Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 17-10-03, 01:58   #16
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Vazhdim

vazhdim......DEFINICIONI I PROFETIT MUHAMED S.A.S[Profeti vetė e beri definicionin e njė muslimani, sipas te cilit ai qe deklaron se beson ne Allah dhe ne profetin Muhamed eshte musliman :Ky eshte i vetmi definicion ne bazė te cilit mund te gjykohet njė musliman.

Ligji i Shafive insiston se sekretizmi eshte njė revolt, cilsohen te sillen si nje musliman: kjo do te thotė se familja dhe pasuria e tij janė te respektuara , dhe se ai nuk mund te vritet ose te shitet ne roberi , kur njė here ai burgoset per ketė.

Takfiri megjithatė ushte themelues nga juristet.Siq pamė me heret ai ishte justifikimi i Kharixheve per ta denoncuar Aliun.Por duke adaptuar kete invacion te Kharixheve , juristet nuk mundeshin te pajtoheshin me definicionin e njė muslimani.

Shfletimi historik i historis islamike i 1300 vjeteve per te gjetur numrin e muslimaneve te ekzekutuar per shkak te konvercionit te tyre nga islami nuk eshte i vogel.Si shembull mund te marrim ekzekutimin e Malmonidesve ne kairo, per Maronite Amir Junusin ne Liban dhe per ekzekutimin e Rashid -ud-Dinit ne Tebriz.Xhad b.Derhami u denua me vdekje me urdherin e Hisham b. Abdul Malikut ne Kufa apo ne Vasit ne vitin 124 apo 125 pas Hixhres.Ai ishte ekzekutuar pere perparimin e doktrinave te Mutazilit rreth Kuranit te krijimit e te vullnetit te lirė.Ne vitin 167 pas hixhres poeti irakian Bashir b.Burda u ekzekutua , u rrah dhe u hodh ne njė moqal ne Batiha.

Al-Husen b.Mansural Hallaxhi u ekzekutua ne vitin 309 pas Hixhres per blasfemi sepse pat deklaruar se ka lidhje substancionale me Zotin (hulul).Shahib ud -Din al-Suhravardi u denua me vdekje me urdherin e Al-Malik al Zahirit ne vitin 578 pas hixhres , ku krimi i tij ishte se ai i konsideronte te verteta te gjitha gjallesat dhe krijesat dhe se bazonte argumentin rreth Zotit mbi simbolin e drites.

Te dhenat shkencore ishin te pa permendura akoma ne Kuran.Nje poet i madhė persian i cili ishte monist dhe mohonte ekzistencen e materjes nga perendia u egzekutua ne mbreterin e Orengzebit (1658-1707)Ne Afganistan dy Ahmadi u ekzekutuan per shkak se e pranuan pohimin e Mirza Ghulam Ahmedit te Kadjanit se eshte Mesia i Premtuar.

Sabihzadah Abdul Latif i cili e pat kryer cer3emonin e kurorzimit te Amir Habibullah Khanit ( mbret i Avganistanit te asaj kohe ) u gurorzua me vdekje ne vitin 1903 , dhe Molvi Numatullah ne 1904 , keta u ekzekutuan sepse pranuan pohimin e Mirza Ghulam Ahmadit si profet , edhe pse u dha rasti ta mohojn ata e refuzuan mohimin e tyre.

Kush guzonte te fliste kunder Kuranit ose profetit???Muhamed Mahmud taha u ekzekutua ne sudan ne vitin 1985 , sepse ai besonte se ligjet e Kuranit nga Medina nuk janė te perdorueshme dhe te paverteta.

Eshte me rendesi te permendet se sulltani Otoman , megjithese ishte kryetar i perandoris religjioze dhe kalif i te gjithė muslimaneve , nuk dha urdher qe Baha Ullahu te denohet me vdekje per krimin e irtidatit, Baha Ullahu e deklaroi veten se ėshtė ai i premtuar per ardhjen e te cilit paralajmeroi Babi dhe e themeloi Bahaizmin si njė fe. Ai pohon se me ardhjen e Baha Ullahut anulohet Kurani dhe mesimet e Muhamedit , por ky u arrestua ne Akka ( afer haifes) atehere ne Palestin , tani ne Izrael dhe aty u ekzekutua.

Por kur Sabbati Zevi (1627-76) njė misonar jehud e deklaroi veten Mesia ne vitin 1648, ateher Shejkul-Islami i Perendaris Osmane urdheroi per ekzekutimin e tij.Ai u arrestua hoqi dorė nga deklarata vetem per ti ikur vdekjes dhe me dhunė e perqafoi Islamin, duhet cekur se Baha Ullahu pat deklaruar se eshte manifestimi i zotit dhe hoqi dorė nga Islami.Shenimet thonė se ata te cilet nuk besojn se Ebu bakri ishte sahabi dhe te cilet janė kazif (shpifes) te hasreti Ajsha Sadikes dhe janė fajtor per tehrif ( ndrrimin ) e Kuranit janė kafir.

Edhe Ibrahim Ali Qishti i cili e dinte mirė dhe e ka studijuar kete qeshtje i bashkojet ketij mendimi.Ai mendon se shitė janė kafirė sepse ata besojn se Hazreti Alia ka pjesė ne Profetiamin e Muhamedit.

Lidhur me ketė pyetje se a njė sunni , i cili ka nderruar pikpamjet e veta dhe pajtohet me sektin e shiteve , eshte fajtor per irtidat , ndaj meriton denim me vdekje.

SHtrengimet e rrepta fetare nuk lejojn mendimin e lirė.

Siaps shiteve te gjithė sunnit janė kafir dhe Ehle Kuranist te cilet konsiderojn se te thenat e profetit janė te pa besueshme andaj edhe nuk zbatohen ne praktik-janė gjithashtu kafir.

Pra te gjithė mendimtaret e pavarur janė te tillė.Si rezultat i kesaj del qartė se as shitet , as sunnet , as deobanditė e as Ehle Hadith e as brevlit nuk janė musliman.

Dhe nese qeverin e shtetit e udheheq njė parti , e cila partin e tjeter e konsideron kafire , atehere qdo nderrim nga njera pikpamje ne te tjetren rezulton denim me vdekje.

Te gjithė nuk pajtohen me shkrimet e Kuranit.Njeriut nuk i nevoitet te imagjonoj shumė per te gjykuar konsekuencat e kesaj doktrine kur eshte permendur se as dy ulema (dijetar) kurrė nuk u pajtuan mbi definicionin korrekt te njė muslimani, nuk eshte musliman vetem ai qe beson ne Muhamedin.

Pa dyshim nese gjitha definicionet e tyre merren ne terersi , bazat mbi te cilat dikush mund te akuzohet per apostaci do te jenė aq shumė sa qe as nuk mund te numrohen.vazhdon.....E VERTETA MBI APOSTACINĖ.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 18-10-03, 01:40   #17
tarikati
 
Join Date: 09-10-03
Posts: 5
tarikati has disabled reputation
Default E verteta eshte ne anen e ALLAHUT(i kofshim fal)

E filloj kete shkrim duke i ber lutje ALLAHUT qe te me mbroj nga djalli i mallkuar dhe qe ky shkrim te pasqyrohet dhe te kuptohet tek besimtaret(krishter dhe musliman)ne menyre te drejt dhe qe mos te me paraqes tek mendjet e ketyre besimtarve njeri te ditur apo njeri qe me takone ndonje levdate apo vler,dituria,dhe vleart i takone vetem ALLAHUT i kofshim fal dhe une nuk bej azgje tjerter me kete shkrim vetem qe e shkruaj nje te vertete per ALLAHUN dhe udhezimet e TIj dhe te besimtarve te tij(pejgameri a s dhe imam Aliu).

Dita kur ne besimtaret do te polemizojme me ty(psikolog)dhe drejtusin tende qe eshte shejtani(mallku qofte) eshte dita kur te gjithe njerzit do te pergjigjen perpara ALLAHUT per veprat tone qe i kemi bre ne kete jete,prandaj mos u brengos se ne ate kohe do te mundohesh ti iksh keti poletizimi por nuk do te ja arrish.

E kupto se te vejn rend dhe eshte sikur me te vra kur ne besimtaret e perulur ndaj udhezimeve te ALLAHUT perdorim fjalen motra dhe vllezer krishter dhe musliman.E di fort mir se ti je kunder kesaj dhe qe po te kish force do te bejshe shume ēka qe kurre besimtaret e vertet te dy besimeve te mos munden kurre qe te bashkepunojne ne rrugen e vertete te ALLHUT.

Ne shkrimet e tua ke then se une jame kunder Bibles dhe qe te qudit kur une them motra dhe vllezer krishter.

Ahhh po me te vertet nuk ka nevoj per shume koment sa i peket se kush je ti dhe ku po shkone ti me keto fare shkrimet e tua.

Ti nuk e ke iden dhe as qe do ta kuptosh kurre ndoshta se nje besimtar(musliman )nuk eshte besimtar nese nuk i beson te gjitha librate qe i ka derguar ALLAHU.Kuptohet qe nuk mundesh me be dike te besoi nje gje e cila eshte pershtatur per qellime te vatikanit e qe ne ralitet eshte nje pjese shum e madhe e bibles.Por dua te thme se une ne bibel e kame gjet veten dhe te verteten ne ato psallma ku e verteta ka mbijetuar nga deformimi i mendjes dhe dores se lige te njerzve te vatikanit.Me te kuptu ty dhe mendimin tende mjafton njeriu ti hedhe nje shikim bibles dhe menjher e kupton se ti je anit jezus(ISAas)dhe ti je anti njerzor.Po nejse se nuk kame ndermen te them shume gjera direkte qe ti i meriton sepse nje dite te gjitha do ti paguash dhe ajo dite nuk eshte larg.

Ne shkrimin tende ke shkruar se une jame ēen krishter????????

Sa i pacip je dhe sa i paskrupellt je tregon shkrimi yte.

Sa i perket asaj qe paraardhsit e mi kane ēen krishter per deri ne faqen e 6 ne jem kane musliman(besimtar)ndersa se sa i prket asaj qe ma perpara se faqja e 6 e familjes time ēfare kemi qen kjo eshte fare thjesht te kuptohet,paskem ēen njerez te besimit te vertet(Krishter)qe ALLAHUN e kane besuar drejt dhe vertetsisht dhe qe ndaj ISA as nuk kane pase krijuar idhujtari siqe e kane kriju shum shum te krishter me udhezimet e vatikanit e nje nder ta je edhe ti.Kjo te jep te kuptosh se me ardhjen e misjonarve te fes islame neper ballkan te cilet ne realitet kane ardhe perpara perandoris osmane(kuptohet jo masivisht)dhe e kane transmetura fjale e ALLAHUT edhe tek shqiptaret dhe te paret e mi dhe shum shqiptare tjer duke qen vertet besimtare(krishter)te pa manipuluar nga djallzit e shejtanit dhe vatikanit ka qen plotsisht llogjike qe kane pranuar menjeher fjalen e ALLAHUT ashtu siq e kane pranuar fjalen e ALLAHUT ne rastin e Bibles dhe transmetimit te saj ng ana e Isa(ALLAHU e ndriqofte shpirtin e tij amin).Po te trego te drejten nuk me intereson shume se ēfare kane ēene te paret e mi por me intereson se ēfare jame une dhe ēfare do ti udhezoje te jen mbasardhesit e mi.Ne diten e gjukimit secili do te pergjigjem per veten tone dhe asnje nuk do te pytete se pse parardhsit e tij kane qen krishter apo pa religjione.Dihet se kush e ka pru fen krishter ne trojet ilire(romaket).

Vllezer dhe motra besimtare dua qe direkt te shkruaj disa fakte dhe do te ju le juve qe do ti lexoni ta jepni gjykimin tuaj sa i perket fes Islame dhe udhezimeve te pejgameri a s dhe imam Aliut(ALLAHU e mshiroft shpirtin e tij amin)

fakte do flasin vete kerkoj mirkuptim nga besimtaret qe do ta lexojne kete shkrim.

Ju lutem lexojeni komplet shkrimin dhe ne fonde do ta kuptoni se ku kame dashte te dal dhe perse e kame shkruar kete shkrim.

Shum studiues perendimor dhe arabe kane shkruar per vlearat dhe per udhezimete e pejgamerit a s dhe veqanarisht imam Aliut.

Po filloj pa e zgjate dhe ne funde te keti shkrim njeri qe eshte njeri do ta kupto se sa e vlefshme per mbare njerzimin eshte vepra dhe jeta e Pejgameri a s dhe ehlibejtiti te tij imam ALIU.Xhorxh Gordan thote per imam Aliun:Asnje njeri nuk munde ta lavderoj Aliun ne masen qe ai merito te lavderohet.....................Historjani xhon J pool ne librin e tij"studime per muhamedizmin"shkruan Ky princ (ALIU)ishte me karakter te bute e te permbajtur,i menēur ne keshilla dhe guximtare ne lufte.Ky princ ishte vete nje dijetar dhe shum nga thenjet e tij te urta jane te publikuara ne nje liber qe meriton te lexohet me gjersishte ne BOTEN PERENDIMORE.Orientalisti francez Oelsner thote Aliu ishte i kthjellte,i bute dhe i panjohur me friken dhe i pa share,...................

Shpirti i tij ishte nje reflektim i paster i shpirtit te Muhamedit as............Osborn ne librin e tij islami midis arabeve thote:disa kshilltare i sugjeruan Aliut te hiqte dore nga shkarkimi i guvernatorve te korruptuar qe ishin ne pozita me pare deri sa ALIU te konsiledonte poziten e tij kunder keture armiqve por kampioni i islamit heroi qe nuk e njihte friken dhe as mekatin refuzoi te ishte fajtor per dy faqesin apo kompremisin me padrejtsin.ky qendrim i tij fisnik e i pakompromist i kushtoi ati shtetin dhe jeten por i atille ishte Aliu ai nuk ēmonte asnje gje tjeter me shume se sa drejtsin dhe te verteten.

(keto te dhena jane sa i perket karakteri te besimtarit musliman i pasqyruar aq bukur dhe vlefshem nga Imam Aliu qe ishte njeriu qe nuk u nda kurre nga profeti as dhe qe e ndoqi udhezimin e profetit as ne menyre te perkryer.)(sjellja e nxensit ALIUT te pejgamerit as me armiqet e tij)

Talha-ibne-abi ishte jo vetem armik i eger i islamit por edhe armike personel i preofeti as dhe Aliut.perpjekjet e tij per te demtura profetin dhe Aliun ishin te pa numerta.Ne betejen e ohadit talha ishte flamure mbajtes i kurjesheve dhe u ndesh me Aliun ne dyluftim,ku ne ket dyluftoim Aliu i dha nje goditje aq te fort sa qe talha iu muarren kembet dhe u rrezua per toke.Aliu e la ne kete gjendje dhe u largua prej tij.Shume luftetare musliman renden tej Aliu dhe i keshilluan atij qe ta vriste talhain duke i then se ai ishte armike me i keq i tij.Aliu u pergjigj:ARMIK APO PA ARMIK AI TANI NUK MUNDET TA MBREOJ VETEN DHE UNE NUK MUNDE TA GODAS NJE NJERI QE NUK ESHTE NE GJENDJE TA MBROJ VETEN NE QOFTE SE MBIJETON LE TE JETOJE SA TE KETE JETE.Ne betejen e Jamalit kur kishte arritu kulmi i perleshjeve njeriu qe jetonte ne shtepin e ALIUT i quajtur kamberi solli pake sherup PER ALIUn dhe i tha ALI djelli pervelon dhe ju nuk keni pushuar se luftuari merreni dhe pijeni pake sherup te ju freskoje pake.Aliu veshtroi rreth e rotulle dhe ju pergjigje:SI U DASHKA TE FRESKOHEM PER VETEN TIME KU QINDRA VETE PERRETHE MEJE JANE TE SHTRIR DHE TE PLAGOSUR DHE PO VDESIN NGA PLAGET DHE NGA ETJA.NE VENDE QE TE ME SJELLESH SHERUP MUA MERRE CA NJEREZ TE PLAGOSUR DHE TE ETUR DHE JEPJU TE PIJNE NGA NJE PIJE TE FRESKE.Kamberi ju pergjigj:Ali ata jane te gjithe armiqet tane.ALIU ju pergjigje MUNDE TE JEN POR ATA JANE QENJE NJERZORE DHE DUHET TE PERKUJDESUR PER TA.Ishte beteja e nahrwanit kur aliu po luftonte si gjdo luftetar i thjeshte dhe gjate nje perleshje te me nje armike armikut i humbi shpata prej dores dhe ALIu qe kishte ngritur doren ta godas vuri re se ai po dridhej nga frika ather aliu uli doren dhe i tha:LARGOHU MOR MIK TI NUK JE NE GJENDJE TA MBROSH VETEN.Ky qendrim i dha guxim kundeshtarit dhe ai i tha :Ali pse nuk me vret keshtu per ty do te ket nje armik me pake.Aliu iu pergjigjeUNE NUK MUNDE TE GODAS NJE NJERI QE NUK MUNDE TA MBROJE VETEN E TIJ,TI PO LUTESH PER JETEN TENDE DHE AJO TU KURSYJE.Kundeshtari u be edhe me i guximshem dhe i tha:me kane then se kurre nuk ke refuzuar ndonje lutes,sikur te te lutesha te ma jepshe shpaten tende a do ma jepje ne te vertete.Aliu ja zgjati shpaten e tij.burri e mori shpaten ne dore dhe i tha aliut:kushe do te mbroje dhe shpetoje prej meje dhe prej goditjes time tani.ALIU u pergjigje natyrishte ALLAHU Ai do te me mbroje ne qoftese e done nje gje te tille.

Kundeshtari u habite fare nga fjala dhe vepra e ALIUT sa qe i tha ALI ti je me te vertet i madhe a munde te kem nderin te veproj si truproje i yti dhe te luftoj per ty.ALIU u pergjigj:DEGJO OR MIKE LUFTO PER TE VERTETEN DHE DREJTSIN DHE JO PER NJERZIT.ishte muaji Ramazan muaji i agjerimit kur ne lutjet e mengjezit ne xhami ALIU ishte gjynzuar perpara ALLAHUt dhe kur e ngriti koken nje goditje e tmerrshme i ra mbi dhe i beri nje te prer te thelle.Ne xhami u krju tollovi dhe muslimanet vrpauan dhe e kapen menjher vrasin dhe e sollen perpara ALIUT.Aliu ishte i shtrir ne qelim ne krahet e te bijve i kredhur ne gjake por edhe ne ate gjendje te rende shpirti i vertete njerzore ju foli muslimanve duke ju thene NUK DUHENI TE JENI KAQ MIZORE ME NJE QENJE QE ESHTE SI VETE JU.LIROJANI LITARIN QE JA KENI LIDHUR DUARTE A SPO E SHIFNI SE PO JA PRET MISHIN DHE QE PO BIJE NE AGONI.vllezer dhe motra besimtar keto ishin vetem disa nga shkrimet qe te huajt kane ber sa i perket imama aliu dhe qe psikologu nuk duhet ta harron se ai ishte musliman dhe qe i jep pergjigje dhe qe ja hadhe poshte ēpifjet e psikologut per sa i perket shume gjerave qe psikologu ka ēpife per islamin,per sjelljen e muslimanve ne lufte.

TE nderuar besimatar keto jane fakte te gjalla qe te japin te kuptosh dhe te kesh nje pasqyre reale dhe te vertete per sa i perket nje besimtari qe pretendon ta kete emrin besimtar musliman dhe qe te kete te qarte dhe te argumentuar menyren dhe sjelljen e tij ne gjdo moment te jetes.

Ne librin e jetes se ALIUT une kame pare se menyra e te jetuarit te tij dhe besimi i tij eshte nje shembulle shum shum i vlefshem per gjdo besimtar.

Ai eshte porta e dijes qe te qone tek ALLAHU dhe pejgameri Muhamed a s.

Gjdo njeri qe lexon per jeten e keti imami dhe per vleren qe ai ja jep Kuranit dhe perjgamerit a s realisht eshte i bindur se islami dhe pejgameri as jane te pakontestushme dhe jetike per gjithe njerzimin.

vllezer dhe motra besimtar ne shkrimin tjeter do ta shkruaj per menyren e sjelljez se nje muslimani(qe eshte pasquruar me jeten e imam ALIUT)ne familje,ndaj gruas,ndaj pjestarve te besimeve tjera.

Duke e perfunduar kete shkrim deshmoj se NUK KA ZOT TJETER PERPOS ALLAHUT DHE SE MUHAMEDI ESHTE I DERGUARI I ALLAHIT PAQJA SHPETIMI DHE SHPerblimi I ALLAHUT KOFTE MBI TE DHE MBI EHLIBEJTIN E TIJ AMIN.
tarikati Nuk ėshtė nė linjė  
Old 18-10-03, 16:21   #18
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default PERGJIGJE BETI PR DHE KUKU_PER_TY

Ju te dytė kishit shkruar ne atė stilin e juaj , me vjen keq por skam une kohė te humbi me ju.Shprehja e juaj nuk eshte asgje tjeter vetem friga nga e verteta , si eshte edhe per shumė te tjerė, vazhdoni me ato sa te doni , sme behet asgjė e pa duruar, te pakten delni ne shesh te gjithė se jeni kompaktet e lirise se fjales dhe deshmive , ju se bashku me shoqerin e juaj perkrahese .Andej nuk besoj se ju pergjigjem ne te ardheshmen as ne ofendimet e juaja as ne citimet e juaja trilluese.Vazhdone rrugen e civilizimit te vuaj ashtu siq jeni percaktuar , dhe rrugen e juaj se quaj asgja tjeter vetem si rrugen e mizes , pra kush e ndjek mizen e dini se ku ju qon....

Tung pra dhe mbahi per dore!!!!
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 18-10-03, 17:23   #19
Auberoni
 
Join Date: 17-10-03
Posts: 512
Auberoni i dashurAuberoni i dashurAuberoni i dashur
Default

Bini burra..merrni shpatat e vritni ne emer te fese...vrisni ne emer te Zotit..Debatoni se kush ka bere me shume viktima, a krishterizmi a Muhammedi...Cfare prapambeturie..
Auberoni Nuk ėshtė nė linjė  
Old 19-10-03, 11:32   #20
Ebu Shejma
 
Join Date: 04-10-03
Location: kumanove
Posts: 252
Ebu Shejma has disabled reputation
Send a message via MSN to Ebu Shejma
Default

Te nderuar, definicioni islam mbi muslimanin eshte tejet i qarte. Musliman konsiderohet ai njeri qe i beson Allahut, profetit Muhamed, profeteve tjere, librave te mepardhem qe ishin shpallur, engjujve,dites se fundit.etj.

Nderkaq ate qe prezentoi psikologu ishte tejet interesant por sikur ky zoteri harron se cfare beri Kisha ne emer te Zotit, gjate mesjetes duke u pozicionuar kundet cdo teorie shkencore, te vertete qe shfaqej ne bote, duke menduar se bie ndesh me mesimet biblike, qe eshte me se e vertete,sepse bibla ishte produkt njerezor e jo inspirim nga Hyu (Allahu i Madheruar).

Kush e luftoi Arianusin qe ishte monoteist i vetem dhe qe njihte Jezusin si profet te Zotit, natyrisht kisha dhe koncilet e ndryshme kishtare. Kush i dogji ungjijt pas koncilit te Nikes 325 qe nuk perputheshin me dokrinat e ungjijve sinoptike dhe endjes se kishes. Natyrisht se jo muslimanet.

Sidoqofte temen qe e keni zgjedhur me intereson te kycem edhe une si musliman te jap nje kontribut modest.

Muhamedi profet i paqes apo i shpates.

Mund te them lirisht se eshte i paqes, dhe asnjehere nuk ua imponoi islamin popujve permes shpates, por se mesimet islame jane te thjeshta, te qarta e te lehte, qe cdo njeri i kupton.

Me thuaj si u perhap islami ne Indonezi, Malezi , singapur, permes shpates apo permes misionareve musliman, kur dihet mire qe asnjehere kemba e ushtarit musliman nuk shkeli ne ato troje.

Anen tjeter, kush themeloi inkuzicionet, muslimanet apo te krishteret, per ti krishterizur muslimanet e andaluzise. Luftat e kryqezatave kush i beri . natyrisht krishteret, me bekimin e kishes.

GJithe kete ne emer te bibles ku thote Jezu krishti " Mos mendoni se erdha ta bie paqen mbi toke.Nuk erdha ta bie paqen, por shpaten.Sepse erdha te ndaj prej t'et, vajzen prej s'emes, te rene prej se vjehres. Njeriu do ti kete armiq shtepiaket e vet." Mateu 10/34-36. (Beselidhja e re, perkthyer nga Simon Filipaj).

Ky eshte citat biblik i nderuari psikolog. Referoju bibles sate.

Mbeteni te pershendetur
__________________
Dituria eshte unaze e vendosur ne doren e te vertetes.
Ebu Shejma Nuk ėshtė nė linjė  
Old 20-10-03, 00:14   #21
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Psikologu's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Posts: 7,432
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Default Vazhdim

E VERTETA MBI APOSTACINĖŹSHTE e veshtirė te vlersohet se koncepti i shtrengimit ne Islam eshte lindur ne token islamike apo ishte pjellė e imagjinates se orjentalisteve dhe me vonė u transferua ne preherin e Islamit.

Duke shqyrtuar ketØnen driten e historis islamike , une sinqerisht besoj se kjo ide se pari u vendos vetė ne boten islamike dhe eshte gabim i yni qe ti akuzojm orjentalistet se gjoja ata kan filluar perdorimin e saj.Ata e moren vetė prej muslimaneve , para se te lindin bile orjentalistet , ideja , siq duket ka qenė prezente ne mendimin islamik mesjetar.:Kjo buron nga dinastija e fundit e Umejdve .Gjatė terė periodes se Abasidve , kjo ide vazhdon vazhdimisht te lulezoj dhe u fuqizua me shumė, sepse sovranet Abasidė deshironin te perdornin forcen jo vetem kunder armiqve te islamit por gjithashtu kunder popullit te vetė.Licencė per ketė nuk ishte kerkuar rrallė nga dijetaret musliman nen ndikimin e tyre .Prandaj , ky koncept u ngrit nga sjellja dhe nga planet planet e qeverisė muslimane ne nivel te khilafetit Rashida te Bagdadit.Duke shikuar nga jashtė , dijetaret e Perendimit besuan se ky eshte njė mesim islamik, ne duhet te kemi parasysh se kjo ide u lind ne kohen kur nė terė boten perdorimi i forces per te perhapur influencen dhe ideologjin ishte nje veqori e pergjithshme dhe ska pasur ndonjė perjashtim. Ky punim eshte njė perpjekje per te shqyrtuar terė qeshtjen , jo ne driten se si muslimanet e njė epoke silleshin, por ne driten e mesimeve fundamentale te Kuranit dhe ekspozites se ketyre mesimeve nga fjala e profetit Muhamed.Prirja per te gjykuar mesimet nga sjellja e ndjekesve te tyre shpesh i ka udhehequr njerzit gabimisht rreth mesimeve te vjetra.Eshtė boterisht e observuar se pas pak kohe te gjitha religjionet e humbasin influencen e tyre ndaj sjelljeve te ndjekesve te tyre, veqanarisht politika nuk duhet te trajtohet si njė pasqyrė qe reflekton mesimet e religjonit te cilin e ndjekin njerezit e atij religjoni.Definicioni i njė apostati:Kurani shkruan :"Ata nuk do te nderprejn luften kunder jush derisa te mos u kthejn nga besimi i juaja - nese munden :Dhe cili prej jush kthehet prej besimit te tij dhe vdesė ne atė gjendje mosbesimi , te tillė janė ata , veprat e te cileve do te shkojn huq ne ketė botė e ne boten e paskajme.Ata janė banoret e zjarrit dhe ku do te rrijnė per njė kohė te gjatė. (2:218)Kjo do te thotė se kushdo , pa frigė nga shpata (apo dhembja e denimit), vendos te heq dorė nga Islami ka te drejt fundamentale te veproj ne ketė menyrė , por askush tjeter ska te drejt ta deklaroj atė apostat.Kjo do te thotė se njeriu eshte i lirė te heq dore nga religjioni i tij , por ska te drejte te ua imponoj mohimin e religjionit te tjerve .Por duke studijuar me gjatė hasim ne shkrimet e tjera te Kuranit ne vazhdim:"Vertet ata te cilet kthehen prapa (nga besimi ne mosbesim) pasiqe u eshte sqaruar rruga e drejt , djalli ua hijeshoi veprat e tyre te keqia dhe u dha shpresa te kota (47:26)Ajete te tjera te Kuranit rreth apostacisė:"O ju besimtar , kush prej jush largohet nga feja e vetė , le te dijė se Allahu se shpejti do ta sjellė nje popull tjeter , te cilin Allahu e do , e ata e dojn Allahun.Te cilet do te jenė te butė ndaj besimtarve , por te ashper ndaj mosbesimtarve .Ata do te bejn xhihad ne rrugen e Allahut dhe ata nuk do te frigsohen prej mallkimit te ndonje mallkuesi.kjo eshte dhurata e Allahut dhe Ai ia jep atij kė e do Ai.Allahu eshte bekim dhenes i madh dhe i dishem. (5:55)"Ata te cilet pasiqe e pranojn besimin e pastaj behen mosbesimtar dhe prapė behen besimtarė e pastaj prapė mosbesimtar dhe mandej rriten e perforcohen ne mos besimin e tyre , Allahu kurrė nuk do ti fal ata as nuk do ti udheheq kah rruga e drejtė.(4:138)Ajetet nga Suret Al-Tobe ne lidhje me apostacin.3. "Dhe kjo eshte proklamata prej Allahut dhe prej Profetit te Tij per njerezit ne diten e Haxhillekut te madhė te Allahut dhe Profeti i Tij u lirua nga akuzat e idhujtarve.Pra , nese (duke shikuar fitoren e Mekkes) pendoheni , do te jetė mė mirė per ju:por nese e ktheni shpinen , atehere tė dini se ju nuk mund ta mposhtni Allahun:Dhe jepu lajmin rreth njė ndeshkimi te dhembshem atyre , te cilet janė mosbesimtar"4. "Pos atyre idhujtareve me te ciliet e keni nenshkruar ndonje marrveshje dhe te cilet nuk ju tradhtuan aspak e as nuk i dhanė ndihme askuj kunder jush.Pra , plotesoni marrveshjen deri ne fund.Allahu i do ata qe janė te drejtė"5."Dhe nese kalojnė ata kater muaj ( gjatė te cileve u eshte ndaluar lufta , por ata nuk e respektuan marrveshjen) ateher i vrisni ata idhujtarė kudo qe ti gjeni dhe zeni rober, i rrethoni dhe uluni per ta qdo ditė.Por nese pendohen dhe falin namazin dhe paguajnė zakatin , atehere hapuni udhen .Vertet Allahu fal shumė dhe eshte i meshirshem"6."Dhe nese njeri prej idhujtarve kerkon strehim prej teje , jepi mbrojtje derisa ai te degjoj fjalen e Zotit , dhe mandej percille atė ne vendin e tij te sigurtė.Sepse ata janė popull qe se kuptojn (realitetin)7."Si mund te nenshkruaj Allahu dhe Profeti i tij marrveshje me idhujtaret?-pos me ata idhujtarė me te cilet e keni nenshkruar marrveshjen pranė Xhamis se shenjt.Pra derisa ata qendrojn besnik ndaj jush , edhe ju duhet te qendroni besnik ndaj marrveshjes se berė me ta.Vertet, Allahu i do ata qe nuk i prishin zotimet e tyre.8.Si mund te ndodhė keshtu ! Nese ju mundin ata , nuk do te perfillin as farefisin e as marrveshjen tuaj:Ata ju kenaqin vertet me fjalė , kurse zemrat e tyre e mohojnė atė qė thonė ata, dhe shumica prej tyre janė te pa besė.9." Ata i kan shkembyer ajetet e Allahut me diqka te pavlefshme dhe i ndaluan njerezit nga rruga e Tij.Padyshim veprat e tyre janė shumė te shemtuara.10."Ata nuk e perfillin as farefisin e as marrveshjen lidhur me ndonje besimtar.ata me te vertet tejkalojnė kufij.11."Por nese ata pendohen dhe falin namazin dhe e paguajnė zakatin , atehere ata janė vellezerit tuaj ne fe.Dhe ne ua kemi spjeguar Shenjat njerezve te dishem.12"Dhe nese ata thyejn betimet e tyre pasiqe . e kanė lidhur marrveshjen dhe fyejnė fen tuaj , atehere luftoni kunder prijsave mosbesimtar qe te largohen prej djallezive te tyre , sepse ata nuk kan besė.13." O besimtar ! A nuk do te luftoni kunder atij populli qe i ka thyer betimet e veta dhe qe e ka berė komplotin per ta debuar Profetin dhe ata te paret , te cilet filluan luften kunder jush? A friksoheni prej tyre?Kurse Allahu meriton me shumė qe te friksoheni prej tij , nese jeni besimtar te vertet.14." Luftoni me ta.Allahu do tķ ndesgkoj me duart tuaja , dhe do tju ndihmoj kunder tyre dhe keshtu do ti qliroj zemrat e besimtarve ( nga brenga dhe nga friga)Vazhdon...TERRORIZMI ISLAMIK

__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė  
Old 24-10-03, 21:09   #22
Ebu Shejma
 
Join Date: 04-10-03
Location: kumanove
Posts: 252
Ebu Shejma has disabled reputation
Send a message via MSN to Ebu Shejma
Default

Pershendetje Psikologu

Me mjaft mjeshti deformoni interpretimet e fragmenteve kuranore te cilat jane dedikuar idhujtareve mekkas gjate periudhes se profetit Muhamed a.s., i cili luftonte per te crrenjosur mosbesimin dhe idhujtarive qe kishte zene vend ne zemrat e popullit nomad.

Orientalistet perendimor qe ishin perplot mllef dhe urrejte e qe ushtronin ndaj civilizimit islamik te shfaqur gjate periudhes se dinastise se Emevite kur shkenca kishte arritur kulminacionin, themelimi i univrsiteteve te ndryshme, kjo detyroi orientalistet te hulumtojn shkaqet e progresit islamik dhe zhvillimit te vendeve islamike, sidomos andaluzine e spanjes, qe njihej qender kulture dhe shkence. Kjo urrejtje i shtyri te trillojn gjera dhe kashelashe kunder islamit dhe muslimanve.

Me rrespekt...
__________________
Dituria eshte unaze e vendosur ne doren e te vertetes.
Ebu Shejma Nuk ėshtė nė linjė  
Old 08-11-03, 21:42   #23
Drejtėsia
 
Join Date: 09-10-03
Location: suiss
Posts: 141
Drejtėsia has disabled reputation
Default [b]o ju qe keni kuptim te gabuar ne lidhje me luften.[/b]

Vetem ata qe jan besimtar te sinqert e kuptojn drejt rendesin e luftes.Nuk ka hapesir per kontest ne qellimin e krijimit, se ne jemi te krijuar vetem per ta adhuruar Zotin e gjithesis,pra adhurimi eshte esenca e krijimit,

1.e kush e adhuron Zotin? vetem ai i cili e beson(sinqerisht).

2.e si besohet Zoti? duke i kryer urdherat e Tij.e urdher i Tij eshte edhe lufta per hir te Tij.a nuk eshte llogjike te konsiderohet adhurim ndaj Zotit kur njeriu berballohet me vuajtje e mundime, lufton me pasurin dhe jeten e tij, sakrifikon gjemtyret e gjakun e tij, jeten e shpirtin e tij vetem per ta arritur kenaqesin e Krijuesit te tij, sigurisht se po, bile kjo eshte shkalla me e larta e besimit, pra vetem nga besimi i tij njeriu lufton e sakrifikon per Zotin e tij.Pra duke kryer besimtari urdherat e Zotit shkaktohet adhurimi dhe keshtu ai besimtar e arrin normativen e jetes dhe krijimit te tij.por te paket jan ata te zotet e mendjes,
Drejtėsia Nuk ėshtė nė linjė  
Old 08-11-03, 23:08   #24
Drejtėsia
 
Join Date: 09-10-03
Location: suiss
Posts: 141
Drejtėsia has disabled reputation
Default DEMANTIM NDAJ GENJESHTRAVE TE psikologut

Ju njemend keni genjyer ne shkresen tende te lartshenuar,E dije se Allahu eshte Ai qe shikon e di, dhe Ai thot :Kush ėshtė mė mizor se ai qė trilon shpifje ndaj All-llahut, apo i pėrgėnjeshtron argumentet e Tij?

Kaptina Araf ajeti 37e ju keni shenuar diq tjeter e jo te verteten ne shkrimin tend perkitazi me etiketimet 2:218, 47:26, 5:55, 4:138.E kjo eshte e verteta:per 2:218

Ata tė cilėt besuan, ata qė u shpėrngulėn dhe luftuan nė rrugėn e All-llahut, ata meritojnė tė shpresojnė nė mėshirėn e Tij. All-llahu falė shumė dhe ėshtė mėshirues.per 47:26

Kėtė ngase atyre qė e urrejtėn atė qė e shpalli All-llahu (jehudive), u than: “Ne do t’ju dėgjojmė juve pėr disa ēėshtje!” Po All-llahu i di fshehtėsitė e tyre.per 5:55

Mik (i afėrt) juaji ėshtė vetėm All-llahu, ėshtė i dėrguari i Tij dhe ata qė besuan e qė falin namazin dhe jalin zeqatin duke bėrė rukuė (duke qenė respektues).per 4:138

Ti (Muhammed) lėjmėroj munafikėt se me tė vėrtetė ata kanė njė dėnim tė dhembshėm.
o ti i krishter mos u mundo me i pergjenjeshtruar ajetet kuranore e ne saje te pergenjeshtrimit tend ti largosh te tjeret nga rruga e Allahut, kot e ke, sepse kend Allahu e udhezon nuk ka kush e devijon e kend Allahu e devijon nuk ka kush e udhezon.kend Allahu don ta udhezoj Ai atij ja hap gjoksin per ta pranuar islamin.O ju te krishtere qe i adhuroni drunjet apo hekurat ne form te kryqeve e statujat nga balta, plastika apo gipsi qe vet i krijoni, dijeni se jeni nje nje rruge te gabuar, e mos u beni hipokrit e ta mohoni te verteten.Zoti nuk ka nevoj te ket femij siq ju Atij ja pershkruani, Larg eshte Madheria e Tij nga ajo qe ju ja pershkruani, Ai eshte krijuesi i gjithesis e nuk ka nevoj Ai qe te ket femij.Pranojeni Islamin sepse kjo eshte feja e vetme e pranuar tek Allahu, Zoti i gjithesis.Zoti thot ne kuran:

Surja Ali Imran

ajeti 19

Pa dyshim feja te All-llahu ėshtė Islami. U kundėrshtuan ata qė u ėshtė dhėnė libri, pasi qė u erdhi e vėrteta, nga zilia mes vete. E kush mohon argumentet e All-llahut, (le ta dijė se) All-llahu (ia) llogaritė shpejtė.ajeti 85

E, kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk do ti pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshpruarit.we-selam alejkum
Drejtėsia Nuk ėshtė nė linjė  
Old 26-11-03, 17:52   #25
uri
 
Join Date: 22-11-03
Posts: 8
uri has disabled reputation
Default

Pershendetje te gjitheve Allahu ju meshiroftPershendetje psikolog se pari duhet te them se ti nuk je aq real se sa e tregon veten mirepo per kete nuk ke faj ti por kan faj te tjeret te cilet kane bere ndryshime ne biblen (tone te cilen e kemi borgj ta lexojm te gjithe muslimanet por per fat te keq nuk po mundemi ta bejme kete sepse nuk egsiston e tera ) dhe pastaj ajo eshte bere e jotja ne te vertet nuk jan jane bere tuat sepse sot jane bere shum( pra me kete vertetohet se nuk dihet se cila eshte e vertet ku as ti nuk e din se ciles me i besu ).edhe diq tjeter: mbaje ne mend se asnje musliman nuk e urren as biblen ( e vertet te cilen ende nuk e ke pa ti dhe bashkebesimtaret e tu per fat te keq ) e as Isane a.s (jezusin) te cilin vetem jeni duke e mposhtur dhe duke e hidheruar duke i dhene atij postin e Allahut .Dhe dua te them diq per keto fjale qe i ke shkruajtur te cilat duhet ti analizosh mire e pastaj te flashesh."Vllazen dhe motra te krishter e musliman "

Harroje atė shprehje se po verehen reagimet tuaja ketu , pra ne do te shkojm deri te shkrimet e verteta dhe mos harro se shkrimet qe mi ben ti , nuk me duken te nje dijetari Islam po ja edhe njė shkrim per ty te thenė nga Muhamedi , profeti i yt :

" Do te vijė njė kohė per njerezit kur nuk do te eksistoj asgjė prej Islamit pos emrit te tij dhe nuk do te mbetet asgje nga Kurani dhe fjalet e tij ,Xhamitė ne atė kohė do te jenė te ndertuara ne atė menyren madheshtore , por do te jenė te zbrazeta nga hidajeti .Dijeteret e tyre do te jenė njerezit me te keqinj nen qiell,prej tyre do te buroj konflikti dhe te ata do te kthehet konflikti " (Al-Haxh Ataullah kalim f 115)


Pra ketu e shohim qarte se nuk e ke kuptuar mire kete. Sepse ajo kohe ende nuk ka ardhur dhe ti nuk ke te drejt ta thuash kete sepse xhamiat ende jane te mbushura me xhemat, po te mos kishte tani ndonje gje nga kurani as un e as ti nuk do te diskutonim ketu dhe sa per konflikt ti nuk e din se si muslimanet jane ndermjet tyre sepse per ta kuptuar kete duhesh te jesh vet musliman (Allahu te drejtofte ne kete rruge) sepse qfaredo hidherimi qe do te ket mes nesh ajo do te pastrohet me islam sepse ne te gjithe kemi nje fjale qe na bashkon te gjitheve pa mar parasysh se qka ndodh ne mes nesh. Pra ajo fjale eshte :esh-hedu en la ilahe il_allah we esh-hedu enne Muhammaden abduhu we resuluShiko e di se do te thua se une vetem fene time e mbroj dhe i urrej te gjitha fete tjera, e cila eshte e vertet sepse ka fakte ne Kuran qe ato nuk jane te pranueshme nga Allau dhe se per te gjitha ato tregohet e verteta ne te (Kuran) dhe une i urrej ato sikurse shpifjet ( te lutem mos thaj se tani kam genjyer per isen dhe biblen sepse ata jane diq tjeter dhe feja qe ju e besoni nuk ka te beje fare me te ) dhe po te ishe ti ne vend timin do ta beje kete keshtu mirepo duhet te kuptosh se diq pa e provuar nuk mund ta vertetosh.Dua te them se te qmoj si njeri nese je duke studijar me te vertet e jo vetem per te te bere llaf si thojn pleqt tane. Pra nese je duke studijuar me te vertet une jam i bindur se do ta gjesh rrugen e drejt dhe te verteten mirepo edhe dic po te them: Lexoje kuranin nga fillimi dhe permbaju disa rregullave qe shkruhen aty para se te fillon dhe dua te tregoj se vetem shejtanet mbajne inat para te vertetes ( ne qoftese une maj atehere une jam ne rrugen e tij dhe nese ti mban atehere ti ) me siguri se po me kupton se qka po du te them Allahu din qdo gje me mire se neDhe si per fund po ta qoj kete te cilen nuk e kam shkruajtur une ( Allahu nuk i do genjeshtrat ) mirepo e kam lexuar me vemendje dhe e ftoj qdo njeri qe deshiron ta din te verteten le ta lexoj kete edhe nese ajo u pengon atyre sepse kjo eshte normale sepse me te vertet feja eshte diq e mundimshme kur na kundershtohet per ate.
uri Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-11-03, 20:21   #26
uri
 
Join Date: 22-11-03
Posts: 8
uri has disabled reputation
Default

TAKIMI I MUSLIMANIT ME KRISTIANIN

Kristiani---- Nese te tri besimet: Judaizmi, Kristianizmi dhe Islami thone sa vijne nga i Vetmi dhe i njejti Krijues, perse ndryshojne atehere?Muslimani---- Te tere profetet nga Adami tek Muhamedi (PQMT) u derguan me te njejtin mesazh, e ky mesazh ishte nenshtrim i plote i njerezimit ndaj Allahut. Ky nenshtrim ne Arabisht quhet Islam, Islam do te thote gjithashtu Paqe, paqe ndermjet Krijuesit dhe krijesave te Tij. Ne ndryshim nga Judaizmi dhe Kristianizmi, emri Islam eshte dhene nga Allahu, nga vete Ai dhe ne Suren 5:3: "Sot juve ua kam perkryer fene tuaj, dhe begatine time ndaj jush e kam plotesuar, dhe jam i kenaqur qe Islami do te jete fe e juaj". As emri "Judaizem" e as emri Kristianizem" nuk gjendet ns Bibel, madje as ne fjaloret Biblike. Asnje profet izraelit nuk e permendi fjalen "Judaizem. "Jezusi kurre nuk e shpreh se donte te vendoste Kristianizmin mbi toke dhe kurre nuk e shpalli veten Kristian. Fjala Kristian permendet vetem 3 here ne Dhjaten e Re e per here te pare nga paganet dhe ēifutet ne Antioki rreth vitit 43 te eres sone, shume kohe pasi Jezusi e kish lene kete bote. Lexo veprat e Apostujve 11 :26:... ketu ne Antioki nxenesit per here te pare i quajten te krishtere".Me vone Mbreti Agripa i dyte i thote Palit, lexo veprat e Apostujve 26:28:"Agripa iu pergjigj: "Edhe pak dhe po ma mbush mendjen te behem i krishtere.

Pra ishin armiqte e jo miqte ata qe e perdoren per te paren here emrin "Kristian." Se fundi ky emer permendet nga Pjetri ne nje leter ngushelimi derguar nje besimtari, lexo letra e Pare e Pjetrit 4:16;" Por ne qoftese e peson per arsye se eshte i krishtere, nuk duhet te kete turp..."

Myslimani i pare ne toke nuk qe Muhamedi, por Abrahami i cili iu nenshtrua plotesisht Allahut. Por Islami, si menyre te jetuari, u eshte treguar Profeteve qe kane qene edhle me pare se Abrahami si Adamit dhe Noes. Me pas Islail erdhi si mynyre te jetuari ,per gjithe njerzimin.Kristiani---- Si mund te ishte Abrahami Mysliman? Ai njihet si ēifutl

Muslimani---- ēifut? Kush ua tha kete?Kristiani---- Keshtu na e kane mesuar, madje dhe Bibla duhet ta kete konfirmuar.Muslimani---- Mund te na tregosh se ne eilen pjese te Bibles thuhet se ai eshte ēifut?Nese nuk e gjen dot shpejt, po te ndihmoj.

Lexo Gjeneza 11 :31Kristiani----"Terahu mori te birin, Abramin, nipin e tij Lot, birin e Haranit, gruan e Abramit, Sarani dhe se bashku u nisen nga Uri Qaldijaneve, per te shkuar ne Kanan. Dhe kur mberriten ne Haran u vendosen aty pergjithmone".Kristiani---- Pra Abrahami nuk mund te kete qene ēifut. Se pari, sepse Uri i ({aldijaneve ku ai lindi ishte ne Mesapotami qe tani eshte pjese e Irakut. Pra ka qene me teper Arab sesa ēifut. Se dyti; emri ēifut filloi te perdorej pas vdekjes se Judes, sternipit te Abrahamit (shih tabelen fqA) Lexo me tej ne Gjenezen 12:4-5.Kristiani---- "...dhe kur Abrahami u largua nga Harani, ai ishte shtatedhjete e pese vjecē...dhe ne token e Kananit ata mberrine".Muslimani---- Pra Abrahami emigroi ne Kanan ne moshen 75 vjeēare dhe Bibla e thote qarte se atje ai ishte plotesisht i huaj Gjeneza 17:8:" Ty dhe atyre qe do te vijne pas teje une do tua jap te tere token e Kananit, ku ti je i huaj, perta pasur tuajen ngahera; dhe une do te jem Perendia i tyre." Tani lexo Gjenezen 14:13.Kristiani---- "Njeriu qe shpetoi erdhi e ia tha kete Abram Hebreut."Muslimani---- Si mund ta quani Abrahamin ēifut kur vete Bibla e quan Hebre qe do te thote banues i bregut tjeter te Eufratit. Po ashtu ajo do te thote se ai i perket Eberit, pasardhes i Shemit. lexo tani "Gjenezen 32:28 se ēfare i ndodhi emrit te Jakobit pas luftes me engjellin.Kristiani----"Dhe ai i tha, emri yt nuk dO te jete me "Jakob",

por "Izrael" sepse ti luftove me Zotin dhe me njerezit."Muslimani---- Pra Abrahami qe Hebre. Pasardhesit e Jakobit qene Izraelitet qe perbeheshin nga 12 fise. Juda u mbiquajt "ēifut" ndaj ne fillim ēifute u quajten

vetem pasardhesit e Judes. Lexo Eksodi 6:16-20, per te mesuar se cili qe Moisiu ne te vertete.Kristiani---- Emrat e bijve te Levit sipas breznive ish in: Ghershon, Kanath, Merari...Dhe bijte e Kanathit qene: Amrami... Amrami u martua me motren e te jatit e cila i lindi Aaronin dhe Moisiun."Muslimani---- Keshtu pra Moisiu nuk qe ēifut,pasi nuk rridhte nga Juda por nga Levi. Moisiu qe "ligj-dhenesi"(Torah eshte ligji) i bijve izraelit.

Kristiani---- Po kesaj ē’'shpjegim i jepni?MUSLIMANI: Sepse ne perdorim si standart Kur' anin e Shenjte. Mund ta shpjegosh Biblen dhe te korrigjosh paragjykimet ēifute e kristiane duke i pare brenda kontekstit te Kur'anit. Ai eshte i fundit liber i shenjte i cili nuk eshte falsifikuar apo perdhosur. Permbajtja e tij eshte vertetuar nga Allahu ne Suren 2:2 "Ky eshte libri qe nuk ka dy ne te"... e me pas ne Surean 15:9 "Ne me madherine tone e shpallem Kur'anin dhe Ne gjithsesijemi mbrojtes te tij..."Ky varg eshte sfide per njerezimin. Eshte fakt se kane kaluar me teper se 1400 vjet dhe Kur'anit nuk i eshte ndryshuar asnje fjale, dhe ndonese te pafete bene ēeshte e mundur per ta shtremberuar ata deshtuan me turp ne perpjekjet e tyre. Siē thuhet dhe ne vargun e shenjte "Ne gjithsesi jemi mbrojtes te tij".e per Allah, Ai e ka ruajtur.Ne te kunderten, te gjithe librat e tjere te shenjte (Torahu.. Psallmet, Ungjijte, etj Jane perdhosur ne formen e shtesave, redaktimeve apo ndryshimeve te origjinalit.Kristiani---- ēfare thote Kur'ani per Abrahamin e Moisiun, qe te ben te nxjerresh nje pertundim te tille per Biblen?Muslimani---- Ne Suren 3:65 thuhet: "0 ithtare te librit, pse po polemizoni me ne rreth Ibrahimit? E, nuk jane shpallur as Tevrati, as Inxhmi, vetem se pas tij?1 A. nuk e kuptoni?"Dhe ne Suren 3:67 thuhet: "Abrahami nuk ish as jehudi e as i krishtere por ai ishte larg besimeve te kota, ishte mysliman dhe nuk ishte prej idhutareve."Ne Suren 2:140 thuhet: "A pretendoni se Abrahami, Ishmaeli, Isaku, Jakobi dhe pa(;ardhesit e tij qene ēifute ose kristiane? Thuaj (0 Muhammed). "A e dini ju me mire apo Allahu? Kush eshte me mizor se ai qe e ka deshmine Allahut tuaj prane vetes dhe e fsheh; Allahu nuk eshte i panjoftuar me veprimet"Patjeter qe ata nuk qene as ēifute e as kristiane, pasi emri "ēifut" u perdor pas Judes dhe emnri "kristian" erdhi shume kohe pasi,kish ikur Jezusi.Kristiani----Eshte paksa e cuditshme te degjosh emrin "Allah". Kur dini te flisni Anglisht perse nuk perdomi "God" (Zot).Muslimani---- Po, eshte e vertete qe per jo-myslimanet emri Allah tingellon paksa i ēuditshem, por ky emer eshte perdorur nga te tere Profetet, qe nga Adami deri tek Muhammedi (POMT). Ai vjen nga bashkengjitja e dy fjaleve arabe AI-lIah, dmth Zoti. Bie germa "I" dhe keshtu formohet fjala "Allah". Ne varesi te pozicionit qe merr me nje fjali ne arabisht, kjo fjale mund te marre formen "Allah ", e cila i afrohet fjales qe perdorin Hebrenjte per krijuesin, dmth, "Eloha". Por perdorimi i formes se shumesit nga ēifutet perben nje gabim sepse jep idene e me shume se dy Perendive. Forma "Allah" i afrohet fjales Aramaike "Alaha"= Perendi, te perdorur nga vete Jezusi (shih Enciklopedia Britanike, 1980, fjalet "Allah" dhe "Elahim"). Pra, ndersa per jo-myslimanet fjala " Allah" tingellon e ēuditshme, ajo nuk qe aspak e ēuditshme per profetet qe nga Adami e deri tek Muhamedi "POMT", pasi ne thelb ajo qe ata thone, ishte e njejta: lslam., dmth nenshtrimi i plote, dhe fjala Allah eshte emri i pervēem i Oenies Supreme. Kjo fjale nuk ka as shumes e as gjini, me nje fjale nuk kemi Allahet, as Allahun mashkull e femer, siē kemi ne krishterim Perendi, Perendia dhe Perendite. Per me teper perdorimi i fjales Perendi eshte teper i ngaterruar, pasi shume Kristiane qe flasin "anglisht vazhdojne ta konsiderojne Jezusin si Perendi. Madje dhe fjala "Krijues" nuk eshte shume e qarte, nga qe shume kristiane thone se kjo bote eshte krijuar prej Jezusit. I ēuditshem nuk eshte vetem emri "Allah", por dhe menyra sesi myslimanet e adhurojne Allahun duke u pastruar, perkulur, gjynjezuar dhe duke agjeruar. Te tera keto duken te cuditshme per ata qe nuk jane myslimane, por nuk kane qene aspak te ēuditshme per te gjithe Profetetēdersa kristianet e kane braktisur zakonin e te pastruarit ( larjen e duare, te kraheve, kembeve si dhe lagien e flokeve) perpara lutjes, ky zakon vazhdon te praktikohet nga myslimanet, ashtu siē praktikohej dhe nga profetet, gje qe duket qarte ne keto pjese te Bibles:Eksodi 40:31-32: "Dhe Moisiu, Aaroni e bijte e tij, ne ate koM lane duart dhe kembet e tyre. Ata pastroheshin sa here qe hynin ne fartore dhe i afroheshin altarit. ashtu siē i kishte porositur Perendia Taoisine." Ndonese Pali beri shume ndryshime ne mesimet e Jezusit, ai vazhdoi ta permbushe me besnikeri e respekt ritin e te pastruarit siē duket dhe ne "Veprat e Apostujve" 21 :26:"Pali e ndoqi keshillen dhe solli me vete 4 njerezit. Te nesermen pasi u pastrua se bashku me ta, hyne ne tempull..."Grate myslimane i kryejne lutjet me koke te mbuluar ashtu sic; thuhet ne letren e Pare Derguar Korintasve 11 :5,6 dhe 13 "Perkundrazi, eshte shenje mospenilljeje ndaj burrit ne qotte se gruaja e tij e emancipuar lutet ose profetizon me koke te zbuluar gjate sherbeses fetare. Ajo sillet sikur te ishte prostitute me floke te qethur. E po ndodhi qe ndonje grua nuk do ta mbuloje koken, Ie te qethet (e Ie te perjashtohet). a mos eshte turp per gruan ne qofte se e qeth ose e rruan koken? Kjo eshte nje arsye e metejshme per te mbuluar koken e saj... Gjykoni ju vete: aka hije qe gruaja te lutet para Perendise me koke zbuluar?".Myslimanet luten duke u perkulur, gjunjezuar, shtrire dhe pa kepuce ashtu si(.fluteshin dhe Profetet:Psalmet 95:6: "Hajdeni te lutemi e te perkulemi, t'i gjunjezohemi Perendise, krijuesit tone." Joshua 5:14{ Joshua u perkul gjer me toke e filloi te lutej..."Mbreterit 118:42: "Por Elija u ngjit ne maje te Karmelit; ai u ul mbi gjunje dhe fytyren e uli (vuri) ne mes kembeve."Numrat 20:61"... dhe ata MOISIU DHE AARONI u perkulen gjer mbi dhe e perpara tyre u shfaq lavdia e Perendise."Gjeneza 17:3 "Dhe Abrami u gjunjezua, e Perendia filloi te fliste duke i thene..."Eksodi 3:5 dhe Veprat e Apostujve 7:33:"Dhe Ai(PERENDIA) i tha atij (MOISIUT) Hiqi sandalet sepse po qendron ne toke te shenjte."Kristianet do te dridheshin po te dinin se peligrinazhi apo haxhilleku, siē i themi ne, i cili kryhet nga myslimanet duke u sjella rreth gurit ta shenjta Ka'bes . ne Meke, eshte kryer nga mjaft Profete, madje dhe nga Profete Izraelite.Kristiani---- Ne Bibel nuk e kam hasur kurre haxhillekun apo gurin e Shenjte.

Muslimani----Kjo permendet disa here e mjaft qarte, por lexuesit e Bibles nuk e vene re:1."Kur ish nisur per ne Padan-aram Jakobit iu shfaq nje vegim dhe te nesermen ai ngriti nje shtylle prej guri te cilen e quajti "Beth-EI" dmth Banesa e Perendise (Gjeneza 28:18-19).2. Vite me vone, po ky profet, Jakobi, u urdherua nga Allahu te shkonte ne Beth-EI (Gjeneza 35:4,14,15). Perpara se te shkonte atje, Jakobi hoqi te tere Perendite e huaja per te. Te njejten gje beri dhe Muhamedi me vone kur hoqi te tere idhujt e vendosur rreth gurit te shenjte: Ka'bes ne Meke.3.Nje shtylletjeterguri ngriti Jakobi dhe vjehrri i tij Laban (Gjeneza 31 :4549:" Jakobi ngriti nje kollone te gurte. pasi e beri kete u tha te afermve: "Mblidhni gure" E ata mblodhen gure e ngriten nje pirg e mbi ate pirg u shtruan te hane buke. Labani e quajti "Jegar-sahadutha" por Jakobi i vuri emrin "Galeed.." Dhe "Mizpah"; sepse ai tha: "Perendia ruajte mes meje e teje ..."4."Xheptahu dhe Amoni ishin ne lufte mes tyre. Xheptahu iu betua Perendise perpara Mizpeutte Giledit se,"nesa fitonte do te bente tli bijen e tij te vetme. Ai e flijoi dhe e dogji te gjalle vajzen e tij te vetme si kurban per Perendine (Gjykatesit 11 :29-39)5."400.000 shpatare nga 11 fiset e Izraelit u betuan perpara Perendise ne Mizpah se do te zhduknin nga faqja e dheut fiset e Benjaminit" ( Gjykatesit 20 dhe 21).6."Bijte e Izraelit nen udheheqjen e Samuelit u betuan ne Mizpeh se nese

do te fitonin kunder Filistineve do ti shkaterronin idhujt e tyre" (I Samuel 7)7.Kur Samueli u caktua mbret i Izraelit, i gjithe kombi u mblodh ne Mizpeh

(I Samuel 10).Pra, eshte me se e qarte se ne bote nuk ka mbetur asnje Mizpeh, veē atij me te vjetrit ne qytetin e Shenjte te Mekes, . ndertuar nga Abrahami dhe i biri Ishmaeli prej te cileve rrjedh dhe Profeti Muhamed. Myslimanet jane me te vertete ndjekes te te gjithe Profeteve. Mund-te te tregoja edhe mjaft gjera te tjera rreth Myslimaneve, Islamit dhe Muhamedit (POMT) se si ata jepen ne Bibel, por perse te dish keto kur nuk kerkon te dish te verteten?[b]Kristiani---- Kam mjaft besim ne perkushtimin tim si kristian, por kjo me nxit perte ditur me teper rreth te dy besimeve. Nganjehere me duket vetja i perqeshur kur lexoj libra te shkruatur prej myslimaneve.Muslimani---- Ka influencuar kjo ne jeten tende fetare?Kristiani---- Po, ndaj dhe tani nuk vete ne Kishe aq rregullisht si me pare. Fshehurazi lexoj libra shkruar prej myslimaneve. Shpesh kam pyetur disa Myslimane per ate gjera qe kisha te paqarta, po nuk mbetesha i kenaqur. Une kerkoj nje besim tek i cili mund te mbeshtetem, besim i cili te me jape paqen shpirterore dhe te jete i pranueshem e jo te besoj verbazi tek ai.

.

Muslimani---- Jam i nje mendimi me ty dhe e vleresoj qendrimin tend. Por ne nuk na lejohet te joshim askend. Ne u flasim vetem atyre qe desherojne te na degjojne.Kristiani---- Megjithate une jam i lire te besoj ē'te dua dhe askush s'mund te me ndaloje. ;.MUSLIMANI Po, eshte e vertete. Feja nuk e njeh detyrimin.por sipas zgjedhjes do kesh denim ose shperblim.Kristiani---- Por atehere perse kerkojne myslimanet qe te tjerat ta pranojna besimin e tyre?Muslimani----Ashtu si kristianet u kerkojne ēifuteve qe ta pranojne Jezusin si Mesia, ashtu dhe ne myslimanet u kerkojma kristianeve,ēifuteve dhe gjitha njerezimit qe ta pranojne Muhamedin (POMT) si vulen e gjithe Profeteve.

Profeti yne Muttamed (POMT) ka thane: " Jepja fjalen time edhe nje sherbyesje (varg j Kur'anit te Shenjte)"

Po keshtu Isaja perm end ne kapitullin 21 :13 "Pesha mbi Arabine" qe do te thote pergjegjesia e Arabeve Myslimane, dhe tani e tare myslimanve, per te perhapur Islamin. Isaja i thote keto fjale pasi sheh nja vegim, ku jane nje karroce me gomere e nje me deve (21 :7):"Ai pa dy kalores mbi karroca, nje karroce e mbrehur me gomere e nje e mbrehur me deve:"

Karroca me gomere doli se qe Jezusi i cili hyri ne Jeruzalem mbi te (Gjoni 12:14: Mateu 21 :5) Cili qe atehere karroca me deve? S'mund te kete qene tjeter njeri vec; Muhamedit (paMT), i eili erdhi 600 vjet pas shtaqjes sa Mesise. Nese kjo nuk pranohet atehere profetesia e tij eshte permbushur.Kristiani----Keto shpjegime me nxisin qe ta lexoj Biblen me me teper kujdes. Do te me pelqente qe te diskutonirr.me teper se bashku.Muslimani----Patjeter, te jesh i suksesshem na kete bote nuk do thote se dote jesh I tille dhe ne tjetren: Jeta tjeter eshte shume me e mire e shume me e gjate. Tani njerezit jane here materialiste e te ngushte. Le te takohemi e ti diskutojme dallimet mes feve tona hapur e pa paragjykime. Islami bazohet mbi arsyen nuk pranon qe gjerat te pranohen me symbyllur. Madje dhe Bibla thote: "Por shqyrtoni me kujdes ēdo profeci dhe pranoni vetem ate qe eshte me e mire"."(Letra e Pare Drejtuar Selanikasve 5:21)Kristiani----Tani sapo citove nga Isaja "karroce me deve" dhe nga kjo dola ne konkuzionin se ky eshte Muhamedi. Eshte profetizuar atehere ai ne Bibel?MUSLIMANI Sigurisht.Kristiani---- Ne Dhjaten e Re apo te Vjeter?Muslimani----Ne te dyja. Por per sa kohe qe nuk pranon se Perendia eshte Nje nuk do ta njohesh (Muhamedin) kurre ne Bibe!. E kam tjalan per sa kohe qe te besosh ne Trinine e Shenjte, Hyjnesina e Jezusit, ne Jezusin si bir ta Perendise, ne natyren mekatare te njeriut dhe na shlyerjen e mekatit. Te gjitha doktrinat jane shpikur prej njerezve. Jezusi profetizoi (Mateu 15:9) se njerezit do ta adhurojne me kot dhe do te besojne na doktrina te bera nga vete njerezit "Par me kot me adhurojne mua, sepse vetem masojne urdharesa te shpikura nga njerezit. "1)DOKTRINA E TRINISE SE SHENJTEMuslimani----Vazhdon akoma te besosh ne Trinine?Kristiani---- Sigurisht, madje kjo eshte shkruar edhe ne letren e pare te Gjonit (5:78) sepse ne qiell jane tre deshmitare, Ati, Fjala dhe Shpirti i Shenjte e keta te tre jane nje. Dhe tre deshmitare jane mbi Toke, shpirti, uji dhe gjaku. E te tre keta janje nje.Muslimani---- Po eshte e vertete. Kjo gjendet ne version in e Mbretit Xhejms botuar ne vitin 1916 dhe ne ate kohe perbente nje nga bazat me te forta per doktrinen e Trinise . Por tani kjo pjese "Ati, Fjala dhe Shpirti i Shenjte dhe te tre keta jane nje," eshte hequr nga "Revised Standard Version" i vitit 1952 dhe 1971 si dhe nga mjaft Bibla te tjera duke u konsideruar si nje lIuster e rreme qe kishte cenuar tekstin greqisht.

Ne botimin "New American Standard Bible" vargjet (5:7-8) te letres se pare te Gjonit jepen ne kete menyre: "Shpirti i. Perendise deshmon per kete dhe shpirti eshte e verteta, jane pra tre deshmitare: shpirti, uji dhe gjaku. Deshmite e ketyre pajtohen." Gjithashtu ne: "New World translation ofthe holy scriptures" te perdorur nga deshmitaret e Jehovait do te gjesh keto fjale:" Sepse jane tre deshmitare. Shpirti, uji dhe gjaku dhe deshmite e ketyre te treve pajtohen." Ne qofte se ti do te me thoje se nuk ke asnje dijeni per heqjen e kesaj pjese te rendesishme, do te te kuptoja fare lehte. Por ama ēuditem se si nuk kane dijeni per kete tere ata predikues e prifterinj te fese se krishtere.

Triniteti nuk ashte diēka Biblike. Fjala "Trini" nuk gjendet as ne Bibel e as ne fjaloret Biblike. Ajo kurre s'u predikua nga Jezusi dhe ai nuk e permend askund. Nuk ka asnje lIoj baze apo prove ne Bibel qe te na beje ta pranojme Trinine e Shenjte.Kristiani---- Por megjihate ne Ungjillin e Mateut (28:19) gjenden fjalet "...Pagezojini ne emerte Atit, te birit e te Shpirtit te shenjte..." Kjo pjese nuk eshte hequr ende. Nuk perben ajo nje prove per ekzistencen e Trinitetit.Muslimani----Jo, Ne qotte se do te kishim tre persona te cilet jane ulur e po hane se bashku, mos do te thote kjo se ata perbejne nje person? Jo. Formulimi i Trinise nga Athanasi, nje dhjak egjiptian nga Aleksandria, u pranua nga keshilli i Nikeas ne vitin 324 te eres sone, d.m.t.h me teper se 3 shekuj pas vdekjes sa Jezusit. Pa dyshim qe romaket duke qene pagane e duke patur nje Perandi Triune, influencuan mjaft mbi kete doktrine; Sathi ishte ndryshuar te dielen; 25 Dhjetori, e cila sipas mitologjise ishte dita e lindjes se Perendise se Diellit Mitra, u caktua si dita e lindjes se Jezusit ndonese bibla ne Librin e Xheremias (10:2-5) parashikonte qarte dhe ndalonte zbukurimin e pemeve te Krishtlindjes:"Keshtu tha Perendia; Mos ndiqni zakonet e kombeve te tjere e as mos u frikesoni nga shenjat qe jepen ne qiell ndonese te tjeret mund te tmerrohen prej tyre, pasi zakonet e popujve te tjere jane te pavlera; ata presin nje peme ne pyll dhe me dalte i japin forme. E zbukurojne me argjend dhe flori; dhe e gozhdojne per te mos levizur. Si dordolecet ne nje fushe me bostan, idhujt e tyre nuk mund te flasin; ato duhen mbajtur sepse nuk mund te ecin. Mos kini frike prej tyre. Prej tyre nuk vjen ndonje e keqe por ama nuk vjen dhe ndonje e mire". Meqe Kristianizmi ishte shmangur shume nga mesimet e verteta te Jezusit. Allahu atehere dergoi si pjese te planit te Tij profetin e Tij te fundit, Muhammedin per ta ringjallurbesimin dhe per t'i vene ne vend te gjitha keto ndryshime: kalendarin Julian i cili percaktoi eren kristiane, ngrenien e mishit te derrit, synetin e ndaluar prej Palit (Ietra derguar (Galatasve 5:2): "Me degjoni: une, Pali, po ju theMuslimani---- ne qofte se pranoni te rrethpriteni (te beheni synet), Mesia s'do tju vleje per asgje I" Kur'ani i Shenjte paralajmeron ne Suren 5:73: "Gjithashtu bene kufu'r (harG'm, mosbesim) ata qe thone: "Allahu eshte i treti i treve". S'ka ne gjithesi tjeter perveē nje Allahu, e nese nuk pushojne nga ajo qe thane (tre zotera), do t'i kape denim i dhembshem, ata qe nuk besuan prej tyre". .

Vazhdon te besosh ende ne Trinine te cilen Jezusi s'e predikoi kurre?Kristiani---- Por Perendia dhe Jezusi jane nje (Gjoni 14:11 ):" Me besoni mua: une jetoj ne Atin dhe Ati jeton ne mua."Muslimani---- Lexo atehere Gjonin 17:21

Kristiani----' Te lutem qe ata (dishepujt) te gjithe te jene nje. SiC je ti me mua e une

me ty, Ie te jene edhe ata nje ne nel"Muslimani----Pra ketu del qarte se Zoti dhe Jezusi jane nje, por gjithashtu dhe dishepujt jane nje ne Jezusin dhe Zotin, sepse ai eshte ne Zotin. Ne qoftese Jezusi eshte Zot perse atehere nuk jane edhe dishepujt Zot duke qene se edhe ata si Jezusi jane ne Perendine? Nese Ati, Jezusi dhe Shpirti i Shenjte jane nje ne Trinine atehere po qe se do te perfshinim dhe dishepujt bashkesia Perendi do te perbehej nga pesembedhjete vete.Kristiani---- Por Jezusi eshte Perendl edhe sipas Gjonit 14:9:"...kush me pa mua, pa edhe Atin." .Muslimani----Kete me mire ta shohim ne kontekstin nga eshte shkeputur: (Gjoni 14:8):" Filipi i tha: Na e trego Atin dhe kjo do te mjaftoje" (Gjoni 14:9)"Jezusi iu pergjegj: kam kaq kohe me ty, Filip, dhe ende nuk me njeh? Kush me pa mua, pa edhe Atin. Si mund te thuash atehere: Na e trego Atin".

Pra ne fund Jezusi e pyet Filipin se si mundet ai tu tregoje dishepujve pamjen e Perendise qe eshte e pamundur te tregohet. Tek Perendia duhet besuar duke' admiruar krijesat e tij: diellin, henen, te gjitha krijesat perfshire dhe Jezusin. Ai tha (Gjoni 4:24):" Perendia eshte shpirt..." dhe (Gjoni 5:37)"...ju nuk e degjuat kurre zerin e tij e as e pate formen e tij. Si mund te shohesh shpirtin atehere? Ajo gka ata pane ishte Jezusi dhe jo Perendia. Po ashtu Pali tha (Ietra e pare drejtuar Timoteut 6:16)"...asnjeri nuk e ka pare dhe asnjeri s'mund ta shoh..." pra ajo qe sheh s'mund te jete kurre Perendia.

Kurani yne i Shenjte thote: (Sura 5:103): "Te paret (e njerezve) nuk mund ta perfshine Ate, e Ai i perfshin te paret. Ai eshte shume i kujdesshem, hollesisht i njohur!.Kristiani----Per te qene i ndershem, desha te them se eshte e veshtire per ne qe te mohojne ate qe na eshte mesuar qe ne femijeri.Muslimani---- Ndoshta pyetjet e tjera do te ta qartesojne me mire konceptin e Trinitetit: ēfare eshte Shpirti i Shenjte?Kristiani---- Shpirti i Shenjte eshte Fryma e Shenjte, gjithashtu Ai eshte Perendi. Ne kemi mesuar se Ati eshte Perendi, i Biri eshte Perendi, Shpirti i Shenjte eshte Perendi. Por ne nuk lejohemi te themi se jane Tre Perendi, por Nje Perendi (Zot).Muslimani----Lexo Ungjillin e Mateut (1 :18).Kristiani----"Lindja e Jezusit, Mesise, ndodhi keshtu: Maria, nena etij ishte e fejuar me Jozefin. Por, para se te martoheshin doli se Maria priste nje lemije te mbarsur me ane te Shpirtit te Shenjte".

Muslimani----Krahasoje tani kete me ate qe thuhet ne Luken 1 :26-27.Kristiani----"Ne muajin e gjashte te barres se Elizabetes, Perendia dergoi engjellin Gabriel ne Nazaret ne Galile, tek nje virgjereshe me emrin Mari. Ajo ishte e fejuar me nje njeri te quajtur Jozef, qe ishte nga fisi i mbretit David."Muslimani----Pra Mateu kur flet per lindjen e mbinatyrshme te Jezusit permend Shpirtin e Shenjte, ndersa Luka na Ilet per engjellin Gabriel. Kush eshte shpirti i shenjte atehere?Kristiani----Atehere Shpirti i Shenjte eshte engjelli Gabriel.Muslimani----Po tani vazhdon"te besosh ne Trinitetin?Kristiani---- Atehere, Perendia eshte Perendi, Shpirti i Shenjte eshte engjelli. Gabriel dhe Jezusi eshte...?Muslimani---- Lerme te te ndihmoj: Jezusi eshte nje prolet:,i biri i Maries.Kristiani----Si i zgjidhni ju misteret?Muslimani----Ne perdorim Kur'anin e Lavdishem si kriter te se vertetes per te korrigjuar ndryshimet e bera nga njerezit ne doreshkrimet e meparshme. Nese tani beson se Perendia eshte Nje dhe Jezusi bir i Maries eshte nje profet, perse atehere nuk shkon edhe nje hap me tej dhe te pranosh Muhammedin si lajmetarin e fundit te Perendise? Te lexojme se bashku Shehadetin apo Deshmine se pari ne anglisht e pastaj ne arabisht.Kristiani---- Une jam deshmitar se nuk ka asnje zot tjeter perveē Allahut i cili eshte i pashoq dhe Muhamedi eshte rob dhe i derguari i Tij...Esh-Hedu en-Ia ilahe i lall-llahu vehdehu la sharikelehu, ve esh-hedu enne Muhameden abduhu ve resuluhu."

Po si i behet per stergjysherit e mi? Une do te doja te rrija me ta dhe ata jane te tere kristiane.Muslimani----Abrahami i la prinderit e stergjysherit, kur iu shfaq e verteta, dmth Islami. Secili eshte pergjegjes per veten e tij; ndoshta e verteta nuk iu shfaq paraardhesve te tu kaq qarte sa ({'Po te shfaqet ty tani. Kur'ani i Lavdishem thote ne Suren 17:15: "Kush udhezon veten ne rrugen e drejte, ai e ka udhezuar vetem vetveten e vet, e kush e humb (rrugen), ai e ka bere humbjen kunder vetvetes se vet, e askush nuk do ta barte barren e tjetrit. E Ne nuk denuam askend para se tia dergojme te derguarin."Pra tani e verteta te eshte shfaqur dhe ēdo gje varet vetem nga ty.

Kristiani---- A nuk eshte e mundur qe ne te njejten kohe te pranoj edhe Islamin, edhe Kristiani----zmin?Muslimani----Feja nuk e njeh detyrimin. Mund te besh ē'te duash por nese i kombinon te dy besimet, kjo tregon se nuki je dorezuar Allahut akoma. Vazhdon te mos jesh besirntar dhe ai thote ne Suran 4:150-152:"S'ka dyshim se ata qe nuk be.sojne Allahun dhe te derguarin e Tij, deshirojne te bejne dallime mes Allahut dhe te derguarve te Tij e thone: "Ne i besojme disa e nuk i besojne disa te tjere" e mes ketij duam te marrim nje rruge. Te tillet jane jobesimtaret e vertete; e Ne kemi pergatitur denim te forte e nenēmues per jobesimtaret. E ata qe besuan Allahun dhe te derguarit e Tij dhe nuk bene kurfare dallimi ne asnje prej tyre; ta tilleve do t'u jepet shperblimi i merituar. Allahu fale shume dhe eshte meshirues."Kristiani---- A nuk eshte me mire qe te mos bejme ndonje deshmi apo shehadet perderisa nuk e kam pranuar akoma Islamin?Muslimani----Kur arrin ne moshen e pjekurise dhe behesh i vetedishem, atehere fillon te besosh tek Allahu, pavaresisht se e kryen apo jo shehadetin. Allahu nuk e krijoi kete bote pa qellim. Ai na ka dhene argumente me Ie ci!at duhet te dallojme te miren dhe te keqen. Ai na ka derguar mjaft Profete per te na paralajmeruar. Ne jemi krijuar perta adhuruar ate dhe per te kryer sa me shume vepra te mirane kete bote.

Sure3:191 :"...dhe thellohen ne mendime rreth krijjmit te qiejve e Ie tokes (duke thene): Zoti Yne, kete nuk e krijove kot, i lartesuar qofsh, na ruaj prej denimit te zjarrit!"

Sure90:8-10:" A nuk I dhame Ne atij dy sy? Edhe gjuhe dhe dy buze? Dhe

i sqaruam atij per te dy rruget."

Sure 51-56" Une nuk i krijova xhindet dhe njerzit per tjeter pas qe te me

adhurojne. '

Surah 18:7 "Gjithēka qe eshte mbi toke, Ne e berne stoli te saj, per ti

provuar ata se cili prej tyre do te jeter me vepernire. ..

DOKTRINA E SHENJTERISE SE JEZU KRISHTITMuslimani----A eshte Jezusi Zot,Perendi?Kristiani----Po. Ne ungjillin e Gjonit (1:1) thuhet:" Ne fillim ishte Ai qe quhet "Fjala". Ky kishte qene gjithmone me Perendine dhe ishte vete Perendi.Muslimani----Kemi rene dakort se shkrimi i shenjte nuk duhet ta parmbaja kontradikta. Nese ne te gjenden dy vargje kontradiktore atahere vetem njera ose asnjera prej tyre eshte e vertete.

Pra sipas Gjonit 1/1 Jezusi eshte perendi. Atehere sa Perendi i bie te jene? Te pakten dy. Kjo bie ne kontradikte me mjaf! pjese nga Bibla: ( Deuteronomi 4:39)"...Perendia eshte Zot ne qiell e ne loke. Si Ai nuk ka tjeter." (Deuteronomi 6:4)"Degjo 0 Izrael: Perendia,Zoti yne eshte Nje"; (Isaja 42:1011 )"...keshtu qe te me njohesh, te kuptosh e te besosh se une jam ai. Asnje Perendi nuk u krijua perpara meje dhe nuk do Ie kete nje te dyte me pas. Una dhe vetem une jam Perendia dhe perveē meje nuk ka Shpetimtar tjeter"; (Isaja 44:6):" Keshlt tha Perendia...Une jam i pari, dhe une jam i fundit; dhe vec; meje nuk ka Zot tjeter"; (Isaja 45:18): "Pasi kjo u tha nga Perendia qe krijoi qiejte; vete Zoti e krijoi dhe ndertoi boten dhe ate nuk e krijoi sa koti,nuk e ndertoi qa ta lera ta pabanuar: une jam Perendia dhe nuk ka tjeter."

Nga Isaja 45:18 mund te arrijma ne pertundimin se vetem Zoti ishte

Krijuesi dhe askush tjeter, madje as Jezusi, nuk mori pjese ne kate krijim.

Po keshtu mund ta shohesh: Deteronomi 4:35, Eksodi 8:10, II Samuel 7:22; Mbreterit I 8:23; Kronikat 117:20, Psallmet 86:8 20:6 dhe 113:5; Hazeja 13:4; Zekeria 14:9Kristiani---- Por keto te tera jane ne Dhjalen e Vjeter. Gjenden kontradikta t6 tilla dhe ne Dhjaten e Re.Muslimani---- Sigurisht. lexo Markun 12:29 qe te shikosh se ē'thote Jezusi per vetveten :" Jezusi iu pergjegj: Ja, urdheresa me e madhe: Degjoni ju izraelitel Zoti eshte Perendia juaj, Zoti e askush tjeter."(1 Korintasve 8:4):"njohuria" na thole se idhujt s'kane ekzistence ta vertete dhe se nuk ka hyjni perveē nje Perendie te vetem. (I Timoteut 2:5):"Sepse ka vetem nje Perendi, dhe nje ndermjetes ne mes Perendise dhe njerazve: njeriu Jezu Krisht." Shikoni shprehjen "njeriu Jezu Mesia.

Tani ose Gjoni 1:1 ka ta drejte dhe vargjet e tjera jane ta rreme ose e anasjellta.Kristiani----Veshtire te gjykoshl

Muslimani----Ta shikojme tani nga pikepamja e Kur'anit, madje ne nje menyre tille

qe korespondon edhe me ato c”ka tha vete Jezusi ne Bibe!. Jezusi permendet disa here na Kur'anin e Shenjte si Fjale nga Allahu. Ne Suren 3:39 thuhet" "E duke u falur ai (Zekeria) ne faltore engjet e therrasin:" "Allahu te pergezon ty me Jahjane (Gjon Pagezorin), qe do te vertetoje fjalen (Isain, Jezusin) e ardhur nga Allahu, e qe do te jeta prijes i matur dhe pejgamber nga te dalluarit” Po ne ta njejten sure 3:45 thuhet: "Perkujto kur engjejt i thane: "0 Merjeme (Mari), Allahu te pergezon me fjalan e vet (me lindjen e nje femije si rezultat i fjales se Zotit)"Ne te dy vargjet e Kur'anit Jezusi quhet Fjale e Aliahut dmth Fjala qe vjen apo i perket Allahut e qe ka lidhje me ate qe thuhet na letren e pare derguar Korintasve 3:23 "Por ju vete jeni te Mesise dhe vete Mesia eshte i Perendise."Ndaj Gjoni 1:1 mund te jete shkruar"...dhe Fjala ishte e Perendise". Ky gabim mund te jete kryer, me qellim ose jo, kur eshte bere perkthimi nga Aramaikja ne Greqisht. Ne gjuhen greke Theos do te thote "Perendi" ndersa Theou do te thote "Perendise" (shih Fjalorin greqisht, Biblen greke ose librin e prof. Abdull-Ahad Dawud, ish peshkop i Uramiahut "Muhammedi ne Bibel" f.16) Ndryshimi eshte vetem nja germe por pasojat jane ta medha.Kristiani---- Perse Jezusi ne te dy shkrimet e shenjta quhet Fjala e Perendise.Muslimani---- Jezusi u krijua ne trupin e Maries pa asnje nderhyrje nga jashte, mjaftoi

vetem urdheri i Allahut "Behu" dhe ai u krijua ashtu siē thuhet ne te njejte Sure 3:47: "AJo (Merjemja) tha: Zoti im, si mund te kem une djale e mua s'me ka prekur njeriu. Ai (Allahu) tha: Ja, keshtu Allahu krijon ēka te doje. Kur Ai vendos per nje ēeshtje, vetem i thote "Behu" Ajo menjehere behet."

Dhe 3:59: "Vertet ēeshtja e Isait (Jezusit) (te lindur pa baba) tek Allahu eshte sikurse ēeshtja e Ademn (Adamit). Ate e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: "Behu ai u be."Po kete gje e sqaron dhe bibla tek

Zanafilla1 “Zoti tha u befte drita e drita u be “

l “Pastaj Perėndia tha: "Le tė jetė njė kupė qiellore mes ujėrave, qė t`i ndajė ujėrat nga ujėrat".

Pastaj Perėndia tha: "Tė mbushen ujėrat nga njė numėr i madh qeniesh tė gjalla dhe tė fluturojnė zogjtė lart mbi tokė nėpėr hapėsirėn e madhe tė kupės qiellore

Pastaj Perėndia tha: "Tė prodhojė toka qenie tė gjalla sipas llojit tė tyre: kafshė, rrėshqanorė dhe bisha tė tokės, simbas llojit tė tyre". Dhe kėshtu u bė. pra siē e shikon ēdo gje u krijua nga fjala e Zotit behu ose urdherit te tij me ane te Fjales se tij. Po te njejten gje shpjegohet dhe tek[B] Gjoni 1-1-2-3*

Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė. Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė. Pra eshte me se e qarte qe kuptimi I fjales nuk ishte per Jezusin por per urdherin e Zotit “BEHU”

Kristiani---- Jezusi eshte Perendi sepse ai eshte i mbushur me Shpirtin e Shenjte.Muslimani----Atehere perse nuk konsideron si te shenjte edhe ata njerez te cilet thuhen ne Bibel se jane te mbushur me Shpirtin e Shenjte? (Veprat e Apostujve 1 :24): "Ne te vertete, Barnaba ishte njeri i shkathet i mbushur me shpirtin e shenjte dhe me besim te gjalle". Keshtu ndodhi qe edhe me shume njerez e pranonin Jezusin per Zotin e tyre dhe i bashkoheshin bashkesise. (Veprat e Apostujve 5:32): "Per kete kemi perte deshmuar dhe nepermjet nesh deshmon per kete edhe Shpirti i Shenjte qe Perendia ua jep atyre qe e degjojne". (Po keshtu shih veprat e Apostujve 6:5; Letren e Dyte te Pjetrn 1 :21 ; Letren e dyte drejtuarTimoleut 1 :14); Letren e Paredrejtuar Korintasve 2:16; Ungjillin e Lukes 1-41*Kristiani----Por Jezusi ishte i mbushur me Shpirtin e Shenjte qe ne barkun e se emes.Muslimani----Te njeten gje mund ta themi edhe par Gjon Pagezorin (Luka 1 :13-15): "Por engjelli i tha: Mos ki frike Zakaria sepse Zoti e degjoi lutjen tende dhe Elizabeta, gruaja jote do ta linda nje djale te cilin do ta quash Gjon. Sepse Zoti e ka emeruar ate qe te beja vepra te medha. Qe ne barkun e nenes do te jete i mbushur me shpirtin e shenjte."Kristiani----Por Jezusi kreu mrekulli. Ai ushqeu 5000 njerez me 5 buke dhe dy peshq.

Muslimani---- Te njejten gje kreu Elisha edhe Elijah. Elisha ushqeu 100 njerez me 20 buke te bera prej thekri dhe disa kallinj gruri (Libri II i Mbreterve 4:44):" AI ua shtroi perpara dhe ata hengren, dhe u nisen, sipas tjales se Perendise. Elisha i dha nje te veje vaj dhe i tha (Libri i II i Mbreterve): shko shite vajin dhe paguaj borxhet. Pjesa tjeter do te mjaftoje qe ta jetosh qe sot e tutje".Shih gjithashtu Librin e Pare te Mbreterve" Shporta me miell nuk u mbarua dhe as gypi i vajit nuk shteroi, u be keshtu pra. Fjala e Perendise permes Elijas." Po keshtu ne Librin e Para te Mbreterve 17:6 thuhet"Dhe korbat i sollen (Elijas) buka dhe mish na mengjes dhe na mbramje dhe ai piu nga ujet e burimit.

Kristiani----Por Jezusi sheronte leprozet.

Muslimani----Edhe Elisha i tha Neomanit i cili ishte leproz qe ta shkonte dhe te lahej

ne lumin Jordan (Libri II i Mbreterve 5:14)" Keshtu ai (Neomani) shkoi dhe u zhyt ne Jordan shtata here ashtu siē i kishte thene Njeriu i Perandise (Elisha): dhe mishi i tij erdhi perseri na vend dhe u pastrua aq shume sa ngjante me ata te nje djaloshi." "Kristiani----Por Jezusi u kthente shikimin te verberve '

Muslimani----Ne Librin e Dytete Mbreterve 6:17 thuhet se Elisha kreu ta njejten gje:"

Dhe Elisha u lut: 0 Zot, hapja syte qe dhe ai ta mund te shikoje; dhe ai pa.." (Libri ill i Mbretarve 6:40): "Pasi ata hyna na qytet Elisha tha: 0 Zot, hapja syta ketyre njerezve qa edhe ata ta mund ta shohin. Dhe Zoti ua hapi syte ata hodhen veshtrimin perreth dhe pane se ndodheshin brenda qytetit ta Sanarisa. . Po ne Librin e Dyta ta Mbreterve 6:18 thuhet se Elisha mund ta shkaktonte verbimin. "Ndersa armiqte po vinin drejt tij, Elisha iu lut Perendisa: Ndeshkoi keta njerez me verbim. Dhe ata u verbuan ashtu sig kerkoi Elisha."Kristiani----Jezusi mund te ringjallte te vdekuritMuslimani---- Krahasoje keta me ata qa thuhet per Elijan na Librin e I Mbreterve 17:22:"Dhe Zoti degjoi zerin e Elijas: djalit iu kthye jeta e ai jetoi perseri." Krahasoje gjithashtu me Librin e Dyte te Mbreterve 4:34: "Ai u ngrit nga shtrati dhe u shtri mbi djalin goje per goje, sy per sy dore per dore. Ohe ndersa ai u shtri mbi te, trupi i djalit filloi te ngrohej."

Madje edhe kockat e Elijas mund te kthenin nje te vdekur ne jete sikur te ferkoheshin pas kufomes (Libri i dyte i Mbreterve 13:21): "Njehere ndersa Izraelitet po varrosnin dike ata papritmas pane nje bande grabitesish; kufomen e hodhen ne varrin e Elijas dhe u sulen pas grabitesve. Kur trupi preku ne kockat e Elijas, njeriu u kthye ne jete dhe u ngrit ne kembe."Kristiani----Por Jezusi mundi te ece mbi uje.Muslimani----Moisiu zgjati krahet mbi det {Eksodi 14:22):"...dhe izraelitet shkuan permes detit mbi tokete thate ndersa uji i detit ngrihej si mur ne te dy anet e lyre".Kristiani----Por Jezusi mund te trembte djajte.Muslimani----Vete Jezusi e ka pranuarse kete mund ta kryenin edhe te tjeret (Mateu 12:7 dhe Luka 11 :19):" E ne qofte se une deboj shpirtrat e keqinj sepse jam na lidhje me Satanain kush ua jep njerezve tuaj pushtetin per t'i debuar shpirtrat e keqinj? Dishepujt tuaj dashmojne se ju nuk keni ta drejte"

Po ashtu shpirterat e keqinj deboheshin edhe prej dishepujve te Jezusit siē e thote ai vete ne Ungjillin e Mateut 7:22"Diten e gjyqit shume veta do te me thone: 0 zot 0 zot, ne emrin tend a nuk profetizuam, a nuk i debuam shpirterat e keqinj, a nuk berne shume mrekulli?"

Madje Jezusi profetizoi se mrekulli do te kryhen edhe nga profete te rreme (Mateu 24:24): "Ne te vertete do te paraqiten Mesi te rreme dhe profete te rreme. Ata do te tregone mrekulli te medha, aq sa t'i mashtrojne po te ishte e mundur, edhe te zgjedhurit.", Kristiani---- Por Elijah dhe Elisha i kryen mrekullite duke iu lutur Perendise.Muslimani---- Vete Jezusi thote se mrekullite i kreu permes miresise se Perendise {Gjoni 5:30):" Nuk mund te bej asgje nga vetja..." dhe (Luka 11 :20)" Jo, ne fakt une me pushtetin e Perendise i deboj shpirterat e keqinj, e kjo e verteton se erdhi nder ju Mbreterimi i Tij"

Te tera mrekullite e kryera nga Jezusi qene kryer me pare nga profete dhe dishepuj te tjere, madje, edhe nga te pafe. Nga ana tjeter, Jezusi nuk mund te kryente mrekulli nese njerezit nuk besonin tek Zoti (Marku 6:5,6):"Perkete arsye nuk mund te bente asnje mrekulli te madhe, perveē se vuri duart mbi disa te semure dhe i sheroi. U habit se banoret e Nazaretit refuzuan t'i besonin. Prandaj doli e predikoi neper fshatrat perreth."

Kristiani----Po Jezusi u ringjall tri dite pasi vdiq.

Muslimani----Per kryqezimin e tij do te flasin me vone pasi mbi kete pike ka mjaf" kontradikta. Tani po fuem mjaft shkurt se ringjallja e tij permendet vetem ne Ungjillin e Palit (Letra e dyte drejtuar Timoleut 2:8): "Kije parasysh Jezusin, Mesine dhe shpetimtarin e premtuar nga pasardhesin e Davidit, Perendia e ringjalli nga te vdekurit, keshtu thuhet ne lajmin e mire qe po e shpall." .

. Po ashtu pjesa e ringjalljes, qe permendej ne Markun 16:9-20 tani eshte hequr nga mjaft Bibla. Edhe nese nuk eshtehequr ajo botohet me germa te vogla, ndermjet kllapash dhe e shoqeruar me shenimee. Shih "Revisecl Standard Version""New American Standart Bible" dhe "New World Translation of the Holy Scriptures". Lerme te te pyes diēka:

A. shpalli ndonjehere Jezusi se ai ishte Perendi apo tha diku:]"Ja ku jam, une, Zoti juaj, adhuromeni."?Kristiani---- Vertet, jo,por ai eshte Perendi dhe njeri.

Muslimani----Po ai s'e tha kurre kete?Kristiani----Jo.

Muslimani---- Ne te veriete ai profetizoi se njerezit do ta adhuronin me kot dhe do

te besonin ne doktrina te krijuara nga njerezit dhe jo nga Perendia (Mateu 15:9)" Por ne padobi ata me adhurojne mua, duke mesuar urdheresa te shpikura nga njerezit1) .

Tere doktrinat e Kristianizmit modem jane shpikur nga njerez tririniteti, Lindja hyjnore e Jezusit, Shenjeria e Jezusit, natyra mekatare e njeriut dhe larja e fajit. Nga vete fjalet e Jezusit, te regjistruar ne Dhjaten e Re, behet e qarte se ai kurre nuk kerkoi te jete i shenjte apo te barazohet me Perendine:"Une nuk mund te bej asgje nga vetja"(Gjoni 8:28) "Ati im eshte me i madh se une "(Gjoni 14:28); "Zoti eshte Perendia juaj, Zoti e askush tjeter"(Marku 12:29); "Perendia im, Perendia im, perse hoqe dore prej meje"(Marku 15:34); .0 Ate, ne duart e tua po e dorezoj shpirtin tim" (Luka 23:46). .

"Por askush nuk e di diten as oren kur do te ndodh kjo askush, as engjell ne qiell, as biri, vetem Ati e di." (Marku 13:32) Jezusi u quajt profet, mesues nga Perendia, sherbetori i Tij, Mesia, me voneu ngrit ne "Bir" te Perendisedhe madje ne vete Perendine.

Te mundohemi te arsyetojme :Si mund te linde Zoti nga nje njeri si ēdo krijese tjeter?Jezusi fjeti ndersa perendia nuk fle kurre {psallmet 121:4*Me te vertete ai qe ruan Izraelin nuk do te fleje kurre". Perendia duhet te jete i fuqishem, por si arriti Ai qe ta peshtyjne dhe ta kryqezojne siē thuhet? Si mund te jete Jezusi Perendi kur ai vete i lutej Perendise, si ēdo njeri tjeter. (Luka 5:16) .Por ai largohej ne vende te vetmuara per t'iu lutur (Perendise)."

“Jezusi u tundua nga Satani per dyzet dite (Luka 4:1-13) ndersa ne letren

e Jakobit"...Perendia nuk mund te tundohet..." Si mund te jete Jezusi Zot atehere?

Keshtu mund te vazhdojme e vazhdojme duke arsyetuar.Kristiani----Po. edhe una vete nuk e kuptoj por duhet ta pranojme me sy mbyllur.Muslimani---- A nuk bie kjo ne kontradikte me vete Biblen",. e cila thote ne letren e Pare derguar Selanikasve 5:21 :"Por shqyrtoni mekujdes cdo profeci dhe pranoni vetem ate qe eshte e mire".Kristiani---- Eshte me te vertete e ngaterruar.Muslimani----Por ama ne Letren e Pare derguar Korintasve 14 :33 thuhet: "Perendia nuk shkakton ērregullim e ngaterresa. por paqe."

Doktrinat e krijuara nga njerezit jane ato qe shkaktojne ē’rregullime.A U KRYQEZUA JEZUSI?Muslimani----Ne Suren 4:157 te Kuranit te lavdishem thuhet se Jezusi nuk u kryqezua:"Madje per shkak te thenies se tyre: Ne e kemi mbytur mesihun, isain (Jezusin), birin e Merjemes (Maries), ta derguarin e Allahut." Po ata as nl!k e mbyten e as nuk e gozhduan" (nuk e kryqezuan ne gozhda') " A beson akoma se ai vdiq mbi kryq?Kristiani----Po, ai vdiq e me pas u ringjall.Muslimani---- Eshte e vertete dhe per nje gje jemi te tere dakort; se askush nuk ishte aty ne ēastin kur ai u ringjall. Ata pane varrin elij te zbrazur dhe, meqe, dishepujt. e pane me pas te gjalle arriten ne perfundimin se ai ishte ringjallur. A ka ndonje mundesi, ashtu sikurse thote edhe Kur'ani, qe ai te mos kete vdekur ne kryq?Kristiani----Ku eshte prova per keto?Muslimani---- Lete shohim pjese nga vete Bibla qe mbeshtesin kete thenie. Desha te di, kujt i jep me teper rendesi fjaleve to Jezusit. apo fjaleve te dishepuive, apostujve dhe deshmitareve te tjere?Kristiani----Sigurisht qe fjaleve te vete Jezusit.Muslimani----Kjo perputhet edhe me ate qe thote Jezusi ne Maleun 10:24: "Asnje nxenes nuk eshte me i madh se mesuesi i tij dhe asnje skllav nuk eshte me i madh se i zoti."Kristiani----Po Jezusi ka thene vete se do te ngrihej nga Ie vdekurit (Luka 24:46) "Ketu eshte shkruar-u shpjegoi-Mesia duhet te vuaje dhe te vdese, dhe te ringjallet nga te vdekurit diten e trete."

Muslimani---- Ne Bibel shpesh fjala "vuajtje" zmadhohet, madje, siē thote dhe Pali quhet dhe "vdekje" (Letra e pare drejtuar Korintasve 15:31):" Aq sa eshte e sigurt se para Jezus Mesise, Zotit tone, jam krenar per ju, kaq i sigurt jam ēdo dite balle per balle me vdekjen (d.m.tll. vuaj perdite). Ja edhe disa prova te tjera:

1 :Kur qe mbi kryq, ai iu lut Perendise per ndihme (Mateu 27:46). "Perendia im, Perendia im, perse hoqe dore prej meje!"(Luka 22:42)"0 Ate! Largoje prej meje kete kupe vuajtjesh. Megjithate, Ie te behet vullneti yt, e jo i imi!"2.Lutja e Jezusit per te mos vdekur mbi kryq u pranua nga Perendia, e kjo vertetohet na Ungjillin e Lukes, Letren drejtuar Hebrenjve dhe ne letren e Jakovit.

Letra 23:43:"E u duk nje engjell nga qielli dhe i dha fuqi;" Kjo do te thote. se engjelli e siguroi se Perendia nuk do ta braktiste, Leter drejtuar Hebrenjve:Ne kohen e jetes se tij ne toke Jezusi iu lut dhe i Iypi me ofshame te medha dhe me lot. Atij qe ishte ne gjendje ta shpetonte nga vdekja.Lutja a tij u plotesu,

"Lutjet e Jezusit u degjuan" qe nenkupton se ato u pergjigjen nga Perendia ne menyre positive (Letra e Jakobit 5:16):"...Lutja e njs njeriu qe jeton siē e kerkon Perendia. mund te sjelle ndryshime te medha." Vete Jezusi ka thane (Mateu 7:7-1 O):"Lutuni e do t'ju jepet, kerkoni dhe do ta gjeni. Trokitni dhe do t'ju hapen dyert Ne te vertete, kush lutet i jepet, kush kerkon gjen; kush troket i hapen dyer!. Kush prej jush do t'i jepte femijes nje gur, kur ai ju lutet per buke? Ose i jep nje gjarper kur ai ju lutet per nje peshk?"

Nese Perendia i pranoi tere lutjet e Jezusit pertshire ate qe te mos vdiste mbi kryq, si mundet te vdiste ai i kryqezuar?

3.Ushtaret romake nuk ia thyen kembet siē bene me te tjeret (Gjoni 19:32-33): "Ushtaret shkuan dhe ua thyen kercinjte te dy njerezve qs ishin kryqezuar bashke me jezusin. Kur erdhen tek Jezusi vune re se ai tashme kishte vdekur. Prandaj nuk ia thyen kercinjte." A mjafton mendimi i ketyre dy ushtareve per ta quajtur Jezusin te vdekur apo mos ndoshta ata donin ta shpetonin pasi e dinin qe ai ishte i pafajshem?

4.Nese Jezusi do te kishte vdekur mbi kryq, atehere gjaku do t'i kishte ngrire dhe prej tij nuk do te rridhte asnje pike gjak kur ta shponin me heshte. Por Ungjilli thote se prej tij rrodhi gjak dhe uje: (Gjoni 19:34): "Por njeri prej ushtareva e shpoi me heshte ne brinje. Pastaj rrodhi gjak e uje."

5.Kur farisenjte i kerkuan Jezusit nje shenje te misionit te tij te vertete ai u pergjegj (Mateu 12:40):"Sikurse Jona ishte ne barkun e peshkut te madh tri dite e tri net, ashtu edhe una, biri i njeriut do te jem ne "barkun e tokes tri dite e tri net." Leme menjane faktorin koha i cili nuk qe 3 dite e 3 net por nje dite (paraditja e se shtunes) dhe 2 net (E premtja ne mbremje dhe mbremja e se shtunes). A nuk ishte Jonasi i gjalle ne barkun e peshkut te madh?Kristiani----PoMuslimani----A nuk ishte Jonasi i gjalle edhe kur peshku e nxorri jashte?Kristiani----PoMuslimani----Atehere Jezusi ka qene vertet i gjalle siē e profetizoi dhe vete.Kristiani----Vete Jezusi shpalli se ai nuk kishte vdekur mbi kryq. Te dielen, heret

ne mengjes. Mari Magdalena vajti ne varrin e Jezusit dhe pa qe ai ishte bosh. Kur pa rrotull vuri re dike qe ngjasonte me nje kopshtar.Pasi bisedoi me te, ajo e kuptoi se ai qe Jezusi dhe deshironte ta prekte. Jezusi i thote (Gjoni 20:17) "Mos me prek", sepse akoma nuk kam shkuar tek Ati..." Fjalet “mos me prek" ndoshta do te thone se ai kishte plaget te hapura dhe druhej se ajo mund ti shkaktonte dhimbje. "Sepse akoma nuk kam shkuar tek Ati" do te thote se ai qe i gjalle e nuk kish vdekur akoma sepse e dime mjaft mire qe kur dikush vdes ai kthehet tek Krijuesi i tij. Kjo eshte prova me e forte te cilen e ka pranuar dhe vete Jezusi.

7.Pas te ashtuquajturil "kryqezim", dishepujl mendonin se, per nga trupi ai nuk qe me i njejti Jezus, por ekzistonte ne nje forme shpirterore Ie paster sepse trupat e ringjallur pastrohen shpirterisht.Kristiani----Me fal te nderpres pak. Si mund jesh kaq i sigurt sa trupat e ringjallur pastrohen shpirterisht?Muslimani---- Vete Jezusi e thote kete ne Bibel, se ala jane te barabarte me engjejt.

Kristiani---- Ne ē'vend te Bibles?

Muslimani----Luka 20:34-36:"Jezusi u pergjigj: Martesa eshle vetem per kete jete. Dhe ata qe pas ringjalljes kana te drejte te marlin pjese ne boten e ardhshme as do te martohen e as do te jepen per martesa. Ata me nuk mund as te vdesin: do te jetojne si engjejt ne qiell. Pasi u ringjallen nga to vdekurit, ata jane te pavdekshem. "

Me pas Jezusi deshi ti bindte, se ai ishte i njejti person, kur i la t'i preknin duart dhe kembet. Meqa ata vazhdonin ta mos ti besonin ai kerkoi t'i binin mish, per te treguar se ai hante. Lexo Luka 24:36-41 "...papritur, vete Jezusi qcndroi mes tyre, dhe tha: "Paqja qofte mbi ju". Ata, te habitur dhe me plot frike, mendonin se po shihnin nje fantazme. Por ai u tha: "Perse ēuditeni? Pse lindin keto dyshime ne mendjen tuaj? Shikoni duart dhe kembet e mia; jam une! Me prekni dhe binduni! Nja fantazme nuk ashte prej mishi dhe eshtrave ēfare po shihni se kam une." Ndersa i thoshte keto, u tregoi kembet dhe duart. Akoma ende s'mund ta besonin nga gezimi dhe ēudia, prandaj u tha: A keni keni ndonje gje per te ngrene". Ata i sollen atij krum peshku te pjekur. Jezusi e mori dhe e hengri para syve te tyre."

a.Te vazhdosh te besosh se Jezusi vdiq ne kryq, do Ie thote ta quash Jezusin Profet te rreme dhe te mallkuar prej Perendise, gje qe duket ne keto vargje: (Deuteronomia 13:5): "Ai profet apo enderrimtar duhet denuar me vdekje..."; (Deuteronomia 21 :22-23:"Nese dikush qe ka kryer nje veper e cila duhet denuar me vdekje, ekzekutohet duke u varur na nje pema, trupin e tij duhet te mos e lini ne pema dhe gjate nates. Varroseni po ate dite, sepse kushdo qe varet ashta i mallkuar nga Perandia. Mos e felliqni token qe Perendia ua ka lane ta trashegoni brez pas brezi."

Te besosh se ai vdiq ne kryq, do to thote ta diskretitosh ate si profet. Cifutet thane se e vrane Jezusin ne kryq e per pasoje e paraqitan profecine e tij si genjeshter. Kristianet vazhdojne ta besojne ne kryqezimin e Jezusit qe eshte i domosdoshem per shpagimin e mekatit te tyre per pasoje edhe ata e pranojne se Jezusi qe i mallkuar. Ne kete pike besimi kristian bie ne kontradikte me ate ēka na meson Bibla ne Hozene 6:6:"Pasi une dua meshiren dhe jo therrorine, pranimin e Perendise me mire se flijimef".Po ashtu ai bie ne kundarshtim me fjalet e vete Jezusit (Mateu 9:13): "Une kerkoj nga ju jo qe te me sillni flijime kafshesh, por qe te jeni te meshirshem. "Perseri Jezusi thote tek Mateu 12:7:"Ta kishit kuptuar sec'do te thote fjala: "Nuk kerkoj nga ju qete me beni flijime kafshesh por qe te jeni te meshirshem, atehere nuk do t'i kishit dhenuar keta njerez qe s'po bejne faj".Kristiani----Perse atehere njerezit besojne ne ringjalljen e tij"".Muslimani----Doktrina e ringjalljes u shpall per here te para nga Pali (veprat a Apostujve 17:18):"Disa prej tyre (ēifuteve) thonin: Cfare deshiron te thote ky papagall? Disa thonin: Duket se ai po na shpall Perendi te huaja. Pali pikerisht fliste per Jezusin dhe ringjalljen." Pali, i cili nuk e pa kurre Jezusin, pranon gjithashtu se Ungjilli i tij eshte ringjallja e Jezusit (Letra e dyte dretuar Timoteut 2:8):"Kije parasysh Jezusin, Mesine dhe shpetimtarin e premtuar nga pasardhesit e Davidit. Perendia e ringjalli nga te vdekurit. Keshtu thuhet ne lajmin e mire, te cilin po e shpall na ungjillin tim". Po ashtu ai ishte i pari qe deklaroi Jezusin si Bir te Perendise. (Veprat e Apostujve 9:20):"Pastaj shkoi menjehere ne sinagoga dhe predikoi per Jezusin si Birin e Perendise".

Pra Kristiani----zmi nuk lindi nga mesimet e Jezusit por nga ata te Palit.Kristiani----Por, ne Ungjillin e Markut 16:19 thuhet se Jezusi u ngrit ne qiell dhe u ul ne te djathte te Perendise:" Pasi Jezusi, Zoti , e kishte thene kete, u ngrit ne qiell dhe u ul ne anen e djathte te Perendise."Muslimani----Siē ta shpjegova edhe kur diskutuam Biblen e Shenjte ne kapitullin 16 te Markut, vargjet 9-20 jane hequr nga mjaft Bibla. Shih dhe shenimet na "Revised Standard Version" "New American Standard eible", "New World Translation of the Holy Scriptures".

Nese vertet beson se Jezusi qe i shenjte, ngaqe ai u ngrit ne qiell perse nuk i pranon si te shenjte edhe ata profete te tjere qe po ashtu u ngriten ne qiell?Kristiani----Cilet jane keta?Muslimani----Elijah {II Mbreterit 2:11-12):"….dhe Elija u ngrit ne qiell permes nje shtjelle ajri. Elisha e pa dhe thirri...E me ai nuk e pa…" Po keshtu Perendia ngriti

ne qiell edhe Enokun (Gjeneza 5:24):" Enoku filloi ta ecte prane Perendise dhe ai me nuk u pa pasi Perendia e mori me vete." Kjo perseritet edhe ne letra derguar Hebrejve 11 :5: "Meqe Enoku i zuri bese fjales se Perendise,. Ky e mori drejteperdrete ne qiell dhe nuk vdiq. Askush nuk mund ta gjente sepse Perandia e kish terhequr nga bota. Ne shkrimin e shenjte per te thuhet qe, para se ta tregohet per kete ngjarje. i pelqente Perendisa."DOKTRINA E LARJES SE MEKATIT DHE NATYRES MEKATARE TE NJERIUT.Kristiani---- Pra ju mendoni se shlyerja e mekatit permes kryqezimit nuk eshte predikuar nga Jezusi?

Muslimani----Kjo eshte doktrina e larjes se mekatit (Atonement) qe eshte pranuar nga Kisha 3-4 shekuj pasi kishte vdekur Jezusi. Siē tregojne dhe pjeset e meposhtme, ajo bie ne kundershtim me vete Biblen: (Deuteronomia 24:16): "Eterit nuk duhet te vdesin ne vend te femijeve , dhe as femijet nuk duhet te vdesin ne vend te eterve: ēdo njeri do te vdese per mekatin e tij"(Xheremia 31 :30) "Pasi secili do ti paguaje vete mekatet e tij...(EzekieI18:20) "Shpirti qe bie ne mekat duhet te vdese. Bijte nuk do te paguajne mekatet e eterve dhe as eterit nuk do te paguajne mekatet e bijve: ēdo i drejte do te shoqerohet nga drejtesia ēdo i lig do te shoqerohet nga ligesia." Ndaj edhe Adami me Even ishin vete pergjegjes per mekatin e tyre te cilin sipas versionit Islamik, Allahu (Zoti) ua ka falur.Kristiani---- Te tere keta shembuj jane marre nga Dhjata e Vjeter.Muslimani----Lexo atehere se c;fare thuhet ne Mateun 7:1-2.

Kristiani----"Mos i gjykoni te tjeret qe te mos ju gjykoje Zoti, sepse gjykimi juaj do t'ju kthehet, dhe ju do te mateni me te njejten mase qe ju i matni te tjerat."Muslimani----Lexo nga Letra e pare drejtuar Korintasve 3:8.

Kristiani----"Te dy punojne bashke, ne te njejten pune; ai qe mbjell dhe ai qe ujit; por Perendia do ta shperbleje secilin per punen e tij". Por ne besojme se njeriu eshte mekatar nga natyra.Muslimani----Deshiron te te provoj se femijet nuk jane lindur mekatare? Lexo atehere Mateun 19:14.Kristiani----"Por Jezusi tha: Lerini femijet te qete! Mos i ndaloni te vijne tek une, sepse pikerisht per ta rri e hapur mbreteria e Zotit".M.Pra Cdo njeri lind pa mekate dhe mbreteria e Zotit rri e hapur per gjithe femijet. A e di ti se ishte Pali ai qa e mohoi Ligjin e Moisiut (d.m.th. pese librat e pare te Dhjates sa Vjeter)?

Lexo veprat e Apostujve 13:39Kristiani----"..Nen ligjin a Moisiut nuk rnund te qendroni per shume kohe para Perendise".Muslimani----Dua te te bej nje pyetje. Perse beson ne ringjalljen e Jezusit kur vete Pali, i cili kurre nuk e pa Jezusin te gjalle, e pranon se kete lajm e jep vetem Ungjilli i tij. ?Kristiani----Po kjo ku shkruhet?Muslimani----Lexo Letren e dyte drejtuar Timoteut 2:8.

Kristiani----"Kije parasysh Jezusin, Mesine dhe shpetimtarin e premtuar nga

pasardhesit e Davidit. Perendia e ringjalli nga te vdekurit-Keshtu thuhet ne lajmin e mire te cilin po e shpall Ungjilli im". Si mendon ti atehere, perse duhet te besojme se ai u kryqezua dhe u ngrit nga te vdekurit?Muslimani----As une nuk e di. Islami bazohet mbi arsyen dhe mesimet e pastra te tere Profeteve te Allahut Xh.sh, qe nuk jane perlyer me paganizma dhe supersticione.Kristiani----Po edhe une kerkoj te mesojMuslimani----Perse nuk provon, atehere, te thuash shehadetin apo deshmine, se pari ne shqip dhe me pas ne arabisht. Une po te ndihmoj me shqiptimin.

I Kristiani----Une deshmoj se nuk ka asnje Zot tjeter pervec Allahut i cili eshte i pashok; dhe se Muhamedi eshte sherbetori dhe i derguari i Tij.Esh-hedu en la ilahe il_allah- wahdehu la sherike lahu, we esh-hedu enne Muhammaden abduhu we resulu." Po Muhamedi, a eshte profetizuar ne Bibel?

Muslimani----Po, por per nje mysliman kjo nuk ka rendesi. Heren tjeter do te kemi mundesi te diskutojme me gjeresisht per keto probleme.

MUHAMEDI NE BIBELISHMAELI DHE ISAKU ISHIN QE TE DY TE BEKUARM.Perse u larguan (Ishmaeli) dhe nena e tij Hagari nga Sarah?Muslimani----Historia ne Bibel tregon se kur Sarah pa se (Ishmaeli) vinte ne loje birin e saj Isak qe sapo qe shkeputur nga gjiri, ajo u zemerua kaq shume sa qe nuk deshi qe Isaku ta ndante trashegimine me Ismailin

(Gjeneza 21 :8-10): "Femija u rrit dhe diten qe ai u shkeput nga gjiri i se emes Abrahami organizoi nje feste te madhe. Por Sarah pa djalin, qe Hagari nga Egjipti kish lindur me Abrahamin duke u tallur me te birin dhe i tha Abrahamit: Largoje ate skllave me gjith birin e saj, pasi biri im Isak nuk do ta ndaje kurra trashegimine me femijan e asaj skllaveje."Muslimani---- Isaku ishte 2 vjeē kur u shkeput nga gjiri i se emes. Ismaili atehere duhet te kete qene 16 vjeē pasi sipas Gjenezes 16:16 kur Hagari lindi Ismailin, Abrahami ishte 86 vjeē ndersa Isaku lindi kur Abrahami qe 100 vjeē "Dhe kur Hagari lindi Ismailin, Abrahami ishte 86 vjeē." (Gjeneza 21 :5*:"Dhe Abrahami ishte 100 vjeē kur i lindi biri i tij Isak."

Ketu kemi nje kontradikte ndermjet fjaleve qe thuhen ne Gjenezen 21 :8-10 dhe atyre qe thuhen ne Gjenezen 21 :14-21. Ne kete te dyten Ismaili paraqitet si nje femije i vogel te ciin e ema e hodhi mbi sup kur u larguan nga Sarah

." Abrahami u ngrit heret ne mengjes, mori pak buke dhe nje poce dhe ia dha Hagarit duke e ndihmuar qe te hidhte dhe femijen mbi sup. ..Ngrije vogelushin dhe mbaje ne duart e tua..."

E pra, ky eshte portreti i nje femije dhe jo i nje adoleshenti. Ndaj, lsmaili dhe nena e tij u larguan nga Sarah shume kohe perpara se te lindte Isaku. Sipas versionit Islam, Abrahami mori Ismailin dhe Haxhiren (Hagarin) dhe u vendos ne Mekke, e cila ne Bibel quhet Paran

(Gjeneza 21 :21), ne baze te nje plani te caktuar nga Perendia. Shtate here vrapoi ndermjet kodrave Safa dhe Merva duke kerkuar per uje;

Me 'vone ky veprim u kthye ne nje rit islam qe kryhet ēdo vit nga miliona haxhinj qe shkojne ne Mekke nga e gjithe bota. Pusi i permendur ne

Gjenezen 21 :19 ekziston ende dhe sot quhet Zemzem. Me vona Abrahami dhe Ismaili ngriten ne Mekke gurin s Shenjte Ka'ben. Po keshtu ekziston ende edhe vendi ku Abrahami kryente lutjet Tani ai quhet "Makam Ibrahim" d.m.th. vendqendrimi i Abrahamit. Gjate diteve te haxhillekut, haxhinjte therin na Meke mjaft bageti duke nderuar Ibrahimin (Abrahamin), Ismailin dhe dhuraten e tyre.M.Por Bibla thote se ishte Isaku ai qe duhej te flijohej.M. Jo, nuk eshte ashtu. Versioni Islam e shpreh qarte sa marreveshja ndermjet Perendise, Ibrahimit (Abrahamit) dhe djalit te tij te vetem u krye dhe u vendos ne ate kohe kur fli do te behej Ismaili. Po ate dite Ibrahimi (Abrahami), Ismaili dhe tere pjesetaret e familjes se tij u bene synet dhe kjo ndodhi ne nje _kohe kur Isaku nuk kishte lindur akoma(Gjeneza 17:24-27):"Kur u be synet Abrahami ishte 99 vjeē ndersa Ismaili 13; Abrahami u be synet ne te njejten dite me te birin dhe bashke me te u bene synet gjithe meshkujt e shtepise se tii".

Isaku lindi nje vit me vone dhe u be synet kur qe 8-ditesh

(Gjeneza 21 :45):"Abrahami e beri te birin synet kur ky qe 8-ditesh, ashtu siē e kishte keshilluar Perendia. Kur lindi Isaku Abrahami kishte mbushur 100 vjeē."Pra marreveshja u krye dhe u vendos (berja synet dhe flijimi) kur Abrahami ishte 99 vjeē ndersa Ismaili 13. Isaku u lind nje vit me vone kur Abrahami ishte 1 00 vjeē.

.

Pasardhesit e Ismailit, Profeti Muhamed (PQMT) dhe deri myslimanet sot, vazhdojne ta zbatojne me besnikeri deri me ditet e sotme, marrieveshjen per berjen synet. Te pakten 5 here ne dite myslimanet perfshijne ne lutjet t tyre levdimin e Ibrahimit (Abrahamit) dhe pasardhesve te tij me levdimin e Muhamedit (PQMT dhe pasardhesve te tij.M.Por, ne Gjenezen 22 thuhet se ishte Isaku ai qe duhej bere flijMuslimani----. E di, por ama aty ka nje kontradikte. Aty thuhet shprehimisht "biri yt i vetem Isak". A nuk duhet te ishte shkruar "biri yt i vetem lsmail" pasi e dime se Ismaili ishte 13 vjeē, ndersa Isaku nuk kishte lindur ende? Kur lindi Isaku, Abrahami u be me dy djem. Shovinizmi ka bere qe ne te tere kapitullin 22 emri Ismail te ndryshohet ne Isak, por Perendia ka ruatur fjalen "i vetem" per te na treguar se cila eshte e verteta.Fjalet qe gjenden ne Gjenezen 22:17 "Fara jote do te shtohet", i jane drejtuar Ismailit ne Gjenezen 16:10. Si shpjegohet atehere ky ndryshim i emrit te Ismailit ne Gjenezen 22? Po keshtu ne Gjenezen 17:20 dhe 21 :18per Ismailin perdoren fjalet" Ti do te kesh nje populi te madh", gje qe nuk thuhet per Isakun.M.Cifutet dhe kristianet thone se Isaku ishte superior ndaj Ismailit.

Muslimani----.Kete e thone ata, por jo Bibla (Gjeneza 15:4):"Tek ai ABRAHAMI

mberriti fjala e Perendise qe i tha: Ky njeri ELiZEN I DAMASKUT nuk do te jete trashegimtari yt, ti do te trashegosh nje femije mashkull te lindur nga trupi yt".Pra, edhe Ismaili ishte gjithashtu trashgimtar i Abrahamit.

Gjeneza 16:10: "Engjelli i tha asaj( HAGARIT:) Fara jote do te shtohet kaq shume, sa ti nuk do te mundesh ti numerosh pasardhesit e tu".Gjeneza 17:20:"1 degjova ate qe the per Ismailin. Une ate do ta bekoj dhe ai do te jete i begate e do te kete shume pasardhes. Ai do te linde 12 princer dhe prej tij do te dale nje populi i madh.Gjeneza 21 :13:"Biri i sherbyses tende do te jete babai i nje kombi pasi ai

eshte biri yt."Gjeneza 21 :18:"Ngrije vogelushin,( ISMAILINj lart dhe shtrengoje fort ne duar, sepse prej tij do te rrjedhe nje populi i madh."

Deuteronomi 21 ;15 17:"Nie burre ka dy gra. Prej tyre ai do vetem nieren, ndersa tjetren e urren . Me te dyja kane lindur femiiet e tii (djem), por djalin e pare e ka me gruan te cilen ai nuk e do. Kur te viie puna per te ndare pasurine te drejten e te parelindurit nuk duhet t'ia jape djalit te gruas qe do por atij qe i takon, dialit tjeter.Duke pranuar si te parelindur djalin e gruas qe ai nuk e do. duhet qe edhe ti jape dy here me teper pasuri se djalit tjeter. Ky djale do te jete per babane e tij shenja e pare e fuqise. Vetem atij i takon e drejta e te parelindurit.
Islami nuk e mohon se Perendia e bekoi Isakun dhe pasardhesit e tij, por biri i premtimit eshte Ismaili, prej te cilit me vone rrodhi Muhamedi (PQMT), si vula e te tere Profeteve.Muslimani----.Por kristianet dhe ēifutet pretendojne se Ismaili ishte nje femije i paligjshem. ?Muslimani----.Kete e thane ata, por jo Bibla. Si mundet qe nje profet i madh, si Abrahami, te kishte nje grua ta paligjshme dhe nje femije jashte martese.Gjeneza 16:3:"...gruaja e tij( Sara) mori sherbetoren e saj egjyptiane te quatur Hagar dhe ia dha te shoqit per grua." Nese martesa e tyre qe e ligjshme, si mund te ishte i paligjshem femija i tyrel Mos eshte me pak e ligjshme martesa e dy te huajve, nje Babilonasi dhe nje Egjyptiani, sesa martesa ndermjet nje burri dhe motres se babai te tij? Nuk e dime nese kjo eshte apo jo shaka e Abrahamit, por fakti eshte se kjo gje thuhet edhe ne [color=darkblue][B]Gjeneza 20:12:" Veē kesaj, ajo (Sara) eshte me te vertete motra ime nga ana e tim eti: dhe ajo u be gruaja ime."

Madje edhe emri "!smail" u zgjodh nga vete Allahu;

(Gjeneza 16:11):" Engjelli i derguari nga Perendia i tha: Ti tani je shtatzene me nje femije dhe ai do te jete djale. Perendia e ka degjuar vuajtjen tende ndaj, emri i tij do te jete "Ismail." Ismail do te thote "Zoti degjon." Veē kesaj, ne cilin vend ne Bibel thuhet se Ismaili ishte femije i paligjshem.?M.Askund ne Bibe!.Muslimani----.Shume kohe perpara se te lindtin Ismaili dhe Isaku, Allahu beri nje marreveshje me Ibrahimin (Abrahamin),

(Gjeneza 15:18):"... duke i thene Pasardhesve te tu: Une po i jap kete toke qe shtrihet nga lumi i Egjiptit deri tek lumi Eufrat."

A nuk ndodhet pjesa me e madhe e Arabise ndermjet lumenjve Nil dhe Eufrat, pikerisht aty ku duhet te jene edhe pasardhesit e Ismailit?M.Mos do te thuash se Isaku dhe pasardhesve te tij nuk iu premtua asgje? '

Muslimani---- Ne myslimanet nuk mund te mohojme kurre qe Isaku u bekua nga Perendia.

Shih Gjeneza 17:18:"Ti dhe pasardhesit etu (Isaku) do te trashegoni sot e pergjithmone token e Kananit, ku ti tani je i huaj, dhe une do te jem Perendia juaj". .A e ve re tani ndryshimin qe ekziston midis ketyre dy pjeseve. Abrahami ishte "i huaj" ne Kanan, por nuk ishte i tille ne token qe shtrihej midis Nilit dhe Eufratit. Si Babilonas ai ishte me teper arab se sa ēifut.M.Por sipas Gjeneza 17:21, marreveshja u be me Isakun: "Por marreveshjen time, une do ta vendos me Isakun qe Sara do ta linde pas nje viti.M.Mos e perjashton kjo Ismailin? Ne cilen pjesete Bibles thuhet se Allahu nuk do te bente marreveshje me Ismailin?Muslimani----Askund.

PERCAKTIMII PROFETIT NGA XHEREMIAXheremia 28:9:"Profeti i cili predikon paqen dhe profetesia e tij plotesohet do ta njihet si profeti i derguar me te vertete nga i Plotfuqishmi (Zoti)."

Fjala Islam nenkupton Qetesine, paqen, paqe ndermjet Krijuesit dhe krijesave te tij. Por kjo profetesi e Xheremias, nuk mund t'i mvishet Jezusit, pasi ai deklaroi me gojen e tij se nuk erdhi per paqe(Luka 12:51-53):" A mendoni ju se kam ardhur ta sjell paqen ne toke? Jo, perkundrazi, percarje. Duke filluar qe tani, pese veta me nje shtepi do te jene te ndare ndermjet tyre; tre kundar dyve, dy kundertreve. Dote jete ati kunder birit, biri kunder atit, nena kunder bijes,
uri Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-11-03, 20:45   #27
uri
 
Join Date: 22-11-03
Posts: 8
uri has disabled reputation
Default

E VERTETA NUK MUND TE FSHIHET NGA NJERIU KUR ATE E THOT ALLAHUhttp://www.geocities.com/athens/delp...bla-kurani.htm
uri Nuk ėshtė nė linjė  
Old 27-11-03, 21:00   #28
mizi
 
Join Date: 26-11-03
Posts: 18
mizi has disabled reputation
Default I nderuari z. Psikopat

Per te akuzuar ndonje per dicka duhet qe ai qe akuzon ose per cka akuzon te te mos e kete ate te mete ne veten e tij ose ne ate cvka ai thir.them keshtu se ju akuzoni Muhamedin ose Islamin per dhunues,kurse krishterizmi mete krishteretjetojn dhe ushqehen me dhune. Per te akuzuar dike duhet me pas argumente.ok. ti gjat akuzimt te Islamit kish fakte nga bashke fetaret tu te krishter ,kurse une so te sjell argumente qe jan te njohura per krejt boten,pervec psikopatve.krishterizmi sundoj ne shekullin e mesem,e qe njihet si shekulli i ereires,per arsie se beri ndalimin e shkences,mendimit te lire,e keshtu me radhe,bile cdo kush i cili kishte mendim te kundert me kishen ai shpallej heretik dhe denohej me vdekje.kjo fe e jotja e" paqes"denoj me vdekje dijetar te medhej boteror vetem pse e than te verteten,siNikolla Koperniku.Galile galileu,e te tjer te cilet i dim dhe nuk i dim.Jo rastesishte pas kesaj periudhe kohore dmth pas shekullit te mesem ne te cilin sundoj kisha,vjen Renesanca ose Rilindja,per arsije se behet rilindja e shkences, e mendimt te lire ,me nje fjal behet rilindja e njerzise pasiqe ishte e vdekur ne eresiren e kishes.Kjo fe e "paqes" formoj gjygjin e inkuizicioniti cili eshte i njohur per te gjith,ne te cilengjeten vdekjen me miljona musliman ne spanje ne sicilie tj,edhe ate ky institucion udheheqej nga kreret kishtar. O TI NJERI ZGJOHU A nuk sheh se njerzit me te madhe jan duke e pranuar Islamin,edhe ate njerez dijetar ,sepse ne islam e sheh te verteten,po te tregoj se ne Amerik ne cdo 17 min , nga nje njeri nga feja yte, hyne ne fene time dmth islam, e do te vij koha kur bijt ose nipat e tu do te jen musliman e ti do te jesh i vdekur,duke u denuar. E ti ende meresh me akuzime ,nuk kan vler akuzat tuaja. Vler e vertet eshte vetem kurani.A ka ndonje dijetar te cilitia perkrah mendimet si ;Darvini, Tomas Mori,ose \Pashko vasa ma fen e tij shqiptare,te ket filluar librin e tij me urdher per ne shkence , pasiqe kan qen dashamires te shkences, une po te tregoj se asneri prej tyre nuk e ka bere nje gje te till.Kurse kurani ne mos e pas dit fillon me fjalet;LEXO<STUDIO<HULUMTO, e ky eshte vlere ky eshte KURANI. Ti nuk je as i pari e sa i fundit qe akuzon Islamin,mirpo mua si musliman me behet qejfi se e sulmon islamin dhe jam krenar nga sulmet e tua,per arsije se kjo tregon se jemi me te mire se ju.Psenuk sulmon ndonje fe tjeter ,sepse ne islam e sheh fofcen dhe ne islam e sheh fundin e krishterizmit. pershendetje.
mizi Nuk ėshtė nė linjė  
Old 28-11-03, 14:42   #29
uri
 
Join Date: 22-11-03
Posts: 8
uri has disabled reputation
Default

Tung mizi te pershendesNuk e di se per ke e ki fjalen ne tekstin tend te fundit mirepo nese e ke pas me mua ateher po te pergjigjem sepse po shihet qarte se ti ke has ne keqkuptime sepse edhe une vet jam musliman dhe sa per te meta nuk ka njeri qe nuk ka te meta sidoqoft me mire eshte te tregohet e verteta e marrur nga dikush tjeter sesa genjeshtra te cilen e trillon njeriu nga vetvetja sa per studim po te tregoj se une i kam analizuar keto tekste mire dhe i kam vertetuar se jane qashtu tani te pershendes dhe te urroj te gjitha te mirat ne jete ( Allahu te meshirofte )
uri Nuk ėshtė nė linjė  
Old 29-11-03, 01:15   #30
mizi
 
Join Date: 26-11-03
Posts: 18
mizi has disabled reputation
Default

Me sa duket keni hasur ne keqkuptim ,sepse ne fillim te temes e kam cekur se kujte i drejteohem. mirpo nese mendon se e vereta duhet te dale ne shesh pamare parasish se prej kujte,ateher po te them se nese deshiron ta gjesh te vereten per islamin te te kundershtaret e tij ateher gabohesh,nese done te verteta per islamin, ateher mere dhe studijoe vet ate mos orit prej atyre cka e urejn ate sepse aty ku ka xhelozi aty nuk ka drejtesi,andaj te gjitha keta tema te shkruara nga pabesimtaret per islamin i kan shkruajtur nga urejtja qe e kan ne te ,dhe pjesmarsit e tij e ne kete grup ban pjes edhe ty,pra gabohesh nese mendon se une te the m se ti je nga mohuesit.Sdudijo,hulumta,krahaso, dhe ndoshta do ta gjesh te verteten te cilen e kerkon nga te humburit.Te pershendes


mizi Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 15:05.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.