Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
User Name
Password
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 11-03-11, 19:25   #1
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

http://www.dailymail.co.uk/sciencete...-disaster.html

TOKIO - Njƫ tsunami i fuqishƫm, i shkaktuar nga tƫrmeti mƫ i fortƫ (8.9 ballƫ) nƫ historinƫ e njohur tƫ Japonisƫ, pƫrfshiu bregun lindor tƫ kƫtij vendi sot, duke marrƫ pƫrpara anije, makina, shtƫpi dhe njerƫz. Tsunami, me dallgƫ deri nƫ 10 metra lartƫsi ka shkaktuar minimumi 90 tƫ vdekur, shkatƫrrim dhe zjarre tƫ shumtƫ qƫ digjen jashtƫ kontrollit.

TERMETI NDER ME TE RENDIT NE 150 VITEĀ*
Ā* TĆ«rmeti me magnitudĆ« 8.9 qĆ« goditi sot nĆ« mĆ«ngjes JaponinĆ« Ć«shtĆ« njĆ« ndĆ«r 10 tĆ«rmetet mĆ« tĆ« fuqishme nĆ« 150 vitet e fundit.Mediat raportojnĆ« pĆ«r qindra tĆ« vdekur, ndĆ«rsa vazhdon tĆ« mbetet alarmi pĆ«r tsunam nĆ« tĆ« gjithĆ« oqeanin paqĆ«sor. Paralajmerimi per tsunami eshte dhene ne 19 shtete.Ā* Viktimat kryesisht janĆ« nĆ« prefekturĆ«n Fukushima, nĆ« veri tĆ« Tokios, ku 4 milionĆ« shtĆ«pi janĆ« pa energji dhe 5 persona kaĆ« gjetur vdekjen nga shembja e njĆ« shtĆ«pie pushimi.Qeveria garanton se nuk ka pasur rrjedhje radiokative nga centralet bĆ«rthamore. Termeti eshte pasuar nga nje lekundje tjeter vetem 30 minuta dhe me vone eshte regjistruar nje lekundje e trete me magnitude 6.7 balleĀ* ne det, prane Tokios.Ā*

KRYEMINISTRI: RUANI QETESINE Ora 10 :30Ā* Kryeministri i JaponisĆ«, Naoto Kan bĆ«n apel pĆ«r tĆ« ruajtur qetĆ«sinĆ« dhe tĆ« ndjekin me vĆ«mendje tĆ« gjitha indikacionet qĆ« do tĆ« serviren nĆ« vazhdim. Deklarata u bĆ« pak para se Kryeministri tĆ« hynte nĆ« mbledhjen e jashtĆ«zakonshme tĆ« qeverisĆ«. NdĆ«rkohĆ« qĆ« zĆ«dhĆ«nĆ«si i qeverisĆ« ka thĆ«nĆ« se tĆ«rmeti dhe Tsunami mund tĆ« ketĆ« shkaktuar dĆ«me tĆ« pallogaritshme.

MOSKE, EVAKUOHEN 11 MIJE RUSE NGA ISHUJT KURILI Ora 11 :10Ā*11 mijĆ« qytetar rusĆ« janĆ« evakuar nga ishujt Kurili pas alarmit pĆ«r Tsunami, i shkaktuar nga tĆ«rmeti i fuqishĆ«m i regjistruar nĆ« Japoni. Lajmi bĆ«het i ditur nga Interfax. Edhe autoritete Filipinase, HaĆ«ai, dhe ishujt Mariane kanĆ« urdhĆ«ruar evakuimin e zonave prnĆ« brigjeve tĆ« paqĆ«sorit. Komiteti NdĆ«rkombĆ«tar i Kryqit tĆ« Kuq ka konfirmuar se nĆ« disa ishuj ka dallgĆ« mĆ« tĆ« mĆ«dha

ALARMI PER TSUNAMI GATI NE TE GJITHE PAQESORIN Ora 09 :00Ā* Alarm pĆ«r Tsunami Ć«shtĆ« shtrirĆ« edhe brenda Oqeanit PaqĆ«sor, nga Siberia dhe Ishujt Kurili nĆ« Rusi, deri nĆ« Hawai dhe nĆ« jug tĆ« Filipineve nĆ« Papua-Nuova Guinea, duke kaluar mĆ« pas nĆ« Marianne dhe Mikronesia. NjĆ« tsunami 4 metra ka goditur dhe ishullin Honshu, tĆ« arkipelagut japonez.

MBYLLEN DY IMPIANTE BERTHAMORE Ora 08 : 45Ā* Dy impiante bĆ«rthamore japoneze nĆ« brigjet e oqeanit PaqĆ«sor janĆ« bllokuar automatikisht menjĆ«herĆ« pas tĆ«rmetit. ANSA informon se janĆ« ndaluar dhe metrotĆ« dhe trenat. NĆ« aeroportet Narita dhe Haneda kanĆ« ndĆ«rprerĆ« fluturimet pĆ«r tĆ« verifikuar gjĆ«ndjen e pistave. 4 milionĆ« banorĆ« tĆ« Tokios kanĆ« mbetur pa drita.


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 11-03-11, 19:34   #2
rastesishT
Nothing to declare
 
rastesishT's Avatar
 
Join Date: 01-12-05
Location: Ne Horizont
Posts: 2,027
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

E di.


Ky ėshtė tėrmeti mė i fuqishėm qė godet Japoninė. Nė vitin 1923, Japonia u godit nga njė tėrmet me forcė prej 8.3 ballėsh, i cili shkaktoi 143 mijė tė vdekur. Njė tėrmet tjetėr prej 7.2 ballė, qė goditi qytetin Kobe nė vitin 1996 shkaktoi 6 mijė e 400 tė vdekur.
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-11, 23:02   #3
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-11, 23:02   #4
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-11, 23:10   #5
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

TOKIO- Japonia ėshtė goditur sot nė mėngjes nga njė tėrmet me magnitudė 8.9 gradė tė shkallės rihter, njė ndėr 10 tėrmetet mė tė fuqishme nė 150 vitet e fundit, ndėrsa njė cunam dallgėt e tė cilit arrinin lartėsinė 10 metra ėshtė pėrplasur nė brigjet e qytetit Sendai, kryeqendra e prefekturės Mijagi, nė veri perėndim tė Japonisė. 30 minuta me vone nje tjeter termet eshte regjistruar.

Bilanci i viktimave pėr momentin ka arritur nė 1000 tė vdekur, dhjetra tė tjerė rezultojnė tė zhdukur. Bilanci ėshtė provizor dhe ndryshohet minute pas minute. Gati tė gjithė viktimat kanė gjetur vdekjen nga shembjet e ndėrtesave, si shembja e njė shtėpie pushimi nė Fulushima, ku gjetėn vdekjen 5 persona. Ndėrsa agjencia e lajmeve Reuters informon se njė anije me 100 persona nė bord ėshtė pėrfshirė nga Cunami. Sipas kompanisė "Tohoku Electric Power", rreth 4,4 milionė familje kanė mbetur pa energji elektrike nė verilindje tė Japonisė. Agjencia japoneze e lajmeve njofton zhdukjen e njė treni tė dytė. Rrezik nga clirimi i avujve radioaktivė pas dėmeve nė centalin bėrthamor tė Fukashimas.

JAPONI, ALARM PĖR CUNAM TĖ RI
Ora 22:45- Njė tjetėr tėrmet ka godituar pak minuta mė parė Japoninė. Bėhet fjalė pėr njė tėrmet me magnitudė 7,5 ballė shkalla rihter, ndėrkohė qė agjencia meteorologjike japone ka dhėnė alarmin pėr njė cunam tė dytė.

TĖ PAKTĖN NJĖ I VDEKUR NĖ KALIFORNI
Ora 22:32- Cunami qė preku Japoninė arrin edhe nė Kaliforni. Tė paktėn njė person ka vdekur, sipas njė raporti tė pėrkohshėm pas valėve mbi 2 metra, tė cilat goditėn nė kėto momente portin e Gjysmėhėnės, nė pjesėn veriore tė Kalifornisė

JAPONI, OBAMA DĖRGON NJĖ AEROPLANMBAJTĖSE TĖ DYTĖ
Ora 22:25- Presidenti amerikan, Barack Obama vendosi dėrgimin e njė aeroplanmbajtėseje tė dytė, veē asaj ''George Ėashington'' qė ndodhet tashmė pranė brigjeve tė Japonisė, pėr tė kontribuar nė ndihmė tė tė prekurve tė tėrmetit dhe cunamit qė kanė goditur sot vendin, vendim tė cilin e bėri publik vetė Obama gjatė njė konference shtypi nė Shtėpinė e Bardhė. Aeroplanmbajtėsja nė fjalė ėshtė USS ''Ronald Reagan'', fillimisht ishte nisur drejt njė rajoni pranė Koresė sė Veriut.


POLICIA: 378 TĖ VDEKURI TĖ VERIFIKUAR
Ora 22:15- Rritet numri i viktimave tė cunamit nė Japoni. Sipas policisė vendase janė rreth 374 viktima tė konfirmuara, ndėrsa pėr herė tė parė ata deklarojnė se numri real mund tė shkojė edhe nė 1 mijė.

KATĖR TRENA TĖ HUMBUR
Ora 22:00- Sipas autoritetve japoneze bėhet fjalė pėr 4 trena qė kanė humbur gjurmėt pas tėrmetit tė parė dhe cunamit nė Japoni.

CENTRALI NĖ FUKUSHIMA, RREZIK AVUJSH RADIOAKTIVĖ
Ora 21:40- Centrali bėrthamor nė Fukushima, ku tėrmeti ka shkaktuar probleme serioze nė sistemin e ftohjes sė reaktorėve, mund tė clirojė avuj radioaktivė. Lajmi u publikua nga agjencia Kyodo. Nė orėt e fundit, qeveria japoneze urdhėroi evakuimin e 3 mijė njerėzve qė jetojnė nė zonėn afėr stacionit.

TĖRMETI NĖ JAPONI UL ĒMIMIN E NAFTĖS
Ora 21:20- Tėrmeti nė Japoni ka shkaktuar rėnien e ēmimeve tė naftės nėn 100 dollarė pėr fuēi, pėr herė tė parė nė mė shumė se njė javė."Ēmimi i naftės sė papėrpunuar ka rėnė ndjeshėm pasi pjesė tė konsiderueshme tė rafinerive nė Japoni janė mbyllur pėr shkak tė tėrmetit dhe cunamit", citon agjencia Reuters zyrtarėt lokalė. Japonia ėshtė njėra nga importueset mė tė mėdha tė naftės nė botė.

NJĖ TĖRMET TJETĖR 6,6 BALLĖ GODET BREGUN PERĖNDIMOR
ORA 20:50- Njė tėrmet tjetėr i fortė 6,6 ballė ra sot rreth orės 4:00 tė mėngjesit (e premte 19:00 GMT) nė prefekturėn Niigata, nė veriperėndim tė Japonisė, nė anėn e kundėrt tė bregdetit tė Paqėsorit tashmė i shkatėruar nga njė tėrmet dhe njė cunami. Lėkundjet u ndjenė nė Tokio si dhe nė shumė prefektura tė qendrės sė Japonisė. Mė tė fortat u regjistruan nė zonėn malore Nagano, afėr Niigata-s, mėsohet nga tė dhėnat e agjencisė meteorologjike.

PAPA SHPREH NGUSHĖLLIME PĖR FAMILJET E VIKTIMAVE
Ora 20:30- Papa Benedikti i XVI u shpreh ''thellėsisht i tronditur pėr pasojat tragjike tė tėrmetit dhe cunamit nė Japoni, dhe shpreh njė mbėshtetje dhe solidaritet pėr familjet e viktimave, thuhej nė njė telegram tė dėrguar nė emėr tė Papės nga kardinali Sekretari i Shtetit tė Vatikanit, Tarcisio Bertone presidentit tė Konferencėn Ipeshkvnore tė Japonisė.

ZHDUKET NJĖ TREN TJETĖR
Ora 19:00- Njė tren i dytė me dy vakona u zhduk pas cunamit nė prefekturėn Iėate nė verilindje tė Japonisė. Lajmi ėshtė bėrė publik nga agjencia vendase e lajmeve Jiji, e cila nuk ka specifikuar nėse bėhet fjalė pėr njė tren mallrash apo pasagjerėsh.

AGJENCIA JAPONEZE KYODO: MBI 1000 TĖ VDEKUR
ORA 18:26- Tėrmeti shumė i fortė dhe cunami qė goditėn sot verilindjen e Japonisė ka tė ngjarė tė kenė shkaktuar vdekjen e mė tepėr se 1 000 personave, njoftoi agjencia japoneze e shtypit Kyodo

REGJISTROHEN EDHE 6 GODITJE TĖ TJERA TĖRMETI NĖ JAPONI
ORA 18:00- Tronditjet e tėrmetit vazhdojnė nė Japoni. Deri tani raportohen edhe 6 lėkundje tė tjera, njėra prej tė cilave me magnitudė 6,1, raporton Instituti i Gjeofizikės tė Amerikės. (USGS)

TĖRMETI GODET KILIN
Ora 17:50- Njė tėrmet me magnitudė 5,1 tronditi Kili verior nė kėto momente. Nuk ėshtė raportuar pėr dėme apo tė plagosur, por mėsohet se epiqendra e tėrmetit ėshtė regjistruar nė rajonin e Antofagasta, 1,300 km nė veri tė Santiago.

MĖ SHUMĖ VIKTIMA NĖ JAPONI, TV ASHAI: 337 TĖ VDEKUR
ORA 17:28- Nga ora nė orė ndryshojnė edhe tė dhėnat pėr numrin e viktimave nė Japoni. Sipas Televizionit vendas TV Ashai kanė vdekur rreth 337 pėrsona, ndėrsa 531 tė tjerė janė tė zhdukur.
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-11, 23:11   #6
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

RRITET BILANCI I VIKTIMAVE NĖ JAPONI
Ora 16:43- Ritet bilanci i viktimave nė Japani. Nga tėrmeti shkatėrrues, raportohen deri nė kėto momente rreth 310 viktima. Policia vendase raporton edhe pėr 350 tė humbur, ndėrsa 544 tė tjerė janė tė plagosur. Bilanci i viktimave nuk pėrfshin ende kufomat e gjetura nė plazhin e Sendai.

PESĖ TRONDITJE TĖ REJA NĖ JAPONI
Ora 16:20- Pesė tronditje e 5.5 ballė tė shkallės righter kanė tronditur pėrsėri bregun lindor tė Japonisė me intensitet tė shpejtė. Kjo u raportua nga USGS, Instituti Amerikan i gjeofizikės.

FUKUSHIMA, URDHĖR EVAKUIMI PĖR 6000 BANORĖ
Ora 16:00- Autoritetet japoneze kanė lėshuar urdhra evakuimi pėr 6000 banorėt e zonės sė centralit bėrthamor nė Fukushima, tė dėmtuara nga tėrmeti. Disa trupa tė forcave tė vetėmbrojtjes, emri i ushtrisė japoneze, me veshjen mbrojtėse nga aksidente bėrthamore, janė dėrguar nė vend pėr tė verifikuar situatėn. Ujėrat e ftohjes sė objektit bėrthamor kanė rėnė nė njė nivel shqetėsues, por edhe pse nuk ka njoftime pėr rrjedhje radioaktive, njė kamion i pajisur me materialin e duhur pėr rivendosjen e normalitetit mbėrriti menjėherė nė vend, njoftuan agjencia e shtypit Xhixhi dhe qeveria e cila shtoi rreth orės 04:30 GMT se la situata ėshtė nėn kontroll. As kompania "Tohoku Electric Power", qė shfrytėzon centralin e Onagawa-s dhe atė tė Fukushimas (nė veri tė Tokios, nuk ka zbuluar probleme radioaktive. Rreth 11 reaktorė kanė ndėrprerė automatikisht punėn gjatė tėrmetit, njoftoi Ministria e Industrisė. Ndėrsa, centrali mė i madh, Kashiwazaki-Kariwa, nė prefekturėn qendrore Niigata, mė larg nga epiqendra, vazhdon tė jetė nė gjendje pune. Sipas kompanisė "Tohoku Electric Power", rreth 4,4 milionė familje kanė mbetur pa energji elektrike nė verilindje tė Japonisė.

DALLGĖ DY DERI KATĖR METRA PRITEN NĖ POLINEZINĖ FRANCEZE
Ora 15:50- Dallgė dy deri katėr metra priten nė arkipelagun e ishujve Markizė, nė Polinezinė franceze, nė Oqeanin Paqėsor, ku autoritetet po bėhen gati tė japin njė alarm pėr cunami, njoftuan autoritetet lokale nė Papeete. Alarmi pėr cunami do tė jepet zyrtarisht nesėr nė orėn 04:30 (sot 14:30 GMT) nė Polinezinė franceze, njoftoi Komisariati i Lartė i Republikės. Sirenat do tė ndihen nė zonat e ekspozuara pėr t'i njoftuar banorėt tė ngjiten nė zonat e larta.

CUNAMI DREJT HAVAIT, UJI NĖPĖR RRUGĖ
Ora 15:30- Cunami i shkaktuar nga tėrmeti me magnitudė 8,9, qė goditi sot Japoninė ka arritur nė ishujt Havai. Sipas dėshmitarėve tė cituar nga CNN uji ka pėrmbytur tashmė rrugėt e disa ishujve. Imazhet e para qė vijnė nga ishujt e Paqėsorit, ku akoma ėshtė natė, tregojnė se valėt janė mė tė forta se zakonisht, por pa forcė shkatėrruese. Nė arkipelagun e Havait aeroportet janė mbyllur dhe rajonet bregdetare janė evakuuar plotėsisht, sipas pamjeve filmike tė shfaqura nga tv, qė po vazhdojnė njė transmetim tė pandėrprerė, ndėrkohė qė pėr dėme ende nuk flitet me shifra tė sakta.

GJENDEN RRETH 300 KUFOMA NE PLAZHIN SENDAI
Ora 14.50 Mes 200- 300 kufomash janė gjetur nė njė plazh tė Sendait nė Ishullin Honshu, nė veri lindje tė Japonisė. Lajmi bėhet i ditur nga agjencia japoneze Jiji.

KALIFORNI, EVAKUIMI I BRIGJEVE I MUNDSHEM
Ora 14. 40 Tsunami qė u shkaktua nga tėrmeti 8.9 ballė qė goditi Japoninė mund tė detyrojė autoritet e kalifornisė tė evakuojnė brigjet ku pritet tė vijė njė cunam dallgėt e tė cilit mund tė shkojnė nga disa centimetra nė 2 metra. Zona mė e goditur mund tė jetė ajo e veriut.

OBAMA: SHBA GATI TE NDIHMOJE JAPONINE
Ora 14: 22 Presidenti amerikan, Barack Obama theksoi sot se SHBA-ja ėshtė e gatshme tė ndihmojė Japoninė."SHBA-ja ėshtė e gatshme tė ndihmojė popullin japonez nė kėtė moment shumė tė vėshtirė. Miqėsia dhe aleanca mes dy kombeve tona ėshtė e patundur'', theksoi presidenti amerikan nė njė komunikatė. ''Sė bashku me Michellen i shprehim ngushėllimet mė tė sinqerta popullit japonez, veēanėrisht atyre qė kanė humbur tė dashurit e tyre'', theksoi ai.

TRENI ZHDUKET PAS KALIMIT TE CUNAMIT
Ora 14:00 Njė tren i cili ishte nė shėrbim nė zonėn bregdetare tė prefekturės sė Mijagit nė Japoninė verilindore rezulton i zhdukuar pas kalimit tė cunamit. Lajmi bėhet i ditur nga policia japoneze, e cila pėr momentin nuk bėn tė ditur numrin e pasagjerėve qė mund tė ndodheshin nė bordin e trenit nė momenin e kalimit tė cunamit. Nė momentin kur ka rėnė tėrmeti 8.8 gradė i shkallės rihter,treni ishte nė lėvizje nė linjėn qė lidh qytetin Sendai me Ishinomaki.

OFUNATE, 300 SHTEPI FSHIHEN NGA FAQJA E DHEUT
Katastrofa e shkaktuar nga tėrmetet dhe tsunami sa vijnė e bėhen mė tė dukshme. Vetėm nė njė qytet, nė Ofunate, janė fshire nga faqja e dheut, 300 shtepi bėn tė ditur agjencia e lajmeve “Jiji”. Bilanci i fundit i raportuar nga policia ka arritur nė 60 tė vdekur dhe 56 tė humbur.

ONAGAWA FIKET ZJARRI NE CENTRALIN BERTHAMOR
Ora 13.29 Autoritetet japoneze kanė thėnė se kanė nisur tė shuajnė zjarrin nė centralin bėrthamor Onagawa, nė prefekturėn, Miyagi. Lajmi bėhet i ditur nga Aiea e cila saktėson se ėshtė nė pritje tė informacioneve precise mbi ftohjen e reaktorit.

REVOKOHET ALARMI NĖ TAIVAN DHE NĖ ZELANDĖN E RE
Ora 13.00 Revokohet alarmi Cunami nė Zelandėn e Re i shkaktuar si pasojė e tėrmetit me magnitudė 8.8 ballė, e cila 6 orė mė parė goditi verilindjen e Japonisė. Lajmi bėhet i ditur nga site online i BBC i cili po ndjek drejtpėrdrejt zhvillimin e ngjarjeve. Alarmi Cunami saktėson BBC rrin nė fuqi pėr vendet e tjera e pellgut tė Paqėsorit.

TERMETI NDER ME TE RENDIT NE 150 VITE
Ora 11. 40 Tėrmeti me magnitudė 8.9 qė goditi sot nė mėngjes Japoninė ėshtė njė ndėr 10 tėrmetet mė tė fuqishme nė 150 vitet e fundit.Mediat raportojnė pėr 29 tė vdekur, ndėrsa vazhdon tė mbetet alarmi pėr tsunam nė tė gjithė oqeanin paqėsor. Paralajmerimi per tsunami eshte dhene ne 19 shtete.

Viktimat kryesisht janė nė prefekturėn Fukushima, nė veri tė Tokios, ku 4 milionė shtėpi janė pa energji dhe 5 persona kaė gjetur vdekjen nga shembja e njė shtėpie pushimi.Qeveria garanton se nuk ka pasur rrjedhje radiokative nga centralet bėrthamore. Termeti eshte pasuar nga nje lekundje tjeter vetem 30 minuta dhe me vone eshte regjistruar nje lekundje e trete me magnitude 6.7 balle ne det, prane Tokios.

MOSKE, EVAKUOHEN 11 MIJE RUSE NGA ISHUJT KURILI
Ora 11:10 11 mijė qytetar rusė janė evakuar nga ishujt Kurili pas alarmit pėr Tsunami, i shkaktuar nga tėrmeti i fuqishėm i regjistruar nė Japoni. Lajmi bėhet i ditur nga Interfax. Edhe autoritete Filipinase, Hawai, dhe ishujt Mariane kanė urdhėruar evakuimin e zonave prnė brigjeve tė paqėsorit. Komiteti Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq ka konfirmuar se nė disa ishuj ka dallgė mė tė mėdha

KRYEMINISTRI: RUANI QETESINE
Ora 10:30 Kryeministri i Japonisė, Naoto Kan bėn apel pėr tė ruajtur qetėsinė dhe tė ndjekin me vėmendje tė gjitha indikacionet qė do tė serviren nė vazhdim. Deklarata u bė pak para se Kryeministri tė hynte nė mbledhjen e jashtėzakonshme tė qeverisė. Ndėrkohė qė zėdhėnėsi i qeverisė ka thėnė se tėrmeti dhe Cunami mund tė ketė shkaktuar dėme tė pallogaritshme.

ALARMI PER CUNAMI GATI NE TE GJITHE PAQESORIN
Ora 09:00 Alarm pėr Cunami ėshtė shtrirė edhe brenda Oqeanit Paqėsor, nga Siberia dhe Ishujt Kurili nė Rusi, deri nė Hawai dhe nė jug tė Filipineve nė Papua-Nuova Guinea, duke kaluar mė pas nė Marianne dhe Mikronesia. Njė cunami 4 metra ka goditur dhe ishullin Honshu, tė arkipelagut japonez.

MBYLLEN DY IMPIANTE BERTHAMORE
Ora 08: 45 Dy impiante bėrthamore japoneze nė brigjet e oqeanit Paqėsor janė bllokuar automatikisht menjėherė pas tėrmetit. ANSA informon se janė ndaluar dhe metrotė dhe trenat. Nė aeroportet Narita dhe Haneda kanė ndėrprerė fluturimet pėr tė verifikuar gjėndjen e pistave. 4 milionė banorė tė Tokios kanė mbetur pa drita.
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-11, 23:12   #7
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

TIRANĖ- Nė njė njoftim pėr shtyp Ministria e Jashme lidhur me situatėn e krijuar nė Japoni bėn me dije se ka kontaktuar me ambasadorin e Republikės sė Shqipėrisė nė kėtė vend, i cili raporton se deri tani nuk ka asnjė viktimė nga shtetasit shqiptarė.

Lajmi pėr gjėndjen e shqiptarėve nė rajonin e prekur nga Tsunami ėshtė konfirmuar dhe nga ambasada e Japonisė nė Romė.

Ndėrkohė sipas kėsaj ministrie nė Tokio ndodhen rreth 20-30 shtetas shqiptarė, tė cilėt ndodhen atje pėr studime, trajnime dhe tė punėsuar me familjet e tyre.

Ministria e jashtme njofton se ėshtė nė komunikim tė vazhdueshėm me autoritetet e vendit pėr tė siguruar informacionet mė tė fundit nė lidhje me shtetasit shqiptarė me banim nė zonat e prekura nga kjo fatkeqėsi natyrore.
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-11, 23:13   #8
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-11, 23:14   #9
Jana
Full LoVe...
 
Jana's Avatar
 
Join Date: 24-04-08
Location: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Posts: 31,039
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-03-11, 23:26   #10
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

SubhanAllah !…

Kurajo popullit Japonez ! …
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-03-11, 00:24   #11
Shqiptare_ne_Turqi
 
Shqiptare_ne_Turqi's Avatar
 
Join Date: 22-09-08
Location: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Posts: 2,388
Shqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

Ne vitin '99 / 17 gusht,ne rajonin Marmara,me perfshirje 4 qytetet (dhe qytetin tim ) kempas perjetuar nje termet, me magnitude 7.4 grade te shkalles rihter..! Ku e quajten termet i shekullit ..!

...S'mund te pershkruhet tmerrimi/tronditja,qe mund ta perjeton njeriu ne ato momente..! Paramendoni,!! Po ballafaqoheni me nje fatekeqesi/fuqi, te natyres, ku nuk keni mundesi ta parashikoni as nje gjysem minutu para goditjes...! Ende nuk u arritur as kund, (me sa jam e informuar ) nje zhvillim sismografike,qe mund te paralajmeron termetin ...! Andaj,godet shum thell ,shum t'merrshem ..

E ndjeva shum thell dhimbjen e Japonezve,uroj qe ti sherojne sa me shpejt plagat dhe demet ...
__________________
Nuk ka rėndėsi ku dhe si keni jetuar. E rėndėsishme ėshtė ēfarė keni bėrė aty ku keni qenė. (Xhorxha O’kife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-03-11, 14:37   #12
Neferta
 
Join Date: 22-06-09
Posts: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

Shperthim ne reaktoreNjė shpėrthim ndodhi sot nė centralin bėrthamor Fukushima N°1, nė verilindje tė Japonisė dhe njė re e bardhė u ngrit mbi zonėn ku ndodhej centrali, njoftoi agjencia japoneze e lajmeve, Xhixhi.


4 punonjės u plagosėn si pasojė e kėtij shpėrthimi'', theksoi televizioni publik NHK.
Sipas stacionit televiziv qė citon burime ministeriale, shpėrthimi ndodhi rreth orės 07:00 GMT pėr shkaqe ende tė paqarta.
Por njė ekspert bėrthamor, i cili u shpreh pėr NHK konfirmoi se mund tė bėhej fjalė pėr njė shpėrthim tė qėllimshėm.
''Sipas ''Tokyo Electric Power'' (Tepco), operatori i centralit, shpėrthimi ndodhi pas njė lėkundjeje dhe pas shėmbjes sė ēatisė dhe mureve rrethuese'', njoftoi NHK. Autoritetet lokale kanė urdhėruar banorėt tė evakuohen nė njė rreze prej 10 kilometrash nga centrali. Sipas lajmeve te fundit rezulton se shperthimi eshte bere ne impiantin e ftohsevet te hidrogjenit dhe se deri tani nuke eshte rrezik nga radioaktiviteti.

Last edited by Neferta; 12-03-11 at 14:43.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-03-11, 12:44   #13
murrizi
 
murrizi's Avatar
 
Join Date: 18-04-05
Posts: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

Solidarizim me popullin Japonez nė kėto ditė dhimbjeje.
Mbi 10 mijė viktima.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-03-11, 13:27   #14
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

..........
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Last edited by panta_rhei; 13-03-11 at 13:32.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-03-11, 13:30   #15
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Tėrmet 8.9 ballėsh dhe tsunami nė Japoni

Njerez te vdekur nga termetet (prej kur kane filluar regjistrimet) 3.954.637

Njerez te vdekur ne katastrofat natyrore 21.765. 489

Njerez te vdekur gjate dy luftrave boterore 38.629.520

Njerez te vdekur ne konflikte te ndryshme boterore total 128.431.567

Njerez te vdekur nga aksidente njerezore (automobilistike, alpinistike, ajrore, qeremidja nga kulmi, renia ne kanal) 328. 748. 121

Njerez te vrare ne konflikte civile (prona, dashnori i gruse, budallak politik/sportiv, plum qorr, fat baksuz...etj) 724.437.111

Njerz te vdekur nga semundje te ndryshme 6.724.829.332

njerez te vdekur ne apokalipset e parashikuara ne shekuj 02

...ne pritje qe te vdesin ne apokalipset e ardhme 5.324. 573. 129 :P


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 10:29.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.