Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Feja e Shqiptarit
User Name
Password
Feja e Shqiptarit Besimi dhe njeriu! Fetė, librat e shenjtė, mėnyrat e besimit .... 
 
Thread Tools Display Modes
Old 27-03-04, 16:58   #1
engjell_b
 
Join Date: 27-03-04
Location: prishtina
Posts: 6
engjell_b has disabled reputation
Default Per besimtaret e fese muslimane

Ju pershendes te gjitheve.
edhe une kisha ti them disave ketu,a nuk mendoni se feja islame eshte fe e pushtuesit.kete fe na e pruan nga azia me dhune nuk pajtoheni me kete! kjo ishte ajo qe na la te mbrapametur.Fese katolike duhet per tija ditur shume,sepse ajo e mbajti kombin tone te gjalle se do te ishim be turq.Kur katoliket rezistonin e tregonin se ka hala shqiptare ata te fese muslimane hanin llokum e pinin kafe turke dhe thonin falimners qe jemi turq.Katoliket ishin ata qe dhane rezistence neper male se perndryshe te gjithe ne edhe une do te folim turqisht greqisht e serbisht.Pra ejani ne vete o bashkatdhetare.

Mos me keqkuptoni por kjo eshte realiteti.


engjell_b Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Old 27-03-04, 22:07   #2
mirsad
 
Join Date: 09-10-03
Location: stamboll
Posts: 262
mirsad has disabled reputation
Send a message via ICQ to mirsad
Default

engjell mes a shikova jeni i ri ne kete forum ...sidoqofte jeni te mirse ardhur ju dhe kush te doje ..tani po kaloj t ek pyetja jote..
edhe une desha te te beje pyetje qe t eme tregoshe dhe te kuptoshe s eēka ke shkruajtur ti ore shoku...
1_ti thua feja muslimane ka ardhur nga turqit dhe nga azia....
1__-a---pyetja im eper ti feja katolike nga ka ardhur dhe ku ka filluar kjo fe mos valle edhe kjo ka fiiluar ne jeruzalem...apo jam gabim un...nqs se nuke di jeruzalemin mesoje pastaje futu ne ket e teme.
2-ti thua se po t emos ishin katoliket ne do flisnim greqishte apo serbishte.
2__--b---pyetja ime per ti mos valle serbet dhe greket jane muslima apo katolik mesa dijeune jann katolik atehere perse juve ju luftuan ato??*
3_-ti thuase kane luftuar katoliket s emusliamnet kan rri duke pire kafe turke.sa qesharake kjo gje qe thua....nuk po te permendi un eti İSMAİL QEMALİN apo İSA BOLETİNİN po te permendi njerin deshmore t ekosoves ne keto vite ADEM JASHARİ... mendo kush isht eky musliman apo katolik....
4----ti shoku mos t engele hateri por ne gjerat qe shkruan ti ja nuk je real fare ose esht enje gje e kundert ..ku me vjene keq t ejeshe ashtu .ku koa mundesi t e jeshe analfabet...
5----persa i perkete prapambetjes nuk rrjjedhe nga islami kjo gje..sepse fjala e pare qe ka zbrite ne kuran eshte LEXO ME EMRİN E ALLAHUT TENDE...
5---D_-PYETJE a ke lexuar ndonjehere per musliamnet qe kan qene ne spanje..nqs se po trego gjerat qe ke lexuar per ta ne menyre reale...nqs s ejo ik lexo pastaj hajde t ebisedojme


perseri ju theme se ato qe keni shkruar nuk jane asgje tjeter qe qesharake..dhe mos kujto se ti beson kush(duke perfshire s edhe katoliket nuk ti besojne keto theniet tua)ato lojera s enuk jeton askush sikurse mendon ti ne verberizem secili e di te verteten sot pamvarsishte se ka njerez qe efshehin te verteten siq mundet t e jeni ju njeri nga ketanqs se do pergjigjesh me fakte te verteta do t epergjigjem edhe une ose per ndryshe mos prite pergjigjeje nga une ..bye
__________________
sa krijesa te bukura me ftyre te ndriteshme dhe me ze te kthjellet sot.....ne diten e gjykimit do bertasin nga denim i puneve tyre.....sa mjerim per ta...Hz ISA/ jezuesi
mirsad Nuk ėshtė nė linjė  
Old 29-03-04, 21:18   #3
engjell_b
 
Join Date: 27-03-04
Location: prishtina
Posts: 6
engjell_b has disabled reputation
Default

tung
Nuk e di ku i keni marrur keto bindje per ata as nuk mund te me kuptosh. Por edhe nji fakt do tu jap per te menduar. At Gjergj Fishta prift i nderuar dhe patriot i madh i kohes se tij dhe autori i iliades shqipetare "lahuta e malcis" kishte pas fat te vdiste para se te merrte pushtetin enver gjakpisi por pse ishte anti sllav Fishtes i nxierren eshtrat nga vorri nga ideolog te tipave tuaj dhe i treten ne lumin drin. E vetmja arsye ishte se Fishta ne veprat e veta tregonte te verteten e Katolikeve ne luftra kunder sllaveve dhe turqve, e Enveri sllavevet dhe turqit i kishte vellezer dhe i mbajti ne zemer deri ne fund.
Shqipetaret jan te vetmit qe ne shumic u ban musliman dhe me krenari shiten shpirtin e tyre te turku dhe evropen e shifnin si nji bot tjeter apo e huaj. E per kete kjo evrop na ndau e luajti e luan me ne . Ti dhe shum te tjer duhet tju puthni prapanicen atyre pak katolikeve dhe e mbajten emrin shqiptar gjadh, dhe Austria per keta katolik mbrojti ate shqiperi te cungueme.
A e dini se Vepra e Gurakuqit eshte ajo qe ngriti ne vlore flamurin se sa per isail qemala bajrama,isaja,hasana etj.kjo nuk do te ndodhte, eshte e ditur se ata ishin sherbetor te turkut dhe ai e turqit tjere u shty nga te tjeret per ta cua flamurin shqipetar.
Mos harroni poashtu se lidhja e prizerenit nuk quhej lidhja shqiptare sic e njofim ne por ishte lidhja e muslimaneve apo turqeve te mir dhe e donin sulltanin.(shih.si I hjeken ato fotografi te turqeve ne parlament)sepse historine e kane shkrua muslimanet si kan dashte vet, por ajo do te ndrrohet sikur ketu ne kosove ashtu edhe ne Shqiperi,dhe atje me nuk eshte ai enver qeni dhe populli eshte i lire te mendoj e te shkruaj, kurse ju vazhdoni me muslimanizmin turk, me bacen se ashtu do ta ndihmoni kombin shum.keshtu pra me bacen
engjell_b Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-03-04, 01:54   #4
K-man
 
Join Date: 29-09-03
Location: Chicago, SH.B.A.
Posts: 386
K-man has disabled reputation
Default

Mirsad pse po bohesh kaq naiv, a? prej kahit po menon ti qe muslimanizni ka ardh te na shqiptart? Z. engjelli e ka shum mire, prej Turqise edhe botes arabe (Azi).
Mirsad ti po menon qe na shqiptaret prej fillimit kemi qen musliman a? Gabim e ki shoki, t'paret tane, Iliret kan qen katolik, edhe derisa turku na ka pushtu, na kemi qen katolik, edhe trojet shqiptare kan bisedu shqip mes veti. serbet edhe greket jan ortodoks.
__________________
Ēdo fillim i keq, e ka mbarimin e keq.
K-man Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-03-04, 15:07   #5
mirsad
 
Join Date: 09-10-03
Location: stamboll
Posts: 262
mirsad has disabled reputation
Send a message via ICQ to mirsad
Default

PERSHENDETJE forumiste ne fillim desha te ftoje MODERATORET ne krye te detyres se tyre..ose te bejne detyren ose le t emelene edhe mua te ju pergjigjem ketyyre qe ofendojne me ate qe kerkojne..........
MODERATOREEEEEE.....LEXONİ KETO RJESHTA KU NJERİ NGA KRİSTJANET E EDUKUAR ME EDUKATE KRİSTJANE ME THOTE KESHTU JU LUTEM ME MESONİ S ESİ Tİ PERGJİGJEMENGJELLİ SHKRUAJTİ...............
Ti dhe shum te tjer duhet tju puthni prapanicen atyre pak katolikeve dhe e mbajten emrin shqiptar gjadh,...................
NUK DO TE KUNDER PERGJİGJEM ME NJE SHPREHJE TE TİLLE SE DO BEHEM Sİ Tİ ORE ENGJELL..................
edhe njehere desha t eju theme MODERATOREVE ose fshini keto mezashe qe vijne nga keto injorante ose na lejoni edhe neve te flasim te lire(mbasi ketu po kthehet ne nje forum ofendimi _kete ja filloj engjelli_)s
kurse flasin keto shizofrente
__________________
sa krijesa te bukura me ftyre te ndriteshme dhe me ze te kthjellet sot.....ne diten e gjykimit do bertasin nga denim i puneve tyre.....sa mjerim per ta...Hz ISA/ jezuesi
mirsad Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-03-04, 15:16   #6
mirsad
 
Join Date: 09-10-03
Location: stamboll
Posts: 262
mirsad has disabled reputation
Send a message via ICQ to mirsad
Default

K-man Postuar: Tue Mar 30, 2004 12:54 am Titulli i mesazhit:

--K--man shkruajti----------------------------------------------------

Mirsad pse po bohesh kaq naiv, a? prej kahit po menon ti qe muslimanizni ka ardh te na shqiptart? Z. engjelli e ka shum mire, prej Turqise edhe botes arabe (Azi).
Mirsad ti po menon qe na shqiptaret prej fillimit kemi qen musliman a? Gabim e ki shoki, t'paret tane, Iliret kan qen katolik, edhe derisa turku na ka pushtu, na kemi qen katolik, edhe trojet shqiptare kan bisedu shqip mes veti. serbet edhe greket jan ortodoks.


MİRSDADİ SHKRUAJTİ...

KMAN ju ftoje t eflisni pak me me pa emocjone djhe me me kujdes..pa ofendime....eshte shume evertete se feja islame ka ardhur nga turqit...
sikurse une te thoja feja islame nuk ka ardhur nga turqit do thoja te njejten gje sikurse ti te paret tane kan qene te krishter...........KMANNN ..KE LEXUAR ndonjehere s ete paret tane kan qene PAGAN shoku
kman desha te theme dy gjeja e
1_--para feja islame ka ardhur nga turqit dhe azia
2_ e dyta edhe kristjanizmi ka ardhur nga azia..lexo shoku s ejezuesi ne jeruzalem lindie jo ne kosove o i verber....pra edhe kjo ka ardhur nga aziiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaa.....shoku kupto(po deshe lexoje edhe njehere mesazhin tim t eparin)
3__-kman ore njeri qe je akoma ne gjumemesa duket te paret tane nuk kan qene KATOLİK por kane qene PAGANNNNNN
BESOJES E DO LEXONİ DHE DO FLİSNİ ME MİRE E JO KOT.
......nqs s epergjigjeja juaj vjene kaq e dobet sikurse kjo e para pa a snje baze te vertete as historike dhe as teorike me vjene keq nuk kame kohe te humbi me juve..nuk do ju pergjigjem.......
mirupafshim
__________________
sa krijesa te bukura me ftyre te ndriteshme dhe me ze te kthjellet sot.....ne diten e gjykimit do bertasin nga denim i puneve tyre.....sa mjerim per ta...Hz ISA/ jezuesi
mirsad Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-03-04, 15:44   #7
mirsad
 
Join Date: 09-10-03
Location: stamboll
Posts: 262
mirsad has disabled reputation
Send a message via ICQ to mirsad
Default

TANİ DESHA Tİ PERGJİGJEM PAK ENGJELLİT ..ehhhhh ..si mos ti pergjigjem ai eshte i kulturuar saqe me ka ofenduar.nuk i thgeme asgje se e ka nga kultura e religjonit ndoshta(nuk besojes e e ka nga religjioni por nga mos dija e tij)
ENGJELL.. desha te theme nqss enuk me pergjigjesh ne ato pyetjet e para shtruar me fakte te verteta nuk do bisedoje me juve. ngaqe e urrje foljen dhe biseden ekote ..boshe..te pa baze....i nderuar engjell pu jua pyes perseri pyetjet.....pres pergjigjeje me faktemirsad Postuar: Sat Mar 27, 2004 10:07 pm Titulli i mesazhit:

-------shkruajti......pyeti------------------------------------------------------

engjell mes a shikova jeni i ri ne kete forum ...sidoqofte jeni te mirse ardhur ju dhe kush te doje ..tani po kaloj t ek pyetja jote..
edhe une desha te te beje pyetje qe t eme tregoshe dhe te kuptoshe s eēka ke shkruajtur ti ore shoku...
1_ti thua feja muslimane ka ardhur nga turqit dhe nga azia....
1__-a---pyetja im eper ti feja katolike nga ka ardhur dhe ku ka filluar kjo fe mos valle edhe kjo ka fiiluar ne jeruzalem...apo jam gabim un...nqs se nuke di jeruzalemin mesoje pastaje futu ne ket e teme.
2-ti thua se po t emos ishin katoliket ne do flisnim greqishte apo serbishte.
2__--b---pyetja ime per ti mos valle serbet dhe greket jane muslima apo katolik mesa dijeune jann katolik atehere perse juve ju luftuan ato??*
3_-ti thuase kane luftuar katoliket s emusliamnet kan rri duke pire kafe turke.sa qesharake kjo gje qe thua....nuk po te permendi un eti İSMAİL QEMALİN apo İSA BOLETİNİN po te permendi njerin deshmore t ekosoves ne keto vite ADEM JASHARİ... mendo kush isht eky musliman apo katolik....
4----ti shoku mos t engele hateri por ne gjerat qe shkruan ti ja nuk je real fare ose esht enje gje e kundert ..ku me vjene keq t ejeshe ashtu .ku koa mundesi t e jeshe analfabet...
5----persa i perkete prapambetjes nuk rrjjedhe nga islami kjo gje..sepse fjala e pare qe ka zbrite ne kuran eshte LEXO ME EMRİN E ALLAHUT TENDE...
5---D_-PYETJE a ke lexuar ndonjehere per musliamnet qe kan qene ne spanje..nqs se po trego gjerat qe ke lexuar per ta ne menyre reale...nqs s ejo ik lexo pastaj hajde t ebisedojme


perseri ju theme se ato qe keni shkruar nuk jane asgje tjeter qe qesharake..dhe mos kujto se ti beson kush(duke perfshire s edhe katoliket nuk ti besojne keto theniet tua)ato lojera s enuk jeton askush sikurse mendon ti ne verberizem secili e di te verteten sot pamvarsishte se ka njerez qe efshehin te verteten siq mundet t e jeni ju njeri nga ketanqs se do pergjigjesh me fakte te verteta do t epergjigjem edhe une ose per ndryshe mos prite pergjigjeje nga une ..byeprese pergjigjeje ENGJULLİ..NGA JU OSE NUK BİSEDOJM FARE... pergjigjjet i dua me fakte..te shkruare ne aniklopedite botrpre---ose nga shkrimtare dhe dijetare te njohur...nuk dua pergjigjeje femijesh......


DESHA TE THEME KETE............
ENGJEL persa i perkete gjergj fishtes ke te drejte....ndoshta une ne mesazhine pare kam harruar/desha te theme s enuk kam pasur kohe me beso_--te flase edhe per disa patroite katolik...por tani po t ekujtoje s eka pasur patriote katolik..une ata i respektoje(por mos mendo s eti je sikurse ato patriotet katolik .ti nuk je asgje tjeter por vetems eperqares)ngaqe kan punuar per kombin tone......


persa i perkete ENVER HOXHES po te theme ate pis ti nuk e urrene me shume s e sa une apo me shume se sa muslimanet(enver hoxhen e urrje aq shume saqe nuk do urreje njeri me shume ne jete)nga ana e enver hoxhes kam humbur gjysherit une dhe e dije shum mire s ekush ashte ai..injorante...pra desha te theme mos me thuaj mua s eti je sikurse ai enver hoxha.....mos te genjeje telepatia jote e dobet...
ti thua sikurse enver hoxha ka mbrojtur muslimanet....jo ore i verbet jooooo...ai ka qene atizste. nuk besonte ne asnjeg je ore..perse kaq i pa ditur jeniii......

desha te kujtoje s e enver hoxha ka vrare dhe ka nxjerr eshtera nga varri edhe te muslimaneve edhe t ekrishtereve..prandaje mos thuajs e enveri luftoje vetem katoliketai i ka luftuar te dy religjionet...(po te tregoje nje gje para dy muajshe me ka vdekur gjyshi ka qe ne ne burge 7 vjete ku me tregonte se ka q ene ne burge me priftat katolik .dhe me treontese si sillej enveri me te dy religjionet dhe s esi kalonin prifterit dhe hoxhalalret ne burge..kur te dy palet kishin t enjejten plage..t enjejtin qellim..kur me tha se edhe prifti edhe hoxha u denoheshin vetem s e besonin ejo per gje tjeter....kete ta tregova t adijshes e enveri nuk ka qene musliman por ateizt)
perseri po te theme mos thuajs eshqiptaret jane bere me shume musliman me shume jan bere kosovaret...per kete shih statistikat e shtetit e jo fjalet emia se do bindesh me mire besoje.....kur ti flete siper ne mesazhin tende duke injoruar shqiptaret kjo gje tregone s e sa patriot je ti..kur ne njeren ane thua shqiptaret jane njerez t ekeqije kane tradhetuar fene katolike duke u bere musliman ne anen tjeter thua jemi patriote..sa qudi nukje ne gjendje te kontroloshe veten se ēfar flete....
mos u mundo te mbullohesh nen petkune atdhetarismit se ēdo kush qe lexon me kujdese do shikoje ne ato rrjeshtat tuaj perqarjen kombetare..
Tİ ndoshta thua ato shqiptar q ejan musliman nuk i dua...eshte edrejta jote t eshprehesh keshtu ..por do mendoshe s eme ket eshprehje nuk je patrot por je besimtar katolik....
kurs eune desha te theme s e edhe katoliket edhe muslimanet edhe ortodokset edhe bektashite i respektoje si patriote...

KAM edhe nje puytje ju si katolik sa i respektoni ortodokset..kur ne e dijme s e ortodokset jane nje grupacion i ndar enga katoliket...mos valle e dhe ata i urrene sikurs eurrene musliamnet shqiptar.......
engjull nuk mundem me shkruajtur ēdo gje..por jam ne gjendje te ibsedoj me juve nqs s edo keni pergjigjeje bindese me fakte historike duke qen real ose per ndryshe nuk do pergjigjem...

nuk do pergjigjem nqs se flete sipas emeocjoneve tua e jo sipas faktevekalofshi mire ju te gjithe lexues t ekesaj faqeje dhe ju q ejeni realiste ne postimet tuaja..
__________________
sa krijesa te bukura me ftyre te ndriteshme dhe me ze te kthjellet sot.....ne diten e gjykimit do bertasin nga denim i puneve tyre.....sa mjerim per ta...Hz ISA/ jezuesi
mirsad Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-03-04, 16:25   #8
hendrix
 
Join Date: 25-03-04
Location: ballkani
Posts: 21
hendrix has disabled reputation
Default

PROPAGANDUESVE TE KRISHTERIMIT

Engjell,me dduket se ti je antari i vjeter(Krista) me te cilin kam diskutuar shume here(me nikun e vjeter timin”Miku” te cilin nuk munda ta aktivizoje pasiqe ka kohe qe kam munguar nga ky forum.Por siddoqofte,po e shoh se prap ja paskeni nisur me “Avaze” te vjetra.Ju te cilet keni paragjykime hibride kishtaro politike antiislame dhe te cilet nuk meritoni bile aas te replikohet,por duhet skjaruar jo per shkak teje i ccili je ngaxmues,por edhe per ata te cilet perkrahin kete ide te shemtuar te juajen “ne kemi qene te krishtere” “feja e turkut” “fe lindore” “feja e shqiptarit i ka bere deme kombit " "Fe e Pushtuesit" dhe shume slogane tjera.E kurse te gjitha keto,dhe cdo konstatim,secila teze dhe te gjitha sygjerimet jane ne sherbim te qarqeve te caktuara fetare,gjithesesi antishqiptare dhe antiislame,qe kane mare rolin e KERBERIT ne dere te parajses se evropes se krishtere.
Transplatimi i mendimit aktual nė tė kaluaren nuk e ndihmon shkencen,te sotmen,as nuk e pergatit ardhmerin. Ndriqimi i etnogjenezes se popujve tė vjeter,siq eshte edhe populli shqiptar,nuk mund te behet me metodat e filozofise se krishtere per ndriqimin e etnogjenezes se popujve mesjetare.Etnogjenezes se popujve parabolik nuk i dihet filli.U dihet vetem atyre popujve qe u integruan si popull kombesi ne periudhen e krishterimit permes krishterimit.Etnogjeneza e popullit shqiptare permes ilireve shpie te pellazget paragrek e pararomak,fqinje tė Lindoreve(babiloneve,asirianeve,ebrejeve,arabeve etj.)
Perse iliret moren krishterimin te paret nė Evrope ?(per kete nuk shkruan askush)sepse eshte shkak i njejte apo i ngjashem pse shqiptaret e moren islamin.Sinteza e te dhenave historiografike tė njohura deri tani vertetojnė se iliret e pranuan krishterimin si faktor integrues etnik pėr ilirofonet per distancim nga univerzumet kulturore perandorake latine e helene,te cilat ishin faktor integrues i popujve nė romak(italian) dhe romej(grek). Ne keto dy kombe u derdhen dhjetra popuj(fise)pellazgjike.Dihen zikezaket e zhvillimit te krishterimit dhe te kishave ne tokat arberore ne mesjete(473-1492).Kishat ne kete periudh ishin organizma shtetror-perandorak dhe faktor ne integrimin dhe nivelimin etnik grek,bullgar,serb,dallmat,italian.Dihet qarte se kisha katolike(dhe katolicizmi)prej ndarjes se krishterimit nė Lindor(ortodoks)dhe perendimor(katolik) me 1054 e deri me ardhjen e Osmaneve(turqve)ne tokat shqiptare(sipas kerkesave tė vendit,me rruge paqesore,me 1385,(shih. Prof.dr Akif B. Dhe prof. M.Piraku.),ka administruar vetem me rreth 1-3% te arealit arberor ne ballkan.Ne viset shqiptare historike dhe etnike ku eshte ngulitur kultura Islame,kisha katolike ne periudhen paraosmane eshte frekfentuar kryesisht prej besimtareve katolik kolone evropian-diplomate,zejtare,tregtare,xehtare etj.Ekzistonin vetem disa enklava shqiptaro katolike kryesisht te ardhura nga viset shqiptarre ne te cilat kishte filluar jeta institucionale e kishes katolike: Tivar,Ulqin,Arben etj.Ne periudhen nemanidase(1186-1371) kisha katolike ishte e pranishme vetem sa kerkonin nevojat diplomatike te nje perandorie te krishtere ortodokse sllave-serbe.Kultivimi dhe zgjerimi i katolicizmit ishte ndaluar me diploma dhe ligje perandorake.Kjo ishte praktike qe kishte zbatuar Bizanti dhe vazhdonte ta zbatonte Despoti grek.Areali shteteror i principates se Arbenit dhe i Shtetit tė Skenderbeut,brenda tokave shqiptare,ishte shume i vogėl dhe sipas momenteve arrinte rreth 3-5% te arealit etnik albanofon ku bashkekzistonin ne paqe e ne lufte dy-tri morale,dy-tri kisha e shume herezi fetare: katolike(shqiptaro-italiano-latine),ortodokse(greke,serbe,bullgare),bogumile,n ovacione,manikene,mesaliniane,kutugjere,bullgare,b abune,torbaqe etj.Se kendejmi katolicizmi nuk i’a doli te te behej faktor integrues kulturor e fetar i kombesis se Arberit as i arealit etnogjeografik e gjeopolitik te Shqiperis Etnike.Kjo do te arrihet nė fille te Kohes se re,ne periudhen e perhapjes institucionale te Islamit si fe e shumices apsolute e shqipefolėsve ne periudhen e integrimit tė kombesise shqiptare,vtet’70 te shek.XVIII. Nga mesi i shek.XVII,fale fitores se Islamit ne vendet albanofone ku ishte mbuluar kombesia kishtare serbe,greke e bullgare gjate tere mesjetes,NJESIJA etnogjeografike dhe gjeopolitike SHQIPERI(Arnautluk,Albania,Arbania)ngerthente mbi 110 mije km2 te tokes ballkanike.Islami,ndaj,nuk eshte fe mesjetare per shqiptaret,eshte fe e periudhes se humanizmit dhe renesanses.
Shikuar nga kendi i realitetit historik,te mesiperm,konstatimet e disave “se vetėm kisha katolike te shqiptaret,fale kontinuitetit te saj te gjate nentembdhjet shekuj,arriti te ruaje e te mbaje identitetin evropian te shqiptareve” , “Vetem duke falenderuar kishen katolike te shqiptaret eshte ruajtur sadopak kontinuiteti i perkatesise me civilizimin evropian” , “se vetem kisha katolike te shqiptaret ka ruajtur dhe ka arritur te mbaje popullin shqiptare ne Evrope” etj. Dalin pa mbeshtetje historike,absurd! Katolicizmi dhe kisha katolike nder shqiptare kurre nuk ka qene me te perhapura se sot,por ato ishin dhe jane minore ne krahasim me ortodoksin dhe Islamin nder shqiptaret me ndikim ne proceset e integrimit te kombit shqiptare ne perpjestimet qe ka ne KOMBIN (rreth 3% katolik,ortodoks rreth 6%,mbi 88% islame dhe tė tjeret “laraman” – me fe te dyshimta(sekte),ateist etj.).
Te gjithe studiuesit shkencore te mirefillte qe jane mare me fomimin e kombesis shqiptare dhe te kombit shqiptare kane pranuar se Islami nder shqiptaret ishte mase bojkotimi nga kishat e huaja dhe ne rend te pare atyre serbe,bullgare e greke dhe distancim kulturor,moral e politik nga kombesit kishtare perandorake greke,serbe e bullgare mesjetare.Se kendejmi,konstatimi i disave se islamizmi i eshte imponuar shqiptareve me force e dhune,eshte “nje gje” shume e pasakte.
Duke folur per shkaqet e kalimit te shqiptareve ne Islam,”disa” ne keto faqe te forumit(dhe jo vetėm ketij forumi)i japin fryme tezave te shkences serbe antishqiptare,te thyera nga shkenca shqiptare.Pra nuk qendron mendimi se “Turqit sollen nga hapsirat aziatike mentalitetin e vet te zaptuesit dhe te despotizmit.Kete despotizem e shfaqen edhe duke imponuar fene islame”!?! Osmanet jo vetem se toleruan por edhe finansuan ne ngritjen institucionale te kishes ortodokse serbe e greke,por edhe ate katolike.Edhe ne kete kohe kisha caktonte perkatesin kombetare(te kombesise)per frekfentuesit.Prandaj,per sulmet e pushtetit osman kunder kishes katolike dhe tje.,ne disa momente historike eshte fajtore Evropa,e cila iniconte kryengritjet shqiptare dhe nuk i ndihmonte per te vazhduar luften per qlirimin e popullit shqiptar.Edhe ky fakte ndikoi qe pas ēdo seciles humbje te kryengritjeve shqiptare,per mase te mbrojtjeje te kombesise e te ekzistences shqiptare,kalohej ne Islam.Osmanet nuk e mohuan perkatesin shqiptare te frekfentuesve ne kishen katolike dhe e ndihmuan kete kishe kurr ajo ishte lojale ndaj pushtetit osman,ne te cilen shqiptaret e tri besimeve mernin pjese me shume se popujt e tjere dhe e ndanin pushtetin me turqit.Pra, turqit nuk mohonin identitetin e popullit.Sepse,osmanet me konceptin ARNAUT dhe ARNAUTLUK nuk mendonin vetem ne katoliket dhe ne Arberin mesjetar,por me ato i kuptonin te gjithe shqipefolesit dhe te gjitha vendet me popullsi albanofone,te cilave edhe ua lejonin administrimin,kushtimisht federal me Perandorin Osmane.Keshtu edhe popujve tjere.Per ēka ishin elajetet,vilajetet,kazate,nahite? Pse u ngritėn ne gradat PASHE etj.shume shqiptare katolik? (shemb.Vaso(pasha) shkodrani,At gjergj f., Fan noli e shumė te tjere).
Shihni,ne te vertet te gjithe shqiptaret myslimane jane ngapak(ne ndonje feste)pagane ngapak katolike(te krishtere),pjeserisht te veshur te them ashtu islamqe.kryesisht shqiptare..Jane skenderbejane te vertete.Nje kompleksitet te tille te integrimit shpirteror ua ka mundesuar morali Islam,mesimet Kur’anore dhe tradita e Muhammadit a. qe nuk hedhe asgje njerezore prej Ademit deri te njeriu i fundit qe do te jete mbi ‘Dhe.Per kete shkak edhe niveli i tolerances fetare,etnike e vllazerore eshte me i madh nder shtresat shqiptare islame.Deshmive historike u vie ne ndihme jeta aktuale.Nuk ekziston asnje shqiptare mysliman qe ka marre ne shenjester diēka nga katolicizmi,te cilin e respektojn,sepse ajo eshte fe e nje pjese te vllezerve te tyre dhe fe univerzale evropiane e boterore.
Prandaj,nuk duhet,siq sillesh ti dhe disa ketu dhe mundohen te paraqesin fene islame se gjoja ajo shqiptareve i’u eshte imponuar me zjarre e me shpate?!!! Nuk ka logjike.Burimet e sigurta vertetojne se nder te paret qe kaloi ne Islam ishte i ati(e jo siq disa historian jane munduar ta paraqesin xhaxhain e skenderbeut) i Skenderbeut Ivan(Gjoni)Kastrioti,duke e marre emrin HAMZA.Me kete emer mori pjese ne Betejen e kosoves me 1389 ne krahun e Sultanit.Deri nga mesi i shek.XVII popullsia e qyteteve shqiptare ne aroalin e njesise administrative te Patrikanes se Pejes(ortodokse serbe),kaloi ne Islam 80-100%.Po edhe keshtu popullsia e viseve rafshinore.Kjo shihet qarte nga Informata e Zmajeviqit mė 1703/4.Gjate shek.XVIII ne Islam kaluan te thuash vetem nje pjese e elementit vlleh(amallgam iliro-romak),te cilet permes Islamit iu kthyen kombesise paresore,kurse kalim te shqiptareve ne Islam gjate shek.XIX dhe XX nuk ka pasur.Prandaj,Kete nuk e thote as shkenca serbe me antishqiptare.
Ndarja e shqiptareve ne “dy shtresa te karakterit kulturor”(siq mundohen disa) ne ate te “mentalitetit” islam dhe te “mentalitetit” evropian mund te jete me pasoja,nxitje e urrejtjes konfensionale.Lufterat fetare qe u ka prire katolicizmi jane te njohura ne Evrope dhe dihen pasojat.Nje gje dihet te vihet ne pah: Elementi i krishtere(ortodoks dhe katolik) ka jetuar dhe jeton ne gjirin e shumices absolute shqiptare islame si veshka ne dhja dhe dihet se tiparet dominuese te kombit shqiptare i cakton mentaliteti i shumices i formesuar gjate gjashte shekujve te periudhės islame nder shqiptaret.Pra ju pyes,a’thua ka vend te themi se Skenderbeu i takon vetem te krishtereve?
Te gjithe e dime forte mire,se shqiptaret pas Skenderbeut ne te gjitha hapat per liri dhe pavaresi jane nisur mu nga aty ku e la Skender-beu ne fushe te luftes per qlirmin e popullit shqiptare.Ne periudhen e kombesise dhe te Rilindjes Kombetare Shqipetare Skenderbeu u pranua per Simbol i Bashkimit Kombetare, kryehero.Do te ishte fatale te kerkonim qe Skenderbeu te mendonte si Barleti,e sikur disa ne keto faqe te forumeve.Te thuhet se ai nuk mund te jete hero kombetare edhe i shqiptareve mysliman aktualisht,eshte krim ndaj te kaluares,te sotmes dhe te ardhmes te kombit shqiptar,nje dhe te pandar.Skenderbeu ishte,eshte e ka per te qene hero kombetare i shqiptareve edhe per faktin se u lind nė gjirrin e nje familjeje ortodokse,u rrit prane babait mysliman dhe u shkollua nė oborrin Osman si mysliman me emrin Skenderbe(bektashian),bashkeluftetaret me te cilet dezertoi nga ushtria osmane,ata ishin shqiptare myslimane kryesisht; pėr shkaqe politike,per nevoja te mbeshtetjes,beri lidhje me shtetet e krishtere italiane dhe i hapi rruge katolicizmit ne shtetin e tij,vdiq(Zoti e di) katolik.?!!!
Prandaj,pyes “disa” a keni siguruar ndonje fond parash(e stolish) per ata qe do ti konvertoni te paret,per ata qe do te prijne,qe do te behen udherefyes ne percaktimin e shqiptareve myslimane per “menyren evropiane te jetes”,qe te mos shkohet me kthesa revolucionare amorale,pa vade te gjakut shqiptare – te heqt dore nga “sjellja ne menyre lindore”,nga islami,nga e kaluara gjashteshekullore,per t’iu kthyer “rrenjeve te thella te civilizimit evropian” etj.dhe, a nuk do te thote kjo ; “Zot kunder Zotit,feja kunder fese”-siq thoshte Emil Zole. KJO NE INTERES TE UNITETIT KOMBETARE SHQIPTAR, JO!
Sepse,kombit shumice absolute myslimane,qe do te thote paqesore,nuk mund t’i vije rrezik nga besimi i tij,nga feja e tij Lindore(Lindore ishte edhe eshte krishterimi,katolicizmi; Lindja eshte djep i civilizimit Evropian dhe,edhe Lindoret jane popuj dhe kombe te civilizuara).Se fundi,nese pranoni ekzistimin e nje rreziku per unitetitn e kombit shqiptare nga ekzistimi i dy feve ekzistuese(edhe nese jane tri)le te me degjojne vetem veshet e juaj – ti japim fund ketij morali te “dyfishte”! ose le te urdheroj pakica te shumica absolute!Kjo eshte me demokratike,bartese e se ciles paraqitet Evropa e civilizuar.
Intimisht dhe qenesisht anoj kah mesimi i drejt Kur’anore: “Juve feja e juaj-neve feja jone”,sepse “Edhe Zoti yne edhe Zoti juaj eashtė nje dhe ne Atij i perulemi!” – gjaku,gjuha,trashegimia,kombi,Atdheu na bashkojne me Lindjen dhe me Perendimin.Pasuri shpirterore dhe begati kulturore per nje komb fisnik siq eshte kombi yne.
Sa i perket formimit te shtetit te Shqiperis te cilin e shpalli Ismail Qemali,meritat per kete shtet i takojne Ibrahim pashes i cili formoi shtetin Libanon te sotem.Ai ishte i biri i Ali pashes mbret i Egjiptit,me prejardhje nga Vlora.Ibrahim pasha ishte ai i cili formoi Universitetin e pare shqiptare ne Liban.Studentet e pare apo gjenerata e pare e ketij universiteti ishin nder te tjere edhe Ismail Qemali,Vaso pashe Shkodrani,at Gjergj Fishta,Fan Noli e shum te tjere.Ibrahim pasha ishte ai i cili e detyroi Evropen(apo me saksisht Austro-ugarin)qe te pranohet shteti Shqiptare.Me sy ne ball e pa mend ne koke
Propaganda krishtere,“fe e pushtuesit”. Po te pranohet se islami eshte fe pushtuese ne kombin Shqiptare,pse atehere mos te thuhet e njejta edhe per krishterimin,qe fe zyrtare ne tokat ilire e beri pushtuesi romak,pastaj e mbajten si fe shteterore pushtuesit bizant,pastaj pushtuesit bullgar,e pushtuesi serb e deri tek pushtuesit fashiste Italian ne vitet e luftes se Dyte Boterore.Nese ky problem miret nga nje shkalle boterore,perseri krishterimi e jo islamizmi duhet te dale tipikisht si “fe e pushtuesit” per arsye te luftrave pushtuese,roberimit te te tjereve,kolonializimit.Ne Ameriken Latine,Azi,Afrike krishterimin e kane shpie konkistadoret dhe kolonizatoret evropiane shume me teper se misionaret fetare.Ne Indonezi,Filipine,Pakistan,Bangladesh,Sinkiang(Kin e),Azine Qendrore ku ka muslimane nuk ka patur pushtim arab.Vete turqit selxhuke e osmanlij, Islamin si fe e moren nga te pushtuarit prej tyre.Shemb.ne koherat e reja ne Timorin Lindor qe sapo u be I pavarur,krishterimin e quan pushtuesit kolonizator Holandeze,sikurse qe bene Spanjolet me katolicizmin ne Filipine,ne Ameriken Latine,Francezet,anglezet,potugezet,belget neper kolonite e tyre,irlandezet ne SHBA.Por nuk kemi degjuar qe ne keto vende te flitet per “fe te pushtuesit” siq u propagandojne shqiptareve “disa” siq mundohesh edhe ti.Ne raste se do te pranojme termin “fe pushtuese” atehere edhe Nena Terezen nuk duhet ta quani misionare te bamiresise,por nje pushtuese,sepse krishterimin deri ne Indi e cuan pushtuesit e kolonizatoret evropian. O te krishtere, mos lejoni qe edhe ju te ju mashtroj meshtari I Shkodres Dom Ndoc Noga,sepse sipas tij,disa qenkan “populli aktolik”shqiptare,e kurse te tjeret ne kete popull qenkan vetem “qytetare te tjere” meqense keta te tjeret nuk I perkasin fese katolike I mohet e drejta te jene pjese e nje populli!!! QUDI E MDHE! Kur mendoj me thelle nuk di a ti jap te drejte thenjes se Pjeter Budit I cili ka thene se “katoliket nuk ja varnin shume ksaj feje,per shkak se tek ata te forta jane zakonet e shprehit pagane”.
Mos lejoni mashtrimin,e atyre te cilet e kane qellimin e percamjes nepermes fese(tani kete e bejne disa klerik greko-ortodoks dhe katolik)qe I kane demaskuar me kohe besimtaret e vertet katolik si Hil Mosi,Nikoll Ivanaj,Dom Nikoll Mazeku etj.E qellimi I tyre eshte te konvertojne shqiptaret ne ortodoks dhe katolik dhe keshtu ti fusin shqiptaret ne Balte te shperberjes kombtare nepermjet konvertimeve fetare dhe te arrin qellimin me terheqjen e shqiptareve nga fronti I luftes per bashkim kombetare.Pikerisht ne funksion te kesaj dual shprehja e shumtuar “cfar I solli feja pushtuese kombit shqiptare”.Si nuk e mendon,si nuk merre Kosoven shemb.Kosova sot shihet si qendra e shqiptarizmit ne Ballkan.E kjo ka ndodhur per shkak se kosova e ruajti kulturen kombesin dhe fejen.Per cka atehere flet me mllef per “fe te pushtuesit” kur ajo I ndohmoj Kosoves qe te dallohej dhe te distancohej nga Serbia e serbet?Nese nuk e ke ditur,Kosova doli ne qender te perpjekjeve kombetare atehere kurr perqafoj masovisht sipas teje “fene e pushtuesit” pas disfates se serbeve e austriakeve dhe te aleatit te tyre shqiptare priftit katolik Pjeter Budit ne vitin 1689.(I cili me se shumti ka shprehur fjalen (per Kosoven)Juzhna Serbia).A e dine per kryngritjen e shqiptareve ne Kosove kur shqiptaret u ngriten kunder perandoris dhe u mblodhen mbi 2oooo shqiptare per te luftuar kunder perandoris para se te hyne ushtrit austriake per te liruar Kosoven.Por shqiptaret e kuptuan shume shpejte kete loje te austriakeve dhe serbeve te cilet Kosoven e duanin per vete e jo per Shqiptare,atehere numri I kryngritesve ra ne 3000, e kurse ne betejen e Kaqnikut me 2 janar 1690 pas disa muajsh shqiptaret braktisen austriaket dhe u bashkuan me osmanet.Pasi ndodhi keshtu ne Kosove islami eci me ritme me te fuqishme.Prandaj e kemi kete qe e verejme sot ne kosove me te favorshme se kurr ndonjehere ne histori per kombin shqiptare.Te gjitha keto nuk po I flase se me zuni inati ndaj teje ‘jo kurr’ Se e di forte mire se me fanatizem dhe manira nuk fitohet beteja.E ti ke aq urrejtje ndaj bashkekobasit e tu sa qe nuk mund ti duron as emrat e tyre dhe cdo here perpicesh te fyen fene e tyre,vertet duhet te te vjen Turp I Madh.Mendon se mundesh me mashtru te tjeret ashtu siq je mashtruar vete.
“Shoqeria unike eshte manifestim i meshires se Zotit”

HENDRIX
hendrix Nuk ėshtė nė linjė  
Old 30-03-04, 16:42   #9
hendrix
 
Join Date: 25-03-04
Location: ballkani
Posts: 21
hendrix has disabled reputation
Default Katoliket ishin ata qe dhane rezistence neper male se perndr

P.S.


[/quote]

Pjesa dermuese e klerit te krishtere ne krye me nje Ate te njohur me emrin Leonardo,te asaj kohe,u,a perkujton shqiptareve se kane per detyre te vdesin per sulltanin kur jane ne rrezik interesat e Perandorise Osmane.E kurse ti flet ketu per rezistence te krishtereve.Vaso Pasha dhe te tjeret sikur ai ju kane frymzuar qe sot ju te keni aq urrejtje ndaj Islamit si fe e shumices dermuese shqiptare.Fjalet e ketij "Pashai" ne romanin e tij"Bardha e Temalit" ka frymzuar dhe frymzon edhe sot per urrejtje kunder Islamit.Shih fjalet e tija i cili na paska thene Feja e shqiptarit eshte shqiptaria se qthote "Frikacaket dhe ambiciozet hoqen dore nga feja e te pareve te tyre dhe perqafuan islamizmin" dhe sa here qe permend ate kohe e vlerson me barbarizem.Hile Mosi ne artikullin e tij te vitit 1907"kombesia dhe kleri katolik" vlerson se kleri i asaj kohe edhe nese quhen barinjet e Krishtit,me vepra jane veglat ma te mira te mallkimit.Hila e quan te turpshme veprimtarin e klerit katolik ne Shkoder kunder shqiptarizmit...Keshtu e quan edhe Avdi berisha veprimtarin e Bogdanit ne vitet 1680-90.Edhe Sedulla Brestovci na thote se kishte prifterinj katolik qe punonin per Serbine.Qak edhe italiani Kuniberti ka shkruar per veprimtarit e demshme te Kryepeshkopit katolik.Edhe Nikoll Ivanaj shkruan per veprime antikombtare nga perfaqesues te klerit katolik ne periudhen e shtetit shqiptar nga pavaresia e deri ne pushtimin fashist italian.Athere ku gjeni ju guxim te thuni se Priftenjit dhe katoliket ishin ruajtesit e shqiptarizmit duke organizuar rezistencen ndaj turqve? Rezistencen me te madhe ndaj te kqijave te pushtimit Osman perseri e kane bere myslimanet e jo katoliket. Nese do mund te vazhdojme ne kete teme,por athere te lutem vetem me argumente.

Hendrix
hendrix Nuk ėshtė nė linjė  
Old 31-03-04, 16:51   #10
K-man
 
Join Date: 29-09-03
Location: Chicago, SH.B.A.
Posts: 386
K-man has disabled reputation
Default

marre more duhet me ju ardh qysh po folni kshtu per popullin tone.... prej kahit dush ju bi faktik qe Iliret kan qen katolik ose krishtere, s'di cila, e nuk kan qen musliman
__________________
Ēdo fillim i keq, e ka mbarimin e keq.
K-man Nuk ėshtė nė linjė  
Old 31-03-04, 16:57   #11
mirsad
 
Join Date: 09-10-03
Location: stamboll
Posts: 262
mirsad has disabled reputation
Send a message via ICQ to mirsad
Default

ok..kama n pasi t emesojshe dallimmes katolikeve dhe krishtereve ..te presim te na bindish..meso ndryshimin mes katolikeve dhe krishterve ..ahahaha sa qesharake em ke bisedojme ne..ok bye
__________________
sa krijesa te bukura me ftyre te ndriteshme dhe me ze te kthjellet sot.....ne diten e gjykimit do bertasin nga denim i puneve tyre.....sa mjerim per ta...Hz ISA/ jezuesi
mirsad Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-04-04, 14:49   #12
hendrix
 
Join Date: 25-03-04
Location: ballkani
Posts: 21
hendrix has disabled reputation
Default

Quote:
prej kahit dush ju bi faktik
Jo i dashur,"PREJ KAHIT DUSH" ne kerkojme vetem nga historia.Nese ke mundesi.
Urdhero presim....

HENDRIX
hendrix Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-04-04, 15:47   #13
kacaniku
 
Join Date: 29-03-04
Posts: 17
kacaniku has disabled reputation
Default

K-MAN

Po edhe Iliret te kishin qen te krishter cka don te thuash ti me kete?

Sot jemi 80-90% te popullates SHqipetare musliman me shekuj me radh.

Mos ndoshta duhet te kthehemi tash e te konvertojm ne krishterizem vetem se iliret na paskan qen te krishter ?

Para krishterizmit cka ishin Iliret ?. Ata ishin Pagan.

Mos ndoshta thua ti se duhet te behemi sot Pagan ?
kacaniku Nuk ėshtė nė linjė  
Old 01-04-04, 16:37   #14
mirsad
 
Join Date: 09-10-03
Location: stamboll
Posts: 262
mirsad has disabled reputation
Send a message via ICQ to mirsad
Default

K_-MAN te presim ..te na bindish me ato studimet tua;,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,bye
__________________
sa krijesa te bukura me ftyre te ndriteshme dhe me ze te kthjellet sot.....ne diten e gjykimit do bertasin nga denim i puneve tyre.....sa mjerim per ta...Hz ISA/ jezuesi
mirsad Nuk ėshtė nė linjė  
Old 06-04-04, 15:23   #15
sheti
 
Join Date: 29-03-04
Location: gjilan
Posts: 4
sheti has disabled reputation
Send a message via MSN to sheti
Default Minoritetit katolik

ku jeni bre trimat e skenderbeut qe na paska qlirue prej turqve, e everteta po del ndryshe. Miqėsia e skenderbegut(gjorgj kastriotit) me
malazez,me serb dhe me rus po mbulohen.
osht harru se moti o kon(siq thot adelina),per at edhe sun i lidhin sendet
si E.B. esht e vertet se katalikt jan para muslim. por edhe para katalikve
shkenca po thot qe jemi kon majmuna por nuk jemi majmuna.
Aj qe thot se tpart jan majmuna ather edhe tmramt jan majmuna.
Eti engjell mos u bezdis fort per te kaluemen se feja nuk ipet me zorr-aq
i madh je me kuptue se mezor te miret diqka e jo edhe met te dhan diqka.
Krahasoje kohen e sotit apo e ndron dikush fejen me dhunė(cilendo fejė).

Pak me pika tshkurta se pomdoket jemi bo eksperta shqipfolsit per te kaluaren. Pra bonu synet se nuk te dhemb ----osht pasterti.

Muziken e ki falas per darsem- hahahhahahaa


sheti Nuk ėshtė nė linjė  
 


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 18:51.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.