Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.



Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-05-08, 20:24   #3166
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Quote:
Originally Posted by ssara
Zemerbutsija dhe ndershmerija janė vuajtja e njeriut tė sinqertė.

Kjo eshte shume e vertete ,te lumte Ssara !!

Zemerbutesia dhe ndershmeria shume here keqperdoret nga njerez te lige .
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 28-05-08, 22:40   #3167
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Gjithėdija nuk tė mėson tė jesh i arsyeshėm!

Fjalėt e moqme janė mė tė mirat, fjalėt e shkurta - mė tė mirat e tė gjitha fjalėve!

Femra: njė Kėshtjellė qėndrese - me flamur tė bardhė!

Femra ideale: pėr mua, ajo me tė cilėn mund tė qajė!

Muzika shprehė atė qė nuk mund tė thuhet dhe qė ėshtė e pamundur tė heshtet!

Sasia e zilive tona vėrteton sasinė e aftėsive tona!

Shenja dalluese e njeriut tė vogėl: ai bėhet shumė i vullnetshėm dhe i lumtur kur e vėren se dikush ka nevojė pėr tė!

Ndryshimi ndėrmjet Zotit dhe Historianėve ėshtė se Zoti nuk mund ta ndryshojė tė kaluarėn!

Jepi secilės ditė rastin qė tė jetė mė e bukura e jetės tėnde!

Njeriu i mirė ėshtė i lirė - edhe kur ėshtė skllav. Njeriu i keq ėshtė skllav - edhe kur ėshtė Mbret!

Prej njė femre mund t'i mėsosh tė gjitha, nėse nuk e pyet asgjė!

Rinia nuk mund t'i dėgjojė mė kėshillat e tė moshuarve - nuk i lejon zėri i lartė i muzikės qė dėgjojnė!

Fjalėt, janė droga mė e fortė qė njerėzimi e pėrdorė!

Nuk ėshtė mungesa e kohės qė ne e kemi, por ėshtė teprica e kohės qė ne nuk e shfrytėzojmė!

Se ēka mendon Zoti pėr paranė, kėtė mund ta shohim tek njerėzit tė cilėve ua jep!

Truri i paushtruar ėshtė mė i dėmshėm pėr shėndetin sesa trupi i paushtruar!

Nėse nė mėngjes herėt nė ora 6, mė troket dera, dhe unė mund tė jem i sigurtė qė ėshtė personi qė mė ka sjellur qumėshtin, atėherė e dij se jetoj nė demokraci!

Filozofėt e urrejnė pasurinė, vetėm pėrshkakse ne e keqpėrdorim atė!

Tė detyrohesh tė rrish i vetmuar - ėshtė mė e rėnda, tė mundesh tė rrishė i vetmuar - ėshtė mė e bukura!

Tė shkruash njė letėr dashurie do tė thotė se duhet ta fillosh pa e ditur se ēka dėshiron tė thuash, dhe ta pėrfundosh pa e ditur se ēka ke thėnė!

Paratė nuk tė bėjnė tė lumtur! Zakonisht njeriu mendon kėshtu pėr paratė e tė tjerėve!

Ironia ėshtė faza e fundit e zhgėnjimit!

Sekreti i suksesit ėshtė ta kuptosh qėllimin kryesor tė tė tjerėve!

Shtyerja - ėshtė forma mė vdekjeprurėse e refuzimit!

Miku i vėrtetė ėshtė ai qė dėgjon melodinė e zemrės tėnde, dhe qė ta kėndon atė melodi kur ti ta kesh harruar!

Kush e merr ngryk armikun, ia pamundėson lėvizjen!

Njė njeri i shėndetshėm, ėshtė njė njeri i cili nuk ėshtė kontrolluar mjaft mirė nga mjeku!

Dashuria ėshtė dritė pėr jetėn! (nė martesė e paguan fatyrėn e rrymės pėr dritėn e hargjuar)

Shpirti i njė Gjuhe, qėndron mė sė miri tek fjalėt e saj qė nuk mund tė pėrkthehen!

Ka vetėm njė zgjidhje pėr njė martesė tė lumtur - dhe sapo ta kuptoj se cila ėshtė kjo zgjidhje, do tė martohem pėrsėri!

Ėshtė mirė tė mundohemi tė ndezim njė dritė sado tė vogėl - para se tė fillojmė tė mallkojmė errėsirėn!

Ēka na duhet mėngjesi, kur ne nuk zgjohemi!?

Nėse dėshiron tė jesh pika qėndrore e njė banketi - mos shko!

Femra: peshku qė e kap peshkatarin!

Ne frikohemi nga mėkatet tona - kur i shohim tek tė tjerėt!

Amerika ėshtė njė paralagje e pastėr e Nju Jorkut!

Ne gjithmonė e bėjmė njė gabim: Ne i investojmė ndjenjat, nė vend se t'i dhurojmė!

Njerėzit nė pėrgjithėsi pėrlahen pėr arsye se nuk dijnė tė diskutojnė!

Shumica e femrave e zgjedhin kėmishėn e natės me mė shumė vėmendje sesa burrin e tyre!

Nė aeroplan - gjatė turbulencave tė mėdha - nuk ka ateistė!

Dėshirėn nuk mund ta zhdukė asgjė mė shumė sesa plotėsimi i saj!

Pėr njė politikan ėshtė rrezik ta thotė tė vėrtetėn, sepse njerėzit mund tė mėsohen tė dėshirojnė ta dėgjojnė gjithmonė tė vėrtetėn!

Disa njerėz mundohen gjatė tėrė jetės tė kuptojnė qeniet femėrore, disa tė tjerė merren me probleme mė tė lehta, psh Teoria e Relativitetit!

Njeriu: ky majmun i cenzuruar!
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-05-08, 13:27   #3168
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Psikolog eshte ai qe shikon te tjeret , kur nje femer hyne ne salle .

Edmond Dragoti
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-05-08, 13:31   #3169
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Quote:
Originally Posted by Linka_pz
Kjo eshte shume e vertete ,te lumte Ssara !!

Zemerbutesia dhe ndershmeria shume here keqperdoret nga njerez te lige .
te flm Linka....jo qe kam thene kete Thenie po me pelqen.... se ne jete shpesh hasin ne persona te tille ..
respekte per ty
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-05-08, 21:08   #3170
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Thėnie filozofike.

Shqiponja gjate fluturimit has ne pengesa per te qare ajrin, por pa ajer ajo s’mund te fluturoje fare. Pra aftesi eshte te ngadhenjesh mbi pengesat kjo eshte esenca e jetes se njeriut.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-05-08, 21:43   #3171
Rozafa
Libri !
 
Rozafa's Avatar
 
Join Date: 22-05-08
Location: Buzė Detit..!!!
Posts: 6,048
Rozafa has disabled reputation
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Kujtesa ėshtė e vetmja parajsė,prej sė cilės nuk mundemi tė na shpėrgilin!

Paul Jean
__________________
Dr.Rugova ishte njė njeri i madh dhe heroik qė personifikonte shpresat dhe aspiratat fisnike tė popullit tė Kosovės.

http://www.youtube.com/watch?v=eqh7qSCTMR4&feature=related
Rozafa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-05-08, 21:52   #3172
Shpat
Prishtinas.
 
Join Date: 27-05-08
Location: Shteti mė i ri.
Posts: 563
Shpat has disabled reputation
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Pasurite me te medha jane ato qe nuk i shef dot syri por i gjen zemra.
__________________
Luftėn e fitova , fenė e ruajta.
Shpat Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 29-05-08, 22:59   #3173
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Urata's Avatar
 
Join Date: 26-06-04
Location: Bote
Posts: 12,961
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Re: Thėnie filozofike.

Quote:
Originally Posted by doGzona
Shqiponja gjate fluturimit has ne pengesa per te qare ajrin, por pa ajer ajo s’mund te fluturoje fare. Pra aftesi eshte te ngadhenjesh mbi pengesat kjo eshte esenca e jetes se njeriut.
thenje e bukur...!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-05-08, 01:32   #3174
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Thėnie filozofike.

Falemnderit Urata.



Vetėdija, e cila mbizotėrohet nga emocione pozitive, bėhet strehim i pėrshtatshėm pėr gjendjen e vetėdijes tė njohur si besim. Vetėdija e tillė, sipas vullnetit tė lirė, mund t’i jap mendjes se ndėrdijeshme udhėzime tė cilat ajo do t’i pranojė dhe sipas tyre do tė veprojė. N.Hill
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-05-08, 11:34   #3175
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Me pare duhet te enderrosh nese do enderra te plotsohet.
D Waltley
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-05-08, 13:34   #3176
Agolli
 
Join Date: 14-02-06
Posts: 14,235
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

''Filozofi, allahile qysh je, dhe ēa i ki punet; hiē.. isha duke u perla me alfabetin..u pergjegjė filozofia''
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 30-05-08, 15:42   #3177
ssara
 
ssara's Avatar
 
Join Date: 13-02-07
Posts: 13,223
ssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėmssara i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Shume pak gjera do te fillonin ne bote po te njihej perfundimi .
ssara Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-05-08, 01:11   #3178
doGzona
 
doGzona's Avatar
 
Join Date: 23-03-05
Posts: 9,444
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Thėnie filozofike.

Jeta ėshtė tabelė shahu - lojtari pėrballė jush ėshtė koha. Nėse hezitoni koha ju fshin nga tabela…partneri kohė nuk e toleron pavendosmėrinė..N.H.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-05-08, 01:18   #3179
lyra2
 
Join Date: 28-04-07
Location: Aty ku e kam vendin...
Posts: 6,246
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Re: Thėnie filozofike.

Jeta nuk eshte liber as ideologji.ajo eshte e ngatrruar me plote te papritura .....
__________________
...
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 31-05-08, 12:20   #3180
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

“Koha ėshtė mė e vlefshme se paratė. Paratė mund tė shumohen, por pėr kohėn themi tė kundėrtėn”.
John Updike


__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



Hyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 07:42.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.