Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Tė ndryshme > Pėrshėndetje dhe Urime
User Name
Password
Pėrshėndetje dhe Urime Uroni ditėlindjet, festat, fejesat(?)...Closed Thread
 
Thread Tools Display Modes
Old 15-04-08, 04:36   #61
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

Quote:
Originally Posted by natyra
....Me lejo te pershendes sinqerishte si mik te vjeter dhe gjithnje te respektuar,me ni karakteristik te larte poeti ...te falemnderit shum, nder me kete poezi kaqe mahnitese,qe m'keni kushtuar...dije se kishte kuptimin e fjaleve te Naimit madh,ku jo te gjithe nder poetet, mund ta ken stilin si te tij,e nder ata/o je ti i nderuar z.Xhelal Ferizi...qe dini ti cilsoni vargjet duke i bere ato te ndjehen te gjalla,sepse ne mes tyre gjen frymzimin me te larte njerzore....me duhet te them se vargjet tuja jen perla e nje bukurie te rralle letersie....me nje labirinthe tejet te dukshem,esenca e tyre tregon se ni poet si ti,e njefe ne shpirt dashurin ndaj njerzimit ne realitet,dhe ne pergjithesi kombin shqiptar,pa dallime feje....te pergezoi dhe te qmoi larte,mbi penden e art te kulluar "gjuhe nane"...

....gjithnje ka per te krenuar me ty bota shqiptare,dhe ajo bote qe din te njefe se si duhet te jet poeti me vargje qe prekin qiellin....

Te pershendes me flajet me te mira miresie...duke te uruar qe mundi yt letrar te dali ni dite, ne drite...patjeter se gjithkush ka per ta gezuar te veten.Jufalemnderit


....Gjithnje me respekt
Natyra
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
NATYRė

kushtuar luleve tė miqsisė shqiptare

Shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim

natyrė merrri tė gjitha shijet tua ma tė bukura
merri tė gjitha ndjenjat falėnderuese ingji'shprehje
merri ma tė bukurat krahshkruara flutura
dhe tė ylberit majen e pirjes nga deti kur shuan etjen si dehje

merre artin ma tė bukur tė hanes
merre secilen shprehje rrezen ma tė bukur pingule
dhe thuaj nė gjuhėn shqip dianes
faleminderit pėr kėto ma tė bukura me qehre lule

natyrė' lulet qenkan tė llojit thua se i lindi hana
secila e paska shprehjen kurorė botanike
natyrė! a thua kėto lule i ka vetėm dardana!
thua se shartim jan i ndonjė bukurie galaktike

secila lule kėtu e paska qelsin e vet zemrorė
secila paska nji diell art me vete
kto qenkan vėrtetė lule tė mbledhura me dorė
qė mahnitkan gjallesat pėrmbi dhe e dete

diana ti dhuroj nė shenjė admirimi
ndėrsa un po i pėrshkruaj me fjalė curriltare
me currila shege e emocione ndriqimi
adhurueshėm po i pėrshkruaj n' shprehje kullimtare


diana thua se i ka marrė nga gjiri i ndonji ylli
kto lule me kėt ngjyrė diellore
a thua vetėm krojet arbrore e arbrori pylli
ngjyrosė kso fletėsh lule diellore

qfar dhurate tė dhurojnė !ta kam lakmi
ku i gjejnė kėto lule fletė
kėto me njė qehre qenkan pa larmi
por thua se nga dielli marrin gjak e jetė

duaj kėto lule natyrė
jepju lėngun mė tė bukur me pi tė dashurisė
kėto qenkan vet dielli nė fytyrė
kėto qenkan vet joshja e ndjenjes sė mahnisė

po eren si kush e kan
a thua e kan si thellėsia
e zemres kur dhasurisht ngazllimin e ndanė
nė barkusha e gzime kah mirsia


lulet qenkan mrekulli tė buta qė tė shtrojnė
butsisht nėn pushtetitn e urtėsisė
a e sheh si argjendi thua se vlerė kullojnė
pė shpirta e zemra t' miqsisė

duaj natyrė kėto lule nga sinqeriteti
a e sheh si ju shtrohet edhe gjaku i qershisė
se nė kėt erė dehet dheu e deti
kto i l'mojnė hanė e diell jan perla t 'bukurisė

AI UTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 15-04-08, 04:38   #62
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

Quote:
Originally Posted by natyra
....Me lejo te pershendes sinqerishte si mik te vjeter dhe gjithnje te respektuar,me ni karakteristik te larte poeti ...te falemnderit shum, nder me kete poezi kaqe mahnitese,qe m'keni kushtuar...dije se kishte kuptimin e fjaleve te Naimit madh,ku jo te gjithe nder poetet, mund ta ken stilin si te tij,e nder ata/o je ti i nderuar z.Xhelal Ferizi...qe dini ti cilsoni vargjet duke i bere ato te ndjehen te gjalla,sepse ne mes tyre gjen frymzimin me te larte njerzore....me duhet te them se vargjet tuja jen perla e nje bukurie te rralle letersie....me nje labirinthe tejet te dukshem,esenca e tyre tregon se ni poet si ti,e njefe ne shpirt dashurin ndaj njerzimit ne realitet,dhe ne pergjithesi kombin shqiptar,pa dallime feje....te pergezoi dhe te qmoi larte,mbi penden e art te kulluar "gjuhe nane"...

....gjithnje ka per te krenuar me ty bota shqiptare,dhe ajo bote qe din te njefe se si duhet te jet poeti me vargje qe prekin qiellin....

Te pershendes me flajet me te mira miresie...duke te uruar qe mundi yt letrar te dali ni dite, ne drite...patjeter se gjithkush ka per ta gezuar te veten.Jufalemnderit


....Gjithnje me respekt
Natyra
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
NATYRė

kushtuar luleve tė miqsisė shqiptare

Shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim

natyrė merrri tė gjitha shijet tua ma tė bukura
merri tė gjitha ndjenjat falėnderuese ingji'shprehje
merri ma tė bukurat krahshkruara flutura
dhe tė ylberit majen e pirjes nga deti kur shuan etjen si dehje

merre artin ma tė bukur tė hanes
merre secilen shprehje rrezen ma tė bukur pingule
dhe thuaj nė gjuhėn shqip dianes
faleminderit pėr kėto ma tė bukura me qehre lule

natyrė' lulet qenkan tė llojit thua se i lindi hana
secila e paska shprehjen kurorė botanike
natyrė! a thua kėto lule i ka vetėm dardana!
thua se shartim jan i ndonjė bukurie galaktike

secila lule kėtu e paska qelsin e vet zemrorė
secila paska nji diell art me vete
kto qenkan vėrtetė lule tė mbledhura me dorė
qė mahnitkan gjallesat pėrmbi dhe e dete

diana ti dhuroj nė shenjė admirimi
ndėrsa un po i pėrshkruaj me fjalė curriltare
me currila shege e emocione ndriqimi
adhurueshėm po i pėrshkruaj n' shprehje kullimtare


diana thua se i ka marrė nga gjiri i ndonji ylli
kto lule me kėt ngjyrė diellore
a thua vetėm krojet arbrore e arbrori pylli
ngjyrosė kso fletėsh lule diellore

qfar dhurate tė dhurojnė !ta kam lakmi
ku i gjejnė kėto lule fletė
kėto me njė qehre qenkan pa larmi
por thua se nga dielli marrin gjak e jetė

duaj kėto lule natyrė
jepju lėngun mė tė bukur me pi tė dashurisė
kėto qenkan vet dielli nė fytyrė
kėto qenkan vet joshja e ndjenjes sė mahnisė

po eren si kush e kan
a thua e kan si thellėsia
e zemres kur dhasurisht ngazllimin e ndanė
nė barkusha e gzime kah mirsia


lulet qenkan mrekulli tė buta qė tė shtrojnė
butsisht nėn pushtetitn e urtėsisė
a e sheh si argjendi thua se vlerė kullojnė
pė shpirta e zemra t' miqsisė

duaj natyrė kėto lule nga sinqeriteti
a e sheh si ju shtrohet edhe gjaku i qershisė
se nė kėt erė dehet dheu e deti
kto i l'mojnė hanė e diell jan perla t 'bukurisė

AI UTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Old 15-04-08, 05:01   #63
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

E NDERUARa MIKESHA E FAMILJES TONė NATYRA

VJERSHėN Qė TA KUSHTOVA TI E MERITON'
VJERSHėN E MERITON TI SEPSE DIN ME VLERSU
DIN ME JA DHANė VLEREN
JA DIN KIMETIN EDHE VLERES EDHE MIQSISė EDHE JETES
EDHE VARGJEVE EDHE KULTURES
EDHE JETES
EDHE FJALES FALENDERUESE
TI DIN SE QFAR BUKURIE KA LULJA KA JETA
TI NE SHPIRTė NUK KE BLOZė Tė ZEZė PRIMITIVIZMI
E HIJANTEIZMI
POR PLOT DRITė JE E KULTURė NIVEL
TI DIN ME JU PėRGJEGJė NJERIUT
E DIN SE QKA ėSHT VLERA DHE PėRGJEGJJA KULTURA
PERGJEGJSIA
PRANDAJ EDHE Mė FRYMZON PER MOTIV E VARGJE
SE QDO KUJT NUK MUND TI SHKRUAJ
SEPSE SECILI AS NUK TE JEP VULLNET
NUK EKAM PER KURFAR LADVDIJE
AS PER KURFAR INTERESI
SEPSE NUK ME HYJNė FARE Nė PUNė ATO GJėRA
POR PO E THEM HAPUR PARA ZOTIT E QIELLIT
KENI NJė KULTURė MIRSIJE
TAMAM SIKUR Tė ISHIT LINDUR Nė PARIS
APO Nė LONDER
NEPER SHEKUJ
NUK JENI SI DISA INJORANT HUNDPERPJETė MOSMIRNJOHSA
POR MIRNJOHJEN E KENI TE NIVELIT Tė LARTė SHUM Tė LARTė
PRANDAJ GJEJ FUQI SHPIRTI Tė SHKRUAJ E TE IDEALIZOJ TY
SI FIGURė DHE MENDOJ SE NUK MA MERR PER KEQ TE LUTEM SHUM FLAS VETEM DREJTSINė E ZOTIT DHE AT Qė KENI DESHMUAR
DHE NUK E KAM PER ASGJė Nė JETė TJETER AS PER KURFAR ARSYESH TJERA
Mė BESO
POR NGA INJORANCA JAM NGOPUR GJAT JETES TIME
DUKE PA INJORANTA Nė JETė
MENDJEMDHEJ E TARAVOLA Qė DUAN TA PREKUN QIELLIN ME DORė E ME PERPJEKJET E TYRE BOSHE TE MOS THEM HIQA ISHIN
FJALA ėSHT PėR
DISA NGA ATA
NJI NUMER
KUPTOHET
DHE KUR TE KRAHASOJ TY
ME PLOT KET DRITė NJERZORE
ME PLOT KET NDRIQIM SHPIRTRORė E HUMAN DHE QE JA JEPNI NJERIUT HAKUN REAL QKA I TAKON
NUK PO MUND TE PERMBAHEM PA E NYXJERR ARTIN TIM NE SIPERFAQE
DIREKT NGA SHPIRTI IM POETIK SEPSE GJITHMONė E KAM DASHT NJERZISHT MIRNJOHSIN KULTURORIN E JO BISHTPERPJETIN
Nė JETė
MANDEJ POETI PELCET NESE NUK E THOT FJALEN E CILA I RRIN NE SHPIRT PER TA THANė E PER TA SHKRUAR POETI NUK ESHT SI TE TJERėT ATI FJALA NUK I RRIN MBRENDA PA
DALė FJALA I RRIN ATYRE QE NUK KAN SHPIRTė POETI
Qė JAN DIQKA TJETER E POETI ESHT KREJT DIQKA TJETER SI QENJE NE KET BOTė POETI NUK KA TE PERBASHKT POETI NDRYSHON NGA NJERZIT E ZAKOONSHEM
PRANDAJ BESOJ SE TI E KUPTON SE JE POETE VET
TE FALA TE PERSHENDES E NDERUARA NATYRA ME GJITH FUQINė E SINQERITETIT DHE
DASHAMIRSISė TE PERSHENDES

VARGJET I PERMIRSOVA MOS MA SHIHNI PER TE MADHE QE I KAM SHKRUAR MA PARė ME PAK GABIME SIQ E DINI JU VET UN KOHė NUKMPO KAM AS BUK ME NGRANė
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Old 15-04-08, 05:40   #64
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

Natyra e nderuar

Leter miqsore

Po ta kthej ket pergjegje miqsore dhe po te shkruaj fjalen flori qe ti e meriton
Ti i meriton vargjet sepse shpirti yt ka shum dritė je teper me dritė e me vlera njerzore
Nuk flas ktu me kurfar servilije sepse nuk ekam zanatė por hapur para Zotit e Qiellit vetem drejtesin e flas
Ju nuk keni as blozė as katran hijanetik ne shpirtė siq kan disa qė i njoha nė jetė besomni.
Ju keni mirsi dhe jeni mirnjohse ju dini keni gjentilitet tamama sikur te ishin lindur me breza kulturorė
mu nė mes t parisit apo londres
Pėr kėt shkak ju jeni objekt i vargjeve te mia iq e dini poetit i ben ne sy gjithqka dhe shkruan per at qka ja merr mendja se duhet te shkruhet
pOETI NUK ėSHT SI Tė TJERėT ai dallon nga te tjeret .
POeti nuk mund ta mbaj fjalen siq e mban dikush sepse ai pelcet nese nuk e qet fjalen prandaj
un shkruaj vetem realitetitn sepse realiteti duhet te shkruhet
Kam shkruar te kam pershendetur me vargje brilante sepse ti i meriton per shkka se shpirti yt
nuk ka errsirė as katran as blozė nuk ka injorancė e servili as mendjemadhsi ti ja din kimetin vargut jetes njeriut ja jep hakun ke drejtesi ke pasterti prandaj je motivohem un me vargjet e mia
kur ti kam kushtuar sepse nuk je nga ata hundperpjetet injorantat mendjemdhe j te cilve kur njeriu ua kreh bishtin qesin shkelma me injorancen e tyre duke menduar se me injroancė do te arrijn diqka .
PIKRISHT PER SHKKA TE SJELLJEVE DHE KULTURES QE KE DHE JE AJO QE DIN ME JA DHANė HAKUN NJERIUT E NUK JE HIJANETE PRIMITIVE PIKRISHT PER KET SHKAK JAM SJELL KSHTU MIRSISHT ME TY PER ASGJA TJETER SEPSE TI KE FAMILJEN TENDE UN TIMEN
TI KE JETEN TENDE JE NE MERGIM EDHE UN NE MERGIM ME NJI OQEAN NE MES
POR UN HAKUN KAM DESHIR ME JA DHAN NJERIUT QKA I TAKON SIDOMOS EGNJUJVE
NUK EKAM SHPIRTIN E DEMONIT E TE SATANIT E TE LUGATIT PRANDAJ PA DJALLZISHT JA JAP HAKUN NJERIUT SINQERISHT SEPSE TI E KE MERITUAR DHE TI PO ASHTU JA JEP HAKUN NJERIUT NUK JE SI DISA HIJANETA
POPULLI YNė E KA PASė FJALEN EVJETER KUR THONIN GJAKUN MOS JA FAL POR HAKUN MOS JA HA
OSE MBAJA INATIN JEPJA HAKUN TRASHGIMIA THESARI POPULLORė I FJALVE DHE PERVOJAVE
PIKRISHT SE EJEP HAKUN REAL DHE ME SA KAM VREJT SHUM REALISHT I VLEROSN GJėRAT E FAKTET PIKRISHT MENDOJ SE I MERITON EDHE FJALT E VARGJET E MIRA SIKUR
MOS TI MERITOJE NUK TI KISH SHKRUAR ASKUSH NUK JAM UN I VETMI TY TE KAN LAVDRUAR FORUMET KAH DO PJESA MA EMADHE ANDEJ KU ISHE TE GJITH LEXUESIT FJALė TE SHKELQYESHME KKISHIN PER TY PRANDAJ NUK JAM VETEM UN I VEQANT NE RASTIN TEND TI VET ME SJELLJET TUA EKE MERITUAR
TE FALA E NDERUARA NATYRA VETEM MIR NDEGJOFSHA PER JU
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Old 15-04-08, 05:48   #65
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

NATYRė

kushtuar luleve tė miqsisė shqiptare

Shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim

natyrė merrri tė gjitha shijet tua ma tė bukura
merri tė gjitha ndjenjat falėnderuese ingji'shprehje
merri ma tė bukurat krahshkruara flutura
dhe tė ylberit majen e pirjes nga deti kur shuan etjen si dehje

merre artin ma tė bukur tė hanes
merre secilen shprehje rrezen ma tė bukur pingule
dhe thuaj nė gjuhėn shqip dianes
faleminderit pėr kėto ma tė bukura me qehre lule

natyrė' lulet qenkan tė llojit thua se i lindi hana
secila e paska shprehjen kurorė botanike
natyrė! a thua kėto lule i ka vetėm dardana!
thua se shartim jan i ndonjė bukurie galaktike

secila lule kėtu e paska qelsin e vet zemrorė
secila paska nji diell art me vete
kto qenkan vėrtetė lule tė mbledhura me dorė
qė mahnitkan gjallesat pėrmbi dhe e dete

diana ti dhuroj nė shenjė admirimi
ndėrsa un po i pėrshkruaj me fjalė curriltare
me currila shege e emocione ndriqimi
adhurueshėm po i pėrshkruaj n' shprehje kullimtare


diana thua se i ka marrė nga gjiri i ndonji ylli
kto lule me kėt ngjyrė diellore
a thua vetėm krojet arbrore e arbrori pylli
ngjyrosė kso fletėsh lule diellore

qfar dhurate tė dhurojnė !ta kam lakmi
ku i gjejnė kėto lule fletė
kėto me njė qehre qenkan pa larmi
por thua se nga dielli marrin gjak e jetė

duaj kėto lule natyrė
jepju lėngun mė tė bukur me pi tė dashurisė
kėto qenkan vet dielli nė fytyrė
kėto qenkan vet joshja e ndjenjes sė mahnisė

po eren si kush e kan
a thua e kan si thellėsia
e zemres kur dhashurisht ngazllimin e ndanė
nė barkusha e gzime kah mirsia


lulet qenkan mrekulli tė buta qė tė shtrojnė
butsisht nėn pushtetin e urtėsisė
a e sheh si argjendi thua se vlerė kullojnė
pėr shpirta e zemra t' miqsisė

duaj natyrė kėto lule nga sinqeriteti
a e sheh si ju shtrohet edhe gjaku i qershisė
se nė kėt erė dehet dheu e deti
kto i l'mojnė hanė e diell jan perla t 'bukurisė

AI UTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM

#

ėSHT HERA E TRETė QE PO E PERMRISOJ DHE PRAP GJETA GABIME SA VESHTIR ESHT TE SHKRUASH OSE HARON NJERIIU GERMEN S OSE ė OSE NDONJE PRESJE OSE DIQKA POR MEQENSE PO SHKRUJM SHUM KJO ESHT NORMALE BESOJ SE TASH EKAM KONTROLLUAR DREJT E MIRė PASTER PO MENDOJ VERSHEN QE TA KUSHTOVA TY NATYRė M
MENDOJ SE KE TE DREJT SE JAN VARGJE TE BUKURA
POR MOS HARRO TI I MERITON
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Old 15-04-08, 06:04   #66
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

Njė her njė yllė mė tha


Shkruanxhelal ferizi(xhela i mitrovices )

njėhe mė tha njė yllė me gjuhė qiellore
nė gjhen ma tė bukur tė jetes
kėshillė mė dha dritė shprehė tare diamantore
mė tha miqsija ėsht kult cak jete shpirtė i te vertetes

mbaje me tha ai yllė mbaje si diamantin miqsinė
as diamnati nuk pėrmbanė permbrenda tjeter veq shkelqim
si ai mbaje nė kėt jetė kullimsinė
gjithmonė miqsisė jepi vlim

fjala e atij ylli ishte nga vet zemra e tijė plot dritė
qė vinte mbeshtjellė neper rreze nga lartsia
e hynte nė shpirtė secila qiltersi e tijė vertetė me tė mahnitė
rrezanishtja e tijė besa e urtsia

mbaje ai mė tha gjithmonė mbaje se mqisia ėsht si gjaku
qė mbanė zemren e damarin
miqsia ėsht si lėngu aromtarė qė e mbanė zambaku
si kullimi fisnik nė mbrendii qė e mbanė arin

ai yllė nga qielli kshtu tha me kėshillen kullimtare humane
vertetė kshtu qenka miqsija
vulė i jep ksaj fjale shpirti i diellit e ajo zemer hane
mbaje o njeri s tė jet perjetsia

xhelal ferizi liriku autori nga Mitrovica
(xhela i mitrovicces)
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Old 15-04-08, 06:10   #67
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

Njė her njė yllė mė tha


Shkruanxhelal ferizi(xhela i mitrovices )

njėher mė tha njė yllė me gjuhė qiellore
nė gjuhen ma tė bukur tė jetes
kėshillė mė dha dritė shprehė'tare diamantore
mė tha miqsija ėsht kult cak jete shpirtė i tė vertetes

mbaje mė tha ai yllė mbaje si diamantin miqsinė
as diamanti nuk pėrmbanė pėrmbrenda tjetėr veq shkėlqim
si ai mbaje nė kėt jetė kullimsinė
gjithmonė miqsisė jepi vlim

fjala e atij ylli ishte nga vet zemra e tijė plot dritė
qė vinte mbėshtjellė nėpėr rreze nga lartsia
e hynte nė shpirtė secila qiltėrsi e tijė vėrtetė me tė mahnitė
rrezanishtja e tijė besa e urtsia

mbaje ai mė tha gjithmonė mbaje se mqisia ėsht si gjaku
qė mbanė zemren e damarin
miqsia ėsht si lėngu aromtarė qė e mbanė zambaku
si kullimi fisnik nė mbrendii qė e mbanė arin

ai yllė nga qielli kėshtu tha me kėshillen kullimtare humane
vėrtetė kėshtu qenka miqsija
vulė i jep k'saj' fjale shpirti i diellit e ajo zemėr hane
mbaje o njeri s tė jet perjetsia

xhelal ferizi liriku autori nga Mitrovica
(xhela i mitrovicces)
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Old 16-04-08, 14:50   #68
gjini
 
gjini's Avatar
 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

nga zemra te uroj te jesh mire dhe te kesh dite te mira ne kete pranver.
Attached Images
File Type: bmp Katze.bmp (31.2 KB, 2 views)
gjini Nuk ėshtė nė linjė  
Old 16-04-08, 14:57   #69
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
SANTANA-29's Avatar
 
Join Date: 26-09-06
Location: FRANKFURT
Posts: 16,504
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!Nje pershendetje nga frankfurti natyra me kete fotografi te bukur ,,,
santana-29 frankfurt
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė  
Old 19-04-08, 20:52   #70
gjini
 
gjini's Avatar
 
Join Date: 13-11-04
Location: Midis Europes
Posts: 3,091
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

Ne oden tende te pershendes dhe te uroj shendet dhe nje jete sa ma te lumtur ne gyrbet.
kalo kudo qe te jesh sa ma mire dhe shendeti mbi te gjitha .

lexova disa nga poezit qe i ke vendos ne forum dhe me pelqyen e desha te leshoj nje falenderim ketu tek dera jote per ate mund qe ke bere dhe pune aq te madhe.
gjini Nuk ėshtė nė linjė  
Old 20-04-08, 00:34   #71
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: natyra...!

Oooo ju paqim more ju paqim...qofshi faqe bardhe gjithnje.... ju falemnderit per urimet,njekohesishte dhe fjalet e bukura qe gjeni per mua...do ua jam mirenjohese....pa dallime feje,nen moter dhe bije shqiptare...per te gjithe respekt ketu ne oden time....duke ju pershendetur me nje keng nga me te famshet tona shqiptare...

disponim te kendshem
Natyra

http://www.youtube.com/watch?v=2Y2HXW2CRR4
natyra Nuk ėshtė nė linjė  
Old 21-04-08, 01:34   #72
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
uck_aksh's Avatar
 
Join Date: 02-10-04
Location: Vevey-Suisse
Posts: 5,187
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė  
Old 21-04-08, 19:20   #73
natyra
 
Join Date: 19-01-08
Posts: 2,055
natyra has disabled reputation
Default Titulli: natyra...!

Quote:
Originally Posted by uck_aksh
Pershendetje gjithashtu....uck_aksh...dhe mire mbeteshit...Jufalemnderit
Natyra

Last edited by natyra; 21-04-08 at 19:21.
natyra Nuk ėshtė nė linjė  
Old 22-04-08, 07:42   #74
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!

Mė vjen keq qe lexuesit me shum vonesė e kuptuan se kush esht natyra qė un gjithmonė them fjalėt pak jan per ket gjevahire shembelltyr e e vyrtytit dhe sjelljes natyra do te jet ne te ardhmen
nė dardania de nji simbol i ksaj faqeje me te cilen faqaja dardania do te rrezatoj
t pershendese e nderuara natyra te pershendes me rreze diamanti me kullim biluri me feski te maleve
te pershendes ,miqsija jonė qe sa vite asnjiher nuk u turbullua dhe je shembull mbi dhe se si duhet mbajtur miqsinė
te lumtė edhe per kontributin dhe kulturen qe e tregove deri mė tani mrekulllija jote tash ka filluar te ndikoj edhe n eket forum te bukur ku gjithnji e ma teper po rrezaton
te lumtė dhe na i sjell disa poezi tua nja dy a tri siq i ke tim te bukura e te kulluara sep vargjet i ke shum te bukura e nderuara bashkatdhetare
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Old 22-04-08, 12:37   #75
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: natyra...!
Freskia dhe aroma e kėndshėme nė radhitjen e shkronjave i jepė natyrė magjepse dritareve tė kėshtjellės tonė Dardane.
Ju pėrgėzojė pėr punen,kohen,dhe ngrohtėsin qė reflektoni nė postimet e juaja.

E nderuara Natyra,mė lejoni tju sjellė kėto lule te freskėta nė shenjė nderimi!

Naki


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė  
Closed Thread

Tags
fshije


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:23.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.