PDA

View Full Version : Shkollat publike apo ato private?


elvio
12-09-11, 21:01
Sot te gjitha shkollat pas nje pause tremujorshe filloi gjalleria edhe gumezhimi.

Teksa kalon neper udhet e vendit tim shoh.

Shkolla private ''Dituria,,
Shkolla private ''Elita,,
Shkolla private ''Bashkimi,,

Mund secili nje koment ne lidhje me perfundimin.

Kush eshte me frytdhenese nga dy alternativat,pa fol per kolegjet.
Ajo publike apo ato private???

Idila
13-09-11, 20:36
Padyshim se shkollat publike janė mė tė mirat nga ato private, pėr arsye se shkolla publike detyrohet t`i pėrmbushė parimet demokratike themelore tė shtetit, ėshtė neutrale nė ēėshtjet fetare dhe politike dhe mbi tė gjitha ėshtė falas.

~AnnA~
14-09-11, 12:37
Mendoj qe shkollat private kan me shume profesionalitet....gjithecka qe paguhet eshte me kualitative (jo cdohere, por te shumten e rasteve)

jadore
14-09-11, 12:50
po te ishte te perzgjidhje shkollim privat Elvio sipas meje , o Cambridge apo Oxford o hiq.. tjerat per mua jane shkolla nga cartoni ..eh per keto dy te parat edhe buken e gojes e kisha ndal , aq snobe jam ..hahha
perndryshe i besoj shkollimit shteterore, ka me kriter ka sistem ende klasik te studimit ..ka me vlere ..
p.s.
bile personalishte nese me thone qe shkollimet i kane kryer ne ato private e marr shume me rezerve dijen e tyre .

jadore
14-09-11, 13:02
Mendoj qe shkollat private kan me shume profesionalitet....gjithecka qe paguhet eshte me kualitative (jo cdohere, por te shumten e rasteve)

e pra, ashtu mendoj edhe unesi ti Ana , blihet por blihet nota.
ta jap shembull, kojshiken time .. nene e 4 femive i kthehet pas 20 viteve shkollimit paguan 1.200 euro ne vit me keste, studion Financa ( dij qe shoqeria e ime qe studionin Ekonomi dridheshin nga termi financa )tabularrase sipas vlersimit tim , dhe cudia me e madhe me vinte kur nje nate para provimit ne ora 7 ne mbremje ajo kthehej me arsyetimin qe po shkon te mesoj se neser ka provim e nuk e ka prek librin me dore , cka edhe i besoja , dhe wola te nesermen ajo kthehej e gezuar e dhash ..!!
e di ku eshte ironia e gjithe kesaj .. ne afat qershori ajo ka kushtin e fituar per vitin e ardheshem akademik..
morali i gjithe saj ..
nuk i lakmoj pse sot studiohet ne kete forme , mjafton ti kesh veq 5 .ooo euro dhe diplomen e ke , me neverisin sepse fal ati documenti qe quhet dipllome e ata nuk e arsyetojne, neser pasneser ju shofim sherrin deri ne instancat me te larta .

~AnnA~
14-09-11, 13:12
e pra, ashtu mendoj edhe unesi ti Ana , blihet por blihet nota.
ta jap shembull, kojshiken time .. nene e 4 femive i kthehet pas 20 viteve shkollimit paguan 1.200 euro ne vit me keste, studion Financa ( dij qe shoqeria e ime qe studionin Ekonomi dridheshin nga termi financa )tabularrase sipas vlersimit tim , dhe cudia me e madhe me vinte kur nje nate para provimit ne ora 7 ne mbremje ajo kthehej me arsyetimin qe po shkon te mesoj se neser ka provim e nuk e ka prek librin me dore , cka edhe i besoja , dhe wola te nesermen ajo kthehej e gezuar e dhash ..!!
e di ku eshte ironia e gjithe kesaj .. ne afat qershori ajo ka kushtin e fituar per vitin e ardheshem akademik..
morali i gjithe saj ..
nuk i lakmoj pse sot studiohet ne kete forme , mjafton ti kesh veq 5 .ooo euro dhe diplomen e ke , me neverisin sepse fal ati documenti qe quhet dipllome e ata nuk e arsyetojne, neser pasneser ju shofim sherrin deri ne instancat me te larta .

Ke plotesisht te drejte jadore...ka edhe shkolla te atilla qe ju interesojne vetem leket...te paguash njehere semestrin dhe diplomen e ke te siguruar, por jo te gjithe studentet qe vizitojne shkollat private kane kete fat....ka shkolla qe pervec pageses kerkojne te kesh mbajt dhe koken pak mbi liber...e sa per ne Oxfort e cambrige, atje valla duhet te nxejshe mire karriken :)

elvio
14-09-11, 13:41
Faleminderit per pergjigjet tuaja ne lidhje me ate pyetje(teme)vleresoj pergjigjet tuaja
Idila
Jadore
AnnA.

Jo pa qellim e shtrova per diskutim.

Ne fund te muajit maj isha ne Shqiperi edhe takova nje te afermin tim qe tashme ushtron profesioni Profesor ne shkolle medrese edhe madje drejtor i saj ne nje qytet te Shqiperise.
Ne bisede te zgjatur e siper shtrova pikerisht kete pyetje qe solla ketu.

Fakti qe argumenton sakte edhe te bind ne nje fare forme ato c'ka ai thosh,edhe pse me dukej si propagande kur quante CLASS medresene,duke fol edhe per tjera shkolla qe kane kualitet,ate publike deri diku thosh qe edhe profesoret-mesuesit e shohin me ate syrin e fundit te muajit per te marr rrogen.
Pa pasion!!
Nuk eshte si dikur u shpreh,,,,,,,,,.

Edhe pse ish thjesht bisede te cilat shume gjera isha i informuar,mendova te di opinionin tuaj.

Duke verejt nga kopshtet private,edhe nga shkollat fillore private,tetevjecare-te mesme edhe me tej,,,, sheh ndryshim.
Fakti se ime teze paguante 13 mije euro ne vit per shkollimin e djalit te saj edhe mendonin te gjithe qe c'do gje ish OK,por kjo s'ish aspak e vertete.

panta_rhei
14-09-11, 14:18
http://www.shekulli.com.al/shekulli/wp-content/uploads/2011/09/kot3-231x300.jpg
E pėrditshmja britanike “The Sun” publikoi njė speciale nė lidhje me nivelin e shkollave nė Britaninė*e Madhe. Mes deklaratės sė Kryeministrit britanik Deivid Kamerun pėr ndėrhyrje urgjente nė sistemin arsimor ėshtė trajtuar historia e njė ēifti qė kanė vendosur qė edukimin arsimor tė djalit tė tyre t`ia besojnė Shqipėrisė.

Britanikja Xhuliet dhe bashkėshorti i saj me origjinė shqiptare Petrit Muēa, pasi kanė parė qė djali i tyre Aleksi 6 vjeē nuk mėsoi dot tė lexonte pėr njė vit rresht nė shkollėn e Londrės, vendosėn ta regjistrojnė atė nė njė shkollė nė Shqipėri.

Ata treguan historinė e tyre pėr “The Sun” pas klasifikimit qė ju bė sistemit arsimor nga Forumi Ekonomik Botėror, ku Britania ishte nė vendin e 43 dhe ishte renditur pas Shqipėrisė.

“Nuk u ēudita nga raporti. Laburistėt krijuan njė sistem tė tillė qė tė gjithė nxėnėsit tė marrin nota*tė mira. Kjo u heq atyre ēdo dėshirė konkurence apo dhe pėrmirėsimi”, thotė Xhulieta.

Nė fakt ashtu si Xhulieta njė pjesė e madhe e britanikėve janė tė shqetėsuar nga sistemi arsimor i cili fokusohet mė shumė nė*kreativitetin e fėmijėve duke ju hequr kėshtu pėrparėsinė shkencave, matematikės dhe leximit.

Ēifti pavarėsisht se jeton nė Britani vendosi qė tė sjellė djalin e tyre tė studioj nė Shqipėri dhe tė jetojė me prindėrit e Petritit. “Kjo ėshtė njė sakrificė shumė e madhe, por gjithēka po e bėjmė pėr tė mirėn e tij”, thote Xhulieta.

Domira
22-09-11, 18:17
Alternativa eshte gjitmone e nevojshme per njerzit, keshtuqe edhe alternativat per arsimim jane te deshirueshme. Mire eshte me pase edhe shkolla private edhe publike. Por edhe me mire eshte ti kushtohet shume kujdes kualitetit te arsimit te ne dmth ngritjes se nivelit te arsimit. Rendesi duhet it ipet jo vetem arsimimit por edhe sistemit te edukimit qe tani per tani eshte mungesa me e madhe tek ne!

taraku-1
26-09-11, 09:17
A ka kriter UP publik qfar kriteri ka a ?

Kriterin e UP duhet me ngrite ne nivel, qebaptoret ( Univerzitetet Private ) qebaptorja e qerimit-univerziteti fama qebaptorja e shabanit- univerziteti iliria etj etj krejt qebaptoret duhet me i mshel me 2500 euro me marr diplom univerziteti edhe me dhan provimet me kollekfiume e hartime dita e pranveres dita e nenes ... edhe me u punsue
qkerdhefsha nonen e Univerziteteve...

Jo tituj me shume se sa punime shkencore

Zero Cool
16-06-13, 19:10
Njerėz me diploma, por tė papėrgatitur pėr punė


Publikuar, 16/06/2013Studentėt, tė cilėt pėrfundojnė studimet nė Kosovė, duke pėrfshirė kėtu edhe universitetet publike dhe ato private, tė licencuara nga Ministria e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, nė shumė raste nuk arrijnė tė fitojnė njohuri tė mjaftueshme dhe tė jenė tė pėrgatitur pėr tregun e punės.

Kėto vlerėsime i japin pėr Radion Evropa e Lirė, ekspertė tė arsimit dhe ekonomisė, si dhe pėrfaqėsues tė bizneseve.

Nė shumė raste, bėjnė tė ditur pėrfaqėsues tė bizneseve, ndodh qė punėkėrkuesit tė jenė tė diplomuar, por jo profesionalė pėr tė punuar nė njė pozitė tė caktuar.

Kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit, Agim Shahini, thotė pėr Radion Evropa e Lirė se kur pyeten punėdhėnėsit se sa janė tė kėnaqur me punėtorėt, tė cilėt janė tė kualifikuar, shumė herė ndodh qė ata tė ankohen se kėta persona nuk po tregojnė shkathtėsi dhe profesionalizėm.

“Duhet t’i shpjegohet opinionit tė gjerė, e sidomos atyre punėkėrkuesve, tė cilėt kanė njė pėrgatitje shkollore, por nuk ka pėrgatitje profesionale, sepse pjesa praktike pothuajse shumė punėkėrkuesve iu mungon. Kjo vlen sidomos ndaj atyre punėkėrkuesve qė i kanė kryer shkollimet mė herėt, kurse tash teknologjia ėshtė avancuar dhe iu mungojnė trajnimet”, thotė Shahini.

Sistemi i arsimit nė Kosovė nė vazhdimėsi nė shumė raporte tė mekanizmave vendorė dhe ndėrkombėtarė, ėshtė kritikuar pėr nivel tė ulėt tė cilėsisė. Reformat e bėra nė arsim pėr vjet tė tėra, thuhet se nuk kanė dhėnė efekte tė duhura.

Drejtori i Institutit pėr Hulumtime tė Avancuara, Agron Demi, thotė se ėshtė shqetėsues fakti kur studentėt, qė diplomohen, nuk janė tė aftė tė kryejnė punėn pėr tė cilėn janė kualifikuar.

“Pavarėsisht asaj se mbi 60 studentė pėr ēdo vit janė pjesė e Universiteteve, qoftė publike apo private, niveli apo shkathtėsitė qė ata fitojnė, nuk janė tė pėrshtatshme pėr tregun e punės nė vitin 2013, apo viteve tjera pėr shkak se prurjet e reja teknologjike dhe metodat e reja tė punės, janė shkathtėsi, tė cilat universitetet tona nuk po ua mėsojnė studentėve”, vlerėson Demi.

Si rrjedhojė e mosmarrjes sė njohurive tė duhura nė universitetet, shton Demi, ka njė numėr tė madh tė personave tė diplomuar, por tė cilėt nuk janė tė aftė pėr tregun e punės.

“Nė njė vend si Kosova, qė ka 47 pėr qind papunėsi dhe nė anėn tjetėr bizneset nuk arrijnė tė gjejnė forca kualifikuese punėtore, konsiderohet papunėsi strukturale, ku edhe bizneset nuk mund tė gjejnė njerėz tė kualifikuara, por edhe ata qė diplomohen dhe mendojnė se janė tė kualifikuar, nuk arrijnė tė gjejnė punė”, thekson Demi.

Mungesėn e njerėzve me diploma, por jo mirė tė pėrgatitur pėr tregun e punės e thekson si dukuri mjaft shqetėsuese edhe eksperti i arsimit, Dukagjin Popovci.

Ai konsideron se studentėt, tė cilėt diplomojnė nė Kosovė, duhet tė jenė tė pėrgatitur jo vetėm pėr tregun e punės nė Kosovė, por edhe jashtė saj.

“Tash, te ne, ėshtė edhe njė problem tjetėr, se Kosova si njė vend i vogėl dhe me ekonominėmė tė varfėr nė Evropė, nuk mund t’i absorbojė tė gjithė ata studentė, tė cilėt e pėrfundojnė arsimin e lartė. Prandaj, ne duhet tė llogarisim se njerėzit tanė duhet tė jenė tė pėrgatitur edhe pėr njė treg mė tė gjerė tė punės, respektivisht nė vendet evropiane”, shprehet Popovci.

Ndryshe, sipas tė dhėnave tė Agjencisė sė Statistikave tė Kosovės, rreth 75 mijė persona nė vend kanė shkollim superior.

Ylli-1
13-12-13, 08:57
Bota Sot | 12.12.2013 12:11

http://images.botasot.info/uploads/largea_f1_12fakmjek13868470041386859955.jpg

(E plotėsuar) Dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė Naim Haliti, para pak ēastesh, nė njė prononcim pėr Tribunėn ka konfirmuar se bazuar nė deklarimet e zyrtarėve policorė janė arrestuar edhe zyrtarė tjerė tė kėtij fakulteti.

Haliti tha se nuk ėshtė nė dijeni se kush janė tė arrestuarit tjerė, por pėrveē asistentit tė lėndės sė anatomisė Esat Belaj, ka thėnė se nė vendin e punės ėshtė arrestuar edhe asistenti tjetėr i lėndės sė fiziologjisė Gazmend Maliqaj.

Dekani Haliti tha se zyrtarėt policorė qė kanė kryer operacionin nė Fakultetin e Mjekėsisė e kanė njoftuar atė pėr operacionin. “Por, mė thanė se do tė mė njoftojnė me shkrim detajisht pėr tė gjeturat qė kanė ēuar nė arrestimin e zyrtarėve”, ka thėnė Haliti.

Arrestohen zyrtarė tė Fakultetit tė Mjekėsisė

Dy persona janė arrestuar sot, rreth orės 10 e 30 minuta, nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės. Redaktori i Tribunės Alban Selimi ka qenė nė vendin e ngjarjes momentin e arrestimit dhe ka bėrė fotografi ekskluzive tė arrestimit tė punonjėsve.

Ndonėse nuk ėshtė konfirmuar se kush janė punonjėsit e arrestuar, burimet thonė se arsyeja e arrestimit ndėrlidhet me falsifikime tė kryera nė kėtė Fakultet. Perosni nė foto mėsohet se ėshtė Esat Bela, asistent nė Fakultetin e Mjekėsisė.

Gazeta Tribuna ka provuar tė flasė me Dekanin e Fakultetit tė Mjekėsisė Naim Haliti, mirėpo ai nuk ka pranuar tė takohet pas arrestimeve nė institucionin qė ai drejton.

Kurse prodekani i Fakultetit tė Mjekėsisė Mehmet Maxhuni ka thėnė se nuk ėshtė nė dijeni se kush janė tė arrestuarit.
Ndėrkohė njė zyrtar policor ka thėnė se bėhet
fjalė pėr njė operacion tė gjerė dhe do tė ketė edhe arrestime tė tjera nė Universitetin e Prishtinės.