Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 14-04-11, 03:48   #61
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: A duhet bashkeshorti te prezentoi ne lindje?

Ne koherat e kaluara ka qene tem tabu edhe nga Institucionet Shendetesor -Repartet Gjinekologjike te lindjes Ne Kosove po edhe ne Vendet e zhvilluar Idustriale-Evrope,Amerike,Australi...
Tek Shqiptaret,Baballaret tone Kjo teme nuk ka qene ne rend te dites per Diskutim Per Shkaqe te ndryshme Etike,Morale,Religjioze,Folklorike etj.
Me Kujtohet si Maturant i shkolles se mjekesis gjate Praktimit ne reparte te ndryshme Spitalore beheshin thirrjet nga oborret pran Qendres Gjinekologjike dhe te lindjes duke thirrur emra te ndryshem sigurisht bashkeshortet e tyre qe te dilnin ne dritare dhe te ju japshin lajmin per gjendjen shendetesore te lindjes dhe femijeve.
Vizitat familjare ishin te ndaluar,nese kishit dikend te njofshem Lajmin mbi lindjen dhe shendetin e nenes mund ta pranoje tek porta e Repartit-kjo ishte koha e viteve 90".

Tani Ne keto 20 Vitet e fundit Gjerat Kane ndryshuar Nataliteti eshte Zvogluar mbi 50%,Edukat dhe Mireqenja Sociale Familjare,Arsyeshmeria Psikologjike
Trendet Bashkohore dhe mundesit Institucionale qe ju ofrojne Bashkeshorteve te jene se bashku edhe ne raste te Lindjeve te Pasardheseve te tyre qe ta ndajne Gezimin dhe te perjetojne kete Akt jane gjera qe nuk diskutohen por ju mundesohet te veprojne simbas vullnetit dhe arsyeshmeris Individuale.

Qdo gje qe ndodhe me pelqimin dhe arsyeshmerin Bashkeshortore ka vlere Psikologjike te perjetuarit dhe te solidaritetit.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 14-04-11, 08:22   #62
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default AW: A duhet bashkeshorti te prezentoi ne lindje?

e qysh jemi le na more ne at kohe veq kur ka kersit pushka o lindi djale per hajr as nuk e ka marr vesh kush -dhe kur jan ardh si krushqit o perhajr per hajr as q ewka ndie kush dhimbje bile qy ani garte atehr jan ken si luanesha burrat ve qi kan dredhe mustaqe t a s se kan pas ket brenge
se qka po ndodh se e kan dit se grat jan te forta ne mejdis are e ka linde fmiun e ka pru te shpija qy
as q e i ka ndje dhimbjet bile hiq
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-04-11, 08:23   #63
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default AW: A duhet bashkeshorti te prezentoi ne lindje?

tash u ba kiamet krejt qwyteti qohet ne kmabe po do me lind e filanja u ba nami pregatitje sallash e njerzish nje bote behet telashe dhimbjet
katatsrfofe po bahet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-04-11, 10:21   #64
lirik
 
Join Date: 09-02-07
Posts: 12,675
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Default AW: Titulli: AW: A duhet bashkeshorti te prezentoi ne lindje?

.....kto te sotit a,si te nin gjall mas do jave, fill te nona e vete tyben ne k pa kush ma...deri te vjen me bebe, edhe qfar bebash ti maron...qe per bires hunes me frye...qasi e qet hahahaahha

krejt falllc me ushqim me njerz me barna cipiripa krejt...

cpirrajkat....hahahha

edhe me dasht mu knaq...se po bjen fjala ski ku ja ngjet... eger eger, veq bertet ooooooo ma se po me dhemb pasha mamin..., ah nonen ty edhe mamit....
-----------------------------------------------------------------------


po per aso bebash po bejne gjith ket kiamet a hahhahhaaaaaaaaaaaa
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-04-11, 10:52   #65
Qika^Me^Kule
Prap e fshehur pase Teje.
 
Qika^Me^Kule's Avatar
 
Join Date: 26-02-09
Location: Aty me gjene , nen hijen Tende qe me le amanet !!
Posts: 13,732
Qika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėmQika^Me^Kule i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: AW: Titulli: AW: A duhet bashkeshorti te prezentoi ne lindje?

Quote:
Originally Posted by lirik View Post
.....kto te sotit a,si te nin gjall mas do jave, fill te nona e vete tyben ne k pa kush ma...deri te vjen me bebe, edhe qfar bebash ti maron...qe per bires hunes me frye...qasi e qet hahahaahha

krejt falllc me ushqim me njerz me barna cipiripa krejt...

cpirrajkat....hahahha

edhe me dasht mu knaq...se po bjen fjala ski ku ja ngjet... eger eger, veq bertet ooooooo ma se po me dhemb pasha mamin..., ah nonen ty edhe mamit....
-----------------------------------------------------------------------


po per aso bebash po bejne gjith ket kiamet a hahhahhaaaaaaaaaaaa
Kryesoria me qite dicka en drit lirik

Ka persona, se jan ne gjendie te japin cdo gje dhe te luftoin deri max..... vetem per nje bebe/ femi ce ta ken , keshtu... hiq ma te mir se doin...

E ti mos ba hajgare me foshnje.... ate si e krion All-llahu ashtu duhet edhe ta duajm

Last edited by Qika^Me^Kule; 17-04-11 at 10:53.
Qika^Me^Kule Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-04-11, 20:59   #66
Virti
 
Virti's Avatar
 
Join Date: 13-05-06
Posts: 13,618
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: A duhet bashkeshorti te prezentoi ne lindje?

nese ka prezentu ne zanafille, po!
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-04-11, 21:18   #67
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: AW: Titulli: AW: A duhet bashkeshorti te prezentoi ne lindje?

E paskan hakirat Lirikun, ja paskan thy passin hahahaha.....kqyre qfar shkrimi hahahahahahahah e pamundur, askund s'perputhet me tripat e lirikut, e sidomos kur vjen fjala te perseritja e rreshtave hahahah

Quote:
Originally Posted by lirik View Post
.....kto te sotit a,si te nin gjall mas do jave, fill te nona e vete tyben ne k pa kush ma...deri te vjen me bebe, edhe qfar bebash ti maron...qe per bires hunes me frye...qasi e qet hahahaahha

krejt falllc me ushqim me njerz me barna cipiripa krejt...

cpirrajkat....hahahha

edhe me dasht mu knaq...se po bjen fjala ski ku ja ngjet... eger eger, veq bertet ooooooo ma se po me dhemb pasha mamin..., ah nonen ty edhe mamit....
-----------------------------------------------------------------------


po per aso bebash po bejne gjith ket kiamet a hahhahhaaaaaaaaaaaa
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-04-11, 22:03   #68
lovely
SuperAdmunininistratore
 
lovely's Avatar
 
Join Date: 04-12-07
Posts: 33,862
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: AW: Titulli: AW: A duhet bashkeshorti te prezentoi ne lindje?

Quote:
Originally Posted by roadrunner View Post
E paskan hakirat Lirikun, ja paskan thy passin hahahaha.....kqyre qfar shkrimi hahahahahahahah e pamundur, askund s'perputhet me tripat e lirikut, e sidomos kur vjen fjala te perseritja e rreshtave hahahah


prit t qes n udhe pak , prej vijave e perpjete e ka shkru taraku
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-04-11, 00:42   #69
roadrunner
Shote Galica
 
roadrunner's Avatar
 
Join Date: 07-09-09
Location: N'dor t'dades tem
Posts: 9,742
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: AW: Titulli: AW: A duhet bashkeshorti te prezentoi ne lindje?

pasha besen si me pas dit po thash mos te shkretoj se skam hy moti...ahahahahahaa.....te pershendes....

e sa i perket temes.....besoj se duhet te marr pjes pse jo, masi po merr pjes ne loje, duhet te marrin pjese edhe ne marjen e kupes e festes e-eeeee....


Quote:
Originally Posted by lovely View Post
prit t qes n udhe pak , prej vijave e perpjete e ka shkru taraku


__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 04:00.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.