PDA

View Full Version : Polifonia shqiptare


sherri
28-01-12, 12:12
“Iso-polifonia popullore shqiptare, shpallet “Kryevepėr e trashėgimisė gojore tė njerėzimit”, mbrojtur nga UNESCO

ZDviAFBD4zs&feature=related

sherri
28-01-12, 12:16
MpmqFZygAK4&feature=related

u6u7C51UhwI&feature=related

sherri
28-01-12, 16:57
Njėra ndarje e iso-polifonisė shqiptare.
Enci. Pėr iso-polifoninė toske do tė theksonim se ajo kėndohet nga krahu i djathtė i lumit Vjosa e deri nė Shkumbin. Muzika iso-polifonike e Pėrmetit, Leskovikut, Kolonjės, Korēės, Devollit, Mokrės, Oparit, Skraparit, Shpatit, Myzeqesė, Librazhdit, Gramshit, Beratit na paraqiten pak a shumė si njė temė me variacione, ku tema ėshtė tipi tosk i polifonisė. Iso-polifoninė toske e gjejmė edhe jashtė kufijve shtetėrorė tė Shqipėrisė, nė tė quajturėn “Maqedoni toske”, ku futen shqiptarėt qė banojnė nė pjesėn lindore tė liqenit tė Prespės, nė bregun perėndimor tė liqenit tė Ohrit dhe nė anėn e majtė tė Drinit tė Zi nė rrethinėn e Strugės tė cilėt kėndojnė me njė, dy dhe tre zėra. Konkretisht nė fshatrat Frėngovė, Ladorisht (Radonisht), Kolisht, Zagrajani, fshatra tė cilėt janė nė drejtim tė Mokrės sė sipėrme; nė fshatrat e Prespės-Kranjė, Arvat, Gėrncan, Belloceika e poshtme, Belloceika e sipėrme, Nakolec, Lubojna, Asamati qė shtrihen nė zonėn gjeografike nė kufi me Shqipėrinė dhe Greqinė dhe qė njihen nė popull pėr kėtė fakt edhe me emrin “treshi”; si dhe nė rrethinat e Manastirit (Bitolės) si nė fshatin Kishof etj. Tipi tosk i iso-polifonisė konstatohet edhe pėr Ēamėrinė. Ashtu si dhe nė iso-polifoninė labe, iso-polifoninė toske e konstatojmė si tek burrat ashtu edhe tek gratė dhe gati nė tė gjitha llojet e gjinive, duke filluar nga krijimet poetike me ngarkesė mitologjike e rituale, vallet, baladat e kėngėt historike, lirike, tė dashurisė, tė kurbetit, vajet, bejtet, etj,. Polifonia ėshtė kėnduar nė ē’do vend dhe rast, gėzim apo fatkeqėsi. Sipas Ēabej: melodinė toske tė vėrtetė mė vjen t’a pėrshkruaj mė mirė me dy atributet elegjiake dhe ekspansive”. Pėrsa i pėrket polifonisė me vegla nė iso-polifoninė toske, do tė theksonim se ekzistojnė njė sėrė formacionesh popullore me vegla tradicionale qė luajnė nė polifoni. Shiko dhe ēame iso-polifonia.
Lit: Kruta. Beniamin, “Polifonia dy zėrėshe e Shqipėrisė Jugore”, Tiranė, 1991; Tole. Vasil S, “Folklori muzikor-Polifonia shqiptare”, Tiranė, 1999 etj.
TM0ySTPSpIc