Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-07-11, 10:51   #16
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,513
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Quote:
Originally Posted by halla e madhe View Post
Ti djali i mire shume po ndjelle armiqesi meq ciftave bashkeshortor,je shume ekstrem,po,..po, je i zorshem., ti bile pak me kadale me nje shprehje me ndryshe do te tingllonte pak me qete dhe do mendonim me ndryshe.
Nuk di a mendon ti qe edhe nena yte ka qene moter e dikujt, i don ti dajt a jo?
Je asi dhendrri qe nuk i format fare miqte,ke raporte te acaruara me miqte?...disi me bene te dyshoj se thua se ne shpirt ke mllef te madh ndaj familjes se gruas..po nuk jan more krejt bota njesoj,ato raste qe ti i thua jan te rralla dhe te nivelit te ulte,ne i dijme shume mire kush i bene keto sjellje,prandaj per secilin prej nesh prinderit tone veq e veq kane rrespektin dhe nderin t'ju ndihmojme njesoj aq sa mundemi,bile them se kur prinderit e te dy pareve jane te dashur te sjellshem pse mos t'ju ndihmojme??...PO, kete e bejme, jemi popull human, kemi meshire, kemi akoma rrespekt dhe dashuri ndaj prinderve,ndaj e gjithe familjes.... kete e bejme per hire te edukates sone familjare, keshtu na mesuan tere jeten!

ps: gajret he burre i forte,hiqe bile ate fjalorin tend te mesjetes,mos na trano gjeneraten e re,kur ti shkruan keshtu femijte mendojne ,hajt se po u deshka,joo djalo jooo,me urte e me qete me kete demokracine e sotit!!

mirembetsh!


E nderuara halla e medhe,

ky dhe shokėt e tij janė me Allahun tė martuar, pėr llojin e tyre gruaja dhe miku janė kundėrshtarėt mė tė mdhenjė sepse ata po kundėrshtojnė rrymėn e tyre e udhėhequr nga ndjenja shpirtėrore arabe.

Tė tillėt mundohen me shkrime tė tilla tė ērregullojnė familjet e mira dhe ti bėjnė sikurse veten.

Lexo se ēka mendon ky pėr Prindėr e familje ku nė vend tė parė e vendos Allahun
Quote:
Originally Posted by taraku-1


Mas pari vjen Allahu xh.sh, pastaj Muhamedi s.a.v.s, pastaj vijn prindrit e mi, e familja e keshtu me radhe... keshtu eshte per nje musliman.
e ne paqa vakt tani per non terezen pade...te shohim

Pra, ky e mbyt vllaun e mbyt prindin e mos tė flasim pėr miqtė!!!!
Pastaj lexoja firmėn e tij e cila tregon sa mėkatet i ka bėrė:


__________________
Quote:
Vertet Krijusi imė ėshtė Allahu
o Allah t'lutem gjykom me meshiren tėnde e jo me drejtsin tėnde sepse jam prej gjynahqarve !.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Last edited by Artisti; 10-07-11 at 10:52.
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 10-07-11, 12:06   #17
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

O Shyptar,

a ki ti qejf gruaja jote me ta respektu nanen edhe baben edhe vllaun???
sa ki qejf me ti respektu??? shume a???

a ban ti me ia respektu grues familjen qaq sa ki qef me ta respektu ajo tenden???
gruja jote, nese punon, ku i harxhon paret??? a ki qef me i harxhu per nanen tande???
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 12:52   #18
Medaljoni-CH
Pčrshčndetje
 
Medaljoni-CH's Avatar
 
Join Date: 27-05-09
Location: Zürich
Posts: 5
Medaljoni-CH i vlerėsuar mirė
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Pershendetje per ju.

Nuk e besoj se asnjeri nga ne ketu lendon apo sulmon qellimishte gjinin femrore e ne ket rast edhe (taraku-1) po qfar mund ta ket shtyre ket njeri te reflekton ket mllef!!?

Jetojm edhe ne ne ket bote dhe padyshim se kem edhe ne familjet tona qifte qe nuk jan per shembuj te mire, familja nuk lehet anash per asnje qmim gjithkuj duhet dhuruar rrespektin e merituar po per fat te keē nuk ndodh gjithnje kjo. E behen shtremberime ndoiher edhe te tepruara qe te bejn te flasesh haptas dhe te diskutosh se ku mund te jet faji!

Te akuzosh dikend e te sulmosh eshte shum e lehte, po te mundohesh ta kuptosh kerkon perkushtim dhe durim po vetem ateher din se per ēfar behet.

Mirmbetshi te xhith s`bashku.
__________________
Nuk jap shum netč pčr njč nat!
Medaljoni-CH Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 12:58   #19
halla e madhe
 
halla e madhe's Avatar
 
Join Date: 07-12-04
Posts: 11,632
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Quote:
Originally Posted by taraku-1 View Post
Po une po foli qka o realitet,si per shnolla si per zdrala ( si per juve si per neve )

A pajtohesh ti se kan met pleqt ne meshiren e dreqit,...,qysh po thot naki edhe shume tjere...

A nuk eshte e vertet kjo a...,thuj shyqyr qe je jasht qatje e ne fund e ki nje penzion te jashtit...,e nashti ne krah te saj ta qet kush ni got uje...se hesap ste bon kush po shuj...

Me nejt te feja, staffi po i lejon nja 3,4 persona me sha fen Zotin,drenicen... po na bojn kusht, '' o njihne rugoven si pejgamber edhe katadralen'' o jeni tradhtar sjeni shqiptar shaj fen shaj krejt...

p.sh Guri ka matrial me shkrue rreth temes sa dush, por... pse se njoh Rugoven pejgamber te shqiptarve... tash gjitha temat fol kunder meje.....,qdo mendim qdo teme ma kundershton... e kom njet mi tregue hamdes (hamzes ) me i que fjal..., ai o i vushtrris..., me i than Guri i madhe po ma shan fen Zotin, e qka jo....veq pse spo i respektoj figurat sikur ai don...,rugoven pejgamber, non terezen shenjoore a plumtore a

O ti Tahir djali_une jam lajmru ne shtepine e pleqeve,nuk dua t'ju humbi karieren e femijve qe te kujdesen per mua,e di, dashurine s'do e humbin kurr ndaj meje,a personali i afetesuar ne ate drejtim me mjek me personal do te kujdesen nje dite per neve pleqeve, pse Jo?..nuk asgje te keqe,bile ai model ka fillu neper familjet e njohura ne Kosove,ku djali eshte ne detyre, poashtu edhe nusja, jeta eshte e veshtire,buke duhet ngrene ,cdo gje kushton...per ate ne shume familje po angazhojne kujdestare ditore me profesionin e duhur,kjo jep ne rehati shpirti kur djali e nusja punojn, nena ne shtepi me kujdestaren e kualifikuar,, dhe nuk i mungon asgje,ne vikende jane femijte pran pleqeve..qe,krejt normale,une ashtu e shof,pse jo??

ps:sillu ka te sillesh ti po zen n'thu tek feja,aty e ki varren ma te madhe,po te kuptoj,perderisa feja mbahet mbrenda kater mureve dhe asht individuale, asht krejt ne rregull, ehh valla nese ja nisni e beni propaganda e konflikte,jaaaaaaaa aty s'jam me juve fare!

mirembetsh
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....

Last edited by halla e madhe; 10-07-11 at 13:00.
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 13:42   #20
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

thelbi i temes ka te beje me mllefin individual,raportet nder familjare nuk duhet te pergjithesohen.
Familja eshte e shenjet dhe si te tille duhet ta ruajme ta respektojme,qofte familja e gruas apo e burrit.
Nuk duhet te shihen fenomenet vetem nga prizmi i lakmise apo gjelozis,nje familje e shendoshe nuk i ka keto probleme.
Aty ku eshte dashnija eshte edhe bereqeti,solidariteti shtrirja e dores se ndihmes eshte obligim etike-human pa marre parasysh qfare religjioni i perkasim.
Kur eshte ne pytje familja kjo nuk do te ishte teme diskutimi,ai qe ka nevoje duhet te ofrohet ndihma.
Ne familje do te duhej te egzistone nje kulet ku gruaja dhe burri te kene qasje te barabarte pa marre parasysh apo punon vetem njeri apo te dyte.
Edhe Gruaja qe tere diten punon punet e shtepis dhe kujdeset per mireqenjen familjare ajo fitone me shume qe ne realitet te ktheheshin ne ore te punes do te kishte rrogen me te madhe se burrit,nga ky prizem do te duhej te shihet bashkeshortesia reciproke ,edhe gruaja deshirone ti gezoje familjaret e vete sikurse burri qe ka te njejten deshire.
Marreveshjet reciproke ,respekti i ndersjellte eshte baza e shendoshe e nje familje.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Last edited by Naki; 10-07-11 at 13:45.
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 14:10   #21
taraku-1
Banned
 
Join Date: 20-06-11
Posts: 1,208
taraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Quote:
Originally Posted by Artisti View Post
E nderuara halla e medhe,

ky dhe shokėt e tij janė me Allahun tė martuar, pėr llojin e tyre gruaja dhe miku janė kundėrshtarėt mė tė mdhenjė sepse ata po kundėrshtojnė rrymėn e tyre e udhėhequr nga ndjenja shpirtėrore arabe.

Tė tillėt mundohen me shkrime tė tilla tė ērregullojnė familjet e mira dhe ti bėjnė sikurse veten.

Lexo se ēka mendon ky pėr Prindėr e familje ku nė vend tė parė e vendos AllahunPra, ky e mbyt vllaun e mbyt prindin e mos tė flasim pėr miqtė!!!!
Pastaj lexoja firmėn e tij e cila tregon sa mėkatet i ka bėrė:


__________________

.
Artisto, mledhi met sa nuk u bo vone per ty edhe shokt e tu...

Allahu xh.sh qka thot per vleren e prindit ne Kuran."Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėrkėnd pos Tii, dhe tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka zėnė pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as "of" e as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, por thuaju fjalė tė mira (tė buta, respektuese). Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun pėrulės e respektues dhe thuaj: "Zoti im, mėshiroi ata dy sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl".
(Isra /23,24)


Qka ka than Allahu ne kto ajete Kuranore, qka na ka obliguar, vjehrren me qu ka 3 her ne baja e neper shetitje e bagjanak e baldyzka e hajk hajk me shkue ashtu llug q... edhe vizat me ja qu ka 3 here mbrenda 2 vjete mi marr...e nones tem qe me ka bo prej 3 kg kom e dore deri sa jam bo o zoti i vetit me ja qu 50 euro ne 6 muj a hiq a... as ne tel mos me thirr...

( Pjesa edituar ) Per ku je nis kusheri me kto t'shame..!!! A ki ftyr ti a qfar problemi ki.. a din me shkru pa sha!!

Qifti i yte artisto e i phantes e sherrave hignrizni ksajde edhe tu nga mas grave e mas piqkave ... kah tju fishkllojn e prindin se boni hesap,po kur ti bojsh vjet e tina ne pleqni te bjen ne mend....,per me tut grun vjen e rreh nonen ose i bertet e qorton kishe po di une kishe po ejtoj ne gjermani a grus zoni sguxon me tu nie....qe qka o vlera e nones ne Kuran."Ne e urdhėruam njeriun t'u bėjė mirė prindėrve tė vėt, ngase nėna e vet me mundim e barti dhe me vėshtirėsi e lindi, e bartja e tij dhe gjidhėnia e tij zgjat tridhjetė muaj".
(Ahkaf, 15)

Hadith i pejgamberit s.a.v.s

"Tė gjitha mėkatet Allahu i vonon aq sa tė dojė deri nė Ditėn e gjykimit pėrveē tė mosrespektuesit tė prindėrve, ia shpejton (dėnimin) gjatė jetės para vdekjes". (Transmetim i Hakimit me sened sahih)A ke pa kan qe si ka respektue prindrit edhe e ka pa diten e vet, kurr edhe kurr ski me pa....

Ky eshte Allahu qe me obligon ndaj prinderve te mi edhe farefisit, se grat skan rahmet jo....

Last edited by bIgEr; 12-07-11 at 08:59. Reason: Kujdes fjalorin!
taraku-1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 14:17   #22
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Pajtohem me Taraku-1,


Gruaja s'behet asnjehere me e dashur se Prinderit, e aq me pak miku me i dashur se vllau !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 14:19   #23
taraku-1
Banned
 
Join Date: 20-06-11
Posts: 1,208
taraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Nuk jam une kunder mos m ndihmue tjera... mikut e vjehrrive demek, ne rast se e lyp nevoja, po une se shkeli nonen teme per vjeherr, as per grue as per mik...,

qka po bojn grat sot, komplet rrogen e vet familjes se vete, e burri qka, paguj banes sigurim berllog uje ushwim e krejt...., e valla spo na dalin, po jo sdalin fisnike se ti kishe qe po punon krejt po ja qon nones tonde e une hargjimet e baneses e ushqimit....e sene

Ju ose spo doni me fol realitetin qka o ka ndodhe, mos me tregoni qysh o mire,por qysh jan senet... 90% grat e kan ne dore ne perendim ...edhe 98% paret i qojn nonave te veta, e burrat nones vet 1 here ne 3,4 muj.... perjashtim ata qe jan burra , po ja koqit dizginat... i thot kadal
Vijn ne Kosove te miku 3,4 dite, e te baba i vet ose nana 2 ore smuj rrin sguxon... prej gruje ...

Last edited by Dallandyshja_718; 16-07-11 at 23:03. Reason: Fjale te pista!
taraku-1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 14:24   #24
taraku-1
Banned
 
Join Date: 20-06-11
Posts: 1,208
taraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Quote:
Originally Posted by Medaljoni-CH View Post
Pershendetje per ju.

Nuk e besoj se asnjeri nga ne ketu lendon apo sulmon qellimishte gjinin femrore e ne ket rast edhe (taraku-1) po qfar mund ta ket shtyre ket njeri te reflekton ket mllef!!?

Jetojm edhe ne ne ket bote dhe padyshim se kem edhe ne familjet tona qifte qe nuk jan per shembuj te mire, familja nuk lehet anash per asnje qmim gjithkuj duhet dhuruar rrespektin e merituar po per fat te keē nuk ndodh gjithnje kjo. E behen shtremberime ndoiher edhe te tepruara qe te bejn te flasesh haptas dhe te diskutosh se ku mund te jet faji!

Te akuzosh dikend e te sulmosh eshte shum e lehte, po te mundohesh ta kuptosh kerkon perkushtim dhe durim po vetem ateher din se per ēfar behet.

Mirmbetshi te xhith s`bashku.
Mos e merr personalisht

Guluja Gulujaaa gulujaaa... o vlla spo guxojn me livrit prej grave zo me bo prej tyne hiq.... po shminkate ni here si kliqokovi ama mire jo me maje gishtave edhe ajo ma si nihet zoni ta dhash besen....

qa po m rrin te miku ka 3,4 dit?

Last edited by Dallandyshja_718; 16-07-11 at 23:04. Reason: Fjalor te flliqt, si zakonisht...
taraku-1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 15:21   #25
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
vjeshta's Avatar
 
Join Date: 01-05-05
Location: neutrale
Posts: 24,909
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Tarak edhe ti tash i paske ra pikes me kete teme ,se i kote ishte mllefi ne shnolla kur per burra kan martu shnollana .Se si sillet shnollani me prinderit e tij ashtu edhe shnolla .

Kur fola per shnolla e pata fjalen per ato qe nuk kan pas edukate familjare dhe qe nuk kan perfitu edukate me arritjen e moshes madhore me ane te logjikes .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 15:31   #26
Artisti
 
Artisti's Avatar
 
Join Date: 16-05-05
Posts: 6,513
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Quote:
Originally Posted by taraku-1 View Post
Artisto, mledhi met sa nuk u bo vone per ty edhe shokt e tu...

Allahu xh.sh qka thot per vleren e prindit ne Kuran."Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėrkėnd pos Tii, dhe tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka zėnė pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as "of" e as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, por thuaju fjalė tė mira (tė buta, respektuese). Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun pėrulės e respektues dhe thuaj: "Zoti im, mėshiroi ata dy sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl".
(Isra /23,24)


Qka ka than Allahu ne kto ajete Kuranore, qka na ka obliguar, vjehrren me qu ka 3 her ne baja e neper shetitje e bagjanak e baldyzka e hajk hajk me shkue ashtu llug q... edhe vizat me ja qu ka 3 here mbrenda 2 vjete mi marr...e nones tem qe me ka bo prej 3 kg kom e dore deri sa jam bo o zoti i vetit me ja qu 50 euro ne 6 muj a hiq a... as ne tel mos me thirr... po me nga mas piqkes se grus a...kah te me fishkllon a..., po ja qkerdhej bre nonen mos me pas kund femer hiq se e prej shotave ja qes e se maj at m...., as 1 dakik xhenazen ja pshurri robt ja qkerdhej me miq e me krejt qka ka pshurri en ta ndakik t'q nonen e grus e mikut e.... shpirtin ne grush sma ki tqi nonen qe du mi hup une prind e vllazni ....per piqk te grus qifsha piqken e nonen...tkurves piqk je sen sje ti..... qe du me tu nenshtrue une ty tash me te bo Zot, qifsha piqken e nones... t shnolles...

Qifti i yte artisto e i phantes e sherrave hignrizni ksajde edhe tu nga mas grave e mas piqkave ... kah tju fishkllojn e prindin se boni hesap,po kur ti bojsh vjet e tina ne pleqni te bjen ne mend....,per me tut grun vjen e rreh nonen ose i bertet e qorton kishe po di une kishe po ejtoj ne gjermani a grus zoni sguxon me tu nie....qe qka o vlera e nones ne Kuran."Ne e urdhėruam njeriun t'u bėjė mirė prindėrve tė vėt, ngase nėna e vet me mundim e barti dhe me vėshtirėsi e lindi, e bartja e tij dhe gjidhėnia e tij zgjat tridhjetė muaj".
(Ahkaf, 15)

Hadith i pejgamberit s.a.v.s

"Tė gjitha mėkatet Allahu i vonon aq sa tė dojė deri nė Ditėn e gjykimit pėrveē tė mosrespektuesit tė prindėrve, ia shpejton (dėnimin) gjatė jetės para vdekjes". (Transmetim i Hakimit me sened sahih)A ke pa kan qe si ka respektue prindrit edhe e ka pa diten e vet, kurr edhe kurr ski me pa....

Ky eshte Allahu qe me obligon ndaj prinderve te mi edhe farefisit, se grat skan rahmet jo....


U mundove ta keqpėrdorėsh shkrimin e parė tė Nakit duke e involvuar atė nė pyetjen qė i parashtrove hallės sė madhe.

Mė vjen mirė qė Naki menjėherė solli shkrimin qė tė qartėson mendimin e tij.

tarak, ti as nuk je njeri e as nuk je burrė, ti je MĖKATAR i madh.

Sa mėkatet po i bėn ditė e pėr ditė je duke ja vėshtirėsuar vetes ditėn e gjykimit.

Ty tė paska ndodhur diēka e kjo ndodhje me siguri ka ardhur se nuk je burrė, tash vjen kėtu e vjellė pa nevojė dhe e ndytė forumin!!!!

Kjo fjalia e fundit e jotja me siguri e ke nga pėrvoja sepse kurrė si ke ngue prindėrit tu dhe kurrė se ke pa ditėn ēfarė ngjyrash tė bukura ka.


!!! ( Mos mbivlerso veten ) !!! Pjesa edituar


.

__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Last edited by bIgEr; 12-07-11 at 08:56. Reason: Mos mbivlerso veten
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 16:03   #27
Oltiana1
Larg FD-sė .
 
Join Date: 26-11-09
Posts: 5,082
Oltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Quote:
Originally Posted by taraku-1 View Post
Mos ik nga konaku i vllaut e i prindit qe t'ka la e vesh e mathe e ushqye...e me ik ne konak te mikut se sen se ki at qim none edhe ti per to je mik o zorit (dhanderr) Jo mikut 300 euro e vjehrres e nones tonde 50 euro sja jep per ilaqe
Neser me te ndodhe diqka prindit i djeg zemra kallet e vllaut, e jo mikut e gruas...miku ta psh... vorrin e vllau vjen naj here te vorri e ta ndreq ose e kendon ni fatiha...boni Dua te Allahu per ty,gruja e miku ta psh...vorrin....

Kini parasysh kto sene,mos i ngoni veq..... t'grave kah tju thojn ato qime none...mos u boni si qurana kah tju fishkllojn...
Lufto mbroj drejtat tua...si mashkull ku do qe je ne gyrbet e ne Kosove....

Euuu , ku po i gjen kėto tema ?!

Mjaft lexova tek kjo temė , por me sa po e kuptoj gjė nuk e keni kuptuar thelbin e temės sė Tarakut ...

Taraku nuk po ėshtė kundėr nėse i dhurohet ndihmė familjes sė gruas ... por shqip ėshtė duke thėnė " Pse po largoheni nga prindėrit , motrat , vllezėrit dhe pse po i dilni nė ndihmė mė shumė familjes sė gruas ?! "

Pėr fat tė keq te shumica e ēifteve ekziston kjo gjė siē ke thėnė , eee qė disave ju duket obobo diēka me pranuar ėshtė krejt diē tjetėr , por nuk guxojmė me thėnė qė tė gjithė janė ashtu siē ke thėnė ...


Gruaja duhet me u dėgjuar ore Tarak , por duhet me pasur respekt gruaja edhe pėr familjen e bashkėshortit eee jo veē pėr familje tė vet me shikuar .

P,s ... njė fjalė tė Makreshit dua tė ceku tani , sepse ishte njė kėshillė pėr gjininė mashkullore ( "Gruaja s'behet asnjehere me e dashur se Prinderit, e aq me pak miku me i dashur se vllau ! " )

Ehh , unė po ju them kurrė mos shikoni me lėnė familjen anash (as pėr grua eee as pėr askėnd , sepse prindėr , motra , vllezėr nuk gjeni askund) :)
Oltiana1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 16:31   #28
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Quote:
Originally Posted by Oltiana1 View Post
Euuu , ku po i gjen kėto tema ?!

Mjaft lexova tek kjo temė , por me sa po e kuptoj gjė nuk e keni kuptuar thelbin e temės sė Tarakut ...

Taraku nuk po ėshtė kundėr nėse i dhurohet ndihmė familjes sė gruas ... por shqip ėshtė duke thėnė " Pse po largoheni nga prindėrit , motrat , vllezėrit dhe pse po i dilni nė ndihmė mė shumė familjes sė gruas ?! "

Pėr fat tė keq te shumica e ēifteve ekziston kjo gjė siē ke thėnė , eee qė disave ju duket obobo diēka me pranuar ėshtė krejt diē tjetėr , por nuk guxojmė me thėnė qė tė gjithė janė ashtu siē ke thėnė ...


Gruaja duhet me u dėgjuar ore Tarak , por duhet me pasur respekt gruaja edhe pėr familjen e bashkėshortit eee jo veē pėr familje tė vet me shikuar .

P,s ... njė fjalė tė Makreshit dua tė ceku tani , sepse ishte njė kėshillė pėr gjininė mashkullore ( "Gruaja s'behet asnjehere me e dashur se Prinderit, e aq me pak miku me i dashur se vllau ! " )

Ehh , unė po ju them kurrė mos shikoni me lėnė familjen anash (as pėr grua eee as pėr askėnd , sepse prindėr , motra , vllezėr nuk gjeni askund) :)
ultianje,
tu kakshe kthy, a?

me duhet ta pranoj se qatje ku je tu ndejt "larg FyDy-se", se cka je tu honher nuk e dij veq perdit e ma e mencur je kah behesh. Sidomos kur s'po shkrun hiq.

nejse, se mbeta duke te uru mireseardhje

Kqyre:

na qysh kena msu neper familje e neper libra e neper shkolla, prinderit, nanen, baben, duhet mi rreh sabah aksham. as nuk duhet m'i respektu.
Tash paska ardhe taraki e po na qet bidate te reja ksajde. Paramendo, po thot "prinderit, nanen e baben tend duhet me i dashte".
Palidhje.

Nejse taraki le te vazhdon me grue e me prind te vet qysh te don, edhe na do te vazhdojme qashtu qysh jemi msu e qysh jemi eduku.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 16:38   #29
Oltiana1
Larg FD-sė .
 
Join Date: 26-11-09
Posts: 5,082
Oltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

Quote:
Originally Posted by panta_rhei View Post
ultianje,
tu kakshe kthy, a?

me duhet ta pranoj se qatje ku je tu ndejt "larg FyDy-se", se cka je tu honher nuk e dij veq perdit e ma e mencur je kah behesh. Sidomos kur s'po shkrun hiq.

nejse, se mbeta duke te uru mireseardhje

Kqyre:

na qysh kena msu neper familje e neper libra e neper shkolla, prinderit, nanen, baben, duhet mi rreh sabah aksham. as nuk duhet m'i respektu.
Tash paska ardhe taraki e po na qet bidate te reja ksajde. Paramendo, po thot "prinderit, nanen e baben tend duhet me i dashte".
Palidhje.

Nejse taraki le te vazhdon me grue e me prind te vet qysh te don, edhe na do te vazhdojme qashtu qysh jemi msu e qysh jemi eduku.
Panta rri ti , sepse asgjė nuk po dinė dhe nuk je askushi me mė thėnė rri aty apo kėtu , nė rregull ! :) ( dhe mirėseardhjen e ēiftit tėnd nuk e dua , sepse je njė anėtar qė veē nėnēmon tėrė kohėn )

Mos mbaj mėri nėse tė kėshillon Taraku , sepse ti i paske rrahur prindėrit eeee tash Taraku po tė kėshillon .... hahahahahah !

Oltiana1 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-07-11, 20:43   #30
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: O Shqiptar, vllau te lshon ne dhe,vllau te del ne ndihme e jo miku (i vllai

veq po kqyri qysh koka qarte Taraku


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 16:06.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.