PDA

View Full Version : A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?


Pages : 1 [2] 3

AlbaSoft
13-11-11, 10:48
Rreziku kanoset nga Islamofobat por esht nje e mir qe jeni Pakice n`kosove per gjith ket qe po ndodh ne kosov fajet ka Rugave me ate katedralen e sherrit ne mes te prishtines...

Tarzani
13-11-11, 10:52
Rreziku kanoset nga Islamofobat por esht nje e mir qe jeni Pakice n`kosove per gjith ket qe po ndodh ne kosov fajet ka Rugave me ate katedralen e sherrit ne mes te prishtines...

Pse e kan ndertue Ok, hajde po pajtohmi edhe pse me kqyr ne proporcion nuk kish pas nevoj per 1000 veta, mirpo hajde pe pranojm.. e drejt e tyre...

Por pse e mohojn ndertimin e Xhamis ne pr... 300 m me larg ne distanc tek qerdhja ... kjo o poshtersia me e madhe.

Arb
13-11-11, 10:53
Rreziku kanoset nga Islamofobat por esht nje e mir qe jeni Pakice n`kosove per gjith ket qe po ndodh ne kosov fajet ka Rugave me ate katedralen e sherrit ne mes te prishtines...

As xhamia e as Katedralja nuk e prishin toleancen fetare.

Tolerancen fetare e prishin njerezit qe hyjne e dalin nga keto objekte.

Edhe Islamofob nuk ka, ka vetem njerez qe jane kunder atyre te pa-feve qe e shfrytezojne fene Islame si biznes te tyre.

GURI SYLAJ
13-11-11, 11:03
Katedralja ne mes te Prishtines edhe nese nuk ka asnje vlere tjeter nje eshte e sigurt!
I ban me dije edhe nderkobtareve e edhe Serbise se pretendimi i yt ( Serbise )qe Kosova eshte djep i serbeve nuk qendron.Edhe , ato kisha qe serbia i quan djep ,ne te vertete jan kisha te shqiptareve e qe Serbet me perfiditetin qe e kan ne gjak u munduan te luajn me kete leter!
Kjo ishte nje largepamesi dhe nje ide gjeniale e Presidentit Rugova!
Ne Kosove jan nderu shume xhami te reja e do te ndertohet edhe nje xhami e madhe ne Prishtine por jo si presion por si nevoje per xhematin e kryeqytetit!

Tarzani
13-11-11, 11:09
Jo sa te udheheq LDK/vatikani pr problem ka me kan me u ndertue ..sepse LDK jan provatikan dhe gjejn menyra deri sa tja u q nonen dikush kallash midis zyrje ose i qon porosi qe nonen e q e ki ndash kundershtoje ndash pispillosu para kamerave... '' po ne jemi ne bisedime edhe do mundohemi te bejm nje zgjedhje shiqojm lokacionet e anej knej prralla ''

Prralla jo se populli te fshin... lei prrallat.
Kto duhet me i thon Isa Muses edhe Is beqirit edhe do veremave te kategoris se tyre... qe i rrejn popullaten.

Alima
13-11-11, 11:10
Katedralja ne mes te Prishtines edhe nese nuk ka asnje vlere tjeter nje eshte e sigurt!
I ban me dije edhe nderkobtareve ...

...


eh , me ne fund u dakorduam , se paku per nje qeshtje !

nder'kembetareve , pra !


.

AlbaSoft
13-11-11, 11:11
Katedralja ne mes te Prishtines edhe nese nuk ka asnje vlere tjeter nje eshte e sigurt!
I ban me dije edhe nderkobtareve e edhe Serbise se pretendimi i yt ( Serbise )qe Kosova eshte djep i serbeve nuk qendron.Edhe , ato kisha qe serbia i quan djep ,ne te vertete jan kisha te shqiptareve e qe Serbet me perfiditetin qe e kan ne gjak u munduan te luajn me kete leter!
Kjo ishte nje largepamesi dhe nje ide gjeniale e Presidentit Rugova!
Ne Kosove jan nderu shume xhami te reja e do te ndertohet edhe nje xhami e madhe ne Prishtine por jo si presion por si nevoje per xhematin e kryeqytetit!
Dhe simbas gjith kesaj i bie qe Feja Islame n`kosov do jet ne rend te dyt... dhe pse po mundoheni me mohu qe Katedralja esht nje provokim hapur per Muslimanet qe jetojn n`kosove , Katedralja u investu kurse xhamia po tallet ofendohet pengohet e cka e cka jo tjetr ...
Rugova ka fajet ani pse per disa ketu esht "Pejgamber " e dim gjith kurvallekun qe beri ne serbi dhe Vatikan kinse nen presion deri para do kohe e kem besu ket por sot jo sepse prej asaj kohe e deri me sot Vatikani se njohu Kosoven si shtet te pamvarur...

Kercovari
13-11-11, 17:47
**********
**********
**********


I nderuari Kėrēovari,

kam qeshur kur lexova kėtė qė ke postuar dhe mė beso mendja mė shkoi menjėherė se pėr shaka dhe pėr "inat" ke postuar kėto foto:smile:.

Veshja e parė ėshtė shumė e bukur, veshje kombėtare nė tė cilėn unė besoj.

Besoj edhe nė tė dytėn!

Nė tė treten dhe tė katėrtėn nuk besoj dhe kjo veshje sidomos e sė katėrtės do tė ishte mirė, qė vetėm nė kėto institucione nė tė cilat besojnė kėta njerėz tė vishen dhe kur tė dalin nga aty, ti lėnė tė vjerrura deri sa tė kthehen.

Kjo e ka dhe njė tė mirė, sepse duke ndrruar bėn lėvizje dhe lėvizja ėshtė e shėndetshme.Kodra

Kam qesh edhe une..po e kam seriozisht te gjveshim boten dhe e bejme kete sa ora..kemi forcen e hajnave mund tu vjedhim edhe breket, dhe ne kishe culak edhe ne rruge..pse nuk e bejme ne a?
Sa lakmi do te kishin keto ketu po te mos ishin shqiptare.Te je popull dhe nje komb me nje multikultarizem fetare disa qindra vite e te besh lufte per te u gjveshur nga cdo pasuri,e bejme vetem ne dhe me shnet na koft mendja e marrė se sdi ndryshi si te shprehem o i nderuar kodra...

Makresh
14-11-11, 00:16
As xhamia e as Katedralja nuk e prishin toleancen fetare.

Tolerancen fetare e prishin njerezit qe hyjne e dalin nga keto objekte.

Edhe Islamofob nuk ka, ka vetem njerez qe jane kunder atyre te pa-feve qe e shfrytezojne fene Islame si biznes te tyre.

Ashtu eshte, as xhamia e as katedralja nuk e prishin tolerancen.

Tolerancen e prishin ata, qe tentojn qe mos te hyhet ne ato xhamia e ato kisha !

Shembull : Ti, sa po ta shohesh nje me mjekkerr, apo nje me shami, ti automatikisht e etiketon si jo-shqiptare, si te huaj, talebane, maxhupe e rob-gabeli sic thua edhe vet. Kurse personi me mjekerr apo me shami, nuk bart kurrfar paragjykimi mbi ty.

Arb
14-11-11, 20:10
Sipas KlanKosoves, sot ne Besiane, mjekerrcjapet kishin nje tubim, e ne ate tubim kane mbuluar fotografine e Zahir Pajaziti.

Arsyetimi i tyre ishte, se sipas Fese se tyre private Islame, e ne emer te Zotit te tyre privat, nuk lejohet prania e fotografise.

Ky edhe nje akt tjeter anti-kombetar i rrjetit kriminal te shizofreneve.

Arb
14-11-11, 20:14
Kurse personi me mjekerr apo me shami, nuk bart kurrfar paragjykimi mbi ty.

Eh ketu ia ki fut kot.

Keta njerez kane urrejtje te semure ndaj njerzeve qe mbajne mjekerr, dhe atyre femrave qe nuk bartin shami.

Bile ka fakte se mjekerrcjapet urrejne edhe ata klerike fetare (hoxhallare) e praktikues te te tjere te ndryshem te fese qe nuk mbajne mjekerr.

Kosova19
14-11-11, 20:34
Ndėgjo ti edhe KlanKosova se na nuk shkojna mu gjunjuzu para atynve qė nodoshta sa kan qenė nė kėtė jetė veq Allahut ju kan gjunjėzuar se qysh kam ndėgjuar se Shaban Jashari u kon pi atynve qė u falė.

Nuk respektohen kėta njerėz me fotografi ose te varri me shkuar me ju pėrkulur kur as vet ndoshta se kanė dashur kėtė.

Ne jena mjekrra luanė dhe nuk jena tė rrujtur si gratė.

Makresh
16-11-11, 08:42
Rryma Ekstreme !TIRANĖ- Vetėvritet me armė zjarri tip pistoletė TT, e vetėshpallura shėnjtorja Eleonorė. Ngjarja e rėndė ka ndodhur mbrėmjen e sotme rreth orės 19:15 nė zonėn e Selitės nė kryeqytet.http://www.balkanweb.com/upload/gallery/44921.jpg

Trupi i pajetė i tė ashtuqujaturės shėnjtore ėshtė gjetur nga vajza e saj, nė katin e parė tė ndėrtesės, qė ndodhet brenda sektit fetar.

Kanė qenė forcat e komisariatit numėr 1 dhe mė pas ato tė komisariatit numėr 2, qė ka mbėrritur menjėherė nė vendngjarje, tė cilėt kanė gjetur nė banesėn e tė ndjerės njė letėr pėr Zotin dhe besimtarėt e sektit tė saj, tė cilėn e kishte shkruar para se ajo ti jepte fund jetės.

Nė letrėn e tė vetėshpallurės shenjtore thuhej: “Mė mirė tė vras veten se tė le tokėn e shenjtė”.

Nga hetimet paraprake mėsohet se ndėrtesa e misionit ‘Eleonora’ vitet e fundit ka pasur probleme pronėsie me familjen Vorpsi dhe ky fakt dyshohet tė jetė edhe motivi i vrasjes sė gruas.

Mėsohet se nė momentin e aktit tė vetėvrasjes, nė sektin e tė ndjerės ka qenė i pranishėm roja i institucionit fetar i cili ka dėgjuar edhe krismat e armės sė zjarrit. Ndėrkohė policia po bėn ekzaminimet dhe verifikimet nė vendin e ngjarjes, ndėrsa trupi i pajetė i besimtares ėshtė dėrguar nė institutin e mjekėsisė ligjore.

KONFLIKTI PĖR PRONĖSINĖ
Eleonora Bregu, e vetėquajtura Shenjtorja Eleonorė, prej vitesh kishte ngritur Misionin Shenjtėror Eleonorė’ nė zonėn e Komunės sė Parisit, ku ka pasur probleme tė vazhdueshme me pronarėt e tokės. Sekti fetar i quajtur ‘Eleonorė’, sipas tė ndjerės bėnte mirė dhe u jepte njerėzve shpresė.

Nga ana tjetėr familja Vorpsi pretendon pronėsinė e truallit, ku ėshtė ndėrtuar sekti, mbi bazėn e dokumentacionit qė ajo disponon. Sipas familjes Vorpsi e ndjera e ka ndėrtuar ndėrtesėn nė mėnyrė tė paligjshme.

PRECEDENTI
Pak vite mė parė e vetėshpallura Shenjtore u bė protagonistė e njė skandali tjetėr, ku njoftoi nė polici se disa persona kishin tentuar ta helmonin nė gjumė. Kallėzimi u hetua nga policia dhe rezultoi i rremė.
(el.me/BalkanWeb)


06HVB0YVFgA&feature=related

Makresh
16-11-11, 08:46
Eh ketu ia ki fut kot.

Keta njerez kane urrejtje te semure ndaj njerzeve qe mbajne mjekerr, dhe atyre femrave qe nuk bartin shami.

Bile ka fakte se mjekerrcjapet urrejne edhe ata klerike fetare (hoxhallare) e praktikues te te tjere te ndryshem te fese qe nuk mbajne mjekerr.


Mire, ok. Po ata prap po tregohen me te kulturuar se ti. Ata nuk po bejn apel per vrasje masive sic po ben ti, e as nuk po bejn apel, qe t'ua leshojn mjekrrat jo-mjekrroshave !

Ti sille mbshtille, me i keq se te gjithe po del.

Arb
16-11-11, 16:38
Zvetėnimi i Zahirit

Avni Ajeti
Imazhin e Zahirit po e lėndojnė tė padijshmit. Disa persona duan ta nderojnė komandantin legjendar tė UĒK-sė, por nuk e dinė se e ēnderojė veten. Ka edhe tipa qė bien ‘viktima’, teksa pėrballen me terrenin e patriotizmave tė rremė, tė ngritur rreth figurės sė Heroit. E dikush tjetėr, ndihet viktimė reale. Dikujt i dhemb shpirti kur e sheh pėrdhosjen e imazhit tė dinjitetshėm tė Zahir Pajazitit. E mė sė vėshtiri e kanė ta pėrballojnė kėtė blasfemi bashkėluftėtarėt e komandantit, ata qė u pėrpoqėn qė tė qėndrojnė nė rrugėn e idealeve tė tij.
E njoha Zahirin kur isha fėmijė, 17-vjeēar. Ishim tė pandarė edhe kur gjuanim bomba nė stacionet policore, edhe kur shtireshim si ēapkėnė e harroheshim nė pėrditshmėrinė e jetės nėn okupimin serb. E ndoshta, pse e njoha Zahirin ku isha ‘fėmijė i rritur’, edhe tash kėrkoj qė figura e heroit tė trajtohet me njė ‘pafajėsi fėmijėrore’. Krejt ata qė provojnė ta pėrdorin figurėn e Zahirit, duhet tė zhvishen nga egoja, duhet tė bėhen ‘fėmijė’. Nė tė kundėrtėn, tipat qė nuk sillen tė pasherr si fėmijė, rrezikojnė qė tė bėhen tė papjekur si fėmijė.


Rebelimi kundėr komercializimit tė figurės sė Heroit


Pėr shumė vjet pas luftės mė ka rėnė qė tė pėrballem me papjekurinė e tė rriturve qė, me ose pa vetėdije, e pėrdhosnin figurėn e Heroit. Mė ka rėnė qė tė rebelohem e tė kėrkoj qė mos tė kėndojnė kėngė pėr Zahirin, kėngėtaret qė duken mė shumė si ‘striptizere’. Jam rebeluar edhe kur kam parė foto tė Zahirit nėpėr lokalet ku mbizotėrojnė tė dehurit, e qė do tė mund ta pėrdhosnin figurėn e Heroit. Por, tash sė fundi, figurėn e tij e kanė pėrdhosur ata qė e kanė gojėn plot me fjalė kundėr alkoolit. E kam ende mendjen tė mjegullt duke menduar se ēfarė ua dehu mendjen disa personave tė njė shoqate, qė po e quajnė vehabiste, kur e mbuluam me njė leckė pikturėn e Zahir Pajazit dhe Hakif Zejnullahut, tė varur nė murin e lokalit “Te Sabiti” nė Besianė. Nuk dua tė bėj komente pėr arsyetimin e kėtyre djemve, kur pėrpiqen tė shpjegojnė pse ėshtė haram tė mbahen varur figurat nė mur. Nuk ndihem i fortė pėr kėso shpjegime tė thella fetare. Por, ndihem shumė i fortė kur kėrkoj qė figura e Heroit tė trajtohet me shumė kujdes.


Mesazhi i gabuar i predikuesve


Nuk arrij t’i kuptoj ata djem qė vendosėm me njė lehtėsi tė ēuditshme ta mbulojnė me perde figurėn e njė heroi kombėtar. A thua nuk kishte restorante tjera, pa foto e piktura? Pse nuk u konsultuan me pronarėt e kėtij lokali, qė pikturėn ta heqin nga muri derisa tė mbahej aktiviteti i tyre. Kjo do tė ishte mė e dinjitetshme sesa mbulimi me njė leckė. Po e pėrsėris, nuk arrij t’i kuptoj kėta predikues fetarė. Sigurisht edhe nė kėtė ceremoni, ata e kanė pasur gojėn plot me ligjėrata pėr mesazhin paqėsor tė Islamit. Po besoj kėtė mesazh synojnė ta pėrēojnė tek tė tjerėt.

Por, a e dinė ata qė me aktin e mbulimit tė pikturės kanė nxitur urrejtje e paragjykime. A e dinė ata qė nė njė moment kanė vepruar kundėr njė parimi fetar. E atyre do t’ua rikujtoja njė sekuencė tė filmit “Mesazhi”. Kur myslimanėt po hynin triumfalisht nė Mekė, njė grua qė ishte shumė e ashpėr kundėr myslimanėve, nė njė moment thotė: “Muhamedi po e mban premtimin, nuk po hyn nėpėr dyer”. Ndėrsa pėrgjigjja e burrit tė penduar ishte: “Ai hyn nėpėr zemra, e jo nėpėr dyer”! E kėta djemtė qė pėrdhosėn imazhin e Zahirit, i kisha kėshilluar qė tė fitojnė zemrat e jo tė “kacavirren nėpėr mure”.


E mė shumė se kėshillė, ata edhe dikė qė mund tė ‘logjikojė’ si ata, do t’i paralajmėroja qė herėve tjera tė jenė tė kujdesshėm. Gabimi qė pėrsėritet ėshtė vėshtirė tė falet. E njė pėrgjegjėsi tė madhe pėr pėrdhosjen e figurave tė heronjve e mbajnė qeveritarėt edhe ata qė rrahin gjoks se janė pėrfaqėsues tė vlerave tė luftės ēlirimtare. Njė dekadė pas luftės, pushtetarėt nuk e miratuan ende njė ligj qė do tė sanksiononte pėrdhosjen e vlerave tė luftės ēlirimtare. Edhe shumė prej ish-luftėtarėve, qė drejtojnė shoqata, janė zhytur nė vetėkėnaqėsinė e tė shijuarit tė disa privilegjeve. Do t’u thosha, gjumi ka fund!


(Autori ka qenė njėri prej bashkėluftėtarėve tė Zahir Pajazitit)

Makresh
16-11-11, 17:10
Prralla kafenesh, dhe me ne fund, nuk tha asgje.

Arb
16-11-11, 17:15
E keni qasjen e gabuar o Makresh!

Mesimet fetare duhet te jene te menduara mire, te mesojne se si te besohet ne Zot. E jo qe permes mesimeve fetare njerezit te nxiten qe te urrejne fene.

Duhet te keni kujdes o Makresh, ne dekodimin e ritualeve fetare, ne ambiente te caktuara Shqiptare.

Ne te kunderten mbylluni ne manastiret, tempujt, xhamite e kishat e juaja, nese vertete u pengojne ambientet me fotografi te Heronjeve Kombetare.

Kosova19
16-11-11, 17:59
Prralla kafenesh, dhe me ne fund, nuk tha asgje.

Siq po shifet disa po dojnė me bo kėtė punė shum te madhe edhe pse kjo ska asgjė tė bėj me Zahir Pajazitin (qė tashti ėshtė te Zoti i vet i plot-mėshirshėm). Nė qoftė se shkon te shpiat e muslimanve qė e praktikojn fenė sipas Sunnetit nuk gjen as njė fotografi nėpėr mure dhe kėtu nuk don me thėnė se ata nuk i dojn prindit e tyre , por ata i dojn ndoshta shum edhe pse nuk i vnojnė fotografi nėpėr mure.


Kėta i kan harru jetimat dhe merren me ksi punė qė nuk ka kurgjo me nėnqmimin e Zahir Pajazitit.

Makresh
17-11-11, 11:24
E keni qasjen e gabuar o Makresh!

Mesimet fetare duhet te jene te menduara mire, te mesojne se si te besohet ne Zot. E jo qe permes mesimeve fetare njerezit te nxiten qe te urrejne fene.

Duhet te keni kujdes o Makresh, ne dekodimin e ritualeve fetare, ne ambiente te caktuara Shqiptare.

Ne te kunderten mbylluni ne manastiret, tempujt, xhamite e kishat e juaja, nese vertete u pengojne ambientet me fotografi te Heronjeve Kombetare.

Arb,

T'bohemi realist, me keto fotografi t'afishuara neper kafene, neper diskoteka, neper kazino, neper bordele, ne kryesi, ne ministri, ne shkolle, ne komun e deri ne nevojtore,.. jan be bajat ! bile,.. her pas here ta qojn mallin e portretit te Titos, e ne te njejten poze, edhe te enver hoxhes,... po me keq se kaq ! I ngjasojn si shume ikonave te shkive, dhe bazuar ne besimin ISLAM, fotografi te tilla jan te ndaluara, sidomos te te vdekureve qe me shume ngjallin merzi, se gezim ! Ne Islam, lejohen vetem natyra e vdekur en piktura,.. per arsye qe ti nuk mund ti kuptosh, edhe sikur ti shpjegoja ketu. Prandaj, nese hoxhallaret lejojn fotografi e postera nga adem jashari e deri tek Xhystin Biberi, valla,.. qetu s'do kishte me qen dicka n'rregull ! Se teoria e dikurshmit, bon cka t'tham e jo c'ka t'boj, s'vlen me ! Sot gjykohen cfar bejn e cfar thojn, double mission.

Makresh
17-11-11, 11:27
Siq po shifet disa po dojnė me bo kėtė punė shum te madhe edhe pse kjo ska asgjė tė bėj me Zahir Pajazitin (qė tashti ėshtė te Zoti i vet i plot-mėshirshėm). Nė qoftė se shkon te shpiat e muslimanve qė e praktikojn fenė sipas Sunnetit nuk gjen as njė fotografi nėpėr mure dhe kėtu nuk don me thėnė se ata nuk i dojn prindit e tyre , por ata i dojn ndoshta shum edhe pse nuk i vnojnė fotografi nėpėr mure.


Kėta i kan harru jetimat dhe merren me ksi punė qė nuk ka kurgjo me nėnqmimin e Zahir Pajazitit.

Askush s'ka problem me te vdekurit, edhe un po them ashtu.
Po ne Kosove i ka fajet papunesia, saqe njerezit kan aq kohe te lire, saqe te shkruajn artikuj rreth mbulimit te nje fotografie ne kafiēin e hajrizit n'fshatin e karaēeves, n'ulicen e haxhi selmanit ! vec per me nxjerr 1 "dinar" !

Dreqi i kuq
17-11-11, 17:15
Fotografia e Benetton qe tronditi Vatikanin.
Ne foto Papa XVI duka e puthur imamin e Egjiptit

http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/imami.jpg

kjo esht toleranc fetare hahahahah

Zanzi/M
17-11-11, 18:08
Duart spo ju shihen, edhe gjuha asnjerit spo i shihet hihihihi

Makresh
17-11-11, 18:50
Papes po i tutet komuniteti gay i vatikanit. Saqe mbrenda gjys ore, e terhoqen afishin e tyre te paturpshem !

Kercovari
17-11-11, 19:03
Ishalla Papes i fal zoti gajretin se Imami goxha mezat e gjysem duket...hahahahhaah

Oqeani
17-11-11, 19:13
Fotografia e Benetton qe tronditi Vatikanin.
Ne foto Papa XVI duka e puthur imamin e Egjiptit

http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/imami.jpg

kjo esht toleranc fetare hahahahahPlotėsim nevoje !!!!

Hajra
17-11-11, 19:53
Plotėsim nevoje !!!!...degjenerim total, ky eshte nje akt skandaloz.

Oqeani
17-11-11, 20:02
...degjenerim total, ky eshte nje akt skandaloz.

Ani a pa si po iu dishen femerat para Vatiaknit - pervje, jo skandaloztet !!!
Ne vitin tjeter, femerat nudo ne Haxh !!!!!

Alima
17-11-11, 23:41
Ne vitin tjeter, femerat nudo ne Haxh !!!!!


...

Kishe pase qejf ti ?

Harroje!

ps.ketu qendron dallimi qe ju nuk e kuptoni dhe u dhembe tej mase !


.

Makresh
17-11-11, 23:43
Ani a pa si po iu dishen femerat para Vatiaknit - pervje, jo skandaloztet !!!
Ne vitin tjeter, femerat nudo ne Haxh !!!!!

C'est complčtement débile ce que tu dit, tait-toi la prochaine fois.

Kosova19
19-11-11, 23:00
O ti njeri kur tė rrejsh qitja rrenes tėnde pak krip .

Nė egjiptė paska dale njė grue nude dhe tashti pe pritka vdekja , cilen gjykat kuka dėnua more kjo? dhe si paska pas emrin baba e kėsaj gruje.

Makresh
20-11-11, 10:34
Egjipti nuk eshte shtet Islamik, dhe nuk ka sheriatin per Ligje.

Nese denohet, e ka denuar "DEMOKRACIA". Sepse sikur t'ishte sheriati ligje ne ate vend, kjo as qe do kishte guxuar te pozonte nudo, pamvaresisht se cfar feje ka.

Makresh
20-11-11, 16:06
VATIKANI ne trojet shqiptare, ne kerkim te JO-BESIMTAREVE Shqiptar (Nacionalistėve)


http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/11/20/vatikani-ne-kerkim-te-jobesimtareve/

Dreqi i kuq
20-11-11, 23:12
O ti njeri kur tė rrejsh qitja rrenes tėnde pak krip .

Nė egjiptė paska dale njė grue nude dhe tashti pe pritka vdekja , cilen gjykat kuka dėnua more kjo? dhe si paska pas emrin baba e kėsaj gruje.

un spo e marr vesh qka po thot por ndoshta ti e din ket gjuh

5iYjLonaqiY

Arb
26-11-11, 13:32
Vehabizmi nė Kosovė?

Vehabizmi njihet si njė formė mė e rreptė e Islamit qė insiston nė interpretimin fjalė pėr fjalė tė Kuranit. Kritikėt thonė se kjo ngurtėsi e vehabistėve ka ēuar nė keqinterpretimin dhe shtrembėrimin e islamit, duke drejtuar gishtin kah ekstremistėt si Osama bin-Laden dhe talibanėt.

Sot, nė diskursin mediatik, fjala vehabizėm lidhet me lėvizjet ekstremiste, qė nė rastet mė radikale kryejnė sulme terroriste nė emėr tė Allahut, edhe pse studiuesit e kėsaj rryme thonė se vetė teoricieni Muhammad ibn Abdul-Wahhab nuk e ka mbėshtetur dhunėn.


Sidoqoftė, a ekziston lėvizja nė Kosovė?


Dyshime pėr individė tė caktuar qė mund ta ndjekin kėtė rrymė tė Islamit ka, por mungojnė provat, si nga Policia, ashtu edhe nga Bashkėsia Islame e Kosovės (BIK).


Nė Policinė e Kosovės thuhet se vendi nuk ėshtė i rrezikuar as nga grupet radikale islame, as nga ndonjė formė e terrorizmit.


Kėtė pėrfundim, zėdhėnėsi Baki Kelani e jep duke u bazuar nė kėmbimin e informacioneve me institucionet tjera tė sigurisė nė Kosovė, por edhe me Bashkėsinė Islame tė Kosovės.


“Kosova nuk ėshtė nė njė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė e rrezikuar nga sulmet terroriste, por Kosova nuk mund tė jetė imune nga rreziqet qė sillen nga sulmet e tilla. Nė bazė tė disa vlerėsimeve, qofshin ato edhe ndėrkombėtare, populli i Kosovės nuk llogaritet qė ėshtė njė popull i cili mund tė pėrfshihet nė raste tė tilla terroriste”, thotė Kelani pėr Radion Evropa e Lirė.


Nė shtetin me mė shumė se 90 pėr qind tė popullatės qė i pėrket besimit islam, feja nuk ėshtė faktor kryesor nė jetėn publike dhe kėtė e vė nė pah edhe njė raport i Departamentit Amerikan tė Shtetit pėr liritė fetare nė botė.


“Retorika fetare mungon nė masė tė madhe nė diskursin publik tė komuniteteve myslimane, ndėrsa pjesėmarrja nė xhami ėshtė e vogėl. Por, veshja islamike, edhe pse jo shumė e shpeshtė, ka shėnuar rritje”, thuhet nė raport.


Nė tė njėjtin vihen nė pah shqetėsimet e Bashkėsisė Islame tė Kosovės pėr grupet radikale islamike, pėr tė cilat thuhet se po veprojnė nga shtėpitė private dhe “udhėhiqen nga persona qė nuk janė tė Kosovės”.


Vėrshimi i organizatave tė ndryshme joqeveritare nė Kosovėn e pasluftės, sipas drejtorit pėr media dhe veprimtari botuese tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Ahmet Sadriu, ka futur edhe elemente fetare qė kanė devijuar nga praktikimi i islamit tradicional nė Kosovė.


“Aty-kėtu, te dukuria e veshjes, hasim njerėz me mjekra tė gjata dhe me pantallona tė shkurtėr. Nuk do tė thosha se kemi njė tendencė nė rritje. Pėrkundrazi, ndoshta para disa viteve ka qenė shumė mė e theksuar sesa tani”, thotė Sadriu.


Njerėz me veshje dhe dukje tė tillė, siē i pėrmend Sadriu, nė muajt e kaluar kanė organizuar njė sėrė protestash nė Prishtinė, me kėrkesat pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė kryeqytet dhe lejimin e bartjes sė shamisė nė shkollat fillore dhe tė mesme. Njėri nga pjesėmarrėsit nė kėto protesta ishte edhe Fuad Ramiqi, njė ish-ushtarak dhe politikan kosovar. Ndaj tij, sikurse edhe ndaj Lėvizjes Bashkohu, u drejtuan akuza se i pėrkasin rrymės vehabiste.


“Nuk i pėrkas asnjė sekti, pėrpos qė jam mysliman. Tendencat qė tė mė lidhin me vehabizėm janė tendenca qė kanė zanafillė nė qarqet anti-islame edhe jashtė Kosovės, edhe jashtė Ballkanit. Qėllimi ėshtė qė tė destabilizohet nė pėrgjithėsi ēėshtja e bashkėjetesės sė njė shoqėrie demokratike - kinse nė Ballkan e Kosovė mund tė ketė grupe tė tilla. Por, tendencat shkojnė kah ato qė tė paraqitet islami si frikė pėr njerėzimin”, thotė Ramiqi, duke kritikuar edhe vetė Bashkėsinė Islame tė Kosovės se po promovon njė islam tradicional kosovar, qė sipas tij nuk ekziston.


Ahmet Sadriu shpjegon se kėrkesat e paraqitura nė protestė, BIK-u i ka adresuar nė vija institucionale. BIK-u nuk i ka mbėshtetur protestat ku ka marrė pjesė Ramiqi, duke thėnė se pas tyre fshihen shėrbime tė huaja.


“BIK-u kaherė ua ka bėrė me dije institucioneve tona se ka njerėz qė futen brenda Kosovės e qė janė mysafirė tė paftuar dhe tė pakontrolluar. U kemi bėrė kėrkesė institucioneve tona qė tė mos lejojnė tė futet kushdo kėtu dhe tė na shkaktojė trazira apo telashe. Brenda kėtyre protestave qė kanė ndodhur, kemi pasur elemente qė kanė qenė jo tė Kosovės, pjesėmarrės qė kanė qenė edhe prej trojeve tjera shqiptare - Maqedonisė, Shqipėrisė - pėr tė cilėt i kemi vėnė nė dijeni organet tona relevante. Ka qenė grup i vogėl, e qė nuk besoj se nė tė ardhmen shkakton rrezik pėr sigurinė e Kosovės”, thotė Sadriu.


Njė vit mė parė, nėn dyshimet pėr aktivitete tė paligjshme, autoritetet e Kosovės patėn dėbuar nė Shqipėri Kastriot Dukėn, imamin e vetėshpallur nė Xhaminė e Marinės sė Skenderajt.


Qeveria e Kosovės, nė anėn tjetėr, duke marrė parasysh rrezikun nga sulmet terroriste pas ngjarjeve tė 11 Shtatorit nė SHBA, ka hartuar njė strategji kundėr terrorizmit. Nė dokument thuhet se Kosova kėrcėnohet nga grupe tė jashtme qė mund tė kenė ndikim radikalizimin e grupeve brenda Kosovės.


“Pozita gjeostrategjike e Kosovės, pėrveē qė krijon mundėsinė pėr ta bėrė vendin tonė si cak transiti pėr aktivitete ilegale dhe trafiqe tė ndryshme, paraqet rrezik edhe pėr shpėrndarjen e sindromės sė terrorizmit, veēanėrisht tė atij me bazė tė fundamentalizmit religjioz. Nė frymėn e kėsaj, edhe pėrbėrja religjioze e popullatės sonė me shumicė islame mund tė pėrdoret si element pėr zgjerimin e influencės nė rajon”, thuhet nė dokument.


“Shpeshherė, kjo pėrbėrje mund tė shfrytėzohet si alibi pėr tė ndryshuar fokusin nga elementet tjera qė janė tė pranishme nė Kosovė dhe rajon, e qė pėr qėllime politike tė paraqesin Kosovėn si vend, i cili strehon, mbron, rekruton, trajnon dhe sponsorizon terrorizmin”, thuhet nė strategjinė, e cila synon mbrojtjen e tė gjitha komuniteteve nga ndikimet e kėtyre grupeve, si dhe parandalimin e luftimin e kėsaj ideologjie.


Kosovarė me shtetėsi tė huaj, si nė SHBA e Gjermani, janė akuzuar pėr sulme terroriste, tė motivuara nga islami radikal. Ndėrsa, edhe nė Kosovė ka individė tė ndryshėm qė janė akuzuar pėr pėrfshirje nė komplote terroriste.


Njė nga ta ėshtė Asllan Bajrami, njėri nga njerėzit mė tė kėrkuar tė FBI-sė, nėn dyshimin pėr mbėshtetje tė veprave terroriste. Ai jeton lirshėm nė Mitrovicė, pėr shkak tė mungesės sė njė marrėveshjeje ekstradimi midis Kosovės dhe Shteteve tė Bashkuara. EULEX-i thotė se nuk ka bazė ligjore pėr ta ekstraduar. Sidoqoftė, kėto trajtohen si raste tė izoluara.


Njė hulumtim i bėrė nga Qendra pėr Studime Humanistike, Gani Bobi, vė nė pah se Kosova nuk rrezikohet nga radikalizmi fetar. Bashkautori i hulumtimit, Shkėlzen Maliqi, shpjegon mė shumė.


“Nė vetė deklarimet se sa janė besimtarė e sa janė tolerantė, rezultatet tregojnė se shumica dėrrmuese e kosovarėve, besimtarėve, edhe atyre myslimanė, pėrkatėsisht 92 pėr qind kanė orientim pro-perėndimor, e vetėm 4 pėr qind tregojnė njė formė tė deklarimit anti-perėndimor dhe mendojnė se feja ėshtė mė e rėndėsishme sesa vlerat tjera”.


Sipas Kushtetutės sė saj, Republika e Kosovės ėshtė shtet laik dhe neutral nė ēėshtje tė besimeve fetare. Por, Republika e Kosovės siguron ruajtjen dhe mbrojtjen e trashėgimisė sė vet kulturore dhe fetare.


Duke marrė pėr bazė dispozitat kushtetuese, sė fundmi, Kuvendi i Kosovės ka hedhur poshtė kėrkesėn pėr futjen e lėndės fetare nė shkollat publike nė kuadėr tė Ligjit pėr arsimin para-universitar.

/Telegrafi/

Stuhi Rere
26-11-11, 14:46
"Ekstremistėt jashtė Kosovės"


Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, u bėri thirrje institucioneve tė sigurisė qė t’i kontrollojnė mirė kufijtė, pasi vlerėson se nė Kosovė po hyjnė individė tė dyshimtė, tė cilėt pėrmes aktiviteteve fetare po synojnė indoktrinimin e rinisė me frymė ekstremiste.

“Fatkeqėsisht edhe sot nė Kosovė ende hyjnė njerėz pa kurrfarė kriteri, hyjnė persona tė paftuar, hyjnė persona dhe individė, tė cilėt nuk ia duan tė mirėn Kosovės. Ata nuk janė zyrtarė dhe mysafirė tė Bashkėsisė Islame. Ata po mundohen qė njė pjesė, nė veēanti rininė, ta indoktrinojnė. Pėr kėtė duhet tė jemi shumė syēelė. Ministria e Punėve tė Brendshme, EULEX-i dhe Qeveria nė pėrgjithėsi, duhet t’i kontrollojnė kush janė ata njerėz. Unė nuk mund t’i kontrolloj kufijtė e Kosovės, pasi nuk ėshtė punė e imja, por dua tė deklarojė botėrisht se ata individė qė kanė ardhur nė Kosovė nuk kanė ardhur me ftesėn e Bashkėsisė Islame. Bashkėsia Islame ka programin e vet dhe e di rrugėn tė cilėn duhet ndjekur. Ne i porosisim tė gjithė xhematlinjtė tanė, tė gjithė vėllezėrit dhe motrat tona, qė tė mos bien pre e asnjė interesi tė ngushtė, pavarėsisht nga vije ai. Pasi nuk ka radikalizėm vetėm nė fenė islame por edhe nė fetė tjera, dhe ato janė prezente nė Kosovė. Megjithatė, unė nuk shoh rrezik pėr ardhmėrinė, mirėpo duhet qė institucionet e Kosovės, nė bashkėpunim me ne, tė punojnė dhe t’i ēojnė nė vend porositė fetare, ta ruajmė mesin, por jo duke i luftuar ndjenjat fetare”, ka thėėn Ternava nė njė interviste pėr Radio Kosovėn.


Dmth. Po. Per deri sa kryetari i BIK-ut eshte deklaru qe ka atehere duhet ti besojm.
Dhe te gjitha keto permes iranit rusis dhe serbise duke u finansu.

Arb
26-11-11, 14:52
Eh, me ne fund, Ternava po del haptas:

"Na i hiqni mjekerrcjapat harape prej Kosoves!"

Stuhi Rere
26-11-11, 14:56
Po keshtu eshte dasht te deklarohet kahere dhe te dihet kush jan keta nga vijn qfar bejn ne kosove me qfar aktivitetesh miren si financiohen....dhe te debohen nga kan ardh si hoxha i morines.

Arb
26-11-11, 16:00
Organet e rendit tė mos lejojnė hyrjen ekstremistėve fetar

Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, u bėri thirrje institucioneve tė sigurisė qė t’i kontrollojnė mirė kufijtė, pasi vlerėson se nė Kosovė po hyjnė individė tė dyshimtė, tė cilėt pėrmes aktiviteteve fetare po synojnė indoktrinimin e rinisė me frymė ekstremiste.

Nė intervistėn pėr Radio Kosovėn, ai po ashtu rithekson kėrkesėn pėr futjen e lėndės sė edukatės fetare nėpėr shkolla dhe ndėrtimin e xhamive tė reja nė qendėr tė Prishtinės.
RADIO KOSOVA: Myfti, ju reaguat ashpėr kur deputetėt e Kuvendit tė Kosovės refuzuan ndryshimet nė Ligjin pėr Arsimin Parauniversitar, i cili do tė mundėsonte mėsimin fetar dhe bartjen e shamisė nė shkolla. Tash sikur keni heshtur. A ekziston ndonjė marrėveshje e fshehtė pėr kėtė ēėshtje apo thjesht po prisni derisa tė vijė momenti pėr ta riaktualizuar kėtė ēėshtje? Tė pėrmendim se, kėto ditė Qeveria procedoi nė Kuvend Projektligjin pėr liritė fetare, me kėtė rast a janė marrė pėr bazė aty kėrkesat e Bashkėsisė Islame tė Kosovės?
TĖRNAVA: Kėrkesa pėr zbatimin e lėndės fetare nė shkollat publike nė Kosovė, ėshtė njė kėrkesė e kamotshme e Bashkėsisė Islame, qė nga viti 1992, kur pėr herė tė parė kėrkesėn ia kishim dėrguar Presidentit tė ndjerė, Ibrahim Rugova. Atėherė na ėshtė thėnė se do tė shikohet mundėsia nė ditė mė tė mira dhe unė besoj se kėto ditė kanė ardhur, pasi Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe demokratik, nė zemėr tė Evropės. Andaj, kėrkesa e Bashkėsisė Islame ėshtė me vend dhe nė kohė tė duhur. Kjo kėrkesė synon qė tė gjithė fėmijėt tanė tė jenė tė njė niveli me njohuritė pėr fetė e tyre, me moshatarėt nė Evropė. Nė fakt, kanė mbetur vetėm Kosova dhe Shqipėria pa e zbatuar kėtė lėndė nė shkolla. Andaj, edhe ligjėrata ime pėr Bajram, nuk ka qenė e ashpėr, siē po thoni ju, por ka qenė njė ligjėratė e drejtė dhe nė kohė tė duhur. Parlamentarėt e Kosovės janė tė zgjedhurit e popullit dhe duhet t’i kenė parasysh kėrkesat qė dalin nga populli dhe zbatimi i lėndės fetare ėshtė kėrkesė e besimtarėve tė Kosovės. Atė ditė, nė Parlament, paksa me dashje dhe padashje, janė fyer ndjenjat e besimtarėve dhe ky ka qenė shkaku qė unė kam reaguar dhe do tė reagojė prapė, nėse e kėrkon nevoja. Nuk ėshtė se kemi heshtur, pasi kėrkesa ėshtė e vazhdueshme, ne presim qė institucionet tona tė vetėdijesohen dhe tė marrin kėtė vendim tė arsyeshėm e tė plotėsojnė edhe njė prej standardeve evropiane.
RADIO KOSOVA: A jeni duke lobuar pėr tė realizuar kėrkesat tuaja? A keni kontakte me partitė politike dhe ēfarė ju thonė ato?
TĖRNAVA: Unė me tė gjitha partitė politike kam kontaktuar; tė gjithėve u kemi kėrkuar, edhe Kryeministrit edhe Kryetarit tė Parlamentit, por ende asgjė nuk ėshtė ndėrmarrė. Ne presim qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė ndėrmerret diēka. Edhe rasti pėr shamitė nė shkolla ėshtė njė kėrkesė e jona, qė nxėnėset me shami tė lejohen tė vijojnė mėsimin nėpėr shkolla. Kosova ėshtė vendi i vetėm nė Evropė ku nuk lejohet nxėnėsja me shami tė shkojė nė shkollė, dhe kjo besoj se ėshtė njė shkelje flagrante mbi tė drejtat elementare, tė garantuara me tė gjitha konventat ndėrkombėtare. Sot, t’ia mohosh tė drejtėn e shkollimit dikujt, pėr shkak tė njė shamie, ėshtė atak i drejtpėrdrejtė, dhe t’i hapėsh rrugėn humnerės, humbjes dhe injorancės, kėtė unė e konsideroj krim.
RADIO KOSOVA: Kur prisni tė ndodhė kjo dhe nėse prapė i''''u refuzohet njė kėrkesė e tillė, a keni ndonjė plan se si do tė veproni?
TĖRNAVA: Besoj qė Bashkėsia Islame e Kosovės do tė gjej mėnyrėn dhe mundėsinė qė nė bashkėpunim me institucionet tona, gjithherė, qė edhe lėnda fetare dhe shamia tė lejohen nė shkolla.
RADIO KOSOVA: A ju ėshtė premtuar se kjo do tė zgjidhet shpejt?
TĖRNAVA: Po, sigurisht se po. Nė atė kontekst, do tė shikohet mė vonė dhe kėsaj pune do t’i gjendet zgjidhja.
RADIO KOSOVA: Njė ēėshtje tjetėr qė ngjalli shumė debat ėshtė vendi ku tė ndėrtohet xhamia e madhe nė Prishtinė. Kėtė ide e kanė kundėrshtuar edhe pėrfaqėsues tė disa partive politike. A jeni marrė vesh me komunėn e Prishtinės, se ku do tė ndėrtohet xhamia, apo ende jo?
TĖRNAVA: Bashkėsia Islame ėshtė mbipartiake dhe ne, sigurisht, bashkėpunojmė me gjithė ata qė i prijnė institucioneve tė Kosovės dhe tė gjithė kanė kontribuar nė krijimin e njė infrastrukture tė re pėr Bashkėsinė Islame tė Kosovės. Prishtina ėshtė paksa mė e ndjeshme, pasi siē e shohim, ajo ėshtė mė e ngulfatur dhe unė e kuptoj se i mungon njė hapėsirė qendrės sė Prishtinės. Megjithatė, ne kemi kėrkuar nė vazhdimėsi, tash e 12 vjet, qė Prishtina duhet tė ketė njė xhami tė madhe mu nė qendėr tė saj dhe tri simbolet e feve autoktone tė korrespondojnė njėra me tjetrėn. Pasi ėshtė kisha ortodokse edhe katedralja, pra, aty e ka vendin edhe xhamia. Kuvendi Komunal i Prishtinės, pėr momentin, ka ndarė parcelėn te parkingu i Postės sė Re. Kėto ditė jemi duke biseduar dhe do tė shohim mundėsinė e ndėrtimit tė njė xhamie aty, por sigurisht, ne do tė kėrkojmė mundėsinė e ndėrtimit tė xhamisė afėr dy objekteve tė feve tė tjera, afėr Universitetit tė Prishtinės.
RADIO KOSOVA: Domethėnė, po kėrkoni ndėrtimin e dy xhamive nė qendėr tė Prishtinės?
TĖRNAVA: Prishtina ka nevojė edhe pėr shumė xhami, jo vetėm nė qendėr.
RADIO KOSOVA: Unė po pyes a po kėrkoni ndėrtimin e dy xhamive nė qendėr tė Prishtinės?
TĖRNAVA: Nuk ėshtė qendėr ajo atje te posta, nuk ėshtė bash qendėr.
RADIO KOSOVA: Pėr vendin te posta jeni marrė vesh qė tė ndėrtohet xhamia, nė ndėrkohė po kėrkoni edhe njė xhami afėr katedrales, apo?
TĖRNAVA: Dėgjo! Numri i xhamive qė ka Prishtina deri tash, ėshtė i vogėl. Kjo ėshtė bėrė kur Prishtina ka pasur 18 mijė banorė. As pėr sė afėrmi xhamitė qė janė nė Prishtinė nuk pėrmbushin kėrkesat e qytetarėve. I kemi gjithsej 6 mijė metra katrorė hapėsirė qė ėshtė tepėr pak. Ju po e shihni edhe vet ēfarė interesimi ka, nė veēanti nė faljen e namazit tė xhumasė. Nesėr, siē po shihet, do tė jetė ditė mė shi dhe ju si gazetar duhet tė dilni dhe tė shikoni xhematin se ku po falet, nė baltė ose nė diellin kėrcėllues, nė 37 gradė. Askush nuk po kėrkon asgjė, pse kjo kėtu e pse ajo atje, por vetėm pėr shkakun se ėshtė nevojė e besimtarėve. Sepse ka interesim mė tė madh pėr fe, nga rinia ka kėrkesa tė vazhdueshme pėr hapėsirė mė tė madhe pėr falje tė namazit tė xhumasė. Ja, nė Prishtinė, janė ndėrtuar disa xhami por kemi lagje qė nuk ka, si p.sh., Pejtoni, Lakėrishta, Ulpiana, Arbėria etj.
RADIO KOSOVA: Ta sqarojmė edhe njėherė, Myfti! Jeni pajtuar tashmė me Kuvendin Komunal qė xhamia e madhe tė ndėrtohet afėr postės, apo jo?
TĖRNAVA: Ai vend na pėrshtatet pėr ndėrtimin e xhamisė.
RADIO KOSOVA: Por do tė kėrkoni edhe njė tjetėr nė qendėr?
TĖRNAVA: Jo vetėm edhe njė, por edhe shumė tė tjera.
RADIO KOSOVA: E pėrmende interesimin e rinisė pėr fenė, nė ndėrkohė po debatohet mjaft pėr Islamin tradicional dhe rryma tjera tė tij qė po depėrtojnė, jo vetėm nė Kosovė, por edhe ne vende tjera tė botės. Ēfarė po bėni ju si Bashkėsi Islame qė kjo rini tė pėrcjell traditėn e Islamit qė kemi trashėguar?
TĖRNAVA: Ėshtė e mirė se i madhi Zot kur iu drejtua njerėzimit mbarė, fjalėn e parė e tha: lexo! Andaj, i tha lexo, studio, mėso! Prandaj, absolutisht, nuk ėshtė mirė tė gjykohen gjėrat pa i ditur fare. Sepse kėtu po na vije se paska Islam tradicional dhe jotradicional. Islami ėshtė njė- dhe ėshtė kėshtu prej Ademit a.s., deri te Muhamedi a.s,-ėshtė njė Islam. Kurani ėshtė njė, porositė janė njė. Ta kemi parasysh, se p.sh., kur shkojmė te mjeku dhe ai na shkruan barėrat ne nuk guxojmė t’i konsumojmė nė masė tė madhe, pasi na dėmtojnė. Por duhet t’i konsumojmė aq sa ėshtė e nevojshme. Pėr atė Islami ėshtė mesatar dhe e do mesin, nuk do tejkalime.
RADIO KOSOVA: A po mbahet ky mes nė Kosovė?
TĖRNAVA: Kosova ėshtė shtet i ri. Kosova ka probleme tė mėdha. Pra, nuk ėshtė problem, absolutisht, Islami nė Kosovė, pasi ekzistojnė probleme tjera. Ndėrsa ne, si Bashkėsi Islame, jemi ata tė cilėt kemi luftuar dhe luftojmė qė ta ruajmė mesin, sepse ėshtė parim kuranor qė tė jemi mesatarė, gjithnjė. Nė fenė islame nuk ka vend as radikalizmi, as fundamentalizmi dhe as terrorizmi. Kėto janė tri gjėra qė janė armiku mė i madh i Islamit. Ne si prijatarė tė fesė islame i kemi luftuar dhe i luftojmė, sepse na urdhėron Zoti dhe thėniet e Muhamedit a.s., dhe e kemi pėr obligim ta ruajmė vendin tonė prej ēdo tė keqeje qė i kanoset. Askush nuk ka tė drejtė ta donė Kosovėn mė shumė se unė se ti, apo se tjetri.
RADIO KOSOVA: Ēfarė duhet tė dinė besimtarėt mysliman nė Kosovė, nė mėnyrė qė tė mos bien pre e ekstremistėve?
TĖRNAVA: Fatkeqėsisht edhe sot nė Kosovė ende hyjnė njerėz pa kurrfarė kriteri, hyjnė persona tė paftuar, hyjnė persona dhe individė, tė cilėt nuk ia duan tė mirėn Kosovės. Ata nuk janė zyrtarė dhe mysafirė tė Bashkėsisė Islame. Ata po mundohen qė njė pjesė, nė veēanti rininė, ta indoktrinojnė. Pėr kėtė duhet tė jemi shumė syēelė. Ministria e Punėve tė Brendshme, EULEX-i dhe Qeveria nė pėrgjithėsi, duhet t’i kontrollojnė kush janė ata njerėz. Unė nuk mund t’i kontrolloj kufijtė e Kosovės, pasi nuk ėshtė punė e imja, por dua tė deklarojė botėrisht se ata individė qė kanė ardhur nė Kosovė nuk kanė ardhur me ftesėn e Bashkėsisė Islame. Bashkėsia Islame ka programin e vet dhe e di rrugėn tė cilėn duhet ndjekur. Ne i porosisim tė gjithė xhematlinjtė tanė, tė gjithė vėllezėrit dhe motrat tona, qė tė mos bien pre e asnjė interesi tė ngushtė, pavarėsisht nga vije ai. Pasi nuk ka radikalizėm vetėm nė fenė islame por edhe nė fetė tjera, dhe ato janė prezente nė Kosovė. Megjithatė, unė nuk shoh rrezik pėr ardhmėrinė, mirėpo duhet qė institucionet e Kosovės, nė bashkėpunim me ne, tė punojnė dhe t’i ēojnė nė vend porositė fetare, ta ruajmė mesin, por jo duke i luftuar ndjenjat fetare.
RADIO KOSOVA: E pėrmenda Islamin tradicional sepse disa hoxhallarė kanė thėnė se janė sulmuar fizikisht nga njerėz qė kanė devijuar nga Islami tradicional. Ēfarė ėshtė duke ndodhur? A duhet tė ndjejnė frikė hoxhallarėt?
TĖRNAVA: Ne i kemi gjykuar tė gjitha ato raste. E kemi ftuar dhe e ftojmė Policinė e Kosovės qė sa mė shpejt qė ėshtė e mundshme, kėto raste tė zbulohen, sepse ėshtė vėrtet ligėshti dhe punė joburrėrore tė sulmohet imami ose hoxha. Kjo ėshtė pėr ēdo kritikė dhe ēdo gjykim, ne dėshirojmė qė kėta njerėz tė marrin dėnimin e merituar. E pėrmende edhe rrezikun apo? a shihni rrezik ? (...)
RADIO KOSOVA: Po sepse kur pėrdoret dhuna atėherė rreziku ėshtė i pashmangshėm.
TĖRNAVA: Ėshtė shumė e vėrtetė. Njė rast ėshtė i tepėrt, e neve na kanė ndodhur disa. Mirėpo, duhet tė shikojmė edhe aspektin tjetėr. Ne jemi nė rrezik, tė gjithė, por mos tė harrojmė se ne kemi edhe mijėra vėllavrasje, 600 raste tė vetėvrasjeve dhe qindra raste kur tė rinjtė po e mbysin veten me substanca narkotike. Pra, jemi tė rrezikuar tė gjithė dhe nuk po i kushtojmė rėndėsi kėsaj pune fare.
RADIO KOSOVA: Por, imazhin e Kosovės e dėmtojnė mė shumė rastet e sulmeve ndaj hoxhallarėve.
TĖRNAVA: Nuk ėshtė kėshtu. Mė shumė e dėmtojnė rastet qė i pėrmenda sesa dy ose tri raste qė kanė tė bėjnė me Islamin. Ne, qytetarėt e Kosovės, duhet tė japim kontributin tonė nė ēdo fushė. Dhuna ėshtė e papranueshme pėr Bashkėsinė Islame, dhuna ėshtė e papranueshme pėr Kuranin dhe dhuna ėshtė e papranueshme pėr porosinė hyjnore tė pastėr qė ka Islami. Vetė fjala Islam d.m.th., Paqe. Islami dhuron veē paqe dhe ėshtė kundėr dhunės, terrorizmit, radikalizmit.

RADIO KOSOVA: Njė pyetje pėr fund. Cili duhet tė jetė pozicioni i shtetit tė Kosovės karshi vendeve islamike dhe atyre perėndimore? A duhet edhe nė kėtė drejtim tė mbajmė mesin?
TĖRNAVA: Mendoj qė shteti i Kosovės ėshtė duke e mbajtur njė balancė tė mirė me shtetet islame dhe ato jo islame dhe kėshtu duhet tė vazhdojė, sepse ne duhet tė jemi miq me tėrė botėn. Nuk duhet qė me njė pjesė tė botės tė armiqėsohemi dhe me tjerėt tė jemi miq. Kjo nuk ka logjikė. Pra, unė mendoj se po udhėhiqet njė politikė e menēur edhe me botėn islame. Sigurisht qė duke pėrjashtuar ndonjė shtet tė mundshėm qė nuk ka raporte tė mira me SHBA-nė dhe BE-nė, gjė qė reflektohet edhe nė politikėn tonė tė pėrditshme.

Arb
30-11-11, 18:49
Sindikata: Tėrnava e ka mbushur oborrin e BIK-ut me vehabista

Sindikata e Pavarur e BIK-ut nėpėrmjet njė deklarate pėr media ka thėnė se me vėmendje ėshtė duke pėrcjell ngjarjet e fundit rreth Bashkėsisė Islame tė Kosovės, konkretisht ato tė cilat janė lidhur dhe lidhen me kreun e saj, Naim Tėrnava.

Sipas sindikatės, deklarata e Tėrnavės dhėnė sė fundi Radio Kosovės, pėrmes sė cilės ai i ėshtė drejtuar shtetit pėr t`i ruajtur kufijtė nga elementet ekstremiste tė “islamistėve”, si kėrkesė do tė ishte e drejtė nėse ajo do tė ishte e shoqėruar me sinqeritet, mirėpo nė realitet e tėra rezulton se ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me veprimet e tij tė deritanishme nė teren tė vet Tėrnavės.

“Tėrnava para se tė shkoj aq larg te kufijtė e shtetit tonė, ai sė pari duhet tė ndalet dhe ta pastrojė oborrin e vet, qė e ka nėn pėrgjegjėsinė e tij direkte, e tė cilin qė nga viti 2003 e deri mė sot e ka stėrmbushur me ideolog tė vehabismit dhe tė lėvizjes tjera politike islame, si dhe kolaboracionist dhe bashkėpunėtorė tė tjerė tė lėvizjes shiite, tė cilėt sė fundi po veprojnė nė vendin tonė nėn petkun e “Islamit”, thuhet nė deklaratė.

Sindikata e Pavarur e BIK-ut, konsideron se me kėta njerėz dhe kėto grupe, tė cilat pas lufte kanė qenė mjaft aktive nė vendin tonė, Tėrnava ka bashkėpunuar dhe ėshtė duke bashkėpunuar ngushtė, prandaj deklarimi i tij i fundit ėshtė thikė pas shpine dhe tradhti ndaj vet kėtyre grupeve qė kanė mbjell kėso ideologjish, sepse vet ka qenė dhe vazhdon tė jetė bashkėpunėtor i afėrt dhe i pėrditshėm me ta.

“Naim Tėrnava deri mė sot, e ka bėrė m’u tė kundėrtėn e asaj qė ka pohuar kėto ditė nė media, por edhe mė herėt, sepse pikėrisht ky vet, me iniciativėn e tij personale ka pėrjashtuar e shantazhuar si dhe diskriminuar mbrojtėsit dhe ruajtėsit e vijės sė mesme tė interpretimit tradicional tė Islamit nė vendin e tonė deri mė sot, ndėrsa i ka favorizuar fuqishėm pikėrisht ata tė cilėt kanė punuar dhe punojnė nė prishjen e rendit dhe futjen e pėrēarjes nė emėr tė Islamit, sė pari nė radhėt e vet myslimanėve nė vendin tonė, e pastaj edhe tė kombit mbarė”, vlerėson sindikata.

Mė tutje, duke e akuzuar Tėrnavėn se ka bashkėpunuar edhe me kriminelėt ordiner nė vend pėr tė mundur gjithė ata qė kanė ngritur zėrin ndaj keq menaxhimeve. “Popullit nuk mund t`i shitet mė dushku pėr gogla”, thuhet nė deklaratė.

“Tėrnava publikisht deklarohet se ėshtė me Lėvizjen “Bashkohu” dhe pėrkrah kėrkesat e tyre, nė herėn tjetėr del se ėshtė me kėrkesat e “Partisė e Drejtėsisė”, pastaj del se nuk ėshtė, mė herėt thonjte se nuk ka vehabisėm dhe radikalizėm nė Kosovė, kurse tash sė fundi del dhe thėrret shtetin qė t`i ruajnė kufijtė nga “ekstremistėt islamik”, pra nė tė gjitha kėto qėndrime tė tij shihet qartė njė shpėrputhje dhe njė labilitet, i cili nuk do koment”.

Sindikata e Pavarur e BIK-ut konsideron se rreziku nga njė ekstremizėm fetar ose atak terrorist nė emėr tė fesė, ndoshta mund tė mos shihet sot pėr sot, lajm ky i mirė pėr ne, mirėpo rreziku nga tė tillė njerėz mund tė rritet nė tė ardhmen e afėrt, e qė do tė jetė edhe i pa evitueshėm nėse udhėheqja e sotme e BIK-sė vazhdon t`i hap dyert ideologėve tė tillė siē edhe ua ka hapur deri mė sot, bile shumė prej tyre i ka ngritur dhe i ka priveligjuar nė pozicione tė larta brenda strukturave tė BIK-sė si dhe nė Fakultetin e Studimeve Islame.

Prandaj, sipas sindikalistėve tė gjitha kėto veprime dhe shumė tė tjera, nuk pėrkojnė me deklaratėn e fundit tė Naim Tėrnavės, sepse qė tė gjitha bien ndesh me realitetin praktik tė brendshėm dhe tė jashtėm tė veprimeve dhe hapave tė tij tė deritanishėm.

Arb
30-11-11, 18:53
Prishtinė, 30 nėntor – Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, i ka bėrė thirrje tė martėn kreut tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės qė tė distancohet nga grupe tė caktuara radikale.

“Ėshtė mirė qė kreu i Bashkėsisė Islame tė distancohet nga grupe tė caktuara pėr tė cilat mendohet se janė tė influencuara nga grupe tė ndryshme tė radikalizmit islam, si vehabizėm ose forma tė tjera”, ka thėnė Rexhepi, duke iu pėrgjigjur pyetjeve tė gazetarėve rreth kėrkesės sė myftiut Naim Tėrnava bėrė organeve tė rendit.

Ai ka thėnė se autoritetet kosovare prej fillimit kanė alarmuar se mund tė rrezikohet edhe interesi nacional nga kėto grupe, pėr tė shprehur, siē ka thėnė ai, krenarinė pėr tolerancėn fetare.

“Kemi dashur qė tė jepet hapėsira e mjaftueshme pėr kėtė islamin sekular, tė cilin ne e kemi pak mė tradicional dhe e ka origjinėn mė shumė nga Turqia dhe konfesionet e tjera, si katolik, ortodoks dhe protestant, qė i kemi”, ka thėnė ai.

Mė gjerėsisht lexoni sot nė “Koha Ditore”.

taraku-1
01-12-11, 13:37
Po po, ele blajami ka dlejt me deklalue ele naim telnava, veq ele naim telnava shpejt ko me qu b... prej atyhi, se nuk o ka i ec si duhet edhe si kerkohet te punoj per islamin.

Arb
15-12-11, 12:37
“Komercializohen” minaret e xhamive

http://www.koha.net/repository/images/15xhamia_1512110857_1.jpg

Publikuar: 15.12.2011 - 08:57

Prishtinė, 15 dhjetor – Minaret e xhamive, nė tė cilat hipej dikur pėr tė thirrur ezanin, tani janė kthyer nė objekte biznesi dhe po shėrbejnė pėr pėrfitime materiale. Lartėsia e tyre ideale mbi objekte pėrreth ka bėrė qė ato tė mund tė shfrytėzohen pėr pėrēuesit e valėve tė telefonisė, shkruan sot “Koha Ditore”. Kompanitė e telefonive mobile qė operojnė nė Kosovė kanė vendosur antenat pėr telefoni celulare nė minaret e disa xhamive, qė ėshtė njė veprim jo i rėndomtė afarist i kontraktuar me pėrfaqėsuesit e bashkėsisė lokale islame.

Kjo pėr zyrtarė e Bashkėsisė Islame nuk ėshtė asgjė e pazakontė. Ahmet Sadriu, nga Bashkėsia Islame e Kosovės, thotė se antenat e vendosura nė minaret e xhamive janė nė marrėveshje me kėshillat lokalė tė BIK-ut.

“Antenat nuk pengojnė asgjė nėse vendosen nė minare“, thotė Sadriu.

Pėr antenat e vendosura nė minare, zyrtarėt e operatorėve tė telefonisė mobile thonė se kanė leje.

“Pėr antenėn e vendosur nė kėtė lokacion telefonia mobile IPKO posedon leje nga qendra e Bashkėsisė Islame, dhe ēdo instalim nė kėtė pikė ėshtė bėrė nė pajtim me kėtė institucion”, thotė Alban Kastrati nga kompania IPKO.

Sipas trendėve tė pagesės, pėr vendosjen e antenave qiraja mujore sillet prej 300 deri nė 500 euro. Banorėt pėrreth xhamive kanė qenė shumė tė befasuar kur e kanė parė antenėn nė minaren e xhamisė nė lagjen “Dodona” nė Prishtinė.

“Nuk kemi parė diku tjetėr tė shfrytėzohen minaret pėr vendosjen e antenave apo gjėrave tė tjera prej tė cilave pėrfitohet”, thotė Arben Krasniqi.

Xhamitė pėrpos qirasė do tė kenė pėrfitime edhe nga shfrytėzimi i gjeneratorit tė rrymės, i cili po ashtu ėshtė pjesė e infrastrukturės sė siguruar nga operatori i telefonisė.

premium
15-12-11, 12:47
Nunden me qenė me marrėveshen e caktume , pasi nė Prishtinė kan mbetur disa xhamia pėr renovim( restoracion).
Gazeta koha ditore mos tė propagandon me t'madhe , sepse nuk ka nevojė antena e rrjetit pėr qdo minare.

Makresh
15-12-11, 21:42
“Komercializohen” minaret e xhamive

http://www.koha.net/repository/images/15xhamia_1512110857_1.jpg

Publikuar: 15.12.2011 - 08:57

Prishtinė, 15 dhjetor – Minaret e xhamive, nė tė cilat hipej dikur pėr tė thirrur ezanin, tani janė kthyer nė objekte biznesi dhe po shėrbejnė pėr pėrfitime materiale. Lartėsia e tyre ideale mbi objekte pėrreth ka bėrė qė ato tė mund tė shfrytėzohen pėr pėrēuesit e valėve tė telefonisė, shkruan sot “Koha Ditore”. Kompanitė e telefonive mobile qė operojnė nė Kosovė kanė vendosur antenat pėr telefoni celulare nė minaret e disa xhamive, qė ėshtė njė veprim jo i rėndomtė afarist i kontraktuar me pėrfaqėsuesit e bashkėsisė lokale islame.

Kjo pėr zyrtarė e Bashkėsisė Islame nuk ėshtė asgjė e pazakontė. Ahmet Sadriu, nga Bashkėsia Islame e Kosovės, thotė se antenat e vendosura nė minaret e xhamive janė nė marrėveshje me kėshillat lokalė tė BIK-ut.

“Antenat nuk pengojnė asgjė nėse vendosen nė minare“, thotė Sadriu.

Pėr antenat e vendosura nė minare, zyrtarėt e operatorėve tė telefonisė mobile thonė se kanė leje.

“Pėr antenėn e vendosur nė kėtė lokacion telefonia mobile IPKO posedon leje nga qendra e Bashkėsisė Islame, dhe ēdo instalim nė kėtė pikė ėshtė bėrė nė pajtim me kėtė institucion”, thotė Alban Kastrati nga kompania IPKO.

Sipas trendėve tė pagesės, pėr vendosjen e antenave qiraja mujore sillet prej 300 deri nė 500 euro. Banorėt pėrreth xhamive kanė qenė shumė tė befasuar kur e kanė parė antenėn nė minaren e xhamisė nė lagjen “Dodona” nė Prishtinė.

“Nuk kemi parė diku tjetėr tė shfrytėzohen minaret pėr vendosjen e antenave apo gjėrave tė tjera prej tė cilave pėrfitohet”, thotė Arben Krasniqi.

Xhamitė pėrpos qirasė do tė kenė pėrfitime edhe nga shfrytėzimi i gjeneratorit tė rrymės, i cili po ashtu ėshtė pjesė e infrastrukturės sė siguruar nga operatori i telefonisė.Normalisht, po them ne shtetet "Normale", nuk eshte kisha/xhamia ajo qe vendos nese deshiron ta fut nje anten ne maje t'kulles,... por K O M U N A ! Nese komuna hesht, atehere edhe saēa le t'qesin.

Po sidokoft, teme pa-lidhje kjo qe lexova sot ne KD.

GURI SYLAJ
17-12-11, 09:04
Tani nuk mbetet gje tjeter vetem te bejne kontrate me Partite Politike ne kohe zgjedhjesh ,kontrate me Firmat qe prodhojne p.sh fustana e pse jo edhe me Kinemate e qytetit.
Mundesi per perfitime edhe pere Buxhetin e BIK-ut e edhe per xhepat e ----!!
Sa mire do te rrinte reklama e filmit "Valteri mbron Sarajeven!"

Alima
17-12-11, 12:36
...


Pse ? Kush ka thene se xhamijat nuk bene te shfrytezohen edhe per te mirat e kesaj bote ?


.

valiii
17-12-11, 12:48
...


Pse ? Kush ka thene se xhamijat nuk bene te shfrytezohen edhe per te mirat e kesaj bote ?


.

Une te them ty e ti kujt dush!

Nese njemend jane komercializuar xhamiat per vendosjen e antenave telefonike atehere lirishte le t'i leshojne edhe per bankete, kanagjegje, organizime te ahengjeve te ndryshme. Veq tavoliniat kan mi shti, kapacitet ka mjafte me pranu mysafire e ne anen tjeter kupolla krijon akustike te larte ku i ndihmon edhe kengetarve qe jane zaif prej zanit ose ju ndihmon edhe DJ-cave te lodhte...

Xhamia eshte shtepi e Zotit, me xhamia nuk ka hajgare. Nese BIK-u e ka ba qete potez atehere meritojne ēdo distancim nga xhemati.

Alima
17-12-11, 12:53
Une te them ty e ti kujt dush!

Nese njemend jane komercializuar xhamiat per vendosjen e antenave telefonike atehere lirishte le t'i leshojne edhe per bankete, kanagjegje, organizime te ahengjeve te ndryshme. Veq tavoliniat kan mi shti, kapacitet ka mjafte me pranu mysafire e ne anen tjeter kupolla krijon akustike te larte ku i ndihmon edhe kengetarve qe jane zaif prej zanit ose ju ndihmon edhe DJ-cave te lodhte...

Xhamia eshte shtepi e Zotit, me xhamia nuk ka hajgare. Nese BIK-u e ka ba qete potez atehere meritojne ēdo distancim nga xhemati.


...

Do e transmentoi !


Nese marrveshjet jane kryer jasht xhamise , njeherit jane valeperēues jashta objekti , per te cilin sherbim kompenzohen me nje shume te caktuar te cilat me shpres se do shkojne ne dobi te besimtareve ... nuk shohe ndonje penges , sidoqofte duhet marre informata , bene apo nuk bene kjo pune , ti dhe une gjithashtu , si dhe tjeret ... mos u ngut ne konkludime , as une gjithashtu !


.

Murgesha
17-12-11, 14:37
...

Do e transmentoi !


Nese marrveshjet jane kryer jasht xhamise , njeherit jane valeperēues jashta objekti , per te cilin sherbim kompenzohen me nje shume te caktuar te cilat me shpres se do shkojne ne dobi te besimtareve ... nuk shohe ndonje penges , sidoqofte duhet marre informata , bene apo nuk bene kjo pune , ti dhe une gjithashtu , si dhe tjeret ... mos u ngut ne konkludime , as une gjithashtu !


.


Bash me vend ki folė Alime.

Vet e mbaj mend kur dilte Hoxha nė minare dhe thirrte ezanin, si fėmijė dalsha te kapixhiki pėr me dhonė lajmin se u ba iftari, dhe qe besa kogja kėnaqėsi ishte se krejt fmitė e mhallės dilnim para kapixhikav e u knaqshim tu lu e tu prit.
Me kohėn u modernizuan edhe xhamitė me altoparlanta, bile mbaj mend kur nė xhaminė e balecit do dijuza nė pikė dite e patėn fut njė kasetė tė Lepa Brenės e veq kur tja ka pas krisė "Hej sheki sheki tako ti Allaha" majė minare.
Mirė i tha valiiit duhet me ecė me kohėn edhe ju musliamanėt, antena e satelita nė dobi tė njerėzimit edhe Zoti shpėrblen pėr bėmirėsit!

Alima
17-12-11, 14:56
Bash me vend ki folė Alime.

Vet e mbaj mend kur dilte Hoxha nė minare dhe thirrte ezanin, si fėmijė dalsha te kapixhiki pėr me dhonė lajmin se u ba iftari, dhe qe besa kogja kėnaqėsi ishte se krejt fmitė e mhallės dilnim para kapixhikav e u knaqshim tu lu e tu prit.
Me kohėn u modernizuan edhe xhamitė me altoparlanta, bile mbaj mend kur nė xhaminė e balecit do dijuza nė pikė dite e patėn fut njė kasetė tė Lepa Brenės e veq kur tja ka pas krisė "Hej sheki sheki tako ti Allaha" majė minare.
Mirė i tha valiiit duhet me ecė me kohėn edhe ju musliamanėt, antena e satelita nė dobi tė njerėzimit edhe Zoti shpėrblen pėr bėmirėsit!

...


Nuk e di , duhet informu..

nje e di , qe miresit e kesaj bote , (permbrenda hallalli ),nuk duhet refuzu !
eh dyje, dyje ... po komt e gata i ka pas http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

Neferta
17-12-11, 15:26
...

Pse ? Kush ka thene se xhamijat nuk bene te shfrytezohen edhe per te mirat e kesaj bote ?.

kush po thot qe eshte i mire rrezatimi i antenave pran xhamise a ka ndonje fije ne tru apo s'ka lemesh fare.

Alima
17-12-11, 15:29
kush po thot qe eshte i mire rrezatimi i antenave pran xhamise a ka ndonje fije ne tru apo s'ka lemesh fare.


...

Rrezatimet ne pergjithesi jane kancerroide ! ... fije , fije , apo ne lemsh !


.

Kercovari
19-12-11, 05:34
I komercijalizoj Zv.Minsitri ne largim xhamite po nuk e berri kete me kishat mbase ska me mire se te perdhunojsh fene dhe kultet fetare muslamane.Kam qene ne Rusi,ne Egjipt,ne Maroko e ne Turqi,ne Gjermani dhe jetoj ne Zvicer afer 30 vite askun nuk pash qe nje kult fetare te shendrohet ne percues te valleve.
Asnje kult fetare po as minaret nuk permbushin ansje kusht teknik menyre kjo e cila kerkon pik se pari fundament te forte ndaj zbrazjeve atmosferike te mos i llogaris kekresat tjera,dhe ajo cka eshte me rendesi eshte shenje e qarte se dikush u dhunon keto kulte.Per qudi,ne asnje kishe serbe ose katolike po as ne afersi nuk ka objekte qe do te ishin ne ndihme interesave te telekomunikacionit kosovare,e pra neser do te u vine klinasit dhe mejasit ne xhami do te u lidhin gomaret nene preteks se keshtu ndihmohet kombi kur dhunojm xhamite.

GURI SYLAJ
19-12-11, 06:46
I komercijalizoj Zv.Minsitri ne largim xhamite po nuk e berri kete me kishat mbase ska me mire se te perdhunojsh fene dhe kultet fetare muslamane.Kam qene ne Rusi,ne Egjipt,ne Maroko e ne Turqi,ne Gjermani dhe jetoj ne Zvicer afer 30 vite askun nuk pash qe nje kult fetare te shendrohet ne percues te valleve.
Asnje kult fetare po as minaret nuk permbushin ansje kusht teknik menyre kjo e cila kerkon pik se pari fundament te forte ndaj zbrazjeve atmosferike te mos i llogaris kekresat tjera,dhe ajo cka eshte me rendesi eshte shenje e qarte se dikush u dhunon keto kulte.Per qudi,ne asnje kishe serbe ose katolike po as ne afersi nuk ka objekte qe do te ishin ne ndihme interesave te telekomunikacionit kosovare,e pra neser do te u vine klinasit dhe mejasit ne xhami do te u lidhin gomaret nene preteks se keshtu ndihmohet kombi kur dhunojm xhamite.

Mire mengjesi !

Pajtohem me pjesen me te madhe te shkrimit dhe sidomos ne pjesen kur shpreheni kunder komercializimit .Gjithashtu edhe me krahasimet qe beni dhe eshte me se e vetete se nga Objektet Fetare nuk mund te behet emitim i njemije valeve te ndryshme dhe me permbajtje te ndryshme .Keto Objekte kan nje rol ,nje qellim dhe nje porosi.
Por , kur permendni nje zavendes minister thuajeni me emer sepse nese kjo qeveri ka edhe kete funksion atehere nuk na duhet as BIK-u e as esdhe Imamet sepse kete pune do e kryenin qeveria dhe ministrat. Ne kete rast shfajsimi i prijesve fetar eshte jo i drejte.
Dhe fjalia e fundit eshte fyese sepse ,atje ku po ndodhin keto gjera, as nuk eshte komb i gomareve e as ato objekte nuk jan ndertu per gomare!!
........ kuptohet , edhe ktu mund te kete perjashtime....!!??

Kercovari
19-12-11, 09:04
Mire mengjesi !

Pajtohem me pjesen me te madhe te shkrimit dhe sidomos ne pjesen kur shpreheni kunder komercializimit .Gjithashtu edhe me krahasimet qe beni dhe eshte me se e vetete se nga Objektet Fetare nuk mund te behet emitim i njemije valeve te ndryshme dhe me permbajtje te ndryshme .Keto Objekte kan nje rol ,nje qellim dhe nje porosi.
Por , kur permendni nje zavendes minister thuajeni me emer sepse nese kjo qeveri ka edhe kete funksion atehere nuk na duhet as BIK-u e as esdhe Imamet sepse kete pune do e kryenin qeveria dhe ministrat. Ne kete rast shfajsimi i prijesve fetar eshte jo i drejte.
Dhe fjalia e fundit eshte fyese sepse ,atje ku po ndodhin keto gjera, as nuk eshte komb i gomareve e as ato objekte nuk jan ndertu per gomare!!
........ kuptohet , edhe ktu mund te kete perjashtime....!!??

Natyrisht,kjo qeveri penetron te keqen dhe eshte e gatshme qe cdo qytetari te i fus nje antene gsm edhe ne prapanice qe me lehet te mbaje nen kontroll krimin e organizuar.Bashkesia Islae ne Kosove nuk eshte bashkesi qe perfaqson interesat e besimtarev po te politikanve mbase edhe krreu i bashkise islame nuk eshte as me pak dhe as me shume se nje kriminel ordiner qe lejon te lujne cdo interesqi me kultet fetare.Dhune e papare ne objekte fetare Islame,gjate luftes nga serbet,sot nga te serbizuarit kriminel skrupuloz qe nuk njohin asnje detyrim moral si njerez te kesaj planet.

Kur lejohet te luhte me xhamit..ka te drejte dikush te lidhe gomarin mbase keshtu disa e shohin ngrtjen e identitetit kombetare,andaj ska asnje perjashtim ketu o mik.

Nuk je ne dijeni se cka ndodh andej me duket..me vjen keq..

Tarzani
19-12-11, 11:02
Une te them ty e ti kujt dush!

Nese njemend jane komercializuar xhamiat per vendosjen e antenave telefonike atehere lirishte le t'i leshojne edhe per bankete, kanagjegje, organizime te ahengjeve te ndryshme. Veq tavoliniat kan mi shti, kapacitet ka mjafte me pranu mysafire e ne anen tjeter kupolla krijon akustike te larte ku i ndihmon edhe kengetarve qe jane zaif prej zanit ose ju ndihmon edhe DJ-cave te lodhte...

Xhamia eshte shtepi e Zotit, me xhamia nuk ka hajgare. Nese BIK-u e ka ba qete potez atehere meritojne ēdo distancim nga xhemati.

Hahahaaha... paramendo kenget e medes, ah dashni dashni e vjeter..., e bre nonen ...

Ah bre nonen e BIK e Naim Ternaves pa ja qkerdhye mos e lasha, po pis njeri eshte....

Ani atkia, pe permend llepa brenen, hahaahahhahaha

Giovanni
04-01-12, 11:17
Kushtrim pėr shpėtim nga rreziku i ekstremizmit islamik qė vepron nė mėnyrė perfide kundėr kombit shqiptar
(Rebelimi nė emėr tė fesė sė muxhahedinėve shqiptarė nė krye me Shefqet Krasniqin, Fuad Ramiqin, Ferid Aganin Memli Krasniqin dhe babėn e tyre Rexhep Qosja)

Nga Asllan Dibrani
Islamistėt nė Kosovė e shqetėsuan popullin autokton shqiptar gjatė kėsaj vere tė nxehtė. Ata nė emrin e fesė dhe te bindjeve tė veta fetare kanė kaluar nė njė ekstremitet tė paqartė pėr popullin tonė, qė nė emėr tė demokracisė sė tepruar nė Kosovė, shfrytėzuan rastin tė eskalojnė situatėn pėr njė rebelim tė paarsyeshėm, duke e tensionuar akoma situatėn me protesta primitive, tė shtyrė nga qarqe tė huaja me pretendime tė dhėnies sė njė imazhi tė keq, duke trumbetuar pėr njė Kosovė fundamentaliste dhe islamike. Kėto forca tė errėta janė tė manipuluara nga njė aleancė Serbi, shtetet arabe dhe shijet paranoike turke qė ta ketė njė Kosovė myslimane nė zemėr tė Ballkanit. Pseudomyslimani Fuad Ramiqi me grupet e veta serbo-arabo-turke, organizoi kėtė vit protesta sistematike, djallėzore dhe tė zhurmshme pėr ndėrtimin e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės, nė trojet e universitetit tė kėsaj metropole evropiane. Kėta myslimanė tė tėrbuar qė i venė interesat fetare mbi ato kombėtare, duke mos u deklaruar asnjėherė si shqiptarė, tė prirė nga turkomanėt, Shefqet Krasniqi, Fuad Ramiqi, Ferid Agani, Memli Krasniqi, me babain e tyre Rexhep Qosjen, synimet e veta ekstremiste dhe antikombėtare i intensifikuan edhe mė tepėr duke i detyruar organet komunale tė Prishtinės qė t’u japin njė lokacion pėr xhami, duke mos u ngopur me qindra xhami qė janė ngritur nė mėnyrė subversive nė Kosovė. Kėto pretendime absurde sikur i kanė zgjeruar rrėnjėt edhe nė Shqipėri dhe sidomos nė Maqedoni. Kėta pseudomyslimanė sot dallohen nė shumė shprehje nga njerėzit e rėndomė qė i kishte paraprakisht populli shqiptar. Kėta s’janė njerėz por hamamxhinj pa ndjenja kombėtare, edhe pse flasin shqip dhe e hanė bukėn e Kosovės. Kėta “njerėz” mendjen e kanė se si ta dobėsojnė qenien tonė kombėtare, me qėllime antishqiptare, qė pos xhamive tė tyre, sot nė ēdo lagje tė Kosovės, e gjetiu, ata pretendojnė ta futin nė palcėn shqiptare fundamentalizmin islamik, njė virus konfeksional tė cilin populli shqiptar e ka luftuar me sakrifica tė mėdha gjatė historisė. Kėta servilistė tė spiunazhit serbo-turko-arab, me rebelimin e tyre po vazhdojnė protestat e kurdisura pėr futjen e fesė nė shkolla dhe universitet, nė Parlament, nė Qeveri, siē patėm rastin ta shohim njė mjekrrosh muhaxhedin nė Parlament tė Kosovės duke u zgėrdhirė dhe duke tentuar ta prishė imazhin e njė institucioni tė lartė qė duhet tė shkojė drejt shteteve tė emancipuara. Kėta “njerėz” me shpirt tė zi dhe katran nė zemėr, janė nė Arabi, Afganistan, Turqi, Serbi, Bosnjė, kurse me trup nė Kosovė, duke bėrė ēmos pėr t’ia mihur varrin popullit shqiptar.Kėta kunguj tė fanatizmit islamik qė pretendojnė se gjithė popullin ta shndėrrojnė nė hoxhallarė tė kėndueshėm, ende nuk e shohin realitetin se sipas statistikės sė fundit, po del se populli i Kosovės i kalon mbi 15% analfabetė qė nuk dinė shkrim dhe lexim. A nuk ėshtė turp ta takosh ndonjė mjekrrosh qė zgėrdhihet e nuk din tė lexojė, siē pata rastin t’i shoh vetė nė Prishtinė kėta horra me mjekrra tė gjata dhe pantollana tė shkurt.

A e shohin kėta manipulantė ndonjėherė gjendjen politike qė mbretėron sot nė Mitrovicė?

Asnjėherė nuk ka ndonjė tė dhėnė qė kane protestuar pėr Mitrovicėn, apo kundėr politikės serbe. Po qe se s’reagojmė me kohė ka gjasė qė njė ditė kėta imanė t’i ngrejė ndonjė monument edhe kryekriminelit dhe Kasapit tė Ballkanit, Sllobodan Millosheviqit, sikurse qė po e ringjallin tė njėjtėn figurė pėr shqiptarėt Sulltan Muratin. Ta kujtojmė njė histori tė freskėt pėr sakrificat e shqiptarėve qė i bėnė nė vitet e fundit pėr ta ēliruar Kosovėn tonė nga kasaphana sllave. Dihet se nė shtetet europiane demokratike, madje edhe nė shtetet mė pak demokratike, shqiptarėt i mbushėn sheshet me protesta antijugosllave, por nė Turqi asnjėherė nuk u qe lejuar, dhe as nė shtetet arabe, qė tė protestojnė shqiptarėt kundėr diktaturės serbe qė zhvillonte njė fushatė tė egėr kundėr vėllezėrve tanė nė Kosovė. A e dinė ata se sot janė mbi 3 deri nė 5 milionė shqiptarė qė jetojnė nė Turqi! Edhe atėherė kėta ishin pushtuesit tanė serbo-turk, qė nėnshkruan disa marrėveshje diplomatike pėr dėbimin e shqiptarėve nė Turqi, pėr t’i asimiluar dhe popullzuar shkretėtirat osmane tė Anadollit dhe vendbanimet e armenasve kundėr tė cilėve turqit kishin zhvilluar njė gjenocid tė tmerrshėm pėr tė cilin ende nuk kėrkojnė falje, siē nuk kėrkon falje as Serbia pėr etnocidin dhe Holokaustin serb kundėr shqiptarėve tė Kosovės.

Sipas njoftimit tė Lėvizjes “Bashkohu”, protesta do tė mbahen edhe kėto dite para Qeverisė, nė hapėsirėn e gjelbėr, “kundėr diskriminimit nė baza fetare, duke mos lejuar arsimimin e vajzave tė mbuluara nė institucionet arsimore”. Nė kėtė protestė pritet tė shpaloset edhe manifesti i lėvizjes ”Bashkohu” dhe programi pėr protesta pėr javėt nė vijim. Kėshtu thuhet ne njoftimin e tyre pėr disa media.

Ēfarė diskriminimi bėhet nė Kosovė sot kur kėta terroristė pretendojnė qė fėmijėt tanė t’i fusin nė terr, duke i fshehur nėn shamia, nėn peēe, nėn shalla e shallvare, me pėrshėndetje "Esselamu Alejkum"! Kjo bandė ekstremiste bėn presion nė qytetarė e nė nxėnės qė nga mosha 5 vjeēare, duke i torturuar me obligim agjėrimi e me adete tjera fetare, gjė qė nė shtetet mė demokratike konsiderohet si shkelje e lirive dhe tė drejtave tė njeriut, dhe pėr banda tė kėtilla ekstremiste mund tė hapen dosje pėr ndjekje penale, ngase fjala ėshtė pėr imponime tė kurdisura kundėr njeriut, shoqėrisė. Vepra tė shėmtuara dhe skandaloze quhen , kėto imponime deri ne moshėn 18 vjeēare qe i bėjnė fėmijėve ėshtė cenim i te drejtės sė zhvillimit dhe formimit te botės se tyre!...
Nga mendimi i shendoshė lind pyetja po qe se mbushet krejt Kosova me hoxhallarė dhe hoxhovica, kush do tė na mbajė, kush do tė na ushqejė, kush do tė punojė pėr neve kur nė bazė praktike kėta janė njė shtresė butakėsh qė jetojnė nė formė parazite, dhe qė vetėm harxhojnė dhe shpenzojnė. Vallė, a na duhet neve vetėdija si popujve tjerė nė fushat e shkencės, tė kulturės, artit dhe teknologjisė?! A na duhet neve qė ta pėrcjellim zhvillimin teknologjik nė botė, gjė qė sipas tyre ėshtė "haram" tė mos mbulohen femrat shqiptare, por vallė kėta vetė fėmijėt dhe vajzat ,gratė e veta a thua i kanė mbuluar, djemtė e vet a thua i kam mbuluar me shall-kapelet islamike.
Kėta mjekrrosha fetarė me rebelizmin e vet fundamental e pėrkrahin thiun e birin e thiut, xhihadistet qė sot po njihen si terroristėt mė tė paskrupullt nė botė, me qėllim qė ta dobėsojnė historinė me pretendime tė shtetit turk.
Kėta xhihadistė myslimanė janė ata qė e sulmojnė figurat ma tė ndritura tė popullit shqiptar siē ėshtė e Shenjta Nėnė Tereza, qė ishte simbol i gjithė botės pėr humanizmin e saj, pa e harruar popullin shqiptar nė ditėt mė tragjike tė luftės nė Kosovė, pa e harruar ndihmėn e saj pėrmes Vatikanit me ShBA-tė , duke u bėrė zanafilla e mirėkuptimit dhe kushtrim kundėr gjenocidit serb mbi popullin shqiptar tė Kosovė, pa e harruar Bill Klintonin e famshėm qė pas vdekjes e vizitoi varrin e saj duke i pėshpėritur: "Amanetin Tuaj e dėrgova nė vend"!
Kėta muxhahedinė “shqiptarė” po e sulmojnė madje edhe Gjergj Kastriotin qė ėshtė figura qėndrore e historisė sonė, nė tė gjitha kohėrat duke u njohur si luftėtar i denjė kundėr osmanlinjve, njė tribun i pavdekshėm i atdhetarizmit shqiptar, historinė e tė cilit e kanė shkruar edhe popuj tė mėdhenj, nė bazė tė sė cilės shqiptarėt njihen pėr trimėri me beteja tė lavdishme gjatė historisė. Kėta horra myslimanė e pėrkrahin ishpushtuesin, Sulltan Muratin, qė u piu gjakun shqiptarėve, qė ua preu kokėn me shpatė, qė i vrau, qė dogji e masakroi shqiptarėt nė format mė barbare, duke i ngulur madje edhe nė hunj, dhe sot neotomanizmi esktremist tenton qė edhe historinė tonė ta ndėrrojmė, duke pretenduar qė tė hapin xhamia dhe ngritje monumentesh e lapidarėsh, ishpushtues tė trojeve shqiptare.
Kush e bėnė kėtė pos tradhėtarėve, muxhahedinėve, butakėve tė ekstremizmit islamik qė veprojnė djallėzisht kundėr
" KOMBIT SHQIPTAR"!

Kėta njerėz antikombėtar pėr ēudi pėrkrahen edhe nga njerėz tė pakurriz, siē ėshtė Rexhep Qosja, njė njeri i pacipė, njė dėshtak nė te gjitha betejat e tij tė humbura si politikan, qė nė vend tė merret me studime dhe veprime kombėtare, e pėrēan popullin nė baza fetare, njė akademik nė vend tė jetė vigjilent kėto ditė pėr mbrojtjen e atdheut nga rreziku islamik, nė vend qė tė dalė nė ballė tė popullit me zėrin e arėsyes, nė vend qė tė hartojė memorandume europiane pėr mbrojtjen e Kosovės nga kėrcėnimi islamik, duke i dėshmuar botės se jemi njė popull me njė histori te lavdishme, njė komb heronjsh qė posedon njė kulturė tė lashtė dhe tė dokumentuar, nė vend qė ta mbrojė historinė tonė para para popullit turk, ai hesht dhe tallet e shantazhon duke lozur rolin e njė munafiku. Njė popull qe posedon kulture dhe dokumente para popullit turk ne te gjitha fushat, njė rast konkret , mbretėresha Teuta pas vdekjes sė Agronit e pas disa orėve e trashėgoj udhėheqjen e betejės ku ishte shumė interesant qė kishte edhe shumė gjeneral tė larte pėrkrah Agronit, por kultura, arsimimi dhe qytetėrimi i lart i atėhershėm ne mirėkuptim te gjinisė femėrore, Teuta unanimisht trashėgoj Frontin deri ne vdekje ,ndėrsa femra turke ose islame, edhe sot ėshtė e diskriminuar sikurse nė atė periudhė tė shumė shekujve ma herėt? Ē’mund tė presish nga njė abuzues hipokrit dhe skandaloz, qė luan rolin e njė spiuni mashtrues dhe tė njė matrapazllėku intelektual tė mbrapshtė! Njė njeri qe thotė se jam albanolog, ndėrsa gjuha shqipe ka ngelur mezi me 40.000 fjalė, ndėrsa te popujt tjerė, nė fjalorėt e tyre gjinden edhe mbi 120.000 fjalė e qė dihet botėrisht se gjuha ilire kishte njė bagazh mė tė madh gjuhėsor, por ende nuk dihet se fjalėt e gjuhės sonė i vodhėn turqit, sllavėt, grekėt, maqedonėt, bullgarėt, rumunėt, austo-hungarezėt etj. Mė duket se mė e rrugės ėshtė tė merret Qosja me kėto studime, me qėllim tė ndriēimi tė historisė sonė, se sa tė merret me pėrēarje fetare ndėr shqiptarė.

Giovanni
04-01-12, 11:21
http://i42.servimg.com/u/f42/13/32/77/36/untitl15.jpg
Karikaturė nga autori Asllan Dibrani, majtas Fuad Ramiqi,Shefqet Krasniqi ,Rexhep Qosja,Memli Krasniqi dhe Ferid Agani,tė deklaruar si myslimanė tė Kosovės duke e katandisur vendin me kėrcime ndryshim historish, pėrēarje fetare dhe tradhti ndaj "KOMBIT" me njė hipokrizi tė imagjinuar nė dėmin e popullit shqiptar, duke e lozur me ndjenjat e tė varfėrve dhe njerėzve tė pa vetėdijshėm nė momentet dramatike tė popullit heroik shqiptar!

A thua Fuad Ramiqat,Shefqet Krasniqat,Ferid Aganat Rexhep Qosajt,dhe Memli Krasniqat po duan ta shpikun njė komb mysliman nga shqiptarėt duke e ngatėrruar ēėshtjen nacionale dhe identitetin kombėtar me atė fetar. Tu rikujtojmė myslimanėve tė lartshėnuar se as shtetet islamike ma fanatike nė prizmin fetar nuk kanė arritur ta emėrtojnė ndonjė shtet si shtet mysliman akoma, pastaj kėto koka tė mykura , primitive, te thjeshta , hipokrit dhe demagogė do t'i mundim edhe nė kėtė betejė por do te pėrfundojnė me faqe tė zezė si tė dėshtuar me njė epitet "osmanli te rijnė" dhe si armiq tė popullit shqiptar. Ftoj tė gjithė albanologėt , historianet, arkeologėt qe ta gjurmojnė historinė iliro- shqiptare ma tepėr pėr trashėgiminė tonė te shenjtė,sllavet i pėrfituan si tė vetat duke filluar nga:
1 Monumenti i Millosh Obiliqit.
2. Tyrbja e Sulltan Muratit si u shndėrrua nė zemėr tė Kosovės nga manipuluesit tė kohės
3.Manastiret, Patrikanat dhe Kishat iliro-shqiptare qe i pėrvesuan si tė vetat .
Kėto monumente ne mbikėqyrjen e uneskos ti kthehen origjinės shqiptare meqė janė pasuri dhe vlera tė parėve tanė iliro-shqiptarė.
Populli shqiptar duhet edhe kėtė sfidė ta kalojė! Shtresa intelektuale duhet tė ngrejė zėrin e saj, si nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni dhe nė mėrgatėn shqiptare
Populli shqiptar duhet edhe kėtė sfidė ta kalojė me menēuri , duke mos rėnė pre e kėtyre bandave myslimane , antikombėtare tė financuara nga shtetet nė koalicion arabo-turke - serbe. Shtresa intelektuale duhet te jenė ma me zė si ne Shqipėri, Kosovė nė Maqedoni dhe ne mėrgatėn shqiptare, me qellim demaskimi dhe injorimi qe ta ruajmė identitetin tonė kombėtar. Ėshtė pėr tu ēuditur se kėta mysliman tė lartpėrmendur pėrpiqen sot qė ta fusin projekt ligjin nė parlament se si me marr abdes, a bota e zhvilluar ka ecur shume larg me njė teknologji marramendėse dhe nė kėto momente disa politikan pėr interesat e veta pėr te vjelur vota apo pėr ta ruajtur njė karrige bien nen ndikimin e disa qarqeve antishqiptare, shkelin ne interesin kombėtar duke u deklaruar dhe aprovuar ndėrrim historish ,se ne nuk jemi nė viti 1877 nė konferencėn e Bukureshtit me projekte antishqiptare,qė konferenca e Berlinit i zbatoj planet e tyre pėr copėtimin e tokave shqiptare. Nuk dėshirojmė qe nė tė njėjtėn mėnyrė tė pėrsėriten gabimet ne dėmin e popullit shqiptar ,se ne tė njėjtėn mėnyrė i humbėm tokat tona te shenjta nė atė periudhė. Tentimet e kėtyre manipuluesve hipokrit siē pretendohet , shndėrrimin e Kosovės nė njė shtet mysliman , cenimin e figurave qe u ndėrtua historia shqiptare nė emrin e tyre ėshtė njė akt antishqiptar.
Kėto ngjarje dramatike po reflektohen shumė negative me heshtjen e institucioneve tė Shqipėrisė, tė Kosovės dhe institucioneve shqiptare nė Maqedoni. Kėto forca antikombėtare duhet tė rreshtohen pas zėrit tė arsyes qe shqiptaret me i lėne tė qete dhe tė shkojnė nė vendet prej nga kane ardhur,mos tė cenohen "Bashkesia Islame nė Shqipėri dhe ajo Kosovės ","Feja katolike shqiptare","Feja Ortodokse autoqefale shqiptare", dhe feja e" Bektashinjve shqiptarė" ose pėr ndryshe do te ketė reflektime shumė negative ne ditėt nė vijim nga e gjithė mėrgata shqiptare kudoqoftė nėpėr botė, qe ishte ne tė gjitha kohėrat promotor i vetėdijes dhe interesit tė "Kombit Shqiptar". Tani kohėn e kanė organet kompetente qė tė merren masa juridike kundėr kėtyre njerėzve tė dyshimtė, dhe t’u kontrollohet prejardhja e financave.
Pėrmes kėtij kushtrimi ftoj tė gjithė intelektualėt, krijuesit, shkrimtarėt dhe artistėt, nga Gjermania, Zvicra, Austria, Amerika, Suedia, Norvegjia, Holanda, Italia, Rumania, Australia, Kroacia etj, duke filluar nga "Lidhja e Shkrimtarėve dhe artistėve shqiptarė nė Gjermani", qė sa mė shpejt ta hartojmė Apel tė hapur kushtuar kėtij fenomeni barbar dhe antikombėtar, drejtuar mė sa vijon:
Qeverisė nė Tiranė e Kosovė dhe institucioneve shqiptare nė Maqedoni
Ministrisė se Jashtme tė dy Qeverive Shqipėri dheKosovė
Ministrisė se punėve te Brendshme nė dy shtetet respektive
Qeverisė Amerikan dhe parlamentit Evropian
Parlamentit dhe Qeverisė Gjermane
Institutit Historik nė dy shtetet shqiptare
Akademive tė shkencės nė dy shtetet e pėrmendura
Universiteteve tė dy shteteve, si dhe Universitetit tė Tetovės nė Maqedoni
Tė gjitha medieve nė Shqipėri,Kosovė Maqedoni dhe nė shtypin e mėrgatės shqiptare nė botė ,por edhe nė shtypin e huaj me qellim te ndaljes sa ma te shpejt te kėtyre qarqeve tė errėta .
Ne disa shtete veē i kemi pėrcaktuar pėrfaqėsuesit por ne ato shtet ku nuk i kemi arritur akoma kontaktoni me mua autorin e shkrimit Asllan Dibranin gazetar, publicist dhe piktor anėtar i kryesisė nė "LIDHJA E SHKRIMTARĖVE ARTISTĖVE DHE KRIJUESVE SHQIPTARĖ NĖ GJERMANI" e-mail adresa elektronike info@asllandibrani.com ose
LSHAKSHGJ
Hagener Str. 138 / b
58256 – Ennepetal – D
Me rasti e publikimit te kėtij artikulli nė mediet e ndryshme e ftojmė grupin e punės pėr bashkėpunim dhe formulimin e letrės se hapur zyrtare drejtuar organeve tė lartpėrmendura ku nė njė forme paraprake do te jenė grupi i punė mesa vijon: Drejtuesit e revistės Zemra Shqiptare (Gėzim Marku dhe Ilir Dardani, Pėrparim Demi dhe Baki Ymeri (shkrimtar,publicistė nė Rumani),Jeton Kelmendi publicist krijues, Gjergj Kabashi shkrimtar publicist, dhe Selim Hasanaj, publicist dhe deputet nė Norvegji, poetėt Vitore Leka, Engjėll Koliqi, Ismail Iljasi nė Itali, Sokol Demaku dhe Remzi Basha nė Suedi, unė Asllan Dibrani publicist autor i shkrimit dhe karikaturės , Martin Ēuni poet veprimtar, Neki Lulaj, Vilson Mirdita Ambasador i Kosovės ne Berlin,Ramiz Dėrmaku publicist gazetar , Luan Kelmendi intelektual i pa varur perkthyes,Bekim Rexhepi publicist piktor,Dan Gashi piktor ,veprimtar,Gjelosh Gjokaj piktor ,Can Tahiri zavendės kryetar i unionit artistik pėr Evropė Mustafė Krasniqi poet ,publicist ,Luljeta Gashi intelektuale doktoreshė, Zamira Bushati konsull e Shqipėrisė nė Berli,Qerkin Bytyqi poet veprimtat Liman Zogaj poet ,Islam Spahiu zėvendės ambasador i Kosovės nė Berlin, Sadik Krasniqi publicist poet, Pal Sokoli publicist ,poet , Hasan Qyqalla poet,veprimtar, Malė Myrtaj skulptor ,veprimtar, Vitor Spaēi veprimtar Agim Gashi shkrimtar, poet, kėngėtar rapsod, Shaban Cakolli shkrimtar ,publicist,Tefik Ramadani publicist, doktor, Ali .sh. Berisha shkrimtar,poet,Ndue Lekaj jurist veprimtar,Kadri Gervalla shkrimtar,Xhaer Leci publicist nė Gjermani, Eduard Dilo, Kozeta Zylo, Kolec Traboini, Thanas Gjika ,Merita Bmccormack, Agim Vuniqi publicist nė Amerike shkrimtar gazetar publiciste .Syl Muja poet piktor dhe veprimtar ,Brahim Abdyli historian ,shkrimtar ,publicist, Kristina Rasi publiciste,Sali Sefa konsull i Kosovėn , Xun Ēeta publicist Vaxhid Xhelili shkrimtar veprimtar etj nė Zvicėr , nė Greqi, Veton Kurtishi, Ylli Dilo, Xhelal Zejneli, Arben Llalla etj. Valdete Berisha poete piktore Belgjikė etj. Ftojmė edhe lidhjen e shkrimtareve shqiptarė nė Shqipėri,Kosovė dhe Maqedoni qe tė na japin mendimin e vet pėrmes ndonjė shkrese nė adresat tona te posa publikuara nga grupi i punės edhe pėrmbajtjen e letrės, i mirėpresim intelektualet shqiptarė kudo qe tė jenė, ta japin kontributin e vet duke ju bashkuar letrės se hapur pėrmes emrave tė pėrfaqėsuesve nė shtetet tė ndryshme me qellim tė grumbullimit tė njė numri sa ma te madh shkrimtaresh,gazetaresh, intelektualesh nė mėrgatėn shqiptare kundėr kėtij fenomeni famėkeq dhe antishqiptar.
(Tė gjithė te interesuarit mund te lajmėrohen menjėherė me te dhėnat e tyre me adresėn e plotė, profesioni, shteti se ku jeton, telefonat me qellim te bashkėpunimit edhe ma vonė nė fusha tė ndryshme tė kulturės artit shkencės dhe ne interesin e kombit. Te drejtė firmosje kanė ne kėtė dokument vetėm intelektualet , krijuesit, artistėt, gazetarėt , shkrimtarėt,dhe krijuesit anembanė botės shqiptare jashtė kufijve te Shqipėrisė , Kosovės dhe Maqedonisė )
kontaktoni me e-mail adresat : info@asllandibrani.com
Shkruan Asllan Dibrani Gjermani(Shtugard)

GURI SYLAJ
04-01-12, 12:11
Une do ithem vetem pak fjale rreth shkrimit e pse jo edhe rreth personaliteteve qe permenden si nenshkrues te keti shkrimi te cilet ,kam nderin qe disa me i njofte edhe personalisht.
Vertete te perfolurit ne kete shkrim po bejne punen e sherrit te mos them punen e shkaut por e keqja nuk qendron krejt vetem te keta emra.
Institucionet e Kosoves sot i kemi plot HAXHI ,partite politike gjithashtu dhe disa prej tyre nuk kan shku ne Haxh me paret e veta ..... jan ose jan bere argat te dikujt.
Vet fakti se ata e trazun Prishtinen flet shume se mbas tyre eshte dikush tjeter qe i perdore here pas here dhe i truse sa here qe nuk i duhen .
Ndaj shperfaqjeve te tilla duhet te reagoj Shtet sepse peticionet nuk bejne pune.
Pushteti ,jo vetem ne Kosove , jo rralle eshte aq i pa fytyre sa qe nuk ngurron te perdore gjithecka ,e edhe Besimin ,per te ruajt POZITEN !!!

Neferta
04-01-12, 13:32
Ne kete menyre eshet edhe mendimi i Makiavelit shfrytezo qdo vrime, qdo situate behu i paskrupullt me masa dhe pushteti do te mbahet perjetesisht per ndryshe punon giotina pastaj dhe fundi, ashtu i ndodhi edhe Luigjit XVI
http://www.historyguide.org/images/jan21_1793.jpgThe Indictment of Louis XVI (December 11, 1792)

Alima
04-01-12, 20:39
...

..


., nuk do tė arrini tė arabizoni Kosovėn!

Turqeta


...


larg qofte arabizimi , ata , pra arabt le te kujdesen per te !


Islamizimi deshe te thuash ?!


... di kush me me tregu qet turqeten , ēka po i bie ?


.

prishtinasi
04-01-12, 21:13
...... di kush me me tregu qet turqeten , ēka po i bie ?


.

Turqeta, me duket qe ne dialektin tiranase, eshte Tungjatjeta, ose Tung si te ne!

Po, s'jom i sigurte 100%!

Alima
04-01-12, 21:26
Turqeta, me duket qe ne dialektin tiranase, eshte Tungjatjeta, ose Tung si te ne!

Po, s'jom i sigurte 100%!


...

Mire atehere ,............gadi mendova mos po na shan kush :Dpershendetje :).

e-uritura
04-01-12, 21:38
...


larg qofte arabizimi , ata , pra arabt le te kujdesen per te !


Islamizimi deshe te thuash ?!


... di kush me me tregu qet turqeten , ēka po i bie ?


.


Alima, ē`i bėre shkrimit tim moj?

Alima
04-01-12, 21:41
Alima, ē`i bėre shkrimit tim moj?


...

E redukova pake, dear !


.

e-uritura
04-01-12, 21:44
...

E redukova pake, dear !


.Jo, e zhduke tė tėrin.

OK, kam filluar tė mėsohem edhe me kėtė! :(

Alima
04-01-12, 21:47
Jo, e zhduke tė tėrin.

OK, kam filluar tė mėsohem edhe me kėtė! :(


...

eh , kujdes tjera here :D
.

Kercovari
05-01-12, 11:11
Kushtrim pėr shpėtim nga rreziku i ekstremizmit islamik qė vepron nė mėnyrė perfide kundėr kombit shqiptar
(Rebelimi nė emėr tė fesė sė muxhahedinėve shqiptarė nė krye me Shefqet Krasniqin, Fuad Ramiqin, Ferid Aganin Memli Krasniqin dhe babėn e tyre Rexhep Qosja)

Nga Asllan Dibrani


Njr shkrim qe i ngjan me shume nje demagogjie e perpunuar mire nga Kocat e Kostat.Rexhep Qosja si akademik ka te drejte te mbroje dinjitetin dhe besimin e tij fetare si te gjithe njerzit e kesoj bote..e ky Luan Dibrani ska te beje me titull akademik te futet ne aventure fetare fe kjo e perqafuar nga me shume 70% e shqiptarve.Keni ra ne humnere te pafund dhe zore se u ndihmon Zoti te shpetoni te pakten ate qe u ka mbet.

winona
05-01-12, 11:57
Mendoj se po.Kur po shkoj ne Kosove kohet e fundit rruges takoj shume femra te mbuluara edhe ato te moshave te reja,
Po e pyes veten,ee ku jam une ketu ? Mos ne Turqi apo diku ne vendet arabe,dhe nje rregjedhje trupin ma kaplon........

Kercovari
05-01-12, 12:22
Ehe...une sa her shkoj ne Kosove shoh femra me mini funde u duket macukja..e cka eshte kjo?Ndoshta per ty krenaria kombetare te qenut shqiptare?!

murrizi
05-01-12, 12:26
Ehe...une sa her shkoj ne Kosove shoh femra me mini funde u duket macukja..e cka eshte kjo?Ndoshta per ty krenaria kombetare te qenut shqiptare?!
cka ka te bej kjo me barcelonen ?
njeriu, femra mund te punoj edhe si prostitut dhe te jete krenare qe eshte shqiptare.

premium
05-01-12, 12:31
Mendoj se po.Kur po shkoj ne Kosove kohet e fundit rruges takoj shume femra te mbuluara edhe ato te moshave te reja,
Po e pyes veten,ee ku jam une ketu ? Mos ne Turqi apo diku ne vendet arabe,dhe nje rregjedhje trupin ma kaplon........
Ku me pasė atė fat njeriu tė ndien vehten sikur nė shtetet Arabe ,apo Turqi , nė Kosovė nuk ka pejsazhin e pėlqyer natyrore .

Edhe une kur po vijė nga shtetet e tjera , Kosova po mė duket sikur katund , ni kallaballėk njerzit po i ladrojnė drejt komunikacionit tė trafikut, ma tutje kafshėt midis asfaltit , ma tutje qerret pa dritė etj etj.

Zanzi/M
05-01-12, 17:00
Ku me pasė atė fat njeriu tė ndien vehten sikur nė shtetet Arabe ,apo Turqi , nė Kosovė nuk ka pejsazhin e pėlqyer natyrore .

Edhe une kur po vijė nga shtetet e tjera , Kosova po mė duket sikur katund , ni kallaballėk njerzit po i ladrojnė drejt komunikacionit tė trafikut, ma tutje kafshėt midis asfaltit , ma tutje qerret pa dritė etj etj.

Po de, keshtu ke deshire ti me e pa winonen, pikerisht sikur ne arabi. Qe kjo mos me pas te drejt as me vozite veture.

Pasi alkooli po shitet nihere, mire o puna. Ne baze te atyre statistikave me duket qe edhe ti e Kercovari po e pini vec spo kallxoni ;)

Kercovari
05-01-12, 18:04
cka ka te bej kjo me barcelonen ?
njeriu, femra mund te punoj edhe si prostitut dhe te jete krenare qe eshte shqiptare.

E kure e arrite ti kete kulture te bejsh krenari kombetare me patriotizmin e lakuriqsise tepruar qe nuk eshte as ne gjen e as ne kulturen tone:Mashalla o trima te leshit!

Zanzi/M
05-01-12, 18:18
Ku din more ti me fol per Kulture, ti nuk ke kurrfar baze qe te na folesh per kulturen, bile as per kulturen arabe nuk mund te folesh.

Kercovari
05-01-12, 18:22
Ku din more ti me fol per Kulture, ti nuk ke kurrfar baze qe te na folesh per kulturen, bile as per kulturen arabe nuk mund te folesh.

Te kishe dite ti nje pjese sa nje grimce atomi te asaj qe di une do te flisje i veshur me kulture kombetare shqiptare e jo me kulture pornografie...Mekat cka rrite toka kosovare!

premium
05-01-12, 18:38
Po de, keshtu ke deshire ti me e pa winonen, pikerisht sikur ne arabi. Qe kjo mos me pas te drejt as me vozite veture.

Pasi alkooli po shitet nihere, mire o puna. Ne baze te atyre statistikave me duket qe edhe ti e Kercovari po e pini vec spo kallxoni ;)
Frigėn nga njerėzit nuk i kam bre Zanz ..
frigėn nga Zoti i kam .

Kush do le tė pijė raki , ēdo dele dotė virret , pėr kėmbėn e vet ! qishtu thotė populli

Zanzi/M
05-01-12, 20:19
Frigėn nga njerėzit nuk i kam bre Zanz ..
frigėn nga Zoti i kam .

Kush do le tė pijė raki , ēdo dele dotė virret , pėr kėmbėn e vet ! qishtu thotė populli

Epo ti e paske gjet zgjidhjen! Mos e pi rakine.

taraku-1
05-01-12, 20:32
Serbet qe 100 (e sakt). Edhe unmiku 12 vjet ( po e marrim te sakt)

e para 100 vjete a spo ta merr mendja qe e kem pas ni sundues te eger aa?

Sundus i bute ka qen ....
Ashtu siq kan prite shqiptaret ndihme ne kohen e fundit 98/99 ashtu edhe princat katolik kan kerkue ndihmen e Mbretit nga sllavet ortodokset... e kan mirprite ndihmen e babes mret...

Edhe dallon ligji i Allahut nga ligji i Amerikes dhe jahudive.. se jahudit e kan talmudin qe nonen ja u kan popujve ...

SHume me mire e kan pas Shqiptaret kohen e perandoris islame.. edhe pse ishin katolik.. per kto qka po ti them fol sy me sy me Sabri novosellen...po ka edhe historian qe flasin sy me sy po jo haptas...

Zanzi/M
05-01-12, 20:38
Sundus i bute ka qen ....
Ashtu siq kan prite shqiptaret ndihme ne kohen e fundit 98/99 ashtu edhe princat katolik kan kerkue ndihmen e Mbretit nga sllavet ortodokset... e kan mirprite ndihmen e babes mret...

Edhe dallon ligji i Allahut nga ligji i Amerikes dhe jahudive.. se jahudit e kan talmudin qe nonen ja u kan popujve ...

SHume me mire e kan pas Shqiptaret kohen e perandoris islame.. edhe pse ishin katolik.. per kto qka po ti them fol sy me sy me Sabri novosellen...po ka edhe historian qe flasin sy me sy po jo haptas...

Po, shume ka qene sundues i but.

Lexo librin e Eqrem Bey Vlores ( familjar i Islmail Qemailit), ku thot qe Gjon Turqit nga Shkupi ne Merdar i ngulen ne hunje shqiptaret per mos bindje.
.

premium
05-01-12, 21:18
Serbet qe 100 (e sakt). Edhe unmiku 12 vjet ( po e marrim te sakt)

e para 100 vjete a spo ta merr mendja qe e kem pas ni sundues te eger aa?


.
jo Zanzi sundues tė egėr nuk ishin , ishin njė garantues pesė shekullor i cili ka mbretėru stabiliteti pa luftėra shekullore .

Kėtė video kam gjet tregohet dokumentarisht si ishte ajo kohė , dhe pas kapitullimit tė tyre si ballafaqohet Bota me egėrsira pas viteve 1912
ndigjo kete video deri mė fund :

http://www.youtube.com/watch?v=lkbO5xZRvow&feature=related

emine
06-01-12, 10:57
Ska more extremista ne Kosove,veq prej tute jeni ka vizatoni dreqin neper mure,,,,mos qohi pesh palidhje:biggrin:

Alima
06-01-12, 12:13
cka ka te bej kjo me barcelonen ?
njeriu, femra mund te punoj edhe si prostitut dhe te jete krenare qe eshte shqiptare.


...

po kjo ēka ka te baj me Romen ???? :)))


njeriu , femra mund te punoi edhe si ministre dhe te jete krenare qe eshte e mbluar dhe shqipetare !qy ti , dy tri here bile ...


ato cullaket e prostitutat i paskan te gjitha dyet hapur dhe edhe plus asaj krenare .... gjersa ato te mbuluarat as te drejten per egzistenc ... sa i menēem koke ... shih ti , shih !


hajt se bijn kokrrat ne vend te vet bi izni Lah , e flasum apet !


.

Arb
09-01-12, 23:15
Kosovari Sami Osmakac Arrestohet Pėr Terrorizėm Nė SHBA

Njė shtetas me prejardhje nga Kosova ėshtė arrestuar nė SHBA, pasi akuzohet pėr terrorizėm. Bėhet fjalė pėr 25-vjeēarin Sami Osmakac, pasi ai akuzohet pėr planifikimin e hedhjes sė bombave dhe pėr sulme nė Tampa, sikundėr dhe pėr tentativė tė pėrdorimit tė armėve tė shkatėrrimit nė masė.


http://botasot.info/mesme/extremist-arrested.jpeg


25-vjeēari do tė paraqitet nė Gjykatė pasditen e sotme dhe nėse shpallet fajtor mund tė dėnohet me burgim tė pėrjetshėm dhe me gjobė 250.000 dollarė.


“Dua tė bėj diēka tė tmerrshme. Sikur njė ditė, njė natė, diēka do tė ndodhė. Pastaj, pas 6 orėsh diēka tjetėr”, ka thėnė Osmakac, sipas burimeve tė policisė.
Policia amerikane falėnderoi komunitetin musliman tė zonės qė e lajmėroi kosovarin.Ai ra, tė shtunėn nė mbrėmje, kur thirri nė njė hotel personin qė duhej t’ia shiste eksplozivėt, e qė qėlloi tė jetė agjent federal. Ai e xhiroi Samiun duke shpjeguar arsyet pse donte tė blente eksplozivėt. Ai dėgjohet duke thėnė se gjaku i myslimanėve ėshtė mė i vlefshėm se i atyre qė nuk besojnė nė Islam, dhe se ai donte hakmarrje pėr tė gjitha tė kėqijat qė po u bėheshin myslimanėve.

premium
09-01-12, 23:31
Po de po ..
sidoqoft kanė me shpallė si fajtorė, ngase mediat Amerikane duhet tė rifillojnė pėr njė tekst taze pėr akte terroriste Islamike .

Bin Ladeni ishte terrorist Afgan ( fluturuan predhat nė Afganistan)
Edhe ky Samiu po del terrorist Kosovar( najqysh mos po gabojnė me trus pullėn tė vijnė predhat )edhe nė Kosovė :)

Alima
10-01-12, 15:30
...


Kur ta m'syn armiku , nuk zgjedhe mjete as metoda ...

Qeshtu edhe shkijet i mbytshin dhe i helmonin vete femijet e tyre ,e pastai thonin seperatistat , iridentistat , etj etj ... vet kqyrshin me uzorpu toka te huja e pasuri , gra e femij ...e vet ua lepitshin tiketat prej seperatisti , iridentisti ...

I njejti hamam po praktikohet edhe prej ketyre islamofobeve anembane botes , vet ua kurdisin armet , bombat , emrat , titujt ... cilin te kan qejf veq i bien kokall dhe opaaa iridentist , seperat... jo qasi, po terorrist ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


Turp!


.

premium
11-01-12, 19:40
Qashtu edhe une po mendoj Alima.

Krejt Bota po e din se kullat binjake janė sulmu nga terroristat e Afganistanit , vetėm Kosova nuk po pranon se ashtu ishte :biggrin:

Arb
11-01-12, 23:16
Ky magjupi boshnjak na paska thone se, "ata qe nuk besojne ne islam do te shkojne ne ferr."

Interesant, kjo deklarate eshte e njejte me ate qendrimet e ketyre mjekerrcjapave te Dardanise, te cilet kur te cmenden ne kete shkalle, dalin edhe publikisht e bajne magjuphone si puna e ketij gabelit boshnjak.

iLOVEyou!!!
12-01-12, 01:09
Ky magjupi boshnjak na paska thone se, "ata qe nuk besojne ne islam do te shkojne ne ferr."

Interesant, kjo deklarate eshte e njejte me ate qendrimet e ketyre mjekerrcjapave te Dardanise, te cilet kur te cmenden ne kete shkalle, dalin edhe publikisht e bajne magjuphone si puna e ketij gabelit boshnjak.

Arb kurr nuk u mushe mend,por megjithate me vjen mire qe din te shkruash shqip.

Zanzi/M
12-01-12, 07:12
Nje eshte e sigurt, se nuk e kane pasur te veshtire te identifikojne si terrorist ket tipin..! "Problemi" eshte si mjekerrcjpet kane shume problem me inteligjencen, dhe normalisht kapen me leht. E pershtatshme per ta eshte vec mali tora bora. Perkatesisht, shpella.

Kercovari
12-01-12, 07:27
Shqyr qe nuk je ti polic i cias,do te kishe shti nė burg edhe kete shpellarin


http://www.showbiznewz.nl/artikelen/album/34036.jpg,e ajo qe nuk din ti eshte nje shyqyr me e madhe se gjerat sajohen per interesa mashtrimi..
Sidoqoft,para krishtlindjeve ndodhe nje vrasje makabre nga shen nikolausi asgje kurkujt,ne mynih para ca dite u vra porkurorja asgje kurkujt..po cka jane keto raste apo jan te natyres tuaj..?

Makresh
12-01-12, 09:55
Dhunohen seksualisht femijet shqiptar nga misionaret e krishter italian, asgje askujt.
As per Krimin e Breivikit s'kan shkruar kaq shume mediat shqipfolese. E kunder kujt ? ...kunder popullit te kosoves ! Se me sa di un, po i burgose apo edhe i vrave keta 1.9 milion qen, sic na quajn disa,.. s'mbetet bir shqiptari ne keto troja !

Alima
12-01-12, 12:31
Shqyr qe nuk je ti polic i cias,do te kishe shti nė burg edhe kete shpellarin


http://www.showbiznewz.nl/artikelen/album/34036.jpg,e ajo qe nuk din ti eshte nje shyqyr me e madhe se gjerat sajohen per interesa mashtrimi..
Sidoqoft,para krishtlindjeve ndodhe nje vrasje makabre nga shen nikolausi asgje kurkujt,ne mynih para ca dite u vra porkurorja asgje kurkujt..po cka jane keto raste apo jan te natyres tuaj..?


...


Kush eshte ky talibanc ?


.

emine
13-01-12, 16:43
...


Kush eshte ky talibanc ?


.

ah Brad Pitja i shoqi i angjelines,:tongue:

emine
13-01-12, 16:44
Kadal kadal,se nuke kallet ni mahall per ni budall:tongue:

Alima
13-01-12, 16:56
ah Brad Pitja i shoqi i angjelines,:tongue:


...

E paska plake para vakti angji :D.

emine
13-01-12, 16:57
...

E paska plake para vakti angji :D.

jo bre ky gadi 50 i kapi bajagi po mahet,veq qetu a dal kure ka shku ne Qabe,,,pif histori po bahet edhe knej:P

Alima
13-01-12, 17:01
jo bre ky gadi 50 i kapi bajagi po mahet,veq qetu a dal kure ka shku ne Qabe,,,pif histori po bahet edhe knej:P


...

Jo bo , 50 vjeē mashklli s' doket qeshtu , bash ne ate moshe jane ne element .... Po krejt fajet i ka Angji , masi s' nejti ky me ate tjetren qysh ja pat emrin , po e bani kjo per veti me sehire http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ... badihava le t' shkon n' Qabe ky tash , e paska hanger e liga http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifps.Tash ka me na sankcionu Murgesha , e sheh ti !!!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

emine
13-01-12, 17:10
...

Jo bo , 50 vjeē mashklli s' doket qeshtu , bash ne ate moshe jane ne element .... Po krejt fajet i ka Angji , masi s' nejti ky me ate tjetren qysh ja pat emrin , po e bani kjo per veti me sehire http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ... badihava le t' shkon n' Qabe ky tash , e paska hanger e liga http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifps.Tash ka me na sankcionu Murgesha , e sheh ti !!!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.
ani na sakatofte une po ti hi llafev edhe ma gat,a Jenniferka po mendone a,ndaq beso ndaq ma shume u pershtashin bashk,kjo sahi xehire i ka ba se qeshtu sish ardhe puna veq ishallah i kan qata fmije me ymer se e kerkujna dyjeja sish kan:biggrin:

Alima
13-01-12, 17:15
ani na sakatofte une po ti hi llafev edhe ma gat,a Jenniferka po mendone a,ndaq beso ndaq ma shume u pershtashin bashk,kjo sahi xehire i ka ba se qeshtu sish ardhe puna veq ishallah i kan qata fmije me ymer se e kerkujna dyjeja sish kan:biggrin:

...

Hajri e dafte , ...

Jeni bash , a...jo e bute per kah karakteri , bash qift kane qene ... erdh kjo specialcja ja i dau e kah ja nxjerr nejrit shpirtin eshte http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

gjini
14-01-12, 22:41
Kosovari Sami Osmakac Arrestohet Pėr Terrorizėm Nė SHBA

Njė shtetas me prejardhje nga Kosova ėshtė arrestuar nė SHBA, pasi akuzohet pėr terrorizėm. Bėhet fjalė pėr 25-vjeēarin Sami Osmakac, pasi ai akuzohet pėr planifikimin e hedhjes sė bombave dhe pėr sulme nė Tampa, sikundėr dhe pėr tentativė tė pėrdorimit tė armėve tė shkatėrrimit nė masė.


http://botasot.info/mesme/extremist-arrested.jpeg


25-vjeēari do tė paraqitet nė Gjykatė pasditen e sotme dhe nėse shpallet fajtor mund tė dėnohet me burgim tė pėrjetshėm dhe me gjobė 250.000 dollarė.


“Dua tė bėj diēka tė tmerrshme. Sikur njė ditė, njė natė, diēka do tė ndodhė. Pastaj, pas 6 orėsh diēka tjetėr”, ka thėnė Osmakac, sipas burimeve tė policisė.
Policia amerikane falėnderoi komunitetin musliman tė zonės qė e lajmėroi kosovarin.Ai ra, tė shtunėn nė mbrėmje, kur thirri nė njė hotel personin qė duhej t’ia shiste eksplozivėt, e qė qėlloi tė jetė agjent federal. Ai e xhiroi Samiun duke shpjeguar arsyet pse donte tė blente eksplozivėt. Ai dėgjohet duke thėnė se gjaku i myslimanėve ėshtė mė i vlefshėm se i atyre qė nuk besojnė nė Islam, dhe se ai donte hakmarrje pėr tė gjitha tė kėqijat qė po u bėheshin myslimanėve.


Valla ky me pas ndejt edhe naj dite ne barkun e nanes se vet ish dal var majmuni se insan ky smundet me qen. ky psikopat qe me vjen shum keq qe po dalin nga berllogu i popullit tone.
nese eshte vetem 1ß0 % fajtor jo te perjetsem por ne karrike elektrike e pafsha

SAGITARIUS
13-02-12, 11:55
OOOO mos u frigoni o shqipetare se nuk e kane ndermend praktikuesit e islamit me e qu veten ne ajer ne KS :-)))))
Mos u beni pre e mediave qe bejne propagande antiislame,me mire do ishte qe te shkoni te i njoftoni ata njerez,dhe do ishit bindur vete qe nuk jane shume ndryshe nga ju(kane te njejtat deshira,enderra,synime,etj) ,mos gjykoni nga pamja apo menyra e jeteses se tyre!

SAGITARIUS
13-02-12, 12:08
Sa per ilustrim,kam njerez nga rrethi i gjere familjar,qe jane te rinj(nga mosha) ,praktikues te rregullt te islamit,besimtar te devotshem,nga pamja nuk dallohen nga te tjeret edhe pse i permbahen rregullave islamike dhe njekohesisht kane pozita udheheqese ne firma te Kryeqytetit.
Pra besimi,veshja,menyra e jeteses eshte gje personale dhe nuk duhet gjykuar njerezit sipas tyre.
Cudi qe po iu pengojne ata(besimtare) me teper juve ne KS ku jane "zyrtarisht" shumice muslimane sesa neper vende katolike ne Europe qe nuk bejne aq zhurme ne kete drejtim!!!
Mbase ka te beje kjo pune me emancipimin e njerezve,tolerancen ndaj tjereve,respektit ndaj perkatesve te feve tjera,etj
Kthjelluni ooo shqipetare,shikoni punen tuaj,besimin tuaj,e mos shani te tjeret qe mendojne ndryshe apo besojne ndryshe.

murrizi
09-03-12, 16:23
kaēanik, 9 mars - Janė thyer zyrat e Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Kaēanikut tė premten nė mėngjes. Lajmin pėr kėtė akt gazetarėve ua ka kumtuar Florim Neziraj, kryetar i KBIK-ut, ndėrsa e ka konfirmuar policia. “Njėzet vagabondė e kanė thyer derėn e zyrės time, ndėrsa pėr ēastin nuk e di se ēka kanė marrė nga kėtu”, ka theksuar Neziraj. Ai ka thėnė se aktin e kanė kryer mbėshtetėsit e pararendėsit tė tij, Musli Vėrbani. “Kjo ėshtė hera e dytė qė thyhet kjo zyrė. Mė herėt ėshtė thyer nga imami i xhamisė tė Kaēanikut, Musli Vėrbani, i cili pastaj ėshtė larguar nga zyra duke marrė me vete ēfarė ka dashur”, ka thėnė Neziraj. Thyerjen e zyrave tė KBIK-ut tė premten e ka konfirmuar policia. “Rreth orės 7:30 minuta nė vendngjarje janė prangosur 17 persona, ndėrsa 3 tė tjerė tė pėrfshirė nė kėtė incident janė vetėdorėzuar nė polici mė vonė”, ka theksuar togeri Mehmetali Hajdini, u.d. i komandantit tė Stacionit Policor tė Kaēanikut. Sipas tij, 17 tė arrestuarit nė vendngjarje ngarkohen pėr veprėn penale dėmtim i pasurisė sė paluajtshme dhe pėr atė kundėrvajtėse moszbatim i urdhrave tė personave zyrtarė, ndėrsa 3 tė vetėdorėzuarit vetėm pėr tė parėn. “Rreth orės 14 tė arrestuarit janė liruar pėr t’iu nėnshtruar procedurės sė rregullt gjyqėsore”, ka theksuar Hajdini.

Neferta
09-03-12, 16:49
karriga i ka fajet e nxehte viranja kishte qen

Kercovari
18-03-12, 06:50
Arb,me mire do te ishte sikur ti LDK-ja dhe Bota Sot te futeni ne nje lum te madhe te u pastroj felliqsirat dhe tradhtite qe i bete kombit se sa te merreni me Imama e hamama,apo siē thote populli;me mire te shahem me kurven mos me zbulojne kopilin...

LOJETARI
18-03-12, 12:17
Arb,me mire do te ishte sikur ti LDK-ja dhe Bota Sot te futeni ne nje lum te madhe te u pastroj felliqsirat dhe tradhtite qe i bete kombit se sa te merreni me Imama e hamama,apo siē thote populli;me mire te shahem me kurven mos me zbulojne kopilin...


Ldk-ja nuk ėshtė temė kėtu .Nėse ke fakte qė ldk po e rrit ekstremizmin fetar atėherė urrno , jo jo mos hyn n gjynah se po tė sheh zoti e ku ku pėr ty !

Gjergj Elez Alia
18-03-12, 12:26
Mos me kon CUBAT,
inajetet s'kishin lan me pa diellin me sy.

Kercovari
18-03-12, 13:29
Ldk-ja nuk ėshtė temė kėtu .Nėse ke fakte qė ldk po e rrit ekstremizmin fetar atėherė urrno , jo jo mos hyn n gjynah se po tė sheh zoti e ku ku pėr ty !

Ty te ka verberu papizmi me gjithg LDK..e te kuptoj,kurse ekstremizmin e rrit papzmi yt e jo Imamatet te cilet nuk kan shtyllle centraliste si Vatikani sepse veprojne ne menyre individuale qe do te thote jo me urdhere te dukujt..prandaj"Shajeni kurven mso u zbulohet kopili"!

Arb
19-03-12, 17:04
Arb,me mire do te ishte sikur ti LDK-ja dhe Bota Sot te futeni ne nje lum te madhe te u pastroj felliqsirat dhe tradhtite qe i bete kombit se sa te merreni me Imama e hamama,apo siē thote populli;me mire te shahem me kurven mos me zbulojne kopilin...

Cfare tradhetie i paska bere Kombit LDK-ja dhe Bota Sot, o Kercovar?

Ta ka flliq trunin krejt kjo feja jote ideologjike (private).

Kercovari
19-03-12, 19:46
Cfare tradhetie i paska bere Kombit LDK-ja dhe Bota Sot, o Kercovar?

Ta ka flliq trunin krejt kjo feja jote ideologjike (private).
Me duket se ti je viktime e ndonje feje te felliqur qe edhe vellezrit e tu te gjakut i quan gabela magjup arab e cka mos.Ke nevoje te te sjelle fakte per tradhtite qe i keni be jo vetem Kosoves po te gjithe Kombit shqiptare.Me jep email adressen te dergoje ato fakte se ketu nuk dua te shkruaj me perveq ne raste te veqanta kur duhet te u thuhet cdo turp dhe marrezi ne sy..se mjafte e ka me !

doGzona
19-03-12, 20:16
Mendoj se po.Kur po shkoj ne Kosove kohet e fundit rruges takoj shume femra te mbuluara edhe ato te moshave te reja,
Po e pyes veten,ee ku jam une ketu ? Mos ne Turqi apo diku ne vendet arabe,dhe nje rregjedhje trupin ma kaplon........

Hiq mos u brengos, esht dicka e perkoheshme,e kan vetem sa ti bejne ca leke.

teDUAty
20-03-12, 02:29
Hiq mos u brengos, esht dicka e perkoheshme,e kan vetem sa ti bejne ca leke.

Njerez jemi dhe gjithnje flasim ate qe mendojm por ne te shumten e rasteve flasim me shume se sa qe dijm,si do qoft pse nuk flet per te mbuluarat ne vendin ku jeton ti por flet per te mbuluarat ne ks,pse nuk e largojm ket smundje te shqiptaris qe shume flasim per te tjeret e pak e njohim veten.

Makresh
20-03-12, 10:35
Hiq mos u brengos, esht dicka e perkoheshme,e kan vetem sa ti bejne ca leke.

Pse nuk e pranon faktin, se egzistojn njerez qe e kontestojn kulturen perendimore ne favor te asaj Islamike ?...

Un te garantoj qe askush s'eshte i paguar ! Ti flet nga kendi yt, i nje kaurrgjike qe si gjithe te tjeret, mendon se ne ende po duam te kthehemi ne fejen qe dikur te paret tan hoqen dore. Koncepti i t'menduarit tend, nuk ndryshon ne asgje nga ai i koeranve verior karshi korejes jugore ! Te paaft te pajtoheni me realitetin !

Arb
26-03-12, 23:55
Raporti amerikan: Naim Tėrnava vehabist nė BIK‏

Uashington/ Prishtinė 26 mars 2012 – Nė raportin hulumtues pėr Kosovėn tė titulluar “Kosova vazhdon luftėn kundėr infiltrimit tė Vahabistėve”, eksperti Stephen Suleyman Schvartz, ka sqaruar se myftiu Naim Tėrnava ėshtė njė prijės vahabist nė Kosovė. Ky raport mund tė lexohet http://www.islamicpluralism.org/2007...gainst-wahhabi (http://www.islamicpluralism.org/2007/kosovo-continues-fight-against-wahhabi)

Stephen Suleyman Schvartz ėshtė drejtor ekzekutiv i “Qendrės pėr Pluralizėm Islamik” me seli nė Uashington D.C tė SHBA-sė, dhe ėshtė njė publicistė shumė i njohur qė publikon raporte hulumtuese nė disa media botėrore pėrfshirė kėtu edhe “The Uall Street Journal”. Stephen Suleyman Schvartz me ekipin e tij shpeshherė e viziton Kosovėn dhe rajonin dhe pėrpilon raporte hulumtuese.

“Qendra pėr Pluralizėm Islamik” nė Uashington D.C sponsorizohet nga spozorė dhe autoritetet nė SHBA dhe drejtohet nga ekspertėt: Stephen Suleyman Schvartz; Kemal Silay – nga Ankaraja e Turqisė; Nauab Agha – kryetar i kongresit tė myslimanėve amerikan; Zuhdi Jasser – kryetar i Forumit islamik amerikan pėr demokraci; Ahmed Subhy Mansour – ish profesor nė Univerzitetin e Kajros “Al-Azhar”; Salim Mansur – profesor nė universitetin “Uestern Ontario” tė Kanadasė; Khaleel Mohammed – profesor i studimeve fetare nė Universitetin shtetėror tė San Diegos/ SHBA; Tashbih Sayyed – publicistė nė gazetėn “Muslim Uorld Today”; Dr. Irfan Al-Alaui; Veli Sirin (Gjermani); Kamal Hasani; Jalal Zuberi (SHBA); Imaad Malik.

Stephen Suleyman Schvartz nė raportin hulumtues pėr Kosovėn ka thėnė se shumica e shqiptarėve tė Kosovės janė krenar pėr reputacionin e tyre se janė myslimanė mė pro amerikanėt nė botė. Islami i tyre sunit ėshtė konvencional dhe i moderuar dhe sufizmi shpirtėror ėshtė fuqi ndėr besimtarėt.

Qė nga 2009, janė bėrė pėrpjekje tė dukshme nė kėtė republikė ballkanike qė islamin Kosovar ta orientojnė nė drejtim tė Vahabizmit, sekti ultrafundamentalist qė inspiron Al – kaiden.

Makresh
27-03-12, 00:08
Eu kush paska fol, shfėrrca !


PS: Shfėrrca per te gjithe sunitet thot se jan wehabist ! Te vetmen lidhje qe kemi me vehabistet, eshte pasimi i Sunetit ! Vehabizmi s'eshte sekt per ne.

Arbenito
27-03-12, 14:09
Na ruajte perendija qe kurre nuk ishim pjesė e te ashtuquajturve Sunit e Vehabist e Shiit e ku di une qka!!! Me zor po mundohemi te jau vjedhim kulturen Afganeve Irakeneve e te krijojme nje shoqeri te paster ekstremistesh e te izolohemi nga e gjithe Bota!!! Kete e pret Shkau qe te na okupoj serish!!!

Kthehuni mbrapa ne histori dhe shiqoni se kush kemi qene dhe qka na ka ba feja qe na e lane Sulltan Mehmetet e Osmanlijte me ndihmen e Tradhetareve te atehershem he i vrafte perendija!!!

Feja e Shqiptarit eshte Shqiptarija kjo eshte Motoja e ime!

Po siq po duket per shume ketu Kombi nuk ekziston se Feja eshte ne rend te pare!!!
Ideologjia vihet ne rend te pare pa marr parasysh pasojat e asaj ideologjie dhe ne fund perfundojne si Arid Uka apo ai Shqiptari ne Amerike qe emri nuk po me kujtohet per momentin dhe denohen me burgim te perjetshem!!!
Per qka?! A ja vlen?!
Hmm gjykojeni vetė a ja vlen a jo!

Zero Cool
02-05-12, 14:49
Rreziku nga lėvzijet ekstremiste fetare nė Kosovė


Burim Ramadani

Rreziku kryesor afatgjatė i Kosovės dhe i kombit shqiptar ėshtė aktiviteti i lėvizjeve ekstremiste islamiste. Ashtu sikurse po rritet numri i incidenteve qoftė nė rrugė apo qoftė nė xhami, ashtu ėshtė duke u rritur edhe rreziku pėr tė ardhmen demokratike tė Kosovės dhe kombit shqiptar


o shumė muaj mė parė, thuajse u bė nami i zi pėr shkak se Kuvendi i Kosovės votoi kundėr hyrjes sė shamive nėpėr shkollat publike parauniversitare dhe kundėr mėsim-besimit nė kėto shkolla. Dolėn nė media, dolėn nė protesta, shanė e ēka nuk lanė pa thėnė. Madje, na krahasonin me majmunė e na quajtėn edhe antiislam.

Disa njerėz qė vetes i thonin hoxhallarė apo tė tjerė qė quanin veten liderė tė grupeve tė caktuara, por qė nė fakt mundoheshin qė tė marrin rol politik nė shoqėrinė kosovare, nuk lanė tė zezė pa drejtuar kah njė grup i deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės. Thua se ne ishim mė tė kqijtė e botės dhe se ne ishim penguesit mė tė mėdhenj tė historisė sė pėrhapjes dhe praktikimit tė fesė. Kjo nė asnjė moment fare nuk ka pėrfaqėsuar qėndrimet dhe pozicionet e Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK), qė ėshtė i vetmi organizim fetar islam i Kosovės.

Tashmė, disa muaj mė pas, kėta njerėz “harruan” kėtė ēėshtje. Dhe, kjo tregon qartė se motivi i tyre ka qenė krejtėsisht politik. Flamuri i zi nė qendėr tė Prishtinės, po ashtu, ka pasur motiv dhe qėllim politik, pėr tė shkatėrruar Kosovėn dhe pėr tė shkatėrruar tė ardhmen evropiane tė fėmijėve tanė.

S’do mend se kėto ishin sulme me motive politike dhe assesi fetare. Sepse, feja nuk i lejon askujt tė keqpėrdorė ndjenjat e tė tjerėve. Dhe, kėta qė hidhnin vrerė mbi ne, nuk ishin asgjė tjetėr pos tė dėrguar politik tė njė fryme antidemokratike, antishqiptare dhe antiperėndimore. Kėta ishin dhe janė njerėz qė asnjėherė nuk mendojnė mirė pėr kombin shqiptar, as pėr Kosovėn dhe as pėr rrugėn qė shteti e populli i Kosovės ka zgjedhur shumė kohė mė parė. Kėta ishin dhe janė armiqtė e Kosovės dhe armiqtė e kombit shqiptar.

Nuk ka se si tė trajtohen ndryshe kėta qė konsiderojnė dhe thonė se shqiptari mysliman e ka vėlla afganin, sepse ėshtė mysliman, dhe nuk e ka vėlla shqiptarin e krishterė. Apo qė konsiderojnė dhe e shprehin hapur (idiotėsinė e tyre!) se Nėna Tereze na paska qenė e padenjė pėr tė shkuar nė parajsė, sepse nuk e paska pranuar islamin si fe. Apo, pėr mė keq, kėndojnė kėngė fetare pėr Bin Ladenin, kryeterroristin e epokės moderne tė jetės njerėzore nė rruzullin tokėsor.

Si nuk kanė asnjė fije mendje dhe asnjė fije shqiptarie nė tėrė trupin e gjakun e tyre? Si janė verbuar kėshtu kėta njerėz dhe shkojnė aq larg sa tė pretendojnė tė shpallin armik Perėndimin? Si kanė arritur nė kėtė nivel tė ulėt sa qė synojnė largimin e Kosovės dhe kombit shqiptar nga rruga drejt NATO-s dhe BE-sė? Por, mbi tė gjitha, sa paguhen kėta njerėz qė tė na kthejnė me shekuj prapa? Sa paguhen kėta njerėz qė tė hedhin nė humnerė tė gjitha ēka kemi arritur pėr dekada me radhė? Kush i paguan dhe interesi i kujt po mbrohet nga njerėz tė tillė?

Nuk ėshtė asnjėherė e ngutshme qė tė thuhet qartė dhe me zė tė lartė se rreziku kryesor afatgjatė i Kosovės dhe kombit shqiptar ėshtė aktiviteti i lėvizjeve ekstremiste islamiste. Numri nė rritje dhe shtrirja e strukturės sė rrjeteve ekstremiste islamiste po bėhet gjithnjė e mė shumė shqetėsim pėr njerėzit liridashės tė Kosovės. Aftėsimi i kėtyre lloj grupeve fundamentaliste kėrcėnon direkt jetėn e secilit prej qytetarėve tė Kosovės. Edhe tė atyre vetė!

Fushatat e tilla politike nė emėr tė besimit fetar janė treguar nė shumė vende tė botės si rrezik pėr katandisjen e shoqėrisė dhe shtetit. Lėvizje tė tilla ekstremiste veprojnė me plane afatgjate dhe me qėllime disadekadėshe. Askush nuk duhet tė mendojė se lėvizjet e kėtilla edhe nė Kosovė synojnė tė arrijnė efektet pėr pak vite. Ato synojnė tė kenė “rezultate” qoftė edhe pas gjysmė shekulli.

Pakistani ka qenė dhe mbetet njė prej shembujve kryesorė tė botės sė tashme pėr qėllimet e kėtilla tė lėvizjeve ekstremiste. Puna e fundamentalistėve atje kishte filluar qysh pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe efektet kryesore po jep gati 60 vjet mė vonė. Sot, me tė drejtė, Pakistani konsiderohet si “shkolla e terrorizmit” dhe nuk ėshtė e ēuditshme qysh edhe vetė Bin Ladeni ishte fshehur aty pėr vite me radhė.

E tėra atje kishte filluar me ofrimin e mundėsisė sė shkollimit falas nėpėr shkolla fetare, si alternativė pėr ēmimin e lartė tė shkollimit tė fėmijėve nėpėr shkollat publike-shtetėrore tė Pakistanit nė atė kohė. Dhe, me ndryshimin e gjeneratave, ai vend u kthye nė eksportuesin kryesor tė grupeve terroriste nė atė pjesė tė botės.

Qėllime tė tilla tė rėnda mund tė kenė edhe grupe tė caktuara brenda kombit shqiptar. Nė Ballkanin e sotėm, kur demokracia po fillon tė zėrė rrėnjėt e saj pas njė periudhe tė rėndė tė komunizmit, lėvzije ekstremiste islamiste po mundohen pėr mė shumė se njė dekadė tashmė tė investojnė nė kėtė lloj mentaliteti fundamentalist.

Kjo duhet tė ndalet. Kėsaj i duhet dhėnė pėrgjigje shtetėrore, sepse rreziku po rritet. Ashtu sikurse po rritet numri i incidenteve qoftė nė rrugė apo qoftė nė xhamia, ashtu ėshtė duke u rritur edhe rreziku pėr tė ardhmen demokratike tė Kosovės dhe kombit shqiptar.

(Autori ėshtė sekretar i pėrgjithshėm i AAK-sė dhe deputet i Kuvendit tė Kosovės)

origjinali (http://www.zeri.info/artikulli/3/21/48577/rreziku-nga-levzijet-ekstremiste-fetare-ne-kosove/)

premium
02-05-12, 16:43
nėse prezentohesh si fetarė musliman , automatikisht po e konsideroni ekstremist qenka!

Zanzi/M
02-05-12, 17:02
nėse prezentohesh si fetarė musliman , automatikisht po e konsideroni ekstremist qenka!

Jo jo gabim je, nuk e konsideron askush ashtu nje njeri. Per tu konsideru ekstremist fetar duhet;

1. Te ket mjekerr, ose pantollona te shkurtuar (mjekrren ta mbaj per qellim te "fese")

2. Te ket kryer shkollen dikund nga lindja (jo ne turqi).

3. Te lexoj vazhdimisht per grupet radikale dhe sulmet vetevrasese.

4. Te predikoj ne vende te mbyllura apo te merr pjese, ne vendet ku flitet dhe shprehet urrejtje kunder besimeve tjra veqenarisht kunder Jahudive.

.

Makresh
02-05-12, 17:16
Qėllime tė tilla tė rėnda mund tė kenė edhe grupe tė caktuara brenda kombit shqiptar. Nė Ballkanin e sotėm, kur demokracia po fillon tė zėrė rrėnjėt e saj pas njė periudhe tė rėndė tė komunizmit, lėvzije ekstremiste islamiste po mundohen pėr mė shumė se njė dekadė tashmė tė investojnė nė kėtė lloj mentaliteti fundamentalist.

Kjo duhet tė ndalet. Kėsaj i duhet dhėnė pėrgjigje shtetėrore, sepse rreziku po rritet. Ashtu sikurse po rritet numri i incidenteve qoftė nė rrugė apo qoftė nė xhamia, ashtu ėshtė duke u rritur edhe rreziku pėr tė ardhmen demokratike tė Kosovės dhe kombit shqiptar.

(Autori ėshtė sekretar i pėrgjithshėm i AAK-sė dhe deputet i Kuvendit tė Kosovės)

Burim Sekretareshja pervec se po i jep partis se tij, ngjyrėn e Geert Wilders'it, po tregohet edhe diktator kunder vullnetit te popullit, zgjedhjes se lir, pra me kete shkrim sulmon direkt demokracin direkte qe dmth, popullin, pasi populli eshte ai i cili vendos, e jo deputetet e Parlamentit ! Per kete arsye, edhe s'jemi demokraci perderisa nuk lejohet me ligje, e drejta e Referendumit !

Tani, Kush i tha Burimit qe ne po deshirojm te jemi demokrat ? Liberal ? komunist ? Islamist ? Kush e pyeti popullin se me cfar sistemi politik deshiron te udhehiqet ? AAK-eja eshte parti majmunash. Paramendo, prokseneti Rambush Harajdinaj qe kishte klub night ne VS te zvicrres, ka bo parti politike ne Kosove ! Kurse lloji i burimit, eshte argat i Rames ! Ja niveli i elites Kosovare !!

Skyfter
02-05-12, 18:14
Rreziku nga lėvzijet ekstremiste fetare nė Kosovė


Burim Ramadani

Rreziku kryesor afatgjatė i Kosovės dhe i kombit shqiptar ėshtė aktiviteti i lėvizjeve ekstremiste islamiste. Ashtu sikurse po rritet numri i incidenteve qoftė nė rrugė apo qoftė nė xhami, ashtu ėshtė duke u rritur edhe rreziku pėr tė ardhmen demokratike tė Kosovės dhe kombit shqiptar________________________Islami komplet eshte fe extreme Zotri Ramadani. Ne Islam s'ka paqe.

Only Time!

Arb
03-05-12, 00:33
Burim djali!

Paske shkru nje artikull te duhur. E kesaj rradhe si shpesh here qe di, ia ke qellu.

Te ka met edhe nje sen me e bo, me e hek ate gabel mbiemer qe e ki.

Reana
03-05-12, 10:29
Me i marr njeren pale me i be bashke me tjetren pale edhe me i hudhe ne deti-Bota kish me qene me mire, me e qete,me paqesore, me me pak vuajtje e dhimbje!!!
secilen here qe degjoj lam te zi, e te dhimbshme, ka te bej me fanatike, ektremiste flliqesita te kompromituara idologjikisht nga fete!!
Ne Siri, opozita qe eshte nje pishane ne mos me e zeze se qeveria. i nxen femijet e qeverotareve, femije 7-8 vjecar, dhe sjellin ne ta derisa i mbytin duke i gjakose!! Keta jane salfistat e flliqur te financuar dhe te armatosur nga Arabia Saudite, vendi nder me te prapamebeturit ne Bote!! Per cka luftojne ata? luftojne per me i mbyt me gure motrat e veta, grate e veta secileh here qe t'ju teket qysh bejne salafistet ne vende tjera te Botes! Luftojne per ta kthy Sirine ne eerresiren e kohes se gurit, njejte me gjendjen ne Afganistan, njejte me Aarabi!!!
Tolerance fetare??? per kend? per kriminela??? asnjehere-zoti fete nuk i ka kriju per pisa qe me shfrytezu fene per akte barbare!! per mua, nuk ka barbari, nuk akt me te flliqur dhe me primitiv se me e mbyte femijn 8 vjec duke u zgerdhi e duke ba hajgare sikur qe po i trgon Al Jazeera!
Jo tolerance, po kur i shoh me ato mjekra te cjapave, sikur shejtanin me e pa, se e di mire se cka i ju pjell mendja e ndyte-urrejtje, dhune dhe akte barbare!!
Hape tv-dhe degjoj lajmet, krejt vrasjet e femijeve te grave te palqeve, luftera dogamtike, luftra egersirash behen ne vende naive, vende primitive, te dirigjuar prej fese, kryesisht ektrsmiste salafiste islame!!!

Makresh
03-05-12, 13:46
Rejhane,


E gjithe bota, edhe Siria e Beshar Alasadit me pjesen tjeter te botes, kan po te njejten deshire : Shfarosjen e sunniteve (vehabist, selafist, e ēfar te duash,... musliman me nje fjal) !

Reana
03-05-12, 17:28
Rejhane,


E gjithe bota, edhe Siria e Beshar Alasadit me pjesen tjeter te botes, kan po te njejten deshire : Shfarosjen e sunniteve (vehabist, selafist, e ēfar te duash,... musliman me nje fjal) !


Shiko pashe te madhin Zot!! Gjithe Bota po thua??Dmth edhe sunnitet qenkan ngrit ne kembe me i shafros sunnitet tjere a???
Asadi eshte sunnit, edhe opozita ne Siri jane sunnit, te dy palet jane te jane te cmendura-jane duke mbytyr femije perdite, jane duke shkaterruar jeten e mijera qytatareve te pafajshem (poashtu sunnit ne Siri), dhe jane duke bere masakra-per arsye se Asadi e sheh islamin ndryshe, e ka zaptu pushtetin me familje dhe nuk don me dale prej aty!!
Keta majmunat e opozites jane te finansuar prej Arabise Saudite poashtu jane duke bere masakra, Al Jazeera gjithe diten tregon gjerat me mizore qe jane duke i bere keta shejtana, dhe arsyeja eshte jo me sjell liri ne Siri, por qe edhe ato pak liri te vetme e i ka Siria, me i eliminu!!!

Me te thane te drejten-spo me intereson a jane sunnite te moderum (Asadi dhe grupi i tij) apo jane sunnite ekstremiste (salafiste), nese dikush torturon femije duke u zgerdhi, nese dikush luan me jeten e femijeve te pafajshem qellimisht e jo aksidetalisht-dikush qe qellimisht shkon dhe i nxen femijet e kundershtarit, dhe i masakron, dhe i xhiron qe me e thy moralin e kundershtarit, per mua eshte kafshe, eshte shejtan, eshte gjeja me e keqe qe mundet me egzistu!!!

me ja ba femijes tand dikush ashtu-vec pse nuk jeni ekstremist, qysh tu kish ju kish dokte juve bre milet?

Makresh
03-05-12, 19:44
Shiko pashe te madhin Zot!! Gjithe Bota po thua??Dmth edhe sunnitet qenkan ngrit ne kembe me i shafros sunnitet tjere a???
Asadi eshte sunnit, edhe opozita ne Siri jane sunnit, te dy palet jane te jane te cmendura-jane duke mbytyr femije perdite, jane duke shkaterruar jeten e mijera qytatareve te pafajshem (poashtu sunnit ne Siri), dhe jane duke bere masakra-per arsye se Asadi e sheh islamin ndryshe, e ka zaptu pushtetin me familje dhe nuk don me dale prej aty!!
Keta majmunat e opozites jane te finansuar prej Arabise Saudite poashtu jane duke bere masakra, Al Jazeera gjithe diten tregon gjerat me mizore qe jane duke i bere keta shejtana, dhe arsyeja eshte jo me sjell liri ne Siri, por qe edhe ato pak liri te vetme e i ka Siria, me i eliminu!!!

Me te thane te drejten-spo me intereson a jane sunnite te moderum (Asadi dhe grupi i tij) apo jane sunnite ekstremiste (salafiste), nese dikush torturon femije duke u zgerdhi, nese dikush luan me jeten e femijeve te pafajshem qellimisht e jo aksidetalisht-dikush qe qellimisht shkon dhe i nxen femijet e kundershtarit, dhe i masakron, dhe i xhiron qe me e thy moralin e kundershtarit, per mua eshte kafshe, eshte shejtan, eshte gjeja me e keqe qe mundet me egzistu!!!

me ja ba femijes tand dikush ashtu-vec pse nuk jeni ekstremist, qysh tu kish ju kish dokte juve bre milet?


Bravo's Rehana, me t'lan me fol vet me vete,.. edhe ki me ja qellu vet se cka eshte me rendesi ne nje luft civile.


PS: Ajo cka eshte duke ndodhur ne Siri, eshte anti-Islame ! Kurse Asadi eshte dervish.

lirik
07-05-12, 09:08
Dikure ne ish jugosllavi ekzistonin fe te ndryshme por aspak nuk kishte as urrejtje as fanatizem AS NDASI FETARE DHE JETA SHKONTE DISI ASHTU MODERNE SIPAS DIKTATAVE TE KUSHTEVE -kishte nje qetsi absolute sa i perket qeshtjeve fetare dhe nje lloj sjellje qe as q e behej fjale per ndonji ndasi fetare-- ishte socializmi ai qe udhheqte shtetin -pamvarsisht s e per ne shqiptaret nuk ishte mire por shoqeria e cila kishte hallet e veta dhe jeta vazhdonte ashtu siq munddte ne nje bahsksi kombesh ku serbet ishin te privilegjuar por keto bashksi njerzish njerzish ishin se paku ne dukje modern-- duke vrapuar secili pas hallit t e vet shtei funksionoj ashtu per 50 vite me radhe duke ruajtur ne fakt dominimin e vet si shtet ne funskion dhe ndasite ne fakt fetare nuk ekzistonin aspak -
--ndersa mendohej se njeriu do te modernizohej e te piqej ne ide te reja te shoqerise ne jete dhe ne zhvillime -
dhe zhvillime tjera te jetes ne aspektin social kulturor material kur -papritmas u shfaq ndasia pas luftes ne koosve -ndasite fetare artificializmat e tmerrshme te ndasive ne kohet e fundit ne kosove fryrje ererash te poashtra te ndasive q e kurre me pare nuk jan pa ne trollin e europes -per keto lloj te ndfasive u zgjodh pikrisht kosova e mjere me miliona halle e stervuajtje -kosova euritur kosova emaakruar e lodhur e rraskapitur neper shekuj e djegur -me civilizime te sakatuara e me lloj lloj talljesh nga te huajt e poshtrime pas lufte prostitucione ku kfori e hamshjoret e ushtrive te huaja kekronin haraq -me femrat shqiptare per nje kafshate buk-por ndodhi edhe qudia tjeter ndasite krahinore qe kurre ma pare nuk kan qene te njohura ne token shqiptare- Ruspijat mashkullore por edhe rruspijat femrore klane te caktuara rruspijash por ma teper rruspijat mashkullore filluan me ndasite regjionale ne kosove krahas ndasise fetare -ne shenjester u vu drenica djepi i ushtrise qlirimtare -per te ja bere jeten te zeze dhe per te ja gerdidte qdo lloj qendrese ose vullneti per ti qendruar hasmit ne jete per ti thene mos lufto se kqyr qka te gjen -per ti thene bashkou me serbine se ne kosove nuk te duan -e keshtu njera pas tjetres serbia per ti perfituar krahinat-me ket taktike strategjike qubrilloviqiane u vune ne sherbim gojhekqijte misionarė e spiuna ne aksion per te fole keq gjithqkah -edhe kur nji qveeritar apo dy apo tre te asaj ane gabonin perfshihej krejt regjioni puna erdhi deri aty sa qe qofte edhe nji lypsare nga ajo ane te mos ket kush mshire per te as per ja dhene ndonje lek sepse esht i asaj ane kuptohet jo te gjith sillen ashtu por mjaft te manipuluar pati ne vend q ete ken dhimbje emirkuptim per secilin regjion qe u sakatos u mjerua dhunua poshtrua hyri propaganda e ftofjes ndervllazrore me mende t ma te zeza e ahmakine e budllakine qe ka nkjfote ndonjehe r historia e kosoves -ja deri ku erdhi puna e kafshrise primitive ne vend qe ne kishim me mija e mija halle e pune tjera per te zgjedhe e ne vend se te flitej me dhimbje te madhe per regjionet tona te cilat u bene viktima te armikut sepse kuptohet lufta as nuk ishte e barbart edhe armiku ishte shum ma i forte se ne si ne ushtri si ne armatim dhe na gjeti ne nje mjerim te papare ku populli as nuk kishte garde as brigada as oficer as kazemra as ushtri as kurfar pregatitje ushtarake qe mund ti behej balle serbise por ishte i qarmatosur as brisk nuk lente ssrrbia ku me shum vite me radhe bastisi shqiptaret per arme qofte edhe per pushke gjuetie -- N e fakt me logjiken e disa njerzve tone diqka nuk ehst ne rregull - ne vend qe te flitet per strategji te reja bashkimi e si ti kundervihen rreziqeve ne secilen pjese te kosoves te zhvillohet modernizmi e vetmbrojtja forcimi dhe besimi e bashkpnumi idete moderne te unitetit dhe ideali liri shtet e potencial i kombit e ti kushtohet rendesi secilit njeri -u nis ndasia hendeku thumbimi fryrja per ti quar kraht me komandanta e ndasi te regjioneve qe jan disa regjione krejt te vogla e te mjeruara neper shekuj qe as ne harte nuk i sheh kush qe njeriu brenda pak kohe edhe ne kembe mund ti shetis per kah vogelsia teriotoriale -Ket shihet truri dhe mbrapambeturia e papare e disa njerzve shqipfolsa qe nuk mund te krahasohen as me fiset me te prapambetura te mentalitetit t e afrikes e askund ne bote dhe kjo deshmon se me trurin me mendjen me mentalitetin me ket popull diqka nuk esht ne rregull -diqka ne trurin e tij ehst bllokuar kur bien ne kso kthetrash ne keso grackash q ejan kunder zhvillimeve te shoqerise moderne

Makresh
07-05-12, 09:14
Lirik, po na flet per kohen e diktatures !

Tash jemi ne demokraci, duhet t'i mesoni rregullat e reja.

lirik
07-05-12, 10:17
Dikure ne ish jugosllavi ekzistonin fe te ndryshme- por aspak nuk kishte as urrejtje as fanatizem--- AS NDASI FETARE-- DHE JETA SHKONTE DISI ASHTU MODERNE-- SIPAS DIKTATEVE TE KUSHTEVE TE KOHES -
-kishte nje qetsi absolute fetarisht sa i perket qeshtjeve fetare -
dhe nje lloj sjellje qe as q e behej fjale per ndonji ndasi fetareose probleme fetare -.-- ishte socializmi ai qe udhheqte shtetin -----

-pamvarsisht s e per ne shqiptaret nuk ishte mire por shoqeria e cila kishte hallet e veta dhe jeta vazhdonte--

ashtu siq munddte ne nje bashksi kombesh ku serbet ishin te privilegjuar -
por keto bashksi njerzish njerzish ishin se paku ne dukje modern poashtu fetarisht -- duke vrapuar secili pas hallit t e vet per ekzistencen -
shteti funksionoj ashtu per 50 vite me radhe --
duke ruajtur ne fakt dominimin e vet si shtet --
ne funsksion dhe ndasitė ne fakt fetare nuk ekzistonin aspak -

--ndersa mendohej se njeriu do te modernizohej e te piqej ne ide te reja te shoqerise ne jete dhe ne zhvillime progrese -
dhe zhvillime tjera te jetes ne aspektin social kulturor material - kur -papritmas u shfaq ndasia primitive sidomos pas luftes ne koosve-------


-ndasite fetare artificializmat primitive t e tmerrshme te ndasive-

ne kohet e fundit ne kosove fryrje ererash primitive -
te poshtra mu ne me s te shekullit te kibernetikes -kohra te ulta mendore barbare te ndasive te pa civilizuara q e kurre me pare nuk jan pa
ne trollin e europes asnjeher ---

-per keto lloj te ndasive hendeqe fetare u zgjodh pikrisht kosova
e mjere me miliona halle e stervuajtje edhe per buken e gojes
-kosova e uritur kosova e pa faj kosova antike dardano iliriane qe kishte sa do pak civilizim antik -

koosva e masakruar
e lodhur e rraskapitur neper shekuj e djegur --------------me civilizime te sakatuara e me lloj lloj talljesh nga te huajt ---- e me poshtrime te papara pas ne lufte e pas lufte ne dhune prostitucione pastaj kur poashtu erdhen te huajte e ku kfori e hamshoret e ushtrive te huaja kerkonin haraq e ndasi se bashku me agjenturat ehuaja e lojra me femrat shqiptare-
per pak lek -
per nje kafshate buk me lot
-por ndodhi edhe qudia tjeter ndasitė krahinore qe kurrė ma pare nuk kan qene te njohura ne token shqiptare-


Rruspijat mashkullore te propagandave agjentursske antishqiptare
por edhe rruspijat femrore ne mase te vogel dhe klane te caktuara rruspijash propagandiste por ma teper rruspijat mashkullore
kuptohet --benin propaganden -
filluan me ndasite regjionale ne kosove teper te demshme per atdheun e mjere te shkatrruar -
krahas ndasise fetare -ne shenjester u vu drenica si regjion - djepi i ushtrise qlirimtare qe nuk mundi te duroj ma sundimin makaber shka pansllav -
-per te ja bere jeten te zezė atij regjioni serbia dhe agjenturat kaluan ne aksion -
dhe per te ja gerdite qdo lloj qendrese neper shekuj -
ose vullneti per ti qendruar hasmit ne jete per ti thene me mesazh agjenturesk kujdes pra mos lufto se kqyr qka te gjen

do te jesh e perbuzur nga te gjith edhe nga njerzit tu
-per ti thene bashkou me serbine pra -se ne kosove nuk te duan

eja me ne dhe kthejau pushken njjerzve tu kombit tend vllezerve tu e eja me shka me qetnik vepro si te themi ne se te bjen me mire i thone ne keto menyra agjenturat ndersa agjentet nga jasht e mbrenda te regjioneve duke punuar ne ket drejtim negativ --
-e keshtu njera pas tjetres veprime agjetureske te huaja e serbia
qetnike per ti perfituar krahinat me veprime ndasie bukur shum arriti suksese dhe ngjalli neveri me perqarje
-me ket taktike strategjike qubrilloviqiane u vune ne sherbim gojekqijte
bizarė shqipfolsa antishqiptar neper kosove q elshojne jarge shkinore per pak pare shkinore -
misionarė e spiuna ne aksion per te fole keq gjithqkah me ndasi regjionale e fetare -
ne funskion te perqarjeve per ti perqa vllezerit shqiptar te nje nene e te nje bae te nje familje qe quhet kosove pjese e shqiperis e etnike e jan vllezerit e nji gjaku neper shekuj -

-edhe kur nji qeveritar apo dy apo tre te asaj ane
gabonin ne diqka - perfshihej krejt regjioni drenica me lloj lloj fyerjesh dhe regjionet tjera poashtu taktike e vjeter shkinore e serbise qe ka vepruar q e nga koha e krajlave shkie neper shekuj --
serbia i neutralizonte regjionet me veprime speciale per ti hy ma leht nji regjioni tejter e pjes e pjese per ti masakruar e poshtruar duke i lene te tjeret pasiv kuptohet taktike shkinore e dhelpres shkinore neper shekuj por mjaft e sukseshme sepse shum shqiptar nukkan tru te mendojn e -
puna erdhi deri aty sa qe qofte edhe nji lypsarė nga ajo anė nga drenica pra-
te mos ket kush mshire askush mshire per te -
as per te ja dhene ndonje lek--
sepse esht i asaj ane kuptohet -e disa qeveritar jan te asaj ane -
qfar absurdi debil ky te menduar te disa derkucave shkinorė-qe as gjak shqiptari nuk kan --
jo te gjith sillen ashtu--
por mjaft te manipuluar pati ne keto kohra -
ne vend q ete ken dhimbje e mirkuptim per secilin regjion e banorė te kosoves
qe u sakatos u mjerua emjera kosove ne qdo pllembe
u dhunua poshtrua--
hyri propaganda e ftofjes ndervllazrore me mende t ma te zeza e ahmakine
debile e budllakine idiotike -te nje truri budallesh te disa kafshve
qe ky mje absurd ma i ulti qe ka njfote ndonjehe r historia e kosoves
-ja deri ku erdhi puna e kafshrise primitive
ne vend qe ne kishim me mija e mija halle e pune tjera

per te zgjedhe -

e ne vend se te flitej me dhimbje te madhe per regjionet tona tediskriminuara neper shekuj nga hasmi mizore
te cilat u bene viktima te armikut pa pike faji ja pra
qka erdhi -

Sepse kuptohet lufta as nuk ishte e barbart edhe armiku ishte shum ma i forte se ne si ne ushtri -

si ne armatim --- dhe na gjeti ne nje mjerim te papare-

ku populli as nuk kishte garde as brigada as oficer as kazemra-
as ushtri as kurfar pregatitje ushtarake-

qe mund ti behej balle serbise por ishte i qarmatosur as brisk nuk lente ssrbia -
ku me shum vite me radhe bastisi shqiptaret-

per arme qofte edhe per pushke gjuetie --


N e fakt me logjiken e disa njerzve tone diqka nuk ehst ne rregull - ne vend qe te flitet per strategji te reja bashkimi e si ti kundervihen rreziqeve ne secilen pjese te kosoves te zhvillohet modernizmi e vetmbrojtja forcimi dhe besimi e bashkpnumi idete moderne te unitetit dhe ideali liri shtet e potencial i kombit e ti kushtohet rendesi secilit njeri -u nis ndasia hendeku thumbimi fryrja per ti quar kraht me komandanta e ndasi te regjioneve qe jan disa regjione krejt te vogla e te mjeruara neper shekuj qe as ne harte nuk i sheh kush qe njeriu brenda pak kohe edhe ne kembe mund ti shetis per kah vogelsia teriotoriale -Ket shihet truri dhe mbrapambeturia e papare e disa njerzve shqipfolsa qe nuk mund te krahasohen as me fiset me te prapambetura te mentalitetit t e afrikes e askund ne bote dhe kjo deshmon se me trurin me mendjen me mentalitetin me ket popull diqka nuk esht ne rregull -diqka ne trurin e tij ehst bllokuar kur bien ne kso kthetrash ne keso grackash q ejan kunder zhvillimeve te shoqerise moderne-

Neferta
07-05-12, 12:41
Lirik; Populli shqiptare eshte popull shum i vogel dhe qdo ere qe vjen e sjell nga nje kulture te huaj. Ne si popull pak ose aspak nuk kemi kontribuar ne ndryshimin e pergjithshem te rajonit. Fakti qe kemi qen nen sundim te gjate dhe vonesa historike per te ecur perpara ka qen nje nder arsyet evidente.

Ne jemi ne periferin e ndasive fetare pasi mundesija jone per ti imponuar diqka te tjereve eshte baras me zero.
Rrymat e ndryshme qe sot jane ne levizje nuk jan te diteve tona ato kan ekzistuar qysh nga qfaqja e feve, rrymat e ndyshme fetare gjejn porten e hapur aty ku ka varferi ekonomike politike dhe morale, keshtu qe te ne porta jo qe eshte e hapur po as qe behet fjale per eksistenecen e saje.

Ndasit krahinore ju konvenojne pushtetmbajtsve se ata jan te thirrur per harmoni kombetare, pra i zoti i shtepise ta ndaj kulaqin njesoj per te gjith dhe jo vetem per pasardhesit e fisit te vete.
Dhe qka eshte me rendesi qe te kuptohet shteti duhet mbajtur me ligje shteterore dhe jo me''moralin'' familjare.

lirik
07-05-12, 13:32
Makresh ti flet per regullat e reja dhe poashtu the diqka per kohene diktatures por as kohrat me te kqia te perandorive dhe primitivizmave mesjetarė e ma te hershem -nuk kan marr turr kaq primtivqe ne ndasi ne hendeqe fetare endasi tjera si ne keto vitet e kohes se fundit qe esht plot qudira primitive as ne kohen e shpelles nuk ka qene keshtu -me qka po arsyetohesh brenda disa rregullave -kur ne fakt mbi te gjitha esht jeta qe e ka dhuruar zoti per njerzit -e pikrisht ate nuk duan ta lene fanatizmat e nndasive qe ajo lirshem te zhvillohet-püor duan ta fusin nen kthetrat e ndasive e diktaturave ma primitivqe s e ne kohrat e gurit te habite ne keto kohra tenenca per fanatizem primitiv -sipas teje cilat rregulla vlejne nes e rrezikojne jeten enji populli deri ne shuarje e poshtrime-cila fe e nxori kombin shqiptar nga poshtrimi cili komb mbi dhe u poshtrua aq shum sa shqiptari ne dhunime ne vrasje ne poshtrime sa shqiptari-e cila fe ose rregull po ja vlejka te shkoj aq larg deri aty sa qe shqiptart u dashka gjithmone te poshtrohen -perse nuk i thrret mendjes ti e shum tjere q ete bindeni se ma shum se jeta njeriut nuk i duhet asgje e nje popull me ndasi e me fanatizma nuk mund te jetoj dhe do te ndodhet gjithmone nen rrezikun e perqarjes dhe poshtrimit -e cila fe mund ti dal ne ndihme kesaj fatkeqsie as nje fe tjeter per veq jeta moderne normale ne kufijt e e rregullave qe popullin shqiptar e mbajne jasht rreziqeve dhe shenjestrave -prandaj lene popullin te jetoj ilire dhe modern sipas tradites shqiptare ilirane tradites moderne --demokracia nuk mbahet me ndasi me harrna fetare te imponuar nga veshjet talibane duke qoroditur kombin tone qe kure nuk e pat tradite qoroditjene tille as wehabizmin e as ndasite e tjera teper mizore -mjaft ma mjaft-shqiptarve ju duhet jeta liria bashkpunimi me popuj modernizmi dhe antifanatizmi -tejkalimi i ndasive bashkpunimi progresi dhe zhvillimi -jo ekstremizmat e wehabizmat e as rrymat tjera te imponuara te cilat nuk i don as vet zoti prandaj secili shqiptar qe din me ngrene buk duhet te largohet larg nga tendencat e fatkqesite qe duan te na i imponojn agjnturat e shemtuara -ku ne fakt ne jo vetem qe nuk do te kemi atdhe por as komb e as fe as teritor as kishe as gjami nese fillojme te perqahemi si debil neper keto sjellje kishe gjami krahine fise klane idiotizma debileske qe i perngjajne budallakive primtive te mangta ne krye vertet -prandaj duhet pune mbi te gjitha pune pune pune dhe vetem pune -feja e shqiptarit kombi kulti dashuria jeta bukuria shejteria kulti e gjithqka duhet te jen puna sa ma shum te punojme puna na sjell dashuri e na ofron me zotin te tjerat jan harrna lexcka e pallavra kriza fall fjalesh varfėri mjerim

lirik
07-05-12, 13:34
Rrokullisja e shqiptarve dhe jo vetem e shqiptarve mund te vie nga perqarjet e tilla naivo primitive te pa mendė puna puna puna puna puna puna puna pra
te punojme dhe vetem te punojme aq shum te punojme sa qe te ja kalojme korese verore me zhvillim dhe te gjitha shteteve te botes -atdheu yne kerkon zhvillim ekonomi solidaritet -merren i me mend sikur kina te ishte e perqare si shqiptert qka do te bejhej aty -prekeni koken

Alima
07-05-12, 13:47
...

Do shkruaja shume ne kete teme , por ... e di se do i largojne shkresat si zakonisht , ndaj ma mire s'po lodhna kot !

Lirik , mos zgjate taravi , se ua kame merzi shkresave te gjata , pa dmth-nje , te lutem !

ps.qe , do e shihni se edhe kete menjehere do e zhdukin http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
1...2.....
.3http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

lirik
07-05-12, 13:59
[QUOTE=lirik;2214587]Rrokullisja e shqiptarve dhe jo vetem e shqiptarve mund te vie nga perqarjet e tilla naivo primitive te pa mendė puna puna puna puna puna puna puna pra
te punojme dhe vetem te punojme aq shum te punojme sa qe te ja kalojme korese veriore me zhvillim - dhe te gjitha shteteve te botes -atdheu ynė kerkon zhvillim ekonomi solidaritet dhe vlera e jo propaganda boshe perqarje
-merren i me mend sikur kina te ishte e perqare si shqiptert qka do te bejhej aty -prekeni koken

Alima
07-05-12, 14:02
[QUOTE=lirik;2214587]Rrokullisja e shqiptarve dhe jo vetem e shqiptarve mund te vie nga perqarjet e tilla naivo primitive te pa mendė puna puna puna puna puna puna puna pra
te punojme dhe vetem te punojme aq shum te punojme sa qe te ja kalojme korese veriore me zhvillim - dhe te gjitha shteteve te botes -atdheu ynė kerkon zhvillim ekonomi solidaritet dhe vlera e jo propaganda boshe perqarje
-merren i me mend sikur kina te ishte e perqare si shqiptert qka do te bejhej aty -prekeni koken


...

Kina eshte vend komunist ! ... mos ke nostalgji per nje rryme te tille dhe te kaluar ?


ps.une nij mire , mos mi perserit ka dy here ! ... nuk i kame vesht made in china !


.

lirik
07-05-12, 14:08
[QUOTE=Alima;2214590]...

Do shkruaja shume ne kete teme , por ... e di se do i largojne shkresat si zakonisht , ndaj ma mire s'po lodhna kot !

Lirik , mos zgjate taravi , se ua kame merzi shkresave te gjata , pa dmth-nje , te lutem !

ps.qe , do e shihni se edhe kete menjehere do e zhdukin http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.................................................. .............

nuk e di per qfar domethenje e ke fjalen ti-per te kuptuar thelbet e jetes duhet shum analize mendore dhe pervoje-provoje me jetue nga harrnat dhe mbeshtjelljet -a te japin buk --buk te jep puna dhe vetem puna ndersa talibanet me tlina te bardha e veshje te qoroditura po vdesin per buk --atje errsira ka vend edhe nji miljon vjet dhe prapambeturia -nuk mund te kthejme mendjen e njeriut ne shpella -e as mendjen e shqiptarve modern ne kohen parashpellore-sepse as ather shqiptart nuk kan pas veshje te qoroditura te kuturave te huaja me koka te mbuluara-populli yne ka pase mbreteresha dhe princesha ka pase vajza e gra te afta ka pase menquri dhe tendence zhvillimi per te garuar me perendorine romake e perendori te kohes ne kultura --ne nuk kemi asgje as me fare e as me fis talibanet a sme kulture as me harrna e ferxhe as me vese e zakone ne jemi lirio shqiptare albano europian ne kontinent dhe kemi traditat tona modernizmin punen koncentrimin ne unitet dhe strategjine e zhvillimit e jo taravi perqarse e kryqa fanatik qe i kan kushtuar shtrejt popullit shqiptar me ndasi dhe me masakra e tortura pikrisht nga keto fe na kan ardhe vrasjet masakrat shfarosja --ne themelet e kishave dhe gjamija akoma renkojne gra te dhunuara iliriane vasha fmi njerz me koka te prera ne menyra mizore nen dhe ata renkoojne nga vrasjet e dhuna mizore e tyre nga armiku embi dhe falet shqiptari pa e degjuar zerin e vllaut e te gjakut te vet qe u masakrua po nga ajo fe e dhunshme pushtuesi qofte kryqi romak sllav apo dhuna islame mbi ne neper shekuj - -me se miri esht nje rruge -rruga e unitetit kombtar shqiptar -zoti e do gjuhen tone kombin tone dhe at fe qe quhet feja shqipe feja e shqiptarit esht shqiptaria shqiptar -

Alima
07-05-12, 14:13
[QUOTE=Alima;2214590]...

Do shkruaja shume ne kete teme , por ... e di se do i largojne shkresat si zakonisht , ndaj ma mire s'po lodhna kot !

Lirik , mos zgjate taravi , se ua kame merzi shkresave te gjata , pa dmth-nje , te lutem !

ps.qe , do e shihni se edhe kete menjehere do e zhdukin http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.................................................. .............

nuk e di per qfar domethenje e ke fjalen ti-per te kuptuar thelbet e jetes duhet shum analize mendore dhe pervoje-provoje me jetue nga harrnat dhe mbeshtjelljet -a te japin buk --buk te jep puna dhe vetem puna ndersa talibanet me tlina te bardha e veshje te qoroditura po vdesin per buk --atje errsira ka vend edhe nji miljon vjet dhe prapambeturia -nuk mund te kthejme mendjen e njeriut ne shpella -e as mendjen e shqiptarve modern ne kohen parashpellore-sepse as ather shqiptart nuk kan pas veshje te qoroditura te kuturave te huaja me koka te mbuluara-populli yne ka pase mbreteresha dhe princesha ka pase vajza e gra te afta ka pase menquri dhe tendence zhvillimi per te garuar me perendorine romake e perendori te kohes ne kultura --ne nuk kemi asgje as me fare e as me fis talibanet a sme kulture as me harrna e ferxhe as me vese e zakone ne jemi lirio shqiptare albano europian ne kontinent dhe kemi traditat tona modernizmin punen koncentrimin ne unitet dhe strategjine e zhvillimit e jo taravi perqarse e kryqa fanatik qe i kan kushtuar shtrejt popullit shqiptar me ndasi dhe me masakra e tortura pikrisht nga keto fe na kan ardhe vrasjet masakrat shfarosja --ne themelet e kishave dhe gjamija akoma renkojne gra te dhunuara iliriane vasha fmi njerz me koka te prera ne menyra mizore nen dhe ata renkoojne nga vrasjet e dhuna mizore e tyre nga armiku embi dhe falet shqiptari pa e degjuar zerin e vllaut e te gjakut te vet qe u masakrua po nga ajo fe e dhunshme pushtuesi qofte kryqi romak sllav apo dhuna islame mbi ne neper shekuj - -me se miri esht nje rruge -rruga e unitetit kombtar shqiptar -zoti e do gjuhen tone kombin tone dhe at fe qe quhet feja shqipe feja e shqiptarit esht shqiptaria shqiptar -


...

Jaa , m' ke pshtu me kete shkres ... se sen s'pasna dite !


Mos ban zhurum ma , si bumbare , kaq !


.

lirik
07-05-12, 14:18
Tani nė kohėn e lulėzimit tė tė gjitha feve, ideologjive dhe tė tė gjitha shkollave fetare, ėshtė e natyrshme tė nxjerrin kokėn edhe ekstremet, me qėllim tė caktuar, pėr tė pėrfituar sa mė shumė besimtarė dhe pėr tė punuar me zell punėt, qė i ka caktuar padroni qoftė ai nė Vatikan, nė Athinė, apo nė Teheran.
Nė kėtė pėrpjekje pėr ta dėmtuar bazamentin e kulturės sė tolerancės fetare ndėr shqiptarė, po marrin pjesė edhe misionarė tė caktuar fetarė, por edhe analistė dhe fetarė tė vonuar tė konvertuar, me prejardhje nga komunizmi i dikurshėm ateist, tash fetarė tė pėrdalė dhe fanatikė.
Nė kėtė mes dėgjohen e lexohen lloj-lloj shkarjesh dhe keqinterpretimesh, tė cilat nuk janė vetėm antihistorike por janė edhe banale e antifetare.
Tė konstatosh se shqiptarėt kanė fenė e tyre dhe identitetin e tyre tė vetėm fetar, “katolicizmin”, nuk ėshtė vetėm njė marrėzi e llojit tė vetė, por ėshtė mesazh pėr njė kryqėzate verbale, me qėllim pėr tė shkaktuar huti, urrejtje dhe ndasi kombėtare mbi baza fetare. Dhe aq mė keq, kur kėtė konstatim e thotė hapur, madje para xhematit mysliman e katolik njė i parė i fesė, i cili do tė duhej tė ishte shumė i matur, pėr tė mos rėnė nė kurthe tė tilla tė djallit, sepse as kanė sot, as kanė pasur ndonjėherė shumica shqiptare identitet fetar dhe kombėtar katolicizmin. Pėr mė tepėr feja katolike, ka qenė nė tė kaluarėn, dhe ka mbetur aktualisht feja e pakicės, feja e pesė apo dhjetė pėrqindėshit tė shqiptarėve. Dhe nuk e di pse dikush mendon aq mbrapshtė kur pretendon se vetėm pėrmes fesė shqiptarėt u lidhkan me Evropėn, e cila, shikuar nga aspekti fetar nė shumicė ėshtė ateiste, pastaj protestane, ortodokse, evangjeliste, luteriste, islame e katolike.
Pastaj duhet pasur para sysh faktet e pamohueshme historike, qė flasin se kalimi i shumicės dėrrmuese shqiptare nė islam, u bė nga feja ortodokse, si nė Kosovė, ashtu edhe nė trojet e Maqedonisė dhe tė Shqipėrisė. Ky fakt mund tė argumentohet nė shkrimet shkencore tė historianėve tė mirėnjohur shqiptarė si Selami Pulaha, Muhamet Tėrnava e shumė tė tjerė.
Thirrja naive e njė segmenti tė klerit katolik, drejtuar shqiptarėve myslimanė, pėr tė ndėrruar fenė dhe pėr tė kaluar nė fenė e tė parėve, mbėshtetet nė pėrcaktimin fetar tė Ibrahim Rugovės dhe tash sė fundi edhe tė Ismail Kadaresė. Kjo ofertė bėhet me qėllime tė propagandimit tė idesė, se shqiptarėt vetėm tė mbėshtetur te Papa dhe te katolicizmi mund ta bindin Evropėn se janė pėrcaktuar pėr evropianizim. Tė mjera dhe tė shkreta janė kėto oferta, ashtu sikurse ėshtė e mjerė pėrpjekja pėr ta paraqitur Gonxhe Bojaxhiun, shenjtėreshė katolike shqiptare, ndėrsa ajo realisht ėshtė shenjtėruar si misionare katolike e Vatikanit. Kėtė e di tėrė opinioni botėror dhe nuk kanė pėrse tė mos e dinė shqiptarėt qė mendojnė esėll.
Pėrderisa thirrja e njė segmenti tė kreut katolik bėhet pėr qėllime tė caktuara politike, duke keqpėrdorur ndjenjat kombėtare dhe liridashėse tė shqiptarėve tė Kosovės pėr pavarėsi, dhe duke vėnė nė spikamė se vetėm kthimi nė katolicizėm e bindka Evropėn pėr tė na dhėnė pavarėsinė, kjo thirrje nxit ekstremin tjetėr, atė islam, i cili kohėve tė fundit ka filluar tė paraqitet me tėrė laramaninė e grupeve e mez-hebeve madje disa edhe tė ēoroditura, qė nuk kanė tė bėjnė fare me islamin e vėrtetė. Ekstremi katolik ka nxjerrė nė sipėrfaqe ekstremin fundamental islam, jo vetėm ndėr shqiptarė por kudo nė botė. Edhe lufta e koalicionit ushtarak krishterė perėndimor nė Irak e nė Afganistan, jo vetėm nė dukje, ėshtė njė si rikthim i moderuar nė misionin e kryqėzatave tė shekullit XI dhe XII.
ja kjo esht pergjigjja e sakt dhe gjendja e kaoseve te tmerrshme primitive qe do ta dejne boten ne tragjedi per tu pergjakur pe r prralla -
ne kohen e mesjetes inkuzicionet dhe tmerret ne spanje hakmarrjet fetare qe kan tejkaluar te gjitha parashikimet qnjerzore te qnjerzis se qnjerishme dhuna dhe zullumet per shkaqe fetare qe dihen qe kan ndodhe ne spanje jan tmerri vet -poashtu dhuna serbe mbi bosnjen muslimane e ne kosove duke shfry urrejtjet barbare si dhe dhuna e te tjerve ne kohrat qe po jemi deshmitar -barbari antimoderne per hesape te bestytnive e prrallave

lirik
07-05-12, 14:21
Mjerim mjerim mjerim fanatizem qe nuk do kisha besuar kurre se enxjerr koha te tille ne siperfaqe fanatizem fetar qe e rrezikon boten njerzore qenjen njeri rrezikon te arriturat moderne te kulturave te arriturat qe e ka arrite shkenca njeriu mendja e ndritur ndersa feja asgje nuk ka zbuiluar as nje tablete as nje injeksion as nje vlere apo analize zbuluese
asgje qe ja vlene hiq

lirik
07-05-12, 14:23
[QUOTE=Alima;2214597][QUOTE=lirik;2214596]


...

Jaa , m' ke pshtu me kete shkres ... se sen s'pasna dite !


Mos ban zhurum ma , si bumbare , kaq !


-------------

Ti po dishe veq me fye e jo me diskutue un nuk e di qka esht bumbare po mbasi ti po e dijjshe mbaje per vete dhe ngjaj asaj perjetsou me te -dialogu i te padijshmve me kaq perfundon direkt e ne fyerje -se nuk dijne tjeter me argument per veq perbuzjes nenqmimit dhe fyerjes
kaq shkon dituria e tyre pra

Alima
07-05-12, 14:27
[QUOTE=Alima;2214597][QUOTE=lirik;2214596]


...

Jaa , m' ke pshtu me kete shkres ... se sen s'pasna dite !


Mos ban zhurum ma , si bumbare , kaq !


-------------

Ti po dishe veq me fye e jo me diskutue un nuk e di qka esht bumbare po mbasi ti po e dijjshe mbaje per vete dhe ngjaj asaj perjetsou me te -dialogu i te padijshmve me kaq perfundon direkt e ne fyerje -se nuk dijne tjeter me argument per veq perbuzjes nenqmimit dhe fyerjes
kaq shkon dituria e tyre pra


...

A1 , lexo pra :


JAM MUSLIMAN DHE MĖ SHQIPTAR SE TI, O JOBESIMTAR

O jobesimtar, ty s’tė takon tė shesėsh mend pėr atdhe-mėmėdhe dashuri, o i humbur ku ishe mė 1998-99, 2000 dhe 2001, po tani ku je?!
Patriotizmi yt ėshtė i kufizuar vetėm nė internet dhe rev...istat (gazetat) e dreqit, ku pėrplot mllef je aktiv nė sharjen e shqiptarėve musliman.

O mjeran, sė paku njė herė tė shohim trimėrinė tėnde, tregohu i guximshėm aty ku dėshmohen burrat, dil jashtė dhe lufto kundėr shkaut.
Jo, ti nuk e lufton llojin tėnd, i njėjti brumė, s’dalloni nga njėri-tjetri, zemėr sėmurė si jeni, ju pengon besimi im nė Zot (All-llah).

Zoti im dhe i yti mė obligoi me shtim tė diturisė dhe luftė vetėmbrojtėse, madje tė sillem me urtėsi edhe atėherė kur ti mė ofendon pėr shkak tė besimit tim.

Lloji yt prej servili (sahanlėpirėsi) ėshtė pengesa kryesore e ēėshtjes shqiptare, ngase ti je ai qė i pėrkulesh tė ligut edhe kur ai punon nė dėm tėndin.

Kthjellohu, qartėsoja vetes se shkaun e ke armik, meqė unė sėrish ta fali, me shpresė se dikur do tė udhėzohesh e t’i kuptosh gjėrat drejtė.

- Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi (gjithēka). Kur'an 96:1.
- Luftoni kundėr tyre, qė Allahu t’i dėnojė ata me duart tuaja, t’i poshtėrojė, t’ju ndihmojė juve kundėr tyre, t’i shėrojė shpirtrat e besimtarėve. Kur'an 9:14.
- Dhe Luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė. Kur'an 2:190
- Juve u ėshtė bėrė obligim lufta, ndonėse ju e urreni atė. Por mund qė ju ta urreni njė send, e ai ėshtė shumė i dobishėm pėr ju, dhe mund qė ju ta doni njė send, e ai ėshtė dėm pėr ju. All-llahu e di, e ju nuk dini. Kur'an 2:216.
- All-llahu nuk ju ndalon tė bėni mirė dhe tė mbani drejtėsi me ata qė nuk ju luftuan pėr shkak tė fesė, e as nuk ju dėbuan prej shtėpive tuaja; All-llahu i do ata qė mbajnė drejtėsinė. Kur'an 60:8........eh tani , tregom ēka ke kuptu prej kesaj shkrese , hajt ?!.

lirik
07-05-12, 14:45
Nuk dua te fryhem se kush jam as nuk me hyn ne pune te fryhem se kush jam e qka jam as qka kam kontribuar -por vetem nje di ta them -kur ti mshefesh e je mshefur ne harrnat e pa la te talibanizmit ne jemi kacafyte me kthetra me duar thate fyt per fyt me shkja per trojet iliro dardane dhe edhe po te jet perseri mundsia se kjo shkon me mundsi perseri po me ato kthetra kacafytem me shka poashtu edhe me ata qe duan te na eperqajne shqiptarizmin e te na eshuajne kombin -ne shqiptart jemi ne gjendje te kacafytemi me te gjith ata njerz ne bote qe duan te na perqajne e te na e fusin luften vllavrasese te pergjakshme per shkak te bestytnive -per mua feja shqiptare esht fe e shejte dhe ajo qe e don zoti ajo do te jet ligj dhe baze e shejteri e mbajtjes se atdheut tone ne tokat shqiptare --e juaja esht fyerja smundja qe po e tregon me fyerje -ne ato vite qe thua ti un isha ne kacafytje me armikun per te shpetuar tokat shqiptare si shum te tjere shqiptar sternipta te agronit e teutes e jo te ahmadine xhadit e xhihadit -as te katolikoenctrizmit ne nuk jemi te askuj ne jemi vetvetja jone shqiptare tokat tona etnike jan toka shqipztare gjuha jone amtare liria e atdheut shqiponja shqipe mjaft helmuat rinin eshqiptare me indktrina fanatike -un besoj ne zot te qiellit dhe ai i ka krijua shqiptarėt pa harrna pa lecka neper trup e shqiptart do ti perveshen punes dhe shkences modernizmit dhe shkolles zbulimeve te reja perparimit me ndihen e zoti -zoti esht ne anen e shqiptarve

Alima
07-05-12, 14:50
...

A1 , as qe te lexova ... juve vetem duhet me ua ndrru koken , ndryshe nuk kuptoni ju !


Dil shetit dikah , mos fillozofo kesajde !


Ēka e kush jeni ju dhe ēke e kush jemi ne ... ??? Ti a po therret ne mosperēarje , a ne perēarje ?

Nese ne mosperēarje , urdhero diskutoim urte e qete pa harrna te talibanit ,etjera terme qe i ke mesu nga mediat e propagandat , dhe i perserit si papagall ...

Pra nese je per perēarje , edhe ate gjuehe e njohim !


Zgjedh !


.

Makresh
07-05-12, 15:30
Lirik; Populli shqiptare eshte popull shum i vogel dhe qdo ere qe vjen e sjell nga nje kulture te huaj. Ne si popull pak ose aspak nuk kemi kontribuar ne ndryshimin e pergjithshem te rajonit. Fakti qe kemi qen nen sundim te gjate dhe vonesa historike per te ecur perpara ka qen nje nder arsyet evidente.

Ne jemi ne periferin e ndasive fetare pasi mundesija jone per ti imponuar diqka te tjereve eshte baras me zero.
Rrymat e ndryshme qe sot jane ne levizje nuk jan te diteve tona ato kan ekzistuar qysh nga qfaqja e feve, rrymat e ndyshme fetare gjejn porten e hapur aty ku ka varferi ekonomike politike dhe morale, keshtu qe te ne porta jo qe eshte e hapur po as qe behet fjale per eksistenecen e saje.

Ndasit krahinore ju konvenojne pushtetmbajtsve se ata jan te thirrur per harmoni kombetare, pra i zoti i shtepise ta ndaj kulaqin njesoj per te gjith dhe jo vetem per pasardhesit e fisit te vete.
Dhe qka eshte me rendesi qe te kuptohet shteti duhet mbajtur me ligje shteterore dhe jo me''moralin'' familjare.

E din ēka eshte ndasi fetare ?

Ndasi fetare eshte kur 50% e popullit eshte musliman, dhe 50%-shi tjeter i takon atij te krishter. Por kur kemi 98% kunder 2% te krishter, ketu s'ka dhe s'mund te kete percarje fetare !

Shqiptaret kan iluzion, dhe kan pik-synim Bashkimin Evropjan. Por sikur ta dinit se sa keq i ka punet BE-ja, n'tybe n'e permendshi me !

Zero Cool
07-05-12, 15:49
E din ēka eshte ndasi fetare ?

Ndasi fetare eshte kur 50% e popullit eshte musliman, dhe 50%-shi tjeter i takon atij te krishter. Por kur kemi 98% kunder 2% te krishter, ketu s'ka dhe s'mund te kete percarje fetare !

Shqiptaret kan iluzion, dhe kan pik-synim Bashkimin Evropjan. Por sikur ta dinit se sa keq i ka punet BE-ja, n'tybe n'e permendshi me !

Maki, a marrin pjese, ne kete 98%-shin tend edhe dervishet dhe frakcionet tjera islame?
Gjithashtu ne kete 98%-shin tend a marrin pjese edhe 98% i muslimaneve "te moderuar" te cilet ne rradhe te pare e ndjejne veten si Shqiptare e pastaj musliman?

BE eshte vertete katastrofe, tani me i kemi bere letrat gati te zhvendosemi (azilkerkues) ne ndonjerin nga vendet Araba ku po lulezon jeta :biggrin::tongue:

Makresh
07-05-12, 16:33
Maki, a marrin pjese, ne kete 98%-shin tend edhe dervishet dhe frakcionet tjera islame?
Gjithashtu ne kete 98%-shin tend a marrin pjese edhe 98% i muslimaneve "te moderuar" te cilet ne rradhe te pare e ndjejne veten si Shqiptare e pastaj musliman?

BE eshte vertete katastrofe, tani me i kemi bere letrat gati te zhvendosemi (azilkerkues) ne ndonjerin nga vendet Araba ku po lulezon jeta :biggrin::tongue:

Dervishet, s'ka frakcione tjera. Po prap mbesin nje minoritet inferior i katolikve qe s'mund te krijojn percarje njesoj sikurse te krishteret qe beren ne Liban. Kjo ndoshta mund te ndodhe ne shqipni, ku komuniteti ortodoks eshte me prezent, por ne Kosove, kurrsesi.

Ne Islam, s'ka asgje te keqe te ndjehesh krenar per kombesin qe ke. Perkundrazi, atdhetarizmi eshte pjes e besimit.

BE-ja ? mos bre ZC; un kam disa koleg qe nga franca po viejn ne zvicerr me kerku pun. 1 banor nder 4 ne Spanje eshte i papune ! Greqia si duket do t'hyje ne histori, si shteti i par i cili do te del nga BE-ja. Kurse socialistet qe fituan ne franc, e qe kan marr per qellim shpetimin e evropes,... vetem sa do ta fellojn kete krize. Evropa eshte e destinume per me deshtu, nese nuk i grahin punes pa shpresen e evropes, ndoshta mund te dalim nga terri, e perderisa e majm ymyzin n'be,... na vec cka do t'shohim ondrra me sy qel.

Alima
07-05-12, 16:45
...

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/525463_10151698105240444_342676440443_24139777_998 140111_n.jpgĖshtė protestuar nė Tiranė nė shenjė pakėnaqėsie ndaj arrestimeve tė disa shqiptarėve tė Maqedonisė lidhur me vrasjen e 5-fishtė ndodhur mė 17 prill

Jankullovska + Daēiē = Millosheviē
07.05.2012.

Arb
10-05-12, 20:09
‘Radikalėt islamikė i kontrollon shėrbimi serb’
Aksioni i fundit policor ‘Monstrum’ i ngjason skenarėve qė i bėnte Slobodan Milosevici ndaj shqiptarėve tė pafajshėm nė Kosovė. Kėshtu i ka vlerėsuar zhvillimet e fundit nė Maqedoni, kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare, Menduh Thaēi.

Nė njė intervistė pėr RTV 21 nė Kosovė, Thaēi reagoi ashpėr ndaj mėnyrės sė keqtrajtimit tė femrave shqiptare nga ana e policisė maqedonase si dhe heshtjes sė liderit tė BDI-sė, Ali Ahmetit pėr t’i mbrojtur ish luftėtarėt e UĒK-sė.


“Tė gjithė ata qė u maltretuan, mė vjen shumė keq, por mė duhet ta them tė vėrtetėn, bukfalisht tė gjithė ishin pjesėmarrės nė konfliktit 2001, po doni me njė fjalor tė drejtpėrdrejtė, ishin njerėzit e Ali Ahmetit, po ky s’pati guximin ta hapte gojėn pėr pamje qė nuk mund t’i shihni as nė Mozambik”, tha Thaēi, raporton Alsat M.


Lideri i PDSH-sė tha se efektin kryesor qė deshėn ta arrijnė maqedonasit nėpėrmjet kėtij aksioni ishte qė t’i etiketojnė shqiptarėt nė Maqedoni se janė islamikė radikal, gjė qė sipas tij, nuk ėshtė e vėrtetė.


“Kur kėta marrin me aq lehtėsi kualifikojnė se kėto vrasjet e fundit ishin njė akt i radikalėve islamikė, unė me plot pėrgjegjėsi them se radikalėt islamikė nė Ballkan i kontrollon shėrbimi sekret serb”.


Thaēi tha se Qeveria nėpėrmjet kėtij aksioni tentoi qė tė mashtrojė NATO-n qė nė Ēikago ta pranojė Maqedoninė si anėtare tė saj. “Ministria e Punėve tė Brendshme dhe Qeveria filluan tė bėjnė konstruksione politike. Tė gjithė ata qė nėpėrkėmbeshin dhe arrestoheshin ishin shqiptar ndėrsa kualifikimi publik ishte se kėta janė radikal islamikė. Aq mendje e ulėt, aq veprim suficit vetėvrasės politik qė bėn Qeveria e Maqedonisė unė nuk mund ta marr me mend. Kėta besoni se janė bėrė aq mendjemėdhenj, mendojnė se me kėsi konstruksione tė ndryshme tė fėlliqura politike do ta frikojnė NATO-n, qė mė pas NATO-ja t’i pranojė kėta nė organizmin e vet mė 20 maj, e kjo nuk do tė ndodh”.
Lideri i opozitės shqiptare nė Maqedoni tha gjithashtu se sjellja e kėtillė e Qeverisė sė Nikola Gruevskit ndaj shqiptarėve ėshtė edhe pėr shkak tė mungesės sė politikės aktive nga ana e Shqipėrisė dhe Kosovės nė drejtim tė shqiptarėve tė Maqedonisė. /Telegrafi/

premium
10-05-12, 21:20
Arb , je e dyshuar se ti e paguhesh nga ndonjė organiate antimuslimane pėr tė propaganduar fejėn Islame .
Po ēfare faktori je ti tė shkruan kundėr ligjeratės Islame , pse nuk trusesh qaty , e zgjidhe temat e tjera ku nuk e pėrbėn me fetė ?!?!

Shumė shpirt keq je pėr Zotin , , Qudi si tė paska kriju Zoti ty e mėkat ėshtė pėr ty qė po e thith oksigjen i cili e formoi Zoti .

Por nejse kjo jetė ėshtė e shkurt , ėshtė njė sprove.

Neferta
10-05-12, 22:35
Radikalėt islamik nėn komandėn e Serbisė
Aksioni i fundit policor ‘Monstrum’ i ngjason skenarėve qė i bėnte Slobodan Milosevici ndaj shqiptarėve tė pafajshėm nė Kosovė. Kėshtu i ka vlerėsuar zhvillimet e fundit nė Maqedoni, kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare, Menduh Thaēi.
Nė njė intervistė pėr RTV 21 nė Kosovė, Thaēi reagoi ashpėr ndaj mėnyrės sė keqtrajtimit tė femrave shqiptare nga ana e policisė maqedonase si dhe heshtjes sė liderit tė BDI-sė, Ali Ahmetit pėr t’i mbrojtur ish luftėtarėt e UĒK-sė.
“Tė gjithė ata qė u maltretuan, mė vjen shumė keq, por mė duhet ta them tė vėrtetėn, bukfalisht tė gjithė ishin pjesėmarrės nė konfliktit 2001, po doni me njė fjalor tė drejtpėrdrejtė, ishin njerėzit e Ali Ahmetit, po ky s’pati guximin ta hapte gojėn pėr pamje qė nuk mund t’i shihni as nė Mozambik”, tha Thaēi, raporton Alsat M.
Lideri i PDSH-sė tha se efektin kryesor qė deshėn ta arrijnė maqedonasit nėpėrmjet kėtij aksioni ishte qė t’i etiketojnė shqiptarėt nė Maqedoni se janė islamikė radikal, gjė qė sipas tij, nuk ėshtė e vėrtetė.
“Kur kėta marrin me aq lehtėsi kualifikojnė se kėto vrasjet e fundit ishin njė akt i radikalėve islamikė, unė me plot pėrgjegjėsi them se radikalėt islamikė nė Ballkan i kontrollon shėrbimi sekret serb”.
Thaēi tha se Qeveria nėpėrmjet kėtij aksioni tentoi qė tė mashtrojė NATO-n qė nė Ēikago ta pranojė Maqedoninė si anėtare tė saj. “Ministria e Punėve tė Brendshme dhe Qeveria filluan tė bėjnė konstruksione politike. Tė gjithė ata qė nėpėrkėmbeshin dhe arrestoheshin ishin shqiptar ndėrsa kualifikimi publik ishte se kėta janė radikal islamikė. Aq mendje e ulėt, aq veprim suficit vetėvrasės politik qė bėn Qeveria e Maqedonisė unė nuk mund ta marr me mend. Kėta besoni se janė bėrė aq mendjemėdhenj, mendojnė se me kėsi konstruksione tė ndryshme tė fėlliqura politike do ta frikojnė NATO-n, qė mė pas NATO-ja t’i pranojė kėta nė organizmin e vet mė 20 maj, e kjo nuk do tė ndodh”.
Lideri i opozitės shqiptare nė Maqedoni tha gjithashtu se sjellja e kėtillė e Qeverisė sė Nikola Gruevskit ndaj shqiptarėve ėshtė edhe pėr shkak tė mungesės sė politikės aktive nga ana e Shqipėrisė dhe Kosovės nė drejtim tė shqiptarėve tė Maqedonisė.
Pra bjeri ne fije kesaj pune te ketyre grupacioneve qe shiten per nje pale sandalle apo per nje ekmek samun.

Alima
10-05-12, 22:43
...
Kėshtu siē sillet policia, ēdo shtėpi tonėn mund ta shpall “ēerdhe terroriste islamike”, e tė sjell aty dėshmitė qė i mungojnė pėr tė na shpallur tė tillė, thotė Mehmeti

Shkup, 4 maj - Nė njė intervistė pėr “Lajm” publicisti Kim Mehmeti flet pėr operacionin “Monstrum” qė ndėrmori policia para pak ditėve. “Sipas veprimeve tė policisė del se tė gjithė shqiptarėt - pėrpos qeveritarėve shqiptarė – jemi kriminelė potencialė dhe varet vetėm nga momenti kur do jemi tė pėrshtatshėm pėr ndonjė ‘skemė policore’”, thotė Mehmeti.

LAJM: Gjatė operacionit “Monstra” autoritetet maqedonase arrestuan dhjetėra shqiptarė, nė mesin e tė cilėve edhe gra, pleq, bujq e pensionistė...Si i shihni Ju kėto arrestime?


Mehmeti: Nuk ka dyshim se ėshtė trishtuese me ēfarė lehtėsie kjo polici hynė nė shtėpinė e shqiptarėve dhe arreston shqiptarė. Ke pėrshtypjen se kjo polici ka vetėm njė qellim: ta mbrojė shtetin nga shqiptarėt. Duke qenė tė kėtilla, disa nga strukturat policore, ishin dhe kanė mbetur tė pabesueshme pėr shqiptarėt. Siē duket kėtė nuk e kanė kuptuar vetėm pushtetarėt shqiptarė, mbase pėr shkak se askush ata nuk i arreston, apo ndoshta pse janė pjesė e tėrė saj qė u bėhet shqiptarėve tė Maqedonisė.
Ndaj kur ke parasysh rastin e Sopotit, kur u burgosėn shqiptarė qė pas shtatė vitesh tė kaluar nė burg u liruan pėr tė dėshmuar pafajėsinė e tyre, kur rikujton rastin e "Rashtanski Llozja" kur u ekzekutuan nga policia maqedonase njė grup imigrantėsh pakistanez si "terroristė radikalė islamikė", kur ke parasysh Brodecin, e shumė raste tjera tė ngjashme, s'ke si mos dyshosh se nė kėtė shtet, kur nuk mundet ta zbulojė, policia edhe e trillon kriminelin edhe atė gjithmonė te “kriminelėt kujdestarė” - shqiptarėt. Kėshtu qė del puna se tė gjithė ne shqiptarėt tjerė - pėrpos qeveritarėve shqiptarė – jemi kriminelė potencialė dhe varet vetėm nga momenti kur do jemi tė pėrshtatshėm pėr ndonjė “skemė policore”.

LAJM: Ka pasur njė deklaratė nga kryeministri Gruevski, sipas tė cilit vrasėsit e pesė maqedonasve “janė shumė mirė tė stėrvitur dhe me motive shumė tė larta qė nuk ėshtė parė ndonjėherė”. Por, nga pamjet e transmetuara (pleq dhe plaka), nuk shihen persona tė tillė, pra vrasės tė stėrvitur. Si e komentoni kėtė?


Mehmeti: Kėsaj radhe policia preku aty ku e dinė se ne shqiptarėt jemi mė tė ndjeshėm – na i mori nga shtėpitė nėnat, motrat e gratė! Edhe atė jo policet femra, por policė tė maskuar qė edhe nėse tė lėndojnė, edhe nėse tė poshtėrojnė, tė mos kesh asnjė argument tė tregosh cili ka qenė. Kjo nuk na ka ndodhur kurrė! Kjo na ndodhė sot kur votojmė “ lirshėm mbrojtėsit” tanė qė ulen nėpėr kabinete ministrore nga na japin shpjegime, na mėsojnė se duhet ulur kokėn. E koka nuk ulet mė poshtė se kur e prek tokėn!
Nuk jam nga ata qė merren me paragjykime, por nė kėtė teatėr absurd tė quajtur Maqedoni, del se policia maqedonase ėshtė mbrojtja mė e suksesshme e NATO-s dhe perėndimit. Edhe atė tani kur do mbahet Samiti i NATO-sė nė Ēikago. Dhe del qė qindra metra larg qendrės sė Shkupit, paska vepruar "grup ndėrkombėtar terroristė islamik". Shtrohet pyetja e logjikshme: pse policia maqedonase nuk i ka arrestuar mė parė por i ka lėnė lirshėm tė ekzekutojnė tė pafajshėm!?
Pastaj si doli puna qė nėnat, motrat e gratė tona tė qenkan tė stėrvitura pėr akte terroriste. A do tė thotė kjo se ne qė nė gjenezė – qė nė familje – marrim edukatė terroriste? Mos vallė kėtė porosi deshi dikush t’ia pėrcjell botės!?

LAJM: Sa e tensionuar ėshtė situata pas arrestimeve nė fjalė, dhe sa mund t’i kontribuojnė kėto arrestime destabilizimit tė Maqedonisė?

Mehmeti: Maqedonia ėshtė aq jostabile qė nė themelet e sajė, sa atė asgjė mė nuk mund ta destabilizoj mė shumė se aq. Posaēėrisht kur ata qė duhet ta "stabilizojnė" - pra pushtetarėt - janė tė parėt qė i tendosin marrėdhėniet ndėretnike, duke tė shpallur kriminel ende pa u dėshmuar fajėsia. Me ēka lėnė pėrshtypjen se sillen sipas parimit: Sa mė keq e kanė shqiptarėt, aq mė mirė pėr ne, aq mė gjatė do mbetemi nė qeveri!
E dėgjuat konferencėn pėr shtyp tė ministres: aty nuk flitej pėr tė dyshuar, por pėr vrasės! I lexoni mediat maqedonase? Ato nuk raportojnė, por ngrenė akuza, janė bėrė gjykata!

LAJM: A po bėhen kėto arrestime sa pėr tė dhėnė spektakėl medial, nė mėnyrė qė t’i frikėsojnė shqiptarėt qė jetojnė nė Maqedoni? Sipas jush, a janė shqiptarėt tė frikėsuar momentalisht?


Mehmeti: Kėsaj pyetjeje duhet t’i pėrgjigjen ata qė pėrfaqėsojnė kėtė popull, e qė tani – si gjithmonė nė raste tė ngjashme – janė futur nė birėn e miut, nga do nxjerrin kokėn kur pjesėn e punės sė tyre ta kryejnė pėrfaqėsuesit e kėtushėm diplomatik tė perėndimit. Andaj shqiptarėve tė kėtushėm duhet thėnė hapur: mbrojtje tė vetmen qė sot kanė ata, janė diplomatėt e huaj perėndimorė nė kėtė shtet, veēanėrisht ata tė SHBA-ve. Dhe, shyqyr Zotit, qė i kemi kėtu pėr ēka duhet tė jemi pėrjetė mirėnjohės. Mos tė gėnjehet ndonjėri nga ne se ka shqiptarė i cili guxon ta pyes diēka Gruevskin dhe kushėririn e tij, qė drejtojnė policinė se ēka janė duke bėrė kėshtu. Tė kishte aso shqiptarėsh nė qeveri, s’do kishte polici mamaje qė do mund tė hapte derėn e shtėpive tona me shkelm, pa vendim gjyqėsor, pa tė lėnė procesverbal se ēka kanė marrė e ēka kanė lėnė nė atė shtėpi.
Kėshtu siē sillet policia, ēdo shtėpi tonėn mund ta shpall “ēerdhe terroriste islamike”, e tė sjell aty dėshmitė qė i mungojnė pėr tė na shpallur tė tillė.
Andaj, ka ardhur koha qė shqiptarėt duhet t’ia shtrojnė edhe njė pyetje vetvetes: Mos vallė sa i pėrket tė sotmes sė shoqėrisė shqiptare, shumėēka ende ėshtė nė duart e qarqeve policore qė mė pare tė arrestojnė, e pastaj ta caktojnė fajėsinė sipas nevojės. Duhet tė jemi aq burra e tė pranojmė: Shumėēka mes nesh ka mbetur si dikur! Qė do tė thotė, ky shtet mė shumė u beson shqiptarėve qė i kanė nė duar qarqet policore – tė komprometuarve. Kėtė duhet thėnė hapur dhe nėse jemi popull siē pohojmė se jemi, duhet tė merremi me kėto dukuri e tė shohim si jemi organizuar, kush vendos pėr fatin tone.

Ne thuajse u pajtuam me fatin qė tė jetojmė nga njė aksion policor nė tjetrin, nga njė protestė nė tjetrėn, e pushtetarėt tanė gjithmonė tė jetojnė nė ditė festive. Mbase kjo na bėnė mė tė vėmendshėm dhe mė tė qėndrueshėm, por na mėson tė mbetemi frikacakė, njerėz qė i nėnshtrohen vullnetit politik pushtetmbajtės, e jo vullnetit njerėzorė dhe fisnik qė nuk tė lejon tė shohėsh i qetė vuajtjet e tjetrit.
Shqiptarėt e Maqedonisė s’kanė pse ndjehen inferior shkaku i cilėsdo tipari tė tyre, pėrfshi edhe atė religjioze. Ata s'kanė pse tė frikohen, por duhet tė pyesin veten se sa janė tė mbrojtur nga dhuna institucionale dhe kush duhet t'i shpėtojė nga roli i "fajtorit kujdestarė". Shqiptarėt kurrė nuk kanė qenė e kurrė nuk do jenė anti-perėndimor, ata ngėrthejnė nė vetvete ylberin shumė religjioz, e s'kanė pse tė vuajnė nga fajėsia kolektive pėr cilindo lloj radikalizėm. Pastaj, jo sot, por qysh nė kohėt e Millosheviqit, ėshtė bėrė ēmos qė shqiptarėt e kėtyre anėve tė barazohen me "radikalizmin islam". Andaj, nėse i shikoni vėmendshėm incizimet e policisė gjatė arrestimeve, do vėreni me ēfarė pompe paraqiten fotot e luftėtarėve tė UĒK-sė, ku s’ka asnjė simbol religjioz, por vetėm kombėtar. Pra, shihet qyrtė, dikush nė Maqedoni e vazhdon pjesėn e “papėrfunduar” tė luftės, kundėr ish ushtarėve tė UĒK-sė. Kėtė, siē duket, nuk e shohin ata qė duhet ta mbrojnė “fėmijėn” e vet, pėrpos nėse nuk e konsiderojnė se fėmijė qė ka qenė vetėm njė abort i ngutshėm.

..

ps.Abej , ma ban hallall per qeta , pe di ti http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif...shume selame !

.

Arb
10-05-12, 23:16
Arb , je e dyshuar se ti e paguhesh nga ndonjė organiate antimuslimane pėr tė propaganduar fejėn Islame .
Po ēfare faktori je ti tė shkruan kundėr ligjeratės Islame , pse nuk trusesh qaty , e zgjidhe temat e tjera ku nuk e pėrbėn me fetė ?!?!

Shumė shpirt keq je pėr Zotin , , Qudi si tė paska kriju Zoti ty e mėkat ėshtė pėr ty qė po e thith oksigjen i cili e formoi Zoti .

Por nejse kjo jetė ėshtė e shkurt , ėshtė njė sprove.

Po nisesh prej vetit Birre Premium. Mos u tut he burre. A pak po te doket qe ti po propagandon kunder fese Islame a?

Vete fese islame i prishet imazhi cdo dite e me shume nga birre-premium-at si puna jote.

Qyre, qyre, po ti cfare faktori je qe shkruan ligjerata islame? S'bon me shkru per fe a? A mos eshte feja prone e jotja?

Mos ki marr fjale edhe ti nga engjulli Gabel se je i derguam i zotit te ketij engjulli, qe te caktosh njerezit qe kane, e nuk kane te drejte me fol per fe.

Birre Premium, a edhe me gjetjen e shpirt-kqinjeve po merresh a? Fort te dijshem ju qe e qani ballin per dysheme, e dini edhe kush eshte shpirt-keq per Zotin.

Po, po, mire e ki. Kjo jete ka perfunduar per fetaret. Ata i kane la duart. Ju ka mbete vec shpresa per jeten tjeter.

lirik
12-05-12, 21:34
Panslavizmi islamizmi dhe kinezizmi aleat pakti pekin moske kajro riad tripoli damask teheran pakt kunder shqiptarve perendimit dhe botes tjeter

Alima
14-05-12, 14:49
...

Protestat
Hamdi Nuhiju

Sipas fjalorit elektronik shpjegues me protestė kuptojmė:” Kundėrshtim i vendosur pėr njė padrejtėsi a pėr njė veprim tė paligjshėm; shprehja nė mėnyrė tė prerė e mospajtimit me diēka.”
Pėr shqipfolėsit ėshtė i qartė ky definicion.

... Nė definicion pėrfshihen dy fenomene qė shpesh i hasim nė Maqedoni. Pėrfshihet fenomeni i padrejtėsisė, dhe ai i jo ligjėsisė. Ekzistojnė ligje, por ato vlejnė vetėm pėr shqiptarėt. Institucionet e drejtėsisė janė tė drejta vetėm pėr maqedonasit, dhe tė tjerėt qė nuk i pėrkasin fesė islame. Shqiptarėt mysliman, dhe myslimanėt tjerė nė Maqedoni, gjithmonė janė tė pėrballur me kėto standarde tė dyfishta nga ana e kėtij shteti. Dikush i thotė FYROM, e tjetri Maqedoni, ndėrsa emri zyrtar i saj i pranuar nga Prishtina dhe Tirana ėshtė Republika e Maqedonisė.

Kėto ditė filloi qė tė tronditet opinioni i brendshėm i Maqedonisė, nga ana e zgjimit tė vogėl tė myslimanėve. U tronditėn edhe shumė shqipfolės nė Tiranė, Prishtinė, Tetovė e Shkup, qė shqiptarinė e kanė fe, kible-drejtim e kanė Vatikanin, ndėrsa Pejgamber e kanė Skėnderbeun.

Kėtyre shqipfolėsve nuk po i intereson esenca e daljes sė shqiptarėve mysliman nė protesta, por dukja e protestave. Ata dolėn me flamuj arab, sipas tyre, ulėrinin arabisht Allahu ekber, dhe kėrkonin tė drejta tė shqiptarėve.
Bile nė disa prej shkrimeve qė lexova kėto ditė, aq shumė iu ishin verbėruar sytė disave, sa edhe Xhamisė Jahja Pasha, i thonin Xhamia e Isa Beut. Pompozitet mė tė madh mediat e huaja i dhanė tė ashtuquajturės kundėr protestė tė disa huliganėve maqedonas, sesa protestės sė drejtė tė shqiptarėve mysliman tė Maqedonisė.


Protesta e parė dhe kjo e dyta pėr nga shumė gjėra dallon prej protestave tjera qė janė realizuar nė kėtė vend. Kėtij dallimi po i frikėsohen tė gjitha partitė politike shqiptare nė Maqedoni, nė Kosovė, nė Shqipėri, jo pse shqiptarėt mysliman po japin imazh para botės Evropiane se qenkemi ‘islamist’,’terrorist’,’radikalist’, por ngaqė frikėsohen nga zgjimi i myslimanėve. Shqiptarėt mysliman si nė nivel rajonal, si nė nivel vendor, si nė atė global, janė popull mė pro perėndimor nė botė.

Nė nivel global ata e ndjekin shtetin e fuqishėm tė Turqisė, e cila ėshtė aleatja mė e fuqishme e SHBA-sė. Nė nivel rajonal ne jemi me Kosovėn, Shqipėrinė dhe kemi krijuar hapėsirėn mė tė fuqishme tė tolerancės dhe mirėkuptimit ndėrfetar. Kėtė gjė e kanė bėrė shqiptarėt mysliman, ndėrsa atyre iu ėshtė kthyer me fyerje dhe sharje nga ana e katolikėve shqiptarė dhe ortodoks. Dėshmi pėr kėtė konstatim janė edhe protestat e fundit tė realizuara nė Shkup, Tetovė, Gostivar, Kėrēovė e Kumanovė, dhe komentet e panumėrta tė katolikėve dhe ortodoksėve shqiptarė kundėr grave myslimane qė u morėn nė atė mėnyrė nga ana e policisė sė Maqedonisė.

Shqiptarėt mysliman tė paorganizuar dolėn pėr tė mbrojtur nderin dhe dinjitetin e tyre.
Disa i quajtėn Haxhi Qamil. Besoj se nuk ka gjė tė keqe nė kėtė emėrtim, pėrderisa e dimė veprimtarinė heroike tė Haxhi Qamilit dhe ushtarėve tė tij nė mbrojtje tė Shkodrės nga ana e okupatorėve tė huaj. Tė tjerėt me pėrbuzje dhe nėnēmim u munduan qė edhe kėto protesta ti lidhin me shėrbimin sekret serb.
Ato njerėz qė gjithmonė kur dėgjojnė termin Islam dhe mysliman, e lidhin punėn me shėrbimin sekret serb, ato ndoshta vet janė kreator tė atyre politikave pėr tė sulmuar Islamin dhe myslimanėt. Shqiptarėve mysliman nuk i tha as Serbia e as Franca dilni nė protesta. Po ato dolėn, sepse u prekėn nė nderin e tyre, u pėrbuzėn dhe u nėnēmuan.

Disa tė tjerė, dolėn me deklarata dhe komente tė tilla, se kinse Bashkėsia Fetare Islame e Republikės sė Maqedonisė ka marrė krahun e Jankullovkės, dhe pengon zhvillimin e protestave tė qeta dhe paqėsore. Bashkėsia Fetare Islame e Republikės sė Maqedonisė, doli me deklaratė se Jankullovska duhet qė tė kėrkojė falje pėr pėrbuzjen dhe nėnēmimin qė ia bėri myslimanėve shqiptarė. Ato nuk qėndruan pas protestave, dhe ėshtė normale tė mos qėndronin. Po as nuk i penguan. Cili njeri me mend nė kokė do tė pengonte shprehjen e pakėnaqėsisė nga ana e myslimanėve shqiptarė pėr rastin nė fjalė?

Gjėrat janė tė hapura dhe tė thjeshta. Tė gjithė myslimanėt shqiptarė e dėnuan vrasjen e pesė maqedonasve. Vrasjet makabre, nuk kanė tė bėjnė asgjė me Islamin dhe myslimanėt. Sipas parimeve tė fesė islame, tė vrasėsh njė njeri pafajėsish ėshtė njėjtė sikur tė kishe vrarė tėrė njerėzimin, dhe t`ia shpėtosh jetėn njė njeriu ėshtė njėjtė sikur t`ia kishte shpėtuar jetėn tėrė njerėzimit.

Shumė njerėz u munduan qė ta lidhin rastin nė fjalė, me Samitin e NATO-s, nė Ēikago dhe dėshirėn patetike tė Maqedonisė pėr t`u futur duke u larguar nga NATO. Pas protestave, deklarata e kreut tė NATO-sė, Rasmusen, ishte ajo e vjetra, Maqedonia do tė marr ftesė pėr nė NATO, atėherė kur do ta zgjidh kontestin e saj tė emrit me Greqinė. Tash duhej humbur pesė jetė tė pafajshmish maqedonas, tė burgosen qindra shqiptarė mysliman, tė nėnēmohen gra e motra myslimanė, pėr njė deklaratė tė kėtillė tė Rasmusenit qė e kemi dėgjuar shpesh?

Maqedonia gjendet nė njė qorrsokak. Nuk janė shqiptarėt mysliman ato qė po e pengojnė futjen e saj nė NATO dhe BE, po politikat e mbrapshta tė maqedonasve qė gjejnė frymėzim nė Beograd e Moskė.
Shqiptarėt mysliman edhe Lindjen e kanė tė drejtuar kah Perėndimi, si pėr shembull Turqia, Egjipti, Tunizia dhe akuzohen panda prej shqipfolėsve, por edhe prej maqedonasve se ne jemi kundėr integrimeve ose edhe kundėr Perėndimit e NATO-sė.

Protestat nė Shkup, Kumanovė, Tetovė, Gostivar, Kėrēovė, nė atė numėr tė madh, pa organizator, tregon kahet e padrejta tė kėtij shteti.
Edhe qeshjet cinike tė ministres Gordana Jankullovska nė emisionin Rruga Drejtė... nė Alsat-M, dėshmojnė pėr fillimin e lėmshit tė qėllimtė qė maqedonasit ia bėnė vetvetes.

Padrejtėsia nuk zgjat pėrgjithmonė. Ndėrsa atyre qė i vjen era frikė nga zgjimi dhe vetėdijesimi i myslimanėve shqiptarė nė Maqedoni, u panė dhe u dėgjuan kėto ditė. Nė mbretėroftė vetėm ngjyra e zezė e ngjarjeve, mjafton kjo e bardhė e cila doli nė shesh pėr t`i dėshmuar shqiptarėve mysliman tė Maqedonisė, se nuk mund tė luaj mė askush me fatin e tyre.


.

premium
14-05-12, 14:56
...

Protestat
Hamdi Nuhiju

Sipas fjalorit elektronik shpjegues me protestė kuptojmė:” Kundėrshtim i vendosur pėr njė padrejtėsi a pėr njė veprim tė paligjshėm; shprehja nė mėnyrė tė prerė e mospajtimit me diēka.”
Pėr shqipfolėsit ėshtė i qartė ky definicion.

... Nė definicion pėrfshihen dy fenomene qė shpesh i hasim nė Maqedoni. Pėrfshihet fenomeni i padrejtėsisė, dhe ai i jo ligjėsisė. Ekzistojnė ligje, por ato vlejnė vetėm pėr shqiptarėt. Institucionet e drejtėsisė janė tė drejta vetėm pėr maqedonasit, dhe tė tjerėt qė nuk i pėrkasin fesė islame. Shqiptarėt mysliman, dhe myslimanėt tjerė nė Maqedoni, gjithmonė janė tė pėrballur me kėto standarde tė dyfishta nga ana e kėtij shteti. Dikush i thotė FYROM, e tjetri Maqedoni, ndėrsa emri zyrtar i saj i pranuar nga Prishtina dhe Tirana ėshtė Republika e Maqedonisė.

Kėto ditė filloi qė tė tronditet opinioni i brendshėm i Maqedonisė, nga ana e zgjimit tė vogėl tė myslimanėve. U tronditėn edhe shumė shqipfolės nė Tiranė, Prishtinė, Tetovė e Shkup, qė shqiptarinė e kanė fe, kible-drejtim e kanė Vatikanin, ndėrsa Pejgamber e kanė Skėnderbeun.

Kėtyre shqipfolėsve nuk po i intereson esenca e daljes sė shqiptarėve mysliman nė protesta, por dukja e protestave. Ata dolėn me flamuj arab, sipas tyre, ulėrinin arabisht Allahu ekber, dhe kėrkonin tė drejta tė shqiptarėve.
Bile nė disa prej shkrimeve qė lexova kėto ditė, aq shumė iu ishin verbėruar sytė disave, sa edhe Xhamisė Jahja Pasha, i thonin Xhamia e Isa Beut. Pompozitet mė tė madh mediat e huaja i dhanė tė ashtuquajturės kundėr protestė tė disa huliganėve maqedonas, sesa protestės sė drejtė tė shqiptarėve mysliman tė Maqedonisė.


Protesta e parė dhe kjo e dyta pėr nga shumė gjėra dallon prej protestave tjera qė janė realizuar nė kėtė vend. Kėtij dallimi po i frikėsohen tė gjitha partitė politike shqiptare nė Maqedoni, nė Kosovė, nė Shqipėri, jo pse shqiptarėt mysliman po japin imazh para botės Evropiane se qenkemi ‘islamist’,’terrorist’,’radikalist’, por ngaqė frikėsohen nga zgjimi i myslimanėve. Shqiptarėt mysliman si nė nivel rajonal, si nė nivel vendor, si nė atė global, janė popull mė pro perėndimor nė botė.

Nė nivel global ata e ndjekin shtetin e fuqishėm tė Turqisė, e cila ėshtė aleatja mė e fuqishme e SHBA-sė. Nė nivel rajonal ne jemi me Kosovėn, Shqipėrinė dhe kemi krijuar hapėsirėn mė tė fuqishme tė tolerancės dhe mirėkuptimit ndėrfetar. Kėtė gjė e kanė bėrė shqiptarėt mysliman, ndėrsa atyre iu ėshtė kthyer me fyerje dhe sharje nga ana e katolikėve shqiptarė dhe ortodoks. Dėshmi pėr kėtė konstatim janė edhe protestat e fundit tė realizuara nė Shkup, Tetovė, Gostivar, Kėrēovė e Kumanovė, dhe komentet e panumėrta tė katolikėve dhe ortodoksėve shqiptarė kundėr grave myslimane qė u morėn nė atė mėnyrė nga ana e policisė sė Maqedonisė.

Shqiptarėt mysliman tė paorganizuar dolėn pėr tė mbrojtur nderin dhe dinjitetin e tyre.
Disa i quajtėn Haxhi Qamil. Besoj se nuk ka gjė tė keqe nė kėtė emėrtim, pėrderisa e dimė veprimtarinė heroike tė Haxhi Qamilit dhe ushtarėve tė tij nė mbrojtje tė Shkodrės nga ana e okupatorėve tė huaj. Tė tjerėt me pėrbuzje dhe nėnēmim u munduan qė edhe kėto protesta ti lidhin me shėrbimin sekret serb.
Ato njerėz qė gjithmonė kur dėgjojnė termin Islam dhe mysliman, e lidhin punėn me shėrbimin sekret serb, ato ndoshta vet janė kreator tė atyre politikave pėr tė sulmuar Islamin dhe myslimanėt. Shqiptarėve mysliman nuk i tha as Serbia e as Franca dilni nė protesta. Po ato dolėn, sepse u prekėn nė nderin e tyre, u pėrbuzėn dhe u nėnēmuan.

Disa tė tjerė, dolėn me deklarata dhe komente tė tilla, se kinse Bashkėsia Fetare Islame e Republikės sė Maqedonisė ka marrė krahun e Jankullovkės, dhe pengon zhvillimin e protestave tė qeta dhe paqėsore. Bashkėsia Fetare Islame e Republikės sė Maqedonisė, doli me deklaratė se Jankullovska duhet qė tė kėrkojė falje pėr pėrbuzjen dhe nėnēmimin qė ia bėri myslimanėve shqiptarė. Ato nuk qėndruan pas protestave, dhe ėshtė normale tė mos qėndronin. Po as nuk i penguan. Cili njeri me mend nė kokė do tė pengonte shprehjen e pakėnaqėsisė nga ana e myslimanėve shqiptarė pėr rastin nė fjalė?

Gjėrat janė tė hapura dhe tė thjeshta. Tė gjithė myslimanėt shqiptarė e dėnuan vrasjen e pesė maqedonasve. Vrasjet makabre, nuk kanė tė bėjnė asgjė me Islamin dhe myslimanėt. Sipas parimeve tė fesė islame, tė vrasėsh njė njeri pafajėsish ėshtė njėjtė sikur tė kishe vrarė tėrė njerėzimin, dhe t`ia shpėtosh jetėn njė njeriu ėshtė njėjtė sikur t`ia kishte shpėtuar jetėn tėrė njerėzimit.

Shumė njerėz u munduan qė ta lidhin rastin nė fjalė, me Samitin e NATO-s, nė Ēikago dhe dėshirėn patetike tė Maqedonisė pėr t`u futur duke u larguar nga NATO. Pas protestave, deklarata e kreut tė NATO-sė, Rasmusen, ishte ajo e vjetra, Maqedonia do tė marr ftesė pėr nė NATO, atėherė kur do ta zgjidh kontestin e saj tė emrit me Greqinė. Tash duhej humbur pesė jetė tė pafajshmish maqedonas, tė burgosen qindra shqiptarė mysliman, tė nėnēmohen gra e motra myslimanė, pėr njė deklaratė tė kėtillė tė Rasmusenit qė e kemi dėgjuar shpesh?

Maqedonia gjendet nė njė qorrsokak. Nuk janė shqiptarėt mysliman ato qė po e pengojnė futjen e saj nė NATO dhe BE, po politikat e mbrapshta tė maqedonasve qė gjejnė frymėzim nė Beograd e Moskė.
Shqiptarėt mysliman edhe Lindjen e kanė tė drejtuar kah Perėndimi, si pėr shembull Turqia, Egjipti, Tunizia dhe akuzohen panda prej shqipfolėsve, por edhe prej maqedonasve se ne jemi kundėr integrimeve ose edhe kundėr Perėndimit e NATO-sė.

Protestat nė Shkup, Kumanovė, Tetovė, Gostivar, Kėrēovė, nė atė numėr tė madh, pa organizator, tregon kahet e padrejta tė kėtij shteti.
Edhe qeshjet cinike tė ministres Gordana Jankullovska nė emisionin Rruga Drejtė... nė Alsat-M, dėshmojnė pėr fillimin e lėmshit tė qėllimtė qė maqedonasit ia bėnė vetvetes.

Padrejtėsia nuk zgjat pėrgjithmonė. Ndėrsa atyre qė i vjen era frikė nga zgjimi dhe vetėdijesimi i myslimanėve shqiptarė nė Maqedoni, u panė dhe u dėgjuan kėto ditė. Nė mbretėroftė vetėm ngjyra e zezė e ngjarjeve, mjafton kjo e bardhė e cila doli nė shesh pėr t`i dėshmuar shqiptarėve mysliman tė Maqedonisė, se nuk mund tė luaj mė askush me fatin e tyre.


.
.Shkresa qė mė tėrheki vėmendjen ;
***
-Nė nivel global ata e ndjekin shtetin e fuqishėm tė Turqisė, e cila ėshtė aleatja mė e fuqishme e SHBA-sė. Nė nivel rajonal ne jemi me Kosovėn, Shqipėrinė dhe kemi krijuar hapėsirėn mė tė fuqishme tė tolerancės dhe mirėkuptimit ndėrfetar. Kėtė gjė e kanė bėrė shqiptarėt mysliman, ndėrsa atyre iu ėshtė kthyer me fyerje dhe sharje nga ana e katolikėve shqiptarė dhe ortodoks. Dėshmi pėr kėtė konstatim janė edhe protestat e fundit tė realizuara nė Shkup, Tetovė, Gostivar, Kėrēovė e Kumanovė, dhe komentet e panumėrta tė katolikėve dhe ortodoksėve shqiptarė kundėr grave myslimane qė u morėn nė atė mėnyrė nga ana e policisė sė Maqedonisė.

Bajlozi i Zi
14-05-12, 16:58
Muhaxhirėt! E THASHE edhe tjater herė: per
mua, fara me e ndyrė e Shqiperisė janė
muhaxhirėt. Muhaxhirė u thomi atyre
muhamedanve qė, duke lėnė vendin e tyre,
erthnė tė zėnė vent nė Shqipėri. Ka muhaxhirė
nga Bosnja, nga Serbia, edhe disa Shqipėtarė
nga Podgorica edhe nga Ulqini. Tė qč se kėta
Shqiptarė tė kishin ardhur ndėr né per mall te
Shqipėrisė, fort bukur. Po jo! Ata erthnė se i
mori malli i minareve. Shqipėrinė e shesin per
njė pesėshe, e veē nukė duan tė rrojnė nėnė
“kaaurrin”.
Se tė kishin ardhur per mall tė Shqipėrisė,
duhej t’ishin kombėtarė tė nxehtė e miq tė
parė me né qė luftojmė kunder tė gjithve per
tė mbajtur lart flamurin e kombėsisė. Po, jo!
Ata vijnė tė bėhen spijunė tė Qeverisė.
Tradhėtojnė, hedhin nė burg Shqipėtarė, tallen
me vendin tonė. Edhe bukėn tonė hanė, edhe
na lėshojnė….balten e tyre permi mesalle! Tė
kishin pakė ment Shqipėtarėt, nukė kėmbejnė
as njė fjalė me kėta zgjebėt. Tė mos ish kombi
shqipėtarė njė komb i poshter e i ndyrė, i
dergojin muhaxhirėt n’Anadoll, me njė shkelm
prapa!

FAIK BEJ KONICA

e-uritura
14-05-12, 18:16
Cfarė rreziku nuk po i kanoset Kosovės sot?

Makresh
14-05-12, 18:48
Kush po m'rri kshtu gati bre ?


Vec n'koft lojetari hilegjik.


E un po e perseris edhe nje here per poēavrat islamofobe, qe ju 2% te keni kujdes, qe s'jeni te islamizuar !

LOJETARI
14-05-12, 18:51
Kush po m'rri kshtu gati bre ?


Vec n'koft lojetari hilegjik.


E un po e perseris edhe nje here per poēavrat islamofobe, qe ju 2% te keni kujdes, qe s'jeni te islamizuar !

Kur po i rrit shkronjat edhe po i ngjyros me tė kuqe , po me duket qe po pisket shume , kėshtu fol me zė ma tė ultė nuk t'i fshin kurrkush .

LOJETARI
14-05-12, 18:52
Muhaxhirėt! E THASHE edhe tjater herė: per
mua, fara me e ndyrė e Shqiperisė janė
muhaxhirėt. Muhaxhirė u thomi atyre
muhamedanve qė, duke lėnė vendin e tyre,
erthnė tė zėnė vent nė Shqipėri. Ka muhaxhirė
nga Bosnja, nga Serbia, edhe disa Shqipėtarė
nga Podgorica edhe nga Ulqini. Tė qč se kėta
Shqiptarė tė kishin ardhur ndėr né per mall te
Shqipėrisė, fort bukur. Po jo! Ata erthnė se i
mori malli i minareve. Shqipėrinė e shesin per
njė pesėshe, e veē nukė duan tė rrojnė nėnė
“kaaurrin”.
Se tė kishin ardhur per mall tė Shqipėrisė,
duhej t’ishin kombėtarė tė nxehtė e miq tė
parė me né qė luftojmė kunder tė gjithve per
tė mbajtur lart flamurin e kombėsisė. Po, jo!
Ata vijnė tė bėhen spijunė tė Qeverisė.
Tradhėtojnė, hedhin nė burg Shqipėtarė, tallen
me vendin tonė. Edhe bukėn tonė hanė, edhe
na lėshojnė….balten e tyre permi mesalle! Tė
kishin pakė ment Shqipėtarėt, nukė kėmbejnė
as njė fjalė me kėta zgjebėt. Tė mos ish kombi
shqipėtarė njė komb i poshter e i ndyrė, i
dergojin muhaxhirėt n’Anadoll, me njė shkelm
prapa!

FAIK BEJ KONICA


Tash i ke vu ne dyshim nje pjesė kėsajde ,sepse kane pase nje qendrim goxha tė mirė pėr Konicėn .

murrizi
14-05-12, 18:56
Interesante poashtu qe edhe me te mdhenjet e te mdhenjeve kishte kohe qe u vinte shpirti n'fyt me popullin e tyre.
Ja rasti me siper, Citoj: Tė mos ish kombi
shqipėtarė njė komb i poshter e i ndyrė, i
dergojin muhaxhirėt n’Anadoll, me njė shkelm
prapa!
(Faik Konica).
Edhe fishta dikur kishte folur ngjashem, ne mos edhe me ashper !

Makresh
14-05-12, 18:56
Tash i ke vu ne dyshim nje pjesė kėsajde ,sepse kane pase nje qendrim goxha tė mirė pėr Konicėn .

Un asnjehere s'kam pas qendrim te mire ndaj keti laramani me emrin Faik Domenik Koniēa.

Kur ishte musliman, thoshte se po mos te ishin muslimanet shqiptaria nuk do t'egzistonte ! Por pasi u be katolik, u be ky monstra qe po e lexoni.

LOJETARI
14-05-12, 19:00
Un asnjehere s'kam pas qendrim te mire ndaj keti laramani me emrin Faik Domenik Koniēa.

Kur ishte musliman, thoshte se po mos te ishin muslimanet shqiptaria nuk do t'egzistonte ! Por pasi u be katolik, u be ky monstra qe po e lexoni.

Kurrė s ka thėnė qė po tė mos ishin myslimanet shqiptaria nuk do te ekzistonte .Ajo fjali eshte nxjerre prej dhe perpunue disa qe kane dashte ti japin ngjyre fetare .PĖrndryshe Konica ka qene nje nder kokat me te ndritura te kombit dhe i tillė mbetet .

Denim
14-05-12, 19:03
Un asnjehere s'kam pas qendrim te mire ndaj keti laramani me emrin Faik Domenik Koniēa.

Kur ishte musliman, thoshte se po mos te ishin muslimanet shqiptaria nuk do t'egzistonte ! Por pasi u be katolik, u be ky monstra qe po e lexoni.

Edhe ky si shumė Shqiptarė tė tjerė qenka kthy nė fenė e tė parėve.

Makresh
14-05-12, 19:09
Kurrė s ka thėnė qė po tė mos ishin myslimanet shqiptaria nuk do te ekzistonte .Ajo fjali eshte nxjerre prej dhe perpunue disa qe kane dashte ti japin ngjyre fetare .PĖrndryshe Konica ka qene nje nder kokat me te ndritura te kombit dhe i tillė mbetet .

Po de po, kurse te thuash :


Edhe bukėn tonė hanė, edhe
na lėshojnė….balten e tyre permi mesalle! Tė
kishin pakė ment Shqipėtarėt, nukė kėmbejnė
as njė fjalė me kėta zgjebėt. Tė mos ish kombi
shqipėtarė njė komb i poshter e i ndyrė, i
dergojin muhaxhirėt n’Anadoll, me njė shkelm
prapa!


Kurse Sllobodan Milloshevici qe masakroi rracen e ketyre muhaxhireve, ēfar duhet te jet per ty, nese jo "zot" ?!
Shqiptaret (muslimanet) jan vellezer, dhe ketu shihet kjart se sikur t'ishim var nga Faik Konica ne do ta kishim ngren mishin e njeri tjetrit !

Makresh
14-05-12, 19:10
Edhe ky si shumė Shqiptarė tė tjerė qenka kthy nė fenė e tė parėve.

Ne paganizėm, po ashtu eshte.

Me kohen, keni arrit ne 1.86% (e rrumbullaksuar ne 2 %) :)

LOJETARI
14-05-12, 19:13
Po de po, kurse te thuash :


Edhe bukėn tonė hanė, edhe
na lėshojnė….balten e tyre permi mesalle! Tė
kishin pakė ment Shqipėtarėt, nukė kėmbejnė
as njė fjalė me kėta zgjebėt. Tė mos ish kombi
shqipėtarė njė komb i poshter e i ndyrė, i
dergojin muhaxhirėt n’Anadoll, me njė shkelm
prapa!


Kurse Sllobodan Milloshevici qe masakroi rracen e ketyre muhaxhireve, ēfar duhet te jet per ty, nese jo "zot" ?!
Shqiptaret (muslimanet) jan vellezer, dhe ketu shihet kjart se sikur t'ishim var nga Faik Konica ne do ta kishim ngren mishin e njeri tjetrit !


Makresh ,
Lexoje komplet , e jo veq atė pjesė , pastaj e kupton mesazhin e Konicės .

Makresh
14-05-12, 20:21
Makresh ,
Lexoje komplet , e jo veq atė pjesė , pastaj e kupton mesazhin e Konicės .

Ka kohe qe e kam lexue.

I mbetet gjithesecilit te gjykon se cfar mendonin katoliket e kohes per muhaxheret.

Murgesha
14-05-12, 21:28
Un asnjehere s'kam pas qendrim te mire ndaj keti laramani me emrin Faik Domenik Koniēa.

Kur ishte musliman, thoshte se po mos te ishin muslimanet shqiptaria nuk do t'egzistonte ! Por pasi u be katolik, u be ky monstra qe po e lexoni.


Ka lind ne vitin 1875 e eshte konvertuar ne vitin 1895 si duket edhe nuk ishte asnjeher musliman i fort!

Makresh
15-05-12, 08:13
Ka lind ne vitin 1875 e eshte konvertuar ne vitin 1895 si duket edhe nuk ishte asnjeher musliman i fort!

Eshte nje rregull ne Islam, nese nuk gaboj : Nėse tėr jetėn ke jetuar nė Islam, dhe i ke kryer te gjitha obligimet e urdheruara dhe ne momentin e fundit thua : "Tė gjitha keto jan pallavra e gėnjeshtra", pra kalon ne mos-besim,.. Zoti, t'i fshien te gjitha ato sevape qe i ke bere !

…qe po du me thoon,.. se ; Faik Konica qafir !

Tash, ēfar ishin muhaxherėt ? Ishin viktima tė sėrbisė, tė cilt u masakruan e u debuan nga trojet e tyre, ata ishin shqiptar dhe flisnin gjuhen ton, dhe ndanin zakonet e tona.

Si u soll populli me ta ?
E ēfar u deshiroi Faik Konica atehere atyre, e ēfar ju deshiroi Anton Kēira juve dje ?

Murgesha
15-05-12, 12:19
Eshte nje rregull ne Islam, nese nuk gaboj : Nėse tėr jetėn ke jetuar nė Islam, dhe i ke kryer te gjitha obligimet e urdheruara dhe ne momentin e fundit thua : "Tė gjitha keto jan pallavra e gėnjeshtra", pra kalon ne mos-besim,.. Zoti, t'i fshien te gjitha ato sevape qe i ke bere !

…qe po du me thoon,.. se ; Faik Konica qafir !

Tash, ēfar ishin muhaxherėt ? Ishin viktima tė sėrbisė, tė cilt u masakruan e u debuan nga trojet e tyre, ata ishin shqiptar dhe flisnin gjuhen ton, dhe ndanin zakonet e tona.

Si u soll populli me ta ?
E ēfar u deshiroi Faik Konica atehere atyre, e ēfar ju deshiroi Anton Kēira juve dje ?


Edhe sot ka plot shqiptar qe gjuhe nene e kan shqipen, por qe punojn per te gjith perveq per kombin.

Shumė herė nė kėtė forum diken e kemi quajt taleban, tjetrin vatikanist, tjetrin shka, tjetrin bythėlėpirės tė amerikės, tjetrin tė arabit, turkut, grekut etj etj.
Argat tė kujt lamė pa e bėrė njėri tjetrin kėtu? - e krejt kjo bazuar nė ato qė ne i japim tė drejtė vetes tė shfaqim me shkrimet tona.

Normal qė pėr ty Faik Konica dhe gjithė tė tjerėt qė punuan kundėr turkut ishin qafira, tradhėtarė...

Po tradhėtinė mė tė madhe nė fund tė fundit na e bėnė "miqėt" tanė tė mėdhenj turqit, qė pas ikjes sė tyre na lan tė pėrqarė e tė copėtuar.

Alima
15-05-12, 12:30
...

..

.

Po tradhėtinė mė tė madhe nė fund tė fundit na e bėnė "miqėt" tanė tė mėdhenj turqit, qė pas ikjes sė tyre na lan tė pėrqarė e tė copėtuar.


...

E nderuar ,

ke njohuri per historin e princ Vidit ti ?!


.

Zero Cool
15-05-12, 13:54
Po e jap edhe mendimin tim rreth kesaj teme:

Gjdo extremizem eshte i rrezikshem dhe duhet parandalu qysh ne fillim.
Kosova nuk eshte ne rrezik per momentin mu nga fakti qe ekstremistet po parandalohen ne momentin qe po e ngrene koken dhe kjo eshte e mire.
nese vazhdohet keshtu , eshte ne te miren e Shqiptareve ne te kunderten vaj halli per ne.A mund tė jenė islamistėt liberalė?


The New York Times

Besimi i imponuar shpie nė hipokrizi; ata qė shpresojnė tė ushqejnė fenė e vėrtetė, duhet sė pari tė krijojnė liritė

Pėr vite tė tėra, diskutimet e politikės sė jashtme janė fokusuar nė ēėshtjen nėse islami ėshtė nė pėrputhje me demokracinė. Nė Tunizi dhe Egjipt, islamistėt, tė cilėt pėr kohė tė gjatė konsideroheshin kundėrshtarė tė sistemit demokratik, tani e promovojnė atė dhe marrin pjesė nė tė. Madje, edhe salafisėt ultra-ortodoksė kanė deputetė nė Parlamentin egjiptian.

Pėr tė shqetėsuarit rreth ekstremizmit nė Lindjen e Mesme, ky ėshtė lajm i mirė. Ishte shtypja e islamistėve nga tiranėt laikė ajo qė ushqente ekstremizmin. Islamistėt mund tė bėhen mė tė moderuar kur ata nuk janė tė shtypur dhe mė pragmatikė kur pėrballen me pėrgjegjėsitė e qeverisjes.

Por, megjithatė, ka njė tjetėr arsye pėr shqetėsim: Ēfarė nėse partitė e zgjedhura islamiste miratojnė ligje qė frenojnė liritė individuale, si ndalimi i alkoolit? Ēka nėse demokracia nuk i shėrben lirisė?

Kjo pyetje shtrohet rrallė nė Perėndim, ku demokracia shihet shpesh si sinonim i liberalizmit. Megjithatė, ashtu siē ka paralajmėruar edhe Fared Zakaria nė librin e tij “E ardhmja e lirisė”, ekzistojnė edhe demokraci jo tė lira, ku fuqia e shumicės nuk kontrollohet nga liberalizmi kushtetues dhe tė drejtat dhe liritė e qytetarėve nuk janė tė siguruara.

Ky ėshtė rreziku pėr vendet e pas Pranverės Arabe, e madje edhe pėr Turqinė post-Kemaliste. Andaj, debati i vėrtetė ėshtė nėse Islami ėshtė nė pėrputhje me liberalizmin.

Problemi kryesor i grindjes ėshtė nėse urdhrat islamikė janė tė kategorive ligjore apo morale. Kur myslimanėt thonė se Islami urdhėron faljet ditore ose ndalon alkoolin, a flasin pėr detyrimet publike qė do tė zbatohen nga shteti apo pėr ato personale qė do tė gjykohen nga Zoti?

Pėr ata qė i besojnė sė kaluarės, Arabia Saudite mund tė duket si shtet ideal pėr kėtė. Politika e saj fetare siguron qė ēdo saudit tė ndjekė rregullat qė kėrkon Islami: gratė janė tė detyruara tė mbulohen, burrat janė tė obliguar tė vizitojnė xhamitė dhe ēdonjėri ėshtė i ndaluar nga gjithēka qė konsiderohet mėkat.

Megjithatė, anėtarėt e elitės saudite janė, gjithashtu, tė njohur pėr udhėtimet jashtė vendit, ku vizitojnė klubet e natės pėr tė kryer mėkatet qė nuk mund t’i bėjnė nė vendin e tyre. Dhe, pėrderisa kjo ėshtė e drejta e tyre civile, ajo ngre pyetjen nėse devotshmėria intensive e Arabisė Saudite ėshtė e shtirė.

Ndryshe nga kjo, nė vend se tė imponojė praktika islamike, Republika ultra-laike e Turqisė i ka dekurajuar me dekada ato, duke shkuar aq larg sa tė dėnojė shaminė nė kokė. Por, megjithatė, shoqėria turke ka mbetur vendosmėrisht fetare, falė familjes, traditės dhe udhėheqėsve fetarė.

Pėr kėtė arsye, nė Turqinė e sotme, ku njeriu ka lirinė tė zgjedhė ndėrmjet kafiterisė dhe xhamisė, shumė zgjedhin tė fundit – bazuar nė ndėrgjegjen e tyre dhe jo diktimin e shtetit.

Megjithatė, edhe nė Turqi, ku demokracia po konsolidohet me shpejtėsi nėn Partinė pėr Drejtėsi dhe Zhvillim tė kryeministrit Rexhep Taip Erdogan, ka arsye pėr t’u shqetėsuar se demokracia joliberale mund tė pėrhapet.

Turqia ende vuan nga nacionalizmi paranoik, qė urren tė drejtat e pakicave, nga dora e fortė e gjyqėsorit, e projektuar pėr tė mbrojtur shtetin nė vend tė qytetarėve, dhe nga kultura jotoleruese politike, qė ēdo kritikė e konsideron sulm dhe idetė provokuese i sheh krim.

Kėto pengesa tė demokracisė liberale nuk janė tė lidhura me fenė. Ato janė trashėgimi e viteve tė politikės laike, por autoritare. Partia pėr Zhvillim dhe Demokraci, e cila ėshtė nė pushtet tashmė njė dekadė dhe ka pėrfshirė reforma tė rėndėsishme politike, kohėt e fundit ka lėnė progresivitetin e saj tė venitet.

Dhe, derisa shtrohen pyetje tė reja rreth fesė dhe jetės publike, si: a duhet tė promovojnė shkollat Islamin, a duhet tė kufizohet shitja e alkoolit, a duhet t’iu japė shteti leksione kanaleve private televizive pėr tė mbėshtetur “vlerat morale” – qeveria duhet tė mbrojė liritė civile, pėrfshirė kėtu edhe “lirinė pėr mėkatin”, dhe tė kufizojė ata qė kėrkojnė tė shfrytėzojnė pushtetin shtetėror pėr tė imponuar vlerat e tyre mbi tė tjerėt.

Nėse Turqia ka sukses nė kėtė provė liberale dhe harton Kushtetutėn e saj nė pėrputhje me rrethanat, ajo mund tė bėhet njė shembull premtues pėr qeveritė e udhėhequra nga islamistėt nė Tunizi, Egjipt dhe gjetkė.

Tė gjitha kėto shtete kanė nevojė jo vetėm pėr demokraci procedurale, por edhe pėr liberalizėm.

Dhe, pėr gjithė kėtė ka njė shpjegim tė mirė nė islam: Besimi i imponuar shpie nė hipokrizi; ata qė shpresojnė tė ushqejnė fenė e vėrtetė, duhet sė pari tė krijojnė liritė.

Makresh
15-05-12, 14:07
Edhe sot ka plot shqiptar qe gjuhe nene e kan shqipen, por qe punojn per te gjith perveq per kombin.

Shumė herė nė kėtė forum diken e kemi quajt taleban, tjetrin vatikanist, tjetrin shka, tjetrin bythėlėpirės tė amerikės, tjetrin tė arabit, turkut, grekut etj etj.
Argat tė kujt lamė pa e bėrė njėri tjetrin kėtu? - e krejt kjo bazuar nė ato qė ne i japim tė drejtė vetes tė shfaqim me shkrimet tona.

Normal qė pėr ty Faik Konica dhe gjithė tė tjerėt qė punuan kundėr turkut ishin qafira, tradhėtarė...

Po tradhėtinė mė tė madhe nė fund tė fundit na e bėnė "miqėt" tanė tė mėdhenj turqit, qė pas ikjes sė tyre na lan tė pėrqarė e tė copėtuar.

Murgeshe,

Faiki, po te quan farė e ndytė ! E ti, po e pranon kete fyerje ?!

Tash ose je, ose s'je !

Arb
15-05-12, 14:21
Nga Faiku ndihen te ofenduar vetem ata qe vertete jane fare e ndyte.

Faiku i ka quajtur Muhaxhere, e sot i quajme magjupe!

Murgesha
15-05-12, 17:42
Murgeshe,

Faiki, po te quan farė e ndytė ! E ti, po e pranon kete fyerje ?!

Tash ose je, ose s'je !

Nuk e ndjej vehten te muhaxhirėt e Faikut, nėse ti e shef veten pikėrisht te ata muhaxhir nuk kam ēfarė tė bėj.

Pastaj...

Edhe pas 100 vitesh e njėjta gjė po ndodh me ne, gjithmonė tė zėnė duke u grindur me njėri tjetrin pėr ide, kulturė e religjione tė tė huajve, por asnjėherė pėr veten e mirėqenien tonė.

Murgesha
15-05-12, 17:46
...

E nderuar ,

ke njohuri per historin e princ Vidit ti ?!


.

Jo nuk kam, do tė ndihesha e nderuar nėse mė tregon pak pėr te.

Zero Cool
15-05-12, 17:47
Edhe pas 100 vitesh e njėjta gjė po ndodh me ne, gjithmonė tė zėnė duke u grindur me njėri tjetrin pėr ide, kulturė e religjione tė tė huajve, por asnjėherė pėr veten e mirėqenien tonė.

Vetėdija jonė kombėtare ėshtė nė nivel shumė tė ulėt nė tė kundėrtėn krijimi i shtetit tė mirėfillėt do tė ishta harruar tani qė moti, sic e kan bėrė shtetet tjera.

Shpesh herė po mendoj: shumė mirė jemi kurė e marrim parasysh se cfarė jemi.

murrizi
15-05-12, 17:52
Ēdo mjekerrcjap i shtuar ne mesin tonė ėshtė njė dėm mė shumė pėr Kombin Shqiptar !

Alima
15-05-12, 20:37
...


Shkupjan musliman, me din dhe me iman

1.
Arrestimet e bujshme tė njėzet muslimanėve qė ministrja maqedone Gordana Jankullovska njoftoi nė 1 maj 2012 ishin njė lajm i cili tronditi opinionin publik shqiptar nė Ballkan dhe tėrhoqi mjaft vėmendje nga mediat histerike ndaj Islamit nė Perėndim. Lajmi qė morri dhenė dhe u transmetua deri nė Amerikėn e Veriut, ishte mbėshtetur nė deklaratėn e ministres tė brendshme tė Maqedonisė e cila kur doli nė televizor nė 1 maj, njoftoi se kishte arrestuar disa “persona qė kanė luftuar nė Afganistan dhe Pakistan pėrkrahė talibanėve kundėr forcave tė NATO-s.” Personat tė cilėt ishin shqiptarė dhe muslimanė, sipas Jankullovskės ishin “autorėt e vrasjes makabre tek liqeni i Smillkovcės…Ata janė mbėshtetės radikalistė islamik, tė rrezikshėm edhe pėr tė krishterėt por edhe pėr myslimanėt.” Njoftimi qė Jankullovska dhe zėvendėsi i saj shqiptar Xhelal Bajrami i bėn kėtij lajmi tė frikshėm dhe sensacional u shoqėruan me pamje filmike tė lėshuara nga forcat e sigurisė maqedone. Nė pamjet e xhiruara, policėt e qeverisė sė Gruevskit tregoheshin si disa Rambo ortodoksė tė cilėt duke pėrdorur taktika tė dhunshme si ato qė pėrdornin amerikanėt gjatė pushtimit tė Irakut, demonstronin sesi thyenin shtėpitė e shqiptarėve, i arrestonin ndėrsa ishin gjysėm lakuriq duke fjetur me gratė. Policėt e Jankullovskės trembnin gra, fėmijė dhe plaka. Burrat i lidhnin me tela, i rrėzonin pėrtokė dhe mė pas i rrėmbenin sikur tė kishin kapur talebanėt e Afganistanit.

Pamjet spektakolare tė arrestimeve nga rambot ortodoksė tė Gruevskit dhe lidhja e shqiptarėve me talebanėt islamikė - armiq tė Amerikės ishin ilaēi mė i goditur qė pushtetarėt maqedonė mund tė pėrdornin qė tė trembin shqiptarėt e Maqedonisė, justifikonin dhunimin e poshtėrimin e paprecedent tė tyre dhe tregonin qė nė Maqedoni sundojnė maqedonėt ortodoksė mbi shqiptarėt islamikė.2.
Arrestimet qė maqedonėt bėn kundėr shqiptarėve nė Shkup, pėr zhgėnjimin e shumė shqiptarėsh tė Maqedonisė, u pritėn me aprovim tė heshtur nga shumė kaurė shqiptarė, dhe disa qeveritarė si nė Tiranė ashtu edhe nė Prishtinė. Nė Shqipėri ku pak javė mė herėt katolikėt dhe ortodoksėt kishin nisur njė yxhym mediatik kundėr muslimanėve dhe “konspiracisė neo-otomane” tė Turqisė, lajmi pėr arrestimin e islamikėve nė Maqedoni nuk ishte gjė tjetėr por vetėm se njė sihariq dhe profeci vetėpėrmbushėse e cila sikur vėrtetonte pak a shumė atė qė kaurėt e Tiranės kishin lehur gjithė kėto javė. Motra ortodokse e Shkupit, Jankullovska, u kishte dhuruar kaurėve tė Tiranė njė llokum qė ata mezi prisnin. Shqiptarėt islamikė tė Maqedonisė ishin vrasės, terroristė dhe pėr mė tepėr kishin luftuar kundėr vetė Amerikės. (Larg qoftė ja Rabi!)

Lajmi i arrestimit tė muslimanėve nė Shkup justifikonte nė mėnyrė perfekte pikturėn e rrezikut islamik i cili pushton axhendat e regjimeve tė Tiranės dhe Prishtinės qė nga koha e presidentit Bush kur ai i ngrefi qeveritė satellite shqiptare qė tė nisin persekutimin e muslimanėve. Repartet e antiterrorit, fondet e trajnimet qė marrin bashibozukėt e Tiranės dhe Prishtinės i bėjnė ata, por edhe “analistėt” si Piro Misha dhe Shkėlzen Maliqi, qė tė jenė vazhdimisht nė kėrkim pėr muslimanė tė pabindur dhe deviantė, tė cilėt duhet tė ndėrshkohen nė mėnyrė qė Shqipėria e Kosova tė marrin para dhe fletėlavdėrimi nga vėllai i madh, dhe tė bindin aleatėt Perėndimorė qė yzmetqarėt e tyre bėjnė ēdo krim qė i kėrkohet nė luftėn globale kundėr Islamit.

Pesė ditė para arrestimit tė muslimanėve tė Shkupit, cubat e reparteve tė antiterrorit nė Tiranė kishin shoqėruar nė repartet e policisė dy hoxhallarė tė cilėt kishin mosmarrėveshje punėsimi me kryetarin e Komunitetit Musliman, Selim Muēėn. Selimi i cili nuk ja dilte dot tė punėsuarėve tė tij me mjete ligjore, i kishte shpallur ekstremistė dhe sakaq kishte telefonuar antiterrorin qė ishte i papunė prej javėsh, pėr tė ujdisur hoxhallarėt e pabindur. Po i njėjti antiterror arrestoi pėr mbajtje tritoli nė shtėpinė e tij edhe njė besimtar musliman para pak ditėsh. Personi nė fjalė qė ishte musliman qė falej nė xhaminė e Dine Hoxhės, u klasifikua nga SHISH-i dhe antiterrori nė mėnyrė automatike si terrorist, pasi nė Shqipėri, nėse largqoftė - tė bie siraja qė tė besosh Allahun e tė falesh nė xhami dhe tė mbash armė pa leje, ligjet qė janė ngrehur qė nga koha e Bushit tė implikojnė automatikisht nė terrorist.

Pėrleshjet me Islamin nė Shqipėri ishin prezente edhe jashtė xhamive dhe rrethit tė besimtarėve muslimanė gjatė muajit prill. E keqja islamike kėsaj radhe lidhej me Turqinė dhe deklaratėn qė doktor Berisha bėri nė Ankara nė 6 prill 2012 kur i deklaroi kryministrit turk se turqit kanė gjak shqiptar. Kjo deklaratė qė nė dukje, dukej si zbulim i njė gjenetisti shqiptaromadh i cili kishte zbuluar qė kryeministri i bardhė i Turqisė mund tė jėtė me origjinė shqiptare (ashtu siē shqiptaromėdhejtė e Tiranės kanė zbuluar origjinėn shqiptare tė Napoleonit, Aleksandrit tė Madh, Papė Urbanit I, Bushit dhe tė Budės), mjaftoi pėr tė xhindosur njė hordhi kaurėsh nė faqet e shtypit tė Tiranės. Ata mallkuan, shanė e ofenduan kryeministrin i cili pati guximin qė t’ju ndyejė, qoftė edhe vetėm me njė fjali gjakun e pastėr arbėror kaurėve tė Shqipėrisė me gjakun arabo-turk tė Anadollit. Vllehė e katolikė qė nga Piro Misha, Fatos Tarifa, Ilir Dardani, Preē Zogaj, Romeo Gurakuqi, Alfred Lela, Kiēo Blushi etj ishin disa nga ata shumė gjakpastėr tė cilėt iu lėshuan vėnēe deklaratės sė malokut Salih pėr vėllazėrinė shqiptaro-turke.[1] Nė aradhėn e kaurėve qė merrnin hak kundėr Islamit u lėshua edhe Arlinda Dudaj, administratorka e Universitetit Marin Barleti nė Tiranė. Tamam si Marin Barleti i cili me librin e tij tė Skėnderbeut morri hak kundėr barbarėve muhamedanė turq kur lavdėronte princin sllav tė Epirit Skėnderbeun, edhe Arlinda kishte vendosur qė tė hakmerrej me muhamedanėt si Marini shekuj mė parė. Ajo shpalli botėrisht nė mediat e Tiranės se do tė botonte Versetet Satanike dhe pėr kėtė ndoshta kontaktoi edhe cubat e antiterrorit pėr ti dhėnė mbrojtje fizike nga ndonjė musliman qė mund tė ndjehej i fyer dhe kėrkonte vetėgjyqėsi. Por si pėr dreq, Ardian Klosi, pėrkthyesi qė Arlinda kishte rekrutuar pėr tė bėrė kėtė kryqėzatė poshtėrimesh, ndėrsa ishte duke pėrkthyer shejtanllėqet e Selman Ruzhdisė, largėqofti i morri mendtė dhe e bėri qė tė varė veten si dordolec.


3.
Arrestimi i shqiptarėve muslimanė dhe deklarimi i tyre si terroristė edhe pse fillimisht e tronditi opinionin publik shqiptar nė Maqedoni, nuk e theu dinjitetin dhe vendosmėrinė e muslimanėve. Nė mbėshtetje tė tyre dolėn shqiptarėt e diasporės. Forumi Shqiptar i Kanadasė dhe disa organizata tė tjera, e pas tyre edhe Jozef Dioguardi denoncuan brutalitetin e qeverisė maqedone dhe kėrkuan ndėrhyrjen e komunitetit ndėrkombėtar pėr t’i vėnė fre dhunės qeveritare maqedone. Njė ditė pas kėsaj mbėshtetje publike, pas faljes sė xhumasė tė datės 4 maj, muslimanėt shkupjanė duke valėvitur sanxhaku sherifin e pejgamberit, e flamuj turq, arabė e shqiptarė e duke brohoritur Allahu Ekber u lėshuan nė rrugėt e Shkupit. Ata akuzuan liderėt e dy partive mė tė mėdha shqiptare, Ali Ahmetin dhe Menduh Thaēin pėr tradhėtarė. Parakaluan pėrpara komunės sė Ēairit ku goditėn me gurė zyrėn e BDI-istit Izet Mexhiti qė u solli Skėnderbeun e Pjetėr Bogdanin nė Shkup, e brohoritėn “Shqiptarėt janė vetėm mysliman dhe jo terroristė”.

Protesta e datės 4 maj e tronditi dhe e gjeti gafil establishmentin e Shkupit por edhe mė gjerė. Qeveria maqedone qė u tmerrua nga zemėrata islame e shqiptarėve i lėshoi shumicėn e tė arrestuarėve tė cilėt mė herėt i kishte shpallur terroristė. Gratė, plakat, vajzat e reja me shami e burrat qė ishin rrahur e poshtėruar sikur tė ishin vrasės nisėn tė tregojnė keqtrajtimet qė policia kishte ushtruar mbi ata. Tė arrestuarit ishin dhunuar, i kishin pyetur pse falen nė xhami, pse kishin literaturė islame dhe pse mbanin mjekra dhe shami. Por pasi ishin tė pafaj i kishin lėshuar.

Diskreditimi i pretendimit tė terrorizmit islamik i tronditi edhe qarqet islamofobe shqiptare tė cilat nga kėto protesta panė sesa tė huaj dhe tė padėshiruar janė pėr shqiptarėt muslimanė. Protesta e 4 majit e cila u organizua nė mėnyrė inviduale e vullnetare nėpėrmjet facebookut ishte njė reaksion popullor i nxitur nga urrejtja ndaj pushtetit anti-islamik mbi shqiptarėt. Tamam si nė revolucionet arabe, muslimanėt e shtypur, pėrbuzur dhe ofenduar nga islamofobėt maqedonė dhe shqiptarė, nuk iu drejtuan pushtetarėve tė tyre pėr ndihmė. Por si nė Tunizi dhe nė Egjipt me hoxhallarėt nė krye dolėn nėpėr rrugė duke protestuar kundėr islamofobisė publike dhe kėrkuar ndihmė nga Allahu. Ata protestuan kundėr Gruevskit e Jankullovskės, kundėr PDSH-sė, BDI-sė, Ali Ahmetit, Arben Xhaferrit, Menduh Thaēit, Izet Mexhitit dhe tė gjithė klasės sė korruptuar tė pushtetarėve shqiptare nė Maqedoni tė cilėt janė bėrė palė me ortodoksėt maqedonė dhe po katolicizojnė institucionet e shqiptarėve. Muslimanėt protestuan kundėr korrupsionit tė PDSH-sė dhe BDI-sė, kundėr pėrbuzjes qė ata tregojnė ndaj Islamit dhe bėrjes sė tyre palė me fondamentalistėt e krishterė maqedonė....vazhdon !.
.

Alima
15-05-12, 20:39
...

Vazhdim ...


4.
Protesta e Shkupit pati jehonė nė tė gjithė Ballkanin por edhe mė gjerė. Mediat ndėrkombėtare treguan sesi nė rrugėt e Shkupit protestonin muslimanė tė ofenduar si ata qė rrėzuan Mubarakun dhe Ben Alinė. Muslimanėt e bardhė shkupjan reklamonin me krenari sanxhakun jeshil tė profetit dhe ēonin gishtin lartė pėr tė dėshmuar nė mes tė FYROM-it qė pretendon se rrjedh nga Aleksandri i Madh, qė Allahu ėshtė njė dhe Muhamedi ėshtė profeti i Tij. Kėto protesta defiante ndaj qeverisė maqedone i tėrbuan kaurėt shqiptarė mė tė cilėt maqedonėt ndajnė pushtetin e tyre tė korruptuar nė vite. Arben Xhaferri, projekti i tė cilit kėrkon deislamizimin e shqiptarėve – aq sa edhe vetė maqedonėt - ishte mė i revoltuari. Sejmenėt e tij qė nga Enver Robelli, Halil Matoshi, Menduh Thaēi, Arsim Zekolli, Ali Cenaj, Arben Llalla etj i fyen protestuesit duke i quajtur arabė, xhihadistė, haxhiqamilė, tė pakulturė etj. Halil Matoshi qė u ndje i kėrcėnuar nga defianca islamike e Shkupit kėrkoi qė politikanėt e BDI-sė tė ndalonin”skenografinė neootomane” dhe “islamin politik”. Kėsaj isoje i’u bashkangjit edhe palikari i ambasadės amerikane nė Shkup, Ramadan Ramadani i cili apeloi qė protesta tė mos bėhet me parrulla dhe simbole fetare.

Megjithatė islamofobėt dhe sejmenėt e tyre nuk i dėgjoi kush. Nė protestėn e dytė qė u mbajt tė xhumanė e 11 majit, protesta u shtri edhe mė gjerė. Shqiptarė, torbeshė e turq dolėn nė rrugėt e Shkupit, Tetovės, Gostivarit, Kumanovės dhe brohoritėn sėrisht Allahu Ekber. Valėvitėn sanxhakun e profetit, flamujtė e Shqipėrisė, Turqisė dhe Arabisė Saudite e pėrsėritėn ritualin e tyre islamik: gjuajtėn me gurė komunėn e Izet Mexhitit, brohoritėn ‘Ubijci’, ‘Nikolla terrorist’, ‘Jankullovska terrorist’, ‘Ali tradhtari’, ‘Shqipėri etnike’, ndėrsa nė duar mbanin parullėn ‘Muslimanėt nuk janė terrorist’. Ndryshe nga dėshirat e islamofobėve shqipfolės qė kėrkonin qė protesta tė bėhej laike dhe nacionaliste (mundėsisht me portretet e katolikėve Nėnė Tereza dhe Skėnderbeut), ajo u zhvillua me sllogane fetare islame. Muslimanėt e lėnduar nė letrėn qė i dėrguan presidentit Ivanov, ambasadave tė SHBA-sė, Bashkimit Evropian, OSBE-sė, Shqipėrisė, Kosovės dhe Turqisė treguan qė nuk janė terroristė. Ata protestuan kundėr ofendimeve qė qeveria i bėri popullit islam duke ua ofenduar fenė, dhe kėrkuan mbrojten e dinjitetit tė motrave besimtare tė arrestuara pėr shkak tė besimit.5.
Protestat qė bėn muslimanėt e Shkupit nė kėto javė janė njė indikator qė tregon rritjen e influencės sė Islamit nė mesin e shqiptarėve. Ato dėshmojnė edhe situatėn nė tė cilėn muslimanėt shqiptarė jetojnė sot nė Ballkan. Ata pėrbuzen, persekutohen e diskriminohen kudo. Nė Tiranė hoxhallarė si Artan Kristo arrestohen vetėm pse ushtrojnė lirinė e fjalės e thonė qė ka xhihad. Nė Kosovė, Shefqet Krasniqi kėrcėnohet pse jep verdikte fetare kundėr Nėnė Terezės, ndėrsa Hadith Miftari dhe Armend Kalenderi burgosen vetėm pse janė “vehabi”. Ndėrsa nė Shkup muslimanėt arrestohen toptan, burgosen, akuzohen, fyhen, u thyejnė dyertė e shtėpitė vetėm pse mbajnė libra islamė nė shtėpi. Ndėrsa nė shkollat e tyre ideologjia nacional-laiciste shqiptare qė kėrkon t’i konvertojė nė katolikė i mėson se duhet tė adhurojnė Fan Nolin, Pjetėr Bogdanin, Skėndėrbeun, Nėnė Terezėn, Gjergj Fishtėn dhe njė seri herojshė anti-muslimanė. Nė Kosovė dhe Shqipėri ndėrsa hixhabi i Nėnė Terezės ka pushtuar ēdo institucion, motrat muslimane me shami dėbohen pasi janė tė jashtėligjshme.

Sllogani utopist i nacionalizmit-laik shqiptar qė u pėrsėrit nga Albin Kurti kėto ditė nė Prishtinė, i cili pretendon se kur shqiptarėt do bėjnė shtetin e tyre etnik nuk do vuajnė mė, ėshtė njė pėrrallė me mbret. Shqiptarėt muslimanė sot po vuajnė njėsoj si ata qė jetojnė nė republikėn e Tiranės dhe Prishtinės, ashtu edhe ata nėn pushtetin FYROM-it. Ndėrsa nė Shkup maqedonėt thonė vdekje shqiptarėve dhe u sulmojnė xhamitė, nė Tiranė Maks Velo i quan shqiptarėt e Maqedonisė radikalė islamikė e minaret e tyre i krahason me raketat e Iranit, ndėrsa shoku i tij Edi Rama i jep ēelėsat e Tiranės Bilejo Dugmes. Kastriot Myftaraj kėrkon eleminimin fizik tė muslimanėve dhe pėr kėtė kėrkon qė shteti shqiptar tė bėj aleancė me nacionalizmin serb dhe ortodoks. Ndėrsa nė Prishtinė, titistėt si Veton Surroi, Halil Matoshi, Shkėlzen Maliqi dhe Blerim Latifi kėrkojnė qė muslimanėt tė rrinė muslimanė minimalistė. Dmth. tė falen nė shtėpi si lepuj por kur tė dalin nė rrugė, tė ecin nė sheshin Nėnė Tereza e tė pinė raki e hanė mish derri, kur tė shkojnė nė shkollė tė adhurojnė Skėnderbeun dhe Pjetėr Bogdanin, dhe tė paguajnė taksa ndaj qeverive tė Tiranės, Shkupit dhe Prishtinės, mė tė cilat regjimet islamofobe tė paguajnė organet e sigurisė tė cilat i arrestojnė dhe abuzojnė pėr hiēgjė dhe propagandėn e cila kėrkon konvertimin e tyre nė katolikė.

Utopia e nacionalizmit-laik shqiptar sot ka dėshtuar. Kjo gjė u pa nė protestat e Maqedonisė ku shqiptarėt muslimaė protestuan me fjalėn Allahu Ekber dhe jo me idhujt katolikė tė Skėnderbeut dhe Terezės. Protestat e Shkupit, Prishtinės, Shkodrės etj tregojnė qė hallet e muslimanėve shqiptarė nė Ballkan nuk i zgjidh Shqipėria Etnike dhe as shqiptaria laike. Jo mė kot protestuesit e Shkupit valėvisnin flamuj turq dhe arab pėrkrah atij shqiptarit.

Problem pėr shqiptarėt muslimanė sot nė Ballkan nuk janė njerėzit qė flasin gjuhė tė ndryshme nga ata, por, janė fondamentalistėt laikė dhe tė krishterė qė sundojnė sot mbi muslimanėt. Kaurėt shqipfolės dhe sllavė nuk pranojnė qė ti trajtojė muslimanėt si shtetas tė barabartė. Ata ua poshtėrojnė fenė, nuk i lėnė qė tė mbajnė flamuj, rroba e filma arabė, turq e pakistanezė por i duan qė tė ngrejnė vetėm flamujt e Krishtėrimit. Nuk i lėnė qė tė martohen me turq dhe arabė, por i duan qė tė martohen me katolikė. Muslimanėt shqiptarė vuajnė njėsoj si nė Shqipėrinė komb-shtet ashtu edhe nė viset ku sundohen nga jo-shqiptarėt ortodoksė. Ata ofendohen njėsoj si nga Kastriot Myftaraj e Maks Velo nė Tiranė ashtu edhe nga maqedonėt nė Shkup qė kėrkojnė Srebrenicė pėr shqiptarėt.

E si mund tė shpėtojnė muslimanėt shqiptarė nga ky zullum dhe diskriminim qė atyre u bėhet sot? Unė mendoj, se shembullin pėr kėtė e dhanė muslimanėt shkupjanė, ata besimtarė me din dhe me iman qė i treguan Arben Xhaferrit, Ali Ahmetin, Nikolla Gruevskit, dhe kaurėve tė Tiranės e Prishtinės se kush janė. Kėta muslimanė qė nuk janė terroristė por qė adhurojnė Zotin e tyre, Allahun, dhe i binden ligjit qė Ai i zbriti profetit tė Tij 1400 vite mė parė dhe nuk kanė turp ta mbrojnė fenė e tyre publikisht janė shpresa e Islamit dhe e shqiptarėve muslimanė nė Ballkan. Islami qė ata treguan, Islami aktiv, Islami politik, Islami qė del jashtė xhamive dhe mbron dinjitetin e muslimanit dhe motrave tona me shami ėshtė solucioni i halleve tė shqiptarėve muslimanė nė Ballkan. Pėr kėtė Islam, pra pėr fenė qė Zoti mė dhuntinė e Tij i’a dha njerėzimit ja vlen qė tė punohet dhe sakrifikohet. Pėr tė mbrojtur kėtė Islam protestuan edhe vėllezėrit e motrat tona nė Maqedoni kėto ditė. Ndihma e Allahu qoftė mbi ta!


[1] Mė duhet tė korigjoj veten qė ndryshe nga ē’kam thėnė nė njė shkrim mė herėt, nė kėtė listė nuk hyn Tonin Gjuraj, rektori i universitetit evropian tė Tiranės, tė cilin e kam akuzuar padrejtėsisht nė njė shkrim mė parė. Pėr kėtė edhe i kėrkoj ndjesė publike.
Olsi Jazexhi


..
Nje pasqyrim mjaft i qarte per te gjithe gurgulene e paturp qe u be ndaj shqiptareve muslimane ne shtetin fqinje. Allahu te shperblefte!


.

Makresh
15-05-12, 20:56
Nuk e ndjej vehten te muhaxhirėt e Faikut, nėse ti e shef veten pikėrisht te ata muhaxhir nuk kam ēfarė tė bėj.

Pastaj...

Edhe pas 100 vitesh e njėjta gjė po ndodh me ne, gjithmonė tė zėnė duke u grindur me njėri tjetrin pėr ide, kulturė e religjione tė tė huajve, por asnjėherė pėr veten e mirėqenien tonė.

Nuk e ndjen veten muhaxhere, sepse nuk te han palla qe kan vuajt bashkombasit tan dikur ! Edhe un kam fatin te mos jem muhaxher, por ne kombin ton, kemi pas njerez te till te cilt jan debuar nga shkjau ! 10 vite me heret, mbi 1 million muhaxher u gjinden tek ata "islamistat" e maqedonis qė ju strehuan e ju nderuan me mundesit e tyre !

Islami eshte ēelėsi i shpėtimit pėr ne si shqiptar n'aspektin kombtar, por mbi tė gjitha si njerėz tė cilt do tė dalim para Zotit 1, ! Un nuk po grindem me askend, te tjeret po grinden me neve. Nese Arb-it i'a merr mendja qe tere jeten do te kete mundesin e te fyerit, un i them se po gabohet. Do t'i vie nje moment, ne nje moment te caktuar ku do ti mbyllėt goja definitivisht.

Makresh
15-05-12, 21:17
“Tė gjithė shqiptarėt myslimanė duhet hedhur nė det” -

Gjerg Fishta, Selia e Partisė Fashiste Shqiptare e Kolė Bibė Mirakės, 6 qershor 1939.(Cituar nga: DR. HAKIF BAJRAMI : FEJTON - “PAJTIMIN TONĖ KOMBĖTAR MĖ 1941-1945 E PRISHĖN AGJENTURAT JUGOSLLAVE”. Vazhdimi - “BUJKU”, 21-PRILL-1997, E Hėnė, f. 12)

Murgesha
15-05-12, 22:13
Nuk e ndjen veten muhaxhere, sepse nuk te han palla qe kan vuajt bashkombasit tan dikur ! Edhe un kam fatin te mos jem muhaxher, por ne kombin ton, kemi pas njerez te till te cilt jan debuar nga shkjau ! 10 vite me heret, mbi 1 million muhaxher u gjinden tek ata "islamistat" e maqedonis qė ju strehuan e ju nderuan me mundesit e tyre !

Islami eshte ēelėsi i shpėtimit pėr ne si shqiptar n'aspektin kombtar, por mbi tė gjitha si njerėz tė cilt do tė dalim para Zotit 1, ! Un nuk po grindem me askend, te tjeret po grinden me neve. Nese Arb-it i'a merr mendja qe tere jeten do te kete mundesin e te fyerit, un i them se po gabohet. Do t'i vie nje moment, ne nje moment te caktuar ku do ti mbyllėt goja definitivisht.

Makresh, me pas noj tė mirė Islami, me qenė shpėtimtar po tė betohem nė ēka kam qė tė fundit nė kėtė planet ishim bėrė musliman ne shqiptarėt.

Makresh
16-05-12, 08:52
Makresh, me pas noj tė mirė Islami, me qenė shpėtimtar po tė betohem nė ēka kam qė tė fundit nė kėtė planet ishim bėrė musliman ne shqiptarėt.


Te gjitha te mirat, si posedon askush.
Ne kemi fatin (mrekulli e Zotit kjo) qe kemi Islamin si fe.

Murgesha
16-05-12, 11:43
Te gjitha te mirat, si posedon askush.
Ne kemi fatin (mrekulli e Zotit kjo) qe kemi Islamin si fe.


Tybe Makresh boll po me vjen keq, po me sa kom pa te rralle jan ata shqiptare qe e konsiderojn veten me fat se e kan fe islamin.

Alima
16-05-12, 13:41
Tybe Makresh boll po me vjen keq, po me sa kom pa te rralle jan ata shqiptare qe e konsiderojn veten me fat se e kan fe islamin.


...

Qualiteti gjithemon eshte pak !


.

Makresh
16-05-12, 13:49
Tybe Makresh boll po me vjen keq, po me sa kom pa te rralle jan ata shqiptare qe e konsiderojn veten me fat se e kan fe islamin.


Pse me t'ardhe keq ? > S'ke pse, besoj te ardhmes.

Murgesha
16-05-12, 13:51
Pse me t'ardhe keq ? > S'ke pse, besoj te ardhmes.


Makresh unė i besoj asaj qė e shof me sy.

Alime boll tė paktė jemi ne shqipet, ama kush nuk po na ruan si suvenira tė rrallė, keq e ma keq po gjuajnė tek ne. :biggrin:

elvio
16-05-12, 13:52
Zoti im eshte ai i verteti,edhe me i miri nga ai i te gjitheve ju.
Do marre hak,edhe do perveloje c'do mekatar qe s'ndien asesi sado pak respekt per te:tongue:

Per t'iu permbajt sado pak temes edhe pse i perket Kosoves(time,tendes,tones).

Rrezik eshte se kur iken dita duke prit te na ndricoje ai zoti(i kujt ish??)

Te rastesishem jemi edhe ne si ai Skenderbeg qe hiqte shqiptaret myslimane,edhe si ai Fishta qe i vinte turp te ish Shqiptar:rolleyes:

Deri sa nuk qendron si problem shqetesues ajo pse diskriminohen shqiptaret ne TROJET e tyre,por qendron ajo se une me zotin tim jam me i drejte se ju me ata zotat tuaj KEQ ESHTE:eek:

Artisti
19-05-12, 09:31
“Tė gjithė shqiptarėt myslimanė duhet hedhur nė det” -


Gjerg Fishta, Selia e Partisė Fashiste Shqiptare e Kolė Bibė Mirakės, 6 qershor 1939.(Cituar nga: DR. HAKIF BAJRAMI : FEJTON - “PAJTIMIN TONĖ KOMBĖTAR MĖ 1941-1945 E PRISHĖN AGJENTURAT JUGOSLLAVE”. Vazhdimi - “BUJKU”, 21-PRILL-1997, E Hėnė, f. 12)


E ēka je tu kuptue ti me kėtė thėnie?.

Makresh
20-05-12, 14:06
E ēka je tu kuptue ti me kėtė thėnie?.


Ti, ithtar i Ashim Thivit, paramendo sikur te kishte thene :“Tė gjithė shqiptarėt katolikė duhet hedhur nė det” -


Si do ta kishe kuptuar ?

Alima
20-05-12, 17:39
...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yEo7c8rH4D8#!


.

UniCorN
22-05-12, 17:35
Une boll merzi jau kam feve edhe islamit, vec boll ne guxhe pom shkojne edhe do qe kishe tu e sha islamin, por thirrine ne zhdukje te shqiptareve. Ju jeni tranu bre, jeni ba ma zi se Milloshevici, ju spe dini as kur duhet me fol as kur sduhet me fol, a cka duhet me fol, as spo dini ma ca po thoni, jau ka mshel ai Jezusi syte! Jeni tranu!


A edhe ju islamikat e ri, me trefertalka e me mjekrra, qe dilni aty me flamuj harap, mire paska thane Fishta!

Ju te paguam prej shkaut jni ju harapet me trefertalka e me flamuj harape! JUVE JU PAGUAN SHKAU, E DUHET NA ME PASTRU KETE KOMB PREJ JUSH, ANI JU GRANIMI ME SHAMIA, QE SLINI TE ZEZE PA BO!

Ju jeni ba mor bira e mrame e kavallit kishe pe mbroj fene qe jau ka dhane turku, mor magjupe pa identitet. Ju jeni te paguem prej shkaut eshte e kjarte si dita me diell.

UniCorN
22-05-12, 17:46
Ju jeni ba me mbrojt fene qe as buke skini me hanger as 1 liber ne jete tuej se keni lexu. O une i pari jau kisha qeth mjekrrat o njerez pa identitet, o harape o magjupe! Se ju jini e zeza e ketij kombi. E njoh nje qisi magjupe me shami e nje qesi harapi me mjekerr, ma njerez te poshter, ma qe lypin me jau cky gojen ska. Ju nuk jini shqiptare, ju jini magjupe, turq, keshtu dilni kallxoni kush jini, e mos na ndyeni kombin tuj thane vetit shqiptare, se nuk jeni!

Keto berrllogica krejt harapte i ikane pague me pare mu mblu mas lufte. Bile e di edhe venin ku kane marr pare.

emine
22-05-12, 20:56
Ti, ithtar i Ashim Thivit, paramendo sikur te kishte thene :“Tė gjithė shqiptarėt katolikė duhet hedhur nė det” -


Si do ta kishe kuptuar ?

Nese jane extremista ,dhe sjan per te miren e popullit,jo ne det po mi ba sapune,qka o teper a teper ,e si duhet teprica askujt,,megjithate asnje fe si duhet njeriut,,,,,,,,,,!

Alima
22-05-12, 23:29
...
A edhe ju islamikat e ri, me trefertalka e me mjekrra, qe dilni aty me flamuj harap, mire paska thane Fishta!

Ju te paguam prej shkaut jni ju harapet me trefertalka e me flamuj harape! JUVE JU PAGUAN SHKAU, E DUHET NA ME PASTRU KETE KOMB PREJ JUSH, ANI JU GRANIMI ME SHAMIA, QE SLINI TE ZEZE PA BO!

Ju jeni ba mor bira e mrame e kavallit kishe pe mbroj fene qe jau ka dhane turku, mor magjupe pa identitet. Ju jeni te paguem prej shkaut eshte e kjarte si dita me diell.Ju jeni ba me mbrojt fene qe as buke skini me hanger as 1 liber ne jete tuej se keni lexu. O une i pari jau kisha qeth mjekrrat o njerez pa identitet, o harape o magjupe! Se ju jini e zeza e ketij kombi. E njoh nje qisi magjupe me shami e nje qesi harapi me mjekerr, ma njerez te poshter, ma qe lypin me jau cky gojen ska. Ju nuk jini shqiptare, ju jini magjupe, turq, keshtu dilni kallxoni kush jini, e mos na ndyeni kombin tuj thane vetit shqiptare, se nuk jeni!

Keto berrllogica krejt harapte i ikane pague me pare mu mblu mas lufte. Bile e di edhe venin ku kane marr pare.


...

Rrenci qe qenke !


Naj moderatore a naj ...administratore , a ...po t' ja krisim prap ?!


.

King Street
23-05-12, 00:47
Ajo qe i ka mbajtur tė bashkuar shqiptaret ka qen dhe do tė jete toleranca fetare , nuk besoj qe ka rrezik nga ekstremistet fetare
Le te shpresojm qe gjdo shqiptare te niset nga ajo thenja " Feja e Shqiptarit ėshtė Shqiptaria"

Kodra
23-05-12, 08:15
Ti, ithtar i Ashim Thivit, paramendo sikur te kishte thene :“Tė gjithė shqiptarėt katolikė duhet hedhur nė det” -


Si do ta kishe kuptuar ?


**********
**********
**********


Me siguri Artisti ka menduar se kjo thėnie ėshtė nė tė mirė tė njerėzve tė cilėt kanė nevojė pėr Deti :smile:.

E edhe ti mendojė se kėtė ke dashur ta thuash me kėtė thėnien tėnde:smile:.

Me siguri pėrfundimi ėshtė i mirė, aty takohen dy palėt, lahen, kanė argėtim sė paku pėr ato ditė harrojnė qė janė fetar e ju bie nė mend qė janė shqipėtar.Kodra

Makresh
23-05-12, 08:57
**********
**********
**********


Me siguri Artisti ka menduar se kjo thėnie ėshtė nė tė mirė tė njerėzve tė cilėt kanė nevojė pėr Deti :smile:.

E edhe ti mendojė se kėtė ke dashur ta thuash me kėtė thėnien tėnde:smile:.

Me siguri pėrfundimi ėshtė i mirė, aty takohen dy palėt, lahen, kanė argėtim sė paku pėr ato ditė harrojnė qė janė fetar e ju bie nė mend qė janė shqipėtar.Kodra

Apapap Kodėr, oj sh'Kodėr. Gjuha rraciste nuk eshte ne interes te askujt, e sidomos ne interes te nje populli qe perben me 98% te besimit Islam. Nese juve nuk ju pelqen realiteti ne vend, futjuni detit, e ndoshta ateroni ne plazhet e italis diku ! Kesi thirrje ksenofobe, as Sllobo-Mlladici s'ka be !

Makresh
23-05-12, 09:02
Nese jane extremista ,dhe sjan per te miren e popullit,jo ne det po mi ba sapune,qka o teper a teper ,e si duhet teprica askujt,,megjithate asnje fe si duhet njeriut,,,,,,,,,,!

:smile: Emine, me mir kishe than : Fisha ka qen njeri si te gjithe ! Se sa te mundohesh e ta mbrosh. Ketu s'behet fjal per extremistat, por per te gjithe ! Qe nenkupton, edhe fqinjin tend, ndoshta edhe antar te familjes tende. Konica thot duhet perzen te gjithe muslimanet me nga nje shkelem ne prapanic per n'anadolli, gje qe beri shkjau dhe megjithate, del ktu murgesha e lojetari, dhe me thon se nuk e paskan kte patriot, qe rankovici i'a zbatoi deshiren,.. njesoj,... si milloshevici fishtės !

Makresh
23-05-12, 09:06
Ju jeni ba me mbrojt fene qe as buke skini me hanger as 1 liber ne jete tuej se keni lexu. O une i pari jau kisha qeth mjekrrat o njerez pa identitet, o harape o magjupe! Se ju jini e zeza e ketij kombi. E njoh nje qisi magjupe me shami e nje qesi harapi me mjekerr, ma njerez te poshter, ma qe lypin me jau cky gojen ska. Ju nuk jini shqiptare, ju jini magjupe, turq, keshtu dilni kallxoni kush jini, e mos na ndyeni kombin tuj thane vetit shqiptare, se nuk jeni!

Keto berrllogica krejt harapte i ikane pague me pare mu mblu mas lufte. Bile e di edhe venin ku kane marr pare.

:biggrin: Qysh mare s'kena buk me honger, kurse vet po thu qe marmi kerr me pare ? :biggrin:

c83oMKn2rIA

e-uritura
23-05-12, 09:21
Emine, me mir kishe than : Fisha ka qen njeri si te gjithe ! Se sa te mundohesh e ta mbrosh. Ketu s'behet fjal per extremistat, por per te gjithe ! Qe nenkupton, edhe fqinjin tend, ndoshta edhe antar te familjes tende. Konica thot duhet perzen te gjithe muslimanet me nga nje shkelem ne prapanic per n'anadolli, gje qe beri shkjau dhe megjithate, del ktu murgesha e lojetari, dhe me thon se nuk e paskan kte patriot, qe rankovici i'a zbatoi deshiren,.. njesoj,... si milloshevici fishtės !

Mirėmėngjesi MakreshPara se tė vinte turku nė trojet shqiptare, mirė ishim.Secila e arritur nė botė sot, nuk mund ta lidhėsh kurrsesi me mbiemrin "mysliman".Asnjėherė, asgjė e mirė nuk ka dalė prej tyre.Ėshtė fakt i gjallė. Dicka qė e sheh gjithėsecili.Nuk e di a ėshtė feja, apo vetėm ata qė besojnė nė atė fe?E kuptoj shumė mirė thėnien e Faik Konices, pse tė mos bashkohen myslimanėt nė Turqi? Dhe ne tė ecim me kohėn!

Makresh
23-05-12, 09:52
Mirėmėngjesi Makresh

Para se tė vinte turku nė trojet shqiptare, mirė ishim.

Secila e arritur nė botė sot, nuk mund ta lidhėsh kurrsesi me mbiemrin "mysliman".

Asnjėherė, asgjė e mirė nuk ka dalė prej tyre.

Ėshtė fakt i gjallė. Dicka qė e sheh gjithėsecili.

Nuk e di a ėshtė feja, apo vetėm ata qė besojnė nė atė fe?

E kuptoj shumė mirė thėnien e Faik Konices, pse tė mos bashkohen myslimanėt nė Turqi? Dhe ne tė ecim me kohėn!

Po nese bashkohemi muslimanet ne Turqi, me ke i bie qe ju te krishteret te bashkoheni ne Ballkan ? (43 mijė sa jeni)

Deri kur do ta justifikoni urrejtjėn ekstreme qe keni per muslimanet me arsye, se turku na paska pushtuar para 1 shekulli ?

Te mirat qe jan dalur nga ta, ju i mohoni, kurse ne, i aprovojm. E mira kapitale eshte FEJA ISLAME. Ne nuk i besojm me priftit, nuk besojm ne 3 zota, ne 100 shenjtora, e ne zevendes-zota (papa) ! Ne besojm 1 Zot, dhe Ai na mjafton neve.

Edhe un e kuptoj thenien e Domenik Konicės, por kte e ka then nga urrejtja qe ka per bashkombasit e tij. Mlladici nuk u shpreh me ndryshe se Faik Konica kur tha, se sot (diten kur masakroi 8 mijė civil ne Srebrenic) do t'i hakmerremi Turqisė !

e-uritura
23-05-12, 10:16
Po nese bashkohemi muslimanet ne Turqi, me ke i bie qe ju te krishteret te bashkoheni ne Ballkan ? (43 mijė sa jeni)

Deri kur do ta justifikoni urrejtjėn ekstreme qe keni per muslimanet me arsye, se turku na paska pushtuar para 1 shekulli ?

Te mirat qe jan dalur nga ta, ju i mohoni, kurse ne, i aprovojm. E mira kapitale eshte FEJA ISLAME. Ne nuk i besojm me priftit, nuk besojm ne 3 zota, ne 100 shenjtora, e ne zevendes-zota (papa) ! Ne besojm 1 Zot, dhe Ai na mjafton neve.

Edhe un e kuptoj thenien e Domenik Konicės, por kte e ka then nga urrejtja qe ka per bashkombasit e tij. Mlladici nuk u shpreh me ndryshe se Faik Konica kur tha, se sot (diten kur masakroi 8 mijė civil ne Srebrenic) do t'i hakmerremi Turqisė !

Nė Ballkan do tė bashkoheshin shqiptarėt, ashtu si ishin para se tė vinte turku.

Nuk ka urrejtje ekstreme pėr myslimanėt, paknaqėsia pushon nė pėrqarjen/urrejtjen/prapambeturinė qė ata futen dhe lanė mes nesh.

Turqit e paskan zbulu fenė Islame a? Nuk e kam ditur.

Pse tė mos jetė njė Zot pėr shqiptarėt o Makresh? As ai i arabit e as ai i sllavit, ta kem njė Zot tonin.

Alima
23-05-12, 10:33
...Pse tė mos jetė njė Zot pėr shqiptarėt o Makresh? As ai i arabit e as ai i sllavit, ta kem njė Zot tonin.


...

Edhe nje me e ba ,a ?!


.

e-uritura
23-05-12, 10:43
...

Edhe nje me e ba ,a ?!


.Po kur e ka ba arabi, pse mos me e ba edhe na?

Makresh
23-05-12, 10:45
Nė Ballkan do tė bashkoheshin shqiptarėt, ashtu si ishin para se tė vinte turku.

Nuk ka urrejtje ekstreme pėr myslimanėt, paknaqėsia pushon nė pėrqarjen/urrejtjen/prapambeturinė qė ata futen dhe lanė mes nesh.

Turqit e paskan zbulu fenė Islame a? Nuk e kam ditur.

Pse tė mos jetė njė Zot pėr shqiptarėt o Makresh? As ai i arabit e as ai i sllavit, ta kem njė Zot tonin.


Para se te vinte Turku, Kopilovici (shqiptari) i kishte dhen te bijen Car Llazarit (shkjaut) per grua. Kjo miqėsi me shkijet, vazhdoi deri sa te vinte turku. Kete shqiptari e kerkon ti ?

Ju vetem s'keni mundesi, se do kishit ber edhe me zi se shkijet mbi shqiptaret. Mjafton, t'i degjojm klithmat e juaja anti-turke si argument, per ta urryer deri ne shfarosje shqiptarin e besimit Islam.

...

Nje Zot per Shqiptaret ? Hė, so ide e keqe kjo, nje zot nacionalist, tipik shqiptar, pa mjekerr, ne tirqi e me plis te bardhe, apo ? Ahahahahaha :biggrin: E uruar, kjo nenkupton qe ti beson, se Zoti eshte frut i imagjinates se njeriut ! Por Zoti eshte 1, dhe s'ka Tjetėr ! Nuk ka zot arab, hebrej, shqiptar, perendimor e aziatik ! Eshte Njė Allah, Krijues i Gjithėsis, dhe po kėtij Krijuesi ne i besojm ! Tani, kush te ndaloj ty qe te perparosh ? Turku ? Po grekun, qe eshte i krishter, kush e varferoj ? TURKU ?? Po Rumunin, Italianin, Portugallin, Francen ? ... kush po i kercenon nga nje krize te paevitueshme ?? FEJA ISLAME ? … Thon ; Leri kohes kohe, qe disa gjana te kuptohen. Edhe ty, duhet len kohes qe disa gjana ti vet-kuptosh.

Alima
23-05-12, 10:47
Po kur e ka ba arabi, pse mos me e ba edhe na?


...

Mire ,
si do e quajme , dhe kush do behet ?


.

LOJETARI
23-05-12, 10:52
Feja islame nuk paraqet kurrėfarė rreziku pėr neve , pėrveq se mundet me na lėnė tė prapambetur .Ndėrsa ekstremistet mysliman ,qė nė njė farė forme s kane fare tė bėjnė me fenė nė tė cilėn thirren ,munden tė bėhen rrezik serioz pėr neve , mbase pėrveq konkfliktit kurgje tjeter nuk po kėrkojnė .

e-uritura
23-05-12, 10:55
Para se te vinte Turku, Kopilovici (shqiptari) i kishte dhen te bijen Car Llazarit (shkjaut) per grua. Kjo miqėsi me shkijet, vazhdoi deri sa te vinte turku. Kete shqiptari e kerkon ti ?

Ju vetem s'keni mundesi, se do kishit ber edhe me zi se shkijet mbi shqiptaret. Mjafton, t'i degjojm klithmat e juaja anti-turke si argument, per ta urryer deri ne shfarosje shqiptarin e besimit Islam.

...

Nje Zot per Shqiptaret ? Hė, so ide e keqe kjo, nje zot nacionalist, tipik shqiptar, pa mjekerr, ne tirqi e me plis te bardhe, apo ? Ahahahahaha :biggrin: E uruar, kjo nenkupton qe ti beson, se Zoti eshte frut i imagjinates se njeriut ! Por Zoti eshte 1, dhe s'ka Tjetėr ! Nuk ka zot arab, hebrej, shqiptar, perendimor e aziatik ! Eshte Njė Allah, Krijues i Gjithėsis, dhe po kėtij Krijuesi ne i besojm ! Tani, kush te ndaloj ty qe te perparosh ? Turku ? Po grekun, qe eshte i krishter, kush e varferoj ? TURKU ?? Po Rumunin, Italianin, Portugallin, Francen ? ... kush po i kercenon nga nje krize te paevitueshme ?? FEJA ISLAME ? … Thon ; Leri kohes kohe, qe disa gjana te kuptohen. Edhe ty, duhet len kohes qe disa gjana ti vet-kuptosh.BINGO Makresh, BINGO!

Njė ZOT ėshtė, por ai nuk ėshtė allahu juaj.

Allahun tuaj, e kanė shpikur arabėt. Allahu yt, prejardhjen e ka nga arabėt, turqit, e blla blla blla.

Pėr mua ZOT janė UFO-tė. Nuk e di kush janė UFO-tė, ata jetojnė nė njė planet tjetėr.
UFO-tė, krijuan dinosaurėt miliona vite mė parė, i vendosėn nė tokė, dhe dikur i zhdukėn.

Mė vonė, krijuan njeriun, bashkė me kafshėt, insektet e blla blla blla.

Dhe krejt nė fund, dėrguan fenė Islame, qė tė pėrqajė botėn. E dinin ata se nė mesin e njerėzve, krijuan shuuuumė mendjelehtė, dhe nė kėtė mėnyrė nuk do tė ishte fare e vėshtirė, qė tė krijonin konflikte.

Duhet tė jenė inteligjentė, sepse kanė arritur qėllimin.


Mirė, kriza ekonomike vjen si pasojė e Kinės. Ata dolėn, morrėn dhenė dhe e fundosėn botėn ekonomikisht me falsifikime.

Vetėm, myslimanėt, kurrė nuk patėn, kurrė nuk munden, kurrė nuk dijtėn..Turqeta!

Alima
23-05-12, 10:58
Feja islame nuk paraqet kurrėfarė rreziku pėr neve , pėrveq se mundet me na lėnė tė prapambetur .Ndėrsa ekstremistet mysliman ,qė nė njė farė forme s kane fare tė bėjnė me fenė nė tė cilėn thirren ,munden tė bėhen rrezik serioz pėr neve , mbase pėrveq konkfliktit kurgje tjeter nuk po kėrkojnė .

...

Pse prapambetur? Mos me ofendo , kaq dij te te theme !

Asgje nuk me ka lene mbrapa , perkundrazi jame edhe me e perparuar se ti psh .

Konflikt mos kerko , ne nuk te ngucim ! Pra me ba vakija , a di , thash me ba vakija me e kerku , tyben treqin tybe pritoim boll por... dy duar per nje koke !


Shih ti !http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

Alima
23-05-12, 10:59
BINGO Makresh, BINGO!

Njė ZOT ėshtė, por ai nuk ėshtė allahu juaj.

Allahun tuaj, e kanė shpikur arabėt. Allahu yt, prejardhjen e ka nga arabėt, turqit, e blla blla blla.

Pėr mua ZOT janė UFO-tė. Nuk e di kush janė UFO-tė, ata jetojnė nė njė planet tjetėr.
UFO-tė, krijuan dinosaurėt miliona vite mė parė, i vendosėn nė tokė, dhe dikur i zhdukėn.

Mė vonė, krijuan njeriun, bashkė me kafshėt, insektet e blla blla blla.

Dhe krejt nė fund, dėrguan fenė Islame, qė tė pėrqajė botėn. E dinin ata se nė mesin e njerėzve, krijuan shuuuumė mendjelehtė, dhe nė kėtė mėnyrė nuk do tė ishte fare e vėshtirė, qė tė krijonin konflikte.

Duhet tė jenė inteligjentė, sepse kanė arritur qėllimin.


Mirė, kriza ekonomike vjen si pasojė e Kinės. Ata dolėn, morrėn dhenė dhe e fundosėn botėn ekonomikisht me falsifikime.

Vetėm, myslimanėt, kurrė nuk patėn, kurrė nuk munden, kurrė nuk dijtėn..Turqeta!


...


lOL.

Makresh
23-05-12, 11:02
Feja islame nuk paraqet kurrėfarė rreziku pėr neve , pėrveq se mundet me na lėnė tė prapambetur .Ndėrsa ekstremistet mysliman ,qė nė njė farė forme s kane fare tė bėjnė me fenė nė tė cilėn thirren ,munden tė bėhen rrezik serioz pėr neve , mbase pėrveq konkfliktit kurgje tjeter nuk po kėrkojnė .

Ne ēfar aspekti te len mbrapa kjo fe ? Apo vetem ja fute kot ashtu, nga mllefi ?

e-uritura
23-05-12, 11:04
Ne ēfar aspekti te len mbrapa kjo fe ? Apo vetem ja fute kot ashtu, nga mllefi ?Gruaja e shkolluar, do tė thotė njė popull i shkolluar!

Po, ku mbeten tė drejtat e grave?

Kjo ishte vetėm njė arsye..

Alima
23-05-12, 11:05
Gruaja e shkolluar, do tė thotė njė popull i shkolluar!

Po, ku mbeten tė drejtat e grave?

Kjo ishte vetėm njė arsye..

...

Kush te tha se e ndalon shkollimin e gruas?

Ja ndalon tranalleqet , nudizmin dhe fekondimet ilegale , jo shkollen !


Pa arsye , kot ja fute kesaj rradhe ! ...dhe edhe tjera rradhave gjithashtu se gadi harrova !


.

e-uritura
23-05-12, 11:08
...

Kush te tha se e ndalon shkollimin e gruas?

Ja ndalon tranalleqet , nudizmin dhe fekondimet ilegale , jo shkollen !


Pa arsye , kot ja fute kesaj rradhe ! ...dhe edhe tjera rradhave gjithashtu se gadi harrova !


.Mos u nxej!

E vėrteta dhemb, apo jo e dashur?:smile:

Alima
23-05-12, 11:08
Ne ēfar aspekti te len mbrapa kjo fe ? Apo vetem ja fute kot ashtu, nga mllefi ?

...

Ne aspektin ... pe di ti , mos me detyro te flas fjele te ndyta Mak !


.

Makresh
23-05-12, 11:08
BINGO Makresh, BINGO!

Njė ZOT ėshtė, por ai nuk ėshtė allahu juaj.

Allahun tuaj, e kanė shpikur arabėt. Allahu yt, prejardhjen e ka nga arabėt, turqit, e blla blla blla.

Pėr mua ZOT janė UFO-tė. Nuk e di kush janė UFO-tė, ata jetojnė nė njė planet tjetėr.
UFO-tė, krijuan dinosaurėt miliona vite mė parė, i vendosėn nė tokė, dhe dikur i zhdukėn.

Mė vonė, krijuan njeriun, bashkė me kafshėt, insektet e blla blla blla.

Dhe krejt nė fund, dėrguan fenė Islame, qė tė pėrqajė botėn. E dinin ata se nė mesin e njerėzve, krijuan shuuuumė mendjelehtė, dhe nė kėtė mėnyrė nuk do tė ishte fare e vėshtirė, qė tė krijonin konflikte.

Duhet tė jenė inteligjentė, sepse kanė arritur qėllimin.


Mirė, kriza ekonomike vjen si pasojė e Kinės. Ata dolėn, morrėn dhenė dhe e fundosėn botėn ekonomikisht me falsifikime.

Vetėm, myslimanėt, kurrė nuk patėn, kurrė nuk munden, kurrė nuk dijtėn..Turqeta!

Sic thot Anton Kēira : Blla blla blla vetem grat e kqija bejn ! ahahahahahaaa

E qish po thu e ulitul ? qe ufot na pashkan kliju neve a ? kukulele ! :tongue:

Ncuk e uritur, feja Islame ka ndaluar rreptesisht KAMATEN ! Gje, qe ka lejuar kisha, kina, jahudija. Eshte krjiu i ter nje sistem, rreth nje harami me te cilen do t'perballohet bota e pelpalume.

Alima
23-05-12, 11:08
Mos u nxej!

E vėrteta dhemb, apo jo e dashur?:smile:

...

Te kalon dear ! Dhemb pak , por te kalon , beso ! :)

.

e-uritura
23-05-12, 11:11
Sic thot Anton Kēira : Blla blla blla vetem grat e kqija bejn ! ahahahahahaaa

E qish po thu e ulitul ? qe ufot na pashkan kliju neve a ? kukulele ! :tongue:

Ncuk e uritur, feja Islame ka ndaluar rreptesisht KAMATEN ! Gje, qe ka lejuar kisha, kina, jahudija. Eshte krjiu i ter nje sistem, rreth nje harami me te cilen do t'perballohet bota e pelpalume.Makresh, ti e din, ka shanca qė edhe Alima e din, se nė kėtė botė, drejt nuk ka. Nėse nuk din dallavere, manipulime, nuk mbijeton.

Peshku i madh e han peshkun e vogėl, PIKĖ.


Nuk jetohet me ėndėrra o Makresh.

Unė sa herė e shoh xemlėn ėndėrr, nxehem. Dtth, nervozohem. Qėlloja pse?

Makresh
23-05-12, 11:19
Makresh, ti e din, ka shanca qė edhe Alima e din, se nė kėtė botė, drejt nuk ka. Nėse nuk din dallavere, manipulime, nuk mbijeton.

Peshku i madh e han peshkun e vogėl, PIKĖ.


Nuk jetohet me ėndėrra o Makresh.Mirėpo, ne nuk jemi peshqi, PIKĖ !

Un e di, siē e din edhe Alima, qe me dallavere, manipulime e mashtrime nuk mbijeton gjatė ! Prandaj, predikojm anti-korrupcionin, drejtėsin dhe barazinė mbi bazė tė ligjit Hyjnor (Allahut).

Unė sa herė e shoh xemlėn ėndėrr, nxehem. Dtth, nervozohem. Qėlloja pse?

Tregona vet me mir.

Zero Cool
23-05-12, 14:17
Maki,

Me thene qe nuk je i zgjuar, eshte e pasakt.
Me thene qe nuk je patriot, eshte e pasakt.
Me thene qe je real, eshte e pasakt!

* Pse ke nevoje te identifikohesh ti me Turq e harap? Nese dikush "klithe parolla anti-turke", cfare ka te beje kjo me shqiptaret e besimit islam dhe me shfarosjen e tyre eventuale ?
** Nese "Kopilovici (shqiptari) i kishte dhen te bijen Car Llazarit (shkjaut) per grua" shih pak historine, kush nuk kishte bere lidhje te tilla martesore (perveq harapeve qe jane martu me motra te veta), a nuk kishte sulltan Sylejmani (qe shembulli per Turqit e tu te dashur) grue rusen a ? A nuk u be pastaj Mehmeti biri ruses sulltan a ?

*** Nese europa po kercnohet nga nje krize e paevitushme, shih vendet arabe (Islame) "po lulezojne"

**** Dhe shpesh po e permend 98%-shin musliman ne Kosove, te lutem hjeke %-ndjen time, nuk dua avokat (ndoshta ketu duhet hjeke edhe %-ndjet e te gjithe atyre qe nuk jane te mendimit qe Kosova te behet shtet sheriati , e sa % eshte kjo e tregoi votimi ne parlament per qeshtje shamijash dhe lendesh fetare ne shkolla si dhe "ankesat" popullore qe u bene me kete rast).

e-uritur,

Shqiptaret nuk mund te "bejne" Zotin e vet ! Na nuk po mund merremi vesh me shkronja ne nje forum e le ma me ba shtet kombtare, kurse per te kriju Zot duhet pak ma teper nga te gjitha.

Mos harro qe harapet dikure ishin populli me perparimtare ne rruzullin toksore. Mos harro qe me djegjen e bibliotekes se Aleksandrise, civilizimi ka shkuar me shekuj mbrapa...

Thjesht, harapet ishin popull civilizues, mos i shiko tani qe kan mbete ma keq se Shqiptaret.

Alima,

Ti veq futja nganje , kshtu nga korrneri, gjeja se pa sherr.

Bajlozi i Zi
23-05-12, 14:42
"Detyra e diplomacisė ėshtė qe ta qesė armikun ne pozite te keqe para botės", tha.

Po, ekziston rreziku.

Shqiptarėt, njė popull i Evropės, i kulturės evropiane... Ia l*** b*** sulltanit aziatik, atehere kur krejt evropa, krejt popujt e evropes po luftonin me mish e me shpirtė qe ta shporrin ne azi ate sulltan.

Ēka ndodhi?

Ne momentin e parė qe sulltani aziatik i kthey patkonjet kah dielli, evropa, popujt e evropes ia dhane te drejten dhe lejen serbeve dhe grekeve qe te masakrojne popullin shqiptar dhe trojet shqiptare. (masakrat e viteve 1909-1913).

Shqiptarėt, u rreshtuan edhe ne perkrahje te hitlerit. I bashkuan trojet shqiptare (1942-1944) nen njė qeveri shqiptare (nėn syrin e gjermanėve). E bėnė pėr nacionalizem te paster, pėr patriotizem. Ne kohen kur krejt bota, popujt e botes po luftonin deri me bomba atomike kundėr gjermanėve.
Mirė boll.

Ēka ndodhi?

Ne momentin qe gjermania e hitlerit i ktheu patkonjet kah dielli... Bota, popujt e botes i dhane te drejte dhe leje serbise e sllavit qe te masakroje popullin shqiptar dhe trojet shqiptare. (masakra hakmarrese ne Drenice e Gjilan sidomos, e gjithandej trojeve shqiptare, tivari etj, me mbi 70 000 shqiptare te mbytur).

Nuk jam shumė sigurte, por, mendoj se ne vitin 1913 na shpetoi veē Amerika e presidenti Wilson.
E ne vitin 1945, (ndoshta, po them) kroati Tito dhe komunisti fadil hoxha.

Dėshpėrueshėm???
Idhėt???

Po. Ėshtė.

Por, po tham, thash, me siguri qe nashta, deshta me thane qe ma mirė ish kanė me mendu ma thellė, na shqipecat, edhe me pa njitrohe ma larg se mjekrra.

p.s.

Deshta pak shkurt edhe nja dy fjale pėr identitetin.

Kjo moda jonė: erdh romaku ma pruni kulturen edhe fenė latine - oh t'lumit na!!! Erdh sulltan azia ma pruni kulturen mongole edhe fenė arabe - oh t'lumet na!!! ... quhet teori e identitetit fluid.

Ata qe e perkrahin teorine e identitetit fluid, mirė e kane e pune pėr ta, ama le ta dijne qe sot jemi ne situaten: erdh amerikani e ma pruni kulturen edhe fenė perendimore".

Oh

t'lumit

na
!!!

Amkuptove?

Makresh
23-05-12, 15:45
Maki,


* Pse ke nevoje te identifikohesh ti me Turq e harap? Nese dikush "klithe parolla anti-turke", cfare ka te beje kjo me shqiptaret e besimit islam dhe me shfarosjen e tyre eventuale ?

** Nese "Kopilovici (shqiptari) i kishte dhen te bijen Car Llazarit (shkjaut) per grua" shih pak historine, kush nuk kishte bere lidhje te tilla martesore (perveq harapeve qe jane martu me motra te veta), a nuk kishte sulltan Sylejmani (qe shembulli per Turqit e tu te dashur) grue rusen a ? A nuk u be pastaj Mehmeti biri ruses sulltan a ?

*** Nese europa po kercnohet nga nje krize e paevitushme, shih vendet arabe (Islame) "po lulezojne"

**** Dhe shpesh po e permend 98%-shin musliman ne Kosove, te lutem hjeke %-ndjen time, nuk dua avokat (ndoshta ketu duhet hjeke edhe %-ndjet e te gjithe atyre qe nuk jane te mendimit qe Kosova te behet shtet sheriati , e sa % eshte kjo e tregoi votimi ne parlament per qeshtje shamijash dhe lendesh fetare ne shkolla si dhe "ankesat" popullore qe u bene me kete rast).

ZC,

Un s'jam ardhe ketu te ju shes men, e as t'behem avokat i yti, tjetrit e tjetrit. Thjesht shpalosi nje mendim qe e gjykoj si te drejt, dhe pastaj e mbroj per ta sfiduar se sa kisha me te drejt.

E para pike * : Termet Turke, Arabe, Aziatike, jan terme nacionaliste qe un refuzoj te identifikohem me ta. Dhe po t'ishte var nga un, kurre nuk do t'i kisha permend. Po pse po i permendi ateher ? Sepse permes turkut, fyhėt gjithmon identiteti i shqiptarit te besimit musliman ! Vec per nje jave, ne kete forum qe nga diskutimet shoqerore e deri tek pa-censura eshte permend emri TURK ! Tregom drejt, a ka kaluar ndonje dit ne kete forum, pa e permendur nocionin e kombesis Turke pa e fyer besimin e ketyre 98% qe jan deklaruar pa kurrfar presioni si musliman ?

E dyta ** : Jo Ruse, por kishte shkinė nga Beogradi nuse. Por dallimi mes meje, dhe atyre qe lavderojn Shqipnin e para-Islamizmit eshte, se un nuk e lavderoj ate ! Dhe nuk them se lulzonim, e as qe jetonim ne parajs, perkundrazi, jetonim me shkije dhe kishim lidhje martesore, qe i bie : Lidhje gjaku me ta ! Me ardhjen e Perandoris, keto lidhja u ēkeputen, dhe lindi kombesia qe me emrin e saj, te gjithe krenohemi : Shqiptar ! Kte term, as Skenderbeu se ka njohur e se ka perdorur.

E treta *** : Kriza qe do ta godet evropen bashk me ameriken jan te paevitueshme, ti qe jeton ne BE, duhesh ti kesh me dije raportet e eksperteve ekonomik se cfar mendojn per te ardhmen. Ky sistem eshte ne fund te historis se saj. E sa per shtetet arabe, ato jan ne fillim te historis se tyre. Nese zgjedhin sistemin demokratik, kan deshtuar paraprakisht.

E katėrta **** : Ne nje shtet ku nuk respektohet e drejta per Vetevendosje, si mund te thuash qe ata perfaqesojn popullin ? Ldk-eja eshte trashegimi e partis komuniste, kurse pdk-ja trashegimi e budallenjeve pa asnje dit shkoll !

LOJETARI
23-05-12, 21:58
Ne ēfar aspekti te len mbrapa kjo fe ? Apo vetem ja fute kot ashtu, nga mllefi ?

Makresh,
Unė nuk e fola si fjalė tė prerė , veq thashė mundet ,ēka do tė thotė qė gjasat janė goxha tė forta qė populli shqiptar nėse vazhdon tė jetoj sipas filozofisė islame tė mbetet prapa .Filozofia islame dihet se ku e ka bėrthamėn .Nėse shqipet vazhdojnė ta kopijojne komoditetin e kėsaj pjese tė botės rrezikiu ėshtė i paevituar bile edhe me ja u kalue atyre .Na njihemi si imitues ekstrem (shih etapėn e komunizmit ).

Po ta tregoj njė pikėpamje personale :
Sa herė e pėrdori fjalėn Zot , apo Perėndi ndjej njė forcė qė korrespondon me fuqinė mbinatyrore si fizike ashtu edhe shpirtėrore ,por qė krejtėsisht ėshtė humane ,e butė ,mė kėnaq ma jepė njė shpresė tė kthjelltė pėr gjithēka .

Sa herė qė e pėrdori apo e ndėgjoj fjalėn Allah ,beso qė njėqind mijė mendime ma pėrshkojne kryet ,bie nė siklet edhe nuk ndiej kurgjė tjetėr pėrveq njėfarė nevoje tė ēuditshme me u rujt , me u mbrojtė .Mė duket qė njerėzit tonė qė e pėrdorin kėtė fjalė nuk kanė rehati shpirtėrore dhe me mish e me shpirt mundohen edhe tjetrin me e bė si veten ,tė parahatshėm .Kėso raste kemi mjaftė si nė jetėn private ashtu edhe kėtu nė forum .

Kur si bazė e filozofisė sė tė jetuarit merret "Allahu ėshtė njė ,dhe pėrveq tij s'ka tjetėr "ėshtė goxha problem pėr mos me thėnė e pamundshme me dalė diēka qė ėshtė pėrparimtare.Allahu din , Allahu sheh ,Allahu mundet ,Allahu i bėn tė gjitha , ju populli im veq rrini .

Katėrdhjetė vjet i mbusha dhe ende njė jetėn time nuk pashė diēka myslimane qė ėshtė pėrparimtare .Zakonisht ose ėshtė stagnuese(vendnumėruese ,por shumė rrallė )ose ėshtė tentim me tė kthye edhe ma mbrapa ,nganjėhere edhe para Muhametit vet .Kjo e dyta ėshtė sot shume aktuale nė Kosovėn tonė tė dashur .

Mos u bė nervoz se unė vet jam mysliman , veq se nuk e praktikoj .

e-uritura
23-05-12, 22:26
e-uritur,

Shqiptaret nuk mund te "bejne" Zotin e vet ! Na nuk po mund merremi vesh me shkronja ne nje forum e le ma me ba shtet kombtare, kurse per te kriju Zot duhet pak ma teper nga te gjitha.

Mos harro qe harapet dikure ishin populli me perparimtare ne rruzullin toksore. Mos harro qe me djegjen e bibliotekes se Aleksandrise, civilizimi ka shkuar me shekuj mbrapa...

Thjesht, harapet ishin popull civilizues, mos i shiko tani qe kan mbete ma keq se Shqiptaret.


Zero Cool, isha duke biseduar me alimen dhe makreshin. Nė tjetėr nivel diskutohet me ta.

Edhe qeni i kojshisė tim e din, qė askush nuk mund tė krijoj ZOT.

Njė Zot ėshtė i tė gjithėve. Ai na krijoi neve.

Ajo qė nėnkuptova ėshtė; Pse shqiptarėt duhet tė kenė njė Zot dhe njė Allah?

Pse nuk mund tė kem njė Zot tė pėrbashkėt, me pjesėn tjetėr tė botės normale?

Kam lexuar se arabėt ishin civilizues njėherė, kjo duhet tė kenė qenė para se tė konvertoheshin nė Islam.

Prit, thanė se jahuditė ua vodhėn Kuranin origjinal, ua dhanė kėtė tė sotit, dhe vuuup krisi belaja!

premium
23-05-12, 23:59
Zero Cool, isha duke biseduar me alimen dhe makreshin. Nė tjetėr nivel diskutohet me ta.

Edhe qeni i kojshisė tim e din, qė askush nuk mund tė krijoj ZOT.

Njė Zot ėshtė i tė gjithėve. Ai na krijoi neve.

Ajo qė nėnkuptova ėshtė; Pse shqiptarėt duhet tė kenė njė Zot dhe njė Allah?

Pse nuk mund tė kem njė Zot tė pėrbashkėt, me pjesėn tjetėr tė botės normale?

Kam lexuar se arabėt ishin civilizues njėherė, kjo duhet tė kenė qenė para se tė konvertoheshin nė Islam.

Prit, thanė se jahuditė ua vodhėn Kuranin origjinal, ua dhanė kėtė tė sotit, dhe vuuup krisi belaja!
Po pooo mirė e ke ... simbas mendimit tėnde secili individ duhet tė ketė Zotin e vet .

Nėse munesh me zatet diku Zotin tonde , lajmrohu , t'ju qes nga njė pozė nė foto hihihihi

Kercovari
24-05-12, 06:36
Mos u nxej!

E vėrteta dhemb, apo jo e dashur?:smile:
Ti ske lidhje as me fene tende..shkollimi i femres dhe barazimi me mashkullin vjen nga islami.Krishterimi ka cunguar nder shekuj te drejtat e gruas dhe sot e shikon kulture minifndet dhe pronografine...e ketu icik te pushojme,Islami nuk e lejon te behet femra rob e epsheve te droges dhe te kalarohet me 3 meshkuj dhe nese kete e shikoni si kulturen tuaj u qoft se sna duhet neve muslimanve.

Makresh
24-05-12, 08:45
Makresh,
Unė nuk e fola si fjalė tė prerė , veq thashė mundet ,ēka do tė thotė qė gjasat janė goxha tė forta qė populli shqiptar nėse vazhdon tė jetoj sipas filozofisė islame tė mbetet prapa .Filozofia islame dihet se ku e ka bėrthamėn .Nėse shqipet vazhdojnė ta kopijojne komoditetin e kėsaj pjese tė botės rrezikiu ėshtė i paevituar bile edhe me ja u kalue atyre .Na njihemi si imitues ekstrem (shih etapėn e komunizmit ).

Po ta tregoj njė pikėpamje personale :
Sa herė e pėrdori fjalėn Zot , apo Perėndi ndjej njė forcė qė korrespondon me fuqinė mbinatyrore si fizike ashtu edhe shpirtėrore ,por qė krejtėsisht ėshtė humane ,e butė ,mė kėnaq ma jepė njė shpresė tė kthjelltė pėr gjithēka .

Sa herė qė e pėrdori apo e ndėgjoj fjalėn Allah ,beso qė njėqind mijė mendime ma pėrshkojne kryet ,bie nė siklet edhe nuk ndiej kurgjė tjetėr pėrveq njėfarė nevoje tė ēuditshme me u rujt , me u mbrojtė .Mė duket qė njerėzit tonė qė e pėrdorin kėtė fjalė nuk kanė rehati shpirtėrore dhe me mish e me shpirt mundohen edhe tjetrin me e bė si veten ,tė parahatshėm .Kėso raste kemi mjaftė si nė jetėn private ashtu edhe kėtu nė forum .

Kur si bazė e filozofisė sė tė jetuarit merret "Allahu ėshtė njė ,dhe pėrveq tij s'ka tjetėr "ėshtė goxha problem pėr mos me thėnė e pamundshme me dalė diēka qė ėshtė pėrparimtare.Allahu din , Allahu sheh ,Allahu mundet ,Allahu i bėn tė gjitha , ju populli im veq rrini .

Katėrdhjetė vjet i mbusha dhe ende njė jetėn time nuk pashė diēka myslimane qė ėshtė pėrparimtare .Zakonisht ose ėshtė stagnuese(vendnumėruese ,por shumė rrallė )ose ėshtė tentim me tė kthye edhe ma mbrapa ,nganjėhere edhe para Muhametit vet .Kjo e dyta ėshtė sot shume aktuale nė Kosovėn tonė tė dashur .

Mos u bė nervoz se unė vet jam mysliman , veq se nuk e praktikoj .


Dakord Lojetar, na trego pakes se cili nga ne, ne nje moment te jetes nuk eshte ēorientuar shpirterisht ? Kjo eshte pjes e sfides se kesaj jete ! Un nuk di se me ēfar ekuacionesh e lodhe mendjen duke e ber Zotin kundershtar te Allahut ! Kjo s'behet, dhe me keqardhje por kjo i bie, sikur te besosh ne 2 zota, e jo ne 1 dhe te vetem Zot ! Kur flasim per xhihadin shpirteror, konsiston pikerisht ne nxjerrjen e keti konfuzi ne te cilen gjindesh. Ti the se ishim popull imitues, e me shume se kaq, jemi popull qe shume leht i marrim lakmi te huajes. N'aspektin material, mund t'i kesh te mirat e dynjas, por ajo qe ne e quajm paqen dhe rehatin shpirtrore, u mungon jo-muslimaneve !

Allahu eshte 1 Zot, dhe nuk ka Tjeter, eshte filozofi e rend qe nuk shpjegohet me dy rreshta. Me qindra libra jan shkruar rreth detajimit te kesaj fjale madheshtore, mjafton te ndalesh e te meditosh pak se cfar ne te vertet don te thot.

Allahu e ka ber farz punen dhe dijėn. E pse mileti musliman per arsye historike eshte mbet keshtu, ndoshta duhet kerkuar diku tjeter fajtorin.

e-uritura
24-05-12, 08:54
Ti ske lidhje as me fene tende..shkollimi i femres dhe barazimi me mashkullin vjen nga islami.Krishterimi ka cunguar nder shekuj te drejtat e gruas dhe sot e shikon kulture minifndet dhe pronografine...e ketu icik te pushojme,Islami nuk e lejon te behet femra rob e epsheve te droges dhe te kalarohet me 3 meshkuj dhe nese kete e shikoni si kulturen tuaj u qoft se sna duhet neve muslimanve.


Cila qenka feja ime? Kush tė tha se unė kam fe?

Shiiiih ti, nga islami po vijka shkollimi i femres dhe barazimi me mashkullin a?
Ndėrsa nė Islam gjen gjithcka, absolut gjithcka pėrveq dy tė lartpėrmendurave!

E keni lodhur kėtė arsyetimin e minifundeve/pornografisė ju muslimanėt. I ka dalė ngjyra!

Denim
24-05-12, 15:15
PO, nga njerez te pafe te cilet mendojne qe gjithqka egziston eshte e tyre duke perfshi edhe kete forum per te cilin kam menduar qe eshte laik me mundesi shprehjeje te mendimit si per te krishteret si per muslimanet.

Tek e fundit jemi Shqiptar dhe feja nuk duhet te ne ndaje ne kete mase si shembulli i Makreshit me keto fjale ne reputacionin tim .

Sakramentet e Kishės 24-05-12 14:51 Makresh Mbaj ne kishe ekskrementet e Kishes e mos na ndyt forumin ketu.

Neferta
08-08-12, 13:02
"Jane's Intelligence Review "


Pėrfundimi i konflikteve nė Ballkanin Perėndimor u pėrcoll nga shtimi i formave radikale tė Islamit - veēanėrisht nė Kosovė. Rritja e radikalizmit islam nė tė gjithė botėn ėshtė bėrė njė shqetėsim i madh pėr bashkėsinė ndėrkombėtare.

Nė Ballkan, popullata myslimane tradicionalisht ka qenė relativisht sekulare dhe e moderuar, bazuar nė shkollat e mendimit pėr njė islamizėm liberal.
Sidoqoftė, vitet ‘90, tė karakterizuara nga konfliktet rajonale qė deformuan rajonin, mijėra myslimanė radikalė tė lindur jashtė vendit arritėn nė Bosnjė pėr t’i ndihmuar “vėllezėrit e tyre nė nevojė” dhe pėr ta pėrhapur ideologjinė ekstremiste Salafi nė Evropėn Lindore.

Shumica e popullatės myslimane nė Ballkanin Perėndimor, megjithatė, vazhdon tė kundėrshtojė retorikėn shpeshherė tė dhunshme tė predikuesve Salafistė. Kjo ka ēuar nė njė varg konfliktesh tė brendshme ndėrmjet klerikėve nė Kosovė, Bosnjė e Hercegovinė, Shqipėri, Maqedoni sikurse ndėrmjet ithtarėve tė shkollave mė liberale si Hanafi apo Sufi dhe atyre tė traditave ultra-konservative tė Salafistėve.

Incidentet e fundit tė dhunshme - njė pjesė e tė cilave rezultoi me vrasjen e civilėve tė pafajshėm, sikurse numri nė rritje i mbėshtetėsve tė doktrinave radikale, lėnė tė kuptojnė se zgjerimi i Islamit radikal nė Ballkanin Perėndimor mund tė paraqesė njė kėrcėnim pėr stabilitetin rajonal.


Ekstremizmi nė Kosovė

Procesi i transplantimeve fetare nė Kosovė nisi mė 1999, shumė shpejt pas pėrfundimit tė konfliktit me Serbinė. Salafizmi u importua nė Kosovė nga organizata tė caktuara Islame qė vepronin nė emėr tė agjencive humanitare. Intervistat qė HIS Jane zhvilloi me politikanė tė njohur dhe zyrtarė tė sundimit tė ligjit nė Kosovė, konfirmuan se organizatat islame janė duke vepruar nė Kosovė pėrgjatė pothuaj njė dekade dhe se kanė arritur tė krijojnė njė rrjet ndikues social, me qėllim depėrtimin nė Bashkėsinė Islame tė Kosovės dhe shndėrrimin e identitetit kombėtar shqiptar nė njė identitet fetar. Edhe pse njė pjesė e kėtyre organizatave nuk ka ndonjė agjendė radikale apo tė dhunshme, organizata tė caktuara pėrhapin pikėpamjet e tyre mė ekstremiste.

Drejtori ekzekutiv i njė organizate tė njohur joqeveritare-njėherėsh ish-politikan kosovar, i tha HIS Jane se: “Konfliktet, qė shpartalluan kohezionin social dhe strukturat familjare, mungesa e institucioneve, sikurse depėrtimi i njė numri tė madh tė organizatave bamirėse fetare, kanė ndihmuar pėrhapjen e Islamit radikal nė Kosovė. Gjatė dekadės sė fundit, shqiptarėt nė Kosovė janė bėrė mė konservativė dhe po i kthehen tani gjithnjė e mė shumė fesė”.

Nė fakt, rėnia e komunizmit - e shoqėruar me rėnien e autoritetit shtetėror dhe zvogėlimin e papritur tė fuqisė detyruese tė aparatit tė sigurisė sė shtetit, i la njerėzit nė njė sistem multi-lojal, tė ndarė ndėrmjet traditave, fesė, ligjit komunist, ligjit tė perėndimit dhe kulturave tė njohura.

Nė shtete si Shqipėria, Bosnja, Maqedonia dhe Kosova, ku mungonin normat dhe rregullat e qarta, njė numėr i madh i popullatės iu kthye fesė dhe ligjeve tė lashta tė sė drejtės zakonore pėr ta shmangur anarkinė.

Pėr mė tepėr, Kosova mbetet njė nga vendet mė tė varfra nė Evropė. Sipas tė dhėnave tė Bankės Botėrore, pėr vitet 2010-2011, numri i papunėsisė pėrllogaritet tė jetė mė shumė se 45 pėr qind, me 17 pėr qind tė popullatės qė jeton nė varfėri ekstreme. Sipas njė raporti mbi korrupsionin nė Ballkanin Perėndimor, tė publikuar mė 2011 nga Zyra pėr Narkotikė dhe Krime e Kombeve tė Bashkuara, njerėzit nė rajon, e veēanėrisht nė Kosovė, e cilėsojnė papunėsinė dhe varfėrinė si kėrcėnim kryesor pėr shoqėrinė.

Kthimi te praktikat fetare nė prag tė kolapsit tė regjimit komunist - i kombinuar me situatėn e tmerrshme ekonomike, me tensionet e fuqishme ndėrmjet shqiptarėve dhe serbėve etnik dhe me korrupsionin sistematik tė qeverisė - ia ka hapur derėn formave tė reja tė ekstremizmit fetar, nga i cili kanė synuar tė pėrfitojnė individė dhe organizata tė caktuara.

Njė shembull i kėsaj ėshtė parė nė Marinė - njė fshat nė Kosovė, ku autoritetet arrestuan dhe dėbuan Xhemajl Dukėn, i cili sipas Ministrisė sė Brendshme tė vendit, po vepronte ilegalisht si hoxhė nė xhaminė e fshatit duke u ofruar bonjakėve, fėmijėve dhe familjeve tė varfra ndihmė nė shkėmbim tė pranimit tė besimit islam nga ta. Ai u dėbua gjoja pėr shkeljen e ligjeve sa u pėrket ndėrkombėtarėve qė po jetonin nė Kosovė.


Interpretimet fetare

Islami nė Kosovė ka njė traditė tė qėndrueshme qė daton nė kohėn e okupimit osman tė Ballkanit nė shekullin XVI. Myslimanėt nė Kosovė janė nė pėrgjithėsi trashėgimtarė tė islamit osman, bazuar kryesisht nė urdhrat Hanefi dhe Bektashinj. Kėto dy shkolla kanė ekzistuar pėr shekuj me radhė nė Kosovė - qė nga fillimi i shtrirjes sė ndikimit osman nė Ballkan e deri mė sot.

Nė mesin e shkollave tė themeluara tė myslimanėve Suni, shkolla Hanefi ka njė reputacion pėr vendosjen e theksit te roli i arsyes dhe mendimit liberal. Bektashinjtė gjithashtu preferojnė bashkėjetesėn dhe pluralizmin ndėrfetar.
Pėr mė tepėr, pas Luftės sė Dytė Botėrore, Kosova udhėhiqej nga autoritetet socialiste sekulare nė Republikėn Socialiste Federale tė Jugosllavisė-periudhė kjo, gjatė sė cilės Kosova u sekularizua dhe feja u mbajt kryesisht larg sferės publike.

Nisja e pėrplasjeve ndėrmjet Islamit modern dhe atij radikal mė 1999 rezultoi nė rivalitet ndėrmjet klerikėve tė rinj - qė kishin udhėtuar nė vendet arabe pėr edukimin e tyre fetar, nė mungesė tė resurseve nė Kosovė dhe me qėllim vendosjen e Salafizmit nė rajon - dhe myslimanėve tė tjerė qė preferonin mbajtjen e traditave tė Islamit osman.

Si rezultat, mė shumė se njė dekadė pas pėrfundimit tė konfliktit nė Kosovė, raportet si ai i 2012-s tė Komisionit tė Shteteve tė Bashkuara pėr Liritė e Brendshme Fetare (USCIRF), thonė se fondet e njė varg shtetesh islame si Arabia Saudite e tė tjera, vazhdojnė tė sponsorojnė agjenci tė ndryshme qė shpėrndajnė literaturė ekstremiste dhe predikojnė Islamin fundamentalist nė Kosovė dhe rajon.


Tensionet fetare

Incidentet qė vunė nė pah tensionet fetare kanė shkaktuar njė debat publik nė Kosovė.

Nė nėntor tė vitit 2011, njė kryq i thyer ishte vizatuar nė njė varrezė historike hebraike nė Prishtinė. Dėmtimi i varrezės hebraike u dėnua nga politikanėt sikurse nga autoritetet e sigurisė. Zėvendės-komandanti i Policisė Rajonale nė Prishtinė, Rexhep Sijarina, u tha mediave lokale se informatat e qytetarėve qė jetonin nė atė zonė, konfirmuan se “dy meshkuj me mjekėr”-njė pėrshkrim qė shqiptarėt e pėrdorin pėr t’i pėrshkruar radikalėt islamikė, ishin pėrgjegjės pėr krimin. Shėrbimi Inteligjent i Policisė njoftoi se mbėshtetėsit e ekstremistėve tė sektit Vahabi besohet tė kenė qenė pėrgjegjės.

Zyrtarė tė lartė tė Qeverisė kanė shfaqur gjithashtu shqetėsimin rreth ndikimit tė fundamentalizmit islam. Gjatė njė interviste pėr mediumin gjerman, Deutsche Welle, ministri i Brendshėm i Kosovės, Bajram Rexhepi, pranoi ekzistimin e grupeve ekstremiste Salafi, ndėrsa ritheksoi se forcat e sigurisė po monitoronin ata nė rast tė ndonjė veprimi tė dyshimtė.

Dhuna ndėretnike qė u atribuohet Salafistėve, po shkakton ndarje pėrbrenda komunitetit Islam nė Kosovė. Nė disa raste, mediat lokale raportuan pėr dhunė si rezultat i mosmarrėveshjeve rreth ideologjisė ndėrmjet Salafistėve dhe mbėshtetėsve tė islamit tė zakonshėm. Nė vitin 2009, nė mediat lokale raportohej se nėntė ekstremistė Salafi kanė rrahur Mullah Osman Musliun, kreun e Bashkėsisė Islame nė Drenas dhe njė kritik i hapur i radikalzimit fetar.

Ejup Krasniqi, bibliotekar nė Fakultetin pėr Studime Islame dhe hoxhė nė fshatin Makovc tė Prishtinės tha gjithashtu se ėshtė sulmuar nga salafistė tė maskuar nė shkurt tė vitit 2009. Nė deklaratat dhėnė mediave lokale, ai tha se ėshtė rrahur dhe kėrcėnuar me armė zjarri pėr shkak tė “moszbatimit tė adekuat tė haditheve tė profetit”.

Policia raportoi pėr sulme tė tjera mbi zyrtarėt e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, pėrfshirė Sabri Bajgorėn-kryeimamin e BIK-ut. Burime qeveritare i thanė HIS Jane se Salafistėt kanė potencial tė nxisin urrejtje dhe tė krijojnė tensione nė mesin e shqiptarėve, qė u takojnė tri rrymave kryesore fetare: myslimanėve, katolikėve dhe ortodoksėve.


Zhvillimet rajonale

Islamizmi radikal nuk ka prekur vetėm Kosovėn. Nė muajin prill, 800 policė ishin tė pėrfshirė nė operacionin e koduar “Monster” pėr t’i bastisur 26 shtėpi nė rrethinėn e kryeqytetit maqedonas - Shkupin, ku u konfiskuan armė, xhaketat e papėrshkueshme nga plumbat dhe literatura radikale islame.
Policia maqedonase arrestoi gjithashtu 20 islamistė radikalė pėr vrasjen e pesė peshkatarėve maqedonas tė qėlluar pėr vdekje, trupat e tė cilėve qenė gjetur nė Shkup, mė 13 prill.

Ky nuk ishte incidenti i parė nė Maqedoni qė vėrteton ndikimin nė rritje Salafist nė rajon. Qendra pėr Pluralizėm Islam nė Maqedoni raportoi mbi agresionin e islamistėve Salafistė ndaj Teqesė Arabat nė Tetovė, institucionin mė tė madh Sufi nė ish-Jugosllavi.

Qendra raportoi nė shkurt tė 2012-s se “Situata ėshtė bėrė aq e keqe sa qė turmat e Salafistėve pengojnė hyrjen e vizitorėve nė Teqe. Vahabistėt tani kanė okupuar pjesėt kryesore tė Teqesė duke ua kufizuar qasjen nė tė kujdestarėve tė dikurshėm tė Teqesė. Nė javėn e parė tė marsit 2008, radikalėt nisėn tė gjuajnė me armė zjarri gjatė natės nė pronėn e Teqesė si pėrpjekje tė paligjshme pėr tė frikėsuar kujdestarėt e saj”.

Por, ka edhe dokumente tė tjera qė flasin pėr ndikimin e Salafistėve nė rajon. Mė 2005 u konfiskuan Kullat Binjake nė Tiranė - pronė e pėrbashkėt e konstruktorit saudit, Jasin Al Kadi dhe tre investitorėve shqiptarė. Al Kadi u radhit nė listėn e terroristėve tė Shteteve tė Bashkuara nė vitin 2001 pėr shkak tė dyshimeve rreth rolit tė tij nė shpėlarjen e parasė pėr Al Kaidan.

Boshnjaku Mevlid Jashareviq, njė ithtar i sektit Salafist u akuzua pėr hapjen e zjarrit ndaj Ambasadės Amerikane nė Sarajevė nė vitin 2011. Gjatė sulmeve u plagos njė polic para se Jashareviq u plagos nė kėmbė. Nė ndėrkohė, ish-ekspertėt e Misionit Asistues tė Policisė pėr Komunitetin Evropian tė Shqipėrisė (PAMECA) thanė se klerikėt e xhamive tė ndėrtuara me fondet nga Lindja e Mesme nė Shqipėri po predikonin gjithashtu ekstremizmin islam.


Sfidat e ardhshme

Itharėt e Salafistėve kanė pėrfituar nga dobėsitė nė rajonin e Ballkanit Perėndimor, si paqėndrueshmėria politike dhe niveli i lartė i papunėsisė, pėr t’i shfrytėzuar myslimanėt e zakonshėm nė avancimin e agjendave ekstremiste dhe fundamentaliste. Kjo ėshtė shfaqur gjatė njė procesi tė indoktrinimit, infiltrimit dhe subvencioneve financiare.

Pėr mė shumė, radikalizmi islam nuk ėshtė ende nė krye tė agjendave tė agjencive pėr forcimin e sundimit tė ligjit nė Kosovė, gjė qė u ka ofruar ekstremistėve hapėsirė dhe kushte pėr t’u pėrhapur.

Sidoqoftė, ekspertėt e sigurisė tė intervistuar nga HIS Jane nuk thanė se ka ndonjė kėrcėnim tė afėrt nga kėrcėnimi Salafist, edhe pse qeveritė dhe agjencitė pėr sundimin e ligjit nė Ballkanin Perėndimor kanė nisur ta ndjejnė presionin e fundamentalistėve islamė. Ky kėrcėnim mund tė marrė formėn e dhunės sė drejtpėrdrejtė dhe tė sulmeve terroriste, ose tendencave pėr nxitjen e konflikteve e tensioneve ndėretnike.

Sundimi i dobėt i ligjit nėnkupton rritjen eventuale tė tensioneve dhe pasigurisė, pėrhapjen e tyre pėrtej kufijve, nėse nuk kundėrshtohen lėvizjet ekstremiste tė adhuruesve tė tyre-gjė qė lė tė hapur mundėsinė pėr destabilizimin e mėtejmė tė rajonit.

Ky ėshtė njė kėrcėnim, shpėrthimi i shpejtė i tė cilit nuk ėshtė aq kėrcėnues krahasuar me problemet si krimi i organizuar apo jostabiliteti politik, por qė mund tė paraqesė njė rrezik mė tė madh nė tė ardhmen, nėse ideologjive ekstreme u lejohet tė shpėrndahen mė tej.(e.p.)

Makresh
08-08-12, 16:26
Zhvillimet rajonale

Islamizmi radikal nuk ka prekur vetėm Kosovėn. Nė muajin prill, 800 policė ishin tė pėrfshirė nė operacionin e koduar “Monster” pėr t’i bastisur 26 shtėpi nė rrethinėn e kryeqytetit maqedonas - Shkupin, ku u konfiskuan armė, xhaketat e papėrshkueshme nga plumbat dhe literatura radikale islame.

Policia maqedonase arrestoi gjithashtu 20 islamistė radikalė pėr vrasjen e pesė peshkatarėve maqedonas tė qėlluar pėr vdekje, trupat e tė cilėve qenė gjetur nė Shkup, mė 13 prill.


Shume e vertet kjo.

Salafistet qe i pam neper ekranet tona, ishin imazhe te tmerrshme !
Apo jo Naff ?

... 20 salafist, per egzekutimin e 5 femive !

ncncncnccncncncncncnc ! … besoni, besoni,

Neferta
08-08-12, 23:36
Shume e vertet kjo.

Salafistet qe i pam neper ekranet tona, ishin imazhe te tmerrshme !
Apo jo Naff ?

... 20 salafist, per egzekutimin e 5 femive !

ncncncnccncncncncncnc ! … besoni, besoni,
Mak per kete rast te pa mbyllur ende dihet mirfilli qe njeri nga te burgosurit ishte bashkpunetor i prokurorise dhe mbetet te shifet se qfar ka ne te vertet . Eshe me se e vertet se ne ato protestat qe ndodhen me imazhe PYSJA VETEN SE KA EDHE TE NE AVGANISTANCA ASHTU ME VESHJE E PARULLA.

Makresh
09-08-12, 08:51
Mak per kete rast te pa mbyllur ende dihet mirfilli qe njeri nga te burgosurit ishte bashkpunetor i prokurorise dhe mbetet te shifet se qfar ka ne te vertet . Eshe me se e vertet se ne ato protestat qe ndodhen me imazhe PYSJA VETEN SE KA EDHE TE NE AVGANISTANCA ASHTU ME VESHJE E PARULLA.

Ke drejt ta pyesesh veten. Por ben mir edhe sikur t'i pyesesh te tjeret. Cfar ishte ajo "parull" ? S'i kishte as nje muaj, qe maqedonasit ne nje karnaval u tallėn me Kuranin, Muhamedin a.s. dhe fejėn Islame ! Dhe kte publikisht, por kto imazhe sikurisht qe s'i ke pa. Por ne qoft se i ke pa, atehere do ta kishe kuptue edhe parullen e cila ishte deshmia e 1 Zoti te vetem, dhe deshmia qė Muhamedi ishte thjesht PROFET, e jo "zot", sic thon maqedonėt per Jezu Krishtin !

Paramendo edhe nje here se cfar thot ky shkrim : 800 ushtar, per 20 salafista !

Qe i bie, 40 polic per 1 salafist !… e nder ata selafista kishte edhe pleq e plaka, burra e gra ! E ju pa fije turpi na servoni nje lajm, qe s'eshte as i vertet e as i besueshem ?

Naff, kur ti e din te verteten pasi je vet deshmitare,... pse i beson dikujt qe ta shkruan ty te verteten nga rrota e somes t'amerikės ?!

Rrahja e Mulla Musliut, Rrahja e tjetrit hoxhe,.. rrahja mes 2 hoxhallareve per post te imamit,.. jan raste t'izoluara e skan te bejn asgje me Al-Kaidėn, Selafizmin ! Selef, ishin muslimanėt e parė ne kohen e Muhamedit a.s. Sot nuk jemi te paret,.. po ku e di se cilet rang i takojm. T'i marresh shembull sjelljen e shokve t'Muhamedit a.s., nuk eshte krim, a mund ta kuptosh kete ? Per shembull, te krishteret e kan shen Pjetrin, shen Palin, shen Gjorgjin, shen Mari Terezen,.. a jo, mari terezen ende jo :P Po sidoqoft, na ke sjell nje genjeshter te madhe sa eshte vet toka !

Shoket e Muhamedit a.s., i kem njoft edhe para lufte si Aliun, Ebu Bekrin, Hamzėn, Osmanin etj,.. Keto lajme i gatuajn jo-muslimanet qe ta vendosin atmosferen e frikes, e me pas, edhe perēarjen fetare per me ne fund : Katoliket kanton n'veti, ortodokset n'veti dhe muslimanet n'veti. Rruge dalje tjeter s'ka.

Neferta
09-08-12, 13:01
[QUOTE=Makresh;2231626]Ke drejt ta pyesesh veten. Por ben mir edhe sikur t'i pyesesh te tjeret. Cfar ishte ajo "parull" ? S'i kishte as nje muaj, qe maqedonasit ne nje karnaval u tallėn me Kuranin, Muhamedin a.s. dhe fejėn Islame ! Dhe kte publikisht, por kto imazhe sikurisht qe s'i ke pa. Por ne qoft se i ke pa, atehere do ta kishe kuptue edhe parullen e cila ishte deshmia e 1 Zoti te vetem, dhe deshmia qė Muhamedi ishte thjesht PROFET, e jo "zot", sic thon maqedonėt per Jezu Krishtin !
QUOTE]

Dihet mirfilli se perkatesija etnike shqiptare nuk figuronte faree ne tokat tona pasi populli yne ne rrethana te perandoris Otomane ishte pjese integrale e asaj perandorije qe per 500 vite ishte balancuese e rrymave te ndryshme fetare dhe etnike.
Me renjen e perandorise ne si humbes pra ''turk'' humbem kompaktesin teritoriale . Shtetet fituese qe ishin kunder me unanimitet i ndane teritoret shqiptare dhe i bene mish-mash dhe pasojat edhe sot e 100 vite do te rrotullohen rreth nesh. Gjithnje nen pretekst te qerimeve te hesapit me ''turq''.
Ideologjija fetare sidomos muslimane ishte nje kotesi dhe ne kete faze shpetimtare per popullin turk ishte largimi i kesaj ideologjije ose shkatrrimi i popujve te tere musliman ne trojet e ballkanit , kete me se miri e pa i madhi Kemal Ataturk duke shpall shtetin e vet shtet laik demokratik dhe duke mos mare asnje borgj nga e kaluara perandorake.
Paramendoni nje perandori qe sundoj boten per 500 vite u largua nga''shalafizmi'' dhe rrymat te tjera fetare per ta shpetuar qenjen e vet kombetare e fetasre pra feja jasht institucionit. dhe si atribut i ati hapi te madhe eshte sot shteti Turk i qete dhe me nje zhvillim te hovshem ekonomik nje nga te 10 ne bote.

E ne kush jemi ne ta kthejm kohen e Ebu Bekrit apo pasardhsve ti tije dhe ta proklamojm rrugen ne mes te nje Europe te krishter si rrug te vetme ate rruge qe ne ato rrethana ''hahej'' pra ti anashkalojm shekujt dhe ti varrosim te gjitha rrethanat politike dhe gjeostrategjike duke e humbure identitetin kombetare nen pretekst se e mbrojm Zotin , Nuk eshte shekulli i 14 qe duhej pa tjeter nje muezin ti thirrte besimtaren per lutje kur niveli ishte i ulet per nga besimi pra per ate kohe eshte e arsyeshme e per sot kush ta ndalon xhamin imamin e Kuranin askush pra askush nuk te ndalon ne kete shekull te medosh dhe ta adhurosh Zotin ashtu si i ik hije te adhurohet e jo te dilet me protesta duke bertitur emrin e Tij pa ta kontestuar askush.

Qeshtja jone kombetare eshte me komplekse sepse populli yne ne krahasim me te tjeret eshte i pa krah , pra na duhet te kemi aletat se pa atdhe nuk ka as buke as fe, te prishemi me shpetimtaret vetem e vetem qe tu hym ne hater njerzve qe kan lindur ne kohen e Muhamedit AS me duket qe esht tmerrsisht kotesi. ta bejm atdheun nje her dhe te bejm ligje duke mos anashkaluar adhurimin edhe duke mos tentuar ta sjellim ne keto troje kulturen dhe traditen Arabe apo afgane
Tradita dhe kultura e tyre le te mbetet per ta sikur se eshte e jona per ne.

Alima
09-08-12, 13:42
[

....

Tradita dhe kultura e tyre le te mbetet per ta sikur se eshte e jona per ne.
...

Vlene e njejta edhe per kulturen perendimore qe po te imponohet dhe praktikohet me te madhe posaqerisht pas luftes, apo vetem per ato afgane?!


.

Murgesha
09-08-12, 17:41
...

Vlene e njejta edhe per kulturen perendimore qe po te imponohet dhe praktikohet me te madhe posaqerisht pas luftes, apo vetem per ato afgane?!


.Europian jemi oj Alime e skemi cka bejme, bile me me ngu mu ja krismi krejt me kulturen shqiptare e nuk qajm koken fort per ato te huajat, po prap masi skemi asgje te perbashket me aziatiket me e mir e me pranueshme kultura europiane. Edhe Alime, me kon bre e mir kultura aziatike a afgane krejt atje ja kishim msy, po jena ngul qe jena ngul te qekjo europerendimorja e ska kush qe na shkoq prej ketu :biggrin:

Makresh
10-08-12, 08:42
Dihet mirfilli se perkatesija etnike shqiptare nuk figuronte faree ne tokat tona pasi populli yne ne rrethana te perandoris Otomane ishte pjese integrale e asaj perandorije qe per 500 vite ishte balancuese e rrymave te ndryshme fetare dhe etnike.

Me renjen e perandorise ne si humbes pra ''turk'' humbem kompaktesin teritoriale . Shtetet fituese qe ishin kunder me unanimitet i ndane teritoret shqiptare dhe i bene mish-mash dhe pasojat edhe sot e 100 vite do te rrotullohen rreth nesh. Gjithnje nen pretekst te qerimeve te hesapit me ''turq''.
Ideologjija fetare sidomos muslimane ishte nje kotesi dhe ne kete faze shpetimtare per popullin turk ishte largimi i kesaj ideologjije ose shkatrrimi i popujve te tere musliman ne trojet e ballkanit , kete me se miri e pa i madhi Kemal Ataturk duke shpall shtetin e vet shtet laik demokratik dhe duke mos mare asnje borgj nga e kaluara perandorake.
Ja fillove me fantazue a ? Nuk pasmi pas etni shqiptare gjat perandoris Osmane, dhe kte e shpikem vetem pas 1912 sipas teje ?! Hajt luja naff bre !

Ani Kemal Ataturki "i madhe" ! Po ishte i madhe, sa enver hoxha ! Bile ky i fundit u inspiru pikerisht nga ky i fundit dhe vrau hic me pak se 40 mije shqiptar gjat sundimit te tij ! Ja kend e quan ti te "madhe" ! Shqiperia ne kohen e Perandoris, ishte Shqiperia qe sot po e enderrojm, Shqiperia natyrale e Koēo Danaj ! Kurse sot jeton ne nje strokėll qe kufirin ta ka definu kjo perandoria perendimore ! Por sidoqoft, kultura jon fetaro-kombtare kunder kultures tende perendimore qe nuk eshte as vendase e as fetare ! E drejta jote te indentifikohesh me portugez, polak, bielorus e ēeko-sllovak ! Un refuzoj !!

Paramendoni nje perandori qe sundoj boten per 500 vite u largua nga''shalafizmi'' dhe rrymat te tjera fetare per ta shpetuar qenjen e vet kombetare e fetasre pra feja jasht institucionit. dhe si atribut i ati hapi te madhe eshte sot shteti Turk i qete dhe me nje zhvillim te hovshem ekonomik nje nga te 10 ne bote.

Ti s'je duke e kuptue fjalen Selafizėm. Keshtu qe i kot eshte ky muhabet, se nuk po merr vesh.

E ne kush jemi ne ta kthejm kohen e Ebu Bekrit apo pasardhsve ti tije dhe ta proklamojm rrugen ne mes te nje Europe te krishter si rrug te vetme ate rruge qe ne ato rrethana ''hahej'' pra ti anashkalojm shekujt dhe ti varrosim te gjitha rrethanat politike dhe gjeostrategjike duke e humbure identitetin kombetare nen pretekst se e mbrojm Zotin , Nuk eshte shekulli i 14 qe duhej pa tjeter nje muezin ti thirrte besimtaren per lutje kur niveli ishte i ulet per nga besimi pra per ate kohe eshte e arsyeshme e per sot kush ta ndalon xhamin imamin e Kuranin askush pra askush nuk te ndalon ne kete shekull te medosh dhe ta adhurosh Zotin ashtu si i ik hije te adhurohet e jo te dilet me protesta duke bertitur emrin e Tij pa ta kontestuar askush.

Kush po te thot se eshte rruge e vetme, kultura e krishtere-evropjane ? Jetojn rreth 1 milion musliman shqiptar ne Evrope, askush nuk ndrroi identitetin e tij fetar per tu ber i krishter ! Cka po fantazon ti ? As katoliku i kosoves nuk din cka t'i thot perendimit te krishter, sepse s'ka asgje te perbashket me popujt e ndryshem evropjan. Shumica nga ta, e nencmojn jo pse eshte katolik,por sepse eshte ballkanas, dhe vie nga lindja, orienti-evropjan !

Muslimanet, do ta ringjallin sunnetin e Muhamedit a.s. ne perditshmerin e tyre sikurse ishte para eres-komuniste. Dhe kete kultur do ta transmetojm edhe ne perendim, sepse bart me vlera qe Evropa kurr as erėn nuk i'a ka degjue.
Naff, un jetojne Zvicerr dhe hic me larg se dy jav ne pauz me disa koleg, te shkolluar u hap biseda e ramazanit, jo nga un por nga ta ! Dhe vetem duke i plasue disa fjal ne korigjim te muhabetit te tyre,.. njeri prej tyre filloj ta kritikon krishterizmin dhe tha se Islami propozon dhe po e shohim se ka vlera te cilt do te ishin me te rendesishme per n'epoken qe po jetojm, n'epoken e konsumasionit, stresit, punes, familjes,... e i permendi nje thes probleme qe kisha nuk preokupohet t'i permirson, kurse ne Islam, ato jan te gatshme, mjafton t'i aplikosh.

Nga kjo, dua te them se ndryshimi i mentalitetit dhe fillimi i ringjalljės sė sunnetit Islamik, ne evrope i ka leshue rrenjet para se mi leshue ne Kosove ! E ti, luhatu, jo me evrop krishtiane, jo me vetvete, me te verteten !

Qeshtja jone kombetare eshte me komplekse sepse populli yne ne krahasim me te tjeret eshte i pa krah , pra na duhet te kemi aletat se pa atdhe nuk ka as buke as fe, te prishemi me shpetimtaret vetem e vetem qe tu hym ne hater njerzve qe kan lindur ne kohen e Muhamedit AS me duket qe esht tmerrsisht kotesi. ta bejm atdheun nje her dhe te bejm ligje duke mos anashkaluar adhurimin edhe duke mos tentuar ta sjellim ne keto troje kulturen dhe traditen Arabe apo afgane
Tradita dhe kultura e tyre le te mbetet per ta sikur se eshte e jona per ne.

Po t'nin dikush oj Naff, cfar qeshtje Kombtare kur shqiptaria eshte e coptuar 10 mini shtete me te vogel se kantonet e Zvicrres ?! Kombtarja jon mjafton te jen vetvetja, dhe kur te jen vetvetja do ta bejn krahun e fort e perderisa akuzon ti shqiptaret e maqedonis si terrorista islamik, ngjall polemika se alkaida po instalohet ne Kosove,.. kesaj kombtares tende,... thuaj adios-amigos ! Ishte prrall e bukur,

Makresh
10-08-12, 08:57
Europian jemi oj Alime e skemi cka bejme, bile me me ngu mu ja krismi krejt me kulturen shqiptare e nuk qajm koken fort per ato te huajat, po prap masi skemi asgje te perbashket me aziatiket me e mir e me pranueshme kultura europiane. Edhe Alime, me kon bre e mir kultura aziatike a afgane krejt atje ja kishim msy, po jena ngul qe jena ngul te qekjo europerendimorja e ska kush qe na shkoq prej ketu :biggrin:

Po evropjan pra, e sheh qe evropa nuk eshte vetem krishtiane ! Dikur kishte musliman edhe n'Itali, Ne franc, ne Spanje e Portugali ! Por i detyruan ta nderrojn besimin e tyre me dhune per t'i gjunjezuar kryēit ! Por sot evropa po ndryshon, edhe ate, hic pa dijonin e juve.

http://www.telegrafi.com/lajme/irlandezet-lamtumire-papes-4-11715.html

Alima
10-08-12, 12:53
...

Murgesh,
kisha fjalen per kulturen Lindore dhe perendimore... ēka e perzive europen me mujt me dite ?! ...


Po,po kanoset rreziku dhe shtrengonu mire! ( Makresh, ēka po lodhesh me ta Allahile ...po ēka dijne kta ma shume se aq sa u ofrojne mediat pash nje Zot ... qaq dijn qaq flasin ! ).

Neferta
10-08-12, 12:54
[QUOTE=
Po t'nin dikush oj Naff, cfar qeshtje Kombtare kur shqiptaria eshte e coptuar 10 mini shtete me te vogel se kantonet e Zvicrres ?! Kombtarja jon mjafton te jen vetvetja, dhe kur te jen vetvetja do ta bejn krahun e fort e perderisa akuzon ti shqiptaret e maqedonis si terrorista islamik, ngjall polemika se alkaida po instalohet ne Kosove,.. kesaj kombtares tende,... thuaj adios-amigos ! Ishte prrall e bukur,[/QUOTE]
Nuk eshte e vertet se akuzoj shqiptaret e nje trungu as ata ne Maqedoni as ne Zvicer, radikalizmi fetare nuk eshte diqka qe sjell prosperitet, sikurse nuk ka sjellur inkuizicioni apo kryqezata ne spanje me perndjekjen e arabeve dhe hebrenjve nga ato hapsira. Sa per shtrirjen e fese Islame le te shtrihet ku te doj nuk eshte ne vullnetin e njeriut e popullit se sikur te behej qdo gje me vullnetin e popullit bota do te ishte mish mash sikur me kullen e babilonit.
Kam nje bindje apsolute ne europianet qe trungun e kemi ketu, pra shqipetaret e ketyre hapsirave duhet ti rrespektojm dhe ti mbrojm vlerat humane dhe kombetare ne mes veti duke ditur se jemi nje ,,Jerusalem'' ne vete pra tri menyra te besimit. Nese ne dalim jasht binarve te tolerrances fetare sikur sllavet e Bosnjes ateher e dini vete epilogun; lufta ne ne gjirin e llojit te vet eshte me e pamshireshme se qdo lufte tjeter.
Kjo ''prralle e bukur" eshte pjell e mendjes sime po para meje ke kan elaboruar edhe shum breza para meje tung Maki.

Alima
10-08-12, 13:01
...

Po!

Shtrengonu !

.

Murgesha
10-08-12, 21:45
...

Murgesh,
kisha fjalen per kulturen Lindore dhe perendimore... ēka e perzive europen me mujt me dite ?! ...


Po,po kanoset rreziku dhe shtrengonu mire! ( Makresh, ēka po lodhesh me ta Allahile ...po ēka dijne kta ma shume se aq sa u ofrojne mediat pash nje Zot ... qaq dijn qaq flasin ! ).

Paj sikur ti tash qe e paske perzi kulturen lindore me ate afgane :biggrin:

Kah mu shtrengu lum Alimja?


Po evropjan pra, e sheh qe evropa nuk eshte vetem krishtiane ! Dikur kishte musliman edhe n'Itali, Ne franc, ne Spanje e Portugali ! Por i detyruan ta nderrojn besimin e tyre me dhune per t'i gjunjezuar kryēit ! Por sot evropa po ndryshon, edhe ate, hic pa dijonin e juve.

http://www.telegrafi.com/lajme/irlan...s-4-11715.html

Nuk lexova asku qe irlandezet paskan ike pi papes per me u ba musliman, prandaj nuk di cka e paske sjell ket lajm, po masi Alimja e kish kuptu po ma merr mendja qe sigurisht qenka lajm i dores se par e me rendesi te madhe per komunitetin islam.

Makresh
11-08-12, 09:15
Kush te tha se do t'behen musliman ?! Un te thash se "kultura" per te cilen po flet ti, po ndryshon !

Dhe po ndryshon ne te mir te Evropes ! Prandaj po enderron dicka, qe as vet evropa nuk po e deshiron.

Ketu me posht ke nje Prift irlandez, i cili nuk deshiron te identifikohet me moralin e prifterinjeve katolik ! Ai sot nga prifti ka kaluar ne imam dhe degjo mir arsyet e keti kalimi qe nuk jan vetem shkak i prifterinjeve, por i gjithe sistemit katolik !


http://www.youtube.com/watch?v=GLDogMK4ObQ

Codex
11-08-12, 10:02
Sdi nese jam gabim vetem se te krishteret prijsit e tyre fetar, kur ju mbushet mendja me braktis fen krishtere - kuptohet ne kerkim te natyrshmeris-vertetes,pse nuk marrin nje drejtim tjeter perveq fes islame ?

Se koha qe po ec per islam (fen islame ) aty ska dyshim.

Ktu munden neve me na kritikue per menyren e jeteses,sjelljet ditore .. munden me na kritikue si musliman por feja islame eshte e paster, ne kemi ndoshta gabime si njerz por feja jo kurr.

Alima
11-08-12, 11:58
Paj sikur ti tash qe e paske perzi kulturen lindore me ate afgane :biggrin:

Kah mu shtrengu lum Alimja?
Nuk lexova asku qe irlandezet paskan ike pi papes per me u ba musliman, prandaj nuk di cka e paske sjell ket lajm, po masi Alimja e kish kuptu po ma merr mendja qe sigurisht qenka lajm i dores se par e me rendesi te madhe per komunitetin islam.


...

Me mujt me dite ēka po ua zen udhen Afgani a kultura e tyne se ?!!! Juve a atyne qe ju kane hi ne shpija e i mbysin dhunojne plaēkitin ??? !!! Interesant !


Jo une sen nuk kuptova ... ēka po me perzini mua ne fesate more :D

...kryesorja po largohen Murgesh,e ku do e egjejne vehten do e shohim me kohen ne artikullin e rradhes sa i perket artikullit te tanishem pra do lexojme ne artikullin e rradhes per artikullin e tanishem i cili do pasoj ne artikujt e rradhes ne lidhje me artikullin ... e tanishem!
.

Alima
11-08-12, 12:01
Kush te tha se do t'behen musliman ?! Un te thash se "kultura" per te cilen po flet ti, po ndryshon !

Dhe po ndryshon ne te mir te Evropes ! Prandaj po enderron dicka, qe as vet evropa nuk po e deshiron.

Ketu me posht ke nje Prift irlandez, i cili nuk deshiron te identifikohet me moralin e prifterinjeve katolik ! Ai sot nga prifti ka kaluar ne imam dhe degjo mir arsyet e keti kalimi qe nuk jan vetem shkak i prifterinjeve, por i gjithe sistemit katolik !


http://www.youtube.com/watch?v=GLDogMK4ObQ


...

Mos bene propaganda Mak!

Na e ka ndalu Artisti ha haaaaaaaaaaaa...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

.


.