Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-02-04, 22:01   #16
nezi
 
Join Date: 29-12-03
Posts: 120
nezi has disabled reputation
Default

I lexova te gjitha keto shkrime ne lidhje me karakterin !!! Shumica skan dhene mendime por pajtime !!! edhe une do jap mendimin tim .:KENI ndegjuar ndonjeher te thuhet ky fmi pa karakter ? une per veten time nuk e perdor dhe nuk kam ndegjuar ndonjeher.... sepse femiu trashegon gjenet nga prinderit, por karakterin jo,at e formon me von ne at rreth ku jeton ? psh. marrim nje femi shqiptar dhe nje anglez i shkembejm !!!!!e dergojm SHQIPTARIN QE FOSHNJE NE ANGLI do shohim rezultatet ??? cfar mendoni ? me jepni pergjigje? KENI ndegjuar ndonjeher ? nga SKENDERI lind beteri e nga beteri lind SkENDERI ???? njeriu karakterin e nderton vet pavsrsisht ku jeton por fal leximit..
nezi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 25-03-04, 21:10   #17
Zero^Cool
 
Join Date: 25-03-04
Posts: 13
Zero^Cool has disabled reputation
Default

PO po.
Mirepo ty albamutlim nuk te kan edukuar prinderit por harapet te cilet kan ardhe pas lufte ne kosove, e sa i perket azreti muhametit tend, ai u kon analfabet bre ku din nje analfabet me msu njerez tjere ? Bile bile 40 vjet nuk u kan musulman hiq ...
Zero^Cool Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-04-04, 22:07   #18
mirsad
 
Join Date: 09-10-03
Location: stamboll
Posts: 262
mirsad has disabled reputation
Send a message via ICQ to mirsad
Default

une po pergjigjem pyetjes separi....njeriu linden me nje karakter,por me pas pa tjeter ndodhin ndrishime n ekarakterin etije..keto ndrsishime ne karakter vijne nga rrethi social ku jeton..Zero^Cool__-shoku perse ti je futur ketu vetem perte nenqmuare MUHAMMEDİN ALLHUE ME SHİROFTE... me verte ai ka qene analfabet deri ne moshen 40 vjeēare..dhe derin ne kete moshe nuk ka qene musliman thua ti...
persa i perkete religjionit te tije po te tregoje une ai deri ne kete kohe i besonte religjioni HANİF_KY esht enje besim i paste r dhe monotoiste qe ekzistonte edhe atehere dhe eshte ky besim q ene kohen e hz İBRAHİMİT/ABRAHAMİT...por pasi i erdhi islami nuk ka ndonje ndrishim te madhe vetem s edisa ndrishime te vogla .dhe dua te theme se ka vetem lehtesime me shume ne ligjin e İSLAMİN ne lidhje me ate HANİF....
Kur thua se ai ka qene analfabet po t ekujtoje nje ajet teKUR'AN'İT, ku thote ai nuk flete nga pasion/sipas vete/deshires vete...
prandaje shoku ato gjera qe i ka thene MUHAMMEDİ SAV jane te me suara nga Allahu i madhuruare...
.........degjo mos perdore shprehje per MUHAMMEDİN sikurse te ishe njeri i pa shkolluar.edhe nq ss e ti nuk edone personalishte per hire te bashkatdhetareve tu duhet ta respektojshe..pres mirekuptim ..mirtupafshim
__________________
sa krijesa te bukura me ftyre te ndriteshme dhe me ze te kthjellet sot.....ne diten e gjykimit do bertasin nga denim i puneve tyre.....sa mjerim per ta...Hz ISA/ jezuesi
mirsad Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-04-04, 19:43   #19
esa
 
Join Date: 19-04-04
Location: prishtine
Posts: 1
esa has disabled reputation
Send a message via MSN to esa
Default

tungi te gjitheve ju pershendes edhe me behet qefi se shume njerez human beings jon te kyqur ne biseda te tilla siq eshte kjo.
Sa i perket temes ose asaj thenjes se femija lind "tabula rasa "keshtu nuk mund te themi nga fakti se shkenctarisht eshte thene se femija kur lind lind me disa predispozita siq e ceki dikush me heret , kete jo qe e thashe une po eshte thene me shkence e cila shkence eshte tamam per kete qeshtje.Pastaj ai siq rritet edhe zhvillohet fizikisht ai njekohesisht edhe psikikisht zhvillohet ose perparon , e disa jon te trasheguara ( kush eshte i inetersuar me shume mund te lexon libra te shumte se cilat gjera jon te trasheguara e cila te formuara e cila te imponuara nga rrethi ,shoqerija e gjerat qe e rrethojn njeriun


MEQENESE QDO NJERI ESHTE BOTE NE VETE DMTH SECILI PREJ NESH KA DIQKA TE VETEN DO TE THOT SE E KA TE LINDUR ATE 8) :arrow:
( e kom fjalen per ata njerez qe e kane te formuar personalitetin e vet)(Ta kujotjm ate tregmimin e vet:Kur te gjithe i kane grambullu trunjt ne nje koder e Shume qudi a Se asnjeri nuk e ka gabu ta marre trunin e tjeter kujna por e kane marre te vetin )

Shiko mes rreshtave qka fshihet
__________________
sh sh .h.
esa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-05-04, 17:15   #20
qika_pr
 
Join Date: 17-05-04
Location: Prishtina
Posts: 356
qika_pr has disabled reputation
Default

Peshendetje per temen

Karakteri i njeriut krijohet nga shum dukuri,
Nga vendi ku rritet
Nga prinderit
Nga shkolla
Nga shoqeria
Nga te gjitha qe e rethojne
Nje shembull
marrim nje njeri qe eshte rrite ne xhungel dhe me pru ne mesin e shqiptareve sa keq ai shum me shum frigohet nga njerezit sepse ne karkterin e tij nuk ekziston meshira dhe ndjenjat per njeriun

A nese shkojme ne ne xhungel ne kemi shum frik nga cdo gje te gjungles


Karakteri krijohet ne baze te rrethit ku jetojme dhe ku rritem,por nuk eshte gjenetike,nuk bartet nga brezi ne brez,mund te besh karakterin e babit tennd po nuk mund te lindesh me ate karakter

Ne lindim me karakter unikat te veqant,dhe e kalitim deri sa te plakemi
__________________
Nese nuk deshironi kete jete nuk jeni te detyruar ta jetoni
qika_pr Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-07-04, 17:29   #21
platori
 
Join Date: 08-07-04
Location: prishtinė
Posts: 44
platori has disabled reputation
Send a message via MSN to platori
Default

Quote:
Originally Posted by qika_pr
Peshendetje per temen

Karakteri i njeriut krijohet nga shum dukuri,
Nga vendi ku rritet
Nga prinderit
Nga shkolla
Nga shoqeria
Nga te gjitha qe e rethojne
Nje shembull
marrim nje njeri qe eshte rrite ne xhungel dhe me pru ne mesin e shqiptareve sa keq ai shum me shum frigohet nga njerezit sepse ne karkterin e tij nuk ekziston meshira dhe ndjenjat per njeriun

A nese shkojme ne ne xhungel ne kemi shum frik nga cdo gje te gjungles


Karakteri krijohet ne baze te rrethit ku jetojme dhe ku rritem,por nuk eshte gjenetike,nuk bartet nga brezi ne brez,mund te besh karakterin e babit tennd po nuk mund te lindesh me ate karakter

Ne lindim me karakter unikat te veqant,dhe e kalitim deri sa te plakemi
oj qika_pr dikush nuk mundet me u plak se i vjen vakti para kohe .
nashta m'ke kuptu
__________________
Sa i dua vjet,
sa e dua jeten,
aq me shum te dua
ty dhe askend tjeter...
platori Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 25-07-04, 22:48   #22
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Murgesha
Qdo njeri lind si i veqante, ne zhvillimin e karakterit ndikojne se pari prinderit dhe rrethi ku jeton. Ama gjithnje mbetet e vulosur diqka qe nga lindja.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 27-07-04, 18:44   #23
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Tung juve.Ehe,kjo teme lup me filosofue,por do te provoj sa me shkurte..Njeriu kur lind eshte si "kompjuteri i ri",pastaj duheni mu ul dhe me e mush me informata(ne ket rast=edukimi)me e edukue.Gjate jetes,njeriu krijon shprehjet idejat,e pervetson jeten,i automatozon ca gjera....bohet i pjekur,brohorit Enver Hoxhes dhe partijes socijaliste,pasta vjen deri te ndrrimi i situates dhe dihet me, brohorit "liris,demokracis"...dhe njeriu veshtire adaptohet sepse NUK ESHTE KOMPJUTER ME E NDRRUE PROGRAMIN DHE U KRYE.Nga ana e njerzve,mendoj se karakteri KRIJOHET(fitohet,ndertohet)me rritjen e personit dhe zhvillimin e tij.Njeriu eshte gjithashtu i lindur me trurin i cili posedon qendrat(per dashni,urrejtje,gjuhe,t'folurit...-nese i largohet dikujna ne menyren operative qendra e URREJTJES,mundeni familjen m'i ja mbyte,ai nuk do te merzitet...),a normal qe nji pjese dhe TRASHIGOHET(karakter dhe antikarakter),e aty mvaret se ne cilen rruge do tju qoje jeta dhe kah do te peshoje karakteri-kah karakteri ja kah antikarakteri...ju pershendes....
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-08-04, 03:40   #24
Psycho
 
Join Date: 28-08-04
Posts: 2
Psycho has disabled reputation
Default

Rasisht surfirata ne kete sajt e e pash kete teme.Mu krun durte me leh pak. Qika_pr mos e nencmo faktorin gjenetik se edhe ai perpos atyne qe i permene e lun ni rol te dukshem.Ne disa tipare ma shume e disa ma pak. Dihet p.sh. qe ne inteligjence faktori gjenetik lun rol ma te madh sesa ne intraverzion ose neuroticizem. (Psikologjia e sotme e ka qet mendim ne baze studimeve te ndryshme qe jone bo.)
Psycho Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 22-12-04, 14:02   #25
lotoshi
 
Join Date: 19-12-04
Location: gjermani
Posts: 21
lotoshi has disabled reputation
Send a message via AIM to lotoshi Send a message via MSN to lotoshi Send a message via Yahoo to lotoshi
Default njerezit dua ta din edhe zotin ku jeton heheheh cudi

ju pershendes te gjithve

por vet mendimi ym qe parashoh kete mund te them se njeriu lind me te meta psiqike lind me te meta te folurit etj po ku mundemi ne ta dim kete se njeriu a lind me karakter apo deshta te them se njeriu kur lind kete e krijon zoti e vet ai e din se e ka progamuar qe ki njeri si te jetoj cfar karakteri do ketdhe me pstaj femija ritet edukohet shkollohet edhe ather i shihet se cfar karakteri ka apo sa arin a njeri te di

por si duket ki zitriu po u hin puneve te zotit

ne vet nuk mundemi ta shohim se ajo esht nje gje a pa aritur tek njerezit te zbulojn se a linden femija me karakter kete zbesoj qe e din kush por post zotin ju lutem kjo ska logjik kjo tem edhe nuk di se pse e komentoni kete

me duket se cfar sheh ne ender e foo diten

ju pershendes te kaloni mir
lotoshi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-01-05, 22:07   #26
prishtinasja
 
Join Date: 28-12-04
Location: prishtine
Posts: 229
prishtinasja has disabled reputation
Default

Karakteri eshte nje struktur e veqant e personalitetit qe ka te beje me anen morale te personalitetit .Duke marre kete parasysh mendoj se karakteri i njeriut eshte me shume i formuar duke mos lene anash edhe faktorin trashegues qe eshte me shume rendesi.Ne formimin e karakterit te njeriut ndikon shume dy faktor te rendesishem qe jane familja dhe rreth
__________________
thelbi i jetes eshte ndryshimi
prishtinasja Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-01-05, 23:04   #27
skendi
 
Join Date: 22-11-04
Location: ktu
Posts: 157
skendi has disabled reputation
Default

une mendoj se karakteri i njeriut mund te ndryshoj ne jeten e tij;
por vetite e trasheguara gjenetike nuk ndryshojne ato mbajne
veēorite e tyre dhe keshtu i japin karakterit noten personale.
edhe shpirti nuk ndryshon deri ne vdekje- bile edhe pas vdekjes.
skendi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-02-05, 10:11   #28
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Re: ...

Quote:
Originally Posted by mija
simbas meje gjdo nejri lind me karakter specifik te tij. por mun te trashigon nga te tjeret apo nga vet natyra te ket karakter te ndryshem!!!
:!: :!:

Ka mendime dhe pikepamje se trashegimi eshte i vetmi ose te pakten faktori vendimtar prej te cilit varet zhvillimi i personalitetit - karakterit te njeriut !
Ithtaret e keti mendimi jane te bindur se nga trashegimi varen jo vetem aftesite dhe temperamenti , por edhe te gjitha vetite tjera te personalitetit, si psh .. ambicija ,zelli , durimi , kembngulja ..

Simbas hulumtimeve , mendimeve te shume , sociologeve , psikoanalisteve , psikologeve , mendohet se ne zhvillimin e personalitetit ndikojne tre faktore : Trashegimi , ambienti , dhe nga aktiviteti i individit.

Si trashegimi , ashtu edhe ambienti jane te domosdoshme oer zhvillimin e nje individi . Sado qe te dy keta faktore jane te rendesishem , kjo nuk do te thote se ata e percaktojne ne te njejten shkalle zhvillimin e ndonje organizmi dhe te gjitha vetit e tij .

Keshtu qe simbas mendimit tim zhvillimi i personalitetit - karakterit eshte shume me teper nen ndikimin e ndryshimeve qe ngjasin ne AMBIENT .

Ajo cka une e konsideroj te trasheguar nga prinderit jane te ashtuquajturat dispozitat e lindura , mbi VETITE FIZIKE , e me pake ATO PSIQIKE ..
Dihet se nga trashegimi varen , ngjyra e lekures , syve konturat e fyres etj.
Ndresa nga Vetit Psiqike ; intelegjenca dhe motorika ( reflekset )

Hulumtimet deshmojne qe se ne kushte te pavolitshme intelegjenca vjen duke rene , kurse ne kushte te pershtatshme zhvillohet dhe shtohet deri ne kufi tw caktuar ..

Nga kjo jep te kuptohet qe Ambienti dhe Faktori Social jane faktoret vendimtare qe ndikojne ne personalitetin - karakterin e njeriutt..
Aty ku njeri frymon , jeton dhe vepron , ne familje , shkolle , pune , dhe me te gjithe agjentet tjere socializues

Asesi nuk mundet te jet i trasheguar
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-05-05, 09:54   #29
Alb_4ever
 
Join Date: 04-05-05
Posts: 153
Alb_4ever has disabled reputation
Default

karakteri edhe eshte i lindur por edhe formohet me vone


tung ju pershends te gjitheve
__________________
edhe une ty (njehere me teper)
Alb_4ever Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-05-05, 15:04   #30
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Alb_4ever
karakteri edhe eshte i lindur por edhe formohet me vone


tung ju pershends te gjitheve
instiktet dhe predispozitat gjenetike mund te jen te trasheguara :roll: ... mirepo karakteri krijohet gjate jetes se individit ..
Psikoanalisti i mirenjohur Sigmund Frojd thote :
"me jepeni nje foshnje , prej tij do te beje (krijoj ), mjekun , hajnin , kriminelin ...!!" :arrow: :arrow:


__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 18:51.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.