Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
User Name
Password
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 25-01-12, 22:52   #31
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,409
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Morali Islam

Kjo temė ėshtė e hapur nė qershor tė vitit 2008 , para tri vite e gjysmė .E rifreskova ne tetor tė vitit tė kaluar ,mbase m'u dukt shumė e arsyeshme tė komunikohet nė siē i ka hije njė debatuesi tė mirėfillt pėr kėtė temė .
Gjykoni vet antarė tė nderuar , pse nuk ka asnjė postim tė ri ,ku ėshtė arsyeja ?Bash jam kurreshtar .

ps. Ai qė tenton tė prish temėn ,ia garantoj 24 orė pushim .

faleminderit nė mirėkuptim
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .

Last edited by LOJETARI; 25-01-12 at 23:20.
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 26-01-12, 08:30   #32
emine
 
emine's Avatar
 
Join Date: 11-10-07
Posts: 37,400
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Morali Islam

LOJTAR mos me kap pahiri nikun tim


Disave nuk do te ju pelqej padyshim ajo qka une them,po prap se prap une ndjej nevoje te them ashtu siq e mendoi

Gabimet qe bejn X njerz dhe sidomos SHqipetaret,se nderlidhin Islamin me vendet Arabe,aty ndoshta eshte zanafilla e Islamit,po ne ato vise ka ndiku kulltura dhe njerzit e eger qe ti japin Islamit nje Imazh te shemtuar
Muslimanet Shqiptare dallojne nga ato vise ,kan tjeter kulltur tjeter tradita,dhe pa dyshim qe duhemi te krenohemi si popull,spari per moralin dhe kulturen qe kemi,pse duhet te praktikohet Islami si ne viset Arabe qka na lidh me ato vende,pse duhen shume individ per qeshtje individuale te keqperdorin nje Fe ,besim i cilli sikure te praktikohet siq shkruhet ne librin e shejte(Kuranin) njerzit do afroheshin gjithmone dhe me shume ksaj feje ktyre njerzve ktij besimi
Ne kemi tjeter moral ,tjeter gjak,tjeter kulturene si popull nuk kemi te lejushme martesen me vajz axhe apo vajz teze,djal teze,pse duhet pelqy tradita e nje populli arab pse kemi nje besim te njejte,edhe tek feja krishtere behet ky krahasim,njerzit kan frymzim vatikanin,blla blla,dhe harrojne se me ata popuj ne vetem nje gje na lidh Besimi,dhe jo kulltura dhe traditat e tyre
Ne Kuran primare eshte morali,pse ateher njerzit e zhysisn ket fe ,japin kahje te ndryshme.......
pse nuk rreflektohet e verteta ,dhe pse njerzit e pamoralshem pandergjeshem keqperdorin nje fe per te manipulu njerzit tjere

Njerzit e pamoralshem ,nuk munden te pranojne asnje besim apo fe,thjeshte te jesh besimtar i denjte eshte detyrim Morali njerzor,fatkesisht ne ato qka lexohet ne forum,shofe shkalle te ulte morale,,,,,,,
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".

Last edited by emine; 26-01-12 at 08:33.
emine Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-01-12, 09:24   #33
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Morali Islam

Njeriu sheh vetem ate qe don te shoh, nuk jan viset arabe ashtu sic i paramendoni ju. Nuk eshte Azia kontinent, si rrugicat e Chinatown ! Islami ngrit moralin shpirteror te individit duke proklamuar njerzimin vella te njeri tjetrit.

Islami ka vendosur nje numer te drejtash te paluhatshme, te vlefshme per gjithe njerzimin, dhe qe kerkon te respektohen ne ēdo situat, me ēdo kusht. Ne kete drejtim, Islami ofron jo vetem garancione juridike, por bashk me te, edhe nje sistem moral shume efikase ! Keshtu pra, per Islamin gjitheēka qe shkon ne te miren e individit dhe shoqeris, eshte moralisht e mirė, dhe gjithecka qe eshte e demshme qoft edhe per shendetin personal te njeriut sic eshte mishi i derrit, pirja e alkoholit dhe drogave te ndryshme,.. eshte e keqe ! Islami i kushton nje dashuri shume te rendesishme Zotit, dhe njeriut duke ia terhequr vemendjen kunder formalizimeve. Ne lexojm kete ne kur'an :

Nuk ėshtė tėrė e mira (e kufizuar) tė ktheni fytyrat tuaja kah lindja ose perėndimi, por mirėsi e vėrtetė ėshtė ajo e atij qė i beson All-llahut, ditės sė gjykimit, engjėjve, librit, lajmėtarėve dhe pasurinė qė e do, ua jep tė afėrmve, bonjakėve, tė vėrfėrve, udhėtarėve, lypėsve dhe pėr lirimin e robėrve, dhe ai qė e fal namazin, e jep zeqatin, dhe ata qė kur premtojnė e zbatojnė, dhe tė durueshmit nė skamje, nė sėmundje dhe nė flakėn e luftės. Tė tillėt janė ata tė sinqertit dhe tė tillėt janė ata tė devotshmit. (2, 177)
Ketu shihet nje pershkrim i mir i besimtarit, i devotshem dhe i cili ka frigen e Zotit (frig e cila eshte mbrojtje kunder padrejtesive qe mund te ben, e si mos ta kete kete frig, ai nuk eshte besimtar, por eshte sharlatan i cili s'turperohet para Zotit), dhe i cili i praktikon keshillat per shpetimin perfundimtar por asnjehere duke mos u larguar nga dashuria per Zotin, dhe dashurin per krijesat e Tia,... qe eshte njerzimi.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-01-12, 09:54   #34
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default Titulli: Morali Islam

*

Sa i perket temes, sic edhe mund ta shihni, kam shkruar atebote.

Tash do te them dicka "jashte teme".

Me bie shume shpesh (teper shpesh) te lexoj, kur flitet per dhe rreth Islamit, gjera si:
"Kjo eshte kulture arabe, prandaj s'kemi c'te merreme me te", "S'kemi nevoje per dicka qe eshte shpallur (Kur'ani) ne Arabi" e shume te ngjashme.

Eshte me se e vertete se ata qe kane jetuar/studjuar/qendruar neper ato vende kane rene nen ndikim, jane ndikuar/influencuar, kush me shume e kush me pak, nga ajo qe kane pare/degjuar atje.

Mirepo, perse na duhet t'i akuzojme neve (vetem) ata?

Perse nuk e pyesim veten "a jemi edhe ne te ndikuar nga kultura e atyre vendeve ku jetojme?"

Sa i perket ndikimit te ketille, ketu nuk ka perjashtime. Kush me shume e kush me pak eshte i ndikuar/infuencuar nga rrethi ku jeton, si ne aspektin pozitiv, ashtu edhe ate negativ.
A s'eshte kjo "i keshmi t'keshė" dhe perse nuk mund ta tejkalojme kete veshtiresi paragjykuese.

Cka do te thote se kemi veshtiresi me paragjykimet tona. Prandaj dhe s'kemi aftesi debatuese. Prandaj dhe cdo debat perfundon ne menyre te pahijshme. Prandaj dhe s'mund te debatohet. Pothuajse s'ka shanse te debatohet ketu per as nje teme te vetme serioze. Prandaj dhe s'meritojme te quhemi njerez qe bisedojne e debatojne si njerez (ne kuptimin e vertete te kesaj fjale).

Keshtuqe te mbetet te zgjedhesh mes ketyre dyjave:
Ose te shahesh me sejcilin ose te heshtesh.

P.S.
Ketu s'ben perjashtim askush:
anetaret e rendomte
moderatoret
supermoderatoret
administratoret
pronaret...*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!

Last edited by 4peace; 26-01-12 at 09:56.
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 26-01-12, 11:43   #35
Alima
Banned
 
Alima's Avatar
 
Join Date: 14-08-11
Posts: 6,903
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Morali Islam

...

Morali dhe etika e Islamit e ka edhe nje faktore me rendesi , durimin e paskajshem ...dhe te hjeshem !

Durimi ( sabri ) edhte gjymsa e imanit !

....durimi mund te jete i pahjeshum , duke ankuar , share , ofendu ... pshty , rrahe etj etj

....durimi mund te jete i hjeshem , duke mos u ankuar , e qato tjerat ...


pra , sabrun xhemil , ja muslimun !


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-02-12, 00:36   #36
almalik
Guest
 
Posts: n/a
Default AW: Morali Islam

*MORALI* i nje besimtari te VERTETE musliman eshte per cdo Levdate------Gjithashtu I ndonje besimtari te "VERTETE* katolik(dmth nese i permbahet keshillave primare Biblore)
  Reply With Quote
Old 01-02-12, 15:42   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Question Titulli: AW: Morali Islam

Quote:
Originally Posted by almalik View Post
Gjithashtu I ndonje besimtari te "VERTETE* katolik(dmth nese i permbahet keshillave primare Biblore)

Cilat jane ato keshilla primare Biblore ?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 01-02-12, 23:37   #38
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Morali Islam

Duhet bere nje skjarim te vogel.
A, Moralin Islam apo Morali ne Islam !? Sepse; kur te debatohet ashtu sikur po kerkon i nderuari Lojtari, do te shohim se dallimi ne mes ketyre dy Moraleve eshte evident!!??
Ne rastin e pare kemi te bejme me nje Kategori qe lind zhvillohet dhe mbetet vetem brenda Islamit .Kurse ne rastin tjeter kemi te bejme me nje kategori universale dhe qe nuk kufizohet as ne nje vend e as ne nje besim te caktuar.
Mandej ceshtje ne vete eshte se cka kuptojme me MORAL perderisa e kemi veshtire te gjejme nje perkufizim te pranueshem per te gjithe!?

E perseris kerkesen e Lojtarit qe ,me aq sa dijm ,te jemi TE MORALSHEM ne kete debat.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 02-02-12, 09:34   #39
Makresh
 
Makresh's Avatar
 
Join Date: 12-01-09
Location: ..
Posts: 5,727
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Morali Islam
Nė njė mėnyrė, pėr ta rezumuar sjelljėn morale tė njė Muslimani, Muhamedi s.a.w.s. ka thėnė :

"Zoti mi dha 9 komandmente (urdheresa) qė te jem i vetėdijshėm pėr Tė, qoft ne privat apo qoft ne publik ; Te flasesh me drejtėsi, kur te jem i zemėruar apo i gėzuar ; te jem i moderuar si me te varferit ashtu edhe me te pasurit, tė ripėrtėrij miqėsin me ata tė cilt jan larguar nga un ; ti jap, atij qe me refuzon ; qetesia ime te jet e mbushur me mendime ; syt e mi, tė jen vetė kėshilla ; dhe tė urdhėroj vetėm pėr ēka eshte e mira, e drejta".


E Allahu s.v.t. thotė :
49/3. O ju njerėz, vėrtetė Ne ju krijuam ju prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s’ka dyshim se te All-llahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (kėqijat) e All-llahu ėshtė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė.

Pėrulėsia,, modestia, kontrolli e pasioneve dhe i dėshirave, e vėrteta, integriteti dhe durimi, kėmbėngulja dhe mbajtja e premtimeve janė vlera morale te theksuara dhe tė nėnvizuara vazhdimisht nė Kur'an !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 03-02-12, 15:14   #40
Zero Cool
Administratorėt
 
Zero Cool's Avatar
 
Join Date: 18-03-03
Location: Netherland
Posts: 32,936
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Morali Islam

Albert Ajnshtajn: "Pėrpjekja mė e rėndėsishme njerėzore ėshtė orvatja pėr moralitet nė veprimet tona. Baraspesha jonė e brendshme, dhe madje, m'u qenėsia jonė, varet nga kjo. Vetėm morali nė veprimet tona mund t“i japė bukuri dhe dinjitet jetės".


Morali ėshtė njė temė e gjerė pėr tė cilėn kanė diskutuar shumė lėmi shkencore, ndėr to nė veēanti, kėtė dukuri e ka trajtuar Filozofia, duke mos munguar as nė faqet e Letėrsisė e gjithashtu edhe nė fushėn e Psikologjisė, nė studimin e karaktereve dhe personalitetit, e nė shumė e shumė lėmi tė tjera. Mirėpo, moralit, fokusimin e tė gjithė energjisė ia kanė kushtuar religjionet, qė nga krijimi i njerėzimit e deri mė sot, duke e ngritur atė nė njė ndėr virtytet bazė qė mund tė posedojė personaliteti i njė individi. Madje nė shumė vende mund tė gjejmė se nė fushėn e moralit ekzistojnė dy rryma kryesore: Rryma laike dhe Rryma fetare.

"Ata qė kultivojnė rrėmujė morale pėr pėrfitim duhet tė kuptojnė kėtė: ne do t“i pėrmendim emrat e tyre dhe do t'i koritim ata siē e lypin tė koriten". Bob Dole

Moralin (lat.: moralis – doket, zakonet, veset, apo nė pėrkthimin latin moralis – mos ves), mund ta pėrkufizojmė si rregull, parim apo normė e sjelljes e paravendosur nga njė shoqėri, bashkėsi, dhe e pranuar nga njė njeri pėr mėnyrėn e tij tė sjelljes dhe e zbatueshme nga tė gjithė njerėzit e arsyeshėm. Kėshtu mund tė pėrshkruhet morali nė njė mėnyrė... ka edhe shumė shprehje tė tjera, mirėpo asnjėra nga ato nuk arrin tė pėrfshije tė plotė domethėnien e kėtij nocioni.

"Shkėlqimi i moralit ndodh si pasojė e vesit. Ne bėhemi tė drejtė duke bėrė vepra tė drejta, tė pėrmbajtur duke bėrė vepra tė matura, trima duke bėrė vepra guximtare". Aristoteli

Morali pra, ėshtė ajo energjia e brendshme pozitive e cila e shpie njeriun nė parajsė, qoftė nė kėtė jetė qoftė nė tjetrėn. Mirėpo tė jesh i moralshėm nuk ėshtė e vėshtir, por as e lehtė - thjesht duhet tu pėrmbahesh disa gjėrave dhe t'i zbatosh ato. Ēka, po tė na thotė dikush se deri mė tani kemi vepruar nė mėnyrė jo tė mirė, ndėrsa tani e tutje, duhet tė bėhemi tė moralshėm!.. dhe lind pyetja: si? Pėrgjigja mė e mirė dhe mė e drjetė, pėr kėtė pyetje, ėshtė e pėrmbledhur nė veprat religjioze (duke mos i mbikaluar ato), tė cilat bartin nė vete frymėn Hyjnore dhe mesazhin e pastėr tė sė mirės. Pra, nė pėrgjithėsi, qė tė gjitha besimet orientojnė njerėzimin qė tė anojė nga ajo e cila ėshtė e mirė pėr tė gjithė, pa e dėmtuar asnjė njeri. Veprat (njerėzit) qė anojnė nga e liga duhet ndėshkuar, ndėrsa veprat (njerėzit) qė anojnė nga e mira duhet lartėsuar.

“Kur sheh njė njeri se vepron njė gjė tė dėmshme, ndryshoje atė me fjalė. Nėse nuk ndryshohet, atėherė bėje atė me forcė, dhe nėse prapė s'ka ndryshim, atėherė ndryshoje me zemėr”. Thėnie Arabe

Edhe studimet psikologjike dhe sociologjike kanė dėshmuar se morali i pastėr ėshtė njė mbėshtetje e fuqishme nė aspiratat njerėzore dhe nė paqen ndėrmjet tyre, e sidomos nė paqen e brendshme tė njeriut. Njė njeri i cili posedon njė moral tė lartė, njė ndėrgjegje tė pastėr me qėllimin pozitiv nė lidhje me njė veprim apo punė tė caktuar, ka pėr disa herė mė shumė energji, qė do tė thotė, edhe mundėsi pėr ta pėrfunduar nė mėnyrė tė paraparė atė veprim, sesa njė tjetėr, tė cilit i mungojnė kėto veti tė ndritura, pavarėsisht mėnyrave tė tij tė veprimit, pėr tė arritur deri te qėllimi. Morali ėshtė armė e fuqishme nė duart e njeriut i cili aspiron tė mirėn. I moralshėm do tė thotė qė tė veprosh mirė dhe me dinjitet, por njėkohėsisht, edhe tė largohesh nga e keqja dhe e pamoralshmja.

“I moralshėm ėshtė ai qė nė vėshtirėsi tregon besnikėri”. Mirsad Kuteli

Pra, tė jesh i moralshėm nuk do tė thotė tė jesh qyqar dhe i dobėt, por pėrkundrazi, njeri me zemėr tė fort e fisnike, qė as stuhitė, nuk mund tė tė lėkundin nga qėndrimet e fjalėve tua. Unė aspak nuk pajtohem me thėnien se “qėllimi arsyeton mjetin” sepse, pėr arritjen e njė qėllimi tė lig dhe dashakeqės, nuk ėshtė e logjikshme qė tė pėrdorim gjėra tė lejuara, por edhe paraqitja si i moralshėm pėr arritjen e njė qėllimi tė mirė, nuk mund tė jetė arsye pėr shkatėrrime tė tjera. Me njė fjalė, thotė populli, nuk mund t'i shlyej, njė e mirė, njėqind tė kėqija, por ēdo gjė, sado e keqe qoftė, mund tė ndryshoj me njė veprim tė mirė. Nuk e shoh tė udhės qė tė thellohemi nė mėnyrė shkencore se si manifestohen veprimet e tilla nė mendjen e njeriut, shpirtin e tij apo edhe nė trupin e tij.... apo mė mirė tė themi, se si janė tė koduara ato nė ndėrdije, mė saktėsisht - nė shpirtin e njeriut. Mirėpo vlen tė thuhet se e moralshmja dhe e drejta ėshtė fuqi madhėshtore, ka ndikim tė pakontestueshėm, sipas psikologėve, nė jetėn psikike tė njeriut, ndėrsa sipas sociologėve, ėshtė bazament i fort pėr ndėrtimin e njė shoqėrie tė pastėr. Nė mėnyrė tė mrekullueshme e interpretojnė edhe teologėt ndikimin e moralit nė jetėn shpirtėrore tė njeriut, ndonėse nė mėnyrė metaforike dhe tė koduar, por mėnyra mė e pėrpiktė dhe reale e manifestimit tė shpirtit tė njeriut. Pra, njė njeri i cili largohet nga ēdo gjė e cila i sjellė dėm, qoftė vetvetes apo tė tjerėve, dhe vepron gjėra nė pėrputhje me ligjet e natyrės, nė pėrputhje me interesin individual dhe kolektiv, gjithmonė duke pasur pėr qėllim mė tė mirėn, si pėr vete, ashtu edhe pėr tė tjerėt, ai njeri bėnė maksimumin pėr vetėn e vet, pėr trupin dhe shpirtin e tij, ai njeri nxjerr vetėn e tij nga kthetrat e degjenerimit dhe vulgarizimit nė kopshtet e tė bukurės dhe tė mahnitshmes.

“Butėsia ėshtė mburojė e fshehtė, ndėrsa mendja – shpatė e mprehtė, andaj mbuloje karakterin tėnd me butėsi dhe luftoje pasionin tėnd me mendje”, Ali ibn Ebi Talib r.a.

Kjo thėnie pasqyron gjithė atė qė mund tė bėjė njeriu pėr vetėn e tij: ta mbrojė personalitetin e tij me butėsi e dashuri dhe tu kundėrvihet vrullshėm epsheve dhe pasioneve tė ndėrdijes, duke i ērrėnjos ato, dhe zėvendėsuar me dashuri e me gjėra tė bukura. Nė ditėt e sotme ka shumė mėdyshje nė vėzhgimin dhe kujdesin ndaj instinkteve dhe epsheve duke u konsideruar edhe si shtyse apo edhe forcė pėr orientim nė disa veprime. Mirėpo, nėse thellohemi nė kėtė lėmė, do tė shohim se shumica e instinkteve tė cilat i vijnė njeriut, qoftė nga ndėrdija e tij, apo edhe tė iniciuara nga ndonjė faktorė i jashtėm, nuk e shpijnė njeriun gjithmonė nė gjėra tė drejta e tė moralshme! Po ashtu, edhe pangopshmėria e epshit tė njeriut e dėshmon kėtė. Qe tė dyja kėto e kanė origjinėn, apo burimin, nė shpirtin e njeriut dhe, nė rastet mė tė shpeshta, janė derivate tė gjendjes materiale. Mirėpo, duke iu referuar mendjes (atė mund ta marrim si udhėrrėfyese kryesore nė procesin tonė jetėsor) e cila, nė qoftė se ėshtė e pasuruar me njohuritė e nevojshme, ka forcė qė t'i mposht edhe instinktet edhe epshet dhe tė dominoj mbi to. Mendja ėshtė udhėrrėfyesja mė e sigurt, e cila me burimin e vet qė e ka nė shpirt, ka edhe forcė tė analizojė efektet pozitive dhe negative tė njė veprimi dhe tė vendosė nė raport me efektet e pastajme tė veprimit.

Pėrfundimisht, morali i skalitur nė zemrėn e njeriut ėshtė dhurata mė e ēmueshme qė Zoti i ka dhėnė njeriut pas mendjes, e kur tė kombinohen kėto tė dyja, ndodhė mrekullia dhe paqja, dhe secilit i takon ajo qė e meriton.

“Njeriu i cili posedon moralin dhe dijen, dhe i kombinon kėto, nuk ka derė qė nuk mund ta hap nė kėtė jetė dhe nė jetėn tjetėr”.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:06.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.