Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
User Name
Password
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 12-03-09, 22:09   #3436
Rozafa
Libri !
 
Rozafa's Avatar
 
Join Date: 22-05-08
Location: Buzė Detit..!!!
Posts: 6,048
Rozafa has disabled reputation
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Ta qortosh njeriun pėr dobesin e tij , nuk do tė thotė se e shanė , por e bindė atė.

Sokrati
__________________
Dr.Rugova ishte njė njeri i madh dhe heroik qė personifikonte shpresat dhe aspiratat fisnike tė popullit tė Kosovės.

http://www.youtube.com/watch?v=eqh7qSCTMR4&feature=related
Rozafa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 13-03-09, 11:31   #3437
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Legjislativi duhet te mendoj si filozofi , e te shprehet si fshatar

Esat Stavileci
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-03-09, 13:19   #3438
LABI
Alone Ranger
 
Join Date: 05-01-04
Location: Kosove
Posts: 7,498
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Ende nuk ka ilaē per ditelindje te perbashket !

John Glenn
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-03-09, 02:54   #3439
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Gjėja mė e tmerrshme nuk ėshtė t`i copėtosh zemrat, por e kundėrta: t`i shndėrrosh ato nė gurė.

Oscar Wilde
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.

Last edited by Idila; 17-03-09 at 02:54.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-03-09, 02:56   #3440
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Mund tė jemi tė paanshėm vetėm pėr gjėra qė nuk na interesojnė dhe kjo ėshtė arsyeja qė njė opinion i pamvarur gjithmon ėshtė pa asnjė lloj vlere.
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 17-03-09, 10:10   #3441
Idila
Larguar
 
Join Date: 10-11-08
Location: Iliridė!
Posts: 11,047
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Thonė, se edhe njerėzit mė tė mencur janė mė tė vėmendshėm kur blejnė njė palė cizme, se sa kur zgjedhin shoqen e jetės.

Leskov
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.

Last edited by Idila; 17-03-09 at 10:10.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:51   #3442
krijuesiii
 
krijuesiii's Avatar
 
Join Date: 20-11-05
Location: ne bote gjitheandej
Posts: 1,045
krijuesiii has disabled reputation
Default Titulli: Thėnie filozofike.

...Buka e femijeve te mije eshte Lira...

Deshmore Beqir Selimi
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:52   #3443
krijuesiii
 
krijuesiii's Avatar
 
Join Date: 20-11-05
Location: ne bote gjitheandej
Posts: 1,045
krijuesiii has disabled reputation
Default Titulli: Thėnie filozofike.

...Mbi Koskate e Martireve ngrihet Atedheu...

Deshmore Mumin Selmani
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:54   #3444
krijuesiii
 
krijuesiii's Avatar
 
Join Date: 20-11-05
Location: ne bote gjitheandej
Posts: 1,045
krijuesiii has disabled reputation
Default Titulli: Thėnie filozofike.

...Rinia Shqipetare eshte si bari i livadhite qe i kositur Linde me i gjalle...

Deshmore Shyqyri Ishmi
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-03-09, 16:07   #3445
FtheL
 
Join Date: 21-03-09
Posts: 18
FtheL i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Thėnie filozofike.


tung jam anėtar i ri nė kėtė forum por do dėshiroja t'ju bėja njė pyetje :

Thėnien :Sa me shume njoh njerezit aq me shume dua kafshet
sa jeni tė sigurt qė e ka shkruar Dante Aligheri .
FLM shum .“Vallė, jam filozofi i cili ka ėndėrruar se ėshtė flutur apo jam flutura, qė ėndėrron se ėshtė filozof?!...” By:Zhuang Zi
FtheL Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-03-09, 17:33   #3446
panta_rhei
 
panta_rhei's Avatar
 
Join Date: 16-03-06
Posts: 3,146
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Quote:
Originally Posted by FtheL
tung jam anėtar i ri nė kėtė forum por do dėshiroja t'ju bėja njė pyetje :

Thėnien :Sa me shume njoh njerezit aq me shume dua kafshet
sa jeni tė sigurt qė e ka shkruar Dante Aligheri .
FLM shum .
Pėrshėndetje dhe mirėsevjen i nderuar,

...sa pėr thėnien, nuk jam aspak i sigurtė nėse e ka shkruar Aligheri (ky edhe mund ta ketė shkruar por ju mendoj se pyesni nėse e ka thėnė i pari)... jam mjaft i sigurtė se kjo thėnie gjatė historisė ėshtė marrė e rimarrė nga shumė autorė, por i pari e ka thėnė Ezopi.

tung
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 21-03-09, 18:45   #3447
FtheL
 
Join Date: 21-03-09
Posts: 18
FtheL i vlerėsuar jo keq
Default Titulli: Thėnie filozofike.

panta_rhei
e kuptova qe njeriu qė e tha kėtė thėnie nuk ishte Dante Aligheri por shum njerėz qenkan nė luhatje nė mes :Ezopit apo La Fonteninit .
Por tė falėndėroj shumė :> panta_rhei.

Nėse me te vėrtetė deshiron te njohėsh te vėrtetėn mbi vetveten dhe jetėn, atėherė kohe pas kohe duhet te dyshosh ne gjithēka.
((Rene Decartes)

Last edited by FtheL; 21-03-09 at 18:45.
FtheL Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-09, 20:52   #3448
Rozafa
Libri !
 
Rozafa's Avatar
 
Join Date: 22-05-08
Location: Buzė Detit..!!!
Posts: 6,048
Rozafa has disabled reputation
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Kush ka miq , nuk ka mik.

Aristoteli
__________________
Dr.Rugova ishte njė njeri i madh dhe heroik qė personifikonte shpresat dhe aspiratat fisnike tė popullit tė Kosovės.

http://www.youtube.com/watch?v=eqh7qSCTMR4&feature=related
Rozafa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-09, 21:08   #3449
GURI SYLAJ
Moderator
 
GURI SYLAJ's Avatar
 
Join Date: 21-03-05
Location: Gjermani
Posts: 10,696
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Thėnie filozofike.

"Gjeje kohe per loje . Aty qendron msheftesia per te mbetur gjithmone i ri!"
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 24-03-09, 21:19   #3450
Rozafa
Libri !
 
Rozafa's Avatar
 
Join Date: 22-05-08
Location: Buzė Detit..!!!
Posts: 6,048
Rozafa has disabled reputation
Default Titulli: Thėnie filozofike.

Mos i quaj besnik ata qė flasin simbas fjales tende , por atė qė kundershton thenjen tende jo tė saktė.

Sokrati


__________________
Dr.Rugova ishte njė njeri i madh dhe heroik qė personifikonte shpresat dhe aspiratat fisnike tė popullit tė Kosovės.

http://www.youtube.com/watch?v=eqh7qSCTMR4&feature=related
Rozafa Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 15:55.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.