Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
User Name
Password
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 13-12-07, 12:24   #16
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Mjeket e forumit

Quote:
Originally Posted by uck_aksh
per qka perdoren keto barrna o mjek


Idocid forte Kps pėrdoren pėr mjekimin e sėmundjeve tė lukthit dhe traktit digjestiv.
Bernerva ėshtė njė Vitamin e grupit B1,zakonisht jipet tek pacientet qė kanė probleme shėndetsore nė bazė Nervore.

Njė shpjegim i thjeshtė,nėsė mė tepėr tė intereson mė shkruaj nė MP.

Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 13-12-07, 14:40   #17
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
uck_aksh's Avatar
 
Join Date: 02-10-04
Location: Vevey-Suisse
Posts: 5,189
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Mjeket e forumit

Quote:
Originally Posted by Naki
Idocid forte Kps pėrdoren pėr mjekimin e sėmundjeve tė lukthit dhe traktit digjestiv.
Bernerva ėshtė njė Vitamin e grupit B1,zakonisht jipet tek pacientet qė kanė probleme shėndetsore nė bazė Nervore.

Njė shpjegim i thjeshtė,nėsė mė tepėr tė intereson mė shkruaj nė MP.

Naki
Naki flm shum kam problem me gishtin e vogel te dores se majt me rrin si kur ta shtien ne frigorifer edhe nuk ka fuqi kam ber nje kontroll tek mjeku me ka than se nervi i keti gishti te ka pezmatuar tabletat e para i kam perdor ma kan ndalu dhimten qe kam pas po ende me rrin gishti si kur esht i ngrir tash mi ka dhan keto vitamin per ta shti ne funksion nervin kam me i perdor dy muaj
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-12-07, 16:53   #18
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Mjeket e forumit

Quote:
Originally Posted by uck_aksh
Naki flm shum kam problem me gishtin e vogel te dores se majt me rrin si kur ta shtien ne frigorifer edhe nuk ka fuqi kam ber nje kontroll tek mjeku me ka than se nervi i keti gishti te ka pezmatuar tabletat e para i kam perdor ma kan ndalu dhimten qe kam pas po ende me rrin gishti si kur esht i ngrir tash mi ka dhan keto vitamin per ta shti ne funksion nervin kam me i perdor dy muaj

Sigurishtė Vitamina B1 do tė ndikojė pozitivishtė nė rrjetin e nervave.
Mė interesonė tė dijė ėshtė bėrė tek ju ndonjė analizė Rėntgenit-fotografimi i dorės dhe qfarė medikamenti ju kanė dhėnė pėr ndaljen e dhimbjeve.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-01-08, 20:51   #19
VIRGJERESHA
 
VIRGJERESHA's Avatar
 
Join Date: 28-11-07
Location: GJAKOVE
Posts: 46
VIRGJERESHA me shokė shumeVIRGJERESHA me shokė shume
Default Titulli: pyetje per doktorin ne forum

jamvajz 21 vjeqare mendoj se jam shtazene dhe nuk kam dijeni te bej testin e shtadzanis ju lutem me tregoni
VIRGJERESHA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-01-08, 22:03   #20
~AmaZonA~
 
~AmaZonA~'s Avatar
 
Join Date: 08-09-06
Location: Aty ku zbėrthehen dimesionet e fshehura te jetes...
Posts: 3,594
~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pyetje per doktorin ne forum

Quote:
Originally Posted by VIRGJERESHA
jamvajz 21 vjeqare mendoj se jam shtazene dhe nuk kam dijeni te bej testin e shtadzanis ju lutem me tregoni
VIRGJIRESHA po testi i shtatzanis blihet ne barnatore edhe aty i ke te gjitha udhzimet se si perdoret eshte shume e lehte dhe e thjesht ta perdoresh,por me e sigurt eshte te shkosh tek gjinokologu edhe atje e bėn testin dhe ėshte mė i sigurt dhe vazhdon te konsultohesh ne vazhdim per shtatzanin pasi qenka shtatzanija jote e pare si duket
__________________
Te kesh femije eshte gezim, te shikosh qe femijet e tu jane te sukseseshem dhe po ecin ne rrugen e duhur eshte lumturi...
~AmaZonA~ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-01-08, 13:28   #21
lyra2
 
Join Date: 28-04-07
Location: Aty ku e kam vendin...
Posts: 6,246
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Default Ēregullimet e tė ushqyerit-Bulimia

Ēka dini per BULIMINE (nuk di a e shkrova drejte).
Kerkon trajtim nga mjeku apo psikologu/psikiatri?????Ju falenderoj shume shume ne pergjigje.
__________________
...

Last edited by Naki; 12-01-08 at 20:31.
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 07-01-08, 22:10   #22
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pyetje per doktorin ne forum

Anoreksia dhe Bulimia,njihen si dy ēregullime tė ushqyerit

Anoreksia nervore ėshtė njė ērregullim i tė ushqyerit nė tė cilėn personi bie shumė nė peshė sepse e kufizon tė ngrėnit. Ky problem vihet re mė dendur te gratė e reja dhe vajzat adoleshente se sa te meshkujt.
Shkaqet e anoreksisė nuk janė zbuluar tėrėsisht, megjithatė ka tė ngjarė qė ato tė jenė sociale, psikologjike e fiziologjike.
Kurse njerėzit qė vuajnė nga bulimia nervore hanė sasi tė mėdha ushqimi tė pasura nė kalori. Studimet tė shumta kanė bėrė tė ditur se njerėzit me bulimi kanė pėrfytyrime jo tė sakta pėr pamjen e tyre trupore, nivele tė larta ankthi. Madje shkaktohet mbipesha edhe nga faktorėt emocional si stresogjeni, faktorėt familjarė, gjenetik, metabolik etj.

Psikologėt thonė se konsumi i tepėr i ushqimit ka njė njėanshmėri me alkoolin si dhe me pirjen e duhanit, sepse sipas saj kjo ėshtė njė shprehi e fituar gjatė jetės sė individit. Por zakonisht abuzimi i rritur i ushqimit ėshtė njė lloj prehje pėr njerėzit qė gjenden nė situatat problemore. Thonė se disa njerėz duke ikur nga problemi aktual, ata gjen mėnyrėn mė tė lehtė tė ngushėllimit tė vetvetes.


Shenjat e bulimisė nervore:
1. Vjellje e vetėlėnduara
2. Preokupimi me ushqim, kalori, reēet e kuzhinės, pesha dhe pamja fizike
3. Fshehtėsia
4. Ushqyerit kompluziv si dhe vjellja
5. Keqpėrdorimi i mjeteve kimike qė pėrdoren pėr vjellje
6. Ushtrimet gjimnastike kompluzive
7. Zhvillimi i dobėt social
8. Izolimi social
9. Mungesa e mbikėqyrjes
10. Manipulimi i sjelljeve

Trajtimi,mjekimi duhet tė jetė i shumėanshėm,nė pikpamje medicionale duke monitoruar procesin e mjekimit.
Ky ėshtė njė proces ku terapia psikologjike trajtonė shumė segmente specifike,ku janė tė angazhuar grupe tė specializuara mjekėsh psikologė dhe pedagogė.


Me nderime Naki

__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-01-08, 20:03   #23
DritonPR
 
Join Date: 28-11-06
Posts: 1,823
DritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuar
Default Titulli: pyetje per doktorin ne forum

DritonPR,ne kemi zonen argėtuese pėr shkrime humoreske,andaj mos hargjoni energji tė postoni nė nėn forumet ēė nuk tolerohen chit-chatet.

Pėr mirėkuptim ju faliminderit.

Naki

Last edited by Naki; 12-01-08 at 20:29.
DritonPR Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-01-08, 01:12   #24
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
uck_aksh's Avatar
 
Join Date: 02-10-04
Location: Vevey-Suisse
Posts: 5,189
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pyetje per doktorin ne forum

Desha te marr nje pergjegje apo keshillPer qdo dit ha 1/2 e limonit vetem i qes sheqer edhe e ha si mollen
ka ndonje dem per shendet se un spo verej asgje jam duke e perdor gati qe 2 vite
kshilla e mjekut te forumit????????????
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-01-08, 16:57   #25
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pyetje per doktorin ne forum

Quote:
Originally Posted by uck_aksh
Desha te marr nje pergjegje apo keshillPer qdo dit ha 1/2 e limonit vetem i qes sheqer edhe e ha si mollen
ka ndonje dem per shendet se un spo verej asgje jam duke e perdor gati qe 2 vite
kshilla e mjekut te forumit????????????
Frutat e limonit kanė pėrmbajtje tė madhe te vitamines C,dhe dobija ėshtė e pa kontestushėme siq vijon:

- nė preventivėn e infeksioneve virusale, bakteriale dhe kėpurdhave
- influenca, hepatiti, herpesi, mononukleosa dhe bronkiti,
- nė zvogėlimin e kolesterolit nė gjak,
- ndihmon shėrimin e shpejtė tė plagėve dhe tė lėndimeve,
- pengon formimin e qelizave tė tumorit-kryesisht nė traktin digjestiv dhe pasi ėshtė bashkėdyzim antioksidik neutralizon radikalet e lira
- ngadalėson plakjen, formimin e rrudhave nė lėkurė dhe plakjen e pėrgjithshme tė organizmit,
- ndihmon largimin e shpejtė tė materieve helmuese nga organizmi, ndotjen nga ambienti, ujit dhe nga metalet e rėnda,
- ndihmon pastrimin e organizmit nga mjetet dehėse, alkooli dhe nga tymi i duhanit,
- vitamina C ndihmon nė preventivėn e kataraktit, si dhe pėrmirėson gjasat pėr shėrimin e tij,
- lehtėson simptomat e astmės dhe tė sėmundjeve alergjike,
- zvogėlon mundėsinė e ngjitjes sė spermatozoideve, pra, nė mėnyrė indirekte pengon sterilitetin mashkullor,
- ndihmon shėrimin e sėmundjes sė sheqerit, si edhe ka rol tė rėndėsishėm nė thithjen e hekurit,
Thithja - absorbimi: zhvillohet gjatė orės sė parė dhe pas tri katėr orėsh largohet nga organizmi.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-01-08, 23:02   #26
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
uck_aksh's Avatar
 
Join Date: 02-10-04
Location: Vevey-Suisse
Posts: 5,189
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pyetje per doktorin ne forum

Quote:
Originally Posted by Naki
Frutat e limonit kanė pėrmbajtje tė madhe te vitamines C,dhe dobija ėshtė e pa kontestushėme siq vijon:

- nė preventivėn e infeksioneve virusale, bakteriale dhe kėpurdhave
- influenca, hepatiti, herpesi, mononukleosa dhe bronkiti,
- nė zvogėlimin e kolesterolit nė gjak,
- ndihmon shėrimin e shpejtė tė plagėve dhe tė lėndimeve,
- pengon formimin e qelizave tė tumorit-kryesisht nė traktin digjestiv dhe pasi ėshtė bashkėdyzim antioksidik neutralizon radikalet e lira
- ngadalėson plakjen, formimin e rrudhave nė lėkurė dhe plakjen e pėrgjithshme tė organizmit,
- ndihmon largimin e shpejtė tė materieve helmuese nga organizmi, ndotjen nga ambienti, ujit dhe nga metalet e rėnda,
- ndihmon pastrimin e organizmit nga mjetet dehėse, alkooli dhe nga tymi i duhanit,
- vitamina C ndihmon nė preventivėn e kataraktit, si dhe pėrmirėson gjasat pėr shėrimin e tij,
- lehtėson simptomat e astmės dhe tė sėmundjeve alergjike,
- zvogėlon mundėsinė e ngjitjes sė spermatozoideve, pra, nė mėnyrė indirekte pengon sterilitetin mashkullor,
- ndihmon shėrimin e sėmundjes sė sheqerit, si edhe ka rol tė rėndėsishėm nė thithjen e hekurit,
Thithja - absorbimi: zhvillohet gjatė orės sė parė dhe pas tri katėr orėsh largohet nga organizmi.
Naki Flm shum per kshillen tende
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-02-08, 13:27   #27
selvija
N'kopshtin lulishteve!!!
 
selvija's Avatar
 
Join Date: 21-07-06
Location: Suomi
Posts: 28,059
selvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pyetje per doktorin ne forum

Ballafaqimi me gjumin...(cili po finalsohem une apo ai..)

me mundon kohve te fundit shum gjumi edhe pse flej 11-12 ore gjat 24 oreve ...prap pas 4-5 orev po ti dhe leje shkoj ne boten e endrrave....me ka lodh dhe rraskapit bukur si mir..nuk e di arsyen se pse vjen kjo...???

gjum gjum dhe gjum,,gjumashe e keqe....
selvija Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-02-08, 09:04   #28
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Join Date: 06-01-08
Location: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Posts: 11,665
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: pyetje per doktorin ne forum

ka ca vita qe kam nje smundje qe quhet "colitis" (smundje e zorres 12 gishtore qe tanime ka kaluar edhe ne nje pjes te lukthit) dhe per ket arsye perdor barna gjdo dit mjeket thon se nuk eshte e sherueshme por nuk eshte vdekjepruese dmth mund te mbahen nen kontroll me barrna

kisha pas deshir qe te di se a keni ndegju ndonje her per ndonje rast te till dhe se a mund te ken jet normale keta njerz
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-08, 18:10   #29
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pyetje per doktorin ne forum

Quote:
Originally Posted by teutaA
ka ca vita qe kam nje smundje qe quhet "colitis" (smundje e zorres 12 gishtore qe tanime ka kaluar edhe ne nje pjes te lukthit) dhe per ket arsye perdor barna gjdo dit mjeket thon se nuk eshte e sherueshme por nuk eshte vdekjepruese dmth mund te mbahen nen kontroll me barrna

kisha pas deshir qe te di se a keni ndegju ndonje her per ndonje rast te till dhe se a mund te ken jet normale keta njerz

Po ėshtė njė sėmundje e traktit digjestiv me shumė simptome tė vėshtira, sot nė mjeksinė moderne simptomet e semundjes sė kolitit kurohen me suksesė.
Nga varėsia e shkaktarėve tė sėmundjes Bakteriale,Parazitare,Virale,Imunologjike,Kancerog jene egzistojnė Ilaqe barna pėr pėrmisimin e Jetės Kualitative.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-02-08, 19:03   #30
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: pyetje per doktorin ne forum

Thuaja ēdo vit nė kėtė kohė pėrballem me njė dhimbje tė madhe nė mes. Dy tri ditėt e para dhimbjet nė mes paraqiten rrallė dhe janė shpejt kalimtare, vie edhe dita kur gadi edhe nuk jam nė gjendje tė ngritem nga shtrati, apo nėse ngritem nuk mundem mė tė zė vend asku nga dhimbjet. Mė duhet patjetėr tė shkoj te mjeku ku edhe mė ėshtė dashtė shpesh qė me injekcion tė mė bllokohet dhimbta.
Mjeku im gjithherė mė thot se ky simptom ėshtė Hekseskud (gjuajtje shtrige nė pėrkthim tė lirė). Kėsaj here mė preferoi tė marr tableta Diclofen tė cilat edhe pse nuk ju pėrballoj dot mė duhet me i marr patjetėr, dhe e di qė dy tri ditėt e ardhshme mė duhet tė jem nė pushim mjekėsor.... (Shyqyr kėtė dhimbtė e kam vetėm njėherė nė vit e zgjat prej 2 deri nė 5 ditė.)
Pse mė paraqitet kjo dhimbje e ēka tė bėjė qė vitin tjetėr nė kėtė kohė mos ta kem kėtė problem?


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 00:43.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.