PDA

View Full Version : Edukata seksuale


DEA
01-10-11, 00:10
sa eshte tek shqiptaret ende teme Tabu? Dhe sa e nevojshme eshte qe populli yne te jete me mire i informuar? Tregoni nga perspektiva e juaj si e shihni dhe per ju prinder sa eshte e pranishme tek familjet e juaja?

urdheroni diskutoni.......

Hajra
01-10-11, 08:55
.......mund te theme qe edhe ne qe u rritem pa edukaten seksuale, asgje keq nuk mbetem. Sa i perket asaj se a eshte e pranishme kjo tem ne familje, tek une eshte ende tabu sepse femijet ende jane te mitur, ndersa kur te vije koha sigurishte qe do te flas me djalin dhe do ti them biro te kesh kujdes "nur mit gumi" do te ia spjegoi arsyet, rreziqet, smundjet dhe pasojat, ndersa me gjinin femrore do te bisedoi bashkshortja.
Gjithmone do te aludoi qe jeta e tyre sexuale te mos te filloi para moshes 18 vjeqare, pastaj te tjerat do ti mesoin vet.

P.S. Do te ishte mire qe nikoqirja e temes te shfaqte edhe ajo mendimin e saje dhe te na tregonte si qendron puna ne familjen e saj ne lidhje me kete ceshtje mjaft te ndjeshme.

Murgesha
01-10-11, 12:07
Nė familjen time nuk ėshtė tabu.

DEA
02-10-11, 21:17
.......mund te theme qe edhe ne qe u rritem pa edukaten seksuale, asgje keq nuk mbetem. Sa i perket asaj se a eshte e pranishme kjo tem ne familje, tek une eshte ende tabu sepse femijet ende jane te mitur, ndersa kur te vije koha sigurishte qe do te flas me djalin dhe do ti them biro te kesh kujdes "nur mit gumi" do te ia spjegoi arsyet, rreziqet, smundjet dhe pasojat, ndersa me gjinin femrore do te bisedoi bashkshortja.
Gjithmone do te aludoi qe jeta e tyre sexuale te mos te filloi para moshes 18 vjeqare, pastaj te tjerat do ti mesoin vet.

P.S. Do te ishte mire qe nikoqirja e temes te shfaqte edhe ajo mendimin e saje dhe te na tregonte si qendron puna ne familjen e saj ne lidhje me kete ceshtje mjaft te ndjeshme.


Aty eshte edhe problemi, kame femije qe sapo kane hyre ne moshen e adoleshences dhe shpeshhere se di si te reagoj apo sdi te nis nje teme te tille, tjetra eshte se nga ana profesionale kame te bej me femije qe kane mungese ne kete drejtim dhe shoh pasojat para syve. Pra e shoh se nese tash une si Prind gaboj nuk e gjej menyren e pershtatur qe te jua hap kete teme femijeve te mije, mund te sjell gabime te pafalshme.
E sa per ate qe thua ne u riitem ne mungese te edukates seksuale dhe mire jemi, tu kisha lute ta reflektosh kohen prapa kur kjo teme ishte shume presente per ty dhe nuk ishe ne gjendje ta shprehesh ate qe ndjen, dhe tani me trego swe si ishte. Kurse tjetra se do te adulosh qe femijet e tu te mos kene jete seksuale deri ne moshen 18 vjeq eshte deshire jo vetem e jotja po edhe e imja e besoj se eshte e qdo prindi. Por e dine ti e di une e edine edhe te tjeret se ne nuk vendosim+


Faleminderit juve per qasje ne teme.

LOJETARI
02-10-11, 21:45
E nderuara DEA,

Po jetojmė nė njė kohė ku edukimi i fėmijve nga prindėrit ėshtė i nevojshėm si kurrė mė parė .Mosha pėr tė cilėn ju flisni gjithashtu ėshtė njė moshė shumė e ndieshme .As peshk , as mish .Nėse ju nuk flisni vet me fėmijėn nuk duhet tė ēuditeni nese vereni ērregullime nė zhvillimin e tij .Sot fėmija qysh ne moshen e re i ekspozohet njė vrulli tė informacione nga tė gjitha llojet ;tv , facebook ,gazeta ,reklama neper ēdo qyshe tė rrugeve etj ,etj....
Se kur duhet tė filloni tė flisni me tė , kjo besoj qė nuk varet nga ju por nga fėmija i juaj .Do tė vėreni me kohė kur tė fillojnė me pyetjet e tyre , qė shpesh edhe ēuditeni se ku po i din fėmija im kėto.Nėse prindi nuk merret me femiun e vet , merret i treti , nė kėtė rast shoqeria e fėmijve , mjetet e informimit , dhe fėmija vet .
Thjesht fėmija askėnd mė tė afėrt se prindin nuk e ka .....

Murgesha
02-10-11, 22:18
Aty eshte edhe problemi, kame femije qe sapo kane hyre ne moshen e adoleshences dhe shpeshhere se di si te reagoj apo sdi te nis nje teme te tille, tjetra eshte se nga ana profesionale kame te bej me femije qe kane mungese ne kete drejtim dhe shoh pasojat para syve. Pra e shoh se nese tash une si Prind gaboj nuk e gjej menyren e pershtatur qe te jua hap kete teme femijeve te mije, mund te sjell gabime te pafalshme.
E sa per ate qe thua ne u riitem ne mungese te edukates seksuale dhe mire jemi, tu kisha lute ta reflektosh kohen prapa kur kjo teme ishte shume presente per ty dhe nuk ishe ne gjendje ta shprehesh ate qe ndjen, dhe tani me trego swe si ishte. Kurse tjetra se do te adulosh qe femijet e tu te mos kene jete seksuale deri ne moshen 18 vjeq eshte deshire jo vetem e jotja po edhe e imja e besoj se eshte e qdo prindi. Por e dine ti e di une e edine edhe te tjeret se ne nuk vendosim+


Faleminderit juve per qasje ne teme.

Pėrshėndetje Dea!

E kuptoj fare mirė shqetėsimin tėnd por mė sė shumti po ta kuptoj drojtjen si ta gjesh mėnyrėn tė flasėsh me ta.
Sė pari duhet tė krijoni besimin tek fėmijėt qė po qe se ju pyesin nuk do ti qortoni si tė vegjėl pėr tė ndėgjuar ato punė.
Indirekt ama nė sy tė fėmijėve nisjani njė bisede ti dhe shoku yt si ngacmim me fjalė ndaj njėri tjetrit. Mos e lėrni vetėm me njė herė.
Ndoshta do tė ju thonė menjėherė o mam o bab ēka jeni ka flisni kėshtu, ama tė jesh e sigurtė se do i hapin veshėt pėr tė ndėgjuar ēdo imtėsi. Kjo ėshtė njė mėnyrė qė ata sigurohen se ju nuk e kini pėr gjė tė flisni edhe pėr ato gjėra. Vajzės do ti vijė mė shumė turp, ama kur tė shofėsh ndryshimet nė sjelljet e saja dhe e shef se po tė vjen rrotull me mijėra komente pa lidhje dije se ka ardhė koha ti hapėsh rrugėn tė flasė lirshėm. Ėshtė e kundėrta me djalin, njė pyetje a ki tė dashur, a tė ka puth ende ndoj vajzė apo a e ke puthur ti ndonjė nuk ėshtė fundi i botės, por ėshtė njė shtytje pėr pyetje tjera nga ana e tij.

Mbase nuk jan kėshilla profesionale, por jan gjėra qė i kam praktiku me fėmijėt e mij.

panta_rhei
02-10-11, 22:26
Femija edukohet 20 vjet para lindjes.
Dmth, prinderit duhet me qene se pari vet te edukuar.

Si i tha ai djali prindit te vet kur ky e thirri "hajde djali im se tash je rritė i madh edhe du me fol me ty diēka pėr seks"?
"Po, babė, fol lirisht, ēka po ki qef me t'msu", iu pergjigj djali.

I tejkaluar ėshtė sforcimi i femijeve ne drejtim te edukimit seksual.

Kryesorja eshte qe femija mos te kete prind te degjeneruar, shembujt ne jete te mos i kete te degjeneruar.


p.s.

Po m'intereson,
Ēka mendoni kur thoni me iu dhanė femijeve edukate seksuale???

Me i msu qysh duhet me ba seks?!
Me i msu kur duhet me t'pelqy dikush e kur jo?!


Gjithashtu, jemi qe jemi kėtu:
Sa i besoni edukimit qe merr femija ne kuader te sistemit edukativo-arsimor, brenda shoqerise (shtetit) perkates? (Sigurisht me theks tek edukimi seksual) sepse, mjaft heret nxenesit fillojne te mesojne pėr "shumimet ne menyre seksuale" "raportet ne mes te gjinive" "dallimet organike gjinore" etj.

e_martumja
02-10-11, 22:29
Pėrshėndetje Dea!

E kuptoj fare mirė shqetėsimin tėnd por mė sė shumti po ta kuptoj drojtjen si ta gjesh mėnyrėn tė flasėsh me ta.
Sė pari duhet tė krijoni besimin tek fėmijėt qė po qe se ju pyesin nuk do ti qortoni si tė vegjėl pėr tė ndėgjuar ato punė.
Indirekt ama nė sy tė fėmijėve nisjani njė bisede ti dhe shoku yt si ngacmim me fjalė ndaj njėri tjetrit. Mos e lėrni vetėm me njė herė.
Ndoshta do tė ju thonė menjėherė o mam o bab ēka jeni ka flisni kėshtu, ama tė jesh e sigurtė se do i hapin veshėt pėr tė ndėgjuar ēdo imtėsi. Kjo ėshtė njė mėnyrė qė ata sigurohen se ju nuk e kini pėr gjė tė flisni edhe pėr ato gjėra. Vajzės do ti vijė mė shumė turp, ama kur tė shofėsh ndryshimet nė sjelljet e saja dhe e shef se po tė vjen rrotull me mijėra komente pa lidhje dije se ka ardhė koha ti hapėsh rrugėn tė flasė lirshėm. Ėshtė e kundėrta me djalin, njė pyetje a ki tė dashur, a tė ka puth ende ndoj vajzė apo a e ke puthur ti ndonjė nuk ėshtė fundi i botės, por ėshtė njė shtytje pėr pyetje tjera nga ana e tij.

Mbase nuk jan kėshilla profesionale, por jan gjėra qė i kam praktiku me fėmijėt e mij.Murgesha a ban ti perdori edhe une kto kshillat ne praktik :biggrin:
Une jam rrit me nje familje qe s'ka qen Tabu. Shpresoj qe edhe femijet e mi rriten me pergjigjjen e pyetjet e tyre :biggrin:

Murgesha
02-10-11, 22:38
Femija edukohet 20 vjet para lindjes.
Dmth, prinderit duhet me qene se pari vet te edukuar.

Si i tha ai djali prindit te vet kur ky e thirri "hajde djali im se tash je rritė i madh edhe du me fol me ty diēka pėr seks"?
"Po, babė, fol lirisht, ēka po ki qef me t'msu", iu pergjigj djali.

I tejkaluar ėshtė sforcimi i femijeve ne drejtim te edukimit seksual.

Kryesorja eshte qe femija mos te kete prind te degjeneruar, shembujt ne jete te mos i kete te degjeneruar.


p.s.

Po m'intereson,
Ēka mendoni kur thoni me iu dhanė femijeve edukate seksuale???

Me i msu qysh duhet me ba seks?!
Me i msu kur duhet me t'pelqy dikush e kur jo?!


Gjithashtu, jemi qe jemi kėtu:
Sa i besoni edukimit qe merr femija ne kuader te sistemit edukativo-arsimor, brenda shoqerise (shtetit) perkates? (Sigurisht me theks tek edukimi seksual) sepse, mjaft heret nxenesit fillojne te mesojne pėr "shumimet ne menyre seksuale" "raportet ne mes te gjinive" "dallimet organike gjinore" etj.


Fėmijėt gjatė rritės sė vet jan tė mbushur pėrplot me pyetje pėr prindėr.

E besoj qė edhe ti ke pas shum pytje pėr prindėrit e tu, dhe thuaje tė vėrtetėn a do tė kishe pas dėshirė ti pyetje edhe ti pėr shum gjera seksuale kur ke pas nevojė tė dish diēka mė tepėr??

panta_rhei
02-10-11, 23:30
Fėmijėt gjatė rritės sė vet jan tė mbushur pėrplot me pyetje pėr prindėr.

E besoj qė edhe ti ke pas shum pytje pėr prindėrit e tu, dhe thuaje tė vėrtetėn a do tė kishe pas dėshirė ti pyetje edhe ti pėr shum gjera seksuale kur ke pas nevojė tė dish diēka mė tepėr??

Murgesha,

ne menyre qe me ne fund te hyjme ne teme, (e te mos kendojme "oh rreth e rreth bahces u solla" vec tuj u sjelle),
a na i sillni dikush, ose ti, ju lutem, vetem nja 5 pyetje edhe/ose pergjigje qe i bejne femijet e qe po kerkokan tretman te vecante (pale edhe tabuja e shtabuja u permenden ksajde)???

pyeta edhe pak me pare:

Cka edukohet, konkretisht???
Cka konsistoni kur thuni "edukata seksuale" konkretisht???

Hajde pra, mbase po keni qejf plus me theksu "nuk kemi tabu",
Cka nuk paskeni tabu, konkretisht???

p.s.

hala nuk jam bo nervoz :biggrin: jam i qete jam i qete :tongue:

Murgesha
02-10-11, 23:40
Murgesha,

ne menyre qe me ne fund te hyjme ne teme, (e te mos kendojme "oh rreth e rreth bahces u solla" vec tuj u sjelle),
a na i sillni dikush, ose ti, ju lutem, vetem nja 5 pyetje edhe/ose pergjigje qe i bejne femijet e qe po kerkokan tretman te vecante (pale edhe tabuja e shtabuja u permenden ksajde)???

pyeta edhe pak me pare:

Cka edukohet, konkretisht???
Cka konsistoni kur thuni "edukata seksuale" konkretisht???

Hajde pra, mbase po keni qejf plus me theksu "nuk kemi tabu",
Cka nuk paskeni tabu, konkretisht???

p.s.

hala nuk jam bo nervoz :biggrin: jam i qete jam i qete :tongue:

Nė kofsh ti i qetė, mua mė bane shumė nervoz me insistimin tėnd fėmijėror, qė tė dish krejt ēka flitet nėpėr familjet e tė tjerėve.

Kur tė bahesh prind atėherė eja e na i trego jo vetėm 5 po 50 pyetje qė do tė ti bajn fėmijėt e tu, dhe tė jesh shumė i sigurtė qė ato do tė ti bėjnė qė nė moshėn mė tė hershme!

p.s. mos mė fol njėherė, po prit qaty sa tė mė kalojnė nervoza :biggrin:

panta_rhei
02-10-11, 23:59
Nė kofsh ti i qetė, mua mė bane shumė nervoz me insistimin tėnd fėmijėror, qė tė dish krejt ēka flitet nėpėr familjet e tė tjerėve.

Kur tė bahesh prind atėherė eja e na i trego jo vetėm 5 po 50 pyetje qė do tė ti bajn fėmijėt e tu, dhe tė jesh shumė i sigurtė qė ato do tė ti bėjnė qė nė moshėn mė tė hershme!

p.s. mos mė fol njėherė, po prit qaty sa tė mė kalojnė nervoza :biggrin:

kush bohet nervoz qitu, nana baba i dekt :biggrin:

qysh bre mos mu bo nervoz qe t'thojn "kur te bahesh prind", a une u mbyta tu kallzu prralla ktu si babgjysh :((
plus kam tregu publikisht ktu qe i kam tre djem (ani faleminderit, edhe ti i paq me ymer) (njanin ma kini perjashtu, po vet i kam fajet se e kom pas eduku teper flliqt me sha) :biggrin: :))

tash back to tema:

mbase nuk po bojka ketu me tregu e me fol cka po u flitka neper shtepi te te tjereve, pashe allahile percka u hap kjo teme???

ah, po:
let me guess:

tema u hape per me shkru:
une i kam femijet me t'mir n'bot
une jam prindi ma i mir n'bot
kqyre, a p'e shihni une qysh kujdesna qysh duhet m'i eduku femijet
jaaa, duhet m'i eduku patjeter femijet
mir osht m'i eduku femijet

...

nejse,
qito qe tuk osht mir m'i eduku femijet, e kuptova edhe m'u duk mjaft e dobishna, se nuk e kisha pas ni ma heret.

lovely
03-10-11, 00:15
Murgesha,

ne menyre qe me ne fund te hyjme ne teme, (e te mos kendojme "oh rreth e rreth bahces u solla" vec tuj u sjelle),
a na i sillni dikush, ose ti, ju lutem, vetem nja 5 pyetje edhe/ose pergjigje qe i bejne femijet e qe po kerkokan tretman te vecante (pale edhe tabuja e shtabuja u permenden ksajde)???

pyeta edhe pak me pare:

Cka edukohet, konkretisht???
Cka konsistoni kur thuni "edukata seksuale" konkretisht???

Hajde pra, mbase po keni qejf plus me theksu "nuk kemi tabu",
Cka nuk paskeni tabu, konkretisht???

p.s.

hala nuk jam bo nervoz :biggrin: jam i qete jam i qete :tongue:


valla mos u bo nevroz me ingjen, se kur po bohesh ti nevroz, une pej tutes pej shpise tem po dal hahahahahahaa

Ylli jem, 6 vjet, vjen n shpi edhe me thote;

Mam, qysh bohet beba?
Une i thom; je i vogel me dit pllum, kur t rritesh edhe pak t kallxon mami.
Ai; Mam, une e di qysh bohet beba.
U; qysh e din ti?
Ai; e kam msu n shkolle.
Edhe e dike, veq do detaje i mungojshin.

Kur te rriten fmija, na nuk mujna me i nal me pas marrdhanje, po duhet bile me i msu qysh mos me lan fmi udhve, secilen here ka njo:biggrin:
Tash une kondomat nuk muj me ia ble e me ia lane ne kulete, veq menoj se mas pari me kan vet shembull, nejse une fmije udhve nuk kam lan :biggrin:, po du me thane familjen me e vleresu lart, me e respektu njani tjetrin, i madh e i vogel ne nje familje.. fmija me kan i lidht, me ia dit rendesine familjes, si t nanes si t babes.

Me shembuj te tjereve me i kallxu, psh qe ky fmija, nuk jeton me babin e vet, se baba i vet nuk o kan i kujdesshem kur o kan i ri, e njerzit e ri gabojne, e duhet me kan shume t kujdesshem djemt e ri e blla blla blla... Pak a shume me i kallxu edhe per smundjet ngjitese, qysh me e ru shendetin, e shume e shume sene te tjera :)

Me i kallxu se fmija nuk duhet me bo fmi, se njeri duhet me u pjek vet nihere per me kan gati me u bo prind. Se kur t bohesh prind, jeta jote ndryshon pergjithmone.
Prej vaktit me u mundu me e ndertu ni mendje t shendoshe :)

lovely
03-10-11, 00:29
valla mos u bo nevroz me ingjen, se kur po bohesh ti nevroz, une pej tutes pej shpise tem po dal hahahahahahaa

Ylli jem, 6 vjet, vjen n shpi edhe me thote;

Mam, qysh bohet beba?
Une i thom; je i vogel me dit pllum, kur t rritesh edhe pak t kallxon mami.
Ai; Mam, une e di qysh bohet beba.
U; qysh e din ti?
Ai; e kam msu n shkolle.
Edhe e dike, veq do detaje i mungojshin.

Kur te rriten fmija, na nuk mujna me i nal me pas marrdhanje, po duhet bile me i msu qysh mos me lan fmi udhve, secilen here ka njo:biggrin:
Tash une kondomat nuk muj me ia ble e me ia lane ne kulete, veq menoj se mas pari me kan vet shembull, nejse une fmije udhve nuk kam lan :biggrin:, po du me thane familjen me e vleresu lart, me e respektu njani tjetrin, i madh e i vogel ne nje familje.. fmija me kan i lidht, me ia dit rendesine familjes, si t nanes si t babes.

Me shembuj te tjereve me i kallxu, psh qe ky fmija, nuk jeton me babin e vet, se baba i vet nuk o kan i kujdesshem kur o kan i ri, e njerzit e ri gabojne, e duhet me kan shume t kujdesshem djemt e ri e blla blla blla... Pak a shume me i kallxu edhe per smundjet ngjitese, qysh me e ru shendetin, e shume e shume sene te tjera :)

Me i kallxu se fmija nuk duhet me bo fmi, se njeri duhet me u pjek vet nihere per me kan gati me u bo prind. Se kur t bohesh prind, jeta jote ndryshon pergjithmone.
Prej vaktit me u mundu me e ndertu ni mendje t shendoshe :)


Harrova me shtu se kto sene nuk jane qe msohen mrena nje ore edukate seksuale, kjo pune merr kohe, merr vjet, gradualisht, po sigurt.
Kurqysh nuk dmth qe garantohum se fmise tone nuk i ndodh ajohja, po na si prind me e bo punen tone! :)

LOJETARI
03-10-11, 00:31
nejse,
qito qe tuk osht mir m'i eduku femijet, e kuptova edhe m'u duk mjaft e dobishna, se nuk e kisha pas ni ma heret.


Bac ,

Tema ėshtė me vend .Kėtė po e dėshmon mė sė shumti prezenca jote .Pytjet e tua janė dėftuesi mė i mirė ,qė fėmija pyesin gjithėēka .Ata nuk kanė marre ,qysh nuk kie as ti .Atyre duhet me ju dhanė pėrgjigje , qysh duhet me tė dhanė edhe ty , pėrndryshe ju japin kojshia e pastaj te dalin prej dore , qysh mundesh edhe ti me na dalė prej dore . Nuk guxojmė me tė lanė pa edukate deri dy orė para se tė shtijmė dhandėrr .

Edukatė seksuale me fėmijė nuk ka , por ka shpjegime ,sqarime .Pikė.

Diku ma lartė vete a mjaftojne informatat qe femija i marrin ne shkollė , ne vendet ku na jetojmė .Mendoj se jane baze e mire per secilin femije ......

Kur te arrijshe moshen me hy detale, hiq mus ta nien se nuk kemi me te lanė mangut , krejt kemi me ti shpjegue ....

Makresh
03-10-11, 00:48
1. sa eshte tek shqiptaret ende teme Tabu?

2. Dhe sa e nevojshme eshte qe populli yne te jete me mire i informuar?


3. Tregoni nga perspektiva e juaj si e shihni dhe per ju prinder sa eshte e pranishme tek familjet e juaja?

urdheroni diskutoni.......

1. Tek shqiptaret, do te jet tem tabu perderisa nuk i mesohet femive tan neper shkolla.

2. Eshte e nevojshme, saqe ēdo vit, sepaku nga nje dit, duhet folur per te mirat dhe per rreziqet seksuale.

3. S'ju kuptova.

Reana
03-10-11, 05:40
hmmm...po lexoj postimet dhe me krijohet pershtypja se nganjehere disa nga lojetaret (me falni-moderatoret e kisha fjalen) e ketij forumi jane te interesuar me teper te krijojne "rrjeta marimangash" sesa tema diskutimesh ku antaret mund te jene rehat te shprehen e te diskutojne...
Ani keta qe po konsiderojne se me qene dinosaur ska arritje me te madhe-po me bejne te kuptoj se patriarkalizmi eshte koncept i ngulitur aq thelle ne mendjet e disave saqe edhe dekada ne ambiente tjera me liberale e te hapura, veshtire se japin japin rezultate pozitive.

Si thote fjala e urte-cka piqet nuk hiqet.

Sa i perket pyetjeve qe ka parashtruar Dea -hiq pa qene dinosaur, fosile ne shkembijte e para disa mileniumeve, mund them lirisht dhe shume thjeshte ashtu si thuhet ne anglishte -"Honesty is the best policy" (Te qenurit te sinqerte eshte menyra me e mire)....femijte nuk i sjell lejleku-as persona te panjohur me shporte te dera-femijte i bejne prinderit e tyre-pamarreparasysh se a jane ata prinder te martuar apo jo-qe dmth se dy persona te moshes se kundert duke filluar prej momentit te pjekurise se tyre seksuale-qe fillon shuuuuume me heret se ajo emocionale dhe fizike-jane ne gjendje qe permes aktit seksual te krijojne femije.

Sa e mbaj mend une ne shkollat fillore ne Kosove mesohet shumimi i llojeve te ndryshme ne natyre, duke filluar dikud prej klases se katert-(lenda Dituri Natyre-ndoshta keta dinosauret nuk e mbajne mend at lende sa ka qene teper moti per ta:tongue:) dhe ne biologjine e klases se tete shumimi tek njerezit. E di se jane bere reforma ne sferen e arsimit ne Kosoven e pasluftes-por shumimi tek raca e njerezve mesohet edhe me tej ne moshen 13-14 vjecare....Asgje interesant....

Perndryshe, perderisa kam respekt te vecante per mendjet e ndritura te cilat me vite e vite kane akumular thesar diturie-dhe secilen here qe hapin gojen apo shkruajne nje fjale, zemra te ndalet nga deshira per absorbuar gjithe njohurite e tyre, ata te cilet mendojne vetem pse jane me te vjeter meritojne te flasin e krokasin, definitivisht kane nevoje te ndrrojne menyren sesi komunikojne. Natyrisht, jo per mua po per hir te asaj se ne shekullin 21 me se pari femjte e tyre do t'ua kufizojne hapsiren per krokatje te vazhdueshme....:smile: (ky ishte lesioni i konsekuencave)

panta_rhei
03-10-11, 11:47
Bac ,

Tema ėshtė me vend .Kėtė po e dėshmon mė sė shumti prezenca jote .Pytjet e tua janė dėftuesi mė i mirė ,qė fėmija pyesin gjithėēka .Ata nuk kanė marre ,qysh nuk kie as ti .Atyre duhet me ju dhanė pėrgjigje , qysh duhet me tė dhanė edhe ty , pėrndryshe ju japin kojshia e pastaj te dalin prej dore , qysh mundesh edhe ti me na dalė prej dore . Nuk guxojmė me tė lanė pa edukate deri dy orė para se tė shtijmė dhandėrr .

Edukatė seksuale me fėmijė nuk ka , por ka shpjegime ,sqarime .Pikė.

Diku ma lartė vete a mjaftojne informatat qe femija i marrin ne shkollė , ne vendet ku na jetojmė .Mendoj se jane baze e mire per secilin femije ......

Kur te arrijshe moshen me hy detale, hiq mus ta nien se nuk kemi me te lanė mangut , krejt kemi me ti shpjegue ....

E pranoj se nuk e dij qysh operojne sherbimet tuaja informative, por parimisht e dij qe ju nuk jeni te supozuar qe te keni informata se a jane te martuar anetaret, a kane femije etj. Te pakten jo t'i lakoni e publikoni ato neper diskutime pa dijenine dhe aprovimin e anetarit.

Kjo ke e para (e qe do te duhej ne forum te ishte edhe rregull).

Ne po te duket e mire tema ty, atehere pse nuk po diskuton?
Qysh qenka nje teme e mire?

Vec me ardhe me shkru: "tema e mire valla", "mire osht m'i eduku femijet valla"...?!
Ose, me ardhe me i thane tjetrit: "mos u perzij ti se na NUK e kemi hape temen per me informu e me eduku lexuesin me dicka te hajrit... por thjesht ekemi hape me shit p*rdhe".


Une u kyqa edhe diskutova, u pergjigja, pyeta, per gjera krejt konkrete dhe per ato qe kishin sjelle te tjeret ne kete diskutim. Qashtu qysh i ka hije nje debati.

Thash se po me ben pershtypje te vecante: cka lyp fjala TABU ne kete diskutim?

Cka dmth "sa i perket edukimit seksual, ne familjen time nuk ka tabu"?

A e dini, se pari, funksionin qe e ka tabu-ja per shoqerine njerezore?!

Tabu do te thote qe nana nuk duhet te del cullak para femijes se vet;
tabu do te thote qe motra nuk duhet te del cullak para vellait ose familjes;
e te tjera te ngjashme...

tash,
cka ndodhe ne nje familje kur nuk ka TABU hiq sa i perket edukimit seksual?!


Nese kyqeni ketu per diskutim, kjo,
e nese kyqeni veq me kallzu qe jeni gjalle e kishe po shkrujm dicka... atehere neve na mbetet veq te themi: pune e madhe n'kofshi gjalle.

Hajra
03-10-11, 12:35
Aty eshte edhe problemi, kame femije qe sapo kane hyre ne moshen e adoleshences dhe shpeshhere se di si te reagoj apo sdi te nis nje teme te tille, tjetra eshte se nga ana profesionale kame te bej me femije qe kane mungese ne kete drejtim dhe shoh pasojat para syve. Pra e shoh se nese tash une si Prind gaboj nuk e gjej menyren e pershtatur qe te jua hap kete teme femijeve te mije, mund te sjell gabime te pafalshme.
E sa per ate qe thua ne u riitem ne mungese te edukates seksuale dhe mire jemi, tu kisha lute ta reflektosh kohen prapa kur kjo teme ishte shume presente per ty dhe nuk ishe ne gjendje ta shprehesh ate qe ndjen, dhe tani me trego swe si ishte. Kurse tjetra se do te adulosh qe femijet e tu te mos kene jete seksuale deri ne moshen 18 vjeq eshte deshire jo vetem e jotja po edhe e imja e besoj se eshte e qdo prindi. Por e dine ti e di une e edine edhe te tjeret se ne nuk vendosim+


Faleminderit juve per qasje ne teme.

......mendoj qe ne si prind ne radhe te pare duhet te ia arrijm ti edikoim femijet tane duke ju dhene nje edukate te gjere , si ne sjellje, kulture, dallim te mires nga e keqja, te investoim para dhe mund ne arsimimin dhe shkollimin e tyre, te krijoim raporte te shendosha brenda familjes, etj etj... Keshtu qe nje dite nuk do ta kemi edhe aq te veshtire te flasim edhe per jeten seksuale, ne kuptim te kujdesit.

Reana
04-10-11, 03:21
E
Tabu do te thote qe nana nuk duhet te del cullak para femijes se vet;
tabu do te thote qe motra nuk duhet te del cullak para vellait ose familjes;
e te tjera te ngjashme...

hmmm:rolleyes:
dinosauret patriarkal dhe shovenistet mashkullore kur diskutojne, keshtu e ka...
si thote populli ku dhemb dhembi shkon gjuha-keta shembujt e tu s'mujten me qene asnje mashkull qe del cullak-po u desht me qene te gjithe femra? apo vetem kur dalin femrat i thuhet tabu sipas teje????

panta_rhei
04-10-11, 10:28
hmmm:rolleyes:
dinosauret patriarkal dhe shovenistet mashkullore kur diskutojne, keshtu e ka...
si thote populli ku dhemb dhembi shkon gjuha-keta shembujt e tu s'mujten me qene asnje mashkull qe del cullak-po u desht me qene te gjithe femra? apo vetem kur dalin femrat i thuhet tabu sipas teje????

ani kush o ēue, o ni loj' me lue
paska ardh' "njana" oh tuj fluturue
(ani mir' paske bo, se boll ke agjėrue) :biggrin:


Reanė,
Vėrejtje me vend, s'ka fjalė.

DEA
04-10-11, 15:17
1. Tek shqiptaret, do te jet tem tabu perderisa nuk i mesohet femive tan neper shkolla.

2. Eshte e nevojshme, saqe ēdo vit, sepaku nga nje dit, duhet folur per te mirat dhe per rreziqet seksuale.

3. S'ju kuptova.


Secili prej nesh ka kendveshtrimin individual! Une ju drejtova explicit prinderve, pasi te cilet jane ne nje procedure ndoshta me intensive te till me femijet e tyre. Por qe nuk do te thot se mund te pergjigjen vetem ata qe jane Prind, debati eshte i hapur per te gjithe.

DEA
04-10-11, 15:32
p.s.

Po m'intereson,
Ēka mendoni kur thoni me iu dhanė femijeve edukate seksuale???

Me i msu qysh duhet me ba seks?!
Me i msu kur duhet me t'pelqy dikush e kur jo?!

.

.........vetem nese me je drejtuar mua me keto pyetje:


lexo postimin e pare ku dhe hapa temen dhe sheh se qellimi im nuk ishte tek edukimi seksual i femijeve, sikur ta lexoni me vemendje jam e sigurt se do ta kuptoni thelbin e temes.

Por nese te pergjigjem direkt pa e marre personalisht ateher them , se ne familje fillojne qalimet e edukates seksuale ku si pasoj kemi perversat, ata qe kane nje imagjinat te pakapshme te seksualitetit dhe i shtyn qe ta kalojne cdo kufi vetem e vetem per shuar epshet shtazarake.

ky ishte vetem nje shembull prej shembujve te shumet.......

DEA
04-10-11, 15:55
Une u kyqa edhe diskutova, u pergjigja, pyeta, per gjera krejt konkrete dhe per ato qe kishin sjelle te tjeret ne kete diskutim. Qashtu qysh i ka hije nje debati.

Thash se po me ben pershtypje te vecante: cka lyp fjala TABU ne kete diskutim?

Cka dmth "sa i perket edukimit seksual, ne familjen time nuk ka tabu"?

A e dini, se pari, funksionin qe e ka tabu-ja per shoqerine njerezore?!

Tabu do te thote qe nana nuk duhet te del cullak para femijes se vet;
tabu do te thote qe motra nuk duhet te del cullak para vellait ose familjes;
e te tjera te ngjashme...

tash,
cka ndodhe ne nje familje kur nuk ka TABU hiq sa i perket edukimit seksual?!


Nese kyqeni ketu per diskutim, kjo,
e nese kyqeni veq me kallzu qe jeni gjalle e kishe po shkrujm dicka... atehere neve na mbetet veq te themi: pune e madhe n'kofshi gjalle.
..........tek dikush fillojne Tabut nese therret Burrin/Gruan ne emer.............., nese ne TV del nje skene ku te tjeret duhen ta hjeqin pasi ndjehen keq................., kur burrat dhe Grat ndajne nje dhome te ndejes etj. Kurse tek dikush fillon ateher kur Partneri nxihet ne flagranti................, ku veshmbathja eshte gjithqka tjeter perveq se veshmbathje......................Ne nje Shtet te gjitha ato qka kalojne Normat e atije populli jane tabu, ne nje familje te gjitha ato qka kalojne normat e asaj familje jane tabu, ne nje shoqeri te gjitha ato qka kalojne Normat e asaj shoqerije jane tabu etj. etj.

jadore
04-10-11, 15:56
hmmm...po lexoj postimet dhe me krijohet pershtypja se nganjehere disa nga lojetaret (me falni-moderatoret e kisha fjalen) e ketij forumi jane te interesuar me teper te krijojne "rrjeta marimangash" sesa tema diskutimesh ku antaret mund te jene rehat te shprehen e te diskutojne...
Ani keta qe po konsiderojne se me qene dinosaur ska arritje me te madhe-po me bejne te kuptoj se patriarkalizmi eshte koncept i ngulitur aq thelle ne mendjet e disave saqe edhe dekada ne ambiente tjera me liberale e te hapura, veshtire se japin japin rezultate pozitive.

Si thote fjala e urte-cka piqet nuk hiqet.

Sa i perket pyetjeve qe ka parashtruar Dea -hiq pa qene dinosaur, fosile ne shkembijte e para disa mileniumeve, mund them lirisht dhe shume thjeshte ashtu si thuhet ne anglishte -"Honesty is the best policy" (Te qenurit te sinqerte eshte menyra me e mire)....femijte nuk i sjell lejleku-as persona te panjohur me shporte te dera-femijte i bejne prinderit e tyre-pamarreparasysh se a jane ata prinder te martuar apo jo-qe dmth se dy persona te moshes se kundert duke filluar prej momentit te pjekurise se tyre seksuale-qe fillon shuuuuume me heret se ajo emocionale dhe fizike-jane ne gjendje qe permes aktit seksual te krijojne femije.

Sa e mbaj mend une ne shkollat fillore ne Kosove mesohet shumimi i llojeve te ndryshme ne natyre, duke filluar dikud prej klases se katert-(lenda Dituri Natyre-ndoshta keta dinosauret nuk e mbajne mend at lende sa ka qene teper moti per ta:tongue:) dhe ne biologjine e klases se tete shumimi tek njerezit. E di se jane bere reforma ne sferen e arsimit ne Kosoven e pasluftes-por shumimi tek raca e njerezve mesohet edhe me tej ne moshen 13-14 vjecare....Asgje interesant....

Perndryshe, perderisa kam respekt te vecante per mendjet e ndritura te cilat me vite e vite kane akumular thesar diturie-dhe secilen here qe hapin gojen apo shkruajne nje fjale, zemra te ndalet nga deshira per absorbuar gjithe njohurite e tyre, ata te cilet mendojne vetem pse jane me te vjeter meritojne te flasin e krokasin, definitivisht kane nevoje te ndrrojne menyren sesi komunikojne. Natyrisht, jo per mua po per hir te asaj se ne shekullin 21 me se pari femjte e tyre do t'ua kufizojne hapsiren per krokatje te vazhdueshme....:smile: (ky ishte lesioni i konsekuencave)

e mo Reane , mire se ardhe, ti ardhshe si vera..
se mbetem gati duke u kontaminu me keq se reliket e fosileve ..
pa me trego xhan , se u pa puna ..ata te mite ishin me njerzor nuk me thane lejleku si shpeze te solli por qe me gjeten ne xhami te Hadumit ,mi paten humbur do vjet te fillimit te jetes tuj i analizu ngjajshmerit me ta , veq hallall ju bera me kohe ..

...tash per hire te sinqeritetit ne raport me femijet dhe modernizmit( si nje kompleks kyq i shqiptareve) tregom te keqen mos te gaboj une ne kete rast , si te veproj se edukata seksuale lami ne vete e gjone bile eshte , .
kur flitet me femijet e moshes mbi 12 vjeq perveq se ,( ta marr shembull ) duhet te ju shpjegojme cka nenkupton termi libido, ereksioni , etj, etj, .. apo kur vie tek mesimi , per format e akteve dhe veprimeve ne mardhenje te moshave te kunderta , me fal aludova gjinive , (gjithmone duke aluduar per edukaten seksuale) , hajde ,prap po ndalem e po e marr si shembull stili kamasutra, apo , apo ..!!!..cfare thua ti , ju mjafton vetem teoria ..?
.. apo duhet edhe te ju praktikojme ..?
..jo per tjeter , por qe femijet ti kemi sa me te kompletuar dhe informuar ..bashkohore me nje fjal ..

p.s.
falenderoj paraprakishte temen ''pa cenzura" dhe antaret e saj qe indirekt me ndihmuan te perpiloj kete pyjte me rendesi dhe casje kaq vizionare .

Reana
04-10-11, 16:40
ani kush o ēue, o ni loj' me lue
paska ardh' "njana" oh tuj fluturue
(ani mir' paske bo, se boll ke agjėrue) :biggrin:


Reanė,
Vėrejtje me vend, s'ka fjalė.

(me behen shenjester te gjitha ata qe flasin po s'e shikojne veten-:wink:)

Metaforat e tua po me perkujtojne at drejtimin filozofik grek sipas te cilit vetem gjerat qe i shohim egzistojne. Kritika ka qene me vend ne mos e pakte se verej edhe tendenca misogjene.

Reana
04-10-11, 16:58
...tash per hire te sinqeritetit ne raport me femijet dhe modernizmit( si nje kompleks kyq i shqiptareve) tregom te keqen mos te gaboj une ne kete rast , si te veproj se edukata seksuale lami ne vete e gjone bile eshte , .
kur flitet me femijet e moshes mbi 12 vjeq perveq se ,( ta marr shembull ) duhet te ju shpjegojme cka nenkupton termi libido, ereksioni , etj, etj, .. apo kur vie tek mesimi , per format e akteve dhe veprimeve ne mardhenje te moshave te kunderta , me fal aludova gjinive , (gjithmone duke aluduar per edukaten seksuale) , hajde ,prap po ndalem e po e marr si shembull stili kamasutra, apo , apo ..!!!..cfare thua ti , ju mjafton vetem teoria ..?
.. apo duhet edhe te ju praktikojme ..?
..jo per tjeter , por qe femijet ti kemi sa me te kompletuar dhe informuar ..bashkohore me nje fjal ..

E dashur,
te qenurit objektiv nuk ka konotacion negativ-nuk eshte per hire te modernitetit por te se vertetes qe duhet qene te sinqerte me femijte.
Ndersa sa i perket pyetjeve qe i ke shtruar, pse konsideron se duhet te jene tek pacenzura??? mendon se mjeksia, biologjia duhet te jene te cenzuruara poashtu??? kapituj te tere shkencor egzisojne ne lidhje me disa nga pyetjet qe ke parashtruar..
perndryshe, dyshoj shume se nje 12 vjecar vjen dhe ti ben ato pyetje-posaqerisht per kamasutren-une kisha thene se ato jane pyetje kurioziteti dhe deshire per vetenjohje te te rriturve te cilet nuk kane gezuar kurr ambient te dashur dhe te sinqert, dhe njohurite e tyre kane mbetur te limituara mes asaj qe konsiderohet marre/turp dhe asaj qe eshte e pranueshme prej normave shoqerore.

jadore
04-10-11, 17:22
E dashur,
te qenurit objektiv nuk ka konotacion negativ-nuk eshte per hire te modernitetit por te se vertetes qe duhet qene te sinqerte me femijte.
Ndersa sa i perket pyetjeve qe i ke shtruar, pse konsideron se duhet te jene tek pacenzura??? mendon se mjeksia, biologjia duhet te jene te cenzuruara poashtu??? kapituj te tere shkencor egzisojne ne lidhje me disa nga pyetjet qe ke parashtruar..
perndryshe, dyshoj shume se nje 12 vjecar vjen dhe ti ben ato pyetje-posaqerisht per kamasutren-une kisha thene se ato jane pyetje kurioziteti dhe deshire per vetenjohje te te rriturve te cilet nuk kane gezuar kurr ambient te dashur dhe te sinqert, dhe njohurite e tyre kane mbetur te limituara mes asaj qe konsiderohet marre/turp dhe asaj qe eshte e pranueshme prej normave shoqerore.

reana , prap e parashtoj te njejten pytje ..
si duhet te veprojme me femijet, te ju shpejgojme shkencen e seksollogjise ne detale vetem teoritikishte apo dhe praktikishte ..!
nenkupton raporti prind -femi ,dhe kshillat mbi edukaten seksuale vetem masat preventive , aq sa i mesojne dhe ne shkolle apo , nenkupton njohuri me te gjera ..!
thjeshte pytjen e beje nga ideja qe femiu mos te ndihet i frustruar dhe emocionalishte i ndrydhur qe nuk gezon nje ambient te dashur dhe te sinqerte ne raport me prinder ..
.p.s.
ne kuturen perendimore , prej 13 vjeq thirret moshe e pjekur dhe e afte per nje lidhje , nuk e ke vrejte !

panta_rhei
04-10-11, 17:47
(me behen shenjester te gjitha ata qe flasin po s'e shikojne veten-:wink:)

Metaforat e tua po me perkujtojne at drejtimin filozofik grek sipas te cilit vetem gjerat qe i shohim egzistojne. Kritika ka qene me vend ne mos e pakte se verej edhe tendenca misogjene.

E mirė de, mirė, le t'mos e teprojmė tash me kėtė paranojėn tėnde seksiste... Se, tybe, as nuk ėshtė kėtu objekt diskutimi, as s'ka relevancė.

OK,
Njė kėrkesė/propozim:
Kėtė "Seksizmin" (luftėn nė mes gjinive) qė ti e bartė me krenari gjithandej, edhe si "casus belli", (edhe pėrmes firmės), a e fusim edhe kėtė tek ato tregimet e tua pėr dinosaurėt?! :smile:

Reana
04-10-11, 18:08
E mirė de, mirė, le t'mos e teprojmė tash me kėtė paranojėn tėnde seksiste... Se, tybe, as nuk ėshtė kėtu objekt diskutimi, as s'ka relevancė.

OK,
Njė kėrkesė/propozim:
Kėtė "Seksizmin" (luftėn nė mes gjinive) qė ti e bartė me krenari gjithandej, edhe si "casus belli", (edhe pėrmes firmės), a e fusim edhe kėtė tek ato tregimet e tua pėr dinosaurėt?! :smile:"casus" cka?:tongue:
jo ore- e kisha me postimin...mesohu te mos e marresh cdo gje si "shpallje lufte" diqysh...hahahah

perndryshe jistifikimit tend i thuhet-po i thote ujku deles pse po ma turbullon ujin-perderisa barazia gjinore nuk egziston, shembujt qe i ke marre nuk vlejne...:biggrin:

Reana
04-10-11, 18:12
reana , prap e parashtoj te njejten pytje ..
si duhet te veprojme me femijet, te ju shpejgojme shkencen e seksollogjise ne detale vetem teoritikishte apo dhe praktikishte ..!
nenkupton raporti prind -femi ,dhe kshillat mbi edukaten seksuale vetem masat preventive , aq sa i mesojne dhe ne shkolle apo , nenkupton njohuri me te gjera ..!
thjeshte pytjen e beje nga ideja qe femiu mos te ndihet i frustruar dhe emocionalishte i ndrydhur qe nuk gezon nje ambient te dashur dhe te sinqerte ne raport me prinder ..
.p.s.
ne kuturen perendimore , prej 13 vjeq thirret moshe e pjekur dhe e afte per nje lidhje , nuk e ke vrejte !


Ooo une kam verejte shume sende...
ne vecanti, jam e sigurte100% qe nuk ka femije qe deshiron qe prindi me praktike te ja sqaroj seksualitetin-sdi ku qenkan ata femije sipas teje qe po u frustrohekan pse prinderit nuk ua sqarojne praktikisht gjitha detajet seksuale-ndoshta deshiron ta parashtrosh ndryshe se cka deshur te thuash!!!

panta_rhei
04-10-11, 18:19
"casus" cka?:tongue:
jo ore- e kisha me postimin...mesohu te mos e marresh cdo gje si "shpallje lufte" diqysh...hahahah

perndryshe jistifikimit tend i thuhet-po i thote ujku deles pse po ma turbullon ujin-perderisa barazia gjinore nuk egziston, shembujt qe i ke marre nuk vlejne...:biggrin:

Ketu ke te drejte, apet :tongue:
per kete shembullin "po i thote ujku deles", e kam fjalen,

shume i urrej meshkujt edhe une,
vec ta dijsh qe une shume i dua femrat,
bile kam vendosur, definitivisht do te martohem me nje femer,

une kurrsesi nuk mund t'i kuptoj disa njerez qe pranojne te martohen me meshkuj. (ani sidomos do femra qe iu kane shpalle lufte meshkujve, e ne anen tjeter shkojne martohen me meshkuj!!!!??? ah tradhtaret, ah) :tongue:

jadore
04-10-11, 18:47
Ooo une kam verejte shume sende...
ne vecanti, jam e sigurte100% qe nuk ka femije qe deshiron qe prindi me praktike te ja sqaroj seksualitetin-sdi ku qenkan ata femije sipas teje qe po u frustrohekan pse prinderit nuk ua sqarojne praktikisht gjitha detajet seksuale-ndoshta deshiron ta parashtrosh ndryshe se cka deshur te thuash!!!

le reane , se i dol boja edhe kesaj meseleje ..
po ne dreq te mallkuar e gjithe retorika e dija kur nuk shendrrohet ne praktikim te te jetuarit bre ...!

sqarime , reane ..
qellimisht ti japa shembujte imagjinare diametralishte ekstrem ,duke aluduar , qe marr nje pergjigje qofte edhe nje pergjigje futuristike ....
..
ajo qe me intereson tek gjitha shqipet ne pergjithesi eshte pytja si vijon ..
cka quajme model te raportit prind bashkohore dhe femi ne kete kontest ..mjafton vetem lirija qe femiu na tregon po me pelqen nje vajze ,apo nje djal , apo miratimi ne heshtje pa e ditur ata kur ne xhepa te pantollonave ju gjinden masat preventive ..!
apo heshtja dhe loja symbyllurazi kundrejte tyre ..!

Reana
04-10-11, 20:07
shume i urrej meshkujt edhe une,
vec ta dijsh qe une shume i dua femrat,
bile kam vendosur, definitivisht do te martohem me nje femer,


hajde per hajer...(po per hir te argumentit te martuarit me nje femer nuk e ben dike me pak misogjen)une kurrsesi nuk mund t'i kuptoj disa njerez qe pranojne te martohen me meshkuj. (ani sidomos do femra qe iu kane shpalle lufte meshkujve, e ne anen tjeter shkojne martohen me meshkuj!!!!??? ah tradhtaret, ah) :tongue:

ehhh de..disave nese ua kritikon opinionet-ju ke shpallur lufte, nese ua kritkon shprehite-ua urren gjinine:tongue:...ku je msu me "perkthy" keshtu nime...:biggrin:

Reana
04-10-11, 20:22
le reane , se i dol boja edhe kesaj meseleje ..
po ne dreq te mallkuar e gjithe retorika e dija kur nuk shendrrohet ne praktikim te te jetuarit bre ...!

Uh uh uh bije, merre veten me te mire qike...
ata praktiken e bojne kur t'iu vjen koha ska nevoje me u merzite me daden:tongue:


sqarime , reane ..
qellimisht ti japa shembujte imagjinare diametralishte ekstrem ,duke aluduar , qe marr nje pergjigje qofte edhe nje pergjigje futuristike ....
..
ajo qe me intereson tek gjitha shqipet ne pergjithesi eshte pytja si vijon ..
cka quajme model te raportit prind bashkohore dhe femi ne kete kontest ..mjafton vetem lirija qe femiu na tregon po me pelqen nje vajze ,apo nje djal , apo miratimi ne heshtje pa e ditur ata kur ne xhepa te pantollonave ju gjinden masat preventive ..!
apo heshtja dhe loja symbyllurazi kundrejte tyre ..!

I njderi ish-Presidenti Rugova e ka lene nje fjale te mencur (ne mesin e shume te tjerave natyrisht) thonte nise e sos-DIALOGU!
cdo familje eshte ndryshe, cdo familje i ka rregullat e veta, jo te gjitha zgjidhjet vlejne per te gjithe, por pamarre parasysh qasjet e prinderve ne kete ceshtje te cilen po e diskutojme, dialogu eshte vegel e jashtezakonshme-autokratizmi jo edhe aq.
raporti me femijet forme kontrate ku kushtet duhet bere negociata-pa dhune, me dialog-perndryshe rrezikon pavaresimin komplet-ikjen e entiteteve (ne kete rast femijeve).

Antika
04-10-11, 21:49
sa eshte tek shqiptaret ende teme Tabu? Dhe sa e nevojshme eshte qe populli yne te jete me mire i informuar? Tregoni nga perspektiva e juaj si e shihni dhe per ju prinder sa eshte e pranishme tek familjet e juaja?

urdheroni diskutoni.......

Edukata seksuale
Dea,
seq me tingellon keq titulli i temes per nje diskutim prinder-femije!!
A do te ishte me mire qe titulli i temes te jete:Edukate morale!
Pa mar parasysh kohen e shkuar apo te tashmen "modernen",mendoj qe distanca prind femij duhet te jete ēdo her,te pakten per kete teme,mendoj!
Mund te u tregojme shembuj qofte edhe te imagjinuar per moralin dhe jomoralin ,por drejtperdrejte te bisedohet per sex,pak e veshtire,derisa femiu shum gjera i meson ne shkolle,nga shoqeria e tj e tj.

Oqeani
04-10-11, 21:54
Edukata seksuale
Dea,
seq me tingellon keq titulli i temes per nje diskutim prinder-femije!!
A do te ishte me mire qe titulli i temes te jete:Edukate morale!
Pa mar parasysh kohen e shkuar apo te tashmen "modernen",mendoj qe distanca prind femij duhet te jete ēdo her,te pakten per kete teme,mendoj!
Mund te u tregojme shembuj qofte edhe te imagjinuar per moralin dhe jomoralin ,por drejtperdrejte te bisedohet per sex,pak e veshtire,derisa femiu shum gjera i meson ne shkolle,nga shoqeria e tj e tj.


Me shpesh na "hece" truri kendej se sa ka morali !!!

LaDy_Diaspora
04-10-11, 22:19
sa eshte tek shqiptaret ende teme Tabu? Dhe sa e nevojshme eshte qe populli yne te jete me mire i informuar? Tregoni nga perspektiva e juaj si e shihni dhe per ju prinder sa eshte e pranishme tek familjet e juaja?

urdheroni diskutoni.......

Temė tabu ėshtė, sepse mendojnė shumė prindėr qė ua "shishmojnė" fėmijeve njė gjė kur ua shpjegojnė.
Pastaj tė gjithė e kemi parasysh fenomenin nė vazhdim:
Po shikoni njė film nė TV dhe vjen njė skenė romantike, dy tė rinjė, po afrohen dhe po puthen - beeeeeep - edhe ndrrohet programi.

Unė besoj qė dija t'bėn mbret.
Sa mė shumė qė din, aq mė pak tė interesojnė eksperimentimet.
Pastaj, njė gjė tė ndalohet nga rrethi, nga familja - duket edhe mė interesante.
Molla e ndaluar dihet se gjithėmonė ėshtė mė e ėmbėl se ato qė i ke para hunde.
Cdo ditė po dėgjojmė nga abortet e ndryshme nga vajzat e reja apo lindjet e ndaluara, fėmijet nepėr kontejner apo nė mal, kjo ėshtė ajo dukuri qė duhet ta parandalojmė...

Unė akoma s'jam prind, por besoj qė do bėj ēmos qė fėmijet t'i edukoj mirė e t'i informojė kur ėshtė nevoja...

Antika
04-10-11, 22:39
Temė tabu ėshtė, sepse mendojnė shumė prindėr qė ua "shishmojnė" fėmijeve njė gjė kur ua shpjegojnė.
Pastaj tė gjithė e kemi parasysh fenomenin nė vazhdim:
Po shikoni njė film nė TV dhe vjen njė skenė romantike, dy tė rinjė, po afrohen dhe po puthen - beeeeeep - edhe ndrrohet programi.

Unė besoj qė dija t'bėn mbret.
Sa mė shumė qė din, aq mė pak tė interesojnė eksperimentimet.
Pastaj, njė gjė tė ndalohet nga rrethi, nga familja - duket edhe mė interesante.
Molla e ndaluar dihet se gjithėmonė ėshtė mė e ėmbėl se ato qė i ke para hunde.
Cdo ditė po dėgjojmė nga abortet e ndryshme nga vajzat e reja apo lindjet e ndaluara, fėmijet nepėr kontejner apo nė mal, kjo ėshtė ajo dukuri qė duhet ta parandalojmė...

Unė akoma s'jam prind, por besoj qė do bėj ēmos qė fėmijet t'i edukoj mirė e t'i informojė kur ėshtė nevoja...

Lady,nuk ishte fjala per ndonje loder te ndaluar!:biggrin:

emine
04-10-11, 22:53
Jan shume pak vite qe na ndajn me tabu te ndryshme,poashtu ka qen turp te flitet per qkadoqofte rreth sexit,po kohet kan ndryshu,diku njerzit jan ber aq modern dhe cnjerzore saqe jo tabu po cdo dite ballafaqohen femijte me gjana negatitve,ndersa ne familjet e shendosha ,cdoher e me te afert ndihen prinderit me femijet,ne kemi shume gjana negative ne te kaluaren,por edhe pse tabu qendron nje edukim i shendosh ende tek populli yne,une e shofe teper ekxtreme nje vajz te sillet neper syte e prinderit lakuriq,apo e kunderta,e sa per te ksihllu femiun,eshte detyra e cdo prindi,por ne disa raste prindi duhet te ket rrespekte per jeten private te femiut ,

LaDy_Diaspora
04-10-11, 22:54
Lady,nuk ishte fjala per ndonje loder te ndaluar!:biggrin:

Edhe duhani ėshtė i dėmbshėm, i ndaluar, e prapė se prapė konsumohet nga shumė njerėz!
E di qė nuk ishte fjala pėr lodėr, por sa mė tabu ėshtė njė temė, aq mė interesante duket, sidomos kur vjen koha kur hormonėt kėrcejnė Valsin pa u ndalė e truri ėshtė n'ler...apo jo?!

LOJETARI
04-10-11, 23:58
Hajt djali im , mos ta nien ty se unė do tė mshefem mire ,pas perdes dhe t’i jap instruksionet e nevojshme “- i thotė baba djalit ,disa orė para se me hy ky i mbrami dhanderr .Djalin e kish kap frika se nuk do tė dijė si tė sjellet me nusen , natėn e parė.
-Babė !!! Ēka me ba , krejt cullak koka ,me kambė tė hapuara ?!
-Po ,kcej bir ,ēka po pret ,puna qenka krye .
Djali merr hov , kcen dhe me plot fuqinė qė kishte bie me kokė mbi pjesen e drurit tė krevetit, i ēahet koka dhe fillon me i rrjedh gjaku ....
-Babė , kceva .Gjaku po rrjedhė , ēka me ba tash ?
Po ,mshojė prapė bab’s, se herėn e parė gjaku qashtu rrjedh . Djali ngreh kokėn lart dhe fillon tė godasė prapė me me gjithė forcėn qė kishte**pjesėn e drunjtė tė krevetit .bam bum , bam bum ......
———————————————————————————————————————
-“A tė kanė ardhė ty menstruacionet “ ?
“Jo , Une nuk jam rrospi “
Dialog ,qė me tregonte shoqja(femna:biggrin:) ime e parė , qė e kishte zhvilluar me njė fqinje tė saj ...
-------------------------------------------------------------------------------------
“Me e ditė qė edhe 15 fėmijė na lindin , se nuk e la pa e hjek “ , janė kėto fjalė tė njė burri i cili kishte marr si kėshillė nga mjeku tė pėrdorė kondomin si preventivė .Sigurisht qė mjeku paska pas harruar ta kėshilloj tipin , se pas aktit kondomi e ka krye punėn e vet , kėshtuqė tipi tek pas dy-tri ditėsh pasi qė e sheh qė nuk po munde ta bart peshėn qė ju kish mbledh pėrpara ,prej sekreteve trupore , vendos tė ndahet prej kondomit duke sakrifikue pasojat .
----------------------------------------------------------------------------------------------
Pėr tė ju ikur kėtyre aksidenteve dhe pėr tė menjanuar keqkuptimet besoj qė tema ėshtė shume me vend.Sa mė mirė tė sqarohen fėmijet rreth kėsaj teme aq mė e avansuar do tė jet shoqeria ku ata jetojnė.Sa me mė pak komplekse tė rriten fėmijėt , pyetjet do tė jenė ma direkte ndėrsa pėrgjigjet mė tė lehta .
Nėse bėhemi real e kujtojmė pėrvojat tona tė kėsaj moshe pėr tė cilėn po diskutohet ,secili prej neve mund te tregoj njė sėrė shembujsh qė tani na duken qesharak , por dikur na kanė preokupuar tej mase .Njė mik i imi , kur ishim nė moshen 16 vj , sa herė qė kishte mardhėnie seksuale me shoqen e tij , e detyronte atė tė pinte nga njė shishe birrė (tė Pejės, hahhaha) sepse dikush i kishte thene qė birra e parandalon shtatėzaninė e mundshme .Kjo metodė nuk i dul efikase , shoqja i mbet shtatezene , ju dasht tė abortoj , ne kushte jashtzakonisht te veshtira aso kohe ne Prishtine , pa dijeninė e prinderve as te tij e as te saj .Pastaj kujtoni sa dhunimet kane ndodhė nė Kosovė , e sa ndodhin edhe sot , tė cilat munde te evitoheshin po tė kishte me shume komunikime prind -fėmijė .Dikur gati secila femėr eshte dhunuar , qofte edhe nga shoku i saj ..Ketu vlenė tani te permendet rendesia e sqarimit tė fjalės JO .Nuk ka mė e rėndesishme pėr fėmijun , nė kėtė rast vlenė mė shumė pėr vajzat qė tu mėsohet tė dinė tė thot JO .Nuk ka me e rendesishme pėr nje vazje te kesaj moshe se sa te jet ne gjendje ti thotė jo ,qoftė e shokut te saj ,nėse ajo nuk don .
Ėshtė kjo temė qė e preokupon secin prind , por a eshte kjo teme qė mund tė diskutohet kėtu ?.Personalisht dyshoj .Ecuria e saj po e dėshmon tė kunderten .Njeriu krijon pėrshtypjen qė do tė ishte mire tė hapim edhe nje teme „Edukata seksuale pėr tė rritur “ me shume seks e pak edukatė .

Naki
06-10-11, 13:23
sa eshte tek shqiptaret ende teme Tabu? Dhe sa e nevojshme eshte qe populli yne te jete me mire i informuar? Tregoni nga perspektiva e juaj si e shihni dhe per ju prinder sa eshte e pranishme tek familjet e juaja?

urdheroni diskutoni.......

Pershendetje e nderuara Dea!

Personalisht nuk mendoje qe ka munguar edukimi dhe informimi per Edukaten Seksuale sidomos gjate shkollimit te ciklit fillor ,dikund ne klasen e katert dhe te peste kemi marrur disa njohuri te thjeshta.
Ne shoqerin tone shqiptare- ndoshta ne familje nuk eshte folur ne forme pedagogjike,por sa me kujtohet nga bashkekohasit e mi jemi qortuar dhe kemi pase disa rregulla te sanksionuara -me moralin nuk duhet te luhet,nuk bene te poshterohet nje vajze dhe te luhet me moralin e saj etj.
Neper Oda flitej qe me ftyr,moral dhe besnikeri nuk duhet te luhet

Tani sistemi edukativ dhe arsimor ka pesuar ndryshime dhe sa kam njohuri femijet tone ne Kosove por edhe ne diaspor mesojne edukimin dhe njohurit mbi organet gjenitale,rrezikun nga semundjet infektive.

Ne programet arsimore per tema te rendesis se veqante shkollat dhe arsimtaret kane detyrime te njoftojne Prinderit ne forme te letres se shkruar dhe kerkohet parapelqimi i tyre duke nenshkruar Temen e ligjerimit(ne shkollat Gjermane)

Eshte pergjegjesi per Prinderit gjate rritjes dhe zhvillimit te femijeve ne faza te ndrysheme qe nga lindja e deri ne moshen 18 vjeqe ne segmente te ndrysheme te ju japin keshilla,informacione,preventiva,te jene te hapur dhe te guximshem te komunikojn ne qdo kohe pa paragjykime,pa ju ardhe marre-sepse afersia,besimi i hape dyerte e shendosha te komunikimit dhe te edukimit te mirefillte.

valiii
06-10-11, 14:50
Ju per gjithqka jeni duke diskutuar vetem per edukate seksuale jo... Nuk ka te beje asgje me edukaten seksuale njohurite per shumim apo rruajtja nga lindjet e padeshiruara.
Nuk eshte edukate seksuale e as etike e morale me ia shti djalit kondomin n'xhep edhe mi thane bjeri djal sa t'mundesh se sha zoten baba yt n'vakt t vetin kazanove o kone ose nena vajzes: rruju qika jem, e hapi syte "po ta kryne mrenda" e po na bon horr n'farefis...

Ju po flisni krejt tjeter gje, edukata seksuale ka te beje ekskluzivishte vetem me seksin (perjashto ketu moralizmat) dhe kompetent per keshilla jane njerezite qe ia kane kushtuar jeten studimit te kesaj lamie pra seksologet... Nuk eshte Baba e as Nana.

S'mundet djali me ia pranu babes se ka problem me ejakulim te shpejte... S'mundet vajza me i thane nanes valla nane mu pom konvenon kjo X pozita se me Ypslilon pozite pom dhemb fundi barkut.
Normal qe keto tema jane edhe duhet me qene tabu mbrenda familjes...
edukata seksuale ne perkthim shqip-shqip i bjen leksione per sex, pra ju po flisni per edukate morale sepse smundesh me eduku me "edukate seksuale" femiun virgjin, pa patur ai asnjehere sex ...
Asnje kurveri nuk denohet me ligj, porse rasti shqyrtohet e procedohet mrenda familjes kurse prinderve te shkrete gjithomone ju ngarkohet faji pse nuk kane ndermare masa parandaluese...

Per me reflektu sa me modern, prindi sot indirekt kontribon ne degjenerimin e femijeve...
Tek tema e homeseksualizmit shumica e komenteve ishin te tipit :"valla mua s'mpengojne fare i kuptoj, e i pranoj si pjese e shoqerise (demek une modern) POR s'kisha pas qef djali jem mu kone peder"... ja moreeeeeee, une ktyne njerzve pa u skuq hiē ju them, ani mos ha mut palidhje masi djali yt ski qef mu kon si ta, mos m'shit ktu kopalla...I nderuari valiii, une e kam fshire postimin me " deshiren tende", lexoje te kuqen.

Ketu e ke, te lutem shume, zotero gjuhen e permbajtjes e jo gjuhen banale.

Per shkrimin tend me poshte, nuk e di qka ka te beje fjala e nenvizuar me te kuqe me edukate seksuale!!!!

Te deshiroj diskutim te mire me tutje.


Kodra

selvija
06-10-11, 20:10
Dite sodit asgje nuk eshte tabu..me mir te qelesh me femit se mbas me pasoja, po medoj mos kujdesin lindin frutat,,

pram ke nje emison britanik,, Prindet dhe femite..

qysh femit 11,12 vjeqar/e kan mardhenje seksuale ne moshat treja...katastrof a

per vete jam nje mamin pak e shtrengushme ju flas femive per kete qeshtje se si vin tjerat me radh pa pritur..

sot djali im eshte 15 vjeqar udhton per bot merret me sport , ishte tash ne ballkan kishin ushtrime,,dhe kur u kthy nga udhtimi dola tek dera perqafa dhe pyta si kalove shpirt,,ai mu pergjin shum mir,,kemi nxon qika 22 vjeqare me shok,,,hahhahaa a thash tash me knaqe e qka bot me to une pyta,,ai keshi tha veq kemi puth kapak:biggrin: s'po qeshi nga qefi,,por nga nervoza

Naki
08-10-11, 00:20
Edukata seksuale tek femijet prej moshes 7 -18 vjeqe.

Per Prinderit dhe pedagoget mund te sherbejne keto sqarimeTė tregojė se gjallesat zhvillohen nė mėnyra

tė ndryshme.Tė tregojė se bebet kanė nevoja specialeTė aftėsohen tė emėrtojnė pjesėt e trupit, duke

pėrfshirė dhe ato tė organeve seksuale


Tė kuptojnė konceptet “femėr” dhe mashkull”Tė njohė sigurinė personale, ēdo individ ka tė

drejta mbi trupin e tij dhe tė njohė prekjet e
mira dhe ato tė kėqia.Tė aftėsohen pėr tė mbrojtur veten.

Zero Cool
21-11-11, 21:20
Si tė bisedohet me tinejxherin pėr seksin?

Ėshtė shumė me rėndėsi qė fėmijės t’i bėni me dije se ju jeni personi i parė tė cilit mundet dhe duhet t’i drejtohet, nėse ka pyetje qė kanė tė bėjnė me seksin.

Gjithnjė e mė herėt fėmijėt i fillojnė marrėdhėniet intime, madje edhe nė vitet e hershme tė tinejxherit, andaj do tė ishte mirė qė me ta sa mė parė dhe sa mė hapur tė bisedoni. Sado qė do t’ju jetė ndoshta e pakėndshme, juve ju pėrket qė sa mė mirė ta pėrgatisni fėmijėn tuaj pėr kėtė pjesė tė rėndėsishme tė jetės.

1. Shumica e prindėrve tmerrohen nga biseda me fėmijėt pėr kėtė temė, tė shumtėn e rasteve as qė mund ta imagjinojnė e as ta pėrballojnė qė fėmija i tyre ka pasur marrėdhėnie seksuale. Biseda e hapur do t’u ndihmojė fėmijėve qė tė marrin informata tė drejta, tė cilat do ta eliminojnė hutinė lidhur me ndjenjat dhe shtytjet qė tashmė i kanė. Me hapjen rreth kėsaj teme dhe me biseda tė kohėpaskohshme, do t’u ndihmoni qė tė bėhen persona tė pjekur dhe tė pėrgjegjshėm seksualisht.

2. Fillojani bisedės. Bisedoni pėr serialet filmike, lajmet nė gazeta apo TV, pėr shtatzėnėsinė nė moshėn e tinejxherit, pėr masturbimin dhe qasuni edhe atyre temave vėrtet tė vėshtira, si p.sh. keqtrajtimi seksual. Nė kėtė mėnyrė do t’i ndihmoni fėmijės tuaj qė me kohė tė ndihet mjaft i relaksuar dhe qė sinqerisht tė bisedojė me ju pėr seksin.

3. Ēka dinė ata? Me siguri do t’ju befasojnė qė nė moshėn mė tė re fėmijėt tashmė dinė shumė pėr seksin, diēka nga TV-ja e diēka nga miqtė. Pyetjet mė tė shpeshta qė i mundojnė tė rinjtė janė tė lidhura me kontracepsionin. Pėr vajzat nuk ėshtė gjithmonė krejtėsisht e qartė se e kanė tė drejtėn tė thonė jo, ndėrkaq edhe djemtė edhe vajzat shpesh nuk e dallojnė dashurinė nga seksi.

4. Puberteti mund tė jetė kohė e frikshme dhe e hutueshme pėr fėmijėt tuaj. Trupi fillon t’u ndryshojė, duken mė tė rritur, qimet fillojnė t’u rriten, hormonet gjithnjė e mė me vrull... Te vajzat paraqiten menstruacionet dhe u rritet gjoksi, ndėrkaq te djelmoshat paraqiten ėndrra “tė lagura”, dhe e gjithė kjo mund tė bėhet stresuese pėr ta. Mirėpo, puberteti nuk ndodh brenda njė nate. Bisedoni me fėmijėt dhe shpjegojani se ēfarė ndryshimesh i presin.

5. Thoni se, pos respektimit tė mendimit dhe tė ndjenjave tė tė tjerėve, ėshtė po ashtu me rėndėsi tė respektojnė veten dhe trupin e vet. Thoni se askush nuk ka tė drejtėn t’i prekė pa lejen e tyre.

6. Shpjegojani qėndrimet tuaja. Me rėndėsi ėshtė qė me ta tė bisedoni pėr qėndrimet vetjake morale apo religjioze. Ato ata patjetėr duhet t’i respektojnė, ose sė paku tė kuptojnė mendimin tuaj dhe do tė dinė tė respektojnė.

7. Ēarė duhet bėrė me ndjenjat seksuale? Ndjenja e eksitimit seksual ėshtė pjesė e rritjes dhe ėshtė me rėndėsi qė t’u tregoni se ēdo gjė ėshtė normale. Ndoshta biri juaj do tė ketė ndjenjėn e pakėndshme pėr shkak tė ereksionit, apo vajza juaj do tė ndihet pakėndshėm pėr ndjenjat tė cilat i ndodhin asaj. Lejojani privatėsinė e cila u ėshtė e nevojshme.

8. Ju duket situatė tė pakėndshme? Mos e shtyni bisedėn pėr kėtė temė pėr shkak se do tė ndiheni pakėndshėm. Ju jeni prind dhe fėmijės tuaj patjetėr duhet t’i ndihmoni nė kėtė pjesė tė jetės sė tyre.

9. Kontaktet e para seksuale. Ekzistojnė shumė mėnyra nė tė cilat tinejxheri juaj mund tė jetė intim dhe tė shkojė deri nė fund me marrėdhėnien seksuale. Puthjet e para tė tyre dhe prekjet e para janė me rėndėsi pėr zhvillimin seksual, andaj shpjegojani se si mund t’i shfaqin emocionet dhe tė eksperimentojnė edhe pa bėrė seks.

10. Po dashuria? Mbėshtetja mė e mirė pėr marrėdhėnie seksuale ėshtė dashuria, natyrisht atėherė kur do tė jenė tė gatshėm pėr tė. Shpjegojani se si ajo marrėdhėnie e parė tėrė jetėn do t’u mbetet kujtimi mė i mirė.

11. Ėshtė nė rregull tė thuhet jo. Ėshtė shumė me rėndėsi qė t’u tregoni se ajo qė shokėt e tyre lavdėrohen se e kanė bėrė “atė”, nuk do tė thotė se edhe ata patjetėr duhet tė shkojnė gjurmėve tė tyre. Thoni se ėshtė nė rregull tė thonė jo. Rikujtojani se detyrimi pėr marrėdhėnie intime ėshtė i kundėrligjshėm.

12. Kanė dashnorin e parė/dashnoren? Haptazi dhe pa gjykime bisedoni pėr atė lidhje. Ēfarė ndiejnė pėr atė person? A janė vetėm miq apo mė shumė se miq? A kanė qenė intimė deri tash dhe sa larg kanė shkuar. Njihuni me atė djalosh apo vajzė, ftojini nė darkė... Dėshmoni fėmijės tuaj se po ju pėlqen personi nė tė cilin janė dashuruar.

13. Ndėrprerjet e para tė dhembshme. Pas dashurisė sė parė vjen edhe ndarja e parė, e cila mund tė bėhet shumė e dhimbshme pėr fėmijėn tuaj, por gjithashtu edhe shumė e rėndėsishme pėr marrėdhėniet e ardhshme. Bisedoni pėr ndjenjat e tyre dhe shpjegojani se nganjėherė lidhjet nuk pėrfundojnė ashtu siē do tė dėshironim. Ofroni mbėshtetjen tuaj, mos i sulmoni.

14. Po mbrojtja? Qė nga fillimi theksojeni rėndėsinė e mbrojtjes. Shpjegojani ēdo gjė rreth sėmundjeve ngjitėse, pasojat e tyre dhe si tė mbrohen nga to. Kjo ėshtė gjithashtu e rėndėsishme qoftė kur ėshtė fjala pėr vajzat apo pėr djelmoshat.

15. Ēfarė tė bėhet nėse ndodh shtatzėnėsia? Qėndroni i qetė dhe bėhuni mbėshtetje pėr vajzėn tuaj, apo pėr djalin tuaj dhe pėr vajzėn e tij. Jepuni kėshillat tuaja, por lėrini qė vetė tė vendosin ēfarė dėshirojnė tė bėjnė mė tutje.

16. Shumica e tinejxherėve kanė problem me hapjen para prindėrve dhe me bisedat pėr gjėrat intime. Mirėpo, nė tė shumtėn e rasteve bėhet problem vetėm nėse biseda fillohet tepėr vonė. Nėse me ta filloni tė bisedoni haptas qė nga fėmijėria, do tė mund tė bisedoni edhe pėr seksin. Nė rastin e tillė mos i detyroni apo mos i sulmoni, sepse nuk do tė arrini asgjė. Mė mirė ėshtė qė t’u siguroni libra edukativ, broshura... Ndoshta do ta kenė mė tė lehtė tė bisedonin me dikė qė ėshtė ekspert pėr kėtė gjė.

e-uritura
20-12-11, 14:07
Lexova pak a shume postimet, ėshtė interesant si disa janė kap rreth titullit tė temės, sepse nuk dijnė si tė veprojnė/shprehen.

Edukata seksuale?
Mėsimi i fėmijėve rreth jetės seksuale dhe pasojat?

Quaje si tė duash, kur nuk din, TRUS!

Pėr tė arritur diqka nė kėtė drejtim, duhet tė dalėsh prej tė qenurit shqiptar. Vlen kjo sidomos pėr gjininė mashkullore, nė raport babė-bijė!

valiii
21-12-11, 00:27
Tė metat e popullit tonė nuk mund t`i humbim Valiii.
Nėpėr damarė ec gjak shqiptari, me tė meta, pa tė meta, gjak shqiptari ėshtė! :)

Qekjo oshte e forte "gjak shqiptari"... Edhe kjo rrjedhe nga nga mentaliteti fshataresk turbo folklor i mushtishtit. More ti mundesh me rastise diku atje ne skaj te botes me ndonje person qe ka gjak te njejte si tendin. Gjaku eshte i kuq, 0 pozitiv/negativ blla blla blla...

ēka ka lidhje shqiptari ne kete rast, pse a don te thuash se anglezja, amerikanja apo francezja jane me te edukuara seksualishte ???
une i them vajzes sime (pa problem) me burrin tend (ne krevet) behu kurva me e madhe ne bote. Nana e vet munet pak ma detalishte, si dihet nashta dhondri jem i merr adetet e mija hahahaahahaaa... A duhet qeshtu a shkon ndryshe edukate seksuale?

iLOVEyou!!!
21-12-11, 00:32
valla edukat seksi po bohet pernime u knaqen tu mi pucat shkrimet,po kallxonum kush ka problem personal a qka dreqin po bani,mos te lodhna bile me shkrujt,qafen e e thefshi me seks e me krejt.

uck_aksh
21-12-11, 01:51
Lexova pak a shume postimet, ėshtė interesant si disa janė kap rreth titullit tė temės, sepse nuk dijnė si tė veprojnė/shprehen.

Edukata seksuale?
Mėsimi i fėmijėve rreth jetės seksuale dhe pasojat?

Quaje si tė duash, kur nuk din, TRUS!

Pėr tė arritur diqka nė kėtė drejtim, duhet tė dalėsh prej tė qenurit shqiptar. Vlen kjo sidomos pėr gjininė mashkullore, nė raport babė-bijė!

Edukaten seksuale Shqiptaret deri tash e kan pas shembull tash ka nis te behet seksi pa edukat
edukat seksuale i thu ne europ, qfar edukate esht te besh seks me kafsh-edukat seksuale te besh seks duke i mbushur nundet drog, edukat esht te besh seks me gjinin e njejt kjo esht edukata
ket edukat e mson nese je jo Shqiptar

e-uritura
21-12-11, 11:03
Edukaten seksuale Shqiptaret deri tash e kan pas shembull tash ka nis te behet seksi pa edukat
edukat seksuale i thu ne europ, qfar edukate esht te besh seks me kafsh-edukat seksuale te besh seks duke i mbushur nundet drog, edukat esht te besh seks me gjinin e njejt kjo esht edukata
ket edukat e mson nese je jo Shqiptar


Deri tash shqiptaren e kanė vra nėse ka pas seks.

Edhe te ne, tė gjitha kanė ndodh, nė tė zezėn!

Edhe ne po ecim me hapa tė mėdhenjė drejt "civilizimit" europian, por kjo nuk do tė thotė se duhet tė marrim tė kėqiat e tyre.

Pėr kėtė arsye edhe ėshtė hap kjo temė, si tė mbrojmė, edukojmė, pjekim, forcojmė, ruajmė, pėrgadisim fėmijėt tanė qė gjėra tė tilla tė mos ndodhin!


Valiii, mos ke ti gjak shkjau?

Anglezi, amerikani, franqezi, nė radhė tė parė janė tė lirė me fėmiun e vet. Nuk egzistojnė tema tabu nė diskutime.

Atyre, ua sjell vajza tė dashurin nė shtėpi, nė moshėn 14 vjeqare. Jo tė gjithė e pėlqejnė kėtė gjest, por njėherė njė nėnė me rastin e njėjtė mė pat thėnė; Nuk mė pėlqen fare, por mė mirė kėshtu se sa tė fshihen nė ndonjė birucė dhe tė bėjnė gjėra tė palakmueshme. Dua tė di ku ėshtė, si vepron, t`a kem s`paku para syve,tė kem kontrollė aq sa mundem mbi fėmiun tim.

Nėse vajza jote sjell tė dashurin nė shtėpi nė atė moshė, shumica nga ne e dijmė se si do tė reagoje.

Edukata seksuale, nuk do tė thotė direkt tė mėsosh fėmiun si tė bėj seks, kėtė gjė e dijnė edhe shtazėt. Edhe komshiu im Hashimi e din.
Edhe fėmijėt tanė mėsojnė nėpėr shkolla, dhe kur tė vie koha e zbulojnė vetvetiu.

Por duhet shpjeguar/mėsuar tė kėqijat, pasojat , me shembuj, shembuj e shembuj..

Kjo gjė duhet tė fillojė nė fazėn e hershme tė fėmijės!

Hajt turqeta :smile:

valiii
21-12-11, 11:35
Ore ti e uritura je bere e merzitshme sikur dhimta e dhembit... Lexo ketu e meso!

Edukata seksuale ka te beje eksluzivishte per seksin dhe kete e spjegojne seksologet qe ia kane kushtuar jeten kesaj lamie... E. Seksuale eshte ajo qe trajton tema se si duhesh te "fjetesh" me partnerin, si te ruhesh nga infeksionet, psh: qafa e mitres eshte shume e ndjeshme ku ēdo pakujdesi e vogel mund te e infekton ku me kete rast leshohen "teshat e bardha"(qe i themi populli) etj etj. Edukate seksuale nuk eshte te ia imponosh femiut kondomat te xhep, por e, seksuale eshte qe t'i thuash djalit sa me larg kurverise... Me ta pru vajza frajerin ne shtepi kjo nuk eshte civilizim e as edukate oj kllompe...

Tjetra... Une kam gjak te kuq B pozitiv njejte qysh mundet me pas psh edhe Rihanna... Me bo me ardhe ne ate gjendje tranfuzicioni (largqofte) lirishte Rihhana mundet mem jap gjak edhe pse eshte ritur e shkreta diku atje neper plazhet e Barbadosit...

Pse ēfar gjaku ke ti ?

emine
21-12-11, 18:00
Ore ti e uritura je bere e merzitshme sikur dhimta e dhembit... Lexo ketu e meso!

Edukata seksuale ka te beje eksluzivishte per seksin dhe kete e spjegojne seksologet qe ia kane kushtuar jeten kesaj lamie... E. Seksuale eshte ajo qe trajton tema se si duhesh te "fjetesh" me partnerin, si te ruhesh nga infeksionet, psh: qafa e mitres eshte shume e ndjeshme ku ēdo pakujdesi e vogel mund te e infekton ku me kete rast leshohen "teshat e bardha"(qe i themi populli) etj etj. Edukate seksuale nuk eshte te ia imponosh femiut kondomat te xhep, por e, seksuale eshte qe t'i thuash djalit sa me larg kurverise... Me ta pru vajza frajerin ne shtepi kjo nuk eshte civilizim e as edukate oj kllompe...

Tjetra... Une kam gjak te kuq B pozitiv njejte qysh mundet me pas psh edhe Rihanna... Me bo me ardhe ne ate gjendje tranfuzicioni (largqofte) lirishte Rihhana mundet mem jap gjak edhe pse eshte ritur e shkreta diku atje neper plazhet e Barbadosit...

Pse ēfar gjaku ke ti ?
ungju me msusen se peshe e ki,,,,veq mos gabo me pranu gjakune rihanes se ajo bajagi ka kcy llambaden naper qato pllazhe,masnej mvjen inati em than e gjet qekjo e zeze valin se ish infektu ,

e-uritura
21-12-11, 18:14
Ore ti e uritura je bere e merzitshme sikur dhimta e dhembit... Lexo ketu e meso!

Edukata seksuale ka te beje eksluzivishte per seksin dhe kete e spjegojne seksologet qe ia kane kushtuar jeten kesaj lamie... E. Seksuale eshte ajo qe trajton tema se si duhesh te "fjetesh" me partnerin, si te ruhesh nga infeksionet, psh: qafa e mitres eshte shume e ndjeshme ku ēdo pakujdesi e vogel mund te e infekton ku me kete rast leshohen "teshat e bardha"(qe i themi populli) etj etj. Edukate seksuale nuk eshte te ia imponosh femiut kondomat te xhep, por e, seksuale eshte qe t'i thuash djalit sa me larg kurverise... Me ta pru vajza frajerin ne shtepi kjo nuk eshte civilizim e as edukate oj kllompe...

Tjetra... Une kam gjak te kuq B pozitiv njejte qysh mundet me pas psh edhe Rihanna... Me bo me ardhe ne ate gjendje tranfuzicioni (largqofte) lirishte Rihhana mundet mem jap gjak edhe pse eshte ritur e shkreta diku atje neper plazhet e Barbadosit...

Pse ēfar gjaku ke ti ?


Ore ti Valiii, se jam e mėrzitshme po mė ndjek hap pas hapi?

Mendoj se duhet tė ftojmė autoren e temės, nė mėnyrė qė tė tė sqarojė ty, mė kjartė se pėr ēka e ka shtruar pyetjen ajo.


Deri atėherė Valiii, ti shko mėsoju fėmijėve seksin nė praktikė!


Ps; Lexo shkrimin hyrės!

Virti
21-12-11, 18:18
edukata seksuale eshte dicka tjeter, morali (si kategori relative) eshte dicka tjeter.

emine
21-12-11, 18:21
ani bre se msojme ,qka po e bani te madhe ket sen,kerkush i dishum ska le:biggrin:

Kalimero
21-12-11, 18:22
Qe qe qa osht edukata sexuale.
Ungjnu qitu ere edukonu pak be dijuza :mad:


QkG-bGHqong

Zero Cool
21-12-11, 18:28
Qe qe qa osht edukata sexuale.
Ungjnu qitu ere edukonu pak be dijuza :mad:


QkG-bGHqong

ahahahah dojna naj msuse e jo msus dejuz :P

Kalimero
21-12-11, 18:36
ahahahah dojna naj msuse e jo msus dejuz :P


Trus be qaty ti dijuz,a pu sheh msusi qish pu na mson be qishti :biggrin::biggrin:

elvio
21-12-11, 20:52
E trajtuar mire tema me komentet:confused:
:cool:

Domira
21-12-11, 21:40
E keni bo fet me tjerat veq sexi mongi iu ka met ( jo se rezultatet po kallxojn nrysh:biggrin:)

p.s. sdi pse fola vec mu dha hajgare hesapi! :cool:

Zero Cool
21-12-11, 21:44
E keni bo fet me tjerat veq sexi mongi iu ka met ( jo se rezultatet po kallxojn nrysh:biggrin:)

p.s. sdi pse fola vec mu dha hajgare hesapi! :cool:

edhe sexin mongut e kemi de, a spe sheh qe po zvogelohet nataliteti e po rritet mortaliteti aaaa :rolleyes:

Oqeani
21-12-11, 21:46
E vetmja "pune" qe e dojme ;)

taraku-1
21-12-11, 21:47
E keni bo fet ju te ldk veq adin na, me tjerat veq sexi mongi iu ka met ( jo se rezultatet po kallxojn nrysh:biggrin:)

p.s. sdi pse fola vec mu dha hajgare hesapi! :cool:

hahaha kupi nga parlamenti hahahahahahahaahaha

te pershendes

Domira
21-12-11, 21:56
...................................

Domira
21-12-11, 21:57
eee mos i shto fjalt edheti tarak....e din se e kam pik te dobt LDK :smile:

e per kupin haj medet cka ka shkretu aj si mu pas kon nmal e jo ne Pralament !

p.s. mos um kesh tarak se tash po thom vet me veti, hin fjal ka dole...tu dit se cfar ''koftlargt ka ktu'' hahahah(shaka)

................................

valiii
21-12-11, 23:06
Ore ti Valiii, se jam e mėrzitshme po mė ndjek hap pas hapi?

Mendoj se duhet tė ftojmė autoren e temės, nė mėnyrė qė tė tė sqarojė ty, mė kjartė se pėr ēka e ka shtruar pyetjen ajo.


Deri atėherė Valiii, ti shko mėsoju fėmijėve seksin nė praktikė!


Ps; Lexo shkrimin hyrės!

Po bre, Bravoooooo :))

qetash je nxire mire, mos je avokate ???

A din qysh ja ke bo ti, sikur dikush me hape nje teme Tom&Jerry dhe me fol per ngrohjen globale ose pse ka ra blloku B i Kek-ut...

Ani hajt pra qysh i (kishe) eduku ti femijet e tu seksualisht ?

e-uritura
22-12-11, 11:06
Po bre, Bravoooooo :))

qetash je nxire mire, mos je avokate ???

A din qysh ja ke bo ti, sikur dikush me hape nje teme Tom&Jerry dhe me fol per ngrohjen globale ose pse ka ra blloku B i Kek-ut...

Ani hajt pra qysh i (kishe) eduku ti femijet e tu seksualisht ?


Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Aty eshte edhe problemi, kame femije qe sapo kane hyre ne moshen e adoleshences dhe shpeshhere se di si te reagoj apo sdi te nis nje teme te tille, tjetra eshte se nga ana profesionale kame te bej me femije qe kane mungese ne kete drejtim dhe shoh pasojat para syve. Pra e shoh se nese tash une si Prind gaboj nuk e gjej menyren e pershtatur qe te jua hap kete teme femijeve te mije, mund te sjell gabime te pafalshme.
E sa per ate qe thua ne u riitem ne mungese te edukates seksuale dhe mire jemi, tu kisha lute ta reflektosh kohen prapa kur kjo teme ishte shume presente per ty dhe nuk ishe ne gjendje ta shprehesh ate qe ndjen, dhe tani me trego swe si ishte. Kurse tjetra se do te adulosh qe femijet e tu te mos kene jete seksuale deri ne moshen 18 vjeq eshte deshire jo vetem e jotja po edhe e imja e besoj se eshte e qdo prindi. Por e dine ti e di une e edine edhe te tjeret se ne nuk vendosim+


Faleminderit juve per qasje ne teme.

Nėse nuk e kupton qėllimin e temės edhe kėtė herė, unė nuk mund tė tė ndihmoj!

Duhet krijuar marrdhėnie tė shėndosha prindėr-fėmijė, qė nga fillimi.
Duhet tė merren seriozisht kėrkesat e tyre, qysh nė vegjėli.
Duhet krijuar besim tek fėmijėt, nė mėnyrė qė ata tė vijnė tek ti, me pyetje tė ndryshme, me probleme tė ndryshme, etj.

Hajt turqeta!

jadore
22-12-11, 11:41
Nėse nuk e kupton qėllimin e temės edhe kėtė herė, unė nuk mund tė tė ndihmoj!

Duhet krijuar marrdhėnie tė shėndosha prindėr-fėmijė, qė nga fillimi.
Duhet tė merren seriozisht kėrkesat e tyre, qysh nė vegjėli.
Duhet krijuar besim tek fėmijėt, nė mėnyrė qė ata tė vijnė tek ti, me pyetje tė ndryshme, me probleme tė ndryshme, etj.

Hajt turqeta!

E Unta ,
nuk kam pytje rreth edukates seksuale , por lidhje me fjaline
hajt turqeta ..

cka nenkupton bre , se as ne fjalor nuk e gjeta ..!

DEA
22-12-11, 16:35
Ore ti e uritura je bere e merzitshme sikur dhimta e dhembit... Lexo ketu e meso!

Edukata seksuale ka te beje eksluzivishte per seksin dhe kete e spjegojne seksologet qe ia kane kushtuar jeten kesaj lamie... E. Seksuale eshte ajo qe trajton tema se si duhesh te "fjetesh" me partnerin, si te ruhesh nga infeksionet, psh: qafa e mitres eshte shume e ndjeshme ku ēdo pakujdesi e vogel mund te e infekton ku me kete rast leshohen "teshat e bardha"(qe i themi populli) etj etj. Edukate seksuale nuk eshte te ia imponosh femiut kondomat te xhep, por e, seksuale eshte qe t'i thuash djalit sa me larg kurverise... Me ta pru vajza frajerin ne shtepi kjo nuk eshte civilizim e as edukate oj kllompe...

Tjetra... Une kam gjak te kuq B pozitiv njejte qysh mundet me pas psh edhe Rihanna... Me bo me ardhe ne ate gjendje tranfuzicioni (largqofte) lirishte Rihhana mundet mem jap gjak edhe pse eshte ritur e shkreta diku atje neper plazhet e Barbadosit...

Pse ēfar gjaku ke ti ?

Me fal Vali, por me duhet te kundershtoj! edhe mundet te jete ajo qe thua ti, por qellimi i temes qe hapa, (se po ndihem e detyruar te nderhyj qe te mos me devijoj tema) Eshte se edukata seksuale permban Nevojat themelore te qenjes njerzore, e nder to eshte edhe seksi. Ne e dime qe seksi vije ne nje moshe me te vone ateher le te kthehemi e te mendojme se cilat jane nevojat themelore te femijut qe duhen te plotesohen ne femijerin e hershme. e kur nevojat themelore te femijeris jane te plotesuara si marrja n`gryke e femijes, buka, uji, kur merr hapat e pare, kur teqane merret ne preher i jepet ngrohtesi, kur shijon gjiun e nenes, kur thot se une jam djale apo une jam vajze, kur meson te shkoj vete ne banje dhe i ploteson nevojat e organizmit duke perjetuar ndjenja positive, ne nje moshe me te pjekur do te jete ne gjendje te kete raporte positive ne te gjitha lamit.
Pra edhe njeher per te gjithe, edukata seksuale ka te bej me nevojat themelore te qenjes njerzore, e ajo fillon shume me heret sesa qe mund te mendoni, pra qe nga momenti qe vije ne jete e deri sa te vdesesh.

e-uritura
22-12-11, 18:29
Me fal Vali, por me duhet te kundershtoj! edhe mundet te jete ajo qe thua ti, por qellimi i temes qe hapa, (se po ndihem e detyruar te nderhyj qe te mos me devijoj tema) Eshte se edukata seksuale permban Nevojat themelore te qenjes njerzore, e nder to eshte edhe seksi. Ne e dime qe seksi vije ne nje moshe me te vone ateher le te kthehemi e te mendojme se cilat jane nevojat themelore te femijut qe duhen te plotesohen ne femijerin e hershme. e kur nevojat themelore te femijeris jane te plotesuara si marrja n`gryke e femijes, buka, uji, kur merr hapat e pare, kur teqane merret ne preher i jepet ngrohtesi, kur shijon gjiun e nenes, kur thot se une jam djale apo une jam vajze, kur meson te shkoj vete ne banje dhe i ploteson nevojat e organizmit duke perjetuar ndjenja positive, ne nje moshe me te pjekur do te jete ne gjendje te kete raporte positive ne te gjitha lamit.
Pra edhe njeher per te gjithe, edukata seksuale ka te bej me nevojat themelore te qenjes njerzore, e ajo fillon shume me heret sesa qe mund te mendoni, pra qe nga momenti qe vije ne jete e deri sa te vdesesh.

Faleminderit pėr sqarimin Dea!

Valiii-t iu ka pjek nė kokė, se edukata seksuale la tė bėjė vetėm me aktin seksual!

valiii
22-12-11, 19:40
Kto 3 linqe me artikuje ju ndihmojne qe te sigoroheni se per cka behet fjale...


Kurse ketu mund te lexoni se si diskutohet ne nje forum shqiptar per edukaten seksuale ....P.S| Dea une nuk po e kundershtoje askend, vetem mundohem qe t'ju korigjoje... klm !

valiii ta editova postimin, pjese e rregullores eshte edhe:

Nuk lejohet reklamimi i faqeve tjera pa pėlqimin e stafit

(http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16595)zc

e-uritura
22-12-11, 20:17
Kto 3 linqe me artikuje ju ndihmojne qe te sigoroheni se per cka behet fjale...


Kurse ketu mund te lexoni se si diskutohet ne nje forum shqiptar per edukaten seksuale ....P.S| Dea une nuk po e kundershtoje askend, vetem mundohem qe t'ju korigjoje... klm !

valiii ta editova postimin, pjese e rregullores eshte edhe:

Nuk lejohet reklamimi i faqeve tjera pa pėlqimin e stafit (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16595)

(http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16595)zc


Valiii, kėnd po korrigjon?

Hallin e njė nėne, e cila e din se cfarė e mundon?

Ti sjell linqe, qė t`i tregosh njė nėne se si duhet ajo tė parashtrojė problemin/hallin e saj?

Dhe mendon se ti din mė sė miri?
Ti je i sigurtė, sepse nė njė forum tjetėr diksutohet ndryshe?

Njerėzit kanė hallet e ndryshme! Nuk mund tė futėsh tė gjithė nė njė thes.

valiii
22-12-11, 22:49
Kto 3 linqe me artikuje ju ndihmojne qe te sigoroheni se per cka behet fjale...


Kurse ketu mund te lexoni se si diskutohet ne nje forum shqiptar per edukaten seksuale ....P.S| Dea une nuk po e kundershtoje askend, vetem mundohem qe t'ju korigjoje... klm !

valiii ta editova postimin, pjese e rregullores eshte edhe:

Nuk lejohet reklamimi i faqeve tjera pa pėlqimin e stafit

(http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16595)zc

Pa pelqimin e stafit ??? Ma bon hallall se kom haru krejt qe je ne staf... Nejse!

Shiqo Zero Cool, nese ka mbete wikipedia me u reklamu ketu atehere vaj halli per wikin... Linku qe e solla nga wikipedia ishte ne gjuhen angleze, mu per kete shkak e pashe te arsyeshme te i sjelle edhe dy linqe ne shqip ku munden me lexu ata qe nuk e kuptojne gjuhen angleze.

Ti ke gabu shume qe e ke editu shkrimin tim. Puna e jote eshte te e fshishe/hijezosh, pastaj vijne smodet ose adminet dhe e shofin punen tende, se a ke vepru drejt apo jo. Kjo eshte hera e pare dhe e fundit qe shof ndonje nderhyrje mbrenda shkrimit tim (kuptoje kete si urdher, eshte e drejte e imja)... Ke autorizim te plote nga une qe shkrimet e mija, cila do qe ta vrane syrin, fshije, ama mos edito asnjehere. Ti nuk ke faj...

P.S| E uritura, jam i vedijshem se ēka kerkon autorja e temes, porse tema eshte e titulluar gabim. Tash u bera i tepert e di, u be telenovele kjo pune... E kam postuar edhe ne fillim se ketu per gjithēka eshte ka flitet vetem per "edukate seksuale" jo... Marre me na lexu dikush. Ika mos m'detyro ma me shkru nkete teme :))

Zero Cool
22-12-11, 22:57
Pa pelqimin e stafit ??? Ma bon hallall se kom haru krejt qe je ne staf... Nejse!

Shiqo Zero Cool, nese ka mbete wikipedia me u reklamu ketu atehere vaj halli per wikin... Linku qe e solla nga wikipedia ishte ne gjuhen angleze, mu per kete shkak e pashe te arsyeshme te i sjelle edhe dy linqe ne shqip ku munden me lexu ata qe nuk e kuptojne gjuhen angleze.

Ti ke gabu shume qe e ke editu shkrimin tim. Puna e jote eshte te e fshishe/hijezosh, pastaj vijne smodet ose adminet dhe e shofin punen tende, se a ke vepru drejt apo jo. Kjo eshte hera e pare dhe e fundit qe shof ndonje nderhyrje mbrenda shkrimit tim (kuptoje kete si urdher, eshte e drejte e imja)... Ke autorizim te plote nga une qe shkrimet e mija, cila do qe ta vrane syrin, fshije, ama mos edito asnjehere. Ti nuk ke faj...

P.S| E uritura, jam i vedijshem se ēka kerkon autorja e temes, porse tema eshte e titulluar gabim. Tash u bera i tepert e di, u be telenovele kjo pune... E kam postuar edhe ne fillim se ketu per gjithēka eshte ka flitet vetem per "edukate seksuale" jo... Marre me na lexu dikush. Ika mos m'detyro ma me shkru nkete teme :))

lexo (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16595)


Administratoret e moderatorėt janė tė angazhuar fuqimisht nė kryerjen e detyrės se moderimit me korrektėsi, e nė raste tė mosrespektimit tė rregullores do tė lėvizin, modifikojnė, bėjnė bartjen e shkrimeve tė cilat dalin jashtė kornizave tė rregullores ne koshin e forumit pa paralajmėrim, si edhe nė raste ekstreme largimin nga forumi, gjithnjė duke qen neutral nė tė gjitha rastet ku mund tė sjellė pabarazi ndaj diskutuesve.

Nėse konstatoni njė shkelje tė drejtave tuaja nga ndonjė moderues mund tė shkruani tek rubrika pėrkatėse apo edhe mesazh privat tek admin.

e-uritura
22-12-11, 23:09
P.S| E uritura, jam i vedijshem se ēka kerkon autorja e temes, porse tema eshte e titulluar gabim. Tash u bera i tepert e di, u be telenovele kjo pune... E kam postuar edhe ne fillim se ketu per gjithēka eshte ka flitet vetem per "edukate seksuale" jo... Marre me na lexu dikush. Ika mos m'detyro ma me shkru nkete teme :))


Krejt kėtė zhurmė pse titulli i temės ėshtė gabim a?

Edhe unė nė shkrimin tim tė parė kam shkruar se nuk e kuptoj pse jeni "kap" pėr titullin e temės, ku nė shkrimet e autores e sheh kjartė se pėr ēka ėshtė fjala!

Nejse. :smile:

valiii
22-12-11, 23:15
lexo (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16595)


Administratoret e moderatorėt janė tė angazhuar fuqimisht nė kryerjen e detyrės se moderimit me korrektėsi, e nė raste tė mosrespektimit tė rregullores do tė lėvizin, modifikojnė, bėjnė bartjen e shkrimeve tė cilat dalin jashtė kornizave tė rregullores ne koshin e forumit pa paralajmėrim, si edhe nė raste ekstreme largimin nga forumi, gjithnjė duke qen neutral nė tė gjitha rastet ku mund tė sjellė pabarazi ndaj diskutuesve.

Nėse konstatoni njė shkelje tė drejtave tuaja nga ndonjė moderues mund tė shkruani tek rubrika pėrkatėse apo edhe mesazh privat tek admin.

Ti ke drejt me i modifikuar shkrimet qe permbajne banalitet aty ketu (pra shkrimi eshte me vlere vetem se disa fjali bien ndesh me regulloren), ke drejte te e modifikosh ndonje pjese te shkrimit ku ofendohet ndonje nofke forumi, personalitet publik, etj... Nuk ke drejte me modifiku nje link nga wikipedia ( hajde ato dy tjerat po hahen diqysh )... Nese vertete je duke besuar se une po reklamoje diēka atehere ke probleme seroize, ose une i kam bere reklame wikit qaq sa i ke bo ti facebookut psh...
Une shkruaj dhe ankona ku t'ma don loēka e qejfit, puna jote oshte mi barte tek tema perkatese, mi lone qaty ku jane ose mi fshi krejt...

Zero Cool
23-12-11, 09:47
valiii, nuk e kam veshtire ta rifreskoj memorjen sa here qe te harrosh qe edhe une jam pjese e stafit, per momentin ;)

Konluzionet tua jane te gabuara, nuk je ti ai qe jep urdhera ketu por je ai qe zbaton rregulloren ne shkrimet e tua, as nuk je ai qe vendose se cfare do te ndodhe me nje postim jasht rregullores apo cili link duhet te modifikohet por je ai i cili e sheh vendimin e moderatorit nese vendose nje shkrim te tille, aq ma pak je ai i cili vendose se cfare do te bej une me shkrimet e tua, eshte rregullorja ajo qe respektoj.

Tani pasi qe te rifreskova memorjen rreth rregullores i vejme kapak ketij diskutimi te pafund. Lexo kete para se te fshihet se bashku me shkrimet tjera rreth rregullores.

Kalimero
23-12-11, 16:09
[QUOTE=Kalimero;2168249]Qe qe qa osht edukata sexuale.
Ungjnu qitu ere edukonu pak be dijuza :mad:
http://www.youtube.com/watch?v=U0xNG2VkkcA&feature=related

emine
14-01-12, 13:55
qe ndodhi e vertet

Nje nene e re merakoset per kto qeshtje dhe nga friga qe ka i drejtohet nje psikolloge dhe merr si keshill ti lexoi vajzes saje nje liber( si jemi ardh en ekt bote) ne ate liber kishte dhe foto,ajo fillone cdo dite ngadal kujdeshem ti lexoi ato qka shkruanin ne at liber kshillues dhe edukativ,nje dite kerkone librin dhe nuk e gjene,,,,,o e dashur ku me mbeti libri qe dua ta lexoje dhe sote? nene mos u mundo e kam kryer te lexuarit ne perfundim e kuptova se pa ber dashuri babi dhe mami ne nuk do kishim mundsi te krijohemi,i kuptoi gjitha andaj mos bej mund,ti s eke idene qka mesojme nga femijet e tjer.....vajza 7 vjece eh eh,,,,
ti mundesh si prind me mendu se cdo gje qe ben ne ket drejtim eshte e drejt pra pasiguria qe femija nuk kuptone ti je shume i kujdeshem,dhe harrone mendja e femijes eshte shume imagjinare dhe e kfjellet truni tyre i pa ngarkuar nga streset e jetes eshte i afte te kuptoi em shume se mundet nje prind ta imagjinoi,,,,vetem kujdes mos leni dyert hapun :PPPP

Zero Cool
03-02-12, 14:59
Osho, per sexin


Dashuria ėshtė brenda njeriut. Nėse largohen pengesat pėrmes vetėdijes, dashuria do tė rrjedh pa pra. Mirėpo, cilat janė ato pengesa qė i bėri vetė njeriu?

Ajo qė mė sė pari bie nė sy ėshtė kundėrshtimi apo frenimi i seksualitetit dhe epsheve. Kjo barrierė e ka shkatėrruar mundėsinė e shfaqjes sė dashurisė nė njeriun. Dashuria ėshtė transformim i energjisė seksuale. Lulėzimi i saj ėshtė fryt i farės sė seksit. Shikini thėngjillin: kurrė nuk do tė mund tė thuhej se me transformimin e tij krijohet diamanti. Elementet qė krjojnė thėngjillin janė tė njėjtė me ata tė diamantit. Pas proceseve mijėravjeēare tė transformimit, thėngjilli shndėrrohet nė diamnat. Por, thėngjilli si i tillė asnjėherė nuk k tėrhequr vėmendjen. Thėngjilli shndėrrohet nė diamnat por ne e urrejmė thėngjillin. Me kėtė edhe mundėsia pėr pėrpunim bie poshtė. Njė fakt tjetėr mjaft me rėndėsi ėshtė se njeriu nuk mund tė jetojė pa seks. Seksi ėshtė pikėnisja: ai ka lindur prej tij. Zoti e krijoi energjinė seksuale nė fillim tė krijimtarisė sė vet. Ajo qė ėshtė thėnė se njeriu ėshtė mėkatarėi mė i madh, ėshtė ngase Zoti nuk mund ta shpallte veten mėkatar. Nėse Zoti do tė mendonte se seksi ėshtė mėkat, atėherė nuk do tė kishte mėkatarė mė tė madh, madje nė mabrė universin, se vet Ai.

A ke provuar ndonjėherė tė kuptosh se lulėzimi i luleve ėshtė njė pėrvojė e epsheve, ėshtė njė akt seksual? Palloi vallėzon nė shkėlqimin e vet; poeti i inspiruar shkruan poezi; pėr ēfarė tjetėr do tė vallėzonte ai pėrpo pėr ta thirrur tė dashurėn?! Papagalli kėndon, qyqja kėndon, djaloshi bėhėt adoleshnet, vajza bėhet grua. Ē’ėshtė e gjithė kjo? Ē’lojė mund tė jetė? Tė gjitha kėto, janė vetėm manifestime tė dashurisė, tė energjisė seksuale.

Njė asket shėtitės u strehua nė njė fshat. Vjen njė njeri dhe i thotė se dėshiron ta realizoj Hyjnoren. Asketi e pyet: “A ke dashuruar ndonjėherė?” Njeriu i pėrgjigjet: “Jo, unė asnjėherė s’kam gabuar nė gjėra tė tilla tė shenjta. Asnjėherė nuk kam rėnė aq poshtė, sepse unė dua tė arrij tek Zoti”.

“Me gjithė mend e ke, asnjėherė nuk ke ndier dhembje tė dashurisė?” - e pyet murgu i habitur. “Ua them tė vėrtetėn” - vazhdon besimtari me bindje, “por, mė falni, pse vazhdimisht mė bėni tė njėjtėn pyetje? As qė i jam afruar ndonjėherė dashurisė. Dua ta arrij Vetėrealizimin, Hyjnoren”. Atėherė asketi i pėrgjigjet: “Ti duhet tė mė falėsh, tė lutėm, shko tek dikush tjetėr. Pėrvoja ime mė ka mėsuar se nėse ke dashur tė paktėn dikė, kėdoqoftė, nėse e ke pasur madje vetėm njė shkėlqim dashurie, unė mund tė tė ndihmoj qė ta zgjerosh atė, qė tė rritet e rritet e ndoshta tė arrijė edhe te Zoti. Por, nėse ti nuk ke dashuruar asnjėherė, ti asgjė nuk ke nė vete; nė ty nuk ndodhet fara qė tė mugullojė nė dru. Miku im, pa prezencėn e dashurisė, unė nuk shoh kurrfarė mundėsie tė hapjes ndaj Zotit. Shko e kėrko dikė tjetėr!”

Njėsoj ėshtė, nėse nuk ka dashuri mes burrit dhe gruas... Bashkėshortja mund ta dojė djalin e vet vetėm aq sa e do burrin e vet, sepse fėmija i tyre ėshtė vetėm reflektim i bashkėshortit tė saj. Qė kėndej, nėse nuk ka dshuri ndaj bashkėshortit, si mund tė duhet fėmija i pėrbashkėt? E nėse kėtij fėmije nuk i ėshtė dhėnė dashuria, nėse nuk ėshtė ngritur dhe ledhatuar nė dashuri, si mund tė presėsh qė ai t’i dojė prindėrit e vet? Familja ėshtė tėrėsia e jetės, mbar bota ėshtė vetėm njė familje e madhe.

Njeriu ėshtė i mbushur me energji seksuale. Energjia jetėsore ėshtė, nė fakt, energjia seksuale. Po ē’ėshtė kjo energji? Pse ajo na shqetėson kaq shumė fjatė jetės? Pse ajo e formėson qenien tonė tė brendshme? Pse jeta jonė, deri nė frymėn e fundit, rrotullohet rretj tij? Ku ėshtė burimi i kėsaj shtytjeje?
Mendimtarėt dhe profetėt me shekuj e kanė pėrbuzur seksin, por njeriu ende tė bindet me kėtė pėrbuzje. Me shekuj kanė predikuar se si duhet t’i shmangemi seksit, se si duhet t’i hedhim podhtė mendimet e tilla, dėshirat dhe lakmitė, me qėllim tė lirimit nga MAYA, nga “bota iluzore” - e njeriu ende nuk ėshtė nė gjendje t’i largojė sytė nga ai. Ti as qė mund tė lirohesh nga seksi nė atė mėnyrė: qasja ėshtė e gabuar.

Njeriu, zakonisht nuk mund tė arrijė nė thellėsi tė qenies sė vet, siē mund tė arrijė gjatė mardhėnies seksuale. Dhe pikėrisht nė kėto thellėsi, ndodhin dy gjėra qė duhet cekur:
- E para ėshtė se egoja zhduket, tretet nė momentin e aktit. Krijohet gjendje pa ego. Pėr njė moment nuk ekziston “UNĖ”, shkrihet si nė pėrvojėn e mirėfillt religjioze, me ē’rast “UNĖ” poashtu shkrihet dhe shndėrrohet nė hiē. Nė aktin seksual egoja humbet. Orgazi ėshtė gjendje e vetėshkrirjes.
- E dyta, nė lidhje me pėrvojėn seksuale ėshtė KOHA e cila pėr njė moment ndalet. Kėshtu ėshtė krijuar pakohėsia. Njė ēast, ndjenja pėr kohė tretet. Nuk ka mė tė kaluar, nuk ka as ardhmėri: ka vetėm moment tė sė tashmės. E tashmja nuk ėshtė pjesė e kohės. E tashmja ėshtė AMSHUESHMĖRI. Kėtu qėndron arsyeja pse njeriu e dėshiron seksin.
Lakmia nuk ėshtė e pranishme pėr trupin e partnerit, por pėr shkak tė gjendjės pa ego dhe pėr shkak tė nevojės pėr pakohėsi. E megjithatė, njeriu, kaher i ka shpallur luftė seksit. Rezultati i kėsaj lufte ėshtė humbja e ndjenjės sė njeriut qė ta vlerėsojė drjet e me korrektėsi atė. Kur e kundėrshtojmė me aq ashpėrsi, atėherė seksi detyrimisht bėhet qendėr e vetėdijes sonė: dhe ne as qė mund tė lirohemi, pėrkundrazi, zhytemi nė tė. Ligji i efektit tė kundėrt vie nė shprehje, me ē’rast edhe ne pėrfshihemi nė kėtė kojė.

Ē’po ngjet me njeriun? Kush ėshtė pėrgjegjės pėr tėrė kėtė shėmti? Sigurisht, ata qė e kanė mėsuar njeriun ta ndrydhė seksin nė vend qė ta mėsoj qė ta kuptojė drejt. Nė emėr tė religjionit ne e kemi shkatėrruar ēdo mundėsi pėr kuptimin e seksit. I kemi shpallur luftė atij duke u shpallur luftė edhe instinkteve tona. Ėshtė bėrė e zakonshme qė seksi mos tė shikohet si i tėrė, por qė tė mbyllen sytė dhe verbėrisht tė hyhet nė tempullin hyjnor. Por, a mund tė arrijė diku njeriu symbyllur? Madje, qoftė edhe nėse arrin deri nė brendėsi ti nuk ta shohėsh Zotin symbyllur. Nė tė vėrtte ti do t’i shohėsh vetėm ato gjėra tė cilave je munduar t’u ikėsh.

Gruaja e shkurorėzuar, e dėshpruar nga jeta bashkėshortore, ka shkruar nė shpalljen e njė gazete lokale: “Kėrkoj njeriun i cili nuk do tė mė rrahė, nuk do tė vrapojė pas meje dhe i cili do tė jetė “dashnor fantastik”.

Pas njė jave gėgjohet zilja nė derØ. Me tė hapur derėn, nė prag ajo vėren njė pamje njeriu, pa duar e kėmbė, i tėri i gjymtuar.

“Kam ardhur sipas shpalljes suaj” - ia pret ai. Gruaja nuk dinte ē’tė bėnte, ē’tė thoshte. Mysafiri vazhdoi: “Siē po shihni, unė as nuk mund t’u rrahė, as nuk mund t’u vrapoj pas”.

“Mirė, e shohė kėtė”, - ia kthen gruaja, “por unė kam kėrkuar nė shpallje edhe “dashnor fanatik”.

Njeriu buzėqeshet dhe i thotė: “Unė i kam rėnė ziles tuaj, apo jo?!”