Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Zurück   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Benutzername
Kennwort
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Antwort
 
Themen-Optionen Ansicht
Alt 03-08-09, 12:32   #1
elsaaa08
 
Benutzerbild von elsaaa08
 
Registriert seit: 02-06-09
Beiträge: 145
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Standard urgjent

po me vyn kush din me me tregu si gatuhet nje pogaqe se po me vyn urgjent faleminderit shummm shummmmmm nese mundeniu me me ndihmu ju lutem


elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Nyje Interesante
Alt 03-08-09, 13:13   #2
Murgesha
 
Benutzerbild von Murgesha
 
Registriert seit: 24-10-03
Ort: Diku nėpėr botė....
Beiträge: 40.987
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

Elsaa pogaēja e shpejtė bahet me miell, sodė bikarboni, kripė e ujė.

Ja njė pak mė tė ngadalshme.


Duhen 200 dcl kos, 200 dcl qumėsht, 3 vezė, 1 lugė kripė, 1 lugė sodė bikarboni dhe 1 lugė qese bakin.

Si pėrgaditet??


Tunden vetė aq sa tė pėrzihen e bardha me tė verdhėn, pastaj qitet kripa, kosi dhe qumėshti. Nė miell qitet soda bikarbone dhe bakina e me te gatuhet brumi, i cili ngjeshet mire. Pogaēja hidhet nė tepsi tė lyer me vaj dhe lihet tė qėndroj gjysmė ore e pastaj futet nė furrė, nxehtėsia e sė cilės gradualisht rritet. Pjesėn e sipėrme duhet lyer me te verdhėt e vezės ose me vaj. Servohet me djathė.

Kur ta pėrgaditėsh mos harro me mė thirrė.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 03-08-09, 22:27   #3
elsaaa08
 
Benutzerbild von elsaaa08
 
Registriert seit: 02-06-09
Beiträge: 145
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Standard Titulli: urgjent

flm shum shum murgesha me shpetove se ekam marre me heret receten po sun tu falenderova se kesh tuj gatu e mire me ka dal pogaqja mos vet shujm e mire flm edhe niher
elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 11-08-09, 14:06   #4
Peja-Boy
 
Registriert seit: 15-03-07
Beiträge: 13.833
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Peja-Boy eine Nachricht über MSN schicken
Standard Titulli: urgjent

Zitat:
Zitat von Murgesha
Elsaa pogaēja e shpejtė bahet me miell, sodė bikarboni, kripė e ujė.

Ja njė pak mė tė ngadalshme.


Duhen 200 dcl kos, 200 dcl qumėsht, 3 vezė, 1 lugė kripė, 1 lugė sodė bikarboni dhe 1 lugė qese bakin.

Si pėrgaditet??


Tunden vetė aq sa tė pėrzihen e bardha me tė verdhėn, pastaj qitet kripa, kosi dhe qumėshti. Nė miell qitet soda bikarbone dhe bakina e me te gatuhet brumi, i cili ngjeshet mire. Pogaēja hidhet nė tepsi tė lyer me vaj dhe lihet tė qėndroj gjysmė ore e pastaj futet nė furrė, nxehtėsia e sė cilės gradualisht rritet. Pjesėn e sipėrme duhet lyer me te verdhėt e vezės ose me vaj. Servohet me djathė.

Kur ta pėrgaditėsh mos harro me mė thirrė.
Urgjent duhet me pas edhe Lidl te Dera se nuk e kemi Materjalin per ta pergaditur !!
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 17-08-09, 18:54   #5
GURI SYLAJ
Moderator
 
Benutzerbild von GURI SYLAJ
 
Registriert seit: 21-03-05
Ort: Gjermani
Beiträge: 10.696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

Ky recepti i Murgeshes e ka emnin ;

Ruke ,ruke -nise pite e qite buke!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 16-09-09, 17:05   #6
jadore
 
Benutzerbild von jadore
 
Registriert seit: 23-08-05
Ort: universe
Beiträge: 7.225
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

nuk po boj hajgare , permah e kam edhe urgjentishte bile .. lojatari si moderator ja kish vlejt me me ndihmu por bene edhe ju ..
si gatuhet Leqeniku..??
p.s.
une e kisha vet edhe mamen po e di qe thote le mos i zhly duar se ta qoj me te 7.30 -ve
e arsyeja pse po du me e bo eshte , ne ate oborrin tem ju kam pas thone me mbjell bari , sot e pash qe spanak ish mbush atyja , keshtu qe e preva edhe vendosa me gatu ma ne fund vet ..
me cka tjeter pregatitet spinaku perveq pites e taves , kuptohet ..
paraprakisht nese deri ne ora 8.00 ma sjellni receptin po ju falenderoj ..
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 16-09-09, 19:07   #7
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Benutzerbild von lovely
 
Registriert seit: 04-12-07
Beiträge: 33.860
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

Zitat:
Zitat von jadore
nuk po boj hajgare , permah e kam edhe urgjentishte bile .. lojatari si moderator ja kish vlejt me me ndihmu por bene edhe ju ..
si gatuhet Leqeniku..??
p.s.
une e kisha vet edhe mamen po e di qe thote le mos i zhly duar se ta qoj me te 7.30 -ve
e arsyeja pse po du me e bo eshte , ne ate oborrin tem ju kam pas thone me mbjell bari , sot e pash qe spanak ish mbush atyja , keshtu qe e preva edhe vendosa me gatu ma ne fund vet ..
me cka tjeter pregatitet spinaku perveq pites e taves , kuptohet ..
paraprakisht nese deri ne ora 8.00 ma sjellni receptin po ju falenderoj ..

urgjentisht, qka osht Leqeniku?

me spinaq e di qe munesh me maru smoothie
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 16-09-09, 19:09   #8
Virti
 
Benutzerbild von Virti
 
Registriert seit: 13-05-06
Beiträge: 13.618
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

urgjentisht kam nevoje per nje magjetore, te me mesojė se si pergaditet buka simite.
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton

Geändert von Virti (16-09-09 um 19:14 Uhr)
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 16-09-09, 19:35   #9
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Registriert seit: 06-01-08
Ort: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Beiträge: 11.665
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

ahhhaha vitri a me shum po te duhet magjetorja a buka simite
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 16-09-09, 19:36   #10
Virti
 
Benutzerbild von Virti
 
Registriert seit: 13-05-06
Beiträge: 13.618
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

Zitat:
Zitat von teutaA
ahhhaha vitri a me shum po te duhet magjetorja a buka simite
valla dyjat jane te mira!
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 16-09-09, 19:39   #11
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Registriert seit: 06-01-08
Ort: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Beiträge: 11.665
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

Zitat:
Zitat von Virti
valla dyjat jane te mira!
hahahah edhe hogja ka than edhe pul edhe pite hiq mos i ndaj
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 16-09-09, 19:41   #12
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Benutzerbild von shfletuesi_
 
Registriert seit: 21-10-08
Ort: Nė vėndin e ngjarjeve
Beiträge: 20.904
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
shfletuesi_ eine Nachricht über ICQ schicken shfletuesi_ eine Nachricht über MSN schicken shfletuesi_ eine Nachricht über Yahoo! schicken shfletuesi_ eine Nachricht über Skype schicken
Standard Titulli: urgjent

Zitat:
Zitat von teutaA
hahahah edhe hogja ka than edhe pul edhe pite hiq mos i ndaj
Nese nuk din me gatu tregom qetash mos te bahna telashe e ma e keqja me hargju per ty - hahahahahahha- para 5 shkurtit trego.
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 16-09-09, 19:43   #13
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Registriert seit: 06-01-08
Ort: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Beiträge: 11.665
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

Zitat:
Zitat von shfletuesi_
Nese nuk din me gatu tregom qetash mos te bahna telashe e ma e keqja me hargju per ty - hahahahahahha- para 5 shkurtit trego.
veq kallzo cili recet po te duhet hahahahah gjithqka boj veq mos me lshu 30 shkurtin
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 16-09-09, 21:32   #14
Jana
Full LoVe...
 
Benutzerbild von Jana
 
Registriert seit: 24-04-08
Ort: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Beiträge: 31.039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

Zitat:
Zitat von Virti
urgjentisht kam nevoje per nje magjetore, te me mesojė se si pergaditet buka simite.
Receta

Pėrbėrėsit :

  • Njė grusht qiqrash (eblebijash) tė ndara mėdysh
  • 3-4 filxhan kafeje me miell
  • Ujė i nxehtė 70-80 grade celsius
  • Njė lugė gjelle sheqer
  • Kripė sipas deshirės
Nje grusht qiqrra me nje dore (eblebija si i tha dikush) jo te thyera ne grimca te vogla,por mjafton pergjysem, pastaj merren 3-4 filgjan te kafes me miell dhe hidhen mbi eblebija(qiqrra),pastaj uji i nxehte deri ne 70-80 grade celsius,dhe ulet ai miell me qiqra si brumi i pallaqinkave (pra i holle).E tera behet ne nje ene prej 1 litershe me kapak.Ky brum(i qullet) lihet ne temperatur deri ne 30 grad deri ne mengjes,nga mbremja e vonshme,nese gufon (fryhet) mire, po nese jo, e merr nje ene me uje te nxehte,e fut ne te enen me brum(kujdes vetem enen e jo brumin) dhe pritet deri sa te gufon.Ne nje ene tjeter e merr nje sasi mielli dhe me qullin e me parshem e perzien ne sasi deri sa trashet brumi si per buke.Hidhet pak sheqer,nje luge gjelle,dhe fare pak krip.Pastaj e len ne nje ene tjeter deri sa te fryhet e gjen temperaturen deri ne 30 grade.Pastaj i ndane ne kuleqe dhe u jep formen qe deshiron .I vendos ne nje tepsi te lyer me vaj dhe pret edhe nje her deri sa te fryhen rreth 20-30 minuta,kuptohet ne temperatur deri ne 30 grade.Pasi te fryhen, i lyen me te kuqt e vese se pules.E ngroh furren deri ne 250 grade celsius dhe e fut ne furr per ti pjekur.Pas 15 deri ne 20 minuta piqen dhe vertet jane te shijshme.

P.S. Nuk ka nevoj per tharme buke.

Keto simite jane karakteristike e rajonit te Prizrenit ne Kosove.
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Alt 16-09-09, 21:44   #15
Jana
Full LoVe...
 
Benutzerbild von Jana
 
Registriert seit: 24-04-08
Ort: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Beiträge: 31.039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Standard Titulli: urgjent

Zitat:
Zitat von jadore
nuk po boj hajgare , permah e kam edhe urgjentishte bile .. lojatari si moderator ja kish vlejt me me ndihmu por bene edhe ju ..
si gatuhet Leqeniku..??
p.s.
une e kisha vet edhe mamen po e di qe thote le mos i zhly duar se ta qoj me te 7.30 -ve
e arsyeja pse po du me e bo eshte , ne ate oborrin tem ju kam pas thone me mbjell bari , sot e pash qe spanak ish mbush atyja , keshtu qe e preva edhe vendosa me gatu ma ne fund vet ..
me cka tjeter pregatitet spinaku perveq pites e taves , kuptohet ..
paraprakisht nese deri ne ora 8.00 ma sjellni receptin po ju falenderoj ..
E pash me Vones ...por shpresoj qe ndonjeher tjeter do t'ju nevoitete...
Leqenik me Spanak ...
1 Kg Miell Misri
Spanak sipas deshires(varet sa don ti)
1 Pecivo
1 Margarin
150 dl Ajk(shmand)
2 gota Uje
2 gota Tamel
pak kryp(si pas deshires)

Pergatitja:
Ujin dhe tamlin i zin ne nje tengjere ja hedh margarinen mbrenda,
pasi te vlojn ja hedh pecivon, millin Miser e kemi hedhur ne pjat te rrumbullake
te thell,masen e pergatitur ja hedhim miellit ashtu te nxeht duke e perzier
vazhdimisht ne anen tjeter spanakun i kemi gri, fergu pak ja kemi hedhur ajken
dhe ne fund e perzim me brumin e pergatitur me lart, e perziem mir e hedhim
ne tepsite lyer me vaj, e lyem me ajk permbi, dhe e pjekim ne 250Grad, 40minuta.

Dhe ne fund sherbehet me Kos.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA

Geändert von Jana (16-09-09 um 21:44 Uhr)
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Mit Zitat antworten
Antwort


Aktive Benutzer in diesem Thema: 1 (Registrierte Benutzer: 0, Gäste: 1)
 
Themen-Optionen
Ansicht

Forumregeln
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is An
Smileys sind An.
[IMG] Code ist An.
HTML-Code ist Aus.Hyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Alle Zeitangaben in WEZ +1. Es ist jetzt 02:34 Uhr.
Powered by vBulletin Version 3.8.7 (Deutsch)
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.