Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-01-04, 21:58   #1
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default A eshte gjynah te parandalohet lindja e femijeve?

Diskutues te nderuar po e hapi kete teme dhe shkak per kete eshte ngjarja ne vazhdim.

Fqinja ime Somaleze me erdhi sot per vizit ne shtepi. Ne bisede e siper ra fjala deri ne sa femije duhet te lind nje grua. Me pyeti mua se sa femije kam deshire ti kem. Une i thashe tre vetem. Ajo me nje mendjemadhesi me tha.
"Si ste vjen turp, ti je grua dhe zoti per kete te ka krijuar, te besh femije aq sa deshiron Zoti te ti fal e jo sa don ti"
Kur me tregoi se vet i ka 11 femije dhe i lutet Zotit qe tja permbush deshiren edhe per 4 tjere mbeta pa mend fare. Une si e "qyteteruar" e pyeta se a ke ndegjuar ndonjeher per mjetet kontraceptive. Ajo sikur u terbua. Normal tha qe kam ndegjuar por qe te ruhem per te mos lindur eshte gjynah dhe u lekund e ngrata vendit e po me shikonte si me qene une vet Shejtani. Iku pa u pershendetur fare.
Me vone rashe ne mendime per ket qe me ndodhi ne shtepin time.
Mirepo kur shiqon pak dhe lexon shume e sheh se ajo ndoshta ka te drejte. Eshte fakt se ne shtetet muslimane ka nje Natalitet te larte.

E bera kete shkrim duke ju drejtuar te gjithe juve qe keni njohuri per kete qeshtje te tregoni se a eshte gjynah te parapengosh lindjen e padeshiruar, me nje fjale perdorimi i mjeteve kontraceptive.
Pershendetje Murgesha.


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 24-01-04, 14:42   #2
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

Murgesha: shkruajti:


Diskutues te nderuar po e hapi kete teme dhe shkak per kete eshte ngjarja ne vazhdim.

Fqinja ime Somaleze me erdhi sot per vizit ne shtepi. Ne bisede e siper ra fjala deri ne sa femije duhet te lind nje grua. Me pyeti mua se sa femije kam deshire ti kem. Une i thashe tre vetem. Ajo me nje mendjemadhesi me tha.
"Si ste vjen turp, ti je grua dhe zoti per kete te ka krijuar, te besh femije aq sa deshiron Zoti te ti fal e jo sa don ti"
Kur me tregoi se vet i ka 11 femije dhe i lutet Zotit qe tja permbush deshiren edhe per 4 tjere mbeta pa mend fare. Une si e "qyteteruar" e pyeta se a ke ndegjuar ndonjeher per mjetet kontraceptive. Ajo sikur u terbua. Normal tha qe kam ndegjuar por qe te ruhem per te mos lindur eshte gjynah dhe u lekund e ngrata vendit e po me shikonte si me qene une vet Shejtani. Iku pa u pershendetur fare.
Me vone rashe ne mendime per ket qe me ndodhi ne shtepin time.
Mirepo kur shiqon pak dhe lexon shume e sheh se ajo ndoshta ka te drejte. Eshte fakt se ne shtetet muslimane ka nje Natalitet te larte.

E bera kete shkrim duke ju drejtuar te gjithe juve qe keni njohuri per kete qeshtje te tregoni se a eshte gjynah te parapengosh lindjen e padeshiruar, me nje fjale perdorimi i mjeteve kontraceptive.
Pershendetje Murgesha.


Pėrshėndetjet e mia „Murgesha“

Posa hasa nė shkrimin (pyetjen) tėnd m’u kujtua njė intervistė e sapolexuar, tė cilėn edhe e kisha tė shkarkuar (downloaded) nė PC nga diku nėpėr internet… Megjithatė i kam tė pėrgatitura edhe nja tri pyetje/pėrgjigje lidhje me kėtė temė. Shpresoj se me ndihmėn e tyre do tė mund ta fitosh njė pikė orintuese nė kėtė fushėdrejtim. Gjithashtu nuk mund ta pėrjashtoj mundėsinė qė edhe dikush tjetėr lidhje me kėtė temė.

Shkurtimisht pėr mjetet kontraceptive
(bazuar nė atė qė kam parė e mėsuar nga jeta e pėrditshme, sidomos kėtu nė perėndim)

Kam parė shumė shpesh njerėz, nė numėr shumė mė tė madh se te ne, me gjymtyrė disproporcionale, tė mos them minituriale. Kjo, siē kam marrė vesh mė vonė, ka qenė (dhe ėshtė) pasojė e dėshtimit tė njė mjeti kotraceptiv gjat viteve tė shtatėdhjeta. Pastaj kemi edhe , ashtu tė them, lindjen e fėmijėve me tipare mongoloide (qė ka raste edhe te ne) e cila ėshtė gjithashtu pasojė e marrjes sė kėtyre mjeteve. Edhe tash, sidomos kur mendohet se ėshtė arritur kulmi i teknologjisė se lartė („high-tec“), mund tė thuhet lirisht se edhe mjetet e sotme kanė kundėrefekte tė ndryshme, megjithėse me pasoja mė tė vogla/zbutura, veēanėrisht nė krahasim me ato tė mėhershmet.


Tema: marrja/pėrdorimi i mjeteve kontraceptive ėshtė e njėjtė edhe me planifikimin e familjes. Lidhje me kėtė temė nuk kemi shėnime nga Kur’ani, megjithėse nė kėtė kontekst shpeshherė pėrdoret Ajeti/Versi 31 i Sures el-Isra, ku thuhet:

“Mos i mbytni fėmijėt tuaj nga frika prej varfėrisė. Ne i furnizojmė edhe ata edhe ju, mbytja e tyre me tė vėrtetė ėshtė mėkat i madh!”

Megjithatė, ky vers, ashtu siē jam i informuar unė, ka tė bėjė me atė se arabėt e kohės paraislame/pagane vajzat e tyre tė posalindura i futnin (varrosnin) nė dhé pėr sė gjalli, meqenėse nė atė kohė njerėzit janė turpėruar nga rrethi i vet pse iu ka lindur fėmijė i gjinisė femrore. Prandaj ky vers ėshtė qortim pėr kėtė gjė dhe se fėmijėt e posalindur (e edhe mė vonė) duhet tė trajotohen njėsoj, pa marrė parasysh gjininė e tyre.

Pėr fat tė keq, njė trajtim tė tillė, megjithėse jo nė atė masė deri te varrosja me dhé, e kemi edhe sot e kėsaj dite edhe te ne shqiptarėt, megjithėse nuk e di saktėsisht se ku e ka kjo gjė burimin e vet, meqenėse, aq sa di unė, kjo ėshtė dukuri e gjithė shqiptarėve pa dallim feje.
Kisha njė rast konkret gjat verės, sa isha nė pushime kur njė i afėrm imi kish organizuar festė („babinė“ apo si i thojnė kėsaj) pėr hir tė nipit, kurse para kėtij nipi i patėn lindur edhe dy mbesa, pėr tė cilat nuk mė kujtohet se ėshtė bėrė ndonjė organizim festiv i tillė.

Sidoqoftė, lindja e mashkullit te ne shikohet edhe si lindje e „krahut tė punės“ apo „krahut tė pushkės“. Ndaj dhe kris pushka sa herė ndodhin lindje tė tilla.


Mė duhet tė them, megjithėse mė vie keq pėr kėtė, se lidhje me kėtė temė mė duhet tė shkruaj me vazhdime. Prandaj shpresoj nė mirėkuptim.

Nė vijim do ta botoj njė intervistė e marrė nga „Preporod“.


Titulli: Mjetet kontraceptive - nė mes tė vėrtetės dhe mashtrimit

Mjetet kontraceptive - nė mes tė vėrtetės dhe mashtrimit

“Mos i mbytni fėmijėt tuaj nga frika prej varfėrisė. Ne i furnizojmė edhe ata edhe ju, mbytja e tyre me tė vėrtetė ėshtė mėkat i madh!” (El-Isra’: 31).

Preporod (pyetje)
Jemi dėshmitarė tė zhvillimit tė vrullshėm tė mjekėsisė. Mjekėt dhe teoretikėt e kėsaj disipline mė shumė se kushdo tjetėr, janė tė obliguar t’i respektojnė parimet etike. Si e vlerėsoni gjendjen e tanishme nė mjekėsi nė kėtė aspekt?

Lisec: (pėrgjigje)
[i] Nuk ka dyshim se sot nė mjekėsi po arrihen rezultate qė mė pėrpara kanė qenė tė parealizueshme. Zbulohen njė numėr fshehtėsish nė fushėn e fiziologjisė sė njerėzimit, zbulohen shkaktarėt e shumė sėmundjeve, ėshtė arritur shumė nė pengimin e sėmundjeve, pėrsoset diagnostika dhe terapia e shumė sėmundjeve.

Mirėpo, ende ekziston njė disharmoni e madhe, sidomos tek ne, ndėrmjet asaj qė diku ekziston e shkruar, e qė nė botė shfrytėzohet, dhe asaj qė populli i zakonshėm e di dhe sa arrin t’i pėrdorė kėto njohuri pėr tė mirė.

Gjithashtu, vėrehet qė zbatimi i normave etike nga ana e punonjėsve tė shėndetėsisė nuk ecėn nė ritmin qė shkon zhvillimi i teknologjisė nė mjekėsi ose si paraqiten zbulimet e reja.

Tek punonjėsit e shėndetėsisė ekziston, me tė vėrtetė, njė krizė e madhe e moralit. Ka tė atillė qė mendojnė gabimisht se ėshtė e lejuar tė veprohet ēdo gjė qė teknikisht ėshtė e mundur.

Harrohet se qėllimi i mjekėsisė dhe obligim i ēdo punonjėsi tė shėndetėsisė ėshtė shėrimi i njeriut, pengimi i sėmundjes, shėrbimi nė tė mirė tė ēdo njeriu, e nuk lejohet sjellja sikur tė jemi zot, as nė fillim dhe as nė mbarim tė jetės. Ne jemi vetėm shėrbėtorė tė jetės.

Ėshtė arritur tashmė shumė larg nė shumė pjesė tė botės, madje edhe nė vendin tonė, sa do tė kishte mė pak dėm sikur tė mbylleshin tė gjitha institucionet e mjekėsisė, sesa ka pasoja tash nga sjellja jokorrekte aty. Numri i jetėve qė merren me anė tė ‘mjekėsisė’ p. sh. tė foshnjave tė palindura, ėshtė mė i madh se numri i jetėve qė shpėtohen.

Preporod:
A ka tek ne eutanazi?

Lisec: Pėr fat tė keq, mė duhet ta them patjetėr ka, madje mė shumė sesa ndoshta mendoni. Ja vetėm njė shembull: Nėse individi i moshuar gjendet nė spital pėr ēfarėdo arsye, nėse familja nuk kujdeset pėr tė ose nėse personeli i spitalit e vėren sado pak se familja edhe nuk dėshiron qė ky person tė jetojė, ka raste qė atij personi tė mos i ofrohet as diagnostikė adekuate, as pėrkujdesje dhe as kurim.

Nėse ky apo kjo e moshuar pėrpiqet tė ngrihet nga shtrati - e lidhin qė tė mos kujdesen pėr tė. E nėse edhe kundėrshtojnė ose dėshirojnė tė lirohen, atyre u jepet injeksion gjumi. Dhe kėshtu ata vetėm flenė, hanė shumė pak ose nuk hanė fare, nga qėndrimi shtrirė shumė shpejtė marrin plagė, infeksion tė kataterit urinor, ndezje tė mushkėrive, dhe kėshtu babai ose nėna jonė pėr disa ditė vdes i uritur dhe i etshėm nė kėtė mėnyrė tė turpshme. Shikoni gabimin: punonjėsit e shėndetėsisė e edhe familjarėt mė tė afėrt, kumtojnė se ai plak e ka kohėn qė tė vdesė.


Vazhdon me:Prej nga kjo e drejtė qė dikė ta dėnojmė me vdekje!


!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 24-01-04, 15:07   #3
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

4peace te falenderoj shume per interesimin tend ne pyetjen time.
Po pres me kenaqesi vazhdimin tuaj ne kete teme.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė  
Old 24-01-04, 18:25   #4
tarikati
 
Join Date: 09-10-03
Posts: 5
tarikati has disabled reputation
Default pergjigje personit me nikun (murgesha)

TE lutemm ALLAh zbritna ne zemrat tona dashurin dhe driten tende dhe bena neve qe vetem ty te dashurojme,besojme dhe vetem ti te jeshe ne zemrat dhe mendjet tona Amin.
I lutem ALLAHUt te me mbroje nga intrigate e shejtanit dhe njerzve qe jane ne sherbimin e shejtanit AMIN.
PO ti drejtoj disa fjale ty murgeshe por ne te njejten kohe i lutem ALLAHIT qe shkrimi ime te mos me pasqyroje tek lexusit si nje njeri i ditur apo mendjemadhe.
Vetem ALLAHU eshte i pagabushe prandaj une lutem mshire dhe falje per fjalet dhe mendimet e mia te pa arsyshme dhe te pa dobishme nese i flase apo mendoje.
E para murgesh po te theme se me te vertet kame frike se i gjithe ky fare shkrimi yte behet me qellim te pasqyrimit tende si nje njeri qe dine diēka.Mos harro se ALLAHU i madhrushem ka thene se ka shume gjera qe njerzit mendojne se eshte mire per ta(si deshira jote me pase vetem 3 femije)e ne realitet eshte shkatrrim per ta,por ka edhe shume gjera tjera qe njerzit mendojne se jane te pa mira (siq e paraqet rreagimin e somalezes mendjemaddhe ti)e ne realitet ato jane te dobishme dhe shpetim per ju.Nje njeri si ju qe me gjuhen tuaje e shqiptoni fjalen e ALLAHUT nuk duhet lejuare te biesh ne gracken e deshirave te tua per kete bote perpos deshires apsolute te afrimit te zemres,mendjes dhe shpirtit tende me ALLAHUN e mshirplote.Si mundesh te thuashe kame deshire te kem vetem 3 femij dhe pretendone se je besimtare.Perse deshira jote nuk eshte qe femijet e tu te jen ne rrugen e ALLAHUT pa marre parasyshe sa do te keshe fatin ti kesh.
ALLAHU te ka dhen nje zemer dhe ne ate zemer nuk ka vende per dy dashuri:dashurin ndaje ALLAHUT ose dashurin ndaje kesaje bote te flliqure qe per njerzit eshte vetem shkatrrim nese' bien nen influencen e saj.
Sa i perket asaj se a eshte gabim apo mekate me parandalu nje femi apo edhe ma keē me e abortu nuk eshte shume veshtire me e dite se ALLAHU i mshirushe gjdo kujte i ka dhen logjike dhe mende me mendu prandaj pergjigja eshte e pranishme gjithmone.
Nuk e kuptoi aspake pse e lejone veten me bo kesi pytje kur e permende emrin e ALLAHUT dhe permende fjalet e ALLAHUT.
SI duket nuk je liruare nga deshira per kete bote dhe per gjerate e kesaje bote prandaje eshte e kuptushme se syte e zemres tende nuk jane te ēelure me e pa driten e ALLAHUT dhe me e kuptu se gjdo seconde i humbjes kohe me marrjen e gjerave ^per kete bote eshte shkatrrimi yte.
Nje i dashur i perendis ke thene:me se pari besoje ALLAHUN dhe afroju ALLAHUT me te mbrenshmen(zemren tende)e pastaje me te jashtme(trupin).
Nese do te arrishe me fitu meshiren e ALLAHUT dhe me e fitu dashurin e ALLAHUT me zemren tende ather do te shikoshe se per gjdo gje do te kesh pergjigje dhe do ta kuptoshe plotsishte se deshirate,epshet,vajtimi,preokupimi per kete bote dhe per fjalet e njerzve jane gjera qe njerin e shkatrrojne dhe qe e bejne ti largohet ALLAHUT.
ALLAHU besohet dhe duhet me zemer e jo me fjale te kota qe adresohen me qellim hipokrizije dhe dyftyrsije.
Ka shume besimtare qe pretendojne se e besojne ALLAHUN por ne realitet e genjejne veten e tyre dhe njerzit per rrethe.Per derisa njeriu nuk i largohet komplet deshirave dhe preokupimit per kete bote ai nuk munde ta shofe driten e vertet te ALLAHUT.
EShte zemra ajo qe te afrone tek ALLAHU e jo fjalet e kota dhe pa veper
O i mshirushmi ALLAH te lutem na mshiro dhe na bej neve qe me zemer dhe me veper te te besojme ,dashurojme dhe ndjekim udhzimet tua dhe na mbroj neve te mos behemi dyftyrsha,hipokrit dhe pa besimtare.

DRITA DHE MSHIRA E ALLAHUT ZBRIT NE ZEMRAT SHPIRTAT DHE MENDJET TONA AMIN
tarikati Nuk ėshtė nė linjė  
Old 29-01-04, 21:51   #5
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

"Murgesha" shkruajti::
4peace te falenderoj shume per interesimin tend ne pyetjen time.
Po pres me kenaqesi vazhdimin tuaj ne kete teme.


E nderuar

Mė bėhet qejfi nėse me kėtė do tė ndihmoja sadoqoftė!

Ashtu e dashti qė tė kemi ndėrpreje, ndaj dhe nuk pata mundėsi tė vazhdoj.


Tė vazhdojmė tutje:Prej nga kjo e drejtė qė dikė ta dėnojmė me vdekje!


Vetėm Zoti ėshtė Zot mbi fillimin dhe mbi fundin e jetės, dhe Ai do tė caktojė se kur duhet tė shkojmė nga kjo botė. Detyrė jona ėshtė qė tė mos lėmė pas dore kurimin dhe shėrimin!

Preporod: Tė kalojmė nė grupin e dytė tė tė rrezikuarve, tek njerėzit e dobėt dhe tė paaftė, qė janė foshnjat e palindura. Na thoni mė parė se si duket foshnja e palindur?


Lisec: Patjetėr mė duhet qė nė fillim t’jua kujtoj se termat i lindur - i palindur kanė tė bėjnė vetėm me vendqėndrimin e njeriut. Kjo do tė thoshte ‘nėn zemrėn e nėnės’ ose jashtė trupit tė nėnės.

Sigurisht se do tė pajtoheni se njeriun nuk e bėn njeri vendi se ku gjendet ai, por ajo qė ai ka nė vete. Unė jam i njėjti njeri, pa marrė parasysh se a gjendem nė Sarajevė apo nė Sllavonska Pozhega, nė autobus apo jashtė tij.

Mbasi qė foshnja e palindur ka qenė e fshehur dhe nuk shihej nė trupin e nėnės, dikur pėr tė ėshtė ditur shumė pak. Mirėpo, me zbulimin e fetoskopit, ultrazėrit dhe teknologjive tė tjera dhe me zhvillimin e embriologjisė e disiplinave tė tjera tė mjekėsisėe, kjo perde (mbulesė) ėshtė larguar dhe sot pėr kėtė foshnjė dihet shumė.

Perdja qė e pėrbėnte trupi i gruas ėshtė larguar dhe foshnja mund tė vėshtrohet drejtpėrdrejt, mund tė admirohemi nga bukuria e tij.

Fillimi i shtatzanisė vjen pėrafėrsisht afro dy javė para ndėrprerjes sė menstruacionit tė nėnės, me bashkimin e spermatozoideve dhe vezoreve, qė bėhet mė sė shpeshi nė pjesėn e jashtme tė vepėrēuesit. Ky stacion i parė, qė bėn formimin e trupit tė foshnjės, quhet zigot. Qysh kėtu ėshtė caktuar nėse ėshtė vajzė apo djalė, ēfarė ngjyre do t’i ketė sytė dhe flokėt, i janė caktuar shumė tipare tė temperamentit, madje edhe numri i kėpucėve qė do t’i bajė. Pasi si spermatozoidi, ashtu edhe vezoret kanė qenė tė gjalla, kuptohet se edhe stacioni i parė qė bėn formimin e trupit tė foshnjes, ėshtė i gjallė. Kjo, ndėrkaq, shihet edhe nėpėrmjet metabolizmit, me rritjen dhe shumimin e stacioneve. Argumenti se bėhet fjalė pėr qenien njerėzore, ėshtė nė mes tė tjerash edhe prejardhja e spermatozoidit dhe vezoreve tė strukturės gjenetike. Askush nga ne nuk ka qenė smermė dhe as vezė, mirėpo ēdo njeri ka qenė zigot, morulė, blastulė etj. Pėrafėrsisht deri nė ditėn e 7-tė mbas nxėnies sė shtatzanisė, foshnja udhėton, nėse ēdo gjė ėshtė nė rregull, nė mitėr (an) dhe mbillet nė mukozėn e saj. Ndėrmjet 18-21 ditėsh mbas nxėnies (ngjizjes), derisa shumica e grave as qė e dinė se janė shtatzėna, foshnjės fillon t’i rrahė zemra dhe t’i qarkullojė gjaku nėpėr damarė. Me 3 javė tek foshnja tashmė vėrehet membrana e trurit. Lėvizjet e para tė foshnjės bėhen qysh nė stacionin e parė. Mirėpo me pesė javė e gjysmė ai lėviz me kokė, ndėrsa me gjashtė javė edhe me tėrė trupin, sikurse foshnja e lindur. Megjithatė, femra kėto lėvizje i heton mė vonė, nė moshėn 16-21 javė.

Nėse fėmijės prej 6 javėsh i ngacmohet hunda ose goja, ai e luan kokėn. Nė ditėn e dyzetepestė ėshtė bėrė inēizimi i EKG-sė sė zemrės sė foshnjės, e ajo rreh, sikurse thashė, edhe shumė mė herėt. Nė 6 javė ėshtė bėrė edhe inēizimi i aktivitetit elektrik tė trurit me elektroencefalograf (EEG), edhe pse aktiviteti elektrik ekziston qysh nė stacionin e parė. Me 8 javė foshnja shtrėngon grushtin dhe gishtin e madh tė dorės, e zė lemza, zgjohet dhe fle. Nėse foshnjat prej 9 javėsh e ngacmojmė nė shuplakė tė dorės, gishtėrinjtė i mbledh grusht.

Nė javėn e 10 janė tė formuara edhe shenjat e gishtėrinjve tė foshnjės, sikurse i kanė edhe tė rriturit qė i pėrdorin nėpėr gjyqe. Nė kėtė kohė foshnja ėshtė e madhe 7,5 cm. Nė javėn e 11 foshnja e thith gishtin e madh tė dorės. Pyes: Pėrse dikush po i fsheh me ngulm nga populli kėto tė dhėna.


Vazhdon...

Preporod: Nė Kur’an gjithnjė dėgjimi vihet para tė pamit kur ėshtė fjala pėr krijimin e njeriut.!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-01-04, 15:24   #6
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

-vazhdim-
Preporod: Nė Kur’an gjithnjė dėgjimi vihet para tė pamit kur ėshtė fjala pėr krijimin e njeriut.Lisec: Me tė vėrtetė ėshtė interesante? Shikoni: Sytė e foshnjės janė tė mbyllur gjer nė muajin e 7. Por edhe kur tė hapen kėta sy tė vegjėl, shtrohet pyetja se a shohin gjė, nga errėsira. Ėshtė konstatuar se foshnja prej 11 javėsh, ndoshta edhe mė herėt, dėgjon.Dr. Liley kėtė e ka vėrtetuar me inēizimin e kamerave tė TV-sė: Kur foshnja 11- javėshe ėshtė ngacmuar me gjilpėrė, ajo ėshtė trazuar nga dhembja. Nėse para se ta shpojmė beben, ėshtė lėshuar ndonjė sinjal kumbues, dhe kjo ėshtė pėrsėritur disa herė, ėshtė parė se ajo foshnjė e vogėl mėson se mbas zėrit kumbues do tė vijė ngacmimi me gjilpėrė dhe fillon tė trazohet edhe nga ai zė. Kjo ėshtė njė nga argumentet se ajo dėgjon. Por ka edhe tė tjera. P. sh. duke bėrė inēizimin me EEG, ėshtė konstatuar se nga zėri i jashtėm foshnja trazohet.

Preporod: Ėshtė e qartė, pra, rrethi i nėnės ka ndikim nė foshnjėn para lindjes?Lisec: Gjithsesi. Ėshtė dallim shumė i madh nėse nėna natėn fle nė qetėsi, apo punon diku nė zhurmė, ku as foshnja nuk do tė kishte qetėsi pėr tė fjetur. Ėshtė njė dallim i madh nėse kjo foshnjė e vogėl dėgjon zėra tė mirė, lutje tė mira apo grindje dhe zhurmė.
Preporod: Ėshtė e qartė se me abortim bėhet vrasja e fėmijės. Mirėpo,prej nga tė gjendet tek nėna e fėmijės ky gjest shpirtėligėsie?Lisec: Aborti gjithsesi lėndon atė mė tė bukurėn qė ka femra. Ajo nė abort nuk largohet vetėm nga foshnja e saj, po edhe nga buzėqeshja e jetės sė saj, i shmanget edhe kthjelltėsisė sė pamjes sė saj, i shmanget edhe lumturisė sė saj. Nėna, babai i fėmijės, po edhe tė gjithė pjesėmarrėsit nė dėshtimin e fėmijės, pėrjetojnė kriza psikike, nga indiferenca emocionuese, rėnia e koncentrimit dhe memories, rėnia e motivacionit, depresioni, kanė probleme me pagjumėsinė. Paraqiten neuroza tė ndryshme, ndonjėherė edhe sjellje psikotike, ndryshime dramatike tė personit etj. Kėtu janė edhe pasojat fizike: lėndimi i grykės sė mitrės, infektimi i mitrės, gjakderdhja, mbeturinat e shtratit tė fėmijės, lėndimet e zorrėve dhe organeve tė tjera tė barkut tė brendshėm, ndezja nė mitėr, vezėpėrēues, komblik tė vogėl dhe nė zgavėr tė brendshme tė barkut, hematopsis (helmimi i gjakut), tromboemboliti, shpesh paraqitet steriliteti dhe mė vonė shpesh mbeten shtatzėna jashtė mitrės, kanė ērregullime nė ciklet menstruale (menorogjit, metrorogjit), shumė shpesh kanė dėshtime spontane etj.. Nga dėshtimi, edhe sot femra mund tė vdesė.Gratė janė tė mashtruara, ato nuk e dinė ē’i pret nėse vendosin tė abortojnė! Madje as punonjėsit e shėndetėsisė nuk pėrpiqen t’i njohin me pasojat e dėmshme tė abortimit, me bukurinė e jetės sė foshnjės para lindjes, as qė kuvendojnė me to nė aspektin e zgjidhjes tė problemeve tė tyre, e jo tė abortojnė.Kur dikush ka parasysh tė gjitha sa thashė, sigurisht nuk do tė mund tė thotė se ende ėshtė pėr abort. Pra, shohim se mosinformimi ėshtė problem i madh. Ēiftet tona bashkėshortore, familjet dhe e tėrė bashkėsia do tė ishin shumė mė tė lumtur, bota do tė ishte shumė mė e bukur, sikur njerėzit tė mos ishin tė lėnduar nga aborti. Dhe, tė them menjėherė, prej mjekėsisė nuk mund tė pritet tė ofrojė mjekim pėr tė gjitha pasojat e abortit; njeriu, nėse ėshtė i lėnduar me abort, duhet t’i dorėzohet Zotit dhe mėshirės sė Tij krahas pendimit tė vet, qė tė shėrohet .
Preporod: Cilat janė sot mėnyrat mė tė shpeshta tė abortit?Lisec:[i] Ndoshta dikush do tė ēuditet kur tė them se nuk ėshtė abort vetėm ajo qė gruaja bėn kundėr jetės sė fėmijės dhe e heton se ėshtė shtatzėnė.


Nė ditėn e ndėrprerjes sė menstruacionit, fėmija ėshtė i vjetėr, sikur e kam thėnė, afėr 2 javė. Ekzistojnė mjete tė shumta, tė rrejshme, tė ashtuquajtura si kontracepcione, pavarėsisht nga tė cilat gruaja mbetet shtatzėnė, po tė cilat atij fėmije ia marrin jetėn qysh nė ditėt e para tė jetės, dhe mė sė shpeshi me kapėrcimin e mbjelljes nė mitėr, derisa gruas ende nuk i janė ndėrprerė menstruacionet .


Me pėrdorimin e kėtyre mjeteve njerėzit i mbysin fėmijėt e tyre, dhe pėr kėtė nuk janė tė vetėdijshėm. Dhe nuk e dinė sepse janė tė mashtruar nga mashtrimi mė i madh i kėtij shekulli, sipas tė cilit ndalimi i kalimit tė fėmijės nė mitėr ėshtė kontracepcion. Ta pengosh fėmijėn tashmė tė nxėnė, jeta nė ēfarėdo mėnyre qė tė mos i lejohet kalimi (mbjellja) nė mitėr, ose me ndonjė mėnyrė tjetėr-ėshtė e barabartė me mbytjen e fėmijės sė lindur.


Hutia e prindėrve ndodh edhe se ata kėto mjete i pėrdorin qysh mė herėt, para marrėdhėnieve bashkėshortore, dhe gabimisht mendojnė se ky ėshtė kontracepcion. Natyrisht, gjithsesi pėrgjegjėse ėshtė edhe industria farmaceutike qė prodhon mjete mbytėse, por edhe punonjėsit e shėndetėsisė, tė cilėt kėto mjete i porositin, i japin dhe i aplikojnė. Po pėrgjegjėsia bie edhe mbi tė gjithė tė tjerėt, tė cilėt kanė lidhje me kėtė. Pra, mėnyra mė e shpeshtė e abortit sot ėshtė ajo qė aplikohet me mjete tė rrejshme, tė ashtuquajtura kontraceptive.vazhdon...

Preporod: Cilat kėto mjete pėrdorin nė vendin tonė?
!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-01-04, 19:58   #7
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

4peace shume interesante keto shkrimet e juaja. Ndjej kenaqesi gjate leximit. Te falenderoj shume qe e perkrahen kerkesen per te marre pjese ne nje teme te ketille.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė  
Old 31-01-04, 09:50   #8
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default


"Murgesha" shkruajti:
4peace shume interesante keto shkrimet e juaja. Ndjej kenaqesi gjate leximit. Te falenderoj shume qe e perkrahen kerkesen per te marre pjese ne nje teme te ketille.Pershendetje e nderuara "Murgesha"

Sic kam thene edhe ne fillim, kete interviste e pata shkarkuar nga diku, ashtuqe ta lexoj. Megjithese e kam lexuar nje here, po e shoh qarte se e paskam lexuar shume kalimthi e ne menyre siperfaqesore. Mirepo, meqenese sa here qe postoj shkrime (ashtu e kam zakon) me duhet ta lexoj edhe nje here, ta perpunoj (ta bej me transparent si psh me bold dhe italic ) ne kete menyre me jipet rasti per ta permbrendesuar edhe me fort nje tekst. Ne kete menyre erdha edhe une ne perfundim se kjo teme qenka me rendesi shume me te madhe se sic supozonja ne fillim.

Si informate (per te gjithe):
Megjithese shume postime te mia jane te ashtuquajtura "paste-copy", para se t'i postoj ketu ne forum, ne fillim i lexoj, analizoj... e jo vetem sa per te postuar dicka.

Per temen:
Megjithese kjo teme ka te beje kryesisht me gjinine femrore, besoj se eshte me rendesi te vecante per te dyja gjinite. Paj edhe ashtu njeri pa tjetrin nuk shkon apo jo?


Gjitha te mirat!


...se shpejti pason vazhdimi!


!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 31-01-04, 13:25   #9
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

-vazhdim-Preporod: Cilat kėto mjete pėrdorin nė vendin tonė?Lisec: Nė rend tė parė po pėrmendi spiralėn. Spiralja ėshtė trup i huaj qė femra e bart njė kohė nė mitėr dhe nuk ėshtė e vetėdijshme se ēfarė tė keqe u bėn fėmijėve tė saj, shėndetit dhe bashkėshortit tė saj.


Kur flas pėr spiralen, unė e kujtoj dridhjen e tokės, p. sh. atė dridhje tė tmerrshme tė Banjallukės.


Nė tėrmete vdiqėn shumė njerėz, sepse u rrėnuan shtėpitė ku ishin ata. Shihni, shtėpia e parė e njeriut nuk ėshtė e ndėrtuar nga tullat dhe betoni, ajo ėshtė shumė mė e ndjeshme dhe mė cilėsore, e kjo ėshtė trupi i nėnės, nėse ėshtė ēdo gjė nė rregull. Por gratė e paarsimuara dhe tė mashtruara, shkatėrrojnė trupin e tyre dhe shtėpinė e parė tė fėmijės sė tyre. Spiralja, dhe sė shpejti do tė shohim edhe hapat dhe mjetet e tjera, shkatėrrojnė dhe dėmtojnė kėto banesa tė para, ku fėmijėt qėndrojnė, dhe kjo nė mėnyrė mė katastrofike sesa tėrmeti qė rrėnon shtėpitė e murosura.


Rreth ēdo lloji tė spirales zhvillohet njė lloj ndezjeje dhe paraqiten rrethana jonormale tė jetės nė mitėr. Fėmija, krahas spirales zihet, sikur nėna s’e ka, dhe kjo mesatarisht disa herė nė vit, qė ėshtė treguar nė testet e mėhershme tė shtatzanisė (p. sh. beta HGG). Por, kur fėmija nga vezėpėrēuesi udhėton nė mitėr, ai, nga veprimi i dėmshėm i spirales, pėr shkak tė mitrės sė dėmtuar, mė sė shpeshi nuk arrin tė mbillet nė mukozėn e saj dhe vdes. Pėrfytyroni kėtė tmerr: fėmija vdes, kurse e ėma nė atė ēast ndoshta ėshtė duke qeshur, duke shėtitur, duke pirė kafe. Ose, ndoshta pikėrisht nė atė kohė ėshtė nė kishė apo xhami!


Nėse fėmija megjithatė mbillet nė mitėr, vetėm atėherė femrės i ndėrpriten menstruacionet dhe ajo e heton se ėshtė shtatzėnė.


Spiralja shkakton njė numėr abortesh gabimisht tė quajtura spontane, qė pasojnė mė vonė, po duhet ditur se nuk ekziston rreziku qė fėmija pėr shkak tė spirales tė lindė i sėmurė.


Krahas asaj qė spiralja disa herė nė vit mbyt njė djalė a vajzė, ajo dėmton seriozisht edhe shėndetin fizik tė gruas. Paraqiten ndezje tė ndryshme qė pėrhapen shpesh nga mitra dhe nė vezėpėrēues, edhe nė tėrė barkun; femrat e kėtilla kanė gjakderdhje intensive dhe bėhen anemike, gjithmonė mbesin sterile, mė shpesh u paraqiten shtatzani jashtė mitrės, dikur u shpohet edhe mitra dhe supozohet qė, pėr shkak tė spirales, gruaja shpesh mund tė sėmuret edhe nga kanceri. Nga pasojat e spirales edhe vdiset.


Gjithashtu, edhe pas tė gjitha llojeve tė anti-baby pilulave gruaja, ndonjėherė apo shpeshherė ka ovulim dhe zėnie tė fėmijės. Mirėpo, pasi kėto pilula dėmtojnė edhe mukozėn e mitrės dhe ērregullojnė lėvizshmėrinė e vezėpėrēuesit, fėmija i zėnė, kur tė arrijė tek mitra, vdes nga uria. Mukoza e mitrės, pėr shkak tė pilulave hollohet, nė tė nuk ka mjaft gjėndra as ushqim pėr fėmijėn (glikogjen), dhe ky fėmij vdes nė mėnyrėn mė trishtuese. Unė kėtė vdekje tė fėmijės e krahasoj me fotografinė e marinarit, i cili ka pėrjetuar pėrmbytjen e anijes dhe noton nė drejtim tė ujdhesės qė e ka parė prej sė largu me shpresė se atje do tė shpėtojė. Por, kur arrin atje, e sheh se ujdhesa ėshtė e shkretė, pa ushqim e ujė dhe ai nė tė vdes nga uria dhe etja.


Pilula shkakton edhe dėmtime tė shumta nė shėndetin e gruas, pėr shembull, tumoret e kėqija tė mitrės, tė lėkurės, tė gjinjve; gruaja, nėse i gėlltit pilulat, ēdo moment mund tė bjerė e vdekur nga paraqitja e shpeshtė e goditjeve tė trurit dhe tromboembolive (nga ngjizjet e gjakut qė pengojnė mushkėritė). Shpeshherė merr ndezje tė enėve tė gjakut, i dobėsohet qėndrueshmėria e organizmit ndaj infektimeve tė ndryshme, hormonet e pilulave janė tė ngjashėm me kortikosteroidet, humbin tė pamėt, sepse dėmtohet nervi i tė pamit, dhe paraqiten trombozat e retinės, i dėmtohet mėlēia, shton peshėn e trupit etj. Nė tė vėrtetė, gratė qė i gėlltitin pilulat, plaken para kohe. Kjo shihet edhe nė fytyrat e tyre, me gjithė kremet qė pėrdorin rregullisht.


Me pasoja vdekjeprurėse ndikojnė edhe: Depo-Provera, sepse, krahas marrjes sė kėtij injeksioni, fėmija zihet pastaj mjetet postkoitale, ndėrsa para do kohe prof. Kruse nga Marburgu ka paraqitur tė dhėnat se madje edhe mjetet spermicide qė pėrmbajnė nė vete ‘noxinol 9’, mund tė sjellin vdekjen e fėmijės kur gjatė pėrdorimit tė tyre mund tė ngjizet. Pra, kėtu ka edhe mjetet tė vendit: Emko, Patentex, Neo-Patentex, qė kanė ndikuar nė mbytje tė fėmijės sė posazėnė, edhe pse ata qė i kanė pėrdorur, kanė menduar se vetėm pengojnė zėnien e fėmijės. Kėtė substancė tė rrezikshme, ‘nonoxinol 9’, e llogarisin madje edhe si disa lloje prezervativėsh.

Ja pra, po e shihni, ka njė luftė tė mirėfilltė kundėr tė palindurve, e cila po zgjerohet aq rrėmbyeshėm si asnjė luftė deri tash, e tė cilėn unė e quaj si luftė e tretė botėrore! Edhe kjo luftė ka fushėbetejėn e saj, mė sė shpeshi kjo fushė ėshtė trupi i nėnės. Por, edhe shumica e fėmijėve tė zėnė nė epruvetė, mbyten ,para se tė vendosen nė mitėr. Palėt ndėrluftuese janė prindėrit dhe punonjėsit e shendetėsisė ndaj fėmijėve tė pafajshėm, tė cilėt vetė as mund tė mbrohen dhe as tė kėrkojnė ndihmė. Kurse, arsenali i armėve tė ndryshme, si e kemi parė, gjithashtu ėshtė i madh. A mund tė flitet pėr qetėsinė dhe lumturinė nė zemrat e njerėzve dhe nė shoqėri, derisa luftohet kundėr qenieve mė tė pafuqishme?

Preporod: Cilat metoda tė planifikimit tė familjes ekzistojnė pa u dėmtuar as jeta e fėmijės dhe as shėndeti i prindėrve?
Lisec: Ēdo mėnyrė artificiale e pengimit tė zėnies (sė fėmijės) ērregullon dashurinė bashkėshortore dhe krahas kėsaj barrėn e planifikimit tė familjes e hedh tek njė person, me dėmtimin e shėndetit, e shpesh edhe nė llogari tė vdekjes sė fėmijės sė zėnė. Por ekzistojnė edhe metoda natyrore tė planifikimit tė familjes, tė cilat janė besnike, mė besnike se ēfarėdo kontracepcioni, qė i mėsojnė edhe gratė lehtė me cikle jo tė rregullta, qė nuk e dėmtojnė shėndetin dhe me ndihmėn e burrit dhe gruas fillojnė tė kenė mė shumė kujdes ndaj njėri- tjetrit. Shumica nuk kanė besim nė kėto metoda, sepse menjėherė mendojnė metodėn Ogino-Knaus. Metoda Ogino-Knaus nuk ka qenė aq e sigurt sikur janė metodat e reja natyrore, metoda e Bilingsit dhe e simpto-termikės.Gruaja nė pjesėn mė tė madhe tė ditėve ėshtė joproduktive dhe qė tė mbetet shtatzėnė, ėshtė i nevojshėm njė varg i tėrė ndodhish paraprake nė organizmin e saj. Nuk ėshtė e vėrtetė se ndonjė grua mund tė mbetet shtatzėnė nė ēdo kohė.Ekzistojnė simptome tė cilat femra i vėren nė vete nė fillim tė ditėve tė frytshme, dhe rregulla me anė tė tė cilave e di kur i janė ndėrprerė ditėt e saj tė frytshme. Simptoma janė sekrecioni cervikal (te metoda e Bilingsit), kurse sekrecioni dhe temperatura te metoda simpto-termike. Por krahas kėsaj, duhen ditur edhe disa rregulla. Pėr kėtė, mbase, do tė flasim mė gjerėsisht herave tė tjera.vazhdon...Preporod: Supozoj se gratė vendosin pėr tė ashtuquajturat mjete kontraceptive dhe abortusin mė sė shpeshi nga frika, si tė ushqehen mė shumė fėmijė dhe si t’u ofrojnė standard mė tė lartė. Nė botė ėshtė e njohur teoria mbi stėrpopullzimin e Tokės. Gjoja Toka nuk mund t’i ushqejė gjithė ato miliarda qenie njerėzore.


!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-02-04, 08:32   #10
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

-vazhdim-


Preporod: Supozoj se gratė vendosin pėr tė ashtuquajturat mjete kontraceptive dhe abortusin mė sė shpeshi nga frika, si tė ushqehen mė shumė fėmijė dhe si t’u ofrojnė standard mė tė lartė. Nė botė ėshtė e njohur teoria mbi stėrpopullzimin e Tokės. Gjoja Toka nuk mund t’i ushqejė gjithė ato miliarda qenie njerėzore.
Lisec: Kurrsesi nuk mund tė flitet pėr stėrpopullzimin e Tokės! Tėrė popullsia e sotme e botės, do tė vendosej nė njė park tė njė qyteti tė Australisė, emrin e tė cilit njė ditė e dėgjova, dhe as qė do tė prekeshin ndėrmjet veti.


Krahas kėsaj, ne jemi tė vetėdijshėm se njeriu e posedon shpirtin e pavdekshėm qė e ka krijuar Zoti, sikur edhe pėr faktin se Zoti njeriut i ofron rast ta arrijė jetėn e amshueshme nė Qiell, qė syri nuk e ka parė, veshi nuk e ka dėgjuar, e qė Zoti ua ka pėrgatitur atyre qė e duan!


E qė ta arrijmė jetėn e amshueshme nė Qiell, nuk duhet tė jemi tė pasur as tė jemi me shkollim tė lartė. Madje njerėzit kjo shpesh edhe i pengon.


Zoti pėr tė gjithė njerėzit ka vend nė Qiell, dhe u jep edhe nė Tokė, vetėmse disa njerėz me shkapėrderdhjen, pėrtacinė, papėrgjegjėsinė, punėn, mashtrimin, me udhėheqje tė dobėt politike, me luftėrat, me armatim dhe nė mėnyra tė shumta tė tjera, i varfėrojnė tė tjerėt, ose nuk i plotėsojnė as obligimet e veta pėr t’u ndihmuar tė varfėrve.


Asnjėherė nuk mund tė jenė tė tepėrt banorėt e ardhshėm tė Qiellit dhe njerėzit qė dashurinė e tyre ndaj Zotit do ta dėshmojnė nėpėrmjet lutjeve, nėpėrmjet dashurisė, mėshirės dhe mirėsisė ndaj tė gjithė njerėzve, e edhe ndaj armiqve tė vet.


Pasi Zoti na urdhėron me dashuri ndaj ēdo njeriu, nuk ėshtė jona qė t’i gjykojmė dhe nuk bėn tė jemi kundėr ekzistencės as tė njė personi e as kundėr shumicės tė ēfarėdo populli qoftė.


Jona ėshtė qė ta duam Zotin, tė jetojmė sipas dėshirės sė Tij tė shenjtė, t’i kryejmė urdhrat e Tij, ta pranojmė fjalėn e Tij, e nėse jetojmė sipas fjalės sė Tij, do ta ndiejmė ndihmėn e Tij tė veēantė nė vėshtirėsitė e jetės tė kėsaj bote.

Preporod: Doktor Lisec, jeta ėshtė dhuratė e Zotit. Si po sillemi ne para kėsaj dhurate, tė cilėn na e dhuroi Zoti i dashur nga mirėsia e Tij?
Lisec: Do t’i porositja lexuesit tuaj qė ta respektojnė jetėn dhe shėndetin. Jeta ėshtė dhuratė e Zotit. Nėse me angazhimin tonė dhe me pėrhapjen e dashurisė ndaj mė tė vegjėlve, mė tė nevojshmėve, mė tė pambrojturve, mė tė varfėrve, mė tė sėmurėve, ndaj atyre qė as nuk mund tė na falėnderojnė, ne do tė dėshmojmė edhe dashurinė tonė ndaj Zotit, por edhe humanitetin tonė. Pikėrisht mbi kėta shembuj do ta ndėrtojmė edhe humanitetin edhe butėsinė, dhe pastaj do ta kemi mė lehtė tė jemi tė mirė edhe ndaj anėtarėve tė tjerė tė familjes sonė dhe ndaj tė gjithė njerėzve tė tjerė. Do tė jemi tė aftė tė ndėrtojmė njė botė mė tė bukur dhe mė tė mirė.Tė shfrytėzojmė pozitėn tonė dhe mundėsitė tona, dhurata qė na i dha Zoti i dashur, qė ta ndalojmė luftėn kundėr tė palindurve. Pretendimi ynė pėr mbrojtjen e jetės, pa marrė parasysh se a ka tė bėjė me njeriun e shėndoshė a tė sėmurė, tė palindur a tė lindur, pa marrė parasysh mėnyrėn si do tė jetė zėnė,- duhet tė bėhet pjesė pėrbėrėse e jetės sonė. Ne jetojmė nė kohėn kur kjo kėrkohet nga ne!Veēanėrisht janė pėrgjegjės ata qė shkaktojnė cilindo lloj tė abortit, por edhe ata qė marrin pjesė nė prodhimin, distribuimin, porosinė, dhėnien dhe aplikimin e mjeteve mbytėse, nga tė cilat i theksova disa. Nė emėr tė humanitetit, nderit, tė tashmes dhe sė ardhmes, kėrkoj nga ata, qė t’i ndėrpresin menjėherė kėto veprime.Por, nuk ka aborte vetėm pėr shkak se veprojnė ata qė janė pėr abort, po edhe pėr shkak se veprojnė edhe ata qė deklarohen se janė kundėr abortit, por pėr shkak se janė qyqarė, megjithatė veprojnė. Aborte ekzistojnė edhe pėr shkak sė heshtin dhe nuk punojnė mjaft kundėr abortit ata qė thonė se janė kundėr abortit. Ėshtė pėrgjegjėsi e veēantė pėr njerėzit qė e punojnė me tė tjerėt, e kėta janė punonjėsit e arsimit dhe tė shėndetėsisė, nėpunėsit fetarė, shėrbimi social, artistėt e tė gjitha profileve, - tė cilėt do tė duhej tė manifestonin mė shumė dashuri ndaj tė palindurve, pastaj juristėt edhe prindėrit, sepse edukojnė fėmijėt e tyre, dhe nė tė vėrtetė qė tė gjithė njerėzit, sepse tė gjithė ne kontaktojmė me tė tjerėt dhe kemi ndaj tė tjerėve njėfarė ndikimi. Tė zgjerojmė tek tė gjithė dashurinė pėr tė palindurit, tė informojmė, tė arsimojmė dhe tė shkruajmė, tė flasim. Gjithnjė u duhet thėnė njerėzve ta braktisin spiralen, pilulen dhe mjete tė ngjashme, sepse nė kėtė mėnyrė mbrojmė edhe jetėt e fėmijėve tė tyre po edhe shėndetin e tyre. Ne nuk mund tė heshtim dhe tė shikojmė derisa tė vriten kėto foshnja tė vogla me spirale, pilulė dhe nė mėnyra tė tjera. Heshtja nuk do tė ishte njerėzore! Tė mbrohet jeta e dikujt, por edhe tė provohet tė mbrohet, kjo ėshtė njėra nga veprat mė tė mėdha fisnikėruese, qė jemi nė gjendje ta bėjmė pėr njeriun. Kėto bamirėsi Zoti nuk i harron! Duhet nxjerrė edhe ligj shtetėror, i cili absolutisht tė mbrojė pa pėrjashtim jetėn e njeriut qė nga zėnia!Apeloj tė luftohet kundėr pornografisė, e cila i rrėnon aq shumė vlerat martesore, e cila pėrēmon njeriun dhe e nxit tė urrejė tė palindurit, papėrgjegjėsinė ndaj martesės, ndaj njeriut. Ta ruajmė pastėrtinė paramartesore dhe besnikėrinė martesore. Tė mos infektohemi nga pornografia.

Pėrveē tė tjerash, nė kėtė mėnyrė ne ruhemi edhe prej SID-ės (AIDS-it), e cila mund tė pėrcillet madje edhe me puthje.

Tė angazhohemi pėr ndėrtimin e drejtėsisė dhe tė paqes ndėr tė gjithė njerėzit,e kjo fillon me ndėrtimin e paqes nė zemrat vetjake.

Nėse dikush dėshiron, jam i gatshėm t’i huazoj nė video-shirit filma VHS mbi jetėn e fėmijės para lindjes dhe mbi dėmin e abortit, po edhe material tjetėr nga fusha e punės nė mbrojtjen e tė palindurve.[/i]FUND

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-


Mė poshtė do tė vazhdoj me tri pyetje-pėrgjigje mbi kontrollin e lindjeveShpjegimet qė i bėmė lidhje me paracaktimin na e kujtuan kontrollin e lindjeve. Profeti Muhammed thot: "Nėse e praktikoni Koitus interruptus-in (pengimi i depėrtimit tė spermės nė Uterus), megjithatė Zoti, atė qė don Ai, do ta krijojė dhe do ta lė tė vijė nė jetė." Si mund ta shpjegoni ju kėtė thėnie?


!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 02-02-04, 18:13   #11
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

-vazhdim-


...Shpjegimet qė i bėmė lidhje me paracaktimin na e kujtuan kontrollin e lindjeve. Profeti Muhammed thot: "Nėse e praktikoni Koitus interruptus-in (pengimi i depėrtimit tė spermės nė Uterus), megjithatė Zoti, atė qė don Ai, do ta krijojė dhe do ta lė tė vijė nė jetė." Si mund ta shpjegoni ju kėtė thėnie?

Mendimet e shprehura pak mė parė vlejnė gjithashtu edhe kėtu. Zoti e zbaton atė ēka e pėrmendėm se i takon polit hyjnor. Megjithatė neve kjo nuk na pengon pėr t'i shfrytėzuar mundėsitė tona nė polin qė gjindet te njerėzit. Kjo qėndron ashtu siē ėshtė e paraqitur nė shembullin tonė: Zoti i dėrgon shpirtėrat, tė cilat i ka caktuar Ai, nė botė (jetė); megjithatė kjo nuk kushtėzon qė sejcili qė vie nė jetė, vjen me anė tė ndėrmjetisimit tonė, gjegjėsisht pėrmes nesh. Nėse nuk ka pengesa apo ndalesa ne ndėrmarrim masa nė suaza tė veprimeve tona (ndėrmarrim atė qė na e lejojnė mundėsitė), megjithatė, Zoti, me dėshirėn e Tij, lejon qė tė dalin nė sipėrfaqe rezultate nga rrafshe tjera.vazhdon...


Nėn pikėpamjen e kėsaj pyetjeje mbi kontrollin e lindjes si mund t'i
afrohemi nėn dritėn e burimeve islame?!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 03-02-04, 20:46   #12
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

-vazhdon-2.
Nėn pikėpamjen e kėsaj pyetjeje mbi kontrollin e lindjes si mund t'i afrohemi nėn dritėn e burimeve islame?Kjo temė posedon me mė shumė se njė dimenzion. Kėtu mund tė flasim nė rend tė parė nga aspekti shkencor. Megjithatė nuk duhet harruar se kjo temė pėrmban edhe dimenzione sociologjike dhe politike, tė cilat janė tė pėrshtatshme pėr manipulime dhe keqpėrdorime.Kėtė temė ne do ta vėshtrojmė nė mėnyrė shkencore dhe nė njė mėnyrė qė ēdo individ ta ket njė mundėsi tė qartė pėr ta shfrytėzuar e pėr ta vėnė nė praksė, kurse ne do tė shtojmė edhe atė se islami e lejon kontrollin e lindjeve.Kėtu na ėshtė e domosdoshme ta nėnvizojmė edhe njė pikė tjetėr: Nėn kontrollin e lindjeve, pėr tė cilin po flasim ne kėtu, nėnkuptojmė masat e ndėrmarra para mbarsjes. Ndėrkaq, ndėrhyrjet pas mbarsjes gjinden jashtė ekzaminimeve tona. Pėr kėtė arsye ėshtė e domosdoshme qė kontrollin e lindjeve dhe abortin, i cili nė disa raste shkakton vdekje tė mbuluar (fshehur) si edhe planet politike mbi popujt qė i pėrdorin disa fuqi kolonizuese me qėllim tė pėrkufizimit apo fshirjen nga faqja e dheut tė shoqėrive tė tėra, t'i ndajmė kategorikisht nga njėra tjetra. Ne jemi tė mendimit se aborti, shprehur edhe mė pėrgjithėsisht, tė gjitha ndėrhyrjet dhe masat e ndėrmarra pas mbarsjes – me pėrjashtim tė masave ekzistenciale dhe shpėtimit tė jetės – paraqesin mėkat.Pas kėtyre qė i thamė deri mė tani , t’i hyjmė tash kėsaj gjėje nga perspektiva e islamit duke e vėshtruar kėshtu mė sė pari bazat e Kur’anit.

Nė Kur’an nuk ekziston asnjė thėnie, e cila flet pozitivisht apo negativisht lidhje me kontrollin e lindjeve. Versi pasues nuk ka tė bėjė fare me kėtė temė: " E mos i mbysni fėmijėt tuaj nga frika e rėnies nė varfėri. Atyre dhe juve megjithatė do t'ju dhurojmė shpenzimet e jetės. T'i mbysėsh ata ėshtė njė mėkat i madh" (17:31). Ky vers e shpreh shumė qartė mizorinė dhe padrejtėsinė qė kishin bėrė arabėt duke i mbytur fėmijėt e vet duke e varrosur pėr sė gjalli. Kėtu, para sė gjithash nuk bėhet fjalė pėr asgjėsimin e njė krijese tė palindur. Prandaj vėnia e kėtij versi nė konstest me kontrollin e lindjeve do tė kishte qenė njė gabim i madh.

Pėr zbėrthimin e ndonjė ēėshtjeje, e cila nuk ėshtė e shpjeguar nė mėnyrė eksplicite nė Kur'an, vlen parimi i lirisė. Meqė parimi "njė ēėshtje ėshtė parimisht e lejuar nėse nuk ėshtė e ndaluar prerazi", e vė nėn kozrnizė njėrėn nga pranimet bazė nė Islam. Kjo d.t.th.: Nėse zbulesa (shpallja) nuk ka sjellė ndonjė ndalesė me vete lidhje me ndonjė ēėshtje, nė kėtė mėnyrė kjo ēėshtje arrin automatikisht nė fushėn e vendimit tė lirė. Nuk guxon tė kėrcejė askush pėrpara e tė pyes:" A ka ndonjė ligj (urdhėresė) qė tė mund tė vendoset lirshėm pėr kėtė ēėshtje?" Thėnė ndryshe: Tė gjitha ēėshtjet (e pa zgjidhura), pėr tė cilat nuk ekziston paralajmėrim (vėrejtje) lidhje me ndalesėn e tyre, mbeten pėr t'u zgjidhur sipas vendimit tė lirė. Pėr kėtė arsye edhe nuk ėshtė e domosdoshme tė hapet ndonjė diskusion mbi kontrollin e lindjeve duke u bazuar nė Kur'an.Po ta vėshtrojmė kėtė ēėshtje duke u bazuar nė Sunna, nė kėtė mėnyrė na ofrohet imazhi si vijon: Kontrolli i lindjeve ishte praktikuar edhe gjat epokės sė Artė dhe profeti Muhammed nuk ishte shprehur kundėr saj.Vazhdon…

!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 04-02-04, 18:56   #13
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

-vazhdim-
Po ta vėshtrojmė kėtė ēėshtje duke u bazuar nė Sunna, nė kėtė mėnyrė na ofrohet imazhi si vijon: Kontrolli i lindjeve ishte praktikuar edhe gjat epokės sė Artė dhe profeti Muhammed nuk ishte shprehur kundėr saj.
Po t'i hynim kėsaj ēėshtjeje nė detaje edhe mė tė imta do tė mund tė thoshim kėshtu:[i] Nė pėrmbledhjen e Haditheve hasim nė tetė Hadithe qė kanė tė bėjnė me[i][u] koitus interruptus/ui]-in. Kėto i hasim nė pėrmbledhjet e Haditheve tė: Buhari (Kapitulli Tevhid, fq. 18, Itk ,fq.13. dhe Nikah, fq. 96); Muslim (Kapitulli Nikah, fq. 125 dhe 130-141); Tirmizi (Kapitulli Nikah, fq. 46 dhe 96); Ibn Mace (Kapitulli Nikah, fq. 30 dhe 61); Ebu Davud (Kapitulli Nikah, fq. 46 dhe 49); Ibn Hanbal ( Mysned, Kapitulli III, fq.33, 51 dhe 53 dhe VI, fq. 361 dhe 434) dhe nė fund Imam Malik (Muvatta, Kapitulli Talak, fq. 96).

Nga kėta tetė Hadithe Koitus Interruptus-in e ndalon vetėmse njė i vetmi Hadith. Po ta kishim vlerėsuar kėtė nė pikėpamja e kritikės ndaj Haditheve, do tė duhej tė gjykonim sipas rezultatit shtatė me njė nė favor tė indiferencės (gjė kjo e cila nė Islam as nuk kėrkohet e as qė ėshtė e ndaluar). Mirėpo, kjo ēėshtje nuk tė bėnte tė vlerėsohej kėshtu (7:1). Kėsaj i shtohet edhe ajo se ai Hadith, i cili pėrmban ndalesė (Muslimi, Kapitulli Nikah, fq. 141) ėshtė i disputueshėm (kontraverz). Meqė informatori Xhudame ėshtė i disputueshėm dhe se askush nuk e ka shpjeguar gjėrėsisht kėtė Hadith tė transmetuar nga ai, nė kėtė mėnyrė edhe ėshtė dyshuar nė autencitetin e tij. Edhe nė rast se ky Hadith do tė kishte qenė autentik, nuk do tė mund tė qėndronte kundrej shtatė Haditheve tjera tė qarta, tė cilėt e dėshmojnė tė kundėrtėn.

Mund ta shohim shumė qartė se edhe shokėt e jetės sė profetit e kishin kuptuar kėtė nė tė njėjtėn mėnyrė si edhe e kishin praktikuar Koitus Interruptus-in. Ndėr shokėt mė tė njohur tė jetės tė profetit, tė cilėt e kishin praktikuar kėtė, ishin edhe Aliu dhe Ibn Abbasi. Kur ishte diskutuar pėr kėtė ēėshtje pėr ligjshmėrinė e metodės parandaluese, Ibn Abbasi e kishte pėrfunduar diskutimin me kėto fjalė: "Unė personalisht e praktikoj kėtė metodė" (shih pėr kėtė Malik-un: Muvatta, Kapitulli Talak, fq. 100).

Kėtu na duhet t'i pėrmendim edhe shokėt (shoqėruesit) e tjerė tė jetės sė profetit, si psh: Sa'd ibn Ebi Vakkas, Ebu Ejjub el-Ansari, Zejd ibn Sabit, Xhabir, Hasan ibn Ali, Habbab ibn el-Eret, Ebu Said el-Hudri dhe Abdullah ibn Mes'du (shih pėr kėtė Ibn Kajjim el-Xhezvije: Zady’l Mead, Kapitulli 5, fq. 140-146).

Poashtu edhe nė pikėn vijuese na duhet ta theksojmė edhe kėtė: Njė pjesė e vogėl e shokėve tė jetės sė profetit, tė cilėt nuk e kishin praktikuar Koitus Interrruptus-in, nuk ishin arsyetuar nga ajo se kjo ėshtė mėkat por kishin theksuar se kjo ndėrmarrje ėshtė e padėshirueshme por jo edhe domosdo e ndaluar. Shprehur pak mė ndryshe: Nė grupin e shokėve tė jetės sė profetit nuk haset nė asnjė thėnie, e cila do ta kishte paraqitur si mėkat praktikimin e Koitus Interruptus-it.vazhdon me:


Ēka mund tė shpjegohet mė gjėrėsisht lidhje me kėtė temė nga pikėvėshtrimi i dijetarėve tė mėvonshėm tė religjionit, nė veēanti nga pikėvėshtrimi i krerėve tė katėr Shkollave (medhhebeve) tė Drejtėsisė?!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 05-02-04, 20:59   #14
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

-vazhdim-Ēka mund tė shpjegohet mė gjėrėsisht lidhje me kėtė temė nga pikėvėshtrimi i dijetarėve tė mėvonshėm tė religjionit, nė veēanti nga pikėvėshtrimi i krerėve tė katėr Shkollave (medhhebeve) tė Drejtėsisė?Temėn nė fjalė do ta vėshtrojmė duke u bazuar nė katėr Shkollat e Drejtėsisė. Qė tė katėr Shkollat e Drejtėsisė (Sheriatit) Koitus Interruptus-in e vlerėsojnė si tė lejueshme. Megjithatė, thėniet e tyre dallohen pėrnga ajo se a ėshtė kėtu i domosdoshėm edhe pėlqimi i bashkėshortes apo jo. Pėr disa nga kėto Shkolla tė Drejtėsisė ky pėlqim ėshtė i domosdoshėm kurse tė tjerat nuk kėmbėngulin nė kėtė.
Po t’i pėrmblidhnim tė gjitha kėto sė bashku do tė mund tė thonim si vijon: Dijetarėt islamik ishin unanim se individėt kanė tė drejtė tė ndėrmarrin kontrolle dhe masa pėr parandalimin e mbarsjes pėrmes spermės. Ajo pėr tė cilėn ėshtė diskutuar lidhje me kėtė ėshtė se si do tė duhej tė praktikohej metoda e tillė.

Njėra nga pikat e ujdisė (pajtimit) ėshtė si vijon: Tė gjitha masat qė ndėrmirren pėr ta penguar rrugėn e spermės nė mitėr duhet tė ndėrmirren ose nga bashkėshortja ose nga bashkėshorti dhe duhet tė jenė nga aspekti natyral apo medicinal.

Njė pikė tjetėr e ujdisė (me ēka pajtohen kėto) ėshtė: Kontrolli i lindjeve nuk mund tė praktikohet vetėmse nga shkaqet shėndetėsore por edhe nga shkaqet ekonomike, pedagogjike e madje edhe nga shkaqet estetike. Al-Ghazzali nė veprėn e tij kryesore Ihja, nė kapitullin mbi Pozicionin e gruas nė islam hapėsirė tė gjėrė i lė edhe Koitus Interruptus-it. Ai kėtu madje edhe e mbron qėndrimin e femrave, tė cilat ndėrmarrin parandalimin e mbarsjes ashtu qė nėpėrmjet kėsaj (mbarsjes) tė mos vuajė (prishet a dėmkoset) bukuria e tyre (shih pėr kėtė: Al-Ghazzali, Ihja, Kapitulli II, fq. 51 f.).
vazhdon me pyetje/pergjigjen e fundit:


Ēfarė mendimi pėrfaqėsojnė dijetarėt bashkėkohorė islamik lidhje me kėtė temė?
!!!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
Old 07-02-04, 13:31   #15
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Join Date: 01-10-03
Location: drejt dritės
Posts: 2,656
4peace has disabled reputation
Default

-vazhdim-Ēfarė mendimi pėrfaqėsojnė dijetarėt bashkėkohorė islamik lidhje me kėtė temė?Nėse shkenėtarėt e religjionit e vėshtrojnė kėtė temė vetėmse nga aspekti shkencor, pikėpamjet e tyre bijnė plotėsisht nė ujdi me shpjegimet tona tė mėparshme. Lidhje me kėtė, me rėndėsi tė posaēme janė Konferenca e Kairos mė 1965 dhe Konferenca e Rabatit mė 1971. Nė kėto dy konferenca ėshtė diskutuar lidhje me kėtė temė. Gjithashtu edhe autoritetet teologjike e kanė akceptuar se planifikimi i familjes, ashtu siē e patėm skicuar neve pak mė parė, nuk paraqet kurrfarė pengese nga pikėpamja e islamit dhe kėtė vendim ata e kanė dhėnė edhe publikisht (pėr informata mė tė gjėra lidhje me kėtė shih: Muhammed Nexhatullah Siddiki: Economic Philosophy of Islam, Kapitulli III). Ekspertiza mbi tė Drejtėn e Xhadu'l-Hakk Ali-iu, njėrit nga dijetarėt mbi tė Drejtėn nė Univerzitetin Al-Azhar dhe Abdylmexhit Selim-it, njėrit nga dijetarėt mė tė lartė mbi tė Drejtėn nga Egjipti si edhe njė sėrė teologėsh islamik janė nė esencė tė sė njėjtės pikėpamje lidhje me pikėpamjet e skicuara nga ne. Kėtu bėjnė pjesė edhe ekspertizat mbi tė Drejtėn e el-Mexhemeu'l-Fikhi el-Islami e Kėshillit tė Lartė nė Presidiumin turk mbi Ēėshtjet e Religjionit.Njė nga punimet shkencore e cila mirret shumė mė gjėrėsisht lidhje me kėtė temė qė ka tė bėjė me vendimin e lirė ėshtė vepra Family planning in the Legacy of Islam nga Abdurrahim Umran-i.

Si mund tė bie nė ujdi lidhje me kontrollin e lindjeve thėnia e profetit Muhammed: "Martohuni, shtohuni!"?


Ky Hadith, nėse nuk ėshtė i trilluar, nė plan tė parė e paraqet ndalesėn e celibatit dhe sterilizimit nė islam.E dyta: Ashtu siē e pamė nga shpjegimet tona tė mėparshme, marrjen e vendimit pėr kontrollin e lindjeve profeti Muahammed ia lėn tė lirė ēdo individi. Pėr kėtė arsye do tė kishte qenė para sė gjithash mosrrespekt ndaj tij po tė kishim pohuar se kėtu ėshtė fjala pėr ndonjė mosujdi (mospajtim).Thėnė mė shkurt: Ne nuk mundemi t'i pėrziejmė me njėra tjetrėn celibatin dhe sterilizimin , nga njėra anė, dhe pėrpjekjet e njerėzve, tė cilėt tashmė janė tė martuar, kanė fėmijė dhe pėr arsye tė ndryshme bėjnė planifikimin e familjes.Do tė kishte qenė edhe mė drejtė tė thuhet se ky Hadith nuk ka tė bėjė fare me temėn tonė. Neve nuk guxojmė t'i pėrziejmė parimet, tė cilat e rregullojnė kuantitetin e popullsisė, me ato parime, tė cilat e rregullojnė mbarėvajtjen e popullsisė. Kėtė e themi kėshtu meqė nga gjėrat, tė cilat don t'i ruajė religjioni, bėn pjesė edhe ruajtja e gjeneratave tė njerėzve si dhe individi. Hadithi: "Martohuni, shtohuni" tėrheq vėmendjen pėr ruajtjen e gjeneratave. Kjo don tė thotė se gjenerata e njerėzimit duhet tė ruhet. Mirėpo, kjo nuk ėshtė e tėra. Kjo ėshtė edhe diē mė shumė. Ky fakt ėshtė relativ. Numri i popullsisė del si rezultat qė i pėrgjigjet kohės dhe rrethanave.Mbarėvajtja e popullsisė, kjo don tė thotė ruajtja e sė mirės sė individit, ėshtė ligj absolut dhe me vlerė nė vete.Sipas parimeve tė pėrgjithshme islame nuk guxojmė ta shkatėrrojmė mbarėvajtjen e popullsisė me ēmimin e ngritjes sė numrit tė popullsisė. Themi kėshtu meqė njeriu ideal, ashtu siē e paraqet atė Kur'ani, njeriu krijues e me plot pėrgjegjėsi nuk mundet tė arrihet nėpėrmjet shtimit tė numrit tė popullsisė por nėpėrmjet zhvillimit tė karakterit tė vet.Ato Hadithe qė flasin pėr kontrollin e lindjeve si edhe thėnien e Muhammedit, "Martohuni, shtohuni", duhet ta vlerėsojmė vetėm nga kjo perspektivė.-------------------------F U N D------------------------------E nderuara „murgesha“ si dhe gjithė tė interesuara(i)t tjerė(a)Mendoj se kėto ishin tė mjaftueshme sa pėr informim, gjegjėsisht ndėrgjegjėsim lidhje me kėtė ēėshtje. Tash i mbetet ēdo individi tė gjykojė e tė marrė vendim sipas ndėrgjegjes sė vet.

Natyrisht se ekzistojnė edhe mendimtarė tjerė me pikėvėshtrime tjera nga kėto qė i ceka unė… por…


…Zoti/All-llahu e din mė sė miri!
Gjitha tė mirat!

!!!


__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 08:32.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.