PDA

View Full Version : Pse ka Arbėreshė nė Itali dhe nuk ka Shqipėtarė nė Turqi


Zero Cool
02-10-11, 15:54
Pse ka Arbereshe ne Itali dhe nuk ka Shqiptare ne Turqi


Shqiptaret ne Itali, megjithese kane kaluar 500 vjet nga vendosja atje kane mundur ta ruajne vetedijen kombetare. Madje ne kolonite arbereshe te Italise filloi edhe Rilindja Kombetare e Shqiptareve. Nderkohe qe ka plot 500 vjet qe ne menyre te panderprere kalon nje lume njeerzor nga trojet etnike shqiptare drejt Turqise, ketij vendi mik qe u siguron shqiptareve gjithēka: strehim, mbrojtje, pune, arsimin, por te gjitha me nje kosto te madhe: shqiptaret te deklarohen si turq.

Dhe Davitoglu, Ministri i Jashtem i Turiqise se sotme deklaron pa pike hezitimi se ka me shume shqiptare ne Turqi se sa ne Shqiperi. Po ku jane ata, nese nuk u lejohet te deklarohen te tille. A jane shqiptare thjeshte per te na lidhur ne pas qerres otomane, tash qe Turqia po pretendon per nje neotomasnizem?!...
Shteti turk nga ana e tij eshte shume xheloz ndaj pakicave te veta etnike. Keshtu ne Kosove njihet minoriteti etnik turk dhe turqit e Kosoves kane deputete, nganjehere dhe ministra ne shtetin e Kosoves, duke i njohur si turqe etnike. Nga ana e tij, shteti turk ka me shumice deputete, gjenerale, ministra, madje edhe kryeministra e presidente arnaute, por pa i njohur si shqiptare, pra vetem me kete kushtezim "te vogel". Atehere po te vazhdohet keshtu a mund te quhet "vellazeri" nje marredhenie e tille?
Nese ne per te mos prishur qejf me "vellezerit" turq pothuajse ua kemi falur Ataturkun, themeluesin e shtetit te tyre. Dhe shqiptari Mustafa Qemali i Madh, perseri eshte vetem nje person dhe mund te falet, nuk mund te falim aq shqiptare qe Davitoglu thote se jane me shume se ne Shqiperi? Besoj se kjo pyetje nuk ka nevoje per koment.

Ka ardhur koha qe midis shqiptareve dhe turqeve te vendoset partneriteti i vertete sipas praktikave te njohura nderkombetare. Nese Turqia na do vertete, te na respektoje si shqiptare, se si turq nuk ka nevoje ta beje nje gje te tille. Shqiptaret qe ende ndihen te tille nuk e duan qe te respektohen si turq


Minoritet Shqiptar ne Turqi

Ashtu si dhe Turqia ne Kosove,qe kerkoi dhe ka Minoritet Turk duam te dime sa shqiptare do te ngriheshin ne lartesine e ndergjegjes kombetare ,duke u dale nga korrniza aktuale,shekullore e vllazerise pa asnje te drejte minoriteti ,vllazeri per te cilen e ka paguar shtrenjte shqiptarizmi ne Turqi .

Nuk e dime se cfare u be me femijet dhe trashegimtaret e me shume se dyzete kryeministrave shqiptare ne Turqi ,e trashegimtareve te familjeve te shquara ,e deri te Mustafa Kemal Ataturk .Emri Ke-mal eshte emer i paster shqiptar se bashku me Mal-ik .Perse te humbase Historia e Famshme Shqiptare ne Turqi ?
Perse niperit tane turqizohen vllazerisht ? Vetem minoriteti mban gjalle frymen kombetare ,gjuhen,kulturen ,shpirtin,gjakun ,atdheun..te gjitha .

Ne fund te fundit kemi rreth 100 vjet qe nga 1912 qe nuk dime zyrtarisht sa shqiptare ka ne Turqi
Ministri i jashtem i turqise ka thene se ka me shume shqiptare dhe boshnjake ne Turqi sesa ne Shqiperi dhe Bosnje .Atehere nje Shqiperi tjeter gjendet ne Turqi.
Vellezer !Une jam nje mbeshtetes i miqesise shekullore ,tradicionale,shembullore midis shqipetareve dhe turqeve.Historia ,mesa di une na jep mesime ,leksione se nuk ke asnje humbje ,pamvaresisht marrdhenieve te shkelqyera midis vendeve e popujve tane qe shqiptaret te jene miq dhe minoritet.Dmth nacionalizmi ne rritje ne Shqiperi dhe Turqi nuk na jep garancine se marrdheniet shembullore do te mbeten keshtu sic kane qene ne nje periudhe prej me shume se njeqind vjet.
Ne fund te fundit kemi vetem perfitime nga MINORITETI SHQIPTAR NE TURQI

Ata qe nuk bien dakort po ju bej nje pyetje.Perse Turqia Zyrtare nuk i ka shtetasit e vet ne Kosove si vellezer,sic i kemi ne ne Turqi , por si minoritet ?

Pulebardha
08-10-11, 22:38
Shnetje i Nderuari Zero CoolFillimisht dua me u falenderua, pér mundin dhe kohen, qé ju i falni kéti forumi, duke shtjellua tema prej mé t“é nduar nduarta....

Kjo tem pér mua ka njé vleré shumé t“é madhe... sepse ne disa fejtone cilat i ka transmetua televizioni 21, e ku vetem nje zemer guri nuk i shpeton loti, loti i dhembjes mallit, e mbi gjitha shpreses se femijeve te asaj toke... e sot pleq , me shpres se nje dit do kthehen ne Kosove....


Shpresoj t“é na ken fale keta refugjaté Shqiptare.... té cilét me shpirt ne rrjet, me dhembje mbi njerézore... ku femijet humben gjaté rugétimit pér né tokén e premtuar... shpresoj se njehere e mire do logjikojme me pastér dhe mé drjet....

Makresh
13-10-11, 01:22
Pse arbreshet dhe arvanitasit refuzojn ta therrasin veten Shqiptar ?

Nje emision, dedikuar gjuhes shqipe (O sa mirė me fol shqip !)


HcjMQHJsJjg#!

uck_aksh
13-10-11, 11:41
ja shqipteret e turqis shum me vie qudi se sa shum vite kan kaluar edhe e flet gjuhen shqipe, kurse shqiptaret e sotit qe jan mbas lufte ne gurbet i flasin gjuhen e huaj qe kur te shkojn ne pushim ne vendlindje ti thon prindeve dhe kusherive se femija im nuk din shqip edhe nuk ju kupton qka po flisni se i duket diqka shum e bukur qe femija i tij nuk e din gjuhen shqipe

Ja9rR0Ei2fQ

P18r8eVDr0w&feature=related

hasanmehmeti
20-10-11, 23:22
"Sot nuk ka vend nė Turqi ku nuk ka shqiptarė. Nėse Turqinė, shqiptarėt do ta kishin konsideruar si shtet armik, sikurse pretendojn turkofobėt , atėherė pse kėrkuan shqiptarėt strehim nė Turqi?! Shqiptarėve qė u shpėrngulėn nė Turqi, nė atė shtet tė ri tė udhėhequr nga elita shqiptare, jo vetėm qė iu dha strehim, por iu dha dhe tokė qė tė mund tė ekzistojnė dhe tė pėrparojnė. Ata ishin aq tė privilegjuar saqė sot nė Turqi elita intelektuale, ushtarake dhe e sipėrmarrėsve kanė prejardhje shqiptare, fakt ky qė ata e shprehin me krenari. Nė shumė fshatra tė Turqisė sot flitet me fanatizėm ende shqipja. Le tė tregojė turkofobėt njė fshat me shqiptarė ortodoksė nė Greqi ku flitet shqipja dhe qė ata deklarohen me krenari qė janė shqiptarė!" Nga Eqrem Ēabej.

premium
20-10-11, 23:45
"Sot nuk ka vend nė Turqi ku nuk ka shqiptarė. Nėse Turqinė, shqiptarėt do ta kishin konsideruar si shtet armik, sikurse pretendojn turkofobėt , atėherė pse kėrkuan shqiptarėt strehim nė Turqi?! Shqiptarėve qė u shpėrngulėn nė Turqi, nė atė shtet tė ri tė udhėhequr nga elita shqiptare, jo vetėm qė iu dha strehim, por iu dha dhe tokė qė tė mund tė ekzistojnė dhe tė pėrparojnė. Ata ishin aq tė privilegjuar saqė sot nė Turqi elita intelektuale, ushtarake dhe e sipėrmarrėsve kanė prejardhje shqiptare, fakt ky qė ata e shprehin me krenari. Nė shumė fshatra tė Turqisė sot flitet me fanatizėm ende shqipja. Le tė tregojė turkofobėt njė fshat me shqiptarė ortodoksė nė Greqi ku flitet shqipja dhe qė ata deklarohen me krenari qė janė shqiptarė!" Nga Eqrem Ēabej.
Sigurisht , Shqiptarėt e Turqisė nuk dallohen nga shtetasit Turk , gjithashtu Turqit e konsiderojnė Shqiptarėt si vėllezėrit e tyre qė e lidhė kultura , tradita me ritet fetare te perbashketa.

Une mendoj se Shqiptaret e Turqisė ndihen mė rahatshėm nė Turqi sesa nė viset e tjera tė Botės .

Makresh
21-10-11, 13:37
Sigurisht , Shqiptarėt e Turqisė nuk dallohen nga shtetasit Turk , gjithashtu Turqit e konsiderojnė Shqiptarėt si vėllezėrit e tyre qė e lidhė kultura , tradita me ritet fetare te perbashketa.

Une mendoj se Shqiptaret e Turqisė ndihen mė rahatshėm nė Turqi sesa nė viset e tjera tė Botės .

Mir po, shqiptari i sotem, demokristian, vazhdon te qyrravet se pse Turqia nuk hapi shkoll ne trojet shqiptare ? Pse turqia nuk i dha alfabet shqiptareve ? Pse nuk vendosi ta shkruaj nje fjalor te gjuhes shqipe ? Pse nuk ja mesoj shqiptareve thjesht gjuhen shqipe neper shkolla ? Kete dert e kan, analfabetet e sodit sikur edukimin kombtar, te na ket borxh Turqia.

Perendimi vet akordohet kur thot, qe e gjithe bota, mund te merr shembull vetem perandorin Islame sa i perket problemeve rracore dhe fetare me te cilat perballohen ata sot. Nacionalizmi dhe Krishterizmi nuk jan te aft, nuk jan te pajisur me kurfar vlere per ti trajtuar njerezit e te gjitha racave dhe te gjitha fejave njesoj si, si krijesa te Zotit ku gjithesecili kryen nje mision mbi tok pamvaresisht ideologjis se tij.

Murgesha
21-10-11, 16:29
Askush nuk ka pritė qė pushtuesi tė na i hap shkollat e tė na bėj alfabete! Ende nuk kam ndėgju qė pushtuesit kan menduar pėr mirėqenien e tė pushtuarve. Boll i keq ka qenė sistemi komunist, po pikėrisht nėn atė sistem arritėm qė tė mėsojmė nė shkolla nė gjuhėn shqipe edhe ate deri nė mėsim universitar.

Garant qė turqit paskan qenė mė tė egėr se shkiet e komunistat nė sundim pasi qė gjatė gjithė kohės sa ishim tė pushtuar prej tyre, me mund e sakrifica tė mėdha mbase ka arrit tė dalė nė dritė ndoj shkollė me mėsim nė gjuhėn shqipe, nėpėr troje ku flitej shqip e den babaden ishin tė banuara prej shqiptarėve.
Po thojkan edhe se shqiptarėt shkuan me dėshirė nė trojet turke, e vallahi i kam ni pleqtė se e bėnė prej zullumit qė turqit ja u lan amanet shkive pėr me e ba ndaj shqiptarėve, e besa edhe marrveshjet turq-shkie kishin pas lujt njė rol tė madh nė shpėrnguljet masive tė shqiptarėve pėr nė turqi, por edhe siq i kam ndėgju nga tė vjetrit kish pas edhe tė atillė qė me dėshirė kishin pas shku nėpėr shkretėtirat e anadollit kinse pėr ta ruajt dinin e turk elhamdulilahve!

premium
21-10-11, 18:19
Askush nuk ka pritė qė pushtuesi tė na i hap shkollat e tė na bėj alfabete! Ende nuk kam ndėgju qė pushtuesit kan menduar pėr mirėqenien e tė pushtuarve. Boll i keq ka qenė sistemi komunist, po pikėrisht nėn atė sistem arritėm qė tė mėsojmė nė shkolla nė gjuhėn shqipe edhe ate deri nė mėsim universitar.

Garant qė turqit paskan qenė mė tė egėr se shkiet e komunistat nė sundim pasi qė gjatė gjithė kohės sa ishim tė pushtuar prej tyre, me mund e sakrifica tė mėdha mbase ka arrit tė dalė nė dritė ndoj shkollė me mėsim nė gjuhėn shqipe, nėpėr troje ku flitej shqip e den babaden ishin tė banuara prej shqiptarėve.
Po thojkan edhe se shqiptarėt shkuan me dėshirė nė trojet turke, e vallahi i kam ni pleqtė se e bėnė prej zullumit qė turqit ja u lan amanet shkive pėr me e ba ndaj shqiptarėve, e besa edhe marrveshjet turq-shkie kishin pas lujt njė rol tė madh nė shpėrnguljet masive tė shqiptarėve pėr nė turqi, por edhe siq i kam ndėgju nga tė vjetrit kish pas edhe tė atillė qė me dėshirė kishin pas shku nėpėr shkretėtirat e anadollit kinse pėr ta ruajt dinin e turk elhamdulilahve!
Jo Murgeshe , prej pleqve nuk ke ndi asgje ne lidhje me zullumet e Turqve , perveq se e paske mbajt ne mend tekstet e historise shkollore e botuara ne kohen e regjimit Serb .
E si pika e dyte , cfare interesi mareveshjeje Turqit kan pasur me shkijet per tu shperngulur ne Turqi,
si pika e trete , Mbasi kapitulloi sundimi Turk , nga mossiguria Shqiptaret kerkuan vullnetarisht shpernguljen per ne Turqi si bashkefetaret e tyre.
E katerta , , Edhe pas viteve te ardhshem , shpernguljet masive e Shqiptareve vazhdoi deri ne vitet 1956 ( tregom ti qfare interesi ketu ishte mes Turqise e Serbise)??
Pas terhiqjes se Turqve 1911, Shqiptaret u sulmuan nga Serbet,Greket ,Venediket e deri te fashistet.
Me shume viktima ka pasur nga ata (per nje kohe te shkurt) sesa sunduesve 500 vjeqare.

premium
21-10-11, 18:27
Mir po, shqiptari i sotem, demokristian, vazhdon te qyrravet se pse Turqia nuk hapi shkoll ne trojet shqiptare ? Pse turqia nuk i dha alfabet shqiptareve ? Pse nuk vendosi ta shkruaj nje fjalor te gjuhes shqipe ? Pse nuk ja mesoj shqiptareve thjesht gjuhen shqipe neper shkolla ? Kete dert e kan, analfabetet e sodit sikur edukimin kombtar, te na ket borxh Turqia.

Perendimi vet akordohet kur thot, qe e gjithe bota, mund te merr shembull vetem perandorin Islame sa i perket problemeve rracore dhe fetare me te cilat perballohen ata sot. Nacionalizmi dhe Krishterizmi nuk jan te aft, nuk jan te pajisur me kurfar vlere per ti trajtuar njerezit e te gjitha racave dhe te gjitha fejave njesoj si, si krijesa te Zotit ku gjithesecili kryen nje mision mbi tok pamvaresisht ideologjis se tij.
Qeshtja eshte se ne Turqi jetojne nje numer e madhe Kurdesh , nese atyre ua jep te drejten e arsimit , alfabetit atehere ne rradhe e kerkojne edhe shume minoritetet e tjera.
Per Shqiptaret e Turqise aspak nuk eshte problem arsimi , le te organizohen per kolegjet private ne gjuhen Shqipe , sikurse financa e Turqiae e ariti te hap kolegje ne gj.Turke ne mbare Boten.

Oqeani
21-10-11, 18:33
Nuk thohet kot se ēdo e mire e ka nje te keqe, apo e kunderta !
Turqia okupuese nuk munde te jet kurr "akullore" per ne !

Sa i perket shkrmit te Zonjes Murgeshe se : Ne sistemin komunist ..... , ketu nuk kemi te bejme me nje perparim ne favorte shqiptareve, por shkurt nje sisem i tille ka prapare qe njerezimi te ngritet ne menyre te tille, dhe ja qe ne kemi qelluar ne at rreth.

Murgesha
21-10-11, 19:09
Jo Murgeshe , prej pleqve nuk ke ndi asgje ne lidhje me zullumet e Turqve , perveq se e paske mbajt ne mend tekstet e historise shkollore e botuara ne kohen e regjimit Serb .
E si pika e dyte , cfare interesi mareveshjeje Turqit kan pasur me shkijet per tu shperngulur ne Turqi,
si pika e trete , Mbasi kapitulloi sundimi Turk , nga mossiguria Shqiptaret kerkuan vullnetarisht shpernguljen per ne Turqi si bashkefetaret e tyre.
E katerta , , Edhe pas viteve te ardhshem , shpernguljet masive e Shqiptareve vazhdoi deri ne vitet 1956 ( tregom ti qfare interesi ketu ishte mes Turqise e Serbise)??
Pas terhiqjes se Turqve 1911, Shqiptaret u sulmuan nga Serbet,Greket ,Venediket e deri te fashistet.
Me shume viktima ka pasur nga ata (per nje kohe te shkurt) sesa sunduesve 500 vjeqare.


Pėrkundrazi, nė testet e historisė shkollore asnjėherė sjan pėrmend marrėveshjet turko-serbe pėr shpėrnguljen masive tė shqiptarėve.
Edhe gjyshi im kishte pas marrė letrat pėr tu shpėrngul me gjithė familjen nė turqi pikėrisht nga propaganda e hoxhės sė katundit se vendi i dinit dhe imanit ėshtė nė turqi, se kosova e kuqe nuk plotėson kushtet pėr tė majt fe e iman po rahmetlija babai im dhe disa tė rinj tjerė me mund tė madh i kishin pas bindė bashkėfshatarėt dhe baballarėt e vet se ai hoxhė qė ju thot ashtu nuk ėshtė nė shėrbim tė tyre po tė pushtetit.
Tregojke gjyshi sa tė rrahunat i kishin pas hėngėr ai dhe kryefamiljarėt e tjerė nė burg pikėrisht pse nuk jan shpėrngul prej fshati.
Ėshtė e vėrtetė se nė ato kohra hoxhollarėt kan marrė rrogė nga shteti, pra nuk ka qenė e ndaluar feja islame por edhe mė e vėrtet ėshtė se pikėrisht hoxhollarėt dhe disa tė shitun e kan zbatu me pėrpikmėri planin turko-serb pėr sa mė shumė shpėrngulje tė shqiptarėve nė shkretėtirat e anadollit.

Familja e nėnės time e kan kėrku kėtė shpėrngulje, por pėr fat tė mirė shum shpejt jan rikthyer, ama jo mė nė vendin e vet diku nė rrethinėn e Medvegjes se ato toka u janė marrė po vend mė vend nėpėr Kosovė deri sa kan gjetė njė fshat qė i kan pranu tė jetojnė aty, edhe ata mė kan tregu se si e kan pėrjetu atė shpėrngulje dhe sa tė vėshtirė e kan pas riatdhesimin e sa harė janė dėrgu nėpėr stacionet e policisė duke i torturuar pse nuk kan ndejt nė atė shkretėrirė tė anadollit po jan kthyer.

P.S. Nuk i bėni nder askujt me kėto shkrimet tuaja, ku mohoni historinė mė tė dhimshme qė pėrjetuan tė parėt tanė nėn sundimin turk, si dhe kur mohoni marrėveshjet famėkeqe turko-serbe, pėrveqse jeni ka e tregoni shpirtin tuaj tė shitur te djalli nė disfavor tė popullit qė i takoni.

Murgesha
21-10-11, 19:14
Nuk thohet kot se ēdo e mire e ka nje te keqe, apo e kunderta !
Turqia okupuese nuk munde te jet kurr "akullore" per ne !

Sa i perket shkrmit te Zonjes Murgeshe se : Ne sistemin komunist ..... , ketu nuk kemi te bejme me nje perparim ne favorte shqiptareve, por shkurt nje sisem i tille ka prapare qe njerezimi te ngritet ne menyre te tille, dhe ja qe ne kemi qelluar ne at rreth.


Nuk e thashė se ka pas favore special pėr shqipėtar, po ėshtė e vėrtetė se vetėm nėn atė sistem arritėm mė nė fund tė shkollohemi nė gjuhėn tonė, e jo si po mundohen do e do tė e paraqesin kombin tonė tė pa interesuar pėr shkollim sepse simbas tyre "porta e lartė aq miq na ka konsideru sa qė vetėm po ta kishin kėrkuar do ja u jipte menjėherė, shkollat nė gjuhėn shqipe".Pushtues tė mirė nuk ka!

Pushtuesit nuk vijnė pėr tė arsimuar e pėrparuar po pėr tė robėruar e pėr tė pėrfituar pėr vete!

premium
21-10-11, 19:36
Pėrkundrazi, nė testet e historisė shkollore asnjėherė sjan pėrmend marrėveshjet turko-serbe pėr shpėrnguljen masive tė shqiptarėve.
Edhe gjyshi im kishte pas marrė letrat pėr tu shpėrngul me gjithė familjen nė turqi pikėrisht nga propaganda e hoxhės sė katundit se vendi i dinit dhe imanit ėshtė nė turqi, se kosova e kuqe nuk plotėson kushtet pėr tė majt fe e iman po rahmetlija babai im dhe disa tė rinj tjerė me mund tė madh i kishin pas bindė bashkėfshatarėt dhe baballarėt e vet se ai hoxhė qė ju thot ashtu nuk ėshtė nė shėrbim tė tyre po tė pushtetit.
Tregojke gjyshi sa tė rrahunat i kishin pas hėngėr ai dhe kryefamiljarėt e tjerė nė burg pikėrisht pse nuk jan shpėrngul prej fshati.
Ėshtė e vėrtetė se nė ato kohra hoxhollarėt kan marrė rrogė nga shteti, pra nuk ka qenė e ndaluar feja islame por edhe mė e vėrtet ėshtė se pikėrisht hoxhollarėt dhe disa tė shitun e kan zbatu me pėrpikmėri planin turko-serb pėr sa mė shumė shpėrngulje tė shqiptarėve nė shkretėtirat e anadollit.

Familja e nėnės time e kan kėrku kėtė shpėrngulje, por pėr fat tė mirė shum shpejt jan rikthyer, ama jo mė nė vendin e vet diku nė rrethinėn e Medvegjes se ato toka u janė marrė po vend mė vend nėpėr Kosovė deri sa kan gjetė njė fshat qė i kan pranu tė jetojnė aty, edhe ata mė kan tregu se si e kan pėrjetu atė shpėrngulje dhe sa tė vėshtirė e kan pas riatdhesimin e sa harė janė dėrgu nėpėr stacionet e policisė duke i torturuar pse nuk kan ndejt nė atė shkretėrirė tė anadollit po jan kthyer.

P.S. Nuk i bėni nder askujt me kėto shkrimet tuaja, ku mohoni historinė mė tė dhimshme qė pėrjetuan tė parėt tanė nėn sundimin turk, si dhe kur mohoni marrėveshjet famėkeqe turko-serbe, pėrveqse jeni ka e tregoni shpirtin tuaj tė shitur te djalli nė disfavor tė popullit qė i takoni.
Murgeshe , nuk ke pas nevoje te harxhon fllomasterin e zeze per ate shtyp.

nderin une e parashikoj keshtu;
Nese nje Shqipetar krishtere e favorizon si shtet Gjermanine , Austrine etj
ka te drejte edhe nje Shqiptar musliman te favorizon Turqine apo Arabine si shtet .
sepse nje kohe edhe Gjermanet e Austrianet ne vendin tone kane qene okupatore.

Ti nese deshiron te kontaktohesh me Shqiptaret e Turqise ( ende krenohen se jane Shqipetare ) ju kisha sygjeru te poston edhe atyre kete citat se e dijne te japin nje pergjegje ma te sakte ;

arnavutum

Jam krenare se jam Shqiptare
debatim te kendshem .

Hajra
22-10-11, 11:17
......pse ka mergimtar shqiptar ane e mbane botes, prej te mirave po?
Edhe ne jem Arberesh te shperndare gjithandej botes.

valiii
22-10-11, 12:23
paj, ne Itali ka arbresh ne Turqi ka arnaut, ne Gjermani albaniche shwajne, ne Iliride maqedon, ne Mal te zi crnogorski shipac ne Kosove kosovar e kshtu me rralle...

Shpati
23-10-11, 10:53
[QUOTE=Murgesha;2139105]Pėrkundrazi, nė testet e historisė shkollore asnjėherė sjan pėrmend marrėveshjet turko-serbe pėr shpėrnguljen masive tė shqiptarėve.
Edhe gjyshi im kishte pas marrė letrat pėr tu shpėrngul me gjithė familjen nė turqi pikėrisht nga propaganda e hoxhės sė katundit se vendi i dinit dhe imanit ėshtė nė turqi, se kosova e kuqe nuk plotėson kushtet pėr tė majt fe e iman po rahmetlija babai im dhe disa tė rinj tjerė me mund tė madh i kishin pas bindė bashkėfshatarėt dhe baballarėt e vet se ai hoxhė qė ju thot ashtu nuk ėshtė nė shėrbim tė tyre po tė pushtetit.
Tregojke gjyshi sa tė rrahunat i kishin pas hėngėr ai dhe kryefamiljarėt e tjerė nė burg pikėrisht pse nuk jan shpėrngul prej fshati.
Ėshtė e vėrtetė se nė ato kohra hoxhollarėt kan marrė rrogė nga shteti, pra nuk ka qenė e ndaluar feja islame por edhe mė e vėrtet ėshtė se pikėrisht hoxhollarėt dhe disa tė shitun e kan zbatu me pėrpikmėri planin turko-serb pėr sa mė shumė shpėrngulje tė shqiptarėve nė shkretėtirat e anadollit.

Familja e nėnės time e kan kėrku kėtė shpėrngulje, por pėr fat tė mirė shum shpejt jan rikthyer, ama jo mė nė vendin e vet diku nė rrethinėn e Medvegjes se ato toka u janė marrė po vend mė vend nėpėr Kosovė deri sa kan gjetė njė fshat qė i kan pranu tė jetojnė aty, edhe ata mė kan tregu se si e kan pėrjetu atė shpėrngulje dhe sa tė vėshtirė e kan pas riatdhesimin e sa harė janė dėrgu nėpėr stacionet e policisė duke i torturuar pse nuk kan ndejt nė atė shkretėrirė tė anadollit po jan kthyer.

P.S. Nuk i bėni nder askujt me kėto shkrimet tuaja, ku mohoni historinė mė tė dhimshme qė pėrjetuan tė parėt tanė nėn sundimin turk, si dhe kur mohoni marrėveshjet famėkeqe turko-serbe, pėrveqse jeni ka e tregoni shpirtin tuaj tė shitur te djalli nė disfavor tė popullit qė i takoni. [/QUOT


-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Shkrimi yte nuk esht i sakt.
Shtete te ndryshme bejn Riatedhetesimin e Qytetareve te vet.
Psh. Gjermania -Riatedheteson Qytetart qe kan perardhje Gjermane qe kan jetuar ne Republikate e 'BRSS.
Ngjashem ka vepruar Turqia por edhe Shtete tjera Riatedhetesojn Qytetarete e vet.
Marrveshjen ne fjale e ka shfrytezuar Serbia per te debuar Shqiptare dhe ate e kan ndimuar Ubashet Shqiptar per interesa te veta.
Psh. ne Vendlindjen time Komunistet /Udbashistet Shqiptare kan denoncuar vendasit e vet se mbajn Arme pa leje ...
Te denoncuarit skan mundur te perballojn Torturat dhe tejeter rrugdalje skan pas pos te migrojn...

emine
23-10-11, 11:24
Murgeshe , nuk ke pas nevoje te harxhon fllomasterin e zeze per ate shtyp.

nderin une e parashikoj keshtu;
Nese nje Shqipetar krishtere e favorizon si shtet Gjermanine , Austrine etj
ka te drejte edhe nje Shqiptar musliman te favorizon Turqine apo Arabine si shtet .
sepse nje kohe edhe Gjermanet e Austrianet ne vendin tone kane qene okupatore.

Ti nese deshiron te kontaktohesh me Shqiptaret e Turqise ( ende krenohen se jane Shqipetare ) ju kisha sygjeru te poston edhe atyre kete citat se e dijne te japin nje pergjegje ma te sakte ;

arnavutum

Jam krenare se jam Shqiptare
debatim te kendshem .Ti e di mire shume qe azil ne gjermani e evrope kan kerku Shqiptaret ne envoje,e jo te krishteret ne veqanti,shqiptaret jan pranu si populle ner dhunen serbe e jo ne perndjekje fetare,qka po i ktheni gjanat e bani nder fetare e ja futni kot kure e dini te verteten,ku ka lidhjekjo e sotmja me at qka ka ndodhe me kohen e turqis,po leni kto llafe se jeni ba per me qesh me kto qka shkruani,

Makresh
23-10-11, 11:47
g9aOTFJvmFQMe hyrjen e Perandoris Osmane, shqiptaret nje her e pergjithmon i larguan shkijet nga trojet shqiptare deri sa evropa serish, u dha leje-kthimi.

Hiq, asgje te mos ket ber perandoria Osmane per ne (sepse ka ber me teper se kaq, sic eshte nderrimi i fes), boll qe ket te keqe na largoj !

Shpati
23-10-11, 14:15
Ti e di mire shume qe azil ne gjermani e evrope kan kerku Shqiptaret ne envoje,e jo te krishteret ne veqanti,shqiptaret jan pranu si populle ner dhunen serbe e jo ne perndjekje fetare,qka po i ktheni gjanat e bani nder fetare e ja futni kot kure e dini te verteten,ku ka lidhjekjo e sotmja me at qka ka ndodhe me kohen e turqis,po leni kto llafe se jeni ba per me qesh me kto qka shkruani,

Po ,a ?
Secili qe e strehoj Shqiptarin :si Turqia, Greqia ose Perendimi e ben per qellime te veta e ato jan te ndryshme.
Turqia deshi ti ndimoj Turqit -Riatdhetesoj por i kan shkuar edhe Shqiptar Musliman te cilet jan paraqit si Turq...
Normal disa skan pas qare e disa shkuan per jet me te mir.
Greqia deshi ti ndimoj Greket e Shqipersi por i kan shkuar edhe Shqitpar Ortodoks qe jan paraqit si Grek...
Lexo ne Vikepedia atje munde te lexon se tash ka me shume Grek nga Shqiperia ne Greqi se sa te till kan ekzistuar ne Shqiperi...
Shqiptaret Ortodoks ose edhe jo Ortodoks qe shkuna ne Greqi mbas viteve te nentedhjeta shkuan per interes, jet me te mir.
Perendimi strehoi Shqiptaret qe mos ti perdor Serbia ne lufte kunder Kroacis, Bosnjes dhe mos ti fitoj luftrat Serbia me ndimen e Shqiptareve.
Pra, kohe te ndryshme , situata te ndryshme , interesa te ndryshme.

emine
23-10-11, 14:30
Po ,a ?
Secili qe e strehoj Shqiptarin :si Turqia, Greqia ose Perendimi e ben per qellime te veta e ato jan te ndryshme.
Turqia deshi ti ndimoj Turqit -Riatdhetesoj por i kan shkuar edhe Shqiptar Musliman te cilet jan paraqit si Turq...
Normal disa skan pas qare e disa shkuan per jet me te mir.
Greqia deshi ti ndimoj Greket e Shqipersi por i kan shkuar edhe Shqitpar Ortodoks qe jan paraqit si Grek...
Lexo ne Vikepedia atje munde te lexon se tash ka me shume Grek nga Shqiperia ne Greqi se sa te till kan ekzistuar ne Shqiperi...
Shqiptaret Ortodoks ose edhe jo Ortodoks qe shkuna ne Greqi mbas viteve te nentedhjeta shkuan per interes, jet me te mir.
Perendimi strehoi Shqiptaret qe mos ti perdor Serbia ne lufte kunder Kroacis, Bosnjes dhe mos ti fitoj luftrat Serbia me ndimen e Shqiptareve.
Pra, kohe te ndryshme , situata te ndryshme , interesa te ndryshme.po pra pse qka thash une ma shume per at qka e tha edhe ti me te njejtin kuptim qe thash une,,po thuajem qka ka lidhje ikja e shqiptareve dhe strehimi i tyre ne perendim me fe,apo ku bani dallim evropa dhe bota ti mbroje shqiptaret dhe vetem katoliket,kush ka pyet se cfare feje ke,po thjesht prej qkafit je ik dhe strehohesh ketu,edhe nje fmije 7 vjeq e di arsyen e ikjev te fundit ne perendim,lufta dhe gjendja finaciare,pse perzihet feja kudo ne diskutimet tona,skam nevoje netin me lexxu kam lexu libra mjaft,matrapazet qe e ndryshojne historin skam nevoje ti lexoi

premium
23-10-11, 23:23
Ti e di mire shume qe azil ne gjermani e evrope kan kerku Shqiptaret ne envoje,e jo te krishteret ne veqanti,shqiptaret jan pranu si populle ner dhunen serbe e jo ne perndjekje fetare,qka po i ktheni gjanat e bani nder fetare e ja futni kot kure e dini te verteten,ku ka lidhjekjo e sotmja me at qka ka ndodhe me kohen e turqis,po leni kto llafe se jeni ba per me qesh me kto qka shkruani,
Aasgjė nuk pyeta ty,, vazhdo tė din ashtu siē mendon .