Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 30-11-07, 08:55   #16
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

3. Ē'ėshtė dyshimi?

Dyshimi ėshtė ndjenja e lėkundjes dhe pasigurisė sė plotė qė shkakton djalli nė zemrėn e besimtarit duke ia ēoroditur imagji*natėn me njė sėrė kujtimesh, portretesh dhe pamjesh. Dyshimi ėshtė loja e fundit dhe arma e fundit qė luan djalli kundėr njė njeriu, veēanėrisht kundėr besimtarit. Duke ia lėkundur bindjet, besimin, qėllimet dhe synimet e shėndosha, duke ia ēoroditur imagjinatėn me pamje iluzive qė e largojnė nga realiteti, djalli ia lėkund njeriut besimin dhe sigurinė nė vetvete.


4. Ē'ėshtė shenja e djallit?

Shenja e djallit ėshtė njė pikė e rėndėsishme nė zemrėn e njeriut, veēanėrisht besimtarit, ku djalli drejton topin, pushkėn, shigjetėn, ajo pikė e zemrės tė cilėn e merr nė shenjė djalli. Nė zemrėn e njeriut, veēanėrisht, tė besimtarit, ėshtė pika ku vijnė e mblidhen frymėzimet engjėllore, si dhe pika e djallit. Krejt si po*let minus (-) dhe plus (+) tė njė baterie elektrike!


5. Cilėt njerėz dyshojnė mė shumė?

Te muslimanėt fillestarė, te ata qė e fillojnė punėn sė pari nuk ndodh dyshim. Dyshimi shfaqet mė shumė te disa musli*manė qė ia kanė dhėnė zemrėn fesė, qė ia kanė shkėputur dja*llit nga dora tė gjitha lidhjet dhe frerėt me tė cilat ai kėrkon t'i pengojė ose t'i shmangė nga feja pėr t'i drejtuar atje ku do vetė, qė i kryejnė pak a shumė detyrat dhe adhurimet ndaj Zotit dhe qė bėjnė pėrparime nė besim. Besimtarėt qė janė nė rrugėn e pėrparimit me aftėsitė e zemrės nė botėn e tyre tė brendshme, qė janė nė ngjitje tė vazhdueshme drejt nivelit tė njeriut tė pėr*kryer, pėrballen nė pikat e vėshtira tė rrugės sė tyre me dyshi*min si armė e djallit. Po, ndėrsa njeriu ėshtė duke u lartėsuar nė qiejt e shpirtit, djalli i ngre nga njė kurth nė ēdo etapė dhe pret. Kur e sheh tė pėrshtatshme, e hedh shigjetėn e dyshimit duke marrė shenjė atė pikėn e ndjeshme tė zemrės sė besimtarit, dhe pret rezultatin. Kjo do tė thotė se thellėsia nė besim shkakton smirė dhe reaksion te djalli.
Dyshimi shfaqet disa herė te shpirtrat e ndjeshėm dhe nervo*zė, kurse, disa herė, te ata qė hanė shumė ose janė tė dhėnė pas trupit. Dyshimi te besimtari nuk ka format e turbullirave dhe depresioneve, por tė shqetėsimeve tė zakonshme. Sado i pėrpa*ruar tė jetė besimtari nė besim, mund t'i shfaqet dyshim. Madje, ka ndodhur qė edhe personaliteti mė i madh pas sahabeve, shokėve tė Profetit, imam Rabbaniu, ka pėsuar dyshim. Ashtu siē nuk ėshtė kusht qė njeriu i prekur nga dyshimi ose i vėnė nė shenjė pėr kėtė gjė, tė jetė njė besimtar i shquar nė besim, nuk ėshtė kusht qė njeriu i paprekur nga dyshimi ose qė nuk vihet nė shenjė, tė jetė i qetė.
Te mohuesi[1] nuk shfaqet dyshim. Mohimi i mohuesit ėshtė, mbase, njė mohim i llogaritur, i planifikuar, kryeneē, kundėrvė*nės, armiqėsor[2]. Te mohuesi mund tė shfaqen turbullira dhe kriza shpirtėrore, pakėnaqėsi e shqetėsime tė cilat e bėjnė atė agresiv dhe pėrdhunues. Djalli i fryn atij filozofi tė reja e origji*nale, i jep ide tė reja mohuese dhe, mė nė fund, e bėn mohue*sin ta mohojė edhe atė vetė, djallin!
Sigurisht, djalli nuk u jep dyshim atyre qė janė regjistruar te ai, qė ia kanė lėnė frerėt e vetes atij dhe qė i shkojnė pas si qengj atij. Djalli nuk merret me ata qė rrinė urtė e butė brenda atmosferės, brenda fushėn magnetike tė tij, me symbyllurit qė numėrojnė nė vend, me ata qė i kanė trutė te sytė, kurse ze*mrėn, te stomaku! Ata janė viktima gjahu tė tij tė lidhur kėmbė e duar nė kafazin e tij, tė urtė aq sa kurrė s'u shkon ndėrmend tė zgjidhen, tė ikin e tė shpėtojnė. Kėshtu bashkėjetojnė tė dy palėt: ata tė kėnaqur nga djalli dhe djalli, prej tyre, gjer ku mund ta ēojnė...


6. Cili ėshtė qėllimi i djallit pėr tė shkaktuar dy*shim?

Djalli nuk mund tė hyjė nė zemrėn e besimtarit tė pėrgatitur nė besim e qė i plotėson detyrat adhurimore, nuk mund ta shty*jė atė nė mohim. Dhe kurrė nuk e zė dot nė zemrėn e tij vendin e afėrsisė dhe dashurisė pėr Allahun, e mendimit pėr sunnetin, traditėn e Profetit, kurrė nuk arrin dot ta bėjė besimtarin t'i bra*ktisė adhurimet. Sepse, pavarėsisht nga ēdo gjė, besimtari pėr*paron vazhdimisht, fiton afėrsi ndaj Allahut dhe, me shpirtin, ndjenjat dhe trupin, ngjitet lart nė njė spirale drite. Nė kėto ku*shte, djalli mendon kėshtu: "Tė paktėn, t'i hedh njė gur tė fun*dit, t'ia turbulloj zemrėn me shigjetat e dyshimit dhe tė pėrpi*qem t'ia prish qetėsinė dhe kėnaqėsinė qė ndjen nė adhurimet. Ndoshta arrij ta preokupoj, ta mėrzis dhe ta bėj tė mendojė se kjo apo ajo gjė s'ėshtė ashtu siē e ka ditur ai. Atėherė, ai fillon tė dyshojė!.." Dhe besimtarit dyshues tė qėlluar nga kėto shigje*ta, fillojnė t'i vijnė nė namaz mendime qė s'i kanė ardhur ndo*njėherė mė parė. Pasi merr abdest, mendon se kėtė apo atė gjy*mtyrė s'e ka larė mirė ose e ka harruar pa larė, etj. Dhe merr abdest pėrsėdyti. Gjėra tė tilla vazhdojnė gjersa adhurimet t'i duken tė rėnda dhe, na ruajttė Allahu, t'i braktisė! Mė nė fund, ai bėhet lodėr e djallit qė ia ka arritur qėllimit!
Dyshimet mund tė jenė tė lidhura si me adhurimet, ashtu dhe me vetė besimin. Pėrtej kėsaj, djalli mund t'i stolisė mėkatet duke e turbulluar imagjinatėn, mund t'i provokojė ndjenjat dhe mund ta sjellė njeriun nė gjendjen e njė fantazisti qė nuk do t'ia dijė pėr arsye, logjikė, gjykim!
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 30-11-07, 08:55   #17
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

7. Ē'do tė thotė qė djalli i afrohet njeriut nga e dja*thta, nga e majta e nga drejtime tė tjera pėr ta goditur?

Afrimi i djallit te njeriu nga anė tė ndryshme ka kuptimin e paralajmėrimit nė dimensione tė ndryshme tė njeriut ndaj tė kė*qijave sipas situatave tė ndryshme ku ndodhet ai. Njeriu, i cili paraqet njė kuptim dhe pėrmbajtje shumėdimensionale, duke i zhvilluar dimensionet e veta, pavarėsisht dhe nė kundėrshtim me pėrmbajtjen lėndėsore tė tij, mund tė bėhet i denjė pėr xhe*nnetin, parajsėn[3]. Nė antagonizėm me kėtė, djalli pėrqėndro*het pėr t'i vėnė nė punė dhe zhvilluar te njeriu cilėsitė lėndėsore jo vetėm pėr ta penguar lartėsimin e njeriut, por edhe pėr ta shmangur dhe kthyer pas. Pa dyshim, po qe se secila prej disa mundėsive me tė cilat ėshtė pajisur njeriu pėr tė siguruar disa dobi dhe urtėsi, siē janė epshi, ndjenja e dhunės, agresiviteti, zemėrimi, furia, arsyeja, ambicja dhe kryeneēėsia, nuk zbuten ose nuk bėhen tė rregullueshme e tė kontrollueshme me anė tė besimit, mund tė vihen nė punė kundėr mekanizmit tė ndėr*gjegjes dhe kėtė vėnie nė punė e bėn djalli.
Pėr shembull, pėr sa kohė qė njeriu tė mbetet nėn mekaniz*min e egoizmit frymor (vetiak, sensual), do tė thotė se ndėrgje*gjja, domethėnė mekanizma engjėllore, ėshtė dhe vazhdon tė jetė e shtypur sė bashku me tė gjitha vlerat dhe atributet e saj tė shquara. Kurse, kur zhvillohet dhe del nė pah mekanizma en*gjėllore dhe engjėlloriteti, egoizmi frymor me tė gjithė mekaniz*mėn e vet hyn nėn urdhrin e ndėrgjegjes. Megjithėse djalli e gjen esencėn e njeriut, pėrdor kundėr tij vetėm mekanizmėn e egoizmit frymor. Djalli nuk afrohet ose nuk mundet tė afrohet te mekanizma e ndėrgjegjes ose, siē mund tė shprehemi ndryshe, te pikat e shquara dhe jetike tė ndėrgjegjes sepse atje ka vullnet, vitalitet hyjnor dhe vetėdije. Po tė dijė njeriu ta pėrdorė vullne*tin, djalli s'i afrohet dot; me flatrat e vetėdijes e tė vitalitetit hyj*nor, ngjitet dhe qėndron nė qiejt e kulturės shpirtėrore pa nge*cur nė pengesat djallėzore. Prandaj, njeriu i kėtij brezi qė e ka zemrėn tė mbushur me Zotin, ia mbyll gjithmonė dyert djallit dhe duhet t'ia mbyllė. Atėherė, tė gjitha zhurmat, bubullimat dhe furtunat qė shkakton djalli, mbeten jashtė njeriut, kufizohen duke qarkulluar vetėm nė fushėn e vetė djallit!


Fushat djallėzore dhe engjėllore ndodhen, nė entitetin e nje*riut, aq afėr njėra-tjetrės, saqė mund tė ndikohen gjithmonė nga njėra-tjetra. Pėr shembull, efektet radioaktive tė njė shpėrthimi nė anėn djallėzore e fusin nėn ndikimin e tyre edhe anėn engjė*llore. Siē e prekėm edhe mė lart, djalli pėrdor epshin dhe e shtyn me forcė njeriun nė sensualitet; ia pushton mendjen dhe ia rrokullis nė dhelpėri; po kėshtu, ia provokon ambicjen, ze*mėrimin, mendjemadhėsinė dhe pangopėsinė pėr kėtė botė. Ai kėrkon t'ua turbullojė botėt ndjesore dhe shpirtėrore njerėzve qė i fut nė rrjetė dhe t'i largojė nga vetvetja!


Por djalli nuk na sulmon vetėm duke na bėrė qė tė ndjejmė tė kėqijat e tij dhe tė bėjmė edhe vetė tė kėqija. Ashtu siē na er*dhi nga e majta, na vjen edhe nga e djathta, nga para e nga pas. Vetė Kur'ani tregon pėr armiqėsinė e egėr tė djallit kundėr Allahut dhe pėr pohimet e tij tė paturpshme pėr mėnyrėn se si ka pėr t'ua marrė mendjen njerėzve pėr t'i shmangur nga rruga e drejtė. (A'raf, 7:17) Djalli i del njeriut para dhe ia thyen shpre*sat pėr tė ardhmen, e bėn qė ta mohojė ringjalljen. Ai e bėn njeriun tė mendojė se "feja islame e mbaroi detyrėn e saj dhe s'ka pėr t'u ringjallur mė kurrė"! Ai hedh zi mbi zemra duke e treguar tė ardhmen tė errėt e kaotike. Djalli i del njeriut nga pas dhe ia pret lidhjet me tė shkuarėn, me dritėn profetike duke e bėrė tė mendojė se "kohėt ndryshuan, kurse ato gjėra mbetėn pas". Ai i bėn njeriun ta shajė tė shkuarėn e vet dhe t'i mohojė rrėnjėt e veta, ta mohojė prejardhjen e vet. Nė kėtė mėnyrė, du*ke na i mbyllur tė gjitha dritaret dhe kalimet pėr nė tė shkuarėn e pėr nė tė ardhmen dhe pasi na i kėput tė gjitha lidhjet me tė djeshmen e tė nesėrmen, na ofron neve njė mėnyrė tė mendua*ri me pėrmbajtje plot helm dhe njė filozofi jete me stoli tė rre*me: "E kaluara dhe e ardhmja janė pėrrallė, s'ke pėr tė ardhur mė nė kėtė botė, prandaj mos u merr me atė qė iku se s'kthehet mė, por shih ta shijosh jetėn e jo ta shkatėrrosh kot..."


Djalli i vjen njeriut nga e majta dhe e tėrheq nė rrjedha tė njohura e tė hapura tė mėkatit. Veprimtaritė e kolonės sė pestė janė veprimtari qė i bėjnė ndihmėsit e djallit, tė cilėt i rekruton ai duke u ardhur nga e majta. Tė gjitha rrugėt e haramit (akteve dhe veprimtarive joligjitime, tė ndaluara, tė pabekuara e tė dė*nueshme), tė pėrhapura gjerėsisht nė ditėt e sotme, janė rezultat dhe pėrfundim i goditjes ssė njeriut nga djalli nga ana e majtė. Por nuk duam tė bėjmė kėtu njė pėrshkrim tė shėmtuar duke i pėrmendur kėto njė e nga njė.
Njė formė dhe mėnyrė tjetėr e afrimit dhe e goditjes sė djallit ėshtė paraqitja e tij me figurėn e tė drejtės dhe tė vėrtetės duke ia treguar njeriut gjėrat e kėqija si tė mira dhe kjo ėshtė gjėja mė e rrezikshme pėr besimtarin. Duke i shkuar nga e djathta besim*tarit qė ua ka mbyllur derėn mėkateve e qė ėshtė dhėnė me gji*thė shpirt pas adhurimit, djalli e bėn atė t'i pėlqejė vetja, t'ia de*dikojė sukseset vetes, kurse tė metat, tė kėqijat dhe humbjet, tė tjerėve. Kėshtu, djalli arrin ta bėjė atė tė shijojė humbjet mė tė hidhura sikur tė ishin suksese. Sigurisht, po qe se me ato qė bėj*mė dhe tregojmė, synojmė tė na lavdėrojnė dhe ngrenė nė qiell tė tjerėt, do tė thotė se djalli na godet nga e djathta. Njė njeri i tillė, pastaj, nuk ka vlerė as kur bėn Qaben tavaf, as kur lufton nė radhėt e para!


Omer bin Abdylazizi i shkruan dikujt njė letėr monument shprehjeje. Pastaj, duke e dalluar se ka pėrdorur ca shprehje formale, tė zbukuruara e tėrheqėse, nga tė cilat e kupton se i ėshtė pėrkėdhelur egoja, e gris. Po qe se nė ego na vjen njė en*tuziazėm e njė gėzim si rrjedhojė e punėve, detyrave dhe shėr*bimeve qė kemi bėrė e bėjmė, duhet tė mendojmė se nė kėtė mes mund tė jetė pėrzier djalli dhe, me kėtė mendim, t'i drej*tohemi Zotit duke e pėrtėrirė fjalėn e dhėnė. Ajo qė na duhet neve, ėshtė tė mos tregojmė konsideratė pėr gjėrat qė i pėlqejnė egos sonė. Gjėrat qė bėjmė, t'i bėjmė sepse i ka urdhėruar Zoti, kurse kėnaqėsitė qė i ka tė nevojshme akti, t'i lėmė pėr nė jetėn tjetėr.
Ēdo njeri ėshtė i detyruar t'i mendojė favoret e Zotit pėr tė dhe, nė ēfarėdo posti qė tė ndodhet, tė falėnderojė pėr faktin qė Zoti e ka bėrė tė merituar tė favoreve tė Tij. Ai do tė ēojė nė vend pėrgjegjėsinė ndaj Zotit dhe detyrėn pėr ta falenderuar Atė, kurse Zoti, si rrjedhojė imediate tė mėshirės sė Tij tė gjerė, do t'u japė njė thellėsi tė veēantė favoreve sipas qėllimit dhe sinqeritetit tė njeriut.


Veē kėtyre, nė kuptim tė pėrgjithshėm, mund tė mendoni edhe kėtė: djalli vjen nga e djathta dhe i tregon ēėshtjet e mė*dha, si tė vogla, kurse tė voglat, si tė mėdha. Nė ēdo komė mund tė hasni njė njeri tė tillė: ėshtė musliman, haxhi dhe njė nga ndjekėsit e rregullt tė xhamisė. Allahu mos e ndaftė nga adhurimi! Mirėpo nė shtėpi ka fėmijė qė s'falin namaz. Ndėr*kaq, nuk i plas zemra pėr kėtė, por pėr gjėra tė vogla, pėr tė cilat grindet vazhdimisht nė xhami! Rrugėt janė plot me tė rinj tė mjerė, mes tė cilėve janė edhe djali, vajza apo nipi i tij, mirė*po ec e shih se, nė vend qė t'i mendojė kėto e tė dėshpėrohet, nė vend qė tė kėrkojė zgjidhje pėr kėto, ngrihet dhe grindet pėr tė meta ose mangėsi tė vogla. Njerėz si ky nuk i lėnė t'u shpė*tojnė pa ia bėrė tė vdekurit tė shtatat, tė dyzetat, gjashtė muajt dhe motmotin dhe ju zėnė me top po s'i bėtė edhe ju kėto dhe ceremoni si kėto. Nė shtėpitė e tyre, nė vendin mė tė zgjedhur ėshtė njė Kur'an qė askush nga pjesėtarėt e asaj familjeje s'e di se ē'thotė! Ja, pra, situata si kėto janė "kroshé nga e djathta", mė tė rėnda se goditjet e djallit nga e djathta!
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-07, 08:59   #18
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

8. A ka dyshimi anė tė dobishme?

Nė fakt, siē e prekėm edhe mė lart, nė esencėn e shumė ve*tėve, veēanėrisht tė natyrave tė ndjeshme, dyshimi ėshtė njė ze*mberek qė do t'u shėrbente pėrjetėsisht si shtytje nė zhvllimin e tyre. Krejt si zembereku i orės, edhe zemra e tyre punon pa pu*shim nėse ėshtė e kurdisur me dyshim dhe i ēon pėrpara, sepse nė sajė tė tij, prova dhe lufta vazhdojnė gjer nė vdekje. Nė njė besimtar me besim tė shėndoshė dhe punė me vend qė e ka shtėnė nė dorė egon e vet, burimi qė e detyron tė zhvillojė tė ashtuquajturėn "Luftė tė madhe"[4] dhe i pėrfton shpėrblimin e fitimtarit, ėshtė dyshimi.
Me njė tjetėr aspekt tė tij, dyshimi e mban njeriun vazhdi*misht tė zgjuar e syēelė. I qetė dhe i kėnaqur si rrjedhojė e suk*sesit nė detyrė dhe zotėrimit tė situatės, muslimani duhet tė rrijė vazhdimisht i zgjuar si ushtari me gishtin nė kėmbėz pėr tė mos rėnė nė ndonjėrėn prej gropave tė armikut djall qė s'di ē'ėshtė gjumi. Ashtu si i sėmuri qė i lutet e i pėrgjėrohet Zotit se ėshtė i sėmurė, edhe njeriu i lėkundur, para ēdo shenje dyshimi thotė "aman, o Zot!", e tendos veten para rrezikut, mbyllet brenda njė kalaje ku s'mund tė hyjnė mėkatet, dhe shpėton. Mjafton qė, siē do ta theksojmė, tė mos e zmadhojė dyshimin duke e bėrė tė rrezikshme.


9. Masat parandaluese pėr tė shpėtuar nga dyshimi.

a) Dyshimi rrjedh nga fuqia e besimit.

Nė fillim le ta bėjmė tė qartė se dyshimi nuk ėshtė ndonjė gjė shumė e frikshme, sepse ėshtė besimi pra shfaqet dyshimi. Kur njė nga shokėt i pati shkuar Profetit dhe i qe ankuar se e kishte zėnė dyshimi, ai i qe pėrgjigjur: "S'ka gjė pėr t'u shqetėsuar, ai ėshtė vetė besimi, rrjedh nga fuqia e besimit!" Djalli zhvillon pi*ratėri ndaj jush dhe ju sulmon pikėrisht pse jeni tė pasur, pse keni margaritarin e besimit, thesarin e adhurimit, pasuritė e na*mazit dhe shėrbimit ndaj fesė. Piratėria ndoshta ka kaluar dhe ėshtė mbyllur nė faqet e historisė me formėn e saj tė grabitjes nė det, por, me aspektin e saj djallėzor, ka filluar me njeriun dhe profetin e parė, Ademin, dhe do tė vazhdojė gjer nė kia*met.
Ashtu si piratėt e detit qė i grabisnin me dhunė anijet tregta*re tė pasura ose me mallra tė ēmuara si dhe sulmonin ishujt ku ndodheshin thesare, ashtu dhe djalli e sulmon zemrėn e besim*tarit qė bart me vete margaritarin e besimit. Fundja, djalli nuk merret me zemrat e thara, boshe e tė pandjeshme, nuk u hedh shigjeta dyshimi. Edhe vjedhėsit e zakonshėm, nuk hyjnė nė shtėpitė e varfra, por nė tė pasurat. E ē'kanė pėr tė vjedhur nė shtėpitė e varfra, pa gjė? A s'ėshtė kėshtu si nė Lindje, ashtu dhe nė Perėndim?
Besimtari qė bie nė dyshim, duhet tė mendojė kėshtu: "Djalli u mund nė tė gjitha frontet, prandaj tani kėrkon tė mė pre*oku*pojė mua me dyshime mbi besimin dhe Islamin, tė vėrė dorė mbi thesarin tim, por nuk ka pėr tė shkėputur dot gjė prej meje. Kėto janė pėrpjekjet dhe pėrpėlitjet e tij tė fundit. Do tė vijė njė ditė qė, kur ta kuptojė se s'ka pėr tė shkėputur dot gjė prej me*je, do tė largohet, ashtu siē largohet lypsari qė vjen disa herė te dera, por, kur sheh se nuk i del gjė, ikėn pėr tė mos u kthyer mė kurrė. Edhe nė qoftė se kėmbėngul pėr tė mos ikur, duhet t'i mbyllen dyert. Kalanė unė e kam tė shėndoshė, prandaj, me lejen e Allahut, s'mė bėn dot asgjė!"


b) Dyshimi nuk ėshtė pjesė pėrbėrėse e zemrės.

Nuk i duhet ngarkuar dyshimi zemrės vetėm pse zemra ėshtė e shqetėsuar. Dyshimi nuk ėshtė pjesė pėrbėrėse e zemrės, ndryshe, zemra nuk do tė ndjehej e shqetėsuar dhe e acaruar prej tij; nga ana tjetėr, edhe djalli nuk do tė merrej me njė ze*mėr tė tillė!
Shqetėsimi dhe acarimi i zemrės ka kėtė shkak: zemrės nuk i pėlqen dyshimi dhe dyshimi nuk ėshtė i zemrės. Meqė mes dy*shimit dhe zemrės nuk ka ndonjė lidhje kuptimore, pėrmbajtė*sore e cilėsore, zemra ndjehet e shqetėsuar dhe e acaruar prej dyshimit. Reaksionin qė tregon dikush ndaj dikujt, diēkaje ose ndonjė situate, e kuptojmė nga ndryshimet qė ndodhin tek ai: i hipėn temperatura dhe skuqet, vetullat i ngrihen pėrpjetė, koka i dhemb, i hiqet oreksi, nuk i shijojnė gjėrat, etj., ashtu siē i ngri*het temperatura dikujt si rezultat i reaksionit fiziologjik tė trupit ndaj mikrobeve. Edhe zemra kundėrvepron ndaj iluzioneve, mendimeve tė huaja dhe dyshimeve tė dėrguara nga djalli; stru*ktura jonė moralo-shpirtėrore, potenciali ynė besimor prodho*jnė "antikorpe" kundėr "mikrobeve" qė na kanė hyrė nė zemėr dhe atėherė temperatura na ngrihet, zemra na shqetėsohet dhe na rreh me forcė. Por po qe se trupi nuk tregon ndonjė qėndru*eshmėri dhe dorėzohet menjėherė si demi qė, kur sheh gjar*pėrin, bėhet si kec i urtė, atėherė, ashtu si antikorpet qė dorė*zojnė armėt para virusit tė AIDS-it, edhe puna jonė ka marrė fund. Po qe se zemra dhe besimi ynė nuk tregojnė qėndresė ndaj dyshimit qė na ka hyrė, atėherė s'ka shqetėsim dhe acarim dhe me kėtė i thuhet djallit "eja e bėj ē'tė duash"! Dhe djalli kė*tė do!


c) Zemra e goditur nga dyshimi i pėrngjet pusit tė pa*stėr ku dikush ka hedhur papastėrti.

Ēėshtjen mund ta mendojmė edhe kėshtu: Kemi njė pus me ujė tė pastėr e tė kulluar. Ka edhe veti shėronjėse, aq i mirė qė ėshtė! Nami i kėtij pusi ka marrė dhenė. Mirėpo, njė ditė, njė njeri i keq hedh nė pus papastėrti, gjėra tė huaja e tė ndyra. Ju e shihni dhe thoni: "Bobo, m'u fėlliq pusi, uji i tij s'pihet mė!..." Por s'ėshtė e vėrtetė. Uji i pusit vjen nga njė burim i rrjedh*shėm. Ai nuk ėshtė ujė i ndenjur, prandaj dhe ėshtė aq i mirė. Rrjedha e ujit ka pėr t'i marrė me vete papastėrtitė dhe lėndėt e huaja dhe pusi do tė bėhet pėrsėri i pijshėm e shėrues. Tur*bullira qė pėsoi pusi nuk ishte e tij. Kėshtu ėshtė edhe me zem*rėn qė e turbullon dyshimi...


ē) Po qe se dyshimi nuk ėshtė i vullnetshėm dhe nuk reflektohet nė praktikė, njeriun s'e bėn pėrgjegjės.

Siē e dini, qė njeriu tė quhet pėrgjegjės dhe i pėrgjegjshėm, duhet tė ketė vetėdije dhe vullnet. Veē kafshėve, edhe njerėzve me tė meta mendore dhe vetėdije tė ērregulluar ose tė sėmurė mendorė dhe tė pavetėdijshėm nuk u bėhet propozim; ata nuk ngarkohen me pėrgjegjėsi dhe nuk janė tė pėrgjegjshėm pėr ve*primet qė bėjnė. Nisur nga kjo, po qe se dyshimi ynė nuk ėshtė i vullnetshėm dhe po s'ia hapėm vetė dyert dyshimit, nuk quhe*mi pėrgjegjės. Mjafton qė dyshimin tė mos e reflektojmė, tė mos e vėmė nė praktikė. Vullneti e gjen veten pėrballė dyshimit qė vjen kėshtu, vetvetiu, dhe nuk i bėn dot qėndresė se ka ardhur i paftuar. Veēanėrisht, njeriu, me anė tė bashkėshoqėrimit tė ide*ve, duke u nisur nga gjėrat qė dėgjon e lexon, mund tė bjerė nė mėnyrė tė pavullnetshme nėn ndikimin e njė sėrė kujtimesh, ilu*zionesh dhe mendimesh. Nė tė vėrtetė, shpesh ėshtė e pa*mu*n*dur pėr tė shpėtuar nga ky fenomen, sepse kjo ėshtė nė natyrėn e njeriut.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-07, 09:01   #19
Preshevar
Banned
 
Join Date: 13-12-05
Posts: 7,840
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

d) Dyshimi ėshtė si njė rrjetė merimange qė nuk e pengon dot njeriun tė shkojė mė tutje.

Me paqėndrueshmėrinė e vet karakteristike, dyshimi nuk ėshtė i dėmshėm kur njihet. Kur'ani konkludon: "Pa dyshim, dredhia e shejtanit ėshtė e dobėt!" (Nisa, 4:76) Pra, djalli ka dredhi, por tė dobėt, sikur tė mos e kishte. Pėr shembull, ju duhet tė kaloni pėrmes njė korridori tė ngushtė mes dy muresh, mirėpo, mu nė mes tė korridorit, njė merimangė ka thurur njė rrjetė nga muri nė mur duke e zėnė rrugėn. Por a mund tė jetė ajo pengesė qė ju tė shkoni mė tej? Pa dyshim qė jo. Ju s'e shihni si pengesė rrjetėn e merimangės dhe kaloni duke e pri*shur atė.
Profeti na thotė se nuk ėshtė djalli qė i detyron njerėzit pėr tė mohuar, pėr tė bėrė tė kėqija dhe mėkate. Ai nuk e kap dot nje*riun pėr dore pėr ta ēuar ose detyruar nė mėkat. Puna qė bėn djalli ėshtė vetėm stolisja dhe zbukurimi i tė kėqijave, kamuflimi i tyre si tė mira e tėrheqėse. Eshtė Allahu qė i krijon edhe tė mi*rėn, edhe tė keqen, qė edhe orienton, edhe ēorienton. Dyshi*met e djallit janė si pallate ngjyra-ngjyra prej fllucke sapuni. Ato duken tė bukura nga jashtė, por brenda janė bosh, janė njė gro*pė e rrezikshme!
Dyshimi nuk shkakton dėm kur dihet se ėshtė kalimtar, i pėr*kohshėm. Dyshimi ėshtė i dobėt si njė pupėl qė e merr me vete edhe flladi mė i lehtė. Dyshimi u pėrngjet reve qė mblidhen pėr njė ēast, por pastaj menjėherė shpėrndahen pa lėnė pas as shi, as fllad. Dyshimi ėshtė si gropa ajrore ku bie pėr njė ēast avioni; as duhet bėrtitur, as duhet vajtuar!


dh) Dyshimi nuk shkakton asnjė dėm po qe se nuk qėndrohet shumė mbi tė dhe nuk bėhet ēėshtje serioze.

Dyshimi nuk bėhet i dėmshėm kur e dini se s'ka pėr t'iu ngji*tur mendimit tuaj pėr ta fėlliqur atė. Dyshimi ėshtė, nė pasqyrėn e imagjinatės, njė gjurmė e pėrkohshme dhe e dobėt qė shuhet shpejt, njė pamje qė s'ka pėr tė lėnė njollė dhe njė reflektim shumė i lehtė. Po qe se gjėrat qė vijnė nė mendje dhe ima*gjinatė janė me burim tė dobishėm, u japin njė farė drite me*ndjes dhe mendimit, kurse po qenė njė dyshim me burim tė ke*qeje dhe intrige, prapėseprapė nuk ndikojnė mbi mendjen, me*ndimin dhe zemrėn, nuk lėnė papastėrti dhe nuk shkaktojnė dėm. Ju mbani nė dorė njė pasqyrė dhe ja tek reflektohet nė tė njė gjarpėr. A mund t'ju dėmtojė ju gjarpėri i reflektuar mbi pas*qyrė? Gjithashtu, a mund t'jua ndyjė duart njė papastėrti qė ref*lektohet nė pasqyrė? A mund t'jua djegė duart flaka qė reflekto*het nė pasqyrė? Po si kjo, produktet e katabolizmit qė bartim pėrkohėsisht nė trup, nuk na e prishin namazin, pluhuri pėrreth njė cope diamanti, nuk ndikon mbi tė ose mbi vlerėn e tij. Po si kjo, edhe sikur djalli tė ketė njė prani esenciale dhe individuale tė brendshme ose tė jashtme tek ne, shigjetat qė hedh, pamjet qė dėrgon nuk janė tė qena dhe nuk shkaktojnė asnjė dėm.
Dyshimi nuk shkakton asnjė dėm nėse nuk pėrqėndrohemi mbi tė, nėse nuk e mendojmė me kėrshėri e shqetėsim, nėse nuk e pranojmė e nuk i dalim pėr zot, nėse, duke e nėnvlef*tėsuar, nuk i japim mundėsi tė fryhet dhe nėse nuk e bėjmė ēė*shtje shqetėsuese. Atė do ta shihni gjithmonė nga maja dhe do tė thoni me vete: "Me lejen e Allahut, do tė godas nga poshtė e do ta mund!"


e) Dyshimi bėhet i dėmshėm kur pėrfytyrohet si i dė*mshėm.

Po tė veprohet nė kundėrshtim me ato qė treguam gjer kėtu, dyshimi mund tė shkaktojė dėm. Nėse nuk dihet se dyshimi ėshtė i padėmshėm, pėr pasojė, pėrfytyrohet si i dėmshėm, bė*het i dėmshėm. Dyshimi ėshtė i dėmshėm kur pėrqėndrohet mbi tė dhe trazohet me kėrshėri e shqetėsim. Sa mė shumė tė vlerėsohet, sa mė shumė tė zmadhohet, aq mė shumė fryhet ai dhe, duke u kthyer nė njė ballon, na thith pėrbrenda. Nė rrugėn tuaj ndodhet njė koshere bletėsh. Brenda saj ka me qindra bletė qė, po i ngacmove e tė sulmuan, tė shkaktojnė vdekjen. Pran*daj ti kalon i qetė pranė kosheres dhe s'tė ndodh asgjė. Kėshtu duhet vepruar edhe me dyshimin.
Djalli na hedh nė imagjinatė kuadrin e njė pamjeje tė dobėt dhe kalimtare. Po qe se na duket tėrheqėse dhe e zhvillojmė mė tej, ajo pamje e dobėt e pėrbėrė prej vetėm njė kuadri, shndė*rrohet nė njė shirit filmik disaorėsh, madje pa i rėnė ne mė tė! Sidomos kur njeriu mbetet vetėm dhe kur ky njeriu ėshtė njė i ri dhe pamjet kanė karakter sensual... Ai e merr kuadrin dhe e kthen nė njė film aventuresk. Ndėrkaq, i djallit ėshtė vetėm ai kuadri i dobėt. Prandaj, i duhet shmanguar atij grepi, nuk duhet t'ia lejojmė vetes tė biem nė atė grep, nė mėnyrė qė djalli, pas*taj, tė mos ketė mundėsi tė na vėrė nė punė pėr tė na i kthyer pėrfytyrimet nė realitet duke na bėrė tė biem viktimė e asaj pa*mjeje prej njė kuadri...


ė) Shpirtrat e ndjeshėm e nervozė nuk duhet t'i japin rėndėsi dyshimi tė djallit pėr tė mos u kapur pas ilu*zi*o*neve.

Mė shumė nė shpirtrat e ndjeshėm dhe nervozė, dyshimi mund tė kthehet nė njė sėmundje tė dėmshme dhe nė njė shqi*sė tė brendshme mė vete. Kur i vjen dyshimi, njė njeri i tillė, du*ke patur frikė se mos dyshimi do t'i shkaktojė dėm, shqetėsohet, e zė paniku dhe e lėshon veten pas iluzioneve. Pastaj, nė vijim, duke e zmadhuar kėtė me mendje, me zemėr dhe duke e parė nga kėndvėshtrimi i besimit, ia ngarkon vetes dhe, me kohė, e kthen nė shprehi dhe njėsohet me tė, gjė qė do tė thotė tė biesh nė pesimizėm para djallit dhe tė dėmtohesh plotės
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-07, 11:39   #20
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Quote:
Originally Posted by Bjeshka1
Thone fetaret qe asnjesend nuk mund te ndodhe pa deshiren e Perendise!!!
Ja morali dhe rrenat tuaja. Ne nje rast mundet, ne tjetrin jo?!A e shihni se sa naiv dhe te ceket jeni ju disa ketu? Nese i shiqojme gjerat me nje sy kritik dhe nese duam te shohim te vertetn, po del se Zoti na qenka me i dobet se shejtani!
Shkrimi juaj eshte problematik dhe cinik, nuk shpreh asnje vlere por vetem provokim. ne qofte se nuk din asgje nga kjo bote nuk eshte rruga me e mire kjo qe ke zgjedhur te provokosh duke e bere kete ne menyre te hapur. Por mund te gjesh nje rruge me te mire te mesosh dhe pastaj te flasesh. Me shkrimet e tuaja me kujton disa anetare te tjere ketu. Si psikon apo Balushin por te pakten ata shkruajne dic me me kuptim dhe jane pak me te zgjuar se ti.

I/E nderuar Bjeshka1. largoju kesaj menyre te biseduari se nuk perfiton askush nga keto injorime reciproke.

Ketu jemi per te treguar vlerat tona, te tradites sone te familjes dhe shoqerise. por jo per te provokuar jo per te injoruar, jo per biseda pa vlere pa shije pa kuptim dhe me injorance te theksuar.

Te dashur forumist, nese dikush nuk ka cfar te thote per fene e tij mos te injoroje fene e bashkebiseduesve te tjere sepse kjo eshte tregues i mos dijes se tij dhe mos vleres se asj cfar perfaqeson.

Mendoj se eshte me mire te shkruash dicka per mendimin tend se sa te kundershtosh mendimin e tjetrit. Zoti na ka dhene nje goje e dy vesh. te degjojme dy fish e te flasim nje fish.

Une shikoj se tek mesime nga bibla ka kohe relativisht te gjate qe nuk postohet asnje post dhe shume prej mbrojtesve te doktrines se krishtere postojne tek mesime nga kurani. Kjo menyre e te biseduarit eshte tregim i mos dijes dhe mos vleres qe ke por tregon zemren tende per te share apo ofednuar te tjeret pa kriter, pa dije etj.

Lete flasim me gjuhen e arsyes dhe jo me mllefin e pa dijes. nuk ka me na nderu asnjehere replika pa kuptim apo injorimi pa reflektim.

Mendoj se duhet me mire te flasim per rreziqet e shejtanit, e jo te marin veset e tij.

Shpresoj qe kjo te vleje per gjithe ata qe kane sa do pak arsye shqiptari.

Me nderime BE LK
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-07, 13:37   #21
Bjeshka1
Jo e "Nemun"
 
Bjeshka1's Avatar
 
Join Date: 01-11-06
Posts: 458
Bjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuar
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Ti je i vogel per te vlersur zgjuasine edikujt tjeter. Kur flet ti me shoket etu, me duket sikurse shoh filma te vizatuar.
Pike se pari une flas te vertetn, kurse ti ik nga ajo.
Ti ne gati secilin postim merresh me genjeshtra. Ata njerz qe i permend as qe me interesojne.
Une ju pyeta per te verteten, por ju flisni per gjera tjera. Thash se a ka qen qellimi i Allahut qe te krijoje Shejtanin?
Thash se feja thote qe asnje send, as ma i vogli, nuk ndodhe pa deshiiren e Allahut. E si kam mundesi qe u be Shejtani? Ju vet e shpallni Allahun te pa afte, por eshte problem se ju kan bere lavazhe truri, dhe nuk e kuptoni. Edhe diēka. Kete fe e kemi si une , si ti, por dallimi eshte se si e shohim dhe perjetojme.
Nuk ishte vendi ta diskutojme kete pyetje ketu, por te dhashe nje pergjigje te shkurter per akuzat e pabaza. Pyetja ime ishte se a ka pasur per qelim Allahu te krijoj Shejtanin?
__________________
Prift ose hoxhe mund te behet kushdo, por njeri eshte veshtire te behesh. (huazuar nga njeri i panjohur)
Bjeshka1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-07, 20:27   #22
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Quote:
Originally Posted by Bjeshka1
Ti je i vogel per te vlersur zgjuasine edikujt tjeter. Kur flet ti me shoket etu, me duket sikurse shoh filma te vizatuar.
Pike se pari une flas te vertetn, kurse ti ik nga ajo.
Ti ne gati secilin postim merresh me genjeshtra. Ata njerz qe i permend as qe me interesojne.
Une ju pyeta per te verteten, por ju flisni per gjera tjera. Thash se a ka qen qellimi i Allahut qe te krijoje Shejtanin?
Thash se feja thote qe asnje send, as ma i vogli, nuk ndodhe pa deshiiren e Allahut. E si kam mundesi qe u be Shejtani? Ju vet e shpallni Allahun te pa afte, por eshte problem se ju kan bere lavazhe truri, dhe nuk e kuptoni. Edhe diēka. Kete fe e kemi si une , si ti, por dallimi eshte se si e shohim dhe perjetojme.
Nuk ishte vendi ta diskutojme kete pyetje ketu, por te dhashe nje pergjigje te shkurter per akuzat e pabaza. Pyetja ime ishte se a ka pasur per qelim Allahu te krijoj Shejtanin?
Po une te dhashe dhjetera ajete kurani si argument kurse ti me thua mua se a ka duqi allahu me shume apo shejtani. une te dhashe ajete ku e ndjane kete pune por ju ma ktheni me provokim sikur nuk kishe lexuar fare ato qe thashe me siper. gjithsesi ke te drejte vazhdijme temen se kestu kot flasim.
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-07, 20:54   #23
Bjeshka1
Jo e "Nemun"
 
Bjeshka1's Avatar
 
Join Date: 01-11-06
Posts: 458
Bjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuar
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Ajete jane te formuluara ne me plot metafora, por une te pyeta ty me shoket e tu per mendimin tuaj.
Une i kam lexuar, por ti si mendon? A ishte qellimi i Allahut te krijoje shejtanin? Po ose Jo?
__________________
Prift ose hoxhe mund te behet kushdo, por njeri eshte veshtire te behesh. (huazuar nga njeri i panjohur)
Bjeshka1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-11-07, 21:26   #24
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Quote:
Originally Posted by Bjeshka1
Ajete jane te formuluara ne me plot metafora, por une te pyeta ty me shoket e tu per mendimin tuaj.
Une i kam lexuar, por ti si mendon? A ishte qellimi i Allahut te krijoje shejtanin? Po ose Jo?
Po une mendoj se gjithcka eshte bere me dijen dhe vullnetin e zotit.

Jo me kot thashe me siper tek posti qe permanda ajetet kuranore qe lexojeni me kujdes Ajtin 30 me duket te sures Bekare. se aty Melaiket e ithane zotit se a do krikosh nje krijese qe do bej shkaterrime ne toke. nga e dinin ata qe njeriu do genjehej nga shejtani dhe do Zbritej ne toke dhe do bente zollum keshtu qe pergjigjen e dhashe tek posti me pare per kete reagova ne kete menyre. por ndoshta se ke kap. gjithsesi une te thashe prap se si ndodhen ngjarjet me shkoqur.

mos e mer personale kete pune. une reagova ndaj teje jo se doja te te ofendoja por mu duk pak habites fakti qe une them shikojeni pak ketu dhe reagohet prap duke thene se vfar mendoni per kete apo ate.

Te pershendes BE LK
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-12-07, 11:46   #25
Bjeshka1
Jo e "Nemun"
 
Bjeshka1's Avatar
 
Join Date: 01-11-06
Posts: 458
Bjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuar
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Quote:
Po une mendoj se gjithcka eshte bere me dijen dhe vullnetin e zotit.
A sheh se sa din per fene?
Zoti paska krijuar me qellim nje krijese e cila do te rrebelohet dhe do te behet "Shejtan".
E pse e krojoji nes e e dinte se do te vepronte krejt ndryshe nga kerkesat e Allahut?
Pse e lejoji ekzistencen e ketj? Thuaje mendimin tend e jo me ajete konfuze qe njeri nuk i kupton.
Po tjeret ku jane qe nuk po e thone mendimin e vet?
__________________
Prift ose hoxhe mund te behet kushdo, por njeri eshte veshtire te behesh. (huazuar nga njeri i panjohur)
Bjeshka1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-12-07, 15:54   #26
Albanian
I`m Proud To Be...
 
Albanian's Avatar
 
Join Date: 08-04-07
Location: Switzerland
Posts: 172
Albanian i vlerėsuar mirė
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Quote:
Originally Posted by Bjeshka1
A sheh se sa din per fene?
Zoti paska krijuar me qellim nje krijese e cila do te rrebelohet dhe do te behet "Shejtan".
E pse e krojoji nes e e dinte se do te vepronte krejt ndryshe nga kerkesat e Allahut?
Pse e lejoji ekzistencen e ketj? Thuaje mendimin tend e jo me ajete konfuze qe njeri nuk i kupton.
Po tjeret ku jane qe nuk po e thone mendimin e vet?
Pershendetje tegjithve,

Sipas asaj qe kam lexuar do te mundohem ne pika te shkurta sepse kjo eshte nje dege e madhe e religjionit.

Zoti qe egziston prej kur nuk kishte asgje, krijoi gjithqka qe i ka pershkruar njerzimit ne Bibel dhe Kuran, personalisht besoj se sikur se planetet dhe yjet qe i shofim, egzistojne edhe shum gjera tjera qe nuk i shohim si ferri, parajsa, engjujt etj,

Engjujt jan krijesa qe e shohin Zotin dhe direkt i sherbejne atij, e adhurojne ate sepse jan plotesisht te vetedijshem se kush eshte Ai, ka prej tyre qe me mijra vet i falen dhe i bejne adhurim zotit pa ngritur koken fare.

Por Zoti sikur nuk ka qen i kenaqur nga adhurimi i engjujve qe e shihnin dhe e dinin se cfar fuqie ka, andaj krjoi yjet, qijejt dhe planetet si dhe token dhe ne to krijoi shum bime dhe gjallesa, por arsyje kryesore ka qen krijimi i dy krijesave te cilat do te jen plotesisht te pamvarura dhe do te jen te tilla qe do te veprojne lirshem per nje kohe te caktuar, ato dy krijesa jan Exhinet dhe Njerzit.

Exhinet jan krijesa te krijuara nga zjarri kurse njerezit nga dheu, exhinet kan qen te krijuara shum me pare se te krijohen njerezit dhe kan shum veti qe i dallojne mes vete keto dy krijesa, Njerezit nuk kan mundesi ti shohin Exhinet, ndersa Exhinet mund ti shohin njerezit, Exhinet kan mundesi te levizin me shpejtesi te madhe dhe kan mundesi te fluturojne deri ne disa kufij te caktuar ne kosmos, kan mundesi gjithashtu te depertojne ne mbrendesin e njerzve dhe ti dirigjojne ndjenjat dhe mendimet e tyre, pervec ketyre kan dhe shum veti tjera.

Zoti i ka krijuar keto dy krijesa per nje arsyje te vetme, qe keto krijesa ne kushte teper te veshtira dhe me pengesa te shumta ta adhurojne ate.

Djalli esht nje nder krijesat e Exhineve, apo me mir te them eshte kryesori prej tyre, djalli ishte krijesa e vetme qe qendronte ne parajse dhe shoqerohej me 4 engjujt me te forte te Zotit, Djalli vet e adhuronte Zotin dhe Zoti ishte i kenaqur prej tij deri kur Zoti krijoi Njeriun e Pare Ademin dhe i urdheroi tegjith Engjujt edhe Djallin qe ti perkulen Ademit, tegjith iu perkulen njeriut perveq djallit i cili refuzoi duke thene si ka mundesi qe un Iblisi i krijuar prej zjarri dhe me ket fuqi qe kam ti perulem kesaj krijese nga balta me ere te rende.

Lexoni me poshte Ajetet ne Vijim qe pershkruajn ngjarjen:

26.Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prishur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).
27.E xhinėt i krijuam mė parė nga zjarri, nga flaka e fortė.
28.Dhe (pėrkujto) kur Zoti yt engjėjve u tha: "Unė po krijoj njeriun nga balta e tharė, e zezė e me erė.
29.E kur ta pėrsosė atė (nė formėn e njeriut) dhe t'i japė atij shpirtin qė ėshtė krijesw Imja, atėherė ju bini atij nė sexhde".
30.Tė gjithė engjėjt tok, bėnė sexhde.
31.Pėrpos Iblisit. Ai refuzoi tė jetė me ata qė bėnė sexhde?"
32.Ai tha: "O Iblis, ē'ėshtė ajo qė ti tė mos jeshė me ata qė bėnė sexhde?"
33.Ai tha: "Nuk ėshtė pėr mua t'i bėjė sexhde njė njeriu qė e krijove nga balta e terur, e zezė e me erė".
34.(All-llahu) tha: "Dil pra, prej aty, ti qofsh i mallkuar!"
35.Vėrtet, mallkimi kundėr teje qoftė deri nė ditėn e gjykimit".
36.(Iblisi) Tha: "Zoti im, mė jep pra afat deri nė ditėn kur ata (njerėzit) tė ringjallen!"
37.(Zoti) Tha: "Ti je prej tė afatizuarve,
38.deri nė kohėn e ditės sė caktuar".
39.(Iblisi) Tha: "Zoti im, pėr shkak qė mė pėrzune (mė largove), unė do t'ua zbukurojė (tė kėqiat) atyre sa tė jenė nė tokė (nė kėtė botė) dhe tė gjithė ata do t'i largoj nga rruga e drejtė!"
40.Pėrveē robėrve tė Tu, tė cilėt i ke bėrė tė sinqertė.
41.(Madhėria e Tij) Tha: "Kjo ėshtė rruga Ime e drejtė (e qartė)".
42.Se ti ndaj robėve tė Mi (tė sinqertė) nuk ke kurrėfarė force (as fizike as mendore), pėrveē atyre tė humburve qė vijnė pas teje.
43.E s'ka dyshim se xhehenemi ėshtė vendpremtimi i tė gjithė atyre.

Ose keto ajete qe ceken ne nje rast tjeter ne Kuran:

Pėrkujto kur Ne u thamė engjėjve: "Bėni sexhde Ademit!" (nė shenjė pėrshėndetjeje) e ata i bėnė, me pėrjashtim tė Iblisit. Ai tha: "A t'i bėj sexhde atij qė e krijove nga balta?
62.(Mandej vazhdoi e) Tha: "A e sheh (i tha Zotit) kėtė qė Ti e vlerėsove mbi mua, nėse mė lė tė jetojė deri nė ditėn e kijametit, unė gjithsesi do t'i shfaros pasardhėsit e tij, mė pėrjashtim tė njė pakice".
63.(Zoti) Tha: "Shko, e kush prej tyre vjen pas teje, shpėrblimi juaj ėshtė xhehennemi, shpėrblim i plotė".
64.Dhe me atė alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundesh prej tyre, me kalorėsit e kėmbėsorėt tu thirri (bėrtitu) ata, pėrzieju me ta nė pasuri dhe nė fėmijė dhe premtoju atyre, po shejtani nuk u premton tjetėr, pėrveē mashtrim.
65.Nė tė vėrtet, ti nuk ke kurrfarė fuqie ndaj robėrve tė Mi. Mbrojtja e Zotit tėnd ėshtė e mjaftueshme (pėr ata).

Sipas dijetareve, shkaku qe Djalli eshte revoltuar kaq shume ka qen fakti se njerezit Zoti i krijoi te tille qe ta adhurojne All-llahun edhe ne kushte dhe sprova te veshtira, dhe frika se njerezit do te fitonin kenaqesine me te madhe tek All-llahu dhe do te zenin vendet me te mira ne Parajse.

Andaj Djalli kerkoi nga Zoti i tij qe ti jape atij afat deri ne diten e gjykimit pra sa egziston bota reale qe te mundohet me ndihmen e exhineve tjer ti devijoj njerezit nga besimi dhe rruga e drejte, zoti i lejoi atij sepse ai do te ishte mjeti me i mire i tij qe ti sporovj njerezit sa me shume, dhe te ndaj prej tyre zemra te cilat do ta adhuronin me te vertete ate edhe pse nuk e kan pare.

Zoti e ka krijuar njeriun te tille qe ai vet ti shohe gjerat per rreth dhe te kujtoj se dikush i ka krijuar, dhe te vij ne perfundime se egziston nje zot duke ua deklaruar ket permes profeteve dhe librave te zbritur.

Gjat gjitha koherave prej se eshte krijuar njeriu duke filluar nga Ademi, njerezit jan sprovuar dhe jan thirrur nga Zoti permes profeteve ose engjujve kurse jan mashtruar nga Djalli.

Per ta kuptuar ate qe deshta te them mvaret nga perceptimi dhe menyra e akceptimit tuaj, besoj se kam qen i qarte dhe ju le te pershendetur deri ne herat tjera.
__________________
Menduat se ne ju krijuam kot dhe se nuk do te ktheheni ju tek ne?
Albanian Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-12-07, 09:59   #27
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Quote:
Originally Posted by Bjeshka1
A sheh se sa din per fene?
Zoti paska krijuar me qellim nje krijese e cila do te rrebelohet dhe do te behet "Shejtan".
E pse e krojoji nes e e dinte se do te vepronte krejt ndryshe nga kerkesat e Allahut?
Pse e lejoji ekzistencen e ketj? Thuaje mendimin tend e jo me ajete konfuze qe njeri nuk i kupton.
Po tjeret ku jane qe nuk po e thone mendimin e vet?
Ej se pari leri injorimet.

se dyti zoti ka krijuar nje krijese te dobet dhe me deshira dhe ambicje. Por qellimi i krijimit te njeriut eshte qe ti binden zotit dhe per te provuar kete se sa jane ne gjendje duhej te kishin sprova me qellim qe te tregonin veten e tyre. Sprova: shejtani dhe nefsi.
pra zoti i la te lire njerezit qe te zgjedhin mes dyrrugeve qe ai u kishte treguar dhe me dy perfundimeve te shpallura nga ai. njeriu eshte i lire te ndjek Zotin dhe rrugen e tij. Dhe fiton Xhenetin (Parajsen)
dhe rrugen e djallit qe te dergon ne Zjarr. Zgjith cfar te duash por te kane treguar vendin.

Mbaje mend se as nje karamele nuk ta jep kush falas per kollaj jo xhenetin e zotit. Cfar u be ketu u lirua. ti ben cfar te duash dhe shko ne parajse.
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-12-07, 16:54   #28
Bjeshka1
Jo e "Nemun"
 
Bjeshka1's Avatar
 
Join Date: 01-11-06
Posts: 458
Bjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuar
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Une injorancen nuk e dua, por flas ashtu si mendoj. Njerzeve qe iu bejne lavazh, e kan shtire ta kuptojne kete. Per keto perralla qe mundohesh ti flasish(keshtu mendoj une), te pyes se a ste kan falur prinderit ndonje karramele, e mos te flasim per me shume? Krijuesi dhuron dhe nuk shet, krijuesi don e nuk denon, a por eshte inateresxhi dhe hakmarres? Edhe dicka, ende nuk e kam te qarte se si lejoje "shejtanin" te behet kundershtar i tij, me qe se ne fillim nuk e kishte krijuar si te tille, a por ke ti me shoket e tu ndomje mendim tjeter? A din se sa njerz ne bote jetojne jashte normave "Kuranore" e besa aq me shume edhe jashte atyre "Biblike"? A jane te gjithe keta me shejtanin? A nuk ka aftesi Allahu qe ti krijoje te gjithe njerzit e mire? Dhe me ne fund, ēka i duhen njerezit Allahut dhe se ēka bente Allahu (mese ka ekzistuar gjithmone) kur nuk kishte njerez?
__________________
Prift ose hoxhe mund te behet kushdo, por njeri eshte veshtire te behesh. (huazuar nga njeri i panjohur)
Bjeshka1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-12-07, 17:59   #29
Albanian
I`m Proud To Be...
 
Albanian's Avatar
 
Join Date: 08-04-07
Location: Switzerland
Posts: 172
Albanian i vlerėsuar mirė
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Quote:
Originally Posted by Bjeshka1
Une injorancen nuk e dua, por flas ashtu si mendoj. Njerzeve qe iu bejne lavazh, e kan shtire ta kuptojne kete. Per keto perralla qe mundohesh ti flasish(keshtu mendoj une), te pyes se a ste kan falur prinderit ndonje karramele, e mos te flasim per me shume? Krijuesi dhuron dhe nuk shet, krijuesi don e nuk denon, a por eshte inateresxhi dhe hakmarres? Edhe dicka, ende nuk e kam te qarte se si lejoje "shejtanin" te behet kundershtar i tij, me qe se ne fillim nuk e kishte krijuar si te tille, a por ke ti me shoket e tu ndomje mendim tjeter? A din se sa njerz ne bote jetojne jashte normave "Kuranore" e besa aq me shume edhe jashte atyre "Biblike"? A jane te gjithe keta me shejtanin? A nuk ka aftesi Allahu qe ti krijoje te gjithe njerzit e mire? Dhe me ne fund, ēka i duhen njerezit Allahut dhe se ēka bente Allahu (mese ka ekzistuar gjithmone) kur nuk kishte njerez?
Nuk njoh asgje me te shijshme se sa arsyeja e shendoshe qe ka si salce humorin e holle, ndersa padija e vetkenaqur vetem te mbush barkun dhe kaq...delmake('ODUuMS4zMC4xNDA=','1196701009');
__________________
Menduat se ne ju krijuam kot dhe se nuk do te ktheheni ju tek ne?
Albanian Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-12-07, 18:52   #30
BE LK
Kalimtar
 
BE LK's Avatar
 
Join Date: 08-12-05
Location: Tirane
Posts: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Djalli/ Dreqi/ Shejtani?!

Quote:
Originally Posted by Bjeshka1
Une injorancen nuk e dua, por flas ashtu si mendoj. Njerzeve qe iu bejne lavazh, e kan shtire ta kuptojne kete. Per keto perralla qe mundohesh ti flasish(keshtu mendoj une), te pyes se a ste kan falur prinderit ndonje karramele, e mos te flasim per me shume? Krijuesi dhuron dhe nuk shet, krijuesi don e nuk denon, a por eshte inateresxhi dhe hakmarres? Edhe dicka, ende nuk e kam te qarte se si lejoje "shejtanin" te behet kundershtar i tij, me qe se ne fillim nuk e kishte krijuar si te tille, a por ke ti me shoket e tu ndomje mendim tjeter? A din se sa njerz ne bote jetojne jashte normave "Kuranore" e besa aq me shume edhe jashte atyre "Biblike"? A jane te gjithe keta me shejtanin? A nuk ka aftesi Allahu qe ti krijoje te gjithe njerzit e mire? Dhe me ne fund, ēka i duhen njerezit Allahut dhe se ēka bente Allahu (mese ka ekzistuar gjithmone) kur nuk kishte njerez?
Une nuk kam a da menen me u kap me ty sepse ju nuk keni aq zgjuarsi sa te me provokoni mua ne fene time. nuk te kthej me pergjigje dhe shpresoj as te tjeret qe jane munduar te te pergjigjen per pyetjet tuaja mos te pergjigjen derisa te gjesh vetem nje argument tjeter. Ty me duket se don me ti thene me emra sipas kadasres te gjithe njerezit dhe veprat e tyre por harroje, se ske llogjike per kete debat, shko ne nje vend tjeter dhe llap pa kuptim. Po te jap nje vned si adrese tek budallalleqet atje do bejme gallat se kjo pune nuk ka kuptim keshtu. E ke mare me vrulle ket pune prit lala prit se ka pune ky muhabet, ohoooooooooo sa duhet me dit me u kap per llafesh te holla. ik atje ku te thash se flasim prap andej.

Me respekt BE LK


__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 19:24.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.