Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
User Name
Password
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-12-09, 00:52   #826
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Join Date: 06-01-08
Location: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Posts: 11,665
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Quote:
Originally Posted by Lapsi
milloradi e ka cliruar ahahhahahhahhahahahahahaha
ahhahahha po valla se ju lutshin milloradit me vra sa me shum civil qe me nderhy me shpejt natoja
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 06-12-09, 00:52   #827
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Quote:
Originally Posted by Lapsi
milloradi e ka cliruar ahahhahahhahhahahahahahaha
milloradi ju ka clirue juve...! Ju edhe sot me millorada...!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 01:23   #828
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Quote:
Originally Posted by teutaA
hahahahhahah aq din aq flet
o ti je shume ma e re se Kaqanikasja...! E pashe tu kcy me ni koktej....!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Last edited by Urata; 06-12-09 at 01:24.
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 01:24   #829
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI , Agim VELI

ka qen mir qe kjo tem e hapur shum ma heret ti paraprij temes ne diskutim te bashkangjiten
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 01:30   #830
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 
MemphiSx's Avatar
 
Join Date: 11-12-03
Location: StAteS Of GjAkOvA
Posts: 12,416
MemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėm
Send a message via MSN to MemphiSx
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Quote:
ti nuk je ne gjendje te kuptosh. Emitimi i verbet, besimi ne muhabetet e kafiterive te pashallakut te beogradit nga shqipja te kane shnderruar ne hut te ballkanit


Ai qe skupton je ti!!

Ti veq shkrun qka t'shkon pershtati ty...kjo tregon se cfare personaliteti ki!!

Jom perball me keta pashallaret qe kan punu per beograd..i kom pas shum afer,andaj kam njohuri origjinale per ta,qe ne ket forum i kom plasu per 10 vite rresht!

Per qata thash se ti je i ri...e ske kapacitet me provoku dike!!
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....
MemphiSx Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 02:19   #831
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI , Agim VELI

PDK pranon ekzistencen e sherbimit informativ ne Kosove
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 07:16   #832
shfletuesi_
Djale Drenice
 
shfletuesi_'s Avatar
 
Join Date: 21-10-08
Location: Nė vėndin e ngjarjeve
Posts: 20,904
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Send a message via ICQ to shfletuesi_ Send a message via MSN to shfletuesi_ Send a message via Yahoo to shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Hajt hajt se shaZote hala s'kan dal ato te ZKZ-s se skishit guxu qety me shkru ma keq per shik :)
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 09:39   #833
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,513
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Quote:
Originally Posted by MemphiSx
Ai qe skupton je ti!!

Ti veq shkrun qka t'shkon pershtati ty...kjo tregon se cfare personaliteti ki!!

Jom perball me keta pashallaret qe kan punu per beograd..i kom pas shum afer,andaj kam njohuri origjinale per ta,qe ne ket forum i kom plasu per 10 vite rresht!

Per qata thash se ti je i ri...e ske kapacitet me provoku dike!!D.m.th, nuk ke ndėrmarrė asgjė kundėr tyre, i lenė tė qetė tė punojnė dhe ndoshta edhe ju ndihmon.

A mos je anėtarė i SHIK-ut?

Qe sa vite njihemi kėtu nė Forum, tėrė kėto vite i ke pasė dy fjali:

" Kam informata pėr secilin politikan nė Kosovė"

" Krejt politikanat i njoh dhe kam fakte kundėr tyre"


MemphiSx = SHIK


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 11:20   #834
B.Burimi
 
Join Date: 25-11-09
Posts: 29
B.Burimi i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI , Agim VELI

Quote:
Originally Posted by Guri i madh
me pranverusin nuk e pash te arsyshme me diskutuepo me qfletusin po gjithsesi


nuk ka qen koha me u vra shefki popova pyte SAMI LUSHTAKUN E RRAHMAN RAMEN


po SHUM E SHUM TJER qe jan vra shtabi po dihet kush i ka ba kto vrasje veq dorvrasesit duhet te gjinden


ky gjykimi i hages zgjat edhe nji vit e me prit ata qe i kan humb ma te dashurit

vin zgjedhjet e prap me prit

vjen koha me u inkadrue ne nato prap me orit dy apo tri vjet


vjen koha me u inkuadrue ne bashkimin evropjan edhe ajo procedur zgjat e ata fmijt e perlotur prap mre prit e mos me akuzue kriminelinedhe kta antar te LDKes kur i ka vrae shiku situata rreth kosoves nuk ka qen e mir po kta i vrajten pas shpine qe nuk esht ne traditen shqiptare me vra pas shpine


po qka esht ma e keqja kta SHIKU thojshin se po i vran LDKja IBRAHIM RUGOVA asnji sekond nuk duhet me prit
Oooo le te presin fėmijet e shpijuneve he n. ju kajsha, se kan prit FĖMIJĖT E PATRIOTĖVE qe 2000 vjet edhe kush su ka trokit nė derė.
B.Burimi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 12:17   #835
Llapi
Banned
 
Join Date: 02-03-04
Posts: 221
Llapi me shokė shumeLlapi me shokė shume
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI , Agim VELI

Urata Bacaloku
e shum spiuj te ishe UDB-es qe ishi ketu antar te rregullt te keti forumi
si po e perjetoni ket marrveshje te nenshkruar ne mes te Vllaut te Komandant Drinit dhe Kryeministrit te Republikes se Kosoves z.Hashim Thaēit
e ju lus komentone sipas mendimit te juaj

------------------------------------------------------------------------

I besoj Thaēit


Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

Nga Bekim Greiēevci mė 06.12.2009 nė ora 8:02
Kryeministri Hashim Thaēi dhe Ramadan Muja garantojnė se programi im ekonomik pėr Prizrenin do tė realizohet. I kam thyer barrierat mes PDK’sė dhe LDK’sė nė Prizren. Fitorja e Ramadan Mujės dhe e imja ėshtė e sigurt. Duhet tė merremi me qytetarin dhe jo me CD tė ndryshme. Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

Express: z. Rexha, pse vendosėt tė pėrkrahni kandidatin e PDK’sė Ramadan Muja pėr kryetar tė Prizrenit?
Ruzhdi Rexha: Para se tė tregoj pse vendosa ta pėrkrah z. Ramadan Muja mė duhet tė sqaroj ēfarė pėrpjekjesh kam bėrė para se tė pėrkrahė z. Muja. Unė kam qenė kandidat pėr kryetar i “Koalicionit pėr Prizrenin” ku kanė bėrė pjesė shtatė subjekte politike: LDD, AKR, Balli Kombėtar, Partia Boshnjake pėr Aksion Demokratik, Unioni i Boshnjakėve tė Kosovės, Partia Ekologjike e Kosovės dhe Partia Demokratike e Ashkalinjve tė Kosovės. Ėshtė njė koalicion dinjitoz dhe nė garė kemi hyrė si koalicion.
Pas shpalljes sė rezultateve tė raundit tė parė, deklarata e parė ka qenė e pėrfaqėsuesit tė AKR’sė qė ka thėnė se “thjesht, Ruzhdi Rexha si kandidat e ka kryer punėn”. Mirėpo, unė si kandidat i kam marrė rreth 14 pėr qind tė votave, kurse subjektet politike tė koalicionit nga 4, 5, ose 1 pėr qind, e tė tjera. Dhe, kur kanė filluar negociatat pėr koalicione pėr balotazh, subjektet politike kanė bėrė negociata veē e veē me LDK’nė dhe PDK’nė duke anashkaluar koalicionin ekzistues. Thjesht kanė deklaruar, “Ruzhdiu e ka kryer punėn e vet, dhe pėr tė s’ka mė nevojė”. Gjatė bisedimeve qė kanė pasur ma kanė mohuar tė drejtėn se ku do tė shkojė mė tutje. Hapi i parė ka qenė koalicioni i LDD’sė me LDK’nė nė Prizren, ku LDD i ka marrė disa karrika ose disa poste. Nga ana tjetėr, AKR m’i ka ndaluar bisedimet e mėtutjeshme. Atėherė, nė momentin e nėnshkrimit tė koalicionit ndėrmjet LDK’sė dhe LDD’sė, kam marrė iniciativė, qė unė si ish-kandidat tė bėjė negociata me disa taborre, por para vetės gjithnjė e kam pasur programin tim, qė ėshtė program i zhvillimit ekonomik tė cilin ua kam ofruar qytetarėve tė Prizrenit. Ata qė i morėn karrikat, pėr tė mos thėnė postet, askush nuk e ka marrė me vete kėtė program. Unė kam biseduar me LDK’nė se ēka ėshtė puna me koalicionin pėr Prizrenin dhe kėtė program. Nuk ishte interesant pėr ta pėr arsye se unė nuk kam ulėse nė asamblenė komunale, sepse ulėset i kanė marrė partitė. Nuk kanė qenė tė interesuar pėr programin sa kanė qenė tė interesuar pėr mua si Ruzhdi Rexha. Nga ana tjetėr, po ashtu kam biseduar edhe me pėrfaqėsuesit e PDK’sė nė Prizren. Kam kėrkuar tė bisedoj edhe me Kryeministrin Hashim Thaēi. Ai e ka parė programin tim dhe m’i ka hapur dyert pėr tė pėrkrahur tė gjitha projektet tė cilat i kam prezantuar para qytetarėve tė Prizrenit. Ato projekte janė: rruga Prizren – Tetovė, ėshtė njė drejtori pėr zhvillim ekonomik dhe kujdesin ndaj biznesit, qė kam kėrkuar tė krijohet, drejtoria pėr turizėm, si dhe tė hartohet njė plan pėr rritjen e nivelit tė sigurisė nėpėr shkollat e komunės sė Prizrenit. Me kėtė ėshtė pajtuar edhe z.Ramadan Muja. Mirėpo, kam kėrkuar garanci qė unė tė marrė pjesė pėr zbatimin dhe mbikėqyrjen e kėtij projekti dhe mė ėshtė ofruar posti i nėnkryetarit tė Komunės. Pėr shkak tė respektit, tė hapjes sė dyerve dhe pranimit tė mirė tė projektit nga ana e z. Muja dhe z. Thaēi unė kam vendosur qė si kandidat i Koalicionit pėr Prizrenin, si Ruzhdi Rexha, tė bėj marrėveshje. Kam bėrė marrėveshje me z. Ramadan Muja nė prani tė Kryeministrit Hashim Thaēi dhe disa ministrave.

Express: Cili ka qenė ndikimi i liderit tė PDK’sė Hashim Thaēi pėr arritjen e kėsaj marrėveshje?
Ruzhdi Rexha: Ndikimi i Kryeministrit Thaēi ka qenė pėrmes pjesėmarrjes sė tij dhe garancisė sė tij se projekti do tė realizohet. Unė kam besim te z. Muja, por kam kėrkuar qė tė jetė prezent edhe z.Thaēi, qė ėshtė Kryeministėr i Kosovės. Ana tjetėr, pėrfaqėsuesit e LDK’sė, nuk i kanė pranuar kėrkesat e mia.

Express: Si ėshtė pritur vendimi juaj nė LDD? A keni kontaktuar me z. Daci?
Ruzhdi Rexha: Nė momentin e nėnshkrimit tė marrėveshjes mes LDD’sė dhe LDK’sė kam dashur tė shohė pėrmbajtjen e marrėveshjes. Qėndrimi i LDD’sė pėr marrėveshje me LDK’nė ėshtė pėrfaqėsuar nga gjashtė anėtarė. Mirėpo, 12 anėtarė tė tjerė kanė qenė pėr tė bėrė marrėveshje me PDK’nė. Thjesht nuk ėshtė respektuar mendimi i shumicės. Unė kam dashur tė bisedojė me kryesinė por kryetari i Degės sė LDD’sė nė Prizren pas nėnshkrimit ka shkuar jashtė Kosovės. Nuk kam pasur kohė ta presė dhe kam ndėrmarrė hapin tim. Nuk jam konsultuar as me qendrėn, pėrkatėsisht me z. Nexhat Daci. Por, mė vonė e kam njoftuar dhe kam kėrkuar falje sepse e kam bėrė pa njoftimin e qendrės. Por sot e kam njoftuar dhe e kam pėrkrahjen si Ruzhdi Rexha. Unė edhe publikisht kam thėnė se marrėveshjen e kam nėnshkruar nė emrin tim. Unė jam, dhe gjithnjė do tė jem anėtar i Lidhjes Demokratike tė Dardanisė. Jam anėtar i kryesisė sė degės sė LDD’sė nė Prizren.

Express: Por si ėshtė vlerėsuar vendimi juaj?
Ruzhdi Rexha: Kam edhe lėvdata, ka edhe kritika. Mirėpo, koha do ta tregoj tė vetėn. Ka komente tė mira sepse thjesht ėshtė thyer njė barrierė qė ka ekzistuar nė Prizren ndėrmjet dy taborreve tė mėdha (PDK dhe LDK). Tani duhet tė merremi me zhvillim ekonomik, me projekte konkrete pėr qytetarin, e jo me ēėshtje politike, me CD’ja tė ndryshme, e tė tjera.

Express: Meqenėse dega e LDD’sė ka bėrė koalicion me LDK’nė nė Prizren si do tė sillen votuesit? A prisni qė ata tash tė votojnė pėr kandidatin e PDK’sė Ramadan Mujėn apo pėr kundėrkandidatin e tij me tė cilin LDD ka bėrė koalicion?
Ruzhdi Rexha: Votuesit, momentalisht janė tė hutuar. Unė kam dhėnė intervista nė televizione lokale nė Prizren dhe kam dhėnė arsyetimet e mia. Ju po e pėrmendni PDK’nė, por unė po e pėrmendi Ramadan Mujėn dhe Kryeministrin Thaēi si garanci se do tė realizohet projekti. Unė kam pasur rreth 8,300 votues. Po shkoj me njė logjikė tė thjeshtė. LDD ka marrė rreth 3,000 vota. AKR rreth 2,000. Tė tjerėt, partitė e vogla, nuk kanė pasur mė shumė se 500 vota. Pra, 3,000 votues kanė votuar pėr Ruzhdi Rexhėn dhe programin tim. Votuesit janė shumė tė menēur. Aty ku ėshtė programi i zhvillimit ekonomik i Ruzhdi Rexhės, aty edhe do tė votojnė. Ata e dinė fort mirė ēka ėshtė LDK’ja dhe LDD’ja, por e dinė shumė mirė ēka ėshtė Ruzhdi Rexha.

Express: Do tė thotė gjatė kėsaj jave tė fushatės ju pritet tė dilni sė bashku me Ramadan Mujėn dhe t’u bėni thirrje votuesve tuaj qė tė votojnė kandidatin e PDK’sė?
Ruzhdi Rexha: Po, sigurisht. Kjo ėshtė pjesė e marrėveshjes. Aty ku ėshtė Ramadan Muja, aty ėshtė edhe Ruzhdi Rexha. Do t’u bėjė thirrje votuesve qė tė votojnė pėr Ramadan Mujėn dhe programin tim tė cilin e ka pranuar z. Muja. Unė do tė dalė nė fushatė me tė, ndoshta qė nga dita e sotme.

Express: Ēfarė rezultati prisni me 13 dhjetor?
Ruzhdi Rexha: Partia Demokratike e Kosovės, pėrkatėsisht z.Ramadan Muja e ka mbledhur njė spektėr tė subjekteve politike qė ėshtė karakteristikė pėr qytetin e Prizrenit. Aty janė turqit, boshnjakėt, Partia e Drejtėsisė, aty jam unė, me tė vėrtetė ėshtė edhe pjesė e shumetnicitetit, qė thjeshtė ėshtė karakteristikė e Prizrenit. Nga ana tjetėr e kemi LDK’nė, qė ka njė koalicion, mirėpo, aty ku pėrcaktohet Ruzhdiu, jam i sigurt qė edhe Partia Demokratike do tė fitojė. Me kėtė do tė fitojė sigurisht edhe qytetari i Prizrenit pėr shkak tė integrimit apo bashkimit tė projekteve tė Ramadan Mujės dhe Ruzhdi Rexhės. Jam i sigurt pėr fitore.
Llapi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 12:19   #836
Llapi
Banned
 
Join Date: 02-03-04
Posts: 221
Llapi me shokė shumeLlapi me shokė shume
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI , Agim VELI

Express: Viteve tė fundit ka pasur spekulime se ju nuk keni raporte tė mira me PDK’nė pėr shkak tė vrasjes sė vėllait tuaj, Komandat Drinit?

Ruzhdi Rexha: Ato janė fjalė tė njerėzve qė thjesht deklarojnė “jo gjaku, jo gjaku”. Unė kam marrė pjesė nė gjykimin pėr vrasjen e vėllait tim, prej fillimit nė vitin 2001, deri nė pėrfundim, nė vitin 2006. Nė kuadėr tė kėtij gjykimi nuk ėshtė pėrmendur qė ndonjė subjekt politik ka vrarė vėllain tim. Janė pėrmendur saktėsisht emrat dhe mbiemrat e njerėzve qė janė dyshuar se kanė dorė nė vrasjen e vėllait tim. Askush nuk mund tė marrė tė drejtėn tė akuzojė njė subjekt politik, apo tė akuzojė njė pėrqindje tė madhe, 33 pėrqindėshin, se mė kanė vrarė vėllain e unė tash u jam bashkangjitur atyre. Kjo ėshtė me tė vėrtetė marrja e Zotit qė njerėzit tė bartin fjalė kėshtu. Unė jam ai qė e di saktėsisht se ēfarė ka ndodhur me vėllanė tim. Nuk ka kurrfarė lidhje kjo me vrasjen e vėllait tim. Nuk ėshtė e vėrtetė se nuk kam pasur marrėdhėnie tė mira me Partinė Demokratike tė Kosovės. Unė i kam miq, i kam shokė. Unė kam anėtarė tė familjes qė janė pjesė e PDK’sė. A do tė thotė se ajo e ka vrarė vėllain tim? Ajo qė flitet nė emėr tė PDK’sė ose LDK’sė, ose cilitdo subjekt tjetėr pėr vrasjen e vėllait tim, i kisha lutur qė nėse kanė informata le tė kallėzojnė emrin dhe mbiemrin e jo tė pėrfshijnė komplet masėn e njerėzve. Mua mė vjen keq qė njerėzit janė duke u marrė me vrasjen e Komandant Drinit lidhur me njė subjekt politik. E di qė po pėrmenden kohėve tė fundit edhe kėto CD’tė, e tė tjera. Pa marrė parasysh si do tė jetė, Ruzhdi Rexha nuk do tė akuzojė subjekte tė tėra. Unė e kam thyer njė barrierė qė gjithnjė ka ekzistuar, njėra anė ėshtė deklaruar “ta kanė vrarė vėllain”, e ana tjetėr qė heshtet dhe thotė “nuk ėshtė e vėrtetė”. Unė kam hyrė mes tyre pėr t’iu thėnė ejani tė shohim cila ėshtė e mira pėr qytetarėt, ejani t’i realizojmė kėto projekte. Me hapjen e rasteve le tė merret drejtėsia. Mos tė na mbajnė peng neve qytetarėve qė tė ndikojnė te votuesit.

Express: Ēfarė raportesh ka pasur Hashim Thaēi me Komandat Drinin?

Ruzhdi Rexha: Do t’i pėrsėris fjalėt e vėllait tim, Komandant Drinit – Ekrem Rexha, kur kam kontaktuar me tė nė vitin 1999. Pasi i kishte lindur djali nė muajin korrik, ka qenė nė Sarajevė, e kam pyetur kush janė kėta njerėz. Dhe kurrė nuk e harroj. Ka thėnė Hashim Thaēi ėshtė njė djalė shumė i mirė. Drini ka qenė mė i vjetėr se Thaēi. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Kėtė na e kanė thėnė edhe kolegėt, edhe bashkėluftėtarėt e Drinit. Hashim Thaēi ka fjetur gjatė luftės nė njė dhomė me Drinin, nė Devedak. Ashtu quhet ai fshati. Kanė pasur bashkėpunim shumė tė mirė. Pėr kėtė ju garantoj.
Llapi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 12:57   #837
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Quote:
Originally Posted by Artisti


D.m.th, nuk ke ndėrmarrė asgjė kundėr tyre, i lenė tė qetė tė punojnė dhe ndoshta edhe ju ndihmon.

A mos je anėtarė i SHIK-ut?

Qe sa vite njihemi kėtu nė Forum, tėrė kėto vite i ke pasė dy fjali:

" Kam informata pėr secilin politikan nė Kosovė"

" Krejt politikanat i njoh dhe kam fakte kundėr tyre"


MemphiSx = SHIK


.
Por vrasjet ne krahun e "pacifist" i kan ber njerz qe thirren po ne ate krah. Sepse para ushtrise serbe kemi pasur UCKen. Por para sherbimeve serbe nuk kemi pasur asgje. SIA e Rame Mares , Adem Salihaj,Gani Gecit ka qen drejt i kordinuar me Stanishiqin, Markoviqin. SIA pra Sigurimi i Atdheut ka vrar komandanta te UCKse dhe veprimtar ne shqiperi si Ali Uka, Ilir Konushevci, Xhemal Fetahun etj... Njerzit qe ma von e krijuan SIA (Fadil SYleviqi) vran ne prit te Zahir Pajazitit, Edmond Hoxha, Hakif Zejnulla, Ukshin Hotin etj... SIA-u (SIGURIMI I ATDHUT) ka ber propagand kunder Adem Demaqit,Ramush Haradinaj. Plus asaj jan munduar ta vrasin Ramushin gjate lufte dhe pas lufte. SIA ka ber dosjet kunder krejt djemve te luftes per krime lufte bashk me Ram Maren e LDKse. Ushtaret e UCKse jane ne zorr prej shpiuneve te LDKse, te Serbis, te UNMIKut.Shumica djemve te perndjekur ne kohen e Serbise prap ishin te perndjekur pas lufte.Jan mbush burgjet me ushtar te UCK
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 12:58   #838
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI , Agim VELI

Quote:
Originally Posted by B.Burimi
Oooo le te presin fėmijet e shpijuneve he n. ju kajsha, se kan prit FĖMIJĖT E PATRIOTĖVE qe 2000 vjet edhe kush su ka trokit nė derė.
Kohet e fundit ka dale ne shitje nje album i ri i reperit psikopatik Nazim Bllaca. Autoret e tekstit jane Adem Salihaj dhe Gani Geci . Burime te sigurta bejne te ditur se teksti i Salihajt dhe Gecit eshte kopjuar fjale per fjale nga shefat e ish- UDB-es , BIA-s se sotme te Beogradit.
Incizimet teknike jane bere ne studion e Salihajt ne Ferizaj. Dirigjimet politike jane bere ne studiot e BIA-s serbe…
Sponsore jane Milloshevici ne ferr, ish- bosi i famshem i UDB-es Stanishic, Tadiqi, Koshtunica.
Albumi eshte falas per te gjithe naivet qe kane harruar se cfare eshte UDB-a dhe BIA- serbe. Askush ne Bote nuk i njeh ato me mire se shqiptaret e Kosoves.
Dhurata e hasmit eshte o helm o thike! Kjo dhurate kobzeze e Beogradit i ka brenda te dyja: edhe helmin edhe thiken!
Vigjilence vellezxer! Syceltesi!
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 13:00   #839
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Quote:
Originally Posted by Artisti


D.m.th, nuk ke ndėrmarrė asgjė kundėr tyre, i lenė tė qetė tė punojnė dhe ndoshta edhe ju ndihmon.

A mos je anėtarė i SHIK-ut?

Qe sa vite njihemi kėtu nė Forum, tėrė kėto vite i ke pasė dy fjali:

" Kam informata pėr secilin politikan nė Kosovė"

" Krejt politikanat i njoh dhe kam fakte kundėr tyre"


MemphiSx = SHIK


.
Deri nje dit ku e pam me syt tona Rame Maren bashk me Gojart Kelmendin duke e takuar Fadil Syleviqin dhe nje her Adem Salihun ne Hotel Grand ne katin e dyt. Nga ajo dit e kuptuam qe dora e zeze e Serbise jan kokat. Tani hulumtuam me thell dhe dul: qe Ram Mara ishte koleg i Fadil Syleviqit dhe shok me Adem Salihajn me dekada. Jam i sigurt 99% qe Ram Mara ka dhen informacionet BIA-se se kush duhet te likfidohet ne LDK!!! Dhe anasjelltas BIA ka then listen djemve te UCKse Genc Kelmendit, Ram Mares.I kan kry punet ne Dukagjin neper mes Ramiz Moriqit, Musajt dhe ne Prishtin me njerz si Enver Sekiraqa etj... Ken tuj shti popullin ne luft civil.
Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 06-12-09, 13:03   #840
Kosovelli
 
Join Date: 06-12-09
Posts: 156
Kosovelli
Default Titulli: EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI ,

Quote:
Originally Posted by Artisti


D.m.th, nuk ke ndėrmarrė asgjė kundėr tyre, i lenė tė qetė tė punojnė dhe ndoshta edhe ju ndihmon.

A mos je anėtarė i SHIK-ut?

Qe sa vite njihemi kėtu nė Forum, tėrė kėto vite i ke pasė dy fjali:

" Kam informata pėr secilin politikan nė Kosovė"

" Krejt politikanat i njoh dhe kam fakte kundėr tyre"


MemphiSx = SHIK


.
Mirepo, dokumenti permban akuza te renda. Dite me heret, nje kopje te ketij
dokumenti e kishte siguruar edhe "Express", nga burime te UNMIK-ut. Dhe, meqe
ekzistimi i tij u konfirmua edhe nga administrata nderkombetare, "Express" do te
vazhdoje qe te publikoje pjese te caktuara te tij, ne pritje te ndricimit te
akuzave- te vertetesise ose te pavertetesise se tyre. Kesisoj, sic ishte shkruar
edhe me pare "Express", njera nder pjeset kryesore te ketij dokumenti perqendrohet
ne akuzimin e zv/ kryeministrit aktual te Kosoves, Adem Salihajn.

"...Ka shume te dhena se njeriu i pare i Sigurimit te Atdheut ne rajonin e Ferizajt
konsiderohet Adem Salihaj. Ai, strukturen organizative e ka pasur te shtrire ne
shume segmente: ne politike, ne organet e sigurise dhe ne ekonomi. Baze ekzekutive e
kesaj strukture ka qene dhe ende eshte grupi i truprojave te tij ne krye te te
cileve eshte N.SH., si dhe lidhjet e tija familjare me B.S.", thuhet ne nje pjese te
raportit per zv/ kryeministrin e Kosoves e cila shoqerohet edhe me nje fotografi.

Sipas autoreve te dokumentit- emri i te cileve nuk figuron- ne muajin maj 2003,
"Adem Salihaj ka marre pjese ne nje konflikt te armatosur ne fabriken e tij ne
Ferizaj, fabrike te cilen asnjehere nuk e ka deklaruar si prone te veten dhe te dy
ortakeve te tij". Tutje, shtohet se "ky konflikt ka ndodhur per shkak te
mosmarreveshjeve ne ndarjen e interesit, me c'rast Adem Salihaj tentoi disa here ta
godase me revole S. B. Konflikti eshte evituar vetem pas intervenimit te SHPK-se,
e cila ishte lajmeruar nga punetoret e fabrikes. Pas intervenimit, policia i kishte
shoqeruar deri ne stacionin e policise te tre ortaket e involvuar ne konflikt: Adem
Salihajn, G. M dhe S. B (keta dy te fundit ne lidhje familjare me njeri- tjetrin).
Policia e SHPK-se e kishte mbyllur kete rast dhe nuk e kishte bere publik. Eprori i
cili e ka mbyllur rastin eshte XH. XH".

Eprori i SHPK, sipas dokumentit, eshte shperblyer nga Adem Salihaj me punesim te
gruas se tij ne Kuvendin Komunal te Ferizajt dhe me ndarjen e nje parcele toke per
ndertim ne hyrje te qytetit te Ferizajt, me dokumente te falsifikuara.

"Me vone, gjate tentimit te eprorit te SHPK, XH. XH, per te investuar ne parcelen e
ndare nga KK i Ferizajt erdhi deri tek konflikti mes familjes se tij dhe familjes L.
e cila ishte pronare e vertete e parceles, si dhe mes kryeshefit te kesaj komune
Sahit Krasniqi i cili
tentonte me cdo kusht qe te realizohej premtimi i bere XH. XH-se. Konflikti i
familjes L. dhe Sahit Krasniqit u shnderrua ne nje konflikt fizik ne lokalet e
Kuvendit Komunal te Ferizajt. Mirepo, pas insistimit te vendosur te familjes L., e
cila kishte nje anetar te saj te punesuar si perkthyes ne policine e UNMIK-ut, XH.
XH hoqi dore nga ndjekja e rastit. Kjo ngjarje solli ne pah edhe falsifikimin e
dokumentit ne Drejtorine per Kadaster, Pronesi dhe Gjeodezi ne kete komune. A eshte
ne dijeni UNMIK-u per keto raste dhe a mundet qe ky person te jete zv/ Kryeminister
i vendit?", thuhet ne dokument.

Gjithnje sipas dokumentit, me daten 10.07.2003 nje njesit i "Sigurimit te Atdheut"
ne shtepine e SH.SH, ne rrugen "28 Nentori" ne Ferizaj ka organizuar bartjen e nje
sasie te armatimit.

"Aty kishte: eksploziv, mjete per aktivizim me teledirigjim, arme kallashnikov dhe
municion per
te. Ne kete aksion kane marre pjese N. SH., SH. SH., G. N., H. M., dhe nje person
nga Prishtina. Bartja e armatimit eshte organizuar me dy vetura: ne njeren ka qene i
vendosur armatimi, kurse ne tjetren kane qene disa persona qe vezhgonin rrugen nga
patrullat e policise. Aksioni ka perfunduar me sukses dhe kjo sasi e municionit ka
perfunduar ne fshatin Mramor te Prishtines, ne shtepine e M. G.", thuhet ne nje
pjese tjeter te dokumentit te shoqeruar me fotografi.

Sipas autoreve, pas bartjes se armatimit grupi ishte kthyer ne shtepine e Adem
Salihajt. Sipas pohimeve ne dokument, atij i ishte raportuar per rrjedhen e
aksionit. "Me 9 dhjetor 2003, pjesetare te "Sigurimit te Atdheut" me nje kombi te
bardhe, me mbishkrim te nje firme, kane bere bartjen e nje sasie te armatimit nga
lokalet e firmes 'F' ne rrugen 'E Recakut' ne Ferizaj, ne drejtim te Pejes. Kjo sasi
e armatimit eshte
derguar ne Peje. Vetura ishte ndalur ne oborrin e Kuvendit Komunal te Pejes. Aty,
veturen e kane pritur U. R. dhe M. G. Nuk dihet me tej se cka eshte bere me ato".

Dokument vazhdon duke dhene edhe shenime te tjera, gjithashtu tronditese. "Me 23
tetor 2003, ne oren 10:00, ne lagjen 'Velania' (Prishtine), ne shtepine (...) ne
katin e dyte, eshte mbajtur trajnimi ne te cilin kane marre pjese rreth 20 persona
nga pjese te ndryshme te Kosoves, ne mesin e te cileve ndodheshin edhe disa njerez
te afert te Adem Salihajt. Qellimi i ketij trajnimi ka qene pergatitja e personave
per te perdorur mjete eksplozive mekanike dhe me teledirigjim. Ligjeruesit kane qene
nga Shqiperia".

Per me teper, autoret e panjohur te ketij dokumenti pretendojne se dijne deri ne
detaje edhe per organizimin dhe ekzekutimin e shperthimit rrenqethes me auto- bombe
brenda qendres tregtare Ben- Af ne hyrje te
Ferizajt.

"Per sulmin terrorist ne 'Ben- af' ka informacione konkrete se ne organizimin e tij
kane marre pjese njerez qe kane lidhje direkte dhe indirekte me Adem Salihajn. Kemi
te dhena se sulmi eshte kryer nga nje grup personash te udhehequr nga L. G dhe B. S.
Vecanerisht diteve te fundit, pas sulmit kunder Kryetarit te Kosoves, jane shprehur
divergjenca mes grupit dhe llafosje mes tyre, nga shihet nje frike dhe pakenaqesi e
madhe mes njeri-tjetrit", vazhdon dokumenti.

Me tutje, ne kete dokument pohohet edhe per kercenime qe i jane bere pjesetareve te
LDK nga e ashtuquajtura Armate Kombetare Shqiptare (AKSH), e per te cilen autoret e
dokumentit pohojne se eshte e themeluar nga njerez te afert me LDK. Ne fund te
dokumentit fillon radhitja e qindra emrave per te cilet pohohet se jane pjesetare te
"Sigurimit te Atdheut". Emrat jane te ndare sipas rajoneve dhe komunave te
Kosoves. Sipas ketij dokumenti, vetem ne Peje ky organizim i sigurimit numeron rreth
30 persona. Shumica prej tyre kane edhe funksione te ndryshme publike, si ne polici,
ne kuvend komunal, ne media, etj.

Vetem ne Decan, dokumenti pohon se rrjeti numeron se paku 50 anetare; ketu
perfshihen edhe pjesetare te SHPK, punetore te arsimit, te kuvendit komunal e tjere
ndersa thekson se kjo organizate shtrihet edhe ne Burim (Istog), Viti, Gjilan,
Ferizaj, Kacanik, Prizren, Suhareke, Malisheve, Rahovec, Prishtine, Vushtrri,
Kastriot (Obiliq), Fushe Kosove, Gjakove, Mitrovice dhe Skenderaj.

Sa per anetaret e inkriminuar te kabinetit aktual te Qeverise se Kosoves, dokumenti
thekson emrat e Astrit Haracise (Minister i Kultures), Melihate Termkollit (Ministre
e Sherbimeve Publike), Agim Veliut (Minister i Arsimit) dhe Adem Salihajt (zv/
Kryeminister). Aty permenden edhe emrat e
financueseve te rrjetit, me gjithe fotografite e lokacioneve- shtepi private, motele
private- ku pohohet se zhvillohen te gjitha takimet e kesaj organizate.

"Express"-it dhe, mbase, te gjithe kosovareve i mbetet te presin qe ditet e ardhshme
ta deshmojne vertetesine apo pavertetesine e ketyre pohimeve. Tani, ne potez jane te
gjithe: administrata nderkombetare, pushteti vendor dhe drejtesia. Domosdoshmerisht,
prej tyre pritet ndricimi perfundimtar i ketyre akuzave te renda.

UNMIK

"Ne e kemi marre nje dokument nga PDK. Policia eshte duke e shikuar ate dhe do te
vazhdoje ta shikoje. Nese ka informacione shtese, atehere hetimet do te fillojne",
deklaroi zevendesshefi i UNMIK-ut, Larry Rossin. Rossin tha se policise i eshte
sugjeruar "te bejne ate qe duhet bere", dhe sipas tij, ata vec kane filluar
ekzaminimet per te pare nese ka dyshime. "Ne gjithmone i marrim
seriozisht ceshtjet e ngrituara nga faktoret politike, qofte nga pozita, qofte nga
opozita", tha Rossin, pas nje takimi qe zhvilloi me liderin e PDK-se, ne seline e
ketij te fundit.

PDK-Thaci

"Kerkova edhe nje here qe UNMIK te marre rolin e vet aktiv, te fuqishem, garantues
te funksionimit demokratik te institucioneve te Kosoves. Ato duhet te funksionojne
ne menyre te pergjegjshme, tranpspatrente", u shpreh Thaci.

LDK:

"Cdo dyshim duhet hetuar, ne menyre qe gjerat te argumentohen. Asnjehere nuk e kemi
kundershtuar kete", deklaroi per "Express", zedhenesi i LDK-se, Lulzim Zeneli.

Anetari i Kryesise se LDK-se dhe Ministri i Pushtetit Lokal, Lutfi Haziri:"Mendoj se
se pari do te duhej hetuar PDK per disa veprimtari, e pastaj edhe anetaret e
kabinetit qeveritar". Duke thene se nuk ka dijeni per te ashtquajturin "Sigurimi i
Atdheut", Haziri shtoi se per
kete organizate ka degjuar per here te pare nga PDK".


Kosovelli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 09:08.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.