Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 06-10-03, 19:26   #1
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default MUHAMEDI S.A.S . PROFET I SHPATES APO I PAQES

TE NDERUAR DEBATOR TE FORUMIT.Qdo shkrim duhet bazur ne fakt , qofshin ato qe na pelqejn ose jo.

Tema e hapur nuk ka qellim te ben ulje dhe ngritje e ndoj profeti , vetem te analizoj shkrimet e disa debatoreve te cilet i ikin kesaj te vertete , por e verteta duhet shkruar edhe nese ka gjera qe nuk na pelqejn , ashtu siq shkruhet kunder Bibles "nuk ka baza" atehere te bejm nje studim se bashku dhe te shkojm deri te e verteta.

Dikush shkruan se si debator e mohoj Kuranin ne asnje menyrė jo , por nuk e pranoj ne fakt si liber te ardhur nga qielloi enklazi per besimtaret musliman, por me vonė do te futem edhe ne ndryshimet e verseve me fakt (ajeteve ) se nga kush u shkruan dhe cilat nuk u pelqyen.

E verteta deshiron fakte , te shumten e rasteve me kan ardhur postime se urrej islamin qka une e hudhi posht , por ne fakt kam deshirė dhe vullnet pune qe studimet teologjike ti dergoj ne rrugen e drejt.

Baza kryesore e nje studimi janė librat e shkruara te cilat gjinden sot dhe qe kan egzistuar qe moti, pretendimet se islami eshte e vetmja fe e vertet , jo nga urrejtja por ne gjerat studijuse faktike nuk lidhet me ato shkrime te disa debatorve, seshte qellimi garues se cila fe eshte me e verteta por qellimi eshte se qka fshihet pas te vertetes ose se paku pse nuk shkruhet e verteta.Kemi hasur me para ne shkrime te ndrysheme se Bibla eshte e pa vertet e pa bazuar ne fakte , disa e kan shkruar se ajo eshte vetem ne versionet e Lukes , Markut , Gjonit dhe Palit , por edhe keto ne fakt i kam shkruar ne menyre faktike.

Per te mos e zgjatur kalojm ne temen e hapur ku ne kete bazohem vetem ne shkrimet fzktike nga besimtaret islam dhe nga vete shkrimet Kuranore.

Ndoshta dikuj do ti vije merzi te lexoj ose do ta ndien veten te prekur por siq e dijm ne tersi te gjithė eshte kohė kur lirin e fjales e kemi te lirė , por sdo te thot ashtu si ne deshirojm , por do te thot ashtu si te tjeret kan shkruar , dhe te bazuar ne kete hedhi njė dritė ne pengesen propaganduse te disa debatoreve.Me nderime dhe lexim te kendeshem:Biseda e Allahut me engjujt ne bazė te Kuranit:

Dhe kujtoje kohen , o njeri,kur Zoti u tha engjujve:Une po shkoj te caktoj njė zevendes nė tokė :ata thanė:A do te kroijosh njerez te tillė qe te krijojn qrregullime dhe do tė bejn gjakėderdhje ne tė, kurse ne te madherojm Ty dhe te lavdrojm Ty dhe Tė konsiderojm Ty te shenjt!Allahu u tha :Une e di atė qe ju nuk e dini.(2:31)

Ky dijalog ne mes engjujve dhe zotit eshte hutues , sepse qdo liber mbi historin religjioze deshmon se engjujt kan pasur mendim te drejtź.Nese eshte ashtu , atehere pse Zoti refuzoj te pranojė keshillen e tyre apo te miratoj kundershtimin e tyre per planin e Tij.Kjo , me te vertet ishte njė kundershtim me profecin dhe ne fund te fundit edhe me vetė pejgamberllakun e Vules se profeteve , Muhamedin.

Kurani permend shumė ilustrime historike påer te vertetuar kėtė pikė.Faza e parė e profeteve eshte paraqitur nga Kurani si njė standard per reformen religjioze apo per predikim.

Muslimanet e parė detyroheshin te shriheshin per toke nen diellin perrzhites.Gurė te zjarrte viheshin mbi krahroret e tyre:ata terhiqeshin zvarre neper rruget e Mekes si shtazet e ngordhura , mbeteshin te uritur e te etur, futeshin neper qeli te errta, plaqkiteshin pasurit e tyre, shkatrroheshin familjet e tyre.Po ashtu edhe profeti u qellua me gurė nga vagabondat e nga rrugaqet dhe u perzu e u godit nga djemt e djallzuar derisa kalldremat e Taifes u skuqen nga gjaku i tij, pos kesaj aj edhe ne fushė betejen e Ohodit u lendua rėndė.Muhamedi dhe ithtaret e tij keto vuajtje dhe mundime i perjetuan per njė kohė te gjatė me durim e me qendres . Ska dhunė ne qeshtjen e fesė (2:257)

Metodat e predikimit te Muhamedit.

"Kur qdo metod e bindjes gjate predikimit 13 vjeqar deshtoi , profeti e kapi shpaten , kjo shpatė e largoi te keqen dhe i shleu veprat e keqija , papastertin e zemres dhe ndyetesin e shpirtit .Jo vetem kaq por shpata beri diq me teper.Kjo ua largoi verberin dhe keshtu ata filluan te shifnin diten e vertetesis , dhe kjo shpatė gjithashtu e sheroi semundjen e tyre te arrogances , arroganc e cila pengon njerezit per te pranuar vertetesin...qafat e palakueshme dhe kokat krenare u perulen me modesti"-(Molana Abul Ala Modudi)Muhamedi predikoj islamin duke e mbajtur shpaten ne njė dorė kurse Kuranin ne doren tjeter (Prof.Wilfred Cantwel Smith)Zoti e permend te njejtin princip duke bėrė njė pyetje retorike , duke iu drejtuar profetit-"Dhe sikur te kish zbatuar Zoti i yt deshiren e tij,vertet te gjithė njerezit neper tokė do te kishin pranuar besimin.Atehere pra a ti do ti detyrosh me dhunė te behen besimtar. (10:100)

Prapseprap pikpamja se Islami u perhap me forcė fatkeqsisht mbrohet edhe vete nga disa lidere musliman.Ata si orientalistet , jeten e profetit e ndajnė ne dy faza :Ne fazen e Mekkes dhe atė te Medines.

Ata janė te mendimit se ai ne Mekkė ishte i dobet dhe i pafuqishem , andaj tregoi sjellje te bindjes dhe kompromise te bashkegzistences paqsore.Pastaj , ne Medinė kur arriti fuqinė iu drejtua shpates :Sipas ketyre mendimtarve , po te mos vepronte ai ne kete menyrė , nuk do te kishte revolucion shpirteror ne Arabi dhe as nuk do te perhapej Islami.I ndjeri Molana Abul Ala Modudi qe njė udheheqes paraushtrues i kesaj pikpamje :Ne librin e tij "Al-xhihad Fil Islam " ai shkruan:

"I derguari i Allahut per 13 vjet me rradhė i ftoj arabet qe ta pranojn islamin.Per kete qellim ai shfrytezoi qdo mjet te mundeshem te bindjes u paraqiti argumente dhe prova te pakushtezushme , u tregoi mrekullit dhe vuri para tyre jeten e vetė si njė shembull te devotshmeris dhe te moralit:Shkurt ai perdori qdo mjet te mundeshem komunikimi por populli i tij refuzoj ta pranoj Islamin"

"Kur qdo metod e bindjes deshtoj profeti kapi shpaten"

ndersa dr R.Rozu thotė:Gjeneralet e Muhamedit predikuan Islamin duke mbajtur shpaten ne dorė e Kuranin ne doren tjeter.Smithi thekson se nuk sihin gejneralet (Kalifet) por ishte vete Profeti i cili e predikoj fen Duke mbajtur shpaten ne njren dorė kurse Kuranin ne te tjetren .Gjorgj Sale shkruan :Kur ndjekesit e Profetit iu shtuan per nga numri , atehere ai deklaroi se Zoti e ka lejuar atė qe te sulmoj mosbesimtaret me qellim qe te zhduket idhujtaria dhe te stabilizohet religjioni i vertet.Dr C.G. Fanderi i cili gjatė pjese se fundit te shekullit XIX i angazhuar aktivisht ne punen misionare ne mesin e muslimaneve indian ne vepren e tij " Profeti fals i Islamit " shkruan :

1.Gjatė 13 viteve Muhamedi e perhapi dhe e predikoi fenė e tij te re ne bazė te kushteve te pajtushmeris dhe me durim te madhė.

2.Tani nė Medinė ai u bė Al-Nabio Bis sejf (profet i shpates)

3.Nese ne e studijojm sjelljet e ithetareve te Muhamedit , ne shofim se ata ishin te mendimit se nuk eshte e domosdoshme per ta qe te ndjekin ndonje kod religjioz dhe moral.Zoti nga ata kerkoj vetem njė gjė: se ata duhet te luftojnė per hir te Zotit me shpata , shigjeta dhe kama per te vazhduar vrasjen.Te njejten e shkruan dhe Aloj Sprangleri , Henri Kope , Vashington Irving dhe te tjerė.

Por qe te kthehemi ne shkrimet e studijuese Islam qe shkruan mbi keto rrethana.

Si Molana dhe orientalistet janė te mendimit se Islami ka njė natyre dhune.

Molana Modadiu i perkrah pikpamjet e perdredhura te sir Villiam Murit rreth profetit dhe Islamit.Ne biografinė e tij mbi profetin , te cilin ai e shkroi "Profet fals i Islamit" sipas kerkeses se Dr. Fanderit, sir Villiam Muri thote: "Shpata e Muhamedit dhe Kurani janė armiqet me fatal te civlizimit , te lirisė dhe te vertetes qe bota deri me tash ka njohur"

Lideri i madh Gandi ishte njeri mjaft mendjehollė , andej ai e korigjoi veten dhe ne gazeten e tij "Young India " shkroi : Sa me shumė qe studijoj po zbuloj se forca e Islamit qendron ne shpatė.Duke i emertuar muslimanet ne parti politike Molana ia jep profetit poziten e barabart te nje lideri te njė partie politike , duke ia dhenen moralet e njė politikani ku prap ndet te tjera shkruan " Pas kesaj Profeti u dergoj thirrje shteteve fqinje , dhe ai spriti se a u pranuan keto thirrje apo jo , dhe fill pas ardhjes se fuqis ai filloi konfliktin me Perandorin romake"

Per kete tem njė sikh (anetar i sikhzmit) objektiv shkruan " Ne fillim armiqet e profetit ia benė te veshtirė e te rend jeten atij dhe ithtareve te tij, aq sa profeti i keshilloi ithtaret e vet ta braktisin atedheun e tyre dhe te mirgojnė ne Medinė .Ai me shumė e preferoi mergimin sesa te luftoj kunder popullit te vet por kur shtypja e tejkaloj qdo kufi te tolerances ai e mori shpaten e tij ne vetembrojtje" (Libri Vrasja ne emer te Allahut f 22)Vazhdon....Kontraditat e Kuranit


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 08-10-03, 02:16   #2
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Re: MUHAMEDI S.A.S . PROFET I SHPATES APO I PAQES

TE NDERUAR DEBATOR TE FORUMIT.Qdo shkrim duhet bazur ne fakt , qofshin ato qe na pelqejn ose jo.

Tema e hapur nuk ka qellim te ben ulje dhe ngritje e ndoj profeti , vetem te analizoj shkrimet e disa debatoreve te cilet i ikin kesaj te vertete , por e verteta duhet shkruar edhe nese ka gjera qe nuk na pelqejn , ashtu siq shkruhet kunder Bibles "nuk ka baza" atehere te bejm nje studim se bashku dhe te shkojm deri te e verteta.

Dikush shkruan se si debator e mohoj Kuranin ne asnje menyrė jo , por nuk e pranoj ne fakt si liber te ardhur nga qielloi enklazi per besimtaret musliman, por me vonė do te futem edhe ne ndryshimet e verseve me fakt (ajeteve ) se nga kush u shkruan dhe cilat nuk u pelqyen.

E verteta deshiron fakte , te shumten e rasteve me kan ardhur postime se urrej islamin qka une e hudhi posht , por ne fakt kam deshirė dhe vullnet pune qe studimet teologjike ti dergoj ne rrugen e drejt.

Baza kryesore e nje studimi janė librat e shkruara te cilat gjinden sot dhe qe kan egzistuar qe moti, pretendimet se islami eshte e vetmja fe e vertet , jo nga urrejtja por ne gjerat studijuse faktike nuk lidhet me ato shkrime te disa debatorve, seshte qellimi garues se cila fe eshte me e verteta por qellimi eshte se qka fshihet pas te vertetes ose se paku pse nuk shkruhet e verteta.Kemi hasur me para ne shkrime te ndrysheme se Bibla eshte e pa vertet e pa bazuar ne fakte , disa e kan shkruar se ajo eshte vetem ne versionet e Lukes , Markut , Gjonit dhe Palit , por edhe keto ne fakt i kam shkruar ne menyre faktike.

Per te mos e zgjatur kalojm ne temen e hapur ku ne kete bazohem vetem ne shkrimet fzktike nga besimtaret islam dhe nga vete shkrimet Kuranore.

Ndoshta dikuj do ti vije merzi te lexoj ose do ta ndien veten te prekur por siq e dijm ne tersi te gjithė eshte kohė kur lirin e fjales e kemi te lirė , por sdo te thot ashtu si ne deshirojm , por do te thot ashtu si te tjeret kan shkruar , dhe te bazuar ne kete hedhi njė dritė ne pengesen propaganduse te disa debatoreve.Me nderime dhe lexim te kendeshem:Biseda e Allahut me engjujt ne bazė te Kuranit:

Dhe kujtoje kohen , o njeri,kur Zoti u tha engjujve:Une po shkoj te caktoj njė zevendes nė tokė :ata thanė:A do te kroijosh njerez te tillė qe te krijojn qrregullime dhe do tė bejn gjakėderdhje ne tė, kurse ne te madherojm Ty dhe te lavdrojm Ty dhe Tė konsiderojm Ty te shenjt!Allahu u tha :Une e di atė qe ju nuk e dini.(2:31)

Ky dijalog ne mes engjujve dhe zotit eshte hutues , sepse qdo liber mbi historin religjioze deshmon se engjujt kan pasur mendim te drejtź.Nese eshte ashtu , atehere pse Zoti refuzoj te pranojė keshillen e tyre apo te miratoj kundershtimin e tyre per planin e Tij.Kjo , me te vertet ishte njė kundershtim me profecin dhe ne fund te fundit edhe me vetė pejgamberllakun e Vules se profeteve , Muhamedin.

Kurani permend shumė ilustrime historike påer te vertetuar kėtė pikė.Faza e parė e profeteve eshte paraqitur nga Kurani si njė standard per reformen religjioze apo per predikim.

Muslimanet e parė detyroheshin te shriheshin per toke nen diellin perrzhites.Gurė te zjarrte viheshin mbi krahroret e tyre:ata terhiqeshin zvarre neper rruget e Mekes si shtazet e ngordhura , mbeteshin te uritur e te etur, futeshin neper qeli te errta, plaqkiteshin pasurit e tyre, shkatrroheshin familjet e tyre.Po ashtu edhe profeti u qellua me gurė nga vagabondat e nga rrugaqet dhe u perzu e u godit nga djemt e djallzuar derisa kalldremat e Taifes u skuqen nga gjaku i tij, pos kesaj aj edhe ne fushė betejen e Ohodit u lendua rėndė.Muhamedi dhe ithtaret e tij keto vuajtje dhe mundime i perjetuan per njė kohė te gjatė me durim e me qendres . Ska dhunė ne qeshtjen e fesė (2:257)

Metodat e predikimit te Muhamedit.

"Kur qdo metod e bindjes gjate predikimit 13 vjeqar deshtoi , profeti e kapi shpaten , kjo shpatė e largoi te keqen dhe i shleu veprat e keqija , papastertin e zemres dhe ndyetesin e shpirtit .Jo vetem kaq por shpata beri diq me teper.Kjo ua largoi verberin dhe keshtu ata filluan te shifnin diten e vertetesis , dhe kjo shpatė gjithashtu e sheroi semundjen e tyre te arrogances , arroganc e cila pengon njerezit per te pranuar vertetesin...qafat e palakueshme dhe kokat krenare u perulen me modesti"-(Molana Abul Ala Modudi)Muhamedi predikoj islamin duke e mbajtur shpaten ne njė dorė kurse Kuranin ne doren tjeter (Prof.Wilfred Cantwel Smith)Zoti e permend te njejtin princip duke bėrė njė pyetje retorike , duke iu drejtuar profetit-"Dhe sikur te kish zbatuar Zoti i yt deshiren e tij,vertet te gjithė njerezit neper tokė do te kishin pranuar besimin.Atehere pra a ti do ti detyrosh me dhunė te behen besimtar. (10:100)

Prapseprap pikpamja se Islami u perhap me forcė fatkeqsisht mbrohet edhe vete nga disa lidere musliman.Ata si orientalistet , jeten e profetit e ndajnė ne dy faza :Ne fazen e Mekkes dhe atė te Medines.

Ata janė te mendimit se ai ne Mekkė ishte i dobet dhe i pafuqishem , andaj tregoi sjellje te bindjes dhe kompromise te bashkegzistences paqsore.Pastaj , ne Medinė kur arriti fuqinė iu drejtua shpates :Sipas ketyre mendimtarve , po te mos vepronte ai ne kete menyrė , nuk do te kishte revolucion shpirteror ne Arabi dhe as nuk do te perhapej Islami.I ndjeri Molana Abul Ala Modudi qe njė udheheqes paraushtrues i kesaj pikpamje :Ne librin e tij "Al-xhihad Fil Islam " ai shkruan:

"I derguari i Allahut per 13 vjet me rradhė i ftoj arabet qe ta pranojn islamin.Per kete qellim ai shfrytezoi qdo mjet te mundeshem te bindjes u paraqiti argumente dhe prova te pakushtezushme , u tregoi mrekullit dhe vuri para tyre jeten e vetė si njė shembull te devotshmeris dhe te moralit:Shkurt ai perdori qdo mjet te mundeshem komunikimi por populli i tij refuzoj ta pranoj Islamin"

"Kur qdo metod e bindjes deshtoj profeti kapi shpaten"

ndersa dr R.Rozu thotė:Gjeneralet e Muhamedit predikuan Islamin duke mbajtur shpaten ne dorė e Kuranin ne doren tjeter.Smithi thekson se nuk sihin gejneralet (Kalifet) por ishte vete Profeti i cili e predikoj fen Duke mbajtur shpaten ne njren dorė kurse Kuranin ne te tjetren .Gjorgj Sale shkruan :Kur ndjekesit e Profetit iu shtuan per nga numri , atehere ai deklaroi se Zoti e ka lejuar atė qe te sulmoj mosbesimtaret me qellim qe te zhduket idhujtaria dhe te stabilizohet religjioni i vertet.Dr C.G. Fanderi i cili gjatė pjese se fundit te shekullit XIX i angazhuar aktivisht ne punen misionare ne mesin e muslimaneve indian ne vepren e tij " Profeti fals i Islamit " shkruan :

1.Gjatė 13 viteve Muhamedi e perhapi dhe e predikoi fenė e tij te re ne bazė te kushteve te pajtushmeris dhe me durim te madhė.

2.Tani nė Medinė ai u bė Al-Nabio Bis sejf (profet i shpates)

3.Nese ne e studijojm sjelljet e ithetareve te Muhamedit , ne shofim se ata ishin te mendimit se nuk eshte e domosdoshme per ta qe te ndjekin ndonje kod religjioz dhe moral.Zoti nga ata kerkoj vetem njė gjė: se ata duhet te luftojnė per hir te Zotit me shpata , shigjeta dhe kama per te vazhduar vrasjen.Te njejten e shkruan dhe Aloj Sprangleri , Henri Kope , Vashington Irving dhe te tjerė.

Por qe te kthehemi ne shkrimet e studijuese Islam qe shkruan mbi keto rrethana.

Si Molana dhe orientalistet janė te mendimit se Islami ka njė natyre dhune.

Molana Modadiu i perkrah pikpamjet e perdredhura te sir Villiam Murit rreth profetit dhe Islamit.Ne biografinė e tij mbi profetin , te cilin ai e shkroi "Profet fals i Islamit" sipas kerkeses se Dr. Fanderit, sir Villiam Muri thote: "Shpata e Muhamedit dhe Kurani janė armiqet me fatal te civlizimit , te lirisė dhe te vertetes qe bota deri me tash ka njohur"

Lideri i madh Gandi ishte njeri mjaft mendjehollė , andej ai e korigjoi veten dhe ne gazeten e tij "Young India " shkroi : Sa me shumė qe studijoj po zbuloj se forca e Islamit qendron ne shpatė.Duke i emertuar muslimanet ne parti politike Molana ia jep profetit poziten e barabart te nje lideri te njė partie politike , duke ia dhenen moralet e njė politikani ku prap ndet te tjera shkruan " Pas kesaj Profeti u dergoj thirrje shteteve fqinje , dhe ai spriti se a u pranuan keto thirrje apo jo , dhe fill pas ardhjes se fuqis ai filloi konfliktin me Perandorin romake"

Per kete tem njė sikh (anetar i sikhzmit) objektiv shkruan " Ne fillim armiqet e profetit ia benė te veshtirė e te rend jeten atij dhe ithtareve te tij, aq sa profeti i keshilloi ithtaret e vet ta braktisin atedheun e tyre dhe te mirgojnė ne Medinė .Ai me shumė e preferoi mergimin sesa te luftoj kunder popullit te vet por kur shtypja e tejkaloj qdo kufi te tolerances ai e mori shpaten e tij ne vetembrojtje" (Libri Vrasja ne emer te Allahut f 22)Vazhdon....Kontraditat e Kuranit"Kur eshte e paqdrejt te thuhet se Islami i futi njerezit ne Islam me shpatė ,ashtu eshte e padrejt te thuhet se shpata nuk luajti asnjė rol nė perhapjen e Islamit"

Me pak se dy vjet pas Hixhres (Mergimi i profetit nga Mekka ne medinė) es-habėt e tij u konfrontuan me mijera Mekkas te vendosur per te fshirė e per te zhdukur Islamin,Profetin e tij dhe ithtaret e tij . Ishte agimi i sė premtes me 17 Mars te vitit 623 (17 Ramazan ne vitin 2 pas Haxhires) kur mekkasit me 700 deve dhye me nje kaloresi prej 100 kuajsh filluan te zbresin kah lugina e Bedrit nga shpati i Alkankalit-20 mila ne jugė te Medines.E nga ana e tjeter , ishin vetem 313 mysliman ne mbrojtje te Islamit.Ata kishin vetem dy kuaj dhe ishin aq te paarmatosur sa qe kur gjatė luftes iu thy shpata e Ukkashahut, Profeti mundi vetem ta zavendsoj atė me njė "dajak" , te cilin ai e predori ne vend te shpates.Situata e tyre ishte bere aq e veshtirė dhe deshperuese sa qe profeti duke derdhur lot e luti Zotin -"O Allah , nese ky grup i vogel i myslimaneve do te zhduket e asgjesohet sot , askush nuk do te mbetet per adhurimin tend"

Siq shkruan Montgomeri Watt:Ebu Xhehli duke marrė me mend shpresonte se do tė lirohet njehere e pergjithmon nga Muhamedi. Will Duranti pajtohet me Watin " Sikur Muhamedi te pesonte disfata , karriera e tij do te kishte mundur te perfundonte njehere e pergjithmon"

Mirpo , shpresat e Ebu Xhahlit nuk u plotsuan dhe myslimanet me sukses e mbrojten veten kunder forcave shumė me te armatosura dhe me te mira te Mekkes"

Ne mesin e ketyre 313 ishin edhe Ebu Bakri , Omeri, Osmani, dhe Aliu te cilet u bene kalif te profetit . Por duhet cekur se aty ishin edhe Auf bin Harith , Omer bin Sallimah , Muavidh dhe shumė te tjerė qe u vranė atė ditė.Tre es-hab te medhenj te cilet me vonė trimerisht luftuan per te mbrojtur fen ishin Sad bin Abi Vakkasi,Ebu Ubejdah bin al-Xherah dhe Khalid bin Validi.Qka kan qenė keta njerez para ardhjes se islamit. Will Durant shkruan :- Ne nomenklaturen te pakujdeseshme te grekeve, te cilet tėrė popullsin e gadishullit e quajten Sarakenoi (saracens) qe ne menyrė te duksheme ka dallim nga arabishtja (sherkiun i.e lindjes) .

Mė par ata quheshin Scenite Arabs -arabet qe jetojn ne qadra( dal nga fjala greke scene - qader a tend) Ata jetonin ne njė tokė shterp dhe problemet e komunikacionit qendronin mbi vetmjaftushmerin fisnore. Arabi nuk tregonte besnikeri ndaj asnjė grupi me te madhe se fisi i vetė , por intensiteti i devotshmeris se tij ndryshon anasjelltas nga shtrirja e tij:- per fisin e vetė ai bente me vetdije gjithqka qe njerez te civilizuar bejnė vetem per vendin , religjionin dhe racen e tyre d.m.th genjejn , vjedhin , vrasin dhe vdesin.Arabi i jepte mendim veshtrues jetes se pas vdekjes (e futur ne Kuran) :Ai e ofronte sakrificen njerzore , ai e adhuronte gurin e "shenjt".Qendra e adhurimit te gurit ishte Mekka.Ne ditet pre-islamike , mbrenda Kabes (Qabes) ishin te vendosur disa idhuj qe supozohej se i reprezentonin "zoterat" .Zoti me i madhe i Mekkes ishte Hubali -njė idhur i berė nga njė lloj druri, por per Hixhaz tri perendeshat Lata, Manata dhe Uza , kishin krenari per poziten si bijat e Zotit.Arabet nga palma e hurmes e benin nje lloj ver qe e ngriste lart drejt fluturimeve poetike dhe romantike, sepse ata jetonin vetem me disa hurma dhe pak qumesht deve.Jeta e arabit rrotullohej ne mes dashuris dhe luftes dhe hakmirrej shpejt per fyerje dhe lendim , jo vetem per hirė te vetes por edhe per hir te fisit te vetė.

Vet mbrojtja i beri muslimanet aq te angazhuar sa qe shumė pak kohė u mbetej te perhapin fen islame.Gjate nje lufte te gjatė ne mes te arabeve dhe perfaqsuesve te Islamit ne janar te vitit 630 u fitua Mekka.Armiqesit ne mes tyre do te vazhdojn deri ne mars te vitit 628 kur armpushimi ne mes paganeve arab dhe muslimaneve do te arrihet marrveshja e quajtur Mrrveshja e Al-Hudejbiaut.Perse luftuan muslimanet per te perhapur fenė?

Kushtet e armpushimit dukeshin aq te degraduara sa qe Omeri nuk mundi te permbahej dhe e pyeti profetin Muhamed:Perse te derzohemi ne njė menyrė aq te ulet kunder nderit dhe religjionit tonė ;Kishin kaluar vite ne luft per perhapjen e islamit....Mekkasit ia epnin emrin . Mirpo ishte ai armpushimi nga konflikti i armatisur qe i dha profetit me shumė kohė per te perhapur fen e tij dhe shtrirja e suksesit te tij mund te matet nga numri i njerezve te cilet marrshuan bashk me tė per ne Meek, dihet se edhe profeti mori pjese ne disa beteja.Deri ne janar te vitit 630 kur u fitua Mekka forca me e madhe e profetit kishte vetem 3000 veta, kjo ishte fuqia e muslimaneve qe e mbrojti Medinen , atehere kur kjo ishte e rrethuar nga njė ushtri prej 10.000 arabeve.Shumica e musliamneve ne Medinė u takonin dy fiseve arabe , fisit Aos dhe fisit Khezeazh dhe keta ishin ata te cilet e kishin ftuar Muhamedin ne Medinė , mirpo profeti kerkoj njė lloj mbrojtje nga ata.Kur ata u takuan me profetin ne Akabah ai tha: Une e lidhi kete pakt me ju me kusht se besnikeria qe me perbetoheni , ju detyron t,me mbroni ashtu siq i mbroni gratė dhe femijet e juaj..Prijesi i Kherzaxheve Bara i cili u ngrit te pergjigjej , kapi doren e profetit dhe tha :

" pasha atė Qenie qe te dergoi ty me vertetesi , ne do te ruajm ty ashtu siq do ti ruajm ata"

Keta ishin ata njerez te cilet kishin udhetuar terė rrugen nga Jethrebi (Medina ) per ne Meek qe tia ofrojn profetit -shpatat e tyre dhe njihen si Ansarė (ndihmtarė)Ne Konfliktet a armatisura ne Benu Mustalikun u roberuan me shumė se 100 veta , ne betejen e Badrit u zunė rob 72 veta , dy prej tyre u denuan me vdekje ne vetdijen e profetit dhe te tjeret u liruan pasiqe paguan kompenzimin , dhe ky kompenzim paguhej duke mesuar shkrimin dhe leximin nga te robruarit per femijet e Ansarėve. Si te quajm pra ketė , vrasje me dijen e profetit?

Profeti i shenjt e pat derguar Dihja bin Kalifa al-Kalbin si njė perfaqsues te Cezari:Gjatė kthimit te tij Dihja i cili ishte duke e mbajtur dhuraten bizantine per Profetin e shenjt u plaqkit nga Al-Hunejdi dhe anetaret e fisit Xhurham :Profeti i shenjt " e dergoi" njė ekspedit nen komande e Zejb b.Harithit per ti denuar Al-hunejdin dhe nashkpuntoret e tij. Pas nje pergjakje te madhe disa nga roberit e zenė te fisit Xhurham u liruan pasiqe u penduan :Perse ekspedit nga profeti?

Bashir b.Sadi me sukses e udhehoqi njė ekspedit te derguar nga profeti kunder Ghatfanit i cili kishte aleancė me jahudit e Medines dhe me paganet e Mekkes , aty u xun disa rob por nuk dihej gje per fatin e tyre.Po ashtu u dergua njė ekspedit per te denuar B.Bani Kalbin sepse njė grup nga fisi B.Urejnah i cili jetonte ne mesin e B Kalbit erdhi ne Medinė me pikllim pikllim te madhė dhe e pranoj Islamin.Pasiqe ata vuanin nga ethet , u derguan ne kullosat e profetit qe te ken qumesht dhe ushqim te mirė , por kur u sheruan dhe u benė te shendosh ata e vran njė bari dhe vodhen 15 deve.Keta u denuan per shkak te ketij krimi te berė.Abu Sufjani armiku i perbetuar i Islamit i cili e perqafoi fen islame mu ne rastin e hyrjes triumfale te profetit ne Mekkė e shikonte ushtrin muslimane nga njė lartesi afer qytetit :Axha i profetit Abbasi ishte me tė.Atė qe e pa Abu Sufjani eshte permendur ne menyrė te shkelqyeshme nga studjusi Martin Lingsi:

"Trupat kalonin njera pas tjetres , dhe me kalimin e qdonjeres prej tyre Abu Sufjani pyeste se ksuh janė keta , dhe qdo here ai quditej , ose per shkak se fisi ne fjalė gjerė tani ishte shumė larg nga rrethi i influences se Kurejshve , apo per shkak se ai tani ishte ne armiqsi ndaj profetit , siq ishte rasti i Ghatafanive , fisi i Ashxhes , njerin nga flamujt e te cilit ishte i bartur nga Nuejmi ish shoku i tij dhe i Sufejdit;.Prej tė gjithė arabeve tha Abu Sufjani , keta ishin armiqt me te idhet te Muhamedit" Ne po kete ditė u shpall amnestia e pergjithshme e armpushimeve dhe ketu nxjerrim nje dialog ne mes te profetit dhe Abu Sufjanit i cili i komentoj profetit se qka kishte then Sad.b.Ubejda " O Abu Sufjan kjo eshte dita e gajkderdhjes , dita kur i pacenuari do te jete i poshteruar, dita e poshterimit te Zotit ndaj Kurejshve (Fisi i Muhamedit)" Kurse profeti iu pergjegj :-"Kjo eshte dita e meshires , dita ku Zoti i lartesoi Kurejshet , u shpall amnesti e pergjitheshme " dhe duke perdorur fjalet e Jusufit te permendura ne Kuran Muhamedi tha: "Me te vertet unė them ashtu siq tha vellau i im Jusufi:Sot nuk ka qortim kunder jush : Allahu ju faltė :Ai ėshtė me i meshirshem prej te gjithė atyre qe bejn meshirė" (12:93)Faza e fundit e jetes se profetit te shenjt fillon me fitoren e Mekkes dhe mbaron me vdekjen e tij :Aty paten shtatė ekspedita gjatė kesaj kohe.Nė tri nga keto fare nuk u be luft dhe as nuk u zu asnjė rob:Ne kater ekspedita te tjera u zunė me shumė se 6000 rober sidomos ne betejen e Humenit: Profeti i shenjt e pat kaluar femijerin e tij bashk me njėrin nga bajraktaret e zanun rob.Ne mesin e te brurgosurve ishte njė plakė qe beri protest kunder zenjes se saj duke thėnė" Pasha Zotin une jam motra e kryetarit juaj" .Ajo plakė u soll para Profetit i cili e liroi se ajo me te vertet ishte njera nder motrat e tij nė shpirt, Shejma. Profeti ia shtroi qelimin dhe i tha te ulet.Me sy te perlotur ajo pyeti per Halimen , nena e saj ne shpirt.Aty skishte fjalė qortimi.Profeti nuk beri pyetje se perse fisi nuk ka menduar per birin e tyre ne shpirt para se te shkonin ne luft.Ne vend qe te bente kete pyetje ai tha :Sa u perket atyre qe me takojn mua dhe qe i takojn Abdul Mattalibit , janė te tuat, merrni dhe janė te liruar, kur muslimanet e tjere degjuan kete ata than : Qka na takon ne i takon profetit, dhe aty per aty ia sollen robet e tyre.Prandaj per kete miresi qe ata e pranuan si profet u liruan 6000 veta.Profet gjithashtu ne emeroi edhe komanden e shoqeris myslimane ne rritje ne Havazin , sepse Harithi i vellau i te atit te profetit insistonte qe tere fisi Havazi te konsiderohet si fis i tij.Vazhdon ...Ekspedita per ne Fuls
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 09-10-03, 13:00   #3
mirsad
 
Join Date: 09-10-03
Location: stamboll
Posts: 262
mirsad has disabled reputation
Send a message via ICQ to mirsad
Default

bismillahirrahmanirrahijm_me emerin e allahut gjithemeshireshmit meshir plotit--i nderuar psikolog shpreh kenaqesite e mia per shkresen tuaj pa marre parasyshe mendimet tua te gabuara_--mesa shikoj un ju flisni nga suedia dhe jeni Kristi gjinaj--i nderuar ju keni shkruajtur mire historine islame por jeni munduar te modifikoni disa gjera qe nuk ju pelqejne juve edhe pse keto gjera nuk jane te verteta apo nuk kane ate shpjegim qe keni thene ju-i nderuar ju thoni jam mbeshtetur te k librat e muslumaneve por nga keto libra jane vetem libri i EBUL ALA E MEVDUDİUT DHE İ MARTİN LİNGSİT-- librat e tjere jan libra te orientalistave psikolog ju beni disa pyetje perse kjo gje u be me dijenine e pejgamberit pergjigja eshte kjo pasi qe pejgamberi ju kishte dale borgjit apo si te themi me mire ua kishte treguar te verteten nuk kishte se ēte bente kur un ti te them daj dhe ti me thua mua qen ēfar mundem te bej un ti vetem se te perdori dhunen ndaj teje por kjo eshte pergjigjja ime per te marre nje pergjigjje tjeter te lutem lexoj edhe me me kujdes librat e dijetyareve islam--mos u bazo vetem tek librat e orientalisteve dhe mos u mundo te perdorish nje mjeshteri duke e treguar veten si njeri i dialogut ku ti ke nje armiqesi te madhe kunder islamit--un kisha lexuar edhe nje gje ku ti thoje me duhet te shkruaj ne internet sepse islamin po e mbrojne shume e ne kristjanet duhet te punojme me shume_kristi ti e di shume mire kur ne nje debat qe kaloi mes isait dhe shokeve te tije ishte se disa njerez qelluan me shpate njerin nga shoket e iasit e ateher perse ndodhi kjo gje? ti thua kur'ani nuk eshte liber hyjnor mundesh me me treguar se ēfar libri eshte? te lutem mos e ngaterro mbledhjen e kuranin nga hz omer hz osman si shkrim apo modifikim i tij! pra nuk eshte i shkruajtur si ingjili ne 400 kopje e pastaj me konsulte jane lene vetem 4 lloje.bile desha te them se ingjili ne gjuhen kurde ne turqi flet se ky liber eshte i zbritur nga perendia vetem per kurdet kurse ne kuran nuk ka nje modifikim te tille..po e le me laq me filloj mesimi shpresoj te jeni me i drejte dhe ti shpreheni gjerat me reale mos merr nga librat vetem paragrafet qe perkrahin mendimet tua por shpjegoj gjerat siē jan ne librat e muslumaneve te shpjeguara
__________________
sa krijesa te bukura me ftyre te ndriteshme dhe me ze te kthjellet sot.....ne diten e gjykimit do bertasin nga denim i puneve tyre.....sa mjerim per ta...Hz ISA/ jezuesi
mirsad Nuk ėshtė nė linjė  
Old 09-10-03, 19:34   #4
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default PERGJEGJJE MIRSAD

Ju pershendes se pari.Ne postimin tuaj shkruani atė qka mendoni ose atė qka edhe e dini.

Eshte e drejt e jotja e shprehjes se mendimit te lirė dhe e imja.

Ne fakt do te vazhdoj me temen e hapur deri ne fund.Sa i perket shkrimit tend se lexoj vetem orjentalista gabohesh , ne fund te kesaj teme qe kam hapur do te shkruaj se nga kush si dhe pse , edhe pse e shkruaj edhe gjatė shkrimeve.Ekspeditat e Muhamedit dalin nga profeti i cili e quan veten ashtu qe ju ja dini emrin.Nese futemi ne temat e parakohes atehere vetem shtyhemi ndoshta me mendime , mirpo kete se bejė arsye kjo qe me vonė te ruajm fjalen e fundit, por ne defakto hidhen shumė komplimente ne lidhje ne qeshtjen fetare , gje e cila eshte pak a shumė e lexuar nga lexusit e kesaj teme.Ashtu si edhe besimtaret musliman lidhen vetem ne disa citime te vogla biblike sa per sulm se bej une atė , por do te vijm deri ne perfundimin e te gjitha ketyre debateve ne menyrė qe te argumentohemi faktikishte ne faktet e shkruara.Pse shkruhet qeshtja e sakt dhe e bazuar nga studjusit islam ne lidhje me Muhamedin ose ne lidhje me Jezusin aty nuk kemi si te ikim as une as ti , ne bazė te besimtareve islam del shpesh se Jezusi nuk vdiq, nga kush bazohesh pra ti e te tjeret nga shkrimet e studjuesve islam apo, kjo eshte gabim mendoj une por e dobishme per te sqaruar.Si pjese e studimit e dijm mirė qe vijn gjerat e pelqyera dhe te papelqyera ne syrin tonė ato te cilat duhet shkruar me fakte.

Ne kete kuptim e them kjart se qeshtja e Jezusit ne Bibel qendron e kart por del nga "thyesi i kryqit" qe ti mirė e din kush eshte ai nese studijon kur del me citime se " Jezusi nuk vdiq ne kryq , atehere ne qka bazohesh ti , do te thotė ne shkrimet islame qe ato kan te drejt apo?????

asgjė nuk nxjerret per mohim as nga ana ime as e jotja besoj se debatojm ne ato aspekte te nivelit modern dhe se nga keto fitojm shumė afrim ne lidhjen fetare , sepse si per Muhamedin si per Jezusin janė bere studime dhe se po behen.Perse atehere vetem qeshtje ansore te lidhura me sy mbyllje.

Ne si ti dhe une duhet te i hapim syt e te studjojm tersisht kete gjė pamvarsisht se ne cilen fe por nese ti je besimtar i betuar atehere mundesh edhe te mos lexosh sepse vetem per prekjet personale nuk mund ti ikim historis se shkruar me parė ose studimeve.

Historia shprehet ne kande te ndryshme nga qdo historian qoft edhe ajo jo fetare por bazohet ne fakte, te shumten e rasteve del ne pah se vetem Allahu e dinte historin e Jezusit ne Kuran , por pse , dhe sa vonė erdhi Kurani , kur e tere bota e shkruan ashtu atehere pse per ta ndryshuar.Mos vallė duhet thene se ajo ishte fe e paqes , ose ishte fe e luftes. Deri tek kjo vijm me vonė dhe futemi me hollsisht pa u gjuajtur ne private as ti as une, ose pa bere gara ne lidhje me profetet .I nderuar Mirsad te pershendes dhe te uroj qdo te mirė ..

Me4 nderime ngaPsikologu
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 09-10-03, 21:30   #5
tarikati
 
Join Date: 09-10-03
Posts: 5
tarikati has disabled reputation
Default nje pergjigje per psikologun

Sellam allejum per te gjithe njerzit e udhezuar na ALLAHU

Psikolog me te vertet kur lexoj ato qe shkrun me jep te kuptoi se ēfare njeri je dhe per kende punon.ēenke bukur shume i kamuflun .

Psikolog dua ta bej nej pytje te thjeshte a e ke pa kur e ke lexu biblen kure ISA(a.s)ju thote atyer qe e ndoqen gjithe kohen NESE NUK KENI PARA TA BLENI NJE SHPATE ATHER SHITENI EDHE KEMISHEN E TRUPI DHE RRINI PA TE POR BLEJENI NJE SHPATE(ISA a s kishte plotsishte te drejt psikolog se ai e provoj me te gjitha por pa se njerzit si ti nuk kuptojne tjeter gjuhe perpos gjuhen e shpates)Ata qe flasin fjale per Muhamedin A S pa lidhje jane dhe do te mbesin krijesa te mjera te futura ne mjerim dhe ne shkattrim.merru me veten e hiē ti shkrimeve te te shkatrruarve sidomos atyre qe jane kunder vetvetes se tyre dhe pas kunder fes islame.

ALLAHU ta ndiqofte mendjen dhe te largofte nga shkatrrimi
tarikati Nuk ėshtė nė linjė  
Old 09-10-03, 22:30   #6
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Re: nje pergjigje per psikologun

Quote:
Originally Posted by tarikati
Sellam allejum per te gjithe njerzit e udhezuar na ALLAHUtarikati shkruan:Psikolog me te vertet kur lexoj ato qe shkrun me jep te kuptoi se ēfare njeri je dhe per kende punon.ēenke bukur shume i kamuflun .

Psikolog dua ta bej nej pytje te thjeshte a e ke pa kur e ke lexu biblen kure ISA(a.s)ju thote atyer qe e ndoqen gjithe kohen NESE NUK KENI PARA TA BLENI NJE SHPATE ATHER SHITENI EDHE KEMISHEN E TRUPI DHE RRINI PA TE POR BLEJENI NJE SHPATE(ISA a s kishte plotsishte te drejtPsikologu pergjigjet:tarikati une Isen a.s qe ti e shkruan se kam lexu ne Bibel , atė e ke lexuar ndoshta ti , ne Bibel kam lexuar Jezu Krishti e jo a.s si ti e shkruan.Kur me drejtohesh me citimin tend se " Ai ka thėnė" deshiroj te dij se ne cilen faqe ose kapitull ose cili psalm, nga kush apo vetė nga Kurani qe e pagzoj krejt boten si Islam , pse jo edhe Jezusin kur ka shembelltyra te mira ne rrugen e paqes.Qdo te mbetej ajo pa nxerrja nga Bibla ose nga Jezusi ???? Histori e luftrave te vete shpallura profete???

Nė anen tjeter thua per kend po punoj?!

Mesa e shof ste bjen ne mend hiq , se pari per civilizim une , po per kend ti po punon sot , per degjenerimin kulturor shqiptar apo anetar i ndoj shoqate qe sot ka seli ne Kosvė dhe perbazė te vorferis blen njerez (jo te gjitė) qe te pranojn kulturen e tyre , ku te qon kjo ty!?tarikati shkruan:psikolog se ai e provoj me te gjitha por pa se njerzit si ti nuk kuptojne tjeter gjuhe perpos gjuhen e shpates)Ata qe flasin fjale per Muhamedin A S pa lidhje jane dhe do te mbesin krijesa te mjera te futura ne mjerim dhe ne shkattrim.Psikologu pergjigjet:

Qdo i zhyer e ka frigen nga e verteta , pa marrė parasysh se cila , se dij a jeni pjesė e asaj apo nuk guxon te shkruash asgje te vertet ndaj Muhamedit sepse ne kete menyrė vjen ti vetem tek kompakti i yt "pajtohesh qka ke hiq me teper" ose te pakten qe nga zanafilla flasim per profetin Muhamed per dhuratat e tij qe i jipte vetem qe te jenė anetar te tij , dihet sa ishin anetar te tij ne 13 vjetorin e tentimit te bindjes se tij si profet. Lexo luftene deveve dhe faljen e tyre.terikati shkruan:

merru me veten e hiē ti shkrimeve te te shkatrruarve sidomos atyre qe jane kunder vetvetes se tyre dhe pas kunder fes islame.

ALLAHU ta ndiqofte mendjen dhe te largofte nga shkatrrimi


Psikologu pergjigjet:

Kur ti e din me mirė qeshtjen e islamit atehre pse nuk del ne shesh me fakte , se atė qe e them demantoje ashtu siq une e bejė ne fakte per shkrime ndaj Krishtenizmit , pra pa prekje te askuj shkruaj ne fakt si e demanton ti shkrimin tim nga kush dhe qka , apo mos edhe ata qe e kan shkruar temen ndaj profetit qe parimisht jqanė musliman te fort paskan shkruar gabim, si dihet , ndoshta kan hasur ne burime te perziera ose te pakten ka qene shkrimi i pa kompletuar.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 10-10-03, 03:03   #7
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Vazhdim

MAUHAMEDI S.A.S PROFET I SHPATES APO I PAQESvazhdim mr 3Ekspedita per ne Fuls.Zakoni i arabeve ishte qe te dergohej te profeti ndonjė delegacion nga tėrė fisi , ose ndonjė delegacion i muslimaneve u dergohej fiseve per tu percjell mesazhin e islamit.Aty beheshin diskutime dhe debate , dhe ne fund fisi e pranonte vendimin te marrė nga anetaret e delegacionit , apo paria e fisit.Andej ka shumė sosh , te cilet perqafuan fen islame , por qe nuk paten rast te fitonin dobi drejtpersedrejti nga mesimet dhe predikimet e Profetit, ata bile as nuk e kan parė atė.Ata as s“paten qast te kalonin ndonje qast me es-habet e profetit.Religjioni eshte njė eksperienc personale dhe mesohet veqanarisht nga shembulli e nga inspirimi , gjė qe nuk eshte ne dispozicionin e pranuesve te rinj.

Dhe fill pas pranimit te tyre te islamit u shtohet fatkeqsia e vdekjes se profetit te shenjt . Atehere sa arriti profeti te spjegoj islamin nder arabė.

Horizonti i arabis u erresua pak nga vdekja e profetit ..Ne mund te mesojm shumė nga ajo period e historis kur njerzit e refuzojn dhe e pergenjeshtrojn profetin e kohes se tyre dhe deshirojn qe me forc te shuajn driten e tij.

Ne ekspediten per ne Fuls , nje qender e adhurimit te idhujve , Adi lideri i fisit kundershtar Taj , iku , por njera nga motrat e tij u zu rob.Kur ajo u soll ne Medinė , ajo ra para gjunjeve te Muhamedit dhe e luti per meshirė. Ajo tha :" Babai im i lironte roberit , u jepte mikpritje musafireve , i ushqente te uriturit dhe u ofronte rahati e qetsim te vuajturve.Ai kurrė nuk e ktheu askend qe vinte te dera e tij per te kerkuar ndihmė:Une jam qika e Hatim Taiut "

Profeti foli ne njė menyrė te njerzishme dhe dha urdher per lirimin e saj.Qdo gjė behej me urdherin e tij, dhe duke e liruar ai tha : " I ati i saj i donte rruget e bemiresis , dhe po edhe Allahu i don ato.Profeti i dha njė deve dhe rroba te bukura.Ndonese ajo nuk deshi te lirohej vetem , ajo u lirua me te gjithe roberit e zėnė.:Gjithqka kjo u bė ngase ajo ishte e bija e njė poeti tė madhe , mikpritja e te cilit i beri arabet krenar.Kua Adi degjoi rreth sjelljes ndaj motres se vetė , e perqafoi islamin , dhe profeti e caktoi atė si kryetar te fisit Taj."Pra ti ( o profet ) keshillo se je vetem per keshillues . Ti nuk je i caktuar kujdestar per ta " (Kurani 88:22)

"Ky xhemati islam nuk ėshtė ndonjė organizat misionare apo ndonjė organ i predikuesve , por eshte njė organizat e kaloresve te zotit" (Molana Abul Ala Madudiu)

Ne kapitullin e kaluar nr 1 u analizua figura e profetit te islamit , e bere nga orjentalistet e shekullit XIX.Kjo ishte njė piktur e njė kaloresi luftarak fanatik qe vrapoi ne shkretetiren e arabisė duke e mbajtur shpaten e nxjerr ne njeren dorė ndersa kuranin ne te tjetren : duke ua ofruar viktimave te pandihmuara zgjedhjen e njeres nga keto te dyja . Shpaten apo Kuranin.

Kurani e ruan historin e shumė profeteve dhe predikuesve :Sipas kesaj historie hyjnore , mjeti i revolucionit te Nuhis (bibel Noa) ishte bindja dhe poashtu i Ibrahimit (Bibel Abrahamit), Muses (Bibel Moisiut) Lutit ( Lobi. Isa (Jezusi) beri revolucion me anė te predikimeve te veta .Ai Isa (Jezusi ) kaloj jeten e tij duke i bindur dhe duke i kshilluar njerezit dhe kurrė nuk konsideroj te rrembej fuqinė.

"Vertet ky Kuran eshte njė keshillė .Pra kush deshiron le ta marrė per veti atė rrugė qe shpie te zoti i tij (Kuran 76:30)

Ligji i apostacis.

Nga M.M .

Ne dekretin e Kuranit "Ska dhunė ne qeshtje te fes" - eshte spjeguar me keto fjalė: Kjo do te thotė se nuk e detyrojm dikend te perqafoj religjionin tonė.Kjo eshte e vertet . Por ne patjeter duhet ti terheqim verejtje atij , i cili deshiron te largohet nga ky religjion se kjo dere eshte e pakalueshme per trafike.Nese deshiron ti te vish , atehere eja me vendim te pre se ska rrugė kthimi"

Me tutje ky ne vazhdim shkruan :Populli i quajtur musliman eshte i perbere prej mbeturinave te te gjitha llojeve:Te gjitha tipet e karaktereve qe eksistojn tek mosbesimtaret , gjenden edhe tek ky popull.Numri i deshmitareve te genjeshtrave qe paraqiten ne gjygje , nuk eshteme i vogel se ai qe paraqitet ne gjygjet e popujve te tjere. Ryshfeti , vjedhja , kurvnia, genjimi me shkurt ska asnjė form te korrupcionit moral ku muslimaet janė ,brapa nga mosbesimtaret. Nentdhjet enent perqind e popullit musliman skan njohuri mbi islamin as aftesi te dallojn te verteten nga e paverteta:Ata nuk i kan nderruar vlerat e tyre moprale e as mendimet e tyre ndaj islamit.Nje musliman eshte musliman vetem se babai i ij eshte musliman dhe feja ka kaluar nga gjenerata ne gjenerat.Keta musliman te verteten nuk ekan pranuar meqe besojn se eshte e vertet, e as te paverteten nuk e hedhin poshtė meqe se e dijn se eshte e pavertet" (M.M ishte vetė musliman)

Kurse Elizabet Labrause shkruan : Ne nivelin individual , kjo krijon vetem martirė apo hipokrit"

Me posht M.M shkruan :_" Islami smund te toleroj qe religjionet false te perhapen nė botė:Si mund tu jepet leja misionarve te religjioneve false qe te shperndajn genjeshtra dhe ti terheqin te tjeret kah zjarri ne drejtim te cilin marrshojn ata vetė" pastaj shkon me tutje :

"Mardhenjet ndernjerzore janė aq te integruara sa qe asnji shtet ne bazė te principeve te principeve te veta smund te kete liri te plotė te aksionit perderisa principet e njejta te mos jenė ne fuqi ne njė shtet fqinjė.Prandaj njė parti muslimane nuk do te jete e kenaqur me stabilizimin e islamit vetem ne njė rajon -per te dy ( per sigurimin e tij dhe reformen e pergjithshme ) ajo duhet te beje perpjekje per tu perhapur ne te gjitha drejtimet.Nė njė anė ajo do te perhap ideologjin e saj , kurse ne anen tjeter do ti ftoj njerzit e te gjitha kombeve te pranojn doktrinen e saj (ska fe tjeter perpos islamit ) , se ne te egziston shpetimi.Nese ky shtet islamik do te kete fuqi dhe mjete , do te luftoj kunder qeveris jo islame dhe do ta shkatrroj atė dhe ne vend te saj ta stabilizoj shtetin islamik "

dhe me posht:

"Kjo ishte ajo politik te cilen e pat adaptuar Profeti i shenjt dhe kalifet e tij te perudhur mirė.Arabia, ku per here te parė u formua Partia Muslimane , ishte vendi i parė qe u pushtua.Pos kesaj Profeti u dergoi thirrje te gjitha shteteve fqinje.Por nuk priti se a e pranuan apo jo , menjehere sa e arriti fuqinė filloi konfliktin me Perandorin Romake :Pas profetit Ebu Bakri u be lider i partis dhe sulmoi perandorin romake dhe persiane, ndersa Omeri perfundimisht e fitoi luften "

Si lidhen keto ne fakto???

Edhe ne debatet tona hasim ne kto lloj kumtesash si me lartė nga disa.!?

Ska dyshim se disa dijetar te hershem musliman te jurispodences (Fikha) konsideronin se te terhequrit dorė nga Islami eshte njė cenim i madhė., por ne anen tjeter definicioni i tyre "Nje muslimani" ishte aq i gjerė dhe i hapet sa qe askush qe e quante veten musliman nuk quhej rikanter (njeri qe heq dorė nga Islami):Profeti i Islamit na dha dy definicione te njė muslimani:Ne rastin e regjistrimit te parė te popullsis se Medines profeti tha ; Shkruani per mua emrin e qdo kuj qe veten e quan musliman " kurse ne njė rast tjeter ai tha :"Kushdo qe falet siq falemi ne dhe i drejtohet Kibles sonė dhe han atė qe prehet ritualisht , eshte musliman, ai eshte dhimatullah e dhimatur resul ( ne pergjegjsin e Allahu dhe te profetit).Pra mos e nxisni allahun te bejė ne kundershtim te dhimatit (pergjegjsis ) se tij"Ata qe kthehen prapa nga besimi ne mos besim pasiqe u eshte sqaruar rruga e drejt , djalli ua hijeshoi veprat e tyre te keqija dhe u dha shpresa te kota (47:26) dhe kush prej jush largohet nga feja e vetė (5:559 )

Atehere shtrohet pyetja se ku eshte liria individuale.?!Sureja Al-Kaferun ne perioden e hershme te ministris se Profetit te shenjt eshte nje deklarat direkte e vijes rreth temes se liris se vetdijes."Per ju eshte religjioni i juaj e per mua i imi" (109:6)

" Dhe populli yt ka pergenjeshtruar ketė (mesazhin e profetit te shenjt) kurse ai eshte i vertet.Thuaj : Une nuk jam mbikqyres ndaj jush" (6:67)

Ajeti i frontit 2.555 vjen pas urdherit " Ska dhunė ne religjion"

Suneti , sjellja e inspiruar ne menyrė hyjnore e Profetit eshte burimi i dytė i shariatit ,por ne anen tjeter dalim ne kete konkludim :Profet apo urdherues:?Ibn is-haku raporton se profeti u dha udhezime komandanteve te tij se kur te hyjn ne Mekkė ata duhet te luftojn vetem kunder atyre qe i kundershtojn (Pse urdher per luft nga njė profet)Ka pasur vetem njė perjashtim lidhur me keta kriminelet e poshtshenuar qe duhet patjeter te vriten sado qe gjenden te mbeshtjellur ne perden e Qabes :

1. Abdullah b.Sadb.Abi Sarah

2.3.4 .Abdullah b.Khatal i Benu Tejmit b.Galib dhe dy vellezerit e tij te cilet kendonin kengė satirike rreth islamit.Njera prej tyre ishte Fartana , kurse emrin e vajzes se dytė nuk e permend Ibn is -Haku.

5.Al-Huvajrith b.Nukejdh b.Addb.Kusija.

6.Mikjas b.Subabah

7. Sarah , skllave e liruar e Benu Abdul Mutalibit

8.Ikrama b.Ebu Xhall

Abdullah b.Sadi ishte njeri nder shkruesit e Muhamedit nė Medinė.Ai hoqi dorė nga besimi dhe filloj te flasė keq kunder islamit.Ai shkruante diktimet e Muhamedit ne Kuran andej largimi i tij krijoj huti te madhe ne mes tė Kurejshve te Mekkes.Pas stabilizimit te paqes ne Mekkė , vellau i itj ne shpirt Uthama b. Affani beri njė ndermjetsim te Profetit nė emer te tij dhe ai u fal.

Rrjedh pyetja se kush ka guzuar te kundershtoj ose te flet kunder, a eshte kjo profeci.

Nje badiun arab e kishte pranuar islamin nga Profeti i shenjt , mirpo pas pranimit te islamit ai u semurė nga ethet , kur ishte ne Medinė , e luti profetin ta liroj nga besimi i tij.Ai tri here beri kete lutje dhe qdo here u refuzua nga Profeti.Dhe ai u largua i pa trazuar nga Medina.

Ne lidhje me lirin e gruas ne Islam , ose drejtesin.

Qendrimi i Porfetit ndaj ndermjetesis lidhur me Haddin (denim i caktuar nga Kurani) me mirė eshte ilustruar ne incidentin e gruas se Makhzumit , e cila ishte fajtore per vjedhje.Kur Uthama b.Zejd tentoj ta mbroj atė , Profeti e qortoj dhe i tha ;A ndermjetson ti lidhur me njė denim te caktuar nga Allahu???Ji deshmitar se nese Fatima bija e Muhamedit do te ishte fajtore per vjedhje une me siguri do ti ja preja doren.!!!!????

Abdullah b. Khatal u dergua nga Profeti per te tubuar zekat i shoqeruar nga njė Ansar , i cili e sherbente.Kur ata u ndalen ai i urdheroj kolegut te prejė njė dhi per tė dhe te pregadiste pak ushqim para se te flinte.Mirpo kur u zgjua , pa se asgje nuk eshte pregaditue , ai e vrau nga hidherimi dhe mandej hoqi dorė nga Islami.Ai per shkak te kesaj vrasje u egzekutua nga Sejd b.Hurejth al-Makhazamit dhe Abu Berzh al -Aslami .

Profet apo ndeshkues????Al-Huverithb.Nukejdhi ishte ne partinė e Habbar.b.al-Asvad b.al-Mutalib b.Asadit i cili e zuri bijen e Profetit Zejneben kur ajo ishte duke udhetuar nga Mekka nė Medinė , Al-Huverthi e nxiti deven e Zejnebes me hosten .Zejnebja ishte shtaezėnė dhe deshtoi per shkak te sulmit , ajo u kthye ne Mekkė:Profeti dergoi disa njerez me urdher qe nese e gjejnė Habbar b. al-Asvadin ose Al-Huverthin ata duhet te vriten., por Al-Hurejthi iku dhe i tjetri u vra.

Ne raportin tjeter:

Hishami thotė se Al-Abbas b.Aud al-Muttalibi hypi Fatimen dhe Zejneben mbi njė deve qe ti sjellė nga Mekka ne Medinė:Al-Huvejrithi e nxiti deven dhe ato te dy gratė u rrezuan :Me ne fund Aliu e vrau ne Mekkė. Mos kjo qeshtje e fes paqsore????

Makis b. Sababa erdh ne Medinė nga Meka dhe tha: Une erdha te ju si musliman qe te kerkoj kompenzimin e vellaut tim i cili u vra gabimisht,Hishamin.Duke marrė kompenzimin Makisi u ndal te Profeti per njė kohė.Por sa gjeti njė rast , e shfrytzoj dhe e vrau vrasesin e vellaut te vetė dhe hoqi dorė nga Islami.

Makisi u egzekutua nga Numejlah b.Abdullahut per shkak se e vrau njė Ansar , ne emer te te cilit iu eshte dhėnė kompenzim per vrasjen e vellaut te tij.PAS VDEKJES SE MUHAMEDITvazhdon ne nr 4
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 10-10-03, 10:42   #8
mirsad
 
Join Date: 09-10-03
Location: stamboll
Posts: 262
mirsad has disabled reputation
Send a message via ICQ to mirsad
Default

bismillahirrahmanirrahijme_-me e merin e allahut gjithemeshireshmit meshireplotit__psikolog i ilexova shkrimet tua me kureshtje desha te thems eju studjoni ğper islamin por merrni vetem disa gjera te pa pelqyera nga ne apo te pelqyera nga ju dhe i shkruani ketu_ju beni shume pyetje pse keshtu a ben pejgamberi keshtu un desha te them se ti e di mire se pejgamberi in u ndjek me gure ne taif dhe perseri beri lutje tek perendia per te falur ate popull te pa ditur_pra pejgamberi eshte lutur per ata qe e kan ndjekur me gure_ti po te kesh studjuar luftrat qe kan bere muslumanet dhe keshillat qe ju jepnin komandatet ushtareve musluman per lufte do te gjeni keto keshilla1 mos vrisni femij mos vrisni te moshuar mos vrisni femrat mos vrisni ata qe pranojne ēlirimin tuaj( e them ēlirim sepse islami nuk ka shkuar ne asnje vende si pushtues por si ēlirues per kete qeshtje mundem te permendi ēlirimin e stambollit nga fatih sultan mehmeti kur bizansit e priten ate si ēlirues))bile nje nder keshillat eshte mos djegni fushat mos prisni per ngrohje pemet qe japin fruta apo jan mbrojtje nga ernat e forta te ndonje fshati ate her te pyes si mundesh me thene ti se muhamedi ishte njeri i shpates kur pasardhesit e tij japin kesoj keshillash_-ti duhet ta dijshe shume mire kur disa muslumane jan kritikuar per mossjelljen mire me njerezit me besime tjera kete kritikim ua bende kryetari i shtetiti islam_-ti e di shume mire se dhimi do te thote njeri me besim jo islam por jeton nenudheheqjen e muslumaneve pra ti e sheh se keta njerez i mbronte shteti islam dhe ju jepte te drejtat e tyre ne te gjithe drejtimet ti e di se ne mes te kryeqyteteve te islamit ka pasur kisha dhe sinagog_bile nne nje nder fermanat e sultanit tur thuhet nuk ka dallim mes njerezeve te gjithe keto qe jetojne nenkete udheheqje jan pjestar te barabarte te kesaj udheheqje pra duhet mare parasysh se ka pasur edhe katolik ne kete udheheqje--ti thua se njeri nga ashabet denoj kete per kete shkak ti e di se besa e thyer ka si denim ate gje qe thuhet na akt ne beslidhje pra te pyes un ti n qs se dikush do u sjellete me gruan apo te afermit tende ne ate menyr siē u sjell me zejnepen ēfar denimi do i jepje ti?ti thuak ka pasur shume njerez qe pasi pranonin islamin e mohonin kjo eshte normale pse! nuk jane jahudite qe mohuan isain(jezuesin)pra ti e di shume mire kete mohim te jezuesit---eshte e vertet se sot muslumanet nuk e dijne fene e tyre sepse nuk e kane studjuar por kjo gje eshte e njejte edhe per katoliket kur njoh shume katolik qe jan ne gjendje te mjeruar per fene e tyre e pra perse?ti jep disa citate nga libri i ebul ala el mevdudiut por mos i jep keto citate sepse mevdudi i ka shkruajtur ne shpjegim me teresine e librit e jo vetem ne shpjegim me paragrafe- kur ti pasi thua vete se pejgamberi liroi nga roberia keto njeres perse i thua njeri i shpates? kur ti thua se pejgamberi ka thene edhe sikur te ishte e bija ime njera nga vjedhset do ja prisja doren perse thua ai ka qen njeri qe ishte indiferent? kur ti permenden ajetet se ai ishte vetem nje mbikqyres e jo denues perse thuaj ai ishte i shpates? psikolog un jam shume i bindir se ju i kuptoni mire regullat e islamit por nuk ju pelqen ti shkruani ketu te gjithe te vertetat_desha te jap nje emer libri qe e ka shkruajtur nje orientaliste gjermane me titull djelli i islamit mbi evrope __--ky liber eshte i botuar ne gjuhen gjermane turke angleze arabishte emeri i shkrimtares eshte mesa me kujtohet SINGH HUNGER_ ndoshta emeri i autores eshte pak i gabuar ngaqe nuk me kujtohet mire shpresoj se do ta sjeli emöerin e tamamte__lexoni kete liber dhe shikoni te mirat apo miresjelljen qe kan pasur muslumanet dhe udheheqesit musluman per besimet tjera__-me mbaroj koha mirupafshim
__________________
sa krijesa te bukura me ftyre te ndriteshme dhe me ze te kthjellet sot.....ne diten e gjykimit do bertasin nga denim i puneve tyre.....sa mjerim per ta...Hz ISA/ jezuesi
mirsad Nuk ėshtė nė linjė  
Old 10-10-03, 11:59   #9
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Pergjegje Mirsad

Pershendetje Mirsad i nderuar.

Faleminderit per shkrimin tend.

Shkurt vetem sa te lidhem pak me shkrimin tend qe e shkruan.

Sa i perket ato qe thua ti ne lidhje me Molanen une nuk nxjerri shkrime vetem nga ai. E vertet i njof religjoinet ne tersi , nuk shkruaj ne temen vetem per negativat e islamit, ose pozitivitetitn e Krishtenizmit , te shkrova edhe me parė se ma vonė do te vijm te bashklidhja e ketyre, por pasi qe ju jeni edhe njphes i krishtenizmit me qudit fakti perse atyre besimtareve te besimit tend (musliman ) nuk ju kundershton ne lidhje me shkrimet shkallmuese ndaj krishtenizmit , apo te pelqen kj e pa vertet qe shkruhet.Te studijosh religjione nuk do te thotė te lexosh vetem dy a tri libra , por do te thotė te studijosh apo jo.Nuk e marrė veten si te persosur apo anesor , e shef edhe vete se bej njė analiz tek profeti , te pakten ata qe dijn dhe kan lexuar e shkruajn realen , jo vetem me shkrim por ne fakte te bazuara nga burimet e sakta.Sa i perket pyetjes se perse i shkruaj ato ne lidhje me profetin dhe urdherat e tij per ndeshkim atehere une mendoj se : Nje profet qe e dergon perendia nuk ndeshkon njerez , nuk zene rob njerez , nuk jep urdhera per vrasjen e njerezve qofshin edhe ato te familjes se ngusht, por ne anen tjeter del qe ai ka thene por si ka vepruar , e thena eshte tjeter por e vepruara eshte tjeter.Humanizmi per shpalljen profetore duhet te kaloj ne sakrifica te medha qofshin ato personale apo familjare , por ne fakt keto nuk i hasim ne kontestet islame. Rrjedh pyetja se qka ofroj profeti per humanizmin e vete??? Kjo me mebtet te e ndegjoj nga ti , se paku duhet te themi se perse nuk pranohen faktet se shume gjera janė te nxjrrura nga Bibla per Kuranin ashtu si janė te nxjerrura nga Bibla per Krishtenizmin.Ne temen e lart shkruar thua qe edhe judejet e mohuan krishtin , po , por kend e denoj krishti ne urdher te tij a dha ndoj lloj urdherese te tillė si tek Muhamedi, aty nuk hasim ne ato: Fjala fali zot se nuk dijn qka bejn eshte e nxjerrur nga Bibla ne Kuran , e kam shkruar edhe presekutimin e Muhamedit por ne pak pika , atehere ne vijim shkojm edhe tek ato sepse fejtoni do te zgjasė ne disa faqe.Ka te krishter te keqij , ashtu edhe musliman , ka qe perdoren emrin e zotit per vrasje dhe shkelje ka te tillė.Por qka sjelle nder ne shqiptaret dobi nese nuks shkojm me tutje ne studimet e perfillta.Me ata qe nuk i njofin bazat teologjike normal se hasim ne ato se " e vetmja fe e garantuar eshte islami" ne cilat rrjedha bazohemi ketu, hasim ne Kuran tek fjalet e Moisiut(Muses) pse nuk shkruhen se janė te Moisiut, perse nje falso ne keto aspekt.Do te dalim edhe tek orjentalistat edhe tek Islamet ne lidhje me shkrimin mbi Kuranin dhe Biblen

I nderuar gjindem ne kohen e lirė dhe te pershendes se me duhet te punoj.

Qdo debat dhe shkrim e mirpres nga ju pa asnje prekje, ato i lem anesh vetem thellphemi me teper ne detale.

Me nderime nga :Psikologu
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 10-10-03, 16:12   #10
mirsad
 
Join Date: 09-10-03
Location: stamboll
Posts: 262
mirsad has disabled reputation
Send a message via ICQ to mirsad
Default

bismilahirrahmanirahijme_psikolog un kam shkruajtur edhe per ata qe nuk flasin te verteten per krishterizmin por doja te thoja se edhe nuk po kam kohe te shkruaj me shume-persa i perket se vetem islami eshte fe e pranuar tek allahu ne i mbeshtetemi ajetit te kuranit sepse ne jemi besimtare te tije_persa i perket se ka fjale te musait ne kuran dhe ne nuk i tregojme kjo gje nuk eshte keshtu siq merndoni ju keto fjale jan te permendura ne kuran dhe jan lutje te pejgambereve por ne nuk duhet te harrojme se nuk mundemi te kemi dije ne nq s se nuk na jep alahu mendjen pra perseri desha ta them se ato lutje jane shpalje e muhamedit nga allahu dhe nuk eshte e rendesishme dhe b,ile e pa problem eshte se cili peygamber i ka thene-persa i perket humanizmit qe soli peygamberi ! humanizmi eshte i madh por nuk kam kohe ta shkruaj te gjithe por vetem nje gje desha te them po munde me gjete lexo vetem peligrinazhin e funditte pejgamberit mendoj se do te mjaftoj vetem ky humanizem pa mare parasysh humanizmet e tjera_-persa i perket se ēfar na sjell neve shqiptareve islami desha te them se i bene nje pyetje ismail kadares ne RTK dhe i thane neve po na tha evropa kush jeni ju shqiptaret ai tha ne duhet te ju t hemi jemi nje popull me tre besime_-musluman-katolik_ortodoks_bile tha ne jemi nje popull qe zoterojme tre qyteterime pra sidoqofte islami tek ne ka sjelle nje qytetrim( ndoshta nuk e pranoni ju por desha te them se greket me shkrimet e thalesit aristotelesit po mburen)desha te them se nuk perkrahi ndarjen fetare te shqiptareve por urrej ata njerez qe thone ne duhet te behemi katolik qe te futemi ne evrope_ti duhet ta dijshe shume mire se nuk eshte islami ai faktor qe perqan islamin ershte dikush tjeter nuk po e them se zgjatet shume debati_-te them nje gje se muhamedi nuk ka urdheruar kure per ekzekutim pra kurre mos u bazo ne ndonje fjale qe nuk dihet se a eshte e vertet( ndoshta nga ashabet eshte thene ndonje urdher per ekzekutim por nga pejgamberi jo kurre) mirupafshim
__________________
sa krijesa te bukura me ftyre te ndriteshme dhe me ze te kthjellet sot.....ne diten e gjykimit do bertasin nga denim i puneve tyre.....sa mjerim per ta...Hz ISA/ jezuesi
mirsad Nuk ėshtė nė linjė  
Old 11-10-03, 13:51   #11
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default MUHAMEDI S.A.S PROFET I PAQES APO I SHPATES

Vazhdim.....PAS VDEKJES SE MUHAMEDITPas vdekjes se profetit ne vitin 11 pas Hixhres 632 e.s.administrata e re muslimane u ballafaqua me njė krizė te madhe.U shperthye qrregullimi ne disa pjesė te gadishullit dhe shumė fise u shkeputen vetem nga Medina duke refuzuar te paguajnė zekatin.Kjo levizje njihet me emrin Al-Ridah.Detyra kryesore e pasardhesit te Muhamedit Ebu Bakrit ishte qe te kontrolloj kete qrregullim.Megjithse detyra e tij e parė ishte qe te percillte ekspediten per percjelljen e se ciles profeti kishte urdheruar para vdekjes se vetė.Pra, pas dy diteve te shpalljes se kilafetit te vetė Ebu Bakri e dergoi ne kufirin e Sirisė njė armat nen komanden e Uthama b.Zejd b. Harithit , sepse kjo ishte urdhersa e Muhamedit para vdekjes.Pasi qe u largua Uthama dhe ushtria e tij , shumė fise u larguan nga Mekka.Vetem Mekka dhe Medina dhe rrethinat e tyre i mbeten besnik administrates qendrore.Agjentet musliman te caktuar nga vetė profeti Muhamed para vdekjes se tij te fiset rebele u detyruan ti braktisin pozitat e tyre e te kthehen ne Medinė .Ky ishte njė revolt i plotė.Duke vendosur te luftoj kunder rebeleve , Ebu Bakri dergoi delegatė te disa fiseve besnike qe te vijn e te dalin ne ndihmė te tij.Gjersa Ebu Bakri ishte duke pritur perforcimin Kharxhah Hism i udhehequr nga Unejnah b.Hism b. al-Fazari dhe Al-Akra b.Habis al-Tamimi , organizoi njė sulm te befasishem kunder muslimaneve.Muslimanet u ngaterruan por shpejt u ritubuan dhe benė njė kundersulm ndaj njerezve te Kharxhes te cilet u mposhten.Para perleshjez nė Dhul al-Kassa , njė delegacion i fiseve arabe shkoi nė Medinė qe te bėjė negociacionin me Ebu Bakrin me qeshtjen e zekatit (taksa qe duhej paguar) , mirpo Ebu Bakri e refuzoi kerkesen e tyre.Disa muhagjir (emigrant) te parė tė famshem nuk u pajtuan me vendimin e Ebu Bakrit qe te luftohet kunder atyre qe nuk japin zekat.Fakti se keto fise ishin kurreshtare per negociacionin tregon qartė se ata nuk kishin hequr dorė nga Islami dhe nuk deshironin qe te ashpersohen mardhenjet e tyre ne Medinė , prap nuk ishin te gatshem te pranonin kontrollin e Medines ndaj vetes.Perse te paguhej taksa dhe perse paguhej ajo?????

Njė grupu i shokeve te njohur mirė i udhhequr nga Omeri kundershtoi vendimin e Ebu Bakrit qe te luftohet kunder rrebeleve,.Shkruhet ne Omeri i tha Ebu Bakrit :- Qfarė te drejte ke ti te luftosh kunder ketyre njerezve . A nuk e din ti se qka pat then profeti Muhamed ai tha: "Une jam urdheruar te luftoj kunder njerzve derisa ata te thonė se ska Zot tjeter perveq Allahut" Shifet qart se Muhamedi luftoj kunder atyre derisa ata nuk e than fjalen e atij , atehere dihet mirė si llojė imponimi fetare , me qeshtjen e shpates, prap hasim ne fjalet e Muhamedit :-PO nese ata thon keshtu se ska Zot tjeter perpos Allahut , ata janė te sigurt dhe do te jenė te sigurta edhe pronesit prej meje" Qka nenkuptojm ketu .

Me njė fjalė nenkuptohet se si profet , ai detyronete njerezit te pranojn fen , kurse ne anen tjeter u siguronte pronesi!!!????

Pas largimit te delegacionit nga Medina , Ebu Bakri i tuboi muslimanet dhe u tha:- Delegacioni e ka observuar se sa pak jeni ju ne Medinė. Ju nuk e dini se a do tju sulmojn ata diten a naten,

Pararoja e tyre eshte aq afer Medines sa gjuhet guri.Ata deshironin qe ne ti pranojm propozimet e tyre dhe te bejmė nje marrveshje me ta , por ne e hodhem poshtė kerkesen e tyre.Prandaj behuni gati kunder sulmit te tyre "

Dhe brenda tri diteve ata e sulmuan Medinen.

Lufta e Riddahut shkaktoi gjakderdhje te madhe .Ishte e pa shmangeshme per historianet e mevonshem te Arabisė se pas vdekjes se Muhamedit shumė lufta u bene te domosdoshme ne token e Arabisė; ata konsiderojn se vetem per shkak te Riddahut - njė levizje religjioze kender Islamit , por pse nuk lejohej kundershtimi i Islamit.Juristėt , te cilet u deshtuan ta gjejnė autoritetin kuranik apo te synetit lidhur me ekzekutimin e muslimaneve te akuzuar per kafr (mosbesim) apo lidhur me luften e fuqive politike , e kan pranuar kete mendim pa e berė me tė gjatė , do te thot ligji kuranor eksekuton mosbesimtaret ne emer te Allahut.Duke diskutuar legalitetin e luftes se Ebu Bakrit kunder rebeleve musliman , Imam al-shafi thotė:Riddah mbeshtetet mbi njė religjion te meparshem te adoptuar ne mosbesim dhe ne refuzimin e plotsimit ne pergjegjsi te meparshme te pranuar.

Rikantacioni nuk mjafton.Ky patjeter duhet te jetė i ashpersuar nga justifikimet e thyerjes se nje marrveshje , d.m.th. ish pranimi i islamit.

Ibn Abi al-Hadid dijetar i njė shkolle teresisht ndryshe , ne komentin etij Naxh al Balagah e sqaroi qeshtjen kur shkroi:" Fiset te cilat refuzuan tė pagujn zekatin ( taksat) nuk ishin rikantet.Ata ashtu u quajten metaforikisht nga es-habėt e Profetit.

Zekati u pagua edhe gjatė kohes kur Muhamedi ishte gjallė.

Sipas Valhausenit , Riddah ishte njė shkeputje nga udhheqsia e Medines e jo nga Islami , edhe pse shumica prej fiseve deshironin ta adhuronin Allahun , por pa paguar zekatin.

Kurse Becker shkruan :

"Vdekja e papritur e Muhamedit u dha perkrahje te reja tendencave centrifugale.Karakteri i terė levizjes , siq eshte me forcė nga historianet, ishte , me te vertetu e fshehur nga bashkohasit.Arabia do te fundosej nė partikularizem nese nevoja e shkatrruar nga shkeputja e Al-Riddahut nuk do te ishte zhvilluar ne shtetin e Medines si njė energji qe shkon mbarė.Lufta kunder Ridahhut nuk ishte e besimit ose e mosbesimit vetem e haraqit (borgjit) qe duhej paguar Medines;lufta u zhvillua per supermacinė politike mbi Arabinė"Bernard Levis e bene shumė te qartė se Riddah reprezentonte nje shtrembim te rendesis reale te ngjarjeve teologjikishte te ngjyrosura nga historianet e mevonshem.vazhdon nr 5PERLESHJET NDER UDHEHEQESIT ISLAM
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 11-10-03, 21:16   #12
leopard thaqi
 
Join Date: 11-10-03
Location: MITROVIC
Posts: 6
leopard thaqi has disabled reputation
Send a message via MSN to leopard thaqi Send a message via Yahoo to leopard thaqi
Default

selam alekum o test MUHAMETI S.A.S .osht profet i mbar njerzimit edhe osht per paq po ne qofse dikush ta rezikon paqen ateher duhet me perdor shpaten selam alekum .
leopard thaqi Nuk ėshtė nė linjė  
Old 14-10-03, 21:35   #13
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default PERLESHJET NDER UDHEHEQESIT E ISLAMIT

PERLESHJET NDER UDHEHEQESIT E ISLAMITVazhdim......Bernard Levis shkrua;

"Refuzimi i fiseve per ta pranuar kalifatin e Ebu Bakrit nuk ishte nė realitet ndonje kthim nga ana e muslimaneve te konvertuar nga paganizmi i tyre i meparshem, por burim i thjesht dhe utentik i njė kontrakti politik nga vdekja e njeres nder partitė muslimane.Fiset qe banonin afer Medines , faltikisht u konvertuan dhe interesat e tyre u ngjanin aq shumė interesave te umetit sa qe nuk ėshtė shenuar veqmas historia e tyre.Nga ana e tjeter edhe vdekja e Muhamedit automatikisht u sherbeu mardhenjeve te tyre ne Medinė dhe partitė vazhduan lirin e tyre te aksionit.Ata nuk u ndieten te kufizuar ne asnjė menyrė nga zgjedhja e Ebu Bakrit ne te cilen ata nuk moren pjesė, dhe menjihere suspenduan te dy , haraqin dhe mardhenjet e Medines, Ebu Bakri u detyrua te beje kontrata te reja "Aliu u vra ne vitin 661 , mirpo pas vdekijes se Muhamedit , Aliu si kalif i katert dhe i aferm i profetit Muhamed mori frontin me dhunė ne luften ne Siffin me 667: me vdekjen e tij mbaroi edhe koncepti i nje sunduesi musliman , i cili i kombinoi funksionaret e shtetit dhe te religjionit.Perse ndodhen keto perleshje ne keto pikpamje?

Njerit i ishte then se ti , kurse te tjetrit ti je , por a ndeshkohen njerezit ose profetet ne kesi lloj fjalimi , ose pse e presin sot edhe shkrimet islame ardhjen e Jezusit , pse ndikoj fjala e Jezusit ne Kuran , pse vetem 18% e arabeve janė te renditur ne besimin Islam.

Nga keto thenje te Profetit nuk behej pajtimi ne mesin e kalifeve te tij , se kush do te gjindej ne front, ministria e tij u shkatrrua dhe pasoj njė grindje te madhe.Tani te shohim se qfare interpretimi kishte profeti Muhamed lidhur me titullin e vet "Khataman Nabijin" me te cilin titullohet ai ne Sure Al-Ahzab (33:41).Ky ajet rrjedh nga viti 5 pas Hixhres-mergimi i tij nga Mekka ne Medinė : dhe djali i tij , Ibrahimi , vdiq ne vitin 9 pas Hixhres:Me rastin e vdekjes se djalit te vetė Ibrahimit Muhamedi tha :"Po te rrinte i gjallė Ibrahimi , ai me siguri do te behej njė profet i vertet"

Ne anen tjeter hasim ne " Profeti i shenj eshte vulė e te gjithė profeteve dhe ska porfet pas tij , kjo shkruhet ne hadithin e parė " Ska profet pas meje " ose nga krishtenizmi " Une jam zoti yt tjeter zot te mos kesh , te mosh adhurosh perpos meje "

Derisa porfeti Muhamed ishte gjallė ai thotė ne menyra te ndryshme tek kalifet e tij :

"Abu Bakri eshte me i miri prej te gjithė percjellesve te mij, perveq atij qe do te paraqitet si profet" (Konzul Hakaik i Imam Monadiut f.7)

Atehere si thuhet se ska profet pas Muhamedit kur ai vete deklaroi.

Kjo eshte njė shenjė e qartė per mundesin e ardhjes se profeteve ne mesin e muslimaneve pas Muhamedit."Ska profet pas meje "Kete Profeti i shenjtė Muhamedi e ka thenė ne atė rast kur ai ishte i gatshem te nisej per njė ekspedit , dhe e caktoi Hasreti Aliun , kusheririn e tij , te jetė pergjegjes i Medines ne mungesen e tij.Hasreti Aliu u shqetesua shumė se ai nė ketė rast do tė deprivohet nga rasti te luftonte ne radhen e parė nen komanden e profetit Muhamed.Per ta qetsuar atė profeti Muhamed s.a.s i tha :

"Ti per mua je nė atė pozitė ku ishte Haruni per Musajen , pos se pas meje nuk ka profet" (tekbaki Kabir vol.5.f 15)

Duke shkuar me tutje hasim ne thenjen e hasreti Ajshes , bashkshortja e profetit Muhamed qe e benė shumė te qartė kuptimin e thenjes se profetit , e cila duke i qortuar disa es-habė te Profetit te shenjt s.a.s i kshilloi me keto fjalė :

"Ne qdo menyrė mund te thoni se ai eshte vulė e profeteve por mos thoni kurrsesi se nuk ka profet pas tij "

Ne hadithin tjeter hasim nga thenja e profetit:

Po te ishte ndonje profet pas meje , do te ishte Omeri" ose me posht:"Nese une nuk do te isha lajmeruar si profet ne mesin tuaj Omeri do te lajmerohej ne vendin tim " (konzul Hakaiki Vol 11.f.151)

Por ku qendron fjala e vertet ose si kuptohet ajo ??Te shkojm me posht ne disa thenje ne ajetet e Kuranit:

"Mos shpifni kunder Allahut ndonje genjeshter se mos Ai Øt“ju shkatrroj me anė te ndeshkimit te Vetė , dhe vertet , ai qe trillon te rrenen kunder Allahu deshtohet" (20:62) ateher behet pyetja se qka shkruan profeti te verteten , te shkojm me posht:"Dhe sikur te trillonte ndonje diktim prej vetes Ne , me siguri , do ta kapnim me doren e djath , E pastaj do tķa keputnim arterjen e qafes, e askush prej jush nuk do te mund ta shpetonte nga ndeshkimi i zotit" (69:45-48)Ne nje shkrim thuhet nga profeti se Omeri do te paraqitej si profet, ne tjetren Ebu Bakri , cilat janė ato filozofi te shprehura , ku zenė vend ato , por ne ajetin e lart u deklarua se trillimet e tilla denohen nga zoti, ose qe zoti do ta denoj , nese e denon Allahu atehere vijm ne keto shkrime qe u bene nga bashkshortja e Muhamedit Hasreti Ajshes :" Une kurrė nuk kam parė ndoj person aq te semur sa profeti i Allahut"(Bukhari 70:2)

Librat e hadithit raportojnė se Hazret Muhamedi s.a.s perjetoj dhembje aq te fortė sa qe mendoi se i eshte prerė aorta (Bukhari 59:81)"Muhamedi ka pasur sulme te epilepsis dhe Khaddixha u frikesua dhe me nxitim i alarmoi nje jeremi rreth kesaj semundje ...

Ajo me kete rast mori pergjegje se epilepsia ne fjalė eshte e vetmja gjendje ku Muhamedi u nderua me diktimin Hyjnor" (Guibert f.185)

Mbreteria dinastike e Umejdeve (661-750) sundues politik te islamit, filloi me Muaviaun.Ata skishin kurrfar afrimi ne kalifet e devotshem dhe u konsideruan pak a shumė si mbreter sekularė.Ulemat (reformatoret ) si rojtar te Shariatit , filluan te okuponin nje pozitė te ngjajsheme ne shumė vija me atė te klerti pas pas konvercionit te Konstatines.Si kleri ne Evropen mesjetare , ata u nderuan per shkak te dijes dhe deliresis dhe perkrahja e tyre ishte kerkuar per te legalizuar fuqinė åpolitike te nje sundimtari tiran ose jo popullorė.Revolti politik dhe social tani justifikoheshin ne terma religjioze dhe perpjekjet dinastike ndaj fuqisė politike se shpejti u perforcuan ne perqarje te thella ne doktrinen religjoze , Kharxhizem dhe Shitizem , dy levizje kryesore qe u ndan per nga trupi pas vrasjes se kalifit te tret Osmanit vit 644, burojn gjatė nje perpjekje per pasardhesin.Kharxhitet ishin muslimanet e parė te cilet sugjeruan se njė mekatar i madhė nuk ka te drejt te jetė musliman. Ata gjithashtu ishin te paret te cilet proklamuan xhihadin kunder atyre muslimaneve te cilet sipas tyre nuk janė besimtar te vertet dhe origjinalisht i takojn Partisė se Aliut, ata e lanė atė megjithse , lidhur me mospajtimin rreth arbitimit mes tij e Muaviut , vendosen te zgjedhin diferencat e tyre te ngritura lidhur me vrasjen e Osmanit.Ata thanė : " Gjykimi i takon vetem Allahut dhe jo trupave gjykues "

Kharixhet ishin figurė kryesore ne zhvillimin e dogmatizmit.Ata ishin te veqantė rreth kualifikimeve te njė muslimani dhe rreth sjelljeve te tij ndaj qenjes tjeter njerzore -muslimane.

"Kharixhet drejtpersedrejti ranė ne konflikt me mesimet e Kuranit e te synetit te profetit. Deklarata e tyre se "Gjykimi i takon Allahut " ishte tersisht ne kontradit ne synetin.Profeti e emertoi Sad b.Muadhin si hakan ( gjykates) te vendos fatin e fisit Jehud B. Kurejzaut dhe u zbatua vendimi i tij "

Rrjedh pyetja a ishte kjo ministri apo Profeci !!???"Duke raportuar mbi raportin e Sahih Muslimit (Permbledhja e te thenave te profetit) rreth gjykimit te Sadit, Al-Navari (676 pas Hixhres) tha : "Muslimanet ne grindjet e tyre janė te lejuar te ndjekin tahkimin:Faktikisht nese dy grupe te muslimaneve luftojn e grinden ne mes veti , eshte detyrė e muslimaneve te tjerė te krijojn paqe mes tyre.Kurani thotė .

"Vertet , te gjithė besimtaret janė vellezer.Pra krijoni pajtimin ndermjet vellezerve tuaj , dhe i frikesohi Allahut qe te meshiroheni ju " ( 49:11)Shtorhet pyetja se qka shkruhet apo veprohet ??

Nese fjala se "Gjukimi i takon vetem allahut atehere pse profeti ne rastin e e Al-Huverith b.Nukejdi i cili e zuri bijen e Profetit Zejneben kur ajo ishte duke udhetuar nga Mekka ne Medinė i cili e nxiti deven dhe ajo deshtoi per shkak te sulmit pasi ishte shtatzene, Profeti dergoj disa njerez me urdher qe nese e gjajn Habbar b.al-Asvadin ose Al-Huverthin ata duhet te vriten .

Qka perputhet ne realitet me te thenat e profetit??!!

Ku mbet e thena se " Gjykimi i takon Allahut" ose thenjet e tjera te tij ne lidhje me profeci ose me Kalifet, ose me vete gjykimin e tij ndaj njerezve

vazhdon ....

DEFINICIONI I PROFETIT
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 15-10-03, 21:07   #14
tarikati
 
Join Date: 09-10-03
Posts: 5
tarikati has disabled reputation
Default E verteta eshte e ALLAHUT e jo e shkrimeve tua psikolog

ALLAHU I ndomofte te gjithe njerzit e devotshem amin.

E verteta ka qen eshte dhe do te jet pergjithmon ajo qe e ka then ALLAHU te pelqej apo nuk te pelqej ty psikolog.

motra dhe vellezer besimtar (te dy besimeve krishter apo musliman) e vertata eshte e bazuar ne njerzoren e cila eshte e udhezuar nga Perendija ALLAHU i kofshim fal.

Jame plotsisht i bindur motra dhe vllezer besimtar se edhe ju kur ti lexoni

shkrimet e psikologut e kuptoni se ai eshte njeri i pa njeri dhe qe me shkrimet e tij mundohet te paraqes veten se eshte dikushi qe din diēka dhe qe ajo qe ka lexuar dhe qe e shkruan eshte e vertet.

Per mu ti psikolog je jo njeri(kufome e gjalle)qe me te vertet edhe mendja ime refuson te merret me ty por per arsyje te vertetes do te shkruaj dhe do ti theme disa fjale.

Po te ishe ti more i pa njeri njeri i arsyshem qe me ane te shkrimeve te tua ben thirrje per besimtaret qe te bashkohemi dhe se bashku te gjejme dritetn e vertet te perendis ALLAHUt qe na ka udhezuar ne librat e tij do te shtrija doren dhe do te isha nje mike i vertet me ty.Por e shof se ti je i panjeri dhe qe shkruan shkrime qe jane shkrime qe qojne uje ne mullirin e pavertetes dhe te munafikis.

Eshte fare e thjesht te marresh vesh se kush je mjafton te shikosh shkrimin tende te pare.Shifet qarte se ti je me te vertet i shkatrruar dhe munafik i keē qe nuk, din tjeter vetem qe te shkruaj gjera qe ne realitet as qe nuk te takojne ty ti shkruash e as qe nuk jane te verteta.Merru me pare me dobsite e njerzve qe e drejtojn fen krishtere dhe ndreēe berllogun ne veten tende e pastaj byrem folim per gjerat tjera.

E para ne fillim thua se pse ALLAU nuk i degjoj engjuj dhe me kete ti direkt shpreh mohimin e vertat ndaj KuRANIT.

Or i pa njeri a ALLAHU i krjoj engjuj apo engjuj e kan krijuar ALLAHUN.

Kush jane engjujt qe munde ta mesojne dhe ti japin keshilla ALLAHUt ku ne realitet ata dhe gjdogje eshte krijuar nga ALLAHU( i kofshim fal).Pse je kaē munafik pse nuk shkruan edhe ate ēka nuk te shkone per shtati pse nuk shkruan se kur ALLAHU i u tha engjujve a ju e dini ma mire se une a une e dij ma mire se ju dhe engjuj menjeher kerkuan falje duke then se ALLAHU eshte ai qe eshte i pagabushem dhe i gjithdishem.

Pastaj shkruan shkrim per sa i perket pejgamerit a s duke e mohuar pejgamerllakun e tij dhe duke then se ai e ka vetquajtur veten pejgamer.

O i pa njeri o njeri pa ftyre kur thua se nuk te pelqejn shkrimet e disa njerzve qe i bejne kunder krishterimit si guxon ti mor i pa njeri qe te behesh i njejt me ata lloje njerzish qe e shajne besimin tende dhe ti shkruan kunder Pejgamerit (me e keēja eshte se ēpife)dhe kunder vete fjales se ALLAHUT.

ti prape shkruan se besimtaret e Pejgamerit kane ēen ata te dhuratave dhe qe pejgameri erdhi ne pushtet me ane te forces shpates.

O i pa njeri ti e din fort mire se ka pase njerez qe me te vertet kane qen besimtare te ALLAHUT dhe pejgamerit Muhamed direkt prej fillimit te te tij prej lindjes se tyre(IMAM ALIU,dhe familjaret e pejgamerit qe e ndoqen rrugen e pejgamerit me bindje dhe devotshmeri pa dhurata qe ti i shkruan.

Muslimani i vertet beson ALLAHU jo nga interesi apo nga frika por nga dlirsija dhe dashurija qe ALLAHU i dergon atyre.

O psikolog besimtaret e vertet e besojne perendin pa interes dhe kete e e di fort mire se si u sjell ISA as (Jezusi)me njerzit qe mirreshin me pazarlleqe ne tempull).Sa neveri pati ai ndaj ketyre njerzve qe ne njerne ane pasurin e ne tjetren pernedin.

Ke shkruar se Pejgameri ishte njeri qe e donte luften si mundesh me shkru kesi gjera te panjerzishme dhe shpifje te pa baza ku edhe ti e din fort mire se ne gjdo betej qe e ben muslimanet ata ishin shum me pake ne numer se ata qe i shin armiq te tyre dhe eshte fare e thjeshte te kuptohet edhe nga me i padituri se ata qe jane ne numer te madhe me ushtri dhe armattim jane sulmues dhe armiq kurse ata qe jane te vegjel ne numer te ushtris dhe armatimit jane mbrojtes te vetvetes por edhe nje gje tjeter po ta theme se Pejgameri a s kurre nuk e ka dasht luften dhe as qe e ka deshiru ate por ajo i eshte ber obligim per mbrojtjen e vetvetes.

Ke shkruar se ushtrij muslimane ka bre vrasje me urdhin e pejgamerit une po te theme se ushtrija musliman e drejtuar nga pejgameri as ka ēen dhe do te mbete pergjithmon shembull per gjithmon sepse ata kurre nuk e vrane kende pa var ai njeri veten e tij(kuptoje mire kete fjale).Ata qe kane ber krime nuk jane dhe as qe do te jen kurre njerez qe jane udhezuar nga pejgameri.Kuptohet se munafik ka pas dhe do te ket pergjithmon si puna jote tashe qe shfrytezon emrin e dikujt per diēka qe mendon se do te arrish.

me ke shkruar se une i kam friken pejgamerit dhe qe jame antare i ndonje shoqate qe eshte krijuar tani ne kosove e une po te pergjigjem kuptoje se ēfare do me thane emri tarikat dhe pastaj do ta kuptoshe se ku e ka fillimin besimi ime dhe qe ti nuk mundesh as ta imagjinosh.sa i perket frikes ndaj pejgamerit une nuk i kame kurrfare frike pejgamerit por i kame friken ALLAHUT dhe me ndimen e ALLAHUT nuk do te bije kurre ne poziten tende qe te jem munafik dhe i pa njeri.

Ne fund te shkrimeve ke shkruar mbi perleshjet e muslimaneve pas vdekjes se pejgamerit as e une po te theme se me te vertet je i pa njeri dhe qe je ne sherbim te djallit te mallkuar.

kush je ti qe thua se ALIU ka ardhe ne pushtet me lufte,kush je ti qe flet fjale qe nuk jane te verteta per pejgamerin a s.

Dije psikolog se pejgameri a s dhe ashabet e ti te vertet nuk kishin dhe nuk kane pasur kurre lakmi per pūshtet apo per kete bote te flliqur me njerez si ti ,atyre ju ka mjaftuar mshira,bekimi dhe shperblimi i ALLAHUt dhe ti kot mundohu qe ta degradosh figuren e tyre se nuk do te ja arrish kurre sepseato jane te paprekshme dhe qe ne kete bote ka njerez qe zemra mendja dhe shpirti i tyre e ka pranuar me bindje dhe besim ata qe ALLAHU e ka udhezuar dhe shembullin e pejgamerit a s dhe ehlibejtit te tij.

Une po ti drejtoj disa pytje ty a e ke lexuar BIBLEN me zemer nese nuk e ke lexuar ather lexoje se do ta shikoshe se kshillen e ISA as (jezusit) qe ta kame shkruar me larte si dhe do ta shikosh se mishi i derrit dhe i lepurti eshte i ndaluar edhe me bibel dhe kjo shprehte qarte ne kohen e MUSA as(mojsiut) ne rastin e festimit te pashkve.Po keto nuk jane gjera shume te rendesishme(sepse ne bibel kame pare gjera shum shum me te rendesishme te cilat i kane bere balle kohes dhe kane shpetuar nga shtrmbrimi i vatikanit per qellime te tij) se ne realitete une kur e kame lexuar BIBLEN jame mrekulluar ne shume shume raste por me duhet ta shpreh se BIBLA e sodit ka shum shum gjera qe jane te shkruar nga njerzit dhe veqanarish nga romaket te cilet dihet qe sa e munduan jezusin ISA as dhe romaket e morren fen krishter per te sunduar me leh tek popujt e ndryshem.

Edhe pse ata u munduan ta formolojne BIBLEN per sherbim te tyre prape se prape ne bibel ka ngelur fjalet e PErendis (jo shum per fat te keē)te cilat me kane bere te ndihem i mrekulluar kur i kame lexuar.

te bej thirrje ty psikolog te largohesh nga keto shkrimet e tua munafike dhe eja qe se bashku te diskutojme dhe ta ndimojme njeri tjetrin me fjale te vertateta te perendis ALLAHUT qe i nxjerrim ti nga bibla e une nga Kurani.Dua te theme edhe nje gje tjeter se nuk e di a e ke vrejtur se kjo bote nuk shkatrrohet per shkakun e njerzve qe ALLAHU i ka krijuar ne ate menyre qe gjithe jeten e tyre ja kane kushtur peruljes ndaj ALLAHu e ata e kane emrin EVLIJA te cilet nuk jane pejgamer por qe pozita e tyre tek ALLAHu eshte aq e madhe dhe e ndritur sa qe edhe pejgamert jua marrin lakmi.Dua edhe nje gje ta theme se e kame harruar Pejgameri as nje nder hadithet e tij i ka udhezuar muslimanet qe kurre mos te flasin keē per pejjgameret para tij dhe qe kurre mos te thojne se ai pejgamer eshte me i mire se tjetri.Ka shum shum fakte qe ti i din shum mire por qe per arsyje munafikije dhe lakmije tende per te perfituar diēka nga dikush qe te drejton ti nuk i flet dhe nuk i pranon.

E perfunoj kete shkrim duke ju kerkuar falje motrave dhe vllezerve besimtar per zgjatjen dhe theme O ALLAH fal dhe drejtoje ne rruge te mbare kete njeri(ty psikolog)se ky nuk e din se ēka o ka bone.

Deshmoj se nuk ka zot tjeter perpos ALLAHUT dhe Muhamedi as Isa as dhe te gjithe profetete tjer jane te udhezuarit e ALLAHUT paqja shpetimi dhe shperblimi i ALLAHUT koft mbi ta dhe mbi gjithe besimtaret e vertet amin
tarikati Nuk ėshtė nė linjė  
Old 16-10-03, 00:28   #15
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default PERGJEGJE tarikati

Tarikati .........Se pari nuk politizoj me ty , se dyti nuk futem ne thesin tend , duke e ditur se je njė shpirt prisht qe urren qdo fe perpos islamit .

E vertet se faktet nuk te pelqejn ose te pakten nuk shkruan kunderfakt, dhe nese shkruan atehere merresh vetem me ofendimet qe mi ke bė si ato " I pa njeri" por i pa njeri me duket je ti , ai i cili me genjeshtrat tua mbi profecin islame "Si ma e mira" mundohesh ti mbyllesh syt te vertetes.

Te them te drejten se njerezit si ti kompakt janė aq te rrezikshem se pari per veten e vetė , rrethin ku jetojn dhe vete familjen.Ne fakt shkrimet e verteta qe shkruaj une per islamin ose Muhamedin nuk te pelqejn , kjo eshte trashegimi e kohes qe nga fillimi i perhapjes se fes , por edhe ato do ti shkruaj ne vijim :

"Ja nje thenje e profetit ne kundershtim me fet e tjera ose ne lidhje me bindjet qe ti i trashegon ose deshiron ti mbyllesh syt dikuj "Qdo foshnje lind me prirje per Islamin, por prinderit e bejn Jehud apo , Krishter , apo Zaratust" ku te qon kjo ty , qka te bind zoteri i mjerė pjese e robris mendore.

, dhe sa per fyerje mos fyej , mos i thuj kuj i pa njeri o laper se e din qka njerzia e jote asht vetem aty , ti kur drejtohesh motra e velelzer musliman e te krishter po quditem , se si me at zemer te prisht si dhelper deshiron te fitosh simpati nga dikush apo jo. Pse te vretr e verteta. A thua pse , e dij ndoshta je i gjykuar vete nga feja katolike qe e ka pas babė e babgjysh e tash ke mbet si zorr neper toke , por shiko nje citrim nga profeti Muhamed ne lidhuje me apostacin / Ndrrimin e fes ) qe i pari i yt e ka ba , e ti mbete musliman falls asgja tjeter , ndegjo citim nga Kurani:"Vertet ata , te cilet kthehen prapa ( nga besimimi ne mos besim) pasi qe u eshte sqaruar rruga e drejt , djalli ua hijeshoi veprat e tyre te keqija dhe u dha shprese te kota " (47:26)

Pra ketu lidhem me faktin tend se kush ti sqaroj ty , qe ishe ne nje fe , dhe more trashegim ne kete tjetren, kur e mesove ti fen tande shqip , apo je fillestar i nxeht dhe te duket e vertet qdo gjė.Shkojm me tutje Tarikat , se une se kuptoj emrin tand , kur ti ma shkrove; por ja edhe nje citim per ty qe ishe Ilir dhe mbete as kendej as andej , kur e mesove ti fen tande ne shqip , ty po te drejtohem , ja nje citim se dikur ishe i krishter;

"Ata te cilet pasiqe e pranuan njė here besimin , do ta mohojn Allahun , perveq atyre qe detyrohen me dhunė ta mohojn Allahun , por zemrat e tyre janė te bindura plotsisht ndaj besimit (nuk do te denohen ) Mirpo ata te cilet ia hapin gjoksin e tyre mosbesimit , do te pasojn zemrimin e Allahut, dhe per ta ka nje ndeshkim te ashper " (16:107)

Ose te tjetren:

" Ata te cilet e pranojn besimin e mandej behen mosbesimtar dhe prapė behen besimtar e pastaj prap mosbesimtar dhe mandej rriten e perforcohen ne mosbesimin e tyre , Allahu kurrė nuk do ti falė ata e as nuk do ti udheheq kah rruga e drejt" (4:138)Pra terikat , njiher ishe besimtar i krishter , u bane musliman, komunist e tash musliman , sje ne rrugė te drejt po thot shkrimi i marrur nga feja e jote.Shkoj me tutje terikat;

Ne lidhje me luften ose pushtetin me shkruan se eshte e pa vertet por ja edhe nje citat , ose ne lidhje me zbukurimet dhe permirsimet e haditheve ne Kuran , " ti marrim vetem te mirat" por po shkojm ma tutje:

Ikramah rrefen se ai ka degjuar se disa zindikė u sollen para Hazret Aliut dhe ai urdheroi qe ata te digjen per se gjalli.Ibn Abazi rrefen se veprimi i tij ishte gabim sepse profeti i shenjt Muhamedi ka thenė se vetem Zoti ka te drejtė ta denojė dikė me zjarrė .Ai vetem pat thenė " Vritni secilin qe e nderron fen e vetė "

Ky hadith gjindet ne disa variacione , gjendet edhe permbledhjet tjera siq janė Abu Daud, Al-Nisai dhe Ibn Maxha.

Por si do te zbukurohej me teper Kurani qe te deshmoj ne menyren terthor se Profeti ishte vetem per paqe , te hjekeshin fjalet e tij per ekzekutime , dhe ne fakt arrihen keto pajtime pas vdekjes se tij dhe ne nje koment shkruhet:

a) Nese autenticiteti i fjaleve te profetit te shenjt eshte stabilizuar ne menyren e pakundershtueshme , atehere fjalet ne diskutim janė ato fjalė qe janė venė ne gojen e profetit nga Zoti i plotfuqishem :Ku nuk paraqitet ndonjė kontraditė mes fjaleve te profetit dhe kuranit , hadithi mund te pranohet si autentik".. (logjiko pak a)b) Nuk egzistojn dy opcione lidhur me faktin se nese ndonje hadith qe i drejtohet Profetit te Islamit i kundervihet ndonjė mesimi t qartė te Kuranit atehere hadithi i tille duhet hedhur poshtė si fals dhe nuk eshte i pranueshem si fjala e profetit te Islamit" por per keto vazhdojm me tutje ne temen qe kam hapur.Ti tarikat shko meshelja syt tjeterkuj o i pa shkollė , se ti je i verber ne mpirjen fetare sepse aty te konvenon ty , pse i dijm arsyet.Si do qe qoft do te shkojm tem pas teme ne lidhje me qeshtjet fetare, kurse Ti , si njeri i nxer me fjalė mos mu drejto ne atė menyrė sepse ne po debatojm ok , se trimrin tande , jo per lavd por se marrė parasysh fare, tek e tjetra TY EDHE SHUMĖ TE TJERVE U RRITET ZEMRA KUR SHKRUHET KUNDER BIBLES DHE KRISHTIT , UNE SE KUPTOJ , pse ti kur drejtohesh gjoja ne njė menyrė dinastike;"Vllazen dhe motra te krishter e musliman "

Harroje atė shprehje se po verehen reagimet tuaja ketu , pra ne do te shkojm deri te shkrimet e verteta dhe mos harro se shkrimet qe mi ben ti , nuk me duken te nje dijetari Islam po ja edhe njė shkrim per ty te thenė nga Muhamedi , profeti i yt :

" Do te vijė njė kohė per njerezit kur nuk do te eksistoj asgjė prej Islamit pos emrit te tij dhe nuk do te mbetet asgje nga Kurani dhe fjalet e tij ,Xhamitė ne atė kohė do te jenė te ndertuara ne atė menyren madheshtore , por do te jenė te zbrazeta nga hidajeti .Dijeteret e tyre do te jenė njerezit me te keqinj nen qiell,prej tyre do te buroj konflikti dhe te ata do te kthehet konflikti " (Al-Haxh Ataullah kalim f 115)Edhe diqka tarikat po te shkruaj;

E dij se shkrimi i imm nuk eshte i mirpritur nga disa por e verteta shkruhet dhe duhet te dihet , se edhe ti mjaft e ke lexu islamin si fe trasheguese , se dij se kur ke lexu bash shqip , qe 20 vite apo, por lexo e studjo se te vyn , te pakten te jetosh si shqiptar.

Ne nuk mund te jetojm ne kohen e Kuranit as te Bibles ato janė te vjetra per kohen e sodit por nje si ti dhe shoket e tu mundoheni te ktheni brezin e ri ne njė kohė 1500 ose 2000 vjeqare , boll me pollavra se Kurani eshte i vetmi i vertet , do te vijm edhe aty ma vonė .Fshiju


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 07:55.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.