Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
User Name
Password
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-04-06, 23:08   #31
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
I cmuari Gentiani
Nga kurreshtja lexova nje numer bukur te madh te shkrimeve te tua .Te them te drejten shumica prej tyre me pelqyen pa mase .Mirpo nuk e di pse e kam nje ndjenje qe me thote, se ti edhe kur shkruan nuk rri ulur por fluturon .Ndoshta eshte ne natyren tende te jeshe ndryshe (pa komplekse ). Prandaj te diskutohet me tutje me ty ne kete teme eshte humbje kohe , jo pse ti nuk je i afte (ska dyshim) por sepse ti ke perjashtuar mundesine e diskutimit duke mohuar etiken e sjelles teresisht .
Keshtu qe nga une LOJETARI e ke rrugen e qele si dallendyshja e Filip Shirokes .Shko dallendyshe tui fluturue !
Hm, Lojėtari!

Eshtė shumė e vėrtetė qė tė diskutohet mė tutje nė kėtė temė ėshtė humbje kohe! Humbje kohe, pėr faktin se nga fshesa u kalua nė lisa dhe nuk ka kuptim tė diskutohet!

Diskutohet pėr Etiketen e sjelljes nė restorant dhe ja qė filloj tė shėndėrrohet nė mish-mash - prejardhje kombesh, elita, shtresa shoqėrore, kusherinjė antropologjik...

Pėrkundėr faktit qė u mundova tė mbetem nė temė dhe tematikėn e temės, pėrkundėr kėndvėshtrimit kritik qė kisha rreth temės, ishit pikėrisht ju qė e pėrjashtuat - eliminuat vetėveten nga tema e jo unė!

Rrugė tė mbarė Lojėtari edhe nga unė dhe mbeteni i pėrshėndetur! me kaq e kishte edhe ky seriali i juaj - filmi i metrazhit shkurtėr 25 cm
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 11-04-06, 00:16   #32
Albion
 
Join Date: 18-08-05
Location: Tokė://Europė/Dardani/
Posts: 47
Albion i vlerėsuar jo keq
Default

Jemė ēka hame, apo a jemi ashtu si hame? (aty qenka pyetja )

Mendoj qė duhet treguar njė vullnet adaptimi, pavarėsisht se a gjendesh nė njė restorant franēez, kinez apo tjetėr. Po nė tė gjitha rastet ėshtė njė rregull qė ja vlenė tė citohet nė botėn e sotme: mbushe barkun dhe mos harro ta kesh njė mendim pėr ata qė nuk kanė pas ēka tė hanė n'atė ditė, por edhe mendo se si mundesh t'u ndihmosh n'dac me tregu veten tė civilizuar.
Albion Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-06, 00:18   #33
jadore
 
jadore's Avatar
 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,225
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Default


..qe ti referohem temes ( pa lajthitje ) jap nje pershkrim qe me ka ndodhur ,dhe nderlidhem prap me temen (qe mos te me neglizhojne te tjeret pastaj,.......... se pse me pelqen gjithmone te shkruj ngjarjet qe me kane ndodhur -pra storje ( metrazhin nuk e di???)te perjetuara nga vete zonjusha elit" Jądor!
.
..dhe ndodhi keshtu.... ( emrat e personazheve nuk mund figurojne pse jane miq shkuar miqesh )..para shume viteve mora ftes nga nje familje (miq te mij ,kane femi atekohe ishin te veqel ata moshe dikund 5 dhe 3 vjeqar ) te darkoi ne nje restorant ..kisha pershtypjen qe per ata nuk ishte ne pytje shija e zgjidhjes -luhej loja cmimi i shtrejte shije e mire ,si zakonisht perfaqesuesja e elites ( etiketim ky nga nje koleg forumi nese kam te drejt ta quaj ashtu !!!)u ndal tek ajo sistemi jo mire e lire po "mire e kenaqeshem notim ne ujrat qe njoh edhe tek ushqimet kur behet fjal",proceduren e njgrenjes nuk po e pershkruaj se sipas mentalitetit tone, femi jane ata, ju lejohet dhe arsyetohet qdo gje -edhe pse ne tryezat tjera kishte dhe femi te tjere ..(besoj qe edhe nese del te drekosh ne natyr ka pak rregulla miresjelleje dhe edukat ngrenjeje-apo respekt ndaj ambijentit ) ajo qe me vrau syrin dhe veshin , ne kete rast ishte per fund te mbremjes veprimi i prinderve te atyre femive --kur erdhe llogaria e pageses ai qe paguante ne tavolinen tone (babai i ketyre femive) la dikund mbi 20 euro bakshish( si quhet Gentian, bakshishi ne gjuhen e unisuar, referenc nga fjaloret shqip- shqip!!!-ndoshta te holla dhurat per sherbimin -prap fjal e gjate per dembelet )dhe pash qe kamarjeri (snob pse atij i takojne rregullat e miresjelljes ti praktikon, jo neve te gjitheve ) me miresjellje e pyeti dy here ,se a eshte shuma ne rregull qe ai ja dhuroi -nderkoh J'ador si nje "snobe tjeter, e elites shoqerore" u mundova te justifikohem, per rremujen qe krijuam dhe e thash si ne vazhdim, po, po eshte shenje kompenzimi dhe justifikim per rremujen dhe shqetesimin qe ju krijuam ....) nderkohe ndegjoj zerin e keti miku -- jo..! keto te holla ti lash pse ashtu deshta une, jo per tjeter, se tekefundit -"klienti eshte zot" thuhet ne tregun komercial .deshte e nuk deshte ti duhesh te jesh ne sherbimin tim -une paguaj ketu --......dij qe mu sjell lokali ,dij qe mu duk e tepert koha deri sa dola nga aty ,e di qe nuk dij asgje tjeter qka kam menduar ato momente dij vetem veshtrimin e kamarjerit dhe lekuren e ftyres se tij te skuqur ..(..sot sa here kaloi ne qytet nga ai lokal me kujtohet ajo sken, dhe eshte lokali me enorm ne qytet -nga atehere kur nuk kam pas guxim te hy atje ,pra ka qene vizita e fundit atje , kete dhurate "kompleksi " e fitova nga miqet e mij per nje cmim shume te lire ,nje darke e paguar ... qfare ti besh , qeshtje egoje ,pune parimesh ...
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-04-06, 00:12   #34
jadore
 
jadore's Avatar
 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,225
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Default

...............Verejtje-!

........Qe te jem e drejte dhe konstruktive ( ti permbahem rregullit te ketij Forumi, me duhet te drejtoj kete kritike ndaj nickut J'ador, (pra vetevetes). Pranoj qe shkrimet e postuara lidhje me- Eliten-, nuk perkojne deri dikund me tematiken e lartepermendur ..( edhe pse jane te nderlidhura nese i analizojme )
.......Eshte ne vendimin e Moderatoreve dhe deshiren time, qe keto postime te fshihen ..............(.por problemi lind, qe shkrimet e nickut -Gentian-, jane ne varesi ( rezultat ) te postimeve nga J'ador, sa do te kishin keto vleren e replikes, nese lexuesi nuk e kap fillin nga erdhi nje reagim i tille!! -(keshtu, per te vetmen arsye te solidarizimit me forumistin ne fjale qe vlerat e tij te shkruara te mos humbin ) me duhet te bej dhe "kompromis "..keto shenime munden te barten ne nje teme te vecante qe ka kuptimin e saj mbi moralin, etiken dhe shoqerine ,apo ,apo .......
Megjithate, mbeshtese cilin do vendime te moderatoreve, rreth kesaj ceshtje ..
-............J'ador
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-04-06, 19:02   #35
Gentiani
...
 
Gentiani's Avatar
 
Join Date: 27-06-04
Location: Luginen e dashurise !
Posts: 4,053
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Default

Ah, Jador po vėshtirė e paske pėrjetuar shumė atė darkė!

Nuk e dij, ku gjindet ai restorant, pėrndryshe ju kisha ftuar edhe ju nė darkė, kishim ngrėnė e kishim pirė pa paguar dhe nė fund na kishte dhuruar kamarieri edhe shpėrblim qė pati fatin tė na shėrbente. Po, pra nė botėn e komercializmit klienti ėshtė mbret. Shumė e paska shpėrblyer atė kamarier, po ēfarė kamarieri ėshtė ai qė pyet klientin a ėshtė nė rregull edhe atė dy herė?! Merr lekėt i thuaj njė falėnderim dhe shkilja

Jador, kthehem gjithėsesi nė temė dhe e vazhdojmė... ky ishte njė Apéro para se tė kalojmė tek menyja kryesore ha,hahaaaaaa

Ndėrkohė, kam filluar ti zbatoj rregullat
Sapo ta kryej kthehem nė temė Ha,hahaaaa


Kush nuk i pėrmbahet temės - gjobitet dhe paguan drekėn dhe darkėn bashkė! nė rregull
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-04-06, 19:30   #36
Dilaver
 
Dilaver's Avatar
 
Join Date: 29-09-03
Posts: 2,294
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Default

Etiketa e sjelljes nė…nė….nė…nė restaurant

Mė pelqeu shkrimi i z. Kalt, them tė drejtėn pėr herė tė parė dėgjoj pėr vendosjen e thikės me teh prej veti, do tė kem nė konsiderim ketė rregull.

Nuk jam prej atyre njerezve qė ushqehen nė restorane, pos nė ndonjė rast tė vecantė, me ketė dua tė them se nė restorante nuk shkohet pėr tė mbush barkun.

U tha mė lartė se vetėm elitat, politikanet, shkencetaret, klasa borgjeze, intelektualet, afaristėt, VIP-at, duhet t’i permbahen rregullave, kodeve e sjelljeve etike nė vende publike apo nė restorane, me cka nuk mund tė pajtohem, sepse pikpamje per etiketen nuk kan vetem shtresat e caktuara tė shoqeris por ato duhet t’i posedoj secili qytetar i rėndomtė, por nėse ketu kemi njė dallim nė shkallėn e vetėdijės si edhe posedimin e informacioneve pėr ēėshtje tė caktuara te etiketes, ajo nuk do tė thote se duhet tė lejojm qė tė realizohet instinkti, gjė e cila e dallon njeriun prej krijesave tjera.

Pėrparimi tekniko- shkencor ka shėnuar rezultate tė lakmueshme sidomos nė shekullin e fundit, prandaj edhe etiketa e sjelljes duhet tė shkojė paralel me perparimet shkencore.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-04-06, 04:30   #37
Albion
 
Join Date: 18-08-05
Location: Tokė://Europė/Dardani/
Posts: 47
Albion i vlerėsuar jo keq
Default

Qenėsia dhe paraqitja

Niveli i kodifikimit tė sjelljeve tė pėrditshme gjithmonė ka treguar shkallėn e avancimit tė njė civilizimi dhe konstatimi i kėsaj evidence shpesh ka shty nė kodifikime (ekstravaganca) tė tepėrta, po ėshtė gabim tė krahasohet qenėsia dhe paraqitja (gabim qė e bėra edhe unė) kur ėshtė nė pyetje respektimi i ndjeshmėrisė sė tjetrit si nė rastin e restorantit.

Nuk i vlerėsoj si tė tepėrta rregullat qė i citoj mė lart i nderuari Kalt, janė minimale sic e tha edhe ai dhe mendoj se ato do tė duhej tė jenė nė automatizmat e cdo individi.
Albion Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-04-06, 14:57   #38
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,415
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default *

Me duhet t“i kthehem edhe njehere Gentianit. Nuk e shoh urgjente, por kam bindjen se edhe ti se shpejti do te zbutesh per t“u ulur ne tryezen tone plote me rregulla te sjelljes, te cilat jam i bindur qe i njeh me mire se shumica prej neve por qe ke deshire te polemizosh. Do ju ftoje une ne darke aty ku propozon zj.Jador, do te porositim nje meny sipas deshires se z. Kalt dhe do te hame sipas rregullave tua, ndersa ne krye te tryezes vendosim z.Dilaver sepse me duket me i drejti nga ne. Bakshishin kamarierit do tja japesh vete, konforme zhurmes qe do te bejne femijet e rritur (mos na korit). !
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-04-06, 16:26   #39
jadore
 
jadore's Avatar
 
Join Date: 23-08-05
Location: universe
Posts: 7,225
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Default

Jashte teme!
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-04-06, 16:37   #40
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default

Pėrshėndetje!

Njė fjalė e urtė popullore thotė si ėshtė vendi duhet tė bėhet kuvendi. Eshtė mirė tė ecim dhe t'ju pėrshtatemi normave/trendeve, qė na ofrojnė kuzhinat publike/restorantet duke reflektuar njė kulturė tė civilizuar tė normave normale.
Nuk duhet harruar, qė sofra kosovare ka qenė pėr shumė nga ne e vetmja mundėsi e ushqimit dhe krahasimet me tavolinat e popujėve te tjerė, kanė njė datimė me shekuj tė zhvillimit, edukimit dhe sjelljes nė atmosferat e lokaleve publike tė ushqimit /restorantet.
Para 15 viteve, ishte hera e parė qė ushqehesha nė restorant. Atė kohė mbeta i uritur nga marrja se mos po gabojė nė mėnyren e ushqimit, sepse nuk isha mėsuar tė ushqehem me pirunė dhe thikė, se njihja vetėm lugen.
Nė shoqėrim tė ndejės mundohesha tė paraqitem si vizitorė i rregullt i restoranteve, duke pėrceptuarė tė tjerėt si i pėrdornin dhe merrnin ushqimin.
Ishte hera e parė qė mora kohė tė mjaftushėme afer njė ore gjatė ushqimit, kisha njė tjetėr praktike tė ushqyerit tė ndaja njė pjatė me shumė anėtarė tė familjes dhe duke u ngutur gjatė marrjes sė ushqimit.

Mendojė qė reflektimi i ndejės, komunikimi akustikė dhe ai truporė, duhėt tė jetė i normave qė ofron ambienti ku ne ushqehemi, duke pasur parasysh kuzhinat multietnike.


Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-04-06, 22:12   #41
Luana
Luanesha
 
Join Date: 09-11-03
Posts: 14,570
Luana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėm
Default

Jashte teme!
__________________
Tė gjithė e din se si dukem, por askush se di se kush jam nė tė vėrtet!!!!!
Luana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-04-06, 23:00   #42
Paradox_13
 
Paradox_13's Avatar
 
Join Date: 06-02-06
Posts: 13,720
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Default

Jashte teme!
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-04-06, 02:03   #43
halla e madhe
 
halla e madhe's Avatar
 
Join Date: 07-12-04
Posts: 11,632
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Default

Etiketa e sjelljes ne restorant, eshte sikurse ne shkolle, qe vleresohen nxenesit e mire dhe ata te dobet. Ashtu edhe etiketa e sjelljes mirret prej secilit me mundesite qe ka individi, por nganjehere po kujtohem qe para pesedhjete apo me shume vitesh nuk kane ekzistuar keto rregulla tek populli yne, me bene me dije se tash kemi thy rekorde jo vetem ne etiketen e sjelljes neper restorante, por ne te gjitha sferat e jetes...Mos e merrni me siklet, pasi halla ne pleqerine e saj i mesova keto rregulla, s'mbetet kush anash...Kurre nuk eshte vone te mesojme
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-04-06, 00:28   #44
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default

Ndryshuar


Bond

Last edited by Bond; 15-04-06 at 00:41.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-04-06, 00:34   #45
Luana
Luanesha
 
Join Date: 09-11-03
Posts: 14,570
Luana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėm
Default

NdryshuarBond


__________________
Tė gjithė e din se si dukem, por askush se di se kush jam nė tė vėrtet!!!!!

Last edited by Bond; 15-04-06 at 00:41.
Luana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 03:36.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.