Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
User Name
Password
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 01-07-11, 16:50   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,939
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Martesat Shqiptaro-Serbe !

Serbėt me 3 mijė euro martohen me nuse shqiptare

Dhjetėra tė rinj serb pėr ēdo muaj martohen me shqiptare tė reja nga zonat veriore tė Shqipėrisė. Kėshtu kėtyre ditėve shkruajnė mediat serbe, tė cilat e shohin kėtė si njė nga temat mė tė kėrkuara nė Serbi. Pėr njė nuse shqiptare paguhen 3 mijė euro dhe se tė njėjtin fat e ka pasur edhe serbi Predrag Gjokoviq, 27 vjeē nga fshati Davidoviq nė Serbi, i cili u martua me Anila Prendi nga Tirana.

Nė kėtė zonė serbe theksojnė mediat nuk ka pasur martesa tė tilla, mirėpo siē thuhet mbi 900 tė rinj janė tė gatshėm tė martohen me nuse shqiptare.

Predrag ka theksuar se deri tek interesi pėr martesė me nuse shqiptare ka ardhur pas leximit tė shpalljeve nė gazeta, dhe se ai ndėrmjetėsuesit apo shkuesit i ka paguar mbi 2 mijė euro pėr tė gjetur nusen, ndėrsa pėr tre herė me radhė ai ka qenė nė Shqipėri dhe ka takuar familjen e nuses sė tij me tė cilin kanė bėrė dasmė.

Ai i ka siguruar njė fjalor shqip-serbisht gruas sė tij dhe ashtu po e mėson atė nė gjuhėn e tij amtare. Por edhe Anila pėr mediat serbe ka theksuar se ndjehet e lumtur nė kėtė familje.

Lume Miliqeviq ėshtė shqiptarja e ve, tė cilės burri i kishte vdekur disa vite mė parė, mirėpo ajo kishte vendosur qė tė mbetet nė Serbi. Ajo njihet si shkuese apo ndėrmjetėsuese pėr martesat.

Lumja vazhdimisht organizon udhėtime dhe vizita tė tė rinjve serb nga zonat rurale serbe drejt Shqipėrisė, ku atje ajo grumbullon vajza dhe familje tė interesuara pėr martesa. Mė pas ndėrmjetėsuesja organizon edhe vizitėn e prindėrve tė vajzave nė Serbi, pėr tė parė se ku do tė jetonin vajzat e tyre.

Vetėm nė zonėn e Rashkės, Peshtera, Golij, Javor dhe Jadovik janė martuar mbi 150 shqiptare me serbė dhe se ato deri tani kanė krijuar familjet e tyre me shumė fėmijė.

“Veēernje Novosti” shkruan se deri nė vjeshtė pritet tė bėhen mbi 50 martesa tė reja me nuse shqiptare. Vetėm njė martesė rezulton e pafat, pasi qė burri serb ishte pijanec dhe gruaja e tij shqiptare ka ikur me njė serb tjetėr.

Organizata "Rashka e Vjetėr" organizon dhe ndėrmjetėson falas pėr martesat dhe organizon udhėtimet e serbėve nė Shqipėri.

Kjo organizatė bėn tė ditur se nuk bėhet fjalė pėr ndonjė biznes, por vetėm pėr aktivitet human pėr mosboshatisjen e fshatrave serbe. Sipas tyre, deri tani ajo ka bėrė 300 martesa midis serbėve dhe shqiptareve.

Nė Shkodėr ekziston agjencia e cila ndėrmjetėson pėr martesat dhe se serbėt paguajnė mbi 3-4 mijė euro pėr njė nuse shqiptare. "Po ringjallim fshatrat. Nė njė fshat Bugjevė dhjetė gra nga vendi i shqiponjave kanė lindur mbi 12 fėmijė dhe se ėshtė hapur shkolla sėrish", theksoi njė fshatar serb pėr mediat.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 01-07-11, 21:31   #2
Skyfter
 
Skyfter's Avatar
 
Join Date: 07-03-08
Posts: 3,242
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Martesat Shqiptaro-Serbe !

Kto- Kta s'jan Shqiptar por rac e far e Serbis sikurse Gabelt e Kosoves-Shqiperis-Ilirides qe kan racen e faren e Arabve-Turqve e edhe te tjeret qe kan rac e far Romake.

Last edited by Skyfter; 01-07-11 at 21:34.
Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-07-11, 21:53   #3
halla e madhe
 
halla e madhe's Avatar
 
Join Date: 07-12-04
Posts: 11,632
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Martesat Shqiptaro-Serbe !

Quote:
Originally Posted by Skyfter View Post
Kto- Kta s'jan Shqiptar por rac e far e Serbis sikurse Gabelt e Kosoves-Shqiperis-Ilirides qe kan racen e faren e Arabve-Turqve e edhe te tjeret qe kan rac e far Romake.

..skam koment!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-07-11, 22:36   #4
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Martesat Shqiptaro-Serbe !

Quote:
Originally Posted by Skyfter View Post
Kto- Kta s'jan Shqiptar por rac e far e Serbis sikurse Gabelt e Kosoves-Shqiperis-Ilirides qe kan racen e faren e Arabve-Turqve e edhe te tjeret qe kan rac e far Romake.
Qashtu skyfto kallxo se kleqka shkina jn kto;)
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-07-11, 23:13   #5
pinto
Banned
 
Join Date: 07-01-07
Posts: 135
pinto i dashurpinto i dashurpinto i dashurpinto i dashur
Default Titulli: Martesat Shqiptaro-Serbe !

ani qeto per keqardhje jo prej skamje po qka ka me thane shoqi i skiftes qe ka shite bethen per 1000 ojra tu ba letrat me gjermonke edhe nuk i vjen marre prej vetit me fole. mu kane ne vend tij as nuk isha sjelle ka tema qetu po kishe nejt larg 300 metra temes.
pinto Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-07-11, 23:39   #6
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Guri i madh's Avatar
 
Join Date: 28-08-05
Location: nė klysyr
Posts: 14,662
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Send a message via AIM to Guri i madh
Default Titulli: Martesat Shqiptaro-Serbe !

Quote:
Originally Posted by pinto View Post
ani qeto per keqardhje jo prej skamje po qka ka me thane shoqi i skiftes qe ka shite bethen per 1000 ojra tu ba letrat me gjermonke edhe nuk i vjen marre prej vetit me fole. mu kane ne vend tij as nuk isha sjelle ka tema qetu po kishe nejt larg 300 metra temes.


po ju dhemb realiteti


ne shqipri ka maqedon malazez edhe serrb po ne dokumente te gjith jan shqiptar


kthene pak memorjen kur u mbyll RTP televizoni i prishtine serrbia i pruna shkinat nga shqipria me dhan lajme ne gjuhen shqipe


bile folshin ne gjuhen shum ma mir se ne shqiptaet e kosoves


bile shum ma mir se hajrie iviqi
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-07-11, 08:55   #7
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Martesat Shqiptaro-Serbe !

Interesant, ēdo i krishter qe del pro-serbis, me flamur kombtar, na automatikisht s'ja paskemi iden se sa serbi e sa malazezi qenka duke jetue ne Shqipni. Ok, le t'thejn qafen per mue, por mos te vie ketu Zanzi mem kallxue mue se si duhet sillet nje musliman pastaj ! E ē'jan rregullat e patriotizmit shqiptar. Keto rregulla, le ti predikoje ne kishe, e jo ne forume shqiptare !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-07-11, 18:00   #8
Llapjani_HH
 
Llapjani_HH's Avatar
 
Join Date: 05-06-08
Posts: 1,262
Llapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėmLlapjani_HH i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Martesat Shqiptaro-Serbe !

Nuse shqiptare pėr beqarė tė vjetėr maqedonas

Njė nuse, nė bazė tė fjalėve tė shkuesve tė tyre, ka kushtuar deri nė 2 mijė, kurse paratė janė dedikuar pėr honorar, benzinė dhe shpėrblim pėr shkuesit dhe prindėrit e nuses, nė kohėn kur ata i kanė vėrtetuar terminėt pėr martesė.

Nė shumicėn e fshatrave tė Pellagonisė, tė banuara me maqedonas, po vazhdon realizimi i martesave mes beqarėve tė vjetėr maqedonas dhe nuseve shqiptare nga Shqipėria. Tė shumta janė vajzat qė vijnė nga Mirdita, Shkodra dhe nga vendet tė tjera nga veriu i Shqipėrisė. Ka dhe nga Kruja dhe nga Shqipėria e mesme, si dhe nga jugu i Shqipėrisė.

Nuk ka fshat nė Pellagoni, duke u nisur nga fshati mė veriperėndimor i Manastirit, e deri nė fshatrat malore tė Velesit, qė tė paktėn tė mos ketė marrė dy nuse nga Shqipėria, kėshtu qė numri i tyre sillet nga 300 deri nė 500 vajza qė janė martuar pėr “beqarė tė vjetėr” maqedonas tė kėtyre zonave.

Dyzetė e tetė vjeēari, Najdo Milēevski nga Prespa e Vogėl, Shqipėri, ka njė profesion tė pazakonshėm. Ai koordinon martesat mes shqiptarėve nga Shqipėria dhe beqarėve tė vjetėr maqedonas. Siē edhe vet ėshtė deklaruar, ai deri mė tani ka martuar rreth 200 vajza nga Shqipėria, shumicėn e tyre pėr beqarė tė vjetėr maqedonas nga Manastiri, por edhe vende tjera nė Maqedoni, shkruan agjencia shqiptare e lajmeve NOA .

“Isha argat i thjeshtė. Kurse kohėn e fundit punoj si shkues. Beqarėt nga Maqedonia kėrkojnė nuse dhe unė atyre ua dėrgojė nga Shqipėria. Puna e re mė ėshtė sikur njė kėngė”, me entuziazėm tregon Najdo pėr punėn e tij.

Nė rrethet ku martohen, nuset shumė shpejt e mėsojnė gjuhėn maqedonase, kurse pjesa mė e madhe e tyre janė maqedonase, tė cilat nuk kanė pasur problem me gjuhėn.

Beqarėt e vjetėr maqedonas tanimė kanė krijuar familje dhe asnjėri prej tyre nuk ka menduar ta lėshojė vendin pėr tė shkuar nė perėndim ose nė ndonjė nga qytetet e Maqedonisė.

“Tė jetė shėndosh e gjallė ai qė ėshtė kujtuar tė bėhet shkues mes beqarėve tė vjetėr maqedonas dhe nuseve shqiptare. Falė atyre ne mė nuk brengosemi pėr atė se si do tė jetė ardhmėria jonė. Planifikojmė nė vjeshtė tė organizojmė takim tė pėrbashkėt nė hotelin “Lipa” dhe mė mirė tė njoftohemi tė gjithė tė martuarit dhe nuset”, ka deklaruar njė nga beqarėt e vjetėr, i cili deshi tė mbesė anonim.

Ky trend akoma po vazhdon dhe dita-ditės po paraqiten raste tė reja pėr pėrkthimin e dokumentacionit zyrtar pėr vendosjen e kurorėzimeve, kėshtu qė askush nuk mund tė thotė saktėsisht se sa vajza nga Shqipėria janė martuar pėr sllavo-maqedonas nė kėtė vend fqinj.

Shpesh herė ka ndodhur qė tė takohemi me njerėz – familjarė tė kėtyre vajzave dhe tė bisedojmė pėr kėtė se si ata lejojnė qė tė martohen vajzat e tyre me maqedonas, kur nuk i bashkon as gjuha, as gjaku, as kombi, as tradita.

Pėrgjigjja vjen ngandonjėherė se i lejon feja, por edhe kjo ėshtė e pa arsyeshme, sepse ato vajza qė vinė nga veriu i Shqipėrisė janė me pėrkatėsi fetare tė shumtat tė krishtere katolike, dhe nuk kanė as aty gjė tė pėrbashkėt me sllavėt ortodoksė sa i pėrket fesė. Ka edhe myslimane qė janė martuar pėr maqedonas, kurse numri i vajzave me besim ortodoks ėshtė mė i vogėl. Por, disa e theksojnė shkakun e tė mirave materiale.

Mė ka ndodhur vetė mua qė tė marr njė pėrgjigjeje marramendėse nga familjarėt e njė vajze qė ishte martuar pėr njė sllav, kurse kishte prapavijė myslimane, tė mė thotė i vėllai i vajzės se: “Punė e madhe, ēka ka lidhje se ėshtė maqedonas. Kryesorja, motra dhe bija jonė tė jetojė mirė se njerėzit janė tė pasur”.

Por, realiteti nuk ėshtė kėshtu, sepse kėta njerėz nuk janė me aq pasuri markante sa mendojnė familjarėt e vajzave nga Shqipėria, se po tė ishte kėshtu ata nuk do prisnin deri nė moshėn 40 a 50 vjeēe tė martoheshin.

Qė t’i rrekem kėtij reportazhi, mė shtyu deklarata e njė personi nga Tirana, i cili mu prezantua si pronar i njė agjencie turistike me emrin « Pollogu -Turist », me autobusin e sė cilės agjenci udhėtoja nga Tirana pėr nė Strugė.

Ai person me krenari mė deklaroi se ai ka sjellė tė gjitha vajzat qė janė martuar nė Pellagoni pėr sllavo-maqedonasit, se tė gjitha ato kanė kaluar nėpėr kėtė agjenci pėr nė Maqedoni.

Pa pikėn e turpit dhe ndėrgjegjes, shoku i cili thoshte se ėshtė pronar i agjencisė sė lartpėrmendur bile dhe po mburrej pėr kėtė gjė marramendėse dhe trishtuese pėr ne shqiptarėt.

Kur jemi tek martesat, ata nė fillim u plotėsojnė ēdo dėshirė, dhe kėto vajzat qė vinė nga Shqipėria tregohen si nikoqire tė mira. Por, mė vonė dalin problemet me gjuhėn, me traditat, etj.

Aty dalin mė vonė edhe telashet, kėshtu qė disa raste kanė mbaruar me divorce.

Probleme me emrat e fėmijėve kur lindin dhe mėnyrėn e pagėzimit tė tyre. Vajzat shumė shpejt mėsojnė gjuhėn maqedonase dhe adaptohen nė kėtė ambient tė jetesės sllave, por mbesin tė zhgėnjyera nga pamundėsia e punėsimit nė punė shteti, siē u kanė thėnė kur ėshtė bėrė tregtia, se nuk ka vajzė qė ka ardhur nga Shqipėria e qė nuk ka tė kryer tė paktėn shkollėn e mesme.

Ky ėshtė realiteti i hidhur, pėr fat tė keq. Vallė mund tė parandalohet ky fenomen, ėshtė punė e mundimshme kjo sepse nė lojė janė edhe pjesėtarė tė nėntokės, pėrfitues nga tė dyja anėt e kufirit.

Ėshtė njė sistem zinxhir qė s’ka fund dhe ky zinxhir duhet kėputur. Ka vende ku shitja ėshtė mė e leverdishme se 2 000 e deri 3 000 euro. Biznes me famė. As pėrgjegjėsi para ligjit as para askujt. Ja se deri ku e solli shqiptari punėn ta shesė motrėn a bijėn, turp mė tė madh a ka?
Koha.net


Llapjani_HH Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 04:50.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.