezolutės 1244.

Zero Cool
07-07-11, 15:26
Tre avokatė akuzohen pėr krim tė organizuar


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0707125848484_m.jpg


Prokuroria Speciale e Republikės sė Kosovės ka ngritur aktakuzė, me tė cilėn ka akuzuar avokatėt Kolė Puka, Zef Marleku dhe Lon Palushaj pėr krim tė organizuar.


Nė njoftim thuhet aktakuza i ngarkon tre tė pandehurit me vepra penale, si krim i organizuar, shpėrdorim i pozitės zyrtare ose i autorizimit, nxjerrja e kundėrligjshme e vendimeve gjyqėsore, keqpėrdorim i besimit, shpėrlaje e parasė, shmangie nga tatimi etj.

“Tė pandehur sė bashku me, tani tė ndjerin, H. H. i cili ka qenė pėrgjegjės nė kompaninė e sigurimit “Kosova” nė Prishtinė, nė periudhėn 2002-2009, nė mėnyrė tė paligjshme, duke falsifikuar dokumente relevante, qė kanė qenė pėr kompensim dėmi pranė kėsaj kompanie, kanė tėrhequr mjete financiare nė vlera milionėshe, duke mos e ditur fare palėt e dėmtuara qė kanė pėsuar me shėndet apo me jetė nė aksident komunikacioni. Nė rastet kur kanė ditur dhe kanė autorizuar tė pandehurit ata nuk ua kanė dhėnė vlerėn e tė hollave klientėve nė shumėn e duhur, por nė vlerė shumė mė tė vogėl, duke i mashtruar ata. Me kėto tė holla qė tė tre tė pandehurit kanė blerė patundshmėri brenda dhe jashtė vendit, tė cilat asete nė njė masė tė madhe janė sekuestruar. Po ashtu janė sekuestruar edhe njė vlerė e madhe e mjeteve financiare”, thuhet nė njoftim.

Tė pandehurit kanė bėrė edhe shmangie nga tatimi, sidomos Kolė Puka nė vlerė prej mė tepėr se 500.000,00 euro.

Lidhur me kėtė rast, u tha se sė shpejti do tė ngritėn edhe aktakuza tjera, ndėrkaq hetimet i ka udhėhequr dhe ka ngritur aktakuzėn njė prokuror vendės i Prokurorisė Speciale tė Republikės sė Kosovės.

Zero Cool
07-07-11, 15:28
Mustafa nuk i pėrgjigjet ftesės sė Gjykatės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0707131609834_m.jpg


Kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa nuk i ėshtė pėrgjigjur sot ftesės sė Gjykatės komunale tė Prishtinės qė tė jetė prezent nė njė seancė pėrgatitore.

Mustafa, nė bazė tė padisė private tė biznesmenit Ukshin Menxhiqi akuzohet pėr shpifje dhe ofendim publik.

Nė seancė, kryetari i Prishtinės ėshtė pėrfaqėsuar nga avokati i tij Burim Xhemajli, i cili nuk ka dashur tė prononcohet pėr media, duke thėnė se kjo nuk ėshtė ēėshtje juridike dhe nuk mund tė komentoj njė gjė tė tillė.

Ndėrkaq, paditėsi Menxhiqi dhe mbrojtėsi i tij kanė akuzuar Mustafėn se nuk po i pėrgjigjet drejtėsisė dhe nuk po e respekton institucionin e gjykatės, duke fajėsuar atė pėr shtyrjen e seancės.

Seanca e ardhshme do tė mbahet mė 2 shtator.

Zero Cool
07-07-11, 15:29
Thaēi ia dorėzon konkluzat presidentes Jahjaga


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0707150047607_m.jpg


Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi ia dorėzuar tė enjten presidentes, Atifete Jahjaga konkluzat e tė dėrguarit tė BE-sė, Robert Cooper, pėr pajtueshmėrinė e arritur gjatė procesit tė dialogut ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, tė zhvilluar nė Bruksel.


Nė njoftimin pėr media thuhet se presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ėshtė takuar tė enjten me kryeministrin e Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, gjatė sė cilit ėshtė biseduar pėr gjendjen aktuale politike, pėr koordinimin e veprimeve, pėr vizitat jashtė shtetit, pėr bisedėn telefonike ndėrmjet zėvendėspresidentit tė SHBA-sė, Joseph Biden dhe presidentes Atifete Jahjaga.

Gjatė kėtij takimi kryeministri Hashim Thaēi ia dorėzoi presidentes Jahjaga konkluzat e tė dėrguarit tė BE-sė, Robert Cooper, pėr pajtueshmėrinė e arritur gjatė procesit tė dialogut ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, tė zhvilluar nė Bruksel.

Ndryshe, Qeveria e Kosovės ėshtė kritikuar pėr mungesė transparence lidhur me bisedimet me Beogradin.

Zero Cool
07-07-11, 15:31
EULEX-i liron katėr tė arrestuarit pėr rastin Bllaca


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0707152421254_m.jpg


Pas procedurave tė intervistimit janė liruar nga arresti katėr personat e arrestuar tė mėrkurėn nga policia e EULEX-it, lidhur me rastin Bllaca.


Gjykatėsi i procedurės paraprake u ka shqiptuar atyre masėn e paraqitjes njė herė nė javė nė stacionin policor si dhe ndalimin e kontaktit me disa nga persona qė mund tė kenė implikime nė kėtė rast i cili vazhdon tė jetė nėn hetime.

Personat e arrestuar dhe tani tė liruar janė Shpresim Uka, Shaban Syla, Driton Hajdari dhe Sadik Abazi.

Ata pėrmenden nė rastin Nazmi Bllaca, i cili proklamoi vetėn si ish -agjentit tė SHIK-ut, duke i implikuar tė katėrtit si tė dyshuar pėr njė vrasje dhe tentim vrasje gjatė viteve 1999-2000.

Zero Cool
07-07-11, 15:42
Ortaku i Qemajl Mustafės, pėrfiton miliona nga “Termokosi”


http://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/termokos.jpg


Qe dy sezone tenderėt milionėsh tė “Termokosit” pėr furnizon me mazut i fiton kompania private “Compact Group”, pronari i sė cilės, Mustafė Shala, ėshtė edhe ortak i kryetarit tė Komunės sė Gjilanit, Qemjal Mustafa nė kompaninė tjetėr private “Frutta Viva”, e njohur edhe si fabrika e barnave nė Kosovė.
Po nė kėto dy sezone, “Termokos” ka pasur vazhdimisht telashe me mazut, me procedura tė prokurimit deri nė pėrzgjedhjen e kompanisė, dhe mbi tė gjitha, nė kėto dy sezone Zyra e Auditorit ėt Pėrgjithshėm (ZAP) gjen shkelje nė kėta tenderė, shkruan Zėri.
Ndonėse qė nga viti 2006, Qemajl Mustafa dhe Mustafė Shala bėjnė biznes bashkė, duke qenė ortakė nė “Frutta Viva”, kryetari i Gjilanit thotė se nuk ka lidhje me tenderėt milionėsh nė ndėrmarrjen publike “Termokos”, qė deri pak ditė mė parė udhėhiqej nga Fėllėnza Pula.
Mustafa thotė qė s’ka pasur ndikim
“Asnjėherė nė asnjė rast nuk jam i involvuar nė punėt e pronarit tė “Compact Group”. Kam dėgjuar nga mjetet e informimit nė njė prononcim tė drejtoreshės Pula tė ‘Termokosit”, se kompania ‘Coompact Group” tė kishte kinse mirėkuptim, edhe pse borxhet ndaj saj ishin rreth 2 milionė euro. Pra, kjo nuk ka tė bėjė absolutisht asgjė me mua”, ka thėnė pėr ‘Zėrin”, Qemajl Mustafa, aktualisht kryetar i Komunės sė Gjilanit.
Derisa nė kompaninė “Compact Group” nuk duan tė flasin pėr kėtė ēėshtje, Mustafa thotė se natyra e ndryshme e bizneseve tregon se ai nuk ka pasur lidhje me tenderėt milionėsh tė “Termokosit”.
“Aksionet e mia nė “Frutta Viva” janė 15 % dhe kjo ėshtė njė natyrė krejt tjetėr e biznesit, qė nuk ka tė bėjė asgjė me institucionet, sepse ato nuk blejnė e as nuk shesin banane”, ka thėnė Mustafa.
Shpėrblimin me tenderė publikė tė kompanive tė ortakėve tė politikanėve, Avni Zogiani nga OJQ-ja “Ēohu” e sheh vetėm si njėrėn nga format e pėrfitimit tė zyrtarėve nga paraja publike.
“Format e pėrfitimit tė zyrtarėve nga fondet publike janė ose nėpėrmjet kompanive tė afėrta me to, ose duke shpėrblyer financuesit e fushatave zgjedhore. E keqja e madhe ėshtė se kėto, nė Kosovė janė bėrė tė zakonshme, dhe me as qė paraqesin lajm. Madje edhe shoqėria civile, por edhe mediet, sikur janė bėrė imunė ndaj reagimeve pėr kėtė formė tė pėrfitimit tė zyrtarėve, dhe jemi bėrė vendi nga vendet e transicionit, qė mė sė keqi jemi duke e pėsuar nė kėtė drejtim”, thotė Zogiani pėr “Zėrin”.
Rastin e “Compact Group” e “Frutta Viva”, ai e sheh si rast tipik tė fenomenit nė fjalė, dhe thotė se duke pasur parasysh pozitėn e Mustafės dhe vlerėn e fondeve publike qė ka pėrfituar ortaku i tij nė biznes, duhet tė fillojnė hetim.
Dy vjet me shkelje
“Compact Grup” qe dy sezone furnizon me mazut ‘Termokosin”. Gjatė vitit 2010 kjo kompani ėshtė paguar nga “Termokos” nė shumė prej 3.110.532 urosh, kurse shuma e borxhit tė papaguar pėr tė ishte pėr vitin 2011 ishte 1.598.587€ dhe kjo kompani ka ngritur padi gjyqėsore ndaj “Termokos”-it.
Nė kėtė tender, ZAP ka gjetur se “Termokos” ishte furnizuar me mazut nė sasi prej 7511 tonė, ndėrsa ishin shpenzuar gjithsej 7500 tonė. Sipas rishikimit tė kontratės qė e kanė bėrė auditorėt, tė nėnshkruar mė 30.09.2010, kanė vėrejtur se ēmimi i ofruar nė ofertė ishte ēmimi sipas bursės plus premia 17.68€ pėr tonė, kurse kontrata dhe pagesat pėr mazut ishin bėrė sipas ēmimit prej 26 euro plus premi pėr ton.
Edhe nė vitin 2009, nė po tė njėjtin tender dhe me po tė njėjtėn kompani, auditorėt gjetėn shkelje tė shumta. ZAP-i nė 2009 gjeti se “Compact Group” ka furnizuar me mazut “Termokos”-in me ēmimin pėr ton mė tė lartė sesa kompanitė tjera qė kanė importuar mazut nė Kosovė, ku ishte shkaktuar njė dėm nė vlerė prej 307.497€.
Ky institucion i pavarur pati gjetur edhe se pėrfaqėsuesi i “Compact Group” nuk ka pasur as licencėn e lėshuar nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė pėr furnizim me mazut dhe derivate tė naftės, siē ėshtė kėrkuar me dosje tė tenderit.
Pėr mė shumė, nė vitin 2010 kur “Compact Group” mori edhe njė herė tenderin e mazutit procedura pėr zgjedhjen e kompanisė ishte anuluar dy herė.

Zero Cool
07-07-11, 15:43
Do tė konfiskohen dokumentet serbe


http://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/rexhepi.JPG


Dokumentet e reja tė Serbisė, letėrnjoftimet, patentė shoferėt dhe targat e regjistrimit, nuk janė tė pranueshme nė Kosovė. Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi ka paralajmėruar se me ligjet e Kosovės, Policia ėshtė e obliguar t’i konfiskojnė ato.
Nė njė deklaratė pėr Radio Kim, Rexhepi ka thėnė se kanė konfiskuar dokumente biometrike serbe, pasi sipas tij, ato janė ilegale. Ai ka shtuar se kėto dokumente duhet tė zėvendėsohen me ato tė Kosovės tė konfiskuara njė ditė mė parė.
Sipas tij, jo mė larg se mė 1 nėntor, tė gjitha institucionet paralele serbe duhet tė shuhen dhe tė gjithė regjistrat dhe librat duhet tė transferohet nė juridiksionin e Kosovės. “Nuk mund tė ketė dy institucione tė cilat lėshojnė dokumente nė tė njėjtin territor”, ka thėnė Rexhepi.

Zero Cool
08-07-11, 20:38
Zannier e krahasonte Kosovėn me Afganistanin


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0708152247209_m.jpg


Ish-shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zannier, para se ta lėshonte Kosovėn ishte pėrkujdesur qė tė bėnte njė krahasim tė ēuditshėm tė Kosovės me Afganistanin. Nė disa korrespodenca ndėrmjet tij dhe komandantit tė KFOR-it, gjeneralit Erhard Buhler, tė cilat “Koha Ditore” ka arritur t’i sigurojė nga burime ndėrkombėtare, ish-shefi i UNMIK-ut pėrmend incidentet nė Afganistan si arsye pėr tė mbajtur nė nivel tė lartė sigurinė e stafit tė UNMIK-ut nė Kosovė.

Nė njė letėr dėrguar komandantit tė KFOR-it lidhur me murin qė rrethon selinė qendrore tė UNMIK-ut nė Mitrovicė, ish-shefi i UNMIK-ut shkruan se muri ėshtė i nevojshėm pėr shkak tė sigurisė sė stafit tė UNMIK-ut dhe kėrkon nga KFOR-i qė tė ndalė Komunėn e Mitrovicės nga aksioni pėr largimin e tė njėjtit mur.

Ish-shefi i UNMIK-ut mundohet qė pastaj t’ia shpjegojė komandantit tė KFOR-it arsyet se pse ky mur ėshtė i nevojshėm.

“Mė duhet tė shtoj se ky aspekt ka njė rėndėsi edhe mė tė madhe pas incidenteve tragjike nė Mazai-Sharif tė Afganistanit, dhe nė disa vende tė tjera, kur protestat e qeta janė kthyer nė tė dhunshme dhe kanė shkaktuar vdekjen e stafit tė Kombeve tė Bashkuara”, shkruan ish-shefi i UNMIK-ut.

Diplomati italian, qė sipas burimeve tė gazetės letrėn e ka shkruar nė ditėn e fundit tė mandatit tė tij nė Kosovė, ia rikujton komandantit tė KFOR-it se ėshtė kompetencė e Kombeve tė Bashkuara qė tė vendosin se ēfarė masash sigurie nevojiten pėr stafin e tyre, dhe kėrkon nga KFOR-i qė tė pamundėsojė aksionet e mundshme tė Komunės sė Mitrovicės qė tė heqė murin rrethues.

Korrespondenca ndėrmjet ish-shefit tė UNMIK-ut dhe komandantit tė KFOR-it ndodh pas njė kėrkese nė letėr tė kryetarit tė Komunės sė Mitrovicės, Avni Kastrati, i cili kėrkon nga UNMIK-u heqjen e rrethojave me qėllim qė tė lirohet hapėsira publike. Nė letėr, Kastrati ua kujton zyrtarėve tė UNMIK-ut se Komuna ka kohė qė ka kėrkuar heqjen e murit nė mėnyrė qė nė atė hapėsirė tė zbatohet njė projekt i Komisionit Evropian pėr gjelbėrim.

Ndėrtesa e UNMIK-ut gjendet nė qendėr tė qytetit tė Mitrovicės, disa metra nė jug tė lumit Ibėr. Kryetari i Komunės nė letrėn e shkruar mė 27 qershor, ua jep si afat pėr heqjen e murit zyrtarėve tė UNMIK-ut 6 korrikun. Nė tė kundėrtėn, Kastrati paralajmėron se Komuna do tė detyrohet qė vetė t`i heqė shtyllat e kėtij muri.

Zero Cool
08-07-11, 20:45
Reciprocitet me Serbinė!


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0708203628144_m.jpg


Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi, ka deklaruar tė premten se kur ėshtė fjala pėr zgjidhjen e problemeve praktike ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, ato duhet tė zgjidhen mbi bazėn e reciprocitetit, si dy shteteve tė lira dhe tė pavarura. “Ne jemi shprehur tė gatshėm tė dialogojmė me Serbinė, por ēėshtja e statusit tė Kosovės ėshtė e mbyllur njėherė e pėrgjithmonė”, ka thėnė Krasniqi nė takimin me kryetaren e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave, Louise Arbour.

Duke folur mė tutje pėr marrėdhėniet e Kosovės me Serbinė, kryekuvendari Krasniqi ka thėnė se Serbia e ka refuzuar ofertėn e fqinjėsisė sė mirė. “Ne ia kemi zgjatur dorėn e fqinjėsisė sė mirė Serbisė, por ajo e refuzon kėtė ofertė dhe vazhdimisht i dėmton interesat e Kosovės, pėrzihet nė punėt tona tė brendshme dhe manipulon me komunitetin serb nė Kosovė”.

Krasniqi theksoi se gjatė tre vjetėve tė pavarėsisė Kosova ka miratuar legjislacionin e shtetėsisė sė saj. Mbėshtetur edhe nė Pakon e Ahtisarit, sipas tij, janė formuar institucionet e sistemit demokratik tė vendit.

Ndėrkaq duke folur pėr prezencėn ndėrkombėtare nė Kosovė, Krasniqi tha se kjo prezencė ishte e domosdoshme dhe shumė e rėndėsishme, sidomos nė aspektin e sigurisė. “Gjatė viteve tė lirisė dhe tė pavarėsisė Kosova ka marrė shumė pėrgjegjėsi, qė po i ushtron me shumė kompetencė e pėrgjegjėsi. Prezenca ndėrkombėtare ka ndihmuar nė ndėrtimin e demokracisė nė Kosovė, por prezenca ndėrkombėtare ka pasur edhe dobėsitė e saj qė janė reflektuar nė formėn mė tė rėndė nė veriun e Kosovės, ku ende nuk ėshtė vendosur rendi kushtetues dhe shteti ligjor”.

“Zyra Civile Ndėrkombėtare ka luajtur rol pozitiv, por ka ardhur koha qė kjo zyrė tė shuhet, sepse ėshtė bėrė e panevojshme mbikėqyrja ndėrkombėtare e pavarėsisė sė Kosovės”, ka thėnė ndėr tė tjera Krasniqi.

Zero Cool
11-07-11, 11:17
Thaēi, frikė nga ndikimi i Sali Berishėshttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0711092254495_m.jpg


Vizita dhe ndikimi politik i Sali Berishės nė Kosovės e kishin brengosur kryeministrin Hashim Thaēi, verėn e vitit 2009, pak muaj para zgjedhjeve lokale tė 15 nėntorit.

Nė njė bisedė private me zyrtarėt e Ambasadės Amerikane nė Prishtinė, Thaēi ishte shprehur i brengosur nga pėrzierja e politikės sė Shqipėrisė nė Kosovė, qė sipas tij po e bėn kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha.

Kėshtu thuhet nė njė kabllo ende tė pabotuar diplomatike tė Wikileaksit, qė ėshtė dėrguar nga ambasada amerikane nė State Departament dhe njė kopje tė sė cilės e posedon Koha Ditore.

Nė njė bisedė private menjėherė pas takimit, Thaēi i tha tė ngarkuarit se ishte i brengosur nga pėrzierja e Sali Berishės nė politikėn e Kosovės. Takimi i Thaēit me zyrtarin amerikan kishte ndodhur disa ditė pas pritjes qė Sali Berisha i kishte bėrė Ramush Haradinajt nė Tiranė, me tė cilin nėnshkroi marrėveshje bashkėpunimi mes Partisė Demokratike tė Shqipėrisė dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

Sipas kabllos diplomatike, Thaēi kishte pėrmendur se Berisha planifikonte njė vizitė ta realizonte nė vjeshtė dhe se ai do ta mirėpriste njė vizitė nga Berisha nė Kosovė, mirėpo nuk kishte dėshirė ta shihte atė duke bėrė fushatė pėr Lidhjen Demokratike tė Kosovės apo AAK.

Pėr mė tepėr Thaēi ishte shprehur se pėrzierja e politikės nga Shqipėria nė Kosovė paraqiste kėrcėnim pėr Kosovėn, ndėrsa ka kėrkuar ndėrhyrje te amerikanėt duke theksuar se Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe jo krahinė e Shqipėrisė. Ai po ashtu kėrkoi nga SHBA qe Berisha te pėrmbahet nga deklarimet apo veprimet qe ngrisin frike nė rajon nga pan-shqiptarizmi.

Nė komentet qė pėrmbyllin kabllon diplomatike, i ngarkuari me punė Murphy shton se “pajtohet qė pėrfshirja e politikanėve nga Shqipėria dhe nga Kosova nė garat jashtė vendeve tė tyre ėshtė problematike dhe nuk ndihmon. “Edhe pse dyshojmė qė nėse Berisha do tė pėrqafonte PDK-nė, Thaēi do tė kishte mė pak brenga pėr kėrcėnimin nga politika panshqiptare pėr Kosovėn dhe rajonin, ne poashtu besojmė se do tė mund tė ishte e dobishme t’i pėrkujtojmė bashkėbiseduesit tanė nė rajon pėr dėmin potencial qė manovrat e tyre afatshkurtra politike tė pėrbashkėta”, thuhet nė komentet e fundit tė kabllos diplomatike.

Ambasada e SHBA-sė nė Prishtinė nuk ka komentuar kėtė pjesė tė dosjes sė WikiLeaks-it. “Departamenti i Shtetit nuk komenton lidhur me materiale tė supozuara, pėrfshirė dokumente tė klasifikuara qė mund tė kenė rrjedhur”, thuhet nė pėrgjigjen e Ambasadės sė SHBA-sė, dėrguar gazetės nėpėrmjet zyrės sė saj pėr informim.

Gazeta nuk ka arritur tė sigurojė edhe qėndrimin e Qeverisė sė Kosovės. Nė mungesė tė njė zėdhėnėsi tė Qeverisė, gazeta ka provuar disa herė tė kontaktojė me zėvendėskryeministrin Hajredin Kuēi, por ai nuk u ėshtė pėrgjigjur thirrjeve.

Zero Cool
11-07-11, 11:19
Nuk do tė konfiskohen dokumentet e reja serbe


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0710164410761_m.jpg


Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, ka thėnė se policia e Kosovės “do t’i tolerojė dhe nuk do t’i konfiskojė” dokumentet e reja tė cilat Ministria e Punėve tė Brendshme e Serbisė ua lėshon serbėve tė Kosovės, deri nė zbatimin e marrėveshjeve tė arritura mes Prishtinės dhe Beogradit.

“Ia kam transferuar drejtorit tė policisė vendimin qė tė tolerohet posedimi i dokumenteve tė reja. Nė kėtė kuptim, nuk do duhej tė ketė mė probleme dhe t’i konfiskojė policia. (Ndėrkaq) qėndron vendimi pėr ndalimin e qarkullimit tė automjeteve me targa tė reja me iniciale tė qyteteve tė Kosovės qė i lėshon MPB-ja e Serbisė”, ka deklaruar Rexhepi pėr Tanjug.

Ai ka theksuar se vendimi pėr moskonfiskimin e dokumenteve tė reja do tė vlejė deri nė implementimin e marrėveshjeve tė arritura nė procesin e bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit.

Siē raporton Politika, duke komentuar konfiskimin nga Policia e Kosovės nė muajt e fundit tė dokumenteve qė i lėshon MPB e Serbisė, Rexhepi ka thėnė se dokumentet nga MPB e Serbisė qė i posedojnė serbėt e Kosovės janė ilegale nė vendin tonė, dhe pėr atė arsye ato janė konfiskuar.

Zero Cool
11-07-11, 11:20
Gjendja e veteranėve, alarmante


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0710162929287_m.jpg


Gjendja e rreth 100 veteranėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės tė cilėt shėnojnė ditėn e 49-tė tė grevės po pėrkeqėsohet nė vazhdimėsi. Kryetari i kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Luftėtarėve tė UĒK-sė, Xhevdet Qeriqi, qė po ashtu ėshtė nė grevė, ka deklaruar se kėrkesa e grevistėve pėr pėrshpejtimin e miratimit tė Ligjit pėr veteranėt e UĒK-sė nuk ėshtė pėrfillur fare nga institucionet e larta tė vendit.


Ai ka thėnė se temperaturat e nxehta dhe gjendja e grevistėve ka bėrė qė tė krijohet njė situatė alarmante, ndėrsa pėrkundėr kėsaj, sipas tij, drejtuesit e institucioneve nuk i pėrfillin ata.

Nga ana tjetėr, mjekėt thonė se gjendja shėndetėsore e grevistėve ėshtė e pėrkeqėsuar, duke qenė se shumica e tyre kanė tension tė lartė apo vuajnė nga ndonjė sėmundje kronike. Ashtu qė u kanė rekomanduar disa prej grevistėve qė urgjentisht ta lėshojnė tendėn dhe tė shkojnė nė ambiente shtėpiake pėr shkaqe shėndetėsore qė tė mos rrezikohet mė shumė shėndeti i tyre.

Pėrkundėr kėsaj, grevistėt do ta vazhdojnė grevėn, ata madje kanė paralajmėruar edhe njė protestė, ku do tė ftohen tė gjithė veteranėt e UĒK-sė.

Zero Cool
11-07-11, 11:26
Selimi: Kosova nuk ėshtė e kryeministrit


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0710110304970_m.jpg


Deputeti i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Rexhep Selimi, ka thėnė se Kosova menjėherė duhet t’i ndėrpresė bisedimet me Serbinė, pasi qė nėse ato vazhdojnė, sipas tij, vendi do tė pėsojė humbje tė tjera.

Nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen Zėri, Selimi ka deklaruar se marrėveshjet e arritura nė Bruksel mes Kosovės dhe Serbisė kanė qenė njė “lajm i pritshėm i keq”, duke shtuar se ky “nuk do tė jetė rezultati mė i keq nėse kėto bisedime vazhdojnė”.

Selimi e ka akuzuar kryeministrin Hashim Thaēi duke thėnė se ai po mundohet t’i pėrvetėsojė meritat pėr ēdo gjė nė Kosovė dhe se po sillet si pronar i luftės dhe pavarėsisė.

“Ėshtė shumė e kuptueshme. Ju e keni parė kryeministri i njė vendi duhet tė jetė nė shėrbim tė atij vendi. Ėshtė ekzekutivi, ėshtė ai njeri i cili e ka kėrkuar njė mandat qė t’iu shėrbejė qytetarėve. Nė rastin tonė konkret, kryeministri vėrtet ka vazhduar tė sillet si pronar i luftės ēlirimtare, sepse ai mė shumė se njė herė ėshtė deklaruar se ‘unė e bėra luftėn’, ka folur nė veten e parė. Pastaj, ‘unė e shpalla pavarėsinė’, e bėra autostradėn, pastaj pėr ēdo tė mirė qė ka ardhur nė vend ai ka folur nė veten e parė dhe po ashtu pretendon tė thotė se ‘unė do ta ēoj Kosovėn nė integrime Evropiane’”, ka thėnė Selimi.

Mė tej, ai ka deklaruar se Kosova ka nevojė pėr njė qeveri tė pėrgjegjshme qė e udhėheq vendin nė kėto situata mjaft tė ndejshme, ndėrsa nuk ka nevojė qė askush tė sillet si ‘pronar’.

Zero Cool
11-07-11, 13:40
EULEX-i bllokon hyrjen nė Stacionin policor nė veri


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0711130735740_m.jpg


Forca Speciale tė EULEX-it kanė mbajtur deri pak ēaste mė parė tė bllokuar Stacionin e policisė nė veri tė Mitrovicės, me qėllim tė parandalimit tė ēdo tentimi qė aty tė hyjė komandanti i shkarkuar Bratislav Kragovic.

Kjo, pasi Kėshilli i katėr komunave paralele tė veriut, dy ditė mė parė vendosi qė policėt serb tė mos zbatojnė asnjė urdhėr tė komandės qendrore nė Prishtinė, njofton Klan Kosova.

Derisa Kragovic, nuk u kthye sot nė zyrė, pėrfaqėsues tė komunės paralele i dorėzuan zv.komandantit tė stacionit, Darko Gusnic njė listė ku policėt duhet tė nėnshkruajnė se nuk pranojnė urdhra nga Prishtina.

Ndėrkohė, nė Zveēan nė kėto momente po mbahet njė protestė e organizuara nga Kėshilli Nacional Serb kundėr marrėveshjeve tė arritura nė Bruksel, ndėrmjet Prishtinės e Beogradit.

Zero Cool
11-07-11, 15:43
Thaēi: Berisha ndėrhyn ne Kosovė


http://www.vizionplus.tv/images/stories/2011_07_11/hashim%20thai%20ok.jpg“Pėrzierja e Shqipėrisė ne politiken kosovare pėrben njė kėrcenim pėr ne. Kosova ėshtė njė shtet i pavarur dhe jo krahinė e Shqipėrisė”. Ky ėshtė njė prej pasazheve te njė bisede private mes kryeministrit te Kosovės Hashim Thaēi dhe te ngarkuarit me pune ne ambasadėn e SHBA-ve ne Kosovė Mikael Merfi, me 13 gusht te vitit 2009, ne njė dokument konfidencial te publikuar nga Wikileaks
dhe te zbardhur nga gazeta Koha Ditore. Takimi i Thaēit me zyrtarin amerikan kishte ndodhur disa dite pas pritjes qe Sali Berisha i kishte bere Ramush Haradinajt, ne Tirane, me te cilin nėnshkroi marrėveshje bashkėpunimi mes PD-se dhe AAK-se. Ne kabllogramin e dėrguar ne departamentin e shtetit fjalėt e Thaēit citohen ne veten e trete: “Ne njė bisede private menjėherė pas takimit, Thaēi i tha te ngarkuarit me pune se ishte i brengosur nga pėrzierja e kryeministrit Sali Berisha ne politiken e Kosovės. Thaēi tha se pėrfshirja shqiptare ne politiken ne Kosove paraqet njė kėrcenim pėr Kosovėn dhe kėrkoi nga Ambasada qe te kundėrshtojė njė pėrfshirje te tille. Me tej kryeministri i Kosovės i kėrkoi diplomatit qe pėrmes ambasadės shqiptare te ndėrhyjė te kryeministri Berisha. Ai po ashtu kėrkoi nga Qeveria e SHBA-sė qe, pėrmes Ambasadės ne Tirane, te diskutoje me Berishėn dhe te kėrkojė nga ai te pėrmbahet nga deklarimet apo veprimet qe nxisin frike ne rajon nga panshqiptarizmi”. Sipas kabllos, ne takim kryeministri Thaēi kishte “shprehur dėshirėn e tij pėr bashkėpunim te vazhdueshėm me Ambasadėn” dhe “ėshtė zotuar se nuk do te marre asnjė vendim te rendesishem politik pa konsultime paraprake”.


VIDEO (http://www.youtube.com/embed/bFx5iR32xt8)

Zero Cool
11-07-11, 16:49
Wikileaks: Thaci fears from Berishahttp://www.albeu.com/dokumenta/foto/Berisha-Thaci.jpgKosovo Prime Minister, Hashim Thaci, the political impact fears from the Albanian Prime Minister, Sali Berisha and his political impact on Kosovo. This uncertainty of Kosovo′s prime minister was found from a diplomatic cable of Wikileaks.


Thaci′s reaction came after a meeting of President Berisha in Tirana with the leader of AAK, Ramush Haradinaj.

Thaci has assessed the intervention of Berisha as a threat to the Kosovo, calling Kosovo a sovereign state. He has asked the Americans to prevent the influence of Berisha and pledged that he would not act without consulting the Americans

Zero Cool
11-07-11, 17:05
Wikileaks: Thaci fears from Berishahttp://www.albeu.com/dokumenta/foto/Berisha-Thaci.jpgKosovo Prime Minister, Hashim Thaci, the political impact fears from the Albanian Prime Minister, Sali Berisha and his political impact on Kosovo. This uncertainty of Kosovo′s prime minister was found from a diplomatic cable of Wikileaks.


Thaci′s reaction came after a meeting of President Berisha in Tirana with the leader of AAK, Ramush Haradinaj.

Thaci has assessed the intervention of Berisha as a threat to the Kosovo, calling Kosovo a sovereign state. He has asked the Americans to prevent the influence of Berisha and pledged that he would not act without consulting the Americans
Ja prej ēka ishte frikėsuar Thaēi dhe kishte kėrkuar largimin e z. Sali Berisha nga bashkėpunimi me skenėn politike nė Kosovė.http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/267921_10150267752154617_505289616_7299716_3194166 _n.jpg

Zero Cool
11-07-11, 21:52
Opozita i kėrkon Kuvendit t’u thotė “stop” bisedimeve


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0711180931924_m.jpgOpozita nė Kuvendin e Kosovės planifikon tė kėrkojė pėrkrahjen e pozitės pėr ta obliguar Qeverinė e Kosovės t’i ndėrpresė bisedimet dhe marrėveshjet e reja me Serbinė, nė kuadėr tė dialogut qė po zhvillohet nė Bruksel, nėn ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian. Njė kėrkesė e tillė pritet tė bėhet publike gjatė seancės sė jashtėzakonshme tė Kuvendit e cila pritet tė mbahet brenda javės.

Tė tri partitė e opozitės presin qė edhe pozita t’i mbėshtes nė kėrkesėn e tyre pėr t’i ndėrpre bisedimet me Serbinė, pėrderisa Kosova, sipas tyre, tė mos jetė palė e barabartė. Ato i kanė proceduar tashmė Kryesisė sė Kuvendit 40 nėnshkrime tė deputetėve, me tė cilat e ftojnė kėtė organ tė thėrrasė seancė tė jashtėzakonshme nė lidhje me bisedimet me Serbinė dhe marrėveshjet e arritura.

Shefi i Grupit Parlamentar tė AAK-sė, Ardian Gjini, ka thėnė pėr Radion Evropa e Lirė se Kryesia e Kuvendit do tė vendosė tė martėn pėr ditėn e mbajtjes sė seancės, ku ai pret qė edhe pozita tė reflektojė pozitivisht nė raport me kėrkesat e opozitės.

Partitė nė pushtet janė treguar tė pėrmbajtura nga deklaratat pėrderisa tė mos i shohin kėrkesat e definuara nė letėr tė opozitės. Zyrtarė tė kėtyre partive vetėm rikujtojnė se Kuvendi tashmė ka miratuar njė rezolutė me tė cilėn delegacionit dhe qeverisė sė Kosovės, i janė pėrcaktuar vijat e kuqe nė lidhje me dialogut e filluar me Serbinė.

Por, opozita mendon se kėto vija tė kuqe tashmė janė shkelur nga ana e qeverisė. Andaj, ėshtė Visar Ymeri, deputet i Vetėvendosjes, ai i cili kėrkon qė Kuvendi tė marrė rolin qė i takon, dhe tė vendosė pėr hapat nė vijim nė raport me bisedimet me Serbinė.

“T’i debatojmė kėto marrėveshje, meqenėse konsiderojmė qė Kuvendi nė njė Republikė Parlamentare duhet doemos tė jetė organi mė i lartė edhe politik edhe legjislativ, e qė ėshtė nė kundėrshtim me atė se si po vepron qeveria e Hashim Thaēit, e cila vazhdimisht po synon ta minimizoj rolin e Kuvendit, duke i marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė mbi vete”.

Zero Cool
11-07-11, 21:56
Serbi qė skulpturon Adem Jasharin...!http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0711190249481_m.jpgDragisha Andrijevic nga Lipjani, nuk e ka aspak tė vėshtirė ta gravojė nė dru e qelq kryeheroin e shqiptarėve Adem Jasharin, stemėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, apo ish-presidentin e ndjerė, Ibrahim Rugova.

Ai deri mė tani ka bėrė dhjetėra gravime tė tilla me Adem Jasharin, UĒK-nė, UĒPMB-nė e Rugovėn, pasi qė ka hasur nė interesim tė madh tė shqiptarėve nga Kosova pėr blerjen e veprave tė tilla artistike.

“Nuk e kam aspak problem nėse njė myshteri vjen dhe e kėrkon qė ta blejė tė gravuar nė dru, apo qelq Adem Jasharin. Shumė tė tilla i kam bėrė edhe me Ibrahim Rugovėn, ish-presidentin amerikan Bill Clinton, Skėnderbeun, Nėnėn Terezė, stemėn e UĒK-sė e tė UĒPMB-sė etj.”, shprehet Andrijevic pėr gazetėn Zėri.

Ai thotė se kjo punė ėshtė biznes, nga e cila e siguron mbijetesėn pėr tė gjithė anėtarėt e familjes dhe nuk i interesojnė ēėshtjet politike, pėrderisa ēmimi i veprave tė tilla sillet prej 10 deri nė 40 euro. “Kėtė e kam biznes dhe nuk mė intereson aspak politika”, shprehet i prerė ai.

Andrijeviq mė herėt gravimet nė dru dhe qelq i kishte bėrė nė mėnyrė mekanike, ndėrsa biznesi i tij ka filluar tė zhvillohet pasi Komisioni Evropian ia ka dhuruar si donancion njė makinė tė kompjuterizuar gravuese, e cila ka kushtuar 3800 euro.

Zero Cool
12-07-11, 11:33
Diskutohet mbyllja e ICO-s pa e kryer punėnhttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0712085001970_m.jpg


“Shtetet mike” tė Kosovės kanė nisur tė shfaqin mospajtime rreth asaj se si duhet ecur pėrpara nė mbikėqyrjen e pavarėsisė.

Derisa takimi i Grupit Drejtues Ndėrkombėtar, qė do tė mbahet tė martėn nė Prishtinė, shpresohet se do tė rezultojė me gjetjen e njė formule tė pėrbashkėt pėr tė ardhmen e Zyrės Civile Ndėrkombėtare dhe zbatimit tė mandatit qė ajo ka nga Pakoja e Ahtisaarit si mbikėqyrėse e pavarėsisė, dallimet esenciale mes shteteve tė ndryshme tė GDN-sė kanė tė bėjnė me pėrmbylljen e mandatit dhe financimin e ICO-s, shkruan Koha Ditore.

Derisa njė grup shtetesh duket qartė se tashmė kanė preferenca qė ICO-ja tė mbyllet sa mė parė-deri nė fund tė kėtij viti apo nė mars 2012, me pretendimin se “nuk ka mė punė pėr ICO-n”, disa shtete tjera janė tė mendimit se derisa synim duhet tė jetė mbyllja e ICO-s, njė gjė e tillė nuk duhet bėrė pa i kryer disa prej punėve tė mbetura- para sė gjithash decentralizimi nė veri, qė shihet si ēelėsi i fillimit tė integrimit tė kėsaj pjese problematike tė Kosovės.

Ndėrkohė, tė gjithė duket se e kanė problem ēėshtjen e financimit tė Zyrės Civile Ndėrkombėtare, e cila pėrkundur faktit se tashmė ka reduktuar misionin janė mbyllur tė gjitha zyrat rajonale, pėrveē asaj nė Mitrovicė, edhe mė tutje paraqet barrė financiare qė edhe pėr disa vende nuk duket edhe aq e arsyeshme, sidomos duke marrė parasysh efektet e misionit.

Zero Cool
12-07-11, 11:35
Vazhdojnė ēarjet nė LDK


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0712083531498_m.jpg


sa Mustafa dhe Fatmir Sejdiu kanė vazhduar pėrplasjet pėr zhvillimet nė LDK. Sejdiu e quan tė padrejtė pėrsėritjen e zgjedhjeve nė Degėn e Gjakovės. Nga disa delegatė tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm, Mustafa u akuzua pėr ngulfatje tė reformave dhe pėr vendime si nė kohėn e komunizmit. U pėrmendėn edhe ekspertėt nė thonjėza tė partisė.


Lideri i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa po vazhdon tė pėrballet Fatmir Sejdiun dhe njerėzit e tij.

Nė Mbledhjen e Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė kėsaj partie, tė hėnėn, Sejdiu ka kundėrshtuar pėrsėritjen e zgjedhjeve nė Degėn e Gjakovės, shkruan Express.

Sejdiu, i cili ėshtė Kryetar Nderi i LDK-sė, thotė se vendimi i Kryesisė sė partisė ėshtė i padrejtė. Nė kėtė mėnyrė, ai u doli nė krah zyrtarėve tė LDK-sė, tė cilėt e kishin pėrkrahur edhe publikisht nė garėn pėr kryetar tė LDK-sė, tė cilėn e humbi nė nėntor tė vitit tė kaluar.

“Ėshtė njė vendim i padrejtė qė ėshtė marrė ndaj Degės sė Gjakovės pėr shkak se e kam pėrcjellė atė proces me kohė dhe si duhet. E di se ka pasur nevojė tė bėhen plotėsime tė arsyeshme qė kanė qenė qėndrime tė Degės atje”, tha ai.

Ai nuk ėshtė qė udhėheqėsit e Degės sė “vjetėr” nė Gjakovė tė mbesin jashtė strukturave lokale. “Ėshtė ēėshtje e zhvillimeve tė mėtejshme. Unė mendoj qė ėshtė me rėndėsi tė ketė rezon tė gjithmonshėm qė tė ketė unitet tė pėrgjithshėm nė aktivizim tė gjithė potencialit politikė qė ka LDK-ja. Dhe, ka njerėz shumė tė mirė”, ka thėnė Sejdiu.

Zero Cool
12-07-11, 11:36
Isufi thėrret pėr bashkim tė opozitės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0712104735925_m.jpg


Nėnkryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), Ahmet Isufi, ka thėnė se nė Kuvendin e Kosovės duhet tė krijohet njė bllok i fuqishėm opozitar, i cili do ta detyronte Qeverinė e Kosovės tė bėhet mė e pėrgjegjshme karshi qytetarėve.

“Kur janė nė pyetje interesat madhore tė shtetit tė Kosovės kemi treguar se jemi tė gatshėm t’i bashkojmė forcat. Prej konstituimit tė Kuvendit AAK-ja ka luajtur rolin e iniciues sė ideve sė bashku me LDK-nė dhe Vetėvendosje!. Kur janė nė pyetje interesat e mėdha tė vendit duhet tė jemi bashkė. Besoj se nė rastin e dialogut jemi tė bashkuar. Pra, komunikimi me LDK-nė dhe VV-nė ėshtė i mirė dhe jemi dakorduar qė pėr shumė interesa tė bashkėpunojmė”, ėshtė shprehur Isufi.

Nė njė intervistė pėr gazetėn Epoka e re, Isufi ka vlerėsuar se Qeveria ėshtė duke krijuar imazh tė keq pėr Kosovėn nė arenėn ndėrkombėtare.

“Mendoj se funksionimi mė i mirė brenda institucioneve tė Kosovės ėshtė elementi garantues pėr shtimin e numrit tė njohjeve. Elemente tė tjera po aq tė rėndėsishme janė edhe zhvillimi ekonomik, siguria mė e madhe pėr investitorėt e huaj si dhe imazhi i krijuar nga institucionet e Kosovės dhe populli i saj nė arenėn ndėrkombėtare. Nė ēėshtjen e njohjeve kanė ndikuar edhe lajmet e kėqija pėr Kosovėn nė arenėn ndėrkombėtare”, ka thėnė Isufi.

Ai ka folur edhe pėr zhvillimet brenda AAK-sė. Isufi ka thėnė se Grupi Parlamentar i AAK-sė dhe strukturat e partisė janė tė bashkuara si kurrė mė parė, pavarėsisht mungesės fizike tė liderit Ramush Haradinaj.

Isufi ka bėrė me dije se AAK-ja gjatė kėsaj vjeshte do ta mbajė Kuvendin Zgjedhor me ose pa Ramush Haradinaj. Ai ka deklaruar se Haradinaj do tė jetė kryetar i AAK-sė, pavarėsisht epilogut tė rigjykimit ndaj tij nė Hagė. Isufi beson se Kuvendi Zgjedhor do ta fuqizojė edhe mė shumė AAK-nė.

Zero Cool
12-07-11, 15:48
Podujevė, dhjetėra gra nė histeri kolektive: Na helmoi magjia e zezė


http://lajmifundit.com/wp/wp-content/uploads/2011/07/ambulanca124.jpg


Dhjetėra gra nga Podujeva nė Kosovė, nuk rezultuan tė helmuara edhe pse u paraqitėn nė spital me simptoma tė ngjashme.
E ēuditshmja ėshtė se ato kėrkuan ndihmėn e mjekėve pėr shkak tė njė histerie kolektive qė kanė pėrjetuar nga magjia e zezė teksa ishin mbledhur nė njė aheng, e qė rezultuan me alivanosje.
Mjekėt kanė konstatuar nė QKUK se nuk bėhet fjalė pėr helmim, por njė shqetėsim kolektiv.

Zero Cool
12-07-11, 18:41
I pėrgjigjet EULEX-it, imuniteti s’hiqet me rezolutė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0712180803834_m.jpg


Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, i ka drejtuar njė letėr misionit evropian pėr sundimin e ligjit, EULEX, ku i ėshtė pėrgjigjur kėrkesės sė kėtij misioni nė lidhje me fillimin e procedurave pėr heqjen e imunitetit tė disa deputetėve, ndaj tė cilėve po zhvillohen hetime.

Pėrmes kėsaj letre, Krasniqi i ka thėnė shefit tė EULEX-it, Xavier Bout de Marnhac, se nuk ėshtė pėrgjegjėsi e Kuvendit qė tė merret me ēėshtjen e imunitetit. Andaj, ai i ka sugjeruar EULEX-it qė, bazuar nė Kushtetutėn e Kosovės, Qeveria vetė mund tė kėrkojė nga Gjykata Kushtetuese interpretim pėr imunitetin e deputetit.

“Nė rastin konkret, do tė ishte normale qė Qeveria, e cila ka shprehur interes pėr njė rezolutė tė tillė, ta paraqesė kėtė iniciativė nė Kuvend dhe Kryesia e Kuvendit do ta trajtojė atė sipas rregullores sė Kuvendit”, thuhet letrėn e Krasniqit.

Nė kėtė letėr, Krasniqi ka theksuar se nuk ka nevojė tė miratohet njė rezolutė nė Kuvend, kur Qeveria me Kushtetutė i ka tė pėrcaktuara tė drejtat e saj nė kėtė drejtim.

“Ėshtė shqetėsuese tė vėrejmė qė Qeveria kėrkon njė akt jodetyrues si rezoluta qė tė ushtrojė njė funksion tė saj kushtetues. Nėse do tė ishte nevoja e njė rezolute tė Kuvendit pėr ta vėnė nė lėvizje Qeverinė, qė kjo e fundit ta vėrė nė lėvizje Gjykatėn Kushtetuese, Kushtetuta do ta kishte pėrcaktuar njė gjė tė tillė. Pėr mendimin tonė, njė rezolutė e tillė do tė ishte nė vetvete njė akt antikushtetues, sepse do tė shkelte tė drejtėn e Qeverisė pėr ta pėrdorur paragrafin 10 tė nenit 93 nė lirinė dhe diskrecionin e saj tė plotė”, thuhet nė letrėn e Krasniqit.

Kjo letėr ka marrė mbėshtetjen e Kryesisė sė Kuvendit, pėrveē lėvizjes Vetėvendosje, e cila ka vlerėsuar se nuk ka nevojė t’i njihet EULEX-it kjo e drejtė qė e ka kėrkuar. Ndėrkohė, kryeministri, Hashim Thaēi nuk ka dashur ta komentojė kėrkesėn e EULEX-it lidhur me shqyrtimin e imunitetit tė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, tė cilėt janė nėn hetime. Ai ka thėnė se ende nė zyrėn e tij nuk ka shkuar ndonjė dokument zyrtar pėr kėtė ēėshtje, prandaj nuk dėshiron tė komentojė.

Zero Cool
12-07-11, 20:48
Mbikėqyrjes po i vije fundi


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0712193336350_m.png


Kryeministri i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi ka shtruar njė drekė pune pėr ambasadorėt e shteteve anėtare tė Grupit Ndėrkombėtar Drejtues. Nė kėtė drekė pėr ambasadorėt e vendeve qė e kanė njohur Kosovėn, ka marr pjesė edhe ndėrmjetėsi i Bashkimit Evropian nė dialogun nė mes tė Prishtinės dhe Beogradit, Robert Cooper dhe pėrfaqėsuesi i BE-sė nė Kosovė, Fernando Gentilini.

“Unė e falėnderojė z. Piter Faith pėr bashkėpunimin e shkėlqyeshėm qė kemi pasur mes Qeverisė dhe Zyrės Civile Ndėrkombėtare. Edhe nė takimin e sotėm tė Grupit Drejtues Ndėrkombėtar, kamė prezantuar qėndrimet e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Takim ka qenė shumė korrektė, shumė konstruktiv dhe mbėshtetės nė procesin e konsolidimit dhe forcimit tė shtetit tė Kosovės”, ka thėnė kryeministri pėrpara mediave.

“Qeveria e Kosovės do tė vazhdojė me qeverisjen e mirė, efektive dhe efikase, sundimin e ligjit, qeverisjen transparente dhe me njė ballafaqim tė drejtpėrdrejtė me tė gjitha dukuritė negative. Do tė vazhdojmė reformat e thella demokratike qė duhet tė pėrfshijnė vendin, reforma kėto qė do ta pėrshpejtojnė procesin e integrimit tė Kosovės nė strukturat e NATO-sė e Bashkimit Evropian”.

“Tash kur jemi nė prag tė nxjerrjes sė Raportit tė Progresit, Kosova besojė se e meriton liberalizimin e vizave, marrėdhėniet kontraktuale dhe marrėdhėniet tregtare me Bashkimin Evropian. Kosova do tė vazhdojė tė ndėrtojė raporte tė shkėlqyeshme me tė gjitha vendet e rajonit, dhe nė kuadėr tė saj edhe nė kuadėr tė pėrgjegjėsive kushtetuese dhe ligjore edhe tė dialogimit me Serbinė”.

“Ėshtė hera e parė qė Kosova si shtet takohet nė nivel tė barabartė me pėrfaqėsuesit e Serbisė. Tri konkluzione tė cilat kanė dalė deri mė tani, konkluzione kėto qė ndėrlidhen drejtė pėr sė drejti me jetėn e qytetarėve dhe dy vendeve dhe popujve tanė”.

“Gjithashtu ėshtė shumė me rėndėsi tė theksojė se Qeveria e Kosovės ėshtė duke punuar ngushtė me z. Faith dhe me ICO-nė nė procesin e pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur. Ne veē kemi pėrmbyllur mbi 90 pėr qind tė kėrkesave nga dokumenti i Presidentit Ahtisaari. Do tė vazhdojmė tė punojmė bashkėrisht edhe nė agjendėn e mbetur shtesė, pra tė asaj qė ka mbetur pėr tė pėrmbyllur”, ka thėnė ndėr tė tjera kryeministri.

Zero Cool
12-07-11, 21:17
Oto fon Habsburg, dikur u bojkotua, dje u nderua


Prishtinė, 12 korrik 2011 - Ministri i Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, dje mori pjesė nė ceremonitė mortore pėr t'i dhėnė nderimet e fundit pinjollit tė familjes sė fundit perandorake austro hungareze, Oto fon Habsburg, njė mik i madh i shqiptarėve dhe i Kosovės, i cili vdiq mė 4 korrik. Ishte ky njė gjest i mirė dhe i duhur institucional. Madje Hoxhaj citohej tė ketė folur me pietet, ashtu siē e meritonte i ndjeri Fon Habsburg. Por, duhet tė kthehemi prapa pėr shtatė vjet, kur Partia Demokratike e Kosovės, sė cilės i takon ministri Hoxhaj, bojkotoi njė vizitė tė Oto fon Habsburgut nė shtator tė vitit 2004. Ndonėse ishin nė koalicion qeverisės me LDK-nė, deputetėt e PDK-sė, bashkė me ata tė AAK-sė dhe tė koalicionit serb Kthimi, pėr arsye qė nuk u bėnė tė ditura, injoruan dhe bojkotuan seancėn solemne tė Kuvendit tė Kosovės (18 shtator 2004) nė tė cilėn foli Oto Fon Habsburg, atėbotė kryetar i Unionit Panevropian dhe eurodeputet shumėvjeēar. Fon Habsburg, atėherė 92 vjeēar, mbajti njė fjalim inspirativ rreth dyzet minuta, nė anglisht, pa lexuar. U prit me ovacione fjalimi i tij, por mbeti shija e hidhur pėr bojkotimin e kėsaj seance nga ana e deputetėve tė PDK-sė dhe AAK-sė, ndonėse fare nuk habiti bojkoti i Kthimit. Mes tjerash Fon Habsburg kėrkoi qė Kosova tė bėhet e pavarur. Gjatė asaj vizite Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova i dorėzoi kryetarit tė Unionini Panevropaian "Medaljen e Artė tė Lirisė", me tė cilin e kishte dekoruar me rastin e 5-vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės. Gjatė vizitės Fon Habsburg, bashkė me Presidentin Rugova, do tė vendosin kurora lulesh para monumentit tė Skėnderbeut nė Prishtinė si dhe do tė vizitojnė Kompleksin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Pra ishte viti 2004, dhe vetėm katėr muaj muaj mė parė kishin ndodhur trazirat e njohura tė marsit dhe dihen imazhet e kėqija qė shkonin nė botė nga Kosova. Tė rrallė ishin miqtė qė na vinin nė vizitė... Ē'ėshtė e vėrteta, AAK pas njė kohe do ta pėrmirėsojė gabimin e vet. Gjatė vizitės sė fundit tė Oto fon Habsburgut nė Kosovė nė vitin 2007, nė nderim tė figurės sė tij me propozim tė AAK, komuna e Deēanit do ta emėrtojė njė rrugė me emrin e Oto fon Habsburgut.

Zero Cool
12-07-11, 23:56
Dell Jakupit: Po i mbron miqtė e tuhttp://info-kosova.net/lajme/politikana/politikana_jashtit/cristopher_dell2.jpgAmbasadori amerikan, Christopher Dell del kundėr Jakup Krasniqit, dhe qėndrimit tė tij kundėr heqjes sė imunitetit tė deputetėve nėn hetime. Nėpėrmjet Zėrit tė Amerikės Dell i ka ēuar selam Krasniqit se me kėtė akt po e sfidon komunitetin ndėrkombėtare, dhe se SHBA do tė rishqyrtojė partneritetin me tė, nė rast se nuk ndryshon qėndrim.

Nė njė intervistė ekskluzive pėr Zėrin e Amerikės, ambasadori Dell tha se "me kėtė qėndrim, kryetari i Parlamentit, Jakup Krasniqi ka zgjedhur tė sfidojė komunitetin ndėrkombėtar, tė sfidojė miqtė mė tė mirė tė Kosovės nė emėr tė mbrojtjes sė njė apo dy miqve tė tij. Pėrderisa zoti Krasniqi nuk dėshmon ndjenjė mė tė lartė tė pėrgjegjesisė pėr tė zgjidhur shumė probleme qė ka pasur deri tash, do tė jetė e pamundur pėr Shtetet e Bashkuara qė tė vazhdojnė tė punojnė me tė si partner”, ka thėnė Dell nė Ditarin qė transmetohet nesėr.

Kryeparlamentari Krasniqi ia ktheu letrėn EULEX-it duke thėnė se nuk ėshtė pėrgjegjėsi e Parlamenti tė merret me ēėshtjen e imunitetit dhe se nė bazė tė Kushtetutės, qeveria mund tė kėrkojė nga Gjykata Kushtetuese interpretim pėr imunitetin e deputetėve.

Zero Cool
13-07-11, 16:11
Hoxhaj kėrkon Udhėrrėfyesin pėr vizat


Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, duke iu drejtuar Komisionit pėr Politikė tė Jashtme tė Parlamentit Evropian, ka kėrkuar nga Brukseli qė Kosova tė mos mbetet njė shtet i harruar nė zemėr tė Evropės.


Nė ditėn e parė tė vizitės nė Bruksel, Hoxhaj, ka zhvilluar takime me pėrfaqėsues tė lartė tė institucioneve tė BE-sė, si dhe i ėshtė drejtuar me njė fjalim Komisionit pėr Politikė tė Jashtme tė PE-sė, ndėrsa ka kėrkuar Udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave dhe vendosjen e marrėdhėnieve kontraktuale tė Kosovės me BE-nė.

"Nėse brenda kėtij viti ne nuk do tė marrim udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave, ky do tė ishte mesazhi mė negativ pėr qytetarėt e Kosovės. Ne jemi qytetarėt e vetėm nė rajon qė nuk kemi tė drejtėn e lėvizjes pa viza nė Evropė. Do tė ishte shumė keq nėse pėrēohet mesazhi se kosovarėt janė popull i harruar. Prandaj, ne kėrkojmė udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave, nė mėnyrė qė tė vazhdojmė pėrmbushjen e standardeve evropiane”, ka thėnė Hoxhaj, gjatė fjalimit para eurodeputetėve, duke kėrkuar po ashtu qė Kosova tė ketė marrėdhėnie kontraktuale, marrėdhėnie tregtare me Bashkimin Evropian.

Ndėrkaq, nė takimin me raportuesen pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek ėshtė diskutuar pėr mėnyrat e pėrmbushjes sa mė tė shpejtė tė kritereve pėr liberalizimin e vizave, duke u pajtuar se Kosova duhet tė marrė gjatė kėtij viti, udhėrrėfyesin dhe tė vendos marrėdhėnie kontraktuale me BE-nė.

Hoxhaj gjatė ditės ėshtė takuar edhe me kryesuesin e delegacionit tė PE-sė nė marrėdhėniet me Shqipėrinė, Kosovėn, Bosnjėn dhe Hercegovinėn, Malin e Zi dhe Serbinė, Eduard Kukan.

Me kėtė rast, Kukan ka thėnė se Kosova ka perspektivė evropiane, duke shtuar se Kosova duhet tė ketė trajtimin e njėjtė me shtete tjera tė rajonit edhe sa i pėrket liberalizimit tė vizave.

“Pajtohem qė qytetarėt e Kosovės nuk po trajtohen njėjtė si qytetarėt e tjerė tė Ballkanit, sa i takon procesit tė liberalizimit tė vizave. Nė kėtė aspekt, BE-ja duhet tė bėjė mė shumė. I bėjmė thirrje Komisionit Evropian qė mos tė humbas kohė, por tė fillojė dialogun pėr procesin e liberalizimit tė vizave me Kosovėn dhe tė jap udhėrrėfyesin pėr kėtė proces”, tha Kukan.

Hoxhaj ka pasur njė drekė punė edhe me Pierre Mirel, drejtor pėr Ballkanin Perėndimor nė KE, gjatė tė cilės ėshtė diskutuar pėr ēėshtje konkrete qė lidhen me proceset integruese tė Kosovės nė strukturat e Bashkimit Evropian, duke pėrfshirė edhe procesin e liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt e Kosovės.

Zero Cool
13-07-11, 16:43
PETICION NĖ MBĖSHTETJET TĖ RAMUSH HARADINAJT


http://www.rtklive.com/photos/medium/rtklive041613072011_ramush-haradinaj-.jpg


Rreth 300 personalitete nga fusha akademike kanė nėnshkruar njė peticion nė mbėshtetjet tė kryetarit tė AAK-sė, Ramush Haradinaj. ...Peticioni do t’i dorėzohet presidentit tė Tribunalit tė Hagės Patrick Robinson dhe nė tė do tė shprehet besimi ndaj pafajėsisė sė Haradinajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij. Gjykimi i pjesshėm i Ramush Haradinajt do tė fillojė nė muajin gusht.

Zero Cool
15-07-11, 12:21
Zyrtarėt komunalė vodhėn peshqirėt e hotelit


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0714152405664_m.jpg


Njė delegacion i komunės sė Gjilanit nė muajin maj kishte udhėtuar pėr nė Durrės dhe ditėn e kthimit, posa kanė hipur nė autobusė pėr t’u nisur drejt Kosovės, janė ndalur nga personeli i sigurimit tė hotelit. Ata kanė kėrkuar qė t’i hapin valixhet zyrtarėt komunalė, dikush kishte lajmėruar se ky delegacion kishte vjedhur peshqirėt e hotelit.


Kėshtu, sigurimi gjen se vjedhja ishte kryer dhe kthen prapa peshqirėt nė hotel. Ky udhėtim ishte organizuar nėn patronazhin e kryetarit tė kėsaj komune, Qemaj Mustafa, i cili e pranon se ka dėgjuar nė njė debat publik se ka ndodhur njė rast i tillė.

Mirėpo, ai ka thėnė pėr gazetėn Zėri se deri tani askush nuk e ka njoftuar zyrtarisht pėr kėtė rast.

“Po tė mė vijė me shkrim se njė gjė e tillė ka ndodhur, unė kėtė rast do ta dėnoj shumė rėndė, kushdoqoftė qė ka tentuar ta bėjė njė gjė tė tillė”, ka thėnė Mustafa.

Selver Xhelili, drejtor i Rinisė, Kulturės dhe Sportit nė komunėn e Gjilanit, e pranon tė ketė ndodhur ky rast, i cili ėshtė edhe vėllai i pronarit tė hotelit ku ka qėndruar ky delegacion. Ai thotė se nuk ka qenė prezent gjatė kėtij problemi, dhe se nuk di mė shumė lidhur me kėtė gjė, pėrveēse janė konfiskuar peshqirėt qė kanė tentuar tė vidhen.

“Ato tentime pėr vjedhje nuk e di a kanė qenė tė qėllimshme apo jo, por sipas mendimit tim mund tė jenė edhe tė paqėllimshme. Duke marrė valixhet kanė mundur t’i ngatėrrojnė, ndėrsa kontraktori ka kėrkuar mirėkuptim pėr ndonjė ngatėrresė, ku janė kthyer peshqirėt dhe gjithēka ka vazhduar nė rregull mė pas”, ka thėnė ai.

Xhelili ka thėnė se nga komuna ėshtė kontraktuar kompania e autobusėve “Merkatori”, e cila ka dėrguar stafin e komunės sė Gjilanit nė hotelin e vėllait tė tij.muhahahahhahaha gjilani :P

Zero Cool
15-07-11, 13:34
Rasti Haradinaj: Dėshmitarėt kryesorė nuk dėshmojnė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0715124315305_m.jpgNė dokumentin pėrmbledhės tė para seancave gjyqėsore tė paraqitur nga mbrojtja e Haradinajt, bėhet e ditur se dy dėshmitarėt kryesor, Shefqet Kabashi dhe Dėshmitari 80 sėrish do tė refuzojnė tė dėshmojnė kundėr Haradinajt, njofton radio Dukagjini. Nga ana tjetėr, avokati mbrojtės Michael O’Reilly thekson se pėr shkak tė procedurave i gjithė procesi ndaj Haradinajt mund tė zgjas disa muaj.


Nė pjesėn hyrėse tė dokumentit pėrmbledhės tė para seancave gjyqėsore tė paraqitur nga mbrojtja e Haradinajt, thuhet se prokuroria ka kėrkuar qė tė thirren dy dėshmitarė tė cilėt kanė qenė tė ftuar tė dėshmojnė edhe mė parė, Shefqet Kabashi dhe Dėshmitari 80.

Mirėpo, qė tė dy kėta refuzuan qė tė dėshmojnė nė gjykim, ndėrkohė qė kanė deklaruar se do tė refuzojnė edhe nė rigjykim. Njė gjė tė tillė e konfirmon edhe avokati mbrojtės i Haradinajt, Michael O’Reilly.

“Dėshmitari i mbrojtur 80 ėshtė kontradiktor nė shumė ēėshtje, madje edhe nė ēėshtjet kyēe. Dėshmia e tij ka shenja tė dallueshme trillimi. Pėr mė tepėr Dėshmitari 81, i cili sipas prokurorisė plotėson atė ēfarė ka deklaruar dėshmitari 80, por e gjithė kjo ka efekt tė kundėrt. Dėshmia e tij dallon nė aspektin faktik nga versioni qė ka deponuar dėshmitari i ri i mbrojtur i quajtur 81, dhe kėshtu provat qė ata pėrmendin bien nė kundėrshti me njėra tjetrėn”, thuhet nė kėtė dokument.

Po ashtu nė njė deponim gojor tė mėvonshėm, Dėshmitari 81 tėrhoqi pjesė tė rėndėsishme tė deklaratės sė tij tė parė dhe ka bėrė njė varg ndryshimesh nga ato qė i ka thėnė mė herėt.

Sipas mbrojtjes kjo dėshmi duhet refuzuar. “Kjo dėshmi nuk ėshtė e sigurt dhe nė asnjė mėnyrė nuk e bėnė z. Haradinaj pėrgjegjės pėr krimet e supozuara nė Jabllanicė”, thuhet nė dokumentin pėrmbledhės.

Prokuroria poashtu kėrkon qė tė pėrfshihen edhe dėshmitarėt e tjerė tė mbrojtur siē janė Dėshmitari 75 dhe 76 qė deklarojnė se kanė qenė prezent nė Jabllanicė, por asnjėri prej tyre nuk e ka parė Haradinajn nė Jabllanicė dhe dėshmitė e tyre mund tė konsiderohen tė vjetruara.

Ndryshe, thuhet se i mbetet dhomės sė apelit tė vendos se cilėt dėshmitar janė tė pranueshėm e cilėt jo, madje kjo edhe mund ta zgjas procesin ndaj Haradinajt nė pėrgjithėsi.

“Mendoj se do tė zgjas disa muaj. Saktėsisht procesi nė gjykatė do tė zgjasė vetėm disa javė por do tė duhen disa muaj qė tė pėrfundojnė tė gjitha procedurat”, ka thėnė avokati.

Zero Cool
15-07-11, 15:52
Daci dėnohet “sa pėr sy e faqe”


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0715150006311_m.jpg


Gjykata Supreme e ka vėrtetuar dėnimin ndaj ish kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Dacit pėr shpėrdorim tė detyrės si dhe dėnimet e shqiptuara.

Bėhet e ditur se njė trup gjykues i pėrzier me dy gjykatės kosovar dhe njė tė EULEX-it nė Gjykatėn Supreme, nė aktvendimin e tyre lidhur me ankesėn e parashtruar, kryesisht e kanė konfirmuar, ndėrsa e kanė ndryshuar pjesėrisht vendimin e shkallės sė parė tė Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė kundėr Nexhat Dacit dhe Ahmet Alishanit tė datės 10 nėntor 2010.

“Gjykata Supreme e vėrtetoi dėnimin e Nexhat Dacit pėr shpėrdorim tė detyrės si dhe dėnimet e shqiptuara”, thuhet nė njoftimin e EULEX-it.

Mė tej pohohet se “Gjykata supreme e ka modifikuar aktgjykimin e shkallės sė parė vetėm pėr arsye formale pėr sa i pėrket kontributit tė Ahmet Alishanit, dhe i ka rishkruar pjesėt pėrkatėse tė dispozitivit, deri sa u vėrtetua cilėsimi i kontributit tė Ahmet Alishanit si ndihmė nė shpėrdorim tė detyrės tė kryer nga Nexhat Daci. Po ashtu, Gjykata Supreme i urdhėroi tė pandehurit qė bashkėrisht t’ia kompensojnė Kuvendit shumėn prej 1.540 euro pėr dėmin e shkaktuar me kėto vepra penale. Ndalimi pėr Nexhat Dacin qė tė ushtrojė funksione publike u anulua”.

Rasti kishte tė bėnte me blerje tė pasurisė dhe shėrbimeve me urdhėr tė Nexhat Dacit e qė u paguan nga buxheti i Kuvendit tė Kosovės, kurse u pėrdorėn privatisht. Nexhat Daci nė atė kohė ishte kryetar i Kuvendit, kurse Ahmet Alishani ishte kėshilltar pėr Siguri i Kryetarit tė Kuvendit.

Gjykata e Qarkut nė vitin 2010 e shpalli Nexhat Dacin fajtor pėr shpėrdorim tė detyrės dhe e dėnoi me njė vit e 6 muaj burgim. Ahmet Alishani kishte ndihmuar nė kėtė vepėr penale dhe u dėnua me 6 muaj burgim.

Tė dyja dėnimet u patėn pezulluar pėr njė periudhė verifikimi prej 2 vitesh. Pėrveē kėsaj, gjykata e kishte shqiptuar ndalimin e ushtrimit tė funksionit publik pėr dy vite pas vuajtjes sė dėnimit.

Ky aktgjykim lidhur me ankesėn ėshtė shpallur mė 13 korrik 2011. Aktgjykimi i Gjykatės Supreme ėshtė pėrfundimtar. Kundėr kėtij vendimi nuk ka ndonjė masė ligjore.

Zero Cool
16-07-11, 10:03
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/261597_10150248270592252_567412251_7804024_6657650 _n.jpg

Zero Cool
16-07-11, 20:00
Shaip Muja e fsheh kompaninė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0716130107822_m.jpgDeputeti i Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK) nė Kuvendin e Kosovės, Shaip Muja, ka hapur kompani pėr energjetikė, por kėtė nuk e ka deklaruar nė formularin e deklarimit tė pasurisė pranė Agjencisė Kundėr Korrupsion (AKK), edhe pse e obligon ligji.


Nė Ligjin pėr deklarimin, prejardhjen dhe kontrollin e pasurisė dhe dhuratave tė zyrtarėve publik, neni i 4 i tij, definohet qartė se nė zyrtar i lartė, qė nė kėtė kategori hyjnė edhe deputetėt, duhet tė deklarojė zotėrimin nga ana e tyre tė aksioneve nė shoqėri komerciale.

Por deputeti Muja, qė ishte edhe kėshilltar i kryeministrit Hashim Thaēi, ka deklaruar vetėm 50 % tė aksioneve nė kompaninė “Ana Derm”, pėr ē’gjė edhe ėshtė duke u hetuar nga AKK-ja, shkruan Zėri.

Edhe pse gazeta ka insistuar, nė AKK nuk kanė dashur tė bėjnė me dije se a po hetohet deputeti Muja edhe pėr mosdeklarimin e aksioneve nė kompaninė pėr energjetikė, por vetėm kanė konfirmuar hetimin.

“Agjencia ėshtė duke e trajtuar rastin pėr veprimet e mundshme tė konfliktit tė interesit, deputeti Muja ėshtė duke bashkėpunuar me ne. Ligji pėrcakton se faza e hetimeve ėshtė e mbyllur pėr publikun, ne do ta publikojmė vendimin definitiv”, ka thėnė pėr “Zėrin” Hasan Preteni, drejtor i AKK-sė.

Ndryshe, kompania mė e re e deputetit Muja, me emrin “Kosova Green Energy” dhe “Zėri” ka siguruar njė certifikatė tė kėtij biznesi tė regjistruar mė 2 prill tė kėtij viti.

Sipas kėsaj certifikate, deputeti Muja ėshtė nė ortakėri me Ali Kastratin, por nuk dihet pėrqindja e aksioneve tė secilit nė kėtė kompani. Pos pronarė, nė kėtė biznes qė tė dy aksionarėt, Shaip Muja e Ali Kastrati janė regjistruar edhe si persona kontaktues tė biznesit nė fjalė.

Deputeti Muja edhe pas njė javė pritjesh nuk ka dashur tė prononcohej pėr kėtė ēėshtje, njėjtė sikurse nuk ka dashur tė flasė as pėr pėrqindjen e jashtėligjshme tė aksioneve nė kompaninė “Ana Derm”.

Ky deputet i pozitės, qė ėshtė ndėr 12 milionerėt e Kuvendit tė Kosovės, ka deklaruar se ka nė pronėsi me njė pasuri qė kalon vlerėn mbi 2 milionė euro. Pėrveē tė tjerash, si tė hyra ai ka paraqitur pagėn vjetore nga Kuvendi nė shumė 14.880 euro nė vit dhe tė ardhurat nga 50% e aksioneve nė “Ana Derm”, qė sipas deklarimit tė pasurisė, nuk arrijnė mė shumė se 5.000 euro pėr vit.

Nė “Ana Derm”, deputeti Muja ka 50% tė aksioneve, kurse 50% tė tjera i takojnė gruas sė tij, Anita Muja. Ajo ėshtė edhe pronare nė kompaninė tjetėr private “Ana-Z”, me anė tė sė cilės ka pėrfituar njė kontratė nga fondet publike tė Radiotelevizionit tė Kosovės (RTK), por qė kėta tė fundit nuk pranojnė tė bėjnė publike vlerėn e saj.

Me anė tė kėsaj kontrate, kompania e gruaja e deputetit tė PDK-sė, Shaip Muja, Anitės, “Ana-Z” qė ka edhe 50% tė aksioneve nė kompaninė e burrit “Ana Derm”, qė nga 1 maji ka filluar tė realizojė emisionin “Estetika dhe shėndeti”, i cili do tė transmetohet sė paku deri nė dhjetor tė kėtij viti.

Zero Cool
17-07-11, 10:29
Prokuroria e EULEX vendos ta marrė nė pyetje Limajn


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0717095036771_m.jpg


Prokuroria e EULEX-it ka vendosur qė ta marrė nė pyetje ish-ministrin, Fatmir Limaj, 16 muaj pas bastisjeve qė janė bėrė nė Ministrinė e Transportit dhe Postė Telekomunikacionit, si edhe nė pronat e familjarėve tė tij- shkruan e pėrditshmja Koha Ditore.

Deputeti aktual i Partisė Demokratike tė Kosovės do tė paraqitet para prokurorėve ndėrkombėtarė mė 20 shtator, pikėrisht nė kohėn qė e ka paralajmėruar edhe kryeprokurorja nė largim e Prokurorisė Speciale tė Kosovės, Isabelle Arnal.

Pranimin e ftesės qė i ėshtė bėrė Limajt pėr t’u paraqitur nė prokurori e ka konfirmuar tė shtunėn pėr gazetėn avokati mbrojtės i tij, Tomė Gashi. Ai i ka shprehur haptas dyshimet se ky veprim i EULEX-it ka prapavijė politike.

“Ēfarė arsyeje ka misioni i EULEX-it ta thėrrasė dikė nė pyetje pas 16 muajve qė ka bėrė spektakėl. Ligji ia lejon, por nuk ėshtė normale”, ka deklaruar Gashi. Pėr bindjen e tij, kjo gjė ėshtė duke u bėrė pėr tė vetmin qėllim qė tė kėrkohet nga Gjykata Supreme zgjatje tė hetimeve edhe pėr sė paku gjashtė muaj tė tjerė, pasi brenda kėsaj periudhe nuk ėshtė gjetur asnjė dėshmi qė do ta bėnte klientin e tij, fajtor pėr keqpėrdorim tė detyrės zyrtare.

Zero Cool
17-07-11, 16:03
Kosovė, grupet parlamentare nė Kushtetuese pėr imunitetet


http://lajmifundit.com/wp/wp-content/uploads/2011/07/kuvendi_kosove.jpg


Pas refuzimit nga kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, EULEX-i do tė provojė njė rrugė tjetėr qė tė bindė Kuvendin pėr tė nxjerrė njė rezolutė qė tė pyes Gjykatėn Kushtetuese pėr imunitetin e deputetėve.
Pas refuzimit nga kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, EULEX-i do tė provojė njė rrugė tjetėr qė tė bindė Kuvendin pėr tė nxjerrė njė rezolutė qė tė pyes Gjykatėn Kushtetuese pėr imunitetin e deputetėve.
Sipas gazetės Ekspress, EULEX-i tani do t’u dėrgojė letėr tė gjitha grupeve kuvendare qė tė deklarohen pėr rezolutė.

Zero Cool
17-07-11, 21:30
FSK nė marshimin katėrditor nė Holandė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0717132542480_m.jpg


Njėsiti i specializuar i FSK-sė do tė jetė pjesė e njė marshimi tradicional ushtarak, i cili do tė mbahet pėr katėr ditė, nga 19-23 korrik 2011, nė Nijmegen tė Holandės.

Kjo ėshtė hera e parė qė FSK-ja po merr pjesė nė marshin tradicional, i 95-ti me radhė, nė tė cilin do tė marrin pjesė rreth 5.000 ushtarakė nga vende tė ndryshme, tė cilėt do tė marshojnė 160 kilometra, katėr ditė nga 40 kilometra.

Ministri FSK-sė, Agim Ēeku dhe zėvendėskomandanti i FSK-sė, gjeneralmajor Rrahman Rama, tė shtunė solemnisht pėrcollėn skuadrėn, e cila do tė pėrfaqėsojė FSK-nė nė Holandė.

Mediat i kane dhe rendesi ketij lajmi, une vertete nuk e di se si qendron puna per pjesmarrje nga vendet jasht Holandes, e sidomos si qendron puna per me marre pjese pjesetaret e nje ushtrie te huaj ne kete marshim 4 dite nga 40km, por per neve "Holandezeve" kjo eshte nje procedure e thjeshte bile bile edhe turisti jone u pat lajemru 1 vjet ma heret, por per fat te keq mas 300-400 metrash marshimi, e nderprejti :( LOLzz

Oqeani
17-07-11, 21:38
FSK nė marshimin katėrditor nė Holandė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0717132542480_m.jpg


Njėsiti i specializuar i FSK-sė do tė jetė pjesė e njė marshimi tradicional ushtarak, i cili do tė mbahet pėr katėr ditė, nga 19-23 korrik 2011, nė Nijmegen tė Holandės.

Kjo ėshtė hera e parė qė FSK-ja po merr pjesė nė marshin tradicional, i 95-ti me radhė, nė tė cilin do tė marrin pjesė rreth 5.000 ushtarakė nga vende tė ndryshme, tė cilėt do tė marshojnė 160 kilometra, katėr ditė nga 40 kilometra.

Ministri FSK-sė, Agim Ēeku dhe zėvendėskomandanti i FSK-sė, gjeneralmajor Rrahman Rama, tė shtunė solemnisht pėrcollėn skuadrėn, e cila do tė pėrfaqėsojė FSK-nė nė Holandė.

Mediat i kane dhe rendesi ketij lajmi, une vertete nuk e di se si qendron puna per pjesmarrje nga vendet jasht Holandes, e sidomos si qendron puna per me marre pjese pjesetaret e nje ushtrie te huaj ne kete marshim 4 dite nga 40km, por per neve "Holandezeve" kjo eshte nje procedure e thjeshte bile bile edhe turisti jone u pat lajemru 1 vjet ma heret, por per fat te keq mas 300-400 metrash marshimi, e nderprejti :( LOLzz


Ani se rrafsh e kan hahahah - mos t'a kalojne kufirin me dale ne kojshillek ahahah

Zero Cool
18-07-11, 14:20
Serbisė do t`i kėrkohet njohja e Kosovės pėr nė BE


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0718092307595_m.jpg


Gjermania e mbėshtet hyrjen e Kosovės dhe tė Serbisė nė BE si dy shtete. Por sipas ambasadorit tė parė tė Gjermanisė nė Republikėn e Kosovės, BE-ja asnjėherė nuk do t`i pranojė brenda vetes dy shtete qė nuk e njohin njėra-tjetrėn.


Nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore” ambasadori nė largim i Gjermanisė, Hans Dieter Steinbach, ka thėnė se nė rrugėn e Serbisė drejt BE-sė do tė vijė edhe momenti kur ajo do tė duhet ta njohė Kosovėn. Pas tre vjetėsh shėrbimi si ambasador i Gjermanisė nė Kosovė, ambasadori Steinbach flet edhe pėr shumė zhvillime tjera. Sipas tij problemet e veriut do tė duhej tė adresoheshin pas njė kohe nė dialogun mes Kosovės dhe Serbisė.

I pyetur se a ekziston ndonjė rrezik qė do tė dėshtojė ekzistimi i Kosovės si shtet, ambasadori nė largim i Gjermanisė ishte i prerė: “ Jo nuk ka. Nuk ka, sepse Kosova tash njihet nga 76 shtete. E di se procesi i njohjeve ėshtė ngadalėsuar pak, por besoj se do tė ketė njohje tė reja. Ajo qė pėr Gjermaninė ėshtė shumė, shumė, shumė e qartė ėshtė sovraniteti i Kosovės. Sa herė qė dikush tė flasė pėr prekjen e sovranitetit tė kėtij vendi, sa herė qė dikush tė flasė pėr ide tė ndarjes sė kėtij vendi, sa herė qė dikush flet pėr ndryshimin e kufijve tė kėtij vendi, Gjermania do ta kundėrshtojė. Gjermania do tė kundėrshtojė, sepse ėshtė bindur se vetėm kufijtė e sigurt nė kėtė regjion sjellin stabilitet nė Ballkan, dhe jo vetėm nė Ballkan, por nė gjithė Evropėn”

Por, Steinbach nuk e fsheh shqetėsimin pėr veriun. Ka disa vėshtirėsi me tė cilat po pėrballemi nė veri. “Nė njė moment nė tė ardhmen, veriu duhet tė jetė pjesė e dialogut. Jo nė kuptim tė ndarjes apo diēkaje tjetėr tė ngjashme, por nė kuptimin e krijimit tė kushteve tė jetės qė serbėt e veriut tė pranojnė shtetin e Kosovės”, tha Steinbach.

Ai ka theksuar se ėshtė fakt se Kosova ėshtė shtet sovran dhe dialogu duhet tė zhvillohet nė kushte dhe mbi bazėn e dy shteteve tė pavarura. Gjermania e ka njohur pavarėsinė e Kosovės e edhe tė Serbisė. Tė dyja kėto shtete synojnė BE-nė, dhe ky dialog lehtėson kėtė qėllim tė tillė. Duhet biseduar. Duhet biseduar edhe pėr ēėshtjet e ndėrlikuara, jo vetė tė lehtat. Rrethanat janė krijuar me nisjen e kėtij dialogu.

Por, pėr hyrjen nė BE tė Serbisė, ai tha se ėshtė njė proces i gjatė, si pėr Serbinė, si pėr Kosovėn, si pėr shtetet e tjera nė regjion. “Unė mund t’ju garantoj se BE-ja kurrė nuk do tė pranojė dy shtete qė nuk e njohin njėra-tjetrėn”, tha ai.

Zero Cool
18-07-11, 14:22
Asistenca e BE-sė pėr 2011-2013, 70 milionė euro


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0718124309884_m.jpg


Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi tha tė hėnėn se i gjithė mekanizmi ndėrinstitucional pėr ri-integrimin e personave tė riatdhesuar ėshtė funksional dhe ka shėnuar rritje tė konsiderueshme nė trajtimin e kėrkesave pėr ndihmė personave tė riatdhesuar. U tha se asistenca e BE-sė pėr vitet 2011-2013 do tė jetė 70 milionė euro dhe se 30 pėr qind e asistencės sė pėrgjithshme do tė fokusohet nė asistencėn pėr zbatimin e kritereve pėr procesin e liberalizimit tė vizave.


Ministri Rexhepi kėshtu njoftoi nė takimin e 11-tė, tė Grupit punues pėr liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian, nė tė cilėn morri pjesė ministri ministrja pėr Integrime Evropiane, Vlora Ēitaku, zyrtarė tė lartė tė MPB-sė dhe ministrive tjera, si dhe zyrtarė tė tjerė tė institucioneve tė vendit dhe atyre ndėrkombėtare.

Ai tha se gjatė periudhės raportuese ėshtė pėrmbyllur me sukses pėrzgjedhja e kompanisė pėr prodhimin e pasaportave biometrike dhe se ėshtė finalizuar projekti pėr skanimin dhe digjitalizimin e regjistrave civil.

“Pėrkundėr punėve tė mėdha qė kemi kryer, ka ende punė tė cilat duhet ndėrmarrė qė tė pėrmirėsojmė sundimin e ligjit nė Kosovė dhe njėkohėsisht tė pėrfitojmė nga liberalizimi i vizave. Me hapjen e dialogut pėr liberalizim tė vizave do tė krijohet njė situatė e re e cila do ta dinamizojė procesin, kėshtu qė duhet pėrmbajtur deri nė fund tė procesit tė liberalizimit”, tha Rexhepi

Ndėrsa ministrja, Vlora Ēitaku tha se me datėn 1 korrik ka pėrfunduar raundi i takimeve tė Dialogut tė procesit tė Stabilizim Asociimi. Ajo tha se Ministria e Integrimit Evropian dhe Ministria e Punėve tė Brendshme kanė koordinuar pėrgatitjen e pyetėsorit pėr zbatimin e procesit tė ri-integrimit nė nivel lokal.

Ajo bėri tė ditur se asistenca e BE-sė pėr vitet 2011-2013 do tė jetė 70 milionė euro dhe se 30 pėr qind e asistencės sė pėrgjithshme do tė fokusohet nė asistencėn pėr zbatimin e kritereve pėr procesin e liberalizimit tė vizave.

Grupi Punues pėr Liberalizim tė Vizave me BE-nė mban takime tė rregullta me ē’rast nga pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Republikės sė Kosovės raportohet pėr tė arriturat e fundit pėr procesin e Liberalizimit tė Vizave me BE-nė.

Zero Cool
18-07-11, 14:24
LDK: PDK-ja pa njerėz tė kulturuar


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0718140112992_m.jpg


Ministri Memli Krasniqi dhe ekipi i PDK-sė i instaluar nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sportit, sipas partisė mė tė madhe opozitare nė vend, LDK-sė, vazhdon tė shkelė ligjet e shtetit dhe tė sillet pa asnjė kulturė dhe etikė.


LDK pėrmes njė komunikate pėr media vlerėson se dy veprimet e fundit tė paligjshme tė ministrit janė emėrimet e Kėshillave tė Teatrit Kombėtar dhe tė Galerisė sė Arteve tė Kosovės. Kėshilli i Teatrit Kombėtar tė Kosovės ka mandat deri nė vitin 2013, ndėrsa ai i Galerisė sė Arteve tė Kosovės deri nė vitin 2012, potencon kjo parti nė reagimin e saj.

Me kėto veprime tė kundėrligjshme ministri Krasniqi dhe PDK-ja po forcojnė rendin e rrugės qė kanė vendosur nė Ministri dhe qė po e shtrijnė edhe nė institucionet e kulturės, thuhet nė reagim.

“Me sjellje tė papėrgjegjshme dhe tė paligjshme PDK ja po synon tė politizojė gjithēka, po synon tė largojė nga institucionet e kulturės njerėzit e kulturės dhe tė instalojė aty njerėz tė politizuar dhe pa asnjė dije”, vlerėson LDK.

Lidhja Demokratike e Kosovės konsideron se politizimi dhe shkelja e ligjeve janė veprime tė denja vetėm pėr njė parti pa program pėr kulturėn dhe pa njerėz tė kulturuar siē ėshtė PDK-ja.

Lidhja Demokratike Kosovės edhe njė herė kėrkon nga kryeministri qė ai, partia dhe njerėzit e tij tė heqin dorė nga veprimet e paligjshme, jonormale dhe joetike.

“Me kėto veprime, kryeministri, nėpėrmjet njerėzve tė tij, po rrezikon punėn e institucioneve dhe tė njerėzve tė kulturės”, theksohet nė fund tė reagimit tė LDK-sė.

Zero Cool
18-07-11, 15:05
Tensionohet situata nė ‘Lagjen e Boshnjakėve’


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0718144725527_m.jpg


Tensionohet situata nė ‘Lagjen e Boshnjakėve’, pas njė vendimi tė administratės sė UNMIK-ut pėr rrėzimin e shtėpisė sė Sebahate Selacit, e cila ka filluar ndėrtimin e saj ditė mė parė, raporton korrespondenti i Koha.net nga Mitrovica.


Pak para mesdite dy inspektorė serbė ( tė UNMIK-ut), tė shoqėruar nga njė patrullė e policisė kanė vendosur nė njė cep tė shtėpisė nė ndėrtim njė vendim me tė cilėn kėrkohet qė tė ndėrpriten punėt, sepse qenka ndėrtim “ilegal” dhe “do tė rrėnohet”.

Ndėrsa, sipas vendimit, tė gjitha shpenzimet rreth kėtij rasti do t’i bartė pronari i shtėpisė, qė nė kėtė rast ėshtė shqiptar. Sebahtja nėse pėr ndėrtim nuk bėn kėrkesėn nė administratėn e UNMIK-ut, nė veri tė Mitrovicės, nė afat prej 48 orėve, ajo, administrata e UNMIK-ut do tė rrezojė shtėpinė e saj. Nė anėn tjetėr vetė pronarja ka theksuar se kėrkesėn pėr ndėrtim e ka dorėzuar nė komunėn e Mitrovicės nė jug tė qytetit.

Nė pjesėn veriore tė qytetit nė fakt ėshtė e pamundur bėsh njė gjė tė tillė pėr shkak tė mungesės sė qarkullimit tė lirė.

“Unė shtėpinė tim jam duke e ndėrtuar nė pronėn time dhe me ēdo mjet nuk do ta mbroj nga rrėnimi”, ėshtė shprehur ajo, duke shtuar se administrata e UNMIK-ut ėshtė e pėrbėrė nga strukturat paralele serbe dhe etnikisht e pastėr serbe.

Albert Gashi, njė ndėr fqinjėt ka theksuar se Qeveria e Serbisė ka ditė qė ka filluar ndėrtimin e njė banese shumėkatėsh nė Lagjen e Boshnjakėve, nė pjesėn lindore. Ne banorėt d tė organizohemi dhe do tė ndalojmė punėn e strukturave paralele, ndėrsa atė objekt do tė rrafshojmė pėr tokė, ka thėnė Gashi.

Zero Cool
19-07-11, 14:19
Granatė dore afėr selisė sė EULEX-it nė Prishtinė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0719140929313_m.jpg


Sot rreth orės 09:00 policia nėpėrmes rrugėve operativa ka marrė njė informacion lidhur me prezencėn e njė mjeti shpėrthyes tė vendosur nė njė qese plastike afėr rrethojave tė ndėrtesės sė EULEX-it nė rrugėn “Luan Haradinaj” nė Prishtinė, njofton pėrmes njė kumtese Policia e Kosovės.


Menjėherė pas marrjes sė informacionit policia ka dalė nė vendin e ngjarjes dhe ka ndėrmarrė tė gjitha masat e nevojshme pėr tė siguruar zonėn e rrezikut dhe parandaluar ndonjė shpėrthim eventual, njofton Koha.

Nė tė njėjtėn kohė, nė vendngjarje ėshtė ftuar edhe njėsia e specializuar pėr largimin e mjeteve shpėrthyese tė cilėt menjėherė kanė filluar kontrollimin nė vendin e ngjarjes pėr tė gjetur dhe konstatuar se pėr ēfarė mjeti eksploziv bėhet fjalė.

Kontrolli i detajuar i vendngjarjes ka rezultuar me gjetjen e mjetit shpėrthyes, granatė dore, e cila nė mėnyrė tė kontrolluar ėshtė tėrhequr nga vendi i ngjarjes.

Pėr shkaqe sigurie pėrgjatė periudhės sė kontrollimit tė vendngjarjes dhe kėrkimit pėr mjetin shpėrthyes policia ka bllokuar segmentin e rrugicės ku ėshtė gjetur mjeti shpėrthyes pėr ta liruar mė pas atė pėr qarkullim normal.

Zero Cool
19-07-11, 14:22
Hetime tė reja pėr “Medicus”


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0719102549942_m.jpg


Dy aktakuzat e ngritura nė rastin “Medicus” me sa duket “nuk po ua mbushin syrin” prokurorėve tė EULEX-it, tė cilėt nuk kanė tė ndalur duke hetuar kėtė rast. Ani pse gjer mė tani janė ngritur e konfirmuar dy aktakuza nė lidhje me rastin “Medicus” me gjithsej shtatė tė pandehur, Prokuroria Speciale e EULEX-it ėshtė duke vazhduar me hetime nė kėtė rast. Aktakuza tė reja, sipas burimeve tė gazetės, pritet tė ngrihen derisa hetimet janė duke vazhduar.
“Janė dy aktakuza tė konfirmuara pėr tė cilat ende nuk ka filluar gjykimi por hetimet janė zgjeruar dhe mund tė ketė aktakuza tė reja”, i ka thėnė njė burim gazetės Zėri me kusht anonimiteti.

Ky zyrtar i afėrt me hetimet nuk ka mohuar se nė mesin e tė dyshuarve qė mund tė pėrfshihen nė aktakuzėn e re ėshtė edhe ish-kėshilltari i kryeministrit, tashmė deputet nė Parlamentin e Kosovės nga radhėt e PDK-sė, Shaip Muja. Ky i fundit, sipas burimeve nė prokurori, dyshohet se ka pasur ndikim nė dhėnien e licencės pėr transplantim organesh nė klinikėn “Medicus”.

“Nuk mund tė flasim nė kėtė kohė pėr emra, por pėr emrin konkret qė ju po pėrmendni nuk mund as tė pohoj e as tė mohoj hetimet”, ka vazhduar mė tej ky zyrtar.

Por, megjithatė, gazeta ka mėsuar se tashmė nė listėn e tė dyshuarve nga prokurorėt specialė ėshtė Shaip Muja dhe dy zyrtarė tė tjerė tė lartė tė vendit. Ata dyshohen se kanė qenė pjesė e krimit tė organizuar nė krimin qė dyshohet se ėshtė kryer nė klinikėn private “Medikus”, klinikė nė tė cilėn ilegalisht ėshtė bėrė transplantimi i organeve.

Por, zyrtarisht EULEX nuk ka dhėnė detaje nė lidhje me hetimet qė po vazhdojnė nė rastin “Medicus”. Zėdhėnėsi Blerim Krasniqi vetėm ka rikonfirmuar se gjer mė tani janė tė ngritura dhe konfirmuara dy aktakuza me gjithsej shtatė persona tė akuzuar.

Nė aktakuzėn e parė, pėr tė cilėn gjykimi pritet tė fillojė nė tetor tė kėtij viti, sipas tij, janė tė akuzuar pesė persona pėr tė ashtuquajturin rasti “Medicus”.

“Pohohet se veprat penale janė kryer nė vitin 2008 nė Klinikėn Medicus nė Prishtinė, ku janė pėrfshirė viktima nga vende tė ndryshme. Katėr tė pandehurit do tė pėrballen me akuza tė trafikimit tė personave me qėllim tė heqjes sė organeve, si dhe tė krimit tė organizuar. Tre tė pandehur do tė pėrballen me akuzė pėr ushtrim tė paligjshėm tė aktiviteteve mjekėsore. Dy tė pandehur do tė pėrballen me akuzė pėr shpėrdorim tė pozitės zyrtare”, ka pohuar Krasniqi.

Tė akuzuarit nė aktakuzėn e parė janė Lutfi Dervishi - urolog, Driton Jilta - kirurg, Ilir Rrecaj - mjek dhe ish-sekretari i Ministrisė sė Shėndetėsisė, Sokol Hajdini - specialist anesteziolog, Sylejman Dulla - anesteziolog, Islam Bytyqi po ashtu anesteziolog dhe Arban Dervishi, i biri i mjekut Lutfi Dervishi.

Aktakuza e dytė ndėrkaq e cila ėshtė ngritur mė 10 qershor tė kėtij viti, sipas Blerim Krasniqit, i ngarkon dy shtetas tė huaj Yusuf Ercin Sonmez, shtetas turk, dhe Moshe Harel, shtetas izraelit. Ndonėse tė akuzuar, qė tė dy gjenden jashtė vendit ndėrsa pėr ta ėshtė lėshuar fletarrest ndėrkombėtar.

Zero Cool
19-07-11, 14:23
Krasniqi nuk tėrhiqet nga pėrgjigjja dhėnė EULEX-it


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0719120758681_m.jpg


Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi nuk e ka ndėrmend tė heqė dorė nga pėrgjigjja qė ia ka dhėnė EULEX-it, lidhur me ēėshtjen e imunitetit tė deputetėve. Ai tha se ēėshtja e imunitetit tė deputetėve ėshtė mirė e qartėsuar me ligjet nė fuqi dhe Kushtetutėn, prandaj sipas tij, Kuvendi i Kosovės nuk do tė nxjerrė Rezolutė pėr tė kėrkuar qartėsim nga Gjykata Kushtetuese e Kosovės.
Ai pas mbledhjes sė Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, tha se ēėshtja e imunitetit ėshtė tepėr e qartė dhe kushdo qė ka paqartėsi, kėtė vetė mund ta kėrkojė nė Gjykatėn Kushtetuese tė Kosovės.

Krasniqi ka vlerėsuar ditė mė parė se nuk ėshtė pėrgjegjėsi e Kuvendit qė tė merret me ēėshtjen e imunitetit. Andaj, ai i ka sugjeruar EULEX-it qė, bazuar nė Kushtetutėn e Kosovės, Qeveria vetė mund tė kėrkojė nga Gjykata Kushtetuese interpretim pėr imunitetin e deputetit.

Ndryshe, nė mbledhjen e Kryesisė sė Kuvendit u vendos tė mbahen dy seanca, njėra kėtė javė dhe tjetra javėn e ardhshme.

Zero Cool
19-07-11, 21:59
S’ka marrėveshje tė reja, anulohet raundi i gjashtė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0719190744897_m.jpg


I dėrguari i Bashkimit Evropian nė dialogun mes Prishtinės dhe Beogradit, Robert Cooper ka njoftuar tė martėn se raundi i gjashtė, apo takimi i paraparė pėr tė mėrkurėn mes palėve ėshtė anuluar. Ai ka thėnė se deri nė muajin shtator mė nuk do tė ketė takime mes dy delegacioneve.
“Kemi marrė vendim qė tė anulojmė takimin e nesėrm tė dialogut dhe i kam informuar qė tė dy palėt pėr kėtė”, ka thėnė Cooper, pėr tė shtuar se takimi ėshtė shtyrė, meqė nuk dukej se palėt do tė dakordoheshin pėr ndonjė marrėveshje.

“Tash jemi nė fazėn e diskutimeve ku jemi shumė afėr marrėveshjeve pėr disa ēėshtje dhe nuk ka pse tė mbahet takimi pėrderisa nuk jemi nė gjendje qė tė arrijmė ndonjė marrėveshje”, ka thėnė i dėrguari i BE-sė nė dialogun mes Kosovės dhe Serbisė, njofton REL.

“Ishte e qartė se kjo nuk do tė ndodhte nesėr, kėshtu qė vendosėm se do tė ishte mė mirė qė tė mos kishte takim, por tė rifillojmė nė shtator, ku mendoj se do tė ketė njė perspektivė mė tė mirė pėr pajtueshmėri pėr ēėshtje tė caktuara”, ka thėnė Cooper.

Ndėrkohė shefja e delegacionit te Kosovės, Edita Tahiri, ka thėnė se raundi i gjashtė i dialogut ėshtė anuluar me “fajin e palės serbe e cila nuk ėshtė treguar e gatshme ta pranojė marrėveshjen pėr tregtinė e lirė, pėrkatėsisht njohjen e vulave tė doganave tė Kosovės, tė njohura tashmė nga Bashkimi Evropian”.

Pėrmes njė deklarėte pėr media, kryengorciatorja kosovare, ka thėnė se mė kėtė qėndrim, Serbia vazhdon tė shkel parimet e lėvizjes sė lirė tė mallrave, si njė prej parimeve fundamentale tė Bashkimit Evropian. Ajo ka porositur Serbinė qė orientimi proevropian nuk bėhet me retorikė, por me politika e vendime proevropiane.

Zero Cool
20-07-11, 12:40
Vetėvendosje: Diplomohet Edita Tahiri!http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0720123744596_m.jpg


Aktivistė tė lėvizjes Vetėvendosje ndėrmorėn para ndėrtesės sė Qeverisė aksionin simbolik, me ē’rast zėvendėskryeministres Edita Tahirit iu nda “diploma e Universitetit tė Hajnisė dhe kompromiseve me Serbinė”. Diplomė kjo, siē tha Vetėvendosje pėr kursin “Negociatat dhe koncesionet marramendėse me Serbinė”, pėr tė cilin kryenegociatorja ėshtė vlerėsuar me notė maksimale 10.


Aktivisti Frashėr Krasniqi, me kėtė rast tha se nuk do shumė mend pėr tė vėrejtur se si Qeveria dhe pushtetarėt e Kosovės, pėrveē qė janė tė shitur e tė korruptuar, janė edhe shumė tė paditur.

“... Megjithatė, problemi kryesor nuk po na del tė jetė padituria e tyre. Nė fund tė fundit, njeriu kur ka vullnet pėr tė fituar dije e fiton atė. Kėshtu, Qeveria e Kosovės, pėrveē qė nuk po di me zhvillu ekonominė e vendit, me shtri sovranitetin e shtetit, me rritė mirėqenien e qytetarėve, ajo as nuk po ka vullnet t’i bėjė kėto. E megjithatė, ka plot gjėra tjera pėr bėrjen e tė cilave kjo Qeveri ėshtė shumė e vullnetshme. Dhe ėshtė aq e vullnetshme sa qė ėshtė bėrė profesioniste. Ajo ka shumė vullnet ta pasurojė veten, duke e shitur Kosovėn”, tha Krasniqi.

“Ka kohė qė nė vendin tonė ėshtė themeluar njė universitet i ri: ai i Hajnisė dhe Kompromiseve me Serbinė. Atyre qė i ndjekin mėsimet nė tė u mėsohet pėr teknikat mė tė zhvilluara tė vjedhjes sė pasurisė publike, u mėsohet pėr mėnyrat mė tė sofistikuara tė keqpėrdorimit tė pushtetit... Njė kurs special dhe shumė intensiv, qė ofrohet nė kėtė universitet, i pajisė pjesėmarrėsit me shprehinė e servilitetit dhe kompromiseve tė vazhdueshme me Serbinė. Rektori i kėtij universiteti, kryeministri Hashim Thaēi, po kujdeset vazhdimisht qė t’i edukojė nė kėtė frymė studentėt qė i ka pėrreth vetes dhe t’i bėjė ata sa mė tė pėrshtatshėm pėr t’i kryer punėt e ndyta nė saje tė sė cilave ky rektor ia ruan pushtetin vetes”, u shpreh mė tej aktivisti i Vetėvendosjes.

Sipas tyre, e diplomuara mė e re nė Universitetin e Hajnisė dhe tė Kompromiseve me Serbinė ėshtė zėvendėskryeministrja Edita Tahiri. “Kjo e fundit, me rezultat maksimal – notė 10.00 – arriti ta kalojė kursin e negociatave dhe koncesioneve marramendėse me Serbinė”, tha ai.

Sipas tij, Tahiri sė bashku me kryeministrin Hashim Thaēi, treguan zell tė pashoq nė pėrmbushjen e kėrkesave tė shtetit qė pėr ēdo ditė e cenon sovranitetin dhe pavarėsinė e Kosovės.

Zero Cool
20-07-11, 15:34
Vihet gurthemeli i burgut tė sigurisė sė lartė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0720142728776_m.jpg


Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi nė ceremoninė e vėnies sė gurthemelit pėr ndėrtimin e burgut tė sigurisė sė lartė nė Gėrdofc tė Komunės sė Podujevės tha se ndėrtimi i tij paraqet projektin kapital tė radhės dhe i kontribuon drejtpėrdrejt sundimit tė ligjit nė Kosovė.


Ai tha se ky projekt do tė realizohet i bashkėfinancuar nga Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe Komisioni Evropian, kurse 19 hektarė tokė janė ndarė nga Komuna e Podujevės.

“Qeveria e Republikės sė Kosovės mbi vete ka pasur dhe ka barrėn e reformimit dhe kompletimit tė tė gjitha segmenteve tė nevojshme tė funksionimit tė shtetit. Prandaj, jam plotėsisht i vetėdijshėm pėr nevojėn e njė transformimi tė vazhdueshėm dhe tė mirėfilltė tė sistemit tė drejtėsisė nė Kosovė”, tha ai.

Ai tha se bashkėfinancimi i kėtij projekti nga Qeveria e Kosovės dhe Komisionit Evropian paraqet formėn mė tė mire tė harmonizimit tė prioriteteve tė Qeverisė me kėrkesat e integrimit evropian dhe koordinimit me Instrumentin e Para-anėtarėsimit pėr Republikėn e Kosovės.

“Ndėrtimi i kėtij objekti i kontribuon drejtpėrdrejt fuqizimit tė kapaciteteve dhe infrastrukturės tė sundimit tė ligjit nė Kosovė. Ky projekt ju mundėson tė burgosurve tė shfrytėzojnė masat e nevojshme pėr pėrmirėsimin e tyre dhe ri-integrimin nė jetėn ekonomiko-shoqėrore. Ky investim do tė ndikoj nė shkarkimin e institucioneve tjera korrektuese nė Kosovė gjė qė ndikon nė ngritjen e efikasitetit dhe nė pėrmbushjen e detyrave tė tyre”, tha ndėr tė tjera kryeministri Thaēi.

Ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi fillimin e ndėrtimit tė burgut tė sigurisė sė lartė e vlerėsoi si tė rėndėsisė vitale pėr Shėrbimin Korrektues tė Kosovės.

“...Motoja e jone se ligji duhet tė sundohet me ligj promovohet edhe sot, qė nėnkupton qė ata tė cilėt do tė jenė nė kėtė objekt, do t’i kenė tė drejtat e tyre ligjore sipas standardeve evropiane”, tha ministri Kuēi.

Ndėrsa, shefi i Zyrės Ndėrlidhėse tė KE-sė nė Kosovė, Kjartan Björnsson tha sė ndėrtimi i kėtij burgu do tė jetė njė hap tjetėr i rėndėsishėm pėr konsolidimin e sundimit tė ligjit dhe pėrmbushjen e standardeve evropiane.

“Ndėrtimi i kėtij burgu ėshtė edhe njė hap tjetėr i rėndėsishėm pėr konsolidimin e sundimit tė ligjit nė Kosovė, ėshtė edhe njė standard tjetėr pėr mbrojtjen e drejtave tė njeriut, duke u bazuar nė Konventėn Evropiane tė Drejtave tė Njeriut, po ashtu do tė pėrmbushet njėrin ndėr kriteret kryesore tė Komitetit Evropian pėr Parandalimin e Torturės”, tha Björnsson.

Zero Cool
20-07-11, 15:42
Katėr policė shqiptarė i kthehen detyrės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0720143638438_m.jpg


Pas njė kohe tė gjatė, nė portėn numėr 1, nė afėrsi tė Leposaviqit, nė kufirin Kosovė-Serbi, janė kthyer nė patrullim policėt shqiptarė.


Burime tė “Zėrit” nga pjesa veriore e Mitrovicės, kanė bėrė me dije se njė njėsi e Policisė Kufitare tė Republikės sė Kosovės, e pėrbėrė nga shqiptarė, janė kthyer nė patrullim tė kufirit Kosovė – Serbi, nė lokalitetin Jarinje tė komunės sė Leposaviqit.

Katėr policė shqiptarė qė kanė patrulluar rreth gjashtė muaj mė parė nė portėn kufitare Kosovė-Serbi, nė Jarinje, nuk janė pritur mirė nga kolegėt serbė.

Zero Cool
20-07-11, 23:59
Daci padit Krasniqin dhe Kryesinė e Kuvendit


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0720221503187_m.png


Ish-kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci ka paditur kryetarit aktual tė parlamentit, Jakup Krasniqi, dhe Kryesinė e Kuvendit nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės pėr shkak se nuk po ia lejon privilegjet qė i takojnė – shėrbimi i njė veture, njė shoferi, njė asistenti dhe 70 pėr qind e pagės sė kryeparlamentarit.


Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Dardanisė (LDD), parti kjo qė nė zgjedhjet e fundit nuk ia doli tė kalojė pragun zgjedhor pėr tu futur nė parlament, ėshtė dėnuar me kusht para pak kohėsh nga Gjykata pėr rregullimin e dhėmbėve me para tė taksapaguesve kosovarė.

Klan Kosova e ka treguar Dacin se si po i sfidon temperaturat e larta, duke ecur kėmbė nga zyra e partisė deri tek shtėpia e tij.

Idealist
21-07-11, 09:45
e dhembet i kushtuan. Ketij nuk iu desht nje perfundim i till, kur dihet se ne Kosove vjedhja eshte ne kulm

Zero Cool
21-07-11, 12:36
Surroi kandidat i LDK-sė pėr president?


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0721083213269_m.jpg


Burimet brenda Lidhjes Demokratike tė Kosovės – LDK kanė konfirmuar pėr Prishtina Insight se janė duke vlerėsuar nėse duhet tė kėrkohet nga njė nga intelektualėt mė tė respektuar tė vendit qė tė bėhet kandidat i tyre pėr president nė zgjedhjet e vitit tė ardhshėm.
Kėto zgjedhje paraqesin njė ndryshim tė theksuar tė peizazhit politik nė Kosovė, ngase presidenti do tė zgjedhjet me vota tė drejtpėrdrejta. Deri tani, presidenti ėshtė zgjedhur nga parlamenti dhe ėshtė konsideruar kryesisht post ceremonial.

Anėtarė kyēė tė partisė sė dytė pėr nga madhėsia nė Kosovė vlerėsojnė se Veton Surroi mund t’ua sigurojė fitoren. Publicisti nuk ka ofruar ndonjė koment lidhur me kėtė plan dhe nuk iu ėshtė pėrgjigjur pyetjeve tė Prishtina Ingisht sa u pėrket kėtyre pretendimeve.

Surroi u tėrhoq nga politika nė vitin 2007, pasi qė Ora, partia e tij politike, nuk arriti ta kalojė pragun prej 5% nė zgjedhjet e pėrgjithshme dhe rrjedhimisht nuk arriti tė hyjė nė parlament, transmeton Zėri.

Disa figura tė rėndėsishme tė LDK-sė janė tė bindura se do tė mund ta joshin atė qė prapė tė hyjė nė politikė. 50-vjeēari i ka akuzuar partitė e mėdha politike pėr vjedhje dhe manipulim tė votave dhe pėr largimin e Orės nga parlamenti pak para shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės nė vitin 2008.

Tė tjerėt fajin pėr dėshtimin e partisė sė tij e kanė gjetur nė imazhin e Surroit si elitist dhe i pėrqendruar vetėm nė Prishtinė.

Surroi mbetet figurė popullore nė Kosovė, ėshtė aktiv nė debate publike dhe i favorizuar nga kori diplomatik.

Zero Cool
21-07-11, 12:39
Kėrkohet zgjidhje e kėrkesės sė veteranėve


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0721104832514_m.jpg


Deputeti nga radhėt e Vetėvendosjes, Rexhep Selimi tha tė enjten nė seancėn plenare se Kryesia e Kuvendit duhet tė kontaktojė me veteranėt e luftės qė gjenden qė dy muaj nė grevė, nė mėnyrė qė t’i hapet rrugė zgjidhjes sė ēėshtjes sė tyre.


Ai tha se pėr dy muaj sa janė nė grevė, veteranėt kanė pasur vetėm njė kėrkesė, atė tė procedimit tė Ligjit pėr vlerat e luftės, ndėrsa sipas tij, pėr kaq kohė ata morėn si pėrgjigje vetėm injorimin e Qeverisė.

Selimi tha se javėn qė lamė pas veteranėve i ėshtė dhėnė njė premtim nga Qeveria, se Ligji kėtė javė do tė procedohet, e qė si rrjedhojė u anulua protesta e paralajmėruar prej tyre, mirėpo sipas deputetit tė Vetėvendosjes edhe ky premtim i Qeverisė nuk u mbajt.

Deputeti i Vetėvendosjes tha se ėshtė pėr tu admiruar sjellja e veteranėve tė luftės. Ai kėrkoi qė Kryesia e Kuvendit tė Kosovės tė reagoi ndaj kėsaj gjendje dhe propozoi qė Kryesia t’i kontaktojė grevistėt dhe t’i hapė rrugė zgjidhjes sė kėrkesave tė tyre.

Edhe, Myzejene Selmani nga partia nė koalicion, AKR, tha se qeveria duhet tė gjejė zgjidhje pėr kėtė ēėshtje.

Ajo pohoi se Qeveria e Kosovės duhet tė dalė me gjendje reale tė buxhetit, nė mėnyrė qė tė gjendet njė zgjidhje pėr veteranėt dhe tė largohen nga tendat, nė tė cilat gjenden qė dy muaj.

Ndryshe, nė kėrkim tė miratimit tė ligjit me tė cilin do tė njiheshin vlerat e luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, veteranėt e luftės sė fundit nė Kosovė qė dy muaj janė nė grevė para ekzekutivit tė vendit.

Neferta
21-07-11, 12:42
Krasniqi do te perballet me drejtesine per shkak te deklaratave te tija fyese....
Publikuar: 21.07.2011 - 09:29Prishtinė, 21 korrik – Imami i Xhamisė sė Madhe tė Prishtinės, Shefqet Krasniqi, ka gjasa tė japė llogari para drejtėsisė kosovare pėr fjalėt qė ka thėnė dy vjet mė parė pėr nobelisten shqiptare Nėna Terezė.

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/183389_185684494803372_125639070807915_397684_3827 117_a.jpg

Zero Cool
21-07-11, 12:50
Prioritet furnizimi me rrym


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0721112832685_m.jpg


Kryeministri Hashim Thaēi nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės tė enjten ka thėnė se janė duke punuar pėr realizimin e projektit tė Termocentralit “Kosova e Re”. Ai tha se synim i Qeverisė sė Kosovės ėshtė stabilizimi i furnizimit me energji elektrike.
Kryeministri Thaēi pasi ėshtė pyetur nga deputetja Donika Kadaj-Bujupi nga radhėt e AAK-sė se ēfarė po ndodhur me projektin pėr ndėrtimin e termocentralit tė ri pėr tė pasur njė stabilitet me furnizim tė energjisė elektrike, ka thėnė e ai kur ka ardhur nė krye qeverisė mė 2007 ka gjetur vendin nė terr e tash siē tha ai “vendi ėshtė nė ditė”.

Thaēi tha se prioritet i tij dhe i Qeverisė ėshtė stabilizimi i furnizimit me rrymė prioritet kryesor. “Ėshtė rritur pėr 25 pėr qind prodhimi rrymės po ashtu edhe prodhimi i linjitit, furnizimi ėshtė rritur pėr 40 pėr qind”.

Shefi i qeverisė tha se pėr tė siguruar furnizim stabil, Qeveria po punon intensivisht pėr ndėrtimi e Termocentralit “Kosova e Re”.

kam mendu qe PDK i ka permbushe premtimet :( 24 ore rryme , thojshin para zgjedhjeve

Zero Cool
21-07-11, 12:53
Kuvendi s’i ratifikon konkluzat, por marrėveshjet


Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės duke folur rreth konkluzave tė tė dėrguarit tė BE-sė, Robert Cooper, pėr pajtueshmėrinė e arritur gjatė procesit tė dialogut ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, tha ato nuk janė marrėveshje dhe si tė tilla nuk ka qenė e nevojshme ratifikimi i tyre nė Kuvend.
Nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, Thaēi ripėrsėriti se Qeveria nuk ka nėnshkruar asnjė lloj marrėveshje ndėrkombėtare, apo traktat me Serbinė, qė do tė kishte fuqinė ligjore dhe qė do tė duhej tė ratifikohej nė Kuvendin e Kosovės.

Ai tha se konkluzat meqenėse nuk janė marrėveshje nuk janė dėrguar nė Kuvend pėr ratifikim, ndėrsa siguroi deputetėt se ēfarėdo marrėveshje eventuale nė tė ardhmen do tė ratifikohet nė Kuvendin e Kosovės.

“Delegacioni i Kosovės ka arritur tė nxjerrė konkluzione tė pėrbashkėta me delegacionin e Serbisė. Prandaj dėshiroj tė theksoj se ato janė konkluzione tė pėrbashkėta dhe jo marrėveshje, dhe ēdo marrėveshje qė mund tė arrihet nė tė ardhmen pėr njohjen reciproke, do tė ratifikohet nė Kuvendin e Kosovės. Pra Qeveria e Kosovės do ta respektojė nė tėrėsi Kushtetutėn e Kosovės”, ka thėnė Thaēi para ligjvėnėse kosovar, duke iu pėrgjigjur kėshtu pyetjes rreth kėsaj ēėshtjeje tė deputetes nga lėvizja Vetėvendosje, Alma Lama.

Zero Cool
21-07-11, 15:53
Thaēi nuk arriti t’i bindė grevistėt


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0721145329431_m.jpg


Nuk rezultoi me marrėveshje takimi i sotėm ndėrmjet ish-luftėtarėve tė UĒK-sė dhe kryeministrit Hashim Thaēi, ku ishte i pranishėm edhe ministri i Financave, Bedri Hamza. Takimi ishte i mbyllur pėr media.


Thaēi dėshtoi t’i bindė ish-luftėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės tė cilėt kanė hyrė nė ditėn e 60-tė tė grevės, raporton RTK.

Edhe pse njė delegacion i grevistėve sot ėshtė takuar me kryeministrin, ata janė tė pakėnaqur me sqarimet qė ka bėrė kryeministri pėr vonesėn e Ligjit pėr Vlerat e Luftės.

Pėrfaqėsuesi i grevistėve, Xhevdet Qeriqi tha se zyrtarėt e lartė qeveritar kanė kėrkuar nga grevistėt qė tė presin edhe disa ditė pėr procedimin e Ligjit pėr vlerat e luftės, gjė me tė cilėn ata nuk janė pajtuar, duke theksuar se greva do tė vazhdojė edhe pas ditės sė 60-tė.

Ata gjithashtu paralajmėrojnė protestė gjithėpopullore pėr nesėr nė ora 12.00, para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės

Zero Cool
21-07-11, 16:01
Shkėlzen Haradinaj u nderua me “Urdhrin Hero i Kosovės”


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0721142858548_m.jpg


Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ka marrė vendim qė Shkėlzen Haradinajt t’i jepet “Urdhri Hero i Kosovės”, me motivacion “pėr trimėrinė e treguar gjatė luftės ēlirimtare pėr lirinė dhe pėr pavarėsinė e Kosovės”.


Medaljen dhe dekoratėn ajo ia ka dorėzuar babait tė dėshmorit, Hilmi Haradinajt.

“Vendimi pėr kėtė urdhėr u mor nė bazė tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, neni 84, pika 28, si dhe nė bazė tė Rregullores mbi Dekoratat, Urdhrat dhe Titujt e Nderit tė Kosovės qė i jep Presidentja e Kosovės dhe Procedurat e Dhėnies sė tyre, nenet 3, 5 dhe 49”, thuhet nė njoftimin e Presidencės.

“Urdhri Hero i Kosovės” u jepet figurave historike shqiptare dhe tė Kosovės, tė kohėve moderne, nga Lidhja e Prizrenit e kėndej, si dhe qytetarėve tė Kosovės qė kanė bėrė vepra trimėrie pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.

Zero Cool
22-07-11, 10:05
Veteranėt e UĒK-sė sot protestojnė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0722093924847_m.jpg


Ish luftėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė cilėt kanė hyrė nė ditėn e 61-tė tė grevės, e qė kėrkojnė miratimin e Ligjit pėr Vlerat e Luftės kanė paralajmėruar pėr sot njė protestė para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės, me fillim nė ora 12.00.


Grevistė njė ditė mė parė kishin zhvilluar njė takim me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēin, por pas ndonjė rezultat. Grevistė janė shprehur tė pakėnaqur me sqarimet qė ka bėrė kryeministri pėr vonesėn e Ligjit pėr Vlerat e Luftės.

Zero Cool
22-07-11, 11:41
Embargo, Serbia e quan sėrish Kosovėn “krahinė jugore”


http://lajmifundit.com/wp/wp-content/uploads/2011/07/kosove_serbi2.jpg


Qeveria e Serbisė e ka shqyrtuar nė mbledhjen ese enjetes vendimin mbi ndalimin e hyrjes sė mallit siē thuhet nga Serbia qendrore nė Kosovė dhe ka vlerėsuar se fjala ėshtė mbi aktine njėanshėm tė pengimit tė qarkullimit tė mallrave me tė cilin shkelet vrazhdė Marrėveshja CEFTA dhe nuk mundėsohet furnizimi normal i popullatės “sė krahinės jugore serbe”.
Ne kete rast serish Serbia i eshte referuar ne menyre te gabuar Kosoves si krahine jugore pasi Kosova eshte shtet i pavarur. Qeveria nė mbledhje ka marrė vendimin t’i paralajmėroj Kombet e Bashkuara (KB) dhe Bashkimin Evropian (BE) pėr pasojat e mundshme tė vendimit tė tillė tė “Qeverisė sė pėrkohshme nė krahinė” dhe tė iniciojė procesin e zgjidhjes sė problemit pranė Komisionit Evropian (KE) i cili ėshtė themelues i CEFTA-s.
”Qeveria e Serbisė vlerėson se Qeveria e pėrkohshme nė Prishtinė ka pėr qėllim ta mohoj kuptimin e dialogut V mbi Kosovėn, tė nxis pasiguri tė popullatės serbe dhe tė pengojė pėrpjekjet e zgjidhjes demokratike tė problemit nė krahinėn jugore” ka deklaruar shefi i Kancelarisė sė Qeverisė pėr bashkėpunim me mediat Milivoje Mihajloviq nė nkė konferencė pėr gazetarė pas mbledhjes sė qeverisė.

Zero Cool
22-07-11, 15:35
Po shtohen presionet qė Serbia tė njohė Kosovėn


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0722144554689_m.jpg


Ministri serb i Punėve tė Jashtme, Vuk Jeremic ka deklaruar se po shtohen trysnitė kundėr Serbisė qė ta njohė Kosovėn.


“Presionet pėr ta njohur Kosovėn janė tė pėrhershme dhe ato po shtohen. Vendet me ndikim tė jashtėzakonshėm po bėjnė atė qė po munden dhe po bėjnė presion edhe te vendet tjera qė ta njohin Kosovėn”, ka thėnė Jeremic.

Ai ka vlerėsuar se Serbia kundėrshton kėtė presion “dhe deri mė tash, me sukses edhe mė tė madh sesa dikush ka mundur tė presė, e sidomos nga to vende qė bėjnė presion", transmeton Blic.

I pyetur se ēfarė do tė ndodhė nėse drejtpėrsėdrejti kėrkohet qė Serbia tė njohė Kosovėn nė mėnyrė qė ajo tė mund tė anėtarėsohet nė BE, Jeremic ka thėnė se ėshtė i ditur qėndrimi i tij dhe kėtė qėndrim ai e ka paraqitur disa herė.

Zero Cool
22-07-11, 15:37
Prishtinė: Lirohen tre serbė tė akuzuar pėr krime lufte


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0722151928953_m.jpg


Njė trup gjykues i pėrzier me gjykatės kosovar dhe tė EULEX-it nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė i ka liruar Slobodan Martinovicin, Srecko Martinovicin dhe Svetlana Stojanovicin nga akuzat kundėr tyre pėr mungesė tė provave tė mjaftueshme.
Nė njoftimin e EULEX-it thuhet se ata ishin akuzuar pėr krime lufte kundėr popullatės civile.

Prokuroria u pėrfaqėsua nga njė prokuror kosovar i Prokurorisė Speciale tė Kosovės. Mė tej thuhet se afati pėr ankesė ėshtė 15 ditė.

Neferta
22-07-11, 18:30
Kosova u detyrua tė vendosė masa tė ndėrsjella me Serbinė tha Kantrimen

Zėvendėsndihmės sekretari amerikan i shtetit, Thomas Countryman, tha se vendimi i qeverisė sė Kosovės pėr ndalimin e importeve nga Serbia, ishte rrjedhojė e bllokadės sė mėhershme tregtare qė Serbia kishte vendosur kundruall Kosovės. Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, Countryman tha se Shtetet e Bashkuara do tė dėshironin tė shihnin njė qasje legale tė tė dyja palėve ndaj kėsaj ēėshtjeje.
“Na vjen keq qė qeveria e Kosovės ishte e detyruar tė vendosė masa tė ndėrsjella nė marrėdhėniet tregtare me Serbinė. Nuk do tė dėshironim tė shihnim njė qasje tė tillė. Nė tė njėjtėn kohė duhet tė shohim tė vėrtetėn se Serbia ka filluar njė bllokadė tė tillė ndaj mallrave tė Kosovės para mė shumė se dy vjetėsh. Edhe ajo bllokadė ėshtė jolegale kundruall marrėveshjes pėr tregti tė lirė nė Evropėn qendrore, tė cilėn Beogradi e ka nėnshkruar vjet mė parė dhe nuk lejon bllokadė tė tillė as nga ana e Serbisė e as nga ana e Kosovės. Duam tė shohim thjeshtė njė qasje legale tė tė dyja palėve”, tha Countryman.
Ai tha se edhe shtyrja e bisedimeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė pėr muajin shtator, ka tė bėjė me ēėshtjen e bllokadės. Vendimi pėr tė anuluar bisedimet e kėsaj jave ishte rrjedhojė e mosgatishmėrisė sė qeverisė sė Serbisė qė tė heq bllokadėn ndaj mallrave tė Kosovės dhe pėr kėtė arsye nuk kishte mundėsi pėr marrėveshje tė reja gjatė kėsaj jave.
“Megjithatė, ne jemi optimistė se edhe Serbia edhe Kosova, mund tė gjejnė zgjidhje praktike pėr ēėshtjet e jetės sė pėrditshme. Ky ėshtė njė shembull i mirė. Nėse do tė jetė e mundur qė tė ketė njė treg tė lirė ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė atėherė mund tė kemi sukses edhe pėr ēėshtjet mė tė mėdha tė kėtyre bisedimeve”, tha Countryman.
Ai nėnvizoi se ėshtė shumė e rėndėsishme qė Beogradi tė pėrmbushė reformat e brendshme dhe tė ketė marrėdhėnie sa mė tė mira mė fqinjėt, por, sipas tij, po aq e rėndėsishme ėshtė pėr evropianėt qė njė vend qė synon statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian tė pėrmbushė detyrimet e tij. Ai e vlerėsoi si shembull tė mirė qė Beogradi pėrmbushi detyrimin ndaj Gjykatės sė Hagės, duke arrestuar tė akuzuarin pėr krime lufte, Goran Haxhic. Por, ai tha se ishte shembull shumė negativ qė Beogradi tash e dy vjet e gjysmė shkel detyrimet ndaj CEFTA-s, pa arsye legale. Ai ritheksoi rėndėsinė qė kanė bisedimet aktuale ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.
“Ky dialog nuk duhet tė krijojė kompromis tė madh politik as nga ana e Beogradit as nga ana e Prishtinės, por duhet tė sjellė dobi pėr tė dyja palėt. Tė gjithė ata qė e kritikojnė qoftė opozita nė Serbi qoftė opozita nė Kosovė, tha Countryman, kėtė e shfrytėzojnė vetėm nga qėllimet politike dhe nuk shohin se ēfarė mund tė jetė pozitive dhe qė mund tė ndihmojė njė jetė mė tė mirė edhe tė serbėve edhe tė shqiptarėve nė Ballkan”.

Zero Cool
27-07-11, 14:14
Judah: Fati i Serbisė nė duar tė Kosovės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0727123228639_m.jpg


Mė ka befasuar qė Qeveria e Kosovės vetėm tani ka vendosur qė tė aplikojė embargon ndaj mallrave tė Serbisė, e jo para disa vitesh. Kam ardhur nė pėrfundim se zyrtarėt serbė mendojnė qė fati i Kosovės ėshtė plotėsisht nė duart e tyre. Ata, ndėrkaq harrojnė se Kosova nė tė vėrtetė mban fatin e tyre nė duart e veta”. Kėshtu ėshtė shprehur Tim Judah, analist i njohur pėr Ballkanin dhe korrespondent i revistė “Ekonomist” nga rajoni.


Siē thotė Judah, kur Serbia bllokoi mallrat nga Kosova, kjo kishte nė njėfarė dore vetėm domethėnie simbolike, meqenėse eksporti nga Kosova ishte fare i vogėl, por vlera e eksportit serb nuk duhet anashkaluar.

“Pra nėse kjo masė do tė zbatohej si duhet, shumė serbė do tė humbitnin punėn e tyre pėr shkak tė humbjes sė tregut tė eksportit”, thotė Judah nė bisedė me gazetėn “Danas” tė Beogradit.

Sipas fjalėve tė tij, ky veprim i Kosovės ka si synim qė tė bėjė presion mbi Serbinė qė tė “inkurajohet” pėr tė nėnshkruar marrėveshjen pėr vulat doganore dhe natyrisht pėr t’ia bėrė me dije asaj se nuk ėshtė tėrė fuqia nė anėn e saj.

“Nė tė vėrtetė Serbia dhe Kosova mė duken si dy tė burgosur qė kėrcejnė pėrreth me zinxhirė tė lidhur nė kėmbė, njėri me tjetrin. Pres sė shpejti njė marrėveshje pėr kėtė ēėshtje”, tha Judah.

Zero Cool
27-07-11, 17:00
Xhandarmėria serbe arreston dy tė rinj prishtinas


Xhandarmėria serbe ka arrestuar dy tė rinj, njė vajzė e njė djalė, nė fshatin Pėrpellac tė Podujevės, fshat ky qė shtrihet pėrgjatė brezit kufitar me Serbinė - njofton Policia Kufitare e Kosovės.

Ata mė pas janė dėrguar nė stacionin e policisė nė Kurshumli, tė cilėt janė duke pritur tė dalin para Gjykatės komunale tė Prokulpes. Nė bazė tė praktikave tė mėhershme, kjo gjykatė ata mund t’i dėnojė me burg dhe me gjoba parash pėr kalim ilegal tė kufirit.

“Ngjarja ka ndodhur dje nė orėt e pasdites, rreth 200 metra nė brendi tė territorit tė Serbisė”, thuhet nė njoftimin e policisė.

Tė rinjtė prishtinas nė Pėrpellac kishin dalė pėr tė shėtitur dhe nė momentin kritik ata kanė humbur rrugėn dhe janė gjendur nė territorin serb, prej nga edhe janė arrestuar. Sipas njoftimeve jozyrtare, ata kishin dalė pėr tė bėrė dashuri nė fshatin malor tė Pėrpellacit, fshat ky i boshatisur kaherė nga banorėt vendas.

Zero Cool
27-07-11, 17:01
Serbia kėrkon takim tė OKB-sė pėr Kosovėnhttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0727145940959_m.jpg


Serbia ka kėrkuar qė nė ditėt e tė ardhshme tė mblidhet Kėshilli i Sigurimit i Kombeve (OKB) tė Bashkuara pėr tė siguruar situatėn nė veri tė Kosovės.

Pėr ketė kėrkesė, Beogradi nuk ka marrė ende pėrgjigje, raportojnė mediet serbe.

Sipas tė njėjtave, nėse takimi aprovohet, Serbinė do ta pėrfaqėsojė ministri i Jashtėm, Vuk Jeremiq, i cili aktualisht ndodhet pėr vizitė nė Liban.

Zero Cool
27-07-11, 18:11
Tė vazhdojė luftimi i grupeve kriminale nė veri


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0727171832121_m.jpg


Anėtarėt e Komisionit pėr Punė tė Jashtme tė Kuvendit tė Kosovės nė mbledhjen e tė mėrkurės kanė diskutuar edhe lidhur me situatėn dhe zhvillimet aktuale nė veri tė Kosovės, duke u dhėnė mbėshtetje veprimeve tė Qeverisė sė Kosovės nė veri tė vendit.


“Komisioni pėr Punė tė Jashtme e mbėshtet Qeverinė e Republikės sė Kosovės pėr vendosjen e integritetit tė kufijve tė Kosovės, sundimin e ligjit dhe zbatimin e Kushtetutės, si dhe funksionimin e doganave tė Republikės sė Kosovės edhe nė pikat 1 e 31. Komisioni pėr Punė tė Jashtme e inkurajon Qeverinė e Republikės sė Kosovės qė gjithsesi ta vazhdojė luftimin e grupeve kriminale nė veri, tė cilat sulmuan Policinė e Kosovės duke vrarė policin Enver Zymberi dhe duke plagosur shumė tė tjerė. Komisioni pėr Punė tė Jashtme i shpreh ngushėllime familjes sė policit tė ndjerė Zymberi dhe ndan dhembjen me tė afėrmit, miqtė dhe kolegėt e tij”, thuhet nė deklaratėn e Komisionit pėr Punė tė Jashtme.

Komisioni pėr Punė tė Jashtme i ka dėnuar sulmet kriminale tė grupeve e strukturave tė ndryshme ilegale nė veri tė vendit, tė cilat nė vazhdimėsi po e rrezikojnė jetėn e qytetarėve, po e cenojnė rendin dhe ligjin si dhe po e dėmtojnė ekonominė e Kosovės me kontrabandėn e tyre.

Ky komision, po ashtu, kundėrshton pėrzierjen dhe ndėrhyrjen e Serbisė nė Republikėn e Kosovės dhe thekson qė vetėm reciprociteti i plotė mundėson fqinjėsi tė mirė dhe zbatim tė drejtė tė marrėveshjeve rajonale siē ėshtė ajo e CEFTA-s.

Komisioni pėr Punė tė Jashtme u ka bėrė thirrje Bashkimit Evropian dhe faktorėve tė tjerė ndėrkombėtarė qė t’i pėrkrahin dhe ndihmojnė institucionet dhe popullin e Kosovės nė luftimin e informalitetit dhe kriminalitetit drejt bėrjes sė Kosovės sovrane, demokratike, me integritet territorial dhe sundim tė ligjit pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės pa dallim.

Zero Cool
28-07-11, 10:15
Turpi i EULEX-it


Merdare (E ENJTE, 28 Korrik), 00:11 – Nė kėto momente policėt e EULEX kanė hyrė nė Merdare. Kėta policė kanė ikur nga Jarinja, siē ka raportuar Portali LajmeShqip.com, dhe nėn pėrcjelljen e policisė serbe, pėrmes Serbisė kanė mbėrritur nė pikėn kufitare nė Merdarė.
Gjithashtu, bashkė me ta ka policė tė Policisė sė Kosovės tė nacionalitetit serbė.
Nė kėtė moment janė duke u bėrė kontrollat e fundit kufitare pėr t’i lejuar ata tė qė hyjnė nė Kosovė.

taraku-1
28-07-11, 11:21
Turpi i EULEX-it


Merdare (E ENJTE, 28 Korrik), 00:11 – Nė kėto momente policėt e EULEX kanė hyrė nė Merdare. Kėta policė kanė ikur nga Jarinja, siē ka raportuar Portali LajmeShqip.com, dhe nėn pėrcjelljen e policisė serbe, pėrmes Serbisė kanė mbėrritur nė pikėn kufitare nė Merdarė.
Gjithashtu, bashkė me ta ka policė tė Policisė sė Kosovės tė nacionalitetit serbė.
Nė kėtė moment janė duke u bėrė kontrollat e fundit kufitare pėr t’i lejuar ata tė qė hyjnė nė Kosovė.

eu robt njo ka njo ktyne...edhe ev ropes kurv. qe ma si kisha lan me hy ne Kosove hiq, por edhe tjerte qka jan ne Kosove i kisha qit ne kufi edhe i kisha than ... hajde ej valla....

se ktyne duhet me ja u q nonen si ne irak e avganistan ...e jo me ju dhan perkthyse me veti me q.. e me marr rroga ka 10.000 euro edhe me lue qoqe

Zero Cool
28-07-11, 13:41
Presidentja tė shpallė gjendje tė jashtėzakonshme


http://www.lajmeshqip.com/wp-content/themes/lajmeshqip/images/cache/Albin-Kurti-0211311856625_thumb_baza1325_225.jpg


Prishtinė – Lėvizja Vetėvendosje kėrkoi nga Presidetja e vendit tė shpallė gjendje tė jashtėzakonshme nė vend, pas rritjes sė tensioneve nė veri. Lideri Albin Kurti tha se me sulmet nė veri janė sulmuar institucionet e vendit.

Lideri i Vetėvendosjės Albin Kurti pėrshendeti aksionin e policisė sė Kosovės, por ka kėrkuar nga bartėsit e institucioneve qė tė shtrėngojnė masat e sigurisė. Kurti tha se presidentja duhet tė shpallė gjendje tė jashėtzakonshme nė vend, pas rritjes sė tensioneve nė veri.
“Nė bazė tė nenit 131 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės presidentja e vendit duhet tė shpallė gjendje tė jashtėzakonshme nė vend. Nė pėrputhshmėri me kėtė nėn Kosova ka nevojė emergjente pėr masa mbrojtėse neni 131 paragrafi 1 pika 1 si dhe ka rrezik tė brendshėm ndaj rendit Kushtetues dhe sigurisė publike”, tha ai.
Kurti tha se tashmė Kosova duhet tė ndėrpresė bisedimet me Serbinė.
“Tė ndėrpritet menjeherė procesi i bisedmive me Serbinė. Tė aktivizohen tė gjitha resurset qytetare dhe institucionale pėr mbrojtje tė Kosovės. Nė ditet nė vijim Kosova duhet qė nė kėtė situatė emergjenta ta thellojė bashkėpunimin me Shqipėrinė, SHBA, shtetet e BE-sė qė na kanė njohur shtetin dhe Turqinė pėr realzimin e ushtrimit tė autoritetit nė tė gjithė teritorin e shtetit tonė”, tha ai.
Lideri i vetėvendosjes theksoi nevojėn qė tė rishikohet pozita e misionit tė EULEX-it. Ai tha se Republika e Kosovės duhet tė fillojė bisedime mė Brukselin qė tė nderpresė misionin e EULX-it dhe tė ridefinojė praninė e BE-sė nė Kosovė. Kurti tha se kėto propozime do t’i paraqesin edhe nė Kuvendin e Kosovės.

Zero Cool
28-07-11, 14:07
Serbia shton kontrollin nė kufijtė me Kosovėn


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0728132900819_m.jpgForcat policore serbe dhe trupat e NATO-sė kanė pėrforcuar kontrollet nė pikėkalimet kufitare nė tė dy anėt e kufirit tė Kosovės,.

Kjo ėshtė bėrė pėr tė ndaluar dhunėn etnike pasi qė pika kufitare nė Veri ėshtė djegur dhe polici shqiptar ėshtė vrarė, raporton Reuters.

“Do tė ndalojmė ekstremistėt nga Serbia pėr tė shkuar nė Kosovė. Ne do tė ndihmojmė paqeruajtėsit ndėrkombėtarė nė tė gjitha mėnyrat e mundshme”, thotė shefi i policisė serbe, Milorad Veljovic.

“Dhuna, nga cilado anė, nuk ėshtė mėnyrė e zgjidhjes sė problemeve”, thotė pėr Reuters, zėdhėnėsi i qeverisė serbe, Miliovoje Mhajlovic.
“Pėr ne, dialogu ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė zgjidhur problemet nė Kosovė...”

Zero Cool
28-07-11, 14:08
Topi: Sovraniteti i Kosovės i paprekshėm


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0728131318598_m.jpgPresidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi vlerėson se Kosova ėshtė tashmė njė realitet i njohur botėrisht dhe sovraniteti i saj ėshtė i pakthyeshėm e i paprekshėm. Ai dėnon aktet e njėanshme tė dhunės, duke i konsideruar ato krejtėsisht tė panevojshme dhe beson shumė tek institucionet legjitime tė Kosovės pėr rikthimin e normalitetit afatgjatė.


Presidenti Topi po ashtu mbėshtet dhe inkurajon vazhdimin e dialogut institucional tė iniciuar nga BE midis Prishtinės dhe Beogradit, duke e vlerėsuar atė si rruga mė e mirė pėr zgjidhjen e problematikave reciproke, si dhe dhėnien e kontributit konkret pėr forcimin e paqes e stabilitetit nė pėrputhje me aspiratat e tė gjithė rajonit pėr integrimin e plotė euroatlantik.

Topi i shpreh ngushėllimet mė tė sinqerta familjes Zymberi pėr humbjen e pazėvendėsueshme tė dashurit tė tyre, dhe Policisė sė Kosovės pėr humbjen e kolegut tė rėnė nė krye tė detyrės.

Zero Cool
28-07-11, 16:00
Tėrheqja e Serbisė nga dialogu solli dhunėn


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0728155730978_m.jpg


Raportuesja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunacek ka vlerėsuar se masat e qeverisė kosovare pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė mbarė territorin e Kosovės janė tė kuptueshme. Megjithatė, sipas saj, palėt duhet tė tregohen tė pėrmbajtur ndaj dhunės.


Lidhur me pėrshkallėzimin e fundit tė dhunės nė kufirin mes Kosovės dhe Serbisė, Lunacek nė njė intervistė pėr Deutsche Welle, ka thėnė se, ėshtė pėr tė ardhur keq, qė pėr shkak tė ndėrprerjes sė dialogut nga pala serbe, erdhi deri tek shkallėzimi i dhunės dhe madje vdekja e njė personi, transmeton Zėri.

“Tė dyja palėt duhet tė kthehen menjėherė nė tavolinėn e bisedimeve, sepse kjo situatė mund tė zgjidhet vetėm me mjete politike dhe jo me dhunė”, ka thėnė ajo.

Krahas pėrgjegjėsisė sė qeverive nė Prishtinė dhe Beograd, sipas Lunacek, kėtu ekziston edhe njė pėrgjegjėsi evropiane. “Evropa duhet ta bėjė tė qartė se angazhohet pėr dialog dhe duhet t’i thotė qartė Beogradit se dialogu duhet tė sjellė rezultate konkrete. Beogradi duhet ta dijė qė raportet me Kosovėn duhet tė pėrmirėsohen, para se tė fitojė statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė BE”, ka vlerėsuar ajo.

Zero Cool
28-07-11, 22:35
FSK nė marshimin katėrditor nė Holandė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0717132542480_m.jpg


Njėsiti i specializuar i FSK-sė do tė jetė pjesė e njė marshimi tradicional ushtarak, i cili do tė mbahet pėr katėr ditė, nga 19-23 korrik 2011, nė Nijmegen tė Holandės.

Kjo ėshtė hera e parė qė FSK-ja po merr pjesė nė marshin tradicional, i 95-ti me radhė, nė tė cilin do tė marrin pjesė rreth 5.000 ushtarakė nga vende tė ndryshme, tė cilėt do tė marshojnė 160 kilometra, katėr ditė nga 40 kilometra.

Ministri FSK-sė, Agim Ēeku dhe zėvendėskomandanti i FSK-sė, gjeneralmajor Rrahman Rama, tė shtunė solemnisht pėrcollėn skuadrėn, e cila do tė pėrfaqėsojė FSK-nė nė Holandė.

Mediat i kane dhe rendesi ketij lajmi, une vertete nuk e di se si qendron puna per pjesmarrje nga vendet jasht Holandes, e sidomos si qendron puna per me marre pjese pjesetaret e nje ushtrie te huaj ne kete marshim 4 dite nga 40km, por per neve "Holandezeve" kjo eshte nje procedure e thjeshte bile bile edhe turisti jone u pat lajemru 1 vjet ma heret, por per fat te keq mas 300-400 metrash marshimi, e nderprejti :( LOLzzNjėsiti i FSK-sė kthehet nga Holanda si ekipi mė i mirė


Nga marshi tradicional nė Holandė, qė u mbajt pėr katėr ditė me radhė, nga 19-23 korrik nė Nijmegen, njėsiti i FSK-sė, i kryesuar nga major Ali Krasniqi, ėshtė kthyer me suksesin mė tė madh tė arritur nė njė garė ndėrkombėtare.


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0728165730753_m.jpg


Marshimi ka zgjatur katėr ditė, kurse tė gjithė garuesit ėshtė dashur t’i kalojnė nga 40 km nė ditė. Marshimi ka pasur rregullat e veta tė rrepta, ku secili ekip ėshtė dashur tė kryejė marshimin nė kohėn e caktuar.

Marshimi nuk ka qenė garė shpejtėsie, se kush po hyn i pari, nė cak, por suksesi ėshtė matur si ekip komplet, tė cilėt kanė hyrė komplet nė cak, nė distancėn prej 40 km. Nė ditėn e fundit, pesė kilometrat e fundit pa arritur nė cak, ėshtė marshuar nė paradė, pėrmes sheshit kryesor tė qytetit Nijmegen tė Holandės, bashkė me rreth 6 000 ushtarė pjesėmarrės, njofton Ministria e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

Tė gjithė pjesėtarėt e Njėsitit tė FSK-sė janė shpėrblyer me medalje dhe certifikata nė mėnyrė individuale dhe me njė medalje pėr ekipin mė tė mirė tė marshimit.

Sipas statistikave tė organizatorit, ekipi i FSK-sė ka arritur suksesin mė tė madh si ekip, sukses ky qė e ka arritur vetėm njė shtet nė historinė 95 vjeēare tė kėtij marshimi, ku tė gjithė pjesėmarrėsit si ekip e kanė kaluar marshimin katėr ditor.

Me kėrkesėn e organizatorit, Flamuri i Kosovės ėshtė vendosur, nė platonė e flamujve dhe FSK-ja ėshtė ftuar qė tė marrė pjesė nė marshim edhe vitin e ardhshėm.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/fskkk.jpg

Zero Cool
29-07-11, 13:47
EULEX-i e quan ilegale ndėrhyrjen e Qeverisė nė veri


Misioni evropian pėr sundimin e ligjit nė Kosovė, EULEX, ka bindjen se ka qenė ilegal vendimi i Qeverisė pėr tė vėnė nėn kontroll pikat doganore 1 dhe 31, qė ndodhen nė kufi me Serbinė. Prandaj, ka refuzuar ta mbėshtesė nė aksion.


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0729121403192_m.jpg


E pėrditshmja Koha Ditore referuar burimeve shumė tė besueshme brenda Qeverisė sė Kosovės, shkruan se ky mision evropian ėshtė thirrur nė kompetencat ekzekutive, kur i ėshtė kėrkuar javėn e shkuar qė tė zbatojė vendimin e masės sė reciprocitetit pėr mosnjohjen e vulave tė Doganave tė Serbinė.

Ndėrkaq, kur i ėshtė thėnė se Qeveria, edhe pa bekimin e EULEX-it, do tė marrė masa pėr ta ekzekutuar vendimin, ka kthyer pėrgjigjen se kėtė nuk mund ta bėjė. Ndėrmarrjen e njė veprimi tė kėtillė tė mundshėm e kishte kualifikuar “jolegal”.

“Javėn e kaluar kryeministri ka pasur kontakte me shefin e EULEX-it, nga i cili ka marrė pėrgjigjen refuzuese pėr ta mbėshtetur Qeverinė nė aplikimin e masės sė reciprocitetit edhe nė vendkalimet kufitare nė Jarinjė dhe nė Bėrnjak. Kryeministri ia ka bėrė tė qartė se do tė veprojė i vetėm, por De Marnhac i ka thėnė se as nuk do tė duhej t’i shkonte mendja pėr tė vepruar”, ka thėnė ky burim. “De Marnhac ka thėnė se Qeveria nuk mund ta bėjė njėanshėm veprimin, pasi qė EULEX-i mund tė ushtrojė pėrgjegjėsi ekzekutive ligjore. Qėndrimin e kishte marrė nė konsultim me Brukselin”.

Kryeministri Thaēi ka folur pėr EULEX-in njė ditė mė parė nė pjesėn e parė tė mbledhjes sė Qeverisė, gjatė sė cilės kohė nuk janė lejuar mediat tė kenė qasje.

“Thaēi tha qė EULEX-i e ka konsideruar vendimin e Qeverisė si ilegal dhe se praktikisht ka qenė nė anė tė kundėrt me ne”, ka thėnė nė kushte anonimiteti njė anėtar i kabinetit qeveritar, pjesėmarrės nė mbledhje.

Zero Cool
29-07-11, 13:48
Stefanovic do qė Buhler tė ndėrrojė qėndrim


Shefi i delegacionit tė Serbisė nė bisedimet me Kosovėn, Borislav Stefanovic, tha se ėshtė me rėndėsi qė tė vazhdojnė diskutimet me komandantin e KFOR-it, Erhard Buhler.


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0729132924374_m.jpg


Ai shtoi se shpreson se kreu i forcės paqeruajtėse do tė ndryshojė qėndrim nė lidhje me zbatimin e vendimit tė Prishtinės nė pikat kufitare nė veri.

"Shpresojmė se Buhler do tė dalė me njė pozicion tė ri. Nėse jo, ne nė ēdo rast do tė vazhdojmė bisedimet me komunitetin ndėrkombėtar pėr tė gjetur njė zgjidhje tė kėtij problemi", thonė mediat serbe, transmeton REL.

"Ne tani kemi dy detyra - tė zgjidhim kėtė krizė dhe, e dyta, kur kjo tė realizohet, t'iu kthehemi tė gjitha marrėveshjeve tė mundshme, pėr tė bėrė njė zgjidhje tė pėrhershme", ka thėnė Stefanovic.

KFOR-i ka vėnė nėn kontroll pikat doganore nė veri tė Kosovės, pas incidenteve tė sė mėrkurės kur njė grup serbėsh dogji pikėn doganore nė Jarinė. Forca shumėkombėshe tha se i ka deklaruar dy pikat kufitare nė kufirin Kosovė-Serbi zona tė kufizuara ushtarake dhe ka tėrhequr vėrejtjen se do tė pėrdorė armė vdekjeprurėse.

Zero Cool
29-07-11, 13:50
Thaēi: Pėr kufij nuk do tė negociojmė me askėnd


Nė mbledhjen e sotme tė Qeverisė sė Kosovės, kryeministri Hashim Thaēi foli edhe pėr situatėn nė Veri tė vendit.


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0729131949305_m.jpg


Ai tha se “pėr herė tė parė pas 12 vjetėsh kemi arritur qė me vendimin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, me mbėshtetje tė NATO-s tė bllokojmė komplet kontrabandėn”.

Nė njė komunikatė pėr shtyp, tė lėshuar nga zyra e kryeministrit, Thaēi shton se kontrabanda nė dy pikat kufitare nė Veri ėshtė “bllokuar 100 pėr qind”.

“Tė gjitha pikat kufitare tė Republikės sė Kosovės ruhen dhe mbrohen prej misioneve tė rendit tė ligjit tė Kosovės dhe misionit tė NATO-s”, thotė Thaēi, duke pėrsėritur se “nuk do tė bėjmė as edhe njė hap prapa. Nuk do tė zmbrapsemi”.

Pėr Thaēin, qėndrimi i zyrtarėve serbė nė Kosovė ėshtė njė qėndrim ilegal.

“Me askėnd nuk do tė negociojmė, nuk do tė bėjmė kompromis pėr sigurinė e tėrėsisė territoriale tė Republikės sė Kosovės”, thotė Thaēi i cili fton EULEX-in qė nė kuadėr tė mandatit qė ka tė ndihmojė autoritetet kosovare nė vendosjen e rendit dhe ligjit.

Ai shton se dialog pėr fqinjėsi tė mirė me Serbinė do tė ketė, por nė Bruksel, me agjendė tė paraparė nga BE e tė mbėshtetur nga SHBA.

“Asnjė diplomat dhe askush tjetėr nuk ka tė drejtė tė takohet me zyrtarė serbė pėr ēėshtjen e Kosovės. Ata po qėndrojnė ilegalisht nė Kosovė dhe mbahen pėrgjegjės direkt nga institucionet e Republikės sė Kosovės pėr dhunėn e shkaktuar nė Kosovė”, thuhet ndėr tė tjera nė komunikatė.

Guri i madh
29-07-11, 15:29
e more THAQ grahi pak bothes se boll ke pie raki me shkie e ke shpernda traktora

Zero Cool
29-07-11, 16:03
Kufijtė e Kosovės janė tė pacenueshėm


Nė lidhje me ngjarjet e fundit nė Kosovė reagoi dhe europarlamentari Bernd Posselt, i cili ėshtė bashkėraportues pėr bisedimet mbi statusin e ardhshėm tė Kosovės nė grupin e partive popullore tė Parlamentit Evropian.


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0729154041938_m.jpg


Europarlamentari deklaroi se qeveria gjermane, Kėshilli i BE-sė dhe Komisioni Evropian, duhet tė garantojnė sigurinė nė kufi.

“Kosova ėshtė njė vend i pavarur. Ai njihet nga shumica dėrrmuese e anėtarėve tė BE-sė, ėshtė njohur nga Parlamenti i BE-sė, treēereku i parlamentit tė BE-sė ėshtė shprehur pro pavarėsisė sė Kosovės dhe e ka pėrjashtuar qartė ndarjen e Kosovės si njė zgjidhje tė problemit, pra kufijtė janė sqaruar. Kjo do tė thotė, se sa mė shpejt qė ta kuptojė kėtė Serbia, aq mė mirė ėshtė pėr Serbinė dhe pėr paqen nė rajon. Serbia e bllokon vetė rrugėn e saj nė strukturat evropiane”, tha Posselt, transmeton Shekulli.

Sipas tij kufijtė, e Kosovės janė tė pandryshueshme. “Kufijtė e Kosovės po cenohen nė mėnyrė agresive nga fqinji. Nėse vazhdon kėtė taktikė, Serbia nuk mund ta vazhdojė rrugėn e saj nė drejtim tė BE-sė. Ky ėshtė mendimi i shumicės dėrrmuese tė Parlamentit Evropian”, theksoi europarlamentari Posselt.

Zero Cool
29-07-11, 16:06
Nėse lufta fillon, Kroacia do ta rishikoj rolin e saj nė KosovėDhuna nė kufirin mes Kosovės dhe Serbisė, si dhe tė shtėnat nė helikopterėt kroat nė pėrbėrje tė KFOR-it, kanė shtruar pyetjen se si do tė pozicionohen trupat kroate nė rast tė pėrkeqėsimit tė situatės? Analistėt ushtarak mendojnė se nuk do tė ketė eskalim tė gjendjes sė sigurisė, ndėrsa diplomatėt thonė se roli i Kroacisė mund tė “rishikohet”.


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0729143251953_m.jpg


Pėr analistin ushtarak Igor Tabak, angazhimi kroat nė misionin paqėsor nė Kosovė “duket si lojė kumari”. Ndėrsa, nėse ndodhė konflikti i hapur, ai thotė se ėshtė e mundur qė nga komanda e KFOR-it tė kėrkohet qė tė mos dėrgohen trupat kroate nė misione tė tilla. “Nė misionin e KFOR-it mundet qartė tė caktohet kufiri i veprimit kroat”, thotė Tabak, transmeton TPortal.

Edhe diplomati Tonino Picula, me pėrvojė nė disa ish republika tė Bashkimit Sovjetik, thotė se trupat paqėsore janė me komandė tė pėrbashkėt, por se ka situata nė tė cilat mund tė pėrcaktohen detyrat e kontingjenteve tė caktuara.

“Shtete tė caktuara thjeshtė mund tė tregojnė se si do tė shkojnė nė mision, dhe se nuk do tė marrin pjesė nė operacione luftarake”, thotė Picula.

Sipas tij, nė rast tė situatės sė sigurisė nė Kosovė, mund tė kėrkohet “rishikimi i rolit tė trupave kroate dhe tė kėrkohet qė tė mos futen nė konflikte tė armatosura”. “Nėse ndodhė konflikti dhe trupat kroate tėrhiqen, kjo nuk bėhet nga frika e as nga trimėria, por nga roli i dizajnuar politik”.

Problem i madh pėr trupat kroate nė Kosovė ka lindur kur ministri serb i policisė, Ivica Dacic, publikisht ka thėnė se helikopterėt kroat janė tė kyēur nė aksionin e KFOR-t nė kufirin Serbi-Kosovė. Nė Presidencė thonė se nuk ėshtė nė rregull tė potencohet nėnshtetėsia e anėtarėve tė trupave paqėsore. Por, bashkėpunėtorėt e presidentit Josipovic nuk kanė dashur tė deklarohen pėr mundėsinė qė Kroacia, nė rast tė pėrkeqėsimit tė konfliktit tė armatosur nė mes tė serbėve dhe kosovarėve, do tė kėrkoj mospjesėmarrjen e trupave kroate nė aksionet e KFOR-it.
“Kroacia nė Kosovė ėshtė nė pėrbėrje tė KFOR-it, nė misionin paqėsor tė aleatėve tė NATO-s, dhe ne kemi pėr detyrė qė tė ndihmojmė edhe njėrėn e edhe palėn tjetėr nė arritjen e zgjidhjes paqėsore”, vlerėsojnė nė zyrėn e Presidentit, duke shtuar se vazhdimi i bisedimeve e jo konflikti i armatosur ėshtė zgjidhja e vetme e pranuar.

Zero Cool
29-07-11, 18:11
Shkarkohet dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė


Dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė, Gani Bajraktari, ėshtė shkarkuar nga detyra e tij, me vendim tė Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės.


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0729175922585_m.jpg


Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova, ka thėnė pėr Zėrin se vendimi pėr shkarkim i ka shkuar Bajraktarit tė premten rreth orės 15:00.

Vendimi i rektorit Rugova pėr shkarkimin e dekanit Bajraktari, vjen njė ditė pas deklarimeve tė tė parit tė UP-sė se dikush do tė japė pėrgjegjėsi pėr parregullsitė gjatė provimit pranues nė Fakultetin e Mjekėsisė (plotėsimin e testeve me laps tė thjeshtė grafik dhe mosmbulimin e tyre me folie) dhe stresit tė shkaktuar mbi 1.400 maturantėve dhe prindėrve tė tyre.

Zero Cool
29-07-11, 18:13
AKR pėrshėndet veprimet nė mbrojtje tė sovranitetit


Aleanca pėr Kosovė tė Re pėrshėndet veprimet e vendosura tė qeverisė Thaēi pėr tė vendosur sovranitetin e shtetit tonė nė tė gjithė territorin- thuhet nė njė deklaratė tė AKR-sė.


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0729181109612_m.jpg


“Aleanca pėr Kosovė tė Re pėrshėndet veprimet e matura tė autoriteteve policore, duke u pėrkulur me nderim para sakrificės sė heroit mė tė ri tė Kosovės, Enver Zymberi. Ne i jemi mirėnjohės dhe aleancės mė tė madhe ushtarake perėndimore, NATO-s, e cila nėpėrmjet KFOR-it i ka dhėnė mbėshtetjen maksimale tė veprimeve tė qeverisė sė Kosovės duke afirmuar sovranitetin tonė nė kufijtė veriorė”, thuhet nė deklaratė.

AKR ka potencuar kontributin e figurave mė tė rėndėsishme qė AKR-ja i ka dhėnė qeverisė dhe institucioneve tė Kosovės qė kanė rolin e tyre nė kėto ngjarje, duke pėrmendur “kėmbėnguljen e zonjės Mimoza Kusari Lila, e cila nė pozitėn e zėvendėskryeministres dhe ministres pėr Tregti e ēoi deri nė fund vendimin pėr respektimin e masave tė reciprocitetit nė shkėmbimet tregtare me Serbinė”.

“Ka qenė zoti Behgjet Pacolli, President i Koalicionit Kosova e re, i cili nė cilėsinė e Presidentit tė Kosovės e vizitoi dy herė veriun e vendit me thirrjen “ tė kthejmė sytė nga veriu”. Qasja e tij pėr zhvillimin e asaj pjese tė Kosovės nėpėrmjet krijimit atje tė dy zonave tė lira ekonomike ėshtė inkurajuese pėr tė ardhmen e mbarė popullit tė Kosovės.
Duke i paraprirė zhvillimeve tė sotme dhe tė ardhshme tė kombit tonė, zoti Behgjet Pacolli ka iniciuar Lėvizjen pėr hapėsirė mbarėkombėtare zhvillimi, e shpallur nė njė Konferencė tė fundit nė Tiranė me pjesėmarrjen e intelektualėve eminentė nga tė gjithė viset shqiptare. Njė nga sugjerimet qė Konferenca e udhėhequr nga zoti Pacolli i bėri operatorėve ekonomikė tė Kosovės ėshtė tė riorientojnė shkėmbimet tregtare kah Shqipėria dhe nėpėrmjet saj, drejt Perėndimit”, thuhet mė tej, ndėrsa pėrmenden edhe veprimet e ministrit tė Shėndetėsisė, Ferid Agani dhe ministrit tė Mbrojtjes, Agim Ēeku.

Zero Cool
30-07-11, 18:54
HOXHAJ I SHPJEGON BAN KI MUNIT PABARAZINĖ TREGTARE QĖ I BĖHET KOSOVĖS


Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj ka takuar nė Nju Jork sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki- Mun, tė cilin e ka informuar pėr pabarazinė nė marrėdhėniet e lira tregtare nė mes tė Kosovės dhe Serbisė...


Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj ka takuar nė Nju Jork sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki- Mun, tė cilin e ka informuar pėr pabarazinė nė marrėdhėniet e lira tregtare nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, si dhe pėr gjendjen nė veri tė Kosovės.

Ndėrkaq, Ban Ki-Min shprehu domosdoshmėrinė pėr siguri nė Kosovė dhe pėrshėndeti rolin shumė pozitiv tė KFOR-it nė pėrmbushjen e kėtij synimi.

Neferta
30-07-11, 21:48
IVANOVIQI KERKON "GOMARIN E NGORDHUR''
KTHENE KOHEN !
Sekretari shtetėror nė Ministrinė pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, i cili aktualisht gjendet te barrikadat nė Jarinė, ka thėnė se komandanti i KFOR-it, Erhard Byler, nuk mund ta pėrdorė forcėn kundėr "popullit duarthatė, i cili ėshtė pasiv dhe i disiplinuar".

“Unė mendoj se Buhler nuk i ka kuptuar mirė bashkėbiseduesit tanė ose ata nuk kanė qenė tė qartė. Kėtė popull nuk mundet askush ta lėvizė. Pėr kėtė as qė mund tė bėhet fjalė. Nuk ka Zot qė i lėviz nga kėtu, pa u plotėsuar kushtet qė janė vėnė. Nėse ato kushte plotėsohen, atėherė nuk do tė ketė probleme”, tha Ivanoviq pėr Radion Evropa e Lirė.

Kushtet e serbėve nėnkuptojnė kthimin e gjendjes para 26 korrikut.

Zero Cool
30-07-11, 23:52
Serbėt provokojnė ushtarėt amerikanė nė Jarinje


http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/kfor-2-300711_thmb1.jpg


Dhjetėra serbė janė mbledhur tė shtunėn afėr Jarinjes me “shirita” simbolikė me ngjyrė tė verdhė rreth duarve, duke protestuar pėr shkak tė mbylljes sė kėtij kufiri.

Burime tė Kosovapress-it kanė bėrė tė ditur se protestuesit me gishta tė ngritura lart nė ajėr, janė kthyer pėrballė ushtarėve amerikanė tė KFOR-it, duke i provokuar ata, mirėpo ushtarėt nuk kanė reaguar.

Sipas tė njėjtave burime, ata kanė protestuar nė shenjė tė pakėnaqėsisė sė tyre pėr mėnyrėn se si janė duke jetuar ditėt e fundit.

“Shiriti i verdhė ėshtė alarm pėr kushtet nė tė cilat jetojmė ditėt e fundit”, janė shprehur mes tjerash disa nga protestuesit, citojnė burimet.

Ndryshe, qarkullimi nė kėtė pikė ėshtė mbyllur pėr mė shumė se 24 orė, ndėrkohė qė ushtarėt amerikanė gjatė tė shtunės nuk kanė lejuar kalimin e askujt.

Zero Cool
31-07-11, 00:17
Serbia tė shmangė konfliktin me KFOR-in dhe EULEX-in


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0730233553312_m.jpg


Ministri serb i Punėve tė Brendshme, Ivica Dacic, ka deklaruar se Serbia duhet tė shmangė konfliktin me EULEX-in dhe KFOR-in dhe tė mbrojė popullin serb nė Kosovė.
Siē transmeton agjencia Beta, ai ka vlerėsuar se KFOR-i dhe EULEX-i kanė qenė tė njėanshėm, gjegjėsisht kanė mbajtur anėn Kosovės, por ka thėnė se ky ėshtė njė realitet me tė cilin Serbia duhet tė pėrballet.

“KFOR-i dhe EULEX-i kanė qenė tė anshėm, sikurse edhe bashkėsia ndėrkombėtare, dhe kjo nuk ėshtė asgjė e re, kėtė e bėjnė prapa shpinės sė popullit serb, mirėpo kjo, fatkeqėsisht, ėshtė realitet”, ka thėnė kryetari i Partisė Socialiste serbe.

Zero Cool
31-07-11, 13:52
Bashkėsia ndėrkombėtare i ka mbyllur sytė pėr veriun

http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0731123026695_m.jpg


Konflikti nė kufi qė shpėrtheu ditėt e fundit mes Serbisė dhe Kosovės, flet qartė pėr praninė e strukturave mafioze nė rajon- vlerėson eurodeputetja dhe ekspertja pėr Ballkanin, Doris Pack.


Duke e komentuar deklaratėn e kryeministrit kosovar Hashim Thaēi qė e bėri pėrgjegjės Beogradin pėr shkallėzimin e situatės nė kufi, Pack ėshtė shprehur: “Nėse me Beogradin Thaēi ka parasysh qeverinė serbe, atėherė nuk jam e kėtij mendimi. Por nėse ka parasysh organizatorė nė Beograd, atėherė e besoj”.

E pyetur ndėrkaq, se pėr ēfarė njerėzish mund tė bėhet fjalė, nė njė intervistė pėr Deutschlandfunk, Pack ka thėnė: “Kėta janė njerėz tė cilėt kanė interes qė Mitrovica tė mbetet ashtu si ėshtė tani. Pra, si njė vatėr pėr kontrabandė dhe pėr shumė mundėsi pėr tė fituar para nė rrugė tė paligjshme”.

Eurodeputetja mendon se serbėt nė veri tė vendit mund tė afrohen me shtetin e Kosovės, duke e parė se si jetojnė serbėt nė jug tė vendit, duke e parė se mund tė jetohet edhe nė paqe. “Dhe kjo mundėsi duhet t’u mbahet atyre gjithnjė para syve”. Por kjo, sipas saj, nuk ėshtė e mundur pasi atje ėshtė gjithnjė i pranishėm ndikimi nga Beogradi dhe pikėrisht ato struktura mafioze, kujdesen qė tė dy pikat kufitare Jarinje dhe Bėrnjak, tė mos vihen nėn kontrollin e EULEX-it dhe policisė sė Kosovės.

“Nė policinė e Kosovės janė tė punėsuar serbė, serbė nga Kosova! Pra janė njerėzit e tyre tė cilėt ata kėrcėnojnė. Dhe unė mendoj se kėtu BE dhe para sė gjithash bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė ndėrhyjnė mė fort. Beogradit i duhet thėnė se kėshtu nuk shkon! Nuk mund tė kėrkohet tani falje dhe tė thuhet se nuk kanė gisht nė incidente, kur prej vitesh bėhen pėrpjekje pėr tė penguar atje ato struktura, qė mund ta mbajnė tė bashkuar Kosovėn”, ka deklaruar Pack.

Siē raporton Zėri, ajo e ka kritikuar Bashkimin Evropian por edhe bashkėsinė ndėrkombėtare se pėr 10 vjet rresht i kanė mbyllur sytė para zhvillimeve nė veri.

Sa i pėrket ēėshtjes nėse Serbia do ta njohė shtetin e pavarur tė Kosovės, eurodeputetja ka thėnė se, herėt apo vonė Beogradi nuk do tė ketė zgjidhje tjetėr, “pasi kur nuk ke marrėdhėnie tė mira me fqinjėt, nuk mund tė hysh nė BE”.

Zero Cool
31-07-11, 15:21
PĖRUROHEN 10 SHTĖPI PĖR SERBĖT E KTHYER


Dhjetė familje serbe, nga Prizreni tė zhvendosura gjatė luftės sė fundit nė Serbi janė kthyer sot nė mėnyrė tė organizuar nė kėtė qytet, pasi atyre, me njė ceremoni tė veēantė iu dorėzuan ēelėsat e shtėpive tė rindėrtua. Projekti ėshtė realizuar nga Britania e Madhe dhe ka kushtuar rreth 3 milion euro. Serbet e kthyer janė tė lumtur qė pas 12 viteve janė kthyer nė shtėpitė dhe pronat e tyre....
Postuar: 03:41:28 / 28.07.2011
Dhjetė shtėpitė e ndėrtuara nė lagjen “Nėnkalaja” nė Prizren pėr serbėt e zhvendosur, janė pėruruar tė enjten. Nė ceremoninė e organizuar me kėtė rast, kanė marr pjesė pėrfaqėsuesit e Qeverisė sė Kosovės, Ambasadės Britanike nė Prishtinė, tė Kėshillit Danez pėr Refugjatė dhe pėrfaqėsuesit e Komunės sė Prizrenit, tė cilėt kanė bėrė tė mundshėm realizmin e kėtij projekti qė ka filluar vitin e kaluar.Ivica Tomosijeviq, kėshilltar politik nė Ministrinė pėr Kthim, ka thėnė se ky projekt pėr kthimin e tė zhvendosurve nė kėtė komunė, do tė jetė model pėr tėrė Kosovėn. “Falėnderojmė Ambasadė Britanike, Komunėn e Prizrenit, Kėshillin Danez pėr Refugjatė dhe tė gjithė ata qė kanė mundėsuar ndėrtimin e kėtyre shtėpive dhe kthimin e tė zhvendosurve. Mendoj se me kėtė projekt kemi dėshmuar se edhe qytetarėt tjerė mund tė kthehen”, ėshtė shpreh ai.

Domenik Haterėod, kėshilltar nė Ambasadėn Britanike nė Prishtinė, Qeveria e tė cilit shtet ka financuar kėtė projekt, ka thėnė se dita kur po pėrurohen kėto shtėpi ėshtė e mirė pėr tė gjithė. “Realizmi i kėtij projekti ka qenė njė sfidė. Qė nga fillimi ka zgjatur 11 muaj dhe ka kaluar nė disa sfida duke marr parasysh terrenin e pjerrėt dhe rruajtjen e vlerave qė ka kjo zonė e rėndėsishme”, ka theksuar ai. “Kthimi ėshtė njė gjė shumė e rėndėsishme dhe na bėnė tė gjithėve tė ndihemi mirė”.

Hajra
10-08-11, 19:10
Ligji i ri parasheh pėrkujdesje mė tė madhe ndaj Policisė sė Kosovės


E mėrkure 10 Gusht 2011 17:50
Familjet e policėve tė rėnė nė detyrė, me ligjin e ri, i cili ėshtė miratuar nga Qeveria e Kosovės, do tė kenė pension tė pėrjetshėm nė njė masė deri nė 80 pėr qind tė tė ardhurave tė policit, ndėrkohė do tė ketė pėrgjegjėsi shtesė pėr drejtorin e pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės, raporton Kosovapress.
Kabineti qeveritar i ka dhėnė mbėshtetje tė plotė Projektligjit pėr Policinė e Kosovės, i cili, sipas propozuesit tė tij, ministrit tė Punėve tė Brendshme Bajram Rexhepi, ėshtė i harmonizuar me Ligjin e ri pėr Inspektoratin Policor tė Kosovės.
“Arsyet pėr hartimin e Projektligjit tė ri pėr Policinė, konsistojnė si nė vijim: harmonizimin e tij me ligjin e ri pėr Inspektoratin Policor tė Kosovės, konkretisht bartja e pėrgjegjėsisė disiplinore policore nė Policinė e Kosovės, forcimin e kompetencave tė drejtorit tė pėrgjithshėm tė Policisė nė procesin e emėrimit tė zėvendėsdrejtorėve tė pėrgjithshėm tė policisė, garantimi i mandatit pėr menaxhmentin e policisė nė rastet e kryerjes sė detyrės me pėrgjegjėsi dhe pėrformancė tė dalluar, organizimin dhe formatizimin e projektligjit sipas dispozitave tė udhėzimit administrativ nr.14/2008 pėr hartimin e projektligjeve dhe akteve nėnligjore”, ka thėnė Rexhepi.
Zėvendėsministri i Financave, Ramadan Avdiu ka propozuar qė tė shtohet njė nen i veēantė lidhur me pensionin e policėve tė rėnė nė detyrė.
“Propozojmė qė tek neni 49 ose tė shtohet nen i ri nė nenin 50, ose tė shtohet njė pikė e veēantė lidhur me pensionin e policėve tė vrarė nė detyrė. Konsiderojmė se kjo nuk ėshtė e rregulluar me kėtė ligj. Duhet tė shtohet si nen i ri dhe policėt e vrarė nė detyrė, familjet e tyre, bashkėshortja, bashkėshorti dhe fėmijėt deri nė moshėn 18 vjeēare tė gėzojnė njė pension nė njė masė deri nė 80 pėr qind tė tė ardhurave personale qė ka pasur polici deri nė rėnie nė detyrė”, ėshtė shprehur Avdiu.
Ndėrkaq, zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka theksuar se Qeveria ka reaguar nė rastet e rėnies sė policėve nė detyrė, duke u ofruar ndihmė tė menjėhershme, mirėpo tani ėshtė koha qė kjo ēėshtje tė rregullohet me ligj.
“Ne kemi reaguar nė raste tė tilla kur ka pasur nevojė, edhe nė rastin e fundit, por mendoj se tani duhet tė rregullohet dy baza aty. E para pėr policėt e rėnė nė detyrė tė kenė formėn e kompensimit imediat, domethėnė aty pėr aty pėr njė shumė, dhe e dyta qė pensionimi pėr familjet e tyre tė jetė i pėrjetshėm dhe pėr fėmijėt deri nė moshėn 18 vjeēare, sikur qė parashihet pėr rastet e tjera. Pra janė dy baza qė kėrkohet dhe ky ėshtė njė stimulim edhe pėr punėn qė bėjnė, por njėkohėsisht stimulim edhe pėr rendin dhe ligjin, por edhe njė garanci e plotė pėr ata njerėz tė cilėt e rrezikojnė jetėn e tyre nė detyrė”, ka thėnė Kuēi.
Ndryshe, deri mė tani nė krye tė detyrės kanė rėnė 14 pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės, ndėrkaq i fundit ishte Enver Zymberi, i cili u vra gjatė pėrballjes me grupet kriminale serbe mė 25 korrik, ditėn e aksionit pėr vėnien e ligjshmėrisė dhe kushtetutshmėrisė nė tėrė territorin e Kosovės.

Hajra
10-08-11, 19:22
Shqiptarėt lobojnė me para dhe femra

Lajmi i "Klan Kosova" se komandanti i KFOR-it Erhard Buhler nuk do tė largohet i vetėm nga Kosova por me njė nuse shqiptare, zgjoi interesim te mediat serbe. Kėtė lajm politikanėt serbė tė Kosovės e komentuan me fyerje tė rėnda. Milan Ivanoviq fyen nderin shqiptarėve, merret me insinuata pėr diplomatėt amerikanė, e ndėrlidhė gjeneralin Buhler me periudhėn e nazizmit, ndėrsa pėr nobelistin Ahtisaari thotė se ka marrė para nga “mafia shqiptare” “Lidhja emotive e shefit tė KFOR-it me njė shqiptare e diskrediton atė si bashkėbiseduesin e parė tė bashkėsisė ndėrkombėtare nė lidhje me krizėn nė veriun e Kosovės”, shkruan “Pres”, citon “vesti-online”.
Milan Ivanovic, kryetar i Kėshillit Nacional serb tė veriut tė Kosovės, ka thėnė pėr “Pres” se “lidhja e shqiptareve tė Kosovės me funksionarė tė lartė tė bashkėsisė ndėrkombėtare, ėshtė dukuri kronike”.
“Shqiptarėt te ndėrkombėtarėt lobojnė ose me para ose me femra. Kjo ėshtė taktika e tyre. Ta kujtojmė Michael Steinerin, shefin e UNMIK-ut, i cili ėshtė ‘lidhur’ me njė shqiptare e cila e ka braktisur posa i pėrfundoi atij mandati... Buhler shihet ashiqare qė nuk ėshtė miqėsor me serbėt, ndėrsa kėtu flitet se babai i ka shėrbyer nė njėsitet gjermane nė vitin 1941”, ka thėnė Ivanoviq, pėr tė shtuar se “shqiptarėt janė tė prirė pėr tė ‘montuar gra’, ndėrsa njerėzit e fortė janė siguruar pėrmes privatizimit nė Kosovė”.
“Pothuaj tė gjithėve u janė siguruar vende nė kėshillat drejtues tė kompanive tė profitit tė lartė. Kėshtu e kanė siguruar Madeleine Albright, tė ndjerin Richard Holbrooke, Wesley Clark... Ndaj, nuk ėshtė ēudi se tė gjithė ata njerėz kanė luftuar pėr interesat e shqiptarėve mė shumė se shtetet e tyre”.
Ivanoviq shkon tutje me insinuata, duke folur pėr “lidhjet e mafies shqiptare me pėrfaqėsuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė”, pastaj se “Marti Ahtisaari ka marrė para nga mafia shqiptare” dhe se emri i kėtij tė fundit “ndėrlidhet me dėrgimin e vajzave si dhuratė ‘bonus’”.

Guri i madh
10-08-11, 22:10
Kuēi demanton kryeministrin pėr doganierėt

http://koha.net/repository/images/10kuci_1008111946_1.jpgPublikuar: 10.08.2011 - 19:47Prishtinė, 10 gusht - Kryeminsitri Hashim Thaēi ka thėnė nė mbledhjen e qeverisė se nuk ka ardhėrmi pėr ata qė bllokojnė rrugėt e organizojnė barrikadat. “Marrja nėn kontroll e pikave 1 e 31 i ka dhėnė kuptim e vlerė sovranitetit dhe pavarėsisė sė vendit”, ka thėnė ai.

Por, nė konferencėn pėr media ėshtė demantuar indirekt nga ana e zėvendėsit tė tij, Hajredin Kuēi, pėr punėn e doganierėve nė veri. “Nė momentin qė krijohen kushtet do tė vendosen doganierėt. Dihet se nuk ka qarkullim tė mallrave komerciale. Ato janė zona ushtarake dhe kontrabanda ėshtė ndalur krejtėsisht”, ka thėnė Kuēi, transmeton Indeksonine

Fshatari
11-08-11, 07:33
Shqiptarėt lobojnė me para dhe femra

Lajmi i "Klan Kosova" se komandanti i KFOR-it Erhard Buhler nuk do tė largohet i vetėm nga Kosova por me njė nuse shqiptare, zgjoi interesim te mediat serbe. Kėtė lajm politikanėt serbė tė Kosovės e komentuan me fyerje tė rėnda. Milan Ivanoviq fyen nderin shqiptarėve, merret me insinuata pėr diplomatėt amerikanė, e ndėrlidhė gjeneralin Buhler me periudhėn e nazizmit, ndėrsa pėr nobelistin Ahtisaari thotė se ka marrė para nga “mafia shqiptare” “Lidhja emotive e shefit tė KFOR-it me njė shqiptare e diskrediton atė si bashkėbiseduesin e parė tė bashkėsisė ndėrkombėtare nė lidhje me krizėn nė veriun e Kosovės”, shkruan “Pres”, citon “vesti-online”.
Milan Ivanovic, kryetar i Kėshillit Nacional serb tė veriut tė Kosovės, ka thėnė pėr “Pres” se “lidhja e shqiptareve tė Kosovės me funksionarė tė lartė tė bashkėsisė ndėrkombėtare, ėshtė dukuri kronike”.
“Shqiptarėt te ndėrkombėtarėt lobojnė ose me para ose me femra. Kjo ėshtė taktika e tyre. Ta kujtojmė Michael Steinerin, shefin e UNMIK-ut, i cili ėshtė ‘lidhur’ me njė shqiptare e cila e ka braktisur posa i pėrfundoi atij mandati... Buhler shihet ashiqare qė nuk ėshtė miqėsor me serbėt, ndėrsa kėtu flitet se babai i ka shėrbyer nė njėsitet gjermane nė vitin 1941”, ka thėnė Ivanoviq, pėr tė shtuar se “shqiptarėt janė tė prirė pėr tė ‘montuar gra’, ndėrsa njerėzit e fortė janė siguruar pėrmes privatizimit nė Kosovė”.
“Pothuaj tė gjithėve u janė siguruar vende nė kėshillat drejtues tė kompanive tė profitit tė lartė. Kėshtu e kanė siguruar Madeleine Albright, tė ndjerin Richard Holbrooke, Wesley Clark... Ndaj, nuk ėshtė ēudi se tė gjithė ata njerėz kanė luftuar pėr interesat e shqiptarėve mė shumė se shtetet e tyre”.
Ivanoviq shkon tutje me insinuata, duke folur pėr “lidhjet e mafies shqiptare me pėrfaqėsuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė”, pastaj se “Marti Ahtisaari ka marrė para nga mafia shqiptare” dhe se emri i kėtij tė fundit “ndėrlidhet me dėrgimin e vajzave si dhuratė ‘bonus’”.

Paj ēka mei ba.Shqiptaret janė tė pasur, te bukur, trima, evropjane autentik.Gjuhen e alfabetin e kane t'iliroevropjanishtes se vjeter, me tipare ariane; asgje te perbashket me tipin euroaziatik mongol(serb).
serbet kane zanate tjera: terrorizmin, barrikadizmin, banditizmin, hajnine, kloshardizmin, rrenacizmin, nomadizmin, rrugaēizmin dhe
ēka i karakterizon me se shumti : PEDOFILINE ( i shesin femijte e mitur neper rruget e botes...):
________________________________________________
Serbėt tė pėrfshirė nė rrjetin e pedofilisė
Nga Express mė 06 gusht 2011 nė ora 16:20
Disa serbė janė tė pėrfshirė nė rrjetin e pedofilėve, qė u arrestuan tri ditė mė parė nė SHBA.
Nė operacionin e policisė amerikane janė arrestuar 72 veta, si pjesė e rrjetit global tė pornografisė sė fėmijėve nė Internet, qė ka tregtuar me dhjetėra mijėra pamje dhe video, ku shihen fėmijėt e keqtrajtuar seksualisht.
Zyrtarėt thanė se prej 72 tė dyshuarve, 43 vetė janė arrestuar nė Shtetet e Bashkuara, ndėrsa disa ishin arrestuar nė vendet e tjera. Rreth katėr persona nga ky rrjet janė nga Serbia.
Nga kompjuterėt e konfiskuar tė kėtyre serbėve, ėshtė konstatuar me tė vėrtetė se kėta ishin tė lidhur me kėtė rrjet dhe se nė kompjuterėt e tyre gjendeshin sekuenca tė videove me fėmijė 10-12 vjeēar.
Ėshtė e mundur qė pjesė tė kėtyre video sekuencave tė jenė xhiruar nė brendėsi tė Serbisė, si dhe nė pjesėn kufitare Rumani-Serbi, ku fėmijėt pėr njė sasi tė vogla tė parave i nėnshtrohen prostitucionit rrugor.
___________________________
http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,18,59740

Hajra
11-08-11, 17:21
Integriteti territorial i Kosovės ėshtė i padiskutueshėm


E enjte 11 Gusht 2011 11:45
Ministri i Jashtėm i Gjermanisė, Guido Westerwelle ka deklaruar tė enjten nė Prishtinė se pėr Gjermaninė integriteti territorial i Kosovės ėshtė i padiskutueshėm dhe harta e Ballkanit ėshtė realizuar pėrfundimisht. Ai po ashtu inkurajojė shtetet e Bashkimit Evropian qė nuk e kanė njohur Kosovėn ta marrin njė hap tė tillė, dhe theksoi se kjo ēėshtje ėshtė pjesė e politikės sė jashtme tė shtetit gjerman.
Pas takimit me kryeministrin Hashim Thaēi, ministri i Jashtėm i Gjermanisė, Westerwelle
tha se harta e Ballkanit Perėndimor ėshtė realizuar pėrfundimisht dhe nuk do tė vihet nė gjendje kur kufijtė do tė jenė nė pikėpyetje.
Ai vlerėsoi se konfliktet dhe pėrleshjet nė baza etnike nuk pėrkojnė me kohėn evropiane dhe shprehu qėndrimin se ėshtė e rėndėsishme qė procesi i dialogut tė rifillojė sa mė parė qė ėshtė e mundur.
Sipas tij, tė gjitha ēėshtjet e mosmarrėveshjet duhet tė zgjidhen nė kuadėr tė zgjidhjeve politike e ekonomike.
Ministri i Jashtėm i Gjermanisė, Guido Westerwelle po ashtu i inkurajojė shtetet e Bashkimit Evropian qė nuk e kanė njohur Kosovėn ta marrin njė hap tė tillė, dhe theksoi se kjo ēėshtje ėshtė pjesė e politikės sė jashtme tė shtetit gjerman

Hajra
11-08-11, 23:17
6pgNCiPLzno&feature=player_embedded

Guri i madh
11-08-11, 23:58
6pgNCiPLzno&feature=player_embedded
po de po tani pse nuk po vin turistat nga gjermania apo naj shtet tjter po ku me ardhė

Guri i madh
15-08-11, 18:16
AKTUALE
Mimoza Kusari-Lila: Nuk do tė ketė vula tė dyfishta http://www.rtklive.com/img/vija_lajmi.jpg Ministrja e Kosovės pėr Tregti dhe Industri, Mimoza Kusari-Lila, ka thėnė se nė kufijtė me Serbi do tė pėrdoren vetėm vulat me simbolet e doganave tė Kosovės.... Postuar: 04:18:15 / 15.08.2011
“Tė vetmet vula qė do tė pėrdoren nė kalimet kufitare janė ato me simbolet e doganave tė Kosovsė”, ka thėnė Kusari-Lila pėr “Radio KiM”, duke reaguar nė shkrimet e medieve tė Beogradit pėr propozimet e Serbisė qė tė pėrdoren vulat e dyfishta.

Ministrja e Kosovės ka thėnė se ky propozim nuk ėshtė i pranueshėm pėr palėn e Kosovės. Ajo ka vlerėsuar se ka qenė e planifikuar qė pėr vulat doganore tė fliltet qė nė fillim tė procesit negociator, nė mars, porse “ekipi i Beogradit e ka komplikuar situatėn dhe e ka sjellė gjendjen e tashme nė terren”.

“Tashti ēdo propozim ėshtė i papranueshėm pėr palėn e Kosovės. Vulat e doganave tė Kosovės janė tė vetmet qė do tė jenė nė kufijtė e Kosovės”.

Mediat serbe, duke cituar zyrtarė tė qeverisė serbe kanė thėnė se “ekipi negociator nuk do tė pranojė nėn asnjė kusht pėrshkrimin “Doganat e Republikės sė Kosovės”.

Por, nė tė vėrtetė, Doganat e Kosovės, asnjėherė nuk e kanė pasur kėtė pėrshkrim.

Qė nga ndėrrimi i vulave tė UNMIK-ut nė vitin 2008, Doganat kanė pėrdorur vulėn nė tė cilėn shkruhet “Dogana e Kosovės”, nė tė tri gjuhėt zyrtare.

Zėdhėnėsi i Doganave tė Kosovės, Adriatik Stavileci konfirmon kėtė.
“Faktikisht ėshtė vula e institucionit dhe shkruan emri i institucionet, faktikisht ‘Dogana e Kosovės’. Nuk shkruan Republika e Kosovės, nuk ėshtė shkruar asnjėherė”, tha Stavileci.

Zėvendėskryeministrja Kusari-Lila, tha se problemi i vulave doganore ka qenė ndėr ēėshtjet mė lehtė tė zgjidhshme nė bisedimet Kosovė-Serbi.

Hajra
15-08-11, 22:11
po de po tani pse nuk po vin turistat nga gjermania apo naj shtet tjter po ku me ardhė

...po de veq le te majn ymyt qe vine gjermant me u la ne ujrat e zea te shqiptarve, ky eshte vertet tmerr.

taraku-1
24-08-11, 13:46
Hajde perhajr prhajr

Mitrovicė – (PLOTĖSUAR 12:35) – Burimet e portalit bėjnė tė ditur se KFOR-i ėshtė nė pėrkrahje direkte tė aksionit tė policisė sė Kosovės, nė veri, pėr arrestimin e zjarrvėnėsve tė Pikės Kufitare nė Jarinje, ndėrkohė qė EULEX-i vetėm ėshtė duke e monitoruar sitatėn.
Ndėrsa, Oliver Ivanoviq, sekretar shtetėror nė tė ashtuquajturėn Ministri Serbe pėr Kosovėn, ka theksuar se njėsitė ROSU tani janė nė Leposaviq dhe se banorėt serbė janė nė dijeni dhe po e monitorojnė lėvizjen e tyre nė ēdo pikė ku ata janė.
Nė anėn tjetėr, zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės nė Mitrovicė, Besim Hoti, ka thėnė se Drejtoria Rajonale e Policisė sė Kosovės nė Mitrovicė nuk ėshtė nė dijeni pėr njė aksion tė tillė. (LajmeShqip.com)
*********************************
Mitrovicė (PLOTĖSUAR 12:01) – Burimet e portalit LajmeShqip.com konfirmojnė se konvoji i pėrbėrė nga rreth 30 automjete tė Policisė sė Kosovės, i nisur drejt veriut tė Kosovės, ka tė bėjė me njė operacion tė pritshėm pėr arrestimin e tė pėrfshirėve nė djegien e Pikės Kufitare G1 tė Jarinjes.
Bėhet e ditur se pas vėzhgimit tė vazhdueshėm tė situatės, Ekipi Vėzhgues i Policisė sė Kosovės ka urdhėruar policinė qė tė mos e nis tani operacionin, pėr shkak tė shkallės sė lartė tė rrezikshėmrisė qė situata tė dalė nga kontrolli.
Burimet e portalit konfirmojnė se konvoji i Policisė sė Kosovės ėshtė kthyer tani nė qendrėn e tij, nė pritje tė konfirmimeve tė tjera. (LajmeShqip.com)
************************************
Mitrovicė – Burime tė Portalit LajmeShqip.com kanė bėrė tė ditur se sot nė orėt e hershme tė mėngjesit, njė konvoj me mbi 20 automjete tė Policisė sė Kosovės, ka hyrė nė veri tė Kosovės.
http://www.lajmeshqip.com/wp-content/uploads/2011/08/kolona-_policia_veri.jpg (http://www.lajmeshqip.com/kombetare/nje-konvoj-i-policise-se-kosoves-drejt-veriut/attachment/kolona-_policia_veri)Konvoji i automjeteve tė policisė, ka hyrė nė veri tė vendit nė shoqėri tė forcave tė shumta tė KFOR-it.
Ende nuk dihet nėse kjo ka tė bėjė me ndonjė aksion tjetėr tė policisė nė veri, apo pėr veprime tė tjera ne vendosjen e rendit ose arrestime tė mundshme lidhur me ngjarjet e 25 dhe 26 korrikut, kur kriminelė serbė dogjėn pikėn kufitare dhe vranė pjesėtarin e Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės, Heroin Enver Zymberi. (LajmeShqip.com)

Hajra
24-08-11, 14:32
Dėshtoi operacioni i ROSU pėr arrestimin e ekstremistėve serb

ROSU janė kthyer nga aksioni i ndėrmarrė sot nė mėngjes nė veriun e Kosovės nė tentim pėr tė arrestuar autorėt e djegies sė pikės kufitare.

E mėrkure 24 Gusht 2011 13:43

Njėsitet speciale tė Policisė sė Kosovės (ROSU) janė kthyer nga aksioni i ndėrmarrė sot nė mėngjes nė veriun e Kosovės nė tentim pėr tė arrestuar autorėt e djegies sė pikės kufitare Jarinjė dhe tė vrasjes sė pjesėtarit tė policisė speciale Enver Zymberi.
Burime pranė Policisė sė Kosovės theksuan pėr mediat kosovare se aksioni ka pėrfunduar pa ndonjė rezultat dhe se ėshtė bėrė kthimi i forcave ROSU drejt Prishtinės. Ndėrhyrja pėr kthimin e forcave speciale ėshtė bėrė edhe nga ana e KFOR-it, qė kanė kėrkuar vendim tė shpejt, pas paralajmėrimeve pėr rikthimin e bllokadave nga serbėt e veriut.
Mediat serbe po raportojnė pėr njėsitin ROSU nė veri dhe se ato kanė paralajmėruar pėr rikthimin e bllokadave.
I ashtuquajturi ministėr pėr Kosovėn nė qeverinė e Serbisė, Oliver Ivanovic, ka thėnė pėr “Blic” se 36 makina tė njėsive speciale ROSU janė nisur drejt pikave kufitare nė veri. “Po na testojnė se sa shpejtė mund tė reagojmė”, ka thėnė Ivanoviq, duke shtuar se gjithēka tash ėshtė nėn kontroll.
Zėdhėnėsi i EULEX-it, Kai Mueller-Berner, ka konfirmuar se EULEX ka identifikuar tė dyshimtėt pėr vrasjen e policit tė njėsiteve speciale tė Kosovės dhe pėr djegien e kufirit nė Jarinje. “I kemi identifikuar tė dyshimtėt, por pėr shkak tė hetimeve qė po vazhdojnė, nuk mund tė japim detaje tė identitetit tė tyre”, ka thėnė ai. (INA)

Guri i madh
24-08-11, 14:40
Dėshtoi operacioni i ROSU pėr arrestimin e ekstremistėve serb

ROSU janė kthyer nga aksioni i ndėrmarrė sot nė mėngjes nė veriun e Kosovės nė tentim pėr tė arrestuar autorėt e djegies sė pikės kufitare.

E mėrkure 24 Gusht 2011 13:43

Njėsitet speciale tė Policisė sė Kosovės (ROSU) janė kthyer nga aksioni i ndėrmarrė sot nė mėngjes nė veriun e Kosovės nė tentim pėr tė arrestuar autorėt e djegies sė pikės kufitare Jarinjė dhe tė vrasjes sė pjesėtarit tė policisė speciale Enver Zymberi.
Burime pranė Policisė sė Kosovės theksuan pėr mediat kosovare se aksioni ka pėrfunduar pa ndonjė rezultat dhe se ėshtė bėrė kthimi i forcave ROSU drejt Prishtinės. Ndėrhyrja pėr kthimin e forcave speciale ėshtė bėrė edhe nga ana e KFOR-it, qė kanė kėrkuar vendim tė shpejt, pas paralajmėrimeve pėr rikthimin e bllokadave nga serbėt e veriut.
Mediat serbe po raportojnė pėr njėsitin ROSU nė veri dhe se ato kanė paralajmėruar pėr rikthimin e bllokadave.
I ashtuquajturi ministėr pėr Kosovėn nė qeverinė e Serbisė, Oliver Ivanovic, ka thėnė pėr “Blic” se 36 makina tė njėsive speciale ROSU janė nisur drejt pikave kufitare nė veri. “Po na testojnė se sa shpejtė mund tė reagojmė”, ka thėnė Ivanoviq, duke shtuar se gjithēka tash ėshtė nėn kontroll.
Zėdhėnėsi i EULEX-it, Kai Mueller-Berner, ka konfirmuar se EULEX ka identifikuar tė dyshimtėt pėr vrasjen e policit tė njėsiteve speciale tė Kosovės dhe pėr djegien e kufirit nė Jarinje. “I kemi identifikuar tė dyshimtėt, por pėr shkak tė hetimeve qė po vazhdojnė, nuk mund tė japim detaje tė identitetit tė tyre”, ka thėnė ai. (INA)hasha p ban spektakle ma shum e ka si fushat para zgjedhore se edhe ashtu qevira nuk esht stabile e zgjedhjet parlamentare pritet me ndodh shum shpejt

ne njeren an PDKja esht shum e perqar ne anen tjter partneri i kualiconit esht i pa knaqur me tretmanin qe ja ban kryeministri

po problemi tjter esht kyqja e ASTRIT HARAQIS NE QEVERI

HASHIMI ket drenicen e PASHES E MALISHEVEN kadal dal po kqyr me i amortizue duke u mundue drenicen e kuqe me e forcue

edhe analfabet ne qeveri ka prue si psh NUREDIN LUSHTAKUN

Fshatari
24-08-11, 16:03
hasha p ban spektakle ma shum e ka si fushat para zgjedhore se edhe ashtu qevira nuk esht stabile e zgjedhjet parlamentare pritet me ndodh shum shpejt

ne njeren an PDKja esht shum e perqar ne anen tjter partneri i kualiconit esht i pa knaqur me tretmanin qe ja ban kryeministri

po problemi tjter esht kyqja e ASTRIT HARAQIS NE QEVERI

HASHIMI ket drenicen e PASHES E MALISHEVEN kadal dal po kqyr me i amortizue duke u mundue drenicen e kuqe me e forcue

edhe analfabet ne qeveri ka prue si psh NUREDIN LUSHTAKUN

Artikulli ne fjale nuk ben fjale per:

-Kryeministrine e Kosoves; ka qene i zene se e ka pritur sot ne mengjes homologen e vete kroate, Kosor, ne nje vizite shtetrore ne Kosove, e policia e shtetit e ka per detyre me mbikqyre gjithe shtetin ne raste te tilla. Ky ka qene misioni i policise (ROSU) qe ndodhej heret ne mengjes ne Leposaviē, pa dijen e shkive, e pa dijen e eulexit, mu sikur me 25 korrik;
- as per zgjedhje parlamentare qe nuk jane hiē ne rend dite;
-nuk ka lidhe as me PDK-ne, as per perēarje e edhe me pak me koalicion;
-nuk ka kurfare lidhjeje me A.Saraqine, e besa as me Lushtakun...

Artikulli ben fjale per ushtrime rutinore te Poilicise se shtetit ne gjithe territorin e Kosoves, e ne keto ushtrime bene pjese edhe arrestimi i krimineleve serbe ne veri po si duket ata e kane braktis tanime vendin e krimit e ndodhen brenda ne servie.

Veshtire, shume veshtire i kane punet shkiejt, e kurgjo s'eshte kjo ēka ka me ndodhe ne ditet e javet ne vijim...ngushllime te thella per ta dhe mbeshtetesit e tyre!

Fshatari
24-08-11, 16:10
Forbidden 403

You don't have permission to access /index.php on this server.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Kjo po me del te koha ditore (b92 ne serbisht)!
Eshte kah e ben keq punen edhe surroviēi: nuk e ka dit qe ROSU ndodhet ne Leposaviē ne oren 5 te mengjesit e me i lajmerue barrikadistat...

Guri i madh
24-08-11, 16:44
Artikulli ne fjale nuk ben fjale per:

-Kryeministrine e Kosoves; ka qene i zene se e ka pritur sot ne mengjes homologen e vete kroate, Kosor, ne nje vizite shtetrore ne Kosove, e policia e shtetit e ka per detyre me mbikqyre gjithe shtetin ne raste te tilla. Ky ka qene misioni i policise (ROSU) qe ndodhej heret ne mengjes ne Leposaviē, pa dijen e shkive, e pa dijen e eulexit, mu sikur me 25 korrik;
- as per zgjedhje parlamentare qe nuk jane hiē ne rend dite;
-nuk ka lidhe as me PDK-ne, as per perēarje e edhe me pak me koalicion;
-nuk ka kurfare lidhjeje me A.Saraqine, e besa as me Lushtakun...

Artikulli ben fjale per ushtrime rutinore te Poilicise se shtetit ne gjithe territorin e Kosoves, e ne keto ushtrime bene pjese edhe arrestimi i krimineleve serbe ne veri po si duket ata e kane braktis tanime vendin e krimit e ndodhen brenda ne servie.

Veshtire, shume veshtire i kane punet shkiejt, e kurgjo s'eshte kjo ēka ka me ndodhe ne ditet e javet ne vijim...ngushllime te thella per ta dhe mbeshtetesit e tyre!


FSHATARESK


nuk jam nji foshnje qe mashtrohna me nji tregim PRRALL ,per me dal matan ures se ibrit njisia speciale patjter duhet me marr urdherin nga kryeministri


OSE ME I KORDINUE VEPRIMET ME FAKTORIN NDERKOMBTAR

e ktu patjter duhet me u involvue kryeministri e ministri i punve te mbrendshme

Guri i madh
26-08-11, 08:53
Kuvendi ndėrmjet Thaēit e Krasniqit


Jeton Llapashtica | 26-08-2011 00:30 CET
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/32748/kuvendi-ndermjet-thacit-e-krasniqit/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/32748/kuvendi-ndermjet-thacit-e-krasniqit/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/32748/kuvendi-ndermjet-thacit-e-krasniqit/#"]

Pėrēarjet nė PDK janė duke u reflektuar fuqishėm nė punėt e institucioneve tė Kosovės dhe, si rrjedhojė, edhe nė mbarėvajtjen e proceseve tė rėndėsishme nėpėr tė cilat po kalon
vendi.
Inatet personale tė dy krahėve tė kėsaj partie, qė pėrfaqėsohen nė njėrėn anė nga kryeministri Hashim Thaēi dhe nė anėn tjetėr nga kryeparlamentari Jakup Krasniqi, pothuajse rregullisht janė tė pranishme nė raportet institucionale Qeveri-Kuvend.
Kėshtu tė paktėn konsiderojnė pėrfaqėsuesit e partive opozitare dhe analistėt politikė kosovarė. Pėrēarjet mes dy krahėve tė PDKsė, ndėrkaq, kanė dalė nė sipėrfaqe disa muaj mė parė, kur krahu i kryeministrit Thaēi pėrpiqej qė ta zgjidhte president Behgjet Pacollin, gjė e cila kundėrshtohej nga krahu i Krasniqit.
Si pasojė e pėrēarjeve nė kėtė parti, zgjedhja e presidentit kishte shkuar keq, duke u zgjedhur me numrin minimal tė votave, ndėrsa vendi gati sa nuk kishte shkuar nė njė krizė tė re institucionale. (Shkrimin e plotė mund tė lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės Zėri)

Hajra
28-08-11, 18:54
Davutogllu pėrfundon sot vizitėn e tij nė Kosovė


E diel 28 Gusht 2011 14:33
Ministri i Jashtėm i Turqisė, Ahmet Davutogllu, sot pėrfundon vizitėn e tij nė Kosovė.
Gjatė qėndrimit nė vend, kryediplomati turk ka takuar udhėheqės tė lartė tė insitucioneve tė Kosovės.
Ai ka shprehur pėrkrahje tė fuqishme tė shtetit tė tij pėr Republikėn e Kosovės, me theks tė veēantė nė aspektin e sovranitetit dhe tė integritetit territorial.
Siē njoftojnė zyrtarėt nga protokolli i shtetit, Davutogllu paradite ka vizituar Komunėn e Prishtinės, ndėrsa mė pas do tė vizitojė edhe qytetin e Pejės dhe Komunėn e Istogut.
Para largimit nga Kosova, diplomati turk do tė vizitojė edhe Prekazin, pėr tė vazhduar mė pas nė Bosnjė e Hercegovinė, raporton REL.
Pjesė e agjendės sė tij janė edhe Beogradi e Bukureshti.

Guri i madh
28-08-11, 19:52
Davutogllu pėrfundon sot vizitėn e tij nė Kosovė


E diel 28 Gusht 2011 14:33
Ministri i Jashtėm i Turqisė, Ahmet Davutogllu, sot pėrfundon vizitėn e tij nė Kosovė.
Gjatė qėndrimit nė vend, kryediplomati turk ka takuar udhėheqės tė lartė tė insitucioneve tė Kosovės.
Ai ka shprehur pėrkrahje tė fuqishme tė shtetit tė tij pėr Republikėn e Kosovės, me theks tė veēantė nė aspektin e sovranitetit dhe tė integritetit territorial.
Siē njoftojnė zyrtarėt nga protokolli i shtetit, Davutogllu paradite ka vizituar Komunėn e Prishtinės, ndėrsa mė pas do tė vizitojė edhe qytetin e Pejės dhe Komunėn e Istogut.
Para largimit nga Kosova, diplomati turk do tė vizitojė edhe Prekazin, pėr tė vazhduar mė pas nė Bosnjė e Hercegovinė, raporton REL.
Pjesė e agjendės sė tij janė edhe Beogradi e Bukureshti.kurr mos u ktheft hereave tjera zyrtart turq do te priten me protesta ose do ti zbatojna masat e reciprocitetit

prej sodit munden me terhjek njohjen e pamvarsis ose nese kshtu vazhdojn na duhet ma ja kthye edhe masa te reciprocitetit si me shkinin

Hajra
28-08-11, 23:00
Serbia kėrcėnon me luftė

Tadiq: Nėse Prishtina ndėrmerr aksione tė dhunshme, i mbart vetė pėrgjegjėsitė pėr pasojat
Presidenti serb, Boris Tadiq, tha se Serbia nuk dėshiron luftė as dhunė, e nėse Prishtina, sipas tij, ndėrmerr aksione tė dhunshme, “ajo do ta bartė vetė pėrgjegjėsinė pėr pasojat”.
“Serbia kėrkon nga EULEX-i dhe KFOR-i status neutral dhe tė ndalojnė veprimet e dhunshme tė Prishtinės nė drejtim tė veriut tė Kosovės, sepse ai ėshtė obligim i tyre nė pėrputhje me tė gjitha vendimet e Kombeve tė Bashkuara”, ka thėnė Tadiq pėr mediet serbe.
Ai ritheksoi se Serbia do tė vazhdojė tė luftojė pėr realizimin e interesave tė saj nė institucionet evropiane dhe botėrore, ndėrsa me “mjete ligjore”, siē tha Tadiq, do tė kujdeset pėr sigurinė dhe interesat e serbėve nė veri.

Neferta
31-08-11, 23:06
MITROVICE- EULEX raporton se ka pėrfunduar aksionin nė veri EULEX bastis banesat, sekuestron prova pėr vrasjen e Zymberitnė kuadėr tė hetimeve pėr brasjen e policit Enver Zymberi dhe se ka arritur tė konfiskojė prova mes tė cilėve dhe armė.

Operacioni nė Zupē afėr Zubin Potokut nė rrugėn pėr nė Bėrnjak ėshtė kryer nga njėsia speciale e EULEX-it me mbėshtetjen e KFOR-it, ndėrsa hetimet pėr vrasjen e policit kosovar po kryhen nga EULEX-i dhe policia e Kosovės.
“Janė kryer kontrolle nė katėr shtėpi private dhe .. janė konfiskuar prova nė lidhje me hetimet, pėrfshirė edhe armė.” “Ne mund tė konfirmojmė se ekzistojnė gjashtė kallėzime pėr arrestimin e personave qė dyshohet se janė tė pėrfshirė nė vrasjen, ndėrsa operacione si ky i sotmi, mund tė priten edhe nė tė ardhmen”, ka thėnė zėdhėnėsja e EULEX-it, Iriana Gudeleviē pėr Radio Europa e Lirė. EULEX kėrkon bashkėpunimin e komunitetit lokal pėr tė vendosur para drejtėsėisė autorėt e krimeve tė fundit nė veri.Nga ana tjetėr, zėdhėnėsi i Policisė pėr rajonin e Mitrovicės, Besim Hoti tha se situata nė veri ėshtė e qetė, dhe se rrugėt janė tė kalueshme. gazeta ballkan

Zero Cool
01-09-11, 00:36
Kabashit i shqiptohet dėnimi mė 16 shtator
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0831225249863_m.jpg


Tribunali i Hagės do tė shqiptojė dėnimin pėr ish-pjesėtarin e UĒK-sė, Shefqet Kabashi, mė 16 shtator. Lajmi ėshtė kumtuar nga gjykatėsi i Tribunalit, Alphons Orie.
Kabashi ka pranuar se ėshtė fajtor pėr shpėrfillje tė gjykatės, qė e ka bėrė me refuzimin pėr tė dėshmuar nė gjykimin e parė tė Ramush Haradinajt. Kabashi po ashtu nuk ka pranuar t’iu pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit dhe tė mbrojtjes as nė rigjykimin e Haradinajt.

Gjatė seancės tė mėrkurėn, prokuroria ka kėrkuar qė Kabashi tė dėnohet me burg, ndėrsa kohėzgjatjen e heqjes sė lirisė ua ka lėnė gjyqtarėve, raporton RFE. Ndėrsa avokati mbrojtės, Michael Karnavas, ka kėrkuar tė shqiptohet dėnimi qė do t’i mundėsonte Kabashit tė kthehej menjėherė nė shtėpi.

Zero Cool
01-09-11, 00:38
Tadic: Thaēi paralajmėron dhunė


Presidenti i Serbisė, Boris Tadic, ka deklaruar tė mėrkurėn se deklaratat e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, se institucionet serbe nė veri janė tė lidhura me terrorizėm, janė “paralajmėrim pėr dhunė”.
Siē raporton RFE, Tadic ka thėnė se reagimi i Serbisė do tė jetė i qetė, ndonėse, sipas tij, institucionet e Prishtinės nuk janė imune ndaj krimit tė organizuar dhe nuk mund tė vendosin sundimin e ligjit nė veri.

Komentet e Tadicit pasojnė deklaratat e kryeministrit Thaēi, i cili ka tėrhequr vėrejtjen se strukturat ilegale nė veri po shndėrrohen gradualisht nė paramilitare. Sipas Thaēit, “ato janė pėrgjegjėse pėr akte terroriste”.

Zero Cool
01-09-11, 00:55
6 fletėarreste nė lidhje me vrasjen e pjesėtarit tė PK-sė


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/serbet_282299_thumb_large.jpg


E plotėsuar) Pėrmes njė deklarate tė pėrbashkėt pėr media, EULEX-i, KFOR-i dhe Policia e Kosovės kanė bėrė tė ditur se gjatė operacionit nė veri janė bastisur katėr objekte private nė Zubin Potok dhe Zupē, si dhe janė konfiskuar prova, ndėrsa ėshtė konfirmuar se ekzistojnė urdhėr arrestet pėr gjashtė persona qė kėrkohen nė lidhje me vrasjen e pjesėtarit tė PK-sė.

“E gjithė evidenca ėshtė duke u analizuar nga prokurorėt dhe hetuesit, kurse operacioni i sotėm ka kaluar pa ndonjė incident madhor. Aktualisht ekzistojnė 6 fletėarreste pėr 6 persona qė kėrkohen nė lidhje me vrasjen e policit kosovar”, theksohet mes tjerash nė njoftim ku shpjegohet gjithashtu se operacioni i sotėm kishte pėr qėllim qė tė vendos drejtėsinė.

Policia Speciale e EULEX-it, e mbėshtetur nga njėsi tė KFOR-it, tė mėrkurėn ka kryer njė operacion nė pjesėn veriore tė Kosovės nė lidhje me vrasjen e njė pjesėtari tė forcave speciale tė Policisė sė Kosovės mė 26 korrik.

Njėsi tė rregullta tė Policisė sė Kosovės kanė ruajtur rendin dhe qetėsinė publike gjatė kohės kur ėshtė kryer operacioni. Hetimet pėr kėtė vrasje jenė duke u zhvilluar bashkėrisht nga EULEX-i dhe Policia e Kosovės, tė cilėt janė duke bashkėpunuar ngushtė pėr ndriēimin e kėtij krimi.

Nė materialin e provave tė konfiskuara pėrfshihen armė dhe njė automjet. Tė gjitha kėto prova tani janė duke u analizuar nga prokurorėt dhe hetuesit. Ky operacion ka kaluar nė mėnyrė tė qetė, pa ndonjė incident tė madh.

Operacioni i sotėm ėshtė edhe njė hap tjetėr drejt sjelljes sė kryerėsve tė kėtij krimi pėrpara drejtėsisė, ndėrkohė qė hetimet janė duke vazhduar nė lidhje me incidentet tjera tė dhunshme nė veri, pėrfshirė edhe djegien e Portės 1.

Sundimi i ligjit duhet tė mbizotėrojė pėr tė mirėn e tė gjitha komuniteteve nė Kosovė. Ėshtė me rėndėsi qė banorėt lokal tė vazhdojnė t’i pėrkrahin veprimet e atyre qė pėrpiqen t’i sjellin pėrpara drejtėsisė ata qė janė pėrgjegjės pėr krimet e rėnda, thuhet nė deklaratė.

Nė operacionin e Policisė sė Kosovės nė veri pėr marrjen nėn kontroll tė pikave kufitare 1 dhe 31 kah fundi i muajit korrik ishte vrarė pjesėtari i njėsive speciale tė PK-sė, Enver Zymberi.

Thaēi: Strukturat ilegale i kanė ditėt e numėruara

Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi, tė mėrkurėn nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės ka informuar deputetėt e legjislativit pėr zhvillimin e operacionit tė gjerė nė veri, me qėllim tė kapjes sė personave tė dyshuar pėr vrasje, e qė janė pjesė e strukturave kriminale dhe ilegale tė financuar nga Beogradi.

Shefi i qeverisė sė vendit nė fillimin e mbajtjes sė seancės ka folur pėr aksionin e Policisė sė Kosovės, me ndihmėn e KFOR-it, pėr tė kapur disa persona tė dyshuar. Madje ai ka shtuar se ditėt e kėtyre strukturave janė tė numėruara.

“Sė bashku me ndihmėn e KFOR-it kanė zhvilluar dhe janė duke vazhduar njė operacion tė gjerė nė veri tė vendit pėr kapjen e personave tė dyshuar pėr vrasje qė janė pjesėtarė tė strukturave kriminale dhe ilegale tė financuara dhe tė mbėshtetura drejtpėrdrejtė nga Beogradi. Nė ēdo rrethana pėrsėri sot ritheksoj mesazhin tim tė qartė, se ditėt e kėtyre strukturave ilegale kriminale janė tė numėruara dhe se pavarėsisht se ku fshihen sot, ne do t’i gjejmė dhe do tė pėrballen me drejtėsinė e shtetit tė Kosovės”, ka thėnė Thaēi.

Ndėrsa pas seancės sė Kuvendit, kryeministri Thaēi para medieve, nuk ka dashur tė komentojė shumė kėtė operacion.

“Sa i pėrket ēėshtjeve nė veri dhe zhvillimeve tjera unė kam qėndrimin qė ka prezantuar aktuale pėr angazhimet e institucioneve tė Republikės sė Kosovės, EULEX-it, KFOR-it nė veri tė Kosovės, kėshtu qė nuk dua tė i shtoj asgjė mė tepėr asaj informate”, ka theksuar Thaēi.

Ndėrkaq i pyetur rreth vazhdimit tė dialogut, i pari i qeverisė nuk ka komentuar, duke thėnė se pavarėsisė sė mbikėqyrur po i vjen fundi.

“Ne jemi nė pėrfundim tė procesit tė pavarėsisė sė mbikėqyrur, nė kuadėr tė kėsaj tė konsolidimit tė shtetit tonė dhe natyrisht tė respektimit tė plotė tė Kushtetutės dhe ligjeve tė Kosovės, dokumentit tė presidentit Ahtisari, pra konsolidimit, forcimit tė shtetėsisė sė Kosovės”, ka deklaruar ai.

Duke folur rreth mbledhjes sė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr Kosovėn, kryeministri Thaēi ka theksuar se dje ka fituar drejtėsia e vendimit tė Prishtinės zyrtare mbi vendosjen e masave reciproke ndaj Serbisė dhe vendosjen e rendit dhe ligjit nė veri.

Nga ana tjetėr deputeti nga Lidhja Demokratike e Kosovės, Skėnder Hyseni ka shprehur qėndrimin e LDK-sė pėr vazhdimin e dialogut, duke thėnė se Kosova nuk duhet tė vazhdojė dialogun pa pėrcaktuar njė kornizė tė qartė.

“Unė dua tė pėrsėris qėndrimin tim, qė ėshtė qėndrim edhe i Lidhjes Demokratike tė Kosovės qė dialogu nuk do tė duhej tė vazhdonte pa u pėrcaktuar qartė njė kornizė mbi parimet prijėse tė cilat do tė siguronin qė Kosova, nuk do tė prekte nė karakterin unitar, do tė siguronin qė Kosova do tė instalonte sovranitet tė ndarė, ku pėrmes siē ishte rasti dy lloj tabelash tė regjistrimit tė veturave”, ka theksuar Hyseni.

Por meqenėse Qeveria ka vendosur qė tė vazhdojė dialogu mė 2 shtator nė Bruksel, Hyseni ka kėrkuar qė Kosova nė kėtė proces tė mos pranojė asnjė zgjidhje qė do tė jetė nė disfavor tė saj dhe nuk guxon assesi tė pranojė zgjidhje qė e lėndojnė karakterin unitar tė Republikės sė Kosovės.

Edhe shefi i Grupit Parlamentar i AAK-sė, Ardian Gjini ka thėnė se Kosova duhet tė ketė njė platformė tė qartė se ēka pėrfiton nga ky dialog.

“Qėndrimi i AAK-sė edhe mė herėt ka qenė se ky dialog nuk po shkon nė dobi tė Kosovės dhe duhet tė ndėrpritet ose Kosova duhet tė ketė njė platformė tė qartė se ēka kėrkon tė arrij pėrmes kėtij dialogu. E kemi thėnė edhe mė herėt para jush edhe prej AAK-sė edhe prej kėsaj foltore se ne mendojmė se Serbia e ka tė qartė se ēka po synon tė arrij pėrmes kėtij dialogu, ndėrsa Kosova jo”, ka theksuar Gjini.

Pėr mė tepėr Gjini ka shtuar se deri mė tash nga ky dialog nuk ka pas asnjė ndryshim tė pozicionit negociues tė Kosovės, por njė momentum pas tentimit tė vendosjes sė rendit dhe ligjit nė kufi me Serbinė.

Dialogu ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, i nisur nė mars nė Bruksel me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian, do tė vazhdojė mė 2 shtator nė Bruksel, ndėrsa njėra nga temat qė do tė diskutohet nė raundin e radhės pritet tė jetė edhe ai pėr vulat doganore. (Kosovapress)


vijon

Zero Cool
01-09-11, 00:56
vijimi


Ristiq: Aksioni ka pėr qėllim shpėrnguljen e serbėve

Kryetari paralel i komunės sė Zubin Potokut, Sllavisha Ristiq, ka vlerėsuar se aksioni i njėsisė speciale tė EULEX-it dhe pjesėtarėve tė KFOR-it nė fshatin Zupē ka qenė i vrazhdė si asnjėherė mė parė.

“Ky aksion ėshtė nė vazhdėn e shumė aksioneve tjera qė po realizohen nė veri, e qė kanė pėr qėllim frikėsimin e popullatės serbe. Nuk po e vejmė nė pyetje zhvillimin e hetimeve, por duhet ekzistuar njė pėrgjegjėsi ndaj atyre qė urdhėruan njėsitė speciale tė policisė sė Kosovės (ROSU) nė fund tė muajit korrik tė shkojnė nė veri tė Kosovės”, ka thėnė Ristiq.

Ai demantoi zėdhėnėsin e EULEX-it, Nikolas Hoton, se nė lidhje me aksionin kanė qenė tė njoftuara autoritetet lokale, duke shtuar se aksioni ėshtė realizuar nė formėn mė brutale tė mundshme.

Ai shtoi se do tė protestojė tek organet pėrgjegjėse tė KFOR-it dhe EULEX-it, si dhe tek tė gjitha organet tjera ndėrkombėtare rreth ngjarjeve tė sotme nė komunėn e Zubin Potokut, ndėrkohė qė do tė dėrgojė porosinė Beogradit qė tė mbrojė serbėt e kėtushėm, sepse siē tha ai, ajo qė po ndodhė kėtu ka pėr qėllim t’i frikėsojė serbėt nė mėnyrė qė ata tė shpėrngulen dhe kėto hapėsira tė spastrohen etnikisht.

Sipas tij, shtabi i krizave do tė vendosė sė shpejti nėse duhet tė rikthehen barrikadat nė Zupē.

“Janė kohė tė vėshtira dhe ēdo hap i shtabit tė krizave do tė jetė i orientuar nė drejtim tė mbrojtjes sė popullatės serbe. Nuk frikohem nga arrestimi, sepse nuk jam kriminel, dhe pėr diēka qė s’kam bėrė, nuk kam arsye tė frikohem. Por, frikohem pėr popullatėn serbe nė pėrgjithėsi, sepse para sė gjithash kjo qė po ndodhė pėr mė shumė se njė muaj nė veri, ėshtė njė aksion i koordinuar”, ka thėnė mes tjerash Ristiq.

EULEX thotė se ka gjetur prova

Zyrtarė tė EULEKS-it kanė konfirmuar se gjatė operacionit nė veri tė Kosovės, nė lidhje me hetimet e vrasjes sė njė polici kosovar, janė konfiskuar prova siē janė edhe armėt. Aktualisht ekzistojnė gjashtė kallėzime penale pėr personat qė kanė lidhje me vrasjen.

“Janė kryer bastisje nė katėr shtėpi private dhe me kėtė rast janė konfiskuar prova nė lidhje me hetimet, pėrfshirė edhe armė. Ne mund tė konfirmojmė se ekzistojnė gjashtė kallėzime pėr arrestimin e personave, qė dyshohet se janė tė pėrfshirė nė vrasjen, ndėrsa operacione si ky i sotmi, mund tė priten edhe nė tė ardhmen”, tha pėr Radion Evropa e Lirė, zėdhėnėsja e EULEX-it, Irina Gudelevic.

Ajo tha se EULEX-i kėrkon bashkėpunimin e komunitetit lokal pėr t’i sjellė para drejtėsisė kryesit e krimeve tė fundit nė veri.

Nė anėn tjetėr, zėdhėnėsi i Policisė pėr rajonin e Mitrovicės, Besim Hoti, njoftoi se operacioni ėshtė kryer, ndėrkaq, situata ėshtė e qetė, dhe se rrugėt janė tė kalueshme.

Operacionin nė Zupē afėr Zubin Potokut nė rrugėn pėr nė Bėrnjak, e ka kryer njėsia speciale e EULEX-it me mbėshtetjen e KFOR-it, ndėrsa hetimet pėr vrasjen e policit kosovar po kryhen nga EULEX-i dhe policia e Kosovės.

Serbėt bllokojnė magjistralen e Adriatikut

Serbėt lokalė kanė bllokuar tė mėrkurėn magjistralen e Adriatikut, pėrkatėsisht rrugėn midis Mitrovicės dhe Zubin Potokut, si dhe tė gjitha rrugėt alternative nė kėtė drejtim, nė shenjė kundėrshtimi ndaj aksionit tė forcave tė KFOR-it dhe EULEX-it qė ėshtė zhvilluar tė mėrkurėn nė mėngjes nė Zupē.

Bllokimin e rrugės e ka konfirmuar edhe zėdhėnėsi i policisė nė Mitrovicė, Besim Hoti, i cili ka thėnė se pas aksionit tė sotėm tė EULEX-it, serbėt nga Zupēi janė tubuar nė kėtė fshat duke bllokuar rrugėn Mitrovicė-Zubin Potok, si dhe rrugėt tjera qė ēojnė nė kėtė drejtim.

Sipas tij, atyre u janė bashkėngjitur edhe serbėt tjerė nga fshatrat pėrreth dhe komuna e Zubin Potokut.

Thaēi konfirmon aksionin policor nė veri

Nė seancėn e sotme plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kryeministri Hashim Thaēi ka njoftuar deputet pėr aksionin policor qė forcat e ndjekjes kanė zhvilluar sot nė veri....

Ai tha se janė konfiskuar evidenca te rėndėsishme por edhe armė tė ndryshme qė janė pėrdorur nė veprimet e strukturave kriminale. Organet e drejtėsisė tha kryeministri Thaēi, kanė pėrgatitur edhe njė numėr tė kallėzimeve penale kundėr njė numėr personash qė kanė cenuar sovranitetin e Kosovės tash e 12 vite.

Kryeministri, Hashim Thaēi, po ashtu ka akuzuar sot pėrsėri Beogradin zyrtar se qėndron prapa strukturave kriminale nė veri tė vendit. Ai tha se sipas tė dhėnave tė institucioneve tė rendit tė Republikės sė Kosovės, rezulton se kėto strukturat kriminale po shndėrrohen nė struktura paramilitare.

Ditėt e kėtyre strukturave, tha kryeministri Thaci, janė tė numėruara, ndėrsa i bėri apel Beogradit tė mos strehoje vrasėsit e policit tė Kosovės dhe tė respektojė fletė arrestet ndėrkombėtare. (RTK)

Pėrfundoi aksioni i EULEX'it - i pasuksesshėm?

Ka pėrfunduar aksioni i forcave tė EULEX-it dhe KFOR-it pėr kapjen e autorėve i zhvilluar sot nė mėngjes nė fshatin Zupē nė veri tė vendit.

Burime tė Kosovapress-it kanė bėrė tė ditur se nuk ka tė arrestuar dhe as konfiskim tė armėve, ndėrkohė qė janė bastisur tre shtėpi.

EULEX ia mėsyn veriut

Nicholas Hawton ka thėnė nė mėngjes se EULEX ėshtė ndėrmarrė njė aksion nė veri me qėllim tė vendosjes sė rendit dhe ligjit dhe pėr tė vazhduar hetimet qė po bėhen pėrkitazi me vrasjen e policit kosovar, i cili humbi jetėn nė detyrė mė 26 korrik tė sivjetmė.

“Nė orėt e hershme tė mėngjezit , policia e EULEX-it bashkė me policė tė Kosovės kanė filluar njė aksion nė Zupē tė Zubin Potokut, aksion ky i cili po vazhdon ende dhe ėshtė ndėrmarrė si pjesė e hetimeve kriminale qė po bėhen pėr vrasjen e policit Enver Zymberi“, ka deklaruar pėr Info Globin udhėheqėsi i zyrės pėr informim i EULEX-it, Nicholas Hawton.

Sipas tij aksioni ėshtė ndėrmarrė me qėllim tė vendosjes sė rendit dhe ligjit dhe pėr tė vazhduar hetimet qė po bėhen pėrkitazi me vrasjen e policit kosovar, i cili humbi jetėn nė detyrė mė 26 korrik tė sivjetmė.

Pėr sigurinė e policisė po pėrkujdesen forcat e KFOR-it.

Jozyrtarisht mėsohet se njerėzit kanė filluar tė tubohen pėr tė protestuar kundėr kėtij aksioni.

“Njė numėr i konsideruar i personave kanė bllokuar rrugėn magjistrale Mitrovicė -Zubin Potok, si dhe rrugėt anėsore qė lidhin kėto dy vende”, ka konfirmuar pėr portalin Besim Hoti, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Mitrovicės.

Ndėrkaq dje, ėshtė raportuar se ushtarėt amerikanė tė KFOR gjatė orėve tė mbrėmjes nuk kanė lejuar hyrjen nė Kosovė tė autobusit me pėrfaqėsuesit e komunave paralele tė Leposaviqit, Zubin Potokut, Zveēanit dhe Mitrovicės, mirėpo si raportohet ata ia dolėn tė futen nė Kosovė nėpėrmjetė rrugėve anėsore.

Fjala ėshtė pėr rreth 50 veta, tė cilėt gjatė ditės sė djeshme kanė mbajtur mbledhjen nė Beograd pėrkitazi me situatėn e sigurisė. Tė njejtit kanė refuzuar kėrkesėn e kancelares gjermane Angele Merkel pėr shuarjen e institucioneve paralele nė veri tė Kosovės, kėrkesa kėto qė politikanėt “komunalė” i konsiderojnė si ultimatum. (INFOGLOBI)

Zero Cool
01-09-11, 00:59
Merr mbėshtetje nga Franca pėr integritetin territorial

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Hoxhaj%20-%20Juppe%202_955895_thumb_large.jpg


Njė ditė pas seancės sė Kėshillit tė Sigurimit nė New York, Ministri i Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Enver Hoxhaj, tė mėrkurėn nė Paris, ka takuar Ministrin e Punėve tė Jashtme dhe Evropiane tė Republikės sė Francės, Alain Juppé,

Nė kėtė takim, Ministri Hoxhaj ka informuar Ministrin Juppé lidhur me zhvillimet e fundit nė Kosovė, duke potencuar se Republika e Kosovės ėshtė njė vend stabil nė Ballkan.

Ministri Hoxhaj nė takim me Ministrin Juppé, ka theksuar se situata nė veri tė Republikės sė Kosovės ėshtė krijuar pas refuzimit tė Serbisė qė tė pranojė vulat e Kosovės.

“Si rrjedhojė Qeveria e Kosovės ka qenė e detyruar qė tė ndėrmarr masat e reciprocitetit ndaj mallrave serbe, meqė Kosova nė tri vitet e fundit ka pas pozicion tė pabarabartė nė tregtinė e lirė, ku Serbia ka eksportuar nė Kosovė, pėrderisa Kosova nuk ka mundur tė eksportojė nė Serbi dhe pėrmes Serbisė nė Bashkimin Evropian. Prandaj, Qeveria e Kosovės ka qenė e pėrkushtuar dhe e vendosur qė tė zbatohen masat e reciprocitet nė tė gjitha pikat kufitare”, ka thėnė Hoxhaj.

Ministri Hoxhaj po ashtu ka theksuar se Policia e Kosovės nuk ka ushtruar dhunė nė veri, por kanė qenė strukturat ilegale tė Serbisė brenda pėr brenda territorit tė Kosovės, tė cilat kanė bllokuar rrugėt dhe kanė ushtruar dhunė brenda territorit tė Republikės sė Kosovės.

“Nuk mund tė ketė stabilitet, qetėsi nė veri tė vendit pa shuarjen e plotė tė strukturave ilegale shtetėrore serbe, qė janė struktura paramilitare tė sigurisė dhe tė policisė sė shtetit serb ”, ka thėnė Ministri Hoxhaj.

Nė tė gjitha kėto ēėshtje, Ministri Hoxhaj ka marr pėrkrahjen e pakursyer nga shteti francez.

Me kėtė rast, Ministri francez i Punėve tė Jashtme, Alain Juppé, ka mbėshtetur progresin qė ka pas Republika e Kosovės nė tė gjitha fushat e zhvillimit politik, ekonomik dhe social.

Juppé ka pėrgėzuar Ministrin Hoxhaj dhe Qeverinė e Kosovės pėr njohjet e fundit qė kanė ardhur nė adresė tė Prishtinės, nė forcimin e pozitės ndėrkombėtare tė Republikės sė Kosovės.

“Franca mbėshtet Kosovėn nė vullnetin e saj pėr konsolidimin dhe legjitimitetin ndėrkombėtar. Vala e vrullshme e njohjeve tė reja nė kėtė drejtim ishin shumė inkurajuese”, ka thėnė Juppé.

Ai ka siguruar Ministrin Hoxhaj se Franca mbetet njė vend mik dhe partner i fuqishėm i Kosovės si dhe ka treguar mirėkuptim tė plotė pėr sundim tė ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės.

“Nė sytė e Francės, integriteti territorial i Republikės sė Kosovės ėshtė i panegociueshėm”, ka shtuar Juppé.

Ministri Juppé po ashtu ka thėnė se Republika e Kosovės ka tė ardhme evropiane dhe ai personalisht ėshtė i angazhuar nė marrjen e udhėrrėfyesit pėr liberalizimin e vizave pėr kosovarėt si dhe nė vendosjen e marrėdhėnieve kontraktuale me Bashkimin Evropian.

Ministri Hoxhaj gjatė qėndrimit nė Francė, do tė ketė takime me shumė personalitete tjera tė jetės politike, publike dhe diplomatė tė shteteve qė ende nuk e kanė njohur Republikėn e Kosovės.

Domira
01-09-11, 15:06
Merr mbėshtetje nga Franca pėr integritetin territorial

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Hoxhaj%20-%20Juppe%202_955895_thumb_large.jpg


Njė ditė pas seancės sė Kėshillit tė Sigurimit nė New York, Ministri i Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Enver Hoxhaj, tė mėrkurėn nė Paris, ka takuar Ministrin e Punėve tė Jashtme dhe Evropiane tė Republikės sė Francės, Alain Juppé,

Nė kėtė takim, Ministri Hoxhaj ka informuar Ministrin Juppé lidhur me zhvillimet e fundit nė Kosovė, duke potencuar se Republika e Kosovės ėshtė njė vend stabil nė Ballkan.

Ministri Hoxhaj nė takim me Ministrin Juppé, ka theksuar se situata nė veri tė Republikės sė Kosovės ėshtė krijuar pas refuzimit tė Serbisė qė tė pranojė vulat e Kosovės.

“Si rrjedhojė Qeveria e Kosovės ka qenė e detyruar qė tė ndėrmarr masat e reciprocitetit ndaj mallrave serbe, meqė Kosova nė tri vitet e fundit ka pas pozicion tė pabarabartė nė tregtinė e lirė, ku Serbia ka eksportuar nė Kosovė, pėrderisa Kosova nuk ka mundur tė eksportojė nė Serbi dhe pėrmes Serbisė nė Bashkimin Evropian. Prandaj, Qeveria e Kosovės ka qenė e pėrkushtuar dhe e vendosur qė tė zbatohen masat e reciprocitet nė tė gjitha pikat kufitare”, ka thėnė Hoxhaj.

Ministri Hoxhaj po ashtu ka theksuar se Policia e Kosovės nuk ka ushtruar dhunė nė veri, por kanė qenė strukturat ilegale tė Serbisė brenda pėr brenda territorit tė Kosovės, tė cilat kanė bllokuar rrugėt dhe kanė ushtruar dhunė brenda territorit tė Republikės sė Kosovės.

“Nuk mund tė ketė stabilitet, qetėsi nė veri tė vendit pa shuarjen e plotė tė strukturave ilegale shtetėrore serbe, qė janė struktura paramilitare tė sigurisė dhe tė policisė sė shtetit serb ”, ka thėnė Ministri Hoxhaj.

Nė tė gjitha kėto ēėshtje, Ministri Hoxhaj ka marr pėrkrahjen e pakursyer nga shteti francez.

Me kėtė rast, Ministri francez i Punėve tė Jashtme, Alain Juppé, ka mbėshtetur progresin qė ka pas Republika e Kosovės nė tė gjitha fushat e zhvillimit politik, ekonomik dhe social.

Juppé ka pėrgėzuar Ministrin Hoxhaj dhe Qeverinė e Kosovės pėr njohjet e fundit qė kanė ardhur nė adresė tė Prishtinės, nė forcimin e pozitės ndėrkombėtare tė Republikės sė Kosovės.

“Franca mbėshtet Kosovėn nė vullnetin e saj pėr konsolidimin dhe legjitimitetin ndėrkombėtar. Vala e vrullshme e njohjeve tė reja nė kėtė drejtim ishin shumė inkurajuese”, ka thėnė Juppé.

Ai ka siguruar Ministrin Hoxhaj se Franca mbetet njė vend mik dhe partner i fuqishėm i Kosovės si dhe ka treguar mirėkuptim tė plotė pėr sundim tė ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės.

“Nė sytė e Francės, integriteti territorial i Republikės sė Kosovės ėshtė i panegociueshėm”, ka shtuar Juppé.

Ministri Juppé po ashtu ka thėnė se Republika e Kosovės ka tė ardhme evropiane dhe ai personalisht ėshtė i angazhuar nė marrjen e udhėrrėfyesit pėr liberalizimin e vizave pėr kosovarėt si dhe nė vendosjen e marrėdhėnieve kontraktuale me Bashkimin Evropian.

Ministri Hoxhaj gjatė qėndrimit nė Francė, do tė ketė takime me shumė personalitete tjera tė jetės politike, publike dhe diplomatė tė shteteve qė ende nuk e kanė njohur Republikėn e Kosovės.Une kishe na ka pranu Franca!!!!!!!!!!!!

Zero Cool
01-09-11, 15:33
Ēka solli aksioni i EULEX-it?


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0901152951205_m.jpg


Konfiskimi njė automjeti, i armėve dhe i disa provave, pėr tė cilat nuk u dhanė detaje, ėshtė bilanci i aksionit tė sė enjtes i EULEX-it nė veri tė vendit. Por, nuk u arrestua askush edhe pse u tha se janė tė paktėn 6 fletarrestime pėr personat qė dyshohet se janė tė pėrfshirė nė vrasjen e policit kosovar, Enver Zymberaj.
Njohėsi i ēėshtjeve tė sigurisė, Ramadan Qehaja, thotė se aksionet e EULEX-it po zbulohen para kohe.

“Konfidencialiteti i detyrave dhe veprimeve qė do tė kryen nė atė pjesė tė territorit nė luftimin e strukturave ilegale serbe gjithnjė po thyhet”, thotė Qehaja nė njė deklaratė pėr “Radion Evropa e Lirė”.

Kjo, sipas Qehajės, mundėson ikjen e tė dyshuarve, rrjedhimisht zvarritė ēuarjen e drejtėsisė nė vend.

“Nė bazė tė informacioneve qė i kam, shihet dhe mund tė konkludohet se njė numėr i madh i njerėzve njoftohen pėr aksionin qė do tė ndėrmerret”.

Por, ndryshe shihet aksioni nga analisti politik Belul Beqaj. Veprimin e fundit tė EULEX-it ai e sheh mė shumė si njė lloj paralajmėrimi pėr strukturat paralele.

“EULEX-i dhe KFOR-i kanė ndėrmarrė masa qė mos tė pėrsėritet skenari qė e kemi parė. A do tė jenė tė mjaftueshme apo jo, do tė tregojė koha”, thotė Beqaj.

Me dy shtator pritet tė rinisė raundi i ardhshėm i bisedimeve me Serbinė. Beqaj sheh njė ndėrlidhje nė mes tė dialogut dhe bastisjeve tė EULEX-it.

“Aksioni i kryer dje ėshtė njė paralajmėrim pėr strukturat paralele qė pas njė marrėveshjeje tė brishtė qė do tė arrijnė pėrfaqėsuesit zyrtarė, nė dialogun mes Serbisė dhe Kosovės, tė mos sillen siē janė sjellė nė kuadėr tė masave qė i kanė ndėrmarrė strukturat paralele mė 25 korrik”.

Nė aksionin e djeshėm, misioni evropian pėr sundim tė ligjit, i mbėshtetur nga KFOR-i dhe Policia e Kosovės, ka kryer bastisje nė katėr shtėpi tė serbėve nė fshatin Zupē tė Zubin Potokut, ku edhe ka konfiskuar disa prova.

Ndryshe, njė ditė mė parė, zėdhėnėsja e EULEX-it, Irina Gudeljevic ka thėnė se aksione te ngjashme si ai i sė enjtes do tė kryhen edhe nė tė ardhmen.

Zero Cool
01-09-11, 18:20
James Berisha i paraburgosur nė Eritrea


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0901172351334_m.jpg


Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės, pas kontakteve me shėrbimet diplomatike tė shteteve partnere, ka marrė informacionin se piloti shqiptaro-amerikan James Berisha, gjendet aktualisht nė Eritrea, nė njė prej institucioneve tė paraburgimit tė kėtij shteti.
Me kėtė rast, Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj, ka paraqitur njė kėrkesė nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Gjermanisė, Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Francės dhe atė tė Arabisė Saudite, tė cilat kanė relacione tė mira me Eritrean, me qėllim qė tė ndihmojnė nė lirimin sa mė tė shpejtė tė z. Berisha nga izolimi.

“Gjithsesi, nga informacionet e deritashme, gjendja shėndetėsore e z. Berisha ėshtė e mirė dhe se ai po trajtohet nė mėnyrė korrekte nga ana e autoriteteve nė Eritrea”, thuhet nė njė komunikatė pėr media tė MPJ-sė.

Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės ėshtė duke punuar intensivisht pėr lirimin sa mė tė shpejtė tė James Berishės, nė mėnyrė qė ai t’i kthehet familjes, bashkėpunėtorėve dhe misionit tė tij shumė tė ēmuar lobues pėr njohjen e Kosovės nga vendet qė ende nuk e kanė marrė njė vendim tė tillė.

Piloti James Berisha, ka kontaktuar pėr herė tė fundit me bashkėpunėtorėt e tij nė kuadėr tė Misionit “Flying for Kosovo”, ditėn e hėnė (me 15 gusht) nga Asmara, Eritrea. Sipas pjesėtarėve tė ekipit tė tij, plani i Berishės ka qenė qė tė takohet me zyrtarėt e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme nė Eritrea dhe tė mėrkurėn, me datė 17 gusht tė kthehet nė Sudan.

Zero Cool
01-09-11, 18:21
Rugovasit do tė protestojnė pėr vijėn kufitare
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0901181341959_m.jpg

Banorėt e fshatrave tė Rugovės nga komuna e Pejės janė tė shqetėsuar pėr lėvizjen e vijės kufitare nga Mali i Zi pothuaj nė tėrė vijėn kufitare me Kosovėn.
Kohėve te fundit, nė prag tė hapjes se pikės kufitare me Malin e Zi, nė vendin e quajtur Ēakorr, qeveria malazeze e ka shtruar rrugėn kryesore rreth 5 kilometra brenda territorit Kosovės.

“Pėr tė gjitha kėto dhe duke e parė se Qeveria e Kosovės nuk po ndėrmerr asgjė pėr demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, si dhe duke mos dashur tė lejojė tė pėrsėritet edhe njė Debėllde tjetėr, komuniteti rugovas ka vendosur tė mbajė njė protestė nė fshatin Kuqishtė, mė 3 shtator, nė orėn 11:00”, thuhet nė njė njoftim pėr publik tė pėrfaqėsuesve tė kėsaj ane tė Kosovės.

Zero Cool
02-09-11, 14:01
Serbia pranoi vulat doganore tė Kosovės
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0902135324149_m.jpg


Nė takimin qė ende po vazhdon nė Bruksel mes Prishtinės dhe Beogradit, delegacioni serb ka pranuar vulat doganore tė Kosovės, thonė burime tė gazetės “Express”. Nė vulat doganore tė Kosovės shkruan vetėm “Dogana e Kosovės” pa kurrfarė simboli shtetėror - ashtu siē kanė qenė dhe kanė thėnė edhe shumica e shteteve nė botė.
Pėrveē vulave, nė agjendėn e takimit tė sotshėm janė edhe kadastri, telekomi, energjia, diplomat universitare si dhe pėrfaqėsimi i Kosovės nė takimet dhe forumet ndėrkombėtare.

Para nisjes sė kėtij raundi, shefja e delegacionit tė Kosovės nė bisedime, Edita Tahiri, ka thėnė se “ne kemi dėshmuar se duam njė qasje konstruktive pėr tė kontribuuar nė paqen dhe stabilitetin e rajonit”.

Homologu i saj, shefi i delegacionit tė Serbisė nė bisedime, Borko Stefanovic, ka folur haptazi pėr rezultatet qė ai pret tė arrihen.
“Shpresojmė se pas njė dite tė gjatė diskutimesh, do tė kemi disa rezultate konkrete, posaēėrisht lidhur me vulat doganore dhe kadastrat".

Zyrtarėt e BE-sė kanė thėnė se ėshtė mirė pėr tė dyja palėt tė arrihen “sa mė shumė marrėveshje, nė prag tė raporteve tė progresit tė Komisionit Evropian”. Kjo posaēėrisht vlen pėr Serbinė, e cila kėtė vit synon tė fitojė statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian.

Zero Cool
02-09-11, 14:03
Pėr EULEX-in, SHIK-u organizatė kriminale
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0902112609991_m.jpg


Prokurorėt e EULEX-it, Shėrbimin Informativ tė Kosovės e shohin si njė organizatė kriminale qė financohej nga pastrimi i parave, trafikimi me drogė e armė. Kėtė bindje e kanė demonstruar gjatė intervistimit tė dėshmitarėve e tė dyshuarve pėr pėrfshirje nė veprime tė paligjshme.
Prokurori special Erwin Petilos beson se ky shėrbim sekret qė ka vepruar nė Kosovė pėr njė dekadė ėshtė pėrfshirė edhe nė vrasjen e zyrtarėve tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

Deputeti Syla ėshtė pėrgjigjur me mohim, derisa prokurori ndėrkombėtar e ka pyetur sėrish atė se “a ka qenė SHIK-u ndėrmarrje kriminale pėr tė pastruar para nga aktivitetet e krimit tė organizuar”?

“Ėshtė punė e juaja t’i bėni kėto pyetje, por jo dhe jo”, ėshtė pėrgjigjur Azem Syla prokurorit gjatė intervistės, njė kopje tė sė cilės e ka siguruar “Koha Ditore”.

Deputeti i Kuvendit tė Kosovės ėshtė marrė nė pyetje nė Prokurorinė Speciale tė Kosovės, pas akuzave qė kishte hedhur kundėr tij Nazim Bllaca, i cili pretendon se ka qenė agjent i SHIK-ut dhe se ka kryer krime me urdhėr tė Azem Sylės.

Ky i dyshuar i ka mohuar tė gjitha kėto akuza. Ai ka thėnė se nuk e njeh fare Nazim Bllacėn, por ka pranuar se njihet me disa prej njerėzve tė cilėt nuk e kanė mohuar njohjen me Bllacėn dhe bashkėpunimin me tė nė fushėn e biznesit. Pėr Shpresim Ukėn ka thėnė se e ka tė martuar mbesėn e tij; me hallėn e Fahredin Gashit ka thėnė se ka qenė nė burg; derisa Shaban Sylėn ka pohuar se e ka familjar.

Ndonėse ka mohuar lidhjet me kėtė organizatė qė ėshtė cilėsuar si nėntoka e PDK-sė sė kryeministrit Hashim Thaēi, prokurori i ka bėrė shumė pyetje nė lidhje me pėrfshirjen e tij nė tė. Syla ka thėnė se i ka njohur njerėzit e SHIK-ut qė nga lufta. Kadri Veselin ka thėnė se e njeh qė nga koha kur kishte dalė nga burgu pėr herė tė dytė, nė vitet 1992-1993.

Deputeti Syla nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė SHIK-u tė ketė mbledhur informacione pėr partitė opozitare dhe pėr bashkėpunėtorėt, mirėpo pėr kėtė ka thėnė se nuk ka informacion.

Ish-ministri i Mbrojtjes nė Qeverinė e Pėrkohshme ka thėnė se megjithėse nė Rambuje ishte marrė vendimi pėr krijimin e kėsaj qeverie, ndėrkombėtarėt nuk e njihnin atė, por qeverinė nė ekzil tė Bujar Bukoshit. Tė dy kėto qeveri sipas tij po punonin nė atė kohė pėr ta ēuar vendin drejt zgjedhjeve tė parakohshme.

Lidhur me bashkėpunėtorėt e regjimit tė Serbisė ai ka thėnė se nuk ka asgjė personale me ta. Bile as me ata qė e kishin torturuar nė burgjet serbe. Mirėpo, prokurori i ka rikujtuar atij njė deklaratė tė 4 prillit tė vitit 2001 qė sipas tij Shtabi qendror i UĒK-sė gjithmonė ishte cak i Serbisė dhe i sulmeve tė LDK-sė. Sipas prokurorit pas kėsaj deklarate shumė njerėz tė kėsaj partie i ishin nėnshtruar dhunės.

“Nuk mė kujtohet ta kem bėrė kėtė deklaratė”, ka thėnė Syla, transmeton “Koha Ditore”.

Prokurori e ka pyetur se a ka qenė nė interes tė PDK-sė tė vriteshin anėtarėt e LDK-sė. Syla e ka kundėrshtuar kėtė pyetje. Ai ka shtuar se ka punuar si mėsues pėr 12-13 vjet dhe se ėshtė nonsens qė njė mėsues t’i gėzohet ēfarėdo viktime.

Syla ka mohuar se ka informacione pėr mėnyrėn e financimit tė SHIK-ut dhe se njihet me Driton Hajdarin. Mirėpo prokurori i ka treguar njė fotografi tė Hajdarit nė dasmėn e djalit tė tij. Syla ka thėnė se nuk e mban mend.

Prokurori e ka pyetur se a e ka njohur Ibush Kllokoqin, vrasjen e tė cilit nė vitin 1999 e ka marrė pėrsipėr Nazim Bllaca. Syla pėr tė ka thėnė se e ka dėgjuar vetėm si emėr qė punonte nė shėrbimet e Jugosllavisė.

Zero Cool
02-09-11, 14:46
Dacic: Politikanėt serbė po tregojnė pėrralla
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0902140334701_m.jpg


Zėvendėskryeministri dhe ministri i punėve tė Brendshme tė Serbisė, Ivica Dacic, ka thėnė se parulla “Serbia kurrė nuk e pranon Kosovėn” ėshtė formulim bosh.
“Nuk do ta pranojmė, por do tė pranojmė gjithēka tjetėr”, ka thėnė Dacic.

Ai ka shtuar se Evropa ėshtė e “pasinqertė kur thotė se nuk do ta detyrojė Serbinė ta njoh pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa politikanėt e Serbisė bėhen naiv, ndaj do t’i pyesja nėse mendojnė se populli ėshtė budalla”!

“Presidenti i Partisė Pėrparimtare serbe, Tomislav Nikolic, dje ka thėnė se BE nuk do ta kushtėzojė Serbinė me pranimin e pavarėsisė sė Kosovės pėr shkak tė fitimit tė statusit tė kandidatit. Natyrisht se jo, por do tė kėrkojnė t’i heqim institucionet tona nė veriun e Kosovės, t’i pranojmė kalimet doganore si kufitare, etj. Ēka ėshtė kjo?”, thotė Dacic, transmeton “Vesti-Online”.

Ai ka ftuar politikanėt qė qytetarėve tė mos u tregojnė pėrralla por tė vėrtetėn.

“Serbėt nė Kosovė nuk e pranojnė shtetin e Kosovės dhe pikė”, ka thėnė ai.

“Pse duhet t’i detyrojmė pėr kėtė. Hajt mė mirė tė themi kėshtu: njerėzi, ngrini duar, ejani krejt nė Serbi dhe pikė, e jo t’u tregojmė pėrralla. A po mendon dikush se njerėzit janė naiv”.

Neferta
02-09-11, 21:25
Kriminelet e veriut ye Kosoves
Mitrovicė – I konvertuar nga feja myslimane nė atė ortodokse (me pėrkatėsi kombėtare boshnjake), Filip Sinxhiq ėshtė njė tjetėr protagonist i krimit tė organizuar nė veri, qė figuron nė dosjen konfidenciale tė NATO-s.
Me nivel shumė tė ulėt intelektual, kurse pėrkah karakteri, person qė jeton nė margjina tė shoqėrisė, Sinxhiq pėrshkruhet si mjaft i rrezikshėm, dhe i pėrfshirė nė shumė vepra kriminale nė veri tė Kosovės. Me vendbanim nė Mitrovicė, ai u ka shėrbyer nė vazhdimėsi tė gjitha aktiviteteve nė kuadėr tė zhvillimeve destabilizuese tė pasluftės, nė veri tė Mitrovicės. Dosja e NATO-s e pėrshkruan atė si ndihmės dhe pėrcjellės tė liderėve politikė serbė nė tubime tė ndryshme nė veri tė Kosovės.
http://www.lajmeshqip.com/wp-content/uploads/2011/09/01-SINDZIC-Philippo.jpg (http://www.lajmeshqip.com/dossier/wp-content/uploads/2011/09/01-SINDZIC-Philippo.jpg)
Janė tė njohura veprimtaritė e tij tė kundėrligjshme dhe nė funksion tė nacionalizmit serb, nė janar e shkurt tė vitit 2001. Gjatė festimeve tė Krishtlindjes Ortodokse, ai iu ka prirė karvaneve tė ekstazės nacionaliste serbe, shkruan nė dokumentin e NATO-s.
Pikėrisht pėr shkak tė kėsaj veprimtarie, Filip Sinxhiq, ėshtė survejuar nė vazhdmėsi nga forcat e KFOR-it dhe CIVPOL-i, njė kohė tė gjatė. Mė 26 shkurt tė vitit 2001 ai ka udhėhequr njė manifestim tė shoqėruar me dhunė e fustrime tė serbėve tė veriut, kundėr prezencės sė KFOR-it nė Kosovė.
Njė lidhje tė mirė e ka pasur nė vazhdimėsi me tė ashtuquajturin “ekstremisti i qetė” nė kėtė dosje tė NATO-s, Vladimir Rakiqin (http://www.lajmeshqip.com/dossier/dossier16/nato-9-vladimir-rakiq%E2%80%93gile-ekstremisti-i-qete).

Guri i madh
02-09-11, 22:18
Kriminelet e veriut ye Kosoves
Mitrovicė – I konvertuar nga feja myslimane nė atė ortodokse (me pėrkatėsi kombėtare boshnjake), Filip Sinxhiq ėshtė njė tjetėr protagonist i krimit tė organizuar nė veri, qė figuron nė dosjen konfidenciale tė NATO-s.
Me nivel shumė tė ulėt intelektual, kurse pėrkah karakteri, person qė jeton nė margjina tė shoqėrisė, Sinxhiq pėrshkruhet si mjaft i rrezikshėm, dhe i pėrfshirė nė shumė vepra kriminale nė veri tė Kosovės. Me vendbanim nė Mitrovicė, ai u ka shėrbyer nė vazhdimėsi tė gjitha aktiviteteve nė kuadėr tė zhvillimeve destabilizuese tė pasluftės, nė veri tė Mitrovicės. Dosja e NATO-s e pėrshkruan atė si ndihmės dhe pėrcjellės tė liderėve politikė serbė nė tubime tė ndryshme nė veri tė Kosovės.
[/URL][URL="http://www.lajmeshqip.com/wp-content/uploads/2011/09/01-SINDZIC-Philippo.jpg"]http://www.lajmeshqip.com/wp-content/uploads/2011/09/01-SINDZIC-Philippo.jpg (http://www.lajmeshqip.com/dossier/wp-content/uploads/2011/09/01-SINDZIC-Philippo.jpg)
Janė tė njohura veprimtaritė e tij tė kundėrligjshme dhe nė funksion tė nacionalizmit serb, nė janar e shkurt tė vitit 2001. Gjatė festimeve tė Krishtlindjes Ortodokse, ai iu ka prirė karvaneve tė ekstazės nacionaliste serbe, shkruan nė dokumentin e NATO-s.
Pikėrisht pėr shkak tė kėsaj veprimtarie, Filip Sinxhiq, ėshtė survejuar nė vazhdmėsi nga forcat e KFOR-it dhe CIVPOL-i, njė kohė tė gjatė. Mė 26 shkurt tė vitit 2001 ai ka udhėhequr njė manifestim tė shoqėruar me dhunė e fustrime tė serbėve tė veriut, kundėr prezencės sė KFOR-it nė Kosovė.
Njė lidhje tė mirė e ka pasur nė vazhdimėsi me tė ashtuquajturin “ekstremisti i qetė” nė kėtė dosje tė NATO-s, Vladimir Rakiqin (http://www.lajmeshqip.com/dossier/dossier16/nato-9-vladimir-rakiq%E2%80%93gile-ekstremisti-i-qete).po thojn ish kan musliman boshnjak e i kthye ish bae shka

Fshatari
02-09-11, 22:36
Une kishe na ka pranu Franca!!!!!!!!!!!!
Franca na ka "pranue" neve kurse i ka pranue strukturat kriminale serbe ne veriun e shtetit te Kosoves.E.hoxhes as mendja nuk i shkon qe juppé i mbeshtet edhe kriminelet serbe te veriut dhe e injoron thellesisht shumicen dermuese shqiptare te Kosoves.Mu per kete aresye (dmth qe eshte injorant kaq i madhe...) , hoxha do te largohet nga qeveria; i mbetet nje vend vakant diku ne ndonje xhami( hoxh ma); aty e ka vendin ky e jo ne parizth!

Fshatari
02-09-11, 22:39
po thojn ish kan musliman boshnjak e i kthye ish bae shka

Normal ! Mos me pas ndrrue fene as kriminel nuk ish bo po meqe u bo ertodoks shka u bo ne te njejten kohe kriminel shka sipas formules mire te njohur:
shka ortodoks=kriminel 100%.

Zero Cool
03-09-11, 10:29
Hetimet ēojnė te Ristiqi


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0903093929771_m.gif


Kryetari paralel i Zubin-Potokut, Slavisha Ristic, ka mundėsi qė tė pėrballet me drejtėsinė, me dyshimin se ka gisht nė vrasjen e Enver Zymerit. Beogradi nė heshtje mbėshtet aksionet e fundit nė veri.
Hetuesit ndėrkombėtarė tashmė kanė ardhur nė pėrfundim se strukturat paralele serbe qė financohen nga Qeveria e Serbisė janė tė pėrfshira me strukturat e krimit tė organizuar nė veri tė Kosovės. Njė nga ta ėshtė kryetari i komunės paralele tė Zubin- Potokut, Slavisha Ristic, i cili sipas burimeve ndėrkombėtare tė ditores “Zėri”, qė merren me ēėshtjen e sigurisė, po del se ėshtė i pėrfshirė nė vrasjen e policit kosovar, Enver Zymeri.

“Janė disa shenja tė hetimeve qė ēojnė te kryetari paralel i Zubin- Potokut”, thotė pėr “Zėri” njė nga zyrtarėt qė ėshtė i pėrfshirė nė hetimet e nisura tė EULEX-it pas vrasjes sė Zymerit mė 26 korrik, derisa njėsitet ROSU dhe FIT ishin rrugės drejt pikės kufitare, Porta 31.

Prita qė u ėshtė bėrė kėtyre njėsive tė Policisė sė Kosovės ka ndodhur pikėrisht nė fshatin Vragė, qė ėshtė pjesė e komunės sė Zubin-Potokut, e udhėhequr nga Ristic dhe siē duket edhe grupeve qė atė ditė kanė qenė nė pritje tė njėsisė speciale tė Policisė kosovare.

“Shumica e atyre qė ne po i kėrkojmė janė nė arrati, ndryshe nga Ristic, i cili hėpėrhė ėshtė duke e vazhduar aktivitetin e tij nė Zubin-Potok. Por, kjo shumė shpejt mund tė ndryshojė pasi ka tė dhėna qė po detyrojnė hetuesit ta pėrfshijnė atė nė dosjen e vrasjes sė Enver Zymerit”, thotė i njėjti burim.

Zyrtarė ndėrkombėtarė tė misioneve qė janė tė pėrfshira nė aksionet e fundit kanė dhėnė sqarime me pak ndryshime pėr reagimin e Beogradit. Sidoqoftė, ata pajtohen se kėsaj radhe Tadic, por edhe ish-Trashėgimtari I Milosevicit, Ivica Dacic, kanė dhėnė shenja pėrkrahjeje pėr kapjen e atyre qė kėrkohen pėr vrasjen e Enver Zymerit, por edhe shkatėrrimin e pikės kufitare, Porta 1.

“Ata kanė thėnė se kur ėshtė nė pyetje hetimi dhe kapja e atyre qė kanė bėrė krime, nuk e kanė problem kėtė punė. Megjithatė, zyrtarėve serbė asnjėherė nuk iu dihet sigurt”, ka thėnė burimi I “Zėrit”.

Humbja e pėrkrahjes nga Beogradi pėr strukturat e veriut rezulton edhe me njė reagim tė vakėt kundėr aksioneve tė fundit.. “Zėri” merr vesh se nė kuadėr tė hetimeve ndėrkombėtare del nė shesh fakti se njė pjesė e konsiderueshme e atyre qė rrinin nėpėr bllokadat serbe nuk kanė qenė me zemėr e shpirt aty.
“Kriminelėt nė veri janė duke humbur shumė pasi edhe kontrabanda shėnon rėnie”, thotė diplomati ndėrkombėtar, derisa merret vesh se njė pjesė e konsiderueshme e atyre qė kanė qėndruar me ditė tė tėra nė barrikada janė paguar me nga 300-350 euro.

Zero Cool
03-09-11, 10:30
Arrihen dy marrėveshje nė ‘atmosferė negative’


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0902235516900_m.jpg


Nė Bruksel ka pėrfunduar raundi i radhės i dialogut Kosovė – Serbi. Bisedimet e sė premtes, ndonėse nė njė atmosferė tė tensionuar, kanė arritur tė nxjerrin dy marrėveshje – pėr vulat doganore dhe pėr regjistrin kadastral. Sipas palėve pjesėmarrėse, zbatimi i marrėveshjes pėr vulat pritet tė ndodhė shumė shpejt.
Kreu i delegacionit serb nė bisedime, Borislav Stefanovic, tha se me njohjen e vulave, pritet qė Kosova “brenda 7-10 ditėsh tė heqė embargon ndaj mallrave tė Serbisė” dhe tė lirojė mundėsinė e qarkullimit tė lirė tė mallrave nga Serbia nė, siē tha ai, “pjesėn tjetėr tė territorit tė Serbisė, qė quhet ‘Kosovė e Metohi’”.

Ndėrkaq, kryenegociatorja kosovare, Edita Tahiri, duke konfirmuar arritjen e marrėveshjes, tha se kjo e fundit do tė thotė “heqje e embargos shumėvjeēare qė Serbia u ka bėrė mallrave tė Kosovės”, nė kundėrshtim me, siē u shpreh, parimet e tregtisė sė lirė nė rajonin e CEFTA-s.

Tahiri dhe Stefanovic po ashtu kanė konfirmuar se ėshtė arritur pajtim edhe pėr kadastrėn, raporton REL. Tahiri tha se pas kėsaj marrėveshjeje, pritet qė Serbia t’i kthejė Kosovės regjistrat e kadastrave, mirėpo pranoi se njė gjė e tillė do tė bėhet duke kthyer origjinalet e skanuara.

Tė dyja palėt pranuan se atmosfera e sotme ishte “shumė negative”. Stefanovic tha se kishte mjaft akuza ndaj palės serbe pėr rolin e Beogradit nė veri tė Kosovės, por theksoi se nuk ėshtė diskutuar pėr situatėn nė kėtė pjesė e as pėr strukturat e atjeshme.

Kryengeociatorja Tahiri konfirmoi po ashtu atmosferėn jo tė mirė nė takim. Duke folur personalisht tha se mė parė e kishte parė si “njeri tė dialogut” zotin Stefanovic, mirėpo gjatė verės ky i fundit, sipas saj, ishte shndėrruar nė “krijues tė trazirave”. Andaj, shtoi Tahiri, nuk ka qenė e lehtė “ta takojė sot”. “...por, me kėtė takim dhe me kėtė sjellje, Kosova ka dashur tė dėshmojė qė ėshtė e gatshme tė pranojė normat evropiane”, tha Tahiri.

Guri i madh
03-09-11, 11:06
Trashėgimtar i Thaēit, Kadri Veseli ose Enver Hoxhaj

Publikuar: 03.09.2011 - 10:43Prishtinė, 3 gusht – Njeriu qė fare pak i ėshtė ekspozuar publikut, Kadri Veseli, ose njeriu ndėr mė medialėt nė parti, Enver Hoxhaj, pritet ta zėvendėsojė Hashim Thaēin nė drejtimin e PDK-sė, kur ai t’i rreket garės pėr majė tė pushtetit, shkruan gazeta Koha Ditore. Tė parin e do partia e tė dytin ndėrkombėtarėt.

Burime tė sigurta i kanė thėnė gazetės tė premten se nė mesin e zyrtarėve tė vendeve evropiane, jashtė Kosovės, ka pasur qė janė shprehur tė brengosur me lajmin pėr mundėsinė e largimit tė Hoxhajt, nė kuadėr tė riformatimit tė Qeverisė, tė paralajmėruar pėr muajin shtator.

Kėta zyrtarė perėndimorė, qė kanė dashur tė mbeten tė paemėrtuar, nuk kanė shprehur ndonjė preferencė pėr emrat e ministrave tė tjerė tė pėrmendur pėr largim – ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqajn, dhe atė tė Arsimit, Ramė Buja – por kanė thėnė se shpresojnė qė nė rastin e shefit tė diplomacisė, Hoxhaj, kryeministri Thaēi tė mos e marr njė vendim tė tillė.

“Shpresojmė se Hoxhaj nuk do tė largohet nga posti tani”, ka thėnė njė prej zyrtarėve perėndimorė, duke e vlerėsuar punėn e ministrit tė Jashtėm.

Por, arsyet kryesore pėr pėrkrahjen e Hoxhajt nuk kanė tė bėjnė me punėn e tij prej ministri, por me pritjet nga njė pjesė e ndėrkombėtarėve qė pikėrisht ai tė jetė pasardhės i Thaēit nė krye tė Partisė Demokratike tė Kosovės.

Sipas kėtyre burimeve perėndimore, pritjet nė sė paku disa prej kryeqyteteve evropiane janė qė Hoxhaj tė jetė lideri i ardhshėm i PDK-sė, kur Thaēi tė jetė larguar nga partia – gjė qė do tė mund tė ndodhte mbase edhe nė zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

Ēka thonė burimet brenda PDK-sė lidhur me kėtė, kush ėshtė i preferuari i Hshim Thaēit pėr pasardhės nė krye tė partisė, dhe pėrse Thaēi nuk ėshtė i interesuar edhe pėr njė mandat qeveritar, gjerėsisht mund tė lexoni nė numrin e sotėm tė Kohės Ditore.

Hajra
04-09-11, 14:35
Shpėrthim dhe tė shtėna armėsh nė Zubin Potok


04-09-2011 13:23 CET
[/URL] (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=xa-4dde9811192a1f62&source=tbx-250&lng=de&s=formspring&url=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fartikulli%2F1%2F1 %2F33380%2Fshperthim-dhe-te-shtena-armesh-ne-zubin-potok%2F&title=Z%C3%ABri%20%E2%80%A2%20INFO%20%C2%BB%20Dita ri%20%C2%BB%20Politik%C3%AB%20%C2%BB%20Shp%C3%ABrt him%20dhe%20t%C3%AB%20sht%C3%ABna%20arm%C3%ABsh%20 n%C3%AB%20Zubin%20Potok&ate=AT-xa-4dde9811192a1f62/-/-/4e63701e430446f0/1/4d8bd11172bed83a&frommenu=1&ips=1&uid=4d8bd11172bed83a&ufbl=1&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fzeri.info%2F&tt=0) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/33380/shperthim-dhe-te-shtena-armesh-ne-zubin-potok/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/33380/shperthim-dhe-te-shtena-armesh-ne-zubin-potok/#"]

Njė shpėrthim i fuqishėm dhe tė shtėna armėsh janė dėgjuar rreth mesnatės sė shkuar nė komunėn e Zubin Potokut.
Nuk dihet lokacioni i saktė i kėtij shpėrthimi dhe nėse ka tė lėnduar, ka thėnė zėdhėnėsi i Policisė nė Mitrovicė, Besim Hoti.
Ndėrkohė serbėt vazhdojnė ta mbajnė bllokadėn e vendosur mbrėmė nė fshatin Banjskė, si reagim ndaj KFOR-it qė kishte ndaluar disa kamion qė po kontrabandonin naftė nga Serbia. /rtk/

Neferta
04-09-11, 16:32
shkau po thot : Jo nėpunės kosovarė nė pikat kufitare
BEOGRAD- Pas arritjes sė marrėveshjes mes Kosovės dhe Serbisė pėr vulat me ndėrmjetėsimin e BE-sė, Serbia ka paralajmėruar dje se nuk do tė pranojė nėpunės kosovarė nė dy pikat kufitare doganore nė veri tė Kosovės. Kryetari i delegacionit serb pėr bisedimet, Borislav Stefanoviē tha se "punėsimi i nėpunėsve kosovarė nė pikat doganore tė Jarinjės dhe Bėrnjakut ėshtė i papranueshėm pėr Serbinė", citon agjencia serbe Beta. Marrėveshja e vulave parashikon njė vulė mė neutrale tė pranueshme pėr tė dyja palėt me mbishkrimin "dogana e Kosovės".

Sipas marrėveshjes sė re pritet heqja e embargos pėr qarkullimin e mallrave nga tė dyja palėt brenda pak ditėsh. Sipas Stefanovic, marreveshjet e arritura ne Bruksel nuk kishin tė bėnin me statusin e Kosoves pasi sipas tij vulat dhe dokumentacioni doganor janė neutralė ndaj statusit.

Marrėveshja e arritur tė premten nė Bruksel ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė Prishtinės dhe atyre tė Beogradit, ku Serbia pranoi vulat e Kosovės pa elemente shtetėrore nė to, ka ngjallur reagime tė shumta nga tė dyja anėt.

Nė Prishtinė thonė se Qeveria e Kosovės me kėtė marrėveshje ka shkelur sovranitetin e shtetit, ėshtė degraduar dhe madje ka kthyer kohėn siē ishte para shpalljes sė pavarėsisė nė periudhėn e ish- administratės ndėrkombėtare tė UNMIK-ut. Ndėrsa nė Beograd thonė se Serbia me kėtė marrėveshje po i afrohet njohjes sė shtetit tė Kosovės.

Guri i madh
04-09-11, 21:19
Wikileaks: Grekėt shantazhuan autoritetet nė TiranėPublikuar: 04.09.2011


Tiranė, 4 shtator - Ambasada Amerikanė nė Tiranė ka pėrgatitur njė dokument sekret pėr Departamentin e Shtetit nė lidhje me bisedimet e fshehta Shqipėri-Greqi pėr ēėshtjen e kufirit detar si dhe ndėrtimin e varreza nė Jug tė vendit. Zbulohet se grekėt kėrkuan katėr varreza nė jug tė vendit, e jo sa kanė tani (dy tė tilla), si dhe kėrcėnuan pėr mosdhėnien e pėlqimit pėr hyrjen nė NATO apo ratifikimin e MSA-sė nėse nuk miratohej marrėveshja pėr kufirin. Vetė diplomatėt shqiptarė kanė denoncuar qė herėt marrėveshjen pėr kufirin. Ja edhe kabllogrami i plotė i Ambasadės:1. Qeveria greke po bėn presion te qeveria shqiptare qė ajo tė pranojė kėrkesat e saj nė negociatat dypalėshe pėr demarkacionin e kufirit detar mes dy vendeve. Athina po kėrcėnon gjithashtu se do tė refuzojė ratifikimin e MSA-sė pėr Shqipėrinė me BE-nė pas njė ēėshtjeje tė diskutueshme qė pėrfshin varrezat e ushtrisė greke nė Shqipėri, nė atė qė qeveria shqiptare e sheh si njė pėrsėritje tė shantazhit tė Greqisė, tė pėrdorur kundėr ambicieve tė Maqedonisė pėr anėtarėsimin nė NATO. Bisedimet mbi ēėshtjen e varrezave vazhdojnė, pasi raundi i fundit i negociatave, mė 30 shtator, pėrfundoi pa konkluzione.2. Sipas Ledia Hysit, drejtoreshė e ēėshtjeve ligjore dhe marrėveshjeve nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme, qeveria shqiptare dhe ajo greke kanė negociuar pėr disa muaj pėr tė demarkuar kufirin e tyre detar. Negociatat kanė hasur nė probleme tė shumta pėr shkak tė asaj qė ajo e pėrshkroi si “standarde tė dyfishta” greke, duke pėrdorur metoda tė ndryshme demarkacioni pėr pjesė tė ndryshme tė vijės detare, ndėrsa Shqipėria ka pėrdorur njė standard bazė nė sistemin e demarkacionit tė zbatuar nėn konventat ekzistuese ndėrkombėtare. Me fjalė tė tjera, shqiptarėt i akuzojnė grekėt me “zgjedhjen e qershive” nė kufijtė mė tė favorshėm duke pėrdorur metoda tė ndryshme demarkacioni pėr pikat e ndarjes sė kufirit. Gjatė njė prej sesioneve tė fundit tė negociatave nė Tiranė, zyrtari grek qė drejton delegacionin i dha homologut tė tij shqiptar njė ultimatum. Qeveria greke do tė kishte vullnet tė binte nė kompromis mbi kufirin detar afėr Korfuzit (thuhet pėr shkak tė interesave ekzistuese tė ushtrisė amerikane pėr tė instaluar pajisje ushtarake tė SHBA-ve nė Jalė, nė Jug tė Shqipėrisė). Megjithatė, zyrtari grek paralajmėroi delegacionin shqiptar qė tė bien dakord me kėrkesat e tjera tė tyre dhe t’i mbajnė “Fuqitė e largėta” – qė do tė thotė SHBA – jashtė negociatave. Njė frazė identike ėshtė pėrdorur edhe nė takimin nė Tiranė nga ambasadori grek gjatė njė takimi me ministrin e Jashtėm, Basha.3. Njė tjetėr ēėshtje e diskutueshme mes Athinės dhe Tiranės ėshtė kėrkesa e Greqisė pėr tė ndėrtuar deri nė katėr varreza ushtarake nė pjesėn jugore dhe lindore tė Shqipėrisė, pėr tė kujtuar ushtarėt grekė qė vdiqėn gjatė luftimeve tė shqiptarėve kundėr trupave italiane nė vitin 1920. Qeveria shqiptare e ka kundėrshtuar kėrkesėn greke sepse ajo nuk bie dakord me planin e Athinės pėr varreza tė ushtarėve tė huaj nė tokėn shqiptare, qė do tė ishte bazė pėr ndarjen e identitetit fetar dhe etnik, por edhe pėr t’i dhėnė Athinės njė hapėsirė pėr tė ushtruar pretendimet historike territoriale tė Greqisė pėr Jugun e Shqipėrisė. Me gjithė kėrkesat e shumta nga qeveria shqiptare pėr tė vendosur njė komision tė pavarur ekspertėsh pėr tė vendosur mbi kėtė ēėshtje, Athina gjithmonė ka mbajtur mbi ēėshtjen e varrezave propozimin si “merre ose lėre”.4. Mė 30 shtator, negociatorėt grekė dhe shqiptarė u takuan nė Tiranė, por pėrsėri nuk arritėn tė pėrpunojnė njė marrėveshje mbi ēėshtjen e varrezave. Sipas drejtorit tė Pėrgjithshėm shqiptar pėr ēėshtjet rajonale, kryenegociatorit Islam Lauka, shqiptarėt e hodhėn poshtė njė kėrkesė greke pėr katėr varreza nė Jug tė Shqipėrisė, duke ofruar nė vend tė kėsaj, njė varrezė nė Tiranė. (Shėnim: Mbetjet e trupave britanike, gjermane dhe tė tjerė tė huaj tė vrarė nė Shqipėri gjatė Luftės sė Parė Botėrore, Luftės sė Dytė Botėrore dhe luftėrave ballkanike, u mblodhėn dhe u varrosėn nė Tiranė; mbetjet e trupave italiane u mblodhėn dhe u kthyen nė Itali. Asnjė nga trupat e huaj nuk janė varrosur nė Shqipėri, “nė fushėn e betejės”, siē ka kėrkuar qeveria greke).5. Sipas Laukės, pasi kundėrshtuan ofertėn fillestare greke, pala shqiptare ra dakord pėr tė lejuar njė varrezė greke nė Jug tė Shqipėrisė, njė ofertė qė Lauka e karakterizoi si njė lėshim tė madh, duke pasur parasysh faktin se tė gjitha varrezat e tjera tė ushtarėve tė huaj, janė nė Tiranė. Grekėt bėnė njė kundėr-ofertė pėr dy varreza nė Jug, me njė opsion pėr njė varrezė tė tretė mė vonė. Qeveria shqiptare e hodhi poshtė propozimin grek, duke i dhėnė fund bisedimeve pa konkluzione.6. Lauka theksoi se pasi iu bė e qartė palės greke qė bisedimet nuk po shkonin sipas planit tė tyre, njė nga negociatorėt grekė i tha Laukės se pėr shkak tė konsideratave tė brendshme politike, do tė ishte e papranueshme pėr grekėt “pėr tė shkuar nė shtėpi duarbosh”. Lauka i tha ekipit grek qė edhe shqiptarėt shqetėsoheshin pėr konsideratat e tyre tė brendshme politike, duke iu referuar popullatės etnike shqiptare ēame qė ishte dėbuar nga Greqia pas Luftės sė Dytė Botėrore dhe qė ka pretendime tė vazhdueshme mbi kthimin e pronave me qeverinė e Greqisė.

Greqia kėrcėnon tė bllokojė MSA-nė7. Gjatė njė raundi tė mėparshėm tė negociatave mbi varrezat, pas kalimit tė mesazhit pėr ta mbajtur Uashingtonin jashtė negociatave, grekėt u dhanė njė ultimatum tė dytė, mė tė fortė, shqiptarėve. Ndėrsa Marrėveshja e Stabilizim-Asocimit tė Shqipėrisė (MSA) me Bashkimin Europian ėshtė ratifikuar deri tani nga 22 vendet e BE-sė, Greqia ėshtė njė ndėr tre shtetet e fundit qė deri tani nuk e ka bėrė kėtė. Ambasadori grek i tha Bashės se nė qoftė se qeveria shqiptare nuk bie dakord pėr kushtet e Athinės nė lidhje me varrezat ushtarake, atėherė Parlamenti grek nuk do ta ratifikojė MSA-nė. Ai gjithashtu i tha Bashės se nė tė njėjtėn ditė qė Shqipėria nėnshkruan ēėshtjen e varrezave, Parlamenti grek do tė ratifikojė MSA-nė e Shqipėrisė. Nė lidhje me ēėshtjen e kufirit detar tė vendeve dhe pavarėsisht nga fakti se qėndrimi grek nė negociata ėshtė nė kundėrshtim me konventat ndėrkombėtare, Athina ka thėnė se pėr kufirin ose do tė bihet dakord nė termat e saj, ose nuk ka marrėveshje. Hysi tha se qėndrimi grek ishte njė kėrcėnim serioz pėr zhvillimin afatgjatė tė zonės bregdetare jugore, pasi do tė krijojė pengesa pėr turizėm, transport, peshkim, naftėn nė shtratin detar dhe shfrytėzimin e gazit, dhe se kjo mund tė ēojė edhe nė incidente territoriale me Greqinė. Me kujtime ende tė freskėta mbi veton e Athinės nė ftesėn pėr nė NATO tė Maqedonisė, qeveria shqiptare beson se pozitat greke nė kufirin detar dhe ēėshtjen e varrezave janė kėrcėnime serioze pėr interesat e shqiptarėve dhe sovranitetin.Sipas kabllogramit tė Ambasadės Amerikane, qeveria shqiptare nuk kėrkoi ndihmėn e SHBA-ve nė lidhje me bisedimet me palėn greke, duke shtuar se shqiptarėt mund t’ia dilnin vetė. “Qeveria shqiptare nė kėtė pikė nuk duket se po shqetėsohet pėr kėrcėnimin e Greqisė pėr tė bllokuar ratifikimin e MSA-sė, me sa duket duke besuar se pėr aq kohė sa Shqipėria vazhdon tė bėjė njė pėrpjekje mirėbesimi pėr tė vazhduar bisedimet, grekėt nuk do tė duan tė izolojnė vetveten brenda BE-sė mbi njė ēėshtje qė vendet e tjera tė BE-sė ka tė ngjarė ta shohin si tė vogėl. Por, nė prag tė suksesit grek pėr bllokimin e aspiratave tė Maqedonisė nė NATO, shqiptarėt nuk janė tė bindur nėse grekėt janė thjesht duke bėrė blof. Nė kėtė pikė, qeveria shqiptare nuk ka kėrkuar ndihmė nga SHBA apo ndėrhyrje me Greqinė, duke preferuar ta zgjidhė kėtė me vetė grekėt”, thuhet nė kabllogram

Zero Cool
04-09-11, 23:47
Opozita: Aksioni tė shkojė deri nė fund


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0904171009580_m.jpgPartitė opozitare nė Kosovė kanė kėrkuar nga qeveria qė tė mos tėrhiqet nga vendimi i saj pėr tė vendosur rendin e ligjin edhe nė veri tė Kosovės dhe tė mos mjaftohet me deklarata bombastike se ka kthyer kontrollin nė kėtė pjesė, ndėrsa realiteti nė terren flet ndryshe.
Alsat raporton se Lidhja Demokratike e Kosovės i ka bėrė thirrje Qeverisė qė aksionin e nisur me 25 korrik pėr tė vendosur kontrollin nė tėrė territorin e Kosovės ta ēojė deri nė fund dhe tė mos pranojė asnjė kompromis me askėnd pėr sa i pėrket vendosjes sė ligjshmėrisė nė kėtė pjesė.

Kreu i grupit parlamentar tė LDK-sė, Ismet Beqiri, ka thėnė se partia e tij pėrkrah ēdo gjė qė shkon nė favor tė vėnies sė rendit dhe ligjit nė territorin e Kosovės, e nė veēanti nė veri.

Partia tjetėr opozitare, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, e vlerėson tė domosdoshėm bashkėrendimin e veprimeve mes institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare pėr vendosjen e kontrollit nė veri. Ahmet Isufi nga kjo parti ka thėnė se Serbisė duhet t’i bėhet me dije se nuk mund tė shkelė mbi territorin e Kosovės pėrmes mekanizmave tė kėtij shteti.

Partitė opozitare kėrkojnė edhe nga EULEX-i qė tė mbėshtesė institucionet e Kosovės nė vendosjen e rendit dhe ligjit nė veri.

Zero Cool
04-09-11, 23:50
Kėrkohet ndihma e Gjermanisė dhe Francės pėr lirimin e Berishės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0904153631390_m.jpg


Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės ka kėrkuar nga Qeveria gjermane dhe ajo franceze qė tė ndikojnė tek Eritrea pėr lirimin e menjėhershėm tė pilotit shqiptaro-amerikan, James Berisha, i cili derisa ishte nė mision lobues pėr njohjen e Kosovės ėshtė burgosur nga autoritetet e kėtij shteti afrikan.
Nga MPJ kanė thėnė se Gjermania dhe Franca kanė raporte tė mira me shtetin e Eritresė dhe pritet qė me ndikimin e tyre tė arrihet lirimi i pilotit Berisha.

RTV21 citon zėdhėnėsin e MPJ-sė, Artan Behrami, tė ketė thėnė se ministri Enver Hoxhaj ka kėrkuar nga Gjermania dhe Franca qė tė ndikojnė nė lirimin e Berishės dhe se, po ashtu, ai i ka dėrguar njė letėr homologut tė tij nga Eritrea, pėrmes sė cilės sqaron misionin lobues tė Berishės pėr njohjen e pavarėsisė, nė mėnyrė qė prezenca e tij atje mos tė keqkuptohet nga autoritetet e kėtij vendi.

Sipas informacioneve tė deritashme, mėsohet se gjendja shėndetėsore e Berishės ėshtė e mirė dhe se ai po trajtohet nė mėnyrė korrekte nga ana e autoriteteve tė Eritreas dhe se shumė shpejt pritet lirimi i tij.

Zero Cool
05-09-11, 12:45
Vidhen barnat e konfiskuara nga Inspektorati i AKPM-sė?


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0905102252123_m.jpg


Barna me vlera tė mėdha parash deri nė mbi dy-trembėdhjetė mijė euro janė vjedhur nga objekti i Agjencisė Kosovare pėr Produkte Mjekėsore (AKPM), pa u ditur se si ka ndodhur kjo.
E gjitha ėshtė bėrė nė kohėn kur u.d. i kryeshefit tė kėsaj agjencie, Jeton Shala, gjendej nė njė udhėtim zyrtar jashtė vendit, njėkohėsisht edhe nė kohėn kur Ministria e Shėndetėsisė po shqyrtonte mundėsinė e kėrkesės pėr anulimin e konkursit tė shpallur kohė mė parė, pėr postin e tė parit nė kėtė institucion.

Kėshtu, barnat e konfiskuara nėpėr barnatoret private nga Inspektorati pas vėrtetimit se “biznesi” me to pėrbėn shkelje ligjore, janė sjellė brenda institucionit tė AKPM-sė, por mė pas njė sasi e madhe e tyre janė vjedhur qė aty.

Burime tė besueshme tė “Kohės Ditore” kanė bėrė tė ditur se javėn e kaluar nė njė mėngjes ėshtė vėrejtur se stoqet e barnave tė konfiskuara nuk ishin ashtu siē janė lėnė nga Inspektorati ditėn paraprake.

“Janė vjedhur sasi tė mėdha barnash, dhe madje me paketime tė tėra. Ndėrsa ato nuk kanė mundur tė barteshin me torba, prandaj nuk ka shanse qė tė mos dihet se si janė nxjerrė nga objekti. Aq mė tepėr kur objekti, pėrveē me kamera, sigurohet edhe nga rojat fizike 24 orė pandėrprerė”, ka thėnė ky burim i gazetės.

Ku burim ka pohuar se janė vjedhur me qindra paketime barnash tė konfiskuara.

Guri i madh
05-09-11, 15:53
AKTUALE
Meshė solemne nė pėrvjetorin e Nėnė Terezės http://www.rtklive.com/img/vija_lajmi.jpg Nė 14 vjetorin e vdekjes sė Nėnė Terezės, sot nė katedralen e Prishtinės, nė kuadėr tė festės sė Nėnės Terezė, u mbajt njė meshė solemne, e organizuar nga Ipeshkvia e Kosovės.... Postuar: 02:54:10 / 05.09.2011
Mesha u drejtua nga delegati apostolik i Papės, shkėlqesia e tij Imzot Juliusz Janosz.
“Jam i sigurtė se dashuria juaj pėr Kishėn dhe per Papėn do tė jetė e durueshme dhe e mirėfilltė nė proceset e stabilizimit tė gjendjes politike dhe kishtare” tha mes tė tjerash Imzot Janosz.
Tė pranishėm nė Festėn e Nėnės Tereze ishin edhe pėrfaqėsues nga institucionet e Kosovės dhe misioneve ndėrkombėtare, por edhe Arqipeshkvi i Tivarit , Zef Gashi.
Nėnė Tereza ka lindur nė Shkup nė vitin 1910, dhe vdiē me 5 shtator tė vitit 1997 nė moshėn 87 vjeēare. Ajo kaloi 45-vjet nė shėrbim tė plotė tė varfėrve, tė tė sėmurėve, jetimėve duke ofruar dhe kėrkuar ndihma pėr ta nė mbarė botėn. Nė vitin 1979 ajo mori Ēmimin Nobel pėr Paqe.

Zero Cool
05-09-11, 16:07
Vitia i organizoi pritje madhėshtore ish-luftėtarit tė UĒK-sė Xhavit Hasani


http://www.lajmifundit.com/lajme/wp-content/uploads/2011/09/xhavit-hasani.jpg


Ish-luftėtari i UĒK-sė Xhavit Hasani, i cili sot u lirua nga burgu u Dubravės ku ka qėndruar pėr 11 vite e 2 muaj, ėshtė pritur nė mėnyrė madhėshtore nga qytetarėt e komunės sė Vitisė. Atij ju bė pritje edhe nga udhėheqja komunale, ku i dėshiruan mirėseardhje. Xhavit Hasani ka qenė i dėnuar me 14 vite burgim, sipas njė aktakuze tė organeve maqedonase e qė ishte zbatuar nga administrate e UNMIK-ut nė Kosovė. Me njė vendim tė ushtruesit tė detyrės sė presidentit tė Kosovės Jakup Krasniqi, bazuar nė ligjin pėr amnisti me rastin e Ditės sė pavarėsisė sė Kosovės, Hasanit i janė falur 3 vite, kėshtu qė sot ai ėshtė liruar nga burgu i Dubravės. Nė njė takim me kryetarin e komunės Nexhmedin Arifi, Hasani u shpreh i brengosur pėr fatin e shokėve tė cilėt i ka lėnė nė burg.Kam emocione dhe jam i brengosur pėr shokėt qė i lash nė burg tė cilėt padrejtėsisht po mbahen ku njė pjesė e tyre ka me nga 10 vite dhe numri tyre ėshtė i madh. Jam mirėnjohės stafit korrektues tė burgut tė cilėt kanė qenė mjaft korrekt ndaj nesh sit ė burgosur. Unė kam qenė i kidnapuar dhe jam mbajtur nė burg, nė bazė tė njė vendimi tė organeve tė gjyqėsisė sė Maqedonisė i cili vendim ka qenė i papėrfunduar, por qė ka gjetur mbėshtetjen tek administrate e UNMIK-ut, u shpreh Hasani. Ndėrsa kryetari i komunės Nexhmedin Arifi tha se lirimi i tij ėshtė i mirėseardhur pėr tė gjithė ne, edhe si udhėheqje komunale, edhe si qytetar, por megjithatė ka qenė pėr familjarėt. “Xhaviti na ka munguar dhe lirimi i tij na ka gėzuar tė gjithėve, sepse e dimė veprimtarin patriotike tė tij pėr lirinė e Kosovės, u shpreh kryetari Arifi.

Zero Cool
05-09-11, 17:05
Serbėt e veriut kėrkojnė ndėrrimin e Stefanovicit


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0905161236245_m.jpg


Pėrfaqėsuesit e komunave paralele tė Zveēanit, Mitrovicės dhe Zubin-Potokut – Dragisa Milovic, Krstimir Pantic dhe Slavisa Ristic – kanė kėrkuar ndėrrimin e shefit tė delegacionit serb pėr bisedime me Prishtinėn, Borislav Stefanovic, sepse – siē kanė thėnė ata – “me marrėveshjet e tij po i dėmton serbėt e Kosovės”.
“Stefanovici, qėkur bisedon me Prishtinėn, i ka sjellė dėme serbėve tė Kosovės, mė shumė se bashkėsia ndėrkombėtare nė 12 vitet e fundit”, ka thėnė ata nė njė konferencė nė Zveēan.

Si arsye pėr ndėrrim, kanė shtuar se Stefanovici nuk e gėzon besimin e serbėve tė Kosovės e edhe tė liderėve tė tyre nė veri.

“Presim ftesėn e presidentit tė Serbis, Boris Tadic, qė nė takim nė Beograd qartė t’i themi se nuk duam tė bashkėpunojmė me Stefanovicin”, ka thėnė Pantinc, transmeton “Beta”.

Liderėt e komunave paralele kanė thėnė se Stefanovici nė Bruksel merret vesh nė emrin e tij personal dhe se “pėr kėtė duhet tė deklarohet edhe Kuvendi i Serbisė”.

“Serbėt qė 12 vite kanė arritur t’i mbajnė institucionet e tyre nė veri, i kanė pėrdorur dokumentet dhe tabelat serbe, ndėrsa pėr shkak tė marrėveshjes sė arritur nė Bruksel, qė nga 1 nėntori duhet tė pėrdorim tabela dhe dokumente tė Kosovės”.

Guri i madh
05-09-11, 18:56
AKTUALE
Meshė solemne nė pėrvjetorin e Nėnė Terezės http://www.rtklive.com/img/vija_lajmi.jpg Nė 14 vjetorin e vdekjes sė Nėnė Terezės, sot nė katedralen e Prishtinės, nė kuadėr tė festės sė Nėnės Terezė, u mbajt njė meshė solemne, e organizuar nga Ipeshkvia e Kosovės.... Postuar: 02:54:10 / 05.09.2011
Mesha u drejtua nga delegati apostolik i Papės, shkėlqesia e tij Imzot Juliusz Janosz.
“Jam i sigurtė se dashuria juaj pėr Kishėn dhe per Papėn do tė jetė e durueshme dhe e mirėfilltė nė proceset e stabilizimit tė gjendjes politike dhe kishtare” tha mes tė tjerash Imzot Janosz.
Tė pranishėm nė Festėn e Nėnės Tereze ishin edhe pėrfaqėsues nga institucionet e Kosovės dhe misioneve ndėrkombėtare, por edhe Arqipeshkvi i Tivarit , Zef Gashi.
Nėnė Tereza ka lindur nė Shkup nė vitin 1910, dhe vdiē me 5 shtator tė vitit 1997 nė moshėn 87 vjeēare. Ajo kaloi 45-vjet nė shėrbim tė plotė tė varfėrve, tė tė sėmurėve, jetimėve duke ofruar dhe kėrkuar ndihma pėr ta nė mbarė botėn. Nė vitin 1979 ajo mori Ēmimin Nobel pėr Paqe.

http://www.botasot.info/reklama/14-%20vjetori.jpeg (http://www.botasot.info/reklama/14-%20vjetori.jpeg)

Zero Cool
06-09-11, 07:12
Ekstremistėt serbė kėrcėnojnė edhe KFOR-in


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0905184920573_m.jpg


Pėrfaqėsuesit e serbėve tė veriut tė Kosovės kanė paralajmėruar mundėsinė e bllokimit tė sėrishėm tė rrugėve, siē ėshtė thėnė, nėse KFOR-i vazhdon t’i mbajė tė bllokuara rrugėt alternative, tė cilat e lidhin veriun e Kosovės me Serbinė. Ata po ashtu kanė paralajmėruar edhe bllokimin e mallrave furnizuese pėr KFOR-in.
Lideri i serbėve tė Zveēanit, Dragisa Milovic, ka theksuar se KFOR-i plotėsisht e ka bllokuar rrugėn qė shpie pėr nė Novi Pazar, nė fshatin Izvori dhe, sipas tij, situata po vjen duke u komplikuar dhe tensionuar. “Nėse rrugėt alternative nė Zubin Potok dhe Leposaviq mbyllen nė mėnyrė hermetike, ne nuk do tė lejojmė KFOR-in qė tė furnizojė ushtarėt e vet pėrmes atyre rrugėve, por kėtė le ta bėjė pėrmes ajrit. Pastaj, ta shohim se a kanė llogari pėr kėtė dhe nė interesin e kujt do tė jetė njė gjė e tillė”, ka theksuar Milovic, raporton Radio Evropa e Lirė.

Edhe njė tjetėr pėrfaqėsues i serbėve tė veriut tė Mitrovicės, Krstimir Pantic ka paralajmėruar se qytetarėt serbė do t’i kthejnė barrikadat nė rrugė, duke vlerėsuar se kjo do tė ishte hap logjik i tyre dhe e drejtė legjitime, pėrballė veprimeve tė KFOR-it. “Ata, sipas tė gjitha gjasave, me vetė iniciativė do t’i bllokojnė tė dy urat e qytetit, kėshtu qė bllokada do tė nisė qė nga Mitrovica e deri nė Jarinjė. Ne e shfrytėzojmė rastin qė t’i bėjmė thirrje bashkėsisė ndėrkombėtare dhe para sė gjithash KFOR-it, qė tė ndikojnė qė situata tė qetėsohet...”.

Ndryshe, situate nė veriun e Kosovės tė hėnėn ka qenė e qetė. Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Mitrovicės, Besim Hoti, ka thėnė se gjatė ditės sė hėnė nuk ėshtė raportuar asnjė incident ne veri tė vendit. Ndėrkaq, lidhur me paralajmėrimet e liderėve serbė tė veriut pėr mundėsinė e bllokimit tė rrugėve nė veri tė vendit, Hoti ka theksuar se Policia e Kosovės do tė pėrdorė kapacitetet e saj pėr ruajtjen e qetėsisė dhe rendit publik.

Zero Cool
06-09-11, 14:44
Krasniqi: Procesi kundėr Limajt, i politizuar


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0906133052558_m.jpg


Kryeparlamentari i Kosovės, Jakup Krasniqi ka thėnė se procesi ndaj deputetit dhe ish-ministrit tė Transportit dhe Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, ėshtė i politizuar.
Nė lidhje me konfirmimin e aktakuzės pėr 10 ushtarė tė UĒK-sė, Krasniqi shpreson qė gjykimi tė shkon si duhet.

“Shpresoj qė nė fund vendimi i gjykatės do tė jetė mbi bazėn e ligjeve, fakteve, mbi bazėn e dėshmive, jo mbi bazėn e dėshirave tė personave qoftė tė brendshėm apo tė jashtėm”, ka thėnė ai, transmeton RTK.

Krasniqi ka folur edhe pėr sistemin e drejtėsisė qė sipas tij ai dėshiron qė tė duket mė real dhe jo i politizuar.

“Sistemi i drejtėsisė ėshtė i ndarė. Realisht sistemi i drejtėsisė sė Kosovės gjatė gjithė kėtyre viteve ka qenė dhe si duket vazhdon tė jetė mjaft i politizuar. Nė kontinuitet nė tė gjitha pozitat qė i kam pasur dhe nė pozitėn qė kam, kam kėrkuar nga politika qė mos tė ndėrhyjė nė ēėshtjet e sistemit tė drejtėsisė”, ka thėnė ai.

Zero Cool
06-09-11, 14:46
Filloristėt serbė: “Nuk e lėshojmė Kosovėn”


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0906134357858_m.jpg


Nė veri tė Mitrovicės, Zveēan, Zubin Potok dhe Leposaviq janė organizuar tubime protestuese qė kanė zgjatur rreth gjysmė ore.
Kumtesa e Policisė sė Kosovės bėn tė ditur se protestuesit ishin kryesisht nxėnės tė shkollave fillore dhe tė mesme.

Sipas sė njėjtės, ata janė shpėrndarė tė qetė dhe nuk ėshtė shėnuar ndonjė incident.

Ndėrkaq, siē raportojnė mediat ata kanė kėnduar kėngė me pėrmbajtje nacionaliste, siē janė “Kosova ėshtė zemra e Serbisė”, “Nuk e japim Kosovėn” e tė tjera.

Policia e Kosovės tha se nuk ka pasur paralajmėrime zyrtare rreth organizimit tė kėtyre protestave.

Zero Cool
06-09-11, 16:48
Ashton: Nuk duhet tė pėrsėriten aksionet si nė veri


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0906150226233_m.jpg


Pėrfaqėsuesja e lartė e Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton tha tė martėn se dialogu i filluar ka dhėnė rezultate dhe duhet tė vazhdojė nė kėtė frymė. Sipas saj, tė dy vendet duhet tė komunikojnė dhe tė shpjegojnė tė mirat e arritjes sė kėtyre marrėveshjeve, ndėrkaq duke folur pėr aksionin e Qeverisė nė veri tha se veprimet e tilla unilaterale nuk duhet tė pėrsėriten mė.


Baronesha Ashton kėto komente i bėri nė takimin me presidenten e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga qė po qėndron pėr vizitė zyrtare nė Bruksel.

Ashton theksoi se ėshtė e qartė se Kosova ka tė ardhme evropiane dhe kjo ėshtė rrugė normale e pėrcaktuar pėr tė gjitha vendet e tjera, kriteret qė duhet tė pėrmbushen dhe qė nuk janė tė veēanta vetėm pėr Kosovėn.

Ajo tha se Kosova duhet tė ketė njė bashkėpunim mė tė mirė dhe bashkėrendim me misionin e EULEX-it dhe tė KFOR-it. Sa i pėrket aksionit nė veri tė Kosovės, Ashton tha se “jemi tė pakėnaqur me aksionin unilateral nė kėtė pjesė dhe theksoi se kjo nuk duhet tė pėrsėritet mė”.

Ndėrkaq, presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga tha se Kosova dhe populli i saj duhet ta kenė njė rrugė tė qartė pėr liberalizim tė vizave pėr marrėdhėnie kontraktuale me BE-nė dhe pėr bashkėpunimin ekonomik.

Ajo tha se kjo e ka simbolikėn, sepse Kosova ėshtė pjesė e Evropės dhe ka tė ardhme evropiane dhe gjithashtu edhe se ndihma e deritashme e bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė ishte sukses.

Presidentja Jahjaga tha se dialogu ndėrmjet Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, i ndėrmjetėsuar nga BE-ja, duhet tė ketė sukses dhe rezultatet tashmė po shihen dhe duhet tė punohet mė shumė nė komunikim pėr shpjegimin e marrėveshjeve dhe dobitė qė sjellin ato pėr qytetarėt e tė dyja vendeve.

Ajo tha se misioni i EULEX-it do tė jetė i suksesshėm kur ta pėrmbyllė misionin dhe t’i bartė kompetencat nė institucionet e Kosovės dhe kjo sipas saj mund tė arrihet vetėm nė bashkėpunim tė ngushtė me tė gjitha strukturat e institucionet e Republikės sė Kosovės.

Tė dyja bashkėbisedueset u morėn vesh qė komunikimi ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe BE-sė tė jetė mė i shpeshtė dhe mė i rregullt, tė evidentohen pėrparimet dhe tė gjenden zgjidhjet praktike.

Zero Cool
06-09-11, 17:52
Veriu vazhdon tė ndikohet nga strukturat kriminale serbe


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0906152403605_m.jpg


Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler ka deklaruar se veriu i Kosovės vazhdon tė ndikohet nga strukturat kriminale.


Buhler i cili pėrfundon mandatin e tij nė krye tė kėtij misioni tha se nė kėtė pjesė tė Kosovės ėshtė vėrejtur zvogėlim i ndikimit politik, mirėpo ka rritje tė kriminalitetit.

Nė njė takim me gazetarė, gjenerali gjerman Buhler, ka pėrjashtuar mundėsinė qė Beogradi tė ketė ndikim tek kėto grupe kriminale qė veprojnė nė veriun e Kosovės pėr qėllime pėrfitimi.

Sa i pėrket bllokimit tė rrugėve, Buler ka deklaruar se ata njerėz janė tė frikėsuar dhe tė urdhėruar nga grupet kriminale, ndėrsa shtoi qė nėse rrezikohet siguria e pjesėtarėve tė KFOR-it, do tė intervenohet pėr zhbllokimin e rrugėve.

Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler ka thėnė se ka mundėsi qė tė shtyhet edhe afati i marrėveshjes pėr kthimin e policėve dhe doganierėve nė pikat 1 dhe 31 deri nė krijimin e kushteve. Ndėrsa lidhur me hetimet qė po bėhen pėr kapjen e vrasėsve tė policit Enver Zymeri dhe djegien e pikės kufitare nė Jarinje, Buler tha se personat qė po kėrkohen nuk janė nė Kosovė.

Zero Cool
06-09-11, 17:52
Dell: Strukturat paralele nė veri do tė zhduken


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0906172833993_m.jpg


Ambasadori amerikan nė Prishtinė, Christopher Dell, ka folur tė martėn pėr zhvillimet e fundit nė veri tė Kosovės. Ai tha se javėve tė fundit ėshtė parė sesi liderėt lokalė dhe institucionet e Kosovės mund tė punojnė sė bashku pėr tė ndėrtuar njė ambient tė sigurt.


“Mendoj se pėrparėsia pas 25 korrikut qėndron pikėrisht nė faktin sesi liderėt politikė tė pėrgjegjshėm, pastaj udhėheqėsit religjiozė tė tė gjitha komuniteteve nė Kosovė, vendosėn besimin nė institucione. Dhe si rezultat nuk pamė dhunėn ndėretnike sikurse nė vitin 2004, por pamė njė vend stabil, paqėsor dhe rezistues ndaj atyre qė tentuan tė provokojnė konflikt ndėretnik midis komuniteteve”, ka thėnė ambasadori Dell, raporton Radio Evropa e Lirė.

Dell po ashtu tha se Shtetet e Bashkuara janė tė e pėrkushtuar pėr tė parė zbatimin e plotė tė Pakos sė Ahtisaarit, pėrfshirė edhe krijimin e komunės sė re tė Mitrovicės sė Veriut. “Siē e kemi parė nė komunat e reja nė Kosovė, liderėt legjitimė tė zgjedhur janė mė tė pėrgjegjshėm ndaj nevojave tė qytetarėve”, ka deklaruar Dell. Sipas tij, ky ėshtė proces i duhur qė pėrmes liderėve tė zgjedhur, strukturat paralele nė prapavijė do tė zhduken, sepse qytetarėt nuk do tė kenė nevojė t’iu drejtohen atyre.

Zero Cool
06-09-11, 19:04
Serbėt e veriut thonė se Tadici veproi si tradhtar


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0906184511599_m.jpgAnėtarė tė tė ashtuquajturit Kuvend tė bashkėsive tė komunave tė Kosovės, kanė vlerėsuar se veprimet e presidentit tė Serbisė, Boris Tadic, tė ministrit Goran Bogdanovic, dhe tė shefit tė ekipit negociator, Borislav Stefanovic, paraqesin “tradhti”.

“Ajo qė bėjnė Stefanovici, Bogdanovici dhe Tadici, ėshtė tradhti dhe ata mė nuk mund t’i pėrfaqėsojnė serbėt nė Kosovė”, tha Lubomir Kragovic, kryetar i tė ashtuquajturit Kėshilli pėr Kosovė nė Kuvendin e Serbisė, raporton REL.

Nė takimin e tė ashtuquajturit Kuvend tė bashkėsive tė komunave, qė u mbajt nė pjesėn veriore tė Kosovės, u konkludua se marrėveshja pėr vulat, doganat dhe diplomat, e arritur nė Bruksel, ėshtė e papranueshme pėr serbėt.

Zero Cool
06-09-11, 20:34
Draskovic: Kosova, fqinji mė i afėrt


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0906200424344_m.jpgPa dėrgimin e ambasadorit nė Prishtinė, sepse kėtė askush nuk e kėrkon, Serbia duhet ta pranojė Kosovėn si fqinjin mė tė afėrt dhe mė tė veēantė- ka thėnė lideri i Lėvizjes Serbe pėr Ripėrtėritje (SPO), Vuk Draskovic.


Sipas tij, Serbia duhet tė heqė dorė nga institucionet paralele nė Kosovė dhe nga ruajtja e integritetit joekzistues territorial dhe suverenitetit shtetėror dhe tė pėrqendrohet nė mbrojtjen e tė drejtave tė serbėve nė Kosovė dhe ruajtjen e trashėgimisė shpirtėrore serbe, dhe tė pranojė pjesėn jostatusore tė Planit tė Ahtisaarit.

B92 raporton se ai ka thėnė qė Serbia shpenzon 400-600 milionė euro nė vit pėr institucionet paralele, “gjegjėsisht 4.000 euro pėr ēdo serb nė Kosovė, por kėto para nuk arrijnė tek ata”, ndėrsa ka shtuar se veriu i Kosovės ėshtė bėrė parajsė e kriminalitetit, tė cilin e organizojnė njerėzit nga shėrbimet sekrete tė Slobodan Milosevicit.

Ndėrkohė, kryetarja e Komitetit tė Helsinkit nė Beograd, Sonja Biserko, ka theksuar se Beogradi duhet tė tregojė gatishmėri qė Kosovėn, ta pranojė si parter tė barabartė dhe nė kėtė mėnyrė t’ia hapė rrugėn vetes pėr nė BE.

Nė takimin e Komitetit tė Helsinkit pėr tė drejtat e njeriut ėshtė vlerėsuar se Serbia pėr shkak tė zhvillimit tė saj dhe hyrjes nė BE duhet thelbėsisht ta ndėrrojė politikėn e vet, tė pranojė realitetin nė Kosovė dhe tė hyjė nė NATO.

Hajra
07-09-11, 07:30
Edhe njė shqiptar i dyshuar pėr vrasjen e Zymberit


Selvije Bajrami | 07-09-2011 00:06 CET
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/33540/edhe-nje-shqiptar-i-dyshuar-per-vrasjen-e-zymberit/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/1/33540/edhe-nje-shqiptar-i-dyshuar-per-vrasjen-e-zymberit/#)[URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/1/33540/edhe-nje-shqiptar-i-dyshuar-per-vrasjen-e-zymberit/#"]


Njė shqiptar nga jugu i Mitrovicės ėshtė nė mesin e tetė personave tė cilėt deri mė tani janė identifikuar si tė pėrfshirė nė vrasjen e policit tė Njėsisė Speciale, Enver Zymberi.
Se emri i njė shqiptari ėshtė nė listėn e tė dyshuarve e ka konfirmuar pėr “Zėri”, njėri nga dy kryesuesit e hetimeve tė ngjarjeve tė fundit nė veri, kryeprokurori i Qarkut tė Mitrovicės, Shyqri Syla.
Syla ka njoftuar pėr gazetėn se shqiptari i pėrfshirė nė “listėn e zezė”, dyshohet pėr ndihmė kryesve tė veprės penale, ngase i njėjti kishte tentuar tė shkatėrronte provat materiale, tė cilat ishin pėrdorur gjatė kryerjes sė veprės penale.
“Pėrveē gjashtė tė dyshuarve pėr vrasje tė cilėt janė banorė tė Zubin-Potokut e rrethinės sė kėtij qyteti, prokuroria ka nė listė si tė dyshuar edhe dy persona tė tjerė, njėri serb dhe njėri shqiptar, tė cilėt dyshohen pėr veprėn penale tė dhėnies sė ndihmės kryesve pėr kryerjes sė veprės penale”, ka njoftuar tė martėn Syla.
Shqiptari, i cili nė jug tė Mitrovicės udhėheq njė sallon pėr shitjen e pjesėve tė veturės si dhe serbi nga veriu, sipas Sylės, janė marrė nė pyetje nė cilėsinė e tė dyshuarve.
(shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm tė sė pėrditshmes “Zėri”)

Zero Cool
07-09-11, 10:40
Geci: Fajet i ka SHIK-u


http://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/gani.JPGGani Gecit, ish-deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, s'ka kush qė ia heq nga mendja se ēdo gjė qė publikohet kundėr tij, ėshtė e fabrikuar nga ish-Shėrbimi Informativ i Kosovės. Madje ai ėshtė shumė i bindur se edhe nė raportin e fundit tė publikuar nga Wikileaksi, ku ish-ambasadorja amerikane nė Kosovė, Tina Kaidanow, e cila atė e cilėson si “bandit”, ka gisht SHIK-u.

Nė kabllogramin diplomatik tė publikuar nga Wikileaksi, ish-deputeti i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Dardanisė ėshtė pėrshkruar si njėri i dhunshėm. Por ish-deputeti Geci, nė njė rrėfim pėr Express, thotė se kėtė epitet e ka “bakshish nga njerėzit e SHIK-ut”, pėr tė cilėt beson se tashmė janė tė akuzuar pėr krime tė ndryshme.

“Kėtė ma kanė bėrė njerėzit e PDK-sė gjegjėsisht tė SHIK-ut dhe njė pjesė e LDK-sė”, thotė Gani Geci.
Ai thotė se nė kabllogram pėrmendet rrahja e ish-kryetarit tė Komisionit pėr buxhet tė Kuvendit tė Kosovės, Gani Kocit, e qė sipas Gani Gecit, nuk e ka bėrė kurrė, e madje nuk ishte as deputet nė atė mandat.

“Gani Kocin unė e kam dajė dhe kam raporte shumė tė mira me tė. Unė nuk isha deputet nė kohėn kur flitet pėr rrahjen e tij”, thotė ish-deputeti Gani Geci. Ai sqaron se me zyrtarė amerikanė ka takime tė rregullta javore, por nuk tregon se me kėnd apo pėr ēfarė takohet.

“Unė nuk jam spiun i asnjė ambasade, unė nuk i spiunoj shokėt, unė ēka flas, flas publikisht”, thotė Geci.

Anėtari i LDD-sė tregon se ka njė bashkėpunim tė mirė me amerikanėt nė Kosovė. Pėr tė qenė mė bindės, ai thotė se nė vitin 2001, familja e tij ėshtė nderuar me mirėnjohje nga ish-Zyra amerikane (tani ambasadė) pėr kontribut nė luftė dhe paqe. “Pėrveē kėsaj, nė tetor tė vitit 2010, nė Bonsteel ėshtė ngritur flamuri amerikan pėr mua, pėr kontributin qė kemi dhėnė si familje”, tregon ai.

Zero Cool
07-09-11, 10:47
Pacolli s’i frikohet Thaēithttp://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/07_09_11_43465_pacolli.jpgNėse Behxhet Pacolli kandidon pėr president tė vendit, ai nuk i frikohet kundėrkandidatit tė mundshėm, kryetarit tė PDK-sė, Hashim Thaēi.
Megjithatė, ai e ka lėnė tė hapur mundėsinė e kandidimit, pėr siē thotė dy arsye, familjes dhe performancės sė koalicionit aktual.
“Jo. Unė kam frikė vetėm prej Perėndisė dhe prej askujt tjetėr. Nuk frikohem tė pėrballoj ēdo kandidat”, ka thėnė Pacolli nė njė intervistė pėr Koha Ditore, i pyetur nėse do ta sfidonte Thaēin sikur ai tė kandidonte pėr president.

Zero Cool
07-09-11, 10:58
Borko i frikohet aksioneve tė Kosovėshttp://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/rosu.JPGShefi i ekipit negociator tė Serbisė, Borislav Stefanovic ka filluar tė frikohet nga aksionet e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Ai ka akuzuar autoritetet nė Kosovė se janė duke planifikuar dėrgimin e zyrtarėve doganorė nė doganat e veriut, pėr ēka ka thėnė se Serbia nuk do ta pranojė dhe sipas tij, kjo ēėshtje as qė ėshtė diskutuar nė Bruksel.
“Shteti ynė ka informacione Prishtina po planifikon tė dėrgojė zyrtarėt doganorė nė doganat nė veri. Kjo pėr ne ėshtė e papranueshme dhe mund tė shkaktojė pasoja tė rrezikshme”, ka thėnė ai pėr Press.

Zero Cool
07-09-11, 12:43
Wikileaks: Dell shmangu konfliktin ROSU-EULEX


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0907112727766_m.jpgBazuar nė Kabllogramet diplomatike tė publikuara nga Wikileaks, thuhet se nė vitin 2009, pėr pak sa nuk ka shpėrthyer njė pėrplasje e dhunshme e qė do tė kishte pasoja ndėrmjet Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės dhe asaj tė EULEX-it.
Kjo pėrplasje ėshtė shmangur falė ndėrhyrjes sė ambasadorit amerikan nė Kosovė, Christopher Dell, raportojnė mediat.

Gjendja ishte tensionuar kur Misioni Evropian i Sundimit tė Ligjit (EULEX), kishte planifikuar tė nėnshkruante njė protokoll me Serbinė, veprim qė e kishte acaruar shumė kryeministrin Hashim Thaēi, i cili pėr kėtė arsye kishte urdhėruar dėrgimin e 25 pjesėtarėve tė Njėsitit Special nė veri tė vendit pėr tė mbrojtur tė kthyerit shqiptarė nė shtėpitė e veta, ndėrtimi i tė cilave kishte nisur tė bėhet.

Nė atė kohė edhe EULEX kishte tentuar ta sfidojė Qeverinė e Kosovės, sipas kabllogrameve qė tregojnė se ky mision kishte dėrguar dy njėsi qė merren me trazira, tė pėrbėrė nga 100 pjesėtarė francezė, rumunė dhe polakė qė ishin vendosur mbi lumin Ibėr.

“Mirėpo, kthimi i forcave speciale tė Policisė sė Kosovės ishte bėrė pas 20 orėve gjendjeje tė nxehtė me EULEX-in, me njė urdhėr tė kryeministrit Thaēi, i cili paraprakisht kishte marrė njė telefonatė nga ambasadori amerikan”, thuhet nė kabllogram.

Zero Cool
07-09-11, 12:46
Tahiri: Stefanovic po i frikėsohet opinionit pėr ta thėnė tė vėrtetėn


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0907121240357_m.jpgShefja e delegacionit tė Kosovės, Edita Tahiri pėr bisedime me Serbinė ka thėnė se nė rundin e fundit tė bisedimeve nė Bruksel janė marrė vesh pėr njohjen reciproke tė vulave doganore, duke shtuar se marrėveshja do tė zbatohet nė pėrputhje me rregullat e CEFTA-s.


Pėr gazetėn Blic nė Beograd, Tahiri ka thėnė se gjithashtu aty ėshtė edhe njohja e vulave doganore tė Republikės sė Kosovės qė i ka pėrdorur Kosova pas shpalljes sė pavarėsisė bashkė me emėrtimin e vulės doganore qė e ka propozuar Serbia.

Duke u pėrgjigjur nė pyetjen se a ka ndonjė dėshmi pėr pohimin se Serbia ka njohur vulat e Republikės sė Kosovės, kryenegociatorja e Kosovės ėshtė pėrgjigjur: “Mund tė kėrkoni nga negociatori juaj Stefanovic qė t’ua japė tekstin e marrėveshjes dhe do tė shihni. Unė medieve tona do t’ua paraqes tekstin, e po presim letrėn zyrtare tė Cooperit me tekstin zyrtar”.

Ajo mė tej ka njoftuar se pasi tė jenė tė gatshme palėt, do tė fillojė zbatimi i marrėveshjes e parimisht ėshtė marrė vesh qė kjo tė bėhet mė 10 shtator kur dhe do tė fillojė zbatimi i marrėveshjes pėr tregti tė lirė.

Sipas Tahirit, mallin dhe automjetet do t’i kontrollojnė institucionet e Qeverisė sė Kosovės, policia dhe dogana. “Natyrisht, do tė bashkėpunojmė edhe me forcat ndėrkombėtare tė KFOR-it e EULEX-in”, ėshtė shprehur ajo.

Duke komentuar deklaratat e zyrtarėve serbė se ėshtė arritur marrėveshja vetėm pėr vulėn dhe se marrėveshja ėshtė neutrale ndaj statusit, Tahiri ka thėnė se qė nė takimin e parė ėshtė kėrkuar qė Serbia tė njohė vulat ekzistuese nė tė cilat shkruante Doganat e Kosovės.

Stefanovic ka ofruar opsione tė tjera si Vulat e EULEX-it. Kjo pėr ne nuk ka qenė e pranueshme. Mendoj se Stefanovic po i frikėsohet opinionit nė Serbi pėr ta thėnė tė vėrtetėn, ka vlerėsuar Tahiri.

Zero Cool
07-09-11, 15:21
Serbėt e Izvorit paditin KFOR-in te Policia e Kosovės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0907133747513_m.jpgSerbėt nė fashtin Izvor tė komunės sė Zveēanit kanė paditur KFOR-in pėr uzurpim tė pronės.


Nė kėtė fshat KFOR-i ka vendosur njė pikė kontrolli duke ndaluar nė tėrėsi kontrabandimin e derivateve tė naftės nga Serbia nė Kosovė.

Serbėt nga fshati Izvor afėr Bajnskės, kanė paraqitur nė Policinė e Kosovės 6 ankesa kundėr KFOR-it, pėr shkak tė uzurpimit tė pronės private. Nė policinė e Kosovės kanė thėnė se ata nuk mund tė reagojnė ndaj kėtij rasti, pėr shkak tė imunitetit qė kanė ushtarėt ndėrkombėtarė.

Pas refuzimit tė ankesės nga ana e policisė sė Kosovės, banorėt serbė ankesėn ia kanė dorėzuar kryetarit paralel tė komunės sė Zveēanit, Dragisha Millovic, i cili e ka adresuar atė menjėherė nė UNMIK dhe EULEX.

“Qytetarėt kanė plotėsisht tė drejtė pėr tė parashtruar njė ankesė tė tillė, sepse KFOR-i ka vendosur gjemborėt nė pronat e banorėve tė fshatit Izvor pa pėlqimin e tyre”, ka thėnė Milovic.

Fshatari
07-09-11, 15:32
Serbėt e Izvorit paditin KFOR-in te Policia e Kosovės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0907133747513_m.jpgSerbėt nė fashtin Izvor tė komunės sė Zveēanit kanė paditur KFOR-in pėr uzurpim tė pronės.


Nė kėtė fshat KFOR-i ka vendosur njė pikė kontrolli duke ndaluar nė tėrėsi kontrabandimin e derivateve tė naftės nga Serbia nė Kosovė.

Serbėt nga fshati Izvor afėr Bajnskės, kanė paraqitur nė Policinė e Kosovės 6 ankesa kundėr KFOR-it, pėr shkak tė uzurpimit tė pronės private. Nė policinė e Kosovės kanė thėnė se ata nuk mund tė reagojnė ndaj kėtij rasti, pėr shkak tė imunitetit qė kanė ushtarėt ndėrkombėtarė.

Pas refuzimit tė ankesės nga ana e policisė sė Kosovės, banorėt serbė ankesėn ia kanė dorėzuar kryetarit paralel tė komunės sė Zveēanit, Dragisha Millovic, i cili e ka adresuar atė menjėherė nė UNMIK dhe EULEX.

“Qytetarėt kanė plotėsisht tė drejtė pėr tė parashtruar njė ankesė tė tillė, sepse KFOR-i ka vendosur gjemborėt nė pronat e banorėve tė fshatit Izvor pa pėlqimin e tyre”, ka thėnė Milovic.

Kane gabue serbet. Kfori eshte partner i Policise, ushtrise dhe shtetit te Kosoves. serbet duhet me padit eulexin qe pesoi rende bashke me ta dhe gelltiti kumpirin e nxehte te ushtrise kosovare, ROSU.

Hajra
07-09-11, 15:34
Byhler: Potenciali i dhunės nė veri i lartė

Gjendja nė veri tė Kosovės mbetet ende shpėrthyese ku potenciali i dhunės mbetet i lartė, ka deklaruar tė martėn komandanti nė largim i KFOR-it, gjenerali gjerman, Erhard Byhler.
Ai ka tėrhequr vėrejtjen se pėrderisa politika po e humb ndikimin e vet te popullata, strukturat kriminale po sundojnė atje, dhe nė mungesė tė funksionimit tė organeve tė rendit dhe ligjit, kėto struktura po i diktojnė rregullat e veta.
Gjatė njė konference qė Byhler mbajti nė pėrmbyllje tė mandatit tė tij, ai ka ftuar tė gjithė qė tė bėjnė njė ndarje tė qartė ndėrmjet popullatės serbe dhe strukturave kriminale, duke thėnė se nuk mund tė bėhet asnjė krahasim, pasi qė atje, sipas tij, strukturat kriminale janė njė pakicė, kurse popullata qė dėshiron tė jetojė nė paqe e qetėsi, pėrbėn shumicėn.
Por, ka nėnvizuar Byhler, kjo popullatė po i nėnshtrohet frikėsimit dhe kėrcėnimit pikėrisht nga strukturat e krimit tė organizuar.
Komandanti nė largim i KFOR-it e ka pėrshkruar gjendjen nė veri aktualisht si tė qetė, por edhe me potencial shpėrthyes.
“Potenciali pėr dhunė mbetet ende i lartė. Kriminelėt dhe strukturat radikale vazhdojnė tė ndikojnė tek popullata nė veri duke kėrkuar mbėshtetje mė tė fuqishme”, tha Byhler.
Ai tha po ashtu se interesi mė i madh i kėtij organizimi kriminal ėshtė ai financiar, ndonėse parashikoi se nė tė ardhmen kėto mundėsi pėr financa po u zvogėlohen.
Zgjidhja e problemeve nė veri, nėnvizoi ai, duhet kėrkuar pėrmes dialogut.
Ai tha se njė rol tė madh kėtu mund tė luaj edhe Serbia. Sipas bindjeve tė tij, edhe Serbia ka interes tė madh qė kriminelėt tė kapen dhe hiqen qafesh.
Byhler ka lavdėruar disa hapa qė Policia e Serbisė i ka ndėrmarrė nė anėn tjetėr tė kufirit pėr reduktimin e kontrabandės, sidomos me derivate tė naftės.
Ne duhet tė vazhdojmė sė bashku me policinė pėr kapjen e strukturave kriminale, tha Byhler, duke tėrhequr vėrejtjen se strukturat kriminale po e lėkundin veriun, pėrderisa politika po e humb kontrollin tek popullata.
“Disa nga kėta radikalė janė tė lidhur me bandat e organizuara tė rrugės dhe huliganėt tė cilėt janė tė pėrgatitur dhe kanė pėrdorur nė fakt armėt e zjarrit, eksplozivėt dhe koktej molotovi”, ka thėnė Byhler.
Pėr shkak tė kėtyre rrethanave nė veri nuk ka pasur njė funksionim tė organeve tė drejtėsisė e sigurisė, prandaj edhe ekstremistėt i pėrcaktojnė rregullat e veta tė cilat ua imponojnė edhe popullatės, tha Byhler.
Ai i ka siguruar kosovarėt se nė pjesėn e parė tė vitit 2012 nuk pritet ndonjė vendim i ri pėr shkurtimin e numrit tė trupave tė KFOR-it nė Kosovė.
Ai tha se shkurtimet e mėtutjeshme tė trupave mund ta sillnin KFOR-in nė situatė qė tė mos mund tė ballafaqohej me sfidat siē ishin ato nė veri tė Kosovės.
Po tė martėn, edhe ambasadori amerikan nė Prishtinė, Kristofer Dell ka folur pėr zhvillimet e fundit nė veri.
Dell tha se javėve tė fundit kemi parė sesi liderėt lokalė dhe institucionet e Kosovės mund tė punojnė sė bashku pėr tė ndėrtuar njė ambient tė sigurt.
“Mendoj se pėrparėsia pas 25 korrikut qėndron pikėrisht nė faktin sesi liderėt politikė tė pėrgjegjshėm, pastaj udhėheqėsit religjiozė tė tė gjitha komuniteteve nė Kosovė, vendosėn besimin nė institucione. Dhe si rezultat nuk pamė dhunėn ndėretnike sikurse nė vitin 2004, por pamė njė vend stabil, paqėsor dhe rezistues ndaj atyre qė tentuan tė provokojnė konflikt ndėretnik midis komuniteteve”, ka thėnė Dell.
Ai tha po ashtu se SHBA ėshtė e pėrkushtuar pėr tė parė zbatimin e plotė tė Pakos sė Ahtisarit, pėrfshirė edhe krijimin e komunės sė re tė Mitrovicės sė Veriut.
“Siē e kemi parė nė komunat e reja nė Kosovė, liderėt legjitimė tė zgjedhur janė mė tė pėrgjegjshėm ndaj nevojave tė qytetarėve”, ka deklaruar Dell.
Ai tha po ashtu se ky ėshtė proces i duhur qė pėrmes liderėve tė zgjedhur, strukturat paralele nė prapavijė do tė zhduken, sepse qytetarėt nuk do tė kenė nevojė t’iu drejtohen atyre.

Zero Cool
07-09-11, 15:45
Ekskluzive: Thaēi e Tadiq u takuan 2 herė


http://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/taci.jpgHashim Thaēi, kryeministėr i Kosovės i ka shtrirė dorėn dy herė presidentit tė Serbisė, Boris Tadiq. Zbulimin e bėjnė kabllogramet e WikiLeaks, tė cilat ka arritur t’i identifikojė ekskluzivisht portali Indeksonline.

E para qė e konfirmon takimin ėshtė njė dokument i dėrguar nga Misioni i SHBA-sė nė OKB, nė janar 2008.

Aty ambasadori i atėhershėm amerikan, Khalilizad shpjegon takimin e tij me presidentin serb Boris Tadiq, qė i kishte treguar pėr takimin me kryeministrin Thaēi.

“Presidenti Tadiq tha se Serbia kishte ofruar njė “model shumė tė qartė tė autonomisė substanciale”, gjatė negociatave tė Treshes pėr statusin final. Ai bėri thirrje pėr mė shumė bisedime sepse ‘ne nuk do tė heqim dorė nga Kosova’. Ai tha se e kishte takuar nė New York kryeministrin e Kosovės Hashim Thaēi dhe se do tė takohej me tė pėrsėri nė pėrpjekje pėr tė gjetur njė kompromis final pėr statusin, por u ankua se historia e fundit e Kosovės dhe premtimet pėr pavarėsinė po i bėjnė shqiptarėt jobashkėpunes. Ai tha se ‘ne kemi njė tė kaluar tė keqe nga e cila po provojmė tė dalim’, por insistoi se ‘Unė nuk jam Slobodan Milosevic’.

Tjetri kabllogram ėshtė dėrguar nga ambasada nė Athinė pėr nė Washington dhe konfirmon takim tė Tadiqit me Thaēin edhe sa ky i fundit ishte nė opozitė.

Dokumenti ėshtė dėrguar nga ambasadori Charles Reis, i cili raportonte pėr vizitėn nė Greqi tė presidentin serb Tadiq dhe atij malazes Marovic.

Ambasadori shpjegon fillimisht se si Tadiq refuzonte ēdo formė tė pavarėsisė pėr Kosovėn dhe bėnte thirrje pėr vazhdimin e dialogut ndėrmjet palėve.

“Nė njė zhvillim pozitiv, Tadiq tha se ai kishte pasur njė diskutim tė shkurtėt me liderin e shqiptarėve tė Kosovės Hashim Thaēi nė margjinat e takimi tė Internacionales Socialiste, dhe tė dy ishin pajtuar se kontaktet direkte ndėrmjet Beogradit dhe shqiptarėve tė Kosovės do tė ishin tė dobishme”, shkruante ambasadori Reis.

Zero Cool
07-09-11, 17:44
NATO do tė ndihmojė ngritjen e kapaciteteve tė FSK-sė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0907154522110_m.jpgPresidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ėshtė takuar me sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, i cili theksoi se NATO do tė vazhdojė qė tė ndihmojė nė ngritjen e kapaciteteve tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės dhe do ta pėrcjellė me kujdes tė ardhmen e kėsaj force.
Sekretari i NATO-s, Rasmussen u shpreh se NATO-ja ishte e shqetėsuar me situatėn e krijuar nė veriun e Kosovės, por mirėpriti shtendosjen e saj nė javėt e fundit. Sipas tij, NATO i jep mbėshtetje tė fuqishme komandantit tė KFOR-it dhe vlerėsoi se marrėveshja e mirėkuptimit e arritur me palėt e ka qetėsuar situatėn.

Sipas tij, ėshtė me rėndėsi gjetja e njė zgjidhjeje tė qėndrueshme, ndėrsa shprehu qėndrimin se ndarja e Kosovės nuk ėshtė zgjidhje.

Ndėrkaq, presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, tha se forca paqeruajtėse e NATO-s nė Kosovė ėshtė institucioni mė i vlerėsuar dhe mė i respektuar, qė kontribuon nė ruajtjen e paqes dhe stabilitetit.

Presidentja Jahjaga tha se aksioni i Policisė sė Kosovės, nė pikat kufitare 1 dhe 31 ishte sipas vendimit tė Qeverisė pėr zbatimin e masave tė reciprocitetit dhe ishte nė pėrputhje tė plotė me Kushtetutėn dhe ligjet e vendit. Ajo tha se kontrolli nė gjithė kufirin ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, me qėllim tė parandalimit tė kalimit ilegal dhe kontrabandės, dėshmon pėrkushtimin e shtetit tė Kosovės pėr tė kontrolluar tėrėsinė territoriale dhe sovranitetin e saj.

Jahjaga tha se ndarja e Kosovės nuk ėshtė zgjidhje dhe theksoi se Republika e Kosovės dhe Republika e Serbisė duhet qė ta formėsojnė tė ardhmen e tyre nė BE, si dy shtete tė pavarura.

Presidentja theksoi se me gjithė faktin qė shtetin e Kosovės ende nuk e kanė njohur katėr vende tė NATO-s duhet tė gjendet modaliteti qė Kosova tė marrė pjesė nė Partneritetin pėr Paqe tė NATO-s. Ajo po ashtu thekso se FSK do tė duhej tė merrte pjesė nė nismat dhe misionet e NATO-s nė rajon dhe botė.

Nė takim, i cili ishte i mbyllur pėr media, thuhet se janė diskutuar edhe njė varg ēėshtjesh tė tjera.

Llapjani_HH
07-09-11, 18:06
VV kundėr projektligjit pėr Qendrėn Historike tė Prizrenit
Lėvizja Vetėvendosje ėshtė shprehur kundėr Projektligjit pėr Qendrėn Historike tė Prizrenit, pasi sipas tyre ky projektligj zgjeron dhe forcon pushtetin e autoriteteve kishtare ortodokse tė Beogradit nė brendi tė qytetit tė Prizrenit.

Sipas kėsaj lėvizje, ky ligj e legjitimon pretendimin e Serbisė qė tė gjitha monumentet dhe kishat ortodokse nė Kosovė janė “serbe”, duke mohuar kėshtu kulturėn e pėrbashkėt fetare dhe historike tė Kosovės e cila ėshtė karakteristikė e qytetit tė Prizrenit, si dhe ėshtė nė kundėrshtim me tė drejtat ndėrkombėtare pėr praktikimin e fesė, duke e definuar kėtė tė fundit nė baza etnike.

“Gjithashtu, ky ligj e lejon Kishėn Ortodokse Serbe, me seli nė Beograd, tė ushtrojė tė drejtėn e vetos karshi cilitdo vendim tė pėrfaqėsuesve komunal tė Prizrenit, i cili e prek zonėn historike, pėrfshirė tė drejtėn e tubimeve publike si dhe aktiviteteve kulturore”, thuhet nė njoftim.

Pėr mė tepėr thuhet se ky projektligj do ta shndėrrojė qendrėn e qytetit nė zonė qė i nėnshtrohet vullnetit tė Kishės Ortodokse Serbe me seli nė Beograd.

“Tė gjitha aktivitetet komerciale dhe ndėrtimore brenda kėsaj zone do t’i nėnshtrohen miratimit tė Kishės Ortodokse Serbe.

Ky ligj e lejon Kishėn Ortodokse Serbe tė ushtrojė tė drejtėn e vetos pėrballė cilitdo vendimi tė pėrfaqėsuesve komunal tė Prizrenit, i cili zhvillohet nė zonėn historike, pėrfshirė tė drejtėn e tubimeve publike si dhe aktiviteteve kulturore”, thuhet mė tej.
Telegrafi

Zero Cool
07-09-11, 21:03
Presidentja nuk mbron qėndrimin pėr aksionin nė Veri


Atifete Jahjaga hezitoi ta mbrojė aksionin nė Veri para zyrtarėve nė Bruksel. Ajo kėtė u mundua ta bėjė gjatė njė paraqitjeje mediale disa orė pasi Presidenca e bėri publik qėndrimin e Baroneshės Ashton se veprimet unilaterale nuk duhet tė pėrsėriten mė. E ambasadori Dell nuk ka asnjė dilemė pėr aksionin nė pjesėn veriore. Ai tha se 25 korriku ka prodhuar efekte pozitive.http://www.ekonomisti.net/fotot/25167/main_jahjaga-eshton.jpgPresidentja Atifete Jahjaga ose ka harruar ose i ka rėnė pishman pėr qėndrimet qė i ka mbajtur rreth aksionit tė Policisė sė Kosovės pėr vendosjen e embargos nė pikat doganore nė kufirin verior, shkruan sot gazeta Express. .

Kreu i shtetit fillimisht ishte rreshtuar pėrkrah institucioneve dhe partive politike nė vend duke mbėshtetur aksionin e 25 korrikut me arsyetimin se njė veprim i tillė ėshtė shprehje e pėrkushtimit pėr mbrojtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial.

Tash e disa javė zyrtarėt mė tė lartė tė vendit nė pothuaj ēdo eveniment pėrfshirė edhe sesionin e fundit tė Kėshillit tė Sigurimit vazhdimisht janė deklaruar se ndėrhyrja nė Veri ishte ndėrmarrė me qėllim tė vendosjes sė sundimit tė ligjit.

Por Jahjaga duket se kėtė nuk e parė tė arsyeshme ta bėjė gjatė qėndrimit nė Bruksel kur zyrtarė tė BE’sė kanė hapur kėtė temė.

Sipas njė komunikate tė Presidencės sė Kosovės e cila ėshtė lėshuar pas takimit tė Jahjagės me Pėrfaqėsuesen e Lartė tė BE’sė, Catherine Ashton, Prishtinės i ėshtė tėrhequr vėrejtja pėr aksionin e fundit nė pjesėn veriore.

Zyra pėr Informim e Presidencės ka cituar fjalė pėr fjalė njė qėndrim tė Baroneshės Ashton rreth ndėrhyrjes sė njėsive speciale nė pjesėn veriore tė vendit duke e quajtur atė njė veprim “unilateral qė nuk duhet tė pėrsėritet mė”

“Sa i pėrket aksionit nė veri tė Kosovės, zonja Ashton tha se “jemi tė pakėnaqur me aksionin unilateral nė kėtė pjesė dhe theksoi se kjo nuk duhet tė pėrsėritet mė” thuhet nė njoftimin e Presidencės.

Por nė njoftimin qė ka dėrguar Presidenca e Kosovės nuk ka ndonjė qėndrim tė Jahjagės rreth kėsaj ēėshtjeje.

Pėr kėtė takim ka njoftuar edhe Zyra e Baroneshės Ashton po aty nuk pėrmendet vėrejtja pėr autoritetet kosovare.

Vėrejtje tė tillė nuk kanė bėrė as Presidenti i Kėshillit Europian, Herman Van Rompuy, i cili ėshtė paraqitur nė njė konferencė pėr media me Jahjagėn, e as Komisioneri pėr Zgjerim, Stefan Fule.

Sido qė tė jetė, Jahjaga “gafin” e saj e ka pėrmirėsuar gjatė njė paraqitjeje televizive nė mbrėmje ku i ėshtė kthyer qėndrimit tė vjetėr se aksioni nė Veri ka qenė i drejtė. legjitim dhe kushtetues.

Ndėrhyrja nė Veri nuk ėshtė ishte cilėsuar e njėanshme as nė reagimin e parė zyrtar tė Baroneshės Ashton rreth ngjarjeve nė pjesėn veriore tė vendit. Ashton ndėr tė tjera kishte kėrkuar pėrmbajtje nga tė dyja palėt dhe njė zgjidhje paqėsore pa vonesa.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ndėrkaq nė reagimin e tyre kishin deklaruar se Kosova si shtet i pavarur dhe sovran ka tė drejtė tė shtrijė autoritetin nė tėrė territorin e saj.
Por mesazhi nė kumtesėn e Presidencės nuk ua ka ndėrruar mendjen diplomatėve nė Prishtinė.

Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės tė martėn ka folur rreth impaktit qė ka pasur intervenimi nė Veri.

Ndėrhyrjen atje, ai e sheh si njė pėrpjekje pėr tė ndėrtuar njė ambient tė sigurt.

“Mendoj se pėrparėsia pas 25 korrikut qėndron pikėrisht nė faktin sesi liderėt politikė tė pėrgjegjshėm, pastaj udhėheqėsit religjiozė tė tė gjitha komuniteteve nė Kosovė, vendosėn besimin nė institucione. Dhe si rezultat, nuk pamė dhunėn ndėretnike sikurse nė vitin 2004, por pamė njė vend stabil, paqėsor dhe rezistues ndaj atyre qė tentuan tė provokojnė konflikt ndėretnik midis komuniteteve”, ka thėnė Dell.

Ai ka shtuar se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė tė pėrkushtuara pėr tė parė zbatimin e plotė tė Pakos sė Ahtisaarit, duke pėrfshirė edhe krijimin e Komunės sė re tė Mitrovicės sė Veriut.

“Siē e kemi parė nė komunat e reja nė Kosovė, liderėt legjitimė tė zgjedhur janė mė tė pėrgjegjshėm ndaj nevojave tė qytetarėve”, ka thėnė Dell.

Sipas tij, kjo ėshtė edhe mėnyra mė e mirė qė strukturat paralele nė prapavijė tė zhduken, pasi qytetarėt nuk do tė kenė nevojė t’iu drejtohen atyre.

Ndryshe, Jahjaga gjatė qėndrimit nė Bruksel Jahjagės i ėshtė konfirmuar edhe njė herė perspektiva europiane e Kosovės.

Derisa Herman Van Rompuy e ka pėrmendur edhe ēėshtjen e liberalizimit tė vizave.
“Shpresoj se sė shpejti do tė arrihet hapja e dialogut pėr liberalizimin e vizave pėr Kosovėn”, ka thėnė ai.

Zero Cool
07-09-11, 21:19
Nga 27 Nėntori, stema tė reja tė njėsive tė FSK-sė

Me Dekret tė Presidentes sė Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, sot, u bė promovimi i stemave tė reja tė njėsive tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, si edhe promovimi i Kolonel Gezim Hazrollit nė gradėn Gjeneral brigade dhe emėrimi i tij nė detyrėn e Zėvendės Komandanti tė Forcave Tokėsore tė FSK-sė.


http://www.ekonomisti.net/fotot/25208/main_stemat-e-reja-te-fsk-se.jpgDekreti i nėnshkruar nga Presidentja Jahjaga, sipas sė cilit u promovuan stemat e reja tė njėsive tė FSK-sė ėshtė i bazuar nė nenin 84 pika 12 e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės dhe neni 18 paragrafi 3 i Ligjit Nr. 03/L-046, pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės dhe i bazuar nė kėrkesėn e Ministrit tė FSK-sė Agim Ēeku. Po sot u komunikua vendimi qė 27 Nėntori, tė jetė “Dita e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės”, ditė prej sė cilės do tė fillojnė tė pėrdoren stemat e reja tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.
Po ashtu nė kėtė ceremoni me dekret tė Presidentes sė Republikės sė Kosovės Atifete Jahjaga, Kolonel Gėzim Hazrolli u promovua nė gradėn Gjeneral brigade dhe u emėrua nė detyrėn e Zėvendės Komandantit tė Komandės sė Forcave Tokėsore, me kėtė emėrim nė strukturėn e FSK-sė u plotėsua vendi vakant i zėvendės komandantit tė KFT-sė. Gjeneral brigade Gėzim Hazrolli qė nga themelimi i FSK-sė e deri ditėn e promovimit gjeneral brigade, ishte nė detyrėn e Shefit tė Shtabit tė Komandės sė Forcave Tokėsore. Po ashtu, Gjeneral brigade Hazrolli, ka qenė oficer i lartė nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės.

Zero Cool
07-09-11, 21:40
Me 16 shtator fillon implementimi i marrėveshjes pėr vulat


Qeveria e Kosovės ka marrė vendim qė mė 16 shtator tė fillojė tė implementohet marrėveshja e arritur me Serbinė pėr vulat doganore. Kryeministri Thaēi tha se me kėtė marrėveshje Serbia de jure e ka njohur pavarėsinė e Kosovės


http://www.ekonomisti.net/fotot/25198/main_hashim-thaci_12.jpgQeveria e Kosovės ėshtė zotuar sot se do ta implementojė nė tėrėsi marrėveshjen e arritur nė bisedime me Serbinė pėr vulat doganore, raporton RTK. Kryeministri Thaēi tha se ky ėshtė edhe fillimi i njohjes de jure nga Serbia pėr Kosovėn. Kryeministri i vendit ka njoftuar kabinetin e tij qeveritar se nga 16 shtatori do tė fillojė tė zbatohet marrėveshja dhe sipas tij tė gjithė do t’i nėnshtrohen rregullave tė reja qė do tė aplikohen.
Kreu i qeverisė Thaēi po ashtu tha se tė gjithė qytetarėt nė veri do tė jenė tė informuar se nga data 16 do tė ketė rregulla tė reja tė lėvizjes sė njerėzve dhe mallrave, qė janė tė obliguar tė gjithė t’i respektojnė si kufij ndėrshtetėror mes Kosovės dhe Serbisė. Thaēi theksoi se qeveria po bėnė pėrpjekje pėr rehabilitimin e tė gjitha pikė kalimeve nė veri si pika 1 dhe 31.
Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e sotme ka miratuar projektligjin pėr azilin, projektligjin pėr kontrollin dhe mbikėqyrjen e kufirit shtetėror, atė pėr segmentin e 5 pėr zonat kadastrale Bllacė, Temeqinė dhe Bellanicė dhe propozim-vendimit pėr themelimin e kėshillit nacional pėr persona me aftėsi tė kufizuara.

Zero Cool
08-09-11, 09:28
Pėrforcohen me ekspertė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0908085220851_m.jpgNjėri nga ekspertėt mė tė njohur tė marrėdhėnieve me publikun dhe kėshilltari i dikurshėm i ish-kryeministrit britanik, Tony Blair, Alastair Campbell ėshtė angazhuar pėr tė kėshilluar zyrtarė tė Qeverisė sė Kosovės nė fushėn e komunikimit strategjik.


Ministria e Jashtme njofton se Campbell ėshtė vetėm njėri prej shumė kėshilltarėve qė janė angazhuar muajt e fundit nga Qeveria.

Shumėkush nė Angli beson se fuqia e vėrtetė prapa ish-kryeministrit Tony Blair ishte pikėrisht drejtori i tij i komunikimeve, Alastair Campbell.

Campbell ishte autori i porosive dhe taktikės mediale tė laburistėve pas kthimit tė tyre nė pushtet nė Angli, e mė vonė edhe njeriu kryesor nė mbrojtjen mediale tė politikave tė Blairit si lufta nė Kosovė dhe Irak.

Pas rėnies sė Tony Blairit nga pushteti, Campbell ėshtė tėrhequr nga politika derisa vazhdon tė mbetet nė “treg” me librat e tij tė popullarizuar dhe angazhimet si kėshilltar pėr komunikim i kompanive tė mėdha botėrore.

Campbell pritet qė sė shpejti nė listėn e “studentėve” tė tij ta pėrfshijė edhe Qeverinė e Kosovės, njofton gazeta Express.

Eksperti i famshėm i marrėdhėnieve me publik do tė mbajė njė kurs intensiv pėr zyrtarė tė lartė tė Qeverisė rreth ēėshtjeve tė komunikimit strategjik. Ardhja e tij ėshtė organizuar nga Kėshilli Britanik dhe Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės.

Ky trajnim ėshtė vetėm njė pjesė e programit njėvjeēar tė pėrgatitur nga MPJ-ja dhe Kėshilli Britanik nga fondet e pėrbashkėta tė Prishtinės dhe Londrės.

Arjeta Emra, drejtoreshė e Kėshillit Britanik pėr Kosovėn ka konfirmuar ardhjen e Campbellit nė Prishtinė.

Zero Cool
08-09-11, 09:30
Shqiponja - simboli kryesor i FSK-sė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0907200227711_m.jpg


Me dekret tė presidentes sė Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, u bė tė mėrkurėn promovimi i stemave tė reja tė njėsive tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK).


Kėshtu, shqiponja bėhet simboli kryesor i Forca e Sigurisė sė Kosovės duke u zėvendėsuar me luanin qė ka qenė simbol i forcės tash e dy vjet. Me dekret tė presidentes, FSK ka ndėrruar tė gjitha simbolet e batalioneve dhe njėsive tė saj.

Dekreti i nėnshkruar nga Presidentja ėshtė i bazuar nė nenin 84 pika 12 e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės dhe neni 18 paragrafi 3 i Ligjit Nr. 03/L-046, pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės dhe i bazuar nė kėrkesėn e Ministrit tė FSK-sė, Agim Ēeku.

Po sot u komunikua vendimi qė 27 Nėntori, tė jetė “Dita e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės”, ditė prej sė cilės do tė fillojnė tė pėrdoren stemat e reja tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

Zero Cool
08-09-11, 11:04
Arrestohen tre aktivistė tė Vetėvendosjes


Aktivistė tė Lėvizjes Vetėvendosje, janė tubuar sot para hyrjes kryesore tė Kuvendit Komunal tė Prizrenit, nė mėnyrė qė tė shprehin pakėnaqėsinė e tyre rreth projektligjit pėr qendrėn e Prizrenit, i cili sot po debatohet nga kėshilltarėt komunalė tė Prizrenit. Nė njė njoftim tė Vetėvendosjes thuhet se Policia tentoi qė t’i shpėrndante aktivistėt dhe nė tentim e sipėr arrestoi tre prej tyre. Ata janė: Kushtrim Dakaj, Edi Kabashi dhe Jaser Ymeri. “Me gjithė pėrpjekjen e policisė protesta po vazhdon dhe asaj po i bashkėngjiten edhe qytetarėt e Prizrenit. Mbledhja e Kuvendit Komunal po vazhdon, ndėrkaq pėrballė protestuesve qėndron njėsia speciale e policisė, i cila e ka bllokuar hyrjen”, thuhet nė reagimin e Lėvizjes Vetėvendosje.

Zero Cool
08-09-11, 11:34
Limaj: PDK-sė i duhen reforma tė thella


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0908112928253_m.jpgIsh-ministri i Transportit, Fatmir Limaj, e quan jo kushtetuese kėrkesėn tė cilėn qeveria e Kosovės ia bėri Gjykatės Kushtetuese pėr tė zgjidhur ēėshtjen e imunitetit tė deputetėve.


Nė njė intervistė pėr Top Channel, deputeti i Kosovės nuk dėshiron tė flas pėr proceset gjyqėsore, por pėr Gjykatėn Kushtetuese e cila, sipas tij, do tė duhej ta shqyrtonte kushtetutshmėrinė e kėrkesės sė qeverisė.

“Imunitetin asnjė kushtetutė nė rajon nuk e ka mė tė qartė se sa Republika e Kosovės dhe aty s’ka ēfarė tė interpretohet. Kjo kėrkesė ėshtė thjesht njė kamuflim”, deklaron Limaj.

Por kjo nuk ėshtė ēėshtja e vetme pėr tė cilėn Limaj mendon se nuk po respektohet Kushtetuta e Kosovės. Ai i bashkohet opozitės nė deklarimet e tij se marrėveshjet e fundit me Serbinė janė hapa prapa dhe nė kundėrshtim me Kushtetutėn e vendit.

Njė temė e cila ėshtė shumė aktuale e pėr tė cilėn Limaj duket se ka ēfarė tė thotė janė publikimet qė dalin nga Wikileaks. Kabllogramet tė cilat lakojnė emrin e kryeministrit Hashim Thaēi i cili sipas Wikileaks frikėsohej qė nė zgjedhjet e fundit tė shkonte me lista tė hapura, bėjnė qė Limaj t’i quajė hipokritė, siē thotė ai, ata tė cilėt kanė diskutuar ēėshtje me ndėrkombėtarėt para se t’i shtrojnė ato nė parti.

Nėnkryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės nuk nguron tė thotė se Partisė Demokratike i duhen reforma tė thella.

“Partia nuk reformohet duke ruajtur mentalitetin e vjetėr e duke prurė individė, partia reformohet me ide, e metoda”, ka thėnė Limaj.

Zero Cool
08-09-11, 16:24
Deputetėt shpėrfillin Kushtetuesėn


Deputet e Kuvendit tė Kosovės kanė injoruar kėrkesėn e Gjykatės Kushtetuese pėr t’iu pėrgjigjur pyetjes se ēfarė imuniteti kanė.


http://www.ekonomisti.net/fotot/25316/main_deputetet.jpg08 shtator 2011
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės nuk po e shohin tė udhės t’i kthejnė pėrgjigje Gjykatės Kushtetuese nė kėrkesėn pėr tė sqaruar se ēfarė imuniteti kanė,pasi Qeveria ka dėrguar nė Gjykatė ēėshtjen e sqarimit tė imunitetit tė deputetėve, raportojnė mediat.

Anėtarėt e legjislativit tė vendit konsiderojnė se kėrkesa ka qenė mė mirė t’i drejtohet njėrit nga komisionet atij pėr legjislacion apo atij pėr imunitete dhe mandate.

Arsim Bajrami, kryetar i Nėnkomsionit pėr mandate dhe imunitete thotė se Gjykata ėshtė dashur tė kėrkojė sqarime nga ky segment.

“Do tė ishte mirė qė Gjykata tė kėrkonte sqarim nga Komisioni pėr legjislacion apo Nėnkomsioni pėr mandate dhe imunitete dhe ka mundur ta ketė opinionin e krejt Kuvendit e jo, siē ka bėrė, nga deputet, duke i parė si palė tė interesuara nė ēėshtje”, ka thėnė Bajrami.

Ndėr tė vetmit qė i ka kthyer njė pėrgjigje Gjykatės Kushtetuese ėshtė deputeti i Partisė Demokratike Nait Hasani.

“Unė i kam shkruar gjykatės Kushtetuese dhe kam thėnė se politikanėt e mirėfilltė e dinė se sipas Kushtetutės deputetėt kanė imunitet. Ndėrsa politikanėt naivė kėrkojnė sqarime. Qeveria nuk ka pasė tė drejtė ta dėrgojė kėtė ēėshtje nė Gjykatė”, ka thėnė Hasani.

Muaj mė parė, misioni i BE-sė pėr sundim tė ligjit kishte kėrkuar nga qeveria qė tė dėrgojė pėr sqarim nė Gjykatėn Kushtetuese ēėshtjen e imunitetit tė deputetėve kosovarė. Kjo vinte pas situatės sė krijuar me hetimet pėr krime lufte ndaj deputetit Fatmir Limaj, megjithėse Prokuroria e shtetit kishte sqaruar se nuk ka imunitet pėr natyrėn e veprave pėr tė cilat ai dyshohet.

Megjithatė, Gjykata Kushtetuese vazhdon tė kėrkojė informata dhe materiale nga Kuvendi dhe nga deputetėt, nė mėnyrė qė ta formėsojė verdiktin e saj.

Fshatari
08-09-11, 16:59
Deputetėt shpėrfillin Kushtetuesėn


Deputet e Kuvendit tė Kosovės kanė injoruar kėrkesėn e Gjykatės Kushtetuese pėr t’iu pėrgjigjur pyetjes se ēfarė imuniteti kanė.


http://www.ekonomisti.net/fotot/25316/main_deputetet.jpg08 shtator 2011
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės nuk po e shohin tė udhės t’i kthejnė pėrgjigje Gjykatės Kushtetuese nė kėrkesėn pėr tė sqaruar se ēfarė imuniteti kanė,pasi Qeveria ka dėrguar nė Gjykatė ēėshtjen e sqarimit tė imunitetit tė deputetėve, raportojnė mediat.

Anėtarėt e legjislativit tė vendit konsiderojnė se kėrkesa ka qenė mė mirė t’i drejtohet njėrit nga komisionet atij pėr legjislacion apo atij pėr imunitete dhe mandate.

Arsim Bajrami, kryetar i Nėnkomsionit pėr mandate dhe imunitete thotė se Gjykata ėshtė dashur tė kėrkojė sqarime nga ky segment.

“Do tė ishte mirė qė Gjykata tė kėrkonte sqarim nga Komisioni pėr legjislacion apo Nėnkomsioni pėr mandate dhe imunitete dhe ka mundur ta ketė opinionin e krejt Kuvendit e jo, siē ka bėrė, nga deputet, duke i parė si palė tė interesuara nė ēėshtje”, ka thėnė Bajrami.

Ndėr tė vetmit qė i ka kthyer njė pėrgjigje Gjykatės Kushtetuese ėshtė deputeti i Partisė Demokratike Nait Hasani.

“Unė i kam shkruar gjykatės Kushtetuese dhe kam thėnė se politikanėt e mirėfilltė e dinė se sipas Kushtetutės deputetėt kanė imunitet. Ndėrsa politikanėt naivė kėrkojnė sqarime. Qeveria nuk ka pasė tė drejtė ta dėrgojė kėtė ēėshtje nė Gjykatė”, ka thėnė Hasani.

Muaj mė parė, misioni i BE-sė pėr sundim tė ligjit kishte kėrkuar nga qeveria qė tė dėrgojė pėr sqarim nė Gjykatėn Kushtetuese ēėshtjen e imunitetit tė deputetėve kosovarė. Kjo vinte pas situatės sė krijuar me hetimet pėr krime lufte ndaj deputetit Fatmir Limaj, megjithėse Prokuroria e shtetit kishte sqaruar se nuk ka imunitet pėr natyrėn e veprave pėr tė cilat ai dyshohet.

Megjithatė, Gjykata Kushtetuese vazhdon tė kėrkojė informata dhe materiale nga Kuvendi dhe nga deputetėt, nė mėnyrė qė ta formėsojė verdiktin e saj.

Vite me pare, Gjykata nderkombetare e drejtesise ne Hage, e ka gjykue dhe e ka lirue si te pafajshem deputetin e parlamentit te Kosoves, F.Limajn.
Si duket misioni i beeeeeeeee-se e injoron OKB (gjykata e Hages eshte juridikcion i kesaj organizate). Nuk ka asnje aresye qe i njejti person te pergjigjet per te njejtat vepra dy here me radhe. Kjo nuk eshte ne rregull.
Deputetet e Kosoves kane plotesisht te drejte te injorojne plotesisht dhe absolutisht pyetjen absurde te kushtetutes me nje heshtje te madhe mu ashtu siē kane vepruar. Kjo nuk do te perfundoje me kaq: neser do te shohim euleshin serbo-franko-rumun qe do t'ia beje nje pyetje edhe Kryetares se Republikes, psh pse ju Quajne Altifete perderisa ky emer nuk figuron ne Kushtetuten e Kosoves. Ose pse lopet e fshatarit nuk po qesin shume qumsht tani ne vjeshte, e absurditete tjera qe vetem kretenat evropjan te drejtuar nga nje gjeneral francez mund t'i bejne. Kaq e ka kjo pune.

Zero Cool
08-09-11, 18:53
Dogana zbulon para dhe telefona tė kontrabanduar


http://www.telegrafi.com/fo/ekonomia/f.0908153611847_m.jpg


Nė Pikė kalimin kufitar nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, te kontrolli i pasaportave nė dalje ėshtė pėrzgjedhur pėr kontroll njė udhėtar. Pala e ndaluar ėshtė pyetur nga oficerėt Doganore nėse ka pėr tė deklaruar mjete monetare, pala ėshtė pėrgjigjur qė ka tė holla nė vlerė prej 9.700 euro.
Pas kontrollit detal tė bagazhit dhe kontrollit trupor, oficerėt doganor kanė zbuluar tė fshehura nė ēorape tė udhėtarit, mjete monetare nė shumė prej 9,500 euro, ku nė total udhėtari kishte me vete shumėn prej 19.200 euro.

“Me ketė rast pala ka dėshtuar nė deklarim pasi qė ka kaluar tė gjitha mundėsitė dhe vendet zyrtare pėr deklarimin e mjeteve monetare konform ligjit (ligjit 03-L/196) pėr deklarimin e mjeteve monetare mbi vlerėn 10 mijė euro dhe sipas kėsaj rregulloreje i konfiskohen 25 pėr qind e sasisė totale tė mjeteve monetare tė padeklaruara, nė ketė rast 4.800 euro. Pas pėrfundimit tė procedurave nga Dogana e Kosovės rasti ėshtė pėrcjell te Policia e Kosovės, sektorit tė krimeve financiare, sė bashku me mjetet monetare, si dhe rasti dėrgohet nė Gjykatėn pėr Kundėrvajtje pėr procedure tė mėtutjeshme”, thuhet nė komunikatėn e doganave.

Po tė njėjtėn ditė oficerėt doganor kanė parandaluar edhe njė rast tjetėr tė kontrabandės. Njė udhėtar pas arritjes nga Zvicra ėshtė futur nė kanalin e gjelbėr,kanal i cili tregon qė nuk ka asgjė pėr deklarim, ku nga oficerėt doganor ėshtė pėrzgjedhur pėr kontroll.

Pas ndaljes sė personit nė fjalė, i ėshtė hapur valixhja pėr kontroll detal nga oficerėt Doganor, nė tė cilėn janė zbuluar telefona celular tė rinj dhe disa tė pėrdorur. Sasia e telefonave tė zbuluar ėshtė 33 copė, tė markave dhe modele tė ndryshme si Nokia, Samsung, Sagem, Alcatel.

Zero Cool
08-09-11, 19:34
Greqia fton Kosovėn nė Samitin e ri tė Selanikut


Shefi i diplomacisė greke, Stavros Lambrinidis, ka bėrė thirrje pėr vazhdimin e bisedimeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė tė ndėrmjetėsuara nga Bashkimi Evropian. Ai i bėri kėto komente gjatė qėndrimit nė Prishtinė, pėr tė promovuar agjendėn 2014 pėr anėtarėsimin e vendeve tė Ballkanit perėndimor nė Bashkimin Evropian.


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0908185459462_m.jpg


Pas takimit me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi, ai tha se dialogu ėshtė e vetmja rrugė evropiane pėr zgjidhjen e ēėshtjeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, dhe jo dhuna dhe pėrdorimi i armėve.

Greqia ėshtė njė nga pesė vendet e Bashkimit Evropian qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės. Lambrinidis tha se Athina nuk ka ndryshuar qėndrimin e saj kundruall pavarėsisė sė Kosovės, por Greqia do tė mbėshtesė Kosovėn nė proceset pėr afrimin me Bashkimin Evropian.

Ministri grek tha se vendi i tij ėshtė i pėrkushtuar pėr ardhmėrinė evropiane tė rajonit dhe pėr kėtė arsye, javėn qė vjen ai sė bashku me ministrin e jashtėm italian Franco Frattini do tė shkojnė nė Tiranė, nė njė mision tė pėrbashkėt pėr t’i dhėnė njė shtysė procesit tė integrimit evropian tė Shqipėrisė.

Nga ana e tij, kryeministri Thaēi ka vlerėsuar lartė angazhimin aktiv dhe dinamik tė Greqisė pėr zhvillimet, pėr paqen, stabilitetin dhe bashkėpunimin fqinjėsor nė rajon. Kjo ėshtė shfaqur, ka theksuar kryeministri Thaēi, pėrmes vizionit tė kryeministrit grek
Papandreu pėr perspektivėn evropiane pėr tė gjithė rajonin dhe nė kėtė kontekst edhe pėr perspektivėn evropiane te Kosovės.

“Qeveria e Republikės sė Kosovės mbėshtet idenė dhe vizionin pėr takimin Selaniku 2, nė vitin 2014, pėr perspektivėn e gjithanshme evropiane tė rajonit”, ka thėnė kryeministri pas takimit me ministrin grek Lambrinidis. Ky i fundit ėshtė pritur edhe me homologun e tij kosovar, Enver Hoxhaj.

Zero Cool
09-09-11, 11:39
Plani pėr aksionin II tė policisė


Pėrfaqėsuesit e institucioneve vendore dhe ata tė misioneve ndėrkombėtare tė akredituar nė Kosovė kanė diskutuar gjatė gjithė ditės sė enjte mundėsinė e dėrgimit tė policisė dhe doganierėve kosovarė nė pjesėn veriore tė vendit, pas skadimit tė marrėveshjes sė KFOR-it mė 16 shtator.


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0909090902839_m.jpg


Akoma nuk ėshtė e qartė se ēfarė roli dhe ēfarė fuqie do kenė ata nė veri, derisa plani pėr veriun ėshtė diskutuar ndėrmjet ambasadorit amerikan, Christopher Dell, shefit tė EULEX-it, Xavier bout de Marnhac, komandantit nė largim tė KFOR- it , Erhard Buehler dhe kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi.

Sipas burimeve tė “Zėrit”, kėta zyrtarė janė ende duke shqyrtuar detajet finale tė asaj qė do tė ndodhė njė ditė pasi do tė pėrfundojė marrėveshja 11- pikėshe qė po implementohet nga KFOR-i.

“E vetmja gjė qė nuk dihet sigurt ėshtė roli i saktė qė do kenė doganierėt vendorė nė veri, nėse do tė kenė rol ekzekutiv apo do tė jetė rol KMM (kėshillues, monitorues dhe mentorues)”, tha njė zyrtar qė tė enjten ishte i pranishėm nė disa prej takimeve, pėr tė shtuar se “ende nuk ėshtė vendosur as vendi ku doganierėt kosovarė do tė dėrgohen fizikisht mė 16 shtator”.

Pjesė e diskutimit ėshtė nėse doganierėt kosovarė tė dėrgohen fillimisht nė njėrėn pikėkalimi kufitar apo nė tė dyjat, Portėn 1 dhe Portėn 31.

Zero Cool
09-09-11, 11:40
Rumunėt sulmojnė Sorosin pėr Kosovėn


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0909100907685_m.jpgMediat rumune kanė nė shėnjestėr tė kritikave miliarderin dhe drejtuesin e fondacionit pėr Shoqėri tė Hapur, George Soros.
Sorosi ka kėrkuar nga kryesia e Bashkimit Evropian qė pesė shtetet e BE-sė qė nuk kanė njohur Kosovėn, ta bėjnė njė akt tė tillė sa mė parė, pėrfshirė kėtu edhe Rumaninė.

Pasi pėrhapjes sė lajmit, mediat rumune kanė botuar shkrime me titujt “Juda nga Budapesti”, “Fushata e Zombieve” etj. ku Soros akuzohet se ka punuar pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, se ėshtė shėrbyes aktual i Shėrbimit Inteligjent tė Kosovės, ateist dhe njeri qė ka bashkėpunuar me kriminelėt nėpėr botė!

Mediat rumune kanė shkruar pėr lidhjet e Sorosit dhe biznesmenėve shqiptaro-amerikanė, si Shaip Muja dhe Dino Asanaj.

“Tani kuptuam pėrpjekjen e Sorosit, kur nė Parlamentin rumun u pėrpoq qė tė nxis Qeverinė e Rumanisė tė investojė nė minierat e Kosovės. Soros nuk ėshtė dhe nuk do tė jetė kurrė njė person qė punoi pėr Rumaninė”, shkruan njė gazetė proqeveritare rumune, transmeton INA. “Ai ėshtė njė hungaro–amerikan i cili mundohet ta shkatėrroj Rumaninė”.

Zero Cool
09-09-11, 12:43
KFOR: Gjenerali Byler ia dorezon detyren gjeneralit Drevs


http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=kfor_kosova_501918822.jpg&size=article_mediumGjenerali gjerman, Erhard Drevs, sot e merr detyren e komandantit te KFOR-it nga bashkevendesi Erhard Byler.

Aktualisht, misioni paqeruajtes nderkombetar i NATO-s ne Kosove, KFOR, ka afro 5500 ushtare.

Ky nderrim i komandes po behet ne periudhen e ripertritjes se tensioneve ne pjesen veriore te Kosoves, e cila eshte e banuar me popullate shumice serbe.

Muajin e kaluar, NATO-ja pat derguar perforcime, per shkak te ketyre tensioneve.

Zero Cool
09-09-11, 17:08
Dyshohet pėr varrezė masive nė Medvegjė


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0909152156348_m.jpgEkspertė tė EULEX-it nga Departamenti i Mjekėsisė Ligjore (DML) kanė qenė nė njė vend tė dyshuar pėr varrezė masive nė rajonin e Medvegjės nė Serbinė Jugore, pėr tė observuar lokacionin, ndėrkaq nuk japin detaje tjera lidhur me kėtė rast, me arsyetimin se kumtimi i rezultateve i takon autoriteteve tė Serbisė.
Nė njoftimin e EULEX-it thuhet se informacioni i pranuar nga Komisioni pėr Persona tė Zhdukur i Qeverisė sė Kosovės, pretendon se njė numėr i panjohur i shqiptarėve tė Kosovės, viktima tė konfliktit tė viteve 1998-1999, mund tė jenė varrosur aty.

Alan Robinson, bashkėkryesues i EULEX nė DML, ka thėnė “Ne kemi dėrguar njė ekip tė gjerė tė ekspertėve tė mjekėsisė ligjore nė lokacionin e supozuar. Roli i tyre ėshtė shumė i qartė: tė veprojnė si observues dhe tė sigurojnė se metodologjia e duhur e mjekėsisė ligjore ėshtė duke u aplikuar gjatė zhvillimit tė operacionit nė terren”.

Mė tej thuhet se EULEX-i/DML ėshtė angazhuar aktualisht nė hulumtimin dhe vlerėsimin e disa lokacioneve potenciale pėr tė qenė varreza masive nė Vushtrri, Mitrovicė, Gjakovė dhe Prizren.

Deri mė tani nė 2011, mbetjet mortore tė 51 personave tė zhdukur mė parė iu janė dorėzuar familjeve tė tyre.

Zero Cool
09-09-11, 17:20
VV i pėrgjigjet Kushtetueses pėr imunitetinGrupi Parlamentar i Lėvizjes Vetėvendosje, pas kėrkesės sė hartuar dhe tė dorėzuar nga Qeveria e Republikės sė Kosovės nė Gjykatėn Kushtetuese, nė lidhje me imunitetin e deputetėve, dhe sipas nenit 22.2 tė Ligjit pėr Gjykatėn Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės, ia ka kthyer pėrgjigjen Gjykatės Kushtetuese.
Grupi Parlamentar i Lėvizjes Vetėvendosje konsideron se ēėshtja e imunitetit tė deputetėve dhe e shtrirjes sė kėtij imuniteti nė kohė dhe hapėsirė ėshtė mjaft mirė dhe qartė e rregulluar me dispozitat kushtetuese dhe ligjore nė fuqi.

Neni 75 i Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės thekson se “Deputetėt e Kuvendit gėzojnė imunitet nga ndjekja penale, paditė civile ose shkarkimi pėr veprimet dhe vendimet e tyre brenda fushėveprimit tė pėrgjegjėsive tė tyre si deputetė tė Kuvendit. Imuniteti nuk pengon ndjekjen penale te deputetėve tė Kuvendit pėr veprimet e ndėrmarra jashtė fushėveprimit tė pėrgjegjėsive tė tyre si deputetė tė Kuvendit”; kurse, nė paragrafin 2 i njėjti nen e ndalon arrestimin dhe ndalimin e deputetit tė Kuvendit pėrderisa ajo/ai ėshtė duke i kryer detyrat e saj/tij si deputet i Kuvendit, pa pėlqimin e shumicės sė tė gjithė deputetėve tė Kuvendit.

Grupi Parlamentar i Lėvizjes Vetėvendosje konsideron se esenca e kuptimit tė kėtij neni konsiston nė atė se deputetėt e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės nuk mund tė jenė objekt i ndjekjes penale ose padive civile pėr shkak tė shprehjes sė lirė tė mendimeve pavarėsisht formės dhe, po ashtu, kjo normė kushtetuese u garanton atyre tė drejtėn qė lirisht tė votojnė apo mos tė votojnė pėr ēdo vendim qė merret nė Kuvend.

Mirėpo, sipas kėsaj Lėvizje pėr tė gjitha veprimet e tjera tė kryera jashtė fushėveprimit dhe pėrgjegjėsive tė tyre si deputet, kėto dispozita kushtetuese nuk e pengojnė ndjekjen penale nga organet kompetente.

“Si rrjedhojė e kėsaj, Grupi Parlamentar i Lėvizjes Vetėvendosje konsideron se imuniteti nuk mund tė shėrbejė si mburojė pėr ata deputetė qė kanė kryer veprat penale tė krimit tė organizuar, korrupsionit dhe vepra tjera qė dėmtojnė rėndė pasurinė dhe shėndetin e qytetarėve tė Republikės sė Kosovės”, thuhet ndėr tė tjera nė pėrgjigje.

Zero Cool
09-09-11, 22:13
Pahor si ndėrmjetėsues nė mes tė Thaēit dhe Tadicithttp://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0909210851543_m.jpgMe ftesė tė kryeministrit slloven, Borut Pahor, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka filluar tė premten pasdite njė vizitė zyrtare nė Republikėn e Sllovenisė. Kryeministri Thaēi do tė ketė takim me kryeministrin slloven, ndėrsa temė bosht e takimit, thuhet se do tė jetė thellimi i bashkėpunimit mes dy vendeve dhe perspektiva evropiane e Kosovės.
Por nė fakt ky takim ėshtė paralajmėruar ditė mė parė nga kryeministri slloven, pas takimit tė tij me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe pritet qė “Pahor tė luaj rolin e ndėrmjetėsuesit mes kryeministrit tė Kosovės dhe presidentit tė Serbisė”.

Kryeministri i Sllovenisė gjatė takimit me kancelaren Merkel, javėn e kaluar, kishte paralajmėruar se parashikon tė takohet edhe me kryeministrin e Kosovės. Ai nuk kishte pranuar qė tė flas pėr detaje rreth kėtij takimi, por sipas medieve serbe, kishte folur rreth “mundėsisė sė marrėveshjes mes Beogradit dhe Prishtinės”.

Sllovenia, kishte potencuar Pahor, nė esencė ka pikėpamje identike me kancelaren gjermane pėr ēėshtjen e Kosovės, edhe nė “njė mėnyrė tė menduar mė detajisht se qė atė e paraqiti Merkel nė Beograd”. Ai atė ditė theksoi se kishte pasur “njė bisedė shumė tė rėndėsishme” me presidentin serb, Boris Tadic, dhe e kishte paraqitur qasjen e tij pėr zgjidhjen e problemit tė Kosovės, tė cilin ka thėnė se e ka prezantua nė Berlin dhe Washington.

Zero Cool
10-09-11, 10:32
Interesat personale mbi interesat kombėtare


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0910100720227_m.jpgNė njė kabllogram tė Ambasadės Amerikane nė Prishtinė tė shkurtit 2010, tė cilin e ka publikuar WikiLeaks, ambasadori Christopher Dell flet pėr dyvjetorin e pavarėsisė sė Kosovės dhe sfidat e shtetit mė tė ri nė Evropė.
Sipas publikimeve tė WikiLeaks, Dell merret edhe me partitė politike tė Kosovės, tė cilat sipas tij duhet kėrkojnė mbėshtetje pėrtej bazave rajonale dhe tė bashkėpunojnė mė mirė nė ndjekjen e interesave kombėtare.

Sipas tij, nė Kosovė ende nuk ekzistojnė dimensionet e sė majtės e tė djathtės. Partitė e mėdha politike ende nuk kanė zhvilluar platformat qė shtrihen pėrtej riafirmimit tė premtimeve te mbėshtetėsit e tyre kryesorė. LDK ende e sheh veten si bartės tė standardeve tė presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova. PDK dhe AAK janė dorė e zgjatur e UĒK-sė dhe vazhdojnė tė kėrkojnė mbėshtetje te bazat e tyre rajonale.

“Kėto identitete tė mbetura shpesh errėsojnė prioritetet dhe inkurajojnė kohė pas kohe liderėt tė harrojnė se interesat kombėtare duhet tė kenė pėrparėsi”, citohet tė ketė thėnė Dell nė kabllogramin e shkurtit 2010.

Stabilitetin i Kosovės ėshtė i lėvdueshėm, thuhet po nė tė njėjtin dokument, por skena e politike e Kosovės ėshtė e pėrēarė, sepse partitė me mungesė tė pėrvojės politike kanė tendencė tė lartėsojnė interesat e ngushta mbi qėllimet kombėtare.

Zero Cool
10-09-11, 10:33
Shtatori i arrestimeve?


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0910090743160_m.jpg


Nė Fund tė shtatorit dhe fillim tė tetorit tė kėtij viti pritet tė ndodhin disa arrestime tė “peshqve tė mėdhenj”.
Kėto arrestime mund tė ndodhin vetėm pas verdiktit qė do ta japė Gjykata Kushtetuese e Kosovės pėr ēėshtjen e imunitetit, kanė thėnė burime tė ditores Zėri, tė afėrta me Misionin e Bashkimit Evropian pėr Sundim tė Ligjit – EULEX.

“Ata po duan t’i tregojnė muskujt”, thotė burimi, duke pohuar se qytetarėt e Kosovės sivjet to tė pėrjetojnė njė “vjeshtė tė nxehtė”.

“Do tė ketė disa arrestime nga radhėt e deputetėve, nuk bėhet fjalė vetėm pėr deputetin Fatmir Limaj”.

Zyrtarėt e misionit EULEX nuk janė nė gjendje tė konfirmojnė se kur do tė ndodhin arrestimet.

EULEX ėshtė duke pritur se ēfarė do tė vendosė Gjykata Kushtetuese, por ne nuk mund tė paragjykojnė se ēfarė do tė vendoset atje. E gjithashtu, nuk mund tė paragjykojmė nėse do tė ketė ndonjė aksion tė EULEX-it nė kėtė drejtim”, ka thėnė shefi i Zyrės pėr informim nė EULEX, Nicholas Hawton.

Zero Cool
10-09-11, 13:55
Kosova dhe Maqedonia zotohen per forcim te bashkepunimit


http://www.infoalbania.org/thumbnail.php?file=kosove___maqedoni_621469215.jpg&size=article_medium


Kryeministri i Republikes se Kosoves, Hashim Thaci priti ne takim zevendeskryeministrin e Qeverise se Republikes se Maqedonise, Musa Xhaferi, i cili po qendron per vizite zyrtare ne vendin tone, me ftesen e zevendeskryeministrit te Qeverise se Republikes se Kosoves, Hajredin Kuci.

Ne takim eshte biseduar per marredheniet e mira dypaleshe ne mes te Kosoves dhe Maqedonise dhe per bashkepunimin nderfqinjesor.

“Republika e Kosoves eshte e perkushtuar ne ndertimin e marredhenieve te mira me te gjithe fqinjet e vet, ne funksion te thellimit te bashkepunimit rajonal, qe eshte nje nder parakushtet kryesore per integrimin e plote te te gjitha vendeve te rajonit ne Bashkimin Evropian dhe ne NATO” – theksoi kryeministri Thaci dhe shtoi se “ ne kete kuader marredheniet mes Republikes se Kosoves dhe Republikes se Maqedonise jane te shkelqyera dhe ato vetem sa do te forcohen edhe me tej”.

Kryeministri i Republikes se Kosoves, Hashim Thaci dhe zevendeskryeministri i Qeverise se Republikes se Maqedonise, Musa Xhaferi ne takimin e sotem theksuan po ashtu rendesine e fuqizimit te bashkepunimit mes Kosoves dhe Maqedonise ne kuader te procesit te integrimeve evropiane, si dhe ne fushen e zhvillimit ekonomik te te dyja vendeve.

Zero Cool
10-09-11, 14:53
Kurti: Kosova po i ndihmon Serbisė tė hyjė nė BE


Kreu i Vetėvendosjes, Albin Kurti, ka shprehur edhe njėherė qėndrimin e kėsaj lėvizjeje kundėr bisedimeve ndėrmjet Kosovės me Serbinė. Ai ka thėnė se bisedimet pa kushte me Serbinė janė tė dėmshme pėr Kosovėn dhe se nga kjo do tė pėrfitojė vetėm pala serbe.


http://www.ekonomisti.net/fotot/25553/main_albin-kurti.jpg


10 shtator 2011
Lėvizja Vetėvendosje tė shtunėn ka mbajtur mbledhjen e kėshillit tė pėrgjithshėm ku nė rend dite ishte prezantimi i aktiviteteve tė Vetėvendosjes dhe strategjia e veprimit pėr tė ardhmen tė kėtij subjekti parlamentar.

Nė fjalėn e tij hyrėse lideri i Vetėvendosjes, Albin Kurti, ka thėnė se me kritikėn dhe idetė e saj kjo lėvizje po ia kthen historinė politikės dhe politikėn historisė.

Ai edhe njėherė tregoi se sa tė dėmshme janė pėr vendin bisedimet, tė cilat po zhvillohen me palėn serbe nė Bruksel, bisedime tė cilat sipas tij ndihmojnė Serbinė qė tė hyjė nė Bashkimin Evropian (BE).

“Sa mė shumė qė po bisedohet me Serbinė aq mė shumė po humbim territor dhe aq mė tepėr jo funksional po bėhet shteti ynė. Bisedimet pa kushte pėr Serbinė mund tė jenė qėndrime parimore dhe gjithsesi janė bisedime tė dėmshme. Politika e Qeverisė sė Kosovės ndaj Serbisė ėshtė qė ta shtyjė sa mė parė Serbinė kah BE-ja, sepse ajo e sheh tė vetmen rrugė tė njohjes sė Kosovės nga Serbia”, u shpreh Kurti.

Kurti nuk la pa pėrmendur edhe kontratėn e Qeverisė sė Kosovės me kompaninė “Bektel Enka” pėr autostradėn Vėrmicė-Merdare, derisa bėri fajtorė qeveritarėt se me nėnshkrimin e saj ata “po i lajnė borxhet e tyre me paratė e popullit”.

“Qeveria e Kosovės na ka dėshmuar qė ėshtė vetėm pėr vete kontrata e “Bektel Enka” me qeverinė ėshtė si njė kontratė paqeje midis ushtrisė ku njėra prej tyre ka kapitulluar dhe i pranon pra kushtet e pėrcaktuara me palėn e dytė, mirėpo ne e dimė qė Kosova nuk ka humbur kurrfarė lufte dhe e dimė qė Kosova nuk i ka kujt borxh. Janė vetė qeveritarėt qė duket se kanė borxhe pėr mbetjen e tyre nė pushtet, prandaj po i lajnė ato borxhe me paratė e Kosovės”, ka thėnė Kurti, njofton Express..

Pėr dallim nga Qeveria e Kosovės, Lėvizja Vetėvendosje sipas Kurtit vepron dhe angazhohet pėr zhvillim ekonomik qė bazohet nė prodhim vendor dhe rritjen e shkallės sė punėsimit.

Pas fjalimit tė Kurtit, Kėshilli i pėrgjithshėm i Vetėvendosjes ka vazhduar mbledhjen pa praninė e medieve, ku nė rend dite ėshtė diskutimi i strategjisė sė ardhshme tė veprimit tė kėtij subjekti politik.